ria ſdactoluſq; ditioꝛ eſt ceno: qᷓ; fluento. Cur
moe lacert amici mei:⁊ aduerſũ me ſilẽtẽ craſſe
ſuues grũniunt:Quaꝝ omne ſtudiũ eſt:imo ſci

entie ſuꝑciliũ aliena capere:⁊ ſic veteꝝ defẽde

re ꝑſidiam: vt ꝑdtã fidem ſuã. Meũ ꝓpoſuũ

eſt antiquos legere: ꝓbare ſingula: retinere qᷓ

bona ſũt:et a fide ec

yeolẽs ad alias queſtiſculas reſpondere: ⁊ vel

mDeg vel aliena dictare: extẽplo a fratre Syſin

nio admonitus ſum: vt ⁊ ad vos:⁊ ad ceteros

ſactos fratres:qͥ nos amare dignant᷑: lr̃as ſcri
derẽ. Cohibebo igit᷑ñ gradum: ⁊ ſi vita comes
fuerit: futuro me oꝑi reſeruabo: vt ⁊ vobis ꝑ
ptes pareã:⁊ fructũ ac ſenile coꝛpuſculũ onus

poſſit ferre moderatũ.IJllud aüt bꝛeuiter in fi⸗
ne coõmonebo:hoc qð in latinis codicibꝰ legit᷑

oẽs qͥdẽ reſurgemus: non omes autẽ imutabi⸗
mMur:in grecis voluminibꝰnõ haberi.ſᷣ vel om
nes domiemus:nõ oẽs autẽ imutabimur: vel

nõ oẽs do:miemꝰ:oẽs autẽ imutabimur: quo⸗

rũ qs ſenſus ſit:ſupꝛa diximugs.

Alirgumentũ ſequẽtis eke.

Omie africane eccłie grecos tractato⸗

d res in latinum verti pᷣcatur:in quo ſtu

Dio dicit illum vtilius verſaturũ:qᷓ; in

traducẽdis canonicis ſcripturis a. lxx.iterpᷣti⸗

bus traãſſat:quoꝛũ concoꝛs editio maioꝛem qB
vnius homis auctoꝛitateʒ haberet. Arguit qʒ

Haieronymũ ĩ expoſitõe epiſtole ad Salathas

wyapoſtolũ NPaulũ in repheſione

Petri ſimu

late locutũ ⁊ ad leniẽdos tumultuãtiũ animos

dixerit eſſe mentitũ.quoniã ſi aliqd mendaciũ

in ſcripturis admittit᷑: omnis earuʒ vacillabit

auctoꝛtags.
Bean Augl.ad Hieronymũ de ĩterpᷣtatiõöe

Fecox ſcriptoꝝ puocãtis. æ ſupflua po. ixx

interpᷣtes editiõe ac de expoſitiõe epłe ad gala
thas carpẽtis. Epla. CIIII.

Bmino dilectiſſi

cłie catholice nõ recedere:

———Vẽñ
...n

mo ⁊ cultu ſinceriſſimo charitat obſequendo

atq; amplectẽdo fratri ⁊ cõpᷣſbytero Hierony

mo Auguſtimꝰ. Nunqᷓ; eque qͥſq; tã facile cuili

bet inotuit:qᷓ; mihi tuoꝝ ĩ dño ſtudioꝝ qͥ eta le

ticia: ⁊ vere exercitatio liberalis.qᷓqᷓ; ergo pcu

piam oĩno te noſſe:m̃ exiguũ qͥddã tui munus
habeo:pᷣſentiã videlicʒ coꝛpis quã ipᷣaʒ etiam
poſtea qᷓ; te beatiſſimꝰnũc epᷣs tũc vo iã epᷣatu
dignꝰ frat᷑ Alipiꝰ vidit:remeãſq; a me viſus ẽ
(negare nõ poſſũ)magna ex ꝑte mihi eẽ relatu
eiꝰimpꝛeſſaʒ: ⁊ añ reditũ cũ te ille ibi videbat:
ego videbã:pᷣ oculis eiꝰ.Nõ eni aĩo me atq; il⸗
lũ ſᷣ coꝛꝑe duos qͥ nouerit dDixerit: ↄcoꝛdia dũ
taxat ⁊ familiaritate fidiſſima: nõ merit qᷣbus

ille antecellit Quia & me pᷣmitꝰcõmuniõe ſpũs
q in vnũ nitimur: deinde illiꝰ ex oꝛeiã diligis:

nequaq; ipudẽter q̃ſi aliqͥs ignot?cõmẽdo ger
manitati tue fratrẽ ꝓfutuꝝ:quẽ nr̃is conatib⸗
deinde adiutoꝛio tuo vere ꝓfutuꝑꝝ ſperamus.

Niſi foꝛte qð talis ẽ: vt ipe tibi ꝑ eũ ſi cõmen⸗
datioꝛ: q; ille ꝑ me. Hactenus foꝛtaſſe ſcribere

debuerã:ſi eẽ vellẽ eplaꝝ ſolẽniũ moꝛe contẽt
ſ ſcatet animꝰ in loq̃las cõicandas tecũ deſtu⸗

dijs nr̃is qᷓ habemꝰ in xpᷣ̃o ihu dño nr̃o:qͥ nob

multas vtilitates ⁊ viatica q̃dã demonſtrati a

ſc itineris etiã ꝑ tuã charitatẽ nõ mediocriter

miſtrare dignat᷑. etimꝰ ̊ ⁊ nobiſcũ petit oĩs
africanaꝝ ecctiaꝝ ſtudioſa ſocietas: vt i inter⸗
p̃ᷣtandis eoꝝ libꝛis qͥ grece ſcripturas nr̃as qᷓ;
optie tractauer̃t curã atq; oꝑaʒ ipẽdereũ que⸗
ris. Potes eni efficẽ: vt nos qͥʒ habeamꝰ ſllos

tales viros:⁊ vnũ potiſſimũ: quẽ tu libẽtius ĩ

tuis Eis ſonas. De vertẽdis aut iliguã latinã
ſãctis lr̃is canonicis laboꝛare te nollem: niſi eo
mõ q̊ Job interpᷣtatꝰ es: vt ſignis adhibit qͥd

int᷑ hac tuam: ⁊.lxx.quoꝝ eſt guiſſima auctoꝛi

tas: interpᷣtationẽ diſtet: appareat. Satis autẽ
nequeo mirari: ſi aliqͥd adhuc i hebꝛaicis lr̃is
exemplaribꝰ inuenit᷑: qð tot interpᷣtes illius
lingue ꝑitiſſimos fugerit. Omitto eni. lxx. ð q
rũ vel ↄſilij: vel maioꝛis ſpũs ↄcoꝛdia:q̃ſi vn⸗
hõ eẽt: nõ audeo in aliqu ꝑtẽ certã ferre ſniaʒ
niſi qð eis pᷣeminẽtẽ auctoꝛitatẽ i ̊ munere ſi⸗
ne controuerſia tribuendam exiſtimo. Illi me
plus mouent:qui cum poſterioꝛes interpꝛeta⸗
rentur:⁊ verboꝛum locutionũq; hebꝛearuʒ vi

an atq; regulas moꝛdacius vt fertur:tenerẽt:
non ſolum inter ſe non cõſenſerunt:ſed etiam li
querunt multa:que tanto poſt eruenda ⁊ pꝛo⸗
dengda remanerẽt. Si eni obſcura ſunt:te quo

q; in illis falli poſſe creditur. Si manifeſta:
illos in eis falli potuiſſe non creditur. uius

igitur rei pꝛo tua charitate expoſit cauſis:cer

tum me facias obſecrauerim. Legi etiam q̃dã
ſcripta que tua dicerent᷑: in epiſtolas apoſtoli
NPauli: quarũ ad galathas cum enodare vel⸗

Ca

srrentit

colaſtmue
ſulceptu

iiusſu
ctetli

nemouent
Cecikave
n cken
gtummni
his ustu
ſtnelqui
tprtüſen
Ghotmerit

ſoan

ſigeno

lboppe
debiurre

Vclbilsr
ſtio oudto⸗
ntiebat

Perüobin

(nliter

gogees
iuusieoci
DiN
reſpode
nes phil
(iauit

oden.

pterhom

Arjlpotenn

ſeriteſed v
opuseltem

feetiamn de

laykapud
deſegttar;
ſteperita

M apoſto

edicer
aocti⸗a
Pyueninur
Hüdirinue

yennnölu

hornedoce
ktiäſtkaä

huiusde

ſigukcan
apirache
leſcelerei
tuperarie⸗

upſcriote

lbiis tamn

bliäſeoy 4
fiuſqgid ⸗
Pillivert

ſlierpei

n ggiſirt,
eme
lpenhipaäinn
Nennsſot⸗
zinümen
öicnanrith
bobbadiofnte

ncaididenate

Etminönien
g tnbici
oa dnsni
e ſamgir
7

Gopnhini⸗
mnosqhle
ſini ginbinu
1uiigiemii
Grurlenain iin
Nigirl
t imt
pit Sell
Wibtcolte
Girneßtuli
haipeinn,
Gisgendaſn

Tractatus II Epla (ClIII

les:venit in manꝰ locꝰille: qͥ apłs Petrꝰa ꝑni⸗
cioſa ſimulatõe reuocat᷑ Ibi patrociniũ mẽda
cij ſuſceptũ eẽ vel a te tali viro: vel a quopiam
ſialius illa ſcripſit. Fateoꝛ nõ mediocriter: do

nec refellant᷑:doleo.ſi foꝛte refelli poſſunt ea q̃

me mouent. Mihi enim videtur exitioſiſſime
credi aliquod in ſanctis libꝛis haberi mendaci
um. id eſt. eos homies per quos nobis illa ſcri

ptura miniſtrata eſt:atq; cõſcripta aliquid ili

bꝛis ſuis fuiſſe mẽtitos.Alia quippe queſtio ẽ:
ſit ne aliquãdo mẽtiri viri boni. et alia queſtio
eeſt: vtrũ ſcripioꝛẽ ſanctaꝝ ſcripturaꝝ mentiri
opoꝛtuerit: imo vero nõ alia: ſed nulla eſt que⸗
ſtio.Admiſſo eni ſemel intantũ auctoꝛitatis fa

ſtigium officioſo aliquo mẽdacio: nulla illoꝛũ

libꝛoꝝ particula remanebit:q̃ non vt cuiq; vi⸗

debitur vel ad moꝛes difficilis: vel ad fidem in

credibilis: eadeʒ ꝑnicioſiſſima regula ad mẽti⸗

entis auctoꝛis conſiliũ officiũq; referat᷑ Si eni
mentiebat᷑ apoſtolus MPaulus cum apoſtoluz
NPetrũ obiurgãs diceret:ſi tu cum ſis iudeus:

gentiliter ⁊ non iudaice viuis:quẽadmodũ co

gis gentes iudaiʒare: et recte illi videbat᷑ Pe⸗
trus feciſſe: quem nõ recte feciſſe ⁊ dixit: ⁊ ſcri
pſit vt quaſi animos tumulantiũ deliniret.q̃d

reſpõdebimus:cum exurrexerint ꝑuerſi homi

nes ꝓhibẽtes nuptias quos futuros ipe ꝓnũ
ciauit: ⁊ dixerint totũ illud quod idem apoſto

lus de matrimonioꝝ iure firmãdo locutꝰ eſt ꝓ⸗

pter homies qui dilectione cõiugum tumultu⸗

Ari poterãt:fuiſſe mẽtitum: ſcʒ non qð hoc ſen⸗
ſeerit: ſed vt illoꝛũ placaret᷑ aduerſitas: Nõ eni
opus eſt:multa cõmemoꝛare.poſſunt eni vide

ri etiam de laudibus dei eſſe officioſa menda⸗

cia vt apud homies pigrioꝛes dilectio eius ar⸗
deſcat:atq; ita nuſqᷓ; certa erit in ſãctis litteris
caſte veritatis auctoꝛitas. Nõne attẽdimꝰ eũ⸗
dem apoſtolũu cum ingẽti cura veritatis cõmẽ⸗

dande dicere. Si auteʒ xpᷣs non reſurrexit: in⸗

anis eſt pᷣdicatio noſtra:inanis eſt ⁊ fides vr̃a

Inuenimmur auteʒ ⁊ falſi teſtes dei:qꝛ teſtimo⸗

niũ diximus aduerſus deũ qð ſuſcitauit xm: caput ia 1
gatoꝛ ſanãs: qᷓ; adulatoꝛ vngẽs caput.Ego ãt

quem nõ ſuſcitauit.Si qͥs huic diceret: quid iĩ

hoc mẽdacio ꝑhoꝛreſ. cis: cuʒ id dixeris : quod
etiã ſi falſũ ſit:ad laudẽ dei maxie ꝑtinet:Nõ⸗

ne huius deteſtatus inſaniã qbus poſſet vᷣbis

2 ſigniſicationibꝰ in lucẽ penetralia ſui coꝛdis
apiret:clamãs nõ mioꝛe aut foꝛtaſſe etiã maio
re ſcelere in deo laudari falſitatẽ qᷓ; veritatẽ vi
tuperari: Agendũ ẽ igit᷑ vt ad cognitionẽ diui

naꝝ ſcripturaꝝ talis homo accedat: ͥ ð ſactis
libꝛis tam ſãcte et veraciter exiſtimet: vt nolit

aliq̃ eoꝝ ꝑte delectari ꝑ officioſa mẽdacia: po⸗
tiuſq; id qð nõ itelligit trãſeat: qᷓ; coꝛ ſuũ pꝛefe
rat illi veritati. ꝛofecto eni cuʒ hᷣ dicit: credi
ſibi expetit: ⁊ id agit:vt diuinaꝝ ſcripturaruʒ

Fo. Cxc

auctoꝛitatibꝰnõ credamꝰ. Et ego qͥdez qibuſ⸗

cunq; viribꝰ qs dñs ſuggerit: oia illa teſtimo⸗
nia q adhibita ſũt aſtruende vtilitati mendacij
aliter opoꝛtere itelligi oſtẽderẽ: vt vbiq; eoꝛuʒ
firma veritas doceret᷑. Quã eni teſtimonia mẽ
dacia eẽ nõ debẽt:tã non debẽt fauere menda⸗
cio. Sed h̊ intelligentie tue relinquo. Admota

enĩ lectiõi diligẽtioꝛi ↄſideratiõe: multo id foꝛ
taſſe facilius videbis q; ego.Ad hãc aũt ↄſide
rationẽ coget te pietas:qᷓ; cognoſcis fluctuare
auctoꝛitatẽ ſcripturaꝝ diuinaꝝ: vt i eis quod
vult:quiſq; credat:qð nõ vult:nõ credat:ſi ſe-
mel fuerit ꝑſuaſũ aliqua illos viros per quos

nob hec miſtrata ſũt in ſcripturis ſuis officio⸗
ſe potuiſſe mẽtiri. niſi foꝛte regulas ſdã datu⸗
rus es: qbus nouerimns vbi opoꝛteat mẽtiri:

⁊ vbi nõ opoꝛteat.Qõ ſi fieri põt:nullo modo

dacibꝰ dubijſq; rõnibus id explices queſo:

nec me oneroſũ aut impudẽetem iudices: p hu⸗

manitatẽ veraciſſimã dñi nr̃i. Navt nõ dicam

nulla:certe nõ magna culpa me erroꝛ veritati

2

fauet:ſi recte ĩ te veritas põt fauere mendacio

Multa alia cuʒ ſinceriſſimo coꝛde tuo loqͥ cu-⸗

perẽ:⁊ de xpᷣiano ſtudio ↄferre:vᷣ huic deſide⸗

riomeo nulla epła ſatis ẽ. Aberius id poſſum
ꝑ fratrẽ quẽ miſcẽdũ ⁊ alendũ dulcibꝰ atq; vti⸗
libus ſermocinationibꝰtuis miſiſſe me gaudeo
⁊ tñ quãtũ vellẽ nec ipᷣe qð eius pace dixerim:
foꝛſitan capit:qᷓqᷓ; in nihilo me illi pꝛetulerim

Ego eni me fateoꝛ tui capacioꝛẽ: ſʒ ipᷣm video

fieri plenioꝛẽ:qͥ me ſine dubitatione antecedit:
⁊ poſtea qᷓ; redierit: qð dño adiuuante ꝓſpera

to fiat curſu:cuʒ eius pectoꝛis abs te cumulati

particeps fuero: nõ erit impleturꝰ qð ime ad
huc vacuũ erit: atq; auidũ ſenſuũ tuoꝝ. Ita ſi

et: vt ego etiã tũc egẽtioꝛ ſim:ille copioſioꝛ Sa
neidẽ frater aliq ſcripta nr̃a fert ſecũ:qᷣbꝰ legẽ
dis ſi dignationẽ adhibueris: etiã ſinceraʒ fra
ternã q; leueritatẽ adhibeas q̃ſo.Hõ eni aliter

itelligo qð ſcriptũ ẽ. Emẽdabit me iuſt in mi⸗
ſericoꝛdia ⁊ arguet me.oleũ aũt peccatoꝛis no

ipinguet caput meũ:niſi qꝛ magis amat obiur

difficillime bonꝰ iudex lego qð ſepſerim: aut

timidioꝛ recto aut cupidioꝛ. Video etiã inter⸗

dũ vitia mea:ſ ea malo audire ⁊ melioꝛibꝰ: ne

cuz me recte foꝛtaſſe repꝛehẽdero:rurſus mihi
blãdiar: ⁊ meticuloſaʒ mihi videar in me potiꝰ⸗
qᷓ; iuſtã tuliſſe ſniaz
Eiuſdẽ ad eundẽ de reſcriptione libꝛi viro⸗
rũ illuſtrum: ⁊ de eodem capitulo apłi ad gala

thas:cuius miſerebit᷑ argumẽtũ.

Ibvbꝛũ viroꝝ illuſtrũ cõmendat:ſed in⸗
cõgrue putat epitaphiũ appellari: cum
etia viuetiũ inſcribant᷑ opuſcula Mo
net quoq; Hieronymũ: vt expoſitionẽ ſuaʒ in

apoſtolũ ad Galathas ingenua ſeueritate emẽ

det: ne omittẽdo officioſa mẽdacia:ſcpᷣturaruʒ

obꝛoger᷑ auctoꝛitas.ſuam de ea re ſentẽtiã ape

rit: putãs inſtituta legalia ſicut cõuerſis exgẽ⸗
tibus ꝑnitioſa: ſic natura iudeis fuiſſe ꝑmiſſa
dumodo in illis non ponerẽt ſpem ſalutis. In
fine vo erroꝛes Oꝛigenis oſtẽdit: cataloguzʒ
hereticoꝝ rogat deſcribi.
Epla Augi. ad Hieronymuʒ. lectif
Bmino dilectiſ⸗

„

ſimo ⁊ cultu ſinceriſſimo charitatis

obbuando: atq; amplectẽdo fratri
⁊ cõpꝛeſbytero ieronymo Auguſtinꝰin dño
ſalutẽ.habeo gr̃am ꝙ ꝓ ſubſcripta ſaluatiõe
mihi plenã epłam reddidiſti: ſed bꝛeuioꝛẽ mul
tu: ꝙ; ex te vellẽ ſumere.tali viro:a quo tẽpoꝛa
quãatalibet occupet:nullꝰ ſᷣmo ꝓlixus ẽ. Eqᷓ
itaq; nos negoci oꝝ alienoꝝ eoꝛũq; ſeculariuʒ
curis circũſtemur ingentibꝰ:tñ eple tue bꝛeui⸗
tati facile nõ ignoſcerẽ: niſi cogitarẽ qᷓ; paucio
ribꝰ verbis meis reddere᷑. Quare aggredere
q̃ſo iſtã nobiſcũ lẽariã collocutiont᷑:nec multũ
ad nos diſiũgẽdos liceat abſente coꝛpali.qᷓ;qᷓ;
ſimus ĩ dño ſpũs vnitate ↄiuncti:etiã ſi ab ſti⸗
lo quieſcamꝰ:⁊ taceamꝰ. Et libꝛi qͥdẽ qͥs ð hoꝛ
reo dñico elaboꝛaſti:pene totuʒ nobis te exhi⸗
ent. Si eni ꝓpterea te nõ nouimꝰ:qꝛ faciẽ coꝛ
poꝛis tui non vidimꝰ:h̊ mõ:nec ipe te noſti.nã
tu q; nõ vides eã. Si aũt tibi nõ ob aliud not⸗

es:niſi qꝛ noſti animũ tuũ: ⁊ nos eũ nõ medio⸗

criter nouimꝰ in l̃is tuis: in qbus bñdicimus
dñnʒ: tibi ⁊ nobis oĩbuſq; fratribꝰ:qui tua le
gunt:te talẽ dedit. Liber qdeʒ tuus int᷑ cetera
nõ diu eſt: ꝙ venit in manus nr̃as: ⁊ q̃ ſit eius
inſcriptio:neſcimꝰadhuc Nõ eni H codex ipſe
yt aſſolet i limiari pagina pᷣtẽdebat epitaphiũ
tn appellari dicebat frat᷑:apð quẽ iuẽtꝰẽ:qð ei
nomẽ tibi placuiſſe videret᷑: crederemus:ſi eo⸗

rũ tm̃ hoiuʒ:vel vitas:vel ſcripta legiſſemus:

q iam defuncti eſſent. Cũ yvero multoꝝ: ⁊ eo tẽ
poꝛe:qͥ ſcribebat᷑:⁊ nũc vſq; viuẽtiũ ibi cõme⸗
lũ:vel impoſueris:vel impoſuiſſe credarl.Tñ
vtiliter a te ↄſcriptũ:eundẽ libꝛũ ſatis appꝛoba
mus. In expoſitiõe quoq; eple pauli apoſtoli
ad galathas inuenimꝰ aliqͥd: qð nos multum
moueat. Si eni ad ſcripturas ſanctas admiſſa
fuerint:velut officioſa mẽdacia:qͥd ĩ eis rema⸗
nebit auetoꝛitatis: Que tandẽ de ſcripturis il

moꝛarent᷑ opuſcula: miramur cur hunc ei titu

lis ſnia ꝓferet᷑: cuiꝰpõdere ↄtentioſe falſitatis

ſubꝛuat᷑ impꝛobitas: Statim eni vt ꝓtuleris:
ſi aliter fapit:q̃ cõtra nitit᷑:dicet:illud qð ꝓla⸗
tũ erit:honeſto aliquo officio ſcriptoꝛẽ eẽ men
titũ: Abi eni h̊ nõ poterit:ſi poterit ĩ ea narra⸗

tiõe:quã exoꝛſus aplłs ait. Que aũt ſcribo vob

. „
7

ecce coꝛã deo:qꝛ non mẽtioꝛ:credi affirmariq;
mentitꝰ:eo loco:vbi dixit de Petro ⁊ Barna⸗

ba:cũ viderẽ qꝛ nõ recte ingrediebãt᷑ ad verita

tem euãgelij: Si eni recte ingrediebãt᷑ illi: iſte
mẽtitꝰ ẽ. Si aũt ibi mẽtitus eſt: vbi veꝝ dixit.
An ibi verũ dixiſſe videbit᷑: vbi h̊ dixerit: qd
lectoe ſapit:Cũ vo ↄtra ſenſũ lectoꝛis aliqͥd oc

currerit: officioſo mẽdacio deputabit᷑: NMõ eni

deeſſe poterũt cauſe cur exiſtimet᷑:nõ ſolũ po⸗
tuiſſe: veꝝ etiã debuiſſe mẽtiri:ſi huic regłe cõ
cedit᷑ locꝰ. Nõ opus ẽ hanc cauſã multis vbis
agere:pᷣſertim apud te:cui ſapiẽter puidẽti di
ctum ſatis ẽ.nequaqᷓ; vo mihi arrogauerim vt
ingeniũ tuuʒ diuino dono aureũ:meis obolis
ditare cõtendã.nec eis quiſqᷓ; magis te idone⸗
qͥ opus illud emẽdet:neq; enim a me docẽdus
es:quõ intelligat᷑:qð idẽ dicit: factꝰ ſũ iudeis
tanq; iude: vt iudeos lucrifacerem: ⁊ cerera qᷓ
ibi dicũt᷑:cõpaſſione miſcðᷣie nõ ſimulatiõe fal

lacie. Fit eni tanq; egrotus q miniſtrat egroto

nõ cũ ſe febꝛes hr̃e mẽtit᷑:ſed cuʒ aio cõdolens
cogitat: quẽadmoduʒ ſibi ſeruiri vellet: ſi ipſe
egrotaret: nã vtiq; iudeus erat:xpᷣianus autẽ
factꝰ:non iudeoꝝ ſacr̃a reliquerat:que ↄueniẽ
ter ille populus:⁊ legitimo tempoꝛe quo opoꝛ
tebat:acceꝑat. Jðoq; ſuſceꝑat ea celebꝛanda:
cũ iam xp̃i eſſet apoſtolus: vt doceret non eſſe
ꝑ nitioſa is: qͥ ea vellẽt ſicut a parentibꝰ ꝑ legẽ
acceꝑant cuſtodire:etiam cum in xpo credidiſ
ſent: non tñ in eis etiã ↄſtituerẽt ſpem ſalutis:
qm ꝑ dñm ihm ſalus ipa:que ipᷣis ſacr̃is ſigni
ficabat᷑:aduenerat. Ideoq; gẽtibꝰ ꝙ inſuetos

a fide reuocarent onere graui nonneceſſario

nullo mõ imponẽda eſſe cẽſebat. Quapꝛopter
nõ idðo Petrũ emẽdauit:qꝙ paternas traditio⸗

nes:obv̈uaret:qð ſi facere vellet:nec mẽdacit᷑

nec incõgrue faceret.qᷓuis eni iam ſuꝑflua:tñ
ſolita nõ nocerẽt. Sʒ qm̃ gẽtes cogebat iudai

zare:qð nilło mõ poſſet:niſi ea ſic ageret: tanq

adhuc etiã poſt dñi aduentuʒ neceſſaria ſaluti

foꝛent: qdðᷣ vehementer per apoſtolatũ Pauli

yveritas diſſuaſit. Nec apoſtolus Petrus hoc
ignoꝛabat: ſed id faciebat: timens eos qui ex

circumciſione erant. Ita et ipᷣe vere coꝛrectus
eſt. Et Paulus vera narrauit: ne ſancta ſcri⸗

ptura:que ad fideʒ poſteris edita eſt: admiſſa

auctoꝛitate mẽdacij tota dubia nutet:et fluctet

Non enim poteſt: aut opoꝛtet litteris explica⸗
ri:quãta ⁊ qᷓ; inexplicabilia mala cõſequantur

minuſq; ꝑiculoſe demõſtrari: ſi coꝛã inter nos

colloqueremur. Hoc ergo iudeoꝛum Paulus
dimiſerat: qð maluʒ habebant. Et in pꝛimis il
lud:qð ignoꝛãtes dei iuſticiã: ⁊ ſuã iuſticiã vo
lentes ↄſtituere:iuſticie dei:non ſunt ſubiecti.

Beinde ꝙ poſt paſſionẽ ⁊ reſurrectioneʒ xpi:

Coe

Otcoenunn

pechiſctel
niicte
eſalnsel
eeeſanuff
chwaimenn
(Koresgken
peſſeguehen
dicrledine
oifaceret.
noccebtar
gerlalanr

Mdaspan

goreß
naun
ſheerenau
lsrqſnen
oo
ntudens
lefngerace⸗
lolta iubve
crorelabor
paliendsen
lwdnrfaab
facere iſe
lucrifacer
Ginfirmit
Non eni⸗
fyrmoꝛinh
doluiſſe ve
coleingen
leitateggt
Nz nc
bültenipune
lougrecoꝛi.
Atefſushan
ieſio Troii
Roaloscon
ſeuſeites
envere
Mälersgn
Nonfen
MMemdſuin
udohſt
enonplan
mliia
ſlandians
debuievtſig
won meolit
wüq uſe
polytnöde
lgenor ver
Not faere m
ſberedign
eſtoffis
n weobe

ſeichtig

lenmnnſſe
1 Gatpeneud
Cicrenenn
nolenpargon
ſcgetacdere
6: Ndoccunnd
ragaench
namapant
inei endin
abeizslabſni
ſccib uint
T mmnin
–—
V
—
Gaiinifui
sclent i
alignn n
mttetſnuſcuf
poſold pui
os penot
öeraeconudn
ſpane

Tractatus II

dato ac manifeſtato ſacr̃o gratie m oꝛdinem

melchiſedech adhuc putabãt vetera ſacramẽ⸗
ta:nõ ex cõſuetudine ſolẽnitatis: ſed ex neceſſi

tate ſalutis eſſe celebꝛãda:q̃ ſi nunqᷓ; fuiſſent
neceſſaria: ĩfructuoſe atq; inaniter ꝓ eis οπ a
chabei martyres fierẽt. Poſtremo illð qð pᷣdi
catores gr̃e xpᷣianos: Judei tãq; hoſtes legis

perſequebant᷑: hos atq; hmoi erroꝛes ⁊ vitia
dicit ſe dãnare:⁊ vt ſtercoꝛa arbitratũ:vt xpᷣm
lucrifaceret:non obſeruatões legis:ſi moꝛe pa

trio celebꝛarent᷑:ſicut ⁊ ab ipᷣo celebꝛata ſũt:ſi⸗

ne vlla ſalutis neceſſitate. non ſicut iudei cele⸗

bꝛãdas putabãt:aut fallaci ſimulatiõe: quod ĩ

NPetro repᷣhẽderat. Nam ſi ꝓpterea illa ſacr̃a
celebꝛauit:qꝛ ſimulauit ſe iudeũ:vt illos lucri⸗
faceret:cur etiã non ſacriſicauit cũ gẽtibus:qꝛ
⁊ is:qͥ ſine lege erãt:tanqᷓ; ſine lege factus ẽ: vt
eos quoq; lucrifaceret:niſi qꝛ ⁊ illð fecit: vt na
tura iudeus:⁊ hoc totũ dixit:non vt fallaciter
ſe ſingeret eẽ qð nõ erat: ſed vt miſericoꝛditer

eis ita ſubueniendũ eẽ ſentiret:ac ſe ipᷣe i eodẽ

erroꝛe laboꝛet: nõ ſcʒ mẽtientis aſtutia: ſed cõ⸗
patientis affectu:Sed eoipſo loco generaliter

itulit: factꝰſũ infirmis infirmꝰ: vt ifirmos lucri
facerẽ vt ſeqᷓns ↄcluſio:oibꝰoia factꝰ ſũ vt oẽs
lucrifacerẽ:ad hec referẽda itelligat᷑: vt cuiuſ⸗
q; infirmitatẽ tanq; in ſeio miſeratꝰappareat.
Non eni ⁊ cũ diceret:qͥs infirmat᷑:⁊ ego nõ in⸗
firmoꝛ:infirmitatẽ alteriꝰ ſimulaſſe potiꝰ qᷓ; cõo⸗
doluiſſe volebat intelligi. Quare arripe obſe⸗

cro te ingenuã ⁊ vere xpᷣianã cum charitate ſe⸗

ueritatẽ ad illud opus coꝛrigendũ atq; emẽdã
duʒz ⁊ X11οαα⁄ο vt dicit cane. Incõpara
bilit᷑ eni pulchꝛioꝛ eſt veritas xpᷣianoꝝ:qᷓ; hHe⸗

lena grecoꝛũ. NPꝛo iſta eni foꝛtiꝰ nr̃i martyres
aduerſus hanc Sodomã:qᷓ; ꝓ illa Heroes ad
uerſus Troiã dimicauerũt. Neq; ego hoc idðo
vt oculos coꝛdis recipias:quos abſit:vt ami⸗

ſeris:ſed vt aduertas quos cũ habeas ſanos ?

vigiles: neſcio qᷓ diſſimulatiõe auertiſti: vt nõ
intẽderes:que cõſequant᷑ aduerſa: ſi ſemel cre

ditum fuerit poſſe honeſte atq; pie accipi:ſcri⸗

ptoꝛem diuinoꝝ libꝛoꝝ in aliq̃ ſui oꝑis ꝑte mẽ

tiri. Scripſerã iam hinc àliquãdo ad te epykam
que non ꝑlata eſt qꝛ nec is ꝑꝛexit:cui ꝑferẽdaʒ

tradidera.ex qua illud mihi ſuggeſtũ eſt: cum

iſtam dictarẽ:qð in hac quoq; pᷣtermittere nõ

debui:vt ſi alia eſt ſnia tua:eademq; melioꝛ: ti
moꝛi meo libẽter ignoſcas.Si eni aliter ſentis

verũ q; tu ſentis:nã niſi veꝝ ſit: melius eſſe nõ

ℳ₰ℳ

põt:vt nõ dicã nulla certe nõ magna culpa:me
us erroꝛ veritati fauet: ſi recte ĩ quoq; veritas
põt fauere mẽdacio. De Oꝛigene aũt quod re
ſcribere dignatus es:iam ſciebã:nõ tm i eccle⸗⸗-
ſiaſticis lris:ſed in oibus recta ⁊ vera q̃ inuene
rimꝰ appꝛobare atq; laudare.falſa vᷣo ⁊ pꝛaua

Fo. CxXxCI

impꝛobare atq; rehẽdere. Sʒ illud depeudẽ

tia doctrinaq; tua deſiderabã: ⁊ adhuc deſide

ro:vt nõ nob facias ea ipᷣa eiꝰerrata:qͥbꝰ a ſide
vitatis ille vir tãtus receſſiſſe cognoſcit᷑ In li-
bꝛo etiã qͥ cunctos qͥꝝ meminiſſe potuiſti ſcõto
res eccliaſticos ⁊ eoꝝ ſcripta cõmemoꝛaſti:cõ⸗

modius fieret: vt arbitroꝛ: ſi noĩatis eis q́s he⸗

reſiarchas eẽ noſti:qũ ne ipos qͥdẽ pᷣtermitte⸗
re volueris:ſubiũgeres etiã in qᷣbꝰcauẽdi eẽnt
qᷓ;qᷓ; nönullos etiaʒ pᷣtermiſeris: qð ſcire cupe
rem:q̃ ↄfilio factũ ſit.Aut ſi illud volumẽ foꝛ⸗
te onerare noluiſti: vt cõmemoꝛatis hereticis
non adderes:in qͥbꝰ eos catholica dãnarit au⸗
ctoꝛitas:q̃ſo ne uge ſit lario laboꝛi tuo: q̊ͥ non

mediocrit ꝑ dñi nr̃i grẽaʒ i latinã liguã ſaãctoꝛꝝ

ſtudia ⁊ accẽdiſti ⁊ adiuuiſti: id qð ibiꝑ humi
litatẽ meã fraternã charitas indicit:vt ſi occu⸗
patiões tue ſinunt oiuʒ hereticoꝛũ diuerſa do⸗
gmata:qͥ rectitudinẽ fidei xpᷣiane vſq; ad h̊ tẽ⸗
pus vel impudẽtia vel ꝑtinacia depꝛauare co
nati ſũt:vno libello bꝛeuit᷑ digeſta edas i noti⸗

tiã eoꝝ.qͥbꝰ aũt non vacat ꝓpter negocia: aut

nõ valẽt ꝓpt᷑ alienã linguã ta młta legẽ atq; co
gnoſcere. Diu te rogarẽ: niſi hͥ ſoleret eſſe iudi
ciũ minꝰde charitate pᷣſumẽtis. Nũc ĩterea fra
trẽ nr̃m ĩ xpᷣo Paulũ multũ cõmendo benigni
tati tue: cuius in nr̃is regionibꝰ exiſtimationi
bonum coꝛam deo teſtimoniũ ꝑhibemus.
Argumẽtum. O ”U
D duas poꝛes epkas reſcöta poſtulat:
a mirat᷑ ꝙ noua eiꝰeditio libꝛi Job ex he
beiꝛeo a veteri m. lxx. iterpᷣtes diſſona⸗
ret:hoꝛtat᷑ vt potiꝰ veterẽ editionẽ grecam hm
lxx.latine vitati reddat ꝓpt᷑ iloꝝ auctoꝛitatẽ
etiã ab apłis apꝛobatã:qᷓ; nouam texat ex he⸗-

bꝛeo:quã eccłia haud facile ſit receptura.

Beati Auguſtini epᷣi ad beatũ Hieronymũ
p̃ᷣſbyterum ad reſcribendũ puocantis ⁊ ad in⸗
terpᷣtationẽ ſcripturaꝝ ex greco ſᷣm.lxx. inter
pꝛetes exhoꝛtantis. Epla. CVI.

d Dnuno venerga⸗
beili ⁊ deſiderabili ſãcto fratri ⁊ cõpꝛe⸗
ſbytero Hieronymo Auguſtinꝰ in dño ſalutẽ.
Ex qͥ cepi ad te ſcribere: aut tua ſcripta deſide
rare:nunqᷓ; mihi occurrit occaſio: qᷓ; vt per dei
ſeruũ ac miniſtrũ fideliſſimũ mihiq; ꝑchariſſi⸗

müu mea tibi afferretur epiſtola: qualis filiꝰno⸗
ſter Cypꝛianus diaconus. Per hunc certe ita
ſpero litteras tuas:vt certius in hoc rerum ge
nere quicqᷓ; ſperare non poſſim Nã nec ſtudiũ

in petẽdis reſcriptis memoꝛato filio nr̃o deerit

nec gra in pmerẽdis: nec diligẽtia in cuſtodiẽ⸗
dis: nec alacritas ĩ ꝑferẽdis:nec fides in reddẽ

. —

dis:tantũ ſi aliquo mõ merear. Adiuuet dñs:

1 adſit coꝛdi tuo ⁊ deſiderio meo: vt fraternaʒ

tei: ſi foꝛte reſeruata ſunt. Sin minus rur

ars

voluntatẽ nulla maioꝛ volũtas ipediat. QAuia
ergo duas iam epiſtolas miſi: nullã autẽ tuam
poſtea recepi:eaſdem ipᷣas rurſũ mittere volui

credẽs eas non pueniſie. Que ſi ⁊ puenerunt:

as foꝛtaſſe tue porius ad me minime peruenire

protuerũt:ea ipᷣa ſcripta queiã miſiſti :ite Smi
te rel rurſus di
cta qð legã: dum tamẽ his reſi põdere ne graue
ris:qð iam diu eſt vt expecto:pᷣmas etiã q̊s ad

ge adhuc p̃ſhyter lras pparauerã mittendas ꝑ
quenda ratrẽé noſtrũ ꝓfuturũ: qui poſtea no⸗
biers collega factus iã ex hac vita migrauit:nec
eęa.ꝓas tunc ipᷣe ꝑferre potuit: qꝛ cõtinuo dũ ꝓfici

ſci diſpoſuit: epᷣatus ſarcina detẽtꝰ: ac deinde
in bꝛeui defunctus ẽ: etiaʒ nunc mittere volui:
vt ſcias in tua colloqͥa qᷓ; olim inardeſcã: quaʒ

vin patiar:ꝙ a me tam longe abſũt ſenſus coꝛ

pPoꝛis tui:ꝑ quos adire poſſit ad animũ tuum

animꝰmeꝰmi frater dulciſſime ⁊ in dñi mẽbꝛis
ho“oonoꝛãde. In hac autẽ epiſtola hoc addo: qöI
poſtea didicimus ex hebꝛeo Job a te interpᷣta
tum: cũ iam quandã haberemꝰ interpᷣtationeʒ

tuam eiuſdẽ ꝓphete ex greco eloqͥo verſam i la

tinũ:vbi tamẽ aſteriſcis notaſti: que in hebꝛeo
ſlunt: ⁊ in greco deſũt. obelis autẽ que in greco
iinueniunf ⁊ in hebꝛeo nõ ſunt tam mirabili di⸗

ligentia: vt buſdã in locis ad verba ſingulas
ſtellas ſignificãtes videamus eadẽ verba eẽ in

hebꝛeo:in greco autẽ non eẽ. Poꝛro in hac po

ſterſoꝛe interpᷣtatione:que verſa eſt ex hebꝛeo:
non eadeʒ verboꝝ fides occurrit: nec paꝝ tur⸗-
bat cogitantẽ: vel cur in illa pꝛima tanta diligẽ
tia figant᷑ aſteriſci: vt minimas etiã particulas
oꝛationis indicẽt deeſſe codicibꝰ grecis q̃ ſunt

in hebꝛeis: vel cur in hac altera que ex hebꝛeis

iicule locis ſuis iuenirent᷑: aliqd inde exempli
Iratia volui ponere. Sed mihi ad hoꝛã codex
Defuit:qui ex hebꝛeo eſt. Aerũtamẽ qꝛ pᷣuales

ingenio: non ſolũ qͥd dixerim: verũ eti qͥd di⸗

cere voluerim: ſatis vt opinoꝛ ĩtelligis: vt cau
ſa reddita quod mouet: ediſſeras. Ego ſane te
mallẽ grecas potius canonicas nobis iterpᷣta⸗

hibẽ᷑. Perdurũ eni erit ſi tua interpᷣtatio per

multas eccleſias frequentius ceperit lectitari:
dʒðò a grecis eccleſijs latine eccłie diſſonabunt:
maxie qꝛ facile cõtradictoꝛ cõuicit᷑:greco pla⸗

to libꝛo. id eſt. lingue notiſſime. Quiſqͥs aũt in

o: qðò ex hebꝛeo tranſlatuʒ eſt: aliquo inſoliro

motus fuerit:⁊ falſi crimẽ intẽderit: vix aut

nunq; ad hebꝛea teſtimomia ꝑuenit᷑: qbus de⸗

fendat᷑ obiectuʒ. Qõo ſi etiam puentum fuerit:
tot latinas ⁊ grecas auctoꝛitates dãnari:qͥs fe

rat:Huc accedit:qꝛ etiam ↄſulti hebꝛei poſſũt

aliqᷣd reſpõdere: vt tu ſolus neceſſarius videa

eſt:negligentiꝰ hoc curatũ ſit: vt non eedẽ par

ri ſcripturas.que.lxx.iniarpᷣtuʒ auctoꝛitate ꝑ-⸗ tiam tuam.

. 4 3 “ 4
* .⸗ “ . 4 4
. .

ris:qui etiã ipſos poſſis cõuincere.ſed tamẽqͥ
iudicet:mirũ ſi potueris inuenire. Na qͥdã fra
ter noſter epᷣs cum lectitare cõſtituiſſet in ecdle
ſia:cui peſt:interpᷣtationẽ tuam: mouit qͥddaʒ
longe aliter abs te poſitũ apud Jonã ꝓphetã
qhᷓh9erat oiuʒ ſenſibus memoꝛieq; inueteratũ:et
tot ecatũ ſucceſſionibꝰ decantatũ. Factũ ẽ aũt

tantus tumultus iĩ plebe: maxime grecis argu

entibus a inclamantibꝰcalumniaʒ falſitat: vt
cogerefr ep̃s ciuitatis iudeoꝝ teſtimoniũ flagi
tare. Atrũ aũt illi imperitia an malitia: hoc eẽ

in hebꝛeis codicibus reſpõderũt:qð ⁊ greci et
latini habebãt:atq; dicebant. Quid plura:co
actus eſt homo velut mẽdoſitatẽ coꝛrigere vo
lẽs poſt magnũ periculũ nõ remanere ſine ple⸗
be.vnde etiã nobis videt᷑ aliquãdo te quoq; i
nõnullis falli potuiſſe: ⁊ vide hoc q̃le ſit in eis

litteris:que non poſſunt collatis vſitatarũ lin⸗

guarũ teſtimonijs emẽdari Pꝛoinde nõ puas

deo gras agimus de ope tuo: ꝙ euangeliuz ex

greco interpᷣtatus es:qꝛ pene ĩ oĩbus nulla of⸗

fenſio eſt: cum ſcripturã grecã cõtulerimꝰ. An

de ſi qſqᷓ; veteri falſitati cõtentioſus fauerit:ꝓ
latis collatiſq; codicibus: vel docet᷑ facillime
vel refellit᷑. Etſi qdazʒ rariſſima merito mouẽt
q̃s tam durus eſt:qͥ laboꝛi tam vtili non facile
ignoſcat:cui vicem laudis referre non ſufficit:
Quid tibi auteʒ videat᷑:cur in multis aliter ſe
habeat hebꝛeoꝝ codicuz auctoꝛitas : aliter gre
coꝛũ:que dicit᷑.lxx.vellem dignareris aperire

HNMeq; eni paruũ pondus habet illa:que ſic me

ruit diffamari.Et qꝛ vſos apoſtolos:non ſolũ

res ipſa indicat:ſed etiꝗ te atteſtatũ eſſe memi⸗
ni: acꝑ hoc plurimũ ꝓfueris: ſi eam ſcripturã
grecã:quã.lxx.oꝑati ſũt:latine veritati reddi⸗

deris.que in diuerſis codicibꝰ ita varia eſt:vt
tolerari vix poſſit:⁊ ita ſuſpecta:ne i greco ali⸗
ud inueniatur: vt inde aliquid pꝛoferre: aut
pꝛobare dubitetur. Bꝛeuem putabam futurã
hãc epiſtolã:ſed neſcio quomodo ita mihi dul

ce factuʒ eſt in ea ꝓgredi acſitecum loquerer.
Seld obſeccro te ꝑ dñm: ne te pigeat ad oia re⸗

ſpõdere:⁊ pᷣſtare mihi quantũ potueris: pᷣſen
AAVccenſet Hhieronymus tribus epiſto⸗
ſ lis ſub titulo qſtionũ ſua opuſcula eſſe
rrebbhenſa: ⁊ ad ſingula queq; reſpõdet
Libꝛũ de eccleſiaſticis ſcriptoꝛibus non epita
phiũ vt ille opinabat᷑: ſed de illuſtribus viris

aſſerit pᷣnotatũ. Suam expoſitionem epiſtole

de rephenſione Petri ĩ epiſtola ad GOalathas
7 auctoꝛitate veteꝝ ⁊ ex apoſtolicis actibꝰ con

firmat. Contra vero Auguſtini ſententiã inter

eos qͥ ex gentibus vel ex circũciſione credide⸗

rant impꝛobat:dicens illam cheriti ⁊ Ebionis

hereſi cõuenire. In fine wo ſuaʒ interpᷣtationẽ

Gor

tt hebꝛeo
garekelle
Beati!
orofei⸗
poſtioet
ſctiptura

1

fonpnnus

fpobree

dinatöt
onesete
ſonicötin
lumag
facerepe
uigrfe
riduũqᷓ
llt:tpen
fecopellan
nömaturt
tecvepie
manJf
(Rorda⸗
macon
apoſtol
os. Aſt
molo.
ote:
ppor⸗
Uae
atmallgn.
alumire.⸗
gondztel
lon.r
alos:nihi
lturbinen
bensdetorr
bilinü⸗
glitpaute
lelopgisy
dohil
nhodlcis:
Uidonine
lorparatäce
neg Eynrge
Clloeptinn
Legoſmpie
gelzannbe
fenödubite
ſper Hon
Uuyleris:
ſokecönen
Parentibſe
ralpomne
uncüpe

—
E
S=
—
=

— 2ð =
= =

4—
2=
E
=
E
SE=
=

ES
Er
5

ddei gen
em Oln
Pdoſtninen
nömmnte
gtitee
1ebarili
AiPobdi
Nedgee
zpereichun
igericilen
cötennciufe
1s: Aldatiin
Miſinmanahtn

= S=SS=

nitan tltgid
Gisfeiemrentr

rumunst
Baen n
lendigenaun
sheahin
aPotent
rautttiliun
Mms:cnbhl
utine vauntd

ivinpnit

Ahearteigtt
Anni ninni
enpuetn fn

nthinbi
uſrunbant
rgen
unien

—
—

—

—
—
—
= 2*
—
—
—
=
SSe

Se
—

S=

—
=—
S
=

—
—
—
—
—
—
=
—
=

—. —
2=—
=Z–;g
=S
=
= —
—= —

=
—
= =
=
=

=ꝛ
S=S—
☛ ——

—
= =
=

Cltniſe
ccheiin

4

—
=

un li

—
==

noſunzil

Tractatus II

ex hebꝛeo tanqᷓ; eccleſie fructuoſam tuet᷑ obie⸗
cta refellens.
Beati ieronymi ad Auguſtinum ad tres
poꝛes reſpõſiua de titulo viroꝝ illuſtriũ:de ex

poſitiõe epłe ad Galathas: et ð ſua ex hebꝛeo
ſcripturaꝝ traductione.

„ Bmino vereſan
cto ⁊ beatiſfſimo pape Auguſtino hie
ronymus ſalutẽ in xpᷣo.Tres ſimul epiſtolas
imo bꝛeues libellos per diaconũ cypꝛianũ tue

Epła. CVI.

dignatiõis accepi:diuerſas vt tu nomias qſti⸗
ones:vt ego ſentio repᷣhẽſiones meoꝝ opuſcu

loꝛũ cõtinentes.ad quas ſi reſpõdere voluero

libꝛi magnitudie opus erit.tamẽ conaboꝛ qᷓ;tũ
facere poſſum:modũ non egredi epiſtole lõgi⸗

oꝛis:⁊ feſtinanti fratri moꝛaʒ non facere:qꝛ an

triduũ qᷓ; ꝓfectus erat:a me epiſtolas flagita⸗
uit:vt pene in ꝓcinctu hec äliacũq; ſunt effice
re cõpellar:⁊ tumultuario reſpondere ᷣmone
nõ maturitate ſcribẽtis:ſed dictãtis temerita⸗

te.que plerũq; non in doctrinã:ſed in caſũ ver
titur: vt foꝛtiſſimos quoq; milites ſubita bella

cõturbant:⁊ ante cogunt᷑ fugere: qᷓ; poſſint ar

ma coꝛriꝑpe.Ceteꝝ noſtra armatura xpᷣs eſt: et

apoſtoli Pauli inſtitutio: qͥ ſcribit ad Epheſi

os.Aſſumite arma dei:vt poſſijᷣ reſiſtere ĩ die

malo.⁊ rurſum. State ſuccincti lũůbos vros in

vitate:⁊ induti loꝛica iuſticie:⁊ calciati pedes
in pᷣparationem euãgelij pacis.ſuꝑ omia acci⸗

ientes ſcutũ fidei:in quo poſſitis vniuerſa te⸗

a maligni ignita extinguere: ⁊ galeam ſalutis
aſſumite.⁊ gladium ſpus:qð eſt vbũ dei. His

quondã telis rex Bauid armatꝰ ꝓcedebat ad

pᷣlium. ⁊ qͥnq; lapides de toꝛrẽte accipiẽs leui.

gatos:nihil aſperitatis ⁊ ſoꝛdiũ inter huius ſe
culi turbines in ſenſibꝰ ſuis eẽ monſtrabat:bi⸗
bens de toꝛrẽte i via.⁊ iccirco exaltatus caput
ſuꝑbiſſimũ Goliã ſuo potiſſimũ mucrone trũ⸗
cauit.pcutiens in fronte blaſfemũ:⁊ in ea par⸗
te coꝛpoꝛis vulnerãs in qua ⁊ pᷣſumptoꝛ ſacer⸗
dotij Oʒias lepꝛa pcutitur: ⁊ ſanctus gloꝛiat

in dño dicẽs:ſignatũ eſt ſuper nos lumẽ vultꝰ

tui domine. Dicamꝰ ⁊ nos:paratũ coꝛ meũ de
us:paratũ coꝛ meũ.cantabo ⁊ pſallam i gloꝛia
mea. Exurge pſalteriũ ⁊ cithara:exurgã dilu⸗
culo:vt in nobis poſſit impleri. Aperi os tuuʒ
⁊ ego implebo illud:⁊ dominꝰ dabit vᷣbũ euã⸗
gelizantibus vtute multa. Te quoq; ipᷣm oꝛa⸗

re nõ dubito:vt inter nos ↄtendentes veritas

ſuꝑet. Non eni tuam q̃ris gliam ſed xpᷣi.cũq;
iu viceris:⁊ ego vincã:ſi meũ erroꝛẽ intellexe⸗
ro.⁊ ecõuerſo me vincẽte tu ſuꝑas:qꝛ non ſilij
parentibꝰ ſed parẽtes liberis theſauriʒãt. Et iĩ

paralipomenõ libꝛo legimꝰ: ꝙ filij irrael ad pu
gnandũ ꝓceſſerint mente pacifica: inter ipſos

Fo. CXCI
Epia CVII

quoq; gladios ⁊ effuſiones ſãguinis ⁊ cadaue
ra ꝓſtratoꝝ:nõ ſuaʒ ſed pacis victoꝛia cogita⸗
tes. Reſpondeamꝰ igit᷑ ad omnia: acmultipli
ces q̃ſtiones bꝛeui ſi deus iuſſerit ᷣmõe ſolua⸗
mus. Pꝛetermitto ſalutatiõis officia:qᷣbꝰmeũ

demulces caput. Taceo de blãditijs: qbus re⸗
p̃henſionẽ mei niteris conſolari.Ad ipᷣas cau⸗

ſas veniã. Dicis accepiſſe te libꝛũ meũ a daʒ
fratre:qͥ titulũ nõ haberet:i quo ſcriptoꝛes ec⸗
cleſiaſticos tam grecos qᷓ; latinos enumeraue⸗
rim. Cũq; ab eo qreres.vt tuis vᷣbis vtar ꝛ cur

liminaris pagina nõ eſſet inſcripta: vel quo cẽ

ſeretur noie:reſpondiſſe apellari epitaphiũ:⁊
argumẽtaris ꝙ recte vocaret᷑:ſi eoꝝ tm vel vi
tas vel ſcripta ibi legiſſes:qͥ iam defũcti eſſent
Cum vo multoꝝ in eo tẽpoꝛe quo ſcribebat᷑:⁊
nunc vſq; viuentiũ:ibi comemoꝛarent᷑ opuſcu
la:mirari te dicis:cur ei hunc tituluʒ impolue⸗
rim. MPuto intelligere pꝛudẽtiã tuaʒ: ꝙ ex oꝑe

ipᷣo titulũ potueris itelligere.Legiſti eni ⁊ gre

cos: ⁊ latinos qͥ vitas viroꝝ illuſtriũ deſcripſe
runt:qð nũq; epitaphiũ huic opi inſcripſerint
ſed de illuſtribus viris: vbi gra ducibus: phi⸗

loſophis: oꝛatoꝛibꝰ:hiſtoꝛicis: poetis: epicis:
tragicis: comicis. Epitaphiũ auũt ꝓpꝛie ſcribi⸗
tur moꝛtuoꝛũ. Qðdð qͥdem in doꝛmitione ſancte

memoꝛie Nepotiani pᷣſbyteri oli feciſſe meno⸗
ui. Ergo hic liber de illuſtribus viris vel ꝓpᷣe
de ſcriptoꝛibꝰ eccleſiaſticis apellãdus eſt: lʒ a
pleriſq; emẽdatoꝛibus imperitis de auctoꝛibꝰ
dicat inſcriptus. Secũdo loco qris dixerim in
cõmentarüs epiſtole ad Galathas Cauluz id

i Peiro nõ potuiſſe repᷣhẽdere:qð ipᷣe fecerat
nec in alio arguere ſunulationẽ:cuius ipᷣe tene
bat᷑ reus.⁊ aſſeris repᷣhenſioneʒ apłicam non

fuiſſe diſpenſatoꝛiã ſed veram: ⁊ me non debe⸗
re docere mendaciũ:ſed vniuerſa q̃ ſcripta ſüt
ita ſonare: vt ſcripta ſint. Ad q̃ ᷣmũ reſpõdeo
debuiſſe pꝛudentiã pᷣfatiũcule cõmentarioꝛuʒ
meoꝝ meminiſſe dicẽtis ex ꝑſona mea. Auid
igit᷑ ego ſtultus aut temerariꝰ: qͥ pollicear qo
ille nõ potuiteꝛminime.qͥnpotiꝰin eo mihi vide
oꝛ cautioꝛ:atq; timidioꝛ: ꝙ imbecillitatẽ viriu
meaꝝ ſentiẽs: Oꝛigenis cõmẽtarios ſũ ſecutꝰ.
Scripſit eni ille vir ĩ epła Oauli ad Galathaſ
qn q; ꝓpꝛie volumia: 2 decimu ſtromatü ſi uoꝝ
libꝛoꝝ comatico ſuꝑ expletionẽ eius ᷣmõe cõ⸗
pleuit. Tractatus q́ʒ varios ⁊ excerptaiq̃ vel
