onem quã in actio littoꝛe inueniſſe ſe ſcribit:ita

magnifice aꝑteq; diſſeruit: vt inde mihi videa

tur in eo cõpletuʒ eſſe qð dicit᷑. Introdurit me

rex in cubiculũ ſuuʒ. Itaq; illo oꝑe pᷣtermiſſo:

qꝛ ingẽtis eſt ocij laboꝛis ⁊ ſi umptuũ:tãtas res
tã dignũ opus in latinũ trãſferre ſermonẽ hos
duos tractatus q̊s in moꝛẽ quotidiani eloquij/

puulis adhuc lactẽtibus cõpoſuit:fideliter ma

gis q; oꝛnate interpᷣtatus ſum: guſtũ tibi ſenſu
um eius nõ cibũ offerẽs. Tu animaduertas q;B.
ti ſint illa eſtimãda q̃ magna ſunt:cũ ſic poſſint

placere que ꝑua ſunt.

ℳ

Tranſlatio duoꝝ tractatuũ vel homeliarũ:

Oꝛigenis in cãtico cãticoꝝ e greco in latinum.

Abi obmo ponit᷑ ipius Oꝛigenis pᷣfatio de Cã

tico ipſo canticouum. Epiſtola. VII

Ecatico caticoꝝ

d dicturus: quõ didicimus ꝑ moyſen

q̃dã eſſe q̃ nõ ſolũ ſancta:ſᷣ ⁊ ſcta ſan

ctoꝝ: ⁊ alia nõ tm̃ ſabbata:ᷣ ⁊ ſabbata ſabbato
ſ: ſic nũc docemur ſcribẽte ſalomone eſſe dã
nõ ſolũ cantica:ſᷣ⁊ cãtica cãticoꝝ. Beatus qui
dẽ is qui ingredit᷑ ſancta: ſᷣ beatioꝛ qͥ ingredit᷑

ſancta ſanctoꝝ. Btũs qͥ ſabbata ſabbatizat: ſᷣ

beatioꝛ qͥ ſabbatiʒat ſabbatoꝝ ſabbata. Beatiꝰ
ſitr ⁊ is qͥ intelligit cãtica ⁊ canit ea: nemo qͥpe

niſi in ſolẽnitatibus canit: ſ̊ multo beatioꝛ ille
q̊ canit cãtica cãticoꝝ.Et ſicut is qͥ ingredit᷑ in

ſancta pluribus adhuc indiget vt valeat intro
ire in ſancta ſanctoꝝ.Et qͥ ſabbatũ celebꝛat qðd
a dño pplo ↄſtitutũ eſt:multa adhuc neceſſaria
hʒ vt agat ſabbata ſabbatoꝝ. Eodẽ mõ diffici
le reꝑit:qͥ omnia q̃ in ſcripturis ↄtinent᷑ cãtica
ꝑpagrãs:valeat aſcendere ad cantica canticoꝝ.
Egredi te opoꝛtet ex egypto:⁊ egreſſum de ter

ra egypti ꝑtrãſire mare rubꝛũ: vt poſſis pᷣmuʒ
canticũ canere dicẽs.Catemus dño:głioſe em
magnificatus ẽ. Licet aũt pᷣmũ dixeris canticũ

adhuc lõge es a cantico canticoꝝ. Perambula

terrã deſerti ſpiritaliter:donec venias ad pute
um quẽ foderũt reges:⁊ ibi ſcdðᷣm cãticũ canas
Poſt hec veni ad viciniã ſancte terre ⁊ ſuꝑ ioꝛ
danis ripã ↄſtitutus:cãtes cãticũ moyſi dicẽs
Attẽde celũ ⁊ loquar: ⁊ audiat terra vᷣba oꝛis
mei. Rurſum habes neceſſariũ vt milites ⁊ ter
rã ſcãʒ hereditate poſſideas:⁊ apis tibi ꝓphe⸗
tet ⁊ apis te iudicet. Delboꝛa qͥpe apis interpᷣ

Eatiſſimo pape

b dazmaſo hieronymus. Gꝛigenes cũ

tat᷑: vt poſſis ⁊ llud carmè qð in libꝛo iudicu,
ↄtinet᷑ edicere.ad regnoꝝ deinceps volumen
aſcendẽs:veni ad cãticũ qñ dauid fugit de ma
nibus omniũ inimicoꝝ ſuoꝝ:⁊ de manuſaul:?
dixit. Dñs firmamentũ meũ afoꝛtitudo mea:
⁊ refugiũ meũ ⁊ liberatoꝛ meus. erueniẽdũ
tibi eſt ad eſayã vt cũ illo dicas.tabo cãticũ
dilecte vinee mee. Et cũ vniuerſa tiſieris: ad
altioꝛa cõſcende: vt poſſis aia decoꝛ cũ ſpoõſo
⁊ hoc canere cãticũ canticoꝝ:qtqͥt ex ꝑ.oonis cõ
ſtet incertus ſum. Oꝛãtibus aũt vobis? reue
lãte dño: q̃ttuoꝛ mihi in his videoꝛ inueiſſe ꝑ
ſonas:viꝝ ⁊ ſponſam cũ ſponſa adoleſcẽnlas
cũ ſponſo ſodaliũ greges. Alia dicunt᷑ a ſwõᷣſa
alia a ſponſo.nõnulla a iuuẽculis:q̃dã a ſocali
bus ſponſi. Cõgruũ q̃pe eſt vt in nuptijs ach⸗
leſcentulaꝝ ſit multitudo cũ ſponſa:iuuenũ tui
ba cum ſponſo. Nec oĩa noli foꝛis qrere. Nolᷣ

extra eos qui pᷣdicatione euãgelij ſaluati ſunt.

Rpm ſponſum intellige:eccłiam ſponſam ſine
macula ⁊ ruga.de ãq ſcriptuʒ eſt: vbi exhiberet
ſibi glioſam eccłiaʒ nõ hñtẽ maculã neq; rugã:
aut aliqͥd eoꝝ:ſᷣ vt ſit ſctã ⁊ immaculata. Eos
vero qͥ cũ ſint fideles nõ ſunt tñ iſtiuſmõi:qua⸗
les ſermo pᷣfatus ẽ:vᷣ iuxta modũ quẽdã adep⸗
ti vident᷑ ſalutẽ:animaduerte credẽtiũ aias:et
adoleſcẽtulas eſſe cũ ſpõſa. Angelos vᷣo ⁊ eos
q̃ ꝑuenerunt in viꝝ ꝑfectũ: intellige viros eſſe
cũ ſponſo. Inde igit᷑ mihi vident᷑ q̃ttuoꝛ oꝛdi⸗
nes:vnũ ⁊ vnã:duos choꝛea int᷑ ſe ↄtinentes.
ſpõſam canere cum iuuẽculis:ſponſum canere
cũ ſocijs.Et cũ intellexeris audi canticũ cãtico
rum: ⁊ feſtina intelligere illud:⁊ cũ ſpõſa dice⸗
re ea que ſpõſa dicit vt audias qᷓ audiuit ⁊ ſpõ⸗
ſa. Si aũt nõ potueris dicere cũ ſponſa q dixit:

vt audeas ea q dicta ſunt ſponſe:feſtina vel cũ

ſpõſi ſodalibus fieri. Roꝛroſi ⁊x illis iferioꝛes:
eſto cũ adoleſcẽtulis:que in ſpõſe delitijs com
moꝛant᷑.ec qͥpe in hoc libꝛo fabula pariter ⁊

epithalamiũ ſunt ꝑſone:ex qͥ ⁊ gẽtiles ſibi epi⸗

thalamiũ vendicarũt: ⁊ iſtius generis carmen

aſſumptũ ẽ. Epithalamiũ ſiqͥdẽ canticũ cãtico
rum.pᷣmũ ſponſa oꝛat:⁊ ſtatim in medijs pᷣcibꝰ
audit᷑. Nidet pñtem ſpõſum:videt adoleſcẽtu
las ſuo comitatui copulatas. Deinde rñdetei
ſpõſus:⁊ poſt ſpõſi eloquia dũ ille ꝓ eius pati
tur ſalute:rñdẽt ſodales: donec ſpõſus ſit in re
cubitu ⁊ a paſſione ↄſurgat:ſe q̃dã ſponſe oꝛna
menta facturus. Veꝝ iã ipᷣa vba ponẽda ſunt
in qͥbus pᷣus vox ſpõſe depᷣcantis audit᷑.
Homelia ma. Epiſtola. VIII

Bculer᷑ meab

Ooſculis oꝛis ſui Quox iſte ſenſus

o ẽ. Quouſq; ſponſus meus mittit
ooyſcula ꝑ mopſen:mittito ſcła ꝑ ꝓ

Ge

4

enns
ßedelcie
Ht⸗
Rtonp
Ahur⸗
Hoͤſpre
chisder
ean
oco:
ſolot
ſin.1ta
ſtepptet
Urntolsp
ſenegot
ſonadm
inchaptt
Cecato l
ſoeuk
Eneeat⸗
jhomtäd
resike
Ww
Kotsy
lnibuss
Terrid
licooſ⸗
lonor
Piah
Mlalon
deo⸗ere
lrernout
ſoſeronni
ellͤfene.
Pyrnlaupt
ſeno Et⸗a
rtnizr
Nicczen
lemnſ
Kiggot
nngkſin
lnodon
Ainezft
ſbodt Glc
laodlge
epolen
fnnsatan

helocbakd
tre ie

Uteanpe

g Vuni⸗,

hleroina

oggilboo

knederder

Cnihipneen
Ciponanunin
olinsin hon
Ciginſtunſn.
Ademſtinfre
zckemehboe
ftimmläen
Iunmln
Unttüſchinuͦ⸗
mumodigniic
nerteontitiint
a.Atsfhtt
ni:iniem
bininuss
nCeeettſ ſcenn
ialsheincen
ns dlenäctd
riic raiͤſn
gi lbi
nrcionain
hoefekmntt
Koſtelisfit
einſpökdeinzn
Aihpfhilnmn
aritttigſi
ſeu men
aanaan
i unhefi

Crackatts III

petas:iã ipius cupio oꝛaↄtingere:ip̃e veniat

ipe deſcẽdat. Oꝛa igit᷑ ſponſi preʒ ⁊ dicit ad eũ

Oſculet᷑ me ab oſculis oꝛis ſui.Et qꝛ talis eſt:
vt compleat᷑ ſuꝑ eã ꝓpheticũ illud:in qͥ dicit᷑.

Adhuc te loquete dicâ: Ecce adſum:iſponſam

ſpõſi pr̃ exaudit: mittit fili ſuũ. Aides illa eũ
cuius depcabat aduẽtũ: oꝛare deſtitit: ⁊ ad eſ
cominus loquit᷑ Qm bõa vbera tua ſuꝑ vinũ
⁊odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oia aromata. Spõ
ſus igi Eps miſſus a pfe: veit vnctus ad ſpõ
ſam. ⁊ : ad eũ. Dilexiſti iuſticis: odiſti iniqᷣ⸗
tatẽ: ꝓpterea vnxit te deus deus tuus oleo ex⸗
ultatois pticipibus tuis. Si me tetigerit ſpõ
ſus: ⁊ ego boni odoꝛis ero: ⁊ ego liniar vnguẽ⸗
tis: r ad me vſq; eiug vnguẽta puenier: vt poſ
ſim cũ apłis dicere. Ep̃i bonus odoꝛ ſumus in
omni loco. Nos auũt cũ hec audiuimus:adhuc
peccatis yitijſq; fetemus. de dbus ꝓphᷣa peni
tes loquit MPutruerüt ⁊ coꝛrupteſunt cicatri⸗
ces meea facie inſipiẽtie mee. eccatũ odoꝛis
ẽ putridi:vᷣtus inſpirat vnguẽta:qͥꝝ typos re⸗
peries i Exodo. Inuenies ; ibi ſtactẽ:onica:
galbanẽ.? reliꝗ. Hec qdẽ ad incẽſum. Deinde
ad opus vnguerarij varia ſumunt᷑ vnguenta:
in qbus ẽ nardus ⁊ ſtactẽ. Et deus fecit celũ
⁊terrã:loquit᷑ ad Mopſen dicẽs. Ego imple

—

ni eos ſpũ ſapie ⁊ intellectus:vt faciãt oꝑa ar⸗

tis vnguẽtarie: æ vnguetarios deꝰ docer. Hec
ſi ſpiritaliter nõ intelligant᷑: nõne fabule ſunt⸗
Niſi aliquid habeãat ſecreti: nõne indigna ſunt
deo: Neceſſe ẽ igit᷑ eũ q audire ſcripturas ſpiri
taliter nouit: aut qͥ cerre non nouit: ⁊ deſiderat
noſſe: omni laboꝛe ↄtẽdere:qͥ poſſit dignus ſpi
ritaliũ fieri ſecretoꝝ: ⁊ vt aliqͥd audiẽtius dicã
ſpiritali cupidine vel amoꝛe. Siqͥdẽ ẽ ⁊ ſpirita
lis amoꝛ.Et quõẽ qda carnalis cibus: ⁊ alius
ſpiritalis: ⁊ alia carnalis potio:alia ſpiritalis.
Sic ẽ qͥd amo: carnalis a ſathana veniẽs ꝛali
us amoꝛ ſpus a deo exoꝛdiũ hñs:⁊ nẽo põt du
obus amoꝛibus poſſideri Si carnis amatoꝛ es
noze ſpũs nõ capis.Si oia coꝛꝑalia deſpexi⸗

2

i:nõ dico carnẽ aut ſanguinẽ:ſ argẽtü ? pol⸗

ſeNion ipaʒ terrã ipᷣm celũ. ec qᷣwe ptrã⸗

ibut. Si iſta ola ↄtẽpliſti: ⁊ ad nullũ hoꝝ aia
tua obligata ẽ:neq; quoq; vitioꝝ amoꝛe retine
ris:potes amoꝛẽ capꝑe ſpiritalẽ. Iſta locuti ſu⸗
mus:qꝛ euenit occaſio:vt de amoꝛe ſpiritali a⸗
liqᷓ diceremus. Expedit autẽ nob Salomonis
cuſtodire pᷣceptũ: ⁊ magis illius:qͥ ꝑ Salomo
nẽ loq̃bat᷑ de ſapia:ita dicẽs.Alma illã:⁊ ſerua
bit te. Circũda illã: ⁊ exaltabit te.honoꝛa illã:

vt te amplectat᷑. Eſt qdẽ ſpiritalis am plexus:
atq; vtinã ↄtingat:vt meã ſpõſam altioꝛ ſpõſi
aplexus includat: vt ego q; poſſim dicere: qð
in eodẽ libꝛo ſcriptũ ẽ. Siniſtra eius ſub capi⸗
te meo: 1 dextera illius amplexabit᷑ me. Oſcu

Epiſtola

Fo. w
let me ergo aboſculo oꝛis ſui. Moꝛis eſt ſenip

turaꝝ impatiuũ modũ ꝓ optatiuo ponere: vt
ibi. Pr nf qͥ es in celis ſanctiſicet nomẽ tuũ:

vtina ſanctificek: ? nüc eſt in pti. Oſculet me

ab oſculo oꝛis ſui:ꝓ eo qð E vtinã oſculek. DBe⸗
inde ↄſpicit ſpõſum.venit delibutus vnguen⸗
tis:nec alit᷑ ad ſpõſam poterat venire:nec pece
bat aliter preʒ ad nuptias filiũ deſtinare. Aa⸗
rijs eũ vnxit vnguẽtis:fecit illum em: venit
diuerſis odoꝛibus ſpirãs:⁊ audit:qꝛ bõa vbe⸗

ra tua ſup vinũ Cõgrue ſermo diuinus eandẽ

rẽ ꝓ locoꝝ qlitate diuerſis vocabulis nũcupat
Anñ hoſtia effert in lege: ⁊ vult intellectũ oſtẽ⸗
dere:pectuſculũ ſepatois affat᷑. Qñ vero reen
bir aliqs cu Jeſu: ſenſun eius cõione pfruit
nõ pectuſcuiũ vt ſup:a:vᷣ pectꝰ alloquit᷑. Moꝛ⸗
ro cũ ſpõſa loquit᷑ ad ſpoſum: qꝛ nuptiale car⸗
mẽ inducit᷑: nõ pectuſculũ vt in ſacrificio: non
pectus yt in Joane diſcipulo: ̊ vbera nomiat
dicẽs. Quia boa ybera tua ſup vinum. Cõica
vt ſpõſa cũ ſenſibus ſpõſi: ⁊ ſcias q inebꝛiant
atq; letificant iſtiuſmodi cogitatus. Quoõ autẽ
calix domini inebꝛians p q;optimus eſt: ſic v⸗
bera ſponſi omni melioꝛa ſunt vino.quia bog
vbera tua ſuꝑ vinũ. In medijs pᷣcibus ad ſpõ
ſum verba ↄuertit. Et odoꝛ vnguentoꝝ tuoꝛũ
ſuꝑ omnia aromata:nõ vno ſed omnibus: ſoõ
ſus venit vnctus vnguentis. Si auũt ⁊ ad meã
animã factã ſpõſam ſuã venire dignabit᷑: quã
opoꝛtet eſſe foꝛmoſam:vt illũ de celo ad ſetra⸗
hat:vt deſcẽdere faciat ad terras vt veniat ad
amat Quali pulchritudie decoꝛãda ẽe Qua⸗
li debet amoꝛe feruere⸗ vt ea loquat᷑ ad illam:
q̃ ad ꝑpfectã locutus ẽ ſpõſaʒ Quia ceruix tu⸗
q? oculi tui:qꝛ gene tue:qꝛ manus tue:qꝛ vent
tuus:q;ꝛ humeri tui:qꝛ pedes tui:de qᷣbus ſi cõ
ceſſerit dñs diſputabimus: quõ ſpoſe membꝛa
varient᷑:⁊ ſingulaꝝ ptiũ laus diuerſa dicatur:
vt poſt diſputatõeʒ etiã ad nr̃am dici aiam ſitr
laboꝛemus. Bõa igit᷑ vbera tua ſuꝑ vinum?
odeꝛ vnguentoꝝſuꝑ omnia aromata. Si vide
ris ſpõſum tũcintelliges veꝝ eſſe dð ðꝛ:qm bo
na vbera tua ſuꝑ vinũ:⁊ odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ
ſuꝑ oia aromata. Multi habuerũt aromata.
Regina auſtri detulit aromata Salomonii et
plures alij aromata poſſederũt: tz habuerit s
qᷓ̃talibet nõ pnñt Epᷣi odoꝛibus cõpꝑari.de quo

nũc ſpõſa ait. Odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝſuꝑ omia

aromata. Ego arbitroꝛ: q: 1 oyſes habuit
aromata: 2 Aarõ t ſinguli pphar. Neu ſi vi⸗
dero Epm: ⁊ ſuauitatẽ odoꝛe vnguẽtoꝝ eius
ꝑcepero: ſtatim ſniaz fero dicẽs: Odoꝛ vnguè
oꝝ tuoꝑꝶ ſuꝑ oia aromata.Olei effuſuz nomẽ
tuſ: ppheticu ſacramentũ eſt. Cantummodo
nomen Jeſu venitin mundi: 2 vnguentu pdi
cat᷑ effuſum. In euangelio mulier aecitens

alabaſtrum vngusti nardi piſtici pcioſi:caput
Jeſu pedeſq; ꝑfudit. Obſerua diligẽter:q̃ de

duabus ſuꝑ caput effuderit Saluatoꝛis:ſiqᷣdẽ

peccatrix ſuꝑ pedes: ⁊ ea que dicitur nõ fuiſſe

peccatrix ſuꝑ caput eius fudiſſe mõſtrat᷑. Ob⸗

ſerua inq; ⁊ inuenies in euãgelica lectione non
fabulas v narrationes ab eugeliſtis: ſed my⸗
ſteria eſſe ↄſcripta. Impleta eſt vtiq; odoꝛe vn

guenti domus. Siq peccatrix habuit: ad pe⸗
des referendũ eſt: ⁊ ſiquidea que nõ peccatrix

ad caput.HNec mirum domum fuiſſe odoꝛe cõ⸗
pletã: cũ hoc odoꝛe mundus cõpletus ſit. Scri

bitur in eodem loco de Symone lepꝛoſo et do⸗

mo eius.Ego puto lepꝛoſum mundi iſtius eſſe
pᷣncpem: ⁊ hũc lepꝛoſum Symon? nücupari
cuius domus ad aduemũ Xpi ſuaui odoꝛe cõ
pleta ſit agenti penitentiaʒ peccatrice: ⁊ ſancta
caput Jeſu in vnguenti odoꝛibus pfundente.

AVnguentũ effuſum nomen tuum. Muomodo

vnguentũ quod effuſione ſua odoꝛem longela⸗
teq; diſpargit:ſic pi nomẽ effuſum ẽ. In vni
uerſa terra ep̃s nominat᷑. In omni mũdo pᷣdi
catur dominus. Unguentũ em effuſum eſt no⸗

men eius. Nũc Moyſi nomen audit᷑:qð bpus

iudee tm claudebatur anguſtijs. Neq; em gre
coꝝ quiſpiã meminit eius. Neq; in vlla gẽtiliũ
litteraꝝ hyſtoꝛia de illo ſeu ceteris:ſcriptũ ali⸗
quid inuenimus. Statim vt Jeſus radiauit in
mundo:eduxit ſecum leges ⁊ ꝓpphetas: ⁊ vere
completum eſt: vnguentũ effuſum nomen tuũ

Jbe iuuencule dilexerunt te. Et quia ꝑ ſpiritũ

anctum charitas dei diffuſa ẽ in coꝛda noſtra:

cõgrue nomen effuſionis infert᷑. VUnguentü ef⸗
fulum eſt nomen tuum. Hec dicẽs ſpõſa adole
ſcentulas ↄſpicit:qñ illa ſpõſa pr̃em rogabat:
⁊ ad ipᷣm ſpõſum cominus loquebat᷑: necdum

adoleſcẽtule aderat. In medijs vero pᷣcibus in

gredit᷑ iuuenculaꝝ choꝛus: ⁊ ſpõſe laudat᷑ elo

quus. MPꝛopterea iuuencule dilexerũt te: ⁊ at⸗

traxerunt te.Adoleſcẽtuleq; rñdẽt Poſttein
odoꝛe vnguentoꝝ tuoꝛũ curremus: q;pulchꝛe
ſpoſi pediſſeque: q nec dũ fiduciã habet ſpoõſe.
Spõſa nõ poſt tergum ſequit᷑: ſᷣ ingredit᷑ iun⸗
eta lateri. Appꝛehẽdit dexterã ſpõſi: ⁊ manus

eius ſpõſñi dextera ↄtinet᷑ Famule vero ingre⸗

diunt᷑ poſt eam. Septuaginta ſunt regine ⁊ o
toginta ↄcubine: ⁊ iuuẽcule quaꝝ nõ eſt nume

rus. Ana eſt columba mea: pfecta mea: vna ẽ
mri ſue: vna eſt ei qᷓ ↄcepit illã. Poſt te ergo in
odoꝛe vnguẽtoꝝ tuoꝝ curremus:cuzʒ omni ho

neſtate deambulãtibus dictum eſt. Poſt te in

odoꝛe vnguẽtoꝝ tuoꝝ curremus.m illð.Cur
ſum ↄſumaui. Et illud qͥ in ſtadio currũt:oms
qdeʒ currũt: vnus aũt accipit bꝛauiũ. Hꝛauiũ

XEßs eſt: ⁊è hec quidẽ adoleſcẽtule:qs pptera⸗
moꝛis exoꝛdium foꝛis ſtare cognoſcimus: iux⸗

—

4 3 = — r.
* 8 ’ę— ——
„.
. .
. . .

ta illud exemplũ. Amicus autem ſponſi ſtana

audiens eum: gaudio gaudet ꝓpter vocem

ſponſi.Tale quiddam ⁊ adoleſcetule ſuſtinẽt.

Introeunte ſpõſo foꝛinſecus remanẽt: ſponſa
vero ſpecioſa ꝑfecta:ſine macula: ſine ruga in

ſpõſi cubiculum:in regium penual ingreſia re

uertit᷑ ad iuuẽculas:⁊ nu nciat eis q̃ ſola ↄſpe⸗
xerit:dicitq;. Introduxit me rex in cubiculum
ſuũ.nõ ait. Introduxit nos plures in cubiculũ
ſuum. Plures foꝛis remanẽt. In cubiculũ ſo⸗
la ingredit᷑ ſpõſa:vt videat theſauros abſcõdi
tos ⁊ tenebꝛoſos:renuncietq; iuuẽculis.Intro
duxit me rex in cubiculũ ſuum. Rurſus adole⸗
ſcẽtule.i.ſpõſaꝝ incipientiũ turba cõplurima.
Ingreſſa ſpõſa cubiculum ſpõſi:⁊ vidẽte diui

tias viri ſui:dum illius pᷣſtolant᷑ aduentum:le
te ↄcinũt.Exultabimus⁊ letabimur in te Pꝛo

ſpõſe ꝑfectõe letant᷑. Nõ eſt emulatio in virtu

tibus.Amoꝛ iſte mũdus:amoꝛ iſte fine vitioẽ.

Exultabimus ⁊ letabimur in te.Diligemꝰ vbe

ra tua. Illa qᷓ maioꝛ eſt:iam tuoꝝ vbeꝝꝑ lacteꝑ

fruit᷑:æ loquit᷑ exultans: bõa vbera tua ſuꝑ vi

num. Iſte vero que exultatõeʒ ⁊ leticiam defe
runt:adoleſcẽtule qͥpe ſunt: deferũt charitatẽ
7 dicunt. Exultabimus ⁊ letabimur in te. Di⸗

ligemus vbera tua ſuꝑ vinum. Diligemus in⸗
quiũt nõ diligimus. Deinde loquit᷑ ad ſpõſaʒ:

equitas dilexit te. Laudat ſpõſam nomen illi

equitatis a ꝓpꝛijs virtutibus impo entes: eqᷓ
tas dilexit te. Rurſum ad adoleſcẽtulas ſpõſa
reſpõdet.Nigra ſum ⁊ ſpecioſa filie hieruſalẽ:
vt tabernacła cedar:vt pelles Salomõis. Ne

intueamini me: qꝛ ego ſum denigrata:qm̃ de⸗

ſpexit me ſol. Specioſa quidẽ eſt:⁊ poſſum in⸗
uenire quõ ſpecioſa ſit ſpõſa:querimus autem
quõ nigra ⁊ ſine candoꝛe ſit pulchꝛa. Peniten
tiam egit a peccatis:ſpeciẽ ei largita eſt ↄuerſa

tio:⁊ ideo ſpecioſa cantat᷑. Quia vero necduʒ
omni peccatoꝝ ſoꝛde purgata: nec dum lota ẽ

in ſalute:nigra dicit᷑.ſᷣ in atro coloꝛe nõ perma
net. Fit itaq; candida qñ ad maioꝛa ↄſurgit:⁊
ab humilibus incipit ad alta cõſcendere.dicit᷑⸗
q; de ea. Que eſt iſta que aſcẽdit dealbata: Et
quo manifeſtius hoc myſterium deſcribatur:

nõ ait vt in pleriſq; codicibus legit᷑. Innixa ſu
ꝑ fratruelem ſuum.i.epiſite rizomene:bᷣ epiſe

etiʒomene.i.ſuꝑ pectus eius recumbẽs.Signi

ficanterq; de aĩla ſpõſe ⁊ ſermone dicit᷑ ſuꝑ pe⸗
ctus illius recumbens:quia pꝛincipale ibi coꝛ⸗

dis ẽ noſtri. AUnde a carnalibus recedẽtes:ſpi
ritalia ſentire debemus: ⁊ intelligere: mito me
lius eſſe ſic amare: qᷓ; amare deſiſtere. Aſcẽdit

igit᷑ recũbẽs ſuꝑ pectus fratruelis ſui.⁊ qᷓ nũc
in exoꝛdio cantici nigra ponit᷑ in epithalamij ſi

ne de ea cantat᷑.Que ẽ iſta que aſcẽdit dealba

ta: Intelleximꝰ quõ ⁊ nigra ⁊ foꝛmolſa ſit ſpõ⸗

Sit
Gatuam
lrperis⸗
nterhoct:
Uitemig
iͤdekie
guidni
chſope
Huncodu
ructhe
den lexen
migraun.
fümurm
ſes dem
ſamſud:
renis fn
Ehpyopie
zuenieteq
fidefluch⸗
ſitſcepy
lndelae
es. Eig
ecciaſi⸗
1dic
ͤvos:
ſamn cub
nigra ye
lognoſc⸗
nobeth⸗
ſtemus/
aluatoꝛl
flyeneri
lishuius
geutüi Gal
cdimrſtica
buotene
hllgi iid
ſtaſtibue⸗
Pölnsgrit
aoläſvau
lunttſoen
l. 0
güihce
ſunergot
peconnp
jeintabenne
dotenpläſe
Desgui
llsnenoß
fehieruſu
6alomon
igignätt
ligdmnel
lackngi⸗

ſoitne
Me .
rſfti,
mirſet
fmenge
glingehe
viſclnte⸗
nahain
emnahicl
nabialiſs
Anänt
Ulig Pro
ununde
mhacöhrin.

Eintiedi

iadnonme
dimurnee
muhgtonnn
kiſefrnmt;
.Dignn
ton ſolen
wbenmyn
3eüante
Ncfentor
binwur
.. Dügmnui⸗
lanit htg

itnmmn

Birponnnur
Cttinlsi
ſiebeeut⸗
Glmnis
enn⸗
ictnolunin
Oommustch
ulchn pennan
hrgtick,
ninnwroneet,
,erdun lon
oenopenm
nion glorge
Gendered
lideibin
In deihhmn
gk nini
—D
rtunbis
wedklon⸗

gnthitie

Husfanlin

=

Tractatus III

ſa. Si aũt ⁊ tu nõ egeris penitentiã:caue ne ani
ma tua nigra dicat᷑ ⁊ turpis:⁊ duplici feditate
turperis.nigra ꝓpt᷑ peccata pᷣterita:turpis ꝓ⸗
pter hoc:qꝛ in eiſdẽ vitijs ꝑſeueras.Si vo pe
nitentiã egeris:nigra erit animatua ꝓpter an⸗
tiq̃ delicta.ꝓpter pemitentiã vero habebit ali⸗
quid vt ita dicã ethyopici decoꝛis.Et qꝛ ſemel

ethyopẽ nominaui:volo teſtẽ ſcripturaʒ ſuper

hunc aduocare ſermonẽ. Zlarõ ⁊ Maria mur
murãt:qꝛ Moyſes ethyopiſſam habet vxoꝛẽ
⁊nũc oyſes ethyopiſſam ducit vxoꝛẽ.Siqᷣ
dem lex eius ad hanc noſtrã ethyopiſſam traſ⸗
migrauit. Murmuret Aarõ ſacerdotiũ iudeo
rũ: murmuret ⁊ Maria ſynagoga eoꝝ Moy
ſes de murmuratõne nõ curat:amat ethyopiſ⸗

ſam ſuã:de qua ⁊ alibi dicit᷑ ꝑ ꝓphetã. Ab ex⸗

tremis fluminum offerẽt hoſtias. Et rurſum.
Ethyopia pᷣueniet manus eius deo. NPulchꝛe
pᷣu eniet:quõ in euangelio mulier illa ꝗᷓ ſangui
nẽ defluebat: Archiſynagogi filiꝗ curatõe pᷣue
nit: ſic ethyopia iſrael egrotante ſanata eſt. Il⸗
loꝝ delicto ſalus gẽtilibus facta ẽ ad emuladũ
eos. Nigra ſum ⁊ ſpecioſa filie Hieruſalẽ:⁊ tu
ecckiaſtica aĩa ad filias iſrael ↄuerte ſermonem
⁊ dic. Ae plus amat ſpõſus:me magis diligit
qᷓ; vos:q̃ multe filie iſrł. Nos foꝛis ſtatis ⁊ ſpõ

ſam cubiculũ videtis intrantẽ. Nemo dubitet

nigrã vocatã eſſe foꝛmoſam: qͥ nos ſumus: vt
cognoſcamus deũ: vt cãtica cantici pᷣdicemus
vt ab ethyopie finibus:vt ab extremo terre ve
niremus ſapiaʒ veri audire Salomonis: ⁊ qñ
Saluatoꝛis vox intonãtis audit᷑. Regina au⸗
ſtri veniet in iudiciũ:⁊ ↄdemnabit hoĩes gñati
onis huius: qꝛ venit a finibus terre audire ſa⸗
pientiã Salomonis: ⁊ ecce plus qᷓ; Salomõ h̊
audi myſtice q̃ dicant᷑. Regina auſtri venit a
finibus terre eccłia: ⁊ ↄdemnat hoies gñatõis

huius.i. iudeos carni ⁊ ſanguini deditos: ve⸗
nit a finibus terre audire ſapiam Salomonis:

nõ illius qui in teſtamento veteri p̃dicat᷑:ſᷣ hu
ius quiin euangelio Salomone maioꝛ eſt. Ni
gra ſum ⁊ ſpecioſa filie Hieruſaleʒ:nigra velut

tabernacula cedar:ſpecioſa vt peiles Salomo

nis. Ipᷣa q; nomia cum ſpõſe decoꝛe ↄueniunt
Aiũt hebꝛei cedar interpᷣtati tenebꝛas. Nigra
ſum ergo vt tabernacula cedar: vt ethyopes:
ſpecioſa vt pelles Salomonis:quas eo tempo

re in tabernaculi oꝛnamento compoſuit: quan
do templũ ſummo ſtudio ⁊ laboꝛe fabꝛicatus

Biues quippe Salomon:⁊ in omni ſapiẽtia il⸗

lius nemo pᷣceſſit illum. Nigra ſum ⁊ ſpecioſa
filie Hieruſalem: vt tabernacula cedar: vt pel⸗

les Salomonis.ne intueamini me:qꝛ ego ſum

denigrata. Satiſfecit de nigroꝛe ſuo: ⁊ p peni⸗
tentiã ad melioꝛa ↄuerſa:annunciat ſe filiabus
iſrael: nigrã quidem eſſe:ſed pulchꝛam: vᷣin

Fo. Y

ſupius expoſuimus: t dicit. ne intueaminime:

quia ego ſum denigrata. Ne inquit admiremi
ni coloꝛis eſſe me tetri:ſol deſpexit me. Pleno
quippe radio in me luminis ſui fulgoꝛ illuxit vt
eius ſim caloꝛe fuſcata. Neq; em vt decuerat:
vt ſolis dignitas expetebat:illius in me lumen
accepi:delicto eoꝝ ſ alus gentilibus facta eſt: ⁊
rurſum incredulitate gentiũ ſcientialiſrael. Ha
bes vtrumq; apud apłm. Filij matris mee pu⸗
gnauerũt aduerſum me. 6ſiderandũ q; ſpõ⸗
ſa dicat:filij matris mee pugnauerut aduerſuʒ
me:⁊a qñ aduerſus eã fratrũ pugna ſurrexit. vi

de Paulũ eccleſie ꝑſecutoꝛẽ :2 intelliges quõ

filius matris eius pugnauerit aduerſus eam.
Perſecutoꝛes eccleſie egerũt penitentia:⁊ ad:

uerſarij eius rurſum ad ſoꝛoꝛis ſigna guerſi pᷣ⸗

dicauerũt fidẽ:quã ante deſtruebat. Hhoc pꝛo⸗
phetico ſpũ ſpõla nũc cantãs ait. Dimicauert
in me: poſuerũt mecuſtodẽ in vineis: vineam
meã no cuſtodiui. Ego ecdeſia: ego ſpõſa:ego
ſine macula:plurimaꝝ cuſtos ſum poſita vine
arum a filis matris mee: qͥ ↄ me aliqn pugna⸗
uerãt: qua ſollicitudine curaq; diſtricta: dum
plures cuſtodio vineas: vineã meam no ſerua
ui. Intellige mihi hoc de Paulo ⁊ alio qͥcũqʒ;
ſanctoꝝ qui ꝓ oĩm ſit ſalute ſollicitus: ⁊ videb
quõ vineã ſuã nõ cuſtodiẽs alioꝝ vineta cuſto
diat. Quõ etiã vt alios lucrifaciat:ipᷣe in qbuſ
dam dana ſuſtineat. etem cũ fuerit liber ex om
nibus:ſeipᷣm ſeruũ fecit:vt omnes lucrifaceret

Factus ſum inquit infirmus infirmis: Judeis

ludeus:ijs qͥ ſub lege erat: quaſi ſub lege ⁊2c.
Bicatq; vineã meã nõ cuſtodiui. Deindeↄſpi
cit ſpõſum:qͥ ↄſpectus abſceſſit. Et frequenter
hoc in toto carmine facit: qð niſi qs ipᷣe patiat
nõ põt intelligere: ſepe deus teſtis eſt. Spõſuʒ
mihi aduẽtare ↄſpexi:⁊ mecũ eſſe q;plurimum
quo ſubito recedẽte:inuenire no potui quod qᷓ
rebam. Rurſum igit᷑ deſidero eius aduentum
2 nõnunqᷓ; iteꝝ venit:⁊ cum apparuerit meiſq;
manibus fuerit compᷣhenſus: rurſum elabit᷑: ⁊
cũ fuerit elapſus: rurſum a me inquirit᷑: ⁊ hoc
crebꝛo facit: donec illũ vere teneã: ⁊ aſcendam
inuiſus ſuꝑ fratruelẽ meũ. Annũcia mihi quẽ
dilexit anima mea: vbi paſcis: vbi cubas i me⸗
ridie. Hõ quero alia tempoꝛa quãdo veſpere:

qjuãdo diluculo: quãdo in ſolis paſcis occubi⸗

tu. Illud tempus inquiro quando in floꝛente
die? quãdo plena luce in maieſtatis tue ſplẽdo⸗
re verſaris. Annũcia mihi queʒ dilexit anima
mea:vbi paſcis:vbi cubas in meridie.Dilige⸗

ter obſerua meridiẽ legis. Apud Joſeph meri

die fratres pꝛandium celebꝛant. Angeli meri⸗
die Abꝛahe ſuſcipiunt hoſpitio. ? cetera iſtiuſ
modi. Quare ⁊ iuuenes ſcripturã diuiu non
fruſtra ſeu foꝛtuitu vnuquẽq; vſurpate Ermo⸗

nem. Quiſputas eſt dignus e nobis:vt ad me-
ridiẽ vſq; ꝑueniat: ⁊ videat vbi paſcat: vbi cu
bet ſpõſus. Annuncia mihi quẽ dilexit anima
mea: vbi paſcis:vbi cubas in meridie.Niſi em
tu mihi annũciaueris:incipio errabunda iacta

ri. ⁊ dum te quero in alioꝝ greges incurro. Et

guia alioꝝ erubeſco faciem atq; oꝛa cõtingere:
faciem meam atq; oꝛa mox cõtego. Sũ quippe
ſpõſa foꝛmoſa: ⁊ alijs nudã faoe meaʒ nõ oſtẽ⸗

do:niſi tibi ſoli:quem iam pᷣdẽ deoſculata ſum

Annũcia mihi quẽ dilexit anima mea: vbi pa⸗

ſcis: vbi cubas in meridie: ne quando fiã ſicut

cooꝑta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ: vt iſta nõ pa

tiar: vt nõ ſiam cooꝑta: vt oꝛa nõ ↄtegaʒ: ⁊ad

glios vſq; puenies:incipiã foꝛſitan ⁊ eos ama⸗
re quos neſcio. Iccirco annũcia mihi vbi te q̃⸗
ram: ⁊ inueniã in meridie.ne foꝛte ſiam aſi coo
perta ſuꝑ greges ſodalium tuoꝝ. Poſt hec y⸗
ba ſponſus ei cõminat᷑:⁊ dicit. Aut cognoſces
temetipᷣaʒ. qm regis es ſponſa ⁊ foꝛmoſa: et a
me facta foꝛmoſa. Siquidẽ ego mihi exhibui
gloꝛioſam eccleſiã nõ habentẽ maculã neq; ru⸗
gam. Aut ſcito:quia ſi te nõ cognoueris:⁊ tuã
ſcieris dignitatem: patieris hec queſequũtur.
Quenaim iſta ſunt: Si nõ cognoueris temetip

ſam o pulchꝛa in mulieribus:egredere tu in ve
ſtigijs gregum:⁊ paſcenõ greges ouiũ:nõ ag⸗

noꝝ: ſ hedos tuos. Statuet quipe oues a dex
tris:⁊a ſiniſtris hedos.Si non cognoueris te⸗

metipam o pulchꝛa in mulieribus:egrederetu
in veſtigis gregum: ⁊ paſce hedos tuos in ra⸗

bernaculis paſtoꝝ. In veſtigijs inquit paſtoꝝ
nouiſſima fies: nõ imer oues:ſ inter hedos tu⸗

os: cũ quibus habitãs nõ poteris mecũ.i.cum
bono paſtoꝛe eſſe. Equitatui meo in curribus

Pharaonis aſſimilaui te. Si vis intelligere o
õſa quõ ſcire te debeas: cognoſce cuite cõpa
rauerim:⁊ tũc videbis talẽ te eſſe:q̃ turpari nõ

debeas:cũ tuam ſpeeis cognoueris. Quid eſt

igit᷑ equitatui meo in curribus Pharaonis aſ

ſumilaui te: Scio equitẽ ſpõſum ppheta dicen
te: v eqtatio eius ſalus. Aſſimilata es ergo eq̃⸗

tatui meo in curribus Nharaonis.Quantum
diſfert equitatus meus q̃ ſum dominus: ⁊ di⸗

mergo in fluctibus Pharaonẽ: ⁊ criſtatos eiꝰ:
⁊aſcẽſoꝛes eius:⁊ equos ⁊ currus eius:qᷓ;tum
inq; differt equitatus meus ab equis Obarao

mis: tanto melioꝛ es omnibus ſiliabus tu ſpõſa

u eccleſiaſtica anima omnibus animabus que
nõ ſunt eccleſiaſtice. Igit᷑ ſi eccleſiaſtica anima

es:omnibus animabus es melioꝛ.ſi nõ es meli
Ooꝛ:nõ es eccleſiaſtica. Equitatui meo in curri⸗
buo Pharaonis aſſimilaui te ꝓxima mea. De
inde pulchꝛitudinem ſponſe ſpiritali amoꝛe de
ſcribit. Gene tue vt turturis. Faciẽ illius lau⸗

der 7 genaꝝ ruboꝛe ſuccẽdit᷑. Pulchꝛitudo qͥp

. Pr. — — .
. *

pe mulieꝝ:in genis dicit᷑ eſſe q;plurima. Ita ꝛ

nos ulchitndine anime intelligamus in ge⸗

nis. Labia vero eius ⁊li

ſum collum ẽoꝛnamẽtum. Noſt hoc fit ſpõſus
in recubitu:req uieuit vtleo:vt catulus leonis
obdoꝛmiuit:vt deinceps poſſit audire ſuſcita⸗
bit eum: quo interim doꝛmtẽte apparẽt ſponſe
ſponſi ſodales angeli:⁊ his eã ſermonibus cõ⸗

ſolant᷑. Nos tibi aurea oꝛnamẽta facere nõ poſ
ſumus. HNõ em̃ tam diuites ſumus vt ſponſus

tuus:qui aureum tibi monile largiatur:nos ſi⸗

militudinẽ auri faciemus.nõ em̃ habemus au
rum: ⁊ hoc q; letãdum ẽ: ſi ſimilitudines auri:
ſi ſtigmata faciamus argẽti.Similitudines au
ri faciemus tibi cum ſtigmatibus argẽti: verũ
nõ omni tẽpeꝛe:ſᷣ donec ſponſus tuus ſurgata
cubitu. Cum em ille ſurrexcrit: ipᷣe tibi aurum
ipᷣe faciet argentum:ipᷣe tuam mentẽ ſenſumqʒ
decoꝛabit.⁊ eris vere diues in ſpõſi domo ſpõ

ſa ſoꝛmoſa cui ẽ głia in ſecula ſeculoꝝ Amẽ.
Secunda Homelia ex Oꝛigene traducta

Beolocoĩ quo
9 ſcriptũ ẽ. Nardus mea dedit odo⸗
rẽ ſuum: vſq; ad eum locuʒ in qu
QAQAQAlt. Quia vox tua ſuauis:⁊ foꝛma
tua decoꝛa:a⁊c̃. Omnes anime motiones vni⸗
uerſitatis ↄditoꝛ deus creauit ad bonum: Fͤ ꝓ
yſu noſtro fit ſepe:vt res q̃ bone ſunt ꝑ naturã
dũ male his abutimur:nos ad pctã deducant.
Vnus de aic motibus amoꝛ ẽ:qͥ bñ vtimurad
Amãdũ:ſi ſapiam amemus ⁊ vitatẽ. Qñ vo a⸗
moꝛ nr in peioꝛa corrueritamamꝰ carnẽ ⁊ ſan⸗
guinẽ.Tu igit᷑ vt ſpiritalis audi ſpiritalit᷑ ama
toꝛia vba catari:⁊ diſce motũ aie tue:⁊ natura
lis amoꝛis incẽdiũ ad melioꝛa trãſferre: m il⸗

lud.Ama illã: ⁊ ſeruabit te.circũda illã: ⁊ exal
tabit te. Viri diligite vxoꝛes vr̃as ait Aplłs.v
non ſtetit in eo qð dixerat: viri diligite vxoꝛes
vras:veꝑ ſciẽs eſſe dilectionẽ viroꝝ in ꝓpꝛijs

ch vxoꝛib inhoneſtã: ſciẽs eẽ placẽtẽ deo: do⸗
cuit quõ viri vxoꝛes ſuas amare deberẽt iferẽs

Viri diligite vxoꝛes vr̃as:ſiẽ ⁊ REps ecclaʒ:⁊

B qͥdẽ in ꝓemio eoꝝ q̃ poſtea diſſerẽda ſunt di⸗

ximꝰ:qꝛ aici ſpõſi:dũ rex in recubitu ſuo ẽcreq̊
eſcẽs em doꝛmiuit vt leo:⁊ vt catulus leonis)
ſpõſe ꝓmiſerãt donec ille ↄſurgeret: ſilitudies
auri ⁊ argẽti eẽ facturos:nõ hñtes auꝑ vt ſpõ⸗
ſus: ⁊ qͥdamõ alijs vbis ſpõſi paſſio pdicata ẽ
nõ irrõnabilit ad h ſpõſa rñdit:⁊ ipᷣa diſi pẽſati
onẽ qdã paſſõis intelligẽs:ad id qð audierat
ſilitudines auri faciemus tibi cũ ſtignanbus

nguam intelligẽtiam
p̃dicemus.Collum tuum monile:vt oꝛnamen⸗
tum quod ſolet virginum collo pẽdere:⁊ nũcu
pat᷑ oꝛmiſcos. Itaq; ſine hoc decoꝛe ⁊ tuum ip

1.

teni
dus ne⸗
fuelisn
nbik
ſecrex
nender
itml
ſcoſn
mwig
uun vero⸗
Urſſe
aurone
fathns⸗
1efun
nantion
caepol
ſipaup
ſenge
ſtod diea
forere
nerdedn
Nwo
O
derch
Jeiur
diegti
19fe
miuen
Qifact
ooiſin
pereut
uens:
ſppepen
Emicesn
doppoßt
dehoeqn⸗
bipngue
ecltodo⸗
veſtllette
gſigalb⸗
liutßyn
l. Gien
ſenanh
Wutem
Dicagged
Ppphenga

ug9re
in

nemnanib⸗
ins. Hee
lentas:ne
ſigmnagni
ſpisofe

nnundun.

Fo.

Cractatus III Epiſtola IX

N argenti: donec rex in recubitu ſuo eſt ait. MNar⸗ cupat᷑. Opoꝛtebat quippe: vt qula omnes gen⸗
nin⸗ dus mmea dedit odoꝛè ſuũi g aſcicul/ guttefrag⸗ ren in ſtillam ſitule reputate ſunt:ia d Ponn
–— truelis meus mihiin medio vbep meon demo, um ſalute factus eſt olnnia:ctiaz ſtilla fieret ad.
– rabit᷑. Quõ igi᷑ apiabimus eiid q pceſſin do. tas liberandas. Quid em p noſtra ſalute non
—ℳ nec rex i recubitu ſuo eid qð ſequit᷑. Nardus factus eſte Hos inanes: æille exinaniutt ſemet.
fa erir odote tui⸗Aodlut eus eticiir ve⸗ n foꝛma ſerutscetpiene Hade hona ai⸗
— nit mulier hño alabaſtrũ vnguẽti nardi piſtici tus: ⁊ nõ ſopiens: zille factus eſt ſtulticia Pdi⸗
uii gng p̃cioſi: nõ illa peccatrix:b ſancta:de q nuncſer⸗ cationis: vrfatuum dei ſapiẽtius fieret homi⸗
irſlſt moẽ. Scio qͥpe Luca de peccatrice. Matthe nibus Mos infirmi: infirmu dei foꝛtius homi⸗

W um vero ⁊ Joannẽ ⁊ Marcũ nõ de peccatrice nibus factum eſt. Aula igik vniuerſe getes: vt
analteh dixiſſe. Nenit ergonõ peccatrix lla: ſancta: ſtilla ſitule: vtmomẽti ſtatere reputateſunt.
Kinerſie cui nomen ; Joanes inſeruit. aria qwpe e⸗ Iccirco factus eſt ſtilla: vr p eum a veſtimetis
muanſhoſis rat hñs alabaſtrũ vnguẽti nardi piſtici pcioſi: nfis odoꝛ ſtille pcederet: iuxtaulo. vrrhe
lrgnrnuf effudit ſuꝑ caput Jeſu. Deindeſup ſᷣ indig⸗ 2 ſtilla caſia s veſtimẽtis tuis: n domibus ele
eitenn mnantibus no oibus diſcipulis: 5H Juda ſolo di⸗ phantinis: ex quibus letificauerũtte filie resũ
na L in honoꝛe tuo. Que in. xliiij. pſalmo dicuntur.

Mltulns. cẽte:potuit venũdari trecentis denarijs: ⁊ da⸗ Aiii. plialmo ole
Dinliucie ri pauꝑibus:? Rñdit magiſter atq; Saluatoꝛ. ad ſpõſam. Faſciculus ſtille fratruelis meꝰmi⸗
dusnzin ei Semꝑ paupes habebitis vobil⸗ cũ: me aũt non hi. Cõſideremus qͥd ſibi fratruelis nomine ve⸗ —
ſusnugſeen ſp. Nꝛeueniẽs qᷣpe hec in diem ſepulture mee lit eccleſia. Que hic loquitur de fratruele: nos
iripetin fecit. Ideo vbicũq; pdicatũ fuerii euangcliuz ſumus ex gentibus 9gregati. Saluatoꝛ noſter
nncnigting iſtud dicet 1 fecit hec in memoꝛiaz eius. In ſoꝛoꝛise ius ſlius.. Synagoge. Due qpeſo
nſpöſtdone figura ergo iſtud quod nücloquitur: Mardus roꝛes ſunt: eccleſia ⁊ ſynagoga. Saluatoꝛ er go
ſealo A. mea dedit odoꝛẽ ſuu: illa ſuꝑ caput domini fu⸗ vt diximus:filius ſynagoge loꝛoꝛis: vir ecclie:
igrent dit vnguentü: Ttu ; allume nardũ: vt voſtc; ſpõſus ecdeſie: fratruelis eſt ſpõſe ſue. Yaſcicij
6 caput Jeſu ſuaui odoꝛe ꝑfuderis:poſſis auda lus ſtille fratruelis meus mihi:in medio vbeꝝ
. cter effari. Nardus mea dedit odoꝛẽ ſuum: va meox ↄmoꝛabit᷑ Quis ita beatus: yt habeat
(olg Jeſu recipꝛocũ audireſermonẽ: qꝛ vbicũq; p⸗ hoſpitem in pncipali coꝛde: in medio yberum:

R dicatũ fuerit hoc euãgeliũ in toto mũdo: dicet in pectoꝛe ſuo ſermonẽ dei⸗ Tale eſt aſpe guod
laniaun kecit bec in memoꝛiu eius. Tu c; facito in canitut⸗ gn megio vberun nue f 2moꝛabitur
niuttim vniuerſis gẽtibus pdicato. Añ aüt hoc facies Sino fuerint facte mamme tue:in medio eari
– Si factus fueris vt apłs: ⁊ dixeris. Epi von⸗ habitabit ſermo diuinus. Decebat in carmine
uihmmin odoi uinus:in oi loco in bis ſaluant: Linis nuptialimamas potius rene pectus. Et
eſangenmn dbereũt: bõa opa tua⸗ nardus ſunt. Si wo pec⸗ hlſpicuum eſt eur ad expoſitõeʒ eius que dicit.
lrirhun caueris: peccata tetro odoꝛe redolebut. Dieat Inmedio vherunefrac 2moꝛabit: lit aſſum⸗
4 qſpe penitẽs. Cõputruerũt ⁊ coꝛrupte ſunt ci⸗ ptum:ſi non fuerint fracte mame tue. De Eze⸗
ei⸗ catrices mee:a kacie inſipiẽtie mee. Mõ de nar⸗ chiele in eo quipe loco:vbi Hieruſalem dnica
Mlar. n do pꝓpoſitũ eſt: nüc ſpiritui ſancto dicere: neq coꝛripitur voce: inter cetera dicitur ad es. In
man 1 de hoe quod oculis intueamur euãgeliſta ſcri⸗ egyptofracte ſunt mamme tue. Caſtarum vbe
ipnill n prit vnguento: de nardo ſpiritali: de nardoãdᷓ ranõ franguntur: ſed meretricum vybera laxis
ünriſan dedit odoꝛẽ ſuſ Faſciculus ſtactes.i.gutte ſi⸗ pellibus irrigatur. Pi dicarũ erecta ſunt vbe⸗
miſnnefi ue ſtille rratruelis meus mihi. Guttã vnguẽti ra:⁊ vginali roboꝛe tumentia. Suſcipiunt ſer
iirlin caſiã galbani:in Exodo legimus pᷣcepto domi monẽ on vient. In medio vberum meoꝛu
isalbe ni in thymiama.i.in ſacerdotale chꝛiſma cõfe⸗ ↄmoꝛabit᷑ Botrus Cypꝛi fratruelis meus mi
nidiigtene ctũ. Si ergo videris Saluatoꝛẽ meum ad ter⸗ hi. Initiũ eſt ſermonis in germine: J initiũ Cy
eror N rren a aut humilia deſcendentẽ videbis quomoõ pꝛi·i. floꝛitiõis in verbo: vnde ait Botrus Cy⸗
igxiidn virtute magna ⁊ maieſtate diuina ad nos mo⸗- pꝛi.i.floꝛitionis fratruelis meus mihi. Mõ om
mmentgiͤii dica quedam ſtilla defluxerit. De hac ſtilla et nibus eſt Botrus Cypꝛi: ſed his qui eius flo⸗
ſen Aigacht pꝓpheta cecinit dicẽs: erit de ſtilla populihbu re digni ſunt. Alijs vua varia eſt: huic ſoli que
jdiſetdr ic⸗ ius ↄgregandus cõgregabit᷑ Jacob. Et ſicuti nigra ẽ ⁊ foꝛmoſa:in floꝛis decoꝛe le p̃ᷣbet. Vo⸗
eankintoiſ Fm alium ſenſum lapis erat pᷣciſus e monte ſi⸗ trus cypꝛi fratruelis meus mihi. Mo ſimplicit
ne) ne manibus: noſtri in carne Saluatoꝛis aduè- ait Botrus cypꝛi fratruelis meus: ſed cum ad
enndid tus. Meq; em totus mons fuit qui deſcẽdit ad ditamento mihi: vt voceret no omnibud e⸗ el⸗
rerras:necpoterat bana fragilitas totiusmõ ſeborri Epri⸗ Qidead ſe⸗ in quibus te⸗
ſo elgdge tis magnitudinẽ capere. See lapis ex monte: gionibus Hotrus iſte ſit ſpõſe. In vineis En
