totus euangelica pᷣdicatione mudus expletus
ſit. Longũ eſt ſi replicare velim:qd in lege pce
ptum eſt: quõ fabꝛicatum tabernaculũ: que va
rietas hoſtiaꝝ: que vaſoꝛũ diuerſitas:que in⸗
dumenta pontificis: que ſacerdotũ ⁊ leuitarũ
cerimonie: qͥd egerint: quomodo populus nu⸗

meratus ſit:hoc tin dicaʒ: ꝙ media ꝑs Exodi

⁊totus Leuiticus liber:⁊ numeroꝛum pᷣcepta
non modica: ⁊ ꝑ ſingulas tribus populi diſtri⸗
butio: ⁊ oblationes pncipum in hac mãſiõe de
ſcripte ſint:multoꝛumq; voluminũ diſputatio
huic loco vix ſufficere poſſit. Interpᷣtat᷑ auteʒ

Synai rubꝛi:nõ vnꝰ vt ſupꝛa ĩ ſolitudie Syn:
ſᷣ plures: vt ibi pᷣncipũ ſit:hᷣ ꝑfectio.ibi ſolitari

us numeras. BB multiplex. aliud eni vnaʒ. ali⸗

A 5 . H
ℳ — * NR .
S RA 4 . 8
1

6
“ Z

ad oẽs gr̃as poſſidere. XIII. Manſio.
Tpfecti de ſolitudine Synai: caſtra⸗
e metati ſũt i ſepulcris ↄcupiſcẽtie. Ler
tiadecima mãſio:cuius nomẽ ex inter⸗

pꝛetatiõe editũ eſt apõ hebꝛeos appellat=

Eſt autẽ ſenſus ille de euãgelio ꝙ ihs baptiza
tus ſtatim a ſpũ ductus eſt in deſertũ:⁊ tẽpta⸗
batur a diabolo. Itaq; ⁊ iſirael poſt familiarẽ
cum dño ᷣmonem poſtq; montẽ Synai cõmo
ratus anno vno ⁊ diebus q̃ttuoꝛ: mira diſpẽ
ſatione caſtroꝛũ:egreſſus ẽ in ſolitudinẽ ha
aram: que interpᷣtat̃᷑ onager aut feritas.iviq;
ſuccũbiti male beſtie faſtidiẽs celeſtẽ panem:et
egyptioꝛũ carnes deſiderãs:qũ multos ſubuũ
voꝛauit incendiũ.⁊ intercedente oyſe hu⸗
mũ voꝛax flãma ↄſumplſit.Tüc accipiũt cotur
nices: ⁊ vſq; ad nauſeã ac vomitũ deuoꝛãt. eli
gunt᷑.lxx.pᷣſbyteri:vadũt ad oſtiũ tabernacu⸗
li.Duo remanẽt Heldad ⁊ medad:nõ imperij
negligentes:b̊ humilitate ſubmiſſi:dũ ſe hono
re arbitrant᷑ indignos. vnde ⁊ abſentes ꝓphe
tant. Saturatoq; populo dũ adhuceſce eſſent
in oꝛe eoꝝ:ira dei aſcendit ſuper eos:⁊ occidit
pingues eoꝝ:⁊ electos iſrł pᷣpediuit: ne ad ma
lum velociter currerẽt. vnde ⁊ apellatus ẽ lo⸗
cus ſepulchꝛa cõcupiſcẽtie:ſiue vt in.lxx.legi⸗
mus:memoꝛia deſideri.Ex q̃ nos omies doce
mur qͥ ſapientiã dimiſimꝰ ſẽcularẽ: ⁊ egyptias
ollas ↄtempſimus:non debere murmurare co
tra celeſtẽ ſcripturaꝝ panẽ:nec virulẽtias egy
ptioꝛũ q̃rere que ſunt poetaꝝ carmina: ſed ſim
plicem mãne cibum qrere.alioqͥn ſi rurſus eas
voluerimus appetere: voꝛabimus vſq; ad nau
ſeam: ⁊ ſtatim dñi igne toꝛquebimur. deſideri
umq; noſtrũ vertetur in tumulos:vt ſimus ſe⸗
pulcra dealbata ꝗᷓ foꝛis aparẽt hoibꝰ ſpecioſa
intus aũt plena ſũt oſſibꝰmoꝛtuoꝝ ⁊ ol ſpurci⸗
cia. XIIII. ODOanDo.
e pfecti ð ſepulcri ↄcupiſcẽtie caſtra⸗
metati ſũt in Aſeroth. Quartadecima
mãſio ẽ in ſolitudine harã: q̃ i atria vtit᷑ In
hac Aarõ et maria ꝓpter ethiopiſſam: contra
Eoyſẽ murmurat:⁊ in typũ ʒeli aduerſus ec
cleſiã de gẽtibꝰↄgregatã ꝓpłs iudeoꝝ lepꝛe ſoꝛ
de ꝑfundit᷑:nec redit ad tabernaculũ ⁊ pᷣſtinaʒ

recipit ſanitatẽ: donec ſtatutũ plenitudinis gẽ

tiũ tpᷣs impleat.Et h̊ pꝛudẽs lectoꝛ attende:ꝙ
poſt ↄſumatã ĩ duodecimo numero vtutẽ ilrł
q̃ ſuꝑbiuit: ⁊ in ſepulcris ↄcupiſcentie carnes
egyptias deſiderauit. Rurſũ iacir aliud fũda⸗
mẽetũ: ⁊ atria.id ẽ.veſtibulũ ingredit᷑:oſtẽdẽs
noõᷣ eos qͥ ſtant: poſſe cadere:⁊ qͥ ceciderũt poſ
ſe reſurgere.poſitus eſt eni ihs in ruinam ⁊ re⸗
ſurrectionẽ moꝛtuoꝛũ multoꝛũ. Et ipᷣe loquit
ꝑ ꝓphetam:nunqͥd qͥ cadi:non reſurget:
XyV. Manſio.

Tꝓfecti de Aſeroth: caſtrametati ſůt
e in Rethyna: ꝓ qua ſupꝛa in hoc eodẽ

libꝛo legimus. Moſtq; ꝓfectꝰ eſt ppłs
de Aſeroth:caſtrametati ſũt i ſolitudine ha

rã. Hoc eſt aũt q̊ntadecima manſio. Et notan⸗

dum ꝙꝙ relique mãſiones.x viij.quarũ nũc bꝛe
uiter catalogus deſcribit᷑ a Rethyna vſq; ad
Syõgaber.id ẽ.vſq; ad.xxxij.manſioneʒ:ſub
NPharã ſolitudinis nomie contineãt᷑:in qͥbus
vniuerſa que ſcripta ſunt diuerſis tẽpoꝛibꝰ ge
ſta ſentimus:que qꝛ non ſũt ꝑmanſiões ſingu⸗
las diſtributa:a nobis quoq; in cõmune dicẽ⸗
tur: vt poſtea veniamꝰ ad reliq̊. Rethyna trãſ
fert᷑ ſonitꝰ:autiuniperus.qᷓ;qᷓ; pleriq; Archẽ⸗
ton apudgrecos: aliud genꝰ arboꝛis ſignifſica⸗
re contendant. Junipeꝝ autẽ ⁊ ᷣmus graduũ

pſalmꝰ iuxta veritatẽ hebꝛaicã ſonat.vbi ſcri⸗
ptum eſt. Quid det᷑ tibi aut quid apponat᷑̃ tibi

ad linguaʒ doloſam: Et ꝓpheta rñdet:ſagitte
potentis acute cum carbonibꝰdeſolatoꝛijs.Fe
runt autẽ lignũ hoc ignẽ multo tꝑe cõſeruare:
ita vt ſi pꝛune ex eius cinere fuerint oꝑte vſq;

ad annũ ꝑueniant Ex quo dicimus poſt ſepul
cra cõcupiſcentie ⁊ veſtibula trãſire nos ad li

gnũ:qð multo tꝑe caloꝛem tenet:vt ſimus fer⸗
uentes ſpũ:⁊ claro ſonuu atq; in altũ exaltata
voce euangeliuʒ dñi pᷣdicemus. Ab hac itaq;
mãſione vſq; ad.xxxij.iſtiuſmodi cõtinent᷑ hi⸗
ſtoꝛie. Ouodecim exploꝛatoꝛes mittũt᷑ ad ter⸗
ram ſanctaʒ. Botrus refert᷑ in ligno: ⁊ xp̃i bꝛe
uiter paſſio demonſtrat̃. urmurat popul⸗
iudeoꝝ:gigantũ ipetũ refoꝛmidans. ugnat
cõtra Amalech Cananeũ volẽte deo: ⁊ victus

eigi q̃ debebat in terra ſãcta exercere ſacri

ficia. Hathã ⁊ Abirõ ⁊ filij Choꝛe conſurgunt
Qoyſẽ ⁊ Aarõ: ⁊ terre voꝛagine glutiuntur
Inter moꝛtuos ⁊ viuentes põtifex medius:tu
ribulo armatꝰ ingredit᷑: ⁊ currens ira dei ſacer
dotis voce ꝓphibet᷑. Nirga Aaron ⁊ floꝛem ꝓ
fert ⁊ folia:: ⁊ i eternã memoꝛiã virens ſiccitas
cõſecrat᷑.Nec dũ templuʒ vᷣuabant editui:nec
dũ ſacerdotes ⁊ leuite obtulẽ ſacriſicia: ⁊ par⸗
tes eoꝛũ myſticus ſermo deſcribit. Nitula ruf⸗
fa in holocauſto cõcremat᷑: ⁊ cinis eiꝰ piacula⸗
ris aſperſio ẽ.quoꝝ oiuʒ figure ppꝛios libꝛos
flagitãt: ſet melius reoꝛ tacere qᷓ; pauca dicere.
XVI. M O anſio. ð
e Tpꝛofectide Rethyna:caſtrametati

ſüt i Rẽmophares. Sextadecima mã

ſio ẽ:que interpᷣtat᷑ greco mone la⸗
tine malipunici diuiſio.qð alij malũgranatuʒ
vocant.Cuius arboꝛis fructus in ſcripturl du
pliciter accipit᷑:aut in eccłie gremio:que omnẽ
turhã credentiũ ſuo coꝛtice tegit:aut ĩ varieta⸗
te ⁊ cõſonantia vtutũ.iuxta illud qð ſcriptum
eſt. ¶Oultitudinis aũt credentiũ coꝛ erat vnũ

II

ala vna:ſicq; diuiſi ſũt ſinguli gradꝰ: vt oẽs

eadẽ cõpage tenean. XVII.Manſio

Tꝓfecti de Rẽmõphares:caſtrame⸗

e tati ſũt i Lebna. Septimadecima mã⸗
ſio eſt:quã in laterẽ poſſumus vertere
lʒ qdam Lebbona trãſferentes male cãdoꝛem
interpꝛetati ſũt. Legimus egyptios lateres in
Exodo:quos populus faciẽs ingemuit.Legi

mus iĩ Malachia latere ꝓ quibus idumea de
ſtructis politos lapides reponerenitit᷑. Et la.⸗
terem in Eʒechiel:in quo obſeſſe hieruſaleʒ pi

ctura deſcribit᷑. Ex qͥbus diximus ĩ itinere iſti
us vite:⁊ de alio ĩ aliud trãſitu:nũc nos creſcẽ?
nunc decreſcẽ.⁊ poſt oꝛdineʒ eccleſiaſticũ ſepe
ad laterũoꝑa traſmigrare. XVIII. Mãſio.

Tꝓfecti de Lebna: caſtrametati ſũti
e Rella. Becimaoctaua mãſio ĩ frenos

vertitur:ſi eni poſt ꝓfectum rurſuʒ ad
luti oꝑa deſcẽdimus:infrenandi ſumus ⁊ rur
ſus vagi atq; pᷣcipites ſcripturarũ retinaculis
dirigendi. Hoc verbũ qᷓ;tum memoꝛia ſugge⸗

rit:nuſqᷓ; alibi in ſcpᷣturis ſanctis apð hebꝛeos

iueniſſe me noui:abſq; libꝛo apocrypho qui a

grecis migrogeneſis.id ẽ.parua geneſis appel
latur. Ibi in edificatione turris ꝓ ſtadio poni⸗
tur:in quo exercent᷑ pugiles ⁊ athlete:⁊ curſo

rum velocitas repꝛobat᷑. Sicit ⁊ pſalmiſta: in

freno ⁊ chamo maxillas eoꝛũ conſtringe:qͥ noõ

appꝛoximant ad te.Et apoſtolus.neſcitis quii
ſtadio curritis:omnes qͥdem currunt:ſʒ vnus

accipit palmã: ſic currite vt compꝛehendatis.
XIX. Manſio.

e ?T pfectið Reſſa: caſtrametatiſüt in

Caaltha Monadecim mãſio interpꝛe

ſat ecclia vagi currẽtiũ greſſus frenis ad eccle
ſiam retrahunt᷑:⁊ foꝛes q̃s ante reliq̃rat:ſurſũ

intrare feſtinant. XX. Manſio.

Tpꝓfecti de Caaltha:caſtrametati ſür

e in monte Sapher. Riceſima mãſio in
teerpᷣtatur pulchꝛitudo: ⁊ in monte de⸗
coꝛis eſt ↄſtituta.de qua et quartidecimi pſal⸗
mi bncipium ſonat. Domine qͥs habitabit ĩ ta
tabernaculo tuo:aut qͥs reqᷣeſcet in monte ſan⸗
cto tuo. Vide qͥd ꝓſint frena.a vitijs retrahũt
introducunt ad vtutum choꝛos:⁊ in xpᷣo mõ⸗
te pulcherrimo habitare faciunt. Iſte iux Da

nielem lapis exciſus de monte creuit in mõte,zʒ
magnum:et impleuit omnẽ terram Iſte iuxta
Eʒechielem vulnerauit pᷣncipẽ Tyri.Ad iſtũ

in Eſaia ⁊ Michea populi confluũt dicentes
venite aſcendamꝰ in montẽ dñi: ⁊ ad domum
dei Jacob. ⁊ docebit nos vias ſuas:⁊ ambula
bimus in ſemitis eius. XxXI. Manſio.
TXTLT pfecti de monte Sapher :caſtrame
e tati ſũt ĩ harada. Viceſimapꝛima mã
ſio vertit᷑ i miraculũ.&αι pulcher oꝛdo

dern.

Coe

gſetuutch
opuslatert
ſamintro
chriſtümmon
mnus atqynn

mo lupertk

ditinecau

11
e ind
ince
tiudo ced
onpnii coſo
fe. Ecceq̃
tresin wu
monsindo
1/
e ſiitl
loteminter
dikiadnon
ſorpimagen
os wos
e.Düseni
Kan. Erd
iespoteen
chſtoseſt:
guoga pſa
glemeetni
llocauit.
dlnss erinf.
necoſolota
nicorfuani

nönul
netenretſtt
locunalira
efrongcauſa
breſcilfig
nlupnciao⸗
arnscotuis
Morsyeldep
ſogimnttemur
Vuunſetünin

bemhiͤ⸗

lorhoſteni
busnöſnitd

ntcornöc
ſasducteth

Nlakßoſ
Pooliee
ſbiiehen

voꝛan
Th.

neulgepe
Afene
Detinnlenne
n —
dnng nkälen
Segp⸗ lne
Nisunl
babbusinen
ehenartig,
wohſclbet⸗
Nrmnufieſ
Tülmninegti
Anzeric ig
e. Whin
ch:ahmati
Wmdüſeft

nsſancunſtn
libonnen
dèpangc
Genums,ticne
Gles tahertat
1t Dectehank
sconi cltint
apeſolrsn
enanmnf
rentconpene

eſreatrmutd
mdeanmnipryt
.

igtluinzi

iganitii
WN.

e Niin ini
indrninoned-
l tin
icennunen

Amtürmni

I

ꝓfectuũ:qᷓ; egregia textura credentiuʒe Poſt
opus lateris infrenamur: poſt frenos in eccle
ſiam introducimur: poſt habitationẽ eccłie ad
chꝛiſtũ montẽ aſcendimus.in quo poſiti ſtupe

mus atq; miramur:vt noſter in laudibꝰeiꝰ ſer⸗

mo ſuperet᷑ inuenientiũ in eo:que nec oculꝰ vi

dit: nec auris audiuit:nec in coꝛ ho

XXII. Manſio.
NX pfecti de harada: caſtrametati ſũt

ninis alcẽ⸗

e in Maceloth. Niceſimaſecãũda mãſio
in cetus vertit᷑. In hac eni ↄſiſtit mul
titudo credentiũ. Eccleſia pᷣmitiuoꝛũ vtutum
omniũ cõſonantia. Tunc vere poſſumus dice
fecerat rigtienton: un imertit in oꝛe moꝛtui.
e T pꝛofecti de Metheca: caſtrametati
fſiuDäütin Aſinonal. Diceſimaſexta mãſio
ilingua noſtra feſtinationẽ ſonat. Juxta illud
dõð in pſalmo ſcribit᷑. Neniẽt legati ex egypto.
Pꝛo legatis in hebꝛeo feſtinantes legimus.vt
poſtqᷓ; dulces fructus laboꝛis meſſuerimꝰ:nõ

re.Ecce qᷓ; bonum ⁊ qᷓ; iocunduʒ habitare fra

tres in vnum. Et dominꝰ habitare facit vnius

moꝛis in domo. XXIII. Manſio.
T ꝓfecti de Maceloth: caſtrametati
e ſt in Thaath. Viceſimatertia mãſio
Poteſt ⁊ ſubter itelligi:ſed melius pa

uoꝛem interpᷣtabimur. veniſti ad eccłiam: aſcẽ

diſti ad montẽ pulcherrimũ.ſtupoꝛe ⁊ miracu

lo xpᷣi magnitudinẽ confiteris. Nides ibi mul-⸗ ſim coöt ed rurſũ ad vli
oꝛa ꝓperantes obliuiſcamur pᷣteritoꝝ: ⁊ in fu
tura nos extẽdamus.

tos vtutis tue ſocios. Noli altum ſage:ſed ti⸗

me. dñs eni ſuꝑbis reſiſtis: humilibꝰautẽ dat
gr̃am.Et q̃ ſe exaltat:videat ne cadat. Poten
tes potẽter toꝛmenta patient᷑. Timoꝛ vtutum

cuſtos eſt:ſecuritas ad lapſũ facilis. Unde etĩ

quodã pſalmo poſtqᷓ; ſaluatus dixerat:dñs re

git me et nihil mihi deerit:i loco paſcue ibime
collocauit. Jungit timoꝛẽ qͥ cuſtos eſt beatitu⸗
dinis:et infert:virga tua ⁊ baculus tuus ipſa
me cõſolata ſunt.⁊ eſt ſenſus.dũ toꝛmenta foꝛ

mido:vᷣuaui graʒ quã acceperã.xXIII. Ma.

XTpꝓfecti de Thaath:caſtrametati ſũt
e in Thare. Viceſimaqrta mãſio. quaʒ

nãũnulli vertunt in maliciã vel paſturã
nec errarẽt:ſi per ain lram ſcriberet᷑. Nunc ve

ro cum aſpiratio duplex in extrema ſit ſyllaba
erroꝛis cauſa manifeſta eſt.hoc eodeʒ vocabu

lo ⁊ eiſdẽ lr̃is ſcriptuʒ inuenio patrẽ Abꝛaã: qͥ

in ſupꝛadicto apocrypho geneſeos volumine:
abactis coꝛuis qͥ hoĩiuʒ frumẽta vaſtabãt: ab⸗
actoꝛis vel depulſoꝛis ſoꝛtitus ẽ nomen. Ita ⁊
nos imitemur Thare :et volucres celi q̃ iuxta
viam ſatũ triticũ deuoꝛare feſtinãt:ſolliciti ꝓ⸗

hibeamꝰ Nã ⁊ Abꝛaã patriarcha ĩ tppo iſrae
lis ⁊ hoſtiarũ diuiſa mẽbꝛa ſacrificij a volucri

bus nõ ſinit deuoꝛari.⁊ ↄtempto oculũ effodi
unt coꝛui ð cõuallibꝰ: veruſq; Moyſes ⁊ he
lias ducit ethiopiſſaʒ.⁊ a coꝛuis paſcit᷑.Si ha
bueris pauoꝛẽ:ſollicitꝰ eris.ſi ſollicitꝰ fueris:
leo in caulas ouiũ tuaꝝ introire nõ poterit.qð
vel ad pᷣpoſitos eccleſiarũ vel ad cuſtodiaʒ re

fert aĩie tue:ad quã leo diabolꝰ ꝑ diũſa vitioꝛũ

voꝛamia ingredi niti XXV. Mã.
e Tpfecti de Thare: caſtrametati ſũt i

in Methca. Viceſimaquinnta mãſio vertitur

tur in dulcedinẽ. Alſcẽdiſti in excelſũ: admira⸗
tus es vtutum choꝛos:timuiſti ruinã:abegiſti
inſidiatoꝛes. Dulc te ptinus fructus laboꝛis

inſeqͥtur: ⁊ in moꝛem lraꝝ radicũ amaritudinẽ

pomoꝛũ ſuauitas cõpẽſabit.⁊ dices: qᷓ; dulcia

faucibus meis eloquia tua ſuper mel oꝛimeo.

Spoõſũq; tibi audias concinentẽ: mel diſtillãt
labia tua ſoꝛoꝛ mea ſponſa. Quid eni ſuauius
diſciplina: Quid eruditione melius: Guſtate

⁊ videte:qm ſuauis eſt dominꝰ. AUñ ⁊ Sãſon
qui abegerat a fructibus ſuis aues: ⁊ vulpes qͥ
exterminant vineas colligauerat:leonẽq; iter

ſimus quiete cõtenti ⁊ ocio:ſed rurſũ ad vlteri
T pfecti de Aſinona: caſtrametati ſũt
eęe in MMaſeroth. Niceſimaſeptima ma⸗

ſiio vincula ſiue diſciplinas ſonat: vt fe
ſtino gradu pergamad magiſtros:⁊ eoꝝ tera
mus limina ⁊ pᷣcepta vtutum:ac myſteria ſcri
pturarũ vincula putemꝰ eterna. Juxta illð qð
in Elſaia dicit᷑: et Sabayn viri ſublimes ad te
trãſibunt:⁊ tui erũt.poſt te ambulabũt vincti

manicis. Et Paulꝰ vinctus ihu xpᷣi: duplicia

ſunt in ſcripturis vincula:q̃ qdiu rupit Sam⸗
ſon vicit inimicos. Et de meretrice legimꝰ vin

culũ in manibꝰeius.Et ex pſona dñi dicentis.

Birũpamus vincula eoꝝ: ⁊ ꝓijciamus a nob
iugũ ipoꝝ.⁊ alibi laqueus ↄtritus eſt:⁊ nos li
berati ſumus. Ep̃i autẽ vincula volũtaria ſũt
⁊ vertũt᷑ in amplexus.Quiq; is fuerit colliga
tas:dicet ſiniſtra eiꝰ ſub capite meo: ⁊ dextera
eius cõplectetGẽ me. VIII. .
X pfecti de Maſeroth: caſtrametati

e ſit in Boneicã. Niceſimaoctaua man
ſio trãffert᷑ in filios neceſſitatis ſeu ſtri

doꝛis.ſi ab vno incipias numero: et paulatim
addens ad ſeptimum vſq; ꝑuenias: viceſimui

.

octauꝰ efficit᷑ numerus.qᷣ ſint iſti filij neceſſita⸗
tis pſalmus ipᷣe nos doceat. Afferte domino ſi

lij dei:afferte domino filios arietũ. Queẽ tan⸗

ta neceſſitas que nolentibꝰ imponat᷑:Cum di⸗

uinis ſcripturis fuerl eruditus: ⁊ leges eaꝝ ac
teſtimonia vincula ſcieris veritatis ↄtendens
cum aduerſarijs:ligabis eos:⁊ vinctos duces
in captiuitatem: ⁊ de hoſtibus quondã atq; ca

ptiuis liberos dei facies: virepeine dica E;

Syon. ego ſterilis non pariens trãſmigrata

⁊ captiua:⁊ iſtos qͥs enutriuit: Ego deſtituta
⁊ ſola:⁊ iſti vbi erantemiraris Eſaiã.Eiuſdeʒ

pſalmi ſacramẽta cognoſce. Vox dñiin virtu
te:vox domini in magnificẽtia:⁊ vox dñi con⸗
fringẽtis cedros:vt poſtqᷓ; aduerſarios frege
rit ⁊ cõcuſſerit deſertos bus gẽtiũ populos:p-

parent᷑ cerui in montibus:⁊ ſit dilectꝰ ſicut fili
us vnicoꝛniũ.in temploq; eius oẽs dicẽ᷑t gloꝛi
am. Poꝛro ꝙ vertimus ſilios ſtridoꝛis:ad illũ
ſenſum refert:ꝙ timoꝛe ſupplicij ⁊ eius loci vbi

eſt ſet⸗ ⁊ ſtridoꝛ dentiu: oeſerẽtes diaboli vin
cula xpᷣo dño credentiũ turba colla ſubmittat

XXIX. Manſio.

e T ꝓfecti ð Boneicã: caſtrametati ſũt

in mõte Gagad. Viceſimanona mãſio
int erpᷣtatur nũcius ſiue expeditio:⁊ accinctio

vel certe qð nos melius arbitramur catacope.

id ẽ.cõciſio.haud aliter poſſumus magiſtri di⸗
ſc ipuloꝝ atq; credentiũ eos facere filios neceſ⸗
ſitatis:niſi pᷣceptoꝛes eoꝝ interfecerimꝰ. Cru⸗

deles ſumus in occaſione eoꝛũ:non parcatma

nus noſtra armũ aut extremũ auricule ð oꝛe le

onis extrahere. Maledictus q facit opus do⸗
mini negligenter:⁊ qui ꝓhibet gladiũ ſuum a

ſangnine. Vnde ⁊ Dauid in matutino inquit
interſiciebã omnes peccatoꝛes terre De nũcio
autẽ ⁊ accinctione hec bꝛeuiter poſſumꝰ dicere
A filijs neceſſitatis grandes ad vtutes ſtimu⸗
los ſuggeramus:cũ eis nũciauerimus pꝛemia

futuroꝛũ ⁊ accinctos inire bella nulia docueri

mus.Hoꝛuʒ triũ quicquid magiſter fecerit:in

mõte cõſiſtit. XxXX. Manſio
T ꝓfecti ð monte Gadgad:caſtrame⸗

e tati ſũt in Jethabatha.Criceſima mã
ſio bonitas interpᷣtatur: vt cum puene

rimus ad ꝑfectum virũ in ſacerdotalẽ graqn

⁊ in etatem plenitudinis xpᷣi:i qua ⁊ Eʒechiel
erat iuxta fluuiũ cobar:poſſimus cum Hauid
in.xxx.pſalmo canere. In te domine ſperaui:
non ↄfundar ineternũ. NPaſtoꝛ e ni bon ponit

aiam ꝓ ouibus ſnuis. XXXI. Mãſio.
XT pfecti de Jethabatha: caſtrameta⸗

e tii ſũt in Hebꝛona.Triceſimapᷣma mã⸗

ſio interpᷣtatur id

eſt trãſitus ſiue trãſitio ad hãc venit verus he

bꝛeus. id eſt nepateta ſiue trãſitoꝛ:qͥ dicere pt:

tranſiẽs videbo viſionẽ hanc magnã. De qua
⁊ pſalmiſta canit:⁊ non dixerũt qui pᷣteribant

bñdictio dñi ſuꝑ vos. Pꝛeterit eni figura hu⸗

ius mundi:⁊ ꝓpterea ancti cupiunt ad melio

ra tranſire.nec pᷣſenti ſtatu cõtenti ingemiſcũt

quotidie.ec recoꝛdatus ſũ:⁊ effudiĩ me ani⸗

mã meam.ſquoniaʒ tranſibo in locum taberna

culi admirabilis vſq; in domũ dei. Multuz ẽ

ſi de omnib us ſcripturis ſuꝑ vba tranſitionis

velim exempla ↄiungere. XXXII. Mãſio

T pfecti ð Hebꝛona:caſtrametati ſüt
e in Aſiongaber. Triceſimaſecũda ma⸗

ſio tranſfert᷑ in lingua viri ſiue dolatio

nes homis:qð ſigniſicãtius grece :·x
ſcribit᷑ qᷓ ꝑ ain lram:non vt greci ⁊ latini errãt

rum:niſi ꝙ ſeduli ⁊ diligẽtis magiſtri diſcſpli⸗

na monſtratur cedentis ligna infoꝛmia: doläã

tis:facientiſq; vaſa diuerſa:que in domo ma⸗
gna neceſſaria ſunt:poſſunt lignatiões viri ſal

tuum ⁊ omniũ arboꝛũ genera ac per hoc crelcẽc
tium multitudinẽ figurare:dicẽte Dauid. In⸗
uenimus eam in campis ſilue. Hucuſq; ſoluu⸗
do Pharã decem et octo continet mãſiones qᷓ
deſcripte ĩ catalogo i ſuꝑioꝛi uinere nõ ponũt

dte X pfecti de Aſiongaber: caſtrameta⸗
titiſüt in deſerto Syn: h eſt eades Que
ritur cur octaua manſio nũc triceſimatertia eẽ
Dicatur. Sed ſciendũ ꝙ pꝛioꝛ per ſameth lfam

ſcribit᷑:interpᷣtaturq; rubꝰ ſiue odium.hec au

tem per ſade:⁊ vertit᷑ in mandatũ. Illudq; qð
iungit᷑ cades:non vt pleriq; exiſtimant ſancta
dicit᷑: ſed mutata ſiue trãflata. Legimus i Ge⸗
neſi iuxta hebꝛaicã veritateʒ: vbi iudas mere
tricẽ putans Thamar dona trãſmiſit: ⁊ ſelaue
ſter numerũ interrogabat:vbi eſt cades: hocẽc
ſcoꝛtũ: cuiꝰ habitus a ceteris feminis imutatꝰ
eſt. In multis quoq; locis B idẽ repimꝰ. Syn
auũt lancta interpᷣtatur: zx ααπ1 bρα0ο
eſt intelligendũ: quomodo parce dicunt᷑ ab eo
qꝙqᷓün minime parcant:⁊ hellũq; ꝙ nequaqᷓ; bellũ
ſit:et lucus ꝙ minime lucet. In hac manſione
moꝛit᷑ maria ⁊ ſepeli᷑: ⁊ ꝓpter aquas cõtradi⸗
ctionis oyſes ? Aaron offendũt dominuʒ
⁊ ꝓhibent᷑ tranſire ioꝛdanem: miſſiſq; nuncijs
ad Edom tranſitus petit᷑ nec impetrat᷑. Quis
timeret poſt tantos ꝓfectus murmur populi:
⁊ offenſam magiſtroꝛũ:⁊ vie trãſitus denega-⸗
tos: idetur mihi in maria ꝓphetia moꝛtua:
in Moyſe ⁊ Aaron legi ⁊ ſacerdotio iudeoꝛũ

finis impoſitus.qꝙ nec ipᷣi ad terram repꝛomilſ⸗

ſionis tranſcendere valeant: nec credenteʒ po
pulum ad ſolitudineʒ huius mũdi educere. Et
nota ꝙ poſt moꝛtem ꝓphetie ⁊ aquas contra⸗
dictionis idumeũ carneũ atq; terrenũ tranſinre
non poſſint: ⁊ cum multis pᷣcibus ⁊ conatu vi
am non impetrent: ſed egrediat᷑ Edom aduer
ſus eos in populo multo ⁊i manu foꝛti. Inter
pꝛetatio quoq; nomis moꝛti ⁊ offenſe ⁊ nega⸗
to tranſitui cõuenit. Abi eni mandatum: ibi ꝰ
peccatũ: vbi peccatum:ibi offenſa. vbi offenſa
ibi moꝛs.Hec ẽ manſio de qua pſalmiſta canit
Cõmouebit dominus deſertum Cades.

4

Crac

P
du

ſraßceyn
algſi

peineeet
centörightn
ler Etau
Pitabetogan
lſins
ſicireſpte
ſnciſcib
ſtelleannpo⸗
chictehpbe
hemegosn
dit Aoroni
Etcuoaiea
cterſedinn
disnuslocut
urautco
ſonisterrän
lerreigume
Bengarofl
Weuerin
Witasnon
Misterre
pulus x⸗
plangit.
lood pee
haneus
pbi quod.
Hlium: rc

denn locop⸗

perantrape

chemo. Ead

libus neceſt
luoſerulivi⸗
ſncipisglin
Platerſedie

ſice Cunan
ugſertduren
enrſſte

erirpnnan
loeounpe
M.

oy

i

xxry n
ſed ſni⸗

ber pjämar

erquooſten
espoſitas.
wonte Orc

Uſphinon:

Ueltagern

Wl
ahmgfi
gucintti⸗
nusgeteſ⸗

had
rur Näthlh
ſüne hunſgſ
Cocnmna iſer
ſeäneri
nſe⸗
Aiongeberaſtne

oSnöckensdt

onücmieinumi
priorpalnehfn
rub'ſiucodunken
inmandri Ftg,
Nlencqgerifinmt

Niftun Lneiſfüd

citatezeſbinten
r donatriſnittin
Abarſbickott
Accenoſtanind
basb ite
r: ANNEGN
nodoperednitt
teligggenniiin
lee Jhanmin

N

rmnokmdit n

Tractatus I

X pfecti de cades: caſtrametati ſũt in
eę monte in extremo terre Edom. Aſcen
dit q; ANaron ſacerdos in montem Oꝛ:

ſuxta pᷣceptum domini: ⁊ moꝛtuus ẽ ibi anno
qjuadrageſimo egreſſionis iſrael de terra egy⸗

pti mẽſe qͥnto pᷣma die mẽſis. Eratq; ibi Aarõ

centũuiginti annoꝝ quãdo moꝛtuus eſtiĩmon
te Oꝛ. Et audiuit Cananeuſ rex Arad:qui ha

bitabat ad auſtrũ in terra Canaã:ꝙ veniſſent

filij iſrael. Triccſimaquarta mãſio eſt: quã ple
riq; interpᷣtant᷑ lumen: nec errarẽt ſi per aleop

litterã ſcriberet᷑.Alij pellẽ:⁊ ipi veruʒ dicerẽt
ſi eſſet ain poſitũ.nõnulli foꝛamẽ:qð poſſet ac⸗
cipi:ſi eih haberet elemẽtũ.Cuʒ aũt legatur ꝑ

he:magis mons intelligit᷑:⁊ legi poteſt:aſcen

dit Aaron in montis montẽ.id eſt.verticẽ eiꝰ.

Erxquo aiaduerteremus non in monte ſimpli⸗

citer:ſed in monte mõtis pontiſicẽ moꝛtuũ.vt
dignus locus meritis illius mõſtraret᷑. MMoꝛi

tur autẽ eo anno:quo nouus populꝰ repꝛomiſ

ſionis terrã intraturus erat in extremis finibꝰ

terre idumeoꝛũ. Et qᷓ;qᷓ; in monte ſacerdotiuʒ
Eleaʒzaro filio dereliquerit.lexq; eos qui eam
impleuerint ꝑducat ad ſũmuʒ: tamẽ ipᷣa ſubli⸗
mitas non eſt trãſfluẽta ioꝛdanis:ſed in extre⸗

mis terrenoꝛũ operũ finibus.⁊ plangit euʒ po

pulus. xxx. diebus. Karon plangit᷑: Ihs non

plangit. In lege deſcẽſus ad inferos:in euãge
lio ad ꝑadiſuʒ trãſmigratio.Audit quoq; Ca⸗
naneus ꝙ veniſſet iſrael: ⁊ in loco exploꝛatoꝛũ

vbi quodaʒ offendiſſe populũ nouerant ineũt

pᷣlium: ⁊ captiuũ ducunt iſrael. Rurſũq; in eo

dem loco pugnat᷑: ⁊ tũc victoꝛ vincit᷑:victi ſu⸗

perant:axpellaturq; nomen hoꝛma id eſt. ana⸗

thema. Eadem dicere mihi non eſt pigrũ:legẽ
tibus neceſſariũ:ꝙ ſemꝑ humanꝰ ſtatus in hu

ius ſeculi viam fluctuet: ⁊ alius in valle: alius
in cãpis:alius moꝛiat᷑ in mõte:nec in mõte ſim

pliciter: ſed in montis mõte. id t. in excelſo ver
tice. Cunq; nos dei auxilio deſtitutos hoſtis ĩ
uaſerit duxeritq; captiuos:nõ deſperemus ſa
lutem: ſed iterum armemur ad pᷣlium. poteſt fi

eri vt vincamus:vbi victi fuimus.⁊ in eodem

loco triumphemus: vbi fuimus ante captiui.
XxXxXV. Manſio. et. XXXVI.
Tpfecti de mõte Oꝛ:caſtrametati ſũt

e in Selmona. pfectiq; de Selmona ve
nerunt in Phinõ. e due manſiones
xxxv.a.xxx vj in oꝛdine hiſtoꝛie nõ inueniunt
ſed ſcriptũ eſt ꝓ eis:egreſſi ſunt de monte Oꝛ:

per viã maris rubꝛi: ⁊ circũiuerunt terrã Edõ

ex quo oſtendit᷑ in finibꝰ atq; circũitu tre Edũ

eas poſitas:nec vᷣm moꝛem legit.Et ꝓfecti de
wonte Oꝛ: caſtrametati ſũt in Selmona: ſiue
in Phinon: ſed poſt ambitũ terre idumeoꝛum
venit ad extremũ: ⁊ ait ꝓfecti filij iſrael caſtra⸗

titur in Magos ſiue

Fo. CLXV

Epla LXVII

metati ſũt in Oboth. Mec dixit pfecti ſunt de
illo ⁊ illo loco:quia duas mãſiones ſilẽtio pꝛe⸗

„

termiſerat. quas cum in ſupputatiõe tacuerit:

reddit in ſũma. ꝛima mãſio Selmona inter⸗
pꝛetat᷑ imaguncula. Secũda Mbhinõ.· diminu⸗
tiue os ab oꝛe:ergo nõ ab oſſe intellige In hbis

Aaron moꝛtuo:⁊ murmurant contra deum et

QUoyſen: mãna faſtidiũt: a ſerpẽnbus vulne

rant᷑: ⁊ in typum ſaluatoꝛis qui verũ antiquũ
qᷓ; ſerpentẽ in patibulo triũphauit: diaboli ve
nena ſupantur. vnde inagũcula vere expꝛeſ
ſeq; imaginis filij dei paſſionẽ eius intuens cõ

ſeruatr᷑: ⁊ qð coꝛde credit: oꝛe pnunciat.legẽs
illud apoſtoli:coꝛde credit᷑ ad iuſticiaʒ: oꝛe au⸗
tem cõfeſſio fit ad ſalutẽ. Simulq; nota ꝙvtra
qʒʒ manſio hypoꝛopiticos appellatur: quia ex

parte videmus: ⁊ ex parte ꝓphetamus.⁊ nũc

ꝓ ſpeculum videmus in enigmate.

XXXVII. Manſiio.
e T pfecti de Ohinõ caſtrametati ſunt
in Eboth. triceſimaſeptima mãſio ver
hytones: vel m ver⸗
ba lhelui lagenas grãdes que cum muſto ple⸗

ne fuerint: abſq; ſpiramie ſlico dirũpunt᷑. Pu

gnauerunt magi contra Moyſẽ ⁊ Aaron: æa

muliere que erat in Endoꝛ: ⁊ babebat iuxta ſe
ptuaginta interpᷣtes ſpirituʒ hytonẽ. iuxta

hebꝛeos Magũ regis iſraelis illudit᷑ OOulte

ſũt pᷣſtigie ⁊ inumerabiles laquei qbus anime

capiunt᷑ humane:ſed nos dicamus in domino

coõſfidentes laqueus cõtritus eſt: æ nos liberati

ſumus:⁊ ſi ambulauero in medio vmbꝛe moꝛ⸗

tis: nõ timebo mala quoniã tu mecũ es. Cadẽt
alatere noſtro mille: et decem milia a dextris
noſtris: non timebimꝰ ab incurſu et demonio

meridiano.ſᷣ obturabimꝰ aures noſtras:ne au
diamus voces incantantiũ: ⁊ Sirenarũ carmi

na negligamus. Moſt imaginem dei que i coꝛ⸗
dis roͤne monſtrat᷑: ⁊ cõfeſſionem fidei que oꝛe

ꝓfertur:conſurgunt ſerpẽtes:⁊ artes malefice
ad bella nos puocant Sed nos qui habemus
pcioſiſſimũ theſaurũ in vaſis fictilibus que frã

gi poſſunt: ita vt quedam vix teſta remanſerit

in qua hauriri poſſit aque puſillũ: omni cuſto⸗

dia circũdemꝰ coꝛ noſtrũ. XXXVIII. Mã.

T pꝓfecti de Eboth: caſtrametati ſunt
e in JYeabari in finibus Moab: triceſi⸗
maoctaua mãſio aceruos lapidũ trãſe

untiũ ſonat. Sunt ſancti lapides qui voluunt᷑

ſuꝑ terram leues:politi: ⁊ rotũditate ſua rota
rum curſibꝰ ſimiles. Sunt ⁊ alij quos ꝓpheta
iubet tolli de via:ne ambulantiũ in ea offendãt

pedes. Qui ſũt iſti ambulãtes: vtiq; viatoꝛes
2 pᷣtereuntes qui iſtud ſeculũ ad alias manſio

nes trãſire feſtinant. Qð autẽ dicit᷑ in finibus

Moab: ⁊ ſupꝛa ſcriptũ eſt iſolindine onere⸗

ſpicit Moab: cõtra ſolis oꝛtum: oſtẽdit iuxta
lam:ꝙ hucuſq; in fim bus terre idumeoꝛũ fue
rint:⁊ nũc veniãt ad terminos Moab: ð alia
ꝓuincia ad aliam trãſeuntes. Non eni ſemper
yni virtun danda eſt oꝑa.ſed ſicut ſcriptum ẽ
ibunt de vᷣtute in vtutem: de alia tranſeundũ
eſt ad aliaʒ. qꝛ herẽt ſibi ⁊ inter ſe nexe ſunt:vt
qui vna caruerit: omnibꝰ careat:⁊ tamẽ tranſi
re de alia ad aliam: eoꝛũ eſt ꝓpꝛie: qui ſolis iu⸗
ſticie oꝛtũ cõſiderät. XXXIX. Mãſio.

XT pfecti Jeabarim: ſiue vt in fecũdo

e loco apud hebꝛeos habes ybim:ca⸗
ſtrametati ſũt in Dibõgad Triceſima
nona mãſio interpᷣtat᷑ foꝛtiter intellecta tẽpta⸗
tio. Mꝛo hac in oꝛdine hiſtoꝛie aliter ſcriptum
reperi. NPoſtq; eni caſtrametati ſũt in Jebariĩ
in finibus ¶ Ooab cõtra oꝛtuʒ ſolis:legit᷑ inde
ꝓfecti ſunt ⁊ diuerterũt ad toꝛrentẽ Zared Et
de hoc loco ꝓficiſcẽs:caſtrametati ſunt trans

Arnõ:que eſt in ſolitudine ſniuʒ Amoꝛrei:eo

ꝙ arnõ in termis Moabitarũ ⁊ Amoꝛre oꝛuʒ
⁊ poſt hec venerũt ad puteũ: vbi cecmit iſrael
carmẽ hoc. Aſcẽde putee quem foderunt pᷣnci
pes:⁊ aperuerũt duces ꝓpłoꝝ in datoꝛe legum
et in baculo eius:⁊ de ſolitudine in M artha⸗

na:⁊ de Marthana ad toꝛrentes dei:⁊ de toꝛ

rentibus dei ad excelſa:⁊ de excelſis ad valleʒ
que eſt in regione oab in vertice phaſga:q̃
pꝛoſpicit contra deſertum. Hec loca in finibus
Amoꝛreoꝛũ quidã interpᷣtantes:putãt nõ mã⸗
ſiones eſſe ſed tranſitus:nec pᷣiudicari debere
catalogo manſionũ extraoꝛdinaria expoſitiõe
Alij autẽ ſpiritalibꝰ ſpiritalia comparãtes:no
lũt regiones ſigniſicare:ſed per locoꝝ nomina
vᷣtutum ꝓfectus eſſe:ꝙ poſt magos ⁊ congre⸗
gationẽ lapidũ frequẽter veniamus ad toꝛren
tem Zared:qð interpᷣtatur aliena deſcẽſio:et i
deſcẽſione poſiti trãſeamus ad arnon :qð ma⸗
ledictionẽ ſonat.que eſt poſtea in finibꝰ amoꝛ⸗
reoꝛũ: qui vel amari hoſtes ſunt:vel multa lo⸗
quunt᷑ inflati. Sinauteʒ trãſiremus terminos
Moab:qui ð inceſſu generatus eſt:et receſſit
a vero patre:ſtatim nobis occurrit puteꝰ:quẽ
nemo de plebe fodit:nullus ignobilis: ſed on⸗
cipes ⁊ duces:qui iura dant populis .⁊ canen
tes carmẽ in aqua putei:a in dei muneribꝰgra
tulaãtes ꝓphetãt: tranſituri ſint: ad que ꝑ⸗
uenturi loca:ꝙ ſcilicʒ ð deſerto veniãt ĩ Rar
thana:qð interpᷣtatur donũ.et ð arthana
ad Nahaniel:qð dicit᷑ ad toꝛr entes dei. et de
nahaniel ad Bamoth: que iterpᷣtat᷑ excelſa ſi⸗
ue adueniẽs moꝛs:quãdo cõfoꝛmes efficimur
moꝛtis xpᷣi.⁊ de Bamoth occurrit nobis val⸗
lis humili
montis phaſga:qui interpᷣtatur dolatus:ꝙ ni
hil habeat infoꝛme ⁊ rude:ſed artificis ſit poli

tatis: que tamẽ poſtea eſt in vertice

tus manu:qui mons reſpiciat ſolitudineʒ:que
hebꝛaice dicit᷑ iſinũ. Quãdo eni fuerimꝰ in vir

tutum culmie conſtituti:tunc totius mũdi rui⸗
nas ⁊ omniũ peccatoꝝ reſpicimus vaſtitatem:
pene obliti ſumus currẽte oꝛatiõe dicere:qua⸗

re Dibõgad interpꝛet᷑ foꝛtiter intellecta tpta

tio. Poſt Dibõgad geritur bellũ contra Seõ
regem amoꝛreoꝛũ ⁊ Og regem Baſan. diſci
mus ꝓꝙ cum venerimus ad ſũmum: ⁊ de fonte
pᷣncipum regũq; biberimus: aſcẽdẽtes ad mõ
tem phaſga:non debeamus eleuari in ſupbiã
ſed ꝓpoſitam nobis ecõtrario ſolitudinem no

uerimus. Zinte conuritionẽ eni eleuatur coꝛ vi
ri: ⁊ ante gliam humiliat᷑. XL. Manſio.

ꝓfecti de DPibongad: caſtrametati
e ſunt in Almõ de Balthami.Quadra⸗

geſima manſſo vertit᷑ in cõtemptũ pla

garũ ſiue obpꝛobꝛiũ.Et per hanc diſcimꝰ om⸗
nia dulcia ⁊ illecebꝛas voluptatũ in ſeculo ↄtẽ

nendas:nec inebꝛiari nos debere vino mundi

in quo eſt luxuria. mel non offert᷑ in ſacriſicijs
dei. ⁊ cera q̃ dulcia cõtinet:nõ lucet in taberna
culo:ſed oleum puriſſimũ:qð de oliue ꝓfertur

amaritudine. Mel eni diſtillat de labijs mult

eris meretricis.de quo puto iuxta myſticos in
tellectus guſtaſſe Jonathã: ⁊ ſoꝛte depᷣhenſuʒ
vix populi pᷣcibus liberatnm.quod autem ob

pꝛobꝛia cõtẽnenda ſint:⁊ ſi falſa obijciant᷑:be⸗

atitudinẽ pariunt.ſaluatoꝛ pleniſſime docet.
Tpꝓfecti de Almõ:caſtrametati ſuntiĩ
montibꝰ bari contra faciem Nabo.
Quadrageſimapᷣiua manſio vertit᷑ in montes

tranſeuntiũ: ⁊ eſt contra faciẽ montis Nabo:

vbi moꝛit᷑ ⁊ ſepelit᷑ oyſes:terra repꝛomiſſi
onis ante cõſpecta. Nabo interpᷣtat᷑ cõcluſio:

in qua finit᷑ lex: et non inuenit᷑ eius memoꝛia.

NMoꝛro gẽa euangelij abſq; vllo ſine tẽdit᷑. In
oinnẽ terrã exiuit ſonus eius: et in fines oꝛbis
terre verba ipᷣins. Simulq; conſidera:q habi
tatio tranſeuntiũ in montibꝰ ſita ſit:⁊ adhucꝓ
fectu indigeat. Poſt montes eni plurimos ad

cãpeſtria Moab ⁊ ioꝛdanis fluenta deſcendi⸗
mus:qui interpꝛetat᷑ deſcẽſio. Nihil enim vt

crebꝛo diximus:tam periculoſum eſt:qᷓ; gloꝛie
cupiditas ⁊ iactantia:⁊ animus conſciẽtia vir
tutum tumens. XLII. Manſio.
T pꝓfecti de montibꝰ Abari:caſtrame
e tati ſunt in campeſtribꝰ Moab ſuper
ioꝛdanem iuxta Jericho: ibiq; ſixerũt
tẽtoꝛia ab humo ſolitudinis vſqʒ ad helſati in
planicie Moab. In qdrageſſmaſecũda mãaſi⸗
one que ⁊ extrema mãſio ẽ: curſim que ſint ge

ſta narremus. Reſidens in ea popułꝰ a diuino
HBalaã:que mercede cõduxerat Balach filius

Sephoꝛ:dei iuſſione benedicit᷑:et maledictio

Co

futakin
glecoſont
honodil
hitcüctoe
eius:foꝛn
fſlius Eie
dianitide
mnlüinete
unn
opulus
Sihhul
Uutiaterf
onedeiſe
tfemſucce⸗
fedebee
deingech
4 leiu
phegia qn
(limenſis.
trüa viror
chitas:⸗
1cdatioe
benebe
jordonet
maenih⸗
ytpoſer
Printer
onihobit
Uincia:7.
tur. Num
debeantit
ſubutbani
Leuite⸗
Mäſtones. 4
les. resitra
ſigiiuopſt
nortepotf
letonomiiſe
Ebreuiterd
abing
lnfaſcſtino⸗
homisGe
poptlogtlo
quogpiiſin
copulak.
tue:rrecd
Ugtoꝛisſii.
eruchtiß
eoqnonen
busuiret
cötfagens
fliſtael
Unduserc

lborinv.

= S
— =–
6 —
S
—.
—
S= g - S=
= = S=

—
=
.

Se Se

r
RKZ
Wmäinäͤmin
Ehahn En
Vgtnigiae
ſosdeherung
Nonofei inits
mnernöletnden
mü:gödeinzen
oiſtiülundetnel

pputoſonunten

Abä:ſarihen
eraumm golun,

Lrſfallchrtite

uatorpieniintte
.
Anöͦſntt
ticnma tunk
Euſowigens
tfinonnht
Loſſcatmnienn
Nbontnzel th
numnfcluſenn
hipii
Gans Alindd
ilte
upyſuſtt
esaniwn
Umisfucnade
üo. Eblen
itgiunek

= =

=☛

=S=

1

=—
=

uE
E

—
— —
SS=,r —. 1

4

—
S==

.

☛
—
= =
— S=
—
—
S
=S= —— =
=—

Tractatus I

mutat᷑ in laudes:audit vocem dñi ex ꝓphano
oꝛe cõſonãtẽ.Oꝛiet᷑ ſtella ex Jacob:⁊ ↄſurget
homo ð iſił ⁊ ꝑcutiet pncipes ο ab: ⁊ vaſta
bit cũctos filios Seth:⁊ erit Edom hereditas
eius:foꝛnicat᷑ cũ filiabus Madian:et Finees
filius Eleaʒar zelatus eſt ʒelũ dñi ⁊ ſcoꝛtũ ma
dianitidẽ pugione trãſſigit.vnde ⁊ accepit pꝛe
miũ ineternã memoꝛis armũ victime Num era
tur rurſũ populꝰ: vt interfectis peſſimis nouꝰ
populus dei cenſeat᷑. Interpellãt quinq; filie
Sephaad:⁊ ex iudicio dñi hereditateʒz accipi⸗
unt inter fratres ſuos:nec femineus a poſſeſſi⸗

one dei ſexus excludit᷑. Jeſus oyſi in mon

tem ſuccedit ⁊ diſcit a lege que ſpiritaliter fer⸗
re debeat in eccłia. Pꝛimũ qͥd ꝑ ſingłos dies
deinde qᷣd ſabbato:qd in caleñ.quid in paſca:

quid in pentecoſte:qͥd iu neomenia meſis.vij.
dd in ieiunio eiuſdẽ mẽſis die.x.quid in ſceno
phegia qñ figunt᷑ tabernacula.x v.die ſupꝛadi
cti menſis. Uxoꝝ ⁊ filiaꝝ vota abſq; auẽte pa⸗

trũ ⁊ viroꝛũ caſſa memoꝛant᷑.Bellũ cõtra ma⸗
dianitas: ⁊ moꝛs diuini Dalaã: ⁊ pᷣde diuiſio:
7 oblatio ex ea in tabernaculo dei. Nꝛimꝰ Ru
ben ⁊ Gad:a dimidia tribus anaſſe vltra
ioꝛdanẽ in heremo poſſeſſioneʒ accipiũt.pluri
ma eni habebãt iumẽta:⁊ necdũ ad id venerãt
vt poſſent habitare cũ templo. Docet᷑ populꝰ
vt in terra ſancta idola deſtruat: ⁊ nullꝰ de pꝛi
oꝛi habitatoꝛe Pᷣuet᷑. Deſcribit᷑ olim cupita ꝓ⸗
uincia:⁊ duaꝝ ſemis tribuũ hereditas ſepara⸗
tur. Numerant᷑ tribuũ pᷣncipes:qͥ terrã cũctaʒ
debeant itroire. Quadragintaduas vꝛbes cũ

ſuburbanis ſuis vſq; ad mille paſſus ꝑ circũi⸗
tũ Leuite accipiũt.tot numero quot et iſte ſũt
mãſiones. Et addunt᷑ fugitiuoꝝ ſex alie ciuita
tes.tres itra ioꝛdanẽ vt ſint ſimul.xlviij.Qui

fugitiuoꝝ ſu ſcipi:qͥ interfici debeãt:et vſq; ad
moꝛtẽ põtificis maximi reuari:ſuccedit Deu
teronomij ſecũda lex:meditatoꝛũ cuãgelij.ibi
q; bꝛeuiter dicimus: que int᷑ Pharã et tophel
Labã ⁊ Aſeroth:⁊ loca aurea abiecto Juda
infeliciſſimo.xj.diebus via dec hoꝛeb: p viam
montis Seon vſq; ad cades Barne oyſes
populo ſit locutꝰ:⁊ extremũ canat canticuʒ.in
quo aꝑtiſſime ſynagoga ꝓijcit᷑:⁊ eccłia domio
copulat᷑. Impinguatꝰ ẽ ⁊ icralſſatus ac dilata⸗
