alias dicit. Bonec occurramus oẽs in viꝝ ꝑfe
ctũ:in mẽſurã etatis plenitudinis xpᷣi. Scit enmn
occurſuros eſſe nos in mẽſurã etatis plenitudgni

nis xpᷣi. Igit᷑ ſicut hec q̃ mẽoꝛauimus etatũno

mina ciſdẽ vocabulis ⁊ exterioꝛi hoĩ aſcribũt᷑:

⁊ interioꝛi:ita inuenies etiãõ mẽbꝛoꝝ nomia coꝛ
poꝛaliũ tràſferri ad aĩe mẽbꝛa ſeu poti efficien
tie:he aie affectuſq; dicẽdi ſunt. Dicit g̊ in E⸗
cleſiaſte. Sapiẽtis oculi in capite eiꝰ. Itẽ ĩ eus

gelio.Qui hʒ aures audiẽdi audiat. In ꝓphe

tis q; ſermo dñi:qͥ factꝰ ẽ in manu ꝓph̊e Hiere

mie:ſiue alteriꝰ cuiuſſibʒ.Site ẽ etiã illð qð ait

Nes aũt tuꝰnõ offendit.Et iteꝝ. MMeiãt pau⸗
lominꝰ moti ſunt pedes. Euident᷑ q; ⁊ vẽt᷑ aie

deſignat᷑: vbi ðꝛ. Oñie a timoꝛe tuo in vtero cõ

cepimꝰ. Nã inde qͥs dubitet:cũ ðꝛ. Sepulchꝝ
patẽs eſt guttur eoꝝ Et iteꝝ. Pꝛecipita dñe ⁊
diuige liguas eoꝝ. Sʒ v id qð ſcptũ ẽ. Dentes

Hars
peccatox cõtriuiſti. Et iteꝝ. Contere bꝛachiũ
peccatoꝛis ⁊ maligni. Et qð opusẽ me de his
plura colligere:cũ abũdantiſſimis teſtimonijs

ſcripture diuine repleti ſunt: ex bus euidẽter
oſtendit᷑:mẽbꝛoꝝ hec noĩa nequaqᷓ; coꝛꝑi viſi⸗
bili aptari poſſe:ſᷣ ad inuiſibilis anime ꝑtẽ vir
tuteſq; debere reuocari:qm̃ ⁊ vocabula quidẽ

habẽt ſimilia. Aꝑte aũt ⁊ ſine vlla ambiguita⸗
te:nõ interioꝛis ᷣ exterioꝛis hois ſignificãtias
gerũt. Eſt ergo materialis huius hoĩis: ⁊ d ex⸗
terioꝛ apellat᷑:cibus potuſq; nature ſue cogna

tus:coꝛpoꝛeus iſte ſcʒ ⁊ terrenus.Siłr auteʒ ⁊

ſpiritalis hoĩs ipᷣius:qͥ ⁊ interioꝛ dicit᷑:eſt pꝛo⸗

pꝛius cibus:vt panis ille viuus qͥ de celo deſcẽ

dit: ̊ ⁊ potus ille eſt ex illa aqua: quã ꝓmittit
ZJZeſus dicẽs.Quicũq; biberit ex haca quam
ego do:nõ ſitiet in eternũ. Sic ergo ꝑ omnia ſi

militudo quidẽ vocabuloꝝ ſᷣm vtrũq; hoiem

ponit᷑. Rerũ vero ꝓpꝛietas vnicuiq; diſcreta
ſeruat᷑: ⁊ coꝛruptibili coꝛruptibilia pᷣbent᷑. In
coꝛru ptibili vero incoꝛruptibilia ꝓponuntur.
Ande accidit vt ſimplicioꝛes quidã neſciẽtes

diſtiguere ac ſecernere ã ſint:q̃ in ſcripturis di
uinis interioꝛi homini:que vo exterioꝛi depu⸗

tãda ſint: vocabuloꝝ ſimilitudinibus falſi ad
ineptas q̃ſdã fabulas ⁊ figmẽta inania ſe ↄtule
rint: vt etiã poſt reſurrectionẽ cibis coꝛpoꝛali⸗
bus vtendũ crederent: potũq; ſumendũ:nõ ſo
lum ex illa vite vera ⁊ viuẽte in ſecula:veruʒ ⁊
ex his vitibus ligni. Sed de his alias videbi⸗
mus. Müc ergo vt pᷣcedẽti obſeruatõe diſtinxi
mus:eſt quidẽ ſᷣm interioꝛẽ hominẽ alius ſine
fllijs et ſterilis:alius vero abũdãs in ſilijs:ſᷣm
quod ⁊ illud aduertimus dietũ.Sterilis pepe

rit ſeptẽ: ⁊ fecunda in filijs infirmata eſt. Et vt

in bñdictiõibus dicit᷑. HNõ erit in vobis ſine fi-
lijs ⁊ ſterilis. Igit᷑ ſi hec ita ſe habẽt: ſicut dici

tur aliqs carnalis amoꝛ quẽ ⁊ cupidinẽ appella

uerũt poete:ſᷣm quẽ qui amat in carne ſeminat
Ita eſt ⁊ quidã ſpiritalis amoꝛ:vᷣm quẽ ille in⸗
terioꝛ homo amãs in ſpiritu ſeiat.⁊ vt euidẽtiꝰ
dicãa: ſi qs eſt qͥ poꝛtat adhucimaginem terreni
Em exterioꝛẽ homineʒ agit᷑ cupidine ⁊ amoꝛe.

Amoꝛe aũt ⁊ cupidine celeſti agit᷑ aia:cũ ꝑſpe

cta pulchꝛitudine ⁊ decoꝛe vbi dei ſpẽm cius
adamauerit: ⁊ ex ipᷣo ʒelũ quendam ⁊ vulnus
amoꝛis acceꝑit.Eſt em verbũ h̊ imago ⁊ ſplen
Ddo dei inuiſibilis pᷣmogenitus omnis creatu⸗
re:in quo creata ſunt omnia:q̃ in celis ſunt:⁊ q̃

in terris ſiue viſibilia ſiue inuiſibilia. Igitur ſi

quis potuerit capaci mente conijcere ⁊ ↄſidera
re hoꝝ omniuʒ que in ipᷣo creata ſunt: decus ⁊
ſpẽʒ(ipᷣe em̃ reꝝ venuſtate ꝑcuſſus:⁊ ſplendo⸗
ris magnificẽtia ſeu iaculo: vt ait ꝓpha electo
terebꝛatus)ſalutare ab ipᷣo vulnus accipiet:⁊
brtõ igne amoꝛis eius ardebit. Opoꝛtet etiam

— — .

nos illud ſcire. Alicitus amoꝛ ⁊ 3 legẽ:ſicutae
cidere põt homini exterioꝛi.vbi gra:vt nõ ſpo
ſam vel ↄiugẽ amet: ſᷣ aut meretricẽ:aut adul⸗
terã:ita ⁊ iterioꝛi hoĩ h̊ ẽ aie accidere põt amoꝛ
nõ in legitimũ ſpõſum:quẽ diximꝰeſſe vbũ dei
ſ in adulteꝝ aliquẽ ⁊ coꝛruptoꝛẽ.Qð ſub hac

eadẽ figura euidẽter declarat Eʒechiel ꝓpha:
vbi hollã⁊ Ooliba introduxit ſub ſpẽ Sama
rie ⁊ Hierim adulterino amoꝛe coꝛruptas: ſicẽ
locus ipe ſcpᷣture pphetice oñdit voletibꝰ ple⸗
nius ſcire. Exardelcit h ſpiritalis amoꝛ aie: ali

qñ qᷣdẽ vt edocuimus: erga aliquos ſpũ's neqᷣ
tie:aliqñ erga ſpiritũſanctũ ⁊ verbũ dei:qui ẽ

ſpõſus ſidelis: ⁊ erudite anime vir dicit᷑:⁊ cuiꝰ
ipᷣa ſpõſa:in hac pᷣcipue ſcriptura q̃ habetur in

manibus nominat᷑: ſicut dñno pᷣſtante plenius

oſtendemus:cũ vba ipᷣius libelli explanari ce⸗
perimus. Nidet᷑ aũt mihi diuina ſcripturã vo
lentẽ canere:ne lapſus aliquis legentibus ſub
amoꝛis nomine naſceret᷑: ꝓ infirmioꝛibus qui⸗
buſq; eũ qui apud ſapientes ſeculi cupido ſeu

amoꝛ dicit᷑:honeſtioꝛi vocabulo charitatẽ vel

dilectionem nominaſſe. Verbi gratia:vt cũ di⸗

xit de Iſaac. Et accepit Rebecchã: ⁊ facta eſt

ei vxoꝛ:⁊ dilexit eam. Et iteꝝ de Jacob ⁊ Ra
chel: ſimiliter dicit ſcriptura. Rachel aũt erat
decoꝛa oculis ⁊ pulchꝛa facie.⁊ dilexit Jacob
Rachel:⁊ dixit.Seruiã tibi ſeptẽ ãnis ꝓ Ra⸗
chel filia tua iunioꝛe.Euidẽtiꝰ qt imutatꝰ vſus
vocabuli huiꝰappet in Amõ:qͥ adamauit ſoꝛo

rẽ ſuã Thamar. Scpᷣtũ ẽ em.Et factũ ẽ poſt h
erat Abſalõ filio dauid ſoꝛoꝛ decoꝛa facie val

de: 1 nomẽ ei Thamar: ⁊ dilexit eã Amõ filiꝰ

Bauid. Bilexit poſuit ꝓ adamauit. Et tribu⸗
labat᷑ inqͥt Amõ vt iſirmaret᷑ ꝓpp᷑ Thamar ſo
roꝛẽ ſuã:qm̃ vᷣgo erat:⁊ gꝗue videbat᷑ in oculis
Amõ facẽ ei aliqd. Et pꝰpauca ð violẽtia quã
itulit Amõ Thamar ſoꝛoꝛi ſue: ita diẽ ſcptura
Et noluit Amõ audire vocẽ eiꝰꝑᷣ iualuit ſuꝑ eã

⁊ hũiliauit eã: ⁊ doꝛmiuit cũ ea.⁊ odiuit eã A⸗

rat eã: qᷓ; dilectio qᷓ dilexerat eã.⁊i his g ⁊ i plu
ribꝰalijs locis inuenies ſcpturã diuinã refugiſ⸗

ſe amoꝛis vocabulũ:⁊ charitat dilectõiſq; po

ſuiſſe. Intdũ lʒ raro ꝓpᷣo tñ vocabulo amoꝛẽ
noiat: ⁊ iuitat ad eũ:atq; icitat aias:vt cũ dixit
in ꝓuͤbijs de ſapia. Adama eã: ⁊ Puabit te:cir⸗

cũda eã:⁊ exaltabit te:honoꝛa eã:⁊ aplectet᷑ te

Szʒ ⁊in eo libello qͥ ðꝛ ſapia Salomõis:ita ſcp
tũ eſt de ſapia ipᷣa. Amatoꝛ factus ſuʒ decoꝛis
eiꝰ. Arbitroꝛ aũt vbi nulla lapſus videbat᷑ oc⸗

caſio: ibi tm nomẽ amoꝛis iſeruit. qͥd em paſſi⸗
bile aut qͥd indecoꝝ poſſit aliqͥs aduertere ina

moꝛe ſapie: vł in eo qͥ ſe amoꝛẽ ꝓfiteat eẽ ſapie
NMã ſi dixiſſʒ:qꝛ adamauit vł Iſaac Rebecchã
vel Jacob Rachel: paſſio vtiq; aliq̊ indecoꝛa

. r ½*V . . . —

Pbeen
telligi
dereac
ſovih⸗
alio e
furaui,
llemei
lgoſun.
haſß
Ghanſtu⸗
lantünot
chanas
ſnidilie
1omnis
dei Al
deusch
diceeel
unisep⸗
ſingere
ſninuic
adeuse
deäichan
riard⸗
Ecer⸗
deuspe
itasg
ſeque
7 ſdeo
uſtie
NlCtur.
lao man
ls guten.
guiptecn
iaGalee
Aeum:r,
donghec
Glemhllte
bledligt
tbleanig.
ſ gi⸗
lon ids
lintemtu
Audimno⸗
daurſey
Poo
nedleng
Hordomig
lagiaſug:⸗
charitagen
li ſimlegl
charitgten.
horpelutee
ſffiniate ſo
neldieck
MWͤen nhr

Pruniderdt.

ſoöſtmmgen
lbcliecpenne

rbiganeti

checchi in

Tractatus III

hec vba erga ſanctos dei homines potuiſſet
intelligi:apud eos pᷣcipueqͥ neſciũt a lr̃a ↄſcen

dere ad ſpiritũ.Aptiſſime aũt in hoc ipᷣolibel⸗
lo qui habet᷑ in manibus:amoꝛis nomen chari
tatis vocabulo ꝑmutatũ ẽ in eo vbi dixit.Ad
iuraui vos filie ſpieruſalẽ:ſi inueneritis fratru
elẽ meũ annũcietis ei:qꝛ vulnerate charitatis
ego ſum.ꝓ eo vtiq; vt diceret amoꝛis eius telo

pcuſſa ſuʒ. Mihil ginteſt i ſcturisdiuis:vtx
charitas dicat᷑:an amoꝛ:vel dilectio: niſi ꝙ in

tantũ nomẽ charitatis extollit᷑: vt etiã ipᷣe de
charuas appellet᷑:ſicut Joannes dixit.Chariſ

ſimi diligamus inuicẽ:quia charitas ex deoẽ:
⁊ omnis qui diligit ex deo natus ẽ:⁊ cognoſcit
deũ.Qui aũt nõ diligit:non cognoſcit deũ:qͥa

deus charitas eſt.Et quãuis alterius tẽꝑis ſit

dicere aliquid de his:que exempli cauſa ex Jõ

annis epla ptulimus:tñ bꝛeuiter aliq̃ enã per⸗

ſtringere nõ eſt viſum abſurdum. Biligamus

inqͥt inuicẽ: qꝛ charitas ex deo ẽ. Et poſt pau⸗
ca:deus charitas eſt. In quo oſtendit ⁊ ipſum

deüů charitatẽ eſſe.Et itex eũ qͥ ex deo eſt: cha⸗

ritatẽ eſſe. Quis aũt ex deo eſt: niſi ille qͥ dicit.
Ego ex deo exiui:⁊ veni in hunc mundũ⸗ ꝙ ſi

deus pater charitas eſt ⁊ filius charitas ẽ:cha

ritas aũt ⁊ charitas vnũ eſt: ⁊ in nullo differt:

ↄſequẽter ergo pater ⁊ fius vnũ bene dicunt

⁊ ideo ↄueniẽter ER—&pᷣs ſicut ſapientia ⁊ virtus

⁊ iuſticia: ⁊ verbum:⁊ veritas:ita ⁊ charitas

dicitur.Et ideo dicit ſcriptura.Quia ſi chari⸗
tas manet in vobis:deus in vobis manet.Se⸗
us autem.i.pater ⁊ filius:qui ⁊ veniunt ad eũ:
qui ꝑfectus in charitate eſt ſᷣm verbum domi⸗
ni ⁊ Saluatoꝛis dicẽtis. Ego ⁊ pater veniemꝰ
ad eum: ⁊ manſionem faciemus apud eũ.Sciẽ

dum ꝙ heccharitas que deus eſt eũ in quo fu⸗
erit: nihil terrenũ: nihil materiale: nihil coꝛrup

tibile diligit.contra naturã nanq; eſt ei coꝛrup⸗

tibile aliqd diligere:cum ipᷣe ſit incoꝛruptõnis

fons. IJpᷣa eſt em ſola que habet immoꝛtalita⸗

tem. Siqͥdẽ eſt deus charitas:qͥ ſolus hʒ imoꝛ

talitatem:lucem habitans inacceſſibilẽ.Quid

aliud immoꝛtalitas: niſi vita eterna eſt: Quaʒ
datux le ꝓmittit deus credentibus in ipᷣm ſo⸗

lũ veꝝ deum: ⁊ quem miſit Jeſum xpᷣm filium

eius: Pꝛopterea ergo in pᷣmis ⁊ ante oia hoca
mabile ⁊ placidum dicit᷑ eſſe deo: vt quis dili⸗

gat dominũ deũ ſuũ ex toto coꝛde ſuo:⁊ ex to⸗

ta aia ſua: ⁊ ex totis viribus ſuis. Et qͥa deus

charitas eſt: ⁊ filius qui ex deo eſt:charitas eſt

ſui ſimile aliquid requirit in nobis:⁊ per hanc

charitatem que eſt in Rp̃o ieſu deo: qͥ eſt chari

tas:velut cognata quadam ꝑ charitatis nomẽ

affinitate ſociemur:ſicut ⁊ ille qui iam coniun⸗

ctus ei dicebat. Quis nos ſeꝑabita charitate
dei:q eſt in xpᷣo Jeſu dño noſtro: Hec aũt cha

Epiſtola

ritas oẽzʒ hoĩem ꝓximũ diligit. Ob hoc arguit

Saluatoꝛ quendã: qͥ opinabat᷑ ꝙ iuſta anima
erga eã q̃ iniqͥtatibus inuoluta eſt: ꝓpinqͥtatis
iura nõ ſeruet. ⁊ iſta de cauſa texuit iſtã ꝑabo⸗
lam:q̃ dicit:ꝙ in latrones incidit qdã dũ deſcẽ
dit ab Hieruſalem in Hierico:⁊ culpat quide,ʒ

ſacerdotem ac leuitam: qui videntes ſeminecẽæ

p̃terierunt. amplectit᷑ aũt Samaritanum: qui

miſericoꝛdiam fecerit.⁊ hunc fuiſſe ei ꝓximuʒ
ipᷣius qui ppoſuerat reſponſione firmauit.Et
ait ei. NHade ⁊ tu fac ſimiliter. Etem natura om
nes nobis inuicem ꝓximi ſumus. Oꝑibus ve
ro charitatis fit ꝓximus ille:qui poteſt benefa
cere ei qui nõ poteſt. Unde ⁊ Saluatoꝛnoſter
factus eſt ꝓximus nobis.uec pertranſiuit nos
cum ſemineces ex latronum vulneribus iacere
mus. Igitur ſciendum eſt dei charitatem ſꝑad
deum tendere:a quo ⁊ oꝛiginẽ duxit: ⁊ ad ꝓxi

mum reſpicere:cum quo ꝑticipiũ gerit: vtpote
ſimiliter creatum in incoꝛruptõe.Sic ergo que
cunq; de charitate ſcripta ſunt: quaſi de amo⸗
re dicta ſuſcipe:nihil de nominibus curans.ea

dem nãq; in vtroq; virtus oſtendit᷑. Quod ſi
ͥs dicat: quia ⁊ pecuniam ⁊ meretricem ⁊ alia
ſimiliter mala eodem vocabulo quod a chari⸗
tate duci videt᷑: diligere appellamur. Sciendũ
eſt in his nõ ꝓpꝛie:bᷣ abuſiue charitatem nomi
nari. Sicut verbi gratia ⁊ deus nomẽ pᷣncipa⸗

liter in eo ẽ: ex quo oĩa:⁊ ꝑ quẽ oĩa: ⁊ in qͥ oia:

qdð vtiq; aꝑte virtutẽ ⁊ naturã trine ſingulari⸗

tatis denũciat. Scdo ve in loco ⁊ vt ita dixeri

abuſiue:deos dic ſcriptura etiã illos ad s ſer⸗
mo dei ſfit: ſicut ↄfirmat Saluatoꝛ in euãgelis
Sed ⁊ celeſtes vᷣtutes ſub h̊ noie appellari vi⸗
dent᷑: du ðꝛ. Deus ſtetit in ſynagoga deoꝝ: in

medio antẽ deos dijudicat. Tertio vo in loco

iã nõ abuſiue:ᷣ falſo dij gentiũ demones appel

lant᷑: cũ dicit ſcriptura. Oẽs dij gẽtiũ demõia.

Itaq; ⁊ pᷣmũ charitatis nomẽ in deo ẽ᷑:pꝓpt᷑ qd
iubemur diligere deũ ex toto coꝛde nro: ex to⸗
ta ala nra: ⁊ ex totis viribꝰ ntᷣis: vtpote eũ a q̊

habemꝰ h̊ ipᷣm:vt diligere poſſimꝰ:in ipᷣo iã ſi⸗

ne dubio ↄtinet᷑:vt ⁊ ſapiaʒ:⁊ iuſticiã: ⁊ pieta⸗
tẽ:⁊ vitatẽ:oẽſq; vtutes ꝑit᷑ diligamꝰ. Anũ ei
atq; idẽ ẽ diligere deũ ⁊ diligere bõa.Scðo in

loco q̃ſi abuſiuo ⁊ ide deriuato noĩe ⁊ ꝓximuʒ

diligere iubemur taqᷓ; noſipos.Tertiũ voẽ qð
falſo ſub charitatis titulo noiat᷑:diligẽ vłpecu
nia:vł voluptates:vłoẽ qͥcqͥd ad coꝛruptelã ꝑ
tinet ⁊ erroꝛẽ.Nõ ginteſt vtꝝ amari dicat᷑ de
aut diligi. Nec puto ꝙ culpari poſſit ſiquis de
um ſicut Joannes charitatem:ita ipᷣe amoꝛem
nominet. Heniq; memini aliquẽ ſanctoꝝ dixiſ
ſe Ignatiũ noĩe de Ep̃o. Meus aũt amoꝛ cru
ciſixus eſt: nec repᷣhendi eũ ꝓ h; dignũ iudico.
Sciendũ aũt ꝙ ois qͥ pecuniã diligit: vel ea

Pars

in mũdo ſunt materie coꝛruptibilis: virtutem
charitatis q̃ ex deo eſt: ad terrena ⁊ ad caduca
deducit: ⁊ rebus dei abutit᷑ ad ea que nõ vult
deus. HNõ em deus dileetionem hoꝛum:ſed v⸗
ſum hominibus dedit. Hec autẽ paulo latius
diſcuſſimus: volentes de natura charitatis et
amoꝛis aꝑtius attentiuſq; diſtinguere.ne foꝛ⸗
te quoniaʒ ſcriptura dicit: quia deus cha ritas
eſt:omne quod diligit᷑ etiã ſi coꝛruptibile ſit ex
deo eſſe:⁊ hoc charitas ⁊ dilectio putaret᷑. Sʒ
oſtendit᷑ res quidã dei ⁊ munus eius eſſe cha⸗
ritas. Nõ tñ ſp ab hominibus ad eaq̃ dei ſunt:
⁊2 que deus vult:opus eius aſſumi.Sed ⁊ hoc
ſcire opoꝛtet:ꝙ impoſſibile eſt:vt nõ ſꝑ huma⸗
na natura aliquid amet.Omnis nanq; qͥ ad id
etatis venerit:quã pubertatẽ vocant:amat ali
quid ſeu minus recte: cum amat que non opoꝛ

tet:ſeu recte ⁊ vtiliter: cum amat que opoꝛtet.
Verũ nõnulli hũc amoꝛis affectum:qui anime

cCationabili inſitus ẽ beneficio ↄditoꝛis:aut ad

amoꝛem pecunie trahunt: a auaritie ſtudium:

aut erga gloꝛiam captandã:⁊ fiunt inanis glo⸗
rie cupidi.aut erga ſcoꝛta ſectanda:⁊ inueniun
tur pudicitij libidiniſq; captiui.aut ad alia his
ſimilia virtuteʒ tanti boni huius effundũt.Sʒ
⁊ cum erga diuerſas artes amoꝛ iſte ducitur:q̃
manu miniſtrant᷑:aut ꝑ ſtudia pᷣſentis vite nõ
ſolum neceſſaria. AUt verbi gratia dixerim:er⸗
ga artem paleſtricam vel curſus exercitia: aut
certe etiã erga geometricã vel muſicã vel arith
metricam ↄfert᷑ atq; ad alias vel huiuſcemodi

diſciplinas. nec ſic quidem mihi videtur vſus

eius ꝓbabiliter ſumi.Si em quod bonum eſt:
hoc ⁊ ꝓbabile eſt. Bonũ ergo ꝓpꝛie non erga
vſus coꝛpoꝛeos:ſed in deo pᷣmũu ⁊ in animi vir

tutibus intelligi᷑. Conſequenter ergo ſolus a⸗

moꝛ ille ꝓbabilis eſt:qͥ deo ⁊ animi virtutibus
coaptat᷑.Et hoc ita ſe habere diffinitõne ipᷣius
Saluatoꝛis oſtendit᷑: vbi interrogatus a quo⸗
dam quod eſſet mandatũ omniũ maius: ⁊ pꝛi⸗
mũ in lege :reſpondit.Diliges dominũ deũ tu
unm ex toto coꝛde tuo:ex tota anima tua: ⁊ ex to
tis viribus tuis. Secundũ vero ſimile illi.Si⸗

liges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm. Et adiecit. In is
duobus mãdatis omnis lex pendet ⁊ ꝓphete:
oſtendens ꝑ hec duo iuſtum amoꝛem legitimũ

qᷓ; ↄſtare:atq; in his vniuerſam legem ꝓphe⸗
taſq; pendere. Sed ⁊ quod Paulus ait:nõ ad

ulterabis:nõ occides:nõ furtum facies:nõ fal

ſum teſtimoniũ dices:⁊ ſi quod aliud mãdatũ

in hoc verbo reſtaurat᷑:in quo ait. Diliges ꝓ⸗

ximũ tuũ ſicut teipᷣm:quod hoc modo facilius
explanabit᷑. Ponamus verbi gratia muliereʒ

amoꝛe alicuius viri ardentẽ:cupientẽq; in con
ſoꝛtiũ eius aſciſci:nõne oĩa ita aget:⁊ oẽs motꝰ

ſuos ita tꝑabit: vt ſcit illi placere quem diligit

II

ne foꝛteſi in aliquo ↄ volũtatẽ illius egerit:c⸗
ſoꝛtia eius vir ille optimus refutet:atq; ſpnat:

Poterit ne hec mulier q̃ erga amoꝛẽ viri illius

toto coꝛde:tota aĩa:totiſq; viribus feruet: aut

adulteriũ cõmittere: q̃ e nouerit amare pudi-
citiã:Aut homicidiũ:q̃ euʒ nouerit mitẽ: Aut

furtũ:q̃ ei ſciat liberalitatẽ placere:Aut ↄcupi
ſcet aliena:q̃ oẽs ↄcupiſcẽtias erga amoꝛẽ viri

illius hʒ occupatas⸗ Sic ergo in charitatis p.
fectõe ⁊ omne mandatuʒ reſtaurari ðꝛ: ⁊ legis

virtus ꝓhetarumq; pendere. Pꝛopter iſtud
charitatis vel amoꝛis bonũ:ſancti nec in tribu
latione anguſtiant᷑:nec apoꝛiati exapoꝛiantur
nec deiecti pereũt:ſᷣ qð in pñti ⁊ momẽtaneũ ⁊

leue tribulatõis eoꝝ:ſupꝛa modũ eterne gloꝛie

põdus oꝑat illis.Nõ em omnibus ſᷣ Paulo ⁊
his qͥ ei ſimiles ſunt pñs hec momentanea ac le
uis dicit᷑ tribulatio: qꝛ ꝑfectã charitateʒ dei in

ZRpo Jeſu:ꝑ ſpiritũ ſanctũ habẽt in coꝛde ſuo

diffuſaz. Sic deniq; ⁊ Jacob patriarchã amoꝛ

Rachel ꝑ ſeptẽ annos ↄtinuos in laboꝛibꝰ po⸗

ſitũ diuturni eſtus:⁊ nocturni frigoꝛis vſtionẽ
ſentire nõ ſinit. Sic ipᷣm Paulũ in amoꝛehuiꝰ
incẽſum audio dicentẽ. Charitas omnia patit
omnia credit:omnia ſperat:omnia tolerat.cha
ritas nũqᷓ; cadit. Nihil ergo eſt:qð nõ toleret:

qui ꝑfecte diligit.Plura aũt quãdo nõ tolera⸗
mus:certũ ꝙ ob hoc:qꝛ charitatẽ q̃ oĩa tolerat

nõ habemus.Et ſi nõ ferimus aliq̃ pacient᷑:ic⸗
circo ẽ: qꝛ charitas nob deeſt:q̃ omia patit. In
luctamie q; eo: qð ẽ nob aduerſus dyabolũ:q̊

frequẽter cadimus nõ dubiũ ẽ:qͥn ob hoc fiat:
ꝙ nõ ẽ in nob charitas illa:q̃ nũqᷓ; cadit.ũc̊

loquit᷑ pñs ſchᷣtura:qͥ erga vbũ dei aia bta vti
tur:vinflãmat᷑.Et iſtud epithalamij carmen

ſpiritũ canit:qͥ eccleſia ſpõſo celeſti xpᷣo ↄiũgit᷑

ac ſociat᷑:deſiderãs miſceri ei ꝑ vbũ:vt ↄcipi⸗
at ex eo:⁊ ſaluare poſſit ꝑ hãc iſta ſlioꝝ gñatio
nem.cũ ꝑmanſerint in fide ⁊ ſanctitate cũ ſobꝛi
etate:vtpote ↄcepti ex ſemine qͥdẽ vbi dei.edi
ti vo genitiq; vel ab immaculata eccleſia vł ab
aia:nihil coꝛpeũ:nihil reqͥrẽte materiale:ᷣ ſo⸗
lo vbi dei amoꝛe flagrãte.hec interim nob ad

pñs de amoꝛe vel charitate q̃ in epithalamio ̊
caãticoꝝ cãtici refert᷑:occurrere potuerũt. Sed
ſciendũ eſt tam multa eſſe:que dici debeant de

charitate hac:qᷓ;ta ⁊ de deo:ſiqͥdem ipᷣe eſt cha
ritas. Scit em̃ nemo patrẽ:niſi filius:⁊ cui vo⸗
luerit filius reuelare.Siłr aũt etiã ipᷣm filium:
qm̃ ⁊ ipᷣe charitas eſt: nẽo ſcit niſi pater: ⁊ ſᷣm

hoc qð charitas ðꝛ. Solus aũt ſpũſſanctus ẽ:

qui ex patre ꝓcedit:⁊ ideo ſcit q̃ in deo ſunt:ſiẽ
ſpũs hois ſcit que in hoie ſunt.hic ergo para⸗
clitus ſpirituſſanctus veritatis qui de pr̃e ꝓce

dit: circũit q̃rens ſi q̃s inueniat dignas ⁊ capa⸗

ces aias qbus reuelat magnitudinẽ charitatis

Ce

hliueqpe
feiglic
ntgtee
Eienpt
gahtria,
gtaſiſeey
luoſtetlel
ſerto von
Cueergo⸗
ſtilon6
ſdentianp
phyſcine
fepoſſumu
Hönuliſa
posration
fopoluen⸗
nesquas
eram ſ.
Eſenlo
nebop dict
lteſh vimm
ſcornostng
Goan
ecense
advirun
Pbipyin
hilnat
his yſibi
eſt. nſ⸗
linis gli
limentenn
Apecmum.
guingre
fatnterti
Meiſertic
ſonüluapy
Nncgrlini
goisinuen
eotſcutſen
tan Sroon
ulnencon
funnlluo
tquosflios
Momnöe
nergleseſer
luſpeciun
herevolig
dineſingun
npuerbis
deuitbꝛenn
ſones. Ocd
hidiin E
malious

Uaeſſrin

Nnptlis

lugit
tangnt
naeſi
huſmni
mmnenn
Uenumnder
r um
ſagaanthͤrf
dnchnine,
nRregs
opeiids
Mananbe

1nonimi
ücengen
mdrsßbe
omenmarte
ichantnſt
babandeti
ppanacinn
osinliet⸗
iffignirtn⸗
läinmmnn
riunsommuti
omniandenck
elkastönden
uqgicenien
nimiiennet
ASalitent
kienunt
Nistol,
ügncbbarfit
izeilhie
wüdaiaadia

ahnicnnet-

ae
an ftünt ,
iehiſpgend
innudſ
S
Alanalktf
W
rnncg

ediddke
ſicgenſpelie
ifunnn
itaii init
itniſe n
ntin
t Mck,
.
i

=— —

H

—
— S==

4

——

S =—

—
==
=
☛ =

X

= =

=
=

—

—
= =

=–
=
☛

=

S=

—

=
—
=

=
=
☛

—
— — ——
4

Tractatus III

huius que ex deo eſt. Muũc ergo iam ipᷣm deuʒ
pr̃eʒ qui charitas ẽ inuocãtes ꝑ eũ qui ex ipᷣo ẽ

charitatẽ etiã ad reliqua diſcutiẽda venlamus

Et temptemus pꝛimũ de ea reqͥrere: qͥd illð ſit

ꝙ cũ tria volumia eccłia dei a Salomone ſeri-

pta ſuſceꝑit:bᷣmus ex ipᷣis ꝓuerbioꝝ liber poſi
tus ſit: ſecundus is qui Eccleſiaſtes appellat᷑.
tertio vᷣo in loco cãtici cãticoꝝ volumẽ habeat᷑

Que ergo nobis occurrere poſſunt in hocloco

iſta ſunt. Generales diſcipline qbus ad rerum
ſcientiam ꝑpuenit᷑:tres ſunt:q̃s greci ethicam:

phyſicã: ⁊ enopticẽ appellauerũt.nos has dice
re poſſumus:moꝛalẽ:naturalẽ:⁊ inſpectiuam.

Nõnulli ſane apud grecos etiã logicen: quam
nosrationabilẽ poſſumus dicere:q̃ria in nüůe⸗
ro poſuere.Alij nõ extrinſecus eam:ſed ꝑhas

tres quas ſupꝛa memoꝛauimus diſciplinas in

nexam:ↄſertãq; ꝑ omnecoꝛpus eſſe dixerunt.
Eſt em̃ logice ⁊ velut nos dicimus rõnalis:q̃

verboꝝ dictoꝛũq; videt᷑ ↄtinere rõnes:ꝓpꝛie⸗
tateſq; ⁊ impꝛopꝛietates:generaq; ⁊ ſpecies ?

figuras ſinguloꝝ quoꝛũq; edocere dictoꝛum.
quam vtiq; diſciplinã nõ tam ſeparari qᷓ; inſe⸗
ri ceteris ↄuenit ⁊ iniexi. Moꝛalis autẽ dicik
ꝑ quã mos viuẽdi honeſtus aptat᷑:⁊ inſtituta
ad virtutẽ tendentia pᷣpant᷑. Maturalis dicit᷑
vbi vniuſcuiuſq; rei natura diſcutitur:quo ni
hil naturam generat᷑ in vita: ſed vnumqðq;
his vſibus deputet᷑:in q̊ͥs a crcatoꝛe ꝓductum

eſt. Inſpectiua ðꝛ qua ſuꝑgreſſi viſibilia de di

uinis aliquid ⁊ celeſtibus ↄtẽplamur: eaq; ſo⸗
la mente intuemur:qm coꝛpoꝛeũ ſuꝑgrediunt
aſpectum. ec ergo vt mihi videtur: ſapiẽtes
quinq; Grecoꝝ ſumpta a Salomone: vtpote

q̊ etate ⁊ tẽꝑe lõge añ ipᷣos poꝛ ea ꝑ dei ſpmn di⸗

diciſſet:tãq; ꝓpꝛia inuẽta ꝓtulerunt:⁊a inſtuu⸗
tionũ ſuaꝝ volumibus cõpᷣhenſa: poſteris tra
denda relinqre. Sʒ hec vt diximus: Salomõ
añ oẽs inuenit ⁊ docuit ꝑ ſapiaʒ:quã accepita
deo:ſicut ſcriptum eſt. Et dedit deus pꝛuden⸗
tiam Salomoni: ⁊ ſapiam multã valde:⁊ lati⸗
tudinem coꝛdis ſicut arenã:que ẽ ad oꝛam ma⸗
ris: ⁊ multiplicata ẽ in eo ſapientia ſuꝑ oẽs an
tiquos filios hoim: ⁊ ſuꝑ oẽs ſapiẽtes egypti.
Salomõ ergo tres iſtas q̊s ſupꝛa diximus ge⸗
nerales eſſe diſciplinas.i.moꝛalem:naturalem
inſpectiuam diſtinguere ab inuicem ac ſecer⸗
nere volẽs:tribus eas libellis edidit:ſuo c; oꝛ
dine ſingulis ↄſequẽter aptatis. Pꝛimo ergo
in puerbijs moꝛalẽ docuit locũ: ſuccinctis vt
decuit bꝛeuibuſq; ſententijs vite inſtituta com
ponẽs.Scðaʒ vo que naturalis appellat᷑: cõpᷣ
hẽdit in Eccleſiaſtẽ:in quo multa de rebus na

turalibus diſſerẽs: ⁊ inania ac vana ab vtilibꝰ
neceſſarijſq; ſecernẽs:relinquẽdã vanitatẽ mo
net: ⁊ vtilia rectaq; ſectada.Inſpectiuũ c; lo⸗

Fo XVI

cũ in hoc libello tradidit: q̊ habet᷑ in manibus
id eſt in cãtico cãticoꝝ.in quo amoꝛẽ celeſtium
diuinoꝛũ q; deſideriũ incutit anime ſub ſpẽ ſoõ
ſe ac ſpõſi:charitatis ⁊ amoꝛis vijs pueniedũ
docẽs ad ↄſoꝛtiũ dei.hoc vero eũ vere philo⸗
ſophie fundamentũ ponentẽ: ⁊ oꝛdinẽ diſcipli
narum inſtitutionumq; ↄdentẽ ꝙ non latuerit
neq; ab eo abiectus ſit:etiaʒ rõnalis locus eui⸗
dẽter oñdit in hᷣncipio ſtatim ꝓuer bioꝝ ſuoꝛũ.
Nꝛimo oĩm ꝑ hoc ipᷣm ꝙ ꝓuerbia attitulauit

libellũ ſuũ:qð vtiq; nome lignificat:aliud qui⸗
dem palam dici: aliud vero intrinſecus indica
ri. Hoc em ⁊ cõis vſus ꝓpuerbioꝝ docẽt: ⁊ o⸗
hãnes in euãgelio Saluatoꝛẽ ita ſcribit dicen⸗
hoꝛa cũ iam nõ in ꝓuerbijs loquar vobis: ſed
manifeſte de pr̃e annunciẽ vobis.Hecinterim
in ipa tituli inſcriptõe. In ſequenti vero ſtati,
ſubiũgit diſcretionẽ ſermonis:⁊ diſtinguit ſci⸗
entiã a ſapientia:⁊ a ſapientia diſciplina: ⁊ in⸗
tellectũ verboꝝ aliud ponit: ⁊ pꝛudentiã dicit

in eo eſſe: vt exciꝑe qs poſſit verboꝝ verſutiã.

„

Diſtinguit etiã iuſticia verã a directõe iudicij.
ſed ⁊ aſtutiã nomiat quandã his quos imbuit
neceſſariã:illã credo ꝑ quã ſophiſmatũ intelli⸗
gi ac declinari poſſit argutia. Et ideo dicit in⸗
nocentibus ꝑ ſapientis dari aſtutiã ſine dubio

ne in vbo dei decipiant᷑ fraude ſophiſtica. Sʒ

in hoc mihi videt᷑ ronalis diſciplie meminiſſe:
p quã doctrina verboꝝ dictoꝛũq; ſigniſicantie
dilcernunt᷑:vt vniuſcuiuſq; ſermonis ꝓpetas
certa cũ rõne diſtinguit᷑:in q̊ͥ pᷣcipue erudiri co
uenit pueros hoc em hoꝛtat᷑ cũ dicit vt det pu
ero iunioꝛi ſenſum ⁊ cogitatõeʒ.Et qꝛ qͥ in his
erudit᷑neceſſario rõnabiliter ꝑ ea q didicit:ſe⸗
metipᷣm gubernat:a vitã ſuam moderatius li⸗
berat. NPꝛopterea dicit. Intelligẽs aũt guber⸗
nacula acqͥret. oſt hec vero cognoſcẽs in v⸗
bis diuinis qbus ꝑ ꝓphas hũano generi tra⸗
ditus ẽ oꝛdo viuẽdi: diuerſos eſſe eloquij tro⸗
pos: ⁊ varias dicendi ſpecies:ac ſciens haberi
in eis aliquã figurã q̃ parabola apellat᷑: ⁊ alis
que obſcura dictio vocat᷑:aliaſq; que enigma⸗
ta noĩent᷑: ⁊ alias q̃ dicta ſapiẽtũ dicant᷑ ſcribit
Intelliges q; pabolã ⁊ obſcuꝝ ſermonẽ:dicta
q; ſapientum enigmata. Ner hec ergo ſingu⸗
la roõnalem locum manifeſte a euidenter expo⸗
nit:ac moꝛe veteꝝ ſuccinctis bꝛeuibuſq; ſenten
tijs ingentes ⁊ pfectos explicat ſenſus.Que ſi
qͥs eſt qͥ in lege meditet᷑ die ac nocte: ⁊ ſi s eſt
ſicut iuſti os qð meditat᷑ dñi ſapiaʒ: inueſtiga
re diligẽtius poterit ⁊ inuenirce:ſi tñ recte quis
ierit:⁊ q̃rẽs pulſauerit oſtium ſapientie:petẽs
a deo: vt aperiat᷑ ſibi:⁊ mereat᷑ accipere ꝑ ſpiri

tũ ſan ctũ verbũ ſapientie: verbũ ſciẽtie:ſeriq;

pticipes illius ſapiẽtie que dicebat.Extẽdebã

. —

em̃ vᷣba mea:vnõ audiebatis. Et merito extẽè⸗

dere ſe dixit vba in eius coꝛde: cui dederit de
ſicut ſupꝛa diximus latitudinẽ coꝛdis. Dilatat᷑
nãq; illius coꝛ: qui põt ea que bꝛeuit᷑ in myſte⸗

rijs dicta ſunt:latioꝛe doctrina ſumptis ex vo⸗

luminibꝰdiuinis aſſertonitv erplanare. Oboꝛ
tet igit᷑ ᷣm hanc eandẽ ſapiẽtiſſimi Salomõis
doctrinã: eũ qͥ ſapientiã ſcire deſiderat:inciꝑe
ab eruditõe moꝛali:⁊ intelligere illud qð ſcrip⸗
tũ eſt.Cõcupiſti ſapientiã:ſerua mãdata:⁊ do
minus dabit eã tibi.Ob hoc magiſter h̊ quipᷣ⸗
mus homines diuinã philoſophiã docet:oꝑis
ſui exoꝛdiũ ꝓuerbioꝝ poſuit libellũ.in quo vt
diximus:moꝛalis tradit᷑ locus:vt cũ intellectu
moꝛibuſq; qͥs ꝓfecerit: veniat etiam ad natura
lis intelligentie diſciplinaʒ:atq; ibi reꝝ cauſas
naturaſq; diſtinguẽs agnoſcat vanitatẽ vani⸗
tatũ relinquenda: ad eterna aũt ⁊ pꝑpetua ꝓpe
randũ.⁊ ideo poſt ꝓpuerbiaad Eccleſiaſtẽ ve⸗
nit᷑: qͥ docet vt dix imus viſibilia oia ⁊ coꝛꝑea
caduca eſſe ⁊ fragilia.q̃ vtiq; cũ ita eſſe cõpᷣhen
derit is qͥ ſapientie ſtudet:ſine dubio ↄtẽnet ea

ac deſpiciet:⁊ vniuerſo vt ita dicã ſeculo renũ⸗

cias:tẽdet ad inuiſibilia ⁊ eterna:q̃ ſpiritalibus
qͥdẽ ſenſibus:ſᷣ adoꝑtis amoꝝ qᷣbuſdã ſiguris
docent᷑ ĩ Cãticis cãticoꝝ. Ideo em nouiſſimũ

locũ tenet hic liber:vt tũc ad eũ veniat᷑: cum

moꝛibus qͥs fuerit deſecatis: ⁊ reꝝ coꝛruptibi⸗

liũ atq; incoꝛruptibiliũ ſciaʒ:diſtinctionẽ q; di

dicerit:ꝑ q̃ in nullo poſſit ex his figuris:qͥbus
ſpõſe ad ſponſum celeſtis.i.aie ꝑfecte amoꝛ ad
verbũ dei deſcribit᷑:ac foꝛmat᷑ offendere. Pꝛe
miſſis nanq; his q bus purifſicat᷑ aia ꝑ actus ac
moꝛes: ⁊ in reꝝ diſcretõe naturaliũ:ꝑducit᷑ cõ⸗

petẽter ad domeſtica venit᷑ ⁊ myſtica: atq; ad

diuinitatis ↄtẽplatõeʒ ſincero ⁊ ſpiritali amo⸗
re ↄſcendit᷑. Hanc ergo triplicẽ diuine phᷣie foꝛ
ma: etiã in illis ſanctis ac beatis viris arbitroꝛ
p̃ſſignatã. ꝓ quoꝝ ſanctiſſimis inſtitutõibꝰ deꝰ

ſummus dici voluit:deus Abꝛahã:deus JIla⸗

ac:deus Jacob. Abꝛahã tãqᷓ; moꝛalẽ declarat

ph̊iaʒ ꝑ obedientiã. Tanta em̃ eius fuit obedi

entia ⁊ obſeruatio mãdatoꝝ:vt cũ audiret:exi
de terra tua: ⁊ de cognatõe tua:⁊ de domo pa⸗
tris tui:nõ ſit cũctatus:ſᷣ ſtatim fecerit: imo et
aliqͥd amplius fecerit. Audiẽs em vt immola⸗
ret filiũ ſuũ:nec inde qͥdẽ dubitat: ſᷣ᷑ obtẽperat
pᷣcepto:⁊ ad exemplũ obediẽtie:q̃ eſt moꝛalis
ph;ᷣie poſteris dandũ:nec filio ſuo vnico peꝑcit
Iſaac q; naturalẽ phiaʒ tenet: ⁊ cũ puteos fo⸗
dit: ⁊ cũ ꝓfunda rimat᷑. Sʒ ⁊ Jacob inſpectm̃
tenet locũ:qͥpe ⁊ iſrael ob diuinoꝝ ↄtemplatio
nem nominatus ſit:⁊ qui caſtra celi viderit: et
domũ dei atq; angeloꝝ vias.i.ſchalas a terris
in celũ poꝛrectas ꝓſpexit. Vñ ⁊ merito inueni
mus tres iſtos beatos viros altaria fixiſſe deo

hot ent philoſophie ſue aſecraſſe pfectus: quo
ſeʒ edocerẽt:nõ hec ad artes humanas:ſed ad

dei grẽ̃am referenda. Sed ⁊ in tabernaculis de

gũt: vt ꝑ hec oſtendãt: neq; in terris habendũ
eſſe aliquid Peii huic qͥ diuine phie ſtudet:ſ
ſp ꝓmouendſi nõ tam de loco ad locũ:qᷓ; de ſcꝭ

entia inferioꝛis ad ſcientiã ꝑfectoꝝ. Sed ⁊ alia

multa in ſcripturis diuinis que oꝛdinem hunc
quẽ in libellis Salomonisꝰtineri diximus vᷣm
hãc eandẽ foꝛmã deſignãt. Sed ea nũcnob p⸗

ſequi aliud in manibus habentibus lõgum eſt

Siqͥs ergo pᷣmũ locũ in emendandis moꝛibus
mãdatiſq; ſeruandis: qui ꝑ pꝓuerbia deſignat᷑

impleuit. Poſt hec aũt depᷣhenſa vanitate mũ

di: ⁊ reꝝ caducaxꝝ fragilitateʒ ꝑſpecta venit in
hoc:vt renũciet mũdo:⁊ omnibus que in mun
do ſunt. Conſequenter veniet etiã ad ↄtempla
da ⁊ deſiderãda ea q̃ nõ vident᷑:⁊ eterna ſunt.
Ad que tñ vt gnenie poſſimus:indigemꝰ di⸗
uina miſericoꝛdia:ſi foꝛte valeamus perſpecta
pulchꝛitudine verbi dei:ſalutari in eum amoꝛe

ſuccendi: vt ⁊ ip̃e dignet᷑ huiuſmodi animam
diligere:quã deſiderium ſui habere pſpexerit.

Poſt hec exigit nos ↄſequentia ſermonis dice

re etiã de ſuꝑſcriptione ipᷣa Catici cãticoꝝ.Si

mile em eſt hoc illis que in tabernacło teſtimo⸗
nij apellant᷑ ſancta ſanctoꝝ:⁊ illis que in libꝛo
numeroꝝ memoꝛant᷑ oꝑa opeꝝ:que apð Pau
lum dicunt᷑ ſecula ſeculoꝝ.Sed quõ differqt a
ſanctis ſancta ſanctoꝛũ in Exodo:⁊ quõ diffe⸗

rat oꝑa ab oꝑibus opeꝝ in numeroꝝ libꝛo tra⸗

ctatibus ꝓut potuimus: dictũ eſt a nobis. Sʒ
⁊ de ſeculo ſeculoꝝ:in locis qͥbus occurrit non
omiſſum ẽ.⁊ ne eadem reputamus:illa ſuffici⸗
ant.Nũc ergo reqͥramus pᷣmo q̃ ſunt cãtica qͥꝝ
cãticoꝝ h̊ͥ eẽ cãticũ ðꝛ. NPuto ergo ꝙ cãtica ſint
illa:q̃ dudũ ꝑ ꝓphas vel 2 ãgelos canebantur
Lex em̃ ðꝛꝑ ãgelos mini
toꝛis. Illa ergo omnia q ꝑ illos annunciabant᷑
cãtica erãt ꝑ amicos ſpõſi pᷣcedentia. Iſtud ve
ro vnũ cãticũ eſt:quod ipᷣi iã ſpõſo ſpoſam ſuã

ſuſcepturo:epithalamij ſpecie erat canendum

Zn nõ adhuc ꝑ amicos ſpõſi cãtari ſibi vult
ed ipᷣius iam ſpoſi pñtis audire verba deſide⸗

rat dicens. Oſculet᷑ me ab oſculo oꝛis ſui. Añ

⁊ omnibus cãticis pᷣfert᷑. Vident᷑ em̃ cetera cã
tica q̃ lex ⁊ ꝓphete cecinerũt:ꝑuule adhuc ſpõ
ſe: ⁊ q̃̊ nondũ veſtibula mature etatis ingreſſa
ſit: decãtata.Hoc vo cãticũ adulte ⁊ iaʒ valde
robuſte:⁊ q̃ capax ſit iã virilis potẽtie ꝑfectiq;

myſterij decãtari videt᷑:pᷣm ꝙ ðꝛ de ea: qꝛ vna
ſit ꝑfecta columba.que ſi ꝑfecta:ergo ⁊ ꝑfecti

viri ſpõſa ꝑfedte ſuſcepit verba doctrine. ꝛi

mũ ergo caticũ cecinit deo οb1Hc» ⁊ filij iſra
el: quado viderũt egyptios moꝛtuos ad littus
maris: ⁊ quãdo viderũt manũ foꝛtẽ ⁊ bꝛachiũ

rata in manu media

elum
borſ.
nino⸗gt
gonge
cantichp
hocli
in necio
nageuſe
pideate⸗
nomnanl
gedatdn
dioleg
lonis i
mnnsdno
canticu⸗
uituteeg
pheccin
7 Venerit
nut un
depalez⸗
ſorrrene
diptdonm
1dboee
whaade⸗
lundnn
noſuo
innune
diciel
apibus
gbope
mis ke
Altiucn
Pokilu⸗a
lclldegu
boͤybacit
Iiliate il
ſtudagten
langeſtre
Aua
lunaloqr
Arͤm
pegeigitſe
defſanno
alignonid
niaantcie
Eiitut
indeeſlade
llingpofn
Unibugzpe
Cnnltopioen
enegeor
hnnſczapis
ſeheheen
ſulauuer
ec s
Kfng

huiufndaun
uheberghant
Gentulenmiede
Ciigane
nubenchtttn

Ncickinde
sihueggmnint
umls luifß
W
mapgaiuſn
iaisanehn
muſll
Nnunathn
imn ii
Pdoſoene
Nigtani
stimſt

—
——
=g

— —
= —
E =
— =
— =

S

— ◻⏑ =
=
—
–
=ẽ =— E
— —

—
— —

—
—
—
—
==
S=
=
SS= =—

Tractatus III

excelſum dñi: ⁊ crediderũt deo ⁊ famulo eius
¶ Koyſi.Tũc cãtauerũt dicẽtes.Cãtemus do
mino:głioſe em honoꝛiſicatus ẽ. Ego aũt arbi

troꝛ:ꝙ nõ poſſit ad iſtud ꝑfectũ qͥs ⁊ myſticuʒ

canticũ ꝑuenire: ⁊ ad iſtã ꝑfectionẽ ſpoſe q in
hac ſcriptura ↄtinet᷑:niſi pus ambulet ꝑ ſiceuʒ
in medio mari: ⁊ fiat ei aq murus a dextera le⸗

naq;:⁊ ſic euadat de manibus egyptioꝝ:ita vt

videat eos moꝛtuos ad littus maris.atq; intu
ens manũ foꝛtẽ domini:q interfecit egyptios?
credat dño ⁊ famulo ipiꝰ Royſi.Moyſi aũut

dico legi atq; euãgeliis omnibuſq; diuinis ſcpᷣ
turis. Tũc em merito cantabit: a dicet. Cante

mus dño: głioſe em honoꝛiſicatus ẽ. Sʒiſtud

canticũ canet quis: cũ qͥs liberatus fuerit a ſer

uitute egyptioꝝ. NPoſt hec aũt cum tranſierit:

ꝑ hec oĩa q̃ in Exodo ⁊ q̃ in Leuitico ſcbᷣta ſunt

⁊ venerit ad hoc:vt in diuinos numeros aſſu⸗
mat᷑.Tunc iteꝝ ſcᷣm canticũ canet:cuʒ exierit

de valle zareth: quod interpᷣtat aliena deſcen⸗
ſio:⁊ venerit ad puteũ. De quo ſcriptũ eſt. Et

dixit dominus ad Mopyſen. Congrega pplmn:

⁊ dabo eis aquã de puteo bibere. Ibiem can⸗
tabit ⁊ dicet. Inijciate ei puuteum. Foderũt il⸗

lum pᷣncipes:excuderũt eũ reges gentiũ in reg
no ſuo:cũ dominant᷑ eoꝝ. Sed de his plenius
in numeroꝝ libꝛo m ꝙ dedit nobis dominus
dictũ eſt. Opoꝛtetigit᷑ venire ad puteũ:qa pn
cipibus foſſus eſt:⁊ a regibus excuſſus eſt. In

quo ope nemo plebeius oꝑat᷑:vᷣ oms pᷣncipes:

omẽs reges:regales.ſ.⁊ pᷣncipales anime:que

altitudinẽ putei aquã viuã ↄtinentis inquirũt
Poſt illud canticũ venit᷑ ad Deuteronomij cã
ticũ:de quo dicit dominus.Et nũc ſcribite vo
bis vba cãtici huius:⁊ docete illud ſilios iſrael
2 inijcite illud in os eoꝝ: vt fiat mihi canticum
iſtud ad teſtimoniũ in filijs iſfrael.Et vide qᷓ;tũ
⁊ quale ſit canticũ iſtud:cui ad audiendum ter
ra nõ ſufficit:ſᷣ ↄuocat᷑ ad celũ.Ait em:attẽde
celum ⁊ loq̃r:⁊ audiat terra verba ex oꝛe meo.

Vide qᷓ; magna ſint qᷓ; ingentia q̃ dicunt᷑. Ex⸗

pectet᷑ ait ſicut pluuia eloquiũ meum:⁊ deſcen
det ſicut ros ſuꝑ gramẽ:⁊ ſicut nix ſuꝑ fenum:
quia nomẽ domini inuocaui: ⁊ reliqua.Quar⸗
tũ canticũ eſt in libꝛo Judicũ:de quo ſcriptũ ẽ
Et cãtauit Delboꝛa ⁊ Barach filius Abinoẽ
in die illa dicẽtes. Incipiẽdo pᷣncipales iniſra⸗
el:in ꝓpoſito płibñdicite dñm. Audite reges
auribus:ꝑcipite ſatrape:⁊ reliqua.ec autẽ q̃

canit apis eſſe dʒ: cuius opus tale eſt: vt eo re⸗
ges ⁊ mediocres vtantur ad ſanitatẽ. Delbo⸗
ra nanq; apis interpᷣtat᷑:que iſtud canticuʒ ca⸗
nit: 5 ⁊ Barach cũ ipᷣa.interpᷣtat᷑ aũt Barach
coꝛuſcatio.⁊ canit᷑ iſtud canticũ poſt victoꝛiã:
q́a nec añ qͥs põt q̃ ꝑfecta ſunt canere: niſi vvbi
gduerſarios vicerit.Sic deniq; ⁊ in ipo cãtico

Fo.
Epiſtola

dicit. Exurge exurge DBelboꝛa:exſuſcita milia
Ppli. Exurge exurge cane canticũ exurge Ba⸗

rach. AUeꝝ ⁊ de his plenius in illis oꝛatiũculis

quas de libello Judicũ edidimus:diſerta repe

ries. Quintum poſt hec canticũ eſt in ſecundo

libꝛo regnoꝝ:cũ locutus eſt DHauid ad dñũm x
ba cantici huius:in die qua liberauit eũ domi⸗
nus de manu omniũ inimicoꝝ ſuoꝝ:⁊ de mãäu
Saul:⁊ dixit. Dominus michi petra ⁊ muni⸗
tio mea:liberatoꝛ dñs deꝰmeus cuſtos erit mi⸗
hi. Si ergo ⁊ tu potueris ↄſiderare qᷣ ſunt ini
mici Hauid:quos in pᷣmo ⁊ ſecundo regnoꝛuʒ

