n ſn lapis offenſionis: ⁊ petra ſcandali deſcendit in gaddi quod interpᷣtat oculus temptatois. In

2
R
„

hn mundum: ſic m alium intellectum ſtilla nun vineis igit oculi temptatols votrus g hei

Pars

truelis meus mihi.Temptatõis oculus in pñſ⸗
ti eſt.Siquidẽ in temptatõe moꝛamur in B mũ
do:⁊ temptatio eſt vita humana ſuꝑ terrã.di
in hac luce verſamur:in vineis ſumus Engad

di. Si aüt meruerimus poſtea tranſplantari:a
noſtro agricola traſferemur. Nec dubites:qͥa

poſſis de Engaddi vineis ad loca melioꝛa traſ
ferri. Agricola nr̃ ad trãſferendã vineã crebꝛa
meditatõe iã calluit. Uineã em exegypto tran
ſtuliſti: eieciſti gẽtes ⁊ plãtaſti eã. Opuit mon⸗
tes vmbꝛa eius:⁊ arbuſta eius cedros lybani.

Et hec quidẽ que expoſuimus:locuta ſit ſpõſa

ꝓxima mea:ecce ſpecioſa oculi tui oculi colum

be. Illa ſic dicit ad ſpõſuʒ. Ecce ſpecioſt us fra
truelis meus.nõ adiũgit ⁊ pximus meus.lhic
autẽ qn loquitur ad ea:ecte ſpecioſa mea:adiũ
git ⁊ ꝓxima mea. Quare aũt illa nõ dicit. Ecce
ſpecioſus ꝓximus mihi: ſed tm ecce ſpecioſus
Quare ille nõ ſolũ ſpecioſa es dicit: ſ ſ pecioſa

es ꝓxima mea: Spõſa ſi lõge fuerit a ſpõſo nõ

*

eſt ſpecioſa:tũc pulchꝛa fit: qũ dei vbo ↄiũgit᷑

Et merito nunc docetur a ſpõſo:vt ꝓxima ſit:
⁊a ſuo latere nõ recedat.Ecce ſpecioſa ꝓxima
mea:ecce ſpecioſa. Incipis quidẽ eſſe ſpecioſa

ex eo ꝙ ꝓxima mihies. Poſtqᷓ; eſſe cepis ſpe⸗
cioſa: etiã ſine additamẽto pxime abſolute es
ſpecioſa. Ecce ſpecioſa ꝓxima mea:ecce ſpecio
a. Nideamus ⁊ aliã laudeʒ ſpecioſe: vt ⁊ nos

viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã:iã mechatꝰ
eſt eã in coꝛde ſuo:oculos nõ habet colũbe.Si

quis vo oculos columbe nõ hʒ: domuʒ fratris
ſui ingredit᷑ infelix:nõ ſeruans illud qð in pꝛo⸗

uerbijs eſt pᷣceptũ. In domũ fratris tui nein⸗
tres infelix. Pꝛo eo ꝙ. Lxx.infelix interp̃ᷣtati
ſunt. Aquila hebꝛeã expꝛimẽs veritatẽ Atreõ
ſo. i. ſtultũ poſuit.Qui autẽ habet oculos colũ

be: videt recta: ⁊ miſericoꝛdiã ꝓmeret᷑. Aidẽs
poꝛro quis videt recta:niſi qui caſto ↄſpectu ⁊
puris intuer̃᷑ oculis: Moli igit᷑ mihi his tantuʒ
carnis ocuł intelligere:q̃ dicta ſunt:lʒ ⁊ de his
intellexiſſe nõ inutile ſit:vᷣ ingrediens ad interi
oꝛa coꝛdis tui:⁊ alios oculos mente ꝑpquirens
qui ⁊ a dei mandato illuminantur( andatũ
quippe dei illuminans oculos)illud enitere:la⸗

boꝛa:contende:vt ſancte intelligas vniuerſa qᷓ
dicta ſunt: ſimilis ſpiritui qui in ſpecie deſcẽ⸗
dit columbe audias: quia oculi tui colũbe. Si
intelligas legem ſpiritaliter: oculi tui columbe
ſunt. Si intelligas uangeliũ: vt ſe vult intelli

gi euangelium ⁊ pᷣdicari: videns Jeſum omnę
languoꝛem ⁊ infirmitatẽ: nõ ſolum eo tꝑe quo

carnaliter ſacta ſunt fuiſſe meditatũ:ſ hodie
meditantẽ: 2 nõ tantũ tunc ad homies deſcen⸗
diſſe:ſed hodieq; deſcendere:⁊ eſſe pᷣſentẽ. EcEc
ce em̃ vobiſcum ſum vſq; ad ↄſumationẽ ſecu⸗
li. Oculi tui columbe ſunt.Ecce ſpecioſa pꝛoxi
mna mea: ecce ſpecioſa:oculi tui columbe. Has

—

de ſe ſpõſa audiens laudes:ſpõſo vicem in lau

dibus tribuit:nõ quo ei quod nõ habet ſuo pᷣ⸗
conio largiatur:ſed intelligẽs decoꝛẽ atq; ↄipi

ciens ait. Ecce ſpõſus fratruelis meus equidẽ
pulcherAectus nr̃ ymbꝛoſus.Quero lectuʒ in

pus humanum eſt. Siquidem ille in euãgelio:

par alyticus qui iacebat in lecto: ⁊ abire in do⸗
mũ ſuã ſublato grabato voce iuſſus eſt Salua
toꝛis:anteqᷓ; ſanaretur ſuꝑ debile membꝛoꝝ ſu

oꝛum coꝛpus iacebat: quod poſtea dei virtute

ſolidatum eſt:ſic ego intelligo.Tolle grabatũ

ſa quo ſpõſus cuʒ ſpõſa requieſcat ⁊ ni falloꝛ coꝛ
de ſpõſo ſigniſicans amoꝛẽ ſuũ:⁊ ſpõſi venien
tis hoſpitium: quõ in medio vbeꝝ ⁊ ſui coꝛdis
archano ſpõſus veniẽs cõmoꝛet᷑. Rurſus ſpo⸗
ſi ad eam ſermo dirigit᷑: ⁊ dicit. Ecce ſpecioſa

tuum:⁊ vade in domũ tuã. Neq; em ad hoc fi

lius dei de celeſtibus ad terrena deſcenderat:
vt de lectulis imꝑaret:⁊ ↄſurgentẽ ab egrota-
tiõe ſua ſine lectulo nõ pateret᷑ abſcedere.Tol⸗

le inquiens grabatum tuum:⁊ vade in domuʒ
tuã.Ettu igitur a Saluatoꝛe ſanatus tolle gra

batũ tuum:æ vade in domũ tuã:vt cũ ad te ve⸗
lut ſpõſam venerit ſpõſus:⁊ in eo tecum fuerit
reclinatus:dicas.Ecce ſpõſus fratruelis meꝰ?
equidem pulcher:acclinatio noſtra vmbꝛoſa:
ecce ſpecioſus fratruelis meus ipᷣe ⁊ ſpecioſus

eſt ⁊ vmbꝛoſus. Per diẽ quippe ſolnõ vꝛette:

neq; luna ꝑ noctem. Trabes domũ noſtrax ce
Dideamus ciol diꝛi multitudinis verba ſunt. Vident᷑ autẽ mi⸗
emulemur ſpõſe fieri. Oculi tui columbe.Qui

hi viri hec dicere:qui cum ſpõſo ſunt:de qͥbus

ſuꝑius ſermo pꝛefatus ẽ:domos cedrinas tra⸗

bibus intextas:⁊ cypꝛeſſis ↄtignatas. Siqui⸗

dem ꝓ ſtibe aſcẽdit cypᷣſſus:⁊ pꝛo coniʒa aſc.

dit myrtus Requirẽs igitur cuius nature iſta

ſunt ligna: ⁊ cedrum imputribile ⁊ cypꝛeſſum

odoeis optimi depᷣhendens:laboꝛa ⁊ tu ita cõ⸗

tignare domum tuam:vt de te quoq; poſſit di⸗

ci. Trabes domuum noſtrarum cedri: æ ↄtig⸗

nationes noſtre cypꝛeſli. Poſt hecſpõſus loqᷓ

tur. Ego flos campi ⁊ lilium cõuallium: ꝓpter
me qui in valle eram: deſcendit in vallem: ⁊ in
vallem veniens ſit lilium. ꝓ ligno vite qð plã⸗
tatum ẽ in paradiſo dei:totius campi.i.totius

Vnguẽtum effuſum nomẽ eius. Aliter idipᷣm

8ꝛ. Ego flos campi ⁊ lilium ↄuallium. ⁊ hec q

dem de ſemetipᷣo. Deinde ſpõſam laudans ait

mundi: æ vniuerſe terreflos factus eſt. Quid
em ſic põt eſſe fios mundi:vt vocabulum xpi éb

Vt lilium in medio ſpinarum: ſic pxima mea

in medio filiaꝝ. Sicut lilium nõ pot ſpinis cõ⸗
parari:inter quas ſꝑ exoꝛitur:eodẽ mõ pꝛoxi⸗
ma mea ſup omnes filias liliũ eſt in medio ſpi-

ſmis
cüpit.
pfeter
dieſtet
optiniſa
leget
lunaiſt
ſideatta
noniotß
noliſint
dioflor.
adconp⸗
Cimant.
Linfruct
eütcomnp⸗
turffuc

cjusinft,

nulignis
orumn. In
hllchreſi
nnbꝛeiu
demin pe
fereſerm
Goadan
Voder
ſtre ⸗
viuemn
liamtra
T ynbꝛ⸗
ymbꝛan/
diſunt p
ſalten pi
Motiuitan
beotßin ye
ſenietinte
Potnitas.
unautin
pltſeden
fodel Fne
lwonfu
iadicic⸗
Minnodi
ſegimt
wöpumt
nnt dcces. E
Coiſnguit
eſelhot
Ulpolnta
Cuenenen
Funoſenit
fekognipe
ſenalenon
beremeren
haleloguin
kfſenenogſi
niurten

Tangti
cene⸗
u deſaninn
ene degor
abſecden de

neoteanfun
Sfrannalsne⸗
noh min
sihet enis
peleliinut:
doniſafnre
Geriint
ſiurdechis
edinmer
ſhru⸗
pwectniſe
Musnmmein
lerqyrſin
bontulzco⸗
opoltdi
nctun. 1ri⸗
neeſpöſnsbo
llam:py
uinalen.
Govrſc⸗
6lang ui
ernuc
vehuungt
s. An in
–
ſanlulun
eſehrnſt
goͦetinb⸗
ceni /

ſentiẽs illius etiam ſuauitatẽ in vocẽ laudãtis
erũpit. Vnguentoꝝ quippe odoꝛ licet ſuauiter
ſpiret: ⁊ ſenſuʒ odoꝛe demulceat:nõ tñ eiuſmo
di eſt: vt ſuaue ſit ad edendũ.Eſt aũt aliud qð
optimi ſapoꝛis ⁊ odoꝛis.i.vt fauces dulcoꝛe de

lectet:⁊ ſpiritũ mulceat odoꝛatu.Tale eſt ma⸗

lum ⁊ iſtiuſmodi eſt natura: vt in ſe vtraq; poſ
ſideat:iccirco volẽs nõ ſolum bene olentia ſer⸗

monis:ſʒ ⁊ dulcoꝛẽ eius ſpõſa laudare ait. At
malũ in lignis ſilue.ita fratruelis meus in me⸗
dio filioꝝ. Omnia ligna: omnes ſilue arboꝛes
ad comꝑatõeʒ ſermonis dei ſilue inferaces exi
ſtimant᷑. Ad xpᷣm ſaltus ẽ omne quod dixeris:

2 infructuoſa ſunt omnia. Que em pñt dici ad
eũ comꝑata fructifera: Etia ligna que videbã

tur fruciibus incuruari: ad collatõeʒ aduẽtus
eius infructuoſa mõſtrata ſunt. Ideo vt malũ
in lignis ſilue:ita fratruelis meus in medio fili⸗

oꝛum. In vmbꝛa eius ↄcupiui ⁊ ſedi. Quam⸗

pulchꝛẽ nõ ait in vmbꝛa illius ↄcupiſco: ſed in
vmbꝛa eius ↄcupiui.⁊ nõ ſedeo:ſed ſedi.Siqᷣ
dem in pᷣncipio nõ poſſumus cum eo ꝓpꝛiũ cõ
ferre ſermonẽ: verum in pᷣncipio: vt ita dicam
quadam maieſtatis illius vmbꝛa perfruimur.

Ange ⁊ in ꝓphetis legi. Spiritus faciei no⸗
ſtre Epᷣs dominꝰ. cui diximus. In vmbꝛa eiꝰ

viuemus in gẽtibus:⁊ ab vmbꝛa ad vmbꝛã a⸗

liam trãſmigramus. Sedẽtibus em̃ in regione

⁊ vmbꝛa moꝛtis:lux oꝛta ẽ eis: ⁊ trãſeamus ab
vmbꝛa moꝛtis ad vmbꝛã vite.Sempꝑ iſtiuſmo

di ſunt ꝓfectus:vt in exoꝛdio deſideret qͥſpiaʒ

ſaltẽ in virtutũ vmbꝛa ↄſiſtere.Ego puto ideo
⁊ natiuitatẽ Jeſu ab vmbꝛa cepiſſe:⁊ nõ in vm

bꝛa: in veritate finitã. Spiritus inqt ſanctus
veniet in te: ⁊ vtus altiſſimi obumbꝛabit tibi.

Natiuitas Epi ab vmbꝛa ſumpſit exoꝛdiũ:nõ
ſolum aũt in Maria ab vmbꝛa eius natiuitas

cepit: ſed ⁊ in te:ſi dignatus fuerit:naſcitur ſer
mo dei. Facigit᷑ vt poſſis cape vmbꝛã eius: et
cũ vmbꝛa fueris dignus effectus: veniat adte

vt ita dica coꝛpus eius:ex quo vmbꝛa naſcitur
Nã in modico fidelis:⁊ in maioꝛibus erit ſide⸗
lis. In vmbꝛa eius ↄcupiui:⁊ ſedi. Vides:q̃a
nõ ſꝑ in vmbꝛa ſtetit:ſed inde ad melioꝛa trãſie
rit dicẽs. Et fructus eiꝰ dulcis in guttuꝛe meo

Ego inquit deſideraui ĩ vmbꝛa eius requieſce
re:ſed poſtqᷓ; me ſua ꝓtexit vmbꝛa: etiã fructu

illius ſaturatus ſum: ⁊ fructus eius dulcis in
guttuꝛe meo. Introducite me in domum vini.
Foꝛis ſtetit ſpõſus:⁊ ab ſpõſa ſuſceptus ẽ.In
medio quippe vbeꝝ illius requieuit: ꝓxime iu⸗
uencule nõ ſunt iſtiuſmodi:vt ſpõſum hoſpitẽ

habere mereantur. ultitudini foꝛis in para

bolis loquitur:q; vereoꝛ ne multe adoleſcẽtu⸗
le foꝛte nos ſmus. Introducite me in domum

vini. Cur tamdiu foꝛis maneo: Ecce ſto añ ho

„Fo. XII

Epiſtola IX

ſtium: pulſo. Si quis mihi aperuerit: ingre⸗

diar ad eum: cenabo cu eo:⁊ ipᷣe mecũ.Intro

ducite me: ⁊ nunc eadem dicit ſermo diuinus.
Ecce xpᷣs loquit᷑ introducite me. Vobis q; ca

thecuminis loquit᷑. Introducite me nõ ſimptr
in domum: b in domum vini. Impleat᷑ vino le
ticie: vino ſpirituſſancti anima veſtra.Et ſicin
troducite in domum veſtram ſpõſum: vpbum:
ſapientiam: veritatem. Mõt autem⁊ ad eos di
ci:qui nõdum pfecti ſunt. Introducite mei do
mum vini. Oꝛdinate in me charitate. Elegan
ter locutus ẽ oꝛdinate. lurimoꝝ quiſpe inoꝛ
dinata eſt charitas. Quod in pᷣmo loco debẽt
diligere: diligũt in ſecũdo. Quod in ſecũdo:di
ligũt in pᷣmo.Et qð opoꝛtet amare q̃rto: amat
tertio.⁊ rurſus tertium in quarto:⁊ẽ in pleriſ⸗
charitatis oꝛdo ꝑuerſus. Sanctoꝛum vero
charitas oꝛdinata eſt Aolo ad intelligẽdũ hoc
quod dictum eſt. oꝛdinate in me charitatẽ aliqᷓ
exempla replicare. Te vult diuinus ſermo di⸗
ligere prem:filium:filiã.vult te ſermo dininus
diligere Epm: nec dicit tibi ne diligas liberos
ne parẽtibus charitate iungaris.Sed qͥd dicit
tibi:ne inoꝛdinatã habeas charitatẽ: ne pᷣmuʒ
preʒ aut matrẽ:deinde me diligas ne ſilij hlie
plus qᷓ; mei charitate tenearis. Qui amat preʒ
aut mreʒ ſuꝑ me:nõ ẽ me dignus.Qui amat ſi
liũ aut filiam ſuꝑ me:nõ eſt me dignus. Reco⸗

. ſcientiam tuam de patris matris fratris ve
affe

affectu. Conſidera qualẽ circa ſermonem dei ?
Jeſu habeas charitatẽ: ſtatim depᷣhẽdes ma⸗
gis te filium ⁊ filiam diligere qᷓ; vbum: magis
te parentes amare qᷓ; Epm. Quiſputas ita ꝓ⸗
ficit in nobis: vt pᷣcipuam ⁊ pᷣmam inter omẽes
ſermones dei habeat charitatẽ⸗ q inſe ecũdolo⸗
co liberos ponat: Juxta hunc modũ:Ama vx
oꝛem tuam. Mullus quippe aliquando ſuã car⸗
nem odio habuit:ſed amat vt carnem: ⁊ erunt
inquit duo in carne vna: ⁊ non in vno ſpiritu.
Ama ⁊ deum: ſed ama illum non vt carnem et

ſanguinem: ſed vt ſpiritum. Qui eniʒ adheret

deo: vnus ſpiritus eſt. Igitur oꝛd inata Echa⸗

ritas in perfectis. At autem poſt deum etia in⸗
ter nos oꝛdo ponatur. ꝛimum mandatũ eſt:

vt diligamus parentes. Secũdum filios.Ter

tium vt domeſticos noſtros. Si auũt filius ma⸗
lus ẽ:⁊ domeſticus bonus:domeſticus in cha⸗
ritate filij collocetur. Et ita fiet: vt ſanctoꝝ oꝛ⸗
dinata ſit charitas. Magiſter quoq; ⁊ domi⸗
nus noſter in euangelio pᷣcepta de charitate cõ
ſtituens ad vniuſcuiuſq; dilectionem ꝓpꝛium
atiquid appoſuit: ⁊ dedit intelligẽtiam oꝛdinis

his: qui poſſunt audire ſcripturam dicentem.
deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota mente tua:

⁊ ex tota anima tua:⁊ ex tota virtute un 7 di⸗

Pars

liges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm: nõ ꝓximũ ex to⸗

to coꝛde: ex tota anima: ⁊ ex tota virtute: ⁊ ex

tota mente. Rurſus inquit. Diligite inimicos
veſtros:⁊ non appoſuit ex toto coꝛde. Non eſt
inoꝛdinatus ſermo diuinus:nec impoſſibilia pᷣ
cpit. Nec diligite inimicos veſtros vt voſmet
ipos. Sufficit eis ꝙ diligimus: ⁊ odio non ha
bemus. ꝛoximũ vero vt teipᷣm. Moꝛro deuʒ
ex toto coꝛde:⁊ ex tota mente: ⁊ ex tota virtu⸗
te. Si hec intellexeris:⁊ intellecta cõpleueris:
feciſti quod ſponſi ſermone pᷣcipit᷑ Introduci⸗
te me in domum vini. Oꝛdinate in me charita
tem. Quiſputas e nobis charitatis eſt oꝛdina⸗
toꝛ:Conſirmate me in vnguentis. Anus de in
terpᷣtibus poſuit oynanon alias
Hec autẽ ſpõſa loquitur. Stipate me in malis
In quibus malis: At malũ in lignis ſilue: ita
fratruelis meus in medio filioꝝ. Iccirco in ma

lis eius ſtipate me: quia vulnerate charitatis

ego.Quam pulchrũ eſt:qᷓ; decoꝛum a charita⸗

te vulnus accipere. Alius iaculum carnei amo

ris excepit.Allius terreno cupidine vulneratꝰ
eſt: ſu nuda membꝛa tua: ⁊ pꝛebe te iaculo ele⸗
cto:iaculo foꝛmoſo. Siquidem deus ſa gittari
us eſt. Audi ſcripturam de hoc eodẽ iaculo lo⸗
quentẽ: immo vt amplius admireris: audi ip⸗
ſum iaculum quid loquatur. Poſuit me in ſa⸗
gittam electam: æ in pharetra ſua ſeruauit me:
⁊ dixit mihi. agnum eſt tibi hoc vocari pu
erum meum. Intellige ſagittam quid dicat: ⁊
quomõ a deo ſit electa:qᷓ; beatum eſt hoc iacu⸗
lo vulnerari. Hac ſagitta vulnerati fuerunt il⸗
li:qui inter ſe inuicem ↄferebant. Coꝛ noſtruʒ
ardens erat in via:cuʒ aꝑiret nobis ſcripturas
Siquis ſermone noſtro: ſiquis ſcripture diui⸗
no magiſterio vulnerat᷑: ⁊ poteſt dicere: quia
vulnerate charitatis ego:hunc ⁊ illud foꝛſitan
ſequitur quid foꝛſitan dico: Manifeſtã pmo
ſententiã. Siniſtra eius ſub capite meo: ⁊ dex⸗
tera illius aqplexabitur me. Habet ⁊ in ſiniſtra:
⁊ in dextera ſermo dei ſapientiam:cum ꝓ intel

lectus varietate ſit multiplex: in ſubiacẽti vna
eſt. Yhe Salomon de leua ⁊ dextera ſapientie

docuit dicens. Lõgitudo em ⁊ anni vite in de⸗
xtera eius.in ſiniſtra auteʒ ip̃ius diuitie ⁊ glo⸗

ria. Igitur leua eius ſub capite meo: vt me fa⸗

ciat requieſcere:⁊ bꝛachium ſpõſi fiat ceruical

meum: ⁊ recline᷑ anime pᷣncipale ſuꝑ ſermonẽ

Dei. Keua eius ſub capite meo. Non expedit ti
bi habere ceruicalia: que lamentatio ſequitur.
In Eʒechiele ſcriptum eſt. AUe his qui ↄſuunt

ceruicalia ſub omni cubito manus.noli ↄſuere

ceruicalia:noli capiti aliunde requiem querere
habe ſponſi leuam ſub capite tuo:⁊ dic. Leua
eius ſub capite meo:quam cum habueris:om⸗
nia tibi qᷓ ſuni in leua tribuuntur. Dicis quippe

J
„

ſn ſiniſtra eius diuitie ⁊ gloꝛia: ⁊ dextera eius
complexabit᷑ me.Totũ te ſponſi dextera com⸗
plectat᷑. Longitudo quippe ⁊ anni vite in dex⸗
tera eius.⁊ ob id longe vite ⁊ multoꝝ dierum

eris ſuꝑ terram bonam:quã dominus deus tu
us dat tibi. Adiuraui vos filie Hieruſalem:in

vᷣtutibus ⁊ in viribus agri.QAuid adiurat ſpõ
ſaſilias Hieruſalẽ: Si leuaueritis ⁊ ſuſcitaue⸗
ritis charitatẽ: quadiu charitas doꝛmit in vo⸗
bis o filie ieruſalẽ: o adoleſcẽtule:que in me
nõ doꝛmiuit: quia vulnerata ſum charitate:in
vobis autem que plures eſtis:⁊ adoleſcentule
⁊ Hilie Hieruſalẽ doꝛmit charitas ſponſi.Adiu

raui ergo vos filie ieruſalẽ ſi leuaueritis: et
noõ ſolum leuaueritis: ⁊ ſuſcitaueritis que in
vobis eſt charitatẽ. Creatoꝛ vniuerſitatis cu

3
vos ↄderet:inſeruit in coꝛdibus veſtris ſemi⸗

na charitatis. NMunc autem ſicut alibi dicitur.
Juſticia doꝛmiuit in ea ſic dilectio doꝛmitat in

vobis.iuxta quod ⁊ alibi ſponſus requieuitvt
leo:⁊ vt catulus leonis. Adhuc in inſidelibus

ä in his qui coꝛde ſunt dubio: doꝛmitat ſermo

diuinus:vigilat i ſanctis: doꝛmitat in his qui
tempeſtatibus fluctuant. Suſcitatur vero eo⸗
rum vocibus:qui cupiunt ſponſo vigilante ſal
uari.ſtatim fit eo vigilante tranquillitas: ſtati
vndaꝝ moles ↄquieſcũt:ſpiritibus ↄtrarijs in

crepatur:fluctuumq; rabies ſilet. Jlo doꝛmiẽ

te:tempeſtas moꝛs ⁊ deſperatio eſt.Adiuro er
go vos filie hieruſalẽ in virtutibus ⁊ in viri⸗
bus agri. Cuius agri: Hẽpe illius agri pleni:
quẽ benedixii dominus.Si leuaueritis ⁊ ſuſci
taueritis charitatẽ:quoaduſq; velit vox fra⸗

truelis mei. Ecce hic veniet ſaliẽs ſuꝑ montes

ic adhucloquit᷑ eccleſia exhoꝛtans adoleſcẽ
tulas:vt ad ſponſi pᷣparent᷑ aduentum.ſi tamẽ
yenire voluerit:⁊ ſuũ illis pᷣbere colloquium.
Adhuc igit᷑ loquente ea: venit ſponſus quem
digito monſtrat ⁊ dicit. Ecce hic venit ſaliens
ſuꝑ montes.intelligeſpõſe animam beatã atq;

ꝑfectam:que citius videat citius ſermonis cõ

templet᷑ aduentum:que ſibi ſapientiam veniſ⸗
ſe ſentiat ⁊ charitatẽ
Ecce hic venit:oꝛate vt ⁊ egopoſſim dicere:ec
ce hic venit. Si em̃ potuero dei diſſerere vᷣmo⸗
nẽ:quodãmodo ⁊ ego dicam. Ecce hic venit.
Quo:Mõ vtiq; vbi vallis:nõ vbi humilia lo⸗

ca. Quo venit:Saliẽs ſuꝑ montes:tranſiliẽs

ſuꝑ colles. Si fueris mõs: ſalit in te ßmo dei.

Sinõ valueris eſſe mõs:łᷣ fueris collis:ſecun⸗

dus a mõte tranſiliet ſuꝑ te.Quã vo pulchꝛa:

⁊ ↄ ueniẽtia rebus vocabula.Salit ſuꝑ mõtes

qꝛ maioꝛes ſunt.tranſilit ſuꝑ colles: qꝛ mioꝛes
ſunt.nõ tranſilit ſuꝑ mõtes:nõ ſalit ſuꝑ colles
Ecce hic venit ſaliẽs ſuꝑ mõtes:tranſiliẽs ſuꝑ
colles. Silis ẽ fratruelis meus capꝛee aut hin⸗

:⁊ dicat non videntibus.

C.

gllocert
malant
anplius
peclunte
ſeris cap
terap⸗a
doemnc⸗
Luptea
terkego⸗
enobiei⸗
Plenanpe
nindeytn
ſclprura⸗
nobis ge
quiadoꝛ
giamqut
exinſial
tius vide
lasopell
clogcdeb
hudecaue
Pebllode
penftirj
Kiaen
forbtuh
ſticgpin
duconi
Velhin
Balhel
neomon
leſteſun
tfechi:.79.
lcegypti.
Ullligt ffot
lopſuone
fne:nos
ſocaprey
Hl Cent
lonones
nſlene
Roneea
tbaehien
lenoparie
Papoſtpane
feneſtr
ponſus Dii
ponſosſot
honpſpictn
Eefepfene
Painſn
Netſpont
cgimusin
NKarpiſe
ſetnnon

orſlt

Gdoentie.

Meenge

lniodenn
nuslennn
Pucinindchns
domtrien
Nmndunhe
uſchumne⸗
onloſinn
Tunqullngſi
niibuszrntn
ſtlt Prdeni

Nock Aneor

nutbutuni⸗
elliuztgie.
lauauenstiid
ſel n
Uisſynnons
ottns dee
dumum ſimi
ere cologuun.
nitſponhzguen
thewullen
ninmbeling
Gtusſancns⸗
ſpenmil
—
pohndcar
Valm
n. orbtſeit
pöͦſtitmit

nulo ceruoꝝ in mõtibus Wethel. Hec duo ani
malia in ſcripturis frequẽtius nominãt᷑:⁊ quo

amplius admireris:ſepius iuncta ponunt᷑.Et

hec ſunt ait que manducabis:poſt paululũ in⸗

ferẽs capꝛeam ⁊ ceruũ. In pñti quoq; libꝛo pa
riter appellant᷑ ceruus ⁊ capꝛea. Quodammo⸗
do em cognita ſibi ⁊ vicina ſunt iſta animalia.
Capꝛea.i.doꝛcas acutiſſime videt.Ceruus in⸗
terfectoꝛ ſerpẽtum eſt. Quiſputas eſt dignus
enobis:qui iuxta dignitatẽ loci atq; myſterij:
plenam poſſit explicare rationẽ: Oꝛemus do⸗

minũ:vt nobis largiat᷑ ſenſum ad ꝑcipiendas

ſcripturas:⁊ poſſimus dicere quomodo aꝑicet
nobis Jeſus ſcripturas: Quid igit᷑ dicimus:
quia doꝛcas hoc eſt capꝛea ſᷣm eoꝝ phyſiolo⸗
giam qui de naturis oim animaliũ diſputant:
ex inſita ſibi vi nomẽ acceꝑit.Ab eo em ꝙ acu
tius videat.i.& o Ioũofcοαο Aρεαπραονο doꝛ⸗
cas appellata eſt. Ceruus vero ſerpentũ inimi⸗
cus ac debellatoꝛ eſt:ita vt ſpũ nariũ eos extra
hat de cauernis:⁊ ſuꝑata ꝑnicie veneni eoꝛum
pabulo delectet᷑. Foꝛſitan Saluatoꝛ meus ca⸗
pꝛea fit iu oρπρπav:ceruus iuxta opa. Que⸗
nã iſta ſunt oꝑa: Interfſicit ipᷣe ſerpẽtes: ↄrias
foꝛtitudines iugulat. Ideo dicam ei:tu ↄtriui
ſti capita dꝛaconũ ſuꝑ aquã:tu ↄtriuiſti caput
dꝛaconis. Similis eſt fratruelis meus capꝛee:
vel hinnulo ceruoꝝ:ſuper mõtes domus dei.
HBethel quippe interpᷣtat᷑ domus dei.Non om
nes montes domus dei ſunt:ſᷣ qui montes ec⸗
cleſie ſunt. Inueniuntur quiwpe ⁊ alij montes
erecti:⁊ ↄſurgentes aduerſus ſciẽtiam dei:mõ
tes egyptioꝝ ⁊ Allophyloꝝ. Vis ſcire:quia ſi
milis ẽ fratruelis meꝰ capꝛee:aut hinnulo cer⸗
uoꝝ ſupꝑ montes Bethel: Eſto mons eccleſia⸗

ſticus:mõs domus dei: ⁊ veniet ad te ſponſus
ſiłis capꝛee vł hinnulo ccruoꝝ ſuꝑ mõtes Be⸗
thel.Cernit ſpõſum appꝛopinq̃ſſe vicinus qͥ aa

luꝑ montes verſabat᷑ ⁊ colles:aſſimulat eum
tranſilientẽ atq; ſaliẽtẽ. Et poſt hoc ad ſe ⁊ ad
alias adoleſcentulas adueniſſe cognoſcens di⸗
cit.Ecce hic retro poſt parietẽ noſtrũ.Si ediſi
caueris parietẽ: ⁊ feceris ediſicationẽ dei: ve⸗
niet poſt parietem tuum ꝓſpiciens ꝑ feneſtras
Vna feneſtra vnus eſt ſenſus:pꝑ hunc ꝓſpicit
ſponſus.Alia feneſtra alius eſt ſenſus:⁊ ꝑ hũc
ponſus ſollicite ↄtuet᷑. Ner quos ſenſus eniʒ
non ꝑſpicitur ſermo dei?Quid ſit autem ꝑſpi⸗
cere ꝑ feneſtras:⁊ quomodo ꝑ eas ſponſus aſ
iciat:ſequens docebit exemplum. Vbi nõ ꝓ⸗
picit ſponſus:ibi moꝛs inuenitur aſcendẽs:vt
legimus in Hieremia. Ecce moꝛs aſcendit per
feneſtras noſtras. Quando videris mulierem
ad ↄcupiſcendum eam:iam moꝛs aſcendit ꝑ fe
neſtras tuas.Eminẽs ꝑ rhetia. Intellige qꝛ in
m edio laqueoꝝ ambulas: ⁊ ſubtus machinas

III Epiſtola

Fo. Xlin
tranſeasimminentes. Omnia rhetibus plena

ſunt:dyabolus laqueis cũcta cõpleuit. Si aũt
venerit tibi ſermo dei ⁊ ceꝑit eminere de rheti⸗

bus. dices. Aia nr̃a erepta ẽ de laqo venãtiũ:

laqueus ↄtritus ẽ᷑: ⁊ nos liberati ſumus. Bñ⸗
dicti vos a dño:qͥ fecit celũ ⁊ terrã.Emiet igit᷑

ſpõſus ꝑ rhetia tibi viã faciẽs. Jeſus deſcẽdit

ad terras:ſubiecit ſe rhetibus mundi. Nidens
magnũ hominũ gregẽ rhetibus impeditũ: nec
eũ ab alio niſi a ſe poſſe ↄſcindi:venit ad rhetia
aſſumẽs coꝛpus humanũ:qð inimicaꝝ foꝛtitu

dinũ laqueis tenebat᷑:ea tibi dirupit:⁊ loq̃ris.

Ecce hic retro poſt parietẽ nr̃m:ꝓſpiciẽs ꝑ fe⸗
neſtras:eminẽs ꝑ rhetia.cũ eminuerit:dicit ti⸗
bi. Reſpõdet fratruelis meus:⁊ dicit. Surge
veni ꝓxima mea:viã tibi feci:ↄſcidi rhetia:ſic
veni ad me ꝓxima mea. Surge veni pꝛoxima
mea:ſpecioſa mea:colũba mea.Cur ait ſurge⸗
Cur ꝓpera: Ego ꝓ teſuſtinui rabiẽ tẽpeſtatũ
ego fluctus qͥ tibi debebant᷑ excepi.Triſtis eſt
facta aia mea ꝓpr᷑ te vſq; ad moꝛtẽ. Surrexia
moꝛtuis:fractis moꝛtis ianuis ⁊ inferni vincu
lis diſſolutis. Ideo dico tibi. Surge veni ꝓxi

ma mea:ſpecioſa mea:columba mea:qꝛ hyens

tranſiuit: pluuia abijt: floꝛes viſi ſunt in terra.
Ego a moꝛtuis ſurgẽs tẽpeſtate ↄpᷣſſa:trã dlli⸗

tatẽ reddidi. Et qꝛ ᷣm diſpenſationem carnis

ex vᷣgine:ex volũtate pr̃is creui:⁊ ſaꝑia:⁊ eta⸗
te ꝓfeci:floꝛes viſi ſunt in terra:tpᷣs ſectõis ad
eſt. Sectio remiſſio pctõꝝ ẽ.Oẽʒ em ramũ ait
in me manẽtẽ ⁊ afferentẽ fructũ:pr meus mun⸗
dat: vt fructus maioꝛes afferat.Habeto fructꝰ
⁊ poꝛa q in te infructuoſa ſunt:auferent᷑. Tpᷣs
q̃pe ſectõis adeſt: vox turturis audita ẽ in ter⸗
ra nr̃a. HNõ ſine cauſa in ſacrificijs aſſumit᷑ par
turtuꝝ:aut duo pulli columbaꝝ.na idẽ valent
⁊ nũq; dictũ eſt ſeꝑatim par tmimõ colũbaꝝ:Fᷣ
par turtuꝝ ⁊ duos pullos colũbaꝝ.Columba
ſpũſſanctus ẽ.Spᷣs aũt ſanctus qñ de magnis
⁊ occultioꝛibus ſacramentis ⁊ q̃ multi caꝑe no
pñt:loquit᷑:in turturis apellatiõe ſignat᷑.i.in
eius auis q̃ ſemꝑ in montiũ iugis:⁊ in arboꝛuʒ
verticibus ↄmoꝛat᷑: in vallibus aũt ⁊ ijs q ad
hoiĩes vſq; pueniunt:colũba aſſumit᷑.Deniq;
Saluatoꝛ qꝛ hoĩem ẽ dignatus aſſum ere:⁊ ve
nit ad terras: multiq; tũc circa Joꝛdanẽ pecca
toꝛes erãt. Iccirco ſpũſſanctus nõ in turturem
vertit᷑:ſᷣ colũba fit. Int᷑ nos ꝓpt᷑ hominũ mul
titudinẽ auis mãſuetioꝛ ↄuerſat᷑.Turtur autẽ
videt᷑ vᷣbi gra Ooyſi: ⁊ vnicuilibet ꝓphᷣarũ
recedẽtiũ in mõtes ⁊ deſerta:⁊ ibi accipiẽtium
ſermones dei. Vox ergo turturis audita eſt in
terra nr̃a. FYicus ꝓduxit groſſos ſuos. A ficu
dignoſcite ꝑabola:cũ ramus eiꝰtener fact⸗ fue
rit⁊ folia miſerit ſcitote qꝛ iux ẽ eſtas. ult no
bis dei eloquiũ nũciare poſt hyemẽ v rerllas

Pars

animaxꝝ ppinquaſſe meſſem: ⁊ ait. Ficus ꝓdu

xit groſſos ſuos vites floꝛeſcunt:dederũt odo

rem. ſi iam rumpunt᷑ in floꝛem: tempus adueni

et: ⁊ erunt vue. Surge veni ꝓxima mea: ſpeci⸗

oſa mea:colüũba mea. Hec que ſuperius expo⸗

ſuimus:ſpõſus non audientibus adoleſcentu⸗
lis:ſed ſola ſponſa audiente loqui᷑. Nolumus

aũt ⁊ ipᷣius iam audire ſermonem:loquẽtis ad
ſpõſam. Surge veni ꝓxima mea:colübamea:
⁊ veni colũba mea ſub tegmine petre.⁊ Woy
ſes ſub tegmine petre ponitur: vt videat poſte
rioꝛa dei in tegmine antemuralis. ꝛimuʒ ve⸗
ni ad quod ante murum eſt: ⁊ poſtea poteris in
troire vbi murus eſt petre. Oſtende mihi faci⸗
em tuam. Aſq; ad pnñᷣtem diem ſimilia dicunt᷑
ad ſpõſam.Necdũ em̃ habebat ſiduciam: vt re
uelata facie gloꝛiaʒ domini ↄtemplaret᷑ Quia
vero iam oꝛnata eſt atq; compoſita: dicitur ei.

Oſtende mihi faciem tuam. NMondum em erat

vox eius ita ſuauis:vt mereretur ei dici: audi⸗
re me fac vocem tuam. Quãdo ergo didicit lo
qui: Tace em ait ⁊ audi iſrael: ⁊ ſcito quid lo⸗
quar:⁊ ſuauis facta eſt vox eius ſponſo ſᷣm il⸗
lud ꝓpheticum. Suauis fiat ei poſtulatio mea
Tunc ad eam ſpõſus effat᷑: ⁊ audire me fac vo

cem tuam:quia vox tua ſuauis eſt. Si aꝑpueris
ostuũ verbo dei:dicet tibi ſpõſus: vox tua ſu
auis eſt:⁊ aſpectus tuus ſpeciofus.Quapꝛop
ter ↄſurgentes depᷣ cemur dominum: vt digni
efficiamur ſpõſi ſermone. Sapientia xpᷣo Jeſu

cui eſt glia ⁊ imꝑiũ in ſecula ſeculoꝝ Zlmen.

Cõmentariũ in antica canticoꝝ in quattu
oꝛ libꝛos vel homelias diſtinctũ: quod in quo
dã exemplari nomine beati hieronymi rexperi
pꝛenotatum. Quod ꝓbare videtur eius aſſer⸗
tio in libꝛo viroꝝ iluſtriuʒ:vbi ſe quattuoꝛ ho

nticoꝝ ſcripſiſſe cõmemo⸗

rat. Sʒ ⁊ in vetuſto ⁊ ꝓbato volumine hoc ip⸗

ſum cõmentariũ Oꝛigenis inſcribit᷑. Sed mi⸗
nime duabus pᷣſeriptis ex Oꝛigene traductis
ↄuenit: que etiam ſuperfluo traducte vel poſt

repetite fuiſſent. Sagax igitur lectoꝛ inqͥrat.

Dithalamiü li⸗
ę bellus. i. nuptiale carmẽ in modũ
mihi videt᷑ dꝛãmatis a Salomõe
AIcbptus: quẽ cecinit inſtar luden⸗
tis ſpõſe ⁊ erga ſponſum ſuũ:quieſt ſermo dei

celeſti amoꝛe flagrantis. Adamauit enim eum

ſiue anima que ad imaginem eius facta eſt ſiue
eccleſia. Sed ⁊ magniſicus hic ipᷣe atq; perfe⸗
ctus ſponſus:quibus verbis vſus ſit ad vↄiun⸗
ctam ſibi animaã veleccleſiaʒ:hec ipᷣa ſcriptura

nos edocet.Sodales ſponſe quoq; adoleſcen⸗

tule cũ ipᷣa ſponſa poſite qᷓ dixerint: queq; etiã

R
— „
., 6 5 .

amici ac ſodales ſponſi ex eodem nipilomiuus

libꝛo:qui Canticũ canticoꝝ intitulat᷑ cognoſci
mus. Moſſibilitas em data eſt ipis amicis ſpõ
ſi aliqua dicere:ea dumtaxat: que audierãt ab
ipo ſponſo letantes de ↄiunctione ſponſe. Fn

ergo ſermo ab ipᷣa ſponſa non ſolũ ad ſponſum

ſed etiam ad adoleſcentulas. Et rurſum ſermo
non tantũmodo ad ſponſam:ſed etiam ad ami

cos dirigik ſponſi. Et hoc eſt quod ſupꝛa dixi

conſcriptũ. Gramma em dicitur multaxꝝ pſo⸗

naꝝ cantilena: vt in ſcenis agi fabula ſolet: vbi

diuerſe ꝑſone introducunt᷑ ⁊ alis accedentibꝰ

alijs etia diſcedentibus a diuerſis ⁊ ad diuer⸗

ſos textus narrationis expletur. Que ſingula

ſuo oꝛdine ſcriptura hec ↄtinet:totũq; coꝛpus
eius myſticis foꝛmatur eloquijs. Sed pꝛimo
ſcire nos opoꝛtet:quonia ſicut puerilis etas nõ

mouetur ad amoꝛẽ poſſibilium: ita nec ad capi
endum quideʒ verba hec paruula ⁊ infantilis
interioꝛis hoĩs etas admittitur: illoꝝ ſ cilicet qͥ
lacte in xpᷣo aluntur non cibo foꝛti:ſed nũc qui
dẽ pꝛimũ rationabile ⁊ ſine dolo lac ↄcupiſcũt
In verbis em Cantici canticoꝝ ille cibus ẽ:de
quo dicit Apoſtolus. NPerfecioꝝ autẽ eſt ſoli⸗
dus cibus: ⁊ tales reqͥrit auditoꝛes:qͥ ꝓpoſſi⸗
bilitate ſumẽdi exercitatos habeant ſenſus ad
diſcretõʒ boni ⁊ mali.Et qͥdẽ puuli quos dixi
mus: ſi veniãt ad hecloca:põt fieri: vt nihilꝗͥ⸗

dẽ ex hac ſcriptura ꝓficiãt:nec m̃ valde ledan⸗

tur vel ipᷣa qᷓ ſcripta ſunt legentes: velq̃ ad ex⸗
planatõeʒ eoꝝ dicenda ſunt recẽſentes. Si ve⸗
ro aliqs acceſſerit qͥ pᷣm carnẽ tmmodo vir eſt:

huic tali nõ paꝝ ex hac ſcptura diſcriminis pe⸗
riculiq; naſcet᷑. Audite em pure ⁊ caſtis auri⸗
bus amoꝛis noia neſciens: ab interioꝛi hoie ad
exterioꝛẽ ⁊ carnalẽ viꝝ oẽʒ deflectet auditũ: ⁊

a ſpũ ↄuertet᷑ ad carnẽ:nutrietq; in ſemetipſo
ↄcupiſcẽtias carnales:⁊ occaſiõe diuine ſcptu⸗
re ↄmoueri ⁊ incitari videbit᷑ ad libidinẽ car⸗
nis. Ob hoc ergo moneo⁊ ↄſiliũ do omniqͥ nõ
dũ earnis ⁊ ſanguinis moleſtijs caret: neq; ab
effectu nature materialis abſcedit: vt a lectione
libelli huius:eoꝛũq; q in eo dicent᷑:penitus tẽ⸗
peret.Aiũt em obſeruari etiã apud hebꝛeos ꝙᷓ
niſiqs ad etatẽ ꝑfectã maturãq; ꝑuenerit libel

lũ hũc nec q̊dẽ i manibꝰ tenere pmittat᷑.v ⁊ illð

ab eis accepimꝰcuſtodiri.Qñqͥdẽ moꝛis ẽ apð

eos:oẽs ſcpᷣturas a doctoꝛibꝰ ⁊ ſapiẽtibꝰ tradi

pueris:ſimul ⁊ eas q̊a Acιο eρ%ρεαι aellat

d d vltimũ q̃ttuoꝛ iſta obpᷣuari.i.pᷣncipiũ Gene

ſis:in qͥ mũdi creatura deſcribit᷑: ⁊ Eʒechielis
ꝓphe pᷣncipia:in qbus de cherubin ꝓfert᷑ ⁊ fiw⸗

nẽ in quo tẽpli edificatio ↄtinet᷑:⁊ hunc Canti

ci cãticoꝝ libꝛũ. Igit᷑ neceſſariũ mihi videt᷑ añ

̃ᷓ ad ea que in hᷣ libello ſcripta ſunt:diſcutien⸗

Neyenian
ſchuiuste
hetdeotd
geelberte
dehactin
gcpſip⸗
isinmoc
garuunin
poſtus.
loy Mo⸗
gnendes

Dyalogotun

Gtigeſend
deterrise⸗
ſunmamg
fsdeſche
hocquaii
tereosput
bonumcon
tesquaſe
giyelaugen
funt Ged
foade⸗
Terunt.
ichop
perinore
primad
grecost
fialͤe
foccaſeo
pſuiocat
ſueeris
lcnonic
ſieinconn
Perites. .
eages yen
Mhoſercan
Minenoſtre
minscgide
enultrdon
hoſimnget

Rrgged

niniclvd
Pooperbo
ſeb⸗ e
ſen piin
ſum gn
Nuthbare
Oino:nſuis
cpeſenper
endirt.ß
hntonnh
Neindien

=S S=
=ẽ
=
— —.—
S⸗
⸗
— =S =
m , =ẽ
= nr

„* —
= Se
— —
— —
— S=S
— —
=SZE

—
S
—
e.
=

—
=
☛
—.—
=
—
— =—

=
— —
S=
=
E — = .
—☛ T
S—

=S ☛nne

uu rſhen
bfonſͤg
wlolr
opllechzid.
ecor micfio⸗
ucerki odl
Nbenſtis
ipuulcnosd
Gtier nnbtg
Neii ateln⸗
nrs Mäde
Nhntes Gin⸗
ünocoriek:
ndiommmnse⸗
meicſkoun

Ceaetudiin
gin enenße
Peduunelcn⸗
Albianec
üdoonmii

dtenoipden

S

da veniamus:de amoꝛe pᷣus ipᷣo:quiẽ ſcriptu
re huius cauſa pᷣcipua:pauca diſſerere: ⁊ poſt
hec de oꝛdine libꝛoꝛum Salomõis:in quibus
hic liber tertio loco poſitus videtur. Lũ etiam
de hac titulatõe libelli ipᷣius:cur canticum can gulos dies memoꝛat.Aliũ vᷣo.i.exterioꝛem in
ticoꝝ ſuꝑſcriptus ſit:atq; etiam quõ dꝛamma⸗. 6
vis in modum: ⁊ tanqᷓ; fabula que in ſcenis ꝑſo
narum immutatõe agi ſolet:videatur eſſe com
poſitus. Apud grecos quidem plurimi erudi-
toꝝ viroꝝ volentes inueſtigare veritatis ima⸗
ginem:de amoꝛis natura multa ac diuerſa etiãa

dyalogoꝛum ſtilo ſcripta ptulerunt.conantes

oſtẽdere nõ aliud eſſe amoꝛis vim:niſi qͥ animãa

de terris ad faſtigia celi celſa perducat.nec ad
ſummam poſſe beatitudineʒ ꝑueniri:niſi amo⸗

ris deſiderio ꝓpuocante. Sed queſtiones de

hoc quaſi in conuiuijs ꝓpoſite referuntur. In

ter eos puto:inter quos non ciboꝛum:ſed ver⸗

boꝛum conuiuium gerebatur. Alij vero etiam
artes quaſdam quibus amoꝛ hic in anima gig⸗
ni vel augeri poſſe videatur:ↄſcriptas relique
runt. Sed has artes carnales homines ad vi⸗

tioſa deſideria: ⁊ culpabilis amoꝛis miniſteria

traxerunt. Non ergo mirum ſit:ſi ⁊ apud nos

vbi qᷓ;to plures ſimplicioꝛes:tãto plures ⁊ im

peritioꝛes vident᷑:difficilem diximus ⁊ ꝑiculo

pꝓximã de amoꝛis natura diſputatõeʒ: cũ apð
grecos qui eruditi ⁊ ſapientes vident᷑:fuerint

tñ aliqͥ:qᷣ de his nõ ita acceꝑint: vt ſcriptũ eſt:

F occaſione eoꝝ que de amoꝛe dicta ſunt: in la

pſus carnis ⁊ impudicitie pᷣcipitia coꝛruerunt

ſiue ex ijs que ſcripta erãt vt ſupꝛa mẽoꝛauimꝰ
admonitões quaſdã ⁊ incitamenta ſumentes:

ſiue incõtinentie ſue velamen ſcriptis veterum

pferẽtes. Ne ergo ⁊ nos tale aliqͥd incurramꝰ

ea que a veteribus bñ ⁊ ſpiritaliter ſcpᷣta ſunt:

vitioſe ⁊ carnaliter aduertẽtes:tam coꝛꝑis:q;

anime noſtre palmas ꝓtendamus ad eũ:vt do

minus qui dedit verbũ euangeliʒantibus vtu
te multa:donet ⁊ nobis in vᷣtute ſua vᷣbũ:quo
poſſimus ex his que ſcripta ſunt: intellectũ ſa⸗
num ⁊ ad ediſicationem pudicitie aptũ vel no.

mini ipᷣi vel nature amoꝛis oſtendere. Inpᷣnci⸗

pio verboꝝ Moyſi:vbi de mundi ↄditõe co⸗

ſcribit᷑: duos inuenimus homines creatos re⸗

ferri. Pꝛimum ad imaginẽ ⁊ ſimilitudineʒ dei
factum. Scdᷣm elimo terre factum. Hoc Pau

lus apls bene ſciens:⁊ ad liquidum in his eru⸗

ditus:in ſuis litteris apertius ⁊ euidentius bi
nos eſſe:⁊ per ſingulos quoſq; homines ſcpᷣſit
ſic em dixit. Nam ſi his qui foꝛis eſt homo no
ſter coꝛrumpit᷑:ſed üle qui intus eſt renouatur
de die in diem. Et iterum. Cõdelector em̃ legi
dei m interioꝛem hoĩeʒ:⁊ his ſimilia: qᷓta cõ⸗
ſcribit. AUñ puto neminẽ iã debere dubitare:
Moyſes de duoꝝ hominũ factura vł figmẽio

Fo. xn

*
„
.
3
17 4

ſcripſerit in pncipio Geneſis: cũ videat Mau⸗

lũ qͥ meliꝰvtiq; qᷓ; nos itelligebat ea qᷓ a ☛ς

ſe ſcripta ſunt:duos hoies eſſe ꝑ ſingulos qͥſ;
dicẽtẽ. QAuoꝝ vnũ.i.interioꝛẽ renouari ꝑ ſin⸗

quibuſdã ſanctis: talibus qualis erat au⸗-

lus:coꝛrũpi ꝑhibet ⁊ infirmari.Quod ſi alicui
videbit᷑ de h̊ adhuc aliquid dubitandũ: in lo⸗

cis ꝓpꝛus melius explanabit᷑. Nunc aũt piop

ter quod memoꝛiam fecerimus interioꝛis ⁊ erx

terioꝛis hominis ꝓpſequamur. Oñdere em̃ ex
his volumus ꝙ ſcripturis diuinis ꝑ monony⸗
mas.i.ꝑ ſingulas appellationes:ideo ꝑ eadem
vocabula: ⁊ exterioꝛis hominis mẽbꝛa: ⁊ illiꝰ
interiotis hominis pꝑtes affectuſq; nominan.
Eaq; non ſolum vocabulis:ſᷣ ⁊ rebus ipis ſibi
inuicem comꝑant᷑. Verbi gra. Aetat᷑ aliqs eſ⸗
ſe puer ᷣm interioꝛeʒ hominẽ:quẽ poſſibile eſ?·
creſcere:⁊ ad etatem iuuenis adduci:atq; inde
ſuccedentibus incremẽtis puenire ad viruʒp⸗
fectũ:⁊ effici patrẽ.lhis aũt nominibus vti vo
luimus: vt ↄſona diuine ſcripture:illi ſcilicet qᷓ

ab Joanne ſcripta eſt vocabula poneremus.
Alit em ſcripſi vobis pueri:qm cognouiſtis pa

trẽ.ſcripſi vobis pr̃es:qm cognouiſtis eũ q̊ ab

initio ẽ.ſepſi vob iuuenes:qm foꝛtes eſtis:⁊p

vbũ dei qð manet in celo viciſtꝭ malignũ.Eui
dẽs vtiq; ẽ:nec ab vllo oino arbitroꝛ dubitari
ꝙ pueros h̊ Joãnes vł adoleſcẽtes ⁊ iuuenes:

vel etiã pr̃es ᷣm aie: nõ ſᷣm coꝛpis appellat eta
t᷑ẽ. Sʒ ⁊ Maulus diẽ in quoda loco.Mõ potui

vobis loqͥ qſi ſpũalibus:ſᷣ q̃ſicarnalibus:tãqᷓ;

ꝑuulis in xpᷣo lac vobis potũ dedi. In xpᷣo t
ꝑuuli ꝓculdubio ſm aie nõ ᷣm carnis noiant
etatẽ.DOeniq; idẽ Paulus etiã in alio loco ait.
Cũ eſſem puulus:ſicut pꝑuulus loqbar: ſicut ꝑ

uulus ſapiebã: ſicut puulus cogitabã. Cũ aũt
factus ſum vir:deſtruxi q̃ erãt puuli.Et iteru
