pla pᷣbuimus.Sed quoniã intellexi in
cõmentariüjs aduerſarij ꝓuocari nos etiam ad
mundi ſapientiã.ꝙ nunqᷓ; hoc genus in ſeculo
ſit ꝓbatum.⁊ nouũ dogma cõtra naturaʒ reli⸗

gio noſtra pdiderit.pcurram bꝛeuiter grecas
⁊latinas:barbaraſq; hiſtoꝛias.⁊ docebo ge⸗

nitatem ſemꝑ tenuiſſe pudicitie pᷣncipatũ/Re⸗
ferunt fabule Atlantã calydoniã vginẽ:ſemꝑ

in venatibus:ſemꝑ in filuis:non tumẽtes vte⸗

ros feminarũ:faſtidiaq; cõceptuũ: ſed expedi

tam ⁊ caſtã amaſſe dra Bale ʒ vginẽ
Thꝛaciã inſignis poeta deſcribit/⁊ reginã vol

ſcoꝛũ Camillã: quꝗ̊ Turnus cui auxilio vene⸗

rat: laudare volẽs:non ampliꝰ habuit qᷣd dice
ret:niſi vginem nominartet. ⸗.
O decus Italie virgo.

Calcodecꝰ quoqʒ illa filia leo virgo ꝑpetua pe

ſtilentiam patrieſcribit᷑ ſpõtanea moꝛte ſoluiſ

E Iphigenie vᷣginis ſanguis aduerſos pal
caſſe vẽtosi Quid referã Sybillas Erythꝛeã

atq; Cumanaʒ: ⁊ octo relinquas: Nam Var⸗
ro decẽ fuiſſe autumat.q̃ꝝ inſigne vᷣginitas ẽ:

⁊2 vᷣginitat pᷣmiuʒ diuinaſto.Cd ſi eolici gene
re ᷣmonis Spbilla 6coosk:. appellat᷑: recte
cõſilium dei ſola ſcribit᷑ noſſe vginitas/Caſſã⸗
dꝛã quoq; ⁊ Chꝛyſen vates Apollinis ac Ju⸗
nonis virgines legimus/Et ſacerdotes Diane
Taurice ⁊ veſte inumerabiles extiterunt.qua
rum vna Minutia ꝓpter ſuſpitionẽ ſtupꝛi vi

ua defoſſa eſt:iniuſta vt reoꝛ pena:niſi grande

crimen putaret᷑ leſa virginitas/Certe romanꝰ
populus quãto honoꝛe virgines ſemꝑ habue
rit:hinc aparet: ꝙ conſules ⁊ imperatoꝛes ⁊ i
curribus triũphantes: qui de ſuꝑatis gentibꝰ

trophea referebãt: ⁊ om̃es dignitatis gradus.

eis de via cedere ſolitus ſit. Claudia virgo ve⸗

ſtalis cum in ſuſpitionẽ veniſſet ſtupꝛi:⁊ ſimu⸗
lacrum matris J dee in vado tyberis hereret:

ad compꝛobandã pudicitiã ſuaʒ: fertur cingu⸗

lo duxiſſe nauem:quã multa milia hominũ tra

here neqͥuerant. Meliꝰtamẽ inqͥt Lucani poe
te patruus cum illa eẽt actum: ſi hoc qð euenit

oꝛnamentũ potius exploꝛate fuiſſet pudicitie:

q; dubie patrociniũ

deas fin xerit erroꝛ gentiliũ.⁊ inter.xii.ſigna ce
li:qbus mundũ volui putant:virginẽ᷑ colloca⸗
rint. Magna iniuria nuptiarũ: ⁊ inter ſcoꝛpi⸗
os qͥdem ⁊ centauros ⁊ cancros ⁊ piſces ⁊ ego
cerotas.id eſt.capꝛicoꝛnos: vxoꝛem maritũ
cõſtrinxerint/Triginta Athenienſiũ tyrãni cũ
Phedonẽ in cõuiuio necaſſent:ſfilias eius vᷣgi
nes ad ſe venire iuſſerũt:⁊ ſcoꝛtoꝛũ moꝛe nuda

ec mirũ hoc de homini
bus:cum Mineruã quoq; ⁊ Bianã virgines

ri. ac ſuꝑ pauimenta patris ſanguine cruẽtata

impudicis geſtibus ludere. que pauliſper diſ⸗
ſimulato doloꝛis habitu:cũ temulentos conui
uas cernerẽt:quaſi ad reqͥſita nature egredien

tes:inuicẽ ſe cõplexe pᷣcipitauerũt in puteũ: vt
VYginitatem moꝛte Earag Semoi Ari-

opagitarũ pᷣncipis virgo filia audito ſpõſi Le
oſtenis interitu:qͥ bellum lamiacũ cõcitarat:ſe
iterfecit:aſſerens q;q; intacta eſſet coꝛpoꝛe:ta⸗
men ſi alteꝝ acciꝑe cogeret᷑: quaſi ſcdᷣm accipe

rei: cũ pꝛioꝛi mẽte nupſiſſetSpartiate ⁊ el
ſenij diu int᷑ ſe habuere amicitias intãtũ:vt ob

quedam ſacra etiam vgines ad ſe mutuo mitte
rent. Quodã igit᷑ tẽpoꝛe cum qͥnquaginta vir

gines Lacedemonioꝛũ Meſſenij violare tem

ptaſſent: de tanto numero ad ſtrupꝛũ nulla cõöo⸗

ſenſit. ſz omnes libẽtiſſime pꝛo pudicitia occu⸗
buerunt. &O ob rem graue bellum ⁊ lõgiſſimũ
concitatũ eſt.⁊ poſt multũ tẽpoꝛis Mamertia
ſubuerſa eſt/Ariſtoclides Oꝛcomeni tyrãnus
adamauit virginẽ Stymphalidẽ:que cum pa
tre occiſo ad templũ Siane cõfugiſſet: ⁊ ſimu⸗
lacrum eius teneret:nec vi poſſet auelli:i eodẽ
loco confoſſa eſt.ob cuius necẽ tanto omis Ar

meret: necem virginis vlciſceret᷑ Ariſtome⸗

nes meſſenius vir iuſtiſſimus victis lacedemo

nijs:⁊ quodam tẽpoꝛe nocturna ſacra celebꝛã
tibꝰ:que vocabant᷑ hiacynthina rapuit ð cho⸗
ris ludẽtiũ virgines.xij.⁊ tota nocte gradu cõ
cito fugiens exceſſu de finibus Spartanoꝛuʒ.
Cũq; eas comites eius vellent violare:monu⸗
it q;tũ potuit:ne hoc facerẽt: ⁊ ad extremũ qͥſ⸗
dam non parcẽtes interfecit.ceteris metu coer

citis:redẽpte poſtea a cognatis puelle: cũ Ari

ſtomenẽ viderent cedis reũ fieri: tãdiu ad pa⸗
triam nõ ſũt reuerſe:q;diu iudicũ aduolute ge
nibus: defenſoꝛẽ pudicitie ſue cernerẽt abſolu

nn uo oꝛe laudãde ſũt Scedaſi ſiliei Leu⸗

ctris Boetie:quas traditũ ẽ abſente patre du⸗

os iuuenes pᷣtereuntes iure hoſpitij ſuſcepilſe

cadia doloꝛe cõmota eſt: vt bellum publice ſu-

D MMVð Ffo. XXXIII
Tractatus II Epla IX

Qui multũ indulgentes vino: vim per nocteʒ in cõiugiũ peteret᷑: pauliſper diſtulit nuptias:

iigt ua inau
4 intuelete virginibus. Que amiſſe pudicitieno donec cõderet ciuitatem.nec multo poſt extru
npoe o ren Lucrine cõciderunt vulneri-⸗ ctam in memoꝛis mariti quõdaʒ Sichei:pyra
euenit bus/ ꝗJuſſũ eſt ⁊ Lucrinas virgines nõ tacere maluit ardere qᷓ nubere Caſta mulier Cartha
iciie⸗ que cuʒ Jliũ mitterent᷑ ex moꝛe: per annos cir ginẽ cõdidit:⁊ rurſũ eadẽ vꝛbs ĩ caſtitatis lau
citer mille nulla obſceni rumoꝛis ⁊ polute vgi de finita eſt. Nam Maſdrubalis vxoꝛ capta et
nrs nitatis vllam fabulã dedit/ Quis valeat ſilen⸗ incẽſa vꝛbe: cũ ſe cernereta romanis capiẽdaʒ
n ſio pᷣterire ſeptem Mileſias vᷣgines:que Gal eſſe:apꝛehẽſis ab vtroq; latere paruulig fiugs
“ wallimborlt cuncta vaſtante: ne qͥ˖d indecẽs ab in ſubiectũ dom⸗ ſue deuolauit incẽdiũ/Qu
ſonpe⸗ Ho ibus ſuſtinerent: turpitudinẽ moꝛte fuge: loquar Nicerati cõiugẽ: Que impatiens iniu⸗
a unn⸗ exemplũ ſui cunctis vginibus relinquen rie viri: moꝛtẽ ſibi ipᷣa cõſciuit:ne triginta tyra
hi tes: honeſtis mentibꝰmagis pudicitiaʒ cure ee noꝛũ:quos Lyſander victis Athenis impoſu
ſ vitaʒ/Nicanoꝛ victis Thebis atq; ſubmner erat: libidinẽ ſuſtineret/Arthemiſia quoq; vx
laß s virginis captiue amoꝛe ſuperatꝰ eſt oꝛ Mauſoli inſignis pudicitie fuiſſe/ e phibet.
enl, inrn crngilein expetens ⁊ voluntarios am: Que cum eſſet regina Carie: nobiliũ poetaꝝ
* Ecict cilic captiua optare debuerat: ſen atq; hiſtoꝛicoꝛũ laudib pdicet᷑: in hoc velma⸗
* ſit pudicis moetibns plus vginitatem eſſe: q; re xime effert: ꝙ defunctuz maritũ ſic ſemꝑ ama
“ gnum. ⁊ interfectam pꝛopꝛia manu: flens ⁊ lu: uit:vt viuũ ⁊ mire magnitudinis ac pulchꝛitu
WZõ Sene an ro⸗ den ie arrãt ſcriptoꝛes Hꝛecie dinis extruſit ſepulcrũ. intantũ vt vſq; hodie
“ * iam Thebanam vginem quã hoſtis ο oñmia ſepulcra pcioſa: er nomie eius Mauſo⸗
⸗ cedo ſorvupera diſſ imulaſſe pauliſper doloꝛ lea nücupent᷑ .elſis Priꝛl regina vt lon⸗
iile ⁊ violatoꝛẽ vginitatl ſue iugulaſſe poſtea doꝛ: go tẽpoꝛe viris foꝛtiſſimis imperaret: ⁊roma⸗
lde mientem.ſeq; interfeciſſe cum gaudio. At nec nos ſepe frãgeret:miraculo vtiq; meruit caſti⸗
naralſe viuere voluerit poſt perditaʒ caſtitatẽ.nec an-⸗ tatis/Ondi ⁊ om̃es pene Barbari: vxoꝛes plu
teiſ. te moꝛi: q; ſui vltrix exiſteret/ Apud gymnoſo rimas habent: apud eos lex eſt: vt vxoꝛ charil
acche phiſtas indie quaſi per manus huius opinio⸗ ſima cum defũcto marito cremet᷑ he igit 2ten
Eilhi nis auctoꝛitas traditur: ꝙ Buddã pᷣncipẽ do⸗ dunt inter ſe de amoꝛeviri: ⁊ ambitio ſũma cer
iin⸗ gmatis eoꝛũ: e latere ſuo virgo generarit. Nec tantiũ eſt ac teſtimoniũ caſtitatis:dignã moꝛte
muen hocmirũ de Barbaris cũ Mineruã quoq; ð decerni. Itaq; victrix in habitu oꝛnatuq; pſti⸗
gnun capite Jouis ⁊ liberũ patrẽ de femine cius ꝓ⸗ no:iuxta cadauer accubat: amplexans illd :ꝛet
rin creatos: doctiſſima finrerit grecia Speuſipꝰ ſuppoſitos ignes pudicitie laude contemnens.
llici quoq; ſoꝛoꝛis Olatonis filius: ⁊ Clearchus i puto que ſicmoꝛit᷑: ſecdas nuptias nõ requi⸗
ol, laude Platonis ⁊ Anaxilides in ſecũdo libꝛo Aetackegiie⸗ ſocraticus victis Atheniẽ⸗
Glinda philo ophie Cer itioneʒ matrẽ MPlatonis fan ſibus:fugit ad Pharnabaʒũ. Qui accepto pᷣ⸗
Genata taſmate Apollinis oppꝛeſſã ferunt. ⁊ ſapientie cio a Lyſandro pᷣncipe lacedemonioꝝ iuſſit eũ
iminns pᷣncipem non aliter arbitr ant᷑ niſi de partu vir interfici. Cunq; ſuffocato caput eẽt ablatuʒ:et
eang gicns echinunt Sʒ Timeus ſcribit ythago miſſũ Lyſandro ĩ teſtimoniũ cedis explete:re⸗
tſn, re vginem filiam cboꝛo vᷣginum pᷣfuiſſe ⁊ caſti liq̃ ꝑs coꝛpoꝛis iacebat inſepulta. Sola igitur
elicdi tatis eas inſtituiſſe doctriniſ. Diodoꝛus ſocra ↄcubina ) crudeliſſimi hoſt imperiũ:inter ex⸗
vonio iicus qnq; filias dialecticas inſignis pudicitie traneos ⁊ iminẽte diſcrimine: funeri iuſta pſol
ploleit⸗ habuiſſe narrat᷑ de àbus ⁊ Philo Carneadis uit: moꝛi parata ꝓ moꝛtuo:quẽ viuũ dilexerat
iſene magiſter pleniſſimã ſcribit hiſtoꝛiam: ac neno Imitenf mr̃one xp̃iane ſaltẽ ↄcubinaꝝ fidẽ.et
elm bis dominuz ſaluatoꝛẽ de vᷣgine ꝓcreatum ro pſtent libere: qdð captiua vuauit Strato regu⸗
nutri mana expꝛobꝛaret potentia: auctoꝛes vꝛbis et lus Sydonis manu ꝓpꝛia ſe volens ↄfodere:
uto gentis ſue Jlia virgine et ¶Marte genitos ar⸗ ne iminentibꝰ erſe ludibꝛio foꝛet:qͥꝝ fedus
grlid bitrantur. Lap. XXVI eceegypptij: regis ſocietate neglexerat rretrahatur
ninon b Ec de vᷣginibus ſeculi: currens p mul⸗ foꝛmidine ⁊ gladiũ quem arripuerat circũſpe⸗
renorl 9 ſinliceo hiſtoꝛias: ⁊ ꝓperans ſermoꝑ ctans: hoſtiũ pauidus expectabat aduentum.,.
eniͦte is vel rinxerit. veniaʒ ad maritatas: q moꝛ⸗ Quẽ iã iãq; capiendũ vxoꝛ ĩtelligens :ꝛextoꝛſit
8ncnl tuis ve occiſis maritis ſuis: ſuꝑuiuere nolue⸗ acinacẽ de manu ⁊ latꝰei⸗ trãſuerberauit. Cõ⸗
Aedt runt: ne cogerent᷑ ſecũdos noſſe cõcubitus. Et poſitoq; ex moꝛe cadaueri ſe moꝛiens ſuꝑiecit
14 uun que mire vnicos amauerũt maritos.vt ſciamꝰ ne poſt vginalia federa alteriꝰ coitũ ſuſtineret
i ete digamiã apud ethnicos etiã repꝛobari/ ido / Eenopho in Cyri maioꝛis ſcribit infãtia: occi
n a ſoꝛoꝛ Pygmalionis multo auri argenti pon ſo Abꝛadote viro: quem Nanthia vxoꝛ miro
e dere congregato: Africã nauigauit.ibiq; vꝛbẽ amoꝛe dilexerat/collocaſſe ſe iuxta coꝛpꝰ lace⸗
ffli carthaginẽ cõdidit. ⁊ c ab Jarba rege Libx'e rũ: ⁊ ↄfoſſo pectoꝛe ſanguinem ſuũ mariti infu

f4

diſſe vulneribus. Juſtam cauſaʒ regis occidẽ

di putauit vxoꝛ:quã maritus nudã amico ſuo

⁊ ignoꝛantẽ mõſtrauerat. Judicauit eni ſe nõ

—

rogata cur h̊ faceret:ait ſibi ſemꝑ maritũ Ser⸗
uUium viuere.

Ca. xXVII
Srnrntio in cathalogo feminaꝝ inłto me

amari:que ⁊ alteri poſſet oſegi RSeEfe
filia Darij poſt moꝛtẽ viri:nutricẽ que illi ſecũ

das nuptias ſuadebat occidit/Alceſtin fabule

ferunt ꝓ admeto ſponte defunctaʒ Et penelo

pis pudicitia Homeri carmen eſt/Laodomia

gquoq; poetarũ oꝛe cantat᷑:occiſo apud troi
Pꝛotheſüũlao noluiſſe ſuꝑuiuere

que violate pudicitie nolens ſuꝑuiuere: macu

lam coꝛpoꝛis cruoꝛe deleuit/Huillius q mus
Rome nauali certamine tr ſuphauit Biliã vir
ginem duxit vxoꝛẽ tante pudicitie:vt illo quo

ꝙ lſeculo ꝓ exemplo fuerit:ꝙ impudicitia mõ⸗

ſtrum erat non vitium. JIs iam ſenex ⁊ tremen

ti coꝛpoꝛe in quodã iurgio audiuit expꝛobꝛari
ſibi os fetidũ:⁊ triſtis ſe domum cotulit Cũq;
vxoꝛqueſtus eẽt: quare nũqᷓ; ſe monuiſſet: vt

huic vitio mederet᷑:feciſſem inqͥt illa niſi putaſ

ſem omnibus viris ſic os olere. Laudanda in
vytroq; pudica ⁊ nobilis femina.⁊ ſi ignoꝛauit
vitium viri:ꝙ ſic patiẽter tulit.⁊ ꝙ maritus in
felicitatem coꝛpoꝛis ſui non vxoꝛis faſtidio:ſʒ

maledicto ſenſit inimici. Certe que ſecundum

. gluiſſe! romanas
feminas tranſeã. Et ᷣmam ponam Lucretiaz

ducit maritum: hoc nõ poteſt dicere Sartia
Catonis filia minoꝛ: cum quereret᷑ ab ea: cur

poſt amiſſum maritum denuo non nuberet:re

ſpondit non ſe inuenire virũ:qui ſe magis vel
let qᷓ; ſua Quo dicto oſtendit diuitias magisiĩ
vyxoꝛibꝰ eligi ſolere qᷓ; pudicitiõ: ⁊ multos non
otculis:ſed digitis vxoꝛes ducere:optima ſane

res: quã auaricia cõciliat Eadem cum lugeset

virũ: ⁊ matrone ab ea ärerẽt:quem diem habe
ret luctꝰ vltimũ. Ait quem ⁊ vite arbitroꝛ:que
ita virũ querebat abſentem: de ſecundo matri
monio non cogitabat/HBꝛutus Coꝛtiã vginẽ
duxit vxoꝛem. Martiã Cato non virginem:
rit: ⁊ ſine Catone viuere Martia potuit. CDoꝛ
tia ſine Bꝛuto non potuie ¶agis eni ſe vni⸗
cis viris applicant femine:et nihil aliud noſſe:

—

magnũ arctioꝛis indulgentie vinculũ eſIni⸗

am cum ꝓpinquus moneret: vt alteri viſo nu⸗
beret:eſſeeni ei eratẽ integrã ⁊ faciẽ bonam:ne

quaq; inqᷣt hoc faciã.Si eni virũ bonum inue

nero vt ante habui:nolo timere neperdaʒ. Si

malũ:qͥd neceſſe ẽ poſt bonũ peſſimũ ſuſtinere
Hoꝛtia minoꝛ cũ laudaret᷑ apud eã quedã bñ
moꝛata:que ſcᷣm habebat maritũ:reſponadit:
felix ⁊ pudica matrona:nunqᷓ; pꝛeter ſemel nu
pſit. parcellamaios rogata a mr̃e ſua gaude
ret ne ſe nupſiſſe: Reſpõdit ita valde:vt ampli
us nolim/Aaleria eſſallarum ſoꝛoꝛ amiſſo
Seruio viro:nulli volebat nubere. Que inter

re:nec cum ſarcina ire põt.pauperẽ alere diffi⸗

ſ apqpplius plura dixiſſe:qᷓ; exemploꝛum
patit᷑ ↄſuetudo: ⁊ a lectoꝛe erudito iu⸗
ſte poſſe rep̃hendi. Sed qͥd faciã:cuʒ mihi mu
lieres nr̃i tꝑis apłi ingerãt auctoꝛitatẽ: Et nec

dũ elato funere pᷣoꝛis viri memoꝛiter digamie
pcepta decãtẽt: vt que xpᷣiane pudicitie deſpi⸗

ciunt fidẽ.diſcant ſaltẽ ab ethnicis caſtitatem.

Fert᷑ Aureolꝰ Theophꝛaſti liber de nuptijs:iĩ
gquoꝗqrit an vir ſapiens ducat vxoꝛẽ. Et cũ de

finiſſet:ſi pulchꝛa eſſet:ſi bene moꝛata:ſi hone⸗
ſtis parentibꝰ:ſi iſᷣe ſanus ac diues:ſic ſapiẽtẽ
aliqñ mire matrimoniũ ſtatim intulit: hec aũt
in nuptijs raro vniüſa ↄcoꝛdant. Nõ eſt ergo
vxoꝛ ducẽda ſapiẽti.Pꝛimũ eni impediri ſtu⸗
dia philoſophie:nec poſſe quẽqᷓ; libꝛis ⁊ vxoꝛi
pariter inſeruire.A Sulta e q̃ mr̃onaꝝ vſibꝰ
neceſſaria ſunt:pᷣcioſe veſtes:aurũ:gẽme:ſum
ptꝰ:ancille:ſupellex varia:leticie:⁊ exedra de⸗

aurata. Deinde ꝑ noctes totas garrule cõque

ſtiones.illa oꝛnatioꝛ ꝓcedit in publicũ:hec ho

noꝛat᷑ ab oibus.ego in cõuentu feminaꝝ miſel⸗
la deſpicioꝛ. Cur aſpieciebas vicinã: qͥd cũ an
cillula loqbaris? de foꝛo veniens qͥd attuliſti⸗

Nõ amicũ hr̃e poſſumus:nõ ſodaleʒ:alterius
amoꝛẽ:ſuũ odiũ ſuſpicat᷑.Si doctiſſimꝰ pꝛece⸗
ptoꝛ in qlibet vꝛbiũ fuerit:nec vxoꝛẽ relinque⸗

—

cile eſt:diuitẽ ferre toꝛmentũ/Addẽe qm̃ nulla
ẽ vxoꝛis electio:ſᷣ qualiſcũq; obuenerit:habẽ
da.ſi iracũda:ſi fatua:ſi defoꝛmis:ſi ſuꝑba: ſi
fetida:quodcũq; vitij eſt poſt nuptias diſcimꝰ

Equus aſinꝰ bos canis ⁊ viliſſima mancipia:
veſtes qͥʒ ⁊ lebetes:ſedile ligneũ:calix ⁊ vrceo

lus fictilis: ꝓbant᷑ pᷣus:⁊ ſic emũt᷑. Sola vxoꝛ

nõ oſtendit᷑: ne ante diſpliceat qᷓ; ducat Atten
a . NMHRa a ar non vu gin denda eſt ſemꝑ eius facies:⁊ pulchꝛitudo lau⸗
ſed Martia inter hoꝛtenſiũ Catonẽq; diſcur

danda.ne ſi alteraʒ aſpexeris:ſe eſtimet diſpli

cere:vocãda dña:celebꝛãdus natalis eius. Ju
randũ ꝑ ſalutẽ illiꝰ:vt ſit ſupꝑſtes optandũ:ho
noꝛanda nutrix eiꝰ et gerula:ſeruus paternꝰet
alũnus:⁊ foꝛmoſus aſſecla:⁊ ꝓcuratoꝛ calami
ſtrus:⁊ in longã ſecurãq; libidinẽ exectus ſpa

do. ſub ͥbus noibꝰadulteri deliteſcunt.Quoſ

cũq; illa dilexerit ingratis amãdi. Si totã do⸗

mũ regẽdã ei cõmiſeris:ſeruiendũ ẽ.Si aliqͥd
tuo arbitrio reſeruaueris: ſidem ſibi adhibere
non putabit:ſed ĩ odiũ vertetur ac iurgia.⁊ ni

ſi cito cõſuluer parabit venena.Anus ⁊ auriſi
ces ? ariolos et inſtitoꝛes gemmaxꝝ ſericarũq;
veſtiũ ſi intromiſeris:piculũ pudicitie eſt.ſi ꝓ

hibueris:ſuſpitiõis iniuria/erum qͥd ꝓden

etiã diligens cuſtodia: cuʒ vxoꝛ vᷣuari im pudi
ca nõ poſſit:pudica non debeat: Inñida eni cu

fi
ſo
Hſ
ſoie
poc
lpel

irer
Verſt,
at
Mttn⸗

lackci

certah

li lla
en
gleno

ſe
Pporh

ſigti

nr
(bleg

ooßin
nino

Moꝛi⸗

texrim⸗
niohar

Ser⸗

kone
loun
ltoin⸗
ſtbime
Ene⸗
wante
itnen.
wpinsi
Etäde
Khene
eſcpin
herait
ſteng⸗
iiſ⸗
TMori
N
ieſum

ünde.

necgre
hherho
manic
1idcäen
Nanuitti
3.Algine
lnppre⸗
inalnve⸗
aroff⸗
mhabe
ſpenrſ
dlein⸗
ganchie:
N
Sunt

igfii⸗

zincohun
inetn
iotibg
gumlito
s
Anahn
umſi

Tractati

ſtos eſt caſtitatis neceſſitas.⁊ illa vere pudica
dicẽda ẽ:cui licuit peccare ſi voluit.pulchꝛa ci

to adamat᷑.feda facile cuſtodit᷑: quod plures
amãat. Moleſtũ eſt poſſidere:qð nemo hr̃e di⸗
gnet᷑. Minoꝛe m miſeria defoꝛmis habet᷑ ſer⸗
uat᷑. Nihil tutũ ẽ:in qͥ totiꝰ łi vota ſuſpirant

alius foꝛma:aliꝰ ingenio:alius facetijs:aliꝰ li
beralitate ſollicitat. aliquo modo vel aliqn ex

pugnat᷑:qð vndiq; inceſſit᷑ .Qð ſi ꝓpt᷑ diſpen

ſationẽ domus ⁊ lãguoꝛis ſolatia ⁊ fugam ſoli
tudinis vxoꝛes ducũtur: multo meliꝰ ſeruꝰ fi
delis diſpenſat: obediens auctoꝛitati dni: ⁊ di

ſpẽſationi eius obtẽperãs:qᷓ; vxoꝛq in eo eſti⸗
mat dñam:ſi aduerſũ viri faciat volũtatẽ.id ẽ
qð placet:nõ qð iubet᷑. Aſſidere aũt egrotanti
mag! pñt amici et vernule bñſicijs obligati:q;

illa qᷓ nobis imputet lachꝛymas ſuas:⁊ heredi

tatis ſpe vẽdat illuuiẽ:⁊ ſollicitudinẽ iactans:

lo recedẽdũ/Aut ſi bona fuerit et ſuauis vxoꝛ
q̃ m rara vila ẽ:cũ parturiẽte gemimꝰ:cuũ peri⸗

clitãte toꝛqmur. Sapiẽs aũt nunqᷓ; ſolus eẽ pt

habet ſecũ oẽs qͥ ſũt:quiq; vnqᷓ; fuerũt boni:⁊
animũ liberũquocũq; vult trãſfert.Qð coꝛꝑe
nõ põt:cogitatiõe cõplectit᷑.et ſi hoĩuʒ inopia
fit loqt cũ ðo.nũqᷓ; minꝰſolꝰ erit:qᷓ; cũ ſolꝰ fu

erit/Moꝛro liberoꝝ cauſa vxoꝛẽ ducere. vt vł

nomẽ noſtrũ nõ intret: vel habeamꝰ ſenectuti
p̃ſidia: ⁊ certis vtamur heredibꝰ ſtolidiſſimuʒ
ẽ. Quid eni ad nos pꝑtinet recedẽtes e mũdo:ſi

noie nr̃o alius noiet᷑:Cũ ⁊ filiꝰ non ſtatim pris
vocabulũ referat:et inumerabiles ſint.q eodẽ

appellent᷑ noĩe.Aut q̃ ſenectutis auxilia ſũt nu

trire domi:qͥ aut poꝛ te foꝛte moꝛiat᷑: Aut per⸗
uerſiſſimis moꝛibꝰ ſit: Aut certe cũ ad maturã
etatẽ venerit:tarde ei videaris moꝛi?lheredeſ
aut melioꝛes ⁊ certioꝛes amici ſũt ⁊ ꝓpinqͥ:qͥs

iudicio eligas:qᷓ; qͥs velis nolis hr̃e cogaris:lʒ

certa hereditas ſit: dũ viuis bñ abuti ſubſtan⸗

tia tua:qᷓ; tuo laboꝛe ꝗſita ĩ incertos vſus relin
quereHec ⁊ hmõi Theophꝛaſtus diſſerens:
quẽ nõ ſuffundat xpᷣianoꝝ:q̊ꝝ ↄuerſatio ẽ ĩ ce⸗

lis:Qui qͥtidie dicũt:cupio diſſolui ⁊ eſſe cum
xpo: eredẽ nimirũ deſiderabit hoiĩiem: cohe

res xpᷣi. Et optabit liberos: nepotũq; ſerie de⸗
lectabit᷑:q̊s foꝛſitan ſit occupaturus antixpᷣs:

cũ legamus Moyſen ⁊ Samulẽ filijs ſuis ali⸗
os pᷣtuliſſe:nec putaſſe liberos: qͥs videbãt do
Ca. XxXX.

mino diſplicere.
Icerorogatꝰab lHirtio vt poſt repudi
Cc um Cerentie:ſoꝛoꝛẽ eius duceret:om⸗
nino facere ſuꝑſedit: dicẽs nõ poſſe ſe

vxoꝛi philoſophie pariter operaʒ dare. Illa
interim cõiunx egregia: ⁊ que de fontibꝰ tullia
nis hauſerat ſapiam: nupſit Saluſtio inimico

laguẽtis animũ deſperatiõe ↄturbet.Qõð ſiip
ſa lãguerit:coegrotãdũ c᷑: ⁊ nunq; ab eiꝰ lectu⸗

e

toni ſuꝑbã. Hoc ideo dico:ne qͥs putet ſi pau⸗

Fo. XXXIIII

Eph IX

eius.⁊ tertio Meſſalle coꝛuino:⁊ q̃ſi ꝑqͥſdam
dus eloquẽtie deuoluta ẽ Socrates Rantip
pen et Miro neptẽ Ariſtidis ducis habebat
vxoꝛes.Que cuʒ crebꝛo iter ſe iurgarent᷑ ⁊ ille

eas irridere eẽt ſolitus: ꝙ ꝓpter ſe fediſſimum

hoiem:ſimis naribꝰ:recalua fronte:piloſis hu
meris:⁊ repãdis cruribꝰ diſceptarent.nouiſſi⸗
me verterũt i eũ impetũ: ⁊ male mulctatũ fugi
entẽq; diu ꝑſecute ſũt.Quodã aũt tꝑe cuʒ inſi
nita ↄuitia ex ſuꝑioꝛi loco igerẽti RZantippe re⸗
ſtitiſſet:aqᷓ ꝑpfuſus imunda:nihil ampliꝰrñdit:

q́ẽp capite deterſo.ſciebã inqͥt futurũ:vt iſta to⸗
nitrua hymber ſeq̃ret᷑. L. Sylle Felicis ſi non
habuiſſet vxoꝛẽ: MMetelle coniũx palã erat im

pudica.Et qꝛ nouiſſimi mala nr̃a diſcimus:id
Athenis cantabat᷑. ⁊ Splla ignoꝛabat ſecreta
q; domꝰ ſue pᷣmũ oſtiũ ↄuitio didicit.Cn. Nõ
peio Mutiã vxoꝛẽ impudicã quã Mõtici ſpa
dones ⁊ Mithꝛidatice ambiebãt caterue/cuʒ

eũ putarẽt ceteri ſcientẽ pati:indicauit in expi
ditione cõmilito.⁊ victoꝛemtotius oꝛbis triſtẽ

nũcio ↄſternauit/. cato cenſoꝛiꝰ habuit vx
oꝛem Actoꝛiã Raulã humili loco natã: violen
tã:mentis impotẽ.⁊ qð nemo poſſet credẽ Ca

perẽ duxerit:ſatis ſe ↄcoꝛdie ꝓuidiſſe/Ehilip
pum regẽ Macedonũ cõtra quẽ Boͤmeſthe⸗
nis philippice tonãt: introeuntem ex moꝛe cubi
culũ:vxoꝛ excluſit irata.qͥ excluſus tacuit: ⁊ in
iuriã ſuã verſu tragico ↄſolatus eſt Goꝛgias
rhetoꝛ libꝛũ pulcherrimũ de ↄcoꝛdia:grecltũc
inter ſe diſſidetibꝰrecitauit olympie.Cui e
lanthus inimicꝰ eiꝰ:h̊ nobis inqͥt de ↄcoꝛdia p
cipit:qͥ ſe ⁊ vxoꝛẽ ⁊ ancillulaʒ tres ĩ vna domo
cõcoꝛdare nõ potuit. Emulabat᷑ qͥwe vxoꝛ eiꝰ
ancillule pulchꝛitudini:⁊ caſtiſſimũ viꝝ qᷣtidi⸗
anis iurgijs exagitabat/Tote Euripidis tra⸗
gedie i mulieres maledicta ſũt. Vñ et Hermi⸗

on loqt᷑: alaꝝ me mulierũ decepere cõcilia
Kep̃ti vꝛbe ſemi barbare:⁊ poſita in ſolitu
dine moꝛis ẽ: vt nurus altera die ſocrum ollaʒ

mutuã poſtulet. Cufilla ſtatim negat: vt ſcias
illud verũ eẽ Terẽtij:qð ↄſulto ambigue extiu

lit. Quid ẽ G: oẽs ſocrus oderũt nurꝰ/Cegimꝰ
quẽdã apð romanos nobilẽ:cũ eũ amici argu⸗

erẽt: qre vxoꝛẽ foꝛmoſã ⁊ caſtã ⁊ diuitẽ repudi
aſſet: ꝓtẽdiſſe pedẽ: ⁊ dixiſſe eis.Et h̊ ſotular

quẽ cernitis:videt᷑ vobis nouus ⁊ elõgans:ſʒ

nemo ſcit pᷣter me vbi me pᷣmat/Scribit Hero
dotus: ꝙ mulier cum veſte de

onat ⁊ verecun
diam. Et noſter comicus foꝛtunatũ putat:qui
vxoꝛẽ nunqᷓ; duxerit. Quid referã MPaſiphen
CQlyſtẽneſtrã: ⁊ Eriphylã.quarum pꝛima deli
tijs fluẽs:quippe vt regis vxoꝛtauri dicit᷑ expe

tiſſe ↄcubitꝰ.alia occidiſſe virũ ob amoꝛem ad⸗

ulteri. tertia pꝛodidiſſe Amphiarauʒ: et ſ S

Fars

viri monile aureũ tuliſſe qcquid tragedie tu
mẽt: ⁊ domos vꝛbes regnaq; ſubuertit:vxoꝛũ

pellicũq; ↄtẽptio eſt. Armãtur parentũ i libe⸗

ros manꝰ:nefande aponunt᷑ epule/⁊ ꝓpt᷑ vni
us muliercule raptuʒ: europe atq; aſie decẽna
lia bella cõfligunt/Quaſdã repudiatas altero
nuptiaꝝ die ſtatim nupſiſſe ligimꝰ. Vterq; re⸗
pᷣhendendus maritꝰ:⁊ cui tã cito diſplicuit:et

cui tã cito HacitEPſciris voluptatis aſſer⸗
toꝛ.qᷓ;q; Metrodoꝛus diſcipulꝰ eiꝰ Leontiaʒ
habuerit vxoꝛẽ:raro dicit ſapienti ineunda cõ
iugia.qꝛ młta incõmoda admixta ſũt nuptijs.
Et quõ diuitie ⁊ honoꝛes ⁊ coꝛpoꝛũ ſanitates
⁊æ cetera que in differẽtia noiĩiamꝰ:nec bona nec
mala ſunt:ſed velut i meditullio poſita: vſu et
eueutu vel bona vel mala fiũt:ita vt vxoꝛes ſi⸗
tas in bonoꝛũ maloꝛũq; ↄfinio. Gꝛaue aũt eſſe
viro ſapiẽti venire in dubiũ:vtrũ bonã an ma
lam ducturus ſit/Ridicule Chꝛyſippus ducẽ⸗

dam vxoꝛẽ ſapienti pᷣcipit: ne Jouẽ Gameliũ

⁊ Benethliũ violet. Iſto enim modo apð lati
nos ducẽda vxoꝛ nõ erit:qꝛ Jouẽ nõ habẽt nu
ptialõ.Qð ſi deoꝝ vt putãt noĩa vite hominũ
piudicant:offendet ergo Statoꝛem Jouẽ:qͥli
benter ſederit. LCLa. XXX .
AQripſerũt Ariſtoteles ⁊ Plutarchus
ſ ⁊ noſter Seneca de mẽimonio libꝛos:
eeenn qᷣbus ⁊ ſupioꝛa nõnulla ſũt: a iſta q̃
ſubijcimus. Amar foꝛme rõnis obliuio eſt:⁊ i⸗
ſanie ꝓximus:fedũ minimeq; conueniens ani
mo ſoſpiti vitiũ.turbat cõſilia:altos ⁊ genero⸗
ſos ſpũs frãgit.a magnis cogitationibꝰ ad hu⸗
milimas detrahit.querulos:iracundos:teme⸗
rarios:dure imperioſos:ſeruiliter blãdos:om
nibus inutiles ipi nouiſſime amoꝛi facit. Nam
cũ frunedi cupiditate inſatiabilis flagrat:plu⸗
ra tẽpoꝛa ſuſpitionibꝰ:lachꝛymis:ↄqueſtioni⸗
bus pdit.odiuʒ ſui facit:⁊ ipᷣe nouiſſime odiũ
eſt/Tota amoꝛis inſectatio apud Platonẽ po
ſita ẽ.⁊ omia eius incõmoda Lyſias explicat
ꝙ non iudicio:ſed furoꝛe ducat᷑.⁊ maxie vxo

rum pulchꝛitudini grauiſſimꝰ cuſtos accubet.
Refert pᷣterea Seneca cognouiſſe ſe quendaʒ
oꝛnatũ hominẽ:qͥ exiturus in publicum faſcia
vxoꝛis pectus colligabat.⁊ ne puncto quidem
hoꝛe pᷣſentia eiꝰ carere poterat.potionẽq; nul⸗
lã ſibi:niſi alternis tactu labꝛis vir ⁊ vxoꝛ hau

riebant.alia deinceps non minꝰ inepta facien⸗

tes:in q̃ impꝛouida vis ardẽtis affect erumpe
bat. Oꝛigo qͥdem amoꝛis honeſta erat:ſed ma
gnitudo defoꝛmis.nihil autẽ intereſt: qᷓ; ex ho
neſta cauſa qͥs inſaniat/nde ⁊ Sextꝰ ĩ ſentẽ⸗

tijs:adulter eſt inqͥt in ſuã vxoꝛẽ amatoꝛ ardẽ⸗

tioꝛ. In alie naliena qpe vxoꝛe omis amoꝛ turpis ẽ
in ſua nimius. Sapiens vir iudicio debet ama
re coniugẽ:non affectu. Reget inpetus volu⸗

ti auctoꝛitatẽ tedere qui nupſit:Goctiſſi

I

ptatis:nec pᷣceps feretur in coitum.nihil eſt fe
dius: qᷓ; vxoꝛem amare quaſi adulteram. Cer⸗
te qui dicunt ſe cauſa reipublice:⁊ generis hu⸗
mani vxoꝛibus iungi:⁊ liberos tollere:imiten

tur ſaltem pecudes.⁊ poſtqᷓ; vxoꝛum vẽter in⸗
tumuerit:nõ perdant filios.nec amatoꝛes vxo
ribus ſe exhibeant ſed maritos. Quoꝛũdã ma
trimonia adulterijs coheſerũt. ⁊ o rem impꝛo⸗
bam ijdem illi pudicitiã pᷣceperunt:qui abſtu⸗

lerãt. Itaq; cito eiuſmodi nuptias ſacietas ſol

uit.Cum pꝛimũ lenociniũ libidinis abſceſſit:ti
moꝛ qð licebat euiluit/Ham quid ait Seneca
de viris pauꝑibus dicam. Quoꝝ in nomẽma
riti ad eludendas leges que contra celibes la⸗
te ſunt:pars magna conducit᷑: Quomodo po
teſt regere moꝛes ⁊ pᷣcipere caſtitatem inmari⸗
imi vi
ri vox eſt pudicitiam in pꝛimis eſſe retinẽdaʒ:

qua amiſſa om̃is virtus ruit. In hac muliebꝛi

um vtutum pᷣncipatus eſt. Hec pauperem cõ⸗
mendat:diuitem extollit:defoꝛmẽ redimit:ex⸗
oꝛnat pulchꝛam:bene meret᷑ de maioꝛibus:qͥ⸗
rum ſanguineʒ furtiua ſobole non vitiat. bene
de liberis: quibus nec de matre erubeſcenduʒ
nec de patre dubitandũ eſt. Bene in pꝛimis ðᷣ
ſe:quã a cõtumelia externi coꝛpoꝛis vindicat.
Captiuitatis nulla maioꝛ calamitas eſt: qᷓ; ad

alienam libidinem trahi/ viros cõſulatusillu⸗

ſtrat:eloquẽtia ĩ nomen eternũ effert militaris
gloꝛia:triũphuſq; noue gẽtis conſecret.Mul
ta ſunt que pᷣclara ingenia nobilitẽt. Mulier
vtus ꝓpꝛie pudicitia ẽ. Hec Lucretiã NPꝛuto
equauit: neſcias an etiaʒ ꝓtulerit. qm Bꝛutus
non poſſe ſeruire a femia didicit.ec equauit
Coꝛneliam Gꝛacco.ec poꝛtiã alteri Bꝛuto.
notioꝛ eſt marito ſuo Tanaquil. Illũ iter mul
ta regum nomia iam abſcondit antiqtas. Hãc
raro inter feminas virtus altius ſeculoꝛuʒ om
niũ memoꝛie:qᷓ; vt excidere poſſet infixit⸗ Jmni .
tentur ergo nupte Theanũ:Cleobulinã: Goꝛ⸗
guntẽ: Timocliã: Claudias atq; Coꝛnelias:⁊
cum apoſtolũ malis mulieribus digamiã vide
rint ignoſcentẽ:legãt anteqᷓ; religio noſtra ful⸗
geret in mundo. vnicubas ſemper habuiſſe in⸗
ter matronas decus. ꝑ illas foꝛtune muliebꝛi
ſacra fieri ſolitum: nullum ſacerdoteʒ digamũ
nullum flaminẽ bimaritũ.ierophantas quo
qᷓ; Athenienſiuʒ vſq; hodie cicute ſoꝛbitiõe ca

ſtrari:⁊ poſtqᷓ; in pontificatuʒ fuerint electi:vi
ros eſſe deſinere. —. . .
Beati hieronymi ↄtra Jouinianũ.Secũdus

liber incipit. Ca:XXX. Epla. X.

ECEcũda ꝓpoſitio
eẽeẽ: eos qui fuerint baptizati: a diabolo
nõ poſſe temptari.Et ne hoc ſtulte dicere vide

4

ten
Nſten
eöl
it
quo
cxe
füt
gui
man
O
g
adi
Ne

it:
Vn
loce
tie
tnie
nus⸗
ſerua
hona
ui⸗
deipen
lumn
lleam
ricia
xdeo
weie
Cheri
hetg
dene
horm
(ati⸗
ſcepe
cofug
cqti i⸗
feced
ſniſer
fonan

atrß⸗

hlckte
n er⸗
erishr⸗
tiinin
Merin⸗
W
Nddin
ninpr⸗
cielgsſe
bſteſtt
iSenen
nonen
lalbese
onodope

Weama.
☛
Cmuliedi
perenci.
giminer⸗
Ncbus ⸗
niatbene
eſena,
npuniss

Swindicn.

ck:i
neſli⸗
nmlens
wrel
1 lle
rtühue

gühms
hetegenit

teibun.
Mlüiter

iͤtns bi⸗
clozen

Glini⸗
Lonelns:
igniinie
Plotni⸗
htuſeſe
Genulebn
RuN
hunnscl⸗
ſotbindee
imcrein

iSi
aX,
ſt
ininte
enuteni

retur:adiecit. QAuicũq; autẽ temptati fuerint:

oſtendit eos aqua tm: ⁊ nõ ſpiritu baptiʒatos
qdð i ſimone mago legimus. Unde ⁊ Johʒes di
cit: omnis q̊ͥ natus eſt ex deo:peccatũ nõ facit.
quoniã ſemẽ ipᷣius manet in eo:⁊ non põt pec⸗
care:quia ex deo natus ẽ. Et in hoc manifeſti

fiut ſilij dei ⁊ fili diaboli. Et ĩ fine epiſtole: oĩs

qui natus eſt ex deo:non peccat:ſed generatio

dei cõſeruat eum. ⁊ malignus non tangit eum
KReuera foꝛtis obiectio:⁊ que indiſſolubilis
maneret:niſi iſius Johis teſtimonio ſolueret᷑

Statim eni intulit:filioli cuſtodite vos a ſimu⸗
lacris Si omnis qͥ natus ẽ ex deo:nõ peccat:⁊
a diabolo temptari non põt:quo modo pᷣcipit

vt caueant:ne temptẽt᷑:Et in eadẽ rurſus epi⸗

ſtola. Si dixerimus qꝛ peccatũ non habemus
ipi nos ſeducimus.⁊ veritas in nobis non eſt.
Si cõfiteamur peccata noſtra: fidelis ẽ ⁊ iuſtꝰ
vt remittat nobis peccata:⁊ mundet nos ab oi
inidtate. Si dixerimus: quia nõ peccauimus:

mendacẽ facimus eũ: ⁊ verbum eius non eſt in
nobis. Eſtimo ꝙ Johes baptiʒzatus ad bapti⸗
ʒatos ſcripſerit: 1 q omne peccatũ ex diabolo
ſit. Jle peccatoꝛẽ ſe conſitet᷑: ⁊ ſperat remiſſio
nem poſt baptiſma peccatoꝛũ.⁊ Jouinianꝰme
us dicit:ne tangas me: quoniam mũdus ſum.
Quid ergo: cõtraria ſibi apoſtolus loquitur?⸗
Minime. In eodem quippe loco cur hoc dixe

rit:ſtatim ediſſerit.filioli mei hoc ſcribo vobis

vt non peccetis. Sed ⁊ ſi quis peccauerit: ad⸗

uocatum habemꝰ apud patrẽ ihᷣm xpᷣm iuſtũ:
⁊ ie eſt ꝓpitiatio ꝓ peccatis noſtris.nõ ꝓno
ſtris tm:ſed etiam ꝓ totius mundi. Et in h̊ ſci⸗

mus ꝙ cognouimus eum:ſi mandata eius ob⸗

ſeruemus. Qui dicit ſe noſſe eũ:⁊ mandata eiꝰ

non cuſtodit:mendax eſt:a in eo veritas nonẽ

Qui aũt ᷣuat vbuʒ eius:vere in hoc charitas

dei perfeeta eſt. In hoc ſcimus quoniã in ipſo
ſumus. Qui dicit ſe in ipo manere: debet ſicut

ille ambulauit: ⁊ ip̃ᷣe ambulare/Mꝛopterea in⸗

quit ſcribo vobis filioli mei:omnis qͥ natus eſt

ex deo:nõ peccat.vt nõ peccetis:⁊ tãdiu ſciat

vos ĩ generatione dñi ꝑmanere.qᷓ;diu nõ pec⸗
caueritis: imo qui in generatione dñi ꝑſeuerãt

peccare non poſſunt.Que eni cõmunicatio lu

ci et tenebꝛis:xpᷣo ⁊ belial: Quomodo dies et

nox miſceri nõ queũt:ſic iuſticia ⁊ iniqtas:pec

catũ ⁊ bona opera. Chꝛiſtꝰ et antichꝛiſtꝰ:ſi ſu⸗

ſceperimus xpᷣm ĩ hoſpitio noſtri pectoꝛis :ili⸗
co fugamus diabolũ.Si peccauerimꝰ:⁊ ꝑ pec
cati ianuã ingreſſus fuerit diabolꝰ: ꝓtinꝰ xps

recedit. Ande ⁊ dauid poſt peccatum. Redde
mihi ait leticiꝗ ſalutaris tui. ſcʒ quã peccando
amiſerat Qui dicit ſe noſſe euʒ:⁊ mandata eiꝰ

non cuſtodit: mendarx eſt. ⁊ in hoc veritas nõ

eſt:xpᷣs veritas appellat᷑:imo ẽ.Ego ſum inqᷣt

via ⁊ vita ⁊ veritas. Fruſtra nobᷣ in eo amlau
dimus: cuius mãdata nõ facimus. Scienti bo
num ⁊ non faciẽti illud:peccatũ ᷑. Quomodo

coꝛpus ſine ſpũ moꝛtuũ e: ſic ⁊ fides ſine oꝑibꝰ
moꝛtua ẽ. Mec grãde putemus vnũ deũ noſſe:

cum ⁊ demones credant ⁊ cõtremiſcãt Qui di
cit ſe in io manere:debet ſicut iße ambulauit
⁊ ipe ambulare.Eligat aduerſarius de duobꝰ

qð vult.optionẽ eni damus:manet in chꝛiſto:
an non manet: Si manet: ita ergo ambulet: vt
xpᷣs Si autẽ temerariũ eſt:ſimilitudinẽ vtutũ

dñi polliceri:nec manet in chꝛiſto: quia non in

—. 4

greditur vt xp̃s. Ille peccatũ non fecit. neq; i⸗

uentus eſt dolus in oꝛe eius.qui cuʒ maledice⸗
retur: nõ maledixit.⁊ tanqᷓ; agnus coꝛã tondẽ⸗

te: ſic non aperuit os ſuum. ad quẽ venit pꝛin⸗

ceps mundi iſtius: ⁊ inuenit in eo nihil.qͥ cum

peccatũ non feciſſet: ꝓ nobis peccatũ euz fecit

deus. Nos autẽ luxta epiſtolã Yacobi: multa
peccamꝰ oẽs.⁊ nemo mundus a peccatis:ne ſi
vnius qͥdeʒ diei fuerit vita eius. Quis eni glo

riabit᷑ caſtũ ſe habere coꝛ: Aut qͥs cõſidet mun
dü ſe eſſe a peccatis:Tenemurq; rei ĩ ſimilitu⸗
dinẽ p̃uaricationis Adã. Unde ⁊ Bauid. Ec⸗

ce ait in iniqᷣratibus cõceptus ſum: in delict
concepit me mater mea. Et beatus Job. Si fu
ero iuſtus os meũ impia loãtur.⁊ ſi ſine crimi⸗
ne: pꝛauus inueniar. Et ſi puriſicatus in niue:

z lotus mũdis manibus: ſail me ſoꝛde tinxiſii.

—

⁊execratũ eſt me veſtitũ meũ. Verũ ne penitꝰ

deſperemus: arbitrantes nos poſt peccata ba⸗

ptiſmi nõ poſſe ſaluari: ſtatim hoc ipᷣm tempe⸗
ratosEt ſi às peccauerit: aduocatũ habemꝰapð
patrẽ ihjm xpᷣm iuſtũ.⁊ ipᷣe eſt ꝓpiciatio ꝓ pec
catis noſtris. non ꝓ noſtris aũt tm: ſed etiaʒ ꝓ
totius mũdi. Hoc ad credentes poſt baptiſma
loqᷣtur.⁊ aduocatum ꝓ delictis eoꝛũ dominuʒ
pollicet᷑. Mec dicit:ſi d peccaueritis aduoca⸗
tum habetis apud patrem chꝛiſtum: iße ẽ p
piciatio pꝛo peccatis vr̃is:ne eos diceres non

plena fide baptiſma ↄſecutos:ſᷣ aduocatũ inqᷣt
habemꝰ ihᷣm xpᷣm. ⁊ ipe eſt ꝓpiciatio ꝓ pecca⸗
tis noſtris.et nõ ſolum ꝓ peccatis noſtris.ſed
etiã ꝓ totius mundi. In toto aũt mũdo ⁊ apo

ſtoli ſũt:oẽſq; credẽtes.Ex qᷣbus liqdo cõpꝛo⸗

bat᷑ poſt baptiſma poſſe peccari Fruſtra enim

habemus aduocatũ ieſum chꝛiſtum: ſi peccari

non poteſt. Cap. XXXII
Etrus apoſtolus ad quẽ dictũ fuerat

p qllotus eſt non neceſſe habet vt iterum

lauer: ⁊ tu es Wetrus: ⁊ ſuper hanc pe
tram ediſicabo eccłiam meaʒ: ab ancilla ꝑterri
tus negat. Et ip̃e dominꝰ:Simõ Simon:ecce

*

inqt ſathanas poſtulaui

tvos: vt cribꝛaret ſiẽ
triticum. Ego auteʒ rogaui pꝛo te: ne deficeret
fides tua.Et in eodem loco. Vigilate et oꝛate:

ne intretis ĩtemptionẽ. ſpũs quidem ꝓmptus
eſt:caro autem infirma.Quod ſi ante crucẽ di-

ctum reſponderis:certe poſt crucem in oꝛatiõe
dominica dicimꝰ:dimitte nobis debita noſtra

ſicut⁊ nos dimittimus debitoꝛibꝰnoſtris.⁊ ne
nos inducas in temptationeʒ. ſed libera nos a
malo. Si nõ peccamus poſt baptiſma:cur no⸗

bis poſcimus peccata dimitti: que ibaptiſma⸗
te iam dimiſſa ſunt:quid oꝛamus:ne intremus
i temptationẽ: ⁊ vt liberemur a malo:ſi diabo⸗

lus tẽptare non poteſt iam baptiſatos: Aliud

autẽ eſt ſi ad cathecuminos hec oꝛatio
⁊ non cõuenit fidelibus ⁊ xpᷣianis Paulũs ele
ctionis vas caſtigat coꝛpus ſuũ:

tur. Et datus eſt mihi inqt ſtimulus carnis an

gelꝰ ſathane:qui me colaphiʒet.Et ad Coꝛin⸗

thios. Timeo ait ne ſicut ſerpens decepit Euã
in aſtutia ſua: ita coꝛrumpãtur ſenſus veſtri a
ſimplicitate.que eſt in chꝛiſto.Et alibi:Cui au
tem aliquid donaſtis:et ego.nam ⁊ ego qð do

naui:ſi qͥd donaui ꝓpter vos ĩ perſona chꝛiſti:

vt non circũueniamur a ſathana.non eni eius

ignoꝛamus aſtutias.⁊ rurſum. Tẽptatio vos

non appꝛehendat:niſi humana.Fidelis autem

deus qͥ nõ dimittet vos temptari ſuꝑ idquod
poteſtis:ſed faciet cum temptatiõe etiameuen
tum:vt poſſitis ſuſtinere.⁊ qͥ ſibi videtur ſtare
videat ne cadat.⁊ ad Galathas.Currebat be
ne:quis vos impediuit veritati non obedire⸗
et alibi. Voluimus qdem venire ad vos: ego

qdem Paulꝰ:a ſemel ⁊ iterum. ſed impediuit
nos ſathanas.Et ad maritos.Et iterũ reuarti

mini ad idipᷣm: ne temptet vos ſathanas ppt᷑

incõtinentiam veſtrã.Et rurſum:dico aũt ſpi⸗

riitu ambulate: ⁊ deſideria carnis non pficietj.

