ptus eſt:caro aũt infirma. Fruſtra blaſfſemias

⁊ ignoꝛantiã auribus ingeris:⁊ nos ais liberũ
arbitriũ cõdemnare.Danet᷑ ille qͥ damnat.Ce
terũ nos ex eo differimus a bꝛutis animalibus
ꝙ liberi arbitrij conditi ſumus.ſed ipᷣm liberũ
vt diximus arbitriũ: dei nitit᷑ auxilio:illiuſq;
ꝑ ſingula ope indiget.Qð vos nonvultis.Sʒ
id vultis:vt qͥ ſemel habet liberũ arbitriũ:deo
adiutoꝛe nõ egeat. Liberũ arbitriũ dat liberaʒ
voluntateʒ. ⁊ non ſtatim ex libero arbitrio ho
mo facit:ſʒ dñi auxilio:qͥ nullius ope indiget.
Tu ipe qͥ ꝑfectaʒ deo laudabilẽ in oibus iuſti⸗

ciam iactitas: ⁊ peccatoꝛem te eſſe cõfiteris:re⸗
ſponde mihi velis an nolis carere peccato:Si
vis q̃re iuxta ſniam tuã non imples:qð deſide

ras: Sinautẽ non vis:cõtemptoꝛẽ te pᷣceptoꝝ

dei eſſe demonſtras. Si cõtemptoꝛ es:vtiq; et
peccatoꝛ.Si peccatoꝛ audi tibi ſcpᷣturã loquẽ⸗
tem:peccatoꝛi dixit deꝰ. Quare tu enarras iu⸗
ſticias meas:et aſſumis teſtamẽtũ meũ per os
tuũ:Tu vero odiſti diſciplinaʒ:⁊ ꝓieciſti vxba
mea retroꝛſũ. Verba dei dũ nõ vis facere poſt

tergũ tuũ ꝓpijcis. Et nouus apoſtolus oꝛbi ter

rarũ facienda ⁊ nõ faciẽda decernis. Sʒ non ẽ

ita vt loq̃ris:aliud in tua mente verſat᷑.qñ eni

te dicis peccatoꝛẽ.⁊ poſſe hominẽ ſine peccato
eſſe:ſi velu:⁊ illud vis intelligi:te qͥdem ſãctuʒ

eſſe:⁊ omni carere peceato:ſed ꝑ humilitatem

peccati nomẽ aſſumere: vt alios potiꝰ laudes:
⁊ tibi detrahas. Illud quoq; argumentũ vrjm
ferre qͥs poſſit:Sicitis his vᷣbis.Aliud eſt eẽ

aliud eſſe poſſe. Eſſe nõ eſt in noſtra poſitũ po⸗
teſtate: eſſe aũt generaliter poſſe dici.Quodlʒ
aliud non fuerit: tñ poſſit eſſe: qᷓ; eſſe voluerit.

Rogo ãꝗ̃ eſt iſta argumẽtatio: poſſe eſſe qð nõ
fuerit: Coſſe fieri:qð nullũ feciſſe teſteriſe IJd
cuilibet tribuere: qͥ an futurus ſit ignoꝛes: Et
dare neſcio cui quod i patriarchis: ꝓphetis et
apoſtolis fuiſſe neqᷓas appꝛobare: audi eccleſia
ſticã ſimplicitatẽ:ſiue ruſticitatẽ:aut imperiti⸗
am vt vobis videt᷑:loq̃re qð credis:publice pᷣ
dica:qð ſecreto diſcipulis loris Qui dicis te
habere arbitri libertateʒ:q̃re nõ lioere qð ſen⸗
tis:loꝗ̃ris? Aliud audiũt cubiculoꝝ tuoꝛuʒ ſe-
creta:aliud noſtroꝝ populi. Eteni vulgus in⸗
doctũ non põt arcanoꝝ tuoꝝ onera ſuſtentare
nec capere ſolidũ cibũ:qð infantie lacte ↄtẽtuʒ
eſt. Nec dum ſcripſi.⁊ cõminaris mihi reſcpᷣto
rum tuoꝛũ fulmina:vt ſcilicet hoc timoꝛe ꝑter⸗
ritus nõ audeã oꝛa reſerare. ⁊ nõ aĩaduertis ic
circo nos ſcribere:vt vos rñdere cogamini : et
apte aliqũ dicere: qð ꝓ tꝑe ꝑſonis ⁊ locis: vel
loqͥmini vel tacetis. Nolo vobis liberũ eſſe ne
gare:qð ſemel ſcripſeritis. Eccłie victoꝛia eſt:
vos apte dicere qð ſentitis:aut eni ides⸗ rñſuri
eſtis: qd ⁊ nos loqmur: ⁊ nequaqᷓ; erit aduer⸗
ſarij:ſed amici. Aut ſi ↄtraria nr̃o dogmati di⸗

xeritis: in eo vicemꝰ: qð oẽs cognoſcẽt eccleſie

q̃d ſenriatis. Snias vras ꝓdidiſſe: ſuꝑaſſe eſt.
ptz ᷣma fronte blaſfemia. Nõ neceſie habet cõ

uinci: qð ſua ſtatim ꝓfeſſione blaſfemiũ ẽ MWMi
namini nobᷣ reſponſionẽ: quã vitare nullꝰpõt:

niſi ꝗͥᷣ oino nõ ſcribit. Añ noſtis qͥd dicturi ſu⸗
mus: vt rñũſionẽ paretis? Foꝛſitan vra dicemꝰ
a iccirco ingenij vri acuetis ſtilũ.Eunomiani:
Arriani:Macedoniani:noibus ſeparati:im⸗
pietate ↄcoꝛdes:nullũ nobis laboꝛẽ faciũt Lo
quũt᷑ eni qð ſentiũt.ſola h hereſis ?:q̃ publice

C

eube
er
Auo⸗
nſ
agt
diſchp
de
fentn
ui⸗
peren
bus:
s
mnus:
gal
ſiusi
leriu
Aui
pde
leral
ſeceti
ſchla:
cöpo⸗
fa
cden
bo⸗
eite
oe⸗
mneo⸗
in.
nieal
lehsen
luergo
eoerſel
ſoblegu
tuges.
fer diſc
lentibi⸗
busfoif
lutgu.
finrß
ppte
lleinma
dunnyt
perſupbe

rieſos.

en
ln ſape
Jobede
nibusſa
ſo opep
usſim:
luinriſe

onnivi
Comene

Uatur..

Punnepot
ohte
Gmi
wali gei
iſrepern
eienſien
Lhunlituen
ollls
Cunennüvin
6.Aludci
ſrapoſtüne
ediet Qot
Beſewoln
voſſeeſecdn
ſetekeng
ſaigere
1

chis: her
wermdld
Nirnumek
Grdsnidt;
isQunene
noͦloerchee
aornont
enirulgusn⸗
Merzlaſtentne
gtielageoin
isnihnei⸗

octingehe⸗
nötidnane
igectgmnnin
ſonis dni
volbeice

Cenon 4
Eec in

Tractatus II

erubeſcit loqui: qð ſecreto docere non metuit.
Magiſtroꝝ ſilentiũ ꝓfert rabies diſcipuloꝛũ
NQuod audierũt in cubiculis:in tectis pᷣdicant

vt ſi placuerit auditoꝛibꝰ qð dixerint deferat

ad głiam magiſtroꝝ. Si diſplicuerit: culpa ſit
diſcipuli: nõ magiſtri. Ideo creſcit vr̃a hereſis

decepiſtis plurimos: maximeq; eos q adhe⸗
rent mulieribus:⁊ ſciunt ſe peccare non poſſe.
Quia ſemꝑ docetis:ſemper negatis: ⁊ audire

meremini üllud ꝓpheticũ Gloꝛiã illis in partu

bus:⁊ partunonibꝰ da illis dſe.Quid dabis
illis: Vuluã ſterilẽ:⁊ vbera arida.Feruet ani

mus: nec poſſum vbũ cohibere. Epiſtolarl an
guſtia nõ patit᷑ longi opis magnitudinẽ. Nul
lius in hoc opuſculo nomen ꝓpꝛie tangit᷑. Ad

uerſus magiſtrũ ꝑpuerſi dogmatis locuti ſumꝰ
Qui iratus fuerit: atq; ſcripſerit: ſuo qſi mus
ꝓdetur indicio:amplioꝛa ĩ vero certamie vul⸗
neraſuſcepturus. ulti anni ſunt:ꝙ ab ado

leſcẽtia vſq; ad hanc etatẽ diuerſa ſcripſi opu⸗

ſcula:ſemꝑq; habui ſtudiũ audientibꝰ loqui:

dʒðs publice in eccłia didicerã :nec philoſopho⸗

rũ argumenta ſectari:⁊ apoſtoloꝝ ſimplicitati

acqeſcere:ſciens illud ſcriptum.perdã ſapiẽti⸗

am ſapientiũ: ⁊ pꝛudentiã pꝛudentiũ repꝛoba⸗

bo.⁊ fatuũ dei ſapiẽtius eſt hoibus.Cum hec
eita habeãt:ꝓuoco aduerſarios:vt omnes re
tro chartulas ex integro diſcutiant.Et ſi qd in

meo ingeniolo vitij repererint: ꝓferãt ĩi medi⸗

um.Aut eni bona erũt.⁊ ↄtradicã eoꝝ calum⸗

nie: aut rep̃henſibilia: ⁊ ↄfiteboꝛ erroꝛem: ma⸗

lens emendare qᷓ; pſuerare ĩ pꝛauitate ſnie.Et
tu ergo doctoꝛ egregie: aut defende qð locutꝰ

es:⁊ ſententiaꝝ tuarũ acumina aſtrue eloquio
p de quo etiã mihi grauis cauſa diſputa

ſubſequẽti.ne qñ tibi placuerit:neges qð locu
tus es.aut ſi certe erraſti ãſi homo libere ↄfite

re: ⁊ diſcoꝛdiaꝝ ĩter ſe redde cõcoꝛdiã. In mẽ⸗

.4.—

tem tibi veniat tunicam ſaluatoꝛis:nec a militi

bus fuiſſe conſciſſam. Fratrum inter ſe cernis

iurgia.⁊ rides atq; leraris:qð alij in tuo noie:
alij in xpᷣi apellent᷑. Imitare Jonam: ⁊ dicito
Si ꝓpter meẽ illa tempeſtas:tollite me: ⁊ mit
tite in marc. Ille humilitate deiectꝰ eſt in ꝓfũ⸗
dum: vt in typũ dñi gloꝛioſus reſurgeret.Tu
per ſuꝑbiam ad aſtra ſuſſtolleris: vt de te loq⸗

tur ieſus. Videbã ſathanã ſicut fulgur cadẽtẽ

de celo. Qð autem in ſcripturis ſanctis multi
iuſti appellentur:vt Zacharias: et Eliſabeth:

Job: Joſaphat:⁊ Joſias ⁊ multi:quoꝝ nomi
nibus ſacra ſcriptura cõtexta eſt: qᷓ;q; in vymi

ſo oꝑe plenius ſi gram dominꝰ dederit:dictu⸗
rus ſim: tamẽ in pꝛeſenti epiſtola hoc bꝛeuiter
ſtrinxiſſe ſufficiat: quod iuſti apellent᷑: nõ qð

omni vitio careant: ſed ex maioꝛi parte vtutũ»
cõmendent᷑.Deniq; ⁊ Zacharias ſilẽtio cõdẽ

natur. ⁊ Job ſuo ſermone repꝛehẽdit᷑.⁊ Joſa⸗

e

Fo. LX

Epla XVI

phat ⁊ Joſias:qui iuſti abſq; dubio ſcpᷣti ſunt
feciſſe narrant᷑:que domino diſplicerẽt.Quo⸗
rum alter impio auxiliũ tulit: ⁊ coꝛreptus eſta
ꝓpheta:alter cõtra pᷣceptũ domini ex oꝛe Hie
remie occurrit Machao regi egypti: ⁊ iterfe⸗

ctus eſt.⁊ tamẽ vterq; iuſtus apellat᷑. De cete
ris non eſt huius tꝑis ſcribere: neq; eni a meli
bꝛũ:ſed epiſtolã flagitaſti Qui dictandus ẽ ex
ocio:⁊ oẽs oblatratiões eoꝛum xpᷣi auxilio de
ſtruende quod nobis ſanctaꝝ ſcripturaꝝ teſti

monijs aſſerendũ eſt: in qbus quotidie creden
tibus loqtur deus. Illudq; te per ſancte ⁊ illu
ſtris domus cõciliabulũ pꝛecoꝛ:atq; cõmoneo
neꝑ vnum:aut multũ tres homũculos ſuſcipi
ant tantarũ feces hereſeon:aut vt parũ dicam
infamiã:vt vbi pꝛimũ virtus ⁊ ſãctitas lauda

bat᷑:ibi pᷣſumptionis diabolice ⁊ ſoꝛdidiſſime

ſocietat turpitudo verſetur. Sciatq; huiuſte⸗
modi hoibus opes ſuggerũt:hereticoꝝ multi⸗

tudinẽ congregare:⁊ xpᷣi hoſtes facere:⁊ enu⸗

trire aduerſarios eiꝰ:fruſtraq; aliud lingua pᷣ⸗
tendere cũ animꝰ ſentire aliud cõpꝛobe᷑.
AIrgumẽtũ dialogi ſubſequẽtis ↄ MPelagiũ
excerptũ ex Gẽnadio de viris illuſtribꝰ.
Eliliagius hereſiarches anteq; ꝓderet᷑
p hereticꝰ ſcpᷣſit ſtudioſis neceſſaria tres
de ſide trinitatis libꝛos. Et ꝓ actuali
cõuerſatione eglogaꝝ ex diuinis ſcripturis li⸗
ber vnꝰ capłoꝝ indicijs i modũ Cypꝛiani mar
tyris pᷣſignatũ:poſtq; hereticus publicatus ẽ

ſcripſit hereſei ſue fauentia.

Item aliud argumentũ ex epła beati Hiero
nymi de.xij.tractatoꝛibu.
Elagius de quo apud fideles ᷣmo eſt

tionis verboꝝ pene in toto oꝛbe annü⸗
ciata ẽ:quẽ oẽs eccłie qſi lupum de ſilua cõmi⸗

rẽt aureũ coloꝛẽ ſuper nigrũ venenũ cõponẽs

fontem pᷣmi mellis dulcem amaritudinis mali
tie cõmiſcuit. Item Iſidoꝛus.viij.etimologia

rũ.Melagiania Pelagio monacho exoꝛti. Hi
liberum arbitrium diuine gratie anteponunt:

dicentes ſufficere ſolam voluntatem ad implẽ

da iuſſa diuina.

Pꝛologus dialogi beati Hieronymi p̃by⸗
teri recte fidei contra Pelagianũ monachũ he

retici dogmatis reꝑtoꝛẽ: quẽ ſub Attici ⁊ Cri⸗

toboli noibꝰ voluit appellari. Epl.XVI.

Criptaiã ad Cte

ſiphontẽ epiſtola: in q̃ ad interrogata
reſpondi: crebꝛa fratruʒ expoſtulatio fuit: cur

pꝓmiſſum opusvltra differrẽ. In qua pollicit⸗

ſum me ad cunctas eoꝛum qui οαειιποο 5hi⸗

cant: queſtiũculas reſponſurũ. Nulli enim eſt
dubiu: qͥn Stoicoꝝ. Pipatheticoꝛum hut eſt

3

Dars

veteris academie:iſta cõtentio ſit: qd alij eoꝛũ

aſſerant æ0ροπ quas nos ꝑturbatiões poſſumꝰ
dicere:egritudinẽ:gaudium:ſpem: timoꝛẽ era
dicari ⁊ extirpari poſſe de mentibꝰ hominum:
alij frangi eas atq; moderari:⁊ quaſi infrenes

equos qbuſdam lupatis coerceri. Quoꝛuʒ ſen

tentias ⁊ Tullius in Thuſculanis diſputatio⸗
nibꝰexplicat.⁊ Oꝛigenes eccleſiaſtice verit ati
in ſtromatibus ſuis miſcere conat᷑.vt pᷣtereaʒ
Manicheum: CPꝛiſcillianũ: Euagriſ:hyꝑbo

ritã: Jouinianũ:⁊ totiꝰ pene Syrie hereticos:

quos ſermone gentili Qbin ⁊ Paanin.i. buer
ſos ⁊ maſſillianos grece ec Iuſac vocãt.quo

rum omniũ iſta ſentẽtia eſt: poſſe ad ꝑfectionẽ

⁊ non dicam ad ſimilitudinẽ:ſed equalitateʒ ei

humanã vvtutem ⁊ ſcientiaʒ dei puenire.ita vt

aſſerant ne cogitatione qdem ⁊ ignoꝛantia cuʒ
ad cõſumationis culmen aſcẽderint: poſſe pec
care Et qᷓ;ᷓ; ſuꝑioꝛi epiſtola contra erroꝛes eo
rũ ꝓ anguſtia tẽpoꝛis pauca ꝑſtrinxerim: hic
liber quẽ nunc cudere nitimur: Socraticoꝛum
cõſuetudinẽ cõſeruabit.vt ex vtraq; parte qͥd
dici poſſit exponat: et magis ꝑſpicua veritas
lkfat: cum ꝓpoſuerit vnuſqͥſq; qð ſenſerit. Illð
autẽ Oꝛigenis ꝓpꝛiũ eſt: ⁊ impoſſibile eſſe hu
manã a pᷣncipio vſq; ad moꝛtem nõ peccare na
turam.Et rurſuz eſſe poſſibile:cum ſe aliqͥs ad
melioꝛa cõuerterit:ad tantã foꝛtitudinẽ ꝑueni
re:vt vltra non peccet.Aduerſum eos auteʒ qͥ
me dicunt hoc opus inflãmatũ inuidie faucibꝰ
kenibere hꝛeniter reſpõdebo:nunqᷓ; me hereti⸗
cis peꝑciſſe.⁊ omni egiſſe ſtudio: vt hoſtes ec⸗
cleſie mei quoq; hoſtes fierent. eluidius ſcri
pſit contra ſancte marie vginitatem ꝑpetuam
Nunqͥd vtei reſpõderẽ: ductus inuidia ſum:
quem oĩno in carne nõ vidi: Jouinianꝰ cuius

a te hereſis ſuſcitat᷑: romanã ſidem me abſente

turbauit: ⁊ tñ elinguis ⁊ ſic Sᷣmonis putidi:vt
magis miſericoꝛdia dignus fuerit: qᷓ; inuidia.
Illi quoq; reſpõdi:vt potui. Ruffinus nõ vni
vꝛbi: ſed oꝛbi blaſfemias Oꝛigenis:⁊ ocpiap⸗
x libꝛos quõtũ in ſe fuit intulit. Ita vt Eu⸗
ſebij quoq; pꝛimũ libꝛũ defenſionis ſub nomie
Raphili ma rtyris ederet:⁊ q̃ſi ille parũ dixiſ⸗
et:nouũ ꝓ eo volumẽ euomeret. NHum inuide

mus ei:qꝛ reſpõdimus: Et tanta in eo eloqu?⸗

tie fuere flumina vt mea ſcribendi atq; dictãdi
ſtudio deterrerẽt: Nalladius ᷣuilis neqͥtie eã
dem hereſim inſtaurare conateſt: ⁊ nouã trãſ
lationis hebꝛaice mihi calumniã inſtruere Nũ
⁊ illius ingenij nobilitati inuidemus: Nũc qͥʒ

miniſteriũ iniqtatis oꝑatur: ⁊ garrit vnuſqͥſqBʒ

quod ſentit.Ego ſolus ſum: qui cunctoꝛũ glo⸗
ria moꝛdear. Et tam miſer: vt is quoq; inuide
am:qui nõ merent᷑ inuidiã. AUnde et omnibus
appꝛobarẽ:me non odiſſe homies:ſed erroꝛes.

Nec aliquoꝛũ magis infamiã querere: qᷓdole

re vicẽ eoꝛũ: qui falſi noĩs ſciẽtia ſupplantant᷑:
Attici ⁊ Critoboli nomia poſui:ꝑ quos ⁊ nr̃a

pars ⁊ aduerſarioꝝ qͥd ſentiret:expꝛimerẽ:qͥn

potius omnes qͥ catholicã ſectant᷑ ſidem : opta
mus ⁊ cupimus dãnare hereſim:homies emẽ⸗
dari. Aut certe ſi in erroꝛe voluerint ꝑmanere:

non iſtam noſtra culpaz eſſe: qui ſcripſimus: ö
eoꝛũ qui mendaciũ pᷣtulerunt veritati. Bꝛeui⸗
terq; calũniatoꝛibꝰ reſpõdemus:qͥ ſua nos cõ⸗

ferunt: manicheoꝛũ eſſe ſentẽtie hominũ dãna
re naturã: ⁊ liberũ auferre arbitriũ: ⁊ adiutoꝛi

um dei tollere. Rurſũq; aꝑtiſſime inſanie hoc
hoiĩem dicere eſſe:qð deus eſt. Et ſic ingrediẽ⸗

dũ via regia:vt nec ad ſiniſtrã:nec ad dextraʒ
declinemus Appetitũq; ꝓpꝛie voluntatis:dei
ſemꝑ credamꝰ auxilio gubernari. Si qͥs ãt fal⸗

ſo ſe infamari clamitat: ⁊ gloꝛiatur nr̃a ſentire

tũc vere fidei ꝓbabit aſſenſum: cuʒ apte abſq;

Dolo aduerſa dãnauerit. Me audiat illð pphe

ticum. Et in oibus his nõ ẽ ↄuerſa ad me pua⸗
ricatrix ſoꝛoꝛ eius iuda ex toto coꝛde ſuo: ſed i
mẽdacio.minoꝛiſq; peccati eſt:ſequi malũ:qð

bonũ putaueris:qᷓ; non audere defendere: qd
bonũ ꝓ certo nouerl.Qui minas:iniuriã:pau

pertatẽq; ferre nõ poſſumus:quõ flãmas Ba

bylonis vinceremꝰ⸗Qð belluʒ puauit: pax ſi⸗
cta nõ auferat. Nolo timere ꝑſidiã diſcere:cuʒ
vera ſidẽ mee xp̃s reliq̃rit voluntait.
Initiũ dialogi beati Hieronmi pᷣbyteriʒ

Epiſtola XVII

.Cticus dic mihi
CLCritobole. Nerũ ne eſt qð a te ſcpᷣtum
audio:poſſe hoĩem ſine peccato eſſe:ſi velit:et
facilia dei eſſe pᷣcepta Crito. ANex Attice

Sed non eodẽ ſenſu ab emulis accipit᷑: qͥ ame
dictuz eſt. Atti. Quid eni ambiguitatisi
dicto ẽ: vt diuerſe intelligentie tribuat᷑ occaſio

Nec quero vt de vtroq; pariter rñdeas.Duo
eni a te ꝓpoſita ſũt. Vnũ poſſe hoĩeʒ ſine pec⸗
cato eſſe:ſi velit.Alteꝝ facilia dei eẽ pᷣcepta.lʒ
ergo ſimul dicta ſint:tñ ꝑ ꝑtes ſingłas diſſerã⸗

tur: vt quoꝛũ vna videt᷑ ſides:nulla ſit in ſentẽ
tiarũ diuerſitate cõtẽtio Cri. Ego Attice

dixi hominem abſq; peccato poſſe eſſe ſi velit.
Non vt qͥdam maledici calumniant᷑:abſq; dei
gra:quod etiaʒ cogitare ſacrilegiũ eſt. Sʒ ſim⸗
pliciter poſſe ſi velit:vt ſubauditur dei gratia.
Atti. Ergo ⁊ maloꝛuʒ in te operũ auctoꝛ eſt
dominꝰ? Crito. MNequaqᷓ; ita vt eſtimas.

Seild ſi quid in me boni habeo:illo ſuggerẽte ⁊
adiuuante complefX. Atti. Mon ð natura
quero:ſed de actu. Quis eni dubitat deuz om
niũ creatoꝛẽ:Hoc mihi reſpondeas velim.qð

Nelagiũ ſub nominibe Attici CEritoboll.

—

Hlole⸗
amin
fterge
lenno⸗
Lrto.
Ein.
sagin
Pblnin
Mle
titiui
E
nlud
“
lerercn
Uinren
li

do

ckaut
hdeher
tbfid

hmonmer
Cpimss
nnn. Ben
iiunond⸗
onmnͤdin
Wümn,
Neiklanehe⸗
Eiſengedi
Nddenn
imment
ni Sicüf
Wrlinſenne

Se.

ſegteebg

Wnlpbe
ſuehu⸗
Neleſgſcdi
ſgnmiiec
redeinench
Mstnini
göfüneh
Ifuurpuf
Niciüdlcren
umas.
Aümiöbre,
itiel.

s rcitne

Tractatus II

ais bonũ:tuũ ẽ an dei. Crito. Meũ ẽ :et

dei: vt ego oper:⁊ ille adiuuet Atti Quõ

H oiuʒ opinio ẽ:vt dei auferas graʒ: Et qͥcqͥd

homies agimus: ꝓpꝛie tm aſſeras volũtatis?

Cri. Mdiroꝛ Attice: cur erroꝛis alieni a me

cauſã rõnemq; flagites: id qras: qð ſcpᷣtũ nõ
eſt: cũ pſpicuũ ſu:qð ſcripſerim. dixi hoĩem ſi⸗

ne peccato eẽ:ſi velit. Nũqͥd addidi:abſq; dei

gfa⸗ Atti. Sed ex eo: q nõ addidiſti: vi⸗

deris negare. Crito. Ex eo qõ nõ negaui

dixiſſe eſtimãdus ſũ Neq; eni q cqͥd nõ dicimꝰ

negare arbitrandi ſumꝰ. Atti. Cöfſiterl er
go hoiem ſine peccato eſſe· ſi velit:cum dei gra
Crito. MHNõ ſolũ fateoꝛ: ̊ ⁊ libere ꝓclamabo

Atti. Errat ergo: qui dei gratiam tollit.

Crito. Errat:qnpotius arbitrãdus ẽ impiꝰ

cum dei nutu oia gubernent᷑: ⁊ B qð ſumus: et
habemꝰ apetitũ ꝓpꝛie voluntatis: dei ↄdito⸗
ris ſit beneficiũ. Vt eni liberũ poſſideamꝰ arbi

triũ: ⁊ vel ad bonã vel ad malaʒ partẽ decline⸗

mus ꝓpꝛia volũtate:eius ẽ gre:qͥ nos ad ima⸗

ginẽ ⁊ ad ſimilitudinẽ ſui tales ↄdidit Atti.
Nulli o Critobole dubiũ ẽ:ex eius cũcta pẽde
re iudicio:qͥ creatoꝛ eſt oiuʒ. ⁊ qcqͥd habemꝰ il
lius bñficio deputandũ eſſe. Sed q̃ro hoc ipᷣm
qð dei aſſeris gratie: ad cõditionis ne referas

bñſiciũ:An in ſinqulis rebus putes eſſe q̊s ge⸗

rimus:vt ſimul iilꝰ in eibus vtamur auxilio:

An ſemel ab eo liberi arbitrij cõdui noſtra vo⸗-

lũtate vel virib'agamus:qð volumus: Noui
eni pleroſq; veſtrũ ita ad dei cũcta referre gra
tiam. vt non in ptibus ſed in genere:hoc eſt ne
quaqᷓ; in ſingulis rebꝰ:ſed in cõditiõe arbitrij i
telligant ptätem. Cri. Mon ẽ ita vt autu⸗
mas:ſed a me vtrũq; dicit᷑.vt et dei gratie ſit:

ꝙꝙ tales conditi ſimus.a per ſingula oꝑa illius
adminiculo fulciamur. Atti. Coſtat ergo
inter nos in bonis oꝑibus poſt ꝓpꝛiã volũta⸗

tem nos niti dei adiutoꝛio:in malis diaboli⸗
Crito. Cõſtat: ⁊ ſuꝑ hoc nulla cõtentio eſt.

Atti. Male ergo ſentiunt:qͥ ꝑ ſingulas res

q̃s agimus:dei auferũt adiutoꝛiũ. Et id quod
pſalmiſta canit: Niſi dñs ediſicauerit domũ :i

vanũ laboꝛãt qͥ ediſicãt eam. Miſi dñs cuſtodi

erit ciuitatẽ:fruſtra vigilat qͥ cuſtodit eã: vt ce

tera huiuſcemodi puerſis iterpᷣtationibꝰ: imo

riſu dignis ad alios ſenſus reioꝛquere nitunt᷑.
Crito. Quid mihi neceſſe eſt cõtra alios di⸗
cere:cum meuũ reſpõſũ habeas. Atti. Tu
um reſpõſũ cuiuſmodi: Bene ſentire: an male

CTrito. Et que me cogit neceſſitas: vt cotra

alios ꝓmã lentẽtiaʒ. Atti. Biſputatiõis

oꝛdo ⁊ ratio veritatis.an ignoꝛas omne qð di

cit᷑:aut eẽ aut nõ eſſes⁊ aut inter bona aut ma⸗
la debere numerari: Hoc ergo ð quo iterrogo

aut bñ dici aut male ingratis tibi fatendũ eſt.

Fo. LXI

Trito. Si in ſingulis rebus qs gerimuſ:dei
vtẽdum eſt adiutoꝛio: ergo calamuʒ tepera⸗
re ad ſcribendũ: ⁊ tẽperatuʒ punice terere:ma-
nũq; aptare litteris: tacere:loqui: ſedere: ſtare
auinbulare: currere: comedere neiunare: flere:
ridere: ⁊ cetera huiuſcemodi:niſi deus iuuerit
non poterim. Atti. Jurta meüu ſenſũ nõ
poſſe: pꝑſpicuũ eſt Crito. In quo igit libe
rũ habemꝰarbitriũ:⁊ dei in nos gratia cuſtodi
tureſi ne hoc qͥdem abſq; deo poſſumꝰ facere?
Atti. Mon ſic donata ẽ liberi arbitr gratis
vt dei per ſingula tollat᷑ adminiculum. Cri.
MPon tollif᷑ dei adiutoꝛiũ:cũ creature ex ſemel
dati liberi arbitrij gratia conſeruent᷑. Si enim
abſq; deo a niſi ꝑ ſingula ille iuuerit: nihil poſ
ſum agere. nec ꝓ bonis me iuſte oꝑibus coꝛo⸗

nabit: nec affliget ꝓ malis. ſed in vtroq; ſuum
vel recipiet: vel damnabit auxilium. Atti.

Bic ergo ſimpliciter: ꝙ dei auferas gratiam.
Quicqͥ eni tollis in partibus : neceſſe eſt vt ⁊
in genereneges. Crito. Mon nego gratia
cum ira me a deo aſſerã conditũ: vt per dei gra

tiam mee datũ ſit voluntati: vel facere qd: vel

non facere. Atti. Boꝛmuat ergo deus i ope
ribus noſtris ſemel data liberi arbitri poteſta

teenec oꝛandus eſt: vt in ſingulis rebus nos iu

—

uetecũ volũtatis noſtre ſit ⁊ ꝓpꝛij arbitrij ꝛvel
facere ſi volumus: vel nõ facere ſi nolumus?

Crito. Quomodoi cereris creaturis cõditi

onis oꝛdo ſeruat᷑:ſi cõceſſa ſemel liberi arbitrij
ptãte nr̃e voltati omni derelicta ſůt. Aiti.

„

Ergo vt dixi non debeo a deo p ſingula auxi⸗

lium depcari: qð ſemel meo datuʒz eſt iudicio⸗
CTrito. Si in omnibꝰille cooꝑatur: none me
um ſed eius qui adiuuat: imo quii me oꝑatur:

pſertim cũ abſq; eo facere nihil poſſũ. Atri.

Hꝛo te: non legiſti: Mon eni volentis neq; cuarx

rentis ſed miſerentis eſt dei. Ex quibus intel⸗

ligimus noſtrum quidem eſſe velle: currere.
pleatur et curſus:
ad dei miſericoꝛdiaʒ pertinere. atq; ita fieri: vt
æz in voluũtate noſtra ⁊ in curſu liberũ ſeruetur

Sed vt volũtas noſtra comp

arbitriu. ⁊ in cõſumatiõe voluntatis ⁊ curſus
dei cũcta potentie relinquant᷑. Sed nunc miht

ſcripturarũ teſtimonia replicãda ſunt: quomo
dodp ſingula dei a ſactis flagitet᷑ auxiliuʒ .7K in
ſingulis operibus ſuis illo adiutoꝛe ⁊ ꝓtectote

vti deſiderẽt. Lege totũ pſalteriũ :omes ſãcto

rũ voces: nihil erit niſi ad deũ in cunctis opert

bus deßpcatio. Ex quo ꝑſpicue oſtẽdit᷑: te aut

ei negare gram quaz tollis in ptibus. aut ſiin
partibus dederis. q nequaq; te velle manite
ſt eſt: in nram ſniam trãſire. qui ſic liberũ ho⸗

minis Puamus arbitriũ. vt dei ꝑ ſingula adiu
toꝛiũ nõ negemus. Crito. Tapnoſa iſta E
ↄditio.⁊ de dialecticoꝝ arte deſcẽdẽs. Leibi

y

daut nullꝰ auferre poterit liberi arbitrij ptãtez.
ne ſi in opibus nr̃is deꝰ ſemꝑ extiteri: non mi
hi debeatr merces:ſ ei q̊ in me oꝑpatꝰẽ. Atti.

Fruere liberi arbitrij ptãte:vt cõtra deum ar⸗
m es linguã tuom: ⁊ in eo te liberũ ꝓbes:ſi tibi

liceat blaffemare. Veꝝ ſuꝑ ̊ qð ſentias:nulli

dubiũ c. ⁊ pſtigia ↄfeſſionis tue aꝑtiſſima luce
claruerũt Nũc reuertamur ad id: vñ diſſerere

cepimꝰ Dic mihi ſi tibi videt᷑:H qð cũ dei adiu
toꝛio paulo añ dicebas:poſſe hoiĩiem nõ pecca⸗

re ſi velit:in ꝑpetuuʒ ne dicas an ad tps ⁊ bꝛe⸗

ue? Trito. Supflua iterrogatio é. Gi eni

ad tp̃s:⁊ bꝛeue dixero:nihilominꝰ refert ad ꝑ
petuũ.Quicqͥd eni ad bꝛeue deder B ocedas
⁊ in ꝑpetuũ. Atti. Quid dicas:nõ ſatis i⸗

telligo. Crito. Ita ne dur? es: vt manikfe⸗

ſta no ſentias? Atti. Mon me pudet neſci
re qð neſcio. Et de qͥ futura ẽ dubitatio debet

int᷑ vtrũq; cõuenire:quẽ ſenſũ habeat. Cri.

Ego h̊ aſſero:qͥ põt vno die ſe abſtinere a pec⸗

cato: poſſe ⁊ altero:qͥ duobꝰpoſſe ⁊ tribꝰ: qᷣ tri⸗
bus poſſe ⁊.xxx.atq; h̊ oꝛdine poſſe et trecctis
⁊ tribus milibꝰ.Eqdiucunq; ſe voluerit obſer

uare. Atti. Zic & ſimpliciter: poſſe hoĩeʒ

in ppetuũ ſine pctõ eë: ſi vult. poſſumꝰ ne ome

qð volumꝰ TCrito. Mequaq;. Neq; enim
poſſũ qcqͥd voluero:vᷣ hoc ſolũ dico:hoĩem ſi⸗

ne pctõ eſſe ſi velit. Atti. Quelo vt mihi
rũñdeas hoiem putas me. an beluã? Trito.

Si de te ambigo. Atꝝ hõ an belua ſis:ipſe me

belusã ↄfiteboꝛ. Atti. Si ů vt dicis: hõ ſũ:
quõ cũ velim: ⁊ ſatis cupiã nõ peccare delinqͥi
Crito. Quia volũtas impfecta ẽ. Si eni ve
re velles:vere vtiq; nõ peccares Atti. Er
go tu q me arguis: nõ vere cupere:ſine pctõ es
qꝛ vere cupis: Crito. Quaſi ego ð me di⸗

cam: quẽ peccatoꝛẽ eſſe ↄfiteoꝛ:⁊ nõ de pacis⁊

raris:ſi qͥ voluerũt nõ peccare. Atti. Jn⸗
terim ex meo tuoq; iudicio: ego q iterrogo::

tu qͥ rũdes pctõꝛes ſumꝰ. Cri. Sʒz poſſu⸗
mus nõ eẽ: ſi velimꝰ. Atti. Bixi me velle

nõ peccare:te qͥ hoc ſentire nõ dubiũ eſt: quõ
ergo qð vterq; volumꝰ: vterq; nõ poſſumus:

rito. Quia plene non volumus Atti.

Da S maioꝝ nroꝝ plene voluerũt.⁊ potuert
Cri. Hhoc qͥdẽ nõfacile Eoſtẽdere.Neq; eni
añ dico hoiez poſſe eſſe ſine pctõ:ſi velit:aliqs

fuiſſe contendo. Sʒ ſimpliciter poſſe eſſe:ſi ve⸗

lit. Aliud nanq; eſt eſſe poſſe.quod grece dicit᷑
ovaNMWπι⅓ι⅓ιπιâ1 aliud 6 eë: qð ipi apellã t eHYYiEV
NMNoſſum eẽ medicꝰ.ſ interim non ſũ. oſſum
ellſe faber: ſed necdũ didici. qcqͥd igi poſſũ :lʒ

necdũ ſim: iñ ero ſi voluero. Atti. Aliud
ſũt artes. aliud id qð ſuꝑ artes eſt: medicina ⁊
fadꝛica. Et artes cetere inueniũt᷑ in plurunis.
ſine pctõ aũt eſſe ꝓꝑpetuo:diuino ſoliꝰẽ poteſta

tis. Itach vt da exemplũ: qͥ abſq; pctõ fuerint
in ppetuũ.Aut ſi dare nõ potes: cõfitere imbe
cillitatẽ tuam. ⁊ noli imponere in celo os tuuz:

vt per eſſe ⁊ eſſe poſſe:ſtultoꝛũ illudas auribꝰ.

Quis eni tibi concedet:poſſe hominez facere:
qð nullus vnqᷓ; hoĩuʒz potuerit⸗An tu ne diale

cticis imbutus dem es: Si eni põt hõ:nõ poſ

ſe tollit᷑. Si aũt nõ põt:poſſe ſubuertit᷑ Alut cõ
cede mihi aliquẽ potuiſſe:qð fleri poſſe conten
dis. Aut ſi nullus hoc potuit:inuitꝰ teneberis
nullũ poſſe:qð poſſibile iactitas. Inter diodo
rũ ⁊ HHõ valẽtiſſimos dialecticos iſta
ↄtentio eſt. Diod
qð aut ſit veꝝ:aut verũ futurũ ſit. Et qͥcqͥd fu

oꝛus id ſolũ poſſe fieri dicit:

turũ ſit: id fieri neceſſe . Quicqd aũt nõ ſit fu⸗
turũ id fieri nõ poſſe. Chꝛyſipus vero ⁊ q̃ non

ſunt futura:poſſe fieri dicit: vt frangi q̊ marga

ritũ:etiã ſi id nunqᷓ; futurũ ſit. Qui ergo aiunt

hoiĩem poſſe eſſe abſq; pctõ ſi velit: nõ poterũt
hoc verũ ꝓbare.niſi futurũ docuerint. Cũ au
tem futura incerta ſint ola ⁊ maxime ea q̊ nüq;
faeta ſunt ꝑſpicuũ eſt eos id futurũ dicere: q
nõſit futurũ.Eccleſiaſte hãc ↄfirmante ſniaʒ.

NOimne qð futuꝝ eſt:iã factũ ẽ in pꝛioꝛi ſeculo.

Crito. Oꝛo te vt mihi hoc rñdeas:poſſibilia

deꝰ mãdata dederit: an impoſſibilia Atti.

Cerno quo tua tẽdat aſſertio. Sed de łe̊ in po⸗

ſterioꝛibꝰ diſſerendũ eſt:ne dũ miſcemus q̃ſtio

nibus qſtiones: obſcurã audiẽtibus intelligen

tiã relinquamus. Reſeruato ergo hoc qð fate
inur: poſſibilia deũ dediſſe mãdata:ne ipſe au
ctoꝛ iniuſtic:e ſit: ſi id exigat fieri: qð nõ põt fie
ri. Euũc illð imple:qð ꝓpoſueras:poſſe hoĩem
ſine peccato eſſe:ſi velit. Aut emẽdabis eos:qͥ
potuerũt:aut ſi nullus potuit:liqdo cõſiteber!.
hoiem in ꝓpetuum vitare peccata nõ poſſe.

CTrito. Dm̃ vꝛrges me vt dem: qð dare non

ebeo. Illud qᷓſo cõſidera qð dñs dixerit. Fa⸗
ciliꝰ eſſe camelũ ꝑ foꝛamen acus intrare poſſe:
qᷓ; diuitẽ in regnũ celoꝛũ.Et tñ dixit fieri poſſe
qð nunqᷓ; factum eſt. Neq; eni camelus ꝑ foꝛa
men acus ingreſſus eſt. Atti. Miroꝛ ho
minẽ pꝛudentẽ ꝓpoſuiſſe teſtimoniũ qð cõtra
ſe faciat. In hoc enĩ nõ qð fieri poſſit dictũ eſt.
Sʒ impoſſibile impoſſibili cõparatũ.Quomo
do eni camelus nõ põt intrare ꝑ foꝛamẽ acus:

ita ⁊ dines nõ ingrediet᷑ regna celoꝝ:aut ſipo

tueris oſtédere ꝙ diues ingrediat᷑ regna celo⸗

rij Sequet᷑ vt ⁊ camelus intret ꝑ foꝛamẽ acus

Nec mihi abꝛaã ⁊ ceteros quos in veteri teſta
mento diuites legimꝰexemplo ꝓponas q diin

tes ingreſſi ſunt regna ceioꝝ Cum iñ ipᷣis diui

tijs ad bona vtẽtes opa diuites eſſe deſierint.
imo cum non tibi ſed alis diuites fuerint: ⁊ di

ſpẽſatoꝛes magis dei qᷓ; diuites apellãdi ſunt

Sed nobᷣ euãgehca ꝑfectio reqͥrenda eſt. In qᷓ

C

1nd
Püͤnel
unod
ſehoen
auset

Vniſe

ceritq

li

ligo ſ
hocipn
potuitt
oſtene
pollict

ſttasol

ſttpoſt

dDictum.
Dill.

Alteni
Gfacti⸗

Miradi

dges
usten

od

fallon
lone

ſſnec
ſenal
peccate
ange
ſocisre
figo:de
connen
ſieſi den
ſicari
(ltoreſt.
ulgbant

fiüntin

Tullare

An.

ffilsſcrl
ugſune.
Mlnad
Ddlunrd,
Uryrcä⸗
Khiſno⸗
Mdeſide

barſöeqe

doſheiin
Huentar,
(lismeſ
nemtne
gelona

iego

uſtis

Nö
iſter
hos
lnn
nafter
unned⸗
Rhöüg

S

8

S=
—

eti R

oſeconn
Zurrdec

lecncosſet

hſeſeider
1 Kii
daünnd ſti
SNerorir
mgönag
Aaptnn
Ihöpori
Uenimn. Cin
nmneeniti⸗
mü eeg
mmaneſit
1prioiſeale
les ofhin
biint
veddebry⸗
rsg
ngobafit
tndepen

ni grödi⸗

upoſehoin
nicgbesl
Pllocfftche
autöpeſe
n:gödtſet
Hedvenf
nonimrg
nrtionnt⸗

jandsn

n. Aint
mmmni chein

inſtdid.

II

pcipit᷑ Sis vis pfectus eẽ: vade ⁊ vẽde omia

tua: ⁊ da pauꝑibꝰ. ⁊ veni ſedre me. Trito.

nã modo: Crito. Ex ſnia dñi aſſeris poſ⸗

ſe hoĩiem eẽ pfectum. Qñ eni dicit. Si vis pfe
ctus eſſe:vẽde oia q̃ habes: ⁊ da pauꝑibus et
vyeni ſeꝗᷓre me:oſtẽdit hoĩem ſi voluerit ⁊ fece.
cerit q̃ pᷣ cepia ſũt:poſſe eſſe pꝑfectum. Atti.
Aalidiſſimo qͥdẽ pugno me ꝑcuſſiſti.ita vt ca
ligo mihi ante oculos obuerlſari ceperit. ſed tñ
hocipᷣm qð dicit.ſi vis ꝑfectus eẽ:ei ðꝛ:qͥ non
potuit imo noluit: ⁊ iccirco non potuit.tu autẽ
oſtende mihi:qͥ ⁊ voluerit ⁊ potuerii:qð nunc

pollicites Crito.

vltra differo⸗ Scripturaꝝ auctoꝛitate vincen⸗

peccato⸗⁊ loquit᷑ verbis tuis ꝑ ignoꝛãtiã. In
euangelio quoq; ſᷣm Lucã:Fuit in diebꝰ HHe⸗

rogis regis iude ſacerdos qdaʒ nomie Zacha
rias:de vice Abia.⁊ vxoꝛ illiꝰ de filiabꝰ Aarö

⁊ nomen illius Heliſabeth. Erãt aũt ambo iu⸗

ſti añ deum: incedentes in omnibꝰ mãdatis et
luſtificationibꝰ dñi ſine querela. Si verus dei
cultoꝛ eſt:⁊ imaculatus:ac ſine crimie: ⁊ qͥ am⸗
bulabant in cunctis iuſtiſicationibꝰ.deinde iu
ſti ſunt in ↄſpectu eius:puto ꝙ peccato careãt

⁊ nulla re indigeãt: que ad iuſticiam pertinet.

Altti. Pꝛopoſuiſti teſtimonia quenon de al
terius ſcripture loco:ſed de ꝓpꝛijs libꝛis abſo
luta ſunt. Eam ⁊ Job poſtq; ꝑcuſſus ẽ plaga
multa aduerſus dei ſniam: ꝓuocans euʒ ad iu
dicium:dixiſſe ↄuincit᷑.atq; vtinã ſic iudicare
tur vir cũ deo:quõ iudicat᷑ fllius homis cũ col
lega ſuo.Et iterũ:qs mihi tribuat adiutoꝛem:

vt deſideriũ meũ oĩpotens audiat: ⁊ libꝛũ ſcri
bat ipe qͥ iudicat: Et rurſũ.Si eni fuero iuſtꝰ:

os meũ impia loquet᷑.⁊ ſi abſq; crimine:pꝛauꝰ
inueniar.⁊ ſi purificatus niue et lotus manibꝰ
ſatis me ſoꝛde tinxiſti.execratũ eſt in me veſti⸗
mentũ meum. Et de Zacharia ſcriptum eſt:q
angelo natiuitatẽ filij pollicente dixerit. Uñ B.
ſcia: Ego eni ſũ ſenex: ⁊ vxoꝛ mea ꝓceſſit ĩ die⸗
bus ſuis.ob qᷓ ſtatim ſilẽtio ↄdemnat᷑.Eris ta⸗
cæẽs:⁊ loqͥ nõ poteris vſq; ad diẽ qͥ fient hec:qꝛ

Que eni me cogit neceſ
ſitas oſtẽdere:qͥ pfecti fuerint: cum pꝑſpicuum
ſit poſſe eẽ ꝓꝑfectos ex eo:qð vni a ſaluatoꝛe ſit
dictum: ⁊ ꝑ vnũ omnibꝰ: ſi vis eſſe pfectus.
Aliti. Tergiuerſaris:⁊ in eodẽ luto heſitras:
aut eni qð põt fieri aliquãdo factũ ẽ: aut ſinũ⸗
ᷓ68 factũ ẽ fieri nõ poſſe cõcede. Cri. Quid

Fo. LXNI

Epla XVII

non credidiſti vbio meis: que cõplebũt᷑ in tpe

32C 6 . ſuo. Ex quo ꝑſpicuũ ẽ:iuſtos qdeʒ ⁊ imacula⸗
BDũu neſcis ꝓpo captꝰ es lado. Atti. Quo

tos dici. Sʒ ſi negligẽtia ſubꝛepſerit:poſſe con

cidere: ⁊ ſemꝑ hoiem i meditulio poſituʒ: vtet
de vtutũ culmine ad vitia delabat᷑: ⁊ de vitis
aſcẽdat ad ſublimia ⁊ nunq; eũ eſſe ſecurum: ſᷣ

ſemꝑ metuere i tranqllitate naufragiuʒ.acꝑ hᷣ
hoiem ſine peccato eſſe nõ poſſe: dicente Salo

mone. Nõ eſt hõ iuſtꝰ ſuꝑ terrã: q faciat bonũ

⁊ nõ peccet.Et eodẽ ĩ regũ libꝛo Neq; eniẽ hõ
q̃ͥ nõ peccet. Ac beato DHauid. Belicta s itel⸗

ligit:ab occultis meis mũda me dñe:⁊ ab alie⸗
nis parce ſeruo tuo. Quia nõ iuſtificabit᷑ in cõ
ſpectu tuo oĩs viuẽs.Et multa alia:qᷣbꝰ ſcpᷣtu⸗
re plene fũt. Crito. Quid g& rñdebis ad il

lud exemplũ:qð ponit euãgeliſta Johes? Sci

mus ꝙ ois qͥ natꝰ ẽ ex deo nõ pꝑeccat.ſᷣ genera⸗
tio dei ↄſeruat eũ:⁊ malignꝰnõ tãgit eum. Sci
mus qm̃ ex deo ſumꝰ: ⁊ mũdus totꝰ i maligno

poſitꝰ eſt. Atti. Mar pari referã.⁊ paruã

eusã geliſte epłam tuã pᷣm ſenſum tuũ docebo ſi
dus es: vt cetera pᷣtermittam. Nonne bis duo
bus teſtimonijs tibi imponet᷑ ſilentiũ: in qbus
Zob et Zacharias Eliſabethq; laudant᷑? Mi
falloꝛ eni iob ita ſcriptũ eſt. Hõ qͥdam erat ĩ re
gione hus noie Job: erat homo illeverax ?·
ſine crimine: verus dei cultoꝛ:abſtinẽs ſe ab oĩ
re mala.Et iterũ.ᷣs eſt qͥ arguit iuſtũ meũ ſine

bi eſſe ↄtrariã. Sieni oĩs qͥ natꝰ eſt ex deo:pec⸗
catũ nõ facit: qm̃ ſemẽ eꝰ manet i eo: ⁊ nõ põt
peccare:qꝛ ex deo natꝰ?ẽ:q̃ ↄſequẽtia idẽ in eo⸗
dem loco loquit᷑. Si dixerimꝰ qm peccatũ nõ
habemꝰ:ipᷣi nos ſeducimꝰ:⁊ veritas i nob non
eſteignoꝛas rõneʒ:heſitas:atq; turbaris. Au⸗
di eüdẽ euãgeliſtã. Si ↄfiteamur peccata nra:
fidelis et iuſtus eſt: vt dimittat nobis peccata
noſtra: ⁊ mundet nos ab omni iniqtate. Tunc
ergo iuſti ſumus quando nos peccatoꝛes fate⸗
mur. Et iuſticia noſtra non ex ꝓpꝛio merito:v
ex dei conſiſtit miſericoꝛdia: dicẽte ſancta ſcri⸗
ptura. Juſtus accuſatoꝛ ſui eſt in pᷣncipio ſᷣmo
nis.⁊ in alio loco. Gic tu peccata tua:vt iuſtiſi
ceris. Cõcluſit enim deus omnia ſub peccato:
vt omnibꝰ miſereat᷑.Et hec homis ſũma eſt iu

ſticia: quicqͥd potuerit habere vtutis: nõ ſuuʒ

putare eẽ:ſed domini qui largitus eſt. Qui er
go natus eſt ex deo:nõ peccat: q;diu ſemẽ dei
manet in eo.⁊ non poteſt peccare: quia ex deo

natus eſt. Scd quia in agro dominico doꝛmiẽ
te patrefamilias inimicus homo ʒizania ſuꝑſe

minat. Et frumẽto bono dũ neſcimus: lolium
auenaſq; ſterilis ſatur nocturnꝰ interſerit Jðo
parabola iſta euã gelici patrifamilias foꝛmidã
da eſt: qͥ purgat areã:⁊ frumẽto hoꝛreis ↄdito
paleas vẽtoꝝ flatibus diſpergẽdas: ⁊ vꝛẽdas
ignibus derelinqr. Unde ⁊ i Mieremia ſcptuʒ

legimus: qd paleis ad frumẽtũ: dic dñs: MPa⸗

lee autẽ a frumẽto in cõſumatiõe ſeculi ſeparã
tur. Ex quo apꝛobatur dum ſumus i coꝛpoꝛe
iſto moꝛtali:mixtas eſſe cum tritieo: qð ſi oꝑpo
ſueris:q̃re dixerit Et non poteſt peccare:qꝛ ex

deo natꝰ ẽ: Audies.⁊ vbi erit pᷣmiũ volũtan⸗
Si eni ideo nõ peccat:qꝛ peccare nõ pᷣt:uberũ

k

tollet᷑ arbitriũ: ⁊ nequaq;ᷓ noſtrũ fiet. Sʒ natu
re bonũ:q̃ peccata nõ capiet. Crito. Bu⸗

dũ facilioꝛa ꝓpoſui: vt te ad maioꝛa exercerẽ.

qd ad illud dicere potes:qð qᷓuis ſis ingenio⸗
ſus nulla valebis arte ſubuertere? Mꝛimũ po⸗
nã de veteri teſtõ.deinde de nouo. Veteris te⸗
ſtamẽti pᷣnceps Moyſes ẽ. Noui dñs atq; ſal
uatoꝛ.Mopyſes loquit᷑ ad populuʒ. Perfecti
eſtote in conſpectu dñi vr̃i. Et ſaluatoꝛ ad apo
ſtolos. Eſtote ꝑfecti:ſicut pr̃ veſter ꝑfectus ẽ.
Aut eni poſſibile ẽ audiẽtibꝰ facere:qð ¶o
ſes ⁊ dñs pᷣceperũt Aut ſi impoſſibile ẽᷣ.nõ
culpa eoꝝ:qͥ obedire nõ poſſunt: ſᷣ eiꝰ q¶ impoſ
ſibilia pᷣcepit. Atti. Hhic locꝰ apud imperi

tos: ⁊ ſcripturaꝝ ſãctaꝝ meditationẽ vſũq; et

ſciam nõ habẽtes:videt᷑ opinioni tue pᷣma frõ
te blãdiri. Ceteꝝ diſcuſſus facile ſoluit᷑. Et cũ
teſtimonia ſcripturarũ alijs cõparaueris teſti⸗
monijs:ne ſibi ſpũſſanctus ꝓ älitate locoꝝ ⁊ tẽ
poꝛũ videat᷑ eſſe ↄtrariꝰ:ſᷣm illud qð ſcriptũ ẽ

Abyſfus abyſſũ iuocat ĩ voce cataractarũ tua

rũ.Tũc veritas apparebit.id ẽ.xpᷣm poſſibilia

pcepiſſe dicẽteʒ. Eſtote ꝑfecti.ſicẽ pater veſter

celeſtis gfectus eſt: ⁊ iñ apoſtolos nõ fuiſſe ꝑ⸗
fectos. Crito. Nõ di co qͥd apłi fecerint:
ß qͥd xpᷣs pᷣceꝑit.Neq; eni culpa imperatis ẽ:ſᷣ
eoꝝ qͥ audier̃t iperiũ:qð vtiq; potuiſſe fieri:ex
iuſticia eius qͥ imperabat agnoſcit. Atti.
Pulchꝛe.Nolo ergo mihi dicas poſſe hoiĩieʒ ſi
ne peccato eẽ ſi velit. Sʒ poſſe hoĩem id eẽ:qð
apli nõ fuerũt Crito. Tã ſtultũ me putas
vr audeã hoc loꝗ Atti. Licet nõ loq̃ris:
t ex ꝓpoſitiõe tua ipᷣa ↄſequentia et reꝝ oꝛdi

ne inuit᷑. Hoc loq̃ris. Si enim põt eſſe hõ ſine

peccato:qð apoſtolos nõ potuiſſe ꝑſpicuũ eſt

poſſet eẽ ſuꝑ apłos hõ: vt taceã ð patriarchis

⁊. ꝓphetis:quoꝝ in lege nõ fuit ꝑfecta iuſticia
m illud apoſtoli.Oẽs eni peccauerũt:⁊ indi⸗

gent glia dei.iuſtiſicati gratis ꝑ dei g̃am:ꝑ re

demptionez:q̃ ẽ in xpᷣo iſᷣu:quẽ ꝓpoſuit deus
ꝓpiciatoꝛẽ. Crito. Hec argumẽtatio toꝛ⸗
