letetur:⁊ emulatiõe cruciatus paternã ſcire nõ

poteſt voluntatẽ.Qui ait illi qm frater tuꝰ ve

nit: ⁊ occidit pater tuus vitulũ ſaginatũ:qmĩ⸗
columẽ illũ recepit.cauſa leticie: ꝙ pari in dei
laudes toto oꝛbe voce cõcĩnit᷑.ſalus ẽ gẽtium:
ſalꝰ ẽ peccatoꝝ.letãt᷑ angeli:ois in gaudiũ cre⸗
atura ↄſentit:⁊ de ſolo ðꝛ iſrael. Iratꝰ aũt no⸗

luit itrare:iraſcit᷑ ſe abſente fratrẽ eẽ ſuſceptuzʒ

iraſcit᷑ eũ viuere:quẽ putabat extinctũ.et nüc
foꝛis ſtat iſirł:⁊ nunc diſcipulis euãgelia ĩ eccle
ſia audientibꝰ:mater eius ⁊ fratres foꝛis ſtant

q̃rentes eũ.Egreſſus aũt pater illius cepit ro⸗
gare eũ:qᷓ; benignꝰa clemens pr rogat filiſ: vt
leticie domus ꝑticeps fiat. Rogat aũt pater ꝑ

apłos:rogat per euãgelij pᷣdicatoꝛes.E qbus
Paulus ait.pᷣcamur ꝓ xpᷣo recõciliamini deo
Et allbi: vobis opoꝛtebat pᷣmũ annũciare ver
bum dei:ß qꝛ repuliſtis illud ⁊ indignos vos
iudicaſtis eterne vite:ecce cõuertimur ad gen⸗

tes. Ipᷣe aũt rũdens ait pr̃i ſuo: ecce tot annis

ſeruio tibi. ater ſupplex ad ↄcoꝛdiã depꝛeca⸗
tur:ille iuſticiã q̃ in lege ẽ cõſequẽs dei iuſticie
nõ ſubijcit᷑ Poꝛro qᷓ maioꝛ inſticia dei: qᷓ; igno
ſcere penitentibꝰ:filiũ ſuſciꝑe redeũtem? Ecce
tot annis vᷣuio tibi:⁊ nũqᷓ; mãdatũ tuũ pᷣteriui
ꝗ̃ſi hoc ipᷣm non ſit pᷣterire mandatũ:ſaluti al⸗
terius inuidere:añ deũ ſe iactare iuſticie:cũ ne
mo coꝛam eo mundus ſit Quis eni letabit᷑ ca⸗
ſtum ſe hr̃e coꝛ:ne ſi vnius qͥdẽ diei fuerit:Da
uid confitet᷑ in iniqᷣtatibꝰ cõceptus ſũ: ⁊ in deli
ctis cõcepit me mr̃ mea.Et in alio loco:ſi iniqͥ⸗
tatem attẽdis dñe:qͥs ſuſtinebit: Et h̊ dicit nũ
qᷓ; ſe pᷣteriſſe mandatũ totiẽs ob idolatriam ca

ptiuitatibꝰ traditꝰ. Ecce tot annis ᷣuio tibi: er

nunq; mãdatũ tuũ pᷣteriui.Hoc eſt qdð Paul⸗

apks loquit᷑:qͥd ergo dicemꝰ:qꝛ gentes qᷣ nõ ſe
ctabant᷑ iuſticia: cõpꝛehenderũt iuſticiã : iuſti⸗
ciã qꝗᷓ ex kide eſt. Iſrael vo ſectãdo legẽ iuſticie

ad legẽ iuſticie nõ ꝑuenit. Quare:qꝛ non ex ſi⸗

de:ſed q̃ſi ex oꝑibus legis.põt ergo et ex eius
pſona dici:qͥ iuxta eundeʒ apoſtolũ in iuſticia

q ex lege ẽ: ſine rephẽſiõe verſatꝰ ſit. licʒ mihi
videat᷑ magis ſe iactare iudeus: q; vera dice⸗

re ad exemplũ illius phariſei dicetis: de? gra⸗
tias ago tibi:qꝛ non ſũ ſicut ceteri hominuʒ ra
ptoꝛes:iniuſti: adulteri: ſicut ⁊ hic publicanꝰ.

Oꝛo te nonne tibi videt᷑ ea qᷓ ille de publicano

dixerat dicere iſte de fratre: Hic eſt qͥ comedit

oẽm ſubſtantiã ſuã: viuẽs cuʒ meretricibꝰ.Ad

— —

id aũt qdð ait:mandatũ tuu nunqᷓ; pᷣteriui:pris

mo nõ cõgruit.nõ eni cõfirmauerat vera ee᷑

dixerat filiꝰ:ſed iraſcẽtem alia rõne cõpeſcuit.

fili tu ſemꝑ mecũ es.Nundàd ait:bñ qͥdẽ dicis:

feciſti cũcta q iuſſerã: Sʒ mecũ es ſemꝑ: me⸗

Fo. CLXN

eũ es lege qua ſtringeris mecũ es dum mihiet
captiuitatibus erudiris.mecum es nõ q: pᷣce-·
pta mea cõpleueris:ſed ꝙ te in lõgã religionez

gbire nõ paſſus ſũ.mecũ es ad extremuʒ: m il

lud qð locut⸗ſũ ad Dauid. Si dereliqrint filij
eius legẽ meã: ⁊ in iudicijs meis nõ ambulaue

rint:ſi iuſticias meas ꝓphanauerint: ⁊ manda
ta mea nõ cuſtodierint: viſitabo in virga iniqͥ⸗
tates eoꝑ:⁊ in flagellis iniuſticias eo . miſeri
coꝛdiã aũt meã non auferã ab eis. quo teſtime
nio ⁊ id in qͥ filiꝰſenioꝛ gloꝛiat᷑:falſũ eẽ ↄuincit᷑

dũ in dei iudicijs nõ ambulat: et eius mãdata
nõ facit.Et quõ iſta nõ faciens cũ patre ſemꝑ

ℳ₰ —

fuiſſe docet᷑:dũ peccãs viſitat᷑ in vga: viſiis⸗
to miſcdia non negat᷑. Nec mirãdũ pr̃i euʒ; au

ſum fuiſſe mẽtiri:ͥ fratri potuit iuidere: maxi
me cũ in die iudicij qͥdã impudẽtius mẽtiat᷑ di

centes. Mõne in noĩe tuo comedimꝰ ⁊ bibimꝰ:

⁊ vtutes multas fecimus:demonia eiecimus:
Quid vo ſit:⁊ oia mea tua ſunt:ſuo loco ↄgru
entius explicabit᷑.Et nũqᷓ; dediſti mihi hedũ:
vt cũ amicis meis epularer. ãatus inqͥt iſrael
ſanguis effuſus ẽ:tot hoiuʒ ceſa ſunt milia:et
nullꝰ eoꝝ nr̃e extitit ſalutis redẽptoꝛ. Jpᷣe Jo
ſias qͥ placuit in cõſpectu tuo: ⁊ nuꝑ M acha
bei: qͥ ꝓ tua hereditate pugnabãt: ↄtra fas ſan
ctitatis hoſtiũ gladijs iterempti ſũt: ⁊ nullius

cruoꝛ nobis reddidit libertatẽ. Ecce adhuc ro
mano impcrio ſubiacemus. nõ ꝓpheta :nõ ſa⸗

cerdos:nõ iuſtus quiſqᷓ; imolatus ẽ nobis.Et

pꝓluxurioſo filio.i.ꝓ gentibꝰ: ꝓ peccatoꝛibꝰ to
tius creature creatoꝛis głioſus ſãguis effuſus

eſt. Cũq; merẽtibꝰ mioꝛa nõ dederis: imeritis

maioꝛa tribuiſti. Nunqᷓ; dediſti mihi hedũ: vt

cũ amicis meis epularer. Erras iſrł dic potius
vt tecũ epularer: aut põt eẽ tibi aliᷓ iocũditas
nili pr̃e tecũ celebꝛãte ↄuiuiũe Saltẽ exemplo
docere pᷣſenti. Reuerlſo filio iunioꝛe ⁊ pater le

tat᷑:⁊ pueri.QDãducemꝰ ait:⁊ epulemur:non
mãducate et epulamini.At tu ea mente qᷓ inui⸗
des fratri: qua a patr recedis aſpectu: ⁊ ſemꝑ
in agro es:nũc qͥʒ vis eo abſente inire ↄuiuiũ.
Nunqᷓ; dediſti mihi hedũ:nunqᷓ; pĩ deterioꝛa

dat munera. habes vitulũ ſaginatũ imolatũ:i

gredere: mãduca cum fratre. Quid hedũ qris

cui agnus ẽ miſſus: Et ne ſimules te neſcire ᷓ
miſſus ẽ. Johʒes tibi eũ iheremol demõſtrauit

Ecce agnodeitecce qͥ tollit pctã mũdi.Et pater

qͥdẽ qſi cemẽs ⁊ pniaʒ tribuẽs te hoꝛtat᷑ ad vi

tulũ: nõ imolãs hedũ quẽ ſtare ſcit ad ſiniſtrã.

Tu vo i fine ſecli ipe tibi es hedũ imolaturus

Antichꝛiſtũ: ⁊ cũ amicis tuis ſpiritibus imun

dis eius carne ſaturandus: expleto vaticinio.

Tu confregiſti caput dꝛaconis magni: dediſti
eũ eſcã ppłis ethiopũ. Cũ aũt filius tuꝰ hic qui

deuoꝛauit oẽm ſubſtantiã ſuaʒ viuẽs cum me⸗

Dars

retricibus venit:occidiſti ei vitulum ſaginatũ

Lonfitet᷑ ⁊ nunc iſrael ſaginatũ vitulũ fuiſſe

ceſus eſt.intelligunt veniſſe xpᷣm.ſed toꝛquẽt᷑

inuidia: ⁊ nolũt fratre nõ ꝑeunte ſaluari. Ipſe

autẽ dixit illi.fili tu ſemꝑ mecũ es: ⁊ mea omia
tua ſũt:filiũ vocat:lʒ intrare nolentẽ. Quomo
do autẽ dei omia iudeoꝝ ſunt: nunqͥd angeli:
thꝛoni:dñationes:ceteraq; vtutes. Oia ergo
intelligamꝰ legẽ ꝓphetas eloquia diuma HHec
ei dedit: vt in lege eius meditaret᷑ die ac nocte
Hm illuʒ canonẽ quem ſepe expoſuimꝰ ſcriptu
rarũ. Omia non ad totuʒ referẽda eſſe: ſed ad
partem maximã:vt ibi:omes declinauerunt ſi
mul inutiles facti ſũt:⁊ alibi:oẽs qͥ venerũt añ
me fures fuerũt ⁊ latrones. Et aulad Co⸗

rinthios.oibꝰ inqͥt omia factus ſum: vt oẽs lſu
crifacerẽ.Et ad Philippẽſes:omnes eni q̃ ſuae ari: re ⁊ dare anima lua re⸗
demptionẽ ꝓ mulil. Nulli periculoſũ:nulli vi

ſunt:q̃runt.non ea que ſũt ieſu xpᷣi. qᷓ; nihil

vnqᷓ; illi negaſſe credendũ ſit: quẽ ad ſuũ vitu
lũ hoꝛtat᷑ edendũ. Epulari nos opoꝛtet ⁊ gau
dere:quoniã hic frater tuꝰ moꝛtuus fuerat: et
reuixit.ꝑierat:⁊ inuentus eſt. Cõfſidamus igi

⁊ nos viuere poſſe per penitẽtiaʒ:qͥ fueramus
moꝛtui ꝑ delicta.Et h qͥdem ipᷣe fuius reuerti⸗
tur. In ſuꝑioꝛibus vero in oue ſcilicet ⁊ in dꝛa
gma:qð errauerat:affert᷑.⁊ qð pierat:inuenit
⁊ ſimili tres parabole ſine cla nchant: düu in iſta

ponit᷑ perierat:⁊ inuentus ?: vt intelligamꝰ di

uerſis ſimilitudinibꝰ de eadẽ peccatoꝛuʒ ſuſce
ptione ſignatũ.Et qͥdeʒ in ethnici ꝑſonadicta
ſint ⁊ iudei. Aideamus autẽ quomodo ſuꝑ ſã
cto generalit᷑ et peccatoꝛe parabola iſta poſſit
intelligi: ⁊ de ceteris qͥn iuſto cõueniat: nõ am

bigit᷑. Illud eſt in quo legẽti ſcrupulus cõmo⸗

uetur: cur iuſtus ſaluti peccatoꝛis inuideat: ⁊
tantũ iracundia repleat᷑: vt nec fratris miſeri⸗
coꝛdia:nec patris pᷣcibus:nec totius domꝰ io⸗

cũditatis ſuꝑetur.Ald qð bꝛeuiter reſpondebi

mus.Omnẽ mundi iſtius iuſticiã ad dei cõpa
rationẽ non eſſe iuſticiã. Quomodo eni ex pec
catis hieruſalẽ Sodoma iuſtificat᷑: nõ quoip⸗
ſa ſit iuſta:ſed quo maioꝛibꝰdelictis fiãt mino⸗
ra delicta:ita ⁊ hoiem vniuerſa iuſticia non eſt
deo collata iuſticia. Oeniq; Paul⸗ qͥ dixerat:
quotqt ergo ꝑfecti hoc ſapiamus: in alio loco
confitet̃ ⁊ clamitat. O ꝓfundũ diuitiarũ ſapiẽ

tie ⁊ ſciẽtie dei:qᷓ; inſcrutabilia ſunt iudicia ei
⁊ inueſtigabiles vie eius: Et alibi ex parte co⸗
gnoſcimus:⁊ ex parte ꝓphetamus: ⁊ nũc per
ſpeculũ videmus i enygmate.Et ad romanos
miſer ego homo:qᷣs me liberabit de coꝛꝑe moꝛ
tis huius: Ex qbus omnibꝰ edocemur:dei ſo⸗
lius pfectaʒ eſſe iuſticiã: qͥ ſolem ſuũ oꝛiri facit
ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos.dat pluuiã ſerotinã .et
matutina merentib pariter ⁊ non merentibꝰ q̃
de vicis angulis ⁊ plateis inuitat ad nuptias:

⁊ deintus quoſdaʒ iam qſi ſecuros expellit fo⸗
ras. Et ouem q̃ ad exemplũ fſilij penitẽtis ipſa
redire non poterat:vel nolebat:q̃rit.⁊ inuenit

⁊ inuentam ſuis humeris repoꝛtat.multuʒ eni

errando laboꝛauerat. Vt autẽ doceamur:in ſã

ctos quoq; cadere poſſe inuidiã: ⁊ ſoli deo pu⸗
ram clementiã derelinqui:filioꝝ Zebedei cõſi⸗
deremus exemplũ ꝓ qbus cũ mater mota pie⸗

tatu affectu nimis grãdia poſtulaſſet: reliq de⸗

cem diſcipuli indignati ſũt. Et ihs aduocans

eos dixit. Scitis quia pᷣncipes gentiũ dominã

tur eoꝛũ.⁊ qͥ maioꝛes ſunt:poteſtatẽ exercẽt in

elis. Mon ita erit inter vos: ſed quicũq; volue

rit inter vos maioꝛ eſſe:ſit veſter miniſter.⁊qͥ⸗

cunq; veſtrũ voluerit int᷑ vos eſſe pᷣmus:ſit ve

ſter uus. Quomodo ſilius homis non venit
miniſtrari:ſed miniſtrare ⁊ dare animã ſuã re⸗

deat Aebiallenum⸗ pr in apoſtolos inuidie
malũ diximus potuiſſe ſubꝛeꝑpe:cum etiam de

angelis hoc dictũ putemꝰ. Sydera qͥwe nõ ſũt

munda in cõſpectu eius: ⁊ cõtra angelos ſuos
puerſum qᷣd intellexit.Et in pſalmis ðꝛ:nõ iu⸗

ſtificabitur in coſpectu eius ois viuens. Non
ailt: non iuſtiſicabit᷑ omis homo: ſed oĩs viuẽs
id ẽ.non euãgeliſta:nõ apoſtolꝰ: non ꝓpheta.

Ad maioꝛa cõſcẽdo:non angeli:nõ thꝛoni:nõ
dñationes:nõ poteſtates:cetereq; vᷣtutes So
lus deus eſt in quo peccatũ nõ cadit Cetera cũ
cum ſint liberi arbitrij:iuxta qð ⁊ hõ ad imagi
nem ⁊ ſimilitudinẽ dei factus ẽ:in vtrãq; par⸗
tem poſſunt ſuã flectere voluntateʒ.Qð ſi hac

ſententia nõ adduceris: ſalrem illiauctoꝛitate

parabole cõmouere:in q̃ ꝑ totũ diẽ oꝑarij mit
tũt᷑ ad vineã:⁊ i ᷣma hoꝛa vocant᷑ A dã:Abel

Seth. In tertia Moe. in ſexta Albꝛaã. in nona
Moyſes.in vndecima gentiuʒ populꝰ:cui di
citur. Quid hic ſtatis tota die ocioſi: Et illi re⸗

ſpõderunt: nemo nos cõduxit Qð auteʒ extre
ma hoꝛa noſtri ſit ſaluatoꝛis aduentꝰ:teſtis eſt
Johãnes apoſtolꝰ dicens Fratres nouiſſima

HhHoꝛa eſt.Et eni ſicut audiſtis qꝛ antix-pᷣs venit

nunc antixp̃ᷣi multi facti ſunt: ꝓpter qð cogno
ſcimus:qꝛ nouiſſima hoꝛa eſt. Si hec diſplicet
iterpᷣtatio:ſeqᷓmur quocũq; duxeris.ita tamẽ
vt eos qͥ vocati ſũt pᷣmi :iuſtos eẽ fatearis.qð
cũ obtinuero:illud inferã. ⁊ quõ iuſti murmu⸗
rauerũt aduerſũ patrẽfamilias dicẽtes:hi no⸗
uiſſimi venerũt: ⁊ vna hoꝛa fecerũt:et eq̃les il⸗
los nobis feciſti:qͥ poꝛtauimus pondus diei ⁊
eſtus. Vident᷑ qͥdem iuſte dicere: nõ equalem
debere eẽ mercedem eius:qͥ a pᷣma hoꝛa ad no
ctem vſq; ſudauerat:a eius qͥ vna hoꝛa ſiti la⸗

boꝛe verſatus.Sed ipᷣa iuſticia habet ĩi ſe liuo⸗

rem: cũ alteriꝰinuideat felicitati.Beniq; ⁊ do⸗
minus oculum in eis arguit inuidẽteʒ dicens:

Cra

amnleeon
ndene⸗
nlono
ßeltimo
fuſticialnt
porgbolet
lguscoln
rnyuue
miſuseſta
ſotlehoreo
hore vinct
lidenteres

donpot

feſtmiſn
nisdiuert
in diuerſo
b̃tlieſubie
nouiſimoi
ſeguak ſalu
glanended
ſibiaus xe
Ctiorisſo⸗
ſit.Jane
cod⸗
peradods
incultati
cauſarſ
ppꝛiame
ochlis.i.
feb! oq/
ſuſtan.
Veati hie
eplicis .

1,, (
de
Crurelanita
Canüͤſtne
neigpocen
ſyoröhe
ſlegedeig
gohoſtiqh
Phiequeche
Caionest
Auranteche
lalterne
nteg ttoct
ſiſpemn gene
daneſs eh
ul lit
dei:
intahnn
imſevenſen
nckaniun⸗

sepilt
Ubertgue

bchitennen

Matun
docennmnir
lttii
Armonpie
hle i
Eithen
Beenüdonini
eknignti
uigr⸗
Kernitiet,
geſeßtnuſtt
bonisnonnen
Nreaniniſtir
malloſä:mllie

poſtolosiniac

pe: cumetunn
deraqpeiin
aangelosts
plalmisenie
dis viens, Ken
mo:ſedcis i
ol: non ppen
Geli:nothenni
gereg datas
Nöactlaunci
1cothöcgtingg
inmig⸗
munz Qöſbee

ndanacN

aüdiecorinin
nt Aci A
Abrui, inpcn
zpopul'tdld⸗
Ueklir
Abautez eunt
Guentarkise
mnesroliſtn
murps rn
pr clgn
Gibecdihc

urens Aumn,

sci nenbn
öͦiuſinunn
dlitiii
inn
o
jten

eelot
ten 4 Nro

Tractatus II

amice an oculus tuꝰ nequãẽ᷑: qꝛ ego bonus ſũ
AVnde ⁊ ab apoſtolo ſolꝰ iuſtus ſolus ðꝛ imoꝛ⸗

talis: nõ qͥ angeli iniuſti ſint ⁊ moꝛtales: ſᷣ quo

ipᷣe ſit imoꝛtalis et iuſtus:cui collata vniuerſa

iuſticia iniqtas inuenit᷑. At aũt in hac eadem
parabola quã nũc ꝓpoſuimus:iniuſticiã intel
ligas cõductoꝛũ:attẽde pauliſper:qͥ pꝛuna ho

ra ↄductus eſt:plus meret᷑ ab eo qͥ hoꝛa tertia
miſſus eſt ad vineã.rurſũ hoꝛe tertie oꝑparius
ſexte hoꝛe oꝑariũ antecedit. ⁊ ſexte hoꝛe none
hoꝛe vincit oꝑariũ.Quõ igit᷑ nouiſſimo oẽs i⸗:

uident: ⁊ eandẽ in ſe iuſticis nõ rerunteTu qͥ

hoꝛa noua ↄductus es:cur inuides ei q̊.xj. ho

„

ra eſt miſſus in vineã:Quodcũq; rũderis: q;

uis diuerſũ aſſerueris laboꝛẽ: vt ⁊ pᷣmiũ mai⸗
in diuerſo laboꝛe merearis:eidẽ apð ſextũ ſen
ctie ſubiacebis.Et tu qͥ hoꝛa ſexta cõductꝰ es
nouiſſimo iuides:cur tecũ denariũ.i.eq̃lem cõ

ſequat᷑ ſalutem:lʒ ſalutis ꝓ laboꝛe diuerſa ſit
głia:eadẽ de te põt tertiꝰ dicere:⁊ de tertio rur
ſũ pᷣmus.veꝝ ipᷣi int᷑ ſe ob nõ eq̃lẽ laboꝛẽ ⁊ vo lcias men tia relpodille ter .
monis: ſed eius ſide: qui pollicitꝰeſt. Aperi s
tuum: v ego impleboillFluddd.

cationis ſpatia diuerſa eq̃leʒ pᷣmiũ libẽter acci

piut. In nouiſſimo tm opario.i. in gentiũ ſalu
te diſcoꝛdãt: ⁊ dño iniuriã faciſt: ⁊ ſub olbus

parabolis arguunt᷑ inuidie.Nõ ambigo quin
inculta tibi nr̃e pꝛauitatis videat᷑ oro.ſed ſepe

ſuſtẽtanda non ſilis.

dei mihi ardoꝛe notiſſima es: 2ex

trremis BGallie finibus i bethleemiti
co rure latitantẽ ad reſpõdendũ ꝓuocas de ſã
ctarũ q̃ſtiunculis ſcripturaꝝ:ꝑ hoiem dei filii
meũ Apodemiũ cõmentariolũ dirigens: qua⸗
ſi vero nõ habeas iĩ tua ꝓuicia diſertos viros
⁊ in lege dei ꝑfectos:niſi foꝛte experimẽtũ ma⸗-⸗
gis noſtri qᷓ; doctrinã flagitas:⁊ vis ſcire quid
his que ab alijs audiſti:nos quoq; ſentiamꝰ
Maioꝛes tui NPateriꝰ atq; Delphiriꝰ:quoꝛũ
alter anteqᷓ; ego naſcerer:rhetoꝛicam rome do
cuit.alter me iam adoleſcẽtulo om̃es Hallias

ꝓſa verſuq; ſuo illuſtrauit ingenio:iam doꝛmi

entes ⁊ taciti me iure repᷣhendũt ꝙ audeaʒ ad
ſtirpem generis ſui quippiam miſſitare:lʒz cõce.
dam eis eloquẽtie magnitudinẽ: æ doctriuam
ſeculariũ litterarũ:merito ſubtrahã ſcientiam
legis dei:quã nemo acciꝑe poteſt:niſi ei data

beris derelicta.
cauſatꝰ ſũ expoliari non poſſe ßᷣmonẽ:niſiqu–u6 —„α
ꝓpꝛia manꝰlimauerit. Itaq; ignoſce dolẽtibꝰ
oculis.i.ignoſce dictãti maxime cũ iĩ eccłiaſtic
rebꝰnõ qᷓran vba ſed ſenſus.i.panibꝰ ſit vita

2 ſequere ſaluatoꝛẽ. Hon dixit dal fra
tribus:da ꝓpinquis.quos etiã ſi haberes:iu⸗
re is dominꝰpᷣferetur:ſed da pauperibus.imo
da xpᷣo:qui in pauperibꝰ paſcitur. Qui cuʒ di
ues eſſet ꝓnobis paupꝑ factus eſt. qui loquiti
xxxix.pſalmo. Ego autẽ mendicꝰ ſim 1 paup:
7 domin“ ſollicitꝰ? ẽ ꝓ me.Statimq;.xl.palmi
de eo exoꝛdiũ eſt. Beatus qui intelligit ſuper
fuerit a patre luminũ:qui illuminat omnẽ ho- egenũ ⁊ pauperem. Intelligentia opus eſt. v
minẽ venientẽ in hunc munduʒ: ⁊ ſtat medius poſtintelligẽtie beatitudinẽ ſciat᷑ quid ſit ege·
credentium:qui in nomie eius fuerint congre⸗

Fo. CLXX

gati. Ande libere ꝓfiteoꝛ:nec dictum ſuperbe

ꝓtimeſco:me ſcribere tibi non in doctis hbuma⸗
ne ſapientie verbis quã deus deſtructuruseft
ſed in verbis fidei ſpiritalibꝰ: ſpiritalia compa
rantem. vt abyſſus veteris teſtamenti inuocet·
abyſſum euãgelicã: in voce caractarũ.id eſt.
phetarum ⁊ apoſtoloꝛũ ſuoꝛum: ⁊ veritas o

8

mini perueniat vſq; ad nubes. quibus mandaa
tum ẽ:ne ſuꝑ incredulũ iſrael imbꝛem plueret
ſed vt rigarẽt arua gentiliũ: toꝛrentẽ ſpinaz
ac mare moꝛtuũ dulcoꝛarẽt. Oꝛa igitur vt voe⸗.
rus Heliſeus ſteriles in me et moꝛtuas ques
yluificet: ⁊ apoſtoloꝝ ſale quibus dixerat vos
eſtis ſal terre. meum munuſculũ condiat: quiug
oimne ſacrificiũ: quod abſq; ſale eſt: domio nnõ
offertur. Nec fulgoꝛe ſecularis eloquẽtie dele
cteris:quem vidit iſs quaſi fulgur cadenten
decoꝛem:nec faciẽ:homo in plagis poſitus: et
ſciẽs ferre infirmitatẽ: et quicquid ad ꝓpoſiia
reſpõdero:ſcias me nõ ↄſidentia reſpõdiſſe ſer

„

7 .

pfectꝰ:⁊ quomodo viuere debeat vidua ſine

modo pfectus eſſe

ad Wectbl eplia teokter diag engnsingztteemn
Weari hieronpini pſperi ad. Heqſdia erl„
Mides. Epla. 1X. roo.

Gnota vultufi⸗

rogat. Magiſter quid faciens:vitaʒ eternam

poſſidebo⸗Cui reſpondit dominꝰ.maãdata no

ſti. Dicit ille. Que: Jeſus autẽ dixit nõ homi⸗

cidiũ facies:non adulteriũ:non furtũ: non fal·
ſum dices teſtimoniũ. Honoꝛa patrẽ 7 matrez
7 diliges ꝓpximum tuũ ſicut teip̃ᷣm.⁊ illo dicc⸗·
te:hec oia feci:dominꝰ intulit. Anũ tibi dee.

Si vis eſſe ꝑfectus:vade ⁊ vende omnia q ha

bes:⁊ da paupibus:⁊ veni ſequere me. Ivtaa

⁊ ego tibi domini noſtri reſpõdebo ſermonibꝰ
Si vis eſſe ꝑfectus ⁊ tollere crucem tuã: ⁊ ſeq

domini ſaluatoꝛs:a imitari verrũ dicentem·
eccenos dimiſimꝰ omia et ſecuti ſumus te:va⸗

de ⁊ vende omia que habes: et da aupwis
filis: da fnra

nus ⁊ pauper. Non vtiq; ille qui mẽdicitate

ꝛima qſtiõis ſolutio: quomodo q́s poſſite?
Epta-LXx1.

s poſſit: quomo

ſqualloꝛe coopertus eſt: æ tamẽ nõ recedita vi

tijs:ſed de qͥbus apoſtolus loquit᷑ Tm̃ vt pau
perũ memoꝛes eſſemus.ob quoꝝ refrigeria la
boꝛabant Paulꝰ ⁊æ Barnabas in eccleſis gen
tium. vt collecte fierẽt ꝑ pꝛimã ſabbati: ⁊ hanc

ipᷣam oblationẽ non ꝑ alios:ſed ꝑ ſe deferre fe
ſtinant is aſuee prp̈o amiſere ſubſtantias: qᷓ

ꝑſecutiones paſſi ſunt:qͥ dixerunt patri ſuo:et
matri:vxoꝛibus:⁊ liberis nõ nouimꝰ vos. Hi

impleuerũt voluntatẽ patris:æ audierũt dicẽ⸗

tem dominũ ſaluatoꝛẽ. Mater mea et fratres

mei hi ſũt:qͥ faciũt volũtatẽ patrl mei. Et hoc

dicimus:non quo in pauꝑes iudeos:ſiue gen⸗

tiles:⁊ omnino cuiuſſibet gẽtis ſint pauꝑes:p
hibeamus faciendã elemoſynam.ſed quo chꝛi
ſtianes a eredẽtes pauꝑes icredulis pᷣferamꝰN.
Et int᷑ ios xpᷣianos ſit multa diuerſitas:vrxꝝ

peccatoꝛ in ſãctis ſit. Ande ⁊ apoſtolꝰ paſſiuã

in omnes miſericoꝛdiã pbans infert. Maxie

in domeſticos ſidei. Domeſticus ſidei eſt: qui
eadem tibi religione cõiungit᷑.quem a conſoꝛ⸗
tio fraternitatis peccata nõ ſeparant.Quod ſi

de iuimicis quoq; nobis pᷣcipitur.vt ſi eſurie⸗
rint demus eis cibuʒ.ſi ſitierint demus eis po⸗

tum: ꝙ hec faciẽtes cõgerimus carbones ſuꝑ

caput eoꝛũ:quãto magis de his qui nõ ſũt ini

mici:⁊ qui xpᷣiani ſunt:atq; ſancti: Neq; vero

hoc qð dicit᷑:hoc eni faciẽs carbones ignis cõ
gregabis ſuꝑ caput eius:nõ in malã ꝑtẽ accipi

endum ẽ:ſed in bonã.Quãdo eni inimicis no⸗

ſtris pᷣbemus bñſicia:malitiã eoꝛũ noſtra boni
tate ſupamus:a mollimus duritiã:iratũq; ani
mũ ad mollitiẽ ⁊ beniuolentiaʒ flectimus.atq;
ita cõgregamus carbones ſuꝑ capita eoꝛũ:de

qbus ſcriptũ eſt. Sagitte potentis acute:cum
carbonibꝰ deſolatoꝛijs. AUt quõ de altari a ſe⸗

raphin carbo ſublatꝰ ꝓphete labia purgauit:

ita ⁊ inimicoꝛũ noſtroꝝ peccata purgẽt᷑: ⁊ vin
dicamus in bono malũ. ⁊ bñdicamus maledi⸗
centibus.⁊ imitemur patrẽ:qui ſolẽ ſuum oꝛi⸗
ri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos: et pluit ſuꝑ iuſtos
iniuſtos. Igit᷑ ⁊ tu qui paucos habes filios:

plurimos fac tibi amicos: de iniquo mãmona
qui te recipiqt in eterna tabernacula Pulchꝛe
dixit de iniquo. Om̃es eni diuitie de iniqͥ tate

deſcendũt ⁊ niſi alter ꝑdiderit:alter nõ poteſt
inuenire. Unde ⁊ illa vulgata ſentẽtia mihi vi

detur eſſe veriſſima. Diues autẽ iniquus: aut

iniqͥ heres. Quod cuʒ legis doctoꝛ audiſſet:et
ferre nõ poſſet:qꝛ habebat diuitias młtas:cõ⸗
uerſus dominꝰ ad diſcipulos ſuos ait. & dir⸗
ficile qui diuites ſũt itrare poſſunt in regna ce⸗

loꝛũ.nõ dixit impoſſibile:ſed difficile.lʒʒ exem⸗

plum poſuerit impoſſibilitatis:faciliꝰeſt came
lum ꝑ foꝛamẽ ocus trãſire: qᷓ; diuitẽ intrare in
regnũ dei oc autẽ non tam difficile eſt:qᷓ; im

II

poſſibile. Nunqᷓ; eni fieri põt vt camelus trãſe
at ꝑ foꝛamen acus.Nũqᷓ igit᷑ diues itrare po⸗
terit regna celoꝛuʒ. Sed camelus toꝛtuoſus et

curuus eſt: ⁊ graui ſarcina pᷣgrauat᷑ Et nos er

go quãdo pꝛauas ingredimur ſemitas: ⁊ rectcäãä
viam dimittimꝰ: ⁊ oneramur mũdi diuitijs:ſi

ue pondere delictoꝝ regnũ dei ingredi nõ va⸗
lemus.Quod ſi deponamꝰ grauiſſimã ſarcinã

⁊aſſumamꝰ nobis pẽnas columbe: volabim⸗
X requieſcemus:⁊ dicet᷑ de nobis.Si doꝛmia⸗
tis inter medios cleros pẽne colũbe deargẽta⸗
t:⁊ poſterioꝛa doꝛſi eius in palloꝛe auri. Hoꝛ

ſum noſtrũ quod pꝛimũ infoꝛme erat:et graui

ſarcina pᷣmebatur: habeat nitoꝛẽ auri:qð iter⸗
pꝛetat᷑ in ſenſu:⁊ alas deargentatas:que intel

ligunt᷑ eloquia ſcripturarũ:regnuʒ dei intrare

poterimꝰ. Dicunt apoſtoli ſe omia que ſua fu
erant dimiſiſſe:⁊ mercedẽ ꝓ hac virtute auda
cter expoſcunt. Quibꝰ reſpõdit dominꝰ. Ois

qui reliquit domũ aut fratres aut ſoꝛoꝛes aut
patrẽ aut matrẽ aut vxoꝛẽ aut filios aut agros

ꝓpter nomen meũ:centuplũ accipiet:⁊ vitam
eternã poſſidebit. Oquãta beatitudo pꝛo par
uis magna recipe:eterna ꝓ bꝛeuibus: ꝓ moꝛi⸗

turis ſemꝑ viuentia:⁊ habere dominũ debno
rem Si qua autẽ vidua habet liberos: maxi
me ſi nobilis familie eſt: egentes filios non di⸗
mittat.ſed ex equalitate: vt meminerit pꝛimuʒ
anime ſue:⁊ ipᷣam putet eſſe de filijs:⁊ partiat

potius cum liberis q; oia ſilijs derelinqt. Imo
xpm liberoꝛũ ſuoꝛũ faciat coheredẽ.Reſpõde
bis: difficile eſt: duꝝ eſt: ⁊ contra naturã. Sed

dñm audies tibi reſpondẽteʒ. Qui põt capere
capiat.Et ſi vis eſſe ꝑfecta:nõ tibi iugũ neceſ⸗
ſitatis imponit.ſed poteſtati tue liberũ ↄcedit
arbitriũ. Vis eſſe ꝑfecta:⁊ in pꝛimo ſtare faſti

gio dignitatis:fac qð fecerunt apoſtoli vende

om̃ia que habes:⁊ da pauꝑibus:a ſequere ſal
uatoꝛẽ.⁊ nudã ſolãq; crucem nuda ſequaris ⁊
ſola. Mon vis eſſe ꝑfecta:ſed ⁊ ſcðᷣʒ vis gradũ

tenere virtutis: dimitte oia quecunq; habes.

da filijs:da ꝓpinquis.nemo te repᷣhendit:ſii⸗
ferioꝛa ſecteris:dũmodo illã ſcias tibi iure pᷣla

tam:que elegerit pꝛima. Dicis:hoc apoſtoloꝝ
eſt ⁊ viroꝛũ.mulierẽ autẽ nobuẽ non poſſeoia

vendere:que multis adiumẽtis vite eius indi
geat. Audi igitur apoſtolũ cõmonentẽ.Nõ vt

alijs refrigerium: vobis autẽ tribulatio.ſed ex
equalitate:veſtra abundãtia illoꝝ ſuſtentetin

opiam.vt: illoꝛum abundantia veſtre inopie

ſit ſupplementũ. Vnde inquit dominꝰ Qui ha

bet duas tunicas:det alterã non habẽti Quid
ſi ſcythie frigoꝛa ſint:et alpine niues: que non

duabus ⁊ tribus tunicis:ſed vix pecudũ pelli-
bpus repellunt᷑: Quicquid ergo coꝛpoꝛi noſtro

ſuſficere põt: ⁊ hũane ſuccurrere imbecillitati

C

glog ud
daeſttun
loneceſ
ur. Vnd
nothoce
bentesine

ſimnus.

Ggneeeſa
eſletenone
meruetele
Erbonein
derte
fumaſpiri

c(duiſuo:

gliamſea
re velnon
Pſenspaul
niſermone,
duaquein

iduobus

ſctionus
Qone
ode
gmodod⸗
quobiv⸗
mei.

e—

folitereſſe.
llotempo:
bbbertt. Ho
l dommin⸗.

miniſaluate

conedite./⸗
dequoiteru
Peetenine
Pmnulgeffun
tllrdeg
lotniarep
albi Calrt
nnaude
Vinügöd
irſmnen
lori Jude
Wus aumn d
Gtmundad
cennonite

les inebzien

ſtregnüde

es mimnu
mflaunt
Müaeerfun

Abeanmteeor.

pberubrsnet
erennido
bellbaennn
Sentsſligſoid
mennmn oenn
ſedeiiutmnul
en ſ
erii eit⸗
emmnmmi
nCuitahe
tmöthilink
ine lri
upin iuriſ

mteſniſee

ue tecngeſt
mmlulzſchumne
ic
gutong)
nnchall
ſausibinle
goschocopo
boi onyon
eus vie aul
ͦnonenti
iinbelato⸗
llo⸗ iun
muni⸗
dont⸗ i

nonbenn
nond epon

7

E
πn

=

Tractatus II

quos nudos natura ꝓfudit: hec vna appellan
da eſttunica.⁊ quicquid in pᷣſentibus alimen⸗

tis neceſſariũ eſt:hocvnius diei victus appella
tur. Ande pᷣceptum eſt. Ne coguetis de craſti
no:hocẽ de futuro tempoꝛe.Et apoſtolus ha

bentes inquit victum a veſtitum: his contenti
ſimus. Si plus habes:qᷓ; tibi ad victũ veſtitũ
q; neceſſariũ eſt:illud erogs:⁊ in illo debitricẽ

eſſe te noueris. Ananias ⁊ Saphyra apoſtoli
meruere ſententiã: quia ſua timide reſeruarũt

Ergo ne inqᷣes puniendus eſt:qui ſua non de⸗
derit: Minime puniti ſũt quia mentiri volue
runt ſpirituiſãcto: ⁊ reſeruantes neceſſaria vi⸗
ctui ſuo:quaſi ꝑfecte ſeculo renũciãtes:vanaʒ

głiam ſectabantur. Alioqn licet libere vel da⸗

re vel non dare. q; ei qui cupiat eſſe ꝑfectꝰ
pᷣſens paupertas futurijs diuitijſ cõpenſanda

ſit. Quomodo autẽ vidua viuere debeat :bꝛe⸗

ui ſermone apoſtolus cõpꝛehendit dicens. UHi

dua que in delitijs ẽ viuens:moꝛtua eſt.⁊ nos

in duobus libellis: quos ad Furiã ⁊ Saluinãs
ſcripſimus:pleniꝰ dictũ putamus. H

Quomodo accipienduʒ ſit illud ſaluatoꝛis

apud Mattheũ. Dicã autem vobis non bibã

amodo de hoc genimine vitis vſq; in diẽ illuʒ
quo bibam illð nouũ vobiſcũ in regno patris

X hoc loco qui⸗

Daam mille annoꝛũ fabulam ſtruunt

in quibus chꝛiſtũ regnaturũ coꝛpo⸗

raliter eſſe contendũt: ⁊ bibituꝝ vinũ quod ex
illo tempoꝛe vſq; ad cõſumationẽ mundi non

biberit. Nos autem audiamus panem quẽ fre
git dominꝰ:deditq; diſcipulis: eſſe coꝛpus do

mini ſaluatoꝛis ipᷣo dicente ad eos. Accipite ⁊

comedite. Hoc ẽ coꝛpus meũ: ⁊ calicẽ illum eẽ
de quo iterum locutus eſt. Bibite ex hoc oẽs.
Hic eſt eni ſanguis meus noui teſtamenti:qui
pꝓ muli effundet᷑ in remiſſionẽ peccatoꝝ.Iſte
eſt calix de quo in ꝓpheta legimus:.Calicẽ ſa⸗
lutaris accipiã: et nomẽ domini inuocabo.Et
alibi. Calix tuꝰ inebꝛiãs qᷓ; pclarus eſt. Si eni
panis qui de celo deſcẽdit: coꝛpus eſt domini
⁊ vinũ qð diſcipulis dedit:ſanguis illius ẽ no
ui teſtamẽti:qui effuſus eſt in remiſſionẽ pecca

toꝛũ. Judaicas fabulas repellamus: ⁊ aſcẽda⸗

mus cum domino cenaculũ magnuʒ:ſtratũ at

q; munda datũ:⁊ accipiamus ab eo ſurſũ cali⸗

cem nouiteſtamẽti. Ibiq; cũ eo paſca celebꝛã⸗
tes inebꝛiemur ab eo vino ſobꝛietatis. HNõ eni

eſt regnũ dei cibus ⁊ potus: ſed iuſticia ⁊ gau⸗
dium: ⁊ par in ſpirituſãcto.Nec Moyſes de⸗

dit nobis panem verũ:ſed dominꝰ ihs ipe con
uiuia ⁊ cõuiuiũ:ipᷣe comedens ⁊ qui comedit᷑:

illius bibimus ſanguinẽ: ⁊ ſine ipſo potarenõ

Epla LXXIII

poſſumus: ⁊ quotidie in ſacrificijs eius ð geni

mine vitis vere:⁊ vinee Soꝛeth:que interpᷣta

tur electa: rubentia muſta calamus: ænouũ ex
is vinũ bibimus in regno patris:nequaq; i ve
tuſtate littere:ſ in nouitate ſpũs cantantes ca⸗

ticum nouũ: quod nemo poteſt cantare niſi in
regno eccleſie:quod regnũ patris eſt.Hũc pa⸗
nẽ ⁊ Jacob patriarcha comedere cupiebat di⸗
cens. Si fuerit dominꝰ deus mecum 2 degerit
mihi panem ad veſcendũ: ⁊ veſtimẽtũ ad ope⸗
riẽdũ.Quotquot eni in xpᷣo baptiʒamur:chꝛi⸗
ſtum induimus: ⁊ panem comedimus angelo

rũ:a audimus dominũ pᷣdicantẽ.¶ eus cibꝰ

eſt vr faciã voluntateʒ eius qui me miſit: im⸗

pleam opus eius. Faciamus igit᷑ voluntatem
eius:qui miſit nos: ⁊ impleamus opus eius:⁊

xps nobiſcũ bibet in regno eccłie ſaguinẽ ſuũ.

Que cauſa ſit:vt in reſurrectione dominiet
apparitione euangeliſte diuerſa narrauerint.
Epiſtola. EXXIII.

queris:cur Mattheus dixerit: ve⸗
ſpere ſabbati illuſcẽte in vna ſabba
ti dominũ ſurrexiſſe: et Marcus mane reſur⸗
rectionẽ eius factã eſſe cõmemoꝛet: ita ſcribẽs
Cum autẽ reſurrexiſſet vna ſabbati:mane ab⸗
paruit marie Magdalene:de qua eiecerat le⸗
ptem demonia: ⁊ illa abiens nũciauit is qͥ cum
eo fuerant:lugẽtibus ⁊ flentibꝰ. Illie audien
tes ꝙ viueret: ⁊ im vidiſſet eum crediderũt Hu
ius qſtionis duplex ſolutio eſt Aut eniĩ nõ reci
pimus Marci teſtimoniuʒ: qð in raris fertur
euãgelijs. Omnibꝰ grecie libꝛis pene hoc capi
tulũ in fine non habẽtibus:pᷣſertim cum diuer
ſa atq; cõtraria euãgeliſtis ceterl narrare vide
atur:aut hoc reſt pondendũ: qð vterq; verũ di⸗
xerit. Mattheus quãdo dominꝰſurrexerit ve
ſpere ſabbati. Marcus autẽ quãdo eum vide
rit maria aàςαgdulene. id ẽ. mane pma ſabba⸗

☛W

ti. Ita eni diſtinguendu ẽ. Cuʒ autẽ relurrexil
ſet:⁊ parũper ſpiritu coa rtato:inferendũ:pꝛꝝ⸗
ma ſabbati mane apparuit marie QMagdalene
id eſt. vt qͥ veſpere labbati:iuxta atiheum
reſurrexerat: mane pᷣma ſabbati: iuxta Mar⸗
cũ aſparuerit marie Magdalene: qð qdem et
Jobes euãgeliſta ſigniſicat mane: eum alteriꝰ
diei viſũ eſſe demonſtrans.
AQuõ iuxta MMattheũ veſpere ſabbati ma⸗
ria agdalene vidit dñm reſurgentẽ: et o

hãnes euangeliſta refert eã mane vna ſabbati

iuxta ſepulcrũ flere. Epła. LXXIIII

„ NPa ſabbati dies
dominica intelligẽda eſt: qꝛ omis heb
domada in ſabbatũ in pꝛims aſcvaz Tterſia

quartã ⁊ qͥntam ⁊ ſextaʒ ſabbati diuidit᷑: quã
ethnici idoloꝛũ:⁊ elementoꝛũ nominibꝰ appel⸗
lãt.Deniq; ⁊ apoſtolus collectã pecunie: que
indigẽtibꝰ pᷣparabat᷑:in vna ſabbati pᷣcepit cõ
gregandã. Nec putandũ eſt Mattheũ ⁊ Jo⸗
hannẽ diuerſa ſenſiſſe:ſed vnũ atq; idẽ tẽpus

media noctis ſcilicet ⁊ galloꝝ cantus diuerſis
appellaſſe nominibꝰ. Mattheus eni ſcribit ve
ſpere ſabbati.id eſt.ſero nõ incipiẽte nocte:ſʒ

lam ꝓfunda ⁊ magna ex parte trãſacta awaru
iſſe dominuʒ marie Magdalene: ⁊ apparuiſſe

veſpere ſabbati illuceſcẽte in pᷣma ſabbati:ſeip

ſum interpᷣtans:qͥd dixiſſet veſpere ſabbati.id

eſt.apppꝛopinquãate iam luce ſequẽtis diei. Et

Joheʒz non abſolute dixiſſe Una autẽ ſabbati
venit maria Magdalene mane ad ſepulcꝝ:ſʒ
addidiſſe:cũ adhuc eſſent tenebꝛe.Eiuſdẽ igi⸗
tur atq; vnius tẽpoꝛis.id eſt.medie noctl atq;
galloꝛũ cãtus alterũ finẽ:alteꝝ dixiſſe bncipiũ

Mihiq; videt euangeliſtã Mattheũ q euan

geliũ hebꝛaico ᷣmone cõſcripſit:nõ tam veſpe
re dixiſſe qᷓ; ſero.⁊ eum qui interpᷣtatus eſt am

biguitate deceptũ:nõ ſero interpᷣtatum eſſe:ſʒ

veſpere.qᷓ;qᷓ; cõſuetudo humani vᷣmonis tene

at ſero non veſperũ ſigniſicare:ſed tarde.So⸗
lemus eni dicere ſero veniſti.i.tarde.⁊ que fa⸗
cere ante debueras:⁊ fac ſaltem ſero.id eſt.tar

de. Singutẽ illud obijcit᷑:quomodo eadeʒ ma
ria que pᷣus viderat dominũ reſurgẽtẽ:poſtea
ad ſepulcrũ eius flere referat᷑: hoc dicendũ eſt
ꝙ ⁊ ſola ⁊ altera ſiue cum alijs mulieribus me
moꝛ beneficioꝛũ q̃ in ſe dominꝰ cõtulerat:ad ſe

pulcrũ eius frequẽter cucurrerit.⁊ nũc adoꝛa⸗-

nerit quem videbat:nũc fleuerit quem qᷓrebat
abſentẽ. Licet q̃dam duas marias agdale
nas de eodẽ vico agdalo fuiſſe ↄtendãt.et
alterã eſſe que in attheo eũ viderit reſurgẽ

tem: alterã que in Johãne eum qrebat abſentẽ
Quattuoꝛ autẽ fuiſſe marias in euãgelijs legi-
mus.vnaʒ matrẽ dñi ſaluatoꝛis.alterã mater⸗

terã eius:que appellata eſt maria Cleophe. ter

tiã mariã ar Wacohi Joſeph. q̃rtã mariã
MWHagdalenâ. Licʒ alij mr̃eʒ Jacobi ⁊ ioſeph
materterã fuiſſe cõtendãt.nõnulli vt ſe liberẽt
qᷓ̃ſtione in Marco volũt vnã eſſe de marijs:ſ
non addituʒ cognomẽ Magdalene: ⁊ ex ſuꝑ⸗
fluo ſcriptoꝛũ inoleuiſſe vitio:qð pꝛimũ euan⸗
geliſta non ſcripſerit. Mobis auteʒ ſimplex vi⸗
det ⁊ aꝑta reſpõſio:ſãctas feminas xpᷣi abſen
tiã non ferentes ꝑ totam noctẽ non ſemel:non
bis:ſed crebꝛo ad ſepulcrũ domini cucurriſſe:
pᷣſertim cuʒ terremotꝰ:⁊a ſaxu dirupta:⁊ ſol fu
giens: ⁊ reruʒ natura turbata:a qð his maius
eſt deſideriũ ſaluatoꝛis ſomnũ ruꝑit feminaꝝ.
Quomodo iu? Mattheũ maria Geagea
lene veſpere ſabbati aduoluta ſit pedibus ſal⸗

II

uetoꝛis: cum m Johannẽ audierit a domino
Noli me tangere: necdũ eni aſcẽdi ad patrem

meum. Ebpiſtola. LXXV.

Be pꝛius pide⸗

rat dominũ reſurgẽtẽ cũ altera ma⸗
rlila: ⁊ eius pedibus fuerit aduoluta
poſtea reuerſa ꝑ noctẽ (domi eni ob deſideriũ

eius manere nõ poterat) venit ad ſepulcrũ:cũ

qꝙ; lapidem cum quo monumẽtũ fuerat clauſũ
vidiſſet ablatũ:cucurrit ad Simonẽ Netrũ et
ad alterũ diſcipulũ: quẽ ihs amabat plurimũ
⁊ dixit eis. Lulerũt dominũ de monumẽto:et
neſcio vbi poſuerũt eum. Erroꝛ mulieris cum

pietate ſociatus eſt. Pietas in eo erat: qð deſi

rabat eum:cuius nouerat maieſtatẽ. Erroꝛ in
eo qð dicebat.Tulerũt dñm de monumẽto ⁊c
Deniq; cũ Petrus ⁊ Johes introeũtes ſepul
crum vidiſſent lintheamia ſeparata: ⁊ ſudariũ
quo caput domini fuerat inuolutũ ſeoꝛſũ poſi
tum ⁊ reſurrexiſſe crederẽt.cuius coꝛpus non

iuenerãt in ſepulcro. Maria ſtabat ad monu

mentũ foꝛis ploꝛans.Cũq; ſe inclinaſſet vidit

duos angelosi albis ſedẽtes in loco monumẽ
ti ad caput ⁊ pedes: vbi poſuũ fuerat coꝛpus

ihᷣu: vt ſub tanta cuſtodie dignitate non crede

ret ab hominibꝰ potuiſſe furari:qͥ a miſtris an
gelis Puabatur. Sicunt ei angeli quos cerne⸗

bat. Mulier dd ploꝛasScdʒ illð qð domin⸗
loquebat᷑ ad matrẽ.Quid mihi ⁊ tibi ẽ mulier

Nondũ venit hoꝛa mea.vt ex eo qdð awellaue
runt mulierẽ:arguerent fruſtra ploꝛantẽ:⁊ di
cerent. Quid ploꝛas: Intãtũ aũt maria Ma⸗
gdalene obſtupefacta toꝛpuerat: ⁊ ſidẽ macu-⸗
lis territa qſi ĩ caligine poſſidebat: vt ne ange⸗

loꝛũ qͥdem pᷣſentiũ ſentiret aſpectũ: ſed mulie⸗

bꝛiter reſpõderet: ⁊ diceret. Ideo ploꝛo:qꝛ tu⸗

lerunt dñm meũ:⁊ neſcio vbi poſuerũt euʒ.O
maria ſi dominũ credis dñʒ tuũ:quomodo ar⸗
bitraris ab hominibꝰſublatũ: Neſcio inqͥtvbi
poſuerũt eũ:quomodo neſcis quẽ paulo ante
adoꝛaſti:Cũq; videret angelos:⁊ quos cerne

bat ignoꝛaret:ſtupoꝛe perterrita huc atq; illuc

faciem circũferebat:nihil aliud videre deſide⸗

rans. Cõuerſaq; retro vidit ihm ſtantem: ⁊ ne

ſciebat quia ih̊s erat.non ꝙ iuxta manicheuʒ
⁊ alios hereticos foꝛmam dominꝰ vultũq; mu
taſſet:vt ꝓ voluntate diuerſus ac varius vide
retur.ſed ꝙ maria ſtupefacta miraculo hoꝛtu⸗

lanũ putaret:quẽ tanto ſtudio reqͥrebat Ita ⁊

dominꝰ ijſdẽ verbis q̃bꝰ ⁊ angeli loquitur ad
eam.mulier quid ploꝛas: addiditq; ð ſuo quẽ
queris: At illa reſpondens.domine ſi tu ſuſtu
liſti eum:dicito mihi vbi poſuiſti eũ:⁊ ego euʒ
tollam. Hic dominũ non de ↄfeſſiõe vera ſidei
ſaluatoꝛẽ vocat:ſᷣ humilitate et timoꝛe hoꝛiu⸗

Cro

htoerbit
ſenfanin,
Rcon
jerataces
iſtimaret
n. Cung
firtgpe
geretlul
ſa eo
falurbate
anzuerit
l Juch
monuis:.
lichibuc
oecſtaut
mminus:
alcediad
tuij queri
ſecgupur
fmudeſub
ſen dicebe
ſa vdi⸗
anisar
oraier
uer ed
1cpon
füviſn
vaps
derütel
mumnel
Moriam.
Nolutül
cumapon
Mumentü⸗
tdomnino⸗
ſlodſepul
onitäer⸗
lnürrten
erandieri
pedeve
ipfererun
dntomun
teftattie
dchunt.
Quomo
ndocän
Pibene⸗
Kealener:
Eetefremo

domini:

lbhicereſe
ſunile

lattnen

iciimnn

fuen Won
ipnſfiei
nalhrlrici
w ſen
Rnonmin
famdheisan
neoentcöd
Kiibn
