dei ſola natura:q̃ eſt vera. Ad id em qð ſubſi⸗
ſtit:nõ habet aliũde:ſ ſuum eſt.Cetera que cre
ata ſunt etiam ſi vidẽtur eſſe nõ ſunt: quia ali⸗
quãdo nõ fuerũt. Et põt rurſum nõ eſſe qd nõ⸗
fuit. Deus ſolus qui eternus eſt:hoc ẽ qui ex⸗

oꝛdium nõ habet:eſſentie nomẽ vere tenet. Ic⸗

circo ⁊ ad Moylen ð rubo loquit᷑ Egoſum qᷣ

Fars

ſum. Et rurſum:qͥ ẽ me miſit.Erãt vtiq; tũc an
geli celũ terra vel maria.Et quõ cõe nomẽ eẽn

tie ppᷣe ſibi vẽdicat ðs: Sʒ qꝛ illa ſola natura ẽ
ꝑfecta:⁊ in tribꝰ ꝑpſonis deitas vna ꝑſiſtit:q̃ ⁊
vere vna natura ẽ:qͥſq; tria eſſe h̊ ẽ tres eẽ hy⸗
poſtaſes.i.vſias dicit:ſub nomie pietatis tres
naturas conat᷑ aſſerẽ. Et ſi ita ẽ:cur ab Arria⸗
nis ꝑietibus ſepamur ꝑfidia copulati: Jũgan
tur cũ btitudie tua AUrſinꝰ cũ Ambꝛoſio ſociet
Auxẽtius.Abſit h̊ a romana ſide.Sacrilegiuʒ
tm̃ religioſa płoꝝ coꝛda nõ hauriãt.Sufficiat

nob dicẽ vna ſubſtãtiã tres ꝑſonas ſubſiſtẽtes

ꝑfectas:eq̃les coecnas.Taceant᷑ tres hypoſta
ſes:ſi plʒ:⁊ vna teneat᷑. Mõ bõe ſuſpitõis ẽ:cũ
in eodẽ ſenſu vba diſſentiũt. Sufficiat nob me
moꝛata credulitas. Aut ſi rectũ putat tres hy
poſtaſes cũ ſuis interpᷣtatõibꝰ debẽ nos dicere
nõ negamꝰ. Sʒ mihi credite:venenũ ſub melle
latet:trãſfigurauit ſe ãgelus ſathane in ãgeluzʒ
lucis. Bñ interpᷣtat᷑ hypoſtaſim:⁊ cũ id qð ipi

exponũt hr̃e me dicã hereticꝰiudicoꝛ.Quid tã

anxie vnũ vbũ tenẽt:Quid tã ſub ãbiguo ſer⸗
mone latitãt:Si ſic credũt:vt intpᷣtant᷑:nõ dã
no qð retinẽt.Si ſic credo vt ipᷣi ſentire ſe ſimnu
lãt: pmittãt ⁊ mihi mels vbis ſuũ ſenſum loqͥ.
Quã ob rẽ obteſtoꝛ btitudinẽ tuã ꝑ cruciſixuʒ
mũdi ſalutẽ:ꝑ homouſiã tritatẽ:vt mihi eplis
tuis ſiue tacendaꝝ ſiue docẽdaꝝ hypoſtaſeon
det᷑ auẽtas. Et ne foꝛte obſcuritas in q̊ͥ loci de
go te fallat:ꝑ baiulos lraꝝ ad Euagriũ pbrrjm:
quẽ optie noſti dignare ſcpᷣta trãſmittẽ.ſił etiã
cui apud Antiochiaʒ debeã cõicare ſigniſices:
qꝛ cãpẽſes cũ Tharlenſibꝰ hereticis copulant᷑
⁊ nihil aliud ambiũt:qᷓ; vt auẽte cõionis noſtexe
fulti tres hypoſtaſes cum antiquo ſenſu pꝛedi⸗

cennr.

Tractatus nõ bti hieronymi: ſ falſo ei tri⸗
butus:tñ pius de fidei crudelitate:⁊ ↄuůſatõne

Xßianox

₰

Adeos ⁊ gẽ

niũſa de oꝛdine creaturaꝝ:de ꝓcreatiõe pᷣmoꝝ

aerü evereſſatia vbi huanitatẽ redẽptõe
2

⁊ incarnatõis:ↄueriatõis:paſſiõis:reſurrecti⸗
oniſq; myſterijs:de ſpũſcõ:ac reſurrectõe moꝛ

tuoꝝ:⁊ immoꝛtalitate animoꝝ ediſſerens.De⸗

inde de Rpᷣůianoꝝ conuerſatione ꝑtractans:di
uitibus ⁊ pauperibus viam ſalutis oſtendit:il
lis per miſericoꝛdiam: iſtis per patiẽtiam. De
ſexu quoq; diſputans viros ad ↄtinentiam cõ
iugalem. Axoꝛes ad maritale obſequium. A⸗
troſq; ad piam ⁊ religioſam liberoꝛum educa⸗
tionem erudit. Et ſpe:timoꝛe: patientia:iuſti⸗
cia: charitate: hominem Chꝛiſtianum infoꝛ⸗

tiles iſtituit ð trinitatl eẽn⸗
tiiiea et᷑na fili gñatõe:ꝑ quẽ creata ſunt v

—

Aluid gloꝛioſus

d in pſalmo ſic dicit. In vniuůſam ter⸗

rã exiuit ſonꝰ eoꝝ:⁊ ad termios oꝛhᷣ

terre vᷣba eoꝝ. Ex h̊ igit᷑ intelligi dat̃᷑ ſono añ

pᷣꝑatos.i.ſidei pᷣncipijs poſſe nos ad itima ⁊ p
fectioꝛa fidei puenire:ne rudimẽtis vacillanti⸗

bus dicat᷑ nobᷣ dñi voce increpãtis.Si ĩ modi-

co fideles nõ fuiſtis:qð maius ẽ:qͥs dabit vob

F qꝛ video certã eſſe foꝛmã:quam egredi nõ lʒ:

differẽtie int iudeos ⁊ grecos.i.gẽtiles:pᷣus ð

differẽtia diſſeramus. Judeis em nihil alið ad

veritatem ſidei credendum exiſtimo:niſi ꝓIhm
xpᷣm filium dei ꝑ ipᷣm ſaluari genus iirł: ⁊ bap
tiʒari etiam in nomine eius. Reliqua em̃ ſciũt

legem ⁊ ꝓphetas. At vero gentiles quibus

vetus erroꝛ eſt: ⁊ maioꝛ eſt laboꝛ tali admitten
di ⁊ docendi ſunt oꝛdine.Et pᷣmo quideʒ vt ab
idolis ⁊ ab omnibus voluptatibus hoiĩum to⸗

tis p̃coꝛdijs recedant: vt amputatis ⁊ euulſis

radicitus malis bona poſſint ⁊ religioſa pecto⸗
ribus ſeiari.hoc ẽ vnũ deũ credere:ipᷣm time⸗

re. Deinde ſcire ꝙ cũcta ipᷣe fabꝛicauerit:ꝙ v⸗
niuerſa mũdi: vel que facta ſunt ipᷣo iubente ⁊

volente ⁊ faciẽte ↄſtiterint. Eſſe coꝛpus ſcpᷣtu⸗

qð

aut lex vocet᷑: aut ꝓphe:qdð hec ſudicet:
dem ſcpᷣtum ſit ꝑ homies:⁊ nõ ab hoĩbus

Spũs em̃ dei:qͥ omĩa ſcit.inſpirabat hoĩes ſan
ctos q̊ͥ lõrent᷑: aut qui deſtruerent pꝛauitatẽ:

aut ꝑedificarẽt fidẽ:aut ſpẽ erigerẽt:aut iudici
um ↄminarent᷑: aut ꝓmiſſa firmarent. Deinde

credẽdũ illis Jeſum xpᷣm filiũ dei:ꝑ quẽ cũcta

deus fecerit:⁊ ſine q̊ nihil ẽ factũ:quẽ in pꝛinci

pio ſermonẽ.i.rõnem vniuerſitatis accepimus
apud deũ fuiſſe. Sic em gloꝛioſus euangeliſta

Joannes inijciat dici. In pᷣncipio erat vbũ:⁊
vbũ erat apud deũ: ⁊ deus erat vbũ: h erat in
pᷣncipio apud deũ. Oia ꝑ ipᷣm facta ſunt ⁊ ſine
ipᷣo factũ eſt nihil.Deinde eſſe ſvmſanctũ:qui
cũcta q̃ deus ꝑ ſermonẽ fecerit aiauerit:⁊ ↄſir⸗

mauerit vnũ eſſe baptiſmũ qͥ hoĩes regñent᷑ in
deo.Credẽdũ etiã reſurrectionẽ moꝛtuoꝛuʒ in

eadẽ carne.iudiciũq; futuꝝ dei:qͥ ᷣm facia ho
minis:vel malis pene repñtẽt᷑:vel bonoꝝ ope⸗
rũ deſtinata pᷣmia tribuant᷑.Tãta eſt differen⸗
tia ↄuertẽtium iudeoꝝ:⁊ credẽtium gentilium

Quid ſit autẽ deus ⁊ qualis ⁊ quãtus:qͥs ⁊ ⸗

lis filius:⁊ qͥs ſpũſſcũs.Tres ei vnũ ſunt.Sa⸗
ne illud ſcire ↄuenit pꝛudentie vr̃e nos de deo

hec loqͥ ⁊ ſcire poſſe:q̃ aut ipᷣe de ſe apud hoĩes

manẽs voluit ſciri:aut ea q̃ hoĩ ꝑmiſſu eiꝰ licu⸗
it accedere.Hõ in terris illum qrat homo:aut
int᷑ ſimẽta ↄponat:ne cui ſimilẽ credat.Deuʒ
em̃ vera fides ita ſemper expoſuit:natum non
factum:incompᷣhẽſibilem:ineſtimabilem:inui
ſibilẽ:⁊ ipaſſibilẽ.⁊ ideo ſolum veꝝ deũ:qͥ que

.

er⸗
dch
dan
Ml⸗
oct⸗
vob

no
ad

ldap
ſcüt
libus
inen
ntab
nmto⸗
ulſis
eclo⸗
time⸗
gv
te
ſche⸗
gicet:
oibus
ln
ate:
cich
eude
dice
hinc,
imus
ſtr
bbü:4
in
1ne
iagui
1,r⸗
in
w
abo
repe⸗
faen⸗
tliun
1640
1ℳ
deden
hoies
Plu
at
A⸗
non
nigut

Tractatus I

dã negauerit:q̃dã fecerit:diſpoſuerit:oꝛdiaue⸗
rit:exoꝛnauerit:optimũ:iuſtũ:miſericoꝛdẽ:iu⸗

dicẽ.Et ideo inexcuſatꝰ ẽ oĩs hõ:qͥ factoꝛẽ ſuũ
nõ coguerit in tꝑe agnitõis:habiturꝰ poſt exi⸗

tũ iudicẽ iuſtũ: qͥ nõ ſuo tꝑe ↄuᷣti ſe putauerit:
ſ ex pᷣterito. Hoc fas ẽ ð deo credẽ h̊ qͥ credide

rit: abſtinẽs ſe ab oĩ iniuſticia: bõa ⁊ iuſta opa
tus:et᷑nã requiẽ hẽbit in vita.hñtẽ vo filium:
nõ ſtati vt hoĩies ꝓcreati ſunt:ita dicẽ me exiſti
mes gñatũ:ᷣ vt decet ð deo credẽ:deũ filiũ ha

bere ex ſe qͥdẽ natuʒ:nõ diüſa eiꝰſubſtãtia:nec l

maieſtatis eiꝰſubſtatia diuiſa:ac ꝑ h̊ paſſibilis

videat᷑:nec ð oꝛe dei ſileʒ nr̃i ſermonẽ eſſe pla⸗

tũ:vt lris ⁊ ſyllab ↄſtet:ne filiꝰdei ↄpoſitus ac
ꝑ h̊ diſſolubilis teneat᷑. Nec natũ ex nihilo ſiẽ
reliq̃ facta ſunt:ne ſilis ⁊ eäalis cũ ceteris qͥ facti
ſunt iũgeret᷑:v ſicut ſcit ᷣ gñauit:⁊ ipᷣe qͥ gñatꝰ
ẽ ipᷣo dño in euãgelio dicẽte.Nẽo nouit prem:
niſi filiꝰ:neq; filiũ qͥs nouit niſi pr. Itẽ in ſcpᷣtu

ris legimꝰ.Myſteriũ meũ mihi:myſteriũ me

um ẽ mihi.Et reuera abſcõditũ eſſe ð gñatõne
illa:in q̃ nullus int᷑fuit: nec momẽtũ qͥdẽ tꝑis.
Anñ ſecula qͥdẽ ⁊ añq; ſuſpicari qͥs auderet:na⸗
tus ẽ ſiliꝰdei qð greca lingua a xpopov dicũt.
Spꝑ em̃ ẽ filiꝰqꝛ ſꝑ p̃. Nefas ẽ em deo aliqͥd aſ
ſignare poſtmodũ:qð ãtea nõ habuerit:cũ ðs
ſꝑ ꝑfectus ſit:vt etiã qð ꝓpt᷑ nos poſtmodũ fu
erit fabꝛicatũ apud illũ ia fuerit: ⁊ ſi nõ in ſub⸗
ſtãtia:plena tñ diſpoſitõe. Nõ em̃ minus ipo⸗

tẽs erat ſemel omnia facere:ſᷣ vt oꝛdinata ⁊ g⸗

datim diſpoſita:vniuerſa ꝓ ſuo gᷓdu ⁊ honoꝛe
ſubſeqrent᷑:⁊ ne paſſiua:⁊a nulla int᷑ ſe ãtiqᷣoꝛa
inhonoꝛificata ꝑmanerẽt. Nã ſi q̃ nr̃i cã a filio
dei natiuitas ſuſcepta ẽ incõpᷣhẽſibilis ẽ nõ nu

data moꝛtalibꝰ: qᷓ;to magis illa q̃ nulli niſi deo

pr̃i ⁊ ſibi ſoli ẽ cognita:Nã Gabꝛiel ãgelus ad

Qariã ita loquit᷑:ſiẽ euãgeliſta teſtat᷑. Spũſ⸗

ſcũs ſuꝑueniet i te: ⁊ vtus altiſſimi obũbꝛabit

tibi. Qð obũbꝛat᷑: abſcõdit᷑:nec oibꝰ notũ eſt.

Ergo ſi hec natiuitas q̃ nr̃i cã ẽ depoſita nobis

incognita ẽ:qᷓ;to magis illa q̃ a nob lõge remo⸗

ta ẽ?⁊ qͥd dico a nobᷣ ⁊ nõ ab oi celeſti creatura

Sufficit ̊ hoc qð vidimus:qð diuinitas noſſe

nos voluit. Nec vltra cognitio poꝛrigẽda ẽ ne

ſacrilegus vnuſqͥſq; teneat᷑:qꝛↄceſſos termios
fuerit cognitõis egreſſus. Zp̃m igit᷑ accepimꝰ
dei filiũ ab initio ſapiaʒ verã ſe mond. Tenenn
ſpm:lucẽ:viã:bꝛachiũ:vtutẽ:foꝛtitudinẽ: vi⸗
tatẽ:panẽ:vinũ:vitã:oſtiũ:paſtoꝛẽ:⁊ alia plu⸗
rima qᷓ ꝓpt᷑ hoies ſunt vt oẽs in illo viuãt:q̃ v
nuſqᷣſq; ꝓceſſu tꝑis ſcpᷣtura edocẽte ꝑdiſcet.ſi

igit᷑ dei filiũ cognitũ ↄfitemur:p ipᷣm deũ p̃eʒ
ſcimꝰ⁊ ſecula ⁊ viſibilia ⁊ inuiſibilia ↄdidiſſe.
Nõ em̃ fas eſt ex eo deum oꝑatũ credere:ex q̊

mundus geniture ſue.i.natiuitatis initiũ ſum⸗
pſit.aut ceſſaſſe ⁊ deſiſſe credẽdũ ẽ poſtmundi

Fo. XvV

Epiſtola V

fabꝛicã.cũ deus loquat᷑ ⁊ dicat.r meusvſq;
nũc oꝑat᷑.ociũ illi vel antea vel poſtmodũ filiꝰ
amouet.requieʒ ille aſſignet qͥſqͥs illũ infatiga
bilem neſcit: ⁊ ignoꝛat o illi nihil acciderit:ſed
ſp ſit:quod greca lingua aò eo Uορ⅓a¹.nõ in
digentẽ vocãt: ſit ſꝑ ſpũs ⁊ in oĩ ꝑfectus. Eſt
igit᷑ plurima q̃ ꝑ filiũ fecerit:qͥꝝ aut ſola nobis
ſunt noia:aut nec ipᷣa ſunt cognita. Quãti em
ſunt thꝛoni:qᷓ;te poteſtates:qᷓ;te dñatões:qᷓ;ti
pncipatus:qᷓ;ti ſpũs:qᷓ;ti angeli:Quot ſuntil⸗
a q̃ nec oculus vidit:nec auris audiuit:nec in
coꝛ homĩs aſcenderũt:Auamã etiã claritatem
putamus eſſe in inuiſibilibus: Nec eſtiare poſ
ſumus:cũ in his q̃ nobiſcũ ſunt admirãda ſint
oĩa. Int᷑ oia em̃ etiã mudus queʒ ↄſpicimus ꝑ
filiũ fabꝛicatus ẽ.⁊ qͥdẽ lucẽ q̃ cetera fierẽt ꝑſpi
cuã eſſe iuſſit:⁊ fecit:cui diei nomẽ impoſuit te⸗
nebꝛis noctis addidit nomẽ. Deide firmamẽtũ
quod inter aquas depauſaret:oñdit qð celum
voluit nũcupari:ne ve terrena viſu celeſtibus
miſcerent᷑:ſᷣ eſſet qð inter humana ⁊ diuina di⸗
ſcerneret. Jã em̃ ex nihilo materias ipᷣas ex q̊⸗
bus oia fierẽt elemẽta ↄdiderat.poſt q̊ aq̃̊s in
vnũ ↄgregari ⁊ ↄuenire pᷣcepit:vt arida mon⸗
ſtraret᷑.Hec q; nõ ſunt pᷣuata noibus. Nã con⸗
gregatas aqᷓs vocauit mare:ſeꝑpatam aridã ter
re vocabulũ voluit poſſidere. Sʒ hec minꝰ in⸗
ſtructa videbant᷑. Benignã itaq; fecũditatem
his addidit ⁊ decoꝛẽ: ⁊ miro mõ illã pᷣmo gña⸗
re ꝑpcipiẽs:q̃ nouiſſime fuerat fabꝛicata: nõ oꝛ⸗
dinẽ turbans:vt ignarus facture ſue:vᷣ voluit
poſtremũ pᷣmũ hr̃e aliqͥd ne in oibus iaceret ex
trema.⁊ pᷣmis ſecũda ↄiunxit: ne pᷣma inferio⸗

ra Nemnerẽt. Sic dei filius ðs artifex pr̃e iubẽ

te moderatus ẽ:vt oꝛdinẽ imitando diſpoſitio
nem melius oꝛdinaret.Nã terrã oĩa pabula lig
na q; cum ſuis rediuiuis ſeminibus imperauit
educere.Celum q; luminaribus.i.ſole ⁊ luna⁊
ſtellis oꝛnauit.qͥbus aut diei aut noct fines oñ
deret:aut ſignis ruſticos ⁊ nauticos erudiret.
Maria quoq; incluſa in terre limitibus ſua a
nimalia ꝓcreare mandauit. Antea videlicet ip
ſas materias animauerat:vt naſcentibus poſt
modũ animãtibus:aias ↄmodarẽt.Sʒ qͥ fecũ⸗

dioꝛẽ facerent terrã poſt pabula:poſt ligna fru

ctifera:poſt vniuerſa ſemina qᷓdrupedũ genus

feraꝝ ⁊ ſerpentium viua oĩia ⁊ aiata iuſſit eice⸗

re. Nec moꝛa in his oibus. Quipe q̃ s pr iuſ

ſerat: filius vtus ipᷣa ſine recraſtinatõe imꝑiuʒ
capeſſebat. nã cũ iuſſione ⁊ opus aſtabat. Sʒ
qm multũ intererat:celeſtibus ſub ſeculari ter⸗
rena:⁊ poſt diuina longe humana deerant:ho
minẽ fecit: qui nõ totus eſſet de celo:nec tamen
ð terra totus iteꝝ naſceret᷑. Quippe coꝛpꝰ hoĩs
ex limo terre foꝛmauit:ſpm̃ ↄceſſurus de celo.

Et cũ oĩa iuſſione pr̃is ᷣmõe obſequẽte ꝑfecta

Pars

ſint in hois functõe:⁊ ipᷣe pr fabꝛicatoꝛ acceſſit

vt ad immoꝛtalitatẽ nõ pᷣſcriberet terrã:ſi moꝛ
tales manus ↄſtituerẽt hominũ mr̃es. Conceſ

ſit etiã vt homo dei imaginẽ poꝛtaret in terris

daturus poſtmodum ſimilitudinẽ:ſi imago ſer

uaret᷑ illeſa. Ad imaginẽ vo dei non putes eſſe

foꝛmã hãc hois exterioꝛeʒ factã:Abſit.Quis
em credat deũ ad cuius imaginẽ factus eſt hõ:
hr̃e aliquã ꝑptẽ q̃ nõ audiat: Que nõ q̃ ſunt vn-

diq; videat: Que nõ oia oꝑet᷑: hois em̃ exte⸗

rioꝛ foꝛma:nõ vndiq; videt: nõ vndiq; audit:

nõ vndiq; potẽs eſt: Deus aũt totus potens:

totus lux:totus oculus:totus auris:totus ma
nusẽ potentiſſima:g mẽtiunt᷑ ſcpᷣture:Abſit.b
eſt in hoie qͥddã interius: ꝙ homo qͥdeʒ ⁊ ißm
vocet᷑.apłs Paulus nos inſtruit dicens.Et ſi

exterioꝛ noſter homo coꝛrũpit᷑: interioꝛ qͥtti⸗
die renouat᷑. ic ẽ ad imaginẽ dei factus.quẽ

Voup.i. mentẽ vocamus.qͥ deo poſſit ſimilis eſ
ſe.Tuc qͥdẽ dũ impaſſibilis:dũ incõcuſſus:dũ
btũs ⁊ ſcũs:⁊ ſine fine fuerit cõpꝛobꝛatus.Li⸗
beun cq; arbitriũ ⁊ capacẽ animũ dedit:non ſine
lege viuẽdi:ne vagus ⁊ ſolutus a lege aiantibꝰ
oĩbus eq̃ret᷑:addita ↄminatõne poſt legẽ:vtſi
ſeruarei legẽ:in eternitatẽ viueret.Si non ſer⸗
uaret:moꝛteʒ ſibi pararet:amitteret ⁊ ſalutem
Eſt aũt homis facti nomen Adam.Sʒ qꝛ in oi
brus aialibus ad ꝓcreatõeʒ ſexus vterq; pceſ⸗
ſeerat:homini q́; ꝓuiſum eſt: vt ⁊ ipᷣi ꝓpt᷑ gña⸗
tionem mulier ꝑaret᷑. Et facta ẽ ſicuti ſcdᷣtura
teſtat᷑. eaq; Eua nomẽ accepit:quã eq̃ legis pᷣ

ſcptio:nec a mercede:nec a ſupplicio ſeparabat

Sꝛzʒ poſtq; vniuerſa deus ꝑ ſermonẽ ſuũ.i.flli⸗
um: pfecta ac exoꝛnata vidiſſet:oĩa q̃ cũ homie

erant:ipᷣius tradidit poteſtati.Cui cũ oia mun

di ↄſpiceret mãcipata:vnus ex angelis in ꝑni⸗

ciẽ magis ſuã:homini miſerãdus inuidit. Naʒ

(lCi eſſet ipᷣis nõ peccare libeꝝ ⁊ licitũ:ſi iuſſa dei
ſeruarẽt: in beatitudine ꝑmanere: dei legem ⁊

*

iuſſa ꝑ mulierẽ tranſgredi ꝑſuaſit.vt hõ reus fi
eret mãdatoꝝ dei:⁊ in ſmiaʒ caderet.Eiectus ẽ
igit᷑ in hunc mundũ.Nã in ꝑadyſo dũ ſine pec
cato fuiſſet:hitabat. Sʒ qꝛ poſt trãſgreſſionem

hoies gñauerit: vniuſum hoim genus ſecũ ad
moꝛtẽ vſq; ꝑduxit. nõ de futuris tñ bonis vel

ſuſtis.Qnqdẽ libeꝝ erat ⁊ poſtmodũ nõ delin
qre.Et deus nõ ceſſabat qͥtidie ↄmonere.Tũc
diuina bonitas ⁊ pr̃na pietas larga:multiplici

ter hoĩ ꝓuidebat. Et pᷣmo qͥdẽ ꝑ iuſtos priar⸗

chas.deinde ꝑ Moyſen ⁊ ꝓphᷣas. ſᷣ oẽs hi in
Ada moꝛiebant᷑. In nouiſſimis vo tpibus:ne
in totũ dyabolus triũpharet(nã hoc illi nomẽæ
eſt poſtqᷓ; hoĩ inuidit) ⁊ ne hõ poſt tꝑa dãnatio
ms impleta ↄ miſericoꝛdiã dei diu ieneret᷑ ĩi pe
na:ſalutẽ quã ſola miſeratõe merebat᷑: accepit
deus nãq; pr opᷣs:filiũ ſuũ Jeſum xpᷣm deũ ac

dñm nẽm miſit: p quez cũcta ↄdiderat. Mec hᷣ
qdẽ ſine illo fieri poſſet. Nec tñ qͥſqᷓ; idoneus e

rat qͥ hominem patiẽter tolerare poſſet aut noſ

ſet. Aut poteſtates huius mũdi ⁊ haꝝ tenebꝛa
rũ qͥſqᷓ; poterat ſuꝑare:aut moꝛtem vincere:in

ferna reſerare:vtute poteſtatẽ peccati eradica
re penitꝰ⁊ delere:niſi filiꝰdei qͥ in factura hoĩs

pticeps cũ pr̃e fuit:qͥ ⁊ ſe poſſet in hoie celare:
⁊ hõ cũ deo mixtus vᷣtutes ꝑpcere.ꝑ hunc em

deletis noſtroꝝ cyrographis pctöõꝝ: ad deum
prem ꝑati de dei filij facti poſſemus accedere.
Mittit᷑ igit᷑ dei filius: ⁊ hoĩeʒ latẽter intrauit
nõ qͥ metueret quẽq; qͥ erat oim dñs:ſᷣ ne dya⸗

bolus ad hoieʒ qͥ deo mixtus erat:timere acce
dere ⁊ minus ꝓſtratus dyabolus ab hoie vide
ret᷑: ſi ſine acceſſu ⁊ certamine vinceret᷑. Ex v⸗
gine igit᷑ ſpũ dñi ſuꝑueniente:⁊ vvᷣtute altiſſimi
obũbꝛante:ſcdðᷣm hoiĩeʒ xpᷣi natiuitas celebꝛata
eſt: ⁊ oẽs trãſegit etates: vt oẽs ferre diſcerent

deũ. ec oĩa etiã a lege ⁊ a ꝓphetis añ ſunt pᷣ⸗
dicta:vt mira oibus incredula nõ ſierẽt ſubita
tione:⁊ pᷣteriti hoẽs qͥbus hec his oculis vide⸗
re nõ ↄtigit:ſparẽt ꝙ ſine dubio in aduẽtu eiꝰq̃
pᷣdicabat᷑:a ↄtagio poſſent etne moꝛtis euade⸗

re. Si igit᷑ in terris viſus ðᷣs tãtus ⁊ talis filiꝰ

dei: qᷓtũ vel qlem illũ humanitas poſſet aſpice
re. Nãqͥ in montẽ exemplũ maieſtatis ⁊ boni⸗
tatis ſue tribuẽs exhibuit apłis:cũ claritas eiꝰ

ſplẽdificaret ita: vt ⁊ vtutẽ ſolis pᷣceſſiſſe crede

ret᷑.veſtẽ aũt ita geſtaret:vt niue candidioꝛ vi⸗
deret. ⁊ tñ iã eruditi:iã docti:iã ſancti: clarita⸗

tẽ nõ potuerũt Jeſu ſuſtinere diſcipuli:eiꝰ.ſ.qͥ

vniuerſoꝝ hominũ vitia ac peccata adhuc cu⸗
rãda ſuſceꝑat.Qð ſi ðs tãtus veniſſet:vt clari

tatẽ ſuã ⁊ ptãtẽ hoibus oñderet:foꝛſitã omnis

creatura inualida ⁊ caſura ſuccũberet.vᷣ ſalua⸗

re venerat filius dei. Ita humano ſumpto coꝛ

.

poꝛe deus in poteſtate docebat vt magr̃:pſua⸗

debat vt frater: efficiebat vt deus: eligebat vt
pᷣſcius:curabat vt medicus:vt hũanus ↄpati⸗

ebat᷑:⁊ iã ꝑactis oibus ac ipletis:q̃ aut lex aut

ꝓphe pᷣdixerãt:aut ſalus hoĩs exigebat in no⸗
uiſſimo ꝓ moꝛte hois imoꝛtalmoꝛiebat᷑:vt ſub
lata moꝛtalitate hoibus imoꝛtalitatẽ donaret.
Suſpẽſus igit᷑ ligno: pplło iudayco ꝓclamante

apud qͥs tãta magnalia ꝑfecerat:vt in eo ois i⸗

uidia dyaboli vinceret᷑: in qͥ inuidus hoieʒ fe⸗

fellerat inimicus:ad moꝛtẽ ꝓpabat:futurus.ſ.
moꝛtis moꝛs:nãq; reſeratis inferis ⁊ ſpꝛet: cir
cũcalcatiſq; oibus ijs:q̃ in ꝑniciẽ hoĩs ⁊ apud
inferos tũc valebãt: oẽs iuſtos ⁊ ſperãtes in ſe
illuminauit: ⁊ ad ſuꝑos reuocauit.oñdẽs dya⸗
bolo ⁊ ptãtibus huius mũdi: ⁊ haꝝ tenebꝛaꝛũ
neqͥtiã eoꝝ inualuiſſe:ipᷣos manere in penis:li⸗
berato cui iuidebãt hoie.Triũphãs igit᷑ hõ cũ
deo iã deuicta moꝛte nõ moꝛtał:iã ad ſuperos

60

ntrel
6de
fino
füfan
niſi
gels
r
ptat
hoie
ſpnt
nn.

ol

met
ſanc
farel
ſunt.
niel
ſaatt:
Vlen
an⸗
lerro
gen
one
zi
ſ
eſe.
habt
aͤſte
litne
came
lale.
catd
gunn.
eratn
hort
nole
deor
enntin
lrgoh
tu
teuul
hec
on
i.
ſrr
tedi
cler
lhe
lnten
ag:en
ec
ennn
ſr
Vin
foti

Mees
tonese
taunol
tencheg
incerein
jeradic
urahois
ſe celare:
huncen
ad deumn
ccedere,
Timranit

metectte
phoievide

ef Exy⸗
tealtiſſini
celebꝛata

ediſcereant

aſſunt⸗
ret ſubita
culisvige⸗
duenter
nis euade⸗
1alisfi⸗
oſſetshie
miis tboni⸗
ſchicr
Mlerde
dciorv⸗
Gechunita⸗
lichq
Achuc⸗
ſawen
üonns
gaßſdn⸗

hiungtocet

nugkgn
cigeun
emnsp⸗
iauteun
geba nno⸗
ninit
idonais⸗
o pclananne
Nineocſsn⸗
ushoſgſt
futuns,

1ſpre

hois 14hl
ſeiph.
oicisdft⸗
=
Npentii
iii

—

Tractatus I

euadebat. Sic ᷓ dñs nr Jeſus Ep̃s patiebat᷑:
vt reſurgeret.ſurgebat:qꝛ iã fuerat paſſus:hoc atẽ et
plicijs deſtinent᷑. Añ nos appetimus pᷣcepta le

ſcʒ docẽs:qꝛ cũ deo qͥſqͥs ſe ↄiũxerit:moꝛi vide

rinõ põt. Videret᷑ paꝝ tñ ad ſuppliciũ inimico

rũ faetũ:ſi extinctã in inimico vitã hoĩ dediſſet

niſi adderet claritatẽ. Et vt dyabolo ⁊ eius an

gelis pena maioꝛ accederet: cũ triũpho hoĩem
qͥ carnẽ hẽbat iã nõ moꝛiturs: in celũ angelis ⁊
ptãtibꝰ ſcis mõſtraturꝰ iuexit.deo pr̃e liberatũ

hoicʒ offerens munꝰ.mox ꝓſe vicariũ dimiſit
ſpmſcm̃:quẽ diſcipulis ꝓximꝰ paſſioni ꝓmiſe⸗
rat.vt hoibꝰcredẽtibꝰ⁊ auxilio eſſet ⁊ ſciſicati⸗
oni.hic oꝛdo credulitatis nr̃e ð xpᷣo. Sʒ qꝛ iãʒ
mẽtõeʒ fecimꝰſpũſſci:dicemꝰcredẽdũ eẽ i ſpm⸗
ſanctũ: p quẽ vniũſa q̃ poſtmodũ fierẽt:⁊ inſpi

raret ⁊ ſciſicaret ſue eſſe ſubſtãtie.tñ tres vnuʒ
ſunt:pr̃:filius:⁊ ſpũſſcũs. Deinde credẽdũ v⸗
nũ eſſe baptiſmũ:q̃ͥ homies purihcati ⁊ dei ſfilij
facti:in fide ↄſignent᷑.qͥ vniũſa vel natiuitatis
vel erroꝛis veteris hois delicta purgarent᷑. In
qͥ nõ coꝛpoꝝ deponunt᷑ ſoꝛdes:ᷣ ↄſcie pure in⸗
terrogatio bõa ẽ in deũ de reſurrectõne dñi nr̃i

Jeſu xpᷣi. Poſt hec oꝛdo exijt credẽ reſurrecti⸗
onẽ moꝛtuoꝝ in eadẽ carne. Cõſtat em̃ nec fas

aliud dicẽ:qꝛ deus ⁊ ſapiẽs ⁊ pᷣſcius ſit:meli⸗
uſq; elegerit vt ſapiẽs ⁊ pᷣſciꝰfactũ hoieʒ et᷑nuʒ

eſſe qᷓ; nõ eſſe. Qð ſi melius nõ eſſet in ↄpendio

habuerat añq; feciſſet. QAð aũt eternus ſit hõ:
q̊ ſit ex coꝛpe ⁊ aĩa:ſcpᷣture plurimis in locl do⸗

cẽt nos.ᷣ pauca ad exemplũ ponaʒ. Salomon

clamat dicẽs. Deus ↄdidit hoiem ad imoꝛtali⸗
tatẽ. Nec im merito in Geneſi phibet᷑ poſt pec
catũ hõ ad arboꝛẽ vite accedẽ ne viueret in et⸗
num. Atiq; vt imoꝛtalis ꝑſeruaret᷑ homo:qͥd
erat niſi qꝛ immoꝛtalis a deo factus fuerat:⁊ i⸗
moꝛtalitatẽ coꝛpns nõ capiebat. Sʒ credo hoc
mouere lectoꝛẽ:ꝙ hõ a vite ligno ꝓhibeatur a
deo: ignoꝛãs ⁊ in hoc hoi eſſe ꝓpuiſum. Jã em
erat in trãſgreſſione: ⁊ a pctõ poſſidebat᷑. Ante

ergo hãc moꝛtẽ q̃ a deo ꝓ remedio hoĩbus at⸗

tributa ẽ: ex q̃ ꝑſe epatoez coꝛꝑis ⁊ aie ſit finis:
⁊ euulſio peccati:ſi ad arboꝛeʒ vite acceſſiſſet:
qꝛ neceſſe fuerat cõicatiõe vite fieri eternũ:in i⸗

moꝛtali hoie neceſſe erat ꝑpetuũ ꝑmanere pec
catũ. Ergo ⁊ hoc ↄſulte ⁊ vtiliter hoĩ ꝓuiſum

eſt: vt peccato amputato interuentu tempera⸗

te diſſolutõis:vera factura dei excluſo malo ex

citet in vits: ergo ſp ẽ homo. Sʒ cur moꝛimur
in hoc mũdo: Supius comp̃henla eſt rõ: non

interire hominẽ:ᷣ ſeꝑari.nec abſummi materi

as: ex äbus hoim coꝛpꝰ ẽ fabꝛicatũ.ſᷣ ad reſur⸗
rectõis diẽ vt timeat dei iudiciũ reſeruari. fas

em̃ nõ ẽ: vt aliqͥd deſit deo nos iudicãti:cũ ceor⸗
tũ ſit dei iudiciũ poſt finẽ huius eui deſtinatũ.

Fo. xXxVI

aut in crimine. ⁊ hoc cõpetit: vt remunerent᷑
bñ geſſerũt ſᷣm volũtatẽ eius.⁊ mali efnis ſup

itima: æ vitamꝰaduſa vt obſequẽtes pᷣmia cõ
eãmur. Cõtẽnentibus em ðs moꝛtẽ ↄminat᷑ ?
penã:hec oibꝰinſinuãda.⁊ ab oibus credenda
xiſtimo geg degionatacrenno. Znnſat .
na duo ſunt obtinẽc

neq; ſpare in incerto diuitiaꝝ ſuaꝝ:łᷣ in deo vi⸗

uo: q pᷣſtat nob abũdãter omnia: ad factũ boni
kis diuites eſſe. in bonis faci cõicatoꝛes e..
theſauriʒare ſibi bonũ in futuꝝ: vt apꝛehẽdar
eã q̃ bõa ẽ vita. Deinde ſcire debẽt nõ ideo ac⸗-·
ceptas eſſe ⁊ haberi diuitias:vt his ſolis beati
tudineʒ ſe hr̃e ↄfidãt.⁊ male vtant᷑ bonis ne

deſpiciãt pauꝑes.ne ue miſteriũ malitie:aut in

ſt umentũ diuitias libidis ↄputẽt: aut ꝓpk ſe
ſibi traditas:aut ſe nũ qᷓ illas amiſſuros exiſti⸗
mẽét/ Soſtremo ſciãt diſpẽſatoꝛes gre dei ſe ee=

2titutos a deo: vt ⁊ in diſtributõne volũtas

certa eoꝝ vel boa vel pꝛaua noſcat.⁊ ſciãst ma

gis ſibi acceſſiſſe ꝑ abũdãtiã: niſi ſapiẽtes fue
rint tẽptamẽta potioꝛa. diſcãt erogare diuitias
ſ ad ↄpatõeʒ immoꝛtalitatis diſtribuant facul
tates. vt ſint ſiles o: miſericoꝛdes nõ ꝓfuſi a
ꝓdigi rei dñice iudicent᷑: fident᷑ qͥdẽ ̊ agãt ?

cũ humilitate. Ait em Maulus apłs q fidenter
ſeiat: fidẽter ⁊ metet.Et iteꝝ hylarẽ datoꝛẽ di ·
ligit ðs. Nõ exiſtimẽt finiri poſſe:ꝙ vniuerſuꝝ,yx
opis ↄtẽplatõe pᷣceptoꝝ dei depᷣhẽdit᷑. Cum ?·
ab ipo accepte ſint ⁊ neceſſarie.⁊ ea vtilit auge
re amiſtrare ↄſueuit. Añ em tꝑalia deeſſe pR

cũ ꝓprt ipᷣa ſi bñ progent᷑: etna pmiſſa ſint ⁊ pa
aia? Veritas loquit᷑ q ẽ xpᷣs dicẽs.Qui dimi⸗

ſerit ppt᷑ me domũ aut villaʒ:aut parẽtes:aut

reliq̃ cẽtuplũ accipiet in iſto ſeculo in futuro at

vitã eternã. Et ſi hoc qͥdã tꝑi ꝑſecutõis aſſcri⸗

bũt:ego aũt ſic audio dñm nrjm monentẽ: ꝙ ꝓ⸗
pter ſe qͥlibet tꝑe ad qdᷣcũq; opus ſctm fuerit pᷣ

ceptũ eius impletũ:nebᷣ ad futuꝑ pᷣmũũ deſtia⸗
tũ. MNe vo ſimus ſolliciti: qꝛ cura gerit Ss pno

bis. Clamat ꝓphᷣa dicẽs. Et pauꝑeʒ ⁊ diuite,zʒ

ego feci. ⁊ ꝓ oibus eqlis cura ẽ mihi. Curã ge⸗

rit ðs.⁊ qͥs metuit ne eius minuat᷑ primonium
vñ deo iubente progat/ Cimeamꝰ magis: ne ſi

trepidi: ⁊ ſteriles: ⁊ infideles fuerimꝰ in bonis
opibus:egeni atq; inopes iudicemur.Timea⸗

mus poti impleri triſticia: qꝛ ⁊ de hmõi diuiti

bus: in euãgeliũ in vniꝰlʒ pſona: ad exẽplũ tñ
retulit dicẽs. Abijt aũt cũ audiſſet ↄtriſtaꝰ:qꝛ

fuit hñs facultates multas. Nõ timeat: ue dif⸗

ficile regna ingrediat᷑ celoꝝ. ſit imo humilis:ſit

pe larg': vt beatioꝛ ex h̊ iudicet᷑: ſi necin iſto ſecu⸗
Nã hoc q; inſinuãdũ ẽ: ⁊ expurgari neceſſe eſt lo: nec in futuro ſentiat egeſtatẽ. det paupi vt

totũ hoĩez:qm oẽs aut in vtute inuenient eſſe

☛

deü feneret: de ↄputet debitoẽſciat ppoſit

ſunt obtinẽda: paup ? diues. Et diuitt /
bus qͥdẽ huiꝰmũdi pᷣcipiẽdũ ẽ: nõ alta ſapere:·

—.
—

eſſe miſericoꝛdiã ſacrificiis dicente dño. Beati
miſericoꝛdes: qm ip̃i miſericoꝛdiam ↄſequent᷑

glaʒ ↄſecuturi ⁊ requiẽ.Sʒ in his diuitijs in qͥ⸗

bus alij ⁊ coꝛrupti ⁊ deꝑditi iudicant᷑.iſte fru⸗

——

cxꝰ iuſticie ac miſericoꝛdie accipiat coꝛonã:pau

vo itaoſoladus ẽ: vti ſciat in pauptateoſide

rada magna ſibi bõa eſſe:⁊ pᷣmo q̃dẽ ꝙ a deo v
rilit᷑ ſi ſibi ꝓpuiſum.pᷣſciũ deũ infirmitatẽ eiꝰcõ⸗
dinéẽ ferrenõ poſſet: deinde ſentiat qᷓ;tas tẽpta⸗
tiones: ⁊ qᷓta ꝑicula trãſierit nomie pauꝑtatis
nã ⁊ ſi affluẽtia deeſt:q̃ frequẽter vᷣtuti Zria ẽ:
dQaa animi tñ diuitias qᷓ;totius ſine ipedimento
in pauꝑtate trãſit᷑. Certe qͥbus malis caruerit
ſideret:caret inuidia:emulatõe:inſidijs:dolo
ſlſupbia: ↄtctõe:⁊ his q̃ homini in h̊ ſeculo diui
tie ſolẽt ↄflare.luxu em reꝝ:⁊ vbertate copiaꝝ

ſideraſſe.⁊ ſciſſe ꝙ diuitiaꝝ ſarcinã: ⁊ ſollicitu⸗

animus ſoluit᷑.vigoꝛ mẽtis infringit᷑: vtus coꝛ

poꝛis eneruat. At in pauꝑtate nõ laſciua ſunt

Zuiuia:nõ turpes potatioes:oia ſobꝛia:oĩa ri⸗

gida: oia humilia nõ abiecta. qm̃ ↄſcia pura ⁊

tatibus: iuſtus c.nõ facile ad diuitias ai.i. v⸗
tutes huiꝰmũdi diues accedit. Filius em deiqͥ

difficilius ait diuitẽ introire in regnũ celoꝝ:v⸗

Pvtute ſunt plena.nõ em̃ abũdãs ẽ eneis facul

tiq; intelligit baupere lacill. Mecſe ob paup⸗
tatẽ alienũ eſſe a cura dei exiſtimet. Naʒ ꝓpha

teſtat dicẽs: ⁊ pauꝑeʒ ⁊ diuitẽ ego feci.⁊ ꝓ oi⸗

₰

bus eqlis cura ẽ mihi. Nõ ẽ em̃ ðs pſonaꝝ ac⸗
ceptoꝛ. nec ꝓ illo ſe cura ꝓfitet᷑ gerere tm qͥ in ſe
culo diuitijs pollet.̊ ꝓoibus ⁊ ꝓ paupibꝰ cu⸗
r ſuſtinet: remũ eraturꝰ quẽ inuenerit:aut i di
uitijs humilẽ: aut in pauꝑtate patiẽtem Atri
butio ẽ veluti totiꝰcoꝛpis hũani miſteriũ q̃rat
ſinguloꝝ mẽbꝛoꝝ officia ↄſideret hois coꝛpus
eęc̃ vnũ qdẽ coꝛpꝰſ plima mẽbꝛa. nũ qͥd oĩa ſunt
aut oculus: aut pes:autreliq̃ mẽbꝛa? Sʒ ſicuti
2it Naulus doctoꝛ gẽtiũ: in ſide ⁊ vitate q̃ in⸗
ferioꝛa ſunt mẽbꝛa: maioꝛẽ his tribuimꝰ hono⸗
rẽ. Et quẽadmodũ vtus ſinguloꝝ mẽbꝛoxꝝ in

ſuo oꝛdie atq; officio demõſtrat᷑:ita ĩ totiꝰgñis

hiani coꝛpi veluti membꝛa paupꝑtas ⁊ diuinie
collocant᷑. Et pauꝑis patiẽtia:⁊ diuitis hũani

tas dei examie ↄpꝛobant᷑. Exultare dʒ paup?

deo gras agẽ: qꝛ multis primonij nexibus libe
ratus ẽ in die ꝓbatõis nõ quat᷑ ↄpedibꝰ: faci⸗
liliber ſequit᷑ dm nullis nexib⸗ implicatnõ
delit etiã ab ipo inq;tũ põt miſericoꝛdia iuſta ĩ
egenos.qꝛ ſicut iuſtus efficit᷑ ð ſua fragilitate iᷣ
ferioꝛibꝰ⁊ nõ hñtibus pᷣrogatoꝛ.nõ veret ne ip
ſe deficiat: cũ in vſt u ſcẽ miſtratõnis hẽat ꝓmp
tiſſimã volũtatẽ:nihil ei deerit quẽ ꝑ ꝓphetaʒ
ſpũs coꝛroboꝛat. Nã occidit ðs aiaʒ iuſti fame
Et dñs in euãgelio. Querite pᷣmũ regnũ dei:⁊
oiĩa hec aponent᷑ vob/Mõ cupiat diues in hoc
ſeculo fieri:ne mala plurima ſibi acqᷣrat: dicẽte

. . „*
.„

2 montẽte gloꝛioſo Raulo. habẽtes igit victũů

⁊ veſtitũ his ↄtẽti ſimus. Qui aũt volũt diui⸗

tes fieri:incidũt in tẽptatõeʒ:⁊ in muſcipulã: ⁊
deſideria multa:q̃ mergũt hoies in ꝑditiõeʒ.i⸗
mo ſi vera ſide ⁊ pꝓpt᷑ ſalutẽ credẽ optant:cele⸗
ſtes ſibi diuitias cooptẽt ⁊ ↄparẽt:q̃̊s vnuſqͥſ⸗
q; iuſticie ⁊ miſericoꝛdie ⁊ reliqᷣs bonis actibꝰ

ↄpꝑat ⁊ aſſumit.Tpalibus et᷑na ſunt pᷣponẽda:
cadud ſtabilia: ſollicitis ſecurioꝛa: ꝑiculoſis li⸗
bera:honoꝛiſic clarioꝛa/is monitis ⁊ diues

Per 2 pauꝑ ſubleuet᷑.Nüũc iã de ſexu loꝗmur

Hexus ille ẽ maſculus ⁊ feia. i. vir ⁊ mulier. ⁊
vir qdẽ poſtea q̃ ſupꝛa ↄpᷣhẽdimus ad inſtitu⸗
tionẽ vite melioꝛis etiã illud dʒ cũ oibus cuſto

dire: vt vxoꝛẽ ſuã diligat ſicut Eps eccliaʒ.vt
oi gne vnanimi ⁊ ↄcoꝛdes rite poſſint deũ ð oĩ
bus dep̃cari:leuãtes manꝰpuras ſine ira ⁊ di⸗

ſceptatõe. oia fiat ad ediſicatõeʒ ⁊ inſtructõeʒ
deificã. Deinde ↄiũctiõis vinculũ p udice ⁊ cũ

oi caſtitate gñent:⁊ tũc ↄueniãt:qñ vel gñatio
nis eſt ↄtemplatio:aut oꝛõnis nõ reuocat tp̃ᷣs.
Dꝛõnẽ auũt illã ↄputo:q̃ oĩ ſaccoꝝ myſterio atʒ
cõicatõe celebꝛat᷑.Ceteꝝ ẽ depᷣcatio ⁊ adoꝛatio

ex homologeſis ⁊ intpellatio ẽ ⁊ votũ:que oĩa
ſua hñt tpa. Aiꝝ igit᷑ decet intecto capite oꝛa⸗
re:nõ comatũ:qꝛ ↄfuſio ẽ viro:inceſſu eſſe ſim⸗
plicẽ:nõ iactũ:nõ fucatũ. vt nõ ſolũ videat᷑ v⸗

bo credidiſſe:ᷣ ⁊ ceteris vite ſue ſpẽʒ pᷣſtet. Ui
ro em omni ↄpetit ſacerdotare do.⁊ ideo dʒ tã

in catheciſmo qᷓ; etiã in layca vita ↄuerſationẽ
ſuã mũdiſſimã exhibere. vt ⁊ iſe mũere ⁊ offi⸗
cio ſacerdotali nõ fungat᷑: vite tñ ſiłitudine ſa⸗
cerdotibus coequet᷑. At vo mulier diſcat obſe
4dq viro:etiã dñm illũ vocãs.⁊ qͥdẽ oẽs viros re

uereat᷑:ſuo tm̃ ſeruiat.qꝛ omis mulieris caput
vir. ſciat ⁊ hec caſte viuere cũ viro ſuo:qð ⁊il⸗
le oibus mõis faciat ita:vt nullã aliã pᷣter vxo⸗
rem nouerit. Noſcere etiã dʒ tpa ↄuẽtõis ⁊ ab

ſtinere a ↄiunctõe:vel cum tempus eſt oꝛõnis:
yel cum muliebꝛia patit᷑: vel cum poſt partum
intra tꝑa purgatõis ſe eſſe cognouerit. Nõ em

ad impudicitiam matrimonium copulauit ðs:

E vt gnatõi pᷣberet obſequium. Diſcat ſilios e⸗
ducare pie:verecunda eſſe:nõ litigioſa:non vi

nolenta:nõ ſuꝑba viro: tametſi primonio ma⸗

ioꝛ videat᷑. Sit ⁊ in inceſſu pudica:non fucata
foꝛma: ꝓcedere nõ ſtudeat cuʒ capilloꝝ criſpa⸗
tionibus:aut circũdata auro:aut veſte pᷣcioſa:

ß yt docet feias xpᷣianas: ꝓmittẽtes caſtitateʒ

nõ tm vbis:ᷣ ⁊ ꝑ bonam ↄuerſatõeʒ. Sciat ſe

tacere debere in eccła. Loq em ibi illi nõ eſt cõ⸗

gruum. Debere obſeqͥ nõ tm̃ maioꝛibus natu
⁊ ſacerdotibus:verum etiã oibus fridus.neq;

ſe vlli pᷣponere viro ↄtemplatõne ſexus.qm ⁊
cũ oĩa legitima pᷣcepta ꝑfecerit:in viꝝ ↄſuma⸗
bit᷑ ꝑfectũ.immo appetat vtutẽ ↄſecuturã glaʒ

mai
ſeru
ſt
dele
hont
turet
dumnt
liuse
lusſ
nusc
R,0
cani⸗
534
Rir
kag
Lane
bibus
nſhil
feypu
aten:
ſdeus
ſtobien
haſea⸗
glerite
Gänul
ſnan
ſſtuß⸗
ialie
unge
guiano⸗
Nrein
hoind
(Cerne
Nom
choden
flein
Grama
ſunta
ceantg
Autſcele
fſentü⸗
tekitesſ
(urefo⸗

pict
diui⸗
lr
ldez i⸗
nnccle⸗
nuſqh⸗
actid
oned:
loſisli⸗
diues
oämur
lier.
inſtim⸗
s uſto
cliezt
deüdoi
krarde
nuctoez
licec
igſatio
ttho.
erioat,
onti⸗
„quecin
pleor⸗
leſeſun⸗
ſden y⸗
te.
oli
ſion⸗
eToffi
ineſe⸗
obſe
wroste
ſsaput
gori⸗
ler ro⸗
is ab
toröͤnis:

ſexus infirmitate nõ tardãte: ſanctitatẽ 1 wtu⸗
tẽ animi: ⁊ oi ↄtinẽtia ⁊ paſſione deuota viris

iuſtiſſimis coequet/J Iſermo habeat in
manibus.Et pᷣmo qͥdẽ arbitroꝛ infatia differẽ⸗
dã doctrina:q̃ qlitate vel tpis vel etatis:vbuʒ

doctoꝛis nõ põt ſuſtinere.Sʒ qͥbus oibus bñũſfi

cio eiatis in malitiã ⁊ innocẽtia naturaleʒ dari
pᷣcepta nõ pñt. In hoꝝ tñ admonitõeʒ paren⸗

tes ſunt ↄſtringendi.qᷓ; accedẽte etate ecctia
nõ deerit: nec ceſſabit admonẽdo.NPueris tñ il
lud inſinuãdũ:pᷣmo vt nullo audiẽdi deſint tẽ⸗

poꝛe:qꝛ nec ſemel poſſint oĩia ꝑdocere.Deinde
innocentiã ſimplicitate ↄiungãt:ne pueritia in

₰

malitie ꝑſcueratõe ↄtinuẽt.cuſtodiẽdũ q; ⁊ ob

ſeruãdum:ne in ceteris etatibus coꝛrũpat᷑.qhi
ſciãt ſibi foꝛe gloꝛioſum: ſi naturali bonitati ſi⸗
dei q; bonũ ⁊ deiſicũ munus adiũgãt.vt ſemꝑ
boni:ſp ſancti:ſp innocẽtes:ſꝑ in dei oꝑa ⁊ na
ture traditõe credulitatis ꝑſeuerẽt. Cõſideran
dum illis ẽ:vt caſti ⁊ pudici ꝑmaneãt.⁊ freãn⸗
tius ad eccleſiã ſciãt ↄuenire debere:qꝛ frequẽ
tius ſunt armãdi: qͥbus adhuc ꝓpter etatẽ mi⸗
nus ſtabilem: pugna dyaboli futura ſit graui⸗

oꝛ. Obſeruãda illis oĩa cum timoꝛe:⁊ ante oẽs

cauẽdum a foꝛnicatõe:que initiuʒ ad idolatriã
hʒ. ⁊ neceſſe ẽ: vt vtrũq; nouerit qͥ ſecutus ẽ al
terum. Ergo quomõ credere intelligit᷑:⁊ deſijſ
ſe a gẽtibus:ſi ea que gẽtiles deſignant:recolit
Sane obſequẽtes ſint nõ ſolũ parẽtibus:ſed ⁊
oĩbus etate maioꝛibus:ſi tũ eoꝝ munita ⁊ oꝛõ:
nihil legitimis affert impedimẽti.deũ ſe habe⸗
re ↄputẽt patrem. Illius ſperare debẽt heredi
tatem:que nõ in tꝑalibus ↄſtat:ſᷣ in etnis:qm̃

ſi deus illis vtile eſſe puiderit:etiam tẽꝑalia pᷣ⸗
ſtabit: maxime cum viderit vnumquemq; eter

na ſectari:filio eius dño noſtro dicẽte. ꝛimuʒ

querite regnum dei:⁊ omia hec apponent᷑ vob

Vñ nulli dubium foꝛe credo:his copiam necel
ſariaꝝ rerum in terris nõ defuturam:qͥbus ce⸗
leſtia pᷣꝑant᷑.Ergo qꝛ hec a ðo ſperãda ſuntnł
li alij ẽ obſequẽdũ: ĩmo oĩbꝰ obſeqnẽdũ: qꝛ ðs
vult:ñ qꝛ ab ipᷣis tꝑalis ſꝑari dʒ aliqͥd pᷣmij:ſ
quia nos dei eccleſia etiam in his legitimaim⸗
plere intẽdimus. NPoſtremo gratulandum eſt
his in pᷣmo exoꝛdio libꝛi arbitrij: ſi ad deum ac

ceſſerint. vtpote omnem etatem ſuam bono fi⸗
dei comꝑantes: ꝙ nõ ↄſumpta etate in erroꝛe:

quod etiam poſtmodũ dolerẽt:ſᷣ ꝙ adhuc pue
ri ⁊ innocẽtes ad dei nõ tm̃ veniam: qᷓ;tum ad

gram acceſſiſſent ↄſequendam. Juuenes vo h

ſunt admonẽdimodo:vt ſi vxoꝛes habeãt:do
ceant᷑ caſte viuere cũ vxoꝛibus ſuis.alienã ſci⸗

ant ſceleratũ eſſe ↄtingere. In h̊ em dabit exꝑi

mentũ ⁊ documẽtum renũciaſſe ſe vere vite pᷣ⸗

terite: ſ poſtq;; crediderit: in melius vite ſit fa⸗
cia refoꝛmatio.Tũc em deſinit eſſe gẽtilis:⁊ eſ

Fya..
Epiſtola V

ſe iniciatx
diẽs:caſtũ ſe exhibeat ⁊ pudicũ.Si vo vxoꝛes
nõ hñt ↄſtringendi ſunt vt aut habeãt:aut oio
ſe ↄtineãt. ne putẽt ſibi eadẽ licere:q̃ gerebant

pianus: ſi vniuerſa legis caute cuſto

antea. Renũciaſſe ſe debẽt ſcire dyabolo:nõ vᷣ
bis ᷣ factis.Admoneant᷑ ⁊ ſciãt intdictã eẽ foꝛ
nicatõeʒ ⁊ adulteriũ. nullã feiaʒ licere ↄtigere
excepta vxoꝛe.⁊ ipᷣa deifice cõꝑatã. Itaq; aut
illis ducẽda ẽ vxoꝛ:aut ↄſeruãda ↄtinẽtia.Sa

ne ne territi fidẽ differãt:ſciãt malũ eſſe ꝓpt᷑ im

mũdiciã nõ credere: deterius eſſe impudicos:
poſtqᷓ; crediderint inueniri.⁊ hos hoies monẽ

dos eſſe exiſtimo: vt oibus ꝓpt᷑ deũ obſequãt᷑

Bomũ ſuam bñ regere diſcat.ſi filios habeãt:

pie eos tractẽt:a inſtruant rebus deificis.Hec

em̃ ſunt ſigna fidei noſtre.ſi nõ ſoluʒ credideri⸗
mus:veꝝ etiam alijs q̃ credimus tradiderimꝰ.
Cõſiderãdum iuuenibus:vt in oibus bonis fa
ctis etatẽ ſuã ſuꝑent.aĩoq; ⁊ vᷣtute foꝛtes: ⁊a⸗
pud interioꝛẽ hoieʒ iuuenes deo iudice collocẽ
tur. Gratulandũ etiam ijs qui nõ oi etate con⸗
ſumpta:ſᷣ in ip̃o etatum caloꝛe: ⁊ in iᷣa adole⸗
ſcẽtia flagitioꝝ dyabolo ⁊ immundis factis re
nũciauerint.vt renouati exhibeant ſe deo pue⸗

ros i malitia. in tẽptatõibus iuuenes:in ↄſilijs

⁊ cogitatõibus ſuis ſenes ⁊ ꝗᷓues milites Rpᷣi.
Sciãt ſe in pace debere eſſe ſollicitos:⁊ in ꝑſe⸗
cutiõe foꝛtiſſimos. Ita nomẽ militie dediſſe.⁊
donatiua ſic ſe ſtipẽdia ſperare vite eterne: vt
pᷣter quottidiana pacis certamina:q̃ ʒ dyabo⸗
lum cui renũciamus gerimus:ꝑſecutiõis pug⸗
nam ⁊ pᷣlia cogitemus.nõ coꝛꝑis ſupplicia me⸗
tuenda:ſᷣ ↄſideranda ꝓmiſſa.Captiuitas poti
us ⁊ ſub hoſte eterno ſeruitus:⁊ exiliũ celeſtis
patrie ⁊ dei iudiciũ: ⁊ inſultatio iimici:⁊ moꝛs
eterna:⁊ eterna toꝛmenta ꝑtimeſcẽda ſunt.Cõ
