ii libꝛoꝝ xpᷣo ðᷣo volẽte ⁊ lhiefonymo ſpiritali

pſequi deſierint.

coꝝ qͥrũdã leuitas:q̃ ſibi a deo oẽs ſcpᷣturas di
uinitus inſpiratas accepiſſe plaudebat:eos ha
bere: qð ipᷣa nõ hʒ:recognoſcat. Igit᷑ lhiero⸗

nymus vt iã dictũ ẽ Roma egreſſus:ad oꝛien⸗

tẽ tẽdẽs ꝓfectus ẽ ad Gregoꝛiũ Naʒiã ʒenum:
Cõſtãtinopolitane vꝛbᷣ epᷣm vbi ita ꝓficere ſtu
duit:vt ſanctaꝝ ſcripturaꝝ ſtudijs erudiret 2
ſupplex dociliſq; diſcipulus adijt pᷣceptoꝛẽ:eũ⸗
q; in Cõſtãtinopolitana vꝛbe obpᷣuabat.oc
diſcipulatu hieronymus ꝑacto:in Syriã ꝑre
xit:⁊ dũ in poſſeſſione Euagrij pbr̃i moꝛaret᷑:
Qalchũ mõachũ aliqñ captiuũ reperit:ꝑcõ
tatuſq; eũ oẽʒ eius captiuitatl didicit hyſtoꝛ ã:
quã poſtea edidit:ſcptãq; Romanis fidelibus
miſit hec in iſtius hyſtoꝛie inſerẽs ꝓlogo.Scri
bere inqͥt diſpoſui:ſi iñ ðs vitã dederit:⁊ ſi vi⸗
tuꝑatoꝛes mei ſaltem fugientem me:a clauſuʒ

olim ob agendam inibi penitentiam pꝛoperare
cupiebat:ita letus accinctuſq; acceſſit vt volaſ

ſe eũ magis: qᷓ; meaſſe crederes. Quõ vo ꝑ q⸗

dꝛiennium ↄtinue *ſep̃i potius auxilio penitue
rit:idem Hiero B
ipſius dei gratiam affuiſſe huiuſmodi verbis

indicauit:quotiens in heremo conſtitutus in i

la vaſta ſolitudine que exuſta ſolis ardoꝛibus

ſitum ethyopice carnis obduxerat: qͥttidie la⸗
chꝛyine:quottidie gemitus.Et ſiqũ repugnan
tem ſomnus imminẽs oppꝛeſſiſſet: nuda humo
vix oſſa herentia collidebam.de cibis vo ⁊ po
tu taceo:cum etiam languentes mõachi aqᷓ fri⸗

gida vtant᷑: ⁊ coctum aliquid accepiſſe luxurie

ſit. Ille igit ego qͥ ob gehenne metũ tali me car
cere ipᷣe dãnauerã:ſcoꝛpionũ tm̃ ſocius ⁊ fera⸗

rũ ſepe choꝛis inferã puellaꝝ.pallebãt oꝛa ieiu
nijs: ⁊ imẽs deſiderijs eſtuabat. In frigido coꝛ

poꝛe ⁊ añ hoieʒ ſuũ iã carne pᷣmoꝛtua ſola libi⸗

dinũ incẽdia bulliebant. Itaq; oĩ auxilio deſti

tutus ad Jeſu iacebã pedes:rigabã lachꝛymis
crine tergeb: ⁊ pugnãtẽ carnẽ hebdomadaꝝ
inedia ſubiugabã:nõ depudeſco ĩfelicitat mee
q̃n potiꝰ plago nõ eſſe:qð fueri.memini me cla
mantẽ diẽ crebꝛo iũxiſſe cũ nocte.nec pᷣus a pe⸗

ctoꝛis ceſſaſſe vberibus:qᷓ; dño increpãte redi
ret tranqllitas. Ipaʒ q; cellulã meã qſi cogita⸗

tionũ meaꝝ ↄſciam ꝑnmeſcebã.⁊ mihimet ira⸗
tus:⁊ rigidus:ſolus deſerta penetrabam. Si⸗
cubi ↄcaua vallium:aſpera montium:vel rupi
um pᷣrupta cernebam:ibi mee oꝛõnis locus:il⸗

lud miſerrime carnis ergaſculũ: ⁊ vt mihi ipſe

teſtis eſt dñs:poſt multas lachꝛymas: poſt ce⸗
P

deſerta deinde loca: ad q̃ᷓ

eronymus: que ſponte pertulerit:

hoꝛridum monachis pꝛeſtabat habitaculum.
Pubeu me inquit Romanis intereſſe delitijs
edebã ſolus:qꝛ amaritudine repletus erã: hoꝛ
rebant ſacco mẽbꝛa:defo:mis ⁊ ſqualida cutis

ð”””

beati Hieronymi

lo oculos inherẽtes:nõnũqᷓ; videbar mihi int᷑⸗
eſſe agmibꝰ ageloꝝ. letgaudẽſq; cãtabã 2
te in odoꝛẽ vnguẽtoꝝ tuoꝝ curremꝰ. Quadriẽ

nio itaq; dedicate pnie exacto:ad bethleẽ opi⸗

duiü idẽ hieronymꝰremeauit vbi qſi pꝛudẽs alal
dd pᷣſepe dñi ſeſeptulit. qdð ab hiereſolymis ſex
milioꝰſeꝑat᷑ meridianã plagã.Accedẽſq; ad

eiuſdẽ vibᷣ põtificẽ Cyrillũ noie: petijt vt ꝑro⸗

chhie:q bethleẽ fuerat ſita locũ ſibi hitdi tribu

— —

eret. Cui nimiꝝ mox qð deuotõe popoſcit:dig

ne dceſſit. Digni etem hitaculi bethleẽ adiuuã
tibꝰ viris vicinis catholicisↄſtruxit mõaſteriũ
Inqq̃ ſtatuta ab aplis regula degens cepit:qð

oli multũ cupierat:cuᷣ fribus hitare:⁊ cũ Euſe
bio cremonẽſi nobili viro: cuius poſtulatõe ex
greco ſermone qᷓ;dã eplaʒ trãſtulit in latinũ:in
q̃ vere ſciẽdũ: haãc matutinã pſalmodie q̃ nunc

obſeruat᷑ in occiduis maxie regionibus: cãoni

cã functõeʒ mõaſterijs inſtitutã. Abi pᷣdictus

vir ocioſus nõ fuiſſe credẽdus eſt: qui tm nob
in tranſlatõe diuine ſcripture p̃ſtitit: vt ad he⸗

bꝛeoꝝ fontẽ pene nõ egeamus accedere.quoni

am nos facundie ſue multa cognoſcit᷑ vberta⸗
te ſatiaſſe:plurimis libꝛis: copioſis epłis:fecit
eeſe btõs:qͥbus ſcribere dño pᷣſtãte dignatus ẽ.
AInter cetera ꝓfecto ſtudioꝛum ſuoꝝ opuſcula
a beato Petro ſumens exoꝛdium de viris illu⸗
ſtribus lcripſit:imitatus Tranquillũ: Grecũ⸗
ᷓ Apollonium: Abi de ſe ita refert. Poſt ca⸗

talogum plurimoꝝ me quoq; in calce volumi⸗

nis quaſi aboꝛtiuum ⁊ minimum omniũ xpᷣia⸗
noꝝ poſui:quo mihi neceſſe fuit vſq; ad q̃rtum
decimũ annũ Theodoſijpᷣncipis:que ſcpſerim
bꝛeuiter ãnotare. Innumeris pᷣterea iſte libꝛis
apoſtoloꝛum ꝓphetarumq; conſtructionibus
elęitis:immobilem catholice turrim eccleſie cõ

tra pſidoꝝ iacula ↄſumauit. Omnes veteris te

ſtamenti libꝛos: ex hebꝛeoꝛum codicibus in la⸗
tinum ↄuertit. Danielem quoq; pphetã Chal

H day co ſtilo pᷣlocutum:⁊ Job iuſtũ Arabicoin

Romanaã linguã vtrunq; auctoꝛem ꝑfecta int᷑⸗

—— .

p̃5hõatione mutauit¶ Wattheuʒ nihilominus ex
hebꝛeo fecit eſſe Romanũ. Epłaʒ qdẽ ſuaʒ ad

NPaulinũ ex Senatoꝛe pbr̃m mirifſicã deſtina⸗
uit: docẽs quẽadmodũ ſcpturas diuinas adhi
bita cura ꝑlegeret:vbi bꝛeuit᷑ vᷣtutem vniuſcu

iuſq; libꝛi veteris ⁊ noui teſta mẽti mirabilit᷑ in
dicauit. Mirabilit planus honeſte doctus:ac
dulcis: ꝑata copia ſermonũ ad qᷓ;cũq; ptẽ vtit

ingeniũ: ⁊ vñcũq; interrogatus fuiſſet:patum
hpret ⁊ ↄpetẽs ſine aliq̃ dilatõne rñſum.mõ hu⸗
milibus ſuanit᷑ blandit᷑:mõ ſuꝑboꝝ colla con⸗

fringit: mõ derogatoꝛibus ſuis vicẽ neceſſaria

moꝛdacitate reſtituens: mõ virginitatem pᷣdi⸗

cans: mõ matrimonia caſta defenqens: modo
virtu tuʒ certamina gloꝛioſa collaudãs: modo

lapſus in clericis:atq; monachis pꝛauitatis ac
cuſans.Sʒ tñ vbicũq; locus ſe attulit: gẽtiliu,ʒ
exẽpla dulciſſima varietate ꝑmiſcuit.bᷣ nõ erat
B; ſue voluntatis: vt ita dicã quiſſime neceſſi⸗
tatis: vt ꝓbaret ea:qa ſanctis ꝓphetis an ſecu

la pᷣdicta ſunt: tam grecoxꝝ: qᷓ; atinoꝝ ⁊ aliarũ

gentilium lr̃is ↄtineri: veꝑ totum explicãs:to
tum exoꝛnans: ⁊ diuerſas diſputationes di⸗
ſertus ſemꝑ ⁊ equalis incedens. Tanta nanq;

vtriuſq; lingue pitia fungebat᷑: vt quoſcunq;
libꝛos eolicos in manibus acciperet:latineſine

ſermone relegeret:vt crederes hic eſſe ſcriptuz
qð os eius inoffenſa velocitate fundebat. Ve⸗

re dixerim catholicã iſtius hois pꝛudentiã: ſa-

nãq; doctrinã:quocũq; ↄuerſatus fuiſſet loco

offenſione tranſcurreret. Iteꝝ latinos Attico

ſtabilis ꝑſtitit fidei firmitate. Nã certiſſime ig⸗

noꝛãtie inuidieq; moꝛbo languẽtes deſipiũt:qͥ

cecidit:nõ ẽ qͥ ſuſcitet eã. Abi ad terrendos lu⸗
bꝛicos atq; incautos:qꝛ ðs iuſtus ſit iudex ſub

dẽs iſta dixerit doctoꝛ:audẽter loqͥr:cuʒ omia
ꝓgſſit ðs:ſuſcitare virginẽ nõ põt poſt ruinam
Valet quidem liberare de pena: ſ nõ valet re⸗
foꝛmare coꝛruptam. Hoc ꝓculdubio ita dicen

do. Nõ omnipotẽtiã accipit deo:ſᷣ iuſtũ iudicẽ

manifeſtãs aſſeruit.Mã ni falloꝛ älia ſcũs Hie
ronymus Euſtochio mãdauerii: talia ad Do⸗

micillã neptẽ imꝑatoꝛis Domitiani admoniti⸗

onis legimus vᷣba: ſᷣ ⁊ ipᷣa vba q̃ de cauſa ſint
illi ꝓlata: audire gtius puto.Hec oio vgo Ne
eum leuz Eunuchos cubiculario ha⸗
ſimus apoſtolus Petrus lucra

um Achil
duit. quos bti apol trus lucra
tus fuerat Ep̃o. Iſti dum viderent dominam
ſuam gẽmis oꝛnari:⁊ purpureis veſtibus atq;

auro textis indui:dixerunt ei. Quanto ſtudio
oꝛnaris in coꝛpe:vt filium Cõſulis Aurelianũ

hoĩeʒ moꝛtalẽ accipias:ſi tãto ſtudio in animo

oꝛnareris: regem immoꝛtalẽ dei filiuʒ adipiſci
poteras ſpõſum.Qui etiã teipᷣam eternam fa⸗

eũ deuiaſſe a catholice eccłe.i.bii NPetri fide v
hereticũ fuiſſe arbitrant᷑: q Euſtochiomãda
uerit. Caue q̃ſo:ne qñ ⁊ de te disat ðs:vᷣgo ilir

*

ceret: ⁊ nũqᷓ; tibi neq; oꝛnamẽtis tuis neq; gau

dijs finẽ pmitteret:aut terminum euenire. Rñ

neris dignitatẽ: qᷓ; memoꝛiã nomis nõ delere⸗

dit eis Bomicilla: ⁊ ait. Que poteſt eſſe melioꝛ
charitas:qᷓ; habere viꝝ: ſuſciꝑe ſilios:p quos
poſteritas dulciſſima poſſit ꝓpagari:⁊ tam ge

Cui Nereus rñdit.Melioꝛ ẽ vginitas:q̃ qua⸗

do de mẽris tue vteʒo exiſti: tecũ nata:tecuʒ la⸗

ctata:tecũ ſꝑ fuit:a carnis coꝛruptiõe aliena: qᷓ
eſt deo amabilis:eiuſq; angelis cara:quam ꝓ⸗
fecto:cum quelibet perdiderit virgo:huius re⸗

atum per penitentiam euadere poteſt:ipᷣam ve

ro integritatemadipiſci nequaqᷓ; valet Omis
nanq; lanctitas: dum ꝑ aliquaʒ voluptaiẽ: aut

Bita

neceſſitatẽ amiſſa fuerit:vel q̃q; ꝑdita vtus ad

ſtatũ ſuũ vel integritatẽ ſeu ad ſuã głaʒ ꝑ pnie
lachꝛymas recuꝑari ⁊ reuocari põt.Sola vᷣgi
nitas:ſi ſeł ꝑierit:ad pᷣſtine integritatis ſtabili⸗
tatẽ ꝑtingere mime valet.Cũq; Nereꝰ⁊ Achil

leus hec laudando:vginitatẽ ⁊ alia ꝓferendo

diſſererẽt plurima: qbus eternã mereret᷑ acti⸗
bus vitã: HDomicilla pꝛudentiſſima vgo dixit.

Atinã ad me iſta dei ſnia pueniſſet: vt nũqᷓ; ſu⸗

ſcepiſſem hoĩs moꝛtalis ſpõſionẽ Nũc vero ꝗꝛ
vob deus aperuit os ad lucrandũ animã meã:

q̃cqͥd me facere vuli:accelerate q;potiꝰ.Quid

multa: A ſancto Clemente papa ↄſecrata Au⸗
reliano ſpõſo ↄtempto:ob h̊ in Foriana exula
taẽ inſula. Inde Terracinã adducta:nolenſq;
idolis ſacriſicare:cũ Euthꝛuſina ⁊ Theodoꝛa
ſpõſis Sulpitij ⁊ Seruiliani a Luxurio fratre
Aureliani igne cremate:palmã ſuſciꝑe marty⸗
rij:q̃s ſcũs Ceſarius dyaconus:qͥ etiã poſtea⁊

ipᷣe a pᷣdicto Luxuxio eſt martyrizatus in ſar⸗

cophago nouq ſił ↄdẽs ſepeliuit. Hec ideo ſcʒ

nõ fuerat h̊ tm neceſſe loqͥ. Addidimus tñ: qꝛ

pene qð Nereus pꝛudẽtiſſime vgini Domicil
le dixerat vginitatẽ ꝑditã:de reatu poſſe ꝑ pe⸗

nitentiã veniã ↄſeqͥ. Neq̃qᷓ; tñ valeret fieri vir

go:ſicut fuerat bus. ocſanctus hieronymꝰ

Euſtochio ad melioꝛa ſtuduit hoꝛtando man⸗

dare:cum omnia poſſit deus:ſuſcitare vᷣginem
non poteſt poſt ruinam. Quid em̃ eſt hic aliud
poſſe:qᷓ; non velle:quod nõnullis alijs dici po
terat ꝓbis: Mer quendam nanq; ſapientem ðꝛ
deo. Tu aũt dñatoꝛ vᷣtutum cũ tranquillitate
iudicas:⁊ cũ magna reuerẽtia diſponis. Sub⸗
eſt em tibi:cũ volueris:poſſe. Ergo vbi nõ eſt
Yelle dei deeſt poſſe. Beus qppe vt imutabilis
ẽ nature:ita imutabilis ẽ volũtatis:⁊ vtiq; cũ

ſit verax ⁊ iuſtus:nõ illũ mẽdaciũ:neq; iniuſti
cia decet.qꝛ ſicut nõ valet mẽtiri:qͥ eſt veritas:
ſta iniuſtus eſſe nõ põteh̊ ẽ nolẽs iniuſte facere

q̃cqᷓ;. Nã oia teſte ꝓpha q̃cunq; voluit dñs fe⸗
cit in celo ⁊ in terra: omiaq; eius iudicia iuſta.

Bũ igit᷑ niteremur oſtende:qð nolẽte deo fi

eri nõ valet:⁊ vt veridico eximioq; doctoꝛi cui
q̃ad viueret:in oĩ ſcia ſe ↄꝑare nẽo audebat:v⸗

ſurparet vaniloquijs detrahere qͥſpiam:cepto

ab oꝛdinelõgius ſumus digreſſi. Nerũtñ q̃lis
qᷓ;tuſq; vir iſte fuerit:ſolius ſancti Auguſtini
teſtimonio:qͥ velit plenius cogſcere valet.Nã
cũ in libꝛo pᷣmo: quem ↄ erroꝛem Pelagianoꝝ
ſcpᷣſerat:qͥ nuptias ſine duhitatõe dicebãt dam
nari:qð vo in eis naſceret᷑ ab oĩ eſſet libeꝝ obli
gatõe pcti:⁊ cũ plurimos g hmõi peſtiferi do⸗
gima catholicos introduxiſſet teſtes: ita intulit
dicẽs. Nec ſanctũ Hieronymũ:quia pbr fuit:
ↄtemnendum arbitreris:qui greco ⁊ latino in⸗
ſuꝑ ⁊ hebꝛeo eruditus eloquĩo:ex occidentali

ad oꝛientalẽ tranſiens eccleſiã: in locis ſanctis
atq; in litteris ſacris vſq; ad decrepitam vixit
etatẽ: cuius nobᷣ eloquiũ ab oꝛiẽte in occidente
inſtar ſolis lãpadis reſplẽduit. Oẽs deniq; vł
pene oẽs:qͥ añ illũ aliqͥd ex vtraq; oꝛb ꝑte ð do
ctrina eccłaſtica ſcpᷣſerant:legit: nec aliã de hac
re:qᷓ; pdixi:tenuit:ꝓmpſitq; ſniaʒ. Qni cũ ex⸗
poneret Jonã ꝓphaʒ aꝑtiſſime dixit:ꝙ etiam
uuli pctõ offenſionis Ade tenerent᷑ obnoxij⸗/
Hec Auguſtinus i pdicto libꝛo. Idẽ itaq; hie·
ronymus 3 Celſum: Poꝛphyriũ:⁊ Julianuʒ

Aluguſtũ rabidos aduſus Epm canes: ⁊23 in⸗

ſectatoꝛes eccłe:vel eoꝝ qͥ putãt eccłiaʒ nullos
phos ⁊ eloquentes habulſſe doctoꝛes:magno
deſudauit ingenio:vt ſciãt qles ⁊ qᷓ;ti viri eam
fundauerint:extruxerint:atq; oꝛnauerit:⁊ de⸗
ſinãt fidẽ nr̃azʒ ruſtice ſimplicitatis arguere:ſu
amq; potius impitiã recogſcere. Innumeris pᷣ
terea libꝛis apłoꝝ: ꝓpharũq; ↄſtructionibus.
Et poſt pauca. Nũc inqͥt myſterium iniqtatis
oꝑat᷑: ⁊ garrit vnuſqͥſq; qð ſentit.Ego ſolꝰſuʒ
qͥ cũctoꝝ głaʒ moꝛdeã. Pluribus qͥppe ait:qui
me dicũt h̊ opus inflãmatũ inuidie faucibꝰ ſcri
bere:bꝛeuit᷑ rĩñdebo: nũqᷓ; me hereticis pepeil⸗
ſe:ſᷣ oĩ egiſſe ſtudio:vt hoſtes eccłe:mei q; ho⸗
ſtes fierẽt. Inmpoſſibile ẽ oĩo ⁊ longũ de iſto vi
ro:eiuſq; diſtricte vite:⁊ illius moꝛibꝰretexere
oĩa. Anius em̃ miraculi huius monaſterij qd⸗
dam pꝛiſcoꝝ ſimile: qð ꝑ ſuccedentium relatio
nem memoꝛie nõdũ religio abſtulit:⁊ a religio
ſis viris:qͥ celeſtis patrie amoꝛe Bethleẽ fuere
hucẽ delatũ:huicↄpẽdioſo necto moni.Qua
dã nãq; die adueſꝑaſcẽte:cũ btũs hieronymꝰ
vna cũ fribus( vt mõachis mos ẽ ad ſacrã le⸗
ctionẽ audiẽ dã ſediſſet ⁊ pᷣcepta diuina:ſubito
tribus claudicans:quarto ſuſpẽſus pede:igẽs
leo cenobij clauſtra ingreſſus ẽ.q̃ vtiq; viſo fra
tres ꝑterriti.nõnulli in fugã ſunt: vt eſt metus
fragilitatis humane: ↄuerſi. Scũs vo hierony
mus veluti aduẽtanti hoſpitij intrepidus leo⸗
nis aduẽtui obuiauit.Qui videlʒ dũ ſibi ꝑiter
ꝓpinãſſet:⁊ qꝛ loqͥ leo vt ſue nature ẽ:minime

poterat: vtcũ q; valuit pᷣdicto pr̃i:leſi:quã ha⸗
bebat pedis:obtulit plãtã. vocatiſq; tũc fratri

bus pᷣcepit:vt diligẽter leſum abluerẽt pedem
inqrẽtes cũcta:cur leo claudicãs iret. Qð duʒ
factũ ſtudioſe fuiſſent intuiti: vulneratã a ſenti
bus inuenerũt plãtã leonis.Ei igit᷑ cũ alimẽto

diligẽter adhibita cura eſſet de leſionis ictu ili⸗

co ↄualuit. Oi ̊ beluine feritatis depoſita ra⸗
bie: cepit int᷑ eos vltro citroq; qᷣſi domeſticuʒ ⁊
trãqͥllũ aial ꝑiter ↄmoꝛari.Hoc etem̃ btũs hie⸗

ronymus cognito:ſic fratribus ait: eia fratres

ſtudioſe adinuicem rogo ꝑpendite: quid huic

leoni operis ↄgrui noſtre vtilitatis addamus:
quatenus àb eo leuiter perfici: et efficaciter ſie⸗

— — — — ——

— — Td, .. — —

S — — —

beati Hieronymi

ri poſſit:qꝛ certe credo:ꝙ nõ tm̃ ꝓ ſui pedis ſa⸗

lute huc illũ miſerit ðs:qͥ ei mederi ſine nob po

tuerat:qᷓ;tũ vt nobᷣ ſue viſitatiõis demõſtraret

indicio: ꝑ hũcnr̃e neceſſitati mirabilit᷑ ſe velle
pbere iuuamẽ. Tüc pᷣdicti frẽs tale ↄcoꝛdit᷑ hu

militerq; pri rñſum dedere: dicẽtes.Tu pr bñ
videlicʒ noſti:ꝙ aſinus qͥ a ſaltu vſui nro ligna

huic leoni aſelli nr̃i iniugat᷑ ſollertia: vt eũ ſub⸗
ſequẽs ducat ad paſtũ: reducatq; remeãs do⸗
mũ. Ita ⁊ factũ eſt. Ram iniũcta leoni cura aſi

ni:moꝛe paſtoꝛis induſtrij eundo ad paſtũ ſoci

us inceſſant᷑ itineris cura paſcẽdo vbicũq; defẽ
ſoꝛ tutiſſimus erat. Nerũtñ vt ſe ciba ret:⁊ aſi⸗
nus ſolitũ ꝑficeret opus: ↄſuetis ſꝑ hoꝛis cum

eo domum redibat. Interea dũ hec dilato tꝑe

gererent᷑: educto quadã die ad loca paſcue ali⸗
no graui leo vltra modum ſomno oppꝛeſſus ob
doꝛmiuit. Leone nanq; tunc grauiter ſopoꝛa⸗
to:contigit:vt per eandem viam negociatoꝛes
gradientes olei emendi cauſa pergerẽt in egyp

tum: qui ipᷣm ſepe videntes aſinum paſceniem

dum neminem vidiſſent adeſſe cuſtodẽ:iniqua

ſurripiente cupiditate rapiẽtes:ſecuʒ duxerut
Exꝑgiſcens itaq; leo quid ſibi damni accidiſſʒ
neſciens: vt requireret tamen paſcentem: queʒ

ↄmiſſum habuit:ire cepit:qui cum ſolito nõ ap

pareret in loco paſcendi: cõſtrictus de crimine

leo:ineſtitia anxius rugiendo aliqua parte diei
huc illucq; ibat:q̃rẽs quẽ ꝑdiderat.Sʒ cuʒ iaʒ
oĩs repiendi aſini ſpes fuiſſet ablata: ad mona
ſterij ianuã veniens ꝑſtitit.ↄſcius em̃ culpenõ
auſus eſt ingredi:quod bᷣus cum aſello ſolebat
Quem beaius hieronymus vna cũ fratribus

videns ad celle foꝛes moꝛari: ⁊ quia non ſolita

hoꝛa fuerat reuerſus inſtigante famis neceſſi⸗
tate cõpulſum putauerunt eũ occidiſſe animal
ſuum: nolenteſq; ei tribuere annonam conſue⸗
tã dicebãt. AUade ⁊ reliquũ aſelui qð tibi reman
ſit mande:tuãq; ingluuiẽ reple.Et licet hec illi
dicerent: erant tñ incerti vtꝑ hoc mali: an nos
is ppetraſſet. Quapꝛopter exeũtes fratres ad
loci paſcua:quo iam fatuum animal deducere

—⏑

leo ſolitus erat:lõge lateq; ꝑagrãtes:vt quod⸗

dam moꝛtis indicium potuiſſent inuenire: qui
nullum interemptionis eius ſignũ reperiẽtes:

redeuntes:ſtuduerunt hoc beato hieronymo
nunciare. Quo audito ait fratribus. Obſecro
vos fratres qᷓ;qᷓ; ſuſtineatis aſini damnũ hunc
tñ ne exaſꝑetis:neq; abijciatis leonẽ:ſᷣ eum vt
dudũ gubernãtes:pᷣbẽteſq; alimẽta nutrite:in
cidenteſq; in nemoꝛe ligna: vt ea vici aſini nob

huc trahẽs deferre valeat moderate: nectẽtes

ligate. Ita ⁊ factũ ẽ. Cuũ ſibi opus iũc nexũ cre

P

bꝛius gerexet: iã redeſditps negociatox ad
eſſet: expleto die dã ope:qᷓuis animal bꝛutũ:
diuinitus tñ vt puto admonitum exiẽs iuitad

agrũ. huc illucq; diſcurrẽs gyrãdo: noſſe ple⸗

defkerre ſolitus ẽ: cuſtodis ſollicitudie indiget:
⁊Z ne a qlibet impꝛoba beſtia deuoꝛet᷑: ſatis ve⸗
remur. Iccirco & ſi tibi placet: ⁊ rectũ videtur:

nius cupiẽs qͥd fuiſſet de ſocio ſuo factũ. Qui

ſatigatusianimiũ anq; ad duplicis ſtinerislo
cũ deuenit ſublimẽ. Quo dũ anxius vt potat:

circũſpiciẽdo ꝓſpiceret: cernẽs ꝓcul veniẽtes

g ſe hoĩes:cũ onuſtis cameł:qͥs pᷣcedẽs aſinus
veniebat:ſᷣ qꝛ valde ꝓcul erat hũc cogſcẽ mini
me potuit:tñ pedetẽti ſe ilł obuiã obtulit.mos
qe illi ðꝛ eſſe regioni: vt qͥtiẽs cũ camelis lõj⸗

gius pficiſcunt᷑:totiẽs añcedẽte aſino fumẽ ca

meloꝝ geſtãte collo ſubſequant᷑ cameli.Neã dũ
p̃dicti itinerãtes.i.negociatoꝛes apꝛopiq̃ſſent

leoni:ille cognito aſino ſeuũ rugiẽs:cũ ingenti

ſtrepitu irruit in eos:neminẽ nẽpe ledens eoꝝ.

Qui oibus ſtati relictis:demẽteſq; vt dignifu
erãt effecti:in fugã ↄuůſi ſunt.Quibꝰ videlʒ fu⸗
giẽtibus terribilit᷑ rugiẽs leo ꝑcutiebat cauda
foꝛtit᷑ terrã: ꝑterritoſq; camelos ſic erãt onuſti
añ ſe ad cellã ire coegit. Inſolitã ̊ rẽ frẽs vidẽ
tes:ꝙ pᷣcedẽs aſinꝰſarcinatiq; in medio cameli
⁊ ſubſequẽs eoꝝ terga leo ꝑit᷑ veniret:mox exe
untes modeſte curauerũt btõ nũciare hierony

mo. qͥ audito foꝛas egrediẽs ianuas mõaſterij

patefieri iuſſit benigne.ſummũq; ſilẽtiũ imꝑa⸗
uit dicẽs:hoſpitibus nr̃is.i.camelis: vel aſino
auferẽtes ſarcinas eos leuiate:pedeſq; abluite
eſcas pᷣbete: expectãtes qͥd in h̊ facto ſuis vo⸗
luerit dñs ſeruis demõſtrare.Oibꝰdeniq; q er

ga camelos fuerãt iuſſa pactis:cepit leo vt du⸗

dũ huc atq; illuc Stulabũdus ꝑ clauſtra mona
ſterij ire: ſinguloꝝ ſe fratꝝ veſtigijs ſternẽs: ⁊
q̃ſi de ꝑpetrata quã nõ fecerat culpa: alludens
cauda veniã poſtulabat. qͥ viſo frẽs pniaʒ agẽ
tes:qꝙ ei credulitatis ↄtuliſſent crimẽ: dicebãt.
Ecce paſtoꝛẽ nr̃m quẽ paulo añ voꝛatoꝛẽ cru⸗
delit daãnabamꝰ:cũ qᷓ;to eũ pᷣconij miraculo:vi
huic crimẽ auferret ad nos dignatꝰẽ mittẽ dñs
Btũs ꝗ̊ hieronymꝰ futuroꝝ pᷣſcius ſic fratribꝰ
ait. Parati eſtote ſẽs in is q̃ vſui refectõis ſũt
neceſſaria: vt hi qͥ nob ſunt futuri abſq; mole⸗
ſtia vt dignũ ẽ hoſpites ſuſcipiant᷑. Mox vti
q; imꝑata ſubſecuti veloci queq; obediẽtia ſũt
expleta. NPeractis q; iuſſis. ſermocinãtibuſq;
cũ btõ HHieronymo fribus ſubito venit nũcius
q̊ diceret añ mõaſterij foꝛes hoſpites adeſſe: 4
cenobij preʒ vellẽt videre.Hoc ſepe dictus pr
audito:poꝛtas celle patefieri:eoſq; ingredi iuſ
ſit:qͥ q;uis vocati: erubeſcẽdo tñ introeuntes:
viſoq; btõ Hieronymo eius ſe ꝓſtrauere veſti
güs:ꝓ culpa venia poſtulãtes:qͥs ipᷣe clemen⸗

ter eleuans admonuit: vt ſuis cũ graꝝ Sirne

viẽtes rebus: aljenas taͤgere nõ vſurparẽt: ac
deinde ſub dei pnñtia caute viuerẽt ſꝑ.q nimirũ

pᷣdicatõe explicata: pcepit vt reſicerent᷑:recep⸗

tiſq; camelis abirent. Tunc illi vna voce pari

ter dixerũt. Obſecramus pt᷑: vt ad eccłe lumi⸗
naria neceſſitatẽq; fratꝝ dimidiũ liquoꝛis olei
quod attulerũt cameli ſuſcipi iubeas qꝛ ſcimꝰ:
⁊ certi ſumus:ꝙ plus ꝓpter vr̃am qᷓ; ꝓnoſtra

vtilitate: vt negociaremur:ꝑreximus in egyp⸗

tum. Quibus btũs Hieronymus ait: nõ recte

ꝓculdubio poſtulatis:qꝛ valde duꝝ videt᷑: vt

nos qui alijs compati:alioꝛũ q; neceſſitatẽ ſub⸗

leuare dãtes debemus: vos guemus:vr̃a qui⸗
bus nõ indigemus tollẽtes.Tunc illi neq; inqͥ⸗

unt hic cibũ:neq; que nr̃a ſunt accipiemus:ni⸗
ſi qd popoſcimus pus iuſſeris fieri.ita ſicut pᷣ⸗
diximus:nũc dimidiũ qð attulerũt cameli olei
liquoꝛẽ ſuſcipiatis⁊ deinceps pollicemur nos

nr̃oſq; heredes vobᷣ vr̃iſq; ſucceſſoꝛibus omni

anno olei menſurã hinc eſſe daturos.Sicq; cõ
ſtrictus btũs Hieronymus coactuſq; eoꝝ pci⸗
bus violentis: queq; rogauerant impleri pᷣce⸗
pit.ſumpto qρibo ac bñdictiõe cũ camelis ac⸗
cepta:exultãtes gratulanteſq; ad ꝓpꝛia remea
rellhec aũt Bethleẽ acta:⁊ ab incolis locis illi
us hactenus aſſerẽdo ita fuiſſe narrant᷑. Beth
leem vo locus ſplẽdidus ciuitas fuit DHauid in
tribu Juda: vbi quondã dñs atq; Saluatoꝛ:
vt impleret᷑ pꝓphetia. Veritas de terra oꝛta eſt

in pᷣſepio intra ſpeluncã ex vᷣgine naſci digna⸗

tus eſt:⁊ ꝑuulus vagijt. Qð pᷣſepe auro argẽ⸗
toq; oꝛnatũ:ſicut ſanctus refert Antonius:in⸗
ceſſanter in eo luminaria ardẽt:plurimiſq; ſer⸗

uoꝝ dei habitaculis vndiq; circũdat᷑. Os em

“

ſpelunce ad ingrediendũ oĩo anguſtũ eſt: in cu
ius vtiq; oꝛe.i.ipᷣius pᷣſepij ingreſſu btũs Hie⸗

ronymus ſaxum ſcalpendo monumentum ſibi

fieri iuſſit. Tãta vero idem coꝛꝑis laſſitudine
fatigatus eſt: vt etiã in ſtratu ſuo iacẽs funicu⸗
lo ad trabem ſuſpenſo:ſupiniſq; manibus appᷣ
henſo erigeret᷑:vt.lſ.officiũ monaſterij ꝓut po⸗
terat exhiberet:tranſeunteſq; in ſqualloꝛe coꝛ⸗
poꝛis vociſq; tenuitate dies plurimi fluerent.
Behinc ipᷣe vir btũs in libꝛoꝝ abundantia ful⸗

tus dictis ſuis ſancto ſpiritu dedicatis:immo⸗

bilem catholice turrim Eccleſie ꝑfidioꝝ iacu
la 2ſumauit. NPergũt itaq ad viſitandũ ↄſolã
dumq; ieronymũ dum in laboꝛe eſſet itidem
catholici ſenioꝛes. Ad beatumq; Auguſtinuʒ
epᷣm ſecum quidem animo eccleſie catholice co
oꝑpantẽ:coꝛꝑe aũt in Africa ſcribentem:ſic in⸗
ter cetera ſcripſit. Noſtra habuimus temꝑa:⁊
cucurrimus qᷓ;to potuimus: nũc te currente:⁊
longa ſpatia tranſmittente nobis debet᷑ ocium
Igit᷑ idem beatiſſimus diebus vite ſue in ſpe⸗
ciali oꝑe irrepᷣhenſibiliter ↄſumatis:nonageſt
mooctauo etatis ſue anno in domio requieuit.

Bethleem eum alma tenet: iterum venturo do
mino offerendum. Doꝛmiuit autem btũs hie⸗

ronymus anno imꝑij Theodoſij iunioꝛis duo
decimo:imperante vtiq; illo:cuius anni nec in

talia ſecula ſeculoum.

choant᷑: nec finient.Qui viuit ⁊ regnat ꝑ imoꝛ

NAJ —

Tractatus I

reſes Zrias deſtrutit. Epiſtola 1

me papa Laurẽtij ad ſcribendum animus nõ

ẽ tã cupidus qᷓ; nec idoneus:ſciẽti nõ eſſe abſ
periculo multoꝝ iudicijs ingeniũ tenue ⁊ exile
cõmittere. Sed quonia (vt cum venia tui dixe
rim )id temere in epiſtola tua ꝑ R*pᷣi me ſacra⸗
menta: que a nobis maxima cum reuerẽtia ſu⸗
ſcipiunt᷑ aſtringis:vt aliquid tibi de fide ſcðᷣm
ſymboli traditionem rationẽq; componam:qᷓ;
uis ſupꝛa vires noſtras ſit põdus pᷣcepti (Mõ
em̃ me latet ſententia ſapientum:que pꝛobe ad
modum dicit:quia de deo ⁊ vera dicere pericu
loſum eſt) tamen ſi expetiitõis a te impolſite ne⸗
ceſſitatẽ oꝛationibus iuues:dicere aliqua obe⸗
dientie magis reuerentia qᷓ; ingenij pᷣſumptio⸗
ne temptabimus: que quidem non tam ꝑfecto
rum exercitijs digna videant᷑:qᷓ; que ad paruu
loꝝ in Rſp̃o ⁊ incipientium libꝛentur auditum.
Equidem comperi nõnullos illuſtrium tracta
toꝝ aliqua de his pie ⁊ bꝛeuiter edidiſſe.Pho
tinum vero hereticum ſcio eatenus ſcpᷣſiſſe:nõ

vt rationem dictoꝝ audientibus explanaret:

ſed vt ſimpliciter fideliterq; dicta ad argumen

tum ſui dogmatis traheret:cum in his verbis

ſanctus ſpiritus ꝓuiderit: nil ambiguum: nil
obſcurum:nil a reliquis diſſonãs videri: quia

in his vere completur ꝓphetia que dicit. Ver⸗

bum em̃ ↄſumans ⁊ bꝛeuians iniquitatẽ:quia
verbum bꝛeuiatum facit dominus ſuꝑ terram.
Nos ergo ſimplicitatem ſuaʒ vel vbis apoſto⸗
licis reddere ⁊ ſignare temptabimus: vel que
. —

Expoſitio Symbo
li Ruffini A quilegiẽſis pᷣſbyteri ad Lauren⸗
tiũ papã. In q̃ ſingulos articulos fidei noui a
veteris teſtamẽti auctoꝛitatibus ↄfirmat: ⁊ he

nea:nulla lingue

Epiſtola I

omiſſa vident᷑ a poꝛibus adimplere. Sʒ vtma
nifeſtius fiat argumentum verbi huius vt di
ximus bꝛeuiati:cauſam qua hec traditio eccle.
ſijs data eſt ab oꝛigine repetemus.Tradũt ma
ioꝛes noſtri ꝙ poſt aſcenſionẽ dñi cũ ꝑ aduen⸗
tum ſpũſſancti ſupꝛa ſingulos quoſq; apoſto⸗
los ignee lingue ſediſſent:vt loquelis diuerſis

4

varũſq; lachenki quod eis nulla gens extra⸗
ꝛmnul barbaries inaceſſa videret᷑
inuia:pᷣceptum eis a dño datũ hoc ad pᷣdican⸗/

dũ dei vbum ad ſingulas quemq; ꝓficiſci nati

ones.Diſceſſuri itaq; ab inuicẽ noꝛmã ſibi pꝛi⸗
us future pᷣdicatõis in cõmune ↄſtituũt:ne foꝛ
te alij alio abducti diuerſum aliquidchis q ad
ſidẽ Epi inuitabantexponerẽt.Oẽs igiturin
vno poſiti:⁊ ſpũſancto repleti bꝛeue iſtud futu
re ſibi vt diximus pᷣdicationis indiciũin vnuz

conferendo quod ſentiebat vnuſquiſq; compo

nũt:atq; hãc credẽtibus dãdam eſſe regulã ſta
tuũt/Symbolũ autẽ hoc multis ? iuſtiſſimis:
ex cauſis appellari voluerunt. Symbolum em̃
grece ⁊ indicium dici põt ⁊ collatio:hoc eſt q
plures in vnũ cõferũt. Id em̃ fecerunt apłi in
hiꝛirs ſermonibus in vnum ↄferẽdo quod vnuſ-
quiſq; ſenſit. Indicium auteʒ vel ſignum iccir⸗
circo ðꝛ. Quia in illo tꝑe ſicut Paulus apoſto

lus dicit:⁊ in actibus apłoꝝ refert᷑ multi ex cir

cũeuntibus iudeis ſimulabãt ſeeſſe apłos xpᷣi:
T lucri alicuius vel ventris gratia ad pᷣdican⸗

dum pꝛoficiſcebantur:nominãtes quidẽ xpᷣm:

ſed non integris traditionum lineis nunciãtes

Iccirco iſtud indicium poſuerunt: ꝑ quod ag
noſceret᷑ his qͥ Zp̃m vere ᷣm apłicas regulas
pᷣdicaret/Beniq; ⁊ in bellis ciuilibus hoc ob⸗

ſeruari ferunt: quoniam ⁊ armoꝝ habitus par

⁊ ſonus vocis idem:⁊ mos vnus eſt. Atq; ea⸗
dem inſtituta bellandi nequa doli ſurreptio fi⸗
at:ſymbola diſtincta vnuſquiſq; dux ſuis mili
tibus tradit:que latine ſigna vel indicia nuncu
pantur:vt ſi foꝛte occurrerit quis de quo dubi
tetur ſymbolum ꝓdat ſi ſit hoſtis vel ſocius.
Iccirco deniq; hec non ſcribi chartulis aut mẽ
bꝛanis:ſed requiri in credentium coꝛdibus tra

digerunt: vt certum eſſet hec neminem ex lecti

one que interdum ꝑuenire etiã ad infideles ſo⸗

lerp er apoſtolon traditoe didiciſſe: Biſceſſla⸗

ri igit᷑ vt diximus ad pᷣdicãduʒ iſtud vnanimi
tatis:⁊ fidei ſue apoſtoli indiciũ poſuere:nõ ſi⸗
cut filij Adam diſceſſuri ab alterutꝝ turrem ex
latere cocto ⁊ bitumine ↄſtruentes:cuius cacu
men vſq; ad celum ꝑtingeret:ſᷣ monumenta fi⸗
dei que ſtarẽt aduerſum faciem inimici e lapidi
bus viuis ⁊ margaritis dñicis edificãtes: quã
neq; vẽti ipellerẽt:neq; fulmia ſubruerẽt:neq;
tẽpeſtatũ ac ꝓcelleꝝ turbies ꝓmouerẽt. Me⸗
rito igit᷑ illi ab inuicẽ ſeꝑandi turrẽ ſuꝑbie edi⸗

ars

Reãtes linguaꝝ ↄfuſione dãnati ſunt: ne vnuſ-

qͥſq; poſſet adutere ꝓximi ſui loq̃laʒ. Iſti vo dᷣ

turrẽ fidei ↄſtruebãt oim linguaꝝ ſcia ⁊ agniti-⸗
one dõati ſunt:vt illud pcti:h̊ fidei ꝓbaret᷑ in

Diciũ.Sʒ iã nob etiã de ipſis aliqͥd ↄtrectãduʒ
Smargaritis:in qͥbus pᷣmo in loco fõs ⁊ oꝛigo
ponit᷑:cũ ðꝛ. Credo in deũ patrẽ oipotẽtẽ. Ne
rũ pᷣus qᷓ; incipiam de ipᷣis ſermonũ vᷣtutibus
diſputare:illud nõ ipune ↄmonẽdũ puto ꝙ di
uUerſis ecclijs aliq̃ in his vbis inueniunt᷑ adie⸗
cta. In eccła tñ vꝛbis Rome hoc nõ depᷣhẽdit᷑
factũ:qð eo ꝓpterea eſſe arbitroꝛ ꝙ neq; here⸗

ſis vlla illic ſumpſit exoꝛdium:⁊ mos mibi ſer⸗

uat᷑ antiquus eos qͥ gratiã baptiſmi ſuſcepturi
ſunt publice.i.fideliũ gpło audiente ſymbolum
reddere:⁊ vtiq; adiectõeʒ huius ſaltẽ ſermõis
eoꝝ qui pᷣceſſerunt in fide non admittit auditũ
In ceteris autem locis qᷓ;tum intelligi dat᷑ ꝓp

teer nonnullos hereticos addita quedã vident᷑

que nouelle doctrine ſenſus crederet᷑ exclu⸗

di . Mos tamen illũ oꝛdinẽ ſeq̃mur: quẽ in Aqͥ⸗
C 2

legiẽſi eccła lauacri gratia ſuſcepimus/Cre
igit᷑ mo omniũ ponit᷑: ſicut Paulus apłs ad
HHebꝛeos ſcribẽs dicit.Credere em pmo oium

caccedẽtem ad deum opoꝛtet:quia eſt:⁊ creden
tibus remuneratoꝛ fit. Sed⁊ ppheta dicit.Ni
ſi credetis non intelligetis. At ergo intelligen⸗

tia auditu patefiat teſte:pꝛimo omnium te cre⸗

dere ꝓſiteris:quia nec mare qͥs ingredit᷑:⁊ liid
do ac ꝓfundo ſeſe committit elemento:niſi ſeb
us credat poſſe ſaluari.nec agricola ſemina ſu

cis obruit: ⁊ fruges ſpargit in terram: niſi cre⸗

digerit venturos imbꝛes: affutuꝝ quoq; ſolis

tepoꝛem:qͥbus terra ↄfota ſegetes multiplica⸗
ta fruge ꝓducat:ac ventis ſpirãtibus nutriat.
Nihil deniq; ẽ:qð in vita geri poſſit:ſi nõ cre⸗
dulitas añ pᷣceſſerit.Quid igit᷑ miꝝ ſi acceden⸗
tes ad deum creder e nos pᷣmo omnium ꝓfite⸗
mur:cum ſine hoc nec ipᷣa exigi poſſit vita com
munis: Hoc autem iccirco in pᷣncipijs pꝛemiſi⸗
mus: quia pagani nobis obijcere ſolent:ꝙ re⸗
ligio noſtra: quia rationibus deficit in ſola per
ſuaſione ↄſiſtat:⁊ ideo oſtendimus nec agi nec
ſtare aliquid poſſe niſi p̃ceſſerit ius credendi.
Beniq; matrimonia cõtrahunt᷑:quia creditur
ſucceſſura poſteritas:⁊ pueri diſcẽdis artibus
tradunt᷑:quia magiſtroꝝ in diſcipulos trãſfun
denda credit᷑ diſciplina.⁊ imꝑij inſignia vnus
ſuſcipit:dñ credit ſibi populos ⁊ vꝛbes arma⸗
tũ etiam exercitiũ parituꝝ.Qõ ſi hec ſingłani⸗
ſi pᷣus crediderit futurannullus aggredit᷑:quo⸗
modo nõ multo magis ad agnitionẽ dei credẽ
do veniat᷑:Sʒ videamus qͥd iam bꝛeuialis hic
ſermo ſymboli pponat. Credo inquit in deum
patrem omnipotentt᷑. Oꝛiemiles eccłe oms pe⸗
ne ita tradũt. Credo in vnũ deũ pr̃eʒ oĩpotẽtẽ:

⁊ rurſum in ſequẽti ſermone vbi nos dicimus:

2 in Rpᷣm Jeſum vnicũ filiũ eius dñũm n m:il⸗

= ℳ—

li tradut: ⁊ in ynũ dñm nrjm Jeſum Epᷣm vni⸗
cũ filiũ eius. Vnũ ſcilicet deuz ⁊ vnũ dñm vᷣm
auctoꝛitatem NMauli apoſtoli ꝓfitentes. Sʒ de
hoc in ſequentibus locis repetemus. Nune in⸗
terim qð ait: In deũ patrẽ omnipotẽtẽ videa⸗
mus.Deus vᷣm quod opiari põt humana mẽs
nature ipᷣius vel ſubſtantie que eſt ſuꝑ omnia

appellatio eſt. Pater arcani ⁊ ineffabilis ſacra⸗

menti vocabulum eſt. Deum cũ audis ſubſtan
tiam intellige:ſine initio:ſine fine:ſimplicem:ſi
ne vlla admixtione:inuiſibilem:incoꝛpoꝛeũ:in
effabilem: ineſtimabilem:in qͥ nihil adiũctũ:ni
hil creatũ ſit: fine auctoꝛe. Eſt em ille qui ẽ oĩo
omniũ auctoꝛ. Patrem cuʒ audis filij intellige
patrẽ:qͥ filius ſupꝛadicte ſit imago ſubſtantie.
Sicut em nemo ðꝛ dñs niſi habeat vel poſſeſſi
onem vel ſeruum cui domiet᷑:⁊ ſicut nemo ma⸗
giſter ðꝛ niſi diſcipulum habeat:ita ⁊ pat᷑ nul⸗
lo pacto quis dici poteſt niſi filium hñs. oc
igit᷑ io nomine quo deus pater appellatur cuʒ
patre pariter ſubſiſtere etiam filius demõſtrat᷑
Quomõ autem deus pater genuerit filium no

lo diſcutias: nec te curioſius ingeras in ꝓfun⸗

do arcani:ne foꝛte dum inacceſſe lucis fulgoꝛẽ

ptinacius pſcrutaris xiguumißm qui moꝛta⸗

libus diuino mũere conceſſus ẽ ꝑdas aſpectũ.
Aut ſi putas in hoc omni indagatõis gñe vtẽ⸗

dum: pus tibi ꝓpone que noſtra ſunt:q̃ ſi ↄſe⸗

quenter valueris expedire:tunc a terreſtribus
ad celeſtia:⁊ a viſibilibus ad inuiſibilia ꝓpera
to. Expedi pᷣmo ſi potes quomodo mens que
intra te eſt generet verbum: ⁊ quid ſit in ea me
moꝛie ſpiritus:quomodo hec cũ diuerſa ſint re

bus ⁊ actibus vnũ tamen ſint vel ſubſtãtia vel
natura:⁊ cũ ement e ꝓcedant:nũquã tamẽ ab
ipᷣa ſepent᷑. Et ſi hec q;uis in nobis ⁊ max-ime
noſtra ſubſtantia habent᷑:amẽ tanto nobis oc

culta vident᷑: q;to aſpectui coꝛpoꝛeo inuiſibi⸗

lia. De aꝑtioꝛibus requiramus. Fons quomo

do in ſe generat fluuium: quo aũt ſpũ rapiduʒ

fert᷑ fluentũ: Quid eſt ꝙ dũ vnũ ⁊ inſeꝑabile
ſit fluuiꝰ ⁊ fons:nec fluuius fons:nec fons flu⸗
uius intelligi:aut apellari põt: Et tamen qͥ vi
derit fluuiũ:viderit ⁊ fontem. Exerce te pꝛius

in hoꝝ explanatione: ⁊ diſcute ſi potes que ha

bent᷑ in manibus: ⁊ tũc ad hoꝝ ſimilioꝛa venie

mus.Nec putes ꝙ te ſtatim de terra aſcendere
ſuadeã ſuꝑ celos.ſᷣ pᷣus ſi te placet ad iſtud ſir⸗
mamẽtũ quod oculis videt᷑ educam:⁊ ibi ſi po
tes naturam huius viſibilis luminis diſcute:qͥ
modo ignis iſte celeſtis gñet ex ſemetipᷣo ſplen
doꝛem lucis:quomodo etiã ꝓducat vapoꝛc.⁊

cocũ tria ſint in rebus: vnũ tñ ſunt in ſubſtantia.

Qð⁊ ſi h ſingła iueſtigare potuer ſcito adhuc

diui
enin
arti
mb
wi
ſas
tus
mih
liu
nne:
ego
inel
ſen⸗
tie
E
chs
s
gle⸗
liſb
Deri
ſit⸗
dun
Eas
M
ſerm
nop
ſſtat
leh/
din
üypn
hbulo
ſt G
Jelne
1ſegn
aUtab
glap
ceata
liſſine
ſtepac
ctlain
Loſt
lnton
bimten
leitad
aypſt
Khocte
doſab⸗
sg
Enig⸗
lenin
necck⸗
Atap
ls
ndii
eenn
tecluc

licem:ſ

oreien

lüctü:ni

quièoiio

intellige
bſtantee.
ſpolſeſſ
moma⸗
dar nu⸗
1s. hoc
aturcuʒ
möſtrak
lium no⸗
in pun⸗
fulgor
iworta⸗
aſpeci.
gfe nli⸗
leaſ ſe⸗
feſtribus
ſappera
nens que
tineame
rſaſnte
ſtätia vel
amiab

marine

nobigoe

oinuiſiirt ⸗.
1 quclo.

ärapicuz

nſepable

cfons fu⸗
menq vi
elepꝛus
toqleh
oꝛ venie
gſcendere
liſtudf⸗
Abiſtpo
diſcuteri
iöoſplen
npor;,
bſtantis.
oachue

Tractatus I

Teriũ tãto eſſe differẽtius

diuine gñatõis ing

—

eminẽtiꝰ: qᷓ;to creatdꝛ creaturis potẽtioꝛ: q;to

artifex oꝑe ſuo pᷣſtãtioꝛ: qᷓto ille q̃ ſꝑ ẽ eo qͥ ex
nihilo cepit eſſe nobilioꝛ. Credẽdꝰẽg dᷣs eẽ pr
vnici filij ſui dñi nr̃i nõ diſcutiẽdus. Neq; em̃
fas ẽ ſermo de natalibꝰ dñi diſputare.Cõteſta

tusẽ pr ð ceł dicẽs. Hic ẽ ſiliꝰmeus dilectꝰ in qͥ
mihi bñ ↄplacui:ipᷣm audite. Pr ipᷣin dicit ee

filiũ ſuũ:⁊ ipᷣm audiri iubet.Flliꝰdicet qͥ videt
me:videt ⁊ pr̃eʒ meũ.Ego ⁊ p᷑ vnuʒ ſumꝰ.Et
ego ab eo exiui: ⁊ veni in hũcmũdũ.Quis ẽq
int᷑ has pr̃is ⁊ filij voees mediꝰſe diſcuſſoꝛ int⸗
ſerat: ⁊ diuitatẽ diuidat: affectũ ſepet.ſubſtan⸗
tiã rũpat:ſpm ſecet: neget eſſe veꝝ qdᷣ vᷣitas ðꝛ
Eſt ẽᷓ ðs pr̃ verus tãqᷓ; witatis pr:nõ extrinſe⸗
cus creãs:ᷣ ex eo qð ipe ẽ filiũ gñans.i.qꝛ ſapi
ens ſapiaʒ: qꝛ iuſtus iuſticiã:qꝛ ſempit᷑nꝰ ſem⸗
piternũ:qꝛ immoꝛtal immoꝛtalẽ.qꝛ inuiſibił in
uiſibilẽ:qꝛ lux ſplendoꝛẽ:qꝛ mẽs vbũ.Qð aũt

diximus oꝛientis eccłas tradere vnũ veꝝ deuʒ

pr̃eʒ omnipotentẽ ⁊ vnũ dñm:q&̊ nõ intelligen⸗
dum ẽ vnũ numero dici ̊ vniuerſitate. Verbi
gra. Si qͥs dicat vnũ hoĩeʒ aut vnũ equuʒ.hic
vnũ ꝓ nũero poſuit. Nõt em̃ ⁊ alius hõ eſſe ⁊
tertius:vel equus. AUbi autẽ ſcðs vel tertius:
