bus agitut᷑:xpᷣs mũdi turbinibꝰ exercet᷑. Niſi

Jonas ꝑditũ det᷑:nauis ꝑiculum nõ ſedat᷑.ſic
nõ liberat᷑ eccłia:niſi xpᷣi moꝛte ſaluet᷑. Naute

dimiſſuri Jonã tñ verẽt᷑:⁊ dicũt. Dñe ne des

ſuꝑ nos ſanguinẽ innocẽtẽ.nõne vob videtur
naut aꝝ impcatio Pilati eſſe ↄfeſſio: Qui tra
dit xpᷣm:⁊ tñ lauat manus ſuas:et dicit:mun⸗
dus ego ſũ a ſãguine iuſti huiꝰ.qᷓ; cõgrue ꝑꝑ⸗
ſonã gẽtilẽ fides gẽtiũ pᷣdicat᷑.Dicit itaq; Jo⸗
nas i orone ſua:tolle igit᷑ dñe aiam meã: quia
melioꝛ eſt mihi moꝛs qᷓ; vita. Dicat h rebꝰ dñs

nr ihs xpᷣs:qꝛ melioꝛ eſt mihi moꝛs qᷓ; vita.id

ẽ.viuẽs vnã iudeoꝝ gentẽ ſaluare non potui.
moꝛiar: vt vniuerſus mũdus mea moꝛte ſalue
tur. Jonã cetus piſcis excepii imerſũ: ſʒ nõ cõ

tigit deuoꝛatũ.⁊ quẽ malitia hoĩuʒ ꝑdidit:be⸗

ſtia eſuriens cuſtodiuit.plenis viſceribꝰ famẽ
patit᷑: ⁊ in pᷣdã quã abſoꝛbuit nil ſibi licere mi⸗
rat᷑ Quis eſt iſte qͥ inter auidos rictus abſumi
põt:Cibus ẽ:coꝛreptio nõ eſt. Tradit᷑ ꝑditio⸗
nis ꝓfũdo:et ſᷣuat᷑ ipᷣiꝰ moꝛtis obſeqͥo.Quis
eſt iſte:qͥ vaſtiſſimos ſinus periculoꝝ totus in
greditur:⁊ ſub altitudine ↄcluſus imenſa atq;
moꝛtifera:vitali aere paſcit᷑:⁊ dimiſſis in alie⸗
nã rerũ naturã in vite exiliũ cũ vita ꝑegrinat᷑:
⁊ moꝛtis ſuꝑſtes annũciat mũdi ſalutẽ: Puto
ꝙ h eſt dñs nr ihs xpᷣs:quẽ ſeua moꝛs inexple
bilis belua iĩ eſcã ſuã rapuit: ⁊ pᷣdam ſuã capti⸗
uam contremuit.quẽ etſi terra ſoꝛbuerat cruci

fixũ:tñ quẽ nõ inuenerat reũ:nõ poterat tene⸗

re dãnatũ.qꝛ culpam nõ facit pena:ſᷣ cauſa q̃ſi
ſolitũ cibũ ꝑditũ in oꝛigine mũdi hoiĩem deuo⸗

rauit:ſed magnã eẽ cibi ipᷣiꝰ dignitatẽ pᷣfocata

cognouit. Atq; ideo diuinꝰ ſᷣmo cõmemoꝛat:
⁊ pᷣcepit piſci:⁊ euomuit Jonã in aridã.pꝛece
pit ergo beſtie:pᷣcepit moꝛti ſem ꝑ eſuriẽcti:pᷣce
pit abyſſis ⁊ inferno:vt mũdo reſtituãt ſalua⸗
toꝛẽ.euomuit autẽ hq̊ debemꝰacciꝑe:ꝙ ex imis
viſceribꝰmoꝛil meretrix victa moꝛte remeaue⸗
rit:atq; eã ex imis pᷣcoꝛdijs inferni ꝑditio exul
cerata reddiderit. Nidemꝰ itaq; in ꝓphete af⸗
flictionibꝰaꝑtiſſime pᷣſiguratã pariter ⁊ moꝛtẽ
⁊ reſurrectionẽ.Quapꝛopter qð ipletũ cernis
in ᷣuo:credere nõ cũcteris ĩ dño.Que cum ita
ſint:ꝑſpice hõ qᷓ;tũ valeas:⁊ ꝑpende qͥd debe
as:pſpice qᷓ;tũ valeas: vt tandẽ vilis eſſe tibi
deſinas:vt vł ꝓ h̊ erubeſcẽdis ſubiacere vitijs
dedigneris:dũ generoſitatẽ tuaʒ de creatoꝛis
ac reparatoꝛis dignitate metirl Habet cauſas
qͥhꝰte ipᷣe ↄfundat:cur indignis dñis victo coꝛ
de ſubdat᷑:cui glia eterna ꝓmittit᷑: ⁊ ſic gemio

Epiſte

Fo. XIL. ViI

la XXII

pꝛiuilegio:qͥ dudũ diuine imaginis ꝑticipatio
ne fulgebas: efficeris etiaʒ cõmercij nobilitate
pᷣcioſus. Vnde qᷓ; foꝛtis eſſe poſſis ↄtra hoſtẽ
tuũ:iterroga ſtaiũ tuũ:qð tibi dñs ad debellã
dũ ĩ mẽbꝛis tuis mũdipᷣncipẽ ⁊ ſpiritales neqͥ⸗
cias ſuꝑandas liberã ↄtulit facultatẽ.ac ſi im⸗
poſſibile nõ putes: vt traſferri obcineas in an⸗
gelicas beatitudines: cũ in ̊ ſeculo angelicas
deuicer ptãtes.Nõ ergo te degeenrẽ ac deſpe
ctũ faciat vita:quẽ vel factura ꝓbat᷑ illuſtrem
ꝓtuliſſe vel gra Sed curſũ ſidelis xpᷣi ſanguis
ad ſuꝑna ſfiducialiter extollat. Naʒ qui ſe cele⸗
ſti pᷣcio vidẽt redemptos: ad celeſtia non dubi
tent pparatos. H
Beati Hieronymi pᷣſ byteri ſermo ad Pau
lã ⁊ Euſtochiũ ac reliqs vgines de aſſũptione
gloꝛioſiſſime dei genitricis marie ſemꝑ vginis
in quo poſt pᷣfationẽ q̃ſtionẽ ꝓponẽs: an cum
coꝛpꝑe ſit aſſumpta:⁊ temere definire nõ audẽs

inſolutã reliqͥt.geſta ipᷣius poſt aſcenſũ dñi cõ

templat᷑:plurima dicit ad głiam eiuſdeʒ virgi
nis marie:multa de myſterio incarnatiõis elo
quit᷑:⁊ ad exiemu ad ipᷣius imitationẽ virgi⸗
nis exhoꝛtafß. Epla XxxII

Ogitis meo pau
alT]daa ⁊z Euſtochium imo charitas xp̃i me
cõpellit:qͥ vobis dudũ tractatibꝰ loqͥ cõſueue⸗
ram:vt nouo loquẽdi genere:ſãctis q̃ vobiſcũ
degũt vginib latino vtens eloquio:exhoꝛta⸗

tionis gra ſermonẽ faciã de aſſumptione beate
7 gloꝛioſe ſemꝑ vᷣginis marie:moꝛe eoꝛũ qͥ de⸗

clamatoꝛie in eccleſijs ſolẽt loqui ad populum
qð vtiq; genꝰ docẽdi necduʒ attigeram. Sʒ qꝛ
negare nequeo: quicqͥd iniũgitl: nimia veſtra
deuictꝰ dilectiõe:experiar qͥ hoꝛtamini affectu
infantiũ moꝛe balbutiẽtiũ: qͥ qᷓ cunq; audierint
fari geſtiunt: cũ necdũ poſſint ad plenũ verba
foꝛmare.maxime qꝛ ꝓpter ſimplicioꝛes q̃ſq; id
me de ꝓmere cõpellitis:vt habeat ſanctũ colle
giũ veſtrũ ſᷣmone latino qͥbꝰ ſe occupent laudi
bus eadẽ die:qͥbuſve diuinis vacẽt lectionibꝰ
pᷣſertim cũ ⁊ eadẽ in multis feſtiuitatibꝰmulto
rũ ſanctoꝝ patꝝ ſtudia miro cuderint eloquio
q̃ de hac qͥdẽ vberius vbiq; in ſcripturis diui⸗
nis pᷣdicata legunt᷑. Quid eni aliud ſonãt euã⸗
gelia:niſi dũm naſcentẽ ex maria vᷣgine:et oĩa
eius incremẽta:quouſq; fuit ĩi mũdo: dũtaxat
diuinis efferũt pᷣconijs. Poꝛro ab exoꝛdio ſan
cti euãgelij Gabꝛielẽ archangelũ colloquẽtem
marie didiciſtis: ⁊ deinceps reliqua oĩa pleniꝰ
legiſtis.Ad pᷣſepe q̊ʒ o Paula te teſte nato pu
ero inter crepũdia noui partus:⁊ q̃relas neſcij
ploꝛatus: ꝓfeſcẽninis głia in excelſis deo: ⁊ in
terra pax hoibus bone volũtat: multitudinẽ
angeloꝝ cantantiũ audiuiſti: ⁊ radiãtẽ Rellacn
2

Wars

viqiſn. Oaſtoꝛibꝰ inſup euã geliʒantibꝰ credi⸗
diſti. agos pᷣterea tria deferẽtes munera ĩ
vilione beatis oculis cõſpexiſti. Ipᷣa eadẽ mu

nera bñ itelligẽdo votis oibus fide deo obtuli
ſti. Nam ⁊ cũ eiſdẽ magis deũ pueꝝ in pᷣſepio

adoꝛaſti. Sed foꝛte conqueſta me delatoꝛẽ:ꝙ
te ꝓdiderim clamabis.Ad qð ego ſi celatuʒ eẽ
volebas teſte ↄſcientia:mihi narrare ante pᷣſe⸗
piũ vbi plurimũ lachꝛymata es:nõ debueras
ꝓ vt veꝝ fatear:xpᷣi pᷣconia:etiã ſi voluero ad
iuratꝰ:neq; tuas laudes oino tacere queo. Ic⸗
circo cui te i terrogẽt filie:q̃s lacte nutris: tu ea
melius reſerabis:que neſcio ſi ꝑ ſpeciẽ aliquaʒ
certe aut in ſpũ vidiſti. Ande vos o filie pulſa
te matrẽ pᷣcibus:pulſate ad oſtium inuitantis
amici:ſi quõ tãdẽ vobis aperiãt᷑ q̃ reſerata ſũt
matri. Nerũtamẽ de his qͥd plura dicã:oĩa lal
uatoꝛis geſta et beate marie obſequia: necnon

actus vite ex euãgelio didiciſt:/Et nunc qͥd ſu⸗
pereſt:vt ab aliquo doctoꝝ requiratis:ð aſſũ⸗
ptione eiuſdẽ tamẽ beate dei genitrix:ſemꝑq;
vginis marie:q̃liter aſſũpta eſt:qꝛ vr̃a id depo
ſcit oꝛatio:pᷣſentia abſens ſcribere vobᷣ curaui
ꝗᷓ abſentia pᷣſens:vt habeat ſanctũ collegiũ ve
ſtrũ in die tãte ſolẽnitatis munus latini ſermo⸗
nis:i quo diſcat tenera infantia lactis experiri
dulcedinẽ: ⁊ de exiguis eximia cogitare q̃liter
fauẽte deo ꝑ ſingulos annos o tota h dies ex⸗
pẽdat᷑ in laudẽ:⁊ cũ gaudio celebꝛet᷑:ne foꝛte
ſi venerit veſtris ĩ manibaillud apocryphũ de
trãſitu eiuſdẽ vginis: dubia ꝓcertis recipiat
qð multi latinoꝝ pietatis amoꝛe ſtudio legen⸗
di charius amplectũt᷑:pᷣſertim cuʒ ex his nihil

aliud experiri poſſit pꝛo certo:niſi ꝙ hodierna
die gloꝛioſa migrauita coꝛpe/ Ald onſtrat aũt

ſepulcrũ eiꝰcernẽtibꝰ nobᷣ vſq; ad pᷣſens ĩ valł
Joſap hat medio:q̃ valł ẽ int mõtẽ ſyõ ⁊ mõtẽ
oliueti poſita.quã ⁊ tu o Paula oculis aſpexi
ſti: vbi in eius honoꝛe fabꝛicata eſt eccłia miro
lapide tabulata:in q̃ ſepulta fuiſſet: vt ſcire po
teſtis ab oibus ibidẽ pᷣdicat᷑.ſed nũe vacuũ eẽ

mauſoleũ cernentib“ oſtendit᷑ hec iccirco dixe
rim:qꝛ multi nr̃oꝝ dubitãt: vtrũ aſſumpta fu⸗
erit ſimul cuʒ coꝛꝑe:an abierit relicto coepoꝛe.

Auomodo aũt vel quo tẽpoꝛe aut a qͥbus per

ſonis ſanctiſſimũ coꝛpus eius inde ablatũ fue⸗
rit:vel vbi tranſpoſitũ: vtrum ne reſurrexerit
neſcit᷑: q;uis nõnulli aſtruere velint caʒ iã reſu
ſcitatã: ⁊ beata cũ xpᷣo ĩmoꝛtalitate in celeſtibꝰ
veſtiri. Qð ⁊ de beato Johe euãgeliſta eꝰ mi⸗
niſtro:cui vgini a xpᷣo virgo cõmiſſa eſt:pluri
mi aſſeuerãt:quia in ſepulcro eius: vt fert᷑:nõ

niſi mana inuenit᷑:qð ⁊ ſcaturire cernit᷑. Aerũ

tamẽ qͥd hoꝛũ verius cẽſeat᷑ ambigimus Me
lius tamẽ deo totũ:cui nihil impoſſibile eſt: cõ
mittim: q; vt aliqͥd temere deſinire velimꝰ au⸗

ctoꝛitate nẽ̃a:qð non ꝓbemus:ſicuti ⁊8 is qͥs
cũ dño teſte euangelio reſurrexiſſe credimus.
Sed vtꝝ redierint in puluerẽ terre certum nõ
habemus:niſi ꝙ legimus:qꝛ multa coꝛpa ſan⸗
ctoꝛũ:qͥ doꝛmierant ſurrexerunt: ac venerunt
in ſanctã ciuitatẽ ſcilicet hierłm :et aparuerũt
multis.de qbus ꝓfecto nõnulli doctoꝛũ ſenſe⸗
runt etiaʒ:⁊ in ſuis reliquerũt ſcriptis:q iam ĩ
illis ꝑpetua ſit cõpleta reſurrectio. Fatent᷑ eni
veri teſtes nõ eſſent:niſi ⁊ vera eoꝛum eẽtre
urrectio. Unde ⁊ beatus petrus dixiſſe legit
eũ de Dauid loq̃ret᷑ in teſtimoniũ.Et ſepulcꝝ
inqt eius apud vos eſt:q̃ſi nõ ſit auſus dicere:
ꝙ ipᷣe aut coꝛpus eius apud nos eſt:ſed tm̃ ſe⸗
pulcrũ:quo ↄditus fuerat hinc aiũt reſurrexiſ
ſe ⁊ eum cũ ceteris ſanctis:⁊ ideo vacuũ remã
ſiſſe mauſoleũ:vt nũc beate marie cernitur:qð
ſane factũ ⁊ de alijs qͥbuſlibet locis firmare co
nant᷑:ꝙ hi iam cũ xpᷣo regnẽt reſuſcitati i eter⸗
na ſocietate Qð qꝛ deo nihil ẽ impoſſibile:nec

nos de beata maria vᷣgine factũ abnuimꝰ.qᷓ;q;

ꝓpter cautelaʒ ſalua fide pio magis deſiderio
opinari opoꝛteat: qᷓ incõlulte definiri: qð ſine

periculo neſcit iid de his:ex qbus certi ſu⸗
mus tantiſper loqᷓmur ad exhoꝛtationẽ vram
ãqlicunq; mone:ad edificationẽ ⁊ laudẽ nomi
nis dei: vt ⁊ religio ↄſeruet᷑ ꝓ famulatu: ⁊ de⸗

uotio augeat᷑ ꝓ affectu:qm̃ hec ẽ vᷣgo que ſola

interemit vniuerſam hereticã pꝛauitatem:ſola
ſit poſt deũ que nos cõſirmet in oĩ veritate:ſu⸗
iſq; cõmendet meritis:⁊ pᷣcibus auxiliet᷑: vt ⁊
ipi digni inueniamur in eiꝰ laudibꝰ/Qð ſi qri⸗
tur poſt aſcenſionẽ dñi qͥd egerit: vnũ ꝓ certo
eſt:qꝛ vᷣgo ſancta coꝛꝑe ac mẽte ꝑmãſit.quam
ſane angelꝰ Gabꝛiel: ac ſi celeſt paranymphꝰ
intactam cuſtodiuit. Et Johes apoſtolꝰ atq;
cuangeliſta:cui xpᷣs eam de cruce cõmiſit:vir⸗
go virginem ſeruauit:ſuiſq; ei deſeruiuit obſe
quijs.non ꝙ eximius ille ſanctoꝝ choꝛus apo
ſtoloꝛũ deſeruerit eã. Inter quos poſt reſurre

ctionem intrãs ⁊ exiẽs familiariꝰ ↄtulit de xpᷣi

incarnatione: tanto ſiqᷣdem verius:quanto ab
initio plenius per ſpiritũſanctum cuncta didi⸗

cerat:⁊ perſpexerat oculis vniuerlſa licʒ ⁊ apo

ſtoli ꝑ eundem ſpiritũſanctũ omnia cognoue⸗

rint:⁊ in omnẽ edocti puenerint veritatẽ Quã

ſane beatam vginem: etſi omnes venerati ſũt

diſcipuli:eiq; famulabant᷑ affectu dilectionis:
Jobes tamen amplius ac ſpecialius vſq; in fi⸗

nem vite:q̃ ſibi cõmiſſam accepit in ſuaʒ quaſi
matreʒ filius:cui benignus magiſter de cruce:
Mulier inquit ecce fiius tuus.Ad diſcipulũ

aũi:Ecce mater tua:vt virgo vᷣgini cohereret

⁊ deſeruiret officioſiſſime cura adoptiõis.Nõ

eni pudiciſſima vᷣginitas alicui diſcipuloꝝ re⸗

ctius:qᷓ; virgini cõmendat᷑: vt eſſet ad inuiceʒ

Co

Peſoce
ſutus
ſerüſplen
Urolnitan
naria.Ale
Holſeaolt
fifeaidin
gniunis⸗
laeſter
ſndivonn
acitgorv
Gtotülup⸗
gingotczi
nas plisſn
cemat ere
guſfente
leeercellen
rna ytus:
lur hinccq
gnigelzane
luguitinpn
1delgera
Honclade
1Mn
dicämu
plicaree
glatioꝛ
ris excel
o yog
tianauz
llerad.
poſtoſcen
fiteguou⸗
Nens:ge
laymi vene
nanebant ⸗
duas: hil
11lanbene
les Judas
leoypanunit
faleleſazf
nabosp
Nuprinlege

Alhlutt,
Ulerſak ait

ſisaſßaleſt
Hinmcnnü
umagſtenio
turpmnaben
horeg quo⸗
huscheiſtle
diſſe legunt
mecelebegf.
llerctesin

1 4

nedeſmnmſe
ſieribrseni
erhonniinin
Nione Tlcie

S

E

=
—
—
—
=.
=
=
——
=

atnsnei
Nui e
Neen müheeid

enäüepoiſk

= = £

S — – V= =ẽĩC— Fä

—
=
—
—.,
—
—
—
—
=
S=S
=
= ☛

2— —
= —
S £
=
SS
= =
=: S =
☛ = =

—
E
—
—
Se
☛ =

—
–☛
—
=S=I
- — —
= — =
— =
☛ =ü — =

SEe.
= —
—.—
—
—
—

ris excellẽtioꝛ:⁊ vicinioꝛ vᷣbo

Tractatus IIII

grata ſocietas:⁊ floꝛidus aſpectus:necnõ ⁊ ve
nuſtus ↄuerſandi vernans alternatim pudici⸗
tiarũ ſplendoꝛe decoꝛatus. Ana ſiqdem vtus
virginitatis in ambobus: ſed altera ꝓpoꝛtioi
maria. altera àdem: quia fecũdioꝛ:ſʒ ipᷣa.IJpᷣa
vo:ſed altera:qꝛ etſi ipſa eadẽq; incoꝛrupuo:
tñ fecũditas integritatis lõge gloꝛioſioꝛ qᷓ; vir
ginitatis. Iccirco ⁊ fecũditas in illa tota deiſi
ca eſt: ⁊ vginitas. Alioqͥn nuſq; m naturã na
ſcendi vginitas: vbi fecũditas pᷣdicat᷑:neq; fe
cũditas:vbi vginitas integra cõſeruat᷑. Ideo
qʒ totũ ſuꝑexcellũt ð illa que dicunt᷑:qꝛ ſũt di⸗
uina atq; ineffabilia. Ande vginitas ⁊ fecũdi⸗
tas ꝓlis ſuꝑueniens nouitas ẽ:qqᷓ; humanuʒ
cernat᷑ ex carne qð naſcitur:verũtamẽ etſima⸗
gnificentioꝛ multũ vginitas in maria ꝓpt᷑ gra
tie excellentiã: vna tamen integritas carnis:et
vna vtus:que ad inuicẽ tanq; cognata ſocian
tur. hinc qͥʒ Johᷣes:quicqͥd eſt ꝙ maria genuit
euãgeliʒando ſuo cõmẽdat eloquio. Nerbum
inquit in pᷣncipio erat: ⁊ vbum erat apud deũ

7 deus erat vybum. Ipm deum genuit beata

gloꝛioſa vᷣgo maria ex ſe carnẽ factuʒ. Iccirco
7 v̈ginitas longe ſacratioꝛ: ⁊ fecũditas: vt ita
dica multo ineffabilioꝛ: q; ſuo potuerit ille ex⸗
plicare eloquio. Nerũtñ qᷓ;tum virginitas co⸗
gnatioꝛ vᷣginitati:tãto beatus euãgeliſta cete:
eo qcquid
qð vᷣgo genuit:totũ ꝓut potuit homo ꝑ ſpiri⸗
tũſanctuʒ nobis reſeraui maniteſtiꝰ: ⁊ docuit
eteꝝ ad exemplũ hũane vite cõuerſatio eius

poſt aſcenſionẽ xpᷣi generaliter cum apoſtolis

fuit:quouſq; diſpergũt᷑:ſicut Lucas meminit
dicens: ꝙ regreſii q dem a monte oliueti hiero⸗
ſolymã venerũt:⁊ aſcenderũt in cenaculũ vbi
manebant Petrus ⁊ Johes: ⁊ Jacob? et An⸗
dꝛeas: Philiſpus 2 Thomas: Bartholome
2 Mattheus. Jacobus alphei ? Simon ʒelo
tes.⁊ Judas Jacobi:hi oẽs inqᷣt erãt ꝑſeuerã
tes vnanimiter i oꝛatiõe cũ mulieribꝰ et maria
matre ieſu: ⁊ fratribus eiꝰ. Ecce ihu aſcẽdente

cum q bus vgo vacat in ſchola virtutũ: et me⸗
ditatur in lege mãdatoꝝ dei:vt ⁊ ipᷣa ſit foꝛna
diſcipline xp̃i:⁊ exemplũ ꝑfectiõis vginibus.
Cõuerſat᷑ aũt cum teſtibus ſancte reſurrectio⸗
nis ⁊ ipᷣa teſtis.Conuerſat᷑ cum ſenatoꝛibꝰ ce⸗
li intra curiã paradiſi ſub ſpũſſancti diſciplina
⁊ magiſterio totius diuine maieſtatis Inueni
tur pᷣma beata maria int᷑ pꝛimas ſũmi regis co
hoꝛtes: quoꝛũ vita iam non erat de terris:ĩ qͥ⸗

bus chꝛiſtus pᷣliabatur:ſed de celis.Hinc aſcẽ

diſſe legunt᷑ in cenaculũ:in quo paſca digniſſi⸗
me celebꝛat᷑. Ibi quippe manebant cum maria
matre ieſu: vnanimiter aſpirati in charitate: p
ſeuerãtes in oꝛatione: donec induerent᷑ vtute
ex alto.Ceperãt eni iam oꝛare:qui dudum cuzʒ

tibus eam:honoꝛ ⁊ virtus vna cuʒ reliquis ſa

matris eius opoꝛtet cũ hymnis ⁊ canticis dili⸗

habere. eſſe eni angelum felicitatis eſt teſſ vVo

Fo. XLVI

domino ↄuerſantes vᷣtutibus ⁊ miraculis pa⸗
ſcebant᷑. Et bene ꝑſeuerantes in oꝛatiõe:nihil
heſitãtes:donec acciperẽt munera ſpũſſanci: B
que poſcebant/Quos ⁊ vos o ſilie imitamini:
que ĩ ſchola xpᷣi ꝑmanere vouiſtis:ꝑſeueratei
oꝛationibus vnanimiter viuentes: donec itra⸗
re poſſitis gaudia eterne vite:quo beata virgo
feliciter hodie itroiuit:alternãtibus hymnidi⸗
cis angeloꝝ choꝛis:intra paſcua eterne viridi.
tatis: vbi vna ſocietas ciuiũ ſuꝑnoꝛũ: vbi dul
cis ſolẽnitas angeloꝛũ: vbi poſt laboꝛes ⁊ erũ⸗
nas felix ⁊ ſuauis refectio animaꝝ.Hodie glo & lutane as gen h
rioſa nanq; ſemꝑ virgo maria celos aſcendit. W
Rogo gaudete qꝛ vt ita fatear: ineffabilit᷑ ſub
lmatã cum̃ xpᷣo regnataneternũ. Rẽgina mũ⸗
di hodie de terris ⁊ de pᷣſenti ſeculo nequã eri-⸗
pitur. Iterũ dico gaudete:qꝛ ſecuta deſua im⸗
marceſſibili gloꝛia ad celi iam puenit palatiũ.
Exultate inquã:⁊ gaudete: et letet᷑ ois oꝛbis.
quia hodie nobis omnibꝰ eius interueniẽtibꝰ
meritis:ſalus aucta eſt. Nobis quoq; diligen

cris vᷣginibus amplioꝛ pᷣſtatur ⁊ gra. Iccirco
dilectiſſime letamini ⁊ laudate: quia ſi deũ oꝛe
ꝓphetico in ſãctis ſuis laudare iubemur ꝛmul
to magis in hac celebꝛitate beate marie vginis

—

gentius extollere:⁊ dignis deo iubilare pꝛeco
nijs:ac myſticis honoꝛe muneribus.Nulli eni
dubiũ qͥn totũ ad glłiam laudis eiꝰ ꝑrineat: qc⸗
quid digne genitrici ſue impẽſũ fuerit:atq; ſo⸗
leniter attributũ:ex quo timeo ſatis:⁊ valde p
rimeſco:dũ veſtris cupio parere ꝓfectibus ne
foꝛte ſicut impꝛobꝰ:ita ⁊ indignus laudatoꝛ ĩi⸗
ueniar: ꝓfecto cũ nec ſãctitas vel facũdia ſup⸗
peduet:vt beatã gloꝛioſaʒ vginẽ mariã digne
laudare queã:qm vt veruʒ fatear:quicqͥd hu⸗
manis dici põt vᷣbis:minus eſt a laude celi:qꝛ
diuinis ẽ ⁊ angelicis excellentiꝰ p̃dicata ⁊ lau
data pᷣconijs.Aꝓphetis qdẽ pᷣnunciata:a pa
triarchis figurl ⁊ enigmatibꝰ pᷣſignara:ab eus
geliſtis exhibita ⁊ mõſtrata.Ab angelo vene⸗
rabiliter: atq; officioſiſſime ſalutata. MPꝛeterea
qualis ⁊ quãta eſſet ab eodem diuiniius declæ⸗
ratur: cũ dicitur: Aue maria gratia plena důũs
tecum:bñdicta tu in mulieribus.Talibus nã⸗⸗
q; decebat virginem mariam oſppignerari mu⸗
neribus:vt eſſet gratia plena:q dedit celis glo
riam: terris domini pacẽ: que refudit ſidẽ gen
tibus: finem vitijs: vite oꝛdinem: moꝛibꝰ diſci
plinam. Et bene angelus ad vginem moriam
mittitur: quia ſemꝑ eſt angelis cognata virgi⸗
nitas. Pꝛofecto in carne pᷣter carne viueren⸗
terrena vita eſt: ſed celeſtis. Vnde in carne an
gelicam gloꝛiam acqrere: maius eſt meritũ ꝛq;

3
. . ℳ

„O

Faars

virginem vᷣtutis: dum hoc obtinere viribꝰ ni⸗

titur cum gr̃a: quod habet angelus exnatura.
Vtrũq; tamẽ ⁊ eſſe vginẽ ⁊ angelũ diuini mu

neris eſt officiũ:non humanũ.Aue inquit gra
tia plena. ⁊ bene plena:qꝛ ceteris ꝑ ꝑtes pᷣſtat

Marie vo ſimul ſe tota infudit plenitudo gra

tie.hoc quippe eſt:qð Bauid canit: deſcendet

ſicut pluuia ĩ vellus. Aellus itaq; cũ ſit de coꝛ
poꝛe:neſcit coꝛpoꝛis paſſionem. Sic ⁊ virgini
tas cũ ſit in carne:neſcit vitia carnis. Celeſtis
plane imber in virgtmeũ vellus placido ſe effu
dit elapſu:⁊ tota diuinitatis vnde ſe ↄtulit in
carne:quãdo verbũ caro factum eſt. Ac dein⸗

de ꝑ crucis patibulũ expꝛeſſum terris oiĩbꝰplu

uiam ſalutis effudit:et ſtülicidia gratie huma⸗
nis pᷣſtitit mẽtibus. Dominus tecũ inqͥt:mira
res:⁊ iam cum vgine erat:qui ad vᷣginem mit
tebat angelũ:⁊ pᷣceſſit nunciũ ſuuʒ deus.ſed a

deo non receſſit:nec teneri potuit locis:qui oi⸗
bus habetur in locis:⁊ totꝰvbiq; eſt: ſine quo
nihil totũ.ergo verbũ patris nunqᷓ; a pr̃e diſce
dens:homo ꝓpꝛie fieri dignatus ẽ ſecreto ſuo
myſterio qð ipᷣe nouit:qui quoniã totuʒ ſuſce⸗

pit:qð eſt hominis homo totus eſt.⁊ totũ acci
piẽs qð dei eſt:oĩno aliud qᷓ; deus: qui natus
eſt ex maria:eſſe non potuit.Scit eni deus oĩa
⁊ poteſt. Pꝛopterea qꝛ ita eſt:ſciuit ſe:ac potu

it in vtero virginis ſine ſui coꝛruptione miſce⸗
ri:atq; vniri:vt vnus eſſet xpᷣs deus ⁊ hõ:vna

perſona: vnaq; ſubſtãtia. Ob qð dei genitrix

electa:⁊ pelecta iure ab angelo gra ſalutatur:

⁊ pᷣdicatur plena:vere plena:per quã largo ſã
ctiſpũs imbꝛe:ſuꝑfuſa eſt omnis creatura. Et

ideo ſatis eam deuotiſſime pꝛimũ angelus ve⸗

neratur:⁊ ſalutat. Mirat᷑ itaq; ⁊ ipᷣe q̃lis aut

quãta ſit quã ſalutat:nõ eni ſimplex fateoꝛ:vł
cõſueta fuit iſta ſalutatio:ſed omni admiratio
ne digna. Siqdem venerationis fuit delatio.
O blatio muneris famulatus obſequij:quia ⁊
ſii ſanctis patribus ⁊ ꝓphetis gra fuiſſe credi
tur:non tamẽ eatenus plena. In mariã vo to⸗

tius gre: que in xpᷣo eſt: plenitudo venit.qᷓqᷓ;

aliter. Et ideo inqt benedicta tu iter mulieres.
id eſt. plus benedicta qᷓ; oẽs mulieres. Ac per

hoc qͥcquid maledictionis infuſũ eſt ꝑ Euam:
totũ abſtulit benedictio marie.inſuꝑ gram re⸗

fudit xpᷣs oꝛtus:quã non habuit pᷣus ois mũ⸗

dus Igitur qð natura non habun: vſus neſci

uit: ignoꝛauit ratio:mens non capit humana:

pauet celum: ſtupet terra:creatura oĩs etiã ce⸗

leſtis mirat᷑:hoc totũ eſt qð ꝑ gabꝛieleʒ marie
diuinitus nũciat᷑: ⁊ ꝑ xpᷣm adimplet᷑. Qua de
eauſa de tali tantaq; loqui me dignũ fateoꝛ:ſʒ
⁊ puto ꝙ nemo ſit:qui pᷣſumat: niſi
ſint que paudunt᷑:penitus ignoꝛat/Tamenſi

ad hec nemo idoneinuenit᷑: votis omnibꝰ cel

ſare non debet etiã qͥlibet peccatoꝛa laudibus
qᷓ;uis explere nõ queat:qð ſenti᷑. Ande ᷣmo
diuinus cum ð peccatoꝛe ageret in pſalmis: ſa
crificiuʒ inquit luadis honoꝛiſicabit me:et illic
iter eſt:quo oſtendã illi ſalutare dei:ac ſi patẽ⸗
ter dicat:illic iter eſt laudis ad eternã laudeʒ ſi
ne fine mãſuram:ſed nemo appꝛehendet illud:
niſi ego pᷣmonſtrauero. Pꝛopterea chariſſime
qꝛ iter ſalutis nre in laudibꝰeſt ſaluatoꝛis:hoꝛ
toꝛ vos:⁊ cõmoneo in hac ſacra ſolẽnitate ge⸗

nitricis dei marie:nolite ceſſare a laudibꝰ Qð

ſi virgo es:gaude quia meruiſti eẽ ⁊ tu: quod
laudas:tantuʒ cura vt ſis:que digne laudare
poſſis Qõð ſi continens⁊ caſta:venerare ⁊ lau
da:quia non aliunde conſtat vt poſſis eſſeca⸗
ſta:qᷓ; ex gratia xpᷣi:que fuit pleniſſime in ma⸗
ria:quã laudas.Qð ſi cõiugata certe aut pec⸗
catrix:nihilominus cõſitere ⁊ lauda: qm inde
miſericoꝛdia omnibus ꝓfluxit ⁊ gratia:vt lau
dent. Et qᷓ;uis non ſit ſpecioſa laus in oꝛe pec⸗
catoꝛis:noli ceſſare:quia inde tibi ꝓmittit᷑ ve⸗
nia:vnde ⁊ omnibus vt laudes.Alioquin niſi
iuxta modum ingenij nr̃i laudare in ſanctis ſu
is ſtudeamus:quomodo euʒ vᷣm ꝙ canimus:
iuxta multitudineʒ magnitudinis eiꝰ laudare

poterimus: Omnino quippe pᷣtermittendum

non eſt:qð impleturi ſumꝰ quadoq;:ſᷣm di⸗

citur:beati qui habitant in domo tua domine

in ſecula ſeculoꝛũ laudabũt te. Interduʒ vero

qꝛ imenſus eſt:qð voce non poſſumus:nec fa⸗

cũdia valemus:exequamur votis:⁊ medullis

coꝛdis: quia magnus bonus atq; imẽſus:tã⸗
Pinedi emdn Aſeae a
ſpiritu cõſfiteamur ad ſicta ſalutt⸗ inero

go omnes pariter feſtiuitateʒ gloꝛioſe ſem per
virginis marie deuotiſſime celebꝛemus: quia

hee eſt dies pᷣclara:in qua meruit exaltariſuꝑ
choꝛos angeloꝛũ:⁊ peruenire vltra qᷓ; nr̃e hu⸗
manitatis eſt natura. Ubi non ſubſtantia tolli
tur:ſed gloꝛie magnitudo mõſtrat᷑: cum eleua
tur in dexteraʒ patris:vbi xpᷣs ꝓnobis intro⸗

iuit pontifex factus ineternũ ad celi palatium
Hec eſt inquã dies:in qua vſq; ad thꝛoni celſi
tudinẽ intemerata mat ⁊ vᷣgo ꝓceſſit:atq; i re

gni ſolio ſublimata poſt xpᷣm gloꝛioſa reſedit.
Sic itaq; vbiq; ↄſidenter ſãcta dei canit eccle⸗

ſia:qð de nullo alio ſanctoꝝ fas eſt credere:vt

vltra angeloꝝ vel archangeloꝝ merita trãſcẽ
derit: qꝛ et ſiliudo repꝛomittit᷑ ſanctis: vitas
non negat᷑.hoc quippe pᷣuilegiũ nõ nature eſt.

ſed gre beate vᷣginis marie:de qua nat? eſt ipe
deus ⁊ homo. Iccirco ⁊ ipᷣa plus eſt merit et

nõ natura:qᷓ; vxvgo ⁊ hõ. AUnde ſi cetere virgi
ui quäta nes imitant᷑ illa vſq; ad ↄtemptũ partꝰ:⁊ Ga⸗
bꝛielis noue ſalutatiõis obſequiũ:deincepo to
tum diuinũ eſt:qð operatũ eſt ĩ ea teſte angelo

1

nioſpuc
egu-
duorchu
eceglich
wavitotis
diſinaeſ
aeeſiet
cuninfe
turinpon
fren:ytna
pun veri
godiuinit
Epseayt
pewtitale
komodo:
verſioriſt
ſetinleſu
Ftroqnar
fſtuſonao⸗
hugk: dtp
ghs:pulch:
fiuismerie
dehme
ſweveg
Wnene
cöneni
temqua
ſimiseff
pgfom:
liſinehe
ſaluotoꝛn
ſtiuyrpor
pulis in ett
Banid pot
Aſünomna
ſhogſümt
fumreſüprn
huentantech
muſthricſan
cnminortalit
perpenube
füuingingn
hlttbrlanuſe
engiſnci
ircndi
—
ſos.ſropte
neugeſcenſi
ates Queef
myirgulafin
Mgulafun⸗
igextenuatg
pobenuſti ſe
ſtaie. S v
luſfücen
Ademut

4 õ .. ” s.s
S
.
2

Fo. xLVIIi
Tractatus IIII Epiſtola XXXII
t quia ſpũſſanctus ⁊ vtus altiſſimi obumbꝛabit ritibus angelicis.Aſcẽdebat autẽ dei genitrix
unnibe te. Ante hoc ipᷣm ſane vterꝰ vᷣginis:q;uis mü⸗ de deſerto ſentis ſeculi virga de radice Jeſſe
etrei dus: qis impollutus:et alienus a cõtagione olim exoꝛta: ſed mirabãtur electoꝝ anime pꝛe
nedagſenz peccati:qᷓ;uis ſanctꝰ:tamen ad huc vilitate hu gaudio que nũ eſſet que etiã meritoꝝ virtutibꝰ
lamilie manitatis induif: vt ita dicam.ac ſi lana cẽdi⸗ angeloꝝ vinceret dignitatem. De qua rurſus
Ptnitle diſſima:ſuoq; coloꝛe de albata:ad quã ſane cũ idem ſpũſſanctus n eiſdẽ cãticis Que eſt inqt
matrſ acceſtiſſet ſpuͦſſanctus: quaſi ia: eadeq; lna iſta que aſcendit qſi auroꝛa cöſurges :pulchꝛa
kſihanehe cum inficit᷑ ſanguine cõchilij vel muricis: ver⸗ vt luna:electa vt ſol:terribilis vt caſtroꝛũ aci⸗
ſtitnn titur in purpurꝗ: verſa eſt ⁊ ipᷣa ſine coitu ima es oꝛdinata:Admiratur autẽ ſpũſſanctꝰ: quia
reiuchee, trem: vt non ſit iam ãmodo:qð fuerat.ſed pur omnes de aſcenſu huius virginis admirantes
uiſtitna pura veriſſima: ad indumentũ ⁊ głiaʒ ſũmi re facit.qð qn noui diluculi auroꝛa rutilãs aſcen
degic gis diuinitus aptiſſime dedicata.vt nulli dein ſu ſuo reſplẽdeat multi freta ⁊ vallata ſanctoꝝ
Wæũ ceps ea vti vſu femineo licuerit niſi deo. Quip agminibꝰ. Vnde vꝛterribilis vt caſtroꝝ acies
unſsde⸗ pe vt ita loquar: beata ⁊ gloꝛieſa virgo maria oꝛdinata. Siqᷣdeʒ terribilis ſuis facta vtutibꝰ
aain eomodo:q;uis dudum incõparabilis eẽt vni⸗ yt caſtroꝝ acies admoduʒ oꝛdinata hincinde
anin uerſis:q ſ celo ſũt virginibus:vt decẽter poſ- ſactoꝝ fulta pᷣſidijs:pulchꝛa vt luna imo pul/
ſ ſet in ſe ſuſciꝑe diuinitatis admixtioneʒ: ſalua chꝛioꝛ qᷓ; luna:qꝛ iã ſine defectu ſui coꝛulſcat ce
elciſ vtraq; natura:tamen cum gr̃a replet᷑: cum ſpi leſtibꝰ illuſtrata fulgoꝛibus.Electa vt ſol a ful
Erguinn rituſancto ꝑfundit᷑:cum vtute altiſſimi obum goꝛe vvtutũ:qꝛ ipᷣe elegit eã ſol iuſticie:vt naſce
laugnnant bꝛat᷑:fit pᷣcioſioꝛ meritis:celſis ſublimioꝛ faſti⸗ ret᷑ ex ea⸗Ad cuiꝰ pfecto exeqͥas quãtũ fas ẽ
end gnmnn gijs: pulchꝛioꝛ ſãctitate:gloꝛioſioꝛ ſuoꝝ pᷣtoga credere famulabant᷑ angeli ⁊ vniuerſe celoꝛuʒ
s Aaguni tiuis meritoꝝ:ita vt nullis iam vſibus ſit ioAſa ↄgratulabant᷑ curie. Nec mirum qꝛ honoꝛma
annentſnt eadẽq; macipanda:niſi diuinis/Andeoſãctil ternus eiꝰeſt:qͥ ẽ natus ex ea:quẽ ois celoꝝ oꝛ⸗
Bfngemim ſime virgines etſi imitari opoꝛtet tantã ⁊ taleʒ do venerat᷑ ⁊ adoꝛat ſuꝑ ſe eleuatũ cũ pre in ſe ””MU
Ndinisclutn vginem: tanqᷓ; pclarã venerari:multuʒ tamen de maieſtatis dñi. Legimus igit᷑ qᷓ ſepe ad fu⸗ ⸗ ar „M
KN lemminmen cõuenit: æ vltra angelicã quodamodo dignira nera ⁊ ad ſepulturas quoꝛũlibet ſancroꝝ ange r, 2& CV
gnidoz nen tem quãatũ fas eſt:cũ gaudio laudibꝰeã digniſ⸗ los adueniſſe:⁊ exequiũis eoꝛũ obſeqͥa pᷣſtitiſſe:
dono tunden ſimis efferre:que vt diximus:nõ tenere chꝛiſti necnõ ⁊ aias electoꝝ vſq; ad celos cũ hymnis D
— pꝑ gram: ſuper choꝛos angeloꝛũ exaltata deuo, ælaudibꝰ detuliſſe: vbi ⁊ vtriuſq; ſexus choꝛi
Npofunnsſtin niſſime hodie pᷣdicat᷑: quia pceſſt eam deus etꝭ cõmemoꝛãt᷑ frequẽter auditi:laudeſq; ceciniſ⸗
rms nulli ſaluatoꝛ noſter ex ea vera hide genitus ad cele⸗ ſe.ĩterea⁊ qð ꝑſpicatiꝰẽ multo nõnũq lumine
Nuaginiltti ſtia: vt pararet ei ſicut ipᷣe ſuis repꝛomiſit diſci eoſdẽ reſplẽduiſſe. Inſuꝑ ⁊ adhuc viuẽtes in
Epenoutre pulis in ethereis mãſionibus locum. Hinc qͥʒ carneibidẽ miri odous fragrantia diuti pſen
itſiui lun Bauid ꝓpheta olim gratulabũdus xpᷣo canit ſiſſe.Qð ſi ad recreandã ſpẽ dilectiſſime filie er
tnctimnt A ſũmo inqͥt celo egreſſio eius: ⁊ occurſus eiꝰ coꝛroboꝛãdã fidẽ iterdũ aſtãtiũ :ſaluatoꝛ nr ie⸗
chrnnsgin vſq; ad ſũmum eius.Aſcẽdit ergo eandeʒ glo ſus xpᷣs ob merita ſuoꝝ ampliꝰcõpꝛobaàda:ta⸗
nenuneelmnſt⸗ riam reſũpturus:lʒ non amiſerit quaʒ pᷣus ha lia ⁊ tata dignatus ẽ exhibere ꝑ ſuos celi mins
enmniitl buerat anteq; mundus ſieret.Aſcendit ⁊ ppa⸗ ſtros circa defũctos:quãto mag credẽdũ ho⸗
kkununi rauit huic ſanctiſſime ac gloꝛioſiſſime vginilo dierna die militiã celoꝝ cũ ſuis agminibꝰ feſti⸗
anten cum ĩmoꝛtalitatis:vt cum eo regnare poſſet in ue obuia veniſſe genitrici dei? Eãq; ingenti lu
Geoe perpetuũ:⁊ hec ẽ huius pᷣſentis diei diuini fe. mine circũfulſiſſe:⁊ vſq; ad thꝛonũ oli ſibi etiã
feti ſn ſtiuitas:in qua gloꝛioſa ⁊ felix ad ethereũ pue añ mũdi ↄſtitutionẽ paratũ:cũ laudibꝰ⁊ canti
niu⸗ — nit thalamu⸗Abc Plecto fefniſtas ſſicuti bea cis ſpiritalibus ꝑduxiſſe:Nulli dudiũ oẽm il⸗⸗
A ta maria incõparabilis eſt virginibus rerts. lam celeſtem hiei lm tũc exultaſſe ineffabili leti
n fuinit ita incõparabilis eſt omniũ ſanctoꝛũ feſtiuira⸗ cla:tũc iocũdatam eſſe ineſtimabili charitate:
ngne 4 tibus: æ admiranda eſt etiam angelicis virtu⸗ tuũcq; cũ omni gratulatiõe iubilaſſe: qm feſtiui
ſnngann tibus. Mꝛopter quod ex ꝑſona ſuꝑnoꝝ ciuiu, tas hec que nobis hodie rcuoluit᷑ ãnua illis oĩ
zſaseſc i in eius aſcenſione admirans ſpũſſanctus aiti bus facta eſt continua.nec imerito/Credit᷑ eni
lor nanͤͤ cãticis.Que eſt iſta que aſcẽdit ꝑ deſertum: ſi⸗⸗ ꝙ ſaluatoꝛ oiuʒ ipᷣe qᷓ;tum dat intelligi ꝑ ſe to⸗
nk ſnan ni cut virgula fumi ex aromatibus? Et bene qſi tus feſtiuus occurrit:æ cum gaudio eam ſecuʒ
egi iu, virgula fumi: quia gracilis ⁊ delicata:qꝛ diui in thꝛono collocauit.Alias aũt quomodo im⸗
dequult/ 4 nis extenuata diſciplinis: ⁊ cõcremata intus i pleuiſſe creditur qð in lege ipᷣe pᷣcepit: honoꝛa
gliann holocauſtiũ icẽdio pij amoꝛis:⁊ deſiderio cha prem tuũ:⁊ mr̃em tuaʒ⸗ MPoꝛro ꝙ patrẽ hono
ten ſn ritatis. At virgula inqᷣt fumi ex aromatibus: rauerit:ipſe ſibi teſtis: cum ad iudeos ait: ego
nntienn, nimirũ qꝛ multis repleta eſt virtutũ odoꝛibus głiam meam nõ qro:eſt qui qrat: iudicet: ſeq
ninen manãs ex ea flagrabat ſuauiſſimꝰodoꝛ etiã ſpi ego honoꝛiſico patrẽ meuũ:⁊ vos tnhongrallls

Cn.2 snras „DH 3. )

—

me. Be matre vo euãgeliſta cũ rediret veniẽs
ait nazareith erar ſubditus illis. Sʒ alia eſt na⸗
tura q̊ de pater m ſe honoꝛat᷑:alia qᷓ ideʒ pa-
rentibꝰ ſubdit᷑. In vtraq; tñ vnus idẽq; x-ps
recte credit᷑:eo ꝙ vᷣbũ caro factum ẽ: ⁊ habita
uit ĩ nodes:vnꝰ Emanuel: qð ẽ nobiſcũ deus.

hãc qͥpe vnionẽ diuinitatis atq; humanitatis

incõfuſã atq; indiuiſam fides catholica Pᷣuat:

qu ſane itelligendo cognoſcit naturalis: atq;
pm ſubſtãtiã ↄuentio vnitatis vt neq; ↄuerſio

in alterutram duaꝝ ſubſtantiaꝝ ꝑtẽ recipiat᷑:

nec diuiſio:ſic nãq; credere honoꝛare ẽ matreʒ
dñi:q̃ ⁊ deũ nobis genuit:⁊ hoiĩeʒ.neq; hoĩiem
ſine deo:neq; ſine hoie deuʒ: ſᷣ deum ⁊ hoiĩiem

vnũ ⁊ verũ iſbᷣm vpᷣm.Alioqͥn dei genitrix dici

nõ poſſet.qð multi hereticoꝛuʒ negati ſũt: niſi

deu vere genuiſſet incarnatũ: ⁊ ꝓpterea duas

in xpᷣo recte ↄſᷣtemur natiuitates: vnaz videli⸗

cet de pr̃e:ſine initio:⁊ ſine tꝑe ſempiternam ?

coeternã deo pr̃i.Alterã de mr̃e cuʒ tꝑe qñ mi

ſerationẽ induẽs ⁊ miſcdᷣiam: ſpõtanea volun

tate ad nos deſcẽdit hõ natus deus. Acꝑ hoc

iuxta veritatẽ:⁊ mr̃is geſtar̃᷑ vtero qui ſemper
deus agnoſcit᷑. inc ettã Theotocõ eã veraci
ter ↄfitemur.dei ſcʒ genitricẽ:necnõ ⁊ chꝛiſto⸗
tocõ:nõ ꝙ vbũ carnẽ ſecũ detulerit: neq; olim
pᷣfate carni copulatus ſit:ſed tũe qñ vbum ca⸗
ro factum eſt: ex carne vᷣginis: diuinitatl atq;
humanitatis ſubſtãtia i vtero ita incõfuſe vni
tur: vt vna pſona ſit deus:⁊ hõ xpᷣs:ex duabꝰ

dem naturis: ſine ↄfuſione alterius : nõ niſi

vnus inueniat᷑ ibᷣs dñs manẽs deus in foꝛma
dei:qͥ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui accipi⸗

ens:manẽs vnus idẽq; in foꝛama ſerui:quã ſu⸗

ſcepit.totꝰ qͥpe deus ĩ carne vᷣginis:ð qua na⸗-

tus eſt:et totus hõ. Hinc quoq; apoſtolus:in
quo inquit habitat oĩs plenitudo diuinitatis
coꝛpoꝛaliter. Quapꝛopter o filie eſtote pꝛuden

tes ſicut ſerpentes:⁊ ſimplices ſicut columbe:

vt ex pꝛudentia ꝑfecte itelligẽtie annuluʒ fidei
veſtre: ⁊ margaritam ꝓ qua oia reliqſtis inte⸗

gram inuiolatãq; Puetis:ne dotem ſimul ⁊ ar⸗

ram ſpũſſancti qð abſit) ꝑdatis

itaq; ꝓcurate:ſi quomodo ſimplicitas colũbe
que fuit in maria illeſa inuolutaq; in vobis cu
ſtodit᷑. Oe qua Salomõ in cãticis: q̃ſi in eius
laude:veni inqt columba mea:imaculata mea⸗
Jam eni hyems tranſijt:imber abijt ⁊ receſſit.

Ac deinde inqᷣt: veni ð libano:veni coꝛonabe⸗

ris.nec imerito igitur venire delibano iubef:
qꝛ libanus cãdidatio interpᷣtat᷑.Erat eni cãdi⸗

data multis meritoꝝ vtutibus: ⁊ dealbata ni⸗
ue cãdidioꝛ:ſpũlſancti muneribꝰ: ſimplicitatẽ
celũbe in oinnibus repᷣſentans: quoniaʒ qͥcqͥd

in ea geſtum eſt:totũ puritas ⁊ ſimplicitas:to⸗

tũ veruas ⁊ gra fuit:totũ miſericoꝛdia ⁊ iuſti⸗

II

cia: qᷓ de celo pſpexit: et ideo ĩmaculata: quia ᷑.
nullo coꝛrupta.Circũdedit eni virũ invtero ſi

cut Hieremias ſanct teſtat᷑: ⁊ nõ aliunde acce
pit. Faciet inquit dñs nouũ ſuꝑ terã:⁊ mulier
circũdabit virũ:vere nouũ ⁊ oĩuʒ nouitatũ ſu
pereminẽs nouitas vᷣtutũ: qñ deus:quẽ ferre
non põt mundus:neq; videre aliqͥs vt viuere

poſſit:ſic ingreſſus eſt hoſpitiũ ventris:vt coꝛ

poꝛis clauſtra neſcirẽt:ſicq; geſtatꝰ:vt tot de⸗
us in eo eſſet: ⁊ ſic exiuit inde:vt eẽt ſicut Eʒe⸗
chiel fatet᷑: oino clauſa. Ande canit᷑ i eiſdẽ cã⸗

ticis de ea:hoꝛtus cõcluſus:fons ſignatꝰ emii/
ſiones tue paradiſus. vere hoꝛtꝰ delitiarũ in q

cõſita ſunt vniuerſa floꝛũ genera:⁊ odoꝛamen

ta vᷣtutum.ſicq; cõcluſus:vt neſciat violari ne

q; coꝛrũpi vllis inſidiaꝝ fraudibꝰ. Fons itaq;

ſignatus ſigillo totius trinitatis: ex quo fons
vue manat: in cuius lumine omnes videbimꝰ
lumen. Quia iuxta Johem ipſe et qͥ illuminat

omnẽ hominẽ venientẽ in hunc mundũ. Cui⸗

ꝓfecto emiſſio vteri ſuꝑnoꝝ ciuiũ omniũ ẽ pa-
radiſus. De iſto nanq; ventris agro pr̃iarcha
ſaac longe adoꝛans aiebat dicẽs: Ecce odoꝛ
llij mei: ſieut odoꝛ agri pleni: quẽ bñdixit důũs
qᷓ;uis putẽt parũ intelligẽtes:ꝙ pꝛioꝛes ſancti

minus de xpo itellexerint myſteriũ incarnatio

nis:cũ ⁊ ipᷣi eadẽ ſaluati ſint gra. Vñ cõſtat tẽ

pus nõ pᷣiudicaſſe ſacramẽto vniti hoiĩs ac dei

ta vt iꝗ eſſet in illo ꝑ vnitateʒ ꝑpſone ab initio
eculi:qͥ nõdũ erat natus de maria virgine:qð
multis ſcripturarũ declarat᷑ indicijs. Añ dñs
ad iudeos:anteqᷓ; Abꝛaam fieret:ego ſũ.Qui⸗

bus vtiq; verbis oſtendit: ſe qui loquebatur:

in eo ſemper fuiſſe myſterio vnitatis. Quã vt
cõmendaret:anteq; Abꝛaam ſRiret: inquit ego
ſum. Nam Abꝛaam anteqᷓ; fieret humanitatis
eſt bꝛeuitas. Ego autem ſum:eternitas nature

declarat᷑. In quã nimirũ eternitate iam ſe fuiſ

ſe:qui loquebatur ꝑ ſacramẽtũ ſue incarnatio

nis inſinuat. Qò apoſtolꝰ Judas volẽs aper

tius dilucidare Ihs inquit ꝓplm ex egypto ſal

uans:ſcdᷣo eos qͥ non crediderunt ꝑdidit.⁊ ali

bi Paulus:neq; tẽptemus xpᷣm ſicut qdaʒ eo
rum tẽptauerũt:nõ ꝙ iã eſſet ihᷣs aut xpᷣs natꝰ
ex maria: ſed quia in illo vnico filio dei iã vni-
tas ꝑſone cõmendabat: que occulta eratimy
ſterio. Quod ⁊ alibi euidẽter:qui elegit nos in
quit ante mundi cõſtitutionẽ in ipo: qꝛ ꝓfecto
quicquid deus fecit ab initio: xpᷣs fecit totum
