Scio oꝑa tua ⁊ charitatẽ tuam ⁊ fidem:et mi⸗
niſterium:et patientiam: et oꝑa tua nouiſſima
maioꝛa qᷓ; pꝛioꝛa. Sed ⁊ ſi ad ꝓphetas hec re⸗
feramus qͥ miniſtrauerũt verbum dei ante ad⸗
uentum ſponſi: vt per ipoꝝ doctrinam videat
eccłia velle oꝛdinem diſcere charitatis.id ẽ.ꝓ⸗
pheticis inſtrui voluminibus:non vide bit᷑ ab
ſurdũ.Sed ⁊ oẽs ſancti qͥ de hac vita deceſſe⸗

rũt: habẽtes adhuc charitatẽ erga eos quii hᷣ

mũdo ſũt:ſi dicant᷑ curam gerere ſalutis eoꝛũ:
⁊ iuuare eos pᷣcibꝰ ſuis atq; iteruẽtu ſuo apud
deũ:non erit incõueniens. Scriptũ nanq; eſt i
machabeoꝝ libꝛis. Ita hic eſt lhieremias pꝛo
pheta dei qͥ ſemꝑ oꝛat ꝓ populo.Sʒ ⁊ ad apo⸗
ſtolos hec dici vt ſupꝛa iam dixi non videbit᷑

alienũ. Per hos eni oĩs eccłia dei vel animaqᷓ

rens deũ introducit᷑ in domũ vini vt ſupꝛa di⸗
ximus: ⁊ aromatibꝰatq; odoꝛibꝰreplet᷑: ⁊ com
ponit᷑ in melius:ſicut i poſterioꝛibus legimus
⁊edocemur oẽm oꝛdinem rationẽq; charitatj.

Cöoſirmate me in vnguẽtis:ſtipate me in malis
q⁊ vulnerate charitatis ego ſum In greco qui
dem habet᷑ confirmare me i amyris. Zlmyrim

genus quoddã arboꝛis nominãs:qð latini pu
tantes myrrhã dictum vnguẽta iterpᷣtati ſunt
Igitur oꝛdo ſermonis huiuſmodi eſt. Poſtea
ũ ſponſa ⁊ vba ex oꝛe ipᷣius ſponſi audiuit: et
cubiculũ regis ingreſſa eſt:⁊ domuʒ vini locũ

qᷓ; cõuinij ac ſapientia:⁊ in eo victimas ⁊ crate

rem mixtũ ſacramẽtis eius aſpexit:quaſi i ho⸗
rum oiuʒ admiratione ſtupens ⁊ ſaucia poſtu⸗
lat ab ipᷣis nihilominus amicis ⁊ ſodalibꝰ ſpõ
ſi vt cõſirmaret᷑:⁊ quaſi deſiciens ſuſtentaret᷑ ĩ
cumbẽs paupulũ ſuꝑ arboꝛem amyrã vel me⸗
liam. Amoꝛis etiaʒ vulnere ꝑcuſſa arboꝝ ſola

tia ſiluarũq; ſectat᷑. Hhec Sm Ir̃am. Sed ex his

vt exequi poſſimus intelligentiam ſpiritalem
indigemꝰilla gra:quã ↄſequi a deo meruit ipᷣe

Salomõ:qͥ oiuʒ que ſũt radicũ ⁊ arboꝝ ⁊ vir-

gultox naturas didicit: vt ſciremꝰ⁊ nos:q̃ vis
⁊q̃ natura ſit arboꝛis amyre:quo cõpetẽter ex
hac ſpiritalis aptari poſſit expoſitio.oc ẽ au

tem ꝙ ſolũ puenire ad nos de huiꝰarboꝛis no⸗
ticia potuit:qꝛ odoꝛẽ ſolũ habeat ſuauẽ: nullũ

tamẽ afferat fructũ. Melia vero arboꝛ notum
cũctis ẽ:qð nõ ſolũ ferat fructũ:ſᷣ ⁊ dulciſſimũ
⁊ ſuauiſſimũ ferat.Oẽs igit᷑ hoĩes arboꝛes di
cunt᷑ ſiue bone ſiue male ⁊ fructuoſe ſiue infru

X

ctuoſe:ſicut et dñs i euãgelio dicit. Aut facite
arboꝛẽ bonã: ⁊ fructũ eiꝰ bonũ:aut facite arbo
rem malã:⁊ fructũ eiꝰ malũ. Et ois arboꝛq̃ nõ
facit fructũ bonũ excidet᷑:⁊ in ignem mittetur

Tres ergo diſferentie in hoibꝰ vidẽt᷑ eẽ. QAui⸗

dam qᷣ oino nullũ fructũ afferunt: ⁊ ecce alij qͥ

afferãt. Sʒ ĩ his qͥ afferũt:aut mali ſũt fructus
aut boni. Hic ergo ſpõſa.i.eccłia xpᷣi ↄfirmari

ſe poſtulat:⁊ reclinari qdẽ ſuꝑ vnã arboꝛẽ me
liã afferẽtẽ fructꝰ bonos: ⁊ recte ac cõpetenter
Suꝑ his eni cõfirmat᷑ ⁊ ſtipat᷑ ecchia qͥ i bonis
oꝑibꝰ fruciiſicãt ⁊ creſcũt.Quid aũt ẽ quod in
ampris infructuoſis.ſ.arboꝛibꝰ ↄfirmari vult

odoꝛe ſolo gaudẽtibꝰ Ego puto qiſtos qͥ ſolo

odoꝛe gaudẽt:⁊ necdũ fructus fidei afferũt:il⸗

los dicat qͥs Raulad coꝛinthios ſcribẽs diẽ:

qͥ inuocãt nomẽ dñi nr̃i ihu xpᷣ in oi loco ipoꝝ
⁊ noſtrũ. Pꝛo eo g inuocãt nomen dñi nriihu
xpᷣi hñt in ſemetipᷣis odoꝛis quãdã ex ipᷣa iuo⸗

catione nois ſuauitatẽ. ꝛo eo vo ꝙ nõ cuʒ oii
fiducia ⁊ libertate accedũt ad fideʒ nullos fidei

afferũt fructꝰ. In loco hͥ poſſumꝰ nos cathecu
minos ecclie itelligere: ſuꝑ qͥs ex ꝑte aliq̃ cõſir

manft᷑ eccłie.abẽt eni ⁊ in ip̃is non pax fidu⸗
cie ⁊ ſpei plurimũ qð ⁊ ipᷣi fiant aliqñ arboꝛes

fructifere: ⁊ plãtent᷑ in gadiſo dei ab ipᷣo agri⸗

cola pr̃e. Apᷣe eni ẽ qͥ platat hmõi arboꝛes in ec

cleſia xpᷣi:q̃ ẽ padiſus delitiaꝝ ſicut ⁊ dñs diẽ.

Ois plãtatio quã nõ platauit pater meꝰceleſt

eradicabit᷑. Stipat᷑ eccłia ⁊ inter melias ⁊ ſupꝑ

ipᷣas reqᷣeſcit.Que melie ille putande ſũt aieqͥ

quotidie inouant᷑ ad imagin eiꝰ qͥ creauit eas
Quia eni ꝑ inouationẽ ſui imagineʒ reparãt fi

lij dei:merito ⁊ ipᷣe arboꝛes melie appellant᷑:qꝛ
⁊ipᷣe ſpõſus eaꝝ ĩ ſuꝑioꝛibꝰ dictus eſt ſicut ar
boꝛ meliã eſſe i lignis ſilue. Et ne mireris ſi idẽ

ip̃e ⁊ arboꝛ vite ⁊ diuerſa alia dicat᷑:cũ ideʒ et
panis verꝰ:⁊ vitis vera:⁊ agnꝰdei ⁊ młta alia

noict᷑.Oia nãq; h verbũ dei vnicuiq; efficitur

ut mẽſura vel deſideriuʒ ꝑticipãtis expoſcit
Pead qð ſignificãdũ illud ꝙ ẽ ⁊ mãna vnicuiq;

eſſet vnus cibꝰ vnicuiq; iñ deſiderij ſui redde⸗
bat ſapoꝛẽ. Pꝛebet ergo ſeipᷣm non ſolũ eſuriẽ
tibus panẽ ⁊ ſitientibus vinuʒ ᷣ ⁊ deliciari vo
lẽtibus ſemetipᷣm ⁊ fragrantia exhibet poma.

NPꝛopterea ergo et ſpõſa velut refecta iã ⁊ bñ

paſta fulciri i melis ſe poſcit: ſciẽs in verbo eẽ

ſibi non ſolum omneʒ cibũ: ſed ⁊ omnes delici
as:⁊ per ea maxiie diſcurrit: dum ſe vulnera

tam ſentit eſſe iaculis charitatis. Siquis vſqᷓ;
ẽ:qͥ fideli hoc amoꝛe verbi dei arſit aliqñ:ſiqͥs
eſt vt ꝓpheta dicit:qͥ electis iaculis eius dulce
vulnus plagãq; accepit: ſiqͥs eſt qui ſciẽtie eiꝰ

amabili ↄfixus eſt telo:ita vt diurnis eum de⸗
ſiderijs nocturniſq; ſuſpiret: aliud quid loqui
nõ poſſit:audire aliud nolit:cogitare aliud ne⸗

E

ſitdeſ
heufeſ
teche
alo dicit
aumtrir
heredece
ligzfe
re nttde
henmlech
gmnototod
enſuſehp
ſolpiazd
luſgzäͤſa
eri Pon
ncotnen
ceregeyil
glquaſien
ſhen ꝛſalu
noreulſti
Uidenneein
Allneree
gepiekatss
Gehore
narauol
ch
deſcern
ſütia
ſcutoſid
diclt op
cm:por
ytlagita
toꝛeo deo
les diſt.
lohis:alis
lini vulnen
wegle /
fanſegia
finarnean
cheſtute
Pohoegen
danreingn
fincui
hifiant
ticſonrie
Pngt Len
Uppleger n
hutsſpſe
Ppandeot
chhterareſt
epſpice
ecapurſ
whefopiat
geſthlpo⸗
ſhientie de

nelg In⸗

Alſüfun
atpiſſimn,
nratain
Achpelenter
alaqitoni⸗
bütignin
rna
ddso
iGeſei⸗
s cbinn
Nnnoibvof
men dünbe
nidierßiin
vognoͤce
deznuloſt
m'noscihen
expteali cſr
snonpenſn
Nalicß rdor
deithiong
nbiardorzht
Pſtautdjsd.
Lpuuerneteenk
nunnelptſi
umdeſittieh
ic iarutens
ngneſthri
clenpanig
ansckſtn
geminnoſii

dicnk iidee

eianitali
gicuſigzefickur
thinserpoſe
mäna wicu
ieiſundh
hnenſtln
gstdelcnf
nerhibs en,
refenitc⸗
ſisin ene
Aronnezddl

dumetinn

is Sli
itnlgi ee

CTractatus
ſciat:deſiderare pᷣter ipᷣm aut cupere aliud vel
ſperare nõ libeat:iſta aia merito dicat. Aulne⸗
rate charitatis ego ſũ ⁊ ab illo vulnꝰ accepi de
quo dicit Eſaias.Ei poſuit me ſicut iaculũ ele
ctum: ⁊ i pharetra ſua abſcondit me.ali vul
nere decet deũ gcutere aĩas: talibus iaculis te
liſq; ↄfigere ac ſalutaribꝰ eas vulneribꝰ ſaucia
re.vt qꝛ deus charitas ẽ:dicãt ⁊ ipᷣe Quia vul

nerate charitatis ego ſũ.Et qͥdeʒ in hoc quaſi

amatoꝛio dꝛãmate ſponſa charitatis ſe dicẽ̃ vul
nera ſuſcepiſſe. NPoteſt aũt ſiliter feruẽs aĩa er
ga ſapiaʒ dicere:qꝛ vulnerate ſapiẽtie ego ſũ:

illa ſcʒ q̃ ſapiẽtie eius pulchꝛitudineʒ potuit in
tueri. NPoteſt ⁊ alia aia vtutis eiꝰmagnificenti

am cõtuens:⁊ admirata potentiã verbi dei di
cere:qꝛ vulnerate vtutl ego ſum. Talis credo
aliqua ſicut erat illa q̃ dicebat DLñs illumiatio
mea ⁊ ſaluatoꝛ meꝰ:quẽ timebo.Sʒ ⁊ aia erga

moꝛẽ iuſticie eius feruens:⁊ diſpẽſationũ ac ꝓ

uidentie eius iuſticiã cõtuens dicit ſine dubio
Aulnerate iuſticie ego ſũ.et alia bonitat eius

ac pietatis imenſitatẽ reſpiciẽs: ſimilia loqtur

Sʒ ⁊ hox oiuʒ generale eſt iſtud charitat vul⸗

nus:quo ſe vulneratã pᷣdicat ſponſa. Sciẽdũ

tñ eſt: ꝙ ſicut ſunt iſta dei iacula:q̃ aie habenti
deſideriũ bonoꝝ ſalutis vulnus infligunt: ita
ſũt ⁊ iacula maligni ignita: qbus aia q non eſt

ſcuto fidei ꝓtecta vulnerat᷑ in moꝛtẽ. De ipis

dicit ꝓpheta. Ecce peccatoꝛes intenderunt ar
cum:parauerũt ſagittas ſuas in pharetra ſua:

vt ſagittẽt in obſcuro rectos coꝛde. ic pecca⸗

toꝛes de occulto ſagittantes demones inuilibi
les dicit.⁊ ipᷣi ſũt habẽtes q̃daʒ iacula foꝛnica⸗

tionis:alia cupiditatis ⁊ auaricie:qbus q;plu

rimi vulnerant᷑:habẽt etiam ſpicula iactãtie ⁊
vane glie.ſed iſta valde ſubtilia ſũt:ita vt con
fixam ſe aia ab eis:ſauciatãq; vix ſentiat: niſi

ſiinduta ẽ armis dei:⁊ ſtat vigilãs ⁊ imobilis

erga aſtutias diaboli: ſcuto ſemetipſam fidei
p oĩa ↄtegens:⁊ nullã coꝛpoꝛis partẽ fidei nu/⸗
dam relinquẽs. Quãtacũq; aũt demones fece
rint tela:ſi inueniãt mentẽ hoĩs fide munitam
etiã ſi fuerint ignita:etiã ſi cupiditatũ flãmis ⁊

incẽdijs ardeãt vitioꝛum:fides plena cũcta re⸗
ſtringit. Leua eiꝰ ſub capite meo:⁊ dextera eiꝰ
amplectet᷑ me.Deſcriptio ẽ qͥdẽ amatoꝛij dꝛãa⸗

matis ſpõſe feſtinantis ad ↄnubiũ ſpõſi:velut
tñ paulo aꝑtioꝛibus coꝛpoꝛis appellationibus
currit. Sʒ ↄuerte te velocius ad ſpiritũ viuiſ⸗

cantẽ:⁊ refugiens appellatiões coꝛpoꝛeas: ve

re ꝑſpice qᷓ ſit verbi dei leua: q̃ ſit dextera: qð

etiã caput ſpõſe eiꝰaie ſcʒ perfecte vel ecclie:et

nõ te rapiat carnalis ⁊ paſſibilis ſenſus Apfſa
eni eſt h̊ ſpõſi dextera et leua:q̃ in ꝓuerbijs de
ſapientia ðꝛ vbi ait:Lõgitudo eni vite i dexte

ra eius. In ſiniſtra vero eiꝰ diuitie er gloꝛia.et

V 1.

III Epiſtola XIII

ſicut hic ſapientiã non ideo aliquã feminã dici
putabis qꝛ femineo noie appellari videtur: ita
ne in hoc qdem qm̃ maſculino genere ſponſus
verbum dei ðꝛ: coꝛpoꝛaliter intelligere debes
leuã eius aut dexteraʒ vel amplexus ſpõſe vel
aie ꝓ feminei generis declinatiõe ꝑcipere: ſed

vbuz dei qᷓ;uis apud grecos maſculino: apud
nos neutro ꝓferatur. Suꝑ maſculinum tamẽa

⁊neutrũ ac femininuʒ genus ⁊ ſuꝑ omne oino
qð ad hoc reſpicit eſſe cogitãda ſunt iſta: de q̃ͥ⸗

bus ſᷣmo eſt. et non ſolum vbum dei: ſed et ec.

cleſia eius atq; anima ꝑfecta:que ⁊ ſponiſa no⸗
minat᷑.ſic eni apłs dicit: In chꝛiſto enim neq;
maſculus neq; femina:ſed omnes in ipo vnuʒ
ſumus.Hec auteʒ ꝓpter hoies qui aliter audi
re non poſſunt niſi his verbis que in vſu habẽz
tur:in ſcriptura diuina humani moꝛe referun⸗
tur eloquij:vt verbis quidem notis eas ⁊ ſoli⸗
tis audiamus.ſenſu tamen ulo quo dignuʒ eſt
de diuinis rebus ⁊ incoꝛpoꝛeis ſentiamꝰ. Naʒ
ſicut is qui amatoꝛem dicit ſe eſſe pulchꝛitudi⸗
nis ſapientie:hoc oſtendit ꝙ naturalẽ qui in ſe
eſt charitatis affectuʒ ad ſtudia tranſtulerit ſa⸗
pientie. Ita ⁊ hic ſponſa depoſcit vel animavł
eccłia:vt ſponſus ſuus qui eſt verbum dei.Le
ua qͥdem ſua caput eius ſuſtẽtet:dextera vero
eius omne eius reliquũ cõplectatur: ⁊ cõſtrin⸗
gat coꝛpus.Eſt auteʒ leua in qua ſapientia di

uitias cõtinere ⁊ gliam dicit᷑. Quas autem ha

bet diuitias eccłia ⁊ quã głiam niſi illas: quas
accepit ab eo qͥ cum diues eſſet:pauper factus
:vt illius pauꝑtate eccleſia fieret diues: Que
autem eſt gloꝛia:illa ſine dubio de ꝗ̃ dicit: a
ter clarifica filiuʒ tuũ:paſſionis ſine dubio glo⸗
riam deſignans. Fides ergo paſſionis xpᷣi gio
ria ⁊ diuitie eccleſie ſunt que in leua eius conti
nentur. Leuã autem puto verbum dei hoc mo
do debere intelligi:quoniaʒ quidem ſuntin eo
q̃dã diſpẽſationes añ incarnationẽ geſte. Sũt
vYero alique ⁊ ꝑ incarnationẽ. Illa ꝑs vᷣbi dei
q̃ añ aſcẽſionẽ carnis in diſpẽſatiõibꝰ ꝑactaẽ᷑:
dextera põt videri.hec vo q̃ ꝑ incar aationẽ ſi⸗
niſtra appellari. Uñ ⁊ ſiniſtra diuitias ⁊ gloꝛiã

habere ðꝛ. Per incarnationẽ nanq; diuitias ⁊

gliam qſiuit un ſcʒ ſalutem. In dextera autẽ
lõgitudo vite eſſ

e ðꝛ: per ð ſine dubio illa ei

psqᷓ in pᷣncipio apud deu de erat vbũ:ſempi⸗
ternitas indicatur. Hac ergo leuã eccłia cuius
xps eſt caput:optat habere ſub capite ſuo:⁊ ſi

de incarnatiõis eiꝰcaput ſuũ muniri.Sextera
vo eius ampleeri.i.illa agnoſcere: ⁊ de illis in
ſtrui:q̃ ante huiꝰ quoq; ꝑ incarnationeʒ geſta
diſpẽſationis tpᷣs in arcanis habentur ⁊ recon
dill Dextera nanq; ibi putanda ſunt eſſe omia
vbi nihil de peccatoꝝ miſerijs :nihil de fragili
tatis lapſu ↄtinet. Hic vero leua vbi vulnera

„ 2 *„ . 7 .

ꝓfeceritis vt pfecta in vob̃ dilectio foꝛas mit⸗

noſtra curauit: et peccata nr̃a poꝛtauit:factus

etiam ipᷣe pꝛo nobis peccatum: ⁊ maledictum.

Que oĩa q;uis caput ⁊ ſidem ſuſtentent eccłie
merito tamen ſiniſtra verba dei apellabunt᷑:
in bus aliqua etiam pᷣter illam naturã que to
ta dextera eſt: ⁊ tota lux ⁊ ſplendoꝛ ⁊ gloꝛia ꝑ⸗
tuliſſe memoꝛat᷑. Adiuraui vos filie hieruſalẽ
in virtutibus ⁊ viribus agri:ſi eleuaueritis et
ſuſcitaueritis charitatẽ quoaduſq; velit. Spõ
ſa adhucad adoleſcẽtulas loquitur ꝓuocans
eas ⁊ exhoꝛtans imo ⁊ adurans per ea que eis
cara eſſe nouit ⁊ amabilia: vt ſi foꝛte eleuare ce
perint charitatẽ iacentem quippe in eis: ⁊ exci⸗

tare eam: vtpote adhuc doꝛmienteʒ apud eas

intãtũ eleuent eã:intantũ ſuſcitẽt:inquãtũ vo⸗

luerit ſponſus: nec minus aliquid in ea agant
q; voluntas ipᷣius patir᷑: ec eſt enim amãtis

ſponſe ꝑfectio: vt a nullo velit cõtra animos ⁊
voluntateʒ eius fieri quem diligit:⁊ vt hoc nõ

negligenter aut ſegniter agant: ꝑ virtutes agri
id eſt. ꝑ plantaria et virgulta que in agro ſunt
⁊ ꝑ vires eius ſine dubio:per ea que in eo ſata

ſunt adiurant᷑.Cali oꝛdine taliq; verboꝝ com
poſitione textus hiſtoꝛici dꝛãmatis dirigatur.

Nunc iam qͥd arcani intrinſecus contegat:req̃

ramus. Ois anima pᷣcipue que filia eſt hieru⸗
falem habet aliquem agrũ ꝓpꝛiuʒ: qui ei ſecre
ta quadam ꝑ ihm meritoꝝ ſoꝛte delatus eſt:ſi

cut fuit ⁊ ille ager Jacob:cuius ſuauitate per
motꝰ Iſaac patriarcha myſtic aiebat eloqis.
Ecce odoꝛ filij mei ſicut adoꝛ agri pleni quẽ be
nedixit dominꝰ.abet ergo vnaqueq; anima
vt diximus agrũ ſuũ. VNita nane; ⁊ ↄuerſatio

eius ager eſt eius. In hoc agro anima que dili

gẽs ⁊ ſtudioſa eſt ſatis agit: ⁊ ſtudet plantare
bonos ſenſus:⁊ oẽs excolere animi vtutes ſed
non ſolum animi vtutes ſed et vires operum:
qbus videlicet impleri poſſunt miniſteria mã⸗
datoꝛũ.Eſt ergo vt diximus: vnicuiq; animꝰ
ſuus ager:quẽ colit ⁊ plãtat ⁊ ſeminat m hec
que diximꝰ.eſt aũt ⁊ oĩuʒs ſimul filiarũ.Hieru⸗
ſalem vnus qͥdam ⁊ cõmunis ager: de q̃ Oau
lus ait: Dei agricultura eſtis vos. Quẽ agruʒ
cõmunem: cxercitiũ eccleſiaſtice fidei ⁊ conuer
ſationis accipiamus. In quo certũ eſt vtutes

ineſſe celeſtes ⁊ vires ſpiritaliũ gra

leſtem conferat aliqd neceſſe ẽ ad agrũ hũcex⸗

colendũ:⁊ celeſti eũ poſſeſſione dignuʒ cupiat

effici. In iſtiꝰergo agri vᷣtutibus eleuari ch ari

tatẽ xpᷣi ⁊ exercitari ab adoleſcẽtulis ⁊ initia fi
dei habẽtibꝰ ꝓteſtat᷑ eccłia:et dicit ad eas. Si
leuaueritis ⁊ exercitaueritis charitatẽ quoad⸗
uſq; velit: eſt ſi iam in H veneritis:vt incipia

7

tis agi nõ ſpiritu timoꝛis ⁊ adoptionis:et in ᷣ.

2 vires ſpiritaliũ gratiarũ. Una
queq; anima que nunc filie hieruſalẽ hic appel⸗
lantur: ſcientes ꝙ matrem habeat hieruſalẽ ce

tat timoꝛẽ: ⁊ vt eleuetis atq; exaltetis ĩ vobis
charitatẽ: ⁊ excitetis eã:tãdiu eleuate eaʒ: ⁊ tẽ
din extollite:q;diu ipſe velit filiꝰcharitai:imo
ipe qͥ ex deo ẽ charitas:nec foꝛte putãtes ſuffi⸗
cere humane charitatis mẽſuras in charitate
dei minus aliqͥd qᷓ; deo dignũ eſt agatis. ẽ
ſura eni charitatis hec ſoh eſt: vt tatũ quãtuʒ

iße vult diligat᷑. Nolũtas aũt dei ſemꝑ eadeʒ

eſt:nec vnqᷓ; mutat᷑. Nunqᷓ; ergo imutatio ali⸗
qua aut finis vllus i dei charitate recipi᷑. NMo
tandũ ſane ẽ ꝙ nõ dixit ſi acceperitis charitatẽ
ſi leuaueritis:q̃ſi que ẽ q̃dem in vob: ſ iacet
⁊ nunq; erecta eſt.Et rurſum non dixit ſi inue
neritis:vᷣ ſi excitaueritis charitatẽ:quaſi q̃ ſit i
trinſecus q̃dẽ:ſᷣ iaceat ⁊ doꝛmiat ĩ eis doneci⸗
ueniat ſuſcitantẽ. IJpᷣam credo ⁊ Paul⸗ſuſci⸗
tabat tũc adhuce in diſcipulis doꝛmientẽ: cũ di
cebat: Exurge q̊ doꝛmis:⁊ ↄtinges xpᷣm AVox
fraterni mei. Frequẽter nos admonere conue
nit:ꝙ libellus hic in moduʒ dꝛãmatis texitur.
NPꝛeſens eni verſiculus quẽ ꝓpoſuimꝰ tale ali
quid indicat:ꝙ cũ ſpõſe ᷣmo eẽt ad adoleſcen

tulas filias hierlm:ſubito q̃ſi eminus vocẽſi põ
ſiſenſerit:q̃ſ cum aliqͥbꝰ loquẽtis iterruptoq;
ſmone:quẽ faciebat ad adoleſcẽtulas ſponſa

aurẽ ↄuerterit ad auditũ:qͥ ad eã ꝑuenerat:et
dixerit. Nox fraterni mei. Sponſũ vo intelli⸗
gepᷣmo adẽ anteqᷓ; apareret oculis ſpõſe voce
ei ſola agnitũ. NPoſt hec vo etiã ↄſpectibꝰeius
apparuiſſe ſuꝑ mõtes q̃ſdã vicinos illi loco ĩ

ſpõſa moꝛabat᷑ ſaliente: ⁊ magnis qͥbuſdã pal

ſibus nõ tanqᷓ; ſaltibꝰ colles mõteſq; i modum
cerui vel capꝛee trãſcendẽtẽ:⁊ ita ad ſpõſã ſuã
oĩ cũ ꝓperatiõe veniẽtẽ. Abi veroad domuʒ
intra quã ſpõſa cõmoꝛabat᷑ aduenit:ſtetiſſe eũ
paululũ itellige poſt domũ:ita vt ſentiret᷑ qͥdẽ

adeſſe:nõdũ tñ modũ palã veller ⁊ euidẽter in

trare:ᷣ pᷣus q̃ſi ſ amatoꝛis ſpecie ꝑ feneſtras

aſpicere velle ſpõſã ĩtellige:aut retia q̃dã ppe

domũ ſpõſe:aut laqueos eſſe poſitos:vt ſi foꝛ
te ipᷣa vł aliqua ſodaliũ eius ex filiabus hieru⸗

ſalẽ exiſſet aliquãdo caperet᷑. Ad iſta vo retia

veniſſe ſponſũ certũ ẽ:qͥ capi ab eis nõ poſſet:
ſ foꝛtioꝛ eoꝝ effectus diruperit ipᷣa retia:diru
ptiſq; eis ſuꝑ ipᷣa incedens etiaʒ ꝑ ipᷣa pſpexe
rit:⁊ poſtqᷓ; hoc opus fecerit dicat ad ſpõſam.
exurge veni ꝓxima mea: ſpõſa mea:columba
mea.loc autẽ dicat vt ipſo opere oſtendat ei

quomodo cum fiducia debeat cõtemnere iaam

retia que ei tetenderat inimicus:nec timeat la⸗
queos quos ab ſe iam viderat eſſe diruptos.⁊
adhuc vt ampliꝰ ad ſe ſpõſã ꝓuocet feſtinare:
dicat ei. Quia omne tempus qð iam graue vi
debat᷑ trãſiuit:⁊ hyems que ei cauſa exoꝛta vi

debat abſceſſit : pluuieq; inutiles abicrunt: er

S
5„

agreier

enoltß

1liap o
ſantisaue

ſiegerme
ponstin

lanoudei
ullitare

ducaem

Grloaz:

ncſnen
Huroipiy
nücgenai
Aablatove

fptface⸗

ſolumn tac

funſed:
ſoces eus

aecable

galinedui⸗
füpere e⸗
Wtade
Wdow
Egorey
Vorft
norp
miſitp,
iñ. Aucd
vlamdlia
olgrega
baullis ſii
lens ſug
cateni ſu
e glosl
ſonamgg
Moquaſtin
(lorrigcol
Gobooee
ſens Jabi
beenar C
Galetphn
horecontr
ſiecſpoſtn
lnarclüven
licg cdr
enignana v⸗
ſaendeſe⸗
Ncbpiarſut
Phinarelen

(bſaura ſit.

ſg rcolles⸗

ſeluggeren⸗
fantſaliene

hetütdi

ofnunte
lueſtis
negi
bihntrin
keliig
msnchri⸗
teenn
Mägi
daſſahene
6 Wmunntoc
menaſl n

Dertschannge

nunheßizen
nondeikie
unkgnuöfi
niati esdon⸗
lorpafſi
dormieniain
ungesthnden
Wnonern,
imatistetin.
Poſuinnei
eit adadoen
eininnsyodihi
nnisiterne,
eſcerulas ſoi
dei Acre
Honlidondl
ocllisſpöewe
cii, eabti
nuzlun
gis ugigel
mitſginosun
unt gditi

birndNen

Orantſtalſei
lanſennti
Alerzeuidann
pele tnefn
trataqi
doſtos ſfn
kfubusbien
Zdiſn yont
bes nollr
Lißateinni
ſz piinpe
dicaiadhhonn
ſ ner oun
Pcre lmi
1 Gͤrmmnnn
onulu
teſedi ſicz,

=
—

— —

Tractatus

tempus iam floꝛidum venit:nihil moꝛeris iter

aggredi:veni ad me. Ecce eni ⁊ agricole:quia

veris iã tps arriſit: vineas colũt. Nox eni cuʒ
⁊ aliaꝝ auiũ: tũ etiã ſonoꝛa ⁊ grata turturl ver
nantis audit᷑. Sʒ ⁊ ficus de veris certa tempe

rie germẽ ſuũ ꝓduxit. Vitis vo intantũ de tẽ⸗

poꝛis tranqͥllitate nõ dubitant: vt floꝛes ſuos
iam audeãt odoꝛeſq; ꝓferre. Hec qͥdem de trã
quillitate tꝑis indicat ſponſe: vt maioꝛe cuʒz fi⸗
ducia arripe iter augeat pergendi ad ſponſum

Sʒ ⁊ locuʒ deſcribit ei in q̊ vult eam ſecum re-

quieſcere:⁊ dicit velamẽto cuiuſdã ſaxi quod

muro ipᷣi vel loco pmurali ↄtiguũ ſit opaciſſi⸗
mũ quendã effici locũ:ad quẽ venire eaʒ vult:

ablato velamine ibi eius reuelatã faciẽ ↄtine
ri: vt facie ad faciẽ inoteſcat ſponſo ſuo: ⁊ non

ſolum faciẽ eius reuelatã videat ſpõſus ⁊ libe⸗

ram: ſed ⁊ vocẽ eius ibi audiat: ceriꝰ iam ꝙ et
facies eius pulchꝛa ſit: ⁊ vox eius ſuauis eſt ac
delectabilis. Hec aũt p̃ueniẽtes ↄiunximꝰ: ne

oꝛdinẽ dꝛãmatis ⁊ hiſtoꝛie textũ videremur ir

ergo repetentes videamꝰ pᷣmo quid eſt qð ait:

Aorx fraterni mei. Et voce ſola ab eccleſia ſua
pmo vpᷣs agnoſcitur. Pꝛimo eni vocẽ ſuam pᷣ

miſit ꝑ ꝓpheias: ⁊ cũ non videret᷑ audiebatur
tñ.Audiebat᷑ aũt ꝑ ea que annũciabant᷑ de eo

⁊tamdiu ſponſa. id eſt. eccłia q ab initio ſeculi
congregabat᷑ ſolã vocẽ eius audiuit: vſq;quo

oculis ſuis eũ videret:⁊a diceret: ecce hic venit

ſaliens ſuꝑ montes:traſiliens ſuꝑ colles.Sali

ebat eni ſuꝑ ꝓpheticos montes ⁊ ſanctos col⸗

les. Illos ſcʒ qui in hoc mundo imagineʒ eius
foꝛmamq; geſierunt. Sed ⁊ ſi in aplis eum po⸗
nas quaſi in montibꝰ ſalientẽ ⁊ eminentẽ cun⸗
ctis:⁊ in collibus nihilominꝰ his dũtaxat qui

ſcdᷣo loco electi ab eo ⁊ miſſi ſũt non erit incõue

niens. In his eni ſimilis efficit᷑ capꝛee ⁊ hinnu

lo ceruoꝝ. Capꝛee ꝙ oẽm viſum viſus eiꝰ p̃cel
lit. Et ceruo qð ad interitũ ſerpentis aduenit.
Sed et vnaqueq; aia ſi qua tamẽ eſt q vᷣbi dei

amoꝛe conſtringit᷑:ſi qñ in diſputatione vᷣmo⸗

nis eſt poſita: vt nouit oĩs qͥ exꝑtus eſt quõ cũ

in arctũ venif: ⁊ anguſtijs ꝓpoſitionum q̃ſtio
nũq; cõcludit᷑:ſi qñ eũ legis ac ꝓphetaruʒ vel

enigmata vel obſcura queq; dicta ↄcludunt ſi

foꝛte adeſſe eũ ſentiat aia:⁊ eminus ſonituʒ eiꝰ

accipiat: ſubleuat᷑ ſtatim: ⁊ vbi magis acmag
ꝓpinare ſenſibꝰ eius ceperit: ⁊ illuminare que
obſcura ſũt:tunc eũ videt ſalienteʒ ſupꝛa mon

tes ⁊ colles alte.ſ.⁊ excelſe ſenſus ſibi intelligẽ
tie ſuggerẽtẽ:ita vt merito dicat hec aia:ecce hᷣ
venit ſaliens ſuꝑ mõtes:traſiliens ſuꝑ colles.
Hec aut dicimus nõ imemoꝛes iã et in ſupe⸗

III

rioꝛibus coꝛã poſitus pᷣſenti collocutꝰ ſit ſpõſe
Sůzʒ qm vt ſepe dixim dꝛãmatis ſpeciẽ tibell⸗
B ptinet: nũc in pñti dicũt᷑ aliã: nũc etiã in ab⸗

rũpere. Sed pᷣuenientes paululũ vſq; ad illuʒ
locũ fabule oꝛdinẽ ꝓſecuti ſumꝰ: vbi ait: Quo
niã vox tua ſuauis:facies tua ſpecioſa. Nunc

Fo. XXXV

Epiſtola XIII

ſenti: ⁊ ſicagit᷑ imutatio ꝑſonaꝝ:vt vterq; oꝛ⸗
do cõpetẽter dirigi videat᷑. Ouis enim ꝓmit
tat ſpõſus ⁊ dicat ad ſpõſaʒ ſuã qͥ ſunt electi di

ſcipuli eiꝰ: qꝛ ecce ego vobiſcũ ſum oibꝰ diebꝰ

vſq; ad ↄſumationẽ ſeculi:tñ iteꝝ per parabo

las dicit: qꝛ paterfamilias vocauit vᷣuos ſuos:

⁊ vnicuiqꝙ; diſtribuit pecuniã negociãdi gra:⁊
ꝓfectus ẽ.Et iteꝝ dicit.Quia abijt petere ſibi

regnũ. Et iteꝝ quaſi de abſente ſponſo dicitur

Quia media nocte clamoꝛ factus ẽ:dicentium

venit ſponſus. Sic ergo nüc plens eſt ſpon
ſus ⁊ docei:nũc abſens ðꝛ ⁊ deſiderat᷑:⁊ vtrũ⸗

q; vel eccłie velaie ſtudioſe conueniet.Cũ eni
pati pſecutiones ⁊ tribulationes ꝑmittitur ec⸗

cleſia: abſens ei videtur. Et rurſum cũ in pace
Pficit ⁊ in fide ac bonis oꝑibus floꝛet:pᷣſens ei

eſſe intelligitur. Sed ⁊ anime cum qrit aliqueʒ
ſenſum agnoſcere:obſcura queq; ⁊ arcana de
ſiderat:donec inueuire non põt:abſens ei ſine
dubio eſt vbum dei. Abi vero occurrerit ⁊ ap
paruerit qð reqᷣritur: qs dubitat adeſſe vbum
dei: ⁊ illuminare mentẽ ac ſciẽtie lumen ei pꝛe⸗
bere:a iterum ſubduci nobis eum:atq; iterum
adeſte ſentimus ꝑ ſingula que aut aꝑiunt᷑ aut
claudũtur in ſenſibus noſtris. Et hoc eo vtiq;

patimur: donec tales efficiamur: vt nõ ſolũ re⸗

uiſere nos:ſed et manere dignetur apud nos?
ſm ꝗ interrogatus a quodam diſcipulo dicẽ⸗

te Bomine quid eſt factum: ꝙ incipis nob ma
nifeſtare temetipᷣm ⁊ non huic mũdo⸗ Reſpõ⸗
dit ſaluatoꝛ. Siquis diligit me: verbum meuz
cuſtodit: ⁊ pater meus diligit eum: ⁊ ad ipſum

veniemus: ⁊ manſionem apud eum faciemus
Si ergo ⁊ nos volumꝰ videre vbum dei: atq;
aie ſponſũ ſalientẽ ſuꝑ mõtes et exultantẽ ſu-
colles:pᷣmo audiamus vocem eius. Et cuʒ au
dierimeũ in oibus:tunc etiã eũ videre poteri⸗
mus:ſm ea q̃ in pᷣſenti loco vidiſſe deſcribitur
ſpõſa.Nã ⁊ ipᷣa q;uis ⁊ pus eũ viderit:nõ euʒ
iñ ita viderat vt nũc ſaliẽtẽ ſuꝑ mõtes:⁊ exiliẽ
tem ſuꝑ colles:neq; ꝑ feneſtras ſuas ꝓcũbẽtẽ
neq; ꝑ retia ꝓſpiciẽtẽ:ſᷣ mag videt᷑ ꝙ pᷣus hye

mis tpe eũ viderit. Nũc eni diẽ. Quia hyems

trãſijt. Igit᷑ vt res indicat etiã ꝑ hyemẽ ſpõſe
ſue apparet.id ẽ.tribulationũ ⁊ tẽptationũ tꝑe
Sʒ ⁊ alia ⁊ viſitatio:in qua viſitat᷑ paululum:

et iterũ deſerit᷑: vt ꝓbet᷑.ac rurſus requirit᷑: vt
caput eius ſuſtentetur: ⁊ vt tota complect atur

ne foꝛte aut i fide titubet:aut coꝛpus eius tem⸗

ptationũ põdere p̃grauet᷑. Et ideo videt᷑ mibhi

bpyems fuiſſe illud tps: cum caputſi uũ fidei ſcʒ
ſumitatem leua ſponſi.ſ.contineri poſcebat:et

dextera eius omne coꝛpus amplecti. Nũc aut

Daoars

iſta viſioq de mõtibus aparet collibus: grna
tiarũ puto ſpiritaliũ altitudines potẽtiaſq; de

ſignet. Sed et ꝑ feneſtras qð pſpicere ðꝛ ſenſi-

bus mihi lumẽ videt᷑ pᷣbere. Et retia que dirũ
pit ⁊ conterit laqueos indicari diabolicos pu-⸗

to: vtpote tẽptationũ tꝑe:tanqᷓ; hyeme iam p⸗
acta. Oſtendunt᷑ etiaʒ ſigna veris ⁊ eſtatis:ſi⸗

cut in pſalmis dictũ eſt. Eſtatẽ et ver tu feciſti

ea. Inde deniq; ⁊ floꝛes ꝓfectuũ ꝓtulit eccłia
temptationibꝰ ſuꝑatis ⁊ putatiõis diſpẽſatio⸗
ne trãſacta:ſicut in ſuis locis cum ad hec diſſe⸗
renda ventũ fuerit oſtendet᷑. Ecce hic venit ſa
liens ſuꝑ montes:traſiliẽs ſuꝑ colles. Hiſto⸗
ricũ oꝛdinẽ iam ꝓſecuti ſumus. Nũc autẽ quõ

xpᷣs ad eccliam veniens ſaliat ſuper mõtes: et

exiliat ſup colles videnduʒ eſt. Exiliens enim

magis q; tranſiliẽs ppoſiii ᷣmonis ꝓpꝛietas
habet. Iſaac eni ambulãs ⁊ ꝓgrediẽs maioꝛ ſi

ebat:vſq;quo fieret magnus valde. Paułꝰ au
tem nõ tam ambulando pꝓfecit ſed currẽdo: cũ
dicit curſũ cõſumaui Saluatoꝛ aũt nr̃ eccłie
ſponſus neq; ãbulare neq; currẽ:v ſuꝑ hᷣ ſalire

dꝛ ⁊ exilire. Si eni Racres quõ ꝑui rpis ſpa⸗

tio occupatũ falſis idũ Pm
dei pcucurrit:⁊ agnitionem vere ſidei reuoca⸗

uit: intelliges quõ ſaliat ſuꝑ mõtes:magna vi
delicet queq; regna ſaltibꝰſuis ſuperans. 7 ad
recipiendaʒ cognitionẽ diuine religionis incli
nans:⁊ exiliat ſuꝑ colles:cuʒ etiam minoꝛa re⸗

gna velocit᷑ ſubiugat atq; ad pietatẽ veri cultꝰ

adducit: ⁊ ſic ð loco ad locũ: ð regno ad regnũ
de ꝓuineijs ad ꝓuincias pᷣdicationis illuſtra⸗

tione trãſiliens ꝑ eũ qͥ dicebat: Quia ab hieru

at ⁊ exiliẽs ſuꝑ colles.Sʒ ⁊ alio modo ppᷣt intel

ligi ſicut ſupꝛa diximꝰ. QAuoniã qͥdã oyſes

de ißo ſcripſit: ⁊ ꝓphete nihilomin⸗ de ipo an
nũciauerũt. Sed et hec annũciatio in lectione
yeteris teſtamẽti velamen habet ſuꝑpoſitum
Abi vo ſpõſe ecckłie ſcʒ ad eũ ⁊Zuerſe ablatũ eſt
velamẽ:ſubito videt eum in iſtis mõtib⸗ legis
dütaxat voluminibꝰ ſalientem: ⁊ in collibꝰ fcri
pture ꝓphetice ꝑ aꝑta ⁊ euidẽti manifeſtatiõe
nõ tam apparentẽ q; exilientẽ. Verbi gr̃a q̃ſi re
uoluens ſingulas ꝓphetice lectiõis paginas i
ueniat de ipᷣis exilienteʒ xpᷣm:⁊ ꝑloca ſingula
lectionũ ablato nũc demuʒ quo pꝛius tegebat
velamine ebulire eum cernat ⁊ emergere:atq;
euidẽti iam mamfeſtatiõe pꝛumꝑe.Ob credo
⁊ ipᷣe ihs cum ad trãſfoꝛmanduʒ ſe venit nõ in
aliqua planicie aut cõualle fuit:ſed montẽ con
ſcendit. Abi ⁊ traſfſoꝛmatus ẽ: vt ſcias eũ ſem⸗

per in montibꝰaut in collibus awarere: vt te

doceat ne vſq; eum niſt in legis ⁊ pphetarum
montibꝰ q̃ras.Qð autẽ ſancti quiq; mõtes ap

uꝑſtitionibus mũdũ Pᷣmo

pellant᷑: multie ſcripture locis iuenies indica⸗-
ri: ſicut ait in pſalmis. undamẽta eius iĩ mon
tibus ſanctis.Et iterũ. Leuaui oculos meosi

montes: vnde venit auxilium mihi. Auxiliuʒz

nanq; in trioulationibꝰ ⁊ ſcripturaꝝ diuinarä
ſenſibus capimꝰ. Poſſumꝰadhuc ⁊ montes in
qᷓbus ſalire verbũ dei ðꝛ ⁊ quaſi liberius effer⸗

ri:nouũ accipere teſtamentuʒ. Colles vero de
quibꝰ quaſi diu compꝛeſſus ⁊ occultatꝰ exilijt

Hieremiaʒ venatoꝛes et piſcatoꝛes qͥ mittunk
cape hoies ad ſaluteʒ montibꝰ⁊ collibꝰ eos ca⸗

pere dicunt᷑ Sic eni ait:Ecce mitto multos pi

ſcatoꝛes ⁊ multos venatoꝛes: ⁊ capiẽt eos ſu

oẽm mõtẽ ⁊ ſuꝑ oẽʒ collẽ:qð ego mag ad futu

rum tẽpus in cõſumatione ſeculi implendum
puto: vt cũ miſſi fuerint angeli ᷣm euangelicã

parabolam meſſis tꝑe vt ſeparẽt frumẽta a ʒi⸗

zanijs: qui excelſioꝛis vite ⁊ eminẽtioꝛis fuerit
cõuerſationis:iſte in mõtibꝰ in ueniet᷑ aut ĩi col

libus.Nõ inueniet᷑ in humilibꝰ ⁊ deiectis lodq

ne ibi mixtus videat᷑ eſſe ʒiʒanijs:ſed i excelſi

oꝛibꝰ ſenſibꝰ ⁊ in eminẽtia ſidei poſitus ſalien/
ti in mõribus verbo dei: ⁊ exilienti in collibus

ſemꝑ adherens. Qð ꝑ aliã nihilominꝰparabo

lam ſub eodem tamẽ intellectu ðᷣꝛ in euãgelio.

Siqᷣs in tecto eſt non deſcẽdat tollere aliquid

de domo. Poteſt adhuc ⁊ alium nobis ſenſuʒ

pꝛediues iſte pᷣſentis verſiculi ſermo ſuggere.
Poſſibile nãq; eſt oẽm qͥ plena fide crediti de⸗
um vel montłẽ vel collem apellari:ꝓ q̃litate.ſ.

vite ⁊ magnitudine intelligentie: etiaʒ ſi fuerit

aliqñ vallis ꝓficiente in eo ihu etate ⁊ ſapiẽtia
⁊ gratia:ois vallis replebit᷑. Suꝑbi aũt quiq;

⁊ elati vt mõtes ⁊ colles humiliabũt᷑: qm q ſe

exaltat humiliabit᷑: ⁊ qui ſe humiliat exaltabi⸗
tur. De ipᷣis enim ðꝛ qͥ confidunt in dominoſi⸗
cut mons ſyon. Et de hieruſaleʒ ðꝛ. montes in
circũitu eius. Unde puto ꝙ merito etiã ſalu⸗
toꝛ noſter:qm̃ ⁊ ipᷣe ðꝛ lapis de monte exciſus
ſine manibus: ⁊ factus eſſe mons magn“. ſicut
rex regum ⁊ pontiſicũ pontifex:põt etiãẽ mons
mõtiũ appellari. Nerũ vt etiaʒ tertia expoſitio
habeat locũ:ad vnãquãq; aiaʒ ſermo dirigat
Si qui ſint capatioꝛes vᷣbi dei:qͥ ab ihᷣu aquaz
ſibi datã biberũt: et hec facta eſt in eis fons aqͥ
viue ſalientis in vitã eternã:in his ſcʒ in quibꝰ
vbum dei crebꝛis ſenſibꝰ ⁊ copioſis velut per⸗
bennib ebulit fluentibꝰ:in his vite ac ſcientie

doctrine merito mõtibus ⁊ collibus effectis:
digniſſime ſalire verbum dei dicit᷑ ⁊ exilire:fa

ctus in eis ꝑ af fluentiã doctrine fons aque vi-
ue ſalientis in vitam eternã. Similis eſt frater

nus meus capꝛee hinnuloq; ceruoꝛũ in monti⸗

bus bethel Capꝛea vel ceruꝰ ꝙ inter mũda ha

beãt᷑ alalia manifeſte ex his qᷓ ĩ deuteronomio

,

ſeihalu
niſt
ccori
nbti
dald Ge
ſerpure
cutceruu
ſerataia
bus uos
hocnoneg
giekbuen
ſtöno t
Jpis

funk adon

Elitapoß

fia. Auor

flalind
nohifeſta
ſiandece
feßſenns.
ſcipuris:
hoosriman

ſchden
Deizodh

ſtancap
ac vſee
1effae
hoeno
Geſt f
nilon⸗
logacren
deceruoit
gobpturb
goobſeruol
lueopplen
lunlolutkt.
dolonbuspe
Pemüam
honeuerte
Pgeinpue
nictiarütr
Gnmnag
ggepotueri
Guamurnon
ndoarin
ntes Ei
quonobisy
hoſtuumten
ſſerrexzlter

Aquelenti

ſetpoluntn
ſovapoſto
lbus ueli
Nevidentn

Lelfnauagti
Präfuning,
emininotsft
nueniet uig
iberdeitt
mis:ſediinh
jeipoſttusſe
Mienti mnoole
homiryen
un drinenigs

da toleelcal

Aium nobisſte
cl enolgrer

a Ceorcide

Nlin giſiat ⸗

Manerſcpeeia

Sgbiaitgnig

nindik:an
uniinernt
mmndento
llezdrnoi
nunn ciüſtu⸗
denontenit
Vonsnug, d
fer⸗pötcninn

S= =

Gglentuctpin

iz ſononſſe

eigabihla

zcſtinesſoſen
inbisſohſinl.
opioſo uie

Tractatus

eni ſũt aialia que mãaducabitis vitulũ:⁊ agnuʒ

ex pecoꝛibꝰ: æ hircũ ex capꝛis: ceruũ a capꝛeaʒ
⁊ bubalũ:⁊ tragelaphũ:⁊ ibicẽ:camellũ ⁊ par

dalũ. Sed et qð ſanctꝰ ceruo cõparat᷑ in muli
ſeripture diuine locis:vt i pſalmo vbi dic. Si⸗
cut ceruus deſiderat ad fontes aquarũ:ita de⸗
ſiderat aia mea ad te deꝰ. Nerũtamẽ in ſᷣmoni
bus quos ex deuteronomio aſſumpſimꝰ: etiaʒ
hoc nõ negligẽter ↄſiderãdũ videt᷑ q; dignuʒ i

aialibus mudis enumerãdis oꝛdinẽ tenuerit:
vt ᷣmo vitulũ:ſcdðo agnũ:tertio hircum ſcribe

ret. In his vo q̃ͥ ᷣm eundẽ oyſem non offe

runf᷑ ad alrare pᷣmo ceruũ :iſcðᷣo capꝛeam noiat

Et ita poſt hec reliqua ꝑ oꝛdinẽ ſcribit animã⸗
tia. Quoꝝ ratio his qbus abũdantioꝛ gr̃a ſpi
ritalis in dono ſciẽtie cõceſſa eſt:ꝑ ſpiritũſãctũ
manifeſta ⁊ euidens fiet. Nobis interim quo⸗

niam de ceruo ⁊ capꝛea dicere nũc in expoſitio

ne pᷣſentis vſiculi incũbit: cõueniens videt᷑ ex
ſcripturis diuinis congregare ꝓ viribꝰque de
his animalibꝰ referunt᷑:de qͥbus idem Moy⸗

ſes cuʒ de carnibus loqueret᷑ que in omni deſi

derio anime comederent᷑:non oblate ad altare
ſicut capꝛea inquit:⁊ ceruus. Egregium vero

qͥd viceſimuſoctauꝰ pſalmus vbi de vᷣtutibus

eficacia vocis dei per oꝛdinẽ ſcribit ð ceruo
hoc modo dici.vox domini ꝑficientis ceruos.

id eſt. pfectos facientis ceruos:⁊ reuelabit cõ⸗

denſa. ſicut eni vox domini intercidere ðꝛ flã⸗

ma ignis:⁊ concutere deſertum: ita ꝑficere cer
uos ac reuelare cõdenſa memoꝛat᷑.Sʒ ⁊i Job

de ceruo ita inuenimus referri: ibi dominꝰ ad

ZJob p turbinem loquens ⁊ nubem ait: Aut er

go obſeruaſti partꝰ ceruoꝝ.aut numeraſti mẽ⸗
les eoꝝ plenos ad partum: doloꝛes autem eo⸗
rum ſoluiſti:aut nutriſti eoꝛuʒ natos:aut ſine

doloꝛibus partus eoꝛuʒ emittes. Abꝛũpent fi

lij eoꝛũ et multiplicabunt᷑ in natiuitate: exibũt
⁊non reuertent᷑.his adiungenda ſũt etiam il⸗
la que in ꝓpuerbijs legimus hoc modo. Ceruꝰ⸗
amicitiarũ: ⁊ pullus gratiaꝝ loquat᷑ tibi. Hec
in terim ad pᷣſens de ceruo nobis ſcripta occur

rere potuerũt.Que ob hoc aſſumpſimꝰ: vt lo⸗
quamur non in doctrina humane ſapientie: ſIʒ

in doctrina ſpũs:ſpiritalibus ſpiritalia cõpu⸗
tantes. Et ideo inuocemus deum patrẽ verbi

quo nobis vbi ſui manifeſtet arcana: ſenſũq;
noſtrum remoueat a doctrina humane ſapien⸗
tie: ⁊ exaltet atq; eleuet doctrinã ſpũs:vt non
ea que ſentit carnalis audirus:ſed ea que cõti⸗

net voluntas ſpũſſancti ꝓploquamur. Paulus

nos apoſtolus docet: ꝙ iuiſibilia dei ex viſidi⸗
libus intelligant᷑: ⁊ ea que non vident᷑ ex eoꝛũ
que videntur rõne ⁊ ſimilitudine cõtemplẽtur
oſtendens ꝙ viſibilis hicmũdus de inuiſibili

III Epiſtola

ſcripta ſunt indicat᷑:eſt eni hoc mõ ſcpᷣtũ. hec

Fo. XXXVII
doceat: 1 exemplaria qdam celeſtium cõtineat

poſitio iſta terrena: vt ab his qᷓ deoꝛſum ad ea
que ſurſum ſũt poſſimus aſcẽdere: atq; ex his

q̃ videmus in terris:ſentire ⁊ itelligere ea que
habentur in celis. Ad quoꝛũ ſimilitudinẽ quã

dam quo faciliꝰ colligi ꝑ hec acſentiri poſſent
diuerſitates creaturaꝝ:q i terris ſũt ſimilitudi
nem cõditoꝛ dedit. Et foꝛtaſſis ſicut hominem
deus ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſuam fecit: ita
etiam ceteras creaturas ad alias quaſdam ce⸗
leſtes ima gines ꝑ ſimilitudinẽ condidit:et foꝛ
taſſe intãtũ ſingula queq; que in terris ſunt ha
bent aliquid imaginis ⁊ ſimilitudinis in celeſti
bus:vt etiam granũ ſinapis qð minimũ eſt in
omnibus ſeminibꝰ habeat aliquid imaginis ?
ſimilitudinis in celis.Et hoc ꝙ talis ei quedaʒ
cõpoſita eſt alternatio nature:vt cum minimũ
ſit omniũ ſeminũ maiꝰ fiat omnibꝰ holeribus:
ita vt poſſint venire aues celi: ⁊ habitare in ra

mis eius:ſimilitudinẽ ferat non ſoluʒ alicuius

celeſtis imaginis ſed ipſius regni celoꝝ Sic er
go poſſibile ẽ etiam cetera ſemina que in terris
ſunt vt habeant aliqͥd in celeſtibus ſimilitudi⸗
