GꝙBi in lege peccauerũt: per legem iudicabuntur

Sine lege impius eſt:qui impiꝰ ineternũ peri⸗

bit. in lege peccatoꝛ credens in deum:qui ꝑ le⸗

gem iudicabit᷑: ⁊ non peribit.Si peccatoꝛes et
iniqui eternis ignibꝰexuruntur:non times ſen

tentiam tuam: qui iniquũ ⁊ peccatoꝛem te eſſe

dicis. Et argumẽtaris nõ hominẽ eſſe ſine pec
cato: ſʒ eſſe poſſe.Ergo ſolus ille ſaluetur: qui
nunqᷓᷓ fuit: nec eſt:ſed futurus eſt: aut foꝛſitan

nec futurus:⁊ pereani omnes quos retro fuiſ/
ſe legimus. Tu ipᷣe qui Catoniana nobis infla
ris ſuꝑbia:⁊ ilonis humeris intumeſcis:q̃

temeritate peccatoꝛ magiſtri nomen aſſumis:

Aut ſi iuſtus es:⁊ humilitate ſimulas peccato

————— gaud ebimꝰ habere te ſo
lum: poſſidere cum ſocijs: qð nec vel poſſibile
patriarcharũ:nec ꝓphetarum:nec apoſtoloꝝ

1

quiſpiam habuit. Si aut Oꝛigenes omnes ra

W

tionabiles creaturas dicit non eſſe perdẽdas:
7 diabolo tribuit penitentiã: quid ad nos: qui

⁊ diabolum ⁊ ſatellites eius: omneſq; impios
⁊ pᷣuaricatoꝛes dicimꝰ perire ꝑpetuo:Et chꝛi⸗
ſtianos ſi in peccato pᷣuenti fuerint: ſaluãdos
eſſe poſt penas.xxj. Jũgis pᷣterea duo capitu⸗
la inter ſe diſcrepãtia:que ſi vera ſint:os aꝑire

non poteris. Sapientiã ⁊ intellectum ſcriptu⸗

raxꝝ niſi qui didicerit:ſcire nõ poſſe.xx. Etite⸗

rum. Scientiã legis vſurpare nõ debere indo⸗
ctum. Aut eni magiſtrum a quo didiceris pꝛo

ferre cogeris:aut ſi magiſter talis eſt:qͥ ab alio
non didicerit: et docuerit te qð ipſe ignoꝛabat
reſtat vt non recte facias:qui indoctꝰ vſurpas
ſcientiã ſcripturaruʒ:⁊ magiſter pꝛius qᷓ; diſci⸗
pulus eſſe cepiſti. Niſi foꝛte humilitate ſolita:
magiſtrum tuum iactitas dominuz: qui docet
omnẽ ſcientiã.vt cuʒ Moyſe in nube ⁊ caligi⸗
ne facie ad faciem audias verba dei.⁊ inde no
bis coꝛnuta fonte ꝓcedas.nec hoc fufficit: ſed

repente mutaris in ſtoicum: ⁊ de TZenonis no⸗

bis tonas ſuꝑcilio.lxx. Chꝛiſtianũ illius debe
re eſſe patientie: vt ſi q̃s ſua auferre voluerit:
gratãter amittat. Nõne nobis ſatis eſt patien-
ter ꝑdere:qð habemus: niſi violento atq; ra⸗

ptoꝛi agamus gratias: ⁊ eum cũctis benedicti

onibus ꝓſequamur:Gocet euãgelium ei:qui
nobiſcum velit iudicio cõtẽdere: per lites ac
iurgia auferre tunicã:etiam pallium eſſe cedẽ⸗
du. Non pᷣcepit:vt agamus gratias:⁊ leti no⸗
ſtra ꝑdamus. hoc dico:non ꝙ aliquid ſceleris
i hac ſententia ſit.ſed ꝙ vbiq; mediocria Oep
BoXιι½ ααrãſeas: 7 magna ſecter. AUnde ad
iungis gloꝛiã veſtiũ ⁊ oꝛnamentoꝛũ deo eẽ cõ⸗
trariam. Que ſunt rogo inimicitie cõtra deum
ſi tunicam habuero mũdioꝛem:ſi epiſcopus:pᷣ
ſbyter:⁊ diaconus:⁊ reliquus oꝛdo eccleſiaſti

cus in adminiſtratione ſacriſicioꝛũ candida ve
ſte pceſſerint. Cauete clerici: cauete monachi:
vidue ⁊ vgines:ꝑiclitamini:niſiſoꝛdidas vos

atq; pannoſas vulgus aſpexerit.Taceo de ho
minibus ſeculi:quibus aꝑte bellum indicitur.
Et inimicitie cõtra deum:ſi pꝛecioſis atq; nitẽ
tibus vtant᷑ exuis.clxiiij. Audiamus ⁊ cetera.
Inimicos vt ꝓximos diligẽdos:ſtatimq; op⸗
pꝛeſſurus grauiſſimo lethargo ponis.et dicis

clxj. Inimico nunqᷓ; eſſe credendũ: qð ſibi eſſe

contrariũ etiam me ſilẽte:ꝑſpicuum eſt.Sʒ di

ces vtrunq; vocibus ſcripture contineri: non
aiaduertens quo ſenſu in ſuis locis dicta ſunt

NPꝛeceptum ẽ mihi vt diligam inimicos:⁊ oꝛẽ

ꝓ pſecutoꝛibus.Nunqd iuſſum eſt: vt ita dili
gam quaſi ꝓpximos ⁊ ↄſanguineos ⁊ amicos:
vt iinter emulum ⁊ neceſſarium nulla diſtantis
ſit. Si inimicos diligo quaſi ꝓximos: amicis

gnid
ldt
ſocot
dum
e
dum
(lba
ensc
hont
riſti
1plen
au
crin
meto
apoc
pꝛim
ſtam
geli.
niten
louun
cepitß
pinu
nche⸗
aw
nont
late
lsfe
ſtolie
ſens
tur.
damen
ponit
chrinan
nineſit
dire ſ P
imitato⸗
Opiian

elgit

hliiei
derſinet
licpnst
oaſon
lltena.
Gmaſen
Ungi
Uunnob⸗
laitch
honi
Udent.
D
llGie
Ginants
hlnepot
Nicy he
ſtääng⸗

Gonen
ehadik
Finne
teſchine
Aduocp
ſraee
ſen b⸗
dchreic⸗
Nien
lottienc⸗
pſeiget
hloe⸗ ſſone
erpiöd
unlitneſtir
Hinnzguen
nnuberclig
badei tithee
hocfuſſcht
tde Tnnnete

timnüſlinsdee

ufenepbrt
Sſansetain
Wolenongn
nchaisbentda
cigeluntt
lernpeltn
rlin i
gnp tina
ünlſcht
znrdonari,
n. Wlen

etmi deetſd⸗

gichechnden
ſaſae
Ns ochattſin
Sciandrn
taann,
iiſri
innſ i

1 .
Nkilnniän,
richtaſi

4

Tractatus II

quid amplius exhibebo: Aut ſihoc dixeris:il
lud tacere debueras:ne contraria ſibi in eodeʒ

loco dicere videaris. Inimico nũqᷓ; eſſe credẽ⸗

dum. Sʒ quomodo diligat᷑ inimicus ⁊ lex do:

cet. Jumentũ aduerſarij ſi ceciderit:ſubleuan⸗

dum. Et apoſtolus.Si eſurierit inimicus tuꝰ:
ciba illum.ſi ſitierit da illi potum. Hoc eni faci
ens carbones ignis cõgregabis ſuꝑ caput eiꝰ.
non in maledictũ ⁊ condemnationẽ: vt pleriq;
exiſtimant:ſed in coꝛrectionẽ:reſurrectionem:

⁊ plenitudinẽ:vt ſuperatꝰ beneficijs odij igne
excocto frigoꝛe charitatis.inimicꝰ eſſe deliſtat
cxxiij.addis pᷣterea:regnũ celoꝛũ etiaʒ in teſta

mẽto veteri repꝛomitti. Poniſq; teſtimonia ðᷣ
apocryphis:cum pꝑſpicuũ ſit regnum celoꝛum

pꝛimũ in euãgelio pꝛedicari per Johem bapti

ſtam ⁊ dominũ ſaluatoꝛẽ ⁊ aplos.Lege euan⸗

gelia. Johones baptiſta clamat in devto. Pe⸗
nitentiã agite.apꝑpꝛopinquabit enim regnuʒ ce

loꝛum.⁊ de ſaluatoꝛe ſcriptũ eſt. Et eo tẽpoꝛe
cepit pᷣdicare ⁊ dicere. Nenitentiã agite apꝛo

pinquabit enĩ regnũ celoꝛũ. Tu aũt nos Ma
nicheos vocas:cur legi euangeliũ pᷣferentes:i
illa vmbꝛam:in hoc veritatem eſſe dicamus et
non intelligis ſtulticiã tuam impꝛudẽtie copu⸗
latam. Aliud eſt dãnare legem:qð Maniche
us faciat:aliud legi pᷣferre euangeliũ: que apo
ſtolica doctrina eſt. In illa eni ſerui:in hoc pꝛe
ſens dominꝰ loquit᷑. IObi ꝓmittitur:hic imple⸗
tur. Ibi initia:hic ꝑfectio eſt. In illa operũ fũ
damenta iaciunt᷑:hic fidei ⁊ gratie culmen im⸗
ponit᷑. Hoc poſuimꝰ:vt egregij pᷣceptoꝛis do⸗

ctrina monſtret᷑. Cẽteſimus titulus ẽ poſſeho

minẽ ſine peccato eẽ:⁊ dei mãdata facile cuſto

dire ſi velit.de quo abũde dictuʒ eſt. Cunq; ſe

imitatoꝛẽ :imo expletoꝛem oꝑis beati martyr
Cypꝛiani ſcribentis ad Cyrinũ eſſe fateat᷑: nõ
intelligit ſe in eodẽ opere dixiſſe cõtraria.Ille
in.liiij.titulo tertij libꝛi ponit: neminẽ ſine ſoꝛ⸗

de ⁊ ſine peccato eſſe.ſtatimq; iũgit teſtimonia

in qbus ſcriptũ eſt apud Job. Quis eni mun⸗
dus a ſoꝛdibus:ne ſi vnius etiã diei ſit vita eiꝰ
in terra. Et in pſalmo.l.Ecce in iniqtatibꝰcon

ceptus ſum:a ĩ peccatis cõcepi e mater mea

Et in epiſtola Johãnis. Si dixerimꝰ:qꝛpecca

tum nõ habemus:nos ipᷣos decipimus:⁊ veri

tas i nobis nõ eſt. Tu ex diuerſo aſſeris: poſſe
hominẽ ſine peccato eẽ.Et vt hoc verũ dixiſſe
videarl:ſtatim iũgis.Et dei mãdata facile cu⸗
ſtodire:ſi velit:que aut rarus:aut nullꝰ imple⸗
uit. Si eni facilia ſũt debẽt a pluribꝰcuſtodiri.
Sinautẽ vt ↄcedamus tibi:rarus quiſqᷓ; ea ex
plere põt:manifeſtũ eſt eſſe difficile:qð raꝝ eſt
atq; vt hoc augeas:⁊ magnitudinẽ tue vᷣtutis
oſtẽdas:qð ſcʒ de bono ↄſcientie theſauro eru

ctare conaris Monis in titulo.cxxiij. Nec leui

te. qͥdem eſſe peccanduʒz Et qͥd ſit hoc leuiter:

ne foꝛte ĩ oꝑete aliqͥs dixiſſe exiſtimaret: adne

ctis.cxxxj. Malũ vero nec cogitandu neq; il
lius ſentẽtie recoꝛdaris. Delicta qͥs intelligit⸗
ab occultis meis mũda me dne. Et ab allenis
parce ſeruo tuo. Cum eccłlia etiam ea qua per
ignoꝛantiã delinqmus: 2 ſola cogitatiõe pecca
mus: delicta eſſe fateaf. Intantʒu vt hoſtias
ꝓ erroꝛe iubeat offerri: et pontifex qui ꝓ cun⸗

cto populo depᷣcatur: ante pꝛo ſe offerat victi⸗
mas: q certe nunq; ꝓ alijs iuberer offerre: niſi

iuſtus ipᷣe eſſet. Nec rurſum ꝓ ſe offerre: ſi pec
cato careret ignoꝛantie ſcilʒ. Nunc mihi latiſſi
ma ſcripturaꝝ ſpatia pꝑagranda ſũt: vt doceaʒ

erroꝛẽ ⁊ ignoꝛantiã eẽ peccatũ. Obſecro te:ꝛnõ

ne legiſti: qͥ viderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdum:
iam mechatus ẽ eam in coꝛde ſuo.Hõ ergo ſo⸗

lus aſpectus ẽ incẽtiua vitioꝝ reputant᷑ in pec
catũ:ſ ea qbus attribuimꝰaſſenſũ.Aut eni vi-

tare poſſumus malã cogitationẽ:⁊ cõſequęeter
poſſumus carere peccato. Aut ſi vitare nõ pol
ſumꝰ:reputat᷑ in pctm:qð caueri nõ põt.Calli
de qdẽ argamentaris:ſed nõ itelligis argume
tationem tuam ↄtra ſacras ſcripturas facere.

Aoluũt enĩ eloquia ſcripturarũ etiã ignoꝛantiã

habere pctm. Vñ ⁊ Job offert hoſtias ꝓ filijs
ſuis:ne foꝛte ꝑ ignoꝛantiã in cogitatione pecca
uerint. Et qͥ ligna cedit:ſi ſecuri ac ferro fugiẽ⸗

te de ligno homo fuerit occiſus:ꝑgere iubetur
ad vꝛbem fugitiuoꝛuʒz: ⁊ tamdiu ibi eſſe: q;diu

ſacerdos maximus moꝛiatur.id ẽ. redimatur
ſanguine ſaluatoꝛis. Aut in domo baptiſmatl
aut in penitentia que imitatur baptiſmat gra⸗

tiam: ꝑ ineffabilem clementiã ſaluatoꝛis: Qnõ

vult perire quenqᷓ;: nec delectat᷑ moꝛtibus pec
catoꝛum: ſed vt ⁊ cõuertantur: ⁊ viust. Cri.
Rogo que eſt iſta iuſticia: vt i peccato tenesr

erroꝛis: cuius reatũ non habet cõſcientia: Ne

ſcio me peccaſſe:⁊ eius rei qᷓ; neſcio:penas luo
Et qͥd plus faciã:ſi ſponte peccauero? Atti.
A me ſentẽtie ⁊ diſpoſitionis dei cauſas requi
ris? Reſpõdebit ſtulte iterrogationi tue liber
ſapiẽtie.Altioꝛa te ne queſieris. Et foꝛtioꝛa te
ſcrutatus ne fueris.Et alibi Noli eſſe ſapiens
multum. Et noli argumentari plus q; opoꝛtet

Et in eodem loco. In ſapientia ⁊ in ſimplicita

te coꝛdis querite deum. Ac ne foꝛte huic volu
mini contradicas:audi apoſtolum euangelica

clangẽetẽ tuba O altitudo diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcie

dei: qᷓ; inſcrutabilia ſunt iudicia eius: ⁊ inueſti
gabiles vie eius. Quis enim cognouit ſenſum
domini:⸗ Aut quis conſiliarius fuit eius? Iſte
ſunt queſtiones:ð quibus ⁊ in alio loco ſcribit
Stultas autem ⁊ ineruditas queſtiones deui-⸗
ta:ſciens quoniaʒ lites generant. Et Eccleſia⸗
ſtes: de quo certe libꝛo nulla eſt amviguitze .

Dixi inquit ſapiens efficiar :7 ipᷣa longe facta

eſt a me:ꝓfunda pꝛofunditas:quis eam inue⸗

nit:a me queris quare figulus aliud vas fece⸗
rit in honoꝛem:aliud in contumeliam. Et non
vis acquieſcere Paulo ꝓ ſuo domino reſpon-
Deri. O homo tu qͥs es qui reſpõdes deo: Au

di ergo bꝛeuiter teſtimonia ſcripturaꝝ: vt ſtul

ta imo impia ſciſcitatio in ꝓꝑpetuuʒ conticeſcat

Lodtur deus in Geneſi. Mon adijciam vltra
maledicere terre ꝓpter oꝑa hominũ: quia ap⸗

poſita ẽ mens hominis diligẽter ad mala a pu⸗

eritia.Abꝛaam ⁊ Sara audita repꝛomiſſiõe fi⸗
lij Iſaac:ridẽt in coꝛde ſuo: ⁊ tacita cogitatio
non latet ſciẽtiã dei.Arguũtur in riſu ⁊ ipᷣa co

gitatio quaſi pars infidelitatis repᷣhẽditur:at⸗
tamen non ex eo ꝙ riſere diffidentie ↄdemnãt᷑

ſed ex eo qð poſtea crediderunt iuſticie palmã

acceperunt. Loth neſcit in cõcubitu filiarum
quid fecerit:⁊ inebꝛiatus ab eis non habet cri⸗

men cõſcientie.Et tamen erroꝛ in vitio eſt. Ar

gue ſanctũ viꝝ Jacob: q̃re Rachel foꝛinoſam
dilexerit ꝓ qua ⁊ ſeruiuit multo tempoꝛe:et in
Lie pꝛimo cõcubitu fuerit contriſtatus:⁊ acq⸗
eſce tandem humane fragilitati que etiam pul
chꝛa coꝛpoꝛa diligit: ⁊ defoꝛmia deteſtat᷑. Lu⸗
get Jacob moꝛtem filij ſui Joſeph: ⁊ multo tẽ
poꝛe conſolationẽ non recipit filioꝛum:reſpon
detq; lugens ⁊ gemens. Uadam ad infernuʒ.
⁊ pꝛobat ſe hominẽ: dum iuſtus ignoꝛat quid
actum ſit de iuſto filio YJoſeph. In Exodo ſcri
ptum eſt. Si percuſſerit aliquis quempiam et
moꝛtuus fuerit:moꝛte moꝛiat᷑. Sinautẽ volẽs
ſed deus tradidit eum in manibus eius: dabo
tibi locũ:ad quem cõfugiat: qui occiderit. In
quo notandũ eſt: ꝙ deus tradidit homineʒ in

manus eius:⁊ ille qui occidit per ignoꝛantiam

exilio ↄdemnatur. In Leuitico lex exponitur

Aniia ſi peccauerit in conſpectu domininon

ſponte ex omnibꝰpᷣceptis domini que nõ opoꝛ
tet fieri:feceritq; vnum ex eis:ſiue pontifex fu
erit:ſiue omis ſynagoga: ⁊ reliquus populus
2 poſtea didicerit peccatuʒ ſuum: quod pecca
uit per ignoꝛantiã:offert munus hircum in ca⸗
pꝛis maſculũ imaculatuʒ:⁊ ponet manus ſuas
ſuper caput eius:interficietq; illuʒ in loco vbi
mactant᷑ holocauſta coꝛam domino: quia pꝛo
peccato eſt. Statimq; in ſequentibꝰ. Si tetige
rit aliquid imundũ: quod non liceat tãgere: et

fecerit per ignoꝛãtiã: ⁊ poſtea didicerit ſiue p⸗

miſerit aliqᷣd:⁊ fuerit oblitus: ꝓnunciabit pec
catum ſuuʒz in quo peccaſſe ſe ꝑſpicit: ⁊ offeret
domino ꝓ his que peccauit:agnã ſiue capꝛam
ꝓ peccato.⁊ pᷣcabitur ꝓ eo ſacerdos ſuꝑ pecca
to:⁊ dimittetur ei peccatũ.Sinauteʒ non pᷣua

luerit manus eius:vt offerat ouem peccat eiꝰ

qͥbꝰ peccauit: duos turtures aut duos pullos

columbarũ offert domino: vnum ꝓ peccato:⁊

vnum in holocauſto:⁊ poꝛtabit ea ad ſacerdo⸗

tem. ⁊ offeret ſacerdos ꝓ peccato qð peccauit
et dimittetei. Ceteraq; his ſimilia: que ſtudio
bꝛeuitatis omitto:ne faſtidiũ ſtomacho tuo fa
ciam. In conſequentibꝰ quoq; narrat Moy⸗
ſes:qꝙ in cõſecratione Aaron ⁊ filioꝛũ eius ob⸗
tulerit vitulum ꝓ peccato: ⁊ poſuerit Aarõ et
filij eius manus ſuper eum ſuꝑ caput videlicet
vituli:qui erat ꝓ peccato:⁊ mactauerit eum:⁊

tulerit eum de eius ſanguine: ⁊ poſuerit ſuper

coꝛnua altaris ĩ circũitu digito ſuo:atq; altare
mũdauerit Silr in ariete fecerit:⁊ ð ſãguie eiꝰ
tetigerit auriculã eiꝰ dexterã: et manũ dexterã
⁊ ſũmitatẽ pedis dextri.Et pꝰ młta alia q̃ nar⸗

rare longiſſimũ eſt: ⁊ enumeratis diebus.vij.

ita legimus. Factũ eſt quoq; die octauo:⁊ vo⸗

cauit Moyles Aarõ: ⁊ filios eius:⁊ oẽs ſeni⸗

oꝛes iſrael:⁊ dixit ad Aaron.Tolle vitulum ð
bobus ꝓ peccatis ⁊ arieteʒ in holocauſto ima⸗
culatũ:⁊ offeres deo in ↄſpectu domini:⁊ ſeni⸗
oꝛibus iſrael loquere dicens. Tollite hircũ de
capꝛis viuũ ꝓ peccato:⁊ vitulum imaculatuʒ
anniculũ in holocauſtũ. Dixitq; Moyſes ad
Aaron. Accede ad altare: ⁊ fac ꝓ peccato tuo
reliqua. Rurſũq; eleuauit Aaron manus ſuꝑ
populũ:⁊ benedixit eis.Deſcenditq; cuʒ feciſ

ſet ꝓ peccato ⁊ holocauſto ⁊ ſalutari.Nulier
generat liberos lege naturali:et imunda eſt:ſi

maſculũ peperit diebꝰ.lx.ſi feminã diehbꝰ.lxxx
Accuſa creatoꝛem cur ĩmundũ quicq; nomiet
qð ipᷣe cõdidit.Et non ſolum ipſa imunda eſt:

ſed ⁊ omne qð tetigerit. Cunq; dies inqͥt pur⸗

gationis eius cõpleti fuerint: ſuꝑ filio aut filia
offeret agnũ anniculũ im aculatũ: ⁊ pullum co
lumbarũ:⁊ turturẽ ꝓ peccato:ad hoſtiũ taber
naculi teſtamẽti ſacerdoti.qui offeret in cõſpe⸗

ctu domini:⁊ expiabit pꝛo ea ſacerdos. De le

pꝛoſo quoq; qð in die purgationis eius offera
tur ꝓ eo victima ꝓ peccato:duoq; turtures:⁊

duo pulli columbarũ. vnus ꝓ peccato:alius ĩ

holocauſtũ. Et qͥ fluxum ſeminis patit᷑: eodeʒ
ſacrificij oꝛdine ꝓ peccato ⁊ holocauſto libera
tur. Et ad extremũ infert᷑. Timoꝛatos facite fi
lios iſrael ab imunditijs ſuis:⁊ non moꝛient᷑ ꝓ

peccato ſuo.ſi cõtaminauerint tabernaculũ te⸗
ſtamenti. Ipi quoq; Aaron pᷣcipit᷑: vt non in
omni tempoꝛe ingrediat᷑ in ſancta ſanctoꝝ: ne

foꝛte moꝛiat᷑.Cunq; ait voluerit itrare:offerat

vitulum pꝛo peccato: ⁊ arietem in holocauſtũ
Buoſq; hircos accipiat ab vniuerſo pło.vnũ
ex eis offerat ꝓ peccato ſuo:⁊ vnuʒ ꝓ peccato

populi:⁊ arietem in holocauſtũ.Alter hircoꝝ
cuncta peccata ſuſcipit populi in typũ domini
ſaluatoꝛis:⁊ offert in ſolitudinẽ: ⁊ ſic placatur

deus omni multitudini.Ad extremuʒ dictur:

ſcon
alni
lreu
ſam
dene
däng
gelo
loͤen
gleqy
fobilt
nesd
hoſte
licoln
cauſt
feffe
Etp
(lit
nin.
ſiſea
temn:
üda
feusſ
lerit
fend⸗
Uler
lo⸗
füil
lſt⸗
dom
neſce
Iitpen
peccot.
ſocege
liecoꝛat
Naal
füppee
gdie xy
cun pt
peccatoe
llbarü
ſligoci
ſeſeptin
okbiren
uienteh
Undiebe⸗
erngcat
usoßfen
Tbiſol
fenisin
Lexcini
ſe bign
ſniem
ltsinfe
mumerg

ſereke⸗
lartn
partt
dneſtge
Ahonofn
mn Gor
enscr
dent Ari
Purnicdie
Weriteune
oltentſre
nAne
1dligiiee

mani derei

mnaluinn
isdeednert.
coclauo:

Aevinluon d
4

ocantoin
domingrſei

Colitebie

um imaaber
. Moſſen
T ppecnonn
Nonnanstn
(ndiqzchte
ſaurni Our
:ainundadt
fmmnidienhe

ücgicz onn
1pbinnvrch
dez ncſt⸗
oiionuſin
Uti apelund⸗
radbaküͤnbt
nioiaun e
nlandis Le⸗
—
N. 4
nm
epntt

—2
☛ =
— — —

Tractatus II

ſi comederit homo de ſanctificatis ꝑ ignoꝛanti
am:imputatur ei iniquitas:atq; delictuz: ⁊ vo
ti reus erit. Ande ⁊ apoſtolus monet euchari

ſtiam domini cum cautione ſumendã:ne in cõ⸗

dẽnationem nobis ſumamus atq; iudiciũ. Si
dãnatur in lege Snoeenin :quãto magis ĩ euã
gelio cõſciẽtia: Trãſeamus ad numeros ⁊ ob
cõientioſoꝛũ impudentiã cõfutandam ſumma
queq; carpamus. Naʒareus ſãcto crine vene⸗
rabilis alterius ſubita moꝛte maculatur:⁊ om
nes dies cõſecrationis eius pᷣteriti irriti fiunt:
poſteaq; ꝓ eo offerũt᷑ duo turtures:⁊ duo pul
li columbaꝝ. Vnus ꝓ peccato: ⁊ alter in holo
cauſtum. In die quoq; cõſumationis eius of-
fert᷑ agnus cum holocauſto: ⁊ agna ꝓ peceato

Et poſt multa ſcriptũ eſt.vt nũc magniſficetur

foꝛiitudo domini: ſicut locutus eſt dicẽs. Do⸗
minꝰ lõganimis ⁊ multe miſericoꝛdie auferẽs
iniqͥratem ⁊ ſcelera: ⁊ mundãs nõ faciei inocẽ⸗

tem: ꝓ quo.lxx.interpᷣtati ſunt:⁊ emundãs nõ

mũdauit reum: ꝙ ſolus etiã poſt indulgentiaʒ

reus ſit pꝛopꝛie conſcientie. Cunq; ait ignoꝛa⸗

uerit populus:⁊ fecerit vnum ex his que face⸗

re nõ debuit pᷣter cerimoniarũ lõgum oꝛdinem

infert᷑ ⁊ dicit᷑. Offerre hircũ capꝛarũ ꝓ pecca⸗
to:⁊ placabit ſacerdos ꝓ omni ſynagoga ſilio⸗
rũ iſrael:⁊ ꝓpiciabit᷑ ei dominꝰ: qꝛ ignoꝛantia
eſt:⁊ ipi offerent oblationẽ ſuam in ſacriſicium
domino ꝓ peccato ſus in cõſpectu eiꝰ: quoniã
neſcierunt. IJbiq; addit᷑:ſi anima vna peccaue
rit per ignoꝛantiã offeret capꝛam anniculam ꝓ
peccato ignoꝛãtie coꝛam dño:⁊ depᷣcabit᷑ ꝓ eo
ſacerdos:eo ꝙ ignoꝛauerit ꝓ peccato ignoꝛan
tie coꝛam dño:⁊ rogabit ꝓ eo: ⁊ ꝓpiciabit᷑ ei.
In calẽdis ſinguloꝝ menſiũ offert᷑ birꝰ capꝛa
rũ ꝓ peccato dño. In paſca quoq; ꝑ dies octo
a die.xv. menſis pᷣmi vſq; ad.xxj. diem ſacriſi⸗
cium ꝓ peccato eſt. In pentecoſte hircus pꝛo
peccato offert᷑ ⁊ in calendis menſis ſeptimi qñ
tubarũ clangoꝛ cõcinit᷑ eadem hirci ꝓ peccato
religio cõſeruat᷑.die quoq; decimo eiuſdẽ mẽ⸗
ſis ſeptimi:qm ieiuniũ eſt vſq; ad veſperũ: of⸗
fert᷑ hircus capꝛarũ ꝓ peccato pᷣter eũ hircum
qui ante holocanſtũ ꝓ peccato ex lege mactat
In dieb'quoq; Scenephegie: qñ figebant᷑ ta⸗
ernacula in die.x v. eiuſdẽ mẽſis ſeptimi vſq;
ad diẽ.xxij.inter victimas ſemꝑ ꝓ peccato hir
cus offerebat᷑: vt illud ünpieat beati Dauid.
Tibi ſoli peccaui: ⁊ malũ coꝛam te feci:vt iuſti
ficeris in ſermonibꝰ tuis:⁊ vincas cũ iudicarl.
Sex ciuitates eligunt᷑ exilij eoꝝ:q̊ non ſpoute
ſed ꝑ ignoꝛantiã: vel iactu lapidis: vel impul⸗
ſione manus:vel ioco: vel laſciuia abſq; inumi⸗
citijs infelicitate mag qᷓ; volũtate peccauerũt:
⁊ tñ non abſq; crimie ſunt:dũ relegant᷑ in ꝑpe
tuum: ⁊ ante cõſtitutũ diem nec ſupplicatione:

Fo. LXVII
Epla XVII

nec pᷣcio eoꝛũ reuerſio impetrari ⁊ redimi poſ⸗
ſit in deuteronomio:qui liber pᷣteritoꝛum enu
meratio eſt. ꝑſpicue demonſtrat᷑:non in oꝑib

noſtris atq; iuſticia: dei miſericoꝛdia nos cõ

ſeruari dicẽte domino per Moyſẽ. Ne dicas

in coꝛde tuo:cuʒ ſubuerterit eos dominꝰ deus

tuus a facietua. In iuſticia mea itroduxit me
dominꝰ: vt poſſideã terraʒ hãc:⁊ impietate ge
tium iſtarũ dominꝰcõſumet eos a facie tua:nõ
in iuſticia tua: ⁊ directione coꝛdis tui intrabis
vt poſſideas terrã eoꝝ:ſed impietate eoꝛũ do⸗
minus deus tuus cõſumet eos a facie tua: vt
ſuſcitet verbum:qð locutus eſt patribus tuis.
Abꝛaã: Iſaac:⁊ Jacob: ⁊ ſcies ꝙ non iuſticia
tua dñsdeus tuus dabit tibi terrã optimã: vt

poſſideas eã: quia populus dure ceruicis eſt.

In eo aũt qð dixit. Nerfectus eris cum domi
no deo tuo quo ſenſu dixerit ex ſequẽtibus ap
pꝛobat᷑. Cuim ingreſſus inqͥt fueris terra: quꝗ
dñs deus tuus dabit tibi: nõ diſces facere abo
minationẽ gentiũ illarũ. Non inueniet᷑ in te 4
traducat filiũ: vel filiã ſuam ꝑ ignẽ: diuinatiõi

pus: vel oibus augurijs ⁊ maleficis artibus et

incãtationibꝰ non ſeruies:vt introges magos
et ariolos: ⁊ moꝛtuos.abominatio enim dnie
omis qui facit hec. Et ꝓpter has abominatio

nes dñs deus tuus cõſumet eas a facie tua: p⸗
fectus eris cum dño deo tuo. Deniq; infert. qꝛ

gentes iſte quas tu poſſidebis ariolos ⁊ diui⸗
nos audiũt. Tibi aũt nõ dedit dominꝰ deꝰ? tuꝰ
Statimq; ſubiungit ꝓphetam vnũ ex te ð fra
tribus tuis ſicut me ſuſcitabit dominus de tu

us:ipm audies. Ex quo oſtẽdit᷑ ꝑfectum h̊ di⸗

ci non q cunctas vᷣtutes babeat:led qui perfe⸗
ctum ⁊ vnum ſequat᷑ deum. Marratq; ſimilit᷑
de ↄditione exulum:qui per ignoꝛantiã pecca
uerunt:quo ⁊ q;diu cõfugere debeãt: atq; ſub
iungit Quãdo edificaueris domũ nouã facies

loꝛiculaʒ tecto tuo in circũitu ne ſanguis reſis

cum aliqs ceciderit ex ea. Et iteruʒ. Si fueriti
te vir ͥ nõ ſit mũdus a nocturno fluxu egredie

tur extra caſtra: ⁊ non ingrediet᷑ mediũ caſtro

rũ:cũq; adueniet veſpera lauabit ſe aqᷓ.⁊ poſt
occubitũ ſolis ingrediet᷑ mediũ eoꝛuʒ. De ihßu
filio naue duo tm ponam teſtimonia: peccauit
Achaʒ:a totus populus offendit.Dixitq; do⸗
minus ad Joſue. Non poterũt ſtare ſili iſrael

in cõſpectu inimicoꝛũ ſuoꝛuʒ ſed doꝛ vertent

aduerſarus ſuis:qꝛ factum eſt anathemai eis
Et non addã vt ſim vobiſcũ: niſi cõtritum fue
rit anathema ð medio veſtrũ.Cũq; ſacrilegiũ
quereret᷑: ⁊ ſoꝛs latentẽ inueniſſet reum inter⸗
ficiunt᷑ cũ Achaʒ filij eius: ⁊ filie:boues:aſini:
pecoꝛa:a tabernaculũ.⁊ quecunq; habere po⸗

tuit: igne deleta ſũt.Eſto ꝙ iße peccauerit :d
cõmiſere filij:quid boues: qͥd aſini: d peross

Tars
Fac deo calumniã: quare vnus peccauerit.et
pars popui trucidata ſit: Cur ⁊ ipᷣe lapidatur
7 omnia que habere potuerit vltrix flama con
ſumpſerit:Gicamus ⁊ aliquid aliud. Nõ erat
inquit ciuitas: quam non tradidit do minus ſi
lijs iſraell.abſq; Eneo qui habitabati Gabaõ

omnes pugnando ceperunt.quis a domino fa
ctum erat:vt induraret coꝛ eoꝝ.⁊ pugnarẽt cõ

tra iſrael: vt interficerent᷑.⁊ nõ fieret in eis mi⸗
ſericoꝛdia.⁊ perirent: ſicut pᷣcepit dñs ¶Goy⸗
ſi. Si domini factũ eſt volũtate: vt pacem non
reciperẽt:nec ſuſciperẽt iſrael:dicamus iuxta
apoſtolũ.Quid ergo querit᷑: Aolũtati eni eiꝰ
ͥs poteſt reſiſtere⸗ De Samuel ⁊æ⁊ Malachim
Jonathan fauũ mellis guſtauit in ſceptro:⁊ il

lumtnati oculis periclitatur:ꝙ neſciẽs fecerit.

Hoc enim ſcriptura teſtat᷑:q ignoꝛauerit a pa
tre eſſe pᷣceptum:ne quiſq; guſtaret:donec vi⸗
ctoꝛia domini cõpleret᷑. Intantũ autẽ iratus ẽ
dominꝰ:vt ſoꝛs iueniret occultũ: ⁊ ipſe fatere⸗
tur dicens: Guſtaui in ſũmitate ſceptri: qð eſt
in manu mea paruz mellis: ⁊ ecce ego moꝛioꝛ.
Et poſtea interceſſiõe ⁊ pᷣcibus populi libera⸗
tus eſt: dicens ad Saul. Nũc Jonathã moꝛie⸗
tur:qui fecit ſaluteʒ hanc magnã in iſrłe Abſit
Viuu dominꝰ.Si ceciderit de capillis capitis
eius in terrã:quia cum domino fecit diem hãc
2Z liberauit dũs Jonathan:æ non eſt moꝛtuus.
Samuel iraſcit᷑ Sauli: ⁊ non vult ire cũ rege.
Poſtea p̃ᷣcibus vincit᷑:vt oſtẽdat humani ani
mi in diuerſũ murationẽ Pergit bethleem:ſin
gulos filioꝛũ Jeſſe putat ipos eſſe:quos domi
nus reqᷣrebat. Cunq; vidiſſet Eliab ait: Eccei᷑
in conſpectu dñi xpᷣs eius.Et ait dñs ad eum.
Ne reſpicias ad vultum eius:⁊ ad ſtaturã coꝛ
poꝛis illius:quoniã abieci eũ. Aliter enĩ videt
homo:aliter deus.Homo eni videt i facie: de
us in coꝛde.Atq; in hunc modũ per ois errat:
per oĩs coꝛrigit᷑:vt patearhumane mẽtis infir
mitas. Miphiboſeth Saul filius interficitur
dolo a Recab ⁊ Baana filis Rẽmon Beroti
te. Cunq; nũciaſſent Hauid: æ caput aduerſa⸗
rij demonſtrarẽt:occiſi ſũt: Hauid dicẽte. ANi⸗
ri impũ occiderunt virũ iuſtum in domo ſua et
in lectulo ſuo. Certe ¶ O&1hiboſeth iuſtus nõ
erat: ⁊ tamẽ in eo iuſtus appellat᷑:qð abſq; no⸗
xa interfectus ẽ.Oʒa Leuites cum arca domi
ni tranſſert᷑ hieruſalẽ:a laſciuiẽtes boues plau
ſtrum in pteʒ alteram declinaſſent:miſit manũ
vt ſuſtentaret inclinatã. Statimq; ſequit Ira
tus eſt furoꝛ dñi in Oʒã: ⁊ ꝑcuſſit eũ deus ibl
ignoꝛãtia: ⁊ moꝛtuus ẽ iuxta arcam dei.Cõ
triſtatuſq; DHauid ꝙ ꝑcuſſerit dñs Oʒã:timu⸗
it dominũ i illa die: ⁊ ait. Quomodo ingred ie
tur ad me arca dñi⸗HBauid iuſtus ⁊ ppheta:⁊
vnctus in regẽ:quẽ elegit dñs ſᷣm co: ſuuʒ: vt

7

I

faceret cũctas volũtates eius:vt videt ignoꝛã
tiam domini furoꝛe punitã terrer:atq; triſtat᷑.
nec querit cauſam a dño:quare ꝑcuſſit ignoꝛã
tem.ſed ſimileʒ ſententiã ꝑtremiſcit. Mꝛecepit
Dauid pᷣncipi exercitus Joab:vt numeret po

pulũ:ſtatimq; ſcriptura cõmemoꝛat: ⁊ ꝑcuſſit

coꝛ ſuum:⁊ dixit ad dñm:peccaui vehemẽter:

quia hoc feci.cum iuberet vt fieret: vtiq; quid

diceret ignoꝛabat.⁊ tñ ſe ipᷣe repᷣhendit: ⁊ pꝛo

hac culpa.lxx. milia hoiuʒ angeli gladio truci

dant᷑. Salomon completis templi cerimonijs
vtraſq; palmas tẽdit ad dñʒ:⁊ ait. Cuʒ pecca
uerit tibi populꝰ.nõ eſt eni homo:qͥ nõ peccet.
Abia ꝓpheta Salonites neſciebat ad ſe veni⸗
re vxoꝛem lhieroboã.dixitq; dñs: Ecce vxoꝛ
lieroboã ingredit᷑: vt querat vba a te ꝓfilio
ſuo:qui egrotat iuxta hoc:⁊ iuxta hoc loque⸗
ris ad eam. Heliſeus ſedebat i mõte:venit ad

euʒ mulier: cuius filius moꝛtuus erat:⁊ ample

xa pedes eius vociferat᷑. Repellẽte auteʒ eam

Biezi:dixit ad eũ vir dei:dimitte eam:quoniã

anima eius in amaritudine eſt. Et dñs celauit
ame.vt non annũciaret mihi. In libꝛo dier le
gimus.fuerũt filij Sobal patr Cariathiarim:

gui ꝓphetabat ex dimidio. Et iteꝝ. Filij autẽ
Alme B

etleẽ ⁊ Netophat hi coꝛona domꝰ Jo
ab. ⁊ ꝓphetabat ex dimidio Sarai ⁊ cetera.

Bimiliter vtiq; ſancti erant qui ꝓphetabant.

Ttamẽ ꝑfectam nõ meruerũt accipe ꝓphetiaʒ
Nequaq; de futuro ᷣm tropologiã: ſed in pꝛe
ſentiaꝝ iuxta hiſtoꝛiaʒ ꝓphetantes. Abacuch
pꝛopheta canticum ſuum hoc inſcribit titulo.
Oꝛatio Abachuc ꝓphete ꝓignoꝛantibꝰ. Lo⸗
cutus eni fuerat audacter ad dñm: et dixerat
Aſq;quo dñe clamabo:⁊ nõlaudies? Aocife⸗
rabo ad te vim patiẽs:⁊ non ſaluabis.Quare

oſtendiſti mihi iniqͥtatẽ ⁊ laboꝛẽ: videre pᷣdaʒ

⁊ iuſticiã:Cõtra me factũ eſt iudiciũ:⁊ contra⸗
dictio potẽtioꝛ: ꝓpter hec lacerata eſt lex.⁊ nõ

puenit vſq; ad finem iudiciũ:quia impius pꝛe

ualet aduerſus iuſtum: ꝓpterea egredit᷑ iudici
um ꝑuerſum:ꝓ quo ſe ipᷣe repᷣhendens ꝙ per

ignoꝛantiã ſit locutꝰ:ſcribit canticũ penitentie

Si peccatũ nõ erat ignoꝛantia: ſuꝑſiuo ſcribit
libꝛũ penitudinis:⁊ voluit id lugere:qð peim
non habet. In Ezechiel extrema parte: vbi

2

edificiũ templi in monte ſiti eccleſie multa pon

ſecula future ſacramẽta narrant᷑: pꝛimo die et
ſeptimo die mẽſis pꝛimi offerũt᷑ victime ꝓ pec
catis omniũ:iĩ quo ꝑ erroꝛẽ:aut ignoꝛãtiã pec⸗
cauerunt. Septẽ quoq; diebꝰ paſce hircꝰ ſem⸗
per ꝓ peccato mactat᷑.ſeptimi mẽſis qͥntadeci⸗
ma die:idem ꝓ peccatis ſacriſicioꝛũ oꝛdo cele⸗
bꝛat᷑.Et po ſt alia plurima:q̃ nonẽ iſtius tẽpo

ris replicare:ſcriptũ eſt. Erat aũt ibi locus ad

occidẽteʒ:dixitq; ad me:iſie eſt locꝰ:vbi codre

7

6

debe
tach.
(n
la
homi
puetr
cpud
funt
c(o
le ve
cogit⸗
novo
ſobllie
ors⸗
mune
panie
(Mo.
tlise
Ofſie
ſe faci
(ede
oalloe
(ipe
Nel
ang
cune
Ueni
hon
Maltt
96
glona⸗

4

egdi
boorcla

ſeduid

deris

iuidian

Olytob
hſoſint,
ſpolueri
jeton o⸗
öufertur⸗
W
Ulenont
ruecid
laltpan
catoofte
ſlehene
Uoreqö
Adblatte
Ptumnde

faete ſünt

nußzhoe

pizgn
dhnn
igrlon
Mlerimnnte
. Ne
wiͤnöpen
catadſenet
ns kaern

arpite

inirntad
eeklne
Aikmuezenn
neemgumni
.Eiechnt
Illbodete
Carighin
tuen Flini
Conad
Oariittern
gui phawn.
ncche hl⸗
ogi lenpt
nmes anch
Nnabrtine⸗
euny e
Ainadden
aultsiVo⸗
aupsn
Pote rſe
Fudriit,
õ
ignunguſt
wtuegtildt
röbendereN

4

Nunthen.

maolitia.

gianas. B

Ne.

Tractatus II

debẽt ſacerdotes hoſtiã pꝓ peccato:⁊ ꝓ ignoꝛã
tia. Hieremias loquit᷑ ad deum. Scio domine
qð nõ eſt homiĩs via eius:nec viri eſt:vt ambu

let ⁊ dirigat greſſus ſuos. Jdeoq; pꝛauũ ẽ coꝛ

homis et inſcrutabile:quis cognoſcet illð⸗ In
pꝓuerbijs legimus. Eſt via que videt᷑ recta eẽ
apud homines:⁊ nouiſſima eius veniunt in ꝓ
fundũ inferni Ecce hic manifeſte ignoꝛantia

condemnat᷑:cum aliud putat homo:⁊ ſub ſpe

cie veritatis ad inferna delabi᷑. Multe int
cogitationes in coꝛde homis: ſed non tamẽ illi

us voluntas:que incerta ⁊ fluctuans:atq; mu

tabilis eſt:ſed dei cõſilium obtinet. Quis inqt

gloꝛiabit᷑ caſtum ſe habere coꝛ: Et quis ↄfidet
mundus eſſe a peccato: BGulcis e ſt eni homini
panis mendacij.Et poſtea implebit᷑ os eiꝰcal⸗
culo.A domino greſſus homis dirigunt᷑:moꝛ

talis autem quomodo ſcire poterit vias ſuas
Omis vir videt᷑ ſibi iuſtus:ſfilius malus iuſtũ
ſee facit: ⁊ non laudat exitum ſuuʒ:ſed coꝛrigit
coꝛda omniũ deus. filius malꝰ excelſos habet

oculos:⁊ palpebꝛis ſuis eleuat᷑.Eſt eni iuſtus

qui perit in iuſticia ſua. AUnde dicitur ad eum.

Nec ſis iuſtus multum:nec quaſi per ſapienti⸗
am queras ſuꝑflua:ne foꝛte obſtupeſcas Que
cunq; eni laboꝛauerit homo:vt reqᷣrat:nmon in⸗
ueniet.ſi dixerit ſe ſapiens intelligere:reperire
non poterit.Coꝛ eni nioꝛũ hominũ repletuʒ ẽ
Secũdus liber eiuſdeʒ dialogi contra pela⸗
iſtola. K VII

Fitobolus. mul

ta qdem de ſcripturis memoꝛiter:copi

oſeq; dixiſti Et quaſi qbuſdam diſcuſſis nubi
bus: clarum viſus es veritatis lumen aperire.
ſed quid ad rem: His enim cũctis teſtimonijs
videris hominũ accuſare naturam. ac per hoc
inuidiam reterre ad deũ: ſi tales homines ↄdi
dit: vt obliuione ⁊ ignoꝛãtie peccato carere nõ
poſſint. Ex quo ꝑſpicuum eſt hominem poſſe
ſi voluerit non peccare. Id enim fecit ꝗõ vita⸗

re non potuit. Abi auteʒ aufertur poſſibilitas
aufertur vitium. Nemo enim in eo condem-

natur: qð facere nõ potuit. Atti. Sepe di

xi te non intelligere conatus meos:nec cõſide⸗

rare quid tu argumẽteris: ſed quia que deꝰ iuſ

ſerit ꝓ obliuione:erroꝛe:⁊ ignoꝛãtia:qſi ꝓpec
cato offerũf᷑ ſacrificia. Siue hoc male iuxta te:

ſiue bene iuxta me HDeus pᷣcepit:meũ eſt obſer
uare qð iuſſit: tuũ dei iuſſa rephẽdere. Cri.
Nm̃ vim facis perſpicue veruati:⁊ trahis me
ad blaſfemiã: cõcedã tibi hoc in veteri lege pᷣce
ptum:de ꝗᷓ ſcriptũ eſt. AUetera trãſierũt. Ecce
facta ſunt oia noua. Nundqòd ⁊ de euãgelio po⸗

teris hoc appꝛobare: vi puniat᷑ qſpiaʒ eo qõ

Fo. LXVI

Epia XVIII

neſciat: Et ante penas luat: qᷓ reus ſit ↄſciẽtie
Atti. Bũ ignoꝛamꝰ: ¶ &anicheus nob con⸗
ſurgit repẽte:qͥ legẽ dicat abolitã: a ſolos noui
teſtaméẽti legẽdos libꝛsos Crifo.
a me audiuiſti: vt ̊ autumes: Et lex eni patri⸗
bus data: ꝓ tꝑe iuſta ⁊ ſancta ẽ: ⁊ veniẽte euã⸗

Quid eni

gelij ꝑfectione: vilioꝛa ceſſarut. Atti. Er⸗

go ncauacg obl eruandũ eſt: qð lege pꝛecipit᷑

Crito. Qucdã obſeruãda: qdã ptermittẽda

ſũt. Atti. QAmte video eẽ doctiſſimũ: die
mihi:qᷓ de veteri teſtamento obſeruare debeã:
zq̃ relinquere. Crito. Maädata obſerua
re debemus:que ad vitã ⁊ moꝛes ꝑtinẽt coꝛri
gæẽdos: de qbus dictum ẽ. Mandatũ dñi luci
dum illuminãs oculos.Que aũt ad cerimoni⸗
as legis: ⁊ ritus ſacrificioꝛũ ꝑtinẽt:relinquen⸗
da ſüt. Atti. Ignoſce mihi:cũ legis ⁊ om
niũ ſcripturarũ ſciẽtiã iactites:nõ animaduer⸗

tis qͥd velim dicere. Crito. HMoc intelligo
qð loqueris:ſed nõ qð taces. Atti. Tace

re videoꝛ: qui tatis exemplis docere te volui:
peccare hoiem ꝑ ignoꝛantia: ? beccato vt in
lege hoſtias:ita ⁊ in euãgello offerẽdã penitu⸗

dinem. Krito. Ba teſtimoniuz noui teſta

mẽti: vbi erroꝛ ⁊ ignoꝛãtia ⁊ ipoſſibilitas man
dati teneat crimé. Atti. 125 neceſſe ẽ mul
ta pꝓferre: vnũ ꝓferam: cui cõtradicere nõ po⸗

teris. Vas electionis ꝑſpicue loquit᷑.Conſen⸗

tio eni legi dei iuxta interioꝛẽ hoĩem. video au
tem alia legẽ in mẽbꝛis meis: repugnanteʒ legi
mẽtis mee: ⁊ captiuaãtem me in lege peccati:q̃ẽ
in membꝛis meis Miſer ego hõ:qs melibera
bit de copoꝛe moꝛtis huius: Gꝛatia dei ꝑ ihm
r̊pm dñm noſtrũ. Crito. Pꝛotuliſti teſti⸗
moniũ:qð ꝓ me facit.Liberati ergo de coꝛpo⸗
re huius moꝛtis ꝑ gram vñi noſtri ihu xpi:ne⸗
quaq; vltra peceare debemꝰ. Atti. Libe⸗

rati qdem ſumus baptiſmo ſaluatoꝛis.ſʒ mihi

ediſſere quare dixerit: video aliam legem imẽ⸗
bꝛis meis repugnanteʒ legi mẽtis mee: ? capti

uantẽ me in lege peccati:quei mẽbꝛis meis eſt
que eſt iſta lex regnans in mẽbꝛis hois: ⁊ repu

gnãs legi mentis eius: Reſpõde ſimplicit᷑ Ta
ces: AHudi eundẽ apoſtolũ pᷣdicãtem:qð enim

oꝑoꝛ nõ cognoſco.non enĩ qð volo operoꝛ:ſed

qð odi illud facio. Sinautẽ qð volo hoc facio
ↄſentio legi:qm bona eſt. Nunc autẽ nequaqᷓ;

operoꝛ illud :ſed quod in me habitat peccatũ.

Scio enim ꝙ nõ habitat in me hoc eſt in carne

mea vonũ. velle eni adiacet mihi: operari autẽ
bonũ non iuenio.non eni qð volo bonũ:h̊ ago
ſed qð nolo malũ:hoc facio. Sinautẽ qð nolo

hoc ego facio:nequaq; ego operoꝛ illud:lſʒ qd
habitat in me peccatũ. Crito. Miroꝛ te
hoĩem pꝛudentẽ ſic intelligere apoſtolũ vt euz
ex ꝑſona ſua:⁊ nõ ex alioꝛũ hoc dicere ſentias

13

-

Qui eni ↄſcientio in ſe loquentis xpᷣi libere p
clamat:an expimentũ queritis eius:qui in me

loquit᷑ xpᷣs:Et in alio loco. Curſũ cõſumaui:

ſidem Puaui. de cetero repoſita ẽ mihi coꝛona

luſticie.iſte hoc deſe dicere poterat:oꝑari bo⸗
num non inuenio:⁊ nõ qð volo bonuʒ:hocfa
cio.ſed qð nolo malũ:hoc ago⸗Quid illò erat
boni:qð volebat facere:⁊ nõ poterat: Et quid

illud erat mali: qd nolebat: æ tñ vitare nõ pote
rat: Ergo nõ ex ſui ꝑſona hoc dicit. ſed ex per⸗
ſona generis hũani:que vitijs ſubijacet ob car

nis fragilitatẽ Atti. Parũ mihi tollis: vt
totum tribuas. Ego enĩ vnũ hoiem lʒ apoſto⸗
lum intelligo ſubiacere peccato: tu totũ huma

num genus aſſeris:qð ſi veruʒ eſt:in genere te
nemus ⁊ ſpeciem.nã ⁊ apłs homo eſt:⁊ ſi hoẽ
vel de alüs vel de ſe aſi homo loquit᷑. ¶iſer

ego homo:quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛt

huius: Et qm non habitat in me: hoc eſt ĩ car⸗

ne mea bonũ. Coꝛruptibile eni coꝛpus aggra⸗

uat animã: ⁊ depꝛimit terrena habitatio ſenſũ

multa curanteyʒ. Crito. Si loq̃ris:qſi ego
hoc ex pſona generis humani accipiã : et nõ ex
pſona peccatoꝛũ. Atti. Et qs tibi hoc cõ⸗

cedit: vt ex ꝑſona peccatoꝛis hoc loquat᷑ apo⸗
ſtolus: Si enĩ ex ꝑſona peccatoꝛis hoc accipi⸗
28: debeat dicere: miſer ego peccatoꝛ:⁊ non mi
ſer ego homo.hõ quippe nature ẽ: peccatoꝛ vo
luntatis. Miſi foꝛte ⁊ illud qð ſcriptuʒ eſt Da
nitas vanitatũ omia vanitas: ad peccata re⸗
