⁊ de ſexto Euſebij Ceſariẽſis eccłiaſtice hyſto

rie libꝛo. Et ꝓ eodẽ Oꝛigene in. vj. volumini⸗
bus: poſſit liquido cognoſcere. Vixit vſq; ad

Gallũ ⁊ AVoluſianum.i.vſq; ad.lxix.etatis an

num:⁊a moꝛtuus eſt Tyri:in qua vꝛbe ⁊ ſepul⸗
tus eſt. =ðJ
Ammonius vir diſertus ⁊ eruditus in
h phia eodẽ tꝑe Alexandrie clarus habi
tus ẽ:qui inter multa ingenij ſui ⁊ pᷣcla
ra monumẽta etiam de ↄſonãtia Moyſi:⁊ Je
ſu elegans opus cõpoſuit ⁊ euãgelicos cãones
excogitauit:quos poſtea ſecutus ẽ Euſebius
ceſariẽſis.Hunc falſo accuſat Poꝛphyrius ꝙ
ex xpᷣiano ethnicus fuerit.Cum ↄſtet euʒ vſq;
ad extremã vitã:xpᷣianũ ꝑſeueraſſe.

bꝛoſius bᷣmũ Martionites. Dein H
a de ab Oꝛigene coꝛrectus ecclie dyaco⸗

nus:⁊ ↄfeſſiõis dñice głie inſignis fuit
Cui Th eoxpᷣo pᷣſbytero liber OD ꝛigenis de

martyrio ſcribit᷑.Huiꝰ induſtria⁊ ſumptu ⁊ in

ſtãtia: dũ viueret adhuc infinita Oꝛigenes di⸗
ctauit volumia. ⁊ ipᷣe qppe vt vir nobilis non
inelegãtis ingenij fuit:ſicut eiꝰad Oꝛigenẽ epi
ſtole indicio ſunt. Obijt añ moꝛtẽ Oꝛigenis:⁊
in h̊ a pleriſq; repᷣhẽdit᷑: ꝙ vir locuplex amici

ſui egeni ſenis ⁊ pauꝑis nõ recoꝛdatus ſit.

Riphõ Oꝛigenis auditoꝛ:ad quẽ nõ⸗

t nulle eiꝰextãt epłe:in ſcpᷣturis erudiẽtiſ

ſimus fuit: quod qͥdẽ ⁊ multa eiꝰ ſpar⸗
ſim oñdunt opuſcula:ſ pᷣcipue liber quẽ cõpo⸗
ſuit de vacca ruffa in Deuteronomio: ⁊ de di⸗
chotonomatibus i.de q̃libet etate aialibus qᷓ
offerebãt᷑ in lege:q̃ cũ colũba ⁊ turture ⁊ Abꝛa

ham ponunt᷑ in Beneſi.

Croc

S

„

s

di
gedaalin
Catpe
minisnonm
nenire.A.
liusinliben
Aiu

Uilectatoꝛe
teneritatie
Etineoden
fumenume
e ſeir
iſ Pauli
1
b bot
D
rnatione
ſtvarigopt
ligenigras⸗

feſucn,ert

guodere
Nndro O
ſorinin
h à
le

miauni
hoxarcul
cite operi
hedeceane
ſeoma con
hoputlosin
hocteperiin
incor Jus
deancer
ceſaſtedes
dereſnmeaoe
moishre
binngpapet
ſat Iuhuin
ttiotist
nnnscohon
marariostct
notariosteo⸗
mep Qd
dio ebeoo
heſopis,
er
³ (ſor
((aſi
ickogea,

Müeſtegte

wenttn
NN
ſizuen
fldeinnti
anc
iGrnn
ſkensiud
ran ſengt
hnce Kinn
isllene
calmslu
Decndain
Mos ſuo Dedgd
Whüigiden
tdicee i
8:nißnoct
bierolohre⸗
ncarcni
misſtanſit
Auidideglectgi
onileimn dene⸗
ſcſisetcitahto
Genein wani
ſere. Drne
ſggadleramen
Pinquaphenge

—
-——

⸗
=

=
—

=—
EE
——
=E=
S

19

—
S
EE

= . S=ꝛ

—
—

☛S
EEE

— ——
S S

S=
=SS
SSe
☛6

=

E =

1

S.

—

—

—

—

S=S
E

=

Se

See
SS—
—

denms 1aulnin
lermnatitedhnun
laingeniſtie
ſninn heſſi⸗

11anigeicnscha

ſutuse Er

Mirpaphniu

Cun ahaenzſi
dſe.
Prionits Vei
raus cectedaco⸗
legheiſigifpͤi
lber Cugenon
ſirſonhut

iinOrgee

E⸗

*

Luchn

Tractatus VI

Inut us Felix romce inſignis cauſidi⸗

im cus ſcripſit dy-alogum xpiani⁊ Ethni

J ti diſputantium qui octauus inſcribit᷑.
Sed ⁊ alius ſub nomine eius fert᷑ de fato: vel
5 Mathematicos: qui cũ ſit ⁊ ipᷣe diſerti ho⸗
minis nõ mihi videt᷑ cum ſuꝑioꝛis libꝛi ſtilo cõ
uenire. Ueminit huius Minutij ⁊ Lactan⸗
tius in libꝛis ſuis.
ALiius ſub ZZepherino Romane vꝛbis
c epo:a ſub Antonio Seueri ſilio diſpu
tationẽ aduerfum Mꝛoculũ Monta⸗
ni ſectatoꝛẽ valde inſignem habuit: arguẽs eũ
temeritat is ſuꝑ nouam ꝓphetiã defendendã .
Et in eodem volumine epłlas q̊; Mauli. xiij. tã

tum enumerãs.xiiij.que fert᷑ ad hebꝛeos: Di⸗

cit nõ eiꝰ eſſe: ſed ⁊ apud romanos vſq; hodie

qſi Pauli apłi nõ haber
Erillus Arabie Hotrenus epᷣs cũ aliq;

b to tꝑe gloꝛioſe rexiſſet eccłiaʒ:ad extre
mũ lapſus in hereſim que Rp̃m añ in⸗
carnationẽ negat: ab Oꝛigene coꝛrectus:ſcrip
ſit varia opuſcula.⁊ maxime epła in àbus O⸗
rigeni gr̃as egit. Sed ⁊ Ougenis ad eum litte⸗
re ſunt. extat dyalogus Oꝛigenis ⁊ Berilli in

quo hereſeos coarguit᷑. Claruit aũt ſub Alex⸗

andro amee filio OOaximino 7 Goꝛdia
no:qͥ in imꝑium ſucceſſerüt.
AIpolytus cuiuſda ecclie ep̃s.cnomen
h dqwe vꝛbis ſcire nõ potui) rõnẽ paſche
teempox canonũq; ſcripſit: vſq; ad pꝛi⸗
mũ annũ Alexãdri imꝑatoꝛis. Et ſedecim an⸗
noꝝ circulũ quẽ greci c xαι α TepiAa vo⸗
cãt: reperit. E teuſebio qͥ ſuꝑ eodẽ paſche cão
ne decẽ ⁊ nouẽ ãnoꝝ circulũ cvveXαεα
Ie prAa compoſuit: occaſionẽ dedit. Scripſit

nõnullos in ſcriptura cõmentarios.E quibus

hoc reperi in numeꝝ: ⁊ in Exodũ:⁊ in Cãticũ

cãticoꝝ. In Geneſim: æ in Zachariã: in Eſaiã

de Baniele: de apocalypſi:de ꝓuerbijs:de ec⸗

cleſiaſte:de Saul: de Shitoniſſa: de Antixpᷣo

de reſurrectõe ʒ Martionẽ: de paſcha aduer
ſum oẽs hereſes: ⁊ ſiłia de laude dei Saluato⸗
ris: in qua pñte Oꝛigene ſe loqui in eccla ſigni
ficat. In huius emulatõeʒ Ambꝛoſius quẽ de
Wartionis hereſiad verã fidẽ coꝛrectũ dixi⸗

mus:cohoꝛtatus ẽ Oꝛigenẽ in ſcripturas com

mẽtarios ſcribere:pᷣbẽs ei ſeptẽ: ⁊ eo amplius
notarios:eoꝛũq; expenſas ⁊ libꝛarioꝝ parẽ nu
meꝝ. Qðq; his maius ẽ incredibili q tidie ſtu⸗
dio ab eo opus exigẽs. Nñ in qdã epła hioe⸗
thẽ.i.oꝑis ↄpulſoꝛ:eũ Oꝛigenes vocat.
Lexãder epᷣs Cappadocie cũ deſiderio
a ſcõꝝ locoꝝ hieroiolymã ꝑgeret:⁊ nar⸗
ciſſus epᷣs eiuſdẽ vꝛbis ia ſenex regeret
eccłiaʒ: ⁊ Harciſſo:⁊ multis clericis eius reue⸗

lHgtüu eſt: altera die mane intrare epᷣm: qui adiu⸗

rrr-

Fo. 1LL XI

toꝛſacerdotalis cathedre eſſe deberet. Itaq; re
ita ↄpleta: vt pdicta fuerat:cũctis in paleſtina
epis in vnum ↄgregatis: admittẽte q; ipo yel
maxime Marciſſo hieroſolymitane ecclłie cũ eo
gubernaculũ ſuſcepit.Hoc in fine cuiuſdã epłe

quã ſcribit ad Aronitas ſuꝑ pacem eccleſie ait
Salutat vos Narciſſus:qͥ anñ me h̊ tenuit epᷣa⸗

lem locũ.Et nũc mecũ eundem oꝛonibus regit
annos natus circiter.cxvj.⁊c̃.⁊ vos mecũ pꝛe

cat᷑:vt vnũ idẽq; ſapiatis.Scripſit ⁊ aliaʒ ad

Antiochẽſes ꝑ Clementẽ pᷣſbyteꝝ Alexaãdrie:

deqͥ ſupꝛa diximus:necnõ ad Oꝛigenẽ ⁊ ꝓ O

rigene BHemetriũ: ⁊ ꝙ iuxta teſtimoniũ Be⸗
metrij eũ pᷣſbyteꝝ ↄſtituerit. Sed ⁊ alie ad di⸗
uerſos ferunt᷑ epłe. Ardente aũt ꝑſecutõe ſub

Becio: quo tꝑe Babylas Antiochie paſſus ẽ:

ductus Ceſaream: ⁊ clauſus in carcere:ob ↄfeſ
ſionẽ Rpi martyrio coꝛonaat

Alius africanus:cuius quinq; de tpi⸗

i bus extãt volumia. ſub imꝑatoꝛe M
Aulurelio Antoino q̊ͥ Macrino ſucceſ⸗
ſerat: legatõeʒ ꝓ inſtauratõe vꝛbis Emaus ſu
ſcepit:qͥ poſtea Nicopolis apellata ẽ. Huius
eſt epła ad Oꝛigeneʒz ſuꝑ qſtion ẽSulanne eo
ꝙ dicat in hebꝛeo hãc fabulã nõ haberi:nec cõ
uenire cũ hebꝛaica veritate.a potu pᷣmipᷣſecoa
a potu ſchinchiſe:cõtra quẽ doctã epłaʒ ſcribit
Oꝛigenes.Extat eius ad Ariſtidẽ alia epla in
q̃ ſuꝑ Biaphonia q̃ videtur eſſe in genealogia
Saluatoꝛis apud Mattheum ⁊ Lucam ple⸗
niſſime diſputta.
Eminus Antiochie eccłie pᷣſbyter pau
g aa ingenij ſui monumẽta ↄpoſuit. Flo
rẽs ſub Allexãdro pᷣncipe ⁊ epᷣo vꝛbis
ſue Ethebꝛuno:eo maxie tꝑe q̊ͥ heraclas Alex⸗
andrine eccłie põtifex oꝛdinatus eef.
Mheogdoꝛus: qͥ poſtea Gregoꝛius aſpel
t latus ẽ. Neoceſaree põti epᷣs ad modũ
AQAgg+.oleſcẽsob ſtudia grecaꝝ⁊ latiaꝝ lr̃a
rũ de Capadocia Beritũ: ⁊ inde Ceſareã pale
ſtine trãſut: iũcto ſibi frẽ Theodoꝛo.Quoꝝ cũ
egregiã indolẽ vidiſſet Oꝛigenes hoꝛtatus eſt
eos ad phᷣiaʒ:in q̃ paulatim Ep̃i fidẽ ſub intro
ducẽs: ſui qͥ; ſectatoꝛes reddidit:⁊ qᷣnquennio
itaq; eruditi ab eo remittunt᷑ ad hatrẽ. E qui⸗
bus Theodoꝛus pꝛoficiſcens &ανρπνυρο

cXορ Tαα☛ ſcripſit Oꝛigeni. Et ↄuocata

grandi frequent ia ipᷣo q; Oꝛigene ynte recita⸗
uit:qͥ vſq; hodie extat. Scpſit⁊ e Ioαναοα ι
in Eccleſiaſten: bꝛeuẽ qdẽ: valde vtilẽ: ⁊ alia
hurꝰ vulgo ferũt᷑ eple. Sʒ pᷣcipue ſigna atʒ mi⸗
racula qᷓ iã epᷣs cũ multa ecclłaꝝ gła ꝑpetrauit.
VVeꝛnelius romane vebis epus: ad quẽ
c octo Cypꝛiani extant epłle: ſchſit. epkazʒ
ad Fabium Antiochene ecclie epm de

Synodo romana: Italica: Africana: zali de

Nouatiano: ? de his qui lapſi ſunt:tertiam de

geſtis Gynodi:qrtã ad eundẽ Fabiũ valde ꝓ
lixã: ⁊ Houatiane hereſeos cauſas 7nathéa
ↄtinentẽ. Rexit eccłiaʒ ſub Gallo ⁊ Noluſiãõo

„ ‧

annis.ij. cui ob Ep̃i amoꝛẽ martyrio coꝛonato

ſucceſſit Lucius.

Vrvypꝛianus Afer pᷣmum gloꝛioſe rheto⸗

c ricam docuit. Exinde ſuadente pᷣſbyte
ro Cecilio a quo ⁊ cognomentum ſoꝛti

tus eſt: Epianus factus: omnẽ ſubſtantis ſuĩ
paupꝑibus erogauit. Ac poſt nõ multum tẽpo⸗-

ris electus etiam in pᷣſbyteꝑ:epᷣs Carthaginẽ⸗

ſis ↄſtitutus eſt.HHuius ingenij ſuꝑpfluum ẽ in⸗

dicẽ texere:cum ſole clarioꝛe ſint eius oꝑa.paſ

ſus eſt ſub Ualeriano ⁊ Galieno pᷣncipibus pꝑ⸗
ſecutõe octaua:eodẽ die qͥ rome Coꝛnelius ſu

pꝛaſcriptus:ᷣ nõ eodẽ anno.
Inntius dyaconus Cypᷣani vſq; ad di
p em paſſionis eius cum ipo exilium ſu⸗
ſIſtinens:egregium volumẽ vite paſſio⸗
nis Cypᷣani reliquit. ðMU

Jonyſius Alexãdrine vꝛbis ep̃us ſub

d lheracla x0οροει0ο vſochlam p̃ſbyter

tenuit. Oꝛigenis vel inſigniſſimus au-

ditoꝛ fuit:h̊ in Cybani ⁊ Africane Synodi do

gma ↄſentiẽs de hereticis baptiʒãdis ad diüö.
ſos plurimas miſit epiſtolas:q̃ vſq; hodie ex.
tant:ſed ad Sabiũ Antiochene vꝛb epᷣm ſcpᷣſit
de penſtentia ⁊ ad Romanos ꝑ hhypolitũ al-
terã:ad Syxtũ:qui Stephano ſucceſſerat:du

as epiſtolas ad hilemonem: ⁊ ad Dionyſiũ
Romane eccleſie pᷣbyteros:duas epiſtolas:⁊
ad eundem Bionyſium poſt Rome epiſcopũ:

ad Mouatianum cauſantem ꝙ inuitus Ro⸗
me epᷣs oꝛdinatus eſſet:cuius epiſtole hoc exoꝛ

dium eſt. Bionyſius Nouatio fratri ſalutem.

Si inuitus vt dicis oꝛdinatus es:ꝓbabis:cus

Yolens ſeceſſeris. Eſt eius ad Bionyſiuʒ ⁊ ad
Bidymum altera epła:⁊ Coꝛtaſtice de paſcha

plurimo declamatoꝛio ſermone ↄſcripte: ⁊ ad

Alexandrinam eccłiaʒ de exilio: ⁊ ad heraclã

in egypto epᷣm: ⁊ alia de moꝛtalitate:⁊ de ſab⸗
bato: ⁊ ꝑigymnaſio.Et ad lhermanionẽ ⁊ alia

de pſecutõne Becij:⁊ duo libꝛi aduerſum Ne⸗
porem epiſcopum qui mille annoꝝ coꝛpale reg

num ſuis ſcriptis aſſeuerat. In quibus ⁊ de ¶

pocalypſi Joãnis diligentiſſime diſputat. Et

aduerſum Sabellium ⁊ ad DHamonẽ Beroni⸗

cis ep̃ᷣm: ⁊ ad Deliſpoꝛum ⁊ ad Euphrã: ⁊ q̃t⸗

tuoꝛ libꝛi ad Dionyſium Romane vꝛbis cm
⁊ ad Laodicenſes de penitentia. Item Canõ

de penitentia: ⁊ ad Oꝛigenem de martyrio:ad
Armenios de penitẽtia:de oꝛdine delictoꝝ:de
natura ad Tymotheum:de temptatiõibus ad

Euphranoꝛẽ:ad Baſilidem quoq; multe epłe

in quarum vna ſe aſſerit etiam in Eccleſiaſtẽ ce

II

piſſe ſcribere commẽtarios. Sed aduſus au

lum Samoſatenum ante paucos dies qᷓ; moꝛe

retur. Inſignis eius fertur epiſtola. oꝛitur

xii. Salieni anno.

DBDuatianus Romane vꝛbis p̃lbyt ad

n uerſus Coꝛnelium cathedram ſacerdo
talem conatus inuadere. Nouatiano⸗

rum grece dicit᷑ Cheron:dogma ↄſtituit: ⁊ no

lens apoſtatas ſuſcipe penitentes. Huius au⸗
ctoꝛ Mouatus Cypᷣani pᷣſbyter fuit. Scpᷣſit au
tem de paſcha: de ſabbato:de circũciſione: de
ſacerdote:de oꝛatione:de cibis iudaicis: de in

ſtantia: de Attalo. ultaq; alia: ⁊ de trinita⸗
te grande volumẽ: quaſi c ri Io np opis Ter
tulliani faciens:quod pleriq; neſcientes Cybpa

ni exiſtimant.

Alchion diſertiſſimus Antiochene ec⸗

m eeſie pᷣſbyter:quippe qui in eadem vꝛ⸗

be rhetoꝛicã floꝛẽtiſſime docuerat adn

ſum Maulum Samoſatenum: qui Antioche⸗

ne eccleſie epiſcopus dogma Artemõis inſtau
raret:excipientibus notarijs diſputauit.qͥ dy⸗
alogus vſq; hodie extat.Sed ⁊ alia grãdis epi

ſtola ex ꝑpſona Synodi ab eo ſcripta ad Bioni

epos dirigitur.

AKcchelaus epiſcopus Meſopotamie

a libꝛum diſputationis ſue quem habuit
aauerſum Manicheum exeuntem de
Perſide:Syro ſermone compoſuit:qui trãſſa
tus in grecum habet᷑ a multis. Clarnit ſub im⸗

peratoꝛe Pꝛobo:qui Aureliano Tacitoq; ſuc

ceſſerat.

a rie epiſcopus.ſub Pꝛobo ⁊ Caro im⸗

peratoꝛibus floꝛuit. mire doctrine vir

in Arithmetrica. Geometria. Aſtrononia. grã

matica. Rhetoꝛica. Dialectica.Cuius ingenij)
magnitudinem de volumine quod ſuꝑ paſcha
ↄpoſuit:⁊ decẽ libꝛis de Arithmetrice inſtitu⸗
tionibus intelligere poſſumau.—
Ictoꝛinus Pictauiẽſis epᷣs:nõ eq̃ lati
v nam vt grecam linguam nouerat. Añ̃

oꝑa eius grãdia ſenſibus:vilioꝛa vidẽ

tur compoſitione verboꝛum. Sunt autem hec
ↄmentaria in Geneſim: in Exodum: in Leuiti

cum:in Eſaiam:in Eʒechielem:in Abachuch

in Eccłaſtẽ:in Caticũ cãticoꝝ:in Apocalypſin
Zojãnis aduerſum oẽs hereſes: ⁊ młta alia ad

extremũ martyrio coꝛonatus eo.

p neceſſariꝰ tate bibliothece diuio amo⸗

re flagrauit:vt maxiaʒ ptẽ Oꝛigeis vo

luminũ ſua manu deſcpſerit: q vſq; hodieĩi C⸗e
ſariẽſi bibliotheca reſeruãt᷑: ⁊ in.xij. ppbas.
xxv. u Inτπ. 1¹. qſtionũ Oꝛigenis volumia

ſium ?7 Maximũ romane ? Alexãdrine eccłlie

Natolius Alexãdrinus Laodicie Sy

Co

nenueiu⸗
enogeud
echleticige
lmnlia⸗
nuſeyeſt
et̃
l
c. to/
en
ſoritmne:
ſigtnen
gunniſ.t⸗
bücmireos

vVolatariey

gruspoſtt
fuiſe verl
de ppheti
liſpelenn
1Ne.
or
urar Luas
dellbelli
Paad
Mini⸗
D
N
deypoſul
ſudice:qui
tetuncat.
ILudanu
Rn
chee
dade
lyulgoextit

usẽc
Nofolbus v
deerhetoncan
Obgerum vid
W
tentulnoſcn
anſchodie
1agliuumlibzunr
pucherrinä
erfungites
niiensope⸗
de libzos due
Pobͤepen
lboo duos
fonehoisi
ſatolni
cſegapfe

ur
one fige

ienſor agel
engnomntg

nns Mtocee
Külimedonend
Knun. glicn
nn Artenöien
misdiſonnmnue
Scdr alagilij
weoſcnpnati
me Dexicnucc
Copns Ceipern
nonisſtequende
catand
geconpoirgucti
—

”

timslndies
in poldnn⸗
mit Rredertenk
ria AMNong
lernca Curante
inegnodſhnt
Aurmenitelſt⸗
nns. ,
aieſs ehond⸗
ingamnonci
ſanibos: i
un. Imnn
in Erodnmn
hunne
ilcor.
ts n

— ——
☛ W L

=
— —
= =—

=

—

=
=- n

—
=
=S

1

—
S

☛
—
= —

6

. 9 „
nodn c

=

Euſbil en
blotheen 60
nrize i⸗
: , s.
it;tun ſe
n

S==
=

—

=r

—
— –

☛ =

Tractatus VI

manu eius exarata repperi: qᷓ tãto amplecto? ?

ſeruo gaudio: vt Creſñi opes hr̃e me credã. Si
em leticia ẽ: vnã epłaʒ hr̃e martyris:qᷓ;to magl
tot milia vſuũ:q̃ mihi vident᷑ ſui ſanguinis ſis
naſſe veſtigia.Scripſit anq; Euſebius ſcribe⸗
ret apologeticũ ꝓ Oꝛigene ⁊ paſſus ẽ Caſaree
NPaleſtine ſub pſecutõe ρ axiim.
Alrius Alexũdrine eccłie pbr:ſub Ca⸗
c ro ⁊ Byocletiano bᷣncipibus eo tẽꝑe qͥ
eęe.eandæẽ eccłaʒ Theonas epus regebat:
floꝛẽtiſſime docuit ꝓpłos:⁊ tantã ſermonis diũ
ſoꝛũq; tractatuũ:qͥ vſq; hodie extãt inueit ele⸗

gantiã: vt Oꝛigenes iunioꝛvocarek. Conſtat
hũc mire aOτνπεοα. 1. induſtrie: 2 appetitoꝛ? ne libꝛo 86.dO
martyribus alia opuſcula.⁊ in. cl.plalmos eru

volũtarie pauꝑtatis:ſciẽtiſſimũq; DOyalectice
artis poſt ꝑſecutõeʒ omne vite ſue tᷣs Rome

fuiſie verſatum huius ẽ lõgiſſimus tractatus

de ꝓphetia Oſee:quẽ in vigilia paſche habi⸗
tũ ipᷣe ſermo demöſttart.
AUcianus vir dilertiſſimus: Antioche
Ineeccłe pb tm in ſcripturax ſtudio la
bpboꝛauit: vt vſq; nũc qdã exẽplaria ſchᷣ
turaꝝ Luciana nuncupent᷑. Ferunt᷑ eius de ſi
de libelli: ⁊ bꝛeues ad nõnullos epłe. Paſſus
Nycomedie:ob ↄfeſſionẽ REp̃i ſub ꝑſecutione
MRaximi. Sepultuſq; lelenopoli Bithinie.
Mileas de vꝛbe egypti:q̃ vocat᷑ Tynꝰ
p nobili gſie ⁊ nõ ꝑuis opibus ſuſcepto
epᷣatu:elegãtiſſimũ libꝝð martyꝝ lau⸗
de ↄpoſuit.diſputatõeq; actoꝝ habita adſuʒ
iudicẽ:qui eũ ſacriſicare cogebat: ꝓ epᷣo capi
te truncat᷑. Eodẽ in egypto ꝑſecutõis auctoꝛe:
q̃ Lucianus Nicomedie.
RnRnnobius ſub Byocletiano pᷣncipe Si
a che apud Africã floꝛẽtiſſime Rhetoꝛi
cã docuit. Scripſitq; aduerſum gẽtes
q̃ vulgo extãt volumina. M
Irpmianus qͥ ⁊ Lactãtius Arnobij di⸗
f ſcipulus ſub Syocletiano pᷣncipe attri
tus ẽ cũ Famo grãmatico cuius de me
dicinalibus vſu ↄpoſiti extant libꝛi. Nicome⸗
die rhetoꝛicam docuit:ac penuria diſcipuloꝛũ
ob grecam videlicet ciuitatem:ad ſcribendum
ſe ↄtulit. habemus eius Sympoſium qð ado⸗

leſcentulus ſcripſit Africe:⁊ odopoꝛicõ ð afri⸗
ca vſq; ad Nicomediam hexametris verſibus

alium libꝛum qͥ inſcribi᷑ Oõrammaticus.Et

pulcherrimũ de ira dei:⁊ inſtitutõe diuina ad⸗

uerſum gẽtes libꝛos ſeptẽ:⁊ epitomẽ.i.bꝛeuia⸗

riũ eius opꝑis in libꝛo vno: Acefalo ⁊ Aſclepia

dẽ libꝛos duos.⁊ de pſecutõe libꝝ vnum.Ad

Pꝛobũ epłaꝝ libꝛos qᷓ̃tuoꝛ.Ad Seueꝝ epłaꝝ
libꝛos duos:ad eũdẽ de opiſicio dei: vł foꝛma
tione hoĩs libꝝ vnũ.Hic extrẽa ſenectute mgr
Ceſaris Criſpi filij Cõſtantini in Gallia fuit:q̃

poſtea a pr̃e interfectus eſt.

Fo. LXXIIII

Epla XXXIIII

Alebius Ceſaree paleſtine ep̃s: in ſcꝰ?
e turis diuinis ſtudioſiſſimus.⁊ biblio⸗

thece diuine cũ Paphilo martyre dili

gẽtiſſimus ꝑueſtigatoꝛ: edidit infinita volumni
na. Ge qͥbus hec ſunt. euãgelice a o Aeεs/ον 8Cv ·

bꝛi xv. Cheophanias libꝛi. v. ecckaſticebyſto
rie libꝛi.x.chꝛonicoꝝ canonũ omnimodã hyſto
riã.⁊ eoy epitomẽ.i.bꝛeuiarium.Et de euãge⸗

id eſt expoſitõis libꝛi.xx.euãgelice ꝓpaſtiles li

lioꝝ diaphonia. In Eſaia libꝛi.x.?⁊ 3 Moꝛphi

rium qui eodẽ tꝑe ſcribebat in Sicilia: vt qdã

putant libꝛi.xxx.de quibus ad me.xx.puenert
Topicon libꝛum vnum. Apologias ꝓ Oꝛige⸗

ne libꝛos ſex.de vita Mamphili libꝛos tres.de

ditiſſimos ↄmẽtarios: ⁊ multa alia.floꝛuit ma⸗

xime ſub Conſtantino imꝑatoꝛe ⁊ Conſtatio.
Et ob amicitiã Mãphili martyris ab eo cogno

mentũ ſoꝛtitus eſt.

etitius Eduoꝛũ. i. Auguſtuduneſis

r eps ſub Conſtãtino celeberrime faine

habitus eſt in Gallijs. Legunt eiꝰ cõ⸗
mentarij in Canticum canticoꝝ:⁊ aliud grãde
volumẽ aduerſus Nouatianũ:nõ pᷣter h̊ qcqẽᷓ

eius opeꝝ repperi.

Eihoͤdi⸗ lympli
m ri epᷣs:nitidi ↄpoſitiq; ſermonis:adũ⸗

ſum Moꝛphyriũi 9fecit libꝛos: Sym
poſiũ decẽ virginum: de reſurrectõe opꝰ egre⸗

giũ Oꝛigenẽ: aduerſus eundẽ de Chito⸗
niſſa:⁊ de Antexuſio. In Geneſi q; ⁊ in Canti

cũ cãticoꝝ ↄmẽtarios: ⁊ multa alia qͥ vulgo le⸗

ctitant᷑. Et ad extremũ nouiſſime ꝑſecutionis
ſiue vt alij affirmãt ſub Decio ⁊ Aaleriano in
chalcide grecie martyrio coꝛonatus ẽ·

Auencus nobiliſſimi gñis Hyſpanus

i pbr quattuoꝛ euãgelia hexametris w⸗
ſibus pene ad vbum tranſferens: q̃ttu
oꝛ libꝛos ↄpoſuit.Et nõnulla eodem metro ad

ſacroꝝ oꝛdinẽ ꝑtinẽtia. Floꝛuit ſub Cõſtaãtino

AUAſtachius genere amphilus Syde
e ces:pᷣmum Heriſe Syrie: deinde An⸗
tiochene rexit eccleſiam: ⁊ aduerſum
Arrianoꝛum dogma cõponens multa ſub Cõ

ſtantino bncipe pulſus eſt in exilium Traiano

polin Thaciarum:vbi vſq; hodie conditus ẽ.
Extant eius volumina de anima: de engaſtri⸗
nunco aduũſum Oꝛigenẽ.Et infinite eple ãs e⸗
nũerare longũ eſt.

Arcellus Anticyranus eps:ſub Con⸗

m ſtantino ⁊ Cõſtantio pᷣncipibus floꝛu⸗

ſit: multaq; diuerſaꝝ hypotpheſeon.i.
diſputationũ ſcpᷣſit volumina ? maxie aduſuʒ
Arrianos.Ferunt᷑ ↄ hũc Aſterij:⁊ Apollina⸗
ris libꝛi Sabelliane eũ hereſis argusies: ſed ⁊

2

iympij Lycie ? poſte yp

Milarius in ſeptimo aduerſuz Arrianos libꝛo

nois eius:qſi heretici meminit. Poꝛro ille de⸗
fendit ſe nõ eſſe dogmatis: cuius accuſat᷑. Sed
cõione Julij:⁊ Athanaſij Romãe ⁊ Alexãdri

ne vꝛb potificũ ſe eſſe inimiciui.

Thanaſius Alexandrine vꝛbis ep̃us:

A multas Arrianoꝝ ꝑpeſſus inſidias ad
Caoonſtãtem Balliarum p̃ᷣncipem fugit
AUi reuerſus cum litteris: ⁊ rurſum poſt moꝛ:·
tem eius fugatus: vſq; ad Jouiniani imꝑium
latuit: a quo recepta eccleſia ſub Aalente moꝛi
tur. Ferunt᷑ eius aduerſum gentes duo libꝛi:?2
3 Dalentem vnus: de vginitate: ⁊ de pſecu
tionibus Arrianoꝝ plurimi ⁊ de pſalmoꝝ titu
lis: ⁊ hyſtoꝛia Antonij mõachi vitã ↄtinẽs:⁊

coꝛtapſice eple.i. caſtigatões ſolẽnes: ⁊ młta a
lia q̃ enũerare lõgũ ef.

*

Nthonius mõahus: cuius vitã Atha

aà ftnaſius Alexandrine vꝛbis epᷣs inſigni
volumine ꝓſecutus eſt: miſit egyptia⸗-
ce ad diuerſa monaſteria apoſtolici ſermonis:
ſenſuſq; epiſtolas ſeptem: que in grecam ling⸗
uam tranſſate ſunt. Quarum pᷣcipua ad Arſe⸗
notas.Floꝛuit Conſtantino ⁊ filijs eius regnã

Allilius Anquiranns ep̃us artis medi

b ce ſcpᷣſit contra Marcellum de vgini⸗
agte libꝛuʒ: ⁊ nõnulla alia. Et ſub rege
Coſtatio Macedonie ꝑris cũ Euſtaſio Seba

ſteno pᷣnceps fſuit. .
d6Hhyhoeodoꝛus Heraclee Thraciaruz ep̃s

t elegantis aptiq; ſermonis: ⁊ magis hy
ſtoꝛice intelligentie:edidit ſub Cõſtãti

nopncipe ↄmẽtarios in Mattheũ ⁊ in Joan⸗

nẽ:⁊ in pſalteriũ:⁊ in aplm.

Alebius Emiſen eps elegãtis ⁊ rhe⸗
c toꝛici ingenij innumerabiles: ⁊ qui ad

plrylauſum populi ptinent: ↄfecit libꝛos
Magiſq; hyſtoꝛiam ſecutus ab his qui decla
mare volunt: ſtudioſiſſime legitur. E quibus

vel p̃cipui ſunt: aduerſum iudeos ⁊ gentes: ⁊

Nouatianos ad Gallathas libꝛi. x. ⁊ in euãge⸗
lia homelie bꝛeues ſᷣ plurime. Floꝛuit tempoꝛi
bus Conſtãtij: ſub quo ⁊ moꝛtuus Antiochie
ſepultus eeft.
Riphylus Cypletẽſis ſiue Leuconte

t eps eloquẽtiſſimus ſue etatis:⁊ ſub re

ge Conſtaãtino celeberrimus ſuit. Le⸗

gi eius in Cãtico cãticoꝝ ↄmẽtarios. Et multa
gatus: duodecim aduerſum Arrianos cõfecit
libꝛos.⁊ alium libꝛum de Synodo:quẽ ad gal

alia ↄpoſuiſſe refert᷑: q̃ in noſtras manus mini

me ꝑuenerũt.
HBSBSnatus a qͥ Bonatiani ſub Cõſtante

d Coſtãtioq; pncipibꝰ aſſerẽs a nr̃is ſcb⸗

tkturas in ꝑſecutõe ethnicis traditas:to
tã pene Africã ⁊ maxie iudeã ſua ꝑpſuaſione de

ccpit. Extãt eiꝰ multa ad ſuam hereſim ꝑtinẽ⸗

II

tia. Et de ſpirituſancto liber Arriano dogma⸗

ti ↄgrues.
SIterius Arriane phs factiõis ſcripſit
a regnante Cõſtantio in epłka ad Roma
nos ⁊ in euãgelia ⁊ pſalmos ↄmẽtari⸗
os:⁊ muita alia q̃ a ſue ꝑtis hoibus ſtudioſiſſi⸗

me legunt.
AIAcifer Caralitanus ep̃us cũ ancra

aa Cõſtantiũ imꝑatoꝛẽ a Liberio epᷣo

Rkae legatus miſſus: cum nollet ſub nomine

Ithanaſij Nicenam damnare fidem in CPale⸗
ſtinã relegatus mire ↄſtatie: ⁊ pᷣꝑati animi ad
martyriũ 3 Conſtantiũ imꝑatoꝛem ſcripſit.li⸗

bꝛiuq; eilegendũ miſit. Ac non multo poſt ſub
Juliano pᷣncipe Caralis reuerſus Aalẽtinia⸗

no regnãte obijt.
Alebius natione Sardus ⁊ ex lectoꝛe
ę vvꝛbis Romane Vercellẽéſis epᷣs ob cõ⸗
feſſionem fidei a Cõſtãtio pᷣncipe Scy

topolim ⁊ inde Cappadociã relegatus:ſub Ju

liano imꝑatoꝛe ad eccłiaʒ reüſus edidit in pſal
mos ↄmẽtarios Euſebij Ceſariẽſis:qͥs de gre

co in latinũ verterat. Moꝛtuus ẽ Aalẽtinião

7. . .

Valẽte regnãtibus.

Oꝛtunatianus natõe Afer Aqlegien⸗
ſis epᷣs imꝑpante Cõſtãtio in euagelia ti
tulis oꝛdinat bꝛeui ſermõe ruſtico ſepᷣ⸗
ſit ↄmẽtarios.Et in ̊ habet᷑ deteſtabilis ꝙ Li
berium Romane vꝛbis epᷣm ꝓfide ad exilium

ꝑgentẽ pᷣmus ſollicitauit ⁊ fregit: ⁊ ad ſubſcpᷣ⸗
tionẽ hereſeos ↄpulit.

Chatius quẽ qꝛluſcus erat monothal
a mum.i. vnoculũ nũcupabãt:Ceſarien
ſis eccłe in Paleſtina epᷣus elaboꝛauit
In eccłiaſten.xvij. volumina ⁊ Synton ⁊ Ze⸗

tematon: æ multos pᷣterea:diuerſoſq; tractatꝰ.

In tm̃ᷣ aũt ſub Conſtantio imꝑatoꝛe claruit vt
in Liberij locuʒ Rome Felicẽ Arrianũ epiſco⸗
pũ ↄſtitueret. MV
EFErapion inhuſeos qui ob elegantiam
89 i1ingenij cognomẽ ſcholaſtici meruit ca⸗
rrus Antonij monachi: edidit aduſum
MManicheũ egregiũ libꝝ:⁊ de pſalmoꝝ titulis

gliũ. Et ad diuſos vtiles eplas.Et ſub Cõſtãa⸗
tio pᷣncipe etiã in ↄfeſſiõe inclytus funuit.
AIlarius vꝛbis Pictauoꝝ Aquitanie
h eps factiõe Saturnini Arelarẽſis ep̃i

de Synodo hyterenſi Phꝛygiam rele

*

liaꝝ epᷣos ſcripſit:⁊ in pſalmos ↄmentarios:pᷣ
mum videlicet ⁊ ſcöᷣm:⁊ a.x viij.vſq; ad extre⸗

mum. in qͥ ope imitatus Oꝛigenẽ noͤnulla etiã
de ſuo addidit. Eſt eius ad Cõſtantiũ libellus
quẽ viuẽti Conſtãtinopoli poꝛrexerat:⁊ alius

–

4Konſtant
laragte
Arünmniſe
ßfnio
hynnoper
theum. oc
nioauſanin
5Auuni
diſchſſecii

onli Mo
1tliteregt

otl
y ſanti
clren
ſchſtacuerſu
volGeobſou
1,metarios

N.

t Uinione

ſichei
fhätu Oe

Zmalu
d Wu
Wrl
peoctogenan
nnusett.
Heol
g he p
10

us innume

inpotoreobij
ſiumn. xtx. libai.
nne obant.
Regori⸗

(certren

ocriſer,
ſceeegmen
lur

Atinus
csaaſtit
6lemon
deanibuseſte

eopoſopzinc
ngeſt

Hootinne

ihrn
uoſedi

inumſt.
pmn

Numulodſ
erſus Ving

Nns telnne
ktoßnche
legatur
ſusediditnſl
miſis:isdege
use liini⸗

Afer Naſege⸗
känoinenigeinl
ſemöennſtoſc⸗
deeſoblsg
1picenerlon
iegt uſſy⸗

Wernnonchl
ahthirainen
ehts adoriit
utnNd
Ducntcſeruar,
mnprorcmn
e rinighſs

gtiobekenin
laſtinnentc⸗
hrtziun
epſalnorl
Eſliß
Hymsfu.
nur Aunr
i Sehtiſec
1 Pbnpnt

in Conſtantiũ:queʒ poſt moꝛtẽ eius ſcripſit:
liber aduerſum Aalentẽ ⁊ Arſatiũ hyſtoꝛiam
Ariminẽſis ⁊ Seleucẽſis Synodi ↄtinens: ⁊

ad pᷣfatũ Saluſtinũ ſiue ↄ Diaſcoꝛum: ⁊ liber

hymnoꝝ:⁊ myſterioꝝ aliꝰ⁊ ↄmẽtarij in Mat
theum: ⁊ tractatus in Job qs de greco Oꝛige
nis ad ſenſum trãſtulit: ⁊ alius elegas libellus
3 Auxentiũ:⁊ nõnulle ad diũſos epłe.AAiũt q
dã ſcpᷣſiſſe eũ ĩ Cãticũ cãticoꝝ. Sʒ a nob h opꝰ

ignoꝛat᷑. Moꝛtuus ẽ NPictauis Valẽtiniano:

2 Valẽte regnãtibus

Ictoꝛinus natõe Afer Rome ſub Coõ⸗

v ſtantio pᷣncipe Rhetoꝛicã docuit: ⁊ in
eextrema ſenectute E*£:p̃i ſe tradẽs fidei:

ſcpᷣſit aduerſus Arriuʒ libꝛos moꝛe dyalectico
valde obſcuros:qͥ ⁊ ab eruditis nõ intelligüt:

2 ↄmẽtarios in apßknm.

Itus Botrenus eps ſub Julizo 7 J0o

t. uiniano pᷣncipibus foꝛtes adſuʒ da

d pyvlibus componendis ingeniũ habuit.
Aultaq; ⁊ bꝛeuia metro edidit: ⁊ ꝓ⸗
pe octogenarius ſub Theodoſio pᷣncipe moꝛ⸗
tuus eſt.

a ire pbr̃o mag grãmaticis in adoleſcẽ⸗
tiea opam dedit.Et poſtea in ſcãs ſcrip
turas innumerabilia ſcribens ſub Theodoſio
impatoꝛe obijt. Extant eius aduũſum NMoꝛphy

rium. xxx. libꝛi:qui inter cetera oꝑa eiꝰ vl max

ime ꝓbant.

megoꝛius Lacticꝰ Hiliuerti ep̃s vſq;

g ad extremam ſenectutem diuerſos me
dDiuiocri ſermone tractatus compoſuit.?

de fide elegantem libꝛum: hodieq; ſupereſſe di
Ailrtianus Nupꝑmei vꝛbis Barcilone
m eßs caſtitate ⁊ eloquentia: ⁊ tam vita
ᷓ ſermoue clarus ſcpᷣſit varia opuſcu⸗
la:de quibus eſt certus:⁊ ʒ Nouatianos.ſub
Theodoſio pꝛincipe iam vltima ſenectute moꝛ
tuuseeff. “
mMhhotinus de Gallo grecia Marcelli
p diſcipulus:⁊ Smyrnino epᷣus oꝛdina
tuls lHebionis hereſim inſtaurare cona
tus eſt. Et poſtea a Nalentiniano pᷣncipe pul⸗
ſus ab eccleſia plura ſcripſit volumina. In qui
bus vel pᷣcipua ſunt ↄtra gentes:⁊ ad Aalẽti⸗
nianum libꝛi. MM
mMhaenadius genus Galliarum ep̃s edi⸗
dit Z Arrianos libꝛum: dicunt᷑ ⁊ eius

eſſe alia opuſcula:que necdum legi vi⸗

uit:vſq; hodie decrepita ſenectute.
d Igdymus Alexãdrinus captus a ꝑpua

. ” „(5F0.
ractatus VI Epiſtola XXX

niicheũ ſcpſit libꝛos: ⁊ nõnulla alia.mo
rit᷑ aũt ſub VUalẽte. ”M”MMo
Amaſus Romane vꝛbis ep̃s elegãs in

NMollinaris Laodicene Sprie eps pa

etate oculis:⁊ ob id elementoꝝ q; ignarus:tan
tum miraculum ſui omnibus pᷣbuit: vt dyale⸗
cticam q; ⁊ geometriam: que vel maxime viſu
idiget:vſq; ad ꝑfectũ didicerit. Is plura oꝑo
nobilia ↄſcripſit. Commentarios in pſalmos
omnes:commentarios in euãgeliũ ¶atthei:
⁊ Joannis:⁊ de dogmatibus:⁊ 3 Arrianos li
bꝛos duos:⁊ de ſpirituſancto libꝝ vnum: quẽ
ego in latinum verti. In Eſaiam tomos decẽ⸗
In Oſee octo ad me ſcribens ↄmentarioꝛũ li⸗
bꝛos tres: ⁊ in Zachariam meo rogatu libꝛos
quinq;. Et infinita alia que dirigere ꝓpꝛij iudi
cis ẽ. Niuit vſq; hodie:⁊.lxxxiij.etatis ſue ex⸗
ceſſir annun.
Ptatus Afer epᷣs ileuitanus ex ꝑ
o te catholica ſcripſit ſub Aalentiano ?
Aalentino pᷣncipibus aduerſum Do⸗
natiane ꝑtis calumniam libꝛos ſex: in quibus
nertt crimen Bonatianoꝛũ in nos falſo retotꝛ:
queeir. l
CTtilius Seuerus in hiſpania de gñe
A illius Seueri: ad quem Lactantij duo
eepiſtolay ſcribunt᷑ libꝛi:compoſuit vo
lumen quaſi occepyricum totius ſue vite ſtatũ
ↄtinens tam ꝓſa q; verſibus: ꝙ vocauit cata⸗
ſtrophẽ.i.ↄuerſatõeʒ ſiue perã:⁊ ſub AValẽtia⸗
no pncipe obpfftt.
Vrillus hieroſolyme epᷣs ſepe pulſus
c abecckia ⁊ receptus. Ad extremũ ſub
Trheodoſio pᷣncipe octo annis incõcuſ
ſum epᷣatũ tenuit.Extãt eius cathaceſes.i.do⸗
ctrine q̊s in adoleſcẽtia ↄpoſuitt.
Sitius apud Theſphiſium rhetoꝛem
e cum BGregoꝛio Naʒanʒeno epᷣo adole⸗
ſccens Ceſaree eruditus eſt:a eiuſdẽ vꝛ
bis epᷣs plurimo laboꝛe coꝛruptaꝭ bibliothecã
Oꝛigenis ⁊ Pamphili membꝛanis inſtaurare
conatus eſt. Ad extremum ſub Theodoſiopᷣn
cipe ꝓpter eccłiam paſſus eſt. Feruntur eius
E multipliceſq; tractatus quos noſſe ꝑfaci
Hhilanius Cypꝛi Salamine epᷣs ſcpᷣſit
p aduerſum omnes hereſes libꝛos: ⁊ mł
ta alia: que ab eruditis ꝓpter res a ſim
plicioꝛibus ꝓpter vba q; lectitant. Supereſt
vſq; hodie:⁊ in extrema ſenectute varia cudit
Ffrrem Edeſſene eccłie dyaconus:mul
e ita Syro ſermone compoſuit ad tãtam
venit claritatem: vt poſt lectione᷑ ſcrip
turaꝝ publice in quibuſdam eccleſijs eius ſcb⸗
ta fericent. Peye eius de ſpirituſancto egregiũn
volumen:quod quidem de Syriaca lingua x
terat. Et acumen ſublimis ingenij etiaz in traäſi⸗
latione cognoui. Beceſſit ſub Valente pꝛinci⸗

de⸗ 1

Alilius Ceſaree Cappadocee que pᷣus
b Maza vocabat᷑ eps: egregios 7 Eu⸗
nomiũ elaboꝛauit libꝛos: ⁊ de ſpũſctõ
volumẽ:⁊ in hexamerõ homelias.ix.Et aſteri
con.i.intellectu.Et bꝛeues varioſq; tractatus
QHoꝛit᷑ imꝑante Grataon.
Regoꝛius HNaʒiã ʒenus vir eloquẽtiſſi
g mus pᷣceptoꝛ meus a quo ſcpᷣturas ex⸗
planante didici: ad. xxx. milia verſuuʒ
omnia oꝑa ſua compoſuit. E quibus illa ſunt
de moꝛte fratris Ceſaris:laudes Cypᷣani:lau⸗
des Athanaſij:laudes Maximi phᷣi poſt exi⸗
lium reuerſi: quem falſo nomine quidam He⸗
rona ſuꝑſcripſerunt:quia eſt ⁊ alius liber vitu
perationem eiuſdem Maximi ↄtinens:quaſi

nõ licuerit eundem: ⁊ laudare: ⁊ vituperare ꝓ
tꝑe.Et liber hexametro vſu virginitatis ⁊ nu⸗
ptiarum contra ſe oiſſerentium. aduerſum Eu

nomium libꝛi duo:de ſpirituſancto liber vnus
Cõtra Julianum impatoꝛem liber vnus. Se⸗
cutus eſt autem Polennonũ dicendi characte
re: viuoq; ſe epᷣm in loco ſuo oꝛdinãs ruri vitã
mõachi exercuit.Deceſſitq; añ h̊ ⁊ ferme trien

niũ ſub Theodoſio pᷣncipe.

Acilus poſt Athanaſium Arriane par
l tis epᷣs:vſq; ad Theodoſium pncipẽ:

4à quo ⁊? expullus eſt Alexãdrinam ec⸗
cleſiã tenuit. Extat eiꝰ ſolẽnes de paſcha epłe⁊
pauci variaꝝ hypotheſeõ libelli.
Zogoꝛus Tharſenſis es dum Anti⸗
d ochie eſſet pbr: magis claruit.Extant

eius in aplm commẽtarij: ⁊ multa alia
ad Euſebij magis emiſſem characterem pꝑtinẽ

tia.Cuius cum ſenſum ſecutus ſit:eloquẽtiam
imitari non potuit pꝛopter ignoꝛantiam ſecula
riũ littera.. èÿMW.²
Anomius Arriane partis Ciʒycenus
e eps in aꝑtam hereſeos ſue ꝓrumpens
blaſphemiam:vt quod illi tegunt: iſte

pbᷣlice fateret᷑: vſq; hodie viuere dicit᷑:in Cap

padocia:⁊ multa ʒ̊ eccłiam ſcribere. Reſpon⸗
derunt ei Apollinaris: Didymus:Baſilius:
Leſarienſis: Gregoꝛius: Naʒzianzenus ⁊ Ni⸗
898.
. Vcillianus Abilee epᷣs qui factõe lhi
l ctiitij ⁊ lhitatij Treueris a MMaximo
tyvr anno ceſus eſt:edidit multa opuſcu
la: de qͥubus ad nos aliqua ꝑuenerũt. Hic vſq;
hodie a nõnulł Gnoſtice.i.Baſilidis ył ar
ci:de qͥbus Hireneus ſcpſit: hereſeos accuſat
defendentibus alijs non ita eum ſenſiſſe vt ar⸗
Altrononus ꝓuincie Hyſpanie valde
lI eruditus: ⁊ in metrico oꝑe veteribus
vodgangis ceſus ẽ: ⁊ ipe Treueris cum
Nꝛiſcilliano Feliciſſimo Juliano Enchꝛotia

I

eiuſdẽ factõis auctonbus. Extãt eius ingenij

oꝑa diuerſis metris edtias.
Yberianus Bericus ſcbſit ꝓ ſuſpitiõe

qua cum Pꝛiſcilliano accuſabat᷑ here

ſeos apologeticum: tumẽti ↄpoſitoq;

ſermone. poſtea poſt ſuoꝝ cedem tedio victus
exilio mutauit ꝓpoſitũ: ⁊ iuxta ſanctã ſcpᷣturã
canis reüſus ad vomitũ ſuũ:filiãs deuotã Ep̃o

vginẽ mr̃imonio copulautt.
NANAEbꝛoſius Mediolanẽſis epᷣs vſq;
a in pñtem diem ſcribit:de quo quia ſu
eeſt meum iudicium ſubtraham:ne ina

terutram ꝑtem aut adulatio in me repᷣhendat

aut veritas.

Vagrius acris ⁊ feruentis ingenij:cũ

e agdhuc eſſet pbr̃ diuerſarũ hypotheſeõ
tractatus mihi legit: quos necduʒ edi⸗

dit. Vitã q; beati Antonij de greco Athanaſij
in ſermonẽ nr̃m trãſtulit. =èòÿMU,

AQUEHbꝛoſius Alexãdrinus auditoꝛ Bi⸗

a dpymi ſcripſit aduerſum Apollinarem
volumen multoꝛum verſuum de dog⸗
matibꝰ.Et vt ad me nuꝑ quõdã narrãte ꝑlatũ
ẽ:ↄmẽtarios in Job: qͥ vſq; hodie ſupeſt.
Alrixitnus ph̊s natus Alexan
ſus inſignẽ de fide aduerſus Arrianos
ſcripſit libꝛum:quẽ Mediolani Gratiano bᷣn⸗
Regoꝛius Emiſenus epᷣs frater Paſi
g lij:añ paucos annos mihi ⁊ Gregoꝛio
Naʒianʒeno ↄ Eunomiũ legit libꝛos:
q̃ͥ ⁊ multa alia ſcpſiſſe ⁊ ſcribere ðꝛ.
i bij Emiſeni Biodoꝛiq; ſectatoꝛ multa
copmponere ð: de qbus Periperilſe⸗
nes tm̃ legi. —

Elaſius Ceſaree Paleſtine poſt Eu⸗

g nomium epᷣus acurati limatiq; ſermo⸗
nis fert᷑ qdã ſcribere:ſᷣ celare.
leotimus Cythiemoꝛum epiſcopus:

t in moꝛem dialogoꝛũ ⁊ veteris eloquen

tiiie tres ↄmẽtarioſq; tractatus edidit.
Audio eũ ⁊ alia ſcribere.
Evcrter Matiani ð quo ſupꝛa dixi filius
d aarus ad ſeculum ⁊ Rſepᷣi fidei editus:
fert᷑ ad me omnimodã hyſtoꝛiã texuiſ⸗
ſe:quã necdũ leig.
NVWVWDVORphilotius hiconij epᷣ̃us nuꝑ mihi
a libp legit de ſpuũſcõ ꝙ deus ẽ: ⁊ ado⸗
rãdus q́; ⁊ omnipotẽs ſit.
Bophꝛonius vir appꝛime eruditus lau⸗
8 des Bethleem adhuc puer: ⁊ nuꝑ de
ſWuubuerſione Serapis inſignem libꝛuzʒ
ↄpoſuit.HDe virginitate qᷓ; ad Euſtochiũ ⁊ vi

„*

itã Hilarionis mõachi opuſcula mea in grecuʒ

rie. Con
m ſtantinopoli e oꝛdinatus eſt: ⁊ pul⸗

Gn

oontiler
gheng

mis
h
un
ftiunfui
odoßfench
monochi⸗
Zolbelose
Luckerunt
dehfſtore.
weligs.xry
DeGerapt
ſoflo Der
Homeliasi
ſus heluid
Sd Euſtod
horcellan

frteſlies

Oannes Antiochene eccle pbr̃: Eule⸗

alathas co
ſolunad T.
Phleme
ſtencomme
nGeneſn
eſpirunn
ſtulilbꝛ⸗
Jupſalme
ui monach

hebuxcam
Paulonm29

Utincertus

bichenerp

Ponnamnlbe

AnAbachucd

Mun. WMult
Ahehebevint

Acberuin 40
Pinglc⸗
Ellepiſe
ſtiun.

chitrin
Senmäins

(raßmot

täntgni

ſtpilti;
uinnr
hen hoſn
nedointe
Cngiſäni
dergii,

iſeez,
Nenui
uni
me henkk

nunsadtade
Uum Bolinreen
veruundedeg
dänmnieeni
hocieſtged.
Aerndneo
inatnsehtge⸗
ueſninp
ninunon⸗

veösfin i
nihin breg
omiilegtlhrs.

ec
rallepbiEuſ⸗
glanmormula

us Penperie⸗

cſine poſt en
Uimmiczſeeme⸗
(elare.
own chiſcohns⸗

1vensclogtin

oſupudifli
giteir⸗
irloürun

ſchunmn⸗
öſt.

Fo. LXXVI

Tractatus VI Epiſtola XXNXXIIII

eleganti ſermone trãſtulit. Pſalterium quoq;

⁊ ꝓphetas quos nos de hebꝛeo in latinuʒ ver⸗

„ .

timus.

Zeronymus pbr̃ pre Euſebio natus:
h oppido Stridonis quod a Gotthis eũ

ſum Dalmatie quondam NPanonieq;
2finium fuit vſq; in pñtem diem i.annũ The⸗
odoſij pᷣncipis.xiiij.hec ſcripſi. Aitam NPauli

monachi. Epiſtolaꝝ ad diuerſos libꝛum vnũ.

Ad Heliodoꝝ exhoꝛtatoꝛiam. altercationem
Luciferiani ⁊ Oꝛthodoxi:chꝛonicõ omnimo⸗

