ceret qͥs in arimathia remãſiſſe eccłiam xpᷣi.qꝛ
Joſeph ille diues ab arimathia habẽs añ ocu
los regnũ dei nõ angariatꝰ nõ coactꝰ venit ad
crucẽ dñi:de ligno depoſuit:obſecutꝰ eſt fune⸗
ri:in ſepulcro cõdidit. Laudatꝰ eſt ĩ euãgelio.

qꝛvero de arimathia fuit iſte pius tm exhibẽs

obſequiũ coꝛpoꝛi dñi:in arimathia remãſit ec⸗
cleſia. Aut ſi magis vos delectat angariatꝰ. id

c.qͥ cogit᷑ tollere crucẽ. Recte ̊ faciũt imꝑato⸗

res catholici:q̃ vos cogũt ad vnitatem.
Incipit quintus tractatus tertie parus pᷣn-
cipalis de ſtatu et cõtinentia vginali. Et pᷣmo
de vᷣginibus deo dicalils..
Ald virgines deo dicatas hoꝛtatoꝛia:qua il
las per exempla ſanctoꝛũ ad religioſaʒ conuer

ſationem ⁊ obſeruantiã vginitatis inuitat.

Epiſtola LXIII

Ole iccirco fi

ſ lie ⁊ domine mee Homine iðo

mei ihu xpᷣi in monaſterio ma⸗

neentes nihil ſentiant niſi piũ ihm chꝛiſtũ: hinc
paradiſum ſole poſſideant: vbi dulci ⁊ iocũda
quiete ineffabilẽ trinitatẽ intueãt᷑:in ſacris lit⸗
teris choꝛis interſint angelicis: dulcibus eoꝛũ
melodijs miſceant᷑: diuina in eccleſia cõtinebo
myſteria. Infoꝛmet mẽtẽ ſanctoꝛũ patriarcha
rum ac patrum antiquoꝛũ obediẽtia. ꝛophe
tarũ oꝛacula dulci meditatione coꝛ accendant

ad ꝓmiſſa felicia.Apoſtolica documenta fidei

cuncta detegant ſacramenta. Euangelioꝛũ co⸗
dex lemper vt ſpeculũ teneat᷑ in manibꝰar
tyres ſancti cũcta ſeculi huius aduerſa: ⁊ tem⸗-

peſtates huius maris ꝓcelloſi: cum omnibus

diabolicis verſutijs ⁊ infeſtationibꝰdemonuʒ
Doceant cõculcari. Cõfeſſoꝝ pꝛecioſa deuotio
ad diuinoꝛũ cötemplationẽ aſſiduam affectus
aſtringat. Regularẽ vitam inſtruat ſanctoꝛuz

monachoꝛũ mira cõuerſatio Frangere omnẽ
ſexus molliciẽ ⁊ virginitatis ſeruare ꝓpoſituʒ

pᷣcioſiſſima virgo virginuʒ cum ceteris vᷣgini

bus ſacr edoceat ſemper. O felix ſocietas. O

felices vos: ſi talis ac tãti muneris non ſitis in
. grate:feliciſſ. ime nimirũ ſi dignitatẽ veſtrã ipe
cognoſcitis:que oiuʒ regi ⁊ dño regine ſpecio⸗

ſe matrimonio copulate ipᷣm dũmodo velitis

haꝛabere meremini.quẽ angelici ſpũs videre cõ
cupiſcunt:in quo omnia cõſiſtunt:in quo ſola
cuncta ꝑmanẽt:per quem omia fiunt:cui vni⸗
uerſa famulãt᷑:cuius pulchꝛitudinẽ ſol luna
mirant᷑:cuiꝰ tactu odoꝛeq; moꝛtui reuiuiſcunt
O excellentia dignitatis. O ineffabilis gloꝛia
In fragili ſiqᷣdem coꝛpoꝛe deum ⁊ ſponſuʒ ta⸗
leem intueri poteſtis. Hicq̃ſo mens veſtra vige
at.Hoc dies diei eructet verbuz: 2 ſcientiã nox
ingdicet nocti. Angelicis choꝛis ſanctoꝛũ ſocie⸗
tatibꝰ hic ſtudeatis intereſſe:vt poſtmoduʒ in
coꝛpoꝛis exitu vobis gaudẽtes ⁊ leti tanqᷓ; no⸗
ti occurrant.ſi ſic feceritis nihil vobis dulciꝰ:
nnthil iocũdius:qᷓ; his intereſſe ↄuiuis:his pa
bulis ſatiari:quibus ſemel deguſtatis terrena
omnia amara cernunt᷑. Nera tunc clauſura ce

nobij cuius tedat mẽtes vagabũdas ⁊ deuias
nobis pꝛo ſũma reputabitur gloꝛia: ⁊ reputa⸗

bitis exire monaſterij limites eſſe neceſſe potiꝰ
moꝛi.E xperto itaq; ſeni conſulenti credite filie
ſi ſemel guſtatis qᷓ; dulcis eſt dominꝰ:ad queʒ

accedentes lapidem viuũ ab hominibus qdeʒ

repꝛobatum: a deo autem electum poteritis
Ab eo illud audire. Menite oſtendam vobis
omne bonuʒ: ⁊ tunc oſtendet talia qualia non
miſi aſſuete mentes noꝛunt.S cio quid loquor

chhariſſimi mei. Nam vt inſipientiã loquarego
homunculus ſic abiectus: ſic vilis: ĩ domo do
mini adhuc viuens in coꝛpoꝛe angeloꝛuʒ ſepe

choꝛis interfui:de coꝛpoꝛis per hebdomadas

ſuſtentationibꝰ ⁊ nutrimentis nihil ſentiẽs di

uine viſiouis intuitu. NPoſt multoꝝ dierũ ſpa

cia pᷣſcius futuroꝝ coꝛpoꝛi reditus flebam:qͥd

ibi manens felicitatis habebaʒ:quid inenarra
bilis delectationis ſentiebam: teſtis eſt ipᷣa tri
nitas quaʒ cernebã neſcis quo intuitu.eſtes
ſunt ⁊ ipſi beati ſpũs qͥ aderant Teſtis ⁊ ↄſciẽ

tia mea q tãtis bonis fruebar:que quot ⁊ quoa⸗
lia ſũt neſcit ꝓferre mollicies coꝛpoꝛis mei.

Pꝛologus in regula viuẽdi ſanctimonialiũ

quaʒ beatus Hieronymus ad Euſtochiũ æ ce

teras vgines iam ſenex ſcripſit: ⁊ diſtinxit ca⸗

pitulis feliciter incibit. Epla LXV

Epeſcẽs in mem⸗

beꝛis pꝛocliuũ coꝛpus ad terraʒ ex qua
exijt:iamq; rugoſa frõte ſenem. ⁊ nature pene

poꝛtentum: veſter pᷣdilectarum in domino fili
grum: ⁊ dominarũ chꝛiſti vᷣgines ſacratiſſime
Euſtochium ⁊ relique ad agni nouas nuptias
ſub obediẽtie:pudicitie: paupertatis: ⁊ religi⸗
onis in domo domini adunate ꝓpoſito:nimiũ

ſollicitat pic deuotionis ⁊ charitatis affectus:

vt tremulenta manus ſue parumper vetuſtaii

oblita: deo viuendi non mũdo: ſpirituinõ car

ni. ⁊ quod arduũ eſt:nõ ſibijpᷣi noꝛmaʒ ⁊ regu
lam:⁊ chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛũ vita collectam: ⁊ ſã

ctoꝛum etiam patrum anachoꝛitarũ:quos per
ſeptem annos heremoꝛũ antra circũiens:nõ ſi
ne admiratione ⁊ infoꝛmatione reperi obſᷣua⸗

tionis ⁊ imitationis digno cõmẽdandã pꝛeco⸗
nio ĩ pᷣſenti libello edoceat officio calami para
tas mentes ad bonũ:veluti lingua iam duduʒ
ſolebat voce non moꝛtua.O felix affectio:o de
ſigderium in domino cõmendandũ: vt que deſi

ciente per ſeniũ ⁊ cõmuneʒ etatis finem lingua

doctoꝛis ð caſu timetis:qui pꝛomptus eſt.pꝛe

ſumptuoſe ⁊ non timide ambulãtibꝰin via dei

in qua tot latent aduerſa: quot momenta ſunt

tempoꝛũ:expoſcit veſtra pietas:vt depicta ſi⸗

bi pericula ⁊ fomenta remedij accipiens ꝓcli⸗

uus ſemper ad malũ in pꝛimoꝛdio iuuentutis

rationalis ⁊ animalis animus: accernens gra

diatur ꝑ tuta. O pꝛudens conſiliuʒ:vt ꝓ voce
ſcripturam.⁊ ꝓ faciliter tranſeũti diu manſu⸗

rum cõmutet.O iuſta ⁊ ſancta exhoꝛtatio:⁊ ꝑ
digna auditionis beneficio. Sed pᷣdilecte ſilie.
1J ſi iuſtũ ⁊ ſanctũ eſt:qð petis a patre:patr ta

men negat etas.ꝓhibet inſufficiẽtia:lʒ ingerat
charitas. Stupẽt oculi palpitãtes in tenebꝛis
hoꝛret nature phꝛeneſi inconſtans manꝰ per⸗
agere iuuenilia. oꝛtat᷑ tamẽ ſemꝑ charitatis

Coct

hornepare
—
rededonnini,

dimenial
ias ſuccedih

urtüws hil
charitos:ipt
norrek pho
coriaintäta
leontioesfll
Obanti; ven
hioſpopoe
aaptürc⸗
hendiſanctim
gnus ad Luſteh
ſnlcripſi,pu
Eche

d BDeu
Beel
gchniniſtrand
Becömunitat
Deſunoniavi
Decdedietiae
Deregerine:
Deodedienn
Deconns
liaccuſarti
Bemiriſie⸗
Be vanitat
De omptit

Beloꝛoxo⸗

Beoffgop.
Depiculo
Deoꝛdinein
Deiuriſicti
Deordineßun
lerumn aſoꝛo⸗
Deßpoſto
ronbusat
Demdinefui
cllterinloge
eßenchs 1ne
eſtenrisdie
Uandis,
eſefenatiöe
eNntomar
echſeguisſe
ſcleſanaſoro
cdllcecjeot
cuuſurado
epoſar vef
heficuloan⸗
cſſeratiö⸗
eabiecnöee
eauſteritate
ematutino⸗

—
—
—
S
—
—
EEᷓ
—
=

glonnuin Te

= ☛ JT—

rennge
algiet
müfnoafnniti
i ltohine
ncradkmni
B I

Gunmon

PrsNimneten
ſenen umer
Ctarumndertnt
tipginesſaniſe
Bagnitonsnmin
paupenuistne
Vnne ppoſtnuni
1cherianstir
Eeparunpernutt
nücdo: ſprtunie

ſbiinomt; il

fünaleumnti
uchorntri gwoen
mrscrtüetsthil
aonenpenebfun
vcmiSmaipr⸗

–

1ofochmi e

tlingrin d
Ormmraidde
Nendi iged
gchnsfnenlugt
nipnnpliͤcer
nbulätnw

4

2*%

Be auſteritate exqͥrẽda in ſtatu.

Tractatus V Epiſtola

ardoꝛ:ne parcat᷑ laboꝛi:vn de tãtus colligitur

fructus:quẽ non putarem in vobis q̃ ſcriptu⸗

re de domini volũtate melius eſtis edocte: vt

blaãdimẽti aliquid fatear: licʒ veritatis: niſi ad

alias ſuccedẽtes ꝑ tẽpoꝛa infoꝛmandũ trahere

tur: tãtus hic laboꝛ. Vincat igit᷑ duellum hoc

charitas:q̃ ipᷣm inuincibilẽ vicit: vt imoꝛtalis
moꝛeret᷑ ꝓ nobis.Verũ fruſtra hec ſperat᷑ vi⸗
ctoꝛia in tãta impoſſibilitate nature:niſi deuo

te oꝛationes filiaꝝ adſint:qͥbꝰ deus paruit itm
ab antiqͥ: vt etiã eũ peniteret eoꝝ:q̃ pᷣmitus mi

nãdo ſpopõderat:qᷓ;uis penitere nõ poſſit.
Incipiũt capitula in regulã ſiue noꝛma; vi⸗
uendi ſanctimonialiũ: quam beatus Hierony
mus ad Euſtochiũ ⁊ ceteras virgines iã ſenex
inſcripſit: ꝓut ꝓlogus indiat.
Echaritate ⁊ vnitate vuãda Ca¶p̃.j.
d Be nõ habẽdo aliqͥd ꝓpꝛiũ Ca. ij.
BZBe eligendo ſoꝛoꝛes ad accipiendũ et
adminiſtrandũ bona monaſteriꝗ. Ca.iij
De cõmunitate ⁊ humilitate vuãda Ca.iiij.
De ſimonia vitãda i recipiẽdo ſoꝛoꝛes Ca.v.
Be obediẽtia exhibẽda platis. Ca. vj
Be regimine abbatiſſe. LCLCCa. vij.
De obedientia ⁊ ſubiectione erga abbatiſſaʒ.

De contritione faciẽda ⁊ genera-⸗ Ca. viij.
li accuſatione ſui ĩ feria ſexta. Ca. ix.
Be mirifica vita ſanctoꝝ patrü. Ca. x.
De vanitate ſciẽtie mundialis. Ca. xj.

De ꝓmptitudie iplẽdi mãdata ipoſita. Ca.xij
De loꝛoꝝ oꝑibꝰin cenobio faciẽdis. Ca.xiij.
Be officio ptãte ⁊ regimie abbatiſſe. Ca.xiiij.
De ꝑiculo ⁊ pᷣeminctia dignitatis. Ca.xv.
De oꝛdine in oꝑibꝰabbatiſſe. Ca. xvj.
De iuriſdictiõe ep̃i in ſoꝛoꝛes. Ca. xvij.
Be oꝛdine pᷣuando inter epᷣm ⁊ pᷣpoſitũ pᷣſby⸗
terum ⁊ ſoꝛoꝛes. Ca. x viij.
De pᷣpoſito pᷣſbytero poſt epᷣm ꝑ epᷣm eundeʒ
ſoꝛoꝛibus adhibendo. Ca.xix
Be oꝛdine ᷣuãdo ꝑ ſoꝛoꝛes erga mares ⁊ ſpe⸗
cialiter in loquendo. Ca xx.
De ficticijs ⁊ nocuis ᷣmonibꝰvitãdis.Ca.xxj
Be ſilentijs diebus ac noctibus debitis obſer

pBand́is. Ca. xxij.
Be refrenatiõe lingue ĩ loquẽdo. Ca. xxiij.
Be ↄſoꝛtio mariũ fugiẽdo. Ca. xxiiij.

Be obſequijs ſeruitricum querentiũ victus ⁊
neceſſaria ſoꝛoꝛibus. Ca. xxv.

De dulcedie ↄtẽplatiõis erga diuia. Ca xxvj

Beclauſura domus. Ca. xx vij.
Be hcioſaꝝ veſtiũ deteſtatiö»e. Ca.xx viij
De periculo ambitõis veſtium. CLa.xxix.
Be ↄſideratiõe extremi iudichd. Ca·xxx.

Be abiectiõe exqͥrenda i veſtibus Ca. xxxj.
P Ca. xxxij.
De matutino ⁊ modo dicendi diuinum offici⸗

Fo. CXXIII

Be oꝛdie hoꝛaꝝ pᷣme t᷑tie ſexte none.ca.xxxiiij

De cibis ⁊ oꝛdine comedendi. Ca. xxxv.
De ſobꝛietate ⁊ ieiunio. Ca. xxx vj.
Be lectionibꝰ legẽdis ad mẽſã. Ca.xxxvij.

De opationibꝰ ſoꝛoꝝ poſt pꝛãdiũ.Ca.xxxviij
De hoꝛis veſpertinis ⁊ cõpletoꝛio.Ca.xxxix.
De charitate ſeruanda erga infirmas ſoꝛoꝛes.
Be auctoꝛitate epᷣi ⁊ pᷣpoſiti circa ob⸗ Ca.xl.
ſeruationes huius regule ſeu oꝛdis. Ca. xlj.
Finis capituloluunm.
Be charitate ⁊ vnitate ßuanda. Cap̃. I.
Vis autẽ in monaſterio conſtitu
tus ſoꝛoꝛibus: pꝛimus ſit arripiẽ
4 dus modus deo viuendi ⁊ regu⸗
la:ipᷣe ſolus xpᷣs huius ꝓpoſiti ĩ⸗
ſ ceptoꝛ ⁊ doctoꝛ:in vnius reſpon
ſione inſtruit vniuerſos.Si vis inqͥt idem ma
giſter hec petenti ad vitam ingredi:ᷣua mãda
ta.ꝙ ſi foꝛte qratur que ſint:ilico ſic ꝑcuncian
ti:expoſuit. Diliges dñũm deum tuum ex toto
coꝛde:mente:⁊ viribus tuis:et plus qᷓ; teipᷣm:
⁊ ꝓximuʒ tuũ ſicut teipᷣm In his duobꝰ pꝛece
ptis pendet quicqͥd eſt legis:quicqͥid etiaʒ pꝛo
phete ⁊ ſancti viri pſcrutati ſunt. Et attendite
ſollicite q̃ſo chariſſime.que ingredi non ſolum
totis affectibus cupitis ad vitam:que vere vi⸗
ta eſt.nam viuentibꝰ in mundo vita non eſt: ſʒ

moꝛs. Sed iã dei auxilio eſtis iter ingreſſe: qYA

ſine pᷣceptis charitatis nõ ingredit᷑ quiſqᷓ; ad
deo viuendũ. Pꝛopter hoc eni apoſtolꝰ Pau
lus non gloꝛiatur in linguis angeloꝛũ ⁊ homi⸗
num:nõ in cognitione myſterioꝝ dei:non ĩ ſpi
ritu ꝓphetie:non in aſperitatibꝰ carnis:nõ eti
am in elemoſynaꝝ operibꝰ: qᷓ;qᷓ; ad oia pietas
valeat:dũmodo charitas deſit.Hec itaq; ſolũ
reddit hoĩem deo viuentẽ:hec religioſos: hec
monachos facit:ſine hac monaſteria ſunt tar⸗
tara:habitatoꝛes ſunt demones.cuʒ hac vero
ſunt paradiſus in terris:et in eis degẽtes ſunt
angeli. IJdeoq; mihi dilecte filie: lʒ longa vos
macerent ieiunia:abiecta ⁊ nigra veſtis defoꝛ⸗
met.Lõga officioꝛũ ⁊ operũ texat᷑ ſeries:ſi in⸗

tus deſit charitas:ad infimuʒ nõdũ religionis

gradum pꝑpuentũ eſt Pꝛopterea chariſſime hic
incipiẽdũ eſt iter:ad apoſtolice pfectionis api⸗
cem:ſi vere relatiua eſt charitas:⁊ ad vnuʒ nj
põt ꝓpꝛie dilectio fraterna dici: iccirco ẽ neceſ
ſe ꝙ plures ſint:qui ſe mutuo ex charitate dili
gãt.vt dicat᷑ iuxta ꝓphetam:bonuʒ ⁊ iocũdũ
eſt habitare frates in vnuʒ. Qð ſatis appꝛobat
ſapientia dicens:frater qͥ ſimul iuuat᷑ a fratre:
quaſi ciuitas firma.Et iteruʒ:ſi fuerint duo ſi⸗
mul:fouebunt ſe muto: ſed ſi vnus gradiat᷑ et
cadat:ve ſoli:quoniã ſubleuantem non habet
NPꝛopterea ſolitarioꝝ vita quã ſatis expertus
△

ſum: periculoſiſſima eſt: et ardua.et ſibona q;ᷓ

pluries ⁊ deo eſt vicina.non tamẽ eque ſecura
vt ſimul habitantiuʒ in vinculo dilectionis:⁊

charitatis affectu. Qui ſibi inuicẽ ꝑ tẽptamen
ta deficientibꝰauxiliãt᷑:ſibi inuicẽ adminiſtrãat
pietatis ⁊ charitatis obſequia Sed certe ſi fra
tres aut ſoꝛoꝛes ſimul in vnũ non habitẽt:non

iam bonum:ſed malũ eſt.Omne etiam ᷣm phi

loſophos intantũ habet bonitatis ꝛinquãtum
vnitatis attinẽs ſue nature.Qð ſi ſingulũ vnũ
in tota mundi machina ꝑ ſe creatũ eſt bonum:

non tamẽ eſt optimũ:niſi ceteris nexum. Pꝛo⸗

pterea in exordio mundi vidit deus:q; cuncta
que fecerat erant valde bona. Iccirco chariſſi

me in apoſtolica vita vobis ð ſeculo adunatis
per coꝛpoꝛa:ſit coꝛ vnuʒ ⁊ anima vna in domi
no:velut de apoſtolis:⁊ de ipᷣis apoſtolicis vi

ris in actibus eoꝛũ legi᷑. Multitudinis enim

credentiũ erat coꝛ vnum ⁊ anima vna in domi

no. Nulla vita ꝓ certo eſt deterioꝛ:qᷓ; ſimul de
gere coꝛpoꝛe:⁊ non mẽte. Et vere infelices ſũt
quibus non eſt vna ſed diuerſa voluntas. Sit
itaq; vobis ſemꝑ vnus affectus: vna volũtas
yna fraternitas:una ꝓpoꝛtio moꝛũ:vna iocũ⸗
ditaſ: vna triſticia ne alteri qð placet: diſplice

at alteri.quo gaudet altera:triſtet et altera.et

ſic habere poteritis religionis ꝓpoſitũ:ſivna⸗
nimes i domo dei habitetis. Hec vere vita dei
nõ diaboli. vere monaſteriũ:non infernꝰ: vere

vita religioſa:nõ diabolica.

De nõ habẽdo aliqͥd ppꝛiũ. Capᷣ.l.
Mte mentis veſtre oculos ſemꝑp euen-
a gelicum illud appareat:ſtolidiſſimi vi⸗
ri illius exemplum: qui ediſicium ſuuʒ
qð ſũmoꝑe fecerat:ingruentibꝰ fluminibꝰ: flãÜ.

tibus ventis:a imbꝛibus inundantibus pluui

arum totum amiſit in caſura:quoniã edificatũ
erat in ſabulo.nec mirũ chariſſime.firmuʒ eni

qð aut ſtabile in mobili diu manere nõ poteſt.
Edificat fatuus ille in ſabulo:q in vita apoſto

lica religionis ꝓpoſito appetit tẽpoꝛales diui
tias. Hic attendite filie diligẽter. hic periculuz
omne ẽ:hic interitus:hic moꝛs eterna. Qui iã

renũciauerũt omnibus que poſſident: qui reli
ctis omnibus que habebãt ĩ ſeculo: ad chꝛiſtũ
imitandũ pauꝑculum:qͥ vbi caput reclinet nõ
habet. Cõcurrẽtes ex voto:ſub iuramenti pol

licitatione ꝓmiſerunt:nihil tẽpoꝛale:nihil ter⸗

renũ pᷣter xpᷣm ſolum:non ſolum poſſidere ſed
nec etiam appetere que iam dimiſerunt: tenere
vel qrere debẽt. Hinc xpᷣs apoſtolis nõ poꝛta⸗

re ſacculũ:neq; peram:neq; es zonis imãdat.

vt ex hoc intelligant eoꝝ vite ſectatoꝛes: ꝙ ni⸗
hil ꝓpꝛium i monaſterio licet habere. certe nõ
tunicam miſi que ex neceſſitate poꝛtat᷑.non cali

gam:nec aliud minimũ quodq;. Nerũ etſi x-pᷣs

apoſtoli aliq̃ que ſibi dabank: ppter neceſſi⸗

tatem tenebant:nulli ſinguloꝝ licebat aliqd ex

his cõtingere tanq; ſuum Sed peſſimus ille p
ditoꝛ atq; latro:ferens loculos omia poꝛtabat
in eis veluti totius cõgregationis cõmunia:et

miniſter cõmunis ſinguloꝛũ neceſſitatibꝰ ꝓui⸗
debat Ex h̊ edocti apoſtoli et fideles poſt chꝛi
ſtiaſcenſionẽ nihil oino ſuũ eſſe dicebãt:ſᷣ erãt
illis omnia cõmunia:⁊ ſingulis diuidebant᷑ ꝓ

ut vnicuiq; opus erat.Sic ⁊ vos chariſſimefi
lie:etſi liceat habere aliquid tẽpoꝛale ad victũ

⁊ tegumentũ: que duo plene ſufficiũt xpᷣiano:

nihil hoꝛũ alicuius ſit veſtrũ ſz cömune: quod
cunq; etiã minimis puellulis buſq; diſtribu⸗

gtur: vt dece.
Be eligẽdo ſoꝛoꝛes ad recipiendũ ⁊ admini
ſtrandum bona monaſterij. CLCaß. IIl.
Ta q obteſtoꝛ vos omnes ⁊ ſingulas
i coꝛam deo:⁊ xpᷣo ieſu:qͥ iudicaturꝰ eſt

omnes:vt aurum ⁊ argentuʒ atq; cito
trãſiẽs pecunia:nulla coꝛ veſtrũ rõne ſeducat
vt nitat᷑ aliqua veſtrũ cũ Anania ⁊ Saphyra
mẽtiri ſpũſancto quẽ nihil latet: retinẽdo aꝰ
ſe aliq̃d quãtũcũq; minimũ tẽpoꝛale: vltra ea
que ex neceſfitate poꝛtant᷑.nec tamen hoc:niſi

de licẽtia abbatiſſe.Semꝑ eoꝝ moꝛtis iudiciũ

terribile vos terreat. Naʒ legit᷑ ꝙ ex eoꝝ moꝛ⸗
te factus eſt timoꝛ magnus in vniuerſa eccłia:
⁊om̃es qͥ audierunt:timuerũt.Nudus ihᷣs nu
das q̃rit amicas ⁊ ſponſas. Qð ſi ipᷣm ſequi tẽ
poꝛale aliqͥd apetens ſeu deſiderans foꝛte vo-
lueris: onerata grauedine nudũ ſequi non po⸗

teris.hinc beati pauꝑes dicunt᷑ ſpiritu:vtex

hoc ſciat᷑:ꝙ non ſufficit cũcta tẽpoꝛalia in mũ⸗

do relinquẽdo ad monaſteri paupꝑtatẽ accede

re:ſi mens miſera appetit:q̃ reliqᷣt. agis eni

cõtẽplant᷑ oculi domini affectũ:qᷓ; cenſũ. Me
lius eſt eni in ſeculo cum ceteris diuitibꝰ diui⸗

tijs inſiſtere:qᷓ; in monaſterio pauꝑ ipas ape⸗

tere. MPꝛopt᷑ qdð volo hoꝛtoꝛ ⁊ moneo vos cha
riſſime:vt hec ꝑpetuo in veſtro monaſterio ob
ſeruatio maneat:qꝙ nulla ſcilicet oino tangere:
aut aliqualiter retinere audeat ꝑ hoꝛam cẽſũ:
aut obulũ:aut aliqͥd quãtũcũq; minimuʒ:qᷓ;qᷓ;

a matre aut ſoꝛoꝛe mittat᷑. Eligant᷑ autẽ iuxta
apoſtolox ritum cõmuni voto abbatiſſe ⁊ cete
teraꝝ ſingulis annis: aut ſi decẽs videbituret
vytile:cõfirment᷑ due aut plures ex ſoꝛoꝛibꝰ bo
ni teſtimonij plene ſpũſancto: ⁊ ſapientia: qbꝰ
iniũgatur hoc opus:vt quoſcunq; ꝓuentꝰtam
domus:qᷓ; ſingularũ ſoꝛoꝛũ recipiant:⁊ ex his

ſoꝛoꝛibus neceſſaria fideliter adminiſtrẽt. Ca⸗

ueant quoq; ne aut ex parcitate murmur: aut

ex abundãtia tumoꝛ in ſoꝛoꝛibus habeat locuʒ
ſed iuxta apoſtoloꝛũ vitam plus cuiqᷓ; aut mi⸗
nus tribuat᷑:iuxta qð exigit neceſſitas:nõ vo⸗

Crocd

tas: vno
niſchl
eik o deil
piettisffili
busautheb
lam dehist
diunk inca⸗
ſoꝛolumſi
ſaltenſonel
iſtutſulpect
di gun
ecitat
age
(ven
nerg
palitureſſe
pheite pera
latrepenh
er iis moſt
belur intrin
gdeſtdedti
caluntexen
ſoeaſoläbe
Wacgedw
Wochwdar
egaindcir

(doſitas:n

alteraman
les exiſtan
to pfeſſen
fliemilitie
aploꝛũ coſ⸗a
Bartholo⸗
piſcatoꝛito
lus. Dignit
1arnisau
goo. Inſean
lltumöen
naſtenoyere
donnnoſoln
loüßcptio
ſunpte e
(ſchoficn
inpoſtag
datoend

bus hobie

len Qli⸗
diantarp
pisinytn
busdefin
1oipote
ur. Bos⸗
ſiat ſuen
tde. Geri
liene pile⸗
guocema

eeng
erii

—
—
=
E
—

=
S=

ioniskinnn
eceſſtuc⸗
Aſchckznt,
eſe dichi
ulisdinidh
1 scherſin
Aräpeneze
eſißüf
niſcntrgg

=
☛
—
—

4
4
⁶

—=
S.

1

—
=e

*
=. =

SE
—
=

lscbuigdne

Prhienitahrt
i. Lön.
onneseſtgi
leſu: iudiane⸗
targenmado
veſtrüſceſcue

S

4
Ihetet:iihi
üͦ tepore me
,nectamanboenc
eop motisnli
zlegit gerenn
usin Muenſatt
nerit. Eudusben
. Cöſönini
deſcansfoen⸗
enudi ſegrinone
dianiſonnen

catiporlinncah.

mioupttintt

7

jice ee.

ſiqni M

msduiſtNl⸗
iopeng isee

or tnoneo o
Nchononaſntoc
lclicgononnget
derohonnd,
laccznining
Elgantanitn
votoebbalſenn
ſdetis ſkin
luresetlntk ,
co:rlvint
oſcunqzpe
ireapitli,l

nuiniini

Tractatus V

luntas:vt non iam altera ſit egens: altera abũ

dans:ſed vnaqueq; ex ꝓuiſione cõdecenti mo
ueat᷑ ad dei laudẽ. Mꝛouideãt inſuꝑ ſic:qᷣbꝰ Hᷣ
pietatis iniunctus eſt laboꝛ: vt ſingulis menſi⸗
bus aut hebdomadis ſiue diebus parate ſint:

tam de his que pueniunt: qᷓ de his que expe⸗
diunt᷑ in capitulo coꝛam abbatiſſa ⁊ conuenru
ſoꝛoꝛum ſigillatim reddere rationẽ. Quod fiat

ſaltem ſemel in mẽſe:ne ⁊ ipᷣe apud ſoꝛoꝛes fur
ti ſint ſuſpecte:⁊ eis ex negligẽtia male exequẽ
di materia detur. MM
Becõitate ⁊ hũanitate ßuanda. Ca. M

Itc ſic dei ſpõſe ſpõſum ihm aſtringite
ſ mentibus mundis a terrenoꝝ cõtagio
ne:quoniã ſecum in habitatione nihi

patitur eſſe terrenuʒ. Sic ſic apoſtolice femine

ꝓicite peras et ſacculos: vt neq; marſupia ex

latere pendeãt:neq; opus ſit clauibus: vt iam
ex ip̃is mõſtret᷑ exterioꝛũ indicijs : nihil ha⸗
betur intrinſecũ pᷣter ihm: ꝙ nihil eſt clauſuʒ:

qð eſt deditũ vſibus omniũ. Aeſtimẽta dupli

cia ſunt ex euangelio phibita vobis: vt diſca⸗
tis ea ſolũ habere:que nature tm̃ ſubueniãt:et
non que nutriãt tineas. Siqua vero ſuꝑſunt:
vno claudant᷑ in loco:vt ex his quecũ q; ſoꝛoꝛ
eget indui poſſit. Nulla vnqᷓ; in veſtibus pꝛe⸗
cioſitas:nulla melioꝛitas alteram dominam:

alteram ancillã oſtentet:ſed in omnibus ehqua⸗
les exiſtant:que vni ſponſo nupte cõmuni vo⸗
to ꝓfeſſe ſunt. Non querat obſecro filia regis
filie militis peminere pompis terrenis in xbꝰi ?

apłoꝛũ cõſoꝛtio. Non eni Petro vili piſcatoꝛi
Bartholomeus nobilis anteponit᷑ a xpᷣo:imo
piſcatoꝛi totiꝰmũdi monarchie tradit pᷣncipa⸗
tus. Dignitatibꝰ carnis ſpiritalis vita nõ eget
2 carnis auras chꝛiſtus in ſuo non querit cõiu

gio. In ſeculo nubant paribus filie reguʒ: filie
militum pᷣeminẽtias qrant ⁊ honoꝛes. Inmo⸗
naſterio vero oblite populi ſui ⁊ domus ſue:in

domino ſolum głiaʒ q̃rant: ⁊ exultent: ð ma
ioꝛi pᷣcipitio montis ſunt ad vitam apoſtolicã
ſumpte. Pꝛopter qðᷣ admoneo vos filie: yt q̃⸗
cũq; officia vobis domus a matre monaſterij
impoſita:libẽti animo expleatis. Hilarẽ enim
datoꝛem diligit deus. nec verecundent᷑ in vili

bus nobiles:nec illa recuſent. ſed audiãt ſapiẽ
tem. Quãto maioꝛ es:humilia te in oibus.Au

ℳ .

diant ⁊ xpᷣm:quid apoſtolis de huiuſmodi põ

pis in vltima cena humana mente diſceptanti
bus definiuerit. Reges gẽtiũ dominant᷑ eox:
⁊ qui poteſtatẽ habent ſuꝑ eos:benefici voca⸗
tur. Vos autẽ non ſic: ſed qui maioꝛ eſt in vob

fiat ſicut minoꝛ. Et qͥ pceſſoꝛ eſt: ſicut miniſtra

toꝛ. Verũ ne doctoꝛis doctrina ex ↄtraria oꝑa

tiene vileſcat: ſtatim ſubinfert ex ſimilitudine
quadam cum interrogatiõe cõcludens Mam

militate retribuãt: que pꝛius in mundo viue

Fo. CXXIIII

Epiſtola LXV

quis maioꝛ:qͥ recũbit: an qͥ miniſtrat: Mõneqͥ

recũbit: Ego aũt in medio veſtrũ ſũ: ſicut qui
miniſtrat. Erubeſcat ſiqͥdeʒ ſtercus viliſſimũ:
⁊ vapoꝛ ad modicũ parẽs humana mens ſe ex

tollere: domus officia abnuẽs a ceteris ſoꝛo⸗ .
rib“ ſibi velle Puiri. Naʒ xpᷣs cuiꝰ generation?ẽ-

q́̃s enarrare non põt:nõ venit miniſtrari:ß mi

niſtrare. In vltima cena diſcipuloꝝ abluẽs pe

des: B ſuis reliquit humilitatis exemplum.
De ſimonia vitãda ĩ recipiẽdo ſoꝛoꝛes. Ca.V
Eteſtabilẽ hereſim ſimonie quã cõmu
d ni pꝛauitate diaboli moniales aſſuete
cõmittũt:etiã in auditu hoꝛreat veſtra

ſocietas. Sieʒi pena: et Simonis vos terreat
pꝛauitas. Vox Petri xp̃i vicarij ad Simonẽ

nunqᷓ; de veſtris exeat auribꝰ. Pecunia tua te

cum ſit in ꝑditione. Exiſtimas eni donum dei

haberi pecunia.Donuʒ dei eſt ſpũſſanctꝰ.Cõ⸗
munis mercatoꝛũ habet vſus: vt venditio cõ⸗
mutetur in melius Aſſerit quippe ſimoniacus
pecuniã eſſe pᷣſtantioꝛẽ dono dei.cũ ideʒ i ipᷣaʒ
cõmutat. Ad vos venientes ſoꝛoꝛes ſãctas ad
xp̃i ſuſcipite nuptias gratis. ꝛzeponatur ſan
ctitas pecunie. Exquirat᷑ bonitas vite:non ge

neroſitas carnis: nõ vtilitas mũdi. Nilła oinno

pactio: nulla opinio que mẽtis puritatẽ ꝑtu⸗

bet pᷣueniat Heatũ ſapientia clamat:qͥ excutit
manũ ab omni munere.⁊ qͥ poſt aurũ nõ abijt.

nec ſperat in pecunia:que ſubuertit iudicium.

Siqua ſoꝛoꝝ inopiã ex ſua abundãtia ſuplere

deſiderat iuxta apoſtolicũ ritũ:oĩa habet ĩ ſe
culo añ ſoꝛoꝝ pedes ponat.⁊ cunctis q habeat
in ſeculo renũcians intratura: fiat ſicut vna ex
minimis.⁊ ſublato dño cũ affectu: oĩa qᷓ poꝛtã
tur electis miniſtratricibꝰ domꝰ pᷣbeant᷑: vt ex
his tribuãt ꝓut vnicuiq; opusẽ. Nec murmu
ret qͥdem q̃ ſua monaſterio tradidit:ſi ſibinon
maioꝛi ſũptu adminiſtret᷑ qᷓ; ceteris ex pauuꝑpg

tate venerũt.nec extollat᷑: ⁊ ceruice erecta mo⸗

re femineo impꝛoperet ceteris: ſe tm̃ ex ſuis fa

cultatibus attuliſſe. plus eni attulit ſoꝛoꝛ pau⸗

percula: ſi ingrediens affectuʒ habẽdi dimiſit:

qm6ßÜͦ que multum afferens domo ſuꝑbiam tulit.

Gloꝛiet᷑ autẽ potius qm diuitie que ſolite ſũt
poſſeſſoꝛes pᷣcipitare in moꝛtẽ: nõ pᷣualuerunt
aduerſus eã: ⁊ qᷓ cõmuni vſu ſunt male:ex ſub
uentione ſoꝛoꝝ libi facte ſũt bone.Alioqn me⸗

lius fuiſſet ſibi cũ parua pena cux ſuis diuitiis
in mundo pmanẽdo dãnari: qᷓ; ias relinquẽ⸗

do in monaſterio exoꝛta ſuꝑbia ad infernũ cũ
maioꝛi pena deduci. humilientur etia pauꝑes
que ex pauꝑtate nihil ſubuentioni domus po⸗

tuerunt cõtribuere:ſicut ⁊ ille.⁊ gr̃as deo ĩ hu

re non poterãt ex alienis laboꝛibus habent: q
ſibi ſufficiunt: ſicut diuntes. Mirũ aaem de

=G

Idars

infelici cõditione pluriũ hominũ Sunt eni nõ
nulli viles ⁊ abiecti in ſeculo:qui quotidianis
laboꝛibus ſe vltra vires affligentes ꝓ victu ca

ptando viliſſimo: ⁊ vix raris fabis ⁊ rapis cũ
rudi ⁊ hoꝛdeaceo pane ſaturant᷑. Cuʒ vero ad
unt: ſue egeſtatis obliti:lautioꝛa q̃ruut qᷓ mili⸗
tes:qui ſunt aſſueti magnificis. Hec igit omia
in xpᷣi ⁊ apoſtolica vita locuʒ non habeãt.om-

nes ex miniſterio ſint cõtẽpte: nec murmurati⸗

one pereat: ſi abundãter ſibi tribuant admini⸗
ſtrantes. Recipiens ſiqͥdem nature neceſſaria
neceſſitatũ limites non excedat Si vero modi

cum: diſcat cum apoſtolo ſeruire domino in fa
me ⁊ ſiti.⁊ in egeſtate nuditatis et frigoꝛis :ita

gans ſemetibbn.
Be obedientia exhibẽda p̃ᷣlatis Cap̃. VI
Olo auteʒ vos moꝛtuas ſeculo: vitis
Vy ⁊ cõcupiſcẽtijs carnem cruciſigere cuʒ
xvyo:⁊a que iam ceperunt ꝓpꝛio ſeſe vo
to caſtrare ſub ꝑpetue vᷣginitatis et caſtitatis

vt accepta cruce gradiatur poſt chꝛiſtũ abne⸗

ꝓpoſito:in monaſterio velut i duricia lapidis
foꝛe cum chꝛiſto ſepultas: atq; iuxta decretuz
ſũmi poſt xpᷣm pontiſicis Metri:qui ligãdi ſol
uendiq; tenet bncipatum a domino: reſuſcitã⸗
darũ in gloꝛia cum xpᷣo ſic deuotione firmetur
veſtrũ ꝓpoſituʒ:vt ſides ⁊ ſpes ſit tota in deo

aſtigent animas in obedientia charitatis et

fraternitatis amoꝛe ſimplici: et coꝛde inuicem

ſe diligentes attentius. Nihil vt puto ſtultius
eſt: nihil intolerabilius: qᷓ; peregrinos ⁊ adue
nas pcipere ciuibus.⁊ iĩ loco non ſolito ſe oſtẽ⸗

dere directoꝛem itineris: ⁊ de ſemitis: ⁊ 8 ſ. ecu
ritate itineris: ð bꝛeuitate tramitis iuxta volũ

tatis libitum velle docere. Möſtrarer quippe
poꝛtẽtum nauigatoꝛibus: ⁊ ꝓ certo nunq; ve⸗
nuet᷑ ad poꝛtum:ſi cuius voluntati pateret de
eſſet nauigij:quicunq; remigatoꝛ oꝛdinaret ad

votuim. Non ciuitas:non regnũ: non minima

domũücula diu maneret in rure:ſi cuius volun

tati pateret᷑ deeſſet. Mꝛopter qð ipe papa Pe
trus qui religionis apoſtolice vitam volebat ĩ
ſtruere ſicut a magiſtro didicerat ꝛvyt magis in
telligar̃᷑ qualiter anima caſtigef̃ in obedientia
charitatis ⁊ fraternitatis amoꝛe:exponit aper
tius. Omes inq̃t honoꝛificate: fraternitatẽ di⸗
ligite: deũ timete:regem honoꝛificate Etne ex
cuſationis arripiat᷑ ſcutuʒ:ſub particulari no⸗
mine pᷣeminentis dignitatis generaliter infert
omnibꝰ.ſerui ſubditi inquit eſtote ĩ omni timo
re dominis. Et ne p̃lati in mediuʒ pducat pꝛa
uitas:que plerũq; ſubditis pᷣſtat cauſꝗ magni
caſus:non tm inquit bonis ⁊ modeſtis:ſ etiaʒ
diſcolis. Verũ ne foꝛte videat᷑ graue humane
volu ntati ſe abnegare:⁊a erucem tollere:obedi

xpᷣ. menſam accedunt:a militiã chꝛiſti ſi uſcipi⸗

entie ꝓponit meritum:quo om̃is laboꝛ dulce⸗

ſcat etiam grauis.hec inquit ẽ gratia. O felix

abundans gratia. In obedientia ſi uma vtu⸗
tum cauſa eſt. NMam ſimplici greſſu hominẽ du
cit ad xõm: a non ſolum mens excuſat᷑ ad red⸗
dendam deo rönem de ſubditis: ſed nec etiam
obligatur reddere de ſeipᷣa. Oſũma libertas:
q̃ obtenta vix poſſit homo pecore.
De regimine abbatiſſe. Ca. VVI
LTtitende diligẽter mea domina chariſ
a ſima Euſtochiũ: qᷓ; grauis imponitur
ſuaarcina humeris tuis: que de ſubdito⸗
rum animabꝰ:de coꝛpoꝛe: de verbis: de moꝛi⸗
bus obligaris apud diuinũ examẽ reddere ra
tionem. Caue queſo:ne ð te etiã leuis ſuſpicio
i malo poſſit oꝛiri: ne diſpergas quas conaris
educere. Sic oꝛdinata:ſic rationi ↄfoꝛmia mã
data ſoꝛoꝛibꝰ ꝓferas vt etiam depꝛauate ſi up⸗
beq; mentis animentur ad obedientie ſemitas
Sic dulcis:ſic mitis ſit ſermo: vt duritie furo⸗
rem non ſuſciuet:ſed frangat exoꝛtũ. Sic erga
inobediẽtes virilis et conſtans ſit animus: vt

omnis muliebꝛis mollicies diſcedat e medio.

Excidant᷑ in oꝛtus pᷣmoꝛdio vepꝛes:ne nimiũ
excreſcẽtes germina ſeminuʒ ſuffocent. Nihil
quippe ĩ rectoꝛe periculoſius eſt:qᷓ; vana humi
litas ad coꝛreptionem erga ſuꝑbos pteruoſ. q;
ſubditos. Singularũ ſoꝛoꝛũ volũtates ĩ re dif
ficili ꝓꝑtractanda ſemꝑ auide audias: nec tm cu
iuſcũq; voluntati innitaris. Nerũtamẽ ſi qᷣcqᷓ;
vtile ꝓdatur: non attendat᷑ perſona que pꝛotu
lit. Elegit eni deus infirma: vt foꝛtia queq; cõ
füdat. Tuã vo i rebꝰ gerẽdis cõmunibꝰ nõ tm
volũtatẽ exqͥras ⁊ teneas:niſi maioꝛ ꝑs diſcre
taꝝ filiaꝝꝑ id cõmuni voto collaudet. Suꝑbaꝑꝝ
inſenſatarũ q; mẽtiũ ẽ:ſuo tm̃ vti cõſilio. Non

audiaf᷑ cuiuſqᷓ; volũtas ſub vboꝝ murmure ⁊

loco abſcõdito: palã cũctj pᷣſentibꝰ cũ oĩ cha⸗
ritate liceat dicẽ ⁊ audire. Si ↄceptui ꝓpᷣo ma

ioꝛ ꝑs ſoꝛoꝝ diſſidet: nõ velis ſola oĩbꝰↄtraire

In exercẽdis furoꝛ.odiũ:iĩuidia ſeu deriſio ſic
penitꝰdiſcedat:vt nõ niſi pax:charitas amoꝛ:
T alterutꝝ ſuppoꝛtatio cognoſcat᷑:q̃tenꝰfiẽdoꝝ
ſolꝰ ſpũſſanctꝰauctoꝛ melioꝛa inſi piret. Non ſit
int᷑ vos q̊s charitas ſimulvnit:femĩialis q̃dam

abuſio. vt vndiq; cachinnis ⁊ vocibꝰ aer reſo⸗

net: ⁊ audiẽtiũ aures pᷣ᷑ ſtrepitu terreant᷑. Sed
cũ omi modeſtia ſtãtes vna loquẽte cetere ſile
ant. Nec altera alterã ex auiditate loquendi in
terrũpat:⁊ pᷣbeat impedimenta dicẽti.
Be reuerentia ⁊ ſubiectione erga abbatiſſam.
Ropter qð hoꝛtoꝛ:moneo: Ca. VIII
p ⁊ oꝛo vos chariſſime ⁊ dilectiſſime ſilie
gue iam moꝛtue eſtis ſepulte cum chꝛi⸗
ſto:que iam carne cõtempta cum eius gloꝛia:

cognito ꝙ ois caro fenũ: ⁊ eiꝰ glłia flos feni:ad

hioſccl

Crac

Folitute in
. ghhi ſonin
terodvene
ſscimui
ſbhcſentes
ereuerennis

ibilalndre

bati don
B gementbl

foncöcoldet
ocrtcie

lenblin
qſrpoin de

genn volendl
Vces gerent

cirpofumt
fudenis Ti
eſcditoti e

ſoꝛenacmitu
gogeakenna

(midactad

Wdus
fndueims

(glübonorre

Vtſponſal
inter vos

Uiccemalte

tia. Moni⸗
monochi.
latumn Bel

ebꝛa diſe

Decoꝛn
hecinind
O
ſier.
dign

dientiemöſtr

R ſeiunisict⸗

Giicniane
Verberibocot

Mttumn diſcete

hatecumx
Gchinpoſt
fioni Geäſ

eiffercz

Partemnon
lent,
renuethen

Pppmn. He

ſnpern

Paſtin

Uncynag
ilbonb⸗

Fo. CXXV

tigmnge H —
nſet nouitatẽ vite ſpũs eſtis renouate:nõ ex coꝛru⸗ hebdomadlis ſexta feria:qͥ die ſaluatoꝛ obpꝛo⸗
igtſihn pptibili ſemine:ſed incoꝛruptibili:p verbuʒ dei bꝛia ⁊ moꝛtẽ ꝓ hoie ab hoie xtulit: vnãquãq;
nseraſt viinruentis ? pmanentis ineternũ:vt tqᷓ; ꝑegri⸗ ſoꝛoꝛũ ſuã vitã coꝛã oi cetu ſoꝛoꝛũ diſcutere.et
eſänn nke ⁊ aduene abſtineatis vos ab omnib? deſide de cõmiſſis Z pᷣcepta ⁊ regulã ſe ꝓPpꝛio oꝛe cri⸗
„Oſümſr rriijs carnalibus: que militant aduerſus animã minari: ac diſciplinã ſubire:quatenꝰſtimulata
Dercz, ubiücientes vos in omni obedientia: timoꝛe mens cogitationis: ſtimulo accuſatiõis ac ver -
Lin 1 reuerentia ppoſite matri veſtre:vt iam oino box:caueat accuſanda pudendaq; cõmittere.
nedenin nmihil aliud velle: vel nolle alicui liceat: niſ qque Mec m̃ ꝓpter h̊ occulta cogitamina coꝛdiũ ꝓ⸗
Bonunnn abbatiſſa domus mandauerit facienda. Nihil dant᷑: necocculta peccata qᷓ ſolis debent᷑ ſacer⸗
srr, graue:nihil impoꝛtabile videat᷑:ſi iuſſũ ꝓpꝛie dotibꝰcõfiteri. ſolũ q pᷣceptis obuiat public:
deſehe non cõcoꝛdet volũtati. Nere obediẽs:⁊ qui ꝓ et exempla peccãdi ſoꝛoꝛibꝰ pᷣbent. Si vero ti⸗
üiamin nn rxrpo caret oi arbitrio volũtatis:nihil nouit dif moꝛe vel verecũdia ſeipᷣaz accuſare neglexerit
Laüfnſee ficile: nihil iniuſtum. ementote chariſſime liceat vnicuiq; ꝓpalare tale crimen alteri?: vt
–W jm̃ ppo n veſtrerelig ionis ingreſſu: dimiſiſt nullatenꝰ radices inobediẽtia et ſuꝑbia ĩ ſacto
tn nenn oẽm volendi ⁊ nolendi licẽtiam. niſi que eius hoꝛtulo vr̃o arripiãt:non euellendas de facili
+ vices gerentes oꝛdinarẽt de vobis. Obeditis Aen ſi quipiã iuxta femiaꝝ modũ: que nibhil
n eni xpᷣo firmiſſime: cum pᷣ̃poſite vobis parere retinere noꝛũt abſcõdituʒ:imo ante garrulãdo
menn nd ſtudetis. Tunc eni ſponſo chꝛiſto: cui deſpõſa manifeſtãt: qᷓ ſciant: aliqͥd ð his extra cenobij
n Nnuitn reſidé totã vouiſtis: pᷣter quẽ nullũ vltra ama limites ꝓdiderit:ſubeat guiſſimã penã: vt do⸗
gnandn teoꝛem admittere in deſponſatiõe iuraſtis:ma⸗ ctrina tacẽdi:doceat᷑ in eean.
ſans kangt gis grate magis placentes eſtis:citiuſq; mere⸗· Be vita mirifica ſanctoꝛũ patrum:quos in
dicchen. . mini duci ad ihalamũ: vt cum omni iocũ dita heremo repperit. Cap. x
omniſ te dulcibus amplexibus aſtringamini: cũ euuus r Eferã vobis qdã nõ minꝰ imitandaꝑ
huj ſuſnm. khI ſtudueritis in vicaria parere mãdatis. vicarij opa qᷓ; audiẽda de aliqͥbꝰ ſanctiſſimis
usck:om eni honoꝛ redũdat in deſ. Sic iubet lex ↄiugij viris:vt bonoꝝ exempla obediẽtie humilitatẽ
ipbe n vt ſponſa ſub lege ſit ſponſi. Emulaminiſemg qua carente in edificij ſpiritalis ſtructura :ĩ fũ⸗
i linneeomg inter vos hac dei emulatiõe: vt certatim ad in damẽto vtutũ qͥcqͥd ediſicat᷑ ẽ vanũ. Veſtras
Genndunaa uicem altera conet᷑ excedere alteram in obediẽ mẽétes doceãt: ⁊ crebꝛa memoꝛia geſtoꝝ ſancto —
Urimiſi tia. Mon igit᷑ eſt monaſteriũ : non religioſi: nõ rũ vite religionẽ inſtruãt æ vtutum. Dum igi
Eperonnrereun monachi: vbi ſubditis obediẽtia deeſt erga p⸗ p heremoꝛũ antra ſeptẽ annis ſanctos patres
nſmmgigi latum Beſtructioni eſt coꝛpus expoſituʒ: cum degentes ibidẽ in terris velut in celis angelos
annni mmebꝛa diſcoꝛdant a capte. allſiſtentes aſſiduo laboꝛe itineris: arduiſq; vi⸗
iimit ht Becoꝛrrectiõe facienda a generali accuſati⸗ uendi incõmodis:ceteriſq; innumeris calami⸗
alnan ge one criminũ in ſexta feri. Cap. lK tatibus ꝑagrãdo viſitarẽ: de quoꝝ vita moꝛi⸗
hei cino Enn BIntumax: p̃ᷣſumptuoſa: ac ſuꝑba mu buſq; mirificis:que luculẽter ipᷣe ꝑſpexi ꝛlibel⸗
ie mumen c lier:in ſancto veſtro conſoꝛtio :ꝛ que de lum cõpegi: qui vobis vt lucerna ſtat in cande
föencbrcicid . dignat eſſe ſubiecta: ac ſuis litibus er labꝛo ad meditationẽ religiõis ⁊ vite :ihil ita
ynigonm uüurgjijs ſcadalum p̈bet quieti ſoꝛoꝛũ: ⁊ eis obe carum:ita ſtudioſũ appetebat᷑ a monachis: q;
etemimg dientie möſtrauit otemptuʒ: arduis crebꝛiſ in eis qui iuberet poſſet inueniri. Pꝛofecto
iaſadeſo ſelunijs caſtiget᷑: cũ reſiſtit mãdatis impoſitis non taceã tantã charitatẽ: taãtãq; humilitatem
