7 penitẽtia emẽdare peccata: vt ⁊ cõtrarie foꝛ
titudines fiant Et rurſũ.ex inimicis contrarijſ
q; vtutibus:intantũ quoſdã ꝑ multa tempoꝛa
vulneribus ſuis adhibere medicinaʒ: fluẽtia
pᷣus delicta conſtringere:vt ad locum trãſeant

optimoꝝ. Sepius diximus in infinitis perpe⸗

tuiſq; ſeculis:in qͥbus anima ſubſiſtit et viuit.

ſic nonullas earum ad peioꝛa coꝛruere: vt vlti

mũ malitie locũ teneant: ⁊ ſic quaſdaʒ ꝓficere:

vt de vltimo malicie gradu ad ꝑfectam veniãt
cõſũmatãq; vtutem:quibus dictis conat᷑ oſtẽ

dere:⁊ homies.id eſt.animas poſſe fieri demo
nes. Et rurſum demones in angelicã redigi di
gnitatem. atq; in eodẽ volumine. Sed ⁊ hicre
quirendũ: quare humana anima: nunc ab his
nüũc ab alijs vtutibus ad diuerſa moueat᷑. Et
putat quoꝛundã anteqᷓ; venirẽt in coꝛpoꝛe:me
rita pceſſiſſe: vt eſt illud Johis exultant i vte⸗
ro matris ſue:quãdo ad vocem ſalutatiõis ma
rie indignam ſe cõfabulatione eius Eliſabeth
confitet᷑. ſtatimq; ſubiungit. ⁊ ecõtrario ꝑuuli
lʒ pene lactẽtes:malis replentur ſpiritibus: et
7 in diuinos atq; ariolos inſpirant᷑. Intantuʒ
vt etiam demon phytonicus quoſdaʒ a tenera
etate poſſideat: quos derelictos eſſe apud ꝓui
dentiam dei:cũ nihil tale fecerint:vt iſtiuſmo⸗
di inſaniã ſuſtinerent:non eſt eius q nihil vult
abſq; deo fieri: ⁊ omia illiꝰ iuſticia gubernari.
Rurſũq; de mundo.Nobis aũt inquit placet
⁊ ante hunc mundũ:aliũ fuiſſe mundũ: ⁊ poſt
ilium aliũ futurũ. Vis diſcere ꝙ poſt coꝛrupti
onem huiꝰmundi: alius ſit futurꝰ: Audi Elſai⸗
am loquentẽ. Erit celum nouũ: et terra noua:
que ego facio permanere in ↄſpectu meo. Vis
noſſe ꝙ ante fabꝛicam iſtius mundi: alij mũdi
i pᷣterito fuerit: Auſculta Eccleſiaſtẽ.Quid ẽ:
qð fuit:ipᷣm quod erit. Et quid eſt:qð factum
eſt: ip̃ᷣm qð futuruʒ eſt.Et non eſt omne nouu
ſub ſole:quod ioquat᷑ ⁊ dicat. Ecce hoc nouũ
eſt. Jam eni fuit i ſeculis pꝛiſtinis: que fuerũt

ante nos. Qõ teſtimoniũ non ſolum fuiſſe: ſed
et futuros mundos eſſe teſtatur. nõ quo ſimul

æpariter omnes fiant: ſed alius poſt alium: ſta
timq; ſubiungit.diuinitus habitaculũ ⁊ veraʒ
n

.

Pars 8

requiem: apud ſuperos eſtimo intelligi. In qᷓ
creature rationabiles cõmoꝛantes anteq; adi
ferioꝛa deſcẽderent: ⁊ de inuiſibilibus ad viſi⸗

bilia cõmigrarent: ruenteſq; ad terram: craſſis
coꝛpoꝛibꝰindigerẽt:antiqua beatitudine frue⸗

bant᷑. Ande conditoꝛ deus fecit eis ↄgrua hu

milibus locis coꝛpoꝛa: ⁊ mundũ iſtui viſibilẽ

fabꝛicatus eſt miniſtroſq; ad ſalutẽ ⁊ coꝛrepti

onẽ eoꝝ qui ceciderunt: miſit in mundũ e qͥb⸗

alij certa obtinerẽt loca:⁊ mundi neceſſitatibꝰ

obedirent. Alij iniuncta ſibi officia ſingulis q⸗
buſq; tempoꝛib?: que noui artifex deus: ſedu⸗
la mente tractarẽt. Et ex his ſublimioꝛa mudi

loca: ſol ⁊ luna:⁊ ſtelle:que ab apoſtolo creatu

ra dicũt acceperũt. Que creatura vanitati ſub
iecta ẽ:eo ꝙ craſſis circũdata coꝛpoꝛibꝰ⁊ aſpe⸗

ctui pateat Et tamen non ſponte ſubiecta ẽ vo
nitati: ſed ꝓpter voluntatem eius:q eam ſubie
cit in ſpe.Et iterũ. Alij vero ĩ ſingulis locis at
q; tẽpoꝛibus:que ſolus artifex nouit: in mũdi

gubernaculis ſeruiũt: quos angelos eius eſſe

credimus. Et poſt paululũ. Quẽ rerũ oꝛdinez

totius mũdi regit ꝓuidentia:dum alie vtutes

de ſublimioꝛibꝰ coꝛruũt: alie paulatim labunf
in terras. Iſte volũtarie deſcẽdũt.Alie pᷣcipi⸗
tant᷑ inuite. He ſponte ſuſ. cipiüt miniſteria: vt
ruentibus manũ poꝛrigãt. Illecogunt᷑ ingra⸗
te: ⁊ tanto tẽpoꝛe in ſuſcepto officio ꝑſeuerant
Et iterũ.ex quo ſequit᷑:vt ob varios motꝰ: va
rij creent᷑ ⁊ mundi.Et poſt hunc quem incoli-

mus: alius multo diſſimilis mũdus fiat. Nul⸗
luſq; alius diuerſis caſibus ⁊ ꝓfectibꝰ:vel vir

tutum pᷣmjs:vel vitioꝝ ſupplicijs.⁊ in pᷣſenti:

⁊ in futuro at in oibus ⁊ retro: ⁊ in peioꝛa tem⸗
poꝛibus põt merita diſpẽſar e: ⁊ ad vnũ rurſũ
finem cuncta ꝑtrahere:vt ſolus conditoꝛ oiuʒz

deus:qui ſcit cauſas: ꝓpter quas alios dimit⸗
tat ſua ꝑfrui voluntate.⁊ de maioꝛibus ad vl⸗
tima paulatim delabi: alios inciptat viſitare: 7
gradatim quaſi manu data ad pᷣſtinũ retrahe
re ſtatum:⁊ in ſi ublimibꝰ collocare. Cunq; de ſi

ne diſputare cepiſſet:hec intulit. Quia vt cre⸗

bꝛo iam diximus: bncipiũ rurſus ex fine gene⸗

ratur: qritur vtrum ⁊ tunc futura ſint coꝛpoꝛa
an ſine coꝛpoꝛibꝰ aliquãdo viuẽduʒ ſit:cuʒ re⸗
dacta in nihilũ fuerint.⁊ incoꝛpoꝛaliũ vita in⸗

coꝛpoꝛalis eſſe credẽda ſi:qualẽ ⁊ dei nouimꝰ

Nec dubium eſt: qͥn ſi omia coꝛpoꝛa ad mũdũ

iſtum ſenſibilẽ ꝑtineant: que apellant᷑ ab apo⸗

ſtolo viſibilia:futura ſit vita incoꝛpoꝛaliũ ĩcoꝛ
poꝛalis.Et paulo poſt. Illud quoq; gqð ab eo⸗
dem apoſtolo dicit᷑: omnis creatura liberabit᷑
a ſeruitute coꝛruptionis:in libertatẽ gloꝛie fili

oꝛum dei:ſic intelligimus vt pꝛimã creaturaʒ
rationabiliũ ⁊ incoꝛpoꝛabiliũ eſſe dicamꝰ: que
non ſeruiatcoꝛruptioni: eo ꝙ nõ ſit veſtita coꝛ

I

poꝛibus. ⁊ vbicũq; coꝛpoꝛa fuerint: ſtatim co:
ruptio ſubſequat᷑. Moſtea autẽ liberabit᷑ ð ſer
uitute coꝛruptionis: quãdo receperint gloꝛiaz

filij dei. æ deus fuerit omia in oiĩbus. Et i eodẽ
loco. At autẽ incoꝛpoꝛeũ ſinem omniũ rerum
eſſe credamus:illa nos ſaluatoꝛis oꝛatio ꝓ uo⸗

cat:in qua ait. At quomodo ego ⁊ tuvnum ſu

mus: ſic ⁊ iſti in nobis vnũ ſint. Eteni ſcire de
bemus qd ſit deus: ⁊ quid ſit futurꝰ in finẽ ſal⸗
uatoꝛ: ⁊ quomodo in ſãctis ſimilitudo patris

⁊ filij repꝛomiſſa ſit.vt quomodo in ſe illi vnũ

ſunt.ſic ⁊ iſti in eis vnũ ſint.aut ſuſcipiendũ 6:
vniuerſitatis deum veſtiri coꝛpoꝛe. quomo⸗
do nos carnibus:ſic illum q̃libet materia circũ
dari. vt ſimilitudo vite dei ĩ fine ſanctis poſſit
equari.aut ſi hoc indecẽs eſt:maxime apð eos
qui ſaltem ex minima parte dei ſentire cupiũt
maieſtatẽ: ⁊ ingenite atq; omia excedentis na⸗ S
ture gloꝛis ſuſpicari.E duobus alteꝝ ſuſcipe⸗:
re cogimur: vt aut deſperemus ſimilitudinen
dei:ſi eadẽ ſemꝑ ſumus coꝛpoꝛa habituri. aut

ſi beatitudo nobis eiuſdẽ cum deo vite pmitti

tur:eadem qua viuit deus nobis cõditione vi.

uendũ eſt. Ex qbus oibus appꝛobat᷑ quid ð re

ſurrectione ſentiat: ⁊ omia coꝛpoꝛa interitu⸗
ra cõſirmet.vt ſimus abſq; coꝛpoꝛibꝰ:quomo.⸗
do bus fuimꝰ: anteqᷓ; craſſis coꝛpoꝛibus veſti⸗
remur. Rurſũq; de mundoꝝ varietate diſpu
tans: ⁊ vel ex angelis demones:vł de demoni
bus angelos:ſiue homines futuros eſſe conte
ſtans.⁊ ecõtrario ex hominibꝰdemões:et om -
nia ex omnibꝰ ſententiã ſuam tali fine cõfirmat
Nec dubium eſt: qn poſt qdam interualla tem
poꝛũ rurſus materia ſubſiſtat: ⁊ coꝛpoꝛa fiant
⁊ mundi diuerſitas conſtruit᷑ pꝛopter varias
voluntates rationabiliũ creaturarũ: que poſt

pfectam beatitudinẽ vſq; ad finẽ omniũ reruʒ

paulatim ad inferioꝛa delapſa tantã malitiam

receperũt:vt in contrariũ verterent᷑:dũ nolũt

Huare pᷣncipium:⁊ incoꝛruptã beatitudinẽ poſ

ſidere. Nec hoc ignoꝛandũ ꝙ multe rationabi

les creature vſq; ad ſecundu:tertiũ:a quartuzʒ
mundũ ſeruent pꝛincipiũ:nec mutationi i ſelo

cum tribuãt. Alie vero tam parũ depᷣſtino ſta

tu amiſſure ſunt: vt pene nihil ꝑdidiſſe videã⸗
tur. ⁊ nõnulle grãdi ruina in vltimũ pᷣcipitäde

ſint barathꝛũ. Nouitq; diſpenſatoꝛ omniũ de⸗

us in cõditione mundoꝛũ ſingulis abuti iuxta
meritũ ⁊ opoꝛtunitates ⁊ cauſas:quibus mũů⸗
di gubernacula ſuſtentant᷑: ⁊ initiant᷑.vt qͥ om
nes vicerit nequitia:⁊ penitus ſe terre coequa
uerii:in alio mundo:qui poſtea fabꝛicãdus eſt
fiat diabolus:pᷣncipium plaſmationis domini

vt illudat᷑ ei ab angelis:qͥ exoꝛdij amiſere vir⸗

tutem. Quibus dictis:quid aliud conat᷑ oſten

dere:niſi huius mundi homies peccatoꝛes:in

n

ſon⸗
furſürn⸗
glgelos
gationen
poream
nutade
Munciſ
lenda:
poteſte⸗
omane
ſedigaun
loreſtin
Jnusn
museſt
rfoꝛſit
turſepat
diferent
ſcquide
ſtranonen
ſcendüͤte
ſiopoſſid
wusdeil
Sabne
bigcue
pꝛuden
poſſim.
ytquor
alimer
O ſupen
veldeme
ſcꝛealoe
nepolſia⸗
nphcien
nunpſqd
Nodtocaa
cionnka
Ndcöparat
gramqu
fosapelt
flapiſubn
famnseſt
NRarus:dici
ruſalerener
nunnconra
ſttenoc,
cbeitmnn
ſunniäf,
fohe vrd
meroꝛiieg
nng dohs⸗
luangelä
nmentaae
gtteninſi

rinnſ
hie
bun bjen
nommi un
ecand
orupng
1Einiſir,
unenſti
Nonſellni
uſllipecci
Mdre dcon
hatmnleucri
meſmnggn
narinepen
daſanragi

S =

—

SS

=£
=2—

4
1

= =,

—
—

4

Se

züenennns.

dae iſcpe

Uus ſnliucinen

ubanbni t

mdeontepniri,
nodiscöncneri
Prodeigidde
cocunnetir
(orpotdegnone
SCoporbrere
n Miat
ONes: tNnnnt
funmdschne
Nenöntn
mialſcmecopne
uminowslreen
r tanhrufnt
i ner mns
uummignenct
Ainiomen
aitntinilin
mmi di i
gikenmi

Tractatus III

alio mũdo poſſe diabolos ⁊ demones fieri:Et
rurſũ:nunc demones:in alio mundo poſſe vel
angelos vel homines ꝓcreari: Et poſt diſpu⸗
tationem longiſſimã: qua omnẽ creaturaʒ coꝛ⸗
poꝛeam in ſpiritalia coꝛpoꝛa ⁊ tenuia dicit eſſe
mutadam: cunctamq; ſubſtantã in vnuʒ coꝛpꝰ
mundiſſimũ ⁊ omni ſplendoꝛe purius conuer⸗

tendã:⁊ talẽ qualem nunc humana mens non

poteſt cogitare.ad extremũ intulit:⁊ erit deus
omia in omibus:vt vniuerſa natura coꝛpoꝛea

redigatur in eandeʒ ſubſtantiã: que omibꝰme⸗
lioꝛ eſt.in diuinã ſcilicet: qua nulla eſt melioꝛ.
In quarto quoq; libꝛo:qui operis eius extre⸗

mus eſt:hic ab eccleſia xpᷣi dãnanda exterſerit

⁊ foꝛſitan quomodo in iſto mũdo qui moꝛiun⸗

tur ſeparatione carnis ⁊ anime:iuxta operum

differentiã diuerſa apud inferos obtinent loca

ſic qui de celeſtis hieruſalẽ: vt ita dicã admini

ſtratione moꝛiunt᷑:ad noſtri mundi inferna de

ſcendũt: vt ꝓ qualitate meritoꝛũ diuerſa ĩ ter⸗

ris poſſideant loca. Et iterũ.⁊ quia cõparaui⸗
mus de iſto mundo ad inferna ꝑgẽtes animas
is animabꝰ que de ſuperioꝛi celo ad noſtra ha⸗
bitacula perueniẽtes:quodãmodo moꝛtue ſũt
pꝛudẽti inueſtigatiõe rimandũ eſt:an hocibᷣm

poſſimus etiam in natiuitate dicere ſingularũ.
vt quomodo que in iſta terra noſtra naſcunt

anime:vel de inferno rurſũ melioꝛa cupiẽtes:

ad ſuperioꝛa veniũt:⁊ humanũ coꝛpꝰ aſſumũt

vel de melioꝛibus locis ad nos vſq; deſcẽdunt
ſic ⁊ ea loca q̃ ſupꝛa ſunt in firmamẽto alie ani⸗
me poſſideãt:que de noſtris ſedibus ad melio

ra ꝓficiant. Alie que de celeſtibꝰad firmamen
tum vſq; delapſe ſint:nec tantũ fecere peccati:
vt ad loca que incolimus truderent᷑. Quibꝰdi
ctis nitit᷑ appꝛobare:⁊ firmamentũ. id eſt.celũ.
ad cõparationẽ ſuꝑioꝛis celi eẽ inferos: ⁊ hãc
terram quã incolimus collatione firmamẽti in
feros appellari.⁊ rurſũ ad cõparationeʒ infero
rũ qui ſub nobis ſunt nos celũ dici: vt qð alijs

infernus eſt: alijs celũ ſit. Nec hac diſputatiõe
ↄtẽtus:dicit in fine oĩiuʒ reꝝ:iqñ ad celeſtẽ hie⸗
ruſalẽ reuerſuri ſumus:aduerſariaꝝ foꝛtitudi

num contra populũ dei bella cõſurgere: vt nõ

ſit eoꝛũ ocioſa virtus:ſed exerceant᷑ ad pᷣlia:et
habeãt materiã roboꝛis:quã cõſequi non poſ⸗

ſunt niſi foꝛtes bᷣmũ aduerſarijs reſtiterint: q̃̊s
rõne ⁊ oꝛdine:⁊ ſolertia repugnãdi in libꝛo nu

meroꝛũ legimus eſſe ſuꝑatos. Cum diriſſet iu
xta Johᷣis apocalypſim euangelium ſempiter
nũ.id ẽ.futurũ in celis:im pᷣcedere hoc noſtrũ

euangeliũ:qᷓ;tum xpᷣi pdicatio legis vetera ſa⸗

cramenta ad extremũ intulit: qð ⁊ cogitaſſe ſa
crilegium eſt.ꝓ ſalute demonũ chꝛiſtũ etiaʒ in
aere:⁊ in ſuꝑnis locis eẽ paſſurũ. Et łʒ ille nõ

dixerit:tamen ꝙ cõſequens ſic intelligit᷑:ſicut

Fo. LXXXI

ꝓ hominibꝰ homo factus eſt: vt homines libe
raret.ſic ⁊ ꝓ ſalute demonũ deuʒ futurũ:ꝙ ſüt
hi ad quos vẽturus ẽ liberãdos. Quod ne foꝛ

ſitan ð noſtro ſenſu putemur aſſerere:ipᷣiꝰ ver⸗

ba ponẽda ſunt. Sicut enĩ ꝑ vmbꝛam euãgelj
vmbꝛã legis impleuit:ſic qꝛ omis lex exemplũ
⁊ vmbꝛa eſt cerimoniarũ celeſtiũ diligẽtius re
quirendũ: vtrum recte intelligamus legem qʒ
celeſtem: cerimonias ſuꝑni cultus plenitudi
nem non habere:ſed indigere euangelij verita
te:qð in Jopᷣis apocalypſi euangeliũ legimus
ſempiternũ:ad comparationẽ videlicet huius
noſtri euangelij qð tẽpoꝛale eſt: ⁊ in tranſituro
mũdo ac ſeculo p̃dicatum. Qð qͥdem etiam ſi
vſq; ad paſſionẽ domini ſaluatoꝛis inqrere vo
luerimꝰ: qqᷓ; audax ⁊ temerariuʒ ſit in celo eiꝰ
q̃rere paſſionẽ:tamen ſi ſpecialia neqtie in cele
ſtibus ſunt:et non erubeſcimꝰ crucem domin/
confiteri ꝓpter deſtructionẽ eoꝛũ:que ſua paſ⸗
ſione deſtruxit. cur timeamus etiam in ſupnis
locis in cõſũmatione ſeculoꝛũ aliquid ſimile ſu
ſpicari: vt omniũ locoꝛũ gentes üllius paſſione
ſaluent᷑: Rurſũq; blaſſemans de filio ſic locu⸗
tus eſt. Si eni patrẽ cognoſcit filius: videt᷑ in
eo ꝙ nouit patrẽ poſſe eum cõpꝛehendere. At
ſi dicamus artificis animũ artis ſcire mẽſura,ʒ
Nec dubium qn ſi pater in filio:⁊ cõpꝛehenda
tur ab eo:in quo eſt. Si autẽ cõpꝛehenſionẽ eã
dicimus: vt nõ ſolum ſenſu qͥs ⁊ ſapientia com
pꝛehendat: ſed ⁊ vtute ⁊ potẽtia cuncta teneat
qui cognouit:non poſſumus dicere ꝙ compꝛe
hendat filius patrẽ: pater vero omia cõpꝛehẽ⸗

dit. Inter omia autẽ ⁊ filius eſt: ergo ⁊ filiũ cõ
pꝛehẽdit: vt ſciremus cauſas qbus pater com⸗

pꝛehendat filiũ: ⁊ filius patrem nõ queat com⸗
pꝛehendere. hec verba ſubnectit. Curioſus le⸗
ctoꝛ inquirat vtrũ ita a ſemetipᷣo cognoſ. cat᷑ pa
ter:quõ cognoſcit᷑ a filio:ſcienſq; illud qð ſcri⸗

ptum eſt. Oater qͥ me miſit maioꝛ eſt omibꝰ ve

rũ eſſe ↄtendit vt dicat: ⁊ in cognitione filio pa
trem eſſe maioꝛẽ: dũ ꝑfectius ⁊ purius a ſemet
ipſo cognoſcit᷑: q; a ſlio Ae eWνινπ½αι ν
⁊ abolitionẽ coꝛpoꝛũ:per hoc rurſũ ſentire co⸗

uincitur. Si quis autè potuerit oſtendere icoꝛ

poꝛalẽ: rationabilẽq; naturã.cuʒ expoliauerit .
ſe coꝛpe viuẽ ꝑ ſemetipᷣam:⁊ in peioꝛi cõditiõe

eſſe:quando coꝛpoꝛibꝰ veſtiebat᷑:in melioꝛi qñ

illa deponit: nulli dubium eſt coꝛpoꝛa nõ pᷣnci⸗
paliter ſubſiſtere:ſed ꝑ interualla ⁊ ob variog
motus rationabiliũ creaturaꝝ nunc fieri: vt qᷓ
is indigent veſtiãt᷑. Et rurſũ eum illa depꝛaua
tione lapſuũ ſe ad melioꝛa coꝛrexerit : diſſolui
in nihilũ: 2⁊ hac ſemꝑ ſucceſſiõe variari. Et ne
paruã putaremus impietatem eſſe eoꝛũ que p⸗
miſerat in eiuſdẽ voluminis fine cõiungit: om
nes rationabiles creaturas.id eſt.pr̃em a fli.
n

DFTdars

⁊ ſpiritũſanctũ:angelos:poteſtates:domina⸗

tiones:ceteraſq; vtutes:ipᷣm quoq; hoieʒ ᷑ᷣm

anime dignitatẽ: vnius eẽ ſubſtã tie. intellectu
alem inquit rationabilẽq; naturã ſentit deus⁊
vnigenitus filius eius ⁊ ſpũſſanctus:ſentiunt

angeli ⁊ poteſtates:cetereq; vᷣtutes:ſentit inte

rioꝛ homo:qͥ ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei cõ⸗
Dditus eſt. Ex quo cõcludit᷑:deũ ⁊ B quodãmo
do vnius eſſe ſubſtantie: vnũ add:dit verbum
quodãmodo:vt tãti ſacrilegij crimẽ effugeret.
⁊ qᷣ in alio loco filiũ ⁊ ſpiritũſanctũ non vult ð

dei patris eſſe ſubſtantia:ne diuinitatẽ in par⸗
tes ſecare videatur:naturã omipotẽtis dei an

gelis hominibuſq; largit᷑ Cum hec ita ſe habe

ant:que inſania eſt:paucis de ſilio ⁊ ſpirituſã⸗

cto cõmutatus:que apertã blaſfemiã pᷣferebãt
cetera ita vt ſcripta ſunt: ꝓtuliſſe in medium:

⁊ impia voce laudaſſe:cum vtiq; ⁊ illa ⁊ iſta 95
vno umpietatis fonte ꝓceſſerint: Aduerſũ om

nia ſcribere:nec huius eſt tẽpoꝛis:⁊ omes qui

aduerſus Arriũ Eunomiũ Manicheüq;: 2
diuerſas ſcripſerunt hereſes:his quoq; impie

taribus reſpõdiſſe credendi ſũt Qui ergo hos

voluerit legere libꝛos:⁊ calciatis pedibꝰad ter

ram repꝛomiſſionis pergere:nec vbi a ſerpẽti⸗

bus moꝛdeat᷑: ⁊ arcuato ſcoꝛpij vulnere verbe
retur:legat pᷣus hũc libꝛũ:et anteqᷓ; ingrediatꝛt᷑

viã:que ſibi cauenda ſint nouerrt.
Epiſtola beati Epiphanij ad Johem hiero
ſolymitanũ ꝑ beatũ Hieronymũ e greco tranſ
lata. In qua ſe excuſat ꝙ in monaſterio beati
Hieronymi incõſulto eo pᷣſbyteruʒ oꝛdinauit:

oſtẽdẽs ſe iure feciſſe.Oeinde illũ cõmonet ne

Oꝛigenis erroꝛibꝰ implicetur: quos ex oꝛdine
narrat ⁊ detegit. Ebpla. XXI.

MDmino dilectiſſi

mo fratri Johãni epiſcopo Epiphanꝰ
Opoꝛtebat nos dilectiſſime clericatus hono⸗

re non abuti in ſuꝑbiam. ⁊ cuſtodia mandato

rum dei et oſeruatiõe diligentiſſima hoc eẽ qð
dicimur.Si eniĩ ſãcta ſcripiura loquit᷑:cleri eo
rum non ꝓderunt eis:que arrogantia clerica⸗
tus cõducere nobis poterit:qᷓ; non ſolũ cogita
tione ⁊ ſenſu: verũ etiam ᷣmone peccamꝰ:Au
diui quippe ꝙ tumeas contra nos:⁊ iraſcaris:

me nitaris ſcribere ĩ extremos fines terre: vt
loca ꝓuinciaſq; non nominẽ.⁊ vbi ẽ dei timoꝛ

q̊ nos debet illo tremoꝛe cõcutere:qͥ dictus eſt
a domio.Si qͥs iraſcit᷑ fratri ſuo ſine cauſa:re⸗
us erit iudicio:Hon ꝙ magnopere curẽ:ſi ſcri
bas qð placuerit. Scribebant᷑ enim ⁊ epiſtole
bibline iuxta Eſaiã: ⁊ mittebant᷑ ſuꝑ aquas:q̃
cito cum ſec ulo trãſeant.nihil nocuimuꝰ:nihil
iniurie fecimus:nec quicqᷓ; violẽter extoꝛſimꝰ
In manaſterio fratrũ:⁊ fratrũ peregrinoꝛũ:q̃

puincie nihil tue debuere: ⁊ ppternr̃aʒ parui

tatem et lr̃as quas ad eos crebꝛo dixerimꝰ:co⸗

munionis quoq; tue ceperũt habere diſcoꝛdiã
ne viderent᷑ qdam duricia et cõſcientia noſtra
antique fidei:ab eccłia ſeparari oꝛdinauimꝰ di

aconum. ⁊ poſtqᷓ; miniſtrauit rurſũ pᷣbyteruʒ

ſuꝑ quo debueras gratulari:intelligens ꝙ ob

dei timoꝛẽ hoc ſumus facere cõpulſi.maxie cũ
nuulla ſit diuerſitas in ſacerdotio dei:⁊ vbi vti⸗
ligtati eccłie ꝓuidetur. Nam ⁊ ſi ſingule eccleſie
epᷣoꝝ habent ſub ſe eccleſias:qͥbus curaʒ vidẽ
tur impẽdere: ⁊ nemo ſuꝑ alienã menſurã extẽ
dit: tamen pᷣponet᷑ omibcharitas xpᷣi:in que
nulla ſimulatio eſt. nec cõſiderandũ qͥd factuʒ

5*

ſit: ſed quo tẽpoꝛe ⁊ quomodo:a in qͥbus: ⁊ q̃⸗
re factum ſit. Cum eniĩ vidiſſem: qꝛ multitudo
ſanctoꝛũ fratrũ in monaſterio cõſiſteret:⁊ ſan⸗
cti pᷣſbyteri Hieronymꝰ⁊ Vineẽtius pꝓpter ve

recũdiã ⁊ humilitatẽ nollẽt debita nomini ſuo
e xercere ſacriſicia:⁊ laboꝛarẽ ĩ hac parte mini⸗

ſterij:que xpᷣianoꝛũ pᷣcipua ſalus eſt:inu enire
autẽ ⁊ cõpꝛehendere ſeruũ deinon poſſes:qui

te eo ꝙ graue onus ſacerdotij nollet ſuſcipere:
ſepe fugiebat:ſed nec alius qͥs ep̃oꝝ facile euʒ

reꝑiret. Unde ⁊ ſatl miratus ſũ:quomodo di⸗
ſpenſatione dei ad nos venerit cum diacomibꝰ
monaſterij ⁊ ceteris fratribꝰ: vt mihi ſatiſſace⸗

ret: qꝛ neſcio qd aduerſũ eos habebã triſticie.
Cuʒ igit᷑ celebꝛaret᷑ collecta in eccłia ville uue

eſt iuxta monaſteriũ noſtrũ:ignoꝛatẽ eũ:⁊ nul
lam penitus habentẽ ſuſpitionẽ:ꝑ multos di⸗

aconos appꝛehẽdi iuſſimus: et teneri os eiꝰ:ne

foꝛte liberari ſe cupiens:adiuraret nos per no
men xpᷣi.⁊ pꝛimuʒ diaconũ oꝛdinauimꝰ.ꝓpo⸗

nentes ci timoꝛẽ dei: ⁊ cõpellentes vt miniſtra
ret.valdeq; obnitebat᷑ indignũ ſe eſſe ↄteſtãs.

Vix ergo cõpulimus eũ.⁊ ꝑſuadere potuimꝰ

teſtimonijs ſcripturarũ: ⁊ ꝓpoſitione manda⸗:

toꝛum dei.Et cuʒ miniſtraret in ſanctis ſacriſi
cijs:rurſus cum ingẽti difficultate tẽto oꝛe eiꝰ:

oꝛdinauimus p̃ᷣſbyterũ: ⁊ ijſdem verbis qͥbus
antea ſuaſeramus:impulimus vt ſederet in oꝛ

dine pᷣſbyterij.Noſt hec ſcripſimus ad ſãctos

p̃ſyteros monaſterij ⁊ ceteros fratres:⁊ incre⸗

pauimus eos:q̃re non ſcripſiſſent ſuꝑ eo:cum

ante annũ multos eoꝛuʒ q̃ri audiſſem: cur non
haberẽt qͥ ſibi dñi ſacramẽta cõſicerẽt: ⁊ illum
oẽs ſuo poſcerẽt teſtimonio:⁊ grãdẽ vtilitateʒ
in cõmune monaſterij teſtarent᷑. quare tunc re
perta opoꝛtunitate nõ ſcripſiſſent nobis: neq;
ſuꝑ oꝛdinatiõe eiꝰ aliqd popoſciſſent. Hec ita
acta ſunt vt locutus ſũ in charitate xpᷣi:quã te

erga paruitatẽ nr̃aʒ habere credebã:q;qᷓ; i mo

naſterio oꝛdinauerim: ⁊æ nõ in parrochia q̃ tibi

ſubiecta ſit. O vere bñdicta ep̃oꝝ Cypꝛi man
ſuetudo ⁊ bonitas:⁊ nrĩa ruſticitas ſenſu tuo ⁊

C

gtbitr⸗a

iöcen

otdina

fenoe

gcono⸗
honat

pum:

gueiu

banke
tepote

ccleſee
Diacon

ciquic

Vde
frano
udel
vkhei

derici

balin
gueje
it
diigik

Mee
N
ac⸗
ſnct
ſpytea
flust
aute
guea
Puta⸗
ſcopus
len Ep

di⸗
lupet

ud dolen

oemnint
ins do

wneum in
ſonesin
faluoſun

merumt

nineiig
minthengn
enmcti fen
nannidiun
em:umunind
ocöͤſſterrtin
ntätis pnn
cbin onitin
ibacpanenin
Aseſtenuot
einonpoſſeggi
Unolaſioper
zeon inen
Slörgerocr
itundeunp
P:ntinlr
Gohebtinſtee

—

Uinecchtece

iignitdnn
Noni vnhlred⸗
almnen cbtele
urue woper,
indneuin po⸗
cmsnninſn
Ualſechechi⸗
2giuunehtur
tppeftortntn
inſnaklol
zalarinnt,
iſcenwtſhi⸗
musniui
ſorinetkin
Pefmunl
wiininenn
iuiichthe
inanriil
etgiiſin
nai n
Pilnnmn

6

Tractatus III

arbitratu digna miſericoꝛdia dei. Mam multi

epi cõmunionis noſtre: et pᷣſbyteros in noſtra

oꝛdinauerunt pꝓuincia: quos nos cõpꝛehende
re noe potueramꝰ. Et miſerũt ad nos hypodi⸗
aconos:quos ſuſcepimꝰ cum gratia.Et ipᷣe co
hoꝛtatus ſum beate memoꝛie philoneʒ epiſco⸗
pum: æ ſanctũ Theopꝛobũ: vt eccleſijs Cypꝛi
que iuxta ſe erãt:ad mee autẽ parrochie vide⸗
bant᷑ eccłiaʒ pertinere:eo ꝙ grandis eſſet: ⁊ la
te patens puincia oꝛdinarent pᷣbyteros:⁊ xb:i
eccleſie puiderent. Nunqᷓ; auteʒ ego oꝛdinaui
diaconiſſas:⁊ ad alienas miſi puicias: neq; fe
ci quicqᷓ; vt eccłiam ſcinderem. Quid ergo tibi
viſũ eſt:ſic grauiter intumeſcere: ⁊ iactari con
tra nos ꝓ opere dei:quod in ediſicationẽ: ⁊ nõ
in deſtructionẽ fratrũ factum eſt: Sed ⁊ illud

vehementer admiratus ſum:ꝙ meis locutꝰ es

deericis: aſſerens te ꝑ ſanctum p̃ſbyteruʒ: ab

batẽ monachoꝛũ Sꝛegoꝛiũ mandaſſe mihi:ne
quẽqᷓ; oꝛdinarẽ.Et ego hoc pollicitꝰ ſim dicẽs

Nũqd iuuenis ſum: aut canones ignoꝛo⸗Au⸗
Diligit veritatẽ in ſermone dei: me hocnon au
diſle: nec noſſe: nec iſtius monis penitꝰ recoꝛ
dari. Suſpicatus aũt ſum: ne foꝛſitan int mul⸗
ta quaſi homo oblu⸗ eſſem. Et ob hanc cauſazʒ
ſanctũ Gꝛegoꝛiũ ſciſcitatus ſum:⁊ ZTenonẽ pᷣ⸗
ſbyterum: àͥ cum eo eſt. E qͥbus abbas Hꝛego
rius reſpondit ſe hoc penitus ignoꝛare.Zeno
autẽ dixit:qꝛ cum ei pᷣſbyter Ruffinus:neſcio
qWue alia tranſitoꝛie loqueret᷑: etiã hoc dixerit.
Pbeagie aliquos oꝛdinaturus eſt ſanctꝰ epi⸗

ſcopus: Et hucuſq; ſenſiſſe õmonem. Ego au
tem Epiphanius:nec audiui quicqᷓ;:nec reſpõ

di. AUnde dilectiſſime: nõ te pᷣueniat furoꝛ: nec
occupet indignat io:nec fruſtra mouearl. ali-
ud dolens:te vertas ad alia: vt peccãdi occaſi
onein inueniſſe videaris. Quod ꝓpheta deui
tans dominũ pᷣcatur dicens. Mõ declines coꝛ
meum in verba malicie ad excuſandas excuſa
tiones in peccatis. Illud quoq; audiẽs admi⸗
ratus ſum:ꝙ qdaʒ qui ſolent vltro citroq; poꝛ
tare rumuſculos: ⁊ is que audierunt ſemꝑ ad⸗

dere: vt triſticias ⁊ rixas inter fratres ↄcitent

te quoq; turbauerũt ⁊ dixerũt: ꝙ i oꝛatiõe qñ
offerimus ſacrificia deo: ſoleamus ꝓte dicere

Bomine pꝛeſta Johãni: vt recte credat. Noli
nos intantũ putare ruſticos: vt hoc tam aꝑte

dicere potuerimus Aᷓ; eni hoc in coꝛde meo

ſemgꝑ oꝛem: tamẽ vt ſimpliciter fatear nunq;B i

alienas aures ꝓtuli: ne te viderer paruipende

re dilectiſſime. Quãdo autẽ cõplemus oꝛatio⸗
nem vm ritum myſterioꝛũ: ⁊ ꝓ omibꝰ: ⁊ pꝛo te

quoq; dicimus cuſtodi illũ:qͥ pᷣdicat veritateʒ
vel certe ita. Tu pᷣſta domine ⁊ cuſtodi:vt ille

Fo. LXXXII

Epla XXI

ꝓpter obſecro te dilettiſſime: T aduolutus pe⸗

dibus tuis pᷣcoꝛ:pᷣſta mihi: ⁊ tibi. vt ſalueris:

ſicuti ſcriptuʒ eſt a generatioe puerſ a: recede
ab hereſi Oꝛigenis: ⁊ a cũctis hereſibꝰ dilectil

ſime. Video eni ꝙ ꝓpter hanc cauſam ois no⸗

ſtra indignatio concitata ſit: ꝙ dixerim vobis

Arrij patrẽ:⁊ aliarũ hereſeon radicẽ: ⁊ paren⸗

tem laudare nõ debetis. Et cum vos rogarein
ne ita erraretis 1 monerẽ: ↄtradixiſtis. triſti
ciã atq; lachꝛymas nobᷣ adduxiſtis. Mõ ſoluʒ
autem me non audiſtis: ſed alios plurimos ca

tholicos qui intererãt. Inde vt ĩtelligo hec eſt

omnis indignatio: ⁊ iſte furoꝛ Et iccirco cõmi

illucq; mo veſter diſcurrat: ⁊ ꝓpter defenſio

₰

nem hereſeos: me odio ſuſcitãtes rũpitis cha⸗
ritatem: quã in vos habuimus intantũ vt fece
ritis nos etiã penitẽtiã agere:quare vobis cõ⸗
municauerimus. Ita Oꝛigenis erroꝛes ? do⸗
gmata defenditis ſimpliciter loquoꝛ: nos vᷣm

quod ſcriptuʒ eſt: nec oculo noſtro parcimꝰ:vt

non effodiamꝰ eum: ſi nos ſcandalizauerit:nec

manu: neq; pedi: ſi nob ſcandalũ fecerit.⁊ vos

ergo ſiue oculi noſtri: ſiue manꝰ: ſiue pedes fu⸗

eritis:ſiniſtra ſuſtinebitis Quis eni catholico

rũ poſſit equo animo ſuſtinere: er eoꝛum q ſidẽ
ſuam bonis opibus exoꝛnant: vt audiant Oa
genis doctrinã atq; cõſilium: credant pᷣclare

illius pdicationi. nõ põt filiꝰ videre patrẽ: neq;

ſpũſſãctꝰ videre filiũ: eci libꝛis opᷣ iopxOαι
ſcribunt᷑ his wbis legimus: ⁊ ita locuiꝰeſt Oꝛi
genes. Sicut eni incògruũ eſt dicere: ꝙ pot fili
us videre patrẽ: ſic incõſequens eſt opinari:ꝙ
ſpũſſãctꝰ poſſit vidẽ filiũ Jllud q̊ʒ qꝗs Oꝛigene
dicente patiat᷑:ꝙ aie angeli fuerint in celis? et

poſtqᷓ; peccauerint i ſuꝑnis deiectas eſſe i iſtũ
mundũ: a quaſi in tumulos ⁊ ſepulcra:ſic ĩ coꝛ
poꝛa iſta relegatas penas antiquoꝝ luere pec⸗

—☛

catoꝝ? ⁊ coꝛpoꝛa credẽtiũ non tẽpla xpᷣl eẽ.ſed
carceres dãnatoꝝ: Exinde veritatẽ hiſtoꝛie al
legoꝛiè depꝛauãs mẽdacio: infinita voba multi
plicat. ⁊ ſimplices quoſq; varia pſuaſione ſup
pläãtans nüc aſſerit aias:iux grecã etymologiã
PXAA0100 †Xpi J66 6G01 2Sid ẽ
ab angeleſcẽdo.iccirco vocitatas.quia de cele
ſtibus ad inferioꝛa veniẽtes caloꝛẽ pᷣſtinũ ami
ſerint. nunc coꝛpꝰ hoc. ob id iux grecos Acc

id ẽ. vinculũ: ſiue iurta aliã ꝓpꝛietatẽ cadauer

dicl: qꝛ aie de celo ruerint.a pleriſq; aũt ſm va

riam greci monis ſupellectileʒ coꝛpus. id eſt.
ι*°ραπhoc memoꝛiaz iterp̃tari: eo ꝙ ua
aiaʒ in ſe clauſaʒ habeat: quõ ſepulcra ⁊ tumu
li cadauera moꝛtuoꝝ.Et ſi hoc ven eſt: vbi eſt

„ ☛

fides nr̃a: vbi pᷣconiũ reſurrectiõis: vbi aplica

vbum pdicet veritatis:ſicut occaſio ſermonis Doctrina: ꝗᷓ i eccleſijs xpᷣi hucuſq; ꝑdurat: vbi

ſe tulerit: ⁊ habuerit oꝛauo cõſequentiã. QAua

illa bñdictio ad Adã: ad ſemẽ eiꝰ: ⁊ ad Noe:

Tars

7 ad filios eius:creſcite:⁊ multiplicamini:⁊ re
ctio iuxta Oꝛigenẽ:qͥ angelos vertit in aias. 7
ð ſublimi faſtigio dignitatis facit ad in ferioꝛa

Plete terrã: Jã eni non erit bñdictio: ſ maledi⸗

deſcẽdere.ãſi deus generi humano non poſſit
aias ꝑ benedictioneʒ dare:niſi angeli peccaue

rint:⁊ totin celo ſũt ruine:quot in terra natiui

tates.Dimittẽda nobis ẽ doctrina apłloꝝ ⁊ p⸗
phetaꝝ ⁊ legis:⁊ ipᷣius dñi ſaluatoꝛis in eun

gelio ꝑtonantis.Ecõtrario Oꝛigenes p̃cipit:

⁊ legẽ dat: vt nõ dicã cõſtringit diſcipulos ſt u⸗
os:ne qͥs oꝛet in celũ aſcendere:ne peius iterũ

peccãs qᷓ; i terris añ peccauerat:pᷣcipitet᷑ ĩ mũ⸗

dum. ꝙ;q; iſtiuſinodi nugas 2 deliramẽta ſole
at ipᷣe ſcripturaꝝ interpᷣtatiõe ꝑuerſa: ⁊ aliud

ſigniſicãte qᷓ; verũ eſt:affirmare. dicẽs: NPꝛiuſ
qᷓ; a malicia humiliarer ego deliqͥ.⁊ illᷣ reuer⸗
tere aia mea ĩ requiẽ tuã.necnõ ⁊ aliud. Educ
de carcere aiam meã. Et in alio loco Cõfiteboꝛ
dño ĩ regione viuoꝛũ.cũ alius pculdubio ſen⸗

ſus ſcripture diuine ſit: qᷓ; ille in hereſim ſuuam

maligna interpᷣtatiõe detoꝛquet. Qdð faciũt et
manichei ⁊ gnoſtici: ⁊ hebionite: ⁊ Martiõis
ſectatoꝛes:⁊ alie hereſes numero.lxxx.q̃ ð pu⸗

riſſimo ſcripturaꝝ fonte aſſumẽtes teſtimonia
nõ ita interpᷣtant᷑: vt ſcripta ſunt. ſed ſim plici⸗

tatẽ ſmonis eccłiaſtici id volũt ſignificare: qð
ipᷣi ſentiũt.Illud qͥʒ qð aſſerere nitit :doleã ne
an rideam neſcio. Hoctoꝛ egregius audet do⸗

cere diabolũ id rurſum futurũ eſſe:qð fuerit:a
celoꝛũ. Pꝛoh nefas.qͥs tam vecoꝛs ſtolidus
hoc recipiat: vt ſanctus Johes baptiſta: æ De

ad eandẽ rediturũ n Faltatle⸗ cõſcẽſuꝑ regna

ant diaboli in regno celoꝛũ:? Nꝛetereo friuolã

eiꝰ expoſitionẽ ſuꝑ tunicis pellicijs.quãto co⸗.

natu quãtiſq; egerit argumẽi: vt tunicas pel⸗
licias humana eſſe coꝛpoꝛa crederemꝰ. Qui in
ter multa ait.nunqͥd coꝛiarius aut coꝛticarius
erat deus:vt cõficeret pelles animaliũ: ⁊ cõſu⸗
eret tunicas pellicias Adam æ Eue: Manife⸗
ſtum ẽ ergo inqᷣt:ꝙ de coꝛpoꝛibꝰ noſtris loqjt.
Et ſi hoc ita eſt: quomodo legimus ante pelli⸗
cias tunicas ⁊ ante inobediẽtiã et de paradiſo
ruinam Adam loquentẽ: nõ m allegoꝛiã: ſed
vere hoc nũc os ex oſſibus meis:⁊ caro de car
ne mea:Aut vnde aſſumptũ eſt illud:qð diui⸗
nus ᷣmo teſtat᷑. Et iniecit deus ſopoꝛẽ ĩñ Adã

⁊ doꝛmiuit:⁊ ſumpſit vnã de coſtis eiꝰ:⁊ adim

pleuit ꝓ ea carnẽ: ⁊ edificauit coſtã: quam tule

rat ex eo:illi in vxoꝛem: Aut que coꝛpoꝛa ↄte⸗
gebat Adã ⁊ Eua folijs ficus: poſtqᷓ; comede⸗

runt de arboꝛe vetita: Quis aũt patiẽter ferat
Oꝛigenẽ lubꝛicis argumẽtatiõibus reſurrecti

onẽ carnis huius negatẽ: ſicut declarat mani⸗

feſtiſſime in volumine explanationũ pmi pſal⸗

mi:⁊ ĩ alijs multis locis? Aut qͥs audiat in ter⸗
tio celo donantẽ nobis Oꝛigenẽ paradiſũ:⁊ il

lum quem ſcbᷣtura cõmemoꝛat:de terra ad cele

ſtia trãſferentẽ: ⁊ oẽs arboꝛes q̃ ſcribunt᷑ in ge⸗

neſi ſic allegoꝛice itelligentẽ:ſcʒ qꝙ arboꝛes an⸗

gelice foꝛtitudines ſint: cũ hoc vitas non reci
piat: Neq; eni dixit ſcriptura diuina: depoſu⸗
it deus Adã ⁊ Eu in terrã: ſed eiecit eos ð pa
radiſo:⁊ habitare fecit eos ↄtra paradiſum: ⁊

non adiecit eos ſub paradiſo.poſuit rõpheam

flãmes: ⁊ cherubin cuſtodire itroitũ ligni vite
⁊ non aſcẽſũ.⁊ fluuius egredit᷑ ex Eden:nõ de
ſcẽdit ex Eden. Iſte diuidit᷑ in qttuoꝛ pᷣncipia
nomen vni Philon: ⁊ nomen ſcði Geon. Ego

mine Euphꝛate aqs ſimplicit᷑ s manu potes

tangere:oꝛe ſoꝛbere:nõ aquas ſpiritales. Abi
aũt flumina ſũt ⁊ aque:⁊ vident᷑:⁊ bibunt᷑:ibi

2ſequens eſt: ⁊ ficus ⁊ alia ligna ſint.de qͥb⸗
dicit deus. Ex omni ligno qð ẽ in paradiſo co

medes:ſimilia ſunt flummibꝰ ⁊ aqs. Si autez
aqua ꝗ cernit᷑ vere aqua ẽ: neceſſe eſt vt ⁊ ficꝰ
vera ſit: alia ligna.⁊ Adã verus ſtatim a pn
cipio plaſmatus in coꝛpoꝛe: ſicut ⁊ Eua.⁊ non

*

oſtẽdit alibi eſſe celũ:⁊ alibi paradiſum. Illas

ſtatis Et rurſũ aq̃̊s q̃ ſuꝑ terram ſũt.hoc ẽ ſub

ſirmamento:eſſe vtutes ↄtrarias.i:demones.
Et quõ legimus i diluuio aꝑtas cataractas ce
li: ⁊ aqquas inundaſſe diluuij: AUñ apti ſũt fon
tes abyſſi: ⁊ totus mundus oꝑtus eſt aqͥs. S
furoꝛ hominũ eſt iũctꝰ ſtulticie:qͥ reliquerũt il -
lud qð in ꝓuerbijs ðꝛ.Audi fili vmonẽ patris

tui:⁊ ne abijcias legẽ matris tue.⁊ ↄuerſi ſunt

ad erroꝛẽ:⁊ dicunt ſtulto:vt bᷣnceps ſui ſit:nec

ↄtemnũt res fatuas q̃ dicunt᷑ a fatuo:ſicut ſcri

ptura teſtat᷑. YFatuꝰ autẽ fatua loquit᷑:⁊ coꝛ eiꝰ

vana intelligit. Vñ obſecro te dilectiſſime ⁊ qᷓ

ſi mẽbꝛis meis parcẽs ꝓpter charitatẽ:quã in

te habeo:pᷣcoꝛ:ſcribens ⁊ oꝛans:vt impleas il

lud qð dicit᷑ Mõne odiẽtes te dñe odiui:⁊ ſup

inimicos tuos tabeſcebam: Inimica et digna
odio Oꝛigenis vᷣba ſũt:et dẽo repugnantia et

ſanctis eius.⁊ non iſta ſola que dixi: ſed ⁊ alia
inumerabilia. N.eq; eni nunc mihi ꝓpoſituʒẽ

ego vidiaqs Geon. Aqs q́s his carneis ocu
lis aſpexi. Iſta ẽ Geon quẽ ieremias demõ
ſtrat dicens.qͥd vobis ⁊ vie egypti:vt bibatis
aquaʒ Geon turbidã. bibi ⁊ de hoc magno flu

in fantaſmate ⁊ poſt ruinã (vr vult Oꝛigenes)
Ppter peccatũ:poſtea coꝛpus accepit. Sed di
cis. legimus ꝙ ſanctꝰ Paulus raptus ſit vſq;
ad tertiũ celũ ⁊ vſq; ad paradiſuʒ. bñ dicis q;
ſta: ⁊ Pe ponit tertiũ celũ.⁊ poſtea addit: ⁊ in paradiſũ
trus ⁊ Johes apoſtolus et euãgeliſta Eſaias ſſe ce⸗ lle
q̃ʒ ⁊ Hieremias ⁊ reliqui ꝓphete coheredes fi vo pſtigias qͥs nõ ſtatim abijciat atq; ↄtẽnate
didcẽte Oꝛigene. de aquis qᷓ ſup firmamentum
ſũt:non eẽ aqs ſed foꝛtitudines angelice pote⸗

E

ouerſiu
Pehiln
hergtie
betedit

ſed vſt

vidisp

onenh
cetdoti
deceptc
eſediat
lur G
ee:00

giͤtftat

libioe⸗
Pine
abale
Wun
te here
nter he
ummal
Tecclel
Kiait
deici
Püͤgik
Dofun
flhorn
dom
geni
bercnt
ſmagin
pturad⸗
nauerot.
ſorſttonn
midari
ghendet
ellocreat
Urinpeer
ſohebere
tyirtt
Nweſan
imgindel
lunginde
lenos d
Wiſuan⸗
Wwupe
ſnete
ſtunden
imngned
henergtis
dDan
lchetione
decs 7 ſer
Polno:e
nlulni
mogina
N R

iakinn
ninammne
nſcbnke
Pdisantsee

K.

hierminde

egrpretics

dehor mhr⸗
kisnannde
slpintales
ni:rbebuni
lonaſmne deiß
ein paradtiſe
1488 Oian
Neceſecſet
ſenus ktannnc
Keut Eundn
Nyrl igre
s ctpted
Ausnrpnsſing
Aiiz idlets
Vn:norntli
tordlin 4Au
ct ng /n
Cpammenm

f

—

—

engtienö

mmnſahailcr
rusi danon⸗
gnslngut

1Mi

7 yrſtin
eliſent

nieno ſuſi
nogni che

rdiaiſte

4

chntini

enienii

CTractatus III

aduerſus omia Oꝛigenis dogmata diſputare
Nihil mihi ſubꝛipuit Oꝛigenes:nec in mea ge
neratione fuit:nec ꝓpter aliquas res mundi ?
hereditatẽ odiũ aduerſũ illũ pugnaſq; ſuſcepi
ſed vt ſimpliciter fatear doleo: ⁊ valde doleo:
vidẽs plurimos fratrũ: ⁊ eoꝛũ pᷣcipue q̃ pfeſſi
onem habẽt non minimã: ⁊ in gradũ quoq; ſa⸗

cerdotij maximũ puenerũt eius ꝑſuaſionibus
deceptos.⁊ ꝑuerfiſſima doctria: cibos factos
eſſe diaboli. In qͥbus cõpletũ eſt illud qð dici⸗

tur. Suꝑ oẽm munitionẽ ludit: ⁊ eſce eius ele⸗
cte:⁊ cõgregauit ſicut arenã captiuitatem. Te
aut frater liberet deus:⁊ ſanctũ populũ xpᷣi: q
tibi creditus eſt: ⁊ oẽs fratres qͥ tecũ ſũt:⁊ ma-
xime Ruffinũ pᷣſbyterũ ab hereſi Oꝛigenis: ·
ab alijs hereſibꝰ⁊ ꝑditione earũ.Si eni ꝓpter
vnum vbum aut duo qᷓ ↄtraria fidei ſunt:mul
te hereſes abiecte ſunt ab eccłia:qᷓ;to magis h
inter hereticos habebit᷑:qͥ tãtas ꝑuerſitates ꝰ
tam mala dogmata ↄtra ſidem adinuenit dei:
⁊ eccłie hoſtis extitit? Inter multa enim mala
etiam illud auſus eſt dicere:ꝑdidiſſe imagineʒ

dei Adã:cũ hoc in nullo penitus loco ſcriptu⸗
ra ſigniſicet. Si aũt ita eẽt: nunq; oia que i mũ

domant᷑:⁊ ſubiecta ſunt humane nature. Nũ⸗

qᷓ; eni vniueria ſubiecta eſſent hoibus:ſi nõ ha

berent hoies. Juxta id qð vniuerſis imperent

ptura diuina gram benedictiõis:quã Adã do
nauerat:⁊ generationibꝰ que ex eo erant.neqͥ

foꝛſitan maligna interpᷣtatiõe auderẽt dicere:
vni datã gram dei:⁊ illũ ſolũ factuʒ eẽ ad ima

ginem dei:qͥ plaſmatus ẽ ex humo.et vxoꝛem
eius creaſſet de coſta viri: eos vero qͥ cõciperẽ

tur in vtero:⁊ non ita naſcerent᷑ vt Adam:dei
nõ habere imaginẽ:ſtatim ꝑ oꝛdinẽ iũgit ⁊ di⸗
cit.⁊ vixit Adã.ccxxx.annis:⁊ cognouit Euãs
vxoꝛẽ ſuam:⁊ peꝑit filiũ iuxta ſpeciem ⁊ iuxta
imagimẽ eius:⁊ vocauit nomẽ eiꝰ Seth. Rur
ſumq; in decima gcneratiõe:poſt annos duos

millenos ducẽtenos.lxij.vindicans deus ima

ginẽ ſuam ⁊ oſtẽdens ꝙ gra quam dediſſet ho

minuibꝰ pſeueraret in eis ait:ne comedetis car⸗

nem in ſanguine.ego eni vlciſcar ſanguinẽ ve⸗

ſtrum de manu oĩis hois eſfundẽtis ülũ: qꝛ ad
