ligẽtiſſimus explicatoꝛ ẽ: Sela:hoc ẽ Biapſal
ma:quod ex Samech:Lamech: He: ſcribitur
ſp traſtulerit:⁊ inueniamus in pſalmoꝝ q; fine

Biapſalma poſitum:vt eſt illud in tertio.Oẽ⸗
tes pctõꝝ ↄtriuiſti. Oñi eſt ſalus:⁊ ſuꝑ popu⸗

lum tuum bñdictio tua. Sela.i.ſꝑ.Et in viceſi

motertio. Quis eſt iſte rex glie:dñs vtutũ ipᷣe

eſt rex gloꝛie ſꝑ:⁊ in pſalmis multoꝝ vᷣſuum

penitus nõ inueniat᷑ in.xxx. videlicet ſexto:⁊

lxxvij.⁊ in centeſimo.x viij.rurſus nonus pſal

mus diſtinguat᷑ canticũ DBiapſalmatis:cũ vti
ꝙᷓ/ ſicut buſdã videt᷑ diapſalma iudiciũ ſilen⸗
tij eſſe nõ poſſit.ex quo aiaduertimus Gq̊ bum

ſuꝑioꝛa ꝑiter inferioꝛaq; ↄnectere:aut certe do
cere ſempiterna eſſe:q̃ dicta ſunt:vt eſt illud in

tertio. Multi dicũt anime mee nõ eſt ſalus illi
in deo ſuo ſp.Et rurſum. Voce mea ad domi-
num clamaui: ⁊ exaudiuit me de mõte ſctõ ſuo

ſp: ⁊ in rto. At quid diligitis vanitatem: ⁊ q̃⸗
ritis mendaciũ ſp:Et alibi:q̃ ðꝛ in coꝛdibꝰ vr̃is

⁊ in cubilibus veſtris ↄpũgimini ſp:⁊ in Aba⸗
cuch. Deus ab auſtro veniet:a ſanctus de mõ

te Pharã ſp: ⁊ infra. Juramẽta tribubus que
locutus es ſꝑ. Scire autem debemus apud he

bꝛeos in fine libꝛoꝝ: vnũ e tribꝰ ſolere ſubnecti

yt aut Amẽ ſcribat:aut Sela aut Satõ:qð ex⸗
pmũt pacẽ. Vñ ⁊ Salomõ pacificus ðꝛ. Igit᷑

vt ſolemus nos completis opuſculis:ad diſtin
ctõeʒ rei alterius ſubſequẽtis medium interpo
nere explicit: aut felicit᷑:aut aliqͥd iſtiuſmõi ita

⁊ hebꝛei:vt q̃ ſcpᷣta ſunt roboꝛent᷑:facere ſolẽt:

vt dicãt amẽ: aut in ſempiternũ ⁊ ſcribẽda cõ⸗
memoꝛãt vt ponãt Sela:aut trãſacta felicit᷑ p⸗
teſtant᷑:pacẽ in vltimo ſubnotantes. hec nos
de intimo hebꝛeoꝝ fonte libauimus:nõ opinioo

Epla XNNI

num riuulos ꝑſequentes: neq; erroꝝ qbus to⸗
tus mũdus repletus ẽ: varietate ꝑterriti:ſᷣ cuůo
pientes ⁊ ſcire:⁊ docere q̃ vera ſunt.Qð ſi tibi

nõ videt᷑:qd Oꝛigenes de Biapſalmite ſenſe⸗

mis intponat᷑ Diapſalma.obſeruaui diligẽtiſ
ſime in hebꝛeo:⁊ cũ greco ↄtuli:inueniq;:quia

vvbi lingua hebꝛea Sela:greca vo hʒ ſꝑ aut d
iſtiuſmõi:ibi. Lxx.⁊ Theodotion ⁊ Syomma⸗
chus tranſtulerũt diapſalma. Meq; vo nocet
exẽplis affirmare:qð dicimus. In ſeptuageſi⸗
moqrto pſalmo:cuius pᷣncipiũ ẽ.Cõfitebimur
tibi deus ↄſitebimur:⁊ inuocabimus nomẽ tu

um.poſt illud.Ego ↄfirmaui colũnas eiꝰ:apð
Lxx.⁊ Theodotionẽ:⁊ Symmachũ:eſt dya⸗

pſalma.ꝓ qͥ apud Aqͥlam põderaui columnas

eius ſꝑ. In ſexta vo firmaui colũnas eius iugi

ter. Moꝛro in hebꝛeo hʒ poſt ammuda:qð ẽ co
lumnas eius:Sela. Et rurſum in. Lxx.cuius

pᷣncipiũ eſt:Notus in iudea deus. inuenimus

apud. Lxx. ⁊ Theodotionẽ poſt ſcutũ ⁊ fram
meã: ⁊ bellũ diapſalma: apud Symmachum:

poſt clypeũ ⁊ gladiuʒ ⁊ bellum ſiłr diapſalma.
Pꝛo qͥ Aqlã poſt clypeũ ⁊ gladiũ ⁊ bellum ſp
Apud qntã editõeʒ:poſt ſcutũ:⁊ rõpheã ⁊ bel
lum ſp. In ſexto vo poſt ſcutũ:⁊ gladiũ ⁊ bel⸗
lum in finẽ. Eratq; rurſum in hebꝛayco omala
ma:qð ẽ ⁊ bellũ Sela. Et in eodẽ pſalmo poſt

illũ locum:vt ſaluos faciat mites terre diapſal

ma: apud Symmachũ ſiłr diapſalma.⁊ apud

XAqͥlã ſp.necnõ ⁊ apud qͥntã. In ſexta vo infi⸗

nẽ.Et in hebꝛayco erat poſt aniares:qð eſt mi⸗

tes tfre. Selaq;. Atʒ ita cũ talẽ vniꝰcuiuſq; edi
tionis opinionẽ reperiſſemus: hec õnotauimꝰ

vtꝑ aũt cuiuſdã muſice cantilene: aut rhithmi
immutatõeʒ: qͥ interpᷣtati ſunt diapſalma ſenſe

rint:aliud ve intellexerint:tuo iudicio derelin⸗
q̊.ucuſq; Oꝛigenes:cuius nos maluimus in
hac diſputatiõne dũtaxat impitiã ſeqͥ: qᷓ; ſtul⸗

tã habere ſciaʒ neſcientiũ.

HBeati lhieronymi pᷣſbyteri ad Bardanũ de

diüſis generibus muſicoꝝ.ſ.Oꝛgano: Tuba:
Feiſtula: Cythara: Sãbucca: Buccina: Pſal⸗
terio: Tympano: ⁊ Choꝛo:q̃ in ſcturis mẽo⸗
rãt᷑:oñdẽs q̊lis eoꝝ foꝛma fuerit apð hebꝛeos
1 qd miſtice ſpiritalit᷑ q; ſignificẽt.Epi.XXXII

NDgoꝛ ate. vtti⸗
c bi Bardane de aliòbus gñibus mu
licoꝝ: ſicut res docet: vel viſione vł

auditu:bꝛeui ſermone rñdeã. Alia em̃ ad luci⸗
dũ ꝓferre nõ poſſuʒ:qꝛ vnaq̃q; res ſᷣm ingeni⸗
um eius ẽ:q̃ ãt pñ̃t enarrari libẽter explicabũt᷑
bpᷣmũ oim ad oꝛganoꝝ eo ꝙ maius eſſe bis in ſo

tu rfot
üͤdedun
lngk
gepceann
ocuton.
diſtel
Aupphe
d oreoli
zvnk
imniecs
fonelfeei
ſofluni
hinter
ducrlegk
ihäenſc
Nupdl
güninizen
tiurſonus
uii oren
gtie, Hort
ſolopfel
ſounseusn
docons
Gdediad
Eudeſc
fonnisec
pliralten
dlinimie
baditol
ſutellgit
uſplrati
qoereüfn
nnugitünin
geliüterna,
lshabebat
diulnitatein
woreuigeh
tonſete.
noresginn
it Finlut
deserter⸗
Ducteeran
Cffſocoloe
doanſoad
hiorecaptte
nſorßoten
blingualete
decmfrli
depenivin
niüüfer
laliduode
ftisdanon
ganodſt
llol dan
ſpſetbn

dnusnanin
icclünste
eruicun
lümuscleii
mmudechio
min. Lxxas
deus. inuenin:

voſtſcuti efn

dSymmach.
mmſakr dinr.
adiü tbalnh
Nü:rröpi
uͦrgeiſte

Uemyluſgen
s berinotun
e:utthini
npeumſe
udoodeit⸗
Gnvenaluinleſn
ngtüſei

Tractatus V Epiuſtola

nitu ⁊ foꝛtitudine nimia ↄputant᷑ clamoꝛes ve in fide:⁊ nõ tangit terrã.i.opa carnalia: duode
hãtoꝝ pellibus ↄcauũ cõ⸗
fabꝛoꝝ ſufflatoꝛia ↄpeſat᷑
tũ nimiũ:qͥs in
itat: ita ille paſſuũ ſpa
ſibilit vtiq; amplius audiat᷑
ab hierlm vſq;
nant᷑: audiunt: co⸗
ia pleriſq; eſſe dicunt.
:7 aliud qð de ꝑegrina
d babylonios inſcribit᷑
Hoc totũ figuraliter
pi. Qð ⁊ illu
ſpitate Piũgit
i.ꝑ apłos ſo⸗

niã:de duabus elep
iungit᷑:⁊ ꝑ duodeci fab
ꝑ qndecim cicutas ereas in ſoni
modũ tonitrui ↄcitat:ita vt ꝑ m
cia ſine dubio ſen
Sic apð hebꝛeos de oꝛganis q
ad mõtẽ oliueti ⁊ ãpliu
ꝓbant᷑: duo gña oꝛgan
Pꝛimũ ẽ qð pᷣdiximu
tione iſraelitici ppłi apu
ſuꝑ flumia babylonis ⁊c.
ac ſpũ aliter ſigniſicat euãgeliũ x
duabus pellibus.i.duaꝝ legũ a
ꝑ qndeciʒ ſufflatoꝛia fabꝛoꝝ.i.
odeci cicutas ereas
ſicut ſcriptũ eſt. In oẽʒ terrã
li. Qð eſt in modũ toni
n toto oꝛbe terraꝝ: ſic ſcri⸗
ui ds in rota ꝑ mille paſ⸗
verbop legis implet
laboꝛẽ vniuſcuiuſ⸗
dicat᷑. Tuba ita
c.Cũ audieritis vo
2 reliã diuſis figuris ac
ductõis: aliter victoꝛie: alit᷑ ꝑſeqn⸗
alit᷑ ↄcuſſiõis ciuitatũ ⁊ reliqͥ. Tu
pud reꝝ pitiſſimos hᷣ mõ
is ereis in capite ãguſto:
ductus ereos:
oces ꝓducũt:

nũ nimiũ emittit:
exiuit ſonus eoꝝ:
trui.i.vox euãgelij in
ptũ ẽ. Nox tonitrui tui
ſus. i. pR ꝑfectũ nũeꝝ decẽ
ſonus eius in ſalicibus.i.ꝑ la
q; doctoꝛis labioꝝ euãgeliũ
q; de in Daniele ſcript
cẽ tube:fiſtule:cythare ⁊ r
foꝛmis efficiun
Pri:aliter ⸗
di inimicos:
etudinis a
itelligit tribus fiſtulis er
inſpirat᷑ in capite ꝑ qᷓttuoꝛ voci
reũ fundamentũ qᷓternas vo
ũ nimiũ vehemẽtiſſimũ q; ꝓfert. Ita euã
ͦ ternaↄfeſſione triũ ꝑſonaꝝ ſancte trinita
abebat in capite anguſto in natiuitate xp̃i
tate inſpirat᷑.⁊ ꝑ q̃ttuoꝛ vociductus q̃t⸗
ãgeliſtas: ꝑ ereum fundamentũ ſtabili⸗
tatem fidei ⁊ opeꝝ in toto vꝛbe voce nimia cla⸗
dũ tube ↄgregatõis foꝛtit᷑ emit
rtis eſſe myſtice: ſiẽ ſi fun⸗
reꝑit᷑ ita bombulũ ereuʒ
le ſſimũ q; q̃ſi in modũ coꝛone
cum fiſocolo ereo: ferreoq; 2mixto: atq; in me⸗
dio ↄcuüſſo qð in ligno al
ſuꝑioꝛe capite ↄſtringit᷑:a
miſſo:ſᷣ ad terram nõ t
ꝑ ſingula latera duode
decim fiſtulis in medio po

moꝛes q̊s in m
tit. Fiſtula pᷣterea art
des eaꝝ reꝝ affirm
duetile q̃dratũ:lati

to ſpacioſoq; foꝛmatũ
lteꝝ altero capite de
pleriſq; putat:
cim bombula erea: duo
poſitis in cathẽa fixis:
ita tria bombula: vno in latere ꝑ cir
unt᷑: ⁊ ↄcitato pᷣmo bombulo ⁊ ↄci
emq; nimium ſu⸗
Bombulũ itaq; cuʒ fi⸗
dio ecckłie eſt cũ ſpũſancto
. k i ligno alto.i in xpᷣo
ibus ligno vite comꝑat᷑ in cathena.i.

ſitis clamoꝛẽ magnũ frangoꝛ
pꝛa modũ ſimul ꝓfe
ſtulis. i. doctoꝛ in me
qui loquit᷑ in eo:ↄſtringi

cim bombula.i. duodecim apłi cum ſiſtulis.i.

diuinis eloquijs. Cythara de q in qdrageſuno

ſcðo pſalmo ſcriptũ eſt. Cõfiteboꝛ iibi in cytha

„ .

ra deus deus meus ppᷣe ↄluetudinis eſt apud

hebꝛeos:q̃ cum coꝛdis vigintiqttuoꝛ:q inino⸗
dum delte lre ſicut pitiſſimi tradũt:vtiq; po⸗
nit᷑: ⁊ ꝑ digitos pindari varijs vocibus tinnu

liſq; ictibus in diuerſis mõis ↄcitat. Cythar

oꝛ ⁊ viginti ſenioꝝ dogmatibus trinã foꝛmam

hfñis: qſi in modũ delte lr̃e ꝑ fidẽ ſancte trinita⸗

„*

tis maniteſtiſſime ſine dubio ſigniſicat: ⁊ pꝑma

nus viri Wetri apłi: à pdicatoꝛ illius eſt in di⸗

uerſos modulos veteris noui teſtamẽti. Ali⸗

ter in la: aliter in ſenſu figuraliter ↄcutit᷑. Sã⸗

buca itaq; q apud pitiſſimos hebꝛeoꝝ ignot⸗
res eſt: antiͥs tꝑibus apud chaldeos fuiſſe re

perit᷑ ſicut ſcriptu eſt. Cum audieritis vocẽ tu
be: fiſtule: cythare: ſambuce: reliqua. Hucca
vocat᷑ tuba apud hebꝛeos: deinde ꝑ diminuti
onem buccina dicit. Sambuca aüſt ſol apð he⸗

eoꝝ. Mꝛopterea aũt apud eos ſambuca inſcri.
bit᷑:quia multi coꝛticẽ arboꝛis eſſe putat ⁊ ꝑ ſo

liditatẽ mellis venei ac mutabilitatẽ qſi in mo⸗

buca dicit: quia eſtatis tꝑe fieri põt: ⁊ vyſq; ad

frigoꝛis tempus durare poõt- Areſcit em m cõ

munem ↄſuetudinẽ Typus eoꝝ qui dominuʒ
ſuis in bonis laudãt in tꝑe frigoꝛis: eodẽ in tẽ⸗

poꝛe tribulatõis vel pſecutiõis laudare cuj nõ

tiarum ſuan. Plalteriſ auoq; hebꝛayce Nab⸗
lon. Grece aũt pſalterium. Latine autem lau⸗

7*7

datoꝛium ðꝛ. De quo in qͥnquageſimoquarto

„2*

pſalmo ðꝛ. Exurge pſalterium cũ cythara. Eſt
aũt cum choꝛdis decẽ ſicut ſcriptũ eſt. In pſal

terio decem coꝛdaꝝ pſallam tibi. Foꝛma qdra

ta. ſalteriũ itaq; cũ decẽ choꝛdis.i.cũ deceʒ
vbis legis ↄtritis ↄ omnem hereſim: quadra⸗
ta ꝑ qttuoꝛ euãgelia intelligi. Tympanũ pau⸗
cis vᷣbis explicari põt: que nimia res eſt: eo
in manu mulieris poꝛtari poſſit: ſicut ſcriptũ ẽ
in Exodo:ſumpſit aũt aria pphetes ſoꝛoꝛ
Aarõ tympanũ in manu ſua: ⁊ ẽ minima ſapi?
tia legis veteris in manu iudeoꝝ. Synagoge
antiquis tꝑibus fuit choꝛus q; ſimplex pellis:
cũ duabus cicutis ereis: ⁊ bmã inſpirat: pꝑ ſe

g

cundã vocẽ emittit. Zypus pplipoꝛis qͥ angu⸗
volüũtatẽ pdicatõis oia infirmiter pᷣdicauit. Si
t terrena ſapiẽter ac diligẽter reſpicis: v ſpiri⸗
talit᷑ ac myſtice intelligẽda ſun.
Beati Hietonymi pſbyteri ad MMiarcellaz
epła. In qᷓ vitioſam expoſitõez Rhetici Balli

Pars II

ci ĩ Cãtica cãticoꝝ rep̃hẽdit eo maxie ꝙ Thar

ſis vibem ꝓ Tharſo: Ophaʒ pꝓ Petro ſit in⸗
terpᷣtatus:docens iuxta hebꝛaycaʒ veritatẽ ꝓ

Tharſis lapidem: pꝛo Ophaʒ ſpecies auri ſig
niſicarni. Epiſtola. XXXII

aàN2 nſtãtinopolitano imperatoꝛe ſub
Silueſtro epᷣo ob cauſam Moõtẽſium miſſus
eſt Romãõ: ↄmẽtarios in Caticoꝝ canticũ ple⸗
giſſem: qð hebꝛei vocãt Siraſirin:vehemẽter

„

miratus ſum viꝝ eloquentẽ: pᷣter ineptias ſen⸗

ſuum ceteroꝝ: Tharſis vꝛbẽ putaſſe Tharſuzʒ

2 in qᷓ aulus apls natus ſit ⁊ auꝑ Ophaʒ Pe

trũ ſignificare:qꝛ Cephas in euãgelio ide Pe

trus ſit apellatus:habuerat vtiq; ⁊ in Ezechi
ele idipᷣm vbũ: vbi de qttuoꝛ aialibus ſcribit᷑.
Et ſpẽs rotaꝝ ſicut ſpẽs tharſis.Et in Banie⸗
le de dño.Et coꝛpus eiuſdem vt tharſis:quod
Aqla chꝛyſolitũ. Symmachus hyacinthũ in⸗
terpᷣtant᷑.Et in pſalmo in ſpũ violẽto conteres
naues tharſis. Et inter lapides qͥ in oꝛnatu ſa⸗
cerdotis tribuũ noibus ſculpti ſunt: eiuſdeʒ la

pidis nomẽ inſerit᷑: ⁊ oĩs fere ſcriptura h̊ voca

bulo referta ẽ. De Ophaʒ vo qð dicã cũ ſupꝛa

dictus Baniel ꝓpha in tertio ãno Cyri regis
perſaxꝝ:poſt tres hebdomadas ieiunij atq; tri
ſticie dicat: Extuli oculos meos: ⁊ vidi:⁊ ecce
vir vnus veſtitus Baldin: ⁊ renes eius cincti
auro Ophaʒ. Plura qͥpe apud hebꝛeos auri
ſunt gña. Vñ ob diſtinctõeʒ nũc Ophaz poſi⸗
tũ ẽ.neqͥs Zaab putaret:qð in Geneſi naſci cũ
lapide carbũculo pᷣdicat᷑: queris ſi Tharſis la
pis Chꝛyſolitus ſit aut hyacinthus vt diuerſi
interp̃tes volũt:ad cuius coloꝛis ſiłitudinem:
dei ſpẽs ſcribat᷑:q̃re Jonas pph̊a Tharſis ire
velle dicat᷑:⁊ Salomõ ⁊ Joſaphat in regnoꝝ
libꝛis naues habuerint: que de Tharſis ſolite
ſunt exercere ↄmertia. Ad qð facilis eſt rñſio
omonymũ eſſe vocabulũ: ꝙ ⁊ Indie regio ita
oppellet᷑: ⁊ ita etiã ipᷣm mare:qꝛ ceruleũ ſit:⁊ ſe
pe ſolis radijs pcuſſum coloꝛẽ ſupꝛadictoꝝ la⸗

pidũ trahat: ⁊ à coloꝛe nomẽ accepit. lʒ Joſe⸗
phus Tau lr̃a obmutata grecos putet⸗ har⸗ ſe
ſum apellare ꝓ Tharſis. Innü erabilia ſunt

in illius mihi ↄmẽtarijs ſ- oꝛdere viſa ſunt.Et q̃

dẽ ſermo ↄpoſitus: ⁊ Gallicano coturno fluẽs
Sed qͥd ad interpᷣtẽ: Cuius ꝓfeſſio ẽ: nõ quõö

ipᷣe diſertus appareat:ᷣ quõ eũ q̃lecturus E: ſic
faciat intelligere:quõ ipᷣe intellexit: qui ſcpᷣſit.
Rogo:nõ habuerat decẽ Oꝛigenis volumia⸗
Moõ interp̃tes ceteros: Mõ certe aliqs neceſſa⸗
rios hebꝛeoꝝ: At aut interrogaret aut legeret

qͥd ſibi vellẽt:qigrabat. Sʒ tã male vide eſti⸗

maſſe ð ceteris:vt nẽo poſſit de eius erroꝛibus

“ 2/ cij Auguſtudunẽſis epi:qͥ qu ondã

Epia XXXIII

ludicare. Fruſtra ame eiuſdẽ viri ↄmentari⸗
os poſtulas: cũ mihi in illis multo diſpliceant
plura:qᷓ; placeãt.Qðõ ſi oppoſueris cur ceteris

dederim a udies:nõ oẽs eiſdẽ veſci debere cib

Jeſus in deſerto plures hoꝛdeaceis panibꝰ pa
ſcit:frumẽtaceis paucioꝛes.Coꝛinthij in qͥbus
audiebat᷑ foꝛnicatio:q̃lis nec inter gẽtes:lacte
paſcunt᷑:qͥ necdum poterant ſolidũ cibũ cape.
Epheſij aũt in qbus nullũ crimẽ arguit᷑:ab ip⸗

ſo dño celeſti yeſcunt᷑ pane:⁊ ſacrẽ̃m qð a ſecu⸗

lis abſconditũ fuerat agnoſcũt. Neq; vo eoꝛũ

da me exẽplaria acceperũt:vel auctoꝛitate: vł

etate ducaris. Cũ ⁊ Daniel puer ſenes iudicet
Amos paſtoꝛ capꝛaꝝ in ſacerdotiũ pꝛinceps
inueniae.

Incipit Sextus tractatus ſcdᷣe ptis pᷣnciba
lis. Abi de ſcriptoꝛibus grecis atq; latinis di⸗

uerſis intpᷣtibus ac optio mõ intptãdi ac ſcri⸗
bendi gñe tractat. Argumentũ in libꝛũ viroꝛũ
illuſtrium: ex epiſtola beati Hieronymi ad De
ſideriũ excerfrf.
Kripſi libꝝ de viris illuſtribus ab apo
8 ſtolis vſq; ad nr̃aʒ etatẽ:imitatus Trã

qllũ grecũq; Apolloniũ.Et poſt cata⸗
logũ plurimoꝝ me q; in calce volumis: q̃ſi ab⸗

hoꝛtiuũ ⁊ minimũ oĩum Rp̃ianoꝝ poſui: vbi
michi neceſſe fuit: vſq; ad qrtũdecimũ annum
Theodoſij pᷣncipis que ſcripſerim bꝛeuiter an
notare. Peologus.
NMittaris Bexter vt Trãqͥllũ ſequẽs ec
h (eeliaſticos ſcptoꝛes in oꝛdine digerã:

⁊ qð ille in enũerãdis gẽtiliũ lr̃aꝝ vir

fecit illuſtribꝰ:ego in nr̃is facia.i.vt a paſſione
xp̃ᷣi vſq; ad.xiiij. Theodoſij imꝑatoꝛis annuʒ
oẽs qͥ de ſcturis ſcis mẽoꝛie aliqͥd ꝓdiderũt ti
bi bꝛeuit᷑ exponã. Fecer̃t qͥdẽ hͥ idẽ apð grecos
ermippꝰ: Peripatetic: Antigonꝰ:Caryſtiꝰ:
Satyrꝰ doctꝰ vir:⁊ lõge oĩm doctiſſimꝰ Ariſto
xenus muſicꝰ.Apud latinos ãt Narro:ſantra
nepos: Iginꝰ:⁊ ad cuiꝰ nos exẽplũ viri puo⸗
caſti Trãdllꝰ.ſᷣ nõ mea ⁊ illoꝝ ſilis ẽ ↄditio. IJl

li em̃ veteres hyſtoꝛias ãnaleſq; replicãtes po

tuer̃t:q̃ſi ð ingẽti pꝛato nõ ꝑuã opuſi culi ſui co
ronã texere. Ego qͥd acturꝰſum:qͥ nullũ puiuz
ſequẽs peſſimũ vt ðꝛ magrm memetipᷣm hẽo⸗
qᷓq; ⁊ Euſebiꝰpãphili in decẽ eccłaſtice hyſto
rie libꝛis maxie nob adiumẽto fuerit:⁊ ſingłlo⸗
rũ de qͥbus ſcpᷣturi ſi umꝰ volumia etates aucto
rũ ſuoꝝ ſepe teſtent᷑. Itaq; dũm Ihm pᷣcoꝛ vt

dð Cicero tuꝰqͥ in romae arce ſteũt eloquẽtie:

nõ ẽ facere dedignatꝰ in Bruto oꝛatoxꝝ latielig
ue texẽs catalogũ:id ego in eccłe ſcpᷣtoꝛibꝰ enu
merãdis digne cohoꝛtatõe tua ipleã. Si qͥm̃
his qͥ vſq; hodie ſcpᷣtitãt a me in B volumine p
termiſſi ſunt: ſibi magis qᷓ; mihi iputare debe⸗
bũt. Neq; em̃ celãtes ſcpᷣta ſua de his qᷓ nõ legi

ſoſepotun
nenaxa
Cruerint
pirbird.
cttoreg⸗
esnllosh
fundaueri
ſgenfztu
ghalle

Parnab⸗
Marcus⸗
ſta. hern
ciusneus
ſuo. Jut
natius eps
Aladratu
(ors. k
chns. A
Nns. Du
eplchp
epileope
Pan
Panten
lus. Qe
nius. 9

LTheophi

Pollcrat
ſnus. La
hignus, 9.
igenes
ius. Annb⸗
usdiſapnta
lailusche
lpo. Julius
Ndonseßs:
us. Pöti
Pouetanne
Achelnnsej
nspeelvpte
656. Panm

. Euſeh

ſcopus. O
ter. Euſtoe
ſcopus. D⸗
chus. Pe
Luſebiusel
nor hereſta
ſebius

Ahatpeß

hfnd
ſche⸗
eNumnlen
Alyuneie
anne

nsſdepuhe
Decncglane⸗
momhärſe
nentünglbitni

isilurtute,
zetatiinmudi
Moniü Lptan
Ae vonnsiſ
Kköinncr t
nüceenim
Gipſainnaire
erte
NTricliſni
Nesnondinedg

6

idsgitülni.

ſaii Nantſe⸗
ocjinpamorn,
wiealc Mdriti
ibidipoges
An LAnſt:
gdoemnimn,ani,
Gsi Ummatnn,

vctipi zi No,,

brſii,elt⸗
Aegrepicitͤn
nichlſal i⸗

imͤnlien

jnvenekE

Cractatu.

Et qð alijs foꝛſitã ſit notũ mihi hᷣ
certe cũ ſcpᷣtis ſuis
ſilẽti diſpẽdio ſuſ⸗

sS VI Eputola

noſſe potui.
terraꝝ ãgulo fuerit ignotũ:
claruerint nõ magnopꝑe nr̃i
pirabũt. Diſcãt Celſus Poꝛphyrius Julia
bidi aduſus Eùm canes: diſcaãt eoꝝ ſe⸗
ctatoꝛes:qͥ putãt eccłaʒ nullos phᷣos ⁊ eloquẽ⸗
tes:nlłos habuiſſe doctoꝛes:qᷓ;ti ⁊ les viri eã
fundauerint:extruxerit:⁊ oꝛnauerit:
fidẽ nr̃as ruſtice tm ſimplicitatis arguere:
q; potius imꝑitiã agnoſcãt.
Explicit ꝓlogus. In
Imõ Petrus.

cipiunt capka.
Jacobus frater dñi.
8 MMattheus qᷣ leui dictus eſt. Jud
frfyrat᷑ Jacobi Maul
PBarnabas qͥ ⁊ Joſeph.
MMarcus euãgeliſta
ſta. ermas qͥ ⁊ pa

us:qͥ ⁊ añ Saulus
Lucas euãgeliſta.
FJoãnes apłs ⁊ euãgeli
ſtoꝛ Philo iudeus Lu
cius ãneus Seneca. Joſephus Mathatiefi
lius. Juſtinus Tyberiẽſis Cl
natius ẽs Policarpus epᷣs.
Quadratus epᷣs. Ariſtides phᷣus.
caſtoꝛis. egeſipus h
us. MWMelito eps.
pus. Apollinaris epiſcopus.
Cynicus epiſcopus. Tacianus
epiſcopus. QA
eſtus. Bargeſanes epiſco⸗
Victoꝛ epᷣs. Hirenus epᷣus.
NRhodon Tatiani diſcipu

emẽs epᷣs JIg
Papias eps.

yſtoꝛicus. Juſtinus
Theophilus epiſco⸗
Dionyſius
iſedous. ſi
epiſcopus. ilipus
pus hereticus.
Pantenon phᷣus.
lus. Clemẽs pᷣſbyter. Milciades.
nius. Serapio. Apollonius alter ſenatoꝛ.
Theophilus alter ebs. Bachillus alt eps.
NPollicrates eps.
mus. Candidus.
bianus. Judas.
Oꝛigenes pᷣſbyter
nius. Ambꝛoſius dyaco
nis diſcipulus.

Heraclitus eös.
Apiõ. Sextus Ara⸗
Tertullianus pᷣſbyter.
qui adamantius. Ammo⸗
nꝰ. Tripho Oꝛige⸗
Minutius felix. Gaius.
Perillus epᷣs. Hippolitus epᷣs.
epᷣs. Julius africanus.
odoꝛus epᷣs ⁊ Gregoꝛiꝰ.
anus. Põtianus dyaconus.
Nouatianus hereticus. M
Archelaus epᷣs. Anatholius eps Nictoꝛi⸗
Curius pꝛeſbyter Lucianꝰ
er CPhileas epiſco
Firmianus Rhe⸗
NRhetitius epi⸗

Heminꝰ pbr̃.
Coꝛneliꝰ epᷣs. Cypᷣ
Dionyſiꝰ epᷣs.
artion p̃lbyter.

nus pꝛeſbyter. Cun
epᷣs. Pamphilus pᷣſbyt
Arnobius rhetoꝛ.
toꝛ. Euſebius epiſcopus.
us. Methodius. Juuencus pꝛeſby⸗
Euſtochius epiſcopus Marcellus epi⸗
s. Antonius mõa⸗
Theodoꝛus es.
Triphylus ep̃ᷣs. Do

ſcopus. Athanaſius epᷣ
chus. Balilius epᷣs.
Euſebius alius ebs.
nat' hereſiarcha Aſterius pbr. Lucifer epᷣs
Euſebius alius eᷣs. Foꝛtunacianus epᷣs.

Ach atiꝰ epᷣs. Serapiõ epᷣs. Hilarius epᷣus

——

XXIIII

Aictoꝛinus rhetoꝛ. Titus epus. Damaſus

4 *
. c

eps. Apollinar ebps. Gregoꝛiꝰ eßs. Mar
tianus eps. Mhotinus bereſiarcha Phena

dius es. Bidymus. Optat'ebs: Attili⸗
eps. Cprillus es. Eſitiꝰ ebus. Philanius
epᷣs. Effrẽ dyaconꝰ. Baſili alter eßs. Gre

goꝛius alter eps Lucisalter eõs. Biodoꝛ⸗

epᷣs. Eunomiꝰ hereſiarcha. Lucilianꝰ epᷣs
Letroniꝰ epᷣs. Tyberianꝰ epᷣs. Ambꝛoſius
epᷣs. Euagriꝰ eps. Ambꝛoſie didymi diſci⸗
pulus. Maximꝰ ph̊s. Gregoꝛi allus eps:
Joãnes epᷣs pb. Selaſius eðbs. Theotim⸗
ep̃s. Bexter vir ↄſularis. Amphilotiꝰ epᷣs.
Sophꝛoniꝰ epᷣs. Hieronymus pbr.
Evrpliciüt capitula feliciter.
Liber de viris illuſtribus edirus a btõ Hie
ronymo: cui q̃ addidit Gennadius annectun⸗

tur. Epiſtolg XXXIII 83
Imon ſdetr
8 filius Joannis: ꝓpuincie Ga⸗

lylee:vico Bethiaida: frater
Andree apli ⁊ pnceps aplłoꝝ
poſt epᷣatũ Antiochẽſis ecce
⁊ pᷣdicatõeʒ diſpſionis eoꝛũ:

qᷓ de circũciſione crediderat: in Põto: BGala⸗
tia: Cappadocia: Aſia: Hythinia: ſco Clau

dij anno ad expugnandũ Symonẽ magũ Ro
mam pgit. Ibiq;.xxv. annis cathedꝛã ſacerdo
talẽ tenuit: vſq; ad vltimũ annum Neronis.i.
xiiij. A quo ⁊ affixus cruci martyrio coꝛonatꝰ
eſt: capite ad terrã verſo:⁊ in ſublime pedibus
eleuatis:aſſerẽs ſe indignũ:vt ſic cruciſigerer?:

vt dñs ſuus. Scpſit duas epłas qᷓ conice no⸗

minant᷑: qꝝ ſcdᷣa a pleriſq; eius eſſe negat: ꝓp

ter ſtili cũ poꝛe diſſonantiã. Sʒ ⁊ euãgeliũ iux

arcũ:qͥ auditoꝛ eius ⁊ interpꝛes fuit huius

ðꝛ. Libꝛi aut eius e qbus vnus actoꝝ eius ſcri⸗
bit᷑:alius euãgelij:tertius pᷣdicatõis: quartus
Apocalypſis:qͥntus iudicij: int Apocryphas
ſcpᷣturas reputant᷑. Sepultus Rome in vati⸗

cano iux viã triüphalẽ totius vꝛbis veneran⸗

one celebꝛetkt. .
Acobus qͥ appellat᷑ frat᷑ dñi:cogmẽto

i iuſtus: vt nõnulli exiſtimãt Joſeph: ex

Alia vxoꝛe: vt ãt mihi videt᷑ Marie ſo
roꝛis mr̃is dñi: cuius Joãnes in libꝛo ſuo me⸗
minit: filius poſt paſſionẽ dñi:⁊ reſurrectione:
ſtatĩ ab apłis Hieroſolimoꝝ epᷣs oꝛdinatus:v
nam tm ſcpᷣſit epłam:q̃ de ſeptẽ caonicis ᷑: ⁊
ißa ab alio qdã ſub noie eius edita aſſerit. Lʒ
paulatim tꝑe ꝓcedẽte: obtinuerit auctoꝛitatẽ.

Hegeſiſpus vicinꝰ apłicoꝝ tẽpoꝝ in qͥnto mẽe
tarioꝝ libꝛo de Jacobo narrans ait. Suſcepit

ecclaʒ ieroſolyme poſt aplos frat dñi Jaco⸗
bus: cogmẽto iuſtus. Mlti adẽ Jachbi vocs

4

Pars

bant᷑. Hic de vtero mr̃is ſanctus fuit:vinũ ꝛſi

cerã nõ bibit:carnẽ nullã comedit: nũqᷓ; atton⸗

ſus eſt:nec vnctus vnguẽto:nec vſus balneo.

Huic ſoli licitũ erat ingredi ſancta ſ- ctõxꝝ. Siqͥ⸗

dẽ veſtibus laneis nõ vtebat᷑:ſ lineis. ſi oluſq;

ingrediebat᷑ tẽplũ:⁊ fixis genibus ꝓ ꝓpło depᷣ⸗

cabat:in im vt in cameloꝝ duritiã traſiſſe eius
genua crederent᷑. Dicit T alia multa qᷓ enũera⸗
z longũ eſt. Sʒ ⁊ Joſephus in. xx.libꝛo anti⸗

tatum refert ⁊ Clemẽs in.vij. Hypotipoſeõ:

id eſt diſputationũ vel infoꝛmationũ: moꝛtuo

ſucceſſoꝛem eius albinum. Qui cũ necdum ad
ꝓuinciam ꝑueniſſet: Auanus inqͥt põtifex ad⸗
oleſcẽs Auani ſilius de gñeſ⸗ acerdotali:accep⸗
ta occaſione ↄcilium ↄgregrauit: ppellẽs pbᷣ
lice Jacobum: vt Rpm dei filiũ denegaret: ⸗
dicentem lapidari iuſſit:qui cuʒ pᷣcipitatus de
pinna templi ↄfractis cruribus adhuc ſemiui⸗
uus tendens ad celum manus diceret. Homie
ignoſce eis: quod em faciunt neſciũt. fullonis
fuſte:quo rud ia veſtimenta extoꝛqueri ſolent
in cerebꝛo ꝑcuſſus interijt. Tradit item Joſe⸗
phus tãte eum ſanctitatis fuiſſe: ⁊ celebꝛitatis
in ꝓplo: vt ꝓpter eius necem creditum ſit ſubu⸗

ſam eſſe hieroſolymam. Hic eſt de qͥ aulus
apls ſcribit ad Galathas dicens. Alium autẽ

apoſtoloꝝ vidi neminem niſi Jacobum fratrẽ
domini. Et apoſtoloꝝ ſuꝑ hoc crebꝛius acta te
ſtant. Euangeliuʒ q; quod appellat᷑ m hebꝛe
os: va me nuꝑ in grecuʒ latinũq; ſermonẽ trãſ⸗

latum eſt. qͥ ⁊ Oꝛigenes ſepe vtit᷑ poſt reſurre
ctionem Saluatoꝛis refert. Oñs autem cũ de⸗

diſſet ſindonem ſeruo ſacerdotis:iuit ad Jaco

bum: aparuit ei. Jurauerat em Jacobus ſe

nõ comeſturum panem ab illa hoꝛa:qua bibe⸗

rat calicem dñi donec videret dñũm reſurgentẽ

a Moꝛtuis. Rurſuſq; poſt paululũ. Afferte ait
dns mẽſam æ panem. Statimq; addit᷑. Tulit

panem: ⁊ bñdixit ac fregit:⁊ dedit Jacobo iu⸗
ſto: ⁊ dixit ei. Frater mi comede panem tuum:
qꝛ reſurrexit flius hois a doꝛmientibus. Xxx.

itaq; annis hieroſolymis rexit eccleſiã i. vſq;

ad ſeptimum NMeronis annum. iuxta templũ

vbi ⁊ pcipitatus fuerat ſepultus eſt. Titulum
ſ; ad obſidionẽ Titi ⁊ vltimã hadrianino
tiſſi

opinio eſt.

Alttheus qͥ ⁊ Leui ex publicano apls:
m pmus in iudea ꝓpr eos:qͥ ex circũciſio

ne crediderãt:euangeliuʒ R*i hebꝛeis

Iris vbiſq; ↄpoſuit. Qðd qͥs poſtea in grecũ trã

ſtulerit nõ ſatis certum eſt. oꝛro ipm hebꝛay
cum habet᷑ vſq; hodie in ceſariẽſi bibliotheca:

quã NPamphilus martyr ſtudioſiſſi ime ↄfecit:

Feſto qui iudeã regebat:miſſum a Nerone eẽ

ſimũ habuit. Quidame noſtris in monte oli
ueti eum putauerunt ↄditum. Sed falſa eoꝛuʒ

II

mihi q; a Naʒareis:qͥ in Berſabee Beroza vꝛ
be Syrie:h̊ volumine vtunt᷑ deſcribẽdi facul⸗
tas fuit.in quo animaduertendum ꝙ vbicũq;
euangeliſta:ſiue ex ꝑſona ſua:ſiue ex ꝑſona do

mini Saluatoꝛis veteribus ſcripturis ⁊ teſti⸗
monijs vtit᷑:nõ ſequat᷑. Lxx.tranſlatoꝝ aucto
ritatem:ſᷣ hebꝛaycam.E quibus illa duo ſunt
Ex egypto vocaui filiũ meũ. Et qm Naʒare⸗
vocabitur.

i de ſeptem canonicis eſt epłam reliquit.
Et quia de libꝛo Enoch: qui Apocri⸗
phus ẽ:in ea aſſumit teſtimoniũ:a pleriſ q;reij⸗
cit᷑:tñ auctoꝛitatẽ vetuſtate iaʒ ⁊ vſu meruit:⁊

int ſanctas ſcturas ↄputaaett.
Aulus apoſtolus:qui ante Saulus ex
p tra numerum duodecim apoſtoloꝝ de

tribu Beniamin ⁊ opido iudee Giſca

lis fuit:quo a Romãis capto:cum parẽtibus

ſuis tharſum Cilice cõmigrauit: a quibus ob

ſtudia legis miſſus Hieroſolymã: a Gamalie⸗

le viro doctiſſimo:cuius Lucas meminit:eru⸗

ditus ẽ Cũ aũt interfuiſſet neci pthomartyris

Stephani:⁊ acceptis a pontifice templi epiſto

lis:ad ꝑſequẽdos eos: qui *Rp̃o crediderant:
Damaſcum ꝑgeret:reuelatõe compulſus ad fi

dem: que in actibus apoſtoloꝝ ſcribit᷑: in vas
electõis de ꝑſecutoꝛe tranſſatus eſt. Cunq; pꝛi
mum ad pᷣdicationem eius Sergius Maulus

pconſul Cypꝛi credidiſſet: ab eo ꝙ eum Rp̃i ſi

dei ſubegerat: ſoꝛtitus eſt nomen: ⁊ iuncto ſi⸗

bi Barnaba multis vꝛbibus ꝑagratis: reuer⸗
tẽſq; Hieroſolymã:a Netro Jacoboq; ⁊ Jo⸗
anne gentium apoſtolus oꝛdinatur. ⁊ qꝛ in acti
bus apoſtoloꝛum pleniſſime de eius ↄuerſatio
ne ſcriptum eſt:hoc tm dicam: ꝙ poſt paſſionẽ
domini. xxv. anno. i. ſecundo Heronis: eodem
tempoꝛe quo Yeſtus ꝓcuratoꝛ iudee ſucceſſit
Felici. Romam vinctus mittit᷑: ⁊ biennium in
libera manens cuſtodia aduerſus iudeos ð ad
uentu Rp̃i quotidie diſputauit. Sciendũ autẽ
in bma ſatiſfactione necdum Neronis imperio

roboꝛato: nec in tanta erũpente ſcelera:qta de
eo narrant hyſtoꝛie: Caulum a Nerone dumil
ſum:vt euangeliũ Rpi in occidentis q; ꝑtibus
p̃dicaret.ſicut ipᷣe ſcribit in ſcdᷣa ad Timotheũ
co tpeqͥᷣ ⁊ paſſus eſt:de vinculis dictat eplam.
In pma mea ſatiſfactione nemo mihi affuit:
omnes me dereliqu erunt. Non eis imputetur

Dominus autem mihi affuit:⁊ cõfoꝛtauit me:
vt ꝑ me pᷣdicatio compleret᷑ ⁊ audirent omẽs

geẽtes: ⁊ liberatus ſum de oꝛe leonis. manifeſtii
ſime leonẽ ꝓpt᷑ crudelitatẽ Neronẽ ſigniſicãs:
yt in ſequẽtibus: liberatus ſum de oꝛe leonis.
Et ſtatim liberauit me dñs ab omni oꝑe malo:
ſanauit me in regnũ ſuũ celeſte.ꝙ. l. pñs libi

ſr
S “ ””

Adas frater Jacobi ꝑpuam quidẽ que

ſcliretin
öniern.
nis neein
dieq en
ſepultuſch
diixrxy⸗
ſuseplus
dlusnad
ad Phiig

0. Peetel

duas: Ti
guekerkae
ſermoni
Tertulli⸗
damvel!
quenain
prooꝛdi
Paulust
n ſuiapt
ſalutation
lohebꝛeis
nterqelog
uenius
lerace
dent Te⸗
ſouser
b 1
.
Prde
Hlcpoſt
MMarae

mninus eu⸗
opuserxer

ſt
us
beginetion
goſce ſda
cluslaus
Caleiſss
iſinus. Et
s Ais
linloppoſto
ſoluyſcha
Pphelitix
Coſnellg
in Nof⸗
arrn
yphasſch
ſignännn
Uiähaneri
fürefertpvr
llicnian
ninſeßſe
Rſpiani

=
= .
Eo— —
=—

—
———
—
=
=
—
—
—
S=
—

S
Se

—
ES

honiüzgeſong
kiiztſſinant
gniamteulu
kumepaſone
vopidoudebie
to: unmprrü

Gauit:gltag

ohmä:ant⸗

oon ſabean
Annset Cugri
li
ntogani
nonmn timn’.
busgenat⸗
o heg )
oMMnnmradasn
nedetle Aſtn

9
.

amn,g otfin

EE

M
S —
=,=
=

MMM Fo.
Tractatus VI Epiſtola XXXIIII

ſentiret imminere martyriũ.Nã ⁊ in eadẽ epłka
pᷣmiſerat.Ego em iãa immoloꝛ:⁊ tpᷣs reſolunio⸗
nis mee inſtat.Hic g.xiiij. Neronis ãno eodeʒ

die qͥ NPetrus Rome ꝓ epo capite trũcatus:

ſepultuſq; ẽ in via oſtienſi anno poſt paſſioneʒ
dni. xxx vij. Scpᷣſit autei decem ad ſeptẽ eccle
ſias epłas:ad Romanos vnã: ad Coꝛinthios
duas:ad Galathas vnã: ad Epheſios vnam:
ad Philippenſes vnã:ad Theſſalonicẽſes du⸗
as. MPꝛeterea ad diſcipulos ſuos Thimotheo

duas: Tito vnam: Philomeni vnam. Epla ãt

que fert᷑ ad hebꝛeos nõ eius credit᷑ ppter ſtili

ſermoniſq; diſtantiam. Sʒ vel Barnabe iuxta

Tertullianum: vel Luce euangeliſte iuxta qſ-
dam: vel Clemẽtis Romane poſtea ecclie epi:
quem aiunt ipam adiunctã ſententijs Cauli ꝓ

pꝛio oꝛdinaſſe ⁊ oꝛnaſſe ſermone. Ael certe:qꝛ
NPaulus ſcribebat ad hebꝛeos:⁊ ꝓpter inuidi

am ſui apud eos nominis:titulum in pꝛincipio
ſalutationis amputauerat:ſcripſerat vt hebꝛe

us hebꝛeis hebꝛayce. i.ſuo eloqo diſertiſſime:
vt ea q̃ eloquenter ſcripta fuerãt in hebꝛeo elo⸗

quentius verterent᷑ in grecum: ⁊ hanc cauſam
eſſe:qͥ a ceteris CPauli epiſtolis diſcrepare vi-

dent. Legũt qͥdam ⁊ ad Laodicẽſes:ſᷣ ab om⸗
nibus expellit. Wreit

Alrrnabas Cypus: qui ⁊ Joſeph: leui⸗
b tes: cum Maulo gẽtiũ apłs oꝛdinatus
Vnq ad ediſicatõeʒ ecclie ꝑtinẽtẽ epłlazʒ
oſule: q̃ inter Apocryphas ſepturas legitur
Hic poſtea ꝓpter Joannem diſcipulum:qui
MHarcus vocabat᷑: ſeꝑatus a Paulo nihilo⸗

minus euangelice pᷣdicationis iniunctum ſibi
opus exercuit.

Acas medicus Antiochenſis:vt eius

l ſcpta indicani:greci ſermonis nõ igna
rus fuit. Sectatoꝛ apłi MPauli: ⁊ omis
ꝑegrinationis eius comes.ſcpᷣſit euangeliũ:de
quo idẽ Paulus. Miſimus inqᷣt cum illo frẽʒ
cuius laus ẽ in euangelio ꝑ omnes eccłas:⁊ ad
Collocẽſes.Salutat vos Lucas medicus cha
riſſimus. Et ad Tymotheum. Lucas ẽ mecuʒ
ſolus. Aliud q̊ edidit volumen egregium:qð

titulo apoſtolicaꝝ actionum pᷣnotat᷑. Cuihy⸗

ſtoꝛia vſq; ad biennium Rome ↄmoꝛãti Pau
lo ꝑuenit.i.vſq; ad quartũ Neronis annũ.Ex
quo intelligimus in eadẽ vꝛbe libꝝ eſſe ↄpoſi⸗
tu. Jgit

cryphas ſcpturas ↄputamus. Quale em ẽ:vt

indiuiduus comes apli int᷑ ceteras eiꝰ res h̊ ſo⸗
li igrauerit:Sʒ ⁊ Tertullianꝰvicinꝰ eoꝝ tẽpo
rũ refert pbrjm quẽdã in Aſia.i.amatoꝛẽ au

li ↄuictũ apð Joãnẽ:ꝙ auctoꝛ eẽt libꝛi:? ↄfeſ⸗
ſum ſe B Pauli amoꝛe feciſſe:loco excidiſſe: q̃⸗

da ſuſpicant᷑ qtiẽſcũq; in epłis ſuis Paul⸗ di⸗

111 . viſion Pauli: ?
Tecle:⁊ totã baptiʒati Leõis fabulã:int᷑ apo⸗

LXIX

cat:iuxta euãgeliũ meũ:ð Luce ſignipſcare vo
lumine.Et Lucã nõ ſolũ ab aplo paulo didicii
ſe euãgeliũ:qͥ cũ dño in carne nõ fuerat.Sed⁊
a ceteris apłis qð ipᷣe q; in pncipio ſui volumi⸗
nis declarat dicẽs:ſiẽ tradiderũt vob qͥa pᷣnci⸗
pio ipᷣi viderũt:⁊ miniſtri fuerũt ſermõis. Igi
tur euãgeliũ ſicẽ audierat ſcpſit.Acta vo aploꝝ
ſicut viderat:ↄpoſuit. Aixit.lxxx.⁊.iiij.ãänos
vxoꝛẽ hñs.Sepultus ẽ ↄſtãtinopoli. Ad quz

dꝛee apli:trãſlata ſunt de Achia.
Arilrrcus diſcipulus ⁊ int᷑pꝛes Petriiux
m ta q petꝝ referentem audierat. Roga
tus Rome a fratribꝰbꝛeue ſcpᷣſit euãge
geliũ.Qð cũ NPetrus audiſſet: ꝓbauit: ⁊ eccłe

legẽdum ſua auctoꝛitate edidit: ſicut Clemens

in ſexto oro IOoO ο.i. infoꝛmationum li⸗
bꝛo ſcribit.Et Papias hieropoliatanꝰepᷣs me
minit huiꝰ Marci ⁊ Petrus in eplła pᷣmo ſub
noĩe Babylonis figuraliter Romaʒ ſigniſicãs

Salutat vos eccłia q̃ eſt in Habylone collecass

Marcus ſilius meus.aſſumpto vtiq; euĩge
lio qð ipe ↄfecerat:ꝑrexit egyptum:⁊ pꝛimum

Alexandrie R*–m annunciãs ↄſtituit eccciam.
tante doctrine ⁊ vite ↄtinentia: vt oẽs ſeciato⸗
res RZ̈&pi ad exemplũ ſui cogeret. Deniq; CPhi

lo diſertiſſimꝰ iudeoꝝ vidẽs alexãdrie bᷣmã ec⸗

cleſiã adhuc iudaiʒãtẽ:q̃ſi in laudẽ gẽtis ſue li-

bꝛum ſuꝑ eoꝝ ↄuerſatione ſcripſit: ⁊ quõ Lu⸗
cas narrat Hieroſolyme credentes omnia ha⸗

buiſſe communia:ſic ille quod Alexandrie ſub
QMarco fieri doctoꝛe cernebat memoꝛie tradi⸗
dit. Ooꝛtuus eſt autem. viij. Neronis anno.

Et ſepultus Alexandrie ſuccedente ſibi Ania⸗

Hannes apls quẽ Jeſus amauit plu⸗
i rimum: filius Zebedei: frater Jacobi

apli. quẽ Herodes poſt paſſionem dni

decollauerat:nouiſſimus oĩm ſcpᷣſit euãgelii:
rogatus ab Aſie epᷣis aduerſus Cherintũ ali⸗

oſq; hereticos:⁊ maxime tũc Ebionitaꝑ dog⸗

ma ↄſurgẽs:qui aſſerũt Rpᷣm añ Mariã non
fuiſſe. An⁊ ↄpulſus ẽ diuinam eius natiuitatt
edicere.Sʒ ⁊ aliã cauſam huius ſcpᷣture ferũůt:
qð cum legiſſet atthei: Marci:⁊ Luce vo
lumina: pꝓbauerit qͥdẽ textũ hyſtoꝛie:⁊ vᷣa eos
dixiſſe firmauerit:ſᷣ vnius tm ani in qͥ ⁊ paſſus

Sỹ:poſt carcerẽ Joãnis hyſtoꝛiã texuiſſe. Mꝛet᷑

miſſo iraq; anno:cuiꝰ acta a tribꝰ expoſita fue⸗
rãt ſuꝑioꝛis tꝑis anq; Joãnes clauderet᷑ i car⸗
cerẽ:geſta narrauit:ſicut manifeſtũ eſſe poterit
his:qui diligẽter q̃ttuoꝛ euãgelioꝝ volumina
legerint.Que res etiã diaphoniã q̊ videt᷑ Joãʒ
nis eſſe cũ ceteris tollit:⁊ ſoluit. Scpᷣſit õt ⁊ v⸗
nam epłam: cuius exoꝛdiũ eſt. Qõð fuit ab ini⸗
tio:qð audiuimus⁊ vidimꝰ oculis noſtris:qᷣ

. 1 5„
2* è .

vꝛbẽ.xx. ↄſtãtij no oſſa eiꝰ cum reliquijs An⸗

pſpeximus: ⁊ manus nre ↄtrectauerũt de ver⸗
bo vite:q̃ ab vniũſis eccłiaſticis:⁊ eruditis vi⸗
ris ꝓbat᷑. Reliq̃ ãt due:q̃ꝝ pᷣncipiuʒ ẽ.Senioꝛ
electe dñe:⁊ natis eiꝰ ⁊ ſequẽtis.Senioꝛ Caio
chariſſimo:quẽ ego diligo in vitate. Joannis
pbri aſſerunt᷑.cuiꝰ⁊ hodie alteꝝ ſepulchꝝ apð
Epheſum oñdit᷑:⁊ nõnulli putãt duas memo⸗
rias eiuſdẽ Joãnis euãgeliſte eſſe.ſuꝑ q̃ re cuʒ
ꝓ oꝛdinem ad N apiam auditoꝛem eius ventũ
fuerit:diſſeremus. Quartodecimo igitur ãno:
ſecundam poſt Neronem ꝑſecutionem monẽ⸗
te Bomitiano in Rathmos inſulaʒ relegatus
ſcripſit apocalypſim: quam interpᷣtant᷑ Juſti⸗
nus martyr ⁊ lhireneus. Interfecto autẽ Do⸗
mitiano:⁊ actis eius ob nimiaʒ crudelitatem a
ſenatu receſſis:ſub Nerua pᷣncipe redit Ephe
ſum. Ibiq; vſq; ad Traianum pᷣncipem ꝑſeue

rans:totas Aſie fundauit: rexitq; eccleſias:⁊

ↄfectus ſenio.lx viij.poſt paſſionem domini an
no moꝛtuus iux eãdẽ vꝛbẽ ſepultus.
Ervrmas : cuius apoſtolus Paulus ad
h Romanos ſcribens meminit: ſalutate
OPhlegontam. Hermem: Patrobam:
Hermam: 27 ani cum eis fratres ſunt: aſſerunt
auctoꝛem eſſe libꝛi:qui apellatur paſtoꝛ ⁊ apð

quaſdam grecie eccleſias etiam publice legit.

Reuera vtilis liber: multiq;ʒ de eo ſcriptoꝛum
veterum vſurpauerũt teſtimonia. Sʒ apð lati
nos pene ignotus ẽ.

p genere ſacerdotum: iccirco a nobis in⸗
rfeeer ſcriptoꝛes eccleſiaſticos ponitur:qꝛ
libꝛum de bᷣma Marci euangeliſte apud Alex
andriam ſcribens eccleſia:in noſtroꝛum laude
verſatus eſt. Nõ ſolum eos ibi: ſ in multis q;
pꝓuincijs eſſe memoꝛans: ⁊ habitacula eoꝛum

dicens monaſteria. ex quo apparet talem pᷣmũ

XZpo credentium fuiſſe eccleſiam: quales nunc
monachi eſſe nituntur:⁊ cupiũt:vt nihil cuiuſ⸗
qᷓ; ꝓpꝛium ſit. Nullus inter eos diues:nullus
pauꝑ. pr̃imonia egentibus diuidantur:oꝛatõi
vacetur ⁊ pſalmis.doctrine q; ⁊ continentie q̃
les ⁊ Lucas refert pᷣmũ Hieroſolyme fuiſſe cre
dentes. Aiunt hunc ſub Caio caligula Rome
piclitatum quo legatus gentis ſue miſſus fue⸗
rat. Cum ſecunda vice veniſſetad Claudium:
in eadem vꝛbe locutum eſſe cum apoſtolo Pe⸗
tro:eiuſq; habuiſſe amicitias.⁊ ob hãc cauſam
etiam eccleſiam Marci diſcipuli Cetri apud
