Gb42_fol-2
author: Hieronymus, Sophronius Eusebius

NI12511985027 021

IIIINIIIIIIIIon

Tüübingen

W. Raiser —

òð èẽ ”
ö *
. . - —

rõ

8 R ð
ðèòB S ðð 8 1 “ .
rn ð” N
DZW HZ E S
R s
Z 2 .
.
. .
. 2 4 .
.
. . . D
. S =
.
. .
.
.
. .
„. *
9
. .
, *
4
* 5 .
.
6 .
. .
.
. .
D
. .
.
*
„ 7
. 7
. .
. . .
. .
4 . 1
.
4
. .
—
4

Tabula

Narrat beatus Hieronymus vitam quam

tenuit in heremo.

AQult fui ſacre ſidei coꝛuſcans
Lumen: ⁊ xpᷣi modulatus hymnos
Muſa ſtridonis referas alumm
Carmine laudes.
Sepe deſertis regionis oꝛis
Solis exuſte radijs: putabam
Nictoꝛ excelſe veterum triumphis
Aaꝛbis adeſſe
Edibus luci reſidens in arcitis
Solus ⁊ merẽs lachꝛymans gemẽſq;
Pauperis duxi miſeranda meſtus
Tempoꝛa vite
lhoꝛruit duro cutis hec amictu
Facta defoꝛmis veluti viroꝝ
Quos caloꝛ phebi recoquẽs calentis
Arſerat ingens
Semp oꝛantis gemitus ocellis
Coꝛdis ex imo lachꝛymeq; ſurgunt.
Cum ſubit xpᷣi crucis illa moꝛtis.
Impia pena
Peꝛebuit tellus requiem cubilis
HNuda ꝑduri volitans ꝑ vmbꝛas
Quando nocturnas tacite ſubintrat
Lumina ſomnus
Linquit᷑:fontis gelidus in vndis
MMe ſitis quando cruciat:fameſq;
Pellit᷑ fetu nemoꝛis ſilentis
Arboꝛis alte
QMe nemus vidit comitem feraꝝ
Ante que noſtros iacuere greſſus
BSuplices omni feritate:mirum:
Me duce pulſa
Hic vbi ruptos reſidere colles
Cernis:⁊ valles ſtrepitu carentes
Feruoꝛ eſtnobis ſuperos in omnes
Nilus ineſſe
Languidus ardoꝛ veneris furentis
gne furtiuo populatur artus
uem fames poſtqᷓ; nequijt:redẽptoꝛ

RB 8
g =Q.ρOͤD

Fxxpulit ignem
Junximus noctes memini diebus
Cum meũ ſaxi miſerum ſubegi

Ictibus pectus: dominiq; ceſſo

Noſt modo iuſſis

Lellulam noſtri metuens petebam.

Antra deſerti:locus ima vallis

Aptus oꝛanti fuit: atq; celſli

Aſpera montis .
Fletibus mundis lachꝛymiſq; fuſis
Dumq; diuinis oculi coherent

CLeſtis eſt xpᷣs:ſupeꝝ videbar

Affoꝛe turmis

. Sum pedes ſtratus dñi ante ſacros
Sepe qui noſtris madidi fuerę.

Fletibus quos hi ſtuduere cani
Tergere crines

„ „

In deũ poſtq; poſitus quieuit

Feruoꝛ: ⁊ ceſſit requiem laboiꝛ
Plura cõſcripſi memoꝛanda:quoꝝ

Ailia cerris“
Scripta que pꝛiſcis fuerant libellis
Barbaris lingua cecini latina

Vt foꝛẽt cunctis monumenta patrum

CLognita ſeclis

lHec fuit vaſte regionis aruis.

Vita:quam xpᷣi colui timoe
Poſt ſenex victum ſcelus omne felix
Aſtra ſubiui

Congditi ſacre cineres fuerunt

Virginis templo:miſerãda tellus
Sancta dum penas luit ⁊ ruine
Subditur hoſtis
Qua pius pᷣnceps tumuloꝛ ſub aram
Gratia donat venie ꝑphennis

Cuius eſt dignus meriti viatoꝛ

Criminis expers
Mira que fecit referunt vetuſti
Codices ieſus tribuens honoꝛi
Nominis noſtri:veneranda totum
Jure per oꝛbem
Pꝛincipi laudes ſuperum canamus
Incolo cuius meritis olympum
Cuius ⁊ fuſi cruce nos redemit
Sanguinis imber
Qui legis noſtre documenta vite
AVt tuis mundi pᷣcibus redemptoꝛ
Annuat:ſuplex pia vota fundam
Tempus in omne.

TEXOG

j4

ſocl
ſbahe⸗
ſeacdiſtin
füaudtto
polumie⸗

„

poluminp

piihhien
lenpholnuͦ
ſebit nuel
ſobiserpon
hiiſhhier
ſtopbalni⸗
Mnapioſeer
uclir
eesenune
Bähi
Gicutcen
ngtosin)
leniun.
Eyol
ſſononm
Meophita⸗
lehirin iud
hühien
Nocxry. x.
Oipanedo
n veritaten
Dbplosnarm
Ehlnisp
npppiiner
torfini
ſiblri
Diletode
enisin Cinie
nopaſſtfp
vochticox.
Ponnelaz
Aleturnecb
„Pomneli
Abeoloc,
Lomhmner
tlo⸗ ſltun
licunexrn,
peripreno
ronlbr
Whonelis

e
8eilr
mn

„

nd
une

eſuberam
nis
iao:

Nauſi
or
aton

cnams
mpun
Genit

mavi
denple⸗
funden

—

Becunde
Incipit tabula epla⸗

rũ Bti hieronymi pbr̃i redactaꝝ in certũ oꝛdi
nẽ ac diſtinctaꝝ ſᷣm materias ꝑ Theodoꝝ CTe
liũ auditoꝛẽ apłicũ ea ꝝ videlicet tm̃ q̃ in ſcðo
volumine ↄtinent᷑. NMam pᷣma ꝑs tabule alteri
volumini pᷣponit᷑ R—

Er tius ſcde

tis tractatus epłaꝝ diui

Hieronymi ↄtinẽs epiſto
KCK lares expoſitões qrundã
Plſalmoꝝ ⁊ Cãtici cãtico
rũ vᷣm Oꝛigenem e greco
rrraductum. .—
Bii hieronymi pbr̃i epła ad Cypᷣanũ pᷣſby
teꝝ pſalmũ octuageſimũoctauuʒ q̊ͥ Moyſi in⸗
ſcribit᷑ videlʒ pſalmus.Oñe refugiũ factus es
nobis exponẽtis. Pꝛius te Cypᷣane. Fo.j.

Bti ieronymi ad MPꝛincipiã vᷣginẽ expo⸗

ſitio pſalmi. xliiij. Eructauit coꝛ meuʒ. In cuiꝰ
pᷣncipio ſe excuſat ꝙ mulieri ſcribat. fidẽ feiaꝝ
attollit: illuſtres veteris ⁊ noui teſtamẽti muli
eres enumerãs. Scio me Pꝛincipia. Fo. iij.
Bti Hieronymi pbr̃i expoſitio pſalmi. xlj.
Sicut ceruus deſiderat ad fontes aquax ad re
natos in vigilia paſche habita. Omne pſal⸗
terium. MḾJ”VNNñ Fo. vf.
Expoſitio pſalmi.cx vij.videlʒ. Confitemi⸗
ni dño qm bonus:ꝑ modũ cõcionis habita ad
Neophitas in die icõ paſche.vbi etiã acriter i⸗
uehit in iudeos. In oi pſalmo. Fo. vj.
Biti lhieronymi pbr̃i ad Marcellã de plal⸗
mo.cxxvj. videlz. Miſi dñs edificauerit domũ

Abi panẽ doloꝛis ⁊ filios excuſſoꝝ ſᷣm hebꝛay

cam veritatem interpᷣtatur. Beatus MPam⸗

phylus martyr. Fo. vij.

Eplaris ꝓlogus bti hhieronymi ad Sama⸗
ſum papã in expoſitõe Cãtici Epithalamij can
ticoꝝ ſᷣm Oꝛigenẽ:cuius doctrinã ⁊ eloquẽtiã
laudibus effert. HBeatiſſimo pape DHama⸗
Trãſlatio duoꝝ tractatuũ vel Po neia i
genis in Cãtico cãticoꝝ e greco in latinũ. Abi
pmo ponit᷑ iſius Oꝛigenis pᷣfatio de Cantico
ipᷣo cãticoꝝ. Be cãtico. Fo. vilj.
fHhomelia pma ex Oꝛigene traducta. Olſ⸗
culetur me ab. Fo. viij
HhHomelia ſecunda ex Oꝛigenetraducta.
Ab eo loco. Fo. x.
LCLommentarium in Cantica canticoꝝ in q̃t⸗
tuoꝛ libꝛos vel homelias diſtinctum: quod in
quodam exemplari nomine beati Hieronymi:
repperi pꝛenoratum:quod ꝓbare videtur eius
aſſertio in libꝛo viroꝛum i luſtrium: vbi ſe quat

tuoꝛ homelias in Cantica canticoꝛum ſcripñiſ⸗

ſgit᷑ lectoꝛ inqᷓrat. Epithalamiũ

Weori Frater chariſſime.

prartis

ſe commemoꝛat. Sed ⁊ in vetuſto ⁊ ꝓbato vo
lumine hoc ipᷣm commentarium Oꝛigenis in⸗
ſcribitur. Sed minime duabus pꝛeſcriptis ex
Oꝛigene traductis conuenit: que etiam ſuper⸗
fluo traducte vel poſt repetite fuigent.Srenk
O. xi.
ſhomelia pma. Oſculet᷑ me. Fo. xviij.
Homelia ſcdõa. Fuſca ſum. Fo. xxij.
Hhomelia tertia. Ecce es. Fo. xxxvj
Homelia rta. Surge veni. Fo. xxxix
Epiſtola beati Hieronymi ad Cypꝛianum:

in qua pᷣmo ponit quid apud hebꝛeos differät:

vel ſignificent min ⁊ men: ⁊ exponit ſinem pſal
Fo. xlij .

ractatus quartus
ſecunde partis continens ſermones beati Hie
ronymi aliquibus diebus feſtis accõmodatos

Sermo ð natiuitate dominica in ip̃ius diei

commendationem. Abi aliqua de crucis tro⸗

pheo. Hodie verus. Fo. xliij
Sermo de Epiphania exponens grecũ vo⸗
cabulum:⁊ de ſaluatoꝛis baptiſmo ꝑtractans:
cuiaccomodat ⁊ exponit pſalmum.xx viij Af⸗
ferte dñõo. Bies epiphanioꝝ. Fo. xliij.
Sermo de quadrageſima ad abſtinentiam
inuitans. Abi etiam de temptatione ſaluato⸗
ris ⁊ myſtico exitu de egypto tractaf. Quo
modo miles. Fo. xliij
Sermo eiuſdem in vigilia paſche de imola⸗
tione agni typici: vbi que habentur in Exodo
xij. ca.de ipᷣo agno tempoꝛe ac modo manducã
di myſtice interpꝛetatur docens tempoꝛe eſus
agni etiam a pꝛopꝛijs vxoꝛibus ab ſtinendum.
Hodie fratres. Fo. xliiij.
Beati Hieronymi ſermo de dominico Pa⸗
ſche illius diei gloꝛiam attollens: ⁊ docens ſep
timum in octauum: ⁊ ſabbatum in diem domi⸗
nicum immutatum. Non queo. Yo. xliiij
Alius ſermo beati Hieronymi de reſurrecti
one dominica. In quo ⁊ demonum metum:⁊
deſiderium patrum in deſcenſu chꝛiſti ad infe⸗
ros contemplatur: ⁊ paſſionem quoq; ac reſur
rectionem ipſius veteris teſtamenti figuris an
nunciatam declarat. Exulta celum. Fo. xlv
Beati ieronymi ſermo ad Paulam ⁊ Eu
ſtochium ac reliquas virgines de aſſumptõne
gloꝛioſiſſime dei genitricis Marie ſemper vir
ginis. In quo poſt pꝛefationem aueſtionem ꝓ
ponens: an cum coꝛpoꝛe ſit aſſumpta ⁊ temere
definire non audens inſolutam relinquit. Se⸗
ſta ipius poſt aſcenſum domini contemplatur:
plurima dicit ad gloꝛiam eiuſdeʒ vᷣginis a
rie:multa de myſterio incarnationis eloquitur
⁊ ad extremum ad ipᷣius imitationeʒ virgines

exhoꝛtatur. Cogitis me. Fo. xlvj

Tabula

Beati lhieronymi ð aſſumptiõe item ſermo
ui annunciationis: incarnationis: ac virgini⸗
tatis attoliit inſignia. Sciẽtes frẽés. Fo. lj

Tractatus beati ieronymi ad Euſtochi⸗

um de vinculis beati Metri: declarãs vnde ſo
lennitas ipᷣa habuerit initium:⁊ exponit pſal⸗
mum.cxxxviij.Bomine ꝓbaſti me:oſtendens
illum ip̃i beato apoſtolo pꝛincipi conuenire.
Sepiſſimo rogau. Fo. lij.
Cractatus quintus
ſecunde partis de hebꝛaycis locis nominibus
⁊ interpᷣtatõe hebꝛeoꝝ noim. ”Uã
Libellus de hebꝛaycis locis vel locoꝛum di
ſtantijs:quem beatus ieronymus Euſebiuʒ
imitatus ſcripſit:loca ipᷣa per litteras alphabe

ti diſtinguens:ſicut pꝛologus indicat. Euſe
bius. S Fo. liij.

Epiſtola ſub nomine Paule⁊ Euſtochij ad
Marcellam hoꝛtatoꝛia: vt vꝛbe ſecedens mi⸗
gret in Judeam: vbi ciuitatem ſanctam Hieru
ſalem: ⁊ Bethleemiticum rus miris effert pᷣco
nijs:myſteria in illis recenſens:⁊ ab impugna⸗
tione defendens. Ad extremum cuncta ſancta
peregrinationis loca per Judeam bꝛeui epilo⸗
go concludens:que ex ſtili elegantia Hierony⸗
mi eſſe conijci᷑. Mẽſurã charitas.Fo lxiij
Tractatus beati hieronymi de decem tem⸗
ptationibus Iſraelitici populi:quibus domi⸗
num irritauit in deſerto:vbi tempoꝛa illaruʒ ⁊

loca deſignat. Hec ſunt vba. Fo. lxiiij.

Si quis de locis ſanctis a beato ierony⸗
mo amplius noſſe deſiderat:requirat in epiſto
la ad Damaſum de Melchiſedech: ⁊ ad Bar
danum de terra repꝛomiſſionis:⁊ in funebꝛi ð
obitu ſancte Paule.quarum pꝛioꝛes inter que
ſtiones veteris teſtamenti: alteram inter fune⸗
pꝛes inuenie.
Epiſtola beati hieronymi ad aulam vꝛ⸗
bicam de alphabeto hebꝛeoꝛum:inſinuans vni
uſcuiuſq; littere ſeu elementi interpꝛetationeʒ:
atq; ad ſtudia ſcripturarum exhoꝛtans. Nu
diuſtertius. Fo. xv.
Beati Hieronymi ad Marcellam de deceʒ
nominibus: quibus apud hebꝛeos dicitur de⸗
us:⁊ ſingula nomina latine exponẽtis. No⸗
nageſimũ pſalllu. Fo. xvj
Eiuſdem ad eandem Marcellam tria ver⸗
ba hebꝛayca ex pluribus exponentis videlicet
Alleluia Amen: Marantha: vbi rationẽ red⸗
dit quare in aliam linguam. Lxx. interpᷣtibus
vel ab apoſtolis reducta nõ fuerint. Nuper
cũ pariter. Fro. Ixvj.
Eiuſdem ad eandem quid ſigniſicet. Hya⸗
plaſma latine:quod in fine pſalmoꝛum ſcribit᷑:
docens Oꝛigenem poni ꝓ ſemper vel ſempit⸗

cerptum. Scripſi libꝝ

no. Et de tribus libꝛis:quoꝛum alterum apud
hebꝛeos in fine libꝛoꝛũ ſubnectitur. Queac⸗
cepis. Fo. lxvj.

HBeati hieronymi ad SBardanum de diuer

ſis generibus muſicoꝛum:ſcilicet Oꝛgano Tu

ba: Fiſtula:Cythara: Sbuca: Buccina: pſal
terio:Tympano ⁊ choꝛo que in ſcripturis me⸗

moꝛantur:oſtendens qualis eoꝛum foꝛma fue⸗

rit apud hebꝛeos:⁊ quid myſtice ſpiritaliterq;
ſigniſicẽt. Cogoꝛa te Fo. e

Beati lieronymi ad Marcellam epiſtola

In qua vitioſam expoſitionem Rhetich Gal⸗

lici in Cantica canticoꝛũ repꝛehendit:eo maxi⸗
ine ꝙ Tharſis vꝛbem ꝓ Tharſo: Ophaʒ pꝛo
Petro ſit interpꝛetatus:docens hebꝛaycaʒ ve
ritatem ꝓ Tharſis lapidem:pꝛo Ophaʒ ſpeci
es auri ſignificari. Nuper cum Rheti⸗

Tractatus ſextus ſe

cunde partis pꝛincipalis. Abi de ſcriptoꝛibus

grecis atq; latinis diuerſis interpᷣtibus ac op⸗
timo modo interpᷣtandi ac ſcribendi generetra

Alrgumentum in libꝛum viroꝛum illuſtriuʒ
ex epiſtola beati Hieronymi ad Deſconi ex⸗
Fo. lxvij.
Liber de viris illuſtribus editus a brõ qhie
ronymo: cui que addidit Gennadius annectũ
tur. Symõ Petrus. Fo. lx viij
Beati Hieronymi ad deſiderium: quem ad
loca ſancta viſenda ⁊ mutuum aſpectum inui⸗
tat:⁊ quedam de opuſculis ſuis: maxime de
libꝛo viroꝛum illuſtrium eloquitur: quod ipſi
ipſi libꝛo ſubdidimus. Lecto ſermo⸗
ne. Fo. lxxxj

Beati Hieronymi ad Beſiderium de pꝛeci⸗

puis eccleſiaſticis ſcriptoꝛibus ⁊ commentari⸗
is: vbi ſinguloꝛum effert ingenia. Inſinuans
in quo quiſq; defecerit. Ais
nunc.

Fo. xxxfj.

Beati Hieronymi ad Magnum oꝛatoꝛem
vꝛbis Rome ſatiſfacientis illius queſtioni cur
ſecularium litterarum vteretur:exemplis: vbi

imitamẽto NPauli apoſtoli ⁊ omnium fere apo

ſtolicoꝛum tractatoꝛum docet philoſophoꝛum
Ac poetarum pꝛeſertim ad confirmationem no⸗
ſtroꝛum dogmatum poſſe deduci. Se⸗

beſium. Fo. lxxxj
Beati hieronymi a Mam machtün deop
timo genere interpꝛetandi. Vbi pꝛimum con⸗
tra Ruffinum ⁊ ceteros obtrectatoꝛes inuehit
qui ſchedulas epiſtole Epiphanij e greco tra⸗

Dducte pecunia redemptas falſitatis arguebant
oſtendens non ſolum gentilium ſed ſacre ſcrip
ture apoſtoloꝛum ſimulq; ⁊ euangeliſtarum:⁊

ſuehe.

is

Uir
+R
gpoſtotu
ſhen
ſpſnuant
luterßtun
dei 6
hengu.
Veans
mum pelen
ſgterpetu

Benik⸗
panreſpor
Alian
ſienie
Benn
mdepſal
ſenmcorrer
Obelisoſten
funn.
herih
geditonen
Wiochriun
nen. 9
Peuaß
undehe
Ulſaluaro
Adebeqt
Ada

ecum hel

ciumin

pou
guoppecten
Mannda
deſpitiuſan
llſcanai
ltinlunnd
Euſcolaſ.
poſtluntiun
tunniin

Bentihe
Ghiun Leſn
W
ſſſſe.⸗Qun
ingnlin
Plannari
eati his
nugn
W
ſiheidſcin

laſc

dun fonnftp
ehining
fnln
Nallmepige
Chenärenne
ſe Cohen
ebehnagt
pwphpe
Aupgran Re
fun

ſenet
ideſcigace
innerßtbusrd
ibendigaeen

—,

Vvrrounuti
di dDri

denundepetn
stconmnettan
Gena Ainuen

agrur ttorn

ſln Cefonn

=S=

—R

nntere
romune
uſtun Uo
cetmmanenn,

tumen. Scio q̊ſdam.
HPeati hieronymi ad Paulam ⁊? Euſtochi
um de ſingulis pſalmis: qui ad ſingula domi⸗

tam.

Becunde

Lxx. interpᷣtum exemplo nõ vbum de vbo:b

ſenſum e ſenſu debere tranſferri. Paulus
apoſtolus.

Beati Hieronymi ad Sũniam ⁊ Fretelam

inſinuantis:in ſingulis pene pſalmis in qͥ.lxx.

interpᷣtum editio ab hebꝛapyca veritate diſcoꝛ⸗

det: ac docentis quid in ſingulis potius ſit ſe⸗
quendũ. Bilectiſſimis.

Beati Damaſi pape ad ſanctum Hierony⸗

mum petentis pſalterium ᷣm editionem. Lxx

interpꝛetum conuerti atq; emendari DBama
ſus eos. Fo. xc.
Beati Hieronymi ad ſanctũ Bamaſum pa

pam reſponſiua: vbi ſuggerit de gloꝛia patri ⁊
Alleluia in fine pſalmoꝝ apud Romanã eccle

ſiã ↄcinẽdo. Beatiſſimo. Fo. xcj
HBeati Hieronymi ad MPaulam ⁊ Euſtochi
um de pſalterio quod rurſus ᷣm. Lxx.editio⸗

nem coꝛrexerat: addita ab illis vel ex hebꝛeis:
obelis aſteriſciſq; diſtinguens.
rium. Fo. xcj.

Plalte

Beati hieronymi ad Sophꝛonium de no⸗

ua editione pſalterij pᷣm hebꝛaycam veritatem

vbi omnium pſalmoꝝ vnicum teſtatur . vo⸗

ni ſaluatoꝛis feſta ꝑtineãt:⁊ qui pſalmi ⁊ qñ le
gi debeãt. Quia me. Fooo. xcj.
Ald Marcellam de collatione editiois Alqͥ⸗
le cum hebꝛeis pꝛopter quod opus epiſtolare
officium intermiſiſſe teſtatur. At
3 Fo. ch
Ad aulinum de duabus q̃ſtionibus:qui⸗
bus pᷣpeditus interpᷣtationis officio rñdere nõ
potuit. Voce mea Fo. xcij
Add eundem Maulinum de opere Bidymi:
de ſpiritu ſancto: quem ipᷣe ꝓpter imperitiam
cuiuſdam qui de ſpiritu ſancto ſcripſerat tran⸗
ſtulit in latinũ. Cũ iin. Fo. xcij
Epiſtola Chꝛomatij ⁊ Eliodoꝛi epiſcopoꝛũ
poſtulantium ex archiuis Euſebij Ceſariẽſis:
martyrilogium perſcribi Bomino ſan
cto. gsgͤsFFFzsFo. xcij
Beati ieronymi reſponſiua:teſtantio Eu
ſebium Ceſarienſem ex annalibus impetratis
a Conſtantino auguſto geſta martyrum pſcri⸗
pſiſſe. Quoꝛum numerus tantus eſt: vt vltra
quinq; milia ſingulis diebus pᷣter diem calen⸗
das ianuarij poſſint aſſcriobbi. Chꝛoma⸗
Beati Hieronymi plogus in libꝛum de in⸗
fantia Saluatoꝛis ex hebꝛeo traditum: quem
ab euangeliſta Oattheo ſcriptum: ſᷣ a Ma⸗
nichei diſcipulo aſſerit depꝛauatum:⁊ inter ca
nonicas ſcripturas nõ enũerãdũ. Sominis

Fo. lxxxij

Partis
Fo. xch

ſanctis.

Libꝛum ipm de infantia licet in quodam ex

emplari repererim:qui aniles quaſdam fabu⸗
las continere videbatur: que ſimplicioꝛes fal⸗
lere poſſent tranſſcribi nolui: indignum putãs
in tanta ſermonum lhieronymi maieſtate leuia
commiſceri:quia auctoꝛitati euangelice in cha
na galylee initium ſignoꝛum Saluatoꝛis fuiſſe
teſtanti repugnare videtur. ⁊ ideo nõ immeri⸗

to a beato papa Gelaſio inter apocrypha com

putatur.xv.di. ca. Sãcta romann.
lHieronymi ad Maulinum de omnibus di⸗

uine hyſtoꝛie libꝛis. Abi exemplis ⁊ rationibꝰ

inſtruit eum in ſcripturis ſanctis ſine pᷣceptoꝛe
⁊ interpᷣte non poſſe ꝓficere:⁊ ꝑ ſingulos ꝑcur
rens libꝛos ſummatim myſteria reſerat ſcriptu
rarum:ſe pᷣuium ſpondens ac ſocium ſtudioꝛũ

ſi ſeculum dereliquerit. Frater Am
bꝛoſuuus. . Fo. xciij
NMNMllpit tertia
prsßncipalis epiſtolarum ſiue

tractatuum beati Hieronymi
de moꝛibus atq; virtutibus:
quibus *p̃iana conuerſatio
inſtituitur. Que ⁊ ipᷣa in plu⸗

res ſubdiuiditur epiſtolas ſiue tractatus.inter
quos ille pponitur: in quo de virtutibus ac vi

tijs in gñe tractat᷑.

Idꝛmus tractatus

tertie partis pꝛincipalis ð virtutibus ac vitijs

in quo epiſtola illa pꝛemittitur: que perfectum
hominem ad interioꝛa deducens:eius vitam q̃
ſit ſancta:⁊ in quo actu poſita:quo ſtudio tene
atur:qua ſubſtãtia neget᷑ oñdit. H
Beati Hieronymi ad amicum auendam: vł
ſicut in alijs reperi volummibus ad Cteſiphõ
tem de homine perfecto:vbi interioꝛem homi⸗
nem exterioꝛemq; demonſtrat:docens eius vi
tam in ſui auctoꝛis ſapientia per ea que creata
ſunt contemplatione conſiſtere.Excitat quoq;

ganimum ad meditationem caſus ac reparatio⸗

nis humane ſtatim in ipᷣo occaſu in mulieris ſe
mine:ideſt in conceptu virginis repꝛomiſſe.
Ad conſiderationem quoq; reſurrectionis iu⸗
dicij gloꝛieq; ſanctoꝛum inducit. Qua occaſio⸗
ne digrediens expꝛobꝛat infidelitatem eoꝛum:

qui miraculis non credunt:que deus in ſancto

rum coꝛpoꝛum reuelatõe operatur. Abi ⁊ hy⸗
ſtoꝛiam narrat confutationis hebꝛei:⁊ cauſam
retardate vindicte ac humane explicat ignoꝛã⸗
tie. Ecce iterum. Fo. xcv.
Beati ieronymi ad Cteſiphõtem vꝛbicuʒ
epiſtola que inſcribitur de obedientia:ſcientia:
iuramento: vindicta:in qua oñdit ſaluiemn nd
3

tam in ablutõne coꝛpꝑea ꝑ baptiſmũ ↄſiſtere:qᷓ
in ſanctificatõne anime ꝑ vbum dei. NPꝛoinde
hoꝛtatur ad lectionem euangelij ⁊ ſcientiã ſcri⸗
pturarum. Quoniam ſine ſcientia mandatoꝛũ
impoſſibile eſt noſſe quid fiat inſtruit de obedi
entia mandatoꝛũ:oſtendens vtriuſq; teſtamen

ti exemplis benefactimeritum vno crimie trãſ
greſſionis admitti. M ulta de electis ⁊ repꝛso⸗

bis: multa de iudicio futuro ſubnectens:ac mo
nens ne bꝛeue tempus pijs operibus redimen⸗
dum. Et in fine determinat queſtioneʒ de iura⸗
mento:docens non licere ſeruis domini exem⸗
plo iurare. NPꝛeſumptionem me⸗
am. “ Fo. cij
Beati Hieronymi de tribus vtutibus foꝛti
tudine:ſapia:⁊ pꝛudentia tractatus:quarũ pᷣo
ri terra:medie oꝛbis terrarum. extreme celum
in ſcripturis aſſcribitur: que ad diuinam refert
ſapientiam: cuius comꝑatione quod fatuum ẽ
illi ſapientius eſt hominibus: vbi etiam expo⸗
nit illud de pſalmo Eduxit nubes ab extremis
terre:docẽs ꝑ nubes ſanctos intelligi. Tres
q́dãmodo. Dèò Fo. cv.
Ald Caſtoꝛinã materterã epła de odio fugiẽ
do ⁊ pace ↄſequẽda:in q̃ pᷣcat᷑:vt veteri rãcoꝛe
depoſito ſibi reconcilietur Joannes

Siquis ad inſtitutionem Eâiane conueria

tionis plura ſcire deſiderat:requirat tractatuʒ
beati Hieronymi credulitatis ac conuerſatio⸗
nis xp̃iane:quem in pma parte inter epiſtolas
de fide locaui: quoniam etiaʒ de fide tractabat.

Incipit autem Oauid gloꝛioſus:⁊ habetur pͤ⸗

mo volumine epiſtolarum. Epiſtola v
Peemiſſis his que ad inſtitutionem ac ꝑfe⸗
ctionem humanam generaliter conuenire vidẽ
tur ſubijcienda ſunt que ſigillatim vnicuiq; eta
ti graduiq; conueniũt.vbi ſpiritualiter de vᷣtu
tibus ꝑtractat᷑. Et ſᷣm nature oꝛdinẽ pᷣme eta⸗
tis pᷣmittenda ſunt.

Becũdus liber ſiue

tractatus tertie partis pᷣncipalis epiſtolaꝝ bea
ti Hieronymi de inſtitutõe puerilis etatis.

Beati hhieronymi ad Athletam de inſtitu⸗

tione filie docentis qualiter educanda: cui nu⸗
trici ↄmittenda ſit: quomodo in timoꝛẽ domi⸗
ni ⁊ bonis moꝛibus imbuenda: ⁊ a quali pᷣcep
toꝛe ſit erudienda: monentis eam grandiuſcu⸗
lam a fuco:a frequentia viroꝛũ:a balneis:mu⸗
ſica lautioꝛi: conuiuio⁊ vino cohiberi. In vili⸗
oꝛibus oꝑibus manuuʒ ac moderatis leiunijs
exerceri:lectiõibus diuioꝝ ac ꝓbatoꝝ auctoꝝ
inſtitui.ac docẽtis in qbus potiſſimũ libꝛis de
beat oblectari. Btüs apks Fo. cvj.
Bii lhieronymi de honoꝛãdis parentibus

Incip

nimus. Spestota.

tractatus:vbi monet ſilios pᷣcepto legis hono
rare parẽtes:qͥ pᷣmi ſunt illis cã naſe cendi:mr̃es
colere:q̃ ↄceptu ꝑtu atq; educatõe gꝗuẽ exhibu

erint filijs famulatũ.Illis viciſſim inſeruire eo

rũ obſeqͥ imꝑio exẽplo Machabei:qͥ dũ geni⸗
trici paruit: ipᷣius ſuaſu ẽ martyr effectus.
Parentũ meritis.

Incipit tertius tra⸗

Fo. c viij

₰*

ccatus tertie ꝑtis pᷣncipalis de inſtitutõe ↄuᷣſa⸗
tione ac diſtinctõe clericoꝝ.

Epla beati hieronymi ad Nepotianuʒ de

vita clericoꝝꝛ. Petis ame. Fo. cix.
Argumentum in eandem Exoꝛ⸗
diens. Ibidem.

Epiſtola beati lieronymi ad Oceanum ð
vita clericoꝝ. Abi ad eoꝝ inſtitutionem ꝓpo⸗

nit epiſtolam Pauli ad Tymotheum de epo:

vt ex illo ceteri gradus clericoꝝ diſcãt quomo⸗
do viuere debeant. Monet illos feminax vi⸗
tare conſoꝛtia:oſtendens ex illarum conuerſa⸗
tione etiam ſi cognatione iungant᷑ qᷓ;tũ ꝑiculii
mineat. Sophꝛonius Euſebius. Fo. cxj.

Beati hieronymi ad Euagrium epiſtola qᷓ

liter pbr̃ ⁊ dyaconus differant:qua oſtendit pᷣ⸗
ſbyterum dyacono in honoꝛe longe pᷣſtare.Et
in pᷣmitiua eccleſia eundem fuiſſe epiſcopum ⁊
pꝛeſbyterum. Sed in ſciſmatis remedium vnũ
fuiſſe pᷣpoſitum:⁊ in hoc oꝛbis potius qᷓ; vꝛbis
ſequendam conſuetudineʒ. Et hinc excerptus
eſt textus in decre.xc.di.c.legimus Legi

gimus in. =èJM Fo. cxij.
Beati ieronymi ad Damaſum de oblati⸗

onibus altaris ⁊ elemoſynis ac pbrẽ̃is: ⁊ non a

laycis vendicandis: quod ſanctoꝛum doctoꝛũ
auctoꝛitate confirmat:cenſens laycos pᷣſump⸗
toꝛes excommunicationi ſubdendos Noue⸗
rit ſancta. Fo. cxiij

ℳℛ

latoꝝ ſiue pᷣſidentiũꝗ6. =
Ebpiſtola beati hHieronymi ad Ruſticũ nar⸗
bonenſem ep̃m de vita ⁊ ↄuerſatõe ep̃i ⁊ ſeptẽ
gradibus clericoꝝ illi ↄmiſſis. Sufficere q⸗

Argumentum in eandem. Epiſcopum
docet. Fo. cxiij.

Tractatus beati Auguſtini de paſtoꝛibus.
Quem pꝓpter materie ſimilitudineʒ huic libꝛo
ſubiecimus: quem etiam in quibuſdam exem⸗
plaribus inter beati Hieronymi epiſtolis inue
H Fo. cxvij
Argumentum in ipᷣm tractatum de paſtoꝛi⸗
bus. Tractaturus. Ibidem

it quartꝰ liber
ſiue tractatus tertie ꝑtis pᷣncipalis epłaꝝ beati
lhieronymi de coꝛrectione vite ⁊ ↄuerſatõe pᷣ⸗

Fo
Fa
Pyinnali,.
g 1
boopexe
ſalionen
Soeeicn
Pon
DIn.gua
1lclras
tcapltu
ſcens.
Eoiſea
Ponesd
ſnalisen
ſeribitur
tum. 4
Arout
Pyplko
de vironn
ſubickur
roe
diens.
M
het.
Der
fonynm
fanosg/
niciiſi
Nygu
nos,
Eyiſto
Conltinent

Aun

Mturus.
Nahit
ontſneb
Mpſegn
.
Rune
ſuun.
Ade
6pherſ.
etriadis
Banenin
liedeſact
Cttatisne

(gfpit

lnſereng⸗

,M.
Malbennt
mothandeqn
ordiigus⸗
Allosſcnimun
Mammncont
mgnkchiee
chis. 4
upgiunepitr
mquokeds
Welongeteeh
nfuſecgſhnt
uisnenipni
os ezi
Brunepns
lesm le
W
Banaſundecd⸗
is epbiis i
ſmnaorumndocel

ans lfcoeſin

bdendos Nr

N
he
SZ
mmiͦß

ES
2—
—
Sa⸗
=
=

Becunde
Incipit quintus tra

ctatus tertie ꝑtis pᷣncipalis de ſtatu ⁊ ↄtinẽtia
vginali. Et pmo de vᷣginibus deo dicatis

Ald v̈gines deo dicatas hoꝛtatoꝛia: quail⸗

las ꝑ exempla ſanctoꝛum ad religioſam ↄuer⸗
ſationem⁊ obſeruantiam virginitatis inuitat.
Bole iccirco.

. Foerereo. (xxij.
Pꝛologus in regula viuendi ſanctimoniali⸗
um.quam beatus Hieronymus ad Euſtochiũ

⁊ ceteras virgines iam ſenex inſcripſit:⁊ diſtin
xit capitulis feliciter incipbit. Tepe⸗
ſcens.

diS. Foeoeo. cxxi.
Evpiſtola ſiue tractatus ſãcti Hieronymiad
vgines deo dicatas:de inſtitutione vginum qᷓ
in alijs exemplaribus ad Mautitum filiam in

ſcribitur: cuius ſummarium ſubijcit᷑ argumen

tum. Quantã. Fo. cxxxj.
Argumentum in eandem. Virgini⸗
tatem. Ibidem.

Epiſtola beati Hieronymi ad Euſtochium

de virginitate ſeruanda: Cuius ſummarium

ſubijcitur argumentum. Aludi
Alrrgumentum in eandem. Exoꝛ:⸗
Dien.. Ibidem.
Alliud argumentum. Nota ꝙ
hec. Ibidem.

Be ſupꝛaſcripto libello meminit biũs lhie⸗
ronymus in pᷣma epiſtola ad Bemetriadẽ nar⸗

rans quantam apudoſcios culpe ſibi ↄflarit in

uidiã ſub his vbis.
Argumentum ſuperioꝛis libelli. Ante
aonnos. +–ͤgggg d. cxl.
Evpiſtola pᷣma ad Bemetriadem virginẽ de
continentia virginali ſeruanda. Inter
omnes. ßM Fo. cxl.
Alrgumentum in eandem. Lau⸗
daturus. YIbidem.

Incipit alia epiſtola ad Demetriadem ſub
nomine Hieronymi inſcripta de virginitate ⁊z

vyita pfecta. Si ſum⸗
wo. Fo. cxliiij.
Alirrgumentum in eandem. Officium
ſuum. Ivbidem

Aliud argumentum in eandem. Mota ꝙ

apleriſq;. Ibidem

Epiſtola beati Auguſtiniad Julianam De

metriadis virginis matrem ð pꝛioꝛi libello ad

BDemetriadem ſcripto:vbi illum tanquam gra
tie dei aduerſantem: ⁊ bonum virginalis ſan⸗

ctitatis nature ⁊ libero arbitrio attribuentem:
carpit ⁊ damnat: quedam ipſius libelli verba

inſerens ⁊ arguens: quem libꝛum ipᷣe ſuſpica⸗
tur a Pelagio ſcriptum ad virginem. Hanc

autem epiſtolam velut Antidotum quoddam

garemus.
debitis.

partis

ad venenum ip̃i libello ſubiecimus: maxime vs

beatum hieronymum hereſis calumnia pur⸗
DBDBZomine
Incipit epiſtola ad matrem ⁊ filiam in Gal⸗

lia commoꝛantes. LDiꝛimum vos
ſcire. äe FFoGͤrrlrr.eeroa. (lij.
Argumentum in eandem. Interpel⸗
latuous. Ibidem

Epiſtola beati Hieronymi ad arceliam

de laudibus Aſelle virginis: ad eius exemplũ

reliquas pꝛouocans. Nemo repꝛe⸗
hendat. Fo. clilij.

Incipit ſextus liber
ſiue tractatus tertie ꝑtis pᷣncipalis de ſtatu ac
ↄtinentia ↄiugali.

d Celantiam de modo recte viuendi. In

qua illam erudit ad obſeruantiam mandato⸗
rum dei videlicet illoꝛum duoꝛus quibus clau
ditur tota iuſticia. Quoꝛum vnum pꝛohibet:

alterum iubet. Docet humilitatem: pacem:mi

ſericoꝛdiam: continentiamq; ſectari. Contra⸗

ria vero ſuperbiam: mendacium:odiuʒ:detra⸗
ctionemq; vitare.Et conuenit hec epiſtola om

ni ſexui gradui ⁊ etati:licet ſpecialiter coniuga⸗
te. In qua illam hoꝛtatur ad pꝛopoſitum con⸗
tinentie ac viduitatis: oſtendens quibus arti-⸗

bus ac ſtudijs inſcribatur. VNetus ſcri⸗

*

Add Innocentium papam de muliere ſepti⸗
es percuſſa:que ad exemplum continentie con

iugalis iſtic inſcribitur. Bepe
ame. Fo. clvij

Alrgumentum in eandem. Beſcribit
grange. Bbidem.

8 .

Incipit ſeptim tra⸗

ctatus de ſtatu ⁊ ↄtinentia viduali.

Epiſtola beati Hieronymi ad Furiam ð vi⸗

duitate ſeruanda. OPblſe⸗
cras. Ffoeo. (lviij.
Alrgumentum in eandem Furiã
4 Ibidem.

ad. lem.
Ald Saluinam de moꝛte Nebꝛidij Dere⸗
oꝛne. Feo. clx

Argumentum in eandẽꝗ. Saluina illu⸗

ſtrem. Ibidem.
Ad Geruntiam de Monogamia. In ve
tere va. Fo. dxg
Argumentum in eandem. Berunti⸗

Ald Pꝛincipiam virginem de obitu vita
Marcelle:cuius illuſtre viduitatis exempluʒ

merito poſt pᷣcepta ſubijcif. Sepe ⁊ mui
ing. SFo.allih.
14
—

Argumentum in eandem. Marcellã illu

Incipit tractatus oc
tauus tertie ꝑtis pᷣncipalis epłaꝝ bti hierony
mi:q inſcribit᷑ de ↄtẽptu mũdi ⁊ vita ↄtẽplati⸗
ua ac laude heremi. ”
epᷣm exhoꝛtatoꝛia:q̃ illũ hoꝛtat᷑: vt domo cog⸗
natis diuitijſq; relictis ad heremũ ðᷣo militatu
rus accedat:ꝑicula hitatõis in vꝛbibus ſeruis
Ddei ⁊ demonũ tẽptamẽta deſcribẽs:vbi etiã ã⸗
bitũ repᷣmit ſacerdotij ac ep̃atus.de piculo illiꝰ
ſtatus ediſſerẽs:⁊ heremũ ac ſolitudinẽ:ad ex⸗
tremum futurum iudicium repꝛeſentans.

uanto amoꝛe. Fo. clx vj

Ad Lucinũ Bethicuʒ hoꝛtatoꝛia: vt in ſan⸗
cta ↄuerſatõe ꝑmaneat: nec retro reſpiciat. Et
in fine incidẽter de opuſculis ſuis ⁊ duabus q⸗

ſtionibus. Atxꝝ ſabbato ieiunãdũ ſit: ⁊ eucha⸗

riſtia ſumenda quottidie. MNõ opinanti
mihi. Fo. clx vij

Ad Marcellã ſcribit ſecularium occupa⸗
tionum eſtus ⁊ humãe mutabilitatis vices de
ſcribens ad ſecedendum ex vꝛbe ⁊ relinquen⸗
dum ſeculum exhoꝛtatur. Bethleem ⁊ locos
oꝛtus dominici magnis pᷣconijs efferens.
Ambꝛoſius quo. Fo. clx viij
Beati hhieronymi ad Exupantiũ exhoꝛta⸗
toꝛia: vt abiecta militia ſeculi ac ſpꝛeto ↄnubio
deo militet. Inter oia. Fo. clx viij.
HBeati hieronymi ad CPꝛeſidium dyaconũ
de rõe cerei paſchalis ꝑcunctantẽ ſcribit: ⁊ ſo⸗
lutione dimiſſa ad contemptum ſeculi: ⁊ here⸗
miticam vitam hoꝛtatur:ſolicitudines ſeculi ⁊
detractoꝛum deſcribens calumnias: ac de na⸗
turis quarundam feraꝝ ediſſerens. Hiero⸗
nymus Pꝛeſidio.
Beati ieronymi ad Ruffinum pᷣſbyteruʒ
cuius ad oꝛientem gratulatur aduẽtum:cui vi⸗

tam virtutemq; Bonoſi quondam cõtuberna

lis ſui deſcribit: qui ſeculo contempto ad here⸗
mum volauerat: vbi plura de laudibus here⸗
mi ⁊ vite contemplatiue ponuntur Plus
deum. Fo. clxx.
Naulinus ⁊ Theraſia ad Sebaſtianum he
remi cultoꝛem:cuius vitam Hhelye ⁊ qh elyſeo:
acſilijs ꝓphetarum: a miniſterium laudat mo⸗
nachi fratris:illi victum miniſtrantis: ⁊ vtro⸗
rumq; oꝛõnum ſuffragium poſtulat. Sãcto
7 merito. Fo. clxxj.

Militem hoꝛtat᷑ vt relicta ſeculi militia plie

na diſcriminis eterno regi incipiat militare p⸗
henne pᷣmium ſuſcepturus:nec eũ aut auri cu⸗
piditas:nec flos retardet etatis:q tanqᷓ; fenum
ſunt occaſura. Et ſi ignotus. Fo. clxxj

Epla bti ieronymi ad hheliodoꝝ nõdum

Fo. clxix.

Epiſtola beati laieronymi de teſtamẽto Ge
runtij. monet quaſdam virgines deo dicatas a

patre Geruntio in teſtamento exheredatas:jᷓ

cum ſoꝛoꝛibus in teſtamentaria cauſa ip̃ᷣm arbi
trum delegerant: vt repudiatam ꝓpter Ep̃m:
p atris hereditateʒ non requirant: cum fuerint
ſepulte cum Rpo: dicens duplerx eſſe ſepulche
AVnum quo coꝛpus couditur:aliud quo vetus
homo cum actibus ſuis ſpoliatus exuitur.
Cücti mei. SSFro. cxxij.
Vigde ad hunctractatum ꝑtinentem aliã epi⸗
ſtolam ad Julianum de pignoꝛibus. In qua iſ
lum de amiſſis liberis conſolatur ad contemp⸗
tum mundi: ⁊ Xpi militiam cohoꝛtatur. Que
habetur pᷣma inter funebꝛes epiſtolas:vbi me⸗
liug caiiit
AQuoniam poſt pᷣcepta q;maxime conducit

ſanctoꝛum viroꝛum exempla pᷣponere:quibus

religioſa mens ad imitationem virtutis feruen

tius excitetur:ideo poſt ſuperioꝛes epiſtolas ꝑ

mundi contemptu: ⁊ heremi laudibus pᷣcipui

heremi cultoꝛis Pauli pᷣmi heremite vitaa be
ato ieronymo conſcripta ſubijcitur Inter

multos. Fo. clxxiij.

CTractatus NRonus

tertie ꝑtis pᷣncipalis epłaꝝ bti lieronymi de

vita:ſtatu:⁊ regula:mõachoꝝ

Ebpiſtola beati hieronymi ad Paulinũ hoꝛ
tatoꝛia ad ↄuerſionẽ monaſticã ⁊ ſtudiũ ſcpᷣtu⸗

raꝝ. Bonus hö.
Argumentũ in eandẽ. Laudatus a Pau
lino. Fo. clxxiiij.

AQualis autem ⁊ cuius ſanctitatis fuerit iſte
Naulinus:qui poſtea fuit Molane epiſcopus

vꝛbis beatus Gregoꝛius libꝛo dyalogoꝛũ oſtẽ
dit:qui etiam aliqua ſui ingenij monumenta re

liquit:ſicut Gennadius teſtatur libꝛo viroꝛuʒ

illuſtrium: ex quo excerptum eſt ſubſcriptum
argumentũ. =

Argumentum in eandem. Naulinus
Nole. Fo. clxxv.
Epiſtola beati Hieronymi ad Ruſticũ mo⸗
nachum de vita monaſtia. MHi⸗
hil. Fo. clxxvj
Argumentum in eandem. Ruſticum
Gallum. Fo. clxx v⸗

Sermo beati hieronymi ad fratres de vigi
liarum ſanctitate: vbi in eos inuehens qui ſa⸗

cras vigilias ſuperfluas ac infructuoſas pu⸗
tant illarum antiquitatem: auctoꝛitatem:atq;

vtilitatem teſtimonijs ⁊ exemplis ſcripturarũ
oſtendit: que quoniam ad omnem: ſed pᷣcipue
ad monaſticam pertinet diſciplinam: huic tra⸗
ctatui inſeruntur. Dignum

eſt. Fo. clxxviij

.
j

Zegn
Factati
di up
nocaplie
guintus
bollaſcht
rnchan
dlt. A
QLoni
onluner
fedocereg
nonacho⸗
gounnhh
crenplal
Pieronyn
Lplabt
chi. Qu

Cm

eheptisp
looktausin
Mrfyngie
ſe.
Veräh
icter
pevoe
t. A
Bean
dhyeli
ibimnit
Beati
ſhusgele
deceroſto)
Pbaut.
Pwusinuere
ſtusgrntie
fieinerßt
hihere
ſied
Mnneglgen
e, Anann
Lihie
Un Zauen
uerensſlln
Oldocey
Ptornn

Benlib
Manumn⸗

gratulang,

ddocet
neprniß
lquaſtiace
Nkaroltt.
un ui

orrgehifirf
cbuſhi
genieſute
bijein r
fũ

Donns

tibpenm⸗

ne pln
Ofalogorͤi
nonunmenun
u lbioman,
k iihſopun

Pallus

Foc .

üne
Auſun,

Focpt
Rakon
ag

ſtice interpᷣtatur. At abñũnã.

Becunde

Sequit᷑ regula mõachoꝝ ex varijs epłis atʒ
tractatibus bti ieronymi excerpta:⁊ ꝑ quen
dã Lupũ de oliueto Hyſpanũ mõachũ in cer⸗
tis caplłis rubꝛiciſq; diſtincta:quã Martinus
quintus põtifex maximus appꝛobauit. Et ſua
bulla ſcpᷣta ipᷣius oꝛdinis ꝓfeſſoꝛibꝰobſeruãdã
tradidit ſicut exemplũ bulle infra ſubiectũ oſtẽ
dit. Martinus eps. Fo. clxxx.
Auoniam ad humanam inſtitutionẽ validi
oꝛa ſunt exempla qᷓ; verba: ⁊ planius põt ope⸗
re docere q; verbo: merito inſtituta ac pᷣcepta
monachoꝛum ſuꝑioꝛibus epiſtolis digeſta be⸗
atoꝛum Hylarionis ⁊ Malchi monachoꝛum
exempla ſubdunt᷑:qͥꝝ vitas ac res geſtas btũs
Hieronymusoſcripſit. In ꝓlogo.Fo.cxcv
Ebpla bti hieronymi de vita captiui mona⸗
chi. Qui naueil. Fo. cc.

CTractatus decimus

tertie ꝑtis pᷣncipalis de amicitia:q̃ poſt ſingu⸗
los ſtatus inſerit᷑:qꝛ oĩ ſtatui ↄuenit ⁊ etati: v⸗

bi ⁊ familiares quedã ad amicos inſerunt᷑ epi⸗

Beati Hieronymi ad Floꝛentium de oꝛtua
micitie:vbi illius effert vtutes:⁊ miſerationeʒ
in pauꝑes. Ruffinum quoq; ſanctitatis extol⸗
lt. Quantus. gFeoeo. (cij.
Beati hieronymi ad Floꝛentium de viciſſi
tudine litteraꝝ inuitãs:⁊ libꝛos qͥſdã trãſſcribi
⁊ ſibi mitti depoſcẽs. Jn ea Fo. ccij.
HBeati hieronymi ad Marcellã de mune⸗
ribus acceptis: que myſtice interpᷣtatur. bi
de ceraſis verecundia rubentibus ſibi trãſmiſ⸗
ſis loquit᷑. Inſinuans qͥs id genus pomi romã
pᷣmus inuexerit. Parua ſpẽ. Fo. ccij.
Beati hieronymi ad Marcellam ð mune⸗
ribus gratias agens:que ad laudem dãtis my
Fo. ccij.
Biii hieronymi ad Julianuʒ dyaconum ſe

excuſans de ſilentio litterarum pollicens pᷣteri

tam negligentiam futura frequentia compẽſa⸗
re. Antiqaus. FgFeo. ccij.
Beati lhieronymi ad Nyciam hypodyaco⸗
num Aquilegie de viciſſitudine litterarum:cõ
gquerens illarum intermiſſione ſcindi amicitiã.

Abi docet vnde tabellarij ⁊ libꝛarij nomẽ ſum

pſit oꝛiginẽ. Turpilius. Fo. cciij

Bea ti Hhieronymi ad Chꝛomatium Joui⸗

nianum ⁊ Euſebium de epiſtola accepta con⸗
gratulans: de cuius bꝛeuitate conqueritur.v⸗
bi docet quando pergamenoꝝ vſus ac nomen
