tuo:ſuſcipe me ſicut vnũ ð mercenarijs tuis on
dit ſcpᷣtura hec pr̃eʒ:nõ hoieʒ intelligi debere:
ſᷣ deũ:qñqͥdem nõ ſolum celum noĩiat in 2feſſio
ne peccatoꝝ penitẽs ſupplex: ſ dicit in ↄſpectu — R
tuo. Deus em eſt in ↄſpectu peccatoꝝ oium ſo Ere Ork,
lus.a quo nec in coꝛde meditata pctã abſcondi ee G
pñt:ſcrutans inquit coꝛda ⁊ renes deus V eE
eſus
xp̃s:ad quẽ ij gentiles qͥ in tenebꝛis infidelita⸗
tis viuẽtes blaſphemauerũt iamↄuerſi ad ſidẽ
ↄfitẽtes veritatẽ dei in pnia erroꝛis ſui iuſte di⸗

L 9 2%

cat:qð ⁊ ſi ſuꝑnũ ſit: tiñ viſibile ⁊ lunaticum eſt

ꝓ ſalute nr̃a. Mꝛoinde in pr̃em deũ oia ſpecu⸗
ↄfeſſionis humilitatẽ ex regione lõginq̃ remes
tẽ filiũ ad ſe videns pr letatus occurrit: ample
ctit᷑ ⁊ oſculat᷑.Aꝑte hic charitas in homies di
uina deſcribit᷑ Quid em aliud eſt qð occurrit:

5 „

„ — R——⸗ M
e E 4* ðð „ H

E 5s 4
,/

ad deũ ꝑpuenire nõ poteramus? Jpᷣe ãt potens

opꝑibus ipis ſignificãtibus expmit ꝙ gũ deſide
raſſet videre dñm.⁊ ob h̊ in arboꝛẽ 2 cẽdiſſet:
pᷣueniente dño conſpicit᷑ ⁊ vocat᷑: ⁊ ilico dñs i

fidẽ ꝓuidẽs xps

G* P AHαα 4 S. / te

ar ſile r

4 aIcia α EN Agnf

LKe⸗
2
ðð — , „ E Eea k See 6⸗ *.
õ 6 22 6 Fran Lereg N1 gFen

.

C. . 2 2ð 9 7 9 De. Kos 1. 2
acnen 4 Ag 1

SZ 1& uls Ietn ne

Rℳ⸗ °π⸗ (C4 Srs

latentẽ in arboꝛe:q̃ſi in pctõꝝ tenebꝛis obũbꝛa
tũ ſollicite vt ouẽ ꝑditã rẽqͥrit aſpectu: ⁊ veni⸗
re cũctãtẽ vocat:⁊ venientẽ tãqᷓ; hũeris ſuis ſu
ſcipit:⁊ nõ audiẽtis inuitare dñm:deſiderãtis
tñ ſalutiferã bñdictõeʒ pctõꝛis domũ ingredit
Cõuiuiũq; ꝑticipato:oñdẽs viſibili gra viſibi
lem ſciſicatõeʒ:qꝛ ðs ſapia familiarit᷑ coꝛ credẽ
tis ingredit᷑. Credẽtẽq; ꝑticipat ſacr̃o:&̊ occur
rẽs pr filio reuertẽti ſuꝑfundit᷑ collo eiꝰ ⁊ in eo
lachꝛymãs reqᷣeſcit. Oſculat᷑ ãt os eiꝰ ꝑ quod
emiſſa de coꝛde ↄfeſſio penitẽtis exierat:quem
pr letus ercepit. Beinde mox iubet ⁊ ſtolaʒ pᷣ⸗
mã ꝓferri.i.pᷣſtinã głaʒ:quã ex ſeductõne dya⸗
boli nudatus amiſerat:reddi.ſił ⁊ ãnulũ dari:

ſiue ſignaculũ ſaluaris ſymboli: ſeu magis de

ſponſatõis inſigne:⁊ nuptiaꝝ pignus:illax q⸗⸗
bus xpᷣs eccłaʒ ſuã ſpõſat:cũ ois aia reſipiſcẽs
ꝑ ãnulũ ſidei iũgit᷑ xpᷣo. M aãdat ⁊ calciamẽta

3. K.. èxpegibus apponi: aut ꝓpt cõmuniẽda veſtigia

ad coꝛrigẽdã viã: vt ꝑ lubꝛicũ mũdi iſtius iter/⸗

fixus incedat:aut vt excluſo in euãgelicis calci ·

amẽtis carnee ↄtagionis luto: mũdos pedes i

maculata auerſatõe ↄſeruet ⁊ dirigat/ Aut p⸗

pter moꝛtificatõʒ mẽbꝛoꝝ. Vite em nr̃e curſus
in ſcpᷣturis pes apellat᷑: ⁊ moꝛtificatõnis ſpẽs
calciamẽtũ apponit᷑:qꝛ de aialiũ moꝛtuoꝝ pelli
bus ↄficit/Addidit ⁊ vitulũ ſaginatũ iugulan
Ddũ in ↄuiuij exhibitõe: ſine dubio dñm noſtrũ

Jeſum xpᷣm:quẽ dedit pr in victimaʒ ꝓ ſalute

nr̃a:quẽ vitulũ noĩat:ꝓpt᷑ hoſtiã coꝛpis ima⸗

culati Saginatũ ãt vere dixit:qꝛ pinguis ⁊ op
timus in tatũ ẽ: vt ꝓ totius mũdi ſalute ſuffici⸗
ens ſit odoꝛẽ ſuauitatis ⁊ nitoꝛẽ imolatiõis ad
deü mittẽ:⁊ ꝓ oibꝰexoꝛare.Pꝛopt᷑ qð etiãẽs my

ſtiea rõe dictũ ẽ: pr̃eʒ dare alijs imolãdũ hunc

vitulũ:ipᷣmq; gaudẽ:⁊ epulari in victia vituli
ſui. Sic em dilexit pr̃ hũc mũdũ:vt filiũ eiꝰ v⸗

nicũ ꝓ ſalute ſua daret.Nõ g̊ ipᷣe imolauit:bᷣ a⸗

lijs imoladũ tradidit. Emittete ei pr̃e ↄſentiẽs
fili ab hoibꝰpaſſus ẽ. Ipe atqͥ fide nra paſcif:
⁊ filij ſui ꝓ nob imolatõe letat᷑ gaudet:⁊ i redi

tu filij ſui gaudẽs creatoꝛ acq̃ſitõe pli credeẽtis
epulat᷑. vidẽs hinc leticiã pr̃is ſenioꝛ filiꝰ ↄtri⸗
ſtat Hhui ꝑſona ilłↄpanda aſcribit᷑ oꝑarijs qͥ
ſitr ieuãgelio poſt oꝑatõeʒ vinee ad dñm mur
murãt: illis tota die in opis laboꝛe collect :il

los qͥ ad duodecimã hoꝛã venerãt:pᷣcio merce gis:mũeris foꝛtaſſe diurui.Addis ãt ne qͥd la⸗

dis eqſſet · ad qͥs dicit ipᷣe ↄditoꝛ oim. Si g̊ ego

bonꝰſum:qͥd tu malꝰ.Qð ãt ij ſunt qͥ ad duecde

cimã veniẽtes:qͥ ex gẽtibꝰ ſaluahunt᷑. Joãnes

differre udet᷑ vtꝑ duodecia:an nouiſſima ho⸗

eſtũ tota die poꝛtauerunt: niſi qͥ iuſticias legis

egerũt: ⁊ ſeruitutis antiq pẽſum reddiderunt:⸗

Vide t qᷓ apꝑta ſint vba:qa pre dicunt᷑: vt ab

III

his qͥ in lege vixerũt dicta videant᷑. Quid em̃
ẽ qð de agro veniẽs dicit:niſi ſigniſic ans de le
gis oꝑibus venientẽ:⁊ in his gliantẽ:⁊ q̃ſi diu
turnos laboꝛes imputãtẽ. Uñ ait. Mãdatum
tuũ nũqᷓ; pᷣteriui:⁊ nõ dediſti hedũ ꝓ me:vt e⸗
pularer:hoc ẽ ne peccatoꝛẽ ꝓ nr̃a reqͥe dediſti.

Aui em inqͥt fecerit qlegis ſunt: viuet in eis:q
nõ fecerit puniet ex ip̃is. ꝛo iſto ãt qͥ fornica

tus ẽ:etiã ſaginatũ inqᷣt illũ vitulũ dediſti.i.fi⸗
liũ tuũ dilectũ:ſicut ſupꝛa diximus.Sed qͥd ei
rñdet pr. Tu ſꝑ mecũ es:opoꝛtuit ãt ꝓ iſto ẽ⸗
tulari qͥ pierat ⁊ inuẽtus ẽ:moꝛtuus fuerat⁊ re
uixit.Oñdẽs in h̊ vᷣbo manitfeſte hoĩeʒ:qͥ pec⸗

cãdo vita exciderit:⁊ obnoxiꝰ moꝛtiſicatꝰ fue⸗
rit:ex reuerſione aũt ſalutari ꝑ pniaʒ in adopti
onẽ filij redierit. Bonũ aũt hoĩeʒ qͥ mãſerit in

bono hereditateʒ pr̃nã iugit᷑ poſſidere:itaq; ſi
peccaueris o hõ feſtina liberãdo te: recõciliari
deo:vt ex mercede ſudoꝛis ⁊ digna pnia recipi
as:qð ex gra donatũ tibi ꝑdidiſti. Pꝛeſtet aũt

deus magis pmamentes vos in ſide coheredes
eſſe dñi nri Jeſu xpᷣi:qꝛ ipᷣe eſt gloꝛia ⁊ virtus:
ſancto: ꝑ omnia ſecula ſe

cum patre ⁊ filio ⁊ ſpũ

Bti HHieronymi pbĩri ſup⸗ Nauliad to

manos.i.vᷣm Oꝛigenem p̃ᷣſ
fratrem. Epiaa.

vy auo ſubuectũ nauigio oꝛã tranqᷣlli
littoꝛis ſtringẽ: ⁊ minutos de gre
coꝝ ſtagnis piſciculos legẽ: in al-

tũ fretũ Heracli laxare velaↄpellis. Relictoq

ope:qð in trãſferẽdis homelijs Adamantis ſe

nis hẽbã:ſuades ⁊ nr̃a voce.xv.eiꝰ volumia:qᷓ

bus eplłaʒ ad Romanos diſſeruit:explicemus

Pnarelle di ſectat᷑ apłi ſenſum:in tã ꝓfundũ

elagꝰeffert᷑ vt metꝰingẽs ſit illuc eũſeqͥ nema

gnitudie ſenſuum velut imanitate oppꝛimatur
vndaꝝ.Dũ deide nec illð aſpicis:ꝙ tenuis mi

hi ẽ ſpũs ad iplẽdã eiꝰtã magniſicã dicẽdi tubã

Supꝑ oẽs ãt difficultates ẽ:ꝙ intpollati ſũt ipi

libꝛi:deſunt em̃ fere apð hoĩm bibliothecas in

certũ ſane qͥ caſu aliqᷓ;ta ex ipᷣo coꝛꝑe volumia

⁊ hec adiplere i legitio ope:⁊ integrã ↄſequen

tiã dare:nõ ẽ mei ingenij:ſᷣ vt tu credis:qͥ h exvi

boꝛibꝰmeis deſit:vt oẽ h. xv. voluminũ coꝛpꝰ
qð grecmo:ad q̃dragita fere aut eo ãpliꝰmi⸗

tñ ſi foꝛte oꝛõnibꝰtuis q̃ mihi tãqᷓ; hoĩ ipoſſibi⸗

3: ex getibe 1 lia vᷣſuũ ꝓduxit:abbꝛeuiẽ. Et ad media ſi keri
apte clamat.Filioli nouiſſima hoꝛa ẽ.Neihil äat põt ſpatihcontte. Dura ſatis ĩꝑia ⁊ tãqᷓ; ab eo
ma e. vrg Ou nno⸗ Ho⸗ ꝗꝗ põd oꝑis huiſcire nolit ipoſita. Aggrediar
lia vident᷑: aſpirãte dño poſſibilia ſiãt. Sʒ ipm·
iã ſi videt᷑ Oꝛigenẽ: q̃lit᷑ pfatõeʒ ſuſcepti opis
dirigat audiamꝰ.Qð ceterioupłi Pauli eplis

—— —

—

lii
W
lun
ee
eiſ.
egi
Une
filc⸗
dc.
ſhi⸗
ure
ie⸗
Pfe⸗
opt

ſn
e

Cclin
nacpi
Aarit
Macds
UNs
ſelae

liadto.
Nclid

pdege
Gend
elctog
tuoſe
Unind
iconns
gundn
ahem
peimmn.
lnuion
diupn
giſütß
ſheaenn
Vobn

Aeng

n.
.

ſoenn

nrih,
in

il .

nn
Gged⸗
2 5

Gyn

NcgNH
ics

.

Epiſtola

difficilioꝛ putat᷑ ad itelligẽdũ hec: qad Roma
nos ſcpᷣta ẽ:duabus mihi videt᷑ fieri ex cauſis.

Ana ẽ ꝙ elocutõibꝰinterdũ ↄfuſis:⁊ minꝰ ex⸗

plicitis vtit. Alia ꝙ q̃ſtiones in ea plimas mo⸗
uet: ⁊ eas pᷣcipue qbus nitẽtes heretici aſtrue⸗
reſalẽt:ꝙ vniuſcuiuſq; geſtoꝝ cã: nõ ad ꝓpoſi

tũ debeat:ſᷣ ⁊ ad nature diüſitateʒ referri: ⁊ ex

paucis huiꝰepłe ᷣmonibꝰ:totiꝰſcpᷣture ſenſum
dq arbitrij libertatẽ ↄceſſam a deo docet conan⸗
tur euertere. Pꝛopt᷑ qd depᷣcãtes pᷣus deũ:qui
docet oẽʒ ſciaʒ:⁊ qͥ dat ꝑ ſpm vbũ ſapie:qͥq; il
luminat oẽʒ hoieʒ veniẽtẽ in hũc mũdũ:vt di⸗
gnos nos facẽ dignet᷑ intelligẽ ꝑabolas: ⁊ ob⸗
ſcuros ᷣmones:dictaq; ſapiẽtiũ:⁊ enigmata:

ita demũ explanatõis Mauli ad Romanos cõ

tingimꝰexoꝛdiũ:pᷣtermittẽtes hec q̃ a ſtudioſis

obſeruari ſolẽt.ꝙ videt᷑ apłs in hac epła ꝑfecti

oꝛ fuiſſe:qᷓ; in ceteris:etem cũ pᷣmã ad Coꝛithi⸗

os ſcriberet. Erat ãt in magnis ꝓfectibꝰ aliqdd

tm de ſeculo:vt mirabũdus eloquit᷑:cum dicit
Sʒ macero coꝛpꝰmeũ:ſeruituti aũt ſubijcio:ne
foꝛte cũ alijs pᷣdicaueri: ipᷣe repꝛobus efficiar.
Sʒ ⁊ ad Philippẽſes ſcribẽs: qͥddã in ſe minꝰ
adhuc eſſe illiꝰquã poſtea aſſecutꝰ ẽ:ꝑfectõnis
oñdit:cũ dicit:ↄfoꝛmari ſe moꝛti xpᷣi:ſi quõ oc
currat in reſurrectõe:q̃ ẽ a moꝛtuis.nõ em dice
ret ſi quõ:ſi ei iã rñſio indubitata videret᷑:ſᷣ ⁊ i
2Zſequẽtibꝰeiuſdẽ epłe hec eadẽ oñdit:cũ dicit:
nqͥ iã ↄſecutus ſim:aut iã ꝑfectus ſim:ſequar
gutem vt compᷣhendam:m quo etiam compꝛe⸗

hẽſus ſum a xpᷣo.Frẽs egoipᷣe nos arbitroꝛ cõ
pᷣhẽdiſſe:qð ſiq̃s putat ꝑ hũilitatẽ dictũ: etia,z

videat in ↄſequẽtibꝰ:q̃ magna de ꝓfectibꝰſuis
mẽoꝛet:cũ dicit. Vnũ ãt ea qͥdẽ q̃ retro ſunt ob
liuiſcẽs: vᷣm ꝓpoſitũ ſeq̃r ad palmã ſi ne a⸗
catõis dei:in xpᷣo Jeſu ⁊ poſt h̊ dicit.Quicũq;
& pfecti ſumus:h̊ ſentiamus:in qͥ oñdit dupli⸗
cẽ eſſe ꝑfectõeʒ. VUnã q̃ ẽ in expletõeʒ vᷣtutum.
Scðdaʒ quã dicit:ꝙ nõ ſit ꝑfectus.Et aliã cum
ita qͥs ꝓficit vt deſiderare nõ poſſit neq; retroꝛ
ſum aſpicẽ:vſᷣm quã dicebat. Quicũq; ̊ ꝑfecti

ſumꝰ h̊ ſentiamꝰ.quõ ꝗᷓ docebit᷑ ꝑfectioꝛ taʒ ſe

cundã ad Coꝛinthios ſcpᷣſiſſe qᷓ; pᷣmã.ex his ſi⸗
ne dubio q̃ ſcpᷣta referunt᷑:cũ dicit.Tribulatio
nẽ patimur:ᷣ nõ auguſtiamur:apoꝛiamur:vᷣñ
exuperamur: pſecutionem patimur: ſed non
derelinquimur. deijcimur: ſed non perimus.
ſeimper moꝛs Jeſu in coꝛꝑe noſtro manifeſtat᷑
Qui ergo moꝛtẽ Jeſu i coꝛꝑe ſuo circũferebat:
nũqᷓ; vtiq; i eo ↄcupiſcebat caro adũſus ſpm ſᷣ
erat ei ſbiecta vtpote moꝛtificata ad ſilitudineʒ

moꝛtis xp̃i.ꝙ ſi dicat aliqs nobis hec veriſimi

lia nõ videri:quia nõ multũ tꝑis int᷑ pᷣmã epłaʒ
2 ſcdᷣaʒ põt ex eo euidentius noſcere:qꝙ in pᷣma
epiſtola eiectum gum qui fuerat in celeſti Hie⸗
ruſalem pollutus ⁊ traditum ſathane in interi⸗
tum carnis: vt ſpiritus ſaluus fieret:in ſecũda

Fo. CCXLV

CXXXIX

iam reuocat ⁊ eccleſie membꝛuʒ aſſociat:quod
vtiq; non faceret niſi ꝓceſſu temꝑis dignos in
eo fructus penitentie ꝑuidiſſet ⁊ ꝙ iam caro in

teritum quen deſignarat apoſtolus:ſuſcepiſſʒ

peccato.i.⁊vitijs moꝛtua:vt ita demũ viueret
deo. Cum ergo tantum ſpatij fuerit:quo pecca
toꝛ inceſtus ſalutem ſpũs laudabili carnis inte
ritu receꝑit:quõ nõ putandum eſt multo velo⸗

in illis quidem iſte eius fuerit ꝓfectus: qᷓ;to ãt

cioꝛi curſu apłin: q̃ pfecta ſunt aſſecutuʒ: Sed

ſublimioꝛ ſit ⁊ eminẽtioꝛ ad Romanos ſcribs

ex ipᷣius epłe ſermonibus colligamus:in q̃ diẽ

Quis nos ſeꝑabit a charitate Rpᷣi: Tribula⸗

tio:an anguſtia:an ꝑſecutio:an fames?:an nu⸗

ditas:an piculum:an gladiuis.Sicut ſcriptu,ʒ

eſt: qꝛ ppter te moꝛte afficimur tota die:eſtimna
ti ſumus ſicut oues occiſionis. Sed in his om⸗

nibus ſuꝑuincimus ꝓpter euʒ qui dilexit nos

Certus ſum em:quia neq; moꝛs:neq; vita me⸗
ꝙ anguſtia: neq; pᷣncipatus: neq; poteſtates:
heq; pꝛeſentia:neq; futura:neq; oꝛbis:neq; al⸗
titudo:neq; ꝓfundum: neq; vlla alia creatura

poterunt nos ſeꝑare a charitate dei: q̃ ẽ in xtv=oů

Jeſu domino noſtro. Aeruntamẽ dico in xbo
vſq; in ſpirituſancto. Nunquid videbit᷑ eadeʒ
ſublimitate mentis dixiſſe:macero coꝛpus me⸗
um:⁊ ſeruituti ſubijcio: ne foꝛte cum alijs pᷣdi⸗
cauerim ipᷣe repꝛobus inueniar:Qua ⁊ h dicit

quia ⁊ in his hominibus ſuperamus.⁊ certus

ſum em̃:quia neq; moꝛs:neq; vita: neq; angu⸗
ſtia: neq; pᷣncipatus ⁊ cetera q ſcpᷣſit: poterunt

nos ſeꝑare a charitate dei.his igit᷑ nobis pꝛo
ut potuimus:de ſenſu eius in hac epiſtola iam

pfectione conceptis etiam illud haud ſurde ad
monebimus: ꝙ videt᷑ hanc epłam de coꝛintho
ſcribere:⁊ alij quidem pluribus indicijs euidẽ
tius tñ ex eo ꝙ dicit. Cõmendo aũt vobis Se⸗
ben ſoꝛoꝛẽ noſtrã miniſtrã eccleſie:q̃ ẽ Cencris

„

acAAH F ι ν1αν e

Cencris em̃ ðꝛlocus Coꝛintho vicinus:immo

poꝛtus ipᷣius Coꝛinthi.Et ex q̊ͥ ꝗ aparet ð̊ Co
rintho ſcbta:⁊ ex hoc ꝙ diẽ. Salutat vos Caiꝰ
hoſpes meus: de quo Caio ſcribens Coꝛinthi
is ↄmemoꝛat dicẽs. Gras ago deo meo: ꝙ ne⸗
minẽ vrm baptiʒzaui niſi Criſpũ ⁊ Caiũ.Sile⁊

deide dat᷑ indiciũ:vbi dicit. Salutat vos Era
ſtus Arcarius ciuitatis:de qͥ Eraſto ad Thy⸗

motheũ ſcðᷣam ſcribens dixit.Eraſtus reman⸗
ſit Coꝛitho.ex quibus oĩbus colligi certiſſima
vident᷑ indicia:ꝙ de Coꝛintho ſchta ſit. Jllud
nõ paꝝ cedit ad intelligẽtie difficultatẽ: ꝙ mul
ta de lege Moyſi in hac eadẽ texunt᷑ epła.De

vocatõe gẽtiũ:de iſrael ſᷣm carnẽ: ⁊ de iſrael qͥ

nõ eſt ̃m carnẽ: de circũciſione carnis ⁊ coꝛdis

de lege ſpiritali: ⁊ de lege le: de lege carnis ⁊

mẽbꝛoꝝ:de lege mentis: ⁊ lege peccati: de ĩteri

oꝛi ⁊ exterioꝛi hoĩe:q ſingula pᷣqixiſſe ſufficiat.

In his em cõtinenna haberi videt eple. Nüc

OR.A —- r Ra⸗

uly ſeruus Jee.

Pars

ia put viã nob dñs apine dignak: ad explana⸗

— 2 ,„ 2 — „
☛W . E. d tionẽ ꝓpemus. Pꝛia nobᷣ q̃ſtio ð nomie ipᷣius

NPauli videt᷑ exurgẽ:cur is qͥ dictus Saulusẽ p ſu xp̃i vocatꝰaplłs.De Paulo iã di .
in actibꝰapłoꝝ:nũc Naulus dicat᷑. Inuenimꝰ xrimꝰreqᷣramꝰnũc cur ſᷣu' dicat᷑ is:q̃ 1
in ſcpᷣturl diuis: qͥbuſdã veteꝑ ↄmutata voca⸗ alibi ſcribit.nõ em accepiſtl ſym̃ vᷣuituij i tioꝛe: 2
bula:vt ex Abꝛã vocatus ſit Abꝛahã:⁊ ex Sa ſᷣᷓ ſpm̃ adoptõis:in qͥ clamamꝰ Abba pr̃.Etite
rai Sara:⁊ ex Jacob Nt. In euãgelijs q ex rũ.qꝛ eſtis ſilij:miſit ðs ſpm̃ filij ſui ĩ coꝛda vr̃ĩa o1
Symone Petrꝰ⁊ filij Zebedei filij tonitrui nũ clamãtẽ Abba pr.Itaq; iã nõ ẽ ſeruꝰ:ſ filiꝰ:ip V
cupati ſunt. Sʒ hec ex pᷣcepto dei legimꝰ factãẽ ſe ſe ᷣuũ ꝓfitet᷑:ſiue id vᷣm illã hũilitatẽ dictuʒ 6
Nuſq; vo erga Paulũ inuenimꝰ tale qͥd geſtũ putemꝰquã dũs docuit dicẽs.Diſcite a me:qa
Beq̃ᷓ re qbuſdã viſuʒ ẽ:q Pauli ꝓcõſułqueʒ mitis ſum ⁊ hũił coꝛde:nõ errauimꝰ.Nõ eiꝑ h̊ Pe
apð Cypꝝ fidei xpᷣi ſubiecerat: vocabulũ apłs ledet᷑ vitas libertatis in Paulo. Diẽ em̃ ⁊ iſe gi
ſumpſerit. vt ſiẽ reges ſolẽt deuicij vbi gratia nã cũ liber ſim ab oibꝰ hoibꝰ me ſᷣuũ feci.Ser-⸗ lb
NParthis parthici:⁊ Gothis gothici nomiari: uit ̊ xpᷣo:nõ in ſpũ vᷣuitut:v in ſpũ adoptiõis: bo
ita apłus ſubiugato Raulo Paulꝰfuerit ap qꝛ ol libertate melioꝛ ẽ ſᷣuitꝰ xpᷣi.ſiue qſi imita⸗ y
peſtatqð nec nos qͥdẽ vſq;q̃q; euacuãdũ putc toꝛ eiꝰ ꝓnũciet:qͥ dixerat.Ecce ego ſuʒ i medio .
mus.Tñ qꝛ nulla talł in ſcpᷣturis diuis ↄſuetu⸗ vrm:nõ ſicut diſcũbẽs:ſᷣ ſicut miſtrans:⁊ eiꝰqͥ n
„ do dep̃hẽdit᷑:q̃ magl in exẽplo nr̃is ſunt:abſo⸗ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſᷣui accipiens:⁊ ſiẽ ſe
lutõeʒ q̃ramꝰ. Inuenimꝰigit᷑ in ſcturis aliq;⸗ his qͥ in lege ſunt fit ⁊ ipᷣe ſub lege:⁊ ijs q ſinele 16
tos binis:alios etiã trinis vſos fuiſſe noibus: geſunt:efficit᷑ ⁊ ᷣe ſine lege.Ita ⁊ ipᷣe ꝓ his q̊ de⸗
vt Salom onẽ eũdẽq; hynididam dici:Sede adhuc bᷣui ſũt:⁊ nõdũ ꝑ ſpm adoptõòis in liber R
chiã eũdẽq; Joachi:Oqiã eũdẽq; ⁊ Aʒariam. tatẽ ꝓducti filioꝝ:ſᷣuꝰefficit᷑:ↄriũ nõ videbit᷑. i

alioſq; płimos in regnoꝝ vłiudicũ libꝛis binis
noĩbus inuenies vocitatos.Sʒ nec euãgelia q̊
dẽ hũc eũdẽ rẽnuũt moꝛe.Nã ⁊ Matthe ipᷣe
refert de ſe:ꝙ cũ trãſiret J;s inuenit quẽdã ſe
dẽtẽ ad theloneũ MCattheũ noie. Lucas vo
de eodẽ dic:ꝙ cũ trãſiret Ihs vidit publicanũ
quẽdã noĩe leui:⁊ dixit ei.Seqre me.Sʒ ⁊ idẽ
Mattheꝰin catalogo apłoꝝ dicit poſt multos
Mattheꝰ pbᷣlicanꝰ⁊ Jacobꝰalphei ⁊ Lebbe?
⁊ Symõ chananeꝰ.Marcꝰ vo ita refert. Ma

theꝰ ppᷣlicanꝰ ⁊ Jacobꝰ alphei:⁊ Thadeꝰ hũc

eũdẽ quẽ MattheꝰLebbeũ: Marcꝰ Thade
um poſuit. Lucas vo ita poſuit mattheꝰ Tho
mas Jacobꝰ ⁊ Judas Jacobi.Igit᷑ eũdẽ quẽ
martheꝰ Lebbeũ:⁊ marcꝰthadeũ dixit.Lucas
Judã Jacobi ſcbᷣſit. Certũ ẽ euãgeliſtas nõ er
raſſe in noibꝰapłoꝝ:vᷣ qꝛ moꝛis erat binis vłtri

nis noibꝰvti hebꝛeos:in vniꝰeiuſdẽq; viri din

ſa ſinglłi vocabula poſuẽ. Scom ̊ hãc ↄſuetu⸗
dinẽ videt᷑ nob:⁊ Paulꝰduplicivſus eẽ voca
bulo:⁊ dõec qͥdẽ gẽti ꝓpᷣe miſtrabat:Saulꝰ eẽ

vocatꝰ qð magis appellatõi prie vᷣnaculũ vide
bat᷑. NPaulũ ãt appellatũ eẽ cũ grecis ⁊ gẽtibꝰle

Ad hoc põt etiaʒ illud addi:q ad Coꝛinthios
ſcribẽs idẽ apłs:⁊ de nuptijs vel caſtitate pᷣci⸗
piens:tãqᷓ; alieno noie:q̃dã de libertate ac ſer⸗
uitute interſerit dicẽs.Seruus vocatus es:ni⸗
hil cures. Sʒ ⁊ ſi potes liber fieri magis vtere.
Qui em̃ in dño vocatus eſt ſeruus libertus eſt
dñi. Silr ⁊ q̊ͥ liber vocatꝰ ẽ:ſeruus ẽ xpᷣi.ꝛe.
cio ẽpti eſtis:nolite fieri ſerui hoim. Que vtiq;
nõnullis ↄ rõnẽ vident᷑ inſerta.Quid ei ad nu
ptiaꝝ vel caſtitatis pᷣcepta:cõmẽoꝛatio vᷣuitu⸗
tis:ac libertatis aſſumit᷑:Sʒ nos ſenſuʒ Pau⸗
li ita intelligimus:ꝙ ſeruũ dicat eũ:qͥ iugali cõ
ditõenſtrictꝰẽ:qꝛ mulier nõ hʒ ptãtẽ coꝛpꝑis ſui
F vir eiꝰ:⁊ vir nõ hʒ ptãtẽ coꝛꝑis ſui:ſᷣ vxoꝛ eiꝰ
.Pꝛopt᷑ qð ⁊ in alijs dicit ð eis:qꝛ nõ vᷣuitutiſbᷣ
iectus ẽ frat vłſoꝛoꝛ in talibus.ſ.ꝙ in alijs eos
ſeruituti ſciret eſſe ſubiectus. Eſt g̊ ſeruus vo⸗.
catus:qͥ in cõuiuio poſitus venit ad R/p̃m:cui
ðꝛ. Seruus vocatus es: nihil ad te attineat:ſᷣ
⁊ ſi potes liber fieri:magis vtere:ꝙ in ↄiugibꝰ
alterius ↄtinẽtie libertas alteri gñat ꝑiculũ ca⸗
ſtitatis. Nõ em debẽt niſi ex ↄſenſu vacare oꝛõ
ni ad tempus.Et iteꝝ in idipᷣm eſſe reuertẽdũ:

ges ac p̃cepta ↄſcribit. Mã ⁊ h ipᷣm qð diẽ ſau⸗ ne eos tẽptet ſathanas ꝓpt incõtinentiã ſuam 2
lus: qͥ ⁊ Paul' euident᷑:nõ ei tũc pᷣmum nomẽę Is ergo qui ꝓ nexu coniugij ſeruus vocatus R
Maui ondit impoſitũ:ſᷣ veteris apellatõis id eſtlibertus:eſt dñi libertus.neq; ex toto liber: H
uiſſe deſignat. Hec ab ipo auctoꝛe oꝑis omiſ: neq; ex integro ſeruus ẽ. Si in ceteris vᷣtueibꝰ 1
ſa nos qꝛ id deſcpbᷣtõis initiũ videbat᷑ expoſcere liber fuerit:ſi filij paciẽtie:miſericoꝛdie:iuſticie ſi⸗
puto ꝙ nõ incõuenient pᷣmiſimꝰ. Cetera iam ð tenuerit libertatẽ:libertas dñi apellat᷑: vtpo⸗ ſie
explanarilonũ coꝛꝑe:qᷣbus poterimus compen te qui ꝓ actione vtutis liber ſit:⁊ ꝓ ↄiugali ne
dijs exequemmer.. ceſſitate ſit ſeruus.Liber vo eſt qͥ ſine vxoꝛe ꝓꝰ ne
Beati Hieronymi pᷣſbyteri in epiſtolam ad pter paruitatem continentie venit ad Chꝛiſtũ

Romanos Liber bmus ad Heraclium. qui tum ſeruus efficitur:dum ex integro vᷣtuti n

Epiſtola. CXL. bus ſeruit.Naulus & ſicut qda tradut:cũ vxo „ e
£
VAnX D vno a⸗ c 1
,
4
A

Epiſtola

re vocatus ẽ de q dicit ad Chilipẽſes ſcribẽs

Fo. CCkLVI

lecuta ꝑ hoc ꝙ ſegregaus ðꝛ in euangeliũ dei.

Wir NRogo etiã te germae ↄpar adiuua illas:q cum Sicut ⁊ alibi ipᷣe de ſe dicit. Cũ aũt placuit ðDo
nit ipᷣa ſunt ex aſenſu liber effectꝰ ẽ: ſeruũ ſe noliat qui me ſegregauit ex vtero matris mee vt reue
kiirr xpᷣiſ Si vo vt alijs videt᷑ ſine vxoꝛe nihilomi⸗ laret filium ſuum in me.quod mñ hereticiad ca⸗-
fkie nus qlibet vocatẽ ſeruꝰ xpᷣi.i.ſeruum eſſe xbꝰpi lumniam vocant dicentes eum eſſe ſegregatuʒ
ni qdð ẽ ſeruũ eſſe vbi dei:ſapie:iuſticie: vitatis ? ab vtero matris ſue:ob hoc: ꝙ in eo nature bo
SS dim o veut *ps ẽ. Sʒ ⁊ illud in hi̊ loco:ſi nitas inhereat. Sicut econtrario ð his dmale
i videt᷑ addamꝰꝙ ſicut ſcia q nũc dat᷑ ſcis:pꝑ ſpe nature ſunt ðꝛ in pfalmis:qꝛ ſegregati ſunt pec H
es culũ dat᷑ in enigmate ⁊ ꝓphetia:⁊ cetera dona catoꝛes ex vtero.Nos at dicimꝰ qꝛ neq; Pau⸗ Pa· oſe õõ
e ſpũſici:ita ⁊ libertas:q ncſcis pᷣſtat᷑: nonduʒ lus foꝛtuitu aut naturali differẽtia electus eſt: N -
iin plena libertas ẽ: velut ꝑ ſpeculũ in enignate f electõis ſue cauſas in ſemetipᷣo dedit ei:q ſcit
eniße ⁊ ideo ſci ſeruos ſe eſſe dicũt:ad Batsne illiꝰ oia anqᷓ; fiant:neq; peccatoꝛes qͥ ſeꝑant᷑ a ven⸗
ſis⸗ libertatis:q̃ facie ad faciẽ tribuit᷑. Quõ etenim tre iudicij iniqᷣtate ſepant᷑. Heinde ſtati ↄſeqn⸗
pri põt in carne qs poſicadipiſci integrã libertatẽ nibus vide qͥd de his dicat ſermo diuinꝰ. Scpᷣ⸗
Rnu vr in nullo iã ſeruiat carni:ſicut nec adoptiõeʒ tũ ẽ em̃ ſegregati ſunt pctõꝛ&s ab vtero:erraue
Giain filioꝝ qͥs in coꝛꝑe poſitꝰhr̃e ex itegro põt. Atq; fũt a vẽtre:locuti ſunt falſa. Si itelligimꝰ qaõ
munt vtinã h̊ obtineri ſaltẽ poſſit in vita moꝛtaliũ vt ſtati vt de vẽtre mr̃is pctõꝛes errauerũt:vel lo
gngi ſeruꝰqͥs xpᷣi ex integro fiat:nõ carnimõ ſangui cuti ſunt falſa: ꝑit᷑ intelligimus ꝙ iuſti ſeꝑant᷑ .
ocſne nõ vane gle:nõ cupiditati:nõ iracũdie:nõ inui a vẽtre.Ergo 7 MPaulus ꝙ ſegregatus in euĩo⸗
ephe die:ß qᷣ ſoli xpᷣo.i.oibus runc ſił ſᷣuiat. Hec geliũ ðꝛ:⁊ ſegregatus a ventre matris ſue: cau
snnlke de eo qð ſcpᷣtũ ẽ. NPaulꝰpᷣuus Jeſu xpᷣi. Hoca⸗ ſas in eo⁊ merita qbus in b̊ ſegregari debuerit
ilt, tus apłs nomẽ h.i.vocatꝰ:qꝛ ad hoies ꝑtinet: vidit ille:quẽ nõ latet mẽs. Mꝛeuidet ei ꝙ abũ
iinte q̊ in xpo credũtgñale põt videri. Sʒ vnuſqᷣſq; daãtius qᷓ; ceteri hoĩes laboꝛaturus eẽtin euan
fineßeh Em id ꝙ in eo pᷣuidet:⁊ eligit ðs:aut aplus vo⸗ gelio.ꝙ in fame ⁊ſiti:in frigoꝛe ⁊ nuditate:pi⸗
Prarſen cak :a ut ꝓpha:aut mgr̃:aut liber ab vxoꝛe:aut culis latronũ:piculis fluminũ bieulis mar. :P⸗
nuton⸗ ſeruus in ↄiuge.Et ꝓ diuſitate gre ↄplef᷑ ilul dicaturus eſſet euãgeliũ Ep̃i.lciẽs ꝙ ve ſibi el
eet. qð ſcpᷣtũ ẽ. ultivocati:pauci electi.Sciẽdũ ſet:ſi nõ euãgeliʒaret:⁊ ꝙ maceraturꝰeẽt coꝛꝰ
bennsit tn eſt: ꝙ poſſibile ẽ aliquẽ vocatũ eẽ apln: aut ſuũ:a ſeruituti ſubiecturꝰ ne foꝛte cũ alijs pdi⸗
t Se vocatũ ꝓphaʒ:aut vocatũ mgrjm: ⁊ ſineglexe caſſet:ipᷣe repꝛobus efficeret.ec g⁊ młta alia
Genig rit vocatõis ſui grazʒ: decidere ex ea. Sic ⁊ Ju his ſiłia: in eo de vẽtremris puides Jeſus: ꝓ
Heiü das: ͥ apłs vocatꝰt᷑: ⁊ negligẽs vocatõnis ſue his ſegregauit eũ in euãgelio. Si em vt hereti⸗
tofuin⸗ graʒ:ex apło effectꝰ ẽ ꝓditoꝛ.Et fuit qdẽ voca ci putat: vel ſoꝛtis incerto:vel nature melioꝛis
iype⸗ tus apłs: nõ fuit elecapłus:ſᷣ ⁊ ie ꝓpha:q progatiua fuiſſet electus nunqᷓ; vtiq; timuiſſet
ugti in tertio regnoꝝ libꝛo refert᷑ ꝓphetaſſe ð Jero ne ſi minꝰcoꝛꝑis ſui frena tenuiſſet: euemre poſ
wpefi boã: vocatꝰ ppha fuit. Si ãt electfuerit ipe di ſet:vt repꝛobus fieret. Ael ve ſibi futuꝑ:ſieuã
nne⸗ ſcutite:qm qͥdẽ ꝓhibitꝰpanẽ maducare ĩ iſraai geliʒzare ceſſaſſet.Deniq; ⁊ ipe in 2ſequẽtibus
mi mãducauit: ⁊ intemptus ẽ a leone.Sũt ⁊ mul⸗, ſatius diſſerens dixit:qꝛ quos pᷣſciuit:⁊ pᷣdeſti
1. ti vocati mgr̃i:ꝑ oẽs ecclas dei:⁊ vocati mini⸗ nauit ↄfoꝛmes ſfieri imaginis filij ſui.euidenter
lit ſtri:b neſcio qͥ in his electi mgr̃i ſint:⁊ electi mi oñdens: eos qͥs:pᷣſciuit deus tales futuros:
guen niſtri. Sic ⁊ puto qͥſdã eſſe vocatos qͥdẽ vt pu vtxpo ſein paſſionibus ↄfoꝛmarent:ipos etiã
n 1 tent᷑ pati PD xpᷣo:nõ tñ electos.i.vocatos mar⸗ confoꝛmes ⁊ files imaginis eius pᷣdeſtinauit 7 — . R
men, tyres:ᷣ nõ electos martyres: vt ſunt illi qͥ po⸗ gloꝛie pᷣ cedit ergo ⁊ p̃ſcia oei: ꝑ quam noſcun Pl⸗
n ſtea toꝛmẽtoꝝ agones ⁊ carceꝑꝝ:nõ vſq; ad fſinę tur qui in ſe laboꝛes ⁊ vtutes habituri ſunt: ?-??··
gllic in feſſionis tolerãtia ꝑdurarũt. Eſt ̊⁊ voca ita pᷣdeſtinatio ſequif. Nec tu rurſus pᷣdeſtina
— ta vgo: nõ electa vgo q̃.ſ.nõ fuerit ſctã coꝛpe tionis cauſa:putabit᷑ pᷣſcia.Qð em apð hoies .
nniH 2 ſpũ.Et ẽ vocatꝰpaſtoꝛ:ᷣ non electus paſto: cuiuſq; meritũ penſat᷑ ex pᷣteritis geſtis:h̊ apð
niiſm qui peſt qͥdẽ gregi:qͥ lacte eius vtit᷑:⁊ lanis eiꝰ deum iudicat᷑ ex futuris. Et valde impius ẽqᷓ
wand opꝑit᷑: infirmũ nõ reqͥrit: ⁊ claudũ nõ colligit: in hocnõ credit deo:vt qð nos in pᷣteritis vide
nole⸗ 12 foꝛtẽ circũſcribit in laboꝛẽ. Ita ẽ ⁊ vocatꝰ ab mus:hoc ille videat in futuris ponentes luceʒ
nin ſtinens:ſ non electus abſtinens.ſ.qͥ ieiunat tri⸗ tenebꝛas:⁊ tenebꝛas lucẽ:dulce amaꝝ: ⁊ ama⸗
ete ſtis: ⁊ exterminat faciẽ ſuã: vt hoibus ieiunãss rum dulce: ⁊ in his ſeducũt coꝛda innocentiũ.
Unhe apareat. Sʒz 1 ſingulos graꝝ gradus ſiſr in⸗ Et ideo diligenter opoꝛtet intẽdere ᷓ ꝓſpectu
gm uenies mulios quidem vocatos: paucos autẽ doceat ille:qͥ docet: vtꝝ graʒ ⁊ honoꝛẽ ab audi
etneh electos/Segregatus quidem in euangeliũ dei toꝛibus qᷓrẽs:an mercedẽa dño ꝓ inſtructõe 2
AC in Re lo non ſola gñalis vocatio ad aplatum pꝓfectu diſcentiũ ſperãs.Subtilit᷑ ſane Paul⸗
delignat: ⁊ ele dio ꝓtinus ſm dei pᷣſciaʒ ſub⸗ indiſcretã ⁊ facilẽ Romanoꝝ obediẽtis notat

,/ 6 8

☛ τι W—☚μα 2 / nnz

va Xα. εω — O. rer &. ſr. —
6 R — E RE Wis 10

7 =
ſ 73 110

Men al! aA

Sars
eãq; aſſerit vbiq; nõ laudatã:ſᷣ pmulgatã.Sʒ
ne eos rurſum:ſi ꝑ h̊ adᷣtius caſtigaret: inobe⸗
diẽtes efficerz:addidit. In vob ãt gaudio.Sʒ
dices. Quõ vulgarẽ eis notat obediẽtiã:cũ di⸗
cat ſe gaudẽ in eis: Pꝛeimo qͥdẽ aliud ẽ notare
vitiũ:aliud hoies. õt em fieri:vt gaudeat in
his:in qͥbus młta boa alia depᷣhẽderat. Nitiũ
aũt qð ei diſplicuerat notat:ne putet᷑ ei etiã ip⸗
ſuʒ cũ ceterl placuiſſe.põt ãt⁊ ꝓ eo dixiſſe apłs
gaudẽ ſe in eis:ꝙ qͥ inobediẽs ẽ:neq; ad malũ
neq; ad bonũ trahi põt.Qui vo obediẽs ẽ:ſiqͥ
dẽ ad inutilia trahat᷑: impꝑitia culpa ſit. Jàrat
em inutilia eſſe ea:qͥbus obediẽtia ſui pᷣbet.Cũ
vo didicerit q̃ ſunt vtilia: hñs ꝑatũ obediẽtie
bonũ:ↄtinuo ꝑ ea vtutis iter aſcẽdit. Gaudet
̊O Maulus ſuꝑ obediẽes certuſ ꝙ cũ docueret
eos:nõ vulgari obediẽtia:quã incaute oibꝰpᷣ⸗

bẽt: vti eos debẽ.ſᷣ illa ſola: q̃ obedire opoꝛtet

deo magis qᷓ; hoibꝰ: vt alijs eiectis oibus:ipᷣa
laudet᷑.Nã reuera ꝑue diſcretõis ẽ:ſᷣ ꝓbabił
exercitatiſſimi iudicij ſcire cui vbo: cui ve oꝑi
obediẽdũ ſit:⁊ cui renitẽd ũ. Dheniq; ipᷣe dñsĩ
euãgelio dic̃.Attẽdite vobᷣ ab his qͥ veniũt ad
vos in veſtimẽtis ouiũ: intꝰ ãt ſunt lupi rapa⸗
ces.Et iõ vigilãs ſenſus ⁊ intẽta mẽs reqͥrit᷑:q̃
ꝓbare nouerit: vel ouis in ꝓpatulo ſimplicita
tẽ: vel lupi latentẽ rapacitatẽ. Vñ vide qᷓ; ꝓxi

mi picuł fiat hi:qͥ exerceri ĩ diuis lr̃is negligũt.
ex ꝗbus ſolis hmõi exaĩiatõiſ aãſcẽda diſcretio

cẽ.Cõtinue & in bꝛeui ꝓpoſite diſtinctõis oñdit
⁊ dicit:qmqͥdẽ facilis⁊ indiſcreta ẽ vr̃a obedi⸗
entia:accipite qͥd ſeruare qͥd cauẽ debeat. Ao
lo inqͥt vos ſapiẽtes eſſe in bono ⁊ ſimplices in
malo. Sile ẽ hoc illi dicto:qð ad coꝛithios ſcri
bit dicẽs. Malitia ꝑpuuli eſtote:vt ſenſibꝰpfe⸗

cti ſitis. Sʒ⁊ illud qð dñs ait.qꝛ filij ſeculi hui⸗

pꝛudẽtioꝛes ſunt:qᷓ; filij luc i gnatiõe ſua:huic
Zuenit dicto. Filij ei ſeculi huius pꝛudẽtioꝛes
ſunt in malitia: ꝓ eo ꝙ ſꝑ aliqͥd pfundiꝰ iueni⸗
unt i ea: vñ plꝰnoceãt᷑:⁊ vehemẽtius ledãt.In
bono ãt ſtulti ſunt.vix ei inueniũt qͥd faciũt bo
ni. Ecõtrario vo Maulꝰ⸗ nos vult ſapiẽtes eſſe
in bono.̊ ẽ ſꝑ aliqͥd płꝰ iuenire:plꝰexq̃rẽ:⁊ ꝓ⸗
fundiꝰ cogitare:qð faciamꝰboni:ita vt etiã nõ

—

p̃pediamur ꝑ alicuiꝰ malitiã ab oꝑe bono. Sʒz
nos ſapiẽtes ſimꝰ⁊ cogitemꝰ vt ſermonẽ bonũ
ꝓferamꝰ. Qðõ ſi nec hᷣ lʒ votũ ſaltẽ bonũ ⁊ aim
demöſtremꝰ. Sic g ſapiẽtes eſſe debemꝰ in bo⸗
no: ſimplices vo in malo.vt ſi pulſemur mali⸗

tia:pulſemur inuidia:nõ ſin caliidi vel vſuti
artes ⁊ argumẽta q̃rẽtes:qͥbus reddẽ malũ ꝓ

malo: neqͥᷣtiã ꝓ neqᷣtia debeamus. Sʒ in tali
loco memiſſe debemꝰ illius ſnĩe: q̃ dicit. Si qͥs
vult ſapiẽs eſſe apud deũ:ſtultus fiat in mun
Ddo. Sim?g ſtulti accipiẽtes iniuriã ⁊ nõ reddẽ
tes.vt ſapiẽtes ſimus apud deũ:qͥ dixit.da mi
D

hi vindictã:⁊ ego retribuã.Nã de ipijs ⁊ hie⸗
remias dicit. Sapiẽtes ſunt ad male faciendũ:
bñ ãt facere neſciũt.Ad hoc reſpicit ⁊ illud qð
dñs nos ſimplices dixit eſſe libere ſicut colum⸗
bas:⁊ pꝛudẽtes ſicut ſerpẽtes.Qð ſi aliqͥs no⸗
bis ex infidelibꝰ occurrat argute ⁊ dicat.Quõ
põt idẽ ⁊ ſapiẽs eſſe ⁊ ſtultus:dicemus ad euʒ.
Reſpice ad artes iſtas:q̃ in vſu hoim habent᷑:
quõ illi qͥ vbi gra in ̃is ſapiẽtiſſimus ẽ grãma
ticus: in arte fabꝛili inſipiẽtiſſimus inuenitur.
Vel rurſum ſapiẽtiſſimus gubernatoꝛ:quõ in
arte medicine inuenit᷑ inſipiẽs. Sic ̊ poſſibile
m his q̃ ad deũ attinẽt:ſapienteʒ eſſe.Contra
vo in his q̃ ad ſeculũ ꝑtinẽt:eſſe iſipientẽ. Sci⸗
endũ ſane eſt: ꝙ vbi ait hmõi em xpᷣo dño non
ſeruire:ßſᷣ ꝙ diſcrepãtes a ſeruitutis eius regła
rebus ipᷣi oñdãt ſe xpᷣo dño nõ ſeruire.Nõ em̃
videt᷑ ſimul qͥs ⁊ R:po ſeruire poſſe:⁊ vẽtri:ac
voluptatis ꝑiter amatoꝛ eſſe ⁊ dei:nec deo qͥs
ſimul ſeruire põt ⁊ mamone.SBeus ãt pacis cõ
teret ſathanã ſub pedibus vr̃is velocit᷑.Queri

tur in hoc loco:quẽ dixerit ſathanã:ſub pedes

eoꝝ:qͥbus ſcribit a deo velociter ↄterendũ.Si
em̃ ad vnã referat᷑ ꝑſonã:illã.ſ.de q̃ ðꝛin euan
gelio. Ecce video ſathanã ſicut fulgur de celo
cadentẽ:qͥq; ſathanas hũani gñis indicat᷑ ad⸗
uerſarius:videbit᷑ vtiq; ſi vere dicit Paulus:
qui dicit:ꝙ ſub pedes eoꝝ:qͥbus tũc ſcribebat
velociter ↄterat᷑:vltra iã nõ eſſe ſathanas:qui
agones ⁊ certamĩia⁊ ꝑſecutões credentibus ad
uerſat᷑. Sathanas em in nr̃a lingua aduerſariꝰ
interpᷣtat᷑. Quicqͥd em aie ad deũ tendenti reſi
ſtit:⁊ aduerſat᷑: ⁊ qᷣcqͥd paci eius oriũ eſt:hoc
ſathanas eſſe noiat᷑. Ideo deniq; pᷣmiſit dicẽs
Bñs ãt pacis hoc eſt deus cui pax placei:ↄte⸗
ret eũ:qui eſt ↄrius paci:⁊ diſſenſiones oꝑat᷑.
Sic deniq; ⁊ in Regnox libꝛis legimus:qꝛ ſu⸗
ſcitauit deus Salomoni ſathanã aduũſum eum
hoe ẽ Salomoni:qͥ erat pacificus:ſuſcitauit ſa
thanã: qͥ eſt ↄrius paci. Sed ſicut ijs q; docet
apłs:ſi agãt ⁊ tales ſe exhibeãt: q̃les eius ᷣmo
deſcpſit: ꝓ emẽdatiõe vite ꝓmittit ſub pedib⸗
ecoꝝ a deo pacis ſathanã velociter ↄterendum.
Ita nihilominus deus pacis illi qͥ pacẽ eiꝰnon
in coꝛde puro: ↄſcia mũda ſeruauerit: ſuſcitat

ſathanã:̊ eſt aduſarium: vt qͥ bonũ pacis ne.

glexerit: impugnatõeʒ amaritudis ꝑferat. Ita
ꝓdemũ pacis quã temerauit dulcedinẽ:in op⸗

pugnatõe poſitus recoꝛdet᷑. Ex vtroq; igĩ᷑ edi

ſicemur ſcpture diuine loco: ꝙ ſuſcitare dðs ſa⸗
thanã ðꝛ negligentibus: vel ↄterere ⁊ ſubdere
ſtudioſis: vt illos ad agones ↄcitet. Iſtis ð ꝓ⸗
ſtrato aduſario palmã victoꝛie tribuat: ⁊ vtu⸗
tis pᷣmia largiat᷑. Poſſumus ⁊ ſuꝑ ſingulos qͥſ
qᷓ; agones:ſi legitime certemus:vidẽ qꝛ ðs cõ⸗
teret ſub pedes nros ſathaſtã velocit᷑. Aerbi

1 taX Cbe 29

Pci.
ſebem
eni⸗
dib
eleſet
e. Hiei

tNe

necdonß
itpechd
lk Aui
.ſubpede
erenddi

Ulen⸗
r deko
dcick

Pe
clobeh

anuorgui

rbused

AAuerſerc

Ndenitel
fückho
niſtolcss
el. ole⸗

sch .
nnscſ.
ifumeun

ſetuutn
oc
otlufli

Epiſtola

cauſa:ſi s agonẽ ſuſceꝑit caſtitatis: ſi vſq; ad
finẽ imaculata ↄſcia ꝑdurarit:dici ð eo põt:qa
ↄtriuit ðs ſathanã ſub pedibꝰ eiꝰ.i.ſpm̃ qͥ erat
Zrius caſtitati. Silr ⁊ qͥ agonẽ fidei ſuſcipit:ſi
ſtãs añ reges:⁊ pᷣſides cũ fiducia ↄfiteat᷑ dñm

Jeſum xpᷣm: ⁊ vſq; in finẽ in ↄfeſſiõe ꝑmaneat
deus ↄtriuit ſathanã ſub pedibꝰeiꝰcũ ꝑ fidẽ cõ

ſtantẽ infidelitatis ſom vicit. Sʒ ⁊ qͥ ↄcoꝛdiaʒ
ꝑſeuerãter colit:diſſenſionis demonẽ ſub pedi
bus ↄterit. Qui mãſuetudinẽ ſeruat: iracũdie
ſathanã patiẽtie veſtigijs calcat.h̊ ẽ nimiꝑ qð
dñs in euãgelio dicit.Ecce dedi vob ptãtẽ cal⸗
cãdi ſuꝑ ſerpẽtes ⁊ ſcoꝛpiones:⁊ ſuꝑ oẽm vᷣtu

tẽ inimici. Glia dñi nr̃i S xpᷣi vobiſcũ/ Hlãa
Et ideo nec nomẽ eiꝰ citatis poſuerit: Fᷣ immõ

dei: ⁊ gr̃a dñinr̃i Jeſu Rp̃i vna atq; eadẽ gr̃a
accipiẽda ẽ. Sicut em̃ pr qͥs vult viuiſicat: ⁊ ſi
cut pr̃ in ſe hʒ vitã: ⁊ filio dedit in ſemetipᷣo h̃e
vita: ita ⁊ graʒ quã dat pr:hãc ⁊ fili dat. Sciẽ
dũ ſane ẽ:ꝙ oẽ qð hñt hoies a deo: gra ẽ.nihil
em̃ ex debito hñt. Quis em̃ pᷣoꝛ dedit ei:⁊ retri
buet illi: Gre ꝗ̊ eſt:qͥcqᷣd hʒ ille:qͥ nõ fuit: ⁊ eſt

accipiẽs ab eo q̃ ſꝑ fuit:⁊ ẽ ⁊erit in eternũSãa

lutat vos Tymotheus adiutoꝛ meus:⁊ Luci⸗
us ⁊ Jaſon: ⁊ Solipat᷑ cognati mei. Nidet᷑ mi
hi ð iſtis qͥs ſeq̃ſtrauit ab oĩ catalago ſalutãtiũ

plus aliqd ſenſiſſe. Peniq; ⁊ Tymotheũ adiu⸗
toꝛẽ dicit: ⁊ oẽs ſił cognatos ſuos.Et qdem de
Tymotheo pleniſſime refert᷑ in actibꝰapłoꝝ
fuerit Berbẽſis ciuis:filiꝰmulieris vidue fidek
ex ꝑte gẽtili.De qͥ ⁊ ie Paulus dicit: qꝛ ꝓp⸗
terea rogauerat eũ ꝑmanere Epheſi:vt denun
ciet qͥbuſdã:ne alit᷑ doceãt: neq; attẽdãt tabut:
⁊ genealogijs infinit. Sʒ ⁊ Luciũ qdã ꝑhibẽt

ipᷣm eſſe Lucã:qͥ euãgeliũ ſcbſit ꝓ eo ꝙ ſoleant
noia intdũ ſm pr̃iaʒ declinatõeʒ: interdũ etiaʒ
ſm grecã romanãq; ꝓferri. Jaſon vo ille ẽ: de

q̃ etiã in actibus aploꝝ ſcribit᷑: ꝙ Theſſaloni⸗
cã ꝓ Maulo ſeditõeʒ ↄmouẽtib turbis:ſemet⸗

ipᷣm dederit: vt apło dicẽdi faceret libertatem.
Solipat᷑ qs q his iũgit᷑: ſuſpicoꝛ ꝙ ipe ſit: qᷣ in
actibus apłoꝝ ſcribit᷑. Solipat᷑ Pyrrhibero⸗

nẽſis. Sʒ qͥ Rauli lr̃as curioſiꝰtãq; Epo in o
loquente deſiderat: mouebit᷑ ſine duobio quõ

Paulꝰ qͥ ſe Tharſo Cilicie dicit natũ pfeſſum
Hebꝛeũ:ex hebꝛeis:nũc vł Tymothei Derbẽ
ſis ciuis ex pr̃e gẽtili cognatꝰ vel ↄſanguineus
eẽ dicat᷑. AUel Jaſonis Cheſſalonicẽſis vł So
lipri Pyrrhiberonẽſis.ꝙ ſi ꝓeo alidd eẽ dicet
qꝛ etia q̃libet ex ꝑte ex circũciſione veniebant.

nõ gopoꝛtuit ð his ſpãlit᷑ dicẽ: ſᷣ ð oibus qͥ ex

. . ₰

iudeis erãt: ꝙ eſſent cognati aulo. Nũc vo

cũ ceteris neꝗqᷓ; ̊ͥ nomè indat: his vo alijsñn
nullis aſcribat:certũ ẽ eũ aliã qᷓ;dã cogẽtõeʒ no⸗
minare:q̃ iſti Solipatro cũ Tymotheo ⁊ Cu⸗
ca alijſq; pauc hoꝝ ſiłibꝰ cõibus habeat᷑: quis

cognatoez vl ↄſan guitatẽ eiꝰex illo ſine dubio
C- lei. O. — S Gα

amus ad capli huius explanatõeʒ. D
cauſas Maulus videt᷑ oñdere: qpus roboꝛant᷑
hi: à ex fide euãgelijↄfirmant᷑. Anã q eius pdi

5 9. CcxLV

ſociat ſibi. GOr̃as ago deo:qm̃ neminẽ vrjm ba⸗
ptiʒaui niſi Criſpũ ⁊ Cꝗpũ. Videt᷑ ꝗ indicare
de eo:ꝙ vir fuerit hoſpĩtat᷑:qmñ ſolũ Paulũ:
ac ſingulos qͥſq; aduẽtãtes Coꝛinihũ hoſpitio
reciꝑet:ſᷣ ⁊ eccłe vniuſe in domo ſua ↄuẽticulũ
ipe pᷣbuerit. Fert᷑ ſane traditiõe maioꝝ:ꝙ hic
Caius epᷣs fuerit Theſſalonicẽſis eccłe. Salu⸗
tat vos Eraſtus Arcariꝰcitatis: ? Marcfra
ter: ip̃m puto eſſe Eraſtũ:quẽ dixit:qꝛ remãſit
Coꝛitho.qͥq; euidẽter deſignato citatis officio

oſidit᷑. Sʒ ñ puto ꝙ ex h̊ officio magnoꝑe pau

lus mẽtiõeʒ ſui in epła ſua fecerit.niſi foꝛte i eo

aliqͥd ãpliꝰſenſerit: ⁊ Arcariũ eũ.i.diſpẽſatoꝛ·

illius citatis dixerit cuius ẽ artifex ⁊ 2ditoꝛ ðs

eũ Arcariũ nomiauerit. Utpg tali mõ aliqᷓ: an
vo ſimpłr magis vidẽdũ ſit: nihil pcliuiusin
Nauli lr̃is reqᷣrẽ dũ:ↄſiderato qͥ legis. Ei at 4

potẽs ẽ vos ↄfirmare:ſᷣm euãgeliũ meü: ⁊ pdi
catõeʒ Jeſu xp̃i: ⁊ Iſirael ꝙ ẽ vſq; in ſecula ſe⸗

culoꝝ amẽ. Caput h̊ Martiõ a q ſcpture euã⸗

gelice intpollati ſunt: de hac epła penitus ab⸗
ſtulit: ⁊ nõ ſolũ hoc:ſᷣ ⁊ ab eo loco vbi ſcpᷣtũ eſt

Omne aũt qð nõ ẽ ex fide:pctm ẽ: vſq; ad ſinẽ

cũcta diſſecuit. In alijs vo exẽplaribus.i.que
nõ ſunt a Martione temerata: hoc ipᷣm caput
