ant Leucothoẽ fugito.Mars qui deus bellã
tiũ dici meruit:triüphoꝝ familiari frequẽtia:ĩ
qͥbus expedit vis animi maxie ꝓmpta: nil ſibi
metuẽs a vulcano ligatus ẽ cũ venere:inuiſibi
libus quidẽ cathenis ſenſibilibus tñ. Hoc aũt
ad plauſum ſatyroꝝ: ⁊ ad riſum celeſtls curie.
Amice meditare ſaltẽ cathenas q̊s nõ vides:?
iã in ꝑte ſentis.⁊ eripe te dũ adhuc coꝛruptibi⸗
les ſuni:ne claudꝰille faber ⁊ turpis:quẽ ðs nõ

eſt mẽſa: nec dea eſt digna cubili ſue te veneri:
ſuo moꝛe ↄcathenet: vte ſui ſileʒ:turpẽ ⁊ clau⸗
du: imo qð magis timeo:loꝛipedẽ faciat: ⁊ nõ

poſſis qð ſaluat:fxã hr̃e vngulã:vᷣ alligatꝰ ve⸗

neri doloꝛ fias: ⁊ irriſio vidẽtiũ: dũ ſibi aplau
dãt ceteri.A falſo deaꝝ iudice repꝛobata ẽ pal
las:q̃ nõ delectare ꝓmiſit:ſᷣ pdeſſe. Amice nũ
q̃d ⁊ tu ſiciudicas: Aideoiã te faſtidiẽti aio to
ta celeritate ꝑcurrere q̃ legis:⁊ ſnias nõ attẽdẽ

ſ expectare ſchemata. Fruſtra expectas:dõec

h turbidꝰanimꝰeffluat vt hec fetulẽtia ſecedẽs
pura tibi fluẽta irriget. Siles em oꝑtet eſſe ſui
fõtis riuulos:aut turbidos:aut claros:ſic iꝑi⸗

tiã coꝛdis mei vitiũ oꝛõnis expᷣmit:⁊ ſtrumoſa

dictionũ iꝑitia delicatũ offẽdit animũ. Huius
ihecillitatis mih?ↄſciꝰ:diũtiſſem me ad diſſua⸗
Rqdũ libent᷑:ſᷣ qͥ tacẽ nõ potui:locutꝰ ſum vt po
tui.Qð ſi mihi eẽt tãta ſtili vtus:qᷓ;tus eẽt ſcri
bẽdi animꝰ: tã elegãtia tibi vba trãſmitterẽ: ⁊
tã nobili maritata ↄiugio:vt ſingula ſeoꝛſum⁊
oĩa ſił ſuũ viderẽt᷑ auctoꝛẽ bñdicẽ. Sʒ qꝛ mihi
oĩa debes:q̃cũ q; adhuc nudꝰamoꝛ:⁊ infecũd⸗
ne dicã ſterel:mereri põt ex oĩbꝰ:mihi pᷣbe inte
rim patient᷑ aurẽ: dũ euoluã qð iplicui: ⁊a me
nõ reqrat purpuriſſum oꝛatoꝛis: aut ceruſam:
quã me neſcire fateoꝛ:⁊ fleo.ſᷣ ſcribẽtis votũ:⁊
pagine vitatẽ accepta. Juliꝰceſar cuiꝰãplitudi
ni obſtructꝰ fuit oꝛb: die q̃ nobilẽ filiũ ſuũ auſa
Soccare ſeua nimis Atropos:tüũc illos hũilẽ qͥ
dẽ:ſᷣ diuios ſtilos ꝓducẽdo aurẽ:humilit᷑ icli⸗
nauit in valuis capitolij.Qð ſi ⁊ animũ penas
eis dediſſet: qᷣbus ipᷣe. Tu vo ſtiloꝝ tuoꝝ mi⸗
hi p̃nũcio aurẽ inclinas:vt aſpis veneficijs:ad
hibes aim vt aper latratibꝰ:placarl vt dypſas
cui ſol icãduit a cãcro.Tibi ↄſuł:vt ſpꝛeta me⸗

dea. Tibi miſereris:vt eqͥr naufragis:qð ma⸗

nũↄtines:reuerẽtia regie pacis ẽ.Amice:ſe hu
miliauit:lʒ citra ꝑfectũ: domitoꝛ oꝛbᷣ̊ fideli ſuo:
⁊ pene pedẽ retulit:qꝛ ipᷣe paruit:⁊ pene ſuccu
buit:qꝛ obediuit:⁊ nõ penitꝰ.nihil ei multa hu
militas ꝓfuit:qꝛ nõ plena.Quid tibi ↄfert tua
tã. ferina inhũanitas:⁊ rigoꝛ inflexꝰ⁊ hoꝛroꝛ ſu
Pcilijaq̃ vltro irruis in latronũ inſidias iermis
humilia te cede.ſᷣ ad modũ humilitatis eius:q̃
totũ ſibi mũdũ hũiliauit.Et audi amicũ tuum
Et ſi ceſarẽ erraſſe credis:qͥ Tũgillo nõ credi⸗
dit: exaudi ⁊ attẽde qͥd ⁊ alijs ↄtigerit: vt tibi
Fſt eoꝝ leſio. Indẽnis ẽ em̃ caſtigatio quã ꝑ⸗
uadẽt exẽplaria. Neſcio qͥ refugio tut es:aut
q toꝛpeſc auxilio. Ceſar in miſericoꝛde ꝑfidos
repperit:⁊ nõ ẽ reuſus.Tu ſi vnqᷓ; tale gymna⸗
ſiũ euaſiſti:pios ipios inueniſti. hoꝛone⸗rex
qͥ legũ meſauros ꝓplis pvᷣlicare nõ inuidit:ſᷣ is
pᷣmus grecoꝝ ſtudia deaurauit:die q̃ viã vniũ
ſitat ingreſſus ẽ:ait Leõtio fratri ſuo:ad ſum⸗
mã felicitatẽ nihil mihi deeſſet: ſi vxoꝛ mihi ſp

III

defuiſſet. Cui Leontius. Et quõ vxoꝛ obſtat⸗
at ille.Mariti oẽs ſciũt:vtinã tu ſełmaritꝰfue

ris:⁊ nõ ſis:vt ſcias qͥd felicitatẽ ipediat. Va⸗

lẽtinus impatoꝛ octogenarius adhuc vᷣgo:cũ

audiret die fati ſui triũphoꝝ pᷣconia recoli:qui
bus frequẽtiſſimus erat:ait vna ſe tm̃ gloꝛiart

victoꝛia.Et reqͥſitus: qᷓerñdit:ꝙ inimicoꝝ ne⸗
quiſſmũ deuici carnẽ meã. Amice:hic ingloꝛi

us migraſſet a ſeculo:niſi ei foꝛtit᷑ reſtitiſſet:cũ

q̃ tu aſſenſum familiaritatis pepegiſti. Cycero
poſt repudiũ Terẽtie: vxoꝛari noluit:dicẽs ſe
ꝑiter vxoꝛi ⁊ phie oꝑam dare nõ poſſe.Amice

vtinã tibi hoc animus tuus rñdeat:vł tua ling

ua mihi:vt loquẽdo ſaltẽ eloquẽtie pᷣncipẽ dig

neris imitari:⁊ mihi ſpem facies vel vanã.Cã

nius a Gadibus lherculis poeta facũdie lenis
⁊ iocũde repᷣhẽſus ẽ a Liuiopeno gui ⁊ vxoꝛa

to hyſtoꝛiographo:q multaꝝ gauderet amoꝛi

bus:his vbis. Noſtrã phiaʒ pticipare nõ po⸗
teris:dũ a tot ꝑticiparis.Nõ em̃ eo iecoꝛe Ju⸗
nonẽ amat Tytius:ꝙ multi vultures:multuʒ
diuellũt. Cui Cãnius ſiqñ laboꝛ reſurgo cauti
us:ſi paululũ oppꝛimoꝛ:alacrius reſumo aerẽ:
vices noctiũ dies reddũt lenioꝛes. Sʒ tenebꝛa

rũ ꝑpetuitas inſtar inferni ẽ. Sic lilia pᷣmeua:
verni ſolis delicata tepoꝛibus:varietate tũ eu⸗

ri:tũ nothi: tũ ʒephiri leticia effuſioꝛe laſciuiũt
q̃bus vno ſpũ fulminãs libys incumbẽs occa⸗

ſum facit. Sic mars ruptis teſticulis in menſa

celeſti recũbit ↄuiua ſupeꝝ:a q̃ vxoꝛius mulci⸗

ber ſuo fune lõge religat᷑.Sic leuius ligãt mui

ta fila:qᷓ; ſola cathena. Sic mihi ſit a phᷣia tibi
ſolatiũ.Amice vtriuſq; vᷣba ꝓbo:vitã neutriꝰ
Minus tñ multi moꝛbi ledũt ſalutis viciſſitu⸗
dine interpellati:qᷓ; lãgoꝛ vnus:qͥ a laboꝛibus
irremediat nõ ceſſat affligere. Pacuuius flẽs
ait Ario vicino ſuo.Amice arboꝛẽ habeo ĩ hoꝛ
to meo infelicẽ:de q̃ pᷣma vxoꝛ mea ſe ſuſpẽdit:

poſtmodũ ſcdᷣa:iã nũc tertia.Cui Arius.lſdi

roꝛ te ĩ tot ſucceſſibus lachꝛymas inueniſſe.Et
iteꝝ.Dij boni:qͥt tibi diſpẽdia arboꝛ illa ſuſpẽ
dit. Et tertio. Amice:dede mihi de arboꝛe iila
ſurculos:q̃s ſerã. Amice:timeo ne ⁊ te oꝑteat
arboꝛis illius ſurculos mẽdicare: cũ iã inueni⸗
ri nõ poterũt.Sẽſit Sulpitius vbi ipᷣm calceꝰ

ſuus pᷣmebat:qͥ ab vxoꝛe nobili ⁊ caſta adutit.

Amice caue tibi ne te pᷣmat calceus:qͥ auelli nõ
poſſit.Ait Cato vticenſis. Si abſq; feia poſſʒ
eſſe mũdus:ↄuerſatio nr̃a non eſſet abſq; dijs.
Amice: Cato nõ niſi vera ⁊ cognita lobatur.
nec qſqᷓ; feiaꝝ execrat᷑ ludibꝛia:niſi luſus ⁊ ex⸗
ꝑtus ⁊ cõſcius pene.is igit᷑ fidẽ hr̃e decet:qͥ
cũ oĩ vitate loquunt᷑.Ji ſciunt vt placeat dele
ctatio:⁊ pũgit delictũ. Ji noꝛũt ꝙ flos vener
roſa ẽ:qꝛ ſub eius purpura multilatent aculei.
Metellus Mario reſpõgit cũ eius filiã dote

ℳℛ

tnchtn
unpſte

neecd

cola
ngrn
mtorſe
Nrue
ſiiſrei
klen
ldcige

ſeArice

Muleg

needn
W

Müdeei

gn

enmu
pnrnie

le.

srmung
ſurgpeni
cunori
Sztcnetn
llhänen:
uuttian
grlgeuit
nbis oc⸗
onnone

Rinstorld⸗

1slgätel
tuphein
yuiteun⸗
Bo nalin
obonbus
Auisfis
D
ſeſulpedt⸗
Brs

Clenile S

lluſie
entol
eunchen
ciinnen⸗
int
Afunlit
Pizulin
6 futß
N
nliße⸗
lis ter,
fütnci
runt

ſontel.
etl.

12

diuitẽ:foꝛma nobilẽ:gñe clarã:fama felicẽ: du
cere noluit.Malo meus eſſe qᷓ; ſuꝰ.Cui Ma
rius:ĩmo ipᷣa tua erit. At illeimo viꝝ opoꝛtet
vxoꝛis eſſe.Logicũ ẽ em.talia erũt ſubiecta:q̃⸗
lia ꝑmiſerint pᷣdicata.Sic facetia vbi metelli:
diuertit ab oneribus doꝛſum eius.Aice ſi vxo
rari oꝑtet: nõ expedit qͥdẽ. Nerũtñ ſit amoꝛ in
cã:nõ cenſus.Et faciẽ vxoꝛis eligas:nõ veſtẽ
⁊2 animũ:nõ auxꝝ ⁊ tibi nubat vxoꝛ:nõ dos.Er
go ſi q̊ͥ mõ fieri põt:pᷣdicari poteris: vt liuoꝛeʒ
nõ ducas a ſubiecto. Lais Coꝛinthia pᷣrogati⸗
ua pulchꝛitudis inſignis tmmõ regũ ⁊ pᷣncipũ
dignabat᷑ ãplexus.Conata eſt tñ Demoſtheni

pho ꝑticipare: vt noto caſtitatis eius miraclo
ſoluto: videretur ſpẽs ſua lapides mouiſſe: vt
Amphionis cythara:attractũ blãditijs tracta

uit ſuauit᷑.Cũq; iã Demoſthenes emolliretur
ad thalamũ: petiuit ab eo Lais cẽtũ talenta ꝓ
ↄſenſu.at ille ſuſpiciẽs in celũ ait. Nõ emo tati

penitere. Amice: vtinã in celũ ⁊ tu acumẽ men

tis dirigas:vt id effugias qð pnia ẽ redimi. Li

uia viꝝ ſuũ interfecit quẽ nimis odit. Lucillia
ſuũ:quẽ nimis amauit. Illa ſpõte miſcuit aco⸗

nitũ:hec decepta furoꝛẽ ꝓpiauit ꝓ amoꝛis po
culo. Amice:orijs ↄtẽderũt votis iſte.neutra

tñ defraudata ẽ ſine fraudis fem inee ꝓpo.ſcʒ
malo. Aarijs ⁊ diuerſis incedũt ſemitis feie:qͥ
bus anfractibus errẽt:qͥbuſq; deuincte ſint:in

viris vnꝰẽ exitus. Ana oĩium viaꝝ ſuaꝝ meta.
Anicũ caput ⁊ ↄuentus oĩm diuerſitatũ ſuaꝝ

malitia. Exẽplo haꝝ exꝑimẽtũ cape: ꝙ audax
eſt ad oĩa q̃ amat:vel odit feia:⁊ artificioſe cuʒ
nocere vult:qð ſꝑ ẽ:⁊ frequent᷑: cũ iuuare ꝑat
obeſt. Vñ fit:vt frequent᷑ noceat nolẽs. In foꝛ
nace poſine es. Si auꝝ exhibes purioꝛ. Deia
nira

Cyrinthiũ veſtiuit interula: æ⁊ mõſtroꝛuʒ
malleũ mõſtri ſanguie vlta eſt. Sibiq; ꝓceſſit

ad lachꝛymas:qð ad leticiã machinata ẽ. Ami-
ce traiectũ telo erculis ſciuit:⁊ vidit Neſiꝛ um
iſta: nibilominus tñũ Neſo credidit in Herculẽ

2 q̃ſi nõ ſpõte:quẽ debuit veſtire interula:ve⸗

ſtiuit interitu. Inſani capitis ⁊ pᷣcipitis ẽ feia ĩ
deliberata ſꝑ volũtate pᷣcipuũ arbitrat᷑:quod
vult:⁊ qð nõò expedit:⁊ pᷣ oibus placere cupit:
vt placitũ ſuũ oĩbus pᷣferre ↄſulta ẽ.xij.inhũa
nos laboꝛes ↄſumauit Alcides.A tertiodecio
q̃̊ oẽz inhumanitatẽ exceſſit:exuꝑatus eſt.Sic
foꝛtiſſimus hoim eqᷓ dolẽdus ẽ vt gemebũdus
occubuit:qͥ celi arcẽ ſine gemitu ſuſtinuerat hu

D

mmeris. Tãdẽ q̃ vnqᷓ; int᷑ tot milia miliũ ſedulũ

ſollicitũq; pᷣcatoꝛẽ ꝑpetua cõtriſtauit repulſa⸗
vyel q̃ ↄſtãter pᷣcidit vba petentis: fauoꝛẽ ſapit
eius rñſio:⁊ qtũcũq; dura fuerit:ſꝑ in aliqͥ w⸗
bi ſui ãgulo habebᷣ aliquẽ petitõis tue fomiteʒ

„ 9 — —-

implicitũ:qlibet negat: nulla ꝑnegat. Irrũpit
auꝝ in ꝓpugnaciha turris Acriſij: valloq; ml⸗

Fo. CCXXXR
CXxXXVI

tiplici ſignatã DOanes pudicitiã ſoluit. Amice:

ſicut vgini q̃ terrã triumphauerat: de celo plu⸗

it inceſtus:ſic quã nũqᷓ; fallit humilis vicit ſub
limis. Sic arboꝛem quã nũq; mouit Fauoniꝰ:
euertit aqͥlo. Lycia vᷣgo: vgens in ſeniũ: ⁊ fa⸗
ma pᷣuilegiata ↄſtãter:tãdeʒ oppꝛeſſa apollinis

fantaſmate ↄcepit: peꝑitq; Platonẽ. Amice:

quã illibatã ſeruauerũt vigilie: defloꝛauit illu⸗
ſio ꝑ ſomniũ:vt ſꝑ omne roſariuʒ aliqͥ turbine
ſua purpura ſpoliet᷑. Sʒ bñ ꝙ patriſſauit patri

NPlato in ſapia: ⁊ ꝙ ſilis facius ẽ nois: ⁊ num⸗
mis pᷣcipui. Amice minaris: an indignaris ma
gis ꝙ in pabolis tibi ſignificẽ gentiles eſſe imi⸗

tãdos: xpiano ydolatras:agno canes:deniq;
bono:malos: Volo ſis api argumentoſe ſiłis:

qꝗ mel elicit ex vꝛtica:vt ſumas mel de petraso⸗

leũq; de ſaxo duriſſimo:gentiliũ noui ſuꝑſtiti⸗
onem. Sʒ ois creatura dei aliqð hʒ exemplar
dei honeſti. Vñ iße tũ aries:tũ leo:tũ vermis
ðꝛ: ſᷣ plurima puerſa agãt increduli. Aliq tñ qᷓ

cũ ipᷣis interierãt: in nobis fructũ abũdare fece
rũt.Qðò ſi illi yonas habuerũt pelliceas cã mũ⸗

ditie ſine ſpe:ſine ſde:ſine pᷣdicamẽto:ſine cha
ritate: ꝓfecto ſi nos fuerimus aſini ⁊ ſues: aut

aliq̃ inhumanitate bꝛutoꝝ ſiles:qͥ fidei: qͥ ſpei:
q̊̃ charitatis merito digni reꝑiemur:cũ videas
pꝓphas: ⁊ pcipue illũ mũdi coꝛdis:quẽ ſoli eer
nere pñt oculi. Illi aũt ſtudio ſuaꝝ artiũ ſemil⸗
tis conatibus afflixerũt: nullo future felicitai
intuitu: ſ tm ne aias haberẽt ignoꝛãtes:qͥd no
bis erit: neglecta diuina pagina cuius vitas ẽ
2 illũimatio lucerna pedibꝰ ⁊ lumẽ ſemit ad vi

tã et᷑nã:vtinã hãc eligas:vtinã hãc legas:vti⸗

nõ hãc itroducas ĩ cubiculũ tuũ vt introducat
te rex in ſuũ. ãc dudũ floꝛibꝰ tuis ver ſubar
raſti. Hec in eſtate tua expectat vt facias vuã
In huius iniuriã nõ ducas aliã: ne faciẽs in tẽ
poꝛe vindemie labꝛuſca inueniarl. Nolo te ſpõ
ſum veneris fieri:5 Palladis.ec ſpõſa te in⸗
duet monilibus pᷣcioſis:⁊ oꝛnabit. Hec te idu⸗

et veſte nuptiali. He nuptie glłiabũt᷑ Apolline

panympho: haꝝ Feſcẽnia decebit cedꝛos liba

ni. Stilbõ vxoꝛatus ſpem huius tã deſiderate

ſolẽnitatis deuote ↄcepi:ſᷣ in timoꝛe cã huius
tota hec lectio facta ẽ:ad hũc finẽ luculẽta tota
hec ꝓperat oꝛõ.lhic rigoꝛ huius diſſuaſionis:
hic totus armat᷑:cuius multo chalybe pᷣdura⸗
tos ſentis aculeos. Dura ẽ manus ↄiugij:ſᷣ ſa⸗

nãs. durus ẽ hic ſermo:ß ſ⸗ anus. vtinã tã vti⸗
lis:qᷓ; deuotus. Amice artã tibi vt ais infligo
viuendi regulã eſto. Eſt ei arta via ducit ad

vitã: nec eſt ſemita plena:qᷓ itur ad gaudia ple⸗
na:imo etiã ad mediocria ꝑ ſalebꝛas euadimꝰ.
Audiuit Jaſon ꝙ ꝑ mare adhuc intactuʒ: nec
vllis de vᷣginitatũ ratibus:aut remis ⁊ ꝑ tau⸗
ros ⁊ ſulphureos ignes:⁊ ꝑ toxiaci ſerpẽtis vi
ρ“0α

Pars

gilias viandũ eſſet ad vellus aureũ ⁊ ſano ↄſi⸗
lio:lʒ nõ ſuaui vſus abijt ⁊ redijt: ⁊ optabilem
theſaux retulit.ſic abſinthiuʒ vitatis acceptat
moꝛoſe mẽtl humilitas.fecũdat officioſa ſedu⸗
litas:in fructũ ꝑducit ꝑſeuerãtie vtilitas.Sic
ſemẽtẽ ſerit: pincerna pluuiaꝝ auſter. ↄſolidat
ſcopa viaꝝ aqͥlo. In vbertatẽ ꝓmouet floꝝ ꝓ⸗
creatoꝛ ʒzephyrus. Sic dura pᷣncipia dulci fine
nũerant᷑. Sic arctus callis ad apla palatia per
ducit. Sic aguſtus trames ad terrã ducit viuẽ
tiũ.Sʒ ne lõgo te diſpẽdio ſuſpendã vt maioꝛi
teſtimonio mihi fides adhibeat᷑. Lege Aureo
lũ Theophꝛaſti: ⁊ Medeam Jaſonis: ⁊ vix
pauca inuenies impoſſibilia mulieri. Aice det
tibi deus opᷣs feie fallacia non falli: ⁊ illumiet
£* tuũ:ne pᷣſtigiatis oculis tẽdas qͥ ego timoo
Sz ne Oꝛeſtẽ ſcpᷣſiſſe videar. Aale.
Beati Hieronymi pᷣ byteri de celebꝛatione
paſche. Eplaa. CxXXVII

Ectis literis tu⸗
is vbi me ↄmouiſti:vt debitũ red⸗
derem de reſiduis enodãdis q̃ſtio⸗
nibus:q̃s iam lõge añ q̃ſiueras: gtiſſimũ mihi
AItq; chariſſimũ deſideriũ ſtudij tui ãplius tole
rare nõ potui.Et qᷓ;uis in nedijs aceruis occu

pationũ meax hãc feci pᷣcipuã:vt ad ea q̃ mei⸗

terrogaſti:tibi reſponderẽ. Diutius ãt de tua
epla diſputare nolo:ne hoc ipᷣm me impediat:
iam tandẽ redhibere qð debeo. Queris q̃ cã ſit
cur aniuerſarius dies celebꝛãde dñice paſſiõis

nõ ad eundẽ redeat anni diẽ:ſicut dies qͥ trada

tur natus. Et deinde ſubiũgis:vtꝝ hoc ſit pp
ter ſabbatũ ⁊ lunã:qͥd ſibi velit in fauoꝛe obp

uatio ſabbati ⁊ lune: Hic pᷣmũ opoꝛtet vinoue

ris diẽ natalẽ dñi:nõ in ſacro celebꝛari:ſ tm in
mMemoꝛiã reuocari ꝙ natus ſit: ac ꝑ hoc nihilo
pus erit: niſi reuolutũ diẽ anni:qͥ ipa res acta ẽ
feſta deuotõe ſignari. Sacrm eſt aũt in alia ce⸗
lebꝛatõe: cũ rei geſte remẽoꝛatio fit: vt aliquid
etiã ſigniſicari intelligat᷑:qð ſancte accipiendũ
eſt. Eo itaq; mõ agimus paſcha:vt nõ id ſoluʒ
qð factũ eſt in memoꝛiã reuocemus.i. qꝛ moꝛ⸗
tuus eſt xpᷣs:⁊ reſurrexit.ſ etiã vt cetera q̃ euã
gelium atteſtat᷑: ad ſacratã ſigniãcationem nõ
omittamus. Quia em̃ ſicut dicit aplus. Moꝛ
tuus eſt ꝓpter delicta nr̃a:⁊ reſurrexit ppt᷑ iu
ſtiſicatõneʒ nr̃aʒ. Trãſitus qdẽ de moꝛte ad vi
Lꝗ:illa paſſione dñi ⁊ reſurrectiõe ſacratus eſt.
HNã etiã vocabulũ ipᷣm qð paſcha ðꝛ:nõ grecũ
ſicut vulgo videri ſolet:bᷣ hebꝛdũ eſſe dicunt:q̃
linguã vtrãqꝙ nouerũt. Neq; em̃ a paſſiõe:qm
Tειο7&grece: latine ð pati: ab eo ꝙ trãſit᷑ vt
dixi de moꝛte ad vitã hebꝛeo vbo res appellata
S. In qͥ eloqͥo paſcha trãſitus ſi cut phibẽt qᷣͥ h

ſciũt:qð voluit ⁊ ipᷣe dñs tãgẽ:cũ ait.Qui cre⸗
*

III

dit in me:trãſit a moꝛte in vitã. Et maxie idem

euãgeliſta h intelligit expᷣmẽ voluiſſe:cũ ð cele
bꝛaturo dño paſcha cũ diſcipul:vbi cenam eis

myſticã dedit.Cũ vidiſſet inqͥt IOhs.qꝛveit ho
ra vt trãſiret ð moꝛte:ſeu de h̊ mũdo ad pr̃em.
Trãſitꝰ de hac vita moꝛtali in aliã vitã imoꝛ
talẽ.H̊ ẽ em̃ ð moꝛte ad vitã. In paſſiõe ⁊ reſur
rectõe dñi ↄmẽdat᷑.Hic trãſitꝰ a nob mõ agit᷑
ſfidẽ q̃ nob ẽ in remiſſionẽ pctõx in ſpe vite et
ne diligẽtibꝰ deũ ⁊ ꝓximũ:qꝛ fides ꝑ dilectõeʒ
opꝑat᷑:⁊ iuſtꝰex fide viuit. Spes ãt q videt᷑ nõ

Eſpes.qð em̃ videt qͥs qͥd ſpat:Si ãt qð nõ vi
dem⸗ ſꝑamꝰ:ꝑ patiaʒ expectamꝰ: m hãc ſidẽ
⁊ ſpẽ ⁊ dilectõeʒ q̃ cepimꝰeſſe ſub gr̃a:iã ↄmoꝛ

tui ſumꝰ cũ Rzpo:⁊ ↄſepulti illi ꝑ baptiſmũ:ſicẽ

diẽ apłs. Quia ⁊ verꝰ hõ nr ſil ↄfixꝰ ẽ cruci cuʒ

illo:⁊ reſurreximꝰcũ illo:qꝛ ⁊ ſi nos excitauit:
2 ſit ſedẽ fecit in celeſtibꝰ. Añ ẽ ⁊ illa exhoꝛta⸗
tio. Siãt reſurrexiſtis cũ xp̃o:q̃ ſurſum ſunt q̃

rite: vbi xpᷣs ẽ: ad dexterã dei ſedẽs.q̃ ſurſum

ſunt ſapite. nõ q̊ͥ ſuꝑ terrã.ſᷣ qð ſequit᷑ ⁊ dicit.

QMoꝛtui ei eſtis:⁊ vita vr̃a abſcõdita ẽ in xpo
Cũ ãt ille aparuerit:tũc ⁊ vos cũ illo aparebi

tis in gla. Satis ĩdicat qͥd velit itelligi:qꝛ nũc

trãſitꝰ videt᷑ de moꝛte ad vitã:qͥ fit ꝑ fidẽ:in ſpe

pagit᷑ future in fine reſurrectõis ⁊ głe.Cũ coꝛ⸗

ruptibile H.i.caro iſta:in q̃ gemimꝰ induet ĩcoꝛ
ruptõeʒ:⁊ moꝛtale h̊ induet imoꝛtalitatẽ.Non

ei iã qͥdẽ habemꝰ ꝑ fidẽ pᷣmitias ſpũs:ſᷣ adhuc
in nobiſmetipᷣis ingemiſcimꝰ adoptõʒ expectã
tes redẽptõeʒ coꝛꝑis nr̃i. Spe em̃ ſalui facti ſu
mus. In hac ſpe cũ ſumꝰ coꝛpꝰ qͥdẽmoꝛtuũ eſt
ꝓpter peccatum. Spũs aũt vita eſt ppter iu⸗
ſticiã. Sed vide quod ſequit᷑. Si aũt ſpũs eiꝰ

inquit:qͥ ſuſcitauit Fpᷣm Jeſum a moꝛtuis vi⸗

uificauit: ⁊ moꝛtalia coꝛpa vr̃a ꝑ inhabitanteʒ
ſpm eius in nobis. Hoc igit᷑ eccleſia vuiuerſa
q̃ in ꝑegrinatõe moꝛtalitatis inuenta eſt: expe⸗
ctat in fine ſeculi:quod in dñi nr̃i Jeſu xpᷣi coꝛ⸗
poꝛe demõſtratũ ẽ:qͥ ẽpᷣmogenitus a moꝛtuis:
coꝛpus eius cuius caput ẽ ipᷣe:nõ niſi eccłia

c̃.Nõnulli etiã attendentes vᷣba q̃ ↄtinue dicit
apls.qꝛ ⁊ moꝛtui ſumꝰ cũ xpᷣo:⁊ reſurreximus

cũ eo. Mec intelligẽtes q̃tenus dicant᷑ arbitra⸗
ti ſunt iã factã eſſe reſurrectõezʒ:nec vllã vlteriꝰ

in fine tẽpoꝝ eſſe ſperãdã. Ex qͥbus ẽ inqͥt lhy

meneus ⁊ CPhyletus:qᷣ circa vitatẽ aberraue⸗
rũit: dicetes reſurrectõeʒ iam factã eſſe:⁊ ſidem
qrundã ſubuerterũt. IJdẽ apłs eos arguẽs de⸗

teſtat᷑:qͥ tñ dicit nos reſurrexiſſe cum xpᷣo. Añ

niſi qꝛ hoc ꝑ fidẽ ⁊ ſpem ⁊ dilectõeʒ factũ eẽ di

cit in nobis:ſᷣm bᷣmitias ſi pũs.ſᷣ qꝛ ſpes q̃ vide⸗
tur nõ ẽ ſpes.Et ideo ſi qð nõ videmꝰ ſꝑamus
Reſtat vtiq; redẽptio coꝛꝑis nr̃i: quã expectã

tes in nobiſmetipᷣis ingemiſcimꝰ Vñ illð.Spe

gaudẽtes:in tribulatõe paſtẽtes.Hec igit᷑ ino⸗

ℳ

=
+☛
—

——
—

ſup

„ ber

lit 1d.

naeine

loaprti

ligni
ſtinte,
lio⸗
cherien
ni Non
ßaln
zenpeni
luifniſt
normick
peri
1ſise⸗
nnusi⸗
Pirame,

nineen
eee⸗

ſurber⸗

Awwonniſs:.
nidetdn

4

ntnns
ertinr

iitn

ben⸗
ſetßin
inde⸗
N
leid
heng,
ihhin
N
gke

4

S

9

Epiſtola

uatio vite nre: ⁊ qd trãſitus a moꝛte ad vitã:

qͥ fit pᷣmo ꝑ ſidẽ: vt in ſpe gaudeamꝰ: ⁊ in tribu
latõe patiẽtes ſimꝰdũ adhuc exterioꝛ nr hõ coꝛ
rũpit᷑:vᷣ interioꝛ renouat᷑ ð die in diẽ ꝓpt᷑ ipᷣm
ituitũ noue vite:ꝓpt᷑ nouũ hoieʒ quẽ iubemur
induere:⁊ exuere veterẽ:⁊ expurgãtes vetꝰfer

mẽtũ:vt ſimꝰnoua ↄſꝑſio:qm paſcha nrjm im⸗

molatus ẽ xpᷣs.Mꝛopt᷑ hãc nouitatẽ bᷣmꝰmẽ⸗
ſis in ãni mẽſibꝰ celebꝛatõi attributꝰ ẽ.Nã ipᷣe
ðᷣꝛ ⁊ mẽſis nouoꝝ: qꝛ vo in toto tꝑe ſeculi nũc
tertiũ tpᷣs aparuit:ideo reſurrectio dñi tridua
na ẽ. Pꝛimũ em tpᷣs ẽ añ legẽ.Scðm ſub lege.
Tertiũ ſub gr̃a. Abi iã manifeſtatio ẽ ſacr̃i pꝛi
us occulti in ꝓphetico enigmate.oc ̊ ⁊ilu⸗
nari nũero ſigniſicat᷑.qꝛ em ſeptenariꝰnũerꝰ ſo

let in ſcᷣturis ad quãdã pfectõeʒ myſticꝰagpa⸗
rere. Tertia hebdomada lune paſcha celebꝛat̃
id eſt qͥ dies occurrerit a qrtadecima in vigeſi⸗

mã pᷣmam. Eſt illic ⁊ aliud ſacrm: qð ſi tibi ob⸗
ſcuꝝ fuerit:qꝛ in talibus inqᷣſitionibus minus
eruditus es:nõ ↄtriſteris. Nec ideo me putes
eſſe melioꝛẽ:qꝛ in ſtudijs hec puerilibus didici
Qui em̃ gloꝛiat᷑:in eo gloꝛiet᷑ inqᷣt ſcire ⁊ intel⸗

ligere:qꝛ ego ſum dũs. Nõnulli g ſtudioſi tali⸗

um rex q̃ſierũt multũ de motibus⁊ nũeris ſide
rũ. Et qͥ ſubtilius ſcrutati ſunt iſta incrementa
2 decremẽta luminaria ex ↄuũſione globi eiꝰcõ⸗

iecerũt.nõ ꝙ aliquid ſubſtãtie accedat ei cũ au
get᷑ vel decedat:cũ minuit᷑:qð deliramẽtũ im⸗

periti Manichei opinãtes: repleri eũ dixerũt
ſicut replet᷑ nauis ex fugitia diei ꝑte quã ↄmix
tã pncipibꝰtenebꝛaꝝ:⁊ hoꝝ ſoꝛdibꝰinqnatam:
coꝛde ⁊ oꝛe ſacrilego: ⁊ credere ⁊ loqͥᷓ nõ dubi⸗
tãt.hinc g̊ impleri lunã dicũt:cũ maẽ ꝑs diei:
magnis laboꝛibus ab inqnamẽto purgata:de
toto mũdo vſq; illud ab oibꝰ glauc fugiẽs red
dit deo lugẽdi: dũ redeat repleri vbo ꝑ mẽſeʒ

dimidiũ:⁊ alio dimidio in ſolẽ refundivelut in *
abã nouero. Nec tñ int᷑ illas anathẽatizandas

blaſphemias aliqd vnqᷓ; fingere potuerũt:cur
vel incipiẽs lucẽ: vel deſinẽs coꝛniculato lumi

ne fulgeat. aut cur a dimidio mẽſe incipiat mi⸗

nui: ⁊ nõ ad refundẽdũ plẽa ꝑueniat. Illi 4
hec certis nũeris indagarũt:ita vt defectꝰſoł⁊

lune:ñ ſolũ cur fierẽt: ſᷣ etiã qñ futuri eẽnt lõge

añ p̃dicerẽt:⁊ eos det᷑mĩatis intualł tpm cão⸗
nica ſuputatõe pᷣfigerẽt:lr̃iſq; mãdarẽt:quas
mõ qᷣ legũt atʒ itelligũt: nihilominꝰ eos pᷣdicũt
nec alit᷑ vt alias accidũt qᷓ; p̃dicũt. Tales & qᷣ⸗
bus nõ ẽ iãſcẽdũ: ſicut ſcpᷣtura ſcã dicit. Quia
cũ tm̃ valerẽt.vt poſſent eſtimare vᷣm eiꝰquem

ſupplici pietate poſſent faciliꝰnõ inuenerunt ex

ipᷣis coꝛnibꝰ lune:q a ſole auſa ſunt:ſiue creſcẽ⸗
tis:ſiue decreſcẽtis:ↄiecerũt eam vel a ſole illu
ſtrari: ⁊ q;to magis ab eo recederet:tãto magꝗ

ab ea ꝑte q̃ terris paret ⁊ radios eiꝰexciꝑe:

Fo. CCXL.

to aũt ad eũ magis poſt dimidiũ mẽſem ex alio

ſemicirculo ꝓpinãret: lato magis a ſuꝑioꝛi ꝑ⸗

te illuſtrata ab ea ꝑte quã terris aüuteret:nõ po
ſe excipe radios: ⁊ ꝓpterea videri decreſcere:
vel ſi hret in vna ꝑte in hemiſpio quã ptẽ cũ re
cedẽs a ſole paulatiʒ terris oñderet ãſi augmẽ⸗
ta mõſtrare:dũ nõ addat᷑ qð deerat:ſᷣ ꝓbatur
qð inerat:ac rurſum paulati abſcõdere qð pa⸗

tebat:⁊ ideo videri decreſcere. Sʒ qdlibet ho⸗
rũ duoꝝ ſit:illud certe manifeſtũ ẽ: ⁊ cuius ad

uertẽti facile ↄgnitũ: ꝙ luna nõ augeat᷑ ad ocu
los nros:niſi aſole recedẽdo:neq; minuat᷑: niſi
ad ſolẽ ex ꝑte aliqᷓ ꝓpinquãdo.Attẽde nũc qðᷣ

in pubijs legimus. Sapiens ſicut ſol ꝑmanet:
ſtultus aũt ſicut luna mutat᷑ Et qͥs ẽ ſapiens d
ꝛtus ẽ
mihi ſol iuſticie: ⁊ quẽ ſibi nõ fuiſſe oꝛtũ in die

pmanet:niſi ſol ille iuſticie: De q ðꝛ.
nouiſſima: plãgẽtes ipij dicturi ſunt.⁊ iuſticie
lumẽ nõ luxit nob:⁊ ſol nõ eſt oꝛtus nob HNam
iſtũ carnis oculis viſibilẽ ſolẽ facit oꝛiri ſuꝑ bo
nos ⁊ malos ðᷣs: qui etiã pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ in⸗
iuſtos. Oucunt᷑ aũt ſꝑ ex rebus viſibilibus cõ
grue ſilitudines. Quis g eſt ille ſtultus: q tãcq;
luna mutat᷑:niſi Adã in q oẽs peccauerũt:Aia
q̃pe humana recedẽs a ſole iuſticie: ab illa ſcz
interna ↄtemplatiõe incõmutabilis veritatis:
oẽs vires ſuas in terrena ↄuertit: ⁊ eo magis:
magiſq; obſcurat᷑ in interioꝛibus ac ſi upioꝛibꝰ
ſuis. Sʒ cũ redire ceꝑit ad illã incõmutabilem
ſapiaʒ:qᷓ;to magis ei ꝓpint affectu pietat:ta
to magis exterioꝛ hõ coꝛrũpit᷑:ſᷣ interioꝛ reno⸗
uat᷑ de die in diẽ:oiſq; lux illa ingenij:q̃ ad infe
rioꝛa vᷣgebat:ad ſuꝑioꝛa ↄuertit᷑:vt a terrenis
q̃dãmõ auferat᷑:vt magis magiſq; huic ſeculo
moꝛiat᷑:⁊ vita eiꝰ abſcõdat᷑ cũ xpᷣoĩ deo.Mu
tat᷑ ergo in deterius ad exterioꝛa ꝓgrediens:⁊
in vita ſua pijciẽs intima ſua:⁊ hoc terre.i.eis
q̃ terrena ſapiũt:deterius videt᷑. Vñ illiimpij
poſtremã infructuoſam agẽtes pniaʒ:etia hoc
ſunt inter multa dicturi.hi ſunt qͥs aliqñ habu
imus in deriſu: ⁊ in ſiłitudinẽ ipꝛoperij. Mosĩ
ſenſati vitã eoꝝ eſtimabamus inſaniã. ac ꝑ hoc
ſpũſſcũs de viſibilibus ad inuiſibilia:ð coꝛꝑa⸗
libus ad ſpiritalia ſacra ſiłitudinũ ducẽs tran⸗
ſitũ: illũ de alia vita in aliã vitã qð paſcha vo⸗

cat᷑:a rtadecima luna voluit obſeruari: vt nõ

ſolũ ꝓpter tpᷣs tertiũ:qð ſupꝛa mẽoꝛaui:qꝛ in⸗
de incepit hebdomada tertia: ſ etiã ꝓpt᷑ ip̃am

ↄuerſionẽ ab exterioꝛibus ad iterioꝛa luneſili⸗
tudo aſſumeref: vſq; ad viceſimã vo ⁊ pᷣmã ꝓ

pter ipᷣm nũeꝝ ſeptenariũ:qͥ ↄtinet᷑ vniuſitas.
Jdeo Joãnes apls in apocalypſiad ſeptẽ ſcri⸗
bit eccas. Eccłia vo adhuc in iſta moꝛtalitate

carnis ↄſtituta ꝓpt᷑ ipaʒ mutabilitatẽ lune no⸗
ue appellatõe in ſcpᷣturis ſigniſicat᷑. Añ ẽillud.

Parauerũt ſagittas in pharetra:vt ſagittarẽt
NRρο 2

VII

in obſcura luna rectos coꝛde. Mꝛius em̃ qᷓ; flat
illð qð dicit apłs. Cũ ps aparuerit vita vra
tũc ⁊ vos cũ illo apparebitis in gła.obſcurabit᷑
eccla in tꝑe ꝑegrinatõis ſue int᷑ multas iniqᷣta⸗
tes:⁊ tũc ſunt timẽde inſidie fallaciũ ſeductoꝝ
q̃s noie ſagittaꝝ intelligi voluit. Añ alio loco
ꝓpt᷑ nücios ſideliſſimos vitatis: qͥs vbiq; pa⸗
rit eccła ðꝛ luna:teſtis fidełin celo. Et cũ ð reg
no dñi pſalmꝰcaneret. Oꝛiet᷑ inqᷣt in diebꝰ illis

iuſticia ⁊ abũdãtia pacis:qͥuſq; intficiet᷑ lũa.i.

abũdãatia pacis in tm creſcit:donec oẽz mutabi
litatẽ moꝛtalitatis aſſumat.Tũc nouiſſima ini⸗
mica deſtruet᷑ moꝛs:⁊ qͥcqͥd nobᷣ reſiſtit ex iſir⸗
mitate carnis. VUñ nob gfecta pax nõdũ ẽ:ↄſu
mit᷑ oio dũ coꝛruptibile ̊ induet icoꝛruptõeʒ ⁊

moꝛtale h̊ induet imoꝛtalitatẽ. VUñ ⁊ illiꝰ citas

muri:q hierico appellat᷑ qð in hebꝛeo elodo lu
na intpᷣtari ðꝛ:ſeptio circũacta teſtamenti arca

coꝛruerũt.Qõð em nũc alið agit ãnũciatio reg

ni celoꝝ:quã circũactio arce ſignificauit:niſivt
oia munimẽta moꝛtalł vite.i.olĩs ſpes huiꝰ ſecłi
q̃ reſiſtit ſpei futuri ſeculi:ĩ dono ſ- eptenario ſpi
rituſſancii ꝑ libeꝝ arbitriũ deſtruat᷑: Ob h̊ em
circũeũte arca nõ impulſu violẽto illi muri:ſed
ſpõte ceciderũt. Sũt ⁊ alia teſtimonia ſcpᷣtura⸗

rum:q nobis ingerũt ꝑ cõmemoꝛatõeʒ lune ec ſic fert᷑:vel ꝓficiſcar vt ꝓſpꝑe cedat: qꝛ ita ſe hz

cleſie ſigniſicatiòeʒ:q̃ in iſta moꝛtalitate ab illa
Hieruſalẽ: cuius ciues ſunt ãgeli ſancti in erũ⸗
nis ⁊ laboꝛibus ꝑegrinat᷑. Nõ tñ ei putare de⸗
bent ſtulti:qͥ volũt in melius ↄmutari:adoꝛan
da eſſe iſta luminaria:qꝛ ducit᷑ ex eis aliqñ ſili⸗
tudo ad diuina myſteria figurãda. ex oĩ em cre
aiura ducit᷑. Nec ideo in ſentẽtia dãnatõis de⸗
bemus irruere: q̃ oꝛe apoſtolico de quibuſdaʒ
pꝓferat᷑:qͥ coluerunt ⁊ ſeruierunt creature poti
Usiq; creatoꝛi:qͥ ẽ bñdictus in ſecula. Sicut eĩ
nõ adoꝛamꝰ pecoꝛa:qᷓis dictus ſit xp̃s: ⁊ ag⸗
nus: ⁊ vitulus:nec ferã: qꝛ dictus ẽ leo de tri⸗
bu uda. nec lapides: qꝛ petra erat Epus:nec
montẽ Syõ: qꝛ in ipo ſigurat᷑ eccłia. nec ſoleʒ ⁊
luna:qᷓ;uis ex ea celeſti creatura ſicut ex multa
terreſtri ſacr̃oꝝ figure ad infoꝛmationes myſti
cas ſumunt᷑. Quapꝛopter MMathematicoꝛuʒ
deliramẽta cum deteſtatione ridenda ſunt.qͥ⸗
bus cum obijceremus vana cõmẽta: vñ hoies
in erroꝛẽ pᷣcpitãt:nos pᷣus pᷣcipitati:ſicut gar⸗
ruli ſibi videmur: cũ dicũt nobis. Cur⁊ vos ex
ſolis ⁊ lune cõputatõne paſcha celebꝛatis: q̃ſi
nos oꝛdines ſydex: ⁊ viciſſitudines tpm a ſum
mo atq; optio deo ↄditas arguamus ⁊ nõ eoꝝ
ꝑuerſitatẽ:q̃ rebus ſapiẽtiſſimditis:ad ſtul⸗
titie ſue yaniſſimas opiniones abutit᷑. Nã 1ſi
Mathẽmaticus nobis gdicturus ẽ de ſyderi
bus ⁊ luminaribus celi:ad ſacra myſtice figurã
Da: ſititudines ducere zdicãt ⁊ augures: ne di
cat᷑ nobis.Eſtote ſimplices ſicut columbe. Cõ

ſilitudinem ſacramenti ren

III

tradicant Marſi: ne dicat᷑ nobis. Aſtuti v
ſerpẽtes. Contradicant hyſtriones: ne in pſal⸗

mis cytharã noiemus. At qͥd ex his rebus ad

myſteria vboxꝝ dei ſikitudinũ ſigna ſumuntur:

Dicam ſi placet vel auſpicia vos captare: vel
venena ↄſicere:vel theatricas affectare luxuri
as:qð dementiſſimũ eſt dicere. Nõ igit᷑ nos ð
ſole luna annuis mẽſtruis ve tꝑibus actionũ
noſtraꝑ ↄmẽta ↄijcimus:ne in vite humane ꝑi
culoſiſſimis tempeſtatibus:tanqᷓ; in ſcopuł mi

ſere ſeruitutis illiſi a libero arbitrio naufrage

mus.ſᷣ ad rem ſacrate ſigniſicandam ſiłitudies
adhibitas religioſiſſima deuotõne ſuſcipimus
ſicut de cetera creatura:de ventis:de mari: de
terra:de volatilibus:de piſcibus:de pecoꝛibꝰ:
de arboꝛibus:de hoiĩbus. Ad ſermonem qͥdeʒ
multipliciter. Ad celebꝛatõeʒ vero ſacroꝝ iaʒ
xp̃ᷣiana libertate ꝑciſſime:ſicut de aqua:de fru

mento:de vino:de oleo. In ſeruitute auteʒ ve

teris ꝓpłi multa etiam celebꝛari imꝑata ſunt:q̃

nobis tmmodo ĩntelligẽda tradunt᷑. Nõ vtiq;

dies obſeruabimus:⁊ mẽſes:⁊ ãnos:⁊ tpa.ne
audiamus ab apło: timeo vos ne foꝛte ſine cã

laboꝛauerim in vos. Eos em inculpat:qͥ dicũt

NHõ pꝓficiſcar: qꝛ poſterus dies eſt:aut qꝛluna

poſitio ſyderum.nõ ago hoc menſe ↄmertium

quia illa ſtella mihi facit mẽſem. Nõ planteʒ H
aunno vine: qꝛ biſſextus ẽ.Nõ aũt qͥſqͥs ſapiẽs
ar bitret᷑ obſeruatoꝛes tꝑm repᷣhendẽdos: qui

dicunt. Nõ ꝓficiſcar hodie:qꝛ tẽpeſtas exoꝛta
eſt.Aut nõ nauigem:qꝛ adhuc ſunt hybernere
liquie.Aut tpᷣs ſeminandi eſt qð ymbꝛibus au
tumnalibus terra ſaciata eſt. Ael ſi qͥ foꝛte alij

naturales effectus circa motus aeris ⁊ humo⸗

ris ad variandas tempoxꝝ q̃litates: in ſyderuʒ

oꝛdinatiſſima ↄuerſione notati ſunt:de q̃bꝰ di⸗

ctumẽ᷑.dum ↄderent᷑:⁊ ſunt in ſignis:⁊ in tꝑi⸗

bus: ⁊ in diebus:⁊ in annis. Si que aũt figure

ſilitudinum:nõ tm̃ de celo ⁊ ſyderibus:ſ etiaʒ
de creatura inferioꝛe dicunt᷑ ad diſpenſationẽ
ſacr̃oꝝ.Eloquẽtia q̃dam eſt doctrine Saluato
ris mouẽdo affectui diſcẽtiũ accõmodata:a vi

ſibilibus ad inuiſibilia: a coꝛpalibus ad ſpiri⸗

talia: a tꝑalibus:ad eterna. Nec quiſ qᷓ; veſtrũ
attẽdat: ꝙ eo tꝑe qͥ paſcha celebꝛamus:ſol ma⸗
riete ẽ: ſicut illi appellant quendam ſydeꝝ locũ
vbi reuera menſe nouoꝝ inuenit᷑ ſol: ſ̃ ſiue illi

arietem:ſiue aliquid aliud eandẽ Lrem celi vo⸗

care voluerint. Nos de ſcpᷣturis ſcis hoc didi⸗
cimus: ꝙ oĩia ſydera deus ↄdidit: ⁊ locis cele⸗

ſtibus quibus voluit oꝛdinauit:q̃ ſtellis diſtin
cta ⁊ oꝛdinata in quodlibet ꝑtes diuidãt:qͥbuſ

libet vocabulis vocent:vbicunq; ſol eſſet men
ſe nouox: illic eſſe repiet hęc celebꝛatio ꝓpter
uãde vite: de qus

ℳ

keunee
oiri
1te
hle ſye
Aridi
ugtlon
rtaſeS
Mertuuin
plneea G
ſoſenis
idoeel
ascron
Nheneke
hibuseu
forral
thuno⸗
ſpenz
ecpd⸗
81in⸗.
tſe
uoßei⸗
enſto
Gllimn
n
alhie⸗
ſönci
ia,
Cerhon
ſrn
Nann⸗
edid⸗
ebcs
Poſcin
Girchn
ſatnn
ee

ſatis ſupꝛa diſſeruimus. Qð ſi etiã locus ille ſy

Deʒ aries poſſit vocari:ꝓpt᷑ aliquã figure con

gruẽtiã neq; hmõi timeret ſᷣmo diuin? ſacri ſili
tudinẽ dicẽ: ſicut ⁊ de alijs:nõ ſolũ celeſtibꝰ:v
etiã terreſtribꝰcreaturis:ſicut ð Oꝛione Clya
dibeſicut ð mõte Syna:ð mõte Syõ:ſiẽ de flu
minibꝰq̃ vocant᷑ Seon: hiſon:Tygris:Eu⸗
phꝛates:ſicut ð ipᷣo totiẽs in ſcis myſterijs no⸗
bilitato fluuio ioꝛdane reꝝ figurate inſinuãda

.

rũ myſticas ſiłitudines adduxit.Sʒ q;tũ inter

ſit int obuatões ſydeꝝ ad aereas qlitates ac⸗
cõmodatas:ſicut agricole: aut naute obſeruãt
aut ad notãdas ꝑtes mũdi:rurſumq; aliq̊ ⁊ ali

unde dirigẽdũ qð gubernatoꝛes nauiũ faciũt:

⁊ij q̃ ꝑ ſolitudies arenoſas in iterioꝛa auſtrint
la certa ſemita gdiunt᷑: aut ad aliqd in doctria
vtili figurate ſigniſicãadũ ſit:nõnulloꝝ ſydeꝝ a⸗

liã ↄmẽoꝛatio. Quãtũ Sintſit int᷑ has vtilita⸗
tes ⁊ vanitates hoĩm:ob h̊ obſeruãtiũ ſydera:

vt nec aeris q̃litates:nec regionũ vias: nec ſo⸗
los tꝑm nũeros:nec ſpiritaliirſilitudineʒ:v qſi
fatalia reꝝ euẽta pÄrãt:qͥs nõ intelligat:ſ iam
deinceps videat᷑:cur etiã id obſeruet᷑:cum pa⸗
ſcha celebꝛat᷑:vt ſabbatũ occurrat.oc em ꝓ⸗
pꝛiũ xpᷣi aut religionis ẽ.Nã iudeitmmõ men⸗

ſem nouoꝝ: ⁊ lunã obſeruãt etiã ipᷣi a rtadeci⸗
ma vſq; ad viceſimã pᷣmã.Sʒ qꝛ illud eoꝝ pa⸗

ſcha qͥ pa ſſus ẽ dñs:ita occurrit: vt int᷑ moꝛteʒ

eiꝰ⁊ reſurrectõeʒ mediꝰeſſet ſabbati dies.Ad⸗
dẽdũ pr̃es nr̃i cẽſuerũt:vt nr̃a feſtiuitas a Ju⸗
deoꝝ feſtiuitate diſtingueret᷑: ⁊ qð nõ fruſtra
factũ eſſe credẽdũ ẽ:ab illo q ẽ añ tpa:⁊ ꝑ queʒ
facta ſunt tꝑa: ⁊ qͥ venit in plenitudietꝑm:⁊ q
hʒ ptãtẽ ponẽdi aiaʒ: ⁊ iteꝝ recipiẽdi ea.Et iõ

nõ fatalẽ:ſᷣ oppoꝛtunã ſacro:qð tũ emẽdare iſti

tuerat: hoꝛã expectabat:cũ diceret. Nõdũ ve⸗

*

uit hoꝛa mea:in aniũſaria paſſionis eiꝰ celebꝛa
tione a poſteris ſeruaret. Qð em nũc:vt ſupiꝰ
dixi: fide:ac ſpe agimꝰ vt ad id ꝑueniamꝰ:dile⸗

ctione ſatagimꝰ. Reqes qᷣdã ab oi laboꝛe oim
moleſtiaꝝ ſcã atq; ꝑpetua ẽ. In eã nob ex hac

vita fit trãſitꝰ:quẽ ons nr Jeſus xpᷣs ſua paſſi⸗

one demöſtrare ⁊ ↄſecrare dignatc. Ineſt aüt
in illa reqͥe nõ deſidioſa ſegnitia:ſᷣ qda ineffabi

—

lis trãq̃llitas actõis ocioſe.Sic em ab huiꝰ vi⸗

te opibꝰin fine reqᷣeſcit᷑: vt in alteriꝰ vite actõe

gaudeat᷑.Sʒ qꝛ talł actio in dei laude agit᷑:ſine

laboꝛe mẽbꝛoꝝ:ſine lãgoꝛe curaꝝ nõ ad eam ſie
trãſit᷑ ꝑ qͥetẽ:vt ipi q̃eti ſuccedat.i.nõ ſic eſſe in

ciplat actio: vt eſſe deſinat qes. Neqʒ em redit᷑
ad curas ⁊ laboꝛes:vᷣ ꝑmanet in actõöne.Et qðᷣ

ad q̃etẽ ꝑtinet:nec in oꝑe laboꝛare: nec in cogi⸗

tatõe fluctuare. Quia ꝑ requiẽ ad pᷣmã vitaʒ

redit᷑: vñ aia lapſa ẽ in peccatũ: ꝓpłea ſabbato
reqͥes ſignificat. Illa at pᷣma vita:qa ꝑegrinawæ

Fo. CcCxXII
CXXXVII

cimꝰ figurat᷑. Quere ſeptẽ dies Genelis leges

inuenies ſeptimũ ſine veſpa:qꝛ requiẽ ſine ſine

ſignificat. Mꝛima & vita nõ fuit ſempit᷑na reò⸗
es peccãti.reqͥes ãt yltia ſempitnaẽ:ac ꝑ hoc⁊⸗
octauus ſempiternã btitudinẽ hẽbit: qꝛ redes
illa qᷓ req̊es ſempiterna ẽ excipit᷑ ab octauo nõꝗ
extinguit᷑. Meq; em eſſet alit᷑ ſempit᷑na. Ita ꝭ
erit octauus:qͥ pᷣmus:vt pᷣma vita:ſᷣ et᷑na red⸗
dat. Sabbatũ tñ ↄmẽdatũ ẽ cõi pplo initio coꝛ
poꝛali tꝑaliter celebꝛandũ: vt figura eſſet ſctifi⸗
catõis in requiẽ ſpũſſi ancni. alc; em legimus
in Geneſi ſanctiſicationẽ ꝑ oms ſupioꝛes dies
ſ de ſolo ſabbato dictũ eſt: ⁊ ſanctificauit dñs
diẽ ſeptimũ. Amant em requiẽ:ſiue pie:ſiue i⸗
ique.ᷣ q̃̊ pueniãt ad id quod amãt:plurime ne⸗
Ciũt:nec aliq̃d aliud apetũt etiã ipᷣa coꝛꝑa nõ⸗
deribus ſuis:niſi q̊eſcere a motibus ſuis.Naʒ
ſicut coꝛpus tam diu nitit᷑ pondere: ſiue deoꝛ⸗
ſum verſus: donec ad locũ quo nitit᷑ veniẽs cõ
quieſcat. õdus qͥpe olei ſi mittat᷑ in aere:de
oꝛſum.ſi aũt ſub aquis:ſurſuʒ nitit᷑ Sic aie ad
ea qᷓ amãt: ꝓpterea nitunt᷑ vt ꝑgueniẽdo requie
ſcãt. Et multa quidẽ ꝑ coꝛpus delectãt: ᷣ nõ ẽ
in eis eterna requtes: nec ſaltẽ diuturna.Et ꝓ⸗
pterea magis ſoꝛdidãt aiaʒ ⁊ aggrauant potiꝰ
vt ſinceꝝ eius pondus. qͥ in ſuꝑna fert᷑ impedi

ant. Cũ vo aia ſeipᷣa delectat᷑: nõdũ re incõmu
tabili delectat᷑: ⁊ ideo adhuc ſuꝑba eſt:qꝛ ſe ꝓ

ſummo hʒ:⁊ cũ ſuꝑioꝛ ſit deus:nec in tali pctõ
impunita relinquit᷑:qꝛ deus ſuꝑbis reſiſtit:hu
milibus aũt dat graʒ. Cũ aũt deo delectat᷑: ibi
verã certã eternã inuenit requiẽ: quã in alijs q̃
rebat:nec inueniebat. Pꝛoinde ammonetur in
pſalmo. Delectare in dño: ⁊ dabit tibi petitio⸗
nẽ coꝛdis:qꝛ ̊ charitas dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰ
ntr̃is ꝑ ſpmſanctũ qui datus ẽ nobis:ideo ſan⸗
ctificatio in ſeptimo die ↄmẽoꝛata ẽ:vbi reães
ↄmendat᷑. Quia vo nec bñ oꝑari poſſumus ni
ſi dono eius adiuti:ſicut apłs dicit. Oeus em̃ ẽ
qui oꝑat᷑ in nobis:⁊ velle ⁊ oꝑari ꝓ bõa volũ
tate:nec agere:nec requieſcere poterimus poſt
oĩia bona oꝑa nr̃a:que in hacvita gerimus niſi
eius dono ad eternitatẽ ſanctiſicati atq; ꝑfecti
Pꝛopterea de ipo deo ðꝛ.Cũ feciſſet oia bona
oꝑa valde:ſeptimo die requieuit ab omnibus
