ti ſui indicet ⁊ quietis:qñ quideʒ amoꝛis impa
tiens etiam ꝑ meridiẽ cupit audire ſponſuʒ:eo

—

pcipue tꝑe quo clarioꝛ lux ⁊ ſplendoꝛ diei ꝑfe

ctus ⁊ purus eſt: vt aſſiſtat ei oues paſcẽti vel
refrigeranti.⁊ ſtudioſe vult viam diſcere: qua

ire ad eum debeat:ne foꝛte ſi non fuerit edocta

itineris huius anfractus:icurrat greges ſoda⸗

nere veniã: vt ſecretũ ſit:vt nemo ſit mediꝰ:vt

malus arbiter peregrinus: ⁊ alienus nõ occur

rat.Et foꝛte ob hoc reqͥrit iſta loca:in quibꝰ pa

ken wonſis oues ſuas:⁊ oſtendit ei verecundi
u

am ſuam:pꝛo qua nõ vult incurrere greges ſo
dalium: vt ille ſegreget oues ſuas a ſodalibus
⁊ ſeoꝛſum paſcat:vt non ſolũ ſponſa non vide

nis ⁊ ineffabilibus my⸗

ſumus dicere:ꝙ dominꝰcuius poꝛtio fuit Ja⸗

cob: ⁊ funiculus hereditatis eius iſrael:ipe in

telligendus ſit ſponſus. Sodales vero angeli
illi:ad quoꝛuʒ numeꝝ cum diuideret excelſus

Cr

ninosgi
ſtiüntto
cunceiu
cöſtiutet
dehus
ſee voee
Zerinren
onesgue
Noneſtis
culeomrt
ſiaſehel
Glodalu
luit:auae
glpoee
derlalicu
ßeelerel
mninotre
ſuus habe
neblt x⸗a
bonipoſto
aſlafe
d9dreguien
Qbaden
cligendn
diſsger
Paſcisry
puslalt
fungfkeo
Horulent
otu uẽ
lehebes
ſuogrege
ſonlaap
lomcharil
adeoelte
Nexitanin
lctped
chdleaio
ſbuorertea
Hoſybipe
ſolllegr
ſdlſekkebt
ſbeodeng
Ane ſuer
niblnidi
feorpdig
nhlocsari
haſtoredee

dens paſto
oibr ſuis.
feſciit pii
oisſubp⸗
ſfeinereif
blonen::ſub
lluntme

4

2

.
1
„ʒF
. 1 1

hnaen
atn
alleſen
aſrnon
Rlegnn
achfen
rionrsdlig
rgrehepiſ⸗
Waurrere,
lebibaſen
ceſtin ſan
Quriire
n gegesdi⸗
ſudſpoen
cigeili⸗
malguilat.
tcä ioſh
ek hefoneir
ſun nu
adopnnſ
pboceſen
egetii ſßteh⸗
tſtanspoſe⸗
ſupcaynn
matioftnten

amur.Ete

Nteilounde
egmorslrt
eſponige

ndnrdieigie⸗

les ahnd
Endlaegu
Nnfüei n
ugegesſcan
lar dadohe
Prisange

:Aisen

guteloplle⸗
Oegrozdlein
oſumecb:n
enustoe

Nnrinri

nena
mnere ehed⸗
nunſclie
Honunn
efubſibten⸗
8 Hi 1

Tractatus

cuncte que velut pecoꝛa ſub angelis paſtoꝛibꝰ
cõſtitute ſunt. Gꝛex vero ſponſi ille ouiũ dicat
de q̊bus ipᷣa in euangelio veritas dixit: Oues
mee vocem meã audient. Nide eni ⁊ obſeruan
ter intende:qm dixit oues mee quaſi ſint ⁊ alie
oues que non ſint eius:⁊ ipᷣe in alis dixit: vos
non eſtis de ouibus meis que ſingula huic oc-
culto myſterio ↄueniẽter videbũt᷑ aptari Que
ſi ita ſe habẽt: competenter ſponſa vniuſcuiuſ
q; ſodalium gregem ſponſam eius intelligi vo

luit:quã adoꝑtam noiauit.Sed qm certa erat

ꝙ ſuꝑ oẽs illas ſpõſa eſſet:non vult ſimilis vi⸗
deri alicui illaꝝ:vtpote que ſciret tm̃ ſe debere

pcellere illas ſodalium ſpõſas quas ſponſa no

minat velut adoꝑtas:qᷓ;tuʒ eminentie ſpõſus
ſuus habeat ad ſodales. Sed et ꝓ hoc adhuc

videbit᷑ pcunctandi cauſas habuiſſe:qnqͥdes⸗

boni paſtoꝛis ſcit eſſe ſtudiũ: vt optima ouibꝰ
paſcua reqͥrat: ⁊ vt viridãtia atq; opaca queq;
ad requiem nemoꝛa meridiani eſtus inueniat.
Qõð qͥdem ſodales ſponſi facere neſciunt:nec i

telligendis paſcuis aut ſciẽtie tm:aut ſollicitu
dinis gerãt: ⁊ ob hoc dixit: Annũcia mihi vbi

paſcis:vbi cubile habes in meridie: cupiẽs tẽ⸗

pus ſcilicet illud quo copioſius mũdo lumẽ in

fundit᷑:quo magis merus eſt dies et purioꝛ: et

floꝛulentioꝛ eſt lux. Tunc inqᷣt: Annũcia mihi

o tu quẽ dilexit aia mea: vbi paſcis:vbi cubi⸗
le habes in meridie:ne foꝛte efficiat vt adoꝑta
ſuꝑ greges ſodalium tuoꝛuʒ. Nouo nunc noie
ſponſa apellauit ſpõſum.ſciens eni ipᷣm eſſe ſi
num charitatis:imo ipᷣm eſſe charitatem: que
ex deo eſt:quaſi vocabulũ ei iſtud poſuit: quẽ
dilexit anima mea.⁊ tamen non dixit:quẽ dile
xi ſed quẽ dilexit anima mea:ſciens non quali

cũq; dilectione:ſed ex tota anima: ⁊ ex totis vi
ribus: ⁊ ex toto coꝛde habẽda eſſe dilectionem

ſpõſi:vbi paſcis inqᷣt:⁊ vbi cubile habes? Pu
to autẽ ꝙ ⁊ ꝓpheta de hoc loco: quẽ nũc ſpon
ſa diſcere ab ſpõſo deſiderat ⁊ audire:etiaʒ ipᷣe
ſub eodem poſitus paſtoꝛe dicat. Dominꝰ re⸗
git me. ſiue vt in alijs legimus. Dñs paſcit me
⁊ nihil mihi deerit. Et qm ſciebat alios paſto⸗
res:vel ignauia vel imperitia faciente:greges
in locis aridioꝛibus collocare.⁊ ð hoc optimo

paſtoꝛe dñs dixit. In loco viridi ibi me collo⸗
cauit. Suꝑ aquã refectionis educauit me oſtẽ
dens paſtoꝛem hunc non ſolũ abũdantes aq̃̊s
ouibꝰ ſuis:ſed ⁊ ſalubꝛes ⁊ puras:⁊ que ꝑ oia
reficiãt ꝓuidere. Sed qm ab hoc ſtatu quo vt

ouis ſub paſtoꝛe deguerat: ↄuerſus ad rõnabi
lia in excelſioꝛa ꝓfecit:idq; adeptus eſt ꝑ ↄuer

ſionem: ſubiunxit ⁊ dixit aiam meam ↄuertit.
Eduxit me ſuper ſemitas iuſticie ꝓpter nome

ſü:bine vep oſtendens afquidem in hoc pſi

F 0. xXXVI

III Epiſtola XII

minos gẽtiũ: m numerũ vt ait angeloꝝ dei:2
iſti ſint foꝛtaſſis greges ſodaliũ ſponſi: gentes

ceret:vt iuſticie incederet vias.iuſticia autẽ ſi

ne dubio impugnantẽ ſe iniuſticiaʒ patit᷑: ⁊ ne

ceſſe eſt eum qui iuſticie iter incedit:habere pu
gnas aduerſantiũ fide cõuerſus ⁊ ſpe.dicit er⸗
go de eis. Nam ⁊ ſi ambulem in medio vmbꝛe
moꝛtis:nõ timebo mala:qm tu mecuʒ es.poſt
hec vero q̃ſi gr̃am referens ei: qui ſe paſtoꝛali⸗

bus imbuerat diſciplinis Virga inqͥt tua ⁊ ba

culus tuꝰ: qbus inſtitutus videoꝛ ad paſtoꝛis
officiũ:ipᷣa me cõſolata ſunt.inc vero vbi vi
dit ſe a paſtoꝛalibꝰpaſcuis ad rõnabiles cibos
⁊ myſtica ſecreta trãſlatũ:addit ⁊ ſubdit.Pa⸗
raſti in cõſpectu meo menſam aduerſus eos:ꝗͥ
tribulant me. Impinguaſti in oleo caput meiũ
⁊ calix meus inebꝛians qᷓ; pclarus c.Et miſeri
coꝛdia tua ſubſequet᷑ me oibꝰ diebus vitemee
vt inhabitẽ in domo dñi in longitudine dierũ.
Illa ergo pᷣma.id ẽ.paſtoꝛalis inſtitutio initiũ
eoꝝ fuit:vt in loco viridi collocatus:ſuꝑ aquã
refectionis educaret᷑.hec vero que ſequũt᷑ de
ꝓfectibus ad ꝑfectionem requirunt᷑.et qm de
paſcuis ⁊ veriditate ꝓpoſuimꝰ: cõueniẽs etiã
videt᷑ ð euangelijs ↄfirmare que diximus. In
ueni etiã ibi paſtoꝛem hunc bonum de paſcuis
ouiũ diſſerentẽ.vbi ad hoc ꝙ paſtoꝛẽ ſe ꝓfitet᷑
etiã oſtiũ ſe eẽ cõmemoꝛat ⁊ dicit Ego ſũ oſtiũ
per me ſi qͥs introierit ſaluabit᷑ et ingredie: et
regrediet᷑: ⁊ paſcua inueniet.lũc etiã nũc ſpoᷣ
ſa pᷣcũctatur:vt ab eo audiat ⁊ diſcat:in bus
paſcuis oues agat: vel in bus amenitatibus
meridianos ꝑcurret eſtus: meridiem awpellas
illa ſcilicet coꝛdis ſecreta:qͥbus clarioꝛem ſciẽ⸗
tie lucem a vbo dei anima cõſeqᷣtur.Hoc enim
tempus ẽ:quo ſol excelſioꝛẽ circũitus ſui verti
cem tenet. Siqñ ergo ſol iudicie xpᷣs eccłie ſue
excelſa ⁊ ardua vᷣtutũ ſuaꝝ ſecreta manifeſtat
amena eaʒ paſcua cubiliaq; meridiana videbi

ur edocere. Nam cum adhuc initia habet di⸗

ſcendi:⁊ vᷣma vt ita dicam : ab eo ſcientie ſuſci⸗
pit rudimenta :tunc dicit ꝓpheta: Et adiuua⸗
bit eam mane diluculo Nunc ergo quia ꝑfecti
oꝛa iam q̃rit: ⁊ excelſioꝛa deſiderat:meridianũ

ſciẽtie lumẽ expoſcit. Hinc puto ⁊ Abꝛae poſt

multas eruditiões:qͥbꝰaarẽs ſibi de x imbuit
eũ de ſingulis ⁊ docuit.poſt refert᷑ qꝛ viſus ſit
ei deus ad quercũ mãbꝛe ſedẽti ad oſtiũ taber-
naculi ſui meridie. Sʒ reſpiciẽs inqͥt oclis ſuis
⁊ videt:⁊ ecce tres viri ſtabãt ſuꝑ cũ.Qð ſi cre
dimꝰ hec ꝑ ſpiritũſãctum ſcripta nõ puto fru⸗

ſtra placuiſſe diuino ſpiritui: vt etiã t̃s ⁊ ho⸗
ra viſionis ſcripture paginis mãdaret᷑: niſi et

hoꝛe iſtiꝰ tꝑis ratio aliqd ↄferret ad ſeiẽtiã ſi
lijs Abꝛae.qbus vtiq; ſicut opꝑa Abꝛqe facien⸗
da:ita ⁊ viſitatiões iſte ſperãde ſũt.Qui enim
põt dicere:nox pᷣceſſu:dies aute .

ſicut in dſe honeſte ambulemꝰ:nõ in cõmeſati⸗
onibus ⁊ ebꝛietatibꝰ:nõ in cubilibꝰ ⁊ impudi⸗
citis:nõ in ↄtentione ⁊ emulatione.⁊ cum hec
oĩa tranſierit ſuꝑgreſſus: videbit᷑ tpᷣs hoc:qð
nox pᷣceſſi::⁊ dies apꝛopinquauit.⁊ feſtinare
nõ ad initiũ diei ſ᷑ ad meridiẽ:vt ⁊ ipᷣe ad graʒ
ꝑueniat Abꝛae.Si eniĩ lux q̃ in ipᷣo eſt mentis:
et puritas coꝛdis clara fuerit et ſplendida:iſte
meridianũ tpᷣs in ſemetipᷣo hr̃e videbit᷑.⁊ per
hãc puritatẽ coꝛdis qſi in meridie poſitus deũ
videbit:ſedẽs ad quercũ mãbꝛe:qð ad viſionẽ
interpᷣtat᷑. Apud viſionẽ ergo ſedet in meridie
q vacat ad videndũ deũ. Inde deniq; non ðꝛ
intra in tabernaculuʒz:vᷣ foꝛis ad oſtium ſedere
tabernaculi. Foꝛis eni eſt extra coꝛpus poſita
mens eius:qͥ longe eſt a coꝛpoꝛalibꝰ cogitatio⸗
nibus:longe a carnalibus deſiderijs: ⁊ idᷣo ab
his oibus foꝛis poſitũ viſitat deus. Eiuſdem
q̃ʒ eſt myſterij:q ⁊ Joſeph cuʒ ⁊ fratres ſuos
ſuſcepiſſet in egypto:in meridie eos paſcit:et i
meridie adoꝛant eũ cuʒ muneribꝰ. ꝛopterea
deniq; puto ⁊ de his:q̃ iudei in ſaluatoꝛe com

miſerũt:nulluʒ euangeliſtaꝝ voluiſſe ſcribere:

qꝛ meridie hec geſta ſunt:cuzʒ vtiq; ſexta hoꝛa
nõ aliud qᷓ; meridianũ tpᷣs oſtendat:nullus tñ
meridiẽ noiauit. Sed Mattheus ita dixit:ab
hoꝛa aũt ſexta tenebꝛe facte ſunt ſuper oẽm ter
rã vſq; in hoꝛã nonaʒ. Lucas vo: erat iam q̃ſi
hoꝛa ſexta:⁊ tenebꝛe facte ſunt ſuꝑ oẽm terraʒ
vſq; in hoꝛã nonã deficiẽte ſole.Sʒ ⁊ ¶arcꝰ.
Cuʒ aũt eſſet facta hoꝛa ſexta tenebꝛe facte ſũt
ſuꝑ oẽm terrã vſq; in hoꝛã nonã. Vñ apparet:

in viſitatiõe q̃dem Abꝛae ⁊ in ↄuiuio patriar⸗

chaxꝝ apud Joſeph nõ indigebat:vt tpᷣs iſtud

ſub noie ſexti numeri ſigniſicaret᷑:ᷣ vt meridi⸗

es diceret᷑. Nolebat enĩ ſpõſa q̃ iam tunci illis
adumbꝛat᷑: diſcere vbi paſceret ſponſus:⁊ vbi
hret cubile: ⁊ ivo meridiẽ noiat. Euãgeliſte ve
ro in his q̃ narrabãt nõ meridianũ tpᷣs:ſᷣ hoꝛe
ſexte numeꝝ reqͥrebãt ad enarrandũ ſcʒ ſacriſi

2%

ciũ hoſtie eius:qͥ oblata eſt in die paſce ꝓ redẽ⸗

ptione hois:qͥ in die ſexta foꝛmatus eſt a deo:

poſtea qᷓ; terra ꝓduxit aiam viuẽtẽ ſᷣm genus
qdrupedia ⁊ repẽtia ⁊ beſtias terre. Ob iᷣ igi⸗
tur in pñti loco illumĩari ſpõſa deſiderat pleno

ſciẽtie lumie: ne ꝑ imperitiã errãs in aliqͥ: ſilis

effciat illis docioꝝ ſcolis:que non ꝑ ipᷣam dei
ſapientiã: ſed per philoſophoꝛũ ⁊ pꝛincipũ hu
ius mundi exercent᷑. Hoc eni ⁊ apoſtolus dice

re videt᷑ in eo vbi ait: Quia loquimur dei ſapi

entis in myſterio abſconditã: quam nemo pᷣn⸗
cipũ huius mundi cognouit. Et iteꝝ hec eadẽ
ſignificat cũ dicit: Non eni ſpiritũ huius mun⸗
di accepimus:ſʒ ſpiritũ qͥ ex deo eſt: vt ſciam⸗
quea deo donata ſunt nobis. Ob hoc ergo re⸗
quirit ſponſa xpᷣi meridiana cubilia: ⁊ pienitu

dinẽ ſcientie poſcit a deo:ne videatur eſſe ſicus

vna ex philoſophoꝝ ſcholis:q̃ adoꝑta noiat᷑:

ꝓ eo ꝙ plenitudo veritatis apud eos tecta eſt
⁊ adoꝑta. Spõſa aũt xpᷣi dicit:Nos aũt reue⸗
lata facie gliam dei ſpeculamur Niſi cognoue

ris te o bona ſiue pulchꝛa inter mulieres:egre⸗

dere tu in veſtigijs gregũ ⁊ paſce hedos tuos
in tabernaculis paſtoꝝ. VUnius Chilonis ſcili

cet ex ſeptẽ:quos apud grecos ſingulares fuiſ

ſe in ſapientia fama cõcelebꝛat: hec iter cetera
mirabilis fert᷑ eſſe ſnia:qua ait: Scito teipᷣm:
vel cognoſce teipᷣm. Qð tamen Salomon quẽ

pᷣceſſiſſe omnes hoc tꝑe ⁊ ſapia: ac rerũ ſciẽtia
in pᷣfatione noſtra docuimus: ad animã quaſi
ad mulierẽ ſubicõminatione quadã loquẽs di⸗

cit. Niſi cognoueris temetip̃am o pulchꝛa iter

mulieres:⁊ agnoueris pulchꝛitudinis tue cau
ſas inde deſcẽdere ꝙ ad imaginẽ dei facta es:
per qð ineſt tibi plurimũ naturalis decoꝛis:et
cognoueris qᷓ; pulchꝛa eras ex initio: qᷓ;uis et
nũc iam pꝛecellas ceteras mulieres:⁊ pulchꝛa
inter eas ſola dicariſ:tamen niſi cognoueris te
ipᷣam que ſis:non eni ex cõparatione inferioꝛũ
volo bonam videri pulchꝛitudinẽ tuaʒ:ſed vt
tibijpſi ⁊ decoꝛi tuo collata atq; exeq̃ta reſpõ⸗
deas. Qðõ niſi feceris:iubeo te exire:et in vlti⸗
mis gregũ veſtigijs collocari:⁊ iam non oues
neq; agnos:ſed hedos paſcere.illos videlicet:

ꝗq pꝛo pꝛauitate et laſciuia a ſiniſtris ſtatuti ſũt

regis in iudicio pꝛeſidẽtis:⁊ cum tibi introdu⸗
cte in cubiculũ regum oſtenderẽ que ſũma ſũt
bona:ſinon cognoueris temetipᷣam :oſtendaʒ

tibi etiam que ſũt vltima mala: vt ex vtroq; ꝓ

ſcias:tam maloꝝ metu:qᷓ; bonoꝛuʒ deſiderio.
Si eni neſcieris temetipᷣam: ⁊ in ignoꝛãtia tui

vixeris:nec ſcientie ſtudium geſſeris: ſine du⸗
bio nec tabernaculuʒ ꝓpꝛiũ habebis:ſᷣ ⁊ ppa⸗

ſtoꝛum tabernacula diſcurres:⁊ nũc in illiꝰ ta⸗
bernaculis paſtoꝛis paſces hedos inquietum

aial ac vagum:⁊ peccatis deputatũ.Hec autẽ

patiens eris donec rebus ipᷣis ⁊ exꝑimentis ĩ⸗

telligas:quantũ mali ſit aiaʒ neſcire ſeipᷣaʒ.ne⸗

qᷓ; pulchꝛitudinẽ ſuam:ꝑ quaʒ pᷣcellat ceteras
nõ virgines:ſed mulieres:illas ſcilicet que coꝛ
ruptionẽ paſſe ſũt:nec in vᷣginitatis integrita⸗
tis ꝑmanſerant.Hec ſunt que ſponſus poſt il⸗

la oia que locuta fuerat ſponſa:auſtera quadã

cõminatione ſponſe animos ad agnitionis ſue

curam ſuſcitans:ꝑ oꝛdinem ꝓpoſiti dꝛamatis
diclt. Sʒ nũc 2ſequẽter: vt cetera ad xpᷣm hec
⁊ ad eccłiaʒ referamus:qͥ ad ſpõſã ſuã:ad aias

ſcʒ credẽtiũ loquẽs ſũmãa ſaluij ⁊ beatitudinis

i ſciẽtie agnitiõe ↄſtituit.Quõ ergo aia cogno

ſcat ſemetip̃am:nec facile puto nec bꝛeuiter ex
plicari poſſe: tñ pluribꝰ pauca ex multis apire
tẽptabimꝰ Nidet᷑ g̊ mihi duplicimõ agnitioeʒ

„

mnhoe
culswi⸗
iz viven
ſtapꝛe
apropin
pfeaton
lſecieco
Zopak n
ftagliten
Acodi
se
Giira
gliquo
nulli⸗
en
Moibu
Mlieer
vſtuoe
llpicaſ⸗
laltlen
letur:gin
ltpapat
cpiedo:
cleuſtg⸗
ſeeverqi
Aun⸗
Manegi
Yantbuss
eoläteen
Eheberte
ſoganden
Pizbriuin
terurceiu

Muumanr

hechsnos
Chüontsſch
gllarefi
Celler ceteng
alg teßn
Monongle
Anerülckenia
Uminigni
Wilogtisd⸗
opchnie
udnis ean
deiſzazes:
Ulsdecois:e
nenpulchng
cogtoverste
Uoneigiaion
Wmemnzſe
Beehu ehi⸗
keanegiayl⸗
tiam nonouss
.Aosnid.
Uinsſamili
anihtinde,
gigiimſt
töem amdn
zmawo0
vouzdhlane
inigrontsu
eſens: weds
behiss; op
rücintl'u

gos ugieun

tui heruue
dorelepze⸗
icla ginn

Tractatus III

ſui aiam cape debere. Quid qͥdẽ ſit ipſa:⁊ qlit
moueat᷑.id ẽ.qͥd in ſubſtãtia: ⁊ qd i affectibus
habeat: vtputa vt itelligat ſi voni affectus ſit:
aut nõ boni:aut recti ꝓpoſiti: aut nõ recti:⁊ qͥ⸗
dem ſi recti ſit:ſi erga oẽs vtutes eũdẽ tenoꝛeʒ
habeat: tam in itelligẽdo:qᷓ; in agẽdo:an erga

neceſſaria tm ⁊ q in ꝓmptu ſũt Et vtꝝ in eo ſit

vt recipiat ꝓfectꝰ: vt augeat᷑ in itellectu rerũ:

augmẽtoq; vtutũ:an ĩ iſto ſtet et reſideat: qðᷣ

potuit ꝑuenire:⁊ vtꝝ erga ſemetipᷣam tatũmo
do vacet excolẽdã:an vt alijs ꝓdeſſe ⁊ cõferre
aliqͥd vtilitatis ſtudeat: vłin vbo doctrine: vł
in exemplis geſtoꝛũ poſſe. Si vo cognoſcat ſe

metipᷣam nõ eẽ boni affectꝰ:neq;ʒ recti pꝛopoſi⸗

ti:in hocipo vt itelligat: vtꝝ ei ſatis deſit:⁊ p⸗

cul a via vtutũ ſit:an in ipᷣa iam poſita ſit:ſciat

q; viuere ⁊ incedere iã conet᷑: cupiẽs q̃ in ante

ſũt apꝛehẽdere:⁊ retro ſũt obliuiſci:ſᷣ nondus
apꝛopinq̃uerit:aut ꝓxima qdẽ ſit:nõdũ t̃ ad
pfectionẽ venerit. Sʒ et vtꝝ in eo opus videt᷑
eſſe aie cognoſcentis ſemetipᷣaʒ ſcire:ſi hec ipᷣa

qᷓ oꝑat᷑ mala: ea ex affectu ⁊ ſtudio operet᷑:an
fragilitate qdã ⁊ vt ille ait: ꝙ ãſi nõ vult agens
et q odit faciens:⁊ rurſus ea q̃ bona ſũt affecti⸗
bus ⁊ recto ꝓpoſito gerere videat᷑.verbi gr̃a.
Si iracũdiã apud aliquos qͥdẽ adhibet: apud
aliquos aũt effert: an ſemꝑ eã cohibet: ⁊ apud

nullũ oĩno ꝓfert. Siliter ⁊ iuſticiq: ſi in alibꝰ
qdem negocijs vincit:in aliqᷣbꝰ aũt recipit: an

in oibus oĩnonõ recipit. Ita ⁊ timoꝛẽ:aliaq; ſi
militer q̃ vtutibus vident᷑ eſſe ↄtraria: adhuc

æiſtud opus aĩe cognoſcẽtis ſe:ſi glie multum

cupida ſit: aut paꝝ aut oiĩno nihil Qð inde col
ligit:ſi laudibus multuʒ aut mediocriter dele⸗
ctetur: aut oĩno nihil. Et ſi in obpꝛobꝛijs ſatis

aut pax aut oĩno nihil ↄtriſteẽ . Sʒ in dado et
accipiẽdo:cognoſcẽtis aĩe ſemetipᷣaʒ ſũt q̃daʒ

indicia ſi qð tribuit ⁊ pꝛebuit ita cõmunicabili

affectu: ⁊ qſwñ cui etatem haberi iter hoies pla

ceat. An vt ille ait ex triſticia: aut neceſſitate:
vel certe gr̃am ſiue ab accipientibꝰ:ſiue ab au⸗

Dientibus q̃rens. Sʒ ⁊ in accipiẽdo aia que co

. Koſen ſemetipᷣam:obſeruabit: vtꝝ indifferen
er habeat ea ꝗᷓ accipit: an velut ſuꝑ aliquo bo
no gaudeat.Sʒ et in intellectu penſabit ſemet
itpᷣaʒz huiuſmodi aia:vt cognoſcat an facile mo
neatur cuiuſcunq; veriſimilis iudicio: ⁊ ſubꝛe
patur ei arte vel ſuauitate: vel calliditate Smo
num: an raro hoc:an nunqᷓ; oino patiat᷑. Sed
ſufficiãt hec in h̊ agnitiõis genere a nob dicta.

Woſſibile eſt eni volẽti hoꝝ ſiſitudinẽ ⁊ alia in

numera colligere abus cognoſcere ſemetipᷣam
dia ꝓbet᷑: ⁊ pulchꝛitudiuẽ ſuã quã ad imaginẽ
dei in ↄditione ſuſcepit:ſi reparare ac reſtitue
re potuerit ↄtẽplari. Hoc igit᷑ eſt qð pñs ſᷣmo

ſub ſpecie mulieris aiaʒ docet: vt cognoſcat ſe

Epiſtola XII

metip̃am: ⁊ ait: Niſi cognoueris temetipaz: B
eft niſi ꝑ ſingula q̃ ſupꝛa memoꝛauimꝰduxeris

ſenſus tuos: ⁊ diſcretionẽ ſinguloꝝ tenueris qᷓ

agenda ſint:q̃ cauẽda:qd delit tibi:⁊ qͥd abun
det:qd emẽdandũ ſit:qͥd ve vuandũ. Sʒ ſi vo
lueris indifferẽter agere iter ceteras alas cois

vite hoiuz: qs h̊ mulieres appellat: inter qs tu

.

peris:⁊ cubiculis eiꝰarcana ꝑſpexerl.ſiinquã
nõ te cognoueris:ᷣ indifferenter: ⁊ vt cõmune
vulgus agere volueris: exi ĩ veſtigijs gregum
idẽ eſto nreliq grege: iniil egregiuz poſt b
oĩa qᷓ in te collata ſunt agis:neq; temetipᷣam co
gnoſcẽs a cõuerſatione gregali ſeqſtraueris: ⁊?
eris nõ ſolũ in grege ß in veſtigijs gregu. Alti
mus eni fiet nouiſſimꝰ:q bmatꝰ ſuos nõ itel⸗
lexerit. Et ob h̊ vbi iam ſciam neglexerit:neceſ
ſe eſt vt circũferat᷑ oi vẽto doctrine ad decepti
onem erroꝝ:ita vt modo qͥdẽ apð illũ paſtoꝛẽ.

id ẽ.doctoꝛẽ vᷣbi tabernaculũ ponat:nũc vero

pulchꝛa es: vtpote qᷓ iã ⁊ oſcula verbi dei ſuſce

apud aliũ.et ſic vbiq; circũ ferat᷑:paſcens non

oues qð ẽ aĩal ſimplex ̊ hedos laſciuos. ſcʒ et
inqetos ſenſus atq; ad pctin deputatos diuer
ſis doctoꝛibꝰ excolẽs ad hocipᷣm que ſitis:et hᷣ
erit poema culpe illiꝰaie:q̃ ſeiam nõ cuſtodie

rit agnoſcere :et illũ ſolũ ſequi paſtoꝛẽ: qͥ aiam
ſuã poſuit pꝛo ouibus ſuis. Hec ẽ vna ſpecies
qua intelligere ſemetip̃am aia in affectibus et
actibus ſuis debeat. Illa vero alia pars ꝓfun

dioꝛ eſt ⁊ difficilioꝛ: qua iubetur anima tamen
que iam i mulieribus pulchꝛa eſt agnoſcere ſe

metipᷣaʒ Qõ ſi obtinere potuerit ſperet ſibi bo

na omnia:ſi minus:ſciat exeundũ ſibi poſt ve⸗

ſtigia gregum: ⁊ paſcẽdũ hedos in tabernacu⸗

lis paſtoꝛũ alienoꝛũ a ſe. Nideamus ergo ⁊ in

cipiamus ꝓ viribus etiam huius partis agni⸗

tonẽ diſcutere. Bicit ꝑ Pphaz vᷣmo diuin⸗ Il
luminate nob lumẽ ſcie. Sʒi donis ſpiritalib⸗
vnũ qͥdẽ donũ maximũ ẽ:qð ꝑ ſpiritũſactũ mi
niſtrat᷑: mo ſcie: cuiꝰ ſcie opus illud pᷣncipale
: qð in euãgelio ẽm attheũ dem ita dicit
Nemo nouit flliuʒ niſi p:neq; patre qͥs nouit
niſi filiꝰ: cui voluerit filiꝰ reuelare. In Luca
aũt ita ait. Nemo ſcit qͥd ſit filiꝰniſi p: ⁊ nemo
ſcit qͥd ſit pr niſi filiꝰ:⁊ cui voluerit füiꝰ reuela⸗

re. Scom Johez vo ita ſcriptũ ẽ. Sicut agno⸗

ſcit me pr: ⁊ ego agnoſco pr̃eʒ In rxlv. vvo pſal
mo diẽ Aacate ⁊ cognoſcite:qm ego ſũ deẽ Le
git᷑: ᷣncipale munꝰ ſcie ẽ cognoſcere trinitate⸗
Scdo vo loco cognoſcere creaturã erꝰ:vm en
dicebat. Jpe eni noui hoꝛũ q̃ ſũt. ſciaz vera:
ſubſtãtiã mũdi:⁊ vᷣtutẽ elemẽtoꝝ :initiũ ? finẽ
2 medietatẽ tempoꝝ: ⁊ reliã. Juter h ergo aie
erit quedam etiã ſui agnitio: p quã ſcire debet
que ſit eius ſubſtantia:vtrũ coꝛpoꝛed vel icoꝛ⸗
poꝛea: ⁊ vtrum ſimplex vel ex duobus

bus: an vero pluribus cõpoſita Sed et ſuxts re dluerſoꝛũ: ⁊ ſequi homines nihil egregiuz:
quoꝛũdaʒ queſtiones vtrũ facta an oiĩno a nul⸗

lo ſit facta.⁊ ſi facta ſit: quõ ſit facta AUtrum vt
putant aliqui in ſemine coꝛpoꝛali etiam ipᷣius

ſubſtantia continet᷑: et oꝛigo eius pariter cum
oꝛignie coꝛpoꝛis traducit᷑. An ꝑfecta extrinſe
cus veniens parato iã ⁊ foꝛinato inter viſcera
muliebꝛia coꝛpoꝛe induit᷑.⁊ ſi ita ſit:vtrum nu

per creata veniat:⁊ tunc pᷣmuʒ facta: cũ coꝛpꝰ

videtur eſſe foꝛmatum:vt cauſa facture eiꝰani

mandi coꝛpoꝛis neceſſitas extitiſſe credat᷑: an
pꝛius ⁊ olim facta ob aliquã cauſaʒ ad coꝛpus

ſumendũ venire eſtimet᷑.et ſi ex cauſa aliqua ĩ
hoc deduci credit᷑:que illa ſit cauſa vt agnoſci

poſſit:ſcientie opus eſt. Sed ⁊ illud requirit᷑:

vtrũ ſemel tm coꝛpoꝛe induat᷑: ⁊ id poſtmodũ
depoſitum vltra nõ querat.an cum ſemel ſuſce
ptum depoſuerit iterum aſſumat. ⁊ ſi coꝛrupti
bilis ſtatus hic in incoꝛruptibilẽ mutabit᷑:am⸗

biguũ nõ videri:q in pᷣſentis vite ſtatum ſecũ
do aut tertio in coꝛpus venire poſſit.Naʒ ſi re
cipiat᷑ hoc:neceſſario ſeqͥ : vt huiuſmodi ſuc⸗
ceſſionibus cõſequẽtibꝰ finẽ neſciat mũdus:⁊
adhuc cognitiõeʒ ſui aĩa reqͥrat: ſi ẽ aliquis oꝛ
do aut ſũt aliqͥ ſpũs eiuſdẽ ſubſtãtie cũ ipᷣa:alij

vo nõ eiuſdẽ: ſed diuerſi ab ea.id ẽ.ſi ſũt ⁊ ali
ſpũs rõnabiles vt ipᷣa eſt: ⁊ alij carentes rõne
⁊ ſi eadem eſt ipᷣius que ⁊ angeloꝝ ſubſtantia:

nihil ex ſpirituſancto locutos.hoc eſt enim ire

in veſtigijs gregum: et eoꝛũ doctrinaʒ ſectari:

qui vt ſi iſiꝑmanſerint peccatoꝛes:nullũ pec⸗

cantibus remediuʒ ꝓuidere potuerint. Quos

quoniaʒ rõnabile a rationabili nequaqᷓ; differ⸗

recreditur. Autſi nõ eſt qͥdem talis per ſubſtãẽ
tiã: ſed erit talis per gram: ſi meruerit: an non

poſſit omnino ſimilis effici angelis:niſi hocna
ture ſue q̃litas aut ſimilitudo receperit Reddi

enim poſſe videbit᷑ qð amiſſuʒ eſt: non tamen

cõferri id quod ex initio conditoꝛ non dederit

Sʒ ⁊ adhuc ad cognoſcendã ſemetipam ani
ma requirat:ſi virtus anime eius accedere pᷣt
⁊ decedere.An eſt imutabilis: an acquiſita ſe⸗
mel vltra non defluit. Et quid opus eſt plura

—

cõmemoꝛare:qͥbus ex cauſis ſemetipᷣaʒ cogno

ſcat anima:ne foꝛte ſi neglexerit perfecte ſemet
ipᷣam cognoſcere:exire iubeat᷑ in veſtigijs gre.

qjui ſedtur hedos vtiq; qui peccatoꝛũ indiciũ
tenent: videbit᷑ paſcere: circũiens tabernacula
paſtoꝛũ diuerſas ſcilicet ſectas philoſophoꝛũ.
Intuere ergo plenius qᷓ; terribile eſt qð ſ̊ hac
adumbꝛatur figura.Exi inquit i veſtigijs gre⸗

gum.Quaſi ad eam loquit᷑ que intus iã ſit ani

ma:⁊ intra myſteria collocatos.p eo anen

negligat ſemetipᷣam cognoſcere: ⁊ reqͥrere qͥd
ſit:⁊ quid vel quomodo agere debear quid ve
nõ agere:dicitur ei:exi tu quaſi que ob hãc de
ſidie culpam foꝛas mittat᷑ ab eo qui pꝛeeſt Sie
ingens anime ꝑiculum eſt:ſcientiã ſui agnitio

nemq; negligere. Sed foꝛtaſſe quia duplicem

expoſitionem dedimus agnitionis ſue anime:

videbit᷑ cuipiã m eaʒ quidem que de moꝛibꝰ
2 de actibus ſuis diſcutere negligit.⁊ inquire⸗

re de ꝓfectibꝰ ſuis:aut ꝑſcrutari de vitijs:me

rito ei dicit:exi per quod videatur quaſi de in

terioꝛibus foꝛas ꝓpelli.Si vero ſᷣm editioneʒ
aliam qua diximus ꝙ naturaʒ ſubſtantiamq;
ſuam agnoſci debeat:⁊ ſtatũ vel in quo fuerit:
vel in quo erit:graue credet᷑. Que enim facile
talis anima inueniet᷑ ita ꝑfecta:ita pꝛepotens
cui hoꝛum oiuʒ ratio ⁊ intelligẽtia pateat:Ad
hoc reſpõdebimus quoniã ſermo qui habetur
in manibus non ad omnes animas fit:neq; ad
adoleſcẽtulas hic qͥdem loquitur ſponſus:ne⸗
q; ad ceteras mulieres:neq; ad octoginta con⸗

cubinas: aut ſexaginta reginas:ſed ad illam qᷓ

inter omnes mulieres ſola pulchꝛa dicitur etꝑ

fecta. VUñ apparet ad dilectas quaſq; animas

hec dici:quibus cum gratia multa ſentiendi et

intelligendia deo data ſit: negligunt tamẽ ſciẽ

tie partes:⁊ cognoſcendi ſemetipᷣas nulluʒ ad

hibent ſtudiuzʒ. his ergo cõminat᷑ ſermo dius

nus: quia quibus multum datur:multũ ex eis
exigitur.⁊ humilis quidem venia ⁊ miſericoꝛ⸗:

gum:⁊ paſcere hedos ⁊ hocnõ in ꝓpꝛio taber

naculo:ſed in tabernaculis paſtoꝛũ
ſit volenti hec perſequi largiſſimas occaſiones

ex his que ſupꝛa memoꝛauimus ſi umere:i qui⸗

bus ſeſe exercere in ſermone ſcientie ꝓviribus
poſſit Dicant᷑ vero hec a verbo dei etiã ad ani

mã que in ꝓfectibus quidem poſita eſt:nõduʒ

tamẽ ad ſumms ꝑfectionis aſcendit. Que pꝛo
eo quidem ꝙ ꝓficit pulchꝛa dicitur. At auteʒ
ꝑuenire poſſit quo ad imꝑfectioneʒ flat: ad eã

cõminatio neceſſaria. Qð niſi per iſta ſingula

que ſupꝛa diximus ſemetip̃am cognouerit: vi
gilanter exercuerit in verbo dei et lege diuina
continget ei de his ſingulis opiniones collige

: cum p̃ſto

dia dignus erit.potentes aũt potenter crucia⸗

bunt᷑.Si ergo ⁊ tu anima q̃ pulchꝛioꝛ es ⁊ ems

nsẽtioꝛ inter ceteras. Verbi gratia doctoꝛis ne⸗

gligas temetip̃am: et ignoꝛantia tui maneas⸗

qujuõ poterũt vel hi qͥ edificari deſiderãt inſtrui
vel cõuinci ⁊ argui ↄtradicentes. Digneergo
cũ cõminatione quadã ad ea dicit᷑. Exitu i ve

ſtigijs greguʒ:⁊ paſce hedos tuos in taberna⸗

culis paſtoꝛũ. Poteſt ad hoc trahi etiam illud

qð Moyſes ſcribit. Qð ſi qua iſraelitica mu⸗

lier adulterauerit:lapidet᷑. Si vero filia ſacer⸗
dotis: ignibus exurat᷑.Sic ergo iuſta videbi
eſſe cõminatio in eos qui capaces eſſe poſſunt

ad agnitionẽ ⁊ ſciaʒ:ſ ꝑ deſidiaʒ negligũt.In

Cr

Ginnili
auiach
luciat

(ezoe

ſani
fotlin
glochſ

(ſumn
spn
uopcu
poceſuue
e.Gi
ſrefe

ſapient
docente

pocinte

gvebon
glanscea
agnition
Dluina:
Aurtſita
adun
heran
lass
CLode
ſohſp
tu

ſrii

ſapimi

mepoit

glientis.
orlimita

fichoqen
eLichri

Meavens
aiuerr

epree

ngant
Hfetien
ſolere
honlsa
7mgnidcen

Poyedon
faleßnin
bloſen

Oageiges

dunpoptt

. . tunen eſt

ratstden

tlgaſiſts
Ningaloe

Ne

tnnſ

Eln
o lii
elcbenn
bioſphei
klketßh
lrcgrge⸗
nefäſtent
daind

earudgin
onis ſurne
1ednd
Sigttnnn
mndeſten
Aturuſte
ofntinn,
ſohleurg
Velinqurirr
Qleainnie
mn:npepars
Ginu aen
oguihebenr
moſtngrl
unſponſusne
Aocogfun
1ſeladln
ichadicme)
gug ninn
niimit
diamtne
n

Men.

Tractatus III

q uos iuſtiſſima indignatio ſpõſi eſt:qꝛ ſcit vni
us negligentiam cedere ad damna multoꝛum.
Sinnilis eni videbit᷑ huiuſmodi anima vel illi
qui acceptum denariũ abſcondit in terram: ne
lucri aliqͥd ex eo pecunie dñs acqͥreret: vel illi
queʒz occidiſſe ðꝛ deus:qꝛ malignus erat onaz
ſczʒ qui accepta ſemina ſcientie naturalis poſte
ritati inuidens ꝓfundebat in terrã. Paſtoꝛes
gquoq; ſicut ⁊ ante iam diximus: ſiqͥdem ad ec⸗
cLleſiam cõminationis hic ſermo fit: mundi hu⸗
ius pᷣncipes accipiendi ſunt:vel illi angeli: ſub
quoꝝ cura relique gentes habẽtur ſiue ſoꝛte in
hoc: ſiue ſecretioꝛibus cauſis quibuſdam ſedu
cte. Si vero ad vnãquãqᷓ; animam cõminatio
iſta referat᷑:que ſemetipᷣam negligit agnoſcere

ſapientes ⁊ magiſtri huiꝰſeculi intelligendi ſũt

dDocentes ſapientiaʒ huius mundi: vt in ſũma
heoc intelligat᷑ qꝛ neceſſe eſt animã eam pᷣcipue
que bona ⁊ pulchꝛa eſt:ſenſibus ⁊ ingenio vi⸗

gilans cognoſcere ſemetip̃aʒ: ⁊ dare operã ad
agnitionem ſui per exercitia doctrine:⁊ ſtudia

Ddiuina:ac per hoc agi ſpiritui dei ⁊ adoptiõis
Aliut ſi talis hec anima ſemetipᷣam neglexerit:
7 diuinis ſtudijs declinauerit: neceſſe eſteaʒ
operam dare ſtudijs mũdanis ⁊ ſapientie ſecu
li: ⁊ agi ſpiritu mundi huius iterum in timoꝛe.
AUõ deſignat apoſtolus cum dicit. Nos auteʒ
non ſpiritũ huius mundi accepimus: ſed ſpiri

tum qui eſt ex deo.Et iterũ. Nõ accepiſtis eni

iterũ in tim oꝛe ſpiritũ ſeruitutis: ſed ſpiritũ ac
ccpimus adoptionis:in quo clamamus Abba
pater hhec interim nobis de pᷣſenti loco occur⸗
rere potuerũt:nunc iam cõuertamur ad conſe⸗
quentia. Equitatui meo in curribus hbarao
nis: ſimilẽ te arbitratꝰ ſum ꝓxima mea. Hiſto⸗
ricus qdem ſenſus hoc eſt qð videtur oſtende⸗

re.Sicut inquit tunc in egypto:cum harao

pflequens populũ iſrael ꝓceſſit in curribus et

edtatu: ⁊ meus hoc eſt dñi mei ſponſi eqͥtatus

longe pꝛecellebat currus Pharaonis: a pᷣſtan

tioꝛ erat vtpote qui illos ſuꝑauerit ⁊ inmare de

merſerit: ita ⁊ tu ꝓpxima mea ſpõſa pcellis om⸗
nes mulieres ſiłis effecta eq̊tatui meo: qͥ Pha

raonis curribus cõparatus potentioꝛ vtiq; eſt
⁊ magnificentioꝛ.interim videt᷑ oꝛdo monum

ſp̃oꝝ veboꝛũq; directio. Nideamus autemne

foꝛte ᷣm intelligentiã myſticam animas q ſunt

ſub illo ſpiritali Oharaone ⁊ ſub ſpiritalibus

nequicijs poſite:currꝰ dicat eſſe pharaonis et

quadrigas eius q̃s ipe agit ⁊ ducit ad ꝑſequẽ⸗
dum populũ dei ad opꝛimendũ iſrael. Cer⸗

tum eni eſt qꝛ tẽptationes et tribulationes:q̃s

excuat demones ſãctis ꝑ aias aliqᷓs:excitãt ad
hoc ipᷣm aptas ⁊ ↄueniẽtes.Quibꝰ tã qᷓ; curri⸗
bus aſcẽſis exagitãt ⁊ impugnãt vł eccłiaz dei
vel ſingulos quoſdã fideliũ De eqͥtatu vo dñi

Foeoeo. xXVI
Epiſtola XII

qui ſit ei-iſte eq̃tatus in exodo qͥdeʒ vbi ſupan
tur currꝰ Pharaonis demergũt᷑ i mare.nihil

legimꝰ ſcriptũ:niſi tm ꝙ dñs currꝰ Pharaõis

⁊ exereitũ eiꝰ ꝓiecit in mare rubꝛũ. Inuenimꝰ
tn quarto regnoꝛũ libꝛo: Heliſeus de aduen
tibus hoſtium qui cum eqtatu et curribus ve⸗
nerant foꝛmidanti puero ſuo dicit.ne timeas:

gquoniã plures ſunt nobiſcũ qᷓ; cuʒ illis. Et oꝛa

uit inqt Heliſeus:⁊ dixit: domine aperi ocłos
pueri huius vt videat.Et aperuit dominꝰ ocu
los eius ⁊ vidit.Et ecce mons plenus equuibꝰ
erat.Et currus ignei in circũitu Heliſei qui de
ſcenderãt ad eum. Sed ⁊ in ꝓpheta Abachbuc

manifeſte euidenter legimus ð eqtatu domi
ni: ⁊ I9 aſcendãt equos ſuos. Sunt ergo ſepᷣtu
re verba hec. Nunquid fluminibꝰiraſceris do
mine aut in fluminibꝰ furoꝛ tuꝰ :aut in mari vru

bꝛo impetus tuus:qꝛ aſcendẽs equos tuos: et
eqtatus tuus ſalus? Sũt ergo equi dñi quibꝰ

aſcẽdit ⁊ eqᷣtatus eius.Quos ego non alios ecgz
puto:qᷓ; illas aĩias q̃ frenũ diſcipline eius acci..

piunt:⁊ iugum poꝛtant ſuauitatis eius:⁊ q̃ſpi

ritu dei agunt᷑: in ̊ eſt eis ſalus. In reuelati

one Jobis legimus 4 apparuit ei equus:et ſe⸗
dens ſuꝑ eum qͥdem ſidelis ⁊ verus: ⁊ cũ iuſti⸗
cia iudicans: cuius nomẽ eſt vbum dei. Ait er

go:⁊ vidi celum apertũ:⁊ ecce equus albus: ?

qᷣ ſedebat ſuꝑ eum vocabat᷑ fidelis ⁊ verus:et
cũ iuſticia iudicãs ⁊ pugnãs:⁊ oculi eius ſicut
flãma ignis:⁊ ſuꝑ caput eius diademata młta
habẽtia nomẽ ſcriptuʒ qð nemo nouit niſiie:
⁊ adoꝑtus erat veſtimentũ ſãguine cõſperſuzʒ
⁊ vocabat᷑ nomen eius vbuʒ dei.Et exercitus

eius erat in celo:⁊ ſequebant᷑ eum in equis al⸗

bis induti biſſino albo puro Sed opus eſt gra
tia dei:que hoꝝ nob aperiat intellectũ:qͥ poſſi
mus aduertere:qͥd iſte indicẽt viſiones:qui ſit
equus albꝰ: ⁊ qͥ ſit qͥſedet ſuꝑ eũ:cuiꝰnomẽ eſt
vᷣbũ dei. Et foꝛte qͥdẽ dicet aliqs albũ eẽ equũ
coꝛpꝰ qð aſſũpſit dñs:⁊ qͥ ille qͥ in ᷣncipio erat
apud deſ. Deus verbum vel veſtitus vel ve⸗
ctus eſt. Alius aũt aiam dicet:quã aſſũpſit pꝛi
mogenitꝰ ois creature:⁊ de qᷓ dicebat: ptatem
habeo ponẽdi eã: ⁊ ptãteʒ habeo iterũ ſumẽdt
eam.Zlliꝰ vo vtrũq; ſimul coꝛpꝰ atq; aiam q̃ſi
vbi pctm̃ non fuerit equũ dici album putabit.
Alius adhuc qrto loco eccłiaʒ dicet:que ⁊ coꝛ⸗
pus eius noiat᷑ album videri equũ:ãſi non ha

bẽtẽ maculã aut rugã: quã ſibi ipe ſactiſicauit
lauacro aque.Scuᷣm hec autẽ ſingula etiã illa

accipi que ſequunt᷑ miliciaʒ celi ⁊ exercitũ ver

bi dei: ⁊ quõ ſinguli quiq; eoꝝ ſequẽtes vpbum
derequis albis ſedeãt: biſſynis albis induãt

⁊ mũdis Huic ergo equo albo quo ipᷣe vebit᷑:
qᷣ verbi dei appellatur: vel huic eqᷣtatui celeſti:
q̃ eum ſequit᷑ in albis nihilominꝰ eqs cõꝑat:et

Wars

ſimilẽ facit xps eccliam ſuaʒ. In curribus aũt
Pbaraonis vel ita poſſumus acciꝑe vt qtuʒ

h dñi eqͥratus eqͥtatum et currus haraonis

eminet ⁊ pcellit:tm̃ tu que pulchꝛa es in mulie
nibus pᷣcellis ⁊ emines oẽs reliquas aias q̃ ad

huc iugũ Pharaonis poꝛtãt ⁊ leſſoꝛes eiꝰ pati

untur:vel certe ꝙ eqͥtatus hic meus qͥlauacro

aque mũdatus purus ⁊ cãdid us factus eſt:et
verbuʒ dei meruit habere ſeſſoꝛẽ: ex curribus
aſſumptus eſt pharaonis. Inde eni oẽs veni⸗

unt credentes:qꝛ xpᷣs venit in hũc mũduʒ pec
catoꝛes ſaluos facere. Hoc ergo modo pot ex⸗
planari verſiculi huiꝰ ſenſus.Equitaui meo qͥ

fuit añ in curribus Oharaonis: et nũc ſequi
me in equis albis:puriſicatus lauacro aque ſi⸗
milem te arbitroꝛ ꝓxima mea. Beate ergo ſũt

ille aĩe q̃ doꝛſũ ſuuʒ curuauerũtvt ſi uſcipiãt ſeſ
verbum dei ſuꝑ ſe. ⁊ frena eius patiunt᷑
vt quocũq; ipᷣe voluerit flectat eas.⁊ agat ha⸗
benis pᷣceptoꝝ ſuoꝝ:qꝛ iam non ppꝛia volun
tate incedunt:ſed ad oia ducunt᷑ et reducũtur
volũtate ſeſſoꝛis. Et foꝛtaſſis videbit᷑ ᷣm hoc
ꝙ ex multis animabꝰↄgregata eſt ecclla:et ex⸗
emplum vite accepit a xp̃o:qð non tam ab ip̃a
deitate verbi dei acceperit q̃ vtiq; ſuꝑpeminet
eos actus vel affectus: qͥ ad exempluʒ dari ho
minibus debeant: ſed illa aia que aſſumpta eſt
ab eo in qua fuit ſũma ꝑfectio:illa ſit ad exem⸗
plum poſita: ⁊ ip̃a dicat:h pxima mea cutus ſi
militudinẽ habere debeat etiam ecclia: que ex
multis cõgregat᷑ animabꝰ illis ſcʒ que pᷣus fue

ſoꝛe

rant ſub iugo ⁊ curribus Pharaonis: ⁊ eqᷣta⸗
tus dñi apellant᷑. Que aut ex duabus expoſi⸗

tio cõuenire magis ꝓpoſito verſiculo videat᷑:

ꝓbabis etiam tu qͥ legis. & ſpecioſe facte ſũt

gene tue: tqqᷓ turris ceruix tua: ſicut redimicu
la.oꝛdo dꝛãmatis huiuſmodi videt habere cõ
ſequẽtiã:qð poſtea qᷓ; auſterioꝛe vſus ẽ cõmo⸗

nitione ſponſus ad ſponſaʒ ꝓteſtatꝰ ei:qð niſi
cognoſceret ſemetipᷣam exitura eẽt in v

gregũ: ⁊ paſceret nõ oues ſʒ hedos:erubuerit
ſuꝑ auſteritate pᷣcepti:ſed ⁊ ruboꝛ verecundie
diffuſus in vultu ſpecioſas effecerit genas eiꝰ:

2 multo qᷓ; fuerãt pulchꝛioꝛes. Non ſolũ antez

gene ſed ⁊ ceruix eiꝰ tam decoꝛa ſit reddita q̃ſi

moniliũ redimiculis adoꝛnata. Pulchꝛitudo

ergo genaxꝝ turturibꝰcõparat᷑:q ꝑ huiuſmodi

aues ſimul honeſtas vult- et alacritas indicet᷑
Hec eſt hiſtoꝛici dꝛãmatis explanatio. Sʒ ve⸗
niamus ad rem. MPaul⸗ apoſtolꝰ ſcribẽs ad ec
cleſiam coꝛinthioꝝ ita ait. Coꝛpꝰ aũt non ẽ mẽ
bꝛum vnũ:ſed multa:⁊ ſi dixerit pes: qꝛ nõ ſũ
manꝰ:nõ ſũ de coꝛꝑe:nõ ꝓpterea non ẽ de coꝛ⸗
poꝛe: ⁊ ſi dixerit auricula qꝛ nõ ſũ oculus:non

ſũ de coꝛꝑe:non ꝓpterea non eſt de coꝛpe. Si

totũ coꝛpꝰ eſt oculus vbi eſt auditꝰ Sitotum

eſtigijs

II

auditus vbi odoꝛatꝰ:Nũc aũt deꝰ poſuit vnũ

quodq; membꝛũ in coꝛꝑe ſicut voluit. Et cum

plura diſputaſſet:ad vltimũ dixit. NUos gutez
eſtis coꝛpus xpᷣi:⁊ mẽbꝛa ex ꝑte.Et iterum a

Epheſios ſcribẽs dixit.Subiecti inuicẽ ĩ tino

rexpᷣi. Mulieres viris ſuis ſubiecte ſint ſicut
dño:qꝛ vir caput ẽ mulieris ſicut ⁊ xpᷣs eſt ca⸗

put eccłie. Ipᷣe ſaluatoꝛ coꝛpoꝛis:ſᷣ ſicut eccłia

ſubiecta ẽ xpᷣo:ita ⁊ mulieres viris ſuis in oĩbꝰ

