libꝛo ſuꝑat ac ꝓſternit.⁊ quò dignus factusẽ:
vt domini adiutoꝛiũ mereret᷑ ⁊ liberaretur ab

hmõi inimicis: tũc poteris ⁊ tu ntũ iſtud can
ticũ canere. Sextũ eſt canticũ in ᷣmo Parali
pomenon libꝛo: vbi ↄſtituit DHauid in pncipio
ad laudandũ dominũ Aſaph ⁊ fratres eius:⁊
eſt initiũ cantici iſtius tale. Laudate dominũ:
⁊ fitemini: ⁊ inuocate eũ in nomine eiꝰ:notas
facite in płis volũtates eius.Canite ei ⁊ hym⸗
nũ dicite:narrate omnes adinuentões eius qs

fecit dominus ⁊c. Sciendũ tñ eſt:ꝙ canticũ q⸗
dem quod ẽ in ſecundo regnoꝝ libꝛo: valde ſi⸗

mile eſt Pſalmo.x vij.Qð auũt eſt in pᷣmo libꝛo

Taralipomenõ: in initijs qͥdem vſq; ad eũ lo⸗

cũ vbi dicit: ⁊ in ꝓphetis meis nolite maligna
ri. Sile ẽ. Ciiij. pialmo. Moſterioꝛa vo ab hoc
loco ſiłitudinem gerũt pmaꝝ ꝑtiũ.xcv.pſalmi
vbi ðꝛ. Cãtate dño omnis terra:vſq; ad eũ lo⸗
cũ vbi ait.qꝛ venit iudicare terram. Igit᷑ ſi in
his ↄcludẽdus eſt numerus canticoꝝ:ſeptimo
in loco ponẽdus videbit᷑ liber hic Catici canti
coꝝ.Siqͥs vero etiã Eſaie canticũ cum ceterig
numerandũ putet:lʒ nõ valde ↄuenire videat᷑
vt pᷣceſſiſſe putet᷑ Eſaie canticũ: quod lõge po
ſterioꝛibustꝑibus Eſaias ſcripſerit:tñn ſiquis
putet ꝙ ꝓphetica dicta nõ tꝑe: v rõne penſan-
da ſint: adiũget etiam illud: canticũ hoc quod
Salomõ cecinit Canticũ eſſecanticoꝝ:non tin
eoꝝ q̃ pᷣus:ſᷣ ⁊ eoꝝ que poſtmodũ canenda vi⸗
debantk. Si as vo putet etiã ex libꝛo pſalmoꝝ
debere aſſumi: ſicubi in eo vel canticũ ſcribit:
vel canticũ pſalmi multitudinẽ ↄgregabit pᷣce
dentium canticoꝝ. Junget em ceteris etia.xv.

ſumul graduũ cãtica: ⁊ rerens ſinguloꝝ vtu⸗
tes cãticoꝝ: atq; ex ijs ꝓficiẽtis aie gradus col
ligens: ac ſpiritalis intelligentie oꝛdinẽ iterum
ↄpſequentiã q; ↄponẽs oñdere poterit: ; mag⸗

nificis greſſibus incedẽs ſpõſa ꝑ hec oĩa ꝑueni
at vſq; ad thalamũ ſpõſi.digrediẽs in loc ta⸗
bernaculi admirabił: vſq; ad domũ dei:in vo⸗

ce exultatõis ⁊ ↄfeſſiõis ſonus epulãtis.Et ꝑ⸗
ueniẽs vſq; ad ipᷣm vt diximꝰthalamũ ſpõſivt
audiat ⁊ loquat᷑ cũcta h:q̃ ↄtinent᷑ in Cantico
cãticoꝝ.ldhuc ãt poſſumꝰ⁊ h inaͤrere buoch

õ

Dars

ad ip̃m coꝛpus libelli veniamus:cur Salomõ
Q videt᷑ obtꝑare in his tribus libellis volũtati

ſpũſſancti:in ꝓuᷣbijs qͥdẽ dicat᷑ Salomõ ſfilius

BHBauid qͥ regnauit in iſrael. In ſcdᷣo vo libello
nõ Salomõ ſcribit᷑: vᷣba inqᷣt Eccłiaſtes filij

Bauid regis iſrael in Hierlm: ⁊ filiũ qͥdẽ ſe eſ⸗
ſe Bauid.ſiłr vt in pᷣmo⁊ regẽ iſrael ſcribit.Sʒ

ibi ꝓuerbia:h̊ verba ponit:⁊ ſeipᷣm quẽ ſupa
Salomonẽ:h̊ Eccleſiaſten nominauit. Et cuz
ibi genteʒ ſolam in qua regnauerit poſuiſſet:h
⁊ gentẽ poſuit:⁊ locum regni HHieruſalẽ deſig⸗

nat. In Cantico canticoꝝ vero neq; gẽtis no⸗
men:neq; locum in quo regnet neq; omnino ꝙ
rex ſit:neq; ꝙ pr̃ↄeʒ HhHauid habeat ſcribit: ſᷣ tm

mõ Canticũ ait canticoꝝ quod eſt ipi Salomo
ni.Et qᷓ;uis difficile mihi videat᷑:aut ꝑſcruta⸗-

ri:aut ꝑringere poſſe hoꝝ differẽtias:aut vtcũ
qꝙᷓ; inueſtigatas palam ꝓferre:⁊ cartulis crede

rei: tñ inq;tum caꝑe vel ſenſus noſter:vel audi⸗

tus legentium pot:paucis aꝑire tẽptabimus:

in plurimis Salomonẽ xpᷣi typum ferre. Ael
Em hoc ꝙ pacificus ðꝛ:vł ſᷣm hoc ꝙ regina au⸗

ſtri venit a finibus terre audire ſapientiaʒ Sa⸗
lomonis nõ puto dubitandũ.hic ergo⁊ ᷣm ꝙ

Bauid ðꝛ:⁊ m ꝙ ſupꝛa eos reges:ꝓ quibus

ipe rex regum dicitur regnat. Et rurſus verus
Eccleſiaſtes iſte eſt:qui cum in foꝛma dei eſſet:
ſemetipᷣm exinaniuit: foꝛmam ſerui accipiens:
vt ↄgregaret eccliam. A ↄgregando em eccle⸗
ſiam Eccłiaſtes apellat᷑.Lũ vo quis ita Sa⸗
lomõ.i.pacificus:ſicut dñs noſter Jeſus xpᷣs:

qui factus ẽ nobis ſapientia a deo:⁊ iuſticia:⁊

pax: Igitw᷑ in ᷣmo ꝓuerbioꝝ libꝛo:cuʒ nos mo
ralibus inſtituit diſciplinis:rex eſſe ðꝛ in iſrael
necdum in Hieruſalẽ: quia ⁊ ſi irael dicamur
Pyter fidem:nõ tamẽ in hoc ꝑuentum ẽ:vt ad
Hieruſalẽ celeſtẽ ꝑueniſſe videamur. Abi vo
ꝓfecerimus:⁊ in hoc ventum fuerit:vt eccłe pᷣ
mitiuoꝝ:que in celis eſt ſociemur:atq; Hieru⸗

ſalẽ celeſtẽ diſcuſſis diligentius pᷣſcis natura

libus cauſis:matrẽ noſtram noſcimus celeſtẽ:
tũc iam nobis etiam ipᷣe xpᷣs Eccłliaſtes efficitf

⁊ nõ ſolum in iſrael:bᷣ ⁊ in hieruſalem regnare

dicitur. Cum vero ad ꝑfectionẽ omniũ vẽtum
fuerit: ⁊ ſpõſa ei ꝑfecta omnis dumtaxat rõna
lis creatura iunget᷑:qꝛ pacificauit ꝑ ſanguineʒ
nõ ſolum q̃ in terris ſunt:ſᷣ q̃ in celis.tunc Sa⸗
lomon tmmodo dicet᷑ cum tradiderit regnum
deo ⁊ patri:cũ euacuauerit omnẽ pᷣncipatum ⁊

ptãtẽ.Opoꝛtet em eũ regnare:oonec ponat in

imicos ſuos ſub pedibus ſuis:vnouiſſimꝰ ini⸗
micus deſtruat᷑ moꝛs.Et ita paciſficatis oibus
priq; ſubiectis:cũ erit iã deus oia in oibꝰ. Sa⸗
lomõtmmõ.i.ſolus paciſicus noĩiabat᷑. Cõpe⸗
tẽter & in h libello:qͥ ð amoꝛe ſpõſe ⁊ ſpõſi erat
ſcribedus etiaʒ ꝓ hoc neq; filius Dauid: neq;

rex:neq; aliud hoꝝ quod ad coꝛpoꝛeũ ꝑtinere
poſſit intellectũ ſcribit᷑: vt merito de eo ꝑfecta
iam ſpõſa dicat.Quia ⁊ ſi aliqñ cognouimus
Rp̃m ᷣm carnẽ: ſᷣ nũciam nõ nouimus:ne qͥs
putet eum coꝛpoꝛeũ aliquid amare: aut in car⸗

ne poſitum:⁊ macula aliqua amoꝛe eius creda

tur induci. Pꝛopterea Canticũ canticoꝝꝑ Sa⸗
lomoni tmmodo ẽ:⁊ neq; filio Dauid:neq; re⸗
gi iſrael:neq; aliqua in his ꝓꝛſus miſcet᷑ carna

lis nominis intelligẽtia. Et ne mireris ꝙ cum

vnus atq; idẽ ſit dñs atq; Saluatoꝛ noſter:di
camus eũ velutminoꝛẽ pᷣmo in ꝓuerbijs:⁊ de⸗

inde ꝓficientẽ in Eccłaſtẽ:⁊ poſt hec habereꝑ

fectionẽ in Canticum canticoꝝ:cũ etã in euan
gelus videas ſcripta:vbi ꝓpt᷑ nos ⁊ ipᷣe in no⸗
bis dicit᷑ ꝓficere. Sic em̃ ꝓfert᷑:quia Jeſus ꝓ
ficiebat etate ⁊ ſapiẽtia apud deum ⁊ homines
Nuto ergo ꝙ ꝓhis oibus neq; filius Dauid:

neq; rex iſrael ſcribit᷑:ſᷣ ⁊ ꝓ eo adhuc ꝙ in Cã⸗
tico canticoꝝ ſpõſa iam in tantum ꝓfecerat:vt

maius aliqͥd eſſet:qᷓ; ẽ regnũ HHierłm. Nã lhie⸗

ruſalẽ celeſtẽ dicit apłs eſſe: atq; ad eã mẽoꝛat
credẽtes accedere.Hũc g ſpõſum ad quẽ nunc

ſpõſa feſtinat: idẽ Maulus cũ eũ põtificẽ maxi
mũ dicit:ita de eo ſcribit:q̃ſi qͥ nõ in cełſit:bſᷣ pe
netrarit ⁊ ꝑtrãſierit oẽs celos:⁊ illuc q; eũ hec
ſua ꝑfecta ſponſa ſectet᷑:imo illuc adherens ei

õ em facta cũ eo vnus ſpũs

Añ videt᷑ mihi ⁊ ad Petx qͥ nõ poterat eũ pꝛi

mo ſeq: cũ diceret. Quo ego vado:vos nõ po

teſtis venire:dixiſſe:ſeq̃ris aũt poſtea.Qð aũt
ſit aliq̃d maius:⁊ ab iſrael:inde colligimus:qꝙ

in Numerox libꝛo ois qͥdẽ iſrael nũerat᷑: .xij.
tribꝰ iſrł certo ſub nũero cẽſent᷑. Tribꝰ vo Le⸗
uitica vtpote ceteris eminẽtioꝛ ſupꝛa hũc nũeꝝ

habet᷑:⁊ neq̃qᷓ; iraelitico nũero deputat᷑.Diẽ

em̃ ita. Hec ẽ viſitatio:in q̃ recẽſiti ſunt filij irr

Hm domos familiaꝝ ſuaꝝ.Omnis viſitatio eo
rum cũ vvtute ſua ſexcẽta tria milia qͥngẽti qͥnqᷓ

ginta. Leuite aũt nõ ſnnt numerati cum eis:ſi⸗

cut pᷣcepit dñs Moyſi. Vides quomõ vt emi
nentioꝛes a filijs iſrł ſeq̃ſtrant᷑ leuite nec nũero
ſociant᷑: Et rurſum Leuitis eminentioꝛes ſcri⸗
bunt᷑ ſacerdotes.Sic em̃ in eadẽ ſcriptura cõ⸗

tinet᷑.Et locutus eſt inqͥt dñs ad Ooyſen di⸗

cẽs.Accipe ſummã Leuitaꝝ:⁊ ↄſtitues eos in
ↄſpectu Alarõ ſacerdot:⁊ miſtrẽt ei. Aides ⁊
in q̊ quõ ſuꝑioꝛes Leuitis noĩet ſacerdotes.⁊
rurſus leuitas eminẽtioꝛes poit ſilijs ifrł.hec
at viſi ſumꝰ diſcutere Paulo curioſiꝰ:volẽtes
etiã ꝑ h oñdere rõnẽ qꝛ in ipᷣis q; attitulatõibꝰ
libꝛoꝝ ſuoꝝ Salomõ differẽtijs vſus ẽ neceſſa
rijs. Sʒ aliud in ꝓubijs:aliud in Ecckiaſte:ali

udd etiã in Cãticoꝝ cãtico ex ipᷣa inſcptiõe tituli

deſignauit: ⁊ adhuc qð iĩ Cãatico cãticoꝝ vbiiã

ꝑfectio ondit neq; fuli DhNauid:neq; rex ſcribit

Cro

bettert
ntin
gfunel
dlopuh⸗
iſeqde
errfui
dſis Gli
fegatacl
der deoet
Gtiutano
ſeiqgönort
Cllarttere⸗
ſonedick⸗
gtitolari
uuateßt
liudͤe
feqrendi
ſupſenpei
gdektißis
ͤbocee
gorinioſu
Gznoscn
echecca
Gegende
Adagad
terhoe
hos ſit:
qhocal
temnoli
antica:
biegon
noni:r1
orcis ſcci
loeltſop
ſiü antigr:
Gahan d
lshool.⸗
fcuti. rlo⸗
holanrterit
ſngnlibus
cnnchegöhe
nnſmnnö⸗
Mleſſteccia
e ppolto
torülibrorüic
ſs:guoplee
hechapogin
perimuslee
humanzin
Cncoaufe
kohisan⸗
llocoꝛrupte
bibekragit
mligdauce
halungei

Caägünan
Nnostenne
gieiu ien
Adanntihn
negfflundur
edhet⸗
mmmn Rant
ähienn it⸗
: ach iiin
vöſumalcin
cücigichini
ſianöncdrin
los:rlluczäe
nolluccaham
cacimufi
Panirnan
o wunnwin
Bainte ANi
kintkolgme
fiümung.
ni wohe
noꝛſopahicſc
ienduid
rrrftſünrfi
Onmnis niſtnen
mnlrcſeie
uneruianett
desqvonoic
Pkleutenecnlin
eninennondt

—
WERR.
2—
=

—
—
=
S.
—
S
=

= Se=
—

—

Sr
==

S
S==
☛

—

—,
—
—
—
—
—
=
SE

Tractatus III

Poteſt etiã hoc dici:qꝛ cũ factꝰ fuerit vᷣuus ſi⸗

cut dñs:⁊ diſcipulꝰſicut magiſter:videt᷑ iwõ ne-

q; buus eſſe ſᷣuus: factꝰ videlʒ ſicut dñs.neq;

diſcipulꝰ eẽ diſcipulꝰ:qͥpe qͥ ſiẽ mg effectꝰ ẽ.ſᷣ

fuiſſe qͥdẽ aliqñ diſcipulꝰ:nũc vo eſſe ſic magi⸗
ſter.⁊ fuiſſe qdẽ ſᷣuus aliqñ:nunc vo eſſe ſicut
dñs. Sili igit᷑ rõne etiaʒ de rege: ⁊ in his in qͥs

regnat aduerti poſſe videbit᷑:cũ regnũ iamtra

det᷑ deo et pri. Sʒ et hoc non lateat mõnullos
attitulationẽ libeili huiꝰ cãtica canticoꝝ ſcribe

re:qð nõ recte ſcribit᷑. Nõ eni pluralit᷑ ſed ſin-

gulariter cãticũ hic ðꝛ cãticoꝝ.Hec q̃ſi in pᷣfa⸗
tione dicta ſũt a nobis de ſuꝑſcriptiõe ipᷣa vel

attitulatiõe libelli. Jam nunc dño nr̃o nosad

iuuaãte:ipius oꝑis adoꝛiamur exoꝛdia. ⁊ tñ ne
illud qͥdẽ remaneat ĩ nobis omiſſũ: qð q buſdã
reqͥrendũ viſũ ẽ:adhuc de ipᷣa attitulatione ac

ſupſcriptiõe libꝛi:q̃ ita habet᷑:cãticũ cãticoꝛuzʒ

qð eſt ipᷣi Salomoni. Sic eni accipiũt q̃ſi cãti⸗

cũ hoc eſſe dixerit cãticoꝝ Salomonis:⁊ vtex

plurimis ſuis canticis hoc vnũ eſſe ſignauerit
Sʒ nos quõ recipiemus hmõi intelligẽtiã: cuʒ
neq; eccłia dei vlla extrinſecꝰ Salomonis cãti

ca legenda ſuſceꝑit:neq; apud hebꝛeos a bꝰ

eloquia dei ad nos vident᷑ eſſe tranſlata:a liqd
pᷣter hos tres libellos Salomonis:qui ⁊ apud

nos ſũt:amplius habet᷑ in canone: Aolunt mñ

q̃ hoc aſſerũt inde ↄfirmare ſniaʒ:ꝙ in regnoꝝ
tertio libꝛo ſcriptũ eſt:młta fuiſſe Salomonis

cantica:vt vnuʒ ex multis eſſe ↄfirment. Hoc

ibi ergo refert᷑:⁊ deus dedit pꝛudentiaʒ Salo
moni:⁊ ſapientiã multam valde:⁊ latitudineʒ
coꝛdis ſicut arenam que eſt ad oꝛã maris: et fa
ctus eſt ſapiẽs Salomõ valde ſuꝑ ſapiam om
niũ antiqͥꝝ: ⁊ ſuꝑ oẽs ſapientes egypti:et ſu
Gethan Zaritẽ Emã ⁊ Thalcat ⁊ Boida ſi⸗
lijs Maol.⁊ erat noiatꝰin vniuerſis gentibꝰꝑ

circuitũ.⁊ locutus eſt Salomõ tria milia para

bolaꝝ:et erãt cantica eius qͥnq; milia.⁊ ex his
q̃nq; milibus cãticis volũt iudei hoc vnuʒ eſſe
canticũ:qð habemꝰ.Sed vſq; quo vel vbi can
tata ſint:nõ ſolũ ad vſũ:ſed nec ad noticiã qͥdẽ

puenit eccłiaꝝ dei. Operoſũ eſt aũt:⁊ ꝓcul ab

ope ꝓpoſito:ſi velimus nunc inqͥrere: qᷓ; mul⸗
toꝛũ libꝛoꝛũ cõmemoꝛatio fiat in ſcpᷣturis diui⸗
nis:quoꝝ lectio nulla nobis oino ẽ tradita Sʒ
neq; apud iudeos haberi qͥdẽ vſum hmõi rep⸗
perimus lectionũ:q̃ ſiue pꝛo eo ꝙ aliqua ſupꝛa
humanã intelligẽtiã cõtinebãt:placuit ſpiritui
ſancto auferri de medio:ſiue ꝙ eſſent de ſcpᷣtu⸗
ris his q̃ apellant᷑ apocryphe: ꝓ eo ꝙ multa ĩ
eis coꝛrupta ⁊ ↄtra fidẽ verã inueniũt᷑ a maio⸗
ioꝛibꝰtradita:nõ placuit eis dari locuʒ:nec ad
mitti ad auctoꝛitatẽ:ſupꝛa nos ẽ ꝓnunciare de
talibus. Illud tñ palã ẽ:multa vel ab aplis:vł
ab euangeliſtis exẽpla eſſe ꝓlata: ⁊ nouo teſta

Fo. XVIII

mẽto inſerta: q̃ in his ſcripturis ãs canonicas
habemꝰ:nunq; legimꝰ:in apocryphis tñ inue⸗

niunt᷑: ⁊ euidẽter ex ipᷣis oſtẽdunt᷑ aſſũpta Sjʒ

nec ſic qͥdem locus apocryphis dãdus eſt.non
eni trãſeundi ſũt termini quos ſtatuerũt pres
nr̃i. Potuit eni fieri: vt apli vł euangeliſte ſan⸗
ctoſpiritu repleti ſciuerint qd ſumendũ ex illis

eſſet ſcripturis: dd ve refutâdũ. Mobis aũt nõ

eſt abſq; ꝑiculo aliqd tute pᷣſumere: qbus non
eſt tanta ſpũs abũdãtia. Et ideo de pᷣſenti ver
ſiculo nos eã tenemꝰeditionẽ:quã ſupꝛa expo⸗

ſuimus:maxime cũ euidẽs in eo habeat᷑ diſtin

ctio. vbi ait cãncũ cãticoꝝ qð eſt ii Salomo⸗
ni. Si enĩ voluiſſet intelligi canticoꝝ Salomo
nis hoc eſſe canticũ: dixiſſet vtiq; canticũ cãti⸗
coꝝ:q̃ ſũt Salomoni:v.l cãticũ ex cãticis Sa⸗
lomonis.Nunc aũt qꝛ dixit:qð eſt Salomoni
oſtendit᷑ iſtudcãticũ qð eſt in manibꝰ: ⁊ quod
erat ei ca nenduʒ:hoc eſſe Salomonis. Et hoc
mus ergo iam ⁊ que ſequuutuur.
lhomelia pꝛima. Epla. 1J

„ BGeuleturme ab

oſculo oꝛis ſui Meminiſſe oꝑet illð

de attitulatione quã ꝓpoſui continere. NHideas

qð i pᷣfatiõe pᷣmonuimꝰ:qꝛ libellꝰhic
Epithalamij hñs ſpeciẽ dꝛãmatis ĩ modũ ſcri

bit᷑. Brãma aũt eẽ diximꝰ vbi certe ꝑſone itro⸗

ducũt᷑:q̃ loquũt᷑: ⁊ alie iterduʒ ſuꝑueniũt:alie
recedũt aut accedũt:⁊ ſic totũ i mutatiõibꝰ agi
tur ꝑſonaꝝ. Hec ergo erit totius libelli ſpecies
ſ̃m hãc ꝓviribꝰ hiſtoꝛica a nobis apt abit᷑ ex
poſitio. Spiritalis vo itelligẽtia õm h̊ nihilo⸗

minus:qð in pᷣfatione ſignauimꝰ: vel de ecclie

ad vp̃ᷣm ſub ſpõſe vel ſpõſi titulo:vel de aie cũ

verbi dei cõlunctiõe dirigit᷑. Introducit᷑ ergo
nũc ꝑ hiſtoꝛie ſpeciẽ ſpõſa ãdaʒ:que ſuſcepit ꝗq
dam ſponſalioꝝ ⁊ dotis titulo digniſſima mu⸗

nera ab ſpõſo nopiliſſimo. Sed plurimo tẽpo⸗
re moꝛã faciente ſponſo:ſollicitari eã deſiderio

amoꝛis ſui: ⁊ ↄfici iacentẽ domui ſue.⁊ agentẽ

oia: ꝗqtenus poſſit aliqñ videre ſpõſũ ſuũ:atq;
oculis eius ꝑfrui.Que nec differri amoꝛẽ ſuũ:

nec adipiſci ſe poſſe qð deſiderat videt:cõuer⸗

tat ſe ad oꝛationẽ:⁊ ſupplicet deo:ſciẽs eum pa

trem eſſe ſponſi ſui. Cõſideremus ergo eam le⸗
uantẽ ſanctas manus ſine ira ⁊ diſceptatione iĩ
habitu oꝛnato:cum verecũdia ⁊ ſobꝛietate oꝛ⸗
natã digniſſimis oꝛnamentis:qbꝰoꝛnari decet
nobilem ſpõſam:eſtuantẽ vero deſiderio ſpõſi
⁊æ in terno vulnere amoꝛis agitatã:oꝛationẽ vt
diximus fundere ad deum: ⁊ dicere de ſponſo

ſuo. Oſculet᷑ me ab oſculo oꝛis ſui.Hec ſuntq

dꝛãmatis in modũ compoſita hiſtoꝛica cõtinet

explanatio. Interioꝛ vero iĩtellectꝰ videamus

ſi hoc modo poterit cõpetẽter a prari. Eccleſia.

Dars

ſit deſiderans xp̃o cõiungi. Eccleſiam aũ tpſe
g

nam oiuʒ aduerte ſanctoꝝ. hec ergo eccłia ſi
ſi oĩiuʒ vna ꝑſona:que loquat᷑ et dicat:oia ha⸗

beo:repleta ſum muneribꝰ que ſponſalioꝝ vel

dotis titulo ante nuptias ſumpſi. Dudũ enim
cũ pᷣpararer ad ↄiugium ſilij regis:⁊ pᷣmogeni
ti ois creature obſecuti ſunt:⁊ miniſtrauerunt
mihi angeli ſancti eius:deferẽtes ad me legem
ſponſalis muneris loco.lex nãq; ꝑ angelos di⸗
ſpoſita dicit̃᷑ ĩ manu mediatoꝛis.Miniſtraue⸗
runt mihi etiã ꝓphᷣe. Locuti ſũt eni oĩa ⁊ ipi ꝑ
q̃ nõ ſolũ oſtenderent:⁊a indicarẽt mihi de filio
dei:cui me delatis his q̃ apellant᷑ arris:⁊ mu⸗
neribus dotalibus ſpõdere cupiebãt:veruʒ vt
⁊ in amoꝛẽ me eius deſideriũq; ſuccẽdereni: ꝓ
nunciauerũt mihi ꝓheticis vocibus de aduen
tu eius:⁊ inumeris vtutibus opibuſq; eiꝰ im⸗
mẽſis repleti ſpirituſancto pᷣdicauerunt. Rul

chꝛitudinẽ q́; eius ⁊ ſpeciem acmãſt/ uetudineʒ
deſcripſerũt:ita vt oibus his ad amoꝛẽ eiꝰinte

graliter inflãmarer. Sʒ qm ſeculuʒ iam peneſi
nitum ẽ:⁊ ipᷣius qͥdem pᷣſentia nõ dat᷑ mihi:ſo
los aũt miniſtros eiꝰvideo aſcẽdẽtes ⁊ deſcen⸗
Dentes ad me ꝓpter h̊ ꝙ ad te patrẽ ſponſi mei
pᷣcem fundo:⁊ obſecro:vt tandẽmiſeratꝰ amo
rem nr̃m: mittas euʒ:vt iã non mihi ꝑ miſtros

ſuos angelos dũtaxat ⁊ pphetas loquat᷑: ſed

ipᷣep ſemetipᷣm veniat: ⁊ oſculetur me ab oſcu
lis oꝛis ſui: verba ſcʒ in os meuʒ ſui oꝛis infun⸗
dat. Ipᷣm audiã loquẽteʒ:ipᷣm videã docentẽ.

Hec eni ſunt xp̃i oſcula:q̃ poꝛrexit eccłie: cuʒi

aduẽtu ſuo ipᷣe xpᷣs ĩ carne poſit⸗ euãgeliʒzauit

ei vba ſidei ⁊ charitat:l et pad:ſᷣm ꝙ Eſaias ꝓ

miſerat: ⁊ pᷣmiſſus ad ſpõſam dixerat:nõ lega

tus neq; ãgeluſ:ſ ipᷣe dñs ſaluabit nos Tertio

vero expoſitiõis loco introducamꝰ aiam: cuiꝰ
omne ſtudiũ ſit cõiũgi ⁊ ſociari vbo dei:⁊ ĩtra
mpſteria ſapie eius ac ſciẽtie eius velut ſponſi
celeſtis thalamos itrare:cuiq; aie pᷣſentia eius
etiam munera data ſunt dotis ſcʒ noie. Sicut
eni ecclłie dos fuit legis ⁊ ꝓphetaxꝝ volumina:
ita huic lex nature et naturalis ſenſus ac liber⸗
tas arbitrij dotalia munera deputent᷑.habens
autẽ hec dotis ſue munera : ſit ei ᷣmo eruditio
nis doctrina a monitoꝛibꝰ doctoꝛibuſq; deſcẽ⸗
dens. Sʒ qm in his nõ eſt ei plena atq; ꝑfecta
deſiderij ſui ⁊ amoꝛis expletio: depcet᷑ vt mẽs

.

eius pura ⁊ vᷣginalis ipᷣius verbi dei illumina
tionibus ⁊ viſitationibailluſtret᷑. Cum eni nul
lo hois vel angeli miniſterio diuinis ſenſibus
T⁊ ntellectibꝰmens impletur:tuncipᷣius oſcula
vbi dei ſuſciꝑe ſeſe credat. Pꝛopter hec ergo
⁊ hmõi oſcula dicat aia oꝛans ad deũ.Oſcule⸗
tur me ab oſculo oꝛis ſui.Gum eni inde capax
fuerit: vt ipᷣius verbi dei caꝑet veraʒ ſolidãq;
doctrinam:neceſſaria ſuſcepit oſcula.id ẽ.ſen⸗

II

ſus aàb oꝛe doctoꝝ. Vbi vo ſponte lam ceperit
obſcura cernere:enodare ꝑplexa: inuoluta dil
ſoluere:parabolas ⁊ enigmata dictaq; ſapien
tũ cõpetentibꝰ itelligentie lineis explicare:tũc
ia oſcula ipius ſponſi ſui.id ẽ. verbi ſi uſcepiſſe
ſe credat. Ideo aũt oſcula pluraliter poſuit:vt
intelligamus vniuſcuiuſq; obſcuri ſenſus illu

minationẽ oſculũ eẽ verbi dei ad aiam ꝑfectaʒ

delatum. ⁊ m hoc foꝛte dicebat ꝓphetica ⁊
fecta mens. Os meũ aꝑui: ⁊ attraxi ſpiritum.
Os aũt ſponſi intelligamꝰ vᷣtutem dici ꝛq̃ illu⸗
minet mentẽ:⁊ velut ᷣmone quodã amoꝛis ad
eam facto(ſi tñ caꝑe mereat᷑ tate vtutis pᷣſenti
am)incognita queq; ⁊ obſcura manifeſtat.⁊ H̊
eſt verius ꝓpꝛiuſq; ⁊ ſanctius oſculũ:qð a ſpõ

ſo dei v̈bo poꝛrigi dicit ſponſe pure ſcʒ aie ⁊ 8½
fecte. Cuius rei imagoẽ illud oſculũ:qð ĩ eccle

ſia ſub tꝑe myſterioꝝ nobis inuicẽ damꝰQuo

tiens ergo in coꝛde nr̃o aliqͥd qð de diuinis do

gmatibus ſenſibuſq; q̃rit᷑:abſq; monitoꝛibus iĩ

ueneimus:totiens oſcula nobis data eſſe a ſpõꝰ

ſo verbi dei credamus. Abi vero credẽtes ali⸗

quid de diuinis ſenſibus iuenire nõ poſſumus
tũc affectu huiꝰ oꝛatiõis aſſũpto petamꝰla deo
viſitationẽ verbi eiꝰ⁊ dicamꝰ: Oſculet᷑ me ab
oſculo oꝛis ſui Scit aũt pater vniuſcuiuſq; aie
capacitatẽ: ⁊ nouit quo tꝑe:cui aie:que oſcula
verbi ſui poꝛrigere in itellectibꝰ dũtaxat ⁊ ſen⸗
ſibus debeat. Quia bona ſũt vbera tua ſuꝑ vi

num: ⁊ odoꝛ vnguentoꝝ tuoꝛũ ſuꝑ oia aroma⸗

ta. Intellige ðus q̃ſi in hiſtoꝛie dꝛãmate ſpõſã
eleuatis ad deũ manibꝰoꝛationẽ fudiſſe ad pa⸗

trem: ⁊ oꝛaſſe:vt iam veniret ad eam ſpõſus:⁊
ſpᷣe ei oſculũ ꝓpꝛij oꝛis infüderet. Sumq; hec
oꝛaret ad patrẽ:in ipᷣa oꝛatiõe q̃ dixit:Oſcule⸗
tur me ab oſculo oꝛis ſui:parans etiaʒ alia oꝛa

tionis verba ſubiungere ac dicere: qꝛ in h pᷣnci

pio vᷣmonis affuiſet ſponſus:⁊ oꝛanti ei aſtitiſ⸗

ſet:ac reuelaſſet vbera ſua: ipᷣmq; ſpõſum vn⸗

guentis miriſicis:⁊ qͥbus fragrare ſpõſũ dece⸗
bat:cõſtituiſſet delibutũ. Spõſa vo vbi adeſſe

vidit eũ ꝓ q̃ oꝛabatvt adeſſet.⁊ adhucloquẽti
ſibi pᷣſtitũ qð oꝛabat:ac data ſibi ab ipᷣo oſcu⸗
la qᷓ popoſcerat:leta pꝛo hoc reddita:et decoꝛe

vberũ ac fragrãtie ipᷣius odoꝛe ꝑmota: ppoſi⸗

te oꝛationis monem ↄuertit ad pᷣſentiam ſpo

ſi q̊ aderat:⁊ cum dixiſſet: Oſculet᷑ me ab oſcu

lo oꝛis ſui:ſubiungit poſt hec ad pᷣſentẽ iã ſpöo⸗

ſum dicens: Bona vbera tua ſupyinn odoꝛ
vnguentoꝝ tuoꝛũ.ec interim vᷣm hiſtoꝛic
intelligentiã quã dꝛãmatis in moduʒ pᷣdixim⸗

textã.Nunc vero qͥd intellectus interioꝛ habe

at reqramꝰ. Diuerſis vocabulis pᷣncipale coꝛ⸗
dis apellari in ſcripturis diuinis iuenimus qᷓ
vocabula ꝓcauſis ac rebus ð qͥbus agit᷑ apta⸗

ri ſolent. Interdũ eni coꝛ dicit᷑.vt beati mũdo

(cbensſu

m hiſtoꝛicam

Cr⸗

Ghene⸗
Liul ſßl

Mgrel
feltertdee

ſinueius
fectoclin,
nerogt⸗

*

ſchicanl

Ntcyintern

(gkgbirech

ſcetiend
tpiinloeo
decens no
leteceper
cisdeſig
ybideſaa
chii ſacerc
lüacſepare
leleros ho
wulelleing
Leutico:)
us d
enamn
buspnen
lureſtee
doghhat
omneyi
iin hie
loͤetier
les ſnys
boodſſcum
wpud ſocen⸗
codeſigne
boo pblamm
Uhatillehe
gentbelan
Ghenaüth⸗
Pannnfer
dognanerd
deniſoͤ
hücchſceri⸗
ſlthgi
nordcl
tufte
itſnife
Pineritvin
Culilocovd
lltieſeemn
ponii tlong
Aſu vi
thnib⸗

.

Mein

E

☛
EE
=
E

tzep

—
—
E
—
S=S =

—

4

e
=
—
—

= —

=

E S

=
SE
=.
=ẽ =

☛
— =
— =ẽ
—
—

—

=
—

S.
=
SE.

Coaliſtt
innicidend
goödeninin

cnirenöpolen
Pptopcumt
: Llaliien
er Miuſauugi⸗

ub'dünruten⸗
ſirpbenmon
miſeummnn
znr umehi
Uinifülſenk
zundenſhos
idan Dunane
öeiſirtid⸗
Ammscii; lun
dicenegenb
8etornlieiaſmn
ng ſaͤſnn
rne ſolider
doapowinde⸗
4 1adhchogt
aſhicbſpo
Neresduradu

—
S =e

4
4

= ☛ =

—
—
—
—
=
=
N =ẽęt =
₰ S
=—
=
= =☛ =ẽ

— S= —
E= —
—

Tractatus

terroga qͥs ẽ hic:de quo dicit. Poſt hec vo re

cũbens ſuꝑ pectus ieſu dicit ei One qs es⸗ In
is eni certũ ẽ:q; Johhes in pᷣncipali coꝛdis ieſu:

atq; internis doctrine eius ſenſibꝰ reqͥeuiſſe di

cat᷑: ibi reqͥrens ⁊ ꝑſcrutãs theſauros ſapiẽtie

⁊ ſciẽtie:qͥ recõditi erãt in xpoieſu.Sʒ ꝙ ſinꝰ
xp̃ᷣi in loco dogmatũ ſanctoꝝ accipiat᷑: puto ĩ⸗

decens no videri.Diuerſis ergo modis vt di
cere ceperamꝰ:pncipale coꝛdis in ſcripturis ſã

ctis deſignat᷑:ſicut ⁊ i Leuitico: nihilominus
vbi de ſacrificijs pectuſculũ ſeparatiõis ⁊ bꝛa⸗

chiũ ſacerdotibꝰ ſequeſtrat᷑:⁊ ĩ hoc ſequeſtra⸗
tũ ac ſeparatũ pectuſculũ bꝛachium: pᷣcellẽs
ceteros homĩes pᷣncipale coꝛdis ⁊ opeꝝ decus

vult eſſe in ſacerdotibꝰ De quo plenius i libꝛo
Leuitico: ꝓut dñs dare dignatus eſt:expoſui
mus. Scðʒ hec ergo etiã in pᷣſenti loco quãdo

qdem amatoꝝ videt᷑ dꝛãma qð agit : in vberi /
bus pᷣncipale coꝛdis intelligimꝰ: vt tale videa

tur eſſe qdᷣ ðꝛ.Coꝛ tuũ o ſponſa ⁊ mens.id eſt.

dogmata q̃ intra te ſũt: vel doctrine gr̃a ſupꝑat

omne vinuʒ:qð coꝛ hois letificare ſolet.Sicut

eni in his de bus dicit: qꝛ deum videbũt: coꝛ
cõpetẽter dictum eſſe videbit᷑:⁊ inter diſcũbẽ⸗

tes ſinus ac pectus ponitur pꝛo habitu ſine du

bio diſcumbentiũ foꝛmaq; ↄuiuij: ⁊ rurſus v
apud ſacerdotes pectuſculũ ⁊ bꝛachiuʒ myſti⸗

cis deſignat᷑ eloquijs. Ita etiaʒ arbitroꝛ iĩ pñti
loco vbi amãtiũ habitꝰ ⁊ colloquia deſcribũt᷑:

gratiſſime hocip̃m bncipale coꝛdis in vberibꝰ
appellatũ. Bona ergo ſũt vbera ſponſi:quãdo
õqgdem theſauri ſunt ĩ eis ſapie ⁊ ſciẽtie recõditi

Abera aũt hec vino cõparat ſponſa:ſed ita cõ
parat:vt pᷣferat: Vinũ aũt illa itelligenda ſũt
dogmata et doctrine q̃ ꝑ legem et ꝓphᷣas ante
aduentũ ſpõſi ſumere ſponſa cõſueuerat.Sed
nũc cõſiderãs hanc doctrinã q̃ ex vberibus ꝓ⸗

fluit ſponſi:mirat᷑ ⁊ ſtupet vidẽs eã longe pꝛe⸗

ſtantioꝛẽ: qᷓ illã ex qua añ aduentũ ſponſi leti⸗
ficata fuerat: tanqᷓ; ex vino ſpiritali:qð miſtra
bant ſancti pr̃es ⁊ ꝓphe: qͥ etiã huius generis

plãtauerũt vineas:vt Noe pᷣmus ⁊ Eſaias in

coꝛnu i loco vberi: et coluerũt eas. Nidẽs nũc
multã eſſe eminentiã dogmatuʒ ⁊ ſciẽtie apud

ſponſũ ⁊ longe ex eo ꝑfectioꝛẽ:qᷓ; fuit apud an

tiquos emanare doctrinã: dicit. Bona ſũt vve

ra tua ſuꝑ vinũ:ſuꝑ illã ſcʒ doctrinã:qua letiſi

cabar ab antiqᷣs. De hoc eni antiquoꝝ vino i⸗
telligendus ẽ eccleſiaſtes dicere: vbi ait: Ego
dixi in coꝛde meo: veni et tẽptabo te in leticia:

coꝛde:a coꝛde credit᷑ ad iuſticiam. Si vo con⸗
uiuij tps ſit: ꝓ ſpecie ⁊ oꝛdine diſcũbentiũ vel
ſinus vel pectus appellat᷑.ſiẽ Johes i euãgelio
refert de quodã diſcipulo quẽ amabat ibs:q i
ſinu eius vel ſupꝛa pectꝰ eiꝰ recũberet. Ille ꝓ⸗
fecto cui reſpõdẽs Simon Petrꝰ dicebat: In

Fo.

Epiſtola XI

⁊ videbo in bono.Et iteꝝ de eiſdem vineis lo⸗
quẽs idẽ eccleſiaſtes dicit. agniſicaui mihi
opꝰ meuʒ:ediſicaui mihi domos:plãtaui mihi
vineas:feci mihi hoꝛtos ⁊ paradiſos:⁊ reliq̊.

Sũt aũt huius vinee myſtice etiã miſtri qͥdaʒ:
q̊ vini fuſoꝛes appellant᷑. Sic eni ideʒ dicit: Et
feci mihi cãtoꝛes ⁊ cãtatrices in leticia filioꝛuʒ

hoiuʒ:vini fuſoꝛes ⁊ vini fuſitrices. Vide gſi

poſſimus tũ in ceteris:tũ etiaʒ in hoc itelligere

ſaluatoꝛẽ veteri vino nouella vbeꝝ ſuoꝝ fluen

ta miſcentẽ:cum maria ⁊ Joſep q̃rentes iuene
runt eũ in templo ſedentẽ in medio doctoꝝ: et

audiẽtẽ atq; iterrogantẽ eos:qñ mirabant᷑ ho

mines ſuꝑ reſpõſis eius. Sʒ ⁊ ibi foꝛtaſſis ſpe
cies foꝛme huiꝰexplet᷑: vbi aſcẽdẽs i montẽ do
cebat populos:⁊ dicebat.DNictũ ẽ antiqͥs:non
occides:ego aũt dico vobis: Ois q̃ iraſcit᷑ fra

tri ſuo: ſine cauſa reus erit. Et dictũ eſt antiqͥs
HNoõ adulterabis:ego aũt dico vobis: Ois qui

viderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ eã:iã mechatꝰ
eſt eam in coꝛde. Inqᷓ;tum ergo doctrina hᷣ ei

bp̈cellit illã antiquã : in tm ſponſa intelligit ⁊ p⸗
nüciat bona eẽ vbera eius ſuꝑ vinũ. Sed ⁊ ꝙ

voꝛax ðꝛ filius hoĩs:⁊ bibens:et dicunt.Ecce
homo voꝛax:⁊ vinuʒ bibẽs. Ad h̊ nihilominꝰ
reſpicit:tale ⁊ illud vinũ fuiſſe in cana galilee:
qð bibebat᷑ in ↄuiuio nuptiali: quo deſiciente
fecit ⁊ aliud vinũ:cui teſtimoniũ reddit Archi
triclinꝰ:ꝙ ſit valde bonũ:⁊ eo vino qð expẽſũ
fuit:multo pᷣſtantius cũ dicit:Ois homo pᷣmo

ponũ vinuʒz ponit. et cũ inebꝛiati fuerint id qð

deterius ẽ:tu autẽ ᷣuaſti vinũ bonũ vſq; nũc.
Sed ⁊ Salomonẽ qͥ ꝓ accepta dei ſapia in ad⸗
miratione fuit regine Sabe:q̃ venerat tẽptare
eũ in qſtionibus:in qͥbus eũ eadeʒ regina ſcru⸗
tet᷑ ⁊ miret᷑:audi ſcripturã referentẽ. Et vidit
inqͥt regina Saba oẽm ſapiam Salomonis:et
domũ quã edificauit:⁊ awparatum cõuiuij eiꝰ:

ſedẽ puerox eiꝰ:⁊ oꝛdinẽ miſtroꝝ eiꝰ⁊ veſtes

eiꝰ:⁊ vini fuſoꝛes eiꝰ: ⁊ holocauſta q̃ offerebat

idomo dei. 1 ſtupefacta ẽ:⁊ reliqua. In his er

go aduerte: quõ hec que venit a finibus terre
audire ſapiẽtiã Salomonis:inter cetera mira⸗
tur ⁊ cibos cõuiuij eius: vel vini fuſoꝛes eius:
ſuꝑ his dicit᷑ obſtupuiſſe.Neſcio autẽ ſi ita in⸗
eptam putemus fuiſſe reginaʒ:q̃ ob hoc vene⸗
rat a finibus terre vt audiret ſapiam Salomo⸗

nis: vt miretur cibos coꝛꝑales ⁊ vinum iſtud

cõmune:ac pincernas vini in miniſterio regis
Quid eni in his admiratione dignuʒ videatur
que cõmunia pene oĩbꝰ ſunt hominibus?:Sed

mihi videtur miratã eſſe cibos doctrine eius
vinum dogmatũ: que ab eo per diuinã ſapiaʒ

p̃dicabant᷑. Hoc erat vinum ⁊ illud quod per
lhieremiã refert᷑ de filis Jonadab ſilij Recab
qui eo tꝑe quo peccata populi inualuerãt DR P

H

Dars II Crat
iniqtatibus plebis ſnſn lat. H,
carufüt vrbiderer vandts Aigeiginen ittcono⸗ non bibei dfeengad im vei bnzde hishe⸗ .Urdſ
rit eis paten ſuus Jonadab.ne biberet vianm ſuauris qͥ in ipo ſcientie ⁊ ſapiẽtie reconditi ſüt: Aib glif
ii 7 ſii ſui in ſeculũ: neq; domos ed Kcapene 4: vone ne ycre u ſuꝑ vinũ.Sũt aũt vn⸗ Pianfeckti
amplectit᷑ eos vite lue. ? ſup ar 1. Aromata H lug nde,
cũc li et iniqtatibus eoꝝ erat veecenze dug anr minn eſt verboꝝ legis ⁊ ꝓphetarũ: qᷣ⸗ nalliln
vinea ſodomoꝝ: ⁊ palmites eoꝝ ex Go bus ante aduentuʒ ſponſi mediocriter licet: in n rlſio
vua eoꝝ vua fellis ⁊ botr ex Gomoꝛra: ſtrui tñ videbat᷑: ⁊ exerceri ad cultũ dei:vtpe ſſtot d
nenũ alpidũ farorgmeoalleraruncenm. 4e parunla adhuc ⁊ ſub Curatens dauckon, lennen
Peopee hoe erga laudabiie s habent filij Jo ſt eſst⸗ paſecean lereni pecagogus no fmümach
ena ⁊ fide dei dibere c etg ſcʒ dogmata ⁊ ali rant in aᷣbus enutriri viſa eſt: ⁊ ſ lo * ſee nerueh
pierborergofotali uſcige recuſarũt. ꝛzo⸗ parari. Sʒz vbi venit plen enda 00 o ſuo pꝛe cnüiubllest
katlicnt in dſoinoſenpeßen neae fa uen mn ſcvigeniel ſagnarerſvalanfo vmein, Aannd
num. Jgit ſicut intell ptũ eſt: ne talẽ facerẽt vi miſitinbüctnundu:odoraraſ 0 6 . unl we Ralgi
eaſq; ꝓ diuerſitate d eximus vini differẽtias: guenti fragrãtia:ſentiẽſq; illao EH aunani
num: ſup vinũ vri itelliga vbera tua ſuꝑ vi⸗ ad comparationẽ ſuauitatis au bunns⸗ de Khoe
lum. Bonis eni nonmaltcaghe bonũ nõ ma⸗ ſtis vnguenti ait:Odoꝛ vnguento mudrſle Pnſhaſen
guſtauerat pᷣus in lege ⁊ pphetis: ũ eni vinũ idem pontifex 8e: pontifex qͥdeʒ m hoc ꝙ me c⸗
meditata erat ſponſa leticiã : ex qͥ velut diatoꝛ eſt dei æhoiuʒ omni e ne lnci
parate: vrcape ulade dica cordis ſccſpe ac ¶⁊ pꝓpiciatio factus Keinmecſpnd eerenao⸗ Po nnstircten
p vbera ipius ſPonſtexrellenzioes utura erat ſtiam ꝓ peccato mundi. Sponſus vo ſᷣm boe Gannhi
nens eoꝝ doctrinã. ⁊ ideo dicit: nette cer wꝓ ecclie iungit᷑ non habẽti maculã autrugam: Nato
ra tua ſuꝑ vinũ.⁊ vide ſi a dhucf. ona ſũt vve aut aliquid hoꝝ:ↄſidera ne foꝛte vnguentu ü aachin
tare poſſumus illã euangelij bola huicap lud pontificale qð in Exodo cõponi iubetf . ⸗ Lnan
Sinmile ẽ regnum celoꝝ carabe Sdicit⸗ te pigmentarij: iſtius vnguenti qð nũc odors⸗ nnchl
ggro:quẽ q̊ͥ inueuerit abſcõdit:et p̃ᷣ cogito in ta ſponſa mirat᷑:teneat rõnem.Et videns vil aiveſſ⸗
vadit ⁊ vendit oĩaq̃ habet:⁊ et pᷣgaudio eiꝰ la qdem aromata qͥbus cõpoſitum vngue uneyunn
Energo tbeiahaug ionnin denrrd diny: Nani aron vn aug ec an darten Rer oe⸗
neq; in ſiluis:ſed in agroabſe eerto aliquo: na rimatctlecoeporalo⸗bocaür vi uẽtũ o heſmnoul⸗
ſibile vtig Eagrum illl enaz babere 8 Et poſ⸗ nunc vnctũ vidit ſponſũ: ſpiritale eſ rceleſte: nunſe iut
afferãt vinu: hre etiã the ſann aber vineas: q Idcirco dicat:qꝛ odoꝛ vn guentoꝝ tuo ſup * ctaa pwek/
ſractis oibus emir agriͦ illdi io dinuencratib ardia anomata. Aideamus ergo dud cpoliti⸗ ulcoſleer
theſaurũ. Pöter godir lle⸗ dq inuenerat ibi ſit illud vnguentũ. Et locuen cilogoinc Oſtiaiſaaron
bonnoethelamedetacnr nieng and Aoyſen dicẽs: Accipe tibi floꝛ Bana ſoppablls
ds eſt ĩ eo. Ita ergo boc mnagis c vinum cte quingẽtos ſiclos:⁊ iernelllianedi i Orengi
ra ſponſi:q̃ velut theſaur⸗ able onſus arh vbe centos quinquagintaſiclos: calamut 1 unfgzüreſi
⁊? ꝓphetis magis qᷓ; vinum ſonair eſt ĩ lege ducentos qͥnquginta ſiclos. Bin ſicl wue Ahecomniay
doctrina qᷓ palã eſt: letiftcat 1 ieis: illa ſey ⁊oleum ex oliuis ⁊ facies illud Dlenmn kal na mmnmeg
ergo ſüt vbera ſpõſi. Theſaur⸗ digtes.: Mona tis ſancii vnguenti arte pigmentarij Hecaut ununmf
⁊ ſciẽtie in eo abſcõditi:qͥ cũ apti ⁊ unt ſapie in lege qdem referri audierat ſponſa: ſed ntüipentunne
erint oculis ſponſe: multo Baceliotegetn fu⸗ nem eoꝛũ veritatemq; nunc ꝑſpicit Aide engo 2nonſapiebe
bunt᷑: q; fuit pus iſtud vinuʒz legi es ei vide⸗ ꝓiſte quattuoꝛ ſpecies vnguenti iſtius:ſ 82 Whunduquide
ꝓphetica. Sʒ ⁊ ſi tertiã expoſi gis et doctrina tenebant incarnationis verbi dei: ger deiſape
Ra r Pboveiſentie debeam apach de aia pfe tuoe lemnettiocopaginarlnne : aser aunt⸗ mtentans
qꝛ q donec ꝑuulus :rnöͤdiͦ i oſſum' dicere in quo coꝛpoꝛe mirrpailla moonact⸗ zl ſ nmn in
gro obtulit deo:bibit vinũ qð re iöm ex ite vt pontifex ꝓ populo: ſiue vt ſp. 1 pd da⸗ ämni
Pabet intra ſeetiã theſaurũ able fert ager ille ̃ ſa ſuſcepit: ſeruat indicia. QAd vo no ſinplieik toienn
letificat̃ ex vino. Cũ aũt obn cõditũ: bibẽs mirrha ß̃ flos mirrhe mirrh Re noſ̃ ne⸗ nilanndn
ſemetip̃m deo:ac vaſarius f. erit ⁊ deuouerit non ſolum moꝛtem eius ſed penos Atumed aulonnn
ſeneri⸗ theſaux abſ. tonattun r adign vbene futuron ex mo⸗ruid mndicabatntq; cos acom twsnn,
. ontſq; ꝑueneru verbi dei: vinum ⁊ ſicerã . Einnteri fuiſſent ſimilitudini moꝛtis eius nõ ſo gggun
a iam lum vocatos:ſed electos futuros. Cynnamo⸗ mimoſ,

Ndotinntnle
aſpüſecpnn
Laſondunn
gilhonumen
vongennonninn
nonibiurce

guemore.

idenſoiu
dezfndegne
genm en
enönciuttde

ponſisofie

imaalimengn.
neimengenl
docchniubcit⸗
Genicbticn
ven Eniegl
poſtummon
vehrgucun
cait gvani⸗
itie et a⸗
Venonmri
ego itſoſil

NuscRendid

iänmnidee
ummmiſuaned,
icaunun ſn
irinancin
entang. M
ruße

Ngitu

Cuenifi

— —

==
= —
=☛ mee Se

—
—
2
—
—
=*
—
= ==

—
—
—
=
—
2
—

—

—

mũ vero imaculatum dicit᷑: ꝓpter eccłiam ſine
dubio:quã puriſicauit lauacro aque:⁊ imacu⸗
latam fecit non habentẽ maculam aut rugam:

aut aliqͥd huiuſmodi:ſed ⁊ calamus aſſumitur

quia lingua eius etiaʒ eſt calamus ſcribe velo
citer ſcribentis:doctrine gram pigmentis de
ſignans ſuauitatis In eis quoq; ſpecies adhni
bet callidiſſimas: vt referat᷑ ad ardentiſſima:i
qua vel ſpũs ſancti feruoꝛe: vel futuri ꝑ igneʒ
iudicij oſtendit᷑ foꝛma.his vero ngentoꝛũ:ſi-
ue ducẽtoꝝ qͥnquaginta: qͥnq; ſenſuũ in eo my
ſteriũ tenet cẽtupliciter ꝑfectoꝝ: vt remiſſionẽz

peccatoꝝ ꝑ eum datã ſigniſicet: nquagenariꝰ

eni iubileus in his eſt qntupliciter poſitus Sʒ H

hec omia oleo puro colligunt᷑:per qð oſtendit᷑

vb miſericoꝛdie:vel ſalutis cauſa fuiſſe: ꝙ is

erat in foꝛma dei:foꝛmaʒ vᷣui ſuſceꝑit: vel ea q̃

ex materiali ſubſtantia in xp̃ᷣo fuerant aſſũpta

per ſpiritũſanctũ redacta in vnũ fuiſſe: atq; in
vnam ſpeciẽ:que eſt ꝑſona mediatoꝛis effecta.
Illud ergo oleũ materiale: nullo genere oleuzʒ

ſeticie appellari potuit. Iſtud aũt oleum. id eſt
ſpũſſancti vnguentũ:quo vnctus eſt xpᷣs ⁊ cu
ius nũc odoꝛem ſponſa ꝓſpiciens admirata ẽ:

oleum leticie:quia ſpũs gaudiũ eſt:merito ap⸗
pellat᷑ quo vnxit eum deus q dilexit iuſticiam
⁊ odio habuit iniqtatem. Mꝛopterea eni dicit

Ain xxit eum domin⸗ deus luus oleo leticie pꝛe
participibus ſuis. Et ideo odoꝛ vnguentoꝛnz

eius eſt ſuꝑ om̃ia aromata. Simili aũt expoſi⸗
tione vtimur etiam ſi ad vnãquãq; animamin

amoꝛe ⁊ deſiderio verbi dei poſitaʒ tranſfera
hic mo:cui fuerint om̃es doctrine per oꝛdinẽ

decurſe.in qbus ante agnitionẽ verbi dei exer

citata videt᷑ ⁊ erudita:ſiue ex moꝛalibus deſcẽ

dentes ſiue ex naturalibus ſcholis.Erãt eni ei
omia iſta aromata q̃dam: ꝓ eo in his inſtitu

tio ꝓbabilis: ⁊ moꝛum cõquiritur emendatio:
depꝛehendit᷑ in his vanitas ſeculi:⁊ caduca

rum rerũ reſpiciunt᷑ falſa miracula.Erãt ergo

ei hec omnia velut aromata ⁊ odoꝛamẽta que
dam anime pigmenta:ſed vbi ad agnitionẽ di
uinoꝛum myſterioꝝ:⁊ diuinoꝝ dogmatum ſci
entiã ventum eſt:vbi ad ianuas ſapiẽtie ißpius
non ſapie huius mundi:neq; pᷣncipium huiꝰ
mundi: qui deſtruunt᷑ acceſſuʒ eſt: ſed ad ip̃a,zʒ
dei ſapientiaʒ que inter ꝑfectos diſſerit᷑: ⁊ vbi

myſteriũ qð pꝛioꝛibus generationibꝰ non fuit

notum: filus hoiuʒ reuelatum ẽ: vbi inquã aia

ad tanti cognitionẽ aſcendit arcani:merito di⸗

cit:odoꝛ vnguentoꝛũ tuoꝛum ſpiritalis ſcilicer
intelligentia et myſtica ſuper omnia aromata
moꝛalis naturaliſq; philoſophie. Non autẽ la
teat nos:ꝙ in qbuſdam exemplaribꝰ pꝛo eo
legimus:quia bona ſunt vbera tua ſuper vinũ
