ctuq; cucurrerit cõparat eã eqͥs ſuis vel eqͥta⸗
tui:qͥbus obtinuerit currus Pharaonis. Si⸗
mul ⁊ genas eiꝰ ꝓ inſigni verecũdia ⁊ ↄuerſa⸗
tionis ꝑnicitate turturibꝰcomparat: ceruicẽq;
eius oẽm oꝛnamentoꝝ redimiculis. Nũc autẽ

iam ſpecioſã ꝓſitet᷑ ea:⁊ ſpecioſam nõ ſicut pꝛi
usi mulieribꝰ tm:ſed q̃ſi ꝓximã ſibi: ⁊ adhuc

in maius tituluʒ laudis extollit: et affirmat:qꝛ
non tm̃ cũ ꝓxima eſt ei ſpecioſa ſit: ſed ⁊ ſi con
tingat ei abſentẽ eiſe etiaʒ ſic ſpecioſa ſit. HMoc
eni indicat᷑ in eo ꝙ cũ dixiſſet: ecce es ſpecioſa
ꝓxima mea:addit poſt hec abſolute ⁊ ſine vlla
adiunctiõe:ecce es ſpecioſa. Sed in ſuꝑioꝛibꝰ
nõ laudauerat viſum eiꝰ:credo qꝛ nõdũ ad in⸗

oſa

tuitu pfecerat ſptritalis intelſigentie. Nücke⸗

go ait oculi tui columbaꝝ.Gꝛãdis in h̊ pfectꝰ
eius oſtendit᷑:vt q̃ pᷣus tm̃ ſpecioſa i mulieribꝰ

dicta eſt: nũc vt ꝓxima ſpecioſa dicat᷑:ex ipſo
ſine dubio ſponſo ſplẽdoꝛẽ decoꝛis accipiens:
vt ſemel ab ipo ſumpta pulchꝛitudine: etiaʒ ſi
accidat ei paululũ ſponſi abſentiã pati:nihilo⸗
minꝰ pulchꝛa ꝑmaneat Qð aũt oculi eiꝰ cõpa⸗
rant᷑ colũbis:ob h̊ ꝓfecto cõtingit:qꝛ diuinas
ſcripturas non iam m l̃am ſed vſᷣm ſpiritũ in⸗

telligat: ⁊ aſpiciat i eis ſpiritalia myſteria. Co
lũba eni indiciuʒ eſt ſpũſſancti. Spiritali ergo

ſenſu ĩtelligere legẽ ⁊ ꝓphetas:h̊ eſt oculos co
lũbe habere. Et h̊ qͥdem colũbe oculi eiꝰ appel⸗
lant᷑: in pſalmis vero hmõi aĩa pẽnas ſibi dari

colũbe deſiderat: vt volare poſſit in itellectuʒ
ſpiritaliũ inyſterioꝝ:⁊ reqͥeſcere in atrijs ſapiẽ

tie:ſed ſi doꝛmire qͥs poſſit:h̊ eſt collocari ⁊ re⸗
quieſcere in medio foꝛtiũ: atq; intelligere foꝛti

um vᷣtutes:⁊ cognoſcere diuini iudicij cauſas
nõ ſolũ pẽne columbe qͥbus in ſpiritalibus in⸗
tellectibꝰ volet pmittunt᷑ ei:ſ deargentate pẽ⸗
ne.id ẽ.verbi ⁊ rõnis oꝛnamẽto decoꝛate Sca
pule quoq; eius in ſpecie auri fleri dicunt᷑: vbi
cõſtantia fidei ⁊ dogmatum ſtabiluas indicat᷑

ꝓfectoꝛuʒ. Ergo ſi caput eſſe chꝛiſtus dꝛ: nihil

puto abſurndũ videri:ſi ⁊ oculi eoꝛũ qͥ ᷣm inte⸗
rnioꝛem hoiem ſpiritaliter intelligũt:a ſpiritali
ter dijudicãt:ſpũſſanctus eſſe dicant᷑. Et obvᷣ
foꝛtaſſis in lege ſccut agnus poſitꝰ eſt: ꝑ cuius

Hoſtiam populus puriſicaret᷑ in paſca:ita ⁊ co

lumbe poſite ſũt:qͥbus puriſicat᷑ homo ingrei

ſus hunc munduʒ. Sed ⁊ de eo nunc dicere:et
boſtiarum qualitates diſcutere longioꝛ videtł᷑
exceſſus:⁊ ꝓpoſito operiminime conueniens

Hec aũt memoꝛaſſe ſufficiat ꝓeo ꝙ pᷣſens ſer⸗
mo ↄtinet oculi tui colũbe:quaſi diceret:oculi
tui ſpiritales ſunt:ſpiritaliter vidẽtes:ſpirita⸗

liter intelligeétes Poteſt adhuc ꝓfundioꝛe foꝛ

taſſis ſacramẽto quod dixit. Ecoce es ſpecioſa

prxima mea itelligi de pᷣſenti ſeculo dictum:qꝛ

pecioſa qͥdem ſit ⁊ hic eccleſia:cum ꝓxima eſt
xpᷣo.⁊ cum imitat᷑ xpᷣm. Qõð vero iterauit ⁊ di

xit:ecce es ſpecioſa:põt ad futuꝝ ſeculũ ꝑtine—

re:vbi iã non ſoluʒ imitatiõe:ſᷣ ipᷣa ſui ꝑfectio
ne foꝛmoſaeſt ⁊ ſpecioſa.⁊ ibi dicat eſſe oculos
eius columbaꝝ:vt duoꝝ oculoꝝ colũbe duei⸗
telligant᷑ eſſe filius deiet ſpũſſanctꝰ. Et ne mi⸗
reris ſi colũba ſimul dicat᷑: cum vterq; ſimilit
aduocatus dicat᷑:ſicut Johes euangeliſta de⸗

darat: ſpiruũ qdem ſanctũ dicẽs paraclytum

qð eſt aduocatꝰ.⁊ de ihu vpᷣo nihilominꝰ ĩ epi⸗
ſtola ſua dicit.Quia ipᷣeſit aduocatus apð pa
trem ꝓ peccatis noſtris.ſᷣ apud Zachariã ꝓ⸗
phetam due oliue ad dexterã ⁊ ad ſiniſtrã can
delabꝛi poſue vnigenituz nibilominꝰ ⁊ ſpiritũ

Ge

ſnaude
emusnn
hoſrüv
ſperſt
ſgeraſe
1ſpedien
ſplcine
inif hn
alnlpinie
gödlore
dicarioie:
ſeſcind⸗
potenona
denſiltet
ſadicltaie
bet Hip
pſpicerel
ludo:dicu
nechdelo
censpfl
pergreſſa
cobinay?
cere ecce
ſpecioſos
Waonde
ſcriprun
xtam:
rengre
poſſiten
grefacer
Iſicomu
cnoelſel
geiqua7
menbꝛoxi
bponſeid
ſpimenoꝛ⸗
puoindicat.
nüupiusdi
fannerſoirit
hotalbusd

Glunapnoe
haduntre⸗
iſoldadun

lemgoſe
eſigodecon
Clapporuenn
ſonſmuenie⸗
cesapilch

inſpicent

pecieg ſoꝛm
6 Poun
eni
nſchhin
ergotlig
abocoppl

Ciactatus II

ſanctu deſignare credunt᷑. Eccees bonus fra⸗

ternus meus:⁊ qͥdem ecce es ſpecioſus cubile

noſtrũ vmbꝛoſũ. Nunc pᷣmuʒ videt᷑ attentius

inſpexiſſe ſpõſi ſui pulchꝛitudini ſponſa: ⁊ cõ⸗

ſideraſſe illis oculis qͥ columbe dicti ſũt decus
⁊ ſpeciem vbi dei. Quia reuera nõ põt pꝛius

ꝑſpici nec agnoſci quãta ſit in vbo magnificen

ria niſi pus oculos qſi colũbe.id ẽ.intelligenti⸗
am ſpiritalẽ accipiat.Cõmune autẽ cubile ſibi

qð dicit eſſe cum ſpõſo coꝛpus h̊ mihi videt᷑ in

dicari aie:i quo adhuc poſita digna habita ſit

aſciſci ad ↄſoꝛtiũ verbi dei. Idq; vmbꝛoſũ vt⸗
pote non aridũ ſᷣ fructuoſuʒ memoꝛat:⁊ tanq;

denſitate boni oꝑis memoꝛoſũ. Sed hec ſpon

ſa dicit aia dũtaxat:que colũbe iam ocłos ha⸗
bet. Hi vo qͥ tantũmodo credũt ſpõſo:non tñ
ꝑſpicere potuerũt in vbo dei quãta ſit pulchꝛi
tudo:dicunt:⁊ vidimus:et nõ habebat ſpeciẽ

neq; decoꝛem:ſed ſpecies eiꝰ indecoꝛata ⁊ deſi

ciens pᷣ filijs hoiuʒ. Que aũt bene ꝓfecit:⁊ ſu⸗
pergreſſa eſt adoleſcentulaꝝ: ⁊ octoginta con
cubinaꝝ ⁊.lx. reginaꝝ oꝛdinem:iſta aia põt di

cere.ecce es decoꝛus fraternus meus et quidẽ
ſpecioſus.Sed ⁊ ſi adhuc in coꝛꝑe poſitꝰ intel
ligam denſitatẽ ſpiritaliũ ſenſuũ intelligentiã

ſeripturaꝝ diuinaꝝ tam crebꝛa opacitate cõte

xtam: vt rapidioꝛ eſtus q̊ multos ſolet adure⸗
re:⁊ arefacere fructus eoꝝ:ne tñ penetrarenõ

poſſit:nec vlla vis tẽptationum fidei in germẽ
arefacere:tũc poſſum dicere quia cubile nr̃m:
q̃ſi cõmunem ſibi cum ſponſo coꝛpoꝛis ſui indi
cans eſſe locum:ad illã ſimilitudinẽ dictũ intel
ge:qua ⁊ Paulus dixit: Quia coꝛpoꝛa noſtra
membꝛa xpᷣiſũt.Cũ eni dicit coꝛpoꝛa nr̃a: qua
ſi ſponſe id eſſe coꝛpus oſtendit.Cũ vo mẽbꝛa
xpᷣimemoꝛat: eadẽ coꝛpoꝛa etiã ſponſi eſſe coꝛ⸗

pus indicat.hec ergo coꝛpoꝛa ſi vmbꝛoſa ſint
vt ſuꝑius diximus:bonis dũtaxat operibꝰ re⸗
ferta: ⁊ ſpiritaliũ ſenſuũ denſitate cumulata:ð

his talibus dici põt. Ner diẽ ſol nõ vret te: ne
q; luna ꝑ noctẽ. Juſtum nanq; tẽptationis ſol
nõ adurit reqͥeſcẽtẽ ſub vmbꝛa verbi dei. Iſte

eni ſol qͥ adurit iuſtum:non ẽ laudabilis:ſed il

le magis qͥ ſe trãſfigurat i angelũ lucis. Bonꝰ

ergo ⁊ decoꝛus ðꝛ fraternus: ⁊ quãto magisi
ſpici potuerit oculis ſpiritalibus:tanto ſpecio

ſioꝛ inuenit᷑ ⁊ pulchꝛioꝛ:qꝛ non ſoluʒ illius ſpe
cies ⁊ pulchꝛitudo mirabilis aparebit: veruʒ
⁊ inſpicienti atq; intuenti euʒ decus ingens et
ſpecies foꝛme noua ac mirabilis oꝛiet᷑: m illð

qð apoſtolꝰ vbi dei intuens pulchꝛitudinẽ di⸗

cit.HNaʒ etſi is qͥ foꝛis eſt homo noſter coꝛrũpi

tur:ſed qͥ intus eſt renouat᷑ de die in diẽ: meri⸗
to ergo talis hec aia cõmune habet cubile cum
verbo coꝛpus ſuum.Neruenit eni diuina vir⸗
tus vſq; ad coꝛpoꝛis gram: cum in eo vel caſti

4

Ebpiſtola

Fo. XXXII

XII

tatis donum vel ↄtinentie alioꝛũq; bonoꝝ ope
rum collocat gram. Cõſidera ſane ne foꝛte poſ
ſit etiam illud coꝛpus qð aſſumpſit ihs:cõmu⸗
ne ei cum ſpõſa cubile noiari.qmquidem vide
tur per ipſum eccłia xpᷣo eſſe ſociata: ⁊ partici⸗
pium verbi dei caꝑe potuiſſe:ſᷣm qð mediatoꝛ
dei ⁊ hoiuz ðꝛ:⁊ ᷣm ꝙ apls dicit. Quoniaʒ in

tpo habemus acceſſum ꝑ fidẽ in ſpe gloꝛie dei.

Tigna domoꝝ noſtraꝝ cedri:trabes noſtre cy
pꝛeſſi. Uidet᷑ ab ſponio reſpõderi ad gram eo⸗

rum que dicta fuerũt pᷣus ab ſpõſa:qͥbus edo⸗

ceat eaʒ cuiuſmodi ſint tecta iſta cõmunia:⁊ q̃⸗
lis i eis materia cõtignatiõis habeat᷑.Hec ha⸗
bet ſtoꝛica narratio. Nidet᷑ aũt eccłia deſcribi
axpo:que eſt domus ſpiritalis et domus dei:

ſicut docet Paulus dicẽs:Si autẽ tardius ve

nero:vt ſcias quõ te opoꝛteat in domo dei con

uerſari:q̃ eſt eccłia dei viui colũna ⁊ firmamen

tum veritatis. Si ergo eccłia domus dei ẽ: gꝛ
oĩa que habet pater filij ſũ t: eccłia domus ſilij
dei eſt. Frequẽter autẽ ⁊ plurali numero appel
lantur eccłie:vt ait ibi. NMos talẽ ↄſuetudineʒ
non habemus:neq; eccłie dei.Et iteruzʒ ſcribit
eccleſijs gallatie Oaulłꝰ: ꝙ Johes ſeptẽ eccle⸗
ſijs.Sũt ergo ſiue eccłia vel eccłie domus ſpõ
ſi et ſponſe ſiue aie verbi domus: in qᷣbꝰ tigna
ſunt cedrina. Legimus etiã quaſdam cedros
dei:ſuꝑ qs vinea qꝗ traſſata eſt de egypto:extẽ
diſſe ðꝛ traduces ſiue arbuſta ſua:ſiẽ ait ĩ pſal⸗
mis opuit mõtes vmbꝛa eiꝰ: ⁊ arbuſta cedros
dei. Euidenter igit᷑ ꝑ ãdam ecclia cedri dei no
minat᷑. Cſ̃i ergo dicit ſpõſus.Tigna domoꝛuz
noſtrarũ cedri intelligere debemus cedros dei
eſſe eos q̊ eccłiam cõtegunt: ⁊ eſſe aliquos ho⸗
rũ validioꝛes qͥ trabes apellat᷑. Et puto ꝙ cõ⸗
uenienter hi q̊ͥ eᷣatum bene miniſtrãt:in eccłia
trabes dici poſſunt:qͥbus ſuſtentat᷑ et tegit᷑ oẽ
edificiũ vel ab imbꝛiũ labe:vel ab ardoꝛibꝰ ſo⸗
lis.Scðo aũt hoꝛũ loco tigna pᷣſbyteros appel
lari:⁊ trabes qͥdem dici cypꝛeſſos:qᷣbus ⁊ foꝛ⸗
titudo robuſtioꝛ:⁊ odoꝛis ſuauitas ineſt:ꝑ qð
⁊ in oꝑibus ſolidũ:⁊ in doctrine gra fragrãteʒ
deſignat epiſcopũ Siłiter autẽ ⁊ tigna cedros
appellauit:vt per hoc incoꝛruptionis vᷣtutis ⁊
odoꝛis ſciẽtie xpᷣi plenos deſignaret debere eẽ
Hlbyteros: Ego flos cãpi:⁊ liliũ ↄualliũ.ſic li
liũ in medio ſpinaꝝ:ita ꝓxima me ĩ medio fili⸗
arum. Hec ille qͥ ſponſus ⁊ verbuʒ: et ſapiẽtia
ẽ de ſemetipᷣo ⁊ de ſpõſa ad amicos ac ſodales
ſuos loqͥ videt᷑.bᷣ ſᷣm ꝓpoſite expoſitiõis oꝛdi⸗
nem xpᷣs hec de eccłia loqui itelligẽdus eſt: et
ipe dicere ſe floꝛẽ eſſe cãpi:⁊ liliũ cõualliũ.Caã⸗
pus planities terre ðꝛ cui cultura adhibetur ⁊
excolit᷑ ab agricolis.cõualles vero ſaxoſa ma⸗
gis ⁊ inculta indicãt loca. Poſſumꝰaũt ⁊ cam
pum illuz intelligere plm: ꝑ ꝓphᷣas colevak.

Dars

⁊legem.cõuallẽ vero ſaxoſum ⁊ incultũ genti
um locum.ſponſus ergo h̊ in iudeoꝝ ꝓpło floo
fuit.Sed qm neminẽ ad ꝑfectum adduxit lex
Idcirco in illo nõ potuit vᷣbum dei ad floꝛem

ꝓſicere: ⁊ ad ꝑfectionẽ fructuũ peruenire. In
iſta tñ cõualle gentiũ effectꝰeſt liliũ.cuiuſmodi
auũt liliũ:tale ſine dubio: q̃le ⁊ ipſe in euãẽgeliis
Ddicit:ꝙ pater celeſt veſtit. Et neq; Salomon

in omni glia ſua indutus ſicutvnũ ex iſtis.Fit

ergo liliũ in hac conualle ſpõſus in eo qð veſti
uit eũ pater celeſtis tali veſtimento carnis:qle
nec Salomon in oĩ glia ſua habere potuit NHõö
eni Salomon habuit abſq; cõcupiſcẽtia viri ⁊
ↄcubitu mulierl imaculatã: ⁊ nulli pꝛſus pctõ

obnoxiꝗ carnem. Sed ⁊ cauſaʒ cur is qͥ in cim
po flos fuerat: voluerit eſſe in cõuallibus liliũ
videt᷑ oſtendere.Cuʒ eni multo tꝑe flos fuiſſet

in campo nullũ dicit ex ipᷣo cãpo fſoꝛẽ ad imita
tionẽ ſui ac ſiłitudinẽ ꝓceſſiſſe. Abi vo factus

eſt in ↄuallibus liliũ ↄtinuo etiã effici᷑ ꝓxima
eius imitatione ipᷣiꝰ liliũ:vt oꝑe pᷣcium fuerit:
qm̃ ipe effectus ẽ liliũ vt etiã ꝓxima ſua.id eſt
vnaqueq; aia qᷓ ei apꝛꝛoximat ⁊ exẽplũ eiꝰimi⸗

tationẽq; ſectat᷑ liliũ fiat.Qõð ergo ait:ſicut lili
um in medio ſpinarũ:ita ꝓxima mea in medio
fliliaꝑ accipiemꝰecclłiam gentiũ dici ꝙ vel eme

dio infideliũ:⁊ non credẽtiũ q̃ſi ex ſpinis emer
ſerit: vł ꝓpheticoꝝ circũſtrepentiũ ſe moꝛſibꝰ
in medio ſpinaꝝ poſita dicat. Qð et magis vi
debit᷑ veriſimile: ꝓ eo qð dic̃. Ita ꝓxima mea

in medio filiaꝝ. Non eni filias apellaſſet illas

aias que nũqᷓ; oino venerũt ad credẽdũ. Oẽs
g heretici pᷣmo ad credulitatem veniũt: ⁊ poſt

hec ab itinere ſidei ⁊ dogmatũ veritate dei de⸗

clinant:ſiẽ ⁊ Johes aplłs in epła ſua dic̃.Quia
a nobis exierũt:ſed nõ erãt ex nobis. Naʒ ſi fu
iſſent ex nobis ꝑmãſiſſent vtiq; nobiſcũ. Poſ⸗
ſumus aũt ⁊ ad vnãquãq; aiam id referentes:
huic qͥdẽ aie q̃ ꝓ ſimplicitate ſui ⁊ planiuie vel

ędqtate cãpus dici põt:floꝛem fieri verbũ dei:⁊
initia bonoꝝ operũ docere. is vero qͥ pfun⸗
dioꝛa iam q̃runt:⁊ demerſioꝛa ſcrutant᷑ quaſii

cõuallibus:vel ꝓ claritate pudicitie vel ꝓ ful⸗

goꝛe ſapie efficit liliũ: vt ⁊ ipi fiant lilia erũpen

tia de medio ſpinaꝝ.id ẽ.pũgẽtes cogitatiões
⁊ ſolicitudines ſeculares q ſpinis in euangelio

cõparate ſũt.Sicut arboꝛ mali iter ligna ſilue.

Ita fraternꝰ meꝰ irer mediũ ſlioꝝ. In vmbꝛa
eius cõcupiui ⁊ ſedi:a fructus eius duld i fau
cibus meis. Decuit qͥdem ſpõſuʒ ⁊ de ſemetip
ſo dicere:qͥd eẽt in cãpo:qͥd etiã in ↄuallibus:
⁊ de ſponſa q̃ eẽt:vel q̃lis iter ceteras fllias ha

beret. Sponſam vo ad hec reſpõdẽtẽ:nõ ↄue

niebat de ſemetipᷣa aliqͥd dicere:ſᷣ effici toram
erga admirationẽ ſponſi ⁊ ipᷣiꝰ laudibꝰ inhere
re. Cõparat g eü arboꝛi mali. Sʒ ne ex ſititudi

ne monis ſimplicioꝛes aliqͥ arboꝛẽ mali malã

arboꝛẽ putẽt:⁊ a malicia dictã: dicamꝰnos ar⸗
boꝛem meli greco qͥdẽ noie vtẽtes: ſ̃ ſimplicio
ribꝰ qbuſq; latinoꝝ plus notioꝛe qᷓ; mali. Me
lius ẽ eni vt grãmaticos offendamꝰ:qᷓ; legenti
bus ſcrupuluʒ aliqð in veritatis explanatione

ponamꝰ.Cõparat igit᷑ eũ arboꝛi mali:ſodales
vo eiꝰ reliqͥs arboꝛibꝰ ſilue.Sʒ ſponſuʒ ua ar⸗
boꝛi huic mali ſilem dicit. vt etiã ↄcupiſſeſe di
cat ſub vmbꝛa eius ſedere:fructũq; eiꝰ-dulcem
ſibi effectũ in faucibꝰ aſſeueret.Et hec ad ado⸗

leſcẽtulas loqui videt᷑ ſicut ⁊ ſpõſns locutꝰ eſt

pᷣus ad ſodales ſuos:ſᷣ nunc videamꝰ pᷣmmy⸗
ſteriũ quos dicat ſpõſa filios:iter qͥs tãqᷓ; arbo
rem mali pcellere reliq̃ ſilue ligna aſſerat ſpon
ſum: ⁊ vide ſi poſſumꝰ m ea qᷓ in ſuꝑioꝛibus ðᷣ

ſiliabꝰ ⁊ ſpinis dupliciter expoſuimus: ita hic

etiã filios:vel eos qͥ aliqũ fuerũt et nõ ſunt vel

multitudinẽ celeſtiũ miniſtroꝝ dictos eẽ itelli
gere.Ad oẽs eni in initio pertinet illud qð ſcri
ptum ẽ.Ego dixi dij eſtis:⁊ filij excelſi oẽs Sʒ
difſferentia interceſſit ꝑ H: qð ait: Nos autẽ vt
hoies moꝛiemini:⁊ ſicut vnus de pᷣncipibꝰ ca⸗

detis. Sʒ ⁊ illud in h̊ reſpicit:qm qͥs in nubibꝰ

ęquabit᷑ dño aut quis aſſimilabit᷑ ei iter filios

dei: Sicut ergo arboꝛ mali inter reliq̃ ligna ſũ⸗

ue:ſic ẽ ſpõſus iter reliqͥs filios:habẽs fructuʒ
q̃ nõ ſolũ ſapoꝛe oẽs ſᷣ ⁊ odoꝛe pᷣcellat:et duos
gie ſenſus.id ẽ.guſtũ ⁊ odoꝛatũ efficiat.Diuer
ſis nanq; copijs menſaʒ nob pᷣparat ſapiaʒ:in

qᷓnõ ſolũ panẽ vite apponit: ſed imolat carnes
verbi:⁊ nõ ſolũ miſcet ĩ cratere ſuũ vinũ:ſed ⁊

mella odoꝛata ſatis adhibet ⁊ dulcia:q̃ non in
oꝛe ⁊ labijs ſuauitatẽ reddãt: ᷣ ⁊ interioꝛibus
tradita faucibꝰ dulcedinẽ ſᷣuẽt. NPoſſumꝰ aũt
ligna ſilue accipe eos angelos qͥ vniuſcuiuſq;
hereſeos auctoꝛes fautoꝛeſq; viſi ſunt extitiſſe

ſta vt videat᷑ eccłia cõparãs ſuauitateʒ doctri
ne xpᷣi ad aſperitatẽ hereticoꝛũ dogmatum:ac
ſterilẽ infrucruoſãq; doctrinã dicere: mella qͥ⸗
dem ſuauia et dulcia eẽ dogmata eccliaſtica:q̃
i xp̃i eccłia pᷣdicant᷑.Ligna vo ſilue eſſe ea q̃ di

uerſis hereticis affirmant᷑. Et de iſtis videbi᷑

ifructuoſis lignis ſilue dici:qð i euãgelijs ſcri⸗

ptum ẽ. Ecce iã ſecuris ad radicẽ arboꝛis poſi

ta ẽ. Ois ergo arboꝛ q̃ nõ facit fructũ bonũ:ex
cidet᷑:⁊ i ignẽ mittet᷑. Fraternꝰ ergo ſponſe eſt
vt arboꝛ meli in eccłia ſpõſi.ceteri vo hereſiar
che tãqᷓ; infructuolſa ligna ſilue diuino iudicio
vt ſecuri excidẽda: ⁊ in ignẽ mittẽda. Igiturĩ
huiꝰmeli vmbꝛa ↄcupiſcit ſponſa reſidere:vel
vt diximꝰ ĩ ꝓtectiõe filij dei: vel aia refugiens
oẽs reliq̃s doctrinas:⁊ adherẽs vni ſoli vbo
dei:cuius etiaʒ dulcẽ habeat fructũ meditãdo
ſcʒ indeſinẽter legẽ dei: ⁊ ſemꝑ eã velut mũdũ
aĩial ruminãdo Vex de appellatiõe vmbꝛe iſtiꝰ

. .

(baaſ
Hoblurdl
ſodiuinie
melihuiue

hierenii

fßenſe
hoimn

Udeoh
a ide)

glono l

cpucotpe

(us veniet

birtibiGi⸗

ceptucorpe

Genubusd
nnclynon
ſegveekin
ſun reron
deritlubio
nortis Ge⸗
fehakloen
uogoſto
uroiüdon
Wo
tſemenn
fanger
Phrav
ſitꝛeſt
guicune
ſelegio
bueox:
lio ſed
legiolie
Nelioꝛe. 9
les. Etett,

eeed ynb:
ior viee

vſte
anuser
fbeeſe
buenlrepol
Pehendan
leyiceramnn
ſanaſunta
leriacön
oinh
cedo peo⸗
luscheſſie
hacypinaſa
Gedalic⸗
morlis:l

Wociſid

llrſedi,c
ſoynbn
wigreſtu
Klücage

inint
W
echmulie
mpöln
Sepplunt
Amalſolnes
bpenſgnr⸗
äyanſee
algeelen
rEhertdgg⸗
ſönbaret
Ncenefun⸗
itrisfid,
onilauſnen
inſugtcäv⸗
wſlimns:hi
rütetnoſunr
rdictostiii
tmmeriluudcötc
ljercelſtois
it Nosabin
Sdepncpiden
gmnäsinnupt
bik eiterfls

terreiäige

os hahioftc
Lßcelatae
Aüencin Din
Böeratſgign
ſedinolotcane
neſnü niniſtt
1dulaas: 4nonn
fFtinenoubys
1. Polinait
Apnuſcuuſ
ſtumeſe
nuitne, dan
Idognaumaae
n Gclat⸗
Nnccchrſic

Nuecleatid

neſte iet⸗
4 enigel⸗ 1
Mciahens,
auhmmitin
mn afotti
catn toelil

Tractatus III

ſub qua ſedere cõcupiſſe ſe dicit ecclia:non pu⸗
to abſurdũ ſi ea que inuenire poſſumꝰ i ſcriptu
ris diuinis pferamꝰ i mediũ: vt que ſit vmbꝛa

meli huius dignius ⁊ diuiniꝰ agnoſcatur. Ait
ieremias i lamentationibꝰ. Spũs vultꝰ nr̃i:

xps dñs cõpꝛehẽſus ẽ in coꝛruptionibꝰnoſtri:
cui diximus ĩ mẽbꝛa eius viuemꝰ in gentibus.
Aiges ergo quõ ſpirituſancto ꝑmotus ꝓphe
ta vitã de vmbꝛa xpᷣi pᷣberi gentibus dicit. Et
quõ nõ vitã nobis pᷣbeat eius vmbꝛa: cũ ⁊i cõ
ceptu coꝛpoꝛis illius ad mariã dicat᷑ Spũſſan
ctus veniet ſuꝑ te:⁊ virtus altiſſimi obumbꝛa
bit tibi. Si ergo obumbꝛatio fuit altiſſimi ĩ cõ⸗
ceptu coꝛpoꝛis eius:merito vmbꝛa eius vitam
gentibus dabit. Et merito ſpõſa eiꝰ eccłia ſub
meli vmbꝛa ſedere cõcupiſcit:ſine dubio vt vi⸗
te que eſt in eius vmbꝛa ꝑticeps fiat. Reliquo

rum vero lignoꝝ ſilue vmbꝛa talis eſt: vtqͥ ſe⸗
derit ſub ipſa ſedere videat᷑ in regione vmbꝛe
moꝛtis. Sed adhuc vt magis acmagl planioꝛ

reddat᷑ locus:qui habet in manibus:reqͥramꝰ
quõ apoſtolus dicat. Legeʒ vmbꝛã habere fu

turoꝛũ bonoꝝ:a omia que vel ð diebus feſtis

vel ſabbatis:vel neomenijs ſcripta ſũt vmbꝛã

eſſe memoꝛat futuroꝝ bonoꝛuʒ in his ſcʒ q̃ Sᷣm

lfam gerebant᷑: ⁊ quõ oẽm veteꝝ culturã exem
plar ⁊ vmbꝛam ꝓnũciet eſſe celeſtiũ.Qð vtiq;

ſiita eſt:oſtẽdunt᷑ ſub vmbꝛa legis ſediſſe oẽs
quicunq; ſub lege erant:⁊ vmbꝛam magis ve⸗
re legis habebãt. Nos aũt alieni ſumus abvm
bꝛa eoꝝ:quoniã non ſumus ſub lege:ſᷣ ſub gra
tia.ſed q;uis non ſumus ſub vmbꝛa illius quã
legis littera faciebat:ſumus tamen ſub vmbꝛa

melioꝛe. In vmbꝛa eni chꝛiſti viuimꝰ inter gẽ

tes. Et eſt ꝓfectus qͥdam de vmbꝛa legis veni

re ad vmbꝛam xpᷣi:vt quia xpᷣs eſtvita veri⸗
tas ⁊ via: efficiamur pꝛimo in vmbꝛa vie: et in
vmbꝛa vite:⁊ in vmbꝛa veritatis:vt cõpꝛehẽ⸗

damus ex ꝑpte :et in ſpeculo ac in enigmate: vt
poſt hec ſi mcedamus ꝑ hanc viã queẽ xpᷣs:q̃
puenire poſſimus in hoc vt facie ad faciẽ com

pꝛehendamus ea ꝗ pᷣus q̃ſii vmbꝛa ⁊ i enigma
te videramus. Mõ eni quis poterit ad illa que

vera ſunt ⁊ ꝑfecta ꝑuenire:niſi pꝛius deſidera
uerit ⁊ cõcupierit in hac vmbꝛa reſidere.Sʒ ⁊

Job oẽm hoiuz vitam dicit eſſe ſuper terram:

credo ꝓ eo ꝙ anima in hac vita velamẽto hu⸗
ius craſſi coꝛpoꝛis obumbꝛat᷑. Oẽs ergo qui ĩ
hac vita ſunt neceſſe eſt in vmbꝛa quadam eſſe
Sed alij qͥdeʒ ſunt ſedentes in regione vmbꝛe
moꝛtis:hi ꝓfecto qͥ non credunt xpᷣo.Eccleſia
vero cũ fiducia dicit. In vmbꝛa ſponſi ↄcupi⸗

ui ⁊ ſedi:qᷓ;uis certe fuerit tpᷣs qͥ potuerit quis

ſub vmbꝛa legis reſidens defendi a duritia ar⸗
boꝛis ⁊ eſtus.Sʒ trãſijt illud tᷣs. Neniẽdum

eſt nüc ad arboꝛis meli vmbꝛam: ⁊ qᷓ;uis diuer

reditatẽ capiũt ſalutis:iſtud eſt vinum ſcri

Fo. XXXIII

Epiſtola XIII

ſa q̊ͥs vtat᷑ vmbꝛa:videt᷑ m̃ ois aia donec in pᷣ
ſenti vita ẽ vmbꝛã habere neceſſariã ꝛopter
illud credo ardoꝛẽ ſolis:qͥ cũ exoꝛtus fuerit:cõ
tinuo ſemen qð in alta radice demerſũ eſt are⸗

ſcit:⁊ deꝑpit. Sʒ hũc ardoꝛẽ tenuuer q̊dẽ legis

vmbꝛa pꝓpellit: chꝛiſti vo vmbꝛa in qua nunc ĩ
gentibꝰ viuimꝰ.i.incarnatiõis eius fides auer⸗
tet penitus ⁊ extinguet. Ille eni adurebat am
bulãtes ſub vmbꝛa legis tꝑe paſſiõis xpᷣi ſicut
fulgur viſus eſt cecidiſſe de celo.q;uis etiã hu
ius vmbꝛe tp̃s in finẽ ſeculi cõpleat᷑:qꝛ ſicut di
ximus poſt cõſumationẽ ſeculi iã non ꝑ ſpecu⸗
lum nec in enigmate ſ facie ad faciẽ videbimꝰ
veritatẽ:ſimile eẽ puto ⁊ illð qdð ſcriptũ eſt: ſſᷣ
vymmbꝛa alaꝝ tuaꝝ exultabo. a in ſequentibus
huliꝰ libelli ita dicit ſpõſa. Fraternꝰ meꝰ mihi:
et ego illi ip̃i:qͥ paſcit inter lilia donec reſpiret
dies: ⁊ amoueãt᷑ vmbꝛe:edocẽs ꝑ h̊ qꝛ ven iet
tpᷣs:cũ oẽs vmbꝛe remouebunt᷑: ⁊ ꝑ miſcdiam
dei patebit veritas ſola.ſed ⁊ qð ait.⁊ fructus
eius dulcis in faucibꝰmeis:illiꝰaĩaʒ H̊ͥ credo di
cere que nihil emoꝛtuũ:nihil inſenſibile habet
in faucibꝰ ſuis:⁊ in nullo pꝛoꝛſus ſiłis ẽ illis:ð

q̃bus ðᷣꝛ.ſepulcrũ patens eſt guttur eoꝝ. Qui⸗
cũq; eni vba moꝛtis ⁊ interitus de faucibꝰ ꝓfe
runt:ipᷣoꝝ fauces ſepulcra dicũtur: ſicut ſunt
oẽs qͥ vel ↄtra veram ſidẽ loquũt᷑:vel ↄtra di⸗
ſciplinã caſtiratis ⁊ iuſticie ⁊ ſobꝛietatis aliqᷣd

pferũt. Ipᷣi ergoſunt quoꝛuʒ fauces ſepulcra
ſũt a loca moꝛtis: vnde matris vba ꝓferũtur.

Juſtus aũt dicit. E dulcia faucibꝰ meis elo⸗
quia tua. Et alius qͥ vba vite docebat: ita diẽ

Ds noſtrũ patet ad vos o coꝛinthij: coꝛ noſtzʒ
dilatatũ eſt. ſed ⁊ aliꝰ qͥ vbo aꝑuit os ſuũ.Os

meũ aperui ⁊ attraxi ſpiritũ. Introducite mei
domũ vini. ſpõſe vba adhucſunt: ſed ad ami⸗
cos et familiares ſponſi vt arbitroꝛ dirigunt᷑:
a qͥbꝰ videt᷑ expoſcere:vt introducãt eã in do⸗
müũ leticie: vbi vinũ bibit᷑ ⁊ epule parãt᷑. Que
aũt viderat cubiculũ regiũ deſiderat etiaʒ nũc

regale itroire ↄuiuiũ:⁊ frui vinoleticie: ſupꝛa

iam diximus amicos ſpõſi ꝓphetas ⁊ oẽs qui

miniſtrauerunt vbũ dei ab initio ſeculi intelli⸗

gendos: ad qͥs recte vel eccłia xp̃i: vel aia ver⸗
bo dei adherẽs dicat:vt ſe inroducant in do⸗
mũ vini.i.vbi ſapia miſcuit i cratere vinũ ſuũ
⁊ depᷣcat᷑ ꝑ ſeruos ſuos oẽm inſipientẽ ⁊ egen

tem ſenſu dicens:Venite mãducate panes me
os:⁊ bibite vinũ qð miſcui vobis.Iſta eſt do⸗
mus vini:domuſq; cõuiuij:in quo ↄuiuio oes
qq veniũt ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte recũbẽt cũ A:baã

Iſaac ⁊ Jocob in regno dei.Ad quã domũ et

ad qð cõuiuiũ ꝓphete pducunt aias:q̃ tñ eos

audiũt: ⁊ intelligũt.ſᷣ ⁊ ſancti angeli celeſteſq;
vtutes qͥ in miniſterio mittũt᷑ ꝓpter eos q he⸗

3

” —

bunt᷑ illi pſalmi q̃ ꝓ toꝛcularibus attitulatur:
iſtud ẽ vinũ qð attulerũt illi palmites qui in ie
ſu ꝑmãũſerunt:non ſolũ in terris ſᷣ etiã in celis.
ſic eni audio illud qð ðꝛ. Quia oĩs palmes qui
non manet ĩ me nõ põt afferre fructum. Nemo
eni ꝓducit fructũ vini huiꝰ niſi qui ꝑmanet in

v̈bo ⁊ lapientia ⁊ vitate ⁊ iuſticia ⁊ pace iomi

buſq; vtutibꝰ. Iſtud ẽ vinũ quo etiã inebꝛiari

iuſtis et ſanctis qͥbuſq; optabile ðꝛ. ec puto

⁊ in ſpũ:iã tunc Noe ↄtuens inebꝛiatus eẽ ðꝛ.
⁊ Dauid admiratꝰ huiꝰcõuiuij calicẽ dicit.Et

poculũ tuũ inebꝛias qᷓ; pclarum ẽ.Ad hancer
go domuʒ vini eccłia vel aia vnaqueq; deſide

rat q̃ pfecte ſunt intrare dogmatibus ſapien
tie myſterijſꝙ ſciẽtie:epulaꝝ velut ſuauitate ⁊
yini leticia pfrui. Scienduʒ ſane ẽ:qꝛ ſic eſt:vt

iſtud vinũ qð de dogmatib⸗ veritatis pᷣſſũ cõ⸗

miſcet᷑ in cratere ſapiẽtie: ita ⁊ ↄtrariũ vinuum

cum inique inebꝛiant᷑ peccatoꝛes: et hi qͥ falſe
ſcientie dogmata ꝑnicioſa ſuſcipiũt. De qbus
Salomõ in ꝓuerbijs dicit. hi aũt edũt cibos
impietatis:vino aũt iniquo inebꝛiant᷑ Be hoc
eodẽ vino iniquo etias in DHeuteronomio legi
mus ita ſcriptũ:ex vineis ſodomoꝝ vitis eoꝛũ

⁊ palmes eoꝝ:ex gomoꝛra vua eoꝝ vua fellis:
⁊ botrus amaritudinis eis. Furoꝛ dꝛaconũ vi
num eox:⁊ furoꝛ eoꝝ aſpidũ inſanabilis Jllð

aüut vinũ qð de vite vera ꝓcedit nouũ ſemꝑẽ.
ſemꝑ eniꝑ ꝓfectus diſcẽtiũ ſcientie ⁊ ſapie di⸗

uine inouat agnitio. Et ideo dicebat ihſs diſci
pulis ſuis:qꝛ nouũ bibaz illud vobiſcũ i regno
patris mei. Innouat᷑ eni ſemꝑ agnitio ſecreto

rũ arcanoꝛũq; reuelatio ꝑ ſapientiã dei:non ſo
lum hoibus ſed ⁊ angelis celeſtibuſq; vᷣtutibꝰ⸗

Oꝛdinate in me charitatẽ eiuſdẽ ſponſe ad eoſ
dem verba ſũt:niſi ꝙ poſſunt foꝛtaſſe etiã apo

ſtoli xpᷣi inter eos haberi ad qͥs iſta memoꝛant᷑
Aʒð ergo ait oꝛdinate in me charitateʒ:hũc ha
bet ſenſũ. Oẽs hoĩes amat ſine dubio aliquid
et nullꝰ ẽ qͥ ad id etatis venerit vt amare iã poſ

ſit: ⁊ non aliqdamet ſicut etiaʒ in pfatiõe huiꝰ
oꝑis ſufficiẽter oſtendimꝰ.ſed h̊ amoꝛ: vel hec
charitas i nõnullis qdem ſuo oꝛdine ⁊ cõueni⸗

enter aptata pcedit. In plurimis wocõtra oꝛ⸗
dinem. Dicit᷑ aũt ↄtra oꝛdinẽ eſſe in aliqͥ chari

tas:cũ aut id diligit:qð nõ debet:aut quod de

bet diligit. ̊ plus iuſto diligit: aut minꝰ inſto.
In iſtis ergo inoꝛdinata eſſe charitas dꝛ:in il⸗

lis vero qͥs valde paucos arbitroꝛ eſſe q ſcilʒ ꝓ

viã vite incedũt: ⁊ non declinãt neq; ad dexte
ram neq; ad ſiniſtraʒ in ipᷣis ſolis oꝛdinata eſt
charitas ⁊ oꝛdinẽ ſuũ tenet.eſt aũtoꝛdo eius ?
menſura hmõi. Verbi gra deuʒz diligere null⸗
modus nulla menſura ẽ niſi hec ſola:vt ei totũ

exhibeas qᷓtü habes.in xpᷣo eni ihu diligẽdꝰẽ
de ex toto coꝛde ⁊ extota aia ⁊ ex totis viribꝰ

„

ẽð

In H ergo nulla menſura eſt. Dtligere vo pxi

mũ eſt menſura aliqua.ꝓximũ inqui tuũ dili
ge: ſicut teip̃ᷣm. Si ergo aut in dei dilectiõe mi

nus altqd feceris q; potes ⁊ qᷓ; in viribꝰtuis ẽ:
aut inter te ⁊ ꝓximũ tuũ nõ vᷣuaueris eqͥtateʒ:

F aliqͥd differetie habueris:non eſt in te chari⸗
tas oꝛdinata:nec oꝛdinẽ ſuuʒ tenes. erũ qm
nobis ᷣmo de oꝛdine charitatis ẽ: diligentius
ꝑ ſingula reqramus:vel qͥs diligi:vel qtũ dili
gi opoꝛteat.Nam ſi vt dicit᷑ mẽbꝛa alterutr uʒ
ſumꝰ:puto ꝙ hunc effectũ erga ꝓximos habe⸗
re debeamꝰ: vt eos nõ qſi aliena coꝛpoꝛa:v ve⸗
luti mẽbꝛa nr̃ᷣa diligamus.Scðʒ h̊ eni ꝙ mem⸗
bꝛa nr̃a inuicẽ ſumꝰ:eq̃lẽ erga oẽs habere dile⸗
ctionẽ:ſimilẽq; ↄueniet. Scðʒ h̊ vo ꝙ ſũt i coꝛ
poꝛe aliqᷓ membꝛa honoꝛabilioꝛa ⁊ honeſtioꝛa

glia vo inhonceſtioꝛa ⁊ inferioꝛa:puto ꝙ rurſũ

ꝓ mẽbꝛoꝝ meritis ⁊ honoꝛe:etiã dilecnonis li
bꝛari debeat modus Sidqs ergo rõnabiliter cũ
cta agere ſᷣm verbũ dei ac ſuos etiã affectus tẽ

perare ꝓponit:puto ꝙ erga hec ſinglła oꝛdinẽ
charitatis ⁊ ſcire debeat ⁊ tenere. Neꝝ vt aꝑti
us fiat qð dicimꝰ:paulo euidentioꝛibꝰ vtamur
indicijs. Siqs vbi gra laboꝛet in vbo dei:at
aias nr as inſtruat et illuminet: viã ſalutis do⸗
ceat: viuẽdiq; oꝛdinẽ tradat: non tibi videt᷑ et
HB ꝓximus eſſe qͥdẽ ſᷣ multo ampliꝰ alio pximo

diligẽdus:qͥ hoꝝ nihil gerit: Nã ⁊ ille qdeʒ di
ligẽdus ẽ ꝓ eo ꝙ mẽbꝛa vnius coꝛpoꝛis ſumꝰ:

vniuſq; ſubſtãtie:ſᷣ hic multo ampliꝰqᷣcunq; ?
ius ꝓximi nobiſcũ habeat:qð ceteri hoies ha⸗
bẽt. dat tñ hãc maioꝛẽ charitatis erga ſe cauſã
ꝙ vis dei oſtendit: ⁊ aie ſaluteʒ diuini vbi illu
minationibꝰ cõfert.Qõ ſi aliqs me erranteʒ et
in p̃cipitio poſitũ muliebꝛis peccati ad lucẽ re
uocet veritatis: ⁊ de ipᷣo iã interitu eripiat: ac
trahat ad ſaluteʒ:atq; ex ipis faucibus eterne
moꝛtis arripiat: nõ tibi videt᷑: ꝙ illa ipᷣa ſi fieri
pot plenitudine charitatj qua deũ diligimus.
diligẽdus ſit poſt deũ: Et ne putes ꝙ nos pᷣſu
mamꝰ:audi apin Mauluʒ de his qͥ in vbo dei
laboꝛãt dicentẽ:vt ſupabundãter habeatis in
charitate eos qͥ hmõi ſunt ꝓpter opus ipſoꝝ. .
AVideamꝰ⁊ aliũ adhuc oꝛdinẽ charitatis eius
dutaxat:q erga ꝓximos haberi videtur Si ſit
nõ habẽs qͥdẽ docẽdi vel inſtruẽdi gram:neq;

vbũ dñi pᷣdicãdi:ſᷣ tñ ſãcte vite vir inocẽs im⸗

maculatꝰ:⁊ qͥ i iuſtiſicationibꝰ ⁊ mãdatis dei i⸗
grediat᷑ ſine qrela:videt᷑ ne talis tibi h̊ vir ĩ eo
dem charitatis oꝛdine habẽdus: qͥ ille ͥ nihi!
agit:quãdoqdeʒ vterq; ꝓximꝰðꝛ: Noõne ⁊ hic

ꝓbpter opus ſuũ:⁊ vite meritũ ſᷣm apłm dictuʒ

vt ille qͥ ĩ vbo dei laboꝛat:ſuꝑabũdantiꝰ habẽ

dus ẽ in charitate ꝓpter opus vite ſue. Eſt ad

huc alius oꝛdo charitatis. Jubemur eni? ini⸗
micos nr̃os diligere. Sed videamus ſi etiã in

X

C

ſioynt

hubehit
charitat
is Gen
fübnag
deierp
Etallus
ſuenle⸗
zlf
Aoinot
cidien
gerhist
mmnumui
hes diligt
ggeime⸗
dines che
Ntapkus.
nſte xb
niivroꝛe
hondeden
Cireter
siſdn
Gn
dede
llazq
Pobln
henen
erſ
leciol:
leruen
nſicirion
fograog
ſbbe Pyo
Horechar
wopſone
ofniprdir,
Nn ber⸗
Pnquisob
Pogenner
Nodeiöti
Heccligrve
oppviut
chgrats⸗
ipor Aun
kuhßainn
Nesſle⸗
nonengah
chanians⸗
*ensd
lengentien
here charit
eſcetqye
Crittenn,

mausre
chöeignen
cisdietd⸗
zbgniicn
lon thorcken
arplonn
iileann
Gorönthurci

vsetüitſned

einddodang
e: ii ſaunsd
zNonthinatt
nplniogrin,
Miclegsi
nschpisſun
vanglicng
Scctenbatädr.
s apntaii
zouun pbit
smecnantg

entadlucene

eruueripigk:a
fmuchvs een⸗

„

.gilaßulin
1deidiignns.

rpg lhohn

ebiscſnko
in dhanit
be loſſe⸗

echanubli
i Vidaur
midgrnn i
e ir ti
1idnode⸗
lis ſloſtn
“

Tractatus

ipis vnus ſolus modus erit dilectionis:an ibi

habebit locuʒ pᷣmo iſte:qui dicit.oꝛdinate ime

charitatẽ. NPuto ergo ꝙ in his ſit oꝛdo charita

tis. Verbi gra Eſt aliqs mihi inimicus ⁊ alijs
m̃ bñ agẽs:pudicus:ſobꝛiꝰ:mandata plurima
dei ex ꝑte cuſtodiẽs:in aliqͥbꝰ tñ errans vthõ
Et alius qͥ inimicꝰ qͥdem ſit et ipſe nobis:iñ ſit
ſue vite atq; aie inimicus:parav ad ſcelera: pᷣ⸗
ceps ad flagitia: nihil ſancti:nihil religioſi du⸗
cens:nõ tibi videt᷑ etiã eẽ inter ipᷣos inimicos
q̃dã diuerſitas habẽda charitatis? Puto qdẽ

ꝙ ex his ſatis patuerit eſſe vi q dem charitatẽ

vnã:multas tñ habere cauſas: et multos oꝛdi⸗

nes diligẽdi: ⁊ ꝓpter h̊ nüc dicere ſpõſaʒ oꝛdi⸗
nate i me charitatẽ:h̊ ẽ docete me diuerſos oꝛ⸗

dines charitatis.Qõ ſi adhuc addendum his

aliqd videt᷑:poſſumꝰ illð in mediũ adducẽ qð

ait apłus. Viri diligite vxoꝛes vras: ſic coꝛꝑa
vra:ſic xpᷣs dilexit eccłliam QAuid ꝗ̊ debẽt qͥdẽ

viri vxoꝛes ſuas diligere:alias vero mulieres
non debent oino diligere in omni caſtitate ⁊ ſã

ctitate:An non videbunt᷑ etiã ipᷣe eẽ de pꝛoxi⸗

mis:ſed impẽdẽda qͥdem ẽ dilectio vel in cõoiu

gem:vel in matrẽ:vłin ſoꝛoꝛẽ:ſi tñ fideles ſint

deo adherẽtes:⁊ erga aliã mulierẽ nullã vᷣm

illaʒ qᷓ ꝓxima ðꝛ:ẽ nob impẽdẽda dilectio.ꝙ ſi

hHͥ abſurdũ videt᷑ (Debet aũt m mandati oꝛdi
nem etiã erga eas caſta haberi dilectio) ꝓꝛſus
inter ip̃as ꝑſonas feminaꝝ qͥbꝰ impendeda di
lectio ẽ:habẽdus ꝓfecio ẽ oꝛdo qͥdã in charita
te:ↄueniẽſq; diſtinctio:⁊ maioꝛi qͥdẽ cũ hono.
rificẽtia matri deferẽda ẽ dilectio. Sequẽti ve
ro gradu cũ q̃dã nihilominꝰreuerẽtia etiã ſoꝛo
ribꝰ. Pꝛopꝛio vo quodã ⁊ ſequeſtrato ab his

moꝛe charitatis cõiugibꝰ exhibẽda. Poſt has

vero ꝑſonas ꝓ meritis etiã ⁊ cauſis vnicuiq; i
omi vi diximus caſtitate deferẽda dilectio eſt.
Scdðm hec etiã de patre vel fratre atq; alijs ꝓ
pinquis obſeruabimꝰ. Erga ſãcios vo q̃ nosi
xpᷣo genuerũt:ſed et paſtoꝛes atq; epᷣos:velqᷓ
vobo dei pᷣſunt pᷣſbyteri:aut qͥ beati miniſtrant

in eccłia:vel qui in fide pᷣcellunt ceteros.Quõ

vo ꝓ vniuſcuiuſq; meritis affectio penſabitur
charitatis:longe eminẽtioꝛ:qᷓ; erga eos habe/
ri põt.Qui autẽ nihil hoꝛũ aut nõ integre ege⸗
runt:ſᷣ ⁊ inter parẽtes ſideles ⁊ infideles:⁊ fra
tres fideles ac infideles ſoꝛoꝛeſq;: pᷣt ne fieri: vt

non erga hos ſingulos diuerſus oꝛdo habeat

charitatis:Quas diuerſitates intuens ſponſa

⁊ videns de his omnibꝰ anime ad ꝑfectionem

tendenti:neceſſariã videri ſcientiã eaꝝ reꝝ: vt
vniuſcuiuſq; loci ⁊ oꝛdinis menſuras poſſit te

nere charitatis:dicit ad amicos ſponſi:eos vi⸗

delicet qͥ verbum dei miniſtrant: oꝛdinate ĩG me

caritatem. B; eſt docete me:⁊ tradite mihi:quõ

per hec ſingula oꝛdinẽ puare debeam charita⸗

III

Fo. XXXIIII
Epiſtola XIII

tis. Oès eni hoies ſicut iã diximus:ᷣm hoc q
ſimiles ⁊ ex nobis ſunt ſiłiter diligẽdi ſũt: imo

ois rationabilis natura a nobis vrpote ratio⸗-

nabilibus equaliter diligẽda eſt. Adijciẽdum
tñ in charitate ẽ vnicuiq; ad h̊ quõ eſt: et ad H̊
ꝙ rõnabilis ẽ.Si vᷣbi gra:aut in moꝛibus:au
in ope:aut in ꝓpoſito:aut in ſciẽtia: aut in ſtu⸗
dijs ceteros pꝛecellit: ꝓ his ſingulis m ſuum
quẽq; meritũ ad generalẽ dilectione: addẽduʒ
eſt etiã ſpecialis aliqͥd charitatis. Aeꝝ vt ma⸗
ioꝛ de his habeak auctoꝛitas:ab ipo deo capi⸗
amus exemplũ. Jpᷣe eni amat oĩia q̊ ſunt:equa
liter vt nihil oderit eoꝛũ q̃ fecit. Neq; eni fecit
aliquid:qð odio haberet.non tñ ob hoc ſimili
ter dilexit hebꝛeos vt egyptios: ⁊ Pharaonẽ?
vt Mopſen ⁊ AKaron. Nec rurſus aliqᷓs filios
Ilrael ſimiliter dilexit vt Ooyſen ⁊ Aarõ et
mariam.nec iteꝝ Aaron ⁊ mariam ſimiliter di
lexit:vt Ooyſen.qᷓ;uis verũ ſit:vt ðꝛ ad euʒ.
Narcis aũt oibus qꝛ oia tua ſunt dne amatoꝛ
aiaꝝ. ſpiritus enim incoꝛruptionis eſt in omnt
bus.tamẽ ille qui menſura ⁊ numeroa põderę
diſpoſuit oia m menſuram:ſine dudio vniuſ⸗
cuiuſq; meritoꝝ ⁊ dilectionis ſue tẽperat libꝛã
Nunqͥd non putabimus:qꝛ nõ ſaniliter ab eo
dilectus eſt Paulus cum ꝑſequeretur eccłiaʒ
dei ſicut diligebat᷑: dũ ipᷣe cum ea ꝑſecutiones
cruciatuſq; tolerabat: ⁊ cuʒ dicebat:ſibi mneſſe
ſollicitudinẽ omniũ eccleſiaa: Multuʒ ẽ nũc
vt inter iſtos oꝛdines charitatis: eti ð effectu
odij:qui videtur huic charitatis effectui ↄtra⸗
rius: inſeramus.qꝛ etiã dũs dicit inimicus ero
inimicis tuis.et aduerſaboꝛ aduerſarüs tuis.
Et iterũ ſi peccatoꝛ tu aſſiſtis: ⁊ ei quẽ odit do
minꝰ:amicus es:q̃ vtiq; hãc hñt abſolutioneʒ
quã ⁊ illud qð dictum eſt:honoꝛa patrem tuũ

matrem tuã.⁊ iteꝝ q̊ͥ non odit patrẽ: ⁊ reliq.

n quo ꝓfeeto inimicus charitatis in deũ his
aduerſant᷑: ↄtrarium videt᷑ generare effectũ
dũ nulla põt eſſe cõſonantia luci ⁊ tenebꝛis :ex
xpᷣo cum belial:nec eadem poꝛtio eſſe fideli cũ
infideli. His ergo vt potuimus ð charitate oꝛ⸗
dinibus expoſitis patet ad intelligendũ: quid
ſit:qð poſcat ſponſa.id ẽ.eccleſia vel anima tẽ

dens ad ꝑfectionẽ pᷣſtari ſibi ab amicis ſponſi

quonia introduci ſe popoſcerat in domũ viniꝰ
vbi ſine dubio ĩtellexerat i omibꝰ que viderat
eminere ⁊ pᷣcellere grazʒ charitat ⁊ ipaʒ didice·
rat maioꝛẽ oiuʒ:ſolãq; eẽ charitatẽ:q nun; aa

det. Ideo depoſcit: vt oꝛdinẽ eiꝰ diſcat:ne ſoꝛ⸗

te aliqd inoꝛdinatũ faciẽs vulnꝰab ea aliqð ac⸗

cipiat: vt ĩ poſterioꝛibꝰ ðꝛ. Aulnerate charita

tis ego ſũ.Ea aũt ſiue ad angelos dei accipig⸗
mus: a qbꝰ ſe iſtrui poſtulat: ⁊ munirinihil ab

ſurdũ videt᷑ ᷣm h̊ qð de ppło ðꝛ. Letamini ge⸗

tes cum populo eius: ⁊ ↄfoꝛtẽt eos oẽs geit

Pars

Dei. 1 vt in alije ꝛ. Circũdat angelus domini

in circũ itu timentiũ euʒ. ⁊ eripiet eos. Et item
alibi. Nolite cõ temnere vnum ex minimis iſt
qui in eccłia ſunt:qꝛ angeli eoꝛum ſemꝑ vident

faciem patris mei:qͥ in celis eſt. Sed ⁊ in Apo

cal ypſi Johis angelo Tiatirẽſi teſtimoniũ dat
filius dei:pꝛe ch aritate quaʒ oꝛdinauit angelꝰ
ipſe in eccłia ſibi cõmiſſa.Sic eni ſcriptum eſt.
