Viri diligite vxoꝛes veſtras:ſicut ⁊ x-pᷣs dile.-
xit eccllam ſuam:⁊ ſemetipᷣm tradidit pea: vt

eam ſanctiſicaret lauacro aque ĩ vbo:vt ipe ſi⸗
bi pᷣpararet głioſaʒ eccłiaʒ: nõ habẽtẽ maculã
aut rugã:aut aliqͥd hmõi:ſᷣ vt eẽt ſancta ⁊ ima
culata. Et poſt pauca Nemo inqͥt enim aliqñ
carnẽ fuã odio habuit:⁊ nutrit ⁊ fouet eam:ſi⸗
cut ⁊ xpᷣs eccłiaʒ: qꝛ mẽbꝛa ſumꝰ coꝛꝑis eiꝰ:et
reliꝗᷓ. Hoc ergo docemur:quõ ſponſa xp̃ᷣi q̃ eſt
eccłia:etiã ſit coꝛpꝰ eius et mẽbꝛa.Si ergo au⸗

dias ſpoſi mẽbꝛa noiari. Eccłie mẽbꝛa dici itel
lige:in quibꝰ ſicutſũt aliqui qͥ dicunt᷑ oculi: p
intelligetie ſine dubio ac ſcientie lumine: ⁊ alij

aures ꝓ audiẽdo vᷣbo doctrine:alij manꝰ pbo

nis oꝑibus religioſiſq; miniſterijs Ita ſũt aliij)

q̃ͥ ⁊ gene eius appellent᷑ Sene aũt partes vukꝰ

dicunt᷑:in qbꝰ honeſtas ⁊ verecũdia aie agno

ſcitur:ꝑ qð ſine dubio illi i mẽbꝛis ecclłie decla
rant᷑: qͥ caſtitatis ⁊ pudicicie excolũt honeſta⸗
tem. Pꝛo his ergo ad om̃e coꝛpus ſpõſe ðꝛ qᷓ;
ſpecioſe facte ſunt ene tue.Et obſerua qꝛnon
dixit. & ſpecioſe ſũt gene tue:ᷣ qᷓ; ſpecioſefa⸗

cte ſunt:vt oſtendat:pᷣus qͥdem nõò eas ita fuiſ⸗
ſe ſpecioſas:ſᷣ poſtea qñ ſuſcepit oſcula ſponſi

2 ip̃e aloauebar p ꝓphetas pᷣus affuit: ⁊ mũ⸗
dauit ſibijpſi eccłiam ſuam lauacro aque: ⁊ fe⸗

cit eam non habere maculã aut rugam: ⁊ agni⸗

tionem ſui pꝛeſtitit ei: tunc facte ſunt ſpecioſe
gene eius. Tunc eni caſtitas ⁊ pudicicia ⁊ vir
ginitas:que pꝛius non fuerat: per eccleſie ge⸗
nas ſpecioſo decoꝛe diffuſa eſt. Aue tamen ge⸗
narum ſpecies.id eſt. pudicicie ⁊ caſtitatis tur
turibus cõparatur. Turturũ ferunt huiuſmo⸗

di naturam eſſe:vt neq; maſculus pꝛeter vna,z

feminam adeat aliam nec feminã plus qᷓ; vnuʒ
patiatur marem:ita vt ſi accidat altero interce
pto ſuꝑeſſe alteꝑ:pariter cuʒ cõiuge extinctus

ſit ei cõcubitus amoꝛ. Cõuenienter ergo ſimilt
tudo turturis aptatur eccleſie: ꝙ vel alteriꝰ vi⸗

ri poſt chꝛiſtum coniugium neſciat:vel ꝙ con/
tinentie ⁊ pudicicie in ea tanqᷓ; turturũ volitet
multitudo. Scdm hanc intelligenttam etiam
ceruicem ſponſe accipiamus. Que ſine dubio

llle intelligi debeant aie: que xpᷣi iugum ſuſci⸗

piunt dicentis. Suſcipite ſuꝑ vos iugum me⸗
um: quia iugũ meũ ſuaue eſt. Obediẽtia ergo
eius ceruices appellãtur. Ceruix gei ſpecioſa

ſaneſt
laßuart
obedieti

(gotui

ylrüen
dimmichl⸗
coͤnerion
fenter
feliquus
puo in
Codicni
ſectione
ſulapiat:
pentüer⸗
iſ. Ipee
temrſte
(atoꝛes⸗
entüüchi
annentü⸗
larpiet.
eusſinit
leceruic
Ihemagna
exegg
Permeg
nounur
gſchen
nonoib
xpsecc
becole
forſtil
ſuit. Gin
choiben
Luprodei⸗
Oulnors⸗
etoyident
ſunloant⸗
Hnüdirimn
gtrchepßit
bapnindz.
Mbdfardet
Afoanitüßie
Ver⸗Manel
Neneslatone
6tGienie
cfrnus ,
ſltugtezan
gedateen
vetdeusfli
geragauc⸗
2peclggogo
aninäſczpe
mageeti
chaturſpont

ucke

eſle

nickenn i
tifonetean
wooec
Pponlappiͤ
.Slaghu
enibradit
dlcunt oall
leluminent
ealümarn
eris Zuſclii
aütpantsnu
tecüdis ienp⸗
dasercſedal
etcgli dorſt
plshiedg

Stcblenugnm

Nfihenne
nnesiul
migarſen
Suuthiltdni⸗
—
t gen ti
Acſaci
yralie N
Aueumenge⸗
etaſtatsn
inuntheünimn
Anspet n

Tractatus III

facta ẽ ſicut redimicula:⁊ merito.Quã eni pꝛi
u.ss pᷣuaricatiõiſ inobediẽtia turpẽ fecerat:nũc
obediẽtia ſidei ſpecioſã fecit ⁊ pulchꝛã Ceruix
ergo tua ſpecioſa facta ẽ ſicut redimicula. Ad

vtrũq; eni ſubaudit᷑ ſpecioſa facta eſt:ſicut re⸗

dimicula. Redimicula hic dicit ↄſtrictiões vł

cõnexiones moniliũ q̃ in ceruicibus ſedere ſo⸗
lent:ex qᷣbus deducit᷑ ⁊ deſcẽdit ꝑ omne collũ
reliquus oꝛnatꝰ. IJpᷣi ergo oꝛnamẽto qð cerui⸗
cibus imponi ſolet ceruicẽ ſponſe comparauit
AQõð dictũ ita aduertimus.Ceruicẽ diximꝰſub

lectionẽ ⁊ obedientiã dici ꝓ eo ꝙ qſi iuguz xßi

ſuſcipiat:⁊ fidei eius obedientiã pᷣbeat. Oꝛna

mentũ ergo ceruicis eius: q̃ eſt obediẽtia:xpᷣũ25G/
eſt. Ie eni pꝛioꝛ factꝰeſt obediẽs vſq; ad moꝛ
tem:⁊ ſicut ꝑ vnius Ade ſcʒ inobedientiã pec=
catoꝛes ↄſtituti ſũt multi:ita ⁊ ꝑ vnius obedi⸗
entiã chꝛiſti dũtaxat iuſti ↄſtituent̃ multi.Oꝛ⸗
namentũ ergo ⁊ monile ceruicis eccł .ie obediẽ⸗
tia xp̃i eſt. Sʒ et ceruix eccłie.id eſt.obediẽtia

eius ſimilis effecta eſt obediẽtie xpᷣi qd eſt mo⸗

nile ceruicis. Magna ergo in hoc laus ſponſe
eſt:magna eccłie gloꝛia: vbi imitatio obediẽtie
eiꝰ exequat᷑ obedientie xpᷣi quẽ imitat᷑ eccleſia
Hec itẽ ipᷣa ſpecies monilis:etiã in geneſi me⸗
moꝛatur a iuda patriarcha thamar nurui ſue:

qñ cũ ea quaſi cũ meretrice cõcubuit data QH
non oibus ptʒ myſteriũ. Intelligitur ꝑ hoc ꝙ
xpᷣs eccłie:quã ex multoꝝ dogmatũ pſtitutio⸗
ne collegerat future ꝑfectiõis hec dedit pigno
ra:⁊ iſtud obediẽtie monile ceruici eius impo⸗
ſuit.Similitudines auri facies tibi cum diſtin
ctionibꝰargẽti quoaduſq; rex ſit i recubitu ſuo

BGGupꝛa diximus ſpecies dꝛãmatis libellꝰhic

oꝛdinatus ꝑſonaꝝ imutatione cõtexit᷑: ⁊ nun

ergo vident᷑ hec amici vel ſodales ſpõſi ad ſpõ
ſam locuti:q̃ͥ ᷣm intelligentiaʒ myſticã ⁊ vt ſu⸗
pꝛa iã diximus aut angeli vł etiã ꝓph̊e aut pa

triarche pñt intelligi.nõ eni tũc ſolũ cum poſt

baptiſmũ Johis in deſerto tẽptatus eſt a dia⸗
bolo dñs:acceſſerũt angeli:⁊ miſtrauerũt ei:fᷣ

añ aduẽtũ pᷣſentie coꝛpoꝛalis miſtrauerũt ſem
per. Nam ⁊ lex diſpoſita in manu per angelos
dðꝛ mediatoꝛis.Sʒ ad hebꝛeos ſcribẽs apls di⸗
cit:Si eni qͥ ꝑ angelos habitus ẽ ſermo factus
eſt firmus. Ipᷣi ergo erãt velut auctoꝛes ⁊ pꝛo
curatoꝛes appoſiti ꝑpuule ſponſe cuʒ pedagogo

lege:donec plenitudo tẽpoꝛũ veniret:⁊ mitte⸗

reideus filiũ ſuũ natũ ex muliere: factũ ſub le⸗

ge ⁊ adduceret eã ſub auctoꝛibꝰ⁊ pcuratoꝛibꝰ
⁊ pedagogo lege:vt ipᷣius vbi dei oſculã: do⸗

ctrinã ſcʒ verba ſuſciꝑet. Anteqᷓ; ergo tpᷣs ho⸗

rum adeſſet in mult angeloꝝ miniſterio exco⸗

lebatur ſponſa.qͥ aparebant tũc hominibus ?

loquebant᷑ ea que res poſcebat ⁊ tẽpus. Non

eni tu mihi ex aduentu ſaluatoꝛis ĩ carne ſpon⸗

ſam dici:aut ecclłiaʒ putes: ſed ab initio buma
ni generis ⁊ ab ipᷣa ↄſtitutione mũdi. Jmo vt
Maulo duce altius myſterij huius oꝛiginẽ re⸗
petam:ante etiã ↄſtitutionem mundi. Sic eni
dicit ipe ſicut elegit in xpᷣo añ ↄſtitutionẽ mun
di:vt eſſemus ſancti ⁊ imaculati coꝛam ipᷣo in
charitate pᷣdeſtinans nos in adoptionem ſilio
rum.ſed ⁊ in pſalmis ſcribi᷑. emẽto cõgre
gationis tue dñe:quã ↄgregaſti ab initio. Oꝛi
ma eteni fundamẽta cõgregatio nis eccleſie ſta

tim ab initio ſunt poſita. Unde et apoſtolꝰ di⸗

cit edificari eccliam non ſolum ſuꝑ apoſtoloꝛũ
fundamentũ:ſed etiam ꝓphetaꝝ Inter pphe
tas autẽ numerat᷑ ⁊ Adam:qui magnuʒ myſte
rium ꝓphetauit in chꝛiſto ⁊ in eccleſia dicens:

Pꝛopter hoc relinquet homo patrem ſuum et
matrem ſuam:et adherebit vxoꝛi ſue: et erunt

ambo in carne vna.euidenter eni de his dictis

eius dicit apoſtolus: Quia myſſterium hoc ma
gnum ſit. Ego autẽ dico in chꝛiſſto ⁊ in eccleſia

ſed ⁊ idem apoſtolus cum dici t. Sic eni eccleſi

am dilexit: vt ſemetipᷣm traderet pꝛo ea ſancti⸗-

ficans lauacro aque:non vti ; oſtẽdit eam piiꝛ
us non fuiſſe.quomodo eni oilexiſſet eã qͥ non
erat: Sed eã ſine dubio dile xit q̃ erat. Erat au

tem in oiĩbus ſanctis qͥ ab iuitio ſeculi fuerant

facti. Diligens igit᷑ eam venit ad eaʒ. Et ſicur
pueri ſui cõmunicauerunt carni ⁊ ſanguini:ſi⸗

militer ⁊ ipᷣe particeps factus eſt eoꝛũdẽ: ac ſe

metipᷣm pꝛo eo tradidit. Ipᷣi enim erant eccle⸗

ſia quam dilexit vt eam vel numeroſitate auge

ret vel virtutibus excoleret:vel ꝑfectiõis cha⸗

ritate:de terris trãſferret ad celum. Miniſtra

uerunt ergo ⁊ ꝓphete ab initio:miniſtrauerũt
⁊ angelt.Quid eni aliud fiebat cuʒ aparuerũt
tres viri abꝛae ſedenti ad quercũ mambꝛe?: Li⸗
cet illa angeloꝝ ſpecies plus aliquid qᷓ; angeli⸗
cum oſtẽderit miniſteriũ.nã trinitatis ſibi my⸗
ſterium ꝓdebat᷑.Hoc erat i exodo:cũ angelus
dñi dꝛ i flama ignis aparuiſſe Moyſi i rubo.
Cõtinuo aũt ĩ ſubſequẽtibꝰ dñs ⁊ deꝰ loqͥ i an
gelo ſcribit᷑:⁊ ipᷣe de eſſe Abꝛaã ⁊ deꝰ IJſaac ⁊
deꝰ Jacob deſignat᷑. Qð qͥdã hereticoꝝ legen
tes dixerũt: Beũ legis ⁊ pꝑphetax longe inferi
oꝛem eſſe qᷓ; ihm xpᷣm ⁊ ſpiritũſãctũ:⁊ eo vſq;i
pietatẽ ſuã ꝑtenderũt:vi plenitudinẽ qdem in
xpᷣo ponãt ⁊ in ſpũſancto. Impꝑfectiõeʒ vo ⁊xi
firmitatẽ in deo legis. Sʒ hec als. Nũc autem
nob ꝓpoſitũ eſt oſtẽdere quõ ſancti angeli qui
an aduentũ xpᷣi velut ꝑuule adhuc ſpõſe tute⸗
lã ꝓcurabãt ipᷣi ſũt amici ⁊ ſodales ſpõſi:qͥ ad
eã dicere videant᷑. Faciamꝰtibi ſilitudines au
ri cũ diſtinctionibꝰargẽti vſq; quo rex ſit i recu
bitu ſuo Indicãt ergo ꝙ ipᷣi faciãt ſpõſe nõ au
rũ(neq; eni habebãt tale aurũ q̃le dignuʒ erat
offerri ſponſe)ſed ꝓ auro ſſimilitudines auriſe

Pars

facere pmittunt. Et non vnam ſimilitudinẽ vᷣ

multas. Ita etiã dicũt de argento:b qſi baben
tes lʒ paruam argenti materiã ꝓmittũt ei ſe fa
cere:non ſilitudines:ſed diſtinctiones argenti

vtpote qbus non tata abũdaret argenti mate⸗

ria:vt ↄnexum aliqͥd ⁊ ſolidũ opus ex eo ꝓdu
cere poſſent:ſed diſtinctiones ſolas ac ſigna

Dam parua velut puncta interſererẽt illi operi

dð ex auri ſilitudine faciebant NHec ergo ami

ci ſponſi illi de qbus ſupꝛa diximꝰ ſponſe faci⸗
unt oꝛnamenta. Sʒ qd in his ſecreti cõtineat᷑:

diIidd elocutionis nouitas ipᷣa parturiat:oĩpoten

tis verbi ac ſponſi patrẽ pᷣcemur:vt ipᷣenobis
arcant huius clauſtra patefaciat: quo poſſimꝰ
non ſolũ ad itelligenda hec illumiari:veꝝetiaʒ
aod ꝓferenda:ac ᷣm menſurã eoꝝ:qͥ lecturi ſũt

moderationem eloquij ſpiritalis acciꝑe. Aurt t int
eſſet:⁊ cognoſcendũ ſe pꝛeberet:ſimilitudines
fecerũt ſponſe amici eius:vt ex illis ſimilituds
nibus cõmonita ⁊ ꝓuocata veri auri deſideri⸗

ſpeciẽ in multis ſepe oſtendimꝰ figura tenerei⸗
telligibilis ⁊ incoꝛpoꝛee nature.argentũ vero
vtutem vbi ac rõnis:vᷣm ꝙ ⁊ dñs dicit per ꝓ⸗
phbetam Dedi vobis argentũ ⁊ auꝝ: vos autẽ
feciſtis argentea aurea bahalim:oſtẽdẽs per
hec ⁊ dicẽs:qꝛ dedi vobis ſenſũ ⁊ rõneʒ: ̃me

deum 1 ſentire poſſetis ⁊ colere: vos aũt ⁊ ſen
lum ⁊ roneʒ:q in vobis eſt: ad colẽda demonia
tranſtuliſtis. Sed ⁊ eloquia dñi eloquia caſta:

argentũ igne ꝓbatũ. Et item in alijs: argentuʒ
ignitũ iuſti lingua memoꝛat᷑. Cherubin vo au

resa dicunt᷑: qm qͥdem plenitudo ſciẽtie dei iter
pꝛetant᷑.ſed ⁊ cãdelabꝛum in tabernaculo teſti

monij aureũ ⁊ ſolidũ poni iubebatur:qð mihi

videt᷑ donũ tenere naturalis legis: in qua lu

ſciẽtie habet᷑. Sʒ qͥd opus eſt multa ↄgregare
teſtimonia: cũ in pꝛomptu ſit ſcire volẽtibus iĩ
multis ſcripture locis hoc indicari: qð auxꝝ ad
ſenſũ mentẽq; reuocet᷑: argentũ vero ad vbuʒ
atcq; eloquia referat᷑: Nunc ergo ꝓperemꝰ a

Ztempladũ quõ m eaqͥ ᷣmiſimus amici ſpon

ſi dicat ſe fimilitudines auri facere ſponſe cum
Diſtinctionibꝰ argenti. Videt᷑ ergo mihi ꝙ lex
dhp angelos diſpoſita eſt in manu mediatoꝛis:
qñ quidem vmbꝛã habeat futuroꝝ bonoꝝ:nõ

qui in lege referunt᷑:in figura ⁊ non in veritate
2tingebant: iſta oia ſimilitudines auri fuerũt
nõ auꝝ veꝑ. Qõ ſcilicet auruʒ verum in illis qᷓ
incoꝛpoꝛea ſũt ⁊ inuiſibilia ac ſpiritalia intelli⸗
gatur. Similitudo vero auri in quo nonẽ ipᷣa
yeritas:ſʒ vmbꝛa veritatis:iſta coꝛpoꝛea ⁊ vi
ſibilia accipiant᷑ Nerbi gratia. Similitudo au
ri fuit iſtud iabernaculũ manufactũ: ð quo di⸗
cit apoſtolꝰ.Nõ eni manufacta iſta itroiuit ie⸗
ſus exemplaria veroꝝ: ſed ĩ ipᷣm celũ. Ergo qᷓ
in celis ſunt inuiſibilia ⁊ incoꝛpoꝛea illa ſũt ve
ra. iſta aũt qᷓ in terrl viſibilia ⁊ coꝛpoꝛea:exem⸗
auria veroꝝ dicunt᷑ eẽ non vera. Iſta tñ ſunt

28. R—N—ʒʒ - —„ —1
2 „ *
S

II

que ſimilitudines aurt appellank: in aͤbus eſt 7
arca teſtamẽti ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ ⁊ cherubin ⁊ alta

fe inceiir meſa Ppoſttionie ⁊panes:ſᷣ ⁊vela⸗
men ⁊ colũbe ac ſe Reauki
ipᷣm tẽpluʒ atq; oĩa q̃ in lege ſcripta ſũt. Oia h

re ⁊ altare holocauſtoꝛuʒ: ⁊?

ſiłitudines erãt auri.ſed et ipᷣm aug viſibile p
eo ꝙ viſibile erat nõ erat auꝝ veꝝ.ᷣ ſimilitudo
erat illiꝰ veri auri inuiſibilis. Iſtas ergo ſimi⸗
litudines auri fecerũt ſponſe eccłie ſponſi ami
ci:angeli videlicet ⁊ ꝓphete qui miſtrauerunt
in lege ceteriſq; myſterijs.oc opinoꝛ ⁊ Pau

lus intelligens dicebat:in religione angeloꝛuʒ

in his que vult fruſtra inflatꝰ ſenſu carnis ſue.
Omnis ergo iudaicus cultus et religio ſimili⸗
tudines ſunt auri. Cum autẽ conuerſus fuerit
quis ad dominũ:⁊ ablatũ fuerit ab eo velamẽ
tunc videbit aurũ veruʒ: cuius auri anteqᷓ; ad

um caperet. oc eni factum indicat Paulus
cum dicit:hec autẽ in figura cõtingebant illis.
ſcirpta aũt ſũt ꝓpter nos in quos ſinis ſeculo⸗
rũ deuenit.ſᷣ de ſine qdem qð dicit Paulꝰ:nõ i

telligas coꝛpoꝛalẽ.Finis eni coꝛpoꝛalis mitos
inueniet:pꝛo quibus non ſũt ſcripta hec Neq;
enim huiuſmodi de his recipient intellectum.
ſed ſinem ſeculoꝝ pfectionem rex itellige: que

vtiq; Paulo et ſimilibus eius adueniſſe:et ꝓ⸗
pter ipos ſcripta hec eſſe dicuntur:ſed heci ex

curſu diximus volentes oſtendere quomodo

amici ſpõſi dicãt ad ſpõſaʒ facere ſe ei ſimilitu⸗
dines auri cum diſtinctionibꝰ argenti:ꝑ ea ſcxʒ

que inlege ⁊ ꝓphetis per figuras et imagines
ſumilitudies ⁊ parabolas ſcripta tradiderũt

Sunt tamen in his ⁊ parue quedaʒ diſtinctio

nes argenti: indicia.ſ.ſenſus ſpiritalis verbi ꝛ

iterpᷣtatiõis rõnabił ſcʒ ⁊ valde rara ⁊ exigua

Ante aduentum nanq; dñi vix ſicubi ꝓpheta
rum aliquis parum quid occulii ᷣmonis ape⸗
ruit. Verbi gratia vt Eſaias cum dicit: vinea
11 em vmb⸗ tun dññi ſaboath domꝰ iſrael eſt:⁊ domus iuda no
ſpam imaginẽ reꝑ.⁊ quecũq; ↄtingebant illis

uella dicta.⁊ iterũ alibi:aque multe gẽtes mui

te ſũt.⁊ Eʒechiel nominãs duas ſoꝛoꝛes. Ool
lam ⁊2 Dolibam: aliam Samariam diſtinguit

eſſe: aliam iudeam. a ſicubi talia qdam ipſis
ꝓphis interpᷣtantibꝰaperiãt᷑: iſte diſtinctiões

argẽti dicunt᷑. Abi vo ſaluatoꝛ ⁊ dñs nr ieſus

xpᷣs aduenit: nota faciẽs oĩa vbo vᷣtutis ſue:

paſſiõe eiꝰindiciũ datũ ẽ:ꝙ eaq̃ in abſconditis

tenebãt᷑:⁊ arcana erãt:in lucẽ ꝓferẽt᷑:⁊ ad ma
nifeſtationẽ veniẽt: per hoc ꝙ velum templi?
ad viſum ſanctoꝝ ſancta arcana velebant᷑: ſci
ſum eſt de ſurſum eius vſq; deoꝛſum.palã fo⸗
re denunciãs omnibꝰ ꝙ intrinſecꝰ videbat᷑ ob
tectum.ſic ergo illud qð pᷣ angelos ⁊ ꝓphetas

C

niniſra
lbusp⸗
ßndun
fotalge
pamico
ſtinaion
fapmnit
ſbbus v
Cubensd
paſthe⸗
emoꝛtuls
eins:lam
fumn coꝛp
abipisp
videnk:
ſuntſege
ſdens:
ſmcami
fundickin
dinen din
llagvriſ
undopn
GRapd
WMoc
Gbeckin
canate⸗
elus el
pusdil
facia. A
guo /er
laum pp
Guet ine
mnneeius,
Murgogrt.
Ubegocete
oneger⸗
ſegeouznn
og:recebi
lono
bodlien
Mogern
feſnennon
ſoteante
eleſtizfhen
hls pordf
ſumg hen
Mtegguenn
Nerſicgaue⸗
ennnai

he
n

esfi .

ridi
ſde⸗
gfmnnd
Nbcgſt
Ccrſotin
ginnn
Mirrpen
Wwrinegtn
ancnuſt.
Stctſnii
Curiefnt
itdori
nsan mö

neſtnican

ertlsfrünt
Veianndetn
Inndiape
cötingehnte.
icoeperlorfe
tſahpubek
pien unlon

mirriel:a .

ſaum Khe
ſantunen
fanehaſi⸗

Gergtinad

rusdi
ſnprtnten

Tractatus

nibus paruis ⁊ exiguis argenti.Hec aũt q̃ per

ipᷣm dñm nẽm ihm xpᷣm tradita ſũt:in auro ve

ro ⁊ argento ſolido collocata ſunt.Hec enim q̃
ꝑ amicos ſponfi facta eſt ſimilitudo auri cũ di

ſtinctionibus argenti: nõ in ſempiternũ mãſu⸗
ra ꝓmittit᷑.ſed tpᷣs ei ſtatuit᷑ ab illis ipis dicen

tibus vſq;quo rex in recubitu ſuo. Cum eni re
cubans doꝛmierit: vt leo et vt catulus leonis:

⁊ poſt hec ſuſcitauerit euʒ pater:⁊ reſurrexerit
emoꝛtuis:ſi qͥ fuerint ↄfoꝛmes reſurrectionis

eius:iam nõ in ſimilitudine auri.id eſt.noni re

rum coꝛpoꝛaliũ cultu manebũt:ſed verũ aurũ

ab ipᷣis ꝑcipient credentes: ⁊ ſperãtes nõ ea qᷓ
vident᷑:ſed que non vident᷑: nec que in terris

ſunt ſed que in celis:vbi xpᷣs eſt in dextera dei

ſedens:⁊ dicẽt:qꝛ ⁊ ſi cognouimus xpᷣm aliqũ

m carnẽ:ſed nũc iam non nouimꝰ. Non ergo

iam diſtinctionibꝰ paruis argenti ſed in latitu
dinem diffuſo vtentur argento. Audiẽt eni qꝛ

iilla auri ſimilitudine petra que ſequi ðꝛ:⁊ po⸗
tum populi pꝛebere xpᷣs ẽ: et mare baptiſmmus

eſt. ⁊ nubes ſpũſſanctus eſt: ⁊ agnus paſce ſal

uatoꝛ eſt:⁊ ſanguis agni paſſio xpᷣi eſt:⁊ veluʒ
dõð eſt in ſanctis ſanctoꝝ:quo diuina illa et ar⸗

cana tegebant᷑ caro eius eſt.aliaq; munera ex

eius reſurrectione patebunt: nõ iam parua vt
bus diſtinctiõe: ſed latiſſima expoſitione pate⸗
facta. Adhuc aũt vt clarius fiat:qð dicit vſq;ʒ⸗

quo rex ſit in recubitu ſuo: etiam de ſcdðᷣa Ba⸗

laam ꝓphetia que de xpᷣo ita ↄtinet ꝓferemus
Oꝛiet᷑ inqᷣt ſtella ex Jacob: ⁊ exiet homo ð ſe

mine eius: ⁊ dñabit᷑ gentibus multis.Exalta⸗

bitur gog regnũ eius:⁊ creſcet regnum eiꝰ De
us educet euʒ ęx egypto ſicut gloꝛia vnicoꝛnis

⁊ comedet gentes inimicoꝝ ſuoꝛũ: ⁊ craſſitudi⸗
nes eoꝛuʒ medullabit: ⁊ iaculis ſuis ſagittabit
eos: recũbẽs vt leo requieſcet:⁊ ſicut catulus

leonis. Quis ſuſcitabit eũ:Cõſidera ergo ⁊ ex

his diligentius vide quõ oĩs ſimilitudo auri

vſq; ad extremũ tẽpus ad recubitũ regis.ſ.ſta
re memoꝛat᷑ Poſt hec ergo exaltabit᷑ gog· id ẽ

ſuꝑ tecta regnũ eius:cum videlicet de terrĩ ad

celeſtia fuerit tecta trãſlatum. Sed de his ple⸗
nius ꝓut dñs dedit in numeroꝝ libꝛo ꝓſecuti
ſumus. Reqͥramus ſane ſi etiam ſanctis patri⸗

bus ipᷣis ⁊ ꝓphetis:qui miniſtrauerũt verbuʒ

ante aduentuʒ dñi nr̃i ihu xp̃i ꝑfectionis huiꝰ
veriq; auri gra data ſit:an tm futura hec intel⸗

lexerint: ⁊ in ſpũ ventura pᷣuiderint Atq; ob hᷣ
ſolũ dixerit dñs ð Abꝛaam. Quia deſideraue⸗
rit videre diem eius ⁊ viderit: ⁊ letat ſit ꝙ ſcʒ

i ſpũ futura pᷣuiderit: ⁊ magis foꝛtaſſe hoc ita

eſſe etiaʒ ille õmo ↄfirmet: q ait multi iuſti deſi
derauerũt videre que videtis: æ nõ viderunt:

⁊ audire q̃ auditis ⁊ nõ audierũt. cuis necil

III

miniſtratũ ẽ ſimilitudo auri fuit: cũ diſtinctio⸗

Fo. XXX
Epiſtola XII

lis potuerit defuiſſe perfectio veniens ex fide.
Que enĩ nos facta credinꝰ: hec illi maioꝛe cuzʒ
expeciatiõe futura credebãt.Sicut ergo ex ad
uentu xpᷣi credentes pᷣteritoꝛũ fides:ita ⁊ illos
futuroꝛũ ad ſũmã ꝑfectiõis adduxit.Qõð ſi ad
vnãquãq; aiaʒ referatur expoſitio videbit᷑ q;
donec paruula eſt adhuc aia ⁊ imꝑfecta: ⁊ ſub
tutoꝛibus ⁊ ꝓcuratoꝛibꝰpoſita:ſiue doctoꝛibꝰ
eccłie ſiue angelis:qui ꝑuuloꝝ cuſtodes eẽ di⸗
cunt᷑: ⁊ videre ſemꝑ faciẽ patris: qui ĩ eelis ẽ.
ſimilitudines auri fiunt ei: cũ nõ ſolidis ⁊ foꝛti
bus alitur verbi dei cibis:ſed ſimilitudinibus
imbuit᷑:velut ſi dicamꝰ parabolis et exemplis
docet᷑: ꝓ qͥbus ⁊ ipſe xpᷣs ðꝛ etate creſcere ⁊ ſa⸗
pientia ⁊ gratia apud deuʒ ⁊ hoĩies. In illis er
go ſimilitudinibus imbuit᷑: ⁊ fiunt ei ꝑpuule di
ſtinctiones argenti.Aperiunt᷑ eni interdum et
his q̃ imbuunt᷑ parua aliꝗᷓ ⁊ rara de ſecretioꝛi

bus myſterijs: vt deſideriũ ↄcipiãt maioꝛum.

Neq; eni deſiderari qͥd põt:ſi penitus ignoꝛe⸗
tur. Et incipientibꝰ⁊ pᷣmis i eruditionibꝰpoſi⸗
tis ſicut non ſũt ad ſubitũ cuncta pãdenda:ita
neq; penitꝰ abſcõdẽda ſũt ſpiritalia myſteria?
ſed vt ait ſᷣmo diuinus faciẽde ſũt eis diſtincti
ones argẽti:⁊ ſcintille q̃dã ſpiritalis itelligẽtie
animis eoꝝ initiãde ſunt:vt guſtũ quodamo⸗

do deſiderãde dulcedinis ſumãt: ne vt diximꝰ

ſi penitus ignoꝛet᷑:nec oĩno deſideret᷑. Aeꝝn ꝙ;
paruulaʒ noiamus aiam: nemo ita accipiat qſi
m ſubſtantiã paruula dicatur: ſed ſicut deeſt
eruditio ⁊ in qua eſt exiguus intellectus ac mi
nima peritia: hanc paruulam dicimus animã.
Igitur hec fieri cõuenit vſq;quo rex ſit ĩ recu⸗
bitu ſuo.id eſt.vſq;quo in id ꝓficiat huiuſmo⸗
di anima:vt capiat regem: ⁊ habeat recum bẽ⸗
tem in ſemetipſa.Sic eni dicit hic rex quia ha⸗
bitabo in eis:⁊ inambulabo in eis: ꝓfecto qui
tantam vᷣbo dei coꝛdis ſui latitudinẽ pᷣbent:vt
etiam in eis deambulare dicãt᷑:ſpatijs ſcʒ am⸗
plioꝛibꝰintelligẽtie agnitiõiſq; diffuſioꝛis Ita
ergo⁊ recubare ðꝛ i aia illa ſine dubio:de ꝗᷓ ipᷣe
dñs dicit ꝑ ꝓphaʒ: Suꝑ quẽ reqᷣeſcã: niſi ſuꝑ

humilẽ ⁊ qetũ ⁊ tremẽtem ᷣmones meos: ha

bet ergo rex iſte qͥ eſt mo dei in illa aia q iam
ad pfectuʒ venerit recubitũ ſuũ:ſi tñ non ſit in
ea aliqð vitium:ſed plena ſit ſanctitate: plena
pietate:fide:pace:oibuſq; vtutibꝰ.Tũc eni de
lectat in ea recubare regẽ:⁊ habere recubitum
Ad hãc eni aiam dñs dicebat. Quia ego ⁊ pa⸗
ter meus veniemus:⁊ cenabimus cũ eo:⁊ mã⸗
ſionem faciemꝰ apud euʒ. Abi ergo cenat chꝛi
ſtus cum patre:⁊ vbi manſionẽ facit:quidni ⁊
recumbit. Beata illius latitudo aie: beata ſtra

ta illius mẽtis. vbi pater ⁊ filius vt nõ dubito

vna cum ſpũſancto recũbit: ⁊ cenat:⁊ mãſionẽ
facit. Quibus putas opibus: quibus copijs

Pars

tales ↄuiue paſcunt᷑⸗ Pax vbi pꝛimus cibus

ẽ:humilitas ſimul aponit᷑ ac patiẽtia: mãſue⸗

tudo qͥʒ ⁊ lenitas:⁊ qð ſũme ei ſuauitatis ẽ pu

ritas coꝛdis. Charitas autẽ in hoc cõuiuio pᷣn

cipalem obtinet locum.Tali ergo mõ etiaʒ ter
tia expoſitione ad vnãquãq; aiaʒ referri poſſe

videbit᷑:qð ait:Similitudines auri faciemus

tibi cuʒ diſtinctionibus argẽti:quoaduſq; rex
ſit in recubitu ſuo. Nardus mea dedit odoꝛeʒ
ſuum ſiue odoꝛem eius In ſpecie dꝛãmatis vi
der hoc oſtẽdi:ꝙ poſt hec vba ingreſſa ſit ſpõ
ſa ad ſponſũ:⁊ vnguentis ſuis vnxerit euʒ:ac

miro quodam genere q̃ſi nardus que pᷣus odo

rem non dederat cũ eſſet apud ſponſam tũc de
derit odoꝛem ſuũ:cũ coꝛpus cõtigit ſponſi: vt
non tam ille ex nardo odoꝛẽ: qᷓ; nardus ex ipᷣo
ſumpſiſſe videat᷑. Si vo ſᷣm hanc differentiaʒ

que in alijs inuenit᷑ exemplaribꝰ legimꝰ. Nar⸗
dus mea dedit odoꝛẽ eius:iuenit᷑ adhucaliqͥd
diuinius:vt videat᷑ vnguentũ hoc nardiquo
vnctus eſt ſpõſus:non tm̃ ſuuʒ qͥ nardo ineſſe

naturaliter ſolet:ſed ipᷣius ſpõſi odoꝛẽ ceperit

⁊ ipᷣius odoꝛẽ ad ſpõſam repoꝛtauerit narqus
vt in eo quo vnxit euʒ odoꝛem ſponſi ipᷣius vn

guenti munus acceperit: ⁊ hoc ſit qð dicere vi

deat᷑: Nardus mea qua vnxi ſpõſuʒ: regreſſa
ad me odoꝛẽ mihi detulit ſponſi:⁊ velut ſupa⸗
to naturali ſuo odoꝛe pᷣ fragrantia ſponſi ipiꝰ
mihi detulit ſuauitatẽ lhec habet hiſtoꝛici dꝛa

matis explanatio. Sed veniamꝰiam nũc ad in

telligentiã ſpiritalẽ. Ponamus h̊ ſponſam ec⸗

cleſiam in ꝑſonam marie:q̃ decenter vtiq; dici
tur afferre libꝛã vnguẽti nardi piſtici pcioſi:et
vngere pedes ihu:⁊ detergere capillis ſuis:et

reciꝑpe quodãmodo ac recuperare ꝑ crinẽ capi

tis ſui ad ſemetipᷣaʒ vnguentũ ex qualitate ac
vtute coꝛpoꝛis eius infectũ:⁊ odoꝛem nõ t am
nardi ꝑ vnguentũ qᷓ; ipᷣius verbi dei ad ſetra⸗
hentẽ ꝑ capillos:quibꝰ abſtergebat pedes: et
impoſuit capiti ſuo non tã nardi qᷓ; xpᷣi fragrã
tiã: ⁊ dicere qꝛ nardus mea miſſa i coꝛpus xpᷣi
reddit mihi odoꝛem eiꝰ. Seniq; vide quomo⸗
do hec ipᷣa referunt᷑. Maria inqͥt attulit libꝛã

vnguenti nardi piſtici pᷣcioij:⁊ vnxit pedes ie
ſu: ⁊ exterſit capillis capitis ſui. Domus autẽ
inqᷣt tota repleta ẽ odoꝛe vnguẽti.Quid vtiq;

indicat:qꝛ odoꝛ doctrine q̊ ꝓcedit de xpᷣo ⁊ ſã

cti ſpũs fragrãtia:repleuit oẽm mundi huius

domũ ac totius eccłie domuʒ. Ael certe reple⸗
uit omnẽ domum aie illius: que odoꝛis xpᷣi ſu
ſcepit participiũ: offerens pᷣmo fidei ſue munꝰ⸗
velut vnguentũ nardi.⁊ recipiẽs ex hoc gam
ſpũſſaãcti ⁊ ſpiritalis doctrine fragrãtiã Quid
ergo intereſt vtrũ in cantico canticoꝛũ ſponſa
perungat vnguẽto ſponſũ:an in euangelio di⸗

ſcipula magiſtrũ: maria xpᷣm:ſperans vt di⸗

II

ximus redireund ſe ex hoc vnguẽto odoꝛẽ vbe

⁊ fragrãtiã xpᷣi:vt eoipᷣa dicat bonus odoꝛ ſu

mus deo: Et qm plenũ ſide fuit iſtud vnguen

tum ⁊ pcioſi affectus:ob hoc ⁊ ihs teſtimoniũ

reddidit ei dicẽs: bonuʒ opus oꝑata eſt in me

Sic ergo rurſus in cãtico cãticoꝝ poſt aliquã⸗

ta amplectit᷑ emiſſiones ſpõſe:ſicut hopusma
rie ait eni emiſſiones tue paradiſus cuʒ fructu

pomoꝝ: Cypꝛus cũ nardis: Mardus cũ crod.
Amplectit᷑ ergo ⁊ in his emiſſiõöes ac munera

ſponſe. Obſeruauimꝰ ſane ꝙ in is que nücme
moꝛauimꝰ pluraliter pᷣmo:poſtmodũ ſingula

riter nardũ poſuit.qð puto m illam rõneʒ di

ctum:qꝛ negociatoꝛ regni celoꝝ:plures pꝛimo

margaritas negociat᷑:vſq;quo ad vnã pueni⸗
at pᷣcioſam. Et foꝛte qð dixit emiſſiões tue pa
radiſus cum fructibꝰ pomoꝝ: illos indicat frua

ctus cum nardis plurimis: quos afferimus ex

inſtitutionibꝰet doctrina ꝓphetica. Ex doctri

na vo ipᷣius dñi noſtri ieſu xpᷣi:emiſſiones no⸗

ſtre ⁊ munera non plures habẽt nardos b vnã

ſed nunc redeamus ad eam que dicit Mardus

mea dedit odoꝛẽ ſuum:⁊ vide ſi poſſumus ad
huc etiaʒ hoc in loco intelligere p̃ſenti quod ſi
quãdo valuerimus itegre ⁊ decẽter exponere
de deitate xpi: vtutemq; eius ac maieſtateʒ di

gnis aſſertionibꝰↄſignare:tunc foꝛtaſſis meri⸗
to dicet: vel eccłia illa:vł anima illa que ita ma

nifeſte potuerit gliaʒ eius exponere. Nardus

mea dedit odoꝛẽ ſuũ.Nec mirum videri debet
ſixpᷣs quẽadmoduʒ fons eſt ⁊ flumen aque vi⸗

ue:de quo ꝓcedunt: ⁊ quẽadmodũ panis ẽ et
vitam dat:ita ⁊ nardus eſt:⁊ odoꝛem dedit:⁊

vnguentũ eſt quo qͥ vncti fuerint xp̃i fiãt:ſicut

—

dicit in pſalmo: Molite tãgere xpᷣos meos.Et

foꝛtaſſe ſm illud qð dicit apkus. His qͥ exerci⸗

tatos habẽt ſenſus ad diſcretionẽ boni vel ma
li:ſingulis qbuſq; ſenſibꝰ aie ſingła queq; xpᷣs
efficit. Idcirco enĩ ⁊ verũ lumen ðꝛ:vt habeãt

oculi anime quo illuminent᷑. Idcirco ⁊ vbum

vt habeãt aures qð audiant. Idcirco ⁊ panis
vite:vt habeãt guſtus aie qð deguſtẽt. Idcir⸗

co ergo ⁊ vnguentũ vł nardus appellat᷑:vt ha

beant odoꝛatus anime fragrantiam verbi. Id
circo ⁊ palpabilis: ⁊ manu tractabilis:⁊ vbuʒ
factũ dicit᷑:vt poſſit interioꝛis anime manꝰ cõ⸗

tingere de verbo vite. Hec aũt oĩa vnum atqd

idem eſt verbuʒ dei:qð per hec ſingula affecti⸗
bus oꝛationis cõmutatũ nulluʒ aie ſenſum gr̃e

ſue relinquat expertẽ. Alligamentũ gutte fra⸗
truelis meus mihi in medio vberuʒ meoꝝ ma

nebit ſiue cõmoꝛabitur. Eiuſdem adhuc vᷣba

ſponſe ſunt ad adoleſcẽtulas loquẽtis.ꝛius

qdeʒ dixerat: quia nardus ſua dediſſet ei odo⸗
rem ſponſi:⁊ qꝛ per vnguentum quo vnxerat
eum:odoꝛis eius fragrantiam recepiſſet:nunc

C
ſtait
hancho
olligat
Uitstis
guiteun
moret:
factint
nucogn/
hominis
lexrtiffeg
nunusag
defrater⸗

fturfar

falerſpe
poſſumu
eccham:
fanena
hopalox
Nentüüffa
miũge
ſaluuitatie
igaodi
gaocdan
ſaphode
Madts
wrran
cöͤſtrice
lelligen
fotione
lexmi
ſundi
lunn. Cu
gonuna
enrgun
ingere⸗
ſeſubniri
inondaſtn
Aobenubin
krationabi
eteumniinnn
Cnegutte
ugrunge
Danildee
(cllumſine
Cnun velh
ominusgat
Kali
er
Zan
nonſolum⸗
Ppheta die
kerinanie

Mutam:

nnnumer
unaleti

in
W W1
ninin
hrgmnann
1ianlaft
glosfnmmg

—

Dhenaee

pireniſtnene⸗

etned.

guedinlirts
deſipoſinen
Cereßſanpi
1detäregpnen
Vsacmictuns
muncfontſsoen
ninallogreiuet
poner. Hd
tunncndche
ktümmegzen⸗
noclgenged
,1 dorndA
nnttöfüſen
rexponneh
s. Hisqjenm
Konedonen⸗
eſnghacrp⸗
men tenheben
fPrurſn
1. erwehne
degti gn
us Pali i
ranninm edi
rugtbllen

mninenn:H

toiaii,

1
4

Cractatus

hanc non diffuſam neq; vt libet diſperſaʒ: ſed

colligatã ⁊ cõſtrictam quo ſcʒ odoꝛ ipᷣius ſua⸗

uitatis denſioꝛ reddat᷑ ⁊ vehemẽtioꝛ.Et hicin
quit eum talis ſit in medio vberum meoꝛnʒ de
moꝛat᷑: ⁊ cõmanet: ⁊ requiem ac manſionẽ ſuã
facit in loco pectoꝛis mei. Veruʒ qð nunc ꝓxi
mũ cognominauit eũ fraternũ ſuum ſponſa:et

nominis huiꝰappellatione ꝑ totum pene libelli
textũ frequẽter vtit᷑:dignũ puto:vt pꝛius rem’m
ramus apellatiõis ipᷣius cauſam: ⁊ qͥd vel vn⸗-
de fraternus ðꝛ:exponamus Fraternus appel
latur fratris filius. Reqramus quis ſit pꝛimo
frater ſponſe:cuius hic filius habeatur:vide ſi
poſſumus dicere ſpõſam qͥdem eſſe ex gentibꝰ

eccłiam:fratrem vero eius pꝛioꝛẽ populum:et
fratrẽ indicat vtiq; ſenioꝛeʒ. Quia ergo exillo
populo vxpᷣs ᷣm carnẽ naſcit᷑:ob hoc ab eccłia
gentiũ fratris filius apellat᷑. Qð ergo ait alli⸗
gamẽtũ gutite fraternus meus mihi:coꝛpoꝛee

natiuitatis eius indicat ſacramentũ. Nidetur
eni quodãmodo alligamẽtum eſſe ⁊ vinculum
quoddam aie coꝛpus:quod alligamẽtũ gutta
in xpᷣo diuine vᷣtutis ac ſuauitatis aſtringitur
BSi aũt ad vnãquãq; aiam que dicta ſũt referũ

tur:alligatura gutte dogmatum cõtinentie:et
cõſtrictio diuinarũ ſententiarũ:ac nodoſitas i
telligitur. Innexe enim ſibijnuicem ſunt fidei

rationes:⁊ vinculis veritatis aſtricte. DHeniq;
⁊ lex mũdũ dicit eſſe omne vas qð alligatuʒ ẽ:

imundũ vero quod ſolutum fuerit ⁊ non liga⸗
tum. Cuius rei hec ꝓfecto figura erat:ꝙ xpᷣs i
quo nunqᷓ; fuit vlla ĩimundicia peccati:alliga⸗
mentũ gutte dicitur Et ideo anima non debet
cõtingere aliquid diſſolutum: ⁊ qð nõ ſit ratio
ne ſubnixũ:⁊ dogmatũ veritate cõſtrictum:ne
imunda fiat.Qui enim imundũ cõtigerit ĩimũ⸗
dus erit vᷣm legem Continget nanq; eũ ſenſus
irrationabilis ⁊ alienus a ſapientia dei:⁊ faci⸗

carne guttam dictum:⁊ quaſi bꝛeue aliquid et
exiguum nominatũ poſſumus accipere:ſicut⁊
Daniel de eo dicit Lapidem paruũ de monte
cxciſum ſine manibus:⁊ poſt hec montem ma⸗
gnum. vel ſicut in libello.xij. ꝓphetarum nihil
ominus gutta qͥdem futura dicitur: que cõgre
get populũ.Eſt ergo ⁊ in populis ita ſcriptuʒ.
Et eru ex gutta populi huiꝰ congregatus Ja⸗

cob. Decebat eni eum qui veniebat ↄgregare

non ſolum Jacob:ſed ⁊ omnes gentes:q̃ ſicut
ꝓpheta dicit reputate ſunt tanq; gutta ex ſitu

la:exinanientẽ ſe diuinitaus foꝛina effici ipſuʒ
vt guttam: ⁊ ſic venire ad cõgregandam guttã
gentium:et guttam nihilominus reliquiarum
ctum cui etiam ipᷣe pſalmꝰ aſcribi᷑. Myrrha

III

aũt ait fraternus meus mihi guttã redolet Et

hois:5 pᷣmo ꝓd tater ,do.
odoꝛis i floꝛẽ. Botrꝰ hic floꝛẽs eẽ memoꝛat᷑ in
vineis engaddi:vt gra fragrãtie ipius imitta⸗
tur i initijs aie: vt poſt h pati poſſit gcethienta⸗

Fo. XXXI

⁊ gutta ⁊ caſia a veſtimentis tuis.A veſtimen

cedit myrrha moꝛtis dũtaxat indiciũ ꝓ huma
no genere ſuſcepte. Sutta vt ſupꝛa diximꝰ exx·

inanita diuinitatis foꝛma:ſeruilis foꝛme ſuſce
pta dignatio. Caſia quoq; quoniã id genꝰ her
beaquis indeſinentibꝰ nutriri dicit᷑ ⁊ coaleſce

re:redemptioneʒ humani per aquas baptimmi
indicatdatam. Sic ergo alligaturaʒ gutte fra⸗

ternum ſuuʒ ſponſa tanqᷓ; nuptiali dꝛamatelo
quens:inter medium vberũ ſuoꝛũ cõmoꝛantẽ

dicit. Ubera vt ſuꝑius iã diximꝰ pncipale coꝛ⸗
dis aduerte in quo eccleſia xpᷣm: vłanima ver
bum dei deſiderij ſui vinculis alligatũ tenet: ?

aſtrictum. Siqͥs enim verbum dei toto affectu

in coꝛde ſuo:⁊ toto amoꝛe cõſtringit: ipᷣe ſolus
poterit odoꝛem fragrantie eius ſuauitatl ac⸗
cipere. Botrus cypꝛi fraternus meug mihiin
vineis engaddi. Ættum ad littere ip̃ius explaz

nationem habet aliquid ambiguũ: ꝙ ait Bo⸗
trus cypꝛi fratruelis mihi: qꝛ ⁊ vua floꝛens cy-
pꝛus appellat᷑: ⁊ ſpecies quedam extrinſecꝰ vir

gulti eſt que cypꝛus dicit᷑ ferens etiã floꝛidu,z

quendã fructum in modũ floꝛentis vue ꝓlatũ
Sed videt᷑ magis ad fructum vitis reſpicere:

Fmo:qm̃ quidẽ vinearũ engaddi facta eſt me-
moꝛia. Engaddũ autẽ ager terre iudee eſt non
pineis: Gtes balamgsſizee Bigezso erit
hiſtoꝛicus ſen
tulas. vt intelligat᷑ dicens: .zimo qdem narr·
dus mea odoꝛem mihi ſpõſi mei reddit. Scðoo
Vo alligamentũ gutte effectus eſt fratern ꝰmeꝰ
mihi demoꝛãs inter media vbera tua. Tertia

ſus ſponſe loquẽtis ad adoleſcẽ⸗

botrus cypꝛi ex vineis engaddi ſuperãs onme

dq̃cqͥd ẽ in odoꝛibꝰ et floꝛibꝰ ſuau itatis:quo ſcʒ
audiẽtes hec adoleſcẽtule magis ac magis ad
claritatẽ ſpõſi ↄcitent᷑ ⁊ amoꝛem. Idcirco aũt

ſingulatim ⁊ ꝑ oꝛdinẽ pᷣmo nardũ ſus: deinde

. 7 alie i: ⁊ faci⸗ guttã. Poſt hec etiaʒ botrũ cypꝛi nominat: vt
et eum imundũ. Vide auteʒ ſi foꝛte filiũ dei in

p eos gradus quoſdã ꝓfeciꝰ doceat charitatl.

Segd videamus iã qͥd ſpiritalis habeat intelle
ctus. Siqdem h̊ qͥ apellat᷑ botrus ad fructum
vitis referẽdus eſt. Aerbuʒ dei accipimꝰ ſicuꝛ
ſapiẽtiã ⁊ vᷣtutẽ ⁊ theſaurũ ſciẽtie:aliaq; mul-
ta:ita ⁊ vitem verã dici. Sicut ergo his bus

efficit᷑ ſapiẽtia:⁊ ſciẽtia nõ ad ſubitum ſᷣ ꝑ pfe
ctus quoſdã ⁊ gradus ꝓ ſtudijs ⁊ intẽtione ac

ſide eoꝝ:qͥ ei veli ſapia vel in ſcia vel in vtute
ꝑticipant᷑:ſapiẽtes eos ⁊ ſciẽtes reddit vigen-
teſq; vtutibꝰ:ita ⁊ in qbꝰ vitis vera efficit᷑ :ꝛnõ
eis ad ſũmũ maturos botros ꝓducit ⁊ dulces

nec repẽete eis efficit᷑ vinũ ſuaue: ⁊ letificãs coꝛꝛ
ucit eis ſuauitatem tãtũmodo

tribulationũ ⁊ tẽptationuzʒ:q̃ ꝓpter vᷣbum dei
credentibꝰexcitant᷑.⁊ ita demum maturitatis
eius dulcedinẽ pᷣbet:vſq; dum ꝑducat eos ad
toꝛcularia vbi effundit᷑ ſàguis vue: ſaãguis no⸗
ui teſtamẽti:qͥ bibat᷑ in die feſto in ſuꝑioꝛibus
vbi ſtratũ magnũ paratũ eſt Sic gꝑ ſingulos
hos ꝓfectus graduũ incedere opoꝛtet eos ap
ſacramentũ vitis ⁊ botrũ cypꝛi inijciati ad ꝑfe
ctionẽ ferunt᷑: ⁊ calicẽ noui teſtamẽti ab ihu ſu
ſceptum bibere ↄtendunt. Qð ſi cypꝛus ſui ge
neris arboꝛ accipiẽdus eſt: cup fructꝰetiã flos
nõ tm odoꝛis ſuauitatẽ:qᷓ;tum ⁊ vim calefaciẽ
di ac fouendi ðꝛ poſſidẽ:illa ſine dubio accipit
ſpõſi vtꝰ:q̃ incaleſcunt aie erga fideʒ eiꝰ ⁊ cha⸗
xitatẽ:q̃ ↄtingebat eos qͥ dicebãt. Nõne coꝛno
ſrum erat ardẽs intra nos:cũ adaꝑiret nobis
fſcpᷣturas: Ael certe qm de vineis engaddi bo
trus hic floꝛẽs nominat᷑ eẽ.engaddi aũt inter⸗
Stat᷑ oculus tẽptationis mee. Siqᷣs ẽ qͥ intelle
ctũ habere põt quõ tẽptatio eſt vita hoĩs ſuꝑ

terrã:a itelligit quõ qs in deo eripit᷑ a tẽptatio

ne:ꝛet qͥ agnoſcit qlitatem tẽptatiõis ſue: ita vt
poſſit de ipᷣo dici:Quia in his oibus nõ pecca

uit labijs ſuis coꝛaʒ deo:huiꝰ botrus cypꝛi de

vineis engaddi efficit᷑ vbũ dei. Obſeruãdum
tmñ eſt ꝙ vba ſpõſe ita referunt᷑: vt ⁊ nardus et
alligamentũ gutte ⁊ botrus cypꝛi:ipᷣi ſoli ſint

vtpoteq̃ in hos iam ꝓfectaſcẽderit.Sola eni

Efecta aia eſt:q̃ ita habeat purum ⁊ purgatuʒ
odoꝛamentũ ſui ſenſus:vt poſſit nardi ⁊ gutte
⁊ cypꝛi ex verbo dei ꝓcedentis fragrantiaʒ ca
pPere:⁊ gratiam diuini odoꝛis haurire.
hHhhomelia tertia. Epka. Xx nI —

.Lce es ſpecio
vxia mea:ecce es ſpecioſa: oculi tui
coluübax. Scdo iã ſpõſus cũ ſponſa
in vᷣba colloquioq; miſcet᷑. Et pᷣmo qdeʒ vᷣmo
neinuitauit eã ad h̊ vt cognoſceret ſemetipᷣam
dicẽs ei ꝙ bona qͥdem eẽt inter mulieres:p niſi
cognoſceret ſemetip̃aʒ:certa queq; pateret᷑:et
qſi que velociter ad agnitionẽ ſui ſenſu intelle⸗
