inceperit. Bonoſum quaſi iam pfectum effert:
ſe quaſi iacentem depꝛimit:matrem ⁊ domũ il⸗
loꝝ attollit. Hõ debet. Fo. cciij.

Begti Hieronymi ad Chꝛyſogonum mona
chum Aquilegie:querens in ipᷣo oꝛtu amicitie

in aduerſis ad amicos inſerunt᷑ ehle.
Beati lhieronymi ad Caſtrutium:vbi con⸗

iefucrut conſolatus interſerit.
luc. Fo. cc
HBeati Hieronymi ad Marcellam de egro⸗

partis

Zſuetudinem ſilentio litterarũ eſſeneglectã.

Qui circa. Fo. ccij.
Beati Hieronymi ad Antonium monachũ
illi ſuperbie crimen impingens: ꝙ decem inter
pellatus epiſtolis nõ reſpõderit: vbi quedam
de humilitate ⁊ contrario ſuperbie vitio deſcri
bit. Bñus noſter. FVFo. (ciij.
Beati Hieronymi ad Theodoſium ⁊ cete⸗

ros anachoꝛitas ſuffragium oꝛationum implo

rans: vt ex ſeculi tenebꝛis liberetur. Abi de ſe
humillime loquitur. Quã vellẽ. Yo. cciiij
ANige in hoc genere ſiue tractatu ad Ruffi⸗
num epiſtolam:in qua illum tunc amicum dul⸗
cibus affatur eloquijs:exhoꝛtans ad ꝑſeueran
tiam charitatis.quoniam amicitia que deſine⸗

re põt:vera nunquã fuit. Incipit Plus deum

quam inter epiſtolas de contemptu mundi:⁊

laudibus heremi inſeruimus.qꝛ de vita bono⸗

ſi heremite ꝑptractat.

Cractatꝰ vndecimꝰ
tertie partis pᷣncipalis de fictis amicis ⁊ detra⸗
ctoꝛibus.
Beati ieronymi ad Aſellam de fictis ami
cis:qui coꝛam blandiebantur:⁊a poſt tergũ de⸗
trahebant: ſanctarum Paule ⁊ Melanie illi
conſoꝛtium imputantes:quam e naui Hieroſo
lymam pergens conſcripſit. Si tibi pu
Beati ieronymi ad vᷣgines hemonẽſes
quaꝝ ſeripta pᷣcat᷑:lʒ ſe fateat᷑ indignũ. Abi ⁊
ʒ liuoꝛẽ hominum de occultis indicantiũ loqͥ⸗
tur. Charte exiguitas. Fo. cciiij.
BPti Hieronymi ad Marcellã de Onaſo: v
bi inuehit detractoꝛes: ⁊ eos qui oẽ qð HHie⸗
ronymus repᷣhendebat in vitijs Z ſe dictũ pu⸗
tabat. Medicias. Fo. cciiij.
Bii hieronymi ad Marcellam ʒ detracto
res:qͥ eũ temeritatis accuſabãt ꝓpt᷑ emẽdatõʒ
euãgelioꝝ ſcpᷣturaꝝ:⁊ ꝙ vginũ cũ maribꝰↄſoꝛ
tia rep̃hderat. Poſt poꝛẽ. Fo. ccx.

CTractatus duodeci⸗

mus tertie ꝑtis pᷣncipalis: in quo conſolatoꝛie

ſolatur eum de cecitate: que ei contigerat: do⸗

cens egritudines aliquando non pena peccati
ſed pꝛobationis cauſa euenire. Et in fine quo⸗

modo beatus Antonius Didymum de cecita⸗
Sanctus fi⸗

tatione Bleſille:quam ꝑ flagelluʒ egritudinis

muliebꝛem fucum ac ſecularia ↄtempſiſſe:ac in

Tabula

timoꝛe dei cepiſſe pꝛoſicere gloꝛia7. Abꝛahã
temptakt. Fo. ccv
Beati hieronymi ad Marcellam in aduer
ſis pꝛobatam:inſtituens ad tolerantiam paſſio
num illas oſtendens non eſſe condignas ad fu⸗

turam gloꝛiam: que reuelanda erat in ea.
QNagnã humilitatt. Fo. ccvf.
Beati hieronymi ad virginem exulem con

ſolatoꝛia:oſtendens mala pꝛeſentia ſpem certã
eſſe futuroꝝ:⁊a in cunctis pene rebus humanis
difficile ſequi leticiam:niſi triſticia ante pꝛeceſ⸗

ſerit: ⁊ omnes pene ſanctos tribulatione ꝓba⸗

tos ab Abel iuſto exoꝛdiens:⁊ per veteris te⸗

ſtamenti exempla recurrens: Bonos ⁊ iuſtos
maloꝛum perſecutionem ſꝑ ſuſtinuiſſe demon
ſtrat. Si deus ac.
Beati hieronymi ad amicum egrotum con

ſolatoꝛia:qua docet hominem a deo ꝑ flagella
curari:qui inſtar parentis amoꝛem ꝑ diſcipli⸗
nam impendit:⁊ ad ſimilitudinem medici me⸗

delam per toꝛmenta largitur:⁊ melius eſſe ſuꝑ
ne diſcipline iudicio humiliari:qᷓ; cum mundo
damnari: pꝛeſertim cum ipᷣe fidelis moderatoꝛ
ſarcinam m vires imponat:dans in temptati

one pꝛouẽtum vt ſuſtinere poſſimus.quod be⸗
ati Job exemplo declarat:cuius patientiam ef

fert ⁊ cõꝑat. Quãqᷓ; certiſſime. Fo. ccviij

Beati hieronymi hoꝛtatoꝛia de ꝑferendis

obpꝛobꝛijs:que in quibuſdam exemplaribus:
ad Oceanuʒ inſcribitur:qua docet teſtimonio
ſcripturarum beatos eſſe qui varijs temptauo
nibus compꝛobantur.illos infelices qui huma
nam laudem aucupãtur:ſed multo infelicioꝛes
qui iuſtos viros ſeculum contemnẽ tes irridẽt
illos conſideratione Saluatoꝛis: qui ꝓ nobis
tanta ſuſtinuit:ad tolerantiam paſſionũ ac de⸗
tractionũ inuitäs. Biuerſoꝝ.

CTractatus Credeci
mus tertie ꝑtis pᷣncipalis: in quo funebꝛes epi
ſtole ⁊ epitaphia defunctoꝛum inſeruntur:qui
bus ⁊ eoꝛum vita laudatur: ⁊ ſuperſtites con⸗
ſolanatuuuur.
Heati ieronymi epitaphium Nepotiani
pꝛeſbyteri ad Helyodoꝛum epiſcopum:in quo
illius vita ante ⁊ poſt ſacerdotiuʒ religioq; de⸗
ſcribitur:de viciſſitudine quoq; rerum huma-
narum: de repentino ⁊ infelici pꝛincipum exi⸗
tu:de calamitate tempoꝛum:clade exercituum
Romanoꝛum:⁊ vaſtatõne pꝛouinciarum qua
ſi tragicus ſermo perſcribitur.Et ad extremuʒ
Helyodoꝛus epiſcopus Eepotiani auuncu⸗
lus conſolaf Grandes materias.Fo. ccxiij.
Beati Hieronymi ad Paulaʒ conſolatoꝛia
ſuper doꝛmitione Bleſille filie ſue exemplis et
auctoꝛitatibus compꝛobans defuncios nõ eſſe

Fo. ccvij.

.

Fo. ccxij

lugendos:nec mouere quenqᷓ exempla debere
eoꝛum qui in veteri teſtamento ſuos planxere

quoniam ad inferos nouerant ante Chꝛiſti ad
uentũ deſcenſuros. Paulam quoq; doloꝛe ni⸗
mio conſternatam arguit: ⁊ conſolatur: filiam
inducens loquentem: ⁊ matrem nere⸗ pꝓhiben⸗
Beati hieronymi ad Tyraſium de obitu 1
lie conſolatoꝛia: vbi docet gratulandum:ꝙ do
minus depoſitum repoſcere dignatus eſt ſuũ:
quod mũdi periculis caſibuſq; ſubtraxerit:qð
ex laboꝛe ad requiem: ⁊ erumnam ad ↄſeruati
onem gaudioꝝ adduxerit. Abi docet dominũ
Laʒzarum planxiſſe nõ moꝛtuum: ſᷣ ad vite hu
ius miſeriã ſuſcitandũ.oñdit q; hoĩes nõ tã ꝓ
oꝛbitate ⁊ ſolitudine qᷓ; iudicio diffidentie luge
Fo. ccxvij
Beati Hieronymi ad Julianum ↄſolatoꝛia

tem. Quis dabit.

re defunctos. Bñdicto ?

de filijs ⁊ vxoꝛe defunctis:dicens illum in com

paratione Job vmbꝛam quandã ⁊ ludũ ſuſti⸗
nuiſſe certaminis:quẽ etiã euãgelicis ſermoni⸗
bus ⁊ apoſtoloꝝ exẽplo ad ↄtẽptũ ſeculi ⁊ xpᷣi
militiã exhoꝛtat᷑. Filius meus. Fo.ccxviij
Beati hieronymi ad Pammachium con⸗

ſolatoꝛia de doꝛmitione Pauline vxoꝛis. Abi

eius conuerſationem monachalem:egrotatio⸗

nem elemoſynarum:generis dignitatẽ:⁊ Pau
le ac Euſtochij affinitatem pꝛecipuis effert pꝛe
conijs. Sanato vulneri. Fo. ccxx
Epitaphium Fabiole ad Oceanum. Abi
de diuoꝛtio et repudio pꝛioꝛis viri ⁊ ſecundo
matrimonio illo ſuperſtite purgatur:acnarra⸗
tur quali ⁊ quanta penitentia crimen diluerit:
eius deide conuerſio:erogatio totius patrimo
nij. Miſeratio in pauperes: ſtudium ſcriptu⸗
rarum:peregrinatio hieroſolyme: ⁊ in patriaʒ
pꝛopter irruptionem hunnoꝛum in oꝛientẽ co⸗
acta conuerſio:⁊ ad extremum felix exitus cele
bꝛi exequiarum excurſu illuſtratis: miris lau⸗
dibus pᷣdicat᷑. Plures anni. Fo. ccxxj
Beati ieronymi ad Marcellam de exitu
Lee:cuius ſanctam conuerſationem deſcribit:

⁊ ipᷣius tranſitum purpurati conſulis pꝛoxime

ante defuncti funeri pꝛefert. CTum ho⸗
ra. Fo. ccxxiij.

Beati Hieronymi ad Theodoꝛam viduaʒ
lhyſpanam de moꝛte Lucinij: quem ex mundi
erumna gloꝛiatur ad pacem:requiemq; tranſiſ
ſe:cuius ſidem in deteſtanda Baſilidis hereſi
laudat:eius hereſeos deſcribens oꝛiginem ſᷣm
Hereneum Lugdunenſem epiſcopum dicens
in Gallia exoꝛtam. ⁊ a feminis votam ad Hyſ⸗
panias vſq; ſerpſiſſe. Studium quoq; ipſius
in ſuis libꝛis tranſcribendis enarrat. Mꝛo qui⸗

bus ſex notarios illum ieroſolymam emilſiſ⸗
ſe. Lugubꝛi nücio.

Fo. ccxxiij.

Pecs
ſts⸗
generi
ſticam
cione
uncta
ſcrben
amnede
liomnep
oldi
oſanti
ſiceme⸗
ſomat
cpn

G
decint
nlenti

hbiorge
Hent
pmniſan
ſconan
Kracar

pense
lionet
Ouſa

cnoflunnee
Nchüſcini
nens. Focht
ammachunc
nlinenms
chanegnen
Sdignirpe
Nrupusefniſe
i
AGeamm R
nmorntunt⸗
grmrarut
Bommmdluet
Gotocnspanmn
fudunſope⸗
Orwe npi,
untaimi⸗
Gnitranuede

GrusnmnaGH

4 Foch
mnlemdegt
dcnendarti
ncns nar

—
—
—
—
—
—
SSe
—
=

=E
S=

=
SS.

Beati ieronymi in vitam obitũ:ac res ge⸗
ſtas Paule ſancte:ac venerabilis femine: ceuiꝰ
generis dignitatem:⁊ poſt viri obitum: mona
ſticam ↄuerſationem:deſertionem patrie: ꝓfe⸗
clionem Hieroſolyme: magnis effert pᷣconijs:
cunctam eius pegrinationem ꝑ loca ſancia de
ſcribens. Deinde ipᷣiaus humilitatem:ↄtinenti
am:clementiam pꝓfuſam:in pauꝑes beneficen:
tiam:patientiam:incredibilem inſtitutionem⸗
⁊ oꝛdinem monaſterij:hoſpitalitatem:fidem ⁊
ↄſtantiã aduerſus hereticos: ad extremum fe⸗
licem exitum eius:a in exequijs ſanctoꝝ ↄcur⸗
ſum atq; frequentiam narrat ⁊ Euſtochiũ filiã
ac vtutis heredẽ ↄſolat᷑.Si cũca. Fo.ccxxiiij.

Cractatus quartuſ⸗

decimus: ⁊ vltimus tertie ꝑtis pᷣncipalis de pe

nitentia: quibus exhoꝛtatoꝛie ad penitentis: ⁊
obiurgatoꝛie in lapſos inſerunt᷑ eßke.
HBeati Hieronymi ad Ruſticum:queʒ poſt

ꝓmiſſam cum coniuge cõtinentiam lapſum ad

incontinentiã cohoꝛtat᷑: varia ex ſcripturis de

fructu penitentie teſtimonia: ⁊ exempla decer⸗

pens:eundẽ ad loca ſancta ⁊ manaſticã ↄuerſa
ionẽ inuitäs. Qð ignotus Fo. ccxxix.
Obiurgatio Beati Hieronymi acerrima in
Suſannã vginem a dyacono coꝛruptam: ⁊ in

4

partis

foꝛnicationem ſacrilegiuq; plapſam: vbi enu⸗
merat q;tum boni amiſerit: ⁊ in qtum malũ in
ciderit. In patratoꝛem q; ſceleris inuehit: ⁊ v⸗

trunq; ad penitentiã exhoꝛtat᷑ ex diuerſis pſal
mis lamentationem texẽs: quam ꝑ dies ſingu⸗
los recenſendam iniungit. Quid taces ani

Fo. ccxxxj

ma.
AVertit ſtilũ loquẽdi ad iuuenẽ qͥ ſcelus ↄmi
ſerat. Bete autem. Fo.
Inſtruit vginem verbis qͥbus vtat᷑ Quis
oↄſoletur. H . ccxx
Obiurgatio grauis in Sabinianũ dyaconu
lapſum ꝙ Suſannã vᷣginem deo dicatam mul
tis inſidijs ⁊ illecebꝛis impegerit ad ruinam in
uehit acerrime ꝙ nõ reueritus ſacra crucis do
miniciq; pᷣſepis ſacraria apud ipᷣa ſanctuaria il
lam de ſacrilegio ⁊ ſtupꝛo temptauerat: ⁊ in ꝓ
fundum maloꝝ merſus coꝛ gerebat impenitẽs
cupiens illum coꝛdis fracta duritia ad peniten

Fo. ccxxxij.
Fo. cexxxiij.

tiã reuocare. Samuel quondã. Fo. ccxxxiij.

Beati hieronymi ad Euagrium pbrm:ar⸗

guens ꝙ leuitam lapſum: ⁊ ob id ab eccłia eie⸗
ctum incõſolatũ q; reliquerit: exeinplis doces:

illi ꝑ penitentiam poſſe ſubueniri.Ac monens
vt in eo erigendo vgam coꝛrectiõis ⁊ baculum
ſuſtẽtatõis adhibeat. Niſivererer. YFo. ccxxxv

.

IIsAXO

Bequentes epiſtole
nõ ſubſunt oꝛdini pᷣmiſſo.
Biti lieronymi ad ſanctũ Anguſtinũ epᷣm
Bomino vere. Fo. ccxxxv.
Be.ati lhieronymi pꝛeſbyteri. Cum in
vebe. S Fo. ccxxxvj.
Beati lhieronymi ad Riparium. Bomi
no vere. Fo. ccxxxvj
Beati hieronymi ad Apꝛonium Neſcio
qua temptate. Fo
Bii Hieronymi de locis ⁊ noĩbus hebꝛay⸗
caꝑꝝ q̃ſtionũ. Cũ in pᷣncipijs. Fo. ccxxxvj

Bti Hieronymi ad Gaudẽtiũ ð̊ acatula

puella ↄtinẽtie deſtiata. Cã ẽ diffi. fo. ccxxxvj
Theophyli ep̃i ad Epiphaniũ papã admo
nitoꝛia. Dño dilectiſſimo. Fo. ccxxx vij

Biti lhieronymi ad Paulinũ ſenem concoꝛ

die. Humane vite. Fo. ccxxxvij.
Aalerij ad Ruffinũ ne ducat vxoꝛẽ diſſua⸗
ſoꝛia Loqui ꝓhibeoꝛ. Fo. ccxxx viij
Biti Hieronymi ð celebꝛatõe DPaſche. Le
ctis litteris. Foeo. ccxxxix.
Bii lieronymi de duobus filijs frugi ⁊lu⸗
xurioſo. Omnium quide. Fo. ccxliij.
Biii lhieronymi ſuꝑ epła Pauli ad Roma⸗
nos.i.pᷣm oꝛigenẽ pbrjm ad Heraclium fratrẽ.

Volentem me. Fo. ccxliiij.
Bii Hieronymi in epłaʒ ad Romanos. Li
ber pᷣmus ad Heraclium. Pau
lus ſeruus. Fo. ccxlv.

Fo. ccxxxvj.

Bii lhieronymi ad Abigaũ Hyſpanum ce
cum. Quanq; mihi.
Bti Hieronymi ad NPãmachiũ ⁊ Oceanuʒ

exhoꝛtatoꝛia. Qui ethyopẽ. Fo. ccxl viij.

Ad ſanctum Auguſtinum eᷣm Somino
vere ſanco. Foroo. ccxl viij.
Obiurgatio in eũ qui ſe dicit penitentẽ:⁊ cõ

feſſa pctã reiterat: ⁊ in ſeculo ↄuerſat᷑. vbi do⸗

Ad te ſur⸗
go. Fo. ccxlix.
Beati heronymi ad Tullianum. San⸗
cti coꝛruunt. ,—⸗ Fo. ccxlix.
Bii Euſebij Cremonẽſis btiſſimi ierony
mi diſcipulus ad bim Oamaſum epᷣm Poꝛtu
enſem: ⁊ Theodonium xp̃ianiſſimũ Romanũ
Senatoꝛẽ de vita ⁊ tranſitu ſancti Hieronymi
doctoꝛis eximij. Natri reueren⸗
diſſimo. Fo. (cxlix.
Epla beati Auguſtini Hypponenſis ad Cy
rillum Hieroſolymitanũ epᷣm de magnificẽtijs
bti Hieronymi. Gloꝛioſiſſimi. Fo. cclx

cet qui vere dicatur penitens.

Bii Cyrilli ẽi ieroſolymitani ad ſanctũ
Auguſtinum epᷣm ypponenſem de miraculis

beati Hieronymi poſt moꝛtem celebꝛatis.

TtXôα

Fo. ccxl vij

Fo. cclxij

G

Piui
ſoract
egter
chu
nunßſ
be nie
epnobi

hliſen
icaitO⸗
ſauecog
Dewsart
ereſegn
Noſficl
ocog⸗
conholn
ſoetim
obͤneſt
ſinten
copteri
ſoeſtini
busyin
opus diff
Altlioni⸗
ebiſeuig
ſtendiig⸗
ſtobͦnori
tnisdei g
lcuſcpn
ſuuoad h⸗
lena Git
doncones
Thncthie
hetfeſhe
1Gobeie
put gtenn
feyrcki
egladeirn
elttceg
Mitnſn.
Einalol
ſiith
leſgkvirifn
Mitreiqpi.
ninimnene
linrnq nſi
mnhyſtoie

Tractatus III

Biui Hieronimi epiſtolaꝝ Tercius ſcdᷣe ꝑ

tis tractatus ↄtinẽs epłares expſitões quoꝛũ⸗
dam pſalmoꝝ ⁊ Cantici canticoꝝ ſᷣm oꝛigene,ʒ

egreco traductum.

Beati HHieronymi pᷣſbyteri epka ad Cypꝛia

num pᷣbbyteꝝ:pſalmũ.lxxxix.qui moyſi inſcri

bit᷑: videlʒ plalmus. Domie refugium factus
es nobis exponentis. Epla. I

nũcaũt qꝛ exterioꝛis q;ᷓ hominis nobis inuicẽæ
facta ẽ cognitio: ⁊ poſt ſalutatiõeʒ dulceſq; cö⸗

plexus:quibus ſibi amicitia copulat᷑:vt ꝓbes
veꝝ eſſe quod audieras: ſtatim a me poſtulas:
vt difficilimũ pſalmũ q apud grecos ⁊ latinos
octogeſimuſnonus inſcribit᷑ tibi ediſſerã: non
compoſita verboꝝ oꝛõne plauſuq; populari:qᷓ
ſolet imperitoꝝ aures deciꝑe atq; palpare:ſed
oꝛõne ſimplici ⁊ eccłiaſtici eloquij veritate.vt

ſcʒ interpᷣtatio nr̃a non alio interpᷣte indigeat:
qʒð pleriſq; nimiũ diſertis accidere ſolet vt ma

oꝛ ſit intelligetie difficultas in eoʒ explanatõi
bus: qᷓ in his q explanare conant᷑. Alggrediar

opus difficillimũ: ⁊ ſanctaꝝ pᷣcũ tuaꝝ fulctus

auxilio illius verſiculi recoꝛdaboꝛ: dñs dabit

verbũ euãgeliʒãtibus vtute multa.Ac pᷣmum
ſciendũ ꝙ pſalmi iſtius iuxta hebꝛaicũ tuiuius
ſit:oꝛõ moyſi viri dei. Jux. lxx. Oꝛõ moyſi ho⸗
minis dei. Inter homiez aut ? vin qͥd interſit:
ſancta ſcriptura nos doceat.Loquit᷑ quinqᷓge
narius ad Helyã.Homo dei rex vocat te.Cui
ille rũdit. Si hõ dei ego ſum. deſcẽdat ignis de

celo: comedat qnãginta viros tuos ⁊ te. Ad
Tymotheũ qᷓ aplus ſcribit.Tu aũt homo dei

hec fuge. Poꝛro de viro dei idem apls inſtru⸗

it. Volo auũt vos ſcire: ꝙ oĩs viri caput xpᷣs ẽ:·

caput aũt mulieris vir: caput vero xpᷣi deus.
Iſte vir eſt:qͥ caput velare nõ dʒ: cũ ſit imago
Nos aũt re⸗

7 glia dei: ⁊ qtidie paulus loquit᷑.t ſt re⸗
uelata facie gliaʒ dei ↄtemplãates in eandẽ ima
ginẽ tranſfoꝛmamur a głia in głiazʒ: ſicut a dñi

ſpũ. Et in alio loco:donec ꝑueniamus in vix ꝑ
fectũ: in menſurã etatis plenitudinis xpᷣi. Si⸗
ellatio ſancto viro cõ⸗
petit: ⁊ ei q̃ vidit deũ facie ad faciẽ: ⁊ ſalua fa⸗

ueigit᷑ viri ſiue hoĩs a

cia anima eius. cuius oꝛe creaturaꝝ mũdi:eoꝝ

dütaxat qᷓ viſibilia ſunt ↄditõeʒ hoĩs ⁊ omnis
retro hyſtoꝛie didicimus veritatẽ: qͥ nõ ſolum

Kiuste Ci
pitꝛaane pᷣſbyteroꝝ ſtudio⸗
p ſiſſime deüloꝝ nũero ſu-
quibus audiuit moyſes
elige pᷣſbyteros q́s tuipe
ſcis dignos eſſe:im̃ epłlis
nnouera: beati viri voca
bulũ ↄſecutũ qui legẽ dei die ac nocte meditat

Epiſtola I

nobis quiq; reliquit libꝛos: Geneſim: Exodũ:

Leuiticũ: Nũeros:⁊ Deuteronomiũ. vnde⸗
cim q; pſalmos ab octogeſimonono: cuius pnæ⸗
cipiũ eſt. Dne refugiũ factus es nobis: vſq; ad
nonageſimũnonũ:q inſcribit᷑ pſalmus in ↄfel⸗
ſione. Qð autẽ in pleriſq; codicibus nonageſi⸗
muſoctauus hʒ titulũ pſalmus Dauid: in he⸗
bꝛayco nõ tenet᷑: hãc hnte ſcriptura ſancta con
ſueiudinẽ: vt oẽs pſalmi qui cuius ſint: titulos
nõ hñt: his deputẽt quoꝝ in poꝛibus pſalmis
noia ↄtinent. QAuattuoꝛ auũt pſalmi ſunt:q ha⸗
bent oꝛnis titulũ. ſextuſdecimus q inſcribitur
oꝛõ Hauid: ⁊ incipit. Exaudi dñe iuſticis me,z⸗

Et octogeſimuſquintus: Inclina dñe: ſilr oꝛö

Sauid.Et octogeſimuſnonus qͥ nunc in mant
bus eſt. Pñe refugiũ factus es nobis. Et cẽte⸗
ſimuſpmus: qui hʒ titulũ Oꝛõ pauꝑis: cũ an⸗
xius fuerit: ⁊ in ↄſpectu dñi effuderit pᷣcẽ ſuaʒ
dauid: ⁊ pauꝑ: qui cũ diues eſſet ꝓ nobis puau

per factus eſt: refert᷑ ad xpᷣm qͥ ſedit ſuꝑ pullu
aſine: iuxta Zachariam pauꝑ atq; maſuetus.

Aoyſes aũt ꝑ quẽ dñs legẽ dedit: cuius oꝛe
audiuimus loquentẽ deũ. Faciamus hoieʒ ad
imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ noſtraʒ:ſtatimq; inferẽ?:

fecit deus hoĩeʒ ad imaginẽ dei fecit illum:ma
ſculũ ⁊ feminã creauit illos.ab initio ↄditõnis

hois vſq; ad moꝛtẽ ⁊ reſurrectõeʒ oia explicar
qualis creatus ſit: qᷓto viuattꝑe: qd agat in ſe

culo:quẽ fructũ vite habeat:ꝓpter qͥd laboꝛe

quo ire ↄtendat:⁊ qm̃ qͥ ſcribit homo eſt ſub ꝓ

ſona eius de omni generis huani ↄditõe teſtat᷑

Sunt aũt qui hũc pſalmũ ſiue oꝛonẽ ad iſranelt
ticũ plm referant: quõ in ſolitudine offenderii
deũ atq; ↄciderit: ⁊ nõ meruerit terrã pmilſſiot
nis intrate: pꝛoq; patribus ingreſſi ſunt ſili: e⸗
rurſum placatũ expectẽt deũ: ꝙ in xpᷣi comple
atur aduẽtu.Oꝛõ iuxta gramaticos oĩs ſermo
loquentiũ eſt: cuius ethymologiã ſic explicant
Oꝛõ eſt oꝛis ratio. In ſcripturis auteʒ ſanctig
difficile oꝛönem iuxta hüc ſenſum legimus: ſed

ℳ

eã que ad pces ⁊ obſecratões ꝑtinet. Aiunt he

bꝛei vno pſalmoꝝ volumine qnq; libꝛos ↄtine
ri.a pᷣmo vſq; ad qdrageſimũ: aq̃drageſimo
pᷣmo vſq; ad ſeptuageſimũpᷣmũ:⁊a ſeptuageſt
moſcðo vſq; ad octogeſimũoctauũ: ⁊ ab octo⸗
geſimonono qͥ arti libꝛi initiũ eſt: ⁊ quem nunc
diſſerimus vſq; ad centeſimumqntũ In quoꝝ
oĩm fine duplex amẽ poſitũ eſt:qð lxx. tranſfe⸗
rũt fiat fiat: ⁊ a ccteſimoſexto vſq; ad finem in⸗
ſtar. xij. pphᷣaꝝ:qui ⁊ ipi cũ ꝓpꝛios libellos e⸗
diderini: vnius noie voluminis ↄtinent. ꝗJ 18
aũt qð pene pᷣterii:aſſerẽs inter. xi. moyſi pſal⸗
mos etiã nonageſimũoctauũ eſſe in quo poſitũ

eſt. Exaltate dum deũ nrm: ⁊ adoꝛate ſcabellũ

pedũ eius. Moyſes ⁊ aaron in ſacerdotibus

eius: æ ſamuel in eis qui inuocãt nomen utns,

Pars

Didet᷑ nr̃e ſentẽtie Zire quõ moyſi ſit:q̃ ſamue
lem noiat:quẽ multa poſt tʒa fuiſſe cos uimus
Kuius qſtionis facilis ſolutio ẽ: ꝓphaꝝ nomẽ
eſſe ſamuelis:qͥ tãti meriti fuit vt cu moyſe po⸗
neret᷑. In hieremia.Si ſteterit moyſes ⁊ ſamu
el tux ilud exẽplũ qñ hõ dei loquit᷑ in ſamaria
ad altare.Hhec dicit dñs: Ecce filius naſcet᷑ do
mui dauid:Joſias nomẽ eiꝰ.Sciamus q; erra
re eos qͥ oẽs plalmos dauid arbitrant᷑:⁊ nõ eo
rum quoꝝ noibus inſcbti funt. Vñ ⁊ hüc pſal⸗
mũ volũt ſub noĩe moyſia dauid eſſe cõpoſitũ
qꝙ.ſ.legiſſatoꝛ cõeʒ hũani generis offenſaʒ ⁊ ca

lamitatẽ:⁊ deinde expectatõʒ ſalutis ſacro oꝛe

deſcrihat.Dñs habitaculũ factus ẽ nobᷣ in ge⸗
neratõe ⁊ giatõeʒ. Mꝛo habitatõe ⁊ refugioi
hebꝛayco maon ponit᷑:qð magis habitatõʒ qᷓ;
refugiũ ſonat.Narraturus aũt triſticiã ⁊ genꝰ
deploꝛaturus humanũ a laudibus dei incipit:
vt qcqd poſtea hoi accidit aduerſoꝝ nõ creato
ris duritia ſ̃ eius qͥ creatus ẽ culpa accidiſſe vi

eat᷑. Qui ſuſtinet tẽpeſtatẽ vel petre vel tecti
q̃rit refugiũ quẽ hoſtis ꝑſequit᷑:ad muros vꝛ⸗

biũ 2fugit.feſſus viatoꝛ tã ſole q; puluere:vm
bꝛe q̃rit ſolatiũ⁊ ſeuiſſima beſtia lʒ hois ſangui
nẽ ſilat:cupit ⁊ nitit᷑ vtcũq; potuerit pñs vita
re diſcrimẽ. Ia ⁊ hõ apᷣncipio ↄditõis ſue deo
vtit adiutoꝛe.vt cũ illius ſit gẽe ꝙ creatus ẽ il⸗
lius ꝙ miſericoꝛdie ꝙ ſubſiſtit ⁊ viuit:nihilbo

ni opis agere põt ablq; eo:q ita libeꝝ ↄceſſerit
arbitriũ vt ſuã ꝑ ſingula oꝑa graʒ nõ negaret:

ne libertaſ arbitrij redũdet ad iniuriã ↄditoꝛis

⁊ ad eius ↄtumaciã qͥ a deo ↄditus?: vt abſq;

deo nihil eſſe ſe nouerit. Qð aũt dixit in gñati⸗

one gnatõeʒ oia ſigniſicat tꝑa: ⁊ añ legẽ ⁊ in
lege ⁊ in euãgelij gr̃a. VUñ ⁊ apłs dicit. Gra ſal

ui facti eſtis ꝑ fide:⁊ h̊ non ex vobis ſᷣ ex dono
dei. ⁊ oẽs eple eius in ſalutatõis pᷣncipio nõ pꝛi
us pacẽ hũt ⁊ ſic gram:vᷣ añ graʒ ⁊ ſic pacẽ: vt

donatie nobᷣ pctis nr̃is pacẽ dñi ↄſeãmur.Añ

q; mõtes naſcerent᷑ ⁊ ꝑturiret᷑ cetera terra ⁊ oꝛ
bis:a ſeculo vſq; in ſeculũ tu es deus.lxx.Añ⸗
q; mõtes firmarent᷑ ⁊ figeret᷑ terra ⁊ oꝛbis:a ſe
culo ⁊ vſq; in ſeculũ tu es deus. ũc locũ qͥdã

pꝛaua diſſenſione ſubuertũt: maxie hi qͥ volũt

——

añ fuiſſeaias:qᷓ; hõ in ſexti diei nüero ↄderet᷑.

Ita em legũt atq; diſtinguũt. Dñe refugiũ fa⸗

ctus es nobis a gñatõne in generatõeʒ: pus qᷓ;
montes ſirmarent᷑ ⁊ figeret᷑ terra ⁊ oꝛbis vt.ſ.

cõſequat᷑ a ſeculo vſq; ad ſeculum tu es deus.

Sic em̃ dixerunt.Si dñs anteqᷓ; mõtes firma⸗
rent᷑: ⁊ figeret᷑ terra oꝛbiſq; terrarũ: refugium
fuit hominũ:ergo fuerunt anime in celeſtibus
anteqᷓ; hominũ coꝛpoꝛa firmarent᷑. Nos auteʒ

vt ꝓpoſuimus lectõeʒ:ita debemus diſtingue

re unteq; moõtes firmarent: 2 figeret terra ⁊ oꝛ
bis terrax a ſeculo vſq; in ſeculum tu es deus.

vt non refuglũ noſtrũ fuerit ante ↄditõeʒ mun

di: qui necqdum eramus: ſed ꝙ deus ab eterno
vſq; in eternũ ſit ſemꝑ deus. ꝛo eo em̃ ꝙ lati
nus interpꝛes poſuit a ſeculo vſq; in ſeculum:
⁊ hebꝛayce ð olatn:rectiꝰinterpᷣtabimur a ſem

piterno vſq; in ſempiternum. Simile dd ⁊ in
uerbijs ex ꝑſona ſapientie qui *ε&us eſt legit.

Dotinus ereauit me in initio viaꝝ ſuaruʒ: in

opera ſua ante ſecła fundauit me: in pꝛincipio

anteqᷓ;ᷓ terrã faceret ⁊ abyſſos:pᷣus qᷓ; ꝓcederẽt
fontes aquaxꝝ: pᷣus qᷓ; montes firmarent᷑: ante
omnes colles generauit me. Nullum aũt debʒ
verbum creationis mouere:cum in hebreo nõ
ſit cregtis que ðꝛ bara: ſed poſſeſſio. Ita enim
ſcriptũ eſt. Adonay camar bꝛeſit dereo: quod
in lingua noſtra expꝛimi. Dominus poſſedit
me initio manuũ ſuaꝝ. Inter poſſeſſionẽ autẽ
⁊ creationẽ multa diuerſitas eſt. Poſſeſſio ſig⸗

nificat ꝙ ſp fllius in patre ⁊ pater infilio fuerit

Creatio aũt eius qui pᷣus nõ erat:ↄditionis ex
oꝛdiũ. Mõt iuxta legis tropologia hoc qð dici
tur:anteq; montes firmarent᷑: ⁊ figeret᷑ terra ⁊
oꝛbis terraꝝ ſigniſicare:ꝙ anteqᷓ; anime noſtre
ſublimia dogmata firmarent᷑: ⁊ terra coꝛpoꝛis
noſtriſigeret᷑ ſiue ſtabiliret᷑ a deo: ⁊ oꝛbis ter⸗
raꝝ qui hebꝛayce ðꝛ Thebel:grece ſigniſicanti

us ð oouxcvn quã nos habitatam tranffer

re poſſumus:firmaret᷑:ſiue ſtabiliret᷑: deus no
bis ſp refugiuʒ fuerit. Habitata eſt aüt anima
nõ deſerta: que hoſpitem meret᷑ habere deum
dicẽte ſaluatoꝛe.Ego ⁊ pater veniemus:⁊ mã
ſionẽ apud eum faciemus. llud aũt qð ⁊ he⸗

bꝛaycũ habet:⁊ omnes alij interpꝛetes: anteq;ᷓ
mõtes naſcerent᷑:⁊ parturiret᷑ terra: manifeſte

ad tropologiã nos trahit. Meq; em̃ montes et

terra natiuitatẽ parturitionẽq; recipiũt:ſed cõ
ditionem. Ex quo liquido demõſtrat᷑: ſanctos
quoq; excelſaſq; virtutes: dei ſꝑ miſericoꝛdia
ꝓcrean. Conuertis hotninẽ vſq; ad ↄtritionẽ
⁊ dicis: reuertimini ſilij Adã.Lxx.ne auertas
hominẽ in humilitatẽ: ⁊ ipi.Conuertimini filij

hoim:iuxta hebꝛaycum.quod dicit

hocẽ.o deus qui hoieʒ ↄdidiſti: ⁊ ab mitio eiꝰ
es refugiũ:⁊ habitatio: ↄuertes eũ vſq; ad cõ⸗

tritionẽ:feciſti eum atq; plaſmaſti:vt ↄtcreret᷑

in moꝛtẽ:⁊ vas tuũ extremo vite ſue tꝑe frãge⸗

ret᷑:cui cũ iĩmineat iſta ↄditio: vt oꝛtus intere⸗

at:⁊ q;lõgo vixerit tge:tñ ſine diſſoluat᷑ extre⸗

mo.quotidie ei loqueris ꝑ ꝓph̊as. Reuertimi
ni fitj Ada:qui vr̃a culpa offendiſtis deũ:⁊ de
immoꝛtalibus facti eſtis moꝛtales. MPꝛecipien
tis em audire noluiſtis imperiũ.De omni lig⸗
no qð eſt in ꝑadiſo comedes.deliguo aũt ſcien
tie honi ⁊ mali ne comedas. In qcunq; em̃ die
guſtaueris de eo:moꝛte moꝛiĩeris. Doꝛro iux il
lud qð.lxx.tranſtulerunt:ne auertas hoieiuin

nüpe
gtocſuo
htonisl⸗
fnioryd
Vigliann
bonooge
niniflii
gbonn
Pecemp⸗
luennob⸗
deeternits
uneuise
ſpeanenn
lani
Ne
Gludrn
cren
leanno
4o diuia
potank.
ligantes
cs vigtli
ſedeleſts:
ſenpe:r
horeconon
ſemgueß
Coſabit
dcce ul
Coeptq:
lemn
nichoinſet
mmoptunti
Eptenariünn

lrercet labd⸗

ſedalk n⸗
Punia pnim
Onübocye
Diesgpodd

laſtvyns⸗

ga moꝛarie
fllenitman
lihßt aan⸗
Pnihiohab

Urſennmn

Nrinagret⸗

NA
incheih
Glolmn
hinnn
nlettnn
Köleftgi
Wlume
nenoinh,
Nuczii
immniegn
Almünet
mohcrn
ſelio eatn
Nſudarngo
ominns ſc

kpogelicniame

Merinflofirt
nt tiole
Nogähoechd
kenſgeriten
Neömnrente
k:aumnahes
1dentaher⸗
lgaeſgni
hrbirnunpnir
kabaimi Mun
tauckzitaim
Gcihttdn
r vencs dN
Adu c
Mienarsng
1 mmit
Eßeßoltze
nmitͤi

öfr,,ande?

ſuen

ſondonion

Lr neman
Ceniminiuſt

ddicn 67

ſt dcbnn
Ersei ihet
puſtz
ofüeſecefi⸗
toe tanign,
inenlotinn
br Nenn

n
lspeen

—
=☛ꝰ

5

=
=S0 s-»

R .

Tractatus III

huũilitatẽ: 1 dixiſti. Cõuertimini filij hoim hüc

hʒ ſenſum: Obſecro vt hoĩeʒ:quẽ ad tuã ima⸗

ginem ⁊ ſiłitudinẽ ↄdidiſti:⁊ tantũ eũ honoꝛa⸗
re dignatus es:vt de ſeruo filium nuncupares
neeum humilies pctõ ꝑpetuo:ne ſuꝑ illum vi⸗
Ear ãtiqua ſentẽtia:terra es tu:⁊ in terrã ibis

Tu em nobis ꝓmiſiſti penitentis dicẽs. Nolo
moꝛtem peccatoꝛis: tantũ vt ↄuertat᷑ ⁊ viuat

Tu em̃ dixiſti omniũ ſanctoꝝ tuoꝝ eloqͥo:Coõ⸗
uertimini ſiue reuertimini filij hoim ad clemen
tiſſimũ patrẽ:qͥ occurrit venientibus:⁊ ſignuʒ
quod ſuo vitio ꝑdiderũt:offert.⁊ ſtolã incoꝛru
ptionis largit᷑ antiquã. qꝛ mille anni in oculis
tuis:vt dies heſterna que pᷣterijt tranſeunt: et
vigilia nocturna:ſiue in nocte:qͥ ꝑ ꝓphetas ſu
os nos ad penitentiã ꝓuocat dicens. Reuerti
mini filij hoĩim:petimus vt ante iã dixi: ne faci
as hominẽ in humilitate ſempiterna retineri.
Mec em putamus longũ eſſe quod ꝓmittis ſa⸗
lutem nobis poſt tꝑa multa tribuendaʒ. Nota
de eternitate ⁊ tꝑis bꝛeuitate: eternitati cõꝑa⸗

ta bꝛeuis eſt omnium tempoꝝ lõgitudo. In cõ

ſpectu em tuo mille anni quaſi vna dies repu⸗
tant᷑. Statimq; ſeipᷣe repᷣhendit:maledixi vnã
diẽ ⁊ vnius diei ſpacio:mille annoꝝ apud telõ
gitudinem cõputari: cum magis debuerim di⸗
cere:vnius vigilie ſpatium iſtarq; habere mil⸗
le annoꝝ ꝓlixitatem. Mox in quatuoꝛ vigili⸗
as diuidit᷑:que ſingule trium hoꝛaꝝ ſpatio ſup
putant᷑. Vñ ⁊ dominus quarta vigilia ad na⸗
uigantes venit apoſtolos. Sicut vna igit᷑ no⸗
ctis vigilia cito ꝑtranſit maxime vigiliaꝝ labo
re defeſſis: ſic ⁊ mille annoꝝ ſpacia: apud te q̊

ſeinp es: ⁊ futurus es:⁊ fuiſti: ꝓbꝛeuiſſimo tẽ⸗
poꝛe computant᷑. Quodq; infert:ſicut dies he
ſterna que p̃terijt iuxta illud apoſtoli ſentiamꝰ
quod ſcribit ad hebꝛeos Jeſus xpᷣs heri ⁊ ho⸗

die ipe:⁊ in ſempiternuʒ. Ego arbitroꝛ ex hoc

loco ⁊ epła:que nomine Petri apoſtoli ſe cribik
mille annos ꝓ vna die ſolitos appellari vt. ſ. qꝛ
mũdus in ſex diebus fabꝛicatus ẽ.ſex milibus

annoꝝ tantũ credat᷑ ſubſiſtere:⁊ poſtea venire
ſeptenariũ numeꝝ ⁊ octonariuʒ: in quo verus
exercet᷑ ſabbatiſmus:⁊ circunciſionis puritas
reddit᷑. AUñ ⁊ octo btitudinibus bonoꝝ operũ

pᷣinia pmittunt᷑. Scribit aũt NPetrus hocmõ.
Anũ hoc vos nõ pᷣtereat dilectiſſimi quia vna

dies apud deum quaſi mille anni: ⁊ mille anni

quaſi vnus dies. Nõ moꝛat᷑ dñs in ꝓmiſſo:vt

qͥdã moꝛari exiſtimãt. Rercutiẽte te eos:ſom⸗

niũ erũt mane. q̃ſi herba tranſiẽs mane floꝛuit
⁊abijt. ad veſꝑaʒ ↄteret᷑:atqʒ ſiccabit᷑.Lxx.q
ꝓ nihilo habent᷑:eoꝝ anni erũt.mane ſicut her
ba trãſeat:mane floꝛeat ⁊ tranſeat: veſpe deci⸗

dat: induret: ⁊ areſcat. Juxta hebꝛaycũ h ſen⸗
ſus multũ ↄuerſioni ↄtulit ⁊ ſaluti: ꝙ oĩs vita

Fo. n

Epiſtola I

moꝛtalium quaſi ſomniũ:ita veloci moꝛte Zcta
eſt:q in ſiłitudine floꝝ atq; feni in e.dem pene
tpe ſiccat᷑ atq; deꝑit. Percutiẽte te inquit eos
id eſt homines: ⁊ illo ſermone completo: ſtulte

hac nocte repetent animã tuam a te:que aũt pᷣ⸗

paraſti cuius erunt:Ois humana ↄditio ſom⸗-

nio comꝑabit᷑. Sicut em mane virens herba ⁊
ſuis floꝛibus vernans delectat oculos contem
plantiũ:paulatimq; marceſcens amittit pulcri
tudinem ⁊ in fenũ quod ↄterendũ eſt vertitur:
ita omnis ſpẽs hominũ vernat in paruulis:flo
ret in iuuembus: viget in ꝑfecte etatis viris.⁊
repente cum neſcit: incaneſcit caput: rugat᷑ fa⸗
cies:cutis pᷣus extenta contrahit᷑.⁊ extremo ſi⸗
ne quod hic dicit᷑ veſꝑe.i.ſenectute vix moue⸗
ri põt:ita vt non cognoſcat᷑ qs poꝛ fuerit:vᷣ pe⸗
ne in alium cõmutet᷑. Quid loquimur de infan

tie temꝑibus vſq; ad extremam ⁊ decrepita ſe⸗

nectutem: cum hoc ⁊ langoꝛ faciat ⁊ inedie
roꝛ: ⁊ vultus pᷣus pulcherrimus feminarũ ad
tantam tranſeat feditatẽ: vt amoꝛ in odia com⸗
mutet᷑. Suꝑ hac ↄditione moꝛtaliuʒ ⁊ Eſaias
loquit᷑. Omis caro fenũ:⁊ omnis głia eius qſi
flos feni. feni aũt flos decidit. Juxta.lxx. q; ſi⸗
militer explicandũ eſt Omne quod in ſeclło lõ⸗
gum videt᷑:apud te deus bꝛeuc eſt. Dies em 2
anni quibus humana vita contracta eſt: ſi cõ⸗
parent᷑ eternitati reputabunt᷑ ꝓ nihilo. Sicut

em̃ herba mane creuit:floꝛuitq;: ⁊ ſiccat᷑:ad ve

ſperãq; indureſcit ⁊ deperit: ita erit ois homi⸗

num pulchꝛitudo. Conſumpti em ſumus in fu
roꝛe tuo: ⁊ in indignatiõe tua ↄturbati ſumus.
Axx. qꝛ defecimus i ira tua: ⁊ in furoꝛe tuo tur
bati ſumus. Spmmachus ⁊ Zlquila tranſtule
runt: accelerauimus. Hꝛeuitatẽ aũt vite ſigni⸗
ficat humane. Quod qʒ; intulit in ira tua ⁊ in fu
roꝛe tuo:ſentẽtie dei oñndit ꝑſeuerantiã:cui om
nes hoĩes ſubiacemus: illi videlicet Terra es
⁊ in terrã ibis. NPulchꝛe aũt nõ.vt in.Lxx.ha⸗
bet᷑:turbati ſumus:b iuxta hebꝛaycũ: accelera
uimus dicit᷑. vt quis etas hominũ longa vide

gatur: tamen comparatiõe eternitatis bꝛeuis ſit

quod illuſtris poeta teſtatur dicens.

Ssz fugit interea: fugit irrepabile tpᷣs.Et iteꝝ.
Rhebe diu res ſi ̃ diu moꝛtalibꝰ vlla ẽ. Vixi⸗
mus. Poſuiſti iniqtates noſtras in ↄſpectu
tuo:ſeculũ nr̃m in illuminatiõe vultus tui: vbi
nos iuxẽ Hebꝛaycuʒ ⁊ Symmachũ poſuimus
negligẽtias noſtras. ꝓ quo. Cxx. ſeculũ traãſtu

editio interpᷣtat᷑ 00 οαρατ nos in ling-

uam noſtrã vertere poſſumꝰ erroꝛes ſiue igno⸗
rantias. Añ dixit ⁊ in alio loco: Delicta iuuen

tutis mee: æ ignoꝛãtias meas ne memieris. Et
iteꝝ. Belicta qs intelligit: Et ab occulij meis

mũda me dñe: ⁊ ab alienis ꝑce ſeruo tu Wie⸗

na nobis ſunt vitia:q̃ ſepe volũtate:interdum
noꝛãtia ⁊ erroꝛe cõmittimus:⁊ tñ cuʒ non ſit

volũtas in crimie: erroꝛ in culpa ẽ. iroꝛ aũt

ur. Lxx. voluerint ꝓ alomeni.i. negligẽtijs ⁊

erroꝛibus ſiue ignoꝛatõibus ſeculũ dicere:niſi
ꝛte ꝙ in ſeculo ⁊ in vite huius tꝑe vitia mu

lant᷑.qðq; intulit ĩ illuminatõe ſiue in luce vul

iuus tui:hũc hʒ ſenſuʒ. Nihil te nroꝝ latuit pecc

vaton. ſecreta q; nra tuus oculus inſpexit:iux

eisnebꝛe eius: ita lumẽ eius.HNõ em videt i fa

le:deus in coꝛde. Oẽs em dies nii trãſierunt
Pin furoꝛe tuo ↄſumimur: nr̃o q̃ſi ſermone lo⸗
quẽs.Lxx. Qm oẽs dies noſtri defecerunt:⁊

ira tua defecimus.Anni nr̃i ſicut aranea me
Vitati ſunt bꝛeuitatẽ hũane vite: q̃ ſentẽtie dei

hucuſq; ſubiecta ẽ:⁊ in boꝛi vſiculo ſomnio cõ

pvarauit dicẽs. NPercutiẽte te eos ſomniũ erũt:
niüc ſermoni loquentiũ cõꝑat. vt quõ ſermo q́
in oꝛe verſat᷑:dũ ꝓfert᷑ intercipit᷑:⁊ eẽ deſiſtit.

ſic ⁊ omnis qia nra ꝑtranſeat atq; deſiſtat: 25
in ira ⁊ in furoꝛe dei:cui merito ſubiacemꝰ:vi⸗

Vẽte in nobis: vt ſupꝛa diximus ſententia dei.

MQue ſit aũt ira ⁊ furoꝛ dei crebꝛius diximꝰ:nõ

HY vlciſcat᷑ iratus: ̊ ꝙ paciẽtibus penas iratꝰ
ellſe videat᷑.Qð em in nos ex ꝑturbatõe deſcẽ
Dit: in illo ex iudicio ⁊ ex veritate:ẽ ꝓ ſermõe

loquẽtis. Lxx. meditatõeʒ anime tranſtulerũt
Auõ em loquẽtis ſermo pᷣteruolat:ita ⁊ opuis

aranee incaſſum texit᷑.DOe qͥ ſuꝑ ꝑſona hereti⸗
cLogx in Eſaia ſcriptum ẽ. Telã aranee texunt:
QAꝑpua ⁊ leuia põt caꝑe aialia: vt muſcas: culi⸗
ces: 7 cetera hmõi.a foꝛtioꝛibus aũt rumpit᷑ in

ſKar leuiũ in eccłia ſimpliciũq;:q̃ͥ eoꝝ decipiun

tur erroꝛibus:cũ viros in fidei veritate robu⸗

ſtos nõ valeãt obtinere. Dies annoꝝ noſtroꝛũ

in ip̃is.lxxx.anni.Si aũt in potentatibus.lxx.
anni ⁊ amplius eoꝝ laboꝛ ⁊ doloꝛ:ꝓ eo ꝙ nos
poſuimus in ipᷣis:⁊ in hebꝛayco habet᷑ Baliẽ:
Symmachus ſignificãtius trãſtulit: aiſaoha⸗

royp qò magis ad ſenſum qᷓ; ad vbum tranſfer⸗
re poſſumus vniuerſi.Quicqͥd igit᷑ viuimus:

⁊in quo delectabilis eſt vita moꝛtaliũ.lxx.an⸗

noꝝ ſpacio comp̃hendit᷑. Sin aũt multũ vtin⸗

terpᷣtatus ẽ Symmachus:ʒ opimonẽ.lxx.ſũt
Ianni:quicqͥd ſupꝛa fuerit:moꝛbis⁊ infirmitate
trtrranſigit᷑:q̃ eſt ſocia ſenectutis: caligãtibus o⸗
culis:dolẽtibus vel cadẽtibus pᷣus duriſſimis

Dentibus.qð plenius diuinus ſermo in eccłia⸗
ſte deſcribit: qũ veniẽt dies malitie: ⁊ in qbus

dicemus:nõ eſt nobis volũtas:qñ obſcurabit᷑
ſol ? luna ⁊ ſtelle:⁊ ↄuertent᷑ nubes pꝰpluuiã.
In die q̊ mouebuntur cuſtodes domus:⁊ ſub

ertent᷑ viri vtutes.ceſſabuntq; volẽtes.quia
pauce facte ſunt:a obſcurabunt᷑ q̃ vidẽt in fo⸗

* . ;½ — 4

raminibus: claudent᷑ ianue in foꝛo: in infirmi

tate vocis molentis: ⁊ exurgẽt ad vocem eiu
vt humilient᷑ oẽs filie cãtici:⁊ qͥdẽ ab alto aſpi

ciẽt:⁊ pauoꝛes in via: ⁊ floꝛebit amygdalus:⁊
incraſſabit᷑:⁊ ſcindet᷑ caparis: qm abibit ho⸗
mo in domo et᷑nitatis ſue: ⁊ gyrabũt in foꝛo qᷓ
plangũt:quoaduſq; nõ pulſet᷑ funiculus argẽ

ti:⁊ ↄterat᷑ oꝛnamentũ auri: ⁊ ↄfrigat᷑ hydria

aron. us oculu ad fonté: ⁊ impediat᷑ rota in lacu:⁊ ↄuertatur
ind qð ſcriptũ eſt. Tenebꝛe nõ abſcondent᷑ a
ei ſcrutãs coꝛda ⁊ renes deus. Et iteꝝ. Sicut

puluis in terra ſicut fuit: ⁊ſpũs reuertatur ad
eũ qui dedit eũ. Nanitas vanitatũ dicit eccle⸗
ſiaſtes ⁊ vniuerſa vanitas.Que oia hũane vi⸗

te: ⁊ maxime ſenectutis miſerias compᷣhẽdũt:
⁊ quẽ ſenſum habeãt in ſuo loco diſſeruimus.
Sũt qui iſtũ locũ allegoꝛice interpᷣtãtes ad ſab
bati circumciſioniſq; myſteriũ referũt.ꝙ bᷣmũ
requieſcamus in lege:⁊ poſtea vere circũciſio⸗
nis in euãgelio ſacramẽtamos teneãt:admonẽ
tes ⁊ illud.Oa pꝑiẽ ſeptẽ:⁊ ad ꝑtẽ octo: ⁊.łxx.
milia atq; octoginta milia hominũ multitudi⸗
nis: a qbus templũ ſub Salomone ↄſtructũ ẽ.
Sed quid hoc ad pñtẽ locũ:cui ſufficit ſimplex
⁊ pura explanatio:q̃ nõ doctrine głia in multi⸗
plicatione ſermonũ:ᷣ legentis dʒ intelligentiã
Arere: Am tranſiuimꝰcito ⁊ volauimus.LCxx
qm̃ venit manſuetudo ſuꝑ nos ⁊ coꝛripiemur.
Pꝛo q̃ in greco ſcriptum eſt &αοXνοονοα
quod verbũ ambiguũ eſt: ⁊ tam coꝛreptionem
qqᷓᷓ; eruditõez doctrinãq; ſigniſicat. Quẽ em di⸗

ligit dñs:coꝛripit ſiue erudit.ac flagellat oẽm

filiũ quẽ recipit.Quẽ locum ita Symmachus

tranſtulit.ſuccidimur em repente: ⁊ auolamꝰ.

Quinta editio hoc mõ:qm̃ tranſiuimus celeri

ter ⁊ diſſoluimur:⁊ ẽ ſenſus:poſt.lxx.annos ⁊

nimiũ octoginta:qͥbus hominũ vita tranſigit
cũ anuma fuerit a coꝛꝑe ſegregata:vẽto ſimiles

