ſcit deuotio: ⁊ bꝛeuloquio ꝑſtringã de multis cepit: Pater meus Hieronymꝰ es? Quare me
pauca. BGloꝛioſũ huiꝰ viri obituʒ: viſionẽ; amſ. ocletatẽ ſpernis: Certe teneã te:nec dimit
meã: necnõ mirifica tunc tꝑis pacta te noſſe nõ tam: nec ſine tuo quem dilexiſti filio gradieris
ambigo. Nam vir vtiq; reuerẽdus ⁊ memoꝛie Ad quẽ gloꝛioſus Hieronymus. NHõ te fili di⸗

obliuioni non dande Euſebius nobilis cremo lectiſſime deſerã. Confoꝛtare :nanq; viceſimo *
nenſis eius diſcipulus: i quo magiſter refulſit die meſeqris: æ ſimul in gaudio ꝑmanebimus
. ſãctitas ⁊ doctrina:cuius ſapientiã ⁊ ꝓbitateʒ ſine fine Sed Cyrillo cunctiſ; fratribꝰnuncia èe
2 excellentiã non ignoꝛas:qͥ poſt bienniũ a no⸗ vt die craſtina iuxta pᷣſepe dñi:vbi meũ gelcit

ſtre moꝛtalitatis miſeria ereptus ſuum pꝛedile coꝛpꝰ:oẽs in vnũ ↄueniant:tã catholici qᷓ; etiã
ctiſſimũ beatum Hieronymũ in celi patria ẽ ſe illiꝰ ſecte viri Et tu triũ hoĩuʒ qi hacſũt vꝛbe
cutus:vt nobis indicant eius crebꝛa miracula hac nocte defũcti:cadauera inhũata locuʒziqqᷓ
de qͥbus etiam inferius aliqualiter ꝑtractabo meũ ẽ humatũ coꝛpus facies depoꝛtari :ſuper
reuerendo patri DHamaſco poꝛtuenſi epiſcoꝑpo qbus ſaccum qͥ vtebar ponens :ſtatim vite pꝛi
Theodonio rgmanoꝝ ſenatoꝛi eis fratri Se ſtine redditi: hanc radicitꝰ hereſim enurabi

—

& I D rr San Ke, ſa⸗

„●
—

”e

CQui valedicẽs gloꝛioſus Hieronymus diſpa⸗
ruit. Moane aũt facto ad me qͥ Hethleem tunc
erã: venerabilis Euſebtus veniẽs cuncta q̃ vi

derat enarrauit. Quõ imenſas creatoꝛi gras

agens:et gloꝛioſo Hieronymo oibus ĩ pᷣdicto

loco:in qͥ ꝓ nobis de intemerata vgine natus

ẽ: ⁊ vbi etiã ſacratiſſimũ HHieronymi cadauer

huũatũ ẽ cõgregatis:pᷣdictoꝝ defunctoꝝ cada⸗

uera deferri fecit. O mira erga homies dein

ſcit iuuare.Quãtis ⁊ quot honoꝛibꝰ ſuos exal
tat ſanctos. Fiebat interea ab illius ſecte culto

ribus deriſio:credentibꝰ ꝙ foꝛet exinanita ma

nus dñi.Letet᷑ itaq; ois fideliũ cetus:⁊ deo in

voce exultatiõis pſallat:qñũ ſuſcipimus miſeri
coꝛdiã in medio tẽꝑii ſui. Accedẽs nãq; vir ve

neigbilis Euſebius ad ſinguloꝝ cadauera: fle

xis genibus manibuſq; ĩ celum extẽſis.cũctis
audiẽtibus ſic oꝛauit Heus cui nihil eſtimpoſ
ſibile:nihil graue inuicte foꝛtitudinis ⁊ vtutis
q facis mirabilia magna ſolus: ⁊ nullũ i te ſpe⸗
rantiũ ſpernis:nũc pᷣces tuoꝝ exaudi fideliuʒ:.
⁊ vt tua quã dediſti fides:intemerata iuiolata

q; ꝑ ſecula maneat:ac etiã vt hoꝝ erroꝛ apare

at: ⁊ ꝑ merita ⁊ interceſſiones gloꝛioſi tui lie.

ronymi dilecti:introduc in hec cadauera aĩas

qᷓs de ipᷣs egredi voluiſti.Qua qͥdẽ orone fini

ta ſinguluʒ ſacco:qͥ ſupꝛa carnẽ gloꝛioſus Hie

ronyinꝰ vtebat᷑:tangens cadauer: ꝓtinus ĩ eũ

vite ſpirituʒ introduxit.Qui hoĩes aptis ocu

lis:oibus vite ſignis oſtenſis ſunt ꝑfecte reſu⸗
ſcitati:⁊ ceperũt beataꝝꝑ animaꝝ glłiam:et pec·
catoꝛũ penas:tam purgatoꝛij: qᷓ; inferni claarra

voce oĩbus intimare Za vt mihi poſtmoduʒ

irerrogãti dixerũ t:beatꝰ Hieronymꝰeos cõdu
xerat ſecũ in paradiſũ:purgatoꝛiũ: ainfernuʒ:
vt que ibi agebant᷑:patefaceret vniuerſis. Si⸗

biq; dixerat ꝙ ad coꝛpoꝛa redirẽt:⁊ de ꝑpetra
tis peccatis ibi agerẽt penitentiã:qͥ eo die ⁊ ho

ra q̃ venerabiljs Euſebiꝰ migraturꝰ erat: ⁊ ipi

moꝛituri erãt:ac etiã ſi b agerẽt penitentiam:
eñ eo gliam adepturi:qð ⁊ factũ ẽ: vt inferius

declarabo. His igit᷑ pactis multitudo maxia

populoꝝ tam fideliũ q; etiã illius ſecte defenſo
rum:qͥ ad tam grande cõcurrerant ſi pectaculũ

tam certum indicium ⁊ veritatis experimẽtũ:

necnõ beati Hieronym merita egregia cernẽt
magnis vocibus imenſas gratias referũt crea

toꝛi: ꝙ ſuos in ſe ſperantes non deſerit. Et ſic
Auguſtine chariſſime pius domin?nauiculaʒ

ſue ſidei ſacratiſſime in huius mundi mariera
cctantibꝰ maloꝛũ hominũ fluctibꝰ agitari pmit⸗

tit: ſed minime naufragariQ&u qͥdem foꝛti q̃⸗

ſo eſto aſtimo: viriliter age:non foꝛmides. Cõ

tra fidei ꝑſecutoꝛes magnanim⸗ dimicare:ſub

vmbꝛa alarũ tam pij patris:qui ſuoꝛũ fideliuʒ

.
5

ſeratio ⁊ diſpẽſatio. Quot modis ĩ ſe ſperãtes

7 * .
2– 6 1
.„ . ⸗ .

pces inefficaces non ſinit: dũmodotota ſpe et
pu ro fiant animo. Non eni noſtre nequeũt ex⸗
audiri pᷣces: niſi cũ in deo noſtra non perfecte

ſpes conſiſtit: vel qꝛ petimus nõ petenda. Ad

ipᷣm ergo dñm nõ tm oꝛe:ſed toto coꝛde claame
mus: dum affligimur. Et ip̃e qͥ dominat᷑ i vNtu
te ſua: ⁊ nos quotidie oculo reſpicit pietat:nõ
Enittetnos feptari ſupꝛaid quod poſſumus.

zne nimis deuius a ꝓpoſito modo gradiar:
ad incepta redeã. Et venerabilis Euſebij o
tum explens pᷣmo ⁊ viroꝛũ illoꝝ triũ ſimiliter:

quos reſuſcitatos noſti migrationẽ ſcribẽs:qꝛ
eagdem hoꝛa ſunt:a die qua Euſebius de huiꝰ
mundi a valle miſerie exempti: aliqua Hiero⸗
nymi miracula de multis itroducã poſtmodũ.

Dueniente aũt die quo beatus Eulſe⸗

a bius a beato Hieronymo in viſione de
qua ſupꝛa fatus ſum ſe migraturũ ſcie

rat: die tertia peunte lãgoꝛe febꝛiũ ↄcuſſus va
lide ſe ſuꝑ terrã magiſtri nõ im einoꝛ:nuduʒ de
ferri fecit a fratxibꝰ:⁊ ſinguluʒ fratrũ benigna

cõſolatione cõfoꝛtauit: ⁊ vt in ſãcto manerent

Hieronymi cadauer ſepeliri. Noſt hec cõmu⸗
nione ſacratiſſimi coꝛpoꝛis ihu xpᷣi ſe muniẽs:

domino ſe beato hieronymo cõmẽdauit Et
per triduũ locutione coꝛpoꝛaliq; viſione pꝛiua

tus:circũſtantibus fratribus alternatim pſal⸗

terium paſſiones dñi: ⁊ alia ſaa cõtinue legẽ
tibꝰ iacuit.Ourum quippe ⁊ cũetis recte i mũů⸗

do degẽtibus foꝛmidabile hoc qð narro. DBie
aũt quo moꝛituruaerat:p duas hoꝛas añ ani⸗
me beate exitum:venerabilis Euſebius tã ter
ribiles actꝰ cepit pagere:qꝙ circũſtãtes mona⸗

.chi pauoꝛe ꝑterriti velut amẽtes:in terra iace⸗
bant. Naʒ quãdoq; trãſuerſis oculis: manibꝰ
iunctis: facie terribili: voceq; dura:q̃ſi ſedens
clamabat. Mon faciã: nõ faciã:mẽtiris:menti⸗
ris Poſt hec ad terram rediens firmabat ĩ ter
ram:quãtũ potuit clamãs. Adiuuate me frtz
ne peream. Qõdð monachi videntes lachꝛyman
tes trementes euzʒ interrogauerũt. Quid ha
bes pater: Ad quos ille.Mõ videtis demonũ
agtnina:qᷓ me debellare cupiunt: Et illi.Quid
te facturũ volebant:cuʒ dicebas: non faciam
Et ille.Conant᷑ nanq; vt diuini nominis blaſ⸗
femus inueniar: ⁊ idᷣo hoc me nõ facere clgma.⸗
bam. Et illi Quare pater faciem abſcõdebasi
terram: Et ille. ne eius aſpectum cernereʒ: qui
tam turpis⁊ terribis eſt ꝙ oẽs pene foꝛmidies

que in mũdo ſunt:reſpectu eius nihil ſunt In⸗

ter hec verba actus poꝛes reiterãs:ſic ad extre

mam hoꝛam videlicet deuens .NWatres auteʒ

2 — ☛pl —
Srrn

in aitiacy — 7 ferrTl

ꝓpoſito admonuit.Deinde ſaccuʒ quo gloꝛio
ſus induebatur ieronymꝰ deferri fecit: ⁊ ſu-
pꝛa ſe poni iuſſit. Oꝛdinauitq; ſenuduʒ inſtar
gloꝛioſi magiſtri in eccłia:in qua iacebat ſãctũ

— — –⸗

£ 5
. . 4
. ι

P Fo. CCLXII
Eybpiſtola- CXLVII
4„ qui aſtabant: pauoꝛe ⁊ doloꝛe perterriti velut Qua de renõ mireris ſiplango: cum potius:
4* moꝛtui ſtabãt:q̃d facerẽt neſciẽtes. Gloꝛiolus ſinon plangerẽ vehemẽter admirari deberes.
deus in ſanctis ſuis: mirabilis ĩ maieſtate ſua: Sed potius admirare quare homies q ſe moꝛi .⸗ h. a t.
benignus ⁊ ſe amãtibꝰ miſericoꝛs ſãctos ſuos nõ dubitãt: ſaltẽ alioꝝ experimentotantaſe r n den . ne
da. non derelinqt in tẽpoꝛe neceſſiratis. Ad extre⸗ curitate viuũt:nec tantas cogitant euadere pe d ai⸗ „5 rr al.
ma nanq; boꝛã venerabili Euſebio pueniente nas. Ad hec doloꝛetactus itrinſeco :ita vr e

2

. gloꝛioſus Hieronymus apparuit: euʒ benigne ba foꝛmare poſſem dixi. Heu qd audio⸗ Sʒz
cõfoꝛtans. Cuius aduètũ oĩs illa demonũ tur qſo in quo toꝛmento differüt infernalia ab his

— - =
==
—

4 ba:quaſi infinita eius timoꝛe ꝑterrita ab eo ve que ſũt in purgatoꝛio dicas. Et ille. Nihil iter &s Oxa= de- .e..
. lut fumus euanuit: vt plures teſtant᷑ monachi ſe differüt: ꝛ eedeʒ ſũt magnitudine pene pur, ⸗ . eno ſ. 7 S. d-
“„ q̊ͥ ꝓpꝛijs oculis diſpenſatiõe diuina ſe hoc vi⸗ gatoꝛij ⁊ inferni: ſed vnũ eſt: quo differre pit: sfe a ;
H diſſe dicũt. Sed hoc magis appꝛobat᷑ : naz oes qꝛ infernales finẽ non expectãt: augmẽti ſcʒ
„ Airrcüſtantes audierũt has ab Euſebio voces. in iudicij vniuerſalis die:qñ coꝛpoa ibidẽ cru
i. Ange venis pater: Quare ti moꝛatꝰ es: Cui ciabunt᷑ cum animabꝰ: ⁊ purgatoꝛi ſũt cũ fine
ſubito cuctis audientibꝰalia vox reſpõdit. Ex Mam poſt expletam penitentig inde exempti
pectaſili: ne foꝛmidelſ: qꝛ tenõ deſerã:quẽ tan⸗ gaudijs beatiſſimis pfruent᷑. Ad hec ego Sũt
4 tiũ diligo. Qua audita voce bꝛeui inde decurſa eibus in purgatoꝛio exiſtentibꝰeãlia toꝛngta: crkrn s Per
e9 moꝛula venerabilis Euſebi expirauit: ã̃qdeʒ vel diuerſa:Ad hec ille: diuerſa qdeʒ. In alid e = Pie el
e hoꝛa ⁊ illi tres qͥ reſuſcitati ſũt migrauere: ⁊ vt bus maioꝛa: aliqbus ve teuioꝛa iuxta magnitu
2 puto cuʒ Euſebio ad eterna gaudia puenerut dinẽ peccatoꝝ. Nã in patria etiaʒz beatoꝛũ oẽs ⸗
R Nam ꝑ illos oẽs viginti dies.bus poſte; vtꝭ aie gloꝛioſe diuinaʒ cõtemplant᷑ ſpeciẽ: in quo
o noſti reſuſcitati ſunt: ſe in tãta penitentia tradi: oĩs cõſiſtit gloꝛia:que q;uis ſingule tata habe⸗
“ Derüũt ꝗ9 ſine dubio eierna beatitudine ponũt᷑.) ant gaudia: quata velle vel cogitare pnt:tame
4E Silentio pᷣmittendũ nequaqᷓ; puto: q ab eiſdẽ gaudijs nõ ſũt pares: qꝛ maioꝛa hec poſſidet:
DH tmibus viris ꝑ illos dies: qbus vixerũt didici. minoꝛa illa iuxta oꝑa qᷓ fecerũt Sed ſitibi aliqᷓ
on Loötinue foro hoc tꝑe cũ aliquo eoꝝ ſecreta vi ex hoc oꝛiret᷑ admiratio: vt ſãctis poſſit ineſe
ta illius quã poſt hac bꝛeuẽ ⁊ momentanea ex⸗ diuerſitas gaudioꝝ:quoꝛũ cauſa eſt ſolus ipſe
ͤc. pectamus:rimari cupiẽs: alternã diem ducẽs de. In quo nulla potuit vnqᷓ; foꝛe diuerſitas
un ad veſperã. Sed qᷓ;uis multa ab eiſdeʒ⸗ didice⸗. Solutio ſatis patet. Mã cuʒ diuina ↄtẽplatio
u rim: Iñ ad pᷣſens bꝛeuitatis cauſa qdaʒ tin refe et cognitio ſiue intelligentia ſit tota merces et
H ram. Cetera vo alias ea dicturꝰ omittã Aaua⸗ gloꝛia. In aliquo põt eſſe ſanctoꝛũ minoꝛ: ĩ ali
dam vice ad vnũ eoꝛũ me iuiſſe cõtigit:quẽ du quo vo maioꝛ. Iccirco cum oẽs ſimul aie deũ
ͤ. relachꝛymankẽ:nec meis verbis ↄſolationem ſicuti eſt videant ⁊ cognoſcant:aliqua minꝰ vi
de. gliquã admittentẽ operiẽs: tãti fletus cauſam det ꝛ intelligit: ⁊ ſic minoꝛ ſibi ineſt gloꝛia. ali⸗
N ab eo cepi inqͥrere.Qui plaries de hoca me in qjua vero clarius videt ⁊ ſubtilius intelligit:
terrogatus: nec tñ ad interrogata reſpondens ſic maioꝛẽ poſſidet gloꝛiã Sic etiã de illoꝛũ mi
Un tãdẽ meis coactꝰimpoꝛtunitatibꝰ ſic reſpõdit. ſeroꝛũ damnatoꝛũ penis dici põt. Nam cũ om
́Mbʃ Si q̃ pꝛidie ſũ exꝑtꝰnon ignoꝛares:tibi ineſſet, nes anime damnatoꝝ in vno ↄſiſtant penaruʒ
ſempꝑ cauſa fletus Ad quẽ ego.Queſo:vt que loco:tamẽ diuerſis cruciant᷑ penis iuxta vitio *
AH vidiſti ediſſeras.tũc ille pauliſper tacẽs dixit. rum qlitates. Tantũ ſiqdem differt inter xpia Peu Pagru 2- rern
V„ãꝗAuales credis penas toꝛmenta: non ſolum noꝛũ qui ibi toꝛquent᷑ penas ⁊ paganoꝝ: vl pa e⸗ . . .
dãnatis:ſed etiã in purgatoꝛio exiſtẽtibꝰ p̃pa⸗ ganoꝛũ cruciamẽta reſpectu eoꝛũ:q̃ falſi xpia⸗ α R
I rari? Ad quẽ ego. DBe incertis ꝗᷓ vera põt pfer ni ⁊ peccatoꝛes ſuſtinẽt ſint qſi nulla:qᷓ;q; inek·
n ri ſnis:vt eni puto nr̃is qbus affligimur peniſ fabilia ſunt: neca viuentibꝰ cogitabilia: vt di⸗
u equari nõ pñt Ad qð ille.Si oẽs que imundoę gnum eſt Nã illi gratiã dei i vacuũ receperunt
cogitari poſſent pene:toꝛmẽta:afflictiões: mi⸗ nec voluerunt a peccatis coꝛrigi: dum vixerũt
noꝛi que illic haber̃ pene: toꝛmẽto cõparent᷑ ſacris cõtinue vociferantibꝰ ſcripturis: quas *
„ ſolatia erũt.Oallet eni qᷣlibet viuẽtiũ ſi illas? ꝓnihilo putauere. Cuz ego hoꝛribile ẽ inquaʒ
H expientia noſceret penas :vſq; ad finem mũdi quod dicis: ⁊ vtins ſedulo moꝛtaliuʒ inſiſteret O
oiꝰ his ſimul ſine remedio cruciari penis: s mentibꝰ vt vł tantarũ penarũ terroꝛe a pꝛauis
oẽs hoĩes ab Adã hucuſq; ſigillatim ꝑtulerũt ceſſarent ſi nollẽt amoꝛe gloꝛie. Sed queſo d
H qᷓ vno die in inferno: ſiue purgatoꝛio minoꝛi: erga te pꝛidie exeunie anima pactuʒ eſt: bꝛeui⸗
s „ qrueillic habet᷑ pena toꝛqueri. Et ideo ſi cauſã ter innoteſe ce/Ad quod ille adueniente inquit . le⸗ 8., 6,
y„ „mei fletus interrogas:timoꝛ penaꝝ eſt que pec moꝛtis mee oꝛa:tanta in loco quo migraturꝰ ſ. . HDHS
e catoꝛibus iuſte dant᷑. Scio nanq; erga deu me iacebam nefandoꝛũ affuit ſpirituũ multitudo: H
4 um peccaſe: ⁊ ipſum iuſtum foꝛe non dubito. ꝓ pꝛe multitudine dinumerari oino 5 osdͤ W
, . Rοmar LAſdad u . WοαHer *
Z e.P .:. .„ . 2 a & , 4 . len
4 fer g. 1/P J Prn.: ,hRις . — ☛☚
H

quoꝛũ ſpecies talis erat: ꝙ ea nil penoſius:nil

neret:qᷓ; eaꝝ foꝛmarũ ictu oculi viſione potiri

vVe hoꝛribilius excogitari poteſt. potius eni q̃⸗
libet hominũ flamis arentibꝰ arſuruʒ ſe expo

quiad me veniẽtes:oia q̃cunq; ꝑpetraui oꝑa
contra deum:ad meam memoꝛiã reuocabant:
ſuadẽtes mihivt amplius diuinã miſericoꝛdiã
quã tam grauiter offenderã nõ ſperarẽ. Et cer
te noueris ꝙ niſi me diuina miſeratio adiuuiſ⸗
ſet:eis reſiſtere non valebã HNazʒ dũ omi vigo⸗

re ſpũs deſtitutus eoꝝ verbis paulo minus aſ

ſentirẽ: gloꝛioſus affuit hieronymus: magno
vallatus agmie angeloꝛũ: ſepties ſe ole ſplendi⸗
dioꝛ ine confoꝛtans. Qui vbi illos ſpũs imun⸗

dos fuit intuitus:me tam dure exacerbantes:

valde cõmotus ergaeos: voce terribili eis di⸗

xit. Nuid adhunc neqͥcie ⁊ oĩs maledictionig

—

ſpũs veniſtisneſciebatis hũc meis foꝛe fouẽ⸗
dum auxilijs: ꝓtinus hunc relinquẽtes abite:
et veſtras ab eo elõgate neqͥtias: q;tum diſtat
oꝛiens ab occaſu:h̊ illa maledictoꝛũ ſpirituum
ſocietas ꝑterrita: diris vlulatibꝰ et clamoꝛibꝰ
limen loci in quo iacebã exceſſit. Cunc Gloꝛio
ſus Hieronymus aliqᷣbꝰimperans angelis:ne
a me diſcederent:ſed quouſq; reuerteret᷑ expe
ctarent:cuʒ ceteris angelis feſtinãter abſceſſit

Eodẽ quoq; abeũte angeli q̊ͥ ad me cuſtodien

dum remanſerãt:me cõfoꝛtare cepere:blandia
⁊ dulcia ꝓmittentes:ſi foꝛti animo ꝑdurarem
Inter hec aũt cõſolationis eloqa hoꝛa qſi de⸗

— nacurſ. a:ſecũdo beatꝰ Hieronymꝰ veniẽs: ſtãſ·

6
W⸗ linA r Se.)
„
, *
„
* *
△
4

in limine: velocit᷑ inqͥt venite. Tunc ſubito aia
coꝛpus relinquẽs tam grauiter ⁊ acerbi:ꝙ cer

te quãte fuerint pᷣſſure ⁊ anguſtie: itellectu nõ

caperet mens hũana:niſi vt ego didiciſſet. Si
eni omis humanoꝛũ intelligentia: quas vellet
anguſtias ⁊ doloꝛes exiſtimaret: reſpectu ani⸗

me diſſolutionis a coꝛꝑe:tamen illa pꝛo nihilo

quid aut qualis ſit aia non agnoſcis. Seũ cer⸗
te ſcis omniũ eſſe pᷣncipium ⁊ finẽ:a quo incipi
unt omnia atq; tendũt. Et tñ qͥd ſcit deus aut
qlis dũ carnis iſtiꝰgrauiſſime coꝛruptibile poꝛ

tas onus nõ itelligis:niſi per ſpeculũ i enigma

te: ſicetiꝗ de angelis: ⁊ ceteris incoꝛpoꝛeis idẽ
liquet. Cum eni multa que ſũt notiſſima in na⸗
tura:noſtre pꝛaue intelligẽtie defectu intellige

re nõ poſſimꝰ:ſuꝑ celeſtia ⁊ ſpiritalia oĩno ali⸗
ena a nature cognitiõe: quõ intelligemus: At
dicis inquã eſt:ſed vti potes:queſo dicas. At

ille. Circũloquar inqͥt id qð optas:⁊ dicã pau
lominus qð nõ poſſum. At hi qͥ mecum ea que

pꝛidie dixi ſunt experti ſi ita eſt teſtiſicabuntur

Mea pꝛidie anima a coꝛpoꝛe tot vt ſupꝛa fatꝰ
ſum pꝛeſſurl ⁊ doloꝛibus diſſoluta:ſubito ictu
oculi ineffabiliter fuit ante dei iudicantis pᷣſen
tiam depoꝛtata. Sʒ a quibus 7 quomodo nõ⸗

agnoſco: nec certe mirũ. Nam nunc carnis mo

le aggrauoꝛ:tũc aũt erat anima ſine carne. Fu

erunt etiam ibidem iſtoꝝ anime:terroꝛibꝰ inco
gitabilibus:qͥd iudex ageret foꝛmidãtes.lheu

cur moꝛtales neſciunt: quibus hoc eueniet qdð

tunc nobis: certe ſi illius non foꝛet ignoꝛantia
totiens non peccarent. NMullũ que toto tẽpoꝛe
geſſimus peccatoꝛũ iudicem latere noruit:imo
cuncta que fecimus:tanqᷓ; ſi fo n gentia: cũ

ctis aſtantibꝰ clara erant: ita vt minimũ nroꝝ
cogitaminũ:ſicuti fuerat aparebat. Conſid e⸗
ra nanq; bus ⁊ quot agitabamur terroꝛibus

hic demonũ multitudo ſtabat ynala teſtifican
tes que fecimꝰ:locũ:moduzʒ: ⁊ ppa declarãtes
Hinc noſmetipᷣi que obücieband⸗ nullatenꝰ cõ
tradicere poteramus: tum quia iudicẽ cuncta
ſcientem: tum qꝛ ipᷣm qᷣlibet noſtrũ iuſtiſſimuʒ
cognoſcebat.heu dicãs Quã ſententiã pᷣſtola
bamur:ob eius memoꝛiã nũc foꝛmido.HHincin

.de mala vndiq; vindictã iudici acclamabant.

cõputaret. ec ⁊ alia nõ minꝰ ardua:et valde
moꝛalibus foꝛmidãda:que ꝓ longitudine pꝛe
ſenti oꝑi non inſcribã eo loquente: incipiebat

claudi dies occaſu ſolis:quo neceſſe fuit:qͥd ei

poſt moꝛtẽ contigerit non explere.Sed qꝛ pᷣ ce

teris affectabã ſequenti die duob? alijs cum eo
inſimul ↄuocatis ad narratiõis illiꝰſeriẽ redij:

hoc cupiens ab illis etiaʒ duobus alijs paudi

re: vt triũ teſtimonio ſolidius arerer Nac
cum hi iam dictare inciperẽt:ſic reſpõdi.Rq;
hec vtilia ſint:nec cederat in vacuũ ſepius ip̃a
fari:tiñ his que iã audiui omiſſis queſo vt qͥd
vobis poſt diſſolutioneʒ coꝛꝑis euenerit:meo
hianti detegatis animo. Ad hoc ille qui mihi
que audiſi/ trãſacto narrauerat die. Qð Cpril
le inquit interrogas:nõ eſt poſſibile plane fari
quoniã ſpiritalis nr̃is minime ſenſibꝰ compꝛe⸗
hendunt᷑. Scis nanq; non teexanimẽ foꝛe:tñ

CLunq; iam nihil deeſſet:niſi ſentẽtiã publicari

ꝗ peccatoꝛibꝰ digna da Ecce gloꝛioſus Hie-
ronymus cũctis ſplendidioꝛ aſtris a beato Jo

hãne bap

nõ angeloꝛũ ingenti multitudine comitatꝰ: ad
̃ſidentis iudicis thꝛonũ veniẽs:noſtrã ſentẽ⸗
tiam ſuſpendi modico tẽpoꝛis: noſq; ſibi dari

ob reuerentiã ⁊ deuotionẽ:quã ſibi contulera⸗

mus:⁊ ꝓpter erroꝛis deſtruendi neceſſitatem
vt voluit impetrauit. Deinde nos ſecũ ducẽs
omni illa beata vallatus ſocietate vbi fideliuʒ
anime ineſtimabili gloꝛia ꝑpetuo ꝑfruũt᷑:aue

ibi gerebant᷑: vt redderemus teſtimoniũ decla

rauit. Poſt hec ad purgatoꝛiũ infernuʒ nos
deducens:non ſoluʒ que ibi erant indicauit:ſʒ
voluit vt penarũ experientiã pbaremus.lhis
igit᷑ omibꝰ ſic ꝑactis:hoꝛa qua noſtra cadaue⸗

„

ra ſacco quo beatus vſt us fuit Hieronymꝰ:le⸗
D 2rr .σ n Iaa ſ ſea, Mi.

Pi ror .

tiſta:ſũmoq; apoſtoloꝛũ NDPetro:nec

— ur me⸗
ſr

*
N

Epiſtola

tigit venerabilis Euſebius:idẽ gloꝛioſus Hie
ronymus nobis imperauit:vt ad coꝛpoꝛa redi

remus. Mãdãs vt de his que vidimus teſta

remur: ꝓmittenſq; nobis viceſimo die:ſi de ꝑ/⸗
petratis peccatis nos ↄtingeret debitam peni
tentiã exercere cum beato Euſebio qͥ tunc erat

ex hoc ſeculo migraturus:głiam finis neſciam

adipiſci.Sicq; coꝛpoꝛibꝰ noſtre anime ſunt cõ
ulta ſi dem Auguſtine chariſſime
foꝛmidanda:que moꝛtaliũ im pꝛeſſa mentibus
ab eiſdem labentiũ omniũ terrenoꝛũ amoꝛeʒ et
curam ꝑui vilem:qua tot aberrãt homines:vt

iuncte

uto funditꝰ extirparẽt:patenter didici:que ſi

is chartis impꝛimerẽ:plus cogitato opus ꝓ-

cederei:nec eſſem cõpos ſubſcribere iã ꝓmiſſa

Itaq; cum de ꝓximo te expectẽ viſitaturũ glo
rioſi hieronymi reliquias:vt tue quas pꝛidie
recepi littere fatebant᷑:hec omia hoc fine clau⸗
dam:tangẽs venerabilis Euſebij ſepulturaʒ:

vt ad miracula redeã enarrãda: que ſuꝑius ſũ
pollicitus enarrare. Obitus nanq; Euſebij ve

Fo. CCLXIUI

fugere voluntate: ⁊ altera eandẽ coacte ſubire

opoꝛtuerit paſſionẽ.Et ex his dicebat ꝙ młta
xpᷣs voluit: que obtinere non potuit:tmi nos
doloꝛis exercuit:vt magnitudinẽ explicare ne
queamus. eruertebat nãq; idem peſtifer an
guis ⁊ lupus rapax ſe veſtimento ouiũ induẽs
nobis cõmiſſum gregẽ.Et vt ſeuitiã diri pecto

ris efficatius exerceret:opuſculũ quoddaʒ cõ⸗

pilauerat:falſis ꝓbans rõnibus h̊ ſic eſſe. Qð
q̃dem opuſculuʒz vt fidem ei daremus gloꝛioſo
Hieronymo totiꝰ veritatis ſpeculo intitulaue
rat. Cuius falſitatis noticiã cõperiẽs:ſciẽs ibi

Hieronymuʒ epłam ſuꝑ huius erroꝛis deſttu

ctione nõ multũ ante ſui obitũ edidiſſe:pᷣdictũ
hereſiarchã cum ſuis diſqpulis:⁊ eiuſdẽ neqᷣ⸗

die miniſtris inuitaui quodã dñico die i esleſi

am pieraltpemitana ad diſputãdũ/ ſuuʒ erro
rem nequiſſimũ compꝛobandũ. Quo nanq; ð

vniuerſis meis ſuffrageneis ep̃is:⁊ alijs q;plu

ribus oꝛthodoxis:necnõ ⁊ ipo hereſiarcha cũ

.

ſuis nefandis diſcipulis ĩ pᷣdicta eccłia aduna
tis diſputatio a nona icepta ad veſperas vſq;
tetẽdit.Cũ aũt idẽ hereſiarcha cõtra nos opu-⸗
ſculũ ab ipᷣo falſo cõpoſituʒ:qð gloꝛioſo intitu

nerabilis triũ hominũ pᷣdictoꝛũ ſeriẽ in pᷣcedẽ
tibus:qᷓ; bꝛeuius potui:inſerui:quedaʒ tibivt
puto affectuoſa interponẽs.Sed pᷣdictoꝛuʒ ſe

pulture ſeries ita patet/oꝛtuo nanq; vene⸗ labat᷑ lhhieronymo allegaret: has tantas beati
rabili Euſebio plura ſũt miracula cũctis viſa: Hieronymi iniurias ferre nõ valens:bone me
d Wα⁵ que cedentis vite ſanctitatẽ teſtant᷑. Quoꝛũ moꝛie Siluanus ſancte Naʒzareth eccłie archi
“ ad p̃ſens duo ſolum dicam. Monachus qͥdã eps: qͥ tãta beatuʒ Hieronymũ affectiõe animi
l⸗ cuiuſdã cenobij pꝛe lachꝛymis:⁊ vigilijs pqua-⸗ ⁊ deuotiõe colebat:vt ſi qͥd faceret diuinũ no⸗
04 tus coꝛpoꝛali lumine oculoꝛũ: ſtatim vt Euſe⸗⸗ men:⁊ beati hieronymi pᷣmittebat. Ande qſi
n bij coꝛpus venerandũ facie tetigit:pꝛiſtine lu: ab oibus HHieronymus dicebat᷑:pᷣdicto hereſi
6 cis gratiã eſt aleptus/emoniacus aũt qdaʒ arche pꝓtinus aſſurrexit: dire eum increpãs:ꝙ
dum ſacrũ coꝛpus ad eccleſiã duceremꝰ: eideʒ tot ⁊ tãtas exercuiſſet neqͥtias.Dũ aũt int᷑ os
4 obuians eſt eimne liberatgs Juxta eccłiaʒ in longa oꝛiret᷑ ↄtẽtio:⁊ vterq; obpꝛobꝛia ſibi in⸗
3 qua gloꝛioſi hieronymi cadauer ſanctiſſimuz uicem ꝓ poſſe diceret: in fine ſic ambo pariter
4 eſt humatũ:venerabilis Euſebij coꝛpꝰhonoꝛe ſtatuerunt:ꝙ ſi vſq; in ſubſequentis diei hoꝛa
n. debito nudũ magiſtri inſtar ſepeliuimꝰ. In cu nona beatꝰ Hieronymꝰ h̊ͥ opꝰ falſo cõpoſitum
u. ius etiã cemiterio hoĩuʒ illoꝝ triũ qͥ eadẽ ſunt * euidẽeter oſtẽderet:pᷣdictus hereſiarcha capite
d hoꝛa moꝛtui:fuere coꝛꝑa tumulata. His ergo puniret᷑:ſinautẽ archiepᷣs/Quibus finitis:ſin
dictis venerabilis Euſebij cũcta ſileant: vt pꝛe guli ad ꝓpꝛia remearũt. Per totã aũt noctem
„ grãdia et ineffabilia locũ teneãt ꝓdigia eximj qſq; noſtrũ oꝛationibꝰ vacãs oꝛabat: vt nobis
beati ieronymi iã ꝓmiſſ. ðain oppoꝛtunitatibꝰauxiliũ eueniret a dño:qͥ ne⸗
d Mameno ⁊ iocũdiſſimo ſidem geſto⸗ minẽ?᷑ vnqᷓ; in ſe ſperantiũ ſpꝛeuit. Magn do⸗
8 i rũ ſanctiſſimi lhieronymi pꝛato poſitꝰ minꝰ ⁊ laudabilis nimis:cuiꝰ certe ſapiẽtie nõ
d Vrii ſertũ faciens pꝛecipuos ⁊ decoꝛos eſt numerus.Statuto aũt die ⁊ hoꝛa letus he⸗
4 miraculoꝛũ floꝛes ad huius opuſculi venuſta⸗ reſiarcha in eccłiam cum ſuis nedqtie filijs veni
4 tem: ⁊ noſtre poſteroꝛũ ve ſaluti viles ꝙ poſſe ens: huc illucq; diſcurrẽs querebat dei ſeruũ: .
4 legam. Quoꝝ oiuʒ qͥd pꝛidie erga Sabinianũ tanqᷓ; leo rugiens paratꝰ eũ deuoꝛare: veluti ſi
6 hereſiarchã peſtifeꝝ: quẽ agnoſcis ꝑactuʒz eſt foꝛet deus nõ intelligens: necſuoꝝ ſeruoꝛũ pᷣ⸗
4 pᷣmodicã. Sabinianus nãq; hereticoꝝ fautoꝛ ces exaudiẽs Sed tamẽ cũ ſolidius ſe fatuus
duas in xpᷣo aſſerẽs volũtates:et qð peius eſt ſtare crederet:miſerabiliꝰcecidit.Stabat autẽ
4 . inter ſe qñq; diſcoꝛdes Zld cuius tam inopina ois fideliũ ↄcio ĩ eccłia:qͥlibet ſãcti hięronymi

— —

bilis falſitatis ꝓbationẽ itroducebat illð qð i

euãgelio xpᷣs dixit. Mater ſi fieri põt:trãſeat a
me calix iſte Eliciens ex q̊ rõnes grauiſſimas:

⁊ pene inextłicales.ꝙ paſſionẽ voluerit vna

ſnnrt an cE..D b„ coß rne

clamãs nomẽ:Clauſerat ſiqͥdẽ głioſus hiero⸗
nymus aures:fingẽs ſe doꝛmire orones ſuppli⸗
cantium nõ intendẽs: vt mirabilioꝛ appareret.
At ego totus perfuſus lachꝛymis: ſtupens et
* PP4

dete ⁊ nolite cõtriſtari: quoniaʒ non derelinqᷣt

admirans:cur Hieronymꝰ ſic abeſſet:quid de
inceps accideret expectabam. Heniq; cum nil
miraculi apareret:ſeuire cepit hereſiarcha ca
nina rabie: vt Siluanꝰ quod ꝓmiſerat iam ex
pleret. Ad locum autem quo decollãdus erat
Siluanus ſanctiſſimꝰ gaudens ⁊ intrepidus:
tanqᷓ; ad nuptias veniens:epiſcopos ⁊ omnes
alios catholicos:qui ad hec cõcurrerãt his cõ
foꝛtabat vbis. Exultate mecũ chariſſimi: gau

deus ſperãtes in ſe. Si nõ exaudiat plus meis
iam ꝑpetratis merui peccan. Poſt hec genua
fleciẽs:ſancte inquit Hieronyme adeſto mihi
ſi placet: qᷓqᷓ; hoc ⁊ maioꝛi ſum dignus ſuli⸗

cio:tamen ne falſita locum teneat veritatl ſuc

curig. Quod ſi fas non eſt:vt adiuuet:pꝛopi⸗
cius mihi eſto ĩ hoꝛa moꝛtis: vt gloꝛie finis ne⸗
ſcie non ſim expers.lec dicẽs:ſpiculatoꝛi col
lum pꝛebuit:vt feriat ipᷣm rogat. Eleuata aũt
ſpiculatoꝛ enſem antiſtit venerandi caput vno

ictu cupiens amputare Adeſt ſubito hHierony.

mus gloꝛioſus cunctis cernentibꝰ:manu extẽ⸗
ſa tenens enſem:Siluano imperãs vt exurgat
Beinde hereſiarcham increpãs ſcripturas fal
ſo compoſitas innuens:eiq; minans:ab omni⸗
um euanuit oculis.Quod huic eiꝰſimilibꝰvti⸗
nam eueniret. Confeſtim vt gloꝛioſus Hhiero⸗
nymus diſparuit hereſiarche caput terram pe
tijt a coꝛpoꝛe detruncatuʒ:tanqᷓ; ſi enſe ſpicula
toꝛis manus amputaſſet ictu vno. Quod tam
mirabile:cuncti videntes qui aderant ilico ſtu
pefacti:deo gratias egerũt ⁊ ieronymo glo⸗
rioſo:⁊ ad veritatis tramitẽ hereſiarche diſci⸗
puli redire.Ecce quãtũ venerabilis antiſtitis
fiducia in domio ⁊ beato hieronymo fuit effi⸗
cax:qui pꝛo veritate moꝛi minime foꝛmidauit.
Exemplar certe factus eſt venerãdus antiſtes
ceteris xpᷣianis. Non eni chꝛiſtianus ille eſt:q̃
ꝓ veritate mœi timet.Si eni chꝛiſtus ꝓ nobis
animã poſuit:vt nos ab omni redimeret vᷣuitu
te: ⁊ nos pꝛo ipᷣo cum tempus eſt:animas po⸗
nere minime timeamus.Quia nemo niſi legiti
me certãs põt coꝛonã glie obtinere. 5.
EFrum quia de Siluano aliquid dictũ
vy hnNoſti: aliud quoddã non minus:vt pu
to mirabile erga eum factum narro:cu
ſus tot fuerunt teſtes:quot Naʒzareth vebs et
Bethleẽ tenẽt:qui ꝓpꝛijs oculis hoc viderũt.
Serpens ille antiquus diabolus ob ſuaʒ deie⸗
ctus ſuꝑbiam in inferni pfundum: venerandi
antiſtit Siluani nimie inuidens ſãctitati:ĩ eũ
dolis vi callidioꝛ cũctis animantibꝰ: grauiter
eſt cõmotus qui vt virum dei infamẽ redderet
quatenus qui ſuo ſanctitatis exemplo releua⸗
bant᷑ ad recte cõuerſationis ſemitas: ſuo caſu
deciderẽt ad peioꝛa. Nocte quadaʒ foꝛmã ſan

— „ 5 — — 7 77
Pan E n nn

cti viri ſumens: cuſdã mulieri nobiliſſime iam
in ſtratu quieſcẽti apparuit: ⁊ ſe ad eã illicite ac
cedere fingens:conſenſũ ſui coꝛpoꝛis inqͥrebat

Ad quod ꝑterrita mulier viri ignoꝛãs ſpeciẽ:
dum ſe cum homie ſolã i thalamo cerneret:nec

q̃d faceret ſciret: diras cepit voces emittere il⸗
la:vt clamoꝛibꝰ aſſiduis oẽs excitarent᷑ doꝛmi
entes:⁊ non ſolũ de illa domo: ſed etiaʒ ↄuici⸗

ni. Qui omes ad pꝛedicte mulieris thalamum

accurrentes quid hoc eſſet:ĩterrogauere paui-

dam mulierẽ. Interea callidus ſerpẽs ſub tho
ro ſe ponens cepit latere.Qui accurrerant hec
qudiẽtes:qͥs hic homo fuerit:vbiq; ꝑquirere
inceperũt. Nerũ illi diu ꝑſcrutantes:tandẽ ad
locũ veniẽtes:vbi peſtifer latebat anguis:alie
na ſpecie occultatũ hoĩeʒ inuenerũt.Qui eũdẽ

candelis accenſis intuẽtes:Siluanũ archiepi⸗

ſcopũ crediderũt. At quod omnes qͥ aderant
ſtupefacti:⁊ veluti amentes affecti:quaſiquid
agerent:qͥd ve dicerẽt ignoꝛabant:ſciẽtes eiuſ
dem ſanctitatisnomen.Et qꝛ hoc tam deteſta

bile inopinabileq; cernebãt euʒ iterrogauerũt
cur tãtas neqͥtias perpetraſſet. At ille. Quid
inqͥt malũ feci:ſi mulier hecme ad huiuſmodi
negociũ inuitauit.Qð mulier audiens eum fo

re mendacẽ lachꝛymãs coꝛreſpõdit Tnuc ille:
vt homies illos erga dei virũ ad maius odiuʒ
incitaret:quatenus illũ citius diffamarent:ta⸗
lia cepit:⁊ tam abhoꝛrẽda verba fari: ꝙ nullꝰ
pᷣ turbatione auribus poterat ſuſtinere. Quo
circa euʒ cõtumelijs ⁊ obpꝛobꝛijs exacerbãtes
coacte extra domiciliũ erpenerg .MMane aũt
facto q̃ geſta fuerãt enarrantes Siluanũ archi
epᷣm hypocritã:⁊ dignũ incẽdio acclamabant
Qua de re quaſi tota ẽ Naʒareh cõmota ver⸗
ſus archiepᷣm:ita vt audiẽdo eiꝰ nomen qͥlibet
hlaſſemaret Mira huiꝰ viri patiẽtia:⁊ magne

ſãctitatis indiciũ Volat ad innoxij antiſtitl au

res tanti fama diſcriminis:os tñ nõ mouet᷑ ad
iniurias. Int᷑ tot aduſa coꝛ manet imobile: ad
nullã ſe vertẽs impatiẽtiã. Gr̃as diuino ſemꝑ
agẽs nomini:ſua h̊ ↄfiter̃ noxia meruiſſe lheu
q̃d dicã Auguſtine. Nõ ſolũ miurias ⁊ obpꝛo

bꝛia fere vt poſſuʒ fugio:ſᷣ etiã qꝛ verbulis frãa

goꝛ:pꝛemia opto.nec de laboꝛibus curo:qᷓ;qᷓ;
ſciam ad regna celoꝛuʒ nõ aliter quẽpiã:niſila
boꝛũ ⁊ afflictionũ tramite puenire Quid enim
aliud debeo iudicare:cuʒ me a ſanctis i moꝛibꝰ
⁊ vita diſcoꝛdẽ inuenio:niſi ad diſcoꝛdẽ ĩ moꝛ⸗
te et pꝛemio reꝑiri: Flebilia et grauia miłei ad
ſunt:ſi ſanctoꝝ vitam ⁊ meã recoꝛdoꝛ. Miro
q̃we auditu ſanctoꝛũ geſta reuoluunt homiee

vti ego:⁊ tamẽ nil ip̃ᷣi volũt ꝑpagere. Poꝛro B

ad meã detegendam inſipientia eſt: quod dicã
pluries me ab eiuſdeʒ Siluani oꝛe audiſſe ſcio

nunqᷓ; tantum ſe felicem fuitg: quantũ cum ſe

gste neceſſitate in pꝛeſſuris minime derelinqt.
Reuoluto itaq; ãno quo diaboli aſtutia talia

uo alij viri eccleſiam intrauere.Oui id vidẽ⸗

cucurrit. Quii qdem maleſicijs factũ putãs

ab hominib deſpici cõculcari cernebat/ Ere

uit intantũ eiꝰinfamia ꝙ eius opinio vſq; Ale
xandriam: Cypꝛũ: ⁊ per ciuitates affines pene
oꝛe omniũ eſt delata.At qui limen domus ino
xij antiſtitis calx tangere non audebat. Ma⸗
nens vero in ſuꝑnis dominꝰ ſpectatoꝛ omniũ:

ſuos ſinit labi ſanctos:in tribulationũ erůònas

vt tũc fideles patientia eos reddat:ſed eos exi

erga dei hoĩem ppetrauerat:ciuitatem Naʒa⸗
reth:vt illarũ gentiũ aliqualiter ſcandalũ miti
garet:vir dei occulte differens:ad eccleſiam in
qua gloꝛioſi hhieronymi humatũ quieſcit coꝛ⸗
pus:tanqᷓ; ad refugij poꝛtum veniens:ſein ſe⸗
pulture loco poſuit oꝛaturus. Quo per duarũ
hoꝛarũ ſpatium ſic manente:vir qdam nequi⸗
tie ſpũ inflãmatus:in pᷣdictam eccleſiam itrãs
ſanctũq; reperiens ſuꝑ ſepulturã ĩ oꝛatiõe po⸗
ſitum:ad euʒ velut dꝛaco cucurrit: ei impꝛope
rans ꝙ mulierũ mẽtes ad libiqinoſas ſuas vo
luptates ↄtinue incitaret. Cui agnus innocẽcs ⸗
Siluanus ſe deſpici gaudens humilitate ſoli-
ta:vt iſte ſepe ei diceret blandis colloquijs iui
tabat. Quod peſſimus ille latro audiẽs:gladi⸗
um ex vagina ſuo pẽdente lateri:impudica tra
hens dextera ipᷣm:vt ĩ Siluani antiſtitis gut⸗
tur imergeret eleuauit. Cui cum hoc verbum:
Succurre Hieronyme gloꝛioſe venerãdus an
tiſtes opponeret. In guttur ꝓpꝛium eleuatum
gladium imerſit:viri illius dextera retrouerſa
Et ſic vt decebat ſeipſum vir nequiſſimus inte
remit vt in laeum caderet:quem effodit Admi
rabile hoc:ſed nõ minus eſt mirabile: id qued

reſtat/Caſu itaq; alius ſupueniens vir nequi/

ſimus:hoc qð vltione diuina ꝑpetratum fue⸗
rat:vt vidit: ptinus gladiũ arripiens a dei vi
ro:hominẽ illum eſtimans interemptũ Silua⸗.
num iĩterſicere conabatur. Ne nimia verba lo⸗
quar:id qð pᷣmo acciderat:huic euenit.Quin
nondũ vir iſte ſecundus in terraʒ ceciderat:

tes diuini ignari iudicij:hoc tm fuiſie pactum
ſcelus a dei hoie putauerũt. Quoꝝ vnus id pᷣ

alio graue ferens furia veſanie vndiq; infiam
maxr: latro cepit q́;tum poterat exclamare: vſ⸗

q;quo tua viget malicia:- u mulieres ad iuas
libidinoſas cogis voluptates:et hoies interſi⸗
cis ĩ occulto:certe tue hodie nequitie finis erit

et ſybito ꝓ poſſe cucurrit: vt eum extingueret

vihꝛato ⁊ denudato enſe.At vbi Siluanꝰ mo

re ſolito:ſuccurre gloꝛioſe Hieronyme: excla⸗

uit vir ille: vt duo pᷣmi ſe manu enſe ꝓpꝛio i⸗
terfecit. Vir autẽ alius qui cũ ipᷣo venerat hoc
intuẽs tremebũdus ob viſionẽ ad eccłie foꝛes

—“

mitiſſimus ⁊ letus tanqᷓ; fungens ꝓſperi

”ÿME

—

q;tum poterat exclamare cepit: huc oẽs accut

£

„

rite: ecce maleſicus ſiluanus archieps: nõ ſolũ
mulieres vituꝑat:ſeckſuis etiã incantationibꝰ
necat hoĩes toto ꝓ poſſe. Fit his auditis nimi
us viroꝝ ⁊ mulierũ concurſus: verberat aera

voces cõbuſtione dignuʒ Siluanũ archiepᷣm
nequiſſimũ acclamãtes:hec ad meas ſonat asz⸗
res. Triſtis ego lachꝛymãs ad tatũ pgo mõ⸗

ſtrum. Stabat agnus iter lupos atrociſſimos

ſeuientes vt canes:famelici rabie nõ minima:

6: nil
dicens aliud niſi hoc iuſte ene in denne
um peccaui grauiter. Nerberat᷑ vir inocẽcs Ca

——

pitur ab oĩbꝰ: vt ad ſupplicia tãto letioꝛ quůsto

pena grauioꝛ deducat᷑. At dum ego manu ſilẽ
tium ꝓpło eius optans fuwꝛẽ nimiũ mitigarei

Winaen amplius iracundia ⁊ furoꝛe płoenſiã

mat᷑.Cunq; iã captus Siluanus extra eccłia—z
duceret᷑:ſubito gloꝛioſus Hieronymꝰ:vt yiſũ

eſt: de loco in quo iacebat ſurgẽs:tãto circũfu,·
ſus lumine: ꝙ radijs in eum intuentium oculi

vibꝛarẽt᷑ cuctis aparuit:ſuo deuotiſſimo anti

ſtiti auxilia donaturus qui ſua dextra: Silua⸗
ni venerandi capiens dexterã his q eundẽ ca⸗

ptum retinebant antiſtitẽ voce terribili: vt eli⸗
dem dimitterent imperauit. Tante ſiqdeʒ fuit
vtutis hec viſio:vt anteqᷓ; finiretur vox Lalis:

oẽs repente tãtꝰ timoꝛ inuaſit:ꝙ oĩ vigoꝛe coꝛ

poꝛis deſtituti in terrã velut moꝛtui cecidere.
Inter hec mulier q̃dam a nefando ſpũ obum⸗
bꝛata: cathenis vincta compedibꝰ: maniciſ
ferreis alligata pluriũ hominũ manibus libe-
rationis obtinende cauſa ad eccłiam depoꝛtat
At vbi mulieris pes tangit limen: vluiatus et
voces terribiles:miſerere mei gloꝛioſe Hiero.
nyme: nã ꝑ te crucioꝛ añ tpᷣs diabolꝰ emittere
nõ ceſſabat.Cui hieronymꝰ głioſus. Nefãde
inqͥt ſpuũs ab hac exi famula dei: ⁊ tuas detege
qs erga Siluanum egiſti fallacias:in Siluani
foꝛmaoibꝰ te demõſtrãs. Zũc diabolꝰ: vt glo
rioſus Hieronym iuſſerat: vt ab oibꝰ Silua⸗
nus epᷣs putaret᷑: aparuit: ⁊ rem quã fecerat:

vt infamẽ redderet dei famulũ enarrauit His

dictis diris clamoꝛibꝰ ⁊ vlulatibꝰ nef̃aãdꝰ ſpũs
de tẽplo diſparuit.QAð vbi tam mirabilenego
ciũ eſt ꝑactum gloꝛioſus Hieronymꝰantiſtitis
ſui dexterã nõ derelinqueẽs. Quid optas int
voce leui Siluane chariſſime tibi placitumme

factuꝝ: At ille.Mi dñe vt me h ampliꝰ nõ re⸗

linqᷓs. Ad quẽ gloꝛioſus Hieronymꝰcoꝛreſpõ

