opibus ſuis:q fecit. Futurã em̃ requiè᷑ ſignifi⸗
cabat: quã poſt oꝑa bona daturus erat nobis
hoibus. Sicuti em cũ bñ oꝑamur ipᷣe ðꝛ oꝑa⸗
ri in nobis:cuius munere bnñ oꝑamur:ita cũ re
quieſcimus ipᷣe requieſcere ðꝛ:quo donaãte reꝗq
eſcimus. Hine eſt ꝙ etiã in tribus pᷣmis pᷣcepi
decalogi:q̃ ad deũ ꝑtinẽt (cetera em ſeptem as
ꝓximũ ꝑtinẽt ⁊ ad hominẽ) qꝛ in dudbus p̃ce⸗
ptis tota lex pẽdet:tertiũ ibi de obſeruatõe ſab
bati poſitũ ẽ: vt in pᷣmo pᷣcepto pr̃em intelliga⸗
mus:vbi ꝓhibet coli aliqᷓ in ſgmẽtis hominũ

dei ſilitudo.nõ qꝛ nõ hʒ imaginẽ deus:ſ qꝛ nul
la imago ei collidebat:niſi illa q̃ ſᷣ eſſet:qð ipe:
nec ipᷣa ꝓ illo ſᷣ cũ illo. Et qꝛ creatura ẽ mutabi
lis:ac ꝓprea ðꝛ. ois creatura vanitati ſubiecta
ẽ:qm natura vniũſi etiã in ꝑte demonſtrat᷑: ne
q̃ſq; filiũ dei vbũ:ꝑ qð facta ſunt oia:iõ puta⸗

ret eſſe creaturã. Sequit᷑ aliud pᷣceptũ.HNõ ac⸗

cupias in vanũ nomẽ dñi dei tui. Sp̃s ãt ſcũs:
in qͥ nobᷣ reqes illa tribuit᷑:quã vbiq; amamꝰ p

niſi deũ amãdo nõ inuenimꝰ:cũ charitas eius
diffundit᷑ in coꝛdibꝰnr̃is ꝑ ſpm̃ſcm̃ qͥ datus eſt
nob. Quia g ſciſicauit deus dic ſeptimũ in qͥ re
deuit: tertio p̃cepto legis inſinuat᷑:qð ſcpᷣtũ eſt
de obſeruatõe ſabbati:nõ vt iã in iſta vita nos
reqͥeſcẽ exiſtimem:ſᷣ vt oĩa q̃ bñ opamur non

haæabeãt intentõeʒ niſi in infinitã requiẽ ſempit⸗

nã. Memẽto em maxie qð iã ſupꝛa ↄmẽoꝛaui

q̃ ſpe ſalui facti ſumus. Spes ãt q̃ videt᷑ nõ eſt

ſpes.Ad ipᷣm ãt ignẽ amoꝛis nutriẽdũ qͥdãmõ

q tãqᷓ; põdere ſurſum vel introꝛſum referamur
ad requiẽ oĩa iſta ꝑtinẽt:q̃ figurate nob inſinu-

ant᷑.pilus em̃ mouẽt ⁊ accendũt amo:ẽ qᷓ; ſi nu
da: ⁊ ſine vllis ſacroꝝ ſiłitudinibus ponerent᷑.
Quius rei cãʒ difficile ẽ dicere. Sʒ tñ ita ſe hʒ:
vt aliqd ꝑ allegoꝛicã ſigniſicatõeʒ intimatum:
plus moueat: plus delectet: plus honeret᷑: qᷓ ſi
vbis ꝓpꝛijs aꝑtiſſime diceret᷑. Credo ꝙ ipᷣe aiĩ
mMonitus qᷓ;diu adhuc rebus terrenis implicat᷑
pigrius inflammat᷑. Si vo ferat᷑ ad ſiłtitudies
coꝛpales:⁊ inde ferat᷑ ad ſpiritalia: que nullis

ſimilitudinibus figurant᷑:ipᷣo quaſi trãſitu ve⸗—

getat᷑: ⁊ tanqᷓ; in facula ignis agitatus accẽdit᷑
⁊ in ardẽtio:e delectatiõe rapitur ad requiem.
Igeoq; inter omnia ula decem pᷣ̃cepta:ſolũ ibi
quod de ſabbato poſitũ eſt: figurate obſeruan
dum pcipit᷑:quã figurã nos intelligendã:nõ e⸗
tiam ꝑ ociũ coꝛꝑale celebꝛandũ ſuſcepimꝰ.Cũ
em ſabbato ſignificat᷑ ſpiritalis requies. Et in
pſalmo. Aacate ⁊ videte:qm ego ſum domin⸗

2 qua vocant᷑ homines ab ipᷣo domino dicẽte.
Aenite ad me omnes qui laboꝛatis: ⁊ onerati

eſtis: ⁊ ego vos reficiam. Tollite iugum meuʒ

ſuꝑ vos: ⁊ diſcite a me.quoniam mitis ſumet

huñmilis coꝛde: inuenietis requiem animabꝰ
yeſtris. Cetera tamen ibi pᷣcepta ꝓpꝛie ſicut pᷣ
cepta ſunt:ſine vlla figurata ſigniſcatione ob⸗

ſeruamus. Mam ⁊ ydola non colere manifeſte

didicimus:⁊ non accipe in vanum nomen dñi
dei noſtri:⁊ honoꝛare patrem ⁊ matrem:⁊a non
mechari: non occidere:non furari:nõ falſum
teſtimonium dicere:non concupiſcere vllã reʒ

ꝓximi. Von em̃ figurate aliquid pᷣtendunt: æ
myſtice aliud ſigniſicant.ꝑᷣ ſic obſeruant᷑: vt ſo

nant. Obſeruari tñ diem ſabbati non iubemur
ad litteram: m ocium ab oꝑe coꝛꝑali:ſicnt ob
ſeruãt iudei.Et ipᷣa eoꝝ obſeruatio:qꝛ ita pce⸗

III

pta ẽ: niſi aliã qᷓdã ſpiritalẽ requiẽ ſignificet:ri

denda iudicat᷑. Vñ nos ↄueniẽtes intelligimꝰ
ad amoꝛẽ excitandũ requietis:ad quõ requieʒ
tendimus: valere oĩa q̃ figurate in ſcpᷣturis di⸗
cunt᷑.qñqͥdem hoc ſolum figurate in decalogo

pcipit᷑ vbi requies ↄmẽdat᷑:q̃ vbiq; amatur:vᷣ

in ſolo deo ſancta ⁊ certa inuenit᷑.Dies tñ dñi⸗
cus:nõ iudeis:łᷣ xpᷣianis reſurrectõe dñi decla
ratus ẽ:⁊ ex illo hr̃e cepit feſtiuitatem ſuã.Aie

quippe ſanctoꝝ omniũ añ reſurrectõneʒ coꝛꝑis

ſunt qͥdem in reqᷣe.ſᷣ in ea nõ ſunt agnttiõe qua
coꝛꝑa vegetant᷑. Talem quippe actionem ſigni
ficat dies octauus:qͥ eſt ᷣmus qͥ anteferat illaʒ
requiem:ſᷣ gloꝛiſicat. Nõ em̃ cũ coꝛꝑe:difficul
tas ex coꝛpe:qꝛ nec coꝛruptio. Opoꝛtet ei hoc
coꝛruptibile indui incoꝛruptionẽ: ⁊ moꝛtale q̊

indui immoꝛtalitatẽ. Quapꝛopter añ dñicã re

ſurrectõeʒ:qᷓ;uis ſanctos pr̃es plenos ꝓpheti
co ſpũ octaui ſacr̃ᷣm neq̃qᷓ; lateret: qͥ ſignificat
reſurrectio.Nã ⁊ ꝓ octaua pſalmus inſcribit᷑:
⁊ octauo die circumcidebant᷑ infantes:⁊ in Ec

cleſiaſte ad duoꝝ teſtamentoꝝ ſigniſicatõeʒ ðꝛ

iilis ſeptẽ: ⁊ illis octo reſeruatũ ẽ.tñ illis eſt oc⸗
cultatũ:⁊ ſolũ celebꝛandũ ſabbatũ traditũ eſt:
quia erat antea rees moꝛtuoꝝ. Reſurrectio

Agi nullius erat qͥ reſi/ urgens a moꝛtuis iam nõ
moꝛiret᷑ ⁊ moꝛs illi nõ dnaret᷑.Sʒ poſtqᷓ; facta
elſt talis reſurrectio in coꝛpe dñico: vt pᷣiret in
capite eccłie:qð coꝛpus ecclłie ſperaret in fine.

Jã etiã dies dñicus.i.octauus:qͥ ⁊ pᷣmus inci⸗
peret celebꝛari. Ipᷣa etiã cã intelligit᷑: cur obv⸗

uandũ paſcha vbi agnũ occidere ⁊ edere iubẽ⸗

tur:qð manifeſtiſſime dñi pᷣſigurat paſſionem.
Nõ eis ita pᷣceptũ ẽ:vt attẽderẽt occurrere ſab
batũ:⁊ cũ mẽſe nouoꝝ:⁊ tertie lune hebdoma⸗
de currere. ANt eundẽ q; diẽ oñs potius ſua

paſſione ſignaret:qͥ etiã dñicũ.i.octauũ qͥ eſt pᷣ⸗

mus declaraturus aduenerat. Attende igit᷑ ſa

cratiſſimũ triduum:crucifixi:ſepulti:ſuſcitati.

Hoꝝ triũ oꝑe qͥd ſignificet᷑ in pñti agimus vi⸗

ta. Quid aũt ſignificat ſepultura:ſide:ac ſpe ge

rimus. Mã ðᷣꝛ homini. Tolle crucẽ tus: ⁊ ſeqre
me.Cruciat᷑ aũt caro:q̃ moꝛtificant᷑ mẽbꝛa nr̃a

ã̃ſunt ſuꝑ terram:foꝛnicatio:immũditia:luxu
ria:auaritia.⁊ hmõi de qbus idem dicit. Si ei

ſm carnẽ vixeritis: moꝛiemini.Si aũt ſpũ fa⸗

cca carnis moꝛtificaueritis: viuetis. lHic etiã ð
ſeipo dicit. Mundus mihi cruciſixus ẽ: ⁊ ego

mũ do. Et in alio loco. Scientes inqᷣt:quia ve⸗

tus noſter homo ſimul ↄfixus ẽ cruci cũ illo:vt
euacuet᷑ coꝛpus peccati:⁊ vltra nõ ſeruiamus

peccato.q́diu ergo id agũt oꝑa nr̃a.i.coꝛpus
peccati:qᷓ;diu inqᷓ; exterioꝛ homo coꝛrũpſt᷑: vt

2

Hec ſunt etiã bõa oꝑa qͥdem:tñ adhuc laboꝛio
ſa:quoꝝ merces eſt reqᷣes:Fᷣ Nleo ðꝛ:ſpe gaudẽ

ℳ

interioꝛ renouet᷑ de die in diem tp̃ᷣs eſt crucis.

ſen
Aerp
tenig
l
nur’
midi⸗
Midei
i Ne
oh
hegnn
hanſgt

nH

eel

elahhoe
nonne

itr

el
ſolkek
iicbe:
vne
anigt

liscko⸗

tunn⸗
lanno

tan

örrann
zinſne.

usilcke.

aroh
geitbi
ſoren.
meſb
gdone⸗
gus ſun
jzaß⸗
eſgki
ſaut.
mnenk
neſek
ietſche
ibrann
linben
u
ſit
Neti
ilih
e⸗
lon
ious
corp⸗
ſoten
hon⸗
ſc

4

4

fen

„

Epiſtola

tes:vt cogitãtes requiẽ futurã cũ hilaritate in

laboꝛibꝰoꝑemur.ãc hilaritatẽ ſignificat cru⸗

cis latitudo:in trãſuerſo ligno:vbi figunt᷑ ma-

nus.ꝑ manꝰem̃ oꝑa intelligimꝰ.ꝑ latitudinem
hilaritatẽ oꝑantis.qꝛ triſticia facit ãguſtias.pꝑ

altitudinẽ aũt cui caput adiũgit᷑:expectatio re

tributõnis ð ſublimi iuſticia dei:qͥ reddet vni⸗
cuiq; ᷣm oꝑa ſua. In his qdẽ qͥ m tolerãtiam
boni opis głaʒ ⁊ honoꝛẽ ⁊ incoꝛruptõneʒ qᷣrẽti
bus vitã et᷑nã. Itaq; etiã longitudo q̃ totũ coꝛ
pus extẽdit᷑:ipaʒ tolerãtiã ſignificat. VUñ lõga
nimes dicunt᷑ qͥ olerãt. Pꝛofundũ at qð terre
infixũ ẽ ſecretũ ſacẽm pᷣſigurat. Recoꝛdar em
ni falloꝛ q̃ vba aplłica in iſta deſignatiõe crucis
expediã: vbi ait. In charitate radicati atq; fü⸗

☛

dati: vt poſſitis ↄpᷣhẽdere cũ omnibus ſctis qᷓ

ſit lõgitudo:latitudo: ⁊ ꝓfundũ. Ea vo qᷓ non

dum videmus: æ nõdum tenemus: fide ⁊ ſpe
gerimus in alio biduo ſigurata ſunt. Hec em̃ q̊ᷓ
nũc agunt᷑ tãqᷓ; claui pᷣceptoꝝ in dei timoꝛe cõ⸗

fixi ſunt. Scpᷣtum eſt em. Cõſige clauis a timo⸗

*

re tuo carnes meas in neceſſaris deputant᷑: nõ
in eis qᷓ ꝑ ſeip̃a appetenda ⁊ ↄcupiſcenda ſunt.
Añ illud qð eſt optimũ ſe dicit ↄcupiſcere diſ⸗

ſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo.Manere aũt in carne ueceſ

ſariũ inquit ꝓpter vos. Quod ergo inquit diſ⸗
ſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo. Inde incipit requies:qͥ non
f reſurrectõe:ſᷣ gloꝛificat᷑: q̃ t nũc

2 „
⁶

interrumpi
fide retinet᷑:quia iuſtus ex fide viuit. An igno
ratis inqͥt qm q̃cunq; baptiʒati ſumus in REpo
ieſu: in moꝛte illius baptizati ſumus:Cõſepul⸗
ti ergo illi ſumus ꝑ baptiſmũ in moꝛtẽ. Vñ ni⸗
ſi fide: Neq; em iam in nobis ꝑfectũ eſt:adhuc
in nobiſm etipᷣis ingemiſcẽtibus adoptõeʒ: ex⸗
pectãtibus redemptõaʒ coꝛꝑis noſtri. Spe em̃
ſalui facti ſumus.Spes autem q̃ videt᷑ non eſt
ſpes. Quod em̃ videt qͥs:qͥd ſperat:Si autem

quod nõ videmus:ſperamus: ꝑ patientiaʒ ex⸗.
pectamus. Quod memẽto ã ſepe ↄmẽoꝛet: ne
iam nũc in iſta vita nos beatos fieri debere ar⸗

bitremur ⁊ ab oibus difficultatibns liberos ac

ſtin anguſtijs rex temꝑaliũ aduerſus dñũm oꝛe
ſacrilego murmuremus:q̃ſi nõ exhibeat 5 p-⸗

miſit qdem etiam huic vite neceſſaria: ſed alia
ſunt ſolatia miſeroꝝ:alia gaudia beatoꝝ.Dñ̃e

inq̃t m młtitudinè doloꝝ meoꝝ in coꝛde meo

exhoꝛtatões tue iocundauerũt animam meam

Non ergo murmuremus in difficultatibus:ꝛne
pdamꝰ latitudinẽ hylaritatis: de qᷓ ðꝛ:ſpe gau

dertes: quia ſequit᷑ in tribulatõe patiẽtes. No
ua ergo vita in ſide nũc inchoat᷑: ſpe geritur.
Mã tũc erit cũ exurgebit᷑ moꝛs in victoꝛiã. Cũ
illa nouiſſima inimica deſtruet᷑ moꝛs:cũ muta⸗
ti fuerimus: ⁊ eq̃les ãgelis facti.Oms em indt

reſurgemus: nõ oẽs immutabimur. Et dñs.
Erũt inq̃t eq̃les elis dei. Appꝛehenſi em ſu⸗

Fo. CCXLII

mus mo in timoꝛeꝑ fidẽ: tũc auũt appꝛehẽdem
in charitate ꝑ ſpem. Quãdiu em ſumus in coꝛ⸗
poꝛe pegrinamur a dño. MPer ſidẽ em ambula⸗

mus:n p ſpem. Ipeitaq; apls: q dicit: xrab⸗
p̃hẽdas:ſicut ⁊ qppꝛehẽſus es:aꝑte ſe nõ awpꝛe

hẽdiſſe ↄfitet. YFres inqͥᷣt: ego nõ arbitroꝛ aſpꝛe
hẽdiſſe. Sʒ tñ qꝛ ipᷣa ſpes ex ꝓmiſſione verita

tis certa nobis eſt: cum diceret. Coſepulti lu⸗
mus illi ꝑ baptiſmũ in moꝛtẽ: ſubiũxit ⁊ ait: vt
gquemadmodũ ſurrexit xpᷣs a moꝛtuis ꝑ gloꝛiã

pr̃is:ita ⁊ nos in nouitate vite ambulemꝰ. Am

bulemus gin re laboꝛis:ſ in ſpe qͥetis. In car⸗

ne vetuſtatis:ſᷣ in fide nouitatis. Dicit em coꝛ⸗

pus qͥdem moꝛtuũ ẽ ppter peccatũ. Sps vita

eſt ppter iuſticiã. Si aũt ſpũs eius qͥ ſuſe citauit

Taum xp̃m a moꝛtuis: habnat in vobis. Hoc

auctoꝛitate diuinaꝝ ſepturaꝝ: ⁊ vniuerſec

deſie:qᷓ toto oꝛbe diffundit᷑ ↄfeſſione:ꝑ aniuer
ſariũ paſcha celebꝛat᷑:in magno vtiq; ſicut iam

intelligis ſacr̃o: vt in ſcptura.HHis qͥbus veteri

bus ad agendũ paſcha nõ eſt pᷣcepiũ tpᷣus:niſi

Ex mẽſe nouoꝝ: luna qrtadecima vſq; ad vice⸗

ſimam pᷣmã. Et ex euangelio tñ qꝛ manifeſtum

eſt: qͥ etiã die dñs crucifixus ſit: ⁊ in ſepultura

fuit: ⁊ reſurrexit. Adiunctũ etiã ẽ ipoꝝ dieruʒ

obſeruatõi ꝑ patꝝ ↄſilia: ⁊ oꝛbi vniuerſo xp̃ia⸗

₰.e

no pſuaſumẽ:eo mõ paſcha celebꝛari opoꝛtere
uadrageſima ſane ieiunioꝝ hʒ auctoꝛitatem
2 in veteribus libꝛis ex ieiunio Moyſi ⁊ He⸗

lye:a ex euãgelio:qꝛ totidẽ diebus dñs ieiuna
uit. In pſona Moyſi ⁊ Helye hec accipiunt᷑.
Inter qͥs ⁊ in mõte gloꝛioſus apparuit: vt eui⸗
dẽtius emineret qð de illo dicit apłs.Teſtimo
nium hñs a lege ⁊ pphetis. In ꝗ ergo ꝑte ani

coõgruentius obſeruatio q̃dragẽſime ↄſtituere
tur: niſi ↄfinis atq; ↄtigua dñice paſſioni: q̃ in
ea ſignificat᷑ hec vita laboꝛioſa:cui opus ẽ ↄti⸗

nẽtia. Et ab ipius mũdi amticitia eijciunt᷑: que
vtiq; fallacit᷑ blãdiri: ⁊ illecebꝛaꝝ fucos circũ⸗

ſpergere atq; iactare nõ ceſſat. Numero aüt q⸗
dꝛagenario vitã iſtã ꝓpterea figurari arbitroꝛ

qꝛ denarius in qͥ eſt ꝑfectio btitudinis nte: ſiẽ
in octonario:qꝛ redit ad ᷣmũ. Ita mihi hoc vi

.

peret creatoꝛi. In qͥ declarat vnitas trinitatis

ꝑ vniuerſum mũdum tꝑaliter annumeratuse.
qꝛ mũdus ex q̃ttuoꝛ ventis deli mat᷑: ⁊ q̃ttuo:
elemẽtis erigit᷑: ⁊ q̃ttuoꝛ anni tempoꝝ vicibus
variat᷑. Decẽ ãt q̃ter qdraginta ↄſumat᷑.Qua

det᷑ exᷣmi:qꝛ creatura q̃ ſeptenario figurat᷑ ad

dꝛagenarius aũt ꝑtibus ſuis cõputatus addit

ipᷣm denariũ:a fiut qᷣnginta tãqᷓ; merces labo

ris ⁊ ↄtinẽtie. Neq; em fruſtra ipe dñs ⁊ qdra

ginta dies poſt reſurrectõeʒ in hactera cũ di⸗

ſcipułſuis ↄuᷣſatus ẽ:⁊ poſtqᷓ; aſe cẽdit in cclum
decẽ diebus intpoſitis pmiſſum miſit ſpm̃ſcm̃

cõpleto die pẽthecoſtes: q dies qnigenar'hz
4

ribus libꝛis. Nam ⁊ ibi poſtea qᷓ; paſcha occi⸗

Pars

lteꝝ ſacr̃m. Quod ſepties ſeptẽ qdragintano
uẽ ſunt: ⁊ cũ redit᷑ ad initiũ:qð eſt octauꝰ:qͥ ⁊
pmus dies qͥnq̃ginta complent᷑:qͥ celebꝛantur
poſt dñi reſurrectiõeʒ: iã in figura nõ laboꝛis:
ſ̃ qetis ⁊ leticie: pꝓpter hoc ⁊ ieiunia relaxant᷑.
Et ſtantes oꝛamus:quod eſt ſignũ reſurrectio
nis. Uñ etiam diebus omnibus dñicis ad alta
re obſeruat᷑:⁊ alleluia canit᷑: qð ſignificat acti⸗
onem noſtrã futuram nõ eſſe:niſi laudare deũ:
ſicut ſcbtum eſt. Beati qͥ habitãt in domo tua:
in ſecula ſeculoꝝ laudabunt te 3 dies qnage
ſimus ex ſchturis ↄmendat᷑: nõ tm in euange⸗
lio:qꝛ tunc ſpũſſanctus aduenit: ſ etiã in vete⸗

ſo agno celebꝛeuarunt:qͥnq̃ginta dies numerã

tur vſq; ad diemꝙ lex data eſt in mõte Syna:
famulo dei Moyſi:digito dei ſ. cpᷣtaſin libꝛis

uangelij apertiſſime declaratur: digitũ dei ſig⸗
nificare ſpiritumſ. anctum. Cum em vnus euã⸗
geliſta dixiſſet. In digito dei eijcio demonia:
Alius hoc idẽ ita dixit. In ſpũ dei eijco demo⸗
nia/QAuis hac leticiam diuinoꝝ ſacr̃oꝝ: cuʒ ſa
ne doctrine luce clareſcũt:nõ pᷣferat vniuerſis
mundi huius impijs: Etiã inuſitata felicitate

placatis. Mõne tãqᷓ; duo ſeraphin clamant ad
inuicem cõſcia laudis altiſſimi: Scũs Sãctus
Scũs dñs deus ſabaoth: ita duo teſtamẽta fi-
deliter ↄcoꝛdãtia ſacratam ↄcernũt vitatẽ Oc
cidit᷑ ouis:celebꝛat᷑ paſcha:⁊ int᷑poſitis qdra⸗
ginta diebus dat᷑ ad charitatẽ ſpũſſanctus:qͥ ẽ
digitus deiſrius hoĩbus ſua qrẽtibus. Etiõ
iugum aſpeꝝ: ⁊ ſarcinã guẽ poꝛtãtibus:nec in⸗
uenientibus requiem animabus ſi uis:qꝛ chari
tas nõ qritq̃ ſua ſunt. Ideo animoſitas hereti
coꝛum ſp inquieta eſt:quos Magoꝛum Pha
taonis habere conatum declarat apls dicens.

Sicut em Jamnes ⁊ Hãbꝛes reſtitert Moy

ſi: ſic v iſti reſiſtunt vitati. Hoĩies mẽte coꝛrup⸗
i: repꝛobi circa fidem: vltra nõ pficient. Be⸗
mentia em eoꝝ manifeſta erit oĩbus: ſicut ⁊ il⸗
loxꝝ fuit. Quia em ꝑ ip̃aʒ coꝛruptõeʒ mẽtis in⸗
detiſſimi fuerunt: in ſigno tertio defecerũt:fa⸗
tentes ſibi aduerſum eſſie ſpmſanctuʒ:qͥ erat in
Moyſe. Hã deſicientes dixerũt. Digitus dei
Z hoc.Sicut aũt ↄciliatus ⁊ placatus ſpũſſcũs
requiẽ pᷣſtat mitibus ⁊ humilibus coꝛde:ita ʒ
rius ⁊ aduerſus immites ac ſuꝑbos inqetudie
exagitat:quam inqetudinem muſce ille bꝛeuiſ⸗
ſime ſigniſicauerunt: ſub qͥbus Magi hara
onis defecerunt dicẽtes. Higitus dei ẽ H/ Exo
dunm lege: ⁊ vide vbi paſcha celebꝛarunt: poſt
quos dies data ſit lexLoquit᷑ deus ad oy

ſen in hexemo. In die terti mẽſis. Nota g vnũ

diem ex ingreſſu ipius tertij mẽſis. Et vide qͥᷣd

dicat inter cetera. DOeſcende inqͥt teſtare Pplo:

T purifica illos hodie ⁊ cras:⁊ lauẽt veſtimen⸗

ta ſua:⁊ ſint ꝑati in diem tertiũ. Tertia em die
deſcendit dñs in monteʒ Syna coꝛam oi plo:
tunc data eſt lex tertio.ſ.die tertij mẽſis. Nũe⸗

ra itaq; a qrtadecima pᷣmi menſis:q̃ͥ factũ ẽ pa⸗

ſcha: vſq; ad diem tertij menſis:inuenies decẽ
⁊ ſeptem pᷣmi mẽſis:trigita ſecundi:tres tertij.

Gg ſiunt qͥnq̃ginta. Lex in arca ẽ:ſanctificatio in
coꝛꝑe dñi:ꝑ cuius reſurrectõeʒ nobis requies
futura ꝓmittit᷑. ad quam ꝑcipiendam ſctõſpũ
charitas inſpirat᷑. Spũs aũt nõdũ erat datus:
cum Jeſus nõdũ erat clariſicatus. Vñ pphe⸗
tia illa cantata eſt. Exurge dñe in requiè tuam

tu: ⁊ arca ſcificatõis tue. Abi reqͥes:ibi ſciſica⸗

tio. AUñ nũc vt amemus ⁊ deſideremus:pignꝰ
accepimus. Vocant᷑ autẽ ad reqͥem alterius vi
te:qͥ ab iſta trãſit᷑.qð paſcha ſigniſicat:om̃s in
noie pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſici.ꝛopterea qͥnq̃gena⸗

rius numerus ter multiplicatus addito ad emi
nentis ſacri ipo ternario:in illis magnis piſci⸗

bus inuenit᷑:quos dñs iã poſt reſurrectõeʒ no
uã vitam demöſrãs a dextera ꝑte leuari impe
rauit:nec rheiia diſrupta ſunt:qꝛ tũcheretico⸗
rum inqetudo nõ erit. Tũc homo ꝑfectus ⁊ qͥe

tus purgat᷑ in aia ⁊ in coꝛpꝑe ꝑ eloqa dñi caſta:

argẽtum igne examinatũ terre:purgatũ ſeptu⸗
denariũ: 2 ſint deceʒ ?
. ſeptem. NMam ⁊ in hoc nũero ſicut in alijs mul⸗

plum:accipiat mercedẽ denari

tiplices figuras exhibẽtibus: ſacrm mirabilit᷑
repit᷑.Nec immerito etiã pſalmus.xvij.in reg
noꝝ libꝛis ſolus integer loquit᷑: qꝛ regnũ illud
ſigniſicabat: vbi aduerſarium nõ habebimus.

Titulus em eius in die q̃ eruit eũ dñs:de ma⸗

nu oium inimicoꝝ eius:⁊ ð manu Saul.Quis
em ſignificat᷑ in Hauid:niſi ille qͥ veit ſᷣm carnẽ
ex ſeie DHauid: qͥ vtiq; in coꝛꝑe ſuo:h ẽ ecclia:
adhuc patit᷑ inimicos. Vñ illi ꝑſecutoꝛiquem
voce mactauit:⁊ i ſuũ coꝛpus traijciẽs qͥdãmõ
.mãducauit:ſonuit ð celo Saule: Saule:quid
me ꝑſeãris. Qñ aũt eruet᷑ hoc coꝛpus ð manu
oim inimicoꝝ eius:niſi cũ illa inimica deſtruer
moꝛs:ad hoc tpᷣs ꝑtinet nũerus ille centũ qnqᷓ
gintatriũ piſciũ. Hã ⁊ ipᷣe nũerus.x vij.ſi. urgẽs

in trigonũ:cẽtü qͥnq̃gitatriũ ſummã ↄplet.lb

vno itaq; vſq; ad decẽ ⁊ ſeptẽ adde duo.Sunt

itaq; tria: adde tria:ſunt ſex: adde q̃ttuoꝛ ſunt

decẽ:adde qͥnq; ſunt qͥndecim:adde ſex ſunt vi
gintiunũ. Adde itaq; ceteros:⁊ ip̃m ſeptimuʒ
decimũ fiũt cẽtũ qͥnq̃gintatriũ. Ad hec de ſcp⸗
turis firmiſſime tenent᷑.i.paſcha ⁊ pẽthecoſtẽ.

NHã vt q̃draginta illi dies añ paſcha obſeruẽt̃

eccle ↄſenſio roboꝛauit. Dicit etiã vt octo dies
neophitoꝝ diſtiguant a ceteris.i.vt octanus pᷣ
mo ↄcinat. At at alla ꝑ illos ſolos dies qͥnq̃gi⸗

ta in ecclia cãtet᷑:nõ vſq;q̃q; obſeruat᷑. Nam ⁊ .

alijs diebus varie cãtat᷑ alibi:atq; alibi. Jpᷣis
in diebus ybiq;. Vt ãt ſtãtss ⁊ illis diebus ⁊

.

Win⸗
bian.

ſiihi

nis

cotte
Dnica:

Niſ ⸗
tcht
linle

lnre
gülud
cbinns.

ennn.
1.Qne

nami
adi:
iguen
cdär
Aegi
önen
i,
iſug
Gt
n
mren
tinn
ſiny
aheſh
nulſi
Nnc
godes
Unoy

ℳ4

gdc⸗

icis

GNi

ot
anes

e
ECnuan
Rn
ge⸗
Bnn
Lonen
Plſi

n

Ent

Epiſtola

olbus dñicis oꝛemus:vtꝝ vbiq; ſeruet᷑ ignoꝛo

tñ in eo vt ſeruat eccła dixi vt potui: ⁊ arbiroꝛ

eſſe manifeſtũ. De lauãdis vo pedibus:cum h̊ bꝛationũ ſacr̃is mia dei eſſe liberã voluu:ſerui

dñs ꝓpt᷑ humilitatis foꝛmã quã docẽdã vene⸗

rat ↄmẽedauit: ſicip̃e ↄſequent expoſuit: qſitũ

e: qm tꝑe paſſionis res tãta etiã facto doceret᷑:
⁊illud tpᷣs occurreret:qͥ ipᷣa ↄmẽdatio religio⸗

ſius inhereret. Sʒ ne ad ipᷣm baptiſmi ſacrm ꝑ

tinere videret᷑: multi h̊ inↄſuetudinẽ reciꝑe no
luerũt. HNoõnulli etiã ð ↄſuetudie auferre dubi⸗
tauert. Aliqͥ ãt vt q̊ ⁊ ſacratioꝛe tpe ↄmẽdarẽt
⁊ baptiſmi ſacro diſtiguerẽt:vł diẽ tertiũ octa
uaꝝꝑ:qꝛ ternarius nũerus in multl ſacris maxie
excellit:vel etiã ipᷣm octauũ vt h̊ facerẽt elege⸗
rũt.Miroꝛ ſane qͥd ua volueris:vt ð his q̃ va

rie ꝑ diuſa loca obſeruant᷑:tibi aliq̃ ſcriberẽ cũ

⁊Tnõ ſit neceſſariũ.⁊ vna in his ſaluberrima re⸗
gula retinẽda ſit.vt q̃ñ ſunt ↄ fidẽ:neq; bonos
moꝛes: 7 hñt aliqͥd ad exhoꝛtatõeʒ vite melio⸗
ris. Ubicũq; inſtituni videmꝰ vel iſtiuta cogſci
mus.nõ ſolũ ipꝛobemus:ſᷣ eflã laudãdo ⁊ imi⸗

tãdo ſectemur.ſi aliqͥꝝ iufirmitas nõ ita ipedit.

vt aplius detrimẽtũ ſit. Si em eo mõ ipediat:
vt maioꝝ ſtudioꝝ lucra ſperãda ſint: qᷓ; caluůni

atoꝝ detrimẽta metuẽda:ſine dubitatõe faciẽ⸗
du ẽ. maxie id qð etiã ð ſcturis defendi põt.ſi
cut ð hymnis ⁊ pſalmis canẽdis:cũ ipiꝰ dñi ⁊

aploꝝ habeamꝰexẽpla ⁊ pᷣcepta ð hac re tã vti
lia ad mouẽdũ pie aim:⁊ accẽdẽdũ diuie lectio
nis affeciũ varia ↄſuetudo ẽ. ⁊ pleraq; in afri⸗
ca eccle membꝛa pigrioꝛa ſunt:ita vt donatiſte

nos repᷣhẽdãt:qꝙ ſobꝛie pſallimꝰ in eccłia diuia

cãtica ꝓphhaꝝ: cũ ipᷣi ebꝛietates ſuas ad cãtum

pſlalmoꝝ humano ingenio ↄpoſitoꝝ:q̃ſi ad tu

bas exhoꝛtatõis inflãmẽt. QAñ ãt nõ ẽ tpᷣs:cuʒ

in eccla frẽs ↄgregant᷑ ſcã cãtãdi⸗ niſi cũ legit᷑:
aut diſputat᷑: aut ãtiſtites clara voce depᷣcat᷑:

aut cõis oꝛõ voce dyaconi indicit᷑:Alijs vo ꝑꝰ

ticulis tẽpoꝝ qͥd meliꝰ aggregatis xpᷣianis fiat
q̃d ſanctius oĩo nõ video. Qõ ãt ↄſtituit᷑ pᷣter

⁊ↄlſuetudinẽ: vt q̃ſi obſeruatio ſacr̃is ita appꝛo⸗

bare nõ poſſum etiã ſi multa hmõi ꝓpt᷑ nõnul⸗

laꝝ vel ſcãꝝ turbulẽtaꝝ ꝑſonaꝝ ſcadala deui⸗
tãda liberiꝰipꝛobare nõ audeo.Sʒ h̊ nimis do

leo.qꝛ multaq̃ in diuis libꝛis ſaluberrime pᷣce⸗
pta ſunt: minus curant᷑: ⁊ ta multis pᷣſumptõi
bus ſic plena ſunt oia: vt guius coꝛripiat᷑:qͥ ꝑ

octauas ſuas terrã nudo pede tetitegerit.qᷓ; q̊ͥ

mentẽ vinolẽtia ſepeliuerit. Oia itaq; talia: qᷓ
neq; ſcãꝝ ſchᷣturaꝝ auctoꝛibus ↄtinent᷑: nec cõ
cilijs epᷣoꝝ ſtatuta inueniunt᷑:neq; ↄſuetudine
vniuerſe ecclie roboꝛata ſunt:ſᷣ diuſoꝝ motibꝰ
innũerabiliter variant᷑:ita vt vix aut oio nũqᷓ;
inuenire ꝑpoſſint cauſe: quas in eis inſtituẽdis
hoĩes ſecuti ſunt:vbi facultas tribuit᷑: ſine vl⸗

la dubitatoe reſełãda exiſtio. Quãuis em neq;

Fo. CCXLII

hocinueniri poſſit qu z fidẽ ſunt. Ipaz tü re⸗

ligionẽ:quã pauciſſimis ⁊ manifeſtiſſimis cele

libus oneribus pᷣmũt:vt tolerabilioꝛ ſit condi⸗
tio iudeoꝝ:qͥ etiã tpᷣs libertatis nõ aguerit. LCe
galibus tñ ſarcinis:nõ hũanis pᷣſumptõnibus

ſubijciunt᷑.ſᷣ eccła dei int᷑ multã palleã: młtad

ʒyʒania ↄſtituta multa tollerat.⁊ tñ q̃ ſunt fi⸗

dein: vel bonã vitaʒ nõ appꝛobat:nec tacet: nec
facit. Itaq; illud quod ſcpᷣſi:qſdã frẽs ita tpa

re a carnibus edẽdis:vt immũdos qͥ ↄmederit

arbitrent᷑:aptiſſimeo fidem: ſanamq; doctrinã

eſt. Sʒ H ego ſi diutius diſputare voluero po⸗

teris putare:añ in illis obſcuri aliquid hic apo

ſtolum pᷣcepiſſe:qͥ etiaʒ inter multa:q̃ de hac re

ixit:teſtatus eſt hereticoꝝ impiã opinione vt

diceret. Spũs aũt manifeſte dicit:qꝛ in nouiſſi
mis tẽꝑibus recedent qͥdã a fide:attẽdẽtes ſpi

ritibus ſeductoꝛibus:⁊ doctrinis demonioꝛũ:

in hypocriſim mẽdaciloqͥoꝝ:cauteriatã hñtes

ſciaʒ ſuam: ꝓhibentes nubere:abſtinere a ci⸗

bis:quos deus creauit ad ꝑcipiendũ cũ grarũ
actõe fidelibus: ⁊ his qͥ cognouerũt veritatem
qꝛ ois creatura dei bõa eſt: ⁊ nihil abijciẽdũ ẽ:·
quod cũ graꝝ actõe ꝑcipit᷑.Sãctificat᷑ em ꝑ v
bum dei ⁊ oꝛõnem. Et alio loco ð his rebus lo
quit᷑:⁊ inqͥt oia munda mũdis. Inmũdis aũt
⁊ infidelibus nihil ẽ mũdum:ᷣ polluta ſunt eo⸗
rum mẽs ⁊ ↄſcia.Tu ipᷣe lege cetera:⁊ recitad
bus potes:ne in ſe irritã faciãt graʒ dei:qꝛ inni·
bertate vocati ſunt:tm̃ ne libertateʒ in occaſio⸗
nẽ carnis aſſumant.Et ideo tñ eos refrenande
carnalis ↄcupiſcẽtie cã:a qͥbuſſibet cibis tẽꝑa⸗
re:q̃ nõ eis hoc ꝑmittit᷑ ſuꝑſtitioſe: atq; infide⸗
liter facere. His vo qͥ de paginis euangelicis
ſoꝛtes legunt:⁊ ſi optadum ẽ vt hoc potius fa⸗
ciant:qᷓ; vt ad demonia ↄſulenda ↄcurrant.tñn
etiã mihi iſta diſplicet ↄſuetudo:ad negotia ſe
cularia: ⁊ ad vite huius vanitatẽ ꝓpt᷑ aliã vi⸗
tã loquẽtia:oꝛacula diuia velle ↄuertere. Hec
ſatis eſſe ad ea q̃ ſcſiſti:ſi reputaueris:nimis:
nimis ignoꝛas: ⁊ vires:⁊ occupatõnes meas.
Tm em abſum ab eo:qð putaſti:nihil me late⸗
re:vt nihil in epła tua legerim triſtius:qꝛ ⁊ aꝑ⸗
tiſſime falſum ẽ.Et miroꝛ:qꝛ hoc te latet:quod
nõ ſolũ alijs innũerabilibus rebus młta mela⸗
tẽt:ſᷣ etiam in ipᷣis ſcis ſcᷣturis:multo neſciam
plura quã ſciam. Sʒ ideo ſpem in noie Ep̃inõ

fructuoſam q̃ro: qꝛ nõ ſolum credidi deo meo

in illis duobus pᷣceptis totam legem ꝓphaſq;

pendere:ſᷣ etiam exꝑtus ſum:exꝑioꝛ quotidie:

qñqͥdem nullum mihi ſacramẽtũ ausaliqͥs ſer⸗
mo amõ obſcurioꝛ ð ſacrlr̃is aꝑit᷑ vbi nõ eadẽ

pcepta reꝑiã. Finis em pᷣceptiẽ charit as. Ita
q ⁊ tu chariſſime ſiue iſta ſiue alia: ſic lege:ſic

diſce vt memierl viſſime dictũ.ſcia iſlat caritas
. * ι 0πS5

yPars II

ediſicat. Charitas ãt nõ eimnulat᷑:nõ iſlat. Sic archãgelos: vel omnẽ celi militiã. Ainoꝛ»ꝛem

itaq; adhibeat᷑ ſcia tãq; machina q̃dã:ꝑ quam vo ponũt hoiĩeʒ:qͥ in lõginq̃ ꝑegrinatõne abie⸗
ſtructura charitatis aſſurgat: q̃ maneat in eter rit:qñ ad terram de celis ⁊ ꝑadiſo cecidit:⁊ ap 1
nũ.Et iã cũ ſcia deſtruet᷑ q̃ ad fidẽ charitatl ad tant q̃ſi ſcia reſpiciẽtis ad caſum vel ſtatũ Ade .
hibita multũ ẽ vtilis. Per ſeipᷣa ãt ſine tali ſne Sʒ hic ſenſus pius quidem videt᷑.Neſcio tu ſi R
nõ mõ ſuꝑflua:ſᷣ etia ꝑnitioſa pbata ẽ. Scio ãẽt verus ſit. Dicit aliqͥs q̃re:qꝛ minoꝛ filius ⁊ iu⸗ y
q̃ te ſcã cogitatio cuſtodiat ſub vmbꝛaculo ala⸗ nioꝛ ad pniaʒ venit ſua ſponte recoꝛdatus pᷣte⸗
rũ dñi dei nr̃i.Et iõ hec: ⁊ ſi bꝛeuit᷑ monui:qm rite abundãtie pf̃is ſui:ſicut hʒ ſeries lectõnis
noui eãdẽ ipᷣaʒ charitatem tuam:q̃ nõ emulaX᷑. Sñs aũt veniẽs ad pniam vocauit humanum 4
Hac eplaʒ multis daturã atq; lecturj. genus:cum ſua ſponte regredi vñ ceciderat nõö an
Bti hieronymi pbr̃i ð duobus filijs frugi cogitaret. Deinde ſenioꝛ filius ſi choꝛus eſt ce⸗ 2
luxurioſo. Epiſtola. CxxxVII leeſtium angeloꝝ: vt p̃dictũ eſt: quõ in reditu ⁊ ol
Mnii uidẽ de ſalute fratris ſui: ⁊ in vituli immolatõe triſtat᷑. ſ
229,¾111 0 cum in eodẽ euãgelio dicat dñs: leticiã eſſe ĩ ce he
o ſcripturigqſtionũ abſolutio.illi ſoli lo apud angelos ſuꝑ vno pctõꝛe pniam agẽte. he
a ita vt ẽ:nota ẽ:qͥ dixit. Ego ſum ve⸗· Siſcutiẽtes ̊ huius ꝑabole rõnẽ: vt nõ illum v.
ritas. Nos ãt opoꝛtet pia volũtate accedere: æ aliũ intellectũ vitupemus:ᷣ magis vt cũ ſenſu
ſpali ſenſu ad inqᷣſitõeʒ diuiaꝝ ſcbturaꝝ.Sciẽ⸗ illo id qð nos ſentimus: vr̃is dij-udicãdũ arbi⸗ 7
tes ꝙ ſi aliq̃d ve inuenerimꝰ bonũ deſiderium trijs ↄferamus. Jã em̃ cãs exponimus: quã ⁊ 6
mẽtig attẽte deo:int᷑ fines btitudis eiꝰ erimꝰ.ð di ſermo ſubiungit.de ſuꝑioꝛe cã hãc ꝑobolã erp
q̊ ðꝛ. Btũs vir qͥ impleuit deſideriũ ſuũ. Quał. introducens:ſicuopᷣfati ſumus:ſingularum in li
ãt ſit huiꝰↄcupiſcẽtie ſpẽs adiectio htitudis fa his ꝑabolis ꝑſonaꝝ mẽoꝛiam faciẽtes.¶ Wur⸗ i
cile declarat audire volẽtibꝰ.i.pꝛudent᷑ audiẽ. murabãat iudei:⁊ vꝛebant᷑ inuidia: ꝙ a dño no x
tibꝰ.Qð ſi nõ potuerimꝰ ad plenã vitatis ipiꝰ ſtro Jeſu xpᷣo pctõꝛes ſuſcipi:ſiłetiã ↄuiuari ꝰ
intelligẽtiã ꝑuenire:nec m̃ ſic lõge erimꝰab illa publicanos libẽter doctrine Saluatoꝛis inten 1
btitudine:quã capiũt qͥ implẽt deſideriũ ſuum dere viderãt.Ad hãc ergo inſolentiã iudeoꝛũ: .
neq; em̃ ſi nõ ceꝑimꝰ id munꝰ:cuiꝰ pᷣſtãdi ptůs aſpiciens dñs:qꝛ repᷣh endebat᷑ ab eis:incipit n
in alteriꝰ manu poſita ẽ:repᷣhenſionẽ ſuſtinebi /pᷣmã de paſtoꝛe ullã ꝑ a bolã:vbi nonagita ⁊ no r
mus. Szʒ ſi in his qꝗ agere pᷣcipimur ꝑeam pᷣmi uẽ ouib derelictis ad vnã q aberrauerat:reqͥrẽ
um laudis iuſte adipiſcimur. Quõ g oimode ð dã abijt. Et ſubnectit huic aliã pabolã de dꝛag 4
mõſtratũ ẽ: nõ ſolũ nulliꝰ ꝑiculi:ſᷣ ⁊ plime vtili ma decima quã ꝑditalintra domũ ſuã accenſa
tatis eẽ ſcrutari diuias ſcpᷣturas.Diſqͥramꝰ il-⸗ ylucerna mulier inuenit. Deinde hec ð filiiss du
lã euãgelij ꝑabola:q̃ ẽ de pr̃e ⁊ duobꝰſilis. Nã obus pabola ſubſequi᷑ ſm diſpẽſatõeʒ:⁊ ꝓui ſ
vniꝰrei cã ⁊ ð oue ⁊ ð muliere aroe nob ↄte⸗ dentie diuine oꝛdinẽ haꝝ ↄꝑatõeʒ textum faci .
xto oꝛdine ſupꝛa recitata ſunt.Querit᷑ g̊ qͥs ille ensNã qꝛ ipᷣe pᷣnceps ⁊ auctoꝛ ſalutis nr̃e eſt: ie
ſenioꝛ ſit frat᷑: qͥ ex dimidio datã ſibi prne ſub⸗ ſeduciũ hoieʒ ⁊ dolo dyaboli ꝑditũ ſaluare in⸗ g
ſtãtie poꝛtõeʒ cuſtodiuit ⁊ iſepabilẽ cũ pr̃e ſuo cipiẽs:⁊ pfectõi reſtituere:hoc ẽ nũero centeſi 1
vita agẽ dilexit: Quis vo iunioꝛ qͥ accepta ſir mo reddere:in qͥ ꝑfectõis plenitudo numerat᷑. iro
expre ſubſtatia ꝓfectꝰẽ in lõginquã regionẽ ⁊ ⸗ Hinc initiũ compꝑatõis facit/Subiügit autẽ. ? ins
ꝓſſigatis illic oibus ꝑtis ſue facultatibꝰad ino mulieris ꝑſonam: arguens iudeos docẽs autẽ P
piã redactꝰ: poꝛcos alienos paſcẽ coactꝰ ẽ. Sʒ eccłaʒ ⁊ hoieʒ q̃ſi erraticam ouem diligens pa⸗ aufe
⁊ litatẽ pnie eiꝰ nõ omittamꝰ ⁊ letiſicari pris ſtoꝛinqͥrit:quem hominem ⁊ dꝛagmam noiat: bſ.
Smptã remiſſionẽ: modeſtãq; pietatẽ: qͥ reutẽ ꝓpter monete regalis ſiłitudineʒ. Figuralit in bo
ti filio diſceſſiõis pᷣterit leuitate: ⁊ diſſipate ſub dꝛagma q pecunie genus eſt: ꝙ illi tanq; nũmo derk
ſtatie flagitia nõ expꝛobꝛat: ſᷣ veniẽtẽ clemẽter ymago ⁊ inſcpᷣno. Regis celeſtis inſcu pta ſit. e
ſuſcipit:⁊ occurrẽs ſalutat:⁊ ᷓtulãs oſculat᷑:i: Querit ergo eã dꝛagma mulier accẽſa lucerna enſe
cũbẽs reqeſcit in eo:⁊ vitulũ illũ ſaginatũ ꝓle ⁊ mundata domo:inuenit hoc eſt homo illumi um
ticia ſuſcepti ſilij epuladũ imolat. In qͥ copun⸗ natus verbo ⁊ miſericoꝛdia dei gloꝛiam natu⸗ üin
aus ſenioꝛ fraf dicit pri ⁊c. Hec q ꝑ ptes dige reſti/ ue:in qᷓ ad ymagi nem creatoꝛis ſui factus geme
ſea ſunt: expoſitio vis ſenſibꝰ iimabit. Neceſ quam obicurata peccatj domo coꝛdis: in tene⸗ i⸗
ſariũ em ẽ añ oĩa ꝑcũctari cãʒ: ꝓq ⁊ qd volens bꝛis coꝛdis amiſe crat emendatis ſenſibus reppe nii d
de ꝓpoſitis Saluatoꝛ oñdere: hmõi pabolas rit: æ gaudio gaudet:q; omnem immunditi in ſeal
iudeis apiquerit. Si em vob cã taliũ ↄpatõnũ terioꝛis aule Kucijs diſcipline ſpãlis abſterſe⸗ ſehu
patuerit:tũc ea q de ipᷣis ſentimꝰan rõnabiliter rit:a contractas anime de rebus ⁊ curis ſecula . Cm
2gruat vitati facile dignoſcit᷑. Sũt itaq; qͥ di ribus ſoꝛdes oꝛõnibus ⁊ increpatõibus expur usg
cut de duobus ſilijs iſtis ſenioꝛẽ angelos elſe ? gatas excuſſerit. Scom pᷣdicei ↄſequent ane⸗
Aſignr I-als perat e B orag * „ 3
☛☚n nona ace 2 3 P Sρ R
Ee⸗
—

Epiſtola

e DU
s ctit ꝑabolã:de duobꝰfilijs collatõeʒ vt mihi vl
NH deoꝛ facere. Hõ de iudeis trãſgreſſoꝛibꝰ:nec ðᷣ
i retilibꝰ ꝑditis:ſᷣ ꝓli eiꝰ 4 Pbanoz reddit᷑ ſalu⸗
vong ti: quẽ iunioꝛẽ filiũ noiat. Seth Enos ⁊ his iu⸗
tr nioꝛes q̊ ab Eua vſq; ad Saluatoꝛis hũanum
uße aguẽtũ:ſm iuſticiã legis viuẽtes iuſti videbãt᷑
ins Ergo ꝗ au iunioꝛẽ ⁊ ſenioꝛẽ nõ in oꝛdie tꝑis:b
uun in voluptatũ q̃litate pᷣponẽs ſe ei:qͥ nõ volũta⸗
Nni rie:ſᷣ alieno dolo circũuẽtus aberrauerat:ſicut
c ouis:h̊ ẽ irrõnabili aĩiali impꝛudẽtẽ hoieʒ com⸗
unt paraãs: ſollicitudinẽ paſtoꝛis adhibẽs: vt q̃rat
li ouẽ ꝑditã ⁊ repoꝛtet inuẽtã.ei vo qͥ arbitrij ſui
icſiſe libertate vtit᷑: ⁊ recogſcit vñ ceciderit pnie ⁊ re
nuir uerſionis vtilitatẽ accõmodat. Uñ hec int᷑ pa⸗
jödn bolas ſupꝛadictas rõ diſtinctõis ẽ m ꝑſonas.
tifeni vel mẽtes peccãtiũ.vt pr filiũ nõ reqrat pegri⸗
Rü nãtẽ:ſ recipiat penitẽtẽ. NMaſtoꝛ vo ouẽ errãte
begli H αſapiete reuti reqᷣrat: ⁊ hũeris ſuis referat
obul Aideamnũc ſi ſonẽt:q ſignificata ſũt ad hac
nunn erxpoſitõeʒ. Diẽ ſcptura diuidẽ preʒ ex equo ſfi
Ar lijs duob'ſubſttiã ſu. Et qnã ſubſtatia hic e⸗
diono uãgeliec pr̃ diuidit filio ſpiritali: niſi lapie intel
⸗ leciũ: ſciaʒ boni ⁊ mali:q̃ ve ⁊ ꝑpetue ſũt opes/⸗
i aie bñ viuẽti: Dat ãt h pr diuitias ſuas ex eqͥ.
i Noõ em qͥſq; aut iuſt aut pctõꝛ naſcit᷑: qͥ ex ᷣo
unn. ẽ. In pᷣma natiuitate hois poꝛtio ſubſtãtie rõ⸗
nagt nalis ealit᷑ cũctis naſcẽtibꝰ dat᷑. De ſubſequẽ⸗
N te ãt ↄuůſatõe:vnuſqͥſq; plꝰ aut minus huiꝰ ſub
unhi ſtãtie poſſidere inuenit᷑:dũ in ſemetipᷣis ꝑ diſſi
Nedu⸗ militudinẽ volũtatũ negligẽtes deſerũt:diligẽ
nant tes ãt cuſtodiũt vt naturalia bõa.Aliꝰ qt mẽo⸗
nsdr rat intelligẽs dñi creatoꝛis ea q̃ a deo pr̃e ſump
tgn ſerit:ita vt ſui ea pr̃is eẽ credẽs: q̃ſiprᷣna cuſto
niud diat. Aliꝰãt ſua ex ſe ſibi eẽ eſtimãs ſicẽ ꝓpe poſ
ſikr ſeſſionis licẽtia diſſipãdis abutit᷑:⁊ cito ꝓfliga
mein⸗ ta facultate pᷣuabit᷑/DOeſcribit᷑ ãt in iſtl ⁊ euidẽ⸗
deenieſ ter oñdit᷑ libertas arbitrij:quã aie rõnali ſpali
unenn⸗ ter addidit creatoꝛ ðs. Aide & pr̃ iſte: quõ nec *
at! ill volentẽ diſcedẽ retineat: nec liberi arbitrij
Nibtllt auferat ptãtẽ:neq; aliũ manere cupientẽ cogat
Cereſ⸗ abſcedere:ne foꝛte ſequẽtium maloꝝ: q poſtea
nror his ſuo vitio acciderẽt: ip̃e potiꝰ auctoꝛ eſſe vi
Uraln deat᷑:ſi iłlibertatẽ ꝓpᷣe voluntatis abſciderit.
inin⸗ Itaq; ⁊ petẽti dat:qꝛ exnobᷣ nõ a do ĩopie ⁊ of
Upel fenſionis nr̃e cã pficiſcit Accipiẽs ãt ꝑtẽſuaʒ
oen iunioꝛ: ꝑegre inqt abijt lõge. ꝙ ait lõge nõ loco
ollun rũ intercapedinẽ: declinatioeʒ mẽtis expᷣſſit.
nlen q̃ em obliuionẽ dei ceꝑit: P ve pegriari a ðo dꝛ
ſinmet Siceõꝰ ↄuᷣſatio ſecularis:nõ ſolũ ꝑegrinũ ſᷣ ali
ice enũ dño facit. Et vt bꝛeuit᷑ dicã ꝑegrinantesa
ve ſeculo: pñtamur ad dñm: ſic etiã ꝑmanentes in
Ctin⸗ rebus terrenis a celeſtibus exulamus. Deniq;
Pbete⸗ Cayn exiit a facie dñi:⁊ lõge efficit᷑:nõ qꝛ ⁊ lo⸗
ſeun⸗ cus aliqͥs foꝛis eſſet a cõſpectu dei:bᷣ ꝙ ſua me⸗
dN te diuiſus eſſet a dñi reſpectu: ꝓpter homicidi
oe uuunm ſeꝑatus a deoꝰ hac ergo peregrinationeꝑ
o. tao AeH Se (S 771 O — .
im E n Ke r SEc,
lor (rerß.
Fte- SeE. a 4. 7a . er er 7
Cucn 4u⸗ 2 5F sss aNe ALEL⸗

btiſſimus Caulus dicit. Nos qͥ aliqñ lõgefuis
ſtis:nũc ãt facti eſtis ꝓpe/ deli ꝓfe

gitationes nutrire: vt ederet eſcas irrõnabiles
noxꝝ:qꝛ ſuaue ꝑpſis videt᷑ omne opus carnee
voluptatis: quod ſeductio deſiderij ⁊ coꝛrup⸗

mit. ilamõi cibos q̃ſi poꝛcinos ⁊ male dulces ꝓp
ena:ↄſumptis faculiatibus: qᷓ ſupꝛa dicte ſunt

omnia digna puerſis:a poſtea maloꝝ ſuoꝝ ne

pit cogitare de reditu: ⁊ ſecum ipᷣe reputãs diẽ

nobis hoc ex loco celũ intelligit᷑ dñs nr

cũt:peccaui in celũ ⁊ in te. Qui em in celũ pec-
ipe eſt qᷓ peccat in hominẽ: quẽ ſuſcepit filiꝰ dei

ſantẽ peccat. His igit᷑ cogitatis reſipiſcẽtẽ: ⁊ ꝑ.

niſi qꝛ nos peccatis impediẽtibus nra virtute

ad inualidos puenire deſcẽdit. Sic ⁊ Zacheo

domum eius ad ↄuiuãdũ ipe decliatun ſe eſſe
pꝓmittit. Vide quõ credituri

Fo. CCXIIII
CxXXVIII

rinatos fuiſſe nos ſciẽs

magnã ignoꝛantis pe
far. . 44 ⸗ 7 Z

. 5 ſ": —5 ſ1C-

mõi g ꝓfeciꝰ
grinationeʒ iunioꝛ ille filius aſſumit ⁊ deuoꝛat
pᷣdicte poꝛtionis ſue de paterna hereditate ſub
ſtantiaʒ: vtiq; ſpiritalibus deſtitutus opibꝰ.i.
ꝓuidentia dei ⁊ intellectu:cum poꝛcis paſcere
cogit᷑:hoc ẽ ſoꝛdidas ⁊ immũdas in ala ſua co

pꝛaue ↄuerſationis:dulces quidem egenti bo⸗

tio vite eſt:que vtutem ⁊ foꝛtitudinem aie non
mõ nullam pᷣſtat:ſᷣ totam penitus eneruat ⁊ ꝑi

ait ſunt dilectio carnium illecebꝛe: ſiliquaꝝo⸗
mine ſcpᷣtura deſignat itaq ille digreſſus apre
⁊ in lõginquã pegrinatõez ꝓfectus in terra ali

ceſſitate ↄſtrictus:hoc eſt ⁊ fame ⁊ egeſtate/pe G
nitet erroꝛis ſui:⁊ ſentit quid ipᷣe ſibi nocuerit:
q̊ non de iudicio voluntatis ſue: ſᷣ de patre ad
alienos: de domo ad exilium: de opibus ad ele
moſynam:de abundãtia ad famẽ tranſierit: in
hoc loco ſeruitutis ⁊ miſerie reminiſcens:inci⸗

ℳ

Bicã pr̃i meo. Oeccaui in celũ: ⁊ in conſpectu
