Gb42_fol-1
author: Hieronymus, Sophronius Eusebius

NI12511985027 021

UIEIINIIINIIIIIIn

Tübingen

W. Raiser —

7

—

—

Raiser

.
*
.
.

Primaparsc

piſtola

rum beati Hieronimi.

* △
. .
—
.
, .
—
. ☛⁵G
—
H
*
.
2 *

Idꝛimus tracta

Tabula
Aauallt hoiero

nymi eplas ad eruditiõeʒ
prrroianã pneceſſariã reruʒ
b ac materiaꝝ varietate cõ
fuſas: ⁊ ſine vllo oꝛdie de
fſfſ(cſcyptas aguimꝰ Illas nãq;
ꝓut ſoꝛs tulerat:vel ꝓ nu

tu q̃ſq; deſcpſerat: ac vt interdum int᷑ dogmati

cos libꝛos epłareſq; ↄmẽtarios qͥ de fide vel ʒ
hereticos inſcribunt᷑:mõ funebꝛes:mõ ↄſola⸗
toꝛie:aut de moꝛibus:aut de vtutibus inſererẽ
tur epłe:q̃ poꝛibus mane coherebãt.Ego vero
attẽdens qͥd vtilitatis legẽtibus afferret atco⸗
modata ꝑtitio:eas ipᷣas epłas ꝓpꝛijs materijs
ãqnectere:tractatibuſq; diſtinguẽ inſtitui. Hoc
em a Platone nouimꝰ inſtitutũ.qͥ cũ cerneret

qᷓ;tũ lucis ⁊ gr̃e cogſcẽdis rebꝰ afferret adhibi⸗

taↄmode opoꝛtuneq; diſtinctio:nõ ſolũ ad cla

ritatẽ: ſᷣ etiã ad facilitatẽ abſolute cũcta diſtin⸗

xit.itaq; oẽs epłas atq; tractatus excepiis ma

ioꝛibus qͥs in coonicas ſcdᷣturas edidit ↄmẽta⸗

rijs gñalit᷑ trifaria ꝑtitõe ↄplexi ſumus:⁊ quã⸗
libet ꝑtiũ in ꝑticulares diſtinximus libꝛos ſiue
tractatus:atʒ ab illis exoꝛſi ſumus:qͥbus fides
catholica roboꝛat᷑: ⁊ ab hereſum impugnatiõe
defendit᷑ ſcientes ipᷣa xpᷣiane inſtitutõnis fun⸗
damẽta eſſe:qͥbus ſalus ⁊ vita ↄſiſtit. DHeinde⸗
dogmaticos libꝛos de vtriuſq; teſtamẽti qſtio
nibus:vel de ſcpᷣturaꝝ ſcãꝝ expoſitõibus:qͥbꝰ
religioſa mẽs erudit᷑ in lege dñi adiecimꝰ Tũc

—

wo de moꝛibus atq; vtutibus qͥbus ↄuerſatio

xpᷣiana ꝓut vnicuiq; gdui:ſexui:vel etati con⸗
gruit inſtituit᷑:diſtinctos tractatus ſubiecimꝰ.
NPꝛimiigit᷑ libꝛi in fide xpᷣianũ erudiunt. Me
dij de ſcöturis ſacrl ⁊ aꝝ tractatoꝛibus inſtru
unt. Noſtremi oẽʒ gdũ:ſexũ:etatẽ ſacris diſci⸗
plinis iſtituũt. Ipis q;ᷓ epłis aut certe eaꝝ plu
rimis argumẽta plerũ q; ab illuſtribus virl ex⸗
cerpta pᷣmiſimus. Quibus dũ bꝛeui apẽdio lõ
ga pagina coartat᷑: legẽtis aius ad intelligẽtiã
facilius pᷣpat᷑. Nectñ exẽplaria pᷣoꝛa dãnamꝰ:
ſ nobiſipᷣis ⁊ ceteris qͥ oꝛdiatius atq; diſtincti⸗
us ieronymi epłas hr̃e deſiderauerit ↄſului
mus:ſperãtes in dño laboꝛẽ nr̃jm: quẽ ꝓ briſſi⸗
mi viri honoꝛe ac deuotõne ſuſcepimus:ipᷣius

meritis ac ſuffragijs compẽſandã.
Rima igit pᷣncipałꝑs ↄtinet q̃tuoꝛ tra
p ctatꝰ. Pꝛimꝰẽ ð fide.Scðs ð ipugnati
onibꝰ hereſuʒ ⁊ apolegijs g hereticoꝝ
calũnias.Tertiꝰð Oꝛigenis erroꝛibꝰꝑnitioſis
vbi ⁊ accuſatões ⁊ defenſionesõ ſectatoꝛes ha
bent᷑. Quartꝰ ð oꝛigie aĩe:qͥ ad fidẽ ipᷣaʒ refert᷑
Tabula tractatus Pꝛime ꝑtis.

—. .—

Srume partis

pꝛime partis de fide.

Expoſitio ſymboli Ruffini Aalegieſis pprfi:·

ad Laurẽtiũ papã:in q̃ ſingłos articulos fidei
noui ⁊ veteris teſti auctoꝛitatibꝰ oↄfirmat: he
reſes zrias deſtruit. Mihi deẽY. Fo. j.
Evxpoſitio fidei bti Hhieronymi pbr̃i ad Da

maſum papã:in q̃ hereſes plurimas ð trinitate

⁊icarnatõe vbi ipie ſentiẽtes dãnat:petẽs ſuã

fide a damaſo ? ꝓbari. Credimi deu. Fo. viij

Libellus ſci Auguſtini ↄ qͥnq; hereſes:in qͥ
Naganos:iudeos: Oanicheos: Sabellios:

Arrioſq; ↄuincit:⁊ vtriuſq; teſtamẽti ſentẽtiis

ↄfutat. Bebitoꝛ ſum. Fo. viſj.
Expoſitio fidei Nyceni ↄcilij:in qᷓ docet fili⸗

um coeq̃lẽ coeternũ:⁊ ↄſubſtãtialẽ pri:Arriu,zʒ

reuincens:⁊ ſpiritumſanctũ docens an vtroq;
ꝓcedere. Credimus in vnum. Fo. xij.
Bii ieronymi ad Damaſuʒ papã ſciſcitã
tis an in trinitate tres hypoſtaſes ſint ↄfitẽde:
⁊ qͥbus apud Antiochiam communicare debe
at. Qm vetuſto oꝛiens . Fo. xiiij.
Alrrgumentũ in ſequentẽ tractatũ bti Hiero
nymi de fide credulitate ⁊ ↄuerſatõe xpᷣianoꝝ.
Judeos2v. Fo. xiiij.
Tractatus bti lhieronymi ð fide credulita⸗
te ⁊ ↄuerſatiõe xpᷣianoꝝ:cuius ſummariũ effe⸗
ctum pᷣſcriptum idicat argumentů. Dauid
gloꝛioſus. HD

tia trinitatis ⁊ mẽbꝛis dñi. NPeũ tri. Fo.xviij.

Tractatus bti hieronymi de eſſentia trini⸗

tatis ⁊ mẽbꝛis dñi:cuius effectũ pᷣſcriptum in⸗

dicat argumẽtũ. Opᷣs deus. Fo. xviij
.HBii hieronymi ad DOamaſum papam obſe
crantis:vt ſibi rñdeat:cui in Syria debeat cõi

care. Impoꝛtuna in. Fo. xx.

Incipit Gcöstra⸗
ctatus de impugnationibus diuerſaꝝ hereſus
hereticcon⸗⸗gss.
Bti Hieronymi ad MMarcellã ʒ Motani
heretici inſaniã:q̃ͥ ꝓmiſſionẽ ſpũſſcti in ſe dice⸗
bãt eſſe cõpletã:cuiꝰ hereſis cã ⁊ oꝛigo in rubꝛi

ca plenius explicat᷑. Teſtionia de Joã.Fo.xx

Argumẽtũ in libꝛos ↄ Jouinianũ excerptũ
ex Auguſtino. Jouinianus Fo. xxj.
Bti ieronymi ↄ iouinianũ hereſiarchã ſa
tyrici libꝛi: cuiꝰ dogmata qlia fuerit excerptuʒ
ex Auguſtino de hereſibus pᷣdictũ indicat ar⸗
gumentũů. Pasci adnodu. Fo. xxj.
Heati Hieronymi 3 Jouinianũ liber ſecun
dus. Scda ꝓpoſitio. Fo. xxxiiij.
Argumeſita in libꝛum 3 Heluidiũ alibi ex⸗
cerpta. Kaanenn
Bti HHierony li 3 Heluidiũ de Marie per
petua vᷣginitate: cuius hereſim ſupꝛadicta in⸗

Fo. xig.
Argumẽtũ in tractatũ bti hHieronymi ð eẽn

Fo. xlv.

dicãt argumẽta. Nuꝑ rogatus. Fo. xlv
Airgumentũ in libꝝ 3 Vigilãtiũ hereticum
de veneratõne reliquiaꝝ:cuius hereſim awoſi
tũ indicat argumẽtũ Aigilãatiꝰ pbr. Fo.xlix
Biti ieronymi pbr̃i in Vigilãtiũ hereticũ
¶Q¶ Multa in oꝛbe. Fo. xlix.
Bti lhieronymi ad Ripariũ pbrm blaſphe
miã Vigilãtij de nõ venerandis reliquijs dete
ſtantis. Acceptis pᷣmũ. Foo. lüi.
ANIirgumẽtũ in libʒo Luciferianos excerptũ
ex Iſidoꝛo.vij.ethymologiaꝝ. Luciferiani
Luci. bidem
Altercatio Luciferiani ⁊ oꝛthodoxi cuiuſ⸗

dam edita a btõ ieronymo Luciferianum

in ſcripta. Pꝛoxrime. Fo. lij.
Bii hieronymi ad Cteſiphõtẽ de libero ar
bitrio 3 Pelagianos hereticos:qͥ dei gr̃e ad⸗
ſantes cuncta ad humanã referũt voluntatem
Non audacter. j.
Argumẽtũ dyalogi ↄ Pelagiũ excerptũ ex
Gẽnadio de Vris illuſtribus. Pelagius
hereſiarches. Fo. Ix.
Itẽ aliud argumẽtũ ex epła bti Hieronymi
de. xij.tractatoꝛib?ꝰ*3.. Pelagius de Fo. lx.
NPeologus dyalogi bti Hieronymi 3 Pela

giu hereſiarcha: quẽ ſub nomie Attici ⁊ Crito

boli noibus voluit apellari Scpᷣta iã. Fo.lx

Initiũ dyalogi bti hieronymi ↄ Pelagiuʒ
ſub noibus Attici ⁊ Critoboli Atilcus. Bie
mihi. Fo. Ix.

Scds liber eiuſdẽ dyalogi Pelagianos

Critobolus. Multa quidd. Fo. lx viij
CTertius eiuſdẽ dyalogi liber pelagianos
Eritobolus. Delectatus. Fo. xxiuj

Incipit tertius tra⸗

ctatus pᷣme ꝑtis de erroꝛibus Oꝛigenis vbi eti
am accuſatiões ↄ ſectatoꝛes ciuſdem hereſis ⁊
apologie ↄtinenf.
Argumentũ in eundẽ tractatũ ex bti Augu
ſtini libꝛo de hereſibus excerptũ. Oꝛigenia⸗
ni Oꝛigenis. Fo. xxviij.
lhieronymus ad Auitũ ð erroꝛibus Oꝛige⸗
nis in libꝛis Periarchon. Ante an⸗
no. Fo. Xxxix.
Epła Epiphanij ad Joannẽ Hhieroſolymi⸗
tanũ e greco traducta:in q̃ ſe purgat de oꝛdina
tione pbroꝝ in illius dyoceſi: ⁊ monet ne Oꝛi⸗
genis erroꝛibus implicent᷑: qͥs oꝛdinat ad oꝛdi
nes. Bño dilectiſſimo. ²* Fo. lxxxj
Alrgumentũ de Joãne Hieroſolymoꝝ epᷣo
excerptũ ex Gennadio de viris illuſtribus.

Joannes Hieroſo. So. xxxiij
Liber bti Hieronymi ad Pãmachiũ 7 Joã
nẽ Hieroſolymoꝝ epᷣm:⁊ ffinũ aſſertoꝛem

Oꝛigenis:cuius effectus in rubꝛica plenius cõ

tinef. Siiuxta,

citat. Beatiſſimo.

mo pape.

Sanctus aliquis.

F. .eo. xxxii;
Alpologia bti hieronymi ad Theophyluz
papã Alexãdrinũ: in ã calũnias Joãnis Hie⸗

roſolymitani refellit:⁊ Oꝛigenis ſectatoꝛẽ oñ⸗

dit. Epla tua. Fo. xcj.

Bii Hhieronymi ad Theophylũ:in qᷓ de lit⸗

teris gras agit:⁊ ʒ Oꝛigenianos berefto⸗ ex
J.. xch.
Epła Theophyli ad Hieronymum victos
Oꝛigenianos nũciãs. Dilectiſſimo.Fo.xcij

Epła bti hieronymi ad Theophylũ gtula⸗

toꝛia ꝓ detectis ⁊ victis hereticis. Beatiſſi⸗
mopap. „ 4
BSBiti lieronymi rñſiua increpatiões hereti⸗

coꝝ ſuſcipiẽtis officiũ:⁊ illius ſniaʒ romani põ

tificis fidei ↄgruere głiantis. Beatiſſimo pa
o. xcij.

5 Epła Theophyli ad Hieronymũ: ꝙ fugati

ſint Oꝛigenis ſectatoꝛes ꝙ hypochꝛitas illius
eiuſdem fautoꝛes euitat. Domino dilectiſſi⸗
mo. Fo. xciij.

Epla Epiphanij ad HHieronymum de ꝓfli⸗

gatione Oꝛigeniane hereſeos ꝑ Theophyluz
ep̃m: cuius epłlaʒ interſerit gratulantis. Do
mino amãatiſſimo. Fo. xciij

Ebpla bti Hieronymi ad Theophylũ :ꝛin q li
bꝛum illius ſummis laudibus effert: excuſans

ꝙ celerius nõ verterit in latinum. HBeatiſſi⸗
NPꝛefatio Ruffini pbr̃i in libꝛos Periarchõ

Oꝛigenis: in q dicit ſe Hieronymum imitatuʒ

qui diſcoꝛdie ſeminarium fuit: cum Hierony⸗
mus callide in ea pᷣfatione ſe notatũ arbitraret
Scio q;plurimos. Fo. xciij.
Tammachij ⁊ Oceani ad hieronymũ com
monentium:vt de callidæ Ruffini interpᷣtatõe
⁊ mentione illius in pᷣfatione hahita ſe purget.
o. xciiij
Alpologia beati Hieronymi ad eoſdem rñſi⸗
ua:in qua docet ſe Oꝛigenis doctrinam nõ do
gma ſectatum: ⁊ pᷣfationem ac interpᷣtationem
Ruffini libꝛoꝝ NMeriarchon damnat. Sche
dule quas. . Fo. xciiij.
Argumentum in apologiã Ruffini ad Ana

ſtaſium Romanum epiſcopum. Superioꝛi

tractaau. Fo. xcv
Ruffini pꝛeſbyteri Aquilegienſis ꝓ ſe apo⸗
logia ad Anaſtaſiũ vꝛbis Romane epiſcopũ.
Audiui quoſdam. Fo. xcvj
Anaſtaſij Romane vꝛbis epᷣi ad Joãnẽ hie
roſolymoꝝ epᷣm ↄſultatõi ipᷣius de Ruffini no
mine rñdentis: ⁊ accuſantis ꝙ impie Oꝛigeis
dogmata trãſtulerit Pꝛobate qdẽ. Fo.xcvj
Argumẽtũ in libꝛos inuectiuos Ruffini aqͥ⸗
legiẽſis. Ruffinus e Fo. xc vj
Iltẽ aliud argumentũ ex Gẽnadio de viris

—— .
—

Fo. xcij.

Prime

Perle⸗
i. 55'o. Xc vi,
Argumentum ſecundi libꝛi inuectiui eiuſdẽ
Ruffini contra beatum Hieronymum hoc
ſecundo. Fo. cliij
Secundus liber inuectiuus eiuſdem Ruffi⸗

contra beatum hhieronymum.

ni contra beatum Hieronymum. Suhpe⸗
rioe. Fo. cilij.
Alrgumẽtũ in epłaʒ bti Hieronymi ad Ruf

finuũ. Btũs ieronymus Fo. cxj.
Biti Hieronymi ad Ruffinũ de callida lau⸗
datõe ↄqrẽns. Bicdte. Fo. cxj
Argumentum in pmum libꝛum beati hiero⸗
nymi contra Ruffinuum.g In hocli⸗
bello. Ibidem
Biti lhieronymi ad Pãmachium ? Mar⸗
cellam pꝛo ſe contra detractoꝛem Ruffinum li
ber pꝛimus. Et veſtris v mul. Fo. cxj
Alrrgumentũ in ſecundũ libꝝ ᷓ Ruffinũ
moc libello. Fo. cx vj
Biti hieronymi ꝓ defenſione ſua Ruffi⸗
num ad MPammachiũ ⁊ Marcellã liber ſecun
dus. Hucuſq; de ci. Fo. cx vj.
Beati Hieronymi 5 Ruffinum epiſtola re⸗
ſponſiua: in qua ſingula illius maledicta refel⸗
lit: illum Oꝛigeniane hereſis ſectatoꝛẽ ⁊ he⸗
reticum oñdit. Lectis lfſis. Fo. cxxij
Beati ieronymi 3 Vigilantium epiſtola:

In qua de traductione libꝛoꝛum Oꝛigenis ſe

purgat: ⁊ accuſatoꝛẽ ſuũ imꝑitie ꝑfidieq; ↄdẽ⸗
nat. Juſtum quidẽ.

Oꝛigenem legere debeat: In qua docet ꝓpter
iullius eruditionem nò omnino eius cõmentari⸗
os reſpuendos: ita legendos:vt bona eligan
tur:vitenturq; contrarii. Maioꝛa ſpiri⸗
HBeati Hieronymi ad Marcum pꝛeſbyteꝝ
ſuper poſtulata fide: vbi de ꝑſecutionibus he⸗
reticoꝝ ↄq̃rif᷑. Becreuerã qdẽ. Yo. cxxx.
Heati ieronymi ad Pãmachiũ ⁊ Mar⸗
cellam de ſtudio Theophyli epiſcopi Alexan
dꝛini contra Oꝛigenianos congratulatio. In
qua epiſtolam ſuam de paſchate et contra ip⸗
ſam hereſim traductam ſe dicit emittere: vt oꝛi
entis fidem cathedra Cetri confirmet. Rur
ſum oꝛiẽtalibus. Fo. cxxx.
Heati hieronymi ad Pammachium ð ob⸗
trectatoꝛibus ſuis:qui libꝛum contra Jouinia
num carpebant. Chꝛiſtiani inter⸗
dum. Foeo. cxxx.
Liber Apologeticus beati HHieronymi ad

Pammachium in defenſionem libꝛoꝛum con⸗

tra Jouinianum.

illuſtribus Ruffinus aqlegieèſis Fo. xcvj
Liber pꝛimus inuectiuus eiuſdem Ruffini

Fo. xj.

le. Fo. cxxix.
BHeati Hieronymi ad Tranquiliinum quõ

Auod

adte. FFroro. cxxxj⸗
Beati Hieronymi ad Bomnionem epiſto⸗
la inuectiua contra Garrulum monachum de⸗
tractoꝛem ſuum:qui contra Jouinianum ſcrip

ta carpebat: quem monet ſcriptis ſi audeat de⸗
certare non maledictis.

ertaren Litte⸗
Alrgumentum beati Hieronymi ad Mar⸗

cellam contra Montani inſaniam. Miero⸗
nymi. Fro. cxxx*

Beati HHieronymi ad Marcellam de fide
noſtra ⁊ dogmate heretico. Teſtimo⸗
nia. “IJMWGvp Fo. cxxxv
Argumentũ in epiſtolas beati Hieron mi:
ad Oceanum de vnius vxoꝛis viro eati
ieronyiiim. Fo. cxxxv.
Ebpiſtola beati hieronymiad Oceanum de
vnius vxoꝛis viro. Nunqᷓ;
lli. .— Feo. cxxxv.
Beati Hieronymi ad Alipium Auguſti⸗
num epiſcopos eoꝛum opera hereſim celeſtinãs
extinctam gratulantis: ⁊ excuſantis quare con
tra libꝛos Aniani pſeudo dyaconi reſcribere

diſtuliſſet. Bominis vere ſan⸗
ctis. Fo. cxxx viij
Eiuſdem ad Auguſtinum de ʒelo fidei con⸗
tra hereticos gratulatoꝛia. Domino ſan⸗
H Fo. cxxx viij

ctro.
Ald eundẽ eiuſdẽ de hereticoꝝ pſidia.

Nulti vtroc;. Fo. cxxxviij.

Quartustractatus

p̃me ꝑtis pᷣncipalis de oꝛigine anime: que que⸗

ſtio ad fidem ꝑtinet: ⁊ ex Oꝛigenis erroꝛe de⸗
Heati Hieronymi ad Marcellinũ ? Ana⸗
pſychiã de oꝛigine die catholicon en heretico⸗
rũ ſententias referẽtis. Bominis vere
ſanctis. Fo. cxxx viij.
Beati Auguſtini ad Hieronymum de oꝛi⸗
gine anime ſciſcitantis:ſi naſcentibus ſingulis
de nouo creantur anime: ⁊ quomodo ſatiſfiat

obijcientibus de Rccato oꝛiginali. Deum
noſtrum. Fo. cxxx viij

Byalogus ab incerto auctoꝛe ex dictis ſan⸗

ctoꝛum Auguſtini ⁊ Hieronymi excerptus:in

quo de oꝛigine anime ⁊ vnde culpã oxerit diſ⸗
putat᷑. Cüuü apud vos. Fo. cxlj.

Ecunda pars
DZ pꝛiicipalis totius voluminis
8 Epiſtolarum beati Hierony⸗
mi: que de ſcripturis ſacris: et
earum expoſitoꝛibus chꝛiſtia⸗
num hominem Tudit: continens tractatue in⸗
fra ſcriptos. ððDẽÿ .

AIngipitprimus tra

ctatus ſcᷣe ꝑtis pᷣncipalis de q̃ſtionivus vete⸗

ris ⁊ noui teſtamẽti

Epla bii Damaſi vꝛb Romane epi ad bim

Hieronymũ de qͥnq; qſtionibꝰ ppoſitis ad ſcri

b'ẽdũ excitãtis. Dilecto in xpo. Fo. cxliiij

—

BEiti Hieronymi rñſiua tres qᷓſtiones ex qn⸗
Zituli queſtionrſu. Idpidé
Auid ſibi vult ad in Heneſi ſcriptũ ẽ. Om⸗
nis qui occiderit Cayn ſeptem vindictas exol⸗
neWs —
AQuõ varietas egreſſionis filioꝝ iſrael diſſol
uit᷑:q̃ Abꝛahe quarta ꝓgenie repꝛomittit᷑: ⁊

Nqdiſſoluẽs:de ceteris ad Tertullianũ Oꝛige⸗

Hoyſe quita ꝓgenie facta ꝑhibet᷑: Fo. cxlv.
CLur JYlaac vir iuſtus ⁊ rectus cui noluit de

Ebpiſtola bti hieronymi ad Bamaſum vbi

explanat viſionem Eſaie:qui vidit dominũ ſe
dentem ſuꝑ ſalium excelſum:eandem nõ vt ve
ter es de deo pre:b de filij vnigeniti glła interpᷣ⸗
tatis. Et factũ eff. Fo. cxlvj

Eiuſdeʒ ad eundẽ Zamaſum de Seraphin

2 calculo: Abi m diuerſos interp̃tes exponit
ſextum capitulum Eſaie. Septuaginta ⁊
miqfuuammm. Fo. cxlviij.
Hieronymus ad Euagrium de Meichiſe⸗
deech repᷣhendens eos qui putabant eum fuiſ
ſeangelum vel ſpiritum ſanctũ: docens homi⸗

nem fuiſſe regé: 1 m hebꝛeos Sem fuiſſe bᷣ⸗

mogenitus Moe.
Argumentum in epiſtolam beati Hierong⸗

LALiliſti volu⸗

*

midd Terentiaʒ de vera circunciſione.,. Car
nalẽ circunciſion. Fo. cxlix
Beati Hieronymi ad Terẽtiã ð vera circũ⸗

ciſione. Supioꝛe epła. Fo. cxlix
Beati lhieronymi ad Ruffinum de iudicio

Salomonis in ſectione paruuli ᷣm tropologi⸗
am ꝑ duas meretrices eccleſiam ſynagogam

exponẽtis: quaxꝝ ſynagogãſiliũ ꝑ cerimonias

legis extixerit. Multüu i vtraq Fo. cliiij.
Eiuſdem ad Nitalem pᷣſbyterum de Salo⸗

mone ⁊ Achaz ex dinumeratione tempoꝛum:

docẽtis eos adhuc impuberes genuiſſe. Ze

non Mauclerus. òD c
Beati hieronymi ad Bardanum exponen

tis terram repꝛomiſſionis ᷣm Anagogen ſu pe
rioꝛem terram eſſe viuentaim. Queris Bar

dane. ʒ PPo. clvi
Arr gumentum in epiſtolã ad Fabiolã de ve
ſte ſacerdotan. De veſtibus. Vo. clvij.
Biti Hieronymi ad Fabiẽ e veſte ſacer⸗
dotali. AUſq; hodie. Fo. (l vij

An Admirabile diuie.

ncipit ſecũdus tra⸗

Fo. cxl viij

nullo pꝛohibente cuſtodum.

ℳ

pᷣtatione Ephod:quod dupliciter ponit᷑ ꝓ ſu⸗
phumer ali pontiſicis: ⁊ lineo veſtitu ſacerdo⸗
tis. Eplare officiũ. Fo. clx.
Beati Hieronymi ad Fabiolam de. xlij.mõ
ſionibus illa hyſtoꝛice myſticeq; deſcribens
In. lxx vij. pſal. Fo. clx⸗
Beati lieronymi de diuerſis generibus le

pꝛarum epiſtola docentis illarum deſcriptõeʒ

magis ad peccatum anime: qᷓ; moꝛbum coꝛꝑis
Fo. clxvj.

ctatꝰ ſcðᷣe ꝑtis pᷣncipał de q̃ſtionibꝰ noui teſti.
HBeati Hieronymi ad DHamaſum papam de

filio ꝓdigo vtrunq; filium m litteraʒ ⁊ allego

riam interpᷣtantis: ꝓut in rubꝛica volumis ple

nius ↄtinet. Btitudinis tue. Fo. clxvj

Becati lhieronymi ad Hedibiam epiſtola ex
plicans.xij.queſtiones:quarum tituli ſubijciũ
tur. ⁊ pᷣmo ꝓlogus. Ignota vultu. Fo. clxx
Lituli duodecim queſtionum ad Hedibiã.

NQuoinodo quis poſſit eſſe ꝑfectus: ⁊ quo⸗
modo viuere debeat vidua ſine liberis dereli⸗

cta. Interrogas quß. F.. clxx
Quomodo accipiendum ſit illud Saluato

ris apud M attheum. Bico autem vobis non

bibã amodo de hoc genimine vitis vſq; in diẽ
illum: quo bibam ulud nouum in regno patris
mei. Ex h;̊ loco quidã.

Fo. clxxj.

Que cauſa ſit:vt in reſurrectione domini:⁊

abparitione euangeliſte diuerſa narrauerint

In qbus pmũ. Foo. clxxji.
Quomodo iuxta Mattheum velſpere ſab⸗

bati Maria magdalene vidit dominum reſur

gentem: ⁊ Joannes euangeliſta refert eaʒ ma⸗

ne vna ſabbati iuxta ſeplchꝛum flere. VUna
ſabbati. .’ Fo. clxxi
AQAuomodo iuxta attheum veſpere ſab⸗
bati Maria magdalene ꝓuoluta pedibus ſit

domini:cum ᷣm Joannem audierit. Noli me

tangere. Quepus viderat. Fo. axxi
Auomodo cuſtodiente militum turba Pe⸗
trus ⁊ Joannes liberi ingreſſi ſunt ſepulchꝛuʒ
licen. Fo. c(lxxij.
AQuomodo Mattheus ⁊ arcus ſcribũt
apoſtolis mandatum ꝑ mulieres: vt irent in
Galyleam dominum reuiſuri: cũ Lucas ⁊ Jo
annes Hieroſolymis ab eis viſum eſſe ꝑhibe⸗

Quid clamoꝛ ⁊ veli petrarumq; diſcilſſi io: ?
reſurrectio moꝛtuoꝝ ſignificent:que facta ſunt

in emiſſione ſpiritus Saluatoꝛis. Quid

ſiguficer. Fo. (lkxiz
QAus Saluatoꝛ Joonẽ inſufflauit ſpmſetm
£

Beati Hieronymiad arcellam deintere

— 5
. –

in aplos: ⁊ m Lucã poſt aſcenſionẽ ſe miſſux
repꝛomittit. Huius q̃ſtionis Fo.clxxij

AQAuid ſignificet quod apoſtolus Raulus di

ſputet ad Romanos ſcribens. Quid igit᷑ dici⸗
mus nunquid iniquitas apud deum Omis
quidem .
Qiuid ſit quod apoſtolus Paulus in ſecun⸗
da ad Coꝛinthios ſcribit.Alijs odoꝛ moꝛtis in

moꝛtem: alijs odoꝛ vite in vitam Totũ lo
ci huius Fo. clxxiiij

Aiuid ſit quod apoſtolus ad Theſſalonicẽ⸗
ſes ſcribit. Ipſe autem deus pacis ſanctificet
vos ꝑ oia Famoſaij. Fo. clxxv

Peꝛologus beati Hieronymi in libꝛũ adAl⸗

galium de vndeci queſtionibus noui teſtamen
ti. Filius meus Fo. clxxv
Tiituli.xj.q̃ſtionũ ad Algaſium.

Cur Joannes mittit diſcipulos ſuos ad do⸗

mmum:vt interrogent eum. Tu es qui ventu⸗
rus es:an alium expectamus:cum Netrus de
eodeʒ dixerit.Ecce agnus dei:ecce qͥ tollit pec
cata mũdi. Be hac q̃ſtione. Fo. clxxv.
Quid ſignificet quod in Mattheo ſcriptuzʒ
eſt. Arundinem quaſſatam non confringet:a li
nũ fumigans nõ extinguet Ad cuius expoſi⸗
tione. Fo. clxxvj.
Quem ſenſum habeat quod in Mattheo
ſcriptum ẽ. Siquis vult venire poſt me:abne⸗
get ſemetipſum. Que eſt ſui abnegatio: Aut qͥ⸗
modo qui ſequitur Saluatoꝛem ſeipᷣm negat⸗
BDeqᷓ in terto. HFeo. (lxx vij
NQiuid vult ſigniſicare quod in eodẽ Mat⸗
theo ſcriptum eſt. Ve pꝛegnantibus ⁊ nutrien
tibus in illis diebus:⁊ oꝛate ne fiat fuga veſtra
hyeme vel ſabbato: quod ex ſuperioꝛibus pen
Ddere manifeſtum eſt.⸗
Fellu. FPo. cixx vij
Quid ſibi velit quod ſcriptum eſt in euange

lio m Lucam.Et non receperunt eum:quoni

am facies eius erat vadens in hieruſalẽ Fe
ſtinans dñs.
AQuis ſit villicus iniquitatis qui domini vo
ce laudatus e. AUllteram de euan
gelio Uãʒ Fo. clxx viij
AQuo ſenſu accipiendum ſit quod in epiſto⸗
la legimus ad Romanos. VNix enim pꝛo iuſto
gquis moꝛitur. Nam pꝛo bono foꝛſitan quis au
deat moꝛi. Bue he⸗
reſes. Fo. clxxviij.

Quid ſibi velit quod ad Romanos ſcrib it

apoſtolus occaſione accepta peccatum ꝑ man⸗
datum operatum eſt in me omnem concupiſcẽ⸗
tiam. Nonamus
totum.p Fo. clxxix
AQuare apoſtolus MPaulus in eadeʒ ad Ro

manos ſcribit epiſtolã.Optabam ego ipᷣe ana

—

crebꝛo.
Auid ſit quod idem apoſtolus ad Theſſa⸗
lonicenſes ſcribit. Miſi diſceſſio venerit pᷣmuʒ
⁊ reuelatus fuerit homo peccati ⁊ reliä. In

Fo.clxxiij.

Cum em euen-

Fo. clxx vij

ame.

partis

thema eſſe a chꝛiſto pꝛo fratribus meis. Re
uera valida.
AQuid velit intelligi quod idem Apoſtolus
ſcribit ad Colocenſes. Nemo vos ſuꝑ volens

Fo. clxxx.

llud q

⁊ religione angeloꝛum ⁊ reliqua.
Fo. clxxx

pmaad. Fo. Axxxj.
Epiſtola beati Hamaſi pape ad beatũ Hie⸗
ronymum de interpᷣtatione Oſanna ſanctiſicã
tis. Dilectiſſimo
filiio. Fo. xxxij
Beati hieronymiad Damaſum reſi ponſi⸗
ua Oſanna ᷣm bebꝛaycã veritatẽ interpᷣtãtis.
FFo. (xxxij
Beati Hieronymi ad Amandum pꝛeſbyte⸗
rum epiſtola de diuerſis queſtionibus nouite⸗
ſtamenti: quarum pꝛima eſt. Quid ſigniſicet il⸗
lud euangelium ᷣm Mattheuui. Nolite ſolli⸗
citi eſſe de craſtino. Sufficit em diei militia ſua
PBꝛeuis epla. Fro. clxxxiij
Beati Hieronymi ad Marcellam de quin⸗
q; queſtionibus noui teſtamenti: quarum pꝛi⸗
ma eſt. Que ſunt illa que nec oculus vidit:nee
auris audiuit: nec in coꝛ hominis aſcenderunt
que pᷣparauit deus diligentibus ſe. Mag
nis nos ꝓp. Fo. clxxxiiij.
Alrrgumentum ad Marcellam de blaſphe⸗
mia in ſpiritumſanctum irremiſſibili. Epła
bti hieronyii Fro. (lxxxiiij
Ebpiſtola beati hhieronymi ad Marcellam

de blaſphemia in ſpiritum ſanctum irremiſſibi

. BPꝛeuis eſt queſti
uncula. Fo eo. c(lxxxiiij
Ebpiſtola Chꝛomatij ⁊ Heliodoꝛi epiſcopo⸗
rum ad beatum Hieronymum libꝛum de oꝛtu
beate Marie virginis:qui a beato Mattheo
editus dicebatur: tranſferri poſtulanti’ũn. Di
lectiſſimo fratri. Fo. cxxxv
Beati hicronyeni ad pdictos epos rũſiua.
Bñis ſanctis. Fo. clxxx?ꝰ
Erxrvpoſitio ſeu tranſſatio hyſtoꝛie ⁊ Joachi:
de conceptu beate virginis ¶ Oarie:pꝛout a be
ato ¶Mattheo ſcriptum ferebatur. Petitis
Fo. (xxxv.
HBeati ieronymi ad Minerium ⁊ Alexã⸗
dꝛum monachos de reſurrectione carnis. Abi
exponit illud apoſtali ad Coꝛinthios. Omnes

quidem reſurgemus: ſed non omnes immuta-
bimur m hereticoꝛum catholicoꝛumq; lenten

tias: in fineſe excuſans: ꝙ tomo in aliqbus cõ⸗
mentarijs Oꝛigenis vtatur. In ipo
Fo. clxxX vj.
Argumẽtũ in eplłam bii

Tabula

Auguſtinũ. Bñe africane. Fo. clxxxix.
Biti Auguſtini ad Hieronymũ de interp̃ta⸗
tione grecoꝝ ſcriptoꝝ ꝓuocantis:⁊ de ſuꝑflua
poſt. Lxx.interpᷣtes editõe ac ð expoſitõe epi⸗
ſtole ad Galathas carpẽtis. Bomino di
lectiſſimo. FEFFb. clxxxix
Airrgumentũ in epłaʒ beati Auguſtini de in⸗
ſcriptòe viroꝝ illuſtriũ: ⁊ de eodem capło apłi
ed Balathas. Libzꝛü viro⸗
ru illunril. Fo. cxc.
Epiſtola pᷣdicti Auguſtini ad Hieronymũ.
BDño dilectiſſino. PFoo. xxc.
Airgumentũ in epiſtolã beati Auguſtini ad
beatũ Hieronymũ ꝓuocãtis ad reſcribendũ.
Ald duas poꝛes. . Fo. cxcj
Ebpiſtola beati Auguſtini ad beatũ Hhiero⸗
nymũ ad reſcribendũ ꝓuocantis: ⁊ ad interpᷣ⸗
tationẽ ſcripturaꝝ ex greco m. Lxx.interpꝛe⸗
tes exhoꝛtantis. Domino vene⸗
rabili. M Fo. cxcj
Alrrgumentũ beati hieronymi ad beatũ Au
guſtinũ ad tres poꝛes rñſiua. BGuccen⸗
ſet ieronymus. HFo. cxcj.
HBeati Hieronymi ad ſanctũ Auguſtinũ ad
tres pᷣoꝛes rñſiua: de titulo viroꝝ illuſtriũ: de
expoſitõe epłe ad Galathas:⁊ ð ſua ex hebꝛeo

ſcripturaꝝ traductõe. Domino
vere ſancto. Fo. cxcij

Ar gumentũ eple ſancti Auguſtini ad beatũ
ieronymũ ſe purgantis de libꝛo quem aſſere

bat᷑ 3 eũ Romã miſiſſe. Epla Au⸗
Guſtin. Fo. cxcy.
Epła Auguſtini ad hieronymũ. SBño
chariſſino. Fo. cxcy.

Beati Hhieronymi ad Auguſtinũ con entło

nẽ ſupꝑ epła ad Galathas ⁊ repᷣhenſionẽ libꝛo⸗
rũ ipᷣius detractantis ad vanã contentioneʒ:⁊
puerilẽ iactantiã declinandã: In qua meminit
de Ruffino: dicens libelli contra eũ editi exem
plar mittere. BZBoomino vere
ſancco. Fo. cxcv
Eiuſdẽ ad eundẽ de epiſola Romã in rep⸗
henſionẽ expoſitõnis ſue in epiſtolã ad Gala⸗
thas ſciſcitantis:atq; ↄmonẽtis:vt iuuenibus
ↄgrediẽs:ſe ſenẽ ⁊ veteranũ nõ ꝓuocet ad cer⸗
tamen. Bomino vere
ſancco. Fo. cxcv

HBHeati Auguſtini ad beatũ Hhieronymũ de

p̃dicta epla ſe accurate purgãtis:⁊ ſi leſerit ve
niã depcãtis. In qua etiã deploꝛat int᷑ Hiero⸗
nymũ ⁊ Ruffinũ quondã amiciſſimos tantam
exoꝛtã eſſe diſcoꝛdiã: quos ad pᷣſtinã charitatẽ
nititur reuocare. Bomino
venerſdo. F.eo. (rcyj
Beati Auguſtini ep̃iad iꝛeſidiũ rogãtis:
vt pᷣdictã epiſtolã beato Hieronymo q̊ ſe ↄmo

Bñſo vere ſancto.

Doctoꝛẽ.

2„
to tranſmittat. Bomino bea
tiſſimo. Fo. cxc vij

Beati Hieronymi poſt acceptã ſatiſſactõeʒ

mitius ſancto Auguſtino ep̃o reſcribẽtis dea⸗
crioꝛi ſue expoſitõnis in Galathas ſe excuſan⸗
tis:⁊ deinceps ad mutuã charitatẽ exhoꝛtãtis
”MB Fo. cxcvij.
Alrgumẽtũ in epłas ſancti Auguſtini ad be⸗

atũ Hieronymũ omniũ rñſiuã: in quã ſuã ſen⸗
tentia tuet᷑ oſtendẽs nõ diſpenſatoꝛiã aut ſimu

latã: dignã ⁊ verã fuiſſe Petri repᷣhenſioneʒ

a Paulo. Pꝛioꝛibus con⸗
tra ſe. ,„Fo. cxc vij
Bỹa epla Auguſtini ad hieronymũ pᷣoꝛuʒ
omniũ rñſiua. BSBSaomino dile⸗
ctiſſimo. . Fo. cxcvij.

Epiſtola ſancti Auguſtiniad beatũ Hiero⸗

nymũ expoſitio petẽtis de eo qð ſcribit᷑ in ca⸗

nonica Jacobi. Siquis totã legẽ obſeruauerit
Abi plurima tractat de cõnexione virtutũ ac

vitioꝝ m phoꝝ catholicoꝝ ſentẽtias. Qðdð
ad teſcriohi.

. . Fooeo. (cij
Argumentũ excerptũ ex ſecũdo libꝛo retra⸗

ctationũ beati Auguſtini ð duabus eptlis ſiue

tractatibus directis btõ Hieronymo. Scri⸗

pſi etiã. Fo. ccv
Beati Hhieronymi de coꝛꝑe ⁊ ſanguine dñi
noſtri Jeſu Abi.. Wagnitudo cele⸗
ſtium. Fo. (cv.
Incerta lhomelia ſuꝑ euangelio m Mat
theum. Banctus euan
geliſta. Fo. (cvj.

NVetri Mauli Vergerij Juſtinopolitani ſer
mo de laudibus ſancti hhieronymi habitus in

anniuerſario natali eius. BGanctiſſimũ

Vitã ſancti ieronymi quam duxit in here

mo in pᷣncipio regiſtri ſcðe ꝑtis.

Ne voluminis modũ excederemus:pꝛimuʒ
volumen concluſimus: licet ſecunde ꝑtis pᷣnci⸗
palis alij reſtent tractatus: qui altero volumi⸗
ne cũ tertia ꝑte totius oꝑis ↄtinent᷑: vbi ⁊ reſi⸗
duũ tabule pficit᷑. Mã ſingulo volumi de his qᷓ
⁊ in eo ſcripta ſunt:tabulã coaptauimus.

Explicit Tabula pꝛime portis.

Fo. ccvj

—
.

Z .

Wita beati

Biui Hieronymi vita:que cõmuniter legitẽ
ſub auctoꝛe incerto:nõ ſatiſfaciens meritis tan

ALA. eroſqʒ nimi
pbpP rum illuſtrium non ambi⸗
SZo noſſe: quo natus: buſq; do⸗
CLtoꝛibus:quibus ve eruditus ſit
litteris: quo deniq; quieſcat ſan

ctus ieronymus loco. Neruntamen quibus
non vacat: vel legere plurima non valent: hoc
ſi voluerint opus: compendioſa bꝛeuitate po⸗
terunt ſcire. Beatus igitur Hieronymus nobi

li genere oꝛtus:patrè vero Euſebio nomie, op
pido Stridonis: quod a Gothis eüſum Bal⸗
matie quondam annonieq; confinium fuit.
Congrue ſcilicet Euſebio generatus eſt patre.
Euſebius namq; Attice: Romane vero dicit
pius. Hieronymus quoq; Eolice: Latie om⸗
nino ſacra lex intelligitur. Jure igitur Hiero⸗
nymus.i. ſacra lex de pio gignit᷑ patre: vt ſtu⸗
dioſo eius laboꝛe ex hebꝛeoꝝ ſcpᷣtis abſq; ſcru⸗
puloſitate alma pateret lex:que humano gene⸗
ri ſua auſteritate remota pium ac ſacrum miſe⸗
ricoꝛdemq; patrem nunciaret venturum. Qui
cum dudum inter pueritiam adoleſcentiamq;
incederet medius: inſtinctu tactus celeſti:affi⸗

nibus cunctis cenſuq; paterno relictis: vt ꝑfe⸗

ctus euangelij imitatoꝛ quiſſet exiſtere: ingreſ⸗

ſus nauem: aura flante ſecunda: ad limina ſub⸗
limum apoſtoloꝛum Petri ⁊ Pauli diuina di⸗

ſpenſante clementia: Romanam adijt vꝛbem.

In qua videlicet litteris grecis ⁊ latinis diligẽ
ter appꝛime eruditus: E£:pi veſtem ſuſcipiens:
pᷣſbyter quoq; Cardinalis ibidẽ eſt oꝛdinatus
Nam vt in expugnabileʒ ſue eccleſie dominus
murumõ pfidos dementeſq; hereticos erige⸗
ret:huic viroin litterarũ ſtudijs pleriq; cathe⸗
gete.i. pᷣceptoꝛes fuere. Donatus nempe arti⸗

graphus Romanis eũ imbuens elementis: li⸗

beraliumq; artiũ ſapoꝛe ſufficiẽter replens:ma
giſter extitit illi:ſicut ipᷣe in chꝛonica ſua memi⸗
nit dicẽs. Victoꝛinꝰ Rhetoꝛ ⁊ Bonatus Brã⸗
maticus magri ⁊ pᷣceptoꝛes mei Rome inſig⸗
nes habebant᷑. Gregoꝛium nãq; Naʒian ʒenũ
vt idem in tertio explanationuʒ Eſaie refert li⸗

„

bꝛo Bidaſculum.i. magiſtrũ ſuũ fuiſſe teſtat.

„

Mam cum in pᷣdicto pphᷣa ad eum veniſſet lo⸗
cum:in quo de Seraphin quiddã debuiſſet ex
ponere:ita intulit: dicens.De hac viſione ante
annos circiter. xxx. cum eſſem Cõſtantinopoli
⁊ apud viꝝ eloquentiſſimũ Oregoꝛiũ Naʒian
zenum pceptoꝛem meum: tunc eiuſdem vꝛbis
epm ſacrarum ſcripturarum ſtudijs erudiret:
ſcio me bꝛeuem dictaſſe ſupitumq; tractatum:

vt experimentum caperet ingeniolłmei: ⁊ ami⸗

S

ieronymi

cis iubẽtibus obedirem. Quid vero de huius
viri eleganti induſtria: quam erga Latinos: ?
grecos:hebꝛeos ⁊ arabicos: chaldeoſq; in di⸗

ſcendo elementoꝝ apices habuit pᷣſtantius di⸗

ci põt qᷓ; ißius ad Mãmachiũ ⁊ Oceanũ miſſa

pPfitent᷑ vba dicentis: Dũ eſſem inqt iuuenis:
miro diſcẽdi feruebã amoꝛe: nec iuxta quoꝛun⸗
dã p̃ſumptõeʒ ipᷣe me docui/Apollinarẽ audi⸗
ui Antiochie frequẽter: ⁊ colui.Lunc cũ me in
ſcripturis ſanctis erudiret: iã canis ſpargebat
caput: ⁊ magiſtrũ potius qᷓ; diſcipulũ decebat
Perrexi tñ Alexandriam: audiui Didymũ:in
multis ei gras ago:quod neſciui:didici.Nuta
bãt me hoies finẽ feciſſe diſcẽdi/ Rurſum Hie⸗

roſolyme ⁊ Bethleẽ: q̊ͥ laboꝛe:qͥ pᷣcio Haraba⸗
nũ hebꝛeũ nocturnũ babui pᷣceptoꝛem:Time⸗

bat em iudeos: ⁊ mihi alterum exhibebat NMy⸗

codemũ.ec vtiq; contuli: vt qui ſcire cupiũt

.

noſſe queant:ſicut pᷣdixi: quo natus loco:qui⸗

bus ve tantus vir magr̃is fuerit infoꝛmatus.

–

moꝛante itaq; Hieronymo Rome: mẽtiſq;
coꝛpiſq; vᷣginitatem ⁊ delicto penitentia cu⸗
ſtodiens:ſidelibus pᷣdicabat. ultaq; iuxta
ſeptuaginta libꝛoꝛum volumina atq; pſalteriũ

emendauit: apoſtolice ſedi Liberio pꝛeſidente
pontifice. Ea ꝓculdubio tempeſtate Romanũ

populum per Conſtantium Auguſtum Arria
na hereſis maculabat. Iccirco ergo pꝛedictus

vir occaſione quam ſemper optauerat accepta
vt ſupꝑius eſt dictũ:relicta domo: parẽtibus:ſo

roꝛe:cognatis: ⁊ inclyta: ac glioſiſſima Metri

coꝛꝑe vꝛbe: coꝛpus: ⁊ ſola tm ferens que itine

ri vtilia eſſe valuere:vna cum bibliotheca quã

ſummo ſtudio in pᷣfata ↄfecerat vꝛbe: Hieroſo

hymam ꝓprter regnum celoꝝ iuuenis militatu⸗
rus aduenit/ Doſtq; vero omne mundanaruz
litteraꝝ ſtudium adeptus eſt. ꝓbatiſſimoꝛũ ;

monachoꝛum habitum factumq; imitatus eſt.

Cupiditatẽ ſi quidẽ animi iugi ſinceritate cal⸗

cãs: voluptatẽq; coꝛꝑis phenni frangẽs ieiu⸗
nio: pleroſq; bonoꝝ religioſoꝛuʒ melioꝛes foꝛe
ſuo docuit inſtituto/QAuodã igit᷑ ſꝑe:cũ ex ino
re idẽ lieronymds diuina æd legendũ pande⸗

ret volumina: ⁊ immoꝛtalẽ bibliothece ſue au⸗
ctoꝛẽ recoꝛdaret᷑ ulliuzʒ: nox celitus natales
qñq; reuolueret libꝛos:ſalutifero caſtigat ẽ x
bere. Ita em ipe de ſe ad Euſtochiũ ſcribẽs aſ

ſerit. Cũ ãt ãnos plurimos domo: parẽtibus:
ſoꝛoꝛe:cognatis: ⁊ qdð difficilius ẽ:ↄſi uetudine

lautioꝛis cibi ꝓpt᷑ celoꝝ me regna caſtraſſem ⁊
Hieroſolymã militaturus ꝑgereʒ: bibliotheca
quã Rome ſummo ſtudio ac laboꝛe ↄfecerã ca
rere nõ porerã. Itaq; miſer ego lecturꝰ⸗ Tullizg

ieiunabã. pꝰ noctiũ crebꝛas vigilias: pꝰ lachꝛy
mas q mibi ptipoꝝ recoꝛdatiõe pctõꝝ ex imis
vilceribꝰfluebã Nlato ſumebat iman Si
MMM a 5„

*½

Wita .

ſtudio deſudãte:hebꝛaycã q́; hr̃et vitatẽ ⁊ gre

añ in memetipo reuerſus: ꝓphᷣas legere cepiſ⸗
ſem ſermo hoꝛrebat incultus.Et qꝛ lumẽ cecis
ocuł nõ videbã:ñ ocłoꝝ putabã culpã eẽ: ſᷣ ſoł

Bũ ita me ãtiquꝰſerpẽs illuderet:in media fer

me q̃drageſima medulłinfuſa febꝛis coꝛpus in
uaſit exhauſtũ: ⁊ ſine vlla reqͥe qð dictu q; in⸗

credibile ẽ:ſic infelicia mẽbꝛa depaſta ẽ:vt oſſi

bus vix hererẽ. Interiʒ ꝑabant᷑ exeqᷣe:⁊ vitał
aie caloꝛ toto frigeſcẽte iã coꝛpe:ĩ ſolo tm repẽ
te pectuſculo palpitabat. Cũ ſubito raptus in
ſpũ ad tribũal iudid ꝑtrahoꝛ: vbi tm lumis e⸗

rat ⁊ tm ex circũſtatiũ claritate fulgoꝛis: vt p⸗

iectus in terrã ſurſum aſpicẽ nõ auderẽ. Int᷑ro

Rarnce ↄditõe:xpᷣianũ meeſſe rñdi.Et ille q

ſidebat.Mẽtiris ait:Ciceronianꝰ es nõ xpᷣi
anus. Abi em̃ ẽ theſaurus tuus: ibi ⁊ coꝛ tuũ.
Ilico obmutui:⁊ int᷑ vbera qͥbus me cedi iuſſe
rat:ↄſcie magis igne toꝛãbar:illũ mecũ vſicu⸗
lũ repetẽs:in inferno aũt qͥs ↄfitebit᷑ tibi:Cla⸗
mare aũt cepi:⁊ eiulans dicere. Miſerere mei
dñe:miſerere mei. Hec vox inter flagella reſo⸗
nabat. Tandeʒ ad pᷣſidentis genua ꝓuoluti:q̃

gſtabãt:pᷣcabant᷑:vt veniã tribueret adoleſcẽ⸗

5

tie: ⁊ erroꝛi locũ pnie ↄmodaret:exacturus de
inde cruciatũ:ſi gentiliũ lr̃aꝝ libꝛos aliqñ legiſ

ſem. Ego qͥ in tãto ↄſtrictus articulo vellẽ etiã
maloꝛa ꝓmiterre:deierare cepi: ⁊ nomen eius
obteſtans dicere. Domine ſi vnqᷓ; habuero co
dices ſeculares:ſi legero:te negaui. In hecſa⸗

cramenti verba dimiſſus reuertoꝛ ad ſuperos:

mirantibus cunctis oculos aperui:tanto la⸗

chꝛymaꝝ imbꝛe ꝑpfuſos: vt etiam incredulis ſi⸗
dẽ facerẽ ex doloꝛe:nec vo ſopoꝛ ille fuerat aut

vana ſomnia: quibus ſepe deludimur. Teſtis
E tribunal illudate qð iacui. Judiciũ teſtis eſt:

dʒð timui. Ita mihi nunqᷓ; ↄtingat talẽ incide⸗

/

4

₰

re q̃ſtionẽ. Liuoꝛibus habuiſſe me plenas ſca⸗

pulas:plagas ſenſiſſe ꝑ ſomniũ: ⁊ tãto dehinc
ſtudio diuina legiſſe. q;to moꝛtalia añ ꝑlegerẽ.
Igẽ igit᷑ hhieronymus qð p̃ᷣtermiſeramus:dũ
n Romana adhuc eſſz vꝛbe:os Bamaſi pape

⁊ ſacre bibliothece ſcrutatoꝛsdiuinoꝝ diſſertoꝛ
voluminũ:dũ ꝑ trienniũ ↄtinuũ carus:accep⸗
tuſq; pplaribus veneraret᷑:omniũq; iudicio põ
tiſicatu dignus decerneret᷑:oꝛdinatuſq; a pᷣfa⸗
to papa pbr Cardinalis vt ſuꝑius ſcriptũ ẽ fu⸗
iſſet: qdã ex clericoꝝ mõachoꝛũq; oꝛdinibus ꝓ
petulãtia:ingluuieq; diſcurſantes:ad effugan⸗
dũ de vꝛbe eũdẽ Hieronymũ: qͥ vtroꝛũq; eoꝝ
ſcribens vitia eos depᷣhengerat:inſidias paue
rũt. Vexꝝ emuero hũc ego felicem dixerim: hu
ſus fuge euentum coꝛrigẽtis Ẽi iudicio potiꝰ
diſpenſatum:qᷓ; pꝛauoꝝ hominum ꝑſecutioni⸗
bus paratũ foꝛe exiſtimo.ſ.in Romana eccłia

Petri inſtituta regimine: oĩnyeteris teſtamẽ⸗
