perbiam ioab ſuperbus eſt valde. Altitudinẽ
illius ⁊ elationẽ ⁊ gloꝛiationẽ:⁊ inflationẽ coꝛ⸗
dis ego cognoui dicẽ dominꝰ: quonia nequaq;
iuxta inflationẽ eius ⁊ foꝛtitudo illius eſt. Di⸗
citurq; ad huiuſcemodi homies. Inimici aute
eoꝛũ:haud dubiũ qͥn gregis domini: coõfirmãt
dicentes.non peccauimꝰcuʒ peccauerinti pul⸗
chꝛitudine iuſticie:⁊ in expectatione patrum.
Beinde vis ſcire quãdo omnia peccata finian

tur. Audi eundẽ ꝓphetam: in tẽpoꝛe illo dicit

m3

dominus.Queret᷑ iniqͥtas in iſrael:⁊ non erit.
et peccatuʒ i iuda:et non inuenict᷑. Cur queſo
ſequit᷑:quia ꝓpitius ero illis: Abi autem ꝓpi
tiatio eſt:pᷣceſſerat ante peccatuʒ. Tolle igitur

poſſe:⁊ concedo omnia donãte deo ſubſiſtere.

Bonum eſt pᷣſtolari cum ſilẽtio ſalutare domi
ni:bonum eſt ponere in puluere os ſuum:dare
pcutienti ſe maxillã: ſaturari obpꝛobꝛijs:ſpem
Habere in domio. Si eni abiecit ⁊ miſerebitur

iuxta multitudinem miſericoꝛdiarũ ſuarũ. He

q; enĩ humiliauit coꝛde ſuo ⁊ abiecit filios ho⸗
minũ.Fruſtra murmurat hõ ꝓ peccatis ſuis.
Scrutemur vias noſtras: æ queramꝰ: ⁊ reuer
tamur ad dominũ. Leuemus coꝛda cum mani

bus ad dominũ in celum: dicamuſq; ei. Iniq;

egimus:⁊ ad iracũdiaʒ ꝓuocauimus.Iccirco

tu inexoꝛabilis es. Daniel ꝓpheta loquit᷑ ad

Nꝛabuchodonoſoꝛ:ꝙ dominet᷑ excelſus regni

hominũ:⁊ det illud cuicunq; voluerit:⁊ extre⸗
mũ atq; ꝓiectum conſtituat ſuper illud. Inter
roga eum qua cauſa vltimũ atq; deſpeciuʒ cõo⸗

ſtituat ĩ regem:⁊ faciat quod voluerit.⁊ diſcu

te vtrum ipᷣius voluntas iuſta ſit de quo ſcri

ptum eſt. Qui ſuſcitat de terra humilem et de
ſtercoꝛe eleuat pauperẽ. At collocet eum cum
pncipibus:cũ pᷣncipibus populi ſui An foꝛſitã

iuxta te abſq; iudicio atq; iuſticia głiaʒ querit

aurẽq; popularem: vt humiles erigat i regnũ
et potẽtes humilitate cõmutet: Audi ꝓphetã

dicentẽ. Omnes habitatoꝛes terre quaſi nibi

reputatiſſunt apud eum Fecit enim quodcũq;
voluit ĩ celo ⁊ in terris ⁊ nemo eſt qui reſiſtat
voluntati eius.aut poſſit dicere:quare hoc fe⸗

ciſti: cuius ſunt omnia opera in veritate:⁊ vie

illius iuſticia:⁊ ſuꝑbientes poteſt ipᷣe humilia
re. Anthiochus Epiphanes rex crudeliſſimꝰ
ſubuertit altare.ipᷣam q; iuſticiam fecit concul
cari:quia conceſſuʒ erat ei a domio. Cauſaſq;

—

pꝛecepit vt fieret. Illud autẽ in oꝛatione ſua lo
quitur Peccauimꝰ:inique egimꝰ: iniuſte geſſi

mus: ⁊ receſſimus a mãdatis tuis: ⁊ cetera hu
iuſcemodi ſoletis dicere:quod ⁊ Gauid ⁊ Ba

niel ⁊ omnes ꝓphete non ꝓſe:qui ſancti erant
ſed ex ꝑſona populi ſunt locuti. Aduerſũ quã
opinionẽ ipᷣe reſpondebit ⁊ dicet.Cum adhuc
oꝛarem: ⁊ cõſiterer peccata mea:⁊ peccata po⸗
puli mei iſrael. Nides ergo ꝙ tam ꝓ peccatis

tus: et effuderit depᷣcationes ſuas in cõſpectu
domini dei ſui. Vis iteꝝ noſſe:quãdo peccatũ
⁊iniqͥtas finiatur⸗ tqᷓ; diuerſa ſit auctoꝛum
interpᷣtatio. Audi eundem ꝓphetam.lxx.heb

Kitoholus J

reddit ꝓpt᷑ peccata plurima. ergo non fecit qd
ipᷣe tm voluit:ſed quod dominꝰ ꝓpter peccata
populi conceſſit. Deniq; ſequitur:ꝙ non ex p
pꝛia fecerit foꝛtitudie:ſed ex eius imperio:qui

1

domade complete ſũt ſuper populũ tuuʒ: ⁊ſu

per ciuitatem tuam ſanctã: vt compleant᷑ iniq;

tates: ⁊ finem accipiat peccatum vt diſpereat
iniqtas: ⁊ reuelet iuſticia ſempiterna. diu
ergo ille finis adueniat: ⁊ coꝛruptiuũ hoc atq;
moꝛtale incoꝛruptione ⁊ iĩmoꝛtalitate mutetur
neceſſe eſt nos ſubiacere peccato:non naturea

cõditionis: vt tu calũniaris vitio:ſed fragilita
te et cõmutatione volũtatis humane: que per

momenta variatur. quia deus ſolus eſt imuta
bilis.Queris vbi Abel:vbi Enoch:vbi ieſus
filius Naue: vbi Heliſeus ceteriq; ſãctoꝝ pec
cauerint. Non eſt neceſſe nodũ in ſcirpo quere
re.vtinã poſſem et manifeſta reticere peccata.
ſi vis a me verũ audire:neſcio. Nihil inqͥt mi⸗
hi conſcius ſum: nec tamen in hoc iuſtificatus
ſum.omo videt in facie:deus in coꝛde.Apð

eius cõſcientiã atq; conſpectũ nullus iuſtifica

tur. UVnde ⁊ Paulus loquit᷑ cõſfidenter. Oẽs
peccauerũt: ⁊ indigent gloꝛia dei:⁊ ↄcluſit de⸗
us oĩa ſub peccato:vt omniũ miſereatur. ⁊ ce⸗
tera que ſepe replicauimugs.

Tertius eiuſdem dialogi liber contra Pe⸗
Epiſtola.XIXxX.

lectatus ſum tuoꝛũ multiplicatione
ſermonũ:de qbus ſcriptũ ẽ. In mul

tiloquio nõ effugies peccatũ.ſed quid adcau⸗

ſam? Certe hoc fateben eos qui xpᷣi baptiſma

cõſecuti ſunt non habere peccatuʒ. Et ſi abſq;
peccato ſunt:iuſtos eſſe. Cunq; ſemel iuſti fue

rint:ſi egerint ſollicite:poſſe in ſempiternuʒ iu
ſticiã cuſtodire.ac per hoc omne vitare pecca⸗

tum. Atti. Non erubeſcis exploſam atq;
daãnatam Jouiniani ſentẽtiã ſeqͥ: Et ille enim

his teſtimonijs tuiſq; nitit᷑ argumẽtis:imo tu

illius inuenta ſectaris In oꝛiete docere deſide

rans: que olim Rome: ⁊ dudũ in africa condẽ
nata ſunt.CLege ergo qᷣd illi reſ ponſuz ſit ⁊ tibt
reſponſũ dicito. In dogmatibus eni ⁊ q̃ſtioni

bus diſſerẽdis non ꝑſona:ſed cauſa q̃renda ẽ.

⁊ tamẽ hoc ſcito baptiſmũ pᷣterita donare pec
cata:non futurã ſeruare iuſticiaʒ. Que laboꝛe
et induſtria:ac diligentia: ⁊ ſemper ſuꝑ omnia

dei cleinẽtia cuſtoditur.vt noſtrũ ſit rogare:il⸗
lius tribuere quod rogatur.noſtrũ incipere:il
lius ꝑficere.noſtrũ offerre qð poſſumꝰ:illiꝰ im

plere qð non poſſumus.Niſi eni dommꝰ ediſi-

cauerit domuʒz: inuanũ laboꝛauerũt: qui ediſi
cant eam.niſi dominꝰcuſtodierit ciuitatẽ:iua⸗
ſuis qᷓ; ꝓ peccatis populi dominũ ſit depꝛeca:⸗- je ap
ſtolus pcipit:ſic currite vt cõpꝛehẽdatis Oẽs

nũ vigilabit qui cuſtodierit eam. VUnde ⁊ apo

qdem currunt:ſed vnus accipiat coꝛonã.Et in

pfſalmo ſcriptũ eſt. Dñe vt ſcuto bone volüta⸗
tis tue coꝛonaſtinos. Noſtra enim victoꝛia et

Cr

coktond
aur:
damus
goꝛext
caremne
tenplu
Giqu
deus’
idiun⸗
clingu⸗
cario
gullon
habere
phloea
lefacie
ſaytſ
volttan
ſüſſen
hecpict
letinoc⸗
hebꝛeoe
hebreie
dien⸗
Wmnan
haber
maten
negbe
Eamn
Quud
foehe
den po
ho inyen
ſpeeuz
ptiesind
lgodico
lnppheti
corinuer⸗
ſtolcrrnn
sapoſtea
Ctoresere
Plalmuse⸗
umpon
hſoſfnon⸗
ichnen.
int Fae
ſohns
cocedeen
loantiin
heoſnen
ſalſugit.
fcoꝛdiad
likad do⸗
ued
Cevod
Enanti

imnge
mndhorn
dnmübrng
Ellrnuen
onontannen
tnſtfegte
ane ceden
lscfinun
Neſdikens
unigſindpde
Ünianene
dnenegeneen
Nrn
nborikfen
dsincand N
fümnllus utſte
kcöſdene
1de:rolſtd⸗
ömierenun ,e
ilbaconmpe
toh. M.

litiitunie
egem bt
Ong mi unihe
ſenrlenguanof
onhertntſen⸗
eias aplinmag
Kiſei lran
ngoninein
ggatdollẽite
dintfiumn
Urepeiztn
Mbialilhin

6

—
—
—
=ꝛ
S=
=
EEð =

Sicinn
honucit

SE

= —

7

= =–
—

—
= SEE — —

— —
☚☚nR —
2 — ☛6ꝑ
— —
= —
= =
— —
=
—

—
—

Tractatus II

coꝛona victoꝛie:illius ꝓtectione ⁊ clypeo pᷣpa
ratur:⁊ hic currimus vt in futuro compꝛehen
damus:vbi accipiet coꝛonam qͥ ĩ hoc ſeculo vi

ctoꝛ extiterit:ecce ſanus factꝰ es:iam noli pec⸗
care:ne quid deterius tibi fiat.et neſcitis quia
templum dei eſtis:⁊ ſpũs dei habitat in vobis
Si quis templũ dei violauerit:diſperdet eum

deus. Et in alio loco. Hominꝰ? vobiſcum eſt:
qᷓ;diu vos eſtis cum eo.ſi reliqueritis eũ: ⁊ ille

relinquet vos. In cuiꝰ putas delubꝛo:atq; ſa
crario xpᷣi puritas ꝓmanet: templiq; ſerenitas
nullo nubulo contriſtat᷑. Eundem ſemꝑ vultũ/
habere non poſſumus:quod de Socrate falſo

philoſopho gloꝛiant᷑:quãto magꝗ animu⸗mul
te facies hominũ:ſic ⁊ coꝛda diũᷣſa. ſi fieri poſ⸗

ſet vt ſemꝑ aque baptiſmatis merſos tenerem
volitantia nos deſuper peccata non tangerẽt
ſpũſſanctus tueretur. Si impugnat inimicus
nec victus recedit:ſed ſꝑ i inſidujs eſt: vt ſagit⸗
tet in occulto rectos coꝛde. In euãgelio iuxta
hebꝛeos:quod chaldaico ſyroq; ſermone: ſed

hebꝛaicis lr—is ſcriptum eſt:quo vtunt᷑ vſq; ho

die Naʒareni ſᷣm apoſtolos:ſiue vt pleriq; au
tumant iuxta Mattheuʒz: quod in Ceſarienſi
habetur bibliotheca: narrat hiſtoꝛia. Et ecce
mater domini:⁊ fratres eius dicebãt ei. Johãẽ
nes baptiſta baptiʒat in remiſſionẽ peccatoꝛũ.

Eamus ⁊ baptiʒemur ab eo.Dixit autem eis.
Quid peccaui:vt vadã ⁊ baptiʒer ab eo: Niſi

foꝛte hoc ipᷣm quod dixi ignoꝛantia eſt.Et i eo
dem volumine. Si peccauerit inquit frater tu
us in verbo:⁊ ſatis tibi fecerit:ſepties in die ſu
ſcipe euʒ. Dixit illi Simon diſcipulus eius:ſe
pties in die: Reſpõdit dominꝰ:⁊ dixit ei.Etiaã

ego dico tibi: vſq; ſeptuagies ſepties.Etenim
in ꝓphetis quoq; poſtq; vncti ſunt ſpirituſan

cto:inuẽtꝰeſt ſermo peccati. IJIgnatius vir abo
ſtolicꝰ ⁊ martyr:ſcribit audacter: elegit domi⸗
nus apoſtolos:qui ſuper omnes homies pec⸗

catoꝛes erant. De quoꝛum celeri conuerſione
pſalmus canit. Multiplicate ſũt infirmitates
eoꝛum poſtea accelerauerunt: quibus teſtimo

nijs ſi non vteris ad auctoꝛitatẽ: vtere ſaltẽ ad

iniqͥtatem: quid omnes eccleſiaſtici viri ſenſe⸗

rint. Fac aliquẽ baptizatũ vel ſtatim: vel in ip
ſis diebus moꝛte ſubtractũ: concedo tibiqð
cõcedere non debeo:nec cogitaſſe aliquid:nec
locutũ:in quo erroꝛe ⁊ ignoꝛãtia laberet᷑ Non

ideo ſine peccato erit:qꝛ videbitur non ſuꝑaſſe

ſed fugiſſe peccatũ.Ac non potius:qꝛ dei miſe

ricoꝛdia de peccatoꝛũ carcere liberatus migra

uit ad dominũ.Hec ⁊ nos dicimus poſſe deuʒ
quicqͥd voluerit: ⁊ hominẽ ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛia volun
tate:quod tu aſſeris ſine peccato eſſe non poſſe

Einautẽ poteſt:fruſtra nunc iungis:⁊ gratiaʒ
qua potens non indiget.Qð ſi non poteſt abſ⸗

Fo. LXXV

Epla XIX

q; gratia:ſtulte tu dixiſti poſſe: quod non põt

Quicqͥd eni ex alteriꝰ pendet arbitrio:non ei⸗
eſt quem poſſe cõtendis: ſed illius ſine quo en
non poſſe perſpicuũ eſt. Crito. Rogo: ꝗ̊

eſt iſta pꝛauitas:imo abſq; ratione ↄtentio:neę
hoc qͥdem mihi das vt egreſſus aquas baptii /
matis ſine peccato ſit? Atti. Aut ego ſen⸗

ſum meũ verbis explicare nõ valeo: aut me ex

plicante: tu ad intelligendũ tardioꝛ es. Cri.
Quo nam modo: Altti. Recoꝛdare quid
⁊tu dixeris: ⁊ ego quid loquar. MPoſuiſti ho⸗
minẽ ſine peccato eſſe ſi velit. Ego impoſſibile

hoc in homine eſſe reſpõdeo:nõ quia ſtatim ᷣ

baptiſmate homo peccato non careat: ſed illꝰ
tps quãdo ſine peccato eſt: nequaqᷓ; poſſibili⸗

tati hũane b dei gre deputat᷑. Lolle igit᷑ poſ/ſe

et ego eſſe cõcedã Quomodo eni poteſt: qui ꝑ
ſenon poteſt: Aut que illa impeccãtia: que ſta

.

tim coꝛpoꝛis huius moꝛte finit᷑: Aut certe ſi vl

tra vitam pꝓtraxerit: delicti ⁊ ignoꝛãtie periru

lo ſubiacebit Crito. Bialectica me arte co

dludis: ⁊ non xp̃ᷣiana loqueris ſimplicitate.no
dos mihi quoſdaʒ inter eſſe: ⁊ eſſe poſſe cõcin⸗
nens. Atti. Ego ne verboꝛuz ſtrophis lu

do:cũ hoc de tua ꝓceſſerit officina Tu eni di⸗
cis non eſſe hominẽ ſine peccato: ſed eſſe poſſe

cuʒ ecõtrario ego tibi tribuã ꝙ negaſti:eſſebo

minẽ ſine peccato per dei gratiã: ⁊ tamẽ per ſe

non poſſe. Crito. Fruſtra ergo dant pꝛe⸗

cepta: ſi ea implere non poſſumus. Atti.
Beus poſſibilia mandauit.hoc nulli dubii .
Sed qꝛ homines poſſibilia non fecerunt:iccin
co omis mundus ſubditꝰ eſt deo:⁊ indiget mi

ſericoꝛdia eius Omne eni qðõ fieri poteſt: tribꝰ
conſtat tẽpoꝛibus: aut pᷣterito:aut pᷣſenti:aut

futuro.Hoc quod aſſeris:poſſe hominem ſine
peccato eſſe ſi velit:monſtrat factũ eſſe de pᷣte⸗

rito:aut certe nunc fieri.de futuro poſtea vide

bimus. Quod ſi nullũ potes oſtẽdere:qui ſine
omi omnino peccato aut fuerit aut ſit reſtat vt
de futuro tm̃ diſputatio ſit Interim in duobꝰ
tẽpoꝛibus pᷣterito aut pᷣſenti victus tenerl. Si
aliquis fuerit poſtea maioꝛ patriarchiſ:ꝓphe
tis:apoſtolis:qui peccato careat: tũc futurus
de futuro ſi potuer ꝑſuadeto. Crito. Lo
quere vt vis:argumẽtare vt libet. Nũq; mibhi
liberũ arbitriũ extoꝛquebis: quod ſemel cõceſ
ſit deꝰ.nec valebis auferre: qð mihi tribuit de
us poſſe ſi voluero Atti. Exempli gratia
vno tm vtamur teſtimonio. Inueni Dauid ſi⸗
lium Jeſſe virũ ſᷣm coꝛ meũ:qui faciet omnes
voluntates meas. Dauid ſanctum eſſe nõ du⸗
biũ eſt.⁊ tamẽ qui electus ẽ: vt omnes dei vo⸗
luntates faceret:aliqua feciſſe rehendit᷑.vti⸗
q; poſſibile erat ei facere: qui ad hoc elect? eſt:
vt omnes dei voluntates faceret.nec Jets in

culpa eſt.qui pꝛedixit eum cunctas ſuoꝛũ p̃ce⸗
ptoꝛum facere voluntates: ſed ille qui pᷣdicta
non fecit.Neq; enim dixit inueniſſe ſe virum:
qui cunctas in ꝑpetuũ ſue iuſſionis faceret vo
luntates Hoc ⁊ nos dicimus poſſe hominẽ nõ
peccare:ſi velit.ꝓ tẽpoꝛe: ꝓ loco: ꝓ imbeclilli⸗
tate coꝛpoꝛea:qᷓ;diu intẽtus eſt animus: qᷓ;diu
choꝛda nullo vitio laxat᷑ in cithara.Qõð ſi pau
lulũ remiſerit: quomodo qui aduerſus flumẽ
lembũ trahit:ſi remiſerit manus: ſtatim retro⸗
labit᷑: ⁊ fluentibus aquis quo non vult ducit᷑.
Sic humana cõditio:ſi paululum ſe remiſerit:
Ddiſcit fragilitatẽ ſuã:⁊ multa ſe nõ poſſe cogno

ſcit. Putas ne apoſtolũ Paulũ eo tẽpoꝛe quo
ſcribebat lacernã ſiue penulã: quã reliqui tro⸗

ade apud Eutarpum veniẽs:afferre libꝛo s:et

maxime mẽbꝛanas de celeſtibus cogitaſſe my

ſterijs?⁊ non de his que in vſu commu nis vi⸗
te vel coꝛpoꝛis neceſſaria ſunt:Da mihi homi
nem:qui non eſuriat:nõ ſitiat:neq; algeat.non
Doleat:non febꝛicit et:nõ toꝛminibꝰ ⁊ vꝛine dif

ficultatibus toꝛqueatur Et ego tibi cõcedam:

poſſe hominẽ ⁊ nihil niſi ð vtutibus cogitare
Ceditur apoſtolus a miniſterio: ⁊ contra pon
tiſicem:qui cedere imperauerat: ſententiã diri
git ꝑcutiet te deus.paries dealbate: vbi eſt il⸗
la patiẽtia ſaluatoꝛis:qui quaſi agnus ducius
ad victimã non aperuit os ſuum: ſed clemẽter
loquit᷑ verberãti.Si male locutus ſum:argue
ð zelo ſeu de peccato. Si autẽ bene quid me ce
dis:⸗Mon apoſtolo detrahimꝰ: ſed gloꝛiam do
mini pᷣdicamus:qui in carne paſſus: carnis in
iu riã ſeperat ⁊ fragilitatẽ:vt taceaʒ illð: quod

cõmemoꝛat Alexander erariꝰ:multa mihi ma⸗

la oſtendit.reddet illi dominꝰ in illa die iuſtus
iudex. Crito. Cogis me vt ioquar: qð iã
dudũ geſtio.⁊ tamẽ erũpentia verba nõ ꝓmo
Atti. Quis eni te phibet: qð ſentis dicere:
Aut eni quod dicturus es bonuʒ eſt:⁊ nos bo
no fraudare non debes. aut malũ: ⁊ iccirco nõ
noſtri gra:ſed pudoꝛe ſiuiſti. Crito. Bi⸗
cam aliquãdo qð ſentio Omis diſputatio tua
illuc delabit᷑:vt naturã accuſes.⁊ culpam refe
ras ad deum: qui talem homineʒ condidit.
Atti. Moe illud erat qð nolebas:⁊ volebas
Dicere.dic q̃ſo: vt omes tua fruant᷑ pꝛudentia.
Repꝛehẽdis deum:quare hominẽ fecerit:ho
minẽ.repᷣhendãt ⁊ angeli:cur angeli ſint.Om
nis creatura cauſet᷑: quare id ſit qð cõdita eſt:
⁊ non id qð cõdi potuit.Sculicet nũc mihi pu⸗

erilibus declamantiũculis ludendũ eſt.⁊ a cu⸗
lice atq; foꝛmica vſq; ad cherubin et ſeraphin
yeniã. Cur nõ ſingula in melioꝛi ſtatu condira
ſint.Cunq; ad excelſas venero poteſtates: cau

ſaboꝛ:⁊ dicaʒ quare deus ſolus im deus ſit:et

non om̃ia deos fecerit. Aut eni impoſſibilitat

ſtentet. Crito.
bis atq; laudat: quod ipᷣe oꝑatus eſt: Atti.
AVoluntatẽ noſtrã que obtulit omne quod po⸗
tuit.⁊ laboꝛẽ quo cõtendit:vt faceret: ⁊ humi⸗
litatem que ſemꝑ reſpexit ad auxilium dei.

I

iuxta te:aut muidie reus erit. Repᷣhende eum
cur ⁊ diabolũ in hoc mũdo tm eſſe concedat.⁊
aufer coꝛonã cuʒ certamẽ abſtuleris. Crito.
Non ſũ tam vecoꝛs:vt q̃rar cur diabolꝰ ſu:cu

ius inuidia moꝛs introiuit i oꝛbem terraꝝ. Sʒ

hoc doleo:cur viri eccleſiaſtici:⁊ qͥ magiſtro:ũ

ſibi vſurpant vocabulũ: tollãt liberũ arbitriũ

quo ſublato Manicheoꝛũ ſecta cõſtruitur.
Atti. Ego ne liberũ tollo arbitriũ:qui in to⸗
ta diſputatione mea nihil aliud egi:niſi vt om⸗
nipotentiã dei cum libero arbitrio cõſeruarẽ⸗

Crito. Quomodo fuas libeꝝ arbitriũ: qii
dicis homineʒ nihil poſſe facere:niſi deꝰ ſemꝑ
agdiuuerit: Atti. Si in culpa eſt qui libero
ar bitrio iungit dei adiutoꝛiũ:ergo ille laudet᷑:
qui dei tollit auxiliũ’. Crito. MHõ tollo dei
au xiliũ. Quippe per cuius gr̃aʒz poſſumus:ſed
vtrũq; ſuis finibus terminans.vt dei ſit gr̃e ꝙ
deldit liberi arbitrij poteſtatẽ:⁊ noſtre volũta⸗
tis facere qͥd: vel non facere:quo et faciẽtibus
pmiũ: ⁊ non facientibꝰpena ſeruet᷑. Atti.
Vigderis mihi quaſi obliuioſus eſſe.⁊ quaſi ni
hil ſupꝛa dictũ ſit:per eaſdẽ diſputationis line
as reuerti. oc eni longa diſcretiõe concluſuʒ
eſt: vt graʒ ſuam dominꝰ: qua nobis cõceſſit li

berũ arbitriũ in ſingulis operibus iuuet: atq;
Quid ergo coꝛonat ĩ no⸗

Crito. Ergo ſi nõ fecimꝰqð pꝛecipit:aut vo

luit nos adiuuare deus:aut noluit. Si voluit:

⁊ audiuit:⁊ tamẽ non fecimus qð voluimꝰ:nõ
nos:ſed ille ſuperatus ẽ.Sinautẽ noluit adiu⸗

uare: non eſt culpa eius qͥ voluit facere: ſed illi
us qui potuit ⁊ noluit facẽ. Atti. NMon in
telligis A αρα ναπ1Totu in grande blaſſemi
arũ decidiſſe barathꝛũ: vt ex vtraq; parte:aut

iualidus ſit deus:aut inuidus:⁊ non tm̃ ei lau

dis ſit:ꝙ bonoꝝ auctoꝛ ſit ⁊ adiutoꝛ:quãtũ vi
tuperationis ꝙ mala non coercuit. Detrahat᷑
ergo illi:cur dis boluz eſſe ꝑmiſerit:cur paſſus
ſit: ⁊ hucuſq; patiat᷑ quotidie aliquid in mũdo
male ſieri. Querit hoc Martion: ⁊ omnes he
reticoꝛũ canes:qui vetus laniãt teſtamentũ:⁊
huiuſcemodi ſyllogiſmũ texere conſueuerunt.
Aut ſciuit deus hominẽ in paradiſũ poſitus pᷣ

uaricaturũ eſſe mãdatuʒ illius:aut neſciuit Si
ſciuit:non eſt in culpa is qui pᷣſcientiã dei vita
re non potuit:ſed ille qui taleʒ condidit: vt dei
non poſſet ſcientiã deuitare.Si neſciuit:cui pᷣ⸗
ſcientiã tollis:aufers ⁊ diuinitatẽ.hoc eni ge⸗
nere in culpa erit:qͥ elegit Saul futurũ poſtea
regẽ impijſſimũ: ⁊ ſaluatoꝛ aut ignoꝛantie aut
iniuſticie tenebit᷑ reus:cur in euagelio ſit locu⸗

ls.l
devot
Ceger
freel
oßſe
i
hbice⸗
natee
liten
herſo
ignoꝛ⸗
ducit
tbelan
ſoſtin⸗
eius.
nouen
volit
jedi
heſube
Alün
cend
anege
Verſas
d
gene
ritme
neip
facer
deo /u
arguit

veri.

hituren
nbitn
ceteqſt

l:ꝛege

plusqha
Unraäſt
ſſelaten
ſenonpe
lenude
ledinerſa
ploolopt
ſeneaute⸗
Uleinniu
dodegia
Veleup
hoctii
lbeniag
auferas

duzaſſen
Achminia
Hosau
eriatb
ſeetqd .
(birriun
apeſs pi

hchleenn
ntln
8. Pin.
hbſtn
am
meſri
gügtini
fmui.
Mglinte
Cnldnen⸗
ͤſeuge⸗
eWmünnn
nidoſen
Sckaulben

Plelend ,.

Polode
eſumsic
Maſicfe
neſerlitk
Moainciibes
ci. D.
eſe1anlr
ſutminslre
ctöe neuig
nobisciccftl

busiuudg

gocontit⸗
Unsckt N.
tonneclne
ſaeeen thonn
auriiunde.
prepirzuo
un Swori:
abolirs
inclutadi,⸗
utiuneſdl

Tractatus III

tus. NMõne duodecim ego elegi apłos:et vnus

de vobis diabolus ẽ⸗ Interroga eũ:cur Judã

elegerit ꝓditoꝛẽ: Cur ei loculos cõmiſerit:quẽ

furẽ eſſe nõ ignoꝛabat. Vis audire rõnem De

us pᷣſentia iudicat nõ futura. Nec cõdẽnat ex
piceat. Sed tãte bonitatis eſt: ⁊ ine fabilis cle
mẽtie:vt eligat eum: quẽ interim ⁊ bonum cer
nit: ⁊ ſcit malum futurũ: dans ei poreſtatẽ cõ⸗
uerſionis ⁊ penitẽtie:iuxta illũ ſenſũ apoſtoli:

HW Bentia: qnanoucrottaleel ſibi poſtea di⸗

ignoꝛas qꝛ benignitas dei ad penuentiã te ad⸗

ducit: Scðʒ duritiẽ aũt tuã: ⁊ coꝛ impenitens
theſauriʒas tibi iram in die ire: ⁊ reuelationis
iuſti iudicij dei: qui reddat vnicuiq; m opera
eius.Neq; eni ideo peccauit:qꝛ deꝰ hoc futuꝝ
nouerat Sʒ pᷣſciuit deꝰãſi deꝰ:qð ille erat ꝓpᷣa
volũtate futurus. Accuſa ergo deũ mendacij:
qre dixerit per Jonã Aldhuc tres dies ⁊ Nint
ue ſubuertet᷑ Sed reſpodebit tibi ꝑ Hieremiã

Ald ſũmã loqnar cõtra gẽtẽ: ⁊ regnũ:vt eradi⸗

cem ? deſtruam: ⁊ diſperdã illud. Si penitẽti⸗
am egerit gens illa a malo ſuo: qð locutꝰ ſũ ad
uerſus eam: agam ⁊ ego penitentiaʒ ſuꝑ malo
qð cogitaui:vt facerẽ ei.Et ad ſi umã loquar ðᷣ
gente ⁊ regno vtediſicẽ ⁊ plantem illud:ſi fece
rit malũ in conſpectu meo: vt non audiat vocẽ

— —

meã penitentiã aga ſuꝑ bono ꝗð locutꝰ ſum vt
facerẽ ei. Indignabat᷑ quondã ⁊ Jonas: cur

₰

deo fuerit iubente mẽtitus :ſed iniuſti meroꝛis
arguit᷑:malẽs cum ꝑnicie inumerabilis popu⸗
li verũ dicere qᷓ; cum tantoꝝ ſalute mẽetiri. Po

nitur eni exẽpluz. tu doles ſuꝑ hedera: ſiue cu

curbitain qua nõ laboꝛaſti: neq; feciſti vt creſ
ceret:q̃ ſub vna nocte nata eſt: ⁊ vna nocte pe⸗

rijt: ⁊ ego nõ parcam ciuitati magne: in ꝗᷓ ſunt
plus qᷓ; centum vinginti milia hominũ:qͥ neſci

unt qd ſit inter dextrã ⁊ ſiniſtrã ſuã: Si puulo
rũ etate ⁊ ſimpliciũ: quos certe peccatoꝛes fu⸗
iſſe non poteris apꝛobare:tanta fuit hominuʒ

multitudo:qͥd dicemus de vtriuſq; ſexus eta⸗

te diuerſa: que iuxta Philonẽ pꝛudentiſſimũ
philoſophoꝝ:ab infantia vſq; ad decrepitam
lenectutez ſeptenario oꝛdine deuoluit᷑: dum ſi
bi ſic inuicẽ etatũ incrementa ſuccedũt: vt quã

do de alia traſeamus ad aliam ſentire minime

valeamus Crito. Tota argumẽtatio tua
huc tẽdit. vt greci dicunt Ieοοο⅞οο ν nos
liberũ appe llamꝰ arbitriũ vocabulo tribuas re
auferas. Zu eni auctoꝛẽ peccatoꝛũ facis deũ:

duz aſſ⸗ eris nihil hoiem per ſe poſſe facere: ſed
adminiculo dei cui imputet᷑ omne qð facimus

. ₰

Nos autẽ ſiue bonũ ſiue malũ homo fecerit ꝑ

liberi arbitrij poteſtatẽ ei dicimus imputari d
fecit qð voluit. Et nõ ei qͥ ſemel ↄceſſit liberuʒ

.

arbitrium. Atti. Auis tergiuerſeris Aa⸗

queis vitatis Inecteris Hoc eni modo etiaʒ ſi

Fo. LXXVI

ipe nõ adiuuat: iñ iuxta te auctoꝛ erit maloꝛũ:

qalpotuit phibere ⁊ nõ ꝓhibuit. Nerꝰ eni ſnia
ẽ homicid eſſe eũ:qͥ cuʒ poſſit holeʒ de moꝛte
liberare: nõ liberet. Crito. Ja iã tollo ma
nũ:cedo: viciſti. Si tñ vincere ẽ:veritatẽ velle

ſubuertere.nõ rebꝰ:ſᷣ ᷣmonibꝰ.id ẽ.nõ verita⸗

te:ſed mẽdacio Poſſũ eeni illud tibi apłi rũde

re: ⁊ ſiimperit ſᷣmone:nõ tñ ſciẽtia. AQñ enim
loqris coactꝰ argumẽtationuʒ ſtrophis tibi vi

Deoꝛ aſſentire Cũ aũt tacueri:ex aio rurſus ela

bitur: vt liqͥdo apareat diſputation tuãnon
ex fontibus witatis ⁊ xpᷣiana ſimplicitate:ſᷣ ex

philoſophoꝛum minutijs arte deſcẽdere.

Atti. Ais ergo me rurſũ vti teſtimonijs ſcri
pturaꝝ:⁊ quõ iactãt diſcipuli tui :nulluʒ argu

mẽtationi tue poſſe ⁊ ꝓblematibꝰ reſpõdere.
Crito. Mõ ſolũ volo:ſᷣ ⁊ cupio.doce me ð ſert
pturis ſanctis: vbi ſublata liberi arbitri ptate
faciat hõtqð ꝑ ſe aut noluit: aut non potuit.
Atti. Moõ ita: vt tu ꝓponis:ᷣ vt veritas ho
ſcit ⁊ ratio ſcripturaꝝ:vocibꝰeſt vtẽdũ.Lodt᷑

Jacob ĩ oꝛatiõe ſua.Si fuerit dñs de me me⸗
cũ: ⁊ cuſtodierit me in via:ꝑ quã ego ꝑgo:⁊ de
derit mihi panẽ ad mãducãdũ: ⁊ reduxerit me
cũ ſalute in domũ pf̃is mei erit mihi dñs i deũ
⁊lapis iſte quẽ poſui in tituiũ:erit mihi dom?ꝰ
tibi. Nũqͥd dixit ſibi libeꝝ arbitriũ ↄſeruauer
⁊ cibũ ⁊ veſtimẽtũ meo laboꝛe qſiero:et reuer⸗
tero in domũ pr̃is mei: Oia dat dñi volũtati:
vt mereaf᷑ acciꝑe qð pᷣcat᷑. Reuertenti ð Me
ſopotamia Jacob:ãgeloꝝ occurrit exercitꝰ: et
vocãt᷑ caſtra dei. Noſtea pugnat eũ agelo ſub
figura hois: ⁊ a dno ↄfoꝛtat᷑.ð ſupplãtatoꝛe ia⸗
cob rectiſſime ðᷣi nomẽ accepit.neq; eni ad fra⸗
trẽ crudeliſſimuz audebat reuti niſi dñi pᷣſidio
roboꝛatꝰ. Scriptũ ẽ i ↄſequẽtibꝰ.Oꝛt ẽ ei lol.
poſtqᷓ;ᷓ trãſiuit Ohanuel: qð itepᷣtat facies dei
Añ loqᷣt᷑ ?⁊ Moyſes. Vidi dñm facie ad faciẽ
⁊ ſalua facta ẽ aia mea.nõ ꝓpꝛietate nature. ſʒ
dignatiõe miſeratis. Oꝛit nobis ſol iuſticiet
qñ vultu dei ↄfirmat᷑. Joſeph in egypio clau⸗
dit carcere Ibiq; infert ꝙ cuſtos carceris oĩia
ptãti eiꝰ fideiq; cõmiſerit. Cauſaq; reddit᷑: qꝛ
dñs erat cum eo:⁊ quecũq; faciebat ꝓſi perabã
tur a dño in manibꝰ cius. Unde et Eunucis
ſomnia ſuggerunt᷑. Pharao videt ſomnũ in⸗
extricabile: vt ꝑ hanc occaſionẽ liberaret᷑ Jo⸗
ſeph:pr paſceret᷑ ⁊ frarres: egypt ipe famis
ſaluarek. Seqᷣt᷑. Dixit autẽ de ad ilrł i viſiõe

dei. ⁊ oĩia qcũq; dederis mihi:decimas oleig

noctis. Ego ſũ de patrũ tuoꝝ:noli timoꝛe de⸗

ſcẽdẽ in egyptũ.In gẽtẽ eni magn faciã te ibi
⁊ ego deſcẽdã tecũ i egyptũ.⁊ deducã te indeæ
ponet Joſeph manꝰ ſuꝑ oclos tuos: vbi hẽ li⸗
beri arbitrij ptãs? Et nõ totũ: q irenõ audet
ad huu. r geti ſe totũ cõmittẽ dnm neſciet: de

FTars

patris auxilium eſt. Liberat᷑ populus de egy⸗

pto ĩ manu foꝛti: ⁊ bꝛachio excelio.Nõ Moy
ſi ⁊ Aaron:ſed eius qui ſignoꝛũ miraculis po⸗
pulum liberauit.⁊ ad extremuʒ percuſſit pᷣmo

genita egypti: vt qui pꝛius retinebant pertina
citer:ardenter exire cõpellerent. Salomon lo⸗

quit᷑ Eſto confidẽs in dominum in toto coꝛde
ꝛuo. In tua autẽ ſapiẽtia ne exalteris. in omni

bus vijs tuis cognoſce eum: vt rectas faciat vi
as tuas. Intellige qͥd loquat᷑. Nec in ſapiẽtia

noſtra:nec in vllis vtutibus cõſidendum: ſed
in ſolo domino:a quo greſſus homis dirigun⸗
tur. Deniq; pcipit᷑.vt oſtendamꝰ ei vias nr̃as

⁊ notas eſſe faciamus: que non laboꝛe ꝓpꝛio.

ſed illius adiutoꝛio atq; clementia recte fiunt.
Vnde ſcriptũ eſt. Rectaʒ fac in cõſpectu meo

viam tuã.ſiue vt alia exemplaria habent. Re⸗

ctam fac in cõſpectu tuo viã meã. vt qð tibi re⸗
ctum eſt: etiã mihi rectũ videatur. Idem Sa⸗
lomon loquit᷑. Deuolue ſuꝑ dominũ oꝑa tua

⁊ firmabunt᷑ cogitationes tue.Lũc enĩ noſtra
cogitatio confirmat᷑:quãdo omne qð agimus
q̃ſi ſuꝑ ſtabilẽ ⁊ ſolidiſſimã petrã domini adiu
toꝛio deuoluimus:eiq; cuncta reputamꝰ.Apo
ſtolus MPaulus cuʒ dei beneſicia celeri ᷣmone
narraſſet:ad extremũ intulit. et ad hec qͥs ido⸗

neus: Vnde ⁊ in alio loco dixit. Fiduciã autẽ
talem habemꝰper xpᷣm ad deũ. nõ ꝙ ſufficien⸗
tes ſimus cogitare aliqͥd a nobis:quaſi ex nob
ſed ſufficientia noſtra ex deoẽ. qui et idoneos
fecit nos noui teſtamẽti miniſtros:non littera:

ſed ſpũ.Littera eni occidit.ſpũs autem viuiſi⸗
cat. Adhuc audemus per liberũ arbitriũ ſuꝑ⸗
bire: ⁊ abuti beneſficijs dei in ↄtumeliã largito
ris: cum idem vas electiõis aꝑtiſſime ſcribat.
Habemus autẽ theſaurũ iſtũ in vaſis fictilibꝰ
vt abũdãtia foꝛtitudinis ſit ex deo:⁊ nõ ex vo⸗
bis. Unde ⁊ in alio loco retundẽs hereticoꝛuʒ
impudẽtiã loqͥtur. Qui gloꝛiat᷑:in domio glo⸗

riet᷑. Neq; eni qui ſeipᷣm cõmendat:ipᷣe ꝓbatꝰ*?

eſt:ſed quem deus cõmendat. Et iterũ. Nihil
eni mihi defuit ab is: qui ſuꝑ moduʒ ſunt apo
ſtoli ꝛlʒnihil ſim. NMetrꝰ loquit᷑ ad dñin ſigno⸗

rũ magnitudine cõturbatus. Recede ame: qꝛ

homo peccatoꝛ ſum. Et dominꝰ ad diſcipulos
Ego ſum vitis:⁊ vos rami:qui manet in me: ⁊
ego in eo.iſte affert fructũ multũ: quia ſine me
nihil poteſtis facere.ſicut rami ⁊ flagella vitiũ
ilico contabeſcũt cum fuerint a matrice p̃ciſa:
ita omis hominũ foꝛtitudo marceſcit: et depe⸗
rit:ſia dei auxilio deſeratur Nemo inquit põt
venire ad me:niſi pater qͥ miſit me traxer it euʒ
quãdo dicit. Nemo inqͥt poteſt venire ad me:
frangit ſuꝑbientem arbitrij libertatẽ: ꝙ etiam
qui velit ad chꝛiſtũ pgere:niſi fiat illud qð ſeq̃
tur Miſi pater meus celeſtis traxerit eũ:ne qͥc⸗

I

qᷓ; cupiat:et fruſtra nitat᷑. Simul et ̊ aiaduer

tendũ:ꝙ qui trahit᷑ non ſpõte currit. Sed aut
retractans ⁊ tardus.aut inuitus adducit᷑.qui

non põt ſuis viribus ⁊ laboꝛe venire ad ieſum

quomodo põt oĩa ſimul peccata vitare: Et vi
tare in ꝑpetuũ:⁊ dei ſibi potẽtie nomẽ aſſumẽ
Si enim ille apaq uapꝑ Iu ĩoë ego apoupIn⸗
Toc: que inter me ⁊ deũ erit diſtantia: AUnuʒ
adhuc ponam teſtimoniũ: ne tibi ⁊ adiutoꝛibꝰ
tuis faſtidiũ faciaʒ.Aſſuero quẽ.lxx.interpꝛe⸗

tes e efερ vocat: ſomnus aufert᷑ ab ocu
lis: vt cõmentarios in ſe ſideliũ replicans mini
ſtroꝛũ inueniat M. ardocheum: cuius indicio

de inſidijs liberatus eſt:vt ⁊ Heſter cõmenda
bilioꝛ fieret: ⁊ cũctis populis iudeoꝛũ iminẽtẽ
vitaret necem. Certe rex potẽtiſſimus: qui ab
india vſq; ad ſeptentrionẽ cunctuʒ poſſi idebat
oꝛientem: poſt largiſſimas epulas:et cibos to⸗
to oꝛbe queſitos doꝛmire cupiebat:⁊ ſomno re

quieſcere:ac liberum arbitriũ implere doꝛmiẽ

di: niſi dominꝰ ꝓpuiſoꝛ bonoꝛum omniũ impe⸗
diſſet nature oꝛdinẽ: vt contra naturã tyranni
crudelitas vinceretur. Longuʒz eſt: ſi voluero
cuncta ſanctuarũ ſcripturarũ e xempla pferre
Totus ſermo ſanctoꝛũ ad deum oꝛatio eſt to⸗
ta.⁊ depꝛecatio extoꝛquet clementiã creatoꝛis

yt qui noſtris viribus ⁊ ſtudio ſaluari nõ poſ⸗
ſumus:illiꝰmiſericoꝛdia cõſeruemur. Abi au⸗

tem miſericoꝛdia ⁊ gratia eſt: liberum ex parte

ceſſat arbitriũ:quod in eo tãtũ eſt: vt velimus

atq; cupiamus ⁊ placitis tribuamus aſſenſuʒ.
Zam in domini poteſtate eſt. vt id quod cupi⸗

mus laboꝛamus:an nitimur illius opere ⁊au⸗
xilio implere valeamus. Critobo. Ego
ſimpliciter dixerã:non in ſingulis operibꝰ no⸗
ſtris:ſed in gratia cõditionis ⁊ legis ſentiri au
xilium dei:ne liberũ frangeretur arbitriũ. Ce⸗
terum ſũt pleriq; noſtroꝛũ:qui omnia queagi

mus:dicant fieri pꝛeſidio dei. Atti. Qui

hoc dicit: veſter eſſe ceſſabit.Aut ergo ⁊ tu iſta

dicito:vt noſter eſſe incipias: aut ſi non dicis:

alienus eris:cum is qui noſtra non dicunt.
Crito. Tuus ero:ſi mea dixeris:imo tu me
us:ſi aduerſa non dixeris.Sana coꝛpoꝛa cõ ſi⸗
teris: ⁊ anime que foꝛtioꝛ eſt denegas ſanitatẽ
Vt eni moꝛbus ⁊ vulnus in coꝛpoꝛe: ita pecca
tum in anima. Qui ergo ſanũ aliquãdo hoĩem
confiteris ex ea ꝑte:qua caro eſt.q̃re nõ ſanuʒ
dicas ⁊ ex ea qua ſpũs eſt: Atti. Sequoꝛ
ꝓpoſitionem tuam. ”
Nũqᷓ; hodie effugies:veniã quocũq; vocaris
Crito. Paratus ſum ad audiendũ. Atti.
Et ego ad loquẽdum ſurdis auribus.reſpõde
bo igit᷑ ad ꝓpoſitum. Ex anima compacti:coꝛ
poꝛe vtriuſq; ſubſtãtie naturam conſequimur
Quomodo coꝛpꝰ ſanũ dicitur: ſi nlło lãguoꝛe

gffa

vexet
tonee
glegt
lerob
busce
wiltet
turbe
fagi⸗
ilt.
lete
eſtmo
lepec
pecc⸗
peint.
chet
corpu
oꝛi
anitnq
ſes del
ſorvit
Merr
(lim
ſinon
denn
lela⸗
funtn

liltur.

t ſil
gllls:b⸗

Lerte
gentiam⸗
füfonmit
budiz
horreſcin
niuovei
Pooramu
hagiſe
Kkoryt!
ppuertti

Mrepote

Miigommn
lnscanu
Uindren

Rpetcan

mnelüern
ſed .
liohonn
eruori:
deinimne
poſtum:
langre⸗y

dere: doꝛ

Glarein,
ocam

ideü y

tadingto
i pnt
Wlmanin
llsinlico
eke cönet
Menüinict
lnns:giit
auz poſccht
hsetchost⸗
bareaſomnone
nplere doni
Vonniin⸗
muuriran

chKtvoluen

enpapſen

norioet,

nennii enn⸗
oſalumitine
wenur Ran
Whaunayr
ickuwina
umuseſcnig
Nooagar,
lus chaetu⸗
id k
Gls cheice
tlege ſun
madnile

4
7

S⸗

Tractatus II

vexetur:ita anima abſq; vitio: ſi nulla ꝑturba

tione quatiatur.⁊ tamẽ qᷓ;uis coꝛpus ſanuʒ ſit

integrũq;:⁊ vegetũ:⁊ cũctoꝝ ſenſuũ integrita
te robuſtum: aut crebꝛis aut raris infirmitati⸗
bus cõdoleſcit ⁊ vt firmiſſimũ ſit: interdum pi
tuite moleſtiã patit᷑:ita anima cogitationũ ⁊ ꝑ

turbationũ impetus ſuſtinens:vt ſuperet nau
fragia:nõ abſq; periculo nauigat.conſideranſ
q fragilitatẽ ſuam ſemꝑ de moꝛte ſollicita eſt:
pm illud qð ſcriptum eſt.Quis eſt homo qͥ vi⸗

uet:⁊ non videbit moꝛtem:? que cunctis intẽta

eſt moꝛtalibꝰ: non nature diſſolutiõe: ſed moꝛ⸗
te peccati. iuxta illud ꝓpheticum. Anima que

peccauerit: ip̃a moꝛietur. Alioqͥn hanc cõmu⸗

nem moꝛtẽ q̃ ⁊ bꝛuta ſoluunt᷑ animalia Enoch

æ lheliã nondũ vidiſſe cognoſcimus Ba mihi
coꝛpus qð nunqᷓ; languerit:aut quod poſt lan
guoꝛẽ perpetua ſanitate ſecurũ ſit:⁊ dabo tibi
animã:que nunqᷓ; peccauerit. Nec poſt virtu⸗
tes deinceps peccatura ſit.pᷣſertim cum vicina
ſintvitia vᷣtutibus.Ei ſi paululũ declinaueris

aut errandũ tibi ſit: aut in pceps cadẽdũ t
eni inter ſe diſtant ꝑtinacia ⁊ ꝑſeuerantia?par
ſimonia ⁊ frugalitas:liberaluaſ ⁊ ꝓfuſioꝛpꝛu

dentia ⁊ calliditas:foꝛtitudo ⁊ temeritas:?cau

tela ⁊ timiditas? quoꝛũ alia ad bona:alia refe
runtur ad mala.qð qͥdeʒ ⁊ in coꝛpoꝛibus inue⸗
nitur. ſſi felli puideris tẽperãdo:pituita ſuccre
ſcit.ſi humoꝛes ſiccare feſtines:inardeſcit ſan⸗
guis:bile vitiat᷑: ⁊ luteus coloꝛ oꝛa pꝛofundit.

Certe vt cunctam medicoꝛũ adhibeamꝰdiligẽ

gentiam: ⁊ caſtigatis viuamus cibis:⁊ moꝛbo
rũ fomitibus careamus cruditate: occultis q
buſdã ⁊ ſoli deo cognitis cauſis: vel frigoꝛe in
hoꝛreſcimus: vel febꝛe exardeſcimꝰ:vel toꝛmi⸗
minibꝰ eiulamus.⁊ veri medici ſaluatoꝛis im⸗
ploꝛamus auxilium. Dicimuſq; cuʒ apoſtolis

Qagiſter ſaluos nos fac:perimus. Crito.
Eſto:vt nullus potuerit om̃e vitare peccatuʒ

in pueritia: adoleſcentia: æ iuuẽtute:nunqd ne
gare potes plurimos iuſtos ⁊ ſãctos viros pꝰ
vitia omm ſe ad vᷣtutes animo cõtuliſſe:et per

has caruiſſe peccato- Atti. Moc eſt qð ti⸗

bi in pᷣncipio dixerã:iĩ noſtra eẽ poſuũ poteſta⸗-

te peccare vel non peccare.⁊ vł ad bonũ vł ad

malũ extẽdere manõ:vt liberũ ſeruet᷑ ar bitriũ

ſed hoc ꝓ modo ⁊ tẽpoꝛe ⁊ cõditione fragilita
tis humane.ppetuitatẽ autẽ impeccãtſie ſoli re
ſeruari deo.⁊ ei:qui verbuʒ caro factꝰ ꝛcarnis
detrimẽta peccata nõ ꝑtulit Mec qꝛ ad bꝛeue
poſſum: cogis me vt poſſim iugiter. poſſim ie⸗
iunare: vigilare:ambulare:legere:pſallere:ſe⸗
dere: doꝛmire:nũqͥd ĩ ꝓꝑpetuũ? Crito. Et
quare in ſcripturis ſanctis od ꝑfectã iuſticiam
ꝓuocamur⸗ vt ẽ illud. Beati mũdo coꝛde :qm

ipi deũ vibebũt.⁊ Beati imaculati in vis:qm̃

Fo. LXXVII
Epla XIX

ambulant in lege dñi. ⁊ deiloquẽtis ad Abꝛaã

Ego ſum deus tuꝰ.placeto in cõſpectu meo:et

eſto ſine macula vel q̃rula.Et ponã teſtamẽtũ
meũ inter me ⁊ te.⁊ multiplicabo te nimis. Si
enĩ non ppteſt fieri qð ſcriptura teſtatur: fru⸗
ſtra pꝛecepit vt fieret Atti. Diuerſis teſti

monijs ſcripturaꝝ eandẽ q̃ſtionẽ teris in thea

thꝛales pᷣſtigias:qͥ vnuʒ eundẽq; hoieʒ ꝑſona

rũ varietate mutata: in Marte Aenerẽq; ꝓ⸗
ducũt. vt qͥ pus rigidus ⁊ truculẽtus iceſſerat
poſtea ſoluat᷑ in molliciẽ feminaꝝ.hoc qð nũc

quaſi nouũ obijcis. Beati mũdo coꝛde:⁊ Be⸗

gti imaculati in via: ⁊ Eſto ſine macula:⁊ cete⸗

ra huiuſcemodi apło reſpõdente ↄuictum eſt.

Ex ꝑte cognoſcimꝰ:] ex ꝑte ꝓphetamꝰ ⁊ nũc

ꝑ ſpeculũ videmin enigmate. Cum aũt vene⸗

ri qð ꝑfectum ẽ:id qð ex ꝑte fuerat:deſtruet᷑:
a mundũ igit᷑ coꝛ:qð poſtea ſit viſurũ deum:⁊

beatitudinẽ vite ĩmaculate:⁊ imaculatuʒ cum
Abꝛaã viuere:in vmbꝛa poſſidemꝰ ⁊ imagine.
qᷓ;uis aliqͥs patriarcha ſit:qᷓ;uiſ ꝓpheta:q;uis
apoſtolꝰ ðꝛ eis a dño ſaluatoꝛe. Si vos cum ſi
tis mali:ſcitis bona dare filijs vr̃is: q;to maꝗ
pater veſter qͥ ĩ celis ẽ:dabit bona petentib ſe

Beniq; ⁊ Abꝛaã:cui dictum ẽ.Eſto ſine qᷓrela
ſine macula. ↄſciẽtia fragilitatis ſue cecidit ꝓ⸗

nus in terraʒ. Cunq; locutꝰ eſſet ei deꝰ. Sarai
vxoꝛ tua non vocabit᷑ vltra Sarai: ſed Sara

erit nomen eius:⁊ benedicã ei: ⁊ erit in gentes
7 reges gentiũ ex ipᷣa erunt. Statim infert.Ce
cidit Abꝛaã in faciem ſuam. riſitq; ⁊ dixit i me
te ſua. Si cẽtenario naſcet᷑ filius:⁊ ſi Sara.xc.
