. * 1 s inuicẽ vel detractatoꝛibꝰnoſtris tribue⸗ excitandas inter nos inimicitias: quas miſeri
hiihſent materiã cõtendendi Hec abs te verba nõ ſo coꝛdia domini dei nr̃i auertat a nobis ſed ſine
nochem um ex animo dicta ſentio:verũ etiaʒ benigno vllo nocẽdi animo facile de homie humana vi
minipn aio ad ↄſulendũ mihi. Deniq; addis qð etiam tia ſuſpicari.oc eni me ð illis equũ eſt crede⸗
intigntin ſi non adderes appareret: ⁊ dicis hoc ſcribo q: re:ſivaſa ſũt xp̃i:nõ in cõtumelia: ſed in hono
ninischirl te pure ⁊ xpᷣiane diligere cupio:nec qcqᷓ;; mea rem facta:⁊ diſpoſita i domo magna:a deo ad
abGbſanen mente retinere quod diſtet a labijs. O vir ſan omne opus bonuʒ. Qõ ſi poſt hanc atteſtatio⸗
mödü cie mihiq; vt de videt animã mesã veraci coꝛ: nem meã:ſi in noticiã eoꝝ venerit:facere volu⸗
lind Mmüizet de dilecte: hocipᷣm qð poſuiſti in is tuis: qdð erint:qᷓ; nõ recte faciãt:⁊ tu vides.qð ſane ſcri
bſeper Ani te mihi exhibuiſſe non dubito: hocipᷣm omni⸗ pſeram: nullũ me libꝛũ aduerſus te romã miſiſ
le orvtin no apoſtoium Naulũ credo exhibuiſſe in lĩtſis ſe:ideo ſcripſerã:quia ⁊ libꝛi no nẽ: ab ipᷣa epi⸗
etsfnüit uis nõ vni cuilibet homini: ſed iudeis et grecd ſtola diſcernebã. Unde omnino neſcio qd ali⸗
Nnonnünnat ⁊omibus gentibꝰ filijs ſuis: quos in euãgelio ud te audiſſe exiſtimauerã: ⁊ romam nec ip̃am
6. Maüsu ti genuerat: ⁊ quos pariẽdos parturiebat: ⁊ de: epiſtolã: ſed tibi miſerã: aduerſus te non eſſe
n ainniciin inde poſteroꝛũ tot milibus fidelium xpᷣianoꝝ: arbitrabar: qd ſinceritate amicitie ſiue ad ad⸗
n ine⸗ ꝓpter quos illa memoꝛie cõmendabat᷑ epiſto⸗ onendũ: ſiue ad te vel me coꝛrigendũ
– ſrer guoaiſa memorietömendabat cpiſto. monenäg:Rueadte elmekatecarfigen aln
tttauuttt labüjs. Eerte . ia mente retineret: qð diſtareta fedqſſeme nouerain. exceptis aũt familiaribus
irnitnin pys. Kerte ſacius es eta mtanchego no ne tuis:teipᷣm obſecro per gratiã:qua redẽpti ſu⸗
ine As tientis aſtu: ſed cõpatientis affectu:cuʒ cogita mus:vt quecũq; tua bona que domini pietate
linin i res tam me non relinquendũ in ea culpa i qus tibi conceſſe ſunt:in litteris meis poſui: nõ me
oti me ꝓlapſ ũ exiſtimaſti: q; nec te velles ſieo mo exiſtimes inſidioſo blãdiloqᷣo poſuiſſe. Si qͥd
n do ꝓlapſus eſſes. Ande agẽs gras beniuole⸗ autem in te peccaui: dimittas mibi. Nec illud
i menti erga me tue ſimul poſco: vt etiã mihi nõ qð de te neſcio cuius poete factũ:ineptius foꝛ⸗
giͤle ſuccenſeas: ꝙ cu in opuſculis tuis aliq̃ me mo⸗ taſſe:qᷓ; litteratius a me cõmemoꝛatuʒ eſt: am⸗
onnrg 8 ueret: motuz meum intimaui: tibi hoc erga me plius qᷓ; dixi:ad te trahas.cum cõtinuo ſubie⸗
ſowend⸗ 4 ab omnib obſeruari volens: quod erga te iße cerim:nõ hoc iðo me dixiſſe. vt oculos coꝛdis
naſc, Fuaui. vt quiquid impꝛobandũ putant in ſcri-⸗ reciperes:quos abſit vnq; vt amiſeris: ſed vt
ginntiz, ptis: nec claudant ſubdolo pectoꝛe: nec ita reß aduerteres: quos ſanos ⁊ vigiles haberes:ꝓ⸗
nnm hẽdãt apud alios: vt taceãt apud me:hinc po pter ſolam ergo palinodiaʒ ſi ſcripſerimus ali
ſapnnl, tius exiſtimans ledi amicitiã: æ neceſſitudis iu quid:quod ſcripto poſterioꝛe deſtruere debe⸗
alnitine ra violari. ⸗ eſcio enĩ vtrũ amicitie xpiane pu amus imitandam: nõ ꝓpter Steſichoꝛi cecita
ſatdun, tande ſint:in qbus magis valet vulgare puer tem: quã coꝛdi tuo nectribui:nec timui:attin⸗
S . biu bſequiũ amicos veritas odiũ parit: q; gencdũ illud exiſtimaui: atq; idẽtidem rogo:vt
vochinin⸗ ccdaſticum Gicclio. ſũt vulnera amici: q; me fidẽter coꝛrigas: vbi mihi hoc opus eſſe ꝓp⸗
ammi vo ũtaria oſcula ümici. Pꝛoinde chariſſimos ſpexeris.q́;ᷓ enim ᷣm honoꝛum vocabula:
.

que iam eccleſie vſus obtinuit: epiſcopatꝰ pꝛe⸗
ſbyrterio maioꝛ ſit: tamẽ ĩ multis rebus Rugu⸗
ſtinus Hieronymo minoꝛeſt. Licet etiaʒ a mi
noꝛe quolibet non ſit fugienda vel dedignãda
coꝛreptio. De interpꝛetatione tua iam mihi ꝑ⸗
ſuaſiſti: ꝗᷓ vtilitate ſcripturas volueris traſſer⸗
re de hebꝛeis: vt ſcilicet ea:que a iudeis pꝛeter
miſſa vel coꝛrupta ſunt:pꝛoferres in medium:
ſed peto inſinuare digneris: a quibus iundeis
vtrum ab ipᷣis:qui ante aduentũ domini inter
pꝛetati ſunt: Et ſi ua eſt: quibus vel quonã eo
rum: An ab iſtis poſterius:qui pꝛopterea pu⸗
tari poſſunt aliqua de codicibus grecis vł ſub
traxiſſe:vel in eis coꝛrupiſſe:ne ilł teſtimonijs
de chꝛiſtiana fide vincerẽtur: Illi autem ante⸗
rioꝛes:cur hoc facere voluerint: non inuenio.
Geinde nobis mittas obſecro iterpꝛetationeʒ
tuam de.ixx.quam te edidiſſe neſciebam.libꝛũ
quoq; tuuʒ:cuius mentionẽ feciſti:de optimo
genere interpᷣtandi:cupio legere:⁊ adhuc noſ⸗2⸗
ſe: quomodo coequãaãda ſit in iterpꝛete peritia
linguarũ cõiecturis eoꝛũ:qui ſcripturas ediſſe
rendo pertractant:quos neceſſe eſt etiam ſi re⸗
cte atq; vnius fidei fuerint varias parere i mul
toꝛũ locoꝛũ obſcuritate ſentẽtias:qᷓ;uis nequa
qᷓ; ĩa varietas:ab eiuſdeʒ fidei vnitate diſcoꝛ
det. ſicut etiam vnius tractatoꝛ:ſᷣm eandem ſi⸗
dem aliter atq; aluer eundẽ locuʒ poteſt expo⸗
nere.quia hoc eius obſcuritas patit᷑. Ideo au
tem deſidero interpᷣtationem tuam de. lxx. vt
tanta latinoꝛũ interpᷣtum qui qualeſcũq; hoc
auſi ſunt:quãtũ poſſumus:imperitia careamꝰ
⁊ hi qui me inuidere putant vtilibus laboꝛibꝰ
tuis: tandem aliquãdo ſi fieri poteſt: intelligãt
pꝛopterea me nolle tuam ex hebꝛeo interpᷣtati⸗
onem in eccleſijs legi.ne contra.lxx. auctoꝛita
tem tanqᷓ; nouũ aliquid ꝓferentes: magno ſcã
dalo ꝑturbemus plebes chꝛiſti: quaruʒ aures
coꝛda illam interpᷣtationem audire cõſueue⸗
runt que etiam ab apoſtolis apꝛobata eſt Añ
illud apud Jonam virgultum ſi in hebꝛeo:nec
hedera ẽ:nec cucurbita: ſed neſcio quid aliud
quod trũco ſuo nixum nullis ſuſtentanduʒ ad
niniculis erigatur: mallem iam in omnibus la
tinis cucurbitam legi. Non eni fruſtra hoc pu

to ſeptuaginta poſuiſſe:niſi quia et huic ſimi⸗-

le ſciebant.Satis me imo foꝛtaſſe plus qᷓ; ſatis
tribus epiſtolis tuis reſpondiſſe arbitroꝛ:qua
rum duas per Cypꝛianum accepi: vnam per
firmum. Reſcribe quod viſũ fuerit ad nos vel

alios inſtruendos. Dabo autem operam dili-

gentioꝛem: quantũ me adiuuat dominꝰ:vt lit⸗

tere: quas ad te ſcribo: pꝛius ad te perueniant
qᷓ; ad quenqᷓ;:a quo latius diſpergant᷑ Fateoꝛ

enim nec mihi hoc fieri velle detuis ad me:qð

de meis ad te factũ:iuſtiſſime expoſtulas. Cñn

placet nobis inuicẽ non tm charitas:verũ etiã
libertas amicitie.ne apð me taceas vłego apð

te:quod in noſtris litteris viciſſum nos mouet

eo ſcilicet animo qui oculis dei in fraterna dile

ctione nõ diſplicet. Quod ſi inter nos fieri poſ
ſe ſine ip̃ius dilectionis ꝑnitioſa offenſione nõ
putas:non fiat. Illa enim charitas: quã tecuʒ

habere velle ꝓfiteoꝛ:maioꝛ eſt. ſed melioꝛ h mi

noꝛ qꝙᷓ; nulla eefff.
Sancti Auguſtini epiſcopi ad beatuzʒ hie⸗
ronymũ pᷣſ byterum expoſitionẽ petentis ð eo
quod ſcribitur i canonica Jacobi. Si quis to⸗
tam legem ſeruauerit: offendat autẽ in vno: fa
ctus eſt omniũ reus: vbi plurima tractat ð cõ⸗
nexione vᷣtutum ac vitioꝝ ᷣm philoſophoꝛũ
catholicoꝛũ q; ſentẽtias. Epla. CxV.

Hog ad te ſcri⸗
pſi honoꝛãde mihi in chꝛiſto frater
hieronyme querens de anima hu⸗
mana:ſi naſcẽtibus ſingulis noue ſingule nũc
vſq; fiunt:vt peccati vinculuʒ contrahunt:qð
per ſacramentuʒ gratie chꝛiſti etiam in infanti

bus recenter natis ſoluendũ eſſe nõ dubitamꝰ

cum in non paruũ volumen pꝛocederet: nolui
nulla alia onerare queſtione.ſed qð vꝛget acri⸗

us: multo minus eſt negligenduʒ. Pꝛoinde q̃⸗
ro:⁊ per deuʒ oblecro:vt exponas mihi quod
multis exiſtimo pꝛofuturuʒ.aut ſi iam vel abs
te vel ab aliquo expoſituʒ habes:dirigas nob
quomodo accipiendũ ſit: quod in epiſtola Ja

cobi apoſtoli ſcriptum eſt. Quicũq; enĩ totam

legem ſeruauerit:offendat autẽ in vno:factus

eſt omniũ reus.que res talis ac tãta eſt: vt qð

hinc tibi nõ iam olim ſcripſi:multũ me penite⸗

at. De agenda nanq; pᷣſenti vita quomodo ad
vitam pueniamus eternam:non pᷣterita ꝑſcru

tanda:quam penitus demerſit obliuio:ſicut ẽ
illud quod de anima querẽdũ putaui:hec ver⸗
titur queſtio. Eleganter autẽ dictuʒ eſſe narra
tur:qð huic rei ſatis apte conuenit.Cum qui⸗
dam ruiſſet in puteuʒ:vbi aqua tanta erat: vt

eum magis exciperet ne moꝛeretur:qᷓ; ſuffoca⸗
ret ne loqueretur: acceſſit alius: ⁊ eo viſo admi
rans ait. Quomodo huc cecidiſti: At ille Ob⸗

ſecro inquit cogita quomodo hinc meliberes
nõ quomodo huc ceciderim queras. Ita quo⸗
niam fatemur: a fide catholica tenemus ð rea⸗

tu peccati tanq; de puteo etiam paruuli infan⸗
tis animã chꝛiſti gratia liberãdam: ſatis eſt ei:
modum quomodo ſalua fiat nouimus: etiã
ĩ nũqᷓ; quomodo in malum illud deuenerit no
uerimus. Sed ideo putaui eſſe querenduzʒ: ne
foꝛte ex illis opinionibus incarnatiõis anime
aliquà teneamus incautiꝰ: que liberandaʒ ꝓꝛ⸗

ſus animã parnuli cõtradicat: negans eaʒ eſſe

Crack
ſomolo!.

(onoolb
fu domninu

nelicauſane
dißuunundn
ainſcſfi
ltertnieriep⸗
ndiehette
ſtincenurl.
lunnaghant
ennns lind⸗
ludnodſc
aed vitama
orsverogt
ehitorinbhan
ſunus deo⸗
rCuomode
glicuncgtotan
cniwotfacnn
Cicernimo
ſeiaueztuſe
ſaglegerens
gliocken
udqoddid
perüinenano
jeus⸗Gede
liger gvell⸗
conexadepe
plonarumac
ſieſuchꝛiſ
lentunoſtro

ſecandidorin

Nohabiturin
kehellrmrr
elctdicanss.
pecunncori
ſoonficieſte
in Audteffn

locegtpeupen

Leafotltseg
lenrſe dlos
Mpurlunſcin

eniemnl

faisre len

umſtentta
th
ſronzte
nalgecliſt
nntralſren

mammipth

tltggrdericti
eus egoepd
in noonolen
infmenndle
ernos fnlo
Koffenſonen,
ſdlnelioeh

dbemz hhie⸗
epeentisdeo
i Gianisto⸗
inwosft
mamaand.
D pcſopbo
Epha.

Steſe

inchꝛiſtofe
ns deanimdhe
joue ſingueii⸗

Scontrabun.

ſetam ininfn
ſeno dubienm
Mockderettgat

ſedgögen

Mnz. Proncei⸗
ponnshicel

autfſan g
Nabes igſeh.

Nolnehru
QAuiiqzeitoan
ein ndefuns
gaclinek:c
mmuluͦ nepentn
Viaigvonocotl
non –
Cobliulo:ſcuti
lpunnichecre⸗
dicuzeſemun
Huenin Cunlſ
Nnanntnerni
geurihiin
Us:eorini
aͤſft Alell
Cobinenelbet
ngvenns g
lalnenn i,
anpmnuiſin
gdnnit
ſan ouintz
jlluddanchen
Aecoli⸗
Ncurna Un

„ngene
Al: epnen

—

—

7

—
— —
=

=

—
—☛—

—. = —
Se ☛rẽb- — S=S—

=S

Tractatus II

in iſto malo Hoc igit firmiſſime retento: ꝙ ani

ma paruuli de reatu peccati liberanda eſt:nec

alio modo liberãda niſi gratia dei per ihm chꝛi

ſtum dominũ noſtrum ſi poſſumus etiaʒ ipᷣius

mali cauſam et oꝛiginem noſſe: vaniloquis nõ
diſputatoꝛibus:ſed litigatoꝛibꝰ paratiꝰ inſtru⸗

ctinſq; reſiſtimus. Si autẽ non poſſumꝰ:nõ qꝛ
latet miſerie pꝛincipiuʒ:ideo pigreſcere miſeri
coꝛdie debet officium. Aduerſus eos autẽ qui

ſibi videntur ſcire quod neſciunt:hoc tutioꝛes
ſumus:ꝙ hanc ignoꝛantiaʒ noſtram non igno
ramus Alliud eſt enim quod neſcire maluʒ eſt:

aliud quod ſciri vel non poteſt: vel non opꝰeſt
yel ad vitam quam querimus indifferens eſt.
Hoc ẽ vero qð de litteris apoſtoli Jacobi nũc

requiro: in hac ipᷣa qua viuimus et vt ſemper

viuamus deo placere ſtudemus actione verſa
tur Quomodo igit᷑ intelligendũ eſt obſecro te
quicunq; totam legem ſeruauerit: offendat au

tem iĩ vno:factus eſt oĩuʒ reus: Ita ne qui fur
tũ fecerit: imo vo qͥ dixerit diuiti:ſede h̊:pau⸗

peri auteʒ tu ſta illic:⁊ homicidij ⁊ adulterij et

ſacrilegij reus eſt:Quod ſi non eſt: quomodo

qui vno offendit factus eſt omniũ reus:An il⸗
lud quod dixit ð diuite et paupere ad iſta non

pertinet:quoꝛũ ſi quis offenderit: fiet omniuʒ
reus:Sed recolendũ eſt vnde venerit illa ſen⸗
tia:⁊ que illam ſuperioꝛa pepererint:quibuſq;
cõnexa dependeat. Fratres mei nolite inquit i
pſonarum acceptione habere ſideʒ domini no
ſtri ieſu chꝛiſti gloꝛie.Eteni ſi introierit in con⸗

uentu noſtro vir annulũ aureum habens i ve⸗
ſte candida:introierit autem ⁊ pauper in ſoꝛdi
do habitu: ⁊ intendatis in euʒ qui indutus ve
ſte pꝛeclara: ⁊ dicatis ei:tu ſede hic bene:pau⸗
peri aũt dicatis:tu ſta illic:aut ſede ſub ſcabel⸗

lo pedum meoꝛũ:nõne iudicatis apud voſmet
ipᷣos:⁊ facti eſtis iudices cogitationũ iniqua⸗
rum:Audite fratres mei dilectiſſimi:nõne de⸗

us elegit pauperes in hoc mundo:diuites in ſi
De:et heredes regni:quod repꝛomiſit deus di⸗
ligentibꝰſe: Aos auteʒz exhonoꝛaſtis pauperẽ
pꝛopter illum ſcilicet cui dictuʒ eſt :ſta illic: cũ
habenti annuluʒ aureum dictum eſſet: tu ſede

hic bene.Ac deinde ſeqtur eandem ipᷣaʒ ſnia⸗ʒ

latius verſans ⁊ explicans:nõne inqͥt diuites

per potentiam oppꝛimunt vos:⁊ trahunt ad iu
dicia? Nõne ipᷣi blaſſemant bonum nomẽ: qð

inuocatum eſt ſuper vos: Siquidem legem ꝑ
ficitis regalem ᷣm ſcripturam: diliges pximũſ 8 iano
niſi ſit pꝛudens: foꝛtis: temperans: ita vbi eſt

tuum ſicut teipſum: benefacitis. Si autem ꝑ

ſonas accipitis:peccatuʒ operamini: redargu

ti a lege quaſi tranſgreſſoꝛes. Nide quẽadmo⸗

dum tranſgreſſoꝛes legis apellat:qui dicũt di⸗
uiti ſede hic:⁊ pauperi ſta illic. Ande ne puta⸗
rent contẽptibile eſſe peccatũ:in hac vna re le

Epla

Fo. CCII

gem tranſgredi:ſecutus adiunxit. Quicũq; to
tam legem ſeruauerit: offendat autẽ in vno:fa
ctus eſt omniũ reus. Qui eni dixit non mecha

beris:dixit:et non occides. Quod ſi non occi⸗

dis: mecharis autem: factus es tranſgreſſoꝛ le

gis pꝛopter id quod dixerat redarguii a lege:
qquaſi trãſgreſſoꝛes. Que cum ita ſint ↄſequẽs

videtur:niſi alio modo intelligendũ oſtendat᷑
vt qui dixerit diuiti:ſede hic:et pauperi ſta il⸗
lic:huic non honoꝛẽ:quem illi deferens: ⁊ ido
latra ⁊ blaſfſemꝰ ⁊ adulter ⁊ homicida: ⁊ ne qð

longum eſt: cuncta cõmemoꝛem: reus omniuʒ
criminũ iudicandus eſt. Offendens qpe ĩvno

factus eſt omniũ reus. At enĩ qui vnam virtu⸗

tem habet: omes habet: ⁊ qui vnam nõ habet

nullam habet Hoc ſi verum eſt:confirmat᷑ iſta
ſentennia:ſed ego eam exponi volo:non conſir

mari:que per ſeipam apud nos omnib“ philo⸗
ſophoꝛũ auctoꝛitatibꝰ firmioꝛ eſt. Et illud qui

dem de vtutibus ⁊ vitijs:ſi veraciter dicitur:

non eſt cõſequens:vt ꝓpter hoc omnia pecca⸗
ta ſint paria. Mam illð de inſeparabilitate vir

tutum:niſi foꝛſitan falloꝛ:tamẽ ſi verũ memini

quod vix memini:omibꝰ philoſophis placuit
qui eaſdeʒ vtutes agende vite neceſſarias eſſe

dixerunt. Hoc autẽ de parilitate peccatoꝛũ ſo

li Stoici auſi ſunt diſputare: contra omnẽ ſen⸗
ſum generis humani. quã eoꝛum vanitateʒ in

Jouiniano illo: quii hac ſentẽtia Stoicꝰ erat

in aucupãdis autẽ ⁊ defenſandis volupꝑtatibꝰ

Epicureus de ſcripturis ſanctis dilucidiſſime
cõuiciſti. In qua tua ſuauiſſima et pᷣclariſſima
diſputatione ſatis euidenter aparuit:non pla
cuiſſe auctoꝛibus noſtris:vł ipᷣi potius:queꝑ

eos locuta eſt veritati:omnia paria eſſe pecca⸗
ta. Quomodo auteʒ fieri poſſit: vt etiam ſi hoc

de vᷣtutibus verum eſt:non tamen ideo coga⸗
mur fateri equalitatẽ omniũ peccatoꝛũ q;tum

poſſum adiuuãte domio aperire conaboꝛ. Qd
ſi effecero apꝛobabis. vbi vero cauſe defuero

tu ſupplebis.certe hinc ꝑſuadent:qui vnaʒ vir

tutem habuerit:habere omnes:⁊ omes deeſſe

cui vna defuerit. ꝙ pꝛudẽtia nec ignaua nec in

iuſta nec intẽperans poteſt eſſe.nam ſi aliquid

hoꝛum fuerit:pꝛudẽtia non erit. Poꝛro ſi pꝛu
dentia tunc erit ſi ⁊ foꝛtis ⁊ iuſta:⁊ temperans
ſit. ꝓfecto vbi fuerit:ſecũ habet ceteras. Sic ⁊

foꝛtitudo impꝛudẽs eſſe non poteſt: vel intem⸗-
perans:vel iniuſta: ſic temperantia neceſſe eſt:

vt pꝛudẽs foꝛtis: ⁊ iuſta ſit. Sic iuſticia nõ eſt

vna vera aliqua earum: te alie ſimiliter ſunt.

—.

Abi autẽ alie deſunt: vera vna illa non ẽ :etiã

ſi aliquo modo ſimilis eſſe videatur. Sũt eni
vt ſcis quedam vitia vtutibus aperta diſcreti
one ↄtraria:vt impꝛudẽtia pꝛudẽtie.Sũt aũt
993

Idars

quedã que tm vitia ſunt: ideo ↄtraria: quadaʒ

tñ ſpecie fallaci ſimilia: vt eidẽ pꝛudẽtie:nõ im

pꝛudentia:ſed aſtutia. Nunc eni eaʒ dico aſtu
tiam:que vſitatius in malitioſis intelligi:⁊ vo
cari ſolet:non ſicut noſtra loqui ſcriptura con
ſueuit:que ſepe aſtutiã ĩ bono ponit. Vñ eſto⸗
te aſtuti:vt ſerpentes.⁊ illud: vt et innocẽtibꝰ

det aſtutiaʒ: q;qᷓ; ⁊ apud illos:romane lingue

diſertiſſimꝰdixerit:neq; illi tamẽ ad cauenduʒ

dolus:aut aſtutia deerant:aſtutiã ponẽs i bo⸗
no:ſᷣ apud illos rariſſimũ:apud nr̃os frequen

tiſſimũ eſt. Itẽq; in partibus tẽperantie aꝑtiſ⸗
ſime contraria eſt effuſio parſimonie.ea vero q̃ᷓ
tenacitas dici vulgo ſolet:vitium qͥdem eſt:ta
men parſimonie ſimile:nõ natura: ſed fallaciſ⸗
ſima ſpecie. Item diſſimilitudine manifeſta cõ
traria ẽ iniuſticia iuſticie. Solet autem qᷓſi imi
tari iuſticiã vindicãdi ſe libido.ſed vitiũ ẽ. Ig⸗
nauia foꝛtitudini ꝑſpicue cõtraria eſt: duritia
vero diſtat natura:fallit ſimilitudine. Cöſtan
tia pars q̃dam vtutis eſt. Ab hac incõſtantia
longe abhoꝛret:⁊ indubie contra ſiſtit. Derti⸗

natia vero cõſtantia dici affectat: nõ eſt: qꝛ il
laeſt vtus:hoc vitiũ. At ergo nõ iterũ hec ea⸗

eſt:ac ꝑ hoc ⁊ ſibi ⁊ ſuis magna pᷣditus foꝛtitu

dine videbatur:ſed hec foꝛtitudo pꝛudẽs non

erat:mala eni ꝓ nobis eligebat. LZẽperãs non
erat:coꝛruptelis eni turpiſſimis fedebat᷑. Ju⸗
ſtus nõ erat:nam ↄtra patriã cõiurauerat.Et
ideo nec foꝛtitudo erat:ſed duritia ſibi: vt ſtul
tos falleret:nomẽ foꝛtitudinis iponebat. Naʒ

ſi foꝛtitudo eſſet:non vitiũ:ſed virtus eſſet. Si

autẽ virtus eſſet:a ceteris vᷣtutibus tanqᷓ; inſe
parabilibꝰcomitibus nunqᷓ; relinqueret᷑ QAua
pꝛopter dum q̃ritur etiã ð vitijs:vtrũ ipᷣa ſimi
liter omia ſint: vbivnũ erit:aut nulla ſint: vbi

vnũ non erit:laboꝛioſũ ẽ id oſtẽdere: ꝓpterea

quia vni vtuti duo vitia opponi ſolent. Et qð
aperte coõtrarium eſt:⁊ qð ſpecie ſimilitudinis
adumbꝛat᷑. Vñ illa Catiline qꝛ foꝛtitudo non

erat:que eſſet cum ſecũ vtutes alias non habe

bat: facilius videbat᷑. Quod vo ignauia fue⸗
rit: vbi excitatio qᷓſtibet grauiſſimas moleſtiaſ
Ppetiendi atq; tollendi:ſupꝛa qᷓ; cuiqᷓ; credibi⸗

le eſt fuit egre ꝑſuadere poteſt. Sed foꝛte acu⸗

tius intuentibus:ignauia apparet ipᷣa duritia:

tur foꝛiitudo neglexerat. Aerũtamẽ quia ſunt
audaces qͥ timidi non ſunt:⁊ rurſus timidi ꝗ ́
bus abeſt audacia:cum ſit vtrũq; vitiũ: qm qͥ
vera virtute foꝛtis eſt:nec temere audet:nec in

cõſulte timet:cogimur fateri vitia plura eẽ vir
tutibus. Vñ aliquando vitiũ vitio tollitur: vt

amoꝛe laudis: amoꝛ pecunie.aliquãdo vnũ ce
dit: vt plura ſuccedãt:velut q̃ͥ ebꝛioſus fuerit

ſi modicũ biberit:⁊ tenacitatẽ ⁊ ambitionẽ di⸗
dicerit. Poſſunt itaq; vitia etiaʒ cedere vitiiss
ſuccedentibꝰ non vᷣtutibus:⁊ ideo plura ſunt.
Virtus vero quo vna ingreſſa fuerit:qm̃ ſecũ
ceteras ducit: ꝓfecto vitia cedent omia q̃cũqqʒ
inerant. Non eni omia inerãt:ſed aliqñ totidẽ
aliqñ plura paucioꝛibꝰ vel paucioꝛa pluribus
ſuccedebãt.Hec vtrũ ita ſe habeãt:diligẽtius
inqrendũ eſt Non eni ⁊ iſta diuina ſentẽtia eſt

qua dicit᷑:qͥ vnam vᷣtutem habuerit:omes ha

bet. eiq; nulla ineſt: cui vna defuerit.ſed hoibꝰ
hoc viſum eſt:multũ qͥdem ingenioſis:ſtudio⸗
ſis:ſed tamen hominibꝰ.Ego vero neſcio quẽ
admodũ dicam:non dico virũ a quo denomia
ta dicit᷑ vtus:ſed etiam mulierẽ: que viro ſuo

ſeruat thoꝛi fidẽ ſi hoc faciat pꝓpter pᷣceptum ⁊
ꝓmiſſum dei:⁊ que pᷣmitus ſit fidelis nõ habe⸗

re pudicitiã:aut pudicitiã nullã vel paruã eſſe
Vtutem. Sic ⁊ maritũ qui hoc idem ᷣuat vxvo⸗
ri:⁊ tamẽ ſunt plurimi tales:quoꝝ ſine aliquo
dem cõmemoꝛare neceſſe ſit: exẽpli gratia po⸗
namus aliqͥd: vnde poſſint cetera intelligi Ca
tilina vt de illo ſcripſerũt:qui noſſe potuerunt
frigꝰ:ſitim:famẽ:ferre poterat:eratq; patiens
inedie:algoꝛis:vigilie:ſupꝛa qᷓ; cuiqᷓ; credibile

peccato eſſe neminẽ dixerim. ⁊ vtiq; illud qua

lecũq; peccatũ ex aliquo vitio venit. Ande puu

dicitia cõiugalis i viris feminiſq; religioſis cũ
ꝓculdubio vᷣtus ſit:non eni aut nihil aut vitiũ

eſt.non tamẽ ſecũ habet omes vtutes. Nam ſi
oẽs ibi eſſent:nullũ eẽt vitiũ :nullũ oino pecca
tum. Quis autẽ ſine aliquo peccato: Quis er⸗
go ſine aliquo vitio.id ẽ.fomite quodã vel q̃ſi
radice peccati: cum clamet qui ſupꝛa pectł do⸗
mini recũbebat:ſi dixerimꝰ quia peccatuʒ non
habemus:noſipᷣos ſeducimus:⁊ veritas i no⸗
bis non eſt. NMeq; hoc apud te diutius agẽduz
eſt:ſed ꝓpter alios qui foꝛte hoc legerint dico
Naim tu qdem in eodẽ ipᷣo opere ſplẽdido con
tra Jouinianũ etiam hoc de ſcripturisſanctis
diligẽter ꝓbaſti. Abi etiam ex hac ipᷣa epiſto⸗

la cuius verba ſunt:quoꝛũ nunc intellectũ reqͥ
rimus poſuiſti:qð ſcriptuʒ ẽ:in multi eni offen
dimꝰoẽs.nõ eni ait offenditis:ſed offendimus
oẽs:cũ xpᷣi loq̃ret᷑ apoſtolꝰ:⁊ cũ hoc loco dicat
Quicũq; aũt totã legẽ ſeruauerit: offendat au

tem i vno:factus ẽ oĩiuʒ reus. Ibi nõ in vno ſʒ
in multis: nec quoſdaʒ ſed oẽs dicit offendere.
Abſit aũt vt qͥſqᷓ; fidelis exiſtimet tot milia ſer

uoꝛũ xpᷣi:qͥ veraciter dicũt ſe habere peccatuʒ
ne ſeipᷣos decipiãti:⁊ veritas ĩ eis nõ ſit: nullã

5 5 Sra habere vtutẽ.cũ vtus magna ſit ſapiẽtia.Di⸗
quia laboꝛẽ bonoꝛũ ſtudioꝛũ qbus vera acqͥri

xit aũt ipᷣa ſapiẽtia hoĩ. Ecce pietas eſt ſapien

tia. Abſit ergo vt dicamꝰ tot ac tantos ſideles

⁊ pios hoĩes dei nõ habere pietatẽ quaʒ greci
vel euſebian vel expᷣſſius ⁊ plenius theoſebiã
vocãt.Quid aũt pietas ẽ:niſi dei cultꝰ:⁊ vnde

Cran

lecolt ni
rot olt
Uerg ves
odicneſ
Uinotſicu
noneekn
nihuch
onat pan
ineit
pſeitocn
Atvlsna
ccoinpeen
leneti
ürbicud
inuoſubii
CLurergone
bejeoigea
uitoag⸗
diug QAui
ſßeefni
nianseſtpi
eitenbbler
delkſtoof⸗
nolomcine
Ginodiec⸗
ſiep pfon⸗
turinsur
ſopiente.
Pfocandi
bearaltd:
gteydunt
cabinol
Nyjſtulia
luremene
necelelapu
boetota; ne
noylupee
dorpbiſtultie
Uerponiteyte
Epergensine
Mekſatsae
AootlunG
Galeyebeigl
Mihtuniſtn
Cbſladuaäo
ſlgensetie
ſſfcrinipr
tchenspell
dantpniſ,
de öbciſin
truntit⸗
eſus.pei
liquo
ifati,
ſerſier

plunesie
totolllune
Moſugfiet
mbitione Oe
cgrertis
opluraſune
eninqnſeei

tomigicleg

aiqfͦtonc
oupluribus
1 dDlginns
nſenetae

giroſteshe

enn ldhoid⸗

Mioſtsrſudio.

no neſcoqri
godenonin

gepſroſno

röecunt
alsröhee⸗

pamiͤeſe

.

enfuao⸗
Gonſnenicgo
Vnqgudcen
veni Vcepi
ſc wigeſrc
Uuniblurrei
Vtmes Kan’

Wullieinopteg

eatoe Qs⸗
e voiiſ
pnn gecbdo⸗
1petcatuznn

1Veritas ino

iunus agecl,
delegermtoſe⸗

eſidcha,
tpuuigenais

nhr coſte⸗
rintelegärec⸗
Glli eiofen
Adofeninns
ihoclocodn
irofencun

binön s
Ricteftniee

Petuinie

bgeetan
miti
ſtlopeenu
lung
emnnfn
aniii ſil
ni obii
alnnie

ia i⸗

Tractatus II Epla CxXxXV

ille colit̃ niſi charitate:Charitas igit᷑ de coꝛde
puro ⁊ cõſcientia bona ⁊ fide nõ ficta magna ⁊
vera vtus eſt: qꝛ ipᷣa eſt ⁊ finis pᷣcepti.eri⸗
to dicta eſt foꝛtis ſicut moꝛs:qꝛ ſiue nemo eam
vincit ſicut moꝛtem:ſiue qꝛ in hac vita vſq; ad
moꝛtẽ eſt mẽſura charitat:ſicut dñs ait.a⸗
ioꝛẽ hac charitatẽ nemo hʒ:qᷓ; vt aiam ſuaʒ ́s
ponat ꝓ amicis ſuis:ſiue potiꝰ:qꝛ ſicut moꝛs
giam euellit a ſenſibꝰcarnis:ſiccharitas a ↄcu
piſcẽtijs carnalibus.Huic ſubſeruit ſciẽtia cũ
eſt vtilis.naʒ ſine illa inflat.Qð vero illa edifi
cãdo impleuerit:nihil ibi iſta inane qð inflet i⸗
ueniet Vtilẽ poꝛro ſcientiã definiẽdo monſtra
uit: vbi cũ dixiſſet. Ecce pietas eſt ſapiẽtia:cõ⸗
tinuo ſubiũ xit. Abſtinere vo a malis: ſciẽtia ẽ
Cur ergo non dicimꝰ qͥ hanc vtuteʒ habet ha⸗
bere oẽs:cuʒ plenitudo legis ſit charitas?⸗ An

quãto magis eſt i hoie:tanto magis ẽ vtute pᷣ⸗
ditus?Quãto autẽ minus:tãto minꝰeſt vᷣtus:

qꝛ ipᷣa eſt virtus.⁊ quãto minus ẽ vtus:ranto
minus eſt vitiũ. Abi ergo illa plena a perfecta

erit:mihil ex vitio remanebit. ꝛoinde mihi vi
dent᷑ ſtoici falli:qꝛ pficientẽ hoiĩem in ſapiẽtia

nolunt oĩno hr̃e ſapientiã: ſed tũc hr̃e cum ĩ ea
oĩno pfecx fuerit.nõ qꝛ illũ ꝓfectũ negãt.ſᷣ ni⸗

ſiex ꝓfundo quodãaã emergendo repente emice
tur in auras ſapientie liberas:nulla ex ꝑte eſſe

ſapientẽ. Sicut eni nihil intereſt ad hominem
pfocandũ vtꝑ aquam ſtadijs multis ſuꝑ ſe ha
beat altã:aut vnũ palmũ aut digitum:ſic illos
tendunt ad ſapientiã ꝓficere qͥdem dicũt: täa⸗
q9 ab imo ſurgentis iurgites in aerẽ.ſed niſi to
tam ſtulticiã velut opꝛimentẽ aquã ꝓficiendo
yelut emergendo euaſerint: nõ habere vtutezʒ
nec eſſe ſapientes. Ubi autẽ euaſerint mox ha

bere totaʒ.nec quicq; ſtulticie remanere:vnde

oiĩno vllũ peccatũ poſſit exiſtere. Hec ſimilitu
Do.: vbi ſtulticia: velut aqua ⁊ ſapientia: velut
ger ponit᷑:vt animus a pᷣfocatiõe ſtulticie tãq;
emergens in ſapiẽtia repente reſpiret:nõ mihi
videt᷑ ſatis accõmodata noſtraꝝ ſcripturaruʒ
gucroꝛitati. Sed illa potius:vt vitiũ vel ſtulti

cia tenebꝛis:luci autẽ vᷣtus ⁊ ſapientia cõpare

tur:qᷓ;tum iſta ſimilia de coꝛpoꝛalibꝰad intelli⸗
gibilia duci pñt: non itaq; ſicut de aòs in aerẽ
ſurgens:vbi earũ ſũmũ trãſierit repẽte q;tum

ſufficit inſpirat᷑:ſed ſicut de tenebꝛis in lucẽ p⸗

cedens paulatim ꝓgrediendo: illuminat᷑. Qd

donec pleniſſime fiat: iam eum tñ dicimꝰ tanqᷓ;
de abditiſſima ſpelũca egredientẽ: vicinia lud
afſlatum tãto magis: quãto magis ꝓpinquat

egreſſus.vt illð qð in eo lucet:ſit vtiq; ex lumi

ne:quo ꝓgredit᷑.Illud autẽ qð adhuc obſcu⸗

rum eſt: ſit ex tenebꝛis vñ egredit᷑. Itaq; ⁊ nõ
iuſtificabit᷑ in conſpectu dei omnis viuẽs: ⁊ tñ
iuſtus ex fide viuit. Et induti ſunt ſancti iuſti⸗

alio actu magis:ina
ſic põt dici hre aliã: ⁊ aliã non habere:aliã ma
gls: aliã minus hr̃e vtutem. Ma ⁊ maioꝛ eſt in
iſto charitas:qᷓ; in illo.recte poſſumꝰ dicere:et
aliqua ĩ iſto:nulla ĩ illo:quãtũ ꝑtinet ad chari⸗

cia: alijs maius:alijs minus. Et nemo bᷣ viuit
ſine peccato:⁊ hoc alius maius: alius minus.
Optimus autẽ eſt qͥ minimũ. Sʒ qͥd ego tanq;

oblitus cui loquoꝛ: doctoꝛi ſimilis factꝰ ſũ: cũ
pꝓpoſuerim qͥd abs te diſcere velim: Sed qꝛ ð
peccatoꝝ parilitate: vnde ad id qð aiebã inci⸗

re ſtatuera: iam eq eandẽ aliqñ cõcludã. Quia
⁊ ſi verũ eſt:eũ qͥ habet vnam oẽs habere vtu

tes:eũ qͥ vnam nõ habet:nullaʒ habere:nec ſic

peccata ſũt paria:qꝛ vbi virtus nulla eſt: nihil
q̃dem rectũ eſt:nec tñ ideo nõ paruo pꝛauius ẽ
diſtoꝛtoq; diſtoꝛtius.Si autẽ qð puto eſſe ve⸗
rius:ſacriſq; lris cõgruentiꝰ:ita ſunt aie inten⸗

tiones:vt coꝛpoꝛis mẽbꝛa:non ꝙ videanf lod

ſed ꝙ ſentiant᷑ affecnibꝰ:⁊ aliud ſlluminat᷑ am⸗
plius:aliud minus:aliud oino caret lumine:et
tenebꝛoſo inumbꝛat᷑ obſtaculo:pꝛofecto ita vt
quiſq; nuu r alige pie charitatis affectus eſt:i
io minus: in aliquo nihil

tatẽ:que pietatis ẽ:⁊ in ipᷣo vno hoie ꝙ maio⸗
rem habuit pudicitiã: q; patiẽtiã: ⁊ maioꝛẽ ho
die qᷓ; heri:ſi ꝓficit:⁊ adhuc nõ habeat ↄtinen
tiam: ⁊ habeat nõ paruã miſericoꝛdiã.⁊ vt ge⸗

beam notionẽ:qð ad recte viuẽdũ attinet: vir⸗

tus eſt charitas:qᷓ; id qð diligendũ eſt:diligit᷑

ec in alijs maioꝛ: i alijs minoꝛ: ĩ alijs nullaẽ.
Pleniſſima vero ꝗᷓ iam nõ poſſit augeri:q;diu
hic homo viuet eſt i nemine. diu aũt auge⸗

ri poteſt: pfecto illud:qð minus ẽ: qᷓ; debet ex

vitio eſt. Ex quo vitio non ẽ iuſtus ĩ terra q̊ fa
ciat bonũ ⁊ nõ peccet.Ex qͥ vitio non iuſtifica⸗
bit᷑ in ↄſpectu dei oĩis viuens. Nꝛopter qð vi⸗
tiũ:ſi dixerimus:qꝛ peccatum nõ habemꝰ:noſ
metip̃os ſeducimus: ⁊ veritas i nobis non eſt:
ꝓpter qð etiã quãtũlibet ꝓfecerimus:neceſſa⸗
riũ eſt nobis dicere:dimitte nobis debita nr̃a:

cum iam oiĩia in baptiſmo dicta:facta: cogitata

dimiſſa ſint. Quid itaq; qͥ recte videt: vnde et

quãdo ⁊ vbi ſperada ſit illa ꝓfectio cui non ſit
qð adijci poſſit: Si auteʒ pᷣcepta nõ eſſent non
vtiq; eſſet:vbi ſe homo certiꝰ inſpiceret ⁊ vide
ret. vnde auerreret᷑:quo conaret᷑.q̃re gratula
ret᷑ qͥd pᷣcaret᷑. Magna eſt ergo vtilitas pꝛece
ptoꝝ:ſi libero arbitrio tm detur:vt gra dei am
plius honoꝛet᷑.Que ſi ita ſe habẽt:vñ fiet oiuʒ
reus:ſi i vno offendat:q̃ totã legem vᷣuauerit:
An foꝛte qꝛ plenitudo legis charitas eſt:q̃ deꝰ

ꝓximuſq; diligit᷑:in qͥbꝰ pᷣceptis charitatis to

ta lex pẽdet ⁊ ꝓphete:merito ſit reus oiuʒ qui
ↄtra illã facit:iĩ pẽdet oĩia: Nemo aũt peccat

bis:non homicidiũ facies:non furaberis:non

ↄcupiſces:a ſi qd eſt aliud mãdatũ:in hoc ſer⸗
mone recapitulat᷑:in eo ꝙ diligis pximũtuuʒ

tanqᷓ; teipᷣm. Dilectio pximi malũ nõ operat᷑.

Plenitudo autẽ legis charitas. Nemo autem

diligit ꝓximũ:niſi diligens deũ: et hoc q;tum

põt:ꝓximo impendat:quẽ diligit tanqᷓ; ſeiᷣm
⁊ vt ille diligat deuz: quẽ ſi ipᷣe non diligit:uec
ſe nec ꝓximũ diligit. Ac ꝑ hoc qͥ totã legeʒ ſer⸗
uauerit:ſi in vno offenderit fit oiuʒ reus:qꝛ cõ
tra charitatẽ facit: vnde tota lex pẽdet. Reus

itaq; fit oiuʒ:faciendo ↄtra eam: in pendent

omia Cur ergo non dicant᷑ paria peccata⸗ An

foꝛte qꝛ magis faẽ̃ cõtra charitateʒ:qͥ grauius

*

peccat:minus qͥ leuius: Et hoc ipᷣo qð admit

tit: fit qdem omniũ reus.ſed grauius peccans
vel in pluribus peccãs magis reus. Leuiꝰ au⸗

tem vel in paucioꝛibꝰpeccãs minus reus: tan⸗

to maioꝛe ſcilicʒ reatu quãto amplius:tãto mi

noꝛe quãto minus peccauerit:tamẽ etiam ſi in
vno offenderit reꝰ eſt.qꝛ ↄ eã facit:ĩ q̃ pendent
oia. Que ſi vera ſũt: eo mõ ⁊ illud abſoluit᷑ qð
ait hõ etiã apłice gre. In mulil eni offendimꝰ:
omnes. Omnes enim offendimus: ſed aliꝰ gra

uius:alius leuius. Quãto quiſq; grauius leui

uſq; peccauerit: tãto in peccato cõmittẽdo ma
ioꝛ:quãto in diligendo deo ⁊ pꝛoximo minoꝛ.

Et rurſus tanto minoꝛ in peccati ꝑpetratione

quãto maioꝛ in dei ⁊ ꝓximi dilectõ e.Tãto ita
q; plenioꝛ iniqᷣtatis:quãto inanioꝛ charitatis.
Et tũc ꝑfecti ſumꝰ in charitate:quãdo nihil re
ſtat ex infirmitate. Nec ſane quãtũ arbitroꝛ pu

tandũ eſt leue eſſe peccatũ in pſonaꝝ acceptio
ne habere ſidẽ dñi ihu xpᷣi:ſiilã diſtantiã ſedẽ

di ac ſtãdi ad honoꝛes eccleſiaſticos referamꝰ
Quis eni ferat eligi diuiteʒ ad ſedem honoꝛis
eccleſie cõtempto paupere inſtructioꝛe atq; ſꝗä·
ctioꝛe:? Si autẽ de quotidianis cõſeſſibꝰ loqui⸗
tur:qͥs non hic peccat:ſi tamẽ peccat: niſi cum
apud ſeipᷣm intus ita iudicat: vt ei tãto melioꝛ

quãto ditioꝛ illo videat᷑. oc eni videt᷑ ſigniſi

caſſe cũ dicit.Nõne iudicatis apud voſmetip⸗
ſos:⁊ facti eſtis iudices iniquaꝝ cogitationuʒ

Cex itaq; libertatis lex charitatis ẽ:de qua di
cit:ſi tamẽ legẽ ꝑficitis regales ſᷣm ſcripturas.

Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm:bñfacitis. Si

aũt ꝑſonas accipitis:peccatũ oꝑamini:redar⸗

guti a lege tanqᷓ; trãſgreſſoꝛes.Et poſt illã ſen⸗
tentiã ad intelligendũ difficillimã de q ſatis di

xi:qð eſt dicendũ putaui eandẽ legẽ libertatis
cõmemoꝛans:ſic loquamini inqͥt: ⁊ ſie facite:ſi
cut ꝑ legem libertatis incipientes iudicari.Et

quoni qͥd paulo ante dixerit nouit: quoniam
in multis offendimus oẽs:ſuggerit dominicꝗ

tanq; quotidianã quotidianis: ⁊ ſi leuioꝛibus

niſi aduerſus illam faciendo. qꝛ non adultera-

tamen vulneribus medicinã. Judiciũ enĩ indt·
ſine miſericoꝛdia illi: q̃ non facit miſericoꝛdiaz
Hhinc eni ⁊ dominꝰ dimittite inquit ⁊ dimittek

vobis.date:⁊ dabitur vobis. Supexaltat au

tem miſericoꝛdia iudiciuʒ. non eni eſt aduer o
iudicio:ſʒ ſuꝑexaltat:qꝛ plures per miſericoꝛ⸗

diam colligunt᷑. Sed qͥ miſericoꝛdiã pᷣſtiterũt
Beati eni miſericoꝛdes:qꝛ ipᷣis miſerebit᷑ de⸗

us) ⁊ hoc vtiq; iuſtũ eſt:vt dimittat᷑ eis: quia
dimiſerunt. ⁊ detur eis:quia dimiſerũt.⁊ der
eis:qꝛ dederũt. Ineſt quippe deo et miſericoꝛ⸗

dia iudicanti:⁊ iudiciuʒ miſerãti: ꝓpter quod

ei dicit᷑. Miſericoꝛdiaʒ ⁊ iudiciũ cantabo nbi
domine. Nam qſquis velut nimium iuſtus iu
Diciũ ſine miſericoꝛdia quaſi ſecurus expectat

iram iuſtiſſimã ꝓuocat:quaʒ timens ille dicit.
Ne intres in iudiciũ cum ſeruo tuo. Unde di⸗

citur populo cõtumaci.Quid:vultis mecũ iu⸗
dicio cõtendere:Cum eni rex iuſtus ſederit in
thꝛono: qͥs gloꝛiat᷑ caſtum ſe habere coꝛ: Aut
ds gloꝛiabit᷑ mundũ ſe eſſe a peccato: Que igi
tur ſpes eſt:niſi ſuꝑexaltet miſericoꝛdia iudici
um:Sed erga illos qͥ miſericoꝛdiã fecerũt:ve
raciter dicendo. Dimitte nobis:ſicut ⁊ nos di
mittimus: ⁊ ſine murmuratiõe dãdo.hilarem
eni datoꝛẽ diligit deus. DBeniq; ſanctꝰ Jacobꝰ
iam ex iſto loco ð miſericoꝛdie operibus loqui
tur: vt quos vehemẽter illa ſentẽtia terruerat
conſolet᷑ cuʒ admonet: quomodo etiã quotidi
ana peccata ſine qbus hic non viuit᷑: quotidia
nis remedijs expient᷑:ne homo qui cum i vno
offenderit:ſit oiuʒ reus:in multis offendendo
qꝛ in multis offendimus:ꝓpter magnuʒagge⸗
rem reatus ſui minutatim collectũ ad tribunal
tanti iudicis ꝑueniat. ⁊ eam quã nõ fecit miſe⸗
ricoꝛdiã nõ inueniat:ſed potius dimittẽdo at⸗
q; dãdo mereat᷑ ſibi dimitti peccata:reddiq; ꝓ
miſſa. Multa dixi:qͥbus tibi tediũ foꝛtiſſis in
ferrẽ:qͥ hec que tamẽ apꝛobas: non expectas
diſcere:ꝙ ea docere cõſueuiſti. Si qͥd autẽ eſf·
ieis:quãtũ ad rem ipᷣam ꝑtinet:nam quali elo
quio explicata ſint:nõ nimis curo.ſi d ergoĩ
eis eſt qð eruditionẽ offendat tuã:q̃ſo vt reſcri
bẽdo admoneas:⁊ me coꝛrigere non graueris
Inkfelix eſt eni qͥ non tantos etiã ſãctos tuoꝛuʒ
ſtudioꝝ laboꝛes:⁊ digne honoꝛat:⁊ de his do
mino deo nrᷣo:cuiꝰ munere talis es: gras agit
Angde cũ libẽtius debeã a quolibet diſcere qʒ
inutiliter ignoꝛo:qᷓ; pmptius quoſlibet doco
re qð ſcio:quãto iuſtius abs te hoc charitatis
debitũ flagito:cuius doctrina in noie ⁊ adiuto
rio dñi tãtũ in latina lingua eccleſiaſtice lr̃ead
iute ſũt: quãtuʒ vnqᷓ; antea potuerũt? Maxie
tñ iſtã ſniaʒ:q̃cunq; totã legẽ ſeruauerit:offen
dat autẽ ĩ vno:factus ẽ oĩuʒ reꝰ ſi qͥ alio mõ ex ·
poni meliꝰ poſſe nouit tua dilectio:ꝑ dũm obſe

G

corttd
Aron
ſacatio
ſolen

ideice

ſin

oblop
nerrofe
feuodey
ſſionen
foreut
nontge
Glti
lotonen
ſoneſe
cpore:
deratoli
ecerent.
Olemete
Ouonod
ſohchn
wegg
dorg
nulist
donen
degue
toſß⸗
hoſtri
Vext
Epit
4

„
uI
bereccit
lidentigrr
eyicanon
intelei

(hopter

lleneene
Coeſenne
Plularisr⸗
ddebltane
habehan⸗
ſaur. e
ſeplent
Vie pmor
chatabo
Umnerarept
guinisſui⸗
Dinyſterii

dotſdiana

rcipte
hbihioſ

uieifgr
lirnad
nadenni
Nerlkatn

Ndäſten
nſrhide
tmicsei
mieit.tde
manieton

Pergted

Ganori
minicesin
mnthenn
mmeneſledic
onno Vrted
eNlisneciie
luſtusſeetn
babeeta
eten⸗ Arß
ſencorin ud
Ndiä fanien
i ſanttnon
eddo hirn
gſunc gr
ecperbosla
ſeninslaner
