nis ⁊ rõnis.Qð ſi ſemina:ſine dubio ⁊ virgul⸗
ta.Et ſi virgulta:ſine dubio ⁊ animãtia vł ali⸗
tum vel repentiũ ⁊ quadrupedũ. Sed ⁊ illud
adhuc poteſt itelligi:ꝙ ſicut granũ ſinapis nõ
vnam ſimilitudinẽ renet regni celoꝛũ:habitati
onis ſcʒ ⁊ auium i ramis ſuis: ſed habet ⁊ aliã

ſimilitudinẽ vel imagineʒ ꝑfectionis ſcʒ fidei:

ita vt ſiq̊s habeat fidem ſicut granũ ſinapis:et
dicat monti trãſferri ſe: ⁊ tranſferret. Ita poſſi
bile eſt etiã cetera non in vno aliquo ſed in plu
ribus ſpeciem ⁊ imagineʒ celeſtium ferant Et
cum plures ſint:vbi gra in grano ſinapis vᷣtu
tes:que rerum celeſtiũ imagines teneant: vlti
mus ⁊ extremꝰ eius vſus eſt iſte: qͥ habet᷑ apð
hoies in miniſterio coꝛpoꝛali: ita etiã in relids
vel ſeminibus vel vᷣgultis vel herbarũ radici⸗
bus vel etiam i animantibus itelligi poteſt: vt
vſum qͥdẽ ⁊ miſteriuʒ hoibus pᷣbeant coꝛpoꝛa
le.Habeãt aũt incoꝛpoꝛaliũ reꝝ foꝛmas ⁊ ima

gines: qbus doceri aia poſſit et inſtrui ad con⸗

tẽplanda etiã ea q̃ ſunt iuiſibilia ⁊ celeſtia: ⁊ Bᷓ
foꝛtaſſis eſt qð ille ſcriptoꝛ diuine ſapientie di
cit. IJpᷣe eni mihi dedit eoꝝ que ſunt ſciẽtiã ve
ram: vt ſciam ſubſtãtiã mũdi: ⁊ vtutes elemẽ⸗
toꝛũ:initiſũi ⁊ finẽ ⁊ medietateʒ tẽpoꝝ:viciſſitu
dinũ pmutationes:⁊ ↄuerſiones tẽpoꝛũ:anni

circulos:⁊ ſtellarũ poſitiones: naturas aĩaliũ

⁊ iras beſtiarũ:ſpirituũ violentias ⁊ cogitati⸗

ones hominũ: differẽtias virgultoꝝ: ⁊ vtutes

radicum: ſed ⁊ quecũq; occulta ſunt ⁊ manife⸗
ſta ſũt cognoui. Nide ergo ſi poſſumus ex his
ſcripture ᷣmonibus ea que diſcutere ꝓpoſui⸗

mus: lucidius euidentiuſq; colligere. Eidaim

DTFTars

ſcriptoꝛ iſte ſapie diuine cũ ſingula queq; enu⸗
meraſſet:ad vltimũ dixit:qꝛ occultoꝝ ⁊ mani⸗
feſtoꝝ acceperit ſciẽtiam: oſtendẽs ſine dubio
ꝙ vnũquodq; eoꝝ que in manifeſto ſũt refera
tur ad aliqd eoꝝ que i occulto ſũt.id ẽ.ſingula
queq; viſibilia hre aliqͥd ſiłitudinis ⁊ rationis
ad inuiſibilia. Quia ergo impoſſibile ẽ hoi in
carne viuẽti agnoſcere aliqͥd ð occultis ⁊ inui⸗
ſibilibus:niſi imaginẽ aliquã ⁊ ſiłitudinem cõ
ceperit de viſibilibꝰ: ob h̊ arbitroꝛ ꝙ ille qͥ oĩa ĩ
ſapia fecit:ita creauit vnãquãq; viſibiliũ ſpe⸗
ciem ĩ terris vt his doctrinã quandã ⁊ agnitio
nem rerũ inuiſibiliuʒ ⁊ celeſtiũ poneret: quo ꝑ
hec aſcẽderet mens hũana ad ſpiritaleʒ intelli
gentiã:⁊ rerũ cauſas in celeſtibꝰ q̃reret: vt poſ
ſet edocta per ſapiam dei etiã ipᷣa dicere:que ĩ
occulto ſũt ⁊ que i manifeſto cognoui.Scðʒ h
q̃ʒ agnoſcit ⁊ ſubſtantiã mũdi: nõ ſolũ hanc vi
ſibilẽ coꝛpoꝛeãq; que palã eſt:vᷣ ⁊ illã incoꝛpo⸗
ream inuiſibilẽq; que i occulto ẽ:agnoſcit etiã
elemẽta mũdi nõ ſolũ viſibilia: ſʒ ⁊ inuiſibilia
⁊ vtroꝛũq; vᷣtutes.Sed ⁊ initiũ qð dicit ⁊ finẽ
⁊ medietatẽ tẽpoꝛũ. Initiũ ait viſibilis qdem
mũdi qð aoñ ſex milia nõ integros annos initi⸗
um deſignat ¶ Royſes:medietatẽ qͥʒ ᷣm tẽpo⸗
rum rõnem: finẽq; illũ qͥ ſperat᷑ cũ celũ et terra
trãſibit. Scdᷣm occultoꝝ vero ſciẽtiam initiuʒ
illud qð intelligit is quem ſapia dei docuerit:
qð nulla poſſũt tꝑa:nulla ſecula cõpꝛehẽdere.

Mecietatẽ vero hec que nũc ſũt. Finẽ vo ea

q futura ſunt.id eſt. ꝑfectioneʒ cõſumationẽq;
vniuerſitatis:q tñ ex his viſibilibus cõijci poſ
ſunt ⁊ intelligi.Sed ⁊ viciſſitudinũ ꝑmutatio
nes ⁊ tempoꝝ ↄuerſationes ⁊ anni circulos ex
his qᷓ vident᷑ refert ad inuiſibiles rerum incoꝛ⸗
poꝛaliuʒ ꝑmutationes ac viciſſitudines: circu
los qͥ annoꝝ tꝑaliũ ⁊ p̃ᷣſentiũ refert ad antiqͥ⸗
oꝛes aliquos ac ſempiternos annos: pᷣm euʒ qͥ
dicebat. Et annos eternos in mẽte habui. Sʒ

⁊ ſtellaꝝ poſitiones nõ dubitauit ab his q̃ pa⸗

lam vident᷑ referre ad illa q̃ in occultis ſunt:qͥ
occultoꝝ manifeſtoꝛũq; ſcientiã meruit: et dic
eſſe aliqð ſancoꝝ genus: qð de Abꝛaã pᷣcipue
ſtirpe deſcendit ſicut ſtellas celi. Sed ⁊ reſurre
ctionis future gliam ſtellas eſſe vᷣm occultoꝛũ
ſcientiã ꝓnũciauit ſequẽs eũ qͥ dixit.Alia glo⸗
ria ſolis: ⁊ alia głia ſtellarũ. Stella eni a ſtella
Differt in głia:ita et reſurrectio moꝛtuoꝝ.MNiſi
Hm hec itelligeret᷑ illð qð ait naturas aialiuʒ:
nunq; dixiſſet in euãgelijs ſaluatoꝛ.dicite vul⸗
pi huic.Neq; Johhes de qͥbuſdam dixiſſet:ſer
pentes generatio viperaꝝ Sʒ neq; ꝓpheta di
ceret de nõnullis:ꝙ equi emiſſarij facti ſunt:et
item alius.hõ cũ in honoꝛe eẽt nõ intellexit:cõ
paratꝰẽ iumẽtis inſipiẽtibꝰ:⁊ ſiłis factꝰẽ illis.
Sed ꝛille diligẽter agnouit iras beſtiaꝝ q̃ di⸗

II

cebat:furoꝛ illis m ſimilitudinẽ ſerpẽtis ſicut

aſpidis ſurde ⁊ obturãtis aures ſuas.lec erit
ratio etiã de eo qð ait ſpirituũ violentias:viſi
biliter qͥdem de vẽtis ⁊ flatibus aeris:inuiſibi
liter vo de violentijs imũdoꝝ ſpirituũ loquẽs
quos ⁊ Paulꝰventos doctrine noĩauit. Poſt
hec iã ſequit᷑ vt ⁊ cogitationes hoĩuʒ ſciat: coꝛ
poꝛaliter qͥdem qᷓ de hũano coꝛde ꝓcedũt. In⸗
uiſibiliter aũt itelligat eos qͥ inijciũt hominibꝰ
malas ⁊ peſſimas cogitatiões:ſicut in euange

lio ſcriptũ eſt. Cũ diabolus miſiſſet ĩ coꝛ JZude

ſchariothis vt traderet dñm. Et vt in pꝛouer⸗

bijs ð. Si ſpũs ptãteʒ habẽtis aſcenderit ſuꝑ
te:locũ tuũ ne derelinq̃s:qꝛ ſanitas compelſcit

peccata magna. Sed ⁊ bonaꝝ cogitationũ eſt
aliqͥs auctoꝛ: ꝓpter qð et in pſalmis puto ſcri⸗
ptum ẽ:beatus hõ cuius ẽ auxiliũ abſte domi⸗
ne aſcẽſus ĩ coꝛde diſpoſuit.Et iteꝝ:cogitatio
hois ↄfitebit᷑ tibi. Et reliquie cogitationũ diẽ
feſta agent tibi. Ita igit᷑ cũcta m eaq̃ pfati ſu
mus:ex viſibilibus referri poſſunt ad inuiſibi⸗

lia:et a coꝛpoꝛalibꝰ ad incoꝛpoꝛea:⁊ a manife⸗

ſtis ad occulta:vt ipᷣa creatura mũdi tali q̃daʒ
diſpẽſatione cõdita intelligat᷑ ꝑ diuinã ſapiaʒ
q̃ rebus ipᷣis ⁊ exẽplis inuiſibilia nos de viſibi
libus doceat:⁊ a terrenis nos trãſferat ad cele
ſtia. ec aũt rõnes nõ ſolũ in creaturis oibus
habent᷑:ſed ⁊ ſcriptura diuina tali q̃daʒ ſapie
arte cõſcripta eſt. Pꝛopter q̃dam nãq; occulta
⁊ myſtica viſibiliter głs educit᷑ de egypto iſta
terrena:⁊ iter agit ꝑ deſertũ: vbi ſerpens erat

moꝛdẽs ⁊ ſcoꝛpius:⁊ ſitis vbi nõ erat aqua: et

cetera q̃ in his geſta referunt᷑. Que oiĩa vt dixi
mus occultoꝝ quoꝛũdã foꝛmas ⁊ imagines te
nent.Et h̊ nõ in ſcripturis im veteꝝ:ſed ⁊i ge
ſtis dñi ⁊ ſaluatoꝛis nr̃i q̃ in euãgelijs referùt᷑
inuenies. Igit᷑ ſi oia que in manifeſto ſunt ſᷣm
ea q̃ ſuꝑius apꝛobauimꝰad aliq̃ referunt᷑:que
in occulto ſũt cõſequẽs ſine dubio ẽ vt ceruus
iſte viſibilis vel capꝛea q̃ in cãtico cãticoꝝ ſcri⸗

bit᷑ ſᷣm rõneʒ nature ſue quã coꝛpoꝛalit᷑ gerũt:
referant᷑ ad aliq̃s rerũ incoꝛpoꝛaliũ caulſas: vt

illis occultis ⁊ inuiſibilibꝰ ceruis videat᷑ poſſe
Zuenire qð dictũ eſt Nox dñi ꝑſicientl ceruos
Que eni ꝑfectio ex voce dñi ſiat iſtis viſibilibꝰ
ceruis: Aut q̃ ad eos doctrina vnqᷓ; ex dñi vo⸗

ce deſcẽdit:Si vero ſpiritales ceruos qramus
quoꝛũ foꝛmam ⁊ imaginẽ tenet illð anumal coꝛ
poꝛale:illos inuenias ad ſũmam ꝑfectionis ex

voce dñi poſſe ꝑduci. Sed ⁊ quoꝝ ceruoꝝ do

minũ ᷣuare decuerit partus: ⁊ velut medendi
officia pᷣbentẽ parturiẽtibꝰaſtare ↄuenerit:do
nec parerẽt filios tales qui aduerſarent᷑ ⁊ per⸗
ſequerent᷑ ſerpentiũ genus vt dignũ ẽ diuina

maieſtate: debemus aduertere qlium ceruoꝛũ

dññi decet ſeruare partꝰ:ne in aboꝛſũ decidant.

C

a amele
wͤcle
loneseo⸗
fünatiui
iteopd
ſuam ⸗
parpo⸗!
Apaerturin
ſulnoclpa
Grtemitn
hotuntesl
foglente
ru
0s. Auos
eos ayinch
na volunt
nnulciplica
ſnitobunt
Gaiüteniq
roſpererit
herärerot
ſeeptensen
eoes
wheusd⸗
Vordan
nisdi
mmilasd
pfeaiin
lolisett⸗
foutesat
Ceruusa
perentſe
glhſuiſut
bonpoſten
ltfugerat⸗
ſelus sin
ſfarent
cuoaquoſt
logfnsrdo
glegnobisd
ſuiſpöci
unnp
otinat
Uudogerte
Unseſtnobis
nobomerde
ſeparuuper
Uigeciſi
2Banr
ncared
fnn
ncarnen
Ginciß o
Reellceruis
nlagſane

ctnin
Nlnsguntn
urinütbleee
Lirugt
iecogluü
nafmaißti
ofuntaltic⸗
poꝛen:tanunie
Namdile
pdioniſen
wilanosdeſch
srilennc
ingeamnt cte
ina mlidtzi
föhunnigat
Muck egnot
ui wicpesen
ſnöcagunc
i.Qudnden
mis tmcbent
miwrrſdi
euigls ini

nuntſpfuf

Tractatus

eoꝛũq; laboꝛes ⁊ doloꝛes cuſtodire: vt genera
tiones eoꝝ nõ cadãt i vanũ ſed vt ꝑfecta ſit eo
rũ natiuitas:et tãdiu parturiãt donec foꝛmet᷑
xpᷣs in eis.huiuſmodi ceruoꝝ pullos dñs nu
trit:eoꝝ dũtaxat qͥ iactãt in dno cogitationem
ſuam:vt ipᷣe eos nutriat: ⁊ ipſe ſeruet doloꝛis
partꝰ eoꝝ:cũ ex timoꝛe dei in vẽtre ↄceperint:
⁊ parturierint:⁊ ſpiritũ ſalutis peperint.lhu⸗

iuſmodi partus doloꝛes ipᷣe dñs ᷣuat ⁊ curat

Sʒ ⁊ emittit doloꝛes eoꝝ:vt eũtes eant ⁊ fleãt
poꝛtantes ſemia ſua:⁊ ſint i doloꝛibꝰ hoiuʒ: ac

flagellent᷑ cuʒ hoibus:ne foꝛte teneat eos ſuꝑ⸗

bia. Iſti q̊ʒ ipᷣi cerui abꝛumpũtvt ait natos ſu⸗
os. Quos eni genuerint ꝑ euangeliũ abꝛũpũt
eos a vinculis pctõꝝ ⁊ a laqueis diaboli:ne vl
tra voluntati eoꝝ teneant᷑ obſtricti. Iſti etiaʒ
multiplicabunt᷑ ⁊ vt ait reuertent. Non enim

imitabunt᷑ vxoꝛẽ Loth:nõ redibunt retroꝛſũ.

Sciũt eni qꝛ q̊ mittit manũ ſuã ad aratrũ:ſi re⸗
tro ſpexerit: aptus nõ erit regno celoꝝ Sʒ ſem
per q̃ retro ſũt obliuiſcunt᷑. Et in ea q̃ ante ſũt
ſe extendũt. Tales enĩ ceruos vox dñi facit eẽ
pꝑfectos.Que vox dñi niſi illa q̃ in lege ⁊ in ꝓ⸗

phetis habet᷑ ⁊ ꝑuenit vſq; ad Joheʒ qui erat

vox clamãtis in deſerto: Et ipᷣa eni vox Johã
nis q̊ͥ dicebat: Parate viã dñi:rectas facite ſe
mitas dei nr̃i:pfectos faciebat ſeruos:vt eẽnt
pfecti in eodẽ ſenſu ⁊ in eadẽ ſcientia.Qui eni
talis eſt merito dicit:Sicut ceruꝰ deſiderat ad
fontes aquaꝝ:ita deſiderat aia mea ad te deꝰ.

Ceruus q̃ʒ amicitiaꝝ qͥs aliꝰvidebit᷑:niſi ille q̊

peremit ſerpentẽ illũ qͥ ſeduxerat Euam:⁊ elo
quij ſui flatibꝰ peccati in ea venena diffundẽs
oẽm poſteritatis ſobolẽ ↄtagio pᷣuaricationis
infuderat:⁊ venerat ſoluere inimicitias in car
ne ſua.q̃s inter deũ ⁊ hoiem noxius mediatoꝛ
effecerat. Pullus vo graꝝ põt accipi ſpũſſan⸗

cius a quo ſitiẽtes ⁊ deſiderãtes deum:ſpirita

les gras ⁊ dona celeſtia cõſequũt᷑.ec autem
oĩa a nobis dicta ſũt: vt manifeſtioꝛ fieret cau⸗

ſa:q̃ ſpõſa cõparare videt᷑ fraternũ ſuũ hinnu

loceruoꝝ.Qð ſi etiã hoc requirẽdũ eſt:cur nõ
ceruo vt in alijs ſed hinnulo ceruoꝛũ cõparat᷑:
illud aduerte: ꝙ cũ in foꝛma dei eſſet: filius da
tus eſt nobis:⁊ puer natꝰeſt nobis:cuius ptãs
ſuꝑ humerũ eius. Ideo ergo hinnulo ceruoꝛũ
qꝛ paruulꝰpuer natus eſt.Et foꝛte poſſunt cer
ui accipi ſãcti quiq;: vt Abꝛaã Iſaac ⁊ Jacob
⁊ Dauid ⁊ Salomõ ⁊ omnes ex qͥꝝ ſemie xpᷣs
ſm carnẽ deſcẽdit. Quos ceruos vox dñi gfe

ctos facit:⁊ ipᷣoꝝ eſt hinnulus iſte: qui ex ipis

ſm carnẽ natus ẽ puer. Mouet me etiaʒ illud
qð in.ciij.pſalino ſcriptuʒ eſt:vbi ait:Mõtes
excelſi ceruis.⁊ qͥdem de ceruis iã ſuꝑius dixi

mus: ſancti quiq; accipiũt᷑.Qui ob h̊ in hũc

Fo. XXXVIII

III Epiſtola XIII

ſed ⁊ mẽſes eoꝛũ numerate plenos ad partum

mundũ venerunt: vt ſerpẽtis venena perime⸗
rent. Qui aũt ſint montes excelſi videamꝰ:q̃ſi
qͥ ſoli cerui ſeq̃ſtrati vident᷑: ⁊ ad quos niſi cer⸗
uus ſit aliqͥs nõ poſſit aſcẽdere.Ego puto ꝙ
ſonas trinitatl mõtes excelſos appellauerit:ad
cuiꝰcapacitatẽ nullus niſi ceruus efficiar̃ aſcẽ⸗
dit. Sed ijdem ipᷣi q̊ hic mõtes excelſi plurali
appellant᷑: in alüs mons excelſus ſingulariter
ðꝛ.Sicut Eſaias ait i montẽ excelſuʒ aſcende:
qͥ euãgeliʒas ſyon. Exalta in foꝛtitudine vocẽ
tuam:qͥ euangeliʒas hierlm. IJdeʒ nanq;ipᷣe q
ibi trinitas ꝓpter diſtinctioneʒ ꝑſlonaꝝ:h̊ vnꝰ
deus itelligit᷑ ꝓ vnitate ſubſtãtie.Satis ſit iſta
de hinnulo ceruoꝝ.Nunc videamꝰquõ etiam
capꝛee vel dãmule cõparet᷑ fraternꝰ. hoc aial
Btum ad greca vocabula nomẽ a vidẽdo atq;
clarius ꝑſpiciẽdo ſoꝛtitũ eſt.Et qͥs eſt qͥ ita vi⸗
deat:vt videt xpCᷣs:Solus nãq;ẽ qui videt.id
eſt. agnoſcit patrẽ.Nã ⁊ ſi dicant᷑ hi qͥ mundo
ſũt coꝛde:deũ viſuri videbũt ipᷣo ſine dubiore
uelãte:qꝛ ⁊ capꝛea habet in natura ſua:vt non
ſolũ videat ipᷣa ⁊ ꝑſpiciat acerrime:ᷣ ⁊ alijs vi
ſum pᷣbeat.Aſſerũt nãq; hi qbus medicine pe⸗
ritia eſt:ineſſe huic aiali intra viſcera humoꝛẽ

O

quẽdã qͥ caliginem depellat oculoꝝ:⁊ obtuſio

res quoſq; viſus exacuat. Merito & capꝛee
vel dãmule xpᷣs cõparat᷑:qꝛ non videt ipᷣe pa⸗
trẽ:ſᷣ ⁊ videri ab alijs facit:quoꝝ viſus ipᷣe cu

rauerit. Obſerua autem ne audiens patrẽ vi⸗

deri coꝛpoꝛeum aliquid ſentias ⁊ ad deuʒ viſi
bilem putes. Viſus qͥ deus videt᷑ nõ ẽ coꝛpo/
ris:ſed mẽtis ⁊ ſpũs Qð etiam ipᷣe ſaluatoꝛ in
euangelio vocabulo ꝓpꝛio diſtinguens dixit:
Nemo videt patrẽ niſi filiꝰ. Deniq; et his q̃ͥs
facit deum videre dat ſpiritũ ſciẽtie ⁊ ſpiritum
ſapie.vt ꝑ ipᷣm ſpiritũ videãt deũ. Et ideo di⸗
cebat ad diſcipulos.Quia qui me videt:videt
⁊ prem.Et vtiq; non ita inepti erimus vt pute
mus ꝙ qui ſᷣm coꝛpꝰeũ vidit viderit etiam pa
trem. Alioqn inueniũt᷑ ⁊ ſcribe ⁊ phariſei ⁊ hi
pocrite ⁊ Pilatꝰ qui eũ flagellis cedit:⁊ omis
płs qui clamabat:cruciſige cruciſige eũ viden

tes ihᷣm ᷣm carnem etiã deum patrem vidiſſe.

Qð vtiq; nõ ſolũ abſurdũ videt᷑ eſſe:ſᷣ ⁊ impi⸗
um. Sicut eni cũ turbe eũ cõpꝛimerẽt euntem
cum diſcipulis nullꝰeoꝝ qui pᷣmebant ⁊ coar⸗

tabãt eũ tetigiſſe ðꝛ eum niſi illa ſola q̃ pfluxuʒ

ſanguinis paſſa venit: ⁊ tetigit fimbꝛiam veſti
mẽti eiꝰ:⁊ ipᷣi ſoli teſtimoniũ perhibet dicens:
Quia tetigit me aliqͥs:ego eni ſenſi vᷣtutem de
me exiſſe. Ita ⁊ cũ plures eſſent qui eum vide⸗
bant:nullꝰeũ vidiſſe ðꝛ:niſi qui agnouit ꝙ ver

bum dei ⁊ filiꝰ dei ẽ. In quo vtiq; ſimul agno⸗

ſci ⁊ videri ðꝛ pr̃.Sed ⁊ h̊ nos nõ pꝛetereat:qꝙ

pus capꝛee ⁊ ſic hinnulo ceruoꝝ cõparat᷑ cum
vtiq; maius animal ceruꝰ qᷓ; capꝛea videatur.

F:ꝛ

NE. 4 „ -
7 . 4. —
— — *
„* — „ . — .
* .

Sed aiaduertere ne illa potiꝰ ihis habẽda ſit
ratio:qꝛ cũ duplicit᷑ conſtet ſalus credentiũ ꝑ
agnitionẽ fidei ⁊ opeꝝ ꝑfectioneʒ. Ratio fidei
q̃ ꝓ intuitu ⁊ inſpectiõe cõtẽplatiõis capꝛee vt

diximꝰcõparant᷑:pᷣmus habeat᷑ ſalutl gradus

Scðdðo vo in loco opeꝝ ꝑfectio q̃ cerui foꝛmaʒ

tenet:vincẽtis ⁊ perimẽtis venena ſerpẽtũ.id

eſt. artes diabolicas memoꝛet᷑. Si ergo ſpõſa
ſilem dicit eſſe fraternũ ſuuʒ capꝛee vel hinnu⸗
lo ceruoꝛũ in montibꝰ Bethel: Bethel vo do⸗
mus dei interpᷣtatur. Motes ergo qͥ in domo
dei lũt:poſſũt legis ⁊ ꝓphetaꝝ:ſᷣx. ⁊ euangelica
et apłica accipi volumina:in qbꝰ⁊ fides dei ꝑp-
ſpicit᷑:⁊ ↄtemplat᷑.⁊ opeꝝ ꝑfectio ðꝛ:et adim
plet᷑. Ecce h̊ ſtetit poſt parieteʒ ntG̃m incũbens
ſuꝑ feneſtras:ꝓſpiciens per retia. Rñdet fra
ternus meus mihi.Cũ ↄſidero difficultates in
ueſtigandi ſenſus in his qͥ ꝓpoſiti ſunt ſcriptu
re ᷣmonibus:ſimile me aliqͥd pati videoꝛ huic
q ad inueſtigãdũ venationẽ odoꝛatibꝰ ſagacis
canis ꝓcedit.vbi interdũ moꝛis ẽ: vt cuʒ veſti

gijs intentꝰ ꝓximũ ſe venatoꝛ latẽtibꝰeffectum

putauerit eiſe cubilibꝰ:ſubito veſtigioꝛuʒ deſe
rat indicijs.⁊ rurſũ fixius impᷣſſis odoꝛatibus
caſdẽ q̃s explicauerat:retroꝛſum redeat vias:
donec iueniat locũ:in quo ſe altiꝰexcutiens ve
natio:latẽter ad aliã trãſtulit viã.quã cum ve3

natoꝛ inuenerit:alacrioꝛ inſeqtur: ſpe pᷣde cer⸗
tioꝛ:et veſtigij firmitate ſecurioꝛ. Ita g et nos
vbi ſe pᷣpoſite explanatiõis quodãmodo ſub⸗

traxere veſtigia: paululũ emẽſa repetentes: et
planioꝛẽ qᷓ; dudũ videbat᷑ expoſitiõis oꝛdineʒ

ꝑſequẽtes:ſperamꝰ ꝙ dñs deꝰnr̃ tradat in ma

nus nr̃as venationẽ quã ꝓperãtes ꝓpe amiſe
ramus:⁊ ᷣm ſcientiã mr̃is Rachel rönabilis:

vbis talibꝰcõdiat in nob vt bñdictiones mere

amur cõſequi a ſpiritali pr̃e Jacob. ꝓpter qð

neceſſariũ videt᷑ vt diximꝰ:bꝛeuiter dicta repe

tere:explanationẽq; pꝛioꝛẽ retexere: vt qͥ ſillu
cidioꝛ ſenſus aꝑiat᷑. Intelligi ergo mihi vide
ex initio ꝓpoſiti dꝛãmatis: ſpõſaʒ foꝛis ſtarei

biuio:⁊ ob amoꝛẽ ſponſi hinc atq; inde ꝓſpice

re:ſi foꝛte veniat:ſi foꝛte apareat:ne viã ingre

di velle aliquã:dũ ignoꝛat vnde magl veniat.

nec domi ſed foꝛis ſtare:⁊ deſiderio eiꝰ agitari
ac dicere:oſculetur me ab oſculo oꝛis ſui. Abi
aũt venit ſpõſus:dicat. Bona ſũt vbera tua ſu
per vinũ:⁊ reliq̃ vſq; ad eũ locũ vbi ait:poſt te
curremꝰ. Moſt hec dilecta iã ⁊ vicẽ charitatis
ab ipᷣo ſpoſo recipiẽs: introducat᷑ in cubiculo

eiꝰ:⁊ dicat. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuuxʒ

S3 cetera qꝗᷓ poſtea ſũt ſcripta:intus poſita lo
quat᷑ ad ſponſũ:pᷣſentibꝰ⁊ aſſiſtentibꝰ ſpõſe q̃
dem adoleſcẽtulis:ſpõſi vo ſodalibꝰ. Nerũta⸗
men intelligat᷑ ſpõſus:vtꝑote vir:nõ ſemꝑ in
domo:neq; ſemꝑ aſſidere ſponſe intra domuʒ

poſite: exeat frequẽter: et illa eũ quaſi amoꝛe

eiꝰ ſollicita rerat abſentẽ: ſed ⁊ ipᷣe interdum
redeat ad eã. Pꝛopter qð ⁊ videat᷑ ꝑ totum li

bellũ: aliqñ qdem velut abſens reqri ſponſus
aliqñ ſicut pᷣſens loqͥ cũ ſpõſa. IJIßa aũt ſponſna
cũ multa ⁊ magniſica in ſpõſi cubiculo ꝑuidiſ-⸗
ſet: petit ſe etiã in domuʒ vini introduci. Quo

cũ ingreſſa ꝑſpexiſſet:ſpõſus vtpote vir nõ re

ſederit ĩ domo. Ipᷣa vo rurſus amoꝛe exgitata
exierit foꝛas:⁊ circũiens ꝑagret circũ: domuʒ
nõ ingrediens:⁊ ex oĩ ꝑte ꝓſpiciat:qñ ad eam
regdeat ſpõſus:⁊ ecce ſubito videat eũ vicinoꝝ
montiũ iuga imenſis ſaltibꝰſuꝑantẽ deſcẽdere
ad domũ:in q̃ amoꝛe eius ſollicita eſtuat ſpon
ſa. pueniens vero ſponſus ad parieteʒ domus
ſtet paululũ poſt ipᷣm:cõſiderans vt ſieri ſolet:
aliq̃d ⁊ aio retractans Jã vero etiã ipᷣe ſentiss
aliqd amoꝛis erga ſponſaʒ altitudine ſua: que
attingitvſq; ad domꝰ feneſtras:q̃ feneſtre ha⸗
beant aliquã ꝑtem opis vt aiunt reticulati Et
cũ incũbat.qͥdẽ ꝑ feneſtras:eminentioꝛ autem
ſic ſit feneſtris. attingatq; vſq; ad ſuꝑioꝛa eaꝝ
q̃ reticulato vt diximus oꝑe diſtincte ſunt. n
deq; ꝓſpiciens alloquat᷑ ſponſã:⁊ dicat ei Ex
urge.veni ꝓxima mea: foꝛmoſa mea:columpa

mea:⁊ reliqua.hec ſunt:q̃ vt ſuperius deſigna

uimus:difficultatẽ plurimã dirigendi oꝛdinis
⁊ aperiẽde intelligẽtie habere nobis viſa ſun.
Que vt puto euidẽtioꝛa fecerit repetita h nüic
indago ſermonũ. Spiritalis aũt in his expoſfſſ
tio nõ ita laboꝛioſa ac difficilis habeat᷑. Spon
ſa eni verbi aia:que eius in domo regali:hoc
in eccłia cõſiſtit:doceturq; a vbo dei:: q̊ eſt ſpꝰõ
ſus ſuus:quecũq; repoſita ſũt et recõdita irrra
aulam regiã:⁊ cubiculũ regis diſcit in hac do.:q
mo: que eſt ecclia dei viui:etiazʒ vini cellas illiꝰ
qð de ſanctis toꝛcularibꝰcõgregatũ eſt:cellam
vini nõ ſolũ noui:ſed et veteris ac ſuauis: que
eſt doctrina legis ⁊ ꝓphetaꝝ:in qbus ſuffici
ter exercitata recipiat in ſeip̃am qui erat in bun⸗
cipio apud deũ deus verbu:ſed nõ ſemꝑ ſecuʒ
ꝓmanentẽ.HNõ eni poſſibile ẽ hoc humane na-
ture: ſed interdũ qͥdeʒ viſitet᷑ ab eo:ĩterduʒ vo
relinquat᷑:vt amplius deſideret eũ.Cũ vo vi
ſitat᷑ a verbo dei ᷣm ꝓpoſitũ verſiculi ſenſum

ꝑ montes ſaliẽs venire ðꝛ ad eam:excelſos ſcʒ

et eleuatos reuelãs ei celeſtis ſciẽtie ſenſus ita
vt pueniat vſq; ad ediſicationẽ eccłie que ẽ do
mus dei viui:colũna ⁊ firmamentũ veritatis:
⁊ ſtet iuxta parieteʒ:⁊ poſt parietẽ:vt neq; pe⸗
nitus abſcõdat᷑:neq; oino in pꝛomptu ſit Uer
bum eni dei.⁊ ſermo ſcientie:non in publico et
palam poſitus:neq; cõculcandus pedibus abꝰ
paret:ſed cum q̃ſitus fuerit:iuenit᷑:⁊ inuenit᷑:
non vt diximus in ꝓpatulo poſitus: ſed obte⸗
ctus:⁊ quaſi poſt parietẽ latens.Aia autemãa

S

Hecclia
atritkt
ſapiepol
Popof
eſeindo
danſun
gliahino
fitalium
pareshil
ſnchcaret
ſonlus:⸗
Nrenine
adeſtaian
lifeſterſ⸗
nocetnol
kid
neqypp⸗
ſadeao⸗
ſtaei intun
parieteſtet
dubiopote
dan dommd
1ppices
. on
Mroliger
giomn.G
depece⸗
feneſtra
Llcul
turejn
pfeyelt
umn pani
ler oꝛijtu
gion. Giy
Lexpulche
ſoordeun.
Centoꝛe:ad
nsollo⸗
dert rönib
huicpauri
gedl. Pert
deir pfeciif
gaehonake
1 ſtlare,
ſaneſpittin
unt acrne
deichcäes
fettepfeg
utprhenn
duboince
ſtaſttine
pſptlürl

2

mgrgtztnn
uchi Nen
cktiglen
Gadſine
kemiäie⸗
lclachufen
Pariardene⸗

det öeini⸗
wwdinefnnde
Pbrfenetrt⸗
mtreicunb
ninentirtun
aaͤſigoone
Kingeſun ,
läradicneh
amercobnt
ſuperusdaig
dirigenckiotis
enopsiiſen
an wyeiudlit
zunbochy⸗
lohmei Co
MMoreglichett.
Phodcedckie

Rtanödtnnn

6Dlſatnbd.

gnnicdluel
ni Akalmm
ſsaeluauis:
iploſfi
ncierainß

4

Qrſenoſee⸗

Craccatus III

in eccłia eſſe dꝛ:nõ intra edificia parietuʒ collo

cata itelligit᷑:ſᷣ intra munimẽta fidei: ⁊ ediſicia
ſapie poſita:celiſq; veſtigijs charitatl obtecta

NPꝛopoſitũ ꝗ̊ bonũ:⁊ fſides rectoꝝ dogmatum
eſſe in domo eccłie facit. cuius domꝰmembꝛa q̃
dam ſunt:q̃ vel cubiculũ: vel domus vini: vel
alia hmõi ꝓ graꝝ ſcʒ gradibus:⁊ donoꝛuʒ ſpi⸗

ritalium diuerſitatibꝰ appellantur. Sic ergo ⁊
paries nunc ꝑs qdaʒ domus huis eſt: que põt
indicare dogmarũ firmitateʒ: ſub qua ſtare ðꝛ

vtemineat omne edificiũ: ⁊ ꝓſpiciat ponſam.
id eſt aiam. Et nodũ qͥdẽ aptũ ſe ei corũ q; ma⸗

nifeſtet: ſʒ qſi ꝑ rhetia pꝓſpiciẽs hoꝛtef̃ eã: ⁊ p⸗
uocet nõ ſedere intrinſecus ſegnẽ: ſed exire ad

ſe foꝛas:⁊ conari:vt nõ iã pꝑ feneſtras ⁊ rhetia

neq; ꝑ ſpecula in enigmate: ſed ꝓcedẽs foꝛas
facie ad faciẽ videat eũ.Nunc eni qꝛ nõdũ põt
ita eũ intueri: ꝓpterea nõ añ ſed retro ei ⁊ poſt
parietẽ ſtet. Incũbit autẽ ꝑ feneſtras:queſine
dubio patebat ad recipiẽdũ lumẽ:ad illuminã

dam domũ. Per has ergo vᷣmo dei incũbens
⁊ ꝓſpicies ꝓuocat exurgere:⁊ ad ſe venire ani

ma. Poſſumꝰ aũt ſenſus coꝛpoꝛeos feneſtras
intelligere: ꝑ quos aut moꝛs aut vita itrat ad
alam. Sic eni deſignat Hieremias ꝓpha: cuʒ
de peccatoꝛibꝰ loqtur dicẽs.Aſcendit moꝛs ꝑ
feneſtras vr̃as. Quõ aſcẽdit moꝛs ꝑ feneſtras

Si oculi peccatoꝛis videãt mulierẽ:⁊ mechen

tur eã in coꝛde ſuo:ſic moꝛs ingreſſa ẽ ad aiam

pfeneſtras oculoꝝ. Sed ⁊ cuʒ recipit qͥs audi

tum vanũ:⁊a pᷣcipue falſe ſciẽtie dogmatum ꝑ⸗
Uerſoꝛũ tunc ꝑ auriũ feneſtras moꝛs intrat ad

aiam. Si vero aia intuens oꝛnamentuʒ mũdi:

⁊ ex pulchꝛitudine creaturaꝝ ↄditoꝛẽ oĩuz itel
ligat deum: ⁊ opa eius miret᷑:laudetq; operũ
creatoꝛẽ:ad aiam hanc vita ingreditur ꝑ fene⸗
ſtras oculoꝝ.Sʒ ⁊ cũ auditũ inclinat ad vᷣbuʒ

dei:⁊ rõnibus ſapie ac ſciẽtie eius delectatur:
huicꝑ auriũ feneſtras ad aiam ſapie lumen in
gredit᷑. Per has ergo feneſtras ꝓſpiciẽs vbũ

dei ⁊ ꝓfectũ ſuũ ad ſponſã aiam dirigẽs:aſſur⸗

gere hoꝛtat᷑ eam ⁊ venire ad ſe.id eſt.coꝛpoꝛea
⁊ viſibilia relinqre:⁊ ad incoꝛpoꝛea ⁊ inuiſibi⸗

lia ac ſpiritalia ꝓperare.qm̃ que vidẽt᷑ tꝑalia

ſunt:q̃ aũt non vident᷑:eterna ſunt.Sic ⁊ ſpũs

dei circũire ðꝛ:et q̃rere dignas animas:q̃ apte

recteq; fieri poſſint ad habitaculuʒ ſapie.Qðᷣ
autẽ ꝑ rhetia feneſtraꝝ ꝓſpicere ðꝛ: illud ſine

dubio indicat:ꝙ donec ĩ domo huiꝰcoꝛꝑis po
ſita ſit aia:nõ põt nudã et aꝑtã dei ſapiaʒ cape

ᷣ ꝑ exempla q̃dã ⁊ indicia atq; imagines rerũ

viſibiliũ:illa qᷓ ſũt inuiſibilia ⁊ incoꝛpoꝛea ↄtẽ⸗

plat᷑:⁊ ̊ ẽ ꝓſpicere ad eã ſpõſum ꝑ retia fene⸗

ſtraꝝ. Si vo de xpᷣo ⁊ eccłia exponamꝰ:domꝰ
in qᷓ habitat eccłia ſcripture ſunt legis ⁊ ꝓphe

Epultola

—

XIII

tarũ. Ibi eni ⁊ cubiculum regis eſt oibus diut

tijs ſciẽtie ⁊ ſapie repletũ:ibi et domꝰ vini:do⸗
ctrina.ſ.vel myſtica vel moꝛalis:q̃ letificat coꝛ
hois.Adueniens ergo xpᷣs ſtetit paululũ poſt
parietẽ veteris teſtamẽti.Stetit eni poſt pari⸗
etem:cũ nõ manifeſtaret᷑ ad populũ.vbi vero
affuit tpᷣs:⁊ cepit ꝑ feneſtras legis ac ꝓpheta⸗

rũ ꝑ ea ſcʒ que de eo pᷣdicata fuerãt apparere:⁊

oſtẽdere ſe eccłie intra domũ: hoc ẽ intra lram
legis ſedẽti: ꝓuocat eaʒ inde exire: ⁊ venire fo
ras ad ſe.niſi eni exeat:niſi ꝓcedat:⁊ ꝓgredia
tur a a ad ſpiritũ:nõ põt ſpõſo ſuo ↄiũgi:ne
q;ᷓ xpᷣo ſociari. Nocat ergo eã: ⁊ iuitat a carna
libus ad ſpiritalia: a viſibilibꝰ ad inuiſibilia:a
lege venire ad euangelia.Et ideo dicit ei:Sur
ge veni ꝓxima mea:foꝛmoſa mea:colũba mea
Et vt aliq̃ etiã de his q̃ͥ poſtmodũ dicenda ſũt
pᷣueniamꝰ:timẽtes ſenſũ ꝑdere: qui occurriti
hoc loco: ꝓpterea foꝛtaſſis ⁊ illud dicit ad eã.
qꝛ etiã hyems trãſijt:pluuia abijt:ſimul ⁊ paſſi
onis ſue tpᷣs iudicãs:qꝙ tranſacta hyeme et de⸗
iectis imbꝛibꝰipᷣe paſſus ẽ:ſimul ⁊ illud quoq;
p ſpiritalẽ deſignãs intelligẽtiã:ꝙ vſq; ad illõ
tp̃s:qͥ xpᷣs paſſus ẽ:imbꝛes fuerũt ſuꝑ terram
AHãdabat eni adhuc dñs imbꝛibꝰ ꝓpheti ſcʒ
vt pluerent verbi pluuiã ſuꝑ terraʒ.Sed quia
vſq; ad Johem baptiſtã ꝓphetica finiũt᷑ offi⸗

cia:merito imbꝛes abijſſe ⁊ diſceſſiſſe dicũtur.

Ceſſarunt aũt ꝓphetici imbꝛes:nõ ad dãnum
credẽtiũ:ſᷣ ad maioꝛa eccłie lucra. Quid enim
imbꝛibꝰ opꝰ ẽ: vbi flumẽ dei letificat ciuitatẽ:

vhbi in coꝛde vniuſcuiuſq; credẽtiũ fons aque

viue ſit ſaliẽtis ĩ vitã eternaʒ:Quid opꝰimbꝛi⸗
bus: vbi iam floꝛes apparuerũt in terra nr̃a⸗ et
ex aduẽtu dñi iam nõ excidit᷑ ficulnea:q̃ pꝛius

nõ attulerat fructũ. Nũc eni iam pduxit groſ-

ſos ſuos.ſᷣ ⁊ vinee dederũt odoꝛẽ ſuum.vnde
⁊ vnꝰ qͥᷣdaʒ ex iſta vinea dicebat:qꝛ xpᷣibonus
odoꝛ ſumꝰ deo ĩ oĩ loco:in his qͥ ſalui fiũt: ⁊ in
his qᷓ pereũt. Sed hec ſiẽ ſupꝛa deſignauimꝰ:
anteq; ad ipᷣa ſcripture loca veniremꝰ: pᷣſũpſi⸗
mus. ne foꝛte fugeret nos ſenſus:qͥ occurriſſe
videbat᷑ i tꝑe:nũc repetamꝰquõ ꝑ rhetia ꝓſpi
cere dicat᷑:ſcriptũ ẽ:nõ eni inique tendũt᷑ rhe⸗
tia auibꝰ.Et iterũ. Juſtꝰ ſi incurrerit in pctm:
effugere iubetur:ſicut et dãmula ex laqueis:et
aues ex rhetibꝰ. NPlena ẽ ergo vita moꝛtaliũ la
queis offẽſionũ: rhetibꝰ plena deceptionũ:qᷓs
tẽdit aduerſũ genus humanũ ille:qͥ ↄtra dim
gigas venatoꝛ Mbꝛoth appellat᷑. Ueꝝ eteni
gigas qͥs alius ẽ niſi diabolꝰ: qͥ etiaʒ aduerſus
deũ rebellat: Laquei ergo tẽptationuʒ ⁊ deci⸗
pule inſidiaꝝ diaboli rhetia appellãt . Et qm h
rhetia vbi tetẽderat inimicus: atq; i iſpis pene
oẽs inuoluerat:oꝑtebat eſſe aliquẽ qͥ foꝛtioꝛ et
eminẽtioꝛ fieret his ⁊ ↄtereret ea: vt ſeauiib

ſe viam poſſet apire. Idcirco ergo et ſaluatoꝛ
puſqᷓ; in ↄiugiũ et in ſocietatẽ veniret eccleſie:
tẽptat᷑ a diabolo:vt vincẽs rhetia tẽptationũ
p ipᷣa ꝓſpiceret: ⁊ ꝑ ipᷣa vocaret eã ad ſe docẽs
ſine dubio ⁊ oſtẽdẽs ei:ꝙ nõ ꝑ ociũ ⁊ delitias:
ꝑ multas tribulatiões ⁊ tẽptatiões veniẽdũ
ſibi eſſet ad xpᷣm. Nullus ergo alius fuit qͥ rhe
tia iſta ſupare potuerit. Oẽs eni peccauerunt:
ſicut ſcriptũ eſt. ⁊ rurſus vt ſcriptura dicit.nõ
eſt iuſtus ſuꝑ terrã:qͥ fecerit bonũ ⁊ non pecca
uerit.Et iteꝝ. nemo mũdus a ſoꝛde nec ſi vniꝰ
diei fuerit vita eius. Solꝰ ergo eſt dñs ⁊ ſalua
toꝛ noſter ih̊s xpᷣs qͥ pctm̃ nõ fecit.ſed pctm̃ eũ
pater fecit ꝓ nobis. vt in ſilitudine carnis pec
cati de peccato dãnaret peccatuʒ. Venit ergo
ad iſta rhetia:ſᷣ inuolui ĩ eis ſolꝰ ipᷣe nõ potuit.
NQNuinimo diruptis eis ⁊ contritis:dat eccleſie
ſue fiduciã:vt audeat iã ceſſare laqos:⁊ trãſire
ꝓ rhetia ⁊ cuʒ oĩ alacritate dicere.Aia ntr̃a ere⸗
pta eſt de laqueo venãtiũ:laqueꝰↄtritus eſt:⁊
nos liberati ſumus. Quis aũt ↄtriuit laqueos
niſi ille qͥ ſolus i eis teneri nõ potuit: Ouis ip
ſe ⁊ i moꝛte fuerit volũtarie:⁊ nõ vt nos necel⸗
ſiate peccati. Solꝰ ẽ eni qͥ fuit iter moꝛtuos li
ber: ⁊ qꝛ liber iter moꝛtuos fuit. Idcirco deui⸗
cCLto eo q̊ habuit moꝛil imperiũ:abſtraxit capti⸗
uitatẽ:q̃ tenebat᷑ in moꝛtẽ Et nõ ſolus ſemetip
ſum reſuſcitauit a moꝛtuis:ſed ⁊ eos qͥ tenebã⸗
tur in moꝛte ſimul excitauit:ſimulq; ſedere i ce
leſtibus fecit.Aſcẽdẽs eni in altuʒ captiuã du⸗
xit ca ptiuitatẽ.nõ ſolũ aias educẽs:ſed coꝛpo⸗
ra eoꝝ reſuſcitãs.Sicut teſtat᷑ euangelium:ꝙ
multa coꝛꝑa ſctõꝝ reſuſcitata ſũt ⁊ aparuerũt
mulit:⁊ itroierũt ĩ ſanctã ciuitatẽ dei viuentis
hierłm. ec nobis expoſitio de rhetibꝰ ſcðo ĩ

loco aſſũpta ẽ. Sit ſane legẽtis iudiciũ:q̃ earũ

myſticis dignius aptari poſſit eloquijs.
Hhoymelia quarta. Epka XIIII

Wrge veni ꝓxi
ma mea:ſpecioſa mea: colũba mea:
. gqmecce hyems trãſijt:pluuia abijt:
⁊receſſit ſibi:floꝛes viſi fũt i terra:tpᷣs putatio
nis aduenit: vox turturis audita ẽ in terra nr̃a
Arboꝛ fici ꝓduxit germia ſua: vites floꝛentes
Dederũt odoꝛẽ ſuũ. Quid ↄtineat oꝛdo dꝛãma
tis:iam ſupꝛa deſcripſimus:nũc vo qͥd vel ſer
mo dei ad aiaʒ ſe digna ſibiq; aptã:vel qͥd xpᷣs
dad eccłiam dicere intelligẽdus ſit: aduertamꝰ.
Seld iterim pᷣmus ᷣmo dei loquat᷑ ad hãc ſpe⸗
cioſam decoꝛãq; aiam: cui ꝑ ſenſus coꝛpoꝛeos
id ẽ.ꝑ intuitũ lectiõis:et ꝑ auditũ doctrine q̃ſi
feneſtras aparuit. ꝓceritatẽq; ei ſue magni⸗
tudinis demõſtrauit:ita vt in ſuꝑioꝛibꝰ ei loq̃⸗
re᷑ incũbens atq; inde euocans eã: vt pcedat
foꝛas:⁊ extra ſenſus iam coꝛpoꝛeos effecta de⸗

ſinat eſſe in carne:vt merito audiat: vos autez
non eſtis in carne ſ in ſpũ. Non eni aliter dice
ret eam vbũ dei ꝓximã ſibi:niſi ↄiungeret ſe ei
ſieret cũ eo vnus ſpũs: nec diceret eã ſpecio⸗
ſam: niſi videret imaginẽ eius renouari ðᷣ dieĩ
diẽ: ⁊ niſi videret eã capacẽ ſpũſſancti:qͥ i ſpe.

cie colũbe deſcendit in ioꝛdane ſuꝑ iſᷣm:non ei

diceret: colũba mea.Cõceꝑat eni amoꝛem vbi
dei: ⁊ cupiebat ad ipᷣm volatu celeri peruenire
dicẽs: Quis mihi dabit pẽnas ſicut colũbe: et

volabo:⁊ reqeſcam cuʒ appꝛehendero ſapiẽtie

⁊ſciẽtie theſauꝝ? Muto eni 7 hi qͥ moꝛteʒ xpᷣi
ua ſuꝑ terram:cõ
ſoꝛtes efficiãt᷑ ſiłitudinis moꝛtis eiꝰ:ita et hiqᷓ
vtutem ſpũſſancti recipiũt: ⁊ ſanctificãt᷑ ex eo

recipiũt:⁊ moꝛtiſicãt mẽbꝛa

⁊ donis eiꝰ replent᷑:qꝛ ipᷣe in ſpecie colũbe ap⸗

paruit:vt etiaʒ ipᷣi colũbe fiãt:vt de terrenis ⁊
coꝛpoꝛeis locis euolẽt ad celeſtia: pẽnis ſancti
ſpuũs ſubleuati.Qð ſi autẽ tpᷣs oppoꝛtunũ quo
hec fieri poſſint cõſequenter inſeruit:quia ecce
hyems inqᷣt trãſijt:pluuia abijt. Nõ eni añ aia
verbo dei iũgit᷑ et ſociat᷑:niſi ois ex ea hyems
pturbationũ ac vitioꝝ ꝓcella diſceſſerit:et vl⸗

tra iam nõ fluctuet:⁊ circũferat᷑ oĩ vẽto doctri
ne. Abi ergo ex aia hec cũcta diſceſſerint:deſi⸗
derioꝛũqʒ ab eadẽ tẽpeſtas defuerit:tũc incipi
ent in ea floꝛes vernare vᷣtutuʒ:tunc eius mẽti

⁊ tpᷣs putatõis adueniet:⁊ ſi qͥd ſuꝑfluũ:qͥdq;

minus vtile fuerit in eiꝰ ſenſibꝰ vel intellectibꝰ
reſecabit᷑:⁊ ad gẽmas ſpiritalis itelligentie re

uocabit᷑. Tũc etiã vocẽ turturis audiet:illius

ſine dubio ſapiẽtie:quã diſpẽſatoꝛ vᷣbi loqᷣtur
inter ꝑfectos ſapie dei altioꝛis: que abſcõdita

in miſterio.Hoc nanq; indicat appellatio tur
turis. ec nãq; auis in ſecretioꝛibꝰ c remot a

multitudine locis:vitã trãſüteaut deſerta mõ⸗
tium diligẽs:aut ſecreta ſiluarum ꝓcul ſemꝑa
multitudine poſita:aut a turbis aliena Quod

daũt ⁊ aliud:qð opꝓpoꝛtunitati:tꝑis huiꝰ:ameni

tatiq; cõueniat:ficus inq̃t ꝓduxit germia ſua:
notandũ qͥdẽ fructꝰ ip̃ius ſpũs:qͥ ſũt:gaudiũ:
charitas:pax:ac̃. Sed iã tñ germina eoꝝ ꝓfer
re incipit ſpũs hois:qͥ in ipo ẽ:figuraliter ficul⸗
nea noĩatus.Sicut eni generaliter in eccłia di⸗
uerſe arboꝛes ſingule queq; aĩe credentiũ itel⸗

ligunt᷑: de qͥbus ait: oĩis arboꝛ:quã nõ plãtauit

pr meꝰceleſtis:eradicabit᷑: ⁊ iterũ Paulꝰ:qͥ ſe

— ☛

dicit adiutoꝛẽ dei eẽ in agricultura dei ait etiã
ip̃e:ego plãtaui.Apollo rigauit.Sʒ ⁊ dñs in

euãgelijs. Aut facite arboꝛẽ bonã: ⁊ fruciũ eiꝰ
bonũ: aut arboꝛẽ malã ⁊ fructũ eiꝰ bonũ:ſicut
ergo generalit᷑ ita ſinguli quiq; credẽtiũ diuer
ſe arboꝛes intelligũt᷑. Eſt ergo ⁊ i aia ficus q̃dã

q ꝓducit germen ſuũ: ⁊ ẽ vitis q̃ floꝛeat: ⁊ red
dai odoꝛẽ ſuuʒ. Cuiꝰ vitis palmites purgat p?
celeſtis agricola vt fructũ plurimũ afferat. ſed

Cra

heenoh
lufcaloe
uoodoꝛ
utü vi
ſumytta
a venita
arroigt
cunmbytiß
dientvot
Tuditep⸗
ſeadtepta
geighye
obientſtot
womirol
rnedl
eſtateq;:
nli eſt
dehoie vit
lurſed ſbit
heſcuntatc
dbiſeſbi.
wodeiae
Weriͤce
Chepfrue
loguikea⸗
ſentisy
ſndicart
nesacte
bantryel
lti wuma
latioturb
nnerſus.
caeſtvoc
geryeniaea
ſednlos:r
frſedepiun
ubib' poh⸗
lemns Gzi
faloguekint
un Floꝛese
funerceſen
niotßspfis
lehit. wpu
lalgecumind
Ehrigenn
ſohhetn
Lifulnen
ſpüsaco⸗
lureccherve

Ppiclauſaer

tellgente
1agutn Pi⸗
ſgentie Er

iäh

nscßihlh
1ſmnafääi
ecechip
uptdelennet
eſtu:ſintii
s0onni
inſerurun
iit. Mociin
koiserann
adiſcchanet
ak ciona
adiſceſenrne
defuentiinn
nuz:uneeuni
ſidgeüi⸗
ſbepclnnnet
nls ieligenen
mmuaditalin
ſlwrbilogen
b:peikſit
atapalniou
—
eaudeſund
umun liht
Gbistlend
nitietemn

Tractatus

hec pᷣmo ꝑ odoꝛis ſuauitateʒ q̃ ex floꝛe reddit᷑:
letificat odoꝛatũ.ſm euʒ qͥ dicebat:qm xpᷣi bo⸗
nus odoꝛ ſumus deo ĩ oĩi loco. Hec ergo initia
vtutũ vidẽs ſᷣmo dei ĩ aia vocat eã ad ſemetip

ſum:vt feſtinet ⁊ exeat: ⁊ abijciẽs cũcta coꝛpo
ra venit ad eũ:vt ꝑfectiõis eiꝰ ꝑticeps fiat JId
circo igit᷑ qſi adhuc iacẽti:⁊ in rebꝰ coꝛpoꝛeisi
cumbãti pᷣmo dicit: Exurge ⁊ q̃ſi q̃ ſtatim obe⸗

dierit: ⁊ obſecuta ſit volũtati collaudat᷑ ab eo:
⁊ audit:ꝓxima mea.⁊ colũba mea Et poſt hec

ne ad tẽptationũ turbines trepidaret:annunci
at ei ꝙ hyems diſceſſit: et pluuia tranſierit: et
abierit ſibi. Bñ aũt vitioꝝ ⁊ peccatoꝝ naturaʒ
vno miro ſermone ꝓlato ſigniſicauit: vt hmõi
diceret hyemẽ ⁊ pluuiã:q̃ ex vitioꝝ delicto tẽ⸗
peſtateq; deſcẽdãt:ſibiq; abijſſe indicãs:⁊ per
H nullã eſſe ſubſtãtiã pctõꝝ Nõ eni decidentia
de hoie vitia ad aliquã aliã ſubſtãtiã cõgregã
tur ſed ſibi abeunt:⁊a in ſemetipᷣa reſoluta eua⸗
neſcunt:atq; ĩ nihilũ redigũt᷑.Et ideo dixit:qꝛ
abijt ſibi. Sic ergo trãquillitas aie aparẽte ei
Ybo dei ⁊ ceſſante peccato:⁊ ita demũ floꝛente

vinea:incepit vᷣtutes atq; arbuta.id ẽ.bonoꝝ

opeꝝ fructũ germinare.Sʒ nunc iteꝝ xpᷣs hec

loquit᷑ ad eccł iam:⁊ in anni circulũ omne pꝛe⸗

ſentis vite ſpaciũ ponit.Et ꝑ hyemẽ qͥdẽ illud
indicat tpᷣs in quo vel egyptios grãdo ⁊ turbi
nes ac reliqua decem plagaꝝ verbera flagella
bant:vel cuʒ diuerſa bella ꝑferebat iſrael: vel
etiã cum coꝛã ipᷣo ſaluatoꝛe reſtitit:⁊ increduli

tatis turbine coꝛreptꝰeſt: ⁊ naufragio fidei ſub
merſus. Abi ergo illoꝝ delicto ſalus gẽtibꝰ fa

cta eſt:vocat nũc ad ſe eccłiaʒ:dicitq; ei.Exur
ge ⁊ veni ad me:qꝛ iam hyems q̃ ſubmerſit in⸗
credulos:⁊ vos ĩ ignoꝛãtia repꝛimebat:abſceſ
ſit:ſed ⁊ pluuia ꝑtrãſijt.id ẽᷣ.iam non mãdabo
nubibꝰ ꝓphetis ſcʒ vt pluãt pluuiã vbi ſuper
terras. Sʒ ipᷣa vox turturis:h̊ eſt ipᷣa dei ſapiẽ

tia loquet᷑ in terris ⁊ dicet. IJIpᷣe qͥ loquebar aſ-⸗

fum.Floꝛes ergo credentiũ populoꝝ:et oꝛien⸗
tium eccleſiaꝝ apparuerũt in terra: ſᷣ ⁊ putatio
nis tpᷣs ꝑ fidẽ mee paſſiõis:⁊ reſurrectiõis ad⸗
uenit. Amputant᷑ eni ⁊ execrant᷑ ab hoibꝰpec-
cata:cum in baptiſmo donatur remiſſio pctõꝝ
Aox qͥdẽ turturis vt diximus: iã non ꝑ diuer
ſos ꝓphetas: ſj ipᷣius ſapie dei:audit᷑ i terris
Et ficulnea germinant:q̃ põt in fructibꝰ ſancti

