ptione:ↄfirmatione:cõcluſione determinãtur
Singula in eo v̈ba plena ſunt ſenſibꝰ Et vt de
ceteris ſileã reſurrectionẽ coꝛpoꝛũ ſic ꝓphetat
vt nullus de ea manifeſtiꝰ vel cautius ſcripſe⸗
rit. Scio inquit ꝙ redemptoꝛ meus viuit:et in
nouiſſimo die de terra reſurrecturꝰ ſũ: ⁊ rurſũ
circũdaboꝛ pelle mea: i carne mea videbo de
um. Quẽ viſurus ſũ egoipᷣe:⁊ oculi mei ↄſpe⸗
cLturi ſunt ⁊ nõ alius. Repoſita ẽ hec ſpes mea
in ſinu meo. Veniã ad ihm naue tyꝑpũ domini
nõ ſolũ in geſtis:verũetiã in noie.Tranſit ioꝛ⸗
danem: hoſtiũ regna ſubuertit:diuidit terram
victoꝛi populo: ⁊ per ſingulas vꝛbes: viculos:

montes:flumia terrẽtes:atq; ↄfinia eccłie cele

ſtiſq; hierłm ſpiritalia regna deſcribit. In iu⸗
icum libꝛo quot pꝛincipes populi: tot ſigure
ſunt. Ruth moabitidis Eſaie explet vaticiniũ
dicentis. Emitte agnũ domine dominatoꝛem
terre de petra deſerti ad montem filie ſyõ. Sa⸗
muel in heli moꝛtuo ⁊ in occiſione Saul vete
rem legem abolitã mõſtrat. Poꝛro i Sadoch
atq; Hauid noui ſacerdotij: nouiq; imperij ſa
cramẽta teſtat᷑.

Halachin. id eſt. tertius 1 är

Fo. XCIIII

Epiſtola LH

tus reguʒ liber a Salomone vſq; ad ieconiam
et ab Hieroboã filio Habach vſq; ad Olee 4

ductus eſt in aſſyrios regnum iuda ⁊ regnũ de
ſcribit iſrael.Si hiſtoꝛiaʒ reſpicias: verba ſim
plicia ſunt. Si in lr̃is ſenſũ latẽtem inſpexeris
eccleſie paucitas:⁊ hereticoꝛum cõtra eccłiam

bella narrant᷑ Duodecim ꝓphete in vnius vo
luminis anguſtias coartati multo aliud qᷓ; ſo⸗

nãt in lr̃a pᷣfigurãt.Oſee crebꝛo noiat Ephꝛai
Sãmaria: Joſeph: eſirael ⁊ vxoꝛem foꝛnica
riam ⁊ foꝛnicationis filios: ⁊ adulterã cubicu⸗

lo clauſam mariti multo tẽpoꝛe ſedere viduaʒ:

⁊ ſub veſte lugubꝛi viri ad le redituʒ pᷣſtolari.

JZohel filius Wathuel deſcribit terram. xij.tri
buũ eruca:bꝛuco:locuſta:rubigine vaſtate coꝛ
ruptam: ⁊ poſt euerſionẽ pꝛioꝛis populi effuſũ

ſpiritũſanctũ ſuꝑ ᷣuos dei ⁊ ancillas.id ẽ ſuꝑ

cxx.credentiũ noĩa ⁊ effundendũ iri in cenacu
lo ſyon.qui.cxx.ab vno vſq; ad.xv.paulatim

⁊ ꝑ incremẽta ſurgẽtes.xv.graduũ numerũ ef

ficiunt: qui in pſalterio myſtice ↄtinẽt᷑. Amos
paſtoꝛ ⁊ ruſticꝰ ⁊ ruboꝝ moꝛa diſtringẽs pau⸗

cis verbis explicari non põt. Quis eni digne

expꝛimat tria aut q̃ttuoꝛ ſcelera DHamaſci:Ga

ze: ⁊ Tyri:⁊ IJdumee:a filioꝝ Rlmõ ⁊ οab

et in ſeptimo octauoq; gradu iudee ⁊ iirłe Hic
loqͥtur ad vaccas pingues que ſunt in montes
BSamarie:⁊ ruiturã domũ maioꝛẽ minoꝛeq; te
ſtat᷑. Jpe cernit victoꝛẽ locuſte:⁊ ſtanteʒ dnm
ſuꝑ murũ litum adamantinũ:⁊ vncinũ pomo⸗
rũ attrahentẽ ſupplicia peccatoꝛibꝰ⁊ famẽ i ter

ram: non famẽ panis nec ſitim aque:ſed audi?
di verbũ dei. Abdias qui ĩterpᷣtat᷑ ſeruus dei
ptonat ↄtra Edon ſanguineũ terrenũq; homi
nem. fratr quoq; Jacob ſemꝑ emulũ haſta ꝑ
cutit ſpiritali. Yonas colũba pulcherrima nau
fragio ſuo paſſionẽ dñi pᷣſigurans munduʒ ad
penitentiã reuocat:a ſub noie niniue ſalutẽ gẽ
tibus nunciat. Micheas Bemoꝛaſti coheres
xpᷣi vaſtationẽ annũciat filie latronis:⁊ obſidi
onem ponit ↄtra eam.qꝛ maxillaʒ ꝑcuſſerit iu⸗
dicis iſrael. Naũ cõſolatoꝛ vꝛbis increpat ciui

tatem ſanguinũ: ⁊ poſt euerſionẽ illius loqtur

Ecce ſupᷣ montes pedes euãgeliʒantis ⁊ annũ

ciantis pacem. Abachuc luctatoꝛ foꝛtis ⁊ rigi

dus ſtat ſuꝑ cuſtodiã ſuam:⁊ figit graduʒ ſuꝑ
munitionẽ.vt xpᷣm in cruce ↄtemplet᷑: ⁊ dicat
Opuit celos gloꝛia eius:⁊ laudis eius plena ẽ

terra. Splendoꝛ eius vt lux erit:coꝛnua in ma

nibus eius:ibi abſcõdita ẽ foꝛtitudo eius. So
phonias ſpeculatoꝛ ⁊ arcanoꝛuʒ dñi cognitoꝛ

audit clamoꝛẽ a poꝛta piſciũ: et eiulatũ a ſcða:

⁊ cõtritionem a collibus. Indicit quoq; vlula
tum habitatoꝛibꝰ Pyle:qꝛ cõticuit ois popu⸗

lus chanaã: diſperſerũt vniuerſi: qui inuoluii

erant argẽto. Agge⸗ feſtiuus 2 let⸗ alenaun

in lachꝛymis: vt in gaudio meteret: deſtructũ
templum ediſicat: dñimq; patrẽ inducit loquẽ⸗

tem. Adhuc vnũ modicũq;:⁊ ego mouebo ce⸗
lum ⁊ terrã ⁊ mare ⁊ aridã: ⁊ mouebo oẽs gen
tes. Et veniet deſideratus cũctis gentibꝰ Za⸗
charias memoꝛ dñi ſui multiplex ĩi ꝓphetia ie
ſum veſtibus ſoꝛdidis indutũ: ⁊ lapidẽ oculo⸗
rum ſeptẽ:cãdelabꝛũq; aureũ cũ totideʒ lucer⸗

nis quot oculis:duas quoq; oliuas a ſiniſtris

lampadis cernit ⁊ dextris.vt poſt equos vari

os ⁊ ruffos ⁊ albos:⁊ diſſipatas quadrigas ex

ephꝛaim: ⁊ equũ de hierim pauperẽ regem va
ticinet̃ ⁊ pᷣdicet ſedẽtẽ ſuꝑ pullũ filiũ aſine ſub

iugalis. MM alachias aꝑpte ⁊ in ſine oiuz pxppa
rum de abiectione ilrael ⁊ vocatione gentium
Nõ eſt mihi ait volũtas in vob dicit dñs exer
citunm: æ munus nõ ſuſcipiã de manu veſtra.
Ab oꝛtu eni ſolis vſq; ad occaſũ magnũ eſtno⸗
men meũ in gentibꝰ:⁊ in oĩ loco ſacriſicat᷑ ⁊ of⸗
fert᷑ noĩ meo oblatio mũda.Eſaiã:ieremiaʒ
Eʒechielẽ:Banielem:qͥs poſſit vel itelligẽ vel
exponere:Quoꝝ pᷣmꝰ nõ ꝓphetiã mihi videt᷑
texere ſed euangeliũ. Scðs virgã nuceã: ⁊ ol⸗
lam ſuccenſam a facie aqͥlonis: ⁊ pardũ ſpolia
tum ſuis coloꝛibꝰ: ⁊ q̃druplex diuerſis metris
nectit alphabetũ.Tertius pᷣncipia ⁊ finem tan
tis habet obſcuritatibꝰ iuoluta: vt apð hebꝛe⸗
os ipᷣe partes cum exoꝛdio geneſeos añ annos

xxx.non legat᷑. Quartus vo qͥ ⁊ extremus int
q̃ttuoꝛ ꝓphas tempoꝝ cõſcius et totius mũdi

Philoſtoꝛieꝰ lapidẽ pᷣciſum de monte ſinema
nibus:⁊ regna omia ſubuertentẽ claro hᷣmone

ꝓnunciat. Dauid Simonides noſter Pinda
rus ⁊ Alceus Flaccus quoq; Catullus ⁊ Se⸗

renus Chꝛiſtum lyra pſonat: ⁊ in decachoꝛdo

pſalterio ab inferis ſuſcitat reſurgentẽ. Salo⸗

mon pacificus ⁊ amabilis dñi moꝛes coꝛrigit:
naturã docet:eccłiam iungit ⁊ xpᷣm:ſãctarũq;

nupꝑriaꝝ dulce canit epithalamiũ. Heſter in ec
cleſia typo populũ liberat de ꝑiculo:et interfe

eto Aman q̃ interpᷣtat᷑ iniquitas:ꝑtesↄuiuij

diẽ celebꝛẽ mittit in poſteros. Oaralipomenõ
liber. id ẽ. inſtrumenti veteris ? nrro un id eſt
bꝛeuiariũ tantꝰac talis eſt: vt abſq; illo ſi s ſci
entiã ſcripturaꝝ ſibi voluerit abꝛogare:ſeipᷣm
irrideat. Per ſingula qpe noia iũcturaſq; ver
boꝝ ⁊ pᷣmiſſe in regũ libꝛis tangunt᷑ hiſtoꝛie:⁊
inumerabiles explicantur euangelij qſtiones.
Eſdras ⁊ Neemias adiutoꝛ videlicet ⁊ cõſola

toꝛa dño in vnum volumen coartant᷑: inſtau⸗

rãt templuʒ:muros extruũt ciuitatis:omniſq;
turba populi redeũtis in patriã ⁊ deſcriptio ſa
cerdotũ leuitaꝝ iſraelis ꝓſelitoꝝ: ac per ſingu
las familias muroꝛũ ac turrium opera diutg.
Aliud i coꝛtice pᷣferũt:aliud retinẽt i medulla.

Cernis me ſcripturaꝝ amoꝛe raptuʒ exceſſiſſe

modũ epiſtole ⁊ tñ non impleſſe qð volui. Au

diuimus tantũ qͥd noſſe: qͥd cuꝑe debeamꝰ:vt
⁊nos quoq; poſſimus dicere: Concupiuit aia
mea deſiderare iuſtificationestuas in omi tꝑe

Ceteꝝ ſocraticũ illð implet᷑ in nobis. Hoc enn

ſcio tm qð neſcio.Tãgã ⁊ nouũ bꝛeuiter teſta
mentũ. Mattheus MWarc Lucas ⁊ Johes:

quadriga dñi ⁊ veꝝ cherubin:qð interpᷣtatur

ſcientiemu ltitudo ꝑ totum coꝛpus oculati ſũt

ſcintille emicant: diſcurrũt fulgura:pedes ha⸗
bent rectos:⁊ in ſublime tẽdentes terga pnnna
ta ⁊ vbiq; volitantia.Tenẽt ſe mutuo:ſibiq; ꝑ
plexi ſunt:⁊ quaſi rotam voluunt᷑: et pergunt

quocũq; eos flatus ſanctiſpũs ꝑduxerit Pau

lus apoſtolꝰad ſeptem eccłias ſcribit( Octauo

enĩ ad hebꝛeos a pleriſq; extra numeruʒ poni⸗

tur) imotheũ inſtruit ac Tituʒ Philemonẽ

ꝓ fugitiuo famulo depꝛecat᷑.ſuper quo tacere
melius puto qᷓ; pauca ſcribere. Actus apoſto⸗

loꝛum nudam qͥdem ſonare videntur hiſtoꝛiã
⁊ naſcentis eccłie infantiam texere:ſed ſi noue

rimus ſcriptoꝛem eoꝛum Cucam eſſe medicũ:
cuius laus eſt in euãgelio:animaduertemꝰ pa⸗

riter omia verba illius anime lãgu entis eẽ me

dicinã. Jacobꝰ Petrꝰ Johes Judas apoſto⸗
li ſeptem epiſtolas ediderũt tã myſticas qᷓ; ſuc
cinctas:et bꝛeues pariter et longas: bꝛeues in
verbis:longas in ſentẽtijs:vt rarus ſit qui nõ

earum lectione cõcutiat᷑. Apocalypſis Johis
tot habet ſacramẽta:quot verba.parũ dixi pꝓ
merito voluminis. Laus omis inferioꝛ eſt: in
verbis ſingulis multiplices latent intelligẽtie.
Oꝛo te frater chariſſime inter hec viuere: iſta

meditari:nihil aliud noſſe:nihil qrere.nõne ti

bi videt᷑ iam h̊ in terris regni celeſtis habitacu

lum:Molo offendaris in ſcripturis ſanci ſim⸗
plicitate ⁊ quaſi vilitate verboꝛũ:que vł vitio

interpᷣtuʒ: vel de induſtria ſic pꝛolata ſunt:vt

ruſticam contentionem facilius inſtruerent: ⁊
in vna eadẽq; ſentẽtia aliter doctus:aliter au⸗

diret indoctus. Eon ſũ tam petulans ⁊ hebes

vt hec me noſſe pollicear:⁊ eoꝛũ fructus caꝑe
quoꝝ radices in celo fixe ſunt:ſed velle fateoꝛ:
ſedẽti me pᷣfero:magiſtrũ renuẽs:comitẽ ſpon
deo. Petenti dat᷑:pulſanti aꝑit᷑:q̃rens iuenit.
Biſcamus iĩ terris quoꝝ nobis ſcientia ꝑſeue⸗
ret in celo:obuijs te manibus excipiam.⁊vt in
epte aliqͥd ac de ermagoꝛe timiditate effun⸗
dam: q̃cqᷣd q̃ſieris tecũ ſcire conaboꝛ Habes h̊
amantiſſimũ tui fratrẽ Euſebiũ:qͥ lraꝝ tuaruʒ
mihi gr̃am duplicauit:referens honeſtatẽ mo
rum tuoꝛũ:ↄtemptũ ſeculi:fidẽ amicitie:amo⸗

rem xpᷣi. Nam pꝛudentiã ⁊ eloquij venuſtateʒ

etiã abſq; illo ipᷣa epła pᷣferebat. Feſtina que⸗
ſo te:⁊ herenti in ſalo nauicule funẽ magis pᷣci

de qᷓ; ſolue. Nemo renũciaturus ſeculo bñũ põt

Tme

mndgeie
Plumptus⸗

ini dicn

Znonbebe

t,Zfceii
undzihi
yeitusdu
(ſlerentuu

gituticinpe
perregaſtn
pedctätintua

Mbbetrösn

dedirlebptt
lareiuerun
pbrlatium:
lennitoiac
Fppttte

(arvubeai
o:qbusch.

ſamploresl

erquosile

Ncvicgoingen
Pmustr
funbas Vin
Zopfeeunde
Vitüſttla

enturtq ſun

Veuth
cutinalyont

dehomniepg

femq demo

ſoſaplentia
ſere Erat

ſoacteporat

fllleris ſemi
Mſderarion

Goleglanao⸗
denstrprobta
hogelitaderi
Opaur Gbih
huiggaaulen .
Aplerigonnn

.

. ractatus I Epiſtolaæa III
Rernn, Dendete que Ztem nrvenderer. Qnicquih ſe anctũ miniſteriũ tuũ ⁊ angelicã ſeruitutẽ ma⸗
— umpius detualulele Nc cõputa An nus intuli medicoꝝ qſi ppheta non eſſet in iſr
noftin iquũ dictuʒ eſt. Auaro tam deeſt qð habet q vr mihi ſi qd paterer facilius eẽ debuerit ad te
ndis hoe qð non habet. Credenti totꝰ mũdus diuitiarũü reuerti:qᷓ; gentiliter cogitare:⁊ melius vel difk
beenternit eſt. Infidelis etiaʒ obolo indiget. Sic vinam ficilimi itineris laboꝛẽ ppeti qᷓ; ↄſpectus tui tä
ueng he tanq; nihil habẽtes et oĩa poſſidẽtes Aictꝰ et pcioſa viſione fraudari.vt q̃uis potius cõpen
oplsonaii ſtate rem tuã vende: ſi nõ habes pijce. Lollen uenirẽ. Hec mihi de abſente mundus iſte ſug⸗
nompeleht ti tunicã ⁊ palliũ relinquendũ ẽ Niſi ſcʒ tu ſen geſſit: q te pᷣſente in me nõ habebat cõſiliũ.Tu
entznngapen per recraſtinans: ⁊ diẽ de die trahens:caute ? me eni curiã feceras ꝓphetaꝝ: nõ ↄuenticulũ
ſenntſe pedetẽtim tuas poſſeſſiũculas vendideris: nõ ſirenaꝝ.Ac nuncin me ad deſtructionẽ ſancti
umfapogre habet xp̃s vnde alat pauꝑes ſuos.Lotuʒ deo coõtra me opis tuiois ſtulticie ſenatꝰingrediẽs
iehinniſdu dedit: q ſeipm obtulit Apoſtoli nauẽ tm ⁊ rhe ãdruplici foꝛma mecũ agit. naʒ fenus te abſen
Albi Gnn eiquelunt Didu duo era miſit ad gaʒo⸗: teexigit:qð te pᷣſentenõ füplit. vt intelligas
muumetpt ietiuinerſe⸗ tur Creſi diuitijs. Facile cõ ſiqͥd apud te iuxta deũ ſapui: tuuʒ fuiſſe ꝗð ſa⸗
ſyacttn Incipit tertia ꝑs pᷣncipalis epłaꝝ ſiue tra⸗ catur:ſic in naui dño doꝛmiẽte apli tempeſtate
ge Zannte goenabeae ierornnmi de moꝛiboatq; vtuti⸗ turbant᷑: ſic in bethſaide poꝛticib hominẽ non
erariliner ſß⸗ in plures ſubdiuidit᷑ epkas ſiue tractatus. ⁊ hicaliud genus culpe aduertã.Coꝛpuſculus
Rcamncedi inter quos ille pponitur: in quo ð virtutibus curaui: cũ aia langueret. exterioꝛẽ hoĩem foui:
nimanmm⸗ ac vicld in genere Mactot . cü interioꝛ egrotaret huanis ſubueni:cuʒ diui
leinci Pꝛimus tractattertie ptis pᷣncipalis ð vir⸗ na laboꝛarẽt.vitio publice ↄſuetudinis iclina⸗
Kene⸗ mtipus ⁊ vitijs:in quo epiſtola illa pᷣmittitur tus:quo oẽs ſumus i minimis cauti: ⁊ in maxi
ſitzgi q̃ ꝑfectum hoĩem ad interioꝛa deducens: eius mis negligẽtes.HHocq; ideo fit:qꝛ vbi vera vi⸗
4 fntägl vitã ꝗᷓ ſit ſãcta:⁊ in quo actu poſita:q̃ͥ ſtudio te ta ſit ignoꝛamꝰ. Fallit nos videlicer ſol iſte: de
logo dan⸗ neatur: ꝗᷓ ſubſiantia negetur oſtẽdit. (ipit dies iſta: tract nos iſtecircuuenit. Müͦ⸗
Ntnsg iend Beati Hieronymi ad amicũ quendã:velſi⸗ dus inducit: dũ ⁊ ſole ampli⸗ eſſe nil putamus
Pyocaſpe cut in alijs reperi voluminibꝰad Creſiphõtez ⁊lucẽ arbitramur eſſe:quã oculis videmus.et
ba.NlN de homie ꝑfecto:vbi interioꝛẽ hoiem:exterio hoiem iudicamꝰ eſſe:quẽ cernimꝰ: mundum
vfisiliniutii remq; demõſtrat: docẽs eius vitã in ſui aucto credimus facere cũ vita: ignoꝛãtes vbi ſit hö:
8lteninelicr. ris ſapientia ꝑ ea que creata ſunt ↄtẽplatione 2 qͥd ſit hõ: æ que eius hois vita ſit:qð ſi intel⸗
e bet fu ⁊ſiſtere. Excitat q́; animũ ad meditationeʒ aa ligeremꝰ:non aliud generati aliud viueremus
hlret ſel ſus ac reparationis hũane ſtatim ĩ io occaſu Ita vita oꝛigine deſta.viuẽdi quoq; ꝑdidimꝰ
niadeſtohubltte i mulieris ſemie.i.iĩ cõceptu vᷣginis repꝛomiſſe rõnem. Ac pᷣmum vbi hõ ſit i ſte: de quo loqui-
tpunnz hngin⸗ Ad ↄſiderationẽ quoq; reſurrectionis iudicij mur audiamꝰ. Quoniã diſputationẽ quanda,ʒ
Peve fio gloꝛieq; ſanctoꝛũ inducit. Qua occaſiõe digre nob ipa diuiſio generauit:quẽ intra B̊ coꝛpus
Eenuſtsſand diens expꝛobiat infidelitateʒ eoꝝ qͥ miraculis qð dei artificis manu limo terre foꝛmatũ eſt ve
sinrueren nõ credũt q de in ſanctoꝝ coꝛpoꝝ reuelatione lut quodã vaſculo itellige ↄtineri:dicẽte aplo.
docus :Anerdr oꝑatur. Abi ⁊ hiſtoꝛiã narrat ↄfutationis he⸗ Habemus theſauꝝ iſtum in vaſis fictilibus: qᷣ
Pauinsthen bꝛei:et cauſam retardate vindicte ac humaue vbiq; p hoc coꝛp⸗ infuſus vitalẽ ſenſum q ſibi
wüfuanein explicat ignoꝛantie. Epla Ll nd deffeſt cäcarte musaruee. Pegltigernore
rled etnen „IEPLPPe1 d gitur: ⁊ habet ponius qᷓ; habet᷑.vt vitã nõ acci
Lce lteruʒ 90 pieat: ſed miniſtret Mã cuʒ terrena iſtã pigrãch
gik aoti s te ſcribo: ⁊ nihil dignũ qð piu materiã in vſũ miſterij ſũptaʒ ſpũs liqdus ani
gssſcennhir dentia tuaʒ legere deceat inue maret: fit dñs coꝛpoꝛis :no hõ ſub coꝛpoꝛe De
geraiin il nio: æ qͥd mirũ ſi te abſente ve- niq; hoc qð dixi vaſculũ ipᷣo viuit pᷣſente: ⁊ i
iniciutcn, 1ñèꝗÿòẽů luta ſole ſolo deſtitutũ frigidi ſo moꝛitur abeunte. Hic ergo ⁊ viſibilis et ca⸗
h hcheß coꝛdis alget ingeniũ:⁊ mẽs a lumie peregrina ducus illius interioꝛis vel habitatio vel mini⸗
ieſfnnn ſtulticie nubilo ſuffocata toꝛpeſcit: ac tqto mi⸗ ſter vel vagina eſt. Ipe vero q vere eſt homo:
un Netrine nus ſapio: quantoa te latius ſeparoꝛ. Qð ſiin quoniã ſic ſecũdus facte diuiſiõis eſt locus vt
ns Niuetd pᷣſentiaꝝ qͥd tibi ĩ meo ſermone placuerit tuis iße inuiſibilis: ita omia eius inuiſibilia fint ne⸗
ſdean Genr mihi oꝛationib⸗ p̃ſtabit. Deniq; vt oẽm ſtulti ceſſe eſt.Non ad illum ſiegrotat manus valet
oglte⸗ ciam meã diligentiꝰrecognoſcas: etiam ſtoma puenire medicoꝛum:non herbarũ ſuccis ſi de⸗
—R e⸗ chum meũ poſt illð ſuſceptũ ceroiũ tuuʒ te ab⸗ ficit reparatur. Nihil ad eum coꝛpoꝛale itrare

ſente curaui:a quo peiꝰ mereoꝛ pati: ⁊ cui poſt.

poteſt: ſubſtatie tm lueilli ſimiitudo deſctdit⸗

1111

verbo curatur: obediẽtia ↄualeſcit Beniq; cũ
ſibi in eccłia laodicenſi ⁊ beatus ⁊ diues et be

ne oculatus:a bene veſtitus m exterioꝛeʒ ho

minẽ videret᷑:increpat᷑ a domino : dicit q; illi.
Neſcis qꝛ tu es miſer ⁊ miſerabilis: ⁊ pauꝑ et
cecus:⁊ nudus. Qui vtiq; vt dixi nec ſine ve⸗

ſte:nec ſine oculis:nec ſine diuitijs habebatur

Sszʒ llle inuiſibilis deus nr illũ inuiſibilẽ hoĩie,z

in pauꝑtate: ⁊ cecitate:i nuditate eſſe cernebat

cui etiam ſuadere dignatur: vt ab ipſo aurum
mercer ignituʒ: ⁊æ veſtẽ albã qua gloꝛioſiſſime
veſtiat᷑: ⁊ collyriũ quo recipiat viſũ. Habet er
go ⁊ ſuos oculos pᷣ̃ter iſtos carnales qͥs poteſt

vel amittere vel curare. Eſt et iuxta ſenudus

adeo vt egeat veſtimẽto:ſʒ miro modo ad mẽ⸗

ultias cõparare. Quibꝰmercibus ſi nudus ⁊
paup eſt: vel illã veſtẽ nobiliſſimã vel illud au
rum purgatũ iam igne mercabit᷑. Vñ cõmercij
talis poterit eẽ impẽſa:videlʒ ſi aut exrerioꝛis
hoĩis emolumẽta trãſfoueat:a

diues foꝛinſecus videbat᷑:non vtẽdo diteſcat
oculoſq; coꝛpoꝛis q bus mũdialiũ rapiebat᷑ ar
Doe deſpectu coꝛrupte vniuerſitatis obcecet.
Ita ille inuiſibilis hõ: qͥ vere vt diximꝰ: hõ 6:
⁊ in ↄtemptu huiꝰexterioꝛis attollit᷑:⁊ nudita
te veſtitur: ⁊ cecitate illuminat᷑. Sic Jacob Ef

fraim ⁊? Manaſſem nepotũ ſuoꝝ nõ ſolũ loca

verũ etiã merita incoꝛpoꝛea cecitate cernebat.
MNam cũ illũ Joſeph filiꝰſuꝰ:qui ſupꝛadictos
prearuulos offerebat: nec ante pedes ſuos cerne

re iudicaret ſenſit ĩ parẽtis reſpõſione illa etiã

ꝗ̊eſſent futura: ꝓſpicere.Sʒ vt ille interioꝛ bo
mo exterioꝛẽ iſtum facit ſua vita viuentẽ: ⁊1 de
fonte nature ſue animat irrigãdo:ſic rurſũ ex.
terioꝛ ꝑ coꝛruptelã moꝛtifere materiei ſue illuz
ſi cupiditatibꝰ illicis alligarit: occidit. Et cum
gllter nature videat᷑ alterius: tranſit ĩ victoꝛis
Vnuſqͥ ſq; ſubſtantiã:vt aut carnalẽ qͥʒ ſpirita⸗
lis ſpiritalẽ ſuis vtutibus pᷣſtet: aut carnalem
aĩam caro victrix eius efficiat. Deniq; cũ dũs
diluuio delere humanũ genus cogitaret iratꝰ?:

nõ pmanebit inqͥt ſvũ̃s meus ĩ hoĩibus:qm̃ ca⸗

ro ſũt: ⁊ qꝛ vtiq; ↄẽs carne veſtimur: ⁊ ſine du

lamus: hinc etiã gignit᷑ vt nõ ſemp homoiſto

aßppellationis noie cenſeat᷑.nã ꝓ vfutibus ſuis
Aut vitijs et foꝛmas ſumit:et noĩa. HBeniq; git

pPppheta:nolite ſieri ſicut equus ⁊ mulus. Sũt

ergo hoĩes qͥ apud dñm ſũt equi ⁊ muli:⁊ dñs

ait. Molite pijcere margaritas veſtras añ poꝛ

cos. Sũt ergo homies ⁊ poꝛci. Et itex ĩe do⸗
muinꝰ. Ecce ego mitto vos ſicut oues in medio
lupoꝛũ.Sunt ergo homies ⁊ lupi.⁊ ecõtrario
honmies ſunt ⁊ oues: ⁊ ait adhuc dominꝰ e⸗

tro: Paſce oues meas ⁊ ipᷣe pꝛiꝰ veni poſt me:

ut ip̃is qbus ipᷣe

. .
r⸗
* 7. . .
2 . — 2 .

. faclam te piſcatoꝛẽ hominũ.Sunt homies

piſces. Sed he foꝛme actũ vident᷑ eſſe:non coꝛ
poꝛũ. Mam coꝛpoꝛis noſtri certus eſt ſtar: vt
omniũ animantiũ:ſed quoniã apud deuʒ non
de ſtatu coꝛpoꝛis noſtri:ſed de meritis iudica⸗
mur: apparet omnẽ hominẽ mẽte ſua ſibijp̃i ſta

tum:nomẽq; foꝛmare.Quod vtiq; ex illiꝰ quẽ
deſcribimꝰ inuiſibilis hominis:aut culpa:aut

vtute pᷣſtatur. IJpᷣius ſiqͥdem vitium eſt:ſi ſub
iectus paſſus ſit eſſe ſubiectus. Si contra diui

nam diſpoſitioneʒ fit in dñatu ſeruitus: ⁊ Pui⸗

tute dominatus. Sed ne videar quoniaʒ pau⸗
lulũ deiecto velut pariete ad illũ inuiſibilẽ ho⸗
minẽ diſputatiõe ꝑuenit:coꝛpꝰ omnino deſtru
ere:qð adeo magniẽ ſacramenti:vt in hoc ipᷣo
dicum vt ipᷣe ait dũs loquit᷑:⁊ iubet illũ a ſe dii

id ẽ.in noſtro fragili ⁊ infirmo domimꝰ venerit

non hoc egi:aut hoc ago: ſe illud oſtẽdere tem

ptaui:huius exterioꝛis vitã illius iterioꝛis vi⸗
ta cõſiſtere. Iterũ interioꝛis moꝛteʒ deſcẽdere

huius de moꝛte vbi ꝓpinatum venenũ ꝑ vitia
fuerit nihil habere iſtũ de vita:niſi ab illo irri⸗

gatus fuerit:nihil tenere alterũ in natura:alte

rũ vt dixi aut infectum vitijs aut deterſũ vtu⸗
te tranſire. Igit᷑ quoniã iam ⁊ vbi ſit homo:?
q̃d ſit hõ bꝛeuiter lʒ oſtẽdi:que nunc eius hoĩs

vita ſit videamus.Syon iſta certe mũdialis q̃

mala ꝓ bonis habet: ⁊ bona ꝓ malis: quazto

tus oꝛbis ſeqͥtur ⁊ colit nõ hec affluẽtia diuitia

rum eſt:non in feſtigio potentũ:non in iuriſdi⸗

ctionis aſtu:nõ in põpoſitate facũdie:nõ in vi

ribus ꝑ pꝛelia gloꝛioſis:nõ in mercibus ꝓpuin⸗
ciarũ mutatiõe ⁊ ſui ꝑegrinatione creſcentibꝰ.
nõ in lenocinio foꝛmaꝝ:non i ambitu munerũ
nõ in his ẽ deniq; oibus que videmꝰ:quoniaʒ
cuncta hec occidũt:⁊ ſine iſtis beate etiã iuxta
ſeculũ viui ſolet. Sʒ illa eſt vita vera: vita nu
merãda:deũ noſſe:timere eius potẽtiã: amare
pietatẽ: mũdũ in opiſice mirari: iterpellatoꝛezʒ
cõtemnere:eſſe victu modico ꝓ nature neceſſi⸗
tate ↄtẽptũ: veſte vili vel ꝓ pudoꝛis rõne vel

ꝓ tꝑis iniuria cõmunitũ Sic reliquã creaturã

non ex ſui copia:vel ꝓ vitali rõne:ſed ꝓ adiu⸗-⸗

mẽto huiꝰ lucis attin gere.Quicqᷣd eni ampli⸗
ẽ a malo eſt.oẽm hoiĩeʒ amare q̃ſi fratrẽ:nullũ
ledere:ſeruire oĩbꝰ:foꝛmam ſᷣui ſuſtinere cum
dño: qͥ nobᷣ pᷣter miniſteriũ qð interiꝰ cõtinet᷑:
q̃tidie Pit in mũdo: ꝓducẽdo ſolẽ:emittendo
lucẽ:pluuias infũdẽdo:tꝑa variando:fruges
vel gignẽdo vel maturãdo. Nobis eni ĩ totius

creature facie vel vbertate deſeruit: qm̃ ꝓ no⸗
bis cũcta generauit. Sed vt hois officia reuer

tamur nudũ tegere:alere eſuriẽtẽ:ſitiẽtẽ pota⸗

re:infirmos viſitare:triſtibꝰↄdolere:moꝛtuos

ſepelire: nihil apud ſe habere qſi ſuũ:ſed omia
ſua cũ omnibꝰiudicare cõmunia:ac tũc magis

ſibi viuere cũ viuere eſtimat᷑ alijs:ſibiq; recon

dereczoll
terotisß
eerioꝛshe
Cöſſtirpen
Mriocutſi
eretplent
nicintic
aligolis nt
nicoſten
hötenchrnni
un llls
lucriult1
tiones e
danraedor
ſatülnopt
Popeaipm.
eebeto Pan
ſanicpen
ſenorena qu
anexinenſt
nteninuicbi
pbecdumine

Cias Arrudin

(boräͤſßen
Foniugon
facliabißo⸗

dello fecti

totuoꝛigin⸗
murq;ſinu
noseſſenue
pnos genita

iqus no yt

hhimus, G.
ale pniuent.

Minisme
Umltiizſen

fente polu

Moͤheeißa⸗

Gikumligsden

itpolebone
MIerdice
ſbduapenn

Anſchürnan

Anlroniie

angtegimelin
narnuregten
fiocſtpoene

ßnhonine

ſtenſuinone

lale Gdltr

Santnie
eni ſemmncn
gnustſthe
apl enn
emerisille,
rſuſtihf
niherſloge
Mratalortl
hnttuneſeſ⸗
Sonnmndi
uſenins rſti

engunig .

liſnuſtiibe⸗
Womninodeinn
temn Ninrboeß⸗
nodoni perei
ellulaſictartn
ilisieitor
onorezdeſtlee
tumpanmünit
Werniebliobi⸗
eminumna
isaudarſüdn
mtiſthonen
quenunceushot
ſacenenidtlel
na onale ugt
hecafftinthutin
mmtüorkinſti
Aeſacideninn
Bnnechisnin
mionegeſenn⸗
nlambiu mnen
Eenden,gron
Pobent enällrn
nanm.en
mn ſerpelatore
vPintueneict
vndonistöſeſt

Crcliquäctennn
öneſel aa.

Quicdaim,
Nriſifnninm
fu iukfran
Abinnttint
doſoemmin
vartndefli
Pobiscin
deſentegi
thoiso au
uniatiſiin 1
lnti,
riſuitia
mmierrin,

ishin

sͦE
=

= –
—
S

—,
☚S e

Tractati

cõſiſtit:non q̃ celũ terre parte voluat᷑:nõ an cõ

trario curſu ſydera rapiant.non an oceano ge
neret plenitudo lunaris augmẽtuʒ:nõ an oꝛbẽ?
mũdi rotũditas ipſa ſuſpendat:an qᷓdrifoꝛma

angulis ꝓminentioꝛibꝰ aſtringat:an vnus ipᷣe
mũdus ſit:an plures ſint. Naʒ hec ⁊ ad anime

nõ tendũt vtilitatẽ: ⁊ apud deuʒ ſtulta iudicã⸗
tur.ſed ĩ illis ſanis cogitationibꝰ: ſi qñ verſaf᷑
tunc viuit ⁊ paſcit᷑. Que ſũt aũt iſte ſane cogi⸗
tationes Ille ſine dubio cũ mens nr̃a ſui recoꝛ
datur auctoꝛis:cum illũ velut ꝑ quãdã reſipi⸗

ſcentiã ſui opiſicẽ ſuuʒ venerat᷑ ac cõtuet᷑:cum

eiꝰ opera ipᷣm in eius oꝑibꝰviſura mirat᷑:dicẽ⸗

te beato Paulo. Inuiſibilia eni eius a creatu⸗

ra mũdi ꝑ ea q facta ſunt itellecta ↄſpiciunt᷑: ⁊
ſempiterna quoq; eius vtus ⁊ diuinitas.id ẽ.

cum eximenſis viſibilis creature ad vniuerſi⸗
tatem inuiſibilis creatoꝛis extendimur: a illuʒ

pfrbec dum ineſtimabilẽ dicimus eſtimamꝰ: cũ
eius altitudineʒ ꝑ donũ ſpũſſancti euoluentes

(quoniã ipße ſolus nos in ipᷣm qui ex ipᷣo eſt in

tromittit omnia pᷣncipia creature ſurgẽtis) q̃ſi
facti ab ipᷣo anterioꝛes aſpicimus: et cũ ea que
deus fecit q̃ſi faciat adhuc intuemur: mũdiqd
totã oꝛiginẽ trãſcurrentes ſeu antiqoꝛes effici

mur qᷓ; ſimus etate. Et cum vniuerſa pꝛius qᷓ;

nos eſſemus effecta ſint:naturaꝭ oĩuʒ tamẽ q̃ſi

ꝑ nos genitã dũ auctoꝛi inſerimur reputamus

in quã nõ vt puiremus:ſed vt dominaremuri
trauimus. Separati vtiq; a lapientia mũdiali
que vniuerſa aut foꝛtuitis aut atomis aſcribit
Diuiuinis meditationibꝰſublimati: ⁊ ab illis qui
gut materiã ſemꝑ fuiſſe dixerũt:deũ q; tm̃ arti
ficem reꝝ voluerũt ſeꝑati ꝑ ip̃ius adiutoꝛium
aut ò hec ipᷣa pꝛo dijs elementa coluerunt:aut
qui familias deoꝛũ ꝑ ſexus:ꝑ etates:ꝑ partes
yelut ꝑ plebem aliquã ſubiectaʒ ſenſibus itro⸗
duxerunt:diſcreti ꝑ ſpiritũſanctuʒ: ⁊ ĩ altioꝛa

ſubducti vera vita viuẽtes:hᷣ eſt verã ſapienti
am ſepiẽtes:quoniã ſtulticia iſta caret. Recoꝛ

dejinur ꝙ mũdus a nihilo a deo factus eſt: ⁊ G

cuncta animalia p deum verbo opiſice vocata

yenerunt: que a natura nec fuerũt: quoniã ſoli
ipi fas eſt vocare qᷓ non ſunt tanq; ea que ſunt.
AYipm hominẽ cuitãta poſſeſſio ꝓbat᷑ ad ima⸗

ginem ſuã non aliqͥs Mꝛometheus ex fabula:

ſed ille cõditoꝛ vniuerſitatis manu quoq; ſua:
ne qua pars eius vacaret in nobis:de limo ter
re facere dignatus eſt. que cogitatio vt dixi vi
ta ẽ aie:qm̃ hec pᷣma eſt ratio viuendi:vt cui ſe

Debeat aia nò ignoꝛet.ne alium pᷣter hũc dece⸗

pta veneret᷑.ne vite ſue myſteria velut vite au
ctoꝛes adoꝛet.ne intãtũ elemnẽta miret᷑: vtnon

dere cuz alijs credit᷑ erogare. Et hec tñ adhuc
exterioꝛis hoĩs liniamẽta cõtingũt. Ceteꝝ illa
interioꝛis hoĩs vita in diuinaꝝ rerũ cognitiõe

clit᷑ animatũ:qͥd in ſenſu diutiꝰ: qͥd icogatise

(Fo. XCV

Epiſtola III

digna iudicet q̃ facta credãtur cũ ille magis ſit
dqdmirãdus:qͥ tam miranda ꝓduxit.o quã an⸗
guſta ẽ hec diuina cogitatio: ⁊ qᷓ; vite plenac:
oq;tum ipᷣm hoĩem ad oẽ ſtudiũ ꝓbitatis accẽ

dit. o q;tum illi maieſtatẽ ſui cõmendat aucto⸗

ria: cũ aliud ille nihil in creatura oĩ ſe pᷣter ma
nu dei foꝛmatũ eẽ oↄſiderat.nõ terrã: nõ maria
nõ celũ: nõ deniq; ſydera tã mũda: tã pura: tã

lucida:hoĩem ſolũ cuiuſdã limi ⁊ grauioꝛis et

ſoꝛdidioꝛis elemẽti illa foꝛmatuʒ eſſe dextera:

cuius dextere palmus celũ mẽſurat i meſura:

cuipugillus terre ſpatia tã finita iacẽtis inclu⸗
dit: tanti fuit illũ fuiſſe olim. Nideamus tamẽ

qᷓ;tuʒ illi pᷣterea applaudeat benignitas creato⸗

ris.q non illũ ð ſyderibꝰ efficit:qm ſi eſſet inde
creatus:de materie potiꝰclaritate: q; de artiſi⸗

cis dignatiõe polleret:cũ minoꝛ ipᷣe cui coꝛpo:

ris oꝛigine videret᷑. Si de celeſtibꝰ factꝰ ad ter
raꝝ cultũ deduceret᷑ ad terras:cuiꝰ eẽt gloꝛio⸗

ſius mox futuꝝ de humo excitatũ ſyderibꝰim

poni.ſuũ inquã deꝰnr̃ ſuũ ꝓpꝛie voluit eſſe qd

ſumꝰ:nihil materie:nihil elemẽtis:nihil qbuſ⸗
libet pᷣncipijs vel magnis vel minimis nos de
bere.Que cũcta ſi retractet:⁊ĩ ſe mens ↄuerſa

2ↄſideret: ex nr̃is fiunt moderatioꝛa ⁊ anguſtio

ra pꝛimoꝛdijs.At vbi ꝑ cõtactũ foꝛmati manꝰ
dei deſiuimus eẽ qð fuimus:⁊ i nouã materie
q̃litatẽ ſubiacẽs opifici ſuo ꝑ elementi ↄuerſio
nẽ clarificata natura ẽ nouũq; coꝛꝑis nr̃i inter

elamẽta(ſi fas ẽ dici)eſſe cepit elemẽtũ: ſtatim
oibꝰmũdi coꝛpoꝛibꝰ ſublimioꝛes effecti nõ na⸗

ture ſubſtãtias ̊ potẽtia creatoꝛis:p quam de
ſubiacẽti ceteris creatura oꝛtuʒ ẽ:qð creaturis
oĩbꝰ imperaret.Deniq; ſi metallũ nr̃e carnis⁊

coꝛpoꝛis intuearis:nihil humiliꝰ:nihil vilius:

nihil iuenies oi iniurie paſſioniq; ſubiectiꝰ So

la terra elemẽtoꝝ ceteroꝝ videt᷑ ancilla:ſola in

ſe cũctoꝝ potẽtias nõ ſine detrimẽto ſui ſentit
vel dũ vẽtis puluerulẽta diſpergit᷑:vel dũ flu
ctibus humefacta abſoꝛbet᷑:vł dũ ſydeꝝ igni⸗
bus cocta deuoꝛatur.vt homo ex ea ſe eſſe non

modo gloꝛiari nõ queat: etiã poſſit erubeſce.-
re. At vero ſi ſtatũ noſtrũ cõtẽplemur:qm pꝛe

ſtantioꝛẽ euʒ ceteris animãtibꝰ dũ ad ſuã ima

ginẽ deus infoꝛmat inducit:ĩuenies terrã ipᷣaʒ

id ẽ.ſemen nri coꝛpoꝛis ſi s in ea ſenſus ẽ gau
dere potuiſſe ꝙ ꝓpter nos in qbꝰ imaginẽ ⁊ ſi⸗
militudinem creatoꝛis accepit felicioꝛ facta ſit
demutata qᷓ; ſit oꝛta.manus eni dei ↄtigit eam

cuius ↄtactuʒ ſui cauſa dũ fieret ipᷣa nõ meruit

Quid enim hoc ſtatu pᷣclarius:quid poterimꝰ
noſſe ſublimius? Quid tã diligenter in mebꝛa

digeſtũ:qͥd tam decoꝛe ꝑ articulos inflexũ:qͥd

tã ſublimiter ĩ oꝛa ⁊ oculos erectũ:qͥd tã voca⸗
liter in vba modulatuʒqͥd in coꝛde tam velo⸗

4.

ſecretius qd i Fmone effuſiusquid i ingenio
foꝛtius: qͥd in diſpoſitione inſtructiuss quid i

memoꝛia tenacius: quid in affectu blandius⸗

quid in cogitatu ſubtilius: AUt euidenter appa

reat ꝙ illũ ꝓtoplaſtum iam cum omnibꝰ digni
tatibus venuſtatum:imo ſtatum filij ſui dei no
ſtri ad finem ſeculoꝝ ꝓ redemptiõe nr̃a ventu
ri in hoc coꝛpus oꝛnarit: cui paradiſũ etiaʒ illo

tẽpoꝛe velut ameniſſimũ pᷣdium ⁊ vꝛbanis cõ⸗

uenuſtatũ: ⁊ ruſticis cõſitum ſub lege donatũ

moꝛtis ille pſeminatoꝛ inuidit: venenũq; ſuuzʒ
decipiẽdo pꝛimoꝝ hoiuʒ credulã nouitateʒ in

coꝛpoꝛa nr̃a latẽter imerſit ⁊ ex duabꝰ ſubſtan
tijs vnicã homis pᷣfectamq; naturã quadaʒ di

uiſionis diſcoꝛdia diſſecauit.vt cuʒ nobis vna

mens eſſet.id ẽ.illa quã germiatas aie ⁊ coꝛpo
ris gignebat:aliã voluntatẽ ꝑ vitiatã naturaʒ
Zg a imna paruriet.: Denich ⁊ apoſtolus ait

*„

queẽ in mẽbꝛis meis.Et alibi. Caro ↄcupiſcit
aduſus ſpũm:ſpũs autẽ aduerſus carnẽ. hec

faciatis.Hinc etia nr cõditoꝛ:qͥ vel nos nobis
vel mundũ ꝓ nobis fecerat:a bᷣnis illis homi

nibꝰ offenſus: maledicta ſuꝑ ſingulos put cri⸗
minis quãtitas exigebat effudit Et quis irar-
mox tñ myſteriſ noſtre ſalutis:vt pius pr̃oſtẽ
dit Meq; equũ fuerat alio tẽpoꝛe de ſalutis no
ſtre remedio cogitare: niſi eo quo moꝛs eſſetin

bi adhibet᷑ medicus:vt capite valitudinis de⸗

pᷣhenſo faciliꝰremediũ ſalutare ſuccurrat. Nõ

ergo tunc tm̃ domin“ ac ſaluatoꝛ noſter pmiſ⸗

ſus eſt:cum clamat Eſaias. Ecce virgo in vte
ro concipiet: ⁊ pariet filiũ.Et tüc cũ ad Abꝛaã
dictum eſt. Ad hoc tẽpus veniã ⁊ erit Sare fi-
lius. Nam hoc erat pene iam ſero.⁊ tãta milia
patriarcharũ ſine ſpe moꝛtua videbant᷑:qbus

vtiq; vita eſſe non potuit:ſi dominũ nõ ſpera⸗

uerunt eſſe ventuꝑ: dicẽte apoſtolo Spe enim

ſalui facti ſumus. Spes eni que videt᷑ non eſt

ſpes:ſed q̃ ſperat᷑. Et qualiter ſpes eſſe potuit
ſi non fuit repꝛomiſſa. Imo vt pmo homini il⸗
la ſapiẽtioꝛ omnibꝰ beſtijs beſtia moꝛtẽ ſapuit

ita opoꝛtuit illum dominũ noſtrũ verã ſapien

tiam iam tũ illo tẽpoꝛe ſuffragium ſapere vita

le:qð ⁊ fecit:neq; deſiſtit publicare:ne tãta eiꝰ

factura vno inimici ariete ꝓpulſata ſine pꝛeſi⸗
dio alicuius lapſui potiꝰ qᷓ; decoꝛi generata vi
deretur. Simul ne ⁊ is validioꝛ haberet᷑:qͥtĩ
opus aliene vᷣtutis obꝛuere potuiſſet: q; ille: ſi
opus ſuũ qð ſuꝑ omnes creaturas ineffabilit
fecit: aut ſuare non potuiſſet: aut reparare no
luiſſet. Defendit inquã ille ſe hac inuidia. He

fendit ille noſter ↄditoꝛ: ⁊ redẽptoꝛ:pariterq;

Nideo aliã legem in mẽbꝛis meis repugnate,z
legi mẽtis mee:⁊ captiuantẽ me in lege peccati

ſe ⁊ poſſe ⁊ vellemonſtrauit:quoniã nec vtus
potentie defuit vel dignatio. Hec nobis mag

adoꝛãda:ꝙ ſub ipᷣa erroꝛis nr̃i tempeſtate non

ſubſiſtit:maioꝛq; etiã dũ exacerbat᷑ erupit: důi
vbi penam merebamur ſpes redẽptionis oſtÜ⸗

ditur: ⁊ in naufragij acerbo diſcrimine poꝛtus
ſalutis apit᷑.vt nouo moꝛe que materia fuerat

ſiracũdie:eẽ cepit oꝛigo clemẽtie.ſicarcana ope
ratione manifeſtans qð infirmitatẽ noſtraʒ ar
gumẽtũ ſue voluerit eſſe vᷣtutis: quãtũq; nos

amaret dum in ipᷣm peccauimꝰ oſtẽderet:quo
rum obliuiſci etiaʒ poſt errata non poſſet: imo

quos pᷣcioſiꝰredimeret qᷓ; feciſſet. QAuerat nũc
humana crudelitas criminoſis vł puata erga-
ſtula vel publicos carceres cũ manicis ferreis
7 duris rigida trabe cõpedibus irata ſuſpiret

⁊ in penas multimodas ad inuentionẽ laxet i⸗
genia oiſq; iudex ſurrecti capitis caſtitateʒ ꝓ⸗
pꝛie mentis diſcrimine ꝓbet alieno. Hoc magl

amicus atrocitati quo magis alienus eſt crimi
ni IJp̃i eni ſolent truculẽtioꝛes eſſe in reos:qui
miſp ſunt a reatu purioꝛes.i ſtudioſi maleſici vel
inuicẽ aduerſant᷑ ſibi: vt nõ quecũq; vult illa 3: quo

criminoſoꝝ cõtagia ꝑſequẽtes: quo minus ac
negligentius facinoꝛum vitauere cõſoꝛtia.O

miſeros ⁊ omi pᷣditos cecitate:qui bonuʒ exoꝛ
nant malo:qui cõtinentiã ſub geſtu crudelitat

attollunt:⁊ crudelitatẽ ꝓpꝛiam aliena infelici
tate cõmendant. QAuando vtutibus ſuis miſe
roꝛũ aſtipulant᷑ exitiũ:⁊ inocẽtie iudicãtis no⸗
xioꝛum cruciamẽta ſuplaudunt. Deus auteʒ

noſter contra omnẽ ſpem: cõtra omnẽ pene fi-
dem ex diuitijs miſericoꝛdie ſue ĩ malo bonuz
nactus:in iracũdia generãs ↄfirmãſq; pietatẽ
peccãdi ſemen fructum voluit euadere miſerã
di: ⁊ qͥ nos ꝓpter trãſgreſſionem ꝑdere debuiſ
ſet: ꝓpter ſuã miſciaʒ reparandũ eſſe pmiſit.

Et illo tꝑe qͥ ſupplicia merebamur argumẽtuʒ

ſaluatiõis oſtẽdit: vt itelligere poſſemꝰ:quãtũ
valeret pᷣſtare nõ leſus:qͥ donaret iratꝰ In
pᷣmo g hoiĩe vt loq̃bat᷑ ſtati nob iudiciariũ ſpo

pondit auxilium: ſtatim de bono theſauro bo⸗
na ꝓduxit: ſtatim ignotum ip̃is angelis ſacra⸗

mentum qð implẽdum eſſet in nouiſſimo tẽpo
re publicauit: ⁊ terreno ade Adã ꝓmiſit e celo
Nam cũ ſerpentẽ ꝓ merito ſuo maledictio ful

minaret:iubet eum terrã ꝓ cibo habere: ſupꝛa

ventrem repere:⁊ qm̃ moꝛtẽ illam ipſe feciſſet
addidit dicẽs: Et ponam inimicitias iter te et
mulierẽ ⁊ inter ſemen tuum ⁊ ſemen mulieris:
IJpᷣa calcabit caput tuuʒ:⁊ tu eius obſeruabis
calcaneũ. Mõne conſideras: nõne cõſpicis qð

eidem tunc minabit᷑ in chꝛiſto: Aliud enim ſe⸗
men mulieris nullum pꝛoꝛſus accipio: niſi illð
qð apoſtolus ait factum ex muliere:factum ex

carne. Illud qd euangeliſta ait Joſeph filius

putabatur eſſe ſed nõ erat:illud vtiq; verbum

Crach

aokum⸗
ſaturalen
himoliees
hocqnntun

beſani

niſederdeo⸗

Qdenentallac

languinonn
niuſtuſcntt
dinokrich
niſucek heei
Ponnnlngti
eneponodi⸗
fetur Verdun

nnpfurd P
ſren. Fäy

turiotenon qu

uinicſtusini
liere quere

ſlunteaudi⸗
Aloptonemor
lenckepnie

eerdart

naedicido.
non cognort
pudoꝛaure
ſtantialobit
aucacẽ. Et
goͤtacuent:
ceſſit. Nam⸗
uiſtuit Be⸗
darbliteyrin
cpationis no⸗

lenietinte:r.

Eaeiſtudſem

rlüminicke

lfunderekiny
e onitans
noniplenign
pmüterectu
Partetfliä Qu⸗
tlennlere
lletir gg⸗
fhoisfuſcpv
W
funume
Nreroept
nmiſni
ſtgöno⸗
nfertoꝛſpvect
matereſlior⸗
ſeſgnorilen⸗
mlier dic
ngoſens pnn
uonoſre

Ponäzede
Cnchenn
gltenpeſtrnn

erdaieng

recahtinie⸗
laimmren
enaniflen
eſenamgn
nnnfolfn
ne: iigt
anonoeſerin,
iſe Aunntie
Rsrlzuncn,
Almanicsfenes
bus irunſlſznt
lnuentionehna
Pttis ntimz,
tgleno hoeſeg
salienusetonnt
eſſeinteoggi
dioſpmaleign
es:quominns
auerecolonit
Ne:guibonnzen
ibgeſtuonalin
namn alie tſtit
uunibrs unle
Nitieindtinst⸗
dum. Deustug

rzonne poreß

eſteinglobong
imiſcpen
keuaderenſſni

Nengagedetul

mmdi deyniit.

dmmur Ngunenn,
