tis culmine collocatã de vvitate eius certius ac

ſecurius legã: ⁊ in ea homines vel apꝛobatos
vel emẽdatos vel dãnatos veraciter diſcã po⸗
tius qᷓ; humana facta:dum in qbuſdam lauda
bilis excellẽtie ꝑſonis aliqñ credere timeo reß

hendenda:ipſa diuina eloquia mihi ſũt vbiq;
ſuſpecta. Manichei plurima diuinaꝝ ſcriptu

rarũ: bus eoꝝ nefarius erroꝛ clariſſima ſentẽ
tiaꝝ pſpicuitate cõuincit᷑:qꝛ in aliũ ſenſum de

toꝛre nõ poſſunt: falſa eſſe ↄtendũt:ita tamen
vt eandẽ falſitatẽ non ſie cribentibꝰapoſtolis tri
buant:ſed neſcio qbus codicũ coꝛruptoꝛibus.

Qð auteʒ qꝛ nec pluribus nec antidoꝛibus ex
emplaribus nec pᷣcedentis lingue auctoꝛitate:

vnge latini libꝛi interpᷣtati ſũt: ꝓbare aliqñ po

tuerunt notiſſima omibus veriiate ſupati: co⸗
fuſiq; diſcedunt. Ita ne nõ intelligit ſãcta pꝛu

dentia tua quãta malitie eoꝛũ pateſcat occaſio
ſi nõ ab alijs apoſtolicas litteras eſſe falſatas

ſed ipᷣos apoſtolos falſa ſcripſiſſe dicamꝰ⸗Nõ
inqͥs credibile eſt hocin Petro Paulũ qð iße
aulus fecerat arguiſſe. Nõ nũc quero quid

fecerit:ſed qͥd ſcripſerit qᷓro. Hoc ad q̃ſtionem

quã ſuſcepi maxime ꝑtinet: vt veritas diuina
rum ſcripturarũ ad noſtrũ fidem ediſicandam
memoꝛie cõmendata: nõ a qͥbuſlibet:ſed ab ip
ſis apoſtolis:ac per hoc in canonicũ auctoꝛita
tis culmẽ recepta ex omni parte verax atq; in⸗
dubitanda pſiſtat.HNaʒ ſi hoc fecit Petrꝰ: qðᷣ
facere debuit:mẽtitus eſt Paulus:ꝙ eũ vide⸗

rit non recte ingredientẽ ad veritatẽ euangelij

Quiſqͥs eni hoc facit:quod facere debet:recte

vtiq; facit: ⁊ ideo falſũ de eo dicit:qͥ dicit eum

non recte feciſſe:qð eum facere debuiſſe.Si au

tem verũ ſcripſit MPaulus verũ eſt ꝙ Petrus
tunc nõ recte ingrediebat᷑ ad veritatẽ euãgeli

Id ergo faciebat:qð facere nõ debebat:⁊ ſi ta
ſeqd aulus ipᷣe iam fecerat:coꝛreptuʒ potiꝰ
etiam ipᷣm credã coapoſtoli ſui coꝛreptionẽ nõ
potuiſſe negligere:qᷓ; mendaciter aliquid ĩ ſua
epiſtola poſuiſſe:⁊ epiſtola qualibet:q;to ma⸗
gis in illa: in qua pꝛelocutus ait. Que ſcribo

FIdars

vobis:ecce coꝛaʒ deo:qꝛ non mentioꝛ:Et qui⸗
dem illud NPetrũ ſic egiſſe credo: vt gentes co
geret iudaiʒare hoc eni lego ſcripſiſſe Paulũ
quẽ mentitũ eſſe nõ credo.⁊ ideo nõ recte age⸗
bat hic Petrus. Erat enĩ ↄtra euãgelij verita⸗
tem: vt putarẽt qͥ credebant in chꝛiſtum ſineil⸗
lis veteribꝰ ſacramẽtis: ſaluos ſe eſſe nõ poſſe
lec eni ↄtendebãt Antiochie:qͥ ex circũciſio⸗
ne crediderãt. ↄtra quos Paulus pſeuerãter
acriterq; ↄfligit. Ipm vero NMaulũ nõ ad hoc
id egiſſe: vel Timotheuʒ circũcidit: vel cen-
chꝛis votũ ꝑſoluit: vł hieroſolymis a Jacobo
admonitꝰ cum eis qͥ nouerant legitima illa cele
bꝛãda ſuſcepit: vt putari videret᷑ ꝑ ea ſacramẽ
ta etiã xpᷣianã ſalutem dari:ſed ne illa que pꝛi⸗
oꝛibus vt cõgruebat tꝑibus:in vmbꝛis rerum
futuraꝝ deus fieri iuſſerat:tanqᷓ; idolatriã gẽ⸗
tiliũ danare crederet᷑.Hoc eſt eni qð illi Jaco⸗
bus ait auditũ ð illo eſſe: ꝙ diſciſſionẽ doceat
a Moyſe.qð vtiq; nefas eſſet: vt credẽtes in
xpᷣm diſcindant᷑ a ꝓpheta xp̃i:tanqᷓ; eiꝰdoctri
nã deteſtantes atq; dãnãtes. Be quo ipᷣe xpᷣs
Dicit. Si crederitis oyſi crederetis ⁊ mihi.
De me eni ille ſcripſit.Attẽde eni obſecro ipſa
vᷣba Jacobi. Nides inqͥt frater quot milia ſũt
in iudea:qͥ crediderũt in xpᷣm. ⁊ hi oẽs emula⸗
toꝛes ſunt legis.Audierũt aũt de te qꝛ diſciſſi⸗
onẽ doces a Moyſe eoꝝ:qui per gẽtes ſũt iu⸗
deoꝛũ:dicẽs non debere eos circũcidere filios
ſuos:neq; ſᷣm ↄſuetudinẽ ingredi.Quid ergo
eſt: Vtiq; opoꝛtet cõuenire multitudineʒ. Au
dierunt eni te ſuꝑueniſſe Hoc ergo fac: qð tibi
dicimus. Sũt nobis viri quattuoꝛ votũ habẽ
tes ſuꝑ ſe:is aſſũptis ſanctiſica te cum ip̃is: et
impende in eos:vt radãt capita ſua:⁊ ſciẽt om
nes:quia que de te audierint falſa ſint:ſed ſeq̃
ris ⁊ ipᷣe cuſtodiens legem. De gentibus autẽ
qͥ crediderũt: nos mandauimꝰ:iudicãtes nihil
huiuſmodi ſeruare illos:niſi vt ſe obſeruarent
ab idolis imolando: ⁊ a ſanguine ⁊ a foꝛnicati
one. Non vt opinoꝛ obſcurũ ẽ: ⁊ Jacobũ hoc
non monuiſſe:vt ſcirent falſa eſſe:que ð illo au
dierat hi:qui cũ in xpᷣm ex iudeis credidiſſent
tamẽ emulatoꝛes erat legis:ne per doctrinam
xpi:velut ſacrilega nec deo mãdante ↄſcripta
anari putarent᷑:que ꝑ Moyſem patribꝰ fue
rat miniſtrata. oc eni de Maulo iactauerãt:
nõ illi qͥ intelligebãt quo aio a iudeis fidelibus
obbuari tuc iſta deberẽt: ꝓpter cõmendandaʒ
ſcʒ auctoꝛitatẽ diuinaʒ: ⁊ ſacroꝝ illoꝝ ꝓpheti
cam ſanctitatẽ: nõ ꝓpter adipiſcendã ſalutem
q̃ iam xpᷣo reuelabat᷑: ⁊ ꝑ baptiſmi ſe acramẽtuʒ
miſtrabat᷑.ᷣ illi B de Naulo ſparſerãt: qui ſic
ea volebãt obſᷣuari:tanqᷓ; ſine is ĩ euãgelio ſa⸗
lus credentibꝰ eſſe nõ poſſet. Jpᷣm enĩ ſenſerãt
vehementiſſimũ gratie pᷣdicatoꝛem: ⁊ intenti⸗

N
. .

oni eoꝝ maxime aduerſũ docentem :non ꝑ illã
hoĩem iuſtiſicari:ſed per gr̃aʒ ihu xpᷣi:cuius pᷣ
nunciãde cauſa:ille vmbꝛe in lege mãdate ſũt:
⁊ ideo illi inuidiam ⁊ pſecutionẽ cõcitare moli
entes:tanqᷓ; inimicuʒ legis mandatoꝛũq; diui
noꝛũ criminabant᷑. Cuius falſe criminationis
inuidiã ↄgruentius deuitare non poſſet:qᷓ; vt
ea ipᷣa celebꝛaret que dãnare tãqᷓ; ſacrilega pu

tabat᷑:atq; ita oſtẽderet:nec iudeos tũc ab eis
tanqᷓ; a nefarijs phibendos: nec gẽtiles ad ea

tanq; ad neceſſaria cõpellẽdos. nam ſi re vera
ſicea repꝛobaret:quẽadmodũ de illo auditum
erat:⁊ ideo celebꝛãda ſuſciꝑet:vt actione ſimu
lata:ſuam poſſet occultare ſententiã:nõ ei dice
ret Jacobus.Et ſcient omes:ſed diceret:⁊ pu
tabunt omes:quoniã que de te audierũt:falſa
ſũt:pᷣſertim quia in ipᷣis hieroſolymis apoſto
li iã decreuerãt:ne quiſqᷓ; gẽtes cogeret iudai⸗
ʒare.non autẽ decreuerãt ne qͥſqᷓ; tunc iudeos
iudaiʒare ꝓhiberet:qᷓ;uis etiaʒ ipᷣos iã doctri⸗
na xpᷣiana non cogeret. Pꝛoindeſi poſt h̊ apo
ſtoloꝛũ decretũ: Netrus habuit illã in Antio⸗
chia ſimulationẽ:que cogeret iudaiʒare:qð iã

nec ipᷣe cogebat᷑:qᷓ;uis ꝓpter cõmẽdanda elo⸗

quis dei:que iudeis ſunt credita:nõ phibeba⸗

tur. Quid mirũ.ſi cõſtringebat eum Caulꝰli⸗

bere aſſerere:qð cuʒ ceteris apoſtolis ſe hiero
ſolymis decreuiſſe meminerat: Si aũt hoc qð

magis arbitroꝛ ante hieroſolymitanũ cõciliuzʒ
NPetrus fecit:nec ſic miruʒ eſt:q eum volebat

NPaulus:nõ timide obtegere:ſed ſidẽter aſſerẽ

qð eum pariter ſentire iam nouerat: ſiue qð cũ
eo obtulerat euãgeliũ:ſiue qð in Coꝛnelij cẽtu

rionis vocatione etiã diuinitus eum de hac re
admonitum acceꝑat:ſiue ꝙ anteqᷓ illi qs timu

erat: veniſſent antiochiã: cũ gentibꝰ eũ cõueſci
viderat. Neq; eni negamus:hac ſnia fuiſſe iã

NPetrũ:in qua ⁊ Paulus fuit.MNõ itaq; tũc eũ
d in ea re veꝝ eſſet:docebat.ſed eius ſimula⸗

tionẽ:qua gẽtes iudaiʒare cogebãt᷑ arguebat:

nõ ob aliud:niſi qꝛ ſic oĩa illa ſimulatoꝛia gere

bant᷑:tanqᷓ; veꝝ eẽt:qð dicebãt illi:qͥ ſine circũ
ciſione pᷣputij atq; alijs obſeruationibꝰ vmbꝛe

futuroꝝ putabant:credẽtes ſaluos eſſe nõ poſ

ſe. Ergo ⁊ Timotheum ꝓpterea circũcidit:ne
iudeis et maxime cognationi eius materne ſic

viderent᷑:qui ex gentibꝰin chꝛiſtũ crediderant
deteſtari circũciſionẽ:ſicut idolatria deteſtan⸗
da eſt: cum illam deus fieri pᷣceperit. Hanc ſa⸗

thanas ꝑſuaſerit:⁊ Titum ꝓpterea nõ circũci

dit:ne occaſionẽ daret eis:qui ſine circumciſi⸗

one dicebant credentes ſaluos eſſe non poſſe.
Et ad deceptionẽ gentiũ:hoc etiã NPaulũ ſen⸗
tire iactarẽt:qð ipᷣe ſatis ſigniſicat:vbi ait.Sʒ
neq; Titus:qui mecũ erat:cuʒ eſſet grecus cõ

pꝓulſus eſt circũcidi.pꝛopter ſubintroductos

Enn

tezfrlos
nllbenu
gren Qul
cioniext e
Hicaparet
göfocere
lbertreti⸗
mnetanectat
cauencſ
alppioſep
cuthsivrer
gefoctisr
Ganureog
horkeſen
Gbiſtbond
harecogan
nrecbopol
noepoko
fiineotge
Aictdicunt
aclenarä.a
ſnrdon.
hsade
Peo
lenmezr
Vaniſan
ſiopleri
fera xpi
Quraut
ooꝛin
tur vinb
ſifcamun
plaſuntti
luuetetian
Uipopulo
pplerea de
ſontalig v
tuuvtrüſien
foni vener
blalsrig
ſonſtliron
Gtoralars
ltentmnek⸗
betonalunm
nsammhor
heritgtecri
diumcdde
hſeeſtere

(ſetnteatqg
deſeginns

fünis la
ugeo:qd d
Mrenon be
ſſeägenti
ſcO ſgo h

S — „
E£ — —

Geuiue
Pler iniinde⸗
tgelurrpr
ngenan part
ns ehoſhece
ohyniii
n
rlcſtirii
nnunn ſuge
Eein Contiih
iuins u
egmtzligtn
emit
ns:hacſitii
fut. Nöngtia
ð
luſinuluton
chitllicſnen

gi

— =

eruront'æn

esſalotſtil

4

=☛

Tractatus II

auteʒ falſos fratres:qui ſi ubintroierãt perſcru
tari libertatem noſtrã vt nos in ſeruituteʒ redi
gerent. Quibus nec ad hoꝛam ceſſimus ſubie⸗

ctioni:vt veritas euangelij perueniat ad vos.
lHic aparet: quid eos captare intellexerit: vt
nõ faceret:quod in Timotheo fecerat:et ꝙ ea
libertate facere poterat:q̃ oſtenderet illa ſacra

mẽta:nectanqᷓ; neceſſaria debere damnari Sʒ
cauendũ eſt videlicet in hac diſputatione:ne ſi
cut philoſophi qᷓ̃dam facta hominũ media di⸗

camus:inter recte factũ:⁊ peccatuʒ:que neq; i

recte factis:neq; in peccatis numerent᷑.Et vꝛ⸗
geamur eo ꝙ obſeruare legis cerimonias:non
poteſt eſſe indifferens:ſed vt bonũ: aut malũ.

Abi ſi bonũ dixerimus:eas nos quoq; obſer⸗

uare cogamur. Si autẽ malũ:nõ vere:ſʒſimu⸗

late ab apoſtolis eſſe ſeruatas creÄdamus Ego

vero apoſtolis non tam exemplũ philoſopho
rũ timeo:quãdo ⁊ illi in ſua diſputatione veri
aliqͥd dicunt:qᷓ; foꝛenſiũ aduocatoꝛũ: quando
in alienarũ cauſarũ actione mentiunt᷑.Quoꝛũ
ſimilitudo ſi in ipᷣa expoſitione epiſtole ad Ga
lathas ad cõfirmandam ſimulationẽ Petri et

Mauli putata ẽ decẽter induci: quid ego apð
te timeã nomẽ philoſophoꝝ: qui non ꝓpterea
vani ſunt:qꝛ omia falſa dicunt:ſed quia et fal⸗

ſis pleriſq; cõſidunt. ⁊ vbi vera iueniunt᷑ dice⸗
re:a xpᷣiana gratia ẽ q̃ ipſa veritas alieni ſunt.

Cur autẽ non dicam pᷣcepta illa veteruʒ ſacra⸗
mẽtoꝛũ nec bona eẽ:qꝛ nõ eis homies iuſtificã
tur( vmbꝛe ſunt eni pᷣnunciãtes gr̃am:qua iu⸗-
ſtificamur) nec tamẽ mala: quia diuinitus pᷣce
pta ſunt tẽpoꝛi ꝑſoniſq; cõgruentia:cuʒ me ad

iuuet etiam ꝓphetica ſentẽtia:qua dicit deꝰ ſe

illi populo dediſſe pᷣcepta non bona Foꝛte eni
ꝓpterea dixit non mala:ſed tm non bona:id ẽ
non talia vt illis hoĩes boni fiant:aut ſine illis

boni fiãt Vellẽ me doceret benigna ſinceritas
tua vtrũ ſimulate quiſqᷓ; ſanctus oꝛiẽtalis cum
romã venerit ieiunet ſabbato:excepto illo die

paſcalis vigilie. Quod ſi malũ eſſe dixerimus

non ſolũ romanã eccliam: ſed etiaʒ multa ei vi
cina ⁊ aliquãto remotioꝛa dãnabimꝰ:vbi mos
idem tenet᷑ ⁊ manet.Si autẽ non ieiunare ſab-

bato malum putauerimus: tot eccleſias oꝛien⸗
tis ⁊ multo maioꝛẽ oꝛbis xpᷣiani parteʒ qua te⸗

meritate criminabimur: Placet ne tibi:vt ine
dium qddam eſſe dicamus:qð tamen accepta
bile ſit ei:qui hoc nõ ſimulate:ſed cõgruenti ſo

cletate atq; obſeruãtia fecerit: ⁊ tamẽ nihil in⸗
de legimus in canonicis libꝛis pᷣceptuʒ eẽ chꝛi
ſtianis: Quãto magis illud maluʒ dicere non
audeo:qð dominũ pᷣcepiſſe ipᷣa xpᷣiana fide ne

gare non poſſũ:qua didici non eo meiuſtifica⸗
ri: ſed gratia dei per ihm chꝛiſtũ dominũ nr̃m.
Dico ergo circũciſioneʒ pᷣputij ⁊ cetera huiuſ

Fo. CxCINX

Epla CXIIII

modi pꝛioꝛi populo p teſtamenti quod vetus

dicit̃ diuinitus data ad ſigniſicationẽ futuro⸗
rum: que per xpᷣm opoꝛtebat impleri: ůbus ad
ueniẽtibus remanſiſſe illis xpᷣianis legẽda tiᷣ
ad intelligentiã pᷣmiſſe ꝓphetie:non aũt neceſ
ſario faciẽda:quaſi adhuc expectandũ eſſet vt
veniret fidei reuelario: que his ſigniſicabat᷑ eẽ
ventura.ſed qᷓuis gẽtibus imponẽda nõ eẽnt

non tamẽ ſic debuiſſe auferri a cõſuetudine iu
decoꝛũ tanqᷓ; deteſtanda atq; dãnanda. ſenſim
ꝓinde atq; paulatim feruente pᷣdicatione gra

xp̃i:qua ſola eẽnt credẽtes ſe iuſtificari: ſaluoſ

q; fieri:nõ illis vmbꝛis rerũ ante futurarũ tũc

iam venientiũ atq; pᷣſentiũ vt in illoꝝ iudeoꝝ
vocatione quos pᷣſentia carnis xpᷣi ⁊ apoſtoli⸗
ret᷑ vmbꝛarũ.hoc eis ſuffeciſſe ad cõmendatio
nẽ:vt non tanq; deteſtanda ⁊ ſimilis idolatrie
vitaretur. vltra vero non haberet ꝓgreſſũ: ne
putaret᷑ neceſſaria: tanqᷓ vel ab illa ſalus eſſet:
vel ſine illa eſſe nõ poſſet. Qð putauerũt here
tici.qui dũ volunt ⁊ iudei eſſe ⁊ xpᷣiani:nec iu⸗

dei nec xp̃iani eſſe potuerũt.quoꝝ ſentẽtiã mi⸗

hi cauendã: q;uis in ea nunq; fuerim: iñ beni⸗
uolentiſſime admonere dignatus es In cuius
ſnie non cõſenſionẽ ſʒ ſimulationẽ timoꝛe Pe⸗
trus inciderat: vt de illo Oaulꝰ veriſſime ſcri⸗
beret: ꝙ eũ vidiſſet nõ recte ingredientẽ ad ve
ritatẽ euãgelij:eiq; veriſſime diceret:ꝙ gentes

iudaiʒare cogebat.qð aulꝰ vtiq; nõ cogebat

ob h̊ illa vetera veracit᷑ vbi opꝰ eẽt obſeruãs.
vt dãnõda nõ eſſe mõſtraret: p̃dicãs tñ inſtat᷑

non eis: 5 reuelata ſidei gra ſaluos fieri fideles

ne ad ea quenq; velut neceſſaria ſuſcipiẽda cõ

pelleret. Sic aũt apm Maulũ credo veraciter
cuũcta illa geſſiſſe.nec tñ nũc quenqᷓ; factũ ex iu
deo xpᷣianũ vel cogo vel ſino talia veraciter ce

lebꝛare:ſicut nectu:cui videt᷑ Paulꝰ ſimulaſſe

ea cogis iſtũ vel ſinis talia ſimulare.An vis v

etiã ego dicã:hanc eſſe ſũmã q̃ſtionis imo ſnie
tue:vt poſt euangeliũ xpᷣi bñfaciãt credẽtes iu

dei:ſi ſacrificia offerãt q obtulit aulus: ſi flli

os circũcidant:ſi ſabbatũ obſeruẽt:vt Paulꝰ

in Timotheo: oẽs obſeruare iudei:dũmodo

hec ſimulate ac fallaciter agant: Hoc ſi ita eſt:
non iam i hereſim Hebionis: vel eoꝛum quos
vulgo Naʒareos vocãt:vel quãlibet aliaʒ ve
terem:ſed in neſcio quã nouã delabimur: que

ſit eo ꝑnitioſioꝛ: quo nõ erroꝛe ſed ꝓpoſito eſt
ac volũtate fallaci. Qõð ſi rũdes:vt te purges

ab hac ſnia:tũc apoſtolos laudabilit᷑ iſta ſimu

laſſe: ne ſcãdaliʒarẽt᷑ infirmi: q ex iudeis multi
crediderant: ea reſpuenda nondũ itelligebãt
Nũüc vero ↄfirmata per tot gentes doctria gre

xpᷣiane:ↄfirmata etiã ꝑ oẽs xpᷣi eccłias lectiõe

legis ⁊ ꝓpphetarũ: quomodo hec intelligenda

non obſeruãda retinent᷑: Quiſquis ea ſimulã⸗
do agere volueriti videatur inſanire. cur mihi
non licet dicere apoſtolũ aulũ et alios recte
ſidei chꝛiſtianos tuncilla vetera ſacr̃a Naulũ
obſeruando veraciter cõmendare debuiſſe:ne
putarent᷑ ille ꝓphetice ſigniñcatiõis obſeruati
onesa pijſſimis patribꝰcuſtodite tanqᷓ; ſacrile
gia diabolica a poſteris deteſtate. Jam enim
cum veniſſet fides:que pᷣus illis obſeruationi⸗
bus pᷣnunciata poſt moꝛtem ⁊ reſurrectionem
domini reuelata eſt:amiſerũt tanqᷓ; vitam offi⸗
cij ſui. Nerütamẽ ſicut defuncta coꝛpoꝛa neceſ
ſario deducẽda erant quodãmodo ad ſepultu

ram:nec ſimulate:ſed religioſe:non autẽ deſe⸗

renda continuo: vel inimicoꝝ obtrectationib⸗
tanq; canum moꝛſibꝰ pijcienda. Pꝛoinde nũc
quiſqͥs chꝛiſtianoꝛũ: q;uis ſit ex iudeis ſimilit
ea celebꝛare voluerit: tãqᷓ; ſopitos cineres ſer⸗
Uans:non erit pius deductoꝛ vel baiulꝰcoꝛpo⸗
ris:ſʒ impius ſepulture violatoꝛ. Fateoꝛ ſane
in eo ꝙ epiſtola mea continet: ꝙ ideo ſacramẽ⸗
ta iudeoꝛũ MPaulus celebꝛãda ſuſceꝑat cum iã
xpᷣi eſſet apoſtolus:vt doceret:non eſſe perni⸗
tioſum is:qui ea vellẽt:ſicut a parentibꝰper le⸗
gem acceperãt cuſtodire:minus me poſuiſſe il

lo dũtaxat tẽpoꝛe:quo pꝛimũ fidei gr̃a reuela

ta eſt. Tunc eni hoc non erat ꝑnitioſum. Pꝛo
greſſu vero tẽpoꝛis erat pnitioſum:niſi ille ob
ſeruationes ab omnibꝰxpᷣianis deſerentur:ne

ſi tunc fierent:non diſcerneret᷑ quod deus per

Moyſẽ populo ſuo pᷣcepit:ab eo qð in tẽplis
demonioꝛũ ſpũs imundus inſtituit. ꝛoinde
potius culpanda eſt negligentia mea:qꝛ h̊ͥ non
addidi quã obiurgatio tua: verũtamẽ lõge an
teqᷓ; as tuas accepiſſem: ſcribẽs contra Fau⸗
ſtum manicheũ quomodo eundẽ locum qᷓuis
bꝛeuiter explicauerim: ⁊ hocillic non pᷣtermiſe
rim: ⁊ legere poterit:et non dedignet᷑ benigni-
tas tua ⁊ achariſſimis noſtris:ꝑ quos hec ſcri
pta nunc miſi:quomodo volueris:tibi fides ſi
at:illud me ante dictaſſet mihiq; ð animo meo
crede:quod coꝛã deo loquẽs: iure charitat ex
poſco nunq; mihi viſum fuiſſe etiam nüc xp̃ia
nos ex indeis factos ſacramẽta illa vetera quo
libet affectu: quolibet animo celebꝛare debere:
aut eis vllo modo licere: cum illud de Maulo
ſempꝑ ita ſcripſerim:ex quo illius lr̃e mihi ino⸗
tuerunt:ſicut nec tibi videt᷑ hoc tempoꝛe cuiqᷓ
iſta eſſe ſimulãda:cũ hoc fecilſſe apoſtolos cre⸗
das. Mꝛoinde ſicut te ecõtrario loqueris: et lʒ
reclamãte:ſicut tu ſcribis mundo:libera voce
ꝓnuncias:cerimonias iudeoꝝ ꝑnitioſas eẽ et
moꝛtiferas xpᷣianis:et qͥcunq; eas obſeruaue⸗
rit:ſiue ex iudeis:ſiue ex gentibꝰ: eum in bara⸗
thꝛũ diaboli deuolutũ:ita ego hanc vocẽ tuaʒ

oino conſirmo: et addo: quicũq; obſeruauerit

II

eas:nõ ſolũ veraciter: verum etiã ſimulate: eiſ

in barathꝛũ diaboli deuolutũ.Quid quer am

plius?: Sed ſicut tu ſimulationẽ apoſtoloꝛũ ab

huius tempoꝛis rõne ſecernis:ita ego apoſtoli
Nauli veracem tũc in his omnibꝰ cõuerſatio⸗
nem ab huius tẽpoꝛis:qᷓ;uis minime ſimulata
cer imoniarũ iudaicarũ obſeruatione ſecerno:
quoniã tunc fuit apꝛobãda:nunc deteſtanda.
Ita qᷓ;uis legerimus:lex ⁊ ꝓphete vſq; ad Jo
hannẽ baptiſtaʒ:quia ꝓpterea querebãt iudei
xpᷣm interficere:quia non ſolũ ſoluebat ſabba⸗
tum: ſed etiam patrẽ ſuuʒ dicebat deum:equa
lem ſe faciẽs deo:⁊ quia gr̃am ꝓ gratia accepi
mus:aquoniaʒ lex per oyſẽ data ẽ:gratia
veritas per ihm facta eſt:⁊ per lhieremiã ꝓ⸗
miſſum eſt:daturũ deum teſtamentũ nouũ do
mui iuda:non m teſtamentũ:quod diſpoſuit
patribus eoꝛum non tamẽ arbitroꝛ ipᷣm domi⸗
nũ fallaciter a parentibꝰ circũciſum.aut ſi hoc
ꝓpter etatẽ minime ꝓ hibeat:neceuʒ arbitroꝛ
illud dixiſſe fallaciter lepꝛoſo:quẽ certe nõ illa
per Moyſẽ pᷣcepta obſeruatio:ſed ipᷣe mũda⸗
uerat:vade ⁊ offer ꝓ te ſacriſiciũ:quod pᷣcepit
Moyſes in teſtimoniuʒ illius. Nec fallaciter

aſcendit ad diem feſtum: vſq; adeo non cauſa
oſtentationis coꝛã hominibꝰ: vt non euidẽter
aſcenderit:ſed latenter. At eni dixit idem apo

ſtolus:ecce ego Paulꝰ dico vobis: qꝛ ſi circũ⸗

cidamini:xpᷣs vobis nihil ꝓdeſt. Decepit er⸗

go Timotheũ:⁊ fecit ei nihil ꝓdeſſe xpᷣm. An
quia fallacit factũ eſt: iðo non obfuit: At ipſe
hoc non poſuit:nec ait:ſi circũcidamini veraci

ter:ſicut nec fallaciter: ſed ſine vlla expoſitiõe
dixit. Si circũdamini:xpᷣs vobis nihil pderit
Sicut ergo tu vis hic locũ dare ſententie tue:
vyt velis ſubinteliligi niſi fallacit er:ita nõ impu

dẽter flagito: vt nos etiã illic intelligere ſinas
eis dictũ:ſi circũcidamini: qͥ ꝓpterea volebãt
circũcidi:ꝙ aliter ſe putabãt in chꝛiſto ſaluos

eſſe non poſſe Hoc ergo animo: hacvol untate
ſiſta intentione qͥſquis tunc circũcidebat᷑:chꝛi⸗

ſtus ei nihil omnino ꝓderat:ſicut alibi aꝑte di
cit. Nazʒ ſi ꝑ legem iuſticia:ergo xpᷣs moꝛtuus
eſt gratis.hoc declarabat:⁊ qð ipᷣe cõmemoꝛa
ſti. Euacuati eſtis a xpᷣo.qui ĩ lege iuſtiſicami⸗

ni: a gratia excidiſtis Illos itaq; arguit:quiſe

iuſtificari in lege credebãt: non qui legitima il⸗
la in eius honoꝛem a quo mandata ſunt: obſer
uabant intelligentes:⁊ qua pᷣnunciande veri⸗

tatis ratione mandata ſunt: ⁊ quouſq; debeãt

perdurare. Ande illð qð ait ſi ſpiritu ducemi⸗

ni:non adhuc eſtis ſub lege. AUnde velut colli⸗

gis apparere qui ſub lege eſt non diſpenſatiue
vt noſtros putas voluiſſe maioꝛes:ſed vere vt

ego intelligo eum ſpiritũſanctũ non hr̃e.da

gna mihi videtur ãſtio:quid ſit eſſe ſub lege ſic

Coct

unodn⸗
innar
Caſanfce
ßlanisno
hocſpnmas
Purecertexp
gelcamerin

P cteſeſanaa

un. Dena
ntſfian
wareatpec
gtifn
ansar.AQ
Mliferiſur
tabüde
daicum:ſu
gerus dedi
lſtfcer vel
nchhuccint
aricanonis
enonpmn
cteſetudie
legens
dfadend
perbadtn
chantas
dibusnea
ſancki:q
ſaiseſte
volumini
leroit. Hoa
galiodeie
Puaricatoꝛ
glitomagt
eptaſunt:c
lrionelatiu,
lulifcarene⸗
ganttanq:
Metioncunn
gbeynbest
nltedapant
baudataſi
honceſeul
fdblterdefe
ſpenſamitey
Mlonote
coſum ne
dlumn velutb
ſtoinonon
Oipenſario
dacium
kevonenten
lcleſagig
eoſterne

—
rn rurg
Weſſemtgn

D

enni:ucsh
Miabirmfr
ckcäclunai
ben etar
oſergviggrit
ſanmoſeßtnir
ſag fügie
glus Exihun
Nrpſqernt
inib ncncutt
Anidertiap
dacovobis:gian

=

==

—

bi eek. Dade.

nihl ciue
ononchfed
ſancicdmirt
Aſnenlucpt
öswholbi
Nä welmnnen
faluctcrunole
iciuliet in
idmem li
üuchioſlus
unophualut
ccchtni
Z
utolhon
eigoee⸗
gpiigei

—

—
=

=—
—
=

——

—
S=S
Sec
Se=

—j.˙

=
S
—,—
— =

= =
=e
=—
SSSE
=

—
e
—
—2 2*
—
—

S

—
=
—
=
—
S=
= = F=
S
=

== S

Tractatus II

quẽadmoduʒz apoſtolus culpat. Neq; hoceni
eũ ꝓpter circũciſionẽ arbitroꝛ dicere:aut ꝓpt᷑
illa ſacrificia: que tunc facta a patribus: nüca

xp̃ᷣianis non fiũt:⁊ cetera huiuſmodi. ſed etiaʒ
hoc ipᷣm:qð lex dicit:non cõcupiſces.qð fate⸗

mur:certe xpᷣianos obſeruare debere:atq; euũ

gelica maxime illuſtratione pᷣdicari. Cegeʒ di

cit eſſe ſanctam: ⁊ mãdatũ ſanctũ ⁊ iuſtũ ⁊ bo-
num. Beinde ſubiungit: quod ergo bonuʒ eſt
mihi factum eſt moꝛs: Abſit:ſed peccatum:vt
axpareat peccatũ:per bonũ mihi operatum eſt

moꝛtẽ: vt fiat ſupꝛa modũ peccãs peccatũ per

mandatũ. Qð autem hic dicit: peccatũ per mã

datũ fieri ſupꝛa modũ:hoc alibi.Lex ſubintra
uit vt abũdaret delictum. Abi aũt abundauit
delictum:ſuꝑpabundauit ⁊ gra.Et alibi:cũ ſu⸗
perius de diſpẽſatione gratie loqueret᷑ qð ipᷣa
iuſtificet: velut iterrogatus ait.Quid ergo lex
atq; huic interrogationi continuo rñũdit.Mꝛe⸗

uaricationis gratia poſita eſt: donec veniet ſe⸗
men cui pmiſſum eſt. Hos ergo dãnabiliter di

cit eſſe ſub lege:quos reos facit lex: non implẽ

tes legem: du non intelligendo gratie bñſiciuz

ad facienda dei pᷣcepta quaſi de ſuis viribꝰ ſu

perba elatione pᷣſumunt. Plenitudo eni legis
charitas. Charitas vero dei diffuſa eſt in coꝛ⸗

dibus noſtris:non ꝑ nos ipᷣos: ſed per ſpiritũ

ſanctũ:qui datꝰ eſt nobis. Sed huie rei quãtũ
ſatis eſt explicãde ꝓlixius foꝛtaſſe et ſui ppꝛij

voluminis ᷣmo debetur. Si ergoiſtud quod

lex ait. Non cõcupiſces:ſi humana infirmitas
gratia dei adiuta non fuerit: ſub ſe reũ tenet: ?-
pᷣuaricatoꝛẽ potius dãnat qᷓ; liberat peccatoꝛẽ
quãto magis illa que ſignificationis cauſa pꝛe
cepta ſunt:circũciſio ⁊ cetera:que gratie reue⸗
latione latius inoteſcẽte neceſſe fuerit aboleri:
iuſtificare neminẽ poterãt: Non tamen iðo fu
erant tanqᷓ; diabolica gentiũ ſacrilegia dĩnan
da:etian cum ipſa gratia iam inciꝑet reuelari:

que vmbꝛis talibus fuerat pᷣnunciata:ſed pꝛe⸗

mittẽda paululũ eis maxime qui ex illo popu⸗

lo cui data ſunt venerãt poſtea vero tanq; cuʒ
honoꝛe ſepulta ſunt:a xpᷣianis omnibꝰ irrepa⸗
rabiliter deferẽda.oc autẽ quod dicis nõ di

ſpenſatiue vt maioꝛes noſtri voluere:quid ſibi
vult oꝛto te: Aut eni hoc eſt að ego appello of⸗
ficioſum mendaciũ:vt hec diſpenſatio ſit offi⸗

cium velut honeſte mentiendi. aut quid aliud
ſit oino non intelligo:niſi foꝛte addito nomine
diſpenſarionis fit: vt mendacium non ſit men
dacium Qõ ſi abſurdum eſt:cur ergo nõ aper
te dicis officioſũ mẽdaciũ defendẽdũ: Niſi foꝛ
te nomen te mouet:quia non tam vſitatũ eſtin

eccleſiaſtic libꝛis vocabulũ officij: qd Ambꝛo

ſius noſter non timuit: qui ſuos quoſd libꝛos
vtilium pᷣceptoꝛũ plenos de officijs voluit ap⸗

Fo.

Epla CAXIIII

pellare. An ſi officioſe mentiat eulpandus eſt
quiſq;: ſi diſpenſatiue apꝛobandus: Rogote

maentiat᷑ vbi legerit: qui hoc putat: quia ⁊ in ?
magna queſtio ?: ſi ne aliquado boni viri imo
viri xp̃ᷣiani:qualibus dictum eſt:ſit in oꝛe vro

eſt eſt: non nõ: vt non ſub iudicio decidatis :et
qui fide audiunt:perdes omes qui loquuntur
mendaciũ. Sʒ hec vt dixi ⁊ alia ⁊ magna que⸗/

ſtio eſt. Eligat quod voluerit: qui hoc exiſti⸗

mat vt mentiatur: duz tamen ab ſcribentibus
auctoꝛibus ſanctarũ ſcripturarum et maxime
canonicarũ incõcuſſe credat᷑: ⁊ defendatur ab

eſſe oino mendaciũ:ne diſpenſatoꝛes chꝛiſti: ð

qͥbus dictum eſt:hic iam q̃ritur inter diſpenſa⸗
toꝛes:vt fidelis quis inueniat᷑: tanq; magnuʒ
aliquid ſibi fideliter didiciſſe videãt᷑ ꝓ verita⸗
tis diſpenſatione mentiri: cum ipᷣa fides in la⸗

tino ſermone ab eo dicat᷑ apellata: quia fit qð

dicit. Abi autẽ fit quod dicit.mentiendivtiq
non eſt locus. Fidelis igit᷑ diſpenſatoꝛ apoſto
lus NMaulus ꝓcukdubio nobis exhibet in ſcri⸗
bendo fidem: qꝛ veritat diſpẽſatoꝛ erat nõ fal⸗

ſitatis. ac per hoc veruʒ ſcripſit vidiſſe ſe e⸗
trum non recte ingredientẽ ad veritate euage⸗

lij:eiq; in faciẽ reſtitiſſe:ꝙ gẽtes iudaiʒare co⸗
geret. Ie vero Metrus quod a Maulo fiebat
vtiliter libertate charitatis: ſancta ac beniguna
pietate hũilitatis accepit: atq; ita rarius ⁊ ſan
ctius exempluʒz p̃ᷣbuit poſteris: quo non dedi⸗
gnarent᷑ ſicubi foꝛte recti tramitẽ reliquiſſent:
etiaʒ a poſterioꝛibꝰcoꝛrigi:qᷓ; Paulus:quo co
fidenter auderẽt etiam minoꝛes maioꝛibꝰ ꝓ de
fendẽda euãgelica veritate ſalua fraterna ch⸗

ritate reſiſtere. Ham cum ſatius multo ſit a te.

nendo itinere in nullo qᷓ; in aliqͥ declinare: mul

to eſt tamẽ mirabilius ⁊ laudabilius libẽter ac

cipere coꝛrigentẽ: q; audacter coꝛrigere deuiã

tem. Laus itaq; iuſte libertatis in aulo ⁊ ſã

cte humilitatis in Oetro quãtũ mibi ꝓmodu
lo meo videt᷑:magis fuerat aduerſus calũniãs⸗

tem Poꝛphyriũ defendenda: qᷓ vt ei daretur
obtrectãdi maioꝛ occaſio:qua multo inoꝛdina

tius criminaret᷑ xp̃ianos fallaciter vel ſuas lit

teras ſcribere:vel dei ſui ſacramenta tractare.

Flagitas a me:vt aliquẽ ſaltẽ vnũ oſtendam:
cuius in hac re ſentẽtiã ſim ſecutus: cũ tutam

plures nominatim cõmemoꝛaueris: qui re ĩ eo H
quod aſtruis pceſſerũt petẽs: vt ſi te reᷣhẽdo

errantẽ: patiar te errare ch talibus quoꝛuʒ ego

fateoꝛ neminẽ legi. Sed cũ ſint ferme ſex aut ſe

ptem: hoꝛũ q̃ttuoꝛ auctoꝛitatẽ tu quoq; infrin⸗
gis. Mam Laodicenũ: cuiꝰnomen taces: dic;.
nup de eccłia egreſſũ.Alexandrũ aũt veteem
hereticũ: Oꝛigenẽ vero ac Didymũr ep̃hẽſos
abs te lego in recẽtioꝛbꝰ opuſ. culis tuis: non
mediocriter: nec ð mediocribꝰ altionid Gols

Diꝛigenẽ mirabiliter ante laudaueris. Cum is
ergo errare puto:qꝛ nec te ipᷣe patierl: qᷓ;uis B

5

perinde dicat᷑:ac ſi in hac ſentẽtia nõ errauerit
Naꝛam qͥs ẽ: qui ſe velit cũ q̃libet errare?: Tres

igit᷑ reſtãt. Euſebiꝰ Emiſenꝰ:Theodoꝛꝰ:lHe⸗

racleotes: quẽ paulopoſt cõmemoꝛas Johã
nes:qui dudum in põtificali gradu cõſtantino

politanã rexit eccłiam. Poꝛro ſi q̃ras:vel reco
las quid hinc ſenſerit noſter Ambꝛoſiꝰ:qͥd no
ſter itidẽ Cypꝛianus: inuenies foꝛtaſſe nec no⸗
bis defuiſſe:quos in eo: qð aſſerimus ſequere
mur:q;qᷓ;ᷓ ſicut paulo ante dixi: tmmodo ſcpᷣtu
ris canonicis:hanc ingenuã debeã ſeruitutem

qua eas ſolas ita ſequar:vt ſeptoꝛes eaꝝ:nihil

oino in eis erraſſe:nihil fallaciter poſuiſſe: nõ

dubitẽ. Pꝛoinde cum q̃ro tertiũ: vt tres etiaz

ego tribus owponã. aſſem qͥdem vt arbitroꝛ
facile reperire:ſi multa legiſſem. Aerũtamẽ ip
ſe mihi ꝓ his omnibꝰ: imo ſupꝑ hos omes apo
ſtolus Maulus occurrit. Ad ipᷣm cõfugio: ad
ipm ab oibꝰ qui aliud ſentiũt lr̃aꝝ eius tracta
toꝛibus ꝓuoco:ipᷣm interrogans appello:⁊ re⸗
Iro in eo quod ſcripſit ad Galathas: vidiſſe ſe

NPerrũ:non recte ingredientẽ ad veritatẽ euã⸗
gelij: eiq; ppterea in faciẽ reſtitiſſe: illa ſimu

latione gentes iudaizare cogebat. Atrũ verũ

ſeripſerit: an foꝛteneſcio qua diſpẽſatiua falſi
tate mẽtitꝰ ſit:⁊ audio eũ paulo ſuꝑius in eiuſ

Ddem narrationis exoꝛdio religioſa mihi voce

clamantẽ. Queautẽ ſcribo vobis:ecce coꝛam

deo.qꝛ non mentioꝛ.Dent veniaʒ qͥlibet aliud
opinantes. Ego magis credo tãto apoſtolo in
mia 1 Pfuis
glienis litter
NMaulũ defendere:ꝙ nõ ſimularit erroꝛẽ iude
oꝛũ:ſed vere fuerit in erroꝛe: qm neq; ſimula⸗

bat erroꝛẽ:qui libertate apoſtolica:ſicut illi tł⸗

poꝛi cõgruebat: vetera illa ſacramẽta vbi op⸗
erat agẽdo cõmendabat ea:non ſathane verſu

tia decipiendis hoibus:ſed dei ꝓuidẽtia pnũ

ciandis rebus futuris ꝓphetice cõſtituta. nec
vere fuerat in erroꝛe iudeoꝛũ:qui non ſolũ no
uerat:ſed etiã inſtanter ⁊ acriter pᷣdicabat eos
errare:qui putabãt gẽtibꝰ imponẽda:vel iuſti
fſicationi quoꝛũq; fideliũ neceſſaria. Ad auteʒ
dixi:eum factum iudeis:tanqᷓ; iudeuʒ:⁊ tanqᷓ;
gentilẽ gentilibꝰ. non mẽtientis aſtu:ſed cõpa⸗
tientis affectu:quẽadmodũ dixerim:parũ mi⸗
hiviſus es attẽdiſſe:imo ego foꝛtaſſe non ſatis
hoc explanare potuerim. Meq; eni hoc ido di
xi:ꝙ miſericoꝛditer illa ſimulauerit: ſed qꝛ nõ
ea ſic ſimulauit:q̃ faciebat ſimilia iudeis: quẽ⸗
admodũ nec illa que faciebat ſimilia gentibus
q tu quoq; cõmemoꝛaſti.atꝙ in eome:qð non
ingrate fateoꝛ adiuuiſti. Cũ eni abs te qſiſem
in epiſtola mea:quomodo putaret᷑:idᷣo factus

lr̃is iurã ti:qᷓ; cuiq; doctiſſimo de
is diſputanti. Nec dicit timeo ſic

ſudeis tãqᷓ; iudeus:qꝛ fallaciter ſuſcepit ſacra⸗
mẽta iudeoꝛũ:⁊ cum gentibꝰtanoᷓ; gentilis fa⸗

ctus ſit:nec tamẽ ſuſcepit fallacit᷑ ſacriſicia gen
tium.Tu reſpõdiſti in eo factũ gentibꝰtãqᷓ; gẽ
tilem: ꝙ pᷣputium recepit:ꝙ indifferenter ꝑmi
ſerit veſci cibis quos dãnant iudei: vbi quero
vtrũ ⁊ h; ſimulate fecerit. Qð ſi abſurdiſſimuʒ

atq; falſiſſimũ eſt:ſic ergo ⁊ illa:in qͥbus iudeo

rum cõſuetudini cõgruebat: libertate pꝛudẽti
non neceſſitate ſeruili:aut qð eſt indignius:di
ſpenſatione fallaci:potiꝰ qᷓ; ideli.Fidelibꝰ eni
⁊ is qui cognouerũt veritatẽ:ſicut ipᷣe teſtatur
niſi foꝛte ⁊ hic fallit:omis creatura dei bonaẽ
Tv nihil abijciendũ quod cũ gratiarũactione ac
cipit᷑. Ergo ⁊ ipᷣi Paulo nõ ſolũ vero: verum
etiã diſpenſatoꝛi:maxime fideli:nõ ſolũ cogni⸗
toꝛi:verũ etiã doctoꝛi veritatis:om̃is vtiq; i ci
bis creatura dei:nõ ſimulate ſʒ vere bona erat

Lur ergo nihil ſimulate accipiẽdo ſacroꝝ ceri
moniarũq; gentiliũ:ſed de cibis:⁊ pᷣputio: ve.

rũ ſentiẽdo:ac docẽdo:tamẽ tanqᷓ; gentilis fa⸗

ctus eſt gentibꝰ: ⁊ non potuit ſieri iudeis tãq;

iudeus:niſi fallaciter ſuſcipiẽdo ſacramẽta iu⸗
deoꝛũ? Cur oleaſtro inſerto obſeruauit diſpen
ſationis veracẽ fidem ⁊ naturalibꝰ ramis:non
extra ſed in arboꝛe cõſtitutis:neſcio qð diſpen
ſatoꝛie velamen ſimulationis obtẽdit: Cur fa⸗
ctus tanqᷓ; gentilis gentibꝰ:qð ſentit docet:qð
agit ſentit.factus aũt tanqᷓ; iudeus iudeis:ali⸗

ud claudit in pectoꝛe:aliud ꝓmit in vbis:in fa

ctis:in ſcriptis.Sʒ abſu h̊ ſapere. Atriſq; eni

debebat charitatẽ de coꝛde puro ⁊ ↄſciẽtia bo
na ⁊ ſide nõ ſicta. ac per hoc oibus omnia facꝰ
eſt: vt omes lucrifaceret non mẽtientis aſtu:ſʒ

cõpatientis affectu.id eſt. non oĩa mala hoiuʒ

fallaciter agẽdo:ſed alioꝝ oiuʒ malis omibus
tãqᷓ; ſi ſua eſſent miſericoꝛdes medicine diligẽ⸗

tia ꝓcurodo. Cuʒ it

urg illa teſtamenti veteris
ſacĩa etiã ſibi agẽda mi

hoc modo a dño deo illa vſq; ad certi tẽpoꝛis

viipenſationeʒ iuſta eſſe cõmẽdãs:a ſacrilegis

ſacris gentiũ diſtinguebat. Tüc autẽ nõ mẽti⸗
entis aſtu:ſed cõpatientis affectu: iudeis tãqᷓ;
iudeus ſiebat:qũ eos ab illo erroꝛe: quo velin

xpᷣm credere nolebant:vłꝑ vetera ſacerdotia

ſua cerimoniaꝝ obſernationes ſe a peccatj poſ
ſe mũdari fieriq; ſaluos exiſtimabãat:ſic libera
re cupiebat:tanqᷓ; ipſe illo erroꝛe teneret᷑: dili⸗
gens vtiq; ꝓximũ tanqᷓ; ſeipᷣm:⁊ hec alijs faci
ens que ſibi ab alijs fieri vellet:ſi hoc opꝰeſiet.
Qõð cum dominꝰmonuiſſet:adiunxit. hHec eſt
autẽ lex ⁊ ꝓphete.hũc cõpatientis affectum in
eadẽ epiſtola ad Galathas pᷣcipit dicẽs. Si pᷣ
occupatus fuerit homo in aliquo delicto: vos

q ſpiritales eſtis inſtruite puiunnodii ſpiritu

lacra etie nime recuſabat:nõ mi⸗
ſericoꝛditer failebat: ſed oĩno non fallens atq;

Cra

enratisin

deſinond
P:non t

gutleidh.

ſiaoqden

Gitaglen

er ſubuan

palienti⸗
ibbethom
ociſi
patiendo
logtearet
ferer T.
wereteif
habes c
quo mih
pꝛionübe⸗
Gplenocd

(omniliſee⸗

hocledika
Cantney
fwosinui
emaeri
uneran
gioed
ſinone
tepure
Menter.
cennihi
de olleã
lemihie

oopoto

ſuisnoͤ yn
ꝛoſſibus
genuerat:
laepoſter
Ppker quoe
lennbln
lobis Cert
lienioaſtel
festammen
mephopſien
dophoſse

Cuenſen:
ernmotu;
wonnnicoot

Suani nn

plionnerchen
ſcitapuck
fuseriſtin⸗
ninolar, ,
WWN
clteſaſicnn
Mlinriofa

Fo. CCI

Tractatus II Epla (CxlIII

lnrads intendens teipᷣm ne ⁊ tu tẽpteris. Ai nr᷑os qͥ nr̃is laboꝛibus ſinceriſſime fauerit hoc
inſe, de lnon dirit fieri tanq; ille: vt nullũ lucrifacai potius q;ta poſſumus inſtantia doceamꝰiquo
faienii⸗ As.:hon vtiq; vt ipᷣm delictũ fallaciter ageret: ſciant fieri poſſe:vt inter chariſſimos aliqd al⸗
Ondin, ur ſe id habere ſimularet: ſed vt in alterius de terutro ᷣmone cõtradicat᷑:nec tamen ipſa cha
t ulne licto qd etiam ſibi accidere poſſet attẽderet:at⸗ ritas minuat᷑:nec veritas odiũ pariat: que de
Qbſet ita alteri tanq; ſibi altero vellet miſericoꝛdi⸗ bet᷑ amicitie:ſiue illud verũ ſit qð cõtra dicit᷑:
rlnke ter ſubueniret. hoc eſt non mẽtientis aſtu:ſʒ cõ ſiue coꝛde veraci qualecũq; dicit᷑ mõ retinẽdo
uilhenn otieneid alfecti. Bie iudeo:ſic gentili:ſic cui: in mente qð a labijs diſtet.Credãt igit᷑ fratres
asctunn libet omini Paulus in erroꝛe vel peccato ali noſtri familiares tui:qͥbus teſtimoniũ ꝑhibes
iäfie, guo coſtnuroenon ſimulãdo qð non erat: ̊ c ꝗ ſint vaſa xpᷣi:me inuito factũ: nec mediocrẽ
niſuifeg patiendo:quia eſſe potuiſſet: tanqᷓ; ſe hoaiem de hac re doloꝛẽ ineſſe coꝛdi meo:ꝙ le mee pꝛi
eN cogitaret:oibꝰomnia factꝰ eſt:vt omnes lucri⸗ u ultoꝝ manus venerint: qᷓ; ad te 6
crnnn oe. Leißmi niaert obſero e aniſpeni eirennen manus venerint: qᷓ ad te ad quẽ
ügtiin aacretecei u placet obſecrote pauliſper ĩ ſcripte ſunt puenire poterũt. Quo autẽ modo
wſimn nute: e ißm mnauaerge meipᷣm⁊ recole:vel ſi id acciderit: ⁊ longũ eſt narrare:⁊ niſi falloꝛ ſu
Z habes cõſcripta telege wba tua in iia epiſtola perſiuũ:cum ſuſiciat ſidd mihi in hoc credat
R Deiang oe iearte noſnl iam collegã meũ Cy non eo factuz animo quo putat᷑: necoino mee
neine Bpleno efen dien m iq; veraci q; germano fuiſſe voluntatis aut diſpoſitionis aut cõſenſi
euchihſtn cömiliſſe e rn nara ſ ectu: cum qᷓdam me in te onis aut ſalteʒ cognitionis: vt fieret. Hec ſinõ
S nineernoſulaſes graute ubntitiyn Grduntasteſte zoloduotgmid Aunpineſf.
n rleck mlentarrocneceſſtnainſe iuavi. Kiamenonkabe Satamaet tedaicas
Putfntti Aant ne Maeamii cerrare pueriluer ꝛrfauto boctueſanctitan malinola mteſuggere c ad
