eſt. Epᷣs aũt totius mnũdi rex eſt: qꝛ oia ꝑ xpᷣin

facta ſunt. Et qꝛ regnũ celoꝝ vim patit᷑: ⁊ vio

lenti rapiũt illud:talis violentia deo grata ᷑iq

neminẽ cõcutit:nullius dãno initit᷑.in hancra
pinam manus tuas mitte: q crimẽ nõ habet:et

cõfert ſalutẽ. Sollicitudines eni nr̃e carnales

quãto carioꝛes ſũt:tãto plus nos diſcruciãt et

fatigant.ac ꝓinde nunqᷓ; in car nalibꝰ affectio⸗

nib ita reqͥeſcit animꝰ: vt cruciatu careat:duʒ·
neceſſitudines ſuas au bonas amet cũ amittẽ
di metu: aut malas odit cum amittẽdi voto:in
vtroq; ſuſtinẽdis miſerijs ſꝑ obnoxiꝰẽ Cõmu
ta ergo in melius vitã tuaʒ: vt eterno deo inci⸗

pias militare: ⁊ deũ habeas ꝓtectoꝛẽ. Sũt tmñ
multi qͥ nõ metu penaꝝ:ſed benedictionũ ⁊ re
pꝛomiſſionũ deſiderio veniẽt ad ſalutẽ.Nihil
enim eſt dignius qᷓ; vt homo ſit auctoꝛis imita

toꝛ: ⁊ m modũ ꝓpꝛie volũtatis diuini ſit ope

ris executoꝛ.nam qͥ edere vult nucleũ:frangat
nucẽ. Apłs ait:rectius eni fuerat hoĩem ſubiſ⸗
ſe coniugiũ: ⁊ ambulaſſe ꝑ plana: qᷓ; ad altioꝛa
Frlcuſſi eſt amicũ ſeci videre moꝛientem. Quid

tendentẽ in ꝓfundũ inferni cadere.

Fo. CxXCI

hyj5uius vite. Cap. xxXA
n On credas laudatoꝛibꝰ tuis: imo nec
irriſoꝛibꝰ aurem libenter accomodes.

Belaude e detractione vitãda: ⁊ periculis

Ois falſa pdicatio ſectatur lucro: a gtiam que
rit humanazʒ. vt per głiam naſcant᷑ cõpendia:

„

laudent te eſuriẽtiũ viſcera:nõ ructuãtiũ opu⸗
lenta cõuiuia. Adulatoꝛ quippe blandus inimi

cus eſt:naturali dicimur malo.adulatoꝛibꝰ no

dem ſuazʒ intrinſecꝰ aia letat᷑ ſed veritas angu

los nõ amat:nec qrit ſuſurrones Laus quipe
iuſtos cruciat: iniquos exaltat. ſed iuſtos duz
cruciat purgat:iniquos dũ letiſicat: repꝛobos
mööſtrat. nulli detrahas: nec in eo te ſanctũ pu-
tes: ſi ceteros laceras. Accuſamꝰ ſepe qð faci⸗
mus: ⁊ contra noſinetipos diſerti in nr̃a vitia

inuehimur: muti de eloquẽtibꝰ iudicãtes:nũ⸗
coꝛ tuuʒz in vba malicie: audias. Sedens ad

matris tue ponebas ſcãdalũ.⁊ apertiꝰin eccle⸗

ſiaſte. Sicut moꝛdet ſerpens in ſilentio: ſic et
fratri ſuo in occulto detrahit. Sʒ dicis:ipe nõö

detraho alijs loquentibꝰ:qͥd facere poſſumad
excuſandas excuſationes?in peccatis iſta Pᷣt⸗⸗
dimus: xpᷣs arte non deludit᷑: nequaq; meaſʒ
apki ſententia eſt. Molite errare: deus non irri
detur. ille in coꝛde:nos videmus ĩ facie Balo
mon loquit᷑ in puerbijs Ventus adlo diſſivat
nubes:⁊ vultus triſtis linguas detrahentiuz.
Sicut eni ſagitta ſi mittat᷑ ↄtra durã materiä:
nõnũſqᷓ;ᷓ in mittentẽ reuertit᷑: ⁊ vulnerat vulne

.

rantẽ. iuxta illud facti ſũt mihi in arcũ pꝛauũ.
⁊ alibi. Qui mittit ĩ altũ lapidẽ recidit ĩi caput
eius. Ita detractoꝛ cũ triſtẽ viderit faciẽ audi

entis:imo nõ audiètis qͥdem ſ obturantis au-
res ſuas:ne audiat iudiciũ ſanguinis ilico con
ticeſcit: pallet vultus:herent labia:ſaliua ſicca
tur. Unde idẽ vir ſapiẽs cuʒ detractoꝛibꝰ inat
ne miſcearis:qm̃ repente veniet ꝑditio eoꝝ: et
ruinã vtriuſq; q̊s nouit:rã ſcʒ eius qͥ loquit᷑ q;
illiꝰ qͥ audiẽt lontẽ. ⁊ Tumotheo ðꝛ: Aduũſus
p̃ſbyterũ accuſationẽ ne acceperis.peccantem
aũt coꝛã oĩbꝰ argue:: vt ceteri metũ habeãt: nõ
eſt facile de pfecta etate credendũ quã ⁊ vit⸗ pb5
terita defendit ⁊ honoꝛat vocabulũ dignitatlt.
Si meigit᷑ vis coꝛrigi delinquẽtẽ aperte incre
pa:tm occulte ne moꝛdeas:coꝛripiet me iuſtus
in miſcᷣia ⁊ increpabit.oleũ aũt peccatoꝛis nõ
impinguet caput meũ.nã in cõparatione duo⸗
rum maloꝝ leuius malũ eſt aꝑte peccare: qᷓ; ſi⸗
mulare a fingere ſanctitatẽ. Quid vuineribus
tuis ꝓdeſt:ſi ⁊ ego fuero vulneratꝰ:an ſolatiũ

eni mihi pdeſt:ſi atjs mala mea referas:ſime
neſciẽte peccatis meis imo detractionibꝰ tuis
aliũ vulneres:⁊ cuʒ certatim oĩbus narres:ſic
ſingulis loquaris q̃ſ nulli alteri dixeris. Hoc
nõ ẽ me emendare:ſ vitio tuo ſatiſfacẽ.pᷣcepit

eni dñs peccãtes interdũ arguere debere ſecre
to vel adhibito teſte.⁊ ſi audire noluerint refer
ri ad eccłiam: habẽdoſq; imalo ꝑtinaces qua⸗
ſi ethnicos ⁊ publicanos. nã ingenia liberalit᷑
educata facilius ferecũdia qᷓ; metus ſuperat:
⁊ qͥs toꝛmẽta nõ vincunt: iterdũ vincit pudoꝛ

lʒ multo meliꝰ ẽ timoꝛe penaꝝ emẽdare pecca⸗

ta: q ſye ꝓſperoꝛuʒ diuine ſubiacere ſnie.Qui
eni nõ ſenſerit deũ ꝑ bñſicia: ſentiat ꝑ ſuplicia
Cetexꝝ grãde peccatũ eſt odiſſe coꝛripiẽtẽ:ma⸗
xime ſi te nõ odio ſed amoꝛe coꝛripiat. Contra

nos aũt oĩs cõſonat choꝛus:⁊latrant vniuer⸗

ſa ſubſellia. Jungunt᷑ ⁊ nr̃i oꝛdinis:qͥ ⁊ rodun
tur ⁊ rodunt:aduerſũ nos loquaces ꝓ ſe muti
iſi ip̃i alij ſint qᷓ; monachi:⁊ nõ quicqͥd ĩ mona
chos ðᷣꝛ redundet in clericos:qͥ patres ſũt mo⸗
nachoꝝ. Betrimetũ pecoꝛis paſtoꝛis ignomi
nia eſt:ſicut e regione illiꝰmonachi vita laudã

da eſt: qui venerationi habet ſacerdotes xpᷣi ⁊

nõ detrahit gradui: ꝑ quẽ factus eſt xp̃ianus.

Nam qũñ ⁊ inimicis pbemus bñſicia:ipoꝝ ma

liciam nr̃a bonitate ſupamus:a mollimꝰ duri⸗

ciam: ⁊ iratuʒ animũ ad beniuolentiã flectimꝰ
Sed nec ille abſq; inuidie infectiõe eſſe poterit
q̊ ſoli deo placere geſtierit Inuidia eni non tã
humanas amicitias qᷓ; ſolã iuſticiã pſequitur.
Qui iuidus ẽ gliena felicitate toꝛquet qm̃ vir
tus ſemꝑ inuidie patct. DBifficile quoq; euadit
obpꝛobꝛia: cui eſt amica iuſticia: imo ſi qs pie
viuere voluerit:iniqui ꝓtinus irriſione blaſfe
mant.ec quoq; eſt cõſuetudo detraheni:vt
malũ ſuũ ſemꝑ velit negãdo geminare:⁊ dice⸗
re aut nõ feciſſe qð fecit:aut bono operatuʒ ce⸗
lo. Nil mirũ ergo ſi cõtra me paruũ homũculũ
imũde ſues grunniũt:⁊ pedibꝰmargaritas cõ⸗
culcent: meq; ꝓcul ab vꝛbibꝰ: foꝛo litibus: tur
biſ; remotũ:ſicq; latẽtẽ repperit inuidia. Tm̃
eni me diligunt heretici: ꝙ ſine me eſſe non poſ
ſunt. Omittã pſonas. Rebus tm ⁊ criminib⸗
eſt reſpondendũ. Nihil cauſe ꝓdeſt maledicẽ
tibꝰ maledicere:⁊ aduerſarios talione moꝛde⸗
re:cum pᷣceptum ſit maluʒ ꝓ malo non reddi.
Ande nõ de aduerſario victoꝛiã:ſed cõtra mẽ
dacium q̃rimus veritatem. Sed nectimeam⸗
odia ſubire quoꝛundã Mon eni hoibus debe
mus placere:ſ deo. At ſcitote me nunqᷓ; here⸗
ticis peperciſſe:ſed oĩ ſtudio ꝑegiſſe vt hoſtes
ecclie mei fierent holtes. Dnde meã iniuriã pa
nen ter tuli:impietatẽ cõtra deũ ferre nõ potui
Latrant canes ꝓ dñis ſuis.tu nõ vis me latra
re ꝓxpᷣofalſus rumoꝛ cito opꝛimit᷑ :⁊ vita po

ſterioꝛ indicat de poꝛe. Fieri qdem nõ poteſt.

aut abſq; moꝛſu hoiuʒvite huius curricula qs
ptrãſeat.aloꝛũq; ſolatiũ ẽ bonos carpere:
dũ peccãtiũ multitudinẽ putant culpa; minui
peccatoꝝ.Sed tñ cito ignis ſtipule cõquieſcit
⁊ exundãs flãma deſicientibꝰ nutrimẽtis pau⸗
latim emoꝛit᷑. Nam ſi ante anno p̃terito fama
mẽtita eſt:aut ſi certe veꝝ dixit ceſſet vitium:
ceſſabit et rumoꝛ. ꝛima nãq; vtus monachi

eſt cõtemnere hoĩuʒ iudicia. Igit᷑ non timebo

hoiuʒ iudiciũ: habiturꝰ iudicẽ meuʒ. Cupiunt

eni vicini non ſuã: ſed alienã diſcutere vitã Sʒ
qͥ amicus eſt etiã pꝛaua recta iudicat. Inuenti

ſunt eni ſcioli tm ad detrahẽdũ:q̃ͥ eoſe doctos .

oſtẽtare volunt:ſi cunctoꝝ vitã lacerẽt. Sʒ ni⸗

hil deo clauſũ eſt.⁊ tenebꝛe lucent apud eũ Fu
ge tñ in qbus põt male cõuerſationis eſſe ſuſpi

tio:nec paratũ habeas illud:ſufficit mihi cõſci

entia mea:nõ curo qͥd de me loquant᷑ homies

certe apoſtolus puidebat bona non ſolum co
ram deo: ꝑ etis hoibus:ne ꝑ illũ nomẽ dei blaſ
femaret᷑ in gentibꝰ:nec volebat ſe iudicari abi

fideli ↄſcientia Si ſcãdaliʒat inqᷣt eſca fratreʒ:

ineternũ carnẽ nõ mãducabo. Tolle igit᷑ occa⸗

ſionem volentibꝰoccaſionẽ. Naʒ caſtigare vi⸗
det alium qᷣſquis ab eius cõuerſatione diſſen⸗

tit. Sic ⁊ nos in iſta ꝓuidẽtia edificato mona⸗
ſterio ⁊ diuerſoꝛio ꝓpe ſtructuʒ:ne foꝛte ⁊ mõ
Joſeph cũ maria bethleem veniẽs nõ iueniat
hoſpitiũ.Tatis de toto oꝛbe ↄfluentibꝰturbis

obꝛuimur monachoꝝ:vt nec ceptũ opus deſe⸗

rere:nec ſupꝛa vires ferre valeamꝰ. Vnde qꝛ
nobis illud de euãgelio cõtigit: vt future turr
nõ ante cõputaremꝰ impẽſas cõpulſi ſumꝰ fra
trem Paulinianũ ad patriaʒ mittere:vt ſemi⸗
rutasvillulas qᷓ̃ barbaroꝝ manꝰeffugerunt:et
parẽtũ cõmuniũ cineres vẽderet:ne ceptũ ſan
ctoꝝ miniſteriũ deſerẽtis riſũ maledicis ⁊ emu

lis pᷣbeamus. VUnde oĩa plena ꝑpiculis: oia ple

na ſunt laqueis. Incitãt cupiditates:inſidiat᷑
illecebꝛa:blandiunt᷑ lucra: damna deterrent.
Amare ſũt obloquentiũ lingue:nec ſemꝑvera
cia ſũt oꝛa laudãtiũ. Inde ſeuit:odit:Hinc de⸗
cipit officiũ:⁊ facilius eſt vitare diſcoꝛdem qᷓ;
declinare fallacẽ.Silua ſuccreſcit vt poſtea re
cidat᷑. Ideo ager ſerit᷑:vt metat᷑. Jpᷣa plenꝰ ẽ
oꝛbis:tra nos nõ capit:qͥtidie bella ſecãt:moꝛ⸗
bi ſubtrahũt:naufragia abſoꝛbent:⁊ nihilomi

nus detrahim? litigamꝰ. Vides qͥʒ iĩ eccłia i⸗

peritiſſimos qͥſq; floꝛere. ⁊ qꝛ nutrierũt frõtis
audaciã:⁊ nobilitatẽ lingue ↄſecuti ſũt dũ ñ re
cogitãt qͥd loquãt᷑ pꝛudẽtes ſe ⁊ eruditos arbi
trant᷑:maxie ſi vulgi fauoꝛẽ habuerint:qͥ magſ
dictis leuioꝛibꝰ cõmouent᷑ Et ecõtrario vides
eruditũ virũ i obſcuro latere:⁊ pſecutiões pa⸗

ti:⁊ nõ ſolũ in ꝓło gram nõ habere:ſᷣ inopia :

Cra

4
geſtateta
in retrir
Heiura

25
fe
graliaßiun
Scopuin
dſiolen
deak iniun
mnus Curt
eneramar
rcit 3
bibnit.
beinus:q
gedicino
lurare nen
ceteq dnin
in eus ex’l
poꝛenosin
deiuramen
Jucniad
facie ppic

Feinon
fuitlegis⸗
diſtisaꝛd
len plect
ſuolocolt
us holof⸗
cetraditi
agnusno
guoßnat
nouo:erqg
deponere:
norrulſum
hoiurarer
ies. Sdmon
fügeitne
ſedetiinc⸗
ediſenrand

itgce
giſtonn

hotiiſie
neppe
holog
lurilumust
ſunek
fauu Sni
Nätmpian
tneeſunvlar
Deſerände
lankeaden
ſenennli
lerregpaͤ
epat
lgenais,

=—
E
E
.
=

hatſeinlancl
tinaͤteaftmg
Nazaaſon,
uerſtionenn
tuedfteuonen
Nnz eſneni
Imniisnoun
eſfuenttyute
Nenticre⸗
memm'., Crg
Gtr neu
cchuſtif⸗
nimnetind
ifgeuntc
Gerdetenüln
lüik
ugicits dl
Alunti
Dumna danet
Leneiſnotn
inoditHd
vediſn
cſet tppen
iat Se

4
1

— —
— =—

S= —

bellaſei

bentattn,

Ggeschil

uminif
ſecuiſton
1lclt

puennngte

ccugmne
gleutig,
berefnſ⸗

SSE

1.
.

—
S==

1
1

=
— —

=

=S

—,,
= — —
☛ ;q

— —

Tractatus IX

egeſtate tabeſcere. Hec aũt fiũt:qꝛ nõ ẽ merito

rum retributio:ſed in futuro.
Be iuramẽto vindicta mẽdacio ſtultiloquio
Phibendo. CLap. XXN.
d Iriſti enim ni falloꝛ iure te mala maliſ
reddere: ⁊ cũ iurantibꝰ iurare debere:
qꝛ aliqñ iurauit dñs:aut mala malis reſtituit.
Scio pꝛimũ nõ oia nobis cõuenire ſeruis:que
dño ↄueniũt:ne ĩ cõparatione famuloꝝ dñi vi
deat᷑ iniuria.Alioqͥn foꝛſitan reclamare incipi
mus. Cur non e vᷣginib ſed de alijs mulieribꝰ
generamur:aut cur moꝛtui nr̃i tertia die nõ re
ſurgũt: Jurauit ſcio ſepe dñs qͥ nos iurare ꝓ⸗

hibuit. HNec ſtatim ex h̊ͥ temere blaſfemare de⸗
bemus:qꝙ alios vetuerit dñs: qð ipᷣe faciebat.

qꝛ dici nobis poteſt. Jurauit dñs q̃ſ dñs:quẽ

„

poꝛe nos iurare noluit:nec ipᷣe iurauit.⁊ q̃liter
de iuramenti cauſa bꝛeui ᷣmone ſatiſfactũ eſt.

Ita enĩ ad vindicte negociũ hũc eũdẽ ſenſum:

facie ꝓſſ pici poſſe ſufficere: qꝛ aliud ẽ nunc 1556
gre:ĩ quo plenitudo ꝑfectiõis aduenit Aliud

fuit legis. aliud ꝓphetaꝝ dicente domino au

diſtis qꝛ dictum ẽ antis ne occiderẽt.Ego au

tem ꝓfecto pᷣcipio:qᷓ in oꝛdine euãgelii digeſta
ſuo loco lectoꝛ iueniet. Exquo eni filius dei filli
us hoĩs factus ẽ:exquo vetus fermentũ iudai
ce traditionis eſt factũ noua cõſperſio:ex quo
agnus non in figura ſed in witate comedit᷑. Ex
quo vᷣm apłm vetera trãſierunt:⁊ facta ſũt oia

noua:ex quo iuſſum eſt imagineʒ terreni hois

deponere: ⁊ aſſumere foꝛmã celeſtis:ex qͥ com
moꝛtui ſumꝰ.ex quo vtutibus ?ſ urreximus in
xpᷣo iurare non diſcas:mentiri ſacrilegium pu
tes. Admonẽdiitaq; ſũt oẽs vt diligẽter periu
riũ caueãt nõ ſolũ ĩ altari: ſeu ſãctoꝝ reliquiss
ſed etiã in cõmuni loquela. Ome eni quod nj
ediſicat audiẽtes in periculũ loquentiũ vertif᷑
veritas qͥdem claudi ⁊ ligari põt: vinci nõ põt
q̃ ⁊ ſuoꝛuʒ paucitate ↄtenta eſt: ⁊ multitudine
hoſtiũ ñ terret᷑:pñt hoĩes quis iuſti ali ſinu
lare ꝓ tꝑe ob ſuã alioꝛũq; ſalutẽ. Cõſideremꝰ
ergo qͥd loquamur:qꝛ ꝓ oĩ verbo ocioſo reddi
turi ſumus rönem i die iudicij. Nerbũ qdẽ oci

oſum eſt qð ſine vtilitate dicẽtis audiẽtis ꝓ-
fertur. Stultiloquiũ aũt eſtimo nõ illoꝛũ tin 4

ali turpia narrãt vnde riſum moueãt: ⁊ fatui

tate ſimulata magis illudãt illis qbus placere
deſiderãt:ſed etia illoꝝ q̊ͥ pꝛudentes ſeculi pu⸗
tant᷑: ⁊ de rebus phyſicis diſputantes dicunt

ſe arenas littoꝝ:guttas oceani:⁊ celoꝛũ ſpatiũ

terreq; pũctũ liqͥdo compꝛehendiſſe.

De patientia reconciliatione et moꝛtuis nõ

iurare nemo phibebat. Nobis ã̃ſi ſeruis nõ li
cet:qͥ dñi noſtri lege iurare veramur. Verũ ne
in eius exẽplo ſcandalũ patiamur:ex quo tem

Fo. CXCI

Epiſtola XCII

Anc iã nobᷣ de patientia ⁊ eiꝰ bonis lo
n quẽdũ ẽ. Eſt igit᷑ patientia oĩuʒ iniuri
gAgruũ ⁊ paſſionũ tolerãtia: ⁊ expectatio⸗
nũ oiuʒz ſine pᷣcipitatiõe ſufficiẽtia: quã ſi s in
tellexerit ⁊ habuerit ↄtraria vite grauia baiu⸗
lat:bona oia ↄtinet:ſoꝛoꝛem habet ſpem: ⁊ affi
nes eius ſũt res bone oẽs .patit᷑ enĩ libenter q?

ſpera t. ſperãdo tolerat. Impatienter eni fert

qð nõ ſperat᷑.Omi aũt vtute patientia pfert:

qð ſpe pꝛeeunte dinoſcit᷑. aut ſi ſpes fructꝰ pa⸗
tiẽtie ſubſeqͥ. Iec matre gaudet fide: ⁊ guber

naculũ habet deũ:ↄſciẽtiã:genus:⁊ ꝓpinqᷣta⸗

tem: inde gloꝛioſi teſtes efficiunt᷑: dũ fide pleni
dũ dei timoꝛe ſolliciti:dũ ↄtinẽtie diſcipuli:dũ

filij ſpei duce patiẽtia reperiunt᷑. deinde cohe⸗

☛

redes xp̃i:dũ illũ vſq; ad moꝛtẽ patiẽtie vtuti

bus imitant᷑. AUñ tu paſſus iniuria taceas Irã

vince patiẽtia. Sãctus eni amoꝛ impatiẽtism

nõ habet. Mãſuetudo nãq; nulla paſſiõe tur⸗

bat᷑: ⁊ ſpecialiter ira ⁊ furoꝛe nõ rumpit᷑:quaʒ
q̊ͥ habuerit beatitudinẽ ↄſequet᷑ voce dñi pꝛo⸗

miſſaʒ: vt terrã poſſideat.id ẽ. imperet ⁊ dſñer

coꝛpoꝛi ſuo. Miła eni res ita inebꝛiat vt animi
ꝑturbatio.ẽ triſticia ã ducit ad moꝛtẽ :c qᷓdam
ira qᷓ iuſticiã dei nõ oꝑat᷑: ⁊ furoꝛi ꝓxime men⸗

tis ſue impotẽ facit int ãtũ vt labia tremat: den

ies concrepent: vultus qͥʒ palloꝛe mutet. Ani

mi vera leticia iterdũ doloꝛes coꝛꝑis mitigat.

qð ſi ad egrotationeʒ accedat egritudo animi:

duplicat᷑ infirmitas. Dicit qͥʒ apls. Sol nõ oc⸗
cidat ſuꝑ iracundiã veſtrã. Auid agemꝰin die
iudicij quoꝝ ira nõ vnius diei: tantoꝝ anno⸗
rũ ſol teſtis erit: Igit᷑ miteſcat ſeuitia: manſue

ſcat iracũdia:remittãt ſibi inuicẽ culpas ſuas:

nec ſit exactoꝛ vindicte qᷓpetitoꝛ ẽ venie. Gꝛan

dis offenſa eſt nolle offenſũ: ;q; affectus ⁊ per
turbationes qᷓ;diu in tabernaculo huiꝰ coꝛpo⸗

ris habitantis ⁊ fragili carne circũdamur mo⸗

derari ⁊ regere poſſumꝰ: amputare non poſſu

mus. Ideo pſalmiſta dicit iraſcimini et nolite
peccare.qꝛ iraſci homis eſt: ⁊ finem ire ponere
chꝛiſtiani. vnde qͥdã ait: Jam te verberibꝰ ene
caſſem niſi iratꝰ eſſem. inde eni iuſti dicũt: duz

oĩa oꝑa patiẽter operant᷑.multo q̊ʒ meliꝰẽ ſto⸗
machũ te dolere qᷓ; menteʒz greſſu vacillare: q;
pudicitia: nec ſtatim nobis penitetie remedia

blandiant᷑:q ſunt infeliciũ remedia .Cauendũ

vulnus qð doloꝛe curat᷑: necſcire poſſumus
egrotatiõis mala niſi cũ fuerit ſanitas ſubſecu

ta: ⁊ quãtũ boni vtus habeat vitia demõſtrat
Sʒ ↄſide

clariuſq; ſit lumẽ cõꝑatiõe tenebꝛaꝝ.
remus ᷣd ethicus ille pſalmus ſonet. Juſtus
es dñe:⁊ rectũ iudiciũ tuũ:hodie nõ põt dice⸗

re niſi ille qͥ ad vniuerſa patit᷑ magniſicat do⸗
minũ: ⁊ ſuo merito imputas i aduerſis de eius
clemẽtia gloꝛiatur. Neceſſe eſt eni vt qᷣſ. . Eee⸗

re diciti xpᷣo in oibus xp̃i iudicijs gaudeat:di⸗

cens ſanus ſum:gras refero creatoꝛi.langueo
⁊ in hoc laudo dni voluntatẽ.Quãdo eni infir
mioꝛ:tũc foꝛtioꝛ ſũ:⁊ vtus ſpũs in carnis inſir
mitate ꝑficit᷑. Nam foꝛtitudo coꝛpis imbecilli

tas aie eſt:patit᷑ ⁊ apoſtolꝰ aliq̃ͥd qð non vult.

ꝓ quo ter dñm depꝛecat᷑.ſed ðꝛ ei: ſufficit tibi

gra mea. Nam vtus in firmitate ꝑficitur.Cur

igit᷑ durũ ſit qð aliqñ patiendũ eſt. dolemꝰau⸗
tem quenq́; moꝛtuũ.ad hoc eni nati ſumus:vt

maneamus eterni. lugeat᷑ moꝛtuꝰ: ſed ille quẽ

gehẽna ſuſcipit:quẽ tartarus deuoꝛat: in cuiꝰ
pena eternus ignis exeſtuat. Nã moꝛs noſtra
peccatũ eſt.nos vero quoꝝ exitũ angeloꝛũ tur

ba comitat᷑:qͥbus xpᷣs occurrit obuiam:graua

mur magis ſi in tabernaculo iſto moꝛtis habi⸗
temus. Ceteꝝ nõne vereris ne tibi ſaluatoꝛ di⸗

cat: Iraſceris qꝛ frater tuus meꝰ factus ẽ filiꝰ-.

Indignaris de iudicio meo:⁊ rebellibꝰ lachꝛy

mis facis iniuriã poſſidẽti. Cibum tibi negas

nõ ieiunioꝝ ſtudio ſed doloꝛis.nõ amo fruga⸗

litatẽ iſtã leiunia iſta aduerſarij mei ſũt: nullã
aiam recipio:que me nolẽte ſeparat᷑ a coꝛpoꝛe

Tales ſtulta philoſophia habeat martyres:

habeat Zenonẽ ⁊ Catonẽ. Si viuentem crede

res fratrem: nunqᷓ; plangeres: ad melioꝛa mi⸗
graſſe. Nam ſicut p̃ter hãc vitam:eſt vita alia
beatoꝝ:ita pᷣter hanc moꝛteʒ:eſt moꝛs alia im⸗
pioꝛũ. Aduerſũ moꝛtis ergo duritiã ⁊ crudeliſ
ſimã neceſſitatẽ:hoc ſolatio erigimur: qð ĩ bꝛe
ui viſuri ſumus eos quos dolemꝰabſentes.ne
q; eni moꝛs ſʒ doꝛmitio ⁊ ſomnꝰ appellat᷑ Nos
dolẽdi magis:q quotidie ſtamus i p̃lio: ⁊ pec⸗
catoꝝ vitijs ſoꝛdidamur: ⁊ accipimꝰ vulnera.
Abſit tñ a fide noſtra:vt aliquaʒ plagã dicã eẽ
que nõ habeat cõſolationẽ: cum ꝓpheta ꝓcla⸗

met. Nunqͥd medicus non ẽ in galaad: deꝰ eni

ꝑmilit te iſtiꝰ ſeculi fluctibꝰ ventiſq; iactari vt
expertꝰnaufragiũ de cetero ſiliter ꝑiclitari ca⸗
ueris. Ita cũcta q̃ paſſus es ſiẽ itelligis vulne⸗
ra coꝛꝑis tui:ſic aie remedia ſũt. bꝛeuis eni vi⸗
te ſpatiũ eterna memoꝛia cõpenſat.

Poꝛtet nos ꝑ młtas tri⸗

Be tribulationibꝰ ⁊ obpꝛobꝛijs ferendiss.

Ca. XXIII.

o bulatiões itroire ĩ regnũ celoꝝ. Geati

eſtis cũ vos maledixerint hoĩes: ⁊ ꝑſe
cuti fuerint:⁊ dixerint oẽ malũ aduerſi/ uz vos.
Gaudete ergo ⁊ exultate:qꝛ merces vra copio
ſa eſt in celis:future vite głia p̃ᷣſentis vite incõ

modis cõparat᷑:pᷣcipue qꝛ non qͥ patitur ſed 4
facit iniuriam miſer eſt. vnde ⁊ xpᷣianis vexil⸗

la crucis ſunt delitie trophea: noſtre vitenon

pompis ſed miſerijs repoꝛtant᷑: i nra claſſe vi⸗
ri foꝛtes obpꝛobꝛia ſciunt poꝛtare nõ munera.
nam vpi vincula voluntaria ſũt:et vertunt᷑ in

amplexus.Si qͥs aũt coꝛpoꝛe imbecillis eſt: ſi

—

adſit ſapiẽtia: non aduerſarij certamia vincit.
maxie qm liberi arbitrij ſumꝰ: ſ ipᷣʒʒ dei nutrit

auxilio:quodq; pauꝑtati nõ nobilitati futuro
rum beatitudo ꝓmittit᷑: retrahit qͥdẽ verecun
dia ſenatoꝝ ne ſequat᷑ pauꝑem xpᷣm:ſed audi
at a xpᷣo.Qui me cõfeſſus fuerit: ⁊ mea verba

in generatione hac adultera ⁊ peccatrice: ⁊ fili

us hoĩs ↄfitebit᷑ eum in głia pris ſui cuʒ ange
lis ſanctis. Turpeẽ inter parentes ſenatoꝛes
ꝓ kpo voluntaria humilitate deiectũ. Biſpli⸗

cet amicis ſi poſt ambitioſi habitꝰ cultum plie
beia ⁊ ignobilia veſtimẽta mutẽt᷑:ſed ſi hoĩbꝰ

placere vellẽ ait apłs:xpᷣi ſeruusnon eſſem Et
ꝓpheta in pſalmo.Quoniã deus diſſipat oſſa

eoꝝ:qͥ hoĩbus placent confuſi ſũt:qm de ſpꝛe
uit eos:quãtũ bona ⁊ humana offenſio ꝑ quã

inuenitur ᷣuitus xpᷣi:tm̃ pnicioſa eſt amicitia
que dei pᷣſtet offenſam ſicut ſcriptũ ẽ. Oui vo⸗
luerit amicus fieri huius mũdi:mimicꝰ dei cõ⸗
ſtituet᷑. Dicat vnuſquiſq; qð velit: ego iterim
ð me ꝓ ſenſus mei: paruitate iudicaui melius
eſſe còfundi coꝛam peccatoꝛibꝰ ſuꝑ terrã:qᷓ; co

ram angelis ſanctis in celo vł vbicũq; iudiciũ

ſuũ voluerit demõſtrare. vnde Elſaias vir ſua
gente nobiliſſimꝰ: qͥ ſocer regis Eʒechie fuiſſe

refert᷑ iuſſu dei depoſito cilicio nudus: nũc mfñn

ardui pᷣcepti pudoꝛe ꝑterritus eſt: quo minus
dei imperiũ ſequeret᷑:qꝛ nihil honeſtiꝰeſſe ho⸗

mini qᷓ; ſuo creatoꝛi parere iudicabat. Johes

q̃ʒ baptiſta nobilis ⁊ in carne ⁊ in ſpũ natus ci

liciũ a pueritia in habitũ elegit: ⁊ locuſtas i ci·

bum:qͥ nec peccati cõſciẽtia: nec pauꝑtatis in⸗
opia ad huius głiam oneris:ſᷣ ſoli ſeculi beati⸗
tudine trahat᷑. VUñ ⁊ apli ſtulti ⁊ inutiles ⁊ te⸗
nuis fidei arguunt᷑. Inde Naulũ apł'm ꝓferã
quem quotiẽs lego videoꝛ mihi non verba au
dire:ſʒ tonitrua:qui oculo mentis futura cõtẽ
plans dicebat: quis nos ſeparabit a charitate
xpᷣi:tribulatio:an anguſtia:an ꝑſecutio:an fa
mes?an nuditas:an periculum:an gladiꝰ: Il⸗
los pericula nõ ſeparãt:nos vero voluptates.
Illi cathenas baiulãt innocẽtes:nos aurũ cir
cũferimus criminoſi. Illi in carceribꝰ vincti:
nos in triclinijs delicati. Illi ĩ neruo poſiti de⸗
um puro coꝛde ⁊ ſincera cogitatiõe laudãtes:
nos foꝛte ĩ ipᷣa eccłia de foꝛẽſibꝰcalũnijs cogita
mus:⁊ cuʒ oiĩbꝰeq̃liter legis data gra gehenna
ſeu regula ꝓmiſſa ſũt.alij de diuitijs:alij ð vir

tutibus meditant᷑.Cunq; dictũ ſit generaliter

oĩbꝰ dñm deũ tuũ adoꝛabis: ⁊ illi ſoli ſeruies.
Alij inocẽtia: miſcdᷣia:caſtitate:ieiunijs deo ſi⸗
deliter ⁊ ſine ſine uientibꝰnos nob adulteros
eligimꝰ:qͥbꝰ ᷣuire volumꝰ. Siqͥdẽ iuxta euan
gelij ſniaʒ. Ois qͥ facit pctm̃ ᷣuus ẽ peccati:re
uera ſi amatoꝛ pecunie ſi: ſi gloꝛie:ſi ſuꝑbie:ſi
ambitiõis aut põpe:dũ illi omne ſtudium mee

Cr⸗

voluntatt
duob'dn
eſtis fie
glotfene
terſpſn
in vſupub
nnmfu
ſoꝛpeculi⸗
nuieſedeb
herßeeel
ſcit opo
Arerieq nih
Rogoqpu,
tedemſoer⸗
cisinterra
pejexpime
ctatannon
foverit.Et
deſua. Een
chs ſecularit
Pooſtolive
Gudüpen⸗
ſeyeperde
fühoxunr
ſeranſt⸗
geudiaae
onis qula
fitantept
los hoſtis
deſperem⸗
potferiyt
locotriumt
Nam ſiiuui
deſpicttpece
gauioꝛexpe
Choremus
fumrolecnto
Chinibuscrech
Abuan gip
Quicbeanſa
inbulonöerrn
ntpanen,
Ulltnon ofunc
nongſcamor
nliſons G
banensispe
eiinorey
Neena

naſttit.
PPdannnf

dluifln

nceenen
tenſän
imerpeb
Eccantſcenrdl
sſui cyng
nnesſnnne
eieci Dpi
A:ſeiſbotr
onontenk
usdiſoncn
üngfidoſe
Lofenſopcii
wa etmmani
pti. Qulrn
ichimic-deic⸗
elir egoitenn

Se

==

Udicauimela.

ſugterriz
wbicäqg udtei
eElaias vyi
is Eyechiie
onudus niti
1seſtquonins
Ahoneſtreſepe
dicba Yohe

nin hünsd

U:rloeuſeih
Neepauptnteſn
ſoiiſeulbenk
itipultes 1u,
lliagln gien
hinonverdaan
Mis fuuraco
tnbuacheriun
geendent
nimn gad/
ao oluens
es nobtuid
careerb
nennooglin
ntihe hulin
eclünis
ugfilhin

SSzã

uics
üſt
ili ſlene⸗
rieinode
noballiin

NN

l

Tractatus IX Epiſtola XCII

voluntatis impẽdo: dño vᷣuire nõ poſſum: qꝛ
duobe dñis neminẽ buire poſſe ſcriptũ ẽ.Non

eſtis vr̃i:dicit apłs: Empti eſtis pᷣcio magno.

gloꝛificate ⁊ poꝛtate deũ in coꝛꝑe vro Clemẽ⸗
ter ſpũſſanctus iure nro nos cõuenit:ſciens h
in vſu publico apud oẽs homies cuſtodiri:vt

tanto ᷣuus in oꝑe dñi eſſet cautioꝛ:quãto ma⸗

ioꝛ peculio eſſet cõparatꝰ: vt itelligamꝰ q ſtre⸗
nui eſſe debeãt in oꝑe dniqͥ redẽptiſũt ſangui
ne xp̃i:vel qᷓ; criminoſi debeãt iudicari:qͥ cum
ſciãt ꝓ pᷣcio ſue ſalutis xpᷣi ſanguinẽ eſſe datuʒ

alteri:q nihil pᷣſtitit:magis pᷣbeant ſeruituteʒ

Rogo qͥ pudoꝛe obſequij aut laboꝛis ſui mer⸗
cedem ſperabit a celo: cuius fuerit ſollicitudo
oĩs in terra: ercẽnarius ſeculi non põt acci

pere xp̃ᷣi mercedẽ. Ois miles i caſtris iure ſpe

ctat annonã:qͥ foꝛtiter in pᷣlio ꝓ ciuibus labo⸗
rauerit. Et dignus ẽ qdeʒ mercẽnarius merce
de ſua. Nemo tñ militãs deo implicat ſe nego⸗
cus ſecularibus: vt placeat ei cui ſe pꝛobauit.
Apoſtoli vox amplectenda eſt igit᷑: triſticia q̃
gaudiũ parii: nec eis cõſideranda materia: qꝛ
ſepe per dulcedinẽ fructus placet quoꝛũ ama⸗
rũ hoꝛruit in radice:⁊ qͥ lraꝝ ſniam habere de⸗
ſiderat:ſi diſcendi non ſuſceperit tedia peritie
gaudia adipiſci nõ poterit:nmec cuiuſq;ᷓ eruditi
onis quiſqᷓ; habere ſufficit głiam niſi eſtus fue
rit ante ꝓpeſſus.Cũq; nos dei auxilio deſtuu⸗

tos hoſtis inuaſerit: duxeritq; captiuos tnon
deſperemꝰ ſalute:ſed iteꝝ armemur ad pᷣlium

põt fieri vt vincamus vbi victi ſumꝰ:⁊ i eodeʒ
loco triumphemus vbi fuimus aliqũ captiui.
Nam ſi iuuat dñs miſeros:habemꝰ ſalutẽ.Si
deſpicit peccatoꝛes:habemꝰ ſepulcruʒ: multo
grauioꝛ expectata moꝛs qᷓ; illata Ad hoc enim

laboꝛemus ⁊ in ſeculi ꝑiclitemur militia: vt in
futuro ſeculo coꝛonemur. Nec mirũ hoc ð ho⸗

minibus credere:cũ dñs ipᷣe tẽptatꝰ ſit. Et de

Abꝛaam ſcriptura teſtet᷑:ꝙ deꝰtẽptauerit euz

Quã ob caulam aplus loquit᷑. Gaudentes in
tribulatiõe:⁊ ſciẽtes ꝙ tribulatio patiẽtia ope
rat᷑:patientia ꝓbationeʒ: ꝓbatio ſpem. Spes

aũt non ↄfundit.Scriptũ eſt etiaʒ qꝛ ꝓpter te
moꝛtificamur tota die:⁊ eſtimati ſumꝰvt oues
occiſionis. Sʒ magne miſerie ↄſolatio ẽ: qñ in

toꝛmẽtis qͥs poſitꝰ ſcit ꝓſpera ſecutura.

De timoꝛe vltimi iudicij ⁊ defectu huiꝰ vite
NNde ſatis timeo:ne in Ca.XXIIII.

i illa tribulationis die: qñ ante tribunal
xp̃i vnicuiq; 'm ſua facta reddendũ ẽ
his q̃ in terrenis magts negocijs qᷓ; i celeſtioꝰ
laboꝛarunt:iuſti iudicij reſponſione dicaf ite

ſi poteſtis: et ille vbi tota deuotione ſeruiſtis
mercedem exigite. Talis cauſa virginuʒ eſt in
suãgelio qͥnq; ſtultarũ: que dum ſollicitudine
ſeculariũ vanitatũ ſe ↄtra ꝓfeſſionis ſue oꝛdi⸗

nenm occuparẽt: oleũ vnde verũ lumen accẽde
rent non habẽtes in tenebꝛis remãſerũt. Ecce

eni ſi vmbꝛato repente celi ſolis claritas noſtij
aſpectibus denegek: ⁊ pducte in noſtrã humi
litatẽ pluuie terris imineant:ſi cõmotis vt aſſo

lent elementis vt in rotam ſui currus tonitrua

cõcitent᷑:⁊ dehinc fulgurum iacula palpebꝛis
terribiliter obiecta coꝛuſcẽt:qq; ⁊ ↄſuetudine

iſta ↄtingant:pauemus: contremiſcimꝰ: ⁊ pni

ad terrã depoſita ſuꝑbia ſũmittimꝰ. Quid fa-⸗

ciemus in illa die miſeri qñ reuoluto celo cum

angelicis vtutibus igneus dñs totus adueni-
et: quãdo cadẽtibꝰ deſuꝑ ſtellis ſol ĩtenebꝛas
⁊ i ſanguinẽ luna mutabit᷑:quado motes ſicut
cera liqueſcẽt? qñ terra ardebit: ⁊ areſcent flu⸗

mina: ⁊ maria ſiccabunt᷑ cõtra rerũ naturaʒ in

ſũpto diuinitꝰ humoꝛe ariditateʒ in aqs ignis

opabiturqñ peccatoꝛes dicẽt montib cadite
ſupꝑ nos:⁊ collibꝰtegite nos?qñn vocabunt ho⸗

mines moꝛteʒ: ⁊ vocata nos veniet: qñ diſcri⸗

mina vertent᷑ in vota: ⁊ qð ſemꝑ oderũt homi
nes ↄcupiſcẽt:quando illud implebit᷑ tᷣs: dd

lugubꝛi Hieremias dicit affectu dicens: Me-

ſpexi in terra: ⁊ ecce nõ erãt lumiaria: vidi mõ⸗

tes: ⁊ ecce erant tremẽtes: et vnluerſos colles
turbari. Intendi aerẽ: ⁊ ecce non erat homo:⸗
oẽs volucres celi pauebãt.vidi ⁊ ecce carmel

deſertus: et oẽs ciuitates ſuccenſe ignia facie
dñi ⁊ a facie ire indignationis eiꝰ: ⁊ interierůt
vniuerſa. Verũ ne ex ſuggeſtione diaboli hec

₰ —

dag terroꝛẽ dicta nõ d veritatẽ credaut᷑: de pᷣte

ritis futura ꝓpbant᷑: quãdo talia in diluuio ꝛin

ſogomis:i egypto:i hieroſolymis:ſepe ob de⸗
licta hoĩuʒ facta referant᷑. Sed veniet illa dies

qᷓ coꝛruptiuũ hoc ⁊ moꝛtale incoꝛruptioneʒ in

duet ⁊ imoꝛtalitatẽ. Lũc ad vocem tube paue
bit tra cuʒ populis: ⁊ tu gaudebis iudicaturo

dño lugubꝛe:mũdus imugiet: tribꝰ ad trib/fe
rient pectoꝛa. Motẽtiſſimi quõdã reges nudo
pectoꝛe palpitabũt. Exhibebit᷑ tunc cuʒ pꝛole
ſua ignitus iupiter: abducet᷑ cum ſuis ſtultus
Miato diſcipulis:Ariſtoteli argumeta non ꝓ⸗
derunt: tunc ruſticanus ⁊ pauꝑ exultabis ⁊ri
debis ⁊ dices: Ecce crucifixus deꝰ de me iec.·
ce iudex qͥ inuolutꝰpãnis in pᷣſepio vagijt Hic
eſt ille oꝑarij et qſtuarij filius. Hic qui matnig
geſtatus ſinu hõ deus fugit in egyptum Hic ẽ
veſtitꝰcoccino:⁊ h qͥ ſentibꝰ coꝛonatus. Cerne
manus iudee qs fixeras: cerne latromane: qg6
foderas:videte coꝛpꝰ an idẽ ſit qð dicebat clã
nocte tuliſſe diſcipulos.O qͥt vᷣgines ⁊ quato⸗

rũ infamata pudicitia a deo iudice coꝛonabit᷑.

O quãtis in illa die expediſſet ſi mẽbꝛoꝝx ſenſu
⁊ viſcerũ vigoꝛe ĩ hac vita caruiſſet: ⁊ quati il⸗
lic elingues ⁊ muti felicioꝛes loquacibꝰerũt: ⁊
quãti paſtoꝛes philoſophis:quãti runich a⸗
.

Pars

toꝛibus:⁊ quãti hebetes argumẽtis pᷣferendi

ſunt Ciceronis. Ibi eni cum ante tribunal xp̃ᷣi
venerimus:ſcimus nec Job:nec Banielẽ:nec

Noe rogare poſſe ꝓ quoq;: ſed vnũquẽq; poꝛ⸗

tare onus ſuũ. Igit᷑ ſiue leges:ſiue doꝛmies:ſi
ue ſcribes: ſiue vigiliabis: Amos tibi ſꝑ buc⸗
cina in auribus ſonet.⁊ apłi qͥ hũc hoꝛrẽdũ di
em impijs ⁊ peccatoꝛibꝰpᷣuidere meruerũt:hu
miles erãt: moꝝuos ſuſcitãtes: et nos ſuꝑ oẽs
erigimur:q peccando quotidie noſmetipᷣos oc

cidimus:nõ reſpiciẽtes flebilẽ infirmãq; natu
ram:q in aduerſis foꝛtis: ⁊ nec ĩ ꝓſperis aliqũ

ſecura. Si eni intẽperate cibus ſũptus aut im⸗
moderate potꝰ acceptꝰ leuẽ coꝛpoꝛi febꝛitiun⸗
culã cõcitauerit:deijcimus aiaʒ:affligimur:ſu

ſpiramus. Nulla cura tũc ſeculi eſt: nulla villa

rum nemo de patrimonio cogitat: nemo de fo

ro.oẽs calũnie:oĩia lucra in ꝑiculo coꝛꝑis con⸗

quieſcũt.currũt ad medicos: ⁊ ꝓꝑ remedio car
nali ꝓmittunt᷑ munera aurũ argentũ:ĩterdũ
et mãcipia tradunt᷑: ⁊ pene totũ patrimonium
aut negligit᷑ aut donat᷑: vt conſulat᷑ vite qñq;
periture. ⁊ ꝓ eterna ſalute ois admodũ hõ ne
gligens eſt: ois auarus: illic ois frugalitas lar
gitoꝛis animi tenacitate ↄſtringit᷑ Abi ꝓmpti
ooꝛ volũtas copioſioꝛ ⁊ largitas deberet opari
⁊ cum ſcriptura dicat. Nolite diligere muduʒ
neq; ea q̃ in mũdo ſũt.Sic humana cõcupilſci⸗
mus:ſic amamus ãq̃ſi aliqͥd naſcẽtes itulerim⸗
in ſeculũ:aut recedẽtes de ſeculo nobiſcum au
ferre poſſimus Nemo ad bꝛeuitatẽ tẽpoꝛis:ne
mo ad nature reſpicit cõditionẽ memo cõſide⸗
rat: nemo retractat vaua eſſe oia q̃ aliquo ſine
claudunt᷑.Labunt᷑ eni tꝑe:⁊ pᷣterita relinquẽ
tia ad futura feſtinant. Sʒ ⁊ dñs ſcit cogitati⸗
ones hoiuʒ:qm vane ſunt.Cũq; oia cogitaue
rint per triginta annos vna febꝛitiũcula venit
et tollit oẽs cogitationes eoꝝ. Nam ſicut ma⸗
ne virẽs herba floꝛens delectat oculos cõtem⸗
plantiũ:paulatimq; marceſcẽs pulchꝛitudinẽ
ꝑdit:⁊ in fenũ qð ↄterendũ eſt tranſit:ita ſpe⸗
cies hoiuʒ vernat in paruulis:floꝛet in iuueni⸗
bus: viget in ꝑfecte etatis viris:⁊ repente duʒz
ſeneſcit incaneſcit caput:rugatur facies :cutis

pꝛius extenſa ↄtrahit᷑.hoc etiam langoꝛ facit

⁊ inedia:vt vultus pᷣmo pulcherrimꝰ ad tãtaʒ
tranſeat feditatẽ:iñ qͥ quotidie recoꝛdat᷑ ſe eſſe
moꝛiturũ cõtẽnit p̃ſentia: a ad futura feſtinat.
Sz quãto in hů ſeculo ꝑſecutionib⸗ ꝛpauꝑtate:
inimicoꝝ potẽtia:vel moꝛboꝝ cruciatibꝰ fueri
mus afflicti: tato poſt reſurrectionẽ in futuro

maioꝛa pᷣmia ↄſequemur Igit᷑ in die iudicij ſe

curus inueniet᷑: ſi nulla dei offenſa regiat᷑. DSe
his & tm ſollicitudineʒ habere debemus. Am⸗
biant terrena gentiles: quibus celeſtia non de
bent᷑. Concupiſcant pꝛeſentia: qui futura non

)

De vtute hũilitatis et ſimplicitatis ac tumẽti

gnimo vitando. Cap̃. xxvV.

c Alue ne rumuſculos hoiuʒ aucuperis:

vyt offenſaz dei ploꝝ laude cõmutes ꝑ
bonã ⁊ malã famã.A dextris ⁊ a ſiniſtris chꝛi⸗
ſti miles gradit᷑:nec laude extollit᷑: nec vitupe
ratiõe frangit᷑: nõ diuitijs tumet: non ↄtrahit᷑
pauꝑtate:⁊ leta ↄtẽnit ⁊ triſtia.nã iuſti ⁊ foꝛi
viri ẽ: nec aduerſis frãgi:nec ꝓſperis ſubleua

ri:ſ i vtroq; eſſe moderatũ. Nolo oꝛare teĩ an⸗

gulis plateaꝝ:ne rectũ iter pᷣcũ tuaꝝ frãgat au

ra popularl. Nolo te dilatare fimbꝛias: ⁊ oſtẽ⸗

tui hre philateria:⁊ ↄſciẽtia repugnante phar

ſica ambitiõe circũdari.⁊ fidelis mecũ lectoꝛi⸗

tellige qͥd taceã: ⁊ qͥd tacẽdo magl loq̃r. Quã⸗

to meliꝰ erat hoc in coꝛde poꝛtare.qᷓ; ĩi coꝛꝑe :et
deũ hr̃e fautoꝛẽ:non aſpectꝰ hoiuʒ? uis eni

alijs vitis carere poſſumꝰ:hypocriſeos tñ ma
culã nõ hr̃e aut nulloꝝ:aut paucoꝝ eſt. ſicut
depᷣcãtis humilitas meret pmia:ita ſuꝑbia cõ
ſidentis dei auxilio deſerit᷑. Tu aũt frater infe
rius accũbe:vt mioꝛe veniente ſurſũ iubearis
aſcẽdere. Suꝑ quẽ eni ait dñs reqͥeſcit ſpiritꝰ
meꝰ:niſi ſuꝑ humilẽ ⁊ qetũ ⁊ tremẽtem verba
mea: Sʒ vis ſcire qles oꝛnatꝰ dñs q̃rat: habe⸗
to pꝛudẽtiã:iuſticiã:tẽperantiã:foꝛtitudinem:
his plagis celi ĩcludere:hec te q̃driga velut au
riga xpᷣi ad metã cõcituʒ ferat: Nihil h monili
pᷣcioſiꝰ:nihil hac gẽmaꝝ varietate diſtinctius
⁊ oĩ parte decoꝛi ⁊ oꝛnamẽto tibi ſũt:⁊ tutami⸗
ni philoſophoꝝ ſnia eſt ſibi herere virtutes.⁊

apłi Jacobi:cui vna defuerit oẽs deſunt.⁊ ſiẽ
qᷓ̃ttuoꝛ ſũt vᷣtutes qͥbꝰpugnamꝰ ⁊ tegimur:ſic

q̃ttuoꝛ vitia ſũt:qͥbus ab hoſte pcutimur:ſtul⸗

ticia:iniqtas luxuria:foꝛmido.ſᷣ malicia fineʒ

nõ habet. Cognate qͥʒ ſibi ſunt vtutes rectitu⸗
do ⁊ ſimplicitas:nec ab inuicẽ ſeꝑari querunt.
Simplex ⁊ humilis ⁊ ruſticꝰqͥ arcana ſapie cõ
pꝛehẽdere neqͥt:ſi iñ ſapientũ exẽpla ĩ viuẽdo
ſectet᷑:iure iter ſapiẽtes cõönumerabit᷑. Meli⸗

ẽ eni parua bona cũ charitate facere ſine ſcien⸗

tia:qᷓ; magis effulgere vtutibꝰcuʒ admixtione
diſcoꝛdie Excelſa nãq; ꝑiculoſiꝰ ſtant.⁊ citius
coꝛruũt qᷓ ſublimia ſũt.ſᷣ ꝑſpicuũ eſt:oẽm crea
turam qᷓ;uis ad ꝑfectionẽ venerit: tñ indigere
miſcdia dei:⁊ plenã ꝑfectionẽ ex gra dei nõ ex
merito poſſidere Nihil ſic placet deo:ſicut ſim

plicitas ⁊ inocẽtia. Uñ ſpũſſanctꝰ i volatibus

nõ apparuit niſi i colũba ꝓpt᷑ ſimplicitatẽ: in qᷓ
dꝛupedibꝰ i oue ꝓpt᷑ maſuetudinẽ. Illud qͥʒ ti
bi vitandũ ẽ cautiꝰ:ne vane głie ardoꝛe capia⸗
ris. Cũ facis elemoſynã deus ſol⸗ videat.cũ ie
iunas:leta ſit facies tua.nec ad te obuia pᷣtere⸗
untiũ turba cõſiſtat: vt digito demõſtreris: ne
ſatis religioſus velis videri:et ne plꝰ humilis

4
.„1

C.

Fteteſ
enipaug
nantesi
nunt:1
ſeen⸗
egrelcilt:
haß⸗
Jort oe
dolebis.
pitena pr
Buubet
ſeptutis
gedſiel
hooſſe.
nteris:ne
lenisßfel
ctu te dicea
llatiſüto⸗
önoueri
aigfectal
wenönul
boid
ringen
cievrid⸗
larcinge
h:veler
qdiept
hoiuz ſi
gaieiun
detreligt
nere:oia
elimn potil
poupes:o
dis ⁊velti⸗
deqzteilli
naptutüen⸗

nentorptn

ſod

lsſtues h
ſelnsautb
tonüdeingen
lgrüquori
lügenensite
lumotsſest
lunn hoſeeg
nuuͤo
mnrgartaic⸗
hoͤhuiſoerie
ilicesde
eniloi, 3
ſe Tiſe
ſbbinnct
ſeptüig
ſin Hln
elanimi⸗
Canti Hoie
Cnshüi

sun
5W.
aahei⸗
ecönur
ſniſticne
Ueneeyinn
nnmyri
Miuſiri
ſeroſten

——

ochekin

ehicapen
oin⸗Ausen
docſcosti
nch Eſtnr

„

uinſaonc⸗
uiͤfmari⸗
e utünenng
sreheictrt
Wenärn n
düsiruber⸗
füfoninden
icigeenn
.Ebiönmi
eune ditnaie
biſätwan

rereutt 1.

oäsdelt lſ.
Tgn ſe

raunmlr t J

,fmlcuſne,
Pmncsrecin⸗
ſonnguamn,
nunſtie
rigai
nenhi A
eiuareſteſcn

vzadnin
ccſt vinc
rit:iüe⸗
ergdin
cedeorfl
n inein
ſinplctu.
Gire

=☛r6
Su
— — ☛ =

4

—
SS=S
.
S=ss =.
=, SS=

SS=
☛n

1

=
— —
—

4

1. Corl,
etdu
Aiechin
gepet

—
=

=2
—
=n

9
/

—
=
—

=—
=—

—

—
===
=

»

