inuenimus ſcriptũ:qꝛ bone ſũt loquele tue ſu

Fo. xxX

vinũ:qꝙ quis videant᷑ ſigniſicaſſe euidentius

ea ipᷣa:q̃ a nobis ſpiritali interpᷣtatione diſerta

ſunt: tñ nos.lxx.interpꝛetũ ſcriptũ ꝑ omnia cu

ſtodimꝰ certi ꝙ ſpũſſanctꝰ myſterioꝛũ foꝛmas

obtectas ineſſe voluit in ſcripturis diuinis: et
non palam atq; in ꝓpatulo haberi. Unguẽtũ
exinanitũ nomen tuũ.ꝓpterea adoleſcẽtule di
lexerunt te:ac traxerunt te poſt ſe:in odoꝛe n
guentoꝝ tuoꝝ curremus.hiſtoꝛica qͥdem expo
ſitio eadem qᷓ in ſuꝑioꝛibus ꝑcurru etiam in p-⸗·
ſenti loco:donec fiat aliqua mutatio perſonaz,?
itaq; oꝛdo dꝛãmatis: qui nobis in hac expoſi,
tione receptus eſt:poſcit. NPoteſt ſane in ꝓphe

tia qᷓdam videri ex ꝑſona ſponſe plata de xpᷣo
ꝙ futuram eſſet in aduẽtu dñi ⁊ ſaluatoꝛis nrĩᷣ
vt nomẽ eius ita per oꝛbem terre:⁊ per vniuer

ſum munduʒ diffunderet᷑: vt feret odoꝛ ſuaui⸗

tatis in omni loco:ſicut ⁊ apoſtolꝰ dixit: Quia

xpᷣibonus odoꝛ ſumus ĩ omni loco.Alijs qui
dem odoꝛ ex moꝛte in moꝛtem: alijs autẽ odoꝛ
de vita ad vitã. Si enim omnibus fuiſſet odoꝛ
vite in vitam:dixiſſetq; vtiq; ⁊ hic: omnes di

lexeruut te:⁊ traxerunt te.Sed nũc ait:vbi no
men tuum eſt factum exinanitũ: dilexerunt te

non ille vetule ac veterem hoieʒ indute anime

neq; rugas habẽtes neq; maculas:ſ adoleſcẽ⸗

tule in augmento ſcilicet etatis ⁊ pulchꝛitudis

poſite anime:que ſemꝑ innouant᷑: et de die in

diem renouant᷑:nouũ ſe hoiem induentes:qui
gm deum creatus eſt. Pꝛopter iſtas ergo ado
leſcentulas ⁊ in augmẽtis vite ⁊ ꝑfectibus po

ſitas exinaniuit ſe ille:qui erat in foꝛma dei:vt
ſieret vnguentũ exinanitũ nomen eius:vt non
iam inacceſſam lucẽ tmmodo habitaret: ⁊ i foꝛ
ma dei pmaneret:ſed vᷣbum caro ſieret: qͥ poſ⸗

ſent iſte adoleſcentule ⁊ in augmẽtis ꝓfectuuz

poſite aĩe non ſolũ diligere:ſed ⁊ trahere eũ ad
ſe. Trahit eni vnaqueq; anima ⁊ aſſumit ad ſe

verbum dei pꝛo capacitatis ⁊ fidei ſue menſu⸗
ra. Cum autẽ traxerint ad ſe anime verbuʒ dei
⁊æſenſibus ſuis atq; itellectibus inſeruerint: et
dulcedinis eius ⁊ odoꝛis ſenſerint ſuauitatem

vbi vnguentoꝝ eius fragrantiam ceperint iue
nire:dumtaxat aduentus eius et redemptiõis
ac paſſionis cauſas charitatẽq; agnouerint: q

ℳ

pꝛo ſalute omniũ vſq; ad moꝛtem crucis imoꝛ

„

talis acceſſit. ⁊ his omnibus velut diuini cuiuſ

dam x⁊ ineffabilis vnguenti odoꝛibus inuitate

adoleſcentule.id eſt. anime plene vigoꝛis atch

alacritatis effecce currunt poſt ipſum: atq; ad

odoꝛem ſuauitatis eius non leui gradu nectar
dis paſſibus:ſed rapido curſu ⁊ tota pꝛopera

tione feſtinant: quemadmodum et ille qui di⸗

cebat:ſic curro:vt compꝛehendam. Verum ꝙ
ait: Anguentum exinanitum nomen tuum: ꝓ
pterea adoleſcentule dilexerunt teicit aur

„*
X

Sars

te poſt ſe:in odoꝛẽ vnguentoꝝ tuoꝝ curremꝰ:
trahũt ad ſe xpᷣm adoleſcẽtule:ſiqͥdeʒ de eccle⸗
ſijs ſtelligat᷑.qͥ vna q̃dem ẽ: cũ ꝑfecta eſt. milte
vo ſunt adoleſcẽtule:cũ adhuc inſtruũt᷑ ⁊ ꝓſi/
ciũt.Iſte ergo trahũt ad ſe xᷣm ꝑ ſidẽ: qꝛ xps
vbi viderit duos vłtres in fide noĩs ſui: vadit

illuc:⁊ eſt i medio eoꝝ in fide tractus: ⁊ vnani⸗
mitate ꝓuocatus.Si vo tertia expoſitione de

aia verbũ dei ſeãnte intelligi hec oꝑtet: q̃cũq;
aia fuerit erudita pᷣmo in moꝛalibus: ſcðᷣo etiã
in naturalibꝰ exercitata:ꝑ illa oĩia qᷓ ĩ his diſci⸗
plinis edoceri ſupꝛa oſtendimꝰ:ipᷣa moꝝ emen
datio ⁊ eruditio rerũ ac ꝓbitas diſcipline tra⸗
hit ad ſe verbũ dei: et libẽs trahit᷑.gratiſſime

eni ad eruditas aias venit: ⁊ trahi ſe ab his in
dulgenter accipit:benigneq; cõcedit. Requi⸗

ro ſane ſi ſolũ nomẽ eius qꝛ vnguentũ factuʒ ẽ
exinanituz tantũ oꝑis egerit: ⁊ ita ſuſcitauerit
adoleſcẽtulas: vt pino traherẽt euʒ ad ſe: ⁊ ha
bẽtes eũ apud ſe caperent vnguẽtoꝝ eiꝰodoꝛẽ
⁊ ſtatim current poſt eum. ſi hec inquã oia ſo⸗
lo noie eius eſffecta ſunt: quid putas faciet ipᷣa
elus ſubſtaãtia: Quid ex illa adoleſcentule iſte
vtutis:quid vigoꝛis excipiẽt:ſi quo pacto po
tuerint aliqñ ad ipᷣam eius incõpꝛehenſibilem
atq; ineffabilẽ ſubſtãtiã ꝑuenire: Ego puto ꝙ

ſiin hocalqñ ꝑuenerint: iam nõ ambuiãt neq;
currũt:ᷣ vinculis qͥbuſdaʒ charitat eius aſtri

cte adhereant ei:ne vltra mobilitatis alicuius

Vllus ĩ eis reſideat locus:ſ ſint cũ eo vnꝰſpũs
⁊cõpleat᷑ in illis hoc qð ſ. criptuʒ eſt. Sicut tu
pater in me ⁊ ego in te vnũ ſumꝰ:ita ⁊ iſteĩi no.

bis vnũ ſint. Sed nũc interimvt videt᷑ ſponſa

cũ ſociatis ſibi adoleſcẽtulis multis:quarũ in

poſterioꝛibꝰ nõ eſt numerꝰ q̃ dicit᷑ ab vno ſolo
ſenſũ et odoꝛatu tãtũmodo capta currere ſe in
odoꝛẽ vnguentoꝝ ſpõſi cõmemoꝛat:ſiue ꝙ ip⸗
ſa curſũ indigeat ad hoc ⁊ pfectu:ſiue ꝙ ipᷣaq̃
dem ꝑfecta ſit. NPꝛo his aũt adoleſcẽtulis que
adhuc curſu ⁊ pfectibus indiget:etiam ip̃a ſe
currere fatet᷑: ſicut ⁊ ille qͥ cum ipſe ſub lege nõ

eſſet: ſt tñ ſub lege: vt eos q̃ ſub lege ſunt lucri
faciat.⁊ iteꝝ cũ in lege ſit xpi:his tñ qui ſinele

ge ſunt: ſit ⁊ ipe ſine lege: vt eos qͥ ſub lege ſũt
laluet.Et hoc fitvt diximus ſolo adhuc odoꝛa
lu eius accepto. Quid putas ageret:cũ ⁊ audi
tum eaꝝ ⁊ viſũ ⁊ tactũ guſtumq; occupauerit

verbũ dei: ⁊ ſingulis qͥpuſq; ſenſibꝰ vᷣtutes ex
ſe cõpetẽtes nature earũ capacitatiq; pᷣbuerit:

ita vt oculus ſi videre potuerit gliam eiꝰ:gliaʒ
tanq; vnigeniti a pre aliud vltra vidẽ iã nollet
necq; audu aliud qᷓ; ybuʒ vite ⁊ ſalutis audire
Sed ⁊ cuiꝰmanꝰpalpauerit de vbo vite: nihil
yVltra materiale: nihil fragile caducũq; palpa⸗
bit:nec guſtꝰ cũ guſtanerit bonũ vbuz dei: car

$SW

nẽq; eius ⁊ panẽ q de celo deſcẽdit:aliud quid 3

poſt h guſtare patiet. Pꝛe dulcedine nãq; ißi⸗
us ⁊ ſuauitate oĩs reliquꝰ ei ſapoꝛ aſper vide⸗
bit᷑ ⁊ amarus.⁊ ido hoc ſolo veſcet᷑.Oẽʒ nãq;
ſuauitatem:quãcũq; cupierit in h̊ inueniet:ad

cia nãq; raptuʒ ſe reddit ⁊ habilẽ. Deniq; his
q ex coꝛruptibili ſemine generant᷑: rõnabile et
ſine dolo efficit᷑ lac. his vo qͥ infirmant᷑ in aliqͥ:

oleum ſe pᷣbet ad hoſpitalitatis amiciciã 2 gra
tia. IJs vero qͥ ꝓ poſſibilitate ſumendi ⁊ exerci
tatos habẽt ſenſus:ac diſcretionẽ boni mali
cibũ ſe ſoliduʒ pᷣbet.Si qͥ vo ſunt:qͥ exierint ð
egypto:⁊ ſecuti colũnaʒ ignis ⁊ nubis in here⸗
mũ venerint: de celo ad illos deſcẽdit minutũ
et ſubtilẽ eis pᷣbens cibũ:angelico ſiłem :ita vt
panẽ angeloꝝ mãducet hõ:habet ⁊ alias mul⸗

tas in ſemetipᷣo atq; inumeras ciboꝝ differen⸗

tias:quas ĩterim.pelle quis et carne oſſibuſq;

induius ⁊ neruis caꝑe nõ põt.Qui autẽ dignꝰ

fuerit redire ⁊ eſſe cũ xpᷣo.quiq; in parua ſide⸗
lis inuentus ↄſtituet᷑ ſuꝑ multa: ilie guſtabit:

⁊ capiet voluptatẽ dñi: ꝑductus ad locuʒ qui

ꝓ huiuſmodi ciboꝝ copijs ⁊ varietatibus deli

tiarũ noĩat᷑ locus. Pꝛopter qð ⁊ in eden poſi⸗

tus dicit᷑: qð delicias indicat.ibi enĩ dicet᷑ ad

eum delitiare in dño. HNeilitiabit᷑ aũt nũc nõ in

vno ſolo edendi guſtãdiq; ſenſu:ſed ⁊ auditu

deliciabit ⁊ viſu: ⁊ tactu odoꝛatuqʒ deliciabit᷑
in odoꝛẽ nanq; vnguẽti eiꝰcurret. Et ita oibus
ſenſibus ſuis deliciabit᷑ in verbo dei:is qui ad

ſũmam ꝑfectiõis ac beatitudinis venerit. Añ
⁊ in his poſiti locis depᷣcemur auditoꝛes hoꝛũ
yvt moꝛtificent carnales ſenſus: ne quid ex his
q̃ dicunt᷑:ᷣin coꝛpoꝛis motus excipiãt:ſ illos

Diuinioꝛes interioꝛis hois ad hec cupiẽda ſen

ſus exhibeãt:ſicuit Salomon edocet nos dicẽſ
Senſũ aũt diuinũ iuenies.Et vt Paulꝰ qͥʒ ad
hebꝛeos ſcribit de ꝑfectis:vt ſupꝛa memoꝛaui
mus:qͥ exercitatos hñt ſenſus ad diſcretioneʒ
boni vel mali:oſtẽdens eſſe in hoĩem pᷣter hos
coꝛpoꝛeos ſenſus:qͥnq; alios nihilominꝰqui ꝑ
exercitia qrunt᷑:⁊ exercitati dicũt᷑:cum ſcʒ itel
ligentiam reꝝ acumine acrioꝛe diſcutiũt. Non

eni ꝑfunctoꝛie ⁊ vt libet audiendũ eſt: qð apo

tolus de ꝑpfectis dicit:quia exercitatos habẽt

ſenſus ad diſcretionẽ boni vel mali. Quod vt

clarius eluceſcat:ſumamus ſi videt᷑: exemplũ

ab his coꝛpoꝛalibus ſenſibꝰ:⁊ ita demũ ſtatim
dad illos diuinos: quos ſcriptura noĩat ſenſus
interioꝛis hominis veniemus.Si ergo coꝛpo⸗

reus oculus exercitiũ viſus habeat:nllło impe
diẽte obſtaculo:ĩtegre ⁊ abſq; vlla falſitate vł
coloꝛes coꝛpoꝛũ vel magnitudines:qualitateſ
q; dep̃hendet. Nam ſi aut caligine aut alia q̃li

bet infirmitate impediat᷑ aſpectꝰ: ⁊ rubeũ ꝓ al
bo: ⁊ viridẽ pꝛo nigro: aut rectũ putat eſſe ali⸗

quid:cuʒ curuũ ſit ⁊ toꝛtuoſum: cõturbabitur

Cae

uergo⸗
iafuerit
dldcrerione
zinperiti
amnwalige
gceeſſenitd
enuspoſit
bona vopt

miqusd

ſcguateretie
alczpfng
copotgliͤt
lsochiben
datioparan
paulolotio
polatesooe
ſateſuntod
ſenluo:edd
pelathon
ſorinquoſ⸗
e Maaddn
hocodoreſt
ſuzzdicc
Zdendey
nonede⸗
pigneno
tmiquoxl
lmnuointe
tuq raa
nibus 15
ner alis
norte, Mam
Nathono:
iltſosden
hereſerinan
ſig:ifenü⸗
ſhooegoo
Moreinmonse
lenngcjres
Ppineſanc⸗
nnien
Gbeyſentan,
hliarſirti
ſnanpenna
Nchkrlani
etemntt
ſſfennianus
lrinicenn⸗
Hiſtividaf⸗
litclgend
lilofon;
ſſoſchtun
lſttore bo
inpegei,
ligocllos

ns cherdin
moaneſtug
t Anigr
duigugmntfee
moln kataet.
dcucndon,
57 muet
ergötnanneß
icat bieidiil

riebktütticae

Gſenin ſltudn
dontug Aͤt
Pann Cidcn
nNs
undnenaet
murmwämedl
nus: equdades
auscrapiͤrtls
her apilſ

Meldet ſprnl
Einpuh

Nſupratne

nius ddienin
ſentwinßſad
losthionivgi
ttii anſg
edienih
Nlenlic gi

Tractatu

imperitia tãqᷓ; caligo oculis inciderit: aut eti
am malicie alicuiꝰ langoꝛe: tanqᷓ; lipis oculis
acceſſerit: diſcrimẽ boni aut mali intueri nulla
tenus poſſit Et inde fiet: vt mala ꝓ bonis agat

bona vo ꝓ malis ſpernat. Scðm hãc vero foꝛ
mã quã ð viſu coꝛpoꝛis aĩieq; tractauimus:cõ⸗

ſequẽter etiaʒ de auditu ⁊ guſtu: ⁊ odoꝛatu:ta
ctuq; ꝑ ſingulas q̃ſq; ſui generl vᷣtutes ſenſuũ

coꝛpoꝛaliũ referẽs ad anime ſenſus:q̃ in ſingu⸗

lis adhibere debeat exercitia:queq; vel emen⸗
datio parari dilucere recognoſcens. Hec autẽ
paulo latioꝛi exceſſu ꝓſecuti ſumus oſtendere
volẽtes odoꝛatũ ſponſe adoleſcentulaꝝ qͥ ado
rate ſunt odoꝛẽ vnguentoꝝ ſpõſi:nõ coꝛpoꝛis
ſenſus:ſed diuini odoꝛis illius ⁊ interioꝛis qui
appellat̃᷑ homis dici. Hic ergo odoꝛationis ſen
ſus:in quo ſanꝰ eſt ⁊ integer odoꝛe vpᷣi accepto

ex vita adducit ad vitam. Si wo non ſit ſanus
hocodoꝛe ſuſcepto de moꝛte imoꝛtẽ deücit m
illuʒ qͥ dicebat:qm̃ xpᷣi bonus odoꝛ ſumꝰ:alijs

q̃dem de vita in vitã: alis aũt odoꝛ de moꝛteĩ

moꝛtẽ Beniq; ⁊ hi qͥbus intellectꝰ herbarũ eſt

pigmentoꝛũq; peritia:ferũt q̃dam eſſe pigmen
ta:quoꝝ ſi odoꝛem ceperint nõnulla aialia con
tinuo intereũt: alia vero eodẽ odoꝛe recreãtur

vitãq; recipiũt.Et nũc ergo i his ipᷣis expoſiti
onibus ⁊ monibus quos habemꝰ inmanibꝰ:
vigdet᷑ alijs eſſe vita ex vita:alijs vero moꝛs ex
moꝛte. Nam ſi hec exponiita audiat aialis qui

dicit᷑ homo:qͥ non põt ꝑciꝑe et intelligere que
ſunt ſpũs dei:irridebit ſine dubio: atq; inepta

hec eſſe ⁊ inania ꝓnũciabit: dicens ſomnia po
tius:qᷓ; rerũ caulas ⁊ dogmata diuina tracta-

ri. His ergo odoꝛ hic cãtici canticoꝝ efficit᷑ de

moꝛte in moꝛtẽ ſcʒ de moꝛte inſidelitatis ĩ moꝛ⸗
tem iudicij ⁊ cõodemnationis. Sequẽtibus vo

ſpiritalẽ ſenſũ ⁊ ſubtilẽ atq; intelligentibꝰ ma⸗
ioꝛem ineſſe veritatẽ in his que nõ vident᷑:q;i

que vident᷑:⁊ verioꝛa haberi apud deũ inuiſi⸗

bilia: ⁊ ſpiritalia magis qᷓ; viſibilia ⁊ coꝛpoꝛa⸗
lia: amplectenda ſine dubio hmõi intelligẽtia
videbit᷑ ⁊ ſequẽda Agnoſcũt eni tale eſſe intel
ligende veritatis iter quo ꝑuenit᷑ ad deũ Sed
ſiqͥdem alienus a fide ſit is:qui hec ſtulta iudi⸗

cat ⁊ irridenda:nihil mirũ.Si vero aliquis ex
his ſit qͥ vident᷑ credere:⁊ ſcripturarũ auctoꝛi⸗
latẽ reciꝑe:nõ tñ recipit expoſitionis huiꝰ ſpi⸗

ritalis foꝛmã:ſᷣ irridet ⁊ derogat:temptemꝰex

aliüjs ſcpᷣturax locis inſtruere eum ac ꝑſuadere
Qui ſi foꝛte poterit ſic reſipiſcere: ⁊ talia qdaꝝʒ
dicamꝰad eũ:ſcriptũ ẽ:pᷣceptũ dñi lucidũ illu⸗

minãs oculos. Dicat ergo nobis qͥ ſũt oculi q

8 III

ſine dubio iudiciũ mẽtis:et aliud ꝓ alio aget᷑.
Ita ergo ⁊ iterioꝛ viſus niſi eruditione ⁊ indu
ſtria fuerit exercitatꝰ: quo per multã peritiam
diſcretionẽ boni habeat ac mali: ſed ignoꝛãtia

Fo. XXI
Epiſtola XI

illuminãt᷑ luce pᷣcepti: Et iterũ.Qui hʒ aures
audiẽdi audiat.Que ſũt aures iſte: s q̊ͥ habu
erit:ipᷣe ſolꝰ vba xpᷣi audire dicat᷑: Et iterum.
Qm xpᷣi bonꝰ odoꝛ ſumꝰ deo.Eti alijs:guſta⸗
te ⁊ videte qm̃ ſuauis eſt dñs.Et qð alius ait:
Manꝰnt̃e palpauerũt de vbo vite. Putaſne
in his oibus nõ mouebit᷑:vt aduertat hec vni⸗

uerſa nõ de coꝛpoꝛeis ſenſibꝰ dicta: ð his qs

m iterioꝛẽ hoĩeʒ ineſſe vnicuiq; docuimꝰ niſt
ſi ↄtẽtionis ⁊ iactantie vitio agit᷑ qͥ eiuſmodiẽ
Quibus vitijs qm ⁊ viſus ille iterioꝛ excecat᷑:
⁊ odoꝛatꝰoccludit᷑:⁊ obturat᷑ auditus: merito
nec videre q̃ ſpiritalia ſũt:nec audire pᷣt:ſᷣ nec
odoꝛẽ iſtũ xpᷣi caꝑe.quo nũc recepto adoleſcẽ⸗
tule iſte in bus bñ ſanꝰ⁊ vigẽs erat hic ſenſus
In odoꝛẽ vnguẽtoꝝ eiꝰ currunt poſt ipᷣm.nec
deficiũt currẽtes aut laboꝛãt:qꝛ ſuauitate odo
ris ipᷣius qͥ eſt de vita ĩ vitã refecte iugiter iua
leſcũt. Nõt adhuc ⁊ ̊ modo accipi qð ait:vn⸗
guẽtũ exinanitũ nomẽ tuũ: ꝓpterea adoſcẽtu⸗
le dilexerũt te. AUnigenitꝰ dei filius cuʒ i foꝛma
dei eẽt:exinaniuit ſemetipᷣm:⁊ foꝛmã ſerui ac⸗
cepit:exinaniuit aũt de plenitudine ſine dubio
in qua erat. Illi ergo qͥ dicũt:qͥd de plenitudie
eius nos oẽs accepimus: ipᷣiſũt adoleſcentule
q̃ de ea plenitudine ex q̃ ſe ille exinaniuit: et fa⸗
ctũ eſt vnguẽtũ exinanitũ nomẽ eius:ꝑcipien⸗
tes dicũt. Poſt te i odoꝛẽ vnguẽtoꝝ tuoꝝ cur⸗
remus.Niſi eni exinaniſſet vnguẽtũ:h̊ eſt ple⸗
nitudinẽ diuini ſpũs:⁊ hũiliaſſet ſe vſq; ad foꝛ
mam Sᷣui:caꝑe eũ nullus in illa diuinitatis ple
nitudine potuiſſet: niſi ſola foꝛtaſſis ſpõſa: pꝛo
eo ꝙ videt᷑ idicare qꝛ vnguẽtũ iſtud exinanitũ
nõ ſibi ſᷣ adoleſcẽtulis dilectiõis dederit cauſã
Sic eni dicit. Anguẽtũ exinanitũ nomẽ tuuʒ:
pterea adoleſcẽtule dilexerũt te Ac ſi diceret
doleſcẽtule qdẽ ꝓpterea dilexerunt te.qꝛ ex
inaniſti te de foꝛma dei:⁊ factũ ẽ vnguẽtũ exin
gnitũ nomẽ tuũ.Ego aũt dico nõ ꝓ exinanito
vnguẽto ſ̊ ꝓ ipᷣa vnguẽtoꝝ plenitudie dilexit
te. Hoc eni indicat ĩ eo loco vbi diẽ: Odoꝛ vn⸗
guẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩa aromata.Qð vo etiã ipᷣa
cũ adoſcẽtulis poſt ipᷣm ſe curſuram dicit:haãc
aio eſſe cauſam:ꝙ pꝑfecti quiq; oia oĩibus fiant:
vt oẽs lucrifaciãt:ſicut iam ſupꝛa expoſuimꝰ.
Introduxit me rex in cubiculũ ſuũ: ⁊ iocunde

mur in te.Cuʒ indicaſſet ſponſo ſuo ſponſa: ꝙ

adoleſcentule odoꝛe capte currerent poſt ipᷣm:
cũ qͥbꝰetiã ipᷣa curſura eẽt:vt eis foꝛmã pᷣberet
in omnibus:nũc quaſi laboꝛis ſui conſecuta ia
palmã ꝓ eo ꝙ cucurrerit cũ currẽti 2: introdu

ctam ſe dicit ab ſponſo rege in cubiculum eius
yt ibi videret cunctas opes regias:in quo vti⸗

qʒ merito iocundat᷑ ⁊ exultat: vtpote que ſecre
ta iã regis ⁊ arcana ꝓſpexerit Hic eſt ᷣm ꝓpo
ſitum dꝛãmatis oꝛdinem qſi hiſtoꝛicꝰintellectꝰ

Sed qm̃ cui res agitur:eccłia eſt ad x-pᷣm veni
ens: vel aia verbo dei adherẽs:qͥd aliud cubi-
culũ xpᷣi ꝓmptuariũ dei credendũ eſt:in quo

vel eccłiam vel aiam coherentẽ ſibi introducat

niſi ie arcanus ſenſus eius ⁊ recõditus: de q̊

⁊ Paulus dicebat: Nos aũt ſenſum vxpᷣi habe

mus:vt ſciamus q̃ a deo donata ſuntnob hec

illa ſunt que oculꝰ nõ vidit: nec auris audiuit:

nec in coꝛ hois aſcenderũt: que pᷣparauit deus
his q̊ diligunt eum. Cũ igit᷑ xpᷣs aiam in intel⸗
ligentiã ſui ſenſus inducit:i cubiculũ regis in
troducta ð:in quo ſunt theſauri ſapiẽtie ac ſci
entie eius abſcõditi.Nõ mihi aũt vacuũ vide⸗

tur:qꝙ cũ potuiſſet dicere Introduxit me ſpon

ſus meꝰ:aut fraternꝰmeꝰ:aut aliquid hmõi: vt

ei moꝛis eſt.Nunc qꝛ cubiculũ dictura erat:re
gis dixerit cubiculũ:a nõ aliud nomẽ poſuerit
in quo poſſet foꝛtaſſis aliqͥs etiaʒ mediocris in

telligi. Sʒ ꝓpterea arbitroꝛi his regẽ noĩiatũ:
vt oſtenderet᷑ ꝑ hoc nomẽ pᷣdiues cubiculum:

vtpote regiũ ⁊ multis atq; imenſis opibus re⸗

pletum. Pꝛope hüũc oĩno mihi videt᷑ fuiſſe ⁊ il
le qͥ dixit raptũ ſe eſſe vſq; ad tertiũ celuʒ:⁊ in
de i paradiſũ:et audiſſe verba ineffabilia: que
nõ licet hoi loqui.Quid eni putas eſſe illa ver
ba que audiuit:nõne a rege audiuit: ⁊ ĩ cubicu
lo ⁊ ꝓpe cubiculũ poſitus audiuit. Et erãt cre

do illa verba talia qdaʒ:q̃ hoꝛtarent᷑ eũ ad ma
ioꝛem ꝓfectum:⁊ ꝓmitterẽt ei:ꝙ ſi ꝓꝑſeueraret

m illud qð ꝑ ꝓphetaʒ qͥʒ ꝓmittit᷑. Dabo tibi
theſauros obſcuros: occultos:iuiſibiles. Ape
riam tibi vt cognoſcas:qꝛ ego ſum dñs deꝰtu⸗

us:qͥ vocaui nomen tuuz iſt rael. Currunt ergo
adoleſcentule poſt ip̃ᷣm in odoꝛẽ eiꝰ: vnaqueq;
iñ ꝓ viribus.alia qͥdẽ velocius:alia paulo tar

dius:alia etiam inferius ceteris ⁊ vltimo:alia

pmo loco: verũtamẽ currũt oẽs:ſed vna eſt p

fecta:q cucurrit ſic:vt ꝑueniret: ⁊ ſola acciꝑet
palmã. Sola eni eſt que dicir. Introduxit me

rex in cubiculũ ſuũ:cũ pꝛius non de ſola:ſed ð

pluribus dixiſſet: qꝛ poſt te in odoꝛẽ vnguẽto⸗

rũ tuoꝝ curremus. Introducit᷑ ergo in cubicu
lum regis: ⁊ efficit᷑ regina:⁊ ipſa eſt de qua v.
Regina aſtitit a dextris tuis in veſtitu deaaura

to:circũdata varieratibus. Ge his aũt adole⸗
ſcẽtulis q̃ poſt ipᷣam cucurrerãt: ⁊ ꝓcul ab eaĩ

ipᷣis currendi ſpacijs remãſerãt: dicit᷑: Addu⸗

cent᷑ regi vgines poſt eam: ꝓxime eius addu⸗
cent᷑ tibi. Adducent᷑ in leticia ⁊ exultatione:ĩ⸗
ducent᷑ in templũ regis.Sʒ ⁊ illud etiã in G̊ ad
uertere debemus: ꝙ ſicut rex habet cubiculuʒ
quoddã:in qð reginã ſiue ſponſam ſuam intro
ducit:ita habet⁊ ſponſa ſuũ cubiculũ:in quod

moner ꝑ vbum dei ingreſſa claudere oſtium:?
ita ↄcluſis illis oibꝰ diuitijs ſuis intra illud cu

II

biculum oꝛare eum: qͥ videt in abſcondito: 7
ſpicit qᷓ;tas opes animi ſcʒ virtutes intra cubi
culum ſuum ſpõſa cõdiderit: ⁊ videns eius di
uitias:det ei petitiões ſuas.oi eniĩ habẽti dabi
tur. Qðdð aũt ait exultemꝰ ⁊ iocũdemur in te:vi⸗
def ex pſona adoleſcẽtulaꝝ dici: vel optãtiu,z
⁊ peccàtiũ a ſpõſa:vt quẽadmodũ ſpõſa ↄſeu

ta eſt:q̃ ꝑfecta ſũt:⁊ exultat:ita ipᷣe etiã ſuũ im

plere curſũ: ⁊ ꝑuenire vſq; ad regis cubiculuz
mereant᷑: vt pfectis ⁊ ituitis oibus his de q̃bꝰ
illa głiat᷑: etia ipᷣe exultẽt:ſicut ⁊ illa:⁊ iocũdẽÜi⸗
tur in eo. Ael etiã ad ſpõſam pᷣt dictum videri
ab adoleſcẽtulis ↄgratulãtibꝰ ei: ⁊ ꝓmittẽtibꝰ

petẽtibuſq;: vt ꝑticipes fiãt exultationis ⁊ leti

tie diligemꝰ vbera tua ſuꝑ vinũ. Spõſa qdem
poſtq; oſcula meruit ab ipo ſpõſioꝛe ſuſciꝑe: ?-
vberibus eiꝰ gfrui ait ad eũ: Bona ſũt vbera
tua ſuꝑ vinũ.Adoleſcẽtule vo q̃ nõdum ad id

2—

beatitudinis venerãt neq; ſũmã ꝑfectiõis acce
perãt: neq; vſu ⁊ oꝑibus fructꝰ ꝑfecte charita
tis expleuerãt: vt qſi exꝑte ꝓnunciarẽt de vvbe
ribus eiꝰ:qꝛ bona ſũt. Vidẽtes tñ ſponſã dele⸗
ctcari ⁊ reſici ex vberibꝰ ſponſi: ex fontibꝰ ſcʒ ſa
pientie ⁊ ſciẽtie:q̃ de vberibꝰeius fluunt:⁊ po⸗
cula celeſtis doctrine ſumentes:tanqᷓ; imitatri

ces ꝑfectionis eius:⁊ deſiderantes eiſdẽ veſti

gijs incedere: ꝓmittũt ⁊ dicũt: diligemus vye
ra tua ſuꝑ vinũ.id ẽ.nos qͥdem nõdũ in id ꝑfe
ctionis aſcendimus: vt iã diligamꝰ vbera tua
vſq; in finẽ:⁊ ipᷣe poſſet intrare regis cubiculũ

plus qᷓ; vinuʒ: vel certe vbera tua:q̃ fũt ſuꝑ vi

num (Atroq; eni modo ſenſus ſtare videbi)
gerimus tñ ſpem: vtpote adoleſcẽtule ĩ id eto⸗
tis ꝓſicere:quo poſſimꝰnõ ſolum paſci ⁊ ali ex
vberibꝰ vbi dei:ð diligere alentẽ. Iſte ſũt autẽ

adoleſcentule vt ſepe iam diximꝰ aĩe:q̃ pᷣmis ⁊

initio volẽtibꝰ eruditionibꝰ vident᷑ imbute:et
velut vino quodã letificate inſtitutiõe tuoꝛum
dũtaxat:curatoꝛũ q; ⁊ pedagogivtpote ꝑuule
2 que haberẽt qͥdẽ in viribꝰamare vinuʒ:non
tñ haberent in etate:vt amoꝛe vbeꝝ ſponſi mo
ueri aut excitari poſſent. Sʒ vbi aduenit pleni
tudo tẽpoꝝ.⁊ xpᷣs in eis ꝓfecit etate ⁊ ſapia::1
iam ſentire ceperũt qͥd ſint vbera ſpõſi:queq; i

his ꝑfectio vbi dei:⁊ doctrine ſpiritalis pleni

tudo deſignet᷑:etiã ꝓmittũt:qꝛ plꝰ qᷓ; vinũ qð
nũc tãq; ꝑuule bibũt:dilecture ſint vbera ſpõ
ſe. id ẽ. ꝓpenſioꝛes futeerga ꝑfecta:⁊ oĩ pleni
tudine decreta dogmata xpᷣi:qᷓ; iam antea ſiue
in cõmunibꝰ ſtudijs:ſiue in legis ⁊ ꝓphetaruzʒ
viſe ſũt inſtitutionibus extitiſſe. Eqtas dilexit
te. Etia hoc mihi vident᷑ adoleſcẽtule ploqui
velut ſatiſfaciẽtes ꝓ eo:ꝙ dilecturas ſuꝑ vinũ

ſe ꝓmiſerũt vbera ſpõſi:⁊ nõ iã in pñti diligãt

neq; itegrã vim charitatj oſtẽdãt.Eſtog vor
iſta velut icuſantiũ ſemetipᷣas:q̃ſi q nõdũ abie
cta oĩ iniqᷣtate ꝑuenerint ad eqͥᷣtateʒ:vt poſſint

nalcee
nnicnot
waap

ſexvenern.

Iltevbioutt
cctes Me

ſunn. Etvid

elanglo⸗
mnandatane
mmandatnein
Ntnulaein
et. Equita
dligt aßn
ſtoi ſper
Uteſervon
quumgliqn
goligit?
iunobise
untunand.
beo.Etigeo⸗
glitntervt,
hbeesaſu
Reſagidin
abhrins
Nobisdic
Llii ſicacc
toodilepi
venitas:
leo. Necn
diligut
Nantiam
udterinue
Opportunita
ſnrrluſtie
ſunſcetprun
lrelnnrye
loppertt⸗
Pndiankan
eliſpoſanin
alſobinpo
Cananitneoen
benlee

f wo⸗
3. . ed.
ſisgkiphrͤ
lehiutt
.Loets
lßnange
NArneng
giſtenz,⸗
WN
llnatcch

ffuc pfeneten
ie pnuncaiäret
datestiſpnni⸗
onſi:exfonre
nideinsfumm⸗
nemnes:mnit
Kerantesaliſd
1dict:dlgnete
siden dünthe
tüdiige ent
ewbenuriſiion
loſeninſrefüiti
te datineilen
öſingarlis
rani ind
mdirnd iri
onid'akimue
einfimietn

gengrhh

7

Tbimuenz

S
— — —

α
—
-=
=
E
S=

S=
Sy =

ſum. Et vide:ſi nõ ob hoc etiam videt᷑ illud in

euangelio a Saluatoꝛe dictũ. Si diligitis me:
mandata mea ſeruate. Si ergo q diligit Xpᷣm:
mandata eius cuſtodit: ⁊ q mãdata eius cuſto
Dit:nulla ẽ in eo iniquitas:ſᷣ equitas in eo ꝑma
net. Equitas ergo eſt q̊ ⁊ mandata cuſtodit: ⁊
Diligit Ep̃m. Et rurſum:ſi his qui mãdata cu⸗
ſtodit: ipᷣe diligit Zp̃m: mandata aũt in equi⸗
tate ſeruant᷑: ⁊ equitas ẽ q̃ diligit p̃m:qᷣ ini⸗
quum aliquid gerit:neq; mãdata cuſtodit: ne⸗
q; diligit Xpᷣm. Erit ergo vt q;tuʒ iniquitatis

in nobis ẽ: tantũ lõgẽ ſimus a dilectiõe Ep̃ᷣi:⁊

tantũ mandatoꝝ eius pᷣuaricatio habeat᷑ in no

bis. Et ideo regula q;daʒ directã ponamus eẽ

equitatẽ: vt ſiquid in nobis inidqtatis ẽ:hãc ad

hibẽtes ⁊ ſupducẽtes directoꝛis mandatoꝛum
dei:ſiquid in nobis curuum:ſiquid toꝛtuoſum
ẽ:ab huius regule linea reſecẽtur:vt poſſit ⁊ ð
nobis dici. Equitas dilexit te. Poſſumus aũt

etiã ſic acciꝑe:vt videat᷑ ſile eſſe qð dixit. Eqͥ⸗

tas dilexit te:ac ſi dixiſſet. Juſticia dilexit te:⁊
veritas:⁊ ſapia:⁊ pudicitia:⁊ ſingule q̃q; vᷣtu
tes. Nec mireris ſane ſi dicimus vtutes eſſe qᷓ
diligũt Rpᷣm:cum in alijs ipᷣaꝝ virtutum ſub

ſtantiam Epᷣm ſoleamus acciꝑe.Quod ⁊ fre⸗

quẽter inuenies in ſcripturis diuinis ꝓ locis
oppoꝛtunitatibus aptari. Inuenimus nãq; ip⸗
ſum:⁊ iuſticiam dici ⁊ pacẽ:⁊ veritatẽ.Et rur
ſum ſcriptum ẽ in pſalmis. Juſticia ⁊ pax oſcu

late ſunt: ⁊ veritas de terra oꝛta ẽ: ⁊ iuſticia de

celo ꝓſpexit. Que vtiq; oĩa ⁊ ipe eſſe:⁊ rurſuʒ
ipᷣm dicunt᷑ amplecti.Sʒ ⁊ ſpõſus idẽ ðꝛ: ideʒ
etiã ſpõſa noĩat᷑:vt in ꝓphetia ſcriptum t.Si⸗
cut ſpõſo impoſuit mihi mitrã: ⁊ ſicut ſpõſam
oꝛnauit me oꝛnameto. D
Momelig ſecüdo. Epla. XII

f moſa filie Hieruſalẽ: vt tabernacula
acceedar: vt pelles Salomonis. Ina⸗
lijs exẽplaribus legimus Nigra ſum ⁊ foꝛmo⸗
ſa. Rurſus in h̊ pſona ſpõſe loquẽtis introdu⸗
cit᷑. Loquẽtis aũt nõ ad illas adoleſcẽtulas:q̃
cũ ipᷣa currere ſolent:ſᷣ adſfilias ierłm:qᷣbus
tãqᷓ; his q̃ derogauerint feditati eius rñdere vi
det᷑ ⁊ dicere. Fuſca qͥdẽ ſum vel nigra:qᷓ;tũ ad
coloꝛẽ ſpectat: ſilie Hirłm. foꝛmoſa vo ſiqs in
terna mẽbꝛoꝝ liniamẽta ꝑſpiciat.HNã ⁊ taber⸗

nacula inqͥt cedar:q ẽ gẽs magna nigra ſunt:⁊

Tractatus III Epiſtola

iam diligere vinũ ſuꝑ vbera ſpõſi:ſciẽtes incõ⸗
ueniens eſſe:vt aliqͥd adhuc reſideat iniqtatis
in eo:qͥ ad ꝑfectõeʒ ſpiritalis ⁊ myſtice doctri⸗
ne ꝑueneru.Quia & ſumma ꝑfectõis in chari⸗
tate ↄſiſtit:charitas aũt nihil iniqtatis admit⸗
tit: vbi aũt nibil iniquitatis ẽibi ſine dubio eſt
eqͥ tas. MMerito ergo eqͥtas eſſe ðꝛ:q̃ diligit ſpõ

ipᷣa gẽs cedar nigredo vel obſcuritas interp̃ta
tur. Sʒ ⁊ pelles Salomonis nigre ſunt.nec tñ
ob h̊ tato regi in oĩ gria ſua pelliũ viſaẽ indeco
ra nigredo. Hõ g mihi o filie Hierim expꝛobꝛe

tis culpã coloꝛis cũ ſiue naturat ſiue exercitio
q̃ſita coꝛꝑi pulchꝛitudo non deſit. Hec ↄtinet

byſtoꝛicũ dꝛãma: æ ꝓpoſite fabule ſpẽs.Sʒ re

deamus ad oꝛdinẽ myſticũ.hec ſpõſa q loqui
tur: eccłe ꝑſonã tenet ex gẽtibus ↄgregate.i
lie vo Hierim ad q̃s ei ſermo ẽ:ille ſunt aie:q
ꝓpr᷑ electõeʒ patꝝ chariſſime qdẽ dicunt᷑: ini⸗

mice auüt ppt᷑ euãgeliũ. Iſte ſunt filie Hierłm:

ciuitatis terrene:qͥ vidẽtes eccłiaʒ ex gentibus

— —

q;ᷓuis ꝓ eo ignobilẽ ꝙ gnoſitatẽ ſibi Abꝛahaʒ
2 Jlaac eeodo poſſit aſcribere:obliuiſceẽ⸗
tẽ tñ yrm luũ ⁊ domuz pr̃is ſui: atq; ad pᷣm
venientẽ ſpernũt eaʒ:⁊ ꝓ ignobilitate generis
offuſcãt. Quod ſpõſa ſentiẽs pᷣoꝛis ppli imputa

ri ſibi:⁊ ꝓ hoc etiã nigrã ſe appellari:quaſi que

paterne eruditõis nõ habeat claritatẽ: Reſpõ
dens ad hec dixit. Nigra ſum quidẽ o filie hie⸗

ruſalem: ꝓ eo ꝙ nõ deſcẽdo de ſtirpe claroꝛuʒ
viroꝝ:neq; illuminatõeʒ Moyſilegẽ accepi:

habeo tamẽ pulchꝛitudinẽ meam mecũ. Nam

⁊in meillud pᷣmũ eſt: quod ad imagineʒ dei in

me factum eſt: æ nüc accedẽs ad verbũ dei rece

2

pi ſpẽʒ meam. Quãuis em ꝓ coloꝛis obſcurita

te comparetis me tabernaculis cedar: ⁊ pellibꝰ
Salomonis:tñ ⁊ cedar ex iſmnaele deſcẽdit.Se

cũdo nãq; loco ex iſmaele natus ẽ: q iſmael nõ
fuit expers diuine bñdictõis: a pellibus Sa
lomonis comparatis me: q nõ alie ſunt q;ᷓ pel⸗
les tabernaculi dei: ⁊ tñ miroꝛ voso filie Hie⸗

ruſalem coloꝛis velle expꝛobꝛare nigredinem-
Quõ nõ meminiſtis ꝗꝙ; in lege vra ſcriptũ ẽ: ꝙ
paſſa ſit Maria: que derogauit Moyſi:cum
Ethyopiſſam nigrã accepiſſet vxoꝛẽ:Quõ ig⸗
noꝛatis illius imaginis adũbꝛatiõeʒ in me nuc
veritate compleri? Ego ſum illa Ethyopiſſa:
ego ſum nigra qͥdẽ ꝓ ignobilitate gnis: foꝛmo
ſa vo ppt᷑ pniaʒ ⁊ ſidẽ. Suſcepi em in me filiuʒ
dei: recepi vbũ carnẽ factũ. Acceſſi ad eũ qͥ eſt
imago dei pᷣmogemitus ois creature:⁊ qꝗͥ ſplẽ
doꝛ glie: ⁊ fulgoꝛ ſubſtãtie eius:⁊ facta ſi uz foꝛ
mola. Tu ergo quid impꝛoperas ↄuertenti ſe
a peccato:quod lex fieri vetat: Et quõ tu gloꝛi
aris in lege puaricans legẽ: Aeꝝ qm in his lᷣ
cis ſumus: vbi eccłia q ex gẽtibus venit nigra
ſe eſſe dicit ⁊ fomoſam:quis lõgũ videat eſſe
7 opꝑoſum colligere ex ſcpturis diuinis:in qᷣb⸗
velſqliter ſacramẽti huiꝰ foꝛma pceſſerit:iñ nõ
mihi penitus omittenduʒ videt᷑: q; potuerit
bꝛeuiter memoꝛandũ. Pꝛimo ergo in Nüũeroꝝ
libꝛo de Ethyopiſſa ita ſcriptũ ẽᷣ. Et locuta eſt
Maria ad Aarõ: ⁊ derogauert Moyſi ppt᷑

„

mlierẽ ethiopiſſaʒ qu accepit vxoc: ⁊ dixeĩt.

Nunqͥd QHoyſi ſ. oli locutus eſt dñs: Mõne 2
nobis locutus eſt: Et iterũ in tertio regnoꝝ li⸗
bꝛo ſcriptũ ẽ de regina Saba: qꝛ venit a finibꝰ

terre audire ſapiam Salomonis: h̊ mõ regina

Saba audiuit nomẽ Salomonis ⁊ nomẽ dñi:
venit temptare eũ in ꝑabolis: ⁊ venit in hie

ruſalẽ in vtute magna valde: ⁊ cameli poꝛtan⸗

tes adoꝛamẽta aurum multũ valde:⁊ lapidẽ

pᷣcioſum:⁊ ingreſſa eſt ad Salomonem:⁊ locu
ta ẽ ei omnia vba que erãt in coꝛde ſuo. Et re⸗
nunciauit ei Salomon omnia vba eius.Et nõ
fuit verbũ quod omiſerit rex:⁊ nõ enũciauerit

rex ei.Et vidit regina Saba omnẽ pꝛudentia,z
Salomõis:⁊ domũ quã ediſicauit ⁊ cibos ſalo
monis:⁊ ſedẽ pueroꝝ eiꝰ: ⁊ oꝛdinẽ miſtroꝝ eiꝰ

⁊ veſtes eiꝰ ⁊ vini fuſores ei ꝰ:⁊ holocauſta eiꝰ

que offerebat in domo dñi:⁊ obſtupuit: ⁊ dix.

it ad regem Salomonẽ. Verus ẽ ſermo quem

ego audiui in terra mea de vbo tuo:⁊ pꝛuden⸗

tia tua: ⁊ nõ credidi ijs qui loquebant᷑ mihi vſ
q;quo venirem: ⁊ viderũt oculi mei:⁊ ecce nec
media ꝑs eſt que nunciabant᷑ mihi. Addidiſti

ι

em̃ ſuꝑ omnem auditionẽ quam audiui in ter⸗

ra mea. Beate mulieres tue:beati pueri iſti: qͥ
aſſiſtunt in ↄſpectu tuo ſemꝑ: ⁊ audiũt omneʒ
pꝛudentiam tuam. Sit dominus deus tuus be
nedictus:qui tibi dedit ſedem iſrael.Quoniaʒ
dilexit dominus iſrael:⁊ voluit eũ ꝑmanere in
eternum:poſuit te regem ſuꝑ eos:vt facias iu⸗
diciũ cum iuſticia:⁊ iudices eos:⁊ dedit Salo
moni.Cxx.talenta auri: ⁊ odoꝛamenta multa
valde:⁊a lapidẽ pᷣcioſum. Nunqᷓ; talia venerãt
odoꝛamenta:nec in tanta multitudine:que de⸗
dit regina Saba regi Salomoni.Hanc autem
paulo latius repetere voluimus:⁊a inſerere hu⸗

ic expoſitõi noſtre:ſciẽtes in tantũ ↄuenire hec

ad ꝑſonã eccleſie que ex gẽtibus venit ad xp n
vt ipe dominus in euãgelijs regine huius
ret mentionẽ:dicens eam veniſſe a finibus ter⸗
re:vt audiret ſapientiam Salomonis. Auſtri
gutem reginam dicit eã ꝓ eo ꝙ ethyopia in au
ſtri ꝑtibus iaceat:⁊ a finibus terre quaſi in vl⸗
timo poſita Inuenimus autem huius ipᷣius re
gine etiam Joſephũ in hyſtoꝛia ſua facere mẽ⸗
tionem:addentẽ etiam hoc ꝙ poſtea qᷓ; egreſſa
eſt inquit a Salomone cuʒ abijſſet rex eſiet mi

ratus eius ſapientia quã ſine dubio ex Salo⸗

monis ſapia ſuſcepat:Cognouit inqᷓ; nomẽ ei⸗
meroen. Refert aũt ꝙ nõ ſoluʒ ethyopie:ſed ⁊
egypti regnum tenuerit.Addemus aũt adhuc
⁊ ea ꝗᷓ in. Lxvij.pſalmo de hac eadẽ foꝛma ↄti⸗
nent᷑.Ait ergo ibi diſꝑge gẽtes q̃ bella volunt:
veniẽt legati ex egypto:ethyopia pᷣueniet ma⸗
nus eiꝰ deo.Et adhue q̃rto in loco apð Sopho
nia ꝓphaʒ de hac eadẽ figura h̊ mõ ſcpᷣtũ Pꝛo
pterea ſuſtine me dicit dñs in die reſurrectiõis

gce ⸗

II

mee in martyrio h̊ eſt in teſtimonio qm̃ iudiciũ
meũ ẽ ⁊ ↄ gregatões gentiũ:vt ſuſcipiã reges:
⁊effundã ſuꝑ eos omnẽ irã indignatiõis mec:
in igne ʒeli meiꝰↄſumet᷑ oĩs terra.Qm tũc ↄuer
tã in ꝓplis linguã in generationẽ eius: vt inuo⸗

cent omnes nomẽ dni:⁊ ſeruiẽt ei ſub iugum v
num.Se vltra flumina ſuſcipiã eos ethyopie:

qui diſꝑſi ſunt:⁊ afferent ſacriſicium mihi. IJn
die illa nõ ↄfunderis Saba ab omnibus adin

uentionibus tuis in bus impie egiſtiin me:ſᷣ
⁊ in Hieremia ſcriptum eſt. . pꝛincipes qui⸗

dam ppli iſrael miſerit Hieremiã in lacũ el⸗

chie filij regis qͥ erat in domo carceris:⁊ depo⸗

ſuerũt eũ cũ funibus: ⁊ in lacu nõ erat aqua:ſᷣ
cenũ:⁊ erat in ceno. Audiẽs aũt Abdimelech
eihyops vir eunuchꝰ qͥ erat in domo regis:qꝛ

miſerũt Hieremiã in lacũ:locutus ẽ regi ⁊ dix⸗
it. D0Dſie rex male fecerũt viri iſti oĩa q̃ fecerunt

in lieremiã ꝓphaʒ:q miſerũt eũ in lacũ ⁊ mo⸗
riet᷑ ibi a facie famis: qm nõ ſunt ia panes in ci
uitate. Et pᷣcepit ipᷣe rex Abdimelech ethyopi

dicẽs. Tolle hinc triginta hoĩes: ⁊ educ eũ de
lacu: vt nõ ibi moꝛiat᷑.Et qͥd plura?: Abdime⸗

lech ethyops fuit qͥ Hieremiaʒ eduxit de lacu.

Et paulopoſt factus ẽ ſermo dñi ad Hieremiã
dicẽs. Vade ⁊ dic Abdimelech dicẽs:ſic dixit

diñs deus iſrael. Ecce ego adduco vba mea ſu⸗

p ciuitatẽ iſtã in mala:⁊ nõ in bõa:⁊ ſaluabo te

in die illa: ⁊ nõ te dabo in manus hoim qͥs tuti
mes.A facie eoꝝ ſaluãs ſaluabo te:⁊ in gladio
nõ cades: ᷣ erit aĩa tua in ſalutẽ: qm̃ ↄfiſus es
in me dicit dominus.ec interim ad pᷣſens de

ſcripturis ſanctis occurrere potuerũt:quibus
mihi videt᷑ ꝓpoſiti de Canticis canticoꝝ verſi

culi myſteriũ cõpꝛobari: In quo dicit. Fuſca

ſum ſiue nigra ⁊ foꝛmoſa filie hierm:ſicut ta⸗
bernaculũ cedar:⁊ ſicut pelles Salomõis. In
uenit᷑ ergo Moyſes in Rumeris accipe ethio
piſſam vxoꝛẽ fuſcã vel nigrã:ꝓ qua aria ⁊
Aarõ derogãt ei:⁊ indignãtes dicũt. Nunqͥd
moyſi ſoli dñs locutꝰẽ. Noõne⁊ nobᷣ locuꝰẽ In
q̊ͥ ſi diligẽter ↄſideres h:nõ ↄſequẽtiã vᷣmo in⸗
uenit᷑ hre hyſtoꝛicus. Quid em̃ ↄuenire ad rẽ
videbit᷑:vt indignãtes ꝓ ethiopiſſa dicãt.Nũ
qͥd ſoli oyſi locutꝰẽ dñs:nõne ⁊ nohᷣ locu⸗

tus ẽ:Opoꝛtebat em̃ ſi h erat in cã: dici ab eis

nõ opoꝛtuit te Moyſes vxoꝛẽ acciꝑe ethiopiſ
ſam ⁊ de ſeie Cayn:ſᷣ de gñe tuo:⁊ ð domo Le
ui. oꝝ nihil dicũt:vᷣ aiũt. Nũqͥd Moyſi ſoli
locutꝰẽ deus:nõne ⁊ nobᷣ locutus ẽ: In qͥ ⁊ mi

hi videt᷑ ᷣm myſteriũ magis intellexiſſe quod

geſtũ ẽ:⁊ vidiſſe quod iã Coyſes.i.ſpiritalis
lex in nuptias ⁊ ↄiugium ↄgregate ex gẽtibus
migrarẽt eccleſie: ⁊ ariam qᷓ ſynagoge de⸗
relicte foꝛmã: ⁊ Aarõ qui ſacerdotij carnalis te

nebat imaginẽ:vidẽtes ablatũ eſſe a ſemetipis

C

16:4.
nenn
geanobis
cstanta?
entetele

dDibus Ann

deeodic
deſuponn
ſluddeent
gin Monn
faytfamun
neakaclis
ce tnonin
imuitisd
hecoiap
mernitade
ſerox pſa
attnolcere
pobereex
hofles
bundeir
Correcet
Gaconta
ewenio
Nenihan
dadom
atcum
kos:q:
lononie
lens per
guras.
lcckia ven
ponisyer.
Uenltꝛhe
lnriſtione
ltp obipo⸗
uundtirxelt
göͤgpudenn
laenppilop
lebar abloe
henſopacg
Hohenigunn⸗
lopabuith
bus venite
odonanento
donadnea
ldaanoy
Konglbbus
ercomuni⸗
Uulketianl
funpoſſun
laluinnete
ſuiin n—
eſgop.
nppreng

4 =
S
==
=
=
S=S

E
—
SE=
S= „ .
—
— =

nocnekeden⸗
karnigtn
iseit
Umndonon
balnsin
niſtoniten
nöſunügneie
Abcinceh
ahoientl
tadpn
emiazeäntnen.
modäintboci
nelechdirfentl
addeoſbanet⸗
loͤndörth
morusbeinten
notr:nge
Elui:qnoffrt
nerinadßſe
potuerünautn
ncs cantcozit
inqpodick i
lieſpierfnſut⸗
Ales oAoros/
Amncaucreeni
gipaulhni
iridai. Ku
SSõ
ithifbi
en ettetn
bepſadi
6

2

=
—,—

EEE
=
=☛ä=

—
—
ES
SE

S=
=

=S
—
S=

E
=

SE
Sz

—,eXg
S. =

S=ͤe—
=

4
4

=
S==
=☛

7
9

Se
=

=21
— — — -
S == SS

—
—
—
—
S=
—
— —
— —
– S=
S=E S= —
— — — =— S=.

—

S= =

=
S,oSE
S=
=

Tractatus

regnũ: ⁊ datũ eſſe genti facienti fructus eiꝰ di⸗

cere:Nunqͥd Koyſi ſoli locutus eſt deus:nõ

ne ⁊ nobis locutus eſt:Geniq; et moyſes ipſe

cũ tanta ⁊ tam magniſica eius oꝑa fidei ac pa⸗

tientie referant᷑:nunqᷓ; tãtis a deo elatus ẽ lau
dibus ⁊ nũc:cũ ethiopiſſam ducit vxoꝛẽ. Nũc
de eo dicit᷑:qꝛ Moyſes homo manſuetus val
de ſuꝑ omnes hoies qui ſunt ſuꝑ terrã:nunc ⁊
illud de eo dicit dñs.qꝛ ſi fuerit in vobis ꝓphe
ta:in viſionibus loquar ei aut in ſomnijs: non

ita vt famulo meo Moyſi:qui in omni domo

mea ſidelis eſt: Os ad os loquar ad eũ. In ſpe
cie ⁊ non in enigmate gham dñi vidit.⁊ cur nõ
timuiſtis detrahere de famulo meo Moyſe⸗

Hec oĩa ꝓ ↄiugio ethiopiſſe Moyſes audire

meruit a dño. ANerũ de his plenius in libꝛo nu
meroꝝ ꝓſecuti ſumus:que ſi s dignum iudi⸗

cat noſcere illa ꝑquirat.Nũc autẽ ſufficiat ap

pꝛobare ex his:ꝙ ipᷣa eſt nigra ⁊ foꝛmoſa:quã
MMoyſes.id eſt.lex ſpiritalis:q̃ ſine dubio ver

bum dei ⁊ xpᷣs eſt:in ↄiugium ſuum aſciſcit:lʒ

