Tractatus IX Epiſtola X

ſũ ⁊ hũilis coꝛde.⁊ ante ꝑ os DHauid ceciniſſe.

qᷓ;ᷓneceſſe ẽ:nec gliam fugiẽdo queras.plures
eni pauꝑtatis miſcðie ac ieiunij arbitros decli

nantes ĩ ̊ ipo placere cupiũt:qð placere cõtẽ⸗

nunt: ⁊ mirũ in modũ laus dũ vitat᷑ appetitur.
Ceteris ꝑturbationibꝰ quibꝰmens gaudet: et
egreſcit:ſperat ⁊ metuit: plures inuenio extra

neos: hᷣ viiio pauci admodũ ſunt: q caruerint.
Igit᷑ nõ queras głiaʒ: ⁊ cũ ingloꝛijs fueris nõ
dolebis. Qui eni vba increpãtis hũiliter reci⸗

pit: nã ꝓpinquã habet veniã reatꝰ: quẽ geſſit.

Gꝛaui ẽ eni ꝑficere malũ qᷓ; facere. Nõ ẽ tñ tã

te vtutis ab alijs factã iniuriã ſuſtinere:quãte
gre dñi eſt mitẽ atq; trãquillum iniuris facere
nõ poſſe. Neq; vo te moneo ne de diuitijs glo
rieris:ne de generis nobilitate iactes: nec te ce

teris pᷣferas. Scio humilitatẽ tuã:ſcio ex affe⸗

ctu te dicere: Oñe nõ ẽ exaltatũ coꝛ meũ: neq;
elati ſũt oculi mei. Stultiſſimũ qͥppe eſt docere
qð nouerit ille quẽ doceas. Vox ex induſtria
qſi ↄfecta ieiunijs tenuis nõ ſit ⁊ deſiciẽs Sũt
e nõnulli exterminãtes facies ſuas:vt appa

reant hoibꝰ ieiunãtes:qͥ ſtatim cũ aliquẽ vide

rint ingemiſcũt:demittũt ſuꝑcilium:⁊ oꝑta fa
cie vix libꝛãt vnũ oculũ ad videndũ. Veſt pul
la:cinguluʒ ſacceũ:⁊ ſoꝛdidis manibꝰ pedibuſ
q;: vẽter ſolꝰ qꝛ videri nõ põt: eſtuat cibo.his
q̃tidie pſalmus ille cãtat᷑. Deꝰ diſſipauit oſſa
hoĩuʒ ſibi placẽtiũ.Triſticiã ſimulãt: ⁊ q̃ſi lon
ga ieiunia furtiuis noctiũ cibis ꝓtrahũt. Pu⸗
det reliqua dicere:ne videar potiꝰ iuehi q; mo

nere:oĩa h argumẽta ſũt diaboli. Imitare igi

eum potius:cuiꝰ palloꝛ ex ieiunijs elemoſyne i

paupes:obſequiũ i ᷣuos dei:humilitas ⁊ coꝛ

dis ⁊ veſtiũ:ac in cũctis ſmo moderatꝰ. Tra⸗

de q̊ʒ te illi:cuiꝰ ſᷣmo ⁊ habitꝰ⁊ inceſſus doctri

na vtutũ eſt.nõ cothurnatã affectes eloquẽtiã

nec moꝛe pueroꝝ argutas ſentẽtiolas i clauſu⸗
lis ſtrues. Hec pᷣteriens tetigi:vt eruditis con
tẽtus auribus non magnoꝑe cures qͥd imperi
toꝛũ de ingenio tuo rumulculi iactitãt: ꝓphe

rarũ quotidie medullas bibas.quo a ſi patri⸗
tij generis iter monachos eẽ cepiſti: nõ tibi ſit

tumoꝛis ſed humilitatis occaſio: vt imiteris fi

lium hoĩs:qͥ nõ venit miniſtrari :vſ᷑ miniſtrare.

Nam quãto humilioꝛ: tãto ſublimioꝛes.lucet
margarita i ſoꝛdibꝰ.Quãtũcũq; eni te deiece⸗
ris hũilioꝛ xp̃o nõ eris. Ideo qᷓ;qᷓ; mihi multo
rũ ſũ ↄſcius delictoꝝ:⁊ qͥtidie in oꝛatiõe flexis
genibꝰloqr. Belicta iuuẽtutis mee ne memine
ris die. Tñ ſciẽs dictũ ab apło: Ne inflatus i

ſuꝑbia incidat in iudiciũ diaboli ⁊ in alio loco
ſcriptũ cẽ. Suꝑbis de reſiſtit: hũilibꝰ autẽ dat
graʒ. Mihil ita pueritia vitare conat ſũ:qᷓ; tu⸗

mẽtẽ animũ ⁊ erectã ceruicẽ dei ᷣ ſe odia ꝓuo
cantẽ. Noui eni magiſtrũ dñm et deuz meü in
carnis hũilitate dixiſſe. Diſcite a me:qꝛ mitis

Fo. CXCIIII

emẽto dñe dauid ⁊ ois mãſuetudis eiꝰ:et
in alio loco legimꝰ. Añ głiaʒ humiliat᷑ coꝛ viri
añ ruinã eleuat᷑. MNihil eni vt crebꝛo diximꝰ tã
piculoſũ ẽ qᷓ; glie cupiditaſ ⁊ iactãtia:⁊ tumẽs
animꝰↄſcia vtutũ. Iccirco plꝰ ẽ animũ depo⸗
ſuiſſe qᷓ; cultũ.difficiliꝰ arrogãtia q; auro care⸗
mus ⁊ gẽmis MNil uaq; ꝓdeit vile palliolũ:fur
ua tunica coꝛꝑis illuuies: ſimulata pauꝑtas:

ſi noĩs dignitateʒ oꝑibꝰ deſtruas:ſi int᷑ ſoꝛdes

⁊ inopiã pctã nõ caueas. Fidele nãq; teſtimo⸗
niũ ẽ:ſi nõ hʒ cauſas mẽtiẽdi.Cui eni plꝰcredi
tur:ab eo pl'exigit᷑.potẽtes potẽter toꝛmenta
patiẽt᷑. Nec ſibi qͥſqᷓ; de coꝛꝑis timmõ caſtitate
ſupplaudat:cũ etiã ↄuitiũ i fratrẽ homicidij ſit
realꝰ. Cadit qͥdẽ mũdus:⁊ ceruix erecta nõ fle
ctit᷑: pereunt diuitie: ⁊ nequaq; ceſſat auaritia
Cõgregare qᷓ; multi feſtinãt: q rurſus ab alijs
occupent᷑. 2ðẽð
De humilitate xpᷣi quẽ imitari debemus.
Hꝛiſtꝰ baptiʒat᷑ a PFuo: ⁊ a Ca.XXVI
c devo filiꝰ appellat.int᷑ publicanos mere
trices ⁊ pctõꝛes ad lauacꝝ venit: ⁊ ſan

ctioꝛ ẽ Baptiſta ſuo:qͥ ð celo venit in vteꝑ: de

vtero ĩ pᷣſepe:de pᷣſepe ĩ crucẽ:de cruceĩ ſepul
crũ:de ſepulcro ad inferos: ð inferis victoꝛ re
meauit ad celos. Imitemur ſaluatoꝛẽ nr̃m:
qꝛ ipe mitis ⁊ hũilis paſtoꝛ agnꝰ ⁊ aries apel⸗
lat᷑:qͥ ꝓ nobᷣ imolatꝰ ẽ:qͥ ab Iſaac coꝛnibꝰtene
tur in ſentibꝰ.Ex qͥ nil hac hũilitate ſublimiꝰ:
q̊ bethleẽ in ̊ paruo foꝛamine celoꝝ ↄditoꝛ na
tus ẽ. h̊ iuolutꝰ pãnis:h̊ viſus a paſtoꝛibꝰ: hic
mõſtrata ſtella: H adoꝛatꝰ a magis. In baptil
mo humilitas xpᷣi nr̃a ſublimitas:illiꝰ crux no
ſtra victoꝛia:illius patibulũ nr triumphus eſt
Cum igit᷑ lauacrũ ⁊ crucis ſignũ i frontibꝰ de⸗
mon aſpexerit contremiſcit.qͥ aurea capitolia
nõ timẽt.crucẽ timẽt.qͥ cõtẽnunt ſceptra rega⸗
lia ⁊ purpuras ceſarum ⁊ dapes xpᷣianoꝝ :ſoꝛ
des tñ ⁊ ieiunia ꝑtimeſcunt. Jubet eni xpᷣsne
q̃s diſcipuloꝝ dicat:qꝛ ipᷣeẽ xpᷣs. Mira ratio
non vult pᷣdicari. qui gaudet intelligi: agnoſci
amat:⁊ odit oſtẽdi: magis vult ſe inuẽtũ eẽ q;
ꝓditũ:vt vtus ſua illũ nõ fauoꝛ oſtẽderet alie
nus. QAue aũt maioꝛ põt eſſe clementia: qᷓ; vt ſi
lius dei filius hois naſceret᷑: decẽ mẽſium faſti
dia ſuſtineret: partus expectaret aduẽtũ:iuol⸗
ueret᷑ pãnis:ſubijcerer̃᷑ parẽtibus: ꝑ ſingulas
adoleret etates: ⁊ poſt cõtumelias vocum ala⸗
pas ⁊ flagella:crucis quoq; nobis fieret male⸗
dictũ:vt nos a maledicto legis abſolueret prit
factus eſt obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:vt id oꝑe im
pleret:qð ante ex ꝑſona mediatoꝛis fuerat de⸗
pꝛecat dicẽs pater volo: vt quõ ego ⁊ tu vnu
ſumus:ita iſti in nobis vnum ſint. Ergo quia
ad hoc venerat: vt qð ipoſſibile legi: qꝛ nemo

ſuſtiſicabat᷑ ineffabili miſcdia vinceret: publi⸗
canos ⁊ peccatoꝛes ad penitentiaʒ ꝓuocabat.
Vñ nouũ ⁊ mirabile eſt apud nos.Dñs ſolus
petẽtes ſe amat:ſolꝰ iraſeit᷑ niſi petat᷑. Illo eni
tꝑe qͥ ſuplicia m ereant᷑ deꝰargumẽtũ ſaluati⸗
onis oſtẽdit᷑:itelligere poſſumꝰqᷓ;tũ valeretpᷣ⸗
ſtare nõ leſus:qͥ taãtũ donaret iratꝰ. Amemus
⁊ nos xpᷣm:eiuſq; ſemꝑ qramus amplexus:et
facile videbit᷑ omne difficile.bꝛeuia putabim⸗
vniuerſa que longa ſũt quodq; beata dei geni
trix a ſilio luo nõ didiẽ celos fabꝛicare:ãgelos
creare:mira deitatis inſignia oꝑari:ſed tm hu

miliari:ceteraq; vtutum documenta intra hu⸗

militatis cuſtodiã aggregare.
Be iuſticia ⁊ vite rectitudine. Ca.XXVII
Tiam de iuſticia diſſeramꝰque eſt ſin⸗

e gulaꝝ rerũ ⁊ pſonaꝝ eqͥſſima diſtribu

io: quã qͥs obtinens v cui adherẽs vi⸗
tam ſuã diſpoſite ⁊ ſine turbatiõe ↄſeruat:cu⸗

ſtodit in oibus eqͥtateʒ: ſcit qͥd deo debeat: qd

ſanctis ⁊ q̃d equalibꝰreddat:quid nõ deneget

ptãtibus huius ſeculi:qͥd ſibi retineat:qͥd ꝓxi

mo cõpetat:qͥd alienis cõcedit aut cõgruit Ju
ſtum eſt eni deũ colere diligere ex toto coꝛde
ex tota anima:⁊ ex tota viute.Sanctos ⁊ co
equales honoꝛare:⁊ tributa impẽdere ptãtibꝰ
ſuꝑbũ non eſſe:ſed magis mitẽ ⁊ humilẽ : ꝓxi⸗

mos tanq; ſe diligere: alienos et inimicos non

ꝑſequi odio:ſed amare:ſubiectuʒ eſſe pꝛioꝛibꝰ

yel etate maioꝛibus:quia ⁊ dñs duʒ eſſet oiuz

dñs a Johe qͥ maioꝛ eſt in natis mulieꝝ:qꝛ pꝛi
oꝛ illo in natiuitate hoiuʒ erat baptizatoꝛ: ⁊ ſie

adimpleri omnẽ iuſticiã ꝓteſtat᷑: ex hac miſeri

coꝛdia naſcit᷑ obſequiũ deificũ: generat᷑ in his
omnibus quiſq; inuenit᷑:non imerito ĩ chꝛiſto
inuenit᷑ ꝑmanere:qm hec oia ipᷣe xpᷣs E. NPau
lus nos gloꝛioſus infoꝛmat et inſtruit de chꝛi⸗
ſto dicens:qui eſt nobis a deo iuſticia ⁊ ſancti
ſicatio ⁊ redemptio. Itẽ in alio loco.Qui ⁊ mi

fericoꝛdia et pax et dei lectio:quem agapẽ vo⸗

cant. Iniquus eni ſi ſequit᷑ iuſticiã: negat iniq̃
tatem. Stultus ſi ſequat᷑ dei ſapiaʒ negat ſtul

ticiam. Quodq; ſapia foꝛtitudo tẽperãtia 7 ca

ſtitas ſolu ꝓdeſt habẽtibꝰ. Juſticia vero alijs
⁊ miſerijs ꝓdeſt:que patrem vł fratrem nõ no

uit:ſed veritatem:ꝑſonam non accipit:⁊ deuz

imitat᷑.Diſcite ergo benefacere. Nirtus enim
diſcenda eſt. Nec nature tãtũ bonũ ſufficit ad
iuſticiam:niſi quis erudiat᷑ ↄgruis diſ. ciplinis
Bilcẽda eſt ergo iuſticia: ⁊ magiſtroꝛũ terẽda
ſunt limina. Secularis autem iudex acceptis
muneribus condemnat inſontem: ⁊ reum libe⸗
rat.quod interdum de eccleſie pᷣncipibus dici
pot: ꝙ ꝓpter munera lacerent legẽ:⁊ non ꝑdu
cunt iudiciũ ad finem.

Be ſide ſpe ⁊ timoꝛe. Ca. xxXVIII
J aũt fides vt inqͥt apłs aulus ẽ ſub
ſſtantia ſperãdaꝝ reꝝ qs ſperamꝰ:⁊in⸗
dex rerũ q̃s nõ videmus:Credere ⁊fi⸗
de qs debet: ꝙ de⸗ ea que ꝓmittit po⸗
tens ẽ adimplere: ⁊ ſpem ſuã ĩ futuꝝ trãſferre:

⁊ tũc plena ſide poterit ad ea q̃ ꝓmiſſa ſunt fa⸗

cillime ꝑuenire.hec nobis vniuerſa inuiſibilia
ante oculos ponit:ad hãc ingreſſi diaboli po
teſtatum huius mũdi ⁊ harũ tenebꝛaꝝ vniuer
ſa deſerimus:deo cum fiducia ꝓximamꝰ. Cre⸗
dere enim ⁊ ſperare neceſſe eſt: que deus iuſſit
cum qᷓ diabolus in ſe ruerat abnegamus .ſideʒ

ſpes ſequit᷑: itaq; de ipſa loquamur. Eſtigit
expectatio reruʒ oĩiuʒ futurarum:qᷓ; ſaluuamur

Paulo ſcribente apło.ſpe eni ſalui facti ſumꝰ.

ſpes aũt q̃ videt᷑ non eſt ſpes.qð eni videt 8

ſperat.ſi aũt qð nõ videmus ſperamꝰ:p patiẽ⸗
tiam expectamus.ec in ſe habet timo:ẽ:non

illum cuius obliuiſci: ⁊ quẽ foꝛas mittere qͥᷣſqͥs

in ſide viuit. Sed qͥ vnus ẽ de ſpiritib⸗ qbꝰim⸗
pletus Eſais teſtat᷑. Exiet virga de radice ieſ⸗

ſe: ⁊ flos de radice eius aſcendet: et requieſcet
ſup eum ſpũs ſcientie ⁊T pietatis:⁊ replebit euz
ſpũs timoꝛis dñi:illum ſpiritũ quẽ Dauid ca⸗

nit dicens. Timete dñm iuſti eius. Vñ ⁊ beati

efficiunt᷑ eodeʒ ꝓteſtante ⁊ dicente: Beatꝰvir
q timet dñm:illum dicit timoꝛeʒ qͥ caſtus eſt et
pudicus. Quoniaʒ timoꝛ dñi caſtus inqͥt Ha-⸗
uid manet in ſeculũ ſeculi:ergo ẽ duplex timoꝛ
vnus appetendus:alius fugiendus eſt:igit᷑ ap
petendus timoꝛ admonitio ⁊ cuſtodia oĩiuʒ re⸗
rum: qua credimꝰ ⁊ ſperamus. Timemus eni
iudiciũ:quia ſperamus: et metuimus dñm:qꝛ
foꝛtem illũ iudicẽ credimus. Aera nanq; vita
eſt deum noſſe:timere eius potentiã:amare pi
etatem. Timoꝛ nanq; vtutum eſt cuſtos:ſecu⸗-
ritas ad lapſum facilis. Si pauoꝛẽ habuer ſol
licitꝰ eris:⁊ ſi ſollicitꝰ fuerl leo ĩ caulas ouiũ tu
arũ itrare non poterit.qð ad pᷣpoſitos eccciax
Yelad aie cuſtodẽ ꝑtinet.Qui cautꝰ ẽ ⁊ timidꝰ
p̃ᷣt ad tpᷣs vitare pctã:qͥ ſecurꝰ ẽ ð iuſticia repu
gnat:illiuſq; auxilio deſtitutꝰinſidijs hoſtium
paret.Nũqᷓ; tuta ẽ hũana fragilitas.et quãto

mag vtutibꝰcreſcimꝰ:tãto magl timẽ debemꝰ

ne de ſublimibꝰcoꝛruamꝰ. Si iux eccleſiaſtẽ ra
dix ſapie ẽ timẽ deũ:fructꝰ ſapie qͥs ẽ niſi vide
re deũ bonũ:aut diligit qͥ nõ inuitꝰ aut neceſſi⸗

tate aut legũ metu facit bonũ:ſed iccirco bonũ
eſt: vt mercedẽ bonã oꝑis habeat.
De charitate ⁊ pace.
DDcharitatez nuc trãſitum faciamus:
a qꝛ oibus maioꝛ ẽ:inter cetera ſic fatert
NPaulus.Manent autem tria hec Fi
des Spes ⁊ Bilectio:ſed maioꝛ his dilectio ẽ
Eſt ergo dilectio vinculum animoꝛum caſta et

virute

Cap. XxXII.

Cr.

(yrttit

durtut
shabu
inpfec⸗
charins
lo dicet
uu erlot

iuhosdo

des ihac

reqſari
arhaclol
adeunde
gaidfin
luscumd
ſuuminf
latodil
busoibu.
mnini rn
cusſumh
crepans
wdamn
aNmo
meäta
nihilſi.
nignaet
agitppe
qſuaſun
iniuſtici
oia cedh
Nbilen
cpitih
lltedeoe
enigonon
mnentiam n
ſelicotgie⸗
Adimplenit,
euangelſta
fümanusde
barpferec
ſeruuri Die
Ngerffit
tdehlen
Mun diſt
Gnllaitmnäan
nufni. Cen
ngek unen
gkanglrf
ſocerim
gporusfa
oheräfende
nterenſi
lrerupen
ſ Pppeta die
i ſplag
Mrainkfris

ngadendter⸗
Genanegicſe

is:tegeun

qriDaude
cins Vinhen
icene⸗ Dern
Nhcaſtuctt
icaſtusincſde
eduperüne
dscftigin⸗

fodiscgdre.

1

,Linemol
muinusding
Gonnmn n
teneüianaept
Kautosſech
mihebreiſtl
icauusotiin
eſtogtl
auvitint

„

Tractatus IYI Epiſtolag
parue res qeſcũt: ſic ⁊ diſcoꝛdia maxime dila⸗
buntur. Pulchꝛe igit᷑ ꝑſecutio pacis ð:iuxta

ſincera ⁊ ſine emulatione:charitas cõſumatio
oiuʒ mandatoꝝ bꝛeuis oĩuʒ pᷣceptoꝝ: quã cuʒ
q̃s habuerit oia habet ſine hac iĩ alijs remanet
impꝑfectꝰ.⁊ vt cognoſcat vra pꝛudentia qᷓ;dtum

charitas valeat:legim ꝰreſpõſum dñi i euãge⸗

lio dicẽtis cũ interrogaret᷑. Diliges dñm deuz

tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota aĩia tua:⁊ ex to⸗
ta virtute tua. ⁊ diliges ꝓximũ tuũ tãqᷓ; teipᷣm
in his duobus pᷣceptis pendet lex ⁊ ꝓpha. Ai
des in hac ſola vniuerſa legis cauda pendere.
vere qͥſquis hanc habet:iam dei filius dici põt
ex hac ſola poterit deo ſimilis eſſe. Conſidera
q̃ deum diligit nunqd ſperat:nunqᷣd timet: nũ

quid ſiditenõ:ſed im diligit. Deus inqͥt Pau
lus cum dilexiſſet mundũ:miſit vnicum filium
ſuum in ſimilitudinẽ carnis peccati: vt de pec⸗
cato ↄdẽnaret peccatũ in carne: qͥ pᷣponit eã re
bus oibus dicẽs.⁊ ſi locutus ſum linguis ho⸗
minũ ⁊ angeloꝝ:charitatẽ aũt non habeam:fa

ctus ſum ſicut eramẽtuʒ tiniens:aut cimbalus

cõcrepans.Etſi habuero pphetiã:a cognoue
ro oĩia myſteria ⁊ oẽm ſciẽtiã.⁊ ſi habuero ſidẽ
ita vt montes trãſferam ⁊ ſi tradidero coꝛpus
meũ ita vt ardeam. Charitatẽ aũt nõ habeam
nihil ſũ. Charitas magnanima ẽ:charitas be⸗
nigna eſt:charitas nõ emulat᷑:non inflat᷑:non
agit ꝑperã:nõ irritat᷑:nõ cõfundit:non querit
q̃ ſua ſunt:non cogitat maluʒ:non gaudet ſuꝑ
iniuſticia:gaudet autẽ veritate. Oia ſuſtinet:
oĩia credit: oia ſperat: charitas nunq; excidit.
Mihil eni amantibꝰ duruʒ eſt nullus difficilis

ẽ cupiẽtibꝰ laboꝛ.Solus tñ ille amoꝛ ꝓbabilis

eſt:qͥ deo et vtutibus aie coaptatur. Nihil eſt
eni qð non toleret qͥ ꝑfecte diligit. Qui aũt cle
mentiam nõ habet:nec indutus eſt viſcera mi⸗
ſericoꝛdie ⁊ lachꝛymaruʒ: q;uis ſpũalis ſit:nõ

adimpleuit legẽ xpᷣi. Vñ legit᷑ ꝙ beatꝰ Zoße⸗

euangeliſta cũ Epheſi ſenex virx iter diſcipulo
rũ manus deferret᷑:nihil aliud ꝑ ſingulas ſole
bat ꝓferre collectas niſi Filioli mei diligite al
terutrũ. Biſcipulis aũt petẽtibus q̃re ſemꝑ id
diceret:rñdit qꝛ pᷣceptũ dñi ẽ: ⁊ ſi fiat ſolũ ſuffi
cit.ſed obſecro ne amicꝰ qͥ diu querit᷑ vix inue⸗
nitur: difficile ſeruat᷑: pariter cuʒ oculis mens
amittit:nã amicitia q̃ deſinere poteſt nunq; ve

ra fuit. Vera nanq; amicitia nullo liuoꝛe ĩ qio
auget᷑ numero:tanto creſcit ⁊ roboꝛe Declina

igit᷑ a malo ⁊ fac bonũ:inqre pacẽ ⁊ ꝑſeqᷓre eã.
Niſi oderimꝰ malũ:bonũ amare non poſſumꝰ
q̃ͥn potius faciendũ ẽ bonũ:vt declinemꝰ a ma

lo.pax q̃renda ẽ:vt fugiamꝰ bella: nec ſufficit

eã q̃rere:niſi inuẽtã fugiẽtemq; oĩ ſtudio pſeq̃ᷓ
mur:q̃ exuperat oẽm ſenſũ.in q; habitatio dei
eſt ppheta dicẽte. Et factꝰ ẽ in pace locꝰ eius.

Infernꝰitaq; iter frẽs diuidit. Quicqͥd igit᷑ ſe

parat int᷑ fres infernꝰ dicẽdus ẽ.Cõcoꝛdia eni

illud apłi.oſpitalitatẽ ꝑſequẽtes: vt nõ leui

vlitatoq; mone:et vt ita loquar ſũmis labjs

hoſpites iuitemꝰ:ſᷣ toto mẽt ardoꝛe teneamꝰ:

qua ſi auferẽs ſiecum de lucro noſtro atq; com

penddooo.
Beinſirmis ⁊ pauꝑibꝰ recreãdis Ca.XXX
Iꝗds cepit egrotare tranſferat᷑ ad exe⸗
ſ deꝛam latioꝛc: ⁊ tato ſenũ miſterio cõfo
ueaf᷑: vt nec delitias vꝛbiũ: nec mris ꝗ

rat affectũ: nec liceat dicere cuiqᷓ; tunicã ⁊ ſagu
textaq; tunicl ſtrata nõ habeo. Ita economicꝰ
vniũſa moderet᷑: vt nemo qͥd poſtulet: nemo

dehereat: uias fratribꝰ:hoſpitũ laua pedes:
paupibꝰ ⁊ fratribꝰrefrigeria exhibe ꝛſũptũ ma

nu ꝓpa diſtribue: qm qcqͥd habẽt clerici pau-

peꝝ è:a domꝰeox oibꝰ debẽt eẽ cões. ſuſcepti⸗
oni eni ꝑpegrinoꝝ ⁊ hoſpitum inuigilare debẽt

Bocet Solomò miſericoꝛdie operibus inſiſtẽ

dum:nec nr̃is fidendũ viribꝰ: ſed a deo eſſe au
xitium flagitandũ.ſed eſto ꝙ equeris pauperi⸗
bus:inopum cellulas dignanter introeas:ma
nus debilium ſis: aquaʒ poꝛtes: ligna ↄcidas:
focum extruas.ſed vbi vincula:vbi alape: vbi
ſputa:vbi flagella: vbi patibulum: vbi moꝛss
Cũ hec oia q dixi feceris:ab Euſtochio Dau⸗
la vinceris. ec dico nõ quo de ardoꝛe mẽtis
tue quicqᷓ; dubitẽ: ſed quo currẽtem impellaʒ:
⁊ acriter dimicãti feruoꝛẽ augeam.
BDe penitẽtia ⁊ miſcᷣia dei. Ca. XXXI
Rripe qſo occaſionẽ. ⁊ fac ð neceſſita⸗
a te vtutẽ. nõ q̃runt᷑ ĩ xpᷣianis initia. ſed
finis. Paulus male cepit:ſed bene fini

uit. Inde laudant᷑ initia: ſed finis ꝓditiõe dã⸗

natur:⁊ lʒ deus non velit moꝛtem peccatoꝛis:
ſed vt cõuertatur: æ viuat:tamẽ tepidos odit:

cito ei nauſeam faciũt. Cuiq; plus dimittitur

plus diligit. AUnde meretrix illa xpᷣi vilectrixi
euangelio baptiʒata lachꝛymis: ⁊ crine qͥ mul⸗
tos ante ceperat pedes domini tergens ſalua⸗
ta eſt.non qͥdem habuit criſpantes mitras:nec

ſtridentes calceolos: nec oꝛbes ſtibio fuligina

tos. nam quãto fedioꝛ: tãto pulchꝛioꝛ:q̃ demũ
ploꝛat ad crucem: vnguẽta parat:qrit in tumu
lo:hoꝛtulanũ interrogat:pergit ad apoſtolos:
reꝑtuʒ nunciat. Illi dubitant: iſta confidit.nõ
enĩ tam peccati crimẽ arguit᷑:qᷓ; velox conuer

ſio in penitentie celeritate laudat᷑.nec deus co

geret penitere: ſinon eſſet penitentibꝰ veniã cõ
ceſſurus Nihil eni tam repugnat deoq; coꝛi⸗
penitens.hoc ſolũ crimen eſt: qð veniã ↄſequi
non põt:pᷣcipue qꝛ non iniuſtus vt ꝓpter mul
ta mala paucoꝛũ obliuiſcat᷑ bonoꝛũ: imo ð nul
lo ſic iraſcit᷑ deus:quõ ſi peccatoꝛſuperbiat:⁊
erectus et rigidus non flectatur in fletum: nec

—.

Dars

miſericoꝛdiã poſtulet p delicto nihilq; ſicoffẽ

dit deum: ſicut erecta ceruix poſt peccata: ⁊ ex
deſperatione ↄtemptus. Ande ⁊ vos non de
ſperetis venia ſcelerũ magnitudine:qꝛ magna

peccata magna debebit penitẽtia. Nam deus

non vult inferre ſupplicia:ſed terrere paſſuros
IJpeq; ad penitentiaʒ puocat:ne faciat qð cõ⸗

minatus eſt Demonũ eni nullus eſt qñ pereat
onmnes ad pᷣdam feſtini veniẽt:ante faciẽ ipᷣoꝝ
ventus vꝛens:⁊ quicqͥd aſpexerint:qͥcqͥd vul⸗
tui eoꝝ obuiũ fuerit:vꝛere deſiderabũt ⁊ ꝑde⸗

re:ed nec quiſq per patientiã bonitatis dei de
peccatoꝝ ſuoꝝ impunitate ↄtemnat:nec illum

non eſtimet offenſũ: qꝛ necdũ exꝑtus reatum.
Imo magna eſt ira:qñ peccãtibus non iraſcit

deus. VUnde in Eʒzechiele ad hierim. Jam nõ
iraſcar tibi:ʒelus tuus receſſit a me.ſed reuera
deus hominibꝰ non iraſcit᷑:ſed vitijs:que cuʒ
in hoie non fuerint:nequaq; punit. Habet aũt
ira dei mẽſuras quãtũ ⁊ quãto tꝑe:⁊ ob quas
cauſas ⁊ qdus inferat᷑:iuxta illud qð ſcribptuʒ

eſt. Cibabis nos pane lachꝛymaꝝ in menſura.
Miſericoꝛdiã igit᷑ a deo ↄſequit᷑:qui ſe putat

eſſe miſerũ:nam deus qͥ nullis viribus ſuꝑari
põt:publicani tamẽ pᷣcibus vincit᷑ Quãto er⸗
go tꝑe te errare noſti:quãto tꝑe deliqᷣſti:tanto
tpe humilia teipᷣm deo:⁊ ſatiſfacito ei in cõfeſ⸗
ione penitẽtie.qm̃ qui peccatoꝛ eſt aliqua ſoꝛ⸗
de maculatus: de eccłia xpᷣinon põt appellari:
nec xpᷣo ſubiectus dici. Igit᷑ qꝛ errauimꝰiuue⸗

nes: emẽdemur ſenes: iſgamus gemitus: æ la⸗
chꝛymas copulemus: culpam ſimpliciter cõſi⸗

tendo.nam qͥ poſt lapſum peccatoꝛũ ad veram

penitentiã ſe cõuertit:cito a miſericoꝛdie iudi⸗

ce veniam impetrabit: quoniã apud deuʒ non
tam valet mẽſura tẽpoꝛis qᷓ; doloꝛis:nec abſti⸗
nentia tm ciboꝝ qᷓ; moꝛtiſicatio vitioꝛuʒ:ſed et
magnũ peccatuʒ magnis diuturniſq; cruciati
bus luitur:culpaq; leuis pᷣſenti ſupplicio cõpẽ

ſata ſit.⁊ ſic magnũ peccatũ magna indiget mi
ſericoꝛdia. Cõcluſit eni deus omnia ſub pecca

to: vt omnibꝰmiſereat᷑. ſed fruſtra voce aſſumi
tur: ſi ꝑmanẽt opera.ſed ne ⁊ diutius ꝑtrahã:
habeto pauca ꝓ pluribus:in qͥbus non tam oꝛ
do querit᷑ qᷓ; pfectus. Age ergo tu: caue: cur⸗
re:feſtina.Age vt in hac ſpiritualitate pficias
cque ne quod accepiſti bonum: incautus æ ne
gligens cuſtos amittas. curre: vt non negli-⸗
gas.feſtina:vt celerius cõpꝛehendas. Naʒ ce⸗
piſſe multoꝛũ eſt:ad culmen perueniſſe pauco⸗
rum. Tribuat tibi chꝛiſtus: vt audias: et tace

as:⁊ intelligas:⁊ ſic loquarliis.
Finis cõcludẽs in regula. Cap̃̊.xxxXII
TX qm̃ ita ſe natura hʒ: vt amara ſit ve
e ritas: ⁊ blãda vitia exiſtimẽt᷑: vt Cau
luiius ait apłs. Inimicꝰ vobᷣ factꝰ ſũ veꝝ

“õ . .
*. .
5 . *
. ... 7 ve.

dicẽs. AVñ ⁊ qꝛ ſaluatoꝛis dura videbãat᷑ eloq̃a

plurimi diſcipuloꝝ retroꝛſũ abierũt:nõ mirũ ẽ

ſi ⁊ nos ipᷣi vitijs detrahentes offendimꝰ pluri
mos.diſpoſuitñ naſũ ſecare fetẽtẽ: timeat qui
ſtrumoſus ẽ Quid tñ ad te qͥ itelligis inocẽtẽ⸗

Nemo repᷣhendat qð aliqͥs aut laudamus aut

carpimꝰ: cũ ⁊ i arguẽdis malis ſit coꝛreptio ce
teroꝝ: ⁊ i optimis pᷣdicãdis boni ad vtutũ ſtu
dia ↄcitẽt᷑. Nos eni vt ſcitis hebꝛeoꝝ lectione

detẽti:in latina lingua rubigineʒ induximꝰ: in

tm̃ vt loquẽtibꝰ qͥʒ ſtridoꝛ qͥdam nõ latinis in⸗

terſtrepat. Vñ ignoſce ariditati.et ſi imperitꝰ

ſũ ſᷣmone inqͥt apłos ſed nõ ſciẽtia. illi vtrũq;

non deerat:⁊ vnũ hũiliter renuebat.nobᷣ vtrũ

q; deeſt:qꝛ ⁊ qð pueri plauſibile habueramus
amiſimꝰ:nec ſcientiã quã nolebamꝰ ↄſecuti ſu⸗

mus: iuxta eſopionã fabulã dum magna ſecta
mur etiã minoꝛa ꝑdentes.Nõ ꝓlõgabũtur vl
tra mones mei quoſcũq; loquoꝛ.Ea ꝓpt᷑ mo

neo: ⁊ flens gemenſq; ↄteſtoꝛ:vt dũ huiꝰ mun
di vitam currimꝰ.non duabꝰtunicis.id eſt.du
pli ci aio veſtiamur:nõ calciamentoꝝ pedibus

videlicet opibus pꝛegrauemur: nõ diuitiaruʒ

onera ad terraʒ pꝛemãt:nõ virge hoc ẽ potẽtie
ſecularis q̃rat᷑ auxiliũ:non pariter ⁊ xpᷣm veli
mus hr̃e ⁊ ſeculũ:ſᷣ̊ ꝓ bꝛeuibꝰ⁊ caducis eterna
ſuccedant. Sʒ ⁊ pᷣcoꝛ vos q̃ͥ fideles eſtis:vt ita

vitã vr̃am ⁊ ↄuerſationẽ ſeruetis:ne ĩ ipſo vel

ipᷣi ſcãdalũ patiamini: vel alijs ſcãdalũ faciaij
ſz ſit in vob ſũmi ſtudij ſũmeq; cautele:ne qͥs i

hanc ſactoꝝ ↄgregationẽ pollutus itroeat: ne
q̃ſq̃s Jebuſeus habitet in nob. Dñũñs ih̊s cõte

rat ſathanã ſub pedibꝰvr̃is:et inco lumes vos
⁊ ꝓꝑlixa etate floꝛẽtes xpᷣs deus nr̃ tueat᷑ oĩpo⸗
tens.Sʒ ⁊ ſpũſſanctꝰnobᷣ pᷣſtare dignet᷑:et i ̊
ſeculo factoꝛes mandatoꝝ ſuoꝛuʒ effecti in hu⸗
ius vite agone ꝓbati:⁊ fideles inuenti ſpiritu⸗
alibus fructibus dilatati his continentibꝰme⸗
reamur adiungi. Ipſi gloꝛia et imperium cum

eodem ſpirituſancto in cuncta ſecula ſeculoꝝ.

Amen. .
Quonliam ad humanam inſtitutioneʒ vali⸗
dioꝛa ſunt exempla qᷓ; verba: ⁊ planius poteſt

opere docere qᷓ; verbo: merito inſtituta ac pᷣce

pta monachoꝝ ſuꝑioꝛibꝰepłis digeſta beatoꝝ
Hilarionis ⁊ Malchi monachoꝝ exẽpla ſub

dũt᷑: quoꝝ vitas ⁊ res geſtas beatus ierony

mus ↄſcripſit.
Incipiũt capitula de vita ſãcti hilarionis.

dem geſtoꝝ pᷣſcribit᷑. Caß. j.
Be oꝛtu beati viri ſituq; genitalis loci
⁊ pᷣma indole mirandoꝝ. Ca. ij.

Qualiter ſancto Antonio iunctꝰ habitũ muta
uenit Di pectoq; eiꝰ vite tenoꝛe ad patriã redi
ens diſpartita oĩ ſubſtãtia ilico ad heremũ cõ

N ꝓlogo materie magnitudo ad lau⸗

unlti

Deoami⸗
Hepmno⸗
Dewateft
ſis.

Debruſ
Zelotyi
Belatront

Betnuliee
ſerliereeſu
Pekliſtene
fsinſrmn

ennuhaee
Deubigs

nioliberen

Deone
Bebgzono
Dealcoc
Leponede
(lotomale
DeCmdide

nehond.
Dehaare
monepee
Dehonon
Deſtudio
Citus erat
Beguarif
gmetatior
Bepire fa
ſeratauarit

Zeſetu viri

henti Into⸗
oͤobffeg
delerisad ſo
Pecipriohe
Gloineuso
Dephuns ſe
Iulttucinen.
Aoinceeni h.

Aſoadtent

ehechig⸗

“ lutepun.
Dehhangeif
uret icſin

loodnecſe
ctmnogi

Npulotön

.

dliuteogici

kinpetn Wari
Pebat nos

efnüͤigſe
3 ntn
Cunlogn

decelnin
Zincum⸗
,aſne
an. Urig
cha nch
lehthumme

=

unicisit
nentorgelne
I:nö inn
rgeborigein
Aler ttönt
CAdncsenn
delesctoni
enis neiſſont
isſcillitut
Gaautceeß
ulus irvent
b. Dfs bsdit

gincolune ww?

7

iul h⸗
Gedgei gib
guztannb⸗
ginueniſpri⸗
ninnniye
tinpeiunge

ſeclgalealt⸗

Tractatus IX

uolauerrt..
Be admirabili abſtinẽtie eius pᷣncipio.Ca.iiij
Be bmis aduſus eũ demonũ ludibꝛijs.Ca. v.

De Baʒano a paralyſi ſubleuato.
Se Italico circẽſes eqͥs nutriẽte.

L ſcutario qͥdã a demõe liberato.
BSe quodã a moꝛbo itercun curato: ⁊ Heſitio
diſcipulo ipᷣm qrente. 1
Be dꝛacone magnitudis mire apð Epidaurũ
Ca. xxxiij.

/

De vararijs diaboli pꝛeſtigijs eo oꝛante oſten

Be bꝛeuiſſima habitatiõis eiꝰcellula. Ca. vij.
Be totiꝰ vite eiꝰabſtinẽtia ſtupẽda. Ca. viij

Be latronibꝰ ad terrẽdũ eũ veniẽtib?ꝰ Ca.ix

Be muliere Eleutheropolitana bma inu;

ſterilitate ſua iterceſit. Le
De Ariſtenete Hhelpidij pᷣfecti ↄiuge ꝓ tribſi

lijs in firmantibꝰ dep̃cante. La.a. xj.
Be muliere ceca vtute eivillumiata. La. xij

Beauriga GBazẽſi ⁊ merſica ⁊ iuuene a demo⸗

De Oꝛione a peſſimo demõe libato. Ca.xuiij.

Cs. x vj.
De vᷣgine dei quã iuuenis adamauerat:⁊ diſ⸗
ſoluto maleficio. Ca. xvij.
De Candidato Con ſtantij imꝑatoꝛis a demo
ne ſaluooo.
De Bactro camelo enoꝛimis magnitudis a de
mone pleno. LCLCLCLCLCa. xix

Gce honoꝛeillia ſãcto Antonio delato. Ca. xx.

Be ſtudio ipius:qui erga omniũ curam ſolli⸗
citus erat. LLC.a. xxj
De auari fratris de minutiõe:⁊ largi iterũ au⸗
gmẽtatione. Ca. xxij

Be virẽijl faſce ciceris:i cuiꝰfetoꝛẽ fratris qͥ mi

ſerat auaritiã deteſtate. Ca.xxxiij.

Be fletu viri dei qͥ ſe mirabiliter lamẽtabat᷑:et
beati Antonij nũciaro deceſſu. Ca. xxiiij
Quõ ob frequẽtãtiũ multidinẽ mõaſterij locũ

Ca. xxiiij

delſerẽs ad ſolitudies cõuolauit. Ca. xxv.
DBeſcriptio habitatiõis beati Antonij:ð mira
culo in eius oꝛtu facto LCa. xxvj.
Se pluuijs pᷣcibꝰ beati Hilarionis ipetrai:⁊
multitudine ſerpẽtũ depulſa. Ca. xx vij

Qð inde etiã honoꝛes fugiens deceſſit: ⁊ de pᷣ
uiſo aduẽtu Gaʒzenſium. .
Be lhadriano eius diſcipulo:⁊ cõ tumacia eiꝰ
iuſte punia.
De lauderij filio a demone curato dum na ui

Ca. xxix.

garet Siciliaim. Ca. xxx.

Quõ ad mediterranea loca fugerit rnutis
a. xxxj.

Ca. xxxij

dalmatie opidũ igne crematũ. .
Be impetu maris ab eo cõpꝛeſſo. Ca.xxxiiij

Be piraſ quos dum fugaret obuios habuit.
Be imũdis ſpiritibꝰ hincinde cũ (Ca. xxxy
congregatione.

—

int᷑ cicladas nauigaret ↄclamãtibꝰ Ca. xxxvj
BDe hoꝛtulo cypꝛi: vbi qnq; annis añ obitũ ha

4

mine furatus eſt.

Ca. x viij

Ca. xxvij.

Fo. CXCVI

„ . —T
Epiſtola XCIII
Ca.iij. bitauit: v paralytico ibidẽ curato. Ca. xxxvij
Be teſtamẽto bꝛeui:qð ipᷣe manu pꝛopꝛia ſcri⸗
plit Heſiti. LaXxxx
Be vltimis ipᷣis ad animã ſermonibꝰ ⁊ ſepul⸗

tura eus. LCLa. xxxix.
Bde Meſitio qui coꝛpus eius cũ maximo dilcri

Be Cõſtantia deuota muliere:q̃ coꝛpꝰ eius fu

li wtutes largitꝰ ẽ: mihi ad narrãdas eas mo⸗
nem tribuat: vt facta dictis exequent᷑. Eoꝛum

Ca. xl.

Laa⸗xlIj.
Pꝛologus i vitã ſancti ilarionis a ſancto
Hieronymo feliciſſime editã. Ca.I.
Fripturus vitaʒ beati Hilarionis: Dba
pitatoꝛẽ eiꝰinuoco ſpiritũſãctũ: vt qil

eniĩ qͥ fecere vtutes:vt ait Criſpus:tanta habe

tur auctoꝛitas:quãtũ eã vbis potuere extolle⸗
re p̃dara ingenia. Alerandermagnus Mace
do: quẽ vel arietẽ vel pardũ vel hircũ capꝛaꝝ

Baniel vocat:dũ Achillis tumulũ ꝑueniſſet:

felicẽ te ait iuuenis: qͥ magno frueris pꝛecone

meritoꝝ: omeꝝ videlicet ſignificãs. Moꝛro

mihi tanti ac talis viri cõuerſatio vitaq; dicen

da eſt: vt Homerus qͥʒ ſi adeſſet: vel inuideret
materie: vel ſuccũberet. q; eni ſanctus Epi

phanius Salamie Cypꝛi ep̃s: cũ Hilarione
plurimũ verſatus ẽ: laudẽ eius bꝛeui epiſtola
ſcripſerit:q vulgo legit᷑:tamẽ aliud eſt locis cõ
munibꝰ laudare defunctum: aliud defuncti ꝓ⸗

pꝛias narrare vtutes. vñ ⁊ nos fauoꝛe mag ib

lius qᷓ; iniuria ceptuʒ ab eo opus aggrediẽtes

maledicoꝝ voces côtẽnimꝰ.q olim detrahẽtes

aulo meo:nũc foꝛte detrahẽt ⁊ Hilarioni Ail
lum ſolitudinis caluniati:huic obijcientes fre
quẽtiã.vt qͥ ſemꝑ latuit nõ fuiſſe:qͥ a multis vi
ſus ẽ: vilis eſtimet᷑ Fecere hoc ⁊ maioꝛes eoꝝ
quõdã phari ei:qͥpus nec Johis heremus ac
ieiuniũ: nec dñi ſaluatoꝛis turbe:cibi: potuſq;
placuerũt. Verũ deſtinato operi imponaʒ ma
nũ: 2 ſcylleos canes obturata aure trãſibo.

De natiuitate ⁊ vita beatiſſimi Hilarionis
heremite ſanctiſſimi.

Cap̃. II.
JZlarion oꝛtꝰ vico Thabatha ꝛq circi⸗
h ier quinq; milia a Gaʒa vebe Maleſti⸗
ne ad auſtrum ſitus eſt:cũ haberet pa⸗

rentes idolis deditos:roſa (vt dicitur) de ſpi⸗
quibus miſſus alexandriã Gꝛã⸗

nis floꝛuit.A iſſus iria Dꝛa
marico traditus eſt. IJbiq; qtum patiebaturil
la etas magna ingenij ⁊ moꝛum documenta p-

buit: in bꝛeui carus omnibus etloquendi arte
gnarus. Quodq; his maius eſt omnibus: cre⸗
dens in dominum ieſum: non cyrci furoꝛibus

non arene ſanguine: non theatri luxuria dele⸗

ctabatur: ſed tota illi voluntas in eccleſia erat
CLCap̃. III. M

7

Pars

Adiẽs autẽ tũc celebꝛe nomẽ Antonj

a qʒð ꝑ oẽs egypti płos ferebat᷑ incẽſus

vil endi eius ſtudio ꝑꝛexit ad heremũ.
⁊ſtatim:vt eũ vidit:mutato pᷣſtino habitu du
obus fere menſibꝰiuxta eũ manſit: ↄtemplans W
oꝛdinẽ vite eius:moꝛũq; grauitatẽ.qᷓ; creberĩi

oꝛatione:qᷓ; humilis in ſuſcipiẽdis fratribꝰ:ſe⸗
uerus in coꝛripiẽdis: alacer in exhoꝛtãdis eẽt.
⁊ vt ↄtinẽtiã cibiq; eius aſperit atẽ nulla vnqᷓ;
infirmitas Heygerer Port frequentiã eoꝛũ:qͥ
ad eũ ob varias paſſiões:aut impetꝰ demonũ

cõcurrebant:vltra nõ ferẽs:nec congruũ eẽ di
cens:pati in heremo ꝓpłos ciuitatum.ſicq; ſibi

magꝗ incipiendũ eſſe:vt cepiſſet Antoniꝰ:illuʒ
quaſi virũ foꝛtẽ victoꝛie arma accipe:ſe necdũ
militare cepiſſe:reuerſus ẽ cũ qbuſdam mona
chis ad patriã. ⁊ parẽtibꝰ iã defũctis:ꝑtẽ ſub⸗

ſtantie fratribus: ꝑtem paupibus largitus eſt

nihil ſibi oino uans: timens illud de actibus
apoſtoloꝝ Ananie ⁊ Saphyre vel exemplum
vel ſuppliciuʒ:maximeq; dominice ſnie memoꝛ
dicẽt:Qui nõ renũciauerit oibus q̃ habet:nõ

põt meus eſſe diſcipulꝰ. Erat autẽ annoꝝ.xv.
ſic nudus ⁊ armatꝰ i xpo:ſolitudinẽ que in ſe

ptimo miliario a aionia Gaze empoꝛio

littus euntibus egyptũ ad leuaʒ flectit᷑:ingreli⸗

ſus eſt. Cuq; eſſent cruẽta latrocinijs loca ⁊
pinqui amiciq; eius iminẽs ꝑiculũ denũciarẽt
ↄtempſit moꝛtẽ:vt moꝛtẽ euaderet. Mirabã⸗

tur oẽs animũ:mirabant᷑ etatẽ:niſi ꝙ flãma q̃⸗
Dam pectoꝛis ⁊ ſcintilla fidei ĩ oculis relucebãt
Lenes erant gene:delicatũ coꝛpus ⁊ tenue:et
ad omnẽ iniuriam impatiẽs:qð leui vel frigo⸗

re vel eſtu poſſet affliig. Cap̃.iI
Bit᷑ ſacco tm membꝛa coopertꝰ:⁊ pel⸗

. 14 liceũ habens epẽditen: quẽ illi beatus
Antonius ꝓficiſcenti dederat:ſagũq;

ruſticũ int᷑ mare ⁊ paludes vaſta ⁊ terribili ſo
litudine fruebat᷑: qndecim tm̃ caricas poſt ſo⸗
lis occaſum comedẽs. Et qꝛ regis latrocinijs ĩ
famis erat:nũqᷓ; in eodẽ loco mãſitans. Quid
faceret diabolus:quo ſe verteret᷑: qͥ gloꝛiaba⸗
tur ante dicens:in celuʒ aſcendam:ſuꝑ ſydera
celi ponã thꝛonũ meuʒ ⁊ ero ſimilis altiſſimo:

cernebat ſe vincia puero:a pᷣus ab eo calcatuʒ

fuiſſe:quã ꝑ etatẽ peccare potuiſſet Titillabat

itaq; ſenſus eius ⁊ pubeſcẽdi coꝛpoꝛi:ſolita vo

luptatũ incẽdia ſuggerebat. Cogebat᷑ tyrũcu⸗

lus xpᷣi cogitare:qð neſciebat:et eiꝰ rei aio põ⸗

pam voluere:cuiꝰ exꝑimẽta nõ nouerat. Ira⸗

tus itaq; ſibi:⁊ pectus pugnis verberãs:qua⸗

ſi cogitatiões ceſſiõe manꝰ poſſet excludẽ: ego

te inqᷣt aſelle faciam vt nõ calcitres: nec te hoꝛ⸗
deo alã:ſᷣ paleis:fame te ↄficiã ⁊ ſiti graui one

rabo põdere:ꝑ eſtus indagabo ⁊ frigoꝛa:vt ci

bum potiꝰqᷓ; laſciuiã cogites.lherbaxꝝ gᷓ ſucco

mur exerecitꝰ: ia⸗ G
vt añ ſonitu qᷓ; aſpectu territꝰcederet. Intelle-

.

et paucis caricis:poſt triduũ vel qtriduũ deſt⸗ .

cientẽ aiaʒ fuſtẽtabat:oꝛãs frequenter: ⁊ pſal⸗

lẽs:⁊ raſtro humũ fodiẽs:vt ieiunioꝛũ laboꝛẽ

laboꝛ opis duplicaret.ſimulq; fiſcellas iũco te
xens:emulabat᷑ Stlog moraehor diſcipli⸗
ui aũt nõ oꝑat᷑: non
mãducet. Sic attenuatꝰ: ⁊ intantũ exeſo coꝛpe

nã:⁊ apli ſniaʒ dicẽtis.

vtoſſibꝰ vix hereret. LCap.V.
ANAadã nocte cepit infantũ audire vagi
q tus:halatus pecoꝝ:mugitꝰ boũ:plan
cctus q̃ſi mulierũ:leonum rugitꝰ:mur⸗

„

tꝰ: ⁊ rurſus variaꝝ poꝛtẽta vocum:

xit demonũ ludibꝛia:⁊ puolutꝰgenibxpᷣi:cru

cem ſignauit ĩ frõte:taliq; armatꝰ caſſide:⁊ lo⸗
rica fidei circũdatꝰ iacẽs foꝛtiꝰ pᷣlibat᷑:quodã⸗
modo videre deſiderãs qͥs hoꝛrebat audire: ?-
ſollicitis oculis huc illucq; circũſpiciẽs. Cũ in
terim ex impꝛouiſo:ſplẽdente luna:cernit rhe⸗
dam feruẽtibꝰeqͥs ſuꝑ ſe irruere.Cũq; icddamaſ

ſet ihᷣm:añ oculos eiꝰ repẽtino terre hiatu põ⸗

pa oĩs abſoꝛpta ẽ.Tũc ille ait:Equũ ⁊ aſcẽſo⸗.

rem ꝓiecit i mare.Et hi i curribꝰ: ⁊ hiĩ equis:

nos aũt i noĩe dei nr̃i magnificabimur. Ca.V
AUllite ſũt tẽptatiòes eiꝰ:et die noctuq

m varie demonũ inſidie: q̊s ſi oẽs narra⸗

rree velim modũ excedã volumis. Quo
tiens illi nude mulieres cubãti:quotiẽs eſuriẽ
ti largiſſime apparuere dapes: Interdũ oꝛãteʒ

lupꝰvllulãs: ⁊ vulpecula gãniens tranſiliuit:
pſallẽtiq; gladiatoꝝ pugna ſpectaculũ pᷣbuit.
⁊ vnꝰ q̃ſi interfectꝰ⁊ añ pedes eiꝰ coꝛruens:ſe⸗

pulturãs rogauit.Oꝛabat ſemel ſixo i terrã ca

pite:⁊ vt natura fert hoĩiuʒ abducta ab oꝛatiõe

mens neſcio qͥd aliud cogitabat. Inſilijt doꝛſo

eiꝰ feſtinus gladiatoꝛ: ⁊ latera calcibꝰ: ceruicẽ

flagello verberãs: eia inqͥt cur doꝛmitas: Ca⸗
chinaſq; deſuꝑ:ſi defeciſſet:an hoꝛdeuʒ vellet

accige ſciſcitabaf. Cap.I1.
Bikt᷑ a ſextodecimo vſq; ad viceſimum

i ſue etatis annũ eſtus et pluuias bꝛeui

tuguriũculo declinauit: qð iũco ⁊ cari
ce texerat. Extructa deinceps bꝛeui cellula:qᷓ
vſq; hodie ꝑmanet:latitudie pedũ q̃ttuoꝛ:alti
tudie pedũ qͥnq;: ̊ ẽ ſtatura ſua hũilioꝛe:poꝛ⸗
ro lõgitudine paulo amplioꝛe:qᷓ; eiꝰ coꝛpuſcu⸗

lum patiebat᷑:vt ſepulcrũ potiꝰqᷓ; domum cre

deres. Capillum ſemel in anno in die paſce to

tõdit. Suꝑ nudã humũ ſtratũq; iſceum: vſq;

ad moꝛteʒ cubitauit.Saccũ qͥʒ ſemel fuerat in⸗

dutus: nũqᷓ; lauãs ⁊ ſuꝑfluũ eẽ dicẽs:mũdici⸗
os ĩ cilicio q̃rere. Nec mutauit alterã tunicam:
niſi cuʒ pꝛioꝛ penitꝰ ſciſſa eſſet. Scripturas qͥʒ

ſãctas memoꝛiter tenẽs:poſt oꝛationes ⁊ pfal⸗

mos q̃ſi deo pᷣſente recitabat: ⁊ qꝛ longum ẽ ꝑ
diuerſa tempoꝛa carptim aſcẽſuʒ eius edicere:

eſpectliſet

EI

.onoꝛen

unneius

randioꝛa
„1
dit ali⸗
orros
–
buscrudia
no ſco⸗
cipanis
hohabuit.
oti con⸗
bredinecol
leü ryſc
hocotmnen
autpomor
ſtuns.
kuiner ppit
lageünoan
ewinen
poreſine
ceteriſoe
farinat
potu vir
plensoꝛ
in diebu
ſoluitien
nem rue
c a

li
fegliqdo⸗
les ſeri ſir
neſceret 9
nhad ſoli
bicllieinsi
reptopuero
ſllatronesee
Mudoslato
gcſcipotes:
ſontineo:g
fſconſtanni⸗
eencecarol

Munpolice

Jön
V batan
Ptote
ſeritr wuliere
eranſosde
ſosn
tlrpinan
ehihilteleit
nalutnignon
limee, li

meipteis in
lmgenuſte
mligidmt
mnondad⸗
uEitice
mibe thiegte
ficabinn n
epadeon
lie:sſätm⸗
lioimsd
bili:gvogir
es Inetioin
ginansnnſii
ſpenucni ⸗
NscCnunt
ſnaftoſtenid
Mluchorll
t giltdn⸗
malobecevic
rDonins
nboreuje
.
ſcal iuſmm
zaplunintrl

Gin gdlichtn

—
S

4

Fo. CXCVII

Tractatus IX Epiſtola XCIII

