obtrectẽt ⁊ derogent filie hierłm : plebs ſcilicʒ
iſta cum ſacerdotibꝰ ſuis. Nideamus aũt ⁊ ea
q̃ ex tertio regnoꝝ libꝛo ꝓptulimꝰ de regina Sa
ba:⁊ ipᷣa nihilominꝰethiopiſſa:cui teſtimoniũ
dat dominin euangelijs:ꝙ in die iudicij veni
at cum viris generatiõis incredule:⁊ ↄdẽnent
eos:qꝛ venit a finibus terre audire ſapiaʒ Sa

lomonis:⁊ addit Quia płꝰa Salomone h̊: do
cens per hoc plus eſſe veritatem qᷓ; veritatis fi

guras. Venit ergo ⁊ hec:imo ⁊ Sm figuraʒ eiꝰ
eccłia venit ex gentibus audire ſapiam Salo⸗
monis veri ⁊ veri pacifici dñi noſtri ieſu chꝛiſti
Aenit ⁊ hec pᷣmo qͥdem tẽptans euʒ ꝑ enigma
ta ⁊ q̃ſtiones:que ei pᷣus inſolubiles videbant᷑
atq; ab ipᷣo de agnitione veri dei et de creatur

mundi: vel ð imoꝛtalitate aie:⁊ iudicio futuro
qð apud eam⁊ apud doctoꝛes eius gẽtiles dũ

taxat philophos incertũ ſemꝑ aut dubiuʒ ma

nebat abſoluit᷑. Nenit ergo in hierkm ad viſio

nem ſcʒ pacis cum multitudine ⁊ vtute multa
non eni cum vna ſola gẽte vt pᷣus ſynagoga ſo
los habuit hebꝛeos:ſed cum totius mũdi gen⸗
tibus venit:deferens etiã munera digna xpᷣo:
odoꝛamentoꝛũ ſiqdem ſuauitates:oꝑa ſcilicet

bona que ad deũ ꝑ odoꝛem ſuauitatis aſcẽdũt

ſed ⁊ auro venit repleta ſenſibꝰ ſine dubio ⁊ ra

tionalibus diſciplinis: quas ante ſideʒ adhuc
ex cõmuni ⁊ ſcholari eruditiõe collegerat. De

tulit etiam lapidem pᷣcioſũ.que oꝛnamẽta mo⸗
rum poſſumus itelligere.Cũ hoc ergo apara⸗
ratu intrat ad paciſicũ regẽ xpᷣm: ⁊ ipſe aperit

coꝛ ſuũ in ↄfeſſione ⁊ penitẽtia:ſcilʒ pᷣcedentiũ
delictoꝝ.⁊ locuta eſt ei omnia q̃ erant in coꝛde

ſuo.ꝓpter qð et xpᷣs qui eſt pax nr̃a enũciauit
ei oĩa verba eius:⁊ nõ eſt verbum qð omilerit

III

Fo. XXIII

Epiſtola XII

rex:⁊ non enũciauerunt ei.Deniq; cũ iam tpᷣs

paſſionis awꝛopinquauerit:ſic loquit᷑ ad eaʒ.

id eſt.ad electos diſcipulos ſuos. Jã non dicã
vos Puos:ſed amicos:qꝛ ſuus nelſcit qͥd faci⸗
at dñs eius.Ego aũt nota feci vobis oiĩia:que⸗
cunq; audiui a patre meo. Sic ergo implet᷑ qdud
dixit:qꝛ non fuerit vbum:qð non enüciauerit
paciſicus dñs regine Sabe.id eſt. eccłie ex gẽ⸗
tibus cõgregate.Qð ſi ituearis eccleſie ſtatuʒ
⁊ diſpenſationes eius:oꝛdinationeſq; eius cöo⸗
ſideres:tũc aduertes quõ regina mirata ſit om
nem pꝛudẽtiã Salomonis.ſimul⁊ require cur
nõ dixerit omnẽ ſapientiã ſed oẽm pꝛudentiaʒ
Salomonis.qm̃ qdem eruditi viri pꝛudentiã

de humanis negocijs: ſapiam de diuinis inte!

ligi voli x. Ideirco foꝛtaſſis ⁊ eccłia nũc inte⸗
rim xpᷣi ꝛudentiam mirat᷑ dũ in terris eſt:⁊ in
ter homies ↄuerſat᷑.Cũ aũt venerit qð ꝑfect’ũ
eſt: ⁊ de terris trãſlata fuerit ad celum:tuncv⸗
debit oẽm ſapiam eius: cũ iam nõ ꝑ ſpeciẽ: nꝰõꝰ
ꝑ enigmata: ſed facie ad faciẽ de ſingulis qui⸗
buſq; ꝑſpiciet. Nidit aũt ⁊ domũ quã ediſica⸗
uit ſine dubio incarnatiõis eius myſteria Jöa
eſt eni domus quã edificauit ſibi ſapia.vidit ⁊

cibos Salomõis:illos puto de qbus dicebat
meus cibus ẽ vt faciã volũtatẽ eius qͥ miſiime

vt ꝑſficiã opus eius.Et vidit oꝛdinẽ pueroꝛuʒz

eius.Eccleſiaſticũ puto oꝛdinẽ dicat:qͥin epi

ſcopat vel pᷣſbyterij ſedibꝰ habet᷑. Nidit ⁊ oꝛ
dinationes ſiue ſtatiões miniſterioꝝ eius. Di
aconoꝝ vt mihi videt᷑ oꝛdinẽ memoꝛat aſtanti

uin diuino miniſterio. Sʒ ⁊ veſtes eius vidit?

illas credo bus induit eos de àbus dꝛ. Qui⸗
cunq; aũt in xpᷣo baptiʒati xpᷣm induiſtis. Sʒ
⁊ vini fuſoꝛes eius arbitroꝛ dici doctoꝛes:quẽ

vbũ dei ⁊ doctrinã quaſi vinũ populis milcẽt

qð auditoꝝ coꝛda letiſicet Nidit ⁊ holocauſta
eiꝰ oꝛationũ ſine dubio ſuplicationũq; myſte⸗
ria. Hec ergo oĩia vbi vidit in domo regis paci

fici:imo pacifici xpᷣi:nigra h et foꝛmoſa obſtu⸗

puit:⁊ ait ad eum. Aerus eſt ſᷣmo quẽ audius
in terra mea: de verbo tuo: et de pꝛudẽtia tua.
Pꝛopter eni vbũ tuũ qð agnoui veꝝ eſſe ver⸗

bum veniad te. Oia eteni verba que diceban-
tur ⁊ q̊ audiebam cum eſſem in terra mea a do⸗-

ctoꝛibus ſcʒ ſeculi ⁊ philoſophis nõ erat vera
Iſtud eſt ſolũ verũ verbuʒ qð eſt in te.Sʒ foꝛ

taſſis qrendum videbit᷑:quõ dicebat regi regi

na hec:qꝛ non credidi his qᷓ dicebant᷑ mihi de
te:cum vtiq; nec veniſſet ad xpᷣm: niſi credidii
ſet. Sed vide ſi poſſumus h̊ͥ modo ſoluere qʒ

pꝓponit᷑. Mon his inqͥt credidi qui loqᷓbat᷑ mi⸗

hi. Non eni ſidem meã in illos qͥ locuti ſunt de
te:ſed in te direxi.id eſt.nõ hominibꝰ ß tibi cre

didi deo. Et ꝑ illos qdem audiui: ad te aũt ve

ni:⁊ tibi credidi. Apud quem multo pluranl⸗

derũt oculi mei qᷓ; annũciabãt᷑ mihi. Reuera
eni cũ ꝑuenerit nigra hec ⁊ foꝛmoſa in hierm
celeſtẽ:⁊ ingreſſa fuerit viſioneʒ pacis:multo

plura ⁊ magnificẽtioꝛa qᷓ; nũc ei ſũt annũciata
pꝓſpiciet.Nũc enĩ tanqᷓ; in ſpeculo ⁊ enignmate:

tunc aũt videbit facie ad faciẽ:cũ ↄſequet᷑ ea q̃

oculꝰ nõ vidit:nec auris audiuit:nec in coꝛbo⸗
minis aſcẽderunt.Et tũc videbit qꝛ nec medie

tas eoꝛuʒ eſt:q̃ audiuit:in hac ſua terra poſita
Beate ergo ſũt mulieres Salomonis aie ſine
dubio:q̃ vᷣbo dei ⁊ paci eius ꝑticipes fiũt. Be
ati pueri eiꝰ qͥ aſſiſtunt in cõſpectu eius ſemꝑ:

nõ illi qͥ aliqñ aſſiſtunt:: ⁊ aliqũ nõ aſſiſtũt:ſed
q̃ ſemꝑ et ſine intermiſſione aſſiſtunt vbo dei:
vere beati ſũt.Talis erat ⁊ illa maria que ſede

bat ſecus pedes ieſu:⁊ audiebai eũ:cui ⁊ teſti⸗
moniũ reddidit ipᷣe dicẽs ad marthã. Maria

optimaʒ ꝑtem elegit:q̃ non auferet᷑ ab ea. Ad
huc nigra hec ⁊ foꝛmoſa dicit: Bãdictus qͥ vo
luit dare te ſuꝑ ſedem iſrł. Vere eni qꝛ dilexit
dñs iſrl:⁊ voluit vt ſtaret ineternuʒ: poſuitte

regeʒ ſuꝑ eũ. Quẽ: Paciſicſj ſine dubio. Epᷣs

eſt pax nrᷣa:qͥ fecit vtraq; vnũ: ⁊ mediũ parie⸗

tem ſepis ſoluit Et poſt hec omia dedit inquit
c.xx.talẽta auri regi Salomoni regina Saba.
Numerus h.c.xx. ſecratus eſt vite hoiuʒ eo⸗
rũ qͥ fuerunt in diebus Noe:qͥbus iſtud ↄcedi
tur ſpatium vite:quo inuitant᷑ ad pniam. IJpᷣe
aũt numerꝰannoꝝ ⁊ Moyſi vite fuit. Offert
ergo xpᷣo ecclia in auri ſpecie ⁊ põdere non ſo⸗
ſum multitudineʒ ſenſuũ ſuoꝝ ⁊ intellectuũ:ſʒ
lege dei ↄſecratos indicat ſenſus ſuos.ꝑ hunc
qui Moyſi annos vite ↄtinet numeꝝ. Offert
etiã ſuauitates odoꝛamentoꝝ.q̃les ⁊ q;tenun⸗
̃ᷓᷓ venerant. Ael oꝛatiões in hoc vel oꝑa miſe
ricoꝛdie intelliget:nunqᷓ; eni vel tam recte oꝛa⸗
uerat vt nunc cuʒ acceſſit ad xpᷣm: vel tam pie
oꝑata fuerat vt cũ cognouit iuſticiã ſuã nõ fa⸗
cere coꝛã hoibus ſed coꝛaʒ patre: qͥ videt in ab
ſcõdito ⁊ reddet palã Sed multũ eſt alienis in
locis ſimul vniuerſa ꝑſequi hec q̃ nec teſtimo⸗
nu gratia videntur aſſumpta. Sufficiant iſta ð
tertio libꝛo regnoꝛum. Uideamus aliqua ⁊ ex
his qᷓ de.lx vij.pſalmo ptulimus: vbi ait ethi⸗
opia pᷣueniet manus eius deo.. Si enĩ intuear
quõ ex delicto iſiłſit ſalus gentibꝰ: ⁊ illoꝛuʒ

lapſus introeundi viã nationibꝰ dedit:aduer⸗
tes quõ pᷣuenit ⁊ pᷣcepit ethiopie manus:̊ eſt

gentiũ populos illos ad deũ: qͥbus pᷣmis data
ſunt eloquia dei.⁊ in hoc cõpleri:ethiopia pꝛe
ueniet manus eiꝰ deo:et ſit nigra iſta foꝛmoſa:

etiaʒ ſi volunt:etiam ſi iuident:⁊ obtrectãt filie

hierłm. Sʒ ⁊ pphete teſtimoniũ qð poſuit:ſu
ſcepit dñs etiã eos qͥ veniũt de locis q̃ ſunt vl⸗
tra flumia ethiopũ: ⁊ offerũt hoſtias deo:ſimi
li ſenſu aduertendũ puto Videt᷑ eni mihi ꝙ vl

tra flumina ethiopie eſſe de ille: qͥ nimijs et ſuꝑ
abundantibꝰpeccatis infuſcatꝰeſt: ⁊ atro mali
cie fuco infectus niger ⁊ tenebꝛoſus ẽ redditus

⁊ tñ ne hos qͥdem repellit dñs:ſed oẽs q̃ ſacriſᷣ

cia ↄtribulati ſpũs ⁊ humiliati coꝛdis offerunt

deo: ↄfeſſionis ſcʒ ac pnie titulo ad eum auer⸗
ſinon repellunt᷑ ab eo. Sic eni paciſicus dicit

dñs noſter. Ego venientem ad me nõ repello.
Noteſt aũt ⁊ deillis dictuʒ videri:ꝙ vltra flu

mina ethiopũ poſiti veniẽt etiã ipᷣi ad deũ ho⸗

ſtias deferentes:qͥ poſtea qᷓ; intrauerit ois ple
nitudo gẽtiũ:q̃ fluminibꝰethiopũ cõparat᷑:ve
niẽt etiã ipᷣi:⁊ tunc ois iuda ſaluabit᷑.⁊ ꝓ eovj
tra flumina dicant᷑:q̃ſi q̃ͥ vlterioꝛes ⁊ poſterio⸗

res ſint ſpatijs:in qbus currit inundatq; gẽtiũ
ſalus.Et ita foꝛte compleri videt᷑ hoc qð dicit

qꝛ in die illa non ↄfunderis omnis iſrł ex oĩbꝰ

adinuentionibꝰ tuis: qbus impie egiſti in me.

Sugeſt vt illud teſtimoniũ qð de hhieremia aſ

ſumpſimꝰexplicet᷑: vbi Abdimelech nihilomi

nus ethiops vir eunuchus cũ audiſſet.qꝛ lhie
remias in lacũ miſſus ẽ a pᷣncipibꝰpopuli:edu⸗
cit eum inde. Et puto incõueniẽs nõ videri:ſi
dicamus quẽ pᷣncipes iſr ł ↄdemnauerũt: ⁊ila
cum moꝛtis miſerũt:iſte alienigene et obſcure
gentis homo ⁊ degeneris.id ẽ.ꝓpłs gentiũ edu

cit eũ de lacu moꝛtis:reſurrectionem ſcʒ eiusa

moꝛtuis credens:⁊ fide ſua hũc quẽ illi in moꝛ

tem tradiderãt:iſte ð infernis reuocat ac redu

cit. Sʒ ⁊ eunuchus h̊ ethiops eſſe ðꝛ:credo ꝙ
caſtrauerit ſemetipᷣm ꝓpter regnũ dei: vxł etiã
q̊ͥ ſemẽ malicie in ſemetipᷣo non habebat:ſᷣuus
q̃ʒ eſt regis:qꝛ ſᷣuus ſapiẽs imperat ſtultis do⸗
minis Interpᷣtat᷑ aũt Abdimelech ſᷣuus regũ

Et ideo dñs relinquẽs populũ iſrł ꝓ peccatis
ad ethiopẽ vba dirigit: ⁊ ad ipᷣʒ mittit pphaʒ

⁊ ipᷣi dicit:Ecce ego adduco vba mea ſuꝑ ciui
tatẽ iſtã in mala ⁊ nõ in bona:⁊ ſaluabo te ĩ die
illa:⁊ nõ te dabo in manus hoiuʒ:ſ ſaluãs ſal⸗
nabo te. Salutis aũt cauſa hec ẽ ei:qꝛ eduxi
phetã ð lacu.id ẽ.ꝙ a fide ſua q̃ xpʒ reſurrexiſ⸗
ſe credat a moꝛtuis: eduxiſſe eũ ex lacu videt᷑.
Habet ergo plurima teſtimonia fuſca hec vel

nigra ⁊ foꝛmoſa in qͥbus libere agat: ⁊ cũ fidn⸗

cia dicat ad filias hierłm.qꝛ fuſca ſum qͥdeʒ vł

nigra ſicut tabernacula Cedar:foꝛmoſa aũt ſi⸗

cut pelles Salomonis.Ge pellibus Salomo⸗

nis ſcriptuʒ aliquid ꝓpꝛie non memini. Ruto

aũt referre poſſe ad ghaʒ eius:de q̃ dicit ſalua⸗
toꝛ:qꝛ nec Salomon ĩ oĩ głia ſua oꝑatus eſt:ſi
cut vnũ hoꝝ.Nomẽ tñ ipᷣm pelliũ in taberna⸗
culo teſtimonij inuenimus frequenter referri:

ſicut cuʒ dicit: Et facies pelles ex capꝛaꝝ pilis
opimẽtũ ſuper tabernaculũ teſtimonij.xi.pel⸗

les facies.Longitudo pellis vnius.xxx.cubi⸗
toꝝ:latitudo qᷓuuoꝛ cubitoꝝ. Eadeʒ menſura

C

Atnben

pelis du

(sciten
dpeles:1.
Errt
maculge
poſtetioen

werexee
eitadop
de. Pao

icocitie

accipfit

gaculi::

cipeſit
bernacul

Ahone.
tmnplaria
ſonlape
dubiope

oheriun
vono
sdien
hupt

voc
ſiuntq⸗

omnati

utyvi

busſe
Yolom
ſtgey
fetfiſun
ſeeg⸗
ſegnox
mnͤſiones
adepnae

uentkkoc
ſormofap

debeeſß

nunfins

cundeſß

delbatn

meqmnin

lanrſ
mraptnt
hioie
Vdereg
Monis ye
ſuſeayt
der kexpꝛo
uococitn

Fo. XXIIII

Tractatus III Epiſtola XII

N erit. xj. pellibus.⁊ cõiunges qͥnq; pelles ſimul ſol obſcurare ⁊ denigrare ſolet: cui reſpicit ma

ert. . pemnoug: Oce is ſextã pellẽ a frö⸗ gis quã cum deſpicit. Ita deniq; ⁊ apud ilam
tnunl “ Endeſerſtmateerelalſai ſe nte⸗ nog S Sa cnnee arr turatto dam
dltzirit n Ilig vniug ꝛet nãginta anſulas p oꝛã ineſt ex ſeminis carnalis ſucceſſiõe nigredo ꝙ
eun oam pellis vnius:et qnqginta anſulas ꝑo ⁷inel ijs acrioꝛibꝰ ferueat: ⁊ aduſta
enenevi nganane is eeerte ng atcg Aen es erehers Sanii ii
eno velles: erit vnũ totuʒ. ⁊ replicabis qð ſupeſt ſucceſſiõe ꝑinaneãt. Cotrari Ri ine
elonfaz keneſi neg tẽ pellis vniꝰa fronte taber-⸗ nigredo. Hã neq; aſpectu: ſ deſpectu ſolis in⸗
rin expelib meie dra erate qo ſupereſt velabis urit᷑: neq; naſcẽdo: ſed negligẽdo conritur:et
eiame⸗ naculi: a ex alia medietate qð ſupereſt velabis uritneq; nalce F dira induſtria repel
ningfit nacut : cubitũ hinc: ⁊ cubituz iðo ſicut ignauia aſſumit᷑ :ita ⁊ induſtria repel
rioꝛa tabernaculi:cubuũ hinc: ⁊ cubituz ho licut ignau nen 2 dixi: H ipſa
aüßiddin Poſte ioꝛatebe tMaruli ögitudine pellium. 2 lit᷑: et repulſa᷑. Deniq; vt ſuperiꝰ dixi:h ip
e Nihn inde:ex eo qð abũdat in lõgitudine pelium . 7 irerrehuan⸗ e atici huius dealba
Unut⸗ erit adoptũ tabernaculũ ex lateribꝰ hinc et in q nunc nigra ðᷣꝛ eſſe:in ſine catici huius dealbe
higiihri t Riengo qhan pelliũ mentio fiat in an tamemoꝛat aſcedere incũbens ſuꝑ fratrẽſuũ.
d de. Puio ergo ꝙ hax pellü mentio erin en neeergon⸗ ſcẽdit. Si aũt cepe
lngien ticocãticon: T iſte dicant᷑ eſſe Salomonis:qui Effecta eſt ergo nigra qꝛ deſcedit.
o cãticoꝝ: ⁊ iſte dicant᷑ eſſe Salomonis:d rit aſcẽdere incũbens ſuꝑ fratrẽ ſuũ: ⁊ adhere
SD W Aco tc6=ρ— eũ x̃m. Tp̃ius ergo eſt taber⸗ rit aſcẽdere incũbens ſuꝑ fratrẽ ſuũ: ⁊ ad
accipif in paciſicũ xpᷣm. Jius ergo eltt it ei: non oino ſeparabit᷑. Dicit ergo nũc ad
mümmngi naculũ: ⁊ ea que ad tabernaculũ ꝑtinent.⁊ pꝛe bit ei: ⁊ non oino ſeparabit. ffaceo. Won
lnkdegft ci illud tabernaculũ cõſideremꝰ: qð öꝛ ta filias hierim:ꝓ nigredine ſua ſatiſfaciẽs.
Sonntis paeſiind tabernnc collae enin putetis o filie hierim ꝙ naturalis eſt iſta nigre
ommnsſſt pernaculũ veꝝ: qð fixit deus ⁊ nõ homo et qd putetis o filie hierim ꝙnaturalis ellitangee
ANE ernacum ver. H rißs ex do: q ltu meo. Sʒ ſcitote qm
einietzſin⸗ gir:non eni in manu facta ſancta itrauit ips ex do: quam videtis in leni iuſtici 5
cöben emplaria veroꝝ. Si ergo pulchꝛitudinẽſuam deſpectu ſolis ẽ facta Sol ent
1S nnonis: illari ſt ꝛne me rectos dire⸗
bdindkotin ſponſa pellibꝰcõparat Salomonis: illarũ ſine inuenit recte ſtanteʒ: nec ipe in
netonin ſa pellibꝰco omonns; urei it lucis ſue radios. Ego eni ſũ ppłs gentiuʒ qᷣ
gci udſeche dubio pelliũ gliam et pulchꝛitudinẽ dicit: que xit lucis ſue ra ESc R ſierian do⸗
Gtala eun B ſſ on ffrit 5 non aſpexi ad ſolẽ iuſticie:nec ſteti an d
Npippentc⸗ operiunt illud tabernaculũ qð fixit deus Inõ5 pusno ido necille me aſpexit: ſed deſpexit: ne
Meniis anig homo. Si vo nigredinẽ ſuam q̃ expꝛobaria fi⸗ Nitl onecine megt üt ita elſe etiã tu
n 4 ppellibꝰ otulit itit mihi:vᷣ pᷣterijt.Hoc aut ita elle
Ndennnriit iijs hierłm videbat᷑: pellibꝰ otulii Salomõis Fin iceris re ipſa exptus iã iãq; cognolces:
Nce o Hien Qilirł diceris re ipſa exꝑtus iã iãq; cognolces
linigenetai puiꝰ tabernaculi qð exemplar veri tabernacu dilr diceris feip liqñ nõ credẽte: tu aſſũ⸗
anlgnet õäü et ſpe nigre ⁊ dices: Sicut eni me aliqn no creceteꝛ mu dn
idi gegidn li vocat᷑:accipiẽde ſũt pelles qſi ꝙ et ipᷣen S. v miſericoꝛdiã ↄſecutus: v te reſpexit
Man 272 eun: texte:⁊ mñ vſuz ptus es:⁊ miſericoꝛdia ↄlecutus: ⁊ te xeił
memmmn ſen ſint qdem: vtpote capꝛaꝝ pilis texte: v ſol iuſticie: me aũt vtpote inobedientẽ ⁊ incre
mni Denathe ꝛant diuino tabernaculo. Q ſol iuſticie: me aut vtpote inobediente ?1
hitgnlin danarſcher plben loquitur: lũ deſpexit ⁊ ſpꝛeuit. Ita ⁊ nunc qꝛ tu incre
oquitur: ⁊ pluri dulũ deſpexit lĩpꝛeuit. Na 7 e⸗
munnatunt uür vider eſſs pſona gna uel n dulus ⁊ inobediẽs factus es:ego ſpero reſpici
e el bus ſe veltabernaculis cedar in nigredine ve dulus inobedies ſactus esiege Qõ aütmu⸗
ipochelton bus bocõparauit: ita accipiend ſole iuſticie: 1 miſcdiam ↄſequi. QAð aũt mu⸗
S ellibꝰcõparauit :ita accipiendu alole iultide mieola Se .
rneli Salomagaatdem Pſena videt eccłie:inume⸗ tua ant⸗ ſit ſele a eeno vero eſpect,⸗
nmbebthn L c r orzbent terre diffuſe ſun imẽ inobediẽtia mea deſpectꝰ ſũ: iu vero relpec⸗
llt, ꝛbem terre diffuſe ſunt atq; imẽ inobediẽtia mea deſpectſt et
i n anuntc det multitudinis płoꝝx. Sicut Nüc aũt aennn tibi Balod deſrente ſtioau
marchfus ee znij 2z et multe tñ i cecitas q̃dam:lʒ ex ꝑte ↄtigerit: telte .
celoꝝ vnũ qͥdem ðꝛ:et multe in in oo cecitas qdam:. Oerit .
e iſonesmantorant eieabdem Woran Snmencen teieſtte ecketi n bandt
u nnn i et de vnaquaq; aia:que poſt peccata plurima dita dicit. Sicut eni vos de gerid dcnaärmite⸗
cothanu pll zuertit᷑ ad pniam dici: nigra ſit ꝓ peccatis: loquẽs) aliqñ nõ credidiſtis deo:nuũc aut mile,
Die ſch nr Pre 5 redulitatẽ
nurſiutorit ſoꝛmoſa ppter pniaʒ ⁊ fructus pnie.Deniq; ⁊ ricoꝛdiã ↄſecuti eſtis ꝓpter puine 1
uifiluſ de hac ipa qᷓ nunc dicit: nigra ſũ ei foꝛmoſa: qe ita ⁊ iſti non credider urm Ee nncolg: Vr.
z Au D e ⸗ S t item in alis dicit
berigntili, non in finẽ in nigredine iſta pmanſit. poſt h di⸗ ſpᷣi miſcdᷣiaʒ ↄſequantur. Et item n a eni⸗
an non in fin ed eſtiſta à aſcenditt te ↄtigit in iſrł: donec pleni⸗
nitiſtint cunt de ipᷣ̃a filie hierm. Que eſt iſta qᷓ aſcendit Quia cecitas ex ꝑte otigit in ir: don Ser⸗
. cun Alne iE e Z ſatſz itraret. Hinc ergo ẽ in me que ex
Kdctnun dealbata incübens ſup fratre ſuü. Ne videan tudo gentiũ ſtraret. Hinc rdor me ſol ꝓpter
N me qm infuſcata ſũ ego:qꝛ deſpexit me ſol. In pꝛobꝛat iſta nigredo:qꝛ deſpexit me lol Obte
ul gtaſtue denigrangefleönereier nobis ide ncrräulraterinabecſeineam s vogerre
tucriundc tu expoſitio:quã in ſupioꝛibus:vel de ſtetero añ eũ:⁊ nõ fuero oblit in auq: ue
iulaſun 3 tur aptata expolitio:q ta in ginciſ: clinauero ad dexterã neq; ad ſiniſtrã: fecero
Nut etbiopi oyſe ſuſcepta ẽ in ↄiugiũ: cdinauero ad dexter neq; adlimſtra: een
– rrreieSaln abiopii: Aſapiam Salo⸗ rectas ſemitas pedib- meis ſolem igein.
unbni monis venit audie texuimus: merito nunc h cedẽs in oibus iuſtificationibꝰ eing ſine i
ei ii⸗ fuſca vel nigra eſt ⁊ foꝛmoſa: ſatiſſacere vide tũc ⁊ ipᷣe rectus me reſpiciet:v nu ſ reddetur
uſugtl tur ꝓ nigredine: vł fuſcatiõe ſua couſaſ q; red meenecerircauſ deſpert 3 Pper
Sahen Perderpzobzantihus: äſtã ne ralis: nece mihilux mea: zwe. Suranech .
ue Ra SSirore Nee tan bor voſfa ſit Erame:qus nũc expꝛobꝛaris iſta nigreclo; vi
fene Erx eo inqͥt: qꝛ ſol deſpexit me. In quo oſtẽdit etiam lux mũdi merear ae aabne aſemo
Gaſti noõ de nigrediue coꝛꝑis fieri vßmonem qð vti lſte qdem viſibilis: ea coꝛpo 52
nile

liberamie inſederit: infuſcat:

cul ſũt ⁊ ab iſta collibꝛatiõ

rit. ea vo que
e lõgiꝰ poſita:con

ſeruat ĩ cqdoꝛeſuo:nec oino vrit ea: ſ illumiat
Sol vo ſpiritalis qͥ eſt ſol iuſticie: in cuiꝰ pen⸗

nis ſanitas eſſe ðꝛ:ecõtrario eos qͥdeʒ qͥs recti

coꝛdis ĩuen erit: ⁊ ad libꝛã ſui ſplẽdoꝛis ↄſiſtẽs
illuminat:ſ ⁊ oi fulgoꝛe circũdat.eos aut qͥ ob

lique incedũt cũ eo:neceſſario etis ipe oblique
noõ tã reſpicit:qᷓ; deſpicit:h̊ eis pᷣſtante incõſtã

tia ſua ⁊ inſtabilitate. Quõ eni qͥ peruerſi ſunt

poſſunt ſuſciꝑe qð rectũ ẽ:velut ſi curuo ligno

adhibeas rectiſſimã regula videbit᷑ q̃dem per

regulaʒ argui materie pꝛau

eſt q̃ ligno cauſam ꝑuerſitaii

feſtinandũ eſt ad vias recta
tis vtutũ:ne foꝛte ſol iuſtici

itas:non tm regula

mpoſuit. Et iðᷣo

8:2 ſtandũ in ſemi
e rectus incedens:

ſinos obliquos ſtare iueniat ⁊ ꝑuerſos:deſpi⸗

ciat nos:⁊ efficiamur denig

capaces fuerimus lucis ei:intantũ tenebꝛis et
nigredini dabimus locũ. Hinc eni eſt ipe ſolq̃ᷓ

T lux vera illuminãs oẽm

mundũ ⁊ qͥ in h mundo erat:

factus eſt. Mõ eni ꝑ iſtud

——

verũ lum

hoĩem veniẽtẽ ĩ hũc
at:⁊ mundus ꝑ ißᷣm
viſibile lumẽ mundꝰ
factus eſt: ⁊ cũ ipᷣm poꝛtio ſit mũdi:ſᷣ per iſtud

mus:deſpici dicimur: ⁊ ipᷣm enĩ nos puerſe in

cedentibꝰ:ꝑuerſũ qͥʒ incedit.ſicut ſcriptũ eſt in
maledictionibꝰ Leuitici. Et ſi inceſſeritis inqt

mecũ puerſi:⁊ nolueritis obedire mihi:adijci⸗

am vobis plagas ſeptem. Et poſt pauca. Et ſi

indt nõ fueritis emẽdati: F inceſſeritis mecũ p

uerſi: incedã ⁊ ego vobiſcũ puerſus. Siue vtri

alijs exemplaribꝰ legimꝰ. Si inceſſeritis mecũ

obliqui incedã ⁊ vobiſcum obliquus. Et poſt

aliquata iten dicit ad vltimuũ. Et qm ambula⸗
uerũt ĩ ↄſpectu meo oblique: ⁊ ego ambulo cũ
eis in furoꝛe obliquꝰ. ec aſſumpſim⸗ ex qbꝰ

ꝓbaremus qliter deſpicere hoc ẽ oblique aſpi

cere ſol dicat᷑.Et euidẽter cla
ciat: ⁊ cũ his oblique incedat ac ꝑuerſe:qͥ obli⸗

ruit ꝙ hos deſpi

que incedũt cũ eo. Sed et q̊ qd admonuit pnñs

locus indiſcuſſũ nõ omittamus : qꝛ ſol duplicd

videt᷑ eſſe vᷣtutis: vnius q̃ illuminat: alteri⸗ q

adurit. Sʒ ꝓ rebus aut materijs ſubiacẽtibus
aut illuminat aliquid luce:

aut infuſcat ⁊ obdu

ſrat ardoꝛe.Scðᷣʒ hoc ergo foꝛtaſſis ⁊ induraſ⸗
edꝛ deus coꝛ Nharaonis:ꝙ ſcilʒ talis fuerat
materia coꝛdis ipᷣiꝰ:q̃ pᷣſentiã ſolis iuſticie non
ea pte qᷓ illuminat: qua adurit ⁊ indurat exce
perit ꝓpter hoc ſine dubio et ipſe affligebat
hebꝛeoꝝ vitã in oꝑibus duris:⁊ ꝙ luto ⁊ late⸗

re ↄficiebat eos.Et
cogitabat luteũ ⁊ limoſũ.
ſol iſte viſibilis ſtringit et
cie his eiſdẽ radijs qͥbus i

t erat vtiq; coꝛ eius m ea q̃

Et ſicut materiã luti
indurat:ita ſol iuſti⸗

. qbus illumiat populũ iſrk:
Pharaonis coꝛ cui inerant lu

tee cogitationes

rati.inquãtũ vero

e.a quo lumine ſi nos puerſi inceſſert

—

igemuiſſe eo

II

pip̃is motuũ ſi uoxꝝ älitatibus indurabat lpec
urg ita ſe habeant: æ nõ cõem vt hoibus vi⸗

aſcẽdit inqͥt clamoꝛ eoꝝ ad deũ.ñ dixit a luto⁊

latene : iteꝝ ab opꝑibꝰſuis: ꝓpter qð ⁊ ſubiun⸗
git. Quia exaudinit dñs gemitus ipoꝝ:cũ vti
q; nonexaudiuit eoꝛũ gemitũ :q̃ nõ ex oꝑibus

clamãt ad dñm lec q;uis pꝑ exceſſum dicta vi

deant᷑:tamẽ locoꝝ oppoꝛtunitate cõmoniti: ne
4 uaq; iudicauimomittẽda: maxime cũ habe⸗
Ant aliqd ſimilitudinis ad h̊ qð dicit:hec quei

fuſcata eſt:qꝛ deſpexerit eã ſol. Qõ vtiq; oſtẽ

dit ibi accidere: vbi peccatoꝛũ cauſa p̃cedit.
ibi infuſcari vel aduri aliquẽ ole : vbi peccati

matenia ſubſiſtiti.vbi vo non eſt petm:ſol neqʒ=

adurere dꝛ:neq; infuſ. care. ſicut de iuſto refer⸗
tur in pſalinis. MPer diẽ ſol non vret te:neq; iu

na ꝑ noctẽ Aides ergo qꝛ ſanctos in qbus pec

catoꝝ nulla cauſa eſt: ſol nunq; adurit. At eni
diximus: duplicis vtutis ẽ ſol. iuſtos aũt illu⸗
munat: peccatoꝛes vo non illuminat: ſᷣ adurit.

m̃ ⁊ ipioderũt lucẽ:qꝛ male agũt.Deniq; ob
hoc ⁊ deus ur̃ ignis ð: elſe ↄſumens.nihilomi

nuslux in qtenebꝛe nõ ſunt: lux ſine dubio iu⸗
ſtis: ⁊ ignis efficit᷑ peccatoꝛibꝰ:vt ↄſumat ĩieis

omne qð in aia eoꝝ coꝛruptibilitanis aut fragẽ
ditatis inuenerit Qd auũt in multis ſcripture ſjo

cis ⁊ ſol ⁊ ignis nõ iſte viſibilis ſ ille iuiſibilis
ſpiritalts dicat᷑:ipᷣe etiã ſi recenſeas abũdan
ter inuenies.Filij mr̃is mee dimicauerüt ime:

poſuerũt me cuſtodẽ in vineis:vineã meã non

cuſtodiui.Adhucipᷣa q̃ fuſca ggen ꝓ delictis
nola vo ſide 2 ↄ2uerſione
etiã hec dicit:aſſeuerãs ꝙ filij mr̃is ſue dimica
uerunt non ↄtra eam ſ in ea. et poſt B bellũ qd
in ea geſſerũt: ↄſtituerũt eam vineax cuſtode:
nõ vinus vinee:ᷣ multaꝝ.Aſtruit aſt hec ea⸗
dem: ꝙ p̃ter has quas a filiis matris ſue cuſto

pꝛioꝛibus:foꝛmoſa vo eſt pꝛo

dire poſita eſt:habuerũt aliam ꝓpꝛiam vineaʒ
quaʒ nõ cuſtodierit.ec eſt pꝓpoſiti dꝛãmatis
abula Sed nunc inqͥramus que ſit mater ſpõ
ſe huius:quã hec allegat:qui ſint etiam filij eiꝰ

.

qui dimicauerũt in ea: ⁊ cõfecto bello tradide⸗

rint ei vineas quas cuſtodiret: quaſi que non
potuiſſet ſeruare eas: niſi ab illis dimicarũ fuii
ſet. Illam vero ſuſcepta aliarũ cuſtodia vinea

rum: ꝓpꝛiam vineam noluiſſe vel nõ potuiſſe
ſeruare.Ad Galathas NPaulꝰ⸗ ſcribẽs ait: Hi⸗

cite mihi qui ſub lege vultis eſſe:legẽ nõ audi⸗
ſtis: Scriptum eſt eni: qm̃ Abꝛaam duos ha⸗

buit filios: vnũ ex ancilla ⁊ vnum ex libera.ſed

is qͥdem qui de ancilla m carnem natus eſt: ᷓ

Veſo de libera m repꝛomiſſionẽ queſunt alle

iſtoꝛiã famulis dei ꝑ ſpiritũſanctü ſcribe
bat:oſtendit᷑ etiã inde:ꝙ vbi refert ingemuiſſe
filios iſrł:nõ diẽ a luto neq; a latẽ neq; a paleis
ſcß ab opibſuis inqᷣt Et rurſũ Ex

ſeroiuʒ
ſneſi
mat.
ter4
fir
vha
eguitu
ateſeſi
ſeromn
ſaſtlae
19ne
alturiſt
geehnt
ſoncuill
ePomn
domatie
kpagnen
Gegarar
Pos⸗ga
tmnelen
nellas
liones
leſeae
nerſus
rtt
onney
ſes poni
nt Fi
creamen
heſubꝛue
Uerentezo
llls demno⸗
kurabeze
nntelnar
nnigualur
daneoon
herd,6
Wlyrina
gegeſat
llergoict
luncheire
guuntenn
kunnſe
hhoſinli
Gentionsg
ſtocien⸗
Alt: gen lam
unpoſinn
crercebake
lnnitae
rdietp⸗

= —
— SE
=2 See
= =
☛£r D E =

—
— SE
——

==
=

luonnuknnt
K
mnhzun p
iloliukniͤi
Alunnnfn
Aeagh egn
giunun

ulurſbeee.

Nibeginnie

Nliblitans eſtei.

nulrdpenn

büisfleiiitaS⸗

Aandsüdn

tedintamitine:

nnt
den ,M
o ſce
i niis ſveditd
Apobbeliß
nwen atn:

Aruraübete⸗
Hsmmetclt⸗

an pnyn
glinint
Eiitſtnunf
Uuſaeintt
Senobelenih
ing:guſtuin
biisdmnif
aiakdnn

mt
ſui nd

Tractatus III

goꝛica. oec eni ſunt duo teſtamenta: vnũ qͥdẽ
in monte Syna in ſeruituteʒ generans:que eſt
Agar. Syna eni mons eſt in arabia:qͥ ↄfert ur

huie que nunc eſt hierłm:⁊ ſeruit cuʒ filijs ſuis

Que aũt ſurſũ eſt hierłm:libera eſt:que eſt ma
ter oiuʒ noſtrum.lHãc ergo hierim celeſtem di
cit eſſe Paulus ⁊ ſuam ⁊ oiuʒ noſtrũ credẽtiũ
matrẽ. Geniq; addit in poſterioꝛibus et dicit.
ꝓpter qð fratres nõ ſumus filij ancille ſed libe

re.qᷓ libertate liberauit nos xpᷣs. Euidenter er
go Paulus ꝓnunciat:q ois qui ꝑ fideʒ a xbᷣo

ↄſequitur libertatem:filius ſit libere:et hãc di
cit eſſe ſurſum hierim que libera eſt:que eſt ma
ter omniũ noſtrũ. Huius ergo matr!i ⁊ ipᷣa ſpõ
ſa filia eſſe intelligit᷑:in his qͥ dimicauerũt ĩ ea:
⁊ ↄſtituerũt eum cuſtodẽ vineaꝝ. AUnde vide⸗
antur iſti:qui tm̃ ptãtem habuerint:vt ⁊ bellũ

gererent in ea:⁊ oꝛdinarẽt eaʒ vineaꝝ cuſtodẽ

non cuiuſcũq; humilis:aut ↄtemnẽdi loci fuiſ

ſe. Poſſumꝰergo ⁊ apoſtolos xpᷣi accipere fili
os matris ſponſe:hoc ẽ hierłm filios celeſtis:
q̊ pugnauerũt pꝛius in iſta que ex gentibꝰcon⸗

gregatur. Pugnauerũt aũt: vt vincerẽt in ea

illos:quos pᷣus habuit infidelitatis ⁊ inobedi

entie ſenſus:⁊ oẽm elationeʒ:extollẽtem ſe ad

uerſus ſcientiã xpᷣi.ſicut Paulꝰ dicit. Cogita⸗

tiones deſtruẽtes: ⁊ oẽm altitudinem extollen
tẽ ſe aduerſus ſciaʒ xp̃ᷣi. Pugnauerũt g nõ ad

uerſus eã:ſed in ea:hoc eſt in ſenſibus ⁊ coꝛde

eiꝰ:vt deſtruerẽt:⁊ depellerẽt oẽm infidelitatẽ
omne vitiuʒ:oẽſq; doctrinas: que ei inter gen
tes poſite:falſis ſophiſtaꝝ aſſertionibꝰiudlue⸗
rant.Fuit ergo aplis xpᷣi grãde bellum:donec

ex ea mendacij turres et muros ꝑuerle doctri⸗
ne ſubꝛuerẽt:donec iniqͥtatis argumẽta ꝓſter⸗
nerent:⁊ oꝑantes hatq; ſuccẽdentes in coꝛde

eius demones debellarent Abi ergo effugaue
runt ab ea oẽs ſe nſns infidelitatis antique: nõ
eam relinquũt ocioſã:ne foꝛte per ociũ rurſus
antiqua ſurrepãt:et redeant q̃ depulſa ſũt:ſed
dant ei opus:qð egat: ⁊ ↄſignant ei cuſtodiaʒ
vinearũ. Nineas accipiamꝰ ſingula quecunq;
volumina legis ac ꝓphetaꝝ. Erat eni vnuſqͥſ
q; eoꝝ ſicut ager plenus:quẽ bñdixii dominꝰ.

lec ergo iſti viri foꝛtes poſt victoꝛiã bella ſer⸗
uanda ei ⁊ cuſtodiẽda ↄſignant.non eni relin⸗

quunt eam vt diximus ocioſã.ſed et euangeli⸗
ſtarum ſcripta atq; ipoꝝ apoſtoloꝝ lr̃as poſſu
mus ſimiliter vineas accipe:quas huic que ex

gentibus cõgregat᷑ ꝓ qua etiam dimicauerũt:

cuſtodiendas colẽdaſq; tradiderũt Quod vo
ait:qꝛ ſuam ꝓpꝛiam vineam non cuſtodierit:il
lam poſſumus eruditioneʒ dicere: q̃ vnuſqᷣſq;
exercebat᷑ ante idem:quãa ſine dubio credens

relinquit ac deſerit:⁊ ea que ſibi lucra videbã⸗
tur:dicit ꝓpter xpᷣm detrimẽta. Sicut ⁊ Pau

Fo. XXV

Epiſtola AXII

lus gloꝛiaf̃ legis obſeruãtias: oẽm iudaicei⸗
ſtitutionis głiam:fuiſſe ſibi vt ſtercoꝛa:tm vti
xpo inueniret᷑:non hñs ſuaʒ iuſticiã: que ex le

ge eſt: ſʒ iuſticã q̃ ex deo ẽ. Sicut ergo Paul⸗
accepta xp̃ᷣi ide:non cuſtodiuit vineã ſuaʒ:iu⸗
daice ſcʒ traditionis obſequia:⁊ idcirco foꝛiai

ſe non cuſtodiuit: qꝛ cum plantata eẽt a deo vi

tis vera:ↄuerſa ẽ in amaritudinẽ vitis aliena:

⁊ erat iam vitis Sodomoꝝ vinea eoꝛuʒ:⁊ pal⸗
mes coꝝ ex gomoꝛra.⁊ botrus amaritudinis i

eis:⁊ furoꝛ dꝛaconũ vinũ eoꝝ: et furoꝛ aſpidũ
inſanabilis. Ita apud gentes erant plurime

huiuſmodi doctrine: quas poſt illa bella qdbus

ꝓ ſide ⁊ agnitione xpᷣi a doctoꝛibus dimicatũ
ẽ:ſuꝑatas dicit:puto ꝙ oĩno criminis loco du

catur. Si cuſtodierit aliquis huiuſmodi vine⸗
as:⁊ agrum colat vltra venenatis ⁊ noxijs cõ⸗
ſuũ diſciplinis:nec mireris ſi his culpis aliqñ

fuiſſe videat᷑ obnoxia hec:que ex nation uʒ di⸗
ſperſione colligit᷑: ⁊ iam xpᷣo ſponſa pᷣ̃paratur
Recoꝛdare quõ pꝛima mulier ſeducta eſt:⁊ in
pᷣuaricatione facta:que nõ aliter ſalua fieri di
citur:niſi ꝑ filioꝝ generationeʒ.illoꝝ dũt axat:

qui ꝑmanent in hide ⁊ charitate cuʒ ſanctitate.

Hoc ergo qð de Adã ⁊ Eua ſcribit᷑: ſic aſſeue⸗
rat apłs Myſterium magnũ eſt in xpᷣo ⁊ in ec
cleſia:qͥ eam ita dilexit: vt ſemetipᷣm traderet
ꝓ ea cuʒ eſſet adhuc impia hec ipᷣa:ſicut ipᷣe di

xit.Cuʒ eni adhuc ſᷣm tpᷣs impi eſſemus:xpᷣs

ꝓnobis moꝛtuus eſt. Et iten. Quia cũ adhuc
eſſemus inſideles:xpᷣs ꝓ nobis moꝛtuus ẽ Nõ
ergo mirũ eſt:ſi hec que ſeducta: ⁊ in pᷣ uarica⸗
tione facta:⁊ q̃ impia ᷣm tpᷣs fuit: ⁊ peccatrix
talem dicat᷑ vineam coluiſſe eo tꝑe:cuzadhuc
impia erat:quã relinquere debuerit: ⁊ nequa⸗
qᷓ; oino ſeruare.ð ſi etiam tertium explanati
onis locũ placet exequi:referamus hec ad vnã
quãq; aiam:que ↄuerſa ad deum ⁊ ad fideʒ ve

niens:patit᷑ ſine dubio cogitationũ pugnas et

obluctationes demonũ:reuocare ea nitentius
ad pꝛioꝛis vite illecebꝛas: vł infidelitatis erro
rem. Sed ne hoc fiat:ne ve rurſuʒ demonibus
in ea tm̃ ngrat pg pexit diuina pꝛouidentia:vt
paruulis qbuſq;: ⁊ his qui ꝓ ſemetipᷣis aduer
ſus aſtutias diaboli:⁊ demonuʒ pugnas dimi

care non poſſunt:vtpote infantes adhuc etla⸗

ctantes in xpᷣo:daret angelos ꝓpugnatoꝛes ⁊
defenſoꝛes:qui velut tutoꝛes ⁊ ꝓcuratoꝛes cõ

ſtituti ſunt a deo eoꝛuʒ qui in infirma etate po

ſiti ꝓ ſemetip̃is vt diximus:pugnare non poſ⸗
ſunt.Et vt hoc cum maioꝛi fiducia agant:ↄce⸗
ditur eis ſemꝑ videre faciem patris qui ĩ celis
eſt: ⁊ iſtos puto eſſe paruulos:quos venire ad
ſe xpᷣs iuſſit:⁊ non ſinit ꝓhiberi:⁊ quos ſemꝑ
dixit videre faciẽ patris.Nec tibi cõtrariũ vi⸗
deatur:ſi eos hec anima qᷓ ad deũ tendiken fis

Daars

ſue filios appellat. Si eni aiaꝝ mater hierłin ce

leſtis eſt:et angeli nibilominꝰ celeſtes noĩant᷑:

nibil diſſonãs videbit᷑: ſi hi qͥ ſiiter vtipᷣa cele
ſtes ſunt:ab ea ſilij matris appellant᷑. Suꝑ oia

auſit ↄgruũ videbit᷑ ⁊ ↄueniẽs:vt qͥbus vnusẽ

pater deꝰ:vna ſit hierm mater.Qð vo ait VUi

neam meã nõ cuſtodiui:inſtituta illa ac moꝛes

⁊ ꝓpoſitũ i quo exercebat᷑ ᷣm veterẽ hoĩem vi

uens indicare videt᷑: laudabiliter a ſe nõ eẽ ſer
uata.ex quo aũt adiutoꝛio angeloꝝ dimicauit

⁊ vicit eam:penitꝰ a ſe effugauit veterẽ hoiem
cũ actibꝰ ſuis:ↄſtitutaq; eſt ab eis vineaꝝ cu⸗

ſtos ſenſuũ ſcʒ ⁊ dogmatum diuinoꝝ:ex qbus

poſſit vinũ bibere:qð letiſcet coꝛ eius. Annu⸗
cia mihi quem dilexit aia mea:vbi paſcis: vbi

cubas in meridie: ne foꝛte efficiar ſicut adoꝑta
ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ. Adhuc ſponſa loqui

tur etiam hec:ſed ad ſpõſũ ⁊ nõ iã ad filias hie⸗
ruſalẽ. Igit᷑ ab initio vbi ait. Oſculet᷑ me vſq;

—

ad hũc locũ ſuꝑ greges: cũcta q̃ dicta ſunt vba
ſunt ſponſe. Sʒ pᷣmo ſermo eius ad deũ factus

eſt:ſcdᷣo ad ſponſũ:tertio ad adoleſcẽtulas.in⸗

ter quas ⁊ ſponſũ media qᷓdam vt ſe dꝛãmatis
hui ſpecies habet q̃ſi meſochoꝛus effecta:nũc
ad ipᷣm: nuncetiã ad filias hiertin reſpõdẽs di

rigit verba.los ergo nücvltimos ᷣmones ſu
os ad ſponſũ facit:reqrens ab eo vbi paſcat in
meridie: vbi collocet gregẽ: verẽs nedũ reqᷣrit
eum: incurrat in ea loca vbi ſodales ſpõſi loca

tos ꝑ meridiem greges ſᷣuant. Oſtendit᷑ autẽ

boc:qꝛ ſponſus h̊ etiaʒ paſtoꝛ ſit. In ſuꝑioꝛi

bus aũt didicerameũ eſſe ⁊ regẽ: ꝓ eo ſine du
bio ꝙ hoies regat.paſtoꝛẽ vo ꝓ eo ꝙ oues pa

ſcat: ſponſũ aũt ꝓ eo ꝙ habeat ſpõſam: q̃ cum
eo regnet:pᷣm ꝙ ſcriptum ẽ. Aſtitit regina a de
xtris tuis i veſtitu deaurato. lhec interim cõti

net dꝛamatis ipᷣius:qui eſt qſi hiſtoꝛicus oꝛdo lium:⁊⸗ videat᷑ ſimilis eẽ alicui illaꝝ:q̃ adopta
veniũt ad ſodales eius:nec pudoꝛis curam ge
runt:aut verẽt᷑ paſſim diſcurrere: ⁊ multis ap
parere. Ego autẽ que a nullo inquit alio vide⸗
rivolo niſi a te ſolo:ſcire deſidero:quo ad te iti

Nũüc aũt reqramus intelligentiaʒ myſticã. ⁊ ſi

opoꝛtet pᷣuenire paululũ ea:q̃ in poſterioꝛibus

ꝓferẽda eſt:quo qͥs effectus ſit hoꝛũ ſodalium

pateat:memoꝛemꝰillud qð ſcriptuʒ eſt:qꝛ regi

ne ſunt. x. 2 ex his oibus vna ſit columba: ⁊
yYna ꝑfecta ⁊ ꝑticeps regni. Cetere vo iam in⸗
ferioꝛes ſi unt:qꝛ.lxxx.axpellant᷑ ↄcubine.Ado

leſcẽtule vo quaꝝ numerꝰnullus eſt: poſt oꝛdi

nem ↄcubinaꝝ ponunt᷑. Iſte outẽ oẽs aiaꝝ ea

rum differẽtie ſut: q̃ in xpo credentes diuerſis
ci affectibꝰ ſociant. At vbi gra dicamus oẽm
ecchiam ꝑ illã figuram coꝛpꝰ eſſe xpᷣi:apls dicit

in quo coꝛpoꝛe diuerſa mẽbꝛa eſſe pnunciat:
alios eſſe oculos:alios manꝰ:alios etiã pedes

lſingulos ꝓ opeꝝ ſtudioꝛũq; ſuoꝝ meritis in
membꝛa coꝛpoꝛis huiꝰaptari. Scom aũt ſpeci
em ⁊ hec intelligẽda ſũt: ⁊ alias qdem aias pſu
tanduz eſt in ſponſali dꝛãmate : que magnifi

centioꝛi affectu ſpõſo atq; illuſtrioꝛi ſociantur: gentes: æ diſpergeret filios Adam: ſtatuit ter⸗

ob hoc petit ſpõſo: vt annũciet ſibi vbi paſcat
vbi meridiem faciat: ne foꝛte inqͥt efficiar ſicut

atur ab alijs:ſed ⁊ arca .
ſterijs ſponſi ſecretius ꝑfruatur. Nũc ergo vi
deamus per ſingula: a pᷣmo quideʒ vide ſi poſ

apud eũ reginaꝝ loco ⁊ affectu haberi:als qua

rum inferioꝛ ſine dubio in ꝓfectibꝰ et vtutib
honoꝛ eſt:ↄcubinaꝝ loco duci.⁊ als adoleſcen

tulaꝝ: que vident᷑ extra aulã qͥdem poſite:non

tn ex vꝛbẽ regiã. Poſterioꝛes vᷣo ⁊ poſt om̃es

q̃ ſupꝛa memoꝛate ſunt eſſe eas aias: q̃ oues ap

pellant᷑ Si vo ꝑſpiciamus attẽtius adhuc foꝛ
taſſis etiã haꝝ oiuʒ inueniemꝰ inferioꝛes alias

⁊ vltimas oiuzʒ:illas ſcʒ que in ſodaliũ eiꝰgre⸗
gibus numerant᷑. Et ipi eni habere greges qͤl⸗

dam dicunt᷑:i quos nõ vult ſpõſa incurrere.et

„,

adoꝑta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ. Queritur er
go ſodales iſti qͥ habere quoſdam greges dicũ

tur: vtꝑ ſponſo operã dantes: ⁊ ſub ipᷣo velut

paſtoꝝ pᷣncipe agentes hoc faciãt: qñquidẽ ſo
dales eius nominant᷑.an ꝓpꝛium aliquid et ſe
queſtratũ habentes:⁊ qð non ſit cũ aio ſponſi
qnquidem refugit ſponſa: ⁊ veret᷑ ne foꝛte in⸗
currat ſodaliũ greges:dum ſpõſum ſuũ recſei
Sʒ et qð dixit:ne foꝛte efficiar nõ adoꝑta:ſed

ſicut adopꝑta: reqͥre ne foꝛte inuat ꝑ hoc eſſe ali

quas ſodaliũ q̃ſi ſponſas habẽtes etiã ipᷣas ha
bitũ ſponſalẽ: ⁊ eſſe adoꝑtas:et ſicutapoſtolꝰ
dicit velamẽ ⁊ ptãtem habẽtes ſuꝑ caput.⁊ vt
manifeſtioꝛ ſᷣmonis huiꝰ explanatio fiat:iterũ

iſi dꝛãmatis oꝛdine qð ðꝛ exequamur. Expo⸗
ſcit ab ipᷣo ſponſo ſuo ſponſa: vt ei locum ſecre

