nõ põt iũgi:vnus ſi dicat᷑ nõ vnitatis ſᷣ vniuer
ſitatis ẽ nomẽ. At ſi exẽpli cã dicamus vnũ ſo
lẽ:hic vnus ita ðꝛ: vt vel alius vel tertius ad⸗
di nõ poſſit. Anus ẽ em ſol.multo magis ꝭ̊ ðs

cũ vnus ðᷣꝛ:vnus nõ nũeri ſᷣ vniũſitatis voca⸗

bulo nũcupat᷑.i.q̃ ꝓpterea vnus ðꝛ ꝙ aliꝰ non
ſit. Silr 7 de dño accipiendũ ẽ:ꝙ vnus ſit dñs
Jeſus xpᷣs:ꝑ quẽ ðs pt᷑ dñatũ oim tenet. Nñ
7 ſequẽs ſermo omnipotẽtẽ ꝓnũciat deũ.opᷣs
aũt ab eo ðꝛ ꝙ oĩm teneat potẽtatũ.Tenet aũt
oĩa pr pꝑ filiũ ſicut ⁊ apłs dicit. Quia ꝑ ipſum

creata ſunt oĩia viſibilia ⁊ inuiſibilia:ſiue thꝛo⸗

ni:ſiue dñatiões:ſiue pᷣncipatꝰ:ſiue ptãtes.Et
iteꝝ ad lebꝛeos ſcribẽs dicit. Quia ꝑ ipᷣm ſe⸗
cula inſtituit: ⁊ ipᷣm ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ
Qõ ſi ꝑ ipᷣm ſecula inſtituit pr: ⁊ ꝑ ipᷣm creata
ſunt oia: ⁊ ipᷣe ẽ heres oim: ꝑ ipᷣm ̊ ⁊ potẽtatũ
oĩm tenet:qꝛ ſicut lux de luce:⁊ veritas de veri
te:ita de omnipotente opᷣs natusẽ: vt in apo⸗
calypſi Joãnis ſcpᷣtũ ẽ. Et requiem nõ hñt die
ac nocte dicẽtes. Sãctus Sãctus Sanctꝰdñs
ðᷣs ſabaoth:qͥ erat ⁊ q ẽ ⁊ qͥ venturus ẽ ompᷣs.
Oßps ðꝛ qͥ vẽturus ẽ: ⁊ qͥs ẽ alius q̃ vẽturus
e:niſi Jeſus xps filius dei: hhis addit᷑ inuiſibi
lem impaſſibilẽ. Sciẽduʒ ꝙ duo iſti ſermones

in ecce Romane ſymbolo nõ habent᷑. Cõſtat

aũt apud nos additos hereſeos cã Sabellijil⸗

lius ꝓfecto q̃ a noſtris patripaſſia appellat i. qᷓ
patrẽ ipᷣm vel ex vᷣgine natũ dicit: ⁊ viſibilem

factum eſſe vel paſſum affirmat in carne. At g

excluderet᷑ tałimpietas de pr̃e vident᷑ hecad⸗

Fo. I

didiſſe maioꝛes: ⁊ inuiſibilẽ patrẽ atq; impaſſi

bilẽ dixiſſe. Conſtat em filiũ nõ patrẽ incarna⸗
tum ⁊ ex carne natũ:⁊ ex natiuitate carnis filiũ
viſibilẽ ⁊ paſſibilẽ factũ.Quantũ aũt expectat
ad illam deitatis immoꝛtalẽ ſubſtãtiã q̃ vna ei
eadẽq; cũ pr̃eẽ:ibi neq; pr neq; filius neq; ſpul
ſanctus viſibilis aut paſſibilis credit᷑. Secun⸗
dũ dignatõeʒ vwo carnis aſſumpte filius ẽ paſ⸗
ſus in carne.Qð ⁊ ꝓpha pᷣdixerat vbi ait.Hic
deus noſter nõ reputabit᷑ alter ad eũ qͥ inuenit
omnẽ viã diſcipline: ⁊ dedit eaʒ Jacob puero
ſuo:⁊ Itſrael dilecto ſuo. Noſt hec in terris vi
ſus eſt:⁊ inter hoies ↄuerſatus ẽ.Sequit᷑ poſt

hoc. Et in Jeſum xpᷣm vnicũ filium eius dnm

nr̃ᷣm. Jeſus hebꝛei vocabuli nomẽ quod apud
nos Saluatoꝛ ðꝛ. Epᷣs a chꝛiſmate.i.ab vncti⸗
one apellat. Legimus em in libꝛis Moyſi ꝙ
Auſes MNaue filius cũ electus eſſet dux płi cõ⸗
mutato noie de Auſe Jeſus cognoĩiatus ſit:q̃

ſcʒ oñderet᷑ hoc eſſe nomẽ:qð pᷣncipibus ⁊ du⸗

cibus aueniret:his dũtaxat qͥ ſalutẽ ſequenti⸗
bus ſe plis darẽt. Itaq; ⁊ ille Jeſus appellatꝰẽ
q̃ eductuʒ de terra egypti płm: ⁊ de erroꝛibus
heremi liberatũ in terrã repꝛomiſſionis indux
it. Et hic Jeſus qͥ pyem de igrãtie tenebꝛis edu
ctũ: ⁊ de mũdi erroꝛibus euscatũ itroduxit ad
regna celoꝝ. Ep̃s q́; vel põtificale vel regium
nomẽ ẽ. Mã pus ⁊ põtifices vnguento chꝛiſma

tis ↄſecrabant᷑ ⁊ reges. Sed illi veluti moꝛta⸗-
les ⁊ coꝛruptibiles vngebant᷑. Hic vo ſctõ ſpũ
punctus xpᷣus efficit:ſicut ſcpᷣtura de eo dicit.

quẽ vnxit pr ſpũſctõ miſſo de celis.Et Eſaias
pſignauerat dicẽs ex ꝑſona filij. Spus dñi ſuꝑ
me: pꝓpter quod vnxit me: euangelizare me mi

ſit paupibus. Quia ergo oñdimus d ſit Yhs

q̃ olm ſaluet: ⁊ qͥd ſit xpᷣs q pontifex factus ſit
in eternu: nunc ex ↄſequẽtibus de q dicãt᷑ iſta
videamus. Anicũ filiũ inqͥt eius dim noſtrũ.
Poſt hoc docet nos:qꝛ Jeſus iſte de q̃ͥ diximꝰ
⁊ xpᷣs de q̊ expoſuimus vnicus filius dei ⁊ no⸗
ſter dñs ẽ: ne foꝛte hũana putes iſta vocabula
terrenũ te aliqd doceãt ideo ſubiungit. Anicũ
hũc eſſe filiũ dei dĩũm nr̃m. Vnus em ð vnona
ſcit᷑:qꝛ ⁊ ſplendoꝛ vnius ẽ lucis: ⁊ vnũ ẽ vbuʒ
coꝛdis. necin numeꝝ pluralẽ defluit incoꝛꝑea
ghatio:nec in diuiſionẽ cadit: vbi qͥᷣ naſcit᷑: ne⸗
quaqᷓ; a gĩante ſeꝑat᷑. Anicus ẽ vt menti ſen⸗
ſus:vt coꝛdi verbũ: vt foꝛti vtus:vt ſapia ſapi
enti. Mã ſicut ſolus ſapiens pr̃ ab apło ðꝛ.ita⁊
ſolus filius ſapientia nominat᷑. Anicus g filiꝰ
eſt: ⁊ cum ſit gloꝛia:ſempiternitate: vtute: reg⸗
no:ptãte:hoc quod pater eſt: omia tamen hec
non ſine auctoꝛe ſicut pater:ᷣ ex patre tanq; fi⸗
lius habet. Cunqʒ ſit ie omniuʒ caput:ipius
tñ caput pater eſt. Sic em ſcpᷣtum eſt. Quia ca
put xpᷣi deus eſt. Filium ſane cum andiguelo

—

generationẽ carnalis natiuſitatis aſſumas: ſed

memẽto hoc de incoꝛpea dici ſubſtatia ⁊ natu⸗
re ſimplicis. Si em vt ſupꝛa iã diximus:vel in

eo quod coꝛ gñat vbum:vel mẽs ſenſuʒ:vłlux

ex ſe parit ſplendoꝛem:nihil hoꝝ requirit᷑: nec

yVlla in tali gñatõe fragilitas cogitat᷑:qᷓ;to puri
us⁊ ſacratius de hoꝝ oim creatoꝛe cenſendum
eſt: Sʒ foꝛtaſſe dicas iſta quã mẽoꝛas inſubſtã
tiua ẽ gñatio:neq; em lux ſubſtãtiuũ facit ſplẽ⸗
doꝛem:aut coꝛ ſubſtantiuũ gñat vᷣbuʒ. Filius
aũt dei ſubſtãtialiter aſſerit᷑ gñatus.Ad hoc pᷣ
mo omnium illud dicimus cuʒ etiam in ceteris
terunt exempla: nõ ꝑ omnia tamẽ ſilitudinẽ
eruare poſſunt rei illius:cui pᷣbere putant᷑ ex⸗
emplum: ſ vnius alicuius ꝑtis: ꝓ qua vident᷑
aſſumpta: ſiłitudinem tenen:. Verbi gr̃a. At
cum in euangelio ðꝛ. Sile eſt regnum celoꝝ fer
mẽto quod abſcondit mulier in farine mẽſuris
tribus. Nunquid nam putabimus regnum ce
loꝝ ꝑ omnia ſie eſie fermẽto: vt ſubſtantia illa
ita palpabilis ſit ac fragilis:vt ⁊ acida fieri poſ
ſit ⁊ coꝛrupta?Sʒ ad hoc ſolum exemplũ iſtud
videt᷑ aſſumi:vt oñderet᷑ ex ꝑua pᷣdicatõe ver
bi dei humanas mentes fidei fermẽto poſſe co⸗
aleſcere. Silr æ cum ðꝛ. Simile eſt regnũ celoꝝ
rheti miſſo in mare:quod ex omni gñe piſcium
abſtrahit. Et in hoc nunquid putandum eſt ꝙ

nature lini quo rhete oꝑpamur: acnodis:qͥbus

macule nectunt᷑:regni celoꝝ ſubſtantia ꝑ omia
ↄferat᷑:Sʒ ad hoc ſolum videt᷑ aſſumpta 2a
tio vt oſtenderetur: quia ſicut rhete ð ꝓfundo
maris piſces adducit ad littus:ita de ꝓfundo
ſeculi huius erroꝛe humane anime regni celoꝝ
p̃dicatõe liberantur. Ex qbus ↄſtat exẽplanõ
in omnibus his quoꝛuʒ exempla ſunt eſſe ſimi
lia.Alioqn ſi eadem eſſent omnia:iam nõ exem
pla dicerent᷑: ipe potius res de quibus agit᷑:
viderent᷑. DHeinde etiam illud dicendum eſt:ꝙ

nulla creatura talis eſſe põt q̃lis creatoꝛ eius ?

ideo ſicut ſine exemplo eſt diuina ſubſtatia:ita
⁊ ſine exemploẽ diuinitas.Tũ etiã illud addi⸗
mus. Quia omnis creatur ex nihilo eſt. Si er
go inſubſtantiua ſcintilla q̃ ignis ẽ:ex ſe creatu
ram q̃ ex nihilo facta ẽ gignit:⁊ ↄditionem in H̊
ſeruat oꝛiginis ſue: illius eterne lucis ſi ubſtan⸗
tia qᷓ ſꝑ fuit:quia inſubſtantiuum in ſe nihil ha
buit: inſubſtantiuum ex ſe ſplendoꝛem pꝛofer⸗
re nõ potuit.Et ideo recte vnicus ðꝛ filiꝰ. Ani
cus em ei ſolus eſt qui ita natus eſt:nec cõpati

onem aliquam põt haberè:quod vnicuʒ ẽ: nec

ſimilitudinem in ſubſtantia cum facturis ſuis
habere põt ille qui factoꝛ eſt omnium. Hic ẽ er

go xpᷣs Jeſus vnicus ſilius dei qui eſt dñs no⸗

ſter. Znicus ⁊ ad filiũ referri ad dñm põt. vni⸗
cus eſt em vere filius:æ vnus dñs Jeſus xpᷣs.

Ceteri quippe ſilij lʒ filij dicant᷑: adoptionis ta⸗

men gratia dicunt᷑ non veritate nature: aſi di⸗

cunt᷑ alij domini: ↄceſſa tamẽ non ingenita ptã
te dicunt᷑. Hic vero ſolus eſt vnicus filius:⁊ ſo

lus vnicus dominus. Sicut ⁊ apoſtolus ait.

Et vnus dominus Jeſus xpᷣs:ꝑ quem omia.
Igeo poſtea qᷓ; pᷣpoſitus oꝛdo ſidei:ineffabile
ſacramentum filij de natiuitate patris expoſu⸗
it:nunc ad humane ſalutis dignationem diſpu

tationemq; deſcendit.⁊ hũc quem ſupꝛa dixit:
vnicum ſilium dei: ⁊ dominũ noſtrũ:nũc dicit.

Qui natus ẽex ſpũſcõ ex ¶Maria virgie. hec

iam inter homines diſnutationis natiuitas eſt
illa diuine ſubſtãtie: hec dignatõis eſt: illa na⸗

ture. De ſpũſancto ex vᷣgine naſcit᷑:⁊ iã in hoc
loco mũdioꝛ auditus requirit᷑ ⁊ purioꝛ ſenſus.
Hunc em quẽ dudum de pr̃e natum ineffabilit
didiciſti:a ſpũſancto templum fabꝛicatum:in⸗
tra ſecreta vteri vᷣginalis intellige.⁊ ſicut in ſci

ficatione ſancti ſpũs nulla ſentienda eſt fragili⸗
tas:ita ⁊ in ꝑtu vᷣginis nulla intelligẽda eſt coꝛ
ruptio. Nouus em huic ſeculo datus eſt h̊ par

tus.nec immerito. Qui em̃ in celis vnicus filiꝰ

ẽ: ↄſequẽter ⁊ in terra vnicus eſt: ⁊ vnice naſciẽ
tur. Nota ſunt omnibus ⁊ in euangelijs decã⸗

tata de hoc ſcripta ꝓphetaꝝ:q̃ dicunt: vgo
cipiet ⁊ pariet filium. Sed ⁊ ꝑtus ipᷣius mira
bilem modum Eʒechiel ꝓph̊a añ foꝛmauerat.
QMWMariam figuraliter poꝛtam dñi nominans:p
quam.ſ.dñs ingreſſus eſt mundũ. Bicit ergo
hoc modo. NPoꝛta autem que reſpicit ad oꝛien⸗
tem clauſa erit:nõ aꝑiet᷑:⁊ nemo tranſibit ꝑ eã

qm̃ dominus deus iſfrael tranſibit ꝑ eã:⁊clau⸗

ſa erit. Quid tam euidens de ↄſecratione vgi⸗

nis dici poterat: Clauſa fuit in ea virginitatis

poꝛta:ꝑ ipᷣaʒ intrauit dñs deus iſrael: ꝑ ipᷣam
in hunc mundum de vtero vginis ꝓceſſit:⁊ in
eternum poꝛta vᷣginis clauſa:ſeruata vginita⸗
teꝑmanſit. Igit᷑ ſanctus ſpũs refert᷑ dominice
carnis:⁊ templi eius creatoꝛ. Incipe iã hinc in
telligere etia ſpũſſancti maieſtatem. Conteſtar̃
em̃ ⁊ euogelicus ſermo de ipᷣo.Qð cuʒ loquẽti
angelo ad vᷣginẽ ⁊ dicẽti:qꝛ ꝑies filiſ:⁊ vocahᷣ

—.

nomẽ eius Jeſum. Hic em ſaluũ faciet ł'ma

petis ſuis.lla rũdiſſet. Quõ fiet iſtud: qm vi
rum non cognoſco:Dixit angelus ei. Spᷣſſcũs
veniet ſuꝑ te:⁊ vtus altiſſimi obumbꝛabit tibi
⁊ ideo quod naſcet᷑ ex te ſanctum voca bitur fi⸗
lius dei. VNide ergo cooperantem ſibi inuicem

trinitatem. Spũſſanctus venire ðꝛ ſuꝑ vᷣginẽ:

⁊ vᷣðtus altiſſimi obumbꝛare ei. Que eſt autem
vᷣtus altiſſimi:niſi ipᷣe Rp̃s qui eſt dei virtus:
⁊ dei ſapientia: Cuius autem hec virtus ẽ: Al
tiſſimi inquit.Adeſt ergo altiſſ imus:adeſt ⁊ vx
tus altiſſimi obumbꝛare ei. Que eſtautem vir⸗

tus altiſſimi: niſi iße Ep̃us qui eſt dei virtus ?
ſapientiq:? Cuius auteʒ hec virtus eſt.: Altiſli⸗

— N

—

☛nun

—
*

— 2

—

b

Tractatus I

mi inqt. Adeſt & altiſſe imus:adeſt ⁊ vtus altiſſi
mi:adeſt ⁊ ſi puſſcũs. Hec ẽ trinitas vbiq; latẽs
2 vbiq; aparẽs vocabuł ꝑſoniſq; diſ creta: iſe⸗

parabił vo ſubſtãtia deitatis: ⁊ quis ſolus fili
us naſcat᷑ ex vgine: adeſt tñ 7 altiſſimꝰ: adeſt ⁊
ſpũſſcũs:vt⁊ ↄceptus vginis ſciſcet ⁊ partus

Aey hec: qꝛ ex ſcpturis ꝓphetic aſſerunt᷑ pñt
foꝛtaſſe iudeos qᷓ;uis ſint infideles ⁊ increduli

ↄfutare.Sʒ pagani ſolẽt ridere nos:cũ audiũt

pᷣdicari a nob vᷣginis partũ: ꝓpter qð paucis

⁊eoꝝ obtrectatõibus rñdendũ ẽ/ Ois pꝑtus ex
tribus vt opinoꝛ ↄſtat:ſi adulte etatis ſit femia
ſi viꝝ adeat:ſi nõ ſit ilaus vulua vitio ſterilita
tis occluſa. Ex his tribus in hoc ꝑtu quẽ pᷣui⸗
camus vnũ defuit. Vir.ſ.⁊ hãc ꝑtem(qꝛ qͥna⸗

ſcebat᷑ nõ erat terrenus homo ſ celeſtis) ꝑ ſpm

celeſtẽ dicimus ſalua vginis incoꝛruptõe com

pletam. Et tñ qͥd miꝝ videt᷑: ſi vgo ↄceꝑit cuʒ

oꝛientis auẽ quẽ phenicẽ vocant: in im ſine cõ
iuge naſci vel renaſci ↄſtet:vt ſꝑ vna ſit: ⁊ ſp ſi
bi ipᷣa naſcẽdo vel renaſcendo ſuccedat: Apes
certe neſcire ↄiugia:nec fetus nixibus edere oi
bus palã eſt. Sʒ ⁊ alia nõnulla depᷣhendunt᷑ v
ti huiuſcemõi ſoꝛte naſcendi. Hoc & incredibi⸗
le videt᷑ diuia vtute ad totius mũdi reintegra⸗
tionẽ factũ:cuius exempla etiã in aĩaliũ natiui
tate cernunt᷑. Et tñ mirandum eſt cur hoc gẽti⸗
libus impoſſibile videat᷑:qui credunt iner
nã ſuã de cerebꝛo Jouis natã. Quid ad credẽ⸗

dum difficilius? aut qd magis ᷓ natura EsHic

femina eſt:hic nature oꝛdo ſeruat᷑: hic concep⸗
tus ⁊ ꝑtus tꝑibus ſuis edit᷑ibi nunqᷓ; femineꝰ

ſexus: vir ſolus ⁊ partus. Qui illa credit:cur

iſta miret. Sʒ ⁊ libeꝝ dicũt de femoꝛe eius na⸗
tum. Ecce aliud poꝛtẽti genus ⁊ tñ credit᷑. Ae
nerẽ q; quã aphꝛoditẽ vocãt: de ſpuma maris

₰ *„

ſicut ⁊ ois eius ↄpoſitio oñdit: credũt eſſe ꝓge

ℳ

nitam. De ouo natũ Caſtoꝛẽ MPollucemq; ↄfir

mant. Ex foꝛmica myrmidones. Et alia mille
ſunt:q̃ q;uis j̊ naturã reꝝ veniẽtia:ipᷣis tamen

ſunt viſa credibilia vt Oeucalionis? Pyrrhe

lapides iactos: ⁊ hoim ex his ſegetẽ nataʒ. Et
cũ hec tot ⁊ talia figmẽta crediderint: vnuʒ eis

impoſſibile videt᷑: ꝙ adoleſcẽs femina diuinũ
germẽ nõ hois vitio:bᷣ deo ſpirãte ↄceꝑit.Qui
vtiq; ſi ad credendũ difficiles ſunt:illis tot ⁊ tã
turpibus mõſtris fidẽ nequaqᷓ; ↄmodare debu
erant. Si wo faciles ſunt ad credẽdum:multo
ꝓmptius hec nr̃a tam honeſta ⁊ tã ſancta reci⸗
pere: qᷓ illa tam indigna ⁊ tam feda credere de

buiſſent/ Sʒ dicunt foꝛtaſſis: qꝛ poſſibile qdeʒ

fuerat deo: vt vgo ↄciꝑet:poſſibile etiã fuerat

vt ꝑeret. Sʒ indignũ eis videri:vt tata illa ma
ieſtas ꝑ genitalis femie trãſiret egreſſus. Abi

qᷓ;uis nulla fuerit ex viri ↄmixtione ↄtagio:fu

it m ipius pᷣputij obſcene attrectatõis iniuria.

*

Fo. III
Epiſtola I

* q̃ pauliſꝑ eis m ſenſum ſuũ rñũdeamus.
Siqͥs videat puulũ in ꝓfundo ceni necari ⁊ ip
ſe cũ ſit vir magnus ⁊ potẽs extremusvt ita di
xerim ingrediat᷑ cenũ:vt ꝑuulũ liberet moꝛien
tẽ:pollutus ne a te accuſabit᷑ hic vir: q̊ͥ paulu⸗
lũ calcauerit luti:an vt miſericoꝛs laudabit᷑:ꝙ

vitã ↄtulerit inoꝛituro? Sʒ hec etiã de cõi hoie

—

dicta ſunt. Redeamus nũc ad naturã eius qui

natus ẽ. Quãtũ putas natura ſolis illo inferi⸗
oꝛ eſt: Quantum creatura ſine dubio creatoꝛe
Intuere nũc ſi ſolis radius in ceni alicuius vo

ragine dimittat᷑: nunqd nꝗ aliqd inde pollutio

nis acqᷣrit: Aut obſcenoꝝ illuſtratio ſolis ðꝛ in

iniuria? Ignis cq; qᷓto nã ẽ inferioꝛ his de qui⸗
bus ſermoẽ: ⁊ nulla materia vel obſcena vłtur

pis adhibita ei:ignẽ polluiſſe credit᷑. Cum hee
ita eſſe in rebus materialibus ↄſtet: tu in illa ſu

peminẽti ⁊ incoꝛꝑea natura q ſuꝑ oẽz ignem ⁊
ſuꝑ oẽ lumẽ eſt pollutõis aliqd putas ac obſce
nitatis incidere? Tũc deinde etiã ad illud adu⸗
te. Nos hoiĩeʒ a deo creatũ ð terxe limo dicimꝰ
qð ſi obſcenitas deo reputat᷑ opus ſ uũ reqrẽti
multo magis ei reputabit᷑ opus iſtud ab initio
fabꝛicãti.Et ſuꝑfluũ ẽ dicere:cur ꝑ obſcena trã
ſierit:cũ nõ poſſis dicere:cur obſcena ↄdiderit
Et ideo obſcena hec eſſe nõ natura: obſerua⸗
tia docuit. Ceteꝝ oia q̃ ſunt in coꝛpe ex vno eo⸗
dẽq; luto foꝛmata:vſibustin ⁊ officijs natura⸗

libus diſtinguunt/ Sʒ ne illud qͥdẽ abſolutiõe

vacare huius qſtionis omittamus: qð ſubſtã⸗
tia dei qᷓ oĩo eſt incoꝛꝑea inſeri coꝛpibus vłca⸗

pi ab eis pᷣncipalit᷑ nõ põt:niſi aliq̃ ſit media ſp⸗

ſtãtia ſpiritalis:q̃ capax diuini ſpũs poſſit eſſe.
Verbi gra vt ſi dicamus: lux omia qͥdẽ mẽbꝛa
coꝛpis illuſtrare põt: a nullo tñ eoꝝ niſi a ſolo
oculo capi põt. Solus ẽ em oculus q; capax eſt
lucis.Et fllius ̊ dei naſcit᷑ ex vgie:nõ pncipa⸗
liter ſoli carni ſociatus ſᷣ in aia int᷑ carnẽ deuq;

media gñatus. Aia media ⁊ in ſecreta rõna⸗
bilis ſpũs arce: vᷣbũ dei capiẽte abſq; vllaquã
ſuſpicaris iniuria ðs ẽ natus ex vgie. Et ideo
nihil bi turpe putãdũ ẽ: vbi ſciſicatio ſpũs ine
rat. Et aia ꝗᷓ erat dei capax ꝑticeps fiebat etiaʒ
carnis. Hihil ibi dicas ipoſſibile: vbi aderat i
tus altiſſimi. Mihil de hũana fragilitate cogi⸗
tes. vbi plenitudo inerat diuitatis. Cruciſixus
ſub Mõtio Pylato: æ ſepultus: deſcẽdit ad in⸗
ferna. Bocet apłs Paulus illumiatos eſſe de⸗
bere oculos coꝛdis nr̃i: ad intelligẽdũ ꝗ ſit alti⸗
tudo diuitatis:latitudo ⁊ pfundũ. Altitudo 8
7 latitudo ⁊ ꝓfundũ deſcbtio crucis ẽ: cuiꝰ eaʒ
piẽ q in terra defixa ẽ ꝓfundũ appellauit. Alti⸗
tudinẽ vo illã qᷓ in terrã poꝛrecta ſublimis eri⸗
git Narituinẽch illã qᷓ diſtẽta s in dexterã le
uãq; manus ꝓtẽdit᷑. Cũ tot ſpẽs moꝛtis ſint

qᷣbus ð hac vita exitus dari homibus ſolet:qꝛ

b 2

H☚

9

Sars

vult nos aplłs illuminato coꝛde ſcire rõnẽ: cur
ex his oibus crucis potius ſpẽs ad moꝛtẽ dele
cta ſit Saluatoꝛis: VUñ ſciẽdũ ẽ ꝙ crux iſta tri⸗
umphus erat. Triũphi em ẽ ⁊ inſigne eſt. Tro
pheũ deuicti hoſtis indiciũ ẽ. Quia q̊ adueni⸗
ens xpᷣ̃s ſicut apls dicit tria pit ſibi regna ſbie⸗
cit (oc em̃ indicat vbi ait. Quia in noĩe Jeſu
oẽ genu flectat᷑ celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infernoꝝ:⁊
hec oĩa ſua moꝛte vicebat) Cõueniẽs myſterio
moꝛs q̃ſita ẽ: vt in aere ſublimatus:⁊ aeris ſub
iugãs ptãtes: victoꝛiã dijs ſuꝑnis ⁊ celeſtibus
traderet. Expãſas aũt manus tota die ſcũs ꝓ⸗
pPheta dicit eu tenere ad plm q̊ẽ in terra: vt ⁊ ĩ
credulos ↄteſtaret᷑: ⁊ iuitaret credẽtes.Ea vo
pte q ſub terrã demergit᷑:iferna ſibi regna ſbij⸗
ceret. Etem( vt bꝛeuit᷑ aliq̃ etiã de ſecretioꝛibꝰ
hſtringamus )ab initio deus cũ feciſſet mundũ
pᷣfecit ei ⁊ pᷣpoſuit q̃ſdam vtutũ celeſtiũ pote⸗
ſtates:qͥbus regeret᷑ ⁊ diſpenſaret̃ moꝛtalium
genus.Qð ita factũ Moyſes indicat in Beu⸗
teronomij cãtico vbi dicit.Cũ diuideret excel⸗

ſus gẽtes ſtatuit terminos gentiũ ᷣm nũeꝝ an
geloxp dei. Sʒ ⁊ hoꝝ nõnulli ſicut ⁊ipᷣe qui pᷣn⸗
ceps apellatus ẽ mũdi: datã ibi a deo ptãtem:
nõ his qbus acceꝑant legibus tꝑarũt.nec hũa
nu genus diuinis obedire:ſᷣ ſuis pere pᷣuarica
tionibus docuerũt.Et hinc aduſus nos pctõxꝝ
cyrographa dicta ſunt:qꝛ vt ꝓphůa dicit. Pec

catis nr̃is venũdati ſumus. Dꝛeciũ namq; aie

ſue vnuſqſq; ↄſequit᷑:cũ ↄcupiſcentie ſatiſfece
rit. Cer iſtud ů̊ vnuſqᷣſq; cyrogph ſ ab illis re⸗
ctoꝛibus peſſimis tenebat :qð xpᷣs detraxit ad
ueniẽs:⁊ hac eos ptãte denudauit. Idq; ſubi⸗
geti myſterio Haulus indicat cũ dicit de eo de
lẽs qð aduſus nos erat cyrogphũ:⁊ affigẽs it⸗
lud cruci ſue:tradidit p̃ncipatus ⁊ ptãtes triũ
phãs:eos in ſemetipᷣo rectoꝛes.Ergo illiquos
hũano gñi p̃fecerat deus:in tyrãnidis ↄtuma⸗
ciã vſi:impugnare ↄmiſſos ſibi hoies aggreſſi
ſunt:⁊ pcti pᷣlijs de bellare: ſiẽ Eʒechiel ꝓpha
myſticis deſignat eloquijs cũ dicit:in illa die p
cedẽt angeli feſtinãtes ex tecminare ethyopiaʒ
eritq; int cos ꝑturbatio in die egypti:qm̃ recti

tudo venit. Ergo oi potẽtia eoꝝ nudata. bös

ðꝛ triũphaſſe:ablatãq; ab eis ptãtẽ hoibus tra

gelio. Ecce dedi vobᷣ ptãtẽ calcãdi ſuꝑ ſerpen⸗

tes ⁊ ſcoꝛpiones ⁊ oẽʒ vtutẽ inimici. Illos ita⸗

q; q accepta ptãte male abuſi ſunt:ſi ubiect q̃n⸗

dã ſuis ſubiecit crux Ep̃i. Hos vo hocẽ hüa⸗

nũ genus edocet pᷣmo oim vſq; ad moꝛtẽ reſiſte

re aduſus pctm:⁊ libẽter interitũ ꝓ pietate ſu⸗

ſciꝑe.Tũc deinde obediẽtie nobᷣ in haceadem

cruce ꝓponit exemplũ: ſicut in illis qͥ aliqñ re⸗

ctoꝛes noſtri fuerãt: poſuitatumacie pẽas.Au
dis quõ apls vult ꝑ crucẽ Epi obedieñti nos

. pus etiam ſuſcepta moꝛte ſeruãda docuit:ip⸗
ſe

rũ dumta

docere. Hoc inqͥt ſentite in vobis qð in xpᷣo ie⸗

ſu: qͥ cum in foꝛma dei eſſet: nõ rapinaʒ arbitra
tus ẽ eſſe ſe equalẽ deo:ſᷣ ſemetipᷣm exinaniuit

foꝛmã ſerui accipiẽs: in ſiltitudinẽ hoim factus
⁊ habitu reꝑtus vt homo: factus eſt obediens
vſq; ad moꝛtẽ. Moꝛtẽ aũt crucis. Quia & ille
magnus magiſter eſt qͥ fecerit ⁊ docuerit:ideo

*

hecpᷣmus moꝛiendo ſeruauit. Sʒ foꝛtaſſe ter

ret᷑ aliquis in huiuſcemodi doctrina:qð quem
paulo añ cum deo patre diximus ſeinpiternũ:

ac de eius ſubſtantia eſſe ꝓgenitũ:quemq; reg

no:maieſtate:eternitateænũ cũ deo pr̃e eſſe do
cummus:nũc de eius moꝛte tractamus. Sʒ no⸗
lo terrearis o fidelis auditoꝛ. Raulo poſt iſtuʒ

quẽ audis moꝛtuum: rurſum immoꝛtalẽ videb
Moꝛs ei ab eo moꝛtẽ ſpoliatura ſuſcipit᷑. Nã
ſacr̃m illud ſuſcepte carnis quod ſi upꝛa expoſu
imus: hanc hʒ cãʒ: vt diuina filij dei vᷣtus: ve⸗
lut hamus qͥdam habitu humane carnis obie⸗

ctus. Et ſicut apłs MPaulus añ dixit habitu in

uentus vt homo:pᷣncipẽ mundi inuitare poſſit
ad agonem:cui ipᷣe carnẽ ſuam velut eſcaʒ tra⸗
dẽs hamo diuinitatis intrinſecus teneret᷑ inſer
to. Et ꝓfuſione imaculati ſanguinis( Solus ẽ

——

em̃ qͥ pcti maculam neſcit)oĩm pctã deleret eo

xat: q ſanguine eius poſtes ſidei ſue
ſignaſſent. Sicut ̊ hamũ eſca cõtectũ ſi piſcis

rapiat:nõ modo eſcam ab hamo nõ remouet:vᷣ

⁊ ipᷣe de ꝓfundo eſca futurus educit᷑. Ita ⁊ is
q̃habebat moꝛtis imꝑiũ: rapuit qͥdem in moꝛ⸗
te coꝛpus Jeſu:nõ ſentiẽs in eo hamum diuini

tatis incluſum.ᷣ vbi deuoꝛauit: heſit ip̃e conti
nuo. ⁊ diruptis inferni clauſtris velut de pfun

do extractus trahit᷑: vt eſca ceteris fiat.Auod

ſta futuꝝ ſub hac eadẽ ſigura Eʒechiel dudum

ꝓpha ſigniſicauerat dicẽs.Et exham te in ha⸗
mo meo:⁊ extendã te ſuꝑ terrã.Campi imple⸗
bunt᷑ de te:⁊ ↄſtituã ſuꝑ te oẽs volucres celi:⁊
ſaturabo ex te oẽs beſtias terre. Sz ⁊ ppheta

Bauid dicit. Dedit eũ in eſcã ppłis ethyopum

Et Job de eodẽ myſterio ſiłr ꝓteſtat᷑. Ait em

ex ꝑſona dñi loquẽtis ad ſe.Aut adducis dra⸗
conẽ in hamo:aut ponis capiſtrum circa nares
enin eius.Hõ & damno aliq aut iniuria dininitatiæ
didiſſe: ſicut ad diſeipulos ſuos dicit ip̃e in euã 2[5p

Eps in carne patit᷑: vt ꝑ infirmitatem carnis

oparer ſalutẽ: diuina natura in moꝛtẽ deſcẽdit
noõ vt lege moꝛtaliũ detineret᷑ a moꝛte: vt per
ſe reſurrecturus ianuas moꝛtis aperiret. velut

ſiqs rex ꝑgat ad carcerẽ:⁊ igreſſus aꝑiat ianu⸗
as:reſoluat cathenas:vincula ſeras ⁊ clauſtra

Zminuat: ⁊ educat vinctos in remiſſionẽ:⁊ eos

q̊ ſedẽt in tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis:luci ac vi

te reſtituat.Dicit᷑ & rex fuiſſe qͥdẽ in carcere nõ

—

im ea ↄditõe q̃ fuerat ceteri q̃ͥ tenebant᷑ in carce

re. illi qdẽ yt pẽas ſoluerẽt: h vo vt abſolue⸗

—

—

E — — --- N——G—Ui

—

—

— N — A

ñõ

S EEEE

4
4
„
.

Tractatus I

rer penas. Cautiſſime ãt qͥ ſymbolũ tradiderũt

Sůʒ dicerẽt foꝛtaſſe nob illi
gis:blaſphematis: qͥ dicitis dñm coꝛruptioni
moꝛti ⁊ paſſioni crucis fuiſſe ſubiectũ. Legite
ergo quod ſcbtum habetis in lamentationibus
mieremie vbi dicit. Spũs vultus noſtri Xs
dominus comp̃henſus ẽ in coꝛruptõibus nr̃is

etiã ipᷣs qͥ hec ſub NMõtio Pylato geſta ſunt de
ſignarũt:ne ex aliqᷓ ꝑte velut vaga ⁊ incerta ge
ſtoꝝ traditio vacillarʒ. Sciẽdũ ſane ẽ i eccle
romãe ſymbolo nõ habet᷑ additũ.Deſcẽdit ad
inferna: ſᷣ neq; i oꝛiẽtis eccłijs habet᷑ hſermo.

Ais iñ vbi eadeʒ videt᷑ eẽ in eo qð ſepultꝰ ðꝛ.

Sʒ qm erga ſcpᷣturas tibi diuias amoꝛ ⁊ ſtudi⸗
um ſubiacet: ſine dubio dicis mihi opoꝛtẽ hec
magis euidẽtibꝰ diuĩe ſepᷣture teſtionijs appꝛo⸗
bari. Quãto em̃ maioꝛa ſunt q̃ credẽda ſunt:tã
to ydoneis magis ⁊ idubitatis teſtibꝰ indigẽt.
Vera qͥppe ẽ ⁊ ↄſequens hec ꝓpoſitio.Sʒ nos
tãqᷓ; ſciẽtibꝰ legẽ loquẽtes:teſtionioꝝ ſiluqvꝛe
uitatis cã derelinmꝰ. NPauca tñ ex mult etiaʒ
ſi in req̃rit᷑ adhibeamꝰſciẽtes ſtudioſis qbuſ
q; ſcturis diuis latiſſimũ teſtionioꝝ pelagus
patere. Pꝛimo ꝗ̊ oĩm ſciẽdũ ẽ:ꝙ ipᷣa rõ crucis
nõ oibus vna eadẽq; ẽ:ſᷣ aliud gẽtibꝰ:aliud iu
deis:alið credẽtibꝰ ſapit.Sic̃ ⁊ aplłs dic̃.Nos
aũt xpᷣm pᷣdicamꝰ cruciſixũ. Judeis qͥdẽ ſcãda
lũ:gẽtibus ãt ſtulticiã:ipᷣis vocat iudeis ⁊ gre
cis:Ep̃m dei vitatẽ ⁊ dei ſapiaʒ.Et alibi. Aer
bũ em crucis ꝑeũtibꝰ ſtulticia ẽ. his wo qᷣ ſal⸗
ui ſunt: vtus dei ẽ. Judei ãt qͥbꝰ ex lege tradi⸗
tũ fuerat:xpᷣm in eternũ mãſuꝝ:ſcãdalũ patie⸗

bankt᷑ de carne eiꝰ qꝛ reſurrectõeʒ reciꝑe nolue⸗

rũt.Gẽtibus ãt ſtulticia videbat᷑ deũ moꝛtẽ ſu

ſcepiſſe:qꝛ igrabãt myſtcriuʒ carnis aſſumpte.

Fideles vo qͥ ⁊ natũ ⁊ paſſuʒ i carne ſuſceꝑant

2 a moꝛtuis reſurrexiſſe:merito vtutẽ dei cre⸗
ip̃m qad

debãt eẽ:q̃ vicerat moꝛteʒi Cꝛimo g
iudei qͥbꝰ ꝓphe hec pᷣdixerat nõ eẽnt credituri:
illi q̊ nũq; hec a ꝓphetis audierãt.Audi quõ
ꝑ Eſaiã ꝓphetico ſermõe ſignat᷑.Quibꝰnõ eſt
inqᷣt ãnũciatũ ð eo videbũt:⁊ qͥ nõ audierũt in

telligẽt. Qð ãt his qͥ meditabant᷑ legẽ dei a pu

eritia vſq; in ſenectutẽ nõ credẽtibus ꝛad gẽtes

eſſet oẽ myſteriũ trãſferendũ:idẽ Eſaias B mõö

pᷣdicit. Et faciet inqͥt dñs deus ſabaoth oibus

gęẽtibus:in monte iſto bibẽt leticiã: bibẽt vinũ:
vngent᷑ vnguẽto in mõte iſto. Tradet hec oĩa

gẽtibus. Hoc em ↄſiliũ ompᷣs ſuꝑ oms gẽtes.
ſe iactãt in ſcia le⸗

in quo diximus.Sub vmbꝛa eius viuimus in
gentibus. Audis quõ ꝓpheta Rp̃m dñm cõpᷣ
henſum eſſe dicit:⁊ ꝓ nobᷣ.i.ꝓ peccatis noſtri:

coꝛruptioni traditum: In cuius vmbꝛa(Qm̃
populus ille iudeoꝝ pmanſit incredulus) gen⸗
tilem ſubiectũ eẽ dicit:qꝛ viuimus nõ in iſrael:

̈ in gentibus. Quod ſi oꝑoſum non videt᷑: qᷓ

Fo. II

poſſumus bꝛeuiter ſingula qᷓ in euangelijs refe

runt᷑:q̃liter in ꝓphetl pᷣdicta ſint:deſignemus

vt hi q̊ pᷣma fidei elementa ſuſcipiunt: teſtimo⸗

quã de his q̃ credunt: ambiguitas inimica ſur
docemur p euangelium: ꝙ Judas v-
nus de amicis ⁊ ↄuiuis Xp̃i tradiderit eũ.Au
di hoc quõ pᷣnunciet᷑ in pſalmis.Qui mandu⸗
cat inquit panes meos: ampliauit aduſum me
upplantationem. Et alibi. Amici inquit mei:⁊

nia hec habeãt in coꝛde deſcpᷣta:ne vlla eis

ripiat

pꝓximi mei aduerſum me appꝛopinquauerũt ?
ſteterunt/

olliti ſunt ſermones ſuꝑ oleum.
Et ipᷣi erunt iacula. Ais videre quo mõ molli⸗
ti ſunt: Venit inq̃t Judas ad Jeſuʒ:⁊ dixit ei
Aue Rabi: ⁊ oſculatus eſt eũ. Per molle igit
oſculi blandimentũ execrabile iaculũ ꝓditiõis
inſfixit. Inde dominus ad eũ dicit. Juda oſcu⸗
lo ſilium homiĩs tradis.xxx.argenteis:Audis
ſupplantationem eius ampliatam eſſe cupidine
ꝓditionis: Audi ⁊ de hoc ꝓpheticam vocem.
Et dixit inquit ad eos. Si bonum eſt in cõſpe⸗
ctu veſtro date mercedem meam: aut abnuite.
Et poſt hec.Et accepi inquit.xxx. argenteos:
⁊ miſi eos in domũ dñi in ↄflatoꝛiũ.None hoc
eſt qð in euangelijs ſcribit᷑. Quia Judas pen/
tẽtia ductus:repoꝛtauit pecuniã: ⁊ ꝓiecit in tẽ
plo:⁊ diſceſſit/ñ aũt mercedem ſuam dic:ve
lut imputãtis ⁊ expꝛobꝛãtis affectu. Etem̃ taʒ
multa bona opa apud eos egerat:cecus eoꝝ il⸗
luminauerat:claudis pedes: palyticis greſſuʒ

moꝛtuis q́; reddiderat vitã. Mꝛo his igit oĩbꝰ

bonis mercedẽ eius reſtituũt moꝛtẽ. xxx.arge⸗
teoꝝ eſtimatõeʒz pẽſatam referũt/ſRefert item
ig euãgelhs:ꝙ vict? e: pᷣdixit hoc ſermo pphe

tlcus ꝑ Eſaiã dicẽs. Ve aie eoꝝ qͥ cogitauerũt
cogitatõeʒ peſſimã aduerſum ſeipᷣos dicentes.

XZllligemus iuſtuʒ:qꝛ inutilis eſt nob/ Sʒ dicet S
aliqᷣs. Nunqd hec de domio intelligẽda ſunt⸗
MNunqͥd dñs ab hoibus teneri poterat: ⁊ ad iu
diciũ ꝓptrahi: Et de hoc te idem ꝓphᷣa ↄ uicet.

Dicit em his vbis ipᷣe.Dñs in iudiciũ veniet
cum ſenioꝛibus ⁊ ſncipibus populi Judicat᷑
ergo dominus vᷣm ꝓphete teſtimoniũ.⁊ nõ ſo⸗
lum iudicat᷑ib etia flagellis cedit᷑:⁊ palmis in
faciem verberat᷑:⁊ ↄſpuit᷑.⁊ omne ꝓ nobis ꝑ⸗
fert obpꝛobꝛiũ indignitatis.Et quia hec ſtupe
ſcenda erant omnibus cum pᷣdicarent᷑ ab apo⸗
ſtolis. Iccirco etiam ex ꝑſona ipᷣoꝝ ꝓpheta ex
clamat ⁊ dicit. Domine quis credit auditui no
ſtro: incredibile ei ẽ: vt ðs dei filius paſſus iſta
dicat ⁊ pdicet᷑. Ergo ⁊ pꝛedicunt᷑ ꝑ ꝓphetas:
ne qua creditur dubitatio naſceret᷑. Ibe ergo
ex ſua pſona *&âp̃s dñs dicit. Doꝛſum meũ de⸗
di ad flagella: maxillas meas ad palmas: ⁊?
faciem nõ auerti a ↄfuſione ſputoꝝ.Scribitur
etiam illud inter ceteras eius paſſiones 4 alli⸗
3

1Parrs 1

gantes eũ duxerũt ad Pylatum. Pꝛeſignauit ctẽ:⁊nõ credes vite tue. Sʒ trãſcurrẽdũ nob ẽ

etiã hoc ꝓpheta vbi dicit. Et alligates addure Jaã em ꝓpoſite bꝛeuitatis modũ excedimus:⁊

rũt eũ exeniũ regilarim:niſi ſi obijciat aliquis: bꝛeuiatũ ſermonẽ löga diſſertöne diſtẽdimus.

in ↄſequẽtibus refert euãgeliũ. Audiens indt terijſſe videamur/Scribit᷑ Jeſus in latere ꝑ

⁊ dicat. Sʒ Pylatus non erat rex. Audi gqͥd Pauca tñ ennur Berlek Seragig luntes

NPrlatus eũ eſſe de Galylea:miſit eũ ad hero cuſſ us: aquam ſimul ⁊ ſanguinẽ ꝓfudiſſe.Hoc
dẽ:qͥ erat tũc rex in iſrael.Et bñ addit nomẽ la q e myſticũ eſt. Ipe em̃ dixerat.Quia flumi⸗
rim quod ẽ ſilueſter. Nõ em erat Herodes de na de vẽtre eius ꝓcedent aque viue.ſᷣ ꝓduxit

Domo iſrael: nec ð illa vinea iſraelitica: quam ⁊ ſanguinem:quem petierunt iudei venire ſup

eduxerat dñs ð egypto:⁊ plãtauerat in coꝛnu: ſi e:⁊ ſuꝑ filios ſuos. ꝛoduxit igit᷑ aquam que

in loco vberi:ſ erat ſilueſter.i.ex ſilua alienige credentes diluat.ꝓduxit ⁊ ſanguinẽ:qͥ ↄdem⸗

naꝝ.⁊ ideo recte ſilueſter ẽ apellatus:qꝛ de ilſ⸗ net incredulos. MPõt tñ etiam intelligi illud qð
raelitice vitis neq̃q; palmitib⸗ pullulaſſet. Sʒ duplicẽ gram baptiſmi figurauerit. Anã q̃ da

⁊ hoc qð dicit ꝓphᷣa exeniũ:ↄuenient᷑ aptauit turꝑ aquã baptiſmi. Aliã q̃ ꝑ myſteriũ ꝓfuſi⸗

Tũc em herodes ⁊ NPylatus:vt euãgeliũ te⸗ onis ſ- guis pqᷣrit᷑. VUtrũq; em baptiſmũ no⸗

ſtat᷑:ex inimicj in ↄcoꝛdiã reuocati ſunt. Et ve minat Quod ⁊ ſi poc q̃ris:cur nõ ex alio mem
lut recõciliatõis ſue exeniũ iuſtuʒ: ſibi inuicem bꝛo:ſ̃ ex latere potius pduxiſſe ðꝛ aquã ⁊ ſan⸗

mittebãt Jeſum. Quid intereſt dũmõ Jeſus: guinẽ: Videt᷑ mihi ꝑ coſtam mulier indicari.

vt Saluatoꝛ diſſidẽtes recõciliet:⁊ pacẽ repet ¶Quia ergo fonspeccati ⁊ moꝛtis de muliere pᷣ

ac etiã ↄcoꝛdiã reddat: Vñ etiã ð hoc ſchtũ eſt ma:̃ fuit bᷣmi Adam coſta pceſſit:fons redem
in JZob. DOñs reconciliat coꝛda pncipum terre. ptiõis ac vite de ſecũdi Adam coſta ꝓducitur
Neſert itẽ ꝙ cũ NMylatus vellet eũ dimittere: Scptũ eſt: ꝙ in paſſione eius ab hoꝛa ſexta vſ⸗
ois pols ſi ucclamauerit. Cruciſige crucifige eũ. 1. q; ad hoꝛam nonam tenebꝛe facte ſunt.Accipe
Pꝛenũciat hoc q; Hieremias pph̊a dicens ex ⁊ de hoc ꝓphete teſtimoniũ dicentis.Occidet
pſona dñi ipᷣius. Facta eſt inq̃t hereditas mea tibi ſol meridie. Et iteꝝ Zacharias ꝓpha. JIn
mihi ſicut leo in ſilua dedit ſuꝑ me vocẽ ſuam. illa inqͥt die nõ erit lux:⁊ frigus:⁊ pꝛuina in v⸗

Tbaetr exoſus ſum eã:⁊ ꝓpterea inqͥt dereli⸗ no die: ⁊ dies ille notus domino: ⁊ neq; dies:
q domũ meaʒ. Etiteꝝ alibi dicit. Supꝛa quem neq; nox:⁊ ad veſperam erit lux.QAuid tã eui⸗

apuiſtis os vr̃m:⁊ aduerſus quẽ relaxaſtis lin densa ꝓpheta dici poterat: At iam tum hec:

guas vras.Cuũ iudicaret᷑ ſcribit᷑ tacuiſſe. ;k nõ tam futura pdici qᷓ; narrari pᷣterita videan⸗
te ð hoc ſcripture teſtant᷑. In pſalmiſta dꝛ. Fa tur:⁊ frigus ⁊ pꝛuinam pᷣdixit. Oꝛopterea em̃

ctus ſum ſicut homo nõ audiẽs ⁊ nõ habẽo in NPetrus calefaciebat ſe ad ignẽ:quia frigus e⸗

oꝛe ſuo increpatões.Et iteꝝ. Ego tãqᷓ; ſurdus rat: ⁊ patiebat᷑ frigus non tẽꝑis:ł fidei.Addit
nõ audiebã:⁊ ſicut mutus nõ apiẽs os ſuũ.t etiã.⁊ dies illa nota dño:⁊ neq; dies: neq; nox

iteꝝ alius pphᷣa dicit. Sicut agnus coꝛã tõdẽe⸗ Quid ẽ neq; dies:neq; nox: Mõne apte de in⸗

te ſe:ſic nõ aꝑuit os ſuũ in humilitate: iudiciũ ſertis diei tenebꝛis:⁊ reuocata rurſum luce diſ
. oſit ſeruit. Mõ fuit illa dies: neq; em incepit ab oꝛ⸗
nea.Audi ð hoc in Cãticis cãticoꝝ. Suꝑ iniãᷓ tu ſolis.Neq; integra nox fuit. Non em̃ pacto

eius ſublatũ eſt Jinpoſita ei ſeribit᷑ coꝛo

tatẽ Hierlm mirãtis ðᷣ iniuria filij dei p̃is vo⸗ diei curſu ſpatia ſibi debita:vel ab initio ſuſce⸗
cE: v dicẽtis. Exite ⁊ videte filie Hirlim coꝛonã pit: vel ad vltimũ determinata ꝑduxit:ſᷣ fuga⸗
q coꝛonauit eũ mr ſua.Sʒ ⁊ deſpinis ita aluus ta ꝑ impioꝝ facinus:lux reparat᷑ ad veſperam

pppha ↄmemoꝛat. Et expegaui vt faceret vuñã Woſt hoꝛã em nons depulſis tenebꝛis ſol red
fecit aũt ſpinas:⁊ nõ iuſticiã:ſ o , dDir mũdo. Et iteꝝ alius de hoc ip̃o teſtimoniuũ
+MI ⁊ myſterij ſecreta cognoſcas. Opoꝛtebat eũ dicit:⁊ obſcurabit᷑ ſuꝑ terrã lux.Gocet euige

q̃ pctã mũdi venit auferre:etiã terre maledicta lij pᷣdicatio ꝙ etiam milites diuiſerũt ſibi veſti
purgare.q peccaãte ꝓthoplaſto ſnia pᷣuaricati⸗ mẽta Jeſu.⁊ ſupꝛa tunicã eius miſerũtſi oꝛtem.

onis acceꝑat dicente dño. Maledicta terrain Hoc eriam cure fuitſi pũi ſancto ꝓphetaruʒ vo

oꝑibꝰſuis:ſpinas ⁊ tribulos ꝓducet tibi Hꝛo cibus pꝓteſtari cũ dicit.Diuiſerũt ſibi veſtimẽ⸗
pterea & ſpinis coꝛonat᷑ Jeſus:vt pᷣma illa con ta ſua:⁊ ſuꝑ veſtem meam miſerunt ſoꝛteʒ. Sʒ
demnatõis ſnia ſolueret᷑ Ad crucẽ ducit᷑: ⁊ in ne de illa qdem veſte quã dicũt milites illudẽ⸗
ligno totius mũdi vita ſuſpẽdit᷑. Ais ð hoc tes induiſſe eũ.i.de veſte coccinea ꝓphete ſuu
ꝓpheticis teſtimonijs ↄſirmari: Audi Hiere⸗ erũt.Audi em qͥd dicat Eſaias.Quis eſt hic qᷓ
mis dicentẽ de h. Aenite ⁊ inijciamus lignum venit de Edõsruboꝛ veſtimẽtoꝑ eius ex Boſ⸗
in panẽ eius: ⁊ ↄteramus eũ de terra viuentiũ ra.Quare rubicũda ſunt veſtimenta tua?⁊ in⸗
Et itex Moyſes vt deflẽs eos dicit. Et erit vi dumentü tuü tanqᷓ; in toꝛculari calcatũ: Nñ ⁊
ta ſuſpenſa an oculos tuos:⁊ timeb ꝑ diẽ ⁊ no ipᷣe rñdit.Toꝛcular calcaui ſolꝰſilij ſyõ.Solus

=

—
6
ed fd.— — — ———ͤ —ê

—

₰ ee a

—

— V

.„

Tractatus I

eſt qui pctm̃ nõ fecit: ⁊ abſtulit pctm̃ mũdi.Si
em potuit ꝑ vnũ hoieʒ moꝛs introire:qᷓ;to ma⸗
gis ꝑ vnũ hoieʒ qͥ ðs erat potuit vita reſtitui:
Refe

rt᷑ etiã ꝙ aceto potatus ſit:vel vino myr⸗

rhato qð ẽ amarius felle. Audi qͥd de ̊ ꝓpha

pᷣdixerat. Et dederũt inqͥt in eſca mea fel:⁊ in
ſiti mea potauerũt me aceto.Ad q̃ rñdẽs iã tũc
QMMoyſes dicebat ð pplo illo:ex vineis ſodomo
rũ vitis eoꝝꝑ:⁊ palmes eoꝝ ð gomoꝛris.vua eo
rũ vua fellis:⁊ botrꝰ amaritudis ipᷣiꝰ. Et iteꝝ
expꝛobꝛãs eos diẽ.ꝓpłs ſtultꝰ⁊ nõ ſapiẽs.h do
mino retribuiſti. Sʒ ? in cãticis eadẽ pᷣnũciant
vbi etiã hoꝛtus in qͥ cruciſixꝰẽ deſignat᷑. Dic g̊ᷣ
intraui in hoꝛtũ meũ ſoꝛoꝛ mea:ſpõſa mea:⁊ vi

demiaui myrrhã meã:vbi euident᷑ vinmrre⸗
5!

rhatũ q̃ͥ potat ẽ declarauit/Et ſpm̃ poſt h̊ ſcri⸗
bit᷑ reddidiſſe.pᷣnũciatũ fuerat ⁊ ꝑ ꝓphaʒ di
centẽ ex ꝑſona ſilij ad pr̃eʒ. In manus tuas cõ
mẽdo ſpm̃ meũ.Sepultus ꝑhibet᷑:⁊ lapis ma
gnus appoſitus añ oſtiũ monumẽti. Accipe eti
am de h̊ qͥd ꝓpheticus ꝑ Hieremiã ſermo pᷣdi⸗
xerit. Moꝛtiſicauerũt inqͥt in lacũ vitã meã:⁊
poſuerũt lapidẽ ſuꝑ me.Euidentiſſima hec ſe⸗
pulture eius indicia ppheticis vocibus deſig⸗
nata ſunt.Accipe tñ ⁊ alia.A ↄſpectu inqͥt ini⸗
q̃tatis ablatus eſt iuſtus:⁊ in paceẽ locus eius
Et alibi. Et dabo malignos ꝓ ſepultura eius.
Et itẽ alius. Recubãs doꝛmiuit vt leo:⁊ vt ca
tulus leonis:qͥs ſuſcitabit eũ:Sʒ etiã qꝙ in ĩfer
nũ deſcendit: euidenter ꝓnunciat᷑ in pſalmis.
vbi dicit. Et in puluerem moꝛtis deduxiſti me
Et iteꝝ.Que vtilitas in ſanguine meo:dũ de⸗
ſcendero in coꝛruptionẽ.Et iteꝝ. SDeſcẽdi in li
mum ꝓfundi:⁊ nõ eſt ſubſtãtia. Sʒ ⁊ Josnes
dicit. Lu es qͥ vẽturus es in ifernũ ſine dubio:
an aliũ expectamꝰ⸗: VUñ ⁊ Petrus dic̃: qꝛ xpᷣs
moꝛtificatus carne:viuiſicatus aũt ſpũ qͥ in ip⸗
ſo habitat: eis qͥ in carcere ↄcluſi eràt deſcẽdit
ſpiritibus pᷣdicare:qͥ increduli fuere in diebus
Noe. In qᷓ etia ad opis in infernum egerit de⸗
cle ed ⁊ ipᷣe dñs ꝑ ꝓphaʒ dicit taq; ð fu⸗
turoiQuia nõ dereliques aiaʒ meã in inferno:
