erant inſtãtes vnanimes in oꝛatione cum mu
lieribus ⁊ maria matreieſu ⁊ fratribus ipᷣius
Necnõ ⁊ Paulꝰapłs in eadẽ hiſtoꝛie veritatẽ

pari voce ↄcoꝛdat.Aſcẽdi aũt m reuelationẽ
⁊ neminẽ vidi niſi Petrũ ⁊ Jacobũ fratrẽ dñi
Et rurſum in alio loco. Nunqͥd non habemus
ptãtem manducandi ⁊ bibendi:⸗ Mũqͥd nõha⸗
bemus poteſtatẽ vxoꝛes circũducendi:ſicut et

ceteri apoſtoli frẽs dñi ⁊ Cephas:Et ne foꝛte

aliquis iudeoꝛũ teſtimoniũ nõ admitteret:qui

etiam nomia fratrũ illius ediderunt:ſimili eos
aſſerens in fratribꝰ erroꝛe deceptos quo in pa
tre eſtimãdo ſũt lapſi: argute pᷣcauit: ⁊ ait hec
eadẽ vocabula ab euãgeliſtis i alio loco nomi⸗
nari:⁊ eoſdẽ eẽ fratres dñi filios marie. Mat⸗

theus loqtur. Erãt autẽ ibi ⁊ mulieres: haud
dũuũbiũ qͥn ante crucẽ dñietiã mulieres multe a
longe expectantes:que ſecute fuerũt ihm a ga
lilea miniſtrantes illi. Inter quas erant maria
magdalene ⁊ maria Jacobi et Joſeph mater:

⁊ mater filioꝛũ Zebedei. Iteʒ arcꝰ. Erant

aũt⁊ mulieres a longe aſpiciẽtes:inter q̃s erãät

maria magdalene et maria Jacobi minoꝛis et
Joſeph mater ⁊ Salome. Ibiq; poſt modicũ
⁊ alie multe:que aſcẽderant cum eo in hierłm.

HNecnõ ⁊ Lucas. Erant autẽ maria magdale⸗
ne ⁊ Johãna ⁊ maria Jacobi:⁊ cetere cuʒ eis.

lec iccirco replicauimus:ne calũniet᷑ ⁊ clami
tet ea que ꝓ ſe faciant a nobis eſſe ſubtracta:⁊
ſententiã ſuã nos teſtimonijs ſcripturax ſed lu

bꝛica diſputatiõe cõuulſam.Ecce inquit Jaco
bus ⁊ Joſeph filij marie quos iudei fratres ap
pellauerũt.Ecce maria iacobi minoꝛis et ioſe⸗
phtis mater. minoꝛis autẽ iacobi:ad diſtincti
onem maioꝝs qui erat filius Zebedei:ſicut ⁊ i
alio loco Marcus ponit: Maria aũt magda

lene ⁊ maria Jocobi ⁊ Joſephtis viderũt vb⸗

poneret᷑:⁊ tranſacto ſabbato emerũt aromata

⁊ venerũt ad monumentũ.⁊ vtiq; ait. miſe
rum erit ⁊ impiũ ð maria hoc ſentire: ⁊ cũ alie
femine curã ſepulture Jeſu habuerint: matrẽ
eius dicamus abſentẽ:aut alterã eſſe mariã ne
ſeio quã cõfingamus:pᷣſertim cum euangeliuʒ

Johis teſtet᷑ pᷣſentem eam illic fuiſſe quado il⸗

lam de cruce dñs iam viduã vt matrẽ Johᷣi cõ

mẽdabat.Aut nunqͥd euãgeliſte fallunt᷑ ⁊ fal⸗

lunt:vt eoꝛũ mariã matrẽ dicerent quos iudei

fratres eſſe dixerũt: O furoꝛ cecus ⁊ in ꝓpꝛiũ
exitum mens veſana. Dicis ad crucem dñima

trem eiꝰ fuiſſe pᷣſentẽ: dicis Johi diſcipulo ob
viduitatẽ ⁊ ſolitudinẽ cõmendatã: q̃ſi iuxta te

nõ haberet attuoꝛ filios ⁊ inumeras filias: q̃ꝝ

ↄſoꝛtio frueret᷑. Uiduã quoq; nomĩas:qð ſcri
ptura nõ loqᷣt᷑.Et cũ oĩa euogeliſtaꝝ exempla
ꝓponas:ſolius tibi Johis vba non cõplacẽt.
Dicis trãſitoꝛie ad crucẽ dñi eã fuiſſe pᷣſenteʒ:
ne ↄſulto pᷣteriſſe videaris:a iñ q̃ cũ illa mulie
res fuerãt ſiles. Ignoſcerẽ neſciẽti:niſi viderẽ

cõſulto reticentẽ.Audi itaq; Johes qͥd dicat:

Wiens
hidſ
benns
ſianen
Nefene
Gani
nlies
Wonng
ntbee
Choni⸗
eet
Gehl
Se
nbneg
fmmmeri
phnge:
. Ern
itristi
mincis
oſtnocc
binbiet

nogde.

ceazes
nick cri,
ſubnaar
Nurpſet
bincurd
eiftunesig
Nnsate
adoiſinai
daſanetl
tütnege

erüre

nünonnn
zi ni
nirtnddli
vennmmme
chenmdne
maungenn
Uleniet
nant M
eflluittt⸗
ntaue i
ns ul
mmeendſtim
dichloh
gisflusii⸗

Tractatus II

Stabãt aũt iuxta crucẽ dñi mater eius ⁊ ſoꝛoꝛ
matris eius maria Cleophe maria MMagda
lene. Nulli dubiũ ẽ duos fuiſſe aplos Jacobi
vocabulo nũcupatos: Jacobũ Zebedei:⁊ Ja
cobũ Alphei. Iſtũ neſcio quẽ minoꝛẽ Jacobũ
quẽ marie filiũ:nec tñ matris dñi ſcriptura cõ⸗
memoꝛat apłm: vis eſſe an nõ: Si apls eſt.Al
phei filius erit:⁊ credidit in ihᷣm:⁊ nõ erit de il
lis fratribꝰ de qbus ſcriptũ eſt. Neq; eni tunc
fratres eius credebãt in ihm. Si non eſt apłs:
ſed tertiꝰ neſcio qͥs Jacobus:quõ eſt frater do
mini putãdus:⁊ quõ tertius ac diſtinctiõe ma
ioꝛis apellabit᷑ minoꝛ:cũ maioꝛ ⁊ minoꝛ nõ in⸗

ter tres ſed inier duos ſoleãt pᷣbere diſtantiäs⸗

⁊ frater dñi aplus ſit Paulo dicente. Deinde

poſt triẽniũ veni hierim videre Petrũ:⁊ man

ſi apud illum diebꝰ.xv.alium aploꝝ vidi nemi
nem:niſi Jacobũ fratrẽ dñi.Et in eadem epła

Ec cognita gr̃a que data eſt mihi CPetrꝰa Ja⸗

cobus ⁊ Johhes:qui videbant᷑ colũne eſſe.Ne
aũt hũc putes Jacobũ filiũ Zebedei:lege actꝰ
apłoꝝ:iam ab Herode fuerat interemptus.re⸗
ſtat ↄcluſio:vt maria iſta que Jacobi minoꝛis
ſcribit᷑ mater:fuerit vxoꝛ Alphei: ⁊ ſoꝛoꝛ ma⸗
rie matr dñi:quã mariã Cleophe Johhes euã⸗
geliſta cognominat a patre ſiue a gentilitate fa
milie: aut q̃cunq; alia cauſa ei nomẽ imponẽs.
Si aũt inde tibi alia atq; alia videt᷑:ꝙ alibi di
catur maria Saeebi minoꝛis mater: ⁊ h maria
Cleophe:diſce ſcripture ↄſuetudinem eundeʒ
hoĩem diuerſis nominibꝰ nuncupari. Raguel
ſocer Moyſi ⁊ Jethꝛo dicit᷑. Gedon nõnullis
cauſis imutandi nois ante pᷣmiſſis ſubito Hie⸗

roboal legit᷑. Oʒias rex iuda viciſſim Aʒarias

vocat᷑.Oſdons thaboꝛ thabiriũ dici᷑. Rurſũ

lermon phenices cognomiat ſanioꝛ:⁊ Amo⸗

reus cognominat eum ſanir. Eadeʒ celi plaga
tribus nominibꝰappellat᷑ nageb theman dari⸗
on. Lege Eʒzechiel Petrus ⁊ Simõ dicitur et

Cephas. Judas Jacobi TZelotes:in alio euã⸗
gelio Thadeus dici᷑. Multaq; alia:q̃ ad ex⸗
emplũ hoꝛũ ipᷣe ſibi de oibus ſcripturis lectoꝛ
potcrit cõgregare/Hunc illud eſt qdð conamur

oſtendere. vi fratres dñi appellent᷑ filij materte
re eius marie:qͥ antea non credẽtes/poſtea cre
diderũt:lʒ fieri potuerit:vt vno ſtatim creden
te alij diu increduli fuerint: ⁊ hanc fuiſſe mr̃eʒ
Jacobi ⁊ Joſephtis.id ẽ.mariã Cleophe vxo
rem Alphei:hãc dictã mariã Jacobi minoꝛis

Aue ſi eſſet mater dñi:magis eã vt in oibus lo
cis matrẽ illiꝰ apellaſſet:⁊ non alioꝝ:dicendo
matrẽ alteriꝰ voluiſſet itelligi. Heꝝ in hac par
te ↄtẽtioſũ funem nõ traho. Alia fuerit maria

Cleophe: alia maria Jacobi ⁊ Joſephtis: dũ⸗
modo ↄſtet nõ eãdẽ mariã Jacobi ⁊ Joſephʒ

eſſe quaʒ matrẽ dñi. Et vnde ais frater dñi di⸗

cti ſũt:q̃ nõ erãt fratres
tuoꝛ modis ĩ ſepturis d
gẽte:affectu:cognatiõe FKatura Elſau Jacob
xij.priarche: Andreas ⁊ Petrꝰ/ Jacobꝰ ⁊ Jo⸗
hanes Dẽte qᷓ oẽs iudei int᷑ ſe frẽs vocãt᷑: vti
deuteronomio.Si aũt emeris frẽm tuũ:qͥ ẽ he
bꝛeus:vel q̃ ẽ hebꝛea:ſᷣuiet tibi ſex annis:⁊ ſe.
ptimo ãno dimittes eũ libeꝝ abs te.⁊ ĩ eodem
ↄpſtituẽdo:cõſtitues ſuꝑ te pᷣncipẽ quẽ elegerit

Fo. XLVIII

XI

—

Jã nũc doceberis q̃t⸗

dñs deꝰtuꝰ:eũ qͥ ex fratribꝰ tuis ſit. Nõ eni po

teris ↄſtituere ſuꝑ te hoiem alienigenã:qꝛ nõ
frater tuꝰlEt rurſũ: Ne viſo vitulo fratris tui

vel oue eiꝰerrãtibꝰꝑ viã:negligas ea. Reuer⸗
ſione reduces ea fratri tuo: et reddes ea fratri
tuo.Qðõð ſi nõ apꝛopiñt tibi frater tuus:neq;

nouer eũ:colliges ea itra domũ tuã: et erũt ea

tecũ donec q̃rat ea frater tuus:⁊ reddes ei.Et
apłs MPaułꝰ. Optab inq̃ͥt egoipſe anathema
eſſe a xpᷣo ꝓ fratribꝰmeis cognatis ᷣm carneʒ
q ſũt ifraelite/oꝛro cognatione frẽs vocãt᷑:q̊
ſunt de vna
tes ĩterpᷣtant᷑:cũ ex vna radice młta generl tur
ba diffundit᷑: vt ĩ Geneſi. Sixit aũt Abꝛaã ad
Loth:nõ ſit rixa int᷑ me ⁊ te: ⁊ int᷑ paſtoꝛes me
os ⁊ paſtoꝛes tuos: quia frẽs nos ſumꝰ:ibiq;

elegit ſibi Loth regioneʒ ioꝛdanis: ⁊ eleuauit

Loti ab oꝛiẽte:⁊ diſceſſerũt vnuſqᷣſq; a fratre
ſuo.Et certe Loth non ẽ frat᷑ Abꝛae: filiꝰ fra
tris eiꝰ Arã. Thara qͥppe genuit Abꝛaã ⁊ Na⸗

choꝛ ⁊ Arã:⁊ Aram genuit Loth. Et rurſuʒ.

Abꝛaã aũt erat annoꝝ.lxx v.cũ exiret de carra
Et ſumpſit Abꝛaã Sarã vxoꝛẽ ſuã: ⁊ Loth fi⸗
liũ fratris ſui. Qð ſi adhuc dubitas fratrẽfra⸗
tris filiũ nũcupari:accipe exẽplũ. Cũ autẽ au⸗
diſſet Abꝛaã: qꝛ captiuus ductꝰ ẽ Loth frater
ſuus:numerauit vernaculos ſuos trecẽtos de
cem ⁊ octo.Et eũ cedẽ nocturni impetꝰ deſcri⸗
pſiſſet: adiecit ⁊ reduxit oẽm eqᷣtatũ ſodomoꝝ
⁊ Loth fratrẽ ſuũ reuocauit.Sufficiebãt h ad
ea q̃ diximus appꝛobãda.Sʒ ne in aliq̃ cauille⸗
ris:⁊ te q̃ſi lubꝛicꝰ anguis euoluas:teſtimonio

rũ ſtringẽdus es vinculis:ne q̃rulus ſibiles:et

dicas te magis argumentationibꝰ toꝛtuoſis qᷓ;
ſcripturaꝝ vᷣvitate ſuꝑatũ. Jacob Iſaac filiꝰ ac
Rebecce cum fratris inſidias metuẽs meſopo
tamiã ꝑꝛexiſſet:acceſſit ⁊ deuoluit lapidem ab
oꝛe putei:⁊ adaquauit oues Laban fratri ma⸗
tris ſue.Et oſculatꝰeſt Jacob Rachel:⁊ excla
mans voce ſua ploꝛauit: et indicauit Rachel:
qꝛ frater ẽ pr̃is eꝰ:⁊ qꝛ filiꝰ Rebecce cẽ̃.Ecceet
H eadeʒ lege q̃ frater ſoꝛoꝛis filius apellat᷑.Et
iterũ. Dixit aut Laban ad Jacob: Auoniam
frater meus es:nmon ſeruies mihi gratl.Dic mi

hi que ſit merces tua. Expletis itaq; xx. ãnis

cum ignoꝛãte ſocero vxoꝛibꝰ filijſq; comitatus
reuerteret᷑ ad patriã:cõſecutus ẽ eũ Labadl in

inis frẽs dici natura

amilia.i.pria:q̃ͥs latini paternita

Pars

monte galaad. Et cuʒ idola qᷓ Rachel occulta⸗
bat queſita non inueniſſet in ſarcinis:reſpõdit

Jacob:⁊ dixit ad Laban. Que culpa mea eſt:
et qð delictũ meum:ꝙ ꝑſecutus es me: ⁊ qua-

re ſcruratus es oĩa vaſa mea:Quid inueniſti ð
omnibꝰrebus tuis: NPone hic in conſpectu fra
trũ tuoꝛũ ⁊ fratrũ meoꝛuʒ:et redarguent inter

nos duos. Reſponde ſint iſti fratres Jacob
⁊ Laban:qui tunc fuerãt in pᷣſenti.Eſau certe

frater Jacob abſens erat:⁊ Laban filius Ba⸗

thuel fratres excepta ſoꝛoꝛe Rebecca non ha⸗

buit Innumerabilia ſũt iſtiuſmodi libꝛis inſer
ta diuinisſSed ne longũ faciam:ad extremaʒ
diuiſionis partem reuertar.id ẽ. ⁊ affectu frẽs
dici:qui in duo ſcindit᷑.in ſpiritale ⁊ i cõmune
In ſpiritale:qꝛ omnes chꝛiſtiani fratres vocã
tur:vt ibi. Ecce qᷓ; bonũ ⁊ qᷓ; iocũdũ habitare
fratres i vnũ.Et in alio pſalmo ſaluatoꝛ. Nar
rabo inq̊t nomen tuũ fratribus meis. Et alibi
Vade dic fratribus meis/ Doꝛro in cõmune:
qꝛ omes hoĩes in cõmune ex vno patre nati pa

ri germanitat cõiungimur. SBicite ait his qui

oderũt vos:fratres noſtri eſtis Et apoſtolꝰad
Coꝛinthios. Si qͥs frater nominat᷑ foꝛnicatoꝛ
aut auarus:aut idolis ſeruiens:aut maledicꝰ:

ſumere:⁊ cetera his ſimiliai
xta quem modũ fratres dñi in euãgelio intelli

gas appellari.iuxta naturã Sed ſcriptura non
dicit:nec marie eos vocans filios ⁊ Joſephiu
xta gẽtem. Sed abſurdũ eſt vt pauciex iudeis
vocati ſint fratres:cuʒ om̃es qui ibi erant hac
lege iudei fratres potuerũt apellari iuxta affe
ctum humani iuris ac ſpũs. Verum ſi ſic qͥ ma
gis fratres qᷓ; apoſtoli quos docebat itrinſecꝰ

quos matres vocabat ⁊ fratres. Aut ſi oẽs qꝛ

hoĩes:fratres ſtultũ fuit nũciari q̃ſi ꝓpꝛiuʒ: ec

ce fratres tui q̃rentes te: cuʒ generaliter omes
homies hoc iure ſint fratres Reſtat igit᷑ vt iu
xta ſupioꝛem expoſitionẽ fratres eos ĩtelligas
appellatos cognatiõe: non affectu: non gentis

pᷣuilegio:nõ natura. Quomodo Loth Abꝛae

quomodo Jacob Laban eſt appellatus frater

quomodo ⁊ filie Saphaad accipiũt clerũ ĩter
fratres ſuos:quomodo ⁊ Abꝛaã ipe Sarã ſo⸗
roꝛem ſuã habuit vxoꝛẽ.Eteni ait:ᷣNere ſoꝛoꝛ
mes eſt de patre:ſed non de matre.id ẽ.fratris

eſt flli nõ ſoꝛoꝛis Alioqn quale eſt vt Abꝛaã
vir iuſtus patris ſui filiã cõiugẽ ſũpſerit:cum i

pᷣmis hoĩbus ꝓpter auriũ ſãctitatẽ idipᷣjm ſcri⸗
ptura nõ noiet malẽs intelligi qᷓ; ꝓferri: et deꝰ

lege poſtea ſanciat ⁊ minet᷑: qͥ acceꝑit ſoꝛoꝛem
ſuã de pr̃e ſuo vel de mr̃e ſua:⁊viderit turpitu
dinẽ eius:⁊a in ipᷣa viderit turpitudinẽ illiꝰ:ob⸗
pꝛobꝛiũ eſt:exterminabunt᷑ coꝛã filijs generis
ſui:turpitudinẽ ſoꝛoꝛis ſue detexit:pctm̃ ſuuʒ

accipiẽt. Impitiſſime hoiuʒ iſta nõ legeras :et
toto ſcripturarũ pelago derelicto ad iniuriam
virginis tuã rabiẽ ↄtuliſti in exempluʒ eiꝰ quẽ

fabule ferũt:cũ vulgo eſſet ignotus ⁊ nihil bo⸗

ni poſſet facinoꝛis excogitare: qͥ nobilis fieret

Diane incẽdiſſe tẽplũ:⁊ nullo ꝓdẽte ſacrilegi⸗

um fert᷑ ipᷣe in mediũ pꝓceſſiſſe clamitãs ſeſe in⸗
cendiũ ſubieciſſe:ſciſcitantibꝰ epheſi pᷣncipibꝰ

quã ob cauſã hoc facere voluiſſet: reſpondiſſe
vt qꝛ bene nõ poterã:oibꝰ male inoteſcerẽ. Et

HB; qdẽ greca narrat hiſtoꝛia. Tu vero templuʒ
diñici coꝛpoꝛis ſuccẽdiſti:tu cõtaminaſti ſãctu

ariũ ſpũſſancti:ex quo vis quadrigã fratruʒ ⁊

ſoꝛoꝛũ ꝓceſſiſſe congeriẽ.Deniq; cũ iudeis vo

ce ſociata dicis: Nõne hic eſt fabꝛi filius: Mõ⸗
ne mater eius dicit᷑ maria?: ⁊ fratres eiꝰ Jaco⸗
bus ⁊ Johes ⁊ Simon ⁊ Judas:⁊ ſoꝛoꝛes eiꝰ
omnes apud nos ſũt:Omnes niſi de turba nõ

dicit᷑.quis te oꝛo ante hanc blaſfemiã nouerat

quis dipondio ſupputabat:Conſecutus eſt qð
volebas:nobilis eſt factus in ſcelere. Egoipſe
qui cõtra te ſcribo:cum in eadem vꝛbe tecũ cõ⸗
ſiſtam:q̃re balbutis ⁊ erubeſcis: albus vt aiũt

ater ve ſis ſcio. Pꝛetermitto vitia ᷣmõis:qui⸗
bus omnis liber tuus ſcatet. Taceo ridiculum
aut ebꝛioſus:aut rapax:cuʒ eiuſmodi nec cibiũa
nterrogo nůc iu

exoꝛdium. O tẽpoꝛa:o moꝛes.Non quero elo

quẽtiaʒ:quã ipᷣe non habẽs in fratre Crarerio

reqͥſiſti Eon inquã flagito lingue nitoꝛem.ani

me qᷓro pietatem Apud xpianos auteʒ ſoleciſ⸗

mus eſt magnus ⁊ vitiũ:turpe quid vel narra
re vel facere.Ad calcem venio: ⁊ te coꝛnuta in
terrogatione ↄcludo. ſicq; tecum agam:quaſi
ſupꝑius nihil egerim. eodẽq; modo dictos eſſe

fratres dñi:quo Joſeph dictus eſt pater. Ego

inqͥt ⁊ pater tuus dolẽtes q̃rebamꝰ te. Mater

hec loqͥtur:nõ iudei.⁊ ipᷣe euangeliſta referẽs.

Et erãt pater ⁊ mater illius admirantes ſuper
his que dicebãtur de eo et his ſimilia que iam

enumerauimꝰ:in qbus parentes vocabantur.

Ac ne foꝛte de exemplarioꝛũ veritate cauſeris

qꝛ tibi ſtultiſſime ꝑſuaſiſti grecos codices eſſe
falſatos:ad Johis euãgeliũ venio:in quo ple

niſſime ſcribitur. Inuenit Philippus Natha⸗
nael.⁊ ait illi:huem ſcripſit oyſes in lege.

2 pꝓphete. Juenimus ihm filium Joſeph ana
ʒareh. Certe hoc i tuo codice contine᷑. Reſpo

de mihi quomodo ips ſit filius Joſeph:quem

conſtat de ſpũſancto eſſe ꝓcreatum. Aere Jo⸗

ſeph pater fuit:qᷓ;uis ſic hebes dicere nõ aude
bis. An putabat᷑: Eodẽ mõ eſtiment᷑ ⁊ frẽs:qͥ
eſtimatꝰ ẽ pr̃ Sʒ qm̃ iam e cautibꝰ ⁊ ↄfragoſis
locis enauigauit oꝛatio:pandẽda ſunt vela: et
in epilogos illius irruendũ: in quibus ſciolus
ſibi viſus Tertullianum in teſtimonium vo⸗
cat:et Nictoꝛini pictauionenſis epiſcopi ver⸗
ba pꝛoponit.Et de Tertulliano quidem nihil

— —

U
euin
oſe
late
tey⸗
nur
ſci⸗
pun
gloe
eri.
ini
mln⸗
pere
ſpor
dere
nita
luiſk
ſalni

s!

8
annr
e
de
ſun
gil
bel
re
los
ſoru
yogt
purg
ſainn
pme
biare
ſeaeb:
ſibus
nonhe
nns.
legin⸗
legin⸗
mmuoci
ſchili
ſeolta

boiſe⸗

feohe
tresd
lltate⸗
pman
ſcpby
Cniug
ſanctut
ſenha
lleſt

nerg
inian
WE
ofen
ieſef
pnhſ
oſe
i 6
winpen
nukfin
üm

.

ülleen

1
numgu
ldcdsd⸗
yun e
O

=SaaA ☛r] —

—

—
—

—
—.
S
=
—
—
=

—ð — — — —
– —
– – —–
— — — — M
==
— — –—
S
.

S=S
==

gub⸗

=
—
=

S= —
E

S
S
=
=

—
—

ſol
no

S
=

—
—

Tractatus II

amplius dico qᷓ; eccleſie hoiem non fuiſſe. De
NVictoꝛino vero id qð ⁊ ð euangeliſtis fratres
eum dixiſſe dñi non filios marie. Fratres autẽ
eo ſenſu quem ſuperius expoſuimus ꝓpinqui
tate: non natura. Aerum nugas terimus: ⁊ fõ
te veritatis omiſſo:opinionũ riuulos conſecta

mur. Nunqͥd non poſſum tibi totam veterum

ſcriptoꝝ grecie cõmouere: Egnatiũ: Polycar
pum: Hiereneũ: Juſtinũ martyres: multoſq;
alios apoſtolicos ⁊ eloquentes viros qui ad⸗
uerſus ebionẽ Theodotũ byʒzantiũ: Valẽ
tinũ hec eadem ſentientes plena ſapiẽtie volu⸗
mina cõſcripſerunt:que ſi legiſſes aliqñ plꝰ ſa⸗
peres. Sed melius puto bꝛeuiter ad ſingula re
ſpondere:qᷓ; diutius imoꝛãdo volumen exten
dere.in illud nunc impetũ facio:in quo tu vgi
nitatem ⁊ nuptias cõparando:diſertus eẽ vo⸗
luiſti. Riſimus in te puerbiũ:cameluʒ vidimꝰ
ſaltirantẽ. Dicis. Munqd melioꝛes ſunt virgi⸗
nes Albꝛaam Iſaac ⁊ Jacob:qͥ habuere coniu
Fa Buad non quotidie dei manibus puuli
ngunt᷑ in ventribꝰ: vt merito erubeſcere debe
amus mariã nupſiſſe poſt partũ: Quod ſi hoc
illis turpe videt᷑: ſuꝑeſt vt non credant etiam
deum ꝑ genitalia vginis natũ. Turpius ẽ eni

iuxta eos deũ ꝑvirginis pudẽda genitũ:qᷓ; vir

ginem ſuo viro nupſiſſe poſt partũ. Junge ſi li

bet ⁊ alias nature cõtumelias nouem mẽſibus

vterũ inſoleſcẽtẽ: faſtidia: partũ:ſanguinẽ: pã
nos. Ipᷣe tibi deſcribat᷑ infans tegmine mẽbꝛa

narũ ſolito conuolutꝰ. Ingerant dura pᷣſepia
vagitus paruuli: octaue diei circũciſio: tempꝰ
purgationis:vt ꝓbetur imundus.HNon erube

ſcimus:non ſilemus. Quãto ſunt humilioꝛa qᷓ
ꝓ me paſſus eſt:tanto plus illi debeo. Et cum
oĩa replicaueris: cruce nihil cõtumelioſius ꝓ⸗
feres: quã pfitemur ⁊ credimus: ⁊ in qua ð ho
ſtibus triũphamus. Sed vt hec ꝗᷓ ſcripta ſunt

non negamus: ita ea que nõ ſunt ſcripta renui⸗
mus.

—.

atũ deũ eſſe de vgine credimus quia
legimꝰ mariã nupſiſſe pꝰpartũ nõ credimꝰ qꝛ ñ
legimꝰ Nec h̊ ideo dicimus:q̊ nuptias cõdẽne

mus (ipᷣa qdeʒ vginitas fructus eſt nuptiaꝝ)
ſed qð nobis de ſanctis viris temere eſtimare

nihil liceat Moſſumus eni hac eſtimatiõis poſ

ſibilitate contendere plures quoq; vxoꝛes ha⸗

buiſſe Joſeph: qꝛ plures habuerit Abꝛaã: plu
res habuerit Jacob: ? de his eſſe vxoꝛib fra⸗

tres dñi.qð pleriq; nõ tam pia qᷓ; audaci teme
ritate confingũt. Tu dicis mariã vginem non
ꝑmanſiſſe. ego mihi plus vẽdico etiã ipᷣm Jo⸗
ſeph vginem fuiſſe per mariaʒ: vyt ex virginali

„

coniugio virgo filius naſe ceret᷑. Si eni in viruz
ſanctum foꝛnicatio non cadit: ⁊ aliam euʒ vxo
rem habuiſſe non ſcribit᷑:marie autẽ quã puta
tus eſt habuiſſe: cuſtos fuit qᷓ; maritus. Relin⸗

s, ä == 3s

Fo. XLX

Epla XI

quitur vginem eum manſiſſe cum maria:q pao-

ter domint meruit awellari.⁊ quia dei compa⸗

ratione vginitatis ⁊ nuptiarũ ſũ aliqua dictu
rus:obſecro lecturos:ne me putent nupiijs de

☛

traxiſſe in virginũ laude: ⁊ aliquã feciſie diſti⸗

tiam inter ſanctos veteris teſtamẽti noui icd

eſt. inter eos qui habuere cõiugia: æ hos quig

complexu mulierũ penitus receſſerunt. leriü
ꝓ cõditione tempoꝛũ alie eos tunc ſubiacuiſſe

ſententie: alie nos: in quos fines ſeculoꝛũ de

currerũt. Odiu lex illa ꝑmaſit Creſcite 1 mul
tiplicamini ⁊ replete terram:⁊ maledicta ſteri⸗
lis que non parit ſemen in iſrael:nubebant om
nes: ⁊ nubebant᷑: ⁊ derelictis parẽtibus fiebãt
vna caro. QAuando vero vox illa ꝑtonuit. Tẽ

pus bꝛeuitatũ eſt: reliquũ ẽ: vt qui habẽt vxo⸗

res ſic ſint quaſi non habentes. adherẽtes do⸗
mino vnus cũ eo efficimur ſpũs: æ quare: qꝛ
ſine vxoꝛe eſt: cogitat ea que dei ſũt quomodo

placeat deo. Qui autẽ cum vxoꝛe eſt: ſollicitus

eſt qᷓ ſunt huius mũdi: quomodo placeat vxo⸗

ri. Et diuiſa eſt mulier: ⁊ virgo que non eſtnu
pta:cogitat que ſunt dei: vt ſit ſãcta coꝛpoꝛe et

ſpiritu. Naʒz que nupta eſt: cogitat que ſũt mũ

di: quomodo placeat viro. Quid oblatral:d
repugnas? AUas electionis hec loquitur. Diui

ſa eſt dicens mulier ⁊ virgo. Vide quate felici

tatis ſit que ⁊ nomẽ ſexus amiſerit virgo: iam

mulier non vocatur. Que nõ eſt nupta cogitat

que ſunt domini: vt ſit ſancta coꝛpoꝛe ſpiritu

* „

Airginis diffinitio ſanctam eſſe coꝛpoꝛe 2 ſpi⸗

ritu: quia nihil pꝛoſit carnem habere virginẽ:

—.. —

ſi mente quis nupſerit. Que vero nupta eſt co

gitat que ſunt mundi: quomodo placeat viro.
Igem tu putas eſſe diebus noctibus vacare
oꝛationi: vacare ieiunijs, ad aduentum mari

ti expolire faciem: greſſum frangere: ſimulare

blanditias. Illa hoc agit vt turpioꝛ ahareat:
nature bonum infuſcet iniuria Hec ad ſpecu

☚

lum pingitur: ⁊ i cõtumeliam artificis conatur

pulchꝛioꝛ eſſe qᷓ; nata eſt. Inde infantes garri⸗

unt: familia pꝑſtrepit: liberi ab oſculis ⁊ ab oꝛe
dependẽt: computãt᷑ ſumptus: impendia pꝛe⸗
parant᷑.hinc cocoꝛũ accincta manus carnes te

rit:hinc textricũ turba cõmurmurat. nunciaf

interim vir veniſfe cum ſocijs. Illa ad hirundi

nis modum luſtrat vniuerſa penetralia: ſi tho

rus rigeat:ſi pauimenta verterint: ſi oꝛdinata
ſint pocula: ſi pꝛandium pᷣparatum. Reſpon⸗
de queſo inter iſta vbi ſit dei cogitatio: ⁊ hefe⸗
lices domus.Ceterum vbi iympana ſonant:ti
bia clamitat: lyra garrit: cymbalum concre⸗

pat:quis ibi dei timoꝛ? CParaſitus in contume

lijs gloꝛiatur: ingrediuntur expoſite libidinuzʒ

victime:et tenuitate veſtium nude impudicis

otulis ingerütur. Hie infelix vxoꝛ aut letatur

aut perittaut ſi triſtat offdit᷑ marſtus. et hine

iurgia concitant᷑:hinc diſcoꝛdia ſeminariũ re⸗
pudij.Aut ſi aliqua inuenit᷑ domus:iĩ qua iſta
non fiant: que tamẽ rara eſt: ia diſpẽſatio do⸗
mus: liberoꝑ educatio: neceſſitates mariti: coꝛ
rectio ſeruuloꝛũ:quã a dei cogitatione nõ auo
cẽt: Defecerũt inqᷣt ſcriptura Sare muliebꝛia
poſt q dicit᷑ ad Abꝛaam: Omnia quecũq; di
cit tibi Sara audivocem eius:q̃ non eſt in par
tus anxietatibꝰ ⁊ doloꝛe:que deficientibꝰ men
ſtrui cruoꝛis officijs mulier eẽ deſiſtit a dei ma
ledictione fit libera.nec eſt ad virum conuerſio
eius.ſed ecõtrario vir ſubijcit᷑ ei: ⁊ domini vo

eee

cepᷣcipitur. Omnia qᷣcunq; tibi dicit Sara au

Ddi vocem eius. ⁊ ſic incipiunt vacare oꝛationi:

292 7„

quuia qdiu in ↄiugio debitum ſoluit᷑: oꝛandi p

teritur inſtantia. Mon negamus viduas: non

negamus maritas ſãctas mulieres inueniri: ſʒ
gue vxoꝛes eſſe deſierint:que in ipᷣa neceſſitate

5

cõiugij imitant᷑ vginum caſtitatem.Hoc ẽ qð
abpoſtolus bꝛeuiter chꝛiſto in ſe loquente teſta⸗
tus eſt: nupta cogitat que ſunt mundi: quomo
do placeat viro:nobis ſuꝑ hoc campum intel⸗
ligentie derelinquens. Neq; tamẽ alicui neceſ
ſitatem imponit aut laqueũ:ſed id qð honeſtũ
eſt ſuadet: volens om̃es eſſe ſicut ſeipᷣm. ⁊ q; qᷓ;

e vginitqte domini pᷣceptum non habeat: qꝛ

Vltra homies ẽ: et quodamodo impudẽt erat
Aduerſuin naturã cogere: alioq; modo dicere.
Aolo vos eſſe qð angeli ſunt. AUñ ⁊ virgo ma
ioꝛis eſt meriti: dum id contemnit: qð ſi fecerit
non delinqᷣt: nihilominꝰ in coherẽtibus infert
Coſilium autẽ do tãqᷓ; miſericoꝛdiã cõſecutus
a domio: vt ſim fidelis. Exiſtimo ergo hoc bo⸗
num eſſe ꝓpter inſtantẽ neceſſitatẽ:q nia bonũ
eſt hoi ſic eſſe. Que ẽ iſta neceſſitas: Ve pᷣgnã⸗
tibus ⁊ nutriẽtibꝰ in illa die / Ydeo ſilua ſuccre
ſcit: vt poſtea recidat̃ Jdeo ager ſerit᷑ vt meta
tur. Jam plenus eſt oꝛbis:nos non capit:quo⸗
tidie bella ſecant: moꝛbi ſi ubtrahũt: naufragia
abſoꝛbent. ⁊ nihilomin⸗ de terminis litigamꝰ.
Be hoc numero ſunt illi qui agnum ſequũtur
qui veſtimenta ſua non coinqͥnauerunt virgi
nes eni ꝑmanſerunt. Obſerua qͥd ſignificet co
inqnauerũt. Ego non audeo exponere: ne hel⸗
uidius calũnietur. Quod autẽ ais quaſdã eſſe
virgines tabernarias: ego tibi plus dico eſſe i
his adulteras: ⁊ qð magis mirer clericos eẽ
caupones: æ monachos impudicos. Sʒ quis
non ſtatim intelligat: nectabernaria virginez:
nec adulterũ monach ſ:nec clericũ poſſe eẽ cau
pon em: M unqd virginitas eſt culpa⸗Sʒ ſimu
latoꝛ vginita tis in crimine ẽ Ego certe vt alijs
plonis pᷣtermiſſis ad virginem veniaz:que in⸗
ſtitoꝛias exercet artes:neſcio an coꝛpoꝛe quod
ſcio ſpiritu virgo non pmanet. Rhetoꝛicati ſu

„ .
. * . . .
M .
8 . . — .
. . . 7

mus: ⁊ in moꝛem declamatoꝛũ paululii luſim⸗
Tu nos heluidi coegiſti:qui iam euãgelio co

ruſcãte eiuſdem vis eſſe gloꝛie virgines ⁊ ma

ritas Et quia arbitroꝛ te veritate ſupatum ad
detractionem vite mee et ad maledicta couerti
(ſolent eni hoc ⁊ muliercule facere: que victo⸗
ribus dominis male optant in angulis illo di
co pᷣueniens gloꝛie mihi foꝛte tua conuitia: cũ
eodem quo marie detraxiſti oꝛe me laceres: et
caninam facundiam ſeruus dom ini pariter ex
periatur 2 mater.
Argumentum ſequentis libelli excerptũ ex
HBGẽnadio de viris illuſtribuus.
Igilatius pᷣſbyter natione Gallus hi⸗
v ſpanie barcilonenſis eccłiaʒ parrochie
ttenuit. Scripſit ⁊ ipe qͥdem ʒelo religi
onis aliqua.ſed victus ſtudio humane laudis
2 pᷣſumens ſupꝛa vires ſuas:homo lingua po
litus:nõ ſenſu ſcripture exercitatus: expoſuit

pꝛauo ingenio ſecũdã Danielis viſionemn: ſan

ctoꝛum quoq; reliquias minime venerandas:
vigilias non cuſtodiendas. ⁊ alia locutus ẽ fri
uola:que in catalogo hereticoꝛũ neceſſario ex⸗
Ponentdiir.
Beati Hieronymi pꝛeſbyteri in Aigilãtiuʒ
hereticam. Epla. XI.
„ Wlta in oꝛbe mö
ſttrira generata ſunt Cẽtauros ⁊ ſirenas
Vlulas et onocratolos in Eſaia legimus. Job
Leuiathan ⁊ Behemoth myſtico ſermone de
ſcribit cerberũ ⁊ ſtymphalidas apꝛũq; erimã
tium ⁊ leonẽ nemeũ:chimerã atq; hydrã mul⸗
toꝛũ capitũ narrant fabule poetaꝝ. Cacum de
ſcribit Virgilius.trifoꝛmẽ geryonez hiſpanie
ꝓdiderũt. Sola Gallia mõſtra nõ habuit:ſed
viris ſemꝑ foꝛtibꝰa eloquẽtiſſimis abundauit
Eroꝛte ſubito Vigilãtius ſeu verius doꝛmi⸗
tantius:qui ĩmundo ſpiritu pugnet ↄtra chꝛi⸗
ſti ſpiritum. ⁊ martyrũ neget ſepulcra venerã⸗
da: danandas dicat eſſe vigilias nunqᷓ; niſi in
paſca alleluia cantandũ. continentiã hereſim:
pudicitiã libidinis ſeminarium. Et quomodo
Euphoꝛbus ĩ Pythagoꝛa renatꝰ eſſe perhibe
tur: ſic et in iſto Jouiniani mens pꝛaua ſurre⸗
xit. vt et in illo ⁊ in hoc diaboli reſpondere co⸗
gamur inſidijs. cui iure dicetur. Semen peſſi⸗
mum para filios tuos occiſioni peccati patris
tui. Ille romane eccleſie auctoꝛitate dänatus i
ter phaſides aues ⁊ canes ſuillas non tam emi
ſit ſpiritũ qᷓ; eructauit. Iſte caupo callagurita⸗

nus et in ꝑpuerſum ꝓpter nomen vituli nutus

Quintilianus miſcet aquam vino:et de artifi⸗
cio pꝛiſtino ſue venena pfidie catholice fidei ſo
ciare conatur: impugnare virginitateʒ ꝛodiſſe
pudicitiam:in couiuio ſecularium cõtra ſctõꝝ

P
luti

7

ſed

lur
jet
hal
ſun
ſes
ino

hid
fint

ent
ent
ſice
line
oint
eſcah
Pl⸗
hüt
d
ſcr
ſut
e
Me
ſyte
Na
none
ſus
lunun
leypꝛe
declan
d⸗
Audo
ytent
ſusi
flalit
Polanl
honulo
ſlar
biotſe
denpe
liemnn
tegeann
butii
Vrope
atlſs
an
Con
dhi
n pni
cclenn

bllh⸗
Bomncche
nhni
nmelands
volngon⸗
rtpoſit
finemnen
wom
alemneifn

ngii

1
benn
mstſon
gnns
omcede
wuͤcgtini
Gbfin⸗
in Lund
ſezblont
höpancet
nis thnte
poniusden
Get /nmn
grlan ran

B dniint

enri e ſn
1 Eitan
iſ⸗ hbe
Pepeanſutt
Npmideb⸗
Senene⸗

Nernm

une innt
uonmne
mnnt N
aticn
un

9
7

—

— —
E

—
=

—,—
☛

Tractatus II

ieiunia pclamare: dum inter phialas philoſo⸗

phat᷑:⁊ ad placẽtas liguriens:pſalmoꝝ modu
latione mulcetur. vt tm inter epulas Dauid ⁊
Idithim ⁊ Aſaph ⁊ filioꝛũ Choꝛe cãtica audi

re dignetur. ec dolentis magis effudi animo

qᷓ; ridentis: dum me cohibere non poſſuʒ: ⁊ in
iuriã apoſtoloꝛũ ac martyrũ ſurda nequeo au⸗
re trãſire. Pꝛoh nefas epos ſui ſceleris dicitur
habere conſoꝛtes:ſi tamen epiſcopi nominãdi
ſunt:qui non oꝛdinant diaconos:niſi bus vxo
res duxerint:nulli celibi credẽtes pudicitiam.
imo oſtẽdentes qᷓ; ſancte viuãt:qui male ð om

nibus ſuſpicant᷑.⁊ niſi pᷣgnantes vxoꝛes vide
rint clcricoꝛũ:infanteſq; de vlnis matrũ vagi-

entes:xpᷣi ſacramenta non tribuũt.Quid faci⸗
ent oꝛientis eccleſie: q̃ͥd egypti ⁊ ſedis apoſto⸗

lice:que aut virgines clericos accipiũt: aut cõ

tinẽtes:aut ſi vxoꝛes habuerint:mari ti eſſede
ſiſtũt:lhoc docuit doꝛmitantiꝰ: libidini frena
pmittẽs:⁊ naturalẽ carnis ardoꝛem quii ado⸗
leſcentia plerũq; ferueſcit ſuis hoꝛtatibus du⸗
plicans:imo extinguens coitu feminarũ: vt ni
hil ſit:quo diſtemus a poꝛcis:quo differamus
a bꝛutis animantibꝰ:quo ab equis.de quibus
ſcriptum eſt. Equi inſaniẽtes in feminas facti

ſunt mihi:vnuſqͥſq; in vxoꝛem ꝓximi ſui hin⸗

niebat. Hoc eſt qð loquit̃ ꝑ Gauid ſpũſſanct⸗
Nolite fieri ſicut equus⁊ mulus:qᷣbus non eſt
inteilectus.Et rurſũ de doꝛmitãtio ⁊ ſocijs eiꝰ

In chamo ⁊ freno maxillas eoꝝ ↄſtringe: qui

non awꝛoximãt ad te. Sʒ iam tempꝰ eſt:vt ip⸗
ſius verba ponentes ad ſingula reſpondere ni
tamur.Fieri eni poteſt: vt rurſũ malignus in⸗
terpꝛes dicat fictã a me materiaʒ:cui rhetoꝛica

declamatione reſpondeã: ſicut illã quaʒ ſcripſi

ad Galliã: matri ⁊ filie inter ſe diſcoꝛdantibus

Auctoꝛes ſunt huiꝰ dictatiũcule mee ſãcti pꝛe⸗

ſbyteri Riparius ⁊ Deſiderius:qͥ parrochias
ſuas vicinia iſtius ſcribũt eſſe maculatas.miſe
rũtq; libꝛos ꝑ fratrẽ Siſinniũ: quos inter cra⸗
pulam ſtertens euomuit:⁊ aſſerunt reꝑtos eſſe
nõnullos:qui fauentes vitijs ſuis:illius blaſſe
mijs acquieſcãt. Eſt quidem imperitus: ⁊ ver⸗
bis ⁊ ſcientia ⁊ Pmone incõditus:nec vera qui
dem poteſt defendere. Sʒ ꝓpter homies ſecu⸗
li ⁊ mulierculas oneratas peccatis:ſemꝑ diſcẽ

tes:⁊ nunqᷓ; ad ſcientiã ꝑuenientes: vna lucu⸗

bꝛatiũcula illius nenijs reſpõdebo:ne ſanctoꝝ
viroꝝ qui vt hec facerẽ:me depᷣcati ſunt:vide
at l̃as reſpuiſſe.Nimirũ reſpõdet generi ſuo:
vt qͥ de latronũ ⁊ cõuenarũ natus ẽ ſemine:qͥs
cõſul Pompeius edomita hiſpania: ⁊ ad triũ
phũ redire feſtinãs:de pirenei iugis depoſuit
⁊ in vnũ oppidũ congregauit: vnde ⁊ ↄuenarũ
vꝛbs nomẽ accepit. ucuſq; latrocinet᷑ cõtra

eccłiam dei:⁊ de Teutonib“ aruis celtiberiſq;

F. ..o. L

deſcẽdens incurſet Galliarũ eccłias: poꝛtetq;
nequaq; vexillum xpᷣi:ſed inſigne diaboli. Fe
cit hoc idem Pompeius etiam in oꝛientis par
tibus:vt Cilicibus ⁊ Jſauris pyratis iatroni⸗
buſq; ſuꝑatis:ſui nois inter Ciliciã ⁊ Iſauriã
cõderet ciuitatẽ. S ed hec vꝛbs hodie vᷣuat ſci
ta maioꝛũ: ⁊ nullus in ea oꝛtus ẽ doꝛmitãtius.
Ballie vernaculũ hoſtẽ ſuſtinẽt:⁊ hoiem moti

capitis: atq; Hiwpocratis vinculis alligã duʒ:
ſedẽtẽ cernũt in eccłia:⁊ iter cetera verba blaſ⸗
femie:iſta quoq; dicentẽ Quid neceſſe ẽ te tan

to honoꝛe nõ ſolũ honoꝛare: ſed etiaʒ adoꝛare

illud neſcio qͥd: qð in modico vaſculo trãſſerẽ⸗

do colis: Et rurſũ in codeʒ libꝛo.Quid pulue
rem lintheamine circũdatũ adoꝛãdo oſcularis

Et in ↄſequentibus ꝓpe ritũ gentiliũ videmꝰ

ſub pᷣtextu religionis introductuʒ ĩ eccleſijs ſo

le adhucfulgente:moles cereoꝝ accẽdi:⁊ vbi⸗
cũq; puluiſculuʒ neſcio qͥd in modico vaſculo
pᷣcioſo lintheamie circũdatũ oſculãtes adoꝛãt
M10 agnũ honoꝛẽ pᷣbent hmõi homies beatiſſi

mis martyribꝰ:qͥs putãt de viliſſimis cereolis
illuſtrãdos: qͥs agnus qͥ eſt i medio thꝛoni cuʒ
oĩ fulgoꝛe maleſtatis ſue illuſtrat. Quis eni o

inſanũ caput aliqñ martyres adoꝛauit:qͥs ho⸗

minẽ putauit deũ: nõne CPaulꝰ ⁊ Barnabas:
cũ a lycaonibꝰ Jupiter ⁊ Mercuriꝰ putarent᷑
⁊ eis vellẽt hoſtias imolare:ſciderũt veſtimen
ta ſua ⁊ ſe homies eſie dixerũt: nõ ꝙ melioꝛes
nõ eſſent olim moꝛtuis hoibꝰ Joue atq; Mer

curio: ſᷣ ꝙ ſub gẽtilitatis erroꝛe honoꝛ eis deo

debit? deferret᷑. Qð ⁊ Petro legimꝰ:qͥ Coꝛne

liũ ſe adoꝛare cupientẽ: manu ſubleuauit: ⁊ di⸗
xit:Surge.nã ⁊ ego homo ſũ. Et audes dice⸗

reillud neſcio qͥd qð in modico vaſculo tranffe
rendo colui⸗Quid eſt illð neſcio quid:ſcire de
ſidero: Expone manifeſtius: vt tota libertate
blaſtemes puluiſculum neſcio quid in modico
vaſculo pꝛecioſo lintheamine circũdatuʒ. DNDo
let martyrum reliquias pᷣcioſo operiri velami
ne:⁊ non vel pãnis vel cilicio colligari:vel ꝓij
ci in ſterquiliniũ: vt ſolus Vigilantiꝰ hebꝛius
⁊2 doꝛmiens adoꝛet᷑. Ergo ſacrilegi ſumꝰ quan
do apoſtoloꝝ baſilicas igredimur: Sacrileg⸗

fuit Conſtãtinus imperatoꝛ: qui ſanctas reliqͥ
as Andree Luce ⁊ Timothei trãſtulit conſtã⸗

tinopolim: apud q̃̊s demones rugiũt: ⁊ habita
toꝛes AVigilatij illoꝛũ ſe ſentire pᷣſentiã ↄfitẽt᷑⸗
Sacrilegus dicẽdus eſt ⁊ nũc Auguſtꝰ Arca⸗
dius:qui oſſa beati Samuelis longo poſt tem
poꝛe de iudea trãſtulit thꝛaciã.Omnes epinõ
ſolum ſacrilegi ſed ⁊ fatui iudicandi:qͥ rem vi⸗

liſſimã ⁊ cineres diſſolutos in ſerico ⁊ vaſe au⸗

reo poꝛtauerũt. Stulti omniũ eccleſiarũ popu
li: doccurrerũt ſãctis reliquijs: et tanta leticia
ſũt iocũdati:q̃ſi pᷣſentem viuẽtemq; ꝓphetam

—–

Hars

cernerẽt: atq; ſuſciperẽt. vt de Paleſtina vſaz

ad chalcedonẽ iungerent᷑ populoꝛũ examina:
⁊ in chꝛiſti laude vna voce reſonarẽt: AVideli⸗
cet adoꝛabãt Samuelẽ ⁊ non chꝛiſtũ:cuiꝰ Sa⸗
muel ⁊ leuita et ꝓphetes fuit: Moꝛtuũ ſuſpi⸗
caris: ⁊ iccirco blaſfemas. Lege euãgeliũ.De⸗
us Abꝛaam:deus Iſaac:deus Jacob.non eſt
deus moꝛtuoꝛũ:ſed viuoꝛũ.Si ergo viuũt:ho
neſto iuxta te carcere non claudunt᷑.Ais enim
vel in ſinu Abꝛae:vłin loco refrigerij: vł ſub⸗
ter aram dei animas apoſtoloꝛũ ⁊ martyrũ cõ⸗

ſediſſe:nec poſſe de ſuis tumulis et vbi volue

rit adeſſe pᷣſentes. Senatoꝛie videlicet dignita
tis ſũt:⁊ nõ int᷑ homicidas teterrimo:carcẽ ſ̃ i
libera honeſtaq; cuſtodia i foꝛtunatoꝝ inſulis
⁊ in campis eliſijs recludãt᷑. u deo leges po⸗
nes:- Tu apoſtolis vincula inijcies: vt vſq; ad
diem iudicij teneant̃ cuſtodia: nec ſint cum do

mino ſuo:de qᷣbus ſcriptuʒ eſt. Sequũt᷑ agnũ
quocũq; vadit. Si agnus vbiq;:ergo ⁊ hi qui
dei habẽt:ſed non m ſcientiaʒ:hoc ꝓ honoꝛe
diabol? demones toto vagent᷑ in oꝛbe:⁊ cele.

cuin agno ſunt: vbiq; eſſe credendi ſunt.Et cũ

ritate nimia vbiq; pᷣſentes ſint: martyres poſt
effuſionẽ ſanguinis ſui ara operient᷑ incluſi: et
ingde exire non poterũt:Dicis in libello tuo:q;

dum viuimus:mutuo ꝓ nobis oꝛare poſſumꝰ
eius recipit᷑.Et q cũ q; accẽdũt cereos vᷣm fid
exaudiẽda oꝛatio.pᷣſertim cum martyres vlti⸗
onem ſui ſanguinis obſecrãtes impetrare non
quiuerint. Si apoſtoli ⁊ martyres adhucĩ coꝛ

poſtqᷓ; autẽ moꝛtui fuerimus nullius ſit ꝓ alio

poꝛe cõſtituti poſſunt oꝛare ꝓ ceteris:quando
pꝛo ſe adhuc debent eſſe ſolliciti:quãto magis

poſt coꝛonas victoꝛias triũphos:⸗ Anꝰhomo
ADoyſes ſexcẽtis milibus armatoꝝ impetrat

a deo veniam. ⁊ Stephanus imitatoꝛ dñi ſui:
⁊ pmus martyr in chꝛiſto: ꝓ ꝑſecutoꝛibꝰ veniã

deßcatur: ⁊ poſtqᷓ; cum chꝛiſto eẽ ceperint:mi

nus valebunt: Paulus apoſtolꝰ ducẽta ſeptu

aginta ſex ſibi dicit in naui animas cõdonatas
⁊ poſtqᷓ; reſolutus eſſe ceperit cum chꝛiſto:tũc
oꝛa clauſurus eſt: ⁊ ꝓhis qͥ in toto oꝛbe ad ſuũ
euangeliũ crediderũt: mutire nõ poterit: :

lioꝛq; erit Nigilantius canis viuẽs: qᷓ ille leo
moꝛtuꝰ Recte hoc de eccleſiaſte pponerem: ſi

Naulũ in ſpiritu moꝛtuũ ↄfiterer. Geniq; ſan

cti non apellant᷑ moꝛtui:ſed doꝛmiẽtes Vnde
2Laʒarus qui reſurrecturus erat doꝛmiſſe ꝑ⸗
hibet. ⁊ apoſtolus vetat theſſalonicẽſes ð doꝛ
mientibus contriſtari. Tu vigilans doꝛmis: ⁊

Ddoꝛmiens ſcribis: ⁊ pponis mihi libꝛũ apocry
phum:qui ſub nomine Eſdre a teet ſimilibus

tuli legit᷑:vbi ſcriptũ eſt:ꝙ poſt moꝛtẽ nullus p
Alijs audeat depcari: quẽ ego libꝛũ nunqᷓ; legt
Aui eni neceſſe eſt in manus ſumere: qð eccle⸗

ſia non recipit:Niſi foꝛte balſamũ mihi ⁊ bar⸗

