nec dabis ſanctũ videre coꝛruptõneʒ.Qð rur⸗
ſum ꝓphetice nihilominus ondit impletũ cuʒ

dicit. Bñe eduxiſti animã meã ab inferno: ſal⸗

uaſti me a deſcendentibus in lacum. Sequitur
poſt hec.Tertia die reſurrexit a moꝛtuis. Re⸗
ſurrectõis q̃ppe gloꝛia in Rpᷣo clarificauit om̃e
qð pᷣus infirmũ ⁊ fragile videbat᷑. Sʒ tibi pau⸗
lo añ nõ putabat᷑ eſſe poſſibile: vſq; ad moꝛteʒ
veniſſe immoꝛtalẽ:aſpice nũc:qꝛ deuicta moꝛ⸗

te reſurrexiſſe ðꝛ nõ põt eſſe moꝛtalis. Sed bo⸗

nitatẽ in hoc intellige creatoꝛis: qꝛ ille eo vſq;

te ſequendo deſcẽdit: vſq; qͥ tu peccando deie⸗

ctus es. Nec creatoꝛem oim deũ inpoſſibilita⸗

tis accuſes vt tibi putes opus eiꝰcaduco lapſu

Fo. V

Epiſtola

Uenire non poſſet/J die
tur:qui creata coꝛꝑis circumſcpᷣtiõe ↄcluſi:in⸗

ſferna⁊ ſuꝑna nobis dicũ

tra regionis pᷣſcbte nobis terminos ↄtinemur
Beo aũt qui vbiq; eſt:⁊ nuſq; deeſt:quid ifer⸗

num eſt: aut quid ſupernũ: Neruntamen in aſ

ſumptione coꝛꝑis etiam iſta complent᷑ Reſu⸗
ſcitat᷑ caro que repoſita fuerat in ſepulchꝛo:vt
adimpleret᷑ quod dictũ eſt ꝑ ꝓphetam. Quia
non dabis ſanctũ tuũ videre coꝛruptionẽ. Re
dijt ergo victoꝛ a moꝛtuis: inferni ſpolia ſecuʒ
trahens. Eduxit em eos qui tenebant᷑ a moꝛte
ſicut ⁊ ipe pᷣdixerat:vbi ait.Cum exaltatus fu
ero:omnia ad meipᷣm traham.Atteſtat᷑ autem
de hoc euangelium cum dicit. Quia monumẽ⸗
ta aperta ſunt: ⁊ multa coꝛpoꝛa doꝛmientium
ſanctoꝛũ reſurrexerunt:⁊ apparuerunt multis:
⁊ ingreſſi ſunt in ſanctaʒ ciuitatẽ illam:ſine du⸗
bio ingreſſi ſunt ciuitatẽ: de qua apoſtolus di⸗
cit. Que aũt ſurſum eſt Hieruſalem libera eſt q̃ᷓ
eſt mater omniũ noſtrum: ſicut ⁊ ad Hebꝛeos
iterum dicit. Decebat em eum: ꝓpter quẽ om⸗
nia:⁊ ꝑ quem omnia multos filios in gloꝛiã ad
ducentem:auctoꝛem: ſalutem eoꝝ ꝑ paſſiones

ↄſumare. Igit᷑ ↄſumatam paſſionibus carneʒ

humanamque moꝛtem ceciderat ꝑ ꝓthoplaſti
lapſum:reſurrectionis vᷣtute reparatam:in de

xtera dei ſedẽs iĩ altiſſimis collocauit:vt ⁊ apo

ſtolus dicit. Qui ſimł excitauit nos:ſimulq; ſe
dere fecit in celeſtibus. ic em erat figulus: qᷓ

vt ieremias pphᷣa docet: vas de manu ſua

collapſum ⁊ ↄfractum: rurſum eleuauit mani⸗
bus ſuis:⁊ refoꝛmauit:ſic placuit in conſpectu

efus Placuit aũt ita: vt coꝛpus quod moꝛtale

⁊ coꝛruptibile ſuſceꝑat de ſepulchꝛi petra leua
tum: ⁊ immoꝛtale atq; incoꝛruptibile affectum

iam nõ in terrenis:ſed in celeſtibus ⁊ pr̃is dex
tera collocaret. Plene ſunt his ſacramẽtis ſcb

ture veteris teſtamẽti. Nullus ſuꝑ hoc ꝓpha:
nullus legiſſatoꝛ: aut pſalmographus ſiluit:b
ois pene lacra de his pagina loquit᷑.⁊ ideo ſu⸗

ꝑfſluum videt᷑ immoꝛari nos ad ↄgreganda te

ſtimonia. Mauca tñ ⁊ adm odũ pauca ponemꝰ
ad ipᷣos fontes diuinoꝝ voluminũ remittẽtes
eos:qui potari abundantius cupiunt.Dicit g
ſtatim in pſalmis. Ego doꝛmiui ⁊ ſopoꝛatꝰ ſuʒ
⁊ exurrexi:qm dominus ſuſcepit me. Item in
alio. NPꝛopter miſeriam inopum ⁊ gemitũ pau

peꝝ nunc exurgã dicit dũs. Et alibi ſicut iã ſu⸗

perius diximus. Oñe eduxiſti de inferno aiaʒ⸗

meã: ſaluaſti me a deſcendẽtibus in lacũ.Et in

alio loco. QAm reuerſus viuificaſti me:⁊ ð abyſ
ſo terre iteꝝ reduxiſti me.Euidẽtiſſime in octu

ageſimoſeptimo pſalmo de eo ðꝛ Et factus eſt
ſicut hõ ſine adiutoꝛio int᷑ moꝛtuos liber.Non
dixit hõ:ß ſicut hõ qui deſcẽderat in iufernü:

b 4

8

quẽ dilexit aia mea

Idars

ſed int᷑ moꝛtuos liber erat: qꝛ a moꝛte teneri nõ
poterat. Et ideo in vna natura hũane fragilita
tis:in alio diuine maieſtatis ptãs oñdit
ãt ꝓpha etiã ð tertia oie manifeſtiſſime ꝓnũci⸗
at ;̊ mõ. Sanauit inqͥt nos poſt biduũ:ĩ die ãt

ee

tertia reſurgemꝰ:⁊ viuemꝰ in ↄſpectu eiꝰ.ec

ãqt ex pſona eoꝝx diẽ:qͥ cũ ipo die tertia reſurgẽ⸗

tes:ð moꝛte reuocant᷑ ad vitã. Et ipi ſunt qͥ di⸗
cũt.Tertia die reſurgemꝰ ⁊ viuemꝰ in ↄſpectu

eiꝰ.Eſaias vo aꝑte dic.Qui eduxit ð terra pa

ſtoꝛẽ magnũ ouiũ/ Sʒ ꝙ⁊ mulieres viſure eẽnt

reſurrectiõeʒ eiꝰ:ſcribis ⁊ phariſeis ⁊ ꝓło non
credẽte.etiã h̊ pᷣdiẽ Eſaias his vᷣbis. Mulie⸗

res q̃ venitis ab ſpectaculo veite.Nõ em̃ ẽ ꝑpłs
hñs intellectũ. . etiã ðᷣ illis mulieribꝰ q̃ poſt
reſurrectõeʒ ꝑrexiſſe ad ſepulchꝝ dicunt᷑: ⁊ q̃⸗
ſiſſe eũ ⁊ nõ inueniſſe.Sicẽ ð Maria magdale⸗

ne:q̃ refert̃᷑ veniſſe ad monumẽtũ añ lucẽ:⁊ nõ

inuẽto eo flẽs dixiſſe ad ãgelos:qꝛ tuler̃t dñm:
⁊neſcio vbi poſuerũt eũ.Etiã ð h̊ ita pᷣdicit᷑ in

cãticis cãticoꝝ. In cubili meo q̃ſiui quẽ dile .
eil

aia mea. In noctibꝰqſiui eũ:⁊ nõ inueniDe
lis q; qͥ inuenerũt:⁊ tenuerũt pedes eiꝰ:pᷣdicit᷑
in cãticis cãticoꝝ.Tenebo eũ:⁊ nõ dimittã eũ:

nea/Hec interim pauca ð mul⸗
tis. Oꝛeuitati em ſtudẽtes:plura coaceruareñ
poſſumꝰ.Aſcẽdit ad celos:ſedet ad dexteram

bris Inde vẽturus ẽ iudicare viuos ⁊ moꝛtu⸗
os. Conſequẽti bꝛeuitate in fine ſermonis hec
ↄtinent᷑:in qbus qð ðꝛ qͥdẽ palã eſt.Sʒ ↄſeq̃n⸗
ter qͥ ſenſu intelligi debeant q̃ dicunt᷑ aſcẽdiſſe

⁊ ſedere:⁊ vẽtux eſſe: niſi ᷣm dignitatẽ diuini

tatis intelligas:aliqͥd ꝑ hec humane fragilita⸗

tis videbit᷑ indicari. Cõſumatis etem his q̃ in
terra gerebant᷑:⁊ anima de inferni captiuitate
reuocata: aſcẽdere mẽoꝛat᷑ ad celos:ſiẽ ꝓpha
pᷣdixerat.Aſcendẽs in altũ:captiuã duxit cap⸗
tiuitatẽ.dedit dona hoĩbus:illa.ſ.dona q̃ Pe⸗

trus in actibus apłoꝝ de ſcõ ſpũ dicebat.Exal

tatus igit᷑ in dextera dei effudit hoc donuʒ qð

vos videtis ⁊ auditis. DHonũ ſpũſſancti de⸗

dit hoibus: qꝛ captiuitatẽ quã pᷣus dyabolus
p petm̃ deduxerat in infernũ: Z̃us ꝑ moꝛtis
ſue reſurrectionẽ reuocauit ad celos.Aſcendit

ergo ad celos:nõ vbi vbũ deus añ non fuerat:
quipe qͥ erat ſꝑ in celis: manebat in patre: ſᷣ
vbi vbum caro factum añ nõ ſederat. Deniq;
quia nouus iſte ingreſſus poꝛtaxꝝ celi edituis:

⁊pᷣncipibus videbat᷑: videntes naturã carnis

ſecreta celoꝝ penetrantem dicunt adinuicẽ: ſic

Bauid plenus ſpũ ſancto denunciat. Tollite
poꝛtas pᷣncipes vr̃as:⁊ eleuamini poꝛte eterna
les:⁊ introibit rex głe.Quis ẽ iſte rex głe:dñs
foꝛtis ⁊ potẽs: dominus potens in pᷣlio.Que
vox vtiq; nõ ꝓpt᷑ diuinitatis potentiaʒ:ſᷣ ꝓpt᷑
nouitatẽ carnis aſcẽdentis ad dei dexterã fere⸗

I

batk. Dicit ⁊ alibi idẽ Dauid. Aſcẽdit ᷣs in iu⸗
bilatõe: ⁊ dñs i vocetube. In voce etem tube:
mos ẽ victoꝛẽ redire de pᷣlio. De ipᷣo q; ⁊ illð

ðꝛ. Qui edificat in celo aſcẽſionẽ ſuã. Et itẽ ali⸗
bi. Qui aſcẽdit ſuꝑ cherubin:volauit ſuꝑ pen⸗
nas vẽtoꝝ/Sedere qᷓ; ad dexterã pr̃is:carnis

aſſumpte myſteriũ ẽ. Neq; em̃ incoꝛꝑali natu⸗

re ↄueniẽter iſta abſq; aſſumptõe carnis aptãt᷑
neq; ſedis celeſtis ꝑfectio diuine nature:ſᷣ hũa
ne ↄquirit᷑. Vñ ⁊ ðꝛ de eo. NParata ẽ ſedes tua
deus:ex tũc a ſeculo tu es. Parata igit᷑ a ſecu⸗
lo ſedes eſt: in qua dñs Jeſus ſeſſurus erat.in
cuius noie omne genu flectat᷑:celeſtium:terre⸗

ſtrium: ⁊ inf ernoꝝ: ⁊ omnis lingua ↄfiteat᷑ ei:
qꝛ dominus Jeſus ẽ in gła dei patris.De quo

⁊ Bauid ita refert. Dixit dñs dño meo:ſedea
dextris meis. HDonec ponã inimicos tuos:ſca⸗
bellum peduʒz tuoꝝ. Que tñ dicta dominus in

euangelio diſſerens dicebat ad phariſeos. Si

ergo Dauid in ſpũ dñm vocat eum:quõ ſilius
eius eſt: ꝑ quod oñdit ſe ̃ᷣm ſm dominũ: ſᷣm
carnem filium eſſe Bauid. VUñ ⁊ ipᷣe dñs iterũ
dicit. Neruntñ dico vobis: ammodo videbiti
filiũ hominis ſedentẽ ad dexteram vvtutis dei.
Et Petrus apłs dicit de Ep̃o.Qui ẽ in dexte
ra dei ſedens in celis. Sʒ ⁊ Paulus ad Ephe
ſios ſcribens.Sʒ oꝑationem inqͥt potẽtie vᷣtu⸗

tis eius:quam oꝑatus eſt in E*&po ſuſcitans eũ

a moꝛtuis:⁊ ſedere faciens in dextera ſua.Qð
aũt veniat iudicaturos viuos ⁊ moꝛtuos:mul
tis quidẽ diuinaꝝ ſcpturaꝝ teſtimonijs edoce⸗
mur. Sed pᷣus qᷓ; ppheticis hec eloquijs pᷣdi⸗
cta doceamus:illud neceſſario arbitroꝛ admo⸗

nendum: qð iſta fidei traditio ttidie nos vult

de aduentu iudicis eſſe ſollicitos. vt actus no⸗
ſtros ita pꝑemus:tanqᷓ; reddituri imminẽti iu
dici rõnem. Hoc em̃ erat qð ⁊ ꝓpha dicebat ð

viro btõ. Quia diſponit ſermones ſuos in iudi

cio. Quod autẽ ðᷣꝛ iudicare viuos ⁊ moꝛtuos:
nõ ideo ðꝛ ꝙ alij viui alij moꝛtui ad iudiciũ ve⸗
niant:ſᷣ ꝙ animas ſimul iudicabit ⁊ coꝛꝑa:in d
bus viuos aĩas.moꝛtuos coꝛꝑa noiauit.Sic⁊
ipᷣe dñs in euangelio dicit. Nolite timere eos:
q̃ pñt coꝛpus occidere:anime aũt nihil pñt fa⸗

cere. Sʒ timete potius eum: qui põt ⁊ animã ⁊

coꝛpus ꝑdere in gehennã.Nunc iam paucis ſi
videt᷑ etiã ꝑ ꝓph̊as hec pᷣdicta eſſe doceamus
Plura autem teſtimonia cum volueris:ipᷣe ti⸗
bi de ſchturaꝝ latitudiue ↄgregabis. DBicit er⸗
go Malachias ꝓpheta.Ecce veniet ompᷣs:⁊
quis ſuſtinebit diem aduentus eius: aut quis
ſuſtinebit aſpectũ eius:qꝛ ipᷣe egrediet᷑ ſicut ig
nis ↄflatoꝛij:⁊ ſicut herba lauãtiũ:⁊ ſedebit cõ
flãs ⁊ purgãs ſicut argẽtũ ⁊ ſiẽ auꝝ.At ãt eui⸗
dẽtius agſcas qͥs ſit iſte dñs: de qͥ hec dicunt᷑:
audi qd⁊ Daniel ꝓphᷣa ꝓnũciet. Nidebã inqᷣt

7V2

— —

N— *

—ͤ[ f f—Ssðs

R —
S

—

Tractatus I

in viſu noctis: ⁊ ecce cũ nubibus celi ãſi filiꝰ ho
minis veniẽs vſq; q̃ſi ad vetuſtũ dieꝝ ꝑpueniet

⁊ in ↄſpectu eius oblatus liber: ⁊ ipᷣi datus eſt
pᷣncipatus:⁊ honoꝛ ⁊ regnũ:⁊ omnes ppli tribꝰ

lingue ipᷣi ſeruiẽt ⁊ poteſtas eius poteſtas eter
na:que nõ pᷣteribit: ⁊ regnũ eius nõ coꝛrumpe

tur. Ex his ergo edocemur nõ ſolũ de aduẽtu:

de iudicio:ſᷣ ⁊ de ptãte eius ⁊ regno: qꝛ ptãs
eterna ſit:⁊ ſine coꝛruptõis fine ſit regnuʒ:ſicut
⁊ in euangelio dicit᷑.Et regni eius non eſt ſinis
Vñ valde alienus a fide ẽ regnum tp̃i dicit
aliqñ finiendum/Scire tũ debemus ꝙ ſaluta⸗
rem Ep̃i aduentũ hunc conat᷑ inimicus ad de⸗
cipiẽdos fideles callida fraude ſimulare: fi
lio hoĩs qͥ expectat᷑ vẽturus in maieſtate patr)
ſui:filiũ ꝑditiõis in ꝓdigijs ⁊ ſignis mẽdacibꝰ
pᷣpare:vt ꝓ xpᷣo mundũ hunc introducat anti
xpᷣm: de quo ⁊ dñs in euãgelijs pᷣdixit iudeis.
Quia ego veni in noie pr̃is mei: ⁊ nõ recepiſti
me:alius veniet in nomie ſuo:⁊ ipᷣm recipietis
Et iteꝝ dicit:tũc videbitis aboĩatõeʒ deſolati⸗
onis ſtantẽ in loco ſcõ:ſicut dicit Daniel ꝓphe
ta:qͥ legit intelligat/ Oaniel ergo de aduẽtu er⸗
roꝛis iſtius plenius ⁊ latius in ſuis viſionibus
edocet.ex qͥbus valde oꝑoſumẽ nũc exẽpla po
nere:q̃ ſatis amplis narratõibus dilatant᷑: ⁊ iõ
ſcire de his plenius volentẽ ad ipᷣas magis re⸗

cẽſendas remittimus viſiones. Sʒ ⁊ apls diẽ

de eo. Ne qͥs vos ſeducat vllo mõ: qm niſi di⸗

ſceſſio venerit bmum:⁊ reuelatus fuerit homo

peccati filius ꝑditionis:qui aduerſat᷑ ⁊ extolli

tur ſuꝑ omne qð ðꝛ ðs aũt colit᷑nta vt in tẽplo

dei ſedeat oñdens ſe tãqᷓ; ipᷣe ſit deus.Et pau⸗
lo poſt.Et tũc reuelabit᷑ iniquus:quẽ dñs Je⸗
ſus interficiet ſpũ oꝛis ſui: ⁊ euacuabit eũ illu⸗
minatõe aduẽtus ſui cuius ẽ aduẽtus ᷣm oꝑa
ſathane in omni vtute ſignis ⁊ ꝓdigis mẽdaci

bus. Et iteʒ paulo poſt. Et ideo mittet illis ðs
opatõeʒ erroꝛis:vt credãt mẽdacio:vi iudicen

tur omnes:qui nõ crediderunt veritati. ꝓpte⸗

rea ergo ppheticis ⁊ euangelicis atq; aplicis
vocibus nobis ꝓnunciat᷑ hic erroꝛ:ne q̊ ꝓ ad⸗

uẽtu Epᷣi aduentũ credant antixpᷣi:ſᷣ ſicut ipᷣe

dicit. Cũ dixerit vobis. Ecce xpᷣs hic aut ecce

illic:nolite credẽ. Neniẽt em multi pſeudo xpᷣi

⁊pſeudo ꝓphete:⁊ ſeducũt multos/Sed quo

demõſtrauerit iudicium veri Ep̃i videamus.

Sicut fulgur inͤt de oꝛiẽte reſplẽdet vſq; in oc

cidentẽ: ita erit aduẽtus ſilij hois. Cũ ergo ad⸗
uenerit dñs Jeſus xpᷣs ſedebit:⁊ iudiciũ ſtatu

et:ſicut ⁊ in euãgelijs dicit: ⁊ ſegregabit oues
abhed is.i.iuſtos ſegregabit ab iniuſtis: ſicut

⁊ apls ſcribit.Añ oẽs nos ſtare opoꝛtet añ tri⸗
bunal ERp̃i:vt recipiat vnuſquiſq; ppᷣa coꝛꝑis
ꝓut geſſit ſiue bona ſiue mala. Judicamur aũt

—

ſermonẽ. Sanctã eccleſiã catholic

nõ ſolu ꝓ geſtis: etiaʒ ꝓ cõgitatis hym ꝛ iße

Fo. VI
Epiſtola I

apks dicit. Inter ſe inuicem cogitatõibus accu
ſantibus:aut etiã defendẽtibus in die qͥ iudica

bit occulta hominũ. Sʒ ⁊ de his iſta ſufficiat.
Polt her ponit᷑ in oꝛdine fidei. Et in ſpũ ſctõ. b

Ea que in ſuperioꝛibus paulo latius de Xpo
ſunt tradita ad incarnatõis ⁊ paſſionis eiꝰ my

ſterium ptinent:que dum media intercedũt ꝑ⸗

ſone ipᷣius coaptata ſancti ſpũs ↄmemoꝛatõeʒ
paulo longius reddiderũt. Ceteꝝ ſi ſola diui⸗
nitatis ratio habeat᷑.eo mõ quo in pᷣncipio ðꝛ.
Credo in deum patrẽ omnipotentẽ: ⁊ poſt hec
In Jeſum xpᷣm filium eius vnicũ dñm noſtrũ
ta iungit᷑. Et in ſpũ ſcõ. Illa wo omnia qͥ de
pᷣo memoꝛant᷑ ad diſpenſationem carnis:vt
diximus ſpectant. Isit᷑ in ſancti ſpũs ↄmemo
ratõe adimplet᷑ myſteriũ trinitatis. Sicut em
vnus ðꝛ pr̃: ⁊ alius non ẽ pr: ⁊ vnus ðꝛ vnige⸗
nitus filius: ⁊ alius vnigenitus filius nõ cẽ. Ita
⁊ ſpũſſanctus vnus eſt: ⁊ alius non poteſt eſſe
ſpuſſanctus. At ergo ſiat diſtinctio ꝑſonaꝝ af

fectionis vocabula ſecernunt᷑: qbus ille par᷑ in

telligat᷑:ex quo oia:⁊ qꝛ ipᷣe nõ habeat patrem
Zſte filius tanqᷓ; qͥ ex pre natus ſit:⁊ hic ſpiritꝰ
ſanctus tanqᷓ; de vtroq; pcedẽs: ⁊ cũcta ſctifi⸗
Sneralti aradecn trinitate diuinitas;
doceat᷑:ſicut dictũ ẽ in deo pr̃e credi adiecta pᷣ
poſitõe in:ita ⁊ in xpo filio eius:ita ⁊ in ſpũſcõ
mẽoꝛat᷑. Sʒ vt manifeſtius fiat qð diximus ex
ↄſequẽtibus appꝛobabit᷑. Sequit᷑ nãq; pꝰ hũc
a: remiſſionẽ
p eccatoꝝ:carnis reſurrectõnẽ/HNõ dixit in ſcã
eccła catholica:nec in remiſſione peccatoꝝ:nec
in carnis reſurrectõe. Si em addidiſſet in pᷣpo
ſuõeʒ vna cum ſuꝑioꝛibus eademq; ius fieret.
Nunc autẽ in illis quidem vocabulis vbi ð di
uinitate oꝛdinat᷑ fides:in deo patre ðꝛ ⁊ in xpo
filio eius ⁊ in ſpũſcõ.in ceteris vo vbi nõ ð di⸗
uinitate: de creaturis ⁊ ð myſterijs ſermo eſt
in pᷣpoſitio nõ addit᷑: vt dicat᷑ in ſcã eccła i ſan
ctã eccłaʒ credendam eſſe: non vt deum: vt ec
cleſiam deo ↄgregatam. Et remiſſionẽ pctõꝛũ
credãt eſſe:nõ in reniſſionẽ pctõꝝ:a reſurrecti
onẽ carnis credãt: nõ in reſurrectionẽ carnis.
ac itaq; pᷣpoſitõis ſillaba creatoꝛ a creaturis

ſecernit᷑: ⁊ diuia ſeꝑant᷑ ab hũanis/ Hic igitur

ſpũſſanctus ẽ:qͥ in veteri teſtamẽto legẽ ⁊ pꝛo⸗

phetas:in nouo euangelia ⁊ apłos inſpirauit.

Añ ⁊ apoſtolus dicit. Dis ſcpᷣtura diuinitꝰ in
ſpirata vtilis eſt ad docẽdũ/Et tũ que ſunt no
ui ac veteris teſtamẽti volumia:q̃ ᷣm maioꝛuʒ
traditionẽ ꝑ ipᷣm ſpm̃ſanctũ inſpirata credunt᷑
⁊eccłijs Eßi tradita: competẽs videt᷑ hoci lo⸗
co euidenti numero ſicut ex patrũ monumẽtis
accepimus deſignare. Itaq; veteris teſtamen
ti omnium pmo Moyli qnq; libꝛi ſunt traditi
Beneſis:Exodus:Leuiticꝰ Nüeri Be erd⸗

G gerẽtibus nõ introeat

Sars

nomiũ. doſt hec Jeſus naue Judicuʒ ſił cum

Ruth. Quatuoꝛ poſt h regnoꝝ libꝛi s hebꝛei

duos nũerãt Paralipomenõ:qͥ dieꝝ ðꝛ liber ⁊
Eſdre duos:qͥ apð iſllos ſingli ↄputant᷑.⁊ he⸗
ſter. ꝓphaꝝ vo Eſaias:lhieremias: Eʒzechiel
⁊ Baniel. pᷣtea.xij. ꝓphaꝝ liber vnꝰ. Job q;⁊
pſalmi Dauid ſingli ſunt libꝛi. Salomonis vo
tres eccłijs traditi ꝓpuůbia: eccłaſtes: cãtica cãti⸗
22. In his ↄcluſerũt nũeꝝ libꝛoꝝ veter teſti.
oui vo qᷓtuoꝛ euãgelia: Matthei:Marci:
Luce:⁊ Joãnis.Actꝰ apłoꝝ qͥs deſcribit Cu⸗
cas. Pauli apłi epte.xiiij. Petri apłi eple due.
Jacobi fris dñi ⁊ apłi vna. Jude vna. Joan⸗
nis tres. Apocalypſis Joãnis.Hec ſũt qᷓ pr̃es
intra cãonẽ ↄcluſerũt:ex qͥbꝰfidei nr̃e aſſertões
2ſtare voluerũt/Sciedũ tñ ẽ ꝙ alij libꝛi ſunt qᷣ
nõ cãonici ſᷣ eccłaſtici a maioꝛibꝰapellati ſũt.i.
Sapia q ðꝛ ſalomõis:⁊ alia ſapia q ðꝛ filij Sy⸗
rach: qͥ liber apð latios h̊ ipᷣo gñali vocabulo
eccłaſticꝰappellat᷑:qͥ vocabulo nõ auctoꝛ libelli
ſ ſcpᷣture q̃litas ↄgnoĩata ẽ.Eiuſdẽ oꝛdis libel
lus ẽ Thobie ⁊ Judith ⁊ Machabeox libꝛi.
In nouo vo teſtõ libelb qͥ ðꝛ paſtoꝛis ſiue her
mes:qͥ apellat᷑ due vie vlł iudiciũ NPetri.Que
oia legi qͥdẽ in eccłijs voluer̃t: nõ tñ ꝓferri ad
auẽtẽ ex his fidei ↄfirmãdaã.Ceteras vo ſcötu
ras apocryphas noĩiarũt:q̃s in eccłijs legi no⸗
luerũt. hec nobᷣ a pr̃ibꝰ vt dixi tradita ſunt:q̃

vt dixi oppoꝛtunũ viſuʒ ẽ h i loco deſignare ad
inſtructõeʒ eoꝝ qͥ pᷣma ſibi eccłe ac fidei elemen

ta ſuſcipiũt:vi ſciat ex bꝰ ſibi fontibꝰ vbi dei
hauriẽda ſint pocula
ecclaʒ. Cãʒ iã ſupiꝰ

ximꝰ cur nõ dixerint etiã

hic in ſcãʒ ecclazʒ. Hi igit᷑ qͥ ſupꝛa in vno do cfe
dere edocti ſunt ſub myſterio trinitatis:crede⸗

re etiam hoc debẽt vnam eſſe eccłaʒ ſanctaʒ:in
qᷓ eſt vna fides: ⁊ vnũ baptiſma:in q̊ vnus ðs
credit᷑ p: ⁊ vnus dñs Jeſus xpᷣs filius eius:⁊

vnus ſpũſſcũs. Iſta ẽ g ſcã eccła nõ hñs macu⸗

lã:aut Gi AUlii. em ⁊ alij eccłlas ↄgregar̃t:

vt Martion ⁊ Aalẽtinus g lhebiõ ⁊ ani⸗

cheus ⁊ ceteri oẽs heretici. Sʒ⁊ ille eccleſie nõ
ſunt ſine macula vel ruga ꝑſidie. ⁊ iðo dicebat

de illis ꝓpha.Odi eccłaʒ malignãtiũ:⁊ cũ im⸗
e hac aũt eccłia que fideʒ xpᷣi

pijs nõ ſedebo
integram ſeruat audi quid dicat ſpũſſanctus iĩ
cãticis canticoꝝ. Ana ẽ columba mea:vna eſt
ꝑfecta genitrici ſue. Qui ergo hãc fidẽ in eccła
ſuſcipit:nõ declinet in ↄſilio vanitatis:⁊ cũ ini
õciliũ nãq; vanitat
ẽqð agit Martion:qͥ negat patrẽ xpᷣi deũ eſſe
creatoꝛem:qui ꝑ filium ſuum fecerit mundum.
oncilium vanitatis eſt quod ebion docet:
ita REpo credi debere:vt circũciſio carnis ⁊ ob
ſeruatio ſabbati ⁊ ſacriſicioꝛum ſolennitas:ce⸗

ter eq; omnes obſeruantie m legis litteram te⸗

ant Concilium vanitatis eſt qð docet Ma
nicheus:pᷣmo qui ſeipᷣm ꝑaclytum nominauit
tum deinde qui mundum a malo factum dicit:
deum creatoꝛem negat:teſtamentum vetus re
pudiat: vnam bonam:aliã malã naturã ſibi in⸗
uicem aſſerit repugnare: coeternas aias hoim
m pythagoꝛeos in pecudes ⁊ aialia ⁊ beſtias
redire ꝑ diuerſos naſcendi circulos aſtruit:re⸗
ſurrectõeʒ carnis noſtre negat. NPaſſioneʒ dñi
⁊ natiuitateʒ:nõ in vᷣitate carnis:ſᷣ in fantaſijs
fuiſſe ↄfirmat.Conciliũ vanitatis ẽ:qð Pauł⸗

ſamoſatenus:⁊ eius poſt hec ſucceſſoꝛ Photi⸗

nus aſſeruit xpᷣm nõ fuiſſe añ ſecula natũ ex pa
tre:ſᷣ ex Maria cepiſſe:⁊ nõ eũ deũ hoĩeʒ natũ
ſ ex hoie deũ factũ exiſtimat/CLõciliũ vanitatj

eſt:qð Arriꝰ atq; Eunomiꝰdocuit qͥ filiũ deiñ

ex ipᷣa pf̃is ſubſtãtia natũ:ſᷣ ex nihilo creatum
voluit/Conciliũ vanitatis ẽ ⁊ qð illi aiunt:qͥ ſi
lium dei qdem de ſubſtantia pr̃is fatent᷑:ſctm̃
vo ſpm ſeꝑant ⁊ ſecernunt:cũ vtiq; vnã eãdẽ⸗
q; vᷣtutẽ ⁊ diuinitatẽ trinitatis oſtẽdat Salua

toꝛ in euãgelio cũ dicit. Baptizate om̃s gẽtes:

In noie pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti:⁊ ẽ aꝑte impiũ
ſeꝑari ab hoĩe qð diuinitus iungit᷑. Conciliuʒ
vanitat ẽ ⁊ hoc qð oli ↄgregauit Ptiar 7 pꝛa
ua ↄtẽtio:aſſerẽs R'm carnẽ qͥdẽ hũanã ſuſce

piſſe:nõ tñ ⁊ aiaʒ rõnabilẽ:cum vtiq; ⁊ carni ⁊

ſanguini ⁊ ſenſui hũano ac mẽti vna eadẽq; ſa⸗
lus a xpo collata ſit

qðᷣ Donatianꝰ ꝑ africã traditoeʒ eccle crimi⸗
nando ỹ Sgragfiouaus ſolli citauit lapſis

pniaʒ denegãdo:⁊ ſcðᷣas nuptias cum foꝛte ini
rieas neceſſitas exegerit ↄdemnando. Has er⸗

go omnes velut ↄgregatõnes malignantiũ fu⸗
ge. Sʒ ⁊ eos ſi q illi ſunt qͥ dicunt᷑ aſſerere ꝙ ſi⸗

lius dei nõ ita videat vel nouerit preʒ ſicut no

ſcit᷑ ipᷣe ⁊ videt᷑ a pr̃e:vel regnũ xpᷣi eẽ finiẽdũ:

aut carnis reſurrectõneʒ nõ integra nature ſue
ſubſtãtia reꝑandã:futuꝝ dei iuſtũ erga oẽs ne
gare iudicium: dyabolum debita abſolui dam
natõe penaꝑꝝ. Ab his inqᷓ; oibus fideł declinet
caʒ vo eccłaʒ tene:q̃ deũ pr̃eʒ omipo

tentẽ ⁊ vnicũ filiũ eius Jeſum xpᷣm dñm nr̃m:

⁊ ſpmſcm ↄcoꝛdi ⁊ ↄſona ſubſtaãtie rõne ꝓfitet᷑
Filiũq; dei natũ ex vgine:paſſum ꝓ ſalute hu

mana:ac reſurrexiſſe in ea carne q natus eſt cre
dit: eum deniq; ventuꝝ iudicẽ oim ſperat:in qͥ
⁊ remiſſio pctõꝝ ⁊ carnis reſurrectio pᷣdicatur
eꝝ de remiſſione pctõꝝ ſufficere debere ſola
credulitas. Quis em cauſas aut rõnẽ reqͥrat: v
bi indulgẽtia pᷣncipalit eſt:cũ terreni regis libe
ralitas diſcuſſioni nõ ſit obnoxia:ab hũana te⸗
meritate diſcunit᷑ diuina largitio: Solẽt em cũ
irriſione adũſuʒ nos dicẽ pagani:ꝙ ipᷣinos de

cipiamꝰq putemꝰcrimia q oꝑe ↄmiſſa ſũt vbis
poſſe purgari:⁊ aiũt.Nũqᷣd pᷣi qͥ homicidiũ fe

re —

3 ⁊ illud ↄ ciliũ vanitat

— — ,F

— NAN —— ——

N — —— —

—

Tractatus

eit homicida nõ eſſe⁊ adulter nõ videri qͥ adul
teriũ ꝑpetrauit:Quõ g̊ huiuſcemõi criminum

reus ſcũs nob effici ſubito videbit᷑: Sʒ ad hec

vt dixi meliꝰfide:qᷓ; rõne rũdeo. Rex em ẽ oim

q̃ ꝓmiſit: terre celiq; dñs ẽ qͥ hec pollicet᷑. 125

vis vt ei qͥ ex terra hoĩem fecit:credã qð ex cri⸗
minoſo me faciat innocẽtẽ:Et qͥ mecũ eſſem ce
cus fecit videre:vel cũ eſſem ſurdus audire:qᷓ
mihi claudo greſſuʒ reddidit innocẽtiã mihi ꝑ
ditã poterit recuꝑare: Et tñ veniamꝰad ipᷣius
teſtimoniũ/Occidere hoieʒ nõ ſꝑ crimioſuʒ ẽ:
F malitia nõ legibꝰoccidẽ crimioſuʒ ẽ.Nõ & fa⸗
ctũ me in talibus:qꝛ interdũ ⁊ recte fit:ß animꝰ
male ↄſulẽs dãnat.Si g̊ animus in me qͥ crimni⸗
noſus ẽ effectus:⁊ in qͥ fuit oꝛigo vitij coꝛrigat
cur tibi videar nõ poſſe innocẽs effici qͥ pᷣus fu
erã crimioſus:Si em̃ vt ſupꝛa oñdi ↄſtat ꝙ nõ
in facto:ſᷣ in volũtate ſit crimẽ:ſic mala volun
tas auctoꝛe malo demone pctõ me ⁊ moꝛti fecẽ
obnoxiũ.Ita in bonũ volũtas mutata auctoꝛe
bono ðo innocẽtie me reddidit:⁊ vite.Silis cã
⁊ in ceteris crimibus.oc mõ fides nr̃a nõ iue
nit᷑ naturalibꝰ rõnibꝰadũſari:dũ remiſſio pctõ

Fo. VI

Epiſtola I

Ad quos pᷣmam interim reſponſionem ſermo⸗
nibus Pauli faciamus:dicẽtis eis. Inſipiens
tu qð ſemias nõ viuificabit᷑:niſi pᷣus moꝛiat᷑.⁊
qð ſemias nõ coꝛpus:qð futuꝝ ẽ ſeias:ſᷣ nudũ
granũ tritici:aut alicuius ceteroꝝ ſeminũ.deꝰ
aũt dat coꝛpus ꝓut vult.Qõð aũt in ſemibus q̃ᷓ
in terrã iacis ꝑ annos ſingulos fieri vides.hoc
in tua carne q lege dei ſeminat᷑ in terra: futurũ
eſſe non credis.Cur queſo tam anguſtus ⁊ iua
lidus diuine potentie eſtimatoꝛ es: vt diſpſuʒ
vniuſcuiuſq; carnis puluerẽ in ſuã rõnẽ colligi
⁊ reꝑari poſſe nõ credas:An nõ cenſeas:cũ vi
deas ꝙ etiã moꝛtale ingeniũ demerſas i ꝓfun⸗
du terre metalloꝝ venasrimat᷑:⁊ artiſicis ocu
lus auxꝝ videt in qͥ iꝑitus terrã putar Mccur
q̃dẽ nõ ↄcedimus ei qͥ fecit hoĩeʒ:qñ tm̃ is qui
ab ipo factus ẽ aſſeqͥ põt:Et cũ auri ꝓpꝛiã ve⸗
nã: ⁊ argẽti aliã:eris q; lõge diſparẽ:tferriq; ac
plũbi diüſam intra ſpẽʒ terre latẽ moꝛtale depᷣ⸗
hẽdat ingeniũ diuia vtꝰ iuenire poſſe ac diſcer
nere nõ putabit᷑ vniuſcuiuſq; carnis ꝓbũ ſen⸗
ſum etiã ſi videat᷑ diſꝑſus:⸗Sʒ ad hec tẽptemꝰ
aias qᷓ deſiciũt in fide naturalibꝰrõnibus adiu⸗

rũ nõ geſtis:q̃ mutari nõ pñt: ſ᷑ aio quẽ ð malo uare.Siqͥs diuerſa ſeia in vnũ ꝑmiſceat:⁊ hec

in bonũ vti certũ ẽ depuier/ Sz 37 VlIteri? mo
iſte qͥ reſurrectõʒ carnis ꝓnũciat ſummã totiꝰ

ꝑfectõis ſuccicta bꝛeuitate ↄcludit.qᷓ;uis etiaʒ
de H̊ nõ ſolũ a gẽtilibꝰſᷣ ab hereticl fides impu⸗
gnet᷑ eccłe.Nã Aalẽtinꝰ reſurrectõneʒ carnis
oĩmõ negat:⁊ manichei:ſiẽ ſupꝛa oñdimꝰSed
iſti Eſaiã qͥdẽ ꝓphaʒ dicẽtẽ. Reſurgẽt moꝛtui
⁊ ſuſcitabunt᷑:qͥ ſunt in ſepulchꝛis audire nolu
erũt:nec hDanielẽ ſapiẽtiſſimũ ꝓteſtãtẽ. Quia
tũc reſurgẽt qͥ ſunt in terra puluẽ.Hiqͥdẽ in vi
tã eternã:hi ãt in obpꝛobꝛiũ ⁊ ↄfuſionẽ eternã.
Tñ vel in euãgelijs q̃ reciꝑe vident᷑ diſcẽ debe
rẽt a dño ⁊ Saluatoꝛe nr̃ Saduceos docente
dictũ. Qõð ãt reſurgãt moꝛtui.Nõ legiſtis quõ

dicit Moyſes in rubo ðs Abꝛahã:ðs IJIſaac

ðs Jacob:ðs aũt ẽ nõ mortuor:Pviuefid Dn
q̃ etiã qᷓ ſit ⁊ q;ta reſurrectõis glła in ſupioꝛibus
mẽoꝛauit cũ dixit. In reſurrectõe aũt moꝛtuo⸗
rũ neq; nubẽt neq; nubent᷑:ſᷣ erunt ſicut angeli
dei. Reſurrectõis ergo iuſtoꝝ głiaʒ angelis cũ
hoibus ↄfert.ſtatim em̃ vt reſurrexerint:non
iteꝝ in terra cũ pecudibus:ſᷣ in celo cum ange⸗
lis viuẽt.Quos tñ ad hoc rõ vite purioꝛis ad⸗
miſerit: Illos.ſ.qͥ iĩ nũc ↄſeruã aĩe ſue carnem
caſtis pudicitie frenis obediẽtie ſci ſpũs ſubiu⸗
gauerint:⁊ omni eã vitioꝝ labe tenuatam atq;
in ſpiritalẽ glłaʒ ſcificatõis vtute mutatã ange⸗

loꝝ q; meruerit iferre ↄſoꝛtijs. Sʒi

— — —

mãt ⁊ dicũt.Quõ põt caro q̃ putrefacta diſſol

uikt᷑: aut in puluerẽ vtit᷑:maris etiã intdũ ꝓfũ⸗
do ſoꝛbet᷑: fluctibuſq; diſꝑgit᷑:colligi rurſum ⁊
reintegrari in vnũ coꝛpus:⁊ ex aia hoĩs reꝑari

indiſcreta ſeiet:vel paſſim ſpargat in terrã:nõ⸗
ne vniuſcuiuſq; ſemis granũ qͥ cũq; loci iactuʒ
fuerit:ↄpetẽti tꝑe ſᷣm nature ſue ſpẽʒ germẽ ꝓ
ducet:vt ſtatũ ſue foꝛme ſuiq; coꝛꝑis reparet⸗
Ita ergo vniuſcuiuſq; carnis ſubſtãtia: q;uis
varie diuerſeq; diſpſa ſit:rõ tñ ipᷣa q̃ ineſt vni⸗
cuiq; carni ẽ immoꝛtał: qꝛimmoꝛtał aie caro ẽ
ex eo tꝑe:quo ſeiatis in terrã coꝛꝑibus pᷣmũ ve
ri dei voluntati arriſit:collectũ terre: attractũ⸗
qſubſtantie ſue ſenſum reddit ac reꝑat in illaʒ
ſpẽʒ:quam moꝛs aliqñ diſſoluerat.Et ita fit v⸗
nicuiq; aie:vt nõ ad ↄfuſum:aut extraneũ coꝛꝛ
pus:ſᷣ ad ſuũ qð habuerat reꝑet᷑/ Conſequent᷑
põt ꝓ agonibus pñtis vite cuʒ anima ſua caro
vel pudica coꝛonari:vel ipudica puniri. Et iõ
ſatis caute eccła noſtra fidem ſymboli docet: q̃
in eo quod ceteris tradit᷑ carnis reſurrectõem:
vno addito ꝓnoĩe thadidit huius carnis reſur
rectõʒ. Huiꝰ ſine dubio:quã habet is qͥ ꝓſitet
ſignaculo crucis frõti ipoſito.qͥ ſciat vnuſqſq;
fideliũ carnẽ ſuam ſi mũdam ſeruauerit a pctõ
futuꝝ eſſe vas honoꝛis vtile dño ad omne opꝰ
bonum paratũ.Si vero ↄtaminatam in pctis:

futuꝝ eſſe vas ire ad interitũ/ã vo de ipᷣa re⸗
ſurrectõis gła ⁊ de ꝓmiſſionis magnitudie: ſi⸗
qͥs plenius ſcire deſiderat in oibus pene diuis
volumibus inueniet indicari.Ex qbus nos cõ
monitõis tmmõ gratia pauca pñti loco mẽoꝛã
tes:finẽ iniũcti a te opuſculũ faciemus. Igitur
apoſtolus Paulus:ꝙ reſurgat moꝛtalis caro
alijs multis aſſerit argumẽtl dicẽs.Qðò ſi reſur
rectio moꝛtuoꝝ nõ ẽ᷑:gꝗ̊ nec xpᷣoñ reſurrexit.Si

aũt *5̊us nõ reſurrexit: inanis ẽ p̃dicatio nr̃a

vacua ẽ fides nra.Et paulo poſt.Nũc aũt xpᷣs
reſurrexit a moꝛtuis initiũ doꝛmiẽtiũ:qm̃ qͥdẽ
ꝑ hoĩeʒ moꝛs:⁊ ꝑ hoiem reſurrectio moꝛtuoꝝ.
Sicut ei in Adã oẽs moꝛiunt᷑:ita ⁊ in xpᷣo oẽs
viuificabunt᷑. AUnuſqͥſq; ãt in ſuo oꝛdie initiuʒ

xpᷣs.deinde hi qͥ ſunt xpᷣi in aduẽtu eius.dein-

de finis. Et in ſequẽtibꝰ addit ⁊ hee.Ecce my⸗

ſteriũ vob dico: oẽs qͥdẽ reſurgemus:ñ oẽs ãt

imutabimur ſiue vt ĩ alijs exẽplaribꝰ iueniemꝰ
Oẽs qͥdẽ doꝛmiemꝰ:oẽs ãt imutabimur:i mo⸗
mẽto:in ictu oculi:in nouiſſima tuba. Canet ei
tuba:⁊ moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti:⁊ nõ imuta
bimur. Sʒ ⁊ ad Theſſalonicẽſes nihilominus
ſcribẽs dic̃. Nolo ãt vos igrare frẽs ðᷣ doꝛmiẽ

tibus:vtoↄtriſtemi ſiẽ̃ ceteri qͥ ſpyem nõ hñt.Nã

ſi credimꝰ ꝙ Jeſus moꝛtuꝰ ẽ ⁊ reſurrexit:ita ⁊

deus eos q̃ doꝛmierũt ꝑ Jeſum adducet cũ illo

Hoc em vobᷣ dicimꝰin vᷣbo dñi:qꝛ nos qͥ viui⸗

mus q̃ reliqͥ ſumus:in aduẽtu dñi pᷣueniemus

eos qͥ doꝛmierũt:qꝛ ipſe dñs in iuſſu ⁊ in voce

archãgeli ⁊ tuba dei deſcẽdet ð celo: ⁊ moꝛtui

q̃ in xpᷣo ſunt reſurgẽt pᷣmi.deide nos qͥviuimꝰ

q̊ reliq ſumſił cũ illis rapiemur in nubibꝰobui

am xpo in aera:⁊ ita ſꝑ cũ dũo erimꝰ/

exiſtimes hec Mauli ſoliꝰq̃ſi nouella pᷣdicatõe
ſignari: audi etiã qͥd Eʒechiel ꝓpha oli ꝑ ſpjm

ſcm pᷣlocutus ſit.Ecce inqͥt ego aꝑiã ſepulchꝛa
vr̃a:⁊ educã vos ð ſepulchr vr̃is Job q; my⸗

ſticis redũdãs eloquijs audi qᷓ; euident᷑ reſur⸗

rectõeʒ moꝛtuoꝝ pᷣdicet:ẽ inqͥt arboꝛi ſpes:ſi ei

abſciſſa fuerit:iteꝝ pullulabit ⁊ vgultũ eiꝰ nũ⸗
qᷓ; deficiet. Qð ſi lenuerit in terra ẽ radix eius.

Si vo i petra emoꝛtuꝰfuerit trũcꝰ ab odoꝛe qq̃
refloꝛebit:⁊ faciet fruticẽ ſicẽ nouella. AUir vo ſi
moꝛtuꝰ fuerit:abierit: ⁊ moꝛtatł ſi ceciderit:vl⸗

tra nõ erit: Mõ tibi videt᷑ in vbis his cũ qͥdam

pudoꝛe arguere hoĩes ⁊ dicẽ. Ita ne ſtultum ẽ
hoim genꝰ vt cũ videãt exciſe arboꝛis trũcũ rur

ſum pullulare ð terra:⁊ lignũ emoꝛtuüſ iteꝝ vi

tã reciꝑe:ipᷣis ne lignis qdẽ aliqͥd ſiłe ð ſemet⸗
ipᷣis nec arboꝛibꝰopinent᷑: At ãt ſcias ꝙ velu⸗
ti introgãtis mõ legendũ ſit qð dixit moꝛtałãt
cũ ceciderit:nõ reſurget:ð ↄſequentibꝰ ꝓbat.
Subiũgit nãq; ſtati. St em moꝛtuꝰ fuerit hõ:
viuet. Et paulo pꝰ diẽ. Expectabo vſq;qͥ iteꝝ
fiã.Et iteꝝ idẽ dic. Qui rſuſcitaturꝰẽ ſuꝑ terrã
pellẽ meã:q̃ hec nũc haurit.hec qͥdẽ ad ꝓbati⸗
onẽ dicta ſunt ꝓfeſſiõis nr̃e: q̃ ↄfitemur in ſym
bolo huiꝰcarnis reſurrectõeʒ. Qð em adiũctũ
ẽ huiꝰvide qᷓ; ↄſonũ ſit oibus his q̃ ð diuis vo
luminibꝰmẽoꝛauimꝰ.Quid em̃ aliud idicat᷑ in
vlctis Job q̃ ſuꝑiꝰexpoſuimꝰ:qꝛ cũ dic reſuſci⸗
tabit pellẽ meã:q̃ hec nũc haurit.i.q̃ iſta toꝛmẽ
ta ꝑpetit᷑.nõne aꝑte dicẽ huiꝰcarnis reſurrecti⸗
onẽ futurã:huiꝰinqᷓ; q̃ tribulationũ ⁊ tẽptatio⸗

I

nũ cruciamẽta q ſunt nũc ſuſtinet: Sʒ ⁊ apltus

cũ dic᷑. Opoꝛtet em̃ coꝛruptibile h̊ induere icoꝛ
ruptõeʒ:⁊ moꝛtale h̊ induere iĩmoꝛtalitatẽ. Nũ
q̃d nõ coꝛpꝰſuũ qͥdãmõ ↄtingẽtis ⁊ digito pal⸗
pãtis ẽ vox:oc ꝗ̊ qð nũc coꝛruptibile coꝛpꝰẽ

reſurrectõis gra incoꝛruptibile erit.⁊ q̊ qdᷣ nũc

moꝛtale ẽ:ĩmoꝛtalitatis vᷣtutibꝰinduet᷑. At ſiẽ
xp̃ᷣs reſurgẽs a moꝛtuis vltra iã nõ moꝛiturus
moꝛs ei vltra nõ dñabit᷑:ita⁊ qͥ in xpᷣo reſurgẽt
nec coꝛruptõeʒ ſentiẽt vltra nec moꝛtẽ:nõ natu
ra carnis abiecta:ſᷣ ↄditõe eius ⁊ q̃litatemuta⸗
ta/Erit g̊ coꝛpus qð reſurget a moꝛtuis incoꝛ⸗
ruptibile ⁊ imoꝛtale nõ ſelũ iuſtoꝝ ſ̃ etiã pctõꝝ
Juſſtoꝝ qͥdẽ:vt ſꝑ poſſint ꝑmanere cum ſpᷣo.

Pcectõꝝ vo: vt abſq; interitõe ſua debitas luãt

penas.Qõð ãt iuſti ſꝑ cũ dño xpᷣo pꝑmaneãt:iaʒ
⁊ in ſuꝑioꝛibꝰedocuimꝰ vbi oñdimꝰqꝛ apłs diẽ
Beinde nos qͥ viuimꝰqͥ reliqͥ ſumꝰ ſil cũ illis ra
piemur in nubibus obuiam Rpoin aera:⁊ ita
ſꝑ cũ dño erimus. Nec mireris:ſi caro ſcõꝝ in
tatã gloꝛiam ex reſurrectiõe mutabit᷑: vt in oc⸗
curſum dei ſuſpenſa nubibus ⁊ aere vecta ra⸗
piat᷑:cum ipᷣe apoſtolus exponens qᷓ;tũ ↄferat
deus his qui diligunt eum dicat.Qui trãſmu⸗

tauit coꝛpus humilitati noſtre ↄfoꝛme fieri coꝛ
poꝛi claritatis ſue. Nihil ergo abſurdum eſt:ſi

ſanctoꝝ coꝛpoꝛa dicant᷑ nubibus in aera ſuſtol
li:cum ad foꝛmam coꝛpoꝛis *&i quod in dex⸗
tera ſedet dicantur refoꝛmanda.Sʒ ⁊ hoc ſan⸗

ctus apoſtolus vel de ſe vel de ceteris ſui loci

vel meriti addidit ⁊ dixit. Quia conſuſcitabit
nos cum Chꝛiſto: ſimulq; faciet ſedere in cele⸗
ſtibus. Vnde cum hec ⁊ eoꝛum ſimilia qᷓ;pluri
ma ſancti dei in repꝛomiſſionibus habeant in
reſurrectione iuſtoꝛum:non erit iã difficile cre⸗
dere etiam illa q̃ ꝓphete pᷣdixerant:quod iuſti
ſcʒ fulgebunt ſicut ſol:⁊ ſicut ſplẽdoꝛ firmamẽ⸗
ti in regno dei.Cui em difficile videbit᷑ eos ful
goꝛem ſolis habituros ac ſyderũ:ac firmamen

ti huius ſplendoꝛe decoꝛatos:quibus vel vita
yel ↄuerſatio angeloꝛum dei parat᷑ in celis: vł

ↄfoꝛmandi dicunt᷑ ad gloꝛiam coꝛꝑis xpᷣi⸗Ad
quam gloꝛiã Saluatoꝛis oꝛe ꝓmiſſam reſpici⸗
ens ſanctus apłs dixit. Quia ſemiat᷑ coꝛpꝰ aia
le:reſurget coꝛpus ſpiritale. Si em veꝝ eſt:ſiẽ
certe veꝝ ẽ:ꝙ iuſtos quoq; ⁊ ſanctos angeloꝛ
ↄſoꝛtijs ſociabit diuina dignatio:certũ eſt q ⁊
coꝛpoꝛa eoꝝ in ſpiritalis coꝛꝑpis gloꝛiam vertet
Nec hoc tibi ↄ naturalem coꝛpoꝛis rõnẽ videa
tur eſſe ꝓmiſſum. Si em̃ credimus ſᷣm ea q̃ ſc;
ta ſunt:ꝙ accipiẽs deus limuʒ terre:plaſmauit
hominem:⁊ hec fuit natura coꝛpoꝛis noſtri:vt
volũtate dei terra verteret᷑ in carnem: cur tibi
aut abſurdum aut orium videt᷑:ſi iſſdem rõni⸗
bus qᷣbus terra ꝓficiſci ðꝛ in coꝛpus aĩale:rur⸗
ſum coꝛpꝰaiale i coꝛpꝰ ꝓficiſci ſpiritale credat᷑:

—

emmK.. eee----

–8

— rRrNrrr fhr —— ——

– ☛ EA

— — N —

— —— — — —

— ☛ r e — —. Ko Na N

Tractatus I

Hec quidẽ atq; his ſilia multa inuenies in ſcõ⸗
turis diuinis de reſurrectiõe iuſtoꝝ.Sabit᷑ ãt

etiã pctõꝛibus:vt ſupꝛa diximus incoꝛruptõis

⁊ Imoꝛtalitatis ex reſurrectiõe ↄditio:vt ſiẽ iu⸗

ſtis ðs miſtrat ad ꝑpetuitatẽ głe ita pctõꝛibus

dad ꝓlixitatẽ ↄfuſionis miſtret ⁊ pene. Sic em

ꝓpheticũ diffinit eloquiũ:cuiꝰ ⁊ paulo añ me⸗
minimus vbi dicit. Et multi reſurgẽt de terre
puluere:hi qͥdẽ in vitã eteruã:hi ãt inↄfuñonẽ
⁊ obpꝛobꝛiũ eternũ.Si g̊ intelleximus q̃ vene⸗
ratõe ðᷣs opᷣs pr̃ dicat᷑: qͥ ve ſacro dñs nt᷑ Jhs
xpᷣs vnicus eius filiꝰhabeat᷑:⁊ q̃ ꝑfectõe ſctũs
eius ſpũs noiet᷑:vtq; ſcã trinitas vnũ ſit ꝑ ſub⸗
ſtãtiã: ſᷣ affectu ꝑſoniſq; diſcreta.qͥd etiã ꝑtus
Ygis:qͥd vᷣbi in carne natiuitas:qͥd ſacrm cru⸗
cis:q̃ vtilitas diuitni ad inferna deſcẽſus: q̃ͥ re⸗
ſurrectõis gła:⁊ aiaꝝ de infernis reuocata cap
tiuitas:qͥd etiã aſcẽſus eius ad celũ:⁊ vẽturi iu
dicis expectatio:pᷣ ⁊ ſcẽ eccłe aduſus ↄgregati⸗
ones vanitatis:q̃lit᷑ hr̃i debeat agnitio:qui ſa⸗
croꝝ voluminũ nũerus: q̃ue hereticoꝝ vitãda
ↄuẽticula:vtq; in pctõꝝ remiſſione diuie liber
tati neq̃q; rõ naturał obſiſtat. Et vt carnis nr̃e
reſurrectõeʒ nõ ſolũ diuine vocis:ſłᷣ ⁊ ipi dni ⁊
Saluatoꝛis nr̃i exẽplũ ⁊ ↄſequẽtia naturałrõ⸗
nis aſſignet.Si inqᷓ; hoc ᷣm traditõis ſupꝛa ex

polſite regulã ↄſequẽter aduůtimus:depᷣcemur:

vt nobᷣ ⁊ oibus qͥ hoc audiunt ↄcedat dñs fide
quã ſuſcepimus cuſtodita:curſu ↄſumato ex⸗
pectare iuſticie repoſitã coꝛonã: ⁊ inueniri int
eos qͥ reſurgũt in vitã eternã. Liberari vo a cõ
fuſione ⁊ obpꝛobꝛio et᷑no ꝑ R.̃m dñm noſtrũ:
ꝑ quẽ eſt deo patri omnipotẽti cũ ſpũ ſcõ gła ⁊
impiũ in ſecula ſeculo;. AAmen.
Expoſitio ſidei bti hhieronymi pbr̃i ad Da
maſum papã. In qᷓ hereſes plurimas ð trinita
te ⁊ incarnatõe vᷣbi ipie ſentiẽtes dãnat:petẽs
ſuã ſidẽa Damaſo cõpꝛobari. Eplła. II

BZegcdimus in de⸗
uuurꝛUsmm pfeʒ omnipotentẽ cũctoꝝ viſibi
liũ ⁊ inuiſibiliũ ↄditoꝛẽ. Credimꝰ ⁊

in dñm nrm Jeſum xpᷣm: p quẽ creata ſunt oĩa

veꝝ deũ vnigenitũ: ⁊ veꝝ dei filiũ:nõ factum:
aut adoptiuũ:ſᷣ genitũ:⁊ vnius cũ pr̃e ſubſtan

tie:atq; ita ꝑ oĩa eq̃le deo pr̃i: vt nec tꝑ e:necõo⸗
du:nec ptãte poſſit eſſe inferioꝛ. Tantũq; ↄfite

mur eſſe illũ q̊ͥ ẽ genitus:qᷓ;tus ẽ ille qͥ genuit.
Nõ aũt qꝛ dicimus genitũ a pr̃e filiũ diuina ⁊
ineffabili gñatõe aliqð ei tpᷣs aſcribimus:łſᷣ nec
patrẽ aliqñ cepiſſe:nec filiũ.Nõ em̃ alit᷑ ↄfiteri
poſſumus eternũ patrẽ:niſi ↄfiteamur etiã coe
ternũ filiuʒ. Ex ſilio em pr ðꝛ:⁊ qͥ ſꝑ pr fuit:ſꝑ
habuit filiũ.Credimus ⁊ in ſm̃ſctm:veꝝ deũ
ex pr̃e ꝓcedẽtẽ:eq̃lẽ ꝑ omia pr̃i ⁊ filio ptãte:vo
lũtate:eſnitate:ſubſtãtia. Nec ẽ ꝓꝛſus aliqͥs in

Fm ſuam deitatem impaſſibilis eſt vt pater: in

Fo. VI
Epiſtola II

trinitate gradus:nihil qð inferius ſuꝑiuſue di
ci poſſit:ſᷣ tota diuinitas ſui ꝑfectõe eq̃lis ẽ:vt
exceptis vocabulis qᷓ ꝓpetatẽ ꝑſonaꝝ indicãt:
qcqͥd de vna ꝑſona ðꝛ:ið tribus digniſſime poſ
