ſpũs accipi:qͥ nunc pᷣmũ aperiunt᷑ ⁊ demõſtrã

tur eccłie:vel etiã in la legis:q̃ ante aduentuʒ

xpi clauſa erat:⁊ ↄſtricta:⁊ indumẽto quodaʒ

intelligentie carnalis obtecta.Ex pñtia vo eiꝰ
⁊ aduẽtu ꝓlatũ eſt ex ea germẽ ſpiritalis intel⸗
ligentie.Et ſenſus viridis ⁊ vitalis:qͥ in ea te⸗

gebat᷑ apparuit: ⁊ eccłia tegebatur a xpo i ſicul
nea. id ẽ.in lege nõ apparuit arida.nec occiden⸗
tem l̃am ſequi ſᷣ floꝛentẽ ⁊ viuiſicãtẽ ſpiritum

Sed ⁊ vites floꝛere dicunt᷑ ⁊ dediſſe odoꝛẽ ſu⸗

H Fo. XI.
Epiſtola XIIII

um. Noſſunt qͥdem ⁊ diuerſe eccłie:q̃ ꝑ oꝛdem
terre habẽt᷑:vites dici floꝛere:vt vinee:vinea

dñi Sabaoth domus ilrłẽ:et hõ iuda:dilecta

nouella. Iſte ergo vinee cuʒ pꝛimo accedũt ad

fidẽ: floꝛere dicunt᷑. Cũ vo ꝑ religionẽ operuʒ

ſuoꝝ ſuauitate adoꝛnãt᷑:odoꝛẽ ſuuʒ dediſſe di⸗
cunt᷑ Et non ſine cauſa puto ꝙ nõ dixerit odo
rem dederũt:ſᷣ odoꝛẽ ſuum: vt oſtẽderet ineſſe

vnicuiq; aie vim poſſibilitatis: ⁊ arbitri liber
tatẽ:qua poſſit agere ome qð bonuʒ eſt. Sʒ qꝛ

hoc nature bonũ pᷣuaricatiõis occaſiõe decer⸗
ptũ:vel ad ignominiã: vł ad laſciuiã fuerat in⸗
flexum: vbi ꝑ gram reparat᷑: ⁊ ꝑ doctrinã ver⸗
bi dei reſtituit᷑:odoꝛẽ reddit ſine dubio illum:
quẽ pᷣmꝰ cõditoꝛ deꝰinoleuerat:ſed peccati cul
pa ſubtraxerat. Poſſunt aũt ⁊ vites vinee in⸗
telligi vtutes celeſtes:et angelice:q̃ hoibꝰ lar⸗
giunt᷑ odoꝛẽ ſuũ.id ẽ.doctrine et inſtitutionis
bonũ:quo introducũt ⁊ imbuunt aias:donec
ad ꝑpfectionem veniãt: ⁊ incipiãt capaces fieri
dei. Sicut ⁊ aplłs ad hebꝛeos ſcribẽs dicit:nõ⸗
ne oẽs ſũt miniſteriales ſpũs in miſteriũ miſſi
ꝓpter eos:qͥ hereditatẽ capiẽt ſalutis: Et iðo
dicunt᷑ ab ipis q̃ſi ᷣmũ floꝛẽ ⁊ odoꝛẽ bonoꝛum
opeꝝ caꝑe hoĩes:nunc fruciꝰ ipᷣos vitis ab eo

ſperare:qͥ dixit:nõ bibã ð generatiõe vitis hu⸗

ius donec bibã illũ vobiſcũ nouũ in regno pa⸗
tris mei. Illi ergo ꝑfecti floꝛes ⁊ fructus ab ip

ſo ſperãdi ſũt.initia vo:⁊ vt ita dicã ꝓficiendi

ſuauitas:põt a celeſtibꝰ vtutibꝰminiſtrari Atx
certe ꝑ eos qui dicebãt:vt ſupꝛa diximus:qm
xpᷣi bonꝰ odoꝛ ſumus deo in oĩ loco. Sʒ ⁊ alio
modo poſſumꝰadhuc ĩtelligere hec q̃habent᷑ i
manibꝰ.vt dicamus:veluti ꝓphetiã quãdam

vigderi ad eccłiam factã:ꝑ quã vocet᷑ ad repꝛo⸗
miſſiones futuras:vt q̃ſi poſt cõſumationẽ ſe⸗

culi:cum tpᷣs reſurrectiõis aduenerit: dicat᷑ ei
exurge.⁊ qꝛ ᷣmo hic ſtatim opꝰreſurrectionis
deſignat:tanqᷓ; ex reſurrectiõe clarioꝛ ⁊ ſplen⸗
didioꝛ effecta:inuitat᷑ ad regnum: ⁊ ðꝛ ei:veni
ꝓxima mea:ſpecioſa mea columba mea:quia
hyems tranſijt.Hyemẽ ſine dubio huiꝰ pᷣſent-
vite ꝓcellas:⁊ turbines noians.qbꝰ humana
vita tẽptationuʒ ꝓcellis agitat᷑. Tranſijt ergo
hyems iſta cũ pliuuijs ſuis: abijt ſibi. Sibi eni
vnuſqͥſq; egit in hac vita:ome qð egit.pᷣncipi
um vero repꝛomiſſionũ futuraꝝ floꝛes.Secu⸗
rim ad radicẽ arboꝛis poſitã in ↄſumationẽ ſe⸗
culi:vt excidat oẽm arboꝛẽ nõ faciẽtẽ fructum

bonũ:tpᷣs putatiõis ĩtellige.vocẽ vᷣo turturis
ãin lr̃is repꝛomiſſionis audit᷑: quã mãſueti in

hereditate ſuſcipiẽt xpᷣi ꝑſonã facie ad faciẽ:et

nõ iam ſpeculũ et in enigmate docẽtis aduerte
Ficulnea vo qᷓ germẽ ſuũ ꝓduca totiꝰ ↄgrega
tionis iuſtoꝝ fructꝰhabeat᷑ Iſte voſ . be

Fdars

ate angelice vᷣtutes:qͥbus electi quiq; et beati
ex reſurrectione ſociabũt᷑:qͥ erunt ſicut angeli
dei:ipᷣe ſũt vites floꝛẽtes ⁊ vinee q̃ odoꝛẽſ uuz
vnicuiq; aĩe ⁊ gram:quã a ↄditoꝛe ſuſcepit pꝛi
us:⁊ nũc iteꝝ ꝑditã recuꝑauit:impartiũt.ſua⸗
uitateq; celeſtis odoꝛis fetoꝛẽ tãdeʒ abiecte ab
eis moꝛtalitatis:coꝛruptioniſq; depellũt.Sur
ge ⁊ veni ꝓxima mea: colũba mea:i velamini⸗
hus petre:iuxta ꝓmurale.Oſtende mihi faciẽ
tuã:⁊ auditã fac mihi vocẽ tuã: qm vox tua ſu
auis eſt: ⁊ facies tua ſpecioſa. Scdm pꝛopoſiti
dꝛãmatis oꝛdinẽ:ſpõſus qͥ laliẽs ſuꝑ mõtes et
exiliẽs ſuꝑ colles ad ſpõſaʒ venerit:ꝓſpiciens
eaʒ ⁊ intuens ꝑ feneſtras: ſcdᷣo iã loco dicit ad
eã Surge veni ꝓxima mea:ſpecioſa mea:colũ
ba mea.Nũc vo addit etiã h̊ vt oſtẽderet ei lo
cum:ad quẽ venire debeat:qͥ locꝰ ſub velamẽ⸗
to ⁊ tegmie ſaxi ſit poſitus. Sit aũt idẽ locꝰnõ
tam iuxta murũ:qᷓ; iuxta ꝓmurale quoddam.

NPꝛomurale aũt ðꝛ:cuʒ extra muros qͥ ambiũüt
ciuitatẽ:alius ducit᷑ murus.⁊ ẽ murus añ mu⸗
rũ.Tu deinde q̃ſi ſi reuerẽtie cauſa ipᷣa ſponſa
obtecta ſit ⁊ velata:petit ab ea ſpõſus:vt veni
ens ad illũ locũ:quẽ ſupꝛa oſtendit: vtpote ſe⸗
cretioꝛẽ:ibi ei q̃ſi reiecto velamie oſtendat faci

em ſus.Et qꝛ ꝓ multa reuerẽtia taceret ſpõſa:
deſiderat ſpõſus aliqñ etiaʒ vocẽ eius audire:
⁊ delectari in vᷣbis eius.et dicit: vt auditã ſibi

faciat vocẽ ſuã. Nidet᷑ iñ ꝙ non ei penitꝰinco⸗
gnita ſit facies eiꝰ:neq; vocis eius ignarus ſit

Sʒ3 qꝛ interceſſerit aliqͥd in qͥ nec faciẽ eiꝰvide⸗
rit:nec vocẽ audierit. Iſte ſit ꝓpoſiti dꝛãmati
textus:cui ⁊ ̊ addit᷑:ꝙ veris tpᷣs agi videat᷑:
cũ ⁊ floꝛes aparuiſſe memoꝛãt᷑ in terra: ⁊ vox

turturis ꝑſonare.⁊ germen arboꝛis pduxiſſe.

NPꝛopter h̊ velut opoꝛtuno tꝑe ꝓgredi ꝓuo⸗
cat ſpõſũ:que ſine dubio hyemẽ totaʒ intra do
mus clauſtra reſederit. Sed hec nullã mihi vi
dent᷑: q;tum ad hiſtoꝛicam narrationẽ ꝑtinet:
vtilitatẽ ↄferre legentibꝰ:aut aliquã ſaltẽ nar⸗
rationis ipᷣius ᷣuare cõſequẽtiã:ſicut iĩ ceteris
ſcripture hiſtoꝛijs inuenimꝰ. Ande neceſſe eſt
cũcta ad ſpiritalẽ trãſferre intelligẽtiã. ꝛimo

ergo intellige mihi aie hyemẽ cũ adhuc paſſio

num fluctibꝰ iactat᷑:⁊ vitioꝝ ꝓcellis: ac duris
malignoꝝ ſpirituũ flatibꝰ ꝓberat᷑. In his po⸗
ſitam nõ hoꝛtat᷑ eaʒ ſᷣmo dei foꝛas exire: itra
ſemetipᷣam colligi:⁊ vniri vndiq;: atq; cõtegi:
ↄtra ꝑnicioſos malignoꝝ ſpirituũ flatꝰ. Nulli
nunc in diuinis l̃is ſtudioꝝ floꝛes apud eam:
nec ꝓfundioꝛis ſapie ſecreia ⁊ recõdita myſte⸗
ria: qſi ꝑ vocẽ turturis reſonãt. Sed neq; odo
ratus eius gr̃e aliqͥd q̃ſi ex vinee floꝛibus reci⸗
pit:neq; viſus eiꝰ tanqᷓ; in ficulnee germine de
lectat᷑. S ſufficit vt ĩ tẽpeſtatibꝰ tẽptationũ a la
pſu peccati tuta ac munita ꝑmaneat. Qõ ſi ob

tinuerit vt illeſa ꝑduret:a hyems trãſijt:⁊ ve⸗

nit ei ver(ver nãq; ei ẽ cũ quies aio dat᷑: ⁊ trã⸗
quillitas mẽti: tũcad eã venit vbuʒ dei)tũc ea
vocat ad ſe:⁊ hoꝛtat᷑ vt exeat:nõ ſolũ extra do

mũ:ᷣ extra ciuitatẽ.id ẽ.nõ ſolum extra carnis

vitia efficiat᷑:ᷣ extra oẽ quicqͥd coꝛpoꝛeũ ⁊ vi⸗

ſibile ↄtinet᷑ in mũdo. Naq; figuralit᷑ in lege ci
uitatẽ iã in ſuꝑioꝛibꝰ euidẽter oſtẽdimꝰ.euoca

tur gala extra murũ: ⁊ vſq; ad ꝓmurale pdu⸗

cit᷑ cũ abijciẽs ⁊ relinquẽs ea:qvidẽt᷑:⁊ tpalia
ſũt: ↄtendit ad ea q̃ᷓnõ vident᷑:⁊ et᷑naſũt Oſtẽ
dit᷑ ergo ei iter iſtud ſub velamie petre agẽdũ:

noõ ſub aere nudo: neq; vt patiat᷑ ſolis ardoꝛes
ne iteꝝ fuſca fiat:ne iteꝝ dicat deſpexit me ſol.
ꝓpterea ſub velamie petre agit h̊ iter. Hoc auũt

ipᷣm velamẽ nõ vult ex frõdibus ei eẽ: aut lin⸗

theis aut pellibꝰ:ſᷣ petrã vult ei eſſe velamẽ.id
eſt. ſirma ⁊ ſodida xpᷣi dogmata. ipᷣm nãq; eſſe

petrã NPaulꝰ ꝓnũciat dicẽs: petra autem erat

xpᷣs.xpᷣi ergo doctrine fide ſi obtegat᷑ aia:⁊ꝛve
let᷑:tuto põt ad illud ꝑpuenire ſecretũ:vbi reue.
lata facie gliam dñi ↄtẽplet᷑. Merito aũt vela
men iſtud petre tutũ credit᷑.qꝛ ⁊ Salomon de

ea dicit in ꝓuerbijs:qꝙ veſtigia ſerpẽtis nõ poſ

ſunt depᷣhendi ſuꝑ terrã.Sic eni ait: Tria ſũt

q̃ inpoſſibile ẽ mihi itelligere: ⁊ quartũ qð ig⸗

noꝛo. Aeſtigia ale volitãtis:⁊ viã ſerpẽi ſupꝓ

petrã: ⁊ ſemitas nauis ĩ pelago:et vias viri in

iuuẽtute.Serpẽtis ergo.id ẽ.diaboli:veſtigia

id ẽ.ſigna aliqᷓ peccati in hac petra:q̃ ẽ xpᷣs:in⸗

ueniri nõ poſſunt.qꝛ ſolꝰẽ.qͥ pctm̃ nõ fecit hu

ius ergo petre vo velamine aia tute ꝑuenit ad
ꝓmuralẽ locũ.id ẽ.ad ↄtemplandũ incoꝛpoꝛa
lia ⁊ eterna. De hac eadeʒ petra alia verbi ſpe

cie Dauid in.x vij.pſalmo dicit. Et ſtatuit ſu⸗
pꝛa petra pedes meos:⁊ direxit ſemitas meas
nec mireris ſi apud Dauid petra hec q̃ſi füda⸗

mentũ ⁊ crepido ẽ aie:ꝑ quã pergit ad deum.
Et apud Salomonẽ velamen ẽ aie ad myſtica
ſapie ſecreta tẽdentis: cũ ⁊ ipᷣe xpᷣs nũc via di⸗

cat᷑:ꝑ quã credẽtes icedũt:nũc etiaʒ pᷣcurſoꝛ ſi

cut ait Maulꝰ: in qð pᷣcurſoꝛ itroiuit ꝓ nobis
is. Simile ẽ ⁊ iſtud qdðᷣ ꝑ oyſen ðꝛa deo.

Ecce poſui te in foꝛamĩe petre ⁊ videbis poſte

rioꝛa mea. Igit᷑ petra iſta:q̃ xpᷣs eſt:nõ ẽ ex oi
pte clauſa:̊ hʒ foꝛamẽ. Foꝛamẽ vo eſt petre:

q̊ reuelat ⁊ inoteſcere facit hoĩbus deũ. NHemo

ergo videt prem:niſi filiꝰ.nemo ergo vidit po⸗

ſtrema dei.id ẽ.q̃ in poſtremis tꝑibus fiũt:niſi

poſuꝰ in foꝛamia petre:ſcʒ cũ ea xpᷣo reuelante
didicerit Et h̊ ergo ſub velamie petre aiaʒ ꝓxi
mã ſibi effectã inuitat mo dei: ad ꝓmuralẽ iã
locũ:ſicut ſupꝛa diximꝰ:ad ↄtẽplãda ea:q non
vident᷑:⁊ eterna ſũt.⁊ ibi dicit ad eaʒ. Oſtẽde
mihi faciẽ tuã: ꝓfecto vt videat:ſi aliqͥd in vul
tu eiꝰ veteris adhuc velamis habeat: ſʒ poſſu

C

tepid
heeſß⸗
vnigeni
ſdion⸗
ſedicli⸗
debalen
rocetu
or
pbetad
ſen G⸗
lüfcen
Penſario
gutſtulrt
eius,
decaſu
davori
iſunz.
cuſtogi
lanſeno
audientib
waluanie
ſaligae
Adesr
nfa⸗
Geseen
catur?
ad ine
inſem
diſed
ethibu
faltione
puseccl
turꝛder
lurinoip
cmonim
Ottcorpor
7Thangtnl
Apecumm:
lbusgech
peorhnad
Desinboni⸗
disleife,
neſtse
belinſeht,
tageſtſech
ſopientes⸗
Detgſe
tunpiseſt⸗
de nonier
1 Ehtahe
Müx. mu n
eromuru
Nyalidioꝛ
Ok:greuoc
Moglboen

S=
——
=⸗ 5
S=S.
—E
—
S
=

un ſönnige
:ꝛpemaumnen
lobtegat inn
eſecretürptin
Meriozinne
1Sabn
Gaſerpinbtins
iceniain Tui
ge: dcumig⸗
no: wrüſnii
AagoAnuf
didicolrere
pern hipn
apani otuube
antepentin
lndi eron

e

emnninſebißt

de Lehunntſe
entſcnmnenn
penrderifi⸗
Mipegiddan

4 kn
ofſenden
ner Mtte,t
jtscliin

aneone

oibasdeiinn

Tractatus IIII

intrepidis obtutibus głiam dñi ſpeculari. Vt
hec ipᷣa dicat.Et vidimꝰ gliam eiꝰ:głiam tãqᷓ;
vnigeniti a pre:plenuʒ gre ⁊ veritatis. Sed et
cũ digna fuerit:vt de ipᷣa dicat᷑:ſiẽ ⁊ de Moy

ſe dictũ eſt:qꝛ Moyſes loq̃bat᷑:⁊ dñs reſpon⸗

debat ei:tũc cõplet᷑ i eo:qð ait:audita fac mihi
vocẽ tuã. Ingens vo laus eiꝰoſtẽdit᷑ in eo:qð
ðꝛ. Vox tua ſuauis.Sicut eni ſapiẽtiſſimus ꝓ

pheta Bauid dicebat: ſuauis ſit ei diſputatio
mea. Suauis aũt vox aie:cũ verbũ dei loàtur
cũ fide:⁊ dogmatibꝰ veritatis exponit.cum di

ſpenſatiões dei ⁊ iudicia eius explanat.Si vo
aut ſtultiloquiũ:aut ſcurrilitas:aut vanitas ð
oꝛe eius ꝓcedũt:aut verbũ ocioſũ:de quo red
dẽda ſit ratio in die iudicij:in ſuauis et iniocũ⸗
da vox iſta eſt. Ab hac voce xpGs auertit audi⸗

tũ ſuuʒ. Et ideo queq; ꝑfecta aĩia ponit oꝛi ſuo

cuſtodiã: ⁊ oſtiũ circũſtantie labijs ſuis: vt ta⸗
lem ſemꝑ ſᷣmonẽ ꝓferat:qͥ ſale cõditꝰ:det graʒ
audientibꝰ:⁊ dicat de ea verbuʒ dei:quia vox

tua ſuauis. Sed ⁊ facies tua inqᷣt ſpecioſa. Si
itelligas illã faciem de qua Paulus dic:Nos

gũt oẽs reuelata facie. Et itẽ cuʒ dicit.tunc au

tem facie ad faciẽ:tunc videbis que ſit aie faci

cies:que laudet᷑ a verbo dei:⁊ ſpecioſa eſſe di
catur Illa ſine dubio que quotidie renouatur
ad imaginẽ eius qui creauit eaʒ que nõ habet

in ſe maculam:aut rugã aut aliquid huiuſmo⸗

di: ſed ⁊ ſancta ⁊ imaculata:qualem et ipᷣe ſibi

exhibuit xpᷣs eccłiaʒ:animas ſcilicet que ad ꝑ⸗

fectionẽ venerũt:que omnes ſimul efficiũt coꝛ

pus eccłie.Quod coꝛpꝰ vtiq; pulcrum videbi

tur ⁊ decoꝑ:ſi anime ex qbus coꝛpꝰ illud effici
tur in oĩ ꝑfectionis decoꝛe ꝑmãſerint. Sic eni
cum anima in iracũdia eſt:turbatũ et veꝝ red⸗

dit coꝛpoꝛis vultũ:cum vero in manſuetudine

⁊ tranquillitate ꝑſiſtit placiduʒ mitẽq; reddit
aſpectum:ita ⁊ eccłie facies ꝓ virtutibꝰet mo⸗

tibus credentiũ aut decoꝛa ꝓnũciatur aut tur

pis:ſᷣm qð ⁊ ſcriptum legimus:veſtigium coꝛ

dis in bonis vultus hilaris.Et item alibi:coꝛ⸗

dis leti facies floꝛida: in triſticijs autem poſiti

meſtus eſt vultus. Coꝛ ergo letum eſt cum ha⸗
bet in ſe ſpiritũ dei:cuius pᷣmus fructus chari
tas eſt:ſecũdus gaudiũ eſt.Et his puto qͥſdaʒ

ſapientes ſeculi aſſumpſiſſe illaʒ ſententiã que
dicit:qꝛ ſolꝰ ſapiens ſpecioſus eſt:ois aũt neqᷓ;
turpis eſt. Suꝑeſt nobis vt aliqòᷣd apertiꝰetiaʒ

de nomie ꝓmuralis dicamus. Qð ſicut ſupꝛa

diximus indicat murũ eſſe ante murũ: qð etiã
in Eſaia hoc modo dicit᷑. Ponit murũ ⁊ circa
muꝝ.murus munimentuʒ ciuitatis eſt. Alius
vero murus ante murũ vel circa murũ maioꝛa

⁊ validioꝛa munimenta deſignat. Ner qð oſtẽ
dit᷑: qꝛ euocãs mo dei aiam ⁊ educẽs eã a coꝛ
poꝛalibꝰ negocijs ⁊ coꝛpoꝛis ſenſibꝰ docere eã

Epiſtola X

de futuri ſeculi myſterijs cupit ⁊ inde ei muni⸗
menta cõquirere:vt ipᷣe futuroꝝ munita ⁊ cir⸗

cũdata in nullo poſſit vel illecebꝛis vinci: vel

tribulationibꝰ fatigari: nũc etiã videamꝰ quõ
h a xp̃o ad eccłiam dicant᷑ q̃ eſt ꝓxima ei ⁊ ſpe⸗
cioſa. Specioſa autẽ nulli alij niſi ſolip̃i.̊ eni
ſignificat cũ diẽ ſpecioſa mea.hãc ergo exuſci⸗
tat xpᷣs:⁊ ipᷣi euãgeliũ reſurrectiõis annũciat.
⁊ ideo dicit exurge.veni ꝓxima mea: ſpecioſa
mea. Quia aũt dedit ⁊ ei pẽnas colũbe poſtea
qui doꝛmiuit in medio ſoꝛtiũ:media autẽ inter
duas vocationes iſraelis eccleſia vocata eſt:
quia pꝛimo iſrael vocatus eſt:poſt hec vbi ipᷣe
offendit ⁊ occidit vocata eſt eccleſia gentiũ.cũ
auteʒ plenitudo gentiũ introierit tunc iterum
omis iſrael vocatus ſaluabir. In medio ergo
duarũ ſoꝛtiũ doꝛmit eccleſia.Et ꝓpter hoc de
dit ei pennas colũbe deargẽtatas ꝙ ſigniſicat

rõnabiles pẽnas in ſanctiſpũs donis Et poſte

rioꝛa doꝛſi eius vel in viriditate auri vt q dam
legunt:vel vt alij ſcriptuʒ habẽt:in palloꝛe au
ri. Qð oſtendere poteſt:qꝛ poſterioꝛ illa voca⸗
tio:quã ex iſrł futuraʒ dicit apoſtolus:nõ erit
in obſeruantia legis: ſed in pᷣcioſitate fidei Au
ri nãq; viriditatis gerit ſpem. Fides auteʒ vir
tutibus floꝛens. Moteſt aũt dici. In medio ſoꝛ
tiũ doꝛmire vel quieſcere ecdleſia:in medio du
oꝛũ teſtamẽtoꝝ:⁊ pẽne eiꝰ deargẽtate ex ſenſi⸗
bus legis aurũ in poſterioꝛibus doꝛſi eius itel
ligi euangelici muneris donuʒ. Ad hanc ergo
eccłiam dicit xpᷣs. Veni tu colũba mea:⁊ veni
in oꝑimento petre:docẽs eam vt oꝑta veniat:
ne qd patiat᷑ ab incurſantibꝰ eã tẽptationibus
ſ̊ ſub vmbꝛa petre icedat obtecta dicẽs.Spũs
vultꝰ nr̃i xpᷣs dñs cui diximꝰ. In vmbꝛa eius
viuẽs in gẽtibꝰ.Obtecta aũt incedit ⁊ adoꝶꝑta
qꝛ debet ptãteʒ hr̃e ſuꝑ caput ꝓpter angelos.
Cũ aũt puenerit ad ꝓmuralẽ locũ.id eſt.ad fu
turi ſeculi ſtatũ:ibi ad eam dicit: Oſtẽde mihi
faciẽ tuã:⁊ auditã mihi fac vocẽ tuam:qꝛ vox
tua ſuauis eſt. Auditazʒ vult fieri vocem ecclie

ſue.qꝛ qͥ eũ ↄfeſſus fuerit coꝛã hoiĩbꝰ:⁊ ipᷣe con

fitebit᷑ eũ coꝛã pr̃e ſuo qͥ i celis ẽ. Quia vox tua
ſuauis ẽ: ⁊ qͥs nõ fatet᷑ ſuauẽ vocem eccleſie ca
tholice fidẽ verã ↄfuẽtis: Inſuauẽ vero ⁊ inio
cũdã eſſe hereticoꝝ vocẽ qͥ non dogmata veri⸗
tatis:ſed blaſfemias in deũ:⁊ iniqtatem i excel
ſum loquũtur: Sic ⁊ facies eccłie ſpecioſa eſt.
Hereticoꝝ vo turpis ⁊ feda:ſi qͥs eſt tñ qͥ bene
nouerit pulchꝛitudineʒ vultus ꝓbare.id eſt.ſ
qͥs ſpiritalis eſt:qͥ ſcit eximinare oia. Nã apð
imperitos ⁊ aiales hoĩes pulchꝛioꝛa videntur
mendacij ſophiſmata:qᷓ; dogmata vvitat Poſ

ſumꝰ auteʒ adhuc de loco ꝓmurali etiam hoc

addere ꝙ pmurale ſit patris in quo poſitꝰ vni

genitus filius enarrat omnia: et enũclat ecclie

Fs.

DFToars

ſue qcunq; in ſecretis ⁊ in abſcõditis pris fini
bus ↄtinent᷑. VUnde ⁊ qͥdã ab eo edoctus dice⸗

bat:deũ nemo vidit vnqᷓ;. Anigenitꝰ filiꝰ qͥ eſt

in ſinu pr̃is ipſe enarrauit. Illuc ergo euocat

ſpõſaʒ ſuã xpᷣs: vt ⁊ de oibus eã q̃ apud patrẽ
habent᷑ edoceat ⁊ dicat.Quia oĩa vobis nota
feci:q̃ audiui a patre meo:⁊ vt iteꝝ dicat. Pa⸗
ter volo vt vbi ego ſũ:illic ſit ⁊ miſter meꝰ.Ca

pite nob vulpes puſillas exterminãtes vineas

⁊ vinee nr̃e floꝛebũt.Scm dꝛãmatis oꝛdineʒ
mutata eſt ꝑſona. Non eni iã ad ſpõſaʒ ſᷣ ad ſo

dales loquit᷑ ſponſus: et ipᷣis dicit vt capiant

vulpes puſillas:q̃ inſidiãt̃᷑ vineis:vbi pꝛimuʒ
germẽ oſtẽderint: nec ſinũt eas ꝑpuenire ad flo⸗
rem.Capi ergo eas pᷣcepit ſaluti ⁊ vtilitati cõ⸗
ſulens vineaꝝ.Sʒ hec vt cepimus ſpiritali ex
poſitione diſcutiẽda ſũt. Et puto ꝙ ſi de aia h
q̃ ſe vbo dei cõiungit:aduertas vulpes cõtra⸗
rie ptãtes ⁊ nequitie demonũ itelligi debeant
ꝑ cogitationes pꝛauas ⁊itelligentiã ꝑuerſaʒ:
exterminãtes in aia vtutũ floꝛẽ:⁊ fructuʒ fidei
perimentes. Pꝛouiſio igit᷑ verbi dei qͥ eſt dñs
vVtutũ mãdat angelis ſuis:qͥ ad miniſteriũ miſ
ſi ſũt ꝓpter eos qͥ hereditatẽ capiũt ſalutis:vt
capiãt ex vnaquaq; aia hmõi cogitatiões a de
monibꝰ imiſſas: vt abiectis eis poſſint floꝛem
vᷣtutis afferre. Capiũt aũt cogitatiões malas
i eo:cũ ſuggerũt mẽti nõ eſſe eas a deo: ſed eſſe
a maligno ſpũ: ⁊ dant aie diſcretionẽ ſpirituũ

vrt intelligat q̃ ſit cogitatio m deum:⁊ q̃ ſit ex

diabolo. At aũt ſcias eſſe cogitatiões q̃s imit⸗
tit dilabolꝰ icoꝛ hoiuʒ:vide ĩ euãgelio qð ſcpᷣtũ
c.Cũ aũt imiſiſſet diabołꝰinqᷣt ĩ coꝛ Jude ſcha

riotis vt traderet eũ.Sũt ergo hmõi cogitati

ones q̃ a demonibꝰ inijciunt᷑ in coꝛdibꝰ hoiuʒ.
Sʒ qꝛ nõ deeſt diuina ꝓuidẽtia:ne foꝛte ꝑ hu⸗
iuſmodi impoꝛtunitatẽ turbaret᷑ libertas arbi
trij: ⁊ non eẽt iuſta cauſa iudicij. Idcirco beni⸗

gnis angelis ⁊ amicis ptãtibꝰ hoiuʒ cura man
dat᷑: vt cũ deceptoꝛes q̃ſi vulpes incurſare ce⸗
perint hoieʒ:dextris eũ auxilijs ſubleuent.Et

ideo ðꝛ. Capite nobᷣ vulpes puſillas.Cõpeten

ter ſane cũ adhuc puſille ſũt capi eas mãdat et

cõpꝛehẽdi. Dũ eni cogitatio mala in initijs ẽ:
facile põt abijci a coꝛde.Nã ſi frequẽter iteret᷑
⁊ diu ꝑmaneat:adducit aiam ſine dubio ad cõ

ſenſũ.Et poſt ↄſenſũ intra coꝛ ſuũ ↄfirmatum:

certũ eſt qꝛ ad peccati tẽdat effectũ.Dũ ergoi
initijs eſt.⁊ puſilla eſt:capi debet ⁊ abijci:neſi

adulta fuerit ⁊ inueterata iã non poſſit expelli

Deniq; ⁊ Judas initiũ mali habuit in amoꝛe
pecunie. Et h fuit illi vulpes puſilla: ſ᷑ ab hac
cũ videret dñs Jude aiam quaſi floꝛẽtem vine
am ledi:caꝑe eã volẽs:⁊ abijcere ex eo:cõmiſit

ei pecunie loculos: vt poſſidens qð amabat a

cupiditate ceſſaret. Sʒ illa vtpote habens ſui

arbitrij libertatem non eſt amplexus medici fa
pientiam:ſed indulſit ſemetipᷣm illi magis con
ſilio:quo extermiabat᷑ anima ſua qᷓ; quo ſana⸗

batur. Si vo hec de xpᷣo ⁊ eccłia intelligamus

ſmo videbit᷑ ad doctoes eccleſie dirigi:⁊ mã⸗
dari eis de captione vulpium exterminantiuʒ
vmeas. Nulpes aũt peruerſos doctoꝛes here
ticoꝛũ dogmatum poſſumus intelligere:quiꝑ
argumentũ calliditatẽ ſeducũt coꝛda innocen⸗
tium: ⁊ vineam dñi exterminant:ne floꝛeant in
fſide recta. Datur ergo pᷣceptum doctoꝛibꝰ ca⸗

tholicis:vt dum adhuc puſille ſũt iſte vulpes
⁊ nondũ plures animas deceperũt:ſed initiuʒ

habet pꝛaua doctrina:arguere hos ⁊ refrena⸗
re feſt inent:⁊ verbo veritatis cõtradicẽtes re
uincere et capere hos aſſertionibus veris.Si
enim pmanſerint in pᷣncipijs ⁊ indulſerint: ſer
mo eoꝛũ ſicut cãcer ſerpit:⁊ fiet inſanabilis:vt

multi inueniũt᷑: qui decepti ab eis pugnare iã
ꝓ ipᷣis ineipiant: et defendere ſuſcepti erroꝛis

auctoꝛes.Sic ergo puſillas dignum ẽ vulpes
capere:⁊ doloſa hereticoꝝ ſophiſmata in ipis
ſtatim initijs veris aſſertionibus cõfutare. At

autem vtriuſq; expoſitionis noſtre euidentioꝛ

clareſcat aſſertio:ↄgregemus ex diuinis volu
minibus:ſicubi animalis huius mẽtio factaẽ.
Inuenimus ergo in.lxij.pſalmo de impijs ita
dici. Jpi vero in vanũ queſierũt animã meaʒ:
introibũt in inferioꝛa terre:tradent᷑ in manus
gladij:partes vulpium erunt. Sed ⁊ in euãge
lio ᷑ᷣm Mattheũ Saluatoꝛ ad ſcribã qui dice

bat ei. Magiſter ſeq̃r te quocũq; ieris.reſpon

dit. Nulpes foueas habẽt:⁊ volucres celi ni⸗
dos: vbi reqͥeſcant.Filius autẽ hois nõ habet
vbi caput ſuũ reclinet.Similiter autẽ ⁊ in euã
gelio 'm Lucã ad eos qui dixerunt dño: Exi
⁊ vade hinc: quia hherodes vult te occidere:

rñdit iſᷣs. Euntes dicite vulpi huic: Ecce ego

eijcio demonia:⁊ ſanitates ꝑficio hodie ⁊ cra⸗
ſtina: ⁊ in die tertia ↄſumaboꝛ In libꝛo quoq;
Judicũ Samſon:cuʒ vxoꝛ que erat ex genere

philiſtinoꝝ ei fuiſſet ablata ait ad pr̃em eius.
Innocens ſũ ego hac vice ab allophylis:qꝛ f.
ciã vobiſcũ mala.Et abijt Samſon:et accepi
trecentes vulpes:⁊accepit lãpadas:⁊ ligauit

taudã ad caudã:⁊ poſuit lãpada vnã inter du
as caudas vulpiũ: ⁊ accẽdit ignẽ in lapadibus
⁊ emiſit eas ꝑ meſſes allophyloꝝ: ⁊ icẽdit oẽs
meſſes eoꝝ:⁊ ſtipulas eoꝝ:⁊ vineas eoꝝ:⁊ oli
ueta eoꝝ Adhuc etiã in ſcdo libꝛo Heſdre:vbi
Tobias ammanites ipediuit ediſicationẽ eoꝝ
q̃ de captiuitate redierãt vr edificarẽt templuʒ
⁊ murũ ait ad allophylos.Nũqᷣd iſti ſacriñca⸗
bũt aut comedẽt imolata ĩ h loco⸗ Nõne aſcen
dẽt vulpes: ⁊ deſtruent mux ipox quẽ ex lapi
dibus edificant:ec ſũt interim que ad pᷣſens

Cae
Pobie eeſe

ibese
ſpis g

ader
enplein
breiterc
demmpbl
Plaleparon
Ueatnnoit
gusgladi
gſicſt
ſesdeche⸗
ſgkeriongte
logvates⸗
ſtulnciede
viutgeſt
jterra hab
nalibſenl
docigodel
Agumeta
evion
Wusdein
sfaar
inmana
ſisfljn
fluntvi
eſtcuiui
i diuico
lioo Ad.
glloxde
loͤſtet yn.
lſealterit
llem poßf
leyeloag
liupelſne
Mentiohab
ſianiuſtip
heſtnop
Magnez
tiones ff
ſoralter,
decucck:
fihupßt⸗
cpiſepatin
ennzrinun
ſüralin
ſupnn mnen
flinshon
beroge⸗

Gegendi⸗
cepiſſet

padagarh

welesgl

Nbusn 5
Anllent⸗
inſancäen
1b dsri
reſuſacptene
dignumine
phiſmaanß
duscöfumd
noſtreaudann
sex diune

.
geügworten
1wlungtiiß⸗
mehosihlt
lieroutenhen
rauntdio:i
ute ocin
hibuic ecy
eo
akanm
atad inn
Palopnſieg
nſonnin
nads i
alimi nn

Tractatus

nobis ex ſcripturl diuinis occurrere potuerũt

in qᷣbus aialis huiꝰ memoꝛia facta ẽ: vt ex his

ſapiẽs qͥſq; lectoꝛ pꝛudẽter poſſit cõijcere:ſi ap

ta vſu ſumꝰexpoſitiõe in his: q pꝓpoſita ſũt no
bis ad explanãdũ id qð ait: Capite vobis vul
pes puſillas. Et q;uis oꝑoſum ſit ſingula ꝗᷓ ex

empli eã aſſumpſimꝰ explanare: iñ qᷓ̃ poterimꝰ

bꝛeuiter cõtingemꝰ. Et pmo de. xij. pſalmo vi

— „

deam“: vbi cũ iuſti aiaʒ pſequerent᷑ impij: ille
pſallebat dicẽs. Ici auũt inuanũ qſierunt aiam

meãò: introibũt i inferioꝛa terre: tradent᷑ in ma⸗

nus gladij:partes vulpiũ erunt. In quo vtic;
oſtẽdit᷑ ꝙ vanis ⁊ inanibus vbis pꝛaui docto
res deciꝑe volẽtes aĩaʒ iuſti : introire dicuk in

inferioꝛa terre: terrã vtpote ſapiẽtes: ⁊ ð terra
loquẽtes atq;ʒ in inferioꝛa eiꝰ id ẽ. in pfunduzʒ
ſtulticie deſcẽdẽtes. NPuto enĩ ꝙ hi qͥ carnalit᷑
viuũt:qꝛ ſibijpᷣis tãtümodo nocẽt:terra eſſe et
i terra habitare dicũt.hi vo qͥ terrenis ⁊ car⸗
nalibꝰ ſenſibꝰ ſcripturas itelligunt: ⁊ alios ita
docẽdo decipiũt: ꝓ eoipᷣo ꝙ argutias qſdaʒ ⁊

argumẽta carnalis ⁊ terrene ſapie ↄfingant:in
inferioꝛa terre dicant᷑ ingredi. vel certe qꝛ gra
uius delinquũt qͥ terrena docẽt: qᷓ; q ita viuũt

eis futura pena etiã grauioꝛ iminet. Idẽq; ipi
in manus gladij tradẽdi pphetant᷑ illiꝰ foꝛtaſ
ſis flãmei ⁊ verſatilis.Quõ aũt ⁊ ꝑtes vulpiũ
fiunt videamꝰ. Ois aia aut ps ẽ dei: aut pars

eſt cuiuſcũq; qͥ accepit ptãteʒ ſuꝑ hoĩies. Nam

cũ diuideret altiſſimus gẽtes: ⁊ diſpergeret fi⸗

lios Adã:ſtatuit fines gẽtiũ 'm numerũ ange⸗
geloꝝ dei: ⁊ facta ẽ poꝛtio dñi Jacob.Cũ ergo

cõſtet vnãquãq; aiam aut in ꝑte dei aut in ꝑte
eſſe alterius cuiuſſlibet:qm qͥdẽ ꝑ arbitrij liber
tatem poſſibile ẽ vnũquẽq; ex ꝑte alteriꝰ trãſi⸗
re:vel ad partẽ dei ſi melius ipo iuuante elege

rit:vel ſi neͥus ad demonũ poꝛtionẽ : H hoꝛuʒ

mentio habeat in pſalmo Qui in vanũ qſierũt
aiam iuſti ꝑtes erunt vulpiũ: velut ſi diceret ⁊

peſſimoꝝ ⁊ neqͥſſimoꝝ demonũ ꝑtes erunt: vt

vnaqueq; maligna vtus ⁊ dolola: ꝑ quã dece
ptiones ⁊ fraudes falſe ſcientie introducte ſũt

figuraliter vulpes appellent᷑ hi qͥ in hũc erroꝛẽ

deducũt᷑: ⁊ nolt acqeſcere ſanis monib dñi
ni ihu xpᷣi ⁊ doctrine que ſm pietatẽ eſt:b de⸗
cipi ſe patiunt᷑ a talibꝰ:iſti taliũ ꝑtes vulpium

fient: æ introibũt cum eis i inferioꝛa terre. Jpᷣi

ſũt ⁊ illi in qbus ᷣm euangeliũ vulpes iſte: qs

ſupꝛa memoꝛauimꝰ foueas hr̃e dicant᷑:in qbꝰ
filius homis nõ habet: vbi caput ſuũ reclinet.
Herodẽ qͥʒ vulpẽ noiatuʒ ꝓ fallaci calliditate
credendũ ẽ. Nam ſi Samſon trecẽtas vulpes
cepiſſet ⁊ colligaſſe ꝑ caudas atq; iterieciſſe lã⸗

ꝑ meſſes alplophploꝝ ⁊ incẽdiſſe eas cũ ſtipu⸗
lis ⁊ oliuetis vineiſq; memoꝛat᷑ valde mihi dir

padas ardẽtes in medio caudarũ atq; imiſiſſe

Fo. XLII

III Epiſtola XIIII

ficilis foꝛme huius vel ſigure videtur explana

tio. Tẽptemus tũ aliqua ex his pulſare ꝓviri
bus:⁊ ponamus ſicut expoſitio noſtra in ſupe

rioꝛibus continet vulpes eſſe fallaces puerſoſ
qꝙᷓ; doctoꝛes.lhos Samſon qui veri et fidelis
imaginẽ tenet doctoꝛis capiẽs verbo veritai/
caudã ad caudã colliget.i. aduerſãtes ſibi ⁊ di
uerſa a ſe inuicem ſentiẽtes docẽteſq; cõfutet:
atq; ex ipoꝛum vbis ppoſitiones collectioneſ
q; accipiens in allophyloꝛũ ſegetem ignem cõ

cluſionis emittat: ⁊ ex ꝓpꝛijs eoꝛũ argumẽtis

omnes eoꝛũ fructus atq; vineas ⁊ oliueta peſ⸗
ſime generationis incendat. Sed ⁊ ipſe nume⸗
rus trecentaꝝ vulpium que a ſemetipᷣis diuer⸗
ſe ⁊ diſſonantes erant triplicẽ foꝛmaʒ indicant
peccatoꝛũ. Omne eni peccatũ:aut in facto aut

in verbo aut in cõſenſu mentis admittit᷑. Ueꝝ
ne illud qͥdẽ qð in ſcðo libꝛo Heſdre ſcpᷣtũ dixi
mus penitus omittẽdũ eſt. Abi cum ediſicarẽ
tur ſancta ſanctoꝝ.id eſt. cum fides xp̃i et ſan
ctoꝛũ eius myſteria ↄderent᷑: inimici veritatis

fideiq; cõtrarij qui ſunt ſapientes huius ſeculi
vidẽtes abſq; grãmatica ⁊ peritia philoſophbi
ca cõſurgere muros euangelij: velut cum irriſi
one qdam dicunt ꝑfacile hoc poſſe deſtrui cal⸗

—

liditate ſermonũ.per aſtutas fallacias ⁊ argu⸗
menta dialectica. ec interim q;tum bꝛeuitas
potuit pati ð aſſumptis exẽplis dicta ſufficiãt.
Nunc iam ad ꝓpoſituʒ reuertamur. Uidetur
ergo in cantico canticoꝝ pᷣceptum dari ab ſpõ⸗
ſo amicis ſibi vtutibus:vt capiãt ⁊ arguãt cõ⸗
trarias ptãtes que inſidiant᷑ aiabus hoiuʒ: ne
exterminet eoꝝ initia ſidei: floꝛẽq; vᷣtutum ſub
ſpecie ſecrete alicuiꝰ et occulte ſapie que qu aſi
vulpes i foueis:ita in his hoibus qͥ ſemetipᷣos
ad hec ſectãda pᷣbuerint deliteſcunt: ⁊ qͥ faciliꝰ

confutari poſſint ⁊ argui:dum parue ſint vul⸗

pes ipe ⁊ initia habent peſſime ꝑſuaſionis ca⸗

pi iubent᷑. Mam ſi foꝛte creuerit ⁊ maioꝛesfue
rint vulpes affecte iam nequeãt ab amicis ſpõ

ſi: ſed ab ipſo foꝛtaſſis ſolo ſponſo capi pote⸗

rüũt. Sed ⁊ ſancti quiq; doctoꝛes ⁊ magiſtri ec
cleſie ſiẽ acceperũt ptateʒ calcãdi ſuꝑ ſerpẽtes
et ſcoꝛpiones:ita accipiũt piãteʒ etiã capiendi
vulpes. Sic eni data ẽ ptãs eis ſuꝑ oẽʒ vᷣtuteʒ

inimici. Ana ſine dubio ex ceteri inimici vtuti

bus ẽ vulpes: q̃ extermiat vineas:queꝙ; cum
adhuc ꝑua ẽ capi iubet᷑: ſicut ⁊ i. cxxx vij.pſal⸗
mo beatus ðꝛ qᷣ tenet: ⁊ allidet ꝑuulos babylo
nis ad petrã: nec ꝑmittit ſenſum babylonũ cre

ſcere in ſemetipſo: ⁊ augeri: ſed cum eſt initijs
allidit eum: tenet ad petram. Tunc enim faci
le perimitur. Sic enim oꝛdo explanatiõis per⸗

currat. Capite vulpes nobis puſillas: que vul
pes exterminant vineas floꝛentes. Quod aũt
dicit nobis hů eſt mihi ſponſo ⁊ ſponſe: vlcerte

Hars II

mihi ⁊ vobis qͥ eſtis ſodales mei Nõt aũt ⁊ ita
accipi. Capite vobis vulpes ⁊ poſt diſtinctio⸗
nem dici:puſillas exterminãtes vineas:vt pu
ſillas nõ tam ad vulpes qᷓ; ad vineas referamꝰ*

vt videãt᷑ puſille qͥdẽ vinee exterminari poſſe.

eſt. parue queq; aie ⁊ initia habẽtes non fir
me ⁊ robuſte ledi poſſe a cõtrarijs ptãtibus:ſi⸗
cut in euãgelio ðꝛ.Siquis ſcãdaliʒauerit vnuʒ
de puſillis iſtis:in quo oſtendit᷑:qꝛ ſcandaliʒa

ri non põt grãdis et pfecta ſed puſilla et rudis

aia:ſicut in pſalmo ðꝛ MPax multa diligẽtibus

nomẽ tuum: ⁊ non eſt illis ſcandalũ. Simili er

go exemplo poteſt videri: ꝙ puſilla queq; vi⸗

nea incipiens videlicet anima poſſit a vulpib⸗

id eſt. malignũ cogirationibꝰ vel pꝛauis docto
ribus ledi. pfecta vero valida nõ poſſit. Sed
lſi capiant᷑ a bonis doctoꝛibꝰ vulpe iſte:⁊ abijci
antur ex anima: tunc ꝓficiet in virtutibꝰ et fio⸗

rebit in fide. Amen.

Epla XV

” eſimioctaui. ka XE
1 Bater charuſi

me Cypꝛiane ſcito pᷣnoſcens qꝛſi

ffſunreribit extrema lra: q appellatur
min:expᷣmit dexterã ſicut ẽ illud i ndie Benia

min: ꝗ interpᷣtat᷑ filiꝰ dextre. Si aüt men habe
at. diẽ vel dies ſonat. Eſt aũt ſenſus numeruʒ
annoꝝ dierũq; nr̃oꝝ:qͥbꝰin h̊ ſeculo nos viue⸗
re decreuiſti:oſtende nob:vt pᷣparemꝰ nos ad

uẽtui tuo:⁊ ↄtẽpto erroꝛe moꝛtaliũ:ad te pꝑge⸗

re feſtinemꝰ.cupiamuſq; pᷣſentiã tuã:⁊ ad te fe

ſtinemus coꝛde ſapiẽti.Hihil enim ita decipit

humanũ genꝰ:qᷓ ꝙ dũ ignoꝛãt ſpatia vite ſue:
lõgioꝛẽ ſibi ſeculi huiꝰ poſſeſſionẽ repꝛomittũt

Vñ ⁊ illud egregie dictuzʒ eſt. Nullũ tam ſenẽ

elſſe: ⁊ ſic decrepite ſenectutis:vt non ſe adhuc

vno plꝰ anno viuere ſuſpice᷑.Ad hũc ſenſum

pertinet ⁊ illud qð ðꝛ:Memẽto moꝛtis tue:?-

nõ peccabis. Qui eni ſe recoꝛdat᷑ quotidie eſſe
moꝛituꝝ: cotemnit pñtia: ⁊ ad futura feſtinat.

Hoc ẽ qð Dauid in alio pᷣcat᷑ loco dicenſ: Ne
auferas me ĩ dimidio dieꝝ meoꝝ pᷣuſqᷓ abeam

1.

⁊ nõ ſubſiſtã.qð ita exponit᷑ Ne eo tꝑefacias
me moꝛi:qñ adhuc putabã me eſſe victurũ:vt

poſſim pctã coꝛrigere pnia. Si eni hoc feceris

iuẽtꝰ iĩ delictl meis eẽ deſiſtã.nõ ꝙ ſpem reſur⸗

2—

rectiõis neget:łᷣ ꝙ cũ eo ſe neget poſſe ſubſiſte⸗

re:apud quẽ oẽs qͥ in vitijs ꝑſeuerãt: ꝓ nihilo

reputantur Abi nos interpᷣtati ſumꝰeruditos
coꝛde in ſapia:alij traãſtulerũt cõpeditos verbi
ambiguitate decepti. Sic eni dicas oτπ n
AeVoi& peditoſ.ſinaũt ραοαXαοννοιααι
eruditos ſigniſicat Reuertere dñe vſq;quo:?⁊

Epla beati Hieronymi ad Cypꝛianũ: ĩiqus
Hmo ponit qd apud hebꝛeos differãt vel ſigni⸗
ficent min men: ⁊ exponit finem pſalmi octo⸗

Epla xXV

exoꝛabił eſto ſuꝑ ſᷣuos tuos.lxx.ſiliter. Quia
agimus pniaʒ:⁊ ſcientes vite nr̃e bꝛeuitatẽ ad
te coꝛde ſapiẽti cupimꝰꝑuenire: ⁊ tu dñe reuer
tere ad nos. Peccatis enĩ nr̃is lõge receſſeras
⁊ dimiſeras nos:vt ambularemꝰ ᷣm volũtatẽ
⁊ cogitatiões nr̃as.Qð aũt infert vſq;quo:il⸗

lam hʒ itelligentia: quã in duodecimo pſalmo
legimus:vſq; quo dne obliuiſceris me in fineʒ

Qui eni in anguſtia ↄſtitutꝰ ẽ:ſeꝝ ei videt᷑ dei
auxiliũ.⁊ ꝓpterea impenſiꝰ depᷣcat᷑:vt cito ad
iutoꝛẽ deuʒ ſentiat:⁊ nequaqᷓ; iratũ iudicẽ ſed
placatuʒ. Imple nos matutina miſcdia tua: 2
laudabimꝰ ⁊ letabimur in cũctis diebꝰ noſtris
lxx. Repleti ſumꝰmane miſcðᷣia tua. et exulta⸗

uimꝰ ⁊ letati ſumꝰ i oibus diebꝰ nr̃is. In cũctj

pene locis hãc habẽt.lxx.ↄſuetudinem:vt qd

apð hebꝛeos in futuꝝ oſtẽdit᷑:h illi qſi iã factũ

⁊ pᷣteritũ referãt. Hi ergo nõ vt illi voluerunt

dicũt ſe eſſe impletos miſcdia dei matutina at⸗

qꝙ; letatos.alioqn ſi hoc factũ erat: quõ poſtea
depᷣcant᷑ ⁊ dicũt. reſpice in Fᷣuos tuos:⁊i opa

tua: Sed totũ h qð poſtulãt ideo depᷣcant᷑: vt
mereãt᷑ matutinã miſcdiaʒ eiꝰ Quã cũ fuerint
ↄſecuti laudẽt eũ atq; letent᷑ i cũctis diebꝰ vite

ſue. Uidẽt᷑ aũt mihi reſurrectiõis ſpem ⁊ eter
ne vite pᷣmia depᷣcari dicẽtes: Imple nos ma⸗

tutina miſcðᷣia tua. Qð qͥdẽ ⁊ vigeſimibmi ps

titulꝰ ſonat:qͥ ꝓpꝛie ad myſterium dñi:⁊ adre

ſurrectionẽ ei ꝑtinẽs inſcribit᷑ p aſſũptiõe ma
tutina. Letiſica nos ꝓ diebꝰ qͥbꝰ nos afflixiſti

⁊annis qᷣbꝰ vidimꝰmala.lxx.Letati ſumꝰ pꝛo

diebus quibus nos humtliaſti: ⁊ ãnis quibus
vidimus mala. Et Laʒarus qui acceperat ma
la in vita ſua:in ſinu Abꝛae et᷑no quieſcit ĩ gau

dio. ala autem non ea appellat que contra⸗
ria bonis ſunt:ſed pꝛo afflictione et anguſtijs:

quibus malis ⁊ Sara afflixit Agar ancillã ſu⸗

am:⁊ de quibus in euangelio ſcribitur:ſufficit

diei malitia ſua:Quãto igit᷑ magis in hoc ſecu

lo paupertate:inimicoꝛũ ꝑſecutiõibus:ſeu po
tentia vel moꝛboꝛũ cruciatibus fuerimus affli
cti:tanto poſt reſurrectionem in futuro maio⸗

ra pꝛemia cõſequemur. Pulchꝛe auteʒ non di

xit ſuſtinuimus mala ſed vidimus. Quis ẽ eni
homo qui viuat ⁊ non videat moꝛtem:quenõ
tam ad diſſolutionem coꝛpoꝛis referenda ẽ:q;ᷓ

ad multitudineʒ pctõꝝ.iuxta qð ðꝛ. Anima qᷓ

peccauerit:ipᷣa moꝛietur. Aareat apð ßuos
tuos opus tuum:⁊ gloꝛia tua ſuper filios eoꝛũ

Ergo in ſeruis ſuis ipſe dominꝰ oꝑatur opus
ſuum.nec ꝓpꝛia qui poſtulat ſalute ↄtentusẽ

ſed q̃rit gliam filioꝛũ.id eſt.ſeruoꝝ dei.Filios

autem nõ tam illos qui de eoꝛũ ſtirpe generati

ſũt:qᷓ; diſcipulos debemus acciꝑe.de quibus
et Paulꝰ loquebat᷑. Yilioli mei quos iterum

parturio. Añ ⁊ Johᷣes apls ſm merits filioꝛiẽ

Co

orpfec
nirui
dcideintt
hlelapno
Eite
ſßandirtg
Gtitf
plluite⸗
ſarifcitl
b Mr⸗
lerat dices
4laudabun
ſisneave
ſeylleßnnt
deſela⸗
coꝛdibuſc
dirigat:fac
aidinſan
godepcani
ſodeiaurl
Deacq
Pieronpw
Gernoden
Ne N

Nhode:
fuus ver.
lothabita
garzagce
Cctisſecuh
lgöcherut
ſehit: hin
Ohoelüne
leguipoppl
laniäceleroſe
all. Adee
noni gao
Plereni gpi⸗
Chedeusta
cöͤſumnensi
neys inoign
heccanadimin
ſPponnteſine
opiniofefkin
ſineſtdiue
ſue hoce nan
mwirnmlin
lm
Defonnt
Nbaptiſarer

flteref inba

ſglinitigri
li oſtertrt

icäcisen
ccöſs oen
: Ihenen⸗
Erſiginnß
ſterundira
tbi „ainine
Giwfih
n. Lanſunpr
trtinsubis
imeu
etnocutciigu
pelat guechnt
lontaimngliß
1 Aer melit
ſctbiantifi
nugeluln
nminuſaN.
inmofl
müfuuromd
chenungnn
nnns Qusie
ſatnonemn

greſen
on n

SS=
=☛2ͤ

S=-

——
—
—
—
=☛☚
S =
=☛ ☛ e —

—
☛
=

1 -

ſuoꝝ pfectuſ⸗ q opey ſingkoʒ ſcribit ad ꝑpuuloſ

ſcribit ad iuuenes:ſcribit ad pr̃es.Et ſit deco2ꝛñ
dñi dei nr̃i ſuꝑ nos:⁊ opꝰ manuũ nr̃aꝝ fac ſta-

bile ſuꝑ nos:⁊ opus manuũ nraꝝ ↄfirma.lxx.

Et ſit ſplẽdoꝛ dni dei ſuꝑ nos: ⁊ opus manuũ
nr̃aꝝ dirige ſuꝑ nos:⁊ opꝰmanuũ nr̃aꝑ dirige
Abi ſũt qͥ liberi arbitrij ſibi ptãte plaudẽtes:ĩ

eo putãt ſe dei gram cõſecutos:ſi habeãt pote⸗

ſtatẽ faciẽdi vel nõ faciẽdi bona ſiue mala: Ec

ceh̊ Moyſes poſt reſurrectionẽ quã poſtula⸗
uerat dicẽs. Imple nos matutina miſcdia tua

⁊ laudabimꝰ ⁊ letabimur in cũctis diebus no⸗

ſtris:nequaqᷓ; ſe ſurrexiſſe cõtentus eſt:⁊ eter⸗

ne vite pᷣmia cõſecutũ:ſᷣ poſtulat vt decoꝛ dñi

dei ſit ſuꝑ eos:qͥ ſurrexerint:⁊ ſplẽdeat i aiabꝰ
coꝛdibuſq; ſanctoꝝ:⁊ opera manuum eoꝝ ipᷣe
dirigat: faciatq; eſſe ꝑpetua.ipᷣeq; ↄfirmet qᷣc⸗
quid in ſanctis videt᷑ boni Sicut enim humili
tas depᷣcantis meretur pᷣmia:ita ſuꝑbia ↄſidẽ⸗
tis dei auxilio deſerek.

