tatis mee dñi verba deſpicias: que pio affectu

tibi nunc eccłie paruulo ad cõfouendã infãtie

nouitatẽ lactea interim poꝛrigunt᷑: donec aut

ꝑ te poſtmodũ:aut ꝑ alios eruditus in virũ p

fectum eſcis ſolidioꝛibus roboꝛeris.Ac plenũ

ergo te ſcire cupio: qð ex parte noſſe te credo:
ob hoc dñm dei verbũ deſcendiſſe de celis: vt
aſſumpto nature noſtre hoie humanuʒz genus
qð ab Aldam iacebat:erigeret᷑ in xpᷣo: tantũq
nouo homini per obedientiaʒ pᷣſtaret᷑ ſalutis:

III

quãtũ veteri ꝑ inobedientiã ꝑditionis accide

rat. Nerũ quoniã ſiue obediẽ᷑tia ſiue inobediẽ
tia vocabula illa vt mihi videt᷑ incoꝛpoꝛea fſͦür
nõ materie coꝛpoꝛalis: ⁊ quia incoꝛpoꝛalia ex
coꝛpoꝛalibus generari oino nõ poſſunt: mani⸗
feſtum eſt incoꝛpoꝛea ex coꝛpoꝛalibꝰ naſci.etſi
obedientiã incoꝛpoꝛalẽ:que inobediẽtie reme
dium eſt: ex incoꝛpoꝛali aia gigni rone ꝓbabi⸗
le eſt:manifeſtũ eſt obediẽtiã ex animi conſiio
non ex coꝛpoꝛis materia ꝓcedere. Qua ratise⸗
colligimus vocationẽ noſtrã iuxta vocant᷑ di⸗
gnationẽ etiaʒ noſtre volũtatis ſtare conſenſu
ita vt lauacruʒ: qd coꝛpus credẽtis acceperit:
dia magis beneficio conſequat᷑.⁊ vtriuſq; ſub
ſtantie purgationẽ:que in aqua cõſtat ei vbo

merito mentis afferri. Nerũ vt ea que diximꝰ:

manifeſta ꝓbatione firmemus: euidẽtia ſcri
pturis exempla ponamus.Scriptũ eſt in apo.

ſtolo. ſic xpᷣs dilexit eccłiaʒ:⁊ tradidit ſemetip

ſum ꝓ ea: vt eam ſanctiſicaret mũdas lauacro
gague in vbo vite. vt exhiberet eam ſibi gloꝛio
ſam imaculatam. Per aquã ⁊ verbũ munda
ri dixit.Eccleſia vtiq; nos ſumus:ſi tñ ſine vi⸗
tio ⁊ macula(vt pᷣcipitur) vixerimus.coꝛpoꝛa

lia coꝛpoꝛalibꝰ.⁊ ſpũalia ſpũalibus purgant᷑.

Anima vbo ⁊ aqua:coꝛpꝰaqua ſolũmodo vi,
det ablutum. antme intrinſecus pᷣſtinis i ſoꝛdi

bus ⁊ cõcupiſcẽtijs reſidẽti euãgeliſte eſt timẽ

da ſnia dicetis. Phariſee cece munda pᷣus qð
intus eſt.vt fiat mundũ ⁊ id qð foꝛis eſt Et re⸗
uera ſi coꝛpoꝛa noſtra vaſa ſunt aiaꝝ:tũc erüt
vere mũda:ſi intus ſincerũ habeant purũq; ls
quoꝛẽ. Cereꝝ quis calix aureꝰ ſit:⁊ oꝛnato gẽ
marũ ac ſplendoꝛe pulcherrimus: ſi in ſe vene
na cõtineat:nõne pꝛecioſitatem metalloꝛumle
thalis poculi vtus obfuſcate ⁊ micanteʒ ſpeci

erum nitoꝛẽ violabit: Sed ne a ppoſito longi

us mee pollicitationis excedaʒ: ꝓſecutiuncuie
mee verba verbis dñicis ꝓbabo.vt hoc quod
dico:nõ ex humano ſenſu inuẽtũ: aut ingenio

ꝓpꝛio excogitatũ putetur:niſi diuinis ſenten⸗

tijs videat᷑ eſſe conſtructũ. In euãgelio Johhhsa

nis dñs ad diſcipulos ait: Uos autẽ iam mun

di eſtis ꝓpter ſermonẽ meũ quẽ audiſtis.non
dixit ꝓpter qð loti eſtis tm:ſʒ ꝓpter ſermonę
meũ quem audiſtis.ideoq; mundi iſtis. omßes
d]qdeʒ ſciebat lotos eẽ:ſed nõ oiuʒ interioꝛa ma
da eſſe ꝓbabat.qꝛ inter ceteros erat Judas:dq
aque purgationeʒ animi malicia ſoꝛdidabat.
ꝓpter qð q;uis cũ alijs lotus fuiſſet: imundus
tamẽ dñni ſnia ꝑhibet. Cuiꝰ exemplo euidẽter
maiiteſteq; mõſtrat᷑ illũ in veritate dei gratti·
pcipere:q eam eo oꝛdine quo ſcriptura doue ag
rit conſequat᷑.Nam ſi aliqs coꝛpoꝛetenꝰ rena⸗
tum eſſe ſe credat ꝑ aquã: ⁊ verbo non ſit rege
neratus in ſpũ: in ſua ſalute fruſtratur. qꝛ cele

Coch

onouitesk

wlütate Ce

nonet ablut

abo fufil
(rrptann

mnundst/gn
Winusekttän
Uird aſaon
ptreſaluein
loranoturepe⸗
oſolleſttan
olpore vuerea
odrobuso
AMriuſczns

Mopede vel

nanltnedi

elciiud

dus Geb dicl
pectak:ergogi

nintetitno

eſdenſuüve
Gousinrenen
rotounn⸗
Kcictad vii:
ſetad none.
mitritſed aun
l Philicy
bat dicens.
ſiquoteſtim
lun eſſerſtba
dentiboptiſin
lrtaſcniptur.
ſſertotacoꝛ
iusnmeritob
ſitbaptinton
Atngk⸗ hepen
looengizmun

aliſſiugne

ſedlrannnd
bungrogota

l glatocon

iſinasnegn
neptſmnelnian

algennäbet
“ hulentanane
ſep liccff
W

icteunnge

ſteüdetce

fonlboſn

el N
N

ötiterg
laſtuente⸗

intaho .

incopoi

orälbeeſieſ

ohezüenn⸗
Cifone pheh⸗
detaninicn
dere. QAlungi,

urkapoen,
isſtarengſet

Nedins egrt
. dpnilgſ
uacn
Aescednn.
Ns:ndis
ohlickinape
Bemltlen;
Tanitisluuge

bergenſtignde
quätinud
ſumus üſren.
Vixenmusenden

Püalions ugnt,

cnaſclinecden

hſecustniſal
ieuigelieeſti
Cece nuncdefregt
Gastoisctin
ſumtig:itei
ibebean punil

5

mwuzelewe

Mempenloune.

rnianttzld
ner peſtolong⸗

ipz onmmcle

ta nhreghi

ſdiuins ſeic.

„

—
-
—

Frerigiid,
Dosantitn

E
==
S

SS=
S==

iquegluſfs S

—

ppiubne
mundiiſten,
oitzinmn
rvoe ltl⸗
alch liin
o fulſchini
pexenipl
verturde
oſeninh

—
— —
Ser = S=
= = S=

——
S
—

SE=
=

Ser
—

—

1
8

=
=

=
=
S
—

= =

☛R
=
=

Tractatus I

ſtis nouitas hec cauſa eſt: vt coꝛpoꝛis qualita⸗
te manente:homo vetus in nouã animi mutet

volũtatẽ.Ceterũ quõ coꝛpus ſoꝛdidũ ſiaqua

non eſt ablutuʒ:ꝑmanebit imundũ: ita aia niſi
verbo fuerit emẽdata diuino:ſo:dibus vitioꝝ
coꝛrupta manebit.ergo ſi eius cõſilio coꝛpꝰ aqᷓ
mundat᷑: qua rõne ſpernit᷑:qð maius eſt:ſiqð

minus eſt:iã tenet᷑ Stulticia ex ꝑte ſaluari cu

pit:qͥ ex toto perijt. Qui cuʒ integrã habeat in

ptãte ſalutẽ:media velit eſſe ↄtentus:⁊ contra

iura nature putet ſolo coꝛpoꝛe ſe ſaluatũ.cum
poſſibiliꝰ ſit:ante reſurrectionis tpᷣs aiam ſine
coꝛpoꝛe viuere:qᷓ; coꝛpus ſine anima ſtare.Si

qͥs duobus oculis duobuſq; laboꝛet pedibus:

1,

⁊ vtriuſq; mẽbꝛi habeat in ptãte medicinaʒ: et

vno pede vel oculo vno ſanato:ab alterius cu
ra velit medicum ꝓhibere:nõne veſane mẽtis
⁊ medici iu dicio:⁊ oiuʒ hoiuʒ erit ſnia ↄdẽnã⸗

dus. Sed dicit aliqs: ſi totum ex nro laboꝛeex
pectat᷑:ergo gr̃a nihil pᷣſtat᷑. Nolo quiſquã ig
noꝛantie titulo gram dei temere faciat ingratã

ne fidem ſuã vertat in ſcandaluʒ.⁊ fiat ei cauſa

ſalutis interitus ⁊ ꝑdittonis occaſio. Cuiꝰ rei
ratio:ſi cum moderatiõe qᷓratur:tum demũ ꝓ
ficiet ad vitã: que ꝑ pᷣſumptionẽ foꝛte pᷣcipitaſ
ſet ad moꝛtẽ. Sed gra qdem gratis peccata di
mittit ſed cum cõſenſu ⁊ voluntate credẽtis ſi
cut NPhilipus eunucho in actibus apłoꝝ pꝛo
bat dicens.ſi credis ex toto coꝛde lʒ te baptiʒa

ri.quo teſtimonio intelligit᷑:nõ minus pericu⸗

lum eſſe: ſi baptiʒaret᷑ incredulus:qᷓſivere cre
denti baptiſmũ denegetur. Credẽs aũt ille eft
iuxta ſcripturas qui ex toto coꝛde crediderit.

⁊ ſi ex tota coꝛdis arce credẽdũ eſt:vt ex credu

litatis merito baptiſmũ fidei det᷑:aqua nõ ſuf⸗

ficit baptiʒato:que credẽtis animũ i coꝛdenon

attingit. ⁊ ne periclitet meritũ coꝛdis: verbuʒ
quo otingi⁊ mundari coꝛ poſſit:accipiat opoꝛ
tet Quia ſi aqua ↄtentus ſit ille:qui credidiſſe

ſe dicit: qua mẽbꝛa extrinſecus diluunt᷑: ⁊ ver

bum quo gloꝛiatur aia non reqrit: iam non vi⸗
debit᷑ ex toto coꝛde vt debuit:ſed ex coꝛpꝑe cre⸗

didiſſei: qd nequaq fieri poſſe rone vlla ↄcedi
tur: v

intelligentiã habere iudicet᷑ Onde⸗

pꝛudentia tua: que ꝓ benignitate ſibi inſita pᷣ⸗
poſteꝝ quicq;ᷓ neri: nec alij homini pateret᷑ ro⸗
go vt ad inſtitutionis plenitudinẽ: verbuʒ dni
hoc eſt euangeliũ diligẽtius legas. ex quo ſciẽ

tiam amplioꝛẽ eius qᷓ; credidiſti lucis excipias

vt poſſis in oibꝰ noſſe qͥd facturus ſis.naʒ ſine
diuine legis ⁊ diſcipline celeſtis ſciẽtia diflici⸗

le eſſe quenq; poſſe ſaluari:non meꝰ ſed diuinꝰ

ſermo ꝓbabit. Ait Eſaias. Qui non didicerit

iuſticia dei: veritateʒ non faciet. Item de hoc

L Aler ſaRt Sh * G aeasn

t ſine ſnia mentis: ſolũ coꝛpus peculiarẽ

Epitolg TiI

lios hoius: Si abfuerit ab illo ſapientia deiin

nihilũ compurabit᷑.· Vani ſunt eni oẽs hoies
quibus non eſt ſcientia legis dei. Unde důsi·
euangelio ad cos d aliter qᷓ; ſe veritas habeatꝛ::·

ſuſpicãtes erant:reſpõdit.Erratis neſcientes

ſcripturas oſtẽdens in ſũma rerũ ſalutariuůne
bula ⁊ lenebꝛis ↄſtitutos eos:qͥ ſpiritalẽ lucer
nꝗ. id ẽ. dluine legis ſciẽtiã habere nollẽt acc.
ſam. Quꝗ qdam repellentes ꝑ ꝓphetazʒ a wdn0.
repellunt᷑:ſicut ſcriptũ eſt.Quia tu ſciẽtiaʒ re

puliſti: repellã 2 egoa te Nulloigit modopaf

ſim nos noſtro iudtio cõmittamꝰ: ne nobis xx
clamet Eſaias. Ve qui pꝛudẽtes ſunt apud ſe
menpos:⁊ in ↄſpectu ſuo periti. Vnde ⁊ apo⸗
ſtolus ait:ſi qͥs ſibi videtur ſapiẽs eſſei hoc ſe⸗
culo:ſtultus fiat:vt ſit ſapiens.ſapientia enim
huius mundi ſtulticia eſt ap ud deũ: ꝓpter gd
ad regem Tyri dicit᷑ humana ſapiẽtia gloꝛis⸗
tem: ſapienter eni non erudiunt te doctrine coꝛ⸗.
leſtes: ⁊ ſapientia dei.Eſt ⁊ ſapientia hominũ
non negamꝰ. ſed vna ſuadet ad vitam :alia im
pelilit ad moꝛtem: qꝛ ſapiẽtia humana que ſtuu.
ticia repꝛehendit᷑: ⁊ ab apoſtolo ſpirituſancto
definit᷑ ianua moꝛtis:⁊ materia eterni interitꝰ
appꝛobatur:ſicut ſcriptũ eſt in ꝓpheta.Simul
inſipiens ⁊ ſtultus peribunt.inſipiens qͥ dixit
in coꝛde ſuo:non eſt deus: ⁊ ſtulius q;uis dne“
oꝛe fateat᷑ in actione pᷣſentis vite:in ꝑpetumm
non pꝓſpexit:ſicut ſcriptum eſt Melioꝛ ẽ puer
pauper a ſapiẽs:qᷓ; rex ſtultꝰ ⁊ ſenex:qͥ neſciti
poſterũ ꝓuidere. Bonum eſt qͥdem homini ſſa
pere:ſi iuxta ſcripturas ad hoc ſapiat: vt ꝓui⸗

dentiam habeat futuroꝛũ: motalitatis ſtatuzʒ

per quotidie moꝛientiũ hominuʒ exitus: 1 too.
tius ſeculi paulatim per detrimẽta labẽtis rutir⸗
nam conſiderans. Ceterũ ſi s vſurpate ſemel
intentionis ducatur intuitu: æ ſua ſe magis B.
dei velit gubernari ſnia: diuinaq; lege poſtpo

ſita:ꝓpꝛia cõſilia dei conſilijs anteponat: hãc
ꝓphete clamantis timeat vocem. Ae deſpici⸗

entibus legem dñi timoꝛ fouea lacus. Sicut
pluuia valida inutilis eſt: iia relinquũt legez.
laudãt impietates. ͥ aũt diligunt legem circũ⸗
dant ſibimux. Beatus vir q in lege dni dieno

ctuq; meditat᷑.cuiꝰanimꝰaliud neſcit:qᷓ; Smo⸗
nis dei eloòa retractare.Quãto a terrena cogi

tatione remotioꝛ ẽ: tanto deo vicinioꝛ ⁊ celo ẽ.
quem non imerito diuinus ſermo ⁊ collaudat:

et vere ditioꝛem diuitibus pᷣfert dicẽs: Heatꝰ

homo: qͥ inuenit lapientiã. Melius eſt eni eaʒ
mercari:qᷓ; auri et argenti theſaurus pꝛecioſi⸗
oꝛ eſt lapidibus pᷣcioſis. Item omne aurum in
comparatione illius arena eſt exigua: ⁊ taqᷓ; lu
tũ eſtimabit᷑ argẽtũ ab üla.Sʒ dũ i exhoꝛtatio
ne ſapie diutiꝰimoꝛamur: ne qͥs foꝛte exiſtimet
nos contra apoſtoluʒ doctoꝛem legis pꝛeferre

è 1 “äl 4e A 19a
ran

S e r ſe⸗
oNWT r’ K : Ce. r. 1⸗
9 ⸗ SaA A.

2 0 funr õ

v.n nä6 * nmiek. ,PLX—

Fla⸗ .1e At⸗ ua“ Pep

— èè lan“

1o er fare⸗ſſo 2 rreE

„ 21CA i X.να.α,. 2 r
144◻

T n⸗ —EnDXN

Pars

noſſe qͥd iuſſum ſit:qͥdue phibituʒ: vt ſcientes
vtrũq; ſeruemus.Alioqͥn ante ſcientiõ mãda⸗
ti impoſſibile ẽ noſſe qͥd fiat. Cemerariũ ſatj ẽ:
ſi nr̃ voluntati legẽ nob putemꝰpoſſe ſufficere:
cũ etiã apti legamꝰ fuiſſe ſub lege:ipᷣo dicẽte:
his qͥ ſine lege erãt.q̃ſi ſine lege eſſem:cũ ſine le
ge dei nõ eſſem: ſʒ in lege xpᷣi eſſem. Et alibi:in
uicem onera veſtra poꝛtate: ⁊ ſic implebitis le
gem xp̃ᷣi. Qui paterna pietate xpᷣi paſſione re⸗
dempti ſunt: ⁊ qui ad h̊ redẽpti ſunt: vt redem
ptoꝛis iura ſeruantes ad vitã ſe in celo repoſi⸗

factoꝛi:ſuo oꝛdine rele õdebimꝰ: opoꝛtere pꝛi⸗

tam pparẽt. ad quam redempti lʒ nullo modo

ꝑuenire dicant᷑ niſi ea que iubentur obſequijs
cõpetentibꝰ exequant᷑:ſicut ſcriptũ eſt. Si vis
ad vitam ingredi:ſerua pᷣcepta:hoc eſt ab omi
illicito quo ꝓhiberis:recedas:et ad omne bo⸗
num qð iuberis:pꝛomptus accedas.ne in pꝛi⸗
ſtinis vicioſitatis cõcupiſcẽtijs ꝑſeuerãs:ſidẽ
qua credidiſti veteris peccati alicuius adhuc
amoꝛe coꝛrumpas.⁊ agnitio dei que ꝑ nouam
gram reuelata eſt ꝑ delicta violetur. dicẽte ꝓ⸗

pheta:Mendaciuʒ ⁊ non fides pᷣualuit ſuper
terram: quia a malis ad mala traſierunt: ⁊ me

non cognouerũt:dicit dñs. AUnde ⁊ beatꝰ apo
ſtolus Johes paria teſtat᷑:qui dicit ſe noſſe de
um:⁊ mandata eius nõ cuſtodu:mẽdax eſt:et

in hoc veritas non eſt.Et iterũ.omnis qui pec

cat:non videt deũ:nec cognouit euʒ.Et pecca

tum non in vno tm mandatoꝝ genere:ſᷣ i vrro
q; cõſiſtit Peccat qͥdem ille qͥ imperata neg le⸗ 2
us peccat qui interdicta nõ ſeruat.

xerit.ſed lict⸗
Sacriſicia ⁊ vota repꝛobabunt᷑ oblationũ:ni⸗
ſi purus ⁊ ſanctus fuerit animꝰ offerentis.et i⸗

maculatã hoſtiã faciũt indignã pᷣcoꝛdia macu⸗
lata.dicẽte dño:ſi offers munus tuũ ad altare
⁊ illic recoꝛdatus fueris.qꝛ frater tuus habet
aliqͥd aduerſus te:relinque illic munus tuũ ⁊c

Omni oblatiõe ⁊ hoſtia pᷣcioſioꝛ eſt obtẽperã⸗
tia mandatoꝝ:dicẽte ꝓpheta.Ecce dico:obe⸗
diẽtia melioꝛ eſt qᷓ; victima: ⁊ obauditio qᷓ; ad⸗
eps arietũ.Et alibi. Initiũ bone vie facere iuſ
ſa:que accepta ſunt apud deũ magis qᷓ; imola
re hoſtias.Et alibi.Qui cõſeruat legem: mul⸗

tiplicat oblationẽ. Sacrificiũ ſalutare eſt: attẽ
dere mandatis: ⁊ diſcedere ab oĩ iniqͥtate: ⁊ ꝓ
piciationẽ vitare ſacriſicij ſuꝑ mniugia on

nobis blãdiri debemus in factis iuſſoꝝ:ſi in p

hibitoꝝ tranſgreſſi e noccemus: eatfanf. grel
at. Qö nou

ſionis crimẽ benefacti merituʒ to
mei ſenſus aſſertio:ſed vtriuſq; teſtamẽti exem
pla ꝓbant.vbi iuenimꝰetiã dei amicos ob vni⸗
us ↄtẽptus erroꝛẽ bonoꝝ retrofactoꝝ muniſi⸗
centiã pdidiſſe. Sic Adã cũ diabolo facile cre⸗
did it ſeducẽti:poſt familiaritatẽ ⁊ colloquiuʒ
dei vni'poini cupiditate ſuꝑatꝰ:pdidit para⸗

diſum. qaꝛ trãſgreſſionẽ vnũ habere pᷣſum⸗

pſit:multa ſimul bona amiſit/Sic vxoꝛ Loth
poſt angeloꝝ obſeqͥa: ↄtra interdictũ retro re⸗
ſpiciẽs:in figmẽtũ ſalis repẽte mutata eſt.Sic
Sames eadeʒ die qua mirabilia fecerat gra P
phetali a leone deiectꝰ occidit᷑/ Sic infeliciſſi⸗

mus Judas poſt electiõis meritũ:poſt ſignoꝝ

głiam: poſt apłicam dignitatem:exigue ſtipis
amoꝛe deceptꝰ:cui tribunal pmittebat᷑ ĩ celo:
laqueo captꝰ ẽ interra/Etne nob p alienaruʒ
ſolũmodo reꝝ fraudulẽtiã periculum iminere
putemꝰ:reminiſcamur Ananiam ⁊ Saphyrã:
non de aliena appetita pecunia:ſᷣ de ſua timide
erogata dãnatos/ Rogo poſt tot documenta:
tot moꝛtes:vnde ĩ nob ereſcit inpunitas delin
quẽdi:Quis h̊ pᷣſũptiois ſpũs qͥ tãtã i animo

nr̃o oꝑat᷑ audaciã: vt cũ ſãctos hoiĩes ð leuibꝰ

etiã culpis videamꝰeẽ punitos: ⁊ nos q̃tidie ĩ
maioꝛibꝰa pluribꝰ delinquẽtes:eternos in me
dia dãnatiõe foꝛe credamꝰ⸗q̃ iᷓ ſi
deũ etiã in exiguo ↄtẽnere.

912⸗

no tm itateʒ

peccati reſpicit: ad ꝑſone ↄtẽptum. Pꝛopter
qð hoĩ non folũ intẽdendũ eſt:q̃le ſit:qð iubet᷑

ſʒ quãtus ſit ille qͥ iubet. Excludit᷑ ͥ loco vul⸗
garis illa ſnia:qua mihi ſuo iudicio religioſi:⁊
qͥ ſapiẽtes ſibimet vident᷑:dicere ſolent. Suffi
cit nob vt nõ crimialia peccata ⁊ maioꝛa facia⸗
mus.facilis ẽ eni omiſſio minoꝝ delictoꝝ Qui
dũ aialiſapia occupãt aios:ſpiritalẽ itelligẽtiã

t ↄſuetudinẽ diuine legl ignoꝛãt ſq̃ ſepe pctm

oſtẽdit:qð nobᷣ nõ videt᷑ eſſe petm̃.⁊ q̃ illic pie
tatẽ facit: vbi nos opꝰ impietatis oſtẽdimus.
Saul ⁊ Joſaphat reges fuerũt ppłi iſrł.⁊ dum
miſcdiam his quos deꝰ oderat pᷣſtiterunt: dei
offenſam in opere pietatis incurrunt. Ecõtra⸗
rio Nhinees filijq; Leui gratiam deihumana
cede ⁊ ſuoꝛũ parricidio metuerũt. Nides quã
tum ab humanis ſenſibus per noſtram imperi
tiam diſcrepat diuina ſentẽtia: vt nobis inter⸗
dum celeſtis iudicis diſpenſationeʒ neſciẽtibꝰ
iniuſta videantur:que per cauſarum ſcientiaʒ
luſte ſatis ⁊ recte facta pꝛobantur. Rurſum ea

que noſtro iudicio bona pꝛobantur: apud de⸗

um plerũq; replob T ingrata videntur Quis
hodie patris Abꝛae exemplo: innoxiuʒ volẽs
filium trucidare:humano iudicio non credere
tur inſanus? Econtra quis in tactu arce diui⸗

naretur⸗Epiſcopus ephefioꝛum angelꝰ i apo⸗
calypſi nuncupatus: qui cauſa nominis chꝛi⸗
ſti paſſionum multarum merita intra conſcien
tiam retinebat:quia i ipſis paſſionibꝰ a pꝛimo
conuerſationis feruoꝛe tepuerat: cuʒ caloꝛem
paululum temperaſſet: ad penitentiam reuo-⸗
catur:dicente ſcriptura: noui opera tua et pa⸗
tientiã tuam. Et quia potes ſuſtinere malos.v

VVU ” e Da z. 7 ℳ õ
. — V. .
„ EP Hi —a GSnmann mai õ 1

₰

WL 1 PAAEXπ

ne imitatus Oʒam:hominum ſententia dam⸗

tueclcii

Croc

manreiigt

ßnerecoten

gigenttn b
Cepturosge
reprobanone
ſapprlunuon
puluocſeutt
Guceluamrt
hotrbuletio

Berntieltscun
“ Nleutfucin

loogud
maltgeinccl
le incömoche
ple:led niſe
fotes obptob
bugunn
ltek Ketrat
leſegbet pan
Meöfeſusf
hacodohern
deteuming
Xußrpeeſti,
maticos:ſch
tale delecti
Diſplicetan

.

lum:plebeia

Syſtihoibus
Huus non eſe

na deus diſte
Allecofuſiſun
ndehuman⸗
tnprüpnian
(inemnſtutſe

elhuinsmiͤch

Uuſariiggv

Voheiperuttan
lgunpeccgtort
enisicelorvel

eritdemöſtrar

Uſfnroeif

kiuſudeide
lsdeiſnſperi

auchtrentoni
locg Paptſt

lelincbisz

llisinopigeg
Uiſecnlibeat

lik oͤſit

Vdd
vſa
4 1 4
NN.
eu A 4.

„

[Fo. XCIII

.

Cractatus I III
Zhie pabeb adlierſuigte pauca: qicha iats iud pꝛti. lIusocnlometis futura pteplzo dicebat Quic
crdii ſtinam reliquiſti. Memẽto vnde excideris: ? nos ſ. Parabitachartale X51. Diibulanot aa 1D Pe A e
emunnckg age penitentis Coſideremus quãtus caſus ſit anguſtia:an ꝑſecutio: An fames: an ꝑiculuʒ K. ⸗d
En⸗ ſterns teimere cotemne tis u tanta ruina eſſe ð in ne⸗ an gladius: 08 pericula nõ ſeparãt:nos vo WM ð =D
riie gligentia obſequẽtis:vel quã dãnationem ex. luptates/ ꝗAlli cathenas baiulãt inocẽtes: nos
müpn cepturos credimus eſſe indeuotos: cum tãtazʒ aurũ circùferimꝰ crimioſi Illi in carceribꝰ vin
tmgeſhe femobarlonez deuotus exceperit .Tepidũ di cti:nos triclinijs delicatis Illi ĩ neruo poſiti
Muinhek icie e eun non amat xpᷣs/ Qui vult meus diſci deũ puro coꝛde ⁊ ſincera cogitatiõe laudtes:
eö)tienng Bi enc ait: abneget ſemetipm ſibi: et tollat neos in ipᷣa foꝛte eccłia de foꝛeſibꝰcalũnijs cogi
analun inie age i e1 n: æ ſequat me. Opoꝛtet vos ꝑ mul- tamꝰ: cũ oĩbꝰcq̃liter legis data ſit gra:gehen
tmigni Ben 1 ationes introire in regnum celoꝛum. na ſ. eu celi regna ꝓmiſſa ſint:alijð diuitijs:alij/
irfdefuinie 3 eikis cum vos maledixerint homies: et de vtutib? meditant᷑. Cũq; dictũ ſit generali
Enndumm n on: eree epun omne malum aduer oibꝰ: dñm deũ tuũ adoꝛabis: ⁊ illi ſoli ſeruies.
R Ban dete et exultate qꝛ merces veſtra Alijs inocẽtia:miſedia:caſtitate:ieiunio: o ſi
his üuiainn ie ta⸗ ht is. Future Nite gloaia ſentis pi⸗ deliter ⁊ ſine ceſſatione Pᷣuientibꝰ: nos nobad
u diztli eind is cõparatur. hꝛiſtianis vexilla ulteros: qbꝰ ᷣuire volumꝰ eligimꝰ. Siqᷣdẽ iuzx
is niili . ics ſuſt delcei troppeg nollr⸗ vite nõ põ⸗ euangelij ſniaʒ: ois qͥ facit pctm: Puꝰ ẽ pciiEt
elen ſs: e b⸗ erijs repoan In nra claſſe viri reuera ſi amaioꝛ pecunie ſũ: ſi gtie ſi ſupbie:ſẽ
Gmiͤzi oꝛtes obpꝛobꝛia Eiunt poꝛtare :non munera. ambitiõis aut põpe: d illi oẽ ſtudiũ mee volũ
rnii NPauꝑtatinõ nobilitati futuroꝝ beatitudo ꝓ tatis impẽdo: dño vuire non poſſuʒ: qꝛ duobꝰ
dnohnuhu mittit Retrahit qdem verecũdia ſenatoꝛum: dñis neminẽ uire poſſe ſcripiũ ẽMõ eſtis ve r Se
nkan ne ſequat᷑ paupere xpᷣm: ſed audiar a xpo. qui ſtri dicit apks Empti eni eſt pcio magno. Glo e,L S,S .
eſiciu me cõfuſus fuerit: mea verba in generatione rificate ⁊ poꝛtate deũ ĩ coꝛpoꝛe vro. Clemẽter 6
eurhclluſt hac adultera ⁊ peccatrice:⁊ filius hois cõfun-⸗ ſpũſſanctꝰnr̃o iure nos ↄuenit:ſciens h̊ͥ in vſꝝ
viudnntht det eum in gloꝛia parris ſui cu angelis ſanctis. publico ap oẽs hoies cuſtodiri: vt tãto Pᷣuꝰ ĩ
dieneſcen di XTTurpe eſt inter parentes ſenatoꝛes atq; gram ope dñiẽ cautioꝛ quãto maioꝛe eet periculo cõ
Kant Monf maticos: ſcholaſticũ ꝓ xꝑo volũtaria humili-⸗ parat: vt itelligamus qᷓ ſtrenui eſſe debeãt in
ningzdalantl tate deiectũ verbis ſimplicibus eſſe ↄtentum. ope dei:qͥ redẽpti ſũt ſãguine xpᷣi:vel q; crimi⸗
ahhfineiſtleft Diſplicet amicis ſi poſt ambitioſi habitus cul noſi debeãt iudicari:qͥ cũ ſciãt ꝓ pᷣcio ſue ſalu⸗
Pwritlſcpren tum: plebeia ⁊ ignobilia indumenta mutẽtur.ꝭtis xpᷣi ſaguinẽ datũ:alteri qͥ nihil pᷣſtitit:magl MDM
ſepan tilleſi Ssůʒ3 li holbus placere vellem ait apoſtolꝰ:xpi pbeant ᷣuitutẽ/ Rogo qͥ pudoꝛe obſequij aut E. W e
ts ofilm Fuus non eſſem. Et ꝓpheta in pſalmo. Quo⸗ ſaboꝛis ſui mercedẽ ſperabit a celo: cuiꝰ fneritt
ciplliitꝛdn niã deus diſſipat oſſa eoꝛuʒ: quibus hoĩbꝰ pla ſollicitudo ois i terra? ercẽnariꝰ ſeculi: nõ .
ruſumm. m Lcent: cofuſi ſunt qm deus ſpꝛeuit eos. Quqtuʒ põt accipe pᷣmiuz xpi. ois miles in caſtris iure

umdebunm Xxvpi: tantũ ꝑnicioſa eſt amicitia que dei pꝛeſtar uerit. Oignus òdẽ eſt operarius mercedeſua
Verüt. Mdescni offenſam ſicut ſcriptũ ẽ. Qui voluerit amieus ſed ⁊m̊ dignũ eſt:vt inde pᷣmiuʒ oꝑis accipiat

ruſnninh, ſert ulne müdi: inimic⸗ dei cõ ſtituetk Micat vbi totiꝰ operã laboꝛis impendit. Nemo mili⸗
nobistne⸗ J E quiſ; ad velit: ego interim de me ꝓ ſen⸗ tãs deo:implicat ſe negocijs ſecularibꝰ:vt pla
lucne ſich ſus mei paruitate iudicaui: melius eſſe ↄfundi ceat ei: cui ſe ꝓbauit: apoſtoli vox . Ande ſa⸗
autmnunſoani oaam verc ko⸗lt ſupꝑ terrã: q;ᷓ coꝛam angelis tis timeo ne foꝛte in illa retributionis die: q an
—☛ ſanetis becid: ve vbicũq; iudiciũ ſuuʒ dñs vo tetribunal xpᷣi vnicuiq; ſm ſua facta reddẽdũ
vbenmn Aelnk Pinc demo ſtrare/Eſaias vir in ſua gente no⸗ eſt:his qui in terrenis magis negocijs qᷓ in ce
mulnmin biliſſimus:qui ſocer regis Eʒzechie fuiſſe refer leſtibꝰlaboꝛauerũt:iuſti iudicij reſponſione di
1 monun tur:iuſſu dei depoſito cilicio nudus ĩcedit: nee cat᷑:ite ſi poteſtis:⁊ illic vbi tota deuotione ſer
3 otorcnte tam ardui pᷣcepti pudoꝛe deterritus ẽ᷑: quo mi uiuiſtis: mercedẽ veſtre ſeruitutis exigite. La
udi nnnt nus dei imperiũ ſeq̃ret᷑: qꝛ nibil honeſtius eſſe lis cauſa eſt vginũ de euãgelio quinq; ſtultax
inni munn hoi:qᷓ; creatoꝛi ſuo parere iudicabat ohanes q; dum ſollicitudine ſeculariũ vanitatũ ſe con⸗
nunſan Give quoc; Baptiſta nobilis: T in carne et iĩ ſpiritu/ tra ꝓfeſſionis ſue oꝛdinẽ occuparunt:oleũ vn
ſunenſe i, natus:ciliciũ a puericia in habituʒ: ⁊ locuſtas de verũ lumẽ accẽderẽt non habentes:in tene
uſt un eligit in cibũ:qͥ nec peccati cõſciẽtia: nec pauꝑ⸗ bꝛis remanſerũt/Sed dicit a iquis: iſta exem⸗
enlrinut . tatis inopia:ad huius głiam oneris:ſʒ ſola fu-⸗ pla ad paucos pertinẽt:quos deus ad hoc pe⸗
paſond en turi ſeculi beatitudine trahebat᷑. Apłi iam ſpe culiare officium delegauit: quia ſcriptumleſt:
ern:h ⸗ rant: ⁊ adhuc ſtulti ⁊ inutiles ⁊ tenuis fidei ar⸗ multi vocati:pauci vero eleeti/Hoc pꝛimuʒ ä⸗
peniun – guun᷑. Hõ ſut cõdigne paſſiones huiꝰtꝑis ad rereate audire volo. quiſquis es. qui iſta pꝛo⸗
iganis futurã głiaʒ:q̃ reuelabit᷑ in nobis IJnde Qau ponis: ſi ipſius dei electioẽ:cuius ẽ ⁊ vocatio:
gſi 2

PE P „1 KA * / õ „ P Frq ,„. 0 „α P 6
, NA αα& 1. A ² 44
“ 2.ℳtα☚ K Wiede. l ——☛0l . 8 PRr. fF Ae
— — 2
Ere Krn =22 *

M W.tν.zꝰ τ.α ””ZM 4

V

„

=ð

ſ* ſ

òè lo rr⸗

Idars

q̃d voluit plures vocare:qui paucos de pluri

bus erat electurus:Certe de duobꝰ vocatis il⸗

lum vis ſtare:quẽ deus electione ſtatuerit:⁊ il

lum ↄtra cedere:quẽ deus eleciiõis vᷣtute non
muniat.Qð ſi ita eſt:nec bona ad nos ꝑtinent

hac rõne: nec mala.⁊ ſic erit: vt nec culpa penã

habeat:nec benefacta laudẽt᷑ Sʒad hec reſpõ
dit apoſtolꝰ. Si ita ẽ:quõ deus iudicabit hũc
mundũ:⸗Beinde ſi paucos quos dicis electos
ſolos ſãctos exiſtimas qͥ vocati ſũt: repꝛobos
dicis:quõ idem apoſtolꝰ Paulꝰ? in epiſtolarũ
ſuarũ pꝛincipijs vocatos ſanctos vocat: ſicut

in fronte codicis ad Romanos loquit᷑ dicens
omnibus qͥ ſunt Romei charitate dei vocatis
ſanctisSi pꝛo paucis paſſus eſt xpᷣs:iuſtũ eſt
i cuſtodiant.ſi autẽ indiſcre
te omnes qui credimus:ſacramentũ in baptiſ:
mum paſſionis accipimus:ſi omnes equaliter
renunciamꝰ diabolo et mũdo:ſi omnibꝰ haud
recte viuẽtibus gehẽne pene ꝓmittit᷑: omnes
debemus eadem diligẽtia 2 cauere ꝓhibita: ?
explere pᷣcepta.Scimus qdem multas eẽ apð

—

vt paci mãdata v

patrem in celeſtibus mãſiones:ſʒ manſionũ iu

ſticia iuſtioꝛes manſiones differre: ſicut ⁊ ſtel⸗
lam ſtella dixit apoſtolꝰ eſſe elarioꝛẽ.ſed ſtellaz

cum ſtella non lapideʒ cõparauit: qꝛ terrenus

lapis i celeſtes ſtellas eſſe nõ poterat.ſicut nec

peccatoꝛ inter iuſtos in regno celoꝝ.Sed ſunt

ddam gradus gloꝛie ĩter iuſtos in celo:ſicut et
iter peccatoꝛes gradus pene.Sed ſicut alia eiü
qᷓ fratrem fatuũ dixerit:alia eum qui racha toꝛ

menta cruciabũt:ita ⁊ in regno: alia Paulum

apoſtolũ:quivt alios ſaluos faceret: omia om
nibus factus eſt. alia eũ qui ſe vix ediſicarepo
tuit laicum gloꝛia manebit. Sed vtinã conſen
tiam paucos eſſe: qui dei mãdata cuſtodiant:
d(an thtane Tr I ,Verũ timeo quia p auciſunt: qui dei credant in

veritate iudiciũ.Ecceſi vm bꝛato repente ð ce

lo ſolis claritas noſtris aſp ectibus denegetur

⁊ ꝓductis in nr̃aʒ h umilita tẽ nubibus pluuie
terris imineãt. ſi cõmotis vt aſſolet elemẽtisi

rotam ſui curru s tonitrua cõcitẽt᷑.⁊ inde hinc
fulgurum iacula palpebꝛis terribiliter obiecta

coꝛuſcẽt:qᷓ;; ⁊ cõſuetudine iſta cõtingant:pa
uemꝰ:contremiſ cimus:⁊ pꝛoni ad terrã depo⸗
ſita ſuꝑbia cerui ces ſubmittimus. Quid facie
mus in illa die miſeri:qũ reuoluto celo cuʒ an⸗

gelicis vtutibus igneus dñs totus adueniet:

quãdo tãdentibus deſuꝑ ſtellis ſol i tenebꝛas
⁊ in ſanguinẽ luna mutabit᷑equãdo montes ſi

cut cera liqueſcẽt: quando terra ardebit ⁊ are⸗

ſcent flumina ⁊ maria ſiccabunt᷑.⁊ cõtra reruzʒ
naturas ↄſũpto diuinitꝰhumoꝛe:ariditateʒ in

aqs ignis oꝑabit᷑.qñ peccatoꝛes dicẽt mõtibꝰ

cadite ſuꝑ nos.⁊ collibꝰ tegite nos. Qñ voca-

bunt hoies moꝛtẽ:⁊ vocata nõ veniet: quãdo
9

diſcrimina vertent᷑ in vota: ⁊ qdð ſemp oderũt
hoies:ↄcupiſcẽt: qñ illud implebit᷑ tpᷣs.qð lu.
gubꝛi Hieremias dicit affectu dicẽs: Reſpexi
iterrã: ⁊ ecce nõ erãt lumiaria.vidi montes:et
ecce erãt tremẽtes:⁊ vniuerſos colles turbari
intendi acie:⁊ ecce nõ erat hõ:et oẽs volucres
celi pauebãt.vidi ⁊ ecce Carmellus deſertꝰ:et
oẽs ciuitates ſuccenſe igni a facie dñi:⁊ a facee
ſre indignatiõis eiꝰ: ⁊ interierũt vniuerſa. e
rũ ne ex ſuggeſtione diaboli hec ad terroꝛẽ:nõö
ad veritatẽ dicta crederent᷑: ð pᷣteritis futura
ꝓbant̃᷑ qñ talia in diluuio:in Sodomis:ĩ egy-
s ſepe ob delicta hoĩiuʒ facta

pto:ĩ hieroſolymi
referunt᷑/ Et ap

moꝛtuos ſuſcitãtes: ⁊ nos ſupꝛa oẽs erigimur
q̃ peccãdo quotidie noſmetipos occidim no⸗

do ſecura:ſi intẽperate cibus ſũptus:aut imo⸗

Nulla cura tũc eſt ſeculi:nulla villaꝝ:nemoð

primonio cogitat: nemo de foꝛo: oẽs calũnie:

oia lucra ĩ periculis coꝛpoꝛis cõquieſcũt. Cur
rit᷑ ad medicos: ⁊ ꝓ remedio carnali pmittũt

dut᷑.⁊ pene totũ patrimoniũ aut negligit᷑: aut

itirPenekotd gate interdũ etiã mãcipia tra⸗

donat᷑ vt conſulatoꝛ vite qunadoq; periture:
⁊ ꝓ eterna ſalute ois admodũ hõ negligẽs eſt:
ois auarꝰ. illic ois fragilitas largitioꝛis animi
tenacitate ↄſtringit᷑: vbi ꝓmptioꝛ voluntas ⁊

copioſioꝛ largitas deberet oꝑari/ Et cũ ſcpᷣtu⸗
ra dicat:nolite diligere mũdũ:neq; ea qi mun

mus:q̃ſi aliqͥd naſcẽtes intulerimꝰin ſeculum:

aut recedentes de ſeculo nobiſcũ auferre poſſi
us. Nemo ad bꝛeuitateʒ tpis:nemo ad natu

re reſpicit ↄditionem:nemo ↄſiderat:nemo re

tes:aut clericꝰ: aut ſacerdos:aut etiã laicꝰ dei

pus adueniat: rogat᷑ vt oꝛet.⁊ qͥ ſepe ꝓ nihilo
ↄtempł fuerat:neceſſitatis tpe ſupplicat᷑:vt j
cibus ſuis cõmeatuʒ vite lõgioꝛis obtineat:ſie

cauſa diſcriminis q̃ ſunt vicina timentr᷑:duʒ de
ſpecta eligunt᷑: ⁊ pᷣcioſa vileſcũt vite illiꝰ: que
poſt moꝛtẽ ꝑmutatio figurat᷑. vbi iam ⁊ Laʒa
rus pauꝑ recipit᷑ in requiẽ: ⁊ diues i hac vita

re ſue beneſicio:aut medici arte cõferta miſeri⸗
coꝛdia reſtituat ſanitatẽ:cito ſuccedẽte obliui⸗
one in cõtrariũ oia ꝑmutant᷑. Timoꝛ in inſolẽ⸗

Aa ℛ —,– „ Pb ◻r N. 40, “
r .A er Eaq. R Rrrr PEe-
— 244 . ) — — —
☚2 —☚ „ he ) 9 .

Et apłi d hũc hoꝛrendũ diẽ impijs ꝰ
peccatoꝛibꝰ pᷣuidere meruerũt :humiles erant

reſpicientes in nobᷣ flebilẽ infirmaq; naturã:d
nec in aduerſis foꝛtis ẽ: nec in ꝓſperis aliqduen

derate potꝰacceptꝰ:leuẽ coꝛpoꝛi febꝛiculã cõci
ſtari:deijcimus aiaʒ:affligimur: ſuſpiramus.

do ſũt:nos ſic mũdana cõcupiſcimus:ſic ama
epdlebus no

tractat vana eſſe oĩa q̃ aliquo fine caudũt᷑. Si
aũt ↄtigerit: vt inter ceteros lãguidũ viuifica

põpoſus vexari fert᷑ in penis.Et cum ſit domi
nus:aut ſanctoꝛũ motus oꝛaculis:aut creatu⸗

tiã:gr̃a vertitur in cõtemptuʒ:⁊ quaſi nihil vn
ᷓ; incõmodi ſenſerimuſ: aut qͥ reuocari rurſus

Attaee
coeſima
eepenlil
mus:ledpe

gamus

fegisoptun
mporituroon
pris fenbu
Accepte
voloptatbu⸗

grüvian
fens:pnous
jerſaeſtroge

üiünalitte
ncautus4

penoneglig

daos. Gicen

geliannüͤci⸗
ſendiſedſce
elatedſi vine
ſer dclse
Gwerais
Pinemosin
colligamus
peuntlabii
lecqul ven
vaticinii:

huiente dee

lt. Eaequ
oriſtabimnt⸗
Tetnibution
eſenſeculin
huuruncöteſt
ſhetenn hol
ehoenungo
Coinglenaſate
ldetgion rer
daeiinſia.
debennsreuf⸗
nno Aniite

ndebenk Ke

oncecüt Ch⸗
Nuininschſt
innsaceter

ſepenm Grn

Onorentabe
herrcognnte

agpl ad tarſa nequeamus: rebellamus:efferimur:
ldicis de⸗ 309 aia meqgaeams eden nus:efferimur: ? tibus ſmponitur: , „
Nis: hen coceſſum ad penitentiã vite ſpatiũ negligimꝰ. tibus imponitur:cum a grecis ſolitarie viuẽti
1.idiſnontern⸗ e3 Reii patiũ negligimꝰ. busl! ueti
echan nec penitẽdo pꝛiſtina lachꝛymis peccata dilui nem noſtruͦ⸗ deputatur. Accipe ergo fili mo⸗
adaih D mus: ſed peccata non penitẽdo cumulamꝰ. Le ginans rũ ea ſimplicitate ⁊ veritate:q̃ dicimꝰ
nlun⸗ gamus Qlaiz pphetam: anecclſanid Ezechle cſt necad boriouimur eut vumanae miein⸗
Melusetn regis aptum huic cauſe qramus exempluʒ:cui nec ad hocloquimur: vt humanas amiciti
fediirn, mori lln xempluʒ: cui as aucupemus: . anasamiecitt
i finifae moꝛituro anm q̃ndecim ad ſuperioꝛem vitã ꝓ et no pemus: ne noſtre adulationis vmone
enlri Peꝛis fletibus: ⁊ ꝓphete pᷣcibus augẽt᷑. Quiq;ʒ mine iatios deciplam Rec vinogapnd bo⸗
eeumin ccepia tanti muneris gratia:nõ peccatis:nõ nes m alidd videamur: ſed vt apud deũ homi
Ganen Koluspratipug ei Peliti e: v ſoit domino indul es magna mereank. Beſtionihus aute tuis
n dnei tum vite ſi atium humilis ⁊ ſanctus exhibuit egonm naloduangrenbaſentt Pnonches:
decndarfm Verũ quia tibi honoꝛabilis et dilectiſſime pou⸗ dexte pliciter reſpõdere nolebaʒ: qꝛ bellantt
mendüdimzien rens:ꝑ nouã gr̃am omis lachꝛymarũ cauſa ⁊ exterã pacis dare nõ poterã: lʒ etiã pᷣpoſt rũ
mnade terſa eit: 3 ymarũ cauſa de foꝛte videat᷑:inde aliqd in fine en Ppoſterũ
rütbuntagt kei a eſt: age: cane:curre:feſtina.Age:vtĩ ſpi⸗⸗ Sed e deaf: inde alidd in ſine epłe retractare
ntinen itualitate ꝓficias. Cane: ne q accepiſti bonũ Seq qm apndxpianoanò fordoqrif:ch pꝛo
nppocicieſis incautus ⁊ negligens cuſtos amittas. Curre: didiſ kantcs que tibi reoꝛ foꝛe neceſſaria: cre⸗
nmig aunij At 16egieae. Teſtina: vt celerlus copꝛehen lenntem Rectede done de ceteris:que vt aſſo⸗
engruticin Selgf⸗ Sidem Oaulus iam xpi cathen p euã ta omnia ent: pſens ſi iuſſeris: cũ pᷣſente reno .
uſona uuſne⸗ gelij annũciatioe circũferens:nondũ ſe cõpꝛe⸗ xiſti enĩ animoſitans cõtentione tractemꝰDi elis al. . ct os
Gynimalicid hengdiſſe dicebat: q́;uis hoꝛa ſexta h̊ eſt media e i eni ni falloꝛ:hoc iure te mala malis redde =) e . .
Gnm iiſm etate dñi vine operaturꝰ:quaſi feruidus opi⸗ e: cuz iurantib' iurare debere: aliq iura . „“
Cmn. Cnrans. fex fidelis alioꝛi l0 ſi feruidus opi⸗ uit dñs:aut mal⸗ are debere ic anan int
nullanügnenet x ⁊ fidelis alioꝛũ lõgam dubietatẽ languidũ dns: aut mala malis reſtituit. Scio pmum
efan tbllir q; vinceret tẽpoꝛem. Oum tẽpus habemus:ſ. non oĩa nobig auenire puis que dno ↄueniũt
— minemus in ſpiritui: vt meſſem in piritallvus Pünoon ent Ang dñi videatur iniuria
Hocami ii colligamus. Nec attendam ad paleas: ques lliocin forſitã reclamare incipiam:cur nõ de
rdücäminm yVentilabꝛũ xp̃i cõtinuo ſeparabit a tritico: do⸗ virginibus: ſed de mulieribꝰgeneramur⸗ Aut
dc nec qui venturus eſt: veniat.Et iu do⸗ cur moꝛtui nr̃i die tertia nõ reſurgũt⸗ Juraunit
niüautnegigizan vaticinii: diſcernar interi Et iuxta pphete ſcio ſepe dñs qͥ ia no reiurgut? Zurauit
nchgfrne 1 Eniener des⸗ cernat inter iuſtuͦ ⁊ iniuſtũͦ: int erbtemereblaſſem lurare phibuit: nec ſtatim
Nihöntg hitt rir Leceqmi nn ſeruiẽtẽ. ſicut ⁊ dominus di⸗ rit:qð pe f. eaſſeinare deveigerch alios vetue
Blygtons ai SS ſeruiũt mihi letabunt᷑: vos autez äſt oſse faciebat:qꝛ dici nobᷣ pᷣt:iurauit dñs
einelllen u labimini. HNon nos inertes viud icte dies ons ausrarenata bbibebot nö aſer
rcicor ⁊ retributionis inueniat:qui iminẽs ac vicinꝰ mur. A e non licet: q dñi nr̃i lege iurare veta
oan/Etchſh eſſe:⁊ ſeculi ruinis vndiq; cõcurrẽti in? mur. Veꝝ ne ĩ eꝰexẽplo ſcãdalũ patiamur:
inegeriinn eCcn q́; cõcurrẽtibus:a ſcri q̃̊ tpeiurarenos nolui ſcãdalũ patiamur : ex
ni n rurum coeatione pharur Knderemue d teiifrarenosnoluiteneciurauit Erliter?
uſanne ſinn i hac terra hoſpites ſumus: ? peregrinoꝝ mo⸗ etia mẽti cauſa bꝛeui Smone ſatiſſactuʒ eſt.ita
mlamnſaun re ꝓ diebus nouiſſimis habitamus. Vos eni etiã ad vindicte negociũ hũc eũdẽ ſenſũ facile
Geli uien de hoc mundo non eſtis:dicit hobig. QAnien ꝓſpicis poſſe ſufficere .qꝛ aliud nũc tpᷣs gr̃e in
enen Afun go in aliena ſatagimꝰ:quid turbamur⸗ Hemo auo plenitudo ꝑfectiõis aduenit:aliud fuit le⸗
ſinnng in deterioꝛi ⁊ extranea patria plus eligit poſſi⸗ Sier linc 1 phetax: dicente dño. Augiſtis qaꝛ
ſnſleclulli, dere:qᷓ; in ſua. De his im ſolicitudinẽ habere dei u3 Eantidqs ne occiderẽt:ego aũt ꝑfectioꝛa
anſi in debemus ⁊ curã:que nobiſcũ tranſferre poſſi⸗ Ronaiaai dieſt ſuo loco lectoꝛ iueniet.
alli mus: Ambiãt terrena gẽtiles: quibus celeſtia zer enlſi dei filiꝰ hois fact ẽ: ex qͥ vetꝰ fer⸗
a iͤſceoti non debent Coõcupiſcant pᷣſentia: qui futura ex H daice traditiois è factũ noua cõſperſio
Prtcain non credũt. Chꝛiſtianis diuitie ⁊ hereditas ſit ᷣma n nõi figura: ĩ witate comeditur: ex q̃
gmnsemnnn Zintnitas chꝛiſti. Mec eni debent egre ferre:⸗ renpnn igmn wo ent te lut oia noua
ſcninn in iminus a ceteris habeant: qui actoꝛẽ oĩuʒ pꝛ aſe in ũ agine fertent hoꝛa deponere: 2
leſcittirll 1 he⸗ unt. Supereſt vt acceptũ in coꝛde deum ex eo vro ce celeſtis:ex qͥ cõmoꝛtui viuimꝰ
iſtinii J onoent obſequlſ: operid colan ymone ſem Beati hier⸗ Pſserin en eE Dod..
