Tractꝰ q̃rtꝰ ſcðe ꝑtis ↄtinẽsſᷣmones beati

Hieronymi aliqbus diebꝰ feſtl accõmodatos.

Sermo ð natiuitate dñica i ipᷣiꝰ diei cõmẽdati

onẽ. vbi ali

äde crucis troppeo. Epkła XVI

oꝛtus ẽ mũdo:hodie ĩ tenebꝛis ſecu⸗

li lumẽ ingreſſũ ẽ.Deꝰ factus ẽ hõ:

vt hõ deꝰ fieret. Foꝛmaʒ ſerui dñs accepit: vt

Fuus verteret᷑ in dñm.Celoꝝ habitatoꝛ ⁊ ↄdi

toꝛ habitat in terris: vt hõ colonus terre mi⸗

grarʒ ad celos. O dies oĩ ſole lucidioꝛ:o tẽpul
cũctis ſeculis expectatiꝰ:qð pᷣſtolabant᷑ ange⸗
li.qð cherubin ⁊ ſeraphin ⁊ celoꝛũ miſteria ne
ſciebãt:hG i nro tꝑe reuelatũ eſt.qð illi videbãt

ꝑ ſpeculũ in enigmate:nos cernimus in verita

te.qui populo iſraelitico loqbat᷑ ꝑ Eſaiã Hie⸗
remiã ceteroſq; pphetas:nũc nobis ꝑ filiuʒ lo
quit᷑. Videte qͥd ſit inter vetus teſtamẽtum et
nouũ.In illo loqbat᷑ ꝑ nebulaʒ: nobis loquit᷑
p ſerenũ. Ibi deus videbat᷑ in rubo:hic ð vir⸗

gine deus naſcit᷑. Ibi ignis erat populi pecæa⸗

ia cõſumens:hic homo ẽ populi peccata cõſu⸗
mens:imo ignoſcẽs ſeruis ſuis.Nemo eni pot

peccata dimittẽ niſi ſolꝰ deꝰ. Siue hodie dñs
ihs natꝰ: ſiue hodie baptiʒatꝰ ẽ diuerſa qdem

opinio fert̃᷑ in mũdo:⁊ ꝑ traditionũ varietates⸗

ſnia eſt diuerſa. Nobis illudↄſtat ad liqduʒ

ſiue hodie natꝰ ex maria:ſiue renatꝰ ex baptil⸗

mo:⁊ natiuitatis carnis ⁊ ſpũs nobis pꝛoficit.

vtrũqꝙ; myſteriũ meũ: vtrũq; vtilitas mea eſt.
Dei filiꝰ nõ habebat neceſſariũ: vt naſceretur
vt baptiſaret᷑.neq; eni peccatũ fecerat qð ei re
mitteret᷑ in baptiſmo.ſed illius humilitas nr̃a
ſublimitas:illiꝰ crux nr̃a victoꝛia eſt:illiꝰ pati⸗

bulũ noſter triũphus ẽ. Gaudentes h̊ ſignũ le

die Perus ſol

Fo. XLIII

Epiſtola XVII

uemus i humeris nr̃is. Victoꝛiaꝝ vexilla po:⸗

temꝰ: imoꝛtale lauacrũ poꝛtem in frõtibꝰ. Cca
H ſignum diabolꝰ cõſpexerit in frontibꝰ noſtr
contremiſcit. Qui aurata capitolia nõ timentt·

crucẽ timẽt. Qui cõtemnunt ſceptra regaliaꝰ

purpuras ceſarũ:et dapes xpᷣianoꝝ ſoꝛdes et
leiunia pertimeſcũt.Deniq; in Eʒechiele pꝛo⸗
pheta: cum omnes qui miſſus fuerat angelis
occidiſſet: ⁊ interfectio cepiſſet a ſanctis:illitiẽ
tuũmodo ſoſpites reſeruãt᷑:quos tau littera.id

eſt. crucispictura uauerat. Exultemus itaq;
ad crucis ſimilitudineʒ:ſanctas in celo leuemꝰ
manus:cũ ſic nos armatos demones viderint
oppꝛiment᷑. Quãdo Moyſes erectas habebat
manus: vincebat᷑ Amelech. Si paululum ille
cõciderant: inualeſcebat.Antẽne nauiũ ⁊ velo
rũ coꝛnua ſub ſigura nr̃e crucis volitãt. Aues
quoq; ipᷣe qñ in ſublimioꝛa tollunt᷑:et pẽdẽt ꝑ

gerẽ: extẽſis alis imitant᷑ crucẽ. Sʒ ⁊ trophea

ipᷣa ⁊ victoꝛie triumphoꝝ oꝛnamẽta crucis ſũt

quã nõ ſolũ in frontibꝰ:ſed i manibꝰquoq; no⸗

ſtris habere debemus: vt ſi ſic fuerimꝰ armati
calcemus ſuꝑ aſpidẽ ⁊ baſilicũ:ꝑ dominuʒ no

ſtrum ihm xpᷣm: cui eſt honoꝛ et gloꝛia i ſecula D

ſeculoꝛum aQſſſern..
Sermo de Epiphania exponẽs grecum voca
bulum:⁊ de ſaluatoꝛis baptiſmo ꝑtractãs:cui

accõmodat et exponit pſalmum: xx viij. Affer⸗

tedomino. Epla XVI
Zes Epiphani⸗
oꝛum greco nomie ſicvocat᷑ Qð eni
apud nos aparitionem vel oſtenſionẽ dicimꝰ.

SGꝛeci epiphaniaʒ vocant. Hoc autem ideo
dominus noſter hodie ſaluatoꝛ apparuit in te⸗

nebꝛis.Licet eni olim natus eẽt ex maria:⁊ tri
ginta iam annoꝛũ expleſſet etatem:tamẽ igno⸗
rabatur a mundo. Eo tẽpoꝛe cognitus ẽ: quo
ad Johem baptiſtam vt in ioꝛdane baptiʒare⸗-⸗
tur aduenit:⁊ vox de celo patris intonantl au⸗
dita eſt. Hic eſt filius meus dilectus:ĩ quo mi⸗
hi bene cõplacui:quem pater de celis monſtra

uerat voce:hunc ſpũſſanctus verſus in colum

bam:⁊ ſuper caput illius ſedẽs tactu quoq; ix
ſo voluit demonſtrare:ne quis alius dei filius

putaret᷑ ex populo.Quid hac humilitate ſub⸗
limius?quid hacvilitate nobilius?baptiʒzatur
a ſeruo:⁊ a domio filiꝰapellatur. Inter publi
canos ⁊ meretrices ⁊ peccatoꝛes ad lauacrum
venit:⁊ ſanctioꝛ ẽ baptiſta ſuo. Lauatur a oõo

hanne in carne:⁊ ipᷣe Johannẽ in ſpiritu lauat

Aque que cetera mundare ↄſueuerũt:domio
noſtro lauante mundate ſunt Joꝛdanis fluutꝰ
qui eo tempoꝛe quãdo populũ iſrael eduxit ie⸗

ſus ad terram repꝛomiſſionis fuerat exiccatus

nuũc membꝛis dñi tactis ſi potuiſſet vndis v'no

Fdars

loco voluerat cõgregari:vt dñi coꝛpꝰ attinge⸗
ret. Videte fratres quõ id qð ĩ euãgelio lectuʒ
eſt:in vigeſimooctauo pſalmo fuerat ante pᷣdi
ctum. Vox dñi ſuꝑ aquas. Locutꝰ ẽ eni dei ſi
lius ad Johem. Sine modo: ſic enim opoꝛtet
nos implere oẽm iuſticiã. Seqͥtur: Deus ma⸗
ieſtatis intonuit:qñ pater filio teſtimoniũ red⸗
didit dicens:lhic ẽ filius meꝰ dilectꝰ:in qͥ mihi
bñ cõplacui. Nox dñi ↄfringentis cedros Ba
ptiſatus xpᷣs:⁊ erecti pᷣus atq; ſublimes demo
nes coꝛruerũt. Succidit eos dñs tanqᷓ; cedros
libani ⁊ cõminuit eos dominꝰtanqᷓ; vitulꝰ fra⸗
gmẽta arboꝛũ ventilans:⁊ calcibus in ſtirpes
diuerſa diſpergens. Et ecõtrario de ſaluatoꝛe
quid ðꝛ:⁊ dilectus ſicut filius vnicoꝛniũ filius
crucis. De quo dicit᷑ in cantico. Abachuc coꝛ⸗
nua in manibus eius: ibi abſcõdit foꝛtitudinẽ
ſuam. Poſtqᷓ; ergo dilectus iſte cruciſixus eſt
impletũ eſt illud qð ſequit᷑ in pſalmo. Uox do
mMini intercidẽtis flãmã ignis. Illo enim bapti
3ato:⁊ vniuerſo mundo xpᷣo leuante mũdato:
gehẽne ignis extinctus eſt. Nox dñi cõcutien⸗
tis deſertum. Geſerta fuit eccłia que filios nõ
habevat. Ad pᷣdicationem xpᷣi deſerta cõmo⸗
ta eſt:⁊ parturijt ⁊ peperit:⁊ nata ẽ in vna die
gens tota ſimul illa:que ante dicebat᷑ deſertuʒ
cades: hoc eſt deſertum ſanctitatis.ſiquidem
que non habuerat ſanctitateʒ ceꝑit parare cer⸗
uos:⁊ ſanctoꝝ emittere greges:qui ſerpentes
interficiũt:qui venena còtemnũt:quibꝰ diſcur
rentibus in toto oꝛbe ⁊ chꝛiſti euangeliũ pꝛedi
cantibus in templo eius omes dicẽt głiaʒ deo
dominꝰ diluuiũ inhabitare facit. Cõſideremꝰ
totuʒ oꝛbem:reſpiciamus barbaras nationes
romanũ quoq; mente luſtremus imperiũ.vbi

q; in chꝛiſtũ credunt:vbiq; in noſtrũ deum ba

ptiʒant᷑:⁊ ita ſt vtnon vna aqua: ſᷣ quodãmo
do ſit diluuiũ baptiſmoꝛum: quapꝛop ter con⸗
ſumatum eſt tabernaculũ.oc eni pſalmi iſtiꝰ
titulo pᷣnotatur. Quoniã eccleſia viuis lapidi⸗
bus extructa eſt:afferamus domino filios dei:
afferamus ei filios arietũ apoſtoloꝛuzʒ atq; ſan
ctoꝛũ:⁊ imitemur ſaluatoꝛem noſtrũ: quia ipᷣe
et paſtoꝛ ⁊ agnus ⁊ aries imolatur: qui ꝓnopᷣ
appellat᷑ in egypto:qui pꝛo Iſaac coꝛnibus te⸗
netur ĩ ſentibꝰ:⁊ dicamꝰ. Ons paſcit me:⁊ ni⸗
hil mihi deerit i loco paſcue:ibi me collocauit
Suꝑ aquã refectõis educauit me:cui ẽ honoꝛ
⁊ glia in ſecula ſeculoꝝꝛ amen.
Sermo de qdrageſima ad abſtinẽtiã iuitãs
vbi etiam de tẽptatione Saluatoꝛis ⁊ myſtico
exitu de egypto tractafß. Epla xXVIII

Womogo mileſ

ſemꝑ exercet᷑ ad p̃ᷣlium: et ſimulatis
ictibꝰveris poſtea vulneribus pꝛepa

ribꝰ cõmouetur:perire ſibi exiſtimans quicqͥd

II Epla XVIII

ratur. Ita omnis q̃dem chꝛiſtianoꝛũ vita indi
get abſtinẽtia:ſed maxime quãdo hoſtis ppe
eſt:⁊ pᷣparatuʒ aduerſũ nos exercitũ ducit ini⸗

micus. Omni ſeruis dei tempoꝛe ieiunandum

eſt:ſed tunc amplius cum ad imolationeʒ agni

ad myſterium baptiſmatis:ad chꝛiſti carneʒ

ſanguineʒ pᷣparamur. Statim vt oues ſuas
cedere velle ð pꝛopꝛio grege viderit diabolus
fremit:iraſcitur:furit: ⁊ totis aduerſus eas vi⸗

chꝛiſto ſaluatur: ⁊ moꝛi ſynagoge ſue:quicqͥd
eccleſie viuiſicatur. Quia ergo fratres chariſſi
mi ad domini ſacramẽtum quadraginta dieꝝ
ieiunio pᷣparamur ieiunemꝰ tot diebꝰ pꝛo pec⸗
catis noſtris:quot pꝛo ſceleribus noſtr domi⸗
nus ieiunauit. Illum poſt baptiſmuʒ temptat
diabolus. Non eni ſciebat eum eſſe filium dei:
ꝓpterea negligebat Beniq; poſtea cognoſce⸗
re cupit in temptatione dicens:ſi filius dei es:
dic vt lapides iſti panes fiant:⁊ ſi filius dei es
mitte te deoꝛſum. Nos autem quia ſicvelle fili
os dei fieri ꝓpterea expugnare nititur:⁊ quaſi
ſerpens lubꝛicus noſtros inuoluere pedes:ne
aſcẽdere valeamus ad celum. Si autem domi
nũ tẽptare anſus eſt verſipellis ⁊ nequã: quã⸗
to magis nos decipe nõ timebit: Si cõtra dei
filium ⁊ figulũ ſuum vas perditũ repugnauit:
quanto magis contra nos qui inferioꝛis ab eo
nature ſumus ſimul audebit inſurgere: Si iu⸗
ſtus vix ſaluabit᷑: impij ⁊ peccatoꝛes vbi ꝑma
nebunt:Non quo dominꝰnoſter decipi potue
rit a diabolo:ſed quo foꝛmam dei acceperit:in
omnibꝰ ſe tribuere volens exempluʒ:vt nemo
ſibi in ſanctitate confidat:cum etiam ille tẽpta
tur:quem non poſſunt tẽptamenta ſuperare.
Hoc totum idcirco replicamus fratres chariſ
ſimi:vt ſollicita mente caueamꝰ:ne exeũtes de
egypto ⁊ ſic ꝑ quadraginta dies quaſi ꝑ q̃dra

ginta annos repꝛomiſſionis terram ꝑ heremũ
E

ſtinãtes deſideremus carnes et olas egypti
a ſerpentibus moꝛdeamur. Exiuimus ð egy
pto:quid nobis de egyptijs cibis: Qui habe⸗
mus celeſtem panemterrena alimenta quid q̃⸗
rimus? Reliquimus pharaonem:inuocemus
auxiliuʒ domini:vt nobis egyptius rex in cre
dentiũ baptiſmate ſumergatur. Ibi pereãt eqͥ
⁊ aſcẽſoꝛes eiꝰ:ibi fremens aduerſarij necetur
exercitꝰ.Nõ murmuremꝰaduerſus dñm: nea
dño ꝑcutiamur.HNõ detrahamꝰ ſacerdotibus
nr̃is.⁊ magla viciis ieiunemꝰqᷓ;a cibis:lʒ ⁊ ci-
box abũdatia ſint fometa vitioꝛũ.Si Aarõ et
maria 7 moyſẽ murmurates dei ꝓ ſᷣuo ſuo ſen

ſerũt vidictã:qᷓ;to magl ſi aliqᷣs nrm pᷣpoſitum
ſuũ vipereo oꝛe lacerabit:diuina ſnia puniet᷑.
Sʒ ⁊ ſacerdotibꝰ ſimplicit᷑ pᷣcauendũ ẽ: ne du
plici mente ſint:ne dñi ambigãt ptãteʒ Si etis

gopſes⸗
ien
Peiorrore
ninun)
äſtre:e
bageuh
nininot
gofecict
ſudidi
felilan
armibucli
gme
Gtppicl
nolpea
hocenstpe
ſinendu

W
wureregp⸗
ddi poiu
nohoſtes
odeocd⸗
sd
Uiaege⸗
ſtration
ſaluosf
miadir
qñdubi
tur.õ
decin⸗
ñtotaet.
lemusogn/
ſcpinobe
mpireſtue:
ldognatae
Medunnnon
conigſdarn
loehapi
iinarufen
lgtünocdo
ſioergennb⸗
heggnitücye
cutdonoee
glis hecie
Geäpaine
ſchofacigtin
Peggniͤſa
hedis fid
nemneritonn
Querfke

nßogyeſp

ffuncgl
den 1.

5E S
—. —

=
=22
E
=
—
Se
☛ =

S
E
S

—
=
—
=
=
EE
=S=
—

Keniniungt
uoluerepelsn
nn Siaun
clis 1neantgi
Nch?Ran
erätürengut
guiinfenns
duininger D⸗
encaono tipe
wſerdatpvn
NMaui
Genplpnpene⸗
maan letchh
unenn ſchenn
gusfrunsn
Eupnetiſ
ndis eihiti
errwybemn
esNs
. Eiumnel
iscbeu
maalinene
onemnmvad
gyprus ilt
un.
Adbert
1duerſuenn
hun ſun
mräztche,

= *W
= =—
SEee⸗

1

—
= =
—
=

=
=

4
1

= =
= =

4
7

=

—
—
—-—

E

7

—
SSAS
=
=

=
=

=

4

—
—

4

— „ —
—
—
— — —
S
S ——
= =

—
–—
—
=
—
— —.
A=ẽ
— See
— =
= =

=
=
☛
S
SS=
==

—
DB-
——
=
= —
E –☛
—–

abſtinendum.

‚ 6 .
2 4 8

MMoyſes ? Aaron:q ad aquã ↄtradictiõis vi
ſi ſũt ſluctuare:nõ meruerũt terrã repꝛomiſſio
nis intrare vtiq; multo magis nos qͥ peccatoꝝ

pᷣmimur põdere nõ valebimꝰ fluẽtũ ioꝛdanis

trãſire: ⁊ ad locũ circũciſionis venire.id eſt.ad
Galgala puenire:ſi ſcõdaliʒauerimus vnũ de
minimis iſtis. Uñ tam laboꝛes paſtoꝛis qᷓ; gre
gis fecũditas: tam vbertas meſſiũ qᷓ; agricole
ſtudiũ dñi hoꝛreis pᷣparet᷑. Toto nixu ac labo
re tẽdamꝰ: vt digni efficiamur aduẽtu paſce:⁊

carnibac ſãguine agni xpi idu Amen.

Sermo eiuſdẽ i vigilia paſce de imolatione

agni typici: vbi q̃ habet᷑ in Exodo.xij.c. ð ipo

agno tꝑe ac mõ maducãdi myſtice iuterpᷣtatur

docens tꝑe eſus agni etiam a ꝓpꝛijs vxoꝛibus
„Epla X

„Dgale frẽs cha⸗

riſſimi ołs iſrł ⁊ vere hõ vidẽs deũ

(oboc qͥ pe iterpᷣtat᷑ iſr )egredi iube⸗
tur ex egypto.Hodie agn dei qͥ tollit peccata

mũdi ꝓoiuʒ ſalute iugulat᷑:hodie ſãguine illi
us poſtes domũ.id ẽ.frontes nr̃e depingunt᷑:
hodie occidunt᷑ egyptij:⁊ de vᷣuitute Pharao
nis ꝓols dei liberat᷑.odie ꝑcutiunt᷑ pꝛimoge
nita egyptioꝝ ⁊ iſraelitaꝝ:nõ ſolũ liberi:bᷣ etiã
irrationabilia iumẽta ſaluant᷑.hoĩes ⁊ iumẽtʒ

]R——

ſaluos facies dñe.pᷣparemus nos frẽs chariſſi
mi ad imolationẽ agni:⁊ apꝛehẽdamꝰ illũ:nõ
qñ dubia lux ẽ:⁊ adhuc lune coꝛnua nõ implẽ
tur: nõ qñ creſcere incipit vel decreſcere: v q̃r⸗

tadecima die.id ẽ.lumie ↄſumato atq; ꝑfecto:

gqñ tota eius lãpas totꝰ oꝛbis implet᷑. MNec pu⸗

temus agnũ iſtũ ãniculũ vbicũq; poſſe comedi
pᷣcipit᷑ nobis vt ĩ vna illũ comedamꝰ domo.id
eſt. ne extra eccłiaʒ imolari agnũ putemꝰ. ex qͥ
manifeſtũ ẽ:ꝙ iudei ⁊ heretici ⁊ oĩa ↄuenticu⸗
la dogmataq; ꝑuerſoꝝ:qͥ agnũ in eccłia non co
medunt:non eos agni carnes comedere: ᷣ dꝛa
conis:q̃ͥ datus eſt iuxta pſalteriũ in eſcã popu
lis ethiopũ.quõ enĩ in diluuio nonſi aluat᷑: niſi
q̃ in arca fuerit Noe: ⁊ coꝛruente Hicrico vna

taãtũmodo Raab meretrix.id ẽ. eccłie creden⸗
tis ex gentibꝰcuſtodit᷑ domus:ita in imolatio⸗

ne agni:tũc vere agnus occidit᷑:cum ĩ vna ma

ctat᷑ domo.erit int vobis agnꝰ imaculatꝰ:de

agnis ⁊ hedis ſumetis eſ. Mꝛecipit᷑ ⁊ ĩ alio lo⸗
co:vt qͥ pꝛimo menſe paſca facere nõ quiuerit:
ſcdᷣo faciat:iuxta qð ⁊ nũc iubet᷑: vt qͥ non põt

hfe agnũ: ſaltẽ habeat hedũ. Epᷣs enimnõ ex

hedis fit: q̃s a ſiniſtr ſtare iubet: pꝛo diuerſi⸗
tate meritoꝛuʒ vnicuiq; aut agnus: aut hedus
fit. QAuerit᷑ etiã re non i die agnus iſte imola⸗
tur: ad veſperã. Hͥ cauſa manifeſta ẽ: dñs eni
nt᷑ atq; Saluatoꝛi ↄſũmatiõe ſeculoꝛũ paſſus
c.vnde ⁊ Johʒes in epla ſua loqᷣt᷑ Filioli nouil

Fo. XLIII

ſima hoꝛa ẽ:qñ aũt nouiſſima eſt:ſinito die no⸗

ctis initiũ ẽ. Sʒ h intelligẽdũ ẽ:ꝙ qᷓ;diu in iſto
ſeculo ſumꝰ.id ẽ.verſamur i egypto:non ſumꝰ

i dara luce:ſ in tenebꝛis atq; caligine iʒz eccłia.
id ẽ.luna q̃ſi i nocte reſplẽdeat iiñ veri ſolis no
poſſumꝰ hr̃e ꝑfectũ fulgoꝛem. In vna inqᷣt do

mo comedetis carnes aſſas igni: ⁊ aʒzims cum
amaritudinibꝰ maducabitis. Nõ comedeſt ex
eis crudũ:aut coctũ aque:ſᷣ aſſum tmigni.Ju
bet᷑ nob vt panes abſq; fermento veteris mali
cie ⁊ nequicie comedamꝰ. De qͥ fermẽto i euan
gelio dñs diſcipulis dicẽ: cauete a fermẽto pha
riſeoꝝ: a poſtea interpᷣtat᷑ fermẽtũ phariſeoꝛũ
eſſe doctrinam. Et nos igit᷑ ſi a doctrina ſeculi
iſtiꝰ volumꝰeẽ alieni: ⁊ dſi extraneos amundi
cõuerſatiõe nos facere:ꝑſecutionibꝰ ⁊ pᷣſſuris
ſubiecti ſimus: ⁊ ᷣm apim comedamus aʒima
ſinceritatis ⁊ vitatis. Vis itelligere qð dico⸗

dic qð veꝝ eſt:loq̃re qð ſinceꝝ eſt. Nulliꝰ ꝑſo⸗

nam accipias:nõ diuitis:non potentis:qᷓ;libet

ſit potẽs:qᷓ;libet ſit nobilis.ſi peccauerit:coꝛri

pe eũ: ⁊ comediſti aʒima ſinceritatis ⁊ veritarj
iĩ amaritudine. Andc et apłs ait: inimicꝰ factꝰ

ſũ vobis:vera dicẽs:⁊ ꝓuerbiũ ſeculi.gẽtilis
q̃ͥʒ poeta expᷣmens:obſequiũ inqt amicos: ve⸗
ritas odiũ parit Qð aũt ſequit᷑:nõ crudas car
nes agni:neq; elixas comedamꝰ:illud ẽ ne ſcri
pturas diuinas qᷓ vere carnes agni ſunt: aut iu
xta hiſtoꝛiã tin intelligamꝰ: ⁊ ſicut crudas eas
aſſumamus i cibũ:aut rurſũ ᷣm hereticos qui
buſdã allegoꝛijs ⁊ nubilo interpᷣtatiõis ad per
uerſa qͥʒ dogmata deriuem*: ⁊ eneruemus eas
⁊æ ſucci veritate ſublata vmbꝛas qſdaʒ ⁊ inagi
nes effundamus. Sed intelligamus eas. iux

hiſtoꝛiã ſicut ſcripte ſũt: nihilominꝰ eas ſpũſſã

cti excoquamꝰ ardoꝛe. Et qͥcqᷣd ĩ illis ᷣm lam
videt᷑ incõgruũ eſſe:vel clauſũ ſpiritali expoſi
tione paãdamus.Caput cũ pedibꝰ et inteſtinis
comedetis. Caput mihi videtur eſſe agni:illð
qð i euãgelio Joh̃is ſcribitur: in pᷣncipio erat
Ybuũ: ⁊ vybum erat apud deũ: ⁊ deus erat vᷣbũ
hoc erat in pᷣncipio apud deũ. Pedes aũt hõ:
quẽ ꝓ nr̃a ſalute dignatus ẽ aſſumere.Sed et
aliter ſentiri pᷣt: caput intelligentia ſpiritalis.
pedes ſimplex iuxta hiſtoꝛiam narratio. Inte⸗
ſtina autem qͥcqͥd intrinſecus in lra latet:qͥcqᷣd

ſuꝑficie nõ videt᷑: ſed diligenti examinatiõe cõ

molitũ:atq; ruminatũ a doctoꝛibꝰ ꝓfert in me
dium: ⁊ qð putabit᷑ eſſe fedũ ⁊ indecoꝝ:hoc re
periet᷑ eſſe vitale. Aerbi gra: quid turpius in
ſcripturis dici põt: qᷓ ſi Oſee meretricẽ᷑ iubet
hre vxoꝛẽ: ⁊ Judas cũ Thamar nuru ſua con
cũbat:⁊ Dauid Barſabee adulterio ſoꝛdider̃

2 Onam filius Jude ſemen ꝓijciat in terram:

ne liperos generet Hec ſi litterã intelligantur:

4

nonne a gentibus et ab icrudelis abul q; quaſi

—

ſcripturarũ ſtercoꝛa ↄdemnant᷑ atq; irrident᷑⸗
Sed ſi illa excutias:ſi laues:ſi ſpũſſancti igne
excoquas: vertunt᷑ in cibũ:⁊ qð putabat᷑ iuti⸗
le:iuenit᷑ myſterium. Mõ relinquetl de eoima
ne: ⁊ os nõ cõteretis de eo:⁊ qð reliquũ fuerit
de eo: vſq; i mane igne cõburetis illð.Nihil ð
carnibꝰagni i futuꝝ ſeculu reſeruemꝰ. Quãtũ⸗
cũq; poſſumꝰ comedamus.ꝙ ſi qua ĩ ea foꝛtia
ſũt dogmata videlicet eccleſiaſtica: de trinita⸗
te:de reſurrectione:de aia:de angelis:de cete⸗
ris iſtiuſmodi:hec non iuxta nram opinionem
pꝛauis ĩterpꝛetationibꝰ diſſeramꝰ:⁊ cõteramꝰ
illa:ſed ita vt ſũt foꝛtia pᷣdicemus Siqͥd auteʒ
qſi hoĩes pᷣterierit: et non poterimꝰ de carnibꝰ
agni comedere:ſcire debemꝰ:ꝙ in futuro ſecu
lo doctrina ſpũſſancti nobis aperienduʒ ſit: et
comedemꝰ illud. Sic aũt comedetis illud. Lũ
bi veſtri accincti: ⁊ calciamenta vr̃a in pedibꝰ
vris:⁊ baculũ ĩ manibus vr̃is:⁊ comedetis il⸗

lud cũ feſtinatiõe. Paſca eſt eni dñi dei veſtri.

Hucuſq; pᷣceptum ẽ.q̃les agni carnes comede
re debeamꝰ.nũc iubet᷑ quo a nobis habitu co⸗
medende ſunt. Lumbi inquit veſtri accincti:⁊
lucerne ardẽtes i manibus veſtris. Et Johes
zona pellicea cingitur. et lhelias nihil habẽs iĩ
ſe molle atq; muliebꝛe: ſed totũ virile ⁊ rigidũ

(homo quippe hirſutus erat) cingulũ habuiſſe
deſcribit. Et nos ergo ſi volum carnes agni

comedere moꝛtiſicemꝰ lumbos nr̃os:moꝛtiſice

mus opacarnis. ⁊ B qð in Job de diabolo ðꝛ:

Ytus eius ĩ lũbis eius:⁊ foꝛtitudo eius in vm⸗

bilico vẽtris eius:occidat᷑ in nobis:ne caro cõ

cupiſcat aduerſus ſpiritũ: ſʒ ſpũ opera carnis
moꝛtiſicemꝰ:⁊ puriñcati veſcemur agni carni⸗

bus. At auteʒ ſciamus fratres chariſſimi: qm̃

qcunq; vxoꝛi debitũ reddit: vacare non poteſt
oꝛationi:nec de carnibꝰagni comedere: oy

ſi pᷣcipit᷑: vt populꝰ qͥ aſcenſurus erat ad mon⸗
tem Oꝛeb: añ tres dies puriſicetur: Et Dauid
cũ veniſſet ad Abimelech ſacerdotẽ:iterroga⸗

tus ſi mũdi ſũt pueri:reſpõdit purificatos eos

eſſe ab heri ⁊ nudiuſtertiꝰ Si aũt panes ꝓpoſi

tionis nõ poterãt ab his:qͥ vxoꝛes ſuas tetige

rant comedi:qᷓ;to magis panis ũulle qͥ ð celo de⸗
ſcendit:non põt ab his qͥ coniugalibus paulo
ante heſere cõplexibꝰ violari atq; cõtigi:⸗Non
quo nuptias cõdẽnemus (hoc eni nõ dicimꝰ)
ſᷣ quo eo tꝑe:quo carnes agni mãducaturi ſu⸗

mus: vacare carnis oꝑibus nõ debeamꝰ. Q ̊
aũt ſequit᷑:⁊ calciamẽta in pedibꝰvr̃is:⁊ bacu

lum in manibꝰ vris:hoc iubet᷑:vt qdiu in he⸗
remo iſtius ſeculi gradimur: calciati ſimus cal

ciamẽtis pacis: nec vbi i deſerto ſcoꝛpius ⁊ co

luber obꝛepat:necubi ſerpẽs plantã gradiẽtis

inuadat. Qð ſi foꝛte aduerſũ nos ↄſurrexerit:
habeam vgam in manibꝰ ⁊ ꝑcutiamꝰ eũ:⁊ di

II

camus:virga tua ⁊ baculus tuꝰ:ipᷣa me cõſola
ta ſunt. Vñ ⁊ myſteriũ ſcripturaꝝ:qᷓ;diu ꝑ ſo⸗
litudinès ambulamus neceſſe habemꝰ habere
⁊ pelles ꝓ calciamentis:q̃bꝰ nr̃i tegant᷑ pedes
Qnñ vo terrã repꝛomiſſiõis intramꝰ: ðꝛ nobis
cum ihu naue: ſolue calciamẽti tui coꝛrigiam.
Locus eni in quo ſtas:ſanctus eſt: ⁊ nos ergo
qñ intrauerimꝰ regna celoꝛũ:nõ habemꝰ opus
calciamẽtis:nõ is pᷣſidijs:qͥbus cuſtodimur in
ſeculo:łᷣ vt nouũ dicã:agnũ illũ:qͥ ꝓ nobis eſt
occiſus:ſeqmur.Sed videte: vt ð nobis dicat
Johes:iſti ſunt qͥ veſtimẽta ſua nõ coinqͥnaue
runt:virgines eni ꝑmãſerunt:qͥ ſequũt᷑ agnuʒ

quocunq; vadit: xpᷣm ieſum.cui ẽ honoꝛ ⁊ glo

ria in ſecula ſeculoꝝʒ amen.

Beati Hhieronymi pᷣſbyteri Sermo de dñi⸗
co paſce: illiꝰ diei głiaʒ attollens: ⁊ docens ſe⸗
ptimum in octauũ et ſabbatum in diem domi⸗
minicum mutatum. Epla xXX
1 Dn queo fratreſ
cdchhariſſimi quẽ mẽte ↄcepi: ⁊ oꝛe pfer
re ſmonẽ:⁊ coꝛdis mei leticiã lingua nõ expli⸗
cat.lhoc aũt nõ ſolũ ego patioꝛ: qͥ cupio narra
req ſentio:ſᷣ etiãẽ ⁊ vos mecũ patimini:plus ex
ultantes in ↄſcientia:qᷓ; eloquio ꝓferẽtes. ANi
det᷑ mihi hec dies ceteris diebus eſſe lucidioꝛ
ſol mũdo clarioꝛ illuxiſſe.Aſtra qͥʒ ⁊ oĩa elemẽ
ta letari:⁊ q̃ patiẽte dño ꝓpꝛiũ lumen retraxe:
rant ⁊ fugerãt:⁊ noluerat creatoꝛẽ ſuũ aſpice⸗
re crucifixũ:hec nũc victoꝛẽ illũ:⁊ ab inferis re
ſurgentẽ: ſuo ſi dici põt fulgoꝛe: ſuo ꝓferütur
officio.Credit celũ:credit terra: ⁊ ſagena q to⸗
tum mundũ piſcata ẽ iudeos tenere nõ potuit.

hhec dies quã fecit dñs:exultemꝰ et letemur in

ea.Quõ maria vᷣgo mater dñi inter oẽs mulie
res pᷣncipatum tenet:ita inter ccroo diegbee
oiuz dieꝝ mater eſt Rem nouã dico:ᷣ que ſcri
pturaꝝ vocibꝰoõpꝛobat᷑.ec dies ⁊ vna de ſe
ptem et e ſeptem eſt. ec ẽ dies que appellat

octaua. VUnde ⁊ in qbuſdã pſalmoꝝ titulis ſu-
p⸗ꝛa ſcribit᷑ ꝓ octaua.hec ẽ in q̃ ſynagoga finit.

et eccłia naſcit᷑.hec in cuiꝰnumero octo aie ſal⸗

uate ſunt in arca Noe. Siliter inqᷣt ? 0;etrus

nos ſaluos fecit eccłia. Hecẽ et de q̃ Eccleſia⸗
ſtes pᷣcipit:date ꝑtẽ ſeptẽ:date ⁊ ocio Hhi ſunt
octo gdus:ꝑ qͥs ĩ Eʒechiele tẽplũ dei ſcãdimꝰ
hec octaua dies:de cuiꝰ ſacramẽto:⁊ oiuʒ nati

onũ ĩ xpᷣo ſide:octauꝰ qͥʒ pſalmus icipit. One

dñs nr:qᷓ; admirabile ẽ nomẽ tuum i vniuerſa
terra.Et qͥd mihi neceſſe eſt infinita replicare?
Dies me deficiet:ſi voluero ome diei iſtius ex
ponere ſacramẽtuʒ.h̊ tm dico:q vniuerſa ſab⸗
bati gra: et antiq̃ illa feſtiuitas pli iudeoꝛum:

diei iſtiꝰſolẽnitate mutata ẽ Iili in ſabbato nõ
faciebant opus Pᷣuile:nos in die dñica:hoc eſft

— M —

ſabbanuhea
ſpüſanc
quoigned
1que ol⸗
Gdereino
gererpeno⸗
lodieſad
derütetin
mus. Ber
ſtep:vi,
aru docel
Posaut
oonabin
gatdiagen
fünur:pta
ſpmetlul
wushurnt
ſdendd
Aake
Naus p
dſoing
daatq;
rabgsd
uer
ecante
nmus tlea
cſiant
diexpoci
Oritogon
geſusine
nunqjaeds
edſorpſche
Gaſeſerte
dulo Heſe
Pheſtseſt
Gioſanien
ſcſedetnen
Poleſuntpe
hogerciei
fhho piueen
hupabeſi
Mbegfonnid
fkübiee
i dno
Gglancto
Phlbegtech
cuſatorffe
ſeli cexy
öfnin

=
E
E

= S=
⸗—
E
=

nenSenne
llens e

um adeg
S I

oftt

tecchint

7

igeaoküßt
S
ſgore:ſoyfrt

mnerſen!

vlenerenopon
Utenaictemen

däiintercestnt

n unede
nidinf⸗

S=

—

cidi egen

9
97

— —*
= —
— —
—,—
=
— S=
=☛ =

= =ẽ ,
= =☛ä2Ee S=

—

Tractatus IIII

⁊ peccatis nõ vᷣuimus.Qui enĩ facit pctm:ſer⸗
uus eſt peccati. Illi de domibus ſuis nõ egre⸗
diebant᷑: ⁊ nos de domo xpᷣůinõ egredimur.ſu
mus eni in eccłia. Illi nõ accẽdebãt ignẽ in die
ſabbati:nos ecõtrario accẽdimus nob ignem

ſpũſſancti:⁊ oẽ vitiũ excoqmus peccatoꝛũ.de

quo igne dñs ait: Ignẽ veni mittere in terraz:
⁊ quẽ volo:vt ardeat Deſiderat dñs iſtũ ignẽ

ardere ĩ nob:ſᷣm apłm.id eſt,ſpũ nos ſãcto fer

uere:vt nõ refrigeſcat i nobis charitas dei. Il
li ꝑ diẽ ſabbati nõ ambulabãt i itinere. NPerdi⸗
derũt eni illũ:qͥ dixit:ego ſũ via. Nos aũt dici
mus. Beati imaculati q ambulãt in lege dñi.⁊

iteꝝ: viã veritatis elegi:⁊ viã iuſtiſicationũ tu
arũ doce me. Illi de ſpiuis dñũm coꝛonauerũt.

Nos autẽ ſi fuerimꝰ lapides pᷣcioſi:dñm nrjm

coꝛonabimꝰ.Caput imperatoꝝ iſtius ſeculi oꝛ

nat diadema:nos ido in capite nr̃i regis impo
nimur: vt oꝛnemur a capite. Illi nõ ſuſceperũt
xpᷣm:et ſuſcepturi ſunt antixpᷣm. Nos recepi⸗
mus humiliẽ filiũ dei: vt poſtea habeamꝰ triũ⸗
phantẽ.Ad extremũ nr̃ hircus añ dñi imolat
altare. Illoꝝ hircus antixpᷣs ↄſputus ⁊ male⸗
dictus ꝓijcit᷑ in ſolitudineʒ. Noſter latro cum
dño ingredit᷑ paradiſum. Illoꝛũ latro homici
da atq; blaſfſemus moꝛit᷑ i pctõ ſuo.illis Bar⸗
rabas dimittit᷑:nobis xpᷣs occidit᷑.ꝛo qͥbus
vniuerſis fratres chariſſimi cõſona pariter vo
ce cantemus.Hec dies quam fecit dñs:exulte
mus ⁊ letemur i ea. Ignitã illã rompheã: ⁊ pa
radiſi ianuã:quã nullus potuit effringere: ho⸗

die xpᷣs cũ latrone reſerauit. IJdeo hodie xpᷣs

dixit ad angelos:aꝑite mihi poꝛtas iuſticie:in

greſſus in eas ↄfiteboꝛ dño: q̃ c ſemel axtaẽ᷑:

nunqᷓ; credẽtibꝰclaudit᷑.Ex eo tꝑe quo paſſus
ẽ dñs:vſq; ad pᷣſentẽ diẽ:ſemꝑ hec poꝛta clau⸗
ſa ⁊ reſerata eſt. Clauſa eſt peccatoꝛibꝰ ⁊ incre
dulis. Reſerata eſt iuſtis ⁊ credetibꝰ Ner hac

ingreſſus eſt petrus:ingreſſus ẽ aułꝰ.pꝑhãc

oẽs ſancti ⁊ martyres intrauerũt. Cer hac q⸗
tidie de toto mũdo iuſtoꝝ aie ingrediũt. DOue

poꝛte ſunt:poꝛta paradiſi:⁊ poꝛta eccłie. Per
poꝛtã eccłie intramꝰ poꝛtã paradiſi. Ita debe⸗
mus viuere ne eijciamur de domo illa: ⁊ eiecti
foꝛas a beſtijs deuoꝛemur: q̃̊s in alio loco pꝛo⸗

pheta foꝛmidãs ait. Ne tradas beſtijs aias cõ
fitẽtiũ tibi.ecce nũc dñs ſtans ĩ paradiſi ianua

loquit᷑ ad nos:qͥ ſumꝰ in domo ipᷣius: quã qui
cunq; ſanctoꝛũ fuerit ingreſſus:qᷓ;uis diabolꝰ

ꝓhibeat:qᷓ;uis inimicus accuſet: ipᷣe ẽ ſiqdem

accuſatoꝛ fratꝝ noſtroꝝ:ipᷣeẽ vindex inimicꝰ:
ſicut i.cxx vj.pſalmo dicit᷑: qui ſanctus fuerit:

nõ cõfundet᷑:cũ loquet᷑ inimicis ſuis in poꝛta i

xpᷣo ieſu:cui eſt honoꝛ ⁊ glłia i ſcla ſcxoꝝ Amẽ.
Alius vᷣmo Beati Hieronymi de reſurrecti

reſurrectiõis:opꝰ uile non facimus:qꝛ vitijs

one dñica. In qͥ ⁊ demonũ metũ:⁊ deſiderium
patꝝ in deſcẽſu xpᷣi ad inferos ↄtẽplat᷑:⁊ paſ-
ſionẽ qͥʒ ac reſurrectionẽ ipᷣius veteris teſtamẽ
ti ſiguris ãnũciatã declarat. Epla XXI

ĩ leticia eſto terra.dies iſte amplius
nobis ex ſepulcro radiauit.qᷓ; de ſo⸗
le refulſit.Ouet infernꝰ qꝛ reſolutus ẽ:gaude⸗
at qꝛ viſitatus eſt:reſultet qꝛ ignotaʒ lucẽ poſt
ſecula longa vidit:⁊ in ꝓfunde noctis caligine
reſpirauit. O pulchꝛa lux:q̃ de candido celi fa
ſtidio ꝓmicaſti: ⁊ inter fluenta purpurea ſedẽ⸗
tes in tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛiis ſubita chari
tate veſtiſti. Cõfeſtim igit᷑ eterna nox inferio-
xpᷣo deſcẽdẽte reſplenduit:ſiluit ſtridoꝛ ille lu,
gentiũ:dirupra ceciderũt vincula dãnatdꝛuʒ:
attonite mentes obſtupuere:toꝛtoꝛũ oĩis ſinul
officina impia ↄtremuit:cuʒ xpᷣm repẽte i ſuis
ſedibꝰ vidit.Mox igit᷑ feruginei ianitoꝛes de
ſcẽdẽte xpᷣo:talia int᷑ ſe ceci ꝑ vmbꝛoſa ſilentia
cũ vmbꝛa ſubmurmurãt: quiſnã eſt iſte terribi
lis:⁊ miro ſplẽdoꝛe coꝛuſcus: Nundqd talẽ no.
ſter excepit tartarus: Nũqͥd in nr̃a cauerna ta
lem euomuit mũdus: Inuaſoꝛ ẽ iſte:non debi

„

toꝛ: ⁊ fractoꝛ eſt:nõ pᷣcatoꝛ:iudiceʒ videmꝰ:nõ

ſupplicem. Vugnare venit: non ſuccũbere.eri⸗
perenõ manere. Abi nã putatis ſocij nr̃i ac ia⸗
nitoꝛes doꝛmiebãt:cuʒ ille debellatoꝛ clauſtra
vexabat: Iſte ſireus eẽt:audax nõ eẽt.Si euʒ
aliqua deſicta fuſcarẽt: nunqᷓ; fuigoꝛe nr̃as te⸗
nebꝛas diſſiparet. Sed ſi deus:vt quid hucve
nit: Si hõ eſt:qͥd pᷣſũpſui:Si deus:qͥd i ſepul⸗
cro facit: Si hò: qᷓre captiuos ſoluit?: Nunqd
nã cuʒ auctoꝛe nr̃o fedus cõpoſuit: An foꝛte ⁊
ipᷣm aggreſſus vicit:et ſic ad nr̃a regna tranſi⸗
uit: Certe moꝛtuus:certe victus erat. Illuſus
eſt pᷣliatoꝛ nr in mũdo:neſciuit qꝛ ſ ſtragem ꝓ
curaret inferno. O crux illa fallẽs gaudia nrĩa
⁊ ꝑturiens dãna nr̃a Ner lignũ ditati ſumus:
per lignuʒ euertimur. Nerijt ptãs illa:cunctis
ſemꝑ populis foꝛmidata. Nullus ſub ſedeña
captiuꝰpalpitauit.En qð gemebũdũ ẽ exuliat
Nõ iam audiunt᷑ antiqui fletꝰ:nulli iã reſonãt
eiulatus:ois mugitꝰ gementiũ obmutuit. u
taſne iſte ſine nr̃o redibit exitio: Nemo ad nos
vnqᷓ; viuus intrauit: nemo ſic audax fuit ne⸗
mo ſic carnifices terruit:nunqᷓ; i hac habitatio
ne nigra ſemꝑ ⁊ fuligine ceca: iocũdũ lumẽ ap
paruit. An foꝛte ſol ð mũdo migrauit: Sʒnec
celũ nobᷣ aſtraq; parẽt: ⁊ mñ ifernꝰ lucet.Quid
faciemꝰ: Quo ↄuertemur ↄ iſtũ: Cruẽtas do⸗
mos:⁊ obtinere nr̃e cauerne poꝛtaꝝ cuſtodias
nõ valemꝰ. male itrauimꝰ:ttã lucẽ obtenebꝛa
reneqͥmus: oppꝛimere tãta vtute pᷣditum non

valemus.nr̃a qͥʒ vrgeri colla ↄſt piclinus:e de

nro inſuꝑ interitu foꝛmidamꝰ. Quid nob e ce.

lo: Plagis recẽtioꝛibꝰ vltra iuſtã vltionem fla
gellamur:nocte nr̃a cõtẽti fuimus:antris nrᷣpis

occultabamur.Quare radijs ſolis pꝛodimure

AQuare violẽtia diſturbamur?Quare intr̃is ſe
dibꝰ captiuamur⸗Mox igit᷑ xpᷣs in ipᷣos cru⸗
deles miſtros penaꝝ acies dirigit: atq; iplaca
bileſ turmas:framea diuia ↄcidit:fremũt diri
ſbᷣ toꝛtoꝛe carniſiceſ: ⁊ rabioſ adacti ſtridoꝛibꝰ
ↄtabeſcũt. Ipſa qͥʒ antra ferrei cubilis intrãte
foꝛtiſſimo a foꝛtioꝛe eternis vectibꝰcolligat᷑.H
nãq; ita futuꝝ dñs ipᷣe ꝓmiſerat dicẽs:nemoi
trat i domũ foꝛtis:⁊ vala eius diripit:niſipᷣus
alligauerit foꝛtẽ.⁊ ſic vaſa eiꝰ diripiet Triſtes
igit᷑ mox lugenteſq; diuturno ſqualoꝛe turbe:
populiq; vexati ↄcurrunt.⁊ rectoꝛis ſui veſti⸗
gijs aduoluũt᷑ Ecce apłica dicta ꝓbant᷑:ĩ noie
ieſu oẽ genu flectat᷑:celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infer⸗
noꝛũ. Mox igit᷑ captiue aie de cuſtodijs rela⸗
xate a tartaro ꝓdierũt:regnaq; celoꝝ iſta ſup⸗
plicatione deploꝛãt Aeniſti tadẽ clemẽtiſſime
ihu:ſuccurrere iã ⁊ parce feſſis. Nunc iſtas ſe⸗
uas extingue minasi. Jam miſerãdos reſolue
mugitus. Redemiſti viuos cruce tua. Eripe

moꝛtuos moꝛte tua.pari nobiſcũ ſoꝛte mũdus
ipᷣe interierat:⁊ ad aduẽtũ tuũ ois creatura pẽ?

Debat.tibi nr̃a toꝛmẽta ſuſpirabãt: te ſemꝑ in⸗

fernus iſte pauebat. Dũ bᷣ es abſolue reos:dũ

aſcẽderis defende tuos.dũ h̊ es vniuerſa clau
ſtra ſoluant᷑:dũ aſcẽderis nõ claudant᷑. Tu ſo
lus caput dꝛaconis cõminuere potuiſti:tu poꝛ
tas ereas et vectes ferreos voluiſti conterere.

NPateat q̃ſumꝰ pᷣcantibꝰ ianua.Lux non deſit

pia:⁊ ſi redieris ad coꝛpꝰ maieſtate tua:nõ pꝛi

uetur infernꝰ potẽtia tua. Moſt auditas itaq;

pᷣces:poſt compoſitas leges:poſt demerſos in

atre voꝛaginis foſſa toꝛtoꝛes: rex nr̃ hodie de
inferis triũphatoꝛ ⁊ laureatꝰexiuit.nec candi⸗
datũ officiũ defuit:ſᷣ leta cũ pᷣncipe ſuo oĩis bea

toꝝ turba ꝓceſſit:ſicut i euãgelio ſcriptuʒ ẽ:qꝛ
reſurgẽte dño multa coꝛꝑa ſanctoꝝ:qͥ doꝛmie⸗
rant:ſurrexerunt cũ eo:⁊ exeuntes ð monumẽ
tis poſt reſurrectionẽ eius venerũt i ſanctaʒ ci
uitateʒ:⁊ agparuerũt multis. Repedat igit᷑ ad
ſtadiũ ſuum triũphatoꝛ iteꝝ viuus:vt nouerit
oĩs mũdus:qꝛ rediuit ab inferis xpᷣs. Gloꝛiẽt᷑

ergo credẽtes. Plaudãt manibꝰ oẽs gẽtes:qꝛ

rex nr ⁊ in ſeculo triũphat᷑:⁊ inferos vicit Be
neficia dei nr̃i cum magna atq; miriſica ſint:tñ
nec noua ꝓbant᷑:neq; ſubita: ſᷣ ab initio ſeculi
⁊ pᷣdicta ſunt oꝛaculis: ⁊ pᷣſigurata myſterijs.
Sacrã dñi paſſionẽ ab ipis mũdi coaleſcentis
exoꝛdijs veteris teſtamẽti reſpõſa cecinerunt:
⁊ idðo xpᷣm dñm pᷣdicatũ ac enũciatuʒ ſuis fide
libns aparere:ex ipoꝝ libꝛis ⁊ voluminibꝰaſ⸗

ſerimus.validis abſq; dubio nitit᷑ builegijs:qͥ

cauſam de aduerſarij aſſerit inſtrumẽtis.ſpeci

oſa victoꝛia ẽ: ↄtrariã ꝑtem chartulis ſuis: ve
lut ꝓpꝛijs laqueis irretire:⁊ teſtimonioꝝ ſuo⸗

rũ vocibꝰↄfutare: et emulũ telis ſuis euincere

vt opugnatoꝛis tui argumẽta tuis ꝓbent᷑ vti

litatibꝰmilitare. Itaq; in dñi nr̃i ꝑſona:dũ ex
Ade pᷣmi hois coſta mater cũctoꝛũ viuentium

Eua ꝓducit᷑ ex hui ſacro latere ⁊ ſalutari vul

nere:eccłia oiuʒ fideliũ parẽs reparanda mon⸗
ſtrat᷑. In eiꝰtypo Abel victus occidit᷑:⁊ inno⸗
cens fraterna tanqᷓ; iudaica impietate mactat
Hic idẽ dñs in nouiſſima mũdi ſeneſcẽtis eta-
te ꝑ figuraʒ beati Abꝛae longeui patris offert

ad victimã:quo tꝑe dũnouo ſacrificio in vnici

filij ſui iugulũ pius parricida conſurgit:ex im⸗
pꝛouiſo aries oculis eiꝰ aparuit: ſicut eloquit᷑

ſermo diuinus.et vidit Abꝛaã arietẽ inter ve⸗

pꝛes herẽtẽ coꝛnibꝰ:inter vepꝛes inqᷣt. Reqra
mus q̃ᷓ iſta ſit nouitas. id eſt.in multitudine cir

cũſtantiũ peccatoꝝ:herentẽ coꝛnibꝰ.id eſt.ad
crucis coꝛnua: clauoꝝ conſixione pendẽtem:
ſicut i alio loco legimꝰ: coꝛnua in manibꝰ eius

ſũt.hoc iðo:qꝛ venerãdas manus eiꝰ patibuli

bꝛachia ſuſceperũt. inter ſpinas aũt deputatꝰ

eſt:qñ ſpineo ſerto innocentie ⁊ iuſticie auctoꝛ

illuſus . Sed aliud itroſpicere debemꝰ:qͥdnã
ſit: ꝙ IJſaac a pr̃e altaribꝰ admouet᷑:ac ſubito

ari es ꝓ eo nõ mutata ᷣ duplicata oblatiõe ſup
ponit᷑. Gemina h̊ adoꝛanda ſubſtatia redẽpto
ris oñdit᷑. Oei eni vnigenitꝰoffert᷑: ⁊ vᷣginis p
mogenitꝰ imolat᷑. hoc qͥʒ dñice paſſionis pꝛeſi
gurabat inſignia.qð legimꝰ beatuʒ Heliſeũ ſe⸗
pulcro cõditũ ingeſto a latrüculis cadauere in
tra tumulũ ſuũ:coꝛpꝰextincti tactu ſacri coꝛpo
ris ſuſcitaſſe. Quis hic alius pᷣſigurabat᷑: niſi
dñs nẽ ihs xpᷣs:qͥ reſurrectionẽ de moꝛie largi
tur: ⁊ vitã ſepultꝰoꝑat᷑ :in latronibꝰeteni mun
duz:in ꝓphete votutibꝰxpᷣm dñm recognoſce.
Adhuc celeberrime ꝑ ſcripturas ſactas etiã in
ꝓphete Jone laboꝛibꝰ: et erũnis xpᷣi paſſio ac
reſurreciio pᷣſignant᷑. Hic Jonas (qõ fidei ve⸗
ſtre nõ arbitramur icognnũ) typũ dñi geſſiſſe

pᷣſcribit᷑. Ipᷣe eni dñs dixit.Sicut fuit Yonas

in vẽtre ceti tribꝰdiebꝰ⁊ tribꝰnoctibus:ita erit
filius hoĩs in coꝛde terre tribꝰ diebꝰ⁊ tribꝰno/
ctibus. Hic inquã Jonas ad pᷣdicãdũ Niniui
tis ire celeſtis offenſaʒ dño iubẽte dirigit᷑:pꝛe⸗

ſcius triſtẽ ſniaʒ ꝓpheta populi ↄuerſione va⸗

cuandã:nauim ꝓfugus q̃ tharſũ petebat igre

dit. ſed nautis exoꝛta tẽpeſtate turbatis:ſoꝛte

fluctibꝰ dat᷑:⁊ faucibꝰ ceti piſcis demerſus ex⸗

cipit᷑.ſed piſce illeſum eructante depoſituʒ ter⸗
tia die terris refundit᷑. Ni dete dñm etiã in ve

teri teſtamẽto in vᷣui foꝛma mirabiliter agare⸗

re: videte quõ ſe añ actis ſeculis indicauit ſᷣm
Fuilis foꝛme humilitatẽ vẽtuꝝ. Jonas irã dni

A
C
iatun
hem:diclu.
ſboentek.
dieſalutis
gasnanin
busagiuf
onnopdl
höͤlbert⸗
dimniluni⸗
ononſi
nautapimn
dieröm:
dusegoſi
ſoni getile
nasiofon
nelooꝛeſt
ni ho xros
i piucs vn
monarevt
ur. Joni
ſcgtdeuon⸗
ſbacurien
NRnin
ai Qri⸗
poeLo
nis pfüa
eſtiſte
greditur.
moꝛtifera
ni rerina
Moꝛtis ſ⸗
gheſtdñs
bilsbelua
luncomren
fritmi guen
edagati.
ltiobäpd
tuuinſednag
gnouit. Ate
1Pccpitpiſci:
Mogobettie
Ngbpſſisaig
ns enomunt
Nlenbennon
laqheiexe
ceranarediͤ
fluonivept
1reſurecton
inßlorregen
lunpſpicehe

Ppſpceh

deingsrpty
dedlgneris:

epanntol
peije Nfi

eſtbcnkei

kunie
Enulen
ſüne
oſlen
us riff
üpanzi
Cnüinn
Nerſtun
60id⸗ o⸗
Merenage⸗
iſagiſz
uſmeffei
Mcfanne
Acniugrain
muin ſutcti
Wangiman⸗
crsinir Nen
binmuninded
kconi cd
frione mtie
nusunnia
anuscezhhi
inastil Mur
ie tiſoenan
iceredenen ti
noii at
plcancheii
ubſtiurin
Vofat: ddoe,
ſicpeſoneft
heauz helſin
auliscidauen

a
+☛

=

—☛☛nr
E
=
S =

—

EE
—

ES
— — Sꝛ—
= =̃
= ie =

—
= —
—
==

S

S=

—

1Snfu
niydenſn

1
1

CTractatus IIII

5pdicuturus ad magnã Miniuitaꝝ deſtinat᷑ vr
bem:dicturꝰadhuc q̃draginta dies et Niniue

ſubuertet᷑.⁊ xpᷣs ad mũdi mittit᷑ ciuitatem:

diẽ ſalutis:⁊ pᷣfinitũ iudicij tᷣs annunciet. Jo

nas nauim expetit:xpᷣs eccłiam. Jonas flucti

