nũ:ſᷣ qð nolo malũ:hoc facio. Et denuo.Qui

in carne ſunt: deo placere nõ pñt. Aos aũt nõ
eeſtis in carne:ſ in ſpũ.ſi tñ ſpũs dei habitat in
vob. Poſt cogitationũ diligẽtiſſimã cautionẽę
ſeiunioꝝ tibi arma ſumenda ſunt.⁊ canẽdũ cũ

HBauid. Humiliaui in ieiunio aiaʒ meã. ⁊ cine
rem taq; panẽ mãducaui.⁊ cũ moleſti erãt mi⸗
hi induebar cilitio. Eua ꝑ cibũ eiecta ẽ de ꝑadi

ſo. Helias qdraginta dieꝝ exercitatus ieiunio

ligneo curru rapit᷑ in celũ. oyſes qdraginta
Diebus ac noctibus:familiaritate ⁊ mone dei

Paſcit ꝗn ſeueriſſimũ pbas quod vꝛ. Hon in

Polo pqe viuit homo. in omni vbo quod ꝓce⸗
Ddit de oꝛe dei. Saluatoꝛ generis humani:qͥ w⸗
tutem ⁊ ↄuerſatõis ſue nobis reliquit exẽplũ:

poſt baptiſmũ ſtatim aſſumit᷑ a ſpũ:vt pugnet
3 dyabolũ: ⁊ opꝛeſſum eũ atq; ↄtrituʒ tradat
diſcipulis ↄculcandũ. VUñ ⁊ apłs loquit᷑ Deꝰ
duit ↄteret ſathanã ſub pedibus nr̃is velociter

Et iñ hoſtis antiquus poſt. xl. dieꝝ ieiuniũ:p

cibũ molit᷑ inſidias. dicit. Si filius dei es die
vyt lapides iſti panes fiãt. In lege mẽſe. vij. pꝰ
clãgoꝛẽ tubaꝝ.x. die mẽſis totius gẽtis hebꝛee

ieiuniũ ẽ.⁊ exterminat᷑ aia illa de pplo ſi uo:que

ſuaturitatẽ pᷣtulerit ↄtinẽtie. In Job ſcvᷣtũ ẽ de

ratũ coꝛ meũ deus:ꝑatũ coꝛ meũ cãatabo ⁊ pſal

ne Tyrus multis pctõꝝ
pfoſſa vulneribus: vt agat penitentiã: macu

dꝛacone. vᷣtus eius in lũbis eius: ⁊ foꝛtitudoll

lius ſuꝑ vmbilicũ vẽtris eius. Aduũſum iuue⸗

nes ⁊ puellas etatis ardoꝛe hoſtis n abutit᷑:. -

inflãmat rotã natiuitatis nr̃e.⁊ implet illud in
Oſee.Oẽs adulterãtes qſi clybanus coꝛda eo

vulnerãt ⁊ iuflãmãt.Et a rege Babylonio tri⸗

bus pueris pᷣꝑant᷑.qͥ ſuccẽdit foꝛnacẽ.xlix.cu⸗
bitoꝝ hñs ipᷣe ſeptẽ hebdomadas ad ꝑditõeʒ.
js dñs obſeruari iuſſerat adſalutem. Sʒ quõ

ibi qrtus ſpẽʒ hñs q̃ſi fili hois immẽſos miti⸗
gauit ardoꝛes:⁊ int᷑ camini eſtuãtis incẽdium

docuit flãmas caloꝛẽ amittere:⁊ aliud ocułcõ⸗
minari: aliud pᷣbere tactui:ſic ⁊ aio vᷣginali:ro

re celeſti: ⁊ ieiunioꝝ frigoꝛe:caloꝛ puellaris ex
tinguit᷑: ⁊ in humano coꝛꝑe angeloꝝ imꝑat᷑ cõ
uerſatio.Quã ob rẽ ⁊ vas electõis de vᷣginib⸗

yltra naturã ẽ:nõ exercere:qð na·a ſis. Inter⸗

ficere in te radicem tuã:⁊ ſola vginitatis poma

decerꝑe:neſcire thoꝝ:oẽm viroꝝ hoꝛrere ↄta⸗
ciũ: ⁊ in coꝛꝑe viuere ſine coꝛꝑe.Neq; vo im⸗
moderata tibi imꝑamus ieiunia.⁊ enoꝛmem ci
boxꝝ abſtinẽtiã qbus ſtatim coꝛꝑa delicata frã⸗
gunt᷑.⁊ añ egrotare incipiũt: qᷓ; ſcẽ ↄuerſatõis
iacere fundamẽta.phᷣoꝛũq; ſnia eſt uο α

TW& ρε ααεπο X“̈αααμdωd ο /vol: q

latinus ita põt ſermo reſonare moderatas eſſe

vᷣtutes:excedẽtes modũ atq; menſurã inter vi
tia reputari. AUñ ⁊ vnus de ſeptẽ ſapientibus.
AHASVNGαV.i. ne d ait nimis. Qõð tã celebꝛe

factũ eſt: vt comico q; vᷣſu expᷣſſum ſit. Sic de⸗
bes ieiunare vt non palpites.⁊ reſpirare vix

poſſis.⁊ comitũ tuaꝝ vel poꝛteris vl traharis
manibus.ᷣ vt fracto coꝛꝑis apetitu: nec in le⸗
ctione:nec in pſalmis:nec in vigilijs:ſolito qͥd

minus facias. Jeiuniũ non ꝑfecta vᷣtus:ſᷣ cete

raꝝ vᷣtutũ fundamentũ ẽ.⁊ ſciſicatio:atq; pu⸗

dicitia.ſine q̃ nemo videbit deũ.gꝗdus pᷣbet ad

ſumma ſcãdẽtibus.nec tñ ſi ſola fuerit:vgineʒ
poterit coꝛonare. Legamus euãgeliũ ſapiẽtiũ
⁊ ſtultaꝝ vᷣginũ:q̃ꝝ alie cubiculũ ſponſiingre⸗
diunt᷑. alie bonoꝝ opeꝝ:oleũ n hñtes: extin⸗

ctis lẽpadibus excludunt᷑.La as eſt ſuꝑ ieiu⸗
nijs cãpus:in q̊ ⁊ nos ſepe cucurrimus:⁊ mul⸗

toꝝ ꝓpꝛij habent᷑ libꝛi:ad quoꝝ te mittimus le
ctionẽ vt diſcas qͥd boni habeat ↄtinẽtia: ⁊ qͥd

ecõtrario mali ſaturitas. Imitare ſpõſum tuũ
Eſto auie mriq; ſubiecta.Nullũ viroꝝn⁊ maxi
me iuuenũ: niſi cũ illis videas. Nullum ſcias:
quẽ illi neſciãt. Secularis q; ſnia eſt:eadẽ vel⸗
le:⁊ eadẽ nolle:ea demũ firma amicitia ẽ: vt ap
peteres vᷣginitatẽ: vt xpᷣi pᷣcepta cognoſceres.

vt ſcires qͥd tibi expediret:qͥd eligere deberes.

illaꝝ te exempla docuerũt.ſctã domi inſtruxit

UI

gerlatie
“ eſt
chonon⸗
coſiſün
frucuus

ſchlüſe

mnilibus⸗
inbuno
opl.H⸗
fentis:
ſmuneti
chorchtt
lligankrq;
ttatentrun
,lderidi
pit Seun
atlocs.E
aochensn
ofregui
dicttie, Ri
Gtauttast
Cnloriü:r
ategrecn
taüſener
taſua ſen
laſeueni
affecus⸗
poꝛis hun
damurmm
nopoſſun
nianolte
nooccida
tſter ſnen
fuumn reor⸗
rhie calc⸗
cſeycolore
höeadboni
Meſepfeen
dapauptbus
iſene Ztu
ſecin tpuu

hecluci ;

otbidlii

giegteonig

Avinqt

Ponopain

luersing
ſenemn
ctumeſteg

Vencebon

dapanib
uunie

ſuecognan

ſesiöpan
böngtni

gnf
n
akenim
kningalu
lunenien
logffihne
Ahalgiin

reſnin

S

iſenig
aiudnii
tum ge
Mimnigni
lckuitstänm
Netalulecks⸗
Kriizarin

— ==

ignmiſen

nuW
Ce Ne
jeinna tmonat
moopeanßt
nin li gti⸗
Giine
GCNNN.dN

*

enoenut

—

Lgnmirigni

Neſcniſen.
Nins Chüͤcin
aöſinſ⸗
Nurs,1prun
gan⸗ m
waitutteſtee
urlini
inufen

tichendad,

waizuftin
ſoaſvet en
ocuiglilin

4
H

Tractatus Vy

zuerſatio. Nõ igit᷑ ſolum putes tuũ eſſe:quod

tuum eſt: eaꝝ que ſus in te expᷣſſe pudicitiam
⁊ honoꝛabiliũ nuptiaꝝ cubiliſq;ʒ immaculati pᷣ

cioſiſſimi germinauere te floꝛẽ qͥ ꝑfectos affert
fructus ſi humiliaueris te ſub potẽti mãu dei:

⁊ ſcpᷣtũ ſp memineris.ſuꝑbis deus reſiſtit.hu⸗

milibus aũt dat graʒ.vbi aũt gra:nõ operũ re⸗

tributio:ſᷣ donãtis ẽ largitas vt impleat᷑ dictũ
apli.Nõ eſt volentis neq; currẽtis:ſᷣ dei miſe⸗

rentis:⁊ tñ velle ⁊ nolle nr̃m eſt:ipᷣmq; qð no⸗
ſtrum eſt:ſine dei miſeratõe nr̃jm nõ eſt.Eunu⸗
choꝝ q; tibi ⁊ puellaꝝ ac ſeruuloꝝ moꝛes mag
eligant᷑:qᷓ; vultuũ elegãtia.qꝛ in omni ſexu et

etate ⁊ truncatoꝝ coꝛpoꝝ violẽta pudicitia :aĩ

ↄſiderãdi ſunt.qͥ amputari niſi xpᷣi timoꝛe non
pñt. Scurrilitas atq; laſciuia: te pñte nõ habe
at locũ. Nunqᷓ; verbũ inhoneſtũ audias:aut ſi

audieris nõ iraſcaris. Perdite mẽtes hominũ

vno frequẽter leuiq; ſermõe tẽptat clauſtra pu

dicitie. Ridere ⁊ rideri ſecularibus derelique.
Grauitas tuã ꝑpſonã decet. Catonẽq; illũ dico

cenſoꝛiũ:⁊ vr̃e quondã vꝛbis pᷣncipẽ: qͥ extrẽa

etate grecas lr̃as nõ erubuit Cenſoꝛ.nec deſpe

rauit ſenex diſcere:⁊.M.Craſſum ſemel in vi

ta ſua ſcribit riſiſſe Lucilius:fuerit illa affecta
ta ſeueritas:⁊ głaʒ querens aurãq; plarẽ nos

affectus ⁊ ꝑturbatões qᷓ;diu in tabernacło coꝛ
poꝛis huius habitamus:⁊ fragili carne circun
damur moderari ⁊ regere poſſumus: ãputare

nõ poſſumus. Vñ ⁊ pſalmiſta dicit. JIraſcimi⸗

ni ⁊ nolite peccare.Qð apłus diſſerẽs.ſol inqͥt

nõ occidat ſuꝑ iracundiaã vr̃aʒ:qꝛ ⁊ iraſci hois
eſt: ⁊ ſinem iracũdie imponere:xpᷣiani.Super
fluum reoꝛ te monere q auaritiã:cũ gñis tui ſit

⁊ hr̃e ⁊ calcare diuitias:⁊ aplłs doceat auaritiã
eſſe ydoloꝝ cultũ.Dñſq; rñdeat ſciſcitãti:mgr

bõe:qͥd boni faciens vitã eternã poſſidebo: Si
vis eſſe ꝑfectus:vade ⁊ vẽde omia qͥ habes:⁊
da paupꝑpibus:⁊ habeb theſauꝝ in cel:⁊ veni ſe

q̃re me. Apłici faſtigij ẽ ꝑfecteq; vᷣtutis vẽde⸗

re oĩa:⁊ pauꝑibus diſtribuere.⁊ ſic leuem ⁊ ex

peditũ cũ R*“do ad celeſtia ſubuolare. Nobᷣ im
mo tibi diligẽs credita ẽ diſpẽſatio.qᷓ;q; in hoc
oĩ etate omiq; pſone libertas arbitrij relicta ſit

WBi vis inqᷣt eſſe ꝑfectus:nõ cogo:non imꝑo:ſ

ꝓpono palmã:ondo pᷣmia: tnũ ẽ eligere ſi vo⸗
lueris in agone atq; certamine coꝛonari.Et cõ
ſideremus qᷓ; ſapiẽter ſapiẽtia ſit locuta vende
q̃ habes.Cui iſta pᷣcipiunt᷑: Nempe illi cui di⸗

ctum eſt:ſi vis eſſe ꝑfectus nõ ꝑtẽ bonoꝝ tuoꝝ

vende:ſᷣ omnia.Cũq; vẽdideris qͥd ſequit᷑:⁊
da pauꝑibus:nõ diuitibus:nõ ꝓpinqᷣs:nõ ad
luxuriã:ſᷣ ad neceſſitatẽ. Siue ille ſacerdos ſit
ſiue cognatus ⁊ affinis:nihil in illo aliud ↄſide
res qᷓ; pauꝑtatẽ. Laudẽt te eſurientiũ viſcera:
nõ ructãtiũ opulẽta ↄuiuia. In actibus aploꝝ

Fo. CxH.II

qñ dñi noſtri adhuccalebat cruoꝛ: ⁊ feruebat
recẽs in credẽtibus fides: vẽdebãt oẽs poſſeſſi
ones ſuas.⁊ pᷣcia eaꝝ ad apłoꝝ deferebant pe

des:vt oñdãt pecunias eſſe calcãdas:dabat᷑ q;

ſingulis put cuiq; opus erat.Ananias ⁊ Saop
phyra diipẽſatoꝛes timidi:immo coꝛde dupli⸗

ci:⁊ ideo ↄdẽnati.qꝛ poſt votũ q̃ſi obtulerunt
ſua:⁊ nõ eius cui ſemel ea vouerãt:ꝑtẽq; ſibi a
liene ſubſtãtie reſeruauerũt metuẽtes famam:
quã vera fides nõ timet pñtẽ meruere vindictã
nõ crudelitate ſnie:ſᷣ coꝛreptõis exẽplo.Beni⸗

q; ⁊ apłlus Petrus neqqᷓ; impᷣcat᷑ eis moꝛtem:
vt ſtultus pᷣs calumniat᷑:ſᷣ dei iudiciũ ꝓphe⸗

tico ſpũ annunciat:vt pena duoꝝ hominum ſit

doctriua multoꝝ:ex eo tꝑe quo vᷣginitati ꝑpe

tue ↄſecrata es:tua nõ tua ſunt:immo vere tua

qꝛ Rʒpᷣi eſſe ceperũt:q̃ auia viuẽte vel mr̃e ipᷣa⸗
rum arbitrio di ſpẽſanda ſunt. Sin aũt obierit
⁊ ſomno ſanctoꝝ reqͥeuerint (ſcio em̃ h̊ illas op
tare vt te habeãt ſuꝑſtitẽ) cũ etas maturioꝛ fu⸗

erit ⁊ voluntas gquioꝛ:firmioꝛq; ſnĩa:facies qð

tibi viſum fuerit.immo qð dñs imꝑat:ſcitura

nihil te habiturã: niſi qð in bonis oꝑibus ero⸗
gaueris. Alij edificent eccłias:veſtiant ꝑietes:
marmoꝝ cruſtis:columnaꝝ moles aduehant:

earũq; deaurent capita:pᷣcioſum oꝛnatum nõ
ſentẽtia:eboꝛe argẽtoq; valuas:⁊ gẽmis aura⸗

ta diſtinguãt altaria. HNõ repᷣhendo:nõ abnuo
Anuſquiſq; in ſenſu ſuo abũdet meliuſq; eſt

facere:qᷓ; repoſitis opibus incubare.ſᷣ tibi alið

pꝓpoſitũ eſt. Ep̃m veſtire in pauꝑibus:viſita⸗
re in languẽtibus:paſcere in eſuriẽtibus:ſuſci⸗

pere in his qͥ tecto indigẽt: ⁊ maxie in domeſti⸗
cis fidei. vginum alere mõaſteria.ſeruoꝝ dei ⁊

paupeꝝ ſpũ habere curã:qͥ diebus ⁊ noctibus
ſeruiũt dño tuo.qͥ in terra poſiti imitant᷑ ange⸗

loꝝ ↄuerſatõeʒ. ⁊ nihil aliud loquunt᷑: niſi qYA
ad laudes dei ꝑtinet:hñteſq; victũ ⁊ veſtitum

his gaudẽt diuitijs:q̃ͥ plus habere nolũt: ſi ſiũ

ſeruãt ꝓpoſitum. Alioqᷣn ſi ãplius deſiderant

his q̃ neceſſaria ſunt ꝓbant᷑ indigni.Hec ad v

ginẽ diuit: ⁊ xginẽ nobilẽ ſuʒ locutus. Nunc
tm ad vᷣginẽ loquar.i.nõ ea qͥ ex te:ß in te ſunt
Conſiderãs ppter pſalmoꝝ ⁊ oꝛõnis oꝛdineʒ

qð tibi hoꝛa iertia:ſexta:nona:ad veſpeꝝ me⸗
dia nocie ⁊ mane ſꝑ ẽ exercendũ:ſtatue qꝗð ho⸗
ris ſcãʒ ſcpturaꝝ ediſcere debeas qᷓ;to tꝑe lege
re.non ad laboꝛẽ:ᷣ ad delectatõeʒ ⁊ inſtructio

nem aie.Cũq; hec finieris ſpatia: ⁊ frequenter

te a figẽda genua ſollicitudo anime ſuſcitaueris
habeto lauã ſp in manibus vel ſtaminis police

fila deducito: vel ad toꝛ’quenda ſubtegmina in

alueolis fuſa vtant᷑ aliaꝝq; neta: aut in globũ

collige:aut texẽda cõpone.Que texta ſunt re⸗
ſpice.q̃ errata rephẽde.q facienda ↄſtitue. St
tãtis oꝑis varietatibus fueris occupata: nũqꝙ
8

Pars

dies tibi longi erunt. H ᷓuis eſtiuis tẽd ant᷑ ſo⸗
libus:bꝛeues videbant᷑:in qbus aliqͥd oꝑis pᷣ⸗

termiſſum nõ cẽ.hec obᷣuãs ⁊ teipᷣaʒ ſaluabis
⁊alias:⁊ eris magiſtra ſancte ↄuerſatõis.mul

tarumq; caſtitatem lucrum tuũ facies. Scpᷣtu
ra dicẽte. In deſiderijs eſt ois aia ocioſi.nec ic

circo tibi ab oꝑe ceſſandum eſt.qꝛ deo ꝓpitio
nulla re indiges. ſᷣ ideo cum omnibus laboꝛan F
omnes fraudulentias eoꝝ ⁊ cuniculos quibus

dum eſt: vt ꝑ occaſionem opꝑis nihil aliud cogi
tes:niſi quod ad dñi ꝑtinet ſeruitutẽ. Simpir
loq̃r. Quãuis oẽʒ cẽſum tuuʒ in paupꝑes diſtri⸗

buas.nihil apud Ep̃m erit pcioſius:niſi qu.d

manibus tuis ipᷣa ↄfeceris: velin vſus ꝓpᷣos.
vel in exemplũ vginuʒ ceteraꝝ: vel quod auie
mMriq; offeras:maioꝛa ab eis in refectõe paupe

rum:pcia receptura penep̃terij:quod vel pᷣci⸗

puum eſt. DHum eſſes puula ⁊ ſancte ⁊ btẽ me⸗

moꝛie Anaſtaſius ep̃s Romanã regeret eccle⸗

ſiam:de oꝛientis ꝑtibus hereticoꝝ ſeua tempe
ſtas ſimplicitateʒ fidei:q̃ apłi voce laudata eſt

polluere ⁊ labefactare conata eſt. Sʒ vir ditif
ſime pauꝑtatis ⁊ aplice ſolicitudis ſtati noxiũ

Peculit caput ⁊ ſibilãtia hydre oꝛa ↄpeſcuit.Et
q vereoꝛ: immo rumoꝛe cognoui:in qbuſdam
adhuc viuere ⁊ pullulare venenata plantaria.

illud te pio charitatis affectu pᷣmonendã puto

vt ſancti Innocẽtij:qͥ apłice cathedre: ⁊ ſupꝛa
Dicti viri ſucceſſoꝛ ⁊ filius ẽ:teneas fidẽ.nec pe
regrinam: q;uis tibi pꝛudẽs callidaq; videarl.

doctrinam recipias. Solẽt em huiuſcemodi ꝑꝓ
angulos muſſitare. ⁊ qſi iuſticiã dei q̃rere.cur

illa aia in illa ẽ nata ꝓuincia. Quid cauſe exti⸗
tit: vt alij de xpᷣianis naſcant᷑ parẽtibus.alij in

ter feras ⁊ ſeuiſſimas natões:vbi nulla dei no⸗

ticia ẽ.Cũq; hoc q̃ſi ſcoꝛpionis ictu ſimplices q̃

vſq; ꝑcuſſerint: ⁊ fiſtulato vulnere iocũ ſibi fe⸗
cerint:venena diffundũt. Putaſne fruſtra in⸗

fans ꝑuulus:⁊ qͥ vix mr̃eʒ riſu:⁊ vultus hyla⸗

ritate cognoſcat:qͥ nec boni aliqͥd fecit:nec ma⸗

li: demõe coꝛripit᷑:moꝛbo oppꝛimit᷑ regio: ⁊ ea

ſuuſtinet que videmus impios hoies nõ ſuſtine

ree: ⁊ ſuſtinere deo ſeruientes: Sin aũt iudicia
ſunt inquiũt dñi vera:iuſtiſicata in ſ- emetip̃is:

2 nihil apud deũ iniuſtũ eſt:ipa rõne compelli

mur: vt credamus animas fuiſſe in celeſtibus.
⁊ ꝓpter qᷓdã antiq̃ peccata damnatas in coꝛpo
ribus hũanis.⁊ vt ita loqᷓmur:ſepultas.noſq;
in vallelachꝛymaxꝝ penas luere veteꝝ pctõꝝ.
Vnñ ⁊ ꝓpha dicit:pᷣuſq; humiliarer ego pecca⸗

ui. ⁊ educ de carcere aĩaʒ meã ⁊ iſte peccauitvt

cecus ex vtero naſceret᷑:an parẽtes eiꝰ: ⁊ cete⸗
ra his ſiłia. ec impia ⁊ ſcelerata doctrina oli

in egypto ⁊ oꝛiẽtis ꝑtibus vᷣſabat᷑.⁊ nũc abſcõ

dite ꝗſi in foueis viperaꝝ apud pleroſq; vᷣſat᷑.
illarũ q; ꝑtiũ polluit puritatem. ⁊ q̃ſi heredita
rio malo ſerpit in paucis: vt ꝑueniat ad pluri⸗

●

III

mos.Quã certus ſum:ꝙ ſi audieris:nõ recipi
as. habes em apud deũ magiſtras.quaꝝ fides
noꝛma doctrine eſt. Intelligis qͥd loq̃r. Oabit
em̃ tibi deus in oibus intellectũ.nec ſtatim ad
uerſum ſeuiſſimã hereſim: ⁊ multo his neqoꝛa
quÿue dixi: rñſionẽ oꝛdinis flagitabis.ne non tm
n wnlis videar qᷓ; ↄmouiſſe.cum pñtis opꝑis
1

t inſtruere vginẽ:nõ hereticis rñdere.Ceteꝝ

*

nitunt᷑ ſubuertere veritatẽ: in alio ope deo ad⸗
iuuante ſubuertimus. Qõ ſi volueris: ꝓmpte

libenterq; mittemus. Altroneas em̃ aiunt pu⸗

tere merces:⁊ pᷣcia facilitate decreſcũt: que ſp
in raritate maioꝛa ſunt. Solet inter pleroſq; eſ
ſe certamẽ vtrum ſolitaria: an cum multis vita
melioꝛ ſit:quaꝝ pᷣoꝛ pᷣfert᷑ qdẽ ſcðᷣe:bᷣ in viris q̃
dem piculoſa ẽ. ne abſtracti ab hominũ frequẽ
tia ſoꝛdidis ⁊ impijs cogitatõnibus pateant.⁊
pleni arrogãtie.⁊ ſuꝑcilij cũctos deſpiciãt:ar⸗
mẽtq; linguas ſuas:vel clericis vel alijs mona
chis detrahẽdo. Be qͥbus rectiſſime ðꝛ.filij ho
minum dẽtes eoꝝ arma ⁊ ſagitte:⁊ lingua eoꝝ
gladius acutus. Quãto magis in feis: quaruʒ
mutabilis fluctuanſq; ſnia:ſi ſuo arbitrio relin
quat᷑:cito ad deterioꝛa delabit᷑: Noui ego in v
troq; ſexu ꝑ nimiã abſtinẽtiam: cerebꝛi ſanita⸗
tẽ in qbuſdam fuiſſe vexatam. Pꝛecipueq; in
his:qͥ in humectis ⁊ frigidis habitauerunt cel
lulis:ita vt neſcirẽt:qͥd agerẽt:qͥ ve ſe vterent.
quid loqui:qͥd tacere deberent. Certe ſi rudes
ſecularium lr̃arum:de tractatibus hoĩm diſer⸗

toꝝqᷣwiam legerint: vboſitatem ſolam diſcũt
abſq; noticia ſcbturarum. Et iuxta vetus elo⸗
gium cum loqui neſciant:tacere nõ pñt:docẽt⸗

qᷓ; ſcripturas quas non intelligũt.⁊ cum alijs

pſuaſerint:eruditoꝛum ſibi aſſumunt ſuꝑciliũ
pus imꝑitoꝛum magiſtri:qᷓ; doctoꝛum diſcipu

li. Bonum ẽ igitur obedire maioꝛibus: parere

pꝓfectis:⁊ poſt regulas ſcripturaꝝ vite ſuetra⸗

miteʒ ab alijs diſcere:nec pᷣceptoꝛe vti peſſimo

ſcʒ pᷣſumptõe ſua. De talibus feminis ⁊ aplus
loquit᷑:q̃ circumferuntur omni vẽto doctrine:
ſp diſcentes:⁊ nunq; ad ſciẽtiam veritatis per

ueniẽtes. Matronarum maritis a ſeculo ᷣuiẽ

tium tibi conſoꝛtia declinẽtur:ne ſollicitet᷑ ani⸗
mus:⁊ audias:quid vel maritus vxoꝛi:vł vx⸗
oꝛ locuta ſit viro. Nenenate ſunt huiuſcemodi
confabulatões. Suꝑ quarum damnationẽ ſe⸗
cularẽ vſum aſſumẽs apoſtolus fecit eccleſia⸗
ſticum. Coꝛrumpunt moꝛes bonos confabula
tiones peſſime.Cuius iambici metrum dum v
bum ſeruat ex vbo:neq̃qᷓ; expᷣſſit latina traſla⸗
tio. Graues femine ⁊ maxime vidue ac vgies
tibi comites eligãtur:q̃rum ꝓbata ẽ conuerſa⸗
tio:ſermo moderatus:ſancta verecundia. Fu
ge laſciuiã puellaꝝ:q̃ oꝛnãt capita.crines a frõ

Ge

eedinirtl
ſelii
ciſpa
i d
chrnil
ii
cedens
luenn
latfacen.
eſtpatente,
Velitenon
quohecin
ſcas:nec
celerepne
calamiſtn
ladeqbun
bioler qnꝑ
godeuitet:
nn viſtatio
hümelppe
fecrapan
runn Mecl
deinipen
nögunc
ppepicn
goonisqq
monaſte
nunqſo
necolum
ſtatiminn
oꝛeſatorel
gegez:rl
ſngas yg
füplorpe
diunkqan
ſcäpenitus
depinite
uniitez⸗
noquanme
ſe Quiſenn
ſſeinelige

benteraudin

beſatust.
feclamanti
ermanet
Ponnesac
poteravin
pfluo kade⸗
plurimäne
Gi de woi
humn ſerm
nguis öa
gnitnte,⸗
iggredeh,

analegl

nloogene .

utemn
cgentinn
agcſi gteß
uinegage
Manmmläsin
Kicznnnti
icdonttüfene
Whusgnen:
iaedeſkire⸗
trdsatisnon
ſenlneheiliho
ſagnringuee
gisfingan
ſilnomnpntn
bii Raucge
nnterſui⸗
n. Pehrgn
dshetumn
girelehten
aen. Carſnts
aathnsbrind
ſtuenſchndi
Etiutuneut
eenrtoiri⸗
liittan i
aumun pe i
un Nope
ionbus:Ae
rig Meſten⸗
woreape
1sfenins n
ived dan
oumwin
numiiszſlli
urneſcluun
utusru
eſuntbaiuch
run dam
ſolusfe

—

=—
☛

—
==
=
S=

9
4

SE

S

S=
=
=

1

4

☛ ==

—
=S=

4

=R
—
—
—

S=S.

4

= c
SE

—
☛
=
—
—
—
=
S=

=
= — r =

—,,—
—

Tractatus V

te dimittũt:cutẽ poliũt:vtunt᷑ pigmẽtis:aſtri⸗ int idü::
ctis lũbis:calciatis pedibus:⁊ a ppꝛehẽſis ma-⸗·

ctas hñt manicas:veſtimẽta ſine ruga:ſoccoſ⸗

q; criſpãtes:vt ſub noĩe vᷣginali vẽdibilius pe
reãt. Poꝛes em̃ ⁊ ſtudia dñaꝝ plerũq; ex an⸗

cillaꝝ ⁊ comitũ moꝛibus iudicant᷑.Illa tibi ſit
pulchꝛa:illa amabilis illa hñda int᷑ ſocias que
neſcit eſſe ſe pulchꝛã: q̃ negligit foꝛme bonũ:⁊
ꝓcedens ad publicum nõ pectus ⁊ colla denu
dat:ne pallio reuoluto ceruices aꝑit: ſᷣ que ce⸗
lat faciem:⁊ vix vno oculo qui vie neceſſarius
eſt patente ingreditur. Dubito an loquar. Sʒ
velim:nolim. quia crebꝛo ſit: dicendum ẽ non
quo hec in te timere debeã: que iſta foꝛſitan ne

ſcias:nec vnqᷓ; audieris:ſᷣ quo ꝑ occaſionẽ tui

cetere pᷣmonẽde ſint. Cincinnatulos pueros ⁊
calamiſtratos:⁊ ꝑegrini muris olẽtes pellicu⸗

la:de qͥbus illud arbitri eſt:non bñ olet:qui ſp

bñ olet:q̃ſi q̃ſdam peſtes ⁊ venena pudicitie vᷣ

go deuitet:vt taceam ð ceteris quoꝝ impoꝛtu⸗

na viſitatio: ⁊ ſe infamat ⁊ alias:vt etiam ſi ni
hil mali ppetret᷑:tñ hoc ſit vłmaximum malũ

fruſtra patere maledictis: ⁊ moꝛſibus ethnico
rum. MNec hoc de oibus dicimus:ſᷣ de ijs às ec

cleſia ipᷣa repᷣhendit:qͥs int erdũ abijcit. In q̊ͥs
nõnunqᷓ; ẽoꝝ ⁊ pᷣbbyteroꝝ cenſura deſeuit vt
ꝓpe piculoſius ſit laſciuis puellis ad loca reli⸗
gionis qᷓ; ad publicum ꝓcedere:que viuunt in

monaſterio:⁊ quaꝝ ſimul magnus ẽ numerus

nunqᷓ; ſole:nunqᷓ; ſine mre ꝓcedunt. SDe agmi
ne columbaꝝ crebꝛo accipiter vnaʒ ſeꝑat:quã
ſtatim inuadat ⁊ laceret:⁊ cuius carnibꝰ ⁊ cru

oꝛe ſaturet᷑. Moꝛbide oues ſuum relinquunt

gregeʒ:⁊ lupoꝝ faucibus deuoꝛant᷑. Scio ego
ſanctas vgines que diebus feſtis ꝓpt᷑ frequẽ⸗
tiã płoꝝ pedem domi cohibent:nec tunc egre
diunt᷑: qñ maioꝛ eſt adhibenda cuſtodia:⁊ pub
licũ penitus deuitãdũ.Añ annos circiter.xxx
de vginitate ſeruãda edidi libꝝ: in qͥ neceſſe fu
it mihi ire ↄ vitia:⁊ ꝓpter inſtructionem vᷣgi⸗
nis quam monebã dyaboli inſidias pateface⸗

re.Qui ſermo offendit plurimos:dũ vnuſqſqq
in ſe intelligens qð dicebat᷑: nõ q̃ſi monitoꝛẽ li

benter audiuit.ſᷣ qſi criminatoꝛem ſui oꝑis ad

uerſatus ẽ. Verũtñ qͥd ꝓfuit armaſſe exercitũ
reclamantiũ: ⁊æ vulnus ↄſcie doloꝛe mõſtraſſe-
liber manet:hoĩes pᷣteriert. Scpᷣſi ad pleraſq;
vgines ac viduas ouαορνεο. qcd dici
poterat:in illis opuſculis defloꝛatũ ẽ.vt aut ſu
ꝑfluo eadẽ a nob repetant᷑.aut nunc pᷣtermiſſa
plurimũ noceãt. Certe ⁊ btũs Cypᷣanus egre⸗

giũ de vginitate volumẽedidit.⁊ multi alij ta
latino ſermone qᷓ; greco:oimq; gentiũ lris atq;
linguis pᷣcipui in eccłlijs agmis vita laudataẽ.

Sʒ hoc ad eas ꝑtineat:que necdũ elegerunt vx
ginitatẽ: ⁊ ex hoꝛtatõe indigẽt vt ſciãt qle ſit vt
eligere debeat. Nob electa ſeruãda ſunt: ⁊ ſi

Epla LXVII

int᷑ ſcoꝛpiones ⁊ colubꝛos incedendũ: ⁊ accin⸗

nu baculis:iter ꝑ inſidias huius ſeculi:⁊ inter
venena faciamus. poſſimuſq; ad dulces ioꝛda

nis puenire aqᷓs:⁊ terrã repꝛomiſſionis intr⸗

re. ⁊ ad domuʒ dei aſcẽdere.ac dicere cũ ꝓphᷣa
Dñe dilexi decoꝛem domus tue: ⁊ locũ habita
tionis gloꝛie tue.Et illud. Unam petij a dñno:
hanc reqͥram:vt inhabitem in domo dni omni
bus diebus vite mee. Felix illa ↄſcia:⁊ btã vᷣ⸗
ginitas: in cuius coꝛde pᷣter amoꝛem xpᷣi: d eſt
ſapia:caſtitas:pacientia:atq; iuſtitia:cetereq;

vtutes nullus alius vſat᷑ amoꝛ. Nec ad recoꝛ

dationem hois aliq ſuſpirat.nec videre deſi⸗
derat:quem cum viderit nolit dimittere. San

ctum vginum ppoſitum: ⁊ celeſtis angeloÿ ꝙ]

familie gloꝛiã quarundam nõ bñ ſe agentiũ no
men infamat.qͥbus apꝑte dicendũ eſt:vt aut nu
bant:ſi ſe nõ pñt ↄtinere:aut ↄtineant:ſi nolũt
nubere. Bigna res riſu:immo planctu:incedẽ
tibus dñis ãcilla vgo ꝓcedit oꝛnatioꝛ.vt ꝓni⸗
mia ↄſuetudine quã incomptam videris dnaʒ

ſuſpiceris. Eonnulle ſeꝑate ⁊ abſq; arbitris qᷓ

runt hoſpitia: vt viuant licentiꝰ vtant᷑ balneis
faciantq; quod volunt:⁊ deuitent ↄſcientias:
plurimaꝝ. ec videmus⁊ patimur⁊ ſi aureus

nũmus affulſerit inter bõa oꝑa reputamꝰ. Fi-
nem iungo pᷣncipio.nec ſemel monuiſſe ↄtẽtus

ſum. Ama ſcepᷣturas ſanctas:⁊ amabit te ſapia
dilige eam: ⁊ ſeruabit te.honoꝛa illã: ⁊ ãaplexa⸗
bit̃ te. Hec monilia in pectoꝛe ⁊ in auribus tu⸗
is hereant.nihil aliud nouerit lingua:niſi xpm

Nihil poſſit ſonare:niſi quod ſanctum cẽ̃.Auie

tue tibi ſꝑ ac matri in oꝛe dulcedo vſet᷑. Quaꝝ
imitatio foꝛma vtutis e eeft.
Incipit alia epła ad Bemetriadem ſub no⸗
mine lieronymi ſcbᷣta de vᷣginitate ⁊ vita ꝑfe
cta. Airgumentum
Fſicium ſuũ in ↄmendatõe vᷣginis ex⸗
o ponens a temeritate ⁊ ambitõe ſe pur⸗
gat. ⁊ inſtiturus vginem de bono na⸗
ture ꝑtractat optimum incitamentum: dicens
debere aliquem id aſſequi poſſe quod cupiat:
hominem ad imaginem dei creatum rõnis ꝑti
cipem aſſerit in hoc ꝑfectioꝛem effectum: quod
liberum accipit arbitrium:vt in eo eſſet iuſtitie
bonum voluntarium non coactum:arguens il
los qui opus dei repᷣhendentes aſſerunt taleʒ
hominem fieri debuiſſe:qui malum facere om⸗
nino nõ poſſet. Effert àt nature bonũ ex inſito
doloꝛe a ruboꝛe peccati:⁊ leticiã cũctis innata
ex ↄſcia recte factoꝝ exempla ex veteri teſtamẽ
to ꝓponẽs eoꝝ qͥ ſine lege iuſtiſicati ſunt.ꝛo
bat q; teſtimonijs ſcbturaꝝ petm volũtati pec
cãtis inpingi nõ neceſſitati nature. Exẽplis q;
aſtruẽs in eadẽ natura merita eſſe diue p

multa tꝑa hoĩes pᷣterea ſine lege relictos.quia
erat ad iuſticiq ſufficiẽs ſine lege natura: ⁊ tali⸗
bus dicti facillima vgini ex nature bon o ꝓpo⸗
ſita. Suadet deum ⁊ ſpõſi ſcrutandã volunta⸗
tem. oñdens illam quadrifarij ꝑtitione diſtin⸗
gui:dum qdam iubent᷑: ꝓhibent᷑ alia:⁊ ↄcedũ
tur aliqᷓ: ⁊ aliq̃ ſuadent᷑.Aſſerens vᷣginem que
ↄſilium amplexata eſt multo magis ſeruare de
bere pᷣceptũ.⁊ deſpectis terrenis ſꝑ celeſtia ſuſ

pirare: animuʒ optimis rebus occupare:⁊ viã
pfectõis in teneris annis quodam riſu ⁊ exer⸗
citatione in naturam tranſferre. Excitat dein⸗

de vginem ex domeſtica gloꝛia: ⁊ qdam ↄpa⸗
tione ſui generis viris ac magiſtratibus p̃fert.
noõ tin hominum oculos aſſerens in illã eſſe cõ⸗
uerſus:ſᷣ deum cum omni angeloꝝ militia ipſi
us pᷣſtolari certamen. Docet q́; minima pᷣcep⸗
ta nõ negligenda. ⁊ m apłicam ſententia: om⸗
nia ſine murmuratõe complenda. Duo dicit eſ
ſe vitia que difficilius ſupant᷑: gulam atq; libi
dinem. Que cum vgo ſancta calcauerit:facili⸗
us vincere dʒ que cruciant: ſpernere potuit:q̃

delectant. Admonet illam ad ſanctitatẽ ex du⸗

plici dignitat e ſiliatõis:ac deſponſatõnis:do⸗
cens eam ex hoc debere eſſe ꝑfectam:ſicut ⁊ pr
ꝑfectus eſt: neminem ledere: nulli detrahere:
nec detrahentes audire:in ſemone modeſtiam
grauitatẽq; ſeruare. Docet deinde vtutes vi⸗
tiaq; diſcernere: ⁊ quid inter veram ⁊ fictã hu⸗

militatem interſit. Monet adulanti nõ crede⸗

reęe:nec quẽqᷓ; adulatõe deciꝑe:moderata ſerua
re ielunia: de dignitate natalium non gloꝛiari.
Raro in publicum ꝓcedere. Inſtruit q; de cõ
gruo oꝛõnis tꝑe:⁊ mõ lectõnis ſcpᷣturaꝝ. Inſi
nuat qualis dʒ eſſe oꝛnatus in Rti ſponſa. hoꝛ
taf vt cauta ſit atq; ſollicita ↄ callidi hoſtis in⸗
ſidias: docens q̃lia eum ſint arma ſumenda:
ißp̃ius in temptando aias ſimplices pdẽs aſtu⸗
tiam. Erudit q́; ad cautelam in diſcernẽdis co
gitationibus: ⁊ que cogitatio aſcribat᷑ culpe:⁊
aliter pᷣmis motibus reſiſtat᷑. Ad extremuʒ ad
omnem laboꝛẽ ferendũ illam ↄſideratõe inſta⸗
bilitat! hũane ⁊ futuri aduẽtu iudicij tũ maxie
ptemplatione eternitatis exhoꝛtans.
liud Argumentum.
DODta apleriſq; hec epła ðꝛ nõ eẽ Hie
n ronymi:pᷣ alicuius Pelagianiſte eo ꝙ
mnmiinis bonũ nature ⁊ libeꝝ pᷣdicet arbi
trium. Beda pbr dicit eaz eſſe Juliani eius he
relſis ſectatoꝛis in libꝛo de gr̃a dei eundẽ Ju⸗
lianum. Mos pleraq; huius epłe ab Auguſti⸗
no nouimus eſſe rep̃henſa tanqᷓ; gr̃e dei aduer
ſantia. Vñ ⁊ ſuſpicat᷑ illã a pelagiano pſctã ſi
cut ipe ſcribit in epłla ad Julianum DBemetria

dis mreʒ:quã ob h̊ ip̃ᷣi libello ſubdidimus.õ

tinet iñ multa ſolutaria monita: ⁊ cõit᷑ in exem

III

plaribus ſub nomie Hieronymi babet inſerta

ideoq; ⁊ nos illã inſcdſimus. Epła. LxIx.

Iſummoinge⸗
9 nio ꝑiq; fretus ſcia:officiũ ſcribẽ⸗
di facile me impleri poſſe crederẽ
tñ tã arduuʒ h̊ opus ingredi:ſine

magno difficultatis timoꝛe nõ poſſem:ſcriben⸗
dũu tñ ẽ ad Bemetriadẽ vᷣginẽ Rſpᷣi:vginẽ no⸗

bilẽ: vginẽ diuiteʒ:⁊ qð his maius ẽ:ardoꝛe ſi

dei nobilitatẽ diuitiaſq; calcãtẽ. Quã vtiq; ꝓ
tã inſignis admiratõe vtutis vt laudare omni

bus facile:ita docere difficile ẽ. Cui em̃ oꝛõ de

eſſe poſſit:in eius laude celebꝛãda:q̃ ſummo lo
co nata:in ſummis opibus delitijſq; nutritatẽ
tisitãq; varijs huius vite blandimentis:velut

tenaciſſimis qbuſdam irretita vinculis ſubito
eruꝑit:cunctaq; ſimul coꝛꝑis bona cum vtute

mutauerit:q̃ floꝛem adhuc ipᷣm ineuntis etat:

qͥdam fidei gladio.i.volũtate ſucciderit: ⁊ cru
cifigens cum RúůRo carnẽ ſuam viuaʒ:ſanctãq;
hoſtiã ſacrauerit deo: ac nobiliſſimis ſanguis
poſteritatẽ vginitatis amoꝛeↄtempſerit.ꝛo
na autẽ ⁊ facilis dicendi via eſt:q̃ ipᷣa vbertate

materie curſum oꝛõnis accendit ſᷣ alio nob ma
gis itinere ꝑgendũ ẽ:qᷣbus ꝓpoſitũ ẽ: inſtituti
onem vᷣginis:nõ laudem ſcribere.nec tam pa-⸗

ratas iam vᷣtutes eius expᷣmere qᷓ; ꝑandas ma

giſq; reliquam oꝛdinare vitam:qᷓ; oꝛnare pᷣteri

ta.Eſt aũt difficilimum cum eius ꝑſona facere
in qua cupiditas tanta diſcendi eſt:tantuſq; ꝑ

fectionis ardoꝛ: vt ei quelibet ꝑfecta doctrina

par eſſe vix poſſit. Meminit em recteq; memi
nit quas mundi opes gloꝛiãq; reſpuerit:qͥbus
voluptatibus renunciauerit:quas deniq; con
tempſerit vite pñtis illecebꝛas. Et ideo ↄtẽta

non eſt cõi ̊ mediocriq; gñe viuẽdi.Et ꝙ fac

le ipᷣ̃a multoꝝ ſocietate vileſcat: nouũ aliquid
⁊ inuſitatũ reqͥrit.pᷣcipuũ: ac ſingulare qͥddaʒ

flagitat. nõ minus ↄuerſationem ſuam qᷓ; ↄuer
ſionem vult eſſe mirabile. In ſeculo nobilis:a

pud deũ cupit eſſe nobilioꝛ.taʒ pᷣcioſa requirit
in moꝛibus:qᷓ; ↄtempſit in rebus.Hũcitaq; tã
deuote mentis ardoꝛẽ:hanc tãte ꝑfectõis ſiti:

quod vnqᷓ; ſatiabit flumẽ ingenij:Que vis ali

qñ oꝛõis:que copia tm̃ expᷣmere vᷣbis poterit:

iqstum ꝑata eſt vᷣgo rebus implere: Nobis vo
donanda eſt venia: qͥ ad oꝛandũ dñi taberna-

culũ:ſm vires noſtras munus offerimus.Ne
veremur ne temere ſcribẽdo:ad tãte nobilitatl

vYginẽ: vltro nos moꝛſibus tradamus inuidie

Scribimus em̃ petẽte ſancta mr̃e eius:imo iu⸗
bẽte idq; a nob trãſmarinis miro cũ deſiderio

animi flagitãte: qᷓ facile oñdit:qͥ ſtudio: qtaqʒ
cura in filia germẽ celeſte plãtauerit: dũ illð tã
ſolicite cupit ab alijs irrigari Remoti ga teme

ftate:
dpitner
credimt
niAuo
erſe
vimät
rergclat
tututne
poſiblta
lemus
ggenag⸗
ſernge⸗
Nische
ſeruu
deckarar
netanto
diorqt
ſeſbiſg·
daſpinn
nit. exp
cun ace
alace
WNV
neexerc
linge
göcup
kaqpl
Viribui
lurehi

qeci m

nav al
tioꝛ ſn/
layidi

ſueere diſ
di Deine
küüoſturn
ümagnit
ftahoiefce

Mins
fedignie

Negzen

nefſepia

Miernnt
ſdeſtg
Mitio:qce

ſcusagſe

Miglef⸗
Plachert
Moolegi

dictoez
linciz
lnchteme

Ppoͤtge

ſhei
R

bolne
Uofſciſ
Dnsſlgrdck
oſentane
Sieſgin
ungilerf
i. Aun,
SNlauinen
tiKuichin
Wäriſum
Ninſchurn
mdinansnt
unmnaisſin
odonanjnn
panannsa:
Aiualnden

unnuzircg

obllnstngi⸗
Nexepetb
ckeſten⸗
Mndtzolce
Ppoſtiäktn
abeoe an
erögntrn
numthommeſen
neuspboute
mäieſtmne
Nfeandonn
Ktanetegn
grthvntiitt
andenin
Ao in
miiigf
nouddicn
gſngulurzd⸗
wenſunnc/
nſenonat,
oeſſiſ n
cblus Hiehe,
uinten⸗
gee,
vn fnt
npleeh
ndi

6

—
=
ee e
=e . ẽ =

=
—
☛2
—
—
S—
—

= E
S= = = S

——
—
— = S –
E
S
S= = =
—
—

Tractatus V

ritate: ⁊ ab ambitõe liberi ꝓpoſito inſudemus
oꝑi:nec de mediocritate diffidamꝰ ingenij:qð

credimus:⁊ fſide mr̃is ⁊ merito vginis adiuua

ri. Quotiẽs mihi de inſtitutõe moꝝ:⁊ ſctẽ vite

ↄuerſione:dicendũ ẽ:ſoleo pᷣmo hũane nature
vim qlitatẽq; mõſtrare:⁊ qð ceffici poſſit:oñde
re:ac iã inde audiẽtis aim ad ſpẽs inci tare vir

tutũ:ne nihil ꝓſit ad ea vocari:q̃ foꝛte ſibi ime
poſſibilia eſſe pᷣſenſerit. Nunqᷓ; em vtutũ viaʒ

valemus ingredi:niſi ſpe ducamur comite.Si

qdem appetẽedi ois conatus ꝑt: ↄſequendi de⸗
ſperatõe. Quẽ ego exhoꝛtatõis oꝛdinẽ cum in

alijs q; opuſculis tenuerim.tũ hic maxime ob

ſeruãdum puto:vbi eo plenius nature bonum
declarari dʒ:quo inſtituenda eſt vita ꝑfectioꝛ:
ne tanto remiſſioꝛ ſit ad vᷣtutem animus ac tar
dioꝛ:qᷓ;to minus ſe poſſe credat:⁊ dum qð ineſ
ſe ſibi ignoꝛat:id ſe exiſtimat nõ hr̃e.Pꝛoferẽ⸗
da ſp in noticiam ea res eſt: cuius vſus deſide

rat᷑.⁊ explicãdum quicquid bonũ natura põt:
cum qͥcqd poſſe ꝓbat᷑:implẽdum ẽ.HHec igit᷑ p
ma ſancte ac ſpiritalis vite fundamenta iacian

tur: vt vires ſuas vgo agnoſcat: qᷓs demũ be⸗
ne exercere poterit:cũ eas ſe hr̃e didicerit.Op
tima em̃ incitamenta ſunt cũ docet᷑ aliqͥs poſſe

qð cupiat. Nã in bello ea exhoꝛtatio maxia eſt
eaq; plurimũ auctoꝛitatis hʒ:q̃ pugnatoꝛem ð
viribus ſuis admonet. ꝛimũ itaq; debes na
ture hũane bonũ ð eius auctoꝛe metiri:deo ſcʒ

qͥ cũ vniũſa mũdi ⁊ q̃ intra mũdũ ſunt:oꝑa bo
na ⁊ valde bõa feciſie referat᷑:qto putas pᷣſtã⸗
tioꝛẽ ipᷣm hoĩeʒ feẽ̃ ꝓpt᷑ quẽ oiĩa etiã itelligit᷑ il

la ↄdidiſſe:quẽ dũ ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ ſuã

facere diſpoſuit añqᷓ; faceret:q̃lẽ eẽt facturꝰoñ
dit. Deinde cũ ſubiecit ei vniuſa aĩalia:cumq;
etiã ↄſtituit eoꝝ dñm:q̃ vł mole coꝛꝑis:vel vi⸗
riũ magnitudie: vł armis dẽtiũ:multo valẽtio
ra hoie fecerit:declarat:qᷓ;to pulchꝛiꝰſit hõ ipe
2ditus.quẽ vłex ̊ voluit nature ſue intellige⸗

re dignitatẽ dũ foꝛtia ſibi ſubiecta mirat᷑ aĩalia

Necq; em nudũ illũ ac ſine pᷣſidio reliqᷣt: nec di
uerſis picuł velut expoſuit infirmũ:bᷣ quẽ iner
mẽ extrinſecus fecerat. melius intus armauit.
rõe.ſ.atq; pꝛudẽtia: vt ꝑ intellectũ vigoꝛemq;
mẽtis:qͥ ceteris pᷣſtabat aialibus factoꝛẽ oium
ſolus agſceret: ⁊ inde ᷣuiret deo: vñ alijs dnña⸗
bat᷑:quẽ iñ iuſticie dñs volũtariũ eẽ voluit nõ
coactũ. Et ideo reliqͥt eũ in manuoſilij ſui. Po
ſuitq; añ eũ vitã ⁊ moꝛtẽ:bonũ ⁊ malum:⁊ qð
placuerit ei:dabit᷑ illi. AUñ etiã in DPeuterono⸗
mio legimꝰ. Nitã ⁊ moꝛtẽ dedi añ faciẽ tuã:bñ
Ddictõeʒ ⁊ maledictõeʒ:elige tibi vitã:vt viuas

Hinc iã ꝓuidẽdũ ẽ: ne foꝛte illud remoꝛdeat te
in q̊ͥ temere imꝑitũ vulgus offẽdit. Et ideo nõ

vere bonũ faciũ hoĩeʒ putes: qꝛ ijs facere ma⸗
lũ põt.nec ipᷣa nature violẽtia aſtringit ad im⸗

mutabilis boni neceſſitatẽ. nã ſi diligent᷑ retra⸗

ctes:⁊ ad ſubtilioꝛẽ intellectũ cogas aim. hin

tibi melioꝛ ſtatus hois: ac ſupioꝛ appebit. Ai
putat᷑ inferioꝛ. In hͥ em gemini itineris diſcri⸗
mine.in hac vtriuſq; ꝑtis libertate rõnabił aie

decus poſitũ ẽ.inc inqᷓ; totus nature nr̃e ho⸗

noꝛ ↄſiſtit. hic dignitas.hic deniq; optimi ů;
laudẽ merent᷑.hic pᷣmiũ.nec eſſet oĩio vtus vl⸗-⸗
la in bono ꝑſeuerãtis: ſi is ad malũ trãſirenon

potuiſſet. Rolẽs nãq; deus rõnabilẽ creaturã

volũtarij boni mũere:⁊ liberi arbitrij ptãte do
nare.vtriuſq; ptis poſſibilitatẽ hoĩ inſerẽdo ꝓ

pꝛiũ eius fecit eſſe:qð velit:vt boni ac mali co.
pax:naturalit᷑ vtrũq; poſſet:⁊ ad alterutrũ vo

lũtatẽ deflecteret.Neq; em alit᷑ ſpontaneũ hr̃e
poterat bonũ:niſi ea creatura q̃ etiã maluʒ hrᷣe

potuiſſet. Atrunq; nos poſſe voluit optimus
creatoꝛ:ſᷣ vnum facere:bonum.ſ.qð ⁊ impauit
maliq; facultatẽ: ad hoc tm dedit: vt volũtatẽ

eius. ex noſtra voluntate faceremus. quod cuʒ
ita ſit: hoc az ißm: ꝙ etiam mala facere poſſu⸗

mus:bonum ẽ:bonum inq;:qꝛ boni ꝑtẽ melio⸗

rem facit. Facit em ipᷣam voluntaria ſui iuris:
nõ neceſſitate deuictã:ſᷣ iudicio liberam. lʒ eimn

nobis eligere:refutare: ꝓbare:reſpuere: nec=æ

„

quo magis rationabilis creatura ceteris p̃fera
tur:niſi ꝙ cum omnia alia ↄditõis tm̃ ac neceſ⸗

ſitatis bonũ habeãt:hec ſola hẽat etiã volũtatl

Sʒ pleriq; impie:non minus qᷓ; imꝑite cum ſu

p ſtatu hoĩs q̃rit᷑:vereoꝛ dicere:quaſi rephen⸗

dẽtes opus dñi:talẽ illum aiũt debuiſſe ſieri: A⸗

cio facere nõ poſſet malum. Diẽc itaq; ei ſimẽè⸗

tum qͥ ſe finxit:qͥd me feciſti ſic?⁊ impꝛobiſſimii
holim dũ diſſimulãt:idipᷣm bñ admiſtrare: qʒ
facti ſunt:alit᷑ ſe factos eſſe malunt:vt qͥ vitam
ſuã emẽdare nolũt: videant᷑ emẽdare velle na⸗
turam. cuius bonum ita gñalit᷑ cũctis inſtiuuti
ẽ:vt in gẽtilibus q́; homĩbus:qͥ ſine vllo cuitu

dei ſuni: ſe nõnunq; oñdat: ac ꝓferat. Quam
multos em phoꝛuʒ ⁊ audiuimus:⁊ legimus:⁊

ipᷣi vidimus caſtos:pacientes:modeſtos:libe

rales: abſtinẽtes:benignos:⁊ honoꝛes mundi

ſimul ⁊ delitias r ſeteg: ⁊ amatoꝛes iuſticie
non minus qᷓ; ſcie. Añ q̃ſo homibus alienis a
deo iſta:q̃ deo placẽt: Vñ autẽ illis bona:niſi

de nature bono: Et cum iſta q̃ dixi:vł omia in

vno: vłſingula in ſingulis hr̃i videamus.Cuʒ

omniũ natura vna ſit: exẽplo ſuo:ſibi inuicem

oñdũt:oĩa in oĩbus eſſe poſſe:q̃ vł omia in om⸗
nibus: vłſingula in ſinguł inueniat᷑.Qð ſi etia
ſine deo hoies oñdũt: qles a deo facti ſunt:vi⸗
de qd xp̃iani facere pñt.quoꝝ in meliꝰ ꝑ pᷣm
natura ⁊ vita inſtructa ẽ:⁊ qͥ diuine quoq; gra
