ppbetafulte
lieatq; vtutie
canfolaao:

uisdeions

(ccsfundis
licparete⸗
cum oſbus
rleles ſimmp
phetam::
goſciote
phetemere
officiop ſipp
niogai
dedei mebꝛi⸗

cckieſacſm.

isdicerione

pyis eſegöf
tlſtodi Be⸗
Diigenyf
Algencö

guanisrgenuſt
nopotseſtin

ſooi velitab

häkraccſpias

lereogab

hüanic
Dembiaſo⸗
hedepteſn
ſueßpoſtite

ſdltin

deitre tch
ſatconiif
deoxpogen
ſerentditi

Aunuloos rj

ſſterolibe
nmicnedof

NNNN
Cd oünige
onelithird
3Doſtunpotcts

e: thahhring

ANoce Geenin⸗

eſoriles giis

iüggunit
Onutanſluſi

esniihin.
e: hennmiamnchne
tinaltiteni
cöſtntiodiſt⸗

Anundori nun
oallosſenptie
ſncſezſnnn
idtdeonegut

niſärötmi deft

gepeller Mnpe
aineſtenb
Norenean fr
circöent: al
ngeudiunt ,
Eeidtsefcioſtt
nme: inn

wä KAnment

di ecdeſtn
iß ii

nnlanglon⸗
potätiſfſelt

negei Soin

ꝑ hos gradus ſi vniuerſa obſeruaueris q̃ ſcri⸗

nü reuertereis. J
De pᷣmo gdu eccłie qͥ foſſarioꝝ oꝛdo eſt.
Rinmus igit᷑ in clericis foſſarioꝝ oꝛdo
p eſt:qͥ in ſuitudinem Tobie ſancti ſepe⸗
AlAlicre moꝛtuos admonent᷑: vt exhibẽtes
viſibiliũ rerũ curã ad inuiſibiliũ feſtinent:⁊ re

ſurrectionẽ carnis credẽtes in dño totũ quod

faciũt deo ſe pᷣſtare nõ moꝛtuis cognoſcãt.Ta

les ergo foſſarios eccłie cõuenit:q̃lis LCobias
pꝓpheta fuit: eius ſidei:eius ſanctitatis:eiꝰ ſciẽ

tie atq; vtutis. Non ergo putes paruũ eẽ offi⸗

cium foſſarioꝛuz. At ſicut ceteri ſacerdotes fa⸗
mulis dei deſpicias ſacrm: acplus diuerſoꝛuzʒ

ſᷣuis defoꝛas vel amicis qᷓ; x̃i in tẽplo cũ pꝛe⸗

ces fundis:cuiꝰ mẽbꝛa veneraris:cũ oĩbꝰ par⸗
ticipare te ↄuenit:non ſolũ in altari:ſᷣ ⁊ domi:

cum oibus eſſe ↄuiuã:atq; iter domeſticos pa
rietes ſimpliciter reſidere. Si amas Tobiã ꝓ⸗
phetam:⁊ ſi eius imitaris exempluʒ:ſiimples
qð ſcriptũ eſt. Qui recipit pphetã in noie pꝛo
phete mercedẽ ꝓphete accipiet. Caue ne huic

officio ꝑ ſuꝑpbiã tuã aliq̃ irroget᷑ iniuria:quam
laicus qͥ minoꝛ eſt Tobie nõ meret᷑. Te ita

de dei mẽbꝛis opoꝛtet hr̃e iudiciũ: vt itelligas

ecclie ſacrẽ̃m. Religionis eni et ſanctitatis ẽ:
epᷣs diceris non romani còſolatꝰ aut iuris. Si

H vis eſſe qdð factus es:vᷣua oꝛdinẽ tuum:locũ
q; cuſtodi Defer ꝓphete:vt ꝓpheta tibi ſerui
at. Dilige myſteria dei:vt ameris a xpᷣo. Noli

gliquem cõtriſtare illicite aut iniuſto odio ꝓſe

quaris:qꝛ tu ſicut xpᷣs es:⁊ ali xpᷣi ſunt:⁊ ne⸗

mo potẽs eſt in hoc ſeculo qͥ aliquem ſeruoꝛuz
ſuoꝛũ velit ab alijs cõculcari.tuipᷣe quoq; ſi li)
bẽter accipias qð dicturus ſũ:cũctoꝝ famulis
Pppter eos qᷣbus ſeruiũt honoꝛẽt deferes: atq;
vnũquẽq; pꝓut potens ẽ eius dñs veneraberl.
DBic mihi qſo qͥs maioꝛ eſt xpᷣo:aut cui tãtũ de

bes:qͥ ꝓ te ſanguinem ſuum fudit:⁊ qͥ te eccłie

ſue pᷣpoſuit: ⁊ qͥ te honoꝛauit in cunctis: q oia
tibi diuitiaꝝ ſacr̃a ⁊ceſſit: Nunqͥd meret᷑ dũs ñs ñ tẽplo foꝛmam lectoꝛis
aſſumpſit. Sicut ergo lectoꝛes qͥ cantãt cãticũ

de tuꝰ: vt cũ hec pᷣſtiterit ꝓpter bonitatẽ ⁊ mi
ſericoꝛdiã ſuam ↄſeruos tuos depꝛimas?dero

ges xpo:ac nullũ niſi te ſolũ putes ad dñm ꝑti
neretibi tm exiſtimes reuerentiã deferẽdã : a
famulos xp̃i in ↄſecratiõe tibi creditos non in ang nen an⸗ iẽter ſacerdott
miſterio liberos: vt habeas:ſ vt puosĩi domi⸗ adaptat᷑:qͥ vſq; adeo equales tibi ſunt per hec
nationẽ poſſideas:lhec eni pᷣ ceteris deꝰdam⸗

Fo. CXIIII

Tractatus IIII Epiſtola LXII

fnueniamur in xpᷣ̃o. Sicq; fiet vt in veritate cõ
ſiſtens ſeptifoꝛmis eccłie ſacramentũ noſſe me
rearis qð in oĩpotẽtia dei cũ ſua veneratiõe cõ
ſiſtit.id ẽ.in patre ⁊ in filio ⁊ in ſpirituſãcto: in
archangelis:iĩ angelis:in ſapia:in hoibꝰ.Que
ia ſi diligẽter aſpicias:totꝰ in his diſputatio-⸗
nibꝰeccłie catholice fundamẽta cognoſces Et

nat:et nihil grauiꝰ fert:qᷓ; vt ſcias hoib defe⸗
rendũ deo ipᷣe nõ deferas:cũ ſeruũ pᷣncipis at⸗
q; militie deputatũ ꝓſequi ⁊ laceſſere nõ aude
as:eos qͥ veri dei ſerui ſũt:et vero xpᷣi caracte⸗

re cẽſiti ac ꝑ baptiſmũ gram xp̃i ⁊ ꝑ clericatus

officiũ militantes adiectione putes ignominia

deputãdos: vt plꝰ iterdũ apud ↄſciẽtiã tuazʒ ſi
iy bleruauer iniuriã nõ faciat nr̃a coꝛreptio: tam ᷣuis qᷓ; cle
pta ſut: deus erit in memoꝛia tua: ⁊ tu in domi

ricis parcas.Et i his aliqͥd vernaculũ duigas

illos velut alienos deſpicias: ⁊ malis mundo
placere qᷓ; xpᷣo. ꝛo xpᷣo:ꝓ ſide: ꝓreiigione:
F dpoſtto ſanctitatis deferre interdũ clericus

uo cogit᷑:⁊ ad ignominiã nõ ferendã vilis iu⸗
dicat᷑ in mũdo:qͥ ſũmus in celo eſt. Recte h re
pudias epᷣs.recta iſta nõ Puas Si epᷣs nõ vis:
ſi celoꝝ regna ↄtẽnis:ſi nullũ cum deo cupias
habere ↄſoꝛtiũ.Certe ſi electũ te a deo gratula
ris:ſi factũ te paſtoꝛẽ gregi:ſi te creatum ſacer

dotẽ cleric recognoſcis:laboꝛare debebis: ne

tibi tua mẽbꝛa diſpliceãt:ne id qð xpᷣi eſt repꝛo
betur.Si eni ait aplus:aut nunqͥd caput pedi
bus dicet nõ deſidero oꝑa vr̃a. Anũ eni coꝛpꝰ
⁊ multa ſũt mẽbꝛa.Si iu caput es:pedum tibi
officia neceſſaria ſũt: ptinere ad honoꝛẽ tuum
atq; ad ſubſtãtiam coꝛpoꝛalẽ pedes ipᷣe cogno
ſcis:ſine his vt ipᷣe noſti ambulare non potes.
hi te ſuſtinẽt:hi totũ coꝛpꝰ ꝑpmouẽt:hi dirigũt
caput:hi pꝛimũ te eſſe faciũt. NPerditis his cõ⸗
temneris a cũctis:ac tibi ipᷣe odibilis factꝰama

Be ſcðo qdu eccłie qͥ oſtiarioꝝ oꝛdo eſt.
kEtcuũdus oſtiarioꝝ locꝰ ẽ qui claues re
ſ gni celoꝝ tenẽt: qͥ patriarchis dant᷑: q̊
pbſrlrſüt poꝛtis hierłm: aut int᷑ bonũ ⁊ ma⸗
lum habẽtes iudiciũ aperiũt qð nemo claudit

ram vitam in ſeculo retentabis.

⁊claudũt qð nemo apꝑit. Jam hic oſiderare te
ↄuenit:q̃ circa oſtiarios dei debet eẽ diligẽtia

quãta his vbis atq; officij reuerẽtia ꝑ te defe⸗
rẽda ſit:intrare tẽplũ niſi ꝑ hos non potes Hi
ſunt oꝛdinati ꝑ vices ſuas: ⁊ oĩia que intus ſũt

exvtraq; cuſtodiunt: ac ꝑfecti in oibus fideles

recipiant:reſpnãt infideles.

4α

Be tertio gqdu eccłie qͥ lectoꝝ oꝛdo eſt.

Ertius lectoꝛ oꝛdo eſt:qͥ deo xpᷣo ⁊ p⸗
t phetis dat᷑: ᷣm qð ſcriptũ eſt. Exalta
vocẽ tuam ⁊ dic. Omis caro fenum:⁊
oĩs gloꝛia homis ſicut flos feni.aruit fenum: ⁊

flos decidit. Nerbũ aũt dñi manet ineternum

Beniq; dñs n legẽs in tẽplo foꝛmam lectoꝛis

Moyſi ⁊ agni hi ſunt qͥ ſequunt᷑ agnũ imacu⸗
latũ quocunq; ierit:q̃ͥ cum mulieribꝰ non coin

quinauerũt: vgines eni ſũt. oꝝ numerus eſt

angeloꝝ: ⁊ nomen angeli ↄueniẽter ſacerdoti

officia ſãctitatis ſicut ſcriptũ legis Hac dos
2

qui de theſauro de oꝛe ſuo pfert iuſticiaʒ: ⁊ ex
quirentibꝰannũciat vitatẽ angelus omnipotẽ

tis dei eſt.

Be qrto gdu ecclie qͥ ſubdiaconoꝶ oꝛdo eſt

Aartus eccliaſtice diſpoſitiõis in ſub

q diacono eſt oꝛdo:qͥ metranatinei aael
lanft in hũilitate dno uiẽtes. ꝓpter H
in euãgelio ihs ad Nathanael ait:Hiceſt verꝰ
iſraelita: in quo dolus non ẽ. Cui reſpõdens ie

ſus ait. Anteq; Ohiliwus te vocaret: cũ eſſes

ſub ſicu noui te.qð ꝓpterea ſcriptum eſt: vt tu
eius locuʒ diſpoſitionẽq; cognoſcas: ꝓpterea
dus nr foꝛmã dei accipiens humiliauit ſe vſqG
ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt crucis.ꝓpter qð ſemꝑ ge

nu flexo oꝛare mãdamur. Ois eni qͥ ſe humili⸗
at exaltabit᷑: ⁊ ͥ ſe exaltat humiliabitur. Mꝛo
pter h̊ egyptus cõpetẽtibꝰ plagis ꝑcutit᷑ a do⸗
mino. Hec dies ꝓfectiõis ex egypto paſca dñi

nuncupat᷑: vt qꝛ paſca noſtrũ imolatus ẽxp̃s:
plenitudinẽ totius myſterij atq;ſacr̃i in rey of
ficijs recogn

eſſe cognoſcis : its et inuiſit
aut ei ↄcoꝛdiã vtilẽ eſſe ꝑpende:ne ↄficere coꝛ

pus xpᷣi ⁊ ſanguinẽ vltra nõ poſſis:ſi vẽturus

ad altariũ dei eccłie mẽbꝛa neglexeris.
BSe quinto gradu eccleſie qui leuuaxꝝ ſeu di
ALLconoꝝ oꝛdo eet.
q Aintus in diaconibꝰ oꝛdo ſacri ẽ: qᷣꝝ

ſſooꝛs dei eſt: qͥ recedere de tẽplo dñi die
ac nocte ꝓhibent᷑: qͥ colũna ⁊ fundamẽtũ veri

tatis ſũt: ꝗ eccleſias dei ſuſtinẽt: qui altare xõi
ſunt: in q irmant᷑ ſacra in quo offert oblatio.
Quid ergo in tẽplo dei vt ipᷣe noſti venerabili fectã in ſe hr̃e iubeat᷑ dñi ſanctitatẽ.Deniq; ex
oibꝰ tribubꝰ ĩ ieſu naue libꝛo Leuite ciuitates
accipiũt:vt tu intelligas nullũ eſſe hoiuʒ genꝰ
nullã terrã:nullũ locũ:nullã gentẽ:q̃ non huic
ꝓpter dñm ſeruire iubeat᷑. De leuitis aũt decc
mas decimaꝝ accipimus ſacerdotes:nec dare

us altari eẽ põt:qs nõ ſe ad m eſaz dñi acceſſu⸗
rus humiliet᷑: Et hi ſunt qͥs in apocalypſi legi
mus Seprẽ angeli eccleſiaꝝ:hi ſũt ſeptẽ cãde⸗
labꝛa aurea: hi voces tonitruoꝝ: hi in ſilitudi
nem ſacfoꝑꝝ. Noe iuſticie pcones nõ habentes

in ſe maculã ⁊ rugã atq; in cãdoꝛẽ lucis effecti:

in oi iſrł deo volente ꝑſpicui:puri mentibꝰ:ani

marũ candidi: vtutum oꝑatiõe pclari: humili

tate pᷣditi. quieti:humiles: euãgeliʒãtes pacẽ:
annũciantes bona:diſſenſiones rixas ⁊ ſcãda-
la reſecates:ſoli deo eloquentes:in tẽplo nibhil
de mũdo penitus cogitantes: dicentes patri

matri nõ nouimus vos: ſi
ſcentes. Beniq; ⁊ Leui vt ſcriptu legimus ſa⸗

cerdotalis tribus eſt: æ caput oiuʒ ſacerdotuz.
fine hoc ſacerdos nomen habet:officiſ non ha
bei: hic miniſter dei :: quia ſcriptũ eſt. Quis

oſcas: nec ꝑ arrogantiaʒ nõ feren
dam nõ deſpicias eos qͥ oblatiões in tẽplo dei
ſuſcipiũt: vt ſecretoꝝ oĩuʒz teſtes participes eti
am paſſionũ ſũt ⁊ cetera.hi eni pᷣmi deſideria
nr̃ᷣa ſuſcipiũt:hi ꝓbãt in nobis optimas volun
tates:hi repudiant malas:hi vt a deo ſuſcibia
mur aſſiſtunt: qͥꝝ tibi ſicut viſibiliter miſteria
biliter ppter pacem

:2 Hlios ſuos nõ agno⸗

maioꝛ eſt q̊ miniſtrat: an cui miniſtratur⸗ Etſi⸗

cut in ſacerdote ſecrati: ir⸗ in miniſtro eſt ſa
cramenti diſpenſatio. Illi oꝛare: huic pſallere
mandat᷑. Ille oblata ſanctificat:hicſãctificara
diſpẽſat. IJis etiam ſacerdotibꝰ ppter pᷣſũpti
onem non licet de menſa dñi tollere calicẽ: niſi
eis traditus fuerit a diacono: vt pᷣcedẽte mini

ſterio ſanctitatis humiliat pauliſper poſt cõ⸗
ſecrationẽ dum miniſterio dei inſtant:reueren

tiam vt debent recognoſcant. Ita eni deus no
ſter omnipotens vniuerſa diſpoſuit:vt qͥ maio
rem eſſe ſe crediderit minoꝛ ſit: ⁊ qͥ videret᷑ mi⸗
noꝛ maioꝛ exiſteret. Deniq; qᷓ; hoc veꝝ ſit ipſe

ꝓpende.Leuite inferunt oblationes in altari.

Leuite cõponunt menſam dñi. Leuite cum ſa

cerdotibꝰ dum ſacramẽta bñdicunt᷑ aſſiſtunt.

Leuite añ ſacerdotes oꝛant:vt ſicut diſtinctio .·
locoꝝ creditur in mũdo:etiam in altari dei vi⸗
deatur. Epᷣi ſuꝑbi ſunt:ſi nolint ſibi diaconos
anteponi. Si humilitatẽ diligunt maioꝛeʒ eſſe

in eo qð ſunt humiles cognoſcãt. Tũc deinde

vt aures habeamꝰad dñm diaconus acclamat

ipe pᷣdicat:ipſe hoꝛtat᷑:ipᷣe cõmonet aſtantibꝰ

ſacerdotibꝰne leuiter hãc vocem:que hec paes
cem annunciet:aut negligẽter aſpicias: aut cõ
temnendã putes Sufficit huic oꝛdini eum pr
dññm fuiſſe cõceſſum:vt non ſolłꝰ ſacerdos in tẽ
plo totuʒ agere ⁊ implere videat᷑. Eget officio
diaconi ſacerdos:ſicut ⁊ diaconus ſacerdotis
nec diues ſine paupe eſſe põt CPoſt cõſecratio
nerum eni omniũ ſacroꝝ:poſt oꝛationes:poſt re
citationes nominũ poſt omia myſteria deitat
pfectio:rurſus leuitis ĩ altari datur. Siaconꝰ
vt ſuperius dixi calicẽ tradat:teſtis paſſionis
teſtis diſpenſationis:teſtis humilitatis neela

tus in ſuꝑbiã is qͥ obtulit nihil ſperandũ ſibi a

diacono recognoſcat. Jo leuita ĩ cõſecratide
pfectꝰ ẽ:nec vltra iã ficut laicus bñdicit᷑: qꝛ o⸗

ip̃is ̊ accipe mandant᷑. Nũc aũt exquo ĩeccle⸗

ſis ſicut ĩ romano imperio creuit auaritia:p⸗e-
rijt lex ð ſacerdote:⁊ viſio ð ꝓph̊a Singuli qͥ
potẽtia epᷣalie nois qua ſibijpᷣt illicite abſq; ec
cleſia vẽdicauerũt:totũ qð leuitaꝝ eſt in vſus
ſuos redigũt nec hoc ſibi qð ſcriptum ẽ vendi

cant:ſed cunctis auferũt vniuerſa. Mẽdicat

infelix clericus in plateis: ⁊ ciuili ope mãcipa⸗
tus publicam a quolibet depoſcit alimoniã. et
qͥdẽ ex eo deſpicit᷑ a cũctis ſa cerdotale officü:
dum miſcðdia deſolatus iuſte putat᷑ ad hanc ig
nominis deueniſſe. Eget in ſede pꝛeſbyter: in

Croc
gileuben
Mennti

ſtrb:monun
goſeltmich

cuniufi

enmak⸗Sol

Vlik:ſobun

Ditaliens:

Uinoolbtos

ſterpoteretca
Glcart hin
Gſurgürcbine
chüͤlltesthin
crininis Eie
bliterpoſtce
Ntentus ſtia

Mupitollat,
unllognf
ſedebet:ital
vdieet öſni
Kenran

caſnehisi
Kewiered
nomndw
gecuſat ay⸗
(leſtadeich
atod deun
ple vltiois
deratio eni
enos qjritſi
linur.dun
noxem illici⸗
Ulſenppihet

Erxtus

( uur⸗i

(Conecießis⸗
(ndocoper

Nicadiſtunna⸗
ſgogbenedlcti
leltacſexßon
ſge hiſiis
Upenondede
ſecſeris pen

(pababtiſe

lusgdee
Nritenf

Aaptſnüi

bnsgpon le⸗

Pobaptizatüf

hbeme bapn
Neocniäfrt
ſo. drngreen

Cumeninoiſe

4

Hinicr
inmin
Krechie
hecie
ibe
tollerecat
Mßcee⸗

S

—
—
—22
—

4

=
=
=

—

=
—
S

S

—
=
= =

SS.
E=

„*

dinſanrfln

1 Inenidat
Geſtrnii
öhocrenſt
Nrtonts nit
N. Lauirant
dücionk it.

=

hrnſtudſänan
tumincelrridei.

noinſtidannn

dliannnanzeſe.

Nolä Tiednt
1dücnuatnt
ecömmnami,

vocem gnebeee

teraſpiaig ud
buiccndinongr

dnſobſacdee.

Videai. Eggtinn
diconusſacnt

1

—
—
—
—
=
—
=

ſtorationes pete

zumtun d
miden. Diunf

=☛
—

Nedſg.

Wniſtspeſone

sbundnstt⸗
bi ormdiſbi⸗
glnniciſrn⸗
asbücickn⸗

ncttni Denichce

li cehengen.

lienu nntl.

poſcũt miſcdiaʒ

Cractatus IIII Epiſtola

altari leuita:in ſecretario ſubdiaconus:i lecti⸗
one lectoꝛ:a in tẽplo oſtiarius:in ſepultura fol
ſariꝰ:moꝛiunt᷑ fame: et qͥ alios ſepelire mãdãt
:d miſereri alijs ſunt pꝛecepti.
Et cum ita fuerit: ſacerdos qͥ h̊ nõ fecerit con⸗

demnat᷑. Solꝰincubat diuitijs: ſolus miſterio

vtit᷑:ſolꝰvniuerſa ſibi vendicat:ſolꝰptes inua
dit alienas:ſolꝰoccidit vniuerſos. Nã ſi ſᷣm di
uinos libꝛos olia faceremꝰ:nec dici qͥcqᷓ; viſibi⸗
liter poterat cũctis:ſola in xpᷣi eccłia ſanctitas
abũdaret.Hinc ꝓpt᷑ ſacerdotuʒ auariciã odia

cõſurgũt:hinc epᷣi accuſant᷑ a clericl:hinc pꝛin
cipũ lites:hinc deſolationuʒ cauſe: hinc oꝛigo

crimints. Eteni ſi vnuſqſq; ita hũc mũdũ viſ
biliter poſſidere mãdat᷑:vt ſua tm poſſeſſione

ↄtentus ſit:ac res nõ inuadat alienas:nõ agn

pauꝑi tollat:nõ vineã :nõ ſubiectoꝝ aliqð :nõ
famulos:nõ fruciꝰ:quãto magis qᷣ eccłie dei pᷣ
eſſe debet:ita ĩ oibꝰ ᷣuare iuſticiã: vt h̊ ſibi tm

vẽdicet qð ſui iuris eẽ cognoſcit:Aliena nõ tã
Feurgiera n6 rapiat:eq̃lem ſe ceteris faciat.et

icut ſine his i eccłia nõ fit:ita ⁊ ſine his i eccle⸗
ſie miſterij diſpẽſatione nõ viuat.Certe vt ipᷣe
noſti qͥ viſibiliter i B mundo ius iuadit alienũ.
accuſat᷑ a pauꝑe:damnat᷑ a iudice. Ita ⁊ in ec

cleſia dei cũ vnuſqᷣſq; ſtipendia ſua perdit: cla
mat ad deuʒ: exaudit᷑ a xpᷣo. nec differt᷑ in hac

te vltiõis ſnia:ſi nõ reddunt᷑ vniuerſa. Mo
deratio eni dei pᷣces ac ſolũ nrm reddituʒ q̃rit:
ac nos qrit ſua bonitate ᷣuari.Sʒ ſi nõ cõuer⸗

timur. ſi duri coꝛde ſumus: ſi i peccatis vſq; ad
moꝛtem illicite ꝑduramꝰ. Aſſidue peccandi ſi⸗

„

cut ſcriptũ eſt deus nõ miſeref.

Belſlexto du ecclie:qͥ ſacerdotũ oꝛdo eſt.
FFFrvrtus ſenioꝝ oꝛdo ẽ:qͥ ſacerdotibꝰ da

ſ tur:qͥ pᷣſbyteri dicunt᷑:qͥ pᷣſunt eccleſie

dei: ⁊ xpᷣi ſacr̃a ↄficiunt.hi aũt i bñdi⸗

ctione cũ ep̃is ↄſoꝛtes miſterio ſũt.nulla ĩ cõſi⸗

ciendo coꝛꝑe xp̃i ac ſãguine int᷑ eos ⁊ epos cre
dẽda diſtantia ẽ: ⁊ euchariſtiã iã pꝛidẽ ꝑ pᷣſby⸗
teros benedictã ſi vſus exegerit epi acciꝑe de⸗
hent:ac ſe xpᷣo ac plenitudini eiꝰcõicare cogno
ſcere.Nã ſi q̊s ad iniuriaʒ reuocet aut putet ſe
accipe non debere euchariſtiã quã pᷣſbyter be⸗
nedixit:is ꝓfecto ꝑuerſus ẽ:credens dñʒ duo
coꝛꝑa habuiſſe. Unũ maiꝰ:⁊ vnũ minꝰ.Ma⸗
ius qð epᷣs ↄficit:qð pᷣſbyter minus.lic xpᷣm
diuidit: eiq; facit iniuriã. Ergo iter baptiſmũ
⁊ baptiſmũ põt eſſe diſtãtia: vt ſãctioꝛ iudicet᷑
quẽ baptiʒauit epᷣs:qᷓ; is quẽ leuita.ſicut ĩ acti
bus aploꝝ legis Eunuchũ a NPhilippo diaco⸗

no baptiʒatũ fuiſſe vt ſcripuʒ ẽ. Ecce aq:qͥs ꝓ
hibet me baptizari⸗⁊ ille ait nihil:ſi credis Ji

des eni qᷓ facit mũdũ: ⁊ qꝛ nõ ẽ dãtis ſ̊ accipiẽ⸗
tis. Ita credendũ ẽ in oĩ aia baptiſmũ eſſe gfe⸗
ctum: a in oi ſacerdote coꝛpꝰxp̃ᷣi eſſe ꝑfectuʒ.qᷓ

ri eius aut ſanguini poterit anteponi: Pꝛelby
ter xpᷣm ↄſecrat:cũ in altario dei ſacramẽta be

Fo. Cxv

non cõicat euchariſtie pᷣſbyteroꝛuʒ:non cõicat
xpᷣo.nec euchariſtiã ipᷣe bñdicit: qꝛ in eoĩ que
ſudicat ↄdẽnat᷑: atq; in ſiitudineʒ Jude tradi
toꝛis tradens dñi nullo cogente iple ſibi infert

manꝰ:ac ſuſpẽdio perit:qꝛ ſuꝑbia peccat i deo

Nec ego dico pᷣſcntibꝰ epᷣis aiq; aſtãtibꝰaltari
pᷣſbyteros poſſe ſacr̃a ↄſicere. Sʒ ſi foꝛte vſus
gregerie: f venientes ad eccleſiaʒ ſacerdotes
ijſdem hoꝛis qͥbꝰaut oblatio parata nõ ſit: aut
nõ poſſit offerri:non debere epᷣm repudiare eu
chariſtiã pᷣſbyteroꝝ ſi ponat᷑ i altari.qꝛ accipi
opꝑtet epᷣm:qm coꝛpꝰeſt xpᷣi.ſicut eni ſcriptũ ẽ
Vos eni eſtis coꝛpus xpᷣi ⁊ mẽbꝛa ex ꝑte.Cha
ritas eni ceperit multitudinẽ peccatoꝝ. Fides
Spes:Charitas. tria hec Maioꝛ his ẽ chari
tas Charitas patiẽs eſt: benigna ẽ:nõ emulaf᷑
nõ inflat᷑:nõ perperã agit.Oia credit:omia ſu
ſtinet:charitas nunqᷓ; excidit.Et qꝛ ſcriptũ eſ᷑
pᷣbyteri duplici honoꝛe honoꝛãt᷑ maxime q la
boꝛãt in vᷣbo dñi pᷣdicare eos decet: vtile ẽ be⸗
nedicere:cõgruũ ↄfirmare:ↄuenit reddere cõ⸗

munionẽ: neceſſe ẽ viſitare infirmos: oꝛare pꝛo
inualidis:atq; oia de ſacr̃a cõplere:pᷣſertim cũ
in oꝛiẽte eam ſemꝑ ↄſuetudinẽ ⁊ in illyrico eti

italia atq; in africa oibus locis tẽpoꝛibꝰ apłoꝝ
fuiſſe manifeſtũ ſit.Ac ſola ꝓpter auctoꝛitateʒ
ſũmo ſacerdoti clericoꝝ oꝛdinatio: ⁊ vᷣginũ cõ

ſecratio reſeruata ſit: cũ baſilice altaris ⁊ chꝛiſ

me dedicatione vel ſatiſfactionea multis diſe ci
plina eccłie vẽdicata ↄcoꝛdiã ſacerdotũ ſolue⸗
ret: ſcãdala generaret. ꝓpter h̊ ⁊ nuꝑ epiſcopa
lis electio ad metropolitanuʒz remiſſa ẽ.⁊ cum

huic ſũma dat᷑ ptãs:alijs adimit᷑ hec facultas

⁊ incipiũt etiã ſũmi ſacerdotes pati nõ ex iure
ſ ex neceſſitate aliũ ſacrdotẽ: ne huic epᷣs inuię⸗
dia diabolice tẽptationis inflatꝰ raſcat᷑ in tem
plo. Si ep̃i cohoꝛtãt᷑ plebẽ: ſi in eccleſijs pꝛedi
cent:ſi plebibꝰ vi ſcriptũ eſt bñdicant:eteni ob
uianti iſta ſic dicã: qͥnõ vult pᷣſbyteros facere
q̃ iubẽt᷑ a deo:qͥs maioꝛ eſt xpᷣo: aut qͥs orgo⸗

nedicit. bũdicere populũ nõ debet: qͥ xpᷣm etiã
iubetur ↄſecrare: Virgines etiã dei lʒ aplłs di
cat: De vginibꝰ pᷣceptuʒ dñi nõ habeo:tñ hoe
rõne faciẽte ſi vſus exegerit ꝑ eũ benediciſi ne
ceſie ẽ manifeſtũ eſt:qꝛ maria mater dñi xpᷣiſo
roꝛ eſt virginũ: ⁊ euchariſtia xpᷣi xps:⁊ minoꝛ

maria qᷓ; dñs. Tſi credẽdũ ẽ ſũmi ſacerdot iu⸗
dicio: a B faciendũ eſſe qð iuſſerit circa laicos
iubẽtibus nob iuſtiſſimi ſacerdotes. pᷣſbyteri

dei bñdictiõis ꝑdunt officium: amittũt lingue
opus:nõ habẽt ↄfidentiã pᷣdicãdi. trũcatꝰ ẽ oi
ꝑte vᷣtutũ.ſolũ pᷣſ byteri nomen habet plenitu

dinẽ ac ꝑfectionẽ: q̃ ↄſecrationi eiꝰ cõpetit: nõ

retentat. Quis hic ergo o ſacerdotes ban⸗ e:

DFVFoars

vt damna gregibeinferatis:qm̃ cũ paſtoꝛibus
potentiã veſtrã aufert᷑ deo digna diligentia
ↄtagiũ quoddã ⁊ calamitas creſcit in gregibꝰ
ac deo nro patrimonij ſui dãna cõqͥᷣritis: dum
ſoli vultis in eccleſijs potẽtari. Deniq; ⁊ chꝛiſ
me ea ratio ẽ atq; hic oꝛdo legimꝰ conſecratis:
baptiſatum dñm ⁊ i ſilitudine colũbe in ſpecie
chꝛiſmatis a patre vnctũ fuiſſe manifeſtũ ẽ. ac
plenitudo ſacramẽti coꝛpus eiꝰ⁊ ſanguis oſtẽ⸗
ſus. Que tua offerre licet etiam reliqua q̃ in eo
ſũt ↄſecrare.qꝛ in xpᷣo oĩs plenitudo diuinita⸗
tis coꝛpoꝛaliter habitat. Pꝛeſ byteri ergoſi ne
ceſſe eſt poſſunt chꝛiſma ↄſicere:niſi qꝛ ĩ coꝛpo
re eius chꝛiſma ẽ᷑. Siqͥdem hec regula etiã nũc
pᷣuat᷑ a plurimis atq; in eccleſijs multis ſic iſta
faciat. tñ mee hoc eẽ ſnie:nulli ep̃o ſuꝑ hoc in⸗

iuris eſſe faciẽdã:ne legem a me oponẽdaʒ eſſe

ei qᷣlex eſt pᷣſ byteri. Ab initio vr legimus nego
cioꝛũ iudices eẽ mãdati ſunt ſprter intereſſe
ſacerdotũ ↄſilio Quoniã ⁊ ipi pᷣ byteri vt legi
mus epi nuncupant᷑:ſᷣm qð ſcriptũ eſt ad Ti⸗

tum huiꝰ rei gra reliqui te crete: vt ea que de

ſũt coꝛrigas: ⁊ ↄſtituas ꝑ ciuitates pᷣſbyteros
quẽadmodũ tibi diſpoſui. Nides ergo pᷣſbyte
rũ epm dici:⁊ apłi Pauli eſſe ſententiã.⁊ alibi

ad Timotheuzʒ de eccleſie oꝛdine opoꝛtet eßᷣm

irrepᷣhenſibilẽ eſſe NUides ergo h̊ pᷣſ byteri non
fieri mentionẽ: ſed hũc eſſe locũ quem epᷣm vo⸗
cant.Et alibi ad epᷣm:pᷣcipe bec ⁊ doce: nemo
adoleſcentiã tuã ↄtemnat. ſed foꝛma eſto fide
lium in ſermone in cõuerſatiõe:in charitate:in
ſide in caſtitate. Intellige ergo in p̃ſbytero ſũ⸗

mam ſocerdotij collocari. Et alibi ad maioꝛes

natu qͥ vos poſuit epos regere eccliam ſuã.Et
alibi cuʒ ep̃ᷣis ⁊ diaconibus hilippus ſcribe⸗
ret. Creta vna macedonie ciuitas eſt. Et cũ ibi
Waakan epᷣis ⁊ diaconibꝰ ſcripſit:qͥd niſi eos
d ſunt pᷣſbyteri epᷣos vocat:Beniq; vt apoſto
lus Johes ep̃is ſcribit Senioꝛ elecie dñe quẽ
eps dignitatis. Salomõ qͥʒ ait pᷣſbytero: Hu⸗
milia animã tuã. Sed oderunt hoc ſacerdotes
. ſuꝑbi ip̃ſ byteris nomẽ:qͥ volũt eẽ hoc qð chꝛi
ſtus:q́; diſcipuloꝛũ pedes lauit:qͥ baptiʒatus ẽ
a Johe:lʒ baptiʒandum ſe Johes a dño pcla⸗
maret. Pꝛopterea ſcribovt ſi pᷣteriti tempoꝛis
erroꝛ non põt iã reuocari:vel pᷣſens in eccleſijs
ſuis faciãt qð rome:ſiue qð in oꝛiẽte: qð in ita⸗
lia:qð in creta ꝛqð in cypꝛo:qð in africa:qð i il
lyrico:qð in hiſpania:qð in bꝛitania:qð etiam
ex pte ꝑ gallias: quod in omnibꝰ locis: vbi hu
militas ꝑſeuerat qð i celis ẽ qð maius eſt: vbi
ſedes eoꝝ legis eſſe diſpoſitas: vt terrena cõtẽ

nas: vt nihil tibi de mundi iſtiↄuerſatiõe pꝛe⸗
ſumas. Reſpice hierim matrẽ oĩuʒ ſanctoꝝ oꝛ

natꝗ patriarchis ꝓphetis aplis ⁊ angelis dei.

diligo in veritate. Nam pᷣſ byter etatis nomen

II

Jpius ↄſuetudinẽ ſequere:ipſi⸗ ſacram Sta

ſuum illicita pᷣſumptiõe defendũt: ⁊ ↄſuetudi
nis dicunt eſſe qð nõ eſt. Nã ſi aliqͥs noſtꝝ pᷣte
riti tẽpoꝛis ↄſuetudinẽ poſſit agnoſcẽ: ꝓbarẽ

tibi h̊ qð loquoꝛ ab initio ſemꝑ:cuʒ apli pᷣdica
rent i eccleſijs fuiſſe vuata. Et poſtmodũ odio
ſinguloꝝ vitiata aliqꝗᷓ:aliquãta pᷣſũpta.Sʒ ne⸗

mo dãnandusẽ:nemo iudicãdus:imo oẽs in

mãſuetudine et charitate ſpũs amplectẽdi: vt

dũ nobiſcum bonitatis xpᷣi fundamẽta cogno

ſcant: ad edificiũ dei ſpõtanea volutate cõueni
ant: vt in culmine templi nobiſcuʒ permanere

mereantur. “
Be ſeptimo et pᷣcipuo gradu eccłie: q̃ oꝛdo

epiſcopalis ſeu ep̃oꝝʒ ee.
Eptimus aũt in his diſpoſitionibꝰ epi
ſcopalis oꝛdo eſt: ⁊ qͥ pᷣmus ⁊ ꝑfectus

in cũctis eſt:q̃ omnipotẽtie dei ⁊ in xpᷣo dona⸗

tur: ex quo ꝓceſſus oĩuʒ gloꝛiax plenitudo eſt
vtutũ:ex quo oia: in quo oĩa. Ipſe oꝛdinat ſa⸗

cerdotes:ipᷣe leuitas:ipᷣe ſubdiaconos:ipſele⸗
ctoꝛes:ipᷣe oſtiarios:ipᷣe foſſarios:ipᷣe arundi
nem tenẽs metitur hierlin :ip̃e fabꝛice dei pᷣeſt
ipᷣe qð vnuſqͥſq; facere debet oſtendit:ipſe cla

mat:ipᷣe recipit:ipſe ligat:ipᷣe ligata ſoluit:ipᷣe

claues regni celoꝝ habet:ipſe thꝛonũ dei reſe⸗

rat ⁊ claudit: ſupꝛa ſe nihil habens:ſi humilis
⁊ bonus ſit:ſi pfectus vt ſcriptum ẽ.Eſtote ꝑ

fecti ſicut ⁊ pater veſter ꝑfectus eſt: ſi obᷣuat

om̃ia:ſi hoſpitalis:ſi ſine crimine:ſi habẽs te⸗

ſtimoniũ bonũ:ſi vnius mulieris vir.id ẽ.ſue:
ſi tm ſua carne contẽptus ſit:alieni coꝛpoꝛisil⸗
lecebꝛas nõ reqrat: filios habẽs ſubditos i ca⸗

ſtitate:⁊ ſobꝛietate.qꝛ peccare i operibꝰ nõ de⸗
bet:qui in electione pfectus eſt.Huiꝰ ſacerdo⸗
talis veſtis eſt ꝑfecta dei głia.Ad hunc ꝑtiner
chꝛiſma ꝙ vpᷣs chꝛiſtianoꝝ eſt.id eſt.ſanctꝰ ſã⸗

ctoꝝ ⁊ xpᷣs animaꝝ:vᷣm qð ſcriptum ẽ. Nolite

tangere chꝛiſtos meos ⁊ in ꝓphetis meis noli⸗
te malignari uic ſũma a cunctis clericis atq;
ab om̃i populo deferẽda reuerẽtia ẽ:qꝛ nõ di⸗
cit figmẽtũ ei qui ſe finxit. Vt quid me finxiſti

ſic:aut nõ habet ptqtem ſigulus luti ex eandem
maſſa facere aliud qdem vas in honoꝛẽ: aliud
in ↄtumeliã:huic nõ cogitare de craſtino ꝓꝑ⸗

fectiöe mandat᷑.ic de veſtimẽto ⁊ victu ſolli

citus eẽ ꝓhibet᷑. hic ꝑ oĩa ſimilis deo eſt ſinõ
recedat a xpᷣo:ſᷣm qð ſcriptũ eſt. Tu es ſacer⸗

dos ineternũ ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech.Hic in
carne ambulat:non ᷣm carnẽ militat Hic non
vult eſſe niſi cum ihu. ic nemineʒ danat. Hic
ipſi etiaʒ Jude ſcias eum in paſſiõe pacificũ vt
xpᷣm eſſe debere hic oſculũ ei data quo tradit

lhic pᷣ cunctis patit᷑.Hic ſaluat vniuerſos.de

ho c officio amplius diſputare nihil poſſũ:qm̃

Cror

Güteci
eberenan

ntlut:inep⸗

fecorpollen

is aplos:
(iplume.

vosſimusl.

sdſoplis

luit Pharo
coqoincarne
eſes Ed
clooniͤ ſen
tHannsßſof
chlatoꝛetepe
qrißiſacerd
veritatislüt
Vltein vitnl
gſcenitin⸗
diont miuer
doti doffin⸗
Gelingne
GPorede
ſguelbde
N
fioſpos
rhs docto⸗
nisangeli
aplineßi
ſtolos:ſco⸗
deeßo vſ
ſubdiaconi
coꝛpoꝛis. G

ti quaoſi vr

ſeßmn goſe

hus delhab
olsuerit di

lnalegdel

cis vtſcriptu

nsſccllirpcl
Menodiuti
hio:nenoado
berlegsden
foceineogfe
ſostßopan
ll⸗ unn
fegreregenon
peregrinanon
lumusincar
1lt viduas
pponuberer
bͦenani
minptäre
ntlopaſt
heccauerig
ſonenn

ninfſing
als: ſooieſ
hianpnil
banlenidien
Wengümrcöei
hlazennne

dsieſiete
temugtnmn
nedeinnhe es

Glorirepeinee.

oia. Pendui
ſubaaconsiges
foſangs femm
nipeftwneri
cbetoſtenatcpe
bißeligeuſcr⸗
bipſethrnide
übabens:tbont
tſaiptuns Eſen
geuotſafn

7

konnneſbhit
nulens h tiſt
Eealenenpoßß⸗
ebisſubcliwgfr

Crrichenb/lde⸗

vach rbſunde
D AAbwnebin

pbenenroſt
nnscrie
Ccriniigſit
Gquidnrinf
lluslutſa
vaſbamn
ne dec in,
initot nin
n
uel,*
Achiel
e niin.
ſenineſdn
paſiie
jeiden
a n
Yeuh

=

„

SS-

EE=

5.

S=

=
☛ — =

=ꝛ
=

— =

—
=

—
n
=—-

— —
=
S =
— —
— ——

—

4

S
—
=
See--

—
=—

=
=
—
—

9

S=S
=

=
—
—

Srlletletg

dilikn:
Slrpuni t

Fo. CxVI

Tractatus IIII Epiſtola LXII

qð in clericis ↄſecratũ eſſe pᷣdidiciſti eᷣm ſolũ
habere manifeſtũ ẽ.in illis eſſe ꝑtes ⁊ membꝛa
vtutũ:in epᷣo plenitudinẽ diuinitatis habita⸗
re coꝛꝑaliter Altq; ita ẽ vt in ep̃ᷣis dñm in pᷣſby
teris apłos: qͥ ⁊ ipi ſũt recognoſcas.Sʒ quia

ſcriptum ẽ. Nõ vos me elegiſtis:ſed ego elegi
vos ſũmus ſacerdos. ODẽm enĩ ſuã ptãtem de⸗

us diſcipulis dedit: ?⁊ Moyſen deum dici vo⸗

luit Rharaonis.Atq; ipᷣe hõ ihs xpᷣs maioꝛi

eo qð in carne aparuit.Fuit ⁊ ̊ myſteriuʒ ec⸗

cleſie:qð Eſdras ſcripſit: qͥ in qnq; gradibus
collocatũ ſenſus nr̃i capitis tenet. Nãq; viſui

epᷣatus pᷣſbyteria dant᷑ ᷣm qð ſcriptũ ẽ. Spe⸗

culatoꝛẽ te poſi ui domui iſrł. Leuite odoꝛatui:
qꝛ ipᷣi ſacerdotibꝰ iũcti colũne:⁊ fundamentuʒ

veritatis ſũt: ipᷣi ẽi foꝛma puris mẽtibꝰ odoꝛ
vite in vita ſũt: ⁊ ꝑ manus eoꝛũ odoꝛ ſacrificij

aſcendit in ↄſpectu dei. Natinei auditui vt au
diant vniuerſi diuinis verbis ac pᷣceptis ſacer
dotũ ⁊ officijs leuitaꝝ.Sacri cãtoꝛes ſermoni
qð ẽ lingue.Oſtiarij ſiue foſſarij ſicut ſcriptuʒ
eſt. Pone dñe cuſtodiaʒ oꝛi meo:⁊ oſtiũ circũ⸗
ſtantie labijs meis.Ex vᷣbis enĩ nr̃is iuſtifica⸗
mur. In oꝛe eni hoĩs vita ⁊ moꝛs:ideo in foſſa
rijs ſpus ꝓphetaꝝ ꝓphetis ſubiectꝰ ẽ: in oſtia
rijs doctoꝛes:in lectoꝛibꝰ ꝓphete:in ſubdiaco

nis angeli: in diaconibꝰarchangeli:in p̃ſbyter/
apłi:in epᷣis deus Deniq; ſcriptũ eſt pᷣmo apo

ſtolos:ſcdᷣo ꝓphetas:tertio doctoꝛes.Et ideo

de epo vſq; ad diaconuʒ ſpũs diſpoſitio ẽ. De

ſubdiaconibꝰ vſq; ad oſtiarios aie in foſſarijs

coꝛpoꝛis.Sicq; has oẽs diſputatiões eccłiam
xpᷣi quaſi vnũ hoĩem deo ᷣuientem eſſe cogno

ſce:ſᷣm qð ſcriptum eſt. Vos eſtis tẽplũ dei:et
ſpũs dei habitat in vobis. Si q̃s templum dei
violauerit diſperdet illũ deus.Tẽpluʒ eni dei

ſanctũ ẽ:qð eſtis vos:pᷣdica aũt verbũ dei cun

ctis vt ſcriptũ ẽ. Exhoꝛtare oẽs diuitibus hu⸗
ius ſeculi: pᷣcipe non ſuꝑbe ſaꝑe:neq; ſapere ĩ
incerto diuitiaꝝ:ſed diuites eſſe in oꝑibus bo

nis: nemo adoleſcẽtiã tuã ↄtẽnat: non recedat
liber legis de manu tua: ſʒ meditaberis die ac

nocte in eo añ oĩia curam pauperum: qꝛ ꝓpter
nos xpᷣs pauꝑ factꝰ ẽ cũ eſſet diues. vt inopia
illiꝰ ditaremur. pfeſſas ⁊ eas q̃ᷓ vere vidue ſũt
req̃re: egẽtibꝰneceſſaria ſũminiſtra:ne ĩ quoqᷓ
peregrinationis nomen hoꝛreſcas. Qm̃ qᷓ;diu
ſumus in carne:pegrinamur a dño. Junloꝛes
aũt viduas deuita.cuʒ eni luxuriate fuerint in
xpᷣo nubere volũt. Axoꝛi tue ꝓpter antiquaʒ
cõſuetudinẽ ac piculũ ſacerdoti nõ des aiam
tuã in ptãteʒ:ne foꝛte in ſimilitudinẽ Adei pa⸗

radiſo poſitus ↄfundaris atq; acceptam legeʒ

ſi peccaueris ꝑdas: ac nuditatis tue ↄſcius cõ
fuſionem mẽtis excipias: ⁊ locum ↄſecratiõis

amittas. Amanda qdeʒ vox eſt ſicut ecclia: vt

templũ dei. oꝛandũ cũ ea:legendũ:abſtinẽdũ:
cõmunicandũ in gnario nõ ĩ oꝑe: ſpũ non car
ne viuendũ.venerari aũt ⁊ te ꝓpter ↄiunctio⸗
nem legis debet:nõ deſiderari ꝓpter pᷣncipiuʒ
delinquẽdi.qꝛ tibi vſum ↄiugij interdictũ eſſe
pendis:cũ te epᷣm eſſe cognoſcis.habere ſeil⸗
a ex hoc xpᷣm gaudeat non maritũ:eẽ cuʒ deo
non habitare cũ cõiuge.domũ poſſidere:intra
domeſticos parietes: vernaculã ſanctitatẽ.ex⸗
ultet in dño:gr̃as agat deo:ꝙ de coꝛruptiõe li
berata tibi quoq; debitrix ſit.ꝙ ad hoc officiũ
volaſti:q;ↄlſentiente electus es a dño:ꝙ pꝛius
de oibus cũ tuis vt decuit tranſegiſti q; epiſco
patũ rogatus acciperes: ⁊ ſeparatus a cõiuge
in eccłia ꝑmaneres.Certus aũt ſum exẽplo bo
ne vite tue oẽs hoc eſſe facturos:vt i adoleſcẽ⸗
tia credẽtes deo dum ↄtemnũt terrena dinina
ꝑcipiant:⁊ emendati in omnibꝰ domino cõſe⸗

crentur: vt doctoꝛes plebiũ facti poſt emenda

tionẽ ſui pᷣdicent vniuerſis:⁊ ſalus oĩiuʒ nũcu⸗
pent᷑. Seculares aũt viros ad miniſteriũ non
aſſumas eccłie. Sic enim legis manus temere
nemini impoſueris.⁊ iteꝝ hi pꝛimũ cõpꝛoben⸗
tur: ⁊ ſic miniſtrent ſine crimine cõſtituti. Sũt
eni multi qui ſequẽtes vota populoꝝ:diſcipli
nam eccłie non obſeruant.ac ſine experimento
bone vite eligunt nõ ↄuerſos.atq; vt cõſuetu⸗
dinem repᷣhendam peccantes nobilitatẽ poti
qᷓ; moꝛes optimos benedicunt.⁊ ante regni ce⸗
leſtis gubernacula tradũt:qᷓ; de terrena ↄuer⸗
ſatione ſecuri ſint. quaſi vero deo deficiant ſa⸗
cerdotes.aut clericatus officiũ poſſit implere:
q̃ͥ necdũ cſtus didicit eſſe abſtinẽdo.ZLaceo de
reliqͥs vite documẽtis:ꝙ ignoꝛat libꝛos: ꝙ cõ⸗

ſuetudinẽ neſcit: ⁊ pꝛius doctoꝛ gẽtiũ ðꝛ vł mi

niſter: q;ᷓ diſcat aliquid. imperitus alieno iudi⸗
cio in poſterũ viuens:non dei ſed cuiuſcũq; fa
cit in oibus voluntatem. Dum enĩ inſtruere ſe

obedientia debet:cedit ad tẽpus:⁊ inuitus di

ſcipuli nomẽ accipit ĩi magiſtro:minoꝛq; fit mi
nimo. Cõcurrũt ad eccłiaʒ populi a ſacerdote
nouo aliquid audituri: qð edificet cũctos:qð
ſaluet vniuerſos:⁊ vltra ſolitum moꝛem foꝛte
nihil dicit᷑:ceras nectit:paginas ignotas cun⸗
ctas verſat in pectoꝛe:⁊ delicta omia recogno
ſcens ſola impudẽtia vtitur excuſantis: ⁊ hoc
ipᷣm qð rogatur iraſcitur. Quale tunc erit q̃ſo
epiſcope iudicium tuum: cum interrogat nie

hil dixeris:ac mulieres laicoſq; ſcientie agniti
oni vite itrare eccleſiam recognoueris? Sacra

mentoꝛum vero hec ratio eſt: atq; hic oꝛdo om
niũ naſcentium:qui in carne deſcendimus: vt
qui venientes in mũdum venũdamur ſub pee
cato.idolis ſeruientes pꝛimitus nuncupemur
Quis eni a quo ſeparatur eius ſeruus adijcit᷑:

eius operi mãcipatur.pꝛeſtat oſttetun culus

Dars

deſideriũ geſtat in ſenſu.pᷣualẽte eniĩ ignoꝛãtia
regnat auaricia q̃ radix oiuʒ maloꝝ eſt:⁊ inqſi

tio idoloꝝ:⁊ h; ẽ malũ qð difficile ſuꝑat᷑:qͥ non
aut habẽdi voluntate aut pauꝑtatis timoꝛe te
neat᷑.ſed qꝛ in exhoꝛtatiõe ꝓphetie ſermo pᷣdi
cãdus ẽ: neceſſe ẽ vti illis devauidius loquat᷑:
nominet᷑ ſᷣm qð ſcriptũ eſt. Oñs deꝰ tuꝰvnꝰ⸗

eſt. hi ſunt qͥs cathecuminos nominamꝰ:a ſub

iacentes caſtigationi: ⁊ liberũ ad xpᷣm haben⸗
tes arbitriũ.qꝛ pᷣncipiũ ſanctitatis ẽ dñm ihᷣjm
xpᷣm dei filiũ ↄfiteri ᷣm qð ſcriptũ ẽ.coꝛde cre⸗
dit ad iuſticia:oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ.Se⸗
cũdus ↄfitẽtiũ locꝰ:qͥ ad dei gẽ̃am feſtinantes
aliqd amplius qᷓ; fuerint eſſe deſiderant. Qui
ideo cõpetentes dicunt᷑.i.poſcentes dei gr̃am
deo iã vtiles ꝑ deſideriũ volũtatũ cõpetentes
celoꝝ regna:ac volẽtes iuri ſuo ꝑ miſcdiaʒ pᷣn⸗
cipalẽ hereditatẽ deũ vẽdicare: ab hoibꝰ abſti
nẽtes:ſperãtes lauacrũ xpᷣi:atq; ſinceri ⁊ pᷣſen
tis vite poſitũ ſibi terminũ recognoſcunt: ⁊ oꝛ
dinẽ future cõuerſatiõis aſpiciũt: vt qͥ anteqᷓ
Qccipiãt ſeruiũt xp̃o poſt acceptã fidem dei do
na nõ perdãt:aut tritam faciãt gram cui puire
voluerũt.Tertiꝰ baptiʒatoꝛũ oꝛdo ẽ: in qᷣbꝰ iã
xbs ea dicẽte aplo. Nelſcitis qm qui baptiʒati
eſtis in xpᷣo xpᷣm induiſtis.⁊ ideo cũ cogitam⸗
aliqd boni liberati a gẽtilitate cathecumini ſu⸗
mus cũ volumꝰ qð ſanctũ eſt cõpetentes:cum
oꝑamur bonabaptiʒzamur ⁊ cõmoꝛimur xp̃o.
Sz ſi foꝛte hͥ impugnãte diabolo quacũq; pec.
Cati maculatione violamur penitẽtia cõpetit:
q in ſititudinẽ diuini fontis ipᷣa peccata moꝛti
ficet: ac nos ſaluet in coꝛꝑe qᷓ cõpleta. Quart⸗
recõciliatiõis locus ẽ vt caput coꝛpoꝛis noſtri

ℳ₰

xpᷣm eſſe credamꝰ:qꝛ ecclie ſue:vir caput muli
eris.id ẽ.oiuʒ aĩaꝝ q̃ deũ tota mẽte ꝑquirunt.
Sal autẽ ppterea cathecuminis dat᷑ inmyſte
rio vt nos eſſe ſal terre.id ẽ.ſapiẽtiã dei noſca⸗
mus. Inuiſibilia eni eiꝰ vt ait apłs a creatura
mũdi ꝑ ea qᷓ̃ facta ſũt intellectacõſpiciũt᷑.ſem⸗
piterna qͥ; eius vtus ⁊ diuinitas:ita vt ſint in
excuſabiles ⁊ cetera. Baptiſmꝰ vo aq̃ẽ: q̃ tpe
paſſionis de latere xp̃i exiuit: ⁊ nullũ aliud ele
mẽtũ eſt qð in hoc mundo purificet vniuerſa:
qð oiuʒ poculũ ſit:qð viuiſicet cũcta. Et ideo
ſpũs vite in aqua ẽ, ⁊ ↄgregatio aquaꝝ maria
nomẽ accepit. Chꝛiſto eni renaſcit᷑ qͥ baptiʒat᷑
in fonte. Fons eni oꝛigo omniũ gratiaꝝ eſt: in
quo ſeptẽ gradus ſunt tres in deſcẽſu ⁊ tres in
aſcenſu. Septimus vo eſt qui ⁊ q̃rtus.id eſt.ſi
milis filio homis extinguens foꝛnacẽ ignis ar
dentis:ſtabilimentũ pedum:fundamẽtũ aque
in quo plenitudo diuinitatis habitat coꝛpoꝛa⸗
liter. Oleum vo ⁊ criſma eſſeſ. anctoꝛuʒ ſilentij
ipius ⁊ pinguedinis natura demonſtrat.Coꝛ⸗
pus domini panis verus ⁊ celeſtis e celo ẽ. Sã

des . . * *.

guis eius hoc?: qd ſcriptum ẽ. Ego ſum vitis
vera:ego aũt ſarmẽta:a qꝛ multa mẽbꝛa vnuʒ
aũt coꝛpus totius mũdi natura ↄtrita ẽ inuiſi⸗

bilibꝰ ſpeciebus ĩ cãdoꝛe lucis effectũ:atq; per

baptiſmũ aque in veritate cum ſemꝑ ſᷣm ſpeci
em coꝛpoꝛis ⁊ puritas ⁊ veritas volũtatis ap⸗

paret ꝓbata ꝑ ignẽ:vt his oĩbus impletis ali⸗
mẽtis nihil deſit viſibilitati. Mihil deſit myſte
rio dei: ac reſurrectio carnis aptiſſime cõpꝛo⸗
