Alexandriam ſectatoꝛis oꝛnaſſe laudibus.Ex
taãt huius pᷣclara: ⁊ innũerabilia oꝑa in quiq;
libꝛos Moyſi: de ↄfuſione linguaxꝝ liber vnꝰ
de natura ⁊ inuẽ õe beſtiaꝝ reptẽtiũ:volatiliũ
⁊ piſciũ libꝛi tres. De his qᷓ ſenſu pᷣcamur ⁊ te⸗
ſtamur liber vnꝰ.de eruditõe liber vnꝰ: de he
red e diuiaꝝ reꝝ liber vnꝰ:de diuiſione eqᷣliũ ⁊

Hilo iudeus natione Alexandrinus ð

Zrioꝝ liber vnus:ð tribus vᷣtutibus liber vnꝰ
Quare qͥrundã in ſcpᷣturis mutata ſunt noia li
ber vnus. de pactis libꝛi duo.de vita ſapiẽtis

liber vnus:de gigãtibus liber vnus:ꝙ ſemnia

mittant᷑ a deo libꝛi.v.Queſtionuʒ ⁊ ſolutionũ

in Exodo:libꝛi.v. de tabernaculo ⁊ catalogo:

libꝛi.iiij. Necnon de victimis ⁊ repꝛomiſſioni⸗

bus ſiue maledictis.⁊ de ꝓuidentia:de iudeis

de ↄuerſatione vite:de Alexandro dicẽte ꝙ ꝓ
pꝛiam rönem multa animalia habeant ⁊ q om
nis inſipiens ſeruus ſit: ⁊ de vita noſtroꝛum
libꝛum de quo ſupꝛadiximus.i.de apoſtolicis
viris que ⁊ inſcripſit Theodoretitij.i.heteon
Hoc eſt de vita ↄtemplatiua:ꝙ videlicet cele⸗
ſtia ↄtemplentur:⁊ ſemꝑ deum oꝛent:⁊ ſint ab

alijs iudicibus iudices:de agricultura duoꝛde

ebꝛietate duo. Sunt ⁊ alia eius monumenta in
genij:que in noſtras manus nõ ꝑuenerũt.D
hoc vulgo apud grecos dicitur vo XXV
Xοꝶρ οσιXαο nοα U†—.1. aut pla
to Philonẽ ſequit᷑: aut Platonẽ Philo: tãta
ẽſiłitudo ſeuſuũ ⁊ eloquij. “M
Acius Anneus Seneca Coꝛdubẽſis:
Sotionis Stoici diſcipulus: ⁊ patruꝰ
Lucani poete:ↄtinentiſſime vite fuit:
quem nõ ponerem in catalogo ſanctoꝝ:niſime
ille epłe ꝓuocarẽt:que legũt᷑ a plurimis. Dau
li ad Senecam: ⁊ Senece ad aulũ. In qbus
cum eſſet Neronis magr: ⁊ illius tꝑis poẽtiſſi⸗
mus:optare ſe dicit eiꝰ eſſe loci apð ſuos: cuiꝰ
ſit Paulus apð xpᷣianos.lic añ biẽniũ q; Pe
trus ⁊ NPaulus coꝛonarent᷑ martyrio a Nero⸗

ne intfectus eſt. H .⸗ſ
Olſephus M athatie filius ex hieroſo
i lymis ſacerdos:a Veſpaſiano captus

cũ Tito filio eius relictus ẽ hieroſoly⸗

mis. ic Romã veniẽs ſeptẽ libꝛos iudaice ca

ptiuitatis imꝑatoꝛibus pri filioq; obtulit: qͥ ⁊
bibliothece publice traditi ſunt. Et ob h̊ inge⸗
nij gliam ſtatuã q; meruit rome. Scpᷣſit autẽ ⸗
alios.xxiiij. antiqtatũ libꝛos:ab exoꝛdio mũdi
vſq; ad.xiiij. annũ Domitiai Ceſaris:⁊ duos
archeotecos.i.ↄflictos aduſum Awionẽ grã⸗
m aticũ Alexandrinũ: qͥ ſub Caligula legatus
miſſus ex ꝑte gentiliũ ʒ̊ Mhilonẽ etis libꝝ vi⸗

tupatõeʒ getis iudayce ↄtinentẽ ſcpſerat. Ali⸗
q́; liber eius qͥ inſcribitur æc 1Üο οααρο1απ

Aoviæ uνυ⅓.¹˖ 1. de potẽtia dicẽdi: inde elegans
habet᷑. In qͥ Machabeoꝝ ſunt digeſta mar

tyria. Hic em in.xviij.antiqͥtatũ libꝛo manife⸗
ſtiſſime ↄfiteẽ̃ ꝓpt᷑ magnitudinẽ ſignoꝝ epᷣęm

a phariſeis int᷑fectũ ⁊ ioãnẽ baptiſtã ve ꝓphazʒ

fuiſſe:⁊ ꝓpt᷑ intfectõeʒ Jacobi apłi diruptam

hieroſolymã. Scpᷣſit aũt de dño in hũc modũ.

Fodẽ tꝑe fuit Jeſus vir ſapiẽs:ſi tñ viꝝ eũ oꝑ⸗

tet dicere. Erat em mirabiliũ patratoꝛ operũ:

1doclote
rinoscht
ſtſectaote
dia noſko
ditiſetni
pleueraue
die vuene
minbus
hoiextpla
noderect.

ld
byl

olosden⸗

ſeph'arge
ſileq

ii
Cptaſn
ſauch
lertius Qe
Cundumpo
ſeenent
(Gieadec
epikolan
Ei
ub Pon
te Ged:
ſenſibus.
gbutitur.
doelt. Fe
ahe veten
nit Apio
Llſebius
ninecoargt
loioeinoma
ecclgcuſtoql
na
poſt
Lon
Oatinamsac
Ainon⸗
Pohcrple
ſcbagref
lannad Ponm
Aſblida
ad olpen
ſenerceſan
perametran
ſectonen in
dekroerit.
Neanian

nucbtahe⸗
unanaſene

— —
== = J—=

Mnſto
identidelles
ancrodſin,
Aabenninn
e vnoſen
8 . Riheſns
Coretthitetn
g Mkrck
1

ES

amncmreſnt
Wricolure
euusmnonunetrt

Enöpenei N.

Mimr vone
aloſſlut
ltoni pirin

eneci Cruiide
iſepulmsnmn
hennilinentrſit
ogoſmnaniin
ükapiunnsu
Peui Zc
1uspeneh
Eboäikſitr
hieñ binüc
inmmnortn

— =

trſtnonhint
α⁰
mpehuwi⸗
nilnpzingin
iogetuiri
n Lhbſſe

nne Sſtuit

n

RW

—
=

£
=—
2 =ẽ: D
——
S=
=

—
—
—
—
—
—
—
S==
=

C
— —
— 14¼
== —
— —
☛—ù = =

= =⸗; k9

chieghin

—

6

⁊ doctoꝛ eox: qui libenter vera ſuſcipiũt. plu⸗

rimos qᷓ; tã de iudeis:qᷓ; de gentibus ſui habu

it ſectatoꝛes:⁊ credebat᷑ eſſe Xpᷣs.Cunq; inui⸗
dia noſtꝛoꝛum pᷣncipum cruci eum ylaiꝰad⸗
dixiſſet:nihilominus qui euʒ pᷣmum dilexerãt:

ꝑſeuerauerunt in fide. Apparuit em eis tertia
die viuens. Multa ⁊ hec ⁊ alia mirabilia car⸗

minibus ꝓphetaꝝ de eo vaticinatibus:⁊ vſq;
hodie xpᷣianoꝝ gẽs ad hoc ſoꝛtita vocabulum
nõ defecctt. ””MV

Aſtus Tyberienſis de puincia Saly

i lea conatus eſt ⁊ ipe iudaycarum reruʒ
byſtoꝛiam texere: quoſdam ↄmenta⸗
riolos de ſcripturis componere. Sed hũc Jo⸗

ſephꝰarguit mẽdacij.Cõſtat ãt illũ eo tꝑe ſcrip

ſiſſe:qͥ ⁊ Joſephus.

Lemens deqͥ aplus Paulus ad hbi

c lippenſes ſcribens ait. Cum clemente

ceteris cooꝑatoꝛibus meis quoꝝ noia
ſcripta ſunt in libꝛo vite. Quartus poſt Cetꝝ

Rome epᷣs.Siqᷣdem ſecundus Lynus fuit:⁊
tertius Cletus. Tametſi pleriq; latinoꝛum ſe⸗
cundum poſt Petrum apoſtolum putant fuiſ⸗
ſe Clementem. Scripſit ex ꝑpſona Romane ec
cleſie ad eccleſiam Coꝛinthioꝛuʒ valde vtilem
epiſtolam: que ⁊ in nonnullis locis publice le⸗
git᷑:que mihi videtur characteri epiſtole:que

ſub NPauli nomine ad hebꝛeos fertur conueni

re. Sed ⁊ multis de eadem epiſtola non ſolum

ſenſibus: ſed iuxta verboꝛum quoq; oꝛdinem
abutitur. Omnino grandis in vtraq; ſimilitu⸗

do eſt. Fertur ⁊ ſecunda eius nomine epiſtola
que veteribus repꝛobatur. Et diſputatio Pe⸗
tri ⁊ Appionis longo ſermone conſcripta: quã

Euſebius in tertio hyſtoꝛie eccleſiaſtice volu⸗

mine coarguit. Obijt tertio Traiani anno. Et

noĩs eius mẽoꝛiã vſq; hodie Rome:extructa

eccka cuſtodit.

i poſt Petrum apoſtolum epiſcopus.

Commouente ꝑſecutionem Traiano:

damnatus ad beſtias Romam vinctus mitti⸗
tur. Cunq; nauigans Smyrnam veniſſet: vbi

Polycarpus auditoꝛ Joãnis epiſcopus erat

ſcripſit vnam epiſtolam ad Epheſios:alteram
ad Magneſianos:tertiam ad Trallenſes:q̃r⸗
tam ad Romanos: ⁊ inde regrediens ſcripſit
ad Philadelphios ⁊ ad Smyrneos:⁊ pꝓpꝛiaʒ

ad Polycarpum: commendans illi Antiochẽ

ſem eccleſiam:in qua ⁊ de euangelio:quod nu⸗

per a me tranſlatum eſt:ſuper perſona ſ–i po
nit teſtimoniũ:dicens. Ego vero ⁊ poſt reſur⸗

rectionem in carne eum vidi.Et credo quia ſit
⁊quando venit ad Petrum.⁊ ad eos qui cum
Petro erãt:⁊ dixit eis.Ecce palpate me:⁊ vi⸗

dete:quia nõ ſum demonium incoꝛꝑale.Et ſta

H Fo. LxxX .V
Tractatus VI Epiſtola NXXXIIII

tim tetigerunt eũ:⁊ crediderũt. Dignum autẽ
videt᷑:qꝛ tãti viri fecimus mentionẽ:⁊ de epka
eius quaʒ ad Romanos ſcribit:pauca ponere
De Syria vſq; ad Romam pugno ad beſtias
in mari:⁊ in terra:nocte dieq; ligatus cum de.-

cem leopardis:̊ eſt militibus:qui me cuſtodxi
unt: quibus ⁊ cũ bñfecerim:peioꝛes fiut. Iniqᷣ
tas autem eoꝛum mea doctrina eſt:ſᷣ nõ icciro

iuſtiſicatus ſum. AUninam fruar beſtijs:que mi

hi ſunt pᷣꝑate:quas ⁊ oꝛo mihi veloces eſſe ad
interitum: ⁊ ad ſupplicia: ⁊ allici ad comedẽ dci
me: ne ſicut ad alioꝛum martyrum nõ audeant
coꝛpus attingere.ꝙ ſi venire voluerint:ego vi

faciam:ego me vꝛgeam:vt deuoꝛer. Ignoſcite

mihi filioli: quid mihi ꝓſit:ego ſcio. Nunc inci

pio Rtpi eſſe diſcipulus:nihi de his que vidẽÜ⸗
tur deſiderans: vt Jeſum Z*&m inueniaʒ. Ig⸗
nis:crux:beſtie:confractio oſſium: membꝛoꝛũ
diuiſio:⁊ totius coꝛpoꝛis contritio ⁊ toꝛmenta

yaboli: in me veniant: im X̃o fruar. Cunq;ʒ
iam damnatus eſſet ad beſtias ⁊ ardoꝛe patiẽ⸗

di rugientes audiret leones ait. Frumentum
FRp̃i ſum: dentibus beſtiarum molar vt panis
mundus inueniar: MPaſſus eſt anno.xi.Craia
ni. Reliquie coꝛpoꝛis eius Antiochie iacẽt eẽ·

poꝛtã daphniticã in cimiterio.

Olycarpus Joannis apoſtoli diſcipu
p lus: ⁊ ab eo Sm vrneepiſcopus oꝛdi⸗
natus totius Aſie pꝛinceps fuit.QAuip

pe qui nonnullos apoſtoloꝛum ⁊ eoꝛum qui vi

derant dominum: magiſtros habuerit: ⁊ vide
rit. Hic pꝛopter quaſdam ſuꝑ die paſche que-
ſtiones:ſub imꝑatoꝛe Antonino eccłiam in vꝛ⸗
be regente Anacleto: Romã venit: vbi pluri⸗
mos credẽtium: Martionis ⁊ Valẽtini ꝑſua⸗
ſione deceptos reduxit ad fidem. Cunq; ei foꝛ⸗

tuito obuiam fuiſſet Martion:⁊ diceret. Cog
nnnoſcis nos: Reſpõdit. Cognoſco mogenitũ
SGgnatius Antiochene eccleſie tertius:

dyaboli. Poſtea vo regnãte.. Antonino:
2.L. Aurelio Commodo qrta poſt Neronem
ꝑpſecutione Smyrne ſedente pconſule: ⁊ vniũ
ſo populo in amphiteatro aduerſus eum perſo
nante:igni traditus eſt. Scripſit ad Philippẽ⸗
ſes valde vtilẽ epłaʒ:q̃ vſq; hodie in Aſie vuẽz
tu legitur. l
Apias Joannis auditoꝛ Hieropolita
p nus epiſcopus in Aſia quinq; tantum
ſcripſit volumina: que pꝛenotauit ex·
planatio ſermonum domini. In quibus cum
ſe in pꝛefatione aſſerat: non varias opiniones
ſequi. Sed apoſtolos auctoꝛes habere ait.Cõ
ſiderabam quid NPetrus:quid Andreas dixiſ
ſent:quid Philippus:quid Thomas:ſqͥd Ja-
cobus:qͥd Joannes:qͥd attheus: vl alius
q̃libet diſcipuloꝝ dñi.Quid etiã Ariſtõ ⁊ ſeni

oꝛ Joannes diſcipuli dni loquantur. Non em̃

tantum mihi libꝛi ad legendum pſunt: qᷓtum

viua vox:⁊ vſq; hodie in ſuis auctoꝛibus ꝑſo⸗

nãt.Ex qͥ aparet ex ipᷣo cathalogo nominum:
alium eſſe Joannem: qui inter apoſtolos poni

tur: ⁊ alium ſenioꝛem Joannem: quẽ poſt Ari
ſtionem enumerat hoc autem diximus ꝓpter
ſuꝑioꝛem opinionem quã apleriſq; retulimus
traditam: duas poſterioꝛes epiſtolas Joãnis
nõ apoſtoli eſſe:ᷣ pᷣſbyteri.Hic ðꝛ mille annoꝝ
iudaycam edidiſſe ve. i. nouitatem:quẽ ſecu⸗
ti ſunt hhereneus ⁊ Apollinaris ⁊ ceteri:qͥ poſt
reſurrectõeʒ aiũt in carne cuʒ ſanctis dñm reg⸗
natuꝑ. Tertullianus q; in libꝛo de ſpe fideliũ.

⁊ Victoꝛinus Mictauiẽſis: ⁊ Lactantius hac

ANAagdratus apoſtoloꝝ diſcipulꝰ Pub⸗
q lio Athenarum epiſcopo ob Rúâi fideʒ
martyrio coꝛonato: in locum eius ſub⸗
ſtituitur: ⁊ eccleſiam grandi terroꝛe diſperſam
ſide ⁊ induſtria ſua ↄgregat.Cunq; adrianꝰ
Athenis exegiſſet hyemẽ Symmiſteſq; Eleu⸗
ſine in omnibus pene grecie ſacris initiatus de
diſſet occaſionẽ his:qͥ xpᷣianos oderant:abſq;
p̃ᷣcepto imperatoꝛis vexare credentes:poꝛrex⸗

it ei libꝛum ꝓ religione noſtra compoſituʒ val⸗
de vtilem: plenumq; rationis ⁊ fidei:⁊ apoſto⸗

lica doctrina dignum. In quo ⁊ antiquitatem
ſue equitatis oſtẽdens ait:plurimos aſe viſos
qui ſub domĩo varijs in iudea oppꝛeſſi calami⸗

tatibus:ſanati fuerant: ⁊ qui a moꝛtuis reſur⸗

rexerrannrrt.
Riſtides Athenienſis phᷣs eloquẽtiſſi
a mus: ⁊ ſub pᷣſtino habitu diſcipul xpᷣi
volumen noſtri dogmatis rõnem con⸗
tinens: eodem temꝑe quo ⁊ Quadratus Ha⸗
dꝛiano pᷣncipi dedit.i.apologeticum ꝓ Rep̃ia⸗
nis:qð vſq; hodie ꝑſenerãs apud ſilogos inge
nij eius ꝓ iudicio eef.

Brippa cognomẽto Caſtoꝛis: vir val⸗

a de doctus aduerſum. xxiiij. Baſilidis
heeeretici volumina: que in euangelium
ↄfecerat:foꝛtiſſime diſſeruit:ꝓdens eius vniũ
ſa myſteria:⁊ pphetas enumerans Barrabaʒ
⁊ Barthecab: ⁊ ad terroꝛem audientium alia

quedam barbara nomina: ⁊ deuni maximum

eius Abꝛaxas.qui quaſi annum ↄtinens iux⸗
ta grecoꝛum numerum ſupputet᷑. Moꝛtuus ẽ
auteʒ Baſilides:a quo Gnoſtici in Alexãdria
tempoꝛibus adriani qua tempeſtate ⁊ Cho⸗
cebas dux iudayce factionis ſtᷣianos varijs

ſupplicijs enecauit.

Ge u⸗ vi
e apaſſione dñi vſq; ad ſuã etatẽ eccłaſti
cop opeꝝ texens hyſtoꝛias: młtaq; ad
vtilitatẽ legentiũ ꝑtinentia hincinde ↄgregãs
qͥnq; libꝛos compoſuit:ſermone ſimplici vtqͥꝝ

cinus aploꝝ tẽpoꝝ: ⁊ oẽs

vitam ſectabat᷑:dicendi q; expᷣmeret characte⸗
rem:aſſerens ſe veniſſe ſub Aniceto Romaʒ:q̃
decimus poſt Petrum epᷣus fuit:⁊ ꝑſeueraſſe
vſq; ad Eleutherium eiuſdem vꝛbis epiſcopũ
qui Aniceti quondam dyaconus fuerat.Mꝛe⸗
terea aduerſum idola diſputans:quo pꝛimum
erroꝛe creuiſſet ſubtexit hyſtoꝛiam. Ex quo oñ
dit qua floꝛuerat etate. Ait em Tumulos moꝛ
tuis:templaq; fecerunt:ſicut vſq; hodie vide⸗

mus:e quibus eſt ⁊ Antinous ſeruus Hadria

ni Ceſaris:cui ⁊ Gymnicus agon exercet᷑ apð
Antinoum ciuitatem:quam ex eius nomiĩe vo
catain:ↄdidit.⁊ ſtatuit ꝓphetas in tẽplo.An⸗
tinoum aũt in delitijs habuiſſe Ceſar Hadria⸗
nus ſcribdbi..
AUſſtinus philoſophus:habitu q; phi⸗
i loſophoꝛum incedens:de Neapoli vꝛ⸗
be Paleſtine ꝓ religiõe R*&p̃i plurimũ

laboꝛauit. In tantum vt Antonino quoq; pᷣn⸗
cipi: ⁊ filijs eius ⁊ ſenatui libꝛum contra gẽtes

ſcriptum daret:ignominiamq; crucis non eru
beſceret.Et alium libꝛum ſucceſſoꝛibus eiuſdẽ
Antonini. Mο.. Antonino quoq; ⁊.L. Aure⸗
lio Cõmodo dedit.Extat eius⁊ aliud volumẽ
contra gentes:vbi de demonum quoq; natura
diſputat: ⁊ quartum aduerſus gentes cui titu⸗

lum pᷣnotauit Aevοσρ. 1. caſtigatio. Sed ?7

alium de monarchia dei:⁊ alium libꝛum quem
pꝛenotauit Pſalten:⁊ alium de anima. Dialo
gus cõtra iudeum quem habuit aduerſus Tri
phonem pꝛincipem iudeoꝛum. Sed ⁊23 Mar
tionem inſignia volumia: quoꝛum Hereneuns
quoq; in quinto aduerſus hereſes libꝛo memi⸗

nit:⁊ alium libꝛum contra omnes hereſes: cu⸗

ius facit mentionem in apologetico:quem de⸗
dit Antonino NPio. Hic cum iu vꝛbe roma ha
beret Ai Ipipoc. i. ludos exercitatoꝛios⁊ cre
ſcenſem Cynicum:qui multa aduerſum p̃ia
nos blaſphemabat redargueret guloſuʒ ⁊ moꝛ
tis timiduʒ:luxurieq; ⁊ libidinum ſectatoꝛem:
ad extremum ſtudio eius ⁊ inſidijs attractus:
eauiſatuſep ꝙ R*pianus eſſet ꝓ Xpo langu inẽ
EElito Aſianus Sardẽſis epᷣs libꝝ iĩꝑa
m toꝛi. MM. Antonino ſcðo:qͥ Frõtonis
ootꝛatoꝛis diſcipulꝰ fuit: ꝓ xpᷣtano dog⸗

mate dedit. Scoſit q; ⁊ alia de qᷣb iſta ſunt: q̃

ſubiecimꝰ ð paſcha libꝛos duos:ð vita ꝓphaꝝ
libꝝ vnũ:de ecclła libꝝ vnũ:ð dñica libꝝ vnũ:
ð ſenſibꝰ libꝝ vnũ:ð fide libꝝ vnũ:ð lapſis libꝝ
vnũ:ð aia ⁊ coꝛꝑe libꝝ vnũ:ð baptiſmate libꝝ
vnũ:ð vᷣitate libꝑ vnũ:ð gñatõe xpᷣi ibꝑ vnũ:
de ꝓphetia ſua libꝝ vnum:de philoxenia libꝝ

vnum: ⁊ alium libꝛum qui clauis inſcribi: de

dyabolo libꝝ vnũ:de apocalypſi JYãnis libx
vnũ:⁊ elegaꝝ libꝛos ſex.Hui⸗ elegãs ⁊ decla⸗

Croe

notniunit

bros uos

1nno Nnn
anp
he.
1 ſee
on
fonen conm
fureius 10.
mhereſzl
veselegmnie
geſeplinen
ſoria o
quimihich

ſino wien

l
do
de hone
acerung
lerumn artk⸗
Piſcae
Hapiete i
I
d i
ſol
ſed ier
epittolise
denonioe
Nyconee
taogeccde
liecdeſtas
tumn eluſge
Rhommano⸗
toꝛum. Oal.
nninamn. Cla
1.Aurete
ni
4 p
fn

doeetnoͤſen⸗

puuleby
idcbere⸗
te Ethiel
do onode
Atinn
dace
ſien
mniſenn
obeiuslaler
lus doquen
ſinquegn
nensanxit
erſani yſe
msinſinita

Cnnagehe

—
—*
2
—
SE
=
=☛
= 7 —
E

um Eranos
mDunllozn
vſcgboden
ſenunsh
onexenci
cchohui
casintepo⸗
HeCalu hedtn

=☛ S =
☛ =

—— SE
= — S

9
⸗

E=

uhehilczit
nsde Lepoln⸗

gie di nti

Mumnnogtoger⸗
mmcnm ges
mqancsnoneru
ſnccſechuseſd
eg . A⸗
eiust iul Mni
onunmqrogumne
fusgennssain⸗
1caſignin
aliumlibungen
undemnim D
Priradtenil
m Sd zht
nmun herenen
Ceſeslbroſten

mnesherees:ch⸗

ogencngbende
nuupbenonih⸗
cncitumndglcſe
nlenunthi
ne hol)nd
Aanſeangnn.
ſisz annalt

=
=
—
=—
— .
—
2 E
= £
—
=

matoꝛium ingenium. Tertullianus in ſeptem

libꝛos quos ſcripſit aduerſus eccleſiã ꝓ Mon

tano dedit dicens eum a pleriſq; noſtroꝛum ꝓ
phetam putari. s
hHhHaraaeophilus ſextus Anthiocẽſis eccle⸗
t ſie epiſcopus.ſub imperatoꝛe.M.An
tonino ſecundo:libꝛum contra bar⸗
tionem compoſuit:qui vſq; hodie extat.Ferũ
tur eius ⁊ ad Autolicum tria volumina: ⁊ con

tra hereſiz hermogenis liber vnus:⁊ alijs bꝛe
ues eleganteſq; tractatus ad ediſicationem ec⸗

cleſie ꝑtinentes legi ſub nomine eius in euãge⸗
lio ⁊ in Pꝛouerbia Salomonis commẽtarios
qui mihi cũ ſuꝑioꝝ voluminũ elegãtia:⁊ phꝛa

ſi nõ vident᷑ ↄgruere.

Pollinaris Aſie Hieropolitanus epᷣs

a ſub imperatoꝛe. M. Antonino ſecun⸗

do floꝛuit: cui ⁊ inſigne volumen ꝓſi⸗

de Rpianoꝛum dedit. Extant eius ⁊ alij ànq;ʒ
aduerſum gentes libꝛi: ⁊ de veritate duo: ⁊ ad

uerſum cathaphꝛygas: qui tunc pꝛimum cum

Pꝛiſca ⁊ Maximilla inſaniebant vaticinãtes
incipiẽte Mtano. HW
Jonyſius Coꝛinthoꝝ eccleſie epiſcopꝰ

d tante eloquẽtie ⁊ induſtrie fuit: vt nõ
ſolum ſue ciuitatis ⁊ ꝓuincie populos
ſed ⁊ aliaruʒ vꝛbium ⁊ ꝓuinciarum epiſcopos

epiſtolis erudiret.E quibus eſt vna ad Lace⸗

demonios. Alia ad Athenienſes. Tertia ad
Nycomedienſes. Quarta ad Cretẽſes. Quin

ta ad eccleſiam Amaſtrinam: ⁊ ad reliqs Põ⸗
ti eccleſias.Sexta ad Oᷓnoſianos:⁊ ad yni⸗
tum eiuſdem vꝛbis epiſcopum. Septima ad

Rhomanos: quam ſcripſit ad Sotyrem epᷣm
eoꝛum. Octaua ad Chꝛyſophoꝛam ſanctam fe
minam. Claruit ſub imꝑatoꝛe Antonino ſcðᷣo
2. L. Aurelio Cõmodo.
Vvnicus Cretenſis Snoſie vꝛbis epᷣus
c ſcripſit ad SBionyſium Coꝛinthioꝛum

epᷣm valde elegantẽ epiſtolam: in qua
docet:nõ ſemꝑ lacte populos nut iendos:neqᷓ
ſi puuli ab vltimo occupentur die:ſed ⁊ ſolido
veſci debere cibo:vt in ſpiritaleʒ ꝓſiciant ſene

ctutẽ.Et hic ſub. M. Antonio ſcõo:⁊.L. Au
relio Cõmodo floꝛuit.
Alianus qui pꝛimum oꝛatoꝛiam arteʒ

t docens non paruam ſibi ex arte rheto
rica gloꝛiã comparuerat: Juſtini mar⸗

tyris ſectatoꝛ fuit. Floꝛens in eccleſia quandiu

ab eius latere non diſceſſit. Poſtea vero infla⸗
tus eloquentie tumore nouam condidit here⸗

ſim:que Encratitarum dicitur: quã poſtea Se

uerus auxit:a quo eiuſdem patris heretici Se
ueriani vſq; hodie apellantur. NPoꝛro Tatia⸗
nus infinita ſcripſit volumia. E quibus vnus
contra gentes floꝛentiſſimus cxtat liber:qui in

AXXIIII

ter omnia opera eius fert᷑ inſignis. Et hic ſub
imperatoꝛe.M. Antonino ſcõo.⁊. L. Aure⸗

lio Cõmodo floꝛuit.

—

Hilipus eps Cretenſis: hoceſt vꝛbis

p Coꝛtyne:cuius Dionyſius in epiſtola

ſua meminit: quam ſcripſit ad eiuſdem
ciuitatis eccleſiam. pᷣclarum aduerſum Oar⸗
tionem edidit libꝛum. tempoꝛibuſq;.ꝰ. An⸗
tonini ſcðᷣi:⁊.L. Aurelij ↄmodi claruit.
Allanus non ignobilis inter eos qui ö
m eccleſiaſtico dogmate ſcripſerunt: ſub
imperatoꝛe.M. Antonino ſecũdo cõ

ecit libꝛo aduerſus quoſdam fratres: qui ð ec

cleſia ad Encratitaꝝ heriſim declinauerãt.

Odeſtus: ⁊ ipᷣe ſub imperatoꝛe. d.

m Aintonino: . L. Aurelio Commodo
aduerſum Martionem ſcripſit lioꝛsos
qui vſq; hodie perſeuerant. Feruntur ſub no⸗
mine eius ⁊ alia cynagmata.i.dogmata. Sed
ab eruditis:q̃ſi pſeudepigrapha.i.falſe ſuper
ſcriptõis repudianrk.
Ardeſanes in eeſopotamia clarus
b habitus eſt:qui pꝛimum Aalentini ſe⸗
ctatoꝛ:deinde confutatoꝛ nouam here⸗

ſim condidit: ardens eius ab Aſſyrijs pꝛedica⸗

tur ingenium. Et in diſputatione vehemens·
Scripſit infinita aduerſum omnes pene hereti
cos:qui etate eius pullulauerant. In quibus
clariſſimus ille eſt ⁊ foꝛtiſſimus liber:quẽ.

Aintonino de Faſto tradidit: ⁊ multa alia ſup

perſecutione volumina: que ſectatoꝛes eius ðᷣ

ſyra lingua verterunt in grecam. Si autem tã⸗

ta vis eſt:⁊ fulgoꝛ in interpᷣtatõe: qᷓ;tã putabi⸗
mus in ſermone ꝓpo. JMD
Ictoꝛ tredecimus Romane vꝛbis epi
v ſcopus: ſuper queſtiones paſche vti⸗
lia quidem ſcribens opuſcula. Rexit
eccleſiam ſub Seuero pꝛincipe annis decem.
Ireneus Chotini epiſcopus: qui Cu
h gaunenſem in gallia regebat eccleſiaz

Sltlbyter a martyribus eiuſdem loci ob
quaſdam eccleſie queſtiones legatus Romam

miſſus:honoꝛificas ſuper nomine ſuo ad Eleu
therij epiſcopum pꝛofert nrre ee Poſter jam
Photino pꝛope nonagenario ob Rpᷣi martꝰ⸗-
rum coꝛonato:in loco eius ſubſtituit᷑.Conſtat
autem Nolycarpi:cuius ſupꝛa fecimus men⸗
tionem ſacerdo:is ⁊ martyris hunc fuiſſe diſci
pulum. Scpᷣſit qnq; aduerſus hereſes libꝛos ꝓ
ʒ gẽtes volumẽ bꝛeue:⁊ de diſciplina alið. Et
ad Martianum fratrẽ de apłica pᷣdicatione:

Ztlibꝛum varioꝝ tractatuũ: ⁊ ad Baſilicum de

ſciſmate: ⁊ ad ꝓgloꝛinum de monarchia: ſiue ꝙ
deus non ſit conditoꝛ maloꝛũ. Et de octaua.i.

ogdoade egregiũ &αο1Üαυναπ.a 1. documentüůA.
In cuius fine lignificãs ſe apoſtolicoꝝ temꝑa

Dars

vicinum fuiſſe:ſic ſcripſit.Adiuro te qui tranſ
ſcribis libꝛum iſtum:p dominum Jeſum xpᷣm
⁊ gloꝛioſum eius aduentũ: quo iudicaturus
eſt viuos ⁊ moꝛtuos:vt conferas:poſtq; tran⸗

ſcripſeris: ⁊ emendes illum ad exemplar vnde
ſcripſiſti diligentiſſime.anc quoq; obteſtati

onem ſimiliter tranferas: vt inueniſti in exem⸗

plari Feruntur eius ⁊ alie ad Victoꝛem epᷣm

romanum de queſtione paſche epiſtole: in qui
bus commonet eum non facile debere vnitatẽ

collegij ſcindere. Siquidem Aictoꝛ multos A
ſie ⁊ oꝛientis epiſcopos qui.xiiij.luna cum iu⸗
deis paſcha celebꝛant.damnãdos crediderat.

In qua ſentẽtia etiam hi qui diſcrepabant ab

illis Aictoꝛi non dederũt manus.floꝛuit maxi
me ſub Cõmodo pᷣncipe:qui.M. Antonio ſe⸗
cũdo in imꝑiũ ſucceſſerat.

Antenon Stoyce ſecte philoſophus:

p iuxta quandam veterem in Alexãdria
ↄlſuetudinem: vbi a M arco euangeli

ſta ſp eccleſiaſtici fuere doctoꝛes:tante pꝛudẽ⸗

tie ⁊ eruditionis:tam in ſcripturis diuinis:qᷓ;
in ſeculari litteratura fuit:vt Indiaʒ quoq; ro

gatus ab illius gentis legatis a Demetrio alex

andrie epiſcopo mitteretur. vbi rewerit Bar⸗
tholomeum: vnum de duodecim apoſtolis ad
uentum domini Jeſu xpᷣi:? Matthei euange
lium pᷣdicaſſe: quod hebꝛaycis litteris ſcriptũ
reuertens Rlexandriam ſecum retulit.huius
multi quidem in ſanctam ſcripturam extãt cõ⸗
mentarij. Sʒ magis viua voce eccleſijs ꝓfuit.
Bocuitq; ſub Seuero pᷣncipe:⁊ Antonino co⸗
ghomẽto Caracala.
Hodon genere Aſianus a Tatiano de
r quo ſupꝛa diximus Rome in ſcriptu⸗
riiꝛs eruditus:edidit plurima opuſcula:
pᷣcipuumq; aduſus Martionẽ opus: in quo
refert: quõ ipi quoq; inter ſe artionite di⸗
ſcrepent:⁊ Apellẽ alium hereticum a ſe quon
dam fuiſſe ↄuictum:⁊ riſui habitum:eo ꝙ deũ
quem coleret:ignoꝛare ſe diceret. Meminit in
eodem libꝛo quem ſcribit ad Galiſtionem Ta
tiani ſe Rome fuiſſe adiutoꝛem. Sed ⁊ in hex
ameron elegantes tractatus compoſuit: ⁊ ad⸗
uerſum Cataphrigas inſigne opus.Tꝑibuſq;
Cõmodi ⁊ Seueri floꝛunuit. .
Leoemẽs Allexandrie eccleſie pꝛeſbyter
¶ Pantheni:de quo ſupꝛa retulimus au
Ditoꝛ: poſt eius moꝛtem Alexandrie ec
cleſiaſticam ſcholam tenuit Catetheſeon.i.do⸗

ctrinarum magiſter fuit. Feruntur eius inſig⸗

nia volumina plenaq; eruditionis ⁊ eloquen⸗
tie: tam de ſcripturis diuinis: qᷓ; de ſecularis
litterature inſtrumento:e quibus illa ſunt:ſtro
matum:id ẽ varietatũ octo vo Iluοαπ0οι V:

id eſt infoꝛmationum libꝛi octo:aduerſus gen⸗

II

tes liber vnus. edagogilibꝛitres depaſcha

liber vnus:de ieiunio liber vnus: de diſputati
oneliber vnus. Et alius liber qui inſcribitur.

Quiſnam diues ille ſit:qui ſaluetur:de obtre⸗

ctatiõe liber vnus de canonibus eccleſiaſticis:
⁊ aduerſum eos qui iudeoꝛum ſequuntur erro

rem: liber vnus quem ꝓpꝛio Alexandro hie-
roſolymoꝛum epiſcopo ο&ασριραο νπαςν..n.
oſtẽdit. eminit autem in ſtromatibus ſuis

voluminis Tatiani aduerſus gẽtes de quo ſu
pꝛa diximus:⁊ Caſſiani cuiuſdã opovovpa
Oioſo: quod opuſculum inuenire non potui.

Necnon ⁊ de iudeis Ariſtobolum quendam:
⁊ Bemetrium: ⁊ Eupolemum ſcriptoꝛes aduů⸗
ſus gentes refert: qui in ſimilitudinẽ Joſephi

ap απ1⅞ νHπ⅜.,”: id eſt pꝛincipia tempoꝛuũ Moy
ſi ⁊ iudaice gentis aſſeruerunt.Extat Alexan⸗
dꝛi Hieroſolymitarum epiſcopi:qui cuʒ Nar⸗

ciſſo poſtea rexit eccleſiam: epiſtola ſuper oꝛdi

natione ARiſclepiadis confeſſoꝛis ad Antiochẽ⸗

ſes congratulãtes eis in qua ponit in fine.hhec

vobis domini fratres ſcripta tranſmiſi:p Cle⸗
mentem beatum pᷣſbyterum: virum illuſtrem:
⁊ ꝓbatum:quem vos quoq; ſcitis.⁊ nuncple⸗
nius recognoſcetis:qui cum huc veniſſet:iux⸗

ta ꝓuidentiam: ⁊ viſitationem dei ofirmauit.

T auxit domini eccleſiã.Conſtat Oꝛigenẽ huiꝰ
fuiſſe diſcipulũ.Floꝛuit aũt Seueri ⁊ Antoni⸗

ni filij eius tpibus.

Ilciades cuius Rhod in ope ſuo qð

m aduũſum Motanũ: ꝛiſcã aximil
laq; ↄpoſuit:recoꝛdat᷑.Seripſit eoſ⸗

dẽ volumẽ pᷣcipuũ. Et aduerſus gẽtesſiudeoſ
qᷓ; libꝛos alios:⁊ pᷣncipibus illius tẽpis apolo⸗

geti cum dedit. Floꝛuit autem. M. Antonini

Cõmodiq; tpibus.

Pollonius vir diſertiſſimꝰ ſcpſit adu⸗

a ſus Motanũ: Mꝛiſcũ:⁊ Maximillã:
inſigne ⁊ lõgũ volumẽ:in qͥ aſſerit mõ⸗
tanũ:⁊ inſanas vates periſſe ſuſpẽdio:⁊ multa
alia in qbus de Pꝛiſca ⁊ Maximilla refert:ſi
negãt eas accepiſſe munera:ↄſiteant᷑ nõ eſſe ꝓ
phetas:qͥ accipiãt:⁊ mille h̊ teſtibꝰ appꝛobabo

Sʒ ⁊ ex alijs fructibꝰ ꝓbant᷑ ꝓphe.Sic mihi:

crimẽ fucat ꝓphetes: ſtibio oclłos linit: ꝓphᷣe
veſtibꝰ⁊ gẽmis oꝛnant᷑: ꝓphetis tabula ludit:
⁊ teſſeris: ꝓphᷣa fenus accipit: Rñdeãt. Atrũ
fieri liceat an nõ. Meũ ẽ apꝛobare:qð fece⸗
rint. Dicit in eodẽ libꝛo.xl.eſſe annũ:vſq; ad
tpᷣs quo ipᷣe ſcribebat libꝝ:ex qͥ hereſis catha⸗
phꝛygaxꝝ habuerit exoꝛdiũ. Tertullianus ſex
voluminibus aduerſus eccleſiã editis:qͥs ſcrip
ſit de extaſi.Septimũ ꝓpꝛie aduerſus Appollo
niũ elaboꝛauit. In quo omia que ille arguit co

nat᷑ defendere. YZloꝛuit autẽ Appollonius ſub

Cõmodo Seueroq; pᷣncipibus.

Cwo

Era
. ris
4 Sot
Nheieſſ
ſnsfſt
onnimüͤot
lnarisbeut

s⸗ Aave

deosdellſi
ausgeloru
d Rhoceni
euserlece
nuunchen
teygruete⸗
Nn M

4 mos
uu
felderennn
ſege:ꝛnihi
pleetruncat
geabſqyneg
Nleopiudic
Heo
4 D
è’”
guipiln
ceerisept
poſuitepe

u

4
llegantel
eßt
dins
bunt Gerie
numepkang

Poannis

Pauctexcerp
lchuunusdie
Pentes Eien
Miaunraqer
Vehrurusetti
ſneſunrſu

punn loauo
nluttpierop
Inesſenuern

tuſanctopſen

Mnescuifu
iffexeinsfin

lanermarm
Polpcarp

keſt Ffugin
niilin

mlindini heh
halehpoüͤſche
mm Ennden
Mlccheglaze
nrehltororodl
feſoisn Anohi
gnaponnfrhee
pearniniyde⸗
mnrpmunlchen.
ocgſansniene
umbavenicr
ionende Knn
onſu Oignihr
zi Sanentun

Rholöincheſiß,
iepeicichen
nf Senpſt ⸗
Uerſusgitsine
Elliustigizgn
len. M.Acn

miſm liſtmdi
ſi Mruinlli:
neinqelonma⸗
eſlhidſgannl
Cenmlareintf
eſtenk töſi/
Heeht Prtn
li phe enie
i⸗ cholie N
betsnplulll
oblt ſp
eſeanni Mn.
eriͤbattt⸗

elegantẽ libꝝ ſcripſit.

Tract

Erapion vndecimo Cõmodiimꝑato⸗
8 rs anno Antiochie epᷣus oꝛdinatus.
Srcriplſit epłaʒ ad Carniũ Pontium
de hereſi Moõtani: in qᷓ ⁊ hec addit. Ut auteʒ
ſciatis falſi huius dogmatis.i.noui ꝓph̊e:ab
omni mũdo inſaniã repꝛobari: niſi vob Apol⸗
linaris beatiſſimi.qͥ fuit in Hierapoli Aſie epᷣs

las. Ad Domniũ q́ᷓ qui ꝑſecutõis tꝑe ad iu⸗

deos declinauerat volumẽ cõpoſuit: ⁊ aliũ de

euãgelio:quod ſub nomine Metri fert᷑:libꝛum
ad Rhocenſem Cilicie eccleſie:que in hereſim

eius ex lectõe diuerterat. Legunt᷑⁊ ſparſim eiꝰ
bꝛeues epłe auctoꝛis:ſui. cOW1⁄1.:. itelligetie 2

yiteↄgruétes.

NWollonius romãe vꝛõᷣ ſenatoꝛ ſub Cõ
Aa mogdo ac Seuero pᷣncipe: ꝓditꝰꝙ xpᷣia
nus eſſet: impetrato vt rõnem ſdei ſue
redderet:inſigne volumẽ ↄpoſuit:qð in ſenatu
legit:⁊ nihilominus ſentẽtia ſenatus ꝓ xpᷣo ca
pite truncatus ẽ: veteri apud eos obtinente le⸗
ge:abſq; negatiõe nõ dimitti xpᷣianos:qͥ ſemel

ꝗad eox iudiciũ ꝑtracti eſſent.

Haoeophilus Ceſaree Paleſtine:q̃ olim
t Turris Stratonis vocabatur epiſco⸗
prus ſub Seuero pᷣncipe:aduerſuʒ eos

qui. xiiij. luna cum iudeis paſcha faciebãt: cuʒ

ceteris epiſcopis Synodicã ⁊ valde vtilem cõ
poſuit epkam. .
Alchillus Coꝛinthi ep̃s ſub eodem Se
m uero pᷣncipe clarus habitus:ð paſcha

erx omni qͥ in Achaia erãt: ep̃oꝝ ꝑſona

OYlycrates Epheſioꝝ epᷣs cum ceteris
p epis Aſie:qͥ iuxta qᷓ;dã veterẽ ↄſuetu⸗
diinẽ cum iudeis.xiiij. luna paſcha cele
bꝛant. Scripſit aduerſus Victoꝛẽ epᷣm roma⸗
num epłam Synodicam. In qᷓ docet ſe apoſto

li Joannis ⁊ veterum auctoꝛitatẽ ſequi:de q̃ h

pauca excerpſimus. Nos igitur inuiolabilẽ ce
lebꝛamus diem: neq; addẽtes aliquid neq; de⸗
mentes. Etem̃ in Aſia elementa maxima doꝛ⸗

mierunt: que reſurgent in die domini: quando

venturus eſt in nomine patris de celis in maie

ſtate ſua:⁊ ſuſcitaturus omnes ſanctos. Phi⸗
lippum loquoꝛ de duodecim apoſtolis qui doꝛ
miuit hieropoli. Et duas filias eius que vir⸗
gines ſenuerunt: ⁊ aliam filiam ſuam que ſpiri

tuſancto plena in Epheſio occubuit:ſed ⁊ Jo⸗

annes qui ſuper pectus domini recubuit:⁊ põ
tifex eius fuit auream laminam in fronte poꝛ⸗
tans: martyr ⁊ doctoꝛ in Epheſo doꝛmiuit: 2

Polycarpus epiſcopus ⁊ martyr ſmyrne re⸗

quielcit. Traſeas quoq; epiſcopus ⁊ martyr ð
ennia in eadem ſmyrne requieſcit. Quid neceſ
ſe eſt Fugaris epilcopi ⁊ martyris recoꝛdari:
qui in Laodiceam ſopoꝛat᷑: ⁊ Papyrij ⁊ bea⸗

atus VI Ediſt

tem mundi minabat᷑ occaſum.

7 *.
.
1 N
EE . 2

ti Militonis in ſanctoſpiritu eunuchi: qſem⸗
ꝑ domino ſeruiens poſitus eſt in ſardis.⁊ ex⸗
pectat in aduẽtu eius reſurrectõeʒ. Hi omnes
obſeruauerunt paſche diem.xiiij.luna ab eua⸗

gelica traditiõe in nullam ꝑtem declinantes:

eccleſiaſticum ſequẽtes canonem. Ego quoq;

minimus omnium veſtrũ Molycrates ?m do

—

ctrinam ꝓpinquoꝛum meoꝛũ: quos ⁊ ſecutus

ſum. (Septem ſiquidem fuerunt pꝛopinqͥ met

epiſcopi: ⁊ ego octauus) ſemꝑ paſcha celebꝛa⸗

ui:quando populus iudeoꝛũ aʒyma faciebat.

Itaq; fratres.lxv.annos etatis mee natus in

domino: ⁊ a multis de toto oꝛbe fratribus eru⸗

ditus peragrata omni ſcriptura:non foꝛmida⸗

bo eos: qui nobis minantur. Dixerunt em ma

ioꝛes mei. Obedire deo magis opoꝛtet qᷓ; ho⸗

minibus. Hoc ꝓpterea poſui vt ingeniuʒ ⁊ au
ctoꝛitatem viri ⁊ paruo opuſculo demõſtrarẽ:

floꝛuit tꝑibꝰ Seueri pᷣncipis eadẽ etate ä Mar
ciſſus Hieroſolne.
EEraclitus ſub Cõmodi Seueriq; im⸗
h deo in apoſtolum commentarios co⸗
poluit.
Aiximus ſub ijſdem pᷣncipibus famo⸗
m ſam queſtionem inſigni volumine ve⸗
tilauit. Uñ malum: ⁊ ꝙ materia a deo
facta ſiitttttt.
Alindidus regnantibus ſupꝛaſcriptis:
c in lhexamerò pulcherrimos tractatus
cecediddgdgddit YSz/
a Ppion ſnb Seuero pᷣncipe ſitr in Hex
ameron tractatus fecit.
8 Ertus ſub imꝑpatoꝛe Se
reſurrectõe ſcripſit.
KRabianus ſub eodem pꝛincipe edidit
c quedam opuſcula ad chꝛiſtianum dos
ma ptinentaa?.
Aldas de. Lxx. apud Danielem heb⸗
i domagdib“ pleniſſime diſputauit: v chꝛi
ſtoꝛiographiam ſuperioꝛum tempoꝛu

uero libꝛu de

vſq; ad decimum Seueri ꝑduxit annũ:in qua

erroꝛis arguitur:qui aduẽtum Antichꝛiſti cir⸗
caſua tempoꝛa futurum eſſe dixerit. Sed hoc
ideo: quia magnitudo perſecutionum pꝛeſen⸗

Ertullianus pꝛeſbyter nunc demũ pꝛi
t mus poſt Victoꝛein ⁊ Apollonium la
tiinoꝛum ponuur: ꝓuincie Aphꝛice ci⸗
uitatis Carthaginenſis: patre Centurione ꝓ⸗
ↄſulari. Hic acris ⁊ vehemẽtis ingenij ſub Se
uero bncipe ⁊ Antonino Caracalla maxie flo⸗
ruit. Multaq; ſcbſit volumia: q̃ qꝛ nota ſunt
pluribꝰ ptermittimꝰ. Aidi ego quẽdaã Maulũ
ↄcoꝛdie:qð oppidũ italieẽ᷑ ſenẽ:qͥ ſe bti Cypᷣa⸗

₰

ni iã grãdis etatis notariũ:cũ ipe ad modũ eẽt
adoleſcens: rome vidiſſe diceret: reſerreq; ſibi

Idars

ſolitũ nunqᷓ; Cypꝛianũ abſq; Tertulliani lecti
one vnã diẽ pᷣteriſſe.ac ſi crebꝛo dicere.da ma⸗
giſtrum videlicet Tertullianũ ſignificãs. Hic

cũ vſq; ad mediã etatẽ pᷣſbyter eccłie ꝑmãaſiſſet

inuidia poſtea ⁊ ↄtumelijs clericoꝝ romane ec
cleſie:ad Mtani dogma delapſus:in multis
libꝛis noue ꝓphetie meminit. Spliter aũt ad
uerſum eccleſiã texuit volumia:de pudicitia:ð

ꝑſecutõe:de ieiunijs:de monogamia:de extaſi

libꝛos ſex ⁊ ſeptimũ quẽ adũſuʒ Apollonium
ↄpoſuit.fert᷑ q; vixiſſe vſq; ad decrepitã etatẽ:

2 multa ins extãt opuſcula ↄdidiſſe.

tre vidua pauꝑ relinquit᷑: anos natos circiter
decẽ ⁊ ſeptem. Rẽ em familiarẽ ob ↄfeſſiones

8ℳp̃i fiſcus occupauerat.Hic Alexadrie diſp⸗
ſa eccleſia decimooctauo etatis ſue anno cate⸗

theſeon.i.doctrinaꝝ opus aggreſſus.poſtea a
Demetrio eius vꝛbis epo in locũ Clemẽtis pᷣ⸗

ſbyteri ↄfirmatus:ꝑ multos annos floꝛuit.Et

cũ iã medie eſſet etatis:⁊ ꝓpter eccłlias Achaie
q̃ pluribus hereſibus vexabant᷑: ſub teſtimo⸗
nio eccleſiaſtice epłe Athenas ꝑ NMaleſtinã ꝑ⸗

geret:a Theoxpᷣo ⁊ Alexãdro Ceſaree ⁊ hhie⸗

roſolymitaxꝝ epᷣis pᷣſbyter oꝛdiatus.Demetrij
offendit aios:qͥ tãta in eũ debacchatus eſt inſa

nia:vt ꝑ totũ mundũ ꝓ noie eius ſcriberet. Et

ↄſtat eũ anteqᷓ; ceſareã migraret fuiſſe Rome:
ſub Zepherino epᷣo:⁊ ſtatim Alexandriam re
uerſum:lheraclã pᷣſbyteꝝ iteꝝ:qui ſub habitu
philoſophi ꝑſeuerabat adiutoꝛẽ ſibi feciſſe:
Qui quidẽ ⁊ poſt Demetriũ

Alexandrinã tenuit eccleſiã. Quãte aũt gloꝛie

fuerit:hinc apparet ꝙ Firmianus Ceſaree epᷣs
cũ omni Cappadocia eũ inuitauit: ⁊ diu tenuit
Et poſtea ſub occaſione ſanctoꝝ locoꝝ Pale⸗
ſtinã veniens diu Ceſaree in ſanctis ſcripturis
ↄuerſatus ẽ. Sʒ ⁊ illud:quod ad οπ ammeaz
matrẽ Alexãdri imꝑatoꝛis religioſam feminã
rogatus venit Antiochiam: ⁊ ſummo honoꝛe

habitus eſt. q; ad Philippum imꝑatoꝛem:
q̊ ᷣmus de regibus Romanis xpᷣianus fuit:⁊

ad mr̃eʒ eius ſras fecit:que vſq; hodie extant.
Quis ignoꝛat:⁊ ꝙ tm̃ in ſcripturas diuias ha
buerit ſtudiũ: vt etiam hebꝛeam linguam con⸗
tra etatis gentiſq; ſue naturã ediſceret: ⁊ excep
tis.Lxx.interpᷣtibus alias q; editões in vnuʒ
ↄgregaret volumẽ.Aqͥle.ſ.ontici: ꝓſeliti:⁊
Theodotionis hebionei:⁊ Symmacchi eiuſdẽ
dogmatis:qui in euangelium qᷓ; capta Mat⸗
theum ſcribit cõmentarios:de quo ⁊ ſuuʒ dog
ma affirmare conat᷑. MPꝛeterea quintã ⁊ ſextaʒ
⁊ ſeptimã editionẽ:quas etiã nos de eius bib⸗

igenes:qui ⁊ Adamantius:decimo
o Seueri Pertinacis anno adũſum xpi
aAnos ꝑpſecutiõe ↄmota:a Leonide pre
Rpi martyrio coꝛonato:cũ ſex fratribus ⁊ ma

liotheca habuimus.miro laboꝛe reperit:⁊ cuʒ

ceteris editionibus cõꝑauit:⁊ qꝛ indicẽ operũ
eius in voluminibus epiſtolaꝝ qᷓ̊s ad Paulaz
ſcripſimus:in quadã epła ʒ Varronis ogꝑa cõ
ferẽs poſui nũc omitto. Illud de immoꝛtali eiꝰ
ingenio nõ tacẽs:q Dyalecticam q; ⁊ Geome
tricã:Arithmetricã:Ołuſicã: Grammaticam
NRhetoꝛicã:omniũq; phoꝝ ſectas ita didicitt
ſitudioſios q́; ſeculariũ litteraꝝ ſectatoꝛes ha-
beret:⁊ interpᷣtaret᷑ eis quottidie. Cõcurſuſq
quotidie ad eum miri fierẽi:qͥs ille ꝓpterea rne⸗⸗
cipiebat:vt ſub occaſione ſecularis litterature
in fide R.pᷣi eos inſtitueret. De crudelitate aũt
ſecutõis qᷓ aduerſum xp̃ianos ſub Decio cõöo⸗
ſurrexit:eo ꝙ in religiõe Philippi deſeuiret: qᷓ

tos interfecerit ſuꝑfluũ eſt dicere. Cũ etiã Fa⸗

bianus Romane ecclie eps:in ipᷣa occubuerit.
Et Allexãder Babylaſq; hieroſolymoꝝ ⁊ An
tiochene eccłie põtifices in carcerẽ ꝓ ↄfeſſione

doꝛmierit. Et ſuꝑ Oꝛigenis ſtatu ſi quis ſcire

velit: quid actũ ſit: ᷣmũ quidẽ de epłis eius:q
poſt pſecutõeʒ ad diuerſos miſſe ſunt.Deinde
