lice vite de religionis diſpẽſatõe:coꝛrectiõe:vł
immutatõe indiget.epᷣo aut pᷣpoſito vr̃o pbr̃o
ſancto ↄmitto: vt ᷣm plenitudinem ſpũſſci diſ
penſet:mutet:a coꝛrigat. Sic itaq; chariſſime
filie ſcõs viuite dies.ſic Zpᷣo nuptiali federe co

pulate: vt non vacua lãpade ꝑatas vos ſꝑ me

dia in nocte cũ venerit ſpõſus vocaturꝰ ad nu⸗
ptias inueniat:neq̃qᷓ; vob ꝑ exterioꝛa q̃rentibꝰ
oleũ:ne tãqᷓ; fatuis ex tarditate:thalami neget
introitus. Senectutem vri deuoti Hieronymi

ſanctis vr̃is iuuate oꝛõnibus.
Epla ſiue tractatus ſancti Hieronymi ad v

gines deo dicatas: de inſtitutõe vginũ: que in
alijs exẽplaribus ad Mautitũ filiã inſcribik: deopl . re 87 que
Allij hñt:⁊ quod alij non hñt: dum ⁊ cõmunẽ ⁊⁊

cuius ſummariũ ſubijcit᷑ argumentiꝗũ.
Argumentum.

Irginitatẽ grãdẽ laboꝛioſamq; vᷣtutẽ
vV ⁊ Vltra naturã pene coꝛpoꝛeã laudat ?
eęeeffert ex myſtica ſcõꝝ vᷣginũ ↄſecratöe
ex ſpũali ſpõſaꝝ denoĩatõe: ⁊ ſublimioꝛi retri⸗
butõe:⁊ vᷣginis ex q naſceret᷑ electiõe.uic ãt
qꝛ ꝑ te ſola ſufficit:obſeruatõeʒ diuinoꝝ mãda
toꝝ monet debere ↄiungi.qꝛ głari neqͥt de HL
pe⸗
cies ſiue vtutes qͥbus regnũ celoꝝ acqͥri᷑. Pu
dicitiã.ſ.ↄtemptum mundi atq; iuſticiam:do⸗

lio qͥ negligit ſeruare pᷣceptũ:ꝓponẽs tres

Fo. CxxXXI
Epla LXVI

cens illae ita ↄnexas:vt vna ꝓpt᷑ alteram. Ju
ſticiã aũt dicit dupłr cuſtodiri ſi recedat᷑ a ma⸗
lo:⁊ fiat bonum.vbi plura ð opibus miſericoꝛ
die interſerit:ſubdens qᷓ;tum piculi ſit:vel in v
nius tranſgreſſione pᷣcepti pᷣmoꝝ parẽtum exẽc⸗.

plo cõfirmans qui adhuc vgines deliquere: ⁊

nõ ꝓpter eſum ligni ſᷣ tranſgreſſionem manda
ti ſunt moꝛte mulctati.Ac vginalem ↄuerſatio
nem inſtituens exponit illud appoſtoli. Innu-
pta cogitat que dei ſunt:quõ placeat deo vt ſit
ſancta coꝛꝑe ⁊ ſpũ:docens qualia ſint vginibꝰ
meditanda:que dei eſſe dicantur. Deinde quõ
toto coꝛꝑe eſſe poſſit a capite ꝑ ſingula mẽbꝛa.
ꝑcurrens ac monens quali ſii ſanctiſicatõe mũ
danda. Tunc vero ꝓſequitur quomodo ſpiri-
tu ſancta dicat᷑:que nec mente delinquit:nec e⸗
tiam dimiſit: docens nefas eſſe ↄcupiſcere:qð

crimen eſt Rieri: ⁊ ſponſam ſponſi exemplo ſecu

larium ſe debere moꝛibus ↄfoꝛmare.⁊ a dome
ſticis RZpᷣi eius moꝛes exquirere.ad extremum
inſinuãs qualibus Ro Rp̃i oꝛnari debeat oꝛ⸗
namentis:quibus diſciplinis inſtitui:vt ↄtẽp⸗
ta nobilitate terrena celeſtis pr̃is:⁊ ſponſi dig

ne filia habeatur ⁊ ſponſa.

Waͤta in celeſti
gꝗq brvus beatitudinẽ vginitas ſcã poſſi
deat: poſt ſcripturaruʒ teſtimonia
eccłe etiam ↄſuetudine edocemur:
qᷓ diſcimus peculiare illius ſubſiſtere meritum
cuius ſpecialis eſt ↄſecratio. Nã cum vniuerſa
turba credẽtiũ paria dona gratia ꝑcipiat:⁊ iſſ⸗
dẽ oẽs bñdictõibus gloꝛient᷑: iſte alid ꝓpꝛiũ
p̃ ceteris hñt cũ de illo ſancto ⁊ immaculato ec
cleſie grege:quaſi ſanctioꝛes purioꝛeſq; hoſtie
ꝓ voluntatis ſue meritis a ſancto ſpũ eligun
⁊ꝑ ſummum ſacerdotẽ dei offerunt᷑ altario. O?
gna reuera domino hoſtiam iam pᷣcioſa aialis
oblatio: ⁊ nullius magl qᷓ; ſue imaginis hoſtia
placitura. De his etiam apoſtolũ dixiſſe reoꝛ.
Obſecro aũt vos frẽs ꝑ miſericoꝛdiam dei: vł
exhibeatis coꝛꝑa vr̃a hoſtiam viuentẽ ſancta,zʒ
deo placẽtem. NPoſſidet ergo vginitas ⁊ quod

peculiarẽ obtinet gratiam: ⁊ ꝓpᷣo vt ita dixeri
ↄſecrationis pᷣuilegio gaudet.Nam ⁊ xpᷣi ſpõ⸗
ſas vᷣgines dicere eccłaſtica vobis ꝑmittit au-
ctoꝛitas.DOum ſpõſarum mõ eas dñno ↄſecrat:
vult oſtendere vel maxime eas habituras ſpi⸗

rituale connubium: que ſubterfugiunt carnale

ↄſoꝛtium:digni deo ꝑ matrimonij ↄꝑationem
ſpiritaliter copulantur:que eius delectationis
cauſa connubia ſpꝛeuerunt. In his q;maxime
illud impletur apoſtoli. Quiautẽ adheret do⸗
mino vnius ſpiritus eſt:grande ⁊ innnodne 2

◻

pene vltra naturã coꝛpoꝛeã ſeruare luxuriã: ⁊

ↄcupiſcẽtie flãmã adoleſcẽtie facibus eſtuãteʒ

animi vvtute reſtringere:⁊ ſpũali conatu vi ge⸗

mine oblectatõis excludere. Aiuereq; hũani
gñis legẽ.deſpicere ↄiugij ſolatia:dulcedinem

ↄtẽnere liberoꝝ:q̃cũq; pñtis vite ↄmoda ſunt
ꝓ nihilo ſpe future btitudinis ↄputare.MMa⸗

gna hec vt dixi:⁊ admirabił vᷣtus ẽ.Etnõ im⸗

merito magnitudie laboꝛis ſui vnigeniti pᷣmio
deſtinat᷑. Oabo inqᷣt ſpadonibus meis dũs in
domo mea:⁊ in muro meo locũ noiatũ melioꝛẽ
a filijs ⁊ filiabus ilrł nomẽ eternũ dabo illis qð

nõ deſiciet:ð qbus ſpadonibus dñs repetit di⸗
cẽs. Sũt em ſpadones qͥ ſeipᷣos caſtrauerũt ꝓ
pter regnũ celoꝝ.Magnus qͥdẽ ẽ pudicitie la

boꝛ:Kᷣ maius pᷣmiũ:ꝑalis cuſtodia.ſᷣ remũera
tio eterna ẽ. De his ⁊ btũs Joãnes apls loqᷣt
ꝙ ſequunt᷑ agnũ qͥcũq; ierit.Qð ita intelligen⸗
dũ puto nullũ eis locũ in celeſti aula claudẽdũ

⁊ cũcta eis diuinaꝝ mãſionũ habitacula reſerã
da. Sʒz vt illuſtrius vginitatis meritũ clareat:
⁊ qᷓ; deo digna ſit: manifeſtius intelligi poſſit
illud cogitet᷑: dñs ⁊ Saluatoꝛ nr̃ deus cum

ꝓpter hũani gnis ſalutẽ homieʒ dignaret᷑ aſſu
mere:nõ aliud qᷓ; vᷣginalẽ vteꝝ elegerit. Et vt
hmõi plurimũ ſibi placere mõſtraret:⁊ pudici
tie bonũ vtriq; ſexui intimaret᷑: vginẽ matrem
habuit vᷣgo mãſurus. In ſe viris: ſᷣ in mr̃e fe⸗
minis pᷣbuit vᷣginitatis exempũ:qͥ demõſtra⸗
ret᷑ in vtroq; ſexu btãʒ integritatẽ diuitat hr̃i

⁊ plenitudinẽ meruiſſe:dũ totũ in mr̃e fuit:qͥc⸗

qd habeat᷑ in filio. Sʒ qͥd ego ſatago excellẽs
ac ſublime pudicitie meritũ reuelare:⁊ glłoſe vᷣ
ginitatis bonũ oñdere:cum de hac re pleroſq;
peroꝛaſſe nõ neiciã: Et eius btitudinẽ manife⸗
ſtiſſimis rõnibus ↄpꝛobaſſe: Et nulli ſapienti

venire in dubiũ poſſe eã rẽ tã maioꝛis eſſe meri

ti: qᷓ; ſit ãꝗplioꝛis laboꝛis: Quiſqͥs etiã pudiciti

am aut nullius pᷣmij:aut ꝑui exiſtimat: certũ ẽ

illũ aut iòrare aut nõ volũtariũ ferre laboꝛem.
Inge illi ſꝑ caſtitati derogãt:q eã aut nõ hñt:
aut hr̃e cogunt᷑ inuiti. Nũc itaq; qm̃ paucis li

cet tã laboꝛẽ qᷓ; merituʒ integritatis ondimus:
ne res q̃ grãdi vtute ↄſtat:ingẽti pᷣmio deſtina

ta carere fructu ſuo poſſit:diligẽtius excuban⸗
dũ ẽ. Quãto em q̃cũq;ʒ ſpẽs pᷣcioſioꝛ fuerit:tan
to maioꝛe ſollicitudine cuſtodit᷑. Et qm multa

ſunt q̃ bono ꝓpᷣo carẽt:niſi aliaꝝ reꝝ iuuentur

auxilio:vt mellis ſpẽs:niſi ceraꝝ cuſtodia ⁊ fa
uoꝝ cellulis ↄſeruet᷑:⁊ vt verius dixeri nutria

tur naturalẽ graʒ ꝑdit: ⁊ ꝑſiſtere ꝑ ſe ip̃am nõ

põt: ſicut ⁊ vini ſpẽs:qð niſi boni odoꝛis vas

ſit:⁊ reꝑatis crebꝛo picibus foueat᷑:genimẽ vi

ni ſuauitatis amittit: attẽtius ꝓuidẽdum ẽ: ne
foꝛte ⁊ vᷣginitati aliq̃ ſint neceſſaria: ſine qͥbus

neq̃; afferre fructũ ſufficiat ⁊ tãtus nil ꝓderit

III

laboꝛ: dũ vane pdeſſe credit᷑ qð abſq; viribus

neceſſiarius poſſidet᷑. Niſi em falloꝛ ob celeſtis
regni pᷣmiũ:pudicitie ſeruat᷑ integritas:qð ſi⸗
ne vite e᷑ne merito:neminẽ ↄſeqͥ poſſe certũ ẽ.
Eterna vo vita nõ niſi ꝑ omnẽ diuinoꝝ pᷣcep⸗
toꝝ cuſtodiã ꝓmereri pot:ſcpᷣtura dicẽte:ſi viſ
ad vitã venire:ſfᷣua modata. Vitã g ernã non
hʒ:niſi q̊ cũcta mãdata legis ſeruauerit: ⁊ qͥ vi

tãa nõ habuerit: celeſtis regni nõ põt eſſe poſſel

ſoꝛ. In qͥ nõ moꝛtui:vᷣ viui qͥq; regnabunt.Ni

hil em̃ vᷣginſtas ſola pꝓficiet q celeſtis regni glo

riã ſperat:niſi ⁊ aliud habuerit: cui ꝓmittat᷑ p
petua vita:ꝑ quã celeſtis regni pᷣmiũ poſſidet᷑
Ante ergo oia pudicitia integritaſq; ſeruat᷑: ⁊
eius remuneratõeʒ a dei eqtate ſperãtibus:mã
datoꝝ ſunt cuſtodienda pᷣcepta:ne głioſe caſti⸗
tatis ⁊ ↄtinentie lahoꝛ in irritum deducat᷑. Su

pꝛa mãdatum vel pᷣceptum eſſe vginitatem ſa

piens ex lege nullus ignoꝛat: aplo dicente. Be

vginibus autem domini pᷣceptum non habeo:

ↄlilium autem do.Cum ergo obtinende vᷣgini

tatis ↄſiliũ dat:nõ pᷣceptum ſtatuit:ſupꝛa ma⸗
datum vel pᷣceptum eam eſſe ꝓfeſſus eſt.Qui⸗

cunq; ergo virginitatem ſeruant:magis faciũt
Tunc em̃ ꝓderit magis feciſſe
qᷓ; iuſſum eſt:ſi qð iuſſum eſt: feceris. Nã quõ
plus feciſſe gliaberis:ſi minus aliqͥd nõ facias
Cupiẽs diuiũ implere ↄſiliũ:añ oĩa ſᷣua man
datum. Volens vᷣꝗginitatis pᷣmium ↄſeqͥ:apie⸗
ctere meritum vite:vt tua caſtitas remunerari

poſſit.Nam vt vitã pᷣſtet obſeruatio mãdatoꝝ

ita ecõtrario gñat pᷣuaricatio moꝛtem. Et qͥ ꝑ

pᷣuaricatõeʒ in moꝛte fuerit deputatus:vgini⸗
tatis coꝛonã ſperare nõ poterit.neq; pudicitie

pᷣmiũ expectare ↄſtitutus in pẽa. Tres ei ſunt

ſpẽs:ꝑ ãs regni celeſtis poſſeſſio introit᷑. Mꝛi⸗

ma ẽ pudicitia.Scða mũdiatẽptus.Tertiave
ro iuſticia:q̃ vt ↄnexe plurimũ ſe poſſidẽtibus

pᷣſtaãt:ita pñt diuiſe difficile ꝓdeſſe.dũ vnaq̃q;ʒ
eaꝝ nõ ꝓpter ſe tm:ſᷣ ppt᷑ alia efflagitat᷑. Inpᷣ
mis igit᷑ qrit᷑ pudicitia: vt facilius ſubſequat

mũdi ↄtẽptus:qꝛ ab illis mũdus ↄtẽeni leuius
põt:qui mr̃imonij nexibus nõ tenent᷑. Mũdi
vero ↄtemptus expoſcit᷑: vt iuſticia cõſeruet᷑:
quã difficile explere poſſunt:qui ſeculariũ bo⸗
noꝝ cupiditatibus:⁊ mũdanaꝝ voluptatũ ne⸗
gocijs implicatur. Quiſqᷣs ergo poſſidet bᷣmã
ſpẽʒ pudicitie:⁊ ſecũdã q̃ ẽ mũdi ↄtẽptus.non
obtinet:pene ſine cã poſſidet pᷣma quãdo ſecũ⸗

dã non hʒ: ꝓpter quã queſita ẽ pᷣma.Si pᷣmã ⁊

ſecundã habeat:cui tertia que eſt iuſticia deſit
fruſtra laboꝛat.quoniã ſuꝑioꝛes due ꝓpt᷑ ter⸗
tiã pᷣcipue requiruntur. Quid em ꝓpter mun⸗
di ↄtemptuʒ ꝓdeſt pudicitia hr̃e:⁊ ꝓpt᷑ qð eãẽ
hẽas nõ hre: Ael cur res mũdi ↄtẽnas: ſi iuſti
ciã ꝓpter quã pudicitiã ⁊ mũdi ↄtemptũ hr̃e:

Rikſpone

rehtenitn
nrloe
aitnechin
elnegid
uplerei
funyinſ
laliseſteq
uaq̃ debe
quatienan⸗
nluneteeen
ſruni Jt
höpeccares

i voobſen

ri pon
feoticns
ni Nole
linofaci⸗
vrroqleg
deanalo⸗

io:tf

goͤtminma
oheppkect
ur Nvet⸗
ſoolatose

terimpti⸗
hoſpitio
tuo. Pe
quoci i
pticipam
chryman
feetui nin
gelacheyn/
lerusgun
linbolar⸗
fißßeſubue
Nkaciät vo
Hici
re ſcblanats
Slnanf
folbroßen
chym
ſichc n
Pusa
buoyiust

uu.olcnſe

ſesſcſt
Iuplautor
ſchamusn
ſtenäben
Rmuen
eti ignis
höfecerin
hiooaſe
niſigteete
Gekeius,

4

Nhth
luchet
ingdiſ
lſtgi⸗
edif
izchifr
nenge
5Meſepoe
reoncpun E
ckongic
almnak
Ppniͤpollſc⸗
tuigſart
heriihggi
Lnechoſecch⸗
ndeltek
exgintmmnt
odicene
umon baben
diinengeg
rſugumi
ſchnsch Qut
nrmagisfici

—
—

Nanoigfune
nium ie
Punsremmon
muanonidue

Glnnmoren.

1 negpdte
a Lwdilu
vmmoli⸗Pe⸗

us Lennmſe.

epoſicetbns
eſe dü ag
fſgini. N
us uce
s Nöni leul⸗
nen i
tichco.
iſecunni⸗
volupuit⸗
oheſcnt
iicpu
nighit
mnad
kuuftn
vdlep
n pn
et
Nirnſ

6

ſ„ 4

S=
= =2

7
4
9

—
S

„

— —

1

S—
— —

SS
S=
—

1

=2
=S=S —

. .

Tractatus V

te ↄuenit:nõ cuſtodias: Quia vt pᷣma ſpẽs ꝓ⸗
pter ſcᷣaʒ ẽ nta⁊ pᷣma ⁊ ſcdᷣa ꝓpt᷑ ttiã.q̃ ſinõ fu
erit:nec pᷣma nec ſcdᷣa ꝓficiet. Oicas foꝛſit:do
ce me ꝗ̊ qͥd ſit iuſticia: vt eã ſi coguerim faciliꝰ
implere ſufficiã. Dicã bꝛeuit᷑:vt valeo:⁊ vbo⸗
rum vtar ſimplicitate cõium.qꝛ cã de q̃̊ agimꝰ
talis eſt:q̃ diſert ioꝛibus facũdie ſermõibus ne

quaq; debeat obſcurari.ſᷣ ſimplicioꝛibus elo⸗

quẽtie narratõibus pandi. Omnibus em in cõ

mune neceſſaria:cõmuni debẽt ſermone demõ

ſtrari. Juſticia ergo nõ ẽ aliud: qᷓ; nõ peccare:
nõ peccare aũt legis pᷣcepta ſeruare. Pꝛecepto

rũ vo obſeruatio duplici gñe cuſtodit᷑ vt nibil

eoꝝ qᷓ ꝓhibent᷑ facias.⁊ cũcta q iubent᷑: imple
re ↄtẽdas .hᷓ eſt qð dicit:recede a maloꝛ fac bo
nũ. Nolo em in h̊ putes ↄſtare iuſticia: vt ma⸗

lũ nõ facias:cũ ⁊ bonũ nõ facere malũ ſit: ⁊ in
vtroq; legis pᷣuaricatio ↄtinet᷑:qm qͥ dicẽ rece

de a malo:⁊ ipe dicit fac bonũ.Si a malo receſ
ſeris:⁊ nõ feceris bonũ:trãſgreſſoꝛ ẽ legis que
nõ tm̃ in maloꝝ actuũ abominatõe:ſᷣ in bonoꝝ
opeꝝ pfectõe ↄplet᷑. Neq; em̃ h̊ ſolũ tibi pᷣcipi
tur:vt veſtitũ nõ ſpolies ſuis indumẽtis: ſᷣ vt
ſpoliatos oꝑias tuis veſtimẽtis. Neq; vt ha⸗
bẽti panẽ nõ auferas ſuũ: ſᷣ vt nõ hñti tuũ libẽ
ter impꝑtias. Neq; ſolũ vt pauperẽ nõ repellas
hoſpitio ſuo:ſᷣ vt pulſum ⁊ nõ hũtem recipias
tuo. NPꝛeceptũ eſt em nobis flere cũ flentibus:
quõ cũ illis flemus ſi in nullo eoꝝ neceſſitatibꝰ
ꝑticipamus: nec aliqᷣd eis in his ꝓpter qs la⸗
chrymant᷑ cauſas pᷣbeamus auxiliũ: Neq; em

fletuũ nroꝝ deus infructuoſum humoꝛẽ qrit: FK
qꝛ lachꝛyme doloꝛis indiciũ ſunt: vult te ita al

terius ãguſtias ſentire vt tuas.⁊ quõ tibi in ta
li tribulatõe ſi eſſes ſubuenire cu peres:ita alte
ri ipᷣe ſubuenias: ꝓpt᷑ illud. Quecunq; vultis

vt faciãt vobis hoĩes bona:ita ⁊ vos facite il⸗

lis. Nã cũ flẽte flere:⁊ nihil cũ poſſis flẽti ↄfer⸗

re:ſubſanatõis:nõ pietatis indiciũ eſt.Deniq;

Saluatoꝛ nr̃ cũ Maria ⁊ Martha Laʒzari ſo

roꝛibus fleuit:⁊ immẽſe miſericoꝛdie affectũ la

chꝛymaꝝ ↄtriſtatõe mõſtrauit ⁊ vere pietatis
indicia: mox oꝑa ſubſecuta ſunt:cũ ſuſcitatus
Laʒarus:cuius cã lachꝛyme fundunt᷑: ſoꝛoꝛi⸗
bus viuus reddit᷑. Et h̊ fuit pie flere cuʒ flenti
bus:occaſiones fletus auferre.Sʒ q̃ſi potens
inqͥes fecit.ſᷣ nec tibi aliqͥd impoſſibile imꝑat᷑.
IJinpleuit omiĩa qͥ qð potuit fecit.Sʒ vt dicere
cepamus:nõ ſufficit xpᷣiano a malo ſe abſtiere

niſi etiãẽ bonoꝝ opeꝝ officia perfecerit.Qð illo

vł maxie teſtimonio ↄpꝛobat᷑:qͥ ↄminat᷑ dũs

er᷑ni ignis reos foꝛe:qͥ q;uis nihil mali geſſerit:
nõ fecerint oẽ qð bonũ ẽ dicẽs.Tunc dicet rex
his q̃ ad ſiniſtrã ſunt. Diſceditea me maledicti
in ignẽ eternũ:quẽ pᷣpauit p̃ᷣmeus dyabolo ⁊

ãogel eius. Eſuriui em ⁊ nõ dediſtis mihi man

Fo. CXXXII

ducare ⁊c. Nõ dicet diſcedite a me maledicti:
qꝛ homicidiũ:qꝛ adulteriũ:aut qꝛ furtũ feciſt .

nõ qꝛ malũ fecerũt:ſᷣ qꝛ bõa nõ fecerũt ↄdẽnaf

⁊ e᷑ne gehẽne incẽdijs adijciunt᷑:nõ qꝛ q̃ ꝓhi⸗

bita erãt admiſiſſent:ſ qꝛ q̃ pᷣcepta erãt noluert

implere. AUñ aduertẽdũ ẽ quã ſpem hr̃e pñt:qͥ
adhuc aliqͥd eoꝝ faciũt qᷓ ꝓhibent᷑: cuʒ etiã illi

et᷑ni ignis rei ſunt:qͥ nõ fecerũt q̃ iubent᷑. NMolo

em in h̊ tibi blãdiaris ſi aliq̃ nõ feceris cũ ſcrip
tũ ẽ. Quivniuerſam legẽ ſeruauerit:offenderit
ãt in vno:factus ẽ oim reus.Adã em ſeł pecca
uit ⁊ moꝛtuꝰ ẽ: ⁊ tu te viuere poſſe exiſtias illꝰ
ſepe ↄmittẽs: qð aliũ cũ ſemel ppetraſſet occi⸗

dit. An grãde illũ ↄmiſiſſe crimẽ putes: vñ me
rito dãnatus ẽ acrioꝛi: Nideamus g qð fecerit

3 mãdatũ:de fructu arboꝛis edit.Quid ꝗ̊ ꝓpt
arboꝛis fructũ deus hoieʒ mulctauitenon ꝓpr
arboꝛis fructũ deus hoieʒ moꝛte mulctauit: F
ꝓpt᷑ mãdati ↄtẽptũ:ꝗ nõ agit᷑ de qlitate pecca
ti:ſᷣ de trãſgreſſione mãdati.qͥ dixit Ade vt de
fructu arboꝛis nõ ederet:ipᷣe tibi pᷣcepit:vtnõ
maledicas:nõ mẽniaris:non detrahas:nec de⸗
trahẽtes auſcultes. vt nõ oĩo iures: nõ ↄcupi⸗
ſcas:nõ inuideas:nõ ſis tepidus:nõ ſis auarꝰ:
vt nullũ malũ ꝓ malo reddas:vt amicos tuos
diligas: vt ꝓ maledicẽtibus ⁊ ꝑſecutoꝛibꝰoꝛes

vt ꝑcutiẽti maxillã alterã pᷣbeas: vt in iudicio

ſeculari nõ litiges:vt ſiqͥs tua voluerit auferre

gratã ter remittas:vt nec iracũdie:nec ʒeli:nec

liuoꝛis malum intra pectus amittas: vt crimẽ

gauaritie fugias: vt omnis iactãtie ac ſuperbie

malum caueas: ⁊ humilis ⁊ mitis Ep̃ᷣi exem⸗
plo viuas:maloꝝ ↄſoꝛtia in tätum deuitas:vt
cum foꝛnicatoꝛibus atq; auaris:aut maledicẽ⸗
tibus:aut inuidis:aut detractatoꝛibus:aut e⸗
bꝛioſis: aut rapacibus cibum nõ capias. Quẽ
ſi in aliquo ↄtempſeris:ſi peꝑcit Ade:ꝑcet ⁊ ti
bi. immo illi magis ꝑcendum fuerat:qꝛ nouel⸗
lus erat adhuc:⁊ nullius ante peccantis:⁊ ꝓp

ter pctm ſuum moꝛientis retrahatur exemplo.

Tibi vero poſt tanta documenta: poſt legem?
poſt ꝓphetas:poſt euangelia:poſt apoſtolos
ſi delinquere volueris: quomõ indulgeri poſ-⸗
ſit:ignoꝛo. An tibi de vᷣginitatis pꝛerogatiua
plaudebis?: emento Adãa Euã vᷣgines de

liqſſe: nec integritatẽ coꝛꝑis ꝓfuiſſe peccãtibꝰ.

Virgo que peccet Eue nõ Marie ↄꝑandaẽ.
Mõ negamus in pñtitꝑe remedium penitẽtie.
Sʒ hoꝛtamur magis pᷣmiuʒ ſperare debere: c;
veniã. Zurpe eſt em illis delicti indulgentiam
poſtulare:que palmam vginitatis expectant:
1 illicitum aliquid incurrere: que ſe etio licitis
caſtrauerunt. Licitũ qe eſt matrimonij 2ſoꝛ
tium inire: ⁊ vt laudande ſunt:que ꝓpter E*pi
amoꝛem: ⁊ celeſtis regni gloꝛiam copula ↄtẽp⸗
ſerunt nuptiaꝝ: ita danande nõ ſunt q̊ͥ ꝓpt in⸗

Iodars

cõtinẽtie voluptatẽ:nõduʒ deo iũcte remedio
apłico abutunt᷑. Ergo vt diximus:q̃ ↄnubia li
cita vt illicita ſpernũt:eiuſmõi ãt ſi iurẽt:ſi ma⸗
ledicãt:ſi detrahãt:ſi cupiũt aliena:ſi detrahẽ
tes paciunt᷑ audire:ſi malũ pꝓ malo reddãt:ſi a
uaricie in ꝓpꝛijs incurrãt crimẽ ſi ʒeli:ſi liuoꝛis

yenena poſſideãt:ſi ↄ legalia ⁊ aplica inſtituta
indecẽs aliqͥd aut loquant᷑ aut cogitẽt ſi in car

ne placẽdi ſtudio cõpte ⁊ oꝛnate ꝓcedãt ⁊ alia
q̃cũ q; vt ſolet:illicite faciãt:qð ꝓderit eis ſpꝛe
uiſſe qð lieuit:⁊ exercere qð nõ lʒ:Si vis pdeſ

ſe tibi ꝙ licita ↄtẽpſiſti: vide ne qð eoꝝꝑq̃nõli⸗
cẽt facias. Stultũ ẽ em timuiſſe qð minus 6:2
nõ timere qð maius ẽ.Aut ab ijs nõ vitari q̃ ꝓ

hibent᷑:q ſubterfugerint:q̃ ↄcedunt᷑.Diẽ apis
innupta cogitatqᷓ dei ſunt:quõ placeat deo:vt

ſit ſcã coꝛꝑe ⁊ ſpuᷣ. Que dei ſunt inquit cogitat
nõ q̃ ſeculi:nõ qͥ hominuʒ: ſqᷓ dei ſunt cogitat.

Que ſunt ̊ dñi:Dicat apłs.Quecũq; em ſcã:
qcũq; amabilia: q̃cũqʒ bone faine:ſi q̃ vtus:ſi

q̃ laus diſcipline:iſta ſunt dñi.Que ſancte ve⸗

re aplice vgines die noctuq; meditant᷑ ⁊ cogi⸗

tãt. Oñi eſt etiã regnũ celoꝝ dñi eſt reſurrectio
moꝛtuoꝝ: dñi eſt immoꝛtalitas: incoꝛruptio:
dñi ẽ ſplẽdoꝛ ſolis:qͥ ſanctis ꝓmittit᷑: dñi ſunt

plures ſanctoꝝ in celeſtibus mãſiones: dñi eſt

fructus triceſimus:⁊ ſexageſimus: ⁊ cẽteſimꝰ.
Hec cogitãt: ⁊ q bus poſſint opibus ꝓmereri:
q̃ dñi ſunt cogitat.Dñi eſt etia lex noui ⁊ vete⸗
ris teſtamẽti:in qbus oꝛis eius eloquia ſctã re⸗
fulgẽt. Que ſi q̃ vᷣgines ſine intermiſſione me⸗
ditant᷑ qᷓ dñi ſunt:cogitãt.vt impleat᷑ in eis p⸗
pheticũ illud. Fundamẽta eterna ſupꝛa peirã
ſolidata: ⁊ mãdata dñi in coꝛde młieris ſancte.
Sequit᷑ quõ placeat deo.Deo inqᷓ; nõ hoibus
vt ſit ſcã coꝛꝑe ⁊ ſpũ.nõ dixit vt ſit ſcã mẽbꝛo:
aut coꝛꝑe tm.ſᷣ vt ſit ſcꝗ coꝛꝑe ⁊ ſpũ. embꝝ
em vna co:ꝑis ꝑs ẽ. Coꝛpus vo oim ↄpagoẽ
mẽbꝛoꝝ.Cũ ꝗ dixit:vt ſit ſcã coꝛꝑpe:oĩbus mẽ⸗
bꝛis eꝗ ſanctificari debere teſtat᷑: qꝛ nõ pderit
ſanctificatio ceteroꝝ mẽbꝛoꝝ:ſi iueniat᷑ in vno
coꝛruptio. Etiꝗ nõ erit ſancta coꝛꝑe qð ex om⸗
nibus ↄſtat mẽbꝛis:q̃ vel vnius fuerit coinqui
natõe polluta.Sʒ vt qðᷣ dico:manifeſtius ⁊ lu
cidius fiat:q̃cũq; ſit oim mẽbꝛoꝝ purgata ſan⸗
ctificatõe: ⁊ lingua tmmõ peccet:vt teſtimoni⸗

um falſum dicat: nũqͥd liberabũt omĩia mẽbꝛa

vnũ:an ꝓpt᷑ vnũ iudicabunt᷑⁊ ceta⸗ Ergo ſiſi
ne alioꝝ membꝛoꝝ ſanctificatõne pudicitia ni⸗
hil ꝓderit:cũ in vno ſit vitiũ: qᷓ;to magis ſi di⸗
uerſoꝝ flagitio pctõꝝ oĩa coꝛrũpant᷑: vnius ni
hil ꝓderit integritas: VUñ ⁊ q̃ſo te vgo:ne ſola
tibi blãdiaris. neq; in vnius mẽbꝛi integritate
⁊ſidas.ſ̊ pᷣm apłm.Totius cõſerua coꝛꝑis ca⸗
ſtitatẽ. uüda ab omibus inqͥnamẽtis caput:
qꝛ crimẽ eſt:illð poſt chꝛiſmatis ſanctiſicatõeʒ

III

aut croci: aut alterius cuiu ſlibet pigmẽti fuco:
vel puluere ſoꝛdidari: aut auro:aut gẽmis: vł

cuiuſcũq; terrene creature ſpẽ cũ qͥ celeſtis oꝛ⸗

natus ſplẽdoꝛ effulgeat. Grãdis qͥpe ẽ diuini⸗

tati ↄtumelia: mũdani ⁊ ſecularis oꝛnamẽti pᷣ⸗
latio. Muũda frontẽ:⁊ hũana non diuina opa
erubeſcat:⁊ illã ↄfuſionẽ recipiat q̃ nõ peccatũ
ſ graʒ dei parit ſcbtura diuina dicẽte. Eſt 2fu
ſio adducẽs peccatum: ⁊ ẽ ↄfuſio adducẽs dei
graʒ. unda collũ vt nõ aurea reticula ca pil
lus poꝛtet:⁊ ſuſpẽſa monilia ſᷣ potius illa oꝛna
mẽta circũferat:de qͥbus ſctura dicit. Miſe⸗
ricoꝛdia ⁊ vᷣitas nõ deſiciãt a te.Suſpẽde autẽ
illas in coꝛde velut in collo tuo. Mũda ocłos
dũ eos ab omni ↄcupiſcẽtia retrahas:⁊ ab in⸗
tuitu paupeꝝ nũ qᷓ; auertas ⁊ ab oibus fucis li
beros ad ea q̃ dei ſunt:facta cuſtodias. un
da linguã a mẽdacio:quia os qð mẽtit occidit
aiaʒ. Muũda eã a detractõne: iuramẽto ⁊ ꝑiu⸗

rio. Nolo p̃poſteꝝ oꝛdinẽ putes:qꝙ pᷣus a iura⸗

mẽto q; a ꝑiurio linguã dixi debere mũdari:qꝛ
tuncꝑiurium facilius fugies:ſi in toto non iu⸗
res vt impleat᷑ illa ſentẽtia. Cohibe linguã tuã

a malo:⁊ labia tua ne loquant᷑ doluʒ.Et mẽoꝛ

eſto dicẽte apło. Bñdicite ⁊ nolite maledicere

cui malũ ꝓ malo reddat: neq; maledictũ ꝓ ma

Sʒ ⁊ illiꝰ crebꝛius recoꝛdare.videtene qͥs ali⸗

ledicto.ſᷣ ecõtrario bñdicẽtes:quia in hoc vo⸗

cati eſtis: vt benedictionẽ hereditate poſſidea⸗
tis. Et illud.ſiqͥs autẽ in vbo nõ offendit frẽʒ:

hic pfectus eſt. Nefas eſt em vt labia illa:qui⸗

bus dñm ↄfiteris:rogas:bñdicis:⁊ laudas:ali
cuius polluant᷑ ſoꝛde peccati. Neſcio qua ↄſci
entia ea lingua qͥs dñm rogat:qua aut mentit
aut maledicit:aut detrahit.Labia ſancta exau
dit dñs. ⁊ ipſis annuit cito pᷣcibus: q̃s lingua
immaculata ꝓnunciat. Munda aures: vt nõ
niſi ſermonibus ſanctis ⁊ veris auditum pᷣbe⸗
ant:vt nunquã obſcena aut turpia ſeculariaq;

vba ſuſcipiant:aut aliquem de altero audiant

derogantem:pꝛopter illud quod ſcriptum eſt.

Sepi aures tuas ſpinis.⁊ noli audire linguaʒ

nequam libenter: vt cum eo habere parteʒ poſ

ſis:de quo dicitur:quoniam auditu ⁊ viſu iu⸗

tus erat:hoc eſt nec aure:necoculis delinque
bat. Munda manus ne poꝛrecte ad accipiẽdũ
ſint. ad dãdum autem collecte. nec ad feriẽduʒ
parate.ſᷣ ad omnia miſericoꝛdie ⁊ pietatis opa
ſatis ꝓmpte.Munda pedes:ne latã ⁊ ſpacio
ſam viã ꝑgãt:q ducit ad ſplẽdida ſeculi:⁊ pci⸗
oſa ↄuiuia:ſᷣ ad arduum magis anguſtum gra
diant᷑ iter: quod tendit ad celũ:qꝛ ſcbᷣtum eſt.
Iter rectuzʒ facite pedibus vris. Agnoſce tibi

a deo artiſice non ad vitia:ſᷣ ad virtutes mem⸗
bꝛa foꝛmata. ⁊ cum vniuerſos artusmundaue

ris ab omni ſoꝛde: ⁊ toto fueris mũdificata coꝛ

*

vetie
giſduci
ſcheſee
nente
nus. 3
pape
ſenecco⸗
copenn
icufod
ſncacon
6.Benttt
Lodell
tculpe
eteoꝛ.
habenus
nusabe⸗
ſeſtvlun
ccung n
nechatus⸗
nunnqon

ſeri ainee

Pisvias
ſonenok⸗
fäloce
noncont
hiſequn
oſieran
ſmegrite
lotui cop
clladiſa
nitosti
cepoten
cbus ſcnpp
deor agno
Gumſinenm
Pgivestenn
Neſigto.5
agoonepe
Ncoyel
ſcunoreſt
füreabomnnt
gomandat⸗
Gntuusaci
esnönun
Wpianoppe
actiſanen
pereoueni⸗
ugarſnes
Vſcerions
implerene
Ahenionee
ſcͤtmnp⸗
lonedete
noßmod
lllag. pr

S= S=

—
—
E —
—
.=
=Ü,T S=
- S

Nedlatepoſce
onöofenetfi
inbbigilran
icsnluudn
. ccocnad
.auurmmni
Lculannrtn
chrs iolie⸗
nduuarnd
isaudinnße
Ppisſealrug
eAleroencſit
dſoiptune
iadirelinge,
aregnneft
dim r

Tractatus V

poꝛe:tũc ibi caſtitatẽ intelligas pfuturã: ⁊ cuʒ
oĩ fiducia palmã vginitatis expectes. Quid ſit
ſcãʒ eſſe coꝛꝑe:bꝛeuit᷑ dem:ᷣ plane expoſuiſſe
me arbitroꝛ. Nunc qð ſequit᷑:⁊ ſpũ noſſe debe
mus.ᷣ ẽ:vt qð ope nefas ẽ fieri: nec cogitatõe
ꝑciꝑe. Illa em ẽ tã ſcã coꝛꝑe:q; ſpũ:q nec men⸗
te nec coꝛꝑe delinqᷣt:ſciẽs etiã coꝛdis ſpeculato
rẽ eſſe deũ. Et iccirco ſatis agit vt oio etiã niaʒ
cũ coꝛꝑe mũdãa hẽat a pctõ:ſciẽs ſcpᷣtũ eſſe: om
ni cuftodia ſerua coꝛ tuũ.Et iteꝝ. Diligit dñs

ſancta coꝛda:accepti ſunt ei immaculati. Et ali

bi. Beati mũdo coꝛde:qm̃ ipᷣi deum videbunt
Qõ de illis dici arbitroꝛ:qͥs ↄſcia nulla redar

uit culpa pcti:ð qbus ⁊ Joannẽ in epła dixiſ⸗

ereoꝛ. Si coꝛ njm nõ rephẽdit nos: fiduciam

habemus ad deũ.⁊ q̃cũq; petierimus: accipie⸗

mus ab eo. Nolo exiſtimes te pcti crimẽ fugiſ⸗
ſe:ſi voluntatẽ nõ ſequat᷑ effectus cũ ſcptuʒ ſit:
q̃cunq; viderit mulierem ad ↄcupiſcendum: ii⸗

mechatus eſt es in coꝛde ſuo. Nec dicas. Cogi
taui qð ⁊ nõ feci:qꝛ etiã ↄcupiſcere nefas c:qð

fieri crimẽ eſt. Uñ ⁊ btũs Metrus pᷣcipit dicẽs

Nias vr̃as caſtificate:qͥ ſi nullã anime ↄſtupꝛa

tionẽ noſſet:nec caſtificari ipᷣam deſideraſſet: 5

illũ locũ quo ↄtinet᷑:hi ſunt qᷣ cũ mulieribus ſe
non coninqᷣn auerunt. vgines em ꝑmanſerunt
hi ſequuntur agnum quocunq; ierit. Attẽtius
ↄſiderare debemus ⁊ animaduertere: ſi ſolius
integritatis ⁊ pudicitie merito iſti diuino comi
tatui copulentur: ⁊ ꝑ omnia celoꝛum taberna⸗
cula diſcurrũt:an ⁊ alia ſint bus adiuncta v⸗

ünnge tãte btitudinis głaʒ ↄſequat᷑. Sʒ vn ö
c

ire poterimus: Ex ↄſequẽtibus niſi falloꝛ in
q̃bus ſcriptũ ẽ. Hi empte ſunt ex oibus pᷣmitie
deo ⁊ agno:⁊ in oꝛe ipoꝝ nõ eſt inuentũ mẽda
cium:ſine macula em̃ ſunt. Nides ꝙ nõ in vno

vgines tm membꝛoꝝ dñicis referant inherere
veſtigijs. illi qui ꝓpter vᷣginitatem ab omni

ↄtagione peccati immaculatam gerunt vitam.
Iccirco vel maxie vgo nuptias ſpernit: vt dũ
ſecurioꝛ eſt facilius:qð etiã a nubẽtibus queri⸗

tur: ab omni ſe delicto cuſtodiat: ⁊ vniuerſa le⸗
gis mandata ꝑficiat. Hã ſi nõ nubat: ⁊ ea nibil
ominus faciat: a qbus ⁊ nupte eſſe iubent᷑:imu
nes:nõ nupſiſſe quid ꝓderit: Quãq; em nulli

☛G

xpᷣianoꝝ peccare liceat: ⁊ oẽs qcũq; ſpiritałla⸗

uacri ſanctificatõe purgant᷑: imaculatã decur⸗
rere ↄueniat vitã vt eccłe:que ſine macula:ſine

ruga: ſine aliquo eiuſmõi eſſe deſcribit poſſint

viſceribus intimari: multo magis tñ h vginẽ
implere neceſſe ẽ: cui nec mariti:nec filioꝝ: nec
alteriꝰneceſſitatis cã phibet qͥ minus diuinam

ſcpᷣturã pſiciat:nec ſi peccet:aliqᷓ poterit excuſa

rione defendi. O vygo ſerua ppoſitũ tibi mag⸗
no pᷣmio deſtinatũ. Pꝛeclara ẽ apud deũ Ygi⸗

nitas: ⁊ pudicitie vius: ſinõ alijs pctõꝝ ⁊ ma⸗

Fo. CXXXII

Epla LXVI

loꝝ lapſibus iſirmet᷑. Agnoſce ſtatũ tuũ:agno
ſce locũ:agſce ppoſitũ.p̃i ſponſa diceris ꝛvi
de neqͥd indignũ ei cui deſpõſata eſſe viderl ad

mittit. Cito ſcribit repudiũ:ſi in te vel vnũ vi⸗

deat adulteriũ. Quecũq; hũanoꝝ ſpõſ alioꝛuz
pigneribus ſubarrat᷑: ſtatim a domeſticis:a fa

miliaribus: ab amicis: a ſeruuł ſpõſi: ſollicite ⁊
Diligẽter reqͥrit quales iuuenis habeat moꝛes

Interrogat qd potiſſimum diligat: quid acci⸗
piat libenter: quo vſu viuat:qua ſeↄſuetudine
regat:quibus vtatur dapibus:in qbus maxie
rebus delectetur: ⁊ gaudeat.QAue cum didice⸗
rit:ita ſe in omnibus temꝑat:vt ſponſi moꝛibꝰ
ſuum ob ſequium: ſua dilectio: ſua locunditas
ſua vita: ſua diligentia ↄcoꝛdet.Et tu q; Rpᷣm
ſpõſum habens:a domeſticis ac familiaribus

eius ſpõſi tui moꝛes interroga.⁊ ſtrẽnue ac ſol
lerter inquire:in quibus pᷣcipue delectetur: ⸗
lem in te compoſitõnem veſtium diligat: cuiuſ

modi ↄcupiſcat oꝛnatum. Dicat tibi eius fami

liariſſimus Metrus: qui necnuptijs quidẽ coꝛbꝛ
poꝛalem ſᷣ ſpiritalem ꝓmittit oꝛnatum:ſicutin

epła ſua ſcripſit. l lieres ſiłr ſubiecte ſunt vi⸗

ris ſuis:vt ſiqui non credunt vbo:ꝑ mulieruy,
ↄuerſationem ſine vbo lucrificentur: ↄſideran

tes in timoꝛe caſtam ↄuerſationem veſtram:q⸗
rum ſit non extrinſecus capillatura aut circum

datio auri: aut indumẽti veſtimentoꝝ cultus:
ß abſcõſus coꝛdis hõ in incoꝛruptibilitate qᷣeti
2 mogeſti ſpũs:qui eſt in ↄſpectu dei locuplex
Bicat ⁊ alius apls btũs Paulus:qad Tymo
theum ſcribens epiſtolam: eandem ſideliter fe⸗

minarum diſciplinam teſtat. Muulieres ſilrinn

habitu oꝛnato:cum verecundia ⁊ ſobꝛietate oꝛ

nãtes ſe: nõ in toꝛtis crinibus auro:aut in mar
garitis: aut veſte pꝛecioſa:ſᷣ quod decet mulie

res pmittẽtes caſtitatẽ ꝑ bonãↄuerſatõeʒ. Sʒ

foꝛſitã dicas: cur h apłi vgibus nõ iuſſert: qa
nõ neceſſariũ iudicabãt:ne tał vᷣgibꝰↄmonitio

₰% ℳG

potiꝰĩiuria q; emẽdatio videret᷑. Sʒ nec eas nũ

qᷓ; tãte temeritat foꝛe credider̃t: vt nec nupt qᷓ
dẽ ↄceſſa carnalia oꝛnamta ⁊ trena pᷣſumerẽt.
Reuera oꝛnare ſe ⁊ ↄponẽ vᷣgo dʒ. nã quõ ſpõ
ſo ſuo placẽ potit:niſi ↄpoſita ⁊ oꝛnata ꝓceſſe
rit: Oꝛnet᷑ plãe ſ̊ iterioꝛibꝰoꝛnamẽti:ſ piritaliẽ
nõ coꝛpalit᷑ ↄpõat᷑:qꝛ dñs nõ coꝛꝑis ſᷣ aie deco
rẽ ĩ illa deſiderat.̊ ⁊ tu q̃cũq; aiaʒ tuã diligi ?
hitari a xpᷣo ↄcupiſcis:oĩ eã diligẽtia ↄpone:?
ſpiritalibꝰ oꝛnamẽtis exoꝛna. Nihil in ea fedũ
appareat. Reſplẽdeat auro iuſticie: gẽmis re
fulgeat ſcitatis:⁊ pᷣcioſiſſima margarita pudi⸗
citie coꝛuſcet.⁊ pietatis tunica veſtiatur. Pꝛo
byſſo ⁊ ſerico caſtitatis ⁊ miicoꝛdie tunica ve
ſtiat: induat᷑ m ꝙ ſcpᷣtũ ẽ: induite vos ſicut
electi dei: ſci dilecti: viſcera miſericoꝛdie: bo⸗
nitatem ⁊c. nõ decoꝛem alterius pigmenti que

ret: innocẽtie ſimplicitatiſq; cãdoꝛẽ hẽat. Ro

ſeũ verecũdie coloꝛẽ ⁊ pudoꝛẽ ruboꝛis poſſide

at: celeſtis abluat᷑ intro doctrine: ⁊ lauamẽtis
ſpiritalibus emùdet᷑. Nulla in ea malitie:nulla

doli macula relinquat᷑: ⁊ ne qũ male redoleat:
odoꝛe pcti: vnguæto ſuauiſſimo ſapie ⁊ ſcie ꝑ
fruat᷑. Hmõi ðs qᷓrit oꝛnamẽtũ:a aiaʒ talit᷑opo
ſitã ocupiſcit. Memẽto te eſſe filiã ᷣm illð:au

di filia ⁊ vide. s ⁊ tuipᷣa qᷣtiẽſcũq; deũ pr̃eʒ no⸗
minas:te dei filiã eſſe teſtaris. Ergo ſi filia dei

es: vide ne qͥd eoꝝ facias:q deo pri incongrua
ſint: age oia qſi fia dei. Cogſce quõ huius ſe
culi nobiliũ filie ſe gerãt qͥbus aſſueſcãt moꝛibꝰ

qᷣbus ſe diſciplinis inſtituãt.Tãta in qͥbuſdã ẽ

verecũdia:taãta gratuitas:tãta modeſtia:vt ce
teroꝝ hoĩim ritũ intuitu hũane ingenuitatis ex

cedat: ⁊ ne qu honeſtis parẽtibus ſuis ꝑ lap⸗
ſuum ſuũ inhonoꝛatõis faciãt notã: alteram ſibi
Qqdaãmõ int᷑ hoĩes ↄſuetudinis fecere naturam

Et in oꝛiginẽ tuã reſpice:genus intuere:głiam

nobilitatis aduerte: ac nõ hois tm eſſe:p dei fi⸗

liã: ⁊ diuine natiuitatis nobilitate decoꝛatam.

IZta te exhibe vt celeſtis natiuitas appareat:
yt diuina ingenuitas clareſcat:ſit vite noue j⸗

uitas:honeſtas:admirabił ⁊ ſtupẽda verecun

Dia: mira paciẽtia: vginał inceſſus:⁊ vere pu⸗
dicitie habitus:ſermo pᷣmeditatus ⁊ ſuo tꝑe p
ferẽdus.vt qͥ te videt:admiret᷑: ⁊ dicat. Queẽ
hecnoua int᷑ hoies grauitas:Que pudoꝛis ve
recũdia:Que honeſtat modeſtia:Quematu⸗
ritas: Hõ ẽ iſta hũana inſtitutio:nec diſciplia

moꝛtał.Celeſte h̊ aliqͥd in coꝛpe humano reful
get. Nuto ꝙ habitet in qbuſdã hoibus deus?
cũ te filiã E5̊i coguerit: maioꝛe ſtupoꝛe terrebi
tur: ⁊ cogitabit q̃lis iſte dñs ſit:cuius tał ãcilta

c⁊. Si vis ptẽ hre in RF̃o: Xp̃i tibi exẽplo vi⸗
uendũ c᷑:q ab oĩ malitia ⁊ neqᷣtia ita fuit exneꝰ:
yt ne inimicis qͥdẽ vicẽ redderet.pr̃eʒ rogabat

ꝙ eis. Nolo ei vt eas alias xp̃ianas exiſtimes

elſſe:q̃ aut frẽs aut ſoꝛoꝛes nõ dico oderũt:ſ eti

am ꝓxios toto coꝛde ↄſcie coꝛã dei teſtimonio

nõ diligũt.cũ xpᷣiana Rei ſiłlitudine.inimicos

ctiã amare neceſſe hẽat.Si ſcõꝝ cupis hr̃e con

ſoꝛtiũ: a malitie ⁊ neq̃tie cogitatu pectus mun⸗
da. Nemo te circumueniat:nemo fallaci ᷣmo⸗

ne ſeducat: nõ niſi ſanctos ⁊ iuſtos ⁊ ſimplices

⁊innocẽtes:⁊ puros celeſtis aula ſuſcipiet.nul
lã apud deum habet locum malitia. Ab oĩ neqͥ
tia ⁊ dolo mũdũ neceſſe eſt eẽ: qui cupit regna
re cum Eo. Hihil tã orium: nihil tam execra
bile deo:qᷓ; aliquem oͤ̃
hil tꝗ ꝓbabile: q; omnes amare. Quod ꝓphe⸗
ta ꝓſpiciens teſtat᷑ dicens. Qui diligitis deuz
odite malum. Aide ne aliquã humanã gloꝛia
diligas:ne ⁊ tua inter eos poꝛtio computet᷑ ꝛq⸗

bus dictũ eſt: quõ vos poteſtis credere:gloꝛiã

ſſe vel ledere velle. Ni

ab inuicẽ qrẽtes: Et de qbus pphᷣa diclt. Au⸗

ge eis mala:auge mala głoſis terre:vt ↄfunda

mini a głiatõe vr̃a:⁊ obpꝛobꝛiũ ſiatis in cõſpe⸗
ctu dei. Nolo em̃ illas reſpicias: q̃ ſecłi:nõ dñi

ſunt vᷣgines.q̃ ꝓpoſiti ſui ⁊ ↄfeſſionis immẽo⸗

res gaudẽt in delitijs:in opibus delectantur:⁊
coꝛꝑee nobilitatis oꝛigine gloꝛiant᷑.q̃ ſi pfecto
dei filias ſe eſſe crederent: nunqᷓ; pᷣter diuinos
natales in patre quolibet admirarent᷑ honoꝛa
to. Si patrem veum ſe habere ſentirent:nobili
tatem carnis nõ amarent.Quid tibi in generis
nobilitate bladiris:⁊ complaces? HDuos homi

nes ab exoꝛdio fecit deus:ex qͥbus totius hũa⸗

ni generis ſilua deſcendit. undanã nobili⸗
tatem nõ nature equitas pᷣſtet:ſᷣ cupiditatl am
bitio: vt nulla inter eos diſcretio eſſe poſſit:q̃s
natiuitas ſecunda generauit. ꝑ quam tã diues
q́ᷓ; pauper: tam ſeruus qᷓ; liber: tam nobilis:qᷓ;
ignobilis dei efficitur filius ⁊ terrena nobilitas
ſplendoꝛe gloꝛie celeſtis adumbꝛatur: ⁊ nuſqᷓ;
omnino iam comparet. Dum que retro in ſecu

laribus honoꝛibus impares fuerant:celeſtis ?·
diuine gloꝛie nobilitate veſtiunt᷑ equalit᷑. Nul

lus ibi iam ignobilitatis locus.nec degener qᷣſ⸗
qᷓ; eſt:quem diuine natiuitatis oꝛnat nobilitas
niſi apud illos qui nõ putant humanis celeſtia
p̃ponenda. aut ſi putant: quantum eſt ſeſe: vt

illis in minoꝛibus pᷣferant: quos ſibi in maioꝛi

bus pares eſſe ſentiũt: ⁊ quaſi infra ſe poſitos
in terra exiſtimẽt: quos ſibi in celeſtibus equa⸗
les crediderint: Tu autem quecunq; Rͤpᷣi:nõ
ſeculi vᷣgo es:omnem pñtis vite gloꝛiam fuge
vt omne quod in futuro ꝓmittitur:ↄſequaris
Contentionum verba ⁊ animoſitatis cauſase
uita. Diſcoꝛdiarum quoq; ⁊ litius occaſiones
ſubterfuge. Nam ſi iuxta apoſtoli doctrinam:
ſeruum dei litigare non decet: quãtomagis an

cillam:Cuius quo verecundioꝛ eſt ſexus:ani⸗
mus debet eſſemodeſtioꝛ. Linguam a malilo⸗

quio cohibe.⁊ oꝛi tuo legis frenos impone: vt
tunc ſi foꝛte loquaris:quando tacere peccatuʒ
ſit. Caue ne quid quod in repꝛehenſionem ve⸗

niat:dicas. Lapis emiſſus eſt: ſermo ꝓlatus.

Quapꝛopter diu antequã pꝛoferatur:cogitan
dus eſt. Beate quippe ſunt:que nunqᷓ; quod re
uocare velint:emittunt. Pudice mentis debet
etiaʒ ſermo eſſe pudicus:qui ediſicet ſemꝑ ma
gis:qᷓ; aliquando deſtruat audientem. ſᷣm hoc

ꝙ apoſtolus pꝛecipit dicens: omnis ſermo ma
lus de oꝛe veſtro non pꝛocedat: ſed ſi quis bo⸗

nus eſt ad edificatiõnem ſidei:vt det gram au⸗
dientibus. Pꝛecioſa deo lingua eſt:que nõ ni⸗

ſi in diuinis rebus nouit verba cõſtruere:⁊ ſan
3ctum eſt os:vnde celeſtia ſemper eloquia ꝓfe⸗
runtur. Abſentiũ obtrectatoꝛes:q̃ſi malignos
ſcpᷣture auctoꝛitate deterre:qꝛ hoc inter ꝑfecti

Co

trueshe

ſuſtimals

ſ̃ pbice
onepacten

niZl

ſalerig

(rri Ling

1Audititu
lor vitpe
buffzciorpp
ninoreept
mnotis ca
ludegeni
direatus⸗
nllreg
Ulius vidn
deo ſeruſes

fmidud

leteſe Fyi
geſpirtalb
ſooponuste
Pooreſci.
waradis
KVd er
gis⸗
ſitate coi
nitentiän
natoczde
uenit me
dei habit⸗
dilces:ſup
llem tren
fum ſpecul
Ollinisocut

eo Cun.

leethiberqſt
cio:cnius

Dupademag

tedinedalecl
nnagescho⸗
ia dicl. en
i trenor
elatiors in
ſchtüẽ. O
Geter. Cren
luſticia af⸗
Pedſisn

aͤn pſigede

ſpirttalico
8 nc
gtis
oaſetz
ſodſisgtt,
ſluberit ,
nſbms:gr⸗

ctoeepolrs
pcuamuüe
Aunntlig
iummnoblias
unhenntn
naumdſtet
Sfunmtaſts

kiunicgen H

us nedegn
somunchla
ubunmmnictt
ummunckten
glosſcbinrut

Hinimr,cmn

noſtansanit

eleigoctſoes

budoannn.
guätonagoan
vreltſenusan⸗
hguamamal
nosinpee

htacerepegaſ

Lhenſiorene
kſermo s
ferann ahn
enung i

=

4— .
