ab eis vt non paſcqt oues ipius: qᷓ dicũt facite

Que faciũt facere nolite:tanqᷓ; diceret mea di

cunt: ſua faciunt. Si diceret facite ſecuri qð fa

tem parcã qui ſecuti eſtis pᷣpoſitos veſtros Si
hoc diceret dederat malis paſtoꝛibus paſcẽti⸗

bus non oues ſed ſe. Sed qm terret non ſoluʒ

ccecũ ducentẽ ſ cecũ ſequẽtẽ(Meq; eni ait. Ca⸗

dit in foueã ducẽs:⁊ non cadit ſequẽs:bᷣ cecus
cecuʒ ducẽs ambo in foueã cadũt) Admonuit

oues vt ait: Que faciũt facere nolite.Cũ enim
nõ faciatis que faciunt mali paſtoꝛes non voſ

ip̃i paſcũt. Ci aüt facitis q̃ dicunt ego vos pa ſ

ſco. mea dicũt eni ⁊ non faciũt. Securi inqᷣunt

ſequimur ep̃os noſtros.dicunt h̊ ſepe heretici
quãdo veritate manifeſtiſſima cõuincũt᷑ nõne
oues ſumus:illi de nobis reddunt rõnem: red
Dunt plane mala de moꝛte nr̃a:de moꝛte eiꝰma

ligne reddit malus paſtoꝛ malã rönem: nunqͥd

igeo viuit ouis: quia deſignaturpellis ip̃ius:

terfamilias vitã eius inq̃rit. Sed ecce malꝰ pa

ſtoꝛ attulit pellem: reddat de pelle réõneʒ. vero
mentiturus ẽ. Nidebat deſuꝑ qui poſtea iudi
cat cui vᷣba ille facta numerat cogitatões inſpi

cit:reddat paſtoꝛ mal⸗ rõnem pellis ouis moꝛ⸗
tue:clamaui ei vba tua ⁊ ſeq noluit: dedi ope⸗

ram vta grege nõ aberraret ⁊ nõ obtẽperauit
plane ſi ̊ dieat ⁊ veꝝ dicat (nouit aũt ille vtxꝝ
venꝝ dicat) reddat bonã rõneʒ de oue mala St
aũt inſpicit de qꝛ neglexit errãtẽ:qꝛ non q̃ſiuit

peuntẽ Quid ꝓdeſt ꝙ iuenit pellẽ quam refer

ret:ipᷣaʒ reuocaret ne pellẽ moꝛtue demonſtra
ret. Sig nõ bonã rõneʒ reddit qꝛ non qſiuit er⸗
rãtẽ:q̃lẽ fecit qͥ fecit errãtẽ⸗ Hoc ẽ qð dico. Si
in catholica ſtitutꝰepᷣs nõ bonã rõneʒ reddit
de oue:ſi nõ q̃ſierit errãtẽ de grege dei: q̃leʒ ra
tionẽ redditurꝰ ẽ hereticꝰ:qͥ nõ ſolũ nõ reuoca
bit berroreſezena, cõpulit in erroꝛẽ?: Sʒ vi
deamꝰ vt dixi quõ reuocet deꝰ oues a paſtoꝛi⸗

bus malis:iã cõmemoꝛaui:q̃ dicũt facite:que

aũt faciũt facere nolite.Et nõ ipᷣi vos paſcũt h
de : qꝛ velint nolint paſtoꝛes vt perueniãt ad
lac ⁊ lanã: vᷣba dei dicturi ſũt. Qui pᷣdicas nõ

furãdũ furaris. Apls ad eos qͥ bona dicunt: ⁊

mala faciũt.Tu audi pᷣdicãtẽ ne fureris:qꝛ fie
ri non põt de ſpinis legere vuã Et rurſus dixi
ſti mihi ꝙ qbuſdã q̃ dicũt facite:q̃ aũt faciũt fa
cere nolite.quõ vis de ſpinis me colligere vuã
vbi⸗cui reſpõdebit᷑. Nõ ẽ illa vua ſpinaꝝ:ſed
aliqñ increſcẽs ſarmẽtũ implicat ſe ĩ ſepe:⁊ pẽ⸗
det vua int᷑ dẽſa ſpinarũ:ſᷣ nõ ſurgit de radice
ſpinaꝝ. Tu ſi eſurieris ⁊ aliud nõ habes vnde
ſumas:caute manũ mitte ne lacereris a ſpinis.
idẽ. ne facta imiteris maloꝝ:⁊ lege vuã int᷑ ſpi
nas pẽdẽtẽ:ł̊ᷣ de vite naſcẽtem. Attẽde veniet

unt: lua faciu botri alimẽtũ: ſpinis ſeruat ignis toꝛmẽtoꝛum
ciunt:ipᷣos dãnabo male viuentes. obis au

Extrahã inqͥt oues meas de manibꝰeoꝝ:⁊ nõ

erũt eis adhuci cibũ. Hoc ⁊ i pſalmis ðꝛ. Mõ⸗
ne cognoſcẽt oẽs qͥ operãt᷑ iniqtatẽ:qͥ deuoꝛãt
Polm meſ vt cibũ panis: Et nõ erũt eis adhuc
i cibũ.Quoniã h̊ dicit dñs deus. Ecce egoip̃e

abſtulia malis paſtoꝛibꝰoues monẽdo vt dixi
ne qð faciũt mali paſtoꝛes faciãt incaute negli

gentes oues.Et qͥd ait cui dat að illis abſtulit

foꝛte bonis paſtoꝛibꝰ:non h̊ ſeqt: ⁊ d dicem⸗
rẽs nõne ſunt paſtoꝛes boni: Nõne alio loco

ſcripturarũ ðᷣꝛ:Et ↄſtituã eis paſtoꝛes ſᷣm coꝛ

meũ ⁊ paſcens eas ð diſciplina. Auomodo er
go oues quas malis paſtoꝛibus tollit:non dat
bonis:ſed tanqᷓ; omnino nuſqᷓ; remãſerint bo⸗
ni:dicit Ego paſcam. Petro dixerat. Paſce

oues meas. Quid ergo faciemus cum Petro
zun ius? cõmendantur oues: Non ibi dixit dominus:
Increpatur paſtoꝛ: qꝛ neglexit ouemerrantez Eg
Et ꝓpterea in fauces lupi irruit vt deuoꝛare
Quid illi ꝓdeſt. quia affert pellem ſignatã⸗pa

go paſcã oues meas nõ tu. Sʒ Petre amas

me⸗:Paſce oues meas. an foꝛte quia modo nõ
inuenitur Petrus: Jam enim aſſumptus eſti.

requiem apoſtoloꝛum⁊ martyrum.non eſt cui

dicat ſecurus dominus ouiuʒ. Paſce oucs me

as: æ quodãmodo q̃ſi neceſſitate deſcenditad
officium paſcẽdi oues ſuas:nõ habens qᷣbꝰ cõ⸗
m endet nec tñ deſerens. Hocenim videtur ſe⸗

qui.oc enim dicit dñs deꝰ. Ecce egoipᷣe: cui

loniſtutze
fetthhget.
neng:r iſt
in nöuran
Cinerecine
genmſuuind
Alibis ide⸗
nehulaerroꝛ
de upidltat
1diftelleeſ⸗
paſornonde
buläoculisa
ubiörvider
Woencgdi⸗
meaſegai
ſtcinckane
diſperſe
ſcllekens
bulaépin
educe⸗
buo:ind
permonte
ſcerpturax
lioqcqdine
cagertra⸗
de voce pa
ſctotureſi
ſſhil veneno
t Vostmt
biiſtkainnin
libenipos.
onigevigelie
Afnecish
lnangferi
1innötbus,
Nireauieſci
enöfzlimnu
Dllisr donn
lo:rinpaſk
8dirimöte
bortipgen
feeitcelin⸗
utſpegnig⸗
nötegiſt,d
husſublett
laockostuo
nzulii
Madedrq .

binismeelnni

elaußnn
implicgteitpen

14lindröheene
lenelcnotthe

N

141

ontlegenin
ſcäen. Auitent
mi ſpisomin
vdenmmndinn

tiglänisn
i nichneddai
Elnöutsadn
ſs daus kura
wesmniot
gbcänoaneteli
Goölis h
Seseredien
i⸗ Noneaign
1es torsftt
plne. Qummti
blotoltnnn
nij minni,
eo –
cemus an)
jtbidirt N
. Penn
fotelunt
nim Kongn

Imung
t .
S
nöhun
ocenin
Euct

=ẽ, S=

—
= ☛

=2
S=

7
4

—
Se
=☛ rZ(r =ẽ

—
S

So
—

S=S= —
—

——
Se

S=

S—
S=
S

—

CTractatus IIII Epiſtola

dicebamꝰ. Qui paſeit iſrł intende. DHeducitis
tãqᷓ; ouẽ Joſeph płm i egypto ↄſtitutũ.iã dif
ppmo qð perit reram: q errauit reuocabo: et
dʒð imin utũ ẽ colligabo:⁊ q exanime eſt ↄfoꝛꝛ
tabo:⁊ qð pingue ẽ cuſtodiã Qð nõ faciebant

fuſus i gentibꝰ ilrł:ipᷣe eſt Joſeph.Noſtis eni
qꝛ migrauit Joſeph i egyptũ vendẽtibꝰ fratri

bus:factũ ẽ᷑: vẽdiderũt xpᷣm iudei nõ ſine cau⸗
ſa:⁊ int᷑ apłos ipſe Judas vẽditoꝛ fuit. Cepit

eẽ xpᷣs in gẽtibꝰ: ibi honoꝛatꝰ ẽ:ibi creuit ꝑłs

eius:non eũ deſerit paſtoꝛ eiꝰ. Excita inqᷣt po⸗

tentiã tuaʒ ⁊ veni:vt ſaluos facias nos. plane

facit ⁊ faciet.Ait eni. Ecce egoipᷣe inrã oues
meas:⁊ viſitabo eas ſicut viſitat paſtoꝛ gregẽ

ſuũ.nõ curauerũt mali paſtoꝛes:nõ eni ſuo ſã⸗

guine redimere. Sicut viſitat inq̃t paſtoꝛ gre⸗

gem ſuũ in die. In q̃lem diẽ cũ fuerit nimbus

nubis.id eſt.in pluuia ⁊ nebula. Pluuia et
nebula erroꝛ ſeculi huiꝰcaligo magna ſurgens

de cupiditate hoiuzʒ: ⁊ nebula ↄterens terraʒ:
⁊ difficile eſt vt nõ errent oues ⁊ iſta nebula:ſʒ

paſtoꝛ non deſerit eas:inqrit eas:penetrat ne.
bulẽ oculis acutiſſimis:nõ impeditur caligine

nubiũ:videt vndiq;:errantẽ reuocat tm: qð ſi

at in euãgelio q̃ ſunt oues mee audiũt vocẽ me

am:a ſequũtur me in medio ouiũ diſperſaruʒ:

ſic inqͥram oues meas:⁊ educaʒ eas ab oĩ loco

q̃ diſperſe ſũt.Illic i die nubis ⁊ nimbi qñ dif
ficile ẽ eas iueniri. Lũc ergo inueniã craſſa ne⸗
bula ẽ:pinguis nimbꝰ ẽ.Oculis enĩ nihil latet
⁊ educã eas de gẽtibꝰ:⁊ colliga eas de regioni

bus: ⁊ inducã eas ĩ terrã eaꝝ. Et paſcã eas ſu⸗
per montes eaꝝ: ↄſtituit montes iſrł auctoꝛes

ſcripturaꝝ diuinaꝝ.ibi paſcite vt ſecure paſca

tis qcqͥd inde audieritis:hoc vobis bñ ſapiat:
q̃cd extra ẽ reſpuite ne erretis in nebula. au⸗
dite vocẽ paſtoꝛis:colligite vos admonentes
ſcripture ſãcie. Ibi ſũt delitie coꝛdis veſtri:ibi
nihil venenoſũ.nihil alienũ:vberrima paſcua
eſt. VUos tm ſane venite:ſane paſcimini:imo ti

bi iſrł:⁊ in riuis ⁊ in oĩ habitatiõe terre a mon
tibꝰeni quos oſtẽdumꝰmanauerũt riui pᷣdicati
onis euãgelice:cũ in oẽm terrã exiuit ſonꝰ eoꝝ
⁊ facta ẽ oĩs habitatio terre ad paſcẽdasoues

leta atq; fecũda in paſcuis bonis. Paſcã eas:

æ in mõtibus iſrłerũt ſtabula. Erũt illic:hoc ẽ

vbi requieſcãt: vbi diſcãt. Nerũ ẽ: manifeſtuzʒ
ẽ:nõ fallimur In głia dei redᷣeſcent tanqᷓ; ſta

bulis ⁊ doꝛmiẽt:hoc ẽ req̃eſcent in delitijs bo⸗

nis: ⁊ in paſcua pingui paſcent᷑ ſuꝑ mõtes iſrł

Jã dixi mõtes iſrł mõtes bonos qͥ leuamꝰocu⸗

ſos:vt inde nob veniat auxilium nr̃m a dño:qͥ

fecit celũ ⁊ terrã. IJdeone vel i montibꝰ bonis
et ſpes nr̃a cũ dixiſſet. Raſcã oues meas ſuꝑ
mõtes iſrł. Rurſus netu ſpem poneres ĩ mõti

bus ſubiecit ſtatim ego paſcã oues meas.Le⸗

ua ocłos tuos i mõtes:vnde veniet auxiliuʒ ti
bi. Sʒ attẽde dicẽtẽ ego paſcã.Auxiliũ eni tu⸗
um a deo: qͥ fecit celũ ⁊ terraʒ:ego reqͥeſcere fa

Fo. Ccxxx

ciam eas dicit dñs de. ſed vt reqͥeſcere faciat.
Pꝛimo curauit:poſteriꝰ dicit.icẽ dñs deus

mali paſtoꝛes ſeipos paſcẽtes non oues. Non
ait dñs ↄſtituaʒ alios bonos paſtoꝛes qͥ faciãt

hoc. Sʒ ego inqͥt paſcam oues meas: nulli cõ⸗

mittã: ſecuri vos fratres:ſecure vos oues:no⸗ .
bis videt᷑ timẽdũ qs ideʒ paſtoꝛ bonꝰ claudni:
ſic ⁊ paſcã eã cũ iudicio. Vide qꝛ ſolꝰ paſcii cd

iudicio. Quis eni homo iudicat de hoie:teme

rarijs iudicijs plena ſũt oĩa. de quo deſperaui

maus ſubito ↄuertit᷑: ⁊ ſit optimus. de q multũ
p̃ſũpſerimus:ſubito deficit:⁊ fit peſſimꝰ. Nec

timoꝛ noſter cert ẽ: nec amoꝛ noſter certus eſt

AQuid ſit hodie quiſq; homo vix nouit ipe hõ
Ti vtcunq; ipᷣe qͥd hodie. Quid aut oues nec

aut ipᷣe paſcit.Ergo cũ iudicio diſpertiẽs:pꝛo
pꝛia ꝓpꝛijs:hec iſtis :illa illis debita eis bus

debet᷑. Hoc añt illud nouit eni qd agat:cuʒ iun⸗

dicio paſcit:quos iudicatꝰ redemit. Paſcit er
go ipᷣe cũ iudicio.in ꝓpheta eni hieremia ait
clamauit q dam ꝑdix ↄgregauit q non peperit
faciẽs diuitias ſuas nõ cum iudicio: paſcit iſte
paſtoꝛ cũ iudicio.q̃re ille ſine iudicio: qꝛ cõgre
gauit q̃ non peperit.q̃re iſte cum iudicio: qꝛ fo
uet qð peperit.De paſtoꝛe tñ bono loqͥtur: pa
ſtoꝛes boni aut nõ ſũt aut latẽt. Si enĩ non ſũt
qͥd agimus:⸗Si latent qͥd de eis tacet᷑: Perdix

dq̊ͥdem illa a buſdam maioꝛibꝰ⁊ ante nos ſcri⸗

pturas tractãtibus diabolꝰ itellectꝰ eſt congre
gans q̃ nõ peperit. Non eni ille creatoꝛ ̊ dece⸗
ptoꝛẽ:faciẽs diuitias ſuas nõ cuʒ iudicio.non
eni ad eũ ꝑtinet qͥ iſto:qͥ ilo modo erret.oẽs er
rãtes vult qͥbuſiibet erroꝛibꝰ: qᷓ; diuerſe ſũt he
reſes:qᷓ; diuerſi erroꝛes.ille in oibus vult erra
re hoies nõ dicit diabolꝰ donatiſte ſint:nõ ſint
arriani:ſiue illic ſit ſiue iſtic ad eũ ꝑtinet ↄgre
gãtẽ ſine iudicio. Idola inq̃t adoꝛet meꝰ eſt:iu
deoxꝝ ſuꝑſtitione remaneat meꝰ ẽ:deſerta vni⸗
tate in illã vel in illã hereſim ꝑgat meꝰ ẽ.Con⸗
gregat ergo ſine iudicio faciens diuitias ſuas.
Sʒ qͥd faciẽs ſequat᷑ in dimidio dierũ eius:de
relinquẽt eũ:⁊ in nouiſſimis ſuis erit inſipiẽs.
Venit ille ↄgregãs oues ſuas in dimidio die⸗
rũ eiꝰ pᷣus q; ſperebat anteqᷓ; putabat:derelin

quet eũ: a erit inſipiẽs in nouiſſimis eiꝰ: q̃re in

pᷣmis ſuis ſapiẽs erat:vt ĩ nouiſſimis ſuis ſiti⸗
ſipiẽs Audite fratres:ðꝛ aliqñ in ſcripturis ſa
piẽtia pꝛo ſtulticia abuſione verbi non pꝛopꝛi⸗
etate. Ande enĩ dicitur. Abi ſapiens:vbi ſcri⸗
ba: vbi cõquiſitoꝛ huius ſeculi:nonne ſtultiti⸗
am fecit deus ſapientiam huius mundi⸗ et iſte
ꝑdix.id ẽ.dꝛaco.id ẽ.tanqᷓ; ſemꝑ ſapiẽs erat ꝰ
nõ adã ꝑ Euã decipit Vtꝝ dicẽ putas ẽ bonũ

TPars

cõſiliũ dare exiſtimatꝰeſt ↄtra deuʒz creditꝰeſt.

AQð nõ ðꝛ ſapia abuſiue verbi ⁊ in malo cõſue
tudinẽ qͥdẽ ſcripturaꝝ vr̃aꝝ. Nã quẽadmodũ

loquũt᷑ auctoꝛes mundi qͥd ad nos habẽs ĩ eo
dem libꝛo. Erat ibiſerpẽs ſapiẽtioꝛ oibus be⸗
ſtijs. Iſte ſapiẽtioꝛ oibus beſtijs aſtutꝰ⁊ acut⸗
ad decipiendũ agnoſcit᷑:nõ poſtea ei credit᷑ et
ðꝛ ei renunciamꝰtibi.ſuſficiat ꝙ incautos pᷣmo

decepiſti. Ergo ita erit in nouiſſimis ſuis inſi⸗

piens:qͥ cõgregauit q̃ non peꝑit:⁊ fecit diuiti⸗
as ſuas nõ cũ iudicio.paſcit ↄtra illũ redẽptoꝛ

noſter cũ iudicio:⁊ exiſtat alias hereticus: ⁊ ſi
nõ frater diaboli certe adiutoꝛ et filius: et ipᷣm

dixerim ꝑdicem cõtentioſũ animal hoc eſt aĩa
vt aucupes noꝛũt etiã ↄtendendi ſtudio capit
Cõtendũt iſti ↄtra veritateʒ ⁊ ↄtendere ex qͥ ſe
diuiſere modo dicũt ↄtendere volumus:qꝛiã
capti ſũt nolo ↄtendere. Ocapte aliquãdo tu
eras q̃ͥ pᷣmis tẽpoꝛibꝰſeditionis tue traditoꝛes

arguebas: inocẽtes dãnabas:iudicio:impera⸗
toꝛis iudicio ep̃oꝝ non ↄſentiebas victus:to⸗

tiens apellabas apud ipᷣm:in patrẽ ſtudioſiſſi
me litigabas:cõgregabas q̃ nõ pepiſti. Abi ẽ
nunc ceruix tua:vbi lingua tua⸗ vbi fllius tuꝰ⸗
certe in nouiſſimis tuis factꝰ es inſipiens paui
ſti ſine iudicio.HNõ eni veꝝ vis vel ð erroꝛe tuo
velð veritate indicare:paſcit ↄ xpᷣs cũ iudicio
diſcernit oues ſuas ab ouibꝰnon ſuis Que ſũt
oues mee inqͥt audiũt vocem meã: ⁊ ſequũtur
me. ac inuenio omes paſtoꝛes bonos in vno
paſtoꝛe. Non eni vere paſtoꝛes boni deſunt:ſ
in vno ſunt.multi ſunt:qͥ diuiſi ſunt.lhicvnus
p̃dieatoꝛ:qꝛ vnitas cõmendat᷑. Neq; eni vere
modo ideo tacent᷑ paſtoꝛes:et ðꝛ paſtoꝛ: qꝛ nõ
inuenit dominus cui cõmẽdet oues ſuas Tũc
autem ideo cõmendauit:qꝛ Petrũ iuenit:imo

2

vero ⁊ in ipᷣo Petro vnitatẽ cõmendauit mul

ti erant apoſtoli: et vni ðꝛ: aſce oues meas.

abſit vt deſint modo boni paſtoꝛes:abſita no⸗

his vt deſint: abſit a miſcdᷣia ip̃ius vt non eos
gignat atq; conſtituat: vtiq; ſi ſunt bone oues
ſunt ⁊ boni paſtoꝛes. Naʒ de bonis ouibꝰ fiũt
boni paſtoꝛes:ſed omnes boni paſtoꝛes i vno
ſunt. Anuʒ illi paſcunt. Chꝛiſtus paſcit Non
eni vocem ſuã dicunt amici ſponſi:ſed gaudio
gaudent ꝓpter vocem ſponſi:ideo ergo ipᷣe pa
ſcet cum ipi paſcent.Et dicit. Ego paſco quia
in illis vox ip̃ᷣius:in illis charitas ipius. NMaʒ
⁊ ipᷣm Petrũ cui cõmendauit oues ſuas quaſi
alter alreri vnum ſecum facere volebat:æ ſic ei
oues cõmendaret: vt eẽt ille caput:ille figuraʒ
coꝛpoꝛis poꝛtaret.id eſt.eccłie. Et tanqᷓ; ſpon⸗
ſus ⁊ ſponſa eſſent duo ĩ carne vna Pꝛoinde

vt oues cõmẽdaret quid illi pᷣus dicit:ne illi tãẽ

qꝙ; alteri cõmendaret:? Petre amas me⸗ Et re⸗

ſpondit:Amo. Et iteꝝ:amas me: Et reſpõdit

. +– .
. 2 „ : * . 2
.

Amo. Et tertio rꝛamas me⸗ Et reſpõdit:Amo.
cõfirmat charitatẽ vt cõſolidet vnitatem. IJhe

ergo paſcit vnius in his ⁊ hi in vno:⁊ tacect

paſtoꝛibus. Sed non tacet᷑ de illis ouibꝰ.Glo
riant᷑ paſtoꝛes:ſed qͥ gloꝛiant᷑ in domino gloꝛi
entur:hoc eſt xpᷣo paſcere:et cum xpᷣo paſcere
pᷣter xp̃ᷣm non paſcere.neq; vota impia paſto⸗
rũ tanqᷓ; iſta futura mala tpa ppheta pᷣdiceret

dixit:ego paſco:nõ habeo cui cõmendẽ:etiam

cum ipᷣe NWetrus erat: et cũ adhuc ip̃i apoſtoli
erant in hac carne ⁊ in hac vita: tũc ait ille vn⸗

in quo vero omnes vnum: habeo alias oues qᷓ

non ſũt de hoc ouili:opoꝛtet me ⁊ has adduce
re:vt vnus ſit grex ⁊ vnus ſit paſtoꝛ. Sint er⸗
go omnes ᷣi paſtoꝛe vno:⁊ audiant vocẽ paſto
ris vnã:quã audiãt oues:⁊ ſequant᷑ paſtoꝛem
ſuũ:nõ illũ autillũ:ſed vnũ. ⁊ oẽs in illo vnam
vocem dicãt: diuerſas voces non habẽt:obſe⸗
cro vos fratres:vt idipᷣm dicats omes:⁊ non
ſint in vobis ſciſmata. Hanc vocẽ liquataʒ ab

omni ſciſmate:purgatam ab omni hereſi audi

ant oues:⁊ ſequant᷑ paſtoꝛem ſuuʒ dicentem:
que ſunt oues mee:meam vocem audiant: ſe
quant᷑ me. Nam vis noſſe heretice qᷓ; non ha⸗
bes vocem paſtoꝛis:⁊ ꝑiculoſe te ſequat᷑ ouis
tectũ indumento ouiũ: ⁊ intus lupũ rapacẽ au

diant vocẽ tuã. Aideamꝰ an xpᷣi ſi eccłiaʒ que
rit infirmus ouis a grege aberrãs:neſciẽs vbi

ſit grex:q̃rit quo ſe aggreget:quo intret edem:

vocem audiamꝰ an xp̃ᷣi ſit. Audiamus vtrum

agni ſit an perdicis. Ouis dei gregẽ ſuuʒ q̃rit:
puta ouẽ de oꝛiẽte veniſſe in africã:querit gre⸗

gẽ ſuũ:incurrit i te:in baſilicã tuã intrare vult
cõmoueris ignota facie vel tu vel miniſter tuꝰ

ſtans vel ſedens ad oſtiũ ĩterrogat ouẽ querẽ⸗
tem gregem ſuũ:imo gregẽ dei cũ grege ſuo in
trare vutt:ibi eum eſſe putat:queris paganus
ſit:an xpᷣianus: Reſpõdit: Chꝛiſtianꝰ. Ouis

eſt eni dei. Queris ne foꝛte cathecuminus ſit ⁊

irruat in ſacramẽtis: Reſpondit fidelis. Que
ris cuius cõmunionis ſit: Reſpõdit catholicꝰ
chꝛiſtianꝰ.Si fidelem catholicum repꝛobas te
nes:ita vo ꝓiicere pꝛoba:a te repꝛobatus chꝛi
ſto ꝓbatur. VUtinã ⁊ illi qͥ ſunt apud te cogno⸗

ſcant te:⁊ in dimidio dieꝝ derelinquẽt te Qui

dam fratres noſtri heſterno die ierũt ad baſili
cam eoꝛuʒ: ⁊ ſi ad malos fratres tñ ad fratres.

Attẽdite fratres mei qᷣd iterſit int᷑ fiduciã veri
tatis ⁊ timoꝛẽ falſitatis. Qñ aliqͥs eoꝝ in h̊ po
pulo agnoſcitis:quõ gaudetis:qꝛ in vobis ille

eſt:qͥ querit qð perierat.ſuggeret᷑ aliqñ nobis

vt vos audiat et diſcedat: audiet et irridebit:
audiat ⁊ irrideat.Aliqñ ſapiet: aliquando co⸗
gnoſcet:aliqñ relinqͥtur glło ſuo: remanent in
coꝛde ſuo Renunciat erroꝛi ſuo:gras agit deo
ſuo. Illi aũt qͥdqui eſtis: Chꝛiſtiani ſumus.

Cract

plo
nſelern
gatiſuntinuun
tc ina ſc

ßnosfi
poicerenquo

rbianidicit.

ußſtnor

gues:ſiueper

mertm

Gusecckiam.

vaceſi: Ege

hocde pphei

lide Elala d

deapoſtclo.
diffuſam:d

Vcèſned au
faſtoꝛis ?d
telniſſonep
yabhierlin.
Auſeaucsſioui

cichus ido
NRoecoeſ
ctem denos
ſtorssanniͦe
cuſas non p
nocredo:ſe
tuis:crede⸗
jemeis. auf
diuine. Ede
Donati: AuB
quis eas enn
ylpoucacõm
lekamentu. 9
dies. Et inpe

Bbereditate
Cömene
luſſnesterre

els iuerſep⸗
gumer iedo
ſunnmͤcn
hlitenzoisre
ldnsenn
Mniollaluaſo
Dffllam ſneal
ntpeniunan
Umnecpnaye

Alicapeſtone

N Cdeponer
biinimmafc
0o vobisnoni
hleſendicop
levenſet Eee

Mc

Dinhil
NNS
wune
nnaer
ellanni,
t indonipan
tcunſegin

aſt.
1ndin win
rſecnmigſn
ni. 10isinlonm
ocesnondri
n dcahsofttfen

Mnc veilcut

labomndeckuc⸗
rem ſundener.

S=—

nvocen mdänt dd

ſeherete za⸗
iculoſenelni
intus opi mein
Panthiſtenlg
eabenis: ncſcirn
gergvoinnetcd
1.Audbmum
Bdeigegeſnzat
einaffrigrenge
cämi inmmenit
AUnnnien
imeridids
iaigireſtonn
nanenophni⸗
(itin. Ors

ubetuninleſtl

Gemdtſctis
aNret
Polcumtepche
4 Etepoheetl
iuntapud ricn⸗
derclingvat
odieſcti, n

=
☛MES

=
=

rſtintſici
ͦniizeni
ianii
4 nti 4
nltunt
hiel. Nicmn
ſornun
Chiini

—,ꝓ S—
= — =☛–
☛ñh =.

—

=

*%

Tractatus IIII

non:ſed exploꝛatoꝛes: ⁊ illi.catholici ſumꝰ.co

Mati ſunt iniuriare melioꝛi cõſilio: penitet eos:
atq; vtinã ſic peniteat: ⁊ ibi remanere penituit
eos q̃ ingreſſi ſunt iniuriare: tñ quos piecerũt

xpᷣianos:fideles:catholicos:q̊ͥs tenuerunt no

lo dicere:quos ꝓiecerũt video:quos tenuerũt

xpᷣiani dicãt.Dicãt ergo vocem ſuã.videamꝰ
an xpᷣi ſit vox:an paſtoꝛis ſit vox:quã ſequãt᷑
oues:ſiue per bonũ ſit vox iſta:ſiue ꝑ malũ ho
minẽ:vtrum ſit vox attendamus.Querit infir
mus eccłiam. Tu qͥd dices:partis DBonati eſt

Eccleſia: Ego vocẽ paſtoꝛis inqͥro: lege mihi

hoc de ꝓpheta:lege mihi de pſalmo:recita mi
hi de Eſaia: de bege:de euãgelio recita: recita

deapoſtolo. Inde ego recito eccłiaʒ toto oꝛbe
diffuſam: ⁊ dñm dicenteʒ. Que ſunt oues mee

vocẽ meã audiuit:⁊ ſequunt᷑ me.Que eſt vox

paſtoꝛis ⁊ pᷣdicaturi in nomine eius potentiaʒ
⁊ remiſſionẽ peccatoꝝ ꝑ omnes gẽtes incipien

tibꝰab hierm. Ecce vox paſtoꝛis:agnoſcis eã

et ſequẽs ſi ouis es:ſed illi codices tradiderũt

ac illi thus idolis poſuerũt.⁊ ille Quid ad me

de illo ⁊ illo:ſi fecerũt non ſũ tpaſtoꝛes Tu vo
cem paſtoꝛis edicito: qꝛ nec de illis vocem pa⸗
ſtoꝛis annũcias:tu accuſas nõ euangeliũ tu ac

cuſas non ꝓphetã:nõ apłm.ð illo credo: alijs

nõ credo:ſed acta ꝓfers: acta ꝓfero. credam⸗
tuis:crede ⁊ tu meis.nõ credo tuis:noli crede⸗

re meis.auferant᷑ charte humance.ſonãt voces
diuine.Ede mihi vnaʒ ſcripture vocem ꝑꝑte
Bonati:Audi inumerabiles ꝓ oꝛbe terraruʒ:

quis eas enumerat⸗ Quis eas terminat: tamẽ
vyt pauca cõmemoꝛemus legẽ attẽde pᷣmuʒ dei

teſtamentũ. In ſemine tuo benedicent᷑ omnes
gẽtes. Et in palmo poſtula a me ⁊ dabo tibi gẽ
tes hereditatẽ tuã:⁊ poſſeſſionẽ tuã terminos

terre. Cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ auertẽt᷑ ad dñm vni
uerſi fines terre: ⁊ adoꝛabũt eum in conſpectu
eius vniuerſe patrie gentiũ:quoniã ipſius ẽ re

gnum:⁊ ipᷣe dominabit᷑ gentiũ.Catate dño cã
ticum nouũ:cãtate dño omis terra. Et adoꝛa⸗
bunt euʒ oẽs reges terre. omes gentes ſᷣuient
illi. Quis enumerare lufficiat: ꝓpe omis pagi
na nihil aliud ſonat qᷓ; xpᷣm eccleſiaʒ toto oꝛbe

diffuſam. ſine aliquo dubio perituraʒ fuiſſe di
cunt:peritura pꝛedicta eſt tot teſtimonijs man

ſura:nec vna vox iſta ꝑ legeʒ:ꝑ ꝓphetas:per

cantica paſtoꝛis eſt:nec eni illi verũ dicere ſine

vbo dei potuere qð eſt xpᷣs.Audi vocem ver⸗
bi.miratus fidem Centurioms. Amen inqͥt di
co vobis non inueni tantã fidem in iſfrael Pꝛo
pterea dico vobis qꝛ multi ab oꝛiente ⁊ occidẽ

te veniẽt. Ecce eccłia xp̃i:ecce grex xp̃i. Tu vi

de ſi vis eſſe. Non enim te latet grex qui vbiq;
es:nõ habebis qͥd reſpõdeas iudicio tuo: quẽ
non vis eſſe paſtoꝛem tuũ:non habebis inquã

Fo. CXXI

Epiſtola LXIII

q̃d reſpondeas iudicio tuo. Neſciui: nõ vidi:
non audiui: quid eſt qð nõ ſciſti: nec eſt quiſe
abſcondit a caloꝛe eius.Quid eſt qð non vidi⸗
ſti Aiderũt omnes fines terre ſalutare dei no
ſtri. Quid eſt qð nõ audiſti: In oẽm terraʒ ex
iuit ſonus eoꝝ:⁊ in fines oꝛbis terre vba eoꝛũ

Sʒsʒ recte nobis Quare vox xpᷣi: vox paſtoꝛis
quã oues audiant ⁊ ſequãtur: Non inuenitis
qdq̊ͥd dicatis: vocem paſtoꝛis nõ habetis.Audi⸗
te ⁊ ſequimini.dimittite vocẽ lupi:ſeqͥmini vo
cem paſtoꝛis. Qamꝰ inqͥt audiamꝰ. Damus ⁊

nos vocẽ paſtoꝛis.Audiamꝰin cãticis in quiũt
cãticoꝝ:loquit᷑ ſpõſa ad ſpõſũ:eccłia ad xpᷣm:
nouimꝰcãtica cãticoꝝ.Sancta cantica:amato
ria cãtica:ſancti amoꝛis:ſancte charitatis:ſan
cte dulcedinis.plane volo inde audire vocem
paſtoꝛis: vocẽ dulciſſimi ſpõſi eccłie:ſi aliquid
habes audiamus. Spõſa inquiũt dicit ad ſpõ
ſum. Annũcia mihi quem dilexit aia mea: vbi
paſcis: vbi cubas:⁊ ille inquit reſpõdit ĩ meri

die Manifeſta tibi teſtimonia pferebã quem

admoduʒ interpᷣtareris Poſtula a me ⁊ dabo
tibi gẽtes hereditatẽ tuã: ⁊ poſſeſſionẽ tuã ter⸗
minos terre Cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ ↄterent᷑ ad do
minũ vniuerſi fines terre.Quid eſt qð mihi de

caticis cãticoꝛũ ꝓfers qð foꝛte non intelligis:
Eteni illa cãtica enigmata ſũt:paucis intelligẽ

tibus nota ſũt:paucis pulſantibꝰ aperiũt᷑. Te
nebo te accipe aperta:vt merito tibi pendũtur
abſcõdita:quõ eris penetratoꝛ obſcuroꝛũ:con
tẽptoꝛ manifeſtoꝝ? Ecce tamẽ vt poſſumꝰ fra
tres hec vba diſcutiamus. Aderit deus vt vi
deatis ibi ſanũ intellectũ.pᷣmo qð ab oĩbus im
peritis facillime iudicat᷑ vᷣba ipſa male diſtin⸗
guũt.nunc audietis:nũc ꝓbabitis.Eteni ſic ſe
habet textus ip̃ᷣe lectionis. Sponſa loqͥtur ad
ſpõſũ: Annũcia mihi quẽ dilexit aia mea: vbi
paſcis: vbi cubas:qð ſponſa ſponſo dicat:qð

ecckłia xpᷣo dicat.nec nos dubitamꝰ: nec illi:ſʒ

oĩa vba ſpõſe.Audi vbũ.q̃re qð adhuc ſpon⸗
ſe eſt vis tribuere iã ſpõſo: Audi oia q̃ diẽ ſpõ
ſa:et tunc reſpõdebit ſpõſus. Audi euidẽtius

hãẽc diſtinctionẽ quã dicturꝰ ſũ:nõ ĩuenies ali⸗

qͥd plus. Annũcia mihi quem dilexu aia mea:
vbi paſcis: vbi cubas in meridie? Ipᷣa adhuc
dicit vbi paſcis:vbi cubas in meridie:Et inde
qꝛ adhuc ipᷣa dicit( Sequit᷑ eni ne foꝛte fiam ſi
cut oꝑta tuoꝝ ſodaliũ ſuꝑ greges) Puto oẽs
peritos imperitoſq; diſcernere genus maſculi
nũ ⁊ femininũ. Operta quero cuiꝰ generis ſit:
Ab oĩ hoie q̃ro maſculini ẽ:aut femintni.An⸗
nũcia inqͥt mihi quẽ dilexit aia mea.quẽ cuʒ di
cit maſculinũ alloquit᷑ ſpõſũ ait loqᷣt.qꝛ voſfe⸗
minina virũ alloquit᷑ ↄſequẽtia vba indicant
Annũcia mihi vbi paſcis: vbi cubas i meridie
ne foꝛte faciã ſicut oꝑta ſunt greges ſodaium

tuoꝝ.Hucuſq; vba ſpõſe. Jã icipiũt vba ſpõ⸗
ſi ð manifeſto.niſi cognoueris temetipᷣm⸗Ag
noſce viriliter femia: teipᷣam inqt nõ cognoue
ris. Audi reliqua opulẽta inter mulieres : niſi
cognoueris temetipᷣam. O pulchꝛa int mulie⸗
res exi tu in veſtigus gregũ:⁊a paſce hedos tu⸗
os in tabernaculis paſtoꝛũ:nõ tabernacula pa
ſtoꝛis. Nide quõ cõminet᷑ ſpõſus:vide quẽ in
periculo q;uis ille dulcis abſtulit: ð medio blã
dimenta qᷓ; blãde illa.Annũcia mihi quẽ dile⸗
xit aia mea:vbi paſcis? vbi cubas in meridie⸗
Veniet eni dies mediꝰ qñ ad vmbꝛaculũ ↄcur
rant paſtoꝛes:et foꝛte latebit me vbi paſcis :et
vbi cubas in meridie:⁊ volo mihi annũcies ne
fiam operta.id eſt. ſicut occulta ⁊ non cognita.
Ego eni manifeſta ſũ:ſed ne ſicut occulta ſicut

celata incidam ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ. Oẽs
eni heretici a xpᷣo exierũt:oẽs qͥ facti ſũt paſto⸗

res mali habẽtes greges ſuos ſub nomie xpᷣi il
lius ſodales fuerũt:illius cõuiuiũ acceꝑe. So
dales eni dicunt᷑ tanqᷓ; vnius ↄuiuij latina lin⸗
gua. ſic dicii ſũt quaſi ſimul edales:eo ꝙ ſimul
edant.Audi illũ in pſalmo arguentẽ Sodales
malos.id ẽ.vnius ↄuiuij inimicꝰ male dixiſſet
mihi:abſcõdiſſem mevtiq; ab eo:⁊ ſi ſuper me
magna locutus fuiſſet.tu vo vnanimis et no⸗
tus meꝰ:qͥ ſimul mecũ dulces capiebas cibos.
ergo multi ſodales ingrati mẽſe dũice exierũt
foꝛas:mali ſodales fecerunt ſibi menſas ſuas:
erexerũt:etſi putas qꝛ meridies africa eſt:qᷓ;qᷓ;
poſſem obtinere magis mũdi meridiẽ eẽ ꝑtes
egypti: ⁊ illas exuſtas ſole regiões:vbi pluuia
non aparet:qꝛ ipᷣa eſt meridies vbi feruet me⸗

dius dies. Abi aũt heremus plena milib“ ſer⸗

uoꝛũ dei. RZnde ſi ad meridiẽ locoꝝ velimꝰad⸗

uertere.quare nõ ibi paſcat magis ille: a ille re
quieſcat:qñ ante pᷣdictum eſt aberrauerũt de⸗

ſerta heremi.ſᷣ ecce ↄſentio:meridies africa ſit
meridies:h̊ ſunt ſodales mei:eccłia tranſmari

na in aliquoꝝ ſuoꝝ nauigante:i africa ſollicita
ne erret inuocat ſponſũ ſuũ:⁊ dicit ei:abunda

re audio hereticos ĩ africa: abũdare audio re⸗
baptiʒatoꝛes in africa. Eſſe aũt ibi vos minus

audio.et illud audio:et hoc audio.ſᷣ qͥ ſunt tui

a te volo audire.Annuncia mihi quem dilexit
aia mea:vbi paſcis: vbi cubas in meridie:Au
dio duas partes eẽ: VUnã Bonati. Alterã vni
uerſo tuo coherenteʒ.tu mibi dic quo eam: ne
foꝛte velut operta.id eſt. ignota ſuꝑ greges ſo

dalium tuoꝛũ incurrã in greges hereticoꝝ:co⸗

nantes ponere lapidẽ ſuꝑ lapidẽ: qui deſtrua⸗

tur ne irruã in rebaptiʒatoꝛes Annuncia mihi

⁊ ille qͥ cõmendat vnitatem paſtoꝛes in hac le⸗
ctione dixit Ego paſcã:paſtoꝛes aũt repꝛobat
qͥ multi eſſe voluerunt: vnitatẽ amiſerũt.ſeue⸗

riſſime non blãde reſpõdetis:ſʒ ꝓmagnitudie

. .

*

periculi niſi cognoueris inquit temetip̃am. O
pulchꝛa inter mulieres:pulchꝛa es inter mulie

res. Sed agnoſce vbi te agnoſces:ĩ toto oꝛbe
traꝝ.ſi eni pulchꝛa vnitas ẽ: vbi diuiſiõis fe⸗
ditas. Nõ pulchꝛitudo:niſi cognoueris temet
ipᷣm:in me credidiſti:agnoſce te.in me quõ cre

didiſti:quomodo ⁊ illi mali ſodalesↄſentiunt

vᷣbum carne factũ:natũ ex vᷣgine:cruciſixum:
reſurrexiſſe: aſcẽdiſſe in celos. Vitalẽ me credi

diſti. ialẽ ⁊ illis ſonãt: cognoſce te ⁊ me in celo:
te in toto oꝛbe vtrũ quẽlibet ex eccłia:tanqᷓ; ec
cleſiam vpᷣs alloquit᷑ Nam quõ ecckia querit:

eccłia m ipᷣos loquit᷑.Annuncia mihi quẽ di
lexit aia mea:vbi paſcis: vbi cubas: quid que

ris eccłia?⁊ ille tanqᷓ; oſtendens eccłiam dicit.

In meridie:ſicut illi volunt:reſpõdeãt mihiqͥ
modo eccłia q̃rat eccłiam. Annuncia mihi quẽ

dilexit anima mea:que loqᷣtur eccłia:quid ſibi
voluit annunciari vbi paſcis:vbi cubas in me
ridie.id eſt.vbi ſit eccłia loquit᷑.et interrogat
vbi ſit eccłia:a reſpõdet ille vt putant in meri⸗
die:ſi in ſolo meridie eſt vt dicunt in africa Et
rit quomodo ipᷣa iterrogat vbi ipᷣa ſit:an vo
poꝛtio eccleſie trãſmarine bone iterrogat ð me
ridie ne ille erret:⁊ alloquit᷑ vnũquodq; mem
bꝛoꝛũ eccleſie ſue xpᷣs tanqᷓ; ſuam eccłiam:⁊ di

cit niſi cognoueris te.O pulchꝛa iter mulieres
exi. exire hereticoꝝ eſt.aut cognoſcete aut exi.
aut ſi tenõ cognoueris exitura quo iĩ veſtigijs

gregũ ſequendo malos greges:ne foꝛte potes

qꝛ obeſſe qris ſi exis audi qͥd ſequit᷑. Exi tu in
veſtigijs greguʒ:⁊ paſce hedos tuos iam non

oues. Noſtis fratres vbi erũt hedi: ad finiſtrã
erũt oẽs:qͥ exierũt ab eccłia manẽti. Petre pa

ſce oues meas:exeũtibꝰ heretico paſce hedos
tuos:eſt inquiũt ⁊ aliud teſtimoniũ nihilomi⸗

nus ↄtra te dic:vt audiamꝰerit ſic ↄtra te:quo

modo hoc qð putabis ꝓ te:Si meridie inqui⸗
unt iterpᷣtaris egyptum:multis qdem modis iĩ

terpᷣtamur meridiẽ ⁊ egyptũ:poſſumꝰ ad locũ

mundi:a ipᷣaʒ africã ſic intelligã: audiſti quid
intelligã meridiẽ: intelligo ferueꝛẽ ſpirituali
um: flagrantẽ igne charitatis:ſplẽdentẽ lumi⸗

ne veritatis. Nam ðꝛ in quodã pſalmo:dexte⸗
ram tuã notã fac mihi:⁊ eruditos coꝛde ſapia:

ipſi ſunt meridie.vnde ðꝛ a ꝓpheta: ⁊ tenebꝛe
tue ac ſi meridies erũt.multis modis poſſumꝰ

intelligere meridies.ſed pꝛoꝛſus africã intelli⸗

go.accipio a te aliquid foꝛte melius:qᷓ; ſaperẽ:
niſi a te cõmoꝛarer. Africa ſit meridies: timet
eccleſia trãſmarina incedere in rebaptiʒatoꝛes
timet incedere tãqᷓ; ignoꝛata in greges ſodaliũ
q̃rit᷑ ab ſpõſo ſuo:vt anũciet illivbi paſcit: vbi
cubat i meridie. In alijs paſcit: in alijs nõ pa
ſcit:in alijs cubat:in alis nõ cubat: audiat cõ
ſilium:veniat ad catholicã eccłiam:nõ icurrat

Crar

ngepesſe⸗
einds
nataldenn
ftepmundh
gbofricode
Carenäſie
giiztbofi
ſus:pbiſitt
dlſaploonn
nertepbipte
zobleperau
euaugelio⸗
gotumihiin

let:dictoru

nanen
erponeſlian
bꝛolo:de
mniſtſütpei⸗
dalum quent
ſeruüt ſeden
notumeltrqu
neruntabe⸗
(erevolne
ſaſcehaon
Nbereucn
huccumt
cupſonip'
ſuo Num
lare deus
demoute
hatia Nun
lenis nuda
fumetario⸗
ſibusamen
HNumidſepa
nguisergoe
ſielſancr⸗:
ponu önno
Npmogtirrre
fonieeiuspe
peronnesine
ſſonctisfius
ſelegeyſſon
hibebosigli
Kthbichnseb
Cgengerein
Msrprmnian
ificocteſ
cbbleruſae
lomnodoe
lege de note
gler 1c
lgerecſum
Mentibogph
o pobeti
sobafte

.
locteſentn
Egneoncſin
.Atlinenti
Nſeneaneitin
tekeclanmnge
cuo eeckuguen
umnciambicti,
cabzsegllge
Mangerkandt
nuneſödeünbi
Anuncanhige

kuſugitſt

lrt Anen

Uenuamgnet

Nhian nehie

Gwdlöeſdnſe

eboreinogede

uit mügnasc nn
näöſuntednn
pulchainrnue
tcogoſeru
iursgvoirce
es:hefntepos

hedos wosbenn
ſcritbeciuufnini
umenin Pentn
eriin ithi⸗
immni hin
nmſtzmnd
Ginendengn⸗
usgennole
gein d
gi:audſcictl
ofenegkſiniu

—— –

Alanit,Annm

Cractatus

etiaʒ ab africa veniet dicitis xpᷣs:vbi natꝰ chꝛi
ſtus:vbi ſit paſſus: vbi in celũ aſcẽderit:vnde
diſcipulos miſerit:vbi eos ſpirituſancto reple
uerit:vbi ꝑ totũ mundũ euangeliʒare iulſerit:

⁊ obtẽperauerint ei:adimplet᷑ oꝛbis terrarum
euaugelio:⁊ tu dicis deus ab africa veniet:er⸗
go tu mihi inqͥt expone quid deꝰ ab africo ve⸗
niet: dic totuʒ:⁊ foꝛtaſſis intelliges deꝰab afri⸗

co veniet:⁊ ſanctus de mõte vmbꝛoſo.tu mihi
expone ſi iam ab africo:quomodo ð mõte vm⸗
bꝛoſo:de Numidia nata eſt pars DBonati:ipſi
miſſi ſũt pꝛimi in diſſenſionẽ ⁊ tumultũ: ⁊ ſcan
dalum querẽtes ingens vulnus Numidie mi⸗
ſeruũt.ſedens Tigiſitanus miſit. vbi ſit tigiſi

notum eſt: qui miſſi ſunt clerici extra cõgrega⸗

uerunt:ab eccleſia ad clericos Chartaginis ac
cedere voluerũt:viſitatoꝛẽ poſuerũt:a lucella

ſuſcepti ſunt.auctoꝛ totius huius mali Rumt

da hereticus fuit in mzumidia. vnde ventũ eſt
huc cum tanto malo viſcariũ vix inuenit᷑:cum
cupſonibꝰ habitant.Quomodo mons vmbꝛ⸗
ſus Numidia:dic mihi ergo noli hucuſq; reci
tare deus ab africo Exigo ſententiã ⁊ ſanctus
de moute vmbꝛoſo.ſed oſtẽde mihi ꝑtem Do
nati a Numidia de monte vmbꝛoſo venire. in
uenis nuda omia.pingues qdem campos ſed
frumẽtario:nõ oliueti fertiles:nõ ceterl nemo⸗
ribus amenos. Unde ergo mons vmbꝛoſus i
Numidie partibꝰs vnde hoc ſcãdaluʒ:tu mihi
inquis ergo expone quid eſt deus a libano ve
niet:⁊ ſanctꝰde mõte vmbꝛoſo:? Vide qᷓ; facile

exponã.pᷣmo illð audi qð ait dñs:Opoꝛtebat

xpᷣm pati:⁊ reſurgere tertio die: ⁊ pꝛedicari in
nomie eius penitentiã ⁊ remiſſionẽ peccatoꝝ:
per omnes incipientibꝰ cuʒ dixit:vide vtiq; ſe
in ſanctis ſuis ad alias gẽtes venturuʒ pᷣdixit

eſſe.lege viſionẽ terre filioꝝ iſrael in omnibus

tribubus in libꝛo iſu naue: vbi aperte dicium
eſt Hiebus ab africo veniet.que eſt hieruſalẽ:

lege:quere:inuenies. Atinã cum iueneris:cre

das: vtinã animoſitateʒ deponas. Hiebus ab
africo que eſt hieruſalẽ.⁊ dominꝰ incipientibꝰ
ab hieruſalem: hoc eſt deus ab africo veniet.
Quomodo ergo a mõte vmbꝛoſo euãgeliuʒ iã

lege de mõte oliueti xpᷣs aſcẽdit in celum:Se⸗

quere ⁊ qͥd lucidius:audiſti de mõte vmbꝛoſo
legẽ recitamꝰ:euangeliũ recitamꝰ Audiſti inci

pientibꝰ ab hierłm. Audiſti ꝑ oẽs gentes per

eum ꝓphetã.ſequere vba illa que cõtempſiſti

deus ab africo veniet.Et ſanctus de mõte m

Fo. CXXII

in greges ſodaliũ:non paſcit hedos ſuos.Sʒ
dic aliud qð te dicebas eſſe dicturum. ꝓpheta
inqt ait deus:alterũ chꝛiſtum in af: ica naſci:⁊
ire ꝑ mundũ heretici annũciant. Rogo quidẽ
ab africo deus veniet:ſi diceretis deus in afri
ca remãſit:vtiq; turpiter diceretis.nunc auteʒ

bꝛoſo:cooperiet mõtẽ vmbꝛa eius: ⁊ gla eius
plena eſt terra.p omnes ergo gentes incipien⸗
tibus ab hierłm deus ab africo veniet: et ſãctꝰ

de monte vmbꝛoſo ⁊ condenſo.id eſt. a monte
oliueti vbi aſcẽdit i celum. Unde miſit diſcipu
los ſuos:vbi etiã aſcẽſurus ait. Non enĩ veſtꝝ
eſt ſcire tẽpoꝛa que pater poſuit in ſua poteſta·
te. Sed accipietis vᷣtuteʒ ex alto:⁊ eritis mihi
teſtes in hierm ⁊ in iudeam ⁊ Samariã: ⁊ vſ⸗

qᷓ; in totã terram. Ergo deo veniẽte xpᷣo: ⁊ no

men eius ⁊ pdicatio euangelij eius ab hieruſa
lem. id eſt. ab africo monte vmbꝛoſo.id eſt. a

mõte oliueti ꝑ omnes gentes diffamatũ ẽ euãs⸗

gelium. Operuit monies vmbꝛa eius. id ẽ re⸗

rigeriũ eius. ptectio eius: ⁊ laude eius plena

eſt terra. Cantate ergo cũ tota terra canticum
nouũ:non canticũ vetus cum angelo tre.Di⸗

cunt ⁊ aliud:Cyreneus inqͥt dam Simon an

gariatꝰeſt vt tolleret crucẽ:legimus:ſʒ quid te
adiuuet volo ſcire Cyrene inqᷣt afer ẽ q̃re ipſe
angariatꝰeſt qͥ crucẽ tolleret:vbi ſit Cyrene ne

foꝛte neſcis libya eſt:Pãtapoli eſt:contigua
africe:ad oꝛientẽ magis ꝑtinet vel in diſtribu⸗
tione ꝓuinciaꝝ. Imperatoꝛeʒ cognoſce:impe
ratoꝛ oꝛiẽtalis mittit ad iudicẽ ad Cyrenẽ bꝛe⸗
uiter reſpõdebo.vbi ẽ pars Donati nõ inueni

tur Cyrenẽ.vbi ẽ Cyrene non inuenit᷑ ꝑs Do

nati.manifeſta vitas ↄuincit erroꝛẽ.det mihi
Cyrenẽ vbi eſt pars Donati:det mihi ꝑs Do
nati vbi eſt Cyrene.manifeſtũ eſt eni fratres ĩ
Nẽtapoli eccłiaʒ eẽ catholicã:ꝑtẽ ibi Honati

nõ eſſe:ſed ſecuri irrideamꝰ flẽdos: ⁊ fleamus

ridendos. Quid dicis meritũ Cyrenẽſis hunꝰ

magnũ cõmemoꝛas qꝛ tulit crucẽ dñi:⁊ afrum

dicimꝰ oꝛiẽtalis eſt. Lybia enim duobꝰmodis
ðꝛ:vel iſta que ꝓpꝛie africa eſt:vel illa oꝛienta

lis pars que contigua eſt africe: ⁊ oino collimi

tanea. Sʒ Afer fuit Cyrenẽſis beatũ putas
angariatꝰ crucẽ tulerit.quãto melius foꝛte di⸗
