tis:exuritq; fundamẽta montiũ.Ego iudicoſi
cũ viris feie habitẽt viſcariũ nõ deerit dyabo⸗
li. Si alligauerit qͥs ignẽ in ſinu ſuo:⁊ veſtimẽ

coꝛde cũ dño habitare:qͥ feiaꝝ acceſſibus copu
lat᷑. Sʒ dicis qͥ ambulat ſimptr:ãbulat ↄfiden⸗
ter. bñ ⁊ argute:ſᷣ opoꝛtet bonum habere teſti⸗

monium ex his qͥ foꝛis ſunt. lʒ coꝛam deo recte
anmbulas: tñ coꝛam homibus bona ꝓuidenda:

III

qꝛ aſtutioꝛes ſunt filij lucis filjs tenebꝛaꝝ.Cũ
ga te hoc genus nõ amputat᷑:das repᷣhendẽti⸗
bus te locũ:cũ ipᷣe te detrahẽtiũ moꝛſibus tra⸗

didiſti. Nã inter illecebꝛas voluptatũ etiã fer⸗

reas mẽtes libido domat:q̃ maioꝛẽ in vᷣginibꝰ
patit᷑ famẽ dũ dulcius putat oẽ qð neſcit.Nar
rant gentiliũ fabule cãtibus ſirenaꝝ nautas in
ſaxa pᷣcipites:⁊ ad Oꝛphei cytharam arboꝛes
beſtias: ac ſilicũ dura inollita. Difficile q;; int
epulas ſeruat᷑ pudicitia.nitẽs cutis ſoꝛdidum
oñdit aim:lʒ qͥdã putent maioꝛis eſſe vᷣtutis pᷣ⸗
ſentem ↄtemnere voluptatem:tamẽ ego ſecuri

oꝛis arbitroꝛ ↄtinentie neſcire qͥd q̃rat. Remo

tio igit᷑ viri caſtitatis collocat arma:oſtruit in
melioꝛibus caſtra pudoꝛis. Tecla poſt tempta
tionẽ paſſionis Antiochie cũ Paulo ꝑhibetur

piter pgere. Nemo miles cũ vxoꝛe ꝑgit ad bel

liun. Germinãt feie ſpinas cũ viris habitates:
arcana mẽtiũ acuto mucrone ↄcutiũt.Nẽo igi
tur int᷑ ſerpẽtes ⁊ ſcoꝛpiones ſecurus ingredit

Libido em ſp ſui relinqt plenitudinẽ.nũq; ſa-
tiat᷑:⁊ exticta reaccẽdit᷑: vſu creſcit ⁊ decreſcit

nec rõni paret:q̃ impetu ducit᷑. Añ vᷣginitasi
eo felicioꝛ ẽ ꝙ carnis incẽtiua nõ nouit ⁊ vidui

tas in eo felicioꝛ ẽ ꝙ pᷣteritas aĩo recolit volup

tates. Niro em luxurioſo vbũ caſtitatis offen⸗
ſio ẽ. Qui viuunt in monaſterio: ⁊ quoꝝ ſimul
magnus eſt numerus:nunqᷓ; ſoli extra pꝓcedũt

Be agmine columbaꝝ crebꝛo accipiter vnã ſe⸗
parat: quam ſtatim inuadat ⁊ laceret: ⁊ cuius

carnibus ⁊ cruoꝛe ſaturer̃ Moꝛbide ouesſR uũ
relinquũt gregẽ: ⁊ lupoꝝ faucibus deuoꝛant᷑.
Rarus igit᷑ tibi ſit egreſſus in publicũ:marty⸗
res tibi querant᷑ in cubiculo tuo.nunqᷓ; tibi ca

erit ꝓcedẽdi:ſi ſꝑ neceſſarie ꝓceſſurus ſis.Ali
oꝛum vulnus noſtra ſit cautio. Ceſtilente fla⸗

gellato ſtultus ſapientioꝛ erit. Mã etiã q̃ hoĩes

eſtimant ſibi ſalutaria deo volente vti videm

in ꝑniciem. in tranqͥllitate em tempeſtas oꝛit᷑.

nihil deo aduſante ſecuꝑx ẽ᷑. Maturale q; ẽ vnũ
quemq; iu ſuo ꝑiculo de alio plus ſꝑare. ſi qũ
ſenſeris exterioꝛem hominem floꝛem adoleſcẽ⸗

tie ſuſpirare:⁊ accepto cibo cum te in lecto po⸗
ſitum dulcis libidinũ pompa ↄcuſſerit: arripe
ſcutum ſidei:in quo ignite dyaboli extinguun⸗
tur ſagitte. Oẽs em adulterãtes qſi cybanus
coꝛda eoꝝ:lz difficile eſt humani aiaʒ aliqd nõ
amare:vt in qſcunq; mẽs nr̃a trahat᷑ affectus.
Carnis igit᷑ amoꝛ ſpũs amoꝛe ſuꝑet᷑ deſideriũ

. igauerngs igiie deſiderio reſtringat᷑.qᷣcqͥd inde minuit᷑ hic cre⸗
ta ſua nõ ↄburent᷑: Mihi crede non põt toto

ſcat.Nõ ſinas ergo cogitatõeʒ creſcere:dũ par
uus eſt hoſtis interfice: nequitia elidat in ſeie.
Audi pſalmiſtã. Htũs qͥ allidet ꝑuulos ſuos
ad petram. Impoſſibile ẽ in ſenſum homis nõ
irruere motũ medullaꝝ caloꝛẽ. Ille tñ lauda
tur:ille pᷣdicat᷑ btũs:qͥ ſtatiʒ cũ ceꝑit cogitare:

C

terkeclte

aaütera
ur. cum
Ardetesi
grumfrig
tererrast
Patl Tune
gnarineda
wvo ndel
goſolo
hoſtileren
ſgtusnofte
fequerens
discundr
nocente
auariciü
Mccireov
recopella
lereq; vol
Bepaue

g et
De
Siyopfe
da npe
cebatkecil
re nopot
loꝛi qern
bitatoꝛes
len ſubſt
noamicis
yroꝛlenon
obmetüin
nens 7100
micos dei
mmtabemaa
gioreliauea
utpatregtn
agos ppten
Mancterne
pparuismne
morimrssſe
Neclbegg
guorzfenu
dehatones
poſtolop p
nascecalcz⸗
en. Bnde⸗
ſestiniiie
Upoſtvorn
Voverat.
ſerugrütemn
mmetzpſe
eſiie ſege
oladbabeg
dluruniz

Pnmncn
un
Wmorbunn
bpenicift
mhinttn
egnecihe
fnenarhannan
Utbarunmn
1. Aſccege
Salisſaln

os aſepenoß

mimmuͤgin,
neidſen

AmrneAme

Tednpotmen
Peuoghen
orygiu

i ehtti

iuanöronttii
s iorenlter
Vhäceſttott⸗
kerortaur
nölolemmgri
tro repin nit
du thore t
eticroei
faucbusdinn
snnoubicinn
ono nni tnl
ſe ecſun
uin geſinef,
u iaiipon
wenrpi ſin

S=

☛ͤ /⁵e =☛

=S=
=t =

S==
S=
= epm=
—. S

—
—

—
=,

Tractatus II

interfecit cogitatus: ⁊allidit eos ad petrã. pe⸗

tra aũt erat xpᷣs.nam ſides pura moꝛã nõ pati -

tur.cum apparuerit ſcoꝛpio ilico ↄterẽdus eſt.

Ardẽtes igit᷑ disboli ſagitte ieiunioꝝ ⁊ vigili⸗

arum frigoꝛe reſtinguẽde ſũt. Erras nanq; fra

ter erras:ſi putas vnqᷓ; xpᷣianũ ꝑſecutionẽ nõ
pati. Tunc eni maxime opugnaris:ſi teopu⸗
gnari neſcis. Nemo eni eſt tãta firmitate ſufful

tus:vt de ſtabilitate debeat eſſe ſecurꝰ:dicente
apoſtolo.Qui ſtat videat ne cadat:qm nullus

hoſtili exercitu obſidente ſecurus ẽ Nã aduer

ſarius noſter tanqᷓ; leo rugiẽs aliquid deuoꝛa⸗
re querens circũit:⁊ tu pacẽ putas:ſedet i inſi
dijs cum diunibꝰ ⁊ in occultis:vt interficiat in
nocentẽ.Qð de libidine diximus:referamꝰad
auariciã ⁊ ad oĩa vitia que vitant᷑ ſolitudine.
⁊ iccireo vꝛbiũ frequentiaʒ declinamꝰ:ne face⸗

re cõpellamur:q̃ nos non tam natura cogit fa⸗
cere q; voluntas. .
Be paupertate. Cap.

Aondꝗã diues adoleſcẽs oĩa ãilegeß⸗

ꝗq cepta ſunt ſe impleſſe iactabat.ad quẽ
dyjs in euãgelio. VUnuʒ tibi inqt deeſt.

Si vis ꝑfectus eſſe:vade vẽde oia q̃ habes:

da papibus:⁊ veni ſequere me. Qui oia ſe di⸗
cebatfeciſſe:in pᷣmo certamine diuitias vince⸗

re nõ põt. Ande difficile itrãt diuites regna ce

loꝛũ:q expeditos ⁊ alaꝝ leuitate ſubnixos ha⸗
bitatoꝛes deſiderãt. ade in quit vẽde nõ par

tem ſubſtãtie:ſed vniuerſa que poſſides:et da

nõ amicis:nõ cõſanguineis:nõ ꝓpinquis:nõ
vxoꝛi:non liberis:plus aliqͥd addaʒ:nihil tibi
ob metũ inopie reſeruabis:nec cũ Anania dã⸗
neris ⁊ Saphyra:ſed da cũcta pauꝑibꝰ: ⁊ fac

amicos de iniquo mãmona:qͥ te recipiãt i eter

na tabernacula:vt me ſequaris vt dñĩm. Nam
oĩs q̊ reliquerit domuʒ vel fratres aut ſoꝛoꝛes

agros ꝓpter nomẽ meuʒ:centuplũ accipiet:et
vitam eternaʒ poſſidebit. Oquãta beatitudo
ꝓ paruis magna reciꝑe:eterna ꝓ bꝛeuibus: ꝓ
moꝛituris ſemꝑ viuẽtia:⁊ hr̃e deũ debitoꝛem.

In actibꝰ apłoꝝ qñ dñi noſtri adhuc calebat

cruoꝛ: ⁊ feruebat recens in credẽtibꝰ fides: vẽ⸗
debãt omes poſſeſſiones ſuas:et pᷣcia earũ ad
apoſtoloꝝ pferebãt pedes:vt oſtẽderẽt pecu-
nias eẽ calcãdas:dabaturq; ſingulis ꝓut opꝰ

erat. Ande Ananias ⁊ Saphyra diſpenſato⸗

res timidi imo coꝛde duplici:⁊ ideo cõdẽnati:

qꝛ poſt votum abſtulerũt q̃ſi ſua: ⁊ nõ eius cui

ea vouerãt.partẽq; ſibi iam aliene ſubſtãtie re
ſeruarũt: metuentes famẽ:quã vera fides non
timet: ⁊ pᷣſentẽ meruere vindictã nõ crudelita⸗
te ſnie:ſed coꝛrectionis exemplo. Vende ergo
oĩia q̃ habes:⁊ da pauꝑibus:nõ diuitibꝰ mon
ad luxuriãduʒ:ſed ad neceſſitatẽ ſiue ille ſacer

Fo.

—

dos ſit: ſiue cognatus: ſiue affinis: nihil aliudi
eo cõſideres niſi pauꝑtateʒ.quodq; i egyptijs

2 ſyrijs monaſterüs moꝛis ẽ: vtqͥ ſe deo voue⸗
rint ſeculo renũciãtes oẽs ſeculi delitias cõcul

carint:ſed vt nõ qð ſeculo renũciamus volun⸗

tas ſit nõ neceſſitas:vt pauꝑtas habeat expe⸗

ditam gloꝛiã: non illata cruciatũ. Ceteꝝ iuxta
miſerias huius tpis ⁊ vbiq; gladios ſeuietes
ſatis diues eſt:qͥ pane non indiget:⁊ nimiũ po
tens eſt qͥ ſeruire nõ cogit᷑. Multi eni edificat
parietes: ⁊ colũnas ecclie ſubſtruũt: marmoꝛa
nitent auro:⁊ ſplendent laquearia:⁊ gemis al
tare diſtinguit: æ miniſtroꝝ dei nulla ẽ electio

HNuüc vo mihi aliqs opponat diues in iudea tẽ⸗

plum ⁊ menſas lucernas thuribula ſcyphos 2

alia ex auro fabꝛicata: tũc h ꝓbabãt᷑ a dnño:qn

ſacerdotes hoſtias imolabãt: ⁊ ſãguis pecoꝛa
erat redẽptio peccatoꝝ:qᷓqᷓ; hec oia pᷣceſſerüůt
in figura. Nunc vo cum pauꝑtatẽ domus ſue
pauꝑ dñs dedicauerit: cogitemꝰ cruce: ⁊ diui⸗
tias ſutũ putabimꝰ. ſed nũqd tᷣs vt habetisi
domibꝰ laqueatis·id eſt.oꝛnatis et cõpoſitis:

2 non tam ad vſum ſũt qᷓ; ad delicias indt p⸗

pheta. Nam habitaculũ meũ in quo fuerũit ſi⸗
cta ſanctoꝝ cherubin ⁊ mẽſa ꝓpoſitiõis plu

uijs rigabit᷑:ſquallebit ſolitudine:⁊ ſole toꝛre⸗
bit. que autẽ vtilitas fulgere gẽmis: ⁊ xpᷣm in

paupꝑe fame moꝛi: Imo nõ ſũt tua q̃ poſſides:

diſpenſario tibi credita eſt. Caue ne qſi fidelis
⁊ famoſus quondã tuoꝝ diſpenſatoꝛ alienam
pecuniã diſtribuendã accipias. nã cuʒ Crateg
ille tpebanus homo quondã diſertiſſimus ad
philoſophãdum athenas ꝑgeret:magnũ auri

podus abiecit: nec putauit ſe poſſe virtutes ſi⸗

mul ? diuitias poſſidere: ⁊ nos ſuffarcinati au
ro xp̃ᷣm pauperẽ ſeqͥmur: ſub pᷣtextu elemoſy⸗-⸗
ne bſtinis opibus cubantes. Nam quo poſſu⸗

aut patrẽ aut matrẽ aut vxoꝛem aut filios aut maus aliena fideliter diſtribuere:qͥ nr̃a timibũ⸗

de reſeruamus: Intelligis qd loquoꝛ: Dedit
tibi dñs in omibus inrellectũ: p̃ter victuʒ a ve
ſtitum ⁊ manifeſtas neceſſitates nihil cuictri
buas:ne filioꝝ panem canes comedãt. u er⸗
gocõſidera: ne xp̃i ſubſtantiã impꝛudẽter effũ
das. id eſt.ne imoderato iudicio rem pauperu
tribuas nõ pauperibꝰ:qð pars eſt ſacrilegij:
ſm dictum pꝛudentiſſimi viri liberalitate libe
ralitas pereat. Sunt qͥ qͥ pauꝑibus parũ tri⸗
buüt: v ſub pᷣtextu elemoſyne diuitias querüt
que magis venatio qᷓ; elemoſyna dicendaẽ.ſic
beſtie: ſicaues: ſic ⁊ capiunt᷑ piſces. modicum
ĩ hamo eſce ponit᷑: vt matronarũ ĩ eo ſacculi ꝓ
trahant᷑.nos autẽ humiles atq; pauꝑculi nec
habemꝰdiuitiaſ nec oblatas dignamur accipe
balſamũ piper: ⁊ poma palmarum ruſtici non
emunt. Qui eni volũt diuites fieri: incidũt in
temptationes:⁊ laqueum diaboli et d⸗Rsris

multa. Et p̃ſertim qꝛ etas optata cũctis nõ vi⸗

cinã moꝛtẽ que deber᷑ moꝛtalibꝰ in nature lege
ſed caſſa ſpe annoꝝ ſpacia pollicet᷑. nemo enim
tam fractis viribꝰ⁊ ſic decrepite ſenectutis eſt
vt nõ ſe putet adhuc vnũ annũ eẽ victuꝝ. Ae

ligim ꝰantichꝛiſtũ appꝛopinq̃re: quem dñs ihs
irterficiet ſpũ oꝛis eius. Juuenis qͥdeʒ põt moꝛi
(ito:ſed ſenex diu viuere non põt: maxime qꝛ
ad cõpationẽ eternitatis ome ꝙ in mũdo pati
mur vna dies appellari põt: nõ habitatiõis ſed
pegrinatiõis. Eã quotidie cõmutant᷑:iñ eter⸗
nos nos credimꝰ. Hoc ipᷣm qð dico qð ſcribo

q lego: qd emẽdo: de vita mea trabit. Quot

pyucta notarij:tot meoꝝ dãna ſũt tẽpoꝛũ. Dẽs
naq; diuitie de iniqͥtate deſct̃dũt:niſi alter per
dDigerit: alter iuenire nõ põt. Vñ vulgata ſnia
mihi videt᷑ eſſe veriſſima:ꝙ diues:aut iniquꝰ
dut iniqui heres. Vides eni hoĩes maria trãſi
re:ante potentũ cubare foꝛes:pati oĩa q̃ ſeruo
rũ cõditio vix patit᷑:vt diuitias cõgregent: vt
aliquã accipiãt dignitatẽ: ⁊ poſtqᷓ; hoc fuerint
Zlecuti: tradere de luxurie et voluptatibꝰ et oĩ
iniqᷣtan: vt qð auaricia cõgregat:luxuria ↄlu⸗
mat. Iſti ergo ꝓ laboꝛibus ſuis efficiũt hoſpi
tium demond.dtemplo dei eſſe debebãt: fiunt
tabernacula ethyopũ. MPoſtqᷓ; enim ditati fue
rint: p fas ⁊ nefas ad altiſſimũ conſcẽderint:

. tũc cõſciẽtia peccatoꝝ ſuoꝝ ſemꝑ moꝛtẽ:ſemꝑ

iudiciũ foꝛmidabũt: et ad leuẽ febꝛitiũculã qᷓſi
latrones ĩ carcere de eternis ſupplicijs ſuſpira⸗

hbunt. Diuites aũt qͥ ingreſſi ſunt regna celoꝛũ
ip̃is diuitijs ad bona vtentes opa diuites eſſe
deſierũt: æ diſpenſatoꝛes magis dei qᷓ; diuites
apellãdi. Obſecro ergo te:ne lucra mudiixp̃i
qras milicia. Negociatoꝛẽ clericuz: ⁊ ex inope
diuitẽ factũ: ex ignobili gloꝛioſũ:q̃ſi quãdã pe
ſtem fuge. ⁊ pᷣſertim cuʒ ſciã te toto renũciaſſe
mũdo: ⁊ abiectis calcatiſq; diuitijs oꝛationi le
ccioni ieiunijs vacare quotidie: pcuratoꝛes q̃;ʒ
⁊ diſpẽſatoꝛes domoꝝ alienaꝝ atq; villaꝝ cle
rici eſſe nõ pñt:qui ppꝛias iubent᷑ cõtẽnere di⸗
ultiaꝝ facultates. Auaricie ſtaq; malũ tibi oi⸗
no vitandũ eſt: non qͥ aliena non apetaslhoc
eni ⁊ publice leges puniunt)ſed quo tua q̃ tibi
ſt: aliena non ſerues. Si in alieno inq́t fideles
nõ fuiſtis:qð veſtrũ eſt qͥs dabit vobᷣ BGed di
cis iuuenis ſũ delicatꝰ: æ manibꝰ meis laboꝛa⸗
reęe non poſſum:ſi ad ſenectaz venero:ſi egrota⸗
re cepero:qͥs mei miſerebit᷑: Audi ad apkos lo
quẽtẽ ihjm. Reſpicite volatilia celi ⁊ cetera Si
yveſtis defuerit:lilia pponant᷑. Si eſurieris be
atos audies pauꝑes ⁊ eſuriẽtes. Si aliqͥs affli
xerit doloꝛ:legito illð apoſtoli ꝓpter G cõpla⸗
cebo mihi in inſirmitatibus meis. Illud aũt 23

derelicta militia caſtra ſti te ꝓpter regna celoꝝꝛ

qͥd aliud qᷓ; ꝑfectã ſecutusẽ vitaʒ CPerfectus
ut ſeruus xp̃i nihil pᷣter xp̃ᷣm habet. aut ſiqͥd
pter xpᷣm habet:ꝑfectus nõ ẽ. Igit᷑ vt ↄcludã
ſipfeciꝰ es:cur bona paterna deſideras:Oñs
Vt He euangeliũ vocibus tonat:nõ poteſtis duobus
rũ qd: fracta naue de mercibꝰ diſputo.nõ intel

dñis ſeruire:⁊ audet quiſqᷓ; mendaceʒ xpᷣm fa
cere:mãmone ⁊ xpᷣo ſeruiendo:qͥ dicit ſe ĩ chꝛi
ſtum credere:debet quõ ille ambulauit: ſic am
bulare. Affatim diues eſt qͥ cum xpᷣo pauꝑ eſt

Nã ſerui dei q̊ diebus ⁊ noctibus ſeruiũt dño
ſuo:qui ĩ terris poſiti angeloꝝ imitant᷑ ↄuerſa
tionẽ:et nihil aliud loquũt᷑: niſiqð ad laudes

dei ꝑtinet:habẽtes victũ ⁊ amictuʒ his ↄtenti

ſũt diuitijs:qͥ plus habere nolũt:ſi tũ puant ꝓ

poſuum.Alioqͥn ſi amplius deſiderant his ͥʒ

gͤ neceſſaria ſũt ꝓbant᷑ indigni.Quicqͥd tamẽ

coꝛꝑanfᷣa defendere põt: ⁊ humane ſuccurre⸗
re imbecillitati: q̃s nudos natura ꝓfudit:hec
vna appellãda eſt tunica.Si ergo vis eſſe qð ꝓ
pheta eſt:qð xpᷣs eſt:da pauperibꝰquo neceſſi

tas ſuſtentet᷑:nõ quo opes angeant᷑. Quodq;

ſi qd plus habes qᷓ; tibi ad victum veſtitũq; ne
ceſſariũ eſt:illud eroga: in illo debitoꝛeʒ te eſſe
noueris. Nam aliena rapere ↄuincit᷑ qͥ neceſſa
ria ſibi retinere conat᷑.Clerici qͥʒ qui de bonis
parentũ ſuſtentari pñt:ſi qͥd pauperũ accipiũt
ſacrilegiũ ꝓfecto cõmittũt.Scit eni hoſtis an⸗

tiquus magis ↄtinẽtie qᷓ; nümoꝝ eſſe certamẽ
facile nãq; abijcit᷑ heret extrinſecus: inteſti⸗
nüü belluz periculoſiꝰ eſt. Zacheus diues erat:
apoſtoli pauperes: ⁊ quãtũ ad diuitias mhil:
quãtũ ad volũtatẽ totũ mũduʒ reliquerũt. Si
offeramꝰ xpᷣo opes cũ aia nr̃a libẽter ſuſcipiet.
Si aũtq̃ foꝛis ſunt deo:q̃ intus diabolo demꝰ
non ẽ eã partitio. Nolo igit᷑ ꝙ ea tm offeras q̃

põt fur raꝑe:boſtis inuadere: ꝓſcriptio tolle⸗

re: 7q ad inſtar vndaꝝ ⁊ fluctuũ a ſuccedẽtib
ſibi dñis occupant᷑: ⁊ q̃ nolis velis in moꝛte di
miſſurus es:illud offer qð nullꝰ tibi poſſit ho⸗

ſtis auferre Nam aurũ deponere incipiẽtiũ ẽ:

nõ pꝑfectoꝝ:ſeipᷣm offerre deo ꝓpꝛie xpᷣianoꝛũ

eſt. Nec eni imaginẽ crucifixi poͤt niſi qui in hᷣ
ſeculo ſe nudũ moꝛtuũq; reddiderit. Infinita
nãq; ð ſcripturis exẽpla ſupeditãt:q̃ auaritiã

doceant eſſe fugiẽdã. Veꝝ qð nõ ante plures
annos geſtum ſit referã Quidã ex fratribꝰ par

cioꝛ qᷓ; auarioꝛ neſciẽs.xxx.denarijs dñʒ vẽdi

tũ cẽtũ ſolidos qͥs lina texendo acqͥſierat moꝛi

ens derelidt. Initũ eſt int monachos ↄſilium
(nam in eodeʒ loco circiter qͥnq; milia diuiſis

cellulis habitabãt) qͥd facto opus eẽt Allij pau

peribus diſtribuẽdos eſſe dicebãt: alij dãdos
eccłie:nõnulli parẽtibꝰremittẽdoſ Oachariꝰ

vo ⁊ Panthomiꝰ⁊ Iſidoꝛus ⁊ ceteri qͥs pr̃es
vocãt:ſãcto in eis loquente ſpũ decreuerũt in⸗
fodiẽdos eſſe ci eodem dicentes: pecunia tua

helinsco⸗
fepteng ſo
ſateſurien
zalicusv⸗
füdaupnd
ſargeam
monetace⸗
habeo.
nödo.
Zifuent
quuego⸗
*
fiadepꝛeca
Plarione,
UrenAn
uner Trn
timeo:de
71pontent
nentio:ſc
ſtupeo:q
facuẽdi
diligique
bertate:g⸗
nodebes.
reſpicerep
ſuicipen
pnedomin⸗
ſodomini
gomlericru
menseſedin
ſas diuitias:
wdnorler
grüaunidenn
qbeduseuae
ſeliones
vepauptbus.
nunödehere
luieunngel
nongphyle

ucden

glernstfon
lprlenust
focungpr
nngg ptet
Beynlin
Ape
) hut

—
SE-
=
—
.
— — SS=.
☛ S

Pimum
Niſtqn

E

mmicnusdeſee

—
E
S=:

Würſti
SNdem
Quc
manmanei
unm u
ageſ
pend⸗
angeri
vicunyfi
illodeto
nehuigktt
riachn
zdoerpeinni
1Stanihoton
nünoreſecnuni
tanniasrlefi
Lcasducgent
iaAdiinnsnh
zrelgenͦ
ia lber e⸗
Pnnsdihpen,
iumaſi
ne Mptonl⸗
cutſigolitt
relisinmoren
uletbipoſtte
wereinchen.
o pprie pen
ripot olicu,
nitĩ
noͤane

=
=

4

.

6
9

—
—=
SS=
=

=

==
=

——,
S
—

7

=☛
—
SSES

.

=⁵
—

E

=
=*

=
=

4

—

==
=ee
=

SE

=
==–
☛ =

S=S=

=

1

=
Se
— —
= ☛

— —
— S
—
= =
= =,=
— — —
—, S=
—–

S

=S= ==

=£

—
—
—
—
—
=S
–
=
—,—
=ͤ

—
=x
☛ E
=
=
—=—
SE
S=
—

—
—
„ S
S W
Se=

— =—=
=
S=

— —
— —
— —
=
—.
—
= —
=S =—
=ẽS = — =
— — =
— nnẽ

—
S.
=

tecum ſit in ꝑditione Neq; h̊ crudeliter quiſq;
putet eſſe factũ.aãtus qͥ; cũctos ꝑ totam egy
ptũ terroꝛ ĩuaſit:vt vnũ ſolidũ dimiſiſſe ſit cri⸗

minis. Radix oiuʒ maloꝝ ẽ auaricia:ideoq; ꝓ
ab apto idoloꝝ ſᷣuitus nũcupat᷑.Nõ qᷣdẽ occi⸗

2

det aiam iuſtã dñs:iunioꝛ fui ⁊ ſenui:⁊ non vi

di iuſtũ derelictũ:nec ſemẽ eius q̃rens panem.

lhelias coꝛuis paſcit᷑ miniſtrãtibꝰ. Nidua Sa
reptena ipᷣa cũ filijs ſuis peritura ꝓphetaʒ pa
ſcit eſuriens:⁊ mirüimmodũ Capſace repleto

q̊ͥ alẽdus venerat:alit. Petrus apłs ait:argen

tũ ⁊ auꝝ nõ ẽ mecũ.qð aũt habeo hoc tibi do.
ſurge ⁊ ambula in noĩe ihu.at nunc multi lʒ ſer

mone taceãt:oꝑe loquunt᷑.fidẽ ⁊ miſcdiam nõ

habeo.qð aũt habeo aurũ ⁊ argentũ: hoc tibi

nõ do. Audi Jacobũ qͥd in ſua epła poſtulet.

Si fuerit dñs meꝰmecũ:⁊ ſᷣuauerit me in via:
ꝑ quã ego iter facio: ⁊ dederit mihi panem ad

mãducandũ:⁊ veſtẽ ad veſtienduz. im̃ neceſſa

ria depꝛecatꝰeſt. Unde et latrones ad ſanctuʒ
lhilarioneʒ. Quid faceres ſi latrones ad te ve
nirent:Quibꝰ reſpõdit: Nudus latrones non

timet.At illi:occidi poſſes. Poſſum inqt:ſᷣ nõ

timeo:qͥ ſum moꝛi paratꝰ: cuiꝰ qͥ mirant᷑ ſigna

⁊ poꝛtenta q̃ facit:mirent᷑ ⁊ incredibileʒ abſti⸗

nentiã: ſcientiã: ⁊ humilitatem. Ego aũt nilua
ſtupeo: qᷓ; gliam ⁊ honoꝛeʒ calcare potuiſſe.qꝛ

factũ ẽ difficile gliam vᷣtute ſuperare: ⁊ ab his
diligi quos pᷣcedis.Cum ergo xpᷣi gaudeas li⸗

bertate:ac ꝓpe modũ in dogmate ↄſtitutꝰſis:

7

nõ debes ad tollẽdã tunicã tecta deſcẽdẽ: nec

reſpicere poſt tergum:nec aratri ſemel arrepꝑti
ſtiuã capere.ſ̃ ſi fieri pᷣt:imitare Joſeph:⁊ egy
ptie domine palliũ derelinque: vt nudus ſeq ⸗
ris dominũ ſaluatoꝛẽ:q̃ dicit in euangelio:niſi

q̃s tulerit crucẽ ſuam: ⁊ ſecutꝰ me fuerit:nõ pᷣt

meus eſſe diſcipulꝰ. ꝓijce ſarcinã ſeculi:ne que
ras diuitias:q̃ cameloꝝ pꝛauitatibꝰ cõparant
nudus ⁊ leuis ad celũ vola:ne alas vtutuʒ tu⸗

arũ auri depꝛimãt.põdera vt impleas ſacculũ

quẽ dñs euacuare pᷣcipit Si igit᷑ q habent poſ
ſeſſiones ⁊ diuitias iubent᷑ oia vendere: ⁊ da⸗
re pauꝑibus:⁊ ſic ſequi ſaluatoꝛem: dignatio

tua nõ debet querere qð erogaturꝰ es. Nidua
illa ieuangelio pauꝑcula:q̃ duo minuta miſit
in gazophylatiũ:cũctis pᷣfert᷑ diuitibus.quia
totuʒ qð habuit dedit.⁊ tu igi᷑ eroganda non

queras:vt foꝛtiſſimũ tyrunculũ ſuũ xps agno
ſcat. vt letus tibi de longiſſima regione venien

ti occurrat pater: vt ſtolam tribuat ⁊ annuluʒ:
imolet ꝓ te vitulũ ſaginattullll.
De vniitate pauꝑtatis. Cap. VI.
Auper vo ita cõſolãdus eſt:vt ſciat in

p pauptate magis bona cõſiderãda. t

bmo qdem ꝙa deo illi ſit vtiliter ꝓui⸗

ſum. Pꝛelciuit eni deum infirmitatẽ eius cõſi⸗

Fo. CLXXXIIII

Epiſtola XClI

deraſſe: ⁊ ſciſſe ꝙ diuitiarũ ſarcinã ⁊ ſolitudi⸗
nem poꝛtate nõ poſſet. Deinde ſciat quatas tẽ
ptationes:quãta ꝑicula tranſiuerit noie pauꝑ
tatis: ſi affluentia deeſt: qᷓ frequẽter ↄtraria ẽ.

ad animi diuitias quãtotius ſine impedimẽto

i pauptate trãſit᷑ certe quãtis malis caruit cõ⸗

ſideret. Caret inuidia: emulatiõe:inſidijs: do⸗

lo: ſuꝑbia: ↄtentione.⁊ his que hoibus in hoc
ſecło diuitie ſolẽt cõflare.fluxu eni rerũ ⁊ vber

tate copiaꝝ animꝰ ſoluit᷑: vigoꝛ mẽtis infringi
tur: vtus coꝛꝑis eneruat᷑. At i pauꝑtatenõ la
ſciua cõuiuia:nõ turpes potatiões.oĩa ſobꝛia

oia rigida:oĩa humi lia: nõ abiecta: qm̃ 2ſcien⸗
tia pura ⁊ vᷣtute ſunt plena.nõ eſt abundãs ex

traneis faculta tibꝰ:non facile ad diuitias ani⸗

mi. id ẽ. ad vtutes huiꝰmũdi diues accedit.fili

us eni dei difficilius dicẽs diuitẽ introire inre

gnum celoꝝ:vtiq; intelligit pauperẽ faciliꝰ:ne

ſe ob paupꝑtatẽ alienũ eſſe a cura dei exiſtimet:

ꝓphete teſtat᷑ dicens:⁊ pauperẽ diuitẽ ego fe.
ci: ⁊ ꝓ oĩbus equalis cura mihi eſt. Mõ eſt eni

deus pſonaꝝ acceptoꝛ:nec ꝓ illotm curam ge

rere ꝓſitet᷑: àͥ in ſeculi diuuijs pollet: ſʒ ꝓ oibꝰ
7 ꝓ pauperibꝰcuram ſuſtinet: remuneraturus
quem inuenerit aut in diuitijs humilem: auti
pauꝑtate patientem: diſtributi veluti totiꝰcoꝛ
poꝛis humani ⁊ miniſteriũ querit᷑ ſinguloꝛuʒ.

Cõſideret hois coꝛpus eſſe vnũ qͥdẽ coꝛpus:ß

plurima mẽbꝛa. Nũqd oia ſũt oculus aut pes

aut reliqua mẽbꝛa: Sed ſicuti ait apłs doctoꝛ
gentiũ in fide ⁊ veritate:q̃ inferioꝛa ſũt mẽbꝛa

maioꝛem his tribuimus honoꝛẽ Et quẽadmo

dum virtus ſinguloꝝ mẽbꝛoꝝ in ſuo oꝛdine at

q; officio demõſtrat᷑:ita in totiꝰgeneris huma

ni coꝛpoꝛe velut minoꝛ pauꝑtas ⁊ diuitie collo
cantur: vt diuitis humanitas dei examine cõ⸗
pꝛobet᷑. Exultare debet pauꝑ:deo gras agere
ꝙ multis patrimonij nexibꝰ liberatus:i die ꝓ⸗

bationis nõ grauat᷑ cõpedibus facultatũ: faci

lius liber ſequit᷑ diſcipulꝰ dñm nullis nexibus

implicatus. Nõ deſit etiã ab ipᷣo inquãtũ põt
miſericoꝛdia iuſta in egenos:qꝛ ſicut iuſtus ef⸗

ficitur de frugalitate inferioꝛibus:⁊ nõ habẽ?ti

bus pꝛogatoꝛ non vereat᷑:nec ipᷣe deficiat:cuʒ
in vſu ſancte admimſtratiõis habeat ꝓmptiſ⸗
ſimam voluntatẽ.Nihil eni ſibi deerit: non cuu

piat in ſeculo diues ſieri: ne mala ſibi plurima

acqͥrat dicente ac monente gloꝛioſo Paulo ha
bẽtes victũ ⁊ veſtitũ his cõtẽti ſimus. Imo ſi
vera fide ⁊ ppter ſalutem credere celeſtes ſibi

diuitias cooptet: ⁊ cõparet:q̃s vnuſqͥſq; ⁊ mi⸗

ſericoꝛdia ⁊ reliquis actibꝰ bonis cõparat ⁊ aſl

ſumit. Tẽpoꝛalibus eni eterna ſunt pᷣponẽda
caducis ſtabilia: ſollicitis ſecurioꝛa: ꝑiculoſis

libera: inhonoꝛificis clarioꝛa. Igit᷑ cuʒ xps di
xerit:ꝛimũ querue regnum dei: et * Pimis
2

.. „ .
⸗ * 4 .
* .
* . „W
. 4 . X* . . — . 8 ,Z —

awonent᷑ vobis: nulli dubium foꝛe credo his
copiam neceſſariã rerũ in terris nõ defecturã:
qbus celeſtia pᷣparãt᷑. Ande his monitis ⁊ di⸗
ues temperet᷑:⁊ pauꝑ ſubleuet᷑. Difficile potẽ
tes ⁊ nobiles ⁊ diuites ⁊ multo his difficilius
eloquẽtes credũt deo. Occecat᷑ nanq; mẽs eo
rum diuitijs:opibꝰ:atq; luxuria:circũdati vi⸗
tijs non poſſunt videre virtutes.Felix ergo qͥ
nõ in diuitijs:non in ſapia:nõ in potentia ſecu
lari ⁊ eloquentia:ſed in xpᷣi paſſionibꝰgloꝛiat᷑.
Ac nihil miſerius:qᷓ; deũ ꝓpter nümũ contem
nere. Ideo quẽ ſenſeris ſemꝑ aut crebꝛo de nũ
mis loquẽtẽ:ĩſtitoꝛẽ habeto potiꝰ qᷓ; monachũ
Be coꝛrectiõe ⁊ doctrina pᷣſidẽt Cap̃. VII
Etctoꝛ qʒ honoꝛe ſuppꝛeſſo eqlem ſub⸗
r ditis bñ viuẽtibꝰ a erga puerſos iura
rectitudinis exercere nõ foꝛmidet.Nã

liquet ꝙ oẽs hoĩes natura ingenuit equales:5

varietate meritoꝝ oꝛdie alos alijs culpa poſt

poſuit:ſed ⁊ arguũt negligẽtes rectoꝛes eccle⸗

ſie dei:ob quoꝝ incuriã perit ois decoꝛ popu⸗
li xpᷣiani: cum nec in meditatione legis diuine
nec cultu pietatis: nec in ſacraꝝ vtutum exerci
tio laboꝛe conent᷑ Tunc eni doctrina doctoꝛũ
ſuauitas ẽ:cum doctrina pariter ⁊ vita ↄſenti⸗

OInt. Sed nec putant ſua ſciẽtia ⁊ ſapia ſed dei

du xilio pacẽ eccleſijs ſuis redditã:qͥ ſi ſuũ pᷣua
uerint gradũ: ſunt qn domus dei et qſi angel⸗
dñii. Sed ſi plus cupiunt videri noſſe qᷓ; ceteri
qusdoq; patent veritatis regulam nõ tenere.
Magiſter quoq; diſcipulũ coꝛrigit quẽ ardẽ⸗
tioꝛis cernit ingenij. Nam medicꝰ ſi ceſſauerit
curare deſperat:qm nõ eſt parui apud deũ me
riti bñ filios educare. Rectoꝝ quoq; ẽ vt labo
rantiũ nouerint ſudoꝛẽ: vel lapſis manuʒ poꝛ⸗
rigere: vel errantibꝰ viam oſtẽdere. Sʒ ne glo
rieris ꝙ multos diſcipulos habeas filiꝰ dei do

Ccuit in iudea: ⁊ duodecim illum tm̃ apłi ſeque⸗

bant᷑: phariſeoꝝ aũt doctrine ois populus ap
plaudebat. Ledit diſcipulus magiſtrũ ſi ꝑ ne⸗
gligentiã ſuam pᷣcepta eiuſq; laboꝛẽ diſperdat
deo nõ ſit in eis pene diuerſitas in qbꝰ paria
ſunt peccata. Mullius ꝑſonaʒ accipias quãtũ⸗
cunq; ſit potẽs vel nobilis:ſi peccauerit coꝛri:

pe eum:nam ↄfuſionẽ ſeqtur ignominia: igno

Mminiã coꝛrectio:coꝛrectionẽ cõſolatio:cõſolati
nein ſalus. Vera eni amicitia qð ſentit:ſimula
re nõ debet.nõ ẽ crudelitas ꝓ deo crimina pu⸗
nire:ſed pietas.nihil tñ crudelius: nihilq; mi⸗
ſerius inueniri põt: q vt timoꝛe moꝛtis ꝓpꝛie
ne ſalutẽ filioꝛuʒ audeant defendere.Socente

alt te in ecclia:nõ clamoꝛ populi: ſed gemitus

ſuſcitet᷑. lachꝛyme audientiuz laudes tue ſint.
Sermo pᷣſbyteri ſcripturarũ lectiõe ↄditus ſit
Vñ et apoſtolus pcipit. Sermo veſter ſit ſale

cõditus.qð ſi infatuet᷑: foꝛas pijcit :7 pdit no

minis dignitatẽ. Nam ſicut victoꝛia dñi trium
phus eſt ᷣuoꝝ.ſic magiſtri eruditio diſcipulo⸗
rum ꝓfectus. Miſi eni caput ſanũ ſit:oĩa mem
bꝛa ſunt i vitio Quãdo doctrina nõ erit ĩ eccle
ſijs:intelligimꝰperire pudicitiã:caſtitatẽ moꝛi
⁊ oẽs obire vtutes:qꝛ nõ comederũt verbum
dñi. Tunc ſcriptura vtilis ẽ audientibꝰ:cũ abi
qᷓ; xpᷣo non diſcit᷑:cum ſine patre nõ pfat᷑. Cũ
enĩ ſine ſpirituſancto:nõ iam inſinuat ille qͥ pꝛe
dicat: ſed difficile dignus pᷣco vᷣtutũ xp̃i inue⸗
niri põt:qͥ in annũciandis illis nõ ſuã:ſed eius
q̃rat głiam quẽ pᷣdicat.Cõfuſio quoq; ⁊ igno⸗
minia eſt ipᷣm cruciſixum ⁊ pauperẽ ⁊ eſuriẽtẽ
fartis pᷣdicare coꝛpoꝛibꝰ: ⁊ ieiunioꝛũ doctrinã
rubẽtes buccas tumẽtiaq; oꝛa ꝓferre. Non
cõfundant ergo oꝑa ᷣmonem tuũ:vt cuʒ in ec
cleſijs loq̃ris:tacitus qͥſq; reſpõdeat.Cur hec
q̃ dicis ipᷣe non facis: Accuſare auaritiã etiaʒ
latro põt.Sacerdotis vox cũ mẽte concoꝛdet.

Nam quõ põt pᷣſes eccłie maluʒ auferre ð me⸗
dio eius qͥ in delictum ſimile coꝛruerit: Ac q̃ li⸗

bertate coꝛripit peccantẽ:cũ tacitus ipᷣe ſibi re⸗
ſpõdeat eadẽ admiſiſſe q̃ coꝛripit: Rerdit eni
auctoꝛitatẽ docẽdi:cuius oꝑe vᷣmo deſtruitur
Et illud Tullij. Caput artis eſt docere qð fad
Aenerationi mihi ſemꝑ fuit nõ vboſa ruſtici⸗
tas:ſed ſancta ſimplicitas.Qui eni in vᷣmone
ſe dicit apłos imitari:pᷣus imitet᷑ vtutes ⁊ vitã
illoꝝ:in qᷣbus loquẽdi ſimplicitateʒ excuſabat
ſãcti nois magnitudo. Mõ eni facit eccłiaſtica
dignitas xpᷣianũ: nec ẽ facile ſtare loco Pauli
tenere gradũ Petri iã cũ xpᷣo regnãtiũ:ne foꝛ⸗

te veniat angelos dñi:qͥ ſcindat velum templi
tui:qͥ cãdelabꝛũ tuũ de loco moueat. Igit᷑ edi⸗
ficaturꝰturrim futuri oꝑis ſũptus cõputa. Si
cuti nõ hieroſolymis fuiſſe:vᷣ hieroſolymis be
ne vixiſſe laudãdum cẽ. Pꝛius ergo faciamꝰ: ⁊
ſic doceamꝰ:ne doctrine auctoꝛitas caſſis oꝑi⸗

bus deſtruat᷑. Hã de eloquẽtibꝰ⁊ ꝓnuncianti

bus plenꝰẽ oꝛbis.Loquũt᷑ neſciunt:docẽt q̃

nõ didicerũt.magiſtri fiũt: cũ añ diſcipuli non
fuerint. Sʒ nec ad ſcribẽdũ cito ꝓſilias:et leui

ducaris inſania. Multoq; tꝑe diſce qð doce⸗

as: ⁊ ſicnõ temeritate q̃rũdã doceas qð neſci⸗
as:ſʒ añ diſce qð dicturꝰes. Nã qͥ ſapiẽtis ver

ba crebꝛo audire ⁊ itelligere negligit: vſtã ſuã
gubernare nõ nouit:quato magis nec alioꝝ re

gimini ꝓficit⸗ Zoit ſerul euio ec? uenit At
ꝙ; ita in oibꝰ ꝑdocere:vt qͥcunq; audiũt ↄauer⸗
ſatione tua magis qᷓ; mone ꝓſiciãt.Qm qͥdẽ
nõ in ᷣmoneẽ regnũ dei:ſʒ ĩ vᷣtute.Sed ne ſta
tim multitudinis acqͥeſcamꝰiudicio:ſʒ electi in

bncipatũ noſcamꝰ mẽłſurã nr̃aʒ:⁊ humiliemur
ſub potẽti manu dei. Reuera nil fediꝰ p̃ᷣcepto
re furioſo:cũ debeat eẽ mãſuetꝰ ⁊ eruditꝰ:ecõ⸗
tra toꝛuo vultu:tremẽtibꝰ labijs:rugat oõte

Cyot

fenatis⸗

vriaach

boniitrahi

göͤtranek

paſioreſn
oportettun

ulnnl:rpui
cclt ub
iI weren⸗

guſentes
Gadupgen
ſirorapee
funvinate
Deioliu⸗a
Le
fe
guo
toorbiroꝛ
lauiegelo
zoresſol'in
Citnripyp,
Wamonac⸗
nondep
ſack an
ſcoꝛſedd
ſugpadr
calcidi:
temnnat
cleeteni
delerere:
pulospe⸗
ragha
ci faceelo⸗
niſtepio
ctatvluein
lueüfacaie
monachuse
ſoloubeblt
Pppoſtüßne
Canllos
Pbipponn
tonen: Arit
Ggiun
Thuqaſce
Ortoro
Tultii Er⸗
habehantas
guotühono
Poscät
lunetnon

chrii Et

amnoſtert
ſenonnoſtr
nagis
Appeſtue
echebrg

ond
W
mnüſten

=
SSc

.
=—
—
S=

—
=
=☛
=
Se
E
S=Se. =.
= =

tiaſt
nelenir⸗
mrö
nſtmu

.

.

—
=—
=

S =

.

=2

1

= =2
==

EB
S=
=ͤ=

4
9

oNiſß,.

1

lonoͤſi⸗

E
=Se=
EE

ſognen

lpei ini
nktoidenfi
dnpfen he
m Ran
öden lrt
ſnenmni
änännad.
naluzzimrre
ecommt i⸗
ripit peli

.

efnochn

ekdarßt
nöftrenin

OQuiainfnen

nieifusnt
glottgandicte
nifntatltfia
ſelreiaopel
Zoftpitüinin
naur tuntm
nouen Jolt
iupcinna

=
=Se=

Sbevſopniste.

Befimd
giuns aſison

ürr pnmen

incchundaef

inlilin

—

Tractatus IX

effrenatis )uitijs: facie inter palloꝛẽ ruboꝛẽq;
variata clamoꝛe pſtrepit: ⁊ errates no tam ad

bonũ trahit qᷓ; ad maluʒ ſeuitia ſua pᷣcipitat:lʒ

nõ q̊ iralcit᷑ iracudus ẽ: ſed ille qui crebꝛo hac
paſſione ſupat᷑. Sũtq; multi docẽtes ea q̃ non

opoꝛtet turpis lucri gra: qͥtotas domꝰ ſubuer
tunt: putãt queſtũ eſſe pietatẽ. qð plerũq; ac
cidit vt habeamꝰpugnas legis nõ ob deſideri⸗
um veritatis:ſed ob iactantiã głie: dum apud

audientes docti volumꝰeſtimari. Feſtino igit
gradu ꝑgamus ad magiſtros: ⁊ eoꝛũ teramus
limina: ⁊ pcepta virtutũ ac myſteria ſcriptura
rum vincula putemus etenna..
De ſolitudine. Cap̃. VIII

r fatear: ↄſiderãs ꝓpoſitũ tuũ ⁊ ardoꝛẽ?·

quo ſeculo renũciaſti:differẽtias in lo⸗

cis arbitroꝛ. Si vꝛbibꝰ⁊ frequẽtia vꝛbiũ dere⸗

licta ĩ agello babites:⁊ xpᷣm iĩ ſolitudine q̃ras:
7 oꝛzesſ. olꝰ ĩ mõte cũ ihu:ſãctoꝛũq; locoꝝ tĩ vi
cinitatibꝰ pfruaris.i.vt ⁊ vꝛbe careas ⁊ ꝓpoſi

tum monachi nõ amittas. Loquoꝛ nõ de evpis

non de pᷣſbyteris:nõ de clericis:quoꝝ alia cau
ſa eſt alia monachi Clerici oues paſcũt ego pa
ſcoꝛ:ſed ð monacho loquoꝛ qͥ pᷣciũ poſſeſſionũ
ſuaꝝ ad pedes apłoꝝ poſuit: docẽs pecun iam

calcãdã:⁊ humiliter ⁊ ſecreto victitãs ſemꝑ cõ

temnat qð ſemel cõtempſerit: Maʒ ſũme ſtulti
cie renũciare ſeculo: dimittere patriaʒ: vꝛbes
deſerere:monachũ ꝓfiteri: ⁊ inter maioꝛes po

pulos ꝑegre viuere. Quiaigit᷑ frater me inter

rogas p quã viã incedere debeas: reuelata te⸗
cũ facie loquar. Si officiũ vix exercere pᷣſ byte

ri: ſi epiſtopatꝰte vel opus vel onus foꝛte dele

ctat: viue in vꝛbibꝰ caſtellis: ⁊ alioꝝ ſalutem
lucrũ fac aie tue. Sinauteʒ cupis eſſe qð diceri
monachus qͥd facis i vꝛbibꝰ: que vtiq nõ ſůt

ſoloꝛũ habitacula. ̊ multoꝝ. Habet vnũqoc;
ꝓdpoſitũ pᷣncipes ſuos.
Tamillos: SFabꝛitios: Regulos: Scipiones

Půßi ꝓponãt ſibi ythagoꝛã: Socratẽ: Pla
tonem: Ariſtotelẽ. Poete emulent Homeruzʒ
Virgilium: enandrũ: Terentiũ. Hiſtoꝛici L

Thucydidẽ: Saluſtium: Herodotuʒ: Liuiũ.
Hꝛatoꝛes Lyſiã: Gꝛacchos: Demeſthenem:
Tulliuũ. Et vt ad nra veniamꝰ Ep̃i ⁊ pibyteri p

habebant ad exẽplum apłos ⁊ apłicos viros:

quoꝛũ honoꝛẽ poſſidente hre mereant᷑ 1 meri⸗
tũ. NMos aũt habemꝰ ꝓpoſiti nt̃i pncipes Pau
lum:Antoniũ: Lulianũ:Hilarionem: ¶ac⸗ B
chariũ. Et vt ad ſcripturaꝝ auctoꝛitateʒ rede⸗
am noſter pnceps Helias:noſter pᷣnceps Heli

ſeus:noſtri duces filij pꝓphetaxꝝ:qͥ habitabant
in agris ⁊ ſolitudine:⁊ faciebat ſibi tabernacu

la ppe fluenta ioꝛdanis. De bis ſunt æ illi filj
Rechab:qͥ vinũ ⁊ ſicer non bibebat: ⁊ moꝛa⸗

Epiſtola

Romani duces imitẽẽE

Fo. CxLXXXVY
XCII

bantur in tentoꝛijs.qͥ dei p Hieremiã voce lau
dant᷑: ⁊ pmittit᷑ eis ꝙ nõ deficiat de ſtirpe cox
vir ſtans coꝛam dño. Interpᷣtare igit vocabu
lum monachi h̊ eſt nomẽ tuuʒ.qͥd facis i turba

I ſolus es:non tibi eadẽ cauſa ſed que ceteris.
Quodq; nemo ꝓpheta in patria ſua honoꝛem

habet. Ham vbi honoꝛ nõ ẽ:ibi ↄtẽptus E. vbi
ↄtemptus ẽ:ibi frequẽter iniuria.vbi iniuria:
ibi indignatio. vbi indignatio: ibi quies nulla

Abi quies non eſt: ibi mens ſepe a ꝓpoſito de
ducit᷑. Abi aüt ꝑ indetudineʒ aliqd aufert ex
ſtudio: minus ſit ab eo qð tollit᷑.⁊ vbi mineſt

pfectũ nõ põt dici. Ex hac ſupputatiõe illa ſũ⸗
ma naſcit᷑: ;onachũ pfectũ in patria ſua ee

non poſſe: pfectii auũt eè nolle derelinquere eſt

Abi aüt ego nũc ſũ:nõ ſolũ qͥd agit in patria:

ſed an patria pſiſtat ignoꝛo:imo nec mihi coce

L ditur vn? angulꝰ heremi. quotidie expoſcoꝛ fi·
dem jqſi ſine fide renatus ſin.

Be laudibꝰ ⁊ vtilitate heremi. Cap. E
Aigd igit᷑ agis tu frater in ſeculo: ã ma
ꝗq ioꝛ es mũdospauꝑtatẽ times: beatos
paupes xpᷣs aſpellat. laboꝛe terreis: ſ-
nemo athleta ſine ſudoꝛibꝰcoꝛonat᷑.de cibo co

gitas: ſed vera fides famẽ non timet. ſuper nu

dam metuis humuz exeſa ieiunijs mẽbꝛa colli

dere:bᷣ dñs tecũ iacet. Squallidi capiiꝭ hoet

incuita ceſaries: ſed caput tuũ xps eſt. infinita
heremi vaſtitas terret: ſed tu paradiſũ mente
deambula. quotiẽs illuc cõſcẽderis:totiens in
heremonõ eris. O deſertũ xpᷣi floꝛibꝰ verns z
O ſolitudo in ꝗ illi naſcunt᷑ lapides:de qbus i
Alpocalyſi ciuitas magni regis extruit. Ohe⸗
remus familiaris deo gaudẽs ⁊c. Ad que etiã

illud apłi. Nõ ſunt condigne paſſiones huius
tpis ad futurã głiam:q reuelabit᷑ in nob Cur
eni timido aio xpᷣianꝰes:filiꝰ hois nõ hʒ vbi ca

put ſuũ reclinet:tu amplas poꝛtic- ingẽtia te

ctoꝝ ſpatia metirl: hereditatẽ expectãs ſecti co
heres xp̃i eẽ nõ poter:nudos amat heremus.
Coꝛpꝰaſſuetũ tunice loꝛice onꝰ nõ fert. Caput
optũ linteo galeã recuſat: molẽ ocio manũ du⸗

rus exaſperat capułꝰ. Sʒz cur inqt pgis ad hbe

remũ videlʒ vt teñ audiã: ñ videã:vt tuo furo
re nõ mouear: vt tua bella nõ patiar :ne me ca⸗
iat oculus meretricis: ne foma pulcherrima
ad illicitos ducat amplexus. Reſpondebis öH
non eſt pugnare:ſed fugere. Stai acie: aduer⸗
ſarüs armatus obſiſte: vt poſtq; viceris coꝛo⸗
neris. Fateoꝛ imbecillitatẽ meã. Molo ſpe pu⸗
gnare victoꝛie:ne ꝑdam aliquãdo victoꝛiam.·
5i fugero aut vincendũ mipiẽ:aur cadeduz,
Quid aũt neceſſe ẽ certa dimittere: ⁊ incerta ſe
ctarisaut ſcuto aut pedibus moꝛs vitanda eſt.
Zu qͥ pugnas ⁊ ſuꝑari potes et vincere. Ego
cũ fugero nõ vincoꝛ ĩ eo qð fugio:b ideo fugio

ne vincar. Mulla ſecuritas eſt vicino ſervente
Doꝛmire:põt fieri vt me nõ moꝛdeat: tñ põt ſie
ri vt aliqñ me moꝛdeat. Fuga eni nõ in fidelira

tis ſed pꝛudẽtie indiciũ : ne fruſtra nos offera

mus ꝑiculis. Sed nuꝑ egypti deſerta vidiſti:
intuitus es angelicã familiã: quanti tibi floꝛes

ſut:qᷓ; ſpiritualibꝰ gẽmis pꝛata vernantia: Ai
diſti ſerta qbus dñs coꝛonat᷑. Ille tibi ignis in

pectoꝛe exuſtet: et illa quotidie co gita:tracta:
