bet᷑. Cum hecq viſibilia ſũt ſanctiſicata ꝑ ver⸗
bum ⁊ oꝛationẽ xpᷣi coꝛpus effecta ſũt:q̃ oia ſii
veritate cõplecteris itelligens deuʒ opus vite
agis ⁊ cõmoꝛaris ĩ xpᷣo.Tu es ſacerdos ineter

num vᷣm oꝛdinẽ melchiſedech. Te decet hym⸗
nus deꝰ in ſyon:vt reddas vota in hierm. Ti
bi ↄuiuiũ xpᷣs ẽ:gaudiũ xpᷣs ẽ:cogitatio xpᷣs ẽ

deſideriũ xpᷣs eſt:lectio xpᷣs eſt:quies xpᷣs eſt:
atq; imperãs mundo CPharaonis deꝰ ẽ: poſt
̃ᷓ vniuerſa viciſti. Hec cunctis plebibꝰ tuis ſi
dignaris vt moneã ꝓut potes ſemper inſinua

memoꝛiã mei habens ĩ oꝛationibꝰ tuis ſanctis

yt liberet ab infidelibꝰ qͥ ſunt in iudea vt remiſ
ſionẽ cõſequamur peccatoꝛũ. Cert ſum enim

ego qꝛ ſupꝛa qᷓ; dico facies:debitoꝛeʒ eni te mi⸗
hi eſſe cognoſcis:vt ꝓ me deũ rogare non deſi

nas: qm ſicut iubere dignatus es officiũ diſpu
tationis impẽdi. Nec tibi legẽ quã ſequi debe⸗

as poſui:ſed q̃lis eſſe iã debeas ſtilo fauẽte de⸗

ſcripſi. AUnũ tin illud pᷣ ceteris rogo vt qꝛ mul⸗

ta ᷣm ↄſuetudinẽ tuã noua tibi vident᷑ eſſe cõ⸗
ſcripta:pᷣſumptioni mee dare veniã digneris.
nec putes nos ꝑuerſitatẽ aut nouitatẽ aliquã:
ſolã ſi dici fas ẽ diũſaꝝ ꝓuinciaꝝ ↄſuetudinẽ
publicare:ſᷣ ſiẽ repᷣhẽdit neminẽ:ita ⁊ dãnan⸗
dũ nullũ.pᷣſertim cuʒ oẽs eccłias deus fecerit.

Et in omnibꝰapoſtoli pꝛedicauerint:nec decet

quenqᷓ; ſtudere diſcoꝛdie vbi ꝓ oĩuʒ pace ſer⸗
uanda in diſceptatione eccleſiaſtice diſcipline
vincit ille qͥ vincit᷑:ac ſe victũ gratulabit᷑ Ego
tamẽ in oibus vobis cedo:qͥ oẽ qð facitis lau⸗

do: ⁊ imolationẽ bone rei iſtud veſtris ſenſibꝰ
derelinquo:vt vnꝰ alteꝝ exhoꝛtãs inuicẽ vos
de cõſuetudine noſtra doceat cõtemplatiõe:et
mihi hoc ſolũ peculiarius relaxetis:vt pꝛo me
oꝛare dignemini: qui ad emendationẽ omniuʒ

que cõſcripta ſunt obedientiã gerens:ita liben

ter habeo mihi aliquid imputare: vt mei pᷣmi⸗

tus ſciatis eẽ iudicij ̊ im iuſte ab oibus cõdẽ⸗
nandũ:qð vt cõſuetudo eccleſiaꝝ:aut diuino⸗
rũ libꝛoꝛũ ſcripta non rettinent.
Tractatus beati Auguſtini de paſtoꝛibus.
Quem ꝓpter materie ſimilitudineʒ huic libꝛo
ſubicimus:quem etiam in quibuſdaʒ exempla
ribꝰ inter beati Hieronymi epiſtolas iuenimꝰ.
Argumentum in eandẽYZ.

1 Ractaturus Auguſtinus de veris fal

Coc

cſchpaſtonh
lon

nonitionis

leraidolis

feineterece
tur meritog
letßtau
tes gylei
reregrotnte
nocneain
feticos dicel
Pſetin con
gvosaſeri
cüpoſintß⸗

fruckiperäͤi

ppetedocen

buomolisa

lenos easa x.

cus vie fut
lniſerro
ſeön volni
Cunrdende

etſ
Domadoon
fetpodest
pꝛgugtein
euangeiie
liacathol
Obimper
Eplub
1
ſeenonun
iineiusg
aiſluntpar
luutpaſtori
Ageos pphe
ſennus Aus
nooctreno
coflihon
honclecion
ayeſtalicti
lunabitißey
nls peſtore
ga uut
spa
ſelinte
loresigi
rnacut

apospaſc

dequibos;
ntgoerit
boſſode

uͤſffuithi

Wanbi
ecgnotz
ckalirt
Nnonis N o
masgepiyusl
erſnr iſ
Aumnp'nslni⸗
ummntantent
oi. Qoyiincin
edehtorzeſien⸗
deüſogrrnendr
uscocffcüdi
lege iſegide⸗
cbens ſflofuad
ms og
Eihi nitſed
ur ſenidihe
utvonienigici;
Mncur ſeudt
Ennin tinn⸗
aludalsſel.
Hauminnadee,
nizſnſe
tie dſcpte

=
E=

thotis liſt
curnotnin
lurts n

Tractatus IIII

ſiſq; paſtoꝛibus: que ſua ſunt querentibꝰ non
qWue ieſu chꝛiſti:exponit verba dominiice com
monitionis ꝑ Eʒzechielẽ ad paſtoꝛes iſrael ⁊ ce
tera:docẽs bonos paſtoꝛes ꝓ ſpiritalibus iu-

re metere carnalia:que lactis nomie intelligun

tur merito quoq; honoꝛẽ exigere: q̃ꝑ lanaʒ in
terpᷣtatur:arguens pᷣpoſitos populo blãdien⸗

tes ꝓpter tẽpoꝛalia:et eos qui infirmos erige⸗
re:egrotantes curare:⁊ errantes negligunt re
uocare.⁊ inde occaſione ſuſcepta agit ↄtra he⸗
reticos dicẽtes ſe inuitos nõ trahẽdos ad fidẽ

pᷣſertim contra donatiſtas exoꝛtos in Africa:

quos aſſerit ab erroꝛe reuocãdos: vel inuitos
cũ poſſint pᷣciſa ſarmenta dei munere in vitem

fructiferã inferri. Deinde verba pſequens ꝓ⸗

phete docet quẽadmodũ deus oues a paſtoꝛi⸗

bus malis adducat: vt ipᷣe paſcat in iudicio:di
cens eas a xpᷣo paſci:quãdo a bonis paſtoꝛibꝰ
eius vite fungentibꝰ paſcuntur. Qð fuit ſigna
tum i Petro:cui xpᷣs cõmiſſurus oues hoc qð
ſeipᷣm voluit nominari ⁊ q̃ſi vnum efficit. Do
cetur deinde qͥd iter vocẽ veri ⁊ pſeudo paſto⸗
ris interſit: ꝓbãs teſtimonijs ſcripiurarũ ↄtra
Bonatum vnã eſſe eccłiam toto oꝛbe diffuſam
reſpõdẽs tribus teſtimonijs que donatiſte de⸗
pꝛauate inducũt ex cantico cãticoꝝ a pſalmo ⁊
euangelio:que ipᷣe cõfutata heretica intelligẽ⸗
tia catholice interpᷣtatur:concludens eos iure
ab imperatoꝛibus ad vnitatẽ cõpelii.
Ebpla beati Augl.ð paſtoꝛibꝰ. E

ℳ

xp̃o:⁊ qꝛ oĩs vera ⁊ ſalubꝛis głia nr̃a

ipᷣeẽ:nõ nunc didicit pꝛimũ charitas via Eſt
eni in eius grege:et intendit et paſcit iirł. Sed

qm ſunt paſtoꝛes qui paſtoꝝ noie gaudere vo
lunt:paſtoꝛis autẽ officiũ implere nolũt: quid
ad eos ꝓpheta dicat ſicut lectũ audiuimꝰrecẽ⸗
ſeamus. Audite vos cuʒ intentiõe: audiamus
nos cũ tremoꝛe. Et factum ẽ ad me vᷣbum dñi
dicẽs:fili homis ꝓphetiʒza ſuꝑ paſtoꝛes iſrael.
Hhanc lectionẽ cũ legeret᷑ audiuimus. inc cũ
a veſtra ſãctitate aliqd loqui decreuerimꝰ: ad⸗

iuuabit ipᷣe vt vera dicamꝰ:ſi non noſtra dica⸗

mus.paſtoꝛes erimus: paſcẽtes non oues ſed
nos.Si aũt illius ſunt que dicimus pꝛo q̃libet
ipᷣe nos paſcet:hoc dicẽ dñs deus.O paſtoꝛes
iſrael qͥ paſcũt ſe ſolos: nunqd oues paſcũt pa
ſtoꝛes:id ẽ.nõ ſe paſcũt paſtoꝛes ſʒ oues. ec
pꝛima cauſa ẽ quare arguant᷑ paſtoꝛes iſti: qꝛ

ſeip̃os paſcũt nõ oues:qͥ ſũt qͥ ſeipᷣos paſcunt⸗:

de quibus dicit apoſtolus. Omes eni queſua
ſunt querũt:non que ihu xpᷣi. Mon eni quos i
loco iſto de quo periculoſa ratio reddit᷑: domi
nus ſi non dignitatẽ ſuam ſi non meritũ noſtꝝ

cõſtituit:habemus duo q̃daʒ plane diſtinguẽ⸗

ka. LXII

ISes tota nr̃a q⸗

Epiſtola LXIII

da. Vnũ ꝙ chꝛiſtiani ſumus. Alterum ꝙ pᷣpo

ſiti ſumus: Illud ꝙ chꝛiſtiani ſumus ꝓpt᷑ nos
eſt. Quod autem pᷣpoſiti ſumus ꝓpter vosẽ.
In eo ꝙ chꝛiſtiani ſumus attẽdat᷑ vtilitas no⸗
ſtra. In eo ꝙ pᷣpoſiti non niſi veſtra. Sunt au
tem multi chꝛiſtiani ⁊ non pᷣpoſiti:qͥ ꝑueniunt
ad deum facilioꝛe foꝛtaſſe itinere: ⁊ tanto expe
ditius ambulãtes:quanto minoꝛẽ ſarcinã poꝛ
tant. Nos aũt excepto ꝙ chꝛiſtiani ſumus:vn
de rönem reddimus deo de vita nr̃a:ſumꝰetiã
pᷣpoſiti:vnde rationẽ reddimus deo de diſpẽ⸗
ſatione noſtra.ad hoc iſtã difficultatẽ ꝓpono:

vt cõpatiẽtes nobis oꝛetis ꝓ nobis. Venit enĩ
dies:quo cuncta adducunt᷑ in iudiciuʒ. Et ille
dies ſi ſeculo lõge eſt: vnicuiq; homini vite ſue
vltimus ꝓpe eſt. Tamen vtri

nq; latere de? vo

luu: ⁊ quãdo veniat finis ſeculi:et quãdo ſit in
vnoquoq; homie huius vite finis. Vis non ti
mere diem occultũ: quãdo venerit inueniat te

paratũ. Cum ergo pᷣpoſiti ad hoc ſint:vt eis q;
bus pᷣſunt cõſulant:in eo ꝙ pᷣſũt nõ vtilitatem

ſuam attẽdant:ſed eoꝝ qui miniſtrant. ꝙ ſis
ita pᷣ̃poſitus eſt:vt ĩ eo ꝙ pᷣpoſuꝰ ẽ gaudeat:⁊

honoꝛẽ ſuũ q̃rat:et cõmoda ſua ſola reſpiciat:
ſe paſcit nõ oues dei Uidete quẽadmodũ vos

ſecuros fecerit deus. Qualeſcũq; ſũt qͥ nobis
pᷣſũt.Qualeſcũq; nos ſumus nobis.Securita

tem dedit qͥ paſci t iſrł.Nã deꝰ nõ deſerit oues
ſuas:et mali paſtoꝛes penas debitas luent: et

oues ꝓmiſſa ꝑcipiẽt. Aideamꝰergo qd alloq̃⸗

tur paſtoꝛibus ſeipᷣos paſcẽtibus nõ oues ſer⸗

mo dñi nemini palpans. Lac ↄſumitis:⁊ lana

vos tegitis: ⁊ qð craſſũ ẽ interficit:⁊ oues me
as non paſcitis:qð infirmatũ ẽ nõ cõfoꝛtaſtis:
⁊ qð egrotat nõ coꝛroboꝛaſtis:⁊ qð cõtribula⸗
tũ eſt non colligaſtis:⁊ qð errabat nõ reuoca⸗

ſtis: ⁊ quod perijt non inqſiſtis: ⁊ qd foꝛte fu⸗

it cõfeciſtis: et diſperſe ſunt oues mee eo ꝙ nõ

ſit paſtoꝛ.dicuntur enim paſtoꝛes paſcẽtes ſe
metipᷣos nõ oues:qui diligant: qui negligan?

Quid ergo diligunt:lac ↄſumitis:⁊ lanis vos

tegitis.Apoſtolus dicit.Quis plantat vineã:

⁊ de fructu eius non ſumit:quis paſcit gregẽ:

⁊ de lacte gregis non ſumit: IJnuenimus ergo

eſſe lac gregis qcquid a plebe dei tribuit᷑ pᷣpo⸗
ſitis ad ſuſtentãadũ victũ tẽpoꝛalẽ. Inde enim
loãbat᷑ apoſtolus:cũ hec diceret que cõmemo
raui.⁊ qð apoſtolus qᷓ;qᷓ; eligeret manibꝰ ſuis

tranſfigi:⁊ nec ipſum lac quereret ab ouibꝰ:tñ

lactis ptãteʒ ꝑcipiẽdi habere ſe dixit:⁊ ſic do⸗

minũ expoſuiſſe: vt qui euangeliũ annũciant:

de euangelio viuant.Et dicit ad alios coapo⸗

ſtolos ſuos:vos vſos fuiſſe hac poteſtate non

vſurpata ſʒ data:plus ille fecit vt nec qð debe
batur acciperet. Ipe ergo donauit ⁊ debitũ . S
aliꝰnõ exigit indebitũ.lle pl⸗ ſtcit eel is

eniim ſigniſicabat: qͥ egrum cũ adduceret ad
ſtabulariũ dixit.Si qͥs ampliꝰ erogaueris ire
deundo reddã tibi DBe his ergo q̊ nõ indigent

lacte gregis:qͥd plura dicamꝰmiſericoꝛdioꝛes

ſũt:vel potiꝰipᷣi miſcðie officiũ largius impen
dunt.poſſunt eni: ⁊ qð poſſunt faciũt:laudẽt᷑
hi:neq; dãnent᷑ illi. Nã ⁊ ipᷣe apłs qͥ h̊ nõ q̃re
bat:fructuoſas tñ oues eſſe cupiebat non ſteri

les ſine lactis vbertate. Itaq; cũ eſſet quodaʒ
te i magna indigẽtia victus i ↄfeſſiõe verita⸗
tis:miſſũ ẽ illi a fratribꝰ vnde neceſſitati ⁊ indi

ages ⁊ dixit: Efñ feciſtis cõmunicare neceſſita
tibus meis.Ego eni didici in qͥbꝰ ſũ ſufficiens
eſſe. Scio ⁊ abudare: ⁊ penuri pati. oĩa poſſũ

i eo q̊ͥ me ↄfoꝛtat. Verũtñ vos bñ feciſtj vſibꝰ

meis mittere.Sʒ vt oſtẽderet i eo qð illi bñ fe

cere:qð nõ ipᷣe q̃reret:ne iter illos eẽt q̃ ſeipſos

paſcũt nõ oues:nõ tã ſue gaudet ſubuẽtum ne
illoꝝ gaudebat fecũditati. Quid er

—

go ibi qrebat:nõ reqͥro inqͥᷣt datũ:ſʒ reqͥro fru⸗

ctũ:no ergo inqͥt vt explear:ſed ne vos inanes

remaneatis. Qui ergo nõ poſſunt facere quod
Paulꝰ:vt i manibꝰ ſuis trãſignat:accipiant ð
lacte ouiũ:ſuſtentẽt ſuã neceſſitatẽ:nõ h̊ ſibi q̃⸗
rant tanq; cõmodũ ſuũ:vt ex neceſſitate ſue pe
cunie videãt᷑ annũciare euãgeliũ:ſᷣ hoibꝰ illu⸗

minandis pᷣbeãt lucẽ vbi vitatis. Sũt eni tan
q; lucerne ſicut dictuʒ ẽ. Sint lũbi vr̃i pᷣcincti:

lucerne ardẽtes:⁊ nemo accẽdit lucernam:⁊

ponit eã ſub modio:ſᷣ ſuꝑ cãdelabꝛũ:vt luceat
oĩbꝰ qͥ in domo ſũt.ſic luceat lumẽ veſtrũ coꝛã
hoiĩbꝰ:vt videãt bona oꝑa vr̃a:⁊ gloꝛiſicẽt pa
trem veſtrũ qͥ in celis ẽ.Si ergo tibi lucerna ac
cẽderet᷑ ĩi domo:nõne adijceres oleũ ne extin⸗
gueret᷑: NPoꝛro ſi lucerna accepto oleo nõ luce

ret:nõ erat plane digna q̃ in cãdelabꝛo ponere

tur: q ↄtinuo frangeret᷑. AUñ eni viuit᷑ neceſſi
tatis ẽ accipe:charitatis ẽ pᷣbere:nõ tãqᷓ; vena

le ſit euãgeliũ vt iſtud ſit pᷣciũ ei:qð ſumunt q̃
annũciãt vn viuãt.Si eni ſic vẽdũt:magnam

rem vili p̃ᷣcio vẽdũt.Accipiãt ſuſtẽtationẽ ne⸗

ceſſitatis a ppło: mercedẽ diſpẽſationis a dño.
NHõ eni ẽ idone ꝓłs reddere mercedẽ illis qͥ ſi

bi i charitate euãgeliũ ſᷣuiuũt.nõ expectãt illi

mercedẽ niſi vnde ⁊ iſti ſalutẽ. Quid ergo iſtii

crepant᷑:vnde arguãt᷑:qͥ cum lac ſumerẽt:⁊ la⸗

nis ſe tegerẽt: oues negligebãt: Sua ergo tm
qᷓqrebãt nõ q̃ ißu xpᷣi. Sed qm̃ diximus qͥd ſit

bet lac victũ pᷣhet:qͥ pbet lanã honoꝛẽ pꝛebet.

Iſta ſunt duo q̃ a płis q̃runt᷑:qͥ ſemetipos pa

ſcũt nõ oues.Cõmodũ ſuplẽde neceſſitatis:et

fauoꝛẽ honoꝛis ⁊ laudis.Eteni veſtimẽtuʒ ꝓ⸗

pterea bñ intelligit᷑ in honoꝛe:qꝛ nuditateʒ te⸗
git. Etgnim vnuſqᷣſq; homo infirmus.⁊ qͥq eſt

q̃ſquis vobis pꝛeelt niſi qð vos eſtis:Carnem .
poꝛtãs moꝛtalis ẽ:mãducat:doꝛmit:ſurgit:na
tus eſt:moꝛiturꝰeſt.Si ergo cogitatis qͥd ſitſſe

ipᷣm homo eſt:tu t honoꝛãdo eũ velut angelũ

ↄtegis qð infirmũ ẽ:huiuſmodi indumẽtuʒ ac
ceperat a bona dei plebe. IJdẽ Paulus cũ dice

ret ſicut angelũ dei ſuſcepiſtis me:teſtimoniuʒ

vob ꝑhibeo:qꝛ ſi fieri poſſet oculos vros eru⸗
iſſetis: ⁊ dediſſetis mihi.Sed cũ tantus honoꝛ

exhibitꝰeſſet:nunqͥd ꝓpter ipᷣm honoꝛẽ ſibi ex

hibitum:ne foꝛte cũ argueret negaret᷑: ⁊ minꝰ

ip̃e apoſtolus laudaret᷑ pepercit errãtibꝰ: Nã
ſi hec feciſſet:eſſet inter illos qui ſeipᷣos paſcũt

non oues.diceret apud ſeipᷣm. Quid ad mep⸗
tinet:quiſq; quod vertit agat: victus meꝰ ſal-⸗
uus erit:et lac et lana ſatis eſt mihi.eat quiſq
quo poteſt. ergo ĩtegra tibi ſunt omnia ſic eat
quiſq; quo poteſt. nolo te pᷣpoſitũ facere: vnũ

te cõſtituo deipᷣa plebe.ſi patitur vnum mem

bꝛum cõpatiuntur omnia membꝛa. pꝓinde ipſe
apoſtolꝰ cuʒ eos cõmemoꝛat quales fuerint er
ga illum: ne quaſi oblitus eoꝛũ honoꝛiſicentia
videret᷑:⁊ teſtimoniũ phibet ſicut angeluʒ dei
ſuſceperint eum: ⁊ ꝙ ſi fieri poſſet oculos ſuos
yellet euertere et illi dare.et tamen accedit ad
ouem languidã:ad ouem putridaʒ:ſecare vul
nus:non parcere putredini.ergo inimicus fa-
ctus ſum. Veꝝ pᷣdicans ecce ⁊ accepit de lacte

ouiũ ſicut paulo ante memoꝛauimꝰ:⁊ indumẽ

tum ex lanis ouiũ.Sed tamẽ oues nõ neglexit

Non enĩ ſua querebat:ſed que ieſu xpᷣi. Abſit
ergo vt dicamus vobis. LNiuite vt vultis: ſe⸗
curi eſtote:deus neminẽ ꝑdit:tãtũmodo ſideʒ
chꝛiſtianã tenete. Non perdetille qð redemit:

nõ ꝑdet ꝓ quibus ſanguinẽ ſuuʒ fudit:⁊ ſi ſpy e

ctaculis volueritis oblectare animos veſtros

ite:quid mali ẽ? ⁊ feſta iſta que celebꝛãtur per
vniuerſas ciuitates in leticia ↄuiuantiũ ⁊ pub
licis mẽſis ſeipᷣos vt putãt iocũdãtium reuera

magis pereũtiũ:ite celebꝛare. agna eſt dei

miſericoꝛdia:que totum ignoſcat:coꝛonate ro
ſis vos anteqᷓ; marceſcant in domo dei veſtri:
qñ volueritis cõöuiuamini:implemmi cibo ⁊vi
no cum veſtris.ad hoc eni data eſt iſta creatu⸗
ra vt ꝑfruamini.nõ eni impijs ⁊ paganis eam
dedit deus ſʒ vobis. Nõ dedit hec ſi dixerimꝰ

foꝛte cõgregabimus turbas amplioꝛes.⁊ ſi ſũt

q̃dam qͥ nos non ſentiant hoc dicẽtes nõ recte

ſape paucos oſtẽdimus:qð ſi fecerimꝰ nõ vba
dei nõ verba xpᷣi dicentes ſed nr̃a:⁊ ſumus pa

ſtoꝛes noſmetipᷣos paſcẽtes nõ oues. Cum au
tem dixiſſet que diligãt iſti paſtoꝛes:dicet etqᷓ
negligant Vitia eni ouium late patent. Craſſe

oues ꝑpauce ſunt.id ẽ.ſolide in cibo veritatis
vtẽtes paſcuis bene ð munere dei:ſed mali illi

paſtoꝛes nõ parcũt talibus. parum eſt illas ꝙ

En⸗

lnlrinet
fant Fiſtas

ſtores naho
lierenyli

minenimn
ſunbonore

NVelo,Ali

ſiſin
gelodael

(elucſi,

göfacdll

ſdecaeris⸗

Caueratßf
gidointerft

Alles:t fott

aoudiern,

eoukenf

ſectudiin
lendikocet
emonuh

(öannni

meamec⸗
ſnia Qui
kamia me
ſlio cubic
ic oisq

ſus : u,

Quiergo
lmitat yſu
No paſcjtis.

lut:din
rrobotaſtl
(colligaſti⸗
Pperhtnoi

Gelerfegſt
M geritouis

recit Pato⸗

ifmpͤli⸗
Kinluſtics⸗

lgtone Aui

Cuſfmoferf
en hubpſean
ſenne pſyen

lnb
Uſtgepingri
niſſtelf,
Etröiai
ſcecögliren

—
—
E
=☛
=☛

— —
=
S

—
Z
=
=

==2,.1]
SS

☛D
E
S S

—

eipndorri

ac
aiſcizd⸗
in QAi
Gn:iavsn
chndian
biſunonnuſte
Poſtifuerni
mn
menbe zlpe
–——
corüi honnane
betſanngre
ipoſacalees
tanenadi
punidez:ſanent
i Aponincen
Cetnenul
onuun: iin
miontshit
geienrtz N
Gnientnllie ⸗
nttäunocrſin
tdetüecbnunt
iſug uitiir
rt nnuſt
Arllthill e
numüt

=
— S=

=2

1

See

=ä
S

=ꝛtÄm
=

6

SSSS

ſochkinun tuen

r, Mgein
lar ont
Ntono da tn
nplennichen
Aueſt ſacui
is 1hugnii⸗
Auherfinne
Imglatsti
deätc in
ſfferenn

=S=

Tractatus IIII

languẽtes ⁊ infirmas ⁊ errãtes ⁊ ꝑditas nõ cu
rant. ſ iſtas foꝛtes ⁊ pingues necat quãtuʒi ip
ſis eſt.ille viuẽt de miſcðᷣia dei:tñ quãtũ ad pa
ſtoꝛes malos attinet occidũt: male viuẽdo:ma
lũ exemplũ pᷣbẽdo.an fruſtra dictuʒ ẽ ſᷣuo dei

eminenti i mẽbꝛis ſũmi paſtoꝛis circa oẽs teip⸗
ſum bonoꝝ opeꝝ pᷣbẽs exẽplũ: ⁊ foꝛma eſto fi⸗

delis: Attẽdit eni ouis etiã foꝛtis plerũq; pꝛe⸗

poſitũ ſuũ male viuentẽ.ſi declinet oculos a re

gulis dñi:⁊ intẽdat in hoiem: incipit dicere in
coꝛde ſuo:ſi pᷣpoſuꝰmeus ſic viuit:ego qͥd ſũ qͥ
n faciã qð ille facit: Si foꝛtẽ ergo occidit ouẽ
id de ceteris qͥd faciet:qͥ illud qð nõ ipſe foꝛtiſi
cauerat:ſᷣ̊ foꝛte aut robuſtũ inuenerat male vi

uẽdo interficit. dico charitati veſtre ⁊ ſiviuũt

oues:⁊ foꝛtes ſũt oues i vbo dñi:⁊ tenẽt iſtud
qð audierunt a domino ſuo que dicunt facite:
que autem faciũt facere nolite. tamen qͥ ĩ con⸗
ſpectu dñi male viuit:quãtũ in illo ẽ eũ a qͥ at⸗
tendit᷑ occidit. Nõ ſibi ergo blãdiat᷑: qꝛ ille nõ
ẽ moꝛtuꝰ:ſᷣ homicid ac.
intẽdit mulierẽ ad ↄcupiſcẽdũ eã.Ecce illa ca
ſtaẽ: ⁊ mecchus ẽ iſte.Oñi eni vera ⁊ aꝑta eſt
ſnia. Quiſqͥs viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ

uõ cũ laſciuꝰ homo

eam iã mecchatꝰ ẽ eã i coꝛde ſuo.nõ ꝑuenit ad

illiꝰ cubiculũ: ⁊ iterioꝛe iã ſuo cubili volutat᷑.
Sic oiĩs qͥ male viuit in ↄſpectu eoꝝ qͥbꝰ pᷣpo⸗
ſitus ẽ:quantũ in ipᷣo eſt occidit: ⁊ foꝛtes oues
Qui ergo imitat᷑ ppoſituʒ malum moꝛit᷑:qͥ nõ
imitat᷑ viuit:tñ quantũ ad illos ꝑtinet ambos
occidit. Et qð craſſũ ẽ iterficitis: ⁊ oues meas

nõ paſcitis. Jã audiſtis qͥ diligãt: audite qͥ ne

gligãt:qð infirmũ ẽ cõfoꝛtaſtis:⁊ qð tabuii nõ
coꝛroboꝛaſtis:⁊ qð ↄtribulatũ ẽ.id ẽ᷑.ↄfractuʒ
nõ colligaſtis: ⁊ qð errabat non reuocaſtis:et
qð perijt nõ inqͥſiſtis:⁊ qð foꝛte fuit ↄfeciſnis.

id ẽ.iterfeciſtis ⁊ occidiſtis. Infirmũ qͥpe ani

mü gerit ouis.qñ tẽptatiões ſibi pfuturas nõ
credit. Paſtoꝛ eni negligẽs qñ ſic credit: talis

inſirmꝰnõ illi dicit. fili accede ad ſeruitutẽ dei:
ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe:⁊ pᷣpara aiam tuã ad tẽ⸗

ptationẽ. Qui aũt hoc loquit᷑ ↄfoꝛtat infirmũ
ex infirmo facit firmũ:vt nõ eũ crediderit pꝛo⸗

ſpera huiꝰ ſeculi ſperet. Si autẽ doctus fuerit

ſperare ꝓſpera ſeculi:ipᷣa ꝓſperitate coꝛrũpit

ſuꝑueniẽtibꝰaũt aduerſitatibꝰ ſauciat᷑:aut foꝛ

taſſis extinguit᷑. Nõ ergo eum edificat ſuꝑ pe⸗
trã qͥ ſic ediſicat:ᷣ ſuꝑ harenã. Metra aũt xpᷣs

eſt.xpᷣi aũt paſſiões imitãde ſũt:nõ xpᷣiano de

licie cõquirende. Cõfoꝛtatur infirmus cum ei
ðꝛ.ſpera qͥdem tẽptatiões huiꝰ ſeculi:vᷣ ab hoi
bus eruet te dñs: ſi ab illo non recederet retro

coꝛ tuũ.Nã ad ↄfoꝛtandũ coꝛ tuũ venit ille pa
ti: venit ille moꝛi: venit ille ſputis illini: venit

ſpinis coꝛonari: venit obpꝛobꝛia audire:venit
poſtremo ligno ↄfigi Dia hecille ꝓ te:tu nihil

quẽ recipit. Et para te flas rte
Aras recipi. lagellat aut oẽm inqͥt filiũ quem
recipit ⁊ tu foꝛte exceptꝰa paſſiõe flagelloꝝ:ex

Fo. CXVI

Epiſtola LXIII

ꝓ illo ſᷣ̊ ꝓ te.Quales aũt ſunt qͥ timẽt eos lede
re qbꝰ loquũt᷑:nõ ſolũ nõ pᷣparãt ad iminẽtes
tẽptationes:ſᷣ etiã pmittũt felicitatẽ huiꝰ ſecu
li:quã deꝰ ipᷣi ſeculo nõ ꝓmiſui.ille pᷣdicit labo

res vſq; i finẽ vẽturos ipᷣi ſeculo: ⁊ cuiꝰ ab iſll!

laboꝛibꝰexceptũ eẽ xpᷣianũ:qꝛ qͥ xpᷣianꝰ eſt ali⸗
qd plus paſſurꝰ ẽ ĩ ſeculo.Eteni ait apła. Oẽs
qui volunt in chꝛiſto viuere: ꝑſecutionẽ pati⸗
ent᷑.tu dicis ſi volueris i xpᷣo pie viuere: abũ⸗
dabüt tibi oia bona:⁊ ſiſilios non habes:ſuſci

pies ⁊ nutries oẽs. Nemo tibi moꝛit᷑:hec ineſt
ediſicatio tua Attẽde qͥd facias: vbi ponas.ſu
per arenã eſt:qð ↄſtituis.vẽturꝰ ẽ imber:influ

xurus ẽ fluuiꝰ:flaturꝰ ẽ ventꝰ:⁊ impingẽt i do
mũ iſtã: ⁊ cadet:⁊ fiet ruina eiꝰmagna.leua de
arena:⁊ pone ſupꝛa petraʒ:iĩ xpᷣo ſu quẽ vis eẽ
xp̃ᷣianũ.Attẽde ad paſſiones xp̃i:attẽde ad il⸗
lũ ſine vllo peccato:q̃ nõ rapuit exoluentẽ. At

tẽde ſcripturã dicentẽ. Slagellat alft oẽm filiũ
lagellari:aut certe non

ceptꝰa numero filioꝝ.ita ne inqes flagellat oẽʒ
Hiliũ:vt vnicũ:⁊ vnicꝰille de pr̃is ſubſtãtia na⸗

tus eq̃lis patri i foꝛma dei vbũ ꝑ quẽ facta ſũt
oĩa:nõ habebat vbi flagellaret᷑.ad h̊ carne in⸗

dutꝰ ẽ: vt ſine flagello nõ eſſet. Qui g̊ flagellat

vnicũ ſine peccato:nũqͥd relinqͥt adoptiuũ cuʒ

peccato:ĩ adoptionẽ vocatos nos eẽ apłs diẽ

adoptionẽ filioꝝ accepimꝰ:vt eſſemꝰ vni cohe⸗
redes:eſſemꝰ etiaʒ hereditas. Poſtula a me ⁊?⁊
dabo tibi gentes hereditatem tuã. Exempluʒ
vobis ꝓpoſuit ⁊ in paſſionibus ſuis:ſed ne fu
turis teptationibus deſiciat inĩrmus:nec fal⸗

ſa ſpe decipiẽdus eſt:nec erroꝛe frãgendus: 65

dic ei:pᷣpara animã tuam ad tẽptationem: ſe

foꝛte incipit labi:cõtremiſcere:nolle accedere.
habes aliquid ſidelis deus: qui non vos ſinat

temptari ſupꝛa quã ferre poteſtis. Illud autẽ?
ꝓmittere ⁊ pᷣdicare futuras paſſiones infirmũ
cõfirmare eſt. Timenti autẽ nimiũ ⁊ ex hoc de
territo cum polliceris miſericoꝛdiã det:non qꝛ

tẽptationes deerunt:ſed quia non ꝑmittit tem
ptari ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre:fractũ colligare E

Sunt eni qui cum auierint venturas tribula

tiones armant ſe magis: ⁊ qſi potum ſuũ ſicut
paruam ſibi eam putat fideliũ medicinã. Sed
queret mariyris głiaʒ. Sũt alij auditis futu
ris ⁊ neceſſario veniẽtibus tẽptationibꝰ:quas
pꝛopꝛie opoꝛtet venire chꝛiſtiano: quas nemo
ſentit:niſi qͥ voluerit eẽ vere xpᷣianꝰ. Imminẽ⸗
tibus ergo ſibi aliqbꝰ frãgit᷑ ⁊ claudicat: affer

Aſolatiõis alligamẽtũ: alliga qð fractũ eſt. dic
ne timeas.nõ deerit i tẽptationibꝰ ille ĩ quẽ cre

didiſti: fidelis deꝰ: qui nõ ſinat te tẽptari ſupꝛa
qᷓ; potes ferre.nõ hoc a me audis.Apoſtolus

Foars

dielt:q̃ etiã dieit an vultis experimẽtũ eiꝰ acci

pere qͥ in me loquit᷑ x̃s:lhoc ergo cum audis
ab ipo chꝛiſto:audis ⁊ ab illo paſtoꝛe:qͥ paſcit
iſrł. Illi eni dictum eſt Putabis eos in lachꝛy

mis in menſura. Qð enim ait apoſtolꝰnõ ſinit
tẽptari vos ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre. Hoc ait ꝓ⸗
pheta in menſura tm:tu noli dimittere coꝛrigẽ
tem:adhoꝛtantẽ:trementẽ: a cõſolantẽ:a ſanã

tem. Qðò infirmum eſt inqͥt non cõfoꝛtaſtis: pa

ſtoꝛibus maledicit: paſtoꝛibꝰfalſis paſtoꝛibus
ſua querentibus non que ihu chꝛiſti:ex cõmo⸗
do lactis ⁊ lane gaudentibꝰ: oues omnino nõ
curantibus Et qð male habuit non coꝛroboꝛa

ſitis inter infirmũ.id eſt.non infirmuʒ. Nam di
cuntur infirmi etiam egrotãtes: ſed inter infir⸗
mum ⁊ egrotuʒ.id eſt.male habentẽ hoc mihi
viget᷑ itereſſe.Etenim iſta fratres q̃ diſtingue

re vicunq; conamur foꝛte ⁊ nos poſſumus ma

ioꝛe diligẽtia melius diſtinguere: ⁊ alius peri⸗
tioꝛ vel lumine coꝛꝑis plenioꝛ.interim ne frau

demini quãtum ad verba attinet ſcripture qð
ſentio loquoꝛ. Infirmo ne accidat temptatio 2
eum frangat timendũ eſt. Languens autem iã

cupiditate aliqua egrotat: cupiditate aliqua i⸗
pedit᷑ ab intrada via dei:a ſubeundo ingo chꝛi

ſti. Attendite illos homies volẽtes bene viue⸗
re:iam ſtatuentes bene viuere: ⁊ minus idone
os mala pati ſicut parati ſũt bona facere. CPer
tinet autẽ ad chꝛiſtianã firmitatẽ non ſolũ ope

rari que bona ſunt:ſed ⁊ tolerare que mala ſũt
Qui ergo videtur feruere in operibus bonis:

ſed iminẽtes paſſiones tolerare nolle: aut non
poſſe: infirmi ſunt. Qui vero aliqua cupidita⸗
te mala amatoꝛes mundi ab ipᷣis bonis operi⸗
bus reuocant᷑:languidi ⁊ egroti iacent. quiſpe
qui in ipᷣo languoꝛe tãqᷓ; ſine vllis viribꝰ nihil
boni poſſunt operari. Talis in anima paralyti

cus ille fuit quem cuʒ domino inferre non poſ-

ſent: qui eum poꝛtabant tectum aperuerunt:

depoſuerũt. id ẽ. tanqᷓ; ſi in anima hoc velis fa

cere vt tectũ aperias: ⁊ deponas ad dominuʒ

animã paralyticã: diſſolutaʒ omnibꝰ membꝛis

⁊ vacantẽ ab omni opere bono: grauatã vtiq;

hpeccatis ſuis: et languentẽ moꝛbo cupiditatis
ſue. Si ergo diſſoluta ſunt mẽbꝛa omnia:et eſt

par alyſis interioꝛ vt ꝑuenias ad medicuzʒ (foꝛ
te eni latet medicus: hoc eſt iſte verus itellectꝰ
ſn ſcripiuris occultus)eſt aꝑire tectuʒ depo⸗

nere paralyticũ.qð qui nõ faciunt ⁊ facere ne⸗

gligunt: audiſtis que audiant qd male habuit
non coꝛroboꝛaſtis: ⁊ qð cõtribulatũ eſt nõ col
ligaſtis:iam hinc diximus. Fractꝰ eni erat ter

roꝛe tẽptationũ. Accidit aliquid vnde qð fra⸗
ctum eſt colliget᷑ cõſolatione illa fidelis deus q

vos ſinat tẽptari ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre:ſed fa
ciet cu tẽytatiõe etiã exitũ vt poſſitis ſuſtinere

roꝛe inqͥt ſũ:ſi i iteritu

eni dicentẽ apłm.

III

„—

Et qð errabat nõ reuocaſtis. Ecce vñ inter be
reticos periclitamur: ⁊ qðᷣ errabat non reuoca
ſtis: ⁊ qd perijt nõ inqᷣſiſtis Hinc inter manus

latronũ ⁊ dentes lupoꝝ furentiũ vtrũq; verſa

mur: 7 8 his ꝑicułnr̃is vt oꝛetis oꝛamꝰ:æ cõtu
maces lu
nob dicũt erroꝛe ſuo ⁊ ꝑditõe ſua.qͥd vos vuli
q́d vos q̃ritis: q̃ſi nõ ipᷣa cauſa ſit vxt q̃rere eos

t oues qꝛ qrunt᷑ errãtes alienas ſeſe a

velimus: ⁊ q̃re qramꝰ qꝛ errãt ⁊ pereüũt.Si ĩ er
ine qᷣd me vis: qͥd me q̃ris:
qͥd in erroꝛe es: reuocare volo. Quia periſtis

iuenire volo.ſic volo errare:ſic volo perire:ſic
vis errare:ſic vis ꝑire.quãto melius ego nolo
pꝛoꝛſus audeo dicere. Inpoꝛtunus ſũ Audio
ꝛedica verbũ:inſta opoꝛ⸗
tune:impoꝛtune.qbꝰoppoꝛtune: qͥbꝰ impoꝛtuꝰ⸗·
ne⸗ Oppoꝛtune vtiq; volẽtibꝰ:impoꝛiune nolẽk
tibꝰ. ꝓꝛſus impoꝛtunꝰ ſũ audeo dicere: tu vis
errare:tu vis perire:ego Nato dvult poſtre
mMolille qͥ me terret. Si voluero vie
vide qͥd increpet. Qð errabat non reuocaſtis:
et qð perijt nõ inquiſiſtis: te magis timebo qᷓ;
ip̃m. Opoꝛtet nos oẽs exhiberi ante tribunai
xp̃i:non te timeo non eni potes euertere tribuu
nal xpᷣi. reuocabo errantẽ: reqͥram ꝑdituʒ: = ſi
me laniet inqͥrentẽ vepꝛes ſiluarũ:ꝑ oĩia angu,
ſta me coartabo: oẽs ſepes excutiã:qᷓtũ tu mi
hi viriũ dñs terrens donat:oiĩa ꝑagrabo:reuo
cabo errantẽ:requirã pereuntẽ.timeo negligẽ
tem etiã qð foꝛte eſt occidã. Vide eni qð ſeᷣẽ
⁊ qð foꝛte fuit ↄfeciſtis. Si neglexero errantẽ
atq; pereuntẽ:⁊ eũ qͥ foꝛtis ẽ᷑:delectauit errare

e qͥd dicat:

atq; perire. Cupio lucra exterioꝛa:ſ timeo plꝰ

damna interioꝛa. Si indifferẽtẽ habuero erro
rem tuũ:attendit qͥ foꝛtis ẽ: putat ire i hereſim
qñ aliqͥd cõmode ſecula reluxerit vnde imitte⸗
tur ſtatim mihi dicit foꝛtis ille periturus cũ te
perditũ non reqͥro: et hac deus ẽ.qͥd intereſte
homines inter ſe litigãtes hoc fecerunt: vbicũ
q; colendus ẽ deus:ſi foꝛte illi dixerit aliqs do
natiſta. nõ tibi do ſiliãẽ meã niſi fueris de parte

mea Ille opus ẽ vt attẽdat ⁊ dicat:ſi nihil ma

li eſſet eſſe de ꝑte eoꝑ nõↄtra illos dicerẽt tãta
paſtoꝛes noſtri:ꝓ illoꝝ erroꝛe ſatagerẽt. Sier
go ceſſemꝰ ⁊ taceamꝰↄtraria locuturus ẽ. Ati⸗
q; ſi malũ eſſet eſſe in ꝑte Donan:loquerentur
iinsgarer lucrari illos.
ſi errãt reuocarẽt illos.nõ fruſtra ergo cũ iam
dixiſſet ſuꝑiꝰ q;ð craſſũ ẽ iterfeciſtis. Ipᷣa ẽ eni
repetita ſenteutia niſi ex his q̃ ſupꝛa dixit nata

ↄtra:redarguerẽt eo

eſt: qð errabat non reuocaſtis:et qð perijt nõ
requiſiſtis:⁊ hoc faciendo qð foꝛte eſt interfe⸗
ciſtis. Pꝛoinde audi qͥd ſequitur de iſta negli⸗
d. gentia maloꝛum imo falſoꝛum paſtoꝛũ:et cum

diſperſe ſunt oues mee eo ꝙ non ſit paſtoꝛ: et

facte ſunt in comeſtura omnibus beſtijs agri:

ſroch

rermnoles

cpaforſet

berenkpeſ
tespeſeentt
Eintinbeſiu
ſtiricupent

xntdeerotb
ſbusdipenin.

— — s „

alestneeinon
inenionont
1ipbiuechen
mten bteau
Gfrpeutaro⸗
ſonisctuſt

eintumeſces

paſamzglen
Clooſadieinod
Pilcnptunns:
ontiiſedun
anentin mon
colip deſer
Kopansc
deeſcorene
Cisipnntens
onmnemonns
tumnozente
llochlosmn
um mihi.
eſt. Auxilii
lertomn.no
ſanalis:ui⸗
lbusſedad

ls hec tibidea

ſeri:yty
Panliego

Lan oeulost⸗
cſeiur nun
Eopoſtenqh

devyenitaurait

füdininng
bugoſſchnsckh

Utſecumofte

lium neiade
Columunetd⸗
Amabuntenn

uan poſler

uinaamniraot
rabaktanch

fetocznsa

i oemn möte,

ncirfuan

bſcögaf Vit⸗

dlegtoneten
Monmneſae

eer ne nt
jnlpt
Nuenſietdt
batmmerſte⸗
lenggsnnth
tdidaimerdun
polesamnmentt
eneihen ane
8ſlvari pcune
Serauniinn
Nein egeonn
mnti. impnegt
Ade nictie
Snegernocnmi
giNledaunen
mmnorurflintont
Hai habaen

uneſbeneſn.

Uren mhleini⸗
lepammsd
ilung
efeegrun:pd
Udirentalcer
nidfvens dett
1dienſinbin
naſlos diciin
vrſangtu
locnmuntst
muntocummn
Gmilunn

IIII

Tractatus

furãtur lupi inſidiantes:rapiũt leones fremẽ⸗
tes: cum oues non herent paſtoꝛi. Nampᷣſens
eſt paſtoꝛ:ſed male agentibus non eſt paſtoꝛ.⁊
inherent paſtoꝛibꝰ nõ paſtoꝛibus: ſeipos non
oues paſcentibꝰ:⁊ lethalis erroꝛ conſequitur.
Eunt in beſtias depꝛedantes ſe:et eoꝛũ moꝛte
ſatiari cupientes. Tales eni ſunt omes q̊ͥ gau⸗
dent de erroꝛibus alienis: beſtie ſũt paſte moꝛ

ſibus diſperſarũ:⁊ diſperſe ſunt: errauerunt

oues mee in omnẽ montẽ ⁊ in omneʒ collem al
tum:via montibus ⁊ collibus tumoꝛ terrenus

⁊ ſuꝑbia ſecłi extulit: ſuꝑbia Bonati fecit ſibi
partem ſubſequenteʒ cum Parmenianꝰ illius

cõfirmauit erroꝛem. Ille mons eſt: ille collis ẽ
ſic omis cuiuſlibet auctoꝛ erroꝛis terrena elati

one intumeſcẽs pmittit ouibus requiem bona
paſcua:⁊ aliquãdo inueniũt ibi oues paſcua

pluuia diei nõ de duricia mõtis. Habent eni ⁊
ipᷣi ſcripturas:habent ſacramẽta: nõ ſunt iſta

montiũ:ſed cum inueniunt᷑ in montibꝰ male re
manent in montibꝰ. Errãdo eni in mõtibus et

in collibꝰ deſerere gregẽ delerũt vnitatẽ: deſe⸗

rit vnitas cohoꝛtes cõtra leones ⁊ lupos. In⸗

de ergo reuocet deus ipᷣe:reuocet modo:audi
etis ipᷣm reuocãtẽ.Errauerũt inq̃t oues meei
omnẽ montẽ ⁊ in omnèẽ collẽ altũ:hoc eſt i oẽz
tumoꝛem terre. Sũt eni ⁊ montes honi. Leua

ui oculos meos in montes: vnde veniet auxili
um mihi.Et vide qꝛ non tibi a montibus ſpes

eſt.Auxiliũ inqͥt meum a domino: qͥ fecit celũ
⁊ terram.noli putare iniuriã facere te montibꝰ
ſanctis:quãdo dixeris:Auxiliũ meũ nõ ĩmon
tibus ſed a dño:qͥ fecit celum ⁊ terraʒ ipi mon

tes hec tibi clamant: Audio in vobis ſacramẽ⸗

tum fieri: vt vnuſquiſq; veſtrũ dicit.Ego ſum
Pauli:ego Apollo:ego Cephe. Ego aũt xpᷣi
Leua oculos in iſtum mõtẽ remeas.Audi eni
q̃d ſeq̃tur.nunqd Paulꝰcruciſixus eſtp nob⸗
Ergo poſtea qᷓ; leuaueris oculos in mõtes: vn
de venit auxiliũ tibi.id c.in auctoꝛẽ ſ gihtura⸗

rũ diuinaꝝ.Attende omnibꝰmedullis ſuis oi⸗

bus oſſibus clamantẽ:domine qͥs ſimilis tibi⸗

vt ſecurus ſine vlla iniuria montiũ dicas:auxi

lium meũ a domino qui fecit celum ⁊ terrã.nõ
ſolum tunc tibi non ſucceſſere montes ſeò tunc

amabunt:tunc magis fauebũt. ſi in iſis ſpem

tuam poſueris cõtriſtabunt᷑. Angelꝰ multa di

uina ⁊ mira oſtendens homini eb homineado

rabat᷑ tanqᷓ; leuantẽ oculos in montẽ.ait ille ſe
reuocans ad dominũ. HNoli inqt facere:illũ ad
oꝛa. Naʒ ego cõſeruus tuus ſum ⁊ fraty tuoꝝ
in oẽm mõteʒ ⁊ in oẽm collẽ:⁊ i oẽm faciẽ terre
lucẽt:ipᷣa amant:ipᷣa diligunt:nolunt moꝛi:vt
abſcõdat᷑ vita ipoꝝ in xpᷣo ſuꝑ oẽm faciẽ terre
dilectionẽ terrenoꝝ. Et qꝛ errates oues ſũt ſu
per omnẽ faciẽ terre:ſed iñ heretici ꝑ totã faci

Epiſtola LXI

em terre alij hic: alij ibi:nuſqᷓ; tamen deſũt imi·

7 .

non nouerũt.alia ſecta in africa:alia hereſisin
oꝛiente: alia ĩ egypto:alia ĩ meſopotamia NHer·
bi gra diuerſis locis ſunt diuerſe: ſᷣ vna mater
ſupbia oẽs genuit ſicut vna mater nr̃a catholi
ca oẽs xpᷣianos fideles toto oꝛbe diffuſos.Nꝭ ‚jö5
ergo mirũ ſi ſuperbia parit diſſentionẽ: chari⸗
tas vnionẽ: iñ ip̃a catholica mater ipᷣe paſtoꝛi
ea vbiq; qrit errates: cõfoꝛtat infirmos: curat
laguidos: alligat 2 fractos: alios ab iſt: alios
ab illis nõ ſe inuicẽ ſcientibꝰ.Sʒ tñ illa oẽs no.

uit:qꝛ cum oĩbꝰ fuſa ẽ. Verbi gratia ẽ in africa

ꝑps Donati: Eunomianinõ ſunt ĩ africa:ᷣK cu,z
parte Donati:ẽ hie catholica:ſũt i oꝛiente Eu
nomiani ꝗꝓbi aſt nõẽ ꝑs Donati. Sʒ ibi eſt ca
tholica.illa ſic eſt tanq; vitis creſcendo vbicd
diſfuſa:illic ſũt tanqᷓ; ſarmẽta inutilia agricole
falce pciſa merito ſterilitatis ſue.vt vitis puta

ret᷑: nõ amputaret᷑. Sarmẽta ergo illa vbi pᷣci

ſa ſunt ibi remãſerũt. Vitis aũt ereſcens in oia
⁊ ſarmẽta ſua nouit:q in illa mãſerunt: ⁊ iuxta⸗
ſeq̃ de illa pᷣciſa ſunt. Inde tñ reuocat errätes
qꝛ ⁊ de ramis fractis dicit apłs. Potens ẽ eni
deus iteꝝ inſerere illos:ſiue dicas oues erran⸗
tes a grege :ſiue dicas ligna pᷣcila de vite. nec

ad reuocãdas oues nec rurſus inſerẽda ligna

minus idoneus eſt deus.qꝛ ille ſummꝰpaſtoꝛ:

ille verus agricola:⁊ in omneʒ faciem terre di⸗

ſperſe ſunt:⁊ non fuit q̊ rereret.ſed in illis pa
ſtoꝛibus non fuit homo qui reòreret. Pꝛopte⸗
rea paſtoꝛes audiſe vbum dñi Niuo ego dicit
dominus deus. Nidete vnde cepit tanq; iuraz
tio eſt dei teſtiſicatio vite. Uiuo ego dicit dũs.

moꝛtui ſunt paſtoꝛes: ſed ſecure ſunt oues. AN

uit dñs. Aluo ego diẽ dominꝰ deus: quia au=t
paſtoꝛes moꝛtui ſunt: querẽtes non q̃ ieſuxpi.
Erunt ergo ⁊ inuenientur paſtoꝛes:non qà ſua
ſunt querentes ſed ihu chꝛiſti. Erunt plane vi·
uenientur plane:nec deerunt nec defuerũt Ri
deamus ergo quid dicat dominus qui ſe dictt
viuere. Atrum dicat ablaturum ſe ouesa pa⸗
ſtoꝛibus malis paſcẽtibꝰ ſeipᷣos nõ oues:⁊ do⸗·
turum ſe eas paſtoꝛibus bonis paſcẽtibꝰ oues
non ſe Aiuo ego dicit dominus deus: niſi po
eo ꝙ facte ſunt oues mee in cõmeſtura omnibꝰ

beſtijs cãpi eo ꝙ non eſſet paſtoꝛ. Rurſus pa-

n paſtoꝛes. Ouibꝰ eni talibꝰ male errantib?

male pᷣeuntibus non eſt paſtoꝛ: aſi pſens ẽ pa
ſtoꝛ: a p̃ſens ſit paſtoꝛ:qꝛ ⁊ cum pᷣſens ſit lux ?⁊
non dqſierunt paſtoꝛes oues meas: ⁊ pauerunt

paſtoꝛes ſeipos. Ouces autẽ meas nõ pauerũt

Pꝛopter iſtud paſtoꝛes audite verbum domi

ni. ec dicit dominus deus. Ecce ego ſupꝑ pa
ſtoꝛes:⁊ inqram oues meas de manibꝰ eoꝛuz:
inqͥret moꝛtem eoꝝ. Dicit enim alio modo per

ſere dicit ⁊ paulo ante ⁊ nũc nõ ait ex eo qnõ .
ſi

Idars

eundem ꝓphetam. Fili hominis ſpeculatoꝛez
dedite domui iſrael audiens ex oꝛe meo ſermo

nes: ⁊ pᷣmonſtrabis eis ex me in eo cuʒ dixero

peccatoꝛi: moꝛte moꝛieris:⁊ nõ fuerit locutus

vt caueat impius a via ſua. Ille facinoꝛoſus iĩ

ſuo facinoꝛe moꝛiet Sanguinẽ autẽ eius ð ma
nu tua requirã. Tu aũt ſi pᷣnunciaueris facino

roſo viam eius: vt auertatur ab ea: ⁊ nõ fuerit
auerſus a via ſua:ille in facinoꝛe ſuo moꝛietur

tu aiaʒ tuã liberabis. Quid eſt fratres videtis

qᷓ; ſit tacere ꝑiculoſũ: moꝛit᷑ ille ⁊ rectemoꝛit᷑
impietate ſua: ⁊ peccato ſuo moꝛit᷑ Megligen⸗
tia eni eius occidit eum. NRã paſtoꝛẽ iueniet vi
uentẽ:qꝛ ait. Niuo ego dicit dñs deus:ſed cuʒ

fuerit negligẽs nõ admonẽte illo qͥ ad h̊ eſt pꝛe

poſitus:⁊ ſpeculatoꝛ vt admoneat: ⁊ illle iuſte
moꝛit᷑: ⁊ iſte iuſte damnatur. Si aũt dixeris in
quit impio:moꝛte moꝛieris:cui ego fuero gla⸗

Diñ cõminatus: ⁊ ille neglexerit vitare iminen

tem gladiũ: ⁊ venerit gladius:⁊ interfecerit eũ

ille in peccato ſuo moꝛief. Tu autẽ animã tuã

liberaſti. ꝓpter hoc ad nos qͥdeʒ ꝑtinet non ta
cere. Ald vos aũt etſi nõ taceamꝰ de ſcripturis
ſanctis vᷣba paſtoꝛis audire. Uideamus ergo
qꝛ ſic ꝓpoſueraʒ vtꝝ auferat oues a paſtoꝛibꝰ
malis.Hec eni dic dñs Ecce ego ſuꝑ paſtoꝛes
⁊ inqram oues meas de manibꝰeoꝝ Et auertã

