gepolanglin
donnant g
ob iudtchnüfe
vonotheſanple⸗
zisangeleſn
nouifino in
Zii oniſt
Ponnalalchfl
bohabere i
anipſ fel
micitus inke
fſonennnlen,

=

Tractatus I

caro factum eſt. Nam ſi generãdi publicã iſtaʒ

naturalẽ circũſpicimus rõnem:ſemia nõ hao-⸗

bẽt mulieres. deniq; nulla ocipit ſine viro. Ac

ꝑ hoc qm tunc in Zidã ſemẽ humane generati
onis eſſet trãſgreſſiõe vitiatũ:ſemen celeſte ꝓ⸗

mittit. apoſtolus ſentit non ex coꝛruptiõe vi

ri: ſed ex deo. qð cuʒ caro fieret in muliere:etiã

elementa illa coꝛpoꝛee ſubſtãtie.id ẽ. humoꝛis

⁊ ſanguinis in ipᷣo ſibi vaſculo:in quo ipſa ele⸗

mẽta ſita ſunt naturaliter aptaret. Mater ta

q́; dñi noſtri ihu xp̃i in illa iam tunc muliere ꝓ

miſſa eſt. Hec inimicitijs opoſita eſt ſerventis
Ponam inqͥt inimicitias inter te ⁊ mulierẽ.nõ

certe pono dicit: ne ad Euaʒ hoc ꝑtinere vide

retur. Verbum ꝓmiſſionis eſt. qð tranſmittit᷑

in futurũ. NPonã inqͥt inimicitias inter te ⁊ mu
lierem. Illã vtiq; mulierẽ que ſaluatoꝛem par
turiat: non que generet fratricidã. Ronã inqᷣt
inimicitias inter te et mulierẽ.id eſt.ſuſcitabo
mulierẽ que repudiata facilitate credendi: nõ

ſolum te audiat: ſi aut ſuauitateʒ pomoꝛũ pꝛo
adoptione monſtraueris oculoꝝ:aut dijs ſimi

lem eſſe ꝓmiſeris:ſed etiã io Oabꝛiele deferẽ
te verbum: rõnem de ꝓmiſſionis exigat noui⸗
tate dicẽdo. Quẽadmoduʒz erit iſtud: qm virũ

non cognoui. Illã vtiq; quã ad viſionẽ angeli

pudoꝛ aureus tremefecit. Fidei tñ ardoꝛe ⁊ cõ

ſtantia labi neſciã ad inqrendã röneʒ reddidit

audacẽ.Et que adueniẽti pꝛeſtitit de pudoꝛe:

qð tacuerit:hec ꝓmittenti de admiratiõe non

ceſſit. Nam ⁊ ſollicita de eo qdð annũciabat᷑ ex
quiſuit. Deniq; T angelus non infidelitatẽre⸗

darguit: vt in Zacharia:ſed ſtatuit de diuine
oꝑationis nouitate dicẽs. Spũſſe anctus ſuper
ueniet in te: ⁊ vᷣtus altiſſimi obumbꝛabit tibi.

Ecce iſtud ſemen mulieris.qð nõ ꝑ traducẽ ge
nitaliũ miniſterioꝛũ cõmixtiõe ſexus vtriuſq;
infunderet᷑ in vteꝝ: ſed dauſtro clauſo indeflo
rate vginitatis inueniret᷑ in vtero. Deniq; rẽ
nouã plenãq; miraculi nouo vbo ꝓpheta duz
ꝓmittit exeqͥtur. Ecce vgo in vtero ↄcipiet et
pariet filiũ.Quotidie cerie de ꝓcreãdi neceſſi⸗
tate mulieꝝ ↄceptꝰ ⁊ cernimꝰ ⁊ audimus. De
nulla tñ ðꝛ. In vtero ↄcepit:qm̃ ſubſtãtia futu
ri hoĩs fuſa ꝑ virũ coaleſcit in femina. Ateruſ
q; mulieris nõ pᷣncipiũ ẽ naſcituri hoĩs:ſed de⸗

poſit nutrimẽtũ. ¶Oaria autẽ nõ tã pᷣma qᷓ; ſo

la i vtero ↄcepit.cuiꝰ pudoꝛis illibatio ↄceptũ
vteri ſine dãno vᷣginitatis expꝛeſſit:q̃ ſola nob
peꝑit qð nõ accepit ex nob: dicẽte dño. VUos ð
inferioꝛibꝰeſtis:ego de ſuꝑioꝛibꝰ ſũ.Qu⸗ſola
mater ẽ filio:cum vᷣgo ſu marito.Cuiꝰↄcepꝑtio
nẽ ignoꝛãte vginitate partꝰ agnouit Que ſela
mulier dicta ẽ nõ ↄcipiẽdo ſᷣ᷑ pariẽdo. Ex hac
ergo ſemẽ ꝓmiſſũ ẽ mulieris:qð vᷣm hoĩeʒ dñs
deus noſter eſt: qui nõ infuſus ẽ vtero:vᷣ inuẽ⸗

Fo. XCVII

Epiſtola LII

tus:euãgeliſta ↄfirmãte cũ dicit de maria. In
uenta ẽ in vtero hñs.Ecce ab ipᷣo pᷣcedente ⸗
phetie mone nõ deuiat qð fuerat nunciatum
Virgo i vtero ↄcipiet:ſᷣ i myſterij nouitate ſer

monis etiaʒ parilitate ↄcoꝛdat: eoq; ſtilo facti

hiſtoꝛia ſignat᷑: quo faciẽdũ denũciat et ꝓppᷣa
Ait Eſaias: Virgo in vtero ↄcipiet. atthe
us refert iuenta ẽ in vtero habẽs. Verbo ipſo
ꝓmiſſiõis rñũdet effectꝰ:quã nõ alit᷑ lo᷑ euan⸗
geliſta qᷓ; vates:nec ad expꝛimendã oꝑis va
tem inuente elocutiõis difficultate ↄfunditur.
Abi ſunt grãmatici: Abi ↄciliarij:Que iſtos
vt e ↄſuetudinẽ loquãt᷑ ſchola ꝓduxu: Que
tã apte ſignare nouitatẽ monſtrauit doctrina?

nõ indicãt hũano ſenſu:qm nõ opus humanũ

eſt qð loquũt᷑.Et cũ rem nouã nec antea faciãs
ſic notãt: vt itelligas cũ mirabili oꝑe:⁊ mirabi
lem natũ ſcito eſſe vmonuʒ. Repetamꝰ denich
ſanctas feminas patriarcharũ: videamuſq; ſi

ſic de aliqua ſcriptum eſt. Legimus de Sara.

Er dominꝰ viſitauit Saram ſicut dixit. Et fe⸗
cit deus Sare ſicut locutus eſt ei:et cõcepit: et
peperit Abꝛae filium. In Ilaac diuina veniuo
lentia monſtrat᷑ his vbis. Et exaudiuit illum
deus: ⁊ ↄcepit Rebecca vxoꝛ elus. Deniq; er
de Jacob vxoꝛibus ſic ponit᷑. Et cõcepit Lia:
⁊ peperit filium Jacob ⁊c̃. De nulla certe haꝝ
ſcriptũ eſt in vtero cõcepit.Que tñ quicd cõqo⸗
cipiebant extra vterũ ↄciꝑe non poterant: ſed
quoniaʒ de cõuentu virili cõciꝑe ſe nouerant:
qbus non pᷣueniebat ſalua vᷣginitate cõceptꝰ.

Sola vo maria de vtero cõcepit: cum irreſera

to aditu ſeminali clauſo vtero cõcepit. Ad hu
ius conceptionis ſemẽ:ſi recte ratiocinabimur
et interius diuina tractauerimus: ꝓceſſit in fi⸗
gura pꝛo tempoꝛe illa ſentẽtia :que pᷣmogenita
benedictionis vel obligatõis obligauit:dicen
te dño. Omne maſculinũ qð aꝑit vuluam ſan
ctum dño vocabit᷑. Qð ẽ iſtud maſculinuʒ qð
aperit vuluã?cum oĩuʒ feminarũ vuluas ape⸗
riat non puerperij neceſſitas:ſʒ maritalis agni

tio:Heniq; nulla virgo dicit᷑ poſt marituʒ. qdᷣ

nomen clauſis videtur futuris myſterijs cöue
nire. Et ſuꝑius de Rachel ſcripturaʒ habere
mõſtrauimꝰ. Et exaudiuit illã deus: ⁊ aperuit
eius vuluã:⁊ concepit. Non certe bᷣus dixit cõ
cepit ⁊ p?aꝑuit eius vuluã:ſed pᷣus aperuit vi
delicet vt maritus aꝑtis vulue ianuis velut ſe
minaturꝰagrũ paratu ſeminibꝰ intraret. Deni
q; ſubiungit:⁊ cõcepit.Nõ itaq; partu:ſed cõ⸗
ceptione:imo cõceptione patefacta ẽ:nec illazʒ
parturiẽdus dum naſcit᷑:ſed qui parturiendũ
ſeminaturus fuerat reſignauit. Et ſilam ante
conceptũ quippe vt cõciꝑet:reſerata eſt: nõ ea;
certe ille qui natus ẽ diu poſtea poterat reſera
re: dum ðꝛ naſciturus:qui etiã concipi dũ eſſet

Dars

illa clauſa non potuit. Omne maſculinu

1 inqt
qð aperit vuluã ſanctum dño vocabit᷑.i

ueẽ

iſta ratio:que nec ᷣm ſenſũ videt᷑ impleta: Ja⸗
cob pmi locuʒ fratris fraudulẽter inuadit: nec
oꝛdine ꝓhibetur: nec doloſitate danatur.. Jo⸗
ſeph filij per auũ p̃poſtera ſᷣm naſcẽdi graduʒ

benedictione ſignanf᷑. nec cecitas erat futura

pfſpiciẽtis:nec monitoꝛ fili ꝰ dexteraʒ parentis
que pinguioꝛis benedictiõis ſuco minoꝛẽ irri⸗

gabat inflexit. Que omia vtiq; ſunt contraria

ſi putamꝰ de his dictũ eſſe. Omne maſculinuʒ
dqdð aperit vuluã: ꝙ qui de virili ſemine naſcit᷑

ex feminis Sed quoniaʒ aliud interius hʒ illa

ſentetia. Ideo iſtiuſmodi mitiui benedictio⸗
nes ? cedunt a perdũt. Jeſſe filius Baouid nõ
Spmus aut ſecũdus aut tertius:ſed omniũ vlti-
mus vngit᷑ a ꝓpheta: ⁊ deſpicabilioꝛ cũctis eli

gitur in regem. Nec illi pᷣmo aut ſecũdo cõtra

Hauid ſentẽti legis de pꝛimitiuis pmulgata
blãditur: quia iudicaſſet vtiq; maximos: ſi ab

heis matruʒ vuluas meminiſſet apiri: quãdo H

vtiq; aut in qua dicimus impletũ qð vtiq; nõ
poterat nõ impleri? Que eſt iſta cuius vuluaʒ
fegdus reſerat: non maritus⸗ que vgo cõcipit⸗
gq ue non vt cõciperet virgo eſſe deſijt: Mõ cer⸗
te illa ð qua ſcriptura dicit: cognouit adã vxro
rem ſuam: ⁊ pepit ei filium. ſed illa de qua euũõ

geliſt a ſignat:⁊ non cognouit eam Polepd: do
nec peꝑpit filiuʒ. Igit᷑ in maria hoc ſi

tIus effuſio.que virgo peperit: que vgo ↄcepit

gque pꝛius mater facta eſt qᷓ; maritata. DBe hac

iſtud maſculinũ qð vere ſanctũ vocandũ eſſet

exijt: quiq; vuluam ſᷣm pmiſſionem partꝰedi⸗

tus non ſm cõſuetudinẽ naturãq; cõmunẽ:dũ
cò cipitur viri ſemine reſerauit. Sed quoniam

diuites dei ſenſus velociter explicare non poſ
ſumus tatis in ſcripturarũ mollibus ad vnam
ſpeciẽ opponẽtibus:vt laxari ſit facilius qᷓ; euas
di: quã do omnis ſcriptura cũctoꝝ ſenſuũ vnꝰ
trames ſit:quẽ in humano ſermone decurrere
qs valebite ec ſi angelicas pẽnas moꝛtaliuʒ
linguis ſpũs aſcribat. Redire ad ꝓpoſitũ con

uenit: ⁊ pꝛauo nauigio non in altũ vela cõfige⸗
re:ne in periculũ currat audacia: ſed pꝛo infir⸗

mitatis ſolatio in conſpectu littoꝛis navigare:

vyt ſi quid foꝛmidinis oꝛiat᷑:vł ſpes ſit facile te rectionem carnis excludant.ſed ſic ſint illi ſine

peri poſſe qð cernitur. Dicebamus ſemen mu⸗
lieris dominũ ſanctum: quia m carnẽ patreʒ
hominẽ non haberet:eũq; iam ingeſtũ eſſe ſer⸗
penti quẽ in vtero vginis dei ſpũs non materi
glis generaſſet humoꝛ Geniq; qð ſi eqtur maio

rem ab hoie vginis pmutit effectũ dicẽdo:ip.

ſa tuuʒ calcabit caput:qͥs ambigit ꝙ p̃ᷣter dñũm
nim caput ſerpẽtis nemo calcauit. Jpᷣe eni ſo⸗

. . .

pꝓpmiſſionẽi

uz3 Hoc ſine dubita
tione pfectum eſt: cuius vuluã non defloꝛatio
vginitatis aperuit: nec partus effuſus ſed par

III

lus ſuꝑ dꝛacones ⁊ ſeoꝛpiones ambulauit. Ip
ſe captiuã duxit captiuitatẽ Nam qð ſeqtur ⁊

tu eius obſeruabis calcaneũ:ad quẽ aliũ credi
mus ptinere: Calcaneꝰ qͥdem ꝑs extrema ve⸗
ſtigij eſt. Et dñs poſt Johis baptiſmũ poſt di
erũ.xl.ieiuniũ cũ ab eodẽ ſerpẽte tẽptat᷑ tertie
illiꝰdoloſitatis iã victoꝛ exdlamat NVade retro
poſt me ſathana:qͥd aliud niſi a tergo poſitum

vel relictũ iubet ſuũ obſeruare calcaneũ: hec

lſupꝛa dixi:⁊ inde ad hoc nos ipᷣa deduxit oro:
hõ ille interioꝛ cũ cogitat nõ in hoc mundo:
ſed ſupꝛa ipᷣm mũdũ cuʒ illo opifice reꝝ ac ſuo
viuere videt᷑:dicente Hauid:beati qͥ ſcrutant

teſtimouia eiꝰ: vt pene hoc ſit(ſi fas eſt dici) de
um fieri: diuina meditari: illũ dĩũm nrjm ſalut

nrᷣe iam tunc ꝓdidiſſe myſteriũ. Ande ⁊ i pſal
mis ait: In capite libꝛi ſcriptum eſt de me.Ca
put libꝛi eſt geneoſeos:qm ois ſcriptura vnus
eſt liber: ⁊ vnus de quo ſcriptũ eſt deus.⁊ iſtã

i o eſſe videmus in capite: caput
vite nr̃e ſpes eſt:⁊ ideo caput vitalis libꝛi ſpes

facta per deum. illũ inquã vt ſepe diximus cöo⸗
ditoꝛẽ ſeneſcẽte iãõ mũdo:qð in pᷣma mundi eta

te ꝓmiſerat pᷣſtitiſſe. Ande ꝓpheta ait: virga
tua ⁊ baculus tuus ipᷣa me cõſolata ſũt: virga
materẽ dñ̃i:ex qua baculus iſte: feſſo iam per
etatem mũdo:qͥ eum ſuſtẽtaret exit. Illum er

go in virginis vterũ delapſũ: vt redẽptiõis no
ſtre totaʒ hiſtoꝛiã retexamus partu effectu ho⸗
minẽ ſe exhibuiſſe ꝓhoĩe: ⁊ creaturã ſuã ſe de
creatoꝛe feciſſe. Illũ foꝛmã ſerui accepiſſe:ſed
ſe exinaniſſe ptãtis voluntate nõ natura deita
tis: ꝑ quã nõ poterat nõ eſſe qð fuerat. Illum

maledicta ꝓ ſalutaribꝰmeruiſſe miracuſis. Il⸗

lũ ſputa:illũ palmas:iulũ coꝛonã ſpineã:illum
poſtremo crucẽ fuiſſe ꝑpeſſũ:illũ inferna pene
traſſe: illũ tertia die reſurrexiſſe ĩ id coꝛpus qðᷣ
cruci fuerat affixũ:illũ hoĩcm poſt moꝛtẽ deuz
viuũ celũ petiſſe victoꝛẽ:ſedere ad dexterã dei
vẽtuꝝ ſuo tꝑe ad iudiciũ faciẽdũ illũ ſpũ deiꝑ

ſctõꝝ ſuoꝝ oꝛa q̃tidie celebꝛari. Hec cogitaſſe

vixiſſe ẽ:hec cogitatio paſtꝰ aie eſt: in hec rela
bi vel recurrere cũ dño iungi eſt: ⁊ cuʒ ipo ꝑ h
humiliari eſt:cũ ipo pati:cũ ipᷣo moꝛi: ⁊ cũ ip⸗
ſo etiã ſuſcitari. Quid dicã ð ipᷣa reſurrectiõe⸗
in qua cum rideamur a gentibꝰnon ſeꝑamura

xp̃o:lʒ ⁊ multi qui ſe chꝛiſtianos dicant reſur⸗

coꝛpoꝛe:quibus foꝛte cõceditur (ſi fas ẽ dici)

aliter repᷣſentari domino: qᷓ; dominꝰ remeauit
ad prem. nos vt credimus ⁊ loquamur. Quid
inquã hac cogitatiõe latiꝰ:quid hac ſpe eẽ po⸗
terit erectius:fixumq; magis in nr̃is animis i⸗
herere debet:nos aliqñ cuʒ hinc exierim us ad
coꝛpoꝛa noſtra eſſe redituros: ⁊ anime iterũ et
coꝛꝑis diuoꝛtiũ cõiugaturos:ñ id agẽ vt nihil

Co⸗

usoßin
ſekommem
ppiſſſene
facaduce
grauatun
fan bbion
ſechlon:an
telantule
nibilAo
corupnoni⸗
dietenealn
gounci
ovedde⸗
frobaunnt
lſcig run
wretenss
ſhoporunen
duirtidn,
ſaperneruo
Nanugum:
Grandühoe
kfrugüve

dniagraneg

dohinis
Quisnon,
nos nclio⸗
ſtoloreſur
one:ſurget
ſonapir
qulgentel
latiheene

Pphetripon

botusombe⸗

edicſcennt

ſealiſſno⸗
lotnorena
Gimnemenie
honeuat
Acoonnes
ſallſcpiene

linn rße

Sogutshonn

Lxcecerek e

Ausönelit
Cbanni,

Bappleödo

modoſeode
llchmen
terppenlſos⸗
ngelosconn
entieren
unum ,
Nmont ſec
nonaltaten
ſfucnun eſſe
Ae dſogit

apaeiir
umnſien
nſiamene

E

E E⸗ —
E
S —

der
Nptuneſdeml
ndisſopaunmnn

usinahir tapnt
putileſiſes
ilſedinns⸗
gonömammnien
ge pobeunt en
ecöſcuſitmie
usiſe:ſcſounet
duunctern Yne
plü:ptnsihtän
nuspanucfeabe
actariſiſex
iſcniaaplendd
Iateniname dt⸗
ſecöfum Yun
miſeninolis
roniſpnnei Aun
eilüſremapee
rleidcapuscl

npeſtnonideah

lareadderteſi
cidü liſpide⸗
n. beecche⸗
Piiechinhunt
ick:na

—=
SSS=
—

— —
—☚
— —
— S=
=
—
— — — .
=☛ — =
—
— = S=ẽ⸗s
S S=Sꝛ=

SS
S=—

S
——
—
* ——
2 —
—
—
— —

— — =
— — — =

—
—
=
= — =
—
S= —

ꝓmiſiſſe accepimus.Et hoc coꝛpus qð inatu⸗

ra caducũ eſt: ⁊ merito pꝛiſtine tranſgreſſionis
grauatum ⁊ maledictione diuina fertur ad ter
ram ibis:rurſuʒ poſt multa tẽpoꝛa.id t.ðin finẽ

ſeculoꝛũ: cum minima pars fauille ſint:aut foꝛ

te iam nulla ab eadẽ terra que illũ coꝛrumpitĩ

nihilũ.Quoniaʒ ipᷣa liberanda eſt a ſeruitute

coꝛruptionis in integrã membꝛoꝝ ſuoꝛum ſoli
ditatem: ⁊ in ſtatum puichꝛitudinis decoꝛẽq;
renouandũ.Quẽ talis cogitatio non cũ admi⸗
ratione delectet:reliquias inquã coꝛpoꝛuʒ no
ſtroꝛũ aut nullas aut minimas certe 2 q;tu⸗
laſcũq; ⁊ tamẽ ſoꝛdidas ⁊ animi nũq;
roꝛe inſpectas in ſuum iterũ hoiem: nõ vt Py
thagoꝛas mentiens ⁊ delirãs ð Euphoꝛbo eẽ
credat᷑:ſed in ꝓpꝛiũ ſuum coꝛpus et nomẽ per
oſſa per neruos ꝑ venas cũcta vitalia non mo⸗

ine hoꝛ

do artuatum:verum etiã articulatum recõpa⸗

ginandũ. Hoc auteʒz non eſt auguſtũ cum oĩuʒ
vel frugũ vel ſtirpiũ ſemina maioꝛa ⁊ pulchꝛi⸗
oꝛa in graminibus redeant:qᷓ; que in terra:vel
ab hominibꝰ ſata ſunt vel ſua ſpõte ceciderũt
Quis non ſemẽte iſta vt ita dixerim letet᷑: que
nos melioꝛes qᷓ; acceperat reddet: dicente apo

ſtolo reſurrectio moꝛtuoꝛũ ſeminat᷑ i coꝛrupti⸗

one:ſurget autem in coꝛruptione.Que poſſeſ⸗

ſio pᷣncipiuʒ huic ſpei poterit comparari: Aut

quid erit aliud qð ad cõtemptum moꝛtis attol
lat qᷓ; hec meditatio diuinis pmiſſionibus 2 p
phetarũ vocibus excitata:Quid tale Theom
bꝛotus ambꝛachiota in Platonis libꝛo diſpu⸗
tãte didicerat:q homicida ſui eſſe non timuit:
ac ſe altiſſimo pᷣcipitauit e muro:dum ⁊ nulluʒ
poſt moꝛtem autumareti eſſe iudiciuʒ:⁊ ſine di⸗
ſcrimine meritoꝛũ aliquo omnes animas poſt
coꝛpoꝛa equaliter ferri arbitraret᷑ ad celuʒ.qð
adeo omnes ꝓ vero tenuerũt: ⁊ ſic om̃es illos
ſeculi ſapientes vna nebula huius erroꝛis in⸗
uoluit:vt ⁊ ipᷣe laudabilis tã vt putant doctoꝛ

Socrates homicidaʒ ipᷣm ſe puatim:ne publi⸗

ce occideret᷑ occiderit. Aliud longe beatꝰ apo⸗
ſtolus pᷣmeditatũ habebat ⁊ cognitum: qͥ non
ab hominibſz per reuelationeʒ domini noſtri

ihu xpᷣi:qð docebat acceꝑat:nec academie ne⸗

moꝛoſe obſcuris tectus vmbꝛaculis: ſed celeſti

illuſtratus lumie.nec in ludo aliquo lr̃atoꝛio ĩ⸗
ter puerulos oſcitantes:ſed in tertio celo inter
angelos coꝛuſcãtes imbutus in cõtemptũ vite
pᷣſentis exclamat:Mihi viuere chꝛiſtꝰẽ.⁊ mo

ri lucrum. Mon certe muruʒ de quo ſe p̃cipitet

ad moꝛtẽ: ſed xpᷣm dñm:ꝑ quẽ hoc moꝛtale ab
imoꝛtalitate abſoꝛbeat᷑ inqͥrit. Eteni intelligit
ei lucrum eſſe moꝛi cum ſit vita futura cuʒ xpo
Sine dño aũt nihil ꝓdeſt etia ſi totũ mundum

ſimus omnino:ſed vt melioꝛes per dei ſpirituʒ
refoꝛmemur.qm iam ̊ dñm id pignus nobis

XCVIII
lucret᷑:aie aũtiſue detrim entü eſſe paſſte ux'. Cre
debat igit᷑ vir ille vas electiõis ſe per xpᷣm do⸗
minũ nr̃m de hac terra q̃ nunqᷓ; ſine vſura red⸗

dit qð accepit.ſed alia minoꝛe: alia plerũq; ma
ioꝛe cum fenoꝛe vt trigeſimũ ⁊ ſexageſimũ ⁊ cẽ

Fo.

teſimũ dño ipᷣo in eusgelio germina que pläta

uerat ſic legete.De qua terra etiã veritas quã
Pilatus ignoꝛabat: quã nemo vtiq; pᷣncipum
huius feculi vidit. Si eni cognouiſſent:nunqᷓ;
dñz glie crucifixiſſent. De ipᷣa inquã ſe apoſto
lus tranſfoꝛmatũ coꝛpoꝛi claritatis dñi in lucẽ
tia mẽbꝛa redituꝝ ait.per Salomonem quoq;
iſtud ſapiẽtia ꝓmittẽte cũ dic̃: Fulgebũt iuſti:
⁊ tanqᷓ; ſcintille in arũdineto diſcurrẽt. Et iðᷣo

in hanc vocem Mihi viuere xp̃s eſt ſecurus

erupit:in qua vtique que fuerũt merita victu⸗
ra ſũt:qͥ longe vt ignoꝛauerũt:ita ⁊ ignoꝛabũt᷑
nunc ſi videt᷑ ꝙ ſentẽtia illa ſalomonica ꝓmiſe
rit indqramus. Fulgebũt iuſti: ⁊ tanqᷓ; ſcintille
in arũdineto diſcuirẽt. Quid ẽ vt qͥbus flãma⸗

rũ claritas cõdonat᷑ iſtã humilis locus vbi diſ

currãt ⁊ abiectus offerat᷑ non loci deſpectu de
creſcere videãt᷑:qui coꝛpoꝛũ luce creuerũt: qͥd
eſt inquaʒ qð aſtris 5 arũdineta cõparati vo⸗
litabunt ⁊ in ſyderij foꝛma fulgoꝛis ſtirpes ter
rarũ miſerrimas permeabunt:cuʒ lõge incon⸗
grue miſceãt᷑:vel fulgoꝛes arũdinetis:vel arũ
dineta fulgoꝛibus Aiaduerte oꝛo te diuiniver
ba myſterij:cui vt nõ de bobus:ita nec de arũ⸗
dineto cura eſt: aut in ſurrectione arundineta
qͥd faciũt.niſi ꝙ nos ꝑ oiuʒ foꝛmas vł pecudũ
vel ſtirpiũ laboꝛat oſtẽdere.ac ꝑ hoc vt apłus
ait ꝓ nobis cuncta ſcripta ſunt. Intellige per
arũdineti imagines infideles hoĩes ⁊ incredu⸗
los demõſtrari.Eoꝛũq; coꝛꝑa ſuꝑſicie grata ⁊
interiꝰ caſſa vtutibꝰ: q̃ vbi pᷣmũ ſpũs vanitatil
flaret ſibylla ſerpẽtis imitẽt᷑: ⁊ ſonos ꝓpᷣos vi
perarũ ꝓgenies obſequant᷑. Scintille inquit ĩ
arũdineto.ſancti ergo inter peccatoꝛes:qm nõ
omnis caro eadem caro in arundineto ait.id ẽ
vacua luce coꝛpoꝛea: ⁊ alienis arſura fulgoꝛi⸗
bus.Quibus ſanct oꝛũ claritas futura ꝓ pena
eſt:quoniã deus ignis cõſumens eſt :et iuſti in
imaginẽ deitat aduenient. Yecit eni deus ho⸗

miuẽ ad inaginẽ ſuaʒ ſicut ilum. ⁊ apoſtolus

teſtatur credere ſe:qð illi ſimilis ſit futurus ne

ceſſarie. Si eni fimilis deo fuit cum factus eſt:

⁊ ſimilis futurꝰ eſt cum reſurget:quoniã qᷣcqͥd
nunc in nobis diſſimile videtur auctoꝛi:id omi
vitio tranſgreſſionis impꝛeſſum eſt.⁊ viuaʒ ve
ritatis foꝛmam artifex mendacioꝛũ ſtrumoſis
actib defoꝛmauit:ſuãq; pꝛauitatẽ noſtris etiã

mẽbꝛis:dum mentes coꝛrupit aſcribit que per

reſurrectionis gloꝛiã male adiectaʒ vel iminu:
ta diluent᷑: ⁊ id ſolum qð auctoꝛẽ rer um tanq;
i ſpeculo reddat emicabit: vt iterpollatoꝛ p“

Pars

ſuum ſe doleat ꝑdidiſſe. ⁊ homo tandem ſe ite
grum eſſe gloꝛiet᷑.non tñ hoc omnes vt iam di
ximus:ſed iuſti tm̃ in luce erimus.qm oẽs qui
dem reſurgemus:ſed non oẽs imutabimur.di
ſcretionem eni faciet ꝑſonarũ diuerſitas meri⸗
toꝛum. N etſi inter ipᷣos ſãctos erit aliqua de
opatione diſtantia: dicente apoſtolo ſtellam a
ſtella differre in claritate: quã diuerſitatẽ vel ð
impijs vel de peccatoꝛibꝰ ſentiemꝰ: quoꝛũ alij
in iudicio:alij in ſanctoꝝ ↄcilio reſurgũt. Qui
1 ſi reſurgãt reſurrectionis ipᷣius tꝑe ſegregã⸗
tur:qͥd de habitu foꝛmaq; dicemus:q̃ vt mihi
videt᷑ non veſte aliqua textili neq; mulieꝝ ela
boꝛata pẽſis:ſed ſuis meritis ⁊ oꝛationibꝰ erit
inuenta:beato Johhe hoc in reuelatiõe mõſtrã
te:q̃ ſanctos ait indutos byſſinũ ſe vidiſſe. Et
ne foꝛte ſubtegmina byſſini vt ſtamia qramus
materiales vel coꝛruptibile ac fluxũ aliqd ex
erceri i celeſtibus opinaremur: ſubdidit biſſy⸗
nũ autẽ iuſtiſicationes ſanctoꝝ ſunt. Tunc er⸗
go vt intelligo in ſuꝑficie coꝛpoꝛis nr̃i venient
que nunc ſunt tecta ſub coꝛpoꝛe. Tunc vnicui
q; miſerũ me ↄſcientia ſua veſtis fiet. Tunc ea
que de fundamẽto la duakaliu non põt po
ni ab vnoquoq; ſuꝑediſicata ſunt:pᷣminebunt
aut mercedẽ accipiat qui mãſura cõſtituit: aut
detrimeutũ patiat᷑ qͥ arſura cõſtruxit. Jã qᷣd il
la cõmemoꝛẽ que ſequũt᷑:que tota ſãctoꝝ ſũt:
carnẽ ſine terra:coꝛpꝰ ſine doloꝛis ſenſu:aiam
ſine metu: vitam ſine fine:etatẽ ſine tꝑe:lucem
ſine nocte:beatitudinem ſine ſfine? Videbo ho

minẽ ⁊ in hoie deũ.qm deus oĩa in oibꝰẽ. Co

tum qͥcqͥd nunc impoſſibile hoi cernit᷑.id tũ fie

ri per munificẽtiã ꝑpetui regis velare ⁊ reuela

re:liqueſcere ac reſolidare: eũq; fieri quẽ ⁊ in⸗
trare ad diſcipulos ↄcreta ⁊ coꝛpoꝛea parietũ

valuarũq; nõ ſenſerint:⁊ diſcipuli tñ ſtare oẽs

ſe intus aſpexerunt.⁊ oĩa que ſine hoc coꝛpoꝛe
dei ſpũs fouebat:coꝛpus cum dei ſpũ eſſe futu
rũ Satiari delectatione haꝝ cogitationũ xpᷣia

nitas non põt ec illi reqes:hoc oblectamẽtũ

eſt.hec voluptas: he delicie ire mente in ſedeʒ

dei:ibiq; ſibi locũ ⁊ partẽ ſedis nõ ſua pᷣſũptiõ
ne:ſed diuinitatis pollicitatiõe vſurpare Nec
hoc illi arduũ videt᷑:poſtqᷓ; iam ibi in xpᷣo dño

ſuum eſſe homineʒ recognoſcit. Aendicat ſibi
equũ ius de cognitione ꝑ deum carnis aſſum⸗

pte:qm de carne eius ſumus:⁊ de oſſibus eiꝰ.
Jðe eni eſt caput coꝛpoꝛis eccłie:ipᷣe pᷣncipiuʒ

ois pᷣncipatus:⁊ poteſtatũ euãgeliʒate ſic apo
ſtolo. Ex quo totũ coꝛpꝰcompactũ ⁊ ꝓductuʒ
per ↄiunctionẽ:⁊ copulatũ creſcit in augmẽtũ

dei. Quid ergo vẽtuꝝ iudiciũ ⁊ diem dñi pijs

diluuiũ nõ aquaꝝ fumante terra:fugiente ma

ri:elo in libꝛi ſpeciẽ cõplicato loquar⸗ Triſti⸗

7
. . 2*
* 8 8 .
. . . —.— .
„.ð 2 5 2 1
.
.

cia hec diuitibꝰ ſeculi:ſed expectanda pauperi
bus xpᷣi.ꝓ quibus in pſalmo dominꝰ ſuſpirat
dicens: Mꝛopter miſeriam inopũ et gemitum
pauperũ nunc exurgã. Quid tribunal illud ex
maieſtate iudicatis imenſum æ duodecim ſedi

bus adoꝛandũ:tantãq; datã filio poteſtatem:

vt in iudicãdo habeat etiam angeloꝛũ ſubſtan

tias quaſi eoꝝ creatoꝛ addictas:dicẽte apoſto
lo. Neſcitis qm ⁊ angelos iudicabimus: ⁊ qͥd
erit qð non mancipanduʒ illi eſſe credat᷑:cui et

ſpiritalis illa nequitiaꝝ natura ſubiacẽda eſt:
Quid ergo tunc faciẽt:qui nunc in honoꝛibus

gloꝛiant᷑: Qui ꝑ terribiles pfecturas: ⁊ faſces
⁊ eternos vt eſtimant ↄſulatus:deo ſe compa⸗

rare nitunt᷑ rapina non natura? Quid faciet q
cõiungit domũ ad domũ: qui ꝑturbata ciuita

te:⁊ cunctis quibus ſtringebat᷑ hincinde limi⸗

tibus fractis:montes flumina mariaq; tranſili

ens:quantũ ad ipᷣm ꝑtinet vnam vult poſſeſſi
onem eſſe:que cõmunis oĩuʒ terra eſt: ⁊ inſati⸗
abili cupiditate latitudinem imenſi oꝛbis exce

dens in alexandri macedonis anxietatẽ ⁊ inu⸗

merabiles epicureoꝛũ mundos diffundit᷑.acqᷣ

ſitiſq; per auiditatẽ mundi huius anguſtijs:in

aliũ credulus nõ eſtimata ꝓpꝛij coꝛpoꝛis poſſi
bilitate accendit᷑: autumãs paſſurũ ſe damnũ
eẽ de iure:ſi fidẽ nõ adhibuerit ð furoꝛe Quid

hi facient qui tãqᷓ; coꝛreptoꝛes moꝛũ dñi fami⸗

liam attentius caſtigatiuſq; viuentẽ :aut in ve

ſtis hũili coloꝛe:aut in cibi arida parcitate:aut

in vigiliaꝝ nõ ocioſa ſobꝛietate:velut aut indu
mentis mollioꝛibꝰ delicatam: aut epulis copi⸗
oſioꝛibus ſaginatã:aut thoꝛis calidioꝛibꝰ oſci⸗
tantem diuellũt ac vexant: neſcientes ꝙ in ſan
ctis dei martyribus cõfeſſoꝛibuſq; oculi eiꝰ pu
pilla feriat᷑. CPeribunt ſine dubio:peribunt in
illa die om̃es cogitatiões eoꝛũ:nec eos apð tri
bunal illð. L. Craſſus defendet.aut.. An
tonitʒs.aut iſtis eloquẽtioꝛ Tullius.qm̃ omis
tunc ſeculi lingua obmuteſcet:⁊ ſola erit in ru⸗
ſticulis ſuis facũda iuſticia: que infantiũ fecit
hoꝛa diſerta:⁊ mutoꝝ linguas nouuʒ ſoluit in
canticũ:celeſtẽq; ſibi harmoniã per ſui milſeri⸗

coꝛdiã de ſuis ouiculis acqſiuit. Ad cuius glo

riã celebꝛandã:etiã ſi hoiuzʒ ſtudia ceſſauerint:
in ↄfuſione generis humani:lapides clamatu⸗
ri eſſe monſtrant᷑. Sʒ quo ego a materia ꝓpo⸗
ſita:velut moꝛtaliũ impꝛobitatẽ increpaturus
cexceſſi: ⁊ vnifoꝛmis mali:tanqᷓ; publicus ac⸗
cuſatoꝛ mũdanis vitijs dũ me aliquoꝝ miſeret
non peperci:cum etſi iudicãdis tempus eſſet:
lapidem tamen mittere ſuꝑ adulteram non au

derem. Et ſi ad inocentis iudiciuʒ purioꝛis cõ
ſcientie me armaret auctoꝛitas:tẽpus tamẽ ex
pectare debebã docẽte apoſtolo:qui ſancil nõ

iudicium ſuſtulit:ſed diſtulit. Ait enim nolite

—

C⸗

cenrean
gtiogkan
adeetent
ſetfom
ſgrelchten
Caonunun

dlenten

enpteſiong

eiudasd

ectodes

rrlindim
decsſcena;
nsccorl
ſnascoge⸗
gledi
Cuicoce
loncal
Conpoſuntt
6cöſteu
Gctiawoe

Pisenche

Gaſanoo
Mültabe⸗
la hictic
lie merees
rum ubiet
bam:rom
guondzre
naniasfer
geoximan
lichuo ſuſti
bunalisth.

eraant
ſexytboeſer
entſeroti.
(utcäſclati

Uropb

baodienlie

ficlenenctin

Duitbuggi⸗
feſaſunmnte
loſlieenbe
Nercbit,fona

olriptiin

el Seonnn
inennogey,
tckugznene

.
Wdiccbinn
lieſearir

nunenberhe
Pſeaumnsrtt
nQuicfte
Apudunci
Sedeihinondeis
nmnanaraone
twunngg
izlenncfin
mimenichsen⸗
nis antiuitinn
dosdiinii 1
ihunsngten
ppricopniint
s Paſini eni
wenöinnr ul
Reswiidſifin⸗
GWmiaun
6ardrealueen
Aueencun
m:. meglisc
vio lai
nelientegii
buſglſehl
dubio:pertbun
i neceosapb
deraun
Lulius afil
eraſolgert
Pgpeinfmni
usnalli
voni etin

Se=

=
= =

—☛ —

4
9

=
=

4

=6àRßꝝ
S=

=

=—
E=
S
—
S=—
— —
— —
—
—
— =

☛ ☛ =

0
—
—
=
=—
——
=
=
=
=

SS=
—
See
—
—
S—–— =

S=

Cractatis I

iudicare ante tp̃s. Illud nempe reſurrectiõis

tẽpus inuens expectandũ quo per incoꝛrupti⸗
onis głlam rediuiua caro miranda aſſiſtet iudi

ci:de eternitate iam manẽte ↄſciẽtia: cum abſi
ſtet foꝛmido de lapſu:nõ trepidabit tunc ĩ aliũ
ferre ſententiã:cum de ſe meruerit eẽ ſecurus.
Ceterũ nunc cuncta ſunt dubia: cũcta mutabũ
da: dicente apoſtolo cõſiderans teipᷣm:ne ⁊ tu
tempteris:qui aliũ vtiꝙ ſtatus tui neſcius:fa-
cile iudicas de ruina. Qõð etſi miſeris fiduciaʒ
⁊ beatis dies dat pᷣmia:potius ſanctoꝛũ.id eſt

vera laudamꝰ:qᷓ; impꝛouidi aut intẽpeſtiui vł
de cõſciẽtia vel de tẽpoꝛe denotemur. Redea⸗
mus ergo ad illas ſanctoꝝ nobiliſſimas ⁊ letiſ⸗

ſimas cogitationes.nam nihil letius ẽ:qᷓ; moꝛ
talem de ꝓmiſſa ſibi hereditate meditari. Illũ
qͥdem quẽ diximus:ante oculos collocemus.
Quãdo qͥdem ſecurius ẽ vera celebꝛare:qᷓ; mi⸗
ſeranda culpare:lʒ vere felicia ſine peccatoꝛuʒ
non poſſunt infelicitate narrari. Cernamꝰ vti⸗
qᷓ; (vt cõſtituimus) dei ſanctos cũ facibus per
omia volitare:⁊ coꝛuſcãtibus ad vindictaʒ de

xtris ancipitis gladios ſtringere. Hec enim eſt

glla ſanctoꝛũ dei:heci hoc ſeculo deſpicabilis
militia:hec linguis oiuʒ indetractiõibꝰ diſſipa

ta. ic tũc patiẽtie noſtre fructus:hec ſufferẽ⸗

tie merces erit. He pᷣmia ꝓ nomie blaſfemato⸗
rum ſubiectam ſibi habere omnẽ animã ſuper-⸗

bam:⁊ omnẽ extollentẽ hoiem: potentiſſimos

quondã reges mũdi:⁊ toto odoꝛatos oꝛbe cuʒ

manicis ferreis cõpedibuſq; ſiſtẽdos:nobileſ

q; eoꝝ imaniũ pondera cathenarũ collo ⁊ cer⸗

uicibus ſuſtinẽtes:ante fulgoꝛẽ illius auguſti
tribunalis:his quos aliquãdo cõtempſerant:

deſpexerant:irriſerãt offerẽdos.Mutata eni
vice vt hoc ſeculuʒ lautoꝝ ſit:aliud futuꝝ cre⸗

dere miſeroꝛũ. Ve eni diuitibꝰ: quoniã peper⸗
cerunt cõſolationẽ ſuam:ſed illis diuitibus q⸗

bus dicendũ erit:eſuriui:etnon dediſtis mihi
mãducare:ſitiui ⁊ non potaſtis me. Illis vtiq;
diuitibus:qui ð iniuſto mãmone amicos face⸗
re noluerunt:qui meditati ſunt in cogitationi⸗
bus ſuis exuberante fructu:quo neminẽ refri⸗
gerabãt: noua imenſis fructibus receptacula

Anoliri:q̃ͥ vbi in craſtinuʒ comederent: ignoꝛa⸗

rent.Aia eoꝛum tẽpoꝛe expoſtulabat᷑:ſubvna
tamen nocte vana ſollicitudine occupata:cum
theſaurizʒzare non ceſſauerint:nec defoſſis inui
gilare opibus omiſerint. Hinc Lazarꝰ pauꝑ:
cum eo patriarcha qͥ peregrinus vixit in mun⸗

do:letatur in cubili ſuo.At diues ecõtra i eter⸗

nis flagrat incẽdijs:⁊ omi expoliatus dignita
te atq; ſubſtantia:deſpecti quondã inopis di⸗
uinũ imploꝛat auxilium.eiuſq; vel minimo ex⸗

optat digitulo contingi:cuius egeſtatein inter
optimas dapes ſuas et copioſa cõuiuia micis

dem de menſa decidentibꝰ non ſuſtentabant

Cũ itaq; pᷣſcriptum iudiciũ ꝑ nos id eſt.ꝑ ſan

ctos eſt celebꝛandũ:nobis vindicta in natiões
⁊ in populos eſt donata Qð cum cogitat᷑:que
in nobis mens:qͥs ardoꝛ animi⸗qð deſideriuʒ
futuroꝛũ:pars pᷣſentiũ cõtemptus:faciliꝰ ſen⸗
tiri qᷓ; dici põt.Aut qᷣs ẽ:qͥ non ad iſta feſtinãs
diſſolniſſe cupiat:⁊ eẽ cum xpᷣo:? Aut quid ma
gnũ eſt:ſi ꝓ tãtis ⁊ talibus bonis moꝛs ↄtem⸗
natur: ꝓ dbus etiam hec vita cõtemnenda eſt.
quoniã ꝓ his qut ꝑpdiderit aiam ſuam ſaluat il
lam. At eõtra.qͥ hic ſaluauerit aiam ſuam: per
dit eam. Eteni cum pleriq; in hoc mũdo velut
furiabilibꝰ flãmis ita ſint animi ambitione ſuc
cenſi:vt nõ opibus ↄditis nec patrimonijs nec
ipᷣis quoq; fijs parcant: quos etiaʒ de auari⸗
cia accuſati oponere cõſueuerũt:dum pᷣfectu⸗

ras cõſularitateſq; mercent᷑: quas poteſtates

⁊ moꝛs adimit:⁊ ſucceſſoꝛ excludit:que demẽ⸗
tia eſt non ea potius impẽſis omnibus ⁊ detri⸗
mẽto vite ipᷣius cõparare: que ꝓmotos faciãt
vel de vite eternitate ſecuros: vel de iudicij p⸗
petua dignitate gloꝛioſos: Tẽpus admonet:

⁊ locus ipᷣe ſuggerit:nec materia videt᷑ aliena

quoniã de meritis cepimus tractare ſanctoꝛũ:
vt infeliciſſime infelicitatis blaſfemias dilua⸗
mus:que ad hanc videt᷑ ſpeciẽ ꝑptinere. Exti⸗
terunt eni qui vtutes egregias ⁊ celeſtes ꝑ ſan
ctoꝛũ reliqas iam vtiq; ꝓpe noſtris tẽpoꝛibus
operãtes maluerũt detractione moꝛdere:qᷓ; ve
neratione ſuſciꝑe:antiquũ illud venenũ in dei
famulos iudaice infelicitatis euomẽtes: qð il⸗
li quondã in ipᷣm dominũ viperinis linguis et
moꝛtiferl ſibilis effuderũt dicẽtes: In qua po⸗
teſtate hoc facis?⁊ qͥs tibi dedit hanc poteſta⸗-
teme Recitabãt nãq; nobis iuxta poſitis:que
diuinis ⁊ beatiſſimis Geruaſio ⁊ Pꝛothafio ĩ

fidelitas ſtulta loquebat᷑. Quos dũ pape m

bꝛoſio aliqui decerpere machinant᷑:violare ſa
crilegis vmonibus non timebãt:hoc modo ra⸗
tionem miraculoꝛũ cõquirẽtes.Quid eſt iſtud
ꝙ ex eo ꝙ martyres ſunt vᷣtutum dona merue
rũt. Cur tam tarde qð iam pꝛidem illis cõceſſũ
eſt:exercet᷑ Aut ſi ea tẽpeſtate cum paſſi ſunt:
non oſtenderũt:quoniã nec oꝑati ſunt:quid ẽ
hoc qð modo vident᷑ oſtendere: Aut ilos ma
ioꝛes reuelatiõe Ambꝛoſius fecit:qᷓ; dignatio
martyrij. Agnoſcis ne alijs lʒ vbis ita mẽdaci
ter qð de dño ꝓdidimꝰ martyribꝰ ingeſtũ: In
q̃ poteſtate hoc facis:et qͥs tibi hanc dedit po⸗
teſtatẽ: Tepida vt arbitoꝛ cõſolatio ⁊ ð liuoꝛe
generata q̃rere an diuinũ ſit:qð videas eſſe di
uinũ.⁊ rõnem poſcere cũ credere ſit neceſſe: et

cum apls dicat: charitas omia credit: às dubi

tat:ꝙ ſine charitate dei ſun t:qͥ fidẽ tãtis nõ aꝑ

plicuere vtutibꝰ: Negat aũt fidem: qui quaſi

R

IIL

Co

tẽptatoꝛ inqrit. Unde hec poteſtasequaſinon teret ꝓducentes pene ſub inani aduerſarij ma- nſl
manifeſtum ſit in ea ſanctos martyres nunc in china:inutiliq; ariete cõciderũt: adeo vt ille rck, .
ſpũ miracula facere:in qua poteſtate aduerſa-⸗ pꝓludiũ oĩuʒ vt aiunt eſſe debuiſſet: etiaʒ victo ſorpait
rios ſuos pᷣus in carne ⁊ in paſſiõe vicerũt.Cõ tris gloꝛiã ſine certamie repoꝛtaret. Qð vbi mi ni.
feramus pedẽ ↄtra iſtos:(ſi dici fas eſt) filios hi eſt nũciatũ:ingenui tantã nobis ineſſe negli ſnguͦden
iudeoꝝ. Et vt nuꝑ eoꝝ parentẽ.id ẽ.iudeuʒ dq gentiã: vt nec veritatẽ poſſimus aſtruere: cum W
ſe in ſacrilegio pꝛudentẽ nimiũ putabat:dono alij valeãt inculcare ꝓ veritate mendaciũ. Ro aͤekl
deitatis opꝛeſſimꝰ:ita et hunc ſub xpᷣiano no⸗ gatoq; dño ꝗqm nihil nr̃m eſt:vt ſuis arma ſug ſnſuönan
mine blaſfemiaꝝ ſobolẽ deſtruamus ꝑ eũ qͥ di geret:quo eiꝰignauie auferet᷑ obpꝛobꝛiũ:cedo lgen/a
xit:pdam ſapientiã ſapientũ: ⁊ pꝛudentiã pꝛu mihi inquãiſtũ magniloquũ dicentẽ:labia na deilleb
dentũ repꝛobabo.vt ⁊ nos in triũpho gemino ſtra a nobis ſunt:qͥs noſter dominꝰeſt: ꝛofſe ſyliünnizt
ꝑ dñm gloꝛiemur. ? illi agnoſcãt intelligentii ram ꝓfecto ꝑ eum:qͥ diſperdit linguaʒz magni lnnnevſch
rerũ diuinax in fide catholica:non iĩ ſapiẽtia ſe loquã:vt intelligant dño famulũ nõ equandũ gonleneate
culi ↄſtitutam: monente dño: niſi credideritis Licet ipᷣi noluerint iudei ꝓphetas veteres nu andiuina
nõ intelligetis. At manifeſtius conſtet ⁊ fideli la miracula ꝓpꝛijs edidiſſe vtutibus. HGeniq parete chin
bus patere inſidelitatis obſcura: ⁊ ab infideli⸗ ipᷣe Heliſeus cũ ſpũ magiſtri hereditatꝰ veluu ppuaneiſi
bus fidelitatis etiã plana nõ cerni.Foꝛſitan q⸗ inſolẽtioꝛ donoꝝ remuneratione veniſſet: ſcin nihittinonl
ras ꝓ tua ſollicitudine ⁊ vigilantia diligẽtiaa dere tamen quas niſi ſub dei inuocatione non gruere,g,
yvit ali: que fuerit illa q̃ſtio:in qua tropheũ no⸗ potuit. Sed fateoꝛ ipᷣius hancq̃ ꝓpoſita ẽ inte ptekiufn
bis dominꝰ de falſo iſraelita donauit: referaz: rim fuiſſe vtutem: vt maioꝛ gloꝛie nr̃e fidei ſit: nneoßcireni
nec tacebo:quoniã his rebꝰ paginaʒ tibi amas ſitemptatoꝛẽ etiaʒ dũ credimus opꝛimamus. Mheurrbs
extendi.Etſi enĩ nõ cõgrue:necdũ pᷣoꝛibus ab Quid ais dñi blaſfematoꝛ: Heliſeus inquit ip deden.
ſolutis alia cepta videant᷑ interſeri: tamẽ ꝓ te ſe moꝛtuꝰ aliũ moꝛtuũcõtactu ſui coꝛpoꝛis ſu. ögdanc
malo aliqua etiam non ſuo oꝛdine loò : qᷓ; tunis ſcitauit hoc loco plene vt in oibus domio ſuo finioädorp
mihi modo oꝛationibꝰ donata pᷣterire.Quida pꝓphete vtusaſſurgat:que in dño ihu xpᷣo cõ gerpiede
de inimicis crucis xpᷣi inter familiares dei:⁊ q Epulcri eius lapidibus infidelitas veſtra mu⸗ ſotllustp
dem doctoꝛes de ſcãdalo illo gentis ſue:qð in niret:lapideʒ milites obſiderẽt:credo ne reſur phetarvetl
dñm noſtrũ ſuſceperũt:ſpũ blaſfemie dominũ rectio eius idoncis teſtibꝰindigeret. Hã reſur . lataittotuz
pulſans ꝓtulit exempla de lege. Etvt quõdaʒ recturũ ſi volebatis credere noueratl. Subito pheat.quo⸗;
pater eius homicida in penuẽtia tẽpli dominũ eni ille infernis terre cardinibꝰ cõcuſſis:cũ ſtu ufnolipen
temptans:qð de ipᷣo ꝓmiſſum eſt i lege impiso poꝛe militũ ⁊ ruina ſaxoꝛũ: non aliũ aliquem: umer pt
bus pꝛedicabat: ita hic ne aut minua docte ꝑſi ſed ſe ſuſcitauit i lucẽ. Heliſei hec ꝓpꝛia dona uſccbet ven
die videret᷑:aut nuduʒ pateret ſine maioꝛi au- ſi fuiſſent:ſibi dare maluiſſet:nec pᷣſtare alij po. ſereptiala
ctoꝛitate mẽdaciũ: plura ait miracula ꝓpheta terat:quo indigeret ſibi Deniq; hoc maius eẽ plnitboenn
noſter fecit Heliſeus:q; dñs veſter xpᷣs.Nam veſtri etis ꝓdiderũt maioꝛes: dum dñm ĩ cru⸗ Kapeetd
cum ꝓ magno Laʒaꝝ de moꝛte in lucem reuo⸗ ce deriderẽt dicentes:alios ſaluos fecit:ſeißm rtſcitin
catum eſſe referatis:qͥd amplius dicere poteri ſaluũ faciat:deſcẽdat de cruce: vcredimus ei. wüZenig
tis: q; a viuo moꝛtuũ reſuſcitatũ: Pꝛofero qd veſtroꝝ ergo ſnia vincimus. Veſtri ꝓmiſerüt iſrnetſil
verũ eſſe etiam veſtra confeſſione cenſet᷑. Meli ſe credituros eſſe:ſi pᷣſtitiſſet ſibi: qð alijs pᷣſta Uteigmnit⸗
ſeus eni noſter iam moꝛtuus oppoſitis oſſibus re cõſueuiſſet.Cur nõ creditis:qð eſſe pᷣſtaniꝰ· mnimnſter
eius moꝛtuũ: quem iuxta coꝛpus eius pyrata⸗ non negatis: Nemo certe hõc habuit ptätem. –
