rü fugiens aduentũ ſupꝛemi officij deſerẽs mu Beniq; ⁊ dñs dicit de aĩa ſua. Poteſtatez ha⸗ mgottn⸗
nus turba pꝛoiecerat: exanimis animauit. ⁊ 8 beo ponẽdi eam: ⁊ ptatem habeo reſumẽdi eXẽ5. ktnne⸗
frigidis oſſibus atq; exangui coꝛpoꝛe alienum Recenſe ſuꝑbas maioꝝ tuoꝝ imagines:⁊ pa⸗ rntn
cadauer vitali coloꝛe ꝑfudit: nec qd habuit de triarchaꝝ retexe vtutes: inueni qs talem ha kinnlir
dit. ſed alij:qð ipᷣe tunc non habebat:indulſit. beat ptãteʒ. Quare nõ ci credã ꝙ poſſit libera- i miſcnſ
ooc credo vobis maius ceteris vtutibus vi⸗ re aiam meã: ꝗ potuit ⁊ ſuam Olura dicturo: B nloti
deat᷑:moꝛtuũ in auras vitales:remiſſũ eſſe per fuggeſſit recoꝛdatio volumen creſcere:etideo urtriſte
moꝛtuũ.Et eo tẽpoꝛe quo ipᷣe eſſet naturali le: curſũ huiꝰ qſtionis eſſe reuocãdũ. Quoniã gd emuamant
ge cõſtructus: alteri legeʒ ſoluiſſe nature.oc huc pꝛioꝛ illa aſtat ĩi ianuis: cui eque ſua ſpatria W
ſi pᷣſtat cunctis oꝑationibus:cur hic poꝛtionõ æz ſi habenis reſtrictionibꝰ mñ adhuc illibata de WE
habeat᷑:quẽ tñ ꝓpheta in dñm cõſitemur: aut bent᷑.Et vere nõ fuerũt neceſſario ĩ hac parte W
ſi vel ſimile huic aliqᷣd noſtis edicite.vt et ho: multa dicẽda:ne ⁊ ille creſceret.Si tñ magnuz W er
noꝛe hcellat: qui fuerit merito vtutis excellen ptuliſſe aliqͥd putaret ſe:qð quereret ꝓlixa diꝰ munhobſan
tIoz. Obſtupuere ad hec dicta pꝛoceres nr̃i: et ſputatione victoꝛiã :cuiꝰnõ ſapiaʒ: q nulla ĩ co nld
nuilũ referentes reſponſũ:nec qð telum reꝑuu erat ſᷣ ſuꝑbiã:q̃ abũdat infregimꝰ Repudiato uuummn
p– oſtramn

ð

rdannſe
lſeraſgn
te Alwi
nobisigeſet
Meegeg
usaſhnnen
temendai
aFtllisern
kobyechii
1dicentir
oſninekte.
di lngrye
muli nöcri
dctsoferut
Puthrs Den
knbemdinent.
Mone eiſatſ
uinuoctorenon
Mi peſine
Ngarriefliſt:
Bmsepimemns.
Palaerzntio
Acunſuichrisſ⸗
imnoibusdoriole⸗
eindio bunfri
ddinenhnm
derirardon
indigaa Piid
Nenud GOin
nidecöalſtstitn
1:oneliiclcnen
Maher pn d
Erröſtregie
iqgvoe nanpa⸗
sduntinict⸗
aluesferſenn
errmtlimse,
Vemprieit

—

—.—

—
=
=
= S=S
=. =

S
EE

4

4

S=.
S

=

—
—

=—

.
4

==

S=
SSa =ẽ

=
=

2

—

„*

S

=

S
☛

=
—

uſbecbliof
nanbtſeßſen
hicha
1a Potf⸗
dabeo eſinid
or. nege
nuent a
edig ro
Muraol

S==

= =

7

—
=

1
—

—

9

—
= —
—

☛

See=

S=
=

2£
=
—,,⸗0s

—
—
—
—
—
=
—
=

=

— =
—

8
—
— —
= —
== SS
=
—
=
Soao = — 2
— = —

—
—☛
—
—
—
—
S=S=S

—
—
—

Suh S
— = —
—

vero iſto iſraelita:vel ne pugnã ſeſe feciſſe glo
riaret᷑: qñũquidem q̃ diximus ad inſtructioneʒ
nr̃oꝝ potiꝰ:qᷓ; ad illoꝝ certamẽ cõflictũq; ꝓtu⸗
limus:qͥ nõ tũc vult credere cũ vincit᷑.Ne aũt
ſanctũ dare canibus impudẽter aut dediſſe: et
margaritas poꝛe ſparſiſſe iudicemur: reuer⸗
tendũ eſt iluc:vnde ad iſtũ locum pene pᷣciſis
ſenſuũ tramitibꝰ deuiaui:⁊ oues domꝰ iſrł di⸗
ligentiꝰ circũeunde ſũt.Quoniam ſi charitas

dei in nob eſt:qͥs infirmat᷑: et ego nõ infirmoꝛ⸗

qͥs ſcãdaliʒat᷑:⁊ ego nõ vꝛoꝛ:Docendiq; mag
ſunt:ne vſq; ad blaſfemias loquãt᷑:ſi foꝛte aut
non teneãt:aut nõ itelligãt ꝓphetata.Auerũt
an diuina vᷣtus ſit:q̃ nũc cepit in martyribꝰ ap
parere.cuius legis hoĩies hoc reqͥrunt: Nẽpe
xpᷣiane:q̃ ſic eſt ꝓphetationibus inſtructa: vt
nihit tã nouũ: tam inopinatũ nr̃is tꝑibꝰ poſſit
ingruere:ꝙ ſides aut admiret᷑ electoꝛ:aut blaſ
femet᷑ inſirmioꝛ. Oia vſq; ad dñm ꝓphete ve⸗
teres pᷣdixerũt. Oia poſt dñm q̃ deerãt apli ꝓ
phetarũt:btõ Paulo ꝑ libertatẽ ſãcti ſpũs nõ
tacẽte qͥ ait. Ex ꝑte ſcimꝰ ⁊ ex ꝑte ꝓphetamꝰ:
nõ ꝙ oia neſciat:aut oĩa nõ ꝓphetet:in qͥ pᷣſer⸗
tim loqͥtur xpᷣs.Sed ex ꝑte de toto ꝓphetat:

et ex ꝑte de toto ſcit. Pꝛophetat nobis id: qð

ſcit illius tꝑis eſſe:qð futuꝝ erat. Qð vero ꝓ⸗
phetat vẽture vtiq; ꝓphetiʒat etati. Pꝛophe
tat aũt totuʒ:etſi ꝓphetat ex parte. Hec eni ꝓ

phetat:quoꝝ aꝑtione pars eius tꝑis que vſq;
ad finẽ ſuꝑeſt indigebat. Ex ꝑte ergo ꝓphetat
qm iam ex ꝑte fuerat ꝓphetatũ:⁊ ideo ꝓphe⸗

ta ſciebat ventura q̃ ꝓphetabat.Cuiꝰ vel pꝛo⸗
phetie ꝑticulas plenitudo vt ipᷣe dixit tẽpoꝛis
aboleuit hoc mũdo.Cũ venerit qð ꝑfectũ eſt:
qð ex pte eſt:deſtruet᷑ ſcʒ cũ in cõcluſione mun
di nec ſciẽtia maioꝛ: nec ꝓphetia vlteriꝰ ſit q̃⸗
renda. Deniq; itelligẽtie iſtius vᷣtutẽ vt aꝑtiꝰ
demõſtraret:ſubiunxit:videmꝰ nunc ꝑ ſpecu⸗
lũ in enigmate:tũc aũt facie ad faciẽ. Per ſigu
ram iterim ſũt vniuerſa: ⁊ qͥbuſdã imaginũ li⸗

neis obumbꝛata: vt infirmitas carnis nr̃e: ter⸗

renaq; ſubſtãtia magis ſe ad ſpiritaliũ extẽde
ret vitatẽ:vt ea itli deſideriũ pulchꝛitudis ſue
etiã ꝑ ſpeculũ tenuiter oſtẽſa feciſſet. Quãtaq;
ipᷣa eſſet in ſua ſubſtãtia nos doceret:cuʒ tã ad
mirabilis etiã in reꝑcuſſis luce ſua enigmatibꝰ
appareret:⁊ ides nunc ꝑ ſpeculũ pollicua con⸗
ſpicimus:non tamẽ ꝓpier vᷣtutum merita poſ
ſidemus:⁊ oſtenſa adhuc miramur: non tradi
ta tenemus. Tunc vero ꝓphetia ſcientiaq; ceſ
ſabunt:cum in iam ꝓmiſſionum oĩuʒ vᷣtutẽ:

¶ ꝓmittebatr᷑ erit ingreſſus.Hinc etiam ꝓphe

tia ſemꝑ obſcura ẽ:ꝙ alio tẽpoꝛe canitur: alio
cernit᷑. Qð dicit᷑:dum nõ videt᷑:quaſi non pꝛe
dictum non credit᷑. Deniq; Eſaias cũ redẽpti⸗
onem noſtram tanto ante in vginis vtero me⸗

Cractatus I Ebpiſtola II

ruiſſet agnoſcere:eãq; velut iam pᷣſentẽ popu:
lo demõſtraret dicens:ecce vᷣgo cõcipiet:⁊ pa
riet filium. ⁊ vocabit᷑ nomen eius Emanuel.pᷣ
ſentem ⁊ futurã infideliũ iſraelitaruʒ turbauit
etatem. Nam ⁊ illi veteres ꝓphetam ſuũ: qm

nõ viderẽt:qð oſtẽdit interemerũt: ⁊ hi pphe

tatũ ſibi:qm ꝓphetiã nõ repeterẽt:occiderũt.
Q nobis etiam vt nõ in dei martyres accidat
pᷣcauendũ eſt. Si eos quos poꝛ etas inſecuta ẽ
nĩa blaſfemet. Et qmvt diximꝰ:qð pᷣdictũ fue
rat venit:venturũ nihil eſt:qð nõ fuerit añ pᷣdi
ctum:dũño ipᷣo ſic dicente: Ecce pꝛedixi vobis
omia. Nideamꝰpotius ſi hec aliqñ maioꝝ au-
ribus ꝓbant᷑ infuſa:que modo noſtris oculis
tanqᷓ; impleta fingunt᷑. Nideamꝰ ſi hec omnia
opatur vnus atq; ideʒ ſpũs.Si deniq; nec an⸗
gelus de celo euãgeliʒat:pᷣterqᷓ; euangelizatuʒ
eſt nobis.Licet ipᷣe que fiunt vtutes dñi ꝑ de⸗
monũ toꝛmenta teſtent᷑: quãdo ſathanas non
deijciat ſathanã:quia vnifoꝛmitas nequitie in
diuiſa naturaliter ſocietate cõflata:ſimilitudi⸗
nis acceſſione non detrimentũ ſui metuat: ſᷣ ca
piat augmentũ. Nam ⁊ multos in vniꝰ foꝛmã
legionis pꝛauitas ſpũs ⁊ iniqͥtatis viperine cõ
federatio conglobauerat:nec ſibi oberat multi
tudo:que ſicut acqͥrebat miſerã ſociata infirmi
tate vᷣtuteʒ:ita foꝛmidabat incurrere diuiſa ꝑ
mixtione inanis ſubſtantie vacuitatẽ. Sʒ h ac
parte interim argumentatiõis omiſſa ſicut pꝛo
poſuimꝰ: ea que in eccleſijs dñi:ſanctoꝛũ q; ce⸗
miterijs admiramur: credẽda eẽ diuinit fieri.
ſi ꝓphetata fuerint:cõpꝛobemus.Atq; in hac
tam dura difficiliq; materia: nec ab aliqͥ antea
ptractata: dñm ↄſulere deberemus:ſi ceſante
merito:repudiari non timeremꝰ audacia:quo
niã que ipᷣius ſunt:nemo extra ipᷣm poterit ex
plicare. Eteni vero vnde miſeris tãta fiducia:
vnde ⁊ interpellandi dñm familiaritas tã ami
ca:vt in hanc vocẽ audeamus erũpere.Oſcu⸗
letur me oſculo oꝛis ſui? Quis tãtũ cõcepit op

tatũ: Quis tã grãdia vota ſui eſtimatoꝛnegli⸗

ens ſuſpirauit:vt ipᷣius os comiuus concupi
cat attingere: Atq; vel vtinã nos eoꝝ dignet
oſculo:quos ipᷣe dignatus oſculari:vt in ſecũ⸗
dis poſtremi tertijſq; ſiſtentes:de eoꝛuzʒ labijs
aliquaʒ ex parte ſciẽtiam trahere mereamur:q̃
totam ſapientiã plenitudineʒ de domini ipᷣius
oꝛe didicerunt. qᷓ; etſi magnoꝛũ meritoꝛum
pᷣuilegijs fulciremur: poſita erant in exemplis
velut alta qᷓdam repedita fundamina verecun
die:ne qͥd indecens et inoꝛdinate pᷣſumptio le/
uitatis auderet. Quidnã electiꝰ beato Peiro⸗
Quid ad ſpem erectius:qͥd liberiꝰ in fide: quẽ
oꝛis ſui oſculo dominꝰſe oſculatuꝝ eſſe ꝓmiſit
dicens: Tibi dabo claues regni celoꝝ Et illud
ſuꝑ hanc petrã edificabo eccleſiaʒ mea. “

Pars

hic põdere le quodã pudoꝛis incuruans:ſidu⸗
cxiam quam elatioꝛ habebat ex merito:verecũ⸗
dioꝛ ad interrogãda ſubmittit: cum in cena do
mini non ꝑ ſe qͥs dñm eſſet traditurus inquirit
humiliterq; pudibũdus oſculũ domini oꝛe pe-
tit alieno.ꝙ illi etſi apud dominũ fiducia erat:

vt ſubinde etiaʒ homini incõceſſa pᷣſi umeret: et
ibi cum per maria gradientẽ dñm audet poſce
re: vt ipᷣm pariter ſolidata ſub veſtigijs aquaꝝ
terga ſuſtentent.aliqᷣd ſibi diffidentioꝛ:ſe ↄſui⸗

tioꝛ nobis:qͥbꝰ ſuo actu imitabiles foꝛmas tan
q; in ſpeculo collocabat: ſi Plegatuz pᷣſcien tiã
dñi cautus exploꝛet.Qua h̊ inſtructiõe digni⸗
oꝛ: Qua cõſulendi arte ſubtilioꝛ:Quid nos fa

cere debemus:qͥbus cuʒ fiducia nullius ſit me

riti:debet eſſe ſaltem pudoꝛ exempli. Imitan⸗
tes vel in hac ꝑte beatũ Netrũ.qui non ſolum
qua humilitate: verũetiã per que ad deſidera⸗
ta ꝑuenire poſſimus:oſtendit.ab illo abſoluti
onem qſtionis huius:quẽ ipᷣe non erubuit iter

rogare:q̃ramus.Ab illo inquã:qui in ipſo dñi

pectoꝛe: vel vt ſuꝑ arcã noui veteriſq; teſtamẽ
ti recũbens:non modo inueſtibulũ aliquoꝝ di

2

ipᷣm penetrale ſecrete diſputationis:tãqᷓ; fami

pᷣncipio verbũ:quãdo illi velut exterioꝛ ſacro⸗
ſancti templi ara: ſic interioꝛ metiẽda cõmitti⸗
tur. Jpe nos de eo libꝛo:quẽ ſepteʒ ſignaculis

cdlauſum fleuit: reſeratũq; letatus eſt: nõ ꝑ ali⸗

quem pſeudo typum: ſed ꝑ patentes ianuasi

luum pectus verſtatis inducat. Atqui nedum

cõſulit᷑ imemoꝛ:pᷣuenit inqͥrentes.et pᷣſcien tie

cõpendio:qð trepidũ aliqn noſtris mentibꝰfu
turũ cernebat: illuminat Reddit eni velut per
cuüctatus reſpõſa de pathmos Be eo vtiq; lo⸗

co: vbi celoꝝ ſecreta pᷣcluſa. Ceſari nõ alienus

itrauit:⁊ angeloꝛũ ſacramẽta pulſus ab hoĩuzʒ
cõuerſe atiõe cognouit. Ait eni vidi ſub ara dei
animas occiſoꝝ martyrũ ꝓpter vbuz dei: ⁊ te⸗

ſtimoniũ ihu:qð habebant. Et date ſunt illis

ſtole: ⁊ clamauerũt voce magna dicẽtes: vſ. qs⸗

quo domine ſanctus ⁊ verus non vindicas fã

guinem noſtrũ ab his qͥ in terris inhabitãt Et
date ſunt eis ſingule ſtole albe: ⁊ dictũ eſt eis:

vt reqͥeſcant adhuc paruo tẽpoꝛe donec cõple

atur numerꝰconſeruoꝝ ⁊ fratrũ eoꝛũ:qui occi
dent᷑ poſtea exemplo eoꝛũ. Oa pocalyoſim ve

re diuinã: ⁊ tanto apoſtolo merito cõfeſſionis
tpe patefactã:vt magis ad tolerantiã durareẽ=

cum illi paſſoꝝ merita moſtrarent᷑. Non ergo
errandũ eſt:p folia ſyllabaꝝx: quoꝝ vt pagine ĩ᷑
certis mũdi malis ſpiritibꝰ luctabanf᷑: ita loca
ventis huiꝰaeris turbabãt᷑.Ecce euidẽtiſſime

apls hoc qð habebat enucleat: obſcuriſſime
qſtioni lumẽ infert. Senſerat hec aliqñ viden⸗

„. ſ●

uinoꝛũ oꝛaculoꝝ diligens inquiſitoꝛ acceſſit. xK5

liaris ſacerdos intrauit. Et ideo ſolus vidit in

da: que nũc ſiniſterioꝛ lingua tancß oleomollt
tis arte ſermonibꝰ:in audientiũ ⁊ ſu

1 naudten ſi iaculat᷑ i
teritũ.Et ꝓpterea vidi inquit ſub ara dei aias

occiſoꝝ martyꝝ. Be fide teſtis nullꝰ ambigit:
teſtimoniũ ventilet᷑: intelligentia reſpõſi nutet
nõ dicẽtis auctoꝛitas. Ac pᷣmũ iſtud ẽ aiaduer
tendũ: ꝙ aias occiſoꝝ martyrũ apoſtolꝰ teſtat
ſe vidiſſe.ne qͥs cũ de muneribus diſputare ce

perimꝰ:poſt reſurrectionẽ dicat tribuẽda mar

tyribus q adhuc animis docent᷑ indulta. pᷣſer⸗
tim cũ iſtud adſtipulet᷑ nobis: ꝙ de moꝛa iudi
cij cõquerunt᷑.qua reſurrecturꝰ vtiq;:non qui
iam reſurrexit:accuſat.qm̃ aliud ẽ poſcere vt
teneas: aliud iam tenere Stole aũt martyum
donant exercitui:⁊ tanq;ᷓ tte libertatis ingra
tus: magna celũ pulſat inuidie ð tarditate vin
dicte:qꝛ non leui põdere ſᷣmonibus expꝛobꝛat
dicẽdo quouſq; dñe.hoc ẽ dicere tanontg n6

les: Quo⸗

vindicas:qͥs ſtatim vidicare debuiſ

uſq; dñe:hoc eſt dicere:nunqd non vltra finez
diſfers ſeculoꝝ? Mam iam ad finẽ vſq; puentũ
eſt: ⁊ de noſtra vltione nõ loqris.Qð ciᷣ dicũt
mirabiliter ſubiungit᷑. Non vindicas ſõguinz

nrm ab his:qui in terris inhabitãt: Ergo non

quouſq; ſi adhuc illi moꝛtales verſant᷑ ĩ terris

qui dñi famulos fuſte:lapide:vngula:fflagris

plũbo:ferro:beſtijs:igne ſunt ꝑſecuti.QAuouſ

q; eni imputatio ẽ ꝓlixioꝛis etatis:vt aut qu 0
uſq; ſit ſine fine.Sed adhuc pſecutoꝛes moꝛã⸗

tur in carne:aut illi vita exceſſerũt:etiã ſi in ter

ris habitant:ſi quouſq; non fallit. Sʒ nihil fal

ſũ ꝓfert᷑ a teſtibꝰ veritatis: ⁊ ideo magis inter
pꝛetatio: nõ ſides q̃rẽda eſt:q̃ ſub obſcura elo⸗

cutione nõ excludit᷑:ſed velat᷑. Cũ ergo dicũt:

Quouſq; dñe ſanctꝰ ⁊ verꝰ non vindicas ſan-

guinẽ noſtrũ ab his qͥ in terris inhabitant:nõ

eni eoꝝ moꝛtaliũ ſanguinẽ moꝛteſq; deſiderẽt:

q̊ in eos quõda aut populari ſeditiõe ſeuierũt:

aut tribunalibꝰ ſuffulti:capitales ſnias ꝓpmul⸗

garũt:qm in terris adhuc inhabitãt. Nec fas

eſt vt accuſent᷑ defuncti:qui dũ viuerẽt ſũt de

fenſi his vbis.Ne ſtatuas illis dñe hoc petm̃.

ignoꝛãt enĩ qͥd faciũt.Qð ſi inter paſſionũ toꝛ
menta: ⁊ amaros moꝛtis doloꝛes:tã pie qliber
ꝓ iniuſtis: ꝓ impijs:ꝓ cruẽtis: ꝓ blaſfemanti
bus ſupplicarũt:ſi eo deniq; tꝑe:qͥ ipᷣe anguſti⸗

arũ ſenſus extrema patientuʒ poterat excitare

maledictũ:pᷣcatio ꝓ hoie fuſa eſt. Quisnõ itel
ligit:nõ mẽtes martyrũ:ſᷣ ꝑſecutoꝝ ꝑſonas fu
iſſe notatas:eoſq; appeti qͥs in terris adhucin-
habitare credendũ eſt illo tꝑe:qͥs q̃dẽ ignoꝛan
tia nõ defendit:non eos qͥ in terris habitare iã

ꝑ ↄditionẽ naturalis ſubſtãtie deſierũt:⁊ olim
ab ipis martyribꝰ ſub ignoꝛatiõe ſũt excuſati.
Qui iſti ſunt ignoꝛamꝰ.Spiritales ſine dubio

neqtie ⁊ tenebꝛarũ ptãtes:q̃ et in terris adbuc

titſn
ſoopeccal
efſien
losneſceen
uluß
fütauost
bank.Ain
terceaunr
dunttgvi.
poolone
nurfnn
gloongi⸗
foͤamicifu
füeetüde
nüneſcĩt
ireliſeque
guettole⸗
us ſen
dunentisn
nncg veſti,
fenneillag
eireagen
fomaſgri
Wligerede
nüdioida
ſpus D⸗a
hen coꝛp
dliuenir
lapoſt ſte

bongepat

plontrqs⸗
Ptutepfin
aliudpoſ
feſouerent,
heeſrridere
chipoſtſcx
blamusne⸗
Pinerergue
in eſied⸗
letiavenir
Dlnunntin
Cennkapyv⸗
einhisrep
filienlüieſe
Ccſanainte
Uagenerarg
mmnyno
gieyeſtiun
Putarent
larongl
isoniän
peuran“
eſgopoſt;
selecii

tncnne
bürſif
ufubende,
is nlloenßer
Mianeſpzin
el ſtudtie
ſdapoſcbtce

deiüinunnn
ie lbonmsngn

ideömeinen

monihroepnte
dcere:galg⸗
redebuiſies Co⸗

Nddnontnen

dfiniſſuni
oiris. Qladat

n vinckictsſigiti

=

habitäteberen
les verſaliſins
denahtr
fum pſeandlnt
elansnmu
Gepſeeunncanrd⸗
elſerünenüftnr
hnfalit Szublt
.1 Geomnagesli
iſochlanet
e (iagooich.
Ion icſenſn⸗
no nbeblunteno
nontigdeſle
ciſeänöeſeian
glilesſiigs ll
Ubaptit⸗Eeſs
idi niueifin
lisdiehoehn
nterpaſonnit
lotesttipet
ns:pbliin⸗

S=S
SS = —

—
==

—

SS

1

4
7

==

S
=

polef
14 eſt.Quis
ſeculorpe
gtemns
e cgd⸗
lenish⸗
gedeſimn
atüe ſii
itnee
tinlen

=
—,
—
SS—

——

2—
=S —
S=

=à
S=

—
=

—

☛

₰

7

—
S=
=—
=

—

—
—
—
=
——
—

—
=
=☛
—

7

—
—
—
See—
=6SGv
—

—
=—
=

—

Tractatus Epiſtola III

inhabitabãt:⁊ non cum ignoꝛãtia in dei famu

los peccauerunt.Naʒ cũ ipᷣi dño dixerint: qd
veniſti ante tẽpus toꝛq̃re nos: quõ eius famu⸗

los neſcierũt:quos nec ꝑſecuti eſſent: ſi eius fa
mulos ignoꝛaſſent: Ergo cũ ꝑſecuti ſunt:ſcie⸗
rũt quos ꝑ toꝛmẽta a dño ſuo detrahere cona⸗

bant᷑.At inde cum beati martyres ꝓ hoibusi

tercedunt:eoſq; ignoꝛantie excuſatione defen
dunt:ſequit᷑ vt ſcientes teneant᷑ in crimie: qui

qᷓ; ias ignoꝛãtie tenebꝛas hoibus ſuffuderũüt

quoꝝ furoꝛ etiã impietates excuſat humanas.
quos nõ alios dicere poterimus:qᷓ; qͥ etiã ſuis

nõ amici ſunt: dũ eis non pꝑmittunt eſſe: qd bo
nũ ẽ:etiã dei famuł inimici ſunt:dũ eos qð bo

nũ neſciũt:ꝑſequunt᷑ Poſt haꝝ ſanctaꝝ aiaꝝ

q̃relã ſequẽtia videamꝰ.Et date ſũt ait eis ſin-

gule ſtole albe. Quid h̊ ẽ qð iteꝝ veſtiunt᷑: nã

pus vt ſcriptũ ẽ:a deo veſtes ſunt ↄſecuti:⁊ in
dumentis nũc geminata libertate donãt᷑: que

vtiq; veſtimẽta cũ ſpũalia ſint non poſſumꝰve
reri:ne illa q̃ pᷣus data ſũt extra videant᷑:nec ſa
ue q̃rela generata eſt. Igit᷑ qm̃ diuerſitas ipᷣo
rum ⁊ ſignificatio veſtiũ non ſine myſterio ẽ in
telligere debemꝰ donoꝝ varietates:⁊ oꝑatio⸗
nũ diuitias:qm̃ oĩa ſubminiſtrat vnꝰ atq; ideʒ
ſpũs.Accipiũt ergo veſtes pᷣus vbi ꝑ ↄfeſſio⸗
nem coꝛpoꝛa poſuerũt.Credo vtveſtiti:nõ nu

di iuenirent᷑. Rurſus accipiunt alia veſtimen

ta poſt iterpellationẽ:imo poſt imutationeʒ tã
longe patieniie ſuſtinẽtieq;. Que vtiq; cũ acci
piunt:qͥs non intelligit:vt noua illos veſte ita

vᷣtute ꝑfuſos:qua nũc emicant et aparẽteq ſi

aliud poſtulaſſent: aliud accepiſſent: aut dona
reſpuerent: aut amplius qᷓrerent irriſi.At cum

nec irridere illos dei ſit: qbus magna ꝓmiſit:

⁊ hi poſt ſcdᷣam magnifſicentiaʒ non q̃rant᷑: du
bitamus ne ad ↄſolationẽ qᷓrelaꝝ eam ſpeciem
ptinere: que vindictam poſtulantibꝰeſt dona⸗
ta:Ac ſi ad ↄſolationẽ:que maioꝛ ↄſolatio po
terit inueniri hac ptãte q̃ demones.id ẽ.ſuos

ꝓpſequunt᷑ inimicos: Maʒ ſi ſtolas iſtas ad ſpe

ciem nrᷣaꝝ veſtiũ cõferamus:alias qͥʒ aliquas
nein his reponẽdis egeãt:inramus. Sʒ hoc
ridiculũ eſt:qð ſtatim occurrit:qꝛ a vera ⁊ ne⸗
ceſſaria interpᷣtatiõe diſcedit.De vindicte mo
ra generata eſt q̃rela. In finem vtiq; tempoꝝ.
id eſt.noſtroꝝ (in nos eni finẽ ſeculoꝝ deuene
runt:vt moꝛa credat᷑) ad hanc diluendã ſtolis
aie veſtiunt᷑:vt oino nudi ſine maioꝛi ꝓtectiõe
putarent᷑ Alia eni ratio aiaꝝ eſt coꝛpoꝛe expo
liatoꝝ:alia hoiuʒ adhuc in carne viuẽtũ. No
bis ouiũ vellera et oꝑatio mulieris indumẽta

pꝓcurant. Jilis faciũt merita veſtimẽtũ. Cum

ergo poſt qrelam martyꝝ aie ſtolis amiciunf:
diuina ꝓtectiõe donãt᷑.q̃ ſe ſuxueſtiri etiã ille

vas electiõis optabat:quã veſtẽ adã cũ amiſiſ

ſet:etiã i pꝑadiſo nudꝰinuentus ẽ. Deniq; inci

cat oꝑatio qͥd ſtolas intelligere debeamꝰ.ſipoe
ſtulaſſe vindictã martyres credimus:ergo ad

(oſolationẽ credimus interim aliqd accepiſſe.
Si ꝓpter ſtolas velut quaſdaʒ veſtiũ largitio

nes qrela ſedata ẽ:cur nõ hec ⁊ pᷣma dona me·
ruerũt:Sed qmvt dixi:vtutum varietates:dq
bus diuinitus pᷣclare muniebant᷑:in ſtolis ſũt
deſignate:ideo poſt ſcdöam muniſicentiã iuxta
poſtulationis foꝛmã in eos ꝑpſecutoꝛes: quiin
terris inhabitãt:qͥd cõſecuti videant᷑: oſtẽdũt
qͥd adhuc etiã habituri erũt:dum pari pſecuti
one cõſeruos eoꝝ:donec pᷣdeſtinatus teſtium
numerus impleat᷑:occidẽt.Hic ⁊ iſtud nõ oci⸗
oſe eſt accipienduʒ: ꝙ inter duo ꝑſecutionũ tẽ
poꝛa:hec martyꝝ vox pceſſit vt deſignẽt illos
blaffemare:qͥ eos noſtro tꝑe noui aliqͥd conſe-
cutos fuiſſe mirant᷑. Nam ⁊ cũ fuiſſe crudelita
tes pſecutionis videamꝰ: ⁊ vẽturas credamꝰ.
MMediũ ergo iſtud tpᷣs quo martyres qui pꝛe
ceſſerunt:remunerant᷑:hoc nĩm eſt.⁊ ideo nũc
oꝑant᷑:non de merito qð ſemꝑ habuerũt:iᷣ de

vVtute quaʒ nuꝑ adepti ſunt. Foꝛſitan moueat

aliquẽ:qͥd ſit:qð expectare iubeãt᷑ ſi iẽ ad ma⸗
turitatẽ pene iudiciũ demonibꝰillatura virtus

erupit.reſurrectionẽ vt ſuſtinennt: admonent᷑

Ceterũ hec illis gloꝛia: ⁊ in Dauid carminibꝰ
fuerat ꝓmiſſa his verbis. Letabunt᷑ in cubili-
bus ſuis. Dum ſepulti ſunt: vtiq; letabũt᷑.Cu
bicula poſuit ꝓ ſepulcris ð qbus ⁊ reſurrectu⸗

ri ſunt:cuʒ voce archangeli ⁊ tuba dei fuerint

excitati.Cubilia ergo vere dicũt᷑:in qͥbus nũc
quieſcũt.Et ſi letabunt᷑ in cubilibus ſuis: pbus

hoc futurũ erat nẽpe qᷓ; ſurgerẽt de quiete:ſur

gerent de ſepulcris. Qð adeo impletũ eſt:vti
cubuibus ſuis illos ſine dubitatione gaudere
videamꝰ Nam ꝗq̃ᷓ alia talis gratulatio aĩas illo
rum poterit intrare:qᷓ; cuʒ ante ipᷣa cubilia.id
eſt.vt diximus ſepulcra ſanctoꝝ: ibi eos inimi
ci ſui:quos ſe quondaʒ occidiſſe credebãt:nũc
⁊ viuere:⁊ vlciſci ſe non ſine toꝛmentoꝛuʒ acer
bitate pꝛofitentur Hoc illis ſtole iſte: quas ite
rauit ſpecialis largitio:cõtulerũt ꝑ eas ctq̊ nõ
noiabant᷑:imploꝛant᷑.⁊ qͥ neſciebant᷑:celebꝛaãt᷑
⁊q̊ nõ videbãt᷑:apparẽt.lhas ſtolas vt legimꝰ
hucuſq; nõ habuerũt.ſed nũc hr̃e ceperũt. JIn
hac foꝛma mulier illa ĩ Salomone laudatr᷑ que
duplices veſtes facit viro ſuo.vnã in patiẽtia
paſſionis:alterã in vtute vindicte. Sic nob le
gere ſanctũ atq; pium eſt:alias nec loqui debe

mus: ne vel infidelitas nr̃a: vel ignoꝛantia i te⸗

nebꝛas gẽtilitatis blaſſema diſputatiõe deſcẽ:⸗
dat. cum ꝓphetia ex eo pᷣceſſerit: vt venturis
lumẽ inferret. Nũc ſuꝑeſt vt credẽda ſint diui
nitus fieri:qᷓ̃ ꝓbauimꝰ ⁊ ꝓmiſſa.nec tin ꝓmiſ⸗
ſa:qᷓ;tum ⁊ poſtulata.Qõ ſi rpoſtuigr dye⸗

2
* „— = . * „
— .

nõ alijs qᷓ; poſcẽtibus attributa:q̃d mirũ eſt: ſi
aut poſtulauerãt:aut qð gaudent ſe accepiſſe:
nõ occultãt: Exigũt penas ab his q inhabitãůt
in terris.qͥs accuſatio cõpꝛehẽdit:hos vᷣtus i⸗

pugnat. Jpᷣi eni inhabitãt in terris:qͥ poſſidẽt
mẽetes ho iuz terrena poſſidentiũ: qͥs cũ marty

res ad ſupplicia depoſcũt:etiaʒ ꝓ his qͥs poſſe⸗

Dderat deßcant. Deniq; ⁊ ip̃a mirabilia ſua ſic
agũt:vt eos a terrena habitatiõe.id eſt.ab ob⸗
ſeſſis terrenis hoibꝰexcludãt.An calũniamur
cur demones toꝛqueant᷑: et fauemꝰ inimicis:
Martyres ꝗ ipos pene inuidioſa indignatio
ne inſurgũt: ⁊ ſuſtineri illos tanto ſeculoꝝ ſpa⸗
tio conquerunt᷑: ⁊ nos fingimꝰ nos mirari:qͥd
iſtud ſit:q̃ſi nõ debeant vel nr̃o tꝑe ſoluere:qð
ab Aldã merent᷑Qᷣ aũt iſtud miraculũ
diolani videt᷑ pᷣmuʒ exoꝛtũ: vel bono Am bꝛo⸗

ſio ꝓpꝛie pᷣ ceteris fuiſſe cõceſſũ: qs nõ videt ſi

dein nr̃am ꝓpter Arrianoꝛũ pfidiã diuinis te⸗

ſtimonijs appꝛobatã⸗ Manq; cũ i Italia catho

lica fides intolerabilẽ tyrannideʒ ſub Augen⸗

tio ſuſtinuiſſet: tandẽ donãte dño libertatẽ ve⸗
terẽ etſi iã eo tꝑe qͥ pᷣdicto Ambꝛoſi ſubſtitutꝰ

eſt reſpirauit: huic m ipᷣi in aduerſarioꝝ cõfu⸗

ſionẽ ⁊ nr̃am ſpem ſcʒ ois celeſtiũ głia: omnes

etig martyres ↄſenſere:qͥ c iᷣa pꝛidẽ agparen
di haberẽt tpᷣs:hoiem cui ſe pderẽt inqͥrebant
Illuz certe:cui ſub ea fide reuelarent᷑:q marty
ria feciſſent. Sic donatuʒ ẽ Ambꝛoſio:qð Ru⸗
xentio denegatum ẽ.qm̃ cũ Auxentius blaſſe

mabat: Ambꝛoſi pdicabat. Sed hec cũ vtus
martyrũ ꝑ oës ꝓuincias ſit itura (oibus enim

nõ Ambꝛoſio ſoli ſine pſonaxꝝ acceptiõe donã⸗
da el t) neceſſario tñ pᷣm ũ in Italia ꝓceſſit: cui

inſidelitas arriana fuerat dnata Qm ſigna nõ

fidelib- infidelibus donata ſunt. Nã a dno q́
ſũi qͥ ſignũ poſtulãt: Ohariſei poſtulãt. Apo⸗
ſtoli tacẽt: ⁊ credũt:a ſequunt᷑. Et ꝓptere

mirandũ ꝗ diuina vtus opat᷑ per ſepulcra ſã⸗

ctoꝛũ: ꝙ nec his remedijs potuit heretica mẽs
curari.vt vel tandẽ epᷣm eum ſeq̃ret᷑:cui cõmu

vtutum dignattõe vidiſſent Nũc ad meditati
onem pfecti hoĩs redeamꝰ. ex qua cumuliſte:

Sus q; mẽſura illius expleret᷑:e xcreuit. Et licʒ

hec diſputatio ipſaꝝ meditationũ: qm beatus
qui in lege dñi meditabit᷑ die ac nocte. Et ſane
diſficile eſt: ſiluã legis ingreſſo: ſingulaꝝ q̃ſtio
num materiã ſegregare. Cũ altera alterã velu⸗
ti ramulis qbuſdã:ita ſocietate pᷣceptionis at⸗
tingat: vt ſine alterius inchoatione cepta non
valeat explicari. Ecce hec ipᷣa hoiem illum no
ſtrum noſſe q; pulchꝛũ eſt: ſolum in talibꝰ non

ſtupere cum reliqs:ſolũ quaſiqbuſdam foꝛtui

tis non moueri. Diſtinguere opationuz ſpeci⸗
es.Et qꝛ ⁊ ipi demones opan intelligere na⸗

turas que ſint falſa:q̃ nouiſſime opoꝛteat : noön

decipi:non errare:non inimico aſſignare q̃ dei

ſunt. nec deo abiudicare qᷓ ſunt demonũ. Scire
tꝑa:ſigna cognoſcere:habere dñi cognitaʒ vo
luntatẽ.⁊ alia dei mirabilia cum grarũactione
venerari:alia cũ digna execratiõe vitare. Ta⸗
lem viꝝ etiã ſeculi homines laudauere: dicen⸗

te Virgilio.

Felix qͥ potuit reruʒ cognoſcerecauſas.
HBona ſnia:ſi ad eaʒ ſuo itinere veniſſet. vt ap
pareat illũ ignoꝛaſſe qð laudat.nam ⁊ q̃ ſũt ſe⸗
cũda celebꝛauit. Nam ⁊ oꝛdine pᷣpoſtero etiaʒ
ſapiẽtis vertit officiũ.Dũ eni nõ rerũ cauſe:ſʒ
rerũ creatoꝛ inqredus eſt:ꝑ quã ad cauſas re⸗
rũi:ſi ipᷣm didicerimus:intrabimꝰ. Ceterũ illo
omiſſo:cauſas rerũ q̃liter cognitas habere po
terimꝰ:cũ qͥs pᷣus h fecerit: deinde qre fecerit:
ſit inrendũ. Veꝝ reꝑto reꝝ auctoꝛe reꝝ q̊ʒ in
uenimus ⁊ cauſas.Qõ iſte vſq; adeo nõ vidit
vt pᷣncipalem tocum hũc:q rerũ cauſas potuii⸗

ſet agnoſcere:pᷣdicaret.Scdm qð ſubiũgit:q̃

deos tanqᷓ; minus opus exequẽs adoꝛaſſet:vx
dquis agnoſcat eos creatoꝛes reꝝ non fuiſſe:a qᷣ
bus cognitio reruʒ quaſi aliena diſiungit᷑.nec
coli opoꝛtere:ſi hec q̊ͥ laudant᷑ vt pꝛima pᷣſtare
non poſſunt.Neſciũt aũt ea:quoꝝ opiſices nõ
fuerunt.Deniq; ⁊ inuẽtione illoꝝ dus ſuis de
tracta humano eã aſſignãt ingenio. Illis ſcʒ qͥ
ſapĩa excellunt:qꝙ idola nõ colunt: vt iam dijs

eoxꝝ homo ſit potentioꝛ:ſi ad hec q dij ioꝝ ig
noꝛant:altioꝛi cogitatiõe ꝑuenerit. Ab his au

tem deos pᷣcepit coli:qͥ plene p ſtulticia rerum

cauſas nõ queãt inuenire.quoꝛũq; pᷣcoꝛdia vt

ipius vᷣbis vtar frigidus ſanguis icludit. Ad
huc homo noſter ⁊ deũ colere:bᷣncipalẽ ſit eſſe
ſapiam:⁊ reꝝ cauſas cõpertas habet.non q̃rit
ex Syracuſia rõne ſeculi ſapiẽtis eminere. Sʒ

illo docẽte quẽ colit:quẽ ante inqͥᷣſiuit:qᷓ; rerũ

cauſas:qñ res ipos reꝝ ↄditoꝛ antecedit.Qut
illũ monuit q̃ bus eſſent vẽtura tꝑibꝰ.Cuius

diſpoſitionẽ ſine ipo qͥ diſpoſuit:nullus agno
uit.qm nemo ſcit:q̃ dei ſũt:niſi ſpũs dei.Nos

vo vt apoſtolus ait:nõ ſpiritũ huiꝰmundi ac⸗

cepimꝰ:ſ ſpiritũ qͥ ex deo eſt.⁊ ideaq̃ ipᷣius ſũt

nõ edocti hũane ſapie vbis:ſed ſpũ dei:⁊ eius

ſupfuſa nobis dignatione callemus Hecẽ illa
ſtulticia ſeculariũ:hec ſapia vocatoꝝ cogitare
ſemp in coꝛde: quid retribuã dño ꝓ omnibꝰ q̃ᷓ
retribuit mihie ipᷣm habere ſemꝑ in oꝛe:quoni

am verbũ eſt. Eſurire eum: qm panis ẽ. Ipᷣiꝰ

ſpũ etiaʒ ebꝛios mente excedere.quia calix eſt

noui teſtamenti:⁊ vinũ de vinea:quaʒ de egy

pto aute trãſtulerat:que vinca populus iſrgel
fuit: quoꝛuʒ patres ex quibus dominꝰiᷣs xps
vm carnem. Illum loqui omni tꝑe.qm liguas
nobis nouas ſpũs eiꝰ aduexit. Que ſunt aẽ

Ger

ſelingue
gendeſel
opuloch
lerea iſtu
fſephunn
ſten eißn
1pften
fegnlisien
onnneinah
busadou⸗
Ptplacrud
bamonlrar
aentesſe
etireſck:

ßſunpſſe

ſudicapol
ſimeangua
qonoͤntro
altrloutuh
cnifoamins
piunn verüe
Dodicrade
w N
eRon⸗
necdicep
ſonibus
hoienin
ſttſia:
tur:quaſ
gcurſunm
poteſt:qt
pcuxinus
ſtiusmun⸗
demteme
ſusiodicas
Cunilequ
mundüiiſü.
nmneſbinge
Moſbpe

üaqueigmd

Gorſefueſna
ſunſhinne
mnentumge
1ſtulhen,
meteypele
ihrenrg
Dengerll
nlsgfalttn
Neenepſaln
waindeſder
ur Tanev
ſeceboin
fefrauden
andiuiti
0mumninh
Neſennandb

lmnrmicues
Mindaalige
bin⸗ Karil⸗
ingbehcene
deindeieieet
raudorſnchi
ſcs Centinit
crücanlupen
Danqöſtrig
guesadeuen
fexnoninlend
enadiſungin
Kwpimöhe
guop oglicai
ellordus uor
ngeno Aeſ
lune wiendi
Aberidiſerß,
enan. Whistn
eöſunicunnn
Loniczöchlit

gusicodl N

1 bapl tonql
ſinenhr g)
eindſuin ihfen⸗
Nantecedlil 0
Nanpip Kuns
ſi:nulusd
zaſpüsde⸗s
ühuynnt

ℳ

E
—= = E =
=2à.ͥ -

iſte lingue noue: niſi iſte in ſeculo eſſe:⁊ ſermo

tur:qua ſubſtantia vege

nem de ſeculo nõ habere: Alijs linguis loqui
populo qᷓ; loqui populꝰ ſecũ ipᷣe cõſueuit. Nꝛe
terea ⁊ iſtud eſt loqui alijs linguis:deũ conſite
ri:vnum ab eo qui plures deos ſolitus erat cõ
Riteri:⁊ ipᷣm in nr̃a fide nouis linguis vnuʒ loqʒ
⁊ ꝓfiteri:⁊ credere trinitateʒ. Jllũ quoq; ama
re quia iterpellat ꝓ nobis.metuere quia pater
omne iudiciũ dedit filio. IJllũ momentis omni
bus adoꝛare ab illo petere neceſſaria nobis: et
ipi placita:qͥ peti ſe vult ab eo: ⁊ poſcenti ver⸗
ba monſtrare Qui qð eſt nouũ inter nos ſolos
petentes ſe amat. Qui etiaʒ ſolus qð mirabile

eſt:iraſcit᷑:niſi petat᷑. Inſidelitas eni eſt: nihil
pᷣſumpſiſſe de deo:nihil illuʒ credit poſſe qͥ qð

iudicat poſſe:nõ poſcit.ec eſt illa fili dilectiſ⸗

ſime anguſta via: hoc illud acus foꝛamen: per
qð nõ introeunt ſarcinati: aut aialia põderibꝰ
attributa.qᷓ; anguſti ⁊ pulli aditus.non ſolum

enĩ foꝛamina hec cum oneribꝰiumenta non ca⸗
piunt:verũetiã ipᷣm nr̃oꝝ oculoꝝ:ſi multimo⸗

dis diſtrahat᷑: fruſtranf᷑ obtutum Vnde ⁊ do

minꝰꝑ pꝓphetam ait:vacate ⁊ videte.⁊ quãdo
erit vt poſſit intrari:qð ꝑ occupationes ſeculi
necdũ ceptum eſt inueniri. Impleuimus diui⸗
ſionibus ſuis ꝓpoſitas queſtiones:exterioꝛes

hoiem interioꝛẽq; monſtrãdo:cum vitam que

†: oſtendimꝰ. Totũ

ſit ſãcta:⁊ in quo actu ele adn ſtudio tenea
q; curſum eius bꝛeuiter:lʒ ſaltibus potiꝰſi dici

poteſt:qᷓ; paſſihus ꝓ feſtinatione ad finẽ vſq;

ꝑduximus.Nunc quare nõ ab hominibꝰetiaʒ
iſtius mundi videat᷑:accipe rõneʒ.quãdo qui
dem te mea verboſitas delectat:quã negligen
tius iudicas:dum accẽdis ſtudioſius i diuina
Cum ille qui pᷣmus nobis moꝛtis ſemẽ inuexit

mundũ iſtũ.id eſt. paſſionẽ hoĩs victo ſibi ho⸗
mine ſubiugaſſet:regnũq; illius ipᷣo rege iã ca

pto:ſub pedibꝰſuis ⁊ ditione cepiſſet:eaq; om
nia que in mũdo ſunt:velut ſuis peculijs: ⁊ vi

coꝛie ſue manubijs vteret᷑:nequãdo hõ amiſ⸗
ſam ſapiam:aut debitum ſibi vite qreret teſta⸗

mentum: ſic cunctis ſuccis ſue artis infecit: vt

a ſtulticiam ſapiẽtie coloꝛe veſtiret: ⁊ moꝛtem

mẽtite vite lenocinijs obumbꝛaret.vt mala nõ
fugerent: qui non cernerent appoſita melioꝛa.
Deniq; ex illo tẽpoꝛe ſic paſſim humanum ge⸗
nus graditur :ſtultitia pꝛo ſapientia habetur.
dicente pſalmiſta. Quoniam laudatur pecca⸗
toꝛ in deſideris anime ſue:⁊ iniquus beneditci
tur Tunc vita putatur eſſe que moꝛs ẽ.Et ſub
ſpecie boni mala decipiunt:cum ad intelligen⸗
tie fraudem dolo bonoꝝ omniũ virtus operet᷑
Nam diuitie non ſecure poſt hominis moꝛteʒ
amantur.Honoꝛ faſcium qui ꝑ ſucceſſoꝛem ex
oleſcat:ambitur. Iniuriaʒ feciſſe vtus eſt.alie

FFio. cu

na poſſidere:potentie eſt. innocentẽ circũueni
re:aſtutie eſt.non xpᷣm ſapere:ſapiẽtis ẽ.Pꝛo
phetam hoꝛrere:cloquentie eſt.ſic plena ſunt
omnia erroꝛibus.ſic infuſa ꝑ hoiuʒ mentes ca
ligine alium alio incurſante mundus inuoluit
et ad hoc vſq; veritas obſcurat᷑: vt in moꝛtis
gremio iacuiſſe beatitudo dicatur.Qð vbiille
deus nos ſemꝑ cogitans ⁊ nr̃a vidit ꝑ ſapiam

mundi qua ſibi mundus colluſoꝛ interpellato⸗
res inuenerat:ſuam ſapientiã fuiſſe deſertam:

placuit etiam ei ecõtrario aduerſus aſtutiã ve
teratoꝛis ſapientie ſue diuitijs inumerabilibꝰ
vti.⁊ ſciẽtie altitudinẽ quã nullus poterit iue⸗
ſtigare:ſicuti eſt:⁊ ſuam ſapiẽtiam ſtulticia ve
lare:⁊ vitam ſuam moꝛtis quadam obſcurita-⸗

te celare:vt ad ſapientiã puenire non poſſet: q̊

i hoc ſeculo opinionẽ ſtulticie fugiſſet.⁊ ad vi⸗
tam eius non accederet:qͥ non ↄtemptum moꝛ
tis habuiſſet. Nãq; ſic filium ſaluatoꝛẽ noſtrũ
miſit in hominẽ.id eſt.ſapientiã ſuaʒ carne ve⸗

ſtiuit: vt qd ſtultum eſt vitam ſuã pati crucem

fecerit:qð moꝛs ẽ:ſic aduerſis aduerſa deſtru
xit.⁊ ꝑ diſſimiles ante ſecula oꝑatiões ingenij
artificis illius machinas eliſit.vt partibꝰqͥbuſ
dam ſalutaribus veſtigijs:lʒ impꝛeſſa moꝛtife
ra illius ſtigmata delerent᷑. Sed hoc ſtudiũ ni
ſi cõcupierimꝰ quoniã qð ſtultum eſt dei ſapiẽ
tius eſt hominibꝰ:ſapiẽtiã eius non tenebimꝰ.
Hanc moꝛtẽ qð crux eſt:niſi amauerimꝰ:quo⸗
niam qð infirmum eſt dei foꝛtius eſt hominibꝰ
vitaʒ eius non poterimus intrare. Quid ergo
ſequit᷑ niſi vt relicta ſeculi ⁊ ſapientia ⁊ vita ⁊
ſtultos nos haberi patiamur: ⁊ moꝛi nos cum
domino ſemper optemus: vt in ſpem aduentꝰ

eius qui vtriuſq; rei erit reuelatio partem ali⸗

quam habere mereamur. Tunc eni ſciſſis om⸗
nibus velamentis talia qualia ſunt ſingula cũ
cta cernẽt᷑.id eſt.ſtulticia mũdialis falſe ſapia
inuolueris denudata ſiſtet᷑. ⁊ moꝛs mẽtite bea
titudinis deoꝑta velamine hiante ſemꝑ oꝛe et

patenti in ꝓfundũ gutture vitaliũ inimica pꝛo

detur. Tunc ⁊ celeſtis ſapiẽtia que ſeculariter
ſtulticia nomiat᷑ iterpoſitas altitudines ſcien⸗
tie dei ſine alicuius laboꝛe elucubꝛatiõis intra
bit:⁊ vera vita nullis moꝛtis tenebꝛis obſcura
ta lucebit ꝑ dũm noſtrũ ieſum xpᷣm:cui eſt ho⸗
noꝛ in ſecula ſeculoꝝ amen. Vides o filia q̃ va
litudine laboꝛat animꝰ ſuſcepti qui iſta non co
gitat. Coꝛpuſculo adhibui palpamenta: qð ſi
negligerẽ aia plus valeret que tũc infirmatur
cum exterioꝛ roboꝛat᷑.ſed iſtam quã dixi aiain
moꝛbo ſtulticie vitiatã oꝛationũ tuaꝝ frequẽn
tatu ſanetur: cuiꝰaia ſeculi itemerata flagitijs
poteſt alis ſubuenire. Nõ eni eger ſalutis ſue
adhibere põt medelã egrotatione confoſſis:et

anhelans altitudinẽ plagarum vulneribꝰ non

A4

medetur alienis Sanus q̊ ſit certe curabit in⸗
ñirmũ. oculatus cecum per p̃cipitia non ducit.
Xu itaq; ⁊ ſapiens dño ſupplica: vt qð non ſa⸗

pui ſapiam: ⁊ tuis ſuffragus velut qͥbuſdaʒ re
medijs me fac ſanare. Rep̃hendat aliquis ꝙ i
tantũ delectabili diſputatiõe ꝓceſſerim: vt ime
ritoꝛũ meoꝛũ reſipiſcẽtiã non haberẽ.aut ſubi⸗
to anguſtam Moyſi cathedrã indignus taliũ
diſputatoꝛ aſcẽderim.ſʒ vere amoꝛe id egi tuo
non vſurpatione mea. nam ego dictum legerã

peccatoꝛi:ne dominuʒz auderet narrare iuſtici⸗

gas p os ſuum.qð ſi cõtra interdictũ pꝛo tua di
lectione pᷣſumpſi:in eo tua gratia cõpenſare di
gnabitur.vt litterulas que ad plenuʒ emenda
te ſunt ſicut ipſis apicibus qͥbus exarantur ap
paret tam facile ad publicum non pducas: ac
ſi ego verecũdus ꝓ me eſſe non potui vt debui
vel tua modeſtia verecũdie parcat mee.Et qꝛ
de me habent qð male ſcripte ſũt:de te habeãt
qð celent᷑. ale:⁊ nos in domio dilige:in quo

diligeris a nobpis.

HBeati Hieronymi ad Cteſiphontẽ vꝛbicuʒ
epiſtola que inſcribit᷑ de obediẽtia:ſcientia:iu
ramẽto: vindicta. in qua oſtẽdit ſalutẽ nõ tam
in ablutione coꝛpoꝛea ꝑ baptiſmuʒ cõſiſtere qᷓ
in ſanctiſicatione anime ꝑ vbuʒ dei. ꝛzoinde
hoꝛtat᷑ ad lectionẽ euangelij ⁊ ſcientia ſcriptu⸗
rarũ. Quoniã ſine ſciẽtia mãdatoꝝ impoſſibi⸗
le eſt noſſe qͥd fiat:inſtruit ð obediẽtia manda⸗

toꝛum:oſtẽdens vtriuſq; teſtamenti exemplis

benefacti meritũ vno crimine trãſgreſſiõis ad
mitti. Multa de electis ⁊ repꝛobis: multa de
iudicio futuro ſubnectens: ac monẽs bꝛeuetẽ⸗
pus pijs oꝑibus redimenduʒz. Et in fine deter

—

minat q̃ſtionem de iuramento:docẽs non lice⸗

reſeruis dñi e iurare. Epla LII

RZeſumptionẽ
pbp meam excuſare conarer: ſime nõ
2? tpus ⁊ cauſa ſimulq; tuerẽtur
17charitas: ſi nunc ꝓpꝛia mag!
ver ba qᷓ; diuina vellẽ tuis auribꝰ intimare Ric

„ .

cedit inſuꝑ qð exhoꝛtatio noſtra habet ex ſim⸗

plicitate fiduciã: ⁊ exveritate vtutem:quia nõ

de imundicia eſt:neq; de erroꝛe:neq; de dolo.

hoc plane pᷣmoneo:ne ↄtemplatione mediocri

