gi myrrhã.Et in pñti loco initium veſtimẽto?ꝛ
Rpᷣiẽ ſuſcipe moꝛtẽ illã:⁊ in ſua carne mõſtra⸗
re. ec indumẽta para ſpõſo tuo.his a te veſti

bus cõptus incedat.Cũq; ei huiuſcemõi texue
ris veſtimẽta:efficieris ipᷣa templũ dei:⁊ letiſi⸗

cabis eũ de domibus eburneis: ſiue vt melius
in hebꝛayco ſcribit᷑:de tẽplo dẽtiũ ⁊ laudes do

mino canes.totaq; ſeculo moꝛtua:angeloꝝ imi

taberis choꝛos. Ebur em̃ ⁊ dentes inſigne eſſe

moꝛtis:⁊ vocis ipᷣa noim natura teſtat᷑.Et cõ⸗

ſequẽter adiunctũ ẽ:ex qbus delectauerũt te fi

lie regũ in honoꝛe tuo. Rex regũ ⁊ dñs dñan⸗
tiũ ſpõſus tuus ẽ. Reges iſti qui ſub tãto rege
ſunt reguli:pt̃es tui ſunt:qͥ te euãgelica genue⸗
re doctrina. onꝝ tu filia honoꝛificas in oĩbus

veſtimẽtis ⁊ odoꝛibus bonis ⁊ tẽplo eburneo

eũ cui ſupꝛadictũ ẽ. Effuſa ẽ gra in labijs tuis:

⁊ accingere gladio tuo ſuꝑ femur tuũ potẽtiſſi⸗

me: ⁊ ſagitte tue acute:⁊ thꝛonus tuusdeus in
ſeculum ſeculi: pꝛo eo quod nos tranſtulimus

domibus eburneis: quia in greco ſcriptum eſt

ιοορορονοον ονεραπαπ1νο V. quid latinoꝛu;
ob vᷣhi ambiguitatẽ a gradibus iterpᷣtati ſunt:
cũ Sapic. verbũ ſit τι⅞ιι πο.i. getile pale⸗
ſtine:⁊ vſq; hodie domus ex omni ꝑte ↄcluſe:
⁊in modũ edifſicate turriũ ac meniũ publicoꝝ:
Boapeic appellent᷑. Aſtitit regina a dextris iu⸗
is in veſtitu deaurato.Quodq; ſequit᷑ arcum
data varietate:excepta eduõe vulgata nullus
interpᷣtũ trãſtulit. In hebꝛayco. Stetit ↄiunx

in dextera tua in dyademate aureo.vbi nos cõ
iugẽ vertimus:ibi apud hebꝛeos legit᷑ Segal.
ꝓ quo Aqᷣla æVXOον.ú1¹ binam. Sym⸗
machus ⁊ quinta editio: a XKV. i. pellicẽ

Xxx. Theodotion ⁊ ſexta reginã interpꝛetati
ſunt. Deinde vbi ego poſui dyademate aureo

Symmachus tranſtulit in auro pᷣmo: Aquila
qͥnta ⁊ ſexta editio in tinctura vłin auro ophyr

AQue filie regum ſunt: ⁊ in ſponſi parantur am

plexus:ꝑ myrrhã ⁊ guttam ⁊ caſiam ⁊ domos
eburneas delectãt eũ:cuius thronus in ſeculũ
ſeculi ẽ.Que aũt iam ſuꝑ petram Rpᷣm ſtabili

radice fundata ẽ catholica eccleſia: vna colum

ba ꝑpfecta ⁊ ꝓxima ſtat a dextris:⁊ nihil in ſe ſi

niſtrũ hʒ:ſtat in veſtibus deauratis:de ſermo⸗

nibus ſcripturaꝝ ad ſenſum trãſiens: ⁊ cũctis
plena virtutibus: ſiue vt nos tranſtulimus in

dyademate aureo. Eſt em regina: regnatq; cũ

rege:cuius filias poſſumus intelligere:⁊ in cõ⸗

mune credentiũ aias:⁊ ꝓpꝛie virginũ choꝛos.
Ophyr genus auri ẽ vel a loco indie: vel a co⸗
loꝛe noĩe inditũ. Septem qͥwe apud hebꝛeos

auri vocabula ſunt. Axoꝛẽ q;ᷓ ⁊ ↄcubinã intel⸗

ligamus de cãtico Salomonis q̃ ſine ſpõſo ſuo

vel marito doꝛmire nõ põt.Audi filia ⁊ vide ⁊
inclina aurẽ tuã: ⁊ obliuiſcere płm tuum ⁊ do

mũ pr̃is tui: ⁊ concupiſcet rex decoꝛem tuum:
quoniã ipᷣe dominus tuus: ⁊ adoꝛabunt eum.
In hebꝛayco.Audi filia ⁊ vide:⁊inclina aurẽ

tuaʒ:⁊ obliuiſcere populi tui: ⁊ domus patris
tui:⁊ concupiſcet rex decoꝛẽ tuũ:qꝛ ipᷣe eſt dñs
tuus:⁊ adoꝛa eũ.ucuſq; ꝑ ꝓphete linguam:
quã calamo ſcribenti velociter comꝑat:loquit᷑
ſpirituſianctus:ipᷣm regem ⁊ bellatoꝛem ⁊ deũ
ſponſumq; compellans. Hinc ꝑſona patris in
ducitur loquentis ad ſponſam filij ſui: ⁊ cohoꝛ
tantis eam: vt veteris gentilitatis ⁊ pdolatrie
erroꝛe contempto:pꝛimum his que dicant᷑ at⸗

tendat: ⁊ ꝓpter quod de alienigena filia nomi⸗
net᷑.deinde videat vel ipᷣa que dicunt᷑: vel vni

uerſam ↄditionẽ:ex viſibilibus intelligẽs inui

ſibilia: ex creaturis ſentiẽs creatoꝛẽ:⁊ diligẽ⸗
ter inclinet aurẽ ſuã: vt q̃ dicunt᷑ mẽoꝛit᷑ teneãt
Cũq; audierit:viderit:⁊ inclinauerit aurẽ ſuã⸗
totãq; ſe doctrie tradiderit:⁊ eoꝝ intelligẽtie qᷓ

dicunt᷑ obliuiſcat᷑ ᷣmũ ppli ſuũ: ⁊ cũ Abꝛahã
de chaldea egrediẽs relinq̃t terrã natiuitatis⁊

cognatõis ſue. Nẽo dubitat pr̃eʒ njm añqᷓ; ad
optaremur a deo fuiſſe dyabolũ.de q̊ Salua⸗

toꝛ ait. Aos ex pr̃e dyabolo nati eſtis.Cũ g ait

gntiqͥ pris fueris oblita:⁊ talẽ te exhibuer de⸗
poſitis pᷣſtinis ſoꝛdibꝰ vt ſuꝑ fratruelẽ dealba⸗
ta ↄſcẽdas:⁊ quã poſſit diligere fili meꝰ tũc co
cupiſcet rex decoꝛẽ tuũ.Et ne putes ynũ eſſe 8
turba a q̊ͥ amãda es:ipᷣeẽ rex tuꝰ ⁊ dñs tuꝰ: qꝛ
vo interdũ qͥ reges ⁊ dñi ſunt:ſunt q̃daʒ ptãte

Ce

ſeges 10
6Diant;
1debens⸗
adorbe
atearman
delse:19
geibus⸗
ſpmnretene
derelicls⸗
lulſcn ri
nonnüpfe
ſien dis
ſtalupoia
nusſude⸗
no dubito
herſt
nupfis n
Abuahi.
neſguifen
Quuseiſte
LCalealy
gukahen
ocrerce
ninwdert
GerisN
busface
bebrach
ginns:l
fornſſint
ſmug:yn
efe N⸗
ſyierötan/
Grmnm
Mooſöna⸗
Otergrrauc
n Auteert
epfezch»
huntdits
1ſänſteqd
buſuonund
Cneuge⸗⸗
duigteſamet
16elunde
depogenti
Obanit diits
Urigtenpli
fftnckereäſe
inte ten
fentesvari
deßcabunke
Nerftlenii
Nabintus,

ſihntbus.

ſennlecns,
nlrr ſan
Ntirnſeen

chmtdonns
chamnanei
nmänti
Adeirfnchtn
isrhlce

urnisein n⸗

Uniſangcigs
osnuſnlnun
egungucl
gienimiͤchans.
loconle nd⸗
ipemuhern
ch htinic⸗
Mmisſneibi
Audjännet
Nepinwuntd.
rerdauemuun
:1dnttan
idetndman
mi:1donufrt
—
baelnngn.
nnti
1belluorent
inegſonapankn
ſmn iliiintach
lin niia
biscveniant,
ainiimmi
curzant n
lheſnelge
vermi i
mininkn

—
—
—
Se
—
—
=

—
—
—
—
— *
S==
S —=
= E
= S = = =

—
—
—
—
=
=

—
SE
—
——
=

M

Tracta

reges ⁊ dñi:tñ eiuſdẽ nature cuius ſunt illi:in
q̃ͥs dñant᷑ ⁊ regnãt:indico tibi ꝙ deus tuus ſit
debeas adoꝛare eũ.Lxx.interpᷣtes nõ dixer̃t
⁊ adoꝛab eũ:ſᷣ adoꝛahũt eũ: vt ſit ſenſus. Iſte

q̃ te armaturꝰ ẽ:qͥ tuã pulchꝛitudinẽ dilecturꝰ:
deus ẽ: ⁊ adoꝛãdus ab hoibus.qð de eccłia de
gẽtibus ↄgregata expoſuimus:vnuſqᷣſq; ad ſe
ipᷣm referat:aĩamq; credẽtis:ꝙ poꝛibus vitijs
derelictis adoptet᷑ in filiã:inclinet aurẽ ſuã:ob
liuiſcat᷑ veteris ↄuerſatõis:⁊ cũ aplło dimittat

moꝛtuũ pr̃eʒ:⁊ talẽ ſe pᷣbeat qͥ amet᷑ a rege. Ip

ſeẽ em dñs eiꝰcui flectere debeat genu: ⁊ depo
ſita ſuꝑbia iugũ hũilitatis aſſumere. Introge

mus iudeos q̃ ſit iſta filia ad quã loquit᷑ deus.

nõ dubito qͥn ſynagogã rñdeãt.⁊ quõ ðꝛſyna⸗
goge ⁊ iſraelitico plo: dimitte łlin tuuʒ ⁊ do⸗
mũ pr̃is tui:Nũqͥd derelinquet gẽtẽ Hebꝛeã:

⁊ Abꝛahã ãtiquũ preʒ:Si dixerint de vocatio

ne ſignificari Abꝛaham:qꝛ Chaldeos reliqrit:

Quis ẽ iſte rex qͥ amaturꝰẽ decoꝛẽ Abꝛaham⸗

Certe aliꝰ ẽ qͥ loquit᷑:audi ſilia:aliuſq; de qͥ lo⸗

quit᷑: ⁊ ↄcupiſcet rex decoꝛẽ tuũ.Qui aliꝰ:õ
ſolũ rex:vᷣ ⁊ dñs deus:qͥ adoꝛãdus ẽ.Filia Cci

ri in mũeribus vultũ tuuʒ depᷣcabunt᷑ diuites
plebis. In hebꝛeo ẽ: O filia foꝛtiſſimi in mũeri
bus faciẽ tuã depᷣcabunt᷑ diuites ppłi. Nerbuzʒ

tus III Epiſtola

Fo. VI

I

emplaribus inuenit᷑ er pν. qd cogitationes

ſonat.Ex qͥ oñdit᷑ oẽʒ gliaʒ ecclie:cui ſupꝛa di
ctũ eſt. Audi filia ⁊ vide:⁊ o ſilia Tyri:⁊ nunc

appellat᷑ filia regis eſſe intrinſecus:⁊ in cogita⸗

tionibꝰ.i.in interioꝛi hoie: ⁊ in circũciſionenõ
manufacta:łᷣ ſpũ hñte ↄſcie fiduciã apud deũ:
⁊ tota pulchꝛitudine poſita magis in ſenſuum

noie:qᷓ; in floꝛe vboꝝ. Quõ aũt in ſtamine ex

q̃ dependẽt fimbꝛie ſubtegmẽ intexit᷑ ⁊ tota ve

ſtimẽti vtus in ſtamine eſt: ita vt aureis ſenſi⸗

bus ſcripturaꝝ: in qbus veſtis eccłie omnis in

foꝛtiſſimus ſiue foꝛtiſſima: ⁊ ſilex.i.lapis durii

ſimus:vñ in pñti loco erroꝛis oꝛtus ẽ. Aquila
em ⁊. Lxx.⁊ Theodotion ⁊qnta editio Cyrũi
interp̃tati ſunt. Sexta vᷣbũ hebꝛaycum poſuit·

ſoꝛ:Symmachus xp IeXοv.:i. foꝛtiſſimam.
Nos ipᷣm ad deuʒ rẽtulimus: vt illa cui ſupꝛa

dixerat:audi filia ⁊ vide:filia foꝛtiſſimi nücupe
tur.Aut certe ipᷣa foꝛtiſſima ſit:qꝛ imitata ẽ foꝛ

te preʒ:cuiꝰvultũ in diuerſis mũeribus depᷣca

bunt᷑ diuites pleb. Diuites ĩ cũctis oꝑibꝰbois
⁊ ſcia:ſiue qͥ diuites putant᷑ in ſeculo: ſapiẽtes
huius mundi:⁊ phoꝝ diſciplinis erudin. Ael

qð melius cẽ᷑: qͥ añ diuites fuerũt: hñtes eloqa

dei ⁊ teſtamẽta ⁊ ꝓphas.i.de ꝓplo iſrł. ANt em

cabant᷑ diuitẽ lm iſrael:⁊ ꝑ eos introducebã

tur in templũ.Sic poſt aduentũ dñi qͥcunq; ex

iſraele redire voluerint:diuites quõdã familia

ritate ⁊ ꝓtectõe dei veniẽt ad fitiã Tyri: ⁊ offe
rentes varia dona vtutũ:⁊ ↄfeſſionis in x-xpᷣm

depᷣcabunt᷑ eã:vt ſalutẽ qua ꝑdiderunt in Zu⸗
dea:inueniãt in gẽtibus. Ois głia eius filie re⸗

gis abintus in fimbꝛijs aureis circũamicta va⸗

rietatibus. In hebꝛeo. Omis gloꝛia filie regis
intrinſecus faſcijs aureis veſtita eſt. Pꝛo eo ꝙ

in. Lxx. ſcriptũ eſt ?οιοπν. nos vel abintus

vel intrinſecus in erptati ſumus:in buld ex

texit᷑: miſcent᷑ aliqᷓ: de natura: de moꝛibus:⁊ 5
ip̃m ſigniſicat veſtis Aarõ:auro:purpura:coc
co: byſſo: Hyacinthoq; ↄtexta: quaʒ fecerunt
mulieres: qbus deus ad texendũ dedit ſapiaz
vt intelligere poſſimus omnẽ oꝛnatuʒ filiere
gis intrinſecus: ipᷣa loquit᷑ in cãtico. Introdu⸗
xit me rex in cubiculuz ſuũ:in quo clauſo oſtio
iabioꝝ: deum pr̃em iubamur oꝛare.in nono q;

pfſfalmo:cuius titulus inſcribit᷑: ꝓ abſconditis

filij variã habuit ⁊ Joſeph tunicã: qus ei txu

it mater eccleſia. Se his fimbꝛijs Daluatoꝛig

rtoροοοσ.1. ſanguinẽ fluens vna Saluatoꝛrẽ?
tetigit ⁊ ſanata eſt. Quod aũt in hebꝛaycoſeri⸗
bit᷑: faſcijs aureis veſtita eſt: idipᷣm ſigniſicat

quod ſupꝛa. Omnis gloꝛia filie regis intrinſe⸗
hebꝛaycũ ſoꝛ:quod in Eʒchiele iuxta.Lxx.le⸗
gimus: interpᷣtari põt ⁊ Tyrus: ⁊ tribulatio:

cus: faſcijs diuinoꝝ interioꝛa mẽbꝛa obuoluu⸗

tur eccleſie: ⁊ tota vteri tegit᷑ ambitio. Harum

faſciarum non põt obliuiſci ſponſa:Fm Hiere

miam que mãmas ligant:⁊ pectus in quo cogẽ

tatões ſunt ꝓtegũt. Adducentur reei vgine H
poſt eã: pxime eius afferent᷑ tibi:afferent in le⸗

iicia ⁊ exultatõe: adducent᷑ in templum regis.
Juxta. Qxx. poꝛ vſiculus adhuc deſilie canif
opꝛnatu: ſequens ad ipᷣm ſpõſum regemq; diri⸗
gitur. Poꝛro iuxta hebꝛayci totũ ad ſponſan
ðꝛ:vſq; ad eũ locũ vbi ſcriptũ eſt. Pones eos⸗

b̈ncipes in vniuerſa terra. Et legit᷑: in ſcutula⸗

tis ducenk ad regẽ vgines:ſequent᷑ eam amice

eius:ducent᷑ illuc: ducent᷑ in leticijs ⁊ exultati-⸗

one:ingredient᷑ thalamũ regis. O ulta eẽ di⸗

* ℳ₰

ei teſtam i. de ſtantiã aiaꝝ in xpo credẽtiũ demõſtrat cãticũ
añ Saluatoꝛis aduentũ hi qͥ de Tyro erãt:HẽGö
de plo gentiũ: ⁊ CPꝛoſeliti eſſe cupiebãt: dep⸗

cãticoꝝ:in qͥ ſcptũ ẽ. Sexagintaſunt regine: et

octoginta ↄcubine: ⁊ adoleſcẽtule ãꝝꝑ nõ ẽ nůe

rus. Ana colüba mea: pfecta mea: ꝓxia mea

de q ðꝛ. Aider̃t eã filie:⁊ btificãt eã regine:⁊ co
cubine: æ laudant eã. Que ergo ꝑfectaẽ ⁊ ſan⸗
cta coꝛpe ⁊ ſpiritu:⁊ columba:⁊ ꝓxima mer

vocari. Hec eſt filia de qua ſupꝛa dictum eſf.
Aſtitit regina a dextris tuis in veſtitu deauſa
to. Que autem ſupergreſſe ſunt ſex dies mun⸗

di: ⁊ futura regna ſuſpirant:re⸗ ine apellant.
Si qua vero circumciſionem qdem habʒocta⸗
ue diei:ſed adhuc nõ venit ad nuptias

cubina vocitatur. Diuerſa autẽ multitudo cre
denti:anec du pot ſpoſicopular aplexibus :·

hec co⸗

in bmo ponũt᷑ gradu: ⁊ te eſſe ⁊ oẽs qͥ in vᷣgini

nec de co leros parere adoleſcentula d:. Ego

puto de iſtis vginibus que ſequunt᷑ eccłiaʒ: ⁊

tate coꝛꝑis ⁊ anime ꝑſeuerãt. Mꝛoximas auũt?
anmicas viduas eſſe: i mrimonio ↄtinentes:q
oẽs cũ leticia ⁊ exultatõe ducunt᷑ adtemplum

zin thalamũ regis. in templũ quaſi ſacerdotes
dei: in thalamũ qſi ſpõſe regis a ſpõſi. Hoc te⸗

derat. Unã inquit petij a dño: hanc reqraʒ: vt
inhabitẽ m domo dñi omẽs dies vite mee. Et
itep. Dñe dilexi decoꝛẽ domus tue: ⁊ locũ ha⸗
hritatõis gloꝛie tue. Et in alio loco. Quia trãſi-⸗
bo in locũ tabernaculi admirabilis vſq; ad do⸗

feſta celebꝛantiũ. Scutulata aut bus ſponſo

mũ dei:in voce exultatõis ⁊ ↄfeſſionis ſonitus

no regina componit᷑:ipa ſunt:qin. Lxx. legi⸗
mus circſamicia varietate. Mꝛo hatribus tu⸗
is nati ſunt tibi fili: cõſtitues eos pᷣncipes ſuꝑ

ouymnẽ terrã. In lpebꝛayco.

ꝛ0 patribus tuis
erunt tibi filij: pones eos pᷣncipes in vniuerſa
terra. Et ex patris ꝑſona nequaqᷓ; de filia: ſed
rurſus ad filiã ſermo intelligi põt:⁊ ex ſpũſſan⸗

cti ⁊ ex filioꝝ Choꝛe. Si ergo ad ſponſam ſer⸗
mo dirigit᷑: ſponſa aũt de natiõibus ↄgregata
eſt:cui ſupꝛa ðꝛ obliuiſcere łm tuũ ⁊ domum

pratris tui: debemus ſponſe patres noſſe: vt cõ

. ſequenter nouerimus ⁊ filios.ꝓ pribus tuis ð

qbus in Hieremia locuta eſt:qᷓ; falſa poſſidert

patr es noſtri ydola: ⁊ non eſt in eis qui pluat.

NPꝛo Platone:ꝓ ceteris diuerſoꝝ dogmatum

⁊ erroꝝ magiſtris nati ſunt tibi filij:qs ↄſtitui⸗

ſtiipncipes tuos: a feciſti in płos pᷣceptoꝛtes.
QAel certe aliter. O eccleſia filij tui quos genui

ſti tibi: vertent᷑ in patres tuos:cum de diſcipu

⁊reliquos patriarchas:filios qui in patrũ ho.
noꝛe ſunt nati:apłos intelligamꝰ qui miſſi ſunt
QA Ndomino pᷣdicare vſq; ad extremũ terre: ⁊ bos
ptizʒare credentes in nomine trinitatis. Sed qi⸗ auerin in pſa
leta ſunt ⁊ iocũda:ſp terrenis humilibuſq; cõ⸗

lies eos feceris magros: ⁊ in ſacerdotali gradu
omniũ teſtimonio collocaueris. Sin aũt prfes

ccclelie intelligimus Abꝛahaʒ Yſaac ? Jacob

rit᷑ quõ eccłia de gentibus patres habere pol⸗

ſit Abꝛaham Jlaac ⁊ Jacob: cum ei ſupꝛa di⸗

cum ſit: obliuiſcere pm tuum ⁊ domũ patris

tui. Legamus euangeliũ: Nolite dicere pr̃em

haꝛabemus Abꝛahã: potẽs eſt deus de lapidib
iſtis: hoc eſt de duro coꝛde gentilium ſuſcitaer

filios Abꝛahe.Et in alio loco:Si filij eſſetis ¶˖X« antur. Suꝑ qua al
uaria dñs noſter JYeſus poſt reſurrectõneʒ:ad

bbaꝛahe: oꝑa Abꝛahe faceretis. Et in Geneſi ad
ipᷣm Abꝛahã loquit᷑ deus. In ſemine tuo inqᷣt

buzdicent᷑ oés gentes. Sicut em ille in pputio

ex ſide iuſtificatus ẽ:ita ⁊ nos iuſtiſicabimur in

e.gdem ſide: ſi habuerimus ſidẽ ⁊ opa pr̃is nri

Abꝛahã. ot hin ad Saluatore dici: vla

vpfe vci a ꝓphᷣali choꝛo ⁊ a ſpũſancto. Pꝛo pa

ðèð

lũ æ Joãnes vidit in apocalypſi:⁊ ꝓpha deſi

. .

tribus tuis ſtirpe videlicet iudeoꝝ qͥ te relique
rũt ⁊ negauerũt:nati ſunt tibi filij apłi.⁊ de na
tionibus credẽtes:qͥs ↄſtituiſti pncipes in vni
uerſa terra. Memoꝛ ero nois tui dñe in oĩ ge⸗

neratõe ⁊ generatõeʒ. Mꝛopterea ppli ↄſitebũ⸗
tur tibi in eternũ ⁊ in ſeculũ ſeculi. In hebꝛay⸗

co. Recoꝛdaboꝛ noĩis tui in omni gnatõe ⁊ ge⸗
neratõeʒ. ꝓpterea ↄfitebunt᷑ tibi płi in ſeculuʒ
⁊ in eternũ.qð nos interpᷣtati ſumus:ↄfitebun

tur tibi.Syimmachus tranſtulit:laudabunt te

Regina q̃ ſteterat a dextris tuis in veſtitu de⸗
gurato:⁊ iuſſa fuerat obliuiſci ꝓłi ⁊ domꝰ pa⸗
tris ſui:⁊ iteꝝ illi dictũ erat. Pꝛo patribus tu⸗
is nati ſunt tibi filij:ↄſtitues eos pᷣncipes ſuper
onmmnem terrã: intelligens q;ta decoꝛãda ſit glo
ria: ⁊ qͥbus pᷣmijs ſubleuanda:ↄuertit ad ſpõ⸗
ſum voces ſuas:⁊ pollicet᷑ recoꝛdaturã ſe ſem⸗

per nois ſpõſi in omni generatõe ⁊ generatõeʒ
A ꝓmiſit: videmus expletũ. Ipᷣa xpᷣiana no

bis oibus xpᷣianoꝝ nomen impoſuit:nomẽ no
uum: in quo hñũdicunt᷑ oẽs familie gentiũ. Re

coꝛdat᷑ aũt nõ in vna generatõe: ſᷣ in omnibus
vel cũctas ſigniſicans natões: vel duas natio⸗
nes iudeoꝝ atq; gentiliũ. Et qꝛ hoc paꝝ ẽ:ſi in

duabus generatõibus noĩis dni recoꝛdet᷑. ꝓp⸗
terea ꝓpłi qui in eccleſia fuerint. ↄfitebuntur:⁊
laudabũt dñm ineternum ⁊ in ſeculum ſeculi.
AQnñ ⁊ tu o filia Pꝛincipia ſanctoꝝ mixta cho⸗

ro inter vgines duceris ad regẽ ⁊ ex domibus
eburneis delectabis ſpõſum in honoꝛe tuo:tũe
recoꝛdare ⁊ mei: qui huius pſalmi tibi domio

reuelate intelligentiã tribui:⁊ dicito. Memoꝛ

ero nominis tui:vt q̃ ꝑtẽ intellexiſti carminis:

ſi vita comes fuerit:⁊ totũ canticũ canticoꝝ

Beati Hieronymi pᷣſbyteri expoſitio pſal⸗

mi.xlj. Sicut ceruus deſiderat ad fontes aqua
rũ: ad renatos in vigilia paſche hita. Epła. Il?

ANMne pſalteriũ
o ſagaci mente pluſtrans: nuſq; in⸗
uenio:ꝙ filij Choꝛe aliquid triſte
cantauerint.ſemꝑ in pſalmis eoꝝ

temptis celeſtia ⁊ eterna deſiderant:congruen
tes interpꝛetationi nominis ſui. Siquidẽ Cho
re interpꝛetat᷑ caluities. Quia ergo dominus
noſter in loco Caluarie crucifixus eſt a ſepul⸗
tus:quicunq; in cruce eius credũt:hi filij Cho

re.i.filij Caluarie nominantur. Suꝑ qua Cal⸗

celoꝝ regna conſcendens:irridet᷑ a paruulis ⁊

ab incredulis iudeoꝝ. Sed Heliſeũ irridentes
vꝛſi comederunt. Hoc de titulo ſcriptum dixiſ

ſe ſufficiat.nunc ad pᷣus pᷣncipium reuertamur

Sicut ceruꝰdeſiderat ad fontes aq̃ꝝ ita deſide

rat aia mea ad te ðs.Ceruoꝝ naturac:vt ᷣpẽ⸗

venen⸗
hitdecal

ceneniͦca

oſino⸗

fittontie
feruetiay

nideſtdc⸗
culoreeel

ſo:er

lutfegtez
1fürto⸗
fania.
bilac' der
cain oe
fodeſpul
nleofos⸗
nit euige
Oaluatoꝛ
ceſig ttes
gtaiaged
1die Siti⸗
leaſ wer
doretoro
. Loi
naag
gleiße⸗
deiap
lexerut
M:
hilache
emqr
ſiſaaoo⸗
ſooroken
1fuerütt
lugaudio⸗
ur. pqoue

ſerrdlcere

ſeſegent
Elobernae
Bonusde
Uighabit⸗

onis ſonu

Nenröei
lenitang

gente

daäpaßo⸗

chletagk.

Gurgiteren

ſegnacche
Pungatos
cinduti⸗
ſbleuni
Pieesem
Noaiti
unatqp

Seeichtin

Guadetninſte⸗
inmndmit
nernhetgngii
e Firthn
mingaſunmmin
fmmiegni
eraöefinenis

õ

öes: aen e

Eiceboeguen
dis dfimadi
Uerin Kpvn
m mkanmtei
ſnaornint
AAnzitann
ſunmnbenrun
ius ganiin
baiet Nden
iintclerkianis
cicantcdand

neininpſi

Bentadintsne
Mihtuli

=

Fo

.

Tractatus III Epiſtola IIII

tũ venena ↄtẽnãt:qͥn potiꝰ naribꝰ ſuis eos ex⸗

hrjt de cauernis:vt int᷑ficiãat atq; dilacerẽt.Cũ
venenũ ceꝑit intriſecus eſtuare: ⁊ quis eos ñ
poſſint occidere:tñ ſitis ardoꝛẽ ⁊ incendiũ tole
rtes:tũc illi fötes deſiderat:⁊ puriſſimis aqᷣs
feruẽtia venena reſtringũt. Quõ itaq; illi cer⸗

ui deſiderãt fõtes aq̃ꝝ:niſi q̊ͥ de egypto ⁊ de ſe
culo recedẽtes intfecerũt haraonẽ in aqs ſu

is: ⁊ oẽʒ exercitũ eiꝰ in baptiſmo necauerũt:pꝰ

int᷑ fectõeʒ dyaboli deſiderãt fõtes eccłie: preʒ

flliũ ⁊ ſpmſcm. De pr̃e ꝗ ſit fos:ſcribit᷑ i hie

remia.MMe dimiſerũt fõtẽ aq̃ viue:⁊ fodejr̃t ſi⸗

bi lacꝰ detritos:qͥ nõ pñt aquã ↄtiere. De filio

q̃dã in loco legimꝰ Dereliqrũt fõtẽ ſapie.NPoꝛ
ro de ſpũſcõ.Qui biberit de aq̃ q̃ de celo oꝛiet᷑:

in eo fõs aq̃ fiẽt ſaliẽtis in vitã et᷑nã:ſtati expo⸗

nit᷑ euãgeliſta dicẽte:ꝙ ex ſpũ ſcõ ſermo fuerit
Saluatoꝛis.Ex qͥ manifeſtiſſime liq̃t tres in ec
cleſia fõtes trinitatis eẽ myſteriũ. Hos deſide
rat aia credẽtis: hos deſiderat aia baptizãtis:
⁊ diẽ. Sitiuit aia mea in deũ fõtẽ viuũ.Nõ em̃
leuit᷑ videre voluit deũ:vᷣ toto deſiderabat ar⸗

doꝛe: toto ſitiuit incẽdio: añq; baptiſma ↄſeq⸗

ret᷑. Loqbant᷑ int᷑ ſe inuicẽ atq; dicebt:qñ ve
niã ⁊ aparebo añ faciẽ dñi: Ecce frẽs demũ i⸗

pletũ ẽ:qð petebãt. Nenerũt ⁊ ſteter̃t añ faciẽ

dei. aparuerũt añ faciẽ altaris:⁊ myſteriũ itel
lexerũt.Hoc em nõ merent᷑ videre niſi illi:qͥ ex
ↄlſcia ⁊ imo ꝓferũt coꝛde.mẽoꝛãtes.ꝗFuert mi⸗

hi lachꝛyme mee pães die ac nocte. Per omnẽ
em̃ qdrageſimã vacauerũt oꝛõni atq; ieiunio:

in ſacco v cinere doꝛmierũt:futurã vitã pctõꝝ
ſuoꝝofeſſiõe q̃rẽtes. Sʒ qꝛ fuderũt lachꝛymas

⁊a⁊ fuerũt triſtes:ðꝛ eis. Qui ſeiant i lachꝛymis

in gaudio metẽt:⁊ bti lugẽtes:qm ipᷣi ↄſolabũ

tur. ꝓ qbus vniuerſis cũ illis dyabołꝰ inſulta⸗
ret ⁊ diceret. Abiẽ deꝰ tuꝰ: Admiſſi ⁊ in vitali

fõte recreati: ↄfident᷑ loquunt᷑. Traſibo in lo⸗
cũ tabernaculi admirabilis: vſq; ad domũ dei
Domus dei eccłia ẽ:̊ ẽ admirabile tabernacu

l: ꝙ habitauerit in eo vox exultatõis ⁊ ↄfeſſi⸗

onis ⁊ ſonus epulãtis. Gaudẽt qpeſub fide ⁊

Ooſecutõe vite et᷑ne: quã frẽs nr̃i nũc accige me
ruerũt:angeli in celis oẽſq; vᷣtutes.Si em ſup
vno agente penitẽtiã: ⁊ in vna ouicula moꝛbi-
da qꝗᷓ paſtoꝛis hũeris ẽ recepta:gaudent angeli
gtq; letant᷑: qᷓ;dto magis in tot fratribus: in tali
gur gite renatis atq; mũdatis vniuerſa exultät

regna celoꝝ:vidẽtia homies veteri pctõꝝ labe

purgatos ſuo incolatui pᷣpari: Oicite ꝗq xᷣm
nüc induti eſtis:⁊ ductũ nrᷣm ſequẽtes q̃ſi piſci
culus hamo:ſermone dei de gurgute ſeculi iſtiꝰ
ſubleuamini: in nobis rerũ natura mutata eſt.

VPiſces em̃ qͥ de mari extracti fuerint moꝛiunt᷑:

Nos aũt ideo apłi de mũdiiſtius mari extraxe
runt: atq; piſcati ſunt: vt viui ex moꝛtuis fiere⸗

apit nẽo claudit:clau

omnes timentes deum: recte ꝓ ta

mus. Quãdiu eramus in h̊ ſeculo: oculi noſtri

in ꝓfundo: ⁊ vita nr̃a verſabat᷑ in ceno:poſtq
de fluctibus erepti ſumus:cepimus ſolẽ: cepi⸗
mus veꝝ lumẽ aſpicere: ⁊ pᷣ nimio gaudio con
turbati:ad aiam nr̃am dicimus. Spera in deo
qimm ↄfiteboꝛ illi ſalutare vultus mei ⁊ ös meꝰ.

Et deinceps. NMꝛopterea mẽoꝛ ero tui de terra

Joꝛdanis ⁊ HHermonij amonte modico.Abyſ

ſus abyſſum inuocat:⁊ nos de terra Joꝛdanis

id eſt deflumine vbi dñs baptiʒatus eſt. ⁊ her⸗

monij hᷣ eſt de ſeculi huius maledictõe:qm her
mon interpᷣtat᷑ anathema:⁊ de monte modico
huius mundi(qᷓ;uis em aliquis ſanctus ſit: diũã
in iſto verſat᷑ ſeculo:nõ eſt in monte grandi at⸗

q́ q ſublimi: ſᷣ in mõte modico atq; humili) cla⸗

mamus ad dñm:⁊ ꝓfundũ ipᷣius ſcripturaruʒ
ſenſum de alijs ſcripturaꝝ teſtimonijs interp⸗
tamur. Quicqͥd in abſcõſo veteris teſtamenti
nõ poſſumus inuenirèe. h̊ de abſcõſo noui teſta

mẽti ſoluimus in voce chataractaꝝ dei: hocẽ

pphetaꝑ ip̃ius apoſtoloꝝ. Omia excelſa do
mini: a fluctus ipius:⁊ impetus fluminis: qͥ le

tificant ciuitatẽ dei ſuꝑ nos tranſierunt in xöõe
Jeſu: cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝛu,

Zimmn...
Evrpoſitio pſalmi.Cxvij.videlicet Confite⸗
mini dño qm bonus:ꝑ modũ contionis habi

ta ad Neophytas in die ſancto paſche: vbi ett

am acriter inuehit iniudeos. Epłla UIII

Nomniplalte⸗
ro dñs nj ieſus xpᷣs ꝓphat᷑ atq; cz
fnnit. Siqjdẽ Pzipe taue Bumd aue
it ⁊ nẽo aꝑit:vᷣ pᷣcipue
in cẽteſimo ſeptiodecio pſalmo:qͥ nũc pſallẽdo

lectus eſt: reſurrectõnis myſteriũ pᷣdicat᷑. iec

9⁹

em pſalmus in quo a ſpũ ſancto pᷣſignati vocã

tur ad ↄfitendũ dño in laude: vel ad ↄfeſſionẽ
gentiũ veri iſraelite in penitẽtiã veri ſacerdo⸗
tis Aarõ domus. qð eit in eccłia: ſiue gnaliter
atis munerib?
pietatis patris qui filio ſuo nõ peꝑcit: ꝓnobᷣ

omnibus tradidit illum: a ↄfeſſione incipitur.

Qm bonus:qm in ſeculum miſericoꝛdia eius.
Quis enim noſtrum poterit eſſe ↄſiderans ea:

que in eo quotidie reſultans canit eccleſia:hoc

eſt paſſionem domini Saluatoꝛis:reſurrectio⸗

nem: ſiue aſcenſionem: ⁊ nõ magis erumpat in
voce compos illoꝝ ꝑuuloꝝ effectus: dno cũra

mis ⁊ palmis exultantium: O domine ſaluos
nos fac:o domine bñ ꝓſperare. Ande ⁊ ipe vi
ctoꝛ ad patrem aſcendens imperat angelis di⸗
cens. Aperite mihi poꝛtas iuſticie: ⁊ ingreſſus

in eas confiteboꝛ domino. Hec ſunt poꝛte de

quibus i viceſimotertio pſalmo inter ſe inuicẽ

angeli loquebant᷑ ingreſſum domio ppantes.

Fogor

Leuate poꝛtas pᷣncipes vr̃as:⁊ eleuamini poꝛ
te eternales: ⁊ introibit rex gloꝛie. Sʒ pulchꝛe
leuari iubent᷑ poꝛte:⁊ in ſublime erigi.Siqᷣdẽ
iuxta diſpenſatõeʒ carnis myſteriũ ⁊ victoꝛiaʒ
crucis:maioꝛ regreditur ad celos:qᷓ; ad terras
venerit.ec poꝛta dñi:iuſti intrabunt ꝑ eam.
Hanc poꝛtã ingreſſus eſt Petrus:ingreſſus ẽ
NPaulus:ingreſſi ſunt oẽs apłi:ingreſſi ſunt ⁊
martyres ⁊ quotidie ſancti quiq; ingrediunt᷑.
Per hanc poꝛtam pᷣmus latro cum dño ingreſ
ſus eſt. habetote fiduciã: ⁊ vos ſperateſimilia

Sic em ipᷣe apls dixit.Si ↄſurreriſt cũ xpᷣo:qᷓ

ſurſum ſunt q̃rite: VUbi xpᷣsiĩ dextera dei ſedet.
Nõ diẽ h̊ pſalmus:ſoli apłi:pph̊e:⁊ martyres
intrabũt ꝑ eaʒ:ᷣ iuſti introibũt ꝑ eã̊.Quicũq;
ergo iuſte agit:⁊ inter iuſtos eſſe meruit: fidu⸗
cialiter agat in eo ſperans: quia intrabit ꝑ hãc
poꝛtam:qꝛ dominus nõ querit ſanguinẽ ↄfitẽ⸗
tium:̊ fidem: ꝓ qua ſanguis effundit᷑ creden⸗
tium. Si habuerimus ſidẽ:que põt ſanguinem
fundere:imputabit᷑ nobis ⁊ cruoꝛis effuſio.O
vere infelices iudei: o miſeri atq; miſerabiles:
lapidẽ qui ꝑ Eſaiam repꝛomiſſus eſt: ꝙ pone⸗
ret᷑ in ſundamẽtis Syon:⁊ ꝑłlm vtrunq; con⸗
iungeret:eſſe dñm ſaluatoꝛẽ:eſſe filiũ dei nõ ag
nouiſtis.uũc vos repꝛobaſtis edificãtes quõ⸗
dam ↄgregatõeʒ dñi:⁊ templi dei myſteria cu⸗
ſtodientes.qui repꝛobatus a vobis: factus eſt
in caput anguli:⁊ pᷣmam eccłiaʒ de iudeoꝝ po⸗
pulo ↄgregatã:⁊ credẽtes ex natõibus in vnũ
gregẽ ⁊ miniſterium federauit. A dño factum
eſt illð:hoc ẽ mirabile in oculis noſtris:vt nos
qui añ paſſionẽ domini ſine teſtamẽto eramus
exleges:adoptaremur in filios dei.⁊ ſibi cingu

lo putreſcente: aliud ſibi deus lumbare ↄtexe⸗

ret:alium ꝓpłm pᷣparet. Vos ergo iudei habe⸗
tis ſcripturam: vos legitis libꝛos.⁊ nos in euʒ
qui in eis ſcriptus eſt libꝛis:ipᷣm adoꝛãtes cre⸗
dimus. vos tenetis paginas:nos ſenſum pagi
naꝝ.vos complicatis mẽbꝛanas aialium moꝛ⸗
tuoꝝ:nos poſſidemus ſpm̃ viuificantẽ. Quid
mirabilius põt eſſe iſtiuſmõi ſacco: Quid hac
die felicius: in qua dominus iudeis moꝛtuus
ẽ:nobis ſurrexit.in qua ſynagoge cultus occu⸗
buit:⁊ ẽ oꝛtus eccłie.in qua nos homines fecit
ſecum ſurgere:⁊ viuere:⁊ ſedere in celeſtibus.
Et impletũ eſt illud qð ipᷣe dixit in euangelio.
Cũ aũt exaltatus fuero a terra:omnia traham
ad me.Hec ẽ dies quã fecit dñs:exultemꝰ ⁊ le⸗
temur in ea. Oẽs dies quidẽ fecit dñs.ſᷣ certe

dies pñt eẽ⁊ iudeoꝝ:pñt eſſe hereticoꝝ:pñt eẽ

gentiliũ. Dies dnica:dies reſurrectõnis:dies
xpᷣianoꝝ dies nr̃a ẽ. Vñ ⁊ dñica ðꝛ:qꝛ ĩ ea dñs
victoꝛ aſcẽdit ad pr̃eʒ.Qð ſi a gẽtilibus dies ſo
lis vocat᷑: ⁊ B; nos libẽtiſſime ↄfitemur. Hodie
em lux mũdi oꝛta ẽ:hodie ſol iuſticie oꝛtus eſt⸗
£

in cuius pẽnis ẽ ſanitas. Nũqͥd ſol pẽnas hʒ⸗
Rñdeãt iudei:⁊ qͥ tm ᷣm lr̃as ſe tbegar intchi⸗
gũt ſiłes iudeoꝝ. Mos ãt dicimus qͥcũq; ſub a⸗
lis iſtiꝰſolis fuerit:qͥ dixit in euãgelio.Quoti⸗
ens volui ↄgregare filios tuos: q̃ſi gallina pul
los ſuoſ ſub alas:⁊ noluiſti: Iſte ſecurꝰ erit ab
accipitre dyabolo:ab aqᷣlis volãtibꝰ in Eʒechi

ele: ⁊ oia pctõꝝ eius vulnera ſanabunt᷑. At ãt

ſciatis frẽs mei ꝙ ppᷣe pſalmus iſte de dño ſciᷣ
tus ẽ: ⁊ in euangelio pueri ſicut meminimus: d
intrate Hieroſolymꝗ Saluatoꝛe palmas leuã⸗
tes clamauerũt atq; dixerũt. Oſiãna in excel⸗
ſis:bñdictusqͥ venit in nomie dñi:oſiãna mn ex
celſis:ð cẽteſimo ſeptiodecimo pſalmo iſtos v⸗
ſiculos aſſumpſer̃t.O dñe ſaluũ me fac. In he
bꝛeo ſcribit᷑ oſiana.vñ ⁊ iudei impacient᷑ feren
tes: volũt ꝓhibere ꝑuulos: de qͥbus in Eſaia
loq̃bat᷑ dñs. Ecce ego ⁊ pueri mei qͥs mihi de⸗

re cruciatis:puuli clamabãt:⁊ Rpᷣm ꝑuuli ↄſi
tent᷑.Qõð ſi ⁊ illi tacuiſſent lapides vtiq; clama
rẽt.i.gẽtiliũ pls:de qͥbus in euãgelio ſcriptũẽ
Potes ẽ dñs de lapidibus iſtis ſuſcitare ſilios
bꝛahe:nos ſigniſficãs:qͥ duro quondã coꝛde
fuimꝰ:ſᷣ nüc credẽtes in Rͤtpᷣo ieſu in filios abꝛa
hã.in filios dei oĩpotẽtis adoptati ſumꝰꝑ ipᷣm
dñm:cui ẽ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ. RAmen.
Beatilłieronymi ad Marcellã de pſalmo

Cxx vj.videlicet.Niſi dñs ediſicauerit domũ.

Abi panẽ doloꝛis:⁊ filios excuſſoꝛum vᷣm He
bꝛaycam veritatẽ interpᷣtat᷑. Epla. V

Eatus ſPDaphi⸗
b lus atus ſ Euſebiꝰ Ce
ſariẽſis epᷣs tribꝰferme volumibꝰ
eepxplicauit. Cu Bemetriũ Phale
riũ ⁊ pyſiſtratũ in ſacre bybliothece ſtudio vel
let eq̃re:imagineſq; ingenioꝝ:q̃ va ſunt ⁊ et᷑na
monumẽta toto oꝛbe ꝑpqreret:tüc vel maxime

DOꝛigenis libꝛos ipẽſius ꝓſecutꝰ:Ceſariẽſi ec⸗

cleſie dedicauit.quã ex ꝑte coꝛruptaʒ Achatiꝰ
dehinc: ⁊ Euʒoniꝰ eiuſdẽ eccłie ſacerdotes in
mẽbꝛanis conati ſunt inſtaurare. ic cũ młta

reꝑiret:⁊ inuẽtoꝝ nobis indicẽ relinq̃ret cẽteſi

mi vigeſimiſexti pſalmi commentariuʒ: ⁊ ve li

tere tractum ex eo ꝙ non inſcripſit:confeſſus ẽ
non repertum: non quo talis tantuſq; vir( Ad
amantium dicimus aliquid pꝛeterierit:ſᷣ quo

negligentia poſteroꝛum ad noſtram vſq; mẽo⸗
riam non durarit.oc ideo dixi:vt quia de eo

dem pſalmo mihi ꝓpoſuiſti: qͥd eſſet panis do
loꝛis in eo quod ðꝛ. Inuanũ nobis ẽ añ lucem
ſurgere:ſurgite poſtq; ſederitis qͥ manducatis
panẽ doloꝛis:onderẽ me de Oꝛige. ↄmẽtarijs

q̃d ſenſerit nõ hr̃e. AUñ ad hebꝛeũ recurrẽs:iue

ni ꝓ pãe doloꝛis ſcriptũ lemaaſabim.qð Aqͥla

n

Cteßßtatu
lihmnie
cunndr
Gertam
Aaullnſ
idlergli
ſenaaſare
fenen.
ſelagfte
oricle
ſalocipe
ſtrotert
po
eoime
Gamann
Codaan
lumilay
ſors pant

maut vi

Ptank ial
ediran
bulosbꝛ
deeoe;
ſuntſue
tarhiono
pulos int
taleenttag
leptumn:
forfuennt
lorinteß
lepcaleris:
lloriureli
alſepen
geſtveroq
ſertalſos⸗
Ciesdebue
Vniniret
honeeno⸗
rntenaun
pfenand
ſchengieſe
gecapanog
ſibcotd
tricein
figeneeſte
pſalnocöne
hakultopini
eſtiam volri
ſenohediſe
ckeeutusett,
ſemösrec
ſbehnüſtei
nebilegit

G:deibrendi
wenmacenkie
nibustiniden

r1ngul,

lpidesnigenn
meuigeoſchi
biſtoſlitni
durogumntit
oitſuinfitn
Woptan imi
ſeallor An
emelidentn
sciftunt
gaaſoumfnh

dü⸗

niblin⸗
rpien ſoini/
libemiße
iopteſhnt
Priminntt
rartiene nun
ornhnz
Gttelnechr⸗
umme Ped
ilittlitni

Tractatus

interp̃tatus eſt ap ſov i ονονσνν
id ẽ panẽ elaboꝛationd: Symmachus op lov

x& I& Ia oUA.eEvov: q8 exponit panẽ eruii⸗

noſum. Quinta edito ? Teodotion: q in cete⸗
ris cum.lxx.traſia

2.

Sexta xvπιet erroꝛis. Nec mirandũ &

Aquila: ſi Io ᷣτιαππωαο vonat: c
opa mnanuũ hoĩs ſint: ⁊ ꝓphetice ls arguat̃
ad teniplũ diluculo fruſtra ↄſurgere: poſt qᷣe

—

tem ad ſametuaric eſtinare ci ydola dei hono⸗

re venerat. Bin Ezechlel ſerig tin ißore⸗
plo ſacnſicare ydolis ſacerdotes. At autẽ ple⸗

nius aſducaris: ꝓ doloꝛe in hebꝛeo ydola po⸗

ſita: loc ipᷣm verbü hoc eſt aſebym etiã in cen⸗
teſino tertiodecimo pſalmno ſcriptum eſt. Exx
queq; ydola tranſtulerũt.Nai æ in eo loco v⸗
bi egimus. Idola gentium argentũ aurum:
opa manuũ hominum:in hebꝛeo habet aſabeẽ
quod aquila interõtat᷑ eiaboꝛatiões eoꝝ. ñ

cum ita veritas ſe habeatnõ fruſtra quidã do⸗

loꝛis panẽ: aut her eticoꝶ u⸗telligunt ſacramen

ta:aut vite iſtins inſerabilis ⁊ erumnoſe inter

ptant᷑ laboꝛem:opud quam in ſi udoꝛe faciei co
medimius panem noſtrũ. Interq; ſpinas ⁊ tri⸗
bulos bꝛeuis vite alimenta naſcunt᷑. Illud
de eodeʒ pſalmo interrogare dignata es: AQui
ſunt filij excuſſoꝝ.Miroꝛ te in Hilarij cõmen⸗

tarijs non legiſſe excuſſoꝝ ſilios:cred ntiũ po⸗

pulos interpᷣtari.ꝙ.ſ.apoſtolos illonomie pu
tauerit apellato quibus in euangelijs ſit pꝛe
ceptum: In quacunq; ciuitatem introierint: ?
non fuerint recepti excutere puluerem pedum
ſuoꝝ in teſtimoniũ non credentiũ:licet tu argu
te pᷣcaueris non poſſe apoſtolos ſub nomie ex⸗
cuſſoꝝ intelligi:cum aliud ſit excutientiũ aliud
excuſſoꝝ:quia excucientes ſint:qui excutiant.
excuſſi vero qui ab alijs excutiant᷑:⁊ incõgruũ
eſſe: excuſſos apoſtolos acciꝑe: qui magis ex⸗
cutiètes debuerint appellari. Quid igit faci⸗
Tantũ viꝝ ⁊ temꝑibus ſuis diſertiſſimum:re⸗
pᷣhendere nõ audeo qui ⁊ ↄfeſſionis ſue meri⸗
to ⁊ vite induſtria.⁊ eloquentie claritate: vbi⸗
cunq; romanũ eſt:pᷣdicat᷑.niſi ꝙ nõ eius culpe
aſcribendũ eſt:qͥ hebꝛei ſermonis ignarus fuit

grecaꝝ quoq; litteraꝝ quandã auram ceperat:

ſed Heliodoꝛi pᷣſbyteri qͥ ille familiariter vſus
eſt: ea que intelligere nõ poterat:quomodo ab
Oꝛigene eſſent dicta querebat. Qui quia in ̊
pſalmo cõmentarium Oꝛigenis inuenire non
potuit opinionẽ magis inſinuare ſuam:qᷓ inſci
entiam voluit ↄfiteri. Quã ille ſumptam claro
ſermone diſſeruit: æ alienuʒ erroꝛem diſſertiue
executus eſt. Reſtat igit᷑ vt rurſum ad fontem
ſermõis recurramus hebꝛei: ⁊ videamus quõ

ſcriptũ ſit: Abi nos habemus ſieut filij excuſſo

.

rum: ibi legit᷑ cenbnãnaurim: qdð aqla interpᷣta

woꝛibus facit panem ydoloz-z

Fo. VI

V

tus ẽ: ſicut filij pubertatũ: Symmachꝰ ⁊ The

odotiõ ſiẽ filij innetutis. Sexta ονςνα οbÜ

qð nos dicere poſſumus exacuti ſenſus. Ex qͥ

manifeſtũ eſt adoleſcentie pplłos intelligi xpia⸗

nos:vᷣm illud exemplum quod deus ſuos ſan⸗
ctos in modũ arcus ⁊ ſagittaꝝ dicat᷑ extende⸗

re: vt in ꝓpha Zacharia. Quoniam extẽdi te
mihi iuda vt arcum.Et Saluatoꝛ delemetio
Poſuit me ſicut ſagittã electam:⁊ in pharetra

ſua abſcondit me. Deniq; in ſe equenti verſu ex
ceptis.lxx.qui aliter tranſtulerũt: ⁊ in hebꝛeo

⁊ in cunctis editiõibusita reperi.HBeatus vir

phoꝛã ſemel ſumpſerat ex ſagittis: ⁊ in phare⸗
tra quoq; tranſlatio ſeruaret᷑.excuſſos auteʒ ⁊

ↄſuetudo ſermonis humani vegetos: ⁊ robu⸗

qui repleuit pharetrã ſuã exipᷣis:vt quia meta

ſtos ⁊ expeditos vocat: ⁊ lpi. lxx. interpꝛetes
in Eſdre libꝛo ꝓ iuuenibus trãſtulerũt: in qduo

ita ſcribit᷑. Et factũ eſt ex die illa:medij excuſſo

rum faciebant opus: ⁊ medij eoꝝ habebãt ha⸗
ſtas ⁊ ſcuta ⁊ arcus ⁊ thoꝛacas:⁊ pᷣncipes poſt

omneʒ domũ Juda ediſicantiũ in muro. Ex

animaduertimus ⁊ in pñti loco ꝓ adoleſcenti⸗
bus atq; puberibus excuſſos poſitos: non vt
ille opinatus eſt ꝓ apoſtolis: qui excuſſi a pez

dum excuſſione dicant᷑. Legi ⁊ cuiuſdã libꝛũ:
⁊elegãtẽ in eo ſenſum reperi: excuſſos iudeos
dici a tẽplo ⁊ lege ⁊ gratia dñi: ꝓ eo quod ẽ re⸗
pꝛobos:⁊ eoꝝ eſſe fiios apoſiolos:qui ex ipo⸗

ruin ſemine ꝓcreent᷑:⁊ in ſimilitudinẽ ſagitta⸗
rum manu dſii ↄtineant. In ſequenti q; pſal⸗

mo Heliodoꝛus magis q; Hilarius noſter er⸗

rauit: qui ð hoc loco in quo ſcriptũ eſt:laboꝛes

fructuum tuoꝝ mãducabis: varia opinatus al
ſeruit: magis ſtare ſententiã: ſi ſcribat᷑:fructus

laboꝝ aliquẽ mã
vñ ſpiritalẽ intelligentiaz debere pquiri: ⁊ ex
hac occaſione agrediẽs diſputatõeʒ iata opoſi
tate qð volehat intelligi:vius ẽ ꝑſuadendiq;⸗

ta ſeinꝑ falſitas indiget: vt vera videat᷑: cum

hoc in loco non.lxx. interp̃ᷣtes:ſ latini ve greci
verbi ambiguitate decepti ρτοονπ fructus
magis qᷓ; manus interpᷣtati ſunt: cum ρο
manꝰ q; dicãt᷑:qð iĩ hebꝛeo pon & cnac:⁊ Sym
machus qͥntaq; editio trãſtterũt manuũ tua⸗
rũ:vt ãbiguitatẽ poꝛis ſer monis effugerẽt.Cũ

hec furtiui vt aiũt oꝑis ad lucubꝛatiunculã ve

lox notarij manus me dictãte ſignaret:⁊ plura

ducare: ⁊ nõ laboꝛes fructuũ.

dicere cogitarẽ:iã ferme ijrta hoꝛa noctis excel

ſerat: ⁊ repẽte ſtimulus quibuſdã ſtomachiſu⸗
ſcitatus:in oꝛonẽ pꝛupi:vt ſaltẽ reliqͥ hoꝛaruʒ
ſpacio ſubrepẽte ſomno fruſtraret᷑ infirmitas.

Ebplaris ꝓlogus beati Hieronymi pᷣſbyteri

ad Damaſum papã in expoſitõe cãtici Epitha

lamij canticoꝝ ᷣm Oꝛigenẽ.cuius doctrinã ⁊
eloquẽtia laudibus effert. Epla VI

Paars

ℳ„

in ceteris libꝛis oẽs vicerit:in cãtico

cãticoꝝ ipᷣe ſe vicit. Nã decẽ volumibꝰ explici⸗
tis qᷓ ad viginti vſq; verſuũ milia pene puene⸗
rũt:pᷣmũ.lxx. interpᷣtes:deinde aquilã ⁊ Sm
machũ ⁊ theodotõeʒ: ⁊ ad extremũ qͥntã editi⸗
