ter fluctus maris doꝛmiuit. Vel certe doꝛmire
dei eſt anxius tarde ſubuenire.ſicut eſt illud in
plalmo. Exurge äre obdoꝛmis dñe: Vigilare
dei ẽ in defenſione ſuoꝝ electoꝝ: ⁊ vltõe inimi⸗
coꝝ ſuoꝝ manifeſte ſe demõſtrarr.
Biti Hieronymi pᷣſbyteri ad Hamaſum pa⸗

pã obſecrãtis:vt ſibi rũdeat cui in Syria debe

at cõicare. Epla. VYII

poꝛtuna in e⸗

i uãgelio emnulier tãdẽ meruit audiri-
⁊ clauſo cũ ſeruis oſtio:media lʒ no

cte ab aico pães amicꝰaccepit. Deꝰipᷣe q nullis

3 ſe viribus ſuꝑari põt:publicani pᷣcibus vin⸗
cit᷑. Niniue ciuitas que pctõ ꝑijt:fletibꝰ ſtetit.
Quoꝛſum iſta tam longo repetita pncipio: vi⸗
delicet vt paruũ magn aſpicias. vt diues pa⸗
ſtoꝛ moꝛbidã nõ ↄtemnas ouem. Eps in ꝑadi⸗
ſum de cruce latronẽ intulit. Et ne ꝗs aliqñ ſe⸗
rã ↄuerſionẽ putaret: fecit homicidij penã eſſe
martyriũ. Eps inquã ꝓdigũ filiũ reuertẽtẽ le⸗
tus amplectit᷑. ⁊ nonagintanouẽ pecudibꝰ de⸗
relictis: vna ouicula qᷓ remãſerat: humeris bo⸗

ni paſtoꝛis aduehit᷑ paulus ex ꝑſecutoꝛe fit hᷣ
dicatoꝛ. ocuł carnalibꝰ excecat᷑: vt mete pl' vi⸗

5

J

2 .

5 „*. — 7. . . : — ,]R—

deat. ⁊ q̊ vinctos Epi famulos ducebat ad cõ⸗

ciliũ Judeoꝝ:ipᷣe poſtea de ERtp̃i vinculis glo⸗

riat᷑.Ego igit᷑ vt añ iaʒ ſcbᷣſi: Rp̃i veſtẽ in Ro

mana vꝛbe ſuſcipiẽs:nũc barbaro Syrie limi⸗
te teneoꝛ.Et ne putes alterius hãc de me fuiſſe
ſniaʒ:quid mererer:ipᷣe ↄſtitui. Aeꝝ vt ait Gẽ
tuis poearrrrgggg.
Celũ nõ aim mutat:qͥ trãs mare currit.
Ita me inceſſabilis inimicꝰ poſt tergũ ꝑſecu
tus ẽ:vt maioꝛa in ſolitudine bella nũc patiar.
Hinc ei pᷣſidijs fulta mũdi Arriana rabies fre
mit. Hinc in tres ꝑtes ſciſſa eccła ad ſe rape fe⸗
ſtinat. Moõachoꝝ circa ↄmanentiũ ãtiq̃ in me

ſurgit auctoꝛitas. Ego interi clamito:ſi qͥs ca⸗
thedre Petri iũgit᷑:meus ẽ.Miletius: Vita⸗
lis atq; Maulinus tibi herere ſe dicũt.poſſem
credere:ſi ̊ vnus aſſereret.nũc ãt duo mẽtiũt᷑
aut oẽs. Iccirco obteſtoꝛ btitudinẽ tuã:ꝑ cru⸗
cẽ dñi:pꝑ neceſſitatẽ decoꝛis fidei nr̃e ⁊ paſnonẽ
vt qͥ aplos honoꝛe ſeqrl:ſeq̃ris ⁊ merito.ita in
ſolio cũ duodecim iudicaturus ſedeas.ita tea⸗
luius ſenẽ cũ Petro cingat.ita municipatuʒ celi
cũ Paulo ↄſeq̃ris. At mihi lr̃is tuis apð queʒ
in Syria debeã cõicare ſignifices. Moli deſpi⸗
creglaz ꝗ Eps moꝛtuuset.—
Secudus tractatus de impugnatõibus diũ
ſaꝝꝑ hereſum: ⁊ hereticoꝝ beati Hieronymi ad
QMarcella ʒ⁊ Moõtani heretici inſaniã: qͥ pꝛo⸗
miſſionẽ ſancti ſpũs in ſe dicebat eſſe completã
oñdẽs nõ in eo tm:ſ in alijs eius dogma a Ca⸗
tholica eccleſia diſcrepare. Quis aũt fuerit ip
ſe Motanus:⁊ quo tempoꝛe hereſis ſuſcitata

ſit: habes quinto hyſtoꝛie Eccleſiaſtice libꝛo.
Zozãnis euã gelio ↄgregata: ti⸗
t bi qͥdẽ MMõtani ſectatoꝛ ingeſ
lIſit: in bus Saluatoꝛ nr̃ ſe ad
Fpagtrẽ ituꝝ miſſurũq; ꝑaclytuʒ
pollicet᷑. Que in qð ꝓmiſſa ſint tpᷣus:⁊ quo cõ
pleta ſint tẽpe apłoꝝ acta feſtant᷑. Becima die
dixit poſt aſcẽſum dñi: h ẽ qnqgeſima poſt re⸗
ſurrectõeʒ:ſpmſanctũ deſcẽdiſſe linguaſq; cre⸗
dẽtiũ eſſe diuiſas:ita vt vnuſqᷣſq; oĩm gentiuʒ
ſermone loqret᷑.qũqͥdẽ adhuc parum credenti
um muſto eos ebꝛios aſſerebãt.⁊ Petrus ſtãs
in medio apoſtoloꝝ omniſq; ↄuentus ait. AUi⸗
ri iudei ⁊ omnes qui habitatis in Hieruſalem:
hoc vobis notum ſit: ⁊ auribus ꝑcipite verba
mea. Non em ſicut vos eſtimatis hi ebꝛij ſunt:
nam ẽ hoꝛa tertia diei. Sʒ hoc ẽ quod dictuʒ ẽ
ꝑ Johel ꝓphetam. In nouiſſimis diebus di⸗
cit dominus: effundam de ſpũ meo in omnem
carnẽ:⁊ ꝓphetabunt filij ⁊ filie eoꝝ:⁊ iuuenes
viſiones videbunt: ⁊ ſenioꝛes ſomnia ſomnia⸗

bunt. ⁊ quidem in ſeruos meos ⁊ ancillas effũ⸗

dam de ſpiritu meo. Si igitur apoſtolus Pe⸗
trus ſuꝑ quem dominus fundauit eccleſiam: ⁊

ꝓphetiam ⁊ ꝓmiſſionẽ domini illo tꝑe ↄpletã
memoꝛauit:quo modo poſſumus nobis aliud

tpᷣs vindicare: Quod ſi voluerint reſj podere:
⁊ MPhilippi deinceps quattuoꝛ filias ꝓphetaſ⸗
ſe:⁊ ꝓphetẽ Algabuʒ reꝑiri.⁊ in diuiſionibus
ſpũs inter apłos ⁊ doctoꝛes ꝓphas q; apoſto⸗

lo ſcribẽte foꝛmatos.ipᷣmq; Paulũ aplłm mul⸗

ta de futuris hereſibus ⁊ de fine ſeculi ꝓphaſ⸗
ſe:ſciant a nobis nõ tam ꝓphetiam repelli que
dñi ſignata eſt paſſione:q; eos nõ recipi:qͥ cum

ſcpᷣture veteris ⁊ noue auctoꝛitate nõ ↄgruant

NPꝛimũ in ſidei regula diſcrepamus. Nos pa⸗
trẽ ⁊filiũ ⁊ ſym ſanctũ in ſua vnũquẽq; pſona
ponimus:lʒ ſubſtãtia copulemus:illi Sabellij
dogma ſectantes trinitatẽ in vnius ꝑſone ãgu
ſtijs cogũt. Nos ſecũdas nuptias nõ tã appeti⸗
mus qᷓ; ↄcedimus: Paulo iubẽte vt vidue ad⸗
oleſcentule nubant: illi in im putant ſcelerata
ↄpiugia iterata:vt quicunq; hoc fecerit adulter
habeat᷑.Nos vnã q̃drageſimã ſcm traditõeʒ
apoſtoloꝝ toto anno tẽꝑe nobis ↄgruo ieiuna
mus. Illi tres in anno faciũt qdrageſimas:q̃ſi
tres paſſi ſint Saluatoꝛes. Non quo ⁊ ꝑ totuʒ
annũ excepto Pẽthecoſten ieiunare nõ liceat:
ſ ꝙ aliud ſit neceſſitate:aliud volũtate munus
offerri. Apud nos apłox locũ ep̃i tenẽt: apud
eos eps tertius ẽ.ñt em pᷣmos ð pepuſa phꝛi
gye pr̃iarchas. Scðos qͥs apellãt Cenones.
atq; ita in tertiũ.i.pene vltimũ locũ epᷣi deuol⸗
uunt᷑.quaſi exide ambitioſioꝛ religio fiat:ſi qðᷣ
apud nos pᷣmum eſt:apud illos nouiſſimuʒ ſit.
Illi ad omne pene delictum eccleſie obſerat fo
res:nos quottidie legimus: alo pniaʒ pec⸗
catoꝛis qᷓ; moꝛtem. Et nunquid quicaditnõ re
ſurget:dicit dominus:Et ↄuertimini ad mef

lautẽ ſunt:non quo ⁊ ip̃i peioꝛa nõ pec⸗

lij ↄuertentes: ⁊ ego curabo ↄtritões veſtras.
Rigih iat
cent:ſ ꝙ inter nos ⁊ illos ſit: ꝙ illi erubeſcunt

ↄfſiteri peccata quaſi iuſti:nos dum penitentiã
agimus:facilius veniã Eelemnnit. Diaermit
to ſcelerata myſteria que dicunt᷑ de lactẽte pueę
ro:⁊ de victuro martyre ↄfarrata.malo iniq ñ

credere:ſit falſum omne:quod ſanguis ẽ᷑/ p⸗

ta eſt ↄuincenda blaſphemia dicentiũ:deum pᷣ
mũ voluiſſe in veteri teſtõ ꝑ oyſen ⁊ ꝓphe
tas ſaluare mundum: ſᷣ quia nõ potuerit exple

re:coꝛpus ſumpſiſſe de vgine:⁊ in xpᷣo ſub ſpẽ

filij pdicantem moꝛtem obiſſe ꝓnobis.E tqꝛꝑp
duos gradus mundum ſaluare nequiuerit: ad
extremum ꝑ ſpmſanctũ in Mõtanũ Mꝛiſcã ⁊

MMaximillam inſanas feminas deſcendiſſe: ?-

plenitudinem quam Maulus nõ habuerit di⸗
cens:ex parte cognoſcimus: ⁊ ex ꝑte ꝓpheta⸗

mer
deri⸗
Nud
dere:
etaſ⸗
ſibus
oſto⸗
imol.
pba⸗
lique
Fuant
os
plona
belli
neign
apeti⸗
lnead⸗
elerata
dolter
ditoe;
ſeiuna
as:iſ
piong
ölicent
eunus
rpped
Mophri
hones.
deuob⸗
grſic
rzſl.
ſeräfo
liozbe⸗
anöre
aͤme
hopel⸗
eſcunt
ſtemi
cerwir
tepue

Giniän.

deummp
pphe
nerpe
olubſye
Eicey
lent
Pin
ſe:
erit di⸗
ppheth⸗

naꝝ l̃aꝝ ei poſſit apbiarri.
Has qdem pᷣter Sybillã leget nemo.
neꝛam diuinandum eſt. Yurioſas Apollinis
vates legimus. Et illud Virgilianum: Dat ſi⸗

ð

Tractatus I Epiſtola IX

mus: nic videmus ꝑ ſpeculũ in enigmateab

ſciſum ⁊ ſemiuiꝝ habuiſſe Mõtanũ.ec ſunt

q̃ coargutõe nõ indigẽt.ꝑfidiã eoꝝ expoſuiſſe:

ſupaſſe ẽ. Nec neceſſe ẽ vt ſingula deliramẽta:
qᷓ ꝓferũt:bꝛeuioꝛ epłe ſermo ſubuertat:cũ ⁊ tu
ipᷣas ſcpturas appꝛime tenẽs:nõ tã ad eoꝝ mo-

ta ſis queſtiones:qᷓ; quid ſentirem a me volue⸗
ris ſciſcitari. U
Biti hieronymi 3̊ Jouinianũ hereſiarchaʒ

Satyrici libꝛi: cuius dogmata qlia fuerit:q be

atus Hieronymus deſtruit ⁊ refellit: infraſcp⸗
tũ indicat argumentu. H
Ex libꝛo Auguſtini de hereſibus:ad quod

vult deü dyaconũ Jouinianus. Epta. .K.

Duuinianus he⸗
1 rreeliarcha de möacho clericus doce⸗
bat ſicut ſtoyci pbr̃i oĩa pctã ꝑia eſſe

nec poſſe hoĩeʒ peccare lauacro regñatõis acce

pto:nec ꝓdeſſe ieiunia: vel cibis aliqbus abſti
nẽtiã. Virginitatẽ viduati:ↄiugatoſq; foꝛnica

toꝛibus etià poſt pniaʒ eq̃ bit: adeo vt ſacre v⸗

gines ꝓuecte etatis q̃dã in vꝛbe Romana: vbi
h docebat nupſerint.vniꝰq; meriti:pᷣmij:retri
butõis:oꝛdiſq; oẽs iuſtos eſſe apud deũ.Cito

tñ ſecta hec oppꝛeſſa extincta: ⁊ ad nihilũ caſſa⸗
ta ẽ reuelante btõ Hieronymo.nec ad aliq̃ͥꝝ ſa
cerqd otũ deceptõeʒ ꝑpuenit Oamaſo papa. Aa

lẽtiniano auguſto Archadia ⁊ Bautone con⸗
ſulibbtuas.

Bti hieronymi ʒ Jouinianũ Satyricus li
ber pᷣmus: ⁊ Epłenone.
Aluci admodũ dies ſunt:ꝙ ſcti ex vꝛbe

p RKoma frẽs cuiuſdã Jouiniani ↄmẽta
riolos trãſmiſerũt: rogãtes vt eoꝝ iep

titiijs rñderẽ: ⁊ Epicuꝝ xpᷣianoꝝ i euãgelico atʒ
aplico vigoꝛe ↄtererẽ.qͥs cũ legiſſeʒ ⁊ oĩo nõ in

tellexiſſem: cepi reuoluẽ crebꝛiꝰ.⁊ nõ vba mõ
atq; ſnias:ᷣ ſingulas pene ſyllabas diſcutere:
volẽs pᷣus ſcire qͥd diceret:⁊ ſic vel ꝓbare:vel
redarguere qð dixiſſet. Ueꝝ ſcbᷣtoꝝ tanta bar⸗
baries eſt: ⁊ tãtis ſpurcitijs ſpurciſſimus ſᷣmo

fuſus vt nec qͥd loquat᷑: uec qͥbus argumẽtis

velit ꝓpbare qð loquit᷑:potuerim intelligẽ.To

tus em̃ tumet: totus iacet:attolit ſe ꝑ ſingula ⁊

q̃ſi debilitatus coluber:in ipᷣo conatu frãgitur

nõ ẽ ↄtẽtus nro.i.hũano moꝛe loqui.altius qᷣ⸗
Parturiũt mõtes naſcet᷑ ridiculꝰmus.Qð ipᷣe

Põ ſani eſſe hois:nõ ſanus iuret Oꝛeſtes.

Peꝛetea ſic inuoluit oia: ⁊ qpuſdã inextrica⸗
bilibus nodis vniũſa ꝑturbat: vt illud plauti⸗

*

tectus poſuit: alios diſicare aurum: arge
lapides p̃cioſos:alios econtrario fenũ:ligna ⁊

ne mente ſonum.Heraclytum quoq; cognomẽ
to &ο IeoV.i. tenebꝛoſum ſudãtes phᷣi vix
intelligũt. Sed quia ad nẽ̃moiv/1Iα I

cuius libꝛos multo difficilius eſt noſſe: qᷓ; vin⸗

cere.qᷓ;qᷓ; ⁊ in victoꝛia nõ parua ſit diſſicultas.

9 —

Quis em eũ ſuperare queat:cuius aſſertioneʒ

—

benitus ianoꝛet: Et ne lectoꝛeʒ longius traha
cuiuſmodi eloquentie ſit: ⁊ cuius verboꝝ floꝛi

bus oꝛnatus incedat:ſecundi libꝛi ſui monſtra⸗
bit exoꝛdium. quod heſternam crapulam ru⸗
ctatis ita euomit. Satiſfacio inuitatis: non vt
claro curram nomine:ſed vt rumoꝛe purgatus

vano viuam. Obſecro agrum nouelle plantati

onum arbuſta teneritudinis:erepta de vitioꝛũ

gurgitibus audientiam cõmunitam agmibus
Scimus eccleſiam ſpe fide charitate inaceſſibi
lem inexpugnabilem. Mõ eſt in ea immaturus

omnis docilis impetu irrumpere:vel arte illu⸗

dere poteſt nullus. Rogo que ſunt hec poꝛten
ta verboꝛum: Quod deſcriptiõis dedecꝰ⸗ Nõ
ne vel ꝑ febꝛem ſomniare eum putes:vel arrep
tum moꝛbo frenetico Hypocratis vinculo alli
gandum:Quotienſcũq; em legero:vbi me de⸗

fecerit ipũs:ibi eſt diſtinctio: totũ incipit: totũ

pendet ex altero.neſcio quid cui cohereat:exce

pt teſtimonijs ſcòturaꝝ:que illo venuſtiſſimo

eloquẽtie ſue floꝛe mutare nõ auſus ẽ. reliquꝰ
ſermo omni materie ↄuenit: quia nulli ↄuenit.
Que res mihi aliquam ſuſpitiõeʒ intelligentie
dedit:velle eum ita nuptias pᷣdicare:vt vᷣgini⸗
tati detrahat. Qñ em minoꝛa maioꝛibꝰcoequa

tur: inferioꝛis ↄꝑatio ſuꝑioꝛis iniuria ẽ. Neq;

vo nos Martionis ⁊ anichei dogmata ſe

cſntes nuptijs detrahimus.nec Tatiani bnci

pis Encraticaꝝ erroꝛe decepti: omnem cogita
tum ſpurcũ putamus.q̃ nõ ſolũ nuptias:ſed ci

bos cq; q̊s deus creauit ad vtendũ dãnat ⁊ re⸗

pꝛobat. Scimus in domo magna nõ ſolum va
ſa eſſe aurea ⁊ argentea:ſed⁊ lignea ⁊ fictilia:⁊
ſuper fundamentum * ßi quod Paulus archi
care aurum: argentũ:

ſtipulam. Non ignoꝛamus honoꝛabiles nupti
as ⁊ thoꝛum immaculatum. legimus pᷣmaʒ dei
ſententiam. Creſcite ⁊ multiplicamini: reple⸗
te terram. ſᷣ̊ ita nuptias recepimus:vt virgini⸗
tatem que denuptis naſcitur pᷣferamus. Mũ⸗
quid argentum non erit argentum: ſi aurum

argento pꝛecioſius eſt: Aut arboꝛis ⁊ ſegetis
contumelia eſt: ſi radici ⁊ folijs culmo ⁊ ariſtis
poma pꝛeferantur fructus: At poma ex ar⸗

boꝛe: frumentum ex ſtipula: ita virginitas ex
nuptijs. Cẽteſimus ⁊ triceſimus fructus quã⸗
quã de vna terra ⁊ de vna ſeinente naſcat᷑: ta⸗

men multum differt in numero. Triginta refe⸗

runt᷑ ad nuptias. H ⁊ ipᷣa digitoꝝ ↄiũctio:q⸗

ſi molli oſculo ſe ↄplexãs:⁊ federãs maritũ pi⸗

git ⁊ ↄiugẽ. Sexagita vo ad viduas.eo ꝙ ĩ an
guſtia ⁊ tribulatõe ſunt poſite.vñ ⁊ ſuꝑioꝛi di⸗

irs depᷣmũt᷑.q;ẽtoq; maioꝛ ẽ difficultas ex ꝑte
ndã voluptatlillecebꝛis abſtiere:tãto maius ẽ

Hᷣmiũ Poꝛro cẽteſimꝰnũerꝰdiligẽter qſo lectoꝛ
attẽde:ð ſiniſtra trãſſert᷑ ad dexterã ⁊ ijſdẽ qͥdẽ

digit:ſᷣ nõ eadẽ manu:qͥbꝰin leua nupte ſigniſi

cant᷑ ⁊ vidue: circulũ faciẽs:expᷣmit vᷣginitat
coꝛonã.ec ð ipatiẽtia magis qᷓ; iux oꝛdinẽ di

ſputatõis dixeri.Cũ em̃ adhuc ð poꝛtu egredi

ar: ⁊ rudẽtibꝰvela ſuſtollã:iĩ mediũ meãſtionũ
pelagꝰſubitꝰloquẽdi eſtꝰarripuit. AUñ ꝓhibeo

curſuzʒ. ⁊ pauliſꝑ ſinꝰghã.nec idulgebo mucro
ni:iã nũc ꝓ vgitate ferire cupiẽti. Baliſta qᷓ;to

plꝰ retrahit᷑:tãto foꝛtiꝰ mittit᷑.ñ ẽ dãnũ dilatio
vbi certioꝛ ſit ex dilatõe victoꝛia.ꝛoponã bꝛe
uit᷑ aduſarij ſnias.⁊ ð tenebꝛoſis libꝛis eiꝰ q̃ſi ð

foueis ſerpẽtes pijciã: neq; ſinã venenoſuʒ ca⸗

put ſpirl maculoſi coꝛꝑis ꝓtegi.
xiũ ẽ:vt poſſit ↄteri cũ patuerit.

NIcit vgies viduas maritatas: q̃ ſeki
d xyo lote ſunt:ſi nõ diſcrepẽt ceter oꝑi⸗

bus eiuſdẽ eẽ meriti nitit᷑ ap ꝓbare eoſ
plẽa ſide i baptiſmate renati ſunt: a dyabolo
nõ poſſe ſubuti.Zertiũ ꝓponit abſtinẽtiã cibo

rüũ.⁊ cũ grax actõe ꝑceptõeʒ eoꝝ: nullꝗ eſſe di
ſtãtiã.Quartũ qð extremũ ẽ oĩm:qͥ ſuũ baptiſ⸗

ma ſeruauerit: vnã in regno celoꝝ hr̃e remũe⸗
ratõeʒ.Hec ſunt ſibila ſerpẽtis ãtiqͥ.his ↄſilijs

dꝛaco ð ꝑadiſo hoĩeʒ expulit.Nã his etiã ſatu
ritatẽ ieiunijs pᷣferẽdo:repꝛomiſit eos imoꝛta⸗
les futuros q̃ſi nũqᷓ; poſſent coꝛruere.⁊ duʒ di
uinitatẽ eq̃lẽ ðo pollicet᷑: expulit eos ð padilo
vt qͥ nudi ⁊ expediti ⁊ abſq; nulla macula vgi⸗

nes dñi ↄſoꝛtio fruebat᷑:deiectii vallẽ lachꝛy⸗
max:tunicis ↄſutis ⁊ pellicijs veſtirent᷑. Sʒ ne
lectoꝛẽ diutiꝰmoꝛer:ſeq̃r veſtigio ꝑtitõis expo

ſite: ⁊ aduſus ſingulas ꝓpoſitões eiꝰ ſcpturaꝝ
vł marie nitar teſtionijs:ne q̃rulꝰ garriat ſe elo

quẽtia magis qᷓ; witate ſupatũ.Qð ſi expleue⸗
ro:⁊ illũ vtriuſq; teſtamẽti nube oppꝛeſſero:aſ⸗
ſumã exẽpla ſecularis q; lr̃ature:ad quã ⁊ ipſe

ꝓuocat.Doceboq; etiã inter phᷣos ⁊ egregios

in republica viros.vtutes voluptatibꝰ.i. Py
thagoꝛã ⁊ Platonẽ ⁊ Ariſtideʒ: ⁊ Ariſtippo ⁊

Ficuro ⁊ Alcibiadi ab omibus ſolere pᷣferri.
Dos q̃ſo vtriuſq; ſexus vᷣgines ⁊ ↄtinẽtes ma
riti q; ⁊ bigami:vt conatus meos oꝛõnibus ad
iuuetl.cũctoꝝ in cõe Jouinianus hoſtis ẽ. NHã
q̊̃ eq̃lia oĩm aſſerit merita:tã vginitati facit iu⸗

riam:duʒ eam nuptijs ↄpat:qᷓ; nuptijs:ſiceas

licitas aſſerẽs: vt ſecũda ⁊ tertia matrimonia.

ß in eo bigamis ⁊ trigamis aduerſarius eſt:ibi
ponẽs ſcoꝛtatoꝛes qͥnda libidinoſiſſimos poſt
pniaʒ: vbi duplicata ⁊ triplicata matrimonia.

niſi ꝙ in eo bigami ⁊ trigami dolere nõ debétꝛ:
qꝛ idẽ ſcoꝛtatoꝛ ⁊ penitẽs:in regno celoꝝ etiam
vginibus adequat᷑. Pꝛoponã igit᷑ manifeſtio
ribus verbis ⁊ habẽtibus aliquã ↄſequẽtiam:
argumenta eius ⁊ exempla de nuptijs.eodẽqd

oꝛdie oĩa que ab eo dicta ſunt:digerã.Nec mo
leſtum lectoꝛi ſitꝛſi nauſeam eius ⁊ vomituʒ le⸗
gere ↄpellat᷑.libẽtius antidotũ RzöcQi bibet:cuʒ

dyaboli venena pᷣceſſerint.Audite patiẽter vx⸗

gines:audite q̃ſo voluptuoſiſſimũ cõcionato⸗
rẽ.immo quaſi Syrenaꝝ cãtus ⁊ fabulas clau
ſa aure tranſite.veſtras ferte pauliſꝑ iniurias.
pinate vos cum dño cruciſixas:phariſeoꝝ au⸗
dite blaſphemias. Caplim. III
Reriima inqt dei ſnia ẽ: ꝓpt᷑ qdð dimittet

p hoõ pfeʒ ⁊ mr̃eʒ ſuaʒ:⁊ adherebit vxoꝛi
ſule: ⁊ erũt duo in carne vna.ac ne foꝛ
te diceremꝰ h ſcp̃tũ in veteri teſtõ:aſſerita dño

q; id ipᷣm in euangelio ↄfirmari:quod deus cõ

tunxit homo nõ ſeꝑet.ſtatiq; ſubnectit. Creſci

te ⁊ multiplicamini.⁊ replete terram: ⁊ ꝑ oꝛdi⸗
nẽ replicat Enos:Seth:Caynã: Malalehel:

Jareth: Enoch: Matuſalem: Lamech: Hore
oẽs habuiſſe vxoꝛes:⁊ ex dei ſnĩa filios ꝓcreaſ

ſe:q̃ſi gñatõis oꝛdo ⁊ hyſtoꝛia ↄditiõis hũane
ſine ↄiugibus ⁊ liberis potuerit enarrari. Iſte

inqͥt eſt Enoch qui ãbulauit cũ deo:⁊ raptusi

celũ ẽ᷑. Iſte Noe qͥ cũ eſſent vtiq; multi vᷣgies:

pꝓpter etatem ſolus cũ filijs ⁊ vxoꝛibus naufra

go oꝛbe ſaluatus eſt. Rurſus poſt diluuiũ:q̃ſi
altero pᷣncipio gñis humani viroꝝ ⁊ vxoꝝ pa⸗

ria iſgunt᷑.⁊ ex integro gñatõis inſtaurat᷑ bñ⸗
detio.Creſcite ⁊ multiplicami: ⁊ replete terrã
Inſup etiam ↄmedẽdaꝝ carnium licẽtia relax

atur. Et omne qð mouet᷑ vob̃ erit in eſcã:ſicut
olera herbaꝝ:dedivob̊ vniũſa.currit ad Abꝛa
hã Iſaac ⁊ Jacob.ex qͥbus pᷣoꝛ trigamus:ſecũ
dus monogamus:tertius q̃ttuoꝛ vxoꝝ ẽ:Lye
Rachel: Bale:Zelphe.⁊ aſſerit Abꝛaham ob
fidei meritũ bñdictõnem in gñatõe filij accepiſ⸗
ſe. Saram in typũ eccleſie:cui defecerãt mulie⸗

bꝛia: maledictiõeʒ ſterilitatis ꝑtus bñdictione
mutaſſe. ꝙ Rebecca ierit q̃ſi ꝓphetes interro

gare dñm.⁊ audierit ab eo due gẽtes ⁊ duo po

puli in vtero tuo ſunt.ꝙ Jacob in vxoꝛe ſerui⸗

erit. ⁊ eſtimãte Rachel viri eſſe dare liberos:

ac dicẽte da mihi liberos ſi nõ moꝛiar. Reſpo⸗
derit:nũqͥd ꝓ ðᷣo ego ſaum:qͥ in te ↄcluſit: In tã
tũ iqᷣt ſciebat fructus nuptiaꝝ eſſe dñi:nõ ma⸗
riti. Qð Joſeph vir ſcũs atq; caſtiſſimꝰ⁊ omñs
pf̃iarche vxoꝛes habuerint:qͥbus ꝑ. M oſen
eq̃liter bñdicat deus. Judã q; ꝓponit ⁊ Tha⸗

mar.⁊ occiſum Onan pſtringit a dño:qꝛ fratri
inuidẽs ſemen nuptiarum dedita oꝑa ꝑdebat.
Moyſen ꝓpoit ⁊ Marie lepꝛã: q̃ fratri ꝓ vx

oꝛe detrahẽs:ilico dei vltiõe ꝑcuſſa ẽ.Laudar

cbe
Kiam

feſtio
in:
odig
keen
luzle⸗
ena
bier ⸗
onato⸗
scan
urigs.
dongu⸗
A

dininet
vrori
chefo⸗
ſtadſo
deusc
Ceſci
poꝛdi⸗
alehel:

bMoe

porenl
hüane

ni Ie
rapnuel
liies:
6nauea
luii äſt
oppe⸗
graibi⸗
Cetert
garca
ſcirſion
4 bn

nus:ſeccd

riye
hamob
ccepll⸗
tmulie⸗
ione.
interro⸗
euopo
nelerui⸗

ſeroos:
Beſpe⸗

ſurgun⸗
iinöne⸗
merofts
orſen
iialle,
eftant
nnipN
Lauder

ſunt.

Tractatus II

Sãpſon ⁊ vxoꝛiũ Naʒareũ mir! effert pᷣconijs

Belboꝛã q; replicat ⁊ Barach: ꝙ abſq; vᷣgita

tis bonis Syſarã ⁊ Jabi ⁊ curroferreos debel

larit. Jabel vxoꝛẽ Haber Cynei deduciti me⸗

diũ: ⁊ palo armatã pᷣdicat manum. Int᷑ Lepte
preʒ ⁊ filiẽ vᷣginẽ q̃ imolata ſit dño:dic nullam

fuiſſe diſtãtiã:qͥn potiꝰfidẽ pr̃is pᷣfert ei:q̃ ceſa

ſit lugẽs. Venit ad Samuel alteꝝ Naʒareum
dñi:ꝗͥ ab infantia nutritꝰin tabernaculo ẽ dni:
⁊ veſtitꝰ ephod bad:qð interpᷣtat᷑ veſtibus li⸗

neis:dicitq; eos filios ꝓcreaſſe:nec ſacerdota⸗

lẽ pudicitia vxoꝛis imminutã eẽↄplexu. Hooʒ

cũ ſua Ruth in area collocat.⁊ Jeſſe ac dauid
inde ꝓducit. Jpᷣmq; Dauid ducẽtis pᷣputijs:
etiã cuʒ vite ꝑiculo:regis ſilie ãſiſſe ꝰcubitus.

Quid dicã ð Salomone: quẽ ponẽs in catha⸗

logo maritoꝝ imaginẽ aſſerit Saluatoꝛis.⁊ de

illo vult eſſe ſcõᷣtũ.Deus iudiciũ tuũ regi da:⁊
iuſticiã tuã filio regis. Et dabit᷑ ei ð auro Ara
bie.⁊ adoꝛabũt ꝓ eo ſꝑ.ac repẽte trãſcendit ad
Helyã ⁊ Helyſeũ: ⁊ narrat q̃ſi grãde myſteriũ

ꝙ reqeuerit ſpũs Helye in Helyſeo: ⁊ cur hec

dixerit tacet:niſi foꝛte Helyã q; ⁊ Helyſeũ ha⸗
buiſſe vxoꝛes arbitrat᷑. Trãſit ad Eʒechiã.Et
cũ in eius laudibus imoꝛet᷑:miroꝛ cur oblit ſit
dicere:amodo filios faciã. Joſiã viꝝ ſciſſimũ:
ſub q̊ͥ in tẽplo Beuteronomij liber reꝑtus eſt.

ab holda vxoꝛe Sellũ inſtructũ refert. DHani⸗

el q́; ⁊ tres pueros int᷑ maritos ponit:⁊ ad euã
gelium repẽte tranſcẽdẽs Zachariã ⁊ Helyʒa

beth: MPetrũ ponit ⁊ ſocꝝ eius:ceteroſq; aplos

Et ↄſequẽter infert dicẽs. Si aũt voluerint aſ
ſumere vanã defenſionẽ: ⁊ obtendere ꝙ rudis
mũdus eguerit incremẽto:audiãt Maulum lo
quentẽ:adoleſcẽtioꝛes viduas volo nubere:⁊
honoꝛabiles nuptie:⁊ cubile imaculatũ: ⁊ mu
lier alligata ẽ viro:qᷓ;diu viuit.Si aũt moꝛtuꝰ

fuerit: nubat cui vult tm in dño.Et Adã nõẽ
ſeductꝰ. mulier aũt ſeducta: facta ẽ in puarica⸗

tionẽ.ſalua ãt fiet ꝑ filioꝝ gñatiõeʒ:ſi ꝑmãſerit

in fide ⁊ dilectõe ⁊ ſciſicatõe cũ ſobꝛietate.Cer

te ceſſet hic illud apoſtolicũ:⁊ q̊ hñt vxoꝛes ſic

ſint q̃ſi nõ habeãt: niſi foꝛte dicatis ꝓpł᷑ea eas

nubere: quia iam ↄuerſe ſunt retro poſt ſatha⸗
nam: q̃ſi ex vginibus nulla cadat.⁊ nõ ſit earũ
maioꝛ ruina. Ex quo manifeſtum ẽ vos Ma⸗

nicheoꝝ dogma ſectari: ꝓhibẽtiũ nubere ⁊ ve

ſci cibis: quos deus creauit ad vtendũ cauteri

zatã habentiũ ↄſciaʒ. Et poſt multa que nune

ocioſum eſt reuoluere: excutit ſe quaſi in locuʒ
rethoꝛicum: ⁊ facit apoſtrapham ad virginem
dicens: non tibi facio vgo iniuriam.elegiſti pu

dicitiam ppter pñtem neceſſitatem. placuit ti-

bi vt ſis ſancta coꝛpoꝛe ⁊ ſpiritu.nõ ſuperbias:
eiuſdem eccleſie membꝛum es:cuius ⁊ nupte
r Laplm. IiIIH

ſi ſic pmãſerint vt ego. Si aũt ſenõ

Fo. XXR

Epiſtola IX

Imius foꝛtaſſe fueri in expoſtõe ppo

n ſitionũ eiꝰ legẽti faſtidiũ feceri.v vti⸗ .
ititee rabd ſum cũcta molimia eiꝰq̃ſi inſtru⸗

ctã actẽ ↄ me ꝓponere.⁊ totũ hoſtilẽ exercituʒ

cũ ſuis turmis ac ducibꝰↄgregare ne poſt ᷣma

₰

victoꝛiã: alia mihi deiceps p̃lia naſcerẽt᷑. IJgit
nõ dimicabo ʒ̊ ſingulos:nec paucoꝝ ero paſſi,⸗

ↄgregatõe ↄtẽtus.toto certãdũ eſt agmie.⁊ in
cõpoſiti hoſtium cunei:ac latrocinij moꝛe pug⸗

nãtes: inſtructa ac oꝛdiata acie repellẽdi. po
nã in pᷣma frõte apoſtolũ Paulũ:⁊ foꝛtiſſimu,ʒ

ducẽ ſuis telis.i.ſuis armabo ſentẽtijs:ſciſcitã
tibus em ſuꝑ hac queſtione Coꝛinthijs: plenit
ſime rũdit doctoꝛ gẽtiũ ⁊ mag eccłe.qͥᷣcqᷣd ſta⸗

tuerit hic Epi in illo loquẽtis legẽ putemꝰ. Si

mulq; ne lectoꝛis tacita cogitatio:cũ ceꝑpimꝰſin
gula qᷓ ꝓpoſita ſunt diluere:ſꝑ ad aplim ſe reſer
uet:⁊ ſtudio validiſſimarum queſtionum pꝛio
ranegligens:ad extrema feſtinet/Inter cetera
Coꝛinthij ꝑ litteras queſierant: vtrum poſt fi⸗
dem ERp̃i celibes eſſe deberẽt: ⁊ ↄtinẽtie cauſa
q̃s habebãt vxoꝛes dimitterent: An ſi vgines

credidiſſent inirẽt matrimonia? Et cuʒ ex duo

bus ethnicis vnus credidiſſet in Epᷣm: vtx nã
credẽs relinqueret non credentẽ: Et ſi eẽnt du
cende vxoꝛes:xpᷣianas tm accipi iuberet: an ⁊

ethnicas? Tideamus igit᷑ d ad hec Paulus crpr opfn⸗
rñderit. De his aũt q̃ ſcpſiſtis mihi:bonum eſt᷑ 179 f1 S

.

hoi mulierẽ nõ taãgere. ppt foꝛnicatões ãt vnꝰ⸗
quiſq; vxoꝛẽ ſuã habeat:⁊ vnaq̃q; viꝝ ſuũ ha

beat. vxoꝛi vir debitũ reddat.ſiłr ⁊ vxoꝛ viro.

vxoꝛ ꝓpꝛij coꝛpis nõ hʒ poteſtatẽ:b vir. ſiłiter

vir coꝛꝑis ſui nõ hʒ poteſtatem:ſᷣ mulier.noli⸗

tefraudare inuicẽ: niſi foꝛte ex ↄſenſu ad tem⸗
pus vacetis oꝛõni.Et iteꝝ ad ipᷣm reuertimini᷑

ne teptet vos ſathanas ꝓpt᷑ incõtinentiam ve⸗

ſtram. Hoc aũt dico iuxta indulgẽtiã: nõ iuxta
impiũ. volo em oẽs hoĩes eſſe vi meipᷣm.bᷣ vnꝰ

dqſq; ppꝛiũ donũ hʒ ex deo.alius qͥdẽ ſic:alius

aũt ſic.dico aũt innuptis ⁊ viduis:bonuʒ ẽ eis
otinẽtnu⸗
bãt. Meliꝰ ẽ em nubere: qᷓ; vꝛi/ Reuertamur
ad caput teſtimonij. Bonũ eſt inqt hoi mulie⸗
rẽ nõ tãgere.malũ ẽ ergo tãgere.nihil em bono

Zrium eſt:niſi maluʒ.Si aũt malũ ẽ ⁊ ignoſcit/⸗
ideo ↄcedit᷑:ne malo qͥd deterius fiat.q̃le enim

ilieo bonũ ẽ: quod ↄditõe deterioꝛis ↄceditur:
Nũuqᷓ; em ſubieciſſet: vnuſquiſq; vxoꝛẽ ſuam
habeat:niſi pᷣmiſiſſet ppt᷑ foꝛnicatõeʒ ãt.Tol⸗

le foꝛnicatões ⁊ nõ dicet vnuſqͥſq; vxo:ẽ ſuem

habeat. velut ſi quis diffiniat:bonũ eſt triticeo
pane veſci: ⁊ edere puriſſimã ſimilã. Tñ ne qͥs

ↄpulſus fame omedat ſtercus bubulũ: ↄcedo

ei: vt veſcat᷑ hoꝛdeo. Nũqᷣd iccirco frumẽtum
nõ habebit puritatẽ ſuã: ſifimo hoꝛdeũ pᷣfera⸗

Ponũ ẽ illud naturalit᷑: qð ↄpationem nõ

Tr-= Pr mwA,

WZ
.

. cd de 6 pidtn

— . er— 42 43

nõ ↄiugem.niſi foꝛnicatio tactũ eius excuſabi⸗

DFDars

habet mali:qð latõe alteriꝰ ñ obubꝛak. Silq;

animadutẽda ẽ apłi pꝛudẽtia.Nõ dixit bonũ ẽ

in tactu ꝑiculũ ſit.q̃ſi qͥ illã tetigerit:nõ euadat
q̃ viroꝝ pcioſas aĩas capit:que facit adoleſcen
tiuʒ euolare coꝛda. Alligabit quis in ſinu ignẽ

⁊ nõ comburet᷑:Aut ambulabit ſuꝑ carbones
ignis: ⁊ non ardebit:Quo modo igit᷑ qui ignẽ

tetigerit: ſtatim adurit᷑: ita viri tactus ⁊ femie
ſentit naturam ſuam: a diuerſitatem ſexus itel

ſi Harrant ⁊ gentilium fabule itram: ?
Eri

hthonium vel in lapide vel in terra: de ſo
lo eſtu libidis eſſe generatos ſter!
ſeph:quia tangere nolebat illam egyptiam fu⸗
git ex manibus eius.⁊ q̃ſi ad moꝛſum rabidiſſi
me canis:ne pauliſp virus ſerpet: pallium qð
tetigerat:abiecit Mꝛopter foꝛnicatõeʒ autẽ v⸗
nuſquiſq; vxoꝛẽ ſuam habeat:⁊ vnaqueq; vi⸗

— —
—

rum ſu eat.Nõ dixit vnuſqͥſq; ꝓpt᷑ foꝛ

nicatõeʒ vxoꝛẽ ſuam ducat. alioqn hac excuſa

tione libidini frena laxaſſet.ne quotiẽſcũq; vx
oꝛ moꝛit᷑:totiẽs ducẽda ſit alia:ne foꝛnicemur.
ſ vnuſqͥſq; vxoꝛẽ ſuã habeat:ſi eã inqͥt habeat

ſua vtat᷑: quã hẽbat añqᷓ; crederet. quã bonuz

erat nõ tãgere.⁊ poſt fidẽ Ri ſoꝛoꝛẽ tm̃ noſſe:

lẽ faceret/ vxoꝛ

2
2£
*$

xoꝛ. Omnis hec queſtio de his eſt: qᷣ in ma⸗
trimonio ſunt:an eis liceat vxoꝛes dimittere:

ait. Bonum eſt mulierẽ nõ tãgere. Sʒ qꝛſe⸗
mel duxit vxoꝛẽ:niſi ex ↄſenſu ñ valet ſe abſti⸗

12

coꝛam deo placẽs. Cernis qle ↄiugiũ inter vi⸗
ros vxoꝛeſq; p̃cipiat:Cohabitãtes iuxta ſcia,ʒ
vxoꝛẽ nõ hr̃e:ſᷣ᷑ bonũ ẽ mulierẽ nõ tãgere:q̃ſi vt nouerit qd velit:qͥd deſideret ðs: ⁊ tribuãt

honoꝛẽ vaſculo muliebꝛi. ſi abſtinemus nos a

coitu:honoꝛẽ tribuimus vxoꝛibus.ſi nõ abſti⸗

nemus:ꝑſpicuũ ẽ honoꝛi qriã eſſe ↄtumetiam.

Ad vxoꝛes q; vt videãt inqͥt viri caſtã ↄuerſa

tionẽ vr̃am ⁊ oꝛnatũ in abſcõdito coꝛdis hoĩe

in incoꝛruptõe mitis ⁊ ſilentis ſpũs. O vere di
gna vox aplłi ⁊ petra Zp̃ᷣi.Maritis vxoꝛibuſ⸗

ꝙᷓ; dat legẽ: damnato carnis oꝛnatu caſtitatem

exkerioꝛ vr hõ coꝛruptus ẽ.⁊ btitudinẽ incoꝛ⸗

ruptõis qᷓ ꝓpꝛiũ vᷣginũ ẽ hr̃e deſiſtis: imitami

incoꝛruptõeʒ ſpũ s ſaltẽ ꝑ ſerã pniam:⁊ qð coꝛ

mix indulgẽtia.⁊ iteꝝ ꝙ ad ipᷣm reuerti ↄcedit
qð erubeſcit ſuo vocarẽ nomine:ꝙ temptatõni

pᷣfert ſathane:ꝙ cãʒ hʒ in ↄtinẽtiam:laboꝛamꝰ*2
A Abeurumn d erereirnm erpoſuerit le ip
ſe qui ſcpſit: hoc aũt inquit dico iuxta indulgẽ⸗

tiam: nõ iuxta imꝑpium: muſcitamus adhuc
nuptias nõ vocare indulgẽtiam:ſᷣ pᷣceptum:q̃

cedant᷑:q̃ſi nõ ⁊ foꝛnicatoꝛibus ꝑ pnĩam foꝛes

quod ⁊ dñs in euangelio phibuit. VUñ ⁊ apłs ſinõ eodẽ modo:⁊ ſecũda ⁊ tertia mr̃imonia cõ

apiant᷑ eccleſie.Qðq; his maius inceſtis. Naz

nere:nec dare repudiũ nõ peccãti: reddat cau illum violatoꝛem nouerce:quẽ in ᷣma ad Co⸗

gi dehitũ.qꝛ ſpõte ſe alligauit:vt reddere coge
ret᷑Molite fraudare inuicẽ:niſi foꝛte exↄſenſu

— CNqe—

rinthios epła tradiderat ſathane in interitum
carnis:vt ſpiritus ſaluus fieret:in ſecunda con

ad tpᷣs:vt vacetis oꝛõni. Oꝛo te qle illud bonũ trahit.a ne abundantioꝛi triſticia obſoꝛbeatur

cẽ:quod oꝛare ꝓhibet: Quod coꝛpus Zᷣp̃i acci
pi nõ ꝑmittit: Quamdiu impleo mariti officiũ
nõ impleo ↄtinẽtis. Buber idem apoſtolus in
1

Alio loco: vt ſꝑ oꝛemus/ſiſꝑ oꝛãdum ẽ:nũqᷓ; er

go ↄiugio ſeruiẽdum: qmeqtiẽſcunq; vxoꝛi de
bitũ reddo:oꝛare nõ poſſum/Netrus apls ex⸗
pimeti habẽs ↄiugaliũ vinculoꝝ:vide qͥ mõ i
oꝛmet ecclaʒ:qͥd doceat xpᷣianos. Silr viri co
habitantes iuxta ſciam: q̃ſi infirmioꝛi vaſculo
muliebꝛi tribuentes honoꝛem. Et ſicut cohere
des multiplicis gratie:vt nõ impediant᷑ oꝛatio
nes veſtre.Ecce eodem ſenſu:quia eodẽ ⁊ ſpũ
impediri dicit oꝛõnes officio ↄiugaliſiadð autẽ
git ſiłr iccirco ad imitatõeʒ ꝓuocauit viros:qꝛ
iam ſupꝛa vxoꝛibus pᷣceꝑat dicẽs: vt videant
viri in timoꝛe caſtã veſtra ↄuerſatõeʒ.quaꝝ ſit
nõ exterius ↄpoſitio criniũ:⁊ diſtinctio auri:⁊
in cultu veſtis oꝛnatꝰ:ſᷣ abſcõditus coꝛdis ho⸗
mo:in coꝛruptiõe mitis ⁊ ſilẽtis ſpiritus:hocẽ

frater laboꝛateaſmd eſ vcile quidapoſtolum
e. In volutate pꝓmeremur:in ve

aliud ignoſce
nia abutimur. Ais ſcire quid velit apłs: Jũge
quod ſequit᷑. Nolo aũt omnes homines eſſevt
meipᷣm. Beatus qui Pauli ſimilis erit. YFelix
qui audit apłm pᷣcipiẽtem:nõ ignoſcentẽ.oc
inquit volo:hoc deſidero:vt imitatoꝛes mei ſi⸗

tiſent cgo Efe⸗ Biie deo de vgine:dc ſcor

rupta incoꝛruptus. Nos qꝛ hoĩes ſumus:⁊ na
tiuitatẽ Saluatoꝛis nõ poſſumus imitari:imi⸗
temur ſaltẽ ↄunſatõeʒ. Illud diuinitatis ẽ ⁊ bti
tudinis:hoc hũane ↄditiõis ẽ ⁊ laboꝛis. Nolo
om̃s homies ſimiles mei eſſe:vt dum mei ſiłes
ſunt: ſiles fiant ⁊ RZp̃i: cuius ego ſimilis ſum.
Aui em in Rp̃m credit: debet ſicut ille ambu⸗
lauit ⁊ ſpe ambulare.Sʒ vnuſquiſq; ꝓpꝛium
donum habet ex deo. Alius qͥdem ſic. alius ãt
ſic. Quid inquit velim:pſpicuum ẽ.Sed quo:

niam in Eccleſia diuerſa ſunt dona:concedo æx

p̃dicat: ⁊ oꝛnatũ interioꝛis hois in incoꝛruptio
nnoſter o⸗ ne:mitis ⁊ ſilẽtis ſpũs:qͥdãmõ hoc dicẽs: qm̃

poꝛe nõ poteſtis mẽte pᷣſtate.as em̃ REepC̃s di⸗
uitias ⁊ hos veſtre ↄiunctionis querit oꝛnat.
Aerum ne quis putet ex eo quod ſequit᷑ vt va
cetis oꝛationi: ⁊ iterum reuerti eos ad id ipſuz
apoſtolum velle:⁊ nõ ꝓpter maioꝛem ruinam
hoc ↄcedere.ſtatim infert ne tẽptet vos ſatha⸗
nas ꝓpter incõtinẽtiam veſtram. Pulchꝛa ni⸗

ibnä
8nos4
oabſti⸗
nelian.
Ouerſa
is hoie
Verede
toribuſ⸗
litnten
nruptio
saſt
neincor⸗
iminani
iqdce⸗
öode
ſtomar,
it vev
lidipſ,

Iminan

gſatha⸗
lchꝛani⸗
iedi
nptatöni
lboꝛann
ſuertleiy
dut
s achue
ptun
inoniac
funfors
ſtis Nq
mado⸗
intentun
undacon
ſotbenur

nurinye
ſorgüge
loeſent
in Falr
nne oe
ronetſ⸗
ſedeicoꝛ
nus:an
nnn
nsen
nmeiſti⸗
nis un⸗
eunh
6 prun
Aus
Godqro⸗
ccdot

pokolmun

ram vëpo. Sed quid donaui⸗

redes ait mul:iplicis gratie dei.Qð ſignifican

Tractatus II

nuptias: ne videar dãnare naturã. Siłq; ↄſide
ra ꝙ aliud donũ vᷣgitatis ſit:alið nuptiaꝝꝑ. Si

em eadẽ eẽt merces nuptiaꝝ ⁊ vginũ:nũqᷓ; di⸗

xiſſet poſt pᷣceptũ ↄtinẽtie:ſᷣ vnuſqͥſq; ꝓpꝛiuz

hʒ donũ ex do.aliꝰqͥdẽ ſic.aliꝰaũt ſic. Abi ꝓp⸗

etias ſinguloꝝ ẽ: ibi altrinſecꝰdiuſitas.Cõcedo
⁊T nuptias eſie dei donũ:ſᷣ int᷑ donũ ⁊ donũ ma
gna diuſitas ẽ. Beniq; ⁊ apłs de eodẽ poſt in⸗

ceſtum penitentie ecõtrario inquit:donate ei ⁊
ↄſolamini.⁊ ſicui aliquid donaſtis:⁊ ego. Ac

ne putaremus donum hominis ↄtemnendum

addidit.Nã ⁊ ego quid donaui ꝓpter vos co⸗
a P ed iuerſa lunt do
na x On 7 Joſeph in typo eius variaʒ ha⸗

bet tunicam. Et in pſalmo.xliiij.legimus.Aſti

tit regina a dextris tuis:in veſtitu deaurato cir
cũdata varietate.Et CPetrus apłs:ſicut cohe⸗

tius grece ðꝛ Oοαπααπ.. varie/ Sequit᷑ dico
aũt nuptis ⁊ viquis:bonum eſt eis ſi ſic ꝑman
ſerint vt ego.Si autẽ nõ ſe ↄtinẽt:nubãt.¶Be

lius em̃ eſt nubere:qᷓ; vri. Poſtq; nuptis ↄceſ

ſerat vſum ↄiugij:⁊ oſtẽderat ipᷣe quid vellet:
quidue ↄcederet:trãſit ad innuptas ⁊ viduas:
⁊ ſui ꝓponit exemplum.⁊ felices vocat:ſi ſic

manſerint. Si autem nõ ſe ↄtinent:nubãt/Jd⸗

ipᷣin quod ſupꝛa. Pꝛopter foꝛnicatões auteʒ ⁊

netemptet vos ſathanas ꝓpter incõtinentiam

veſtram.redditq; cauſam cur dixerit:ſi ſeno n
ↄtinẽt:nubat. Melius eſt em nubere:qᷓ; vꝛi.i.
melius nubere:quia peius eſt vꝛi. Tolle ardo⸗

Epiſtola
num volo. Laptm. V

h mus ad ſequẽtia. Is aut qͥ mr̃imonio

rem libidis.⁊ nõ dicet melius ẽ nubere.Meli

us em ſꝑ ad ↄpatòeʒ deterioꝛis reſpicit: nõ ad
ſimplicitatẽ incõꝑabilis ꝑ ſe boni.velut ſi dice

ret:melius eſt em vnũ oculũ hre qᷓ; nullũ. Me
lius eſt em vno inuiti pede:⁊ alteram coꝛꝑis ꝑ⸗
tem baculo ſuſtẽtare:qᷓ; fractis cruribus repe⸗

re. Quid ais apoſtole: Hõ tibi credo dicenti ⁊
ſi imperitus ſermone:non tamen ſciẽtia. Quo⸗

modo illud de humilitate deſcendit.qui nõ ſuʒ
dignus vocari apoſtolus:⁊ mihi mini mo om⸗
nium apoſtoloꝝ ⁊ tanqᷓ; aboꝛtiuo: ſic ⁊ hoc hu

militatis dictum puto.noſti ſermonum ꝓpᷣeta

tes. Quam ob rem ⁊ de Epimenide ⁊ de Me

nandro: ⁊ de Aratro q̃dam ſumis teſtimonia:
vbi de ↄtinẽtia loq̃ris ⁊ vᷣginitate. Bonum eſt

ais hoi mulierem non tãgere.⁊ bon um eſt eis:
ſi ſic ꝑmãſerint vt ego.⁊ puto hoc bonũ eis eẽ:
ꝓpter inſtãtem neceſſitateʒ.⁊ qꝛ bonũ ẽ hoi ſic

eſie:vbi ad nuptias veniẽs:nõ dicis bonũ eſt
nubere:qꝛ nõ potes iũgere qᷓ; vꝛi.vſᷣ dicis. e
lius eſt nubere qᷓ; vꝛi. Si ꝑ ſe nuptie ſunt bone
noli illas incẽdio ↄpare. hᷣ dic ſunpir bonũ eſt

nubere. Suſpecta ẽ mihi bonitas eius rei quã

magnitudo alterius mali:cogit eſſe malũ inferi

us.Ego aũt nõ leuius malũ: ſᷣ ſimplex ꝑ ſe bo⸗

. .
.
» „ρ

Acuſq; pꝛimu capiin ediſertus: venia

ificti ſunt: pcipio nõ ego dñs: vxoꝛeʒ
a viro nõ diſcedere. Oð ſi diſceſſerit:mãere in⸗

nuptã. aut viro ſuo recõciliari.⁊ vir vxoꝛẽ ſuã
nõ dimittat. H ceteris ego dico ñ dñs.Si qs
frater vxoꝛẽ hʒ infidelẽ: ⁊ hec ↄſentit habitare

cũ illo:nõ dimittat illã ⁊ cetera vſq; ad eũ locũ

vbi ait. Unuſquiſq; ſicut vocauit eũ deus:ita

ambulet. Et ſicut in oibus eccleſijs doceo.hᷣlo
cus ad pñtẽ ↄtrouerſiã nõ ꝑtinet.Docet ei iux

ſniaʒ dñi vxoꝛẽ excepta cauſa foꝛnicatõis non

repudiandã: ⁊ repudiatã a viro: marito alteri
nõ nubere.aut certe viro ſuo recõciliari debere
His aũt qͥs in mrimonio depᷣhẽdiſſet fides:h̊ ẽ

ſi vnus credidiſſet de duopus:pꝛecepit ne cre⸗

dens repudiet nõ credentẽ. Cauſiſqʒ erpoßelg

ꝙ cãdidatus fidei ſit inſidelis:ſi nolit a credẽte
diſcedẽ. Ev rio iubet:ſi iſideł repudiet fidelẽ ꝓ

pter fidẽ R*i: diſcedere debere credentẽ: ne cõ
iugẽ pᷣferat Epo:cui etiaʒ aia poſtponẽda eſt.

Ali nũc plereq; ↄtẽnẽtes apoſtoli iuſſionẽ:iun⸗

gunt᷑ gẽtilivus: ⁊ tẽpla R*'i idolis ꝓſtituunt.
nec intelligũt ſe coꝛꝑis eius ꝑtem eſſe: cuius æ?
coſte ſunt. Ignoſcit apoſtolus inſideliũ ↄiũcti

onit: que hñtes maritos: in Ep̃m poſtea credi⸗

derut. Mõ ijs qͥ c x̃iane eſſent: nupſerũt gẽti⸗

libus:ad quas alibi loquit᷑:nolite iugũ ducere

cum infidelibus. Que em̃ ꝑticipatio iuſticie cũ
iniquitate: aut que ſocietas luci ad tenebꝛas:

Que autẽ ↄuentio Ep̃ᷣi ad Belial: aut que ps
fideli cum infidelie Qui autem ↄſenſus templo

dei cum idolis: Aos em eſtis templum dei vi⸗
ui. lʒ em in me ſeuituras ſciã plurimas mrona⸗
rũ:lʒ eadẽ impudẽtia q̃ dñũm ↄtẽpſerũt: n puli
cẽ: ⁊ oim xpᷣianoꝝ minimũ debacchaturas:tn
dicã quod ſentio.lor quod me apoſtolus do⸗
cuit:nõ illas iuſticie eſſe ̊ iniqtatis.nõ lucis:vᷣ
tenebꝛarum nõ R*.j:̊ Belial. non templa det
viuentis:ſed fama ⁊ idola moꝛtuoꝝ. Nis aꝑti

us diſcere:ꝙ chꝛiſtiane omnino nõ liceat ethnt

co nubere:audi eũdem apoſtolum. Mulier in
quit alligata eſt:qᷓ;to tempoꝛe vir eius viuit
ſi doꝛmierit vir eius:liberata ẽ.cui vult:nubat

tm in domio.i.xpᷣiano: qui ſecundas tertiaſq;
nuptias ↄcedit in domio: pᷣmas cum ethnicoꝓ
hibet. Nñ Abꝛaham adiurat ſeruum ſuum in

femoꝛe ſuo:hoc eſt in xpᷣo:qͥ de eius ſemie erat

naſciturus:vt filio ſuo Jlaac alienigenã nõ ad
ducat vxoꝛẽ. Et Eſdras offenſam dei huiuſce
modi vxoꝝ repudiatõe compeſcit. Et Mala⸗
