peccatis verecũdareris. Et ſi credis ⁊ mala fa

cis: centuplo puniẽdus es. Nõne peccatuʒ qðᷣ

.

Qua ð re: Ille ex ꝓpꝛia malicis: homo ſugge
ſtione diabolica:ad qð ego Qð miſer mererig
p̃ᷣmiũ:ſi nullũ haberes pᷣlium: Nõne terreſtri

miles ad omne ſe exponit periculũ: vt ſuo reg

placeat: Nec certe vllli tibi eſſe põt excuſatio: ſi
te peccare diabolica dicis ſ uggeſtise ſiẽ et ille
i. AUnum ſolum

Nõdũ quid diabolica foꝛet ſuggeſtio nouerat

nec q;tum peccatũ deo diſpliceat: ſcierat:et tu
vt dicis noſti:⁊ bñ credis:⁊ tot milia facis pec

cata. Et qd cõcludam: Qui tales ſunt xpᷣiami:

diligunt eũ in oꝛe ſuo ⁊ lingua ſua mentiunt᷑ ei

coꝛ autẽ eoꝛũ non eſt rectũ eum eo:nec fidẽ ha⸗

bent in teſtamento eiꝰ.Si qs diligit xpᷣm:ſiqs

verus ẽ rᷣianus ⁊ ſpecialiter ſacerdos:⁊ mo⸗
nachus. In quo tanq; in ſpeculo relucet perfe
ctio: non ſolũ renũciet oibus que poſſidet: ſed
ettã abneget ſemetipᷣm:ita vt totus ſit moꝛtu⸗
mũdo. QAuia niſi granũ frumẽti cadẽs in terrã

uit negocijs:moꝛtuus ẽ deo. Opoꝛtet nãq; ho

moꝛtuũ fuerit: ipᷣm ſolũ manet. Qui mundi vi
minẽ: q̊ vult cage ꝑfectioneʒ: ⁊ tenere :ita moꝛ
tuũ eſſe mũdo:vt tanqᷓ; moꝛtuꝰ nihil de rebus
ſecularibus ſentiat.ita vt cuʒ apło dicat. NMra
ↄuerſatio in celis eſt. Et iterũ. Viuo iam non

ego:viuit aũtin me xpᷣs. Iccirco qͥ vere iuſtꝰẽ

vitam hãc q̃ moꝛs eſt:non metuat amittere: vt

vitam qᷓ xpᷣs eſt: valeat inuenire. Eos qui occi
dunt coꝛpꝰnõ timeat: qꝛ aiaʒ non pñt occidere

HB tribulatiões q̃ cito labunt᷑:ſuſtineat: vt gauu⸗
dia q̃ ſine fine manent habeat. Hec ſolu gigeſ

CarS r aas d ns. =Dende

P9 D D A. Br-

lnada e- Warup Jͤnt

24 4 / .

Ppri. l. a. *-* Waα‿

õ 4 n a ,

2266

ms ned .t= Rrer diligit: hos ſepe coꝛrigit ⁊

2
3.
2

4Birn⸗
VYVYVior

qua itur ad patriaz celi. Certe ſi alio poſſet ire

Ga ne 1

4 ‚ 4 .D

Aàa – ſozh

☛ —
B8 Koer Sena Aae AInt-⸗

ip̃is oꝛiunt᷑. Matiẽtia aũt ꝑfectũ opus habet.
NPꝛobant᷑ aũt vᷣtutes in hoĩes ꝑ patiẽtiẽ: tãq;
dgurũ ꝑ ignem. Qui ceteras habet vtutes ſine

*

P en 4A ſi- W. Si e

tramite:ĩ toto mẽdax deus fieret. Nõ eniq di⸗

co vobis:verba accepi ab hoie: neq; ꝑ hoiem

didici:ſed ꝑ euangeliũ ſuũ. Itaq; oꝑtet nos ꝑ
multas tribulationes acqͥrere regnũ dei Erra

beneplacita aſſequi: ⁊ a mũdo diligi Quos de
caſtigat Si i mũ
do glia oꝑtet libẽter gloꝛiemini ĩ trihulatiõibꝰ
et aduerſitatibus vris. Pꝛomiſit eni xpᷣs hec
ſuis diſcipulis:qͥs dilexit vſq; in finẽ :in ſignũ

Hcipue dilectiõis:cũ in vltima cena dixit RZmẽ

dico vobis:qꝛ ploꝛabitis ⁊ flebitis vos:mun⸗
dus aũt gaudebit. Oaudete filij mei pdilectiſſi
mi:cũ odit vos mie us.Belſiderate ſufferre cõ

fuerint: ⁊ dixerint ome malũ aduerſũ vos:mẽ
tietes ꝓpter filiũ hois: gaudete tunc:a exulta⸗

te:qi merces veſtra copioſa eſt i celis. UAtinãs
in vos inſurgat totus iſte mũdus:ſcitote ꝙ de
mũdo nõ eſtis:qm ſi de mũdo eſſetis: mũdus
qð ſuũ eẽt: diligeret. Ome gaudiũ vrjm exi
timate:cũ multa habetis ĩ ſeculo obpꝛobꝛia et

aduerſitates:ſciẽtes ꝙ foꝛtitudo ⁊ patiẽtia ex

patiẽtia :aurũ in vaſis fictilibus poꝛtat. In ſo⸗

la dicebat ſaluatoꝛ patiẽtia veſtra poſſidebitis
agias veſtras. Foꝛtitudo cõnexaẽ patiẽtie Air
patiens foꝛtis eſt aio. Qui patiens ⁊ foꝛtis eſt

ſecure bona ſequẽtis vite ſperare põt. Serua⸗
te patietiaʒ ĩ mente:eãq; dũ tps eſt:exercete in

opꝑatione.Eſt eni patiẽtia velũ quo ĩ huiꝰ mũ⸗
di ꝓcellis nauis noſtra quocũq; flante vento
nauigat ſecure:nullũ timens periculũ. Nullũ

veſtrum ad vindictã vel odiũ ꝓximi ↄtumeli⸗
oſa vba cõmoneant. Eſtote miſericoꝛdes:ſi
cut ⁊ pater veſter miſericoꝛs eſt:qͥ pluit ſuꝑ iu
ſtos ⁊ iniuſtos:⁊ ſolẽ ſi uũ facit oꝛiri ſuꝑ bonuʒ
⁊ malũ iudiciũ ſine miſericoꝛdia illi fiet: q̃ non

facit miſericoꝛdiam. ¶Riſericoꝛdia ſuꝑexaltat

iudiciũ. Si nõ remiſeritis de coꝛde veſtro illis
qui offendũt vos:nec pater veſter dimittetvo
bis. Fruſtra petit miſcdiaz:q̃ alüs denegat mi
ſericoꝛdiã. Suſtinetis inqͥt apoſtolꝰ ſi q̃s vos

in ſeruitutẽ redigit: ſi qs in faciẽ vos cedit ſhic
noſtra ſtabilit᷑ vtus:h̊ tota merces ⁊ pᷣmiũ: vt
amicos diligamus ĩ deo:⁊ inimecos ꝓpt᷑ deuʒ

Seruꝰ ille nequã accepta miſcdia: ↄſeruo ſuo
derogat miſcdiam:a ideo meruit habere ſeue⸗

ritatẽ iuſticie. Juſticia ſine miſericoꝛdia crude

litas ẽ: ⁊ ideo ſiuſticie miſcia miſcenda ẽ. Lex
noſtra tota in miſericoꝛdia eſt. ꝓpter peccatuʒ

uit in via: qui ꝑ diuitias ⁊ delitias feſtinat ire
Signũ manifeſte dãnationis eſt i B mũdo ſue

pente fuge⸗ ſi ſuum fru
ctum exiſtimant ecclias ⁊ monaſteria miro mõ
⁊ oꝑe ex pauperũ mercede edi care:ĩ qbus tã

poterat quoſq; dãnare deus iuſticia:quos ſua

ſaluauit miſericoꝛdia.quapꝛopter qͥ miſericoꝛ

dia caret:xpᷣianus non eſt. Impoſſibile fere?

hoiem miſericoꝛdẽ ⁊ pium irã nõ placare diui⸗

nam HBeati miſericoꝛdes:qm ipᷣi miſericoꝛdiãv
cõſequent᷑. Sacerdos ⁊ monachꝰ pᷣcipue ſine

miſericoꝛdia nauis ẽ in medio pelagi vndiq; .

foꝛata. Vana religio ẽ:que caret miſericoꝛdia

NPaꝝ ꝓgeſt differentẽ eſſe veſtimẽtis a ſecula⸗
ribus:⁊ cõcoꝛdẽ vita.Nõ veſtimẽtis ⁊ oꝛdine

ſolũ eſt qͥs ſacerdos ⁊ monachus:ſᷣ vita.heu
qd dicam:Sʒ ex magna abũdãtia triſticie ho⸗
mo multa loquit᷑. Ecce mundus vndiq; feruet
monachis ⁊ ſacerdotibꝰ:⁊ tñ iam ſũt rariſſimi
ſacerdotes ⁊ monachi:ꝙ vix de centuʒ vnꝰ re⸗
periat᷑.Nulla certe in mundo tam crudelis be
tumelias: ⁊ obpꝛobꝛia ab hoibus: qꝛ beati eriꝰ
tis: cum maledixerit vobᷣ hoĩes:⁊ pſecuti vos

ſtia q; malus ſacerdos monachus. Nã coꝛri

gi non patit᷑.nec veritatem vnq; audire põt. ?
vt bꝛeuiter dicã oẽs pᷣeminet malicia.Sunt hi

tales ſacerdotes ⁊ monachi ſoluʒ habitu ⁊ no
mine:quoꝝ vama ẽ religio. Religio mũda etĩi⸗

maculata apud deũ patrẽ hec eſt. Niſitare pu
pillos ⁊ viduas in tribulatiõe eoꝛ : imacula
tum ſe cuſtodire ab h̊ ſeculo.Heu quãtũ i qui⸗

buſdã ſpiritalibꝰ habitu ⁊ nomie creuit cupidi

tos:imo vt verius dicã: cauſa huiuſmodi ſpiri
talitatis eſt auaricia: qͥ certe ſũt lupi rapaces i
veſtimẽtis ouium. Abi ſacerdos monachus

cupidus ẽ:⁊ ſine miſcðia: ab eodeʒ:plꝰ q; a ſer
unt etiã nõnulli:qͥ totũ ſuum fru

ta viget cupiditas: vt terraʒ ſibĩ ⁊ oĩa deficere
putẽt. Ibi eoꝛũ mens:ibi ſemꝑ ſua ẽ cogitatio
vt aliena poſſint expoliare marſupia. Hos ta⸗

les ſaluatoꝛ incrépans: ve vobᷣ inqͥt q ediſicat

monumenta ꝓphetaꝝ. Ecce q monaſteria edi

ficant: ecclias miro artificio aprant:bonũ vidẽ
ur opus facere.ſed ſiqdem miſcdiam pauperi

bus faciũt:bonũ eſt. Vis vt opus tuũ deo pla

ceat:fac vt de hoc paupes gaudeãt:qð tẽpluz

eſt deo carius q; homo? Tẽplum dei vos eſtis

inquit apoſtolus.Cum pauperi manũ tribuis
cum viro in ſuis neceſſitatibꝰ ſubuenis:cuʒ er⸗

rantẽ ad viam rectam reducis: o qᷓ; admirabi⸗
le ⁊ deo gratũ templum ediſicaſti. Frange eſu⸗
rienti panem tuum:⁊ egenos vagoſq; induc in
domũ tuam. Nemo ſe excuſans dicat. Nõ ha⸗
beo qͥd pauperi fratri tribuã. Si veſtimentum
vel aliqd vltra extremam poſſides neceſſieatẽ
⁊ pauperi indigenti non ſubuenis:fur es et la⸗

tro. Sumꝰ dilectiſſimi filij i rebus tpalibꝰ ſolũ
diſpẽſatoꝛes:et nõ poſſeſſoꝛes.Si qᷣd ſuꝑfluũ

frater egeat poſſe idemꝰ furamur: imo peius.
Furat᷑ aliqs ex inopia a neceſſitate: iſte im vl⸗

tro neceſſitatẽ retinet:quo ctũ viuerem:qui

—

4 ₰ tire 126 ſu Bes Oα£ W 1α* A, W
— FeLot LCG 4 TIae fab erait- Xα E 6* . 1
kXl. ut ne er 0 ſer P Er-

Fo. CCLHN

do pugnetis. Qui oneratus veſtibꝰcum nudo
luctat᷑ citius ad terradeijcit᷑:qꝛ vnde teneatur

— —
☛ 5 E =
ESE S
— =S,e,
= =

fame pereũt. Ille vni furtum facit. Iſte tot q̃t
nõ cõdonat patientibꝰ neceſſitatẽ. Dices foꝛte

leſs
miſer meũ eſt:nã hoc dimiſerũt mihi parentes habet: vis firmiter cũ diabolo dimicare: veſti⸗
fd Quõ tibi potuerũ: dimittere qð ſuũ non eratę menta pꝓijce:ne ſuccũbas.Terrena oia ſũt qſi ððÿ
e. Alt ſi ſuũ erat inqes: vnde habuerũt: quis de ddam coꝛpoꝛis indum ẽta. Qui plus poſſidet: Ccee Crr A C Aaſ
Nn dit: qͥd in mundũ veniẽtes apoꝛtauerũt:quid citius vincet᷑. Arma veſtra pugnaturis ſint ca u ee ſap ) Belede
Nn credẽtes ferent: Certe que paupeꝝ poſſidemꝰ ſtitas: patiẽtia:humilitas: ⁊ charitas.Hec ſũt
*R in die iudicij coꝛã oculis dei iuſticie vindictam arma aduüſus verſutias diaboli.Quibꝰ ſi mu⸗
zaln exclamabũt Qui habet aures audiẽdi: audiat niti fueritis accingetis foꝛtitudine lũbos vr̃os
nhe Qui mihi nõ vult credere: heu qᷓ; grauiter ſen ⁊ roboꝛabitis bꝛachiũ veſtrũ.Foꝛtitudo ⁊ de⸗
a tiet: cũ diuitie ſeu trãſierint i egeſtatẽ. Lex na-⸗ coꝛ indumentũ vrm erit: ⁊ cuʒ eritis in pᷣlio:ri⸗
eir turalis hoc pᷣcipit: vt að ab alijs deſideramus debitis. Hõ timebitis a frigoꝛibꝰniuis: ⁊ vere
min hoc alijs faciamus.Quid aliud lex vetus pdi fundata erit domus veſtra ſuꝑ firmaʒ petrã:qᷓ H DE
E q̃d aliud inſinuat: Vere coꝛã deo iudice eruut terfſicit rõphea. Mõ eſt aliqð pctm: quo totis Ü ,
4 teſtimonia. Quid ergo dicaʒ his: q ſolum lapi diabolovictor exiſtar. Fupe luxuri. Maſicut e e
i des cõgregãt:⁊ muros erigunt in altitudineʒ: vginitas hoiem equat angelis:imo plusum 3 i. ve .
eſa quoꝝ eſt coꝛ ⁊ cogitatio:vt hũanis oculis opꝰ facit angeluʒ:ita luxuria hoiem plus qᷓ; beſtiſi
CG appareat:laudet᷑ ediſiciũ:⁊ totã h̊ ſuã arbitrran cat.⁊ vt ita dicã multo peius beſtiã efficit. De ⸗
nn tur iuſticiã:Sunt etiam aliqui: qͥ de rapinis ? nullo alio pctõ legit᷑ deuʒ dixiſſe ſe penitere fe⸗
ninde paupeꝝ ſudoꝛe oblatiões ⁊ victimas deo offe⸗ ciſſe hoiem.hec huiuſmodi facit oꝑa.Coꝛpus
n. runt. Zales oblatiões añ diuinã clemẽtiã non · debilitat:⁊ q̃ſi ſemꝑ eũ moꝛte deſtruit.Famaʒ
zinnt. paꝝ ſũt abominabiles.Quis tam inſipiẽs eſt: denigrat.arſupia euacuat. Furta inſtruit
iii vt non itelligat q talia ediſicia non cedunt ad omicidia cauſat. Memoꝛiam hebetat. Coꝛ
idgeii dei gliam:ſᷣ ad mundi põpã: Sed ſi qͥs diceret aufert.Oculos vtriuſq; hois cecat: et p ceter
Niſn Quid dicis:Non bonũ eſt ediſicare monaſte⸗ iram dei ꝓuocat Ex radice gule oꝛit᷑ Pꝛo nul
ria:vt inde honoꝛet᷑ deus:Ad qð ego.bonũ ẽ̃ lo alio reatu tã manifeſtã iuſticiã exercuit deꝰ
nchs dumodo pauꝑes violentiã nõ ſint paſſi:nec in ſine miſcðia:qᷓ; ꝓ iſto. Pꝛopter hoc nãq; legit
Pöae terpellẽt deũ cõtra eos. Quõ poſſum ediſicare pctm:deũ mũdo induxiſſe diluuiũ. Sodomã
unfie domũ deo placitã vel ſãctis eius ex illis pecu⸗ ⁊ Gomoꝛrã cõbuſſiſſe:⁊ multos alios hoiesĩ⸗

teremiſſe. Hoc rhete diaboli. Si qs h̊ capitur:
non cito ſoluit᷑. In iſto tã graui pᷣſio nemo põt

põt eſſe mune yare moꝛtuoſ:⁊ ſpoliare viuẽtes
vincere:niſi fugiat. Nemo põt firmiter ꝑdura

nijs:ð q bus Fen ploꝛant: Qualis iuſticia
de indigentla paupeꝝ offerre deo⸗Certeſi h

placeret deo iuſticia:foꝛet ſocius violentie:⁊ ſi
hanca nobis vellet oblationẽ:cõſcius fieret in
peccato. Aſt ſi deo diſplicet:põt placere ſãctis
AQua de re filij dilectiſſimi deponentes oẽm
maliciã: oẽm dolũ:⁊ ſimulationes:et inuidias.
q oẽs detractiones:ſicut modo geniti infates:
rõnabiles:ſine dolo:lac cõcupiſcite: vt ĩ eo cre
ſcatis in ſalutẽ.Si tñ guſtatis: qm dulcis ẽ do
minꝰ. Nere ſi nõ eritis ſicut paruuli:non intra
bitis ĩi regnũ celoꝝ. Paruulus vidẽs pulchꝛã
mulierẽ:nõ delectat᷑ pᷣcioſam veſtẽ intuẽs:nõ
deſiderat. In iracũdia nõ ꝑſeuerat leſus:non
recoꝛdat᷑:nec odit.patrẽ ſeqtur:matrẽ non de
ſerit.Et ideo nullus ſe regnuʒz celoꝝ cogitet at
tingere:niſi hãc paruuli inocẽtiã ⁊ ſimplicita⸗
tem imitari ſtudeat.id ẽ.caſtitatẽ hr̃e:mũdum
ſp& nere:fratrẽ diligere:patiẽtiã ſᷣuare: patrẽ
xpᷣm ſequi: ⁊ in gremio mr̃is eccłie ſemꝑ incũ⸗
bere/Et exuite vos dilectiſſimi veterẽ hoiem:
induite vos armatura dei: vt poſſiſj ſtare ad
uerſus inſidias diaboli.Diabolꝰ“ nihil in mun
do poſſidet.Expoliati ergo mũdanis rebꝰmo
mẽtaneis:⁊cito gelut vmbꝛa labẽtibus:cũ nu

Cano ſer ca. 4 hat n. Wir
Li. OBe⸗ ra oα τ. Pa lap ſe . /⁰ Fe
ee ante nabeaen .

Molen⸗ ia a 2,,al + Pun Eee .

Nu R be, eo nς At Hol nnebt ) 97αn

Rauar E .

= M

re:niſi carnẽ domet.Qui vino vtit᷑:igneʒ poꝛ⸗
tat in gremio. Nolite inqᷣt apłs inebꝛiari vino
in qͥ eſt luxuria.Hoc pᷣliũ non ſuſtinet᷑ niſi ĩ ab
ſtinentia ⁊ ieiunio. Ninũ nocet:ſed vultus cen
tuplo magis mulieꝝ. Mulier diaboli ſagitta
eſt:q̃ in luxuriã hõ cito trahit᷑. Nullꝰin hoc cõ
fidat viuẽs.Si ſanctꝰes:nec tñ ſecurꝰes.Mu
lier viri pᷣcioſam aiam capit.Nunqᷣd abſcõde⸗
re põt hõ ignem in ſinu ſuo:vt veſtimẽta illiꝰ
non ardeãt:aut ambulare ſuper pꝛunas vt nõ
cõburant᷑ pl ante eius: Homo et mulier:ignis
⁊ palea.Diabolꝰnunqᷓ; inſufflare ceſſat:vi ac⸗
cendant᷑.Huius pᷣli nuncheſie⸗ victoꝛ niſi fugi
ens. Nunqᷓ; a viro cũ muliere ſint longa collo⸗

quia. Sola inſimul loqui faciat neceſſitas Vir

mulieris cuncta ſpernat munuſcula:et blanda
verba:ſi nõ vult luxurie capilaqueis ãta ſit
inter virũ ⁊ mulierũ raritas:vt alter alteriꝰ no
men neſciat. Plurimi ſactiſſimi iam ceciderũt
hoc vitio: ꝓpter ſuã ſecuritateʒ. Timeatis filij
Sii alijs peccatis timẽdũ eſt:in iſto multo plꝰ
Sed vere dicã.Hodie ſub ſpiritalitatl nomine⸗
nouũ ſit foꝛnicatiõis genus a piurib Pendd

. 2

Bra ra., iasſne &
“ Pear. MA e ae
VEr ðð ſes TWatrn M△m =*7*
S .a
.ανπαν αο α☛ ee

e

ꝓferamehodie non verecũdant᷑ hoies:qᷣnimo

gloꝛiant᷑:cum malefeceriat. Aliqualis i mulie
ribus viget verecundia:qᷓ;qᷓ; parua. Sed in vi
ris ita hec creuit malicia: vt ille putet᷑ inſipiẽs
q̊̃ huiuſmodi doctus non ẽ. Quid plura: hec
ſua eſt feſtiuitas.hec oĩs pᷣdicatio.Ob hoc fre
quẽtant eccłias:vt mulieres videant: ⁊ earuʒ
vtãt᷑ colloquijs:q̃tenus inde luxurie amplius
creſcat apetitus. Sed qͥd vir miſer gloꝛiaris iĩ
malicia iſta: Foꝛte qꝛ potens es in iniquitate:.
Centuplo peccas qᷓ; mulier. Mulier mollis ⁊

tu foꝛtẽ te exiſtimas.illa in domo ſedet:⁊a tu va

gando mille modis eam ülaqueas:⁊ aliqũ eaʒ
cogis:vt vi faciat.HNec cum facis.qꝛ deus ta⸗
cet:tu cogit as ꝙ ſit tibi ſimilis. Sed veniet tẽ⸗
pus:quo arguet te:⁊ ſtatuet ↄtra faciem tuazʒ.

Aſffilij Eſtote pꝛudẽtes:ſicut ſerpẽtes:a ſim⸗ꝰ

plices ſicut colũbe:⁊ pugnate viriliter cũ anti
quo ſerpẽte.Sint lũbiveſtri pᷣcincti:⁊ lucerne
ardẽtes in manibus vr̃is::et tũc viriliter agite

⁊ cõfoꝛtet᷑ coꝛ veſtrũ.qm illi qͥ debellabãt vos
timebũt: i deo facietis vtutẽ: ⁊ iᷣe ad nihilũ

deducet tribulantes vos/ꝛedilecti mei: dili
gite vos inuicẽ. Non eni accepi hoc ab homie
ſed a ſaluatoꝛe. Hoc inqͥt eſt pᷣceptum meum:

vr diligatis inuicẽ. In ſola dilectione oĩuʒ vir
tutum bona ↄſiſtunt.Sicut ex vna radice mul
ti exeunt rami:ſic charitate oẽs generãt᷑ virtu
tes. Si linguis hoiuʒ inqᷣt apłs loquerer:⁊ an

geloꝝ:ſi oẽm habuero ꝓphetiã:⁊ nouero my⸗

ſteria oĩia ⁊ oẽm ſcientiã:habuero oẽm fidẽ:ita

vt montes trãſfera: charitatẽ aũt nõ habeam:

nihil ſũ. Qui verã habet charitatẽ.benignus
eſt ⁊ patiẽs. Ille verã habet charitatẽ: qui nõ
im ꝓximos diligit ꝑ affectuʒ cognatiõis ⁊ car

nis:ſicut ethnici ⁊ publicani faciũt:ſed ita dili

git inimicũ:ſicut amicũ. In hoc vno pᷣthomo

agnoſcere:ſi manet i charitate:ſi ab eo diligit᷑:
q̊ ei adũſat᷑. Certe hic qᷓ;plurimũ aiaduertẽdũ
eſt. Sũt q;plurimi:qͥ diligunt:ſed male. Intã⸗
tu eni aliquẽ diligũt: vt dilectionẽ dei perdãat.
MQui aliqͥd ſupꝛa dñm diligũt:deo nõ ſunt di⸗

gni. In cunctis vtutibus reqͥritur temperan⸗

tig. Virtus ſemper vult medium. Mimis di⸗

ligere malum eſt. Minus diligere malum eſt
ſed vt ius exigit diligere bonũ eſt. Omis dile⸗

ctio qᷓ nocet:vitanda ẽ.ꝓpter nimiã dilectionẽ

aliqͥ in luxuriã ceciderũt. ꝓpter modicã: aliqᷣ i

inuidiã deuenerũt. Multi oꝛationes ⁊ dei ob

ſequia dimiſerũt.Hoc qͥpe agit ſupfluꝰ amoꝛ:
vt quẽ diligit:ſemꝑ videre vellæ.Nimiꝰ⁊a ſtul

tus amoꝛ ignoꝛat ſiqdem iuſticiã ⁊ vitatẽ:rati

one cares:modũ neſcit:neq; aliud cogitare p̃ᷣt:
qᷓ; qð diligit. Amoꝛ iſte non accipit de impoſſi
bilitate ſolatiũ:neq; ex difficultate remedium.
Impoſſibile eſt hoiez q talẽ habet amoꝛẽ: deo

poſſe acceptabiles oꝛationes facere: aut place
re. Hic amoꝛ non eſt charitas:ſᷣ ſtulticia.Oẽs
nr̃os debemꝰ diligere frẽs ſicut ⁊ noſmetipᷣos
ita tñ vt vitia nõ diligant᷑. Punire malũ chari
tas ẽ.plꝰ melioꝛẽ diligere iuſtũ ẽ.Sic diligẽdi

ſũt hoĩes:vt bonitas exaltet᷑:⁊ vitiũ deturpe⸗

tur. Vera charitas exigit: vt deũ diligamꝰ ex
toto coꝛde:⁊ ex tota mente:⁊ ex totis viribꝰno

ſtris: ⁊ ita ſingulariter: ꝙ cum deo nihil aliud

diligamus: ⁊ ꝓximũ nr̃m ſicut nos. In iſti du
obus mãdatis tota pendet lex ⁊ ꝓphete. Qui
ſine charitate eſt:ſine deo eſt:qꝛ deus charitaſ
eſt:⁊ charitas deꝰ eſt.qͥ manet i charitate:in ce
lo iam cepit habitare. In celo vna eſt charitas

oĩuzʒ beatoꝝ. Abi charitas vera eſt:ibi iuidia
nulla eſt:ibi ambitio nulla cognoſcit᷑:nec mur
muratio:nec detractio:nec irriſio: ſʒ eſt oĩibus
vna ⁊ eadẽ voluntas.hoc ſcitote fratres:qꝛ ſi

nõ habetis charitatẽ ꝑfectã:ſub diabolica po⸗
teſtate eſtis:nec vltra vobiſcũ deꝰ habitat: ⁊ q
ſine deo eſt:i inferno eſt
mei filij hoꝛtoꝛ vos:dũ tpᷣs habet:ne in vacuũ

gram dei recipiatis:gra dei data ẽ oibꝰ ꝑ moꝛ⸗
um thpe iſto bꝛeuiſſimo viuimꝰ
ſẽminemꝰ:qꝛ poſtmodũ ſuo tꝑe metemꝰ. Bꝛe⸗
ues dies hois ſunt. Pꝛecipit velut a texẽte vi
ta noſtra:tanqᷓ; fur moꝛs venit. Cũ moꝛtuꝰ fu⸗
rit hõ:nõ ſimul deſcẽdit cũ eo głia domus eius
Diuites in bonis qᷓ;uis minimis ducunt dies
ſuos:⁊ i pũcto ad inferna deſcẽdunt.Oꝑa cu⸗

tem ſilij eius.

ſempermala fuit vita:bona fue t moꝛs. Siue

iuſlibet ſequũt᷑ illũ. Perraꝝ hoĩis cuius

malũ ſiue bonuʒ tꝑe iſto fecerimus:illud idem

poſt ſinẽ moꝛtis inueniemꝰ. Non expectet:qiꝛ
tp̃s iſtud acceptapile eſt Oũ lucẽ habetis: nõ

ambuletis i tenełꝛis. Qui ambulat i tenebꝛis:

neſcit qͥ vadat. Lux vr̃a xpᷣs eſt:q lucet in tene
.bꝛis:⁊ illuminat oẽm hoĩem veniẽtem in hunc
mundũ. Vt ergo filij lucis ſitis: ⁊ tenebꝛe vos

nõ cõpꝛehẽdãt:ad ipᷣm accedẽtes lapidẽ viuũ

ab hoibus qͥdem repꝛobatũ:a deo aũt electuʒ
⁊ipᷣi tanqᷓ; lapides viui ſuꝑediſicamini:⁊ in oĩ
bus exhibeatis voſmetipſos ſicut dei miſtros
in multa patiẽtia:iĩ tribulationibꝰ:in neceſſita⸗

tibus:in anguſtijs:iĩ plagis:ĩ carceribꝰ:i ſediti

onibus:i laboꝛibꝰ:in ieiunijs:in caſtitate:ĩ ſciẽ
tia:in lõganimitate:in ſuauitate:in ſpũſãcto:i
charitate nõ ficta:in vbo vitatis:iĩ virtute dei

Nõ ſit int᷑ vos mẽdaciũ.oĩs vir mẽdax abomi
nabilis ẽ deo Eſt eni deꝰ vitas:⁊ vitati obitat
mẽdaciũOẽ fugiatl vbũ ocioſũ.de q̊libet eni
vbo ocioſo ⁊ vano reddemꝰdeo rõneʒ.Silen⸗
tia diligite:vbi ẽ multiloquiũ:ibi freqnter mẽ

daciũ.vbi mẽdaciũ ẽ ibi pctm̃.Sermo indicat

qlis ẽ hõ. In oꝛe ſacerdotᷣ vel monachi nulluʒ

vnqᷓ; ſit vbũ: in qͥ nõ ſonet xgi nomen ſemꝑ di

Siſſa der vn m ſi. Hiarza „8IñrrT. 11 C

ccirco pᷣdilectiſſimi

6
rſcaner
wha⸗
am ſent
ate

eene.

B
ias

-

tiel
f.
e⸗
dies
ec⸗
lliis
Oie
iden
d.
ſo
cbts:
iene
hane
neo⸗
lipi
Atn
dtc
iſnno
Ren
ſdn
liſch
ſi
Pont
Aun
deni
Ner
ſerme
d,
7

—

1

ðẽ

Epiſtola

n Die ac nocte: nõ abiens i ↄſilio ĩpioꝝ:neq; ivia

e— tnz
ſT. aquax:cuiꝰ folia nõ decidẽt:ſed dabit fructuʒ
grna E in tpꝑe ſuo:⁊ oĩa q̃cũq; fecerit ſemꝑ ꝓſperabũt
Rotunnn, CLerie nil tã nocet hoi: qᷓ; mala ſocietas. Talis
eni effici᷑ homo:q̃liũ ſocietate frui᷑. Nũqᷓ; cũ
agno lupus habitat. Vir certe caſtus luxurio
ſi ſocietatẽ aufugit. NPlus qᷓ; impoſſibile puto
virũ diutius i bonis pꝑmanere oꝑibꝰ qͥ maloꝛũ

—
„ 71 2°„½ 8

aſſidua ↄuerſatione vtit᷑. Cũ ſancto pſalmiſta
vociferat ſanctus eris ⁊ cũ viro ĩnocente inno

cens eris.⁊ cum electo electꝰeris:⁊ cuʒ puerſo
ꝑuerterl. Sicut enim mala nocet ↄuerſatio:ita
bona ꝓdeſt. Nil põt huic cõparari theſauro.

Qui bonã inuenit ſocietatẽ:vitã inuenit:diui⸗

tijs affluit. Certe vere dicã.ꝑraro hõ vel bonꝰ
vel malus efficit᷑:niſi ob ſocietatis cauſã. Pue
ri coꝛ tanqᷓ; tabula:in q̃ nihil pictũ ẽ foꝛe dicit᷑.
Illud ergo qð a ſocietate recepit vſq; ad ſene⸗

peccatoꝝ:erit tãqᷓ; lignũ plãtatũ ſecꝰdecurſus

rHre,,Hdèuinã rumiet legẽ. Eteni qᷣi lege dñi meditabit

ctam retinet:ſiue bonũ ſiue malũ ſit. Raro cuʒ

ne iuuenis habitet.Nã ignis ſi aponatur

— 1

..igni: caloꝛẽ non extinguit: ſed enutrit Semper

n vir quẽ delectat ſapiẽtia:ſe maioꝛi etate ⁊ ſapi
entia ſociꝰ exiſtat. Alioqᷣn ſi ſibi ſiti ſociet alſi⸗
AA. dua ſocietate ð ſtulticia i ſtulticiã dilabet᷑/Añ

α αolia aut fili mei: nolite iurare oino. neq; ꝑ celũä:

neq; ꝑ terrã:neq; ꝑ aliud quodcũq; iuramẽtũ
Sit auũt pᷣmo veſter ẽ eſt.nõ nõ.Cuiꝰin oꝛe fre⸗
frequẽs ſonat iuramentũ in ipo hoie parua eſt
dei cognitio ⁊ gilectio.Sinon ẽ qð iuro:deuʒ

quẽs or̃o ⁊ deuota

hit: ⁊ facit hoĩem cũ deo loqůi. Gfas ab eodẽ
obtinet: dũmodo ſit deuota ⁊ mixta lachꝛymiſ

Multũ valet oꝛatio frequẽs cõſperſa lachꝛy⸗, iuere dei u xp̃s erit. Ec
reſtris domꝰhuiꝰhabitatiõis diſſoluit᷑: vt alia

mis ad ꝓmerendã diuinã clemẽtiã ad exaudi⸗

tionis bnſciũ. Obtinuit Eʒechias ſtatim gra
tiam a dño ſuis lachꝛymis⁊ oꝛationibꝰ:vt mu
taret ſniaʒ quã ſibi dixerat. Liberauit dominꝰ

Suſannaʒ a iudicio dire moꝛtis ꝓpter oꝛatio⸗

nẽ et lachꝛymasOꝛationibꝰ Helie celũ dedit

pluuiã qð clauſũ fuerat tribꝰannis:⁊ ſex mẽſi⸗
bus. Si quo egetis petatis a dño oꝛationibꝰet
lachꝛymis in fide nihil dubitãtes. Quia qͥ fidẽ
veram habet:vt granũ ſinapis qᷣcqͥd petierit:

fiet ſtatim illi. Ydẽ dñs eſt diues i oibus:qͥ tũc

eras:⁊ nũc ſpes vr̃a:gaudiuʒ veſtrũ:cogitatio
veſtra:⁊ ome deſideriũ veſtrũ ſit ſemꝑ deus:
qm̃ ex ipᷣo:⁊ in ipſo: ⁊ per ipᷣm ſunt oĩa:in quo
vinimus:ꝑ quẽ mouemur: aæ ſumus: ſine quo
nihil penitus ſumꝰ. Jam filij mei non multa lo
quar vobiſcũ. Aenit eni hoꝛa:ad quã natꝰ ſũ.
Hhac ↄditione hi veni:vt exirẽ .Nũqᷓ; natus
P.α r. * e2. bisa bec 5 eere ſſir, Man,
9 + QDor Plr- Piirh 9 Hαο + „„

eſſe nego. Mꝛeyeptum eni dei hibet. Nõ aſſu
Bontktrozec ei 5 teanRO re
ten matis nomen dei in vanuʒ Oꝛationib' inſtate
uẽ

g2 ͤ22 21
Rans Cötinuis. Multũ valet fr
Oꝛatio hoĩem a terra ſubleuat: ad celeſtia ve⸗

fuiſſem:ſimoꝛi nõ debuiſſem. Suo ꝓpꝛio non

pepercit dñs filio: ſed p nobis oibus fecit euʒ

moꝛi in crucis ſtipite: per cuius moꝛtem moꝛs
noſtra moꝛtua eſt. Nemo eni noſtrũ ſibi viuu:

vłmoꝛit᷑. Siue eni viuimꝰ:dño viuimus: ſiue

ue moꝛimur:dũi ſumꝰ. In hoc eni vocatꝰ xpᷣs

viuoꝝ dñs ⁊ moꝛtuoꝝ. Si eni xpᷣs moꝛtuꝰ eſt:

certe nõ eſt ᷣuus maioꝛ dño ſuo: iccirco ⁊ nos

moꝛiemur. Si eni reſurrexit habemꝰ ſpem fir⸗
miſſimã: ꝙ ⁊ nos reſurgemus.Etſi xpᷣs ſic re⸗
ſurrexit: vt amplius nõ moꝛeretur certe ⁊ nos
poſt reſurrectionẽ nr̃am nunqᷓ; moꝛiemur: ſed

ſempꝑ cum ipᷣo in glia ſtabimus. Cũ moꝛtuꝰ fu⸗
it xpᷣs:homo nr ſimilis moꝛtuꝰ ẽ:vt deſtruere⸗

moꝛimur: dño moꝛimur. ſiue ergo viuimus ſi-

tur coꝛpus peccati: vt fieremnꝰ vnũ coꝛpꝰcuʒ i
lo. Iccirco ſi reſurrexit:⁊ nos reſurgemuseuzʒ

illo:qꝛ ſumus mẽbꝛa eius. St aſt ⁊ xpᷣs nõ pl⸗
moꝛiet᷑: ⁊ nos ſiliter. Quo qͥdem dilectiſſimi ſi

lij mei ſi nũc moꝛioꝛ:credo ꝙ redemptoꝛ meus
viuit. Et in nouiſſimo die de terra ſurrecturꝰ

Tũ:⁊ rurſũ circũdaboꝛ hac pelle mea Et in iſta

ꝓpꝛia carne videbo ipᷣm ſaluatoꝛẽ quẽ viſurꝰ

ſum egoipe:qͥ nüc loquoꝛ:quẽ h̊ nunc cernitis

moꝛientẽ: ⁊ nõ certe alius loco mei: ⁊ iſti ꝓpꝛij

nẽ ambulare: qꝛ ſi ̃m carnẽ ambulabitis:mo⸗

mei oculi bus vos video: cõſpecturi ſũt. An’n
dilectiſſimi mei videte quõ caute ambuletl.nõ
iſi inſipiẽtes:ſᷣ vt ſapientes.Et nolite ᷣm car⸗

riemini.Sʒ ſpũ ambulãtes ⁊ facta carnis moꝛ

tiſicates: nũc mecũ exultate: cantate: plallite.
Abijcite veſtimẽta luctꝰ: ⁊ triſticie.Spargite
cinerẽ de capite vro. Jubilate deo:pſalmũ di⸗

cite noi eius: date gliam laudi eiꝰ: qm hucuſq
traſiuiꝑ ignẽ ⁊ aquã: ⁊ ecce nũc inducit in me
refrigeriũ. Introibo in domũ dñi:vt reddam

vota mea de die ĩ diẽ. O qᷓtũ lucrũ mihiẽ mo⸗
ri.qm̃ viuere deinceps meũ xp̃ᷣs erit.Ecceter⸗

ſuccedat nõ manufacta habitatto et᷑na in celis

Ecce qð moꝛtale ẽ veſtimẽtũ exuoꝛ: vt eternrũ

induar.Hucuſq; pegrinatꝰ ſũ:iã redeo ad pa⸗

triã. Ecce bꝛauium capio: ꝓqͥ i agone cucurri

Ecce poꝛtũ attingo:quẽ tanto deſideraui deſi

derio. Ecce ð tenebꝛis ad lucẽ: de piculis ad ſe

curitatẽ: de inopia ad diuitias:ð pᷣlio ad victo

riã: de triſticia ad gaudiũ: de tpali vita ad per

*

petuꝗ: de fetoꝛe ad odoꝛẽ ſuauiſſimũ vehoꝛ: B
cecꝰ ſũ:⁊ iliumioꝛ:vndiq; vulneratus:⁊ ſanoꝛ

Hic ſꝑ ↄtriſtatꝰ ſũ: ⁊ ecce iã letificoꝛ. Aere S vi

uens moꝛtuꝰ ſũ: ⁊ iã vere viuiſicoꝛ Vita mũ
di: nõ vita ſᷣ moꝛs:vita fallax:vita onuſta tri⸗
ſticijs: imbecillis et vmbꝛatica: vitamendax.
Nic floꝛes:⁊ ſtatim areſcis:vita pꝛiuãs: vita

cui ines: vita fragilis: vita momentanea: ⁊ ca⸗

duca:q̃ quãto magl creſcl tanto mag decreſcis

—

8 Voenme nn

2. 6 vαöπ 7 miotS

Dars

Cuz plus pcedis: ph ad moꝛtẽ ppinquas.
vita plena laqueis.Quot i mũdo homies illa

queas?quot ꝑ te iã ſuſtinẽt toꝛmẽta infernalia
E&beatꝰ: qͥ ſuas agnoſcit fallacias. &ορ beatꝰ
q̃ tuis nõ curat vanis blãditijs. beatiſſim⸗
q̃ te bñ pᷣuatus ẽ.MMelioꝛ ẽ negociatio eius ar
gẽto et auro:pᷣmi et puriſſimi eius fructus. O
moꝛs dulcis ⁊ iocũda.nõ certe moꝛs:q̃ vitã ve
ram largiris:que fugas febꝛes ⁊ vulnerata:fa
mes extinguis ⁊ ſitim O moꝛs iuſtiſſima ⁊ pia

bonis: ⁊ malis aſpera.hũilias ſuꝑbũ diuiteʒ x

potentẽ:⁊ exaltas humilẽ. NPer te paupꝑes ſati
ant᷑:cũ auaꝝ ꝓijcis tu malis das ſupplicium:⁊
ſuſtl eternũ pᷣmiũ. Neni ſoꝛoꝛ mea:ſpõſa mea:
amica mea:dilecta mea.indica mihi quẽ dili⸗

git aia mea. oſtẽdemihi vbi paſcat dñs meus

vbᷣe cubet xpᷣs meꝰ:ne dimittas me ampliꝰ væ

gari ꝑ inuiũ huiꝰincolatus mei Exurge gloꝛia
mea:poꝛrige mihi manũ:trahe me poſt te: aꝑp⸗

tum eſt coꝛ meũ:⁊ exurgã:⁊ poſt te currã ĩ odo
re vnguẽtoꝛũ tuoꝝ:donec introduxeris me in
cellaria domꝰ dñi mei: vt exultẽ ⁊ gaudeã cuyj
apparebo añ faciẽ ſuã.Tũc cãtabo:et pſalmuʒ
dicã dño. Ecce tu pulchꝛa es amica mea Jam
noli moꝛari ampliꝰ. Ecce oẽs dies mei defece⸗
rũt:⁊ anni mei ꝑtrãſierũt velut vmbꝛa. Cõuer
tere aliquãtulũ ſuꝑ me: qꝛ te inuenire exultaui
Zin te delectatus ſũ oibus diebꝰ vite mee.Su
ſcipe me:nam cũ ſuſcepiſti dĩm meũ:me ſalua
ſti:me viuificaſti. Jam reſpice in me:ſaluũ me
fac ⁊ libera me ð aqs multis: ⁊ de manu filioꝝ

alienoꝝ. Erue de carcere aiam meã: educ eaʒ

p gram quã opata fuiſti ſuſcipiẽdo dñm meũ:
vñ exulauit ꝑ culpã:quã ꝑpetrauit meus geni

toꝛ Adã. Veniã ꝑ te in hoꝛtũ dilecti mei:vt co

medaã fructü pomoꝝ ſuoꝝ.Hhefecerunt ſicut fu
mus dies mei: ⁊ caro mea iam ſicut fenũ aruit.
Ecce iã venit tpᷣs miſerendi mei. Noli tardare

accelera vt eripias me:qꝛ amoꝛe lãgueo. er

te bona moꝛs ructuʒ recipimus bonoꝝ:ꝗ faci
mus:cognoſcimus pᷣmia q̃ ſperamꝰ Anteqᷓ; ve

nias: deum ex pre cognoſcimus:dũ veneris ꝑ

fecte videbimꝰ eũ ſicuti eſt. Nigra es ̊ foꝛmo⸗

iſa:pulchꝛa es ⁊ decoꝛa: fauꝰ diſtillãs labia tua
Terribilis es:⁊ qͥs reſiſtet tibi:Terribilis qui

dem apud reges terre aufers ſpiritũ pᷣncipum
notã facis humilibꝰ vtutẽ tuam. Tu ↄfringis
coꝛnua peccatoꝝ:⁊ exaltas coꝛnua iuſtoꝝ.Il⸗
luſerũt coꝛuſcationes tue oꝛbi terre: vidit ⁊ cõ⸗
mota eſt terra. Aperis mihi dulcis ſoꝛoꝛ ⁊ ami

ca mea lanuas vite:qs apire mibi ꝓmiſiſti: cũ

fuiſti cum dño meo:vt iã ſit in pace locꝰ meus:

⁊ habitauio mea in ſyon. Expolia me iſta moꝛ⸗

tali tunica mea:quã fero:vt induã me veſtimẽ

tis leticie. MHia mea liqfacta eſt: vt inuenire poſ

ſim dilectum meũ:quẽ i mũdo q̃ſiui:⁊ nõ iueni

——

Inuenerüt me ĩ hac ſolitudine cuſtodes:qͥcir⸗
cũeunt ciuitatẽ:ꝑcu ſſerunt me vulnerauerunt
me:⁊ tulerũt pallium meum cuſtodes murox.

VNercuſſus ſũ ⁊ hũiliatus ſum a voce maloꝝ ⁊

doloꝛum. Tota die expꝛobꝛabãt mihi inimici
mei loquẽtes aduerſũ me lingua doloſa:⁊ ſer⸗

monibꝰ odij circũdãtes me:et expugnãtes me

gratis poſuerunt aduerſũ me mala ꝓ bonis: ⁊
odiũ ꝓ dilectiõe mea.Cõfringe arcũ eoꝛũ:ſcu⸗
tum: ⁊ gladium ⁊ belluʒ. Si moꝛaris iã deficit
pauliſper ſpũs meus ꝓpter multitudinẽ dolo
rũ meoꝝ. Jaã ↄſolationes tue letiſicẽt aiam me

am. Hodie vocem meã audiẽs noli obdurare
coꝛ tuũ:qn veniã ⁊ apparebo añ faciẽ dei:vt in

habitẽ in domo ſua ĩ lõgitudine dieꝝ: Fuerũt
mihi in miſeria huius vite lachꝛyme panes die

ac nocte:laboꝛes:cõtumelie:afflictiões:erũne

fames:ſitis:ieiunia:vigilia:tẽptationes:⁊ pe⸗
ſtilentie. Audi gemitꝰ vinculati ſolue colligati
ones meas. Accipe filiũ h̊ͥ famelicũ in regione

aliena ⁊ redde ei pr̃i ſuo. Suſcipe vlceribꝰ ple
nũ: ⁊ colloca eũ in ſinũ Abꝛae patriarche.Fac

me intrare in vineã dñi Sabaoth:vt non ſtem
h; ocioſus Suſcipe me de manu iniqͥtatis:⁊ de
duc me in via eterna. Educ me de tenebꝛis: et
vmbꝛa moꝛtis.diſrũpe vincula:ſolue cõpedi⸗
tum:illuimmia cecũ:erige eliſũ. Cuſtodi aduenã
⁊ pupillũ. Sedẽti in tenebꝛis ⁊ habitãti ĩ regi⸗
one vmbꝛe moꝛtis oſtẽde lumẽ tuũ. Illumina
nũc me:vt nunqᷓ; ampliꝰ obdoꝛmiam in moꝛte
Hec ⁊ his ſimilia pſeq̃nte ſãctiſſimo viro:om
niũ circũſtantiũ creuit meroꝛ ⁊riſticia:nec qͥs
nr̃m poterat ſe a lachꝛymis ↄtinere. Sed oiuʒ
vna erat vox plangentiũ Quid ſine te faciemꝰ

patre:quo ꝑgemus: Vineã iſtã ex egypto trãſ

tuliſti: ⁊ plataſti èa: vt qͥd auertis faciẽ tuã ab
ea? In lumine vultus tui ambulamus.Gloꝛia

. Vtutis nr̃e tu eras.heujqᷣd ſine te ampliꝰ facie⸗

mus: Tu pater:tu doctoꝛ ⁊ refugiuʒ:tu exem

plar inocẽtie.vtinã nob̊ tecũ moꝛi liceat. Jam

ad nihilũ deueniemꝰ: ſicut oues erimꝰ ſine pa⸗
ſtoꝛe.Ad nihilã deueniemꝰ velut aqua decur⸗
rens.Hõ erit qͥ ↄſolet᷑ nos.Fiẽt filij tui oꝛpha
ni:⁊ famẽ patient᷑ vt canes.circũeũtes vndiq;

nõ te inueniẽt. Heu quqtus ſuꝑ nos cecidit ig⸗
nis. HMõ te deinceps videbimꝰ ſolẽ. Congrega
tio qͥd faciet fideliuʒ ſine te: Tu diſperſio here

ticoꝝ eras:tu ĩterfectoꝛ eoꝝ gladio oꝛis tui:tu
eoꝝ malleus ⁊ ſecuris ↄterẽs eoꝝ dẽtes in oꝛe
eoꝝ:molas leonũ cõfringẽs:⁊ deducẽs eos ĩn
puteũ interitꝰ.Gaudebũt nũc:⁊ exultabũt: et
hũiliabũt populũ tuũ ⁊ hereditatẽ tuam vexa
bũt. Captabũt in aĩaz iuſti:⁊ ſãguinẽ inocẽteʒ
2dẽnabũt Indigęet igni ſãctuariũ dei:⁊a vitatẽ
fidei lacerabũt.Nunc ille motus his vbis ali⸗

quãtulũ lachꝛymatꝰ ẽ:vt toꝛ ſemx in domino

Ereſ erfala r,.. 5* 9 X'r P

iie⸗
nrian

norte
oron
ahecqs
toig
cen⸗
lotril
iad
Gota
Pface⸗
Weten
. n
ſneype⸗
1deals
lonnn
nd
tig
es
ſoher
nuitn
nor

—

ò 1 Pn S„ 1 õ DEE -de veRN M

miſericoꝛdie viſceribꝰ affluebat/Conuerſuſq;
ad eos:hac tm̃ flentibꝰ voce reſpondit. Eia bo

ni milites xpᷣi. Cõſidatis ĩ dño:⁊ in potẽtia vir

tutis eius.nolite timere.cõſequemini a dño mi
ſericoꝛdiã:ſi ſperabitis in eũ. Eſt eni ipſe pius
⁊ miſericoꝛs:⁊ nullũ deſerit ſperãtiũ in ſe JIpe
enĩ legẽ vob ↄſtituet in via ſua.diriget vos in
ſanctitatẽ rectã: ⁊ nõ tradet vos ĩ aias ꝑſequẽ
tiũ vos. Viriliter ergo agite: ⁊ cõfoꝛtet᷑ coꝛ ve
ſtrũ:⁊ ſuſtinete dñm. Eſt eni deus in celo pius
⁊ miſericoꝛs:qͥ ſuos mille modis ſciuit iuuare
famulos. Non turbet᷑ coꝛ veſtrum:neq; foꝛmi

det. Sperate in dño:⁊ effundite coꝛaʒ illo coꝛ⸗

da veſtra:qꝛ ipᷣe adiutoꝛ erit veſter.Si eni ab⸗

eo nũc:iteꝝ me videbit: ⁊ gaudebimꝰ in ſimul

qꝛ non multo poſt hos dies:q̊ͥ ego vado:⁊ vos
poteritis venire.Et vbi ego ero et vos eritis iĩ

gaudio:qð nemo tollet a vobis. Mementote

filij chariſſimi:quõ poſt moꝛtẽ ¶oyſi dev ele⸗

git Joſue ĩ ducẽ:⁊ ꝓtectoꝛẽ pło ſuo. Et eleua
to Helia ꝑ turbinem curru igueo in celuʒ:fecit
lHeliſeũ in pło eſſe pꝓphetaʒ:in quo duplex re

quieuit ſpũs Helie. Nunqͥd exinanita eſt ma⸗

nus dñi: An oblitus eſt deus miſereri: aut ↄti
nebit in ira miſcdiam ſuã: Oũñs erit pars here⸗
ditatis veſtre: ⁊ calid veſtri:⁊ iße reſtitu et vo
bis hereditatẽ veſtrã. Suſcitabit nanq; ex vo

bis aliũ paſtoꝛẽ:cui dabit vbũ euãgeliʒãdi ⁊ il
le ingrediet᷑ ſine macula: ⁊ oꝑabit᷑ iuſticiã.Et
rogo deũ meũ:qͥ eduxit ⁊ reduxit me ſᷣm volũ

A
4 π½ A9
65◻.
6 1.α2.6°ʃ‧
lo SrN
„α enr.

enaααk*

dũ pᷣceptis ſu :ꝙ in iſto quẽ vobis mittet pa
raclyto ⁊ paſtoꝛe fſiat duplex. Euſebiũ filiuzʒ
meuʒ pᷣdilectiſſimũ:habebitis vobiſcũ:et ißm
tanqᷓ; me audietis.ipſe eni vobis in patrem:⁊
vos ei tanqᷓ; filij obedietis i charitate cũ omni
humilitate: mãſuetudine: ⁊ cum omni patiẽ
tia. Si qͥd vobᷣ fuerit neceſſitatis referretis ad.

tatem ſi iaiage⸗ in me fuit ſpũs ad obedien⸗

eum. Obſecro vos:vt ſolliciti ſitis vᷣuare vni⸗

tatẽ ſpũs ĩ vinculo pacis. Unũ coꝛpus ⁊ vnus
ſpũs ſitis ſicut vocati eſtis in vna ſpe vocatio⸗
nis veſtre. Unus eſt deꝰ ⁊ pater ihᷣs xpᷣs. Cui
ſoli in vna ſimul viuentes fraternitate placere

cupitis. Ergo eius eſtote imitatoꝛes ſicut filij

chariſſimi. Et ambulate in dilectiõe ſicut ⁊ ipᷣe

dilexit vos. Et tradidit ſemetipᷣm ꝓ vobis:vt

ris eum vt neqᷣte facias.Salus tua de in ſem

ipe gratiã ſᷣm menſurã donatiõis ſue.Det vo

vos redimeret ⁊ faceret vos ſibi acceptabiles
ſectatoꝛes bonoꝝ operũ. Anicuiq; veſtrũ det

biað roꝛe ſpũſſancti abunde: vt habearis coꝛ
ad colendũ eum. Adaperiat coꝛ veſtrũ in lege
ſua:⁊ in pᷣceptis ſuis:vt cognoſcatis eũ: ⁊ faci
atis eiꝰ volũtatẽ:nec vos vnqᷓ; deſerat. Tu
aũt mi fili Euſebi ↄſurge:ↄſurge. Induere foꝛ
titudinem. ſemꝑ ſubditus eſto dño: nec emule

lioꝛ ſis oibus. Leua in celuʒ oculos tuos. Tex

⁊ tãto plus:quãto melioꝛẽ. Non ſis ꝑſecutoꝛ:
ſ̃ͦ modeſtus nõ litigioſus:nec cupidus Tu eni

nitus inſpirata vtilis ẽ ad docẽdũ. Acqre ver
ba: q pdices oꝛat .
catio: ⁊ doctrina ad illuminandũ: ad arguẽdũ

—

eo ſcribes faciẽs mei memoꝛia: vt habeat me
tanto laboꝛe ↄtexui:ab hoibꝰ iniqs ⁊ doloſis:

adbus ſepe expugnatꝰ ſũ a iuuentute mea Ec
cleſiã pꝛudẽter cuſtodiat:ſciens qm̃ erigent ſe

eypm: poſt me reliquo: Pꝛopter quẽ młaʒ ha⸗
Cui de me ſcribẽs h̊ ipᷣm rogato: vt tanqᷓ fide
ti vr̃e Theodonio ſenatoꝛi ⁊ oĩbus in xpᷣo fra

ſanctiſſimus iocũda voce verſus ad

Poteſt male alios coꝛrigere: cui põt is qlem

tiã. In oĩbꝰ fili dilectiſſime teipᷣm pᷣbe exẽpluʒ

pite patiete totũ debilitat᷑ coꝛpꝰ. At ergo bꝛe⸗
uiter re doceã:facies oĩa bona: ſi timueris deũ

mino:ꝙ benignus ẽ: ⁊ nõ derelinquet fideles
ſuos. Oaudiũ eni habeo magnũ: ⁊ ↄſolationẽ
p̃ſumẽs ð miſcdia dñi:qꝛ virũ mirabilẽ:⁊ mul

Fo. CCLVI

