lam:plenum nimis ventrẽ ꝑ anguſtũ foꝛamen
egredi non valere. Quoſcunq; nanq; foꝛmo⸗
ſos:calamiſtratos:crine cõpoſitos: vł buccis
rubentibus videris: de armẽto Jouiniani ſũt
inter quos grũniunt ſues. De noſtro grege tri
ſtes:pallidi:ſoꝛdidati:⁊ quaſi ꝑegrini huiꝰ ſe⸗

culi lʒſermone careant: habitu loquũ t᷑ ⁊ geſtu

lHeu mihi: quia ꝑegrinatio mea ꝓlongata eſt
vnde ſaccus ⁊ ieiunium arma ſunt penitẽtie:⁊
alia peccatoꝛũ. etſie duobꝰ neceſſarijs vnũ eſt
ſubtrahendũ: magis eligam ieiuniũ abſq; ſac⸗
co:qᷓ; ſaccuʒ abſq; ieiunio.At vero hi quibus
penitẽtia pᷣcipit᷑ cõſequẽter ad ieiuniũ ſaccum
copulant. Hon qͥdem ſanat oculũ quod calca⸗
neo adhibetur. Jeiunio paſſiones coꝛꝑis: oꝛa
tione peſtes ſanãde ſũt mẽètis. Igit᷑ ꝑ ieiuniuʒ
oſtẽdit᷑ nos poſſe ire ĩ paradiſũ: vnde ꝑ ſaturi⸗
tatẽ fueramꝰeiecti. Naʒ ieiuniũ curat vulnera
delinquentis:curatoſq; ſanctifiraoeat.
Be ↄtẽplatiõe oꝛatiõe ⁊ lectiöée. Ca.XV.
A monachus eẽ vis:nõ videri: habeto
ſ curã nõ rei familiaris: cui renunciãdo
; eẽ cepiſti: aie tue.ama ſciẽtiã ſcptu
rarũ: ⁊ carnis vitia non amabis. coꝛpꝰ pariter
animuſq; tendat᷑ ad dñm.ſic teipᷣm in celo aio
geſtiente pꝛocures: vt dum coꝛpoꝛe moꝛarlo !
terraʒ: iam ad chꝛiſtum mente ꝑuenias. Aſſue
ſcas quoq; ad oꝛationes ⁊ plalmos nocte con⸗
ſurgere:mane hymnol canere:tertia:ſexta:no
na hoꝛa ſtare in acie quaſi bellatoꝛeʒ chꝛiſti:ac
cenſaq; lucerna reddere ſacrificiuʒ veſpertinũ

Sic dies tranſeat:ſic nox inueniat laboꝛanteʒ.

DOꝛationi lectio:lectioni fuccedat oꝛatio pꝛeci
pue ea q̃ ſancti faciunt:in ↄſpectu dei faciũt:et

plenioꝛem ſcientiã dei accipiũt: ⁊ plenius diui
nis imbuti ſunt diſciplinis. Si tamen egrotus

7 eſtuãs febꝛibꝰ aquã frigidã poſtulet: ⁊ dicat

ad medicũ. VUim patioꝛ:crucioꝛ:exanimoꝛ vſ⸗

q;quo medice clamabo:et non exaudies: ⁊ re⸗
ſpõdeat ſapiẽtiſſimꝰ⁊ clemẽtiſſimus medicus.

Scio quo tpe debeam dare qð poſtulas: non

miſereoꝛ modo:quia miſcðia iſta crudelitas ẽ:

⁊ voluntas tua contra te petit. Ita dñs nr ſci⸗

ens clementie ſue pondera atq; mẽſuras inter
dum nõ exaudit clamãtẽ:vi eũ ꝓbet:⁊ magis

ꝓuocet ad rogandũ:⁊ qſi igne excoctuʒ iuſtio
rem ⁊ purioꝛẽ faciat.Ad oꝛationẽ nocte ↄſur-
gentẽ non indigeſtio cibi ructũ faciat:ſʒ inani⸗

tas: Nam qͥdam vir int᷑ paſtoꝛes eximius. Si⸗

cut fumus inq t fugas apes:ſic indigeſta ructa
tio auertit ſpũ ſſancti chꝛiſmata. Ructus autẽ

ðꝛ ꝓpꝛie digeſtio cibi:⁊ cõcoctaxꝝ eſcaꝝ in ven
tũ efflatio. Quõ ergo iuxta qualitatem ciboꝝ
de ſtomacho ructus erũpit:⁊ vel boni vel ma⸗

li odoꝛis flatus indiciuʒ eſt. Ita iterioꝛis hois

cogitationes vᷣba ꝓferunt:⁊ ex abundãtia coꝛ

dis os loqtur. Juſtus comedẽs replet anima,ʒ
ſuã.cũq; ſacris doctrinis fuerit ſatiatus:ð bo:
ui coꝛdis theſauro ꝓfert ea q̃ bona ſũt. Crebꝛi

us lege ⁊ diſce qplurima: et tenente te codicẽ
ſomnus obꝛepat: ⁊ cadentẽ faciẽ pagina ſãcta

ſuſcipiat.⁊ qᷓ;; apoſtolus ſemꝑ oꝛare nos iu
beat:⁊ ſanctis etiã ipᷣe ſomnus oꝛatio ſit:tamẽ
diuiſas oꝛãdi hoꝛas debemus habere: vt ſi ali
quo fuerimus ope detenti: ipᷣm nos ad officiũ

tẽpusladmoneat.nec ibi ante ſumãt᷑ niſi oꝛati⸗

gratie creatoꝛi.Egredientes hoſpitium armet

oꝛatio.:et egrediẽtibus occurrat oꝛatio anteqᷓ

ſeſſio.nec pꝛius coꝛpuſculũ reqᷣeſcat qᷓ; aia pau
ſatur. Ad oẽm actum:ad oẽm inceſſum man⸗

pingat crucẽ.Dominicis diebꝰoꝛationi ⁊ lecti

ni vacet᷑.quod qͥdem in omni tẽpoꝛe cõpletis
oſculis faciãt. Quotidie de ſcripturis ſanctis
aliqd dicat᷑. Oꝛouidendũ etiaʒ vt diẽ ſolẽnem
non tãa ciboꝛũ abundantia qᷓ; ſpũs exultatione
celebꝛemus.qꝛ valde abſurdũ eſt nimia ſaturi⸗
tate velle martyrẽ honoꝛare:quẽ ſcias deo pla
cuiſſe ieiuntjs. Sacerdotes qͥʒ ꝓ omnibꝰ oꝛare
debent: ⁊ ſolent:quoꝝ elemoſynas oblationeſ

q; recipiunt. Sepe in manibꝰtuis diuina ſit le⸗
ctio ⁊ crebꝛe oꝛationes:vt omnes cogitationũ

ſagitte:quibus adoleſcentia percuti ſolet: hu⸗

iuſcemodi clypeo repellant᷑.quoniam difficile
imo impoſſibile eſt ꝑturbationuʒ vitijs carere
quẽpiam. Nam frequens lectio ⁊ quotidiana
meditatio ſolet magis laboꝛ mẽtis eẽ qᷓ; carnis
Quõ eni qð manu ⁊ coꝛꝑe fit:manus ⁊ coꝛpo⸗

III

ris laboꝛe cõplet᷑:ita qð ad lectionẽ ꝑtinetma⸗

gis mẽtis ẽ laboꝛ.lr̃enãq; marſupiũ nõ ſequũ⸗
tur:ſudoꝛis tñ comites ſunt ⁊ laboꝛis:ſocie ie⸗

iunioꝝ nõ ſaturitatis:ↄtinẽtie nõ luxurie. Añ
q̃dã Oꝛigenis diſcipulꝰ dixit nũqᷓ; ſe cibũ Oꝛi
gene p̃ſente ſine lectõe ſũpſiſſe: nunqᷓ; eueniſſe
ſomnũ niſi vnꝰe fribꝰſacris lris pſonaret Edẽ

tes aũt cucullis capita ſua velent:ne alter alte⸗

rum aſpiciat manducantẽ:ne loqͥ quicqᷓ; liceat

dũ mãducãt. Igit᷑ qñ comederis:cogita ꝙ ſta

tim tibi oꝛandũ:ilico legendũ ſit. De ſcripbtur

ſanctis habeto ſixũ verſuũ numeꝝ. Iſtud pen
ſum dño tuo redde.nec añ mẽbꝛa quieti conce

das:qᷓ; palladiũ pectoꝛis tui h̊ ſub tegmine cõ
pleueris.poſt ſanctas ſcripturas doctoꝛuʒ ho

minũ tractatꝰ lege:eoꝝ dumtaxat: quoꝝ fides

nota eſt. qm eruditio timoꝛem creat:imperitia
ↄfidentiã. Sed tũc ſcriptura ꝓderit legenti:ſi

qð legerit opere cõpleat᷑. Illoꝝ igit᷑ tractatibꝰ

lloꝛũ delecteris ingenus ⁊ libꝛis:quoꝝ piets
hidei nõ vacillat. Ceteros ſic lege vt mag iudi-

ces qᷓ; ſeris. Caueas oĩa apocrypha:⁊ ſi quã

do ea nõ ad dogmatũ vitatẽ legere volueris:
ſcias nõ eoꝝ eẽ quoꝝ titulis pᷣnotant᷑.multaq;

i his ⁊ mixta vitioſa.⁊ grãdis pꝛudẽtie ẽ auꝝ
in luto q̃rere.Quid eni facit cũ pſalterio oꝛa

tius:cũ euangelijs Maro:cum apło Cicero:
MNue ſecuritas lucis ad tenebꝛas: Ne ergo le⸗

gas philoſophos:oꝛatoꝛes:poetas:ne ĩ eoꝛuʒ

lectiõe reqᷣeſcas.ne nobᷣ blãdiamur Si his ſcrni
pta ſũt nõ credimꝰ:cũ alioꝝ ↄſciẽtia vulneraf
⁊ putemur ꝓbare:q̃ dũ legimꝰ nõ repꝛsobamꝰ.

Abſit ꝙ vt de oꝛe xp̃ᷣiano ſonet Juppiter oipo⸗

tepus. t. nec ibi ante ſumãt n tTẽs:⁊ me Hhercule: ⁊ me Caſtoꝛ:⁊ cetera magꝗ
one pᷣmiſſa.nec recedat᷑ a mẽſa:niſi referantur

poꝛtẽta qᷓ; numĩia.At nunc etiã ſacerdotes dei

omiſſis euãgelijs ⁊ ꝓphetis videmꝰcomedias
legere:amatoꝛia bucolicoꝝ verſuũ vᷣba cãtare
tenere Virgiliũ:⁊ id qð i pueris neceſſitatis ẽ
crimẽ in ſe facere volũtatis. Sciẽtia aũt pieta⸗

tis ẽ noſſe legere ſcripturas:ꝓphᷣas itelligere:

in euãgelio credere:apłos non ignoꝛare. Nec

putemus in vbis ſcripturaꝝ eẽ euãgeliuʒ: ſᷣ in

ſenſu.nõ i ſuꝑficie:ſᷣ i medulla.nõ in vßmonum

folis:ſᷣ i radice rõnis Si qͥd aũt ignoꝛas:ſi qͥd

de ſeripturis dubites: ĩterroga eũ quẽ vita cõ

mẽdat:excuſat etas:fama non repꝛobat.aut ſi
nõ ẽ qͥ poſſit exponere:meliꝰ ẽ aliqͥd neſcire: qᷓ;

cũ ꝑiculo diſcere. emẽto qꝛ i medio ladoꝛ
ãbulas. Malo eni apð te verecijdiã parũper
qᷓ; cauſaʒ piclitari.q̃ ñ qð nouit iterrogat non
mõo diſcẽdi:ſᷣ ſtudio cognoſcẽdi an nouerit ille

qͥ reſpõſurꝰeſt in ſititudinẽ phariſeoꝛũ:non qſi
diſcipulus ſʒ quaſi temptatoꝛ accedit.pleriq;

etiam detractoꝛuʒ dum verba ſacri eloquij plꝰ*

qᷓ; debent diſcutiunt: in carnalem intellectum

cadunt. In diuinis aũt ſcpturis ⁊ libꝛis meliꝰ

Cron

Aobſcur⸗
aueimit
ata ii
auckoꝛitet
gnü alic⸗
ffartoqe
hitetia ten
telavinl
eognihl⸗

nispenitt

belek G
tnſapeſ⸗
apoſſidere
liehhumle⸗
plenaſitoi
inmonttsg
bisponi
publcelee
jeſolenA
Imanvonra
ſneis vllen
unns. Di
Curaſeonar
indvan
mus. Be⸗
amn. Cüan
ſoꝛoꝛib
dinelaut
ſen: ꝛhie
thecaqua
poteri. q.
bamn:ꝛpof

cheymas
itimis vil

manus:ſiq

erecepiſe⸗
cecisoculis

panneleſeh
Ulugeretifm
ipfulafebris
litegtiegd:
buadepaſtas
mmfkereanie
fefigeſcatei
bi Tücſub
prubor pbi
ſiaritatef
piceenon
alt. Cic⸗
ſefunnn
int ppern
tenugteg
ſchetens.
elſcepi⸗
Mler cfeme

Meimann
hoisſitte
uehrſi
ͤſetkitt
enczelet
3dſnerek
Nnilrit
iuchi
frnha
ſtennn
ner Fien
dglitn
Pſibtegtmrc
nas dockonbe
nrrorſes
noenkinperti
Döntlymin
eiktrard
Higorbiens
kennnglol⸗
erigi
legerphleie
5notani purg
sprudintinn
cöpſaenehen
cumapoolier.

—

rns: Nenge .

Poenorneienn⸗
lanur Sibiol
Nitunſen
mrnörpben.
pirope
foirtammuns
iirdorsdei
Centonedis
s eſttnst
Geetnaitpier⸗
Nhusiclit

nicnomne.

— —
S=ẽ —

14
=
—
=
—
ð
S=
— —
=☛ S— SE

R
—
—
—
☛ =
=
S=S
=

——— J
— —
—
— — —
☛e
— —
S—
= =
= =
— — *

— —
2—
=☛
— —
—
—
—= =
—;MW0 —
SS☚ne0e S=

Tractatus

eſt obſcura relinre vt ſũt: qᷓ aliqͥd temere vel
pꝛaue imitari qð neſcias.Sũt qͥʒ nõnulli qͥru⸗
gata frõte:demiſſo ſuꝑcilio: verbiſq; trutinat

auctoꝛitatẽ doctoꝝ ſibi vẽdicant.non ꝙ ipᷣi di

gnũ aliqͥd arrogantia nouerint:ſʒ ꝙ ſimplices
fratres qdã vident᷑ ſui cõꝑatione neſcire. Eue

nit etiã iterdũ: vt cũ modicũ ſcientie qs habue
rit: elatꝰ in ſuꝑbiã diſcere deſiſtat: ⁊ paulatim
eo ꝙ nihil addit᷑ ſubtrahit᷑:vt vacuũ diſcipli⸗

nis penuꝰ remaneat:ferrũq; qð acutũ erat he⸗
betet. Sʒ ⁊ iã ꝓphetã hoꝛrere eloquẽtis ẽ:nõ
xpᷣm ſape ſapiẽtis:iniuriaʒ feciſſe vᷣtutis:alie-
na poſſidere potẽtie: inocẽtẽ circũuenire aſtu⸗
tie:humilẽ deſpexiſſe nobilitatis Sic erroꝛibꝰ
plena ſũt oĩa:⁊ ad h̊ vſq; veritas obſcurat᷑: vt
in moꝛtis gremio iacuiſſe beatitudo dicat᷑ No
bis vo nil placet niſi qð eccleſiaſticum ẽ: ⁊ q
publice ĩ eccleſia non timemꝰ. in his tiñ ita face
re ſolemꝰ. Qñ eni philoſophos legimꝰ:quãdo
I manus nr̃as libꝛi veniũt ſapie ſecularis:ſi qͥd
in eis vtile reperimꝰ:ad noſtrũ dogma conuer
timus. Si qͥd vo ſuꝑfluũ de idolis:de amoꝛe:
cura ſeculariũ reꝝ hec radimus:his caluitium

inducimꝰ:hec vnguiũ ferro acutiſſimo deſeca

mus. Referã tibi nãq; mee infelicitatis hiſtoꝛi
am. Cũ ante annos plurimos domo: parẽtibꝰ

ſoꝛoꝛibꝰ:cognatis:⁊ ꝙ his difficiliꝰ eſt ↄluetu
dine lautioꝛis cibi: ꝓpt᷑ celoy me regna caſtral
ſem:⁊ hieroſolymã militaturꝰ ꝑgerem:biblio⸗
theca quã mihi ſũmo ſtudio ↄfecerã carere nõ

poterã. Itaq; miſer ego lecturꝰ Tulliũ ieiuna

bam: ⁊ poſt noctium crebꝛas vigilias.poſt la⸗
chꝛymas q̃ pᷣteritoꝝ recoꝛdatiõe peccatoꝛũ ex
intimis viſceribus fluebãt: lato ſumebat᷑ in

manus:ſi qñ in me metipᷣo reuerſus ꝓphaʒ le⸗

gere cepiſſem ᷣmo hoꝛrebat incultꝰ. ⁊ q: lumẽ?
cecis oculis nõ videbã:nõ oculoꝝ putabã cul⸗
pam eſſe ſed ſolis. Dũq; iia me antiquꝰ ſerpẽs

illuderet: i media ferme ädrageſima medullis

infuſa febꝛis coꝛpꝰ inuaſit exhauſtũ. et ſine vl⸗
la requie qð dictu qͥʒ icredibile ſit: infelicia mẽ

bꝛa depaſta ẽ: vt oſſibus vix hererẽ: ĩterim pa
rant᷑ exequie:⁊ vitalis aie caloꝛ toto ia coꝛpo⸗

re frigeſcẽte in ſolo tepente pectuſculo palpira

bat. Tũc ſubito raptus in ſpũ ad tribunal xp̃ᷣi
ꝑtrahoꝛ.vbi tãtũ luminis erat: vt ex circũſtan

tiũ claritate fulgoꝛis ſic piectus ĩ terram ſurſũ

aſpicere non auderẽ: Interrogatꝰ ↄditionem:
xpianũ me eſſe reſpõdi.⁊ ille qͥ pᷣſidebat menti

ris ait. Ciceronianꝰes non xpᷣianꝰ. Abi eni eſt

theſaurꝰtuus:ibi ⁊ coꝛ tuũ. IJlico obmutui: et
int᷑ vbera qͥbus iã cedime iuſſerat: ego ↄſcien
tie magis igne toꝛquebar:illũ mecũ verſiculuʒ
repetens. In inferno qs ↄfitebit᷑ tibi?· Cama⸗

re tũ cepi:⁊ eiulans dicere Miſerere mei dſe
milerere mei. Hec vox inter flagella reſonabat

Fo. CLXXXIX

CII

Tãdẽ ad pᷣſidẽtis genua puoluti qͥ aſtiterãt

cabant᷑: vt veniã tribueret adoleſcẽtie:⁊ erro⸗
ri locũ penitẽtie daret:cxacturꝰ deinde crucia⸗

tũ:ſi gentiliũ aliqñ lr̃aꝝ libꝛos legiſſem. Ego qͥ

in tãto ↄſtrictꝰarticulo vellẽ etiã maioꝛa ꝓmit

tere:deierare cepi: ⁊ nomẽ eiꝰ obteſtans dicere
BDſe ſi vnq; habuero codices ſeculares: aut ſi

legero te negaui. In hec ſacramenti verba di⸗
miſſus reuertoꝛ ad ſuperos: ⁊ mirãtibꝰ cũctis
oculos aperui tanto lachꝛymaꝝ imbꝛe pfuſos

yvt incredulis fidem facerẽ ex doloꝛe. Nec vo
ſopoꝛ ille fuerat aut vana ſomnia:quibus ſepe

deludimur. Teſtis eſt tribunal illud : añ quod
iacui:iudiciũ teſte eſt qð timui. vltra mihi nũ⸗

q; talẽ ↄtingat ĩcidere qſtionẽ.nam fateoꝛ vul-⸗
neribus habuiſſe plenas ſcapulas: plagas ſen

ſiſſe poſt ſõnũ.a tanto dehinc ſtudio diuina le⸗
giſſe:quãto moꝛtalia ante nõ legerã.quodq; pᷣ
ter pſalmoꝛũ ⁊ oꝛationis oꝛdinem qð tibi hoꝛa

tertia ſexta nona ad veſperũ media nocte ⁊ ma
ne ſemꝑ exercendum: ſtatue quot hoꝛis ſcepᷣtu⸗
ram ſanctam ediſcere debeas: quãto temꝑpoꝛe
legere:non ad laboꝛem ſed ad delectationẽ ⁊ i⸗
ſtructioneʒ anime. Cũq; hec ſinieris ſpatia: et

frequẽter ad figenda genua ſollicitudo animi
ſuſcitauerit.aut texenda compone:aut queſũt
texta reſpice.que errata repᷣhende:que ſũt faci
enda cõſtitue. Si tantis operum varietatibus

fueris occupatus:nunqᷓ; tibi dies longi erunt

Sed quis eſtiuis tendant᷑ ſolibꝰ.bꝛeues vide

buntur quibus aliquid operis pᷣtermiſſum eſt
lhec obſeruans teipᷣm ſaluabis ⁊ alios: ⁊ eris

magiſter ſancte cõuerſationis:multoꝛumq; ca

ſtitatẽ lucꝝ tuũ facies. Dicas pſalmuʒ in oꝛdi
ne tuo:in quo non dulcedo vocis ſed mentis ꝗͥ
ratur:ſcribẽte apoſtolo. Pſallam ſpiritu:pſal

lam a mente. Legat eni pceptum pſallite ſapi⸗
enter. Hã clamoꝛ in ſcripturis nõ eſt vocis ſed

coꝛdis.ſed nunqͥd vboꝛum multudine flecti de

us vt homo poteſt. Non eni verbis ſed coꝛde

oꝛandus eſt deus. Melioꝛ eſt ſeptẽ pſalmoꝛũ

decãtatio cuʒ puritate ⁊ ſerenitate ⁊ ſpirituali
hilaritate:qᷓ; totius pſalterij modulatio pſalte
rij cum anxietate coꝛdis ⁊ triſticia.Caãtoꝛ quo⸗

q; pellatur: vt noxius ac fidicinas ⁊ pſaltrias:

⁊ iſtiuſmodi quaſi moꝛtifera ſyrenaruʒ carmi⸗
na ꝓ turba ex edibus. Sic autem erudiẽda eſt

anima: que futura ẽ templum dei:qð nihil ali⸗
ud diſcat audire:nihil loqui niſi quod ad timo

rem dei pertinet: turpia non intelligat: cantica

mundi ignoꝛet. non ſunt cõtẽnenda quaſi par
ua ſinr: ſine qbus maioꝛa cõſtare non poſſunt.

SGEiꝛeca narrat hiſtoꝛia Alexandruʒ potentiſſi⸗
mum regem oꝛbiſq; dominatoꝛẽ in moꝛibus
et ĩ inceſſu Leonidis pedagogi ſui nõ potuiſſe

carere vitijs: quibus adhuc paruulus fuerit

Pars
infectꝰ.Demoniũ itaq; cibus eſt carmia poeta

rum:ſeculariũ ſapientia: rhetoꝛicoꝝ põpa ver
boꝛũ.lhec ſua homines ſuauitate delectant:et

dum aures dulci modulatione currentibus ca

piunt: animam quoq; penetrant: ⁊ pectoꝛis in

terna deuincunt. Nerũ vbicunq; ſũmo ſtudio
fuerit ac laboꝛe plecta: nihil aliud niſi inanẽ ſi⸗
num ⁊ ſermonũ ſtrepitũ ſuis lectoꝛibꝰtribuũt.

nulla ibi ſaturitas veritatis:nulla iuſticie refe
ctio reꝑit᷑. Studioſi vero in fame veri vᷣtutuʒ
penuria ꝑſeuerant Mihi autẽ cure non quid
Ariſtoteles:ſed quid Paulus doceat. Oꝛnat

eni doctrinã dei:qͥ ea que ↄditioni ſue apta ſũt

facit: ⁊ ecõuerſo ↄfundit illam: cui cõditio ſua
diſplicet. Monachus aũt non doctoꝛis ſᷣ plã⸗

gentis habet officiũ:qͥ vel ſe vel mundũ lugeat

⁊ dñi pauidus pᷣſtolat᷑ aduentũ:qͥ ſciens imbe
cillitatẽ ſuam: ⁊ vas fragile qð poꝛtat timet of
fendere:ne impingat⁊ coꝛruat:⁊ frangat᷑:ſeq;

monachũ eſſe non loquẽdo ⁊ diſcurſando:ſᷣ ta
cẽdo ⁊ ſedendo nouerit.Sit qͥʒ tibi pᷣmo ſilẽs:

ſilentiũ loquens:nec cirꝰ nec tardus inceſſus
ac vnuſquiſq; qñ ad cõmunionẽ ingredit᷑:cuʒ

cuculla tm accedat. Habeant qui volunt ſuas
oues. vaſe gẽmato bibant:ſerico niteãt: plau⸗
ſu populi delectent᷑: ⁊ ꝑ varias voluntates di

uitias vincere nequ eãt.noſtre diuitie ſũt in le⸗
ge dei meditari die ac nocte:pulſare ianuaʒ: et

ſeculi pᷣeunte calcare. ꝛeparemꝰ igit᷑ nob foꝛ

titudinem: aſſumamus nob ꝑpfectuʒ robur: vt
inter erroꝛũ tenebꝛas ⁊ cõfuſionem iĩ noctis ſci

☛

entia xpᷣi lumen appareat.dieſq; noſter nubem
habeat ꝓtegentẽ: vt his ducibus ad terrã ſan

ctam ꝑuenire valeamus. Quid eni eruditione

melius:qͥd ſuauius diſciplina:qͥd dulcius do-

— „ „ ☛

mino: Si autẽ cõuiuiũ xp̃s:lectio xp̃s:quies
xps: cogitatio xpᷣs. Que eni põt eſſe vita ſine
ſcientia ſcripturaꝝ:ꝑ quam etiã ipᷣe xpᷣs agno

ſcitur:qͥ cibi que mella ſunt dulcioꝛa: qᷓ; dei ſci

re pꝛudentiã: Sapiens quoq; nunqᷓ; ſolus eſt

habet ſecũ oẽs qͥ boni ſunt ⁊ fuerunt:⁊ animũ

iberũ quocũq; vult tranſfert. qð coꝛpoꝛe non

põt:cogitatione cõplecut᷑.⁊ ſi hominũ inopia
fuerit:loqͥtur cum deo:necvnqᷓ; eſt minus ſolꝰ

q; cum ſolus fuerit. Pꝛima nãq; ſapientia ẽ ca

ruiſſe ſtulticia:ſed ſtulticia caruiſſe non poteſt

niſi qͥ intellexerit illã. ſed vera q̃dem ſapientia
eſt nuꝑ factum ſe noſſe:⁊vt ſic loquar in carne

iuſtoꝛuʒ inꝑfecta ꝑfectio eſt. Oarũ tñ eſt ſcire

qð neſcitis:ſᷣ pꝛudẽtis hominis nõ noſſe mẽſu
ram ſuã: quã qͥ ignoꝛauerit quãto amplioꝛa q⸗
ſierit:tanto magis ad inferioꝛa collocabit᷑. Bi
ſcamus igit᷑ in terris:
leueret in celis. e vigiliss Cap̃. XxVI
Ignuẽ fratres aptumq; ꝓꝛſus ſatiſq;

d ꝛzueniẽs deſt actis vigilijs nũc dicere ⁊

quoꝛũ nobis ſcientia per

III

ꝓferre ᷣmonẽ: qñ ipᷣa lucubꝛatio exigit᷑ a ſolli

citis. Nox ecce ẽ caligo coꝛpoꝛibꝰ:non ſolũ ho
mines:ſᷣ etiã cũctos ĩ ſõno detinet animantes:

vt refoꝛmatl viribꝰ ꝑ ſopoꝛẽ poſſint diuturnũ

ſuſtinere laboꝛẽ viuẽtes. Bonus de“: qͥ ita ꝓ⸗
ſpexit: ita ↄſtituit: vt hõ exiturꝰ ad opatione:
ſuã vſq; ad veſperũ haberet viſcariũ tp̃s:in
a duris laboꝛibꝰ ⁊ multa fatigatione reqͥeſcere
p̃ſtitit. Nouimꝰautẽ multos hoiuʒ: vt aut ma
ioꝛibꝰ ſuis placeant aut ſibi aliqͥd peculiariter
ꝓſint noctis ꝑticulaʒ ad aliqð opuſculũ ſegre-⸗
gare:id ꝓlucro dicere qð furati de ſopoꝛe ſuo
operari potuerint.A Salomone verolaudat᷑
⁊ femia:que penſa ⁊ lanificium ad lucernaʒ vi
gilãter exercet.Addidit etiã qð ex hoc laus vi

ro eius ĩ poꝛtis ⁊ gloꝛia magna naſcat᷑:qð ſin
carnalibꝰinſtrumentis.id eſt. victui ⁊ veſtiti

neceſſarijs qͥ vigilat non repᷣhenditur imo lau⸗

dak: a mirari me fateoꝛ eſſe aliqͥs qͥ ſacras vigi
lias tam ſpirituali ope fructuoſas oꝛationibꝰ

hymnis lectiõibuſq; fecũdas aut ſuꝑfluas eſti
mant aut ocioſas:aut qð his deteriꝰ eſt impoꝛ

tunas. ⁊ qdeʒ ſi ſũt hoĩes a nr̃a religiõe alieni:

qͥ iſta ſic ſentiãt nõ ẽ mirũ. Quõ eni ꝓphanis
religioſa placere poſſunt: qͥbus ſi placerẽt nr̃i
eſſent:qꝛ ſumus vtiq; chꝛiſtiani. Si vo noſtri
ſunt q̊s vigiliaꝝ ſalutifer actus offendit: vt ni⸗
hil de his deterius ſuſpicer:aut pigri ſunt aut
ſomniculoſi:aut quod his ꝓximum ſenes vel
infirmi. Si pigri ſunt erubeſcant: qꝛ illis inſo⸗
nant ꝓuerbia Salomonis: vade ad foꝛmicã o
piger:⁊ emulare vias eius. Si ſomniculoſi ſũt
expergiſcant᷑ ſcriptura ꝓclamante.O pigerq̃

uſq; doꝛmis:quando auteʒ de ſomno ſurges⸗

paululũ qͥdeʒ doꝛmis:modicum ſedes:puſillũ

dQaultem doꝛmitas:puſillum vero cõplecterl ma

nibus pectus. Si ſenex es:qͥs te cõpellit vt vi⸗
giles qᷓ;q; ⁊ non compulſus pꝛo etate vigilas.

⁊ ſi ſtare non potes:ſed tuam cogitas impoſſi,
bilitatem:non debes iuuenes ⁊ valẽtes ad tunũ

reuocare toꝛpoꝛẽ:quos ꝓpter varias tẽptati⸗

ones iuuẽtutis ſeipᷣos ꝓpenſoꝛibus macerare

decet vigilijs.nã athlete ſuis incitationibꝰ foꝛ
tioꝛes ſũt:⁊ tamẽ monet debilioꝛ:pugnat ille qͥ
foꝛtioꝛ ẽ:maxie qꝛ ⁊ ſãcti coꝛruũt:ſi fuerint ne⸗
gligẽtes.⁊ peccatoꝛes pᷣſtinũ recipiũt:ſi ſoꝛdeſ

fletibꝰ lauerint.̊ ideo dico:vt te nõ terreãt de

ſcẽdẽtes:ſᷣ ꝓuocẽt aſcẽdẽtes Nihil tã facile qᷓ;

ocioſũ ⁊ doꝛmiẽtẽ de alioꝝ laboꝛe ⁊ vigilijs di

ſputare Si vo infirmꝰes mẽbꝛis:qð facere po
tes:noli repᷣhẽdere imo riga ⁊ tu ᷣm ꝓphetaʒ
lachꝛymis ſtratũ tuũ:⁊ dic:Sic memoꝛ fui tui
ſuꝑ ſtratũ meũ. Iniũge etiã vigilãtibus:vt te
ſuis pᷣcibus iuuẽt: quo adiutus a domino ſuꝑ
lectũ doloꝛis tui canere poſſis: ⁊ tu qñq; mere

ar dicẽ. In matutinis meditaboꝛ ĩ te:qꝛ fuiſti

—

Croa

gdiuto: ne

unevldt
lbbusdero⸗

ls cogel
uu nale
ſicſporog
Aloocniel

ſelifcntnee
beteliſdeii

(gpädeinnin
fatoeſtdi

ſecarnellin

Mlitamun
dio ſanclin
ppetrande

pturain p
peccatum.
ſcurin mal
ſauctuscs:

lndocuſtoe

peccatores:
porgeris⸗d
Zoccone
cebvomno.

Disſicutſ

Aaſenin
ponikigu⸗
luxoninnd

que viſtta

doomnist
macerak:y
ditſtulici⸗

Wrobtiif

Utns pulne
lelanürqa

Econeſuan

ci ppbeni⸗
ludelcbe

verſionocol
e noebon
effcatoret
obſrepütoe
duplercura
Hoppornuns
hnniduo⸗d

Mumcollee

Gſpectbs
ecbiyalpor

Criclune,

obeheria
mödun
nennäüpann
Piglrepol
kinemae
peccatügi

Mnminſnc
Nsden inn
nfaſtigieliet
Quöͤaipbn
abusſigerenn
ſtiani. Simont
ausofndr
raupgiina
prinunſenrt
cſant:celloſſe
rwgeafon⸗
Silomnialcin
umane Opir
deſom ige
iun anpulli
woerin
Erüpelt
wente niglii
ogluoinho
rnalirsalni
1 rias lihi
oribus wa
incitatond⸗
lonpugnuit
Uätfuennt,
feipiiſint

—
— —
=S= =

=Sz
—

—

/

„

Ltenötanii
Pihitifudt⸗
boren iclen

ſn peg

—
—
=

Tractatus IX

adiutoꝛ mens. Alioqᷣn ſtultum ⁊ ſatis extrane

um ẽ:vt qꝛ ipᷣi currere nõ valemus:bene currẽ

tibus derogemus nam ⁊ ſi nõ poſſumus debe
mus cõgratulari potentibꝰ. Sicut eni de ↄſen
ſu malicie participat᷑ cũ facientibꝰpena:ſic par
ticipatio głie ſperãda eſt de cõſenſu bonitatis
Allios enĩ effectus coꝛonat: alios volũtas pia

letificat nec ſane oneroſũ vel difficile videri de

bet etiã delicatis coꝛpoꝛibꝰ in ſeptimana dua⸗
rum. iid eſt. ſabbati atq; dominice poꝛtionẽ ali⸗
qus dei miniſterio diſputare. Iſta eni q̃ſi puri
ſficatio eſt dieꝝ quinq; vel noctiũ:qͥbus ſtupo⸗

re carnali ingraueſcimus:ac mũdanis actibus

alſolitamur. nec erubeſcat aliquis in bono ſtu⸗
Ddio ſanctitatis cum non erubeſcãt impꝛobi in
ppetrando opere feditatis. Merito ergo ſcri

ptura in ꝓuerbijs ingerit: ẽ cõfuſio q̃ ducit ad
peccatum. In bono oꝑe cõfundi peccatum eſt

ſicut in malo faciẽdo nõ cõfundi ꝑnicies ẽ.Si
ſanctus es:ama vigilias:vt theſaurũ tuũ vigi
lando cuſtodias:⁊ ipᷣe in ſanctitate ſeruerl.Si

peccatoꝛ es:magis cura:vt vigilãdo ⁊ oꝛando
purgeris:dum tũſo pectoꝛe frequentiꝰ clames
Ab occultis meis munda me: ⁊ ab alienis par

ce ᷣuo tuo. Guſtandũ eni videt᷑: qꝛ ſuauis eſt
dyüs ſicut ſcriptũ eſt.Qui ergo guſtauit:intelli

git ⁊ ſentit:quãtũ põdus pectoꝛis vigilãdo de

ponit᷑: quãtus mentis ſtupoꝛ excutitur: quata

lux animã vigilãtis ⁊ oꝛatis illuſtrat: que gr̃a

que viſitatio mẽbꝛa vniuerſa letificat. Nigila⸗

do omnis timoꝛ excludit᷑: fiducia noſcit᷑: caro
macerat᷑: vitia tabeſcũt: charitas roboꝛat᷑ rece
dit ſtulticia:accedit pꝛudentia: mens acuit᷑:er

roꝛ obtũdit᷑:criminũ caput diabolꝰgladio ſpi⸗
ritus vulnerat᷑.Quid hac vtilitate magis ne⸗
ceſſariũ:qͥd iſtis lucris cõmodatius?:qͥd hac di

lectione ſuauius qᷓ; hac felicitate beatius:teſte

etiã ꝓpheta qͥ in pᷣncipio pſalmoꝛũ ſuoꝝ beatũ
virũ deſcribens ſũmã beatitudinẽ eius in hoc
verſiculo collocauit.Si ĩ lege dei meditat᷑ die

ac nocte:bona eſt qͥdem diurna meditatio: ſed
efficatioꝛ eſt nocturna: qꝛ ꝑ diem neceſſitates

obſtrepũt:occupatiões diſtrahũt mẽtezʒ:ſenſũ

duplex cura diſpergit nox aũt ſecreta:nox qᷣe⸗
ta oppoꝛtuna ſe pᷣbet oꝛantibus: aptiſſima vigi
lantibus:duʒ carminibꝰ:occupationibꝰ:expe
ditum colleciũ ſenſum ĩ totuʒ hominẽ diuinis

coõſpectibus ſiſtit. Curandũ eſt etiã ne nimieta

te cibi vel potus vigilaturi pectus oneret᷑: ne

crudelitates eructãtes crapulã nõ ſolum ipi
ob: etiaʒ gre ſpũs indigni iudicemur. Ergo

tanqᷓ; diuino fũcturi myſterio ante nos ꝑ abſti
nentiã parare debemꝰ: vt ingrauati expeditiꝰ

vigilare poſſimus.Cogitatio quoq; mala pel⸗
lat᷑:ne male vigilãtis oꝛatio fiat: ſicut legitur i
peccatũ Sũt eni ⁊ ex maligno vigilie:ſicut ip

nis obtutibus offeratur.

Fo. CxC

Epiſtola XCII

. uerbijs legit. Ablatꝰeſt ſomnus ab oculis eoꝝꝛ
non eni doꝛmiunt inquit niſi malefecerint.Ab

ſint abſint ab hoc ↄuentu tales vigilie:ſit poti
us vigilantibꝰ pectus clauſum diabolo:aꝑtuʒ

chꝛiſto: vt quem labijs ſonamus: coꝛde tene⸗
amus. Tunc erunt acceptabiles noſtre vigilie

tunc ꝑnoctatio ſalutaris: ſed cõpetenti diligen
tia ⁊ deuotiõe ſincera miniſteriũ noſtrum diui

1

De veſtibus. Cap. XxVI
Aſca tunica veſtiaris:vilis tunica cõ
f temptũ mundi pꝛobet. Ita dũtaxat ne
animus tuus tumeat:ne habitus vᷣmo
q; diſſentiãt.naʒ veſtis ipᷣa vilis ⁊ pulla animi

tacẽtis indiciũ eſt.Qui eni mollibꝰ veſtiuntur

in domibus regũ ſunt.Tales nanq; veſtes ha

beas:non qͥbus veſtita coꝛpoꝛa nudent᷑:q̃ nec

ſint munde nec ſoꝛdide:⁊a nulla diuerſitate no⸗
tabiles:qꝛ nec affectate ſoꝛdes:nec exqͥſite mũ⸗
dicie cõueniũt chꝛiſtiano.ſed ne hoc ipᷣm iactã
tiam tibi generet:ꝙ ſeculi iactantiã ↄtempſiſti
nec cogitatio tacita ſubꝛepat.vt quia foꝛſitan iĩ
auratis veſtibus placere deſiſti: placere cone⸗

ris in ſoꝛdibus. Nihil eni intulimus ĩ hũc mũ⸗

dum:nec auferre quid poſſumus.At nunc ple
roſq; videas armaria ſtipare veſtibꝰ:tunicas
mutare quotidie: æ tamen tineas non poſſe ſu⸗
perare:⁊ qͥ te religioſioꝛ eſt vnũ exerit veſtimẽ
tum: a plenis arcis pãnos trahit:inficiunr̃᷑ mẽ
bꝛane coloꝛe purpureo:aurũ liqueſcit in lr̃as:
gemmis codices veſtiuntur: ⁊ nudus ante fo⸗
res eoꝛuʒ chꝛiſtus moꝛitur.puella enim tunica
minus cum humi iacuerit ſoꝛdidat᷑. Sic cingu
lum laneum cum tota ſimplicitare puriſſimuʒ:

2 dð poſſit abſtringere veſtimẽta magl qᷓ; ſcin⸗
dere:idem ſemꝑ habitus:neglecta mundicies
inculta veſtis:⁊ cultus ipᷣe ſine cultu: plumaꝝ

quoq; mollicies iuuenilia mẽbꝛa nõ foueat.
Se laboꝛibus manuu. Qap̃.XVIII
Ecrc vacet mens tua varijs ꝑturbatio⸗
n nibus: que ſi pectoꝛi inſederint domi⸗
nabantur tui: ⁊ deducent te ad delictũ

maximũ.Facito aliquid operis: vt ſemꝑ te di

abolus inueniat occupatũ.Si apoſtoli haben
tes poteſtatem de euangelio viuere:laboꝛabãt
manibus ſuis ne quem grauarẽt:⁊ alijs tribu⸗

ebant refrigeria:quoꝛũ ꝓ ſpiritualibus debe⸗

bant metere carnalia:cur tu ĩ vſus tuos ſucceſ

ſura non pᷣparase vel fiſcellã texe iunco:vel ca

niſtrũ lẽtis texe viminibꝰ Serat᷑ humꝰ:areole
equo limite diuidaãt᷑:in qᷣbꝰ cũ holeꝝ iactata fu
erint ſemina: vel plante poſite ꝑ oꝛdineʒ aque
ducãtur irrigue.inſerãt᷑ fructuoſe arboꝛes vel
gemmis vel ſurculis:vt paruo poſt tẽpoꝛe dul
cia poma decerpas: apum fabꝛicare aluearea:
ad quos te mittunt Salomonis pꝛouerbia: et

monaſterioꝝ oꝛdinẽ ac egregiã diſciplinam in

paruis diſce coꝛpoꝛibꝰ.texant᷑ ⁊ lina ꝓ capien

dis piſcibus.ſcribant᷑ ⁊ libꝛi:vt ⁊ manus ope.

ret᷑ cibuʒ:⁊ aia lectiõe ſaturet᷑.nã in deſiderijs
ẽ oĩs ocioſus.Egyptioꝝ monaſteria hũc oꝛdi⸗

nem tenẽt: vt nullũ abſq; laboꝛe atq; oꝑe ſuſci

piant:nõ tam ꝓpter victus neceſſaria q; ꝓpt
aie ſalutem. ne vaget᷑ ꝑnitioſis cogitationibꝰ
ad inſtar foꝛnicãtis hierłm: omni tranſeũti di⸗
uaricet pedes ſuos. Nec iccirco tibi ab oꝑe ceſ
ſãdũ ẽ:qꝛ deo ꝓpicio niła re indiges. ſᷣ ideo cũ

oibus laboꝛanduʒ ẽ: vt ꝑ occaſionẽ oꝑis nihil

aliud cogites:niſi qð ad dñi ꝑtinet ſᷣuitutem.
ſimpliciter loquar:qᷓ;uis oẽm cenſũ tuũ i pau⸗
peres diſtribueris:nihil apud xpᷣm erit pcioſi
us:q; qd manibꝰtuis ipſe ↄfecen.Sudoꝛe eni

⁊ laboꝛe nimio ad vbertatẽ fructuʒ pꝑueniemꝰ.

Be laude religionis⁊ de inductiõòe ad eam.
&XEterius adem monaſte⸗ CLa. XIX
e ria multus a te ꝑ inſulas dalmatie ſan
cCtoꝛũ numerꝰ ſuſtentat᷑:ſᷣ melius face⸗
res ſi ⁊ ie ſanct inter ſãctos viueres.Biffici⸗
le imo impoſſibile ẽ:vt ⁊ pᷣſentibꝰ qͥs ⁊ eternis
fruat᷑ bonis:⁊ vt hic vẽtrem:ibi mẽtẽ impleat
⁊ de delitijs trãſeat ad delicias:vt in vtroq; ſe
culo pᷣmus ſit: ⁊ in celo ⁊ in terra gloꝛioſus ap⸗
pareat. Qðõð aũt aſſer eos melius facere qͥ vtũ⸗
tur rebus ſuis: ⁊ paulatim fructꝰ poſſeſſionuʒ
paupꝑibus diuidant:qᷓ; ill.ode

ſtudio monachi retrahẽdi ſũt linguis vipere:

moꝛſu ſeuiſſimo:qͥbꝰ argumẽtaris ⁊ dicis. Si

oõẽs ſe clauſerint ⁊ fugerint i ſolitudinẽ: qͥs ce⸗
lebꝛabit in eccleſijs:qͥs ſeculares hoies lucrifa

ciet:qͥs peccãtes ad vᷣtutes poterit cohoꝛtari
loc eni modo ſi oẽs tecũ fatui fuerint: ſapiẽss
eſſe qs poterit: Si vgines oẽs fuerint:nuptie

non erũt: interibit genus humanũ.ſ̃ rara ẽ vir
tus:neca pluribus appetit᷑.Et vtinaʒ hoc oẽs

eſſent qð pauci ſunt. ð qbus ðꝛ: Multi ſũt vo
cati:pauci vo electi.ideo lʒ paruulus ex collo

pẽdeat nepos:lʒ ſparſo crine ⁊ ſciſſis veſtibus

vbera qbus te nutrierat mater oſtẽdat:ilʒ in li⸗
mine pater iaceat:ꝑcalcato perge patre:ſiccis

oculis ad vexillũ crucis euola:pietatis genus

eſt in hac re eſſe crudeleʒ. Oladiũ tenet hoſtis

vt me perimat: ⁊ ego de matris lachꝛymis co⸗
gitabo. Belicatꝰ es frater chariſſime: ſi h̊ vis
gaudere cũ ſeculo:⁊ poſtea regnare cum xpᷣo.
MMulta nos facere cogit effeciꝰ.⁊ dũ ꝓpinqᷣta
tem reſpicimus coꝛpoꝝ:⁊ coꝛpoꝛis ⁊ aie oſten
dimus creatoꝛẽ. Qui amat patrẽ aut matrẽ ſu
per xpᷣm:nõ eſt deo dignꝰ. Ande diſcipulꝰ ad
ſepulturã patris ire deſiderãs: ſaluatoꝛis ꝓhi
bet᷑ imperio.Quãti monachoꝝ dũ patris ma⸗

ditis ſemel oia largiant᷑:non a me ſed a dño re
ſpondeatur. Si vis ꝑfectus eſſe ⁊c. Nec a ſuo

triſq; miſerẽt᷑: ſuas aias ꝑdiderũt. Suꝑ patre
⁊ matre pollui non licet:quãto magis ſuꝑ fra⸗

tre: ſoꝛoꝛibꝰ:cõſobꝛinis:familia:ſeruulis:Ge⸗
nus regale ⁊ ſacerdotale ſumus.illũ attẽdam⸗

patrẽ:qͥ nunqᷓ; moꝛit᷑: ⁊ q ideo viuẽs moꝛtuns
ẽ: vt nos moꝛtuos viuiſicaret. Sola cauſa pie⸗
tatis eſt: vbi nulla carnis noticia eſt. Honoꝛa
patrẽ tuũ:ſi a te vo patre nõ ſeparat.tãdiu ſci:.,
to carnis copulã:qᷓ;diu ille ſuũ nouerit creato⸗
rem. Alioqn Bauid ꝓtinus tibi caner Obliui

ſcere populũ tuũ ⁊ domum patris tui:⁊ ↄcupi

ſcet rex decoꝛẽ tuũ:qm̃ ipᷣe eſt dũs deus tuus.
Gꝛãde pꝛemiũ eſt parẽtis obliti: qꝛ cõcupiſcet
rex decoꝛẽ tuũ.Solẽt etenĩ miſereri parẽtes et
nõ plene fidei xpᷣiani defoꝛmes ⁊ aliquo mem
bꝛo debiles filios:qꝛ dignos matrimonio non
inueniũt:religioni tradere.ſᷣ tu ꝑfecta eſſe deſi
deras:exi cũ Abꝛaã de patria tua:⁊ de cogna
tione tua:⁊ perge quo neſcis.⁊ ſi habes ſubſtã
tiam vende:⁊ da pauꝑibus.ſinõ habes gran
di onere liberatꝰ es:nudus xpᷣm nudũ ſequere
Durũ:grãde:difficile:ſʒ magna ſũt pᷣmia. ma⸗⸗
gis eni quilibet laboꝛ ſuſcipit᷑:ſi ante oculos pᷣ
ponaft ipᷣius laboꝛis vtilitas.ſed ⁊ nauigãtibꝰ
longe ſerenitas ſpem pollicet᷑: nauis valida et

diuturna tẽpeſtas. Sectemur ergo nos muli⸗

erculas:ſexus nos doceat infirmioꝛ.quãte di⸗
uitijs pariter ac nobilitate pollẽtes (nolo earũ
vocabula dicere:ne videar adulari relictis fa-
cultatibꝰpignoꝛibuſq; ↄtemptis) hoc factu fa
cile iudicarũt:qð tu putas ꝓpo timoꝛe difficile

Vnde habeto ſimplicitateʒ columbe:ne cuiqᷓ;

machineris dolos:⁊ ſerpenil aſtutiã ne alioꝛũ

ſupplanteris inſidijs. Nõ multũ in vitio vel de

cipere:vel decipi poſſe xpᷣianuʒ.At illa tibi ad
hoc de varijs floꝛibus lumẽ exoꝛnẽt. Coluber
ad bibendũ veniens in aqua venenũ deponit:
ne eũ venenũ aqua cõcretũ occidat. nuduʒ ho
minẽ timet:caput tñ ſuum celat qñ ꝑcutit᷑:vbi
ſcit eſſe moꝛtẽ ſuã. Serpẽs qͥdeʒ ſi calamo ꝑcu
titur moꝛit᷑:ſi vero iterũ ꝑcutiat᷑ confirmatur.
Hyemali tꝑe infirmioꝛefficit᷑:⁊ a fõtibꝰ deuin

citur.igit᷑ ante hyemẽ circaſe ſegetes colligit:
vt illis eſcam pᷣbeat. Anguis qñ ſenuerit ꝑdit

aſpectũ:⁊ ſi voluerit redire ad iuuẽtutem ieiu
nat.xl.diebus:vt laxet᷑ pellis.⁊ ſic anguſtũ fo

ramen perquirit: vt dũ nitit᷑ inde exire:pellem
ſenectuiis dimittat Pellicani cũ ſuos a ſerpẽ⸗
te filios moꝛtuos inueniũt lugẽt: ⁊ ſe ⁊ ſua late

ra ꝑcutiunt:a ſãguine excuſſo ad coꝛꝑa moꝛtu

oꝛuũ ſic reuiuiſcũt.Aqᷣla qͥʒ cum ſenuerit grauã
tur eius penne ⁊ oculi:⁊ querit fontẽ:⁊ erigit
pẽnas:⁊ colligit in ſe caloꝛẽ:⁊ ſic oculi eius ſa⸗
nant᷑:⁊i fontẽ ter ſe mergit:⁊ ita ad iuuẽtutem
redit. Multa dicunt᷑ in ſcripturis:q̃ vidẽtur

impoſſibilia: ⁊ tamẽ vera ſũt.nihil enim dicas

Crae

ceſſhie
nanatfag

deitats
nocareerhl
ſſſeſando
tribulatie⸗
latoꝛ vuner
viuaaltotisl
fum Etqn
pennnf
aſuuncde
füdiftcle ⸗
feßeunteſu⸗
ſofenen
ſtnereqan⸗
Cbtinereice
Cortißſent
ſudorb'hert
nargortum
eritregrunnn
Whüekfni
Kvers
Cuenͤrec
uhat
nemncni
rim⸗Ceſa
ſed ad ge
necpatri⸗
bemus:⸗
ra. vqhun
Flliengot
leeterneih
talis ſue:
laurgif. ar
lſt. Fpo aij
facaſugt.
lenn rapiüti
neminecocun
Pinanmanu
cͤkertſat.
quatocanion
fatigantae
nibeſtarege
neeſttuine
dimmetuauen
roq ſuſtin
nergoinnel
Plos nilitare
multiqnöme
Momiſſiondä
mnineſtdign
lor n no
ſsexecuan
uce Bpts
ſechniugii
rncentein,

eitgn

4

ugllinii

dMiznann

1Sohea
tiack h

ſemn it
Unoeno
dicnhi

rsmn,
imi

Nltigicin

iniereihrig
Mesalguoden
ematimorione
enginele
umatdege

seſtuhetſtſti.

ühchagen
Ganliſge
nagnütönare

—

ſpik ſenroanosg

1 eltmnifin
cet misdld
muregotcsne
infrnior girn
epollrsebi,
rAulninichtf
mons)hoefta
wotmnordfti
goolnbemaß
ni Autipeslen
nultin ronen
õ
iatmni lte
u mmenidepont
cacht nucge
Atipcuni
eſicdanoe
liak confrmun
faafötb'denn
eſegetescol
gfſenlgtti
Aluuinm

=&ℳ
=

NNe

H
.

. Tractatus IX Epiſt ol g 8

impoſſibile: vbi ẽ virtus altiſſimi nihil de hu⸗
mana fragilitate cogites: vbi plenitudo adeſt
deitatis Sʒ qd te ad iugũ dñi pᷣſentis vite po

uocare exẽplis conoꝛ:cũ nullũ pene ſciamꝰ fu⸗
iſſe ſanctoꝝ:qͥ ꝓcelloſũ huiꝰ tꝑis agonẽ abſq;
tribulatiõe ⁊ tpeſtate tranſierit: Sic eteni bel
latoꝛ vulneris doloꝛẽ aut ↄtẽnit:aut neſcit: dũ
viuacitatis ſenſibꝰ ſolam videt᷑ cogitare victo

riam. Et qͥ hyemis tꝑe vadit ad balnea: pꝛius m
ſtris libẽter fauemus: qq nos reſpõdeam in
dignos: calidus ruboꝛ oꝛa ꝑfundat: tñ ad lau

aſperitateʒ frigoꝛis nudus patiẽter excipit:qꝛ
eũ futuri calefactio cõſolat᷑:omniũq; creatura

rũ difficile ꝓpter deũ exultatio aliq̃ niſi mero⸗
re pᷣeunte ſuccedit Sit ergo ĩ nobis tanta futu

roꝛũ fides: vt ad modũ nò ſentiamꝰ nos illa ſu
ſtinere q̃ patimur: ſed ea potiꝰ arbitremur nos
obtinere qᷓ credimꝰ. Quata aũt apud deu mer⸗
ces:ſi ĩ pᷣſenti hoĩes pᷣciũ nõ ſperarẽt: Quatis
ſudoꝛibꝰ hereditas caſſa expetit᷑: minoꝛi pᷣcio

margaritum vpᷣi emi poterit. Finis militie tue in
qͥᷓᷓ huiuſcemodi hoibus appliceris:ne declines

erit regnum nõ terre ⁊ tꝑis:5 eternitatis ⁊ celi

Nihil eſt fili qdð poſſit aut debeat pᷣferri ei: qui
uerſus fratrẽ tuũ loquebaris: ⁊ aduerſũ filiuz

eſt verus dñs et verus pr ⁊ imꝑatoꝛ eternus.

Cui eni rectiꝰ vitam nr̃am impẽdimus:qᷓ; illi a
uo ipᷣaʒ accepimꝰ: ⁊ cui eam debemꝰ vſq; ad

Inem: qꝛ ißius buficio viuimus: VUñ ſimalue⸗

rimꝰ Ceſari militie qᷓ; xpᷣo:poſtea non ad xm
ſed ad gehennã trãſferemur. Igit᷑ nec affectuzʒ
nec patriaʒ nec honoꝛes nec diuitias pᷣferre de
bemus:qꝛ ſcriptũ eſt Pꝛeterit huiꝰ mũdi figu⸗-
ra. ⁊ qhunc mũdũ dilexerint: cũ mũdo pibüt.
Illi ergo militemꝰ:q militantibꝰ ſibi gkiam vi⸗
te eterne: honoꝛẽ regni celeſtl: diuitias heredi⸗
tatis ſue: 1 diuine cognitiõis ↄſoꝛtiũ perbẽne

*

largir᷑ Mam nullꝰrex terrentotius oꝛbis důõs
