rea vꝛbẽ deletã vt ꝑłs puniret᷑. IJdeo templuz
do:⁊ fundamẽta ⁊ platee eius de lapidibus pᷣ⸗
cioſis.⁊ duodecim poꝛte fulgentes margariit⸗

ſubrutũ:vt typice hiſtoꝛie tollerent᷑. Ceterum

qᷓ; tũ ad locũ ꝑtinet.ꝑ ꝓfectus tempoꝝ:multo

nũcauguſtioꝛ ẽ:qᷓ; ante fuit. enerabant᷑ quõ

dã iudò ſancta ſanctoꝝ:qꝛ ibi erãt Cherubin ?ꝰ
ꝓpiciatoꝛiũ:⁊ arca teſtamẽti:⁊ mãna.vvga Aa

ron:⁊ altare aureũ. HNõne tibi venerabilius vi

det᷑ ſepulchꝝ dñi⸗ Quod quotiẽſcunq; ingre⸗

dimur:totiẽs iacere in ſyndone cernimus Sal

uatoꝛẽ: ⁊ paululũ ibidẽ ↄmoꝛãtes: rurſum vi⸗
demus angelũ ſedere ad pedes eius ⁊ caput ſu
dario ↄuolutũ:cuius ſepulchꝛi gloꝛia mito an
qᷓ; excideret᷑ a Joſeph ſcimus Eſaie vaticinio
Ppppetar diceſis. Etcrit req̃es eius honoꝛ:qð
qʒ ſepulture domini locus eſſet ab hoie hono⸗
radus.Sʒ dicis quomõ in Apocalypſi Joan⸗

nis legimus:⁊ occidit illos. aud dubiuʒ qͥn
ꝓphetas beſtia que aſcẽdit ex abyſſo:⁊ coꝛpo⸗

ra eoꝝ iacebunt in plateis ciuitatis magne que

vocatur ſpiritaliter Sodoma ⁊ egyptus:vbi⁊

dominus eox cruciſixus eſt. Sic em ait: Ciui⸗
tas magna in qᷓ cruciſixus eſt dominus:nulla

alia niſi hhieruſalem. Abi autem crucifixus eſt

dominus:ſpiritaliter Sodoma appellat᷑ ⁊ egy⸗
ptus.ergo Hieruſalẽ Sodoma eſt ⁊ egyptus:

in qua cruciſixus eſt dominus. Scire te volu⸗

mus omnẽ ſanctã ſcripturã:nõ poſſe ſibi eſſe ꝰ
riam: maxime vnum aduerſum ſe non diſcre⸗

pare libꝛũ. ⁊ vt plus adijctamus: eundẽ eiuſdẽ?
q; libꝛi locũ in pocalypſi de qᷓ nũc teſtimoniũn

2

ꝓtuliſti:ante decẽ circit᷑ vſiculos ſcribit᷑. Sur

ge ⁊ metire templũ dei: ⁊ altare: ⁊ adoꝛãtes in

eo. Atrium aũt quod eſt foꝛis templũ eijce fo⸗
ras.⁊ ne metiaris illud:qm datũ eſt gentibus:

⁊ ciuitatẽ ſanctã calcabũt mẽſibus q̃draginta-⸗

duobus. ſi em apocalypſis multo poſt paſſio⸗
nem domini ſcripta eſt a Joãne:⁊ in ea Hieru⸗
ſalem ſancta ciuitas apellat᷑: quomõ rurſum
ſpiritaliter Sodoma vocat᷑:⁊ Egyptus:Nec
ſtatim potes dicere ſanctã dici Hierim celeſtẽ
que futura eſt.?⁊ Sodomã que coꝛruit appella⸗
ri:qꝛ de futura ðꝛ ꝙ beſtia q̃ aſſenſura ẽ ð abyſ⸗
ſo:faciet aduerſus duos ꝓphetas bellũ:⁊ vin⸗
cet illos:⁊ occidet: ⁊ coꝛꝑa eoꝝ iacebũt inpla⸗
tea ciuitatis magne.de q̃ ciuitate ⁊ in fine eiuſ⸗
dẽ libꝛi ſcribit᷑:⁊ ciuitas in q̃dro poſita ẽ:⁊ lon
gitudo eius ⁊ latitudo tãta eſt: qᷓ;ta ⁊ altitudo
⁊ mẽſus eſt ciuitatẽ de arũdine aurea:ꝑ ſtadia
duodecim milia:longitudo ⁊ latitudo ⁊ altitu
do eius eãlia ſunt:⁊ mẽſus eſt muros eius:cẽ⸗
tumq̃dragintaq̃ttuoꝛ cubitoꝝ menſurã homi⸗
nis:que eſt angeli: ⁊ erat ſtructura muri eiꝰ ex
lapide iaſpide:ipᷣa vero cluitas auro mũdo ⁊c
Abi quadrum eſt:nec longitudo nec latitudo
appellari poteſt. Et que eſt iſta menſura:vt tã⸗

ta ſit lõgitudo ⁊ latitudo:qᷓ;ta ⁊ altitudo eius⁊

muri de lapide iaſpide:⁊ tota citas ð auro mũ⸗

Cum ergo hec nõ poſſint carnaliter accipi(ab⸗
ſurdũ qͥpe eſt ꝑ duodecim milia ſtadioꝝ tãtaʒ

ciuitatis lõgitudinẽ ⁊ latitudinẽ:qᷓ;tã ⁊ altitu⸗

dinem pᷣdicari.) Spiritaliter intelligenda ſunt

ſingła:⁊ ciuitas magna quã videlicet bus edi⸗

ficauit Cayn.⁊ noiauit ea ex vocabulo filij ſui:
hic mũdus intelligẽdus eſt.quẽ accuſatoꝛ fra⸗
trũ ſuoꝝ dyabolus:⁊ fratricida Cayn ꝑiturus

extruxit vitijs:ſceleribus ↄdidit:iniqtateꝰple
uit:que ſpiritalit᷑ apellat᷑ Sodoma: ⁊ egyptꝰ
Be qᷓ Sodoma ſcribit᷑:reſtituẽ Sodoma inã
tiquũ:ꝙ ſcʒ ita reſtituẽdus ſit mũdus:vt añ fu
it. nec em̃ poſſumus credere rurſum edificãda
Sodomã:⁊ ceteras Gomoꝛrã ſcʒ ⁊ Adamam
⁊ Seboyn.ſᷣ in ꝑpetuos cineres relinquendas

Egyptũ aſt nunqᷓ; ꝓ Hieruſalẽ legimus: ſ ſꝑ

ꝓ hocmuudo:⁊ qꝛ lõgũ ẽ de ſcripturis innũe⸗

rabilia exẽpla ↄgerere:vnũ teſtimoniũ ꝓfera⸗

mus: vbi manifeſtiſſime mũdus h̊ egyptus ap

pellat᷑. In epła catholica Judas apls frat᷑ Ja
cobi ſcribit dicens. Cõmonere aũt vos volo:
ſciẽs ſemel omnia:qm Jeſus ꝓolm de terra egy
pti ſaluãs:ſecũdo eos qͥ nõ crediderũt ꝑdidit:

⁊ ne putares de Jeſu ditci fio Naue:ſtati ſeqᷣ⸗
tur:angelos vero qui nõ ſeruauerũt ſuuʒ pᷣnci-

Cac

(ideivincn

ſtgeds⸗
Gonnorrane

miſtoliſe
orrrefn

gbeitepoſt
ignscenn
plunzhen
Dii Manhe
ſcſeſunten
donientiül
ſchulchis
ſancticvit
Hieroſolyn
bitrobkrink
eſſepotueri
ponſanco⸗
gorauugeli
inoientcin
ſenusinloco
foeuctreog⸗
Cidisturn
ecicdter
rctödn
1 Palvs⸗
füderepri
ehrdſi

Pbichſepul

lloopon
monumnenti

llenii⸗
Edyobolo⸗

deobſeſts eo
ntbunnlo 3
Noncßtri
Piyrſcder,
Cicſſbin
ſetſbifatere
ſelouridici⸗
ntei⸗Ecoe
Clpnoſun
1luresp⸗
atbezckiag
fachilkelig
idiepſin
narmpos
for venenar
relgögni
fligecepiſeey
beg dedͤ
glerat. Cen
N neſcoqn.
Abrelni
didctyn⸗

.
.

gelſtiee
elſllctic⸗
WW

uecruga
ſenſmnif
hensbelin⸗

Pmenſuribet
ncura mungt
tus auronicht
irudonerrint
tameninernt
atalinchett

1

Actaodaror

modelpelteß
Ugemsnugn
nlir ut

Hatincttert
ona: regſt
c Sodonn
müdus:ſtn

furſun elti

iſc N
res felnno

S=S=

7

— —
— –
—
* –☛ —
—
= .
S= — =
— = S=
= S = SS = =

—
—
—
—
—
—
—
—
=

—
- =

Tractatus

vy

patũ:bᷣ dereliqrũt ſuũ domiciliũ in iudiciũ ma

grni dei vincułeternis ſub caligine reſeruauit ?

vt credas: vbicũq; ſi ?egyptus: ⁊ Sodoma:⁊
Gomoꝛra noiant᷑:nõ loca ſ mũdũ hũc interpᷣ⸗

tari:ſtati ſubiungit exẽplũ:ſiẽ Sodoma ⁊ Go
moꝛra: ⁊ Hinitime citates:ſui mõ exfoꝛnicate:?
Abeũutes poſt carnẽ alterã: facte ſunt exempluz
ignis eterni penã ſuſtinentes.Et qͥd neceſſe eſt
plura ↄqrere:cũ poſt paſſionẽ:⁊ reſurrectõem
dñni Mattheus euãgeliſta ↄmemoꝛet:⁊ petre
ſciſſe ſunt:⁊ ſepulchꝛa aꝑta ⁊ plurima coꝛpoꝛa

doꝛmientiũ ſanctoꝝ ſurrexerũt. Et redeũtes ðᷣ

ſepulchꝛis poſt reſurrectõneʒ ſuã ingreſſi ſunt
ſanctã ciuitatẽ:⁊ apparuerũt multis:? Necſtati

Hieroſolyma celeſtis:ſicut pleriq; ridicule ar⸗

bitrant᷑:in hoc loco intelligit᷑:cũ ſignũ nuilum

eſſe potuerit apud hoies dñi reſurgẽtis:ſi coꝛ⸗

poꝛa ſanctoꝝ in celeſti Hierłm viſa ſunt.Cũ er

go ⁊ euãgeliſte ⁊ oẽs ſcpᷣture hieroſolymã ſan
ct noient ciuitatẽ: ⁊ pſalmiſta pᷣcipiat:vt ado
remus in loco vbi ſteterũt pedes eiꝰ:ne patia⸗

ris audire apellare eãẽ Sodomã ⁊ egyptum: p

quã dñs iurare vetat:qꝛ ſit ciuitas magni reg
maledictã terrã nominãt: ꝙ cruoꝛẽ dñi hauſe⸗

fudere ꝓ xpᷣo: Si ᷣuoꝝ ⁊ hoim głioſa ꝓfeſſio

E:cur dni ⁊ dei nõ ſit glioſa ↄfeſſio:Et martyꝝ

vbiq; ſepulchꝛa veneramur. Et ſcãʒ fauillã o⸗

culis aponẽtes: ſi liceat etiã oꝛe ↄtingimus: ·
monumentũ in quo dñs ↄditus ẽ:qda eſtimat

negligendũ:Si nobᷣ nõ credimus:credamꝰ ſal

tẽ dyabolo ⁊ ãgelis eius:qͥ quotiẽſcũq; añ ilö

de obſeſſis coꝛpibus expellunt᷑: qſi in ↄſpectu
tribunalis E£&p̃i ſtãtes ↄtremiſcũt:rugiũt: ⁊ſe

Rp̃i: vtſcelerata vox ↄcrepat:hic deteſtabilis
locꝰẽ:qͥd ſibi voluerit paulꝰhieroſolymã feſtia

re:vt ibi faceret penthecoſtẽ: Qui retinẽtibus

ſe locutꝰ ẽ dicẽs:qͥd facitis flẽtes ⁊ ↄturbates
coꝛ meũ: Ego em̃ nõ ſolũ ligari ſᷣ moꝛi in hieru

⁊illuſtres viri:q̃ꝝ vota ⁊ oblatõnes poſt pᷣdi⸗
catõeʒ RÆ&p̃i ad frẽs qui erãt hieroſolymis de⸗

ferebant᷑: Lõgũ ẽ nüc ab aſcẽſu dñi vſq; ad pᷣ⸗

ſentẽ diẽ ꝑ ſingulas etates currere:qͥ epoꝝ:qͥ
martyꝝ:qͥ eloquẽtiũ in doctrina eccliaſtica vi⸗
roꝝ venerint Hieroſolymã: putãtes minus ſe

religiõis:minus hr̃e ſcie:nec ſumma vt ðꝛ ma⸗

nũ accepiſſe vtutũ niſi in illis Epᷣm adoꝛaſſent
locis:de qbus pᷣmũ euãgeliũ de patibulo coꝛu
ſcauerat.Certe etiã ſi pᷣclarus oꝛatoꝛ repᷣhẽdẽ⸗

dũ neſcio quẽ putat ꝙ l̃as grecas nõ Athenis
ſp̃ᷓ; Libye:latias nõ Rome:pj in ſicilia didicerat

ꝙ videlʒ vnaqq; ꝓuincia habeat aliqd ꝓpꝛiũ:

qð alia eque hr̃e non poſſit: cur nos putamus

Epiſtola

Fo. LXIIII

XVI

abſq; Athenis nris quẽqᷓ ad ſtudioꝝ faſtigia

pueniſſe:Hec h̊ dicimus: ꝙ renuamus regnũ

Dei intra nos eſſe:⁊ ſanctos viros etiam eſſe in

ceteris regionibꝰ: ſ̊ ꝙ h aſſeramus: vel maxie
eos qͥ in toto oꝛbe ſunt pᷣmi:huc ꝑiter ↄgregari

ad q̃ nos loca nõ vt pᷣme:ſᷣ vt extreme venimꝰ

vt pᷣmos in cis oim gentiuʒ cerneremus. Certe

flos qͥdã ⁊ pᷣcioſiſſimus lapis inter eccleſiaſti⸗
ca oꝛnamẽta mõachoꝝ: ⁊ vᷣginum choꝛus eſt.

Quicũq; in gallia fuerit mus huc ꝓꝑat.Si⸗
uiſus ab oꝛbe nr̃o Bꝛitãnus:ſi in religiõe ꝓcel
ſerit:occiduo ſole dimiſſo q̃rit locum fama ſibi
tm: ⁊ ſcripturaꝝ relatõe cognitũ.qͥd referamꝰ

Armenios:qͥd Nerſas:qͥd Indie ⁊ Ethyopũ

pplos:ipᷣamq; iuxta egyptũ fertilẽ monachoꝝ
Pontũ ⁊ Cappadocia:Syriã:Celẽ:⁊ Meſo⸗

potamiã:cũctaq; ex oꝛiẽtis examina:Que iux
ta Saluatoꝛis eloquiũ dicẽtis: vbicũqʒ fuerit
coꝛpus:illuc ↄgregabunt᷑ aqͥle ↄcurrũt ad hec
loca:⁊ diuerſaꝝ nobis vtutum ſpecimẽ oñdũt
Aox qͥdã diſſona:ſᷣ vna religio tot pſallentiu,

choꝛi:qͥt gẽtiũ diuũſitates. Int᷑ hec qͥ vłpᷣma in

xpᷣianis vtus eſt:nihil arrogare:ſibi de ↄtinẽ⸗

. a rein er tia ſuꝑcilij:humilitatis inter omnes potẽtioꝛ ẽ
rit: ⁊ quõ bñdicta loca putat: in bus Retrus
⁊ Maulus xpᷣiani exercitus duces:ſanguinem

Quicunq; nouiſſimus fuerit:h̊ pᷣmus putatur

In veſte nulla diſcretio:nulla admiratio. AUt⸗
cunq; placuerit incedere:nec oetractõis ẽ: nũc
laudis. Jeiunia q́; neminẽ ſubleuãt: nec defe⸗
rũt᷑ inedie:nec moderata ſaturitas ↄdemnat᷑:
ſuo dño ſtat vnuſquiſq;:aut cadit.Nemo iudi

cat alteꝝ:ne a domino iudicet᷑.⁊ qð in pleriſq;

pꝓuinchjs familiaritate eſt: vt genuino dente ſe

lacerent:hic penitus nõ habet᷑: ꝓcul luxuria-

pꝓcul voluptas: tãta in ipᷣa vꝛbe oꝛõnum loca:
. 63 o vt ad ea ꝑagrada dies ſufficere nõ poſſit. Aeꝝ
dolẽt crucifixiſſe:quẽ timeãt.ſi poſt paſſionem

vt ad villulã Rp̃ᷣi ⁊ Marie diuerſoꝛiũ venia⸗

mus (lus em laudat vnuſqͥſq; qð poſſidet)
q ſermone:q voce:ſpeluncã tibi poſſumus ſal⸗
uatoꝛis exponere: Et illud pᷣſepe:in quo infan
tulus vagijt: ſilẽtio magis:qᷓ; inſfirmo ſermone
honoꝛãdũ ẽ: vbi ſunt late poꝛticus: Ubi aura⸗
ſalẽ patus ſum ꝓ noie dñi ieſu. Quid ceteri ſci

ta laqaria? Abi domus miſcroꝝ penis:⁊ dam

natoꝝ laboꝛe veſtite: Abi inſtar palatij opibꝰ
puatoꝝ extructe baſilice: At vile coꝛpuſculuʒ
hois pᷣcioſius inãbulet: ⁊ q̃ſi mũdo qͥcq; poſſit

eſſe oꝛnatiꝰ: tecta magis ſua velint aſpicere q;
celum. Ecce in hoc ꝑuo terre foꝛamine celoꝛuʒ

24itoꝛ natus eſt: H̊ inuolutus panis:h̊ viſus a
paſtonbus: h̊ demonſtratus a ſtella: H adoꝛatꝰ
à Magis. ⁊ h̊ puto locus ſanctioꝛ ẽ Tarpeia
rupe: que de celo ſepius fulminata oñdit᷑ q do

mino diſpliceret. Lege Apocalypſim Johan⸗
nis: ⁊ quid de muliere purpurata ⁊ ſcripta in
eius fronte blaſphemia ſeptem montibus aqͥs

multis ⁊ Babylonis cantet᷑ exitu: ↄtuere.Exi

te inqͥt dominus deilla populus meꝰ: ⁊ ne ꝑti⸗

cipes ſitis delictoꝝ eius ⁊ de plagis eius nõ ac
cipiatis. Ad Hieremiã q; regrediẽs ſcpᷣtũ ꝑit᷑

attẽdite. ugite de medio Babylonis: ſalus

te vnuſdᷣſq; aiaʒ ſuã. Cecidit em cecidit Haby
lõ magna: ⁊ facta ẽ habitatio demonũ: ⁊ cuſto
Dia ſpũs imũdi. Eſt qdẽ ibi ſcã eccłia:ſunt tro⸗
phea aploꝝ: æ martyꝝ ẽ xp̃ᷣi vera ↄfeſſio:⁊ ab
aplo pᷣdicata fides:⁊ gẽtilitate calcata:in ſubli
me ſeqͥtidie erigẽs vocabulũ xpᷣianũ:ſᷣ ipᷣa am
bitio: potẽtia:magnitudo vꝛbis:videri ⁊ vide
re: ſalutari a ſalutare:laudare ⁊ detrahere:vel
audire vel ploqͥ: ⁊ tãtã frequẽtiã hoim ſaltem
inuitũ videre a ꝓpoſito moachoꝝ ⁊ qete:al ẽa
funt. Aut em videmus veniẽtes ad nos: ⁊ ſilẽ
tiũ ꝑdimus.Alut nõ videmus: ⁊ ſuꝑbie argui⸗
mur. Interdũq; vt viſitãtibus reddamus vi⸗
cem ad ſuꝑbas foꝛes ꝑgimus:⁊ int᷑ linguas ro
Dentiũ miniſtroꝝ poſtes ingredimur auratos.
In pi vo vr ſupꝛa diximus villula tota ru⸗

ſticitas:⁊ ex pſalmos ſilentiũ ẽ. Quocũq; te vx

teris aratoꝛ ſtiuã tenẽs alła decantat Sudans
meſſoꝛ pſalmis ſe aduocat: ⁊ cuꝛuata attõdẽs
vitẽ falce vinitoꝛ aliqͥd Dauiticum canit. ec
ſunt in hac ꝓuicia carmia:he vt vulgo ðꝛ ama
toꝛie cãtões. IJs paſtoꝝ ſibulus:h arma cultu⸗
re. Veꝝ qͥd agamus:nec qͥd deceat cogitãtes:
ſolũ qð cupimus:h̊ videmus.O qñ illud tpᷣs

dagueniet:cũ ãgelus nüciũ apoꝛtet.MMarcellã

nr̃aʒ ad paleſtine littus apulſam: ⁊ totimona⸗
choꝝ choꝛi:tota vginũ agmia ↄcrepabũt.Ob
uiã iã iqq; geſtimus occurrere:⁊ nõ expectato
vehiculo:ↄcitũ pedibus ferre coꝛpus.Tenebi
mus manus:oꝛa cernemus: ⁊ a deſiderato vix
ꝗuellemur amplexu. Ergo ne erit illa dies:qñ
nobis liceat ſpeluncaʒ Saluatoꝛis intrare. In
ſepulchꝛo dñi flere cũ ſoꝛoꝛe:flere cũ mr̃e.Cru⸗
cis demũ lãbere lignũ:⁊ in oliueti mõte cũ aſcẽ
dente dño voto ⁊ aimo ſubleuari.videre exire
Laʒaꝝ faſciis colligatũ:⁊ fluenta ioꝛdanis ad
lauacrũ dñi purioꝛa. Inde ad paſtoꝝ caulas ꝑp
gere:in Hauid oꝛare Mauſoleo: Amos pꝛo⸗
phetã etiã nunc buccina paſtoꝛa li in ſua ꝓſpi⸗
cere rupe clangentẽ.Ad Abꝛahã IJſaac ⁊ Ja⸗
cob. Triũ q; illuſtriũ feminaꝝ vł tabernacula
ꝓberare:vel memoꝛias: videre fontẽ in quo a
Mhilippo eunuchus ẽ tinctus Samariã ꝑgere
⁊ Joãnis Baptiſte. Heliſei q; ⁊ Abdie piter
cineres adoꝛare. Ingredi ſpelũcas in qbus p⸗
ſecutõis ⁊ famis tꝑe ꝓphaꝝ agmia ſunt nutri⸗
ta. IJbimus ad Naʒzareth: ⁊ iux interpᷣtatõem
nois eius floꝛẽ videbimꝰgalylee:haud ꝓculin
de cernit᷑ Cana:in q̊ aq in vinũ vſe ſunt. Per⸗
gemus ad Tabyriuʒ ⁊ ad tabernacula Salua
toꝛis:nõ vt Petrus quõdã voluit cũ Moyſe
⁊ Helya:vᷣ cũ pre cernemus ⁊ ſpũſcõ. Inde ad
mare veniemus Beneʒareth. Et de quinq; ⁊

II

ſeptem panibus videbimus in deſerto: ⁊ qᷣnq;
⁊ qᷓttuoꝛ hominũ milia ſaturata.Aparebit op
pidũ Naym in cuius poꝛtis vidue ſilius ſuſci⸗
tatus ẽ. VNidebit᷑ ⁊ hHermõ ⁊ toꝛrẽs Endoꝛ in
q̊ ſuꝑat᷑ Syſara.Capharnaũ q;ᷓ ſignoꝝ dñi fa
miliaris:⁊ ois ꝑiter Galylea cernit᷑.Et tũc co⸗
mitãte Rℳpo:cũ ꝑ Sylo ⁊ Bethel ⁊ cetera loca
in q bus ecclie q̃ſi qdam victoꝛiaꝝ dñi ſunt ere⸗
cta vexilla:ad nr̃aʒ ſpeluncã redierimus cane⸗
mus iugiter. Crebꝛo flebimus:indeſinẽter oꝛa
bimꝰ:⁊ vulnerate iaculo Saluatoꝛis in cõe di⸗
cemus:inueni quem queſiuit anima mea:tene⸗
bo eum:⁊nõ dimittã illum. “
Tractatus Beati ieronymi p̃ᷣbyteri ð de
cẽ temptatõibus Iſraelici ꝓpli qͥbus dñm irri⸗
tauit in deſerto:vbi tẽꝑa illaꝝ ⁊ loca deſignat.
Epiſtola. XkXVII. ꝛ

Ec ſunt verbaqᷓ
h locutus ẽ oyſes ad oẽʒ iſrael:in
trãſitu Joꝛdanis: in ſolitudine cam

peſtri: mare rubꝝ:iter Pharã: ⁊ Tophel:⁊
Labãa: ⁊ Aſſeroth: ⁊ auri abundãtiã. Vndeciʒ
diex iter: de !Hoꝛeb ad mõtẽ Seir: vſq; cades
BPBarne. lhec ſunt vba qͥbus coꝛripuit Mor⸗
ſes filios iſrael ꝓ decẽ temptatõibus qͥbus do⸗
minũ temptauerãt. Vñ dns in libꝛo Nũeroꝛũ

dicit. Attñ oẽs qͥ viderũt maieſtatẽ meã:⁊ ſig⸗

na que feci in egypto:⁊ in ſolitudine:⁊ tẽptaue

rũt me lã ꝑ decẽ vices:nec obedierũt voci mee
nõ videbũt terrã: ꝓ qua iuraui pribus ipoꝝ.
Quas tẽptatões hic bꝛeuit᷑: ⁊ obſcure Moy⸗
ſes enũerat dicẽs. In ſolitudine in q̃ oñdit eos
ꝓ aq̃ penuria:duabus vicibꝰtẽptaſſe dñũm. De
pᷣma tẽptatõe ita in Exodo legit᷑. Jurgatꝰꝓpłs
3 Moypſen ait:da nobis aquaʒ: vt bibamus.
Quibus rñdit Moyſes:qͥd iurgamini ↄ me⸗:
Cur tẽptatis dñm: Se ſcdᷣa tẽptatõne ita in li⸗
bꝛo Kuũeroꝝ ðꝛ.Cũq; indigeret aq̃ ꝓpls ⁊c.vſ⸗
q; ad eũ locũ in quo ait. hec ẽ aq̃ ↄdictõis:vbi
iurgati ſunt filij iſrł ↄ dñm:⁊ ſciſicatus ẽ in eis.
Tertia tẽptatio ↄtinet᷑ in eo ꝙ ait. In cãpeſtri
3 mare rubꝝ:in qͥ loco murmuraſſe dicunturõ
dñm:qꝛ ꝑemptos egyptios fuiſſe Moyſinon
crediderũut ſibi de vbo dñi dicẽti:ſᷣ potius eos
ſe ſubſeqͥ timuerũt. Vñ ðꝛ in pſalmo. r̃es nõ
intellexerũt mirabilia ⁊c. Quarta ⁊ qnta tẽp⸗
tatio ↄtinet᷑ in eo ꝙ ait int Phars:⁊ Tophel:
⁊ Labã. harã int᷑ pᷣtat᷑ onager. Tophel ſtul
ticia. Labã albũ.Qð ita intelligit᷑:qꝛ ſiłes ona
gro facti filij iſrł ſtulte egerũt tẽptãtes dñm du
abus vicibus. Suꝑ albo.i.ſuꝑ mãna.Mãna
vo albũ ðꝛ:vt ẽ illud Exodi.Appellauitq; do⸗
mus iſr'nomen eius man:qð erat q̃ſi ſemẽ coꝛi
andri albũ. Ana tẽptatio fuit ſuꝑ eodẽ mãna:
ſicut in Exodo ðꝛ.ic ẽ ſermo quẽ pᷣcepit dũs

Ce

oligrer⸗
di rpok
er eo felent
diriſerunt
nptatoe
diebuscol
doſninea
dieszregte

Vulnoleni⸗
tntenptni
ſoth ſero⸗
Pnkylui⸗
apicetef⸗
ſilincen
Pepwain
hopſes
enodis
heyſhebit
peſtrücott
ninusod
fonesflio
detiscarhe⸗
lcik
RNpe⸗
Deſeyun
lerenonti
jezdin
ignisdnl
poſtpauc
liscarnes
bitnobise
lo. Vabit
diervela
dmeſemd⸗
lunauſei:eo
hieſteaſten
ſmnusdeeg,
eberitinter.
lsetegefun
ſiolgan.
ſſekneoge
Anicgind,
icitaen
fbacnfunt⸗
kidonnnoi
aauridick
konatitan
dehhondor
habekynce
Deyr. Fehi
odee vener
ſocitatis

uchgrd
Ghndii
ceni Eiſie
hältgtmton
mintzen
Ugiindeſninen

a
inſoltuciner
ri. Tophen
undini Vnd
Jan wſcgene
vtarnpuit
Nnöiuseboed
ſsinlbo Nieni
mieſrinrirſe
Ctndrentin
Lcbecfitwwane
Uruigibnsſie
i ncheche⸗
Vdrenzioidlttos
izuſedinde
olegt ucrge
ut⸗ Nbhann
diuannnze
litnineiuitli
nti lsd
inizelgiſerſi
ſitnmseſne⸗

gin Nit

uraledium,
fuiſe Meſinl
oit,fallt

Cuedflinen

CTractatus

colligat ex eo vnuſquiſq; q;tũ ſufficit ad veſcẽ

dũ: poſt pauca dixit ad eos moyſes: nullus-
ex eo reſeruet in mane. Qui nõ audierũt euʒ:b⸗

dimiſerunt ex eo quidã vſq; mane.Altera fuit

temptatio ð q̃ poſt pauca in eodẽ loco ðꝛ. Sex

diebus colligite:in die aũt ſeptima ſabhatũ eſt
domini:iccirco nõ inueniet᷑:venit aũt ſeptima

dies: ⁊ egreſſi de plo vt colligerent: nõ inuene
rũt.Dixit aũt dñs ad Moyſen: vſq;auo non
vultis ſeruare mãdata mea ⁊ legẽ meã ⁊c. Sex
ta temptatio ↄtinet᷑ in eo ꝙ ait:⁊ Aſſeroth.Aſ
ſeroth vero ciuitas ẽ ſolitudinis vicina: ⁊ int⸗
ptat᷑ villa in cuius territoꝛio.i.in ſepulchꝛis cõ
cupiſcètie facta fuiſſe legit᷑ ſcdᷣa temptatio car⸗

niũ:in q̃ etiã pᷣma temptatio carniũ ↄplectitur.

De pᷣma ita in libꝛo Exodi legitur. Dixerunt

MHoyſes ⁊ Aarõ ad oẽs filios iſrael. veſpe ſci
etis ꝙ dñs eduxerit vos de terra egypti: ⁊ ma
ne videbitis gloꝛiaʒ dñi.Audiuit em murmur

veſtrũ cõtra dñm:⁊ poſt pauca:locutus eſt do

minus ad Moyſen dicẽs. Audiui murmura⸗

tiones filioꝝ iſrael. Loq̃re ad eos.veſpe come⸗

detis carnes:⁊ mãe ſaturabimini panibus:ſci
etiſq; ꝙ ego ſum dñs deus veſter. Factũ eſt er
go veſꝑe: ⁊ ↄſcendens coturnix oꝑuit caſtra.
Be ſeptima aũt temptatõe in Numeris ðꝛ. In
terea oꝛtũ eſt murmur ꝓpoli:q̃ſi dolentiũ ꝓ labo
re dñm:qð cum audiſſet iratus ẽ:⁊ accenſus
ignis dñi deuoꝛauit extremã ꝑtẽ caſtroꝛuʒ.Et
poſt pauca:ſanctiſicamini: cras etem comede⸗
tis carnes. Ego aũt audiui vos dicere: qͥs da⸗

bit nobis eſcas carniũ? BGñ nobis erat in egyp

to. Dabit vobis carnes ⁊ comedetis:non vno
die: vel nq; aut decẽ:aut viginti qdem: bᷣ vſq;

ad mẽſem dieꝝ:exeat ꝑ nares vr̃as:⁊ vertatur

in nauſeã: eo ꝙ repuleritis dñm qͥ in medio ve

ſtri eſt: ⁊ fleueritis coꝛã eo dicentes: q̃re egreſſi

ſumus de egypto: Itẽ paulo poſt: adhuc car⸗

nes erãt inter dẽtes eoꝝ: nec defecerat hmõi ci
bus:⁊ecce furoꝛ dñi ↄcitatus eſt in ꝓłm:ꝑcuſ⸗

ſit eũ plaga magna nimis.Octaua tẽptatio cõ⸗
tinet᷑ in eo ꝙ ait: vbi auri eſt plurimũ. Notan⸗
dũ nãq; in hebꝛeo ⁊ abũdantia auri habeat
abũdãtia em̃ auri intelligit᷑ vitulus aureꝰqueʒ
fabꝛicati ſunt filij iſrłſibi i deos:moꝛate Moy

ſe cũ domino in mõte Synai. Iccirco abũdan
tia auri dicit᷑: quia in idolo moles omniũ pec⸗
catoꝝ ↄſiſtit: ⁊ idolũ ꝓ oibus peccatis abũdat

Nona tẽptatio ↄtinet᷑ in eo ꝙ ait vndeci diebꝰ
de Hoꝛeb ꝑ viã mõtis Seyr.Qð in hebꝛeo ita

habet᷑ vndecim diebus iter de Hoꝛeb ad motẽ

Seyr. Fabꝛicato itaq; in Hoꝛeb idolo vndeci⸗

mo die venerũt ad motẽ Seyr: q in ſuburba⸗

no ciuitatis Cades Barne: vbi filij iſrł tempta
uerũt dñm: ſicut in libꝛo Nũeroꝝ ſcribit᷑: vſq;
qͥ młtitudo hec peſſima murmurat 5 me: Que

V Epiſtola XXVII

relas filioꝝ iſrł audiui. Dic ergo eis Niuo egoè
ait dñs.ſicut locuti eſtis audiẽte me:ſic faciam

vobis. In ſolitudine hac iacebut cadauera ve

eꝝ qbus oſideraſtis terrõ: annus ꝓ di ↄputa

bpit᷑: qdraginta anis recipietis inidtates vr̃as:

⁊ ſcietis vltiõeʒ meã:qm ſicut locutus ſum: ſc
faciã huic multitudini peſſime:qᷓ ↄſurrexit ad⸗
uerſum me:in ſolitudine hac moꝛiet᷑: ⁊ deſiciet
Itẽq; locutus ẽ Moyſes vniuerſa vba had
llios iſrael: æ luxit płs nimis: ⁊ ecce mane pꝛi⸗
mo ſurgẽtes aſcenderũt verticẽ mõtis:⁊ dixe⸗

rũt. arati ſumus aſcẽdere ad locũ: de quo lo

cutus eſt dñs: q: peccauimus. Quibus Mor
ſes:cur inqͥt traſgrediemini vbũ dñi quod vo⸗

bis nõ cedit in ꝓſpeꝝ: Molite aſcẽdere.nõ em

eſt dñs in medio vrjm: ne coꝛruatis coꝛã inimi⸗

cis vr̃is. Itẽq; poſt pauca: at illi ↄtenebꝛati aſ

cenderũt in verticẽ mõtis. Arca aũt teſtamenti
dñi 2 Moyſes nõ ręceſſerũt de caſtris. deſcen
dit Amelechites ⁊ Chananeus q̊ᷣ habitabaãtin

mõte: ⁊ pcutiẽs eos atq; ↄcidens:pꝑl ecutus eſt
eos vſq; Oꝛma. MMõs iſte: in q̊ͥ Amolechites
2 Cananeus habitare dicunk mos Seyr intel⸗
ligit᷑:ſiẽ in Deuteronomio ſcribit᷑: itaq; egreſl⸗
ſus Amoꝛreus qͥ habitabat in montibus: ⁊ ob

uiã veniẽs ꝑſecutus ẽ vos: ſicut ſolẽt apes ꝑſe
d: ⁊ cecidit de Seyr vſq; Oꝛma. Decima tep⸗

ptatio ↄtinet᷑ in eo ꝙ ait: vſq; Cades Harne.
lhec tẽptatio fuit in Cades Harne. Uñ : ν

ſes milit exploꝛatoꝛes ad ↄſiderãdã terrã cha⸗

naã: ſicut in libꝛo Euũeroꝝ ð:. Et locutus ẽ do⸗
minus ad Moyſen dicẽs. Mittite viros cõ
ſiderẽt terrã Chanas: quò daturus ſum filijs iH
rael æc. Et paulo poſt: Et dixit dñs ad Moy

ſen: vſq;qͥ vetrahet mihi ꝓols iſte: quſq; nõ cre

dẽt mihi in oibus ſignis:q feci coꝛã eissferiam

igit eos peſtilétia: atq; oſumã. c aüt facis in

*

gentẽ magnã. Iteꝝ poſt paululũ: attñ oẽs ho⸗

mines qͥ viderũt maieſtatẽ meã:qᷓ feci in egyp⸗

to: ⁊ in ſolitudine: ⁊ temptauerũt me ⁊c.nõ vi⸗
debüt terrã ꝓ q̃ iuraui pribus eoꝝ: nec qͥſq; ex
illis qͥ detraxit michi: intuebit᷑ eã.nec moueat᷑
qͥs ꝙ a deſerto Pharã: non de Cades Harne
AMoyſes exploꝛatoꝛes miſit. Cades em Bar⸗
ne ip̃a ẽ Pharã. qd in libꝛo Joſuę ita ðꝛ. locu⸗
tus eſt Caleph ad Joſue. Hoſti qͥd locutus ſit
de ad Moyſen hoiez dei de me ⁊ de te in Ca⸗
des Barne. Quadraginta annoꝝ eram qnmeę
miſit Moyſes famulus domini ad terram IAt
derandaaimm. “
Si quis de locis ſanctis amplius a btõ Hhie
ronymo noſſe deſiderat: reqͥrat in epła ad DHa⸗
maſum de Melchiſedech: ⁊ ad Sardanuʒ de
terra repꝛomiſſionis:⁊ in funebꝛi de obitu ſan⸗
te Paule.q̃ꝝ pᷣoꝛes inter aſtiones vetetis teſta

mMẽti:alterã inter funebꝛes inuenies.
Ebpla Beati hieronymi ad aulã vꝛbicaʒ
de alphabeto hebꝛeoꝝ:inſinuãs vniuſcuiuſq;
lr̃e ſeu elemẽti interpᷣtatõeʒ:atq; ad ſtudia ſcri⸗
pturaꝝ exhoꝛtãäs. Epla. XXVII

n (ũ cẽteſimũ octauumdecimũ pſal
mü tibi inſinuare conarer: ⁊ dice
rrsẽ omnẽ moꝛalẽ locũ in eo eſſe cõ⸗
pᷣhẽſum:⁊ quõ phᷣi ſolẽt diſputatõnes ſuas in
Phylicã: Ethicã: Logicãq; ꝑtiri.ita ⁊ eloqͥa

diuina:aut de natura diſputare: vt in Geneſi:

⁊ in Eccłiaſte.aut de moꝛibus: vt in puerbijs
⁊ in oibus ſparſim libꝛis.aut de logica: ꝓ q̃ no
ſtri theologicen ſibi vẽdicãt:vt in Cãtico canti
coꝝ:⁊ in euãgelijs.lʒ aplus ſepe pponat:aſſu⸗
mat: ↄſfirmet:atq; ↄcludat:q̃ ꝓpꝛia artis dyale
ctice ſunt:ſtudioſiſſime ꝑquiſiſti:qͥd ſibi velint
hebꝛee lr̃e:q̃ in pſalmo quẽ legebamus videbã
tur inſerte.rñdi ſᷣm oꝛdinẽ lr̃aꝝ:euʒ eſſe ↄpoſi⸗
tũ:quo videlicet ex pᷣma lr̃a:q̃ apud eos voca⸗
tur Aleph:octo vᷣſus inciperẽt. Rurſus ex ſe⸗

quẽti Beth tottidẽ vſus exoꝛdiũ ſumpſerint.

Ac poſtea ex Gymel idẽ nüůerus ↄpleret᷑: atq;
ita vſq; ad Thau: q̃ apud eos extrema lr̃a eſt:
pſalmũ eſſe ↄſcriptũ.Et ex ſingulis qͥbuſq; ele
mẽtis ᷣm interpᷣtatõneʒ eoꝝ debere intelligi:q̃
ſequerent᷑. Idẽtidẽ flagitaſti: vt tibi interpᷣtati
ones lraꝝ edicerẽ ſingulaꝝ.Dixi:fateoꝛ verũ:
qꝛ ꝓpter Barbariẽ linguaꝝ mẽoꝛia labit᷑:om⸗
ne quod diximus:deſideras cõmẽtariolũ fieri

yt ſi in aliqͥ foꝛte titubaueris:obliuioneʒ lectio

eſoek. lc hus e de ſinaulis diſſerã: ſcire de⸗
bes quattuoꝛ pſalmos m oꝛdinẽ hebꝛeoꝝ inci
pere elemẽtoꝝ:triceſimũſextum:cẽteſimumde

cimum: ⁊ cẽteſimũoctauũdecimum hunc:de q

nüc ſcribimus: ⁊ cẽteſimũ quadrageſimũquar
tum. Aeruʒz debes ſcire in boꝛibus pſalmis ſin
gulis lr̃is:ſingulos vſiculos qͥ trimetro iambi⸗
co vᷣſu ↄſtant:eſſe ſubnexos. Inferioꝛes vo te
trametro iambico ↄſtare ſcʒ: vt deuteronomij
canticũ ſcriptum ẽ. In cẽteſimooctauodecimo
pflalmo ſingulas lr̃as octoni vſus:vᷣſus ſequũ
tur. In cẽteſimo qᷓdrageſimoquarto ſingułlit⸗
teris: ſinguli verſus gemini deputant᷑. Sunt
qᷓ ⁊ alios h̊ oꝛdine putant inciꝑe:ſᷣ̊ falſa eoꝛum
opinio ẽ. Habes ⁊ in lamẽtatiõibus Hieremie
lttuoꝛ alphabeta: ex qbus duo bma q̃ſiſapphi
co metro ſcripta ſunt.Quia tres vſiculos:qͥ ſi⸗
bi ↄnexi ſunt:⁊ ab vna tm̃ l̃a incipiũt: eroi⸗
ci cõmaocludit Tertiũ vo alphabetũ trimetro
ſcriptum ẽ: ⁊ alternis lr̃is:ſᷣ eiſdẽ terti vſus in
cipiunt. Quartum alphabetũ ſimile ẽ pᷣmo ⁊ ſe
cundo. Pꝛouerbia q; Salomonis extremum
claudit alphabetum quod tetrametro iambico

ſuputat᷑.ab eo loco in quo ait:mulierẽ foꝛtem
quis inueniet:Quõ aũt in his noſtris l̃is non
põt quis ad legẽda vba texendaq; pcdere: ni
ſipᷣus ab elementis ceperit: ita ⁊ in ſcripturis
diuinis nõ valemus ea que maioꝛa ſunt noſſe:

niſi ab ip̃is ethice mandatis habuerimus exoꝛ
dium: ᷣm illud quod ꝓpheta dicit. Amanda⸗
tis tuis intellexi:quod videlicet poſt oꝑa:cepe

rit habere ſcientiam ſecretoꝝ. Verum iam cõ⸗
plẽdum ?: quod petiſti: vt ſenſum vniuſcuiuſ⸗
q; elemẽti inpᷣtatio annexa ſigniſicet Aleph
doctria interpᷣtaf. Beth domus. BGymel

plenitudo. Geleth: tabulaꝝ. He:iſta Aau

Zai:hec. Eth: vita. Thet:bonum. Joth
pᷣncipium. Caph: manus. Lamech: dilcipli
ne ſiue coꝛdis. Men:ex ipᷣis. NHun:ſempit᷑⸗
num. Samech:adiutoꝛiũ. Ain: fons ſiue o⸗
culus. NPhe:os ab oꝛe nõ ab oſſe dictũ intelli
ge:ne lFaꝝ ambiguitate fallaris. Sade:iuſti⸗
cie. Coph: vocatio. Res:capitis. Sen:dẽ
tium. Thau: ſigna. Moſt interp̃tatõez ele⸗
mentoꝝ intelligetie oꝛdo dicẽdus eſt. Aleph.
Beth. Gymel. Beleth. ᷣma ↄnexio ẽ: doctrĩa
domus:plenitudo tabulaꝝ:qꝙ videlicet doctri
na ecclie:que domus dei ẽ:in libꝛoꝝ reꝑiat᷑ ple

nitudine diuinoꝝ. Scða ↄnexio ẽ.He: Vau:

Zai: Eth:iſta ⁊ hec vita. Que em alia põt eſſe
vita:ſine ſciẽtia ſcripturaꝝ: Ner quas etiã ipᷣe
FRps agnoſcit᷑:qui ẽ vita credẽtiũ. Tertia cõ
nexio habet. Teth: Joth: bonũ bᷣncipiuʒz quia
qᷓ;uis nüũcſciamus vniuerſa q̃ ſcripta ſunt:tam̃

ex pte cognoſcimus:⁊ ex parte ꝓphetamus:⁊

nũcꝑ ſpeculum in enigmate videmus:cum aũt
meruerimus eſſe cum Repo:⁊ ſimiles ãgelis fu

erimus:tũc libꝛoꝝ doctrina ceſſabit:⁊ tunc vi⸗

debimus facie ad faciẽ bonum pᷣncipium ſicuti
ẽ. Quarta ↄnexio ẽ: Caph:Lamech:manus
diſciplie ſiue coꝛdis.manus intelligunt᷑ in oꝑe

coꝛ ⁊ diſciplina intelligunt᷑ in ſenſu: quia nibil
facere poſſumus:niſi pᷣus q̃ faciẽda ſunt ſcieri⸗

mus Quinta ↄnexio ẽ: Mẽ:Nun:Samech

ex ip̃ᷣis ſempiternũ adiutoꝛiũ:h̊ explanatõe nõ

indiget:ſᷣ omni luce manifeſtius ẽ:ex ſcbᷣturis

eterna ſubſidia miniſtrari. Sexta ↄnexio hʒ.
Ain: NPhe:Sade: fõs ſiue oculus oꝛis iuſticie
vm ullud qð in rto nũero expoſuimus.Septi

ma ↄnexio ẽ:q ẽ extrẽa:qͥ⁊ in ipo qᷓ; ſeptenario
nũero ſit myſticus intelleciꝰ Coph: Res:Sen
Thau: vocatio capitis:dẽtiũ ſigna. Ner den⸗

tes articulata vox ꝓmit᷑: ⁊ in his ſignis: ad ca

put oĩm qͥ ẽ xpᷣs:ꝑuenit᷑ ꝑ quẽ venit᷑ ad regnũ
ſempiternũ. Oꝛo te:qͥd h̊ ſacratius ſacramẽto
Quid h̊ ſacramẽti voluptate iocundius:Qui

cibi:q̃ mella: ſunt dulcioꝛa qᷓ; dei ſcire pꝛuden⸗
tiꝗ: ⁊ in abdita eius intrare:⁊ ſenſum creatoꝛis
inſpicere:⁊ ſermones dñi dei tui:qͥ ab huiꝰmũ⸗

Ce⸗

Nlltb
ſuhtie
georriſeg
pkidclee
D
fegedine
hopgente
cuodſoß
Euſtochin
orcimis
uücaſit
aionmie
Felzmlias
Guisemd
toqndof
ereitusſee
ſatistutue
cpeolue
Mercella
Ndſonof
gecipusni
Venib
dedeenon
ocar

1
. .
£ *

deoceliel
cno:ſiue
ſütſuffich
myo:nig
os deus
lſtityttibt
digere F⸗
engerptnis
ſnleoin:
ii obaoth⸗
lerptat.A
cnns Gexti
ehiſtne Ge⸗
ſoohterapel
iphöͤtkriel
ſiſeſpaſpe
lefeblepen
Zothhe⸗
les ppterde
ſepererinte
lbis dicti
iponik. g
hufneniſte
dnöͤſtti

kiurinige⸗

Mitud A.

monmid
2gndie

2

nlhwrſe

Dneroihechn
Quecnupn⸗
Per gciſe
Nedäni. Tanu
vonicnepi⸗
ſäſcnpualnen
me bam!
leriomsand
grſinussiten

1

ceſwwiruneſt
umzropunkai
Uunccnmnis
günlipnnne
iningluſfl
auilnſta⸗
genm onneh
zübegonn
cust alct
Senm ulfi
belluscil,⸗
oſimns
iozhon
j Chb a

Tractatus

di ſapiẽtibus derident?᷑ plenius diſcere: ſlapiẽ⸗
tia ſpiritali: abeãt ſibi ceteri ſi velint ſuas o⸗ alone
Eiuſdẽ ad eandẽ Ma

pes: vaſe gẽmato bibãt:ſerico niteãt. Plauſu

ppri delectent᷑: ⁊ p varias voluptates ſuas di⸗

uitias vincere nequeant.Noſtre diuitie ſint in

lege dñi meditari die ac nocte:pulſareianuam
no patentẽ: panes trinitatis acciꝑe:⁊ ſeculi flu
ctus dño pᷣeunte calcare.Saluta Bleſillam: ?

Euſtochiũ tyrũculas nr̃as.Saluta elicianã

vere carnis ⁊ ſpũs vᷣginitatẽ felicẽ. Saluta re⸗
liquũ caſtitatis choꝝ: ⁊ domeſtitã tuã eccłiam

cui omnia etiã qᷓ tuta ſunt timeo:ne doꝛmiente

prefamilias:inimicus hõ zʒyʒania ſuꝑſeminet.

qᷓ;uis em̃ dicere audeãt:ego ciuitas firma:ciui

tas q̃ nõ oppugnat᷑:nullus hoſtili obſidẽte ex⸗

ercitus ſecurus ẽ.Nemo vt btũs Cypᷣanus ait

ſatis tutus:ꝑiculo ꝓximus.Exẽplar epleſi ac
ciꝑe voluerit ſtudioſiſſima Euſtochiũ: noſtra
Qidarcella tribuito:⁊ memẽto mei: obſecrans

vt dñs noſter Jeſus xpᷣs ↄterat Sathanã ſub
pedibus nr̃is velociter. Amen.

5

Beati Hhieronymi pᷣſbyteri ad MWarcellã:

de decẽ noĩbus qᷣbus apud hebꝛeos ðꝛ deus:
⁊ſingula noĩa latine exponẽtis. Epla. XXIX

Vnageſunum

pprlalmüũ leges in eo loco:qͥ inſcri-
n2n bit Qui habitat in adiutoꝛio al
tiſſimi:in ꝓtectõe dei celiꝰmoꝛa
pPpeitt᷑: dixeram apud hebꝛeos pꝛo
deo celi eſſe poſitũ Sadai: qð Aqͥla interpᷣtat
canõ: ſuue qð nos robu

mus: vnũq; eſſe de decẽ noibus:qbus apð he⸗
bꝛeos deus vocat᷑. Znco ſtudioſiſſime poſtu⸗
a

laſti: vt tibi vniuerſa noĩa cũ ſua interpᷣtatõne
dirigerẽ. Faciam:quod petiſti. ꝛim ũn omẽ

dei ẽ El.qð.Lxx.deũ: Aqͥᷣla ẽ I Wäοτπαν.

eius expᷣmẽs ioꝙ Upov.i.foꝛtẽ interpᷣtat᷑ De⸗

inde Eloim ? Eloe: qð ⁊ ipᷣm deus ðꝛ.Quar⸗

tũ Sabaoth. qð.Lxx.vtutũ: Aqᷣla exercituũ
interpᷣtat᷑. Quintũ Eliõ: qð nos excelſum di⸗
cimus.Sextũ Eſerieie:qð in Exodo legit᷑ qui
ẽmiſit me.Septimũ Adonai:quẽ nos dñm ge
neraliter apellamus.Octauũ Ja:qð in deum
tm põit᷑: ⁊ ĩ alleluia exterẽa ſyllaba ſonat.No⸗
nũ I oavypνονα◻ ov qo cveXNπι1οVU&i.
ineffabilẽ putauerũt aliqͥ: his litteris ſcribitur.
Joth:lhe:au:he:quod quidã nõ intelligẽ⸗
tes ꝓpter elemẽtoꝝ ſiłitudinẽ cũ in grecis lr̃is
reppererint m ri legere ↄſueuerũt. Decimũ qð
ſupius dictũ eſt Sadai:⁊ in Eʒechiel interpᷣta

tũ ponit᷑. Scire autẽ debemus: ꝙ Eloim cõis

numeri ſit: a vnus deus ſic vocet᷑: ⁊ plures:
ad quã ſiłitudinẽ celũ q; apellat: ⁊ ccli.i. Sa⸗
maim. VUñ ⁊ ſepe interpᷣtes variãt:cuius rei ex

V Eputola

. 7
0

emplũ nos in lingua noſtra habere poſſumus:
cenvac6““⁄βαοſalonas..
Idea cellã tria verba he⸗
bꝛayca ex pluribus exponẽtis: videlicet Alle⸗

luuia: Amẽ: Marãtha: vbi rationẽ reddit: qre

in aliam liguã a.Lxx.interpᷣtibus:vł ab apłis
reducta nò fuerint. Epaꝛa. XXX/

„

Wper cumpari

n ter eſſemus:nõ ꝑ epłaʒ vt ante oſue

ueras:ſᷣ pſis ipᷣa qſiſti:qd ea verbe:·

q̃ ex hebꝛeo in latinũ nõ habemus expᷣſſa: apð
ſuos ſonarẽt: curq; ſine interpᷣtatõe ſint poſita
Vt ẽ illð.Alleluia: Amẽ: Marãtha: Ephod
⁊c᷑.q̃ in ſcripturis reſperſa mẽoꝛaſti. Ad quos
nos:qꝛ dictãdi anguſtia coartamur:bꝛeuit rn⸗
demus. Siue. Lxx. interp̃tes:ſiue apoſtolos:
id curaſſe: vt qm pma eccleſia ex iudeis fuerat
ↄgregata:nihil ad credentiũ ſcandalũ iinoua
rẽt:bſᷣ ita vt a ꝑuo imbiberãt:traderẽt. Moſtea
vo quã in vniuerſas gẽtes euangelij dilatat
eſt ſermo:non potuiſſe ſemel ſuſcepta mutari:
Licet ⁊ illud in libꝛis ſuis quos In IOναπ
vocat: Oꝛigenes aſſerat:ꝓpter vernaculũ lin⸗

gue vniuſcniuſq; idioma: nõ poſſe ita apð ali⸗

os ſonare: vt apud ſuos dicta ſunt.⁊ inlto me⸗
lius eſſe nõ interpᷣtata ponere:qᷓ; vim eoꝝ int᷑⸗
p̃tatõe tenuare. Igit᷑ Alleluia expᷣmit᷑ Lauda
te dñm. Ja quippe apud hebꝛeos vnũ de decẽ
dei noibus eſt: ⁊ in illo pſalmo vbi legimꝰ Lau
date dominũ qm̃ bo nus ẽ pſalmus:apud he⸗
bꝛeos legit᷑ Alleluia αοπτααυα. Amen
vero Zlqͥla meα Ioαεοαepmit: qo nos
fideliter poſſumus dicere: ductũ ad vbũ exno
mine fidei. Almẽ. Lxx. evor i. fiat. vñ ⁊ in
fine libꝛoꝝ (in qͥnq; ſiquidẽ volumina pſalteri⸗
um apud hebꝛeos diuiſum ẽ )fiat fiat traſtule⸗
rũt:qð in hebꝛeo legit᷑ amẽ amẽ.quo.ſ.ea vere
dicta:q ſunt ſupꝛa ↄfirment᷑ Añ ⁊ Raulus aſ
ſerit nõ poſſe aliquẽ rñdere Amen.i.ↄfirmare
q̃ pᷣdicta ſunt:niſi intellexerit pᷣdicatõeʒ. Ma
rantha magis Syrũ ẽ qᷓ; hebꝛeũ.Tãetſi ex cõ⸗
finio vtrarũ q; linguaꝝ aliqd ⁊ hebꝛeũ ſonet: ?
interp̃tat dñs noſter venit. vt ſit ſenſus. Siqᷣs
nõ amat dñm Jeſum: anathema ſit: ⁊ illo coin
pleto deinceps inferat᷑: dñs noſter venit. ꝙ ſu
pfluũ ſit aduerſum euʒ odijs ꝑtinacibus velle
ↄtẽdere:quẽ veniſſe iã ↄſtet. Aellẽ tibi alihd:

de diapſalmate ſcribere qð apð hebꝛeos ſcri

bit Sela: t de Ephod: de eo qð in cuiuſdain
pſalmi titulo habet: Pꝛomelech: ceteris iſti
uſmodi:niſi⁊ modũ epiſtolici characteris exce
derẽ: ? vbi auiditatẽ magis dilate deberent fa
cere qſtiones.Tritũ qͥpe eſt ꝓuerbiũ: vltrone
as putere merces. Uñ ⁊ nos de induſtria dice⸗
da reticemꝰ: vt auidiꝰ vel audireqᷓ tgeiaſi unt.

Eiuſdem ad eandem qͥd ſignificet Diapſal⸗
ma latine:quod in fine pſalmoꝝ ſcribit᷑:docẽs

Hm Oꝛigenẽ poni ꝓ ſꝓ vel ſempiterno. Et de

tribus libꝛis: q́; alten apud hebꝛeos in fine li nõ videt᷑:d a 4
XXXIÄʒÄit: bũ interp̃ᷣtaboꝛ ad vbũ: vt qꝛ nouitia mu
. Jsſta ↄtẽnis:ſaltẽ veteris vini auctoꝛitate duca⸗

ris. Sepe querẽs cauſas: cur in qbuſdam pſal

bꝛoꝝ ſubnectit. Epla

q dengda ſunt cum fenore: foꝛtiſq; dila
tteo vſuram pꝑturit. He diapſalmate
noſtram ſentẽtiã flagitaras: epłe bꝛeuitatẽ cau
ſati ſumus⁊ rẽ libꝛi nõ poſſe explicari l̃is pᷣtex
uimus. Neruʒ quid ꝓdeſt &eVo IOοωMτπι

ad epulasↄcitare:cũ meo maioꝛ tibi cupiditas
ſilẽtio ↄtinet᷑: Itaq; ne te diutius trahã:habe
to pauca ꝓ pluribus. Quidã diapſalma ↄmu⸗

tatõeʒ metri dixerunt eſſe:alij pauſatõneʒ ſpiri

tuſſancti: nõnulli alterius ſenſus exoꝛdiũ. Sũt
qui rhithmi diſtinctioneʒ: ⁊ qꝛ pſalmi tũc tpis
iũcta voce ad oꝛganũ canebant᷑:cuiuſdam mu

ſice varietatis exiſtimẽt ſilentium:nobis nihil

hox videt᷑: cum Aqla qui verboꝝ hebꝛeoꝝ di

