muit ⁊ iux fabulas poetaꝝ ſuo ſe enſe lacerauit
Si ʒ hũc ſcribere lẽptauero:puto int᷑dices mi
hi:ne rabidũ canẽ phoꝝ ⁊ Stoycoꝝ docris.i.
lHerculis claua repcutiã.Quãqᷓ; Naʒarenum
nr̃Dm: ⁊ vt ipᷣe ſolebat dicere Galyleũ:ſtati in pᷣ
lio ſenſerit: ⁊ mercedẽ lingue putidiſſime ↄtu⸗
melijs ꝑfoſſus acceꝑpu. Joſephus ãtidtatẽ ap⸗
pꝛobãs iudayci ꝓpłi: duos libꝛos ſcpᷣſit Api⸗

onem Allexandrinum grammaticum: tata ſe
cularium ꝓfert teſtimonia vt mihi miraculum
ſubeat: quomodo vir hebꝛcus: ab infantia ſa

cris litteris eruditus: cunctam grecoꝛum bib⸗
liothecam euoluerit. Quid loquar ð Philone
quem vel alterum vel ſecundum iudeum Pla⸗
tonem:critici pnunciant: Curram ꝑ ſingulos

Quadratus aplłoꝝ diſcipulus: ⁊ Athenienſis

pontifex eccłe:nõne Adriano pᷣncipi Eleuſine

ſacra inuiſenti libꝝ ꝓ noſtra religiõe tradidit⸗
Et tante admirationi omnium fuit: vt ꝑſecuti⸗
onem grauiſſimam illius excellẽs ſedaret inge

nium: Ariſtides phᷣs: vir eloquẽtiſſimus: eidẽ
pᷣncipi apologeticum ꝓ xpᷣianis obtulit: ↄtex⸗
tum phoꝝ ſententüs:quem imitatus poſtea iu

ſtinus ⁊ ipe phᷣus: Antonio pio ⁊ filijs eius ſe⸗
natuiq; libꝛum contra gentes tradidit: defen⸗

dens ignominiam crucis: ⁊ reſurrectõneʒ Ei

tota pᷣdicans libertate.Quid loũr de Melito

ne Sardenſi eo⸗ Quid de Apollinari Hiera
politane eccłe ſacerdote: HDioniſioq; Coꝛinthi

oꝛum ep̃o⸗ Et Tatiano: ⁊ Bardeſane ⁊ Here⸗

neo Photini martyris ſi ucceſſoꝛe: Qui Oꝛi⸗

genis hereſeon ſingulaꝝ venena ex qͤbus pho⸗
rum fontibus emanarint: multis volumibus
explicarunt. NManthenus Stoyceſt ecte phus:
ob pcipue eruditõnis gloꝛiã a Demetrio Alex
andrie epo miſſus eſt in Indiam: vt Chꝛiſtum
apud Bꝛacmanas: ⁊ illius gẽtis philoſophos
pꝛedicaret. Clemens Allexandrie eccleſie pꝛeſ⸗
byter meo iudicio oim eruditiſſimus: octo ſch⸗
ſit Stromatũ libꝛos:⁊ totidẽ v&o IU&οοσεοR
id eſt diſputationum ⁊ alium cõtra gẽtes. Ne⸗
dagogi quoq; tria volumina. Quid in illis in⸗
doctum? Immo quid nõ emedia philoſophia

eſt. Hunc imitatus Oꝛigenes decẽ ſepſit ſtro⸗
mateas xpᷣianoꝛũ ⁊ philoſophoꝝ int ſe ſenten
tias ↄꝑpans: ⁊ oĩa noſtre religionis dogmata:

de Platone ⁊ Ariſtotele: Numenio: Coꝛnuto
q; ↄſirmãs.Scpſit Milchiageschin Eetts

SS

pelume egrcgii loypolie cox Epollonus
Romane vꝛb ſenatoꝛes ppᷣa opuſcula ↄdide⸗

rũt.Extãt ⁊ Julij Africani libꝛi qͥ tẽpoꝝ ſcrip
ſit hyſtoꝛias ⁊ Theodoꝛiq poſtea Gregoꝛius
abpellatus ẽ viri apłicoꝝ ſignoꝝ atq; vtutũ.⁊
Dionyſij Alexãdrini epᷣi. Anatolij q́; Laodi⸗
cene eccle ſacerdotis:necnon pbr̃oꝝ Nãphili:
NHierij: Luciani: alchionis: Euſebij Cela⸗
riẽſis epi:⁊ Euſtachij Antiocheni:⁊ Athana
ſij Alexãdrini.Euſebij qᷓ Emiſeni:⁊ Triphi⸗
li Cypꝛij:⁊ Aſterij Scitopolite ⁊ Serapionis
2leſſoꝛis. Tyti q; Boſtrẽſi epi: Capadocũq;
Baſilij. Sregoꝛij: Amphilochij :ꝗq oẽs in tãtũ
phᷣoꝝ doctrinis atq; ſentẽtijs ſuos refarciũt li
bꝛos:vt neſcias qͥd in illis pᷣmũ admirari debe
as eruditõeʒ ſeculi:an ſciaʒ ſi. cpturaꝝ. Ueniam
ad latinos.Quid Tertulliano eruditiꝰ⸗Quid
acutius:Apologeticus eius ⁊ 3 gẽtes libꝛi cũ⸗
ctꝗ ſeculi ↄtinẽt diſciplinã. inuti⸗ felix cau
ſidicus Romãi foꝛi in libꝛo cui titulus octau⸗

mẽtit᷑ auctoꝛẽ:qͥd gẽtiliũ ſ. cpᷣturaꝝ dimiſit inta
ctum⸗ Septem libꝛos aduerſus gentes Arno⸗

bius edidit: totidemqʒ diſcipulus eius Lactã
tius:qͥ de ira q; ⁊ opificio dei duo volumia cõ

didit:q̃s ſi legere volueris dialogũ Ciceronis

in eis ? no Ovouvreꝑies Aictoꝛino martyri

in libꝛis ſuis lʒ deſit eruditio:tñ nõ deeſt erudi

tionis volũtas. Cypanus ꝙ idola dij nõ ſint:qᷓ
bꝛeuitate:qᷓ hyſtoꝛiaꝑ oĩm ſcia: q; wboꝝ ⁊ ſen
ſuum ſplẽdoꝛe pſtrinxit:lhilarius meoꝝ ↄfeſ⸗

ſoꝛ tempoꝝ ⁊ epᷣs.xij. Quintiliani libꝛos. ſti⸗

lo imitarus eſt ⁊ numero:bꝛeuiq; libello: queʒ
ſcripſit Byoſcoꝛum medicum: qͥd in litteris

no hyſtoꝛiam dñi Saluatoꝛis vſibus explica⸗

uit:nec ꝑtimuit euangelij veritatem ſub metri

leges mittere. De ceteris vel moꝛtuis:vł viuẽ

tibus taceo: quoxꝝ in ſcpᷣturis ſuis ⁊ vires ma⸗
nifeſte ſunt:⁊ voluntas. Nec ſtatim pua opini

one fallaris ð gentes hoceſſe licitum. In alijs

diſputatõibus diſſimulandum. Quia om̃s pe
ne omniũ libꝛi exceptis his:qͥ cum Epicuro lit
teras nõ didicerunt: eruditõis doctrineq; ple⸗
niſſime ſunt. Quãqᷓ; ego illud magis rear: qð

dictãti venit in mentẽ:nõ te ignoꝛare qð ſemꝑ
doctis viris vſurpatũ ẽ: ꝑ te mihi pponi ab
alio q̃ſtionẽ:qͥ foꝛſitã ꝓpter amoꝛem hyſtoꝛiaxꝝ

Saluſtij Caphurnius cognomẽto lanarius ſit

Cui q̃ſo vt ſuadeas ne veſcentiũ dentibus edẽ
tulus inuideat: ⁊ oculus capꝛeaꝝ talpa ↄtem⸗
nat. Diues vt cernis ad diſputandũ materia:ſ
iã epłaris anguſtia finiẽda eefft.

HBeati hieronymi pᷣbyteri ad ãmachiü
de optimo gñe interpᷣtadi. Abi pᷣmũ ʒ̊ Ruſfi⸗
num ⁊ ceteros obtrectatoꝛes inuehit: qui ſche

liſtaꝝ.⁊.Lxx.interpᷣtũ exẽplo:nõ vbũ de vbo
ß ſenſuʒ e ſenſu debẽ trãſferri.Epła.xXxXVIII

Aulus apoſto⸗
p lus pñte rege Agriſpa: de crimi⸗
mnbus reſpõſurus quo poſſetin⸗
telligere:q auditurus erat:ſecurꝰ

de cauſe victoꝛia:ſtatim in pᷣncipio gratulatur

Dicens:de oĩbus quibus accuſoꝛ a iudeis o rex

Agrippa:eſtimo me beatũ:cum apud te ſimbo
die defendẽdus:qui pᷣcipue noſti cunctas que

in iudeis ſunt ↄſuetudines ⁊ queſtiones. Le⸗
gerat em illud Eſaie:beatus qui in aures loqᷣt

audientis:⁊ nouerat tm̃ oꝛatoꝛis vba Pficere: .
q́;tum iudicis puidentia cognouiſſet. Ande æ
ego beatum me in hoc dumtaxat negocio iudi
co: ꝙ apud eruditas aures imperite lingue re⸗
e:⁊ in altero Z mathematicos: ſi tñ inſcptio nõ ſponſurus ſum:que mihi obijcit:vel ignoꝛãti,⸗
vel mẽdacium. Si aut neſciui alienas litteras

vere interpᷣtari:aut nolui:quoꝝ alterum erroꝛ
alterum crimen eſt.lc ne foꝛſitã accuſatoꝛ me⸗

us facilitate qua cuncta loquitur: ⁊ impunita⸗

te qua ſibi licere omnia putat: me quoq; apud
vYos argueret: vt papam Epiphanium crimia
tus eſt:hanc epłaʒ miſi:que te:⁊ ꝑ alios qͥ nos

amare dignantur:rei oꝛdinem doceat. Ante h̊ᷣ
ferme biennium miſerat Joanm epᷣo ſupꝛadi-
ctus papa Epiphanius litteras:arguens eum
in quibuſdam dogmatibus: ⁊ poſtea clement .
ad penitẽtiam ꝓuocãs:harum exemplaria cer

„

. . ir tatim paleſtine rapiebant᷑: vel ob auctoꝛis me.-
poſſit oſtendit. Juuencus pbr ſub Conſtanti

ritum: vel ob elegantiam ſcbᷣtoꝛis. Erat in mo

naſterio nr̃o vir apud ſuos haud ignobił Eu⸗
ſebius cremonenſis:qui cum hec epła ꝑ multo
rum oꝛa volitaret: ⁊ mirarent᷑ eãẽ ꝓ docirina ?
puritate ſermonis: docti pariter ⁊ indocti: ce⸗
pit a me obnixe petere: vt ſibi eam in latinum
verterem: ⁊ ꝓpter intelligendi facilitatem: ap
tius explicarem. Greci em eloquij penitus ig-
narus erat:feci qð voluit.Accitoq; notario ra
ptim celeriterq; dictaui:ex latere in pagia bꝛe⸗
uiter annotans: quem intrinſecus ſenſum ſin⸗
gula capitula ↄtinerent. Siquidem ⁊ hoc: vt

ſibi ſoli facereʒ oppido flagitarat. Poſtulauiq;

ab eo mutuo:vt domi haberet exẽplar: nec fe⸗
cile in vulgus ꝓderet. Res ita ano ⁊ ſex menſi
bus trãſijt:donec ſupꝛadicta int᷑ptatio de ſcri⸗

nijs eius nouo veſtigio Hieroſolymã ↄmigra

uit. NMam quidam pſeudo mõachus:vel accep
ta pecunia:vt ꝑſpicue intelligi datur: vel gra⸗
tuita malicia vt incaſſum coꝛruptoꝛ nitit᷑ pſua

dere ↄpilatis chart eiꝰ ⁊ ſumptibꝰ iudas factꝰ

ꝓditoꝛ: deditq; aduſarijs lotrãdi contra me

das eple Epiphanij e greco traducte pecunia
redẽptas falſitatis arguebãt: oñdẽs nõ ſolum
gentiliũ: ß̃ ſacre ſcture apłoꝝ ſimulq; ⁊ euãge

Ce
atſoneif

ehedicnl

fiſerehe

Aepniene

gelos

oexipli⸗
ſmonblc
geslutunen
ſſopohunn
cunbn.
huoſubiuge
sdalnor,
patoez dan

c(clrvolatas

loren gue
Crerautinin
ledinabitt

luſſet Leg

Gugimfa
Pbenstnan
Darſcdenui
Prrhabe
fecurerakn
durtin⸗
dümtſa
Coͤleges
laghao
dotes Tot
duco upa
1Dcereiq
göſtoi pfuu
lgronen tfi
Carte Auna⸗

ſtcnütas
(gtutmeis

finſcheurisr⸗
echiinloce
noadpugnid
gocgtatam
hemtlctn⸗
tonipsfuui
Glginnsan
ocöfeeris
Uoyninena
NGris. Dns
fütueſſoten
eniacenge
ſonemipun
niſhnion-
kus ingent
Ei cſtinn
heesſin⸗
lecgcenſn
ſſiniſtae⸗

imsettine
Drpogenlme

lriitczat
melleſnbe

noſt mncte

gueſtones ⸗
Sguintaneef
Ans pon Piere
oGholiſer Sen
Murrr eppeoiuci
nhentelngrer⸗
Kicrniſgoiti
Cuntiens nens
quos ummend
oeſtiinane
guiturirorinn
neclag
Spipbmmunani
elentst
nen doeen Aeh

omnnczod:

nenngngavenn

8:tpeladenet
runcpenginud.

Nelobanconee
Gtors Eiunn
baud ol E⸗
nhernuptio
nicip docnm
rurtinloche⸗
bieamin Eünon
Afaclinten
gocuu eniug⸗
Bcckoqzrorron

uereinpogint⸗

—
SS

nlceus ſonnnte
iguident

=

22
=
22
—
=
5 —
=
—
E—nunrn

A
SES=
=☛
=

—
—
—
—
—
—
4—1
—
—
—
—
= —

uaſiſſet. Legimus in veteri

= =

.

Tractatus VI

occaſionẽ: vt int᷑ imꝑpitos ↄcionent᷑ me falſari⸗
um:me vbũ nõ expᷣſſiſſe de vbo: ꝓ honoꝛabili
dirxiſſe chariſſimũ: ⁊ maligna interpᷣtatõne qð
nefas dictu ſit.
trãſferre: hec ⁊ iſtiuſmõi nuge crimia mea ſunt
Ac pᷣmũ añqᷓ; de tranſſatõe rñdeã: volo inkro⸗
gare eos qui malitiã pꝛudentiã vocãt: vñ apð
vos exẽplar epłe:Quis dedit: Qua fronte ꝓ⸗

fertis:qð ſcelere redemiſtis: Quid apud homi

nes tutum erit: ſi nec parietibus qᷣdẽ ⁊ ſcrinijs
nr̃a poſſumus ſecreta celare: Si añ tribunalia

iudicum h̊ vobᷣ crimen impingerem:reos legi⸗

bus ſubiugarem:q̃ etiã ꝓ vtilitatibus fiſci no⸗

xijs delatoꝛibus penas ſtatuũt ⁊ cũ ſuſeipiunt

pꝓgitõeʒ: damnãt ꝓditoꝛẽ. Lucrum videlʒ pla

cet:volũtas diſplicet. Oudũ Eſichiũ viꝑ ↄſu⸗

2

larem g queʒ priarcha Gamaliel grauiſſimas
exercuit inimicitias: Theodoſius pᷣnceps capi

te dãnauit: ꝙ ſolicitato notario chartas illiꝰ in
bus hyſtoꝛijs ludi
magrm:qͥ faliſcoꝝ liberos ꝓdiderat: vinctum
pueris traditũ: ⁊ ad eos q̊s ꝓdebat remiſſum.
Nec ſceleratã płm romanũ ſuſcepiſſe victoꝛiã
Pyrrhũ Epirotaꝝ regẽ: cũ in caſtris ex vulne
re curaret᷑ medici ſui pꝛoditione interfici nefas

durxit Yabꝛitius:qͥn potius vinctuʒ remiſit ad

dñm:vt ſcelus nec in aduerſario compꝛobaret
OQõ leges publice:qð hoſtes tuent᷑: qð int᷑ bel

la ⁊ gladios ſem ẽ:h̊ nob int᷑ moachos ⁊ ſacer⸗

dotes ERp̃i intutũ fuit.Et audet qͥdã ex eis ad⸗
ducto ſuꝑcilio:⁊ ↄcrepãtibus digitis eructare

7 dicere:qͥd em̃ ſi redemit: Si ſollicitauit: fecit

qð ſibi ꝓfuit. ira ſceleris defenſio:q̃ſi nõ ⁊
latrones ⁊ fures:⁊ pyrate: faciãt qð ſibi ꝓdeſt
Certe Anna ⁊ Cayphas ſeducẽtes infelicẽ Ju
dã fecerũt:qð ſibi vtile exiſtimab ant. Nolo in
chartuł meis q̃ſlibet ineptias ſcribere:ↄmenta
ri in ſcturis:remoꝛdere ledentes:diligere ſto⸗
machũ:in locis me exercere cõibus:⁊ qſilima⸗
tas ad pugnãdũ ſagittas reponere:q;diu nõ ꝓ
fero cogitata maledicta:nõ crimia ſunt: immo
ne maledicta qdẽ: qᷓ aures publice neſciãt. Tu
coꝛrũpas ᷣuulos:ſollicites cliẽtes:⁊ vt in fabu
lis legimus auro ad Danẽ penetres:diſſimula
toq; qð feceris:me falſariũ voces: Cuʒ multo
peiꝰ crimen accuſando in te ↄfitearis:qð in me
arguis. Alius te hereticũ:aliꝰ te inſilat dogma
tũ puerſoꝛẽ:taces ipᷣe:rñdere nõ audes. Int᷑p
tem laceras:de ſyllab calũnieris:⁊ totã defen⸗
ſionẽ tui putas:ſi tacenti detrahas.Fingis in
trãfferẽdo vel erraſſe: vł intmiſiſſe me qpiã: H
totus ingenij tui cardo vᷣſat᷑: h tua ẽ defenſio.
Nũ iccirco tu nõ es hereticꝰ*:ſi ego malus inter

pꝛes ſim: Mõ h̊ dico:qͥ te hereticũ noueri(ſciat

ille qͥ accuſauit nouerit ille:qͥ ſcpſit) Sʒ qð ſtul

tiſſimũ ſit accuſatũ ab alio:aliũ crimisri:⁊ con

noluiſſe

Fo.
Epla XXXVIII

foſſo vndiq; coꝛpe:de doꝛmiẽtis vulnere ſea ola
tiũ q̃rere.hactenus locutꝰ ſuʒ q̃ſi aliqᷣd ð epła

ↄmutauerim: a ſimplex trãſſatio poſſit erroꝛeʒ

hre:nõ crimẽ.Nuũc vo cũ ipᷣa epla doceat nihil
mutatũ eſſe de ſenſu:nec res additas:nec aliqð

dogma ↄfictũ:faciũt ne intelligẽdo:vt nihil in

telligãt:vt dũ alienã im ꝑitiã volũt coarguere:

ſuã ꝓdũt. Ego em̃ nõ ſolũ fateoꝛ:ſᷣ libera voce

ꝓfiteoꝛ:me in intpᷣtatõe grecoꝝ abſq ſe cpᷣturis
ſcis:vbi ⁊ vboꝝ oꝛdo myſteriũ ẽ:nõ vbuz e v

bo:ſ ſenium expmere de ſenſu. Habeo q; hui⸗

rei magrm Tulliũ qͥ Pꝛotagoꝛam Platonis⁊
Heconomicõ Rzçenophõtis ⁊ Eſchinis ac De

moſthenis duas z ſe oꝛõnes pulcherrimas trã
ſtulit. Quãta in illis pᷣtermiſerit: q;ꝛa addide⸗

rit: q;ta mutauerit: vt ppᷣetates alterius ligue
ſuis ꝓpᷣetatibns explicaret: nõ ẽ huius tꝑis di
cere. Sufficit mihi ipᷣius trãſlatoꝛis autoꝛitas
qͥ ita in ꝓplogo earundẽ oꝛõnũ locutus ẽ. Pu⸗

taui mihi ſuſcipiendũ laboꝛẽ vtilem ſtudioſis:

mihi qᷣdẽ ip̃i neceſſariũ. Conuertiem ex Atti⸗
cis duoꝛum eloquentiſſimoꝝ nobiliſſimas oꝛa

tiones: inter ſeq; Zᷣrias Eſchinis ⁊ Demoſthe

nis:nec ↄuerti vt interpꝛes:ſᷣ vt oꝛatoꝛ:ſenten
tijs ijſdem ⁊ earum foꝛmis:tam ſiguris qᷓ; ver⸗
bis:ad noſtram ↄſuetudinem aptis. In qbus
non vbum ꝓ vboneceſſe habui reddere: ᷣ ge⸗

nus omne vboꝛum vimq; ſeruaui. Non enim

me annumerari ea lectoꝛi putaui opoꝛtere: ſed

tãqᷓ; apẽdere. Rurſum in calce Smõis. Quoꝝ

ego ait oꝛõnes ſicut ſpero ita expꝛeſſero: vtuti⸗
bus vtẽs illoꝛum omnibus.i.ſententijs:⁊ earũ

ſfiguris: ⁊ rerum oꝛdine vba ꝑſequẽs eatenus:

vt ea non abhoꝛreant amoꝛe noſtro:q̃ſie grecd
omnia ↄuerſa nõ erunt: tamẽ vt gñis eiuſdem
ſint elaboꝛauimꝰ. Sʒ ⁊ Oꝛatius vir acutus ⁊
doctꝰh̊ idẽ i arte poetica erudito int᷑pᷣti pᷣcipit.
Nec vbũ vbo curab reddere fidꝰ Intpꝛes.
Terẽtius enandrum: Plautus ⁊ Ceci⸗
lius veteres comicos interpᷣrati ſunt. Nundd
herent in vbis:ac non decoꝛem magis ⁊ elega
tiam in tranſiati one conſeruant qᷓ; veritatẽ int᷑
p̃tationis: anc erduit i οτππâοοτ Rh
pant. Ande a ego doctus a talibus ante anos⸗
circiter. xx.⁊ ſimili tunc quoq; erroꝛe decepiꝰ:
certe hoc mihi a vobis obijciendumneſciens:
cum Euſebij Ceſarienſis chꝛonicon in latinuʒ

verterem: tali inter cetera vſus ſum pꝛefatio⸗

ne.Difficile eſt alienas lineas inſequentem:no
alicubi excedere: ⁊ arduum vt que in alia ling⸗
ua bene dicta ſunt: eundem decoꝛem ætranſia⸗
tionem conſeruent. Significatum eſt aliquid
vnius verbi pꝛopꝛietate. Non habeo meum
quo id efferam: ⁊ dum quero implere ſententi-
am:longo ambitu vix bꝛeuis vie ſpacia conſu⸗
mo. Accedunt Hyperbatoꝛum anfractus: diſ⸗

ſimilitudines caſuum: varietates figurarum.

Jõm poſtrẽo ſuũ:⁊ vt dicã vernaculũ lingue
genꝰ. Si ad vbũ interpᷣtoꝛ:abſurde reſonãt.ſi
ob neceſſitatẽ aliqͥd in oꝛdie:vel in vmõe muta

uero:ab interpᷣtis videboꝛ officio receſſiſſe. Et

poſt multa q̃ nũc ꝓſeqͥ ocioſum ẽ:etiã h̊ addidi
Qð ſicui nõ videt᷑:lingue graʒ in interpᷣtatiõe
nutare. omeꝝ ad vbum expmat in latinum
Plus aliqͥd dicã:eũdẽ ſua in lingua ꝓſe vbis
interpᷣtet᷑:videbit ridiculũ:⁊ poetã eloquẽtiſſi
mũ vix loquentẽ. VNeꝝ ne meoꝝ ſcriptoꝝ ꝑpua
ſit auctoꝛitas qᷓq; Bͥ im ꝓbare voluerim meſꝑ
ab adoleſcẽtia nõ vba ſed ſeniẽtias traſtuliſſe.
Qualis ſuꝑ hos gñe pᷣfatiuncula ſit in libꝛo qͥ
beati Antonij vita deſcribit᷑:ipᷣius lectione co⸗

gnoſce. Ex alia inquit in aliam linguam expᷣſ-⸗

ſa ad verbum tranſiatio:ſenſum opit.Et velu⸗

ti leto gramine ſata ſtrangulat. dum em caſibꝰ
⁊ figuris ſeruit oꝛatio:quod bꝛeui poterat iudi

care ſermone longo ambitu circumacta vix ex⸗
plicat.hoc igit᷑ ego vitans: ita beatum Anto⸗
nium te petente tranſpoſui vt nihil deſit ex ſen

ſu: cum aliquid deſit exverbis Alij ſyllabis oc

cupentur ⁊ litteris: tu quere ſententias. Dies
me deſiciet: ſi ⁊ omnium qͥ ad ſenſum interp̃ta⸗

ti ſunt: teſtimonia replicauero: ſufficit in pñti

noiaſſe Hilariũ ↄfeſſoꝛem:qͥ homelias in Job
⁊ in pſalmos tractatus plurimos in latinũ ver
tit e greco:nec aſſedit lr̃e doꝛmiẽti:⁊ putida ru
ſticoꝝ interpᷣtatione ſe to:ſit:ſed quaſi captios
ſenſus in ſuam linguam victoꝛis iure tranſpo⸗
ſuit. Nec hoc mirum in ceteris ſeculi videli cet

aut eccleſie viris:cum.lxx.interpᷣtes: ⁊ euãge⸗

liſte atq; apoſtoli idem in ſacris voluminibus

fecerint. Legimus in Marco dicentem domi
num talata cumi:ſtatuimq; ſubiectum eſt:quod
interpᷣtatur puella:tibi dico ſurge.arguat᷑ euãẽ
geliſta mendacij: quare addiderit: tibi dico: cũ

in hebꝛeo tanium ſit.puella ſurge.vᷣ vt empha

ticoteron faceret:⁊ ſenſum vocãatis atq; impe⸗

rantis expᷣmeret:addidit tibi dico. Rurſum in

QMattheo: redditis a ꝓditoꝛe Juda.xxx. ar⸗
genteis: ⁊ empto ex eis agro ſiguli ſcribit᷑.tunc
impletum ẽ quod ſcriptum ẽ ꝑ Hieremiam p⸗

phetã dicentem: ⁊ acceperunt xxx.argẽteos pᷣ
cium appꝛeciati:qð appꝛeciauerunt a filijs iſrael

⁊ dederunt eos in agrum figuli: ſicut cõſtituit

mihi dñs.Hoc in Hieremia penitus nõ inueni

tur:ſᷣ in Zacharia:alijs multo vbis ac toto oꝛ⸗

dine diſcrepãte:vulgata qͥ pe editio ita ſe hʒ *

dem meã.xxx.argenteos.Dixitq; dñs ad me:
pone illos in ↄflatoꝛio:⁊ ↄſidera ſi ꝓbatũ ſit:ſi
cut ꝓbatus ſum ab eis: ⁊ tuli.xxx.argẽteos:⁊

miſi eos in domo dñi in ↄflatoꝛio q;tum diſtet

dicã ad eos ſi bonum ẽ coꝛam vobis date mer⸗
cedem mihi:aut renuite: ⁊ apenderunt merce⸗

ab euãgeliſte teſtimonio.lxx.trãſſatiopſpicuũ

E.ſᷣ ⁊ in hebꝛeo cũ ſenſus idẽ ſit: vba pᷣpoſtera
ſunt:⁊ pene diũſa. Et dixi inqͥt ad eos:ſi bonũ
in oculis vr̃is:afferte mercedẽ meã:⁊ ſi nõ qͥe
ſcite:⁊ aſpẽderunt mercedẽ meã.xxx.argẽteos
Et dixit dñs ad me: ꝓijce illud ad ſtatuarium

decoꝝ pᷣciũ qð apꝛeciatus ſuzʒ ab eis ⁊ tuli. xxx

argẽteos ⁊ ꝓieci eos in domo dñi ad ſtatuariũ
Accuſent apłm falſitatl qð nec cũ hebꝛaico nec
cũ.lxx.ↄgruat trãſlatõibus:⁊ qð his maius ẽ:
errat in noĩe: ꝓ Zacharia qͥpe ieremiã poſu
it.Sʒ abſit h̊ de pediſſeqͥ xpᷣi dicere:cui cure fu
it:nõ vba ⁊ ſyllabas aucupari:ſ ſentẽtias dog
matum ponere. Veniamus ad illud eiuſdẽ Za
charie teſtimonium: quod Joãnes euãgeliſta
aſſumit iux hebꝛaycã veritatẽ viderunt in quẽ
ↄpũxerũt:ꝓ qͥ in. xx.legimꝰ xiι ⁄‧Xναον

Iorροαααπο ορöταρααπαο To: quod inf⸗-
pStati ſunt latini. Et aſpicient ad me ꝓ his que

illuſerunt ſiue inſultauerunt. Diſcrepat euãge
liſte.lxx.interpᷣtum:noſtraq; tranſſatio:⁊ tam

ſermonum varietas ſpiritus vnitate ↄcoꝛdat.

In Mattheo q; legimus dominum pᷣdicantẽ
apoſtolis fugam:⁊ hoc ipᷣm Zacharie teſtimo

nio ↄfirmãte.Scriptum ẽ ait. Nercutiã paſto

rem: ⁊ diſꝑgent᷑ oues.at in.lxx.⁊ in hebꝛeo mł
to aliter ẽ.Nõ em̃ ex ꝑſona dei ðꝛ:vt euangeli⸗
ſta vult:ſᷣ ex ꝓphe deum pr̃em rogantis.er

cute paſtoꝛem: ⁊ diſꝑgent᷑ oues. In hoc vtar⸗
bitroꝛ loco iuxta quoꝛundam pꝛudenti euan⸗

geliſta piaculi reus eſt: ꝙ auſus ſit ꝓphᷣe vba
ad dei referre ꝑſonã.Scribit ſupꝛadictus euã⸗

geliſta:ad ãgeli monitum tuliſſe Joſeph ꝑuu⸗
lum ⁊ mr̃eʒ eius:⁊ intraſſe in egyptũ:ibiq; mã⸗
ſiſſe vſq; ad obitum Herodis: vt impleret᷑ qð
dictum eſt a domino ꝑ ꝓphetam dicentem:ex
egypto vocaui filiũ meum.h̊ noſtri codices nõ
habent:bᷣ in Oſee ppheta iuxta hebꝛaycã ſcri⸗

bitur veritatem. Quia puer iſrael eſt: ⁊ dilexi
eum: ⁊ ex egypto vocaui filium meum. Pꝛo qͥ

in eodem loco.lxx.tranſtulerunt: quia paruu⸗
lus eſt iſrael: ⁊ dilexi eum: ⁊ ex egypto vocaui
filios eius. Num omnino repudiãdiſunt:quia

iſtum locum:qui ad Zp̃i maxime ptinet ſacra

mẽtum:aliter tranſtulerunt: An dada potius
venia:vt hominibus: Jux Jacobi ſententiam
dicentis: multa peccamus omnes:⁊ ſi quis in
verbo non peccat:iſte ꝑfectus eſt vir: ⁊ poteſt

refrenare omne coꝛpus: Illð vero quod in eo⸗

dem euangeliſta ſcribitur ⁊ veniens habitauit
in ciuitate: que dicitur Maʒareth: vt implere⸗
tur quod dictum eſt ꝑ ꝓphas:quia Naʒareus
vocabitur. Reſpondeant rogo dedali ⁊ faſti⸗
dioſi eſtimatoꝛes omnium tractatoꝝ:vbilege⸗
rint: Biſcãtq; in Eſaia poſitum. Nã in eo loco
vbi nos legimus:atq; tranſtulimus:exiet vir⸗

Ce

9 derata

gubebneo

cet pvond

euscteſt

edbü p
voſe nn,

efeplehrt
fan. Miol
in lei
lECeyho
hitnoneein
lce vgon
blisnonnee
Nicgnöeid
vocabits
numn. Ccce
nomeneis

urinfelit

Catutis wo
Goqueparieo
berodena
ſon. Scit
Grumade
Weinhe
lrppe.k
minimaee
dux:quir
in vulgar
mus Eob
detemihi
Qutaſtri

diniſcydiſ
hrapcam vi

leidomus 4
da Ertemi
ſtll Cöſer
ſtnt uu Bet
beneobz
Eezihninn
legkenoclan
hebropuuln
floe er ibi
ite Euan
Eduabusiu
tichine
Mcoregrect
Kliine
foſegnie
umiſtacla
Plconoyr
einpio⸗
ſepbaſores
deis eni
Pöinſchtun
niſunt g
Nkenili

*

täl⸗

r Mßſ
Etaleniſgi
minſtie
nenrrge
ucääfhnn

=
=
n, e)

S

Habernn.

—/-
—

odßigiſnuni
cühebnion
igöhismugi

4

pehhieenie
diceregianef
ißſeninnde

. Peranügtt
nlrr riabehn

adeörtnen

Dfenmomhe
koues hornr⸗
lunpdmian
Auſusſt pbeſe
birſuondanseli

ulſſezobgu⸗
negyptütbignu.
isrminglact

am dcnen

noſfncocles0
nabehuufciſcn⸗

ſclele dict
ummeun. Pog
gun- vipan
1eregpto n
pududtfurg

unnthinti

„An didzbotl
An dalunni
urchiſclink

1

msek

NMed.

o: tilen
annes

Cractatus VI Epiſtola

ga deradice yeſſe.⁊ flos de radice eius aſcẽdet
In hebꝛeo iux lingue illius idioma: ita ſcbtũ ẽ
exiet vᷣga de radice Jeſſe:⁊ Naʒare de radice
eius creſcet.Cur omiſerũt h̊.lxx.ſi nõ lʒ trãſfer

re vbũ ꝓ vbo:Sacrilegiũ ẽ:vel celaſſe:vel ig⸗
noꝛaſſe myſteriũ. Traſeamus ad cetera. Neq;

em̃ epłe bꝛeuitas patit᷑ diutius in ſingułimmo

rari. Idẽ Mattheus loquit᷑: ̊ aũt totũ factũ
ẽ: vt ↄpleret᷑:qð dictũ ẽ a dño ꝑ ꝓphᷣaʒ dicen⸗
tẽ.Ecce vᷣgo in vtero hẽbit:⁊a piet filiũ:⁊ voca

büt nomẽ eius Emanuel. Qðd. Ixx. trãſtulerũt

ecce vgo in vtero accipiet:⁊ ꝑiet filiũ: ⁊ voca⸗
bitis nomẽ eius emanuel. Si vba calũniamur
vtiq; nõ ẽ idem:hẽbit ⁊ accipiet: nec vocabũt

⁊ vocabitis.Noꝛro in hebꝛeo legimus ita ſcp⸗
tum. Ecce vᷣgo ↄcipiet ⁊ ꝑiet ſlium:⁊ vocabit

nomen eius emanuel. NMa Achaʒ qui argueba

tur infidelitatis: nõ iudei qui erãt dominuʒ ne⸗
gaturi:ſᷣ vocabit inqͥt ipᷣa que ↄcipiet:ipᷣa vir⸗

go que pariet. In eodem euangeliſta legimus
Herodem ad aduentum Magox fuiſſe turba
tum. Scribiſq; ⁊ ſacerdotibus ↄgregatis ſciſ⸗
citatum ab eis vbi xpᷣs naſceret᷑. Illoſq; reſpõ

diſſe:in Bethleem Jude. Sic em ſcriptum eſt

in ꝓpha.Et tu Bethleem terra iuda mequaqᷓ;
minima es in ducibus iuda.Ex te em egrediet
dux:qui regat pplm meum iſrael: G̊ exemplum
in vulgata editione ſic fert᷑: ⁊ tu Bethleeʒ do⸗

mus Ephꝛata: modicus es in milibus Juda:
de te mihi egrediet᷑ dux:vt ſit pᷣnceps in ifrael.

Quãta ſit inter Mattheum. ⁊.lxx.vᷣboꝝ:oꝛ⸗

Diniſq; diſcoꝛdia magis hoc admiraberis ſibhe
baaypcam videas:in qͥ ita ſcriptũ ẽ: ⁊ tu Beth⸗
leẽ domus Ephꝛata: puulus es in milibus Ju
da. Ex te mihi egredietr᷑ qui ſit dominatoꝛ in iſ
rael.Cõſidera gradati q̃ ab euangeliſta ſint po

ſita: ⁊ tu Bethleẽ tra iuda.ꝓ terra Judai he⸗

bꝛayco hʒ Ephꝛata. In.lxxx.domus Ephꝛata

Neqqᷓ; minima es in ducibus iuda.Qð in.lxx
legit᷑:modicus es:vt ſis in milibus Juda. In

hebꝛeo ꝑuulus es:in milibus iuda.Sẽſuſq; ʒ

rius ẽ.lxx.ſibi in ̊ dũtaxat loco ⁊ hebꝛayco cõ
coꝛdãte.Euangeliſta em̃ dixit ꝙ nõ ſit ꝑuulus

in ducibus iuda:cũ e regiõe ſit poſitũ: ꝑuulus

quidẽ es ⁊ modicus:ſ tñ de te mihi ꝑuo ⁊ mo⸗

dico: egrediet᷑ dux in iſrael ſm illud apłi. Ele⸗
git infirma mũdi deus:vt ↄfundat foꝛtia. Poꝛ

ro qð ſequit᷑:qui regat vel qui paſcat plłm me⸗
um iſrael:alit᷑ in ꝓpha eſſe:ꝑſpicuũ ẽ.oc re⸗
plico nõ vt euãgeliſtas arguã falſitatis( h qᷣp⸗
pe impioꝝ ẽ:Celſi:Poꝛphyrij: Juliani:)ſᷣ vt

repᷣhẽſoꝛes meos arguã imperitie: ⁊ impetreʒ

ab eis veniã: vt ↄcedãt michi in ſinplici epła:
qð in ſcpturis ſanctis velint nolint apłos ↄceſ⸗
ſuri ſunt. arcꝰ diſcipulus Netri ita ſuũ oꝛ⸗

dit euãgeliũ. NRꝛincipiũ euãgelij ihu xpᷣi ſicut

Fo. LxXXXIIII
CXXVIII

ſeriptũ ẽ in Eſaia pphᷣa: ecce ego mitto angelũ

meũ añ faciẽ tuã: qͥ pꝑabit viã tuã an te. Nox
clamãtis in deto ꝑate viã dñi:rectas facite ſe

iitas eiꝰ.Hoc exẽplũ ex duobꝰ ꝓphetis ↄpo-
ſitũ ẽ:ðᷣ M alachia videlʒ ⁊ Eſaia. Nã ömum
qð ðꝛ.ecce ego mitto ãgelũ ineũ añ faciẽ tuã:qͥ
pᷣꝑabit viã tuã añ te: in alachia in fine ſcöj⸗
tũ ẽ.Sequẽs ãt:vox clamãtis in deſto ⁊c. In
Eſaia legimꝰ.⁊ quõ Marcus ſtati in pᷣncipio
voluminis ſui poſuit: ſicut ſcptũ ẽ in Eſaia p⸗
pheta:ecce ego muto ãgelũ meũ:qð nõ ſcribit᷑
in Eſaia vt diximus:ſ᷑ in Malachia:in nouii/

ſimo.xij.ꝓphaꝝ:Soluat hãc qſtiunculã imꝑi
ta pᷣſumptio: ⁊ ego erroꝛis veniã depᷣcoꝛ. Jdẽ

Marcus inducit ad phariſeos Saluatoꝛẽ lo⸗-
quentẽ.Nũq; legiſtis qͥd fecerit DHauid:qñ ne
ceſſitatem habuit:æ eſuriuit ipe ⁊ ſocij eꝰ: quõ

ingreſſus eſt domum dei ſub Abiathar ponti,f
ce:⁊ panes ꝓpoſitõis ↄmedit:qͥbus nõ licebat

veſci:niſi ſolis ſacerdotibus.Legamus ſamu⸗

eleʒz ſiue vtin cõi titulo habet᷑: Regnoꝝ libꝛos
ibiq; repiemus nõ Abiathar ſcpᷣtum eiſe. Sed

Abimelech põtiſficem: qͥ poſtea a Doech cũ ce
teris ſacerdotibus: Saul iubente ꝑcuſſus eſt.

NVergamus ad apoſtolum Maulum: ſcribitad

oꝛinthios. Si em cognouiſſent dominũ glo⸗

rie non cruciſixiſſent. ſᷣ ſicut ſcpᷣtũ ẽ. Qð oculꝰ

nõ vidit nec auris audiuit: nec in coꝛ hois aſcẽ
dit:q ppauit deus diligẽtibus ſe. Solẽt in hoc

loco apocryphoꝝ qͥdã deliramẽta ſectari ⁊ dieę

cere ꝙ de apocalypſi helie teſtimoniũ ſumptũ
ſit:cũ in Eſaia iux hebꝛaycũ ita legat᷑. A ſecłlo
nõ audierũt:nec auribus ꝑceperũt.Oculꝰnon

vidit deus abſq; te que pᷣꝑaſti expectãtibus te
hoc.xx.multo aliter traſtulerunt.A ſeculo nõ
audiuimus: neq; oculi noſtri viderunt deum

abſq; te.⁊ oꝑa tua vera: ⁊ facies expectantibꝰ
te miſericoꝛdiam. Intelligimus vñ ſumptũ ſit
teſtimoniũ:⁊ tñ aplłs nõ vᷣbum expᷣſſit e verbo
ſᷣ cεριροααον εh uο eundem ſenſum alijsſer⸗
monibus indicauit. In epiſtola ad Romãos
idem apoſtolus Paulus exemplum de Eſaia
ſumens:ecce inqͥt ponã in ſyõ lapidẽ offenſiõis
⁊ petrã ſcãdali:diſcoꝛdat a trãſlatõne veteri:⁊
tñ cum hebꝛayca veritate cõcoꝛdat in.lxx.ei

ZIrius ſenſus eſt. Non vt lapidi offenſionis oc⸗

curreretis:neq; vt petre ruine. Cuʒ apoſtolus
quoq; Petrus hebꝛeis: Pauloq; ↄſentiẽs:ita
poſuerit:incredulis autem lapis offenſionis ⁊
petra ſcãdali. Ex qbus vniuerſis ꝑſpicuumeſt
apłos ⁊ euangeliſtas in interpᷣtatõe veteꝝ ſepᷣ⸗
turarum:ſenſum queſiſſe:non verba: nec mag
noꝑe de oꝛdine:ſermonibuſq; curaſſe: cum in⸗
tellectui res pateret. Lucas vir apłicus ⁊ euã⸗

geliſta ſcribit Stephanum pᷣmum ER*&âpi marty⸗

rem in iudayca cõcione narrantem in.lxx. ani⸗

Dars

mabus deſcendit Jacob in egyptum:⁊ defun⸗
etus eſt ip̃e:⁊ pr̃es noſtri tranſſati ſunt in Sy⸗
chem:⁊ poſiti ſunt in ſepulchꝛo:qð emit Abꝛa

ham pᷣcio argenti a filis Emmoꝛ pr̃is filij Sp⸗-⸗ A6ρ⁵²
interpꝛetant᷑ ⁊ lFas dicat æ&cιι Iovoupovov
xIGε—τ 61HVXav qö greca latina lingua om
nino nõ recipit. Cuius rei exemplũ ex nr̃o ſer⸗
mone cape poſſumus Quata em apud grecos

chem:hic locus in Geneſi miłto aliter inuenit᷑.
ꝙ. ſ.Abꝛahã emit ab Ephꝛõ Etheo filio Seoꝛ

iuxta ebꝛon quadringentis dꝛagmis argẽti

ſpeluncam duplicem ⁊ agrum circa eam:ſepeli

eritq; in eam Saram vxoꝛem ſuam: atq; in eo⸗

dem legimus libꝛo poſtea reuertentẽ de Me⸗
ſopotamia Jacob cum vxoꝛibus ⁊ filijs ſuis:

poſuiſſe tabernaculũ ante ſalem vꝛbem Sychi
moꝝ:que eſt in terra Canaam:⁊ habitaſſe ibi:
⁊ emiſſe partẽ agri in quo habebat tentoꝛia ab
Emoꝛ ꝑte Sychem centũ agnis:⁊ ſtatuiſſe ibi

altare: ⁊ inuocaſſe ibi deum iſrael. Abꝛahã nõ
eimit ſpecum ab Emoꝛ patre Sychem: ſed ab

Ephrõ filio Seoꝛ.nec ſepultus eſt in Sychem

ſ in hebꝛon que coꝛrupte ðꝛ arboch. Duode⸗

cim aũt patriarche nõ ſunt ſepulte in arboch:hß
in Sychem: qui ager nõ eſt emptus ab Abꝛa⸗
ham: a Jacob. Biffero diſſolutionem iſtius
q̃ſtiuncule: vt obtrectatoꝛes mei q̃rant:⁊ intel

ligant nõ vba in ſcripturis ↄſideranda ſed ſen

ſum.xxi.pſalmi iuxta hebꝛeos idipᷣm exoꝛdiuʒ

eſt:quod dominus locutus ẽ in cruce. Heli he

li lamaʒabathani:quod interpᷣtat᷑ deus meus
deus meus qᷓreme dereliquiſti: Reddant rõ⸗
nem cur. Lxx. tranſlatoꝛes interpoſuerunt:re⸗
ſpice me.ita em verterunt deus deus meus re
ſpice me:q̃re me dereliqpiſti: Reſpondebunt

vtiq; nichil damni in ſenſu eſſe:ſi duo vba ſint

addita.Audiãt ⁊ a me nõ periclitari eccleſiarũ

ſtatum:ſi celeritate dictantis aliqua verba di⸗
miſerim. Longũ eſt nunc euoluere:qᷓ;ta.lxx.ð
ſuo addiderint:qᷓ;ta dimiſerint: que in exẽpla⸗
ribus eccłie Obelis: aſtericiſq; diſtincta ſunt.
Illud em quod legimus in Eſaia:beatus qui

habet ſemen in ſyon:⁊ domeſticos in Hieruſa

lem:ſolent hebꝛei deridere cum audierint:nec⸗
nõ ⁊ in amos poſt deſcriptionẽ luxurie ſtãtia
putauerunt hec ⁊ nõ fugiẽtia. Reuera ſenſus
rhetoꝛicus ⁊ declamatio Tulliana: ſed qͥd fa⸗
ciemus ad auctenticos libꝛos in quibus hec nõ
fuerunt aſcripta:⁊ cetera his ſimilia: que ſi p⸗
ferre nitamur:inſinitis libꝛis opus eſt. Poꝛro
qᷓ;ta dimiſerint:vel aſterici teſtes ſunt:vt dixi⸗
mus: vel noſtra interpᷣtatio ſi a diligẽti lectoꝛe
tranſlationi veteri ↄferat᷑:⁊ t iure. Lxx. edi⸗
tio obtinuit in eccłijs: vel quia ma eſt: ⁊ ante
&Xi facta aduentũ:vel quia ab apoſtolis in qͥ⸗
bus tñ ab hebꝛayco nõ diſcrepat vſurpata. 4

2

gquila aũt Pꝛoſelitus: ⁊ ↄtentioſus interpꝛes:

q̃ nõ ſolũ verba:Fᷣ ⁊ ethymologiã verboꝝ trãſ⸗
ferre conatus ẽ: iure ꝓijcit᷑ a nobis. Quis em̃
ꝓ frumẽto ⁊ vino ⁊ oleo poſſit vellegere vł in
„

II

telligere εεα οπιπρ ͤο νεςυποEιο

qð nos poſſumus dicere fuſionẽ pomationẽq;
⁊ ſplendentiã: At qui nõ ſolum hebꝛei habent:
apêp ꝓ apρα illeσ οέιο οα ſyllabas

bñdicunt᷑:q̃ ſi ad vbum trãſferamus in latino:
nõ reſonãt:⁊ e regione:q̃ apud nos placẽt:ſi v
tant᷑ iuxta oꝛdinẽ:apud illos diſplicebũt.Sed

vt infinita pᷣteream ⁊ oſtendã tibi vir omnium
nobiliũ xpᷣianiſſime:⁊ xpᷣianoꝝ nobiliſſime:cu
iu ſmodi falſitatis me in epiſtole tranſlatiõe re⸗

pᷣhendãt:ipᷣius epłe ponã cũ greco ſermõe pᷣn⸗

cipium: vt ex vno crimine intelligant᷑ ⁊ cete⸗

ra: ẽAcιιιμο αXHR Ie ASοú1αος 1 Tov

xAupov&ρρρρ1 q ego a vtiſſe memini.
Opoꝛtebat nos dilectiſſime clericatus honoꝛe
nõ abuti in ſupbiam: ecce inquiũt in vno verſi
culo qᷓ;ta mendacia. Rꝛimũ ay/τ1oα☛ dile⸗

ctus ẽ nõ dilectiſſimus. Deide oiu & eſtima

tio ðꝛ:nõ ſuꝑbia:non em̃ dixit oiAu u Ii: ſed

oi &ι. Quoꝝ alteꝝ tumoꝛẽ: alteꝝ arbitriũ ſo⸗
nat. Totũq; qð ſequit᷑: clericatus honoꝛe non
abuti i ſuꝑbiã tuũ cẽ. Quid agis o columẽ lr̃aꝝ
vnr᷑̃oꝝ tẽpoꝝ Ariſtarche:qͥ de vniuerſis ſcrip
toꝛibus ſentẽtiã feras: Ergo fruſtra tãto tẽꝑe
ſtuduimus: ⁊ ſepemanũ ferule ſubduximus:
Egrediẽtes de poꝛtu ſtatim impegimus.Igit᷑

qꝛ ⁊ erraſſe hũanũ eſt:⁊ ↄfiteri erroꝛẽ pꝛuden⸗

tis. Tu qͥcũ q; repᷣhẽſoꝛ es:tu me obſecro emẽ⸗

da pᷣceptoꝛ:⁊ vᷣbũ de verbo expᷣme:debueras
inqͥt dicere. Opoꝛtebat ei nos dilecte nõ eſtia⸗
tione clericoꝝ ferri.ec ẽ Plautina eloquẽtia
hG; lepos atticus:⁊ muſaꝝ vt dicũt:eloqᷣo cõpa⸗

radus.Toõplet᷑ in me tritũ vulgi ſermõe ꝓuer⸗

biũ. Oleũ ꝑdit ⁊ impẽſas qͥ bouẽ mittit ad ce⸗
roma. hec nõ ẽ illius culpa:cuius ſub ꝑſona ali
us agit Tragediã: ᷣ Ruffini ⁊ Melanie ma⸗

giſtroꝝ eius:qͥ illũ magna mercede: nihil ſcire
docuerũt. Nec repᷣhẽdo in qᷣlibet xpᷣiano ſᷣmo
nis imꝑitiã:atq; vtinã Socraticũ illud habere
mus.ſcio:ꝙ neſcio:⁊ alterius ſapientis:teipᷣm

intellige: veneratõi mihi ſꝑ fuit: non vboſa ru
ſticitas: ſcã ſimplicitas.
ri ſe dicit apłos:pᷣus imitet᷑ vtutes in vita.Il⸗

ui in ſermöe imita

loꝝ in loquẽdo ſimplicitatem excuſabit ſancti⸗
monie magnitudo: ⁊ ſyllogyſmos Ariſtotelis
ↄtoꝛtaq; Chꝛyſippi acumia reſurgẽs moꝛtuus

ↄfutabit. Ceteꝝ ridiculũ ẽ:ſiqs e nob manens

int᷑ Creſi opes ⁊ Sardanapali delitias: de ſo⸗
la ruſticitate ſe iactet:q̃ſi oẽs latrones ⁊ diuer⸗
ſoꝝ criminũ rei diſerti ſint: ⁊ cruẽtos gladios
phᷣoꝝ voluminibus:⁊ nõ arboꝝ truncis occu⸗

lat. Exceſſi mẽſuram eple: nõ exceſſi doloꝛis

eeitobapti

Coc

i Ni⸗
dos teptn
ere noſtt
ntlegasipe⸗
eliges acen

sdſehotf
Echariſin

cxeiudicl

4
4

muerint: me

ſheniot i
hähien
inuänsin
eßtüediti⸗
waizin
4
6
d m
0

Noqzterrͦe
lerewaeor
wrlngabe
wusind
ugance
ginnöckt⸗
limet den
düͦtenido⸗
dioſagttie
ſcit ꝛbeli
dine rptona
ope opleti.
lliceas ſas
ligogii:nn

mralipr
ictc, hego:
ſinulrpu,

losincöepaſe
hoonnmletp⸗
kiltiſerßpit
gneſengio
ſtien⸗ ing
echodece
ſbusßbei E
ſteileyfey
ſoezanngis
bruikiludag

ſcai One

heſchgtece

hyllgne⸗

lilerine
norepik,1
ninſia
t⸗Ippä

üiftent rl

Nmbien

nete

epontige
bartn
hoeſlte
loyooo
nainun
Enpliet ſiſan
Aemnzpudgeg
kamnen nig.
Adeglrirſ
diplchitei
nunmn
ornooliſtmeca
tdemnſttien
igcolened
unlen ian
Weoino do
lapulenenit.
edmnamstonae
innütnnpneſ
iͦ aſenec e⸗

cideoeo ſtha

diritogbudſeſt
ae meü⸗
micausbonoeten
dagsocbnifng
ͤdemuſelp
wgoßmntiotce
fenneſtlonus⸗
imimegms el
ſuenantüuten
tunechlegoene
weröne denen
os Dieuehöͤcki⸗
Uuincoquin
Nleit lloio ⸗
nigiſemoe pui⸗
bove nintadce
ünsſibpiont
1Cante nn
Eereede:nihlſcn

lbetianoſnn

—
—

nciſvltie

Tractatus VI Epiſtola

modũ. Nã qᷣ falſarius vocoꝛ:⁊ int᷑ mulieꝝ ra⸗

dios ⁊ textrina dilanioꝛ:ↄtẽtus ſum crimẽè ab⸗
nuere.nõ ferre. Vñ arbitrio tua cũcta ꝑmitto:
vt legas ipᷣaʒ epłaʒ tã grecã:qᷓ; latinã:⁊ ilico in
currimus ad fontẽ greci ſermonis:in qͥ nouum
ſcriptum eſt inſtrẽ̃m:ita in veteri teſtamento:ſi⸗

telliges accuſatoꝝ meoꝛuʒ nenias:⁊ oppꝛobꝛo⸗
ſas qrelas:bᷣ poꝛro mihi ſufficit amicũ inſtruxiſ
ſe chariſſimũ:⁊ in cellula latitantẽ diẽ tm expe⸗

ctare iudicij. Optoq; ſi fieri põt:⁊ ſi aduſarij ſi
nuerint: ↄmẽtarios potiꝰ ſcbturaꝝ:qᷓ; Hemo⸗

ſthenis ⁊ Tullij Phillippicas tibi ſcribere.

Bii ieronymi pbri ad Sunniã ⁊ Fretelã
inſinuãtis in ſingulis pene pſalmis in qͥ.lxxx.in
terpᷣtũ editio ab hebꝛayca vitate diſcoꝛdet:a

docẽtis qͥd in ſingulis potius ſit ſequendDi
Epiſtola. XXXX

d tribus Sünie ⁊ Fretele ⁊ ceteris:qͥ

nobiſcũ dño ſeruiũt hieronymꝰ Ne
re in vob apłicus ⁊ ppheticꝰſermo ↄpletus ẽ.
In oõẽʒ terrã exiuit ſonus eoꝝ: ⁊ in fines oꝛbis
terre vᷣba eoꝝ.Quis h̊ crederet:vt barbara ge
taꝝ lingua hebꝛaycã q̃reret vitatẽ:⁊ doꝛmitan

tibus:imo ↄtẽdẽtibꝰ grecis ipᷣa germania ſpiri

tuſſancti eloquia ſcrutaret᷑: In vitate cognoui
qm̃ nõ eſt ꝑſonaꝝ acceptoꝛ deus:vᷣ in oĩ gẽte qͥ

timet deũ ⁊ oꝑaf iuſticiã ⁊ acceptus ẽ illi.Du⸗
dũ tenẽdo calloſa capulo manꝰ:⁊ digiti tractã⸗
dis ſagittis aptioꝛes:ad ſtilũ calamũq; molle⸗

ſcũt.⁊ bellicoſa pectoꝛa reuertunt᷑ in maſuetu⸗

dinẽ xpᷣianã.Nũc ⁊ Eſaie vatic niũ cernimus
ope ↄpletũ. Concidẽt gladios ſuos in aratra:
⁊ lãceas ſuas in falces.⁊ nõ aſſumet gẽs j gen

