CcVXAUXHGQNVTOIOVTAGE “=/ρ 1α ToOe
OGHO tHG VHGi. incẽderunt omnes ſolen⸗

nitates dei in terra. Quinta ẽhxUX ιι VO

id eſt ↄbuſſerũt. Sexta gvqονε V..1¹. 9bura

mus. Quod ⁊.Lxx.iux exemploꝝ varietatem
tranſtuliſſe ꝑſpicuum eſt. Theodotion quoq;

VUIOx UGO UEV. i. ſuccẽdamus: ex qͥ ꝑſpicuum
eſt: pſallẽdum vt nos interpᷣtati ſumus. Et tñ
ſciẽdum qͥd hebꝛayca veritas habeat.Hoc em
quod.Lxx.interpᷣtes tranſtulerunt: ꝓpter va
rietatem in eccleſijs decantãdum eſt:⁊ illud ab
eruditis ſciẽdum eſt ꝓpter noticiam ſcriptura⸗
rum. Vñ ſiquid ꝓ ſtudio ex latere additum eſt

nõ debet poni in coꝛꝑe ne poꝛem tranſſationeʒ

ꝓ ſcribentium voluntate ↄturbet. In eodem.

Cõtribulaſti capita dꝛaconum in aqͥs. Tu con

fregiſti capita dꝛaconis.Sic lectionis oꝛdo ſe⸗

quit᷑. Grecus vero hʒ:ονορνNρο1ρναα1αα
xcαWιXι Tπü ⅛εοα ου ODιâο οο
10Gοαμο ρ6 ;αοαα T πι ο XRäρον T00
ASAXpuOuOι& ομιGασ.° 11¹. Tu tribulaſti capita dꝛaco⸗
num in aqᷓ.Tu ↄfregiſti caput dꝛacouis:cuʒ in

poꝛi vᷣſu iunon habeatur:ſed in ſecundo itaq;
agjuis plurali numero ſcribetur non ſingulari.
Hicut in Aquila vbum hebꝛaycũ Ammichim

ramatton.i.qaquaꝝ interpᷣtatus eſt. In eodem.

Ne obliuiſcaris voces inimicoꝝ tuoꝝ. Mꝛo qͥ

in greco: AieXobù TIiG OονοVιπ TωιO οs

IToᷣVGο.ο.1. He obliuiſcaris voces d epcãtiuʒ
tei: ſeriptũ dicitis. In hebꝛeo autẽ Soꝛarad le⸗

git᷑:qð Aqᷣla hoſtiũ tuoꝝ interpᷣtat᷑. Somma⸗

Fo. LXXXVII
Epiſtola XXXIX

chus bellãtii Ʒte.Lxx.⁊ ſexta editio inimico⸗

rũ tuoꝝ interpᷣtati ſunt.⁊ ẽ ſenſus pẽdẽs ex ſu⸗

perioꝛibus. Mẽoꝛ eſto impꝛoperioꝝ tuoꝝ:eo⸗

rũ q̃ ab inſipiente ſunt q̃ttidie.Ne obliuiſcaris
voces inimicoꝝ tuoꝝ.i.voces q̃ te blaſphemãt

tibiq; a pło tuo detrahũt. VUñ ſequit᷑. Suꝑbia
eoꝝ qͥ te oderũt:aſcẽdit ſꝑ.ꝛo qͥ in greco eſt:

QAiouοαραhι⅛απ½1. p omnia ſiue omnino.i. autem
dum tu differs penas illi ꝑficiunt in blaſphemi

as. In ſeptuageſimoquarto. Narrabimus mi

rabilia tua. Mꝛo quo male apud grecos legit᷑:

Ainyuiσο απιοααπτε Iε%οαι οα1 &000. i.

Narrabimus oĩa mirabilia tua. In ſeptuageſi

inoqnto. Omẽs viri diuitiaꝝ manibus ſuis:⁊

nõ vt vos neſcio a qͥ depꝛauatũ legitis. In ma
nibus ſuis cũ in greco ſit ραεα ταν5ρεα☛

Tobνhoντνν1πππ ρεπ νο αοιV.I oms
viri opulẽtie manibus ſuis. In eodẽ.Terribi⸗

li ⁊ ei qͥ aufert ſpm pᷣncipum. dicitis ꝙ ei nõ ſit

ſcbtũ ĩ greco Tòορενο1s οποοουτρπ
RpẽEαε⅛αμ πα αριαοω1 TOOι V.i. Terribili: aufe⸗
renti ſpũs bᷣncipũ. Veꝝ eſt ̊ niſi apoſuerim ei
latinus ſermo nõ reſonat. Neq; empoſſumus
dicere. Terribili ⁊ qͥ aufert ſpm bncipum. In
ſeptuageſimoſexto. Et meditatus ſuʒ nocte cũ
coꝛde meo:⁊ exercitabam ⁊ ſcopebã ſpm meũ.
Pꝛo qͥ in hebꝛeo legimꝰ. Recoꝛdabar pſalmo⸗

rũ tuoꝝ in nocte cũ coꝛde meo lõbar: ⁊ ſcope⸗

bã ſpm meũ ꝓ exercitatõe
i.decãtationẽ quãdã ⁊ meditatõeʒ. Lxx.tran
ſtulerũt .i.pſcrutabar ſiue
q̃rebã. Et ꝗqnta ſilłr in greco habet ααX ρπ
XG&απτπιν πεπννοhπι ιμαυ meXeETHG&α

VoOVXG Ecοαäρι1 ο αρππονιο% ⁶⁵ük1i. an⸗

nos e᷑nos memineraz: ⁊ meditatus ſum nocte
cum coꝛde meo.argutabat᷑ ⁊ rimabat᷑ ſpũs me
us. Pꝛopꝛie aũt αε αινπσ: 1 agricultura dꝛ
In larriẽdo.i.ſarculãdo:⁊ quõ ibi q̃runt᷑ her⸗
be q̃ ſarculo ſecent᷑:ſic ⁊ iſte retractatiõeʒ cogi⸗
tationũ ſuaꝝ &lſO Tnτπατπααπ1 . a ſarculo
demõſtrauit.Et ſciendũ q½ αοX“εο οο 1à.
argutabat᷑ nõ ſeł:ſᷣ frequeter ſignificet. In eo⸗
dẽ. A gñatõe in gñatõeʒ:h̊ qð grecuʒ ſequẽtes
inueniſſe vos dicitis IXëειπο1οραπιαια
id eſt ↄſumabit vᷣbũ. Recte nõ habet᷑ in latino

qꝛ? in nullo habet᷑ interpᷣtũ. In ſeptuageſimoſe

ptimo. Et narrabũt filis ſuis. Pꝛo qͥ habet᷑ in
grecox & ααπο Ü πX ουdᷣꝝᷓ πωαο. i. Et annu⸗
ciabũt ea. Sʒ ſciẽdum ꝙ in hebꝛeo vaſahphe⸗
rij ſcriptum eſt: quod Aquila ⁊ Symmachus

narrabunt trãſtulerunt. In eodem. Et occidit

pingues eoꝛum. Mꝛo quo in greco eſe dicins:
XI &6X 1π—à οεο⅜ν 1πο⅞ιπωXοεπο ρν ομου 1.

Et occidit in pluribus eoꝛum. Sic habetur in

hebꝛeo bamaſinnechen: hoc eſt qkoc ula

interp̃ᷣtatus eſt. Sym⸗
machus. Lxx.⁊ Theodo⸗
tion ⁊ qͥnta editio. qð qdã
nõ intelligẽtes putauerũt ſcpᷣtũ
In eodẽ. Dilexerũt

eũ in coꝛde ſuo:⁊ lingua ſua mentiti ſunt ei. In
greco haberi dicitis: di HVANHGνAVNUTOVN
EẽV IOoG TOααπταπου1οιπ„αα 11 VXOασπ¾ää0
1α αSPρυνορdVTo Q1 .. 2 dilexerũt eũ in

oꝛe ipoꝝ:⁊ linguaſua mentiti ſunt ei.Et in he⸗

bꝛeo ſchkälltt.
Et oẽs voce ſili trãſtulerũt e evαον I0.i. mẽ

titi ſunt. Quis aũt voluerit p ei ponereeum:?

vitiare exẽplaria nõ ẽ mei iudicij. In eodẽ.Et
ꝓbpitius fiet pctis eoꝝ:⁊ nõ diſꝑdet eos.Dicit
ꝙ in greco eos nõ habeat᷑:qð ⁊ verum eſt:i

oUAIAO6 6 i. 7 non diſperdet. Sed nos ne

ſententia pendeat: latinum ſermonem ſua ꝓpᷣe
tate compleuimus. Si quis autem putatxat

OUANιεεπnz: non ꝑditionem: coꝛruptionẽ
ſonare:recoꝛdetur illius tituli:in quo Cibnur
Ein fi⸗

nem ne ꝑdas:⁊ non vt pleriq; intertan
ne coꝛrũpas. In eodẽ.
Et induxit eos in montẽ ſanctificatõis ſue mõ⸗
tem quem acquiſiuit dextera eius. Mꝛo qͥ apð
Exx.legit᷑:opoc& Iou Tĩo oex Iiiꝙ I0O. i. moõ⸗-
tẽ hũc quẽ poſſedit:⁊ nõ vt vos ponitis:oi
HEXNTͤ Haẅρι11μ αι½τε1 ο11ν˙-1. Hec ẽ q̃ acquiſi
uit dextera eius. In eodẽ.Et auerterũt ſe ⁊ nõ
ſeruauerũt pactũ quẽadmodũ pr̃es eoꝝ.Scio
ꝙ pactũ nõ habeat᷑ in hebꝛeo.ſᷣ qñ oẽs voce ſi⸗
mili tranſtulerũt =
⁊ apud grecos pactũ ðꝛ

7
vno vᷣbo ſigniſicat᷑ nõ ſeruauer̃t pactũ.lʒ.Lxx

,⸗⸗ “M poſuerint. In eodem.
Interra quã fundauit in ſecula. ꝛo q ſctuʒ
inueniſſe vos dicit: æV I VRGEG& απι½εN
ν1HιοU⅔iÜSρι⅓ιπ ToV GHιEι; ν.1 1¹, terra fundauit eã
in ſecula:in hebꝛeo ita ſchtũ ẽ: vt vtit Symma
ChꝰX ν ουN οραε&—ιοιοςοτο οsαωι
To ν&αωυùGÜ« οο Ueρτοππ Ulgοραπιευε

S“ S‧π ορ ει1ο¾ρα.:i. edificauit ſicut vnicoꝛ

niũ ſcificiũ ſuũ in terra:quã fundauit in ſecula.
Si autem non de terra ðꝛ: ꝙ fundata ſit:ſed ðᷣ
alia re:que fundata ſit in terra:ꝓbent ex pꝛioꝛi
bus ⁊ ſequentibus:quis ſenſus ſit: vt neſcio q̃
res:que non ðꝛ.fundata videatur in terra.Si
autem ſanctiſicium in terra fundatum putant:

debuit ſcribi: in terra fundauit illud in ſecula.

In eodem. Et in intellectibus manuum ſuarũ
deduxit eos:non habet textus Iuvx &ορρ1
vt ſcribitis numero ſingulari:qð intelligentiã
ſonat:ſicut in hebꝛeo habet᷑:ſᷣ eci raic oνρ⸗
c&τSορ1: qò ẽ& in intellectibus. In ſeptuageſimo
octauo. Nolſuerũt Hierlin in pomoꝝ cuſtodiã

qʒð in greco ?e** To'εoονσααααεππ ισ

pPoꝙAοασ1ι . Mec põt alit᷑ vti q; a nobis
trãſlatũ ẽ.ſignificat aũt ωρο αυατο VEεIſpe⸗
culã:quã cuſtodes ſatoꝝ ⁊ pomoꝝ hr̃e ↄſueue
rũt:vt de ãpliſſima vꝛbe ꝑuũ tuguriũculũ vix
remãſerit:h̊ ſm grecos.Ceteꝝ in hebꝛeo lichin
ſcpᷣtũ habet᷑: qð Aqͥla vtit:oopov.i.acceruũ
⁊tumulũ lapidũ:qͥbus vinee ⁊ agri purgari ſo

lẽt. In ſeptuageſimonono.Et plãtaſti radices

eius hinc:⁊ dicitis ꝙ in greco hinc nõ habeat᷑:

xdixA&1 ειπISναοααπ Tα oiα dνITic:*

bñ. Nã ⁊ in nr̃is codicibus nõ habet᷑: ⁊ miroꝛ
qs imꝑpitoꝝ nr̃os libꝛos falſauerit. In octoge⸗
ſimoſcdo.Hereditate poſſideamꝰſanctuarium
dei. ⁊ diciti ꝙ ĩ greco ſit ſcbtũ: Aipopoun&
SSν11 1π¼. 1. poſſideamus nobiſip̃is:qᷓ
ſuꝑflua q̃ſtio ẽ.Añ em̃ ðꝛ poſſideamus intelli⸗

git᷑ ⁊ nob. Octogeſimotertio. Coꝛ meũ ⁊ carro

mea exultanit in deũ vinũ. Pꝛo qͥ in greco ſcp⸗
tũ dicitis:i x ρ;1ι αοεουμαππ α αου

XAGG d TO. i. coꝛmeũ ⁊ caro mea exultaue⸗
rũt. In h̊ em nulla ↄtẽtio ẽ. Si em̃ legimus ex⸗
ultauit intelligit᷑ coꝛ meũ exultauit:⁊ caro mea
exultauit. Si aũt exultauerũt: duo pit᷑ exulta⸗

uerũt.i.coꝛ meũ ⁊ caro.Et q̃ſo vos:vt hmõi in

eptias ⁊ ſuꝑflas ↄtentiones:vbi nulla ẽ ſenſus

mutatio: declinetis. In eodem: AXKορωο
HSOUEOι1 TiV pOOνιπο IVTiXPiαυι
οι &H Oπι0°0 0.i. Blus vir cuius ẽ auxiliuʒ ei abs
te:qð qꝛ nos in latina interpᷣtatõne vitauimus

vtẽtes. Btũs vir cuius ẽ auxiliũ abs te:vt di

citis rep̃hẽdit᷑. Cui em̃ nõ pateat qð ſi dicẽ vo⸗
luerimꝰcuiꝰ ẽ auxiliũ ei abs te: apꝑtiſſimũ vitiũ

ſit: ⁊ qñ p̃ceſſerit cuius ſeqͥ nõ debeat ei:niſi foꝛ

te vitij arguimur:qð vitauimꝰ vitiũ. In eodẽ
In valle lachꝛymaꝝ. Pꝛo qͥ dicitis ſcpᷣtũ eſſe:
ci1πι¾ IHVXOIXGW½ρ TονXαανιμυορ0¾°6‧ ¹. in
valle ploꝛatõis:ſᷣ ſiue ploꝛatũ:ſiue fletũ:ſiue la
chꝛymas:ſiue plãctũ dixerimus vnus ẽ ſenſus
⁊ nos h̊ ſeqͥmur:vt vbi nulla eſt de ſenſu muta

tio latini ſermonis elegãtiã ↄſeruemus. In oc

togeſimoq̃rto. Bñdixiſti dñe terrã tuam:ꝓeo

qð ẽ bñdixiſti:in greco ſcpᷣtũ dicitis:nι

ρπ υναπε: ritis quõ ̊ vbũ expmi debeat

in latino.Si contẽtioſa vba ſcrutamur ⁊ ſylla⸗

bas:poſſumus dicere bene placuit domine ter
ra tua:⁊ dum verba ſequimur:ſenſus oꝛdinem

pgdimus. Aut certe addendum eſt aliquid: vt

eloquij oꝛdo ſeruetur:⁊ dicendum. Complacu

it domine terra. Quod ſi fecerimus rurſuma

vobis queretur quare addiderimus tibi: cum
nec in grecoſit:nec in hebꝛeo.Eadem igitur in
terpᷣtandi ſequenda eſt regula:quam ſepe dixi
mus. At vbi nõ ſit damnum in ſenſu lingue in
quam tranſferimus:⁊ ꝓpꝛietas ⁊ elegantia cõ⸗
ſeruet᷑.In eodem. Milſericoꝛdia ⁊ witas obui

55. Ltr.

onſotkolis
wrr idriſe

Crac

cütbetd

oX

cordie 1 e
ſc nan

ſͦtegigetin

cjſccrcomagn

onſiettn

/

iNoprn
Goquino⸗Etn
dicnisqinnol
Uitoteenene
fotenenunde
deus tierato
ſe vos dicltis:

eſt:vtudoni

it. beusein
ocogelne
Pouolnge
docc
Doch Fornt
Cohcnrend
nndeden
ihifrigi
hoꝛroꝛ vbic
,Mõſtrü ho
eogẽ. Ti
nngreco voo
yopc&
ezin viſtoneß
hreo laaſiada
leſtſanctistt

(pphistuis
Merxpnis. E

ſorcpin ne

pingre

voodictis vnin
ertchon honen
4 ſunſtet
N
igetfnnt
Ple anniiugi.
ſana glapeft
leln verop g
inſeeulumnne
ſt deus XCN

e:quodaprql

1hebpey
„ye
leer Vrfi

Olam adolam.

luit mͤſlen

engſuui
Nain

rugiin
Mlinte

moshe 4P
nunicin

Lübeheoch

Mſ

opoien.
iagion

Ehünginſee

ohinnhtbef:
ſic iſr
dbeianſte
un Nong⸗
tenfnnnn
iWidolt

kannsſbſßie

ſtlamun
no. Coneitao

Ppängrnſh

4

nCtif

Nonmen eln

Siemlegmec⸗
Ultauintanonen
in: duopiteuin
aiovos Nbrüi
Epbinulnitnis
Nden: uth
ſ
iustautlizeits
ſötaöemuin
urlüͤtetend⸗
urnſßſ i,
e:agtitniei
öebentaniiig
y niii l

olcnsſhlieſt

40070wα: ,
i ſuefe:ſtuel
us Museſenſi
ckdelenlut
Nantenus .t
eienitwan,
idictiseMo
Pböerhnidern
ſeruuamurdi,
benidonte

Tractatus VI

auerũt ſibi:⁊ dicitis ꝙ in greco ſibi nõ habeat᷑
ẽASO&δα Xπι0 ι61 ρν ITοωοαεπ 1. Miſe⸗
ricoꝛdia ⁊ vitas ↄcurrerũt:nec i hebieo habet
⁊ apð.Lxx.obelo pᷣnotatũ ẽ:q̃ ſigna ꝑ ſcripto⸗
rũ negligẽtiã a pleriſq; äſi ſuꝑflua relinquunt᷑
⁊iccirco magnus in legẽdo erroꝛ exoꝛit᷑. Si ãt
non fuerit additum ſibi miſericoꝛdia ⁊ veritas
non ſibi ſᷣ alijs occurriſſe credent᷑. Nec iuſticia
⁊ pax ſibi dediſſe oſculum:ᷣ alteri:Aο1οοα
VHXx& &ι π⁄αρπααττποÜX εςια. In octogeſi⸗

moquinto.Et non poſuerunt te in ↄſpectu ſuo

dicitis ꝙ in noſtro codice te non habeatur.ad⸗
dito te:⁊ emendato erroꝛe libꝛarij noſtrum er⸗
roꝛem emandabitis. In eodem. Et tu dominꝰ
deus miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs. In greco inueniſ
ſe vos dicitis: di &αρπ1οοεμ α°061: id

eſt: ⁊ tu domine deus meus quod ſuperftluum
eſt. Meus ei in hebꝛeo nõ habet᷑:nec in. Lxx.

In octogeſimooctauo.Magnus ⁊ hoꝛẽdus.
NPꝛo quo in greco inueniſſe vos dicitis Oops
So&εια ;: quod ſigniſicat. terribilis ? timen
dus eſt. Foꝛmidandus ergo puto ego idipſum
ſigniſicare:⁊ hoꝛrendum:nõ vti vulgus exiſti⸗
mat deſpiciendũ ⁊ ſqualidũ.m illuld:
Mihi frigidus hoꝛroꝛ. Mẽbꝛa qtit:?:·
Hoꝛroꝛ vbiq; aios ſił ipᷣa ſilẽtia terrẽt: ⁊
Moõſtrũ hoꝛrẽdũ igẽs:⁊ multa ſiia.
In eodẽ.Tũc locutus in viſione ſcis tuis.ꝓ qᷣ
in greco vos inueniſſe dicit IOIs ẽ Xα“ιααα
VoOpG—ä1 TOoIG UOWωιι %°.i. Tüc locutus
es in viſione filijs tuis. Sʒ ſciendũ eſt ꝙ in He
bꝛeo laaſiadach habet᷑ qᷓ oms loiꝙ qioi
id eſt ſanctis tuis:trãſtulerũt.Et ſola ſexta edi

tio ꝓphis tuis interpᷣtata eſt:ſenſum magis qᷓ;

vba expᷣmẽs.Et in vulgata notandũ ẽ ꝓſcis ſi

lios repiri. In eodẽ. Tu vo reppuliſti ⁊ deſpe⸗

xiſti. qͥ in greco xqi ezXοερπαιρα inueniſſe
vos dicitis vnius lr̃e mutatio qᷓ;tũ vobis fecit

erroꝛem. Non em̃ reſpexiſti:ſᷣ deſpexiſti inter⸗

p̃tati ſunt:id eſt contempſiſti: niſi foꝛte e?As⸗
P&& & non putatis tranfferendum deſpexi⸗
ſti. Sed ᷣm diſertiſſimum iſtius tempoꝛis int᷑⸗
pᷣtẽ annihilaſti:vel anulaſti: vel vilificaſti. Et
ſiqua alia poſſunt inueniri apð imperitos poꝛ⸗
tẽta verboꝝ. Octogeſimonono.A ſeculo vſq;
in ſeculum tu es deus:⁊ dicitis ꝙ in greco non
ſit deus: αιο Tοουωοιιαπ‿uò 00
ιοπωε ca1.i. A ſeculo: vſq; in ſeculuʒ tu
es:quod apud eoſdeʒ eſſe manifeſtum eſt. Nã
⁊ hebꝛayca veritas habet ⁊ omnes alij interpᷣ⸗
tes:⁊.Lxx.ſiłr tranſtulerunt: c εια 100α
0ρν0ο°ιμ◻☛ %66–61 G 0 : quod hebzꝛayce dicitar me
olam adolam athebel. In eodem. QAuoniã ſuꝑ

uenit mãſuetudo: ⁊ coꝛripiemur:in greco vos
dicitis inueniſſe: o IſẽiX ο ροπισι 1
α111— οιαο ¼66¾6.i. m ſuꝑueit

0. LXXXIX

Epiſtola XXXIX

ſup nos mãſuetudo: æ inſtituemur. Sʒ ⁊ B ſup

fluũ eſt. In nonageſimo. Sicet dño ſuſceptoꝛ
meus es tu.Et dicitis ꝙ in greco es nõ habeat᷑
Ego vob amplius dicã ꝙ apð hebꝛeos neces
habeat᷑:nec tu.Sʒ apud.Lxx.⁊ apud latinos
ↄcinnitate ⁊ verboꝛum ↄſequentia poſitum
it. In nonageſimo. Beatus homo quẽ tu eru⸗
dieris dñe: dicitis in greco non eſſe tu:dαα
pio&ρνωονρ°1ο οαο OGVHπμ⅞ νοπιννρπ
id eſt. Beatus homo quem quidem erudieris
domine:⁊ verum eſt.ſᷣ apud latinos ꝓpter eu⸗
phoniam.i.ↄſonantiam poſitum eſt. Si em di
camus. Beatus homo quem erudieris domie
compoſitionis elegantiam non habet.ſᷣ quan⸗

do dicitur domine: ⁊ apoſt ropha fit ad domi-

num: nihil nocet ſenſui: ſi ponitur ⁊ tu. In eo⸗
dem. Et in malitia eoꝛum diſperdet eos.in gre

co dicitis non eſſe pᷣpoſitionem in:łᷣ legi. Ma⸗

litia eoꝛum diſperdet. Sciẽdum autem ꝙ ⁊ in
hebꝛeo ⁊ in cunctis interpꝛetibus poſitum ſit:
xHταςπ vẽ VW0ο 1ι ⁄ ‧1αN α1αππει

ToO& UpiOG OO „τ οοο.:1¹. Et in malutia eoꝛum

diſperdet eos dominus deus. Si autem volu⸗
erimus legere malitia eoꝝ diſperdet.i.quod in
Lxx.ſequitur in fine verſiculi:eos:⁊ ſuꝑ fluum
erit: ⁊ vitioſum. In nonageſimoſeptimo. Re⸗
coꝛdatus eſt miſericoꝛdie ſuę.Pꝛo quo in gre
co inueniſſe vos dicit = uuω0 ιμ ToUεπüεοοο
qUI16ω1π ποι6πD.1. Recozdatus ẽ miſericoꝛ⸗
die ſue Jacob: ̊ hic Jacob nomen ſuꝑfluum ẽ
In centeſimo. Oculi mei ad fideles terre:vt ſe
deant mecum. Mꝛo quo in greco inueniſſe vos
dicitis ei Iob& iò IôνινTαπα πιαπ 1νο
VXGONGGGaU ToU I6Mα¾050 ο⅓.¹-:¹. in fideles
terre ↄſidere ipᷣos mecum.qͥs nõ ita talẽ fugiat
interpᷣtatõeʒ:vt vᷣbũ ad vbũ exbmẽtes dicant
ita:Conſiderent ipi mecum. In centeſimopꝛi⸗
mo. Vigilaui ⁊ factus ſum ſicut paſſer ſolitari

us in tecto. Et dicitis inueniſſe vos in greco:

c απ⅝ν116σ: quod antiqui codices latino.
rum interp̃tati ſunt:in ediſicio. In oꝛiẽtalibus
ꝓuincijs ipᷣm dicitur:quod apud latinos tectũ
In paleſtina em ⁊ egypto: vel vbi ſcripti ſunt
diuini libꝛi: vel interpᷣtati ſunt: non habentin

tectis culmina:ſed domata: que Rome vel ſo⸗

laria:vel meniana vocant:id eſt plana tecta:q̃
tranſuerſis trabibus ſuſtentantur. Deniq; ⁊ in
actibus apoſtoloꝛum Metrus quando aſcẽdit
in doma: in tectum ediſicij aſcendiſſe credẽdus

eſt. ⁊ qñ p̃cipit᷑ nobis:vt faciamus domatino.

ſtro coꝛonã:̊ pcipitur: vt in tecto faciamꝰ per
circũitũ quaſdã eminẽtias:ne facilis in pᷣceps
lapſus ſit.Et in euãgelio.Que inq̃t audit ĩ au
re dicetis ſupꝑ domata.i.ſuꝑ tecta.Et in Eſaia
Quia vobᷣ ẽ ꝙ oẽs aſcendſtis ſuꝑ tecta noua:

Et multa iſtiuſmõi.In code. Fact ſum Ir⸗

cticoꝛax in domicilio:qð ſiłr in greco habetur:
Oοαοε 1ιπορπτιà οοαÜͤ 1ππ: ꝗ̃rit qᷣd
ſignificet nycticoꝛax apð latinos. In hebꝛeo ꝓ
nycticoꝛace vbũ:bos ſcpᷣtũ ẽ.qð Aqͥᷣla ⁊. Lxx
⁊ Theodotiõ ⁊ qͥnta editio nycticoꝛaeẽ interpᷣ
tati ſunt. Symmachus vo vpupã. Sexta edi⸗

tio noctuã.qð ⁊ nos ſeqͥmur. Heniq; vbi apud

nos ⁊ grecos legit᷑.factus ſuʒ ſiẽ nycticoꝛax in
domicilio: apud hebꝛeos ðꝛ fact ſum ſicut no⸗
ctua in ruinis. Nleriq; bubonẽ ↄtẽtioſe ſigniſi
care putãt. In eodẽ. A facie ire ⁊ indignatõis
tue. Mꝛoꝗᷓ inueniſſe vos dicitis: ſo ροοροσ
HÜουμ Iiα opyäi% Gοω αο OoO 60 00
οου.. A facie ire tue ⁊ indignatõis tue:cũ ma
nifeſtũ ſit ꝙ ⁊ apud hebꝛeos ⁊ apð.Lxx.int᷑̃⸗
tes ſichabeat᷑ qo &SOO0ρτοο TIα opVG
00 GUαομ %6.. Zn eodẽ. Qm placuerũt ſer
uis tuis lapides eiꝰ⁊ terre ei miſerebunt᷑.ꝓ ter
ra afar in hebꝛeo poſitũ ẽ ꝙ oẽs xovv traſtu⸗
lerũt. ⁊ põt tã puluis qᷓ; humꝰ.i. terra intpᷣtari
In greco: o ⁊i iU Aπιωια ρ0ο ουνοο
Tovτ „°ε¾ι5¾οοIαπωανονον πυ11
OixTe ρeWω. . .. .hv. i. Qm ꝓbauerũt ſerui tui
lapides eiꝰ⁊ pulueris eiꝰmiſerebunt᷑. In cẽteſi
moſcðo.Mõ in ꝑpetuo iraſcet᷑. Pꝛo qͥ in greco
inueniſſe vos dicitis: oρο IGXOG OSVIG&
On&E&1ο1i. nõ in finẽ iraſcet᷑. ᷣ̊ vbũ hebꝛaycuzʒ
nes. ⁊ ppetuũ ⁊ finis ⁊ victoꝛia intelligit᷑ ꝓ lo⸗
coꝝ q̃litate. In cẽteſimotertio. Qui facis ãge⸗
los tuog ſpũs. ꝓqò in greco inueniſſe vos dicit
o &ορνιο IOOα a ςπι ου ’NPeS .L1C&EG. i.
fac̃ãgelos ſuos.l qͥbꝰbꝛeuit᷑ q̃rite.Quõ cũ ad
deũ ſermo ſit: q̃ſi ad aliũ loquẽs ꝓpha repẽte
mutet᷑:maxie cũ ſic incipiat.Deꝰ ðs meꝰ mag⸗
nificatꝰes vehemẽter ↄfeſſionẽ:⁊a decoꝛẽ indui
ſti: ⁊ qͥ tegis in aqͥs ſuꝑioꝛa eiꝰ.i.celi.Qui po⸗
nis nubes aſcẽſum tuũ:qͥ ãbulas ſuꝑ pẽnas vẽ
toꝝ:⁊ ſtati ſequit᷑. Qui facis ãgelos tuos ſpũs
⁊ miſtros tuos ignẽ vꝛẽtẽ. Qui fundaſti terrã
ſuꝑ ſtabilitatẽ ſuã.⁊ poſt paululũ.Ab increpa
ione tua fugiẽt:⁊ a voce tonitrui tui foꝛmida⸗
buũt.⁊. In loco quẽ füdaſti eis. Qui emittis fõ⸗
tes in ↄuallibꝰ. Interi ⁊ illð. At educas panẽ

de terra. Si g oĩa hec ad ſcdᷣaʒ pſonã ſunt.i.ad

deũ:quõ in vno vſiculo tertia ꝑſona ſbito ⁊ ex
oꝛdinẽ inducit᷑: In eodeʒ.Al voce tonitrui tui
foꝛmidabunt. Dicitis tui nõ haberi in latio: cũ
i gꝛeco ſit:o TIiꝙ Popn& 6popTn&αGουο½ε
AXAicd& ναοσπ1ââ habetur hebꝛeo tonitrui tui: 2
miroꝛ quomodo apud latinos erroꝛe ſcriptoꝛũ

ſubtractum ſit. In eodem Hoc mare magnum
⁊ ſpatioſum manibus:⁊ dicitis in greco mani⸗
bus nõ haberi: ⁊ ego noui a Iiααςαιρι

τι ;7αααευοροαιοπα.1:5 mare magnu
⁊ ſpatioſum:bᷣ ex hehꝛayca ⁊ Theodotõis edi⸗
tione in. Lxx.ſub aſte riſco additũ ẽ. Demiq; ⁊

in hebꝛeo ita ſ. criptũ ẽ zeaianſa dollu arabid .

qð Aqla ſic interpᷣtatus ẽ᷑: cupOωοο

Ioioæ XSS6&1⅞11 o&s interp̃tes: ⁊ B̊ ᷣm hebꝛay⸗
cã ðꝛ ꝓpᷣetatt SèM
qð q̃ſi expãſas manus hẽat:⁊ in ſe cũctas ſuſci
piat. In eodẽ. At educas panẽ deterra. Pꝛo
q̃ inueniſſe vos dicitis:vt educat ſᷣ nõ põt alis
ad ipᷣm: aliud ad aliũ de ſe ipᷣo dici: aut oia q̃ſi
ad deũ loqbat᷑ ꝓpha:aut oĩa ad aliũ de eo refe
rebat.Cũ ãt pleraq; ad ipᷣm dirigant᷑. Et ea q̃
abigua ſunt:ad ipᷣiꝰpſonã redigenda ſunt.In
greco ToeανποπιαρωÜ ρνπ αιαàπα. i.
Ad educẽdũ panẽ e terra. In eodem. Herodij
domus dux ẽ eoꝝ. ꝓherodio:qð in hebꝛeo ðꝛ
aſida. Symmachus.

idẽ miliũ interp̃ᷣtatus ẽ. Deniq; ⁊ nos ita vᷣti⸗

mus in latinũ:vbi aues nidiſicabũt:milui abi⸗
es domus ẽ:ꝙ.ſ.ſꝑ in excelſis:⁊ arduis arboꝛi
bus nidos facere conſueuit. Vñ ⁊ ſexta editio
manifeſtius interpᷣtata ẽ:miluo cupᷣſſus ad ni⸗
dificandũ. ꝛo abietibus aũt ⁊ cupᷣſſis in he⸗
bꝛeo ponit᷑ barſim:qð magl abietes qᷓ; cupᷣſſos
ſigniſicat. In eodẽ. Petra refugiũ erinatijs.p
q̃ in hebꝛeo poſitũ ẽ phãnim: ⁊ om̃s ex irrutili
voce ſili trãſtulerũt.Soli. Lxx.lepoꝛes int᷑⸗
tati ſunt o& Sαα1αροντπ ισ☛ Xπυ
id eſt Petra refugium lepoꝛibus.Sciendum ẽ
autem animal eſſe nõ maius eritio hñs ſiłitudi
nem muris ⁊ vꝛſi. Vñ ⁊ in paleſtina arctomys
id eſt vꝛſus mus ðꝛ. ⁊ magna eſt in iſtis regio⸗

nibus huius generis abundãtia:ſemꝑq; in ca⸗

uernis petrarum ⁊ terre foueis habitare ↄſue⸗
uerunt. In centeſimoquarto. Edidit terra eo⸗
rum ranas. Pꝛo quo in greco πιs ραωα
Uιπρα1πρα οουααa: vos legiſſe dixiſtis: qo
põt ita interpᷣtari. Ebuliuit terra eoꝝ ranas:ſ
⁊ in ̊ nulla ẽ in ſenſu mutatio: ⁊ nos ãtiquã in
terpᷣtatõeʒ ſequẽtes qð nõ nocebat:mutare no
luimus.Et ↄtriuit lignum finium eoꝛum. Pꝛo
q in greco vos inueniſſe dicitis.xct &ρρο1i⸗
Pe a υαο ρ oρHwοοοαονιπι% . i. Contriuit oẽ
lignuʒ finis eoꝝ. Sed ⁊ h̊ additũ eſt:⁊ ſupfluũ
In eodẽ. Qm̃ memoꝛ fuit verbi ſancti tui:qð
habuit ad Abꝛahaʒ pueꝝ ſuũ. Pꝛo qͥ in greco
vos legiſſe dicitis ii.
quod diſpoſuit: ita ⁊ in hebꝛeo:a apud.Lxx.

interp̃ᷣtes habyf: O T &⅓uσ1ε¾5μ Toνοααο ν

Toρ α π6εααν TOVOοXο ο.

Ergo quod in greco dicitur

in hoc loco ⁊ ſuꝑfluum eſt:⁊ radendũ.
In centeſimoquinto.Cõfitemini domino quo
niam bonus. Mꝛo quo in greco vos legiſſe di⸗
citis Oviiid eſt quoniam: pui o&:d eſt ſu⸗
auis.Sed ſciendum eſt ꝙ Xpu& IOo&in vtile

⁊ in bonũ:⁊ ſuaue verti põt. Heniq; ⁊ in he⸗

bꝛeo ſcriptum eſt chitob:quod omnes voce ſi⸗

Crac

itonnine
Mhicuuzeg
Gle Nofl
gedt

Nioto
(ofupfuun
innnaren
(yhodlets

buͤer fbode
terötatoin
Legte el

ne texaeert

gneode
ſeeopigee⸗
uicgeib
fuüe Jnca
guizin
Coinueniſſen⸗
NA
1tanutinann
ſeeitedsinp
Weiudice⸗
ldctinpon
bek:ao vol
no. Juge
Aob.l.Er
noͤeſſe. Re
apud hebꝛe
peritur:Fha
no. Erurge
bhomerurg
Nquodamnin
den. Mhie
Cingrecon
hckſubchti ſu
ſopllinoſcrie
dſiſue upi
hhennusträſar
Sckanigfact
de geceneeſn
Pürerdonninue
Nebusnoͤleg,

Sanoo ſeh

Mtunsemnin
lifeſte hen
fum dicn lg
1dotminare,
uc A⸗
no. Congtch
4 hoe ſupkn
ſlledieins⸗

Denigzttoif
haſabinniut
dſigurllentn
it Bitineltie
mmiuoaiſiuntt
sait taiſonbe
1g abierzaiſis
Arefugäcnens
um:10ferinn
l. Luleousri
Rlouss
porions Samnant
musernobioſtinl
inpachtuemon;
gnucknſterero⸗
undiuſengce
fovcisbehinn ſi⸗
. Etohteng,
guveſt ofieſt
legledunſtadh
tuemcrnmngf
gio: tMosälquan
ocebanmatarete
fnunevuun e
tieoͤtſe

foViConmui
uanickrht
veri nnuin

ſus. odirtn
.

onẽ ⁊ exacerbatõeʒ ſꝑ expᷣſſam: vbi ðꝛ

mili tranſtulerũt ò αιονοαI
ꝑſpicuuʒ ẽ ꝙ Siò Ioõë bonus intelligat. In
codẽ.Nõ fuerũt mẽoꝛes multitudis tue miſeri
coꝛdie.diciti ꝙ in greco inueneritis cτονπ

Apu&οG GHαaV O.i. Eõô fuerũt mẽoꝛes: ⁊ 2iun

ctio ſuꝑflua ẽ. In eodẽ.Et irritauerũt aſcẽdẽ⸗
tes in mare:mare rubꝝ. Mꝛo qͥ in greco iueniſ⸗

ſe vos dicitis xc &αρρραπν.z αatis
bũ ex vᷣbo debẽ trãſſferri ⁊ amaricauerũt:ſ̊ hec

interpᷣtatio ãnullatõi ↄſilis ẽ:ſiue ãnihilatõni.
Legite Eʒechielẽ.⁊ inuenietis: ä
“ irritati

i. domus exaſpans
In eodẽ.Et vidit cũ tribularẽt᷑:⁊ audiuit oꝛõ
nẽ eoꝝ.ĩ greco xiei Aεανπ1οο.˙ 1. 21 vidit dñs
Quicqͥd ex h̊ in greco inueniſſe vos dicitis ſu⸗
fluũ ẽ. In cẽteſimoſexto.Et ſtatuit ꝓcellã eiꝰ
n aurã: ⁊ ſiluerũt flucreius.h̊ᷣ ̊ qð ꝓ iſto gre⸗
co inueniſſe vos dicitis:τ πHου TD

iXNRSειαπ I ci aρα.i. 7 2ſtituit ꝓpcelle

⁊ ſtatuit in aurã:ſuꝑfluũ ẽ. In eodẽ. Et dedu⸗
xerũt eos in poꝛtũ volũtatis eoꝝ. MPꝛo q dicit
vos iueniſſe ei AiuSα ειο“ ν1 απ αοο ν
id eſt in poꝛtũ volũtatis ſue.ſᷣ in hebꝛeo nõ ha
bet᷑:qð volũtatis eoꝝ ſonat. In cẽteſimoſepti
mo. In greco dicitis eſſe: & Sε ρειέτιπ oοε
Ao.i.Exurgã głia mea. Qõ dicitis in latino

nõ eſſe. Recte in iſto pſalmo non habet᷑:qꝛ nec

apud hebꝛeos:nec apud vllum interpᷣtum re⸗

peritur:ſᷣ habentur in quinqgeſimoſexto pſal⸗

mo. Exurge gloꝛia mea: exurge pſalteriũ ⁊ cy⸗
thara:exurgam diluculo. Be quo mihi videt᷑
a quodam in iſtum locum eſſe tranſiatũ. In eo
dem. Mihi alienigene amici facti ſunt. Pꝛo
quo in greco inueniſſe dicitis: leIꝗaMαον:
h eſt ſubditi ſunt. Sʒ h̊ in quinquageſimono⸗
no pſalmo ſcriptum eſt. Mihi alienigene ſub⸗
diti ſunt. In pñti autem ita apud omnes inue⸗
niemus trãſlatoꝛes M
id eſt amici facti ſunt.quod hebꝛayce ðꝛ hecto⸗

de. In centeſimonono. Virgam virtutis tuee

mittet dominus ex ſyõ:dicitis vos in grecis co
dicibus nõ legiſſe tue:pſa;& οιπ ιρνα°66σ

ατοο X„zu α1ανο1εοα11ο .1 1. vgaz

vꝓtutis emittet tibi dominus ex ſyon. Qð ma⸗
nifeſte in hebꝛeo ⁊ in.Lxx.interpᷣtibus habet
In eodem. Dominare in medio inimicoꝝ tuo⸗
rum. dicitl in greco legi: ια Mε τ1.
⁊ dominare.ſᷣ hoc nec in Hebꝛeo habetur:nec

apud.Lxx.⁊ ſuꝑfluum eſt. In centeſimodeci⸗

mo.Confſiteboꝛ tibi domine in toto coꝛde meo
F ⁊ hoc ſuꝑfluum eſt. Quod in greco vos inue
niſſe dicitis: PoXiXαρXα ι⅞1ο0ö/ä.i. in toto coꝛ
de meo. In centeſimotertiodecimo. Deus aũt
noſter in celo. Pꝛo quo in greco legiſſe vos di⸗

.qꝛ bonus:ex q̃̊

fo. Xc
Epiſtola XXXIX

citis:eV OUSdVO QEVvi . i. in celo *
in terra:ſᷣ ⁊ hoc hic ſuꝑfluum eſt. In cẽteſimo⸗
quartodecimo.Et in diebus meis iuocabo te.
dicitis ꝙ in greco non ſit:te ⁊ bene.De noſtris
quoq; codicibus radendum eſt. In ipᷣo. Pla⸗
cebo domino in regione viuoꝝ. MPꝛo q̃ͥ in gre⸗
co legiſſe vos dicii: eUSαπτιιπιιοιιον
xUG1ον αιοε ω b.i. Placebo in con
ſpectu domini in regione viuoꝛuʒ:vᷣ hoc ſuper⸗
fluum eſt. In cẽteſimodecimoſeptimo. In no⸗

mine domini:quia vltus ſum in eos. dicitis in

grecis codicibus nõ iuenirixdi Iοàο να
xOSI0OUEUHPAUHD A 1I0Cασ.1¹. in noie dñi vl⸗
tus ſum eos.ſᷣ qꝛ in latinis ſub aſteriſco legẽdũ
ẽ. In cẽteſimodecimooctauo.Et meditabar in
mãdatis tuis q̃ dilexi: in greco vos legiſſe dici
tis:vehemẽter additũ eααπονοριωο5+Sι¾
id eſt qs dilexi vehemẽter:ſᷣ ̊ ſuꝑfluum ẽ. In
eodẽ. Et leuaui manus meas ad mãdata tua qᷓ
dilexi. in greco vos legiſſe dicitis: 8 006 Iα

TOXG 0ιυιομ¾ιμ ιοτσοασ1τ1πις Oιπ Xρ. . ad

mãdata tua q̃ dilexi vehemẽter.ſᷣ ⁊ B ſuꝑfluuʒ
. In eodẽ. Cogitaui vias meas.in greco vos
legiſſe dicitis: A W—iα πτ 1απ ο„‧0οονα
ο0οο%.ú:1. Cogitaui vias tuas. h̊ ſuꝑfluũ ẽ:⁊ re⸗
cte vias meas legit᷑. In eodẽ.Et ↄuerti pedes
meos in teſtionia tua.in greco legiſſe vos dicitl
xrE.οιο TS= P. i. auti. ̊ ⁊ B ſuꝑfluũ ẽ. In
eodẽ. Ego aũt in toto coꝛde ſcrutaboꝛ mãdata
tua.in greco evoXiSD Xà1τια ⅛ο υ³: 1. in toto coꝛ
de meo vos legiſſe dicitis:ſᷣ h̊ meo ſuꝑfluũ eſt.
In eodẽ.Aia mea in manibus meis ſꝑ:⁊ legeʒ
tuã nõ ſum oblitus. ꝛo qͥ in grecolegiſſe vos
dicitis: uui oev vaiù XS 1πιοοτν
MqäH ιο½οπι½. i. Mia mea in manibus tuis ſp. Sʒ
ſciendum eſt ⁊ apud hebꝛeos ⁊ apud. Lxx.⁊ a
pud oẽs alios interpᷣtes ſcpᷣtũ eſſe in manibus
meis ⁊ nõ in manibus tuis: qͥbus hebꝛayce ðꝛ
bachaſa:⁊ oẽs apud grecos eccłiaſtici intpᷣtes
iſtũ locũ ſic ediſſerũt: ⁊ ẽ bꝛeuit᷑ h ſenſus.Quo
tidie ꝑclitoꝛ.⁊ q̃ſi in manibus meis ſanguinem
meũ poꝛto:⁊ legem tuam nõ obliuiſcar. In eo⸗
dem. Exitus aquaꝝ deduxerunt oculi mei:qꝛ
nõ cuſtodierũt legẽ tuã xMε π„ a: non
cuſtodiui legẽ tuã:ſᷣ q̊ ſuꝑfluũ ẽ:qꝛ ⁊ in hebꝛeo
legit᷑. Riui aq̃ꝝ fluebãt de oculis meis:qꝛ non
cuſtodierũt legẽ tuã. In eodẽ. Pꝛonũciauit li⸗
gua mea eloqͥu tuũ ꝓnũciauit i greco O&ρπÜ
vos legiſſe dixiſtis:qð vbũ ſiue dicas ꝓnũcia
bit:ſiue effabit᷑:ſiue loquetur idipᷣm ſignificat.
Heniq; ⁊ nos de hebꝛeo ita vtimus. Loquet᷑
lingua ſermonẽ luũ. In cẽteſimodecimonono
Hſe libera aiaʒ meã a labijs iniqs a lingua do
loſa. In greco:x&1. i. ergo ſuꝑfluum eſt. n
centeſimouigeſimoſexto. Btũs vir qui imple⸗
uit deſideriuq ſuum ex ipᷣis:in greco dicitis vir
—

nõ haberi &ναρνιπωοι σ1. Be
atus qͥ impleuit:qð maniteſte in hebꝛeo ⁊ i. lxx
interpᷣtibus ↄtinet᷑. In centeſimouigeſimono⸗
no. Pꝛopter legẽ tuam ſuſtinui te dne:dicitis
in greco vos legiſſe:ep exg TIoορονατ οο
ν0%61. ppr nomen tuũ. Et nos ↄfitemur plu⸗
ra exẽplaria ſic reꝑiri.Sʒ qꝛ veritati ſtudemꝰ:
id qð in hebꝛeo ſit: ſimpłr debemus dicere. p
noie ei ſiue lege:apð eos legit᷑ tyra:qð Aqᷣlai⸗
terpᷣtatuseet 6ÖSeeſt
timoꝛẽ. Symmachus ⁊ Theodotiõ ho tο:

id eſt legem:putantes ita eſſe ꝓpter litteraxꝝ ſi⸗

militudinem: ⁊ foꝛmam:q̃ tm magnitudine di⸗
ſtinguit᷑. Quinta editio terroꝛem interpᷣtata ẽ.
Sexta verbum. In centeſimotriceſimopꝛimo
Sicut iurauit domino votũ nouit deo Jacob.
NPꝛo eo quod nos interpᷣtati ſumus:votuz vo
uit in greco uua IO Tœ òοια legiſſe vos dicitl:
⁊ putatis interpᷣtari debuiſſe:oꝛauit deum:ſed
hoc male. Nam eUOαα locoꝛum qualita
te: ⁊ ratione etiam votum ſigniſicat.m illud.
Redde domino vota tua.i.ẽO q& σιου. In
centeſimo triceſimoquinto. Qui fecit lumina⸗
ria magna: dicitis.quia in greco inueneritis:
Te &°1ια1 αα1α AcVGX“ ¾ο οι1
fecit luminaria magna ſolus.Sʒ hoc de ſupio
ri verſiculo eſt: vbilegimus.Qui fecit mirabi⸗
lia magna ſolus. Ibi ergo legendum eſt:⁊ hoc
quaſi ſuꝑfluum non ſcribẽdum. In centeſimo⸗
triceſimoſeptimo. Quoniam magnificaſti ſuꝑ
omne nomẽ ſanctum tuum: in greco repperiſſe
vos dicitis ẽ i o1ρα☛⁸.. ſuꝑ oẽs. Sʒ in. x.
legitur oSανα„νναασεπ ωα1 ορνοοN4
Tociο σουσſicut 7 nos in latinũ vertimus
Ceterũ apud hebꝛeos ita eſſe cognoſcite. Qm
magnifſicaſti ſuꝑ omne nomen verbum tuum.
Auxta editionem autem latinam hic ſenſus eſt
Auoniam magniſicaſti ſup omne nomen. hoc
eſt quod in celo: ⁊ in terra dici põt:ſanctum fili
um tuum. In centeſimotriceſimooctauo. Mꝛo
eo quod eſt. Quia nõ eſt ſermo in lingua mea:
vYos in greco inueniſſe dicitis: o II1 0OOc
EAOXοναXß0οωTIH⅞50 6⁵˙. Quia non eſt do
lus in lingua mea:quod ſolum ſexta editio int᷑

p̃tata eſt. Ceterum ⁊ apud. Lxx. ⁊ apud om̃s
interpᷣtes ⁊ ipᷣm hebꝛaycum: vel XXidv: vel
AoyVoV.i. eloquium ⁊ verbum ſcriptũ habet
Deniq; hebꝛayce ðꝛ mala.In centeſimotriceſi
monono.unes extenderũt in laqueũ. Pꝛo qͥ
in greco inueniſſe vos dicitis:xc& οτι—
Aievipav ⅞ πα To—οσιοον.Ü⁵1¹1 funib'extẽ
derũt laqueũ pedibus meis:ᷣ in hoc loco ſuꝑ⸗
fluũ eſt. In eodẽ ꝓ eo qð eſt. Habitabunt recti
cũ vultu tuo:in greco inueniſſe vos dicit: x&r
x†—01†eαιοονοσονοιο7τι νω$InH‚t.π
. i. abitabũt recti cũ vultu tuo:ſ h̊ aiun⸗

. „ *
„ * . „ ——— „ ..
„ . . 17
. *. 4 .

etio ⁊ ſuꝑflua ẽ. In cẽtefimoq̃drageſimo.Biſ

ſipata ſunt oĩa oſſa mea ſecus infernũ. Mꝛo qͥ
in greco legiſſe vos dicit Aicoòροπτιπσπραα

o& ααου1ι πωορπToÜναdπ .i. diſſipata ſüt
oſſa eoꝝ ſecꝰ infirmũ:ſᷣ ⁊ hoc ſuꝑfluũ ẽ. In cẽ⸗

teſimodrageſimoſexto. Nec in tybijs viri bñ

placitũ erit ei.p ei dño legiſſe vos dicit:qð nõ

habet in greco: o& se Ioic hi&αο 100

citũ ẽ. De eo aũt qð ⁊ vos in fine ſchedule qri⸗

tis:⁊ ſcũs filius meus Auitus frequenter effla
gitat: quõ greca interpᷣtanda ſint vba.bꝛeuiter
annotaui.houunioO menſis exoꝛdiũ ẽ: quod

nos ſm latine lingue ꝓpetates calendas poſſu

mus dicere. Verũ quia apud hebꝛeos menſis
Fm lune curſuʒ ſupputat᷑:⁊ apud grecos Invn

luna ðꝛ.vouuiVid. q̃ſi noua luna appellatur.

EepH· uid aũt deſertum vel ſolitudinẽ ſignificat.

Thꝛonus vel ſedem vel ſoliũvbx ſiop:vt
diximus noctuã.xoivo.uUicnõ yt latini intp
tati ſunt muſca canina ðꝛ:xuvVo.uio ꝑ y grecã

lxaʒ. Si iuxta hebꝛaycã intelligẽtiã ꝑ.oixoipꝑ
o. Ua dʒ ſcribi vt ſit xoννυúορα.-1. o& genus
muſcaꝑ. Sʒ Zlqla
oimodã muſcã interpᷣtatus ẽ

pꝓ quo latinis aſciã vertit. Nos ge

nus ferramẽti interpᷣtati ſumus qͥ lapides do⸗

lant᷑. DHeniq; ex hebꝛeo vertentes ita diximus
⁊ nũc ſculpturas eius ꝑiter bipenniq; ⁊ dolato
rijs deraſerunt eergo dola
toꝛiũ dici pöot. MD
Beati Oamaſi pape ad ſanctũ hieronymũ

pbrm petẽtis pſalteriũ ſm editõeʒ. Lxx.inter

pᷣtũ ↄuerti atq; emẽdari. Epła XI.

Amaſus epᷣus

d fratri ⁊ conpᷣſbytero Hieronymo
innDw domino ſalutem. Bum multa
coꝛpoꝛa libꝛoꝛum in meo arbitrio
oblata fuiſſent: contigit vt libꝛum pſalmoꝝ in
meo aio feſtinus cognoſcerem detineri:⁊ mẽo⸗
riã capacitatis mee imbui cogitatu.Frat᷑ amã⸗
tiſſime:⁊ in Rp̃o ſemper ſacerdos rogo te:vt
Hm.Lxx.interpᷣtes.i.athyam ⁊ Ptoleme
um: Oidymum: Sauium: Epiphanium:Cya
trem: Symonem ⁊ ceteros inquantum veſtra
potuerit conſcientia:de ſeptuaginta inuenire
veſtigia nobis tranſmittatis. NPeto item chari
tatem tuam: vt ſicut Alexandrum coepiſcopũ
noſtruz docuiſti in gremio grecoꝝ pſallere:ita
nos tua fraternitas dirigere delectet᷑:quia tan
te ſimplicitatis indago eſt apud nos:vt tantuʒ
in die dñica apoſtoli epiſtola vna recitetur:⁊ e
uangelij capitulum vnum dicatur. ⁊ nec pſallẽ
di mos tenet᷑:nec hymnidicus ĩ nro oꝛe cogno⸗
ſcitur. Neto ergoꝑ fratrem⁊ conpꝛeſbyterum

Cl
Ppont

Monolenb⸗

Pitanumn.
Bibieee
hiffiunſd
fyepſolno

d
no fipoſen
zticmnisp⸗
ſſicn Ron
optiuslani
tuus: vt vor
Hoctuczcana
Uematutnis
Naplaustu
Glaltertin
Clonane⸗
gasſdes
ois gor
rabllvoce⸗
gok:ytinc
Fleccasl
thecoſten
ſime ppen
dis canat i
line aitfan
Buhier
pſolteriood.
nn adlaab
ſc diſtingu

n

„ cexr
detgoſana⸗
Panetüiepiq
dalonepglee⸗
nhlögruüere
binsendcen
chomeptl

enöfaton

leldonſtede
nociheben
Nann⸗cnnr
Dnuſqniczn
ntia.epeſo⸗
Ncentpork
Mctaqjinöͤf
Uushaben
Rdehebre

ürngeen
nnitil
Cogne
1Adrt

*

elnpftie c

ünbizfif
noſtn
negeſi
nndioyiitin
nimeſcheilieii⸗
eftllenref,
Birſbrkaie
Pannliigl
Mscclenlseſt
lbchenenſs
nr
Almn mahn,
akii
S
ichönlmnnß
ouuatſgi
telligenigd
osdgn

ge

ägni ſie

uumus alopidan⸗
Ctentes ladven
ebipennigt rn
Ngo
Aennibiawnn
ntiiig Luinn
8 L

N,
ſuoches

byenhavnnn

Uten.Dunctdn.

uminmeoarbinn
lrunpſalnorn
endetneretnt
ſrcrdos ſohden

Tractatus VI

noſtrũ Bonifaciũ: vt iubeat frat᷑nitas tua rei
huius nob̃ apire veſtigiũ. Miſſa qͥnto calen⸗

das nouembꝛis ꝑ Bonifaciũ pbrjm Hieroſoly

mitanum.

Bii ſHieronymi pbr̃i ad ſem Damaſum pa⸗
pã rñſiua:vbi ſuggerit de Gloꝛia pri ⁊ Alla in

fine pſalmoꝝ apud Romanam eccłaʒ ↄcinnen

do. Epiſteaig XLI

*„

Eatiſſimo pape

b Bamaſo ſedis aplice vꝛbis Rome
Hieronymꝰſupplex.Legilr̃as apla⸗
tus vri poſcẽtes:vt ſm ſimplicitatẽ. Lxx.int⸗

ptũ canẽs pſalmoãphũuũ interpᷣtari feſtinẽ ꝓpt
faſtidiũ Romanoꝝ: vt vbi obſcuritas ipedit:
aptius ⁊ latine trahat᷑ ſenſus. Pꝛecat᷑ cliens

tuus:vt vox iſta pſallẽtiũ in ſede Romana die
noctuq; canat᷑.⁊ vt in fine cuiuſlibet pſalmi:ſi⸗
ue matutinis hoꝛis:ſiue veſꝑtinis ↄiũgi pᷣcipi
at apłatus tui oꝛdo. Gła pr̃i ⁊ filio⁊ ſpũiſancto

Sicut erat in pncipio ⁊ nũc ⁊ ſꝑ ⁊ in ſecula ſe⸗

culoꝝ amẽ. Iſtud carmẽ oi pſalmo piũgi pᷣci⸗
pias:vt fides.cccx viij.ꝓpoꝝ Nyceni ↄcilij etiã
vr̃i oꝛis ↄſoꝛtio declaret᷑. Abi ãt ðs⁊ hõ hono
rabili voce cãtat᷑:allła ſꝑ cũ oibus pſalmis affi
gat᷑: vt in oĩ loco cõit᷑ rndeat᷑ nocturni temꝑis
In eccła aũt poſt reſurrectõeʒ vſq; ad ſem̃ pẽ⸗

thecoſten finiat᷑. Int᷑ dieꝝ vo ſpatia nquage
ſime:ꝓpt᷑ nouitatem ſancti paſche vox iſta lau

dis canat᷑ in Aleph:qð eſt alłla:qð ꝓlogus la⸗
tine aũt pᷣfatio dicic l
Biti lhieronymi ad MPaulã ⁊ Euſtochiũ de
pſalterio qð rurſus m.Lxx.editõeʒ coꝛrexe⸗
rat:addita ab illis vel ex hebꝛeis obelis aſteriſ
ciſq; diſtinguẽs. Epla. XLlJI

dſalteriũ Ro
p me dudũ poſitus emẽdarã: ⁊ iux
Lxx.interpᷣtes: lʒ curſim magna
