angelꝰ dñi ei aparuit i ſomnis dicẽs: Joſeph
fili Dauid noli timere: hoc ẽ ne velis foꝛnicati
onis ſuſpitionẽ in vᷣgine habere:vel aliquid ſi

niſtrũ cogitare:neq; timeas eam in vxoꝛeʒ du

cere.Qð eni in ea natũ eſt:⁊ nũc animũ tuũ an

git:non homis ſed ſpũſſancti eſt opus Pariet

enĩ omniũ vᷣgo ſola dei filiũ ⁊ vocabis nomen

eius ihm.id eſt.ſaluatoꝛẽ. Ipſe eni ſaluũ faci⸗

et populũ ſuũ a peccatis eoꝛum. Igit᷑ Joſepyhp
m angeli pᷣceptuʒ vginem vxoꝛem duxit:nec
tñ cognouit eam:ſed caſte ꝓcurãs cuſtodiuit.
Jãq; nonus a ↄceptione inſtabat menſis cum

Joſeph vxoꝛe cũ̃ alijs que neceſſaria erãt alſũ
pᷣta bethleẽ ciuitatẽ vnde ipᷣe erat tetendit.a

ctum ẽ aũt cũ eſſent ibi:impleti ſũt dies vt pa⸗

reret:⁊ peperit filiũ ſuũ pᷣmogenitũ :ſicut ſacti
euãgeliſte docuerũt dñm nr̃m ihm xpᷣm:qͥ cuʒ
patre ⁊ filio ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat deus ꝑ.
oia ſecula ſecuioo. —ð
Beati hieronymi ad Mineriũ ⁊ Alexan⸗

dꝛũ monachos dereſt⸗ urrectione carnis:vbi ex
ponit illð apoſtoli ad Coꝛinthios. Om̃es qui

dem reſurgemus:ſed non omnes imutabimur
Em hereticoꝛũ catholicoꝛũq; ſentẽtias: in fine
ſe excuſans ꝙ tomo ĩ aliquibꝰ cõmẽtarijs Oꝛi
genis vtatur. Epła. ChI.

Niblolam pke.

ctionis articulo ſancti fratriſ noſtri

Syſinni:qui veſtra mihi ſcripta de

tulerat:hec qualiacũq; ſũt dictare compelloꝛ.
nec poſſũ vr̃am celare pꝛudentiã: ⁊ obſecrone
B dic tum referatis ad głiam: qͥnpotius ad ple
nam neceſſitudintẽ:dũ ita vobis quaſi mihi lo⸗
quoꝛ.Multas ſanctoꝝ fratꝝ ac ſocioꝝ de ve⸗
ſtra puincia ad me detulit qſtiones: ad q̊s vſ⸗
q; ad diẽ epiphanioꝝ largiſſimo ſpatio me re

ſponſurũ putabã.Cunq; furtiuis noctiũ lucu⸗

bꝛatiũculis ad pleraſq; dictarẽ: ⁊ expletl aliis
me ad vr̃am qſi ad difficillimã reſeruarẽ:ſubi⸗

to ſuꝑuenit ſe afferens ilico ꝓfecturuʒ.Cunq;
eũ rogar:vt differret iter:libere mihi cepit fa⸗
mem obtẽdere monaſterioꝛũ:egypti neceſſita⸗
tes:nili non plenas aquas:multoꝛũ inediã: vt

ꝓpe offenſaʒ eſſet in dominũ ullũ vltra velle re
tinere. Itaq; ſubtegmina ⁊ ſtamina: liciaq; et
telas que mihi ad vr̃am tunicã paraueram vo
bis icõfecta trãſmiſi.vt quicqd mihi deeſt: ve⸗
ſtro texat᷑ eloquio. Pꝛudẽtes eſtis ⁊ eruditi:⁊
de Canina vt ait Apius facũdia ad xpᷣi diſer⸗
titudinẽ trãſmigraſtis. Nec magno mihi apð

vos laboꝛe opus eſt:ꝙ philoſophũ quẽdaʒ in

ſuadẽdo ruſticũ eſſe ꝑpeſſuʒ narrãt fabule vix
dum dimidiũ inquit dixerã: iam intellexerat.
Itaq; ⁊ ego tꝑe coartatꝰ ſinguloꝝ vobis quii
ſacrã ſcripturã cõmentariolos reliqrunt ſnias
ptuli: ⁊ ad vbũ pleraq; interpᷣtatus ſum. vt ?
me liberẽ q̃ſtione: ⁊ vobis veterum tractatoꝝ
mittat᷑ auctoꝛitas:qͥ in legẽdis ſingulis ac pio
bãdis nõ mee voluntati:ſed vr̃o acqᷣeſcatis ar
bltrio Queritis qͥ ſenſu dictũ ſit:⁊ quõ in pᷣma
ad Coꝛinthios epła Pauli apłi ſit legendum.
Oẽs qͥdẽ doꝛmiemꝰ:nõ aũt oẽs ĩmutabimur:
An iuxta q̃dam exẽplaria non oẽs doꝛmiemus
oẽs aũt imutabimur.vtrũq; eni in grecis codi

cibus iuenit᷑ Suꝑ q̊ Theodoꝛꝰ heracleotes:q̃

ꝛbs olim perinthus vocabat᷑:i cõmẽtariolis

apłi ſic locutꝰ ẽ:oẽs qͥdẽ nõ doꝛmiemꝰ:oẽs aũt

R
. *

,
.
4„

C

nnutavi
leſiruellh
ſberſ⸗
Onaſon
corpoꝛb⸗
listein
ßoner
dfogtic
ltoptorot
Gbinur.4
nubiy
c(orruptlon
Gutadont
naomo
pebndel
ſenifeta
licsinco
Neritemort
ſoͤpleit.
Lmnetenit
tnositu
ſtodmae
duereime
penisve⸗
doms
quennid
1moꝛrn
mor. G
dubium
fuitdlce⸗
ſtclligt g
porieium
morrolita
halho yb
ſbeſlemo:
fuuräͤrytn
rpo A⸗
Nyneno
ſtincötre
loconoes
lobinur a
ſoreanoint
hlomich
locurröiarn
ledormie
lſanetin
dusſatpti
lemimuet
licſtoigin
mornulreſi
Menioegj
loſüfiui
briſtaleg
Alinurad
nanedorm
Iur Dormn

=
=
=
2 =
SS

naiffunlutr
hamihiſohue
Nare conpdle

Ntiä: vobſeen.

rnpotiuenie
bisquaſimh⸗

aſociodeee

ſiones: adiß
ſimolpaioten
minisnoiin
mi: terpet 4
mintiauri it⸗
Peeunz ng
lbaembicoti⸗
irgnutneſi⸗
muuriͤneli:
Uüravelere
ſtuminn loc
ncignanean

ignbideſt ſe

chotallii
iinadniic⸗
roao bian⸗
ogbiqnütizt
nurrüftolenn
„oaninelenen
glo⸗ hien
ſoorlärmn ſin
götn in
deun naun
oſnone

Tractatus II

immutabimur. Enoch eni ⁊ elias moꝛtis ne
ceſſitare ſuꝑata:iia vt erãt in coꝛpoꝛibꝰ ð terre
na ↄuerſatione ad celeſtia regna tranſſ ati ſunt
Vnñ ⁊ ſancti qͥ die cõſũmationis atq; iudicij in
coꝛpoꝛibꝰreperiẽdi ſũt cũ alijs ſãctis:qͥ ex moꝛ
tuis reſurrecturi ſunt:rapient᷑ in nubibꝰobuiã
xpᷣo in aera: ⁊ nõ guſtabũt moꝛtẽ erũt ſemꝑ cũ
dño guiſſima moꝛtis neceſſitate calcata Vnde
ait apłs:oẽs qͥdẽ non doꝛmiemꝰ:oẽs autẽ imu
tabimur.Qui eni ex moꝛtuis reſurrexerint:et

in nubibꝰ viuẽtes rapti fuerint:trãſibunt ad in
coꝛruptionẽ:et a moꝛtalitate in imoꝛtalitatem
mutabunt᷑:nõ in tꝑe:nõ ſaltẽ in bꝛeui ſpacio:vᷣ

in atomo ⁊ in pũcto tꝑis atq; momento:qͥ pal⸗
pebꝛa oculi moueri põt in nouiſſima tuba Tã
ta eni fiet celeritate reſurrectio moꝛtuoꝝ: vt vi⸗
ui qͥs in coꝛpoꝛibꝰ ſuis ↄſumationis tpᷣs inue⸗

nerit:moꝛtuos de inferis reſurgentes pᷣuenire

nõ valeãt. Qð manifeſtiꝰ NPaulꝰ diſſerẽs ait.
Canet eni tuba:⁊ moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti:

et nos imutabimur. O poꝛtet eni coꝛruptibile

iſtud induere incoꝛruptionẽ: ⁊ moꝛtale iſtud i⸗
duere imoꝛalitatẽ:vt poſſit i vtrãq; ꝑteʒ vel i

penis vel iĩ celoꝛũ regno manere ꝑpetuo.Dio⸗
doꝛus tharſenſis epᷣs pᷣterito h̊ capitulo in ↄſe
quentibꝰ bꝛeuiter annotauit:in eo ꝙ ſcriptuʒ ẽ

⁊ moꝛtui reſurgent incoꝛrupti:⁊ nos imutabi⸗

mur. Si inqᷣt icoꝛrupti reſurgẽt moꝛtui: haud
dubium qͥn ⁊ ip̃i ad melioꝛa mutati:qͥd neceſſe

fuit dicere ⁊ nos imutabimur: An in h̊ voluit

itelligi ꝙ icoꝛruptio cõis ſit oiuʒ:imutatio aũt

ꝓpꝛie iuſtoꝝ:dũ non ſolũ incoꝛruptioneʒ:eti⸗

moꝛtalitatẽ:ſᷣ ⁊ gliam ↄſequunt᷑:Apollinaris
lʒ alijs vbis eadem q̃ Theodoꝛꝰ aſſeruit qͥſdã
nõ eſſe moꝛituros:⁊ de pᷣſenti vita rapiẽdos in
futurã:vt mutatis gloꝛificatiſq; coꝛpoꝛibꝰ ſint

cũ xpᷣo.Qð nũc de Enoch ⁊ Helia credimus.
Bidymꝰnõ pedibꝰ ſᷣ vbis i Oꝛigenis trãſiens
ſniaʒ:cõtraria via gradit᷑. Ecce myſteriũ vobᷣ

loquoꝛ:oẽs qdem doꝛmiemꝰ:nõ oẽs autẽ imu
tabimur.qð ita diſſeruit.Si non indigeret re⸗

ſurrectio interpᷣte:nec obſcuritatẽ hr̃et in ſenſi
bus:nũqᷓ; NPaulꝰ poſt multa q̃ de reſurrectiõe
locutꝰ ẽ intuliſſet Ecce myſteriũ vobᷣ dico.oẽs
q̃dẽ doꝛmiemꝰ.id ẽ.moꝛiemur.nõ oẽs aũt ſᷣ᷑ ſo
li ſancti imutabũt᷑. Scio ꝙ in nõnullis codici
bus ſcripiũ ſit.non qͥdẽ oẽs doꝛmiemꝰ: oẽs au
tem imutabimur Sʒ ↄſiderãdũ:an ei qð pᷣmiſ
ſũ eſt:oẽs imutabimur:poſſit ↄuenire qð ſeqͥt
moꝛtui reſurgẽt icoꝛrupti:⁊ nos ĩmutabimur.
Si eni oẽs imutabunt᷑:⁊ hoc cõe cũ ceteris eſt
ſuꝑfluũ fuit dicere:⁊ nos imutabimur Quam
ob rẽ ita legẽdũ ẽ:oẽs qͥdẽ doꝛmiemꝰ: non oẽs
aũt imutabimur.Si eni i Adã oẽs moꝛiũt᷑:⁊ i
moꝛte doꝛmitio ẽ:oẽs ̊ doꝛmiemꝰ ſiue moꝛie⸗
mur Doꝛmit ãt iur idioma ſcpᷣturaꝝ:q̃ͥ moꝛtu

Fo. CLXXXVI

Epla ClIII

us eſt ſpe reſurrectiõis future. Diſq; ̊ doꝛmit

exꝑgiſcit᷑:ſi ̃ nõ ſubita vis moꝛtis eũ oppꝛeſſe
rit: ⁊ moꝛs ſomno fuerit copulata. Cunq; oẽs
ita doꝛmierint lege nature:ſoli ſãcti in coꝛꝑe et
aia in meliꝰmutabunt᷑:ita vt incoꝛruptio oiuʒ
reſurgẽtiũ ſit. Gloꝛia aũt atq; mutatio ꝓpᷣe ſã⸗
ctoꝝ Quodq; ſeqͥr iu grecos ? Inpriiii ſiue
PO1π1¼⁄π ⅓½αXατιÜον. Utrüch eni legit: nriin
terp̃tati ſũt i momẽto ⁊ ĩ ictu ſiue ĩ motu oculi
idẽ p̃ᷣfatꝰ Didymꝰita explanauit. Jũcta ſimul
oĩuʒ reſurrectiõe rapient᷑ obuiã xpo. Sʒ hiqᷣs
moꝛs diſſoluerit q̃ pᷣſens ſermo ſigniſicat.QAnñ

eni dicit in pũcto tꝑis ⁊ in motu oculi atq; mo

mẽto:futurã oĩuʒ reſurrectionẽ cũctã pᷣme ⁊ ſe
cũde reſurrectiõis fabulã excludit: vt alij pᷣmi:
alij nouiſſimi reſurrecturi eſſe credãt᷑. Atomꝰ
aũt pũctũ tꝑis ẽ.qð ſecari ⁊ diuidi põt. Vñ et
Epicurꝰex ſuis atomis mundũ ſtruit ⁊ vniuer
ſa cõfoꝛmat. Ictuſq; oculi ſiue motꝰq̃ grece di
cit᷑ po cu tãta velocitate trãſcurrit: vt pene ſẽ
ſum vidẽtis effugiat. Veꝝ qꝛ in pleriſq; codici
bus ꝓ poin id ẽ.ictu vł motu piin legit᷑:hoc
ſentire debemꝰ vt quõ leuis pluma vel ſtipula

aut tenue ſiccũq; foliũ vento flatuq; raptaf: et H

de terra ad ſublime trãſfert᷑.ſic ad ictũ oculi:⁊

ad nutũ dei:oiuʒ moꝛtuoꝝ coꝛpoꝛa mouebũt᷑: HZ
parata ad aduentuʒ iudicis. Quodq; iungit?

dicit In nouiſſima tuba:canet eni tuba:⁊ moꝛ
tui reſurgẽt incoꝛrupti: et nos immutabimur.
Opoꝛtet enim coꝛruptibile h̊ induere incoꝛru
ptionẽ:⁊ moꝛtale h̊ induere ĩimoꝛtalitatem:du
plicẽ habet intelligẽtiã: vt clãgoꝛ tube aut vo⸗
cis indicet magnitudinẽ:iuxta illð qð ſcriptuʒ
eſt:ſicut tuba exalta vocẽ tuã.Aut aꝑtam oiuʒ
reſurrectionẽ iuxta illud qð i euãgelio legimꝰ:
tu aũt cũ facis elemoſynã: noli tuba canere an

te. hoc ẽ abſcõdite fac miſcdᷣiaʒ:⁊ in ſecreto :ne

videaris de alteriꝰ mi ſeria gloꝛiari. Querimꝰ
aũt cur ad nouiſſimaʒ tubã moꝛtuos ſcripſerit
reſurrecturos Qñ eni ĩ nouiſſima ðꝛ vtiq; alie
p̃ceſſerũt. In apocalypſi Johis.vij. delcribũ⸗
tur angeli cũ tubis:⁊ vnoquoq; clangente:pꝛi
mo videlicet ſcðᷣo ⁊ tertio q̃rto ⁊ qnto ⁊ ſexto:
q̃d ꝑ ſingulos actũ ſit:indieat᷑:. Nouiſſimo au
tem · id ẽ.ſeptimo claro tube ſtrepitu ꝑſonãte:
moꝛtui ſuſcitant᷑:coꝛꝑa q̃ bᷣus habuerat coꝛru
ptibilia: incoꝛrupta recipiẽtes. Añ poſt nouiſ
ſimã tubã exponit apłus qͥd ſequat᷑ Canet eni
tuba:⁊ moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti:nos autem

imutabimur: qñ dicit nos:aliũ ſe:⁊ eos:qͥ ſecũ

ſunt:pᷣter moꝛtuos eẽ ſigniſicat.Ad qꝗð intelli⸗

gendũ:ſũt qͥ dicãt moꝛtuos qͥ reſurgãt incoꝛru

pti: eẽ coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ: eos aũt qͥ dicant᷑ eſſe

mutãdi: aias debere accipi: qñ in maioꝛẽ gliaʒ

fuerint cõmutate:⁊ Zueneritt i virũ ꝑfectũ:et
mẽſurã etail plenitudinis xpᷣi. Alij vo Merit

Tars

moꝛtuos debere itelligi peccatoꝛes:qui reſur⸗
gent incoꝛrupti vt poſſint erna ſuſtinere ſuppli
cia. Eos aũt qͥ cõmutant᷑:eſſe ſãctos:qͥ de vtu
te in vᷣtutẽ:⁊ de głia tranſferunt᷑ in gliam. Vñ

ad incoꝛruptionẽ moꝛtuoꝛuʒ intulit. Opoꝛtet
eni coꝛruptiuũ hoc induere incoꝛruptionẽ ld

id aũt qð dixerat:nos imutabimur :illud adiũ
xit.⁊ moꝛtale hoc induet ĩmoꝛtalitateʒ aliudẽe
eni imoꝛtalitas:aliud incoꝛruptio. ſicut aliud
moꝛtale: ⁊ aliud coꝛruptiuũ.Quicqd aũt moꝛ
tale eſt:⁊ coꝛruptiuũ eſt:ſʒ non qð coꝛruptiuũ

ſtatim ⁊ moꝛtale. Coꝛruptiua q e ſunt coꝛpo⸗
ra que carẽt anima:⁊ tamẽ non ſunt moꝛtalia.

qꝛ nũqᷓ; habuere vitã.qð ꝓpꝛie aĩantiũ eſt.vñ
ſignanter aplłs:coꝛruptioni incoꝛruptioneʒ:et

moꝛtalitati imoꝛtalitatẽ: reſurrectiõis futurã
tꝑe copulauit.Achatiꝰ:Ceſarea:q̃ pᷣus Turr
Stratonis vocabat᷑:poſt Euſebiũ NPamphili
epᷣs in q̃rto &νXρ TνWHρι TIHια½ 11ν idé6.
collectarum queſtionũ libꝛo: ꝓponẽs ſibi hãc
eandem q̃ſtionẽ latius diſputauit:⁊ vtrũq; ſu
ſcipiens qð inter ſe videt᷑ eſſe ↄtrariũ:poſt pᷣn

pᷣmum de eo:qð magis in plurimis codicibꝰin

uenit᷑.Ecce myſteriũ dico vobis:omes qͥdem

doꝛmiemus:non om̃es aũt imutabimur y

ſteriũ dixit: vt attẽtioꝛes faceret auditoꝛes de
reſurrectiõe plenius diſſerturꝰ. Doꝛmitio au⸗
tem moꝛtẽ iſtã q̃ cõmunis eſt omniũ ſignificat:
vnde rectiſſime poſuit ꝙ om̃es doꝛmiamꝰ.id ẽ
moꝛiamur:ſicut ſupꝛa dixit. Quomodo i Adãa

om̃es moꝛiunt᷑:ſic ⁊ in xpᷣo omes viuiſicabũt᷑.
Cum ergo oẽs moꝛituri ſint:audite ſacramẽta
que dico:om̃es qͥdem doꝛmiemus: ſed nõ oẽs
imutabimur. Canet eni tuba:haud dubiuʒ qͥn

angelus ſeptimus:⁊ moꝛtui reſurgent incoꝛru neq; ꝑp ſom:neq; ꝑ vbum:neq; ꝑ epłam tanq;
per nos miſſam: qſi inſtet dies dñi:ne qs vos

ſeducat vllo modo.quoniã niſi diſceſſio vene⸗

pti. Si autẽ incoꝛrupti erũt moꝛtui:quõ noni⸗
mutabunt᷑:cũ incoꝛruptio ipᷣa mutatio ſit: Sʒ

hec cõmutatio qᷓ Paulus mutãdus:⁊ ſãcti ſũt

gloꝛificatio intelligit᷑. Incoꝛruptio aũt iccirco
cõmunis eſt oiuʒ:qꝛ in eo miſerabilioꝛes erunt
peccatoꝛes:vt ad toꝛmẽta perpetui fint:⁊ non
moꝛtali ⁊ coꝛruptibili coꝛpoꝛe diſſoluant᷑. Le⸗

gimus in eadẽ epiſtola apoſtolo diſſerẽte ſecre

tam diuerſitateʒs reſurrectionis:non in natura
coꝛpoꝛũ:ſed in varietate głic duʒ alij reſi urgũt
ad penas ꝑpetuas:alij ad gliam ſempiternam
Alia eni caro volatiliũ:alia piſciũ:alia iumen⸗
toꝛũ: ⁊ coꝛpoꝛa celeſtia:a coꝛpoꝛa terrena.Sic
inqᷣt erit ⁊ reſurrectio moꝛtuoꝛuʒ:cui ſententie
magis acqᷣeſcit eccłia. vt oẽs cõi moꝛte moꝛia⸗
mur: et nõ oẽs mutemur in gliam. Juxta illud
qð SDaniel ſcribit:multi doꝛmiẽtes ĩ terre pul
uere reſurgẽt:alij in gliam eternã: alij in ↄfuſi⸗
onẽ ⁊ obꝑꝛobꝛiũ ſempiternũ Qui eni reſurgẽt
in obpꝛobꝛiũ ⁊ ↄfuſionẽ ſempiternaʒ:nõ reſur

II

gent in eternã głiam. in quã Qaulus: ⁊ qui cq
eo ſunt mutabunt᷑ Que cũ ita ſe habeãt:⁊ ſici

tellecta ſint a nobis:eoꝝ tm cõmutationẽ ſuſci

pere:qui reſurgẽt in gliam. NPeccatoꝝ autẽ et
qͥ moꝛtui infideliũ apellant᷑: ⁊ reſurgent inccoꝛ

rupti:nequaqᷓ; cõmutationẽ: ſed penas perpe

iuas eſſe dicẽdas. Trãſeamus ad ſcðam lecti⸗
onem: que ita fert᷑ in pleriſq; codicibꝰ.nõ qͥdeʒ
omnes doꝛmiemꝰ.omes aũt imutabimur. Ex
qua nõnuli aſſerũt multos viuos in coꝛpoꝛibꝰ
reperiẽdos.⁊ ſi nõ doꝛmiãt oẽs:nõ omnes eſ/ſe
moꝛituros.ſi autẽ non moꝛiant᷑ oẽs:nõ oẽs re

ſurrecturos. Reſurgere eni ꝓpꝛie dicit᷑:q̃ pꝛi
moꝛiendo cecidit. Vñ ⁊ Naulũ volunt ſcribe
re in pᷣma ad Theſſaloniceſes epiſtola. Nos
viuimus:qui reſidui ſumus:in aduẽtu dñi nõ
pᷣ̃ueniemus eos qͥ doꝛmierunt.qm ipſe dñs in

iuſſu:in voce archangeli: in tuba dei deſcẽdet
de celo:⁊ moꝛtui in xpᷣo reſurgent pᷣmi. deinde

nos qᷣ viuimus: q reſidui ſumus ſimul cũ illis
rapiemur in nubibus obuiã xpᷣo in agera: et ſic

:pe ſemꝑ cuʒ dño erimus. Et ex his dictis pbare
cipium qð omiſimus:ſic locutus eſt. ODicamꝰ2

conant᷑ apoſtolũ Paulũ et qͥ cũ eo ſcribebant
epiſtolã:putaſſe ſe nõ eſſe moꝛituros:ſed repe⸗

riẽdos die cõſumationis in coꝛpe.Qð ſi ver
eſt:errauit Paulꝰ: ⁊ humana eſtimatiõe dece⸗.
pius eſt:vt arbitraret᷑ ſe iueniendũ in coꝛpoꝛe
dð falſũ eſſe reꝝ exitus appꝛobauit.Hoc itelle⸗
xerant ⁊ illi Theſſalonicẽſes ſacramẽta ſermo
nis myſtici neſciẽtes:⁊ niecturis varijs fluctu
abant. dicebãtq; ſi Pauilꝰ inueniẽdus ĩ coꝛpo
reeſt: ꝓximus ẽ dies iudicij. Uñ coꝛrigit eos:
ſcdam epłaʒ ſcribens. Rogamus vos fratres

ꝑ aduẽtũ dñi nr̃i ihu xpᷣi: nr̃am ↄgregatiõeʒ
i ipᷣm vt non cito mẽte moueami:nec terreami

rit pᷣmuʒ:⁊ reuelatus fuerit homo peccati:filiꝰ

pꝓgitiõis qͥ aduerſat᷑ ⁊ extolli᷑ ſuꝑ oẽ qð dicit᷑

deus: ⁊ qd colit᷑:ita vt i templo dei ſedeat:oſtẽ
dens ſe tanq; ſit deus. Non meminiſtis ꝙ cuʒ
apud vos eſſem:hec dicebã vobis: Quibꝰ di⸗

ctis h̊ agit:vt eos reuocet ab erroꝛe:ne putent

diem appꝛopinquare iudicij:⁊ id qð ſcripſerat

nos qui viuimus:qui reſidui ſumus:in aduẽ⸗
tI dñi non pᷣueniemus eosq̊ doꝛmierũt:aliter
intelli ant: qᷓ; intelligi voluit ipe qͥ ſcripſit Re
qᷓ; eni nieri põt:vt qui ad Timotheũ ſcripſerat
Ego eni iam deliboꝛ:⁊a tpᷣs reſolutiõis mee in⸗
ſtat:putaret ſe in carne ꝑpetuũ:⁊ nunqᷓ; eẽ mo

riturum: ⁊ de vita terrena ſtatim ad regna cele

ſtia trãſituꝝ:pᷣſertim cũ ad Romanos ſcribẽs
eadẽ dixerit.Quis me liberabit de coꝛpe moꝛ⸗
tis huiꝰ: Et ad Coꝛinthios. habitãtes i coꝛꝑe
pegrinamur a dno.magis aũt volumus exire

C

decoppe
poveri
Crien
Pſemil
ſeheral
mitione
locbef.
dorniit
nietiti
ppetan

entih

Viureau
none.
1eſteni
Luien
(eniy
td
caveriti
Nabus
monet
cisq
Vde⸗
Noh⸗
dorn
aürf
dicet
Etie
polpe
ſtcp.
l do⸗
lonpi
oes:
Hutatia
lione:qj
yapene
doꝛnnen
dormieri
domiten
lurſen
lerapiet
uſnodid
Lern
dad
ftety
ſickinen
ttiͤſiy
ſuavin
cedoͤ
parire

Alijexen

grepö
ſtmoꝛtn
none:en
ſco⸗

nnröon

Etvite

ennhrdei
füreenn

ilmuzfritii

ii emn
erbesrge
ti clden
enoämprſnn
incoe Ctkri

namseſfinatee

ivcnicnei ncht
rbaunhrit
saamnintn

=

ſecuns mieſ

Pimmiizio
las Rongen
gemanefinn
tinn ed
opeaninettenen
rns almmg
Nrzon Mrcs
Sitſcſorer
4bonopecennd
i upoecbd
odaſchen
anenmnite
inchieen
andr ſi⸗
:rbciſche
n⸗
Ga dormh
rſheiti ⸗
ottilce⸗
jcſeloiten
c:emnii
ſtuinlin

N
in

1

7

—☛ ☛= =

7

— ——
=☛rn

—

—
==

SS
= ——=—r—
=—

———

Rennn ,
S

s hepiiu

r

Fo. CLXXXVIII

Tractatus II Epla CIII

de corpe: pᷣſentes eſſe cuʒ deo. qͥ hec dicebat:
nouerat vtiq; ſe eẽ moꝛiturũ. Meliꝰ eſt igitur

ſpiritaliter ſentire qð ſcriptũ ẽ: ⁊ doꝛmitionẽ i

pᷣſenti loco nõ moꝛtẽ acciꝑe: ꝑ quã aĩia a coꝛꝑe
ſeparat᷑:ſed pctm poſt fidẽ ⁊ offenſam dei.doꝛ

mitionẽq; poſt baptiſmũ: de qᷓ ⁊ ad Coꝛithios
loq̃bat᷑.Et iðᷣo inter vos multi infirmi ſunt: et

doꝛmiũt plurimi. Et ĩ alio loco. Ergo ⁊ qͥ doꝛ⸗

mierũt in xp̃o perierũt:qͥ cũ moꝛtui ſint:nõ ſũt
ꝑpetua moꝛte ꝑituri:qꝛ nõ ĩ moꝛtali crimie cõ⸗
tinent᷑:ſʒ leui modicoq; pctõ.Qð ⁊ aliꝰ ſanctꝰ
vitare cupiẽs loquebat᷑: ne foꝛte obdoꝛmiã in
moꝛte.Eſt igit᷑ ſomnꝰpeccati qͥ ducit ad moꝛtẽ

⁊ eſt alia delicti doꝛmitio q̃ moꝛte non ſtringit

Qui ergo vixerit ea vita ã dicit.Ego ſum vita

(etenĩ vita nr̃a abſcõdita eſt cũ xpᷣoĩ deo) ⁊ nũ qit BRi
cẽſes epła ſcribit᷑. Hoc eni vob dicimꝰ in vvoo

q; ab ea fuerit ſeparatꝰ: nec ad moꝛtẽ vſq; pec
cauerit:iſte de viuentibꝰ ⁊ ſemꝑ viuẽtibꝰ eẽ ðꝛ
daqͥbus ⁊ ſaluatoꝛ in euãgelio Johis myſtico
ᷣmone teſtat᷑. Qui credit in me:nõ moꝛiet᷑. Et
oĩs qͥ viuit: ⁊ credit in me:nõ moꝛiet᷑ ineternũ.
Ande ⁊ apłs dñi ſui calcãs veſtigia:ea docuit
diſcipulos:q̃ didicit a magiſtro:oẽs itaq; non
doꝛmiemꝰ.Qui eni oĩ cuſtodia ſᷣuat coꝛ ſuũ:⁊

ad xpᷣi pcepta vigilat: madatiq; eius memoꝛ
dicẽtis:vigilate:qꝛ neſcitis q̊ hoꝛa fur veniat.

Et ĩ alio loco.ne dederis ſomnũ oculis tuis:⁊
palpebꝛis tuis doꝛmitationẽ: vt ſaluus fias: q̃
ſi capꝛea de vinculis:⁊ q̃ſi auis ð laqueis: iſte

nõ doꝛiniet. Cũq; igit᷑ dam nõ doꝛmiat:qui

ſemꝑ in xpᷣo viuũt ⁊ vigilant:ſequit᷑ vt nequa
qᷓ; oẽs doꝛmiãt:⁊ ecõtrario oẽs imutẽt᷑ nõ im⸗
mutatiõe głie:q̃ ꝓpꝛie debet᷑ ſãctis:ſᷣ ea imuta
tione:q̃ coꝛruptiuũ h̊ incoꝛruptiuuʒ efficit: vt

vel penas vel pᷣmia recipiãt ſempiterna Qð ſi
doꝛmierit aliqͥs in xpo: ⁊ negligẽtie ſomno ob
doꝛmierit: debet audire qð ſcriptũ ẽ. Nuũqd dq
doꝛmit nõ reſurget:Qui vo nõ doꝛmit ß vigi⸗

lat: ⁊ ſemꝑ viuit in xpᷣo ð vita ad vitã trãſiet:ſi

ue rapiet᷑ in nubibꝰ: vt ſemꝑ cũ dño ſit. Be iſti
uſmodi doꝛmiẽtibꝰ Laʒarꝰ erat: de qͥ dñũs ait.

Laʒarꝰamicꝰ nr̃ doꝛmit.⁊ de h̊ doꝛmiẽte dice⸗

bat ad Marthaʒ: credit ime: etia ſi moꝛtuꝰ
fuerit viuet.⁊ oĩs qͥ viuit:⁊ credit i me:nõ mo⸗

riet᷑ ineternũ. Qui enĩ tota mẽte in xpᷣo cõfidit

etiã ſi vt hõ lapſus moꝛtuus fuerit ĩ pctõ: fide 1 viuos ?7
agdhuc in coꝛpoꝛibꝰreperiẽdos.Seqtur ĩ iuſſt u
i voce archangeli: ⁊ moꝛtui reſurgẽt pᷣmi Et B;

ſua viuit in ꝑpetuũ.Alioqͥn moꝛs iſta cõis eſt:

credẽtibꝰ ⁊ nõ credẽtibꝰ debet᷑ eq̃liter ⁊ omes

parit᷑ reſurrecturi ſũt.Alij i ↄfuſionẽ eternaʒ:

alij ex eo:ꝙ credunt:in ſempiternã vitã.Et ſic
ſtare põt:vt qͥ credit in xpᷣo nõ moꝛiat᷑: ⁊ etiaʒ
ſi moꝛtuꝰ fuerit viuat ineternũ.qð iux coꝛpalẽ?
moꝛtẽ:excepto Enoch⁊ Helia:nulli ↄtigiſſe ꝑ
ſpicuũ ẽ. Qui aũt ſidei magnitudine ſꝑviuunt
in xpᷣo:nõ doꝛmiẽt neq; moꝛient᷑: imitatoꝛes
erũt vite apłice: qͥ abſq; vlla culpa vixerũt ile

ge iuſticie: ⁊ ad finẽ dñi trãſeũtes: credenteſ;

leũ:q̃ vita vocat᷑ ⁊ reſurrectio: nũqᷓ; doꝛmiere

nunq; moꝛtui ſũt. Aia eni que peccauerit:ipſa

moꝛiet᷑. Sicut igit᷑ aia q̃ peccat: viuente coꝛꝑe
moꝛtua ẽ:⁊ eadẽ die qua peccauerit:doꝛmit in

moꝛtẽ: dicente eccłiaſte: qͥ peccauerit: moꝛtuꝰ

ẽ ex tũc: ſic aĩa qᷣ xpᷣi pcepta Puauerit: etiam ſi
coꝛpꝰ moꝛtuũ fuerit:viuet ineternũ.oc aute

⁊ ꝓpꝛiũ apłoꝝ:⁊ nos imutabimur: Qñ auteʒ
dicit nos:ſanctos quoſq; ſigniſicat. Queritis
quõ intelligẽdũ ſit ilið: qð in ᷣma Theſſaloni

dñi:qꝛ nos qͥ viuimꝰ:qͥ reſidui ſumꝰ in aduẽtu

dñi nõ pᷣueniemꝰeos:qͥ doꝛmierũt.qm̃ ipe do-

minꝰin iuſſu:⁊ ĩ voce archangeli:⁊ in tuba dei

delſcẽdet ð celo: ⁊ moꝛtui qͥ ĩ xpᷣo ſũt: reſurgent
bmi. deinde nos qͥ viuimꝰ:qͥ reſidui ſumus:ſi-

mul cũ ilłrapiemur i nubibꝰobuiã xpᷣo in aera

⁊ ſic ſemꝑ cũ dño erimꝰ. Suꝑ qͥ quis ſuperioꝛ

Achatij diſputatio plenꝰ diſputarit:tñ dicen⸗

du ẽ: qͥd videat᷑ alijs: Theodoꝛo videlʒ apol⸗

linari ⁊ diodoꝛo:qͥ vnã ſequũt᷑ ſniaʒ.qͥꝝ Dio⸗

doꝛ hec ſcripſit reſiduos. Atq; viuẽtes Pau
lus apłs vocat nõ qͥᷣ velit intelligi: et ſe ⁊ alios

reſurrectiõis tꝑe ĩ coꝛꝑe reꝑiendos:ſʒ nos di⸗

xit ꝓ eo quod eſt iuſtos:de qͥꝝ ego ſũ numero.
Ibi eni rapient᷑ obuiam xpᷣo ⁊ nõ peccatoꝛes.
AViuẽtes autẽ non iuxta tropologiã ſãctos ac⸗
cipimus: qui peccato nõ moꝛtui ſi ut: ſed ommes

quos in coꝛpoꝛe adueniẽs xpᷣs inuenerit.Qð

ſequit᷑ non pueniemus eos qꝗ; doꝛmierunt: ne⸗-
quaqᷓ; ad peccatoꝛes referre debemꝰ Neq; eni

peccatoꝛes cum iuſtis rapient᷑ obuiam chꝛiſto
ſed eos quos mos diſſoluerit. Nerũ quid iſta
perquiro: ⁊ apoſtolicis dictis calumnia facio⸗

cuz ipe maniteſtiſſime ſcribat qͥ reſidui ſumus
in aduẽtu dñis Qui aũt ſũt reſidui: vbis diſci⸗

mus ſaluatoꝛis. ſicut in diebus Moe ducebãt

vxoꝛes ⁊ nubebãt:⁊ repente venit diluuiuů: et
tulit oẽs ſic erit aduentꝰ filij hoĩis. Quibꝰ mo

nibus apꝛobat᷑ in fine mundi multos viuos ?⁊

rurſũ ſaluatoꝛ ioquit᷑ in euãgelio dia aũr
nocte ſpõſus veniet:qͥ vtiq; viuẽtes i coꝛꝑe de
p̃hendet.qñ duo erũt ĩlectulo vno: vnus aſſu
met᷑: alius relinquer᷑: ⁊ due molẽtes: vna aſ⸗
ſumetur: ⁊ alia relinquetur. Quibus dicr oſtẽ

ditur: medio noctis:ſecuris omnibus cõſuma
tionem mungdi eſſe venturã. DHꝛigenes i tertio

Xy

volumine ? πνοτιο& à d Eε poſitionuz

ſciẽdũ:ꝙ magis ↄueniat vitati: ita legere: oẽs
q̃dẽ doꝛmiemꝰ:nõ oẽs aũt imutabimur:maxi⸗
me qꝛ ſeqt: moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti: ⁊ nos i
mutabimur. Si eni oẽs ſũt imutãdi iux alterã
lectionẽ:quõ poſtea ðꝛ: qſi pᷣcipuũ atq; buatiũ

ars

epłe Pauliad Theſſalonicẽſes pᷣme:poſt mul

ta:q vario pꝛudẽtiq; ſᷣmone diſſeruit: hec itu⸗

lit:de qͥbꝰnulli dubiũ eſt:⁊ Achatiũ pleraq; li

baſſe. Quid ẽ ergo qð dicũt Theſſalonicẽſes ĩ

vbo dei Paulus ⁊ Siluanus:⁊ Timotheus.
Nos qͥ viuim“:qͥ reſidui ſumus in aduẽtu dñi
non pᷣueniemꝰeos:qͥ doꝛmierũt.Qui ſũt iſtivi
uentes qͥ loquunt᷑ talia:⸗ Atiq; NMaulus nõ ab
hoĩbꝰ:nec ꝑ hoĩes apls: ⁊ chariſſimꝰ eius fili
in fide Timotheꝰ ⁊ Günanuse illis erat in af
fectione ⁊ vtutibus copulatꝰ. Et h̊ nõ ſolũ illi
ſed qcunq; Pauli ⁊ ſciẽtia ⁊ ↄuerſatiõe ſilis ẽ
dicere põt: nos qͥ viuimus:quoꝛuʒ coꝛpa moꝛ

tuũ eſt ꝓpter pctm:ſpũs aũt viuit: ꝓpter iuſti

cio: ⁊ quoꝝ moꝛtificata ſũt mẽbꝛa ſuꝑ terrã ita
vt nequaq; ↄcupiſcat caro ↄtra ſpiruũ.Si enĩ
adhuc deſiderat caro: viuit: ⁊ qꝛ viuit: deſide
rat: ⁊ nõ ſolũ moꝛtiſicata mẽbꝛa illiꝰ ſuꝑ terrã.
Qõ ſi moꝛtiſicata ſũt:nequaqᷓ; ↄtra ſpiritũ co⸗
cupiſcũt:q̃ moꝛtiſicatiõe ſui huiuſcemodi deſi⸗

deriũ ꝑdiderũt.Sicut igit᷑ qͥvita caruere pᷣſen

ti: ⁊ ad melioꝛa trãſſati ſũt:magis viuũt: depo

ſito moꝛtis coꝛꝑe:⁊ vitioꝝ oĩuʒ incẽtiuis. Sic

q moꝛtificatione ihm in coꝛpe ſuo circũferũt:⁊
nequaq; viuũt iuxta carnẽ:vᷣ iuxta ſom:viuũt

in eo ꝗᷣ vita ẽ.⁊ viuit in eis xpᷣs.de quo ſcptuʒ

eſt. Niuus ẽ ſermo dei ⁊ efficax:qͥ eſt dei vtus
deiq; ſapientia. Aiuũt eni in qbus viuit vtus
dei: oĩ humana fragilitate depoſita:⁊ in quib⸗
yviuit ſapiẽtia q̃ abſcõdita eſt in deo: ⁊ in q bus
viuit ⁊ oꝑat᷑ iuſticia Chꝛiſtꝰ enĩ factꝰeſt nobis
noniſolũ iuſticia ex deo: ſed ⁊ ſapiẽtia ⁊ oẽ qð
vtus eſt. Et ſiqᷣdẽ in pᷣſenti loco ſea doꝛmienti
bus ⁊ in xpᷣo moꝛtuis:qͥ hancſ cribũt epłaʒ:ſe⸗

pararẽt: videret᷑ ſuꝑflua annotatio: et ex vno

loco aſſumptũ teſtimoniũ nõ valeret. Nũc vo

eodẽ ſenſu:qꝛ ⁊ eodẽ ſpũ:in pᷣma ad Coꝛinthi⸗
os loquit᷑:oẽs nõ doꝛmiemꝰ: oẽs aũt imurabi⸗
mur:i momẽto:in motu oculi:in nouiſſima tu⸗
ba. Canet eni tuba: moꝛtui reſurgẽt incoꝛru⸗
pti:⁊ nos immutabimur.oc qð in pñti loco
ſcriptũ ẽ: in tuba dei deſcẽderet ð celo ꝛcompa⸗
ra illi:qð ad Coꝛinthios ðꝛ:in nouiſſima tuba
Canet eni tuba ⁊ cetera. Illi autẽ qð ad Theſ
ſalonicẽſes dicit᷑:⁊ moꝛtui in xpᷣo reſi urgẽt pꝛi⸗
mi:hoc quod ad Coꝛinthios ſcriptũ eſt:⁊ moꝛ
tui reſurgẽt incoꝛrupti. Poꝛro qð ſequit᷑ Be⸗
inde nos qͥ viuimꝰ:qͥ reſidui ſumꝰ:illi reſpõdet
Tnos imutabimur:qͥꝝ vtrũ q; ſic itelligi poteſt
Nos qͥ viuimus:qͥ reſidui ſumꝰ in aduẽtu dñi
⁊ nos q imutabimur:⁊ nõ ſumus ex his:qͥ ap⸗
pellant᷑ moꝛtui:ſed viuimus:iccirco pᷣſentiam
domini non in moꝛte:ſed in vita pᷣſtolamur:qꝛ
de iſraelitico genere ſumus.⁊ electe ſunt ð no⸗
bis reliquie:de qbus dominꝰ olim loquebat᷑.
Dereliqui mihi ſeptẽ milia viros: quinõ cur-

uauerũt genu añ Baal. In Johis quoq; euã⸗
gelio viuoꝝ ⁊ non viuoꝝ duplex oꝛdo deſcri⸗
bit᷑ Ois qui credit in me etiã ſi moꝛtuus fuerit
viuet:⁊ oĩs qui viuit ⁊ credit in me:nõ moꝛiet
ineternũ.Si viuos ita intelligimꝰ: vt iama no

bis dietũ eſt: doꝛmiẽtes ⁊ i chꝛiſto moꝛtuos il⸗

los eſſe credamus:qͥ cum velint in xpᷣo viuere
tamẽ peccato moꝛtui ſũt. Sinautem reliquie ⁊

electio m graʒ apellant᷑ viuẽtes: qui non ita
credũt:nec ð iſraelitica nobilitate generati ſũt

doꝛmiẽtes ⁊ moꝛtui appellabunt᷑ in xpᷣo Sunt
q̃ hunclocuz ita ediſſerãt. Niui appellant᷑:qui
nunqᷓ; peccato moꝛtui ſunt. Qui autẽ peccaue⸗
rũt:iĩ eo ꝙ peccauerũt moꝛtui ſunt:a poſtea cõ
uerſi ad penitentiaʒ: pugnant antiqua delicta.
moꝛtui appellant᷑:qꝛ peccauerũt. In xpᷣo autẽ

moꝛtui: qꝛ plena ad deum mente cõuerſi ſunt.

Noꝛro qᷣ viuũt:⁊ habẽt teſtimoniũ ſidei:⁊ nec
du receperũt ꝓmiſſionẽ dei: qͥ ⁊ ð alijs melius

quiddã cogitauit:vt nõ abſq; his qͥ iuſti ſũt co

ronent᷑:in eo habẽt beatitudinẽ:ꝙ fruunt᷑ bo⸗
no ↄſcientie:⁊ viuũt:⁊ relicti ſũt in aduẽtu do

mini ſaluatoꝛis. Sed qꝛ clemẽs eſt deꝰ:et vult
ſaluare etiã eos qͥ doꝛmierũt: et in xpᷣo moꝛtui
ſunt:nõ pᷣueniẽt illos neq; ſoli rapient᷑ in nubi
bus: ſed iuxta exẽplũ euàgelice parabole vnũ

denariũ vnãq; mercedẽ: ⁊ vndecime hoꝛe ope
rarij ⁊ ᷣme qui in vineã miſſi ſunt: ſalutis pꝛe⸗

cium accipiẽt. Nec hoc alicui videat᷑ iniuſtum
vt diſpar laboꝛ vnũ pꝛemiũ conſequatf᷑. a
gna quippe diuerſitas eſt eoꝛuʒ qui poſt vulne

raſunt ſanati: ⁊ eoꝛũ qui nunq; viderut moꝛij
erroꝛem. De his puto dictũ: quis ẽ homo qui

uiuit: ⁊ non videbit moꝛteʒ: redimet de moꝛte
aiam ſuaʒ. Neq; eni vt qͥdam putant:qͥs ꝓeo

qð eſt nullus accipit᷑:ſed quaſi dixerit quiſpu

tas:iuxta illud qð ſcriptum eſt.Quis ſapiens

rirelliget hec: Et in alio loco. Dñe qͥs habita
bit in tabernaculo tuo⸗ Et iterũ. Quis cogno⸗

uit ſenſũ dñi: Reſidui ergo erũt de credentibꝰ
pauci:qͥ aduentũ dñi videant:ſᷣm illud qð de⸗

us vbũ factũ eſt: nequaqᷓᷓ in vilitate carnis: ſʒ
in gloꝛia triũphantis:⁊ cõſideranduʒ quõ pꝛi

mũ appellauerit doꝛmientes. deinde in chꝛiſto

moꝛtuos:quos viuentes pᷣuenire nõ poterunt

ui eni nõ cuſtodierit hi qð ſchtũ ẽ. ne dederj

ſõnũ oclis tuis:neq; palpebꝛis tuis doꝛmitati
onẽ:vt ſaluꝰ fias.ſic capꝛea ð vinculis: ⁊ ſicut

auis ð laqueis doꝛmiet.⁊ culpabił᷑ ſopoꝛe toꝛ⸗

peſcet.Cũq; doꝛmierit:trãſibit i moꝛtẽ. ſiẽ eni

mouet᷑ qͥ vigilat:ſic qͥ doꝛmit iacet imotus:et

moꝛti toꝛpet ſimilitudine. Qð aũt doꝛmitionẽ
ſequatur moꝛs: ⁊ pᷣma ad Coꝛinthios epiſtola
docere non poterit.in qua ſcriptum eſt. Nunc
aũt xpᷣs ſurrexit ex moꝛtuis:pᷣmitie doꝛmiẽtiũ

qꝛꝑ hominẽ moꝛs:⁊ per hominem reſurrectio

Cra
ner.
ſini,

liſfinan
gentinco⸗

becdeder
wnusinap
uieeriln
ſaconntst
ſoiſi
gauliomnen
donecinut
gialuatar
aernaſcd
1tchöD

lje ptutis

gdeos:d
lqgiuſti
defecere
cankin
gügelg
nonnop
dosed
lenehad
ſublüner
Npſ
tuos vl
gha yiu
egrelſa
afchang
geiusof
feömiad
gieſtde.
nodtreri
Hodddan
Oiirectas
emerced
Clobäliu
nnnvisp
danii ho⸗
hinultinne
phaeinden
lsviamno
iquleſtap
egrecſebann
honisßn
Agitaanne
lanucran
laminecan
teuims,
nvocegre
denedee
cecentii:
liſerin pt
eratas de
nantsmn
Glctomn

hentecönntin
Wonäftin
aralern
hisqhin
ſit inadtia
iseſtdeen
ꝛtinxöonmern

lirapieninda d

ice parebceni
Ncainebarn
ſunt: ſtutsſ
iiniceainiinn
luat, O
man e mhe
röeünet
guisidcli
lalinddenote
ſouumt:cs)
ſoent auin
Auisſenen
Die obii
ii. Quucho⸗
ir deotland;
hfnilii⸗
itmtan⸗
rmduz 4on
Nnentchtt
irrnöpoteli
Htüi. eden
gtus danmin
mauls⸗
dblſhnnn
inoni ſ
netintlin
ütdenin
–
ung
Gnteden
vennen⸗

Fo. CLXXXN

moꝛtuoꝝ. Et poſt paululũ: nõ oẽs doꝛmiemꝰ:

ß oẽs imutabimur:iĩ momẽto:in ictu oculi:ĩ no
uiſſima tuba. Canet enim tuba: ⁊ moꝛtui reſur
gent incoꝛrupti:⁊ nos imutabimur. Cuz ergo
hec de doꝛmitiõe dicant᷑ ⁊ moꝛte: ⁊ illud lega⸗
mus in apło. Surge q̊ doꝛmis: ⁊ exurge ð moꝛ
tuis:⁊ illuminabit te xpᷣs:inremꝰ dño: ⁊ votũ
faciamus deo Jacob: vnuſqᷣſq; dicẽs in coꝛde

ſuo:ſi aſcẽdã ſuꝑ ſtratũ meũ: ſi dedero ſomnũ
oculis meis: ⁊ palpebꝛis meis doꝛmitationeʒ

donec inueniã locuʒ dño:haud dubiũ:quin in

aia ſua tabernaculuʒ deo Jacob: vt de in illo
eterna ſede reqͥeſcat: ſeq̃tur qꝛ ipe dñs in iuſſu
2 reliqᷓ̊. Deſcẽdet eni miſſus a pre nõ diuerſita

re vᷣtutis:ſed diſpeſatiõe iudicis:et deſcendet

ad eos:qͥ deoꝛſũ ſũt vbũ dei ⁊ ſapia et veritas
atq; iuſticia ⁊ qq; moꝛtui ſint ad qͥs dignatur

defcẽdere:nõ in ſunt ab eo alieni. MMoꝛtui eni
vocant᷑ in xpo:qͥ aũt viuunt hoc habent pᷣuile
giũ ꝙ eligunt᷑ e pluribꝰ: atiñ vtrũq; agmen et

moꝛuoꝝ in xpᷣo ⁊ viuẽtiũ pariter rapiẽt in nu

bibus obuiã xpo:vt nõ eũ expectẽt: donec ad
terrena deſcẽdãt:ᷣ pᷣſentia illiꝰ ⁊ ↄtubernio in
ſublimi bus ꝑfruant᷑. Quãtaq; clementia xpi:
vt ꝓ ſalute nr̃a:nõ ſolũ caro factꝰ ſit: ad moꝛ
tuos vſq; deſcẽderit:⁊ in ipᷣa moꝛte habeat ſi⸗
gna viuẽtiũ.Aqua eni ⁊ ſaguis de latere eius

egreſſa ſunt. Deſcendit igit᷑ ſermo diuin/ voce
archangeli pᷣcedente:⁊ pᷣparante ſibi viã:in is

à eius pñt ferre pᷣſentiã. qð vt queamꝰ itellige
re pᷣmi aduẽtus myſteria cognoſcamus.Scri⸗

ptũ eſt de Johe:qͥ pcurſoꝛ eiꝰ fuerat:ꝙ ihere⸗
mo dixerũ. Ego vox clamãtis in deſerto. ⁊ re⸗

liq̃. q̃d clamauit vox in deſerto: Parate viam

dñi: rectas facite ſemitas eꝰ: ob qð pᷣmiũ:quã
ve mercedẽ:Ois vallis iplebit᷑: ⁊ ois mons et

collis hũiliabit᷑: ⁊ erũt pꝛaua indirecta ⁊ aſpe.

ra in vias planas:et videbit oĩs caro ſalutare
dei nri. Hoc aũt idðo:qꝛ vbũ caro factũẽ: ⁊ ha
bitauit in nobis. Nunc autẽ nequaqᷓ; vox pꝛo⸗
phete in deſerto erit:ſed vox archangeli parã⸗
tis viam. non in carnis humilitate veniẽti:ſed

ei qui eſt apud patrem vbum deus:⁊ tũc qdeʒ

egrediebant᷑ in deſertuʒ: vt audirent aſſumpti

homis pᷣcurſoꝛem: ⁊ viderent arundinẽ vento

agitatam: de qua facte ſunt tibie: ⁊ vocalis ca⸗
lamus:qui in oꝛe pueroꝛuʒ dulci ſonat modu⸗

lamine canentiũ in plateis atq; dicentium. Cã
tauimus vobis: ⁊ non ſaltaſtis. Nunc autem

in voce archangeli pcedentis dominũ deſcen⸗
dentẽ de celis: T in clariſſima tuba vnuſquiſq;
credentiũ: vel ad pᷣlium vel ad ſacerdotalia mi

niſteria ꝓpuocat᷑. Legimus in numeroꝛũ libꝛo

ſacratas deo tubas que ante hoſtias pſonent.

Sinautẽ magnaẽ vox angeli ⁊ tube ⁊ archan

Geli: qᷓ;to maloꝛ erit tube dei qᷓ parat vias pꝛi⸗

mũ doꝛmiẽtiũ: ⁊ moꝛtuoꝛũ in x-po⸗ Deinde eo

rum qui viuũt ⁊ reſidui ſunt:⁊ ſermonis deip

ſtolant᷑ aduentuʒ:foꝛſitan ſimplicis tube clan

goꝛ doꝛmientibꝰ ⁊ moꝛtuis in xpᷣo neceſſarius

eſt. Vox antẽ archangeli: ⁊ tube dei is qui vi⸗
uunt: in pᷣſentiã domini reſeruant᷑: videamꝰ
qd poſſit intelligi: ⁊ id qð ſequit᷑: ſimul cũ illis
rapiemur. Quo vbo oſtendi puto ſubitum ad
melioꝛa trãſcenſũ: ⁊ iccirco raptum ſe voluiſſe
dicere: vt velocitas trãſeuntis: ſenſũ cogitãti
excederet. Quod ⁊ in alio loco eiuſdẽ verbi ꝓ

pꝛietate ſignauit. Scio hominẽ in xpᷣo ante an
nos.xiiij.ſiue ĩ coꝛpoꝛe:ſiue extra coꝛpꝰ:neſcio

deus ſcit: raptũ iſtiuſmõi vſq; in terciũ celü: ?

ſcio hmõi hoĩeʒ ſiue ĩ coꝛꝑe ſiue ex coꝛpꝰneſcio
deus ſcit: qꝛ raptus eſt in paradiſũ: et audiuit
verba ineffabilia: que nõ licet homini loq̊ Alij
eni pficientes: ⁊ vt ita dicam gradiẽtes ad ma
ioꝛa creſcebãt:donec fierẽt iuxta id qð ſcriptũ
eſt:magni valde nimis: ⁊ quoſdã in celuʒ aſſũ
ptos legimus. Paulus autẽ vas electionis in
tertium celuʒ raptus aſcẽdit ⁊ iccirco audiuit
verba ineffabilia. Quõ autẽ hi qͥ rapiunt᷑ inu
bibus rapiãtur obuiam xpᷣo diligentiꝰcontem
plandũ eſt: ſcimus nubes ꝓphetas: dbus böce
pit deus ne pluerẽt ſuꝑ iſt rłimbꝛem: quãdo im

pleuerũt menſurã patrũ ſi uoꝛuʒ:u facta eſt lex:
⁊2 ꝓphete vſq; ad Joheʒ baptiſtã. Et qꝛ deus

poſuit in eccleſia pꝛimũ apoſtolos.ſecundo p⸗

phetas: nõ folum pphete:ſʒ ⁊ apoſtoli nubes

aſcendit ſuper nubes legis ⁊ euangelij:ſuꝑ ꝓ⸗

phetas: ⁊ apoſtolos:⁊ aſſumpt alis columbe:
eoꝛũ q; doctrina ad excelſa ſubleuat occurrit:
non deoꝛſum. ſed in aere: ⁊ ſpiritali intelligen⸗
tia ſcripturarũ. Occurrẽs autem in ſpiritalibꝰ
2 terrena dimittens: ſiue ille ſit doꝛmiens: ſiue
in xpᷣo moꝛtuus ſiue viuens:⁊ in illius pꝛelen⸗
tiam reſeruatus:ſemꝑ cum illo erit: et ꝑfruet᷑
verbo dei: et ſapientia: veritate atq; iuſticia.
Hec celeri ſermone dictaui: qͥd eruditi viri de

vtroq; ſentirẽt loco:⁊ qbꝰ argumẽtis ſuas vel

lent ꝓbare ſententias: vre pꝛudẽtie exponens

Mech; eni tania eſt mee puſillanimitatis aucto⸗
ritas: qui nihil ſum: ⁊ inuidoꝛũ tantũ moꝛſibꝰ

pateo: quãta eoꝛũ qͥ nos in dño pᷣceſſerũt. Nec

iuxta Oythagoꝛe diſcipulos: pꝛeiudicata do⸗

ctoꝛis opinio. Sʒ de doctrine ratio põderãda
eſt. Si qͥs aũt cõtrarie fractionis imurmurat:
q̃re eoꝝ explanationes legã: quoꝝ dogmatibꝰ
nõ acqͥeſco:ſciat me illud apłi libenter audire:
oĩa ꝓbate: quod bonũ eſt retinete. Et ſaluato
ris vba dicentis: eſtote pbati nümularij: vt ſi
q́ͥs nümus adulter eſt: ⁊ figurã Ceſarl non ha-
bet:nec ſignatus ẽ moneta publica: repꝛobek
Qui aũt xpᷣi faciẽ claro pᷣfert lumie: in coꝛdis

Poars

nrimarſupiũ recõdatur. Eteni ſi dialecticã ſci
re voluero:aut philoſophoꝛũ dogmata: et vt
ad noſtrã redeã: ſcientia ſcripturarũ: nequaqᷓ

ſimplices eccleſie viros interrogare debeo: q⸗
rum alia gra eſt:⁊ vnuſquiſq; in ſuo ſenſu abũ

dat:pᷣſertim cũ in domo magna patris familie

vaſoꝛũ diuerſitas mults dicat᷑:ſed eos qui ar⸗
tem didicere ab artifice:⁊ in lege dñi meditan⸗

tur die ac nocte.Ego ⁊ in adoleſcẽtia ⁊ ĩ extre

ma etate ꝓfiteoꝛ:⁊ oꝛigenẽ ⁊ Euſebiü Celariẽ
ſem viros eſſe doctiſſimos: ſʒ erraſſe i dogma⸗

lum varietate.Qð econtrario de Theodoꝛo:

Achatio: Apollinare poſſi umꝰ dicere: ⁊ tamen
omes in explanationibꝰ ſcripturaruʒ: ſudoꝛis
ſuui nodis memoꝛiã reliquerũt:in terra aurũ q̃⸗

ritur: ⁊ de fluuioꝛũ alueis ſplendẽs ꝓfert᷑ glo⸗

