bellum ⁊ theſaurũ Manichei: et ridiculũ no⸗

mẽ Leuſiboꝛe pferas. et qꝛ ad radices pirenet
habitas: vicinuſq; es Hiberie Baſilidis anti⸗
quiſſimi heretici ⁊ imperite ſcientie:incredibi⸗

lia poꝛtenta ꝑſequeris:⁊ ꝓponis qð totius oꝛ

bis auctoꝛitate damnat᷑. Nam in cõmentario⸗

lo tuo:qſite faciẽs de Salomone ſumis teſti
moniũ: ꝙ Salomon omnino non ſcripſit: vt qͥ

habes alterum Eſdram:habeas ⁊ Salomone

alterũ: ⁊ ſi tibi placuerit: legito fictas reuelatio
nes omniũ patriarchaꝝ ⁊ ꝓphetarũ.⁊ cum il⸗

las didiceris inter mulierũ textrinas cantato.
imo legendas ꝓpone in tabernis tuis:vt facili
us pꝑ has nenias vulgus indoctuʒ ꝓuoces ad
bibendũ. Cereos auteʒ non clara luce accendi
mus: ſicut fruſtra calũniaris.ſʒ vt noctis tene

ꝛas hoc ſolatio temperemꝰ. ⁊ vigilemꝰ ad lu⸗

men:ne ceci tecũ doꝛmiamꝰin tenebꝛis. Quod

ſi aliqui ꝓpter imperitiam ⁊ ſimplicitatẽ ſecu⸗

lariũ hominũ:vel certe religioſaruʒ feminax:

de qᷣbus vere poſſumus dicere:cõſiteoꝛ ʒelum

martyrũ faciũt:quid inde ꝑdis:Cauſabantur

quondã ⁊ apoſtoli:ꝙ periret vnguentũ:vᷣ dñi
voce coꝛrepti ſũt. Neq; eni xpᷣs indigebat vn⸗
guẽto:nec martyres lumie cereoꝛũ: ⁊ tamẽ illa

mulier i honoꝛe xpᷣi hoc fecit:deuotioq; mẽtis

ſuam habẽt mercedẽ:dicẽte apoſtolo:vnuſqͥſ⸗
ꝙᷓ; in ſuo ſenſu abũdat. Idolatras apellas hu
iuſcemodi hoies. Nõ diffiteoꝛ oẽs nos qͥ i xpᷣo
credimꝰ: de idolatrie erroꝛe veniſſe.Nõ enim
naſcimur: renaſcimur xpᷣiani. Et qꝛ quõdaʒ

colebamus idola:nũc deũ colere nõ debemus
ne ſiłi eũ videamur cũ idolis honoꝛe venerari.
Illud faciebat idolis:⁊ iccirco deteſtandũ eſt.
Hoc fit martyribꝰ:⁊ iccirco recipiẽdũ eſt.Nrã ⁊
abſq; martyrũ reliquijs: ꝑ totas oꝛiẽtl ecccias
qñ legendũ eſt euãgeliũ:accẽdũt᷑ luminaria iã

ſole rutilãte:nõ vtiq; ad fugãdas tenebꝛas:ſʒ
ad ſignũ leticie demõſtrãdũ. VUñ ⁊ vᷣgines ille

euãgelice ſemꝑ habẽt accẽſas lampades ſuas.
Et ad aplos ðꝛ.Sint lũbi vri pᷣcincti:et lucer⸗
ne ardẽtes in manibus veſtris. Et de Johãne

baptiſta. Ille erat lucerna ardens ⁊ lucens:vt
ſub typo lſuminis coꝛpoꝛalis illa lux oſtẽdatur

ð qua in pſalterio legimus. Lucerna pedibus

meis verbũ tuũ domine:⁊ lumẽ ſemitis meis.

Male facit ergo romanus epᷣs:q̃ ſuꝑ moꝛtuo
rũ hominuʒ Petri ⁊ Pauli m nos oſſa vene
randa: m te vile puluiſculũ offert dño ſacriſi⸗

cia:⁊ tumulos eoꝝ xp̃ᷣi arbitrat᷑ altaria:Et nõ

ſolum vnius vꝛbis:ſed totius oꝛbis errãt edi:
q̃ cauponẽ Nigilantiũ ↄtemnentes:ingrediũt
Baſilicas moꝛtuoꝝ ĩi bus puluis viliſſunus
et fauilla neſcio que iacet lintheamine colliga-⸗
ta:vt polluta omnia polluat: ⁊ quaſi ſepulea

.

(Re⸗
⸗
hur
e
gß
herit
lnle
auhe
ELun
ie
leon
baſt
6
ſie
ſocl
pore
lich
ſomn
deſi
ſierie
ſonne
Nter
fuan
ge
ſcl
dar
nia
reg
behe
ſer⸗
hullo
tonib
Alere
hario⸗
ſieo⸗
Nhurpe
cbercer
Gfeicl
haſcace
hobere⸗
Mlline
lurnon
nolie⸗
enpan
abſg
enſodon

detlr

glliend
coganf⸗

ſeboni

1 Alj⸗ cn
Göſtali
blopaſa
nle
Anene

lene
lbrnn
nordibt
önnnan
ed
ſrr
An
Cſenegte
WMant
sanan⸗
lonfurti
Ploeese
ceatent
noctstn
Nemasle
brsQpl
letni ſean
feminar
trorzdvn
ephonoe

Cuſsbadr

Genisdi
ndign⸗
amrile
onogn
creosfoid
oſolrnic
weAl
gisſwsdi
niſe un
Etqtuöt
enödeben⸗

Tractatus II

phariſaica foꝛis dealbata ſint: cũ intus imũdo
cinere iuxta te imunde oia oleãt atq; ſoꝛdeant.

Et poſt hec de barathꝛo pectoꝛis tui cenoſam

ſpurcitiã euomens audes dicere Ergo cineres
ſuos amãt aie martyrũ: circũuolãt eos:ſemꝑ

q́; pᷣſentes ſunt:ne foꝛte ſi aliqs peccatoꝛ adue

nerit:abſentes audire nõ poſſint. Opoꝛtentuz
in terras vltimas depoꝛtandũ. Rides de reli⸗

quijs martyrũ:⁊ cum auctoꝛe huius hereſeos

Eunomio: eceleſijs xp̃i calũniã ſtruis.nectali
ſocietate terreris: vt eadẽ ↄtra nos loq̃ris: dil
le ↄtra eccłiaʒ loqᷣtur. Oẽs eni ſectatoꝛes eius

baſilicas aploꝝ et martyrũ nõ ingrediunt᷑: vt

ſcʒ moꝛtuũ adoꝛẽt Eunomiũ: cuius libꝛos ma
ſoꝛis auctoꝛitatis arbitrant᷑ q; euãgelia.⁊ iip⸗
ſo credũt eſſe lumẽ veritatis: ſicut alie hereſes
paraclitũ ĩ Mõtanũ veniſſe ↄtendũt.⁊ ¶ Oa⸗
nicheũ ipᷣm dicũt eẽ paraclitũ. Scribit aduer-
ſuum hereſim tuã:que olim erupit aduerſuʒ ec⸗
cleſiam ne ⁊ in hoc qſi reꝑtoꝛ noui ſceleris glo⸗
rieris: Tertullianꝰ vir eruditiſſimꝰ inſigne vo
lumen qðd ſcoꝛpiacũ vocat rectiſſimo nomine.
dqꝛ arcuato vulnere in ecclie coꝛpus venena dil
fudit:q̃ olim apellabat᷑ caicia hereſis:⁊ multo

tꝑe doꝛmiẽs vel ſepulta:nunca doꝛmitãtio ſu
ſcitata eſt.miroꝛ ꝙ non dicas nequaqᷓ; ꝑpetrã-
da martyria.deũ eni qͥ ſanguinẽ hircoꝝ tauro⸗
rũq; non q̃rat:multo magis hominũ nõ reqre⸗

re. Q cum dixeris: imo ⁊ ſi nõ dixeris ita ha-⸗

beberis q̃ſi dixeris.Qui eni relidas martyruʒ
aſſeris calcãdas eſſe:ꝓhibes ſãguinẽ fundi:

nullo honoꝛe dignus eſt. De vigilijs ? ꝑnocta
tionibus ĩ baſilicis martyrũ ſepe celebꝛãdis in
gltera epła quã ferme ante bienniũ ſancio Ri⸗
pario pᷣſ bytero ſcripſerã reſpõdi bꝛeuiter.Qð
ſi ideo eas eſtimas reſpuendas:ne ſepe videa-

mur paſca celebꝛare: ⁊ nõ ſolẽnes poſt annum

exercere vigilias:ergo et die dñico nõ ſũt xpᷣo
offerẽda ſacrificia: ne reſurrectiõis dñi crebꝛo
paſca celebꝛemus: ⁊ incipiamꝰ non vnũ paſca

habere:ſʒ plurima. Erroꝛ aũt ⁊ culpa iuuenũ

viliſſimarũq; mulierũ:qͥ ꝑ noctẽ ſepe depᷣhẽdi

tur:non ẽ religioſis hoibꝰ imputãdus:qꝛ et in
vigilijs paſce tale qͥd fieri plerũq; ↄuincit᷑:⁊ ta
men paucoꝝ culpa nõ pᷣiudicat religioni: qui
⁊ abſq; vigilijs pñt errare vel in ſuis vel in ali-
enis domibꝰ. Apoſtoloꝝ fidẽ Jude ꝓditio nõ

Ddeſtruxit. Et nr̃as ergo vigilias male alioꝝ vi
gilie nõ deſtruẽt: qnpotius pudicitie vigilare

cogant᷑:qͥ libidini doꝛmiũt.Qõ eni ſemel fecii

ſe bonũ ẽ:nõ põt malũ eſſe ſi frequẽter fiat.aut

ſi aliq culpa vitãda ẽ:non ex eo ꝙ ſepe:b ex eo
qð fit aliqũ:culpabile ẽ.non vigulemꝰitaq; die

bus paſce:ne expectata diu adulteroꝛũ deſide

ria cõpleant᷑:ne occaſionẽ peccãdi vxoꝛ iueni⸗

at:ne maritali nõ poſſit recludi claue. Ardenti

. . .
8 2 R .
10 „ . DWO
—
Rððð N
. 4 LR

us appetit̃ qᷣcqͥd eſt rartus. Nõ poſſũ vniuerſa

tyrũ intrare non audebo:ita totus ⁊ coꝛꝑe ani
mo pꝑtremiſco. Rideas foꝛſitã 1 muliercularũ

ꝑcurrere:q ſanctoꝝ pᷣſoyteroꝝ littere cõpꝛehẽ
dunt. de libellis illius aliqd ꝓferam. Argumẽ
tat᷑ ↄtra ſigna atq; virtutes:q̃ in haſilicis ma·

tyrũ fiũt:⁊ dicit eas incredulis ꝓdeſſe:non cre

dentibꝰ:q̃ſi nũc hoc q̃rat᷑ qͥbꝰ fiant:⁊ nõ qᷓ vᷣtu

te fiant.Eſto ergo ſigna ſint infideliũ:q qm ſer
moni æ doctrine credere noluerunt: ſignis ad⸗

ducãt᷑ ad fidẽ:⁊ dñs incredulis ſigna facichat

7 tũ nõ iccirco dñi ſugillãda ſüt ſigna.qꝛ illi in

fideles erãt Sed maioꝛi admirationi erunt: qꝛ

tante fuere potentie: vt etiã mẽtes duriſſimas
rxdomarẽt: ⁊ ad fidez cogerẽt. Itaq; nolo mihi
dicas ſigna inſideliũ ſũt:ſ reſpõde quõ in viliſ
ſimo puluere ⁊ fauilla neſcio : tãta ſit ſignoꝛũ
vtutumq; pᷣſentia. Sentio ſentio infeliciſſime

moꝛtaliũ qͥd doleas:qͥd timeas.Spũs iſte im⸗
mũdus qͥ hec te cogit ſeribere: ſepe hoc viliſſi⸗
mo toꝛtus ẽ puluere:imo hodieq; toꝛqtur:et q̊
in te plagas diſſimulat: in ceteris cõſitet. Niſi
foꝛie ĩ moꝛtẽ gentiliũ impioꝛũq; MPoꝛphyrij et
Eunomiij:has pᷣſtigias demonũ eſſe ↄfingas:

et nõ vere clamare demones: ſed ſua ſimulare
toꝛmẽta. Do ↄſiliũ Ingredere Baſilicas mar

tyrũ ⁊ aliqñ purgaberis.iuenies ibi multos ſo

cios tuos:a nequaqᷓ; cereis martyrũ qᷣ tibi di⸗

ſplicent:ſ flãmis inuiſibilibꝰcõbureris:⁊ tun
fateberis qd nüc negas:⁊ tuũ nomẽ qͥ in Nigi

lãtio loqris: libere ꝓclamabis te eẽ aut Mer⸗

curiũ ꝓpter nũmoꝝ cupiditatem: aut Noctur
nũ iuxta Clauti Amphitrionẽ: qͥ doꝛmiẽte in
Alecmene adulterio: duas noctes Jupiter co⸗

pulauit: vt magne foꝛtitudis Hercules naſce⸗
ret᷑: aut certe liberũ patrẽ ꝓ ebꝛietate ⁊ cantha

ro ex humeris:depẽdente: ⁊ ſemꝑ rubente fa⸗

cie: ⁊ ſpumãtibus labijs effrenatiiq; conuitijs.

Ande ⁊ in hac ꝓuincia cum ſubitus terremo⸗

tus noctis medio omes ð ſomno excitaſſet: tiu

pꝛudẽtiſſimus ⁊ ſapientiſſimꝰmoꝛtaliũ nudus
oꝛabas: ⁊ referebas nobis Adam ? Euam de
paradiſo eiectos ſic oꝛaſſe.et illi quidem aper⸗
tis oculis erubuerũt:nudos ſe eſſe cernẽtes:et

verẽda texerũt arboꝛũ folijs. tu ⁊ tunica ⁊ fide

nudus:ſubitoq; timoꝛe perterritꝰ:et aliqͥd ha⸗
bens nocturnarũ crapulaꝝ ſanctoꝛũ oculis ob

ſcenã partem coꝛpoꝛis ingerebas: vt tuaʒ indi

cares pꝛudentiã. Tales habet aduerſarios ec

cleſia. i duces cõtra martyrũ ſanguinem di⸗
mmicant. huiuſcemodi oꝛatoꝛes ↄtra apoſtolos
pronãt. imo tã rabidi canes cõtra xp̃i latrant

diſcipulos. Ego cõfiteoꝛ timoꝛẽ meuʒ: ne foꝛſi
tan de ſuꝑſtitione deſcẽdat. QAuãdo iratus fu
ero:⁊ aliquid mali i meo aio cogitauero: ⁊ me
nocturnũ fantaſma deluſerit: Haſilicas mar⸗

3

Faoars

deliramẽta ſubſannes Non erubeſco eaꝝ ſidẽ
q̃ pᷣme viderunt dñm reſurgentẽ: que mittunt᷑
ad apoſtolos:que in matrę dñi ſaluatoꝛis ſan⸗

ctis apoſtolis cõmendant᷑. Tu ructato cum ſe

culi hominibꝰ.ego ieiunabo cum feminis:imo
cum religioſis viris:qͥ pudicitiã vultu pᷣferũt:
pallida iugi cõtinentia oꝛa poꝛtãtes xpᷣi oſtẽ
dunt verecũdiã. Videris mihi dolere ⁊ aliud
ne ſi inoleuerit apud Gallos ↄtinentia ⁊ ſobꝛi
etas atq; ieiuniũ:taberne tue lucra nõ habeãt:
vigilias diaboli ac temulẽta cõuiuia tota no
cte exercere non poſſis. ꝛeterea ijſdeʒ ad me
relatũ eſt epiſtolis:ꝙ cõtra auctoꝛitatẽ apoſto
li Pauli. imo Petri: Johis:⁊ Jacobi: qui de
xtras dede ſt Paulo ⁊ Barnabe cõmunicatio
nis ⁊ pᷣceperũt eis:vt pauperũ memoꝛes eẽnt
tu ꝓhibeas Hieroſolymã in vſus ſanctoꝝ ali⸗
qua ſumptuũ ſolatia dirigi. Nidelicʒ ſi ad hoc
reſpõdero:ſtatim latrabis meã me cauſã agere
q̃ͥ tanta cunctos largitate donaſti:vt niſi veniſ
ſes Hieroſolymã: ⁊ tuas vel patronoꝝ tuoꝛuʒ
pecunias effudiſſes: oẽs periclitaremur fame.
Egõo hoc loquoꝛ:qð beatus apłls MPaulꝰin cũ⸗
cLtis pene epiſtolis ſuis loqͥtur: ⁊ pᷣcipit in eccle

ſus gentiũ ꝑ vnam ſabbati:hoc eſt in die dñico

oẽs ↄferre debere.que Hieroſolymã in ſancto

rum ſolatia dirigant᷑: ⁊ vel ꝑ diſcipulos ſuos:

vel quos ipᷣi ꝓbauerint:⁊ ſi dignũ fuerit: ipſe
aut dirigat.aut ꝑpferat qð collectuʒ eſt. In acti
bus apoſtoloꝝ loquẽs ad Felicẽ pᷣſidem:poſt
annos ait plures elemoſynas facturus i gẽteʒ
meã veni ieroſolymã:⁊ oblatiões ⁊ vota:in
qͥbus inuenerũt me puriſicatũ in templo. Nũ⸗
quid in alia parte terraꝝ ⁊ in is eccleſijs q̃̊s na⸗
ſcentes ſide ſua erudiebat:que ab alijs accepe⸗
rat:diuidere non poterat: Sed ſanctis pauꝑi⸗
bus dare cupiebat:qͥ ſuas ꝓ xp̃o facultates re
linquẽtes:ad dñi ſeruituteʒ tota mente auerſi
ſunt.Longũ eſt nũc:ſi de cũctis epiſtolis eius
oia teſtimonia reuoluere voluero:in qbus hoc
git: ⁊ tota mẽte feſtinat:vt ieroſolymaʒ ⁊ ad
ſancta loca credentibꝰ pecunie dirigant᷑.nõ in
guariciã: ſed in refrigeriũ.non ad diuitias con
gregãdas.ſʒ ad imbecillitatẽ coꝛpuſculi ſuſtẽ⸗
tandã: a frigus atq; inediã declinandã Hac in
iudea vſq; hodie ꝑſeuerãte ↄſuetudine.nõ ſo
lum apud nos:ſed ⁊ apud hebꝛeos:vt qͥ i lege

dñſi meditant᷑ die ac nocte:a patrẽ non habent

in terra:niſi ſolũ deũ ſynagogaꝝ: ⁊ totiꝰ oꝛbis
foueant᷑ miniſterijs.ex eqͥtate dũtaxat:non vt
alijs refrigeriũ:⁊ alijs ſit tribulatio:ſed vt alio
rum abundantiã:alioꝝ ſuſtentet inopiam. Re
ſpõdebis hoc vnũquẽq; poſſe in patria ſua fa⸗
cere.nec pauꝑes defuturos:qͥ eccleſie opibꝰ ſu
ſtentãdi ſũt.Nec nos negamus cunctis paupe
ribꝰ etiã iudeis ⁊ Samaritanis.ſi tanta ſit lar⸗
.

gitas: ſtipes poꝛrigẽdas Sed apoſtolꝰ facien
dam qdem docet ad oẽs elemoſynã:ſed maxie

dad domeſticos fidei. Se qbus ⁊ ſaluatoꝛi euã

gelio loãbatur.facite vobis amicos de mãmo
na iniqtatis:qͥ vos recipiant in eterna taberna
cula. Nunqͥd iſti pauꝑes iter quoꝝ pannos et
ingluuiẽ coꝛpoꝛis flagrans libido dñatur:pñt
habere eterna tabernacula: qͥ nec pᷣſentia poſ⸗
ſident nec futura:HNõ eni ſimpliciter pauꝑes:
ſed pauꝑes ſpũ beati apellant᷑ de quibus ſcri
ptum eſt. Beatꝰ qͥ itelligit ſuꝑ egenũ ⁊ paupe⸗
rem:in die mala liberabit eum dñs. In vulgi
pauꝑibus ſuſtentandis: nequaqᷓ; intellectꝰ:ſʒ
elemoſyna opus eſt. In ſanctis pauꝑibꝰ beati
tudo eſt itelligentie.vt ei tribuat qͥ erubeſcit ac
cipere:⁊ cum accepit:dolet:metẽs carnalia: et
ſeminãs ſpiritalia.Qð aũt aſſeris eos melius
facere qͥ vtant᷑ rebus ſuis:⁊ paulatim fructus
poſſeſſionuʒ ſuaꝝ pauperibꝰ diuident: qᷓ; illos
qͥ poſſeſſionibꝰ venũdatis ſemel oĩa largiãtur:

non ame els: ſed a dño reſpondebit᷑. Si vis eẽ
pfectꝰ: vade ⁊ vende oĩa que habes: ⁊ da pau

peribus: ⁊ veni ſeq̃re me.Ad euʒ loquitur qui
vult eſſe ꝑfectus:qui cum apłis patrẽ nauicu⸗
lam ⁊ rhete dimittit. Iſte quẽ tu laudas:ſecũ⸗
dus ⁊ tertius gradus ẽ:quẽ ⁊ nos recipimꝰdũ
modo ſciamus pᷣma ſecũdis ⁊ tertijs pᷣferẽda.
Nec a ſuo ſtudio monachi deterrendi ſunt a te

linguis vipereis ⁊ moꝛſu ſeuiſſimo. de qͥbꝰ ar⸗

gumentaris ⁊ dicis. Si oẽs ſe clauſerint ⁊ fue

rint in ſolitudine:qͥs celebꝛabit eccleſias: qͥs ſe

culares homies lucrifaciet:qͥs peccãtes ad vir
tutes poterit cohoꝛtari⸗ Hoc eni modo ſi oẽs
tecũ fatui ſint:ſapiẽs qͥs eſſe poterit:Et virgi⸗
nitas nõ erit apꝛobãda. Si eni omes vᷣgines
fuerint:nuptie non erũt:interibit humanũ ge⸗
nus:infantes in cunis nõ vagient:obſtetrices
abſq; mercedibꝰmendicabũt:⁊ grauiſſimo fri⸗

goꝛe ſolutꝰ atq; cõtractus doꝛmitãtius vigila⸗

bit i lectulo. Rara eſt vtus: nec a pluribus ap
petit᷑. atq; vtinã hoc oẽs eſſent:qð pauci ſunt.
de ͤbus dicit᷑:multi vocati:pauci auteʒ electi.
⁊ vacui eſſent carceres. öonachus autẽ non

doctoꝛis ſed plangẽtis habet officiũ.qui vel ſe

vel munduʒ lugeat:⁊ dñi pauidus pᷣſtolet᷑ ad⸗

uentũ.qͥ ſciens imbecillitatẽ ſuam ⁊ vas fragi⸗

le qð poꝛtat:timet offendere ne impingat: coꝛ⸗
ruat:atq; frangat᷑. Unde ⁊ mulieꝝ maximeq;

adoleſcẽtulaꝝ vitat aſpectũ:⁊ intantũ caſtiga

toꝛ ſui eſt:vt etiam q̃ tuta ſũt ꝑtimeſcat:cur in⸗
quies pergis ad heremũ: videlicet vt te nõ au
diam:non videã:vt tuo furoꝛe nõ mouear:vt
tua bella non patiar:ne me capiat oculus mere
tricis:ne foꝛma pulcherrima ad illicitos ducat
amplexus. Reſpõdebis hoc nõ eſt pugnare:ſ
fugere. Sta in acie:aduerſarijs armatꝰ obſiſte

np
ite
glig
ſtete
Au
ſece
u
cun
fugt
pent
Ptſe
lem
noſt
mon
ſol⸗
ocul
Cs
liamn
ſcare
copel
feh
rogan
nane
Goin
rip⸗
dig
tn
rurt
feno
uo
Uilucn
chofli
ſttumen
loseap
Vent
keüblal

lsd
R

k
kifaee
ſognotq⸗
n
nonit
Cfeid
nltan
ſooc
Aſcolee
mnur. O
fontept
teſſeg
noni i
dendom
lecenti
0saus
nlhci

hiri
lmate
lumiai
Renin
andbenn
pune
Numgt
aranden
egubburſn
1hue
6. nle
Pünndleme⸗
pbphen
jendecnt
nanlt
Beos nln
huinfnan
enle⸗
dirbergiitu
hi Ginbes
ben Npe
Hogniurgei
nimnon
ulandns Ki⸗
nosreapindi
lonisßfeit
hnendintk
ſinoxp'e
edaniendi

nuditsi
Ntcituiin
aincch loi

en biung⸗

—
=
—
—
= —
— —
—
— =
=S

liquijs deteſtantiis. Epla. XIII

II

vt poſtqᷓ viceris:coꝛoneris. Fateoꝛ imbecilli⸗

tatem meã Nolo ſpe pugnare victoꝛie:ne ꝑdã

aliqñ victoꝛiã.ſi fugero:gladium dimittam. ſi
ſtetero:aut vincendũ mihi eſt:aut cadendum.
Quid aũt neceſſe eſt certa dimittere: ⁊ incerta
ſectari: Aut ſcuto aut pedibus moꝛs vitanda ẽ

Tu qͥ pugnas ⁊ ſuꝑari potes:et vincere.Ego

cum fugero:non vincar in eo ꝙ fugio.ſed ideo
fugio:ne vincar. Nulla ſecuritas ẽ vicino ſer⸗
pente doꝛmire.põt fieri vt me non moꝛdeat: tñ

pᷣt fieri vt aliquãdo me moꝛdeat. atres vo

cemus ſoꝛoꝛes ⁊ filias ⁊ non erubeſcimꝰ vitijs
noſtris nomia pietatis obtendere: Quid facit

monachus i cellulis feminaꝝ: quid ſibi volũt

ſola ⁊ pꝛiuata colloquia:⁊ arbitros fugientes

oculi:Ganctus amoꝛ impatientiã non habet.
Qð de libidine diximus:referamus ad auari⸗
tiam:et ad oia vitia que vitant᷑ ſolitudine. Et

iccirco vꝛbiũ frequẽtias deelinamus:ne facere

cõpellamur:que nos nõ tam natura cogit face
re:qᷓ; volũtas.ec vt dixi ſanctoꝝ pᷣſbyteroꝝ

rogatu vnius noci lucubꝛatione dictaui:feſti⸗

nante ad modum fratre Siſinnio: ⁊ ꝓpter ſan
ctoꝛũ refrigeria egyptũ ire ꝓperante:alioquin
⁊ ipᷣa materia aptam habuit blaſfemiã:que in⸗
dignationẽ magis ſcribẽti qᷓ; teſtimonioꝛũ mul
titudinẽ flagitaret.Qõð ſi ᷓoꝛmitantiꝰ in mea
rurſus maledicta vigilauerit: ⁊ eodes oꝛe blaſ⸗
femo quo apoſtolos ⁊ martyres lacerat: ð me

quoq; putauerit detrahendũ:nequaqᷓ; illi bꝛe-
ui lucubꝛatiũcula: ſed tota nocte vigilabo: ⁊ ſo
cijs illius imo diſcipulis vel magiſtris: qui ni⸗

ſitumentes vteros viderint feminaruʒ: mari⸗
tos eaꝝ xp̃ᷣi miſterio arbitrat̃ indignos.
HBeati hieronymi pᷣſbꝛi ad Ripariuʒ pᷣſby
terũ blaſfemiã Vigilãtü de non venerandis re

2

A Tcepitis pꝛin

frfis tuis nõ reſpõdere ſuꝑbie eſt incau

te id facere temeritatis. De his eni rebus inter
rogas:q̃ ⁊ ꝓferre ⁊ audire ſacrilegiuʒ eſt. ZRlis
Vigilantiũ quix lo op poOα hoc voca

tur nomine nã Goꝛmitantiꝰ reetius diceretur

Os fetidũ rurſus aperire: ⁊ putoꝛem ſpurciſſi
mũ contra ſanctoꝛũ martyrũ ꝓferre reliquias

⁊ nos qui eas ſuſcipimus appellare cinerarios

⁊ idolatras:qui moꝛtuoꝛuʒ hoiuʒ oſſa venere⸗
mur.O infelicem hoĩem:et omni lachꝛymarũ
fonte plangendũ:qui hec dicens non ſe intelli
git eſſe Samaritanũ ⁊ iudeũ:qui coꝛpoꝛa moꝛ
tuoꝛũ ꝓ imundis habent:⁊ etiã vaſa que in ea
dem domofuerint pollui ſuſpicant᷑: ſequẽtes
occidentẽ litteram: ⁊ non viuificantẽ ſpiritum
Nos autẽ non dico martyrũ reliquias: ſed ne
ſoleʒ qdẽ ⁊ lunã.nõ angelos:nõ archangelos

8 — 4 4 C ð l ðM

Feo. III

nõ cherubin:non ſeraphin: ⁊ oẽ nomẽ qð noia

tur: ⁊ in pᷣſenti ſeculo ⁊ in futuro colimus ⁊ ad
oꝛamus.ne ſᷣuiamꝰ creature potius qᷓ; creato⸗
ri:qͥ eſt benedictꝰ in ſecula.onoꝛamꝰaũt reli⸗
quias martyrũ:vt eum cuius ſũt martyres ad
oꝛemus.lhonoꝛamꝰ ſeruos:vt honoꝛ ſeruoꝛũ
redundet ad dñm:qͥ ait:Qui vos ſuſcipit: me
ſuſcipit. Ergo Petri ⁊ Pauli imunde ſunt re⸗
liquie: Ergo M.oyſi coꝛpuſculũ imũdũ erit⸗

qð iuxta hebꝛaicã veritatẽ ab ipᷣo ſepultum eſt
dño. Et quotiẽſcũq; apoſtoloꝝ ⁊ ꝓphetarum

⁊ omniũ martyrũ baſilicas ingredimur:totiẽs
idoloꝛũ templa veneramur. Alccẽſiq; an tumu
los eoꝝ cerei idolatrie inſignia ſunt. Plus ali⸗

qᷓd dicam: qð redundet in auctoꝛis caput:⁊ in

ſanũ cerebꝛũ vel ſanet aliquãdo vel deleat.ne
tãtis ſacrilegijs ſimulacrũ anime ſubuertãtur:
ergo ⁊ dñi coꝛpus in ſepulcro poſitũ imunduʒ
fuit.Et angeli qͥ candidis veſtibus vtebantur
moꝛtuo cadaueri atq; polluto pᷣbebant excubi

as: vt poſt multa ſecula Boꝛmitantiꝰ ſomnia⸗
ret:imo eructaret imũdiſſimã crapulam: ⁊ cuʒ

Juliano ꝑſecutoꝛe ſanctoꝛuʒz:baſilicas aut de⸗
rueret:aut in templa cõuerteret. iroꝛ ſan⸗
ctum epᷣm:iĩ cuius parrochia eſſe pᷣlbyter dici⸗
tur: acqᷣeſcere furoꝛi eius: ⁊ non virga apoſto⸗
lica:virgaq; ferrea confringere vas inutile: et
tradere in interituʒ carnis:vt ſpũs ſaluus fiat.

Meminerit illius dicti. Si videbas furẽ: cur

rebas cum eo:⁊ cum adulteris poꝛtionẽ tuam
ponebas.Et in alio loco. In marutino interfi-

ciebam omnes peccatoꝛes terre:vt diſperderẽ

de ciuitate dñi omnes opantes iniqtatem. Et

iterũ. Nõne odientes te domine odio habui:⁊
ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebaʒ⸗ Mꝛofecto odio
oderam illos/ Si non ſunt honoꝛãde reliquie
martyrũ:quomodo legimus:pcioſa in counſpe

ctu dni moꝛs ſanctoꝝ eius. Si oſſa moꝛtuoꝛuzʒ

polluũt ↄtingentes:quomodo lheliſeꝰmoꝛtuꝰ

moꝛtuũ ſuſcitauit: Et dedit vitam coꝛpoꝛi:qð

iuxta Vigilantiũ iacebat imũdũ. Ergo oĩa ca
ſtra iſraelitici exercitus:⁊ populi dei fuere im

munda.qꝛ Joſeph ⁊ patriarchaꝝ coꝛpoꝛa poꝛ

tabant in ſolitudine:⁊ ad ſanctã terram imun⸗
dos cineres ꝑtulerant. Joſeph qͥʒ qͥ in typo pᷣ⸗
ceſſit dñi ſaluatoꝛis noſtri ſceleratus fuit:qͥ ta⸗
ta ambitione Jacob in Hebꝛon oſſa poꝛtauit:
vt imũdũ pr̃eʒ auo ⁊ attauo ſociaret imũdis ⁊
moꝛtuũ moꝛtuis copularet O pᷣcidẽdã linguã
a medicis:imo inſanũ curãdũ caput: vt qui lo⸗
qui neſcit: diſcat aliqñ reticere.Ego vidi h̊ ali⸗
quando poꝛtẽtũ:⁊ teſtimonijs ſcripturarũ q̊ſi
vinculis Himocratis volui ligare furioſũ.Sʒ
abijt:exceſſit:euaſit:erupit: ⁊ inter adrie flu

ctus:Cotijq; regis alpes:in nos declamando

clamauit.qᷣcqͥd eni amens loquit zvociſeralio

Iars

clamoꝛ eſt apellãdus.Tacita me foꝛſitan co
gitatione rephẽdas:cur in abſentẽ iuehar Fa

teboꝛ tibi doloꝛẽ meũ. Sacrilegiũ tm̃ patiẽter etri
negationis. Hãc illi mr̃is charitatẽ ſupbe acci
pisẽtes:eoſq; reciꝑe nolẽtes:ab ecclłie cõmunio
ne receſſerũt.Et cuʒ ipᷣo Lucifero ſuo auctoꝛe

audire non poſſũ. Legi eni Syromaſten D
nees:auſteritatẽ Helie:ʒelum Simonis Cha⸗

nanel: Petri ſeueritateʒ Ananiã et Saphyrã
trucidãtis: Pauliq; ↄſtãtiã: qͥ Helymã magũ

vijs dñi reſiſtentẽ:eterna cecitate dãnauit Nõ
eſt crudelitas ꝓ deo:ſᷣ pietas. AUnde ⁊ in lege
Dꝛ. Si frater tuꝰ ⁊ amicus et vxoꝛ: q̃ eſt in ſinu
tuo depꝛauare te voluerit a veritate: ſit manꝰ
tua fuꝑ eos:⁊ effunde ſanguinẽ eoꝝ:⁊ auferes
malũ de medio iſrł. Iteꝝ dicã. Ergo martyrũ

imũde ſũt relide.Et qͥd paſſi ſunt apłi:vt imũ
dũ Stephani coꝛpus tãta funeris ambitiõe pᷣ
cederẽt:vt facerẽt ei planctũ magnũ: vt eoꝛuz

luctus ĩ nr̃ᷣm gaudiũ verteret᷑. Nã qð.dicis eũ
vigilias execrari:facit ⁊ hoc ↄtra vocabulum
ſuũ vt velit doꝛmire Vigilantiꝰ:⁊ non audiat

ſaluatoꝛẽ dicẽtẽ ſic:Nõ potuiſtis vna hoꝛa vi
gilare mecũ.vigilate ⁊ oꝛate ne intretis i tẽpta

tionẽ.ſpũs ꝓmptus eſt:ſʒ caro infirma. Et in

alio loco Pꝛopheta decantat: Media nocte

ſurgebã: vt cõfiterer tibi ſuper iudicia iuſticie

tue.Dñim quoq; in euangelio legimꝰ ꝑnoctaſ⸗

ſe:⁊ aplos clauſos carcere tota nocte vigilaſſe
vt illis pſallentibꝰ terra q̃teret᷑: cuſtos carcer!.
crederet:magiſtratꝰ ⁊ ciuitas terrerent᷑. Loqͥ⸗

tur MPaulus. Oꝛationi inſiſtite vigilãtes in ea

Et in alio loco:in vigilijs frequẽter. Doꝛmiat
itaq; Nigilãtiꝰ: a ab exterminatoꝛe egypti cuʒ
egyptis doꝛmiẽs ſuffocet᷑. Nos dicamus cuʒ
Bauid: Nõ doꝛmitabit neq; doꝛmiet q̃ cuſto⸗
dit iſrk: vt veniat ad nos ſanctꝰ Ethir: qui iter
Stat᷑ vigil.Et ſi quando ꝓpter peccata noſtra
Ddoꝛmierit: dicamus ad euʒ. Surge:vt qͥd doꝛ

mitas domie:excitemuſq; illuʒ:⁊ nauicula flu

ctuante clamemus: Magiſter ſaluos nos fac

Nerimꝰ. NPlura dictare voluerã:ſi non epiſto
laris bꝛeuitas pudoꝛẽ nobis tacẽdi imponeret

⁊ ſi libꝛoꝝ ip̃ius ad nos voluiſſes mittere can⸗

tilenas:vt ſcire poſſemus ad q̃ reſcribere debe

remus. Nũc aũt aerẽ verberauerimꝰ: ⁊ non tã
illius inſidelitatẽ:q̃ oibꝰpatet: qᷓ; noſtrã fidem
aperuimus. Ceteꝝ ſi nolueris lõgioꝛ nos ad⸗
uerſum eum libꝛũ ſcribere mitte nenias illiꝰ et
ineptias: vt Johem baptiſtã audiat pᷣdicãteʒ.
Ja ſecuris ad radices arboꝝ poſita ẽ. Omnis

eni arboꝛ que nõ facit fructũ bonuʒ excidetur

in ignem mittterff.
Argulnẽtũ ſequẽtis opuſculi excerptum ex
Iſidoꝛo libꝛo octauo ethimologiaz.
Vciferiani a lucifero Syrimie ep̃o oꝛ⸗
l i:qͥ ep̃s catholicos qͥ Lonſtantini ꝑſe
cutiõe ꝑfſidie Arrianoꝝ ↄſiſtẽtes erãt
⁊ poſtea coꝛrecti redire in catholicã eccłiaʒ de⸗

legerunt: dãnãtes ſiue qð crediderunt:ſiue qð

ſe credere ſimulauernut:quos catholica eccle⸗

ſia materno recepit ſinu tãqᷓ; Metrũ poſt fletũ

q̃ mane oꝛiebat᷑ cadere meruerüt.
Altercatio Luciferiani ⁊ Oꝛthodoxi cuiuſ
dam edita a beato hieronymo p̃ᷣſbytero ↄtra

Luciferianũ in ſcripta. Epla. XIII
„ Poxime accidit.
vt qͥdam Luciferi ſectatoꝛ cum alio ec
eleſie alũno odioſa loꝗcitate cõtendẽs: caninã

facundiã exercuerit. Aſſerebat quippe vniuſũ
mundũ eſſe diaboli. Et vt iam familiare ẽ eis

dicere:factũ de eccłia lupanar. At ille ↄtrario

rationabiliter qͥdem ⁊ opoꝛtuno loco ⁊ tꝑe de

fendebat:non ſine cauſa xpᷣm moꝛtuuʒ fuiſſe:

nec abſurdoꝛum tm̃ cauſa dei filiũ deſcendiſſe.
Quid plura:dũ audientiã ⁊ circulũ lumina iã
in plateis accẽſa ſoluerẽt:⁊ incõditã diſputati
onẽ nox interrũperet:cõſputa pene inuicẽ i fa⸗

cie rceſſerũt.oc tamẽ his qui affuerunt ſtatu

entibus:ꝙ in ſecretã poꝛticũ pꝛimo mane cõue
niret᷑:quo cum iuxta placitũ om̃es ↄueniſſent
viſum eſt vtriuſq; ſermoneʒ a notarijs excipi.

Atq; ita cũctis reſidentibꝰ.. Helladius LCu⸗
ciferianus dixit.Hoc pᷣmuʒ mihi reſpõderi vo

lo:vtrũ Arriani xpᷣiani ſint an non: Hiero⸗
nymꝰ oꝛthodoxus.Ego plus inqᷣt interrogo:

vtrũ ne oẽs heretiei xpᷣiani ſint. Luci.dixit

Quẽ hereticũ dixeris xpᷣianũ negaſti. Oꝛ.

Oẽs ergo heretici chꝛiſtiani non ſũt. Luci.
FJanm ſuperiꝰaudiſti. Oꝛtho. Si chꝛſtiani

nõ ſũt diaboli ſũůt. Tuci. Nemo dubitat.
Oꝛtho.Si autẽ diaboli ſunt:nihil refert he
retici ſint an gentiles. Luci. Mõ refello.

Oꝛtho. Igit᷑ pᷣfixum inter nos habemus
heretico ſic loquendũ ſicut de gentili. Luci.

Plane firũ Oꝛtho. Quere modo vt libet
qm inter nos conſtat nunc hereticos gentiles
eſſe. Luci. Qð interrogatio mea cogere vo
lebat expᷣſſum eſt hereticos chꝛiſtianos nõ eẽ.
Nunc reſtat cõcluſio.Si arriani heretici ſũt:
heretici omes gẽtiles ſũt: ⁊ arriam gẽtiles ſũt
⁊ ita cõſtat nullã ſocietatẽ eceeẽ cũ arrianis
id eſt. cum gẽtilibus.manifeſtũ eſt ergo veſtrã
eccłiam que ab arrianis.id ẽ.a gẽtilibus epos
ſuſcipit:non tam ep̃os recipere qᷓ de capitolio
ſacerdotes: ac per hoc antixpᷣi magis ſynago⸗
ga qᷓ; xpᷣi eccleſia debeat nuncupari Oꝛtho.
Ecce impleta eſt ꝓphetia: parauit mihi foueã
⁊ ipᷣe incidit in aam. Luci. Quo nã modo
ONꝛtho. Si arrlani vt dic gentiles ſut: ⁊ ar⸗
rianoꝛuʒ cõuenticula caſtra ſunt diaboli:quo⸗

od
Lc
P⸗
llen
cher
(ſer
Pne
amn.
cipt
O
ned
go
deri
eie
fecl
eßin
pus
puo
fepo
gect
heſte
(hae
pide
en
us
ge
ſac

“

latie
se
(o:et
hoſte⸗
Nule

ppone

ſlageb
Cuor
gligzle
hvoſtala
eci c
ſenabe
ua.
diotnan
Ocho.
7ſtek⸗

ons.

baaan
peniten

ſermon

ghonno
umlaic
Ulkenti.
1ſacerd

enſane
Onne
Olico.

non

ndlee
tisenini
ipennic
mlliareiss
Aiſlehen
borpen
ouucz ilſe
deltaaſe
Mlülunind
i diu
ceinuciji
fuerunken
monmmed
des ueiſe
oarisergn
halnult
birchänt
nont ben
ck inmeg
14 Ladrt
ln. b
ſi Lu.
„Achin
Penodooct
Eublint⸗
ebehmnu
U

Tractatus II

modo in caſtris diaboli baptizatum recipis.
Luci. Recipio:ſed penitentẽ. Oꝛtho.

Pꝛoꝛſus qͥd dicas nõ intelligis: quiſqᷓ; ne gen
tilem recipit penitẽtẽ. Luci. Ego ſimpli⸗
citer ĩ exoꝛdio pᷣmonis oẽs hereticos gentiles
eſſe reſpõdi. Nerum qꝛ captioſa reſpõſio fuit:
pᷣme q̃ſtionis tibi palmã tradẽs ad ſcdᷣam veni
am.in qua aio laicum ab arrianis venientẽ re⸗
cipi debere penitentẽ:clericuʒ vo non debere.
Oꝛtho. Atqui i pᷣma q̃ſtione quã obtinuiſſe
me dicis:etiã ſcdðᷣam obtinui. Tuci. Soce

quõ obtinueris. Oꝛtho. Melcl ⁊ laicos ⁊

clericos vnũ hr̃e xpᷣm:nec aliũ neophytis aliũ
epᷣis eſſe deũ:Cur ergo nõ recipiat clericos:qͥ
recipit laicos penitentes Luci. NMon eſt
ep̃i iᷣm lachꝛymas fundere ꝓ peccatis: ⁊ coꝛ⸗
pus attrectare dñi. Nõ eſt epi ad fratꝝ genua
ꝓuolui:⁊ de ſublimi loco euchariſtiã miniſtra

re populo.Aliud eſt lugere qð fueris:aliud ne

glecto peccato in ecclia viuere gloꝛioſũ. Tu qͥ

heſterno die ſacrilegus creaturã dei filiũ pꝛedi
cabas:qͥ quotidie peioꝛ iudeis blaſfemiarũ la⸗

pides in xpᷣm iaciebas: cuius manus ſãguine
plene ſũt:cuius ſtilus lãcea militis fuit:ad vni
us hoꝛe cõuerſionẽ virgineʒ eccłiazʒ adulter in
gredieris.ſi peccaſſe te penitet:officiũ depone
ſacerdotis:ſi te non peccaſſe cõſidis:permane

q fuiſti. Oꝛtho. Rhetoꝛicarl: 2 a diſpu

tationũ ſpinetis ad campos libere declamatio
nis excurris. Nerũ deſine q̃ſo a cõmunibus lo

cis:et in gradũ rurſum ac in lineas regredere:

poſtea ſi placuerit latius diſſeremus. Luci.

Miulla declamatio h̊ ẽ.Doloꝛ patientiã ſuꝑat:
prpone vt libet: argumẽtare vt libet:nũ qᷓ; per⸗

ſuadebis idẽ eſſe epᷣm qð laicũ penitẽtẽ Oꝛ.

Quoniã obſtinate tenes aliaʒ eſſe rõnem epᷣi:

aliaʒ laici ad cõpend iũ tẽptationis:tribuo qð

poſtulas:nec me pigebit locũ te faciẽte manuʒ

recũ cõſerere.expone mihi quare laicũ venien
tem ab arrianis recipias:epᷣm non recipias.
Luci. Recipio laicũ:qꝛ erraſſe ſe ↄſitetur: ⁊
dñs mauult penitenriã peccatoꝛis qᷓ; moꝛtem.
Oꝛtho. Recipio et ego epᷣm: qꝛ et erraſſe ſe
ↄfitet᷑:⁊ dũs mauult penitentiaʒ peccatoꝛis qᷓ;

moꝛtẽ. Luci. Si errare ſe cõfitet᷑:cur epᷣs

pſeuerat:deponat ſacerdotium:cõcedo veniã

penitẽti. Oꝛtho. Reſpondebo tibi ego
ſſeermonibus tuis. Si laicus erraſſe ſe cõſitetur

quomodo laicus ꝑſeuerat:deponat ſacerdoti
um laici.id eſt.baptiſma:et ego do veniam pe⸗

nitenti. Scriptuʒ eſt eni. Regnum quippe nos
⁊ ſacerdotes deo ⁊ patri ſuo fecit.Et iteꝝ. Gẽ
teum ſanctã: regale ſacerdotiũ:populũ acqᷣſituʒ
Hhmne quod licet xpᷣiano: cõmuneẽ tam epo
Gᷓᷓ laico. Qui penitentiã agit: pꝛioꝛa cõdẽnat.
Si non licet ep̃o penitẽti ꝑſeuerare qð fuerat:

o. LIII

Epla XIIII

non licet laico penitenti in eo ꝑmanere: ꝓpter
gðõð pniam confitef̃. Luci. Recipimus lai

cos:qm nemo cõuertit᷑ ſi ſcierit baptiʒandũ: ⁊

ita fiet vt nos ſimus cauſa ꝑditionis eoꝛũ ſi re⸗

pudien᷑. Oꝛtho. Tu in eo qð recipis lai
cum vnã animã recipiẽdo ſaluas:⁊ ego in reci

piendo epᷣm nõ dicã vnius ciuitatis populos:

ſed vniuerſã cui p̃eſt puinciã eccłie ſocio: quẽ
ſi repellã multos ſecum in ruinaʒ trahet.Quã
ob rem queſo vos vt eã rõnem quaʒ in paucis
recipiẽdis habere vos exiſtimaſtis:etiã ad to⸗
tius oꝛbis ſalutem cõcedatis Qð ſi diſplicet ⁊
tam duri eſtis.imo tã irrationabiliter inclemẽ⸗

tes:vt eum q̃ dederit baptiſma hoſtẽ xpᷣi:eum

qui acceperit filiũ puretis: nos nobis aduerſa
non faciamus:aut epᷣm cũ plo recipimus quẽ
facit xpᷣianum:aut ſi epᷣm non recipimꝰ: ſcimꝰ
etiam nobᷣ populũ reijcienduY̊. Luci. Oꝛo

te nomine xp̃i non legiſti de ep̃is dictum: vos

eſtis ſal terre. Si autẽ ſal infatuatũ fuerit: in q
ſaliet᷑:ſed ⁊ ad nihilũ eſt vtile:niſi vt ꝓciatur

foꝛas: ⁊ conculcet᷑ ab hominibꝰ.Sʒ ⁊ illud qð
populo peccatoꝛe ſacerdos deũ exoꝛet: ac ꝓ ſa

cerdote nullus ſit alius qͥ depꝛecet᷑. Que qᷣdeʒ
duo ſcripturarũ capitula in ſententiã cõcurrũt
vnam. Nam vt ſal omnẽ cibũ cõdit:nec eſt ali
q̃d ꝓ ſe tam ſuaue qð abſq; eo guſtũ demulce⸗
at. Ita mundi totius ⁊ eccłie ꝓpꝛie condimen
tum ep̃s ẽ᷑:qui ſi infatuatus fuerit:ſiue ꝑ nega
tionem: ſiue ꝑ hereſim:ſiue ꝑ libidineʒ: ⁊ vt ſe
mel dicam ꝑ vniuerſa peccata:a quo alio pote
rit condiri:cum ipᷣe fuerit condimentũ: Sacer
dos quippe ꝓ laico offert oblationẽ ſuaʒ:impo

nit manũ ſubiecto:reditũ ſancti ſpũs inuocat:

atq; eum qui traditus fuerat ſathane in interi⸗
tum carnis: vt ſpũs ſaluus ſieret indicta in po⸗

pulum oꝛatione altario recõciliat.nec pᷣus vnũ

membꝛũ reſtituit ſanitati:qᷓ; omnia ſimul mem
bꝛa cõflauerit.facile quipe ignoſcit filio pater
cum mater ꝓ viſceribus ſuis depꝛecat᷑. Si er⸗
go hoc quẽ diximus gradu laicus penitens re
ſtituit᷑ eccłie:ibiq; conſequitur veniã vbi luctꝰ
p̃ceſſerat:manifeſtũ eſt ſacerdotẽ ð graduſuo
motũ in eundẽ locum non poſſe reſtitui:qꝛ aut
penitens ſacerdotio carebit:aut in honoꝛełꝑſi⸗
ſtens reduci in eccłkiam non poterit ꝑ oꝛdinem
penitentis. Tu mihi nunc infatuato ſale eccle
ſie ſapoꝛem contaminas.tu eni eum qͥ ꝓiectus
foꝛas iacere deberet in ſtercoꝛe a cunctis homi
nibus cõculcãdus ſuꝑ altariũ reponis.Et vbi
erit ulud apoſtoli pᷣceptuʒ: Opoꝛtet epiſcopũ
eſſe ſine crimine quaſi diſpenſatoꝛẽ dei.Eilite⸗
rum. ꝓbet autẽ ſe vnuſquiſq;: ⁊ ſic accedat vbi

dominica denüciatio eſt: ne miſerimus marga

ritas noſtras ante poꝛcos.Quod ſi de oĩbꝰ ge⸗

ner aliter dictuz intelligis: q;to magis de ſacer

i2

Foars

dotibus pᷣcauenduʒ eſt:cum etiam de laicis ſic
habeat᷑: Separamini inqͥt dominꝰꝑ Moyſẽ
a tabernaculis iſtoꝝ hominũ duriſſimoꝝ: ⁊ no
lite tangi ab oibus qͥ ſunt eoꝝ: ne ſimul perea⸗
tis in peccato eoꝝ. Et rurſum in duodecim ꝓ⸗

phetis Sacrificia eoꝛũ tanqᷓ; panis luctꝰ: oẽs

q̃ manducant ea cõtaminabunt᷑. Et in euange
lio: dũñs lucerna inq̃ͥt coꝛpoꝛis eſt oculus tuꝰ.i.
eccłie.lumẽ eſt ep̃ᷣs. Si aũt oculus tuꝰ ſimplex
elt.totũ coꝛpus tuũ lucidũ erit. Sacerdote eni
fidem verã pᷣdicante ex oi coꝛde tenebꝛe diſcu⸗

tiuntur: ⁊ cauſam reddit. Neq; eni lucerna ac⸗

cendit᷑ ⁊ ponit᷑ ſub modio:ſed ſuꝑ candelabꝛũ
vt luceat oibus qͥ in domo ſũt. Lucernaʒ eni
eſt deus ſcientie ſue igniculũ in epᷣo ſuccendi:
vt nõ ſibi tm̃ luceat:ſed oibus ꝓſit. Et in cõſe⸗
quẽti. Si inqͥt oculus tuꝰ nequã fuerit: oẽ coꝛ⸗
pus tenebꝛoſũ eſt. Si eni lumen qð in te eſt te⸗
nebꝛe ſũt:ipᷣe tenebꝛe quãte erũt: Et recte.Nã
cum ideo epᷣs in eccłia cõſtituat᷑ vt populũ co⸗

erceat ab erroꝛe:quãtus erit erroꝛ in pło: cum
errat ille qui docet: Quomodo põt peccata di
mittere:q ipᷣe peccatoꝛ eſt.quomodo ſanctũ ſa

crilegus faciet? vnde ad me lumẽ introiet: cuʒ
oculus meꝰcecus ſit: Pꝛohdoloꝛ antixp̃i diſci
pulus eccłiam vxpᷣi gubernat.Et vnde eſt illud
Non poteſtis duobꝰ dominis ſeruire. Sed et
illud. que cõmunicatio luci ad tenebꝛas:qͥ con
ſenſus xpᷣi ad beliale Legtmns in veteri teſta⸗
mẽto omo in quo fueri macula ⁊ vitiũ: nõ
occedat offerre dona dño.Et rurſũ. Sacerdo⸗

tes q accedũt ad dñm deum vt ſacrificẽt:mũdi

ſint:ne foꝛte derelinquat eos dñs. Et in eodeʒ

cum accedũt miniſtrare ſancta:nõ adducãti

ſe delictũ: ne moꝛiãt᷑.Et młta alia:que ꝓſequi
infinitũ eſt. ſed ſtud io bꝛeuitatis omitto Neq;
eni numerꝰ teſtimonioꝛũ:ſed auctoꝛitas valet

Ex quibꝰoſtendiẽ̃ vos ꝑ modicũ fermentũ to

tam eccłie maſſam coꝛrupſiſſe. Et de eiꝰ manu

hodie euchariſtiq accipe:quã heri q̃ſi idolum

reſpuebatis. Oꝛtho. dixit Multa quidẽ

de ſacris voluminibꝰ memoꝛiter copioſeq; di
xiſti:ſ̊ cum totũ circũieris ſaltũ:meis caſſibus

⁊2cluderis. Sit qwe arrianoꝛũ epᷣs hoſtis xpᷣi.
ſit ifatuatũ ſal:ſit lucerna ſine igniculo:ſit ocu
lus ſine pupilla:nẽpe eo ꝑpuenies vt ſalire non
poſſit:qꝛ ſal ibᷣenon habeat.nõ illuminet cecꝰ:
nõ accendat extinctus. Tu aũt cum conditum

cibum abheo deuoꝛes:cur inſulſũ arguis condi

toꝛem: gniculus eius in ecclia tua lucet: æ lu
cernam eius criminaris extinctã. Oculos tibi

pber: ⁊ cecus eſt.Quã ob rem oꝛo te:vt aut ſa⸗

crificãdi ei diligentiã tribuas: cuius baptimſma
Pꝓbas: aut repꝛobes eius haptiſma:quem non

exiſtimas ſacerdotẽ. Neq; eni fieri poteſt: vt qͥ
in baptiſmate ſanctus ſit:ſit apud altare pecca

toꝛ. Luci. Sed ego recipio laicũ penitẽtẽ

