Ual unn culũ. vñ muſica.i.ſcia ſenſus ve bñ modulandi tur mẽbꝛis:puant᷑ ſenſibus:vexant᷑ ab immũ⸗
lnone ſp ad admonitiõez magne rei etiã moꝛtalibus röõ⸗ dis ſpiritibus. Demõſtrãdũ ẽ itaq; quõ iſta ſi⸗
iugi dl⸗ nales hñtibus aias dei largitateↄceſſa ẽ. Uñ ſi ne vlla ſua mala cã iuſte patiant᷑.Non em dici
Gothutie hõ faciẽdi artifex carminis:nouit qᷓs bus mo fasẽ: aut iſta ignoꝛante deo fieri:aut eũ nõ poſ
icgt ras vocibus tribuat:vt illud qð canit᷑ decedẽ⸗ ſe refiſtere facietibus:aut iniuſte iſta vel facere
ninifridgtoe tibus ac ſuccedentibus ſonis pulcherrime cur vel ꝑmittere. Nũquid nam ſicut illa aialia irro
ſur euſhi, rat ⁊ trãſeat: q;to magis deus cuius ſapia per nabllia recte dicimus in vſus dari naturis ex⸗
inuſeden quã fecit oĩa lõge oibus artibꝰ p̃ᷣferenda ẽ:nul⸗ cellẽtioꝛibus:⁊ ſi vitioſis ſiẽ aꝑtiſſime in euan⸗
tjeienſeng la in naturis naſcẽtibus ⁊ occidẽtibus tꝑm ſpa gelio videmus:poꝛcos ad vſum deſideratũ c0
tiignlichin cia:q̃ tãqᷓ; ſyllabe ac vba ad ꝑticulas ſeculi hu ceſſos eẽ demoni :hec ⁊ ð hoie recte poſſum⸗
neſöfi ius ꝑtinẽt in h labẽtiũ reꝝ taq; mirabili cãtico dicẽ: Aial ẽ em:ſ rõnale:⁊ ſi moꝛtale. Aia ẽ rõ
luiinn⸗ vel bꝛeuius:vel ꝓductius qᷓ; modulatio pᷣcog⸗ nalis in illis mẽbꝛis:q tatis afflictõibus penas
cſeſnilen⸗ nita ⁊ pᷣfinita depoſcit pᷣterire ꝑmittit? Hoc cũ luit. Deus bonus eſt: deus iuſtus ẽ: deus ops
hisi inn etiã de arboꝛis ſolio dixeri:⁊ de nroꝝ nũero ca eſt. hoc dubitare oĩo dementis eſt. Tantoꝛ er⸗
Zumin. pilloꝝ:qᷓ;to magis de hois oꝛtua occaſu:cuius go maloꝛum que fiunt in paruulis: cauſa iuſta
itper vita tpalis bꝛeuius ꝓductius ve nõ tẽdit᷑:qᷓ; ds dicat᷑. Nempe cum maioꝛes iſta patiant᷑: ſole⸗
gitohi diſpoſitoꝛ tẽpoꝝ nouit vnũſitatis moderami⸗ mus dicere. Aut ſicut in Job merita examina⸗

Pars

ri:aut ſiẽ in herode pctã puniri.⁊ de qͥbuſdaʒ
exẽplis q̃ ðs maniteſta eſſe voluit:alia q̃ obſcu⸗
ra ſunt: hoĩeʒ niectare ↄcedit᷑. ᷣ pi̊ in maioꝛlbꝰ.
De ꝑuulł ãt qͥd rñdeã ediſſere:ſi penis tãt nila
in eis ſunt puniẽda pctã. Nã vtiq; nulla ẽ in il

lis etatibꝰ examinãda iuſticia.De igenioꝝ vo

diüſitate qͥd dicam: Que qͥdẽ in ꝑuulis latet:ſᷣ

ab ipᷣis exoꝛdijs naturalibus ductũ aparet in

grãdibus.q̃ꝝ nõnulli tã tardi ⁊ obliuioſi ſunt:

vt ne pᷣma qᷣdẽ diſcere lr̃aꝝ elemẽta potuerint.
Quidã vo tãte ſunt fatuitatis:vt nõ multuʒ a

pctõꝛibꝰ differãt.qͥs M Zvnes vulgo vocãt.
Rñdet᷑ foꝛtaſſe coꝛꝑa h̊ faciũt.ſᷣ nũqͥd ſᷣm hãc
ſniaʒ:quã defendi voluimus:aia ſibi coꝛpꝰ ele
git: ⁊ in eligẽdo cũ falleret᷑:errauit:Aut cuʒ in
coꝛpus cogeret᷑ intrare neceſſitate naſcẽdi alia
coꝛꝑa pᷣoccupãtibus aiaꝝ turbis npᷣa aliud nõ

inuenit: Et ſiẽ in ſpectaculo aliqͥ locũ ita carnẽ
nõ quã voluit:ſᷣ quã maluit occupauite Nun⸗
q̃d h̊ ⁊ talia poſſumus dicere:vel ſentire debe⸗
mus:Goce igit᷑ qͥd ſentire:qͥd dicere debeamꝰ
vt ↄſtet nobis rõ nouaruʒ animarum ſingulis
coꝛꝑibus ſigillatimq; factaꝝ.Ego qͥdẽ nõ ð in

genijs: ᷣ ſaltem de penis paruuloꝛum quas in
hac vita patiunt᷑: dixi aliquid in libꝛis illis de

libero arbitrio:ꝙ q̃le ſit: ⁊ cur mihi in iſta quã
habemus in manibus qſtione nõ ſufficiat:inti⸗
mabo:⁊a eum ipᷣm de tertio libꝛo locum excerp⸗

tũ his lr̃is inſeram. Nam ita ſe hʒ. De cruciati

bus aũt coꝛpis qbus affligunt᷑ paruuli:quoꝝxꝝ
ꝑ etatem nulla peccata ſunt:ſi anime qbus ani

imnant᷑ nõ pᷣus qᷓ; ipi homines eſſe ceperũt:ma⸗

ioꝛ qᷓrela ⁊ quaſi miſericoꝛs depꝛomi ſolet cum
ðꝛ qͥd mali fecerũt:vt iſta paterent᷑:Quaſi poſ
ſit eſſe iunocẽtie meritum añqᷓ; qᷣſqᷓ; nocere ali⸗
q̃d poſſit. Cum aũt boni aliqᷣd oꝑpat᷑ ðs:in emẽ

datõe maioꝝ cũ paruuloꝝ ſuoꝝ:qᷣ eis cari ſunt
doloꝛibus ac moꝛtibus flagellant᷑:cur iſta non

fiant:qñ cum tranſierint ꝓ nõ factis erũt:in qͥ

bus facta ſunt: NPꝛopter quos autẽ facta ſunt:
aut melioꝛes erũt:qͥ tpalibus incõmodis emẽ⸗

dati rectius eligerit viuere.aut excuſatõneʒ in

futuri iudicij ſuplicio nõ habebũt:ſi vite huiꝰ
ãgoꝛibus ad et᷑nã vitã deſideriũ ↄuᷣtere nolue⸗
rint:Quis aũt nouit:qͥd ꝑuulus:de qͥꝝ crucia
tibus duritia maioꝝ ↄtundit᷑:aut exercetur fi⸗
des: aut miſericoꝛdia ꝓbat᷑: qͥs inquã g̊ nouit
qͥd ipᷣis in ſecreto iudicioꝝ ſuoꝝ bõe ↄpẽſatio⸗
nis reſeraet deus: Qm̃ qᷓqᷓ; nihil recte fecerit:
tñ nec peccantes aliqͥd iſta ꝑpeſſi ſunt.Nõ em
fruſtra etiã infãtes illos:qͥ cũ dñs nr̃ I=uhs xpᷣs
necãdus ab Herode q̃reret᷑: occiſi ſunt: in ho⸗
noꝛe martyꝝ receptos ↄmẽdat eccła.Hec tunc
dixi:cum hãc ipᷣaʒ de q̃ nũc agit᷑ vellẽↄmunire
ſniaʒꝝ. Sicut em paulo añ ↄmẽoꝛaui:q̃cũq; illa
rũ de aie incarnatõe q̃tuoꝛ opinionũ vera eſſet

1

inculpataʒ ſubſtãtiã creatoꝛis: ⁊ a nr̃oꝝ pctõx

ſocietate remotiſſimaʒ nitebar oñdere. Et ideo

q̃cũq; illaꝝ vitate poſſet ↄuinci ⁊ repudiari ad

curã intẽtiõis mee: quã tůc habebã:nõ ꝑtiebat

Qñqͥdẽ cũctis diligẽtioꝛi diſputatõe diſcuſſis
q̃cũq; illaꝝ recte viceret cetas:me ſecuriſſimo
fieret.qñ etiã ſᷣm om̃s id qð agebã:inuictũ pꝑſi⸗
ſtere demõſtrabã. Nũc vo vnã volo ſi poſſum
rõe recta eligere ex oibus.⁊ ꝓpterea huius ip
ſius de q̃ nũc agimus defenſionẽ:in hisq̃ öjome
moꝛaui de illo libꝛo vᷣbis meis attẽtius intuẽs
validam firmãq; nõ video.Nã velut firmamẽ
tũ eiꝰillud ẽ vt qð ibi dixi. Quis ãt nouit ꝙ ꝑ⸗
uulus de q̃ꝝ cruciatibus duritia maioꝝ ↄtũdi
tur: aut exercet᷑ fides: aut miſericoꝛdia pbat᷑.
Quis inqᷓ; ̊ nouit qͥd ipᷣis ꝑuulis in ſecreto iu
dicioꝝ ſuoꝝ boe ↄpẽſatiõis rebuet deus:Am̃
qᷓ;qᷓ; nihil recte fecerint:tñ ne peccãtes aliquid
iſta ꝑꝓpeſſi ſunt. Sʒ h̊ nõ immerito dici video ꝭ
his:qͥ vel ꝓ Rp̃i nomie ac vera religione:tale
aliqͥd etiã neſciẽtes patiunt᷑:vel ſacto RZp̃i iam
imbuti ſunt:qꝛ ſine ſocietate iã vnius mediato
ris liberari a damn atõe nõ pñt:vt poſſit eis e⸗
tiã ꝓ illis malis q̃ hͥ in diũjſis afflictiõibus ptu⸗
lerũt ↄpẽſatio illa pᷣſtari. Nũc aũt cũ iſta qſtio
nõ poſſit abſolui niſi etiã de his rñdeat᷑.q̃ poſt
Suiſſimos cruciatus ſine ſacramẽto xpᷣiane ſo⸗
cietatis expirãt:q̃ circa eos ↄpẽſatio cogitãda
eſt:qᷣbus inſuꝑ ⁊ dãnatio pᷣꝑata eſte Naʒ ⁊ de
baptiſmo ꝑuuloꝝ in eodẽ libꝛo nõ qͥdẽ ſufficiẽ⸗
ter: ſᷣ qᷓ;tũ illi oꝑi ſatis eſſe videbat᷑ vtrũq; rũñ̃⸗

di: ꝙ etiã neſciẽtibus ⁊ fidẽ ſuaʒ nõdũ hñtibus

ꝓdeſt:nõ tñ de dãnatõe eoꝝ ꝑuuloꝝx qͥ ſine illo
ex hac vita emigrãt:tũc aliqͥd dicẽduʒ putaui:
qꝛ nõ qð nũc agit᷑ agebat᷑:ſᷣ vt omittamus⁊ cõ
temnamus ea que bꝛeui tꝑe patiunt᷑: nec tranſ
acta reuocant᷑.Nũqͥd ſiłr ↄtemnere poſſumus
ꝑ vnum hoĩeʒ moꝛs:⁊ ꝑ vnum hoiem reſur
rectio moꝛtuoꝝ: Sic̃ em̃ in Adã oms moꝛiunt
ſic ⁊ in Ep̃o oẽs viuificabunt᷑. NPer hãc ei apłi
cã doctrinã diuinã clarãq; ſniaʒ ſatis euidẽter
elucet:neminẽ ire in moꝛtẽ:niſi ꝑ Adã:neminẽ
ire in vitã eternã:niſiꝑ Rpᷣm.oc eſt qͥpe om
nes ⁊ oẽs:qꝛ ſicut om̃s homies ꝑ pᷣmam:h̊ eſt

ꝑ carnalem gñationẽ ꝑtinẽt ad Adam:ſicom29

homies ad ſcdam.i.ſpiritalẽ regñatõeʒ veniũt
qcũq; ad Rp̃m pueniũt. Ideo ̊ dictumẽ:⁊
oẽs:⁊ ibi oẽs.qꝛ ſicut oẽs qͥ moꝛiunt᷑:nõ niſi in
Adã moꝛiunt᷑:ita oms qͥ viuiſicabunt᷑: nõ niſi
in Rp̃o viuiſicabunt᷑.Ac ꝑ h̊ quiſqͥs no bᷣ dixe
rit quẽqᷓ; i reſurrectõe moꝛtuoꝝ viuificari poſ⸗
ſe:niſi m Rpᷣo tãqᷓ; peſtis cõis fidei deteſtãdus
ẽ. Itẽ qͥſquis dixerit ꝙ in xp̃o viuiſicabunt᷑ eti

am ꝑuuli:q ſine ſacramẽti eius participatiõe ðᷣ
vita exeũt:h̊ ꝓfecto ⁊ apoſtolicã pᷣdicatõneʒ

venit:⁊ totam ↄdemnat eccleſiam:vbi pꝛopte⸗

Ga⸗

fencbap
ſedupot
dinatoen
noeshoi
hopuuioe
Jouinian
ſeparlos
niſi e⸗
yalnoles
lurdanatea
ſinouefiüt
lgetatepe
goi vide
inpuvlo⸗
ſenäßn
dei: vipe
ruptioni⸗
animano⸗
ſſtſacann
fük:qili
ſolacio⸗
nerinn
Meusr
lemühin
nunl
locutu
Monun
bonafe
joe. E
eqin
fütinteſ
fautibus
ggere vel
lſſunt. N
weopide
füitnnectne
labaptiſen
Uhhälbäye
ltereoste
etvose.
naleegerd
nuocorge
Gneyſteſi
ſuschree
Gofant
Poulisan
Cltrerei.
Getiod;
gaco
dienativi
aammenß
doptizri
G
didunfin

1anicpos
Vnchudingg
chirohin
Maldedſante
emeſeoncſnd
irmnin,
WWE
Merhlitsh
nenheine
pmiutlli
Uyfmme
Wünoltne
amigrei
ſanrndaze⸗
uulisinſegari
ckuerdens
Peccätegnigt

modicſit,
mreligionen

Alſacko Fiin
Amiusneiir
nleytpoſtcht
lfficnöbbosgn

doi liifii⸗
ncehi nigii
ſunznitübitdes

punlopiſte.

Coicituzpln
Nomitramust.
iunknertt
enncrepoſiun
unmboientein
i inm
muin
ſo Minennt

—
—
———
—
ð
— —.
— =
=
=
—
—

Tractatus IIII

rea cũ baptiʒãdis ꝑuulis feſtinat᷑ ⁊ currit᷑:qꝛſi

ne dubio credit᷑ alit᷑ eos in xpᷣo viuiſicari oĩio ñ
poſſe.qͥ ãt nõ viuiſicat᷑ in xpᷣo:reſtat vt in eadẽ
dãnatõe maneat:de q dic apłus:ꝑ vniꝰdelictũ
in oẽs hoĩes ad ↄdẽnatõeʒ:cui delicto obnoxi
os ꝑuulos naſci:⁊ oĩs credit eccła: ⁊ ie iam
Jouinianũ diſputãs:⁊ exponẽs Jonã ꝓphaʒ
ſiẽ paulo añ ↄmoꝛaui:fide veraciſſima defini⸗
uiſti. Credo ⁊ in alijs locis opuſculoꝝ tuoꝝ: q̃
vel nõ legi:vel in pñtia nõ recoꝛdoꝛ.Huius igi
tur dãnatõis in puulos cãz reòro:qꝛ neq; aiaꝝ
ſi noue fiũt ſingulis ſingule:vide eſſe vllũ in il⸗
la etate pctm:neca deo danari aliquam credo:
quã videt nullũ hr̃e pctm̃. An foꝛte dicẽdũ eſt
in puulo carnẽ ſolã eſſe pcti: Nouã vo illi aiaʒ
fieri:q̃ ᷣm dei pᷣcepta viuente:in adiutoꝛio gr̃e
dei:⁊ ipᷣe carni edomite ac ſubiecte poſſit incoꝛ
ruptionis meritum ↄꝑari.Sʒ quia in paruulo

anima nõdum id agere poteſt: niſi Rp̃i acceſſe

rit ſacramẽtum:ꝑ hãc gratiam carni eius acqͥ⸗
rit᷑: qð illius moꝛibus nõdũ potuit. Si ãt ſine
illo ſacro aia ꝑuuli exierit:ipᷣa qͥdem in erna vi
ta erit: vñ eã nullum pctm potuit ſeꝑare.Caro
vo eius nõ reſurget in xpᷣo:nõ ꝑcepto añ moꝛ⸗
tem illius ſacro. Hãc opinionem nũqᷓ; audiui:
nunqᷓ; legi:ſᷣ plane audiui ⁊ credidi: ꝓpter qð

locutus ſum: ⁊ quia veniet hoꝛa qñ oẽs qui in
monumẽtis ſunt:audiẽt vocẽ eius:⁊ pcedẽt q̃̊

bona fecerũt in reſurrectionem vite. IJpa eſt ð
q̃ ðꝛ.Et ꝑ vnũ hoĩeʒ reſurrectio moꝛtuoꝝ:ipᷣa

ẽq̃ in Epo oẽs viuiſicabunt᷑. Quiãt male ege⸗
rũt in reſurrectõeʒ iudicij. Quid h q deillis in⸗
fantibus intelligẽdum eſt:qui pꝛius qᷓ; poſſent

agere vel bñ vel male ſine baptiſmo coꝛꝑe exu⸗

ti ſunt. Nihil h̊ de talibus dictum eſt. Sʒ ſi ca⸗

ro eoꝝ ideo nõ reſurget:qꝛ nec boni aliqd fece⸗
rũt:nec mali:nec illoꝝ reſurrectura eſt:qͥ ꝑcep⸗

ta baptiſmi gr̃a in illa etate defuncti ſunt: in qᷓ
nihil bñ vel male agere potuerunt. Si autẽ illi

inter eos reſurgent.i.inter eos qui bñ egerunt
int᷑ quos ⁊ illi reſurrecturi ſunt:niſi int᷑ eos qui
male egerũt:ne aliquas humanas aias creda⸗
mus coꝛꝑa ſua nõ recepturas:ſiue in reſurrecti
onẽ vite:ſiue in reſurrectiõeʒ iudicij. Que ſnia
pus qᷓ; refellat᷑ ipᷣa nouitate iã diſplicet.Deide
qs ferat:ſi credãt ſe illi qͥ ad baptiſmũ cum ſuis
puulis currũt: ppt᷑ carnem eoꝝ:non ꝓpt᷑ aias
currere: Beatus qͥdem Cypᷣanus nõ aliqð de⸗
cretũ ↄdẽs nouum:ſᷣ eccłe fidem firmiſſimã ſer⸗
uãs ad coꝛrigẽduzʒ eos qui putabãt aut octauũ
diẽ natiuitatis nõ eſſe puulum baptiʒãduʒ:nõ
carnem fſ aiaʒ dixit eſſe ꝑdẽdã. ⁊ mox natũ rite
baptizari poſſe:cum ſuis qͥbuſdam epᷣis cẽſuit
Sʒ 3 Cypᷣani aliquam opinionem: vbi qð vi⸗

dẽdum fuit:foꝛtaſſe nõ vidit.ſentiat quiſq; qð

libet tm ↄ apoſtolicam manifeſtiſſimam fidem

Epiſtola LIIII

nẽo ſentiat:qui ex vnius delicto omnes hoies
in ↄdemnatõeʒ duci pᷣdicat.ex quaↄdemnatio
ne nõ liberat niſi gra dei ꝑ Ihm vxpᷣm dũm no⸗
ſtrum. In qͥ vno oẽs viuificant᷑:quicũ q; viui⸗
ficant᷑. ꝗ eccłe ſue fundatiſſimũ moꝛẽ:nẽo ſenti
at vbi ad baptiſmũ ſi ꝓpter ſola ꝑuuloꝝ coꝛꝑa
curretur:baptizãdi afferent᷑ ⁊ moꝛtui. Que cũ
ita ſint.querẽda cauſa eſt atq; reddẽda: quare
damnentur anime:que noue creantur ſingulis
q̃buſq; naſcẽtibus:ſi pᷣter Ep̃i ſacrᷣin paruuli
moꝛiantur. Oamnari em eas ſi ſic de coꝛꝑe exi
erint:⁊ ſancta ſcptura ⁊ ſancta teſtis eſt eccłia.
vñ ⁊ illa de aiaꝝ nouaꝝ creatõe ſnia ſi hãcfidẽ
fũdatiſſimã nõ opugnat ſit ⁊ mea:ſi opugnat
nõ ſit ⁊ tua. Nolo mihi dicat᷑ ppter hac ſniam
debere accipi qð ſcbtũ ẽ.Qui finxit ſm hois:
in ipo ⁊ qͥ finxit ſigillatim coꝛda eoꝝ. Aliquid
foꝛtiſſimum atq; inuictiſſimum requirendũ eſt
quod nos nõ cogat deum credere vllaꝝ aiaꝝ ſt
ne culpa aliq̃ dãanatoꝛẽ.Nã vel tãtumdem va⸗
let:vel plus ẽ foꝛſitã creare qᷓ; fingere.⁊ tñ ſcb⸗
tũ ẽ. Coꝛ mũdũ crea in me ðs.Necideo putari
põt aia h̊ loco optare ſe fieri bᷣus qᷓ; alid eſſet.
Siẽ &̊ iã exiſtẽs creat᷑ in nouatõe iuſticie: ſiciã
exiſtẽs fingit᷑ ↄfoꝛmatõe doctrine.nec illud qd
in Ecckaſte ſcptũ ẽ.⁊ tũc ↄuertet᷑ in terram pul

uis ſicut fuit:⁊ ſpũs reuertetur ad dñm:qui de

dit illũ: iſtã ↄfirmat ſniaʒ:quã volumus eẽ no⸗
ſtrã. Olus em h̊ ſuffragat᷑ eis:qͥ ex vna putat
oẽs eſſe aias.Mã ſicẽ ↄuertit᷑ inquiũt puluis in
terrã ſicut fuit:⁊ tñ caro ð q̃h dictũ ẽ: ad hoĩeʒ
nõ reuertit᷑:ex qͥ ꝓpagata eſt:ſᷣ ad terrã. Uñ pᷣ⸗
mus hõ factus ẽ. Sic ⁊ ſpũs ex illius vniꝰ ſpũ
ꝓpagatus:nõ tñ ad eum reuertitur: ſᷣ ad dvñim

ꝗq quo illi datus eſt. Ueꝝ qꝛ hoc teſtimoniũ ita

ꝓiſtis ſonat: vt nõ omni modo huic opinioni
quam defendi volo videat᷑ eſſe vrium: admo⸗
nẽdam tm credidi pꝛudẽtiam tuam:ne talibus
teſtimonijs ex his anguſtijs me coneris eruere
Nã lʒ nẽo faciat optaàdo: vt veꝝ ſit qd veꝝnõo
ẽ: tñ ſi fieri poſſet optarẽ: vt hec ſnia vera ellet:
ſiẽ opto.vt ſi vera eſt:abs te liquidiſſime atʒ in
uictiſſime defendat᷑. Hec ãt difficultas etiaʒ il⸗
los ſequit᷑:q iam exiſtẽtes alibi aias⁊ ab initio
diuinoꝝ opeꝝ pᷣꝑatas: a deo mitti opinant᷑ in
coꝛꝑa. Nam ⁊ ab his hoc idem querit᷑:ſi aie in
culpate obediẽter veniunt quo mittunt᷑:cur in
puulis ſi nõ baptiʒaii vitã iſtã finierint puniũ
tur. Eadẽ pꝛſus in vtraq; ſnia difficultas eſt.
Illi ſibi vident᷑ de hac facilius exire qſtione:qᷓ
aias aſſeuerãt ꝓ meritis vite pᷣoꝛis ſinglas ſin⸗
gulis coꝛpibus iplicari. Hoc em putant eſſe in
Adã: moꝛi in carne.ſ.qᷓ ꝓpagata ẽ ex Adã ſup
plicia pẽdere:a qͥ̊ reatu inquiũt gra xp̃ᷣi liberat
puſillos cũ magnis. Hoc qadẽ recte:veracit᷑:op
timeq;:qð gra Rl̃i liberat a reatu peccatoꝛum

—

4

Pars

puſillos cũ magnis.Sʒ ĩ alia ſuꝑioꝛe vita pec
care aias: ⁊ inde pᷣcipitari in carceres carneos
nõ credo:nõ acqͥ eſco:nõ ↄſentio. Pꝛio qm ne⸗
ſcio ꝑ qͥs circũitꝰ fieri id aiũt iſti vt poſt neſcio:
q;ta volumia ſeculoꝝ iteꝝ ad iſtã ſarcinã coꝛru
ptibilẽ carnis ⁊ ſuplicia pẽdẽda redeũdũ ſit q̃
opinione qͥd hoꝛribiliꝰcogitari poſſit igtro.De
inde qͥs tãdẽ iuſtꝰdefunctꝰ ẽ:de qͥ nõ ſi iſti vera
dicũt:ſolliciti eſſe debeamꝰ:ne in ſinu Abꝛahe
peccãs in flãmas illiꝰ diuitis deijciat᷑:Cur em
nõ ⁊ poſt h̊ coꝛpꝰ peccari poſſit:ſi ⁊ añ potuit⸗
Noſtrẽo lõge alið ẽ in Adaʒ peccaſſe. AVñ diẽ
apls. In qͥ om̃s peccauerũt:⁊ aliud ẽ e Adaʒ
neſcio vbi peccaſſe: ideo in Adã.i.in carnẽ:qͥ
ex Adã ꝓpagata ẽ: tãqᷓ; in carcerẽ trudi. Illaʒ

vo opinionẽ ꝙ ex vna fiãt oẽs aie:nec diſcute⸗
re volo niſi neceſſe ſii.Atq; vtinã iſta de q̃ nũc

agimus:ſi vera ẽ:ſic abs te defendat᷑: vi h̊ ne⸗

ceſſe iã nõ ſit. Quãuis ãt deſiderẽ:rogẽ:votis

ardẽtibus exoptẽ: ⁊ expectẽ: vt ꝑ te mihi dñs
huiꝰrei auferat igrãtiã: tñ ſi qð abſit mime me

ruero: patiẽtiã mihi petã a dño ðo nr̃o:in quz

ſic credimꝰ: vt aliq̃ nobᷣ nõ aꝑiri etiã a pulſ anti
bus nullo mõ adüſus eũ murmurare debeam⸗
¶Q Weminerimus ipᷣis aplis dictũ Multa hẽo
vob dicẽ:ſᷣ nõ poteſtis illa poꝛtare mõ. In his
me indigner indignũ:ne h̊ ipᷣo etiã ↄuicar indi
gnioꝛ. Pulta em alia ſiłr neſcio:q̃ cõmẽoꝛare

vel nũerare nõ poſſum ⁊ ̊ tolerabiliter igrarẽ

niſi metuere: ne aliqᷓ iſtaꝝ opinionũ 2 illud qð

firmiſſima fide retinem incautis obreꝑet mẽti
bus:ſᷣ anqᷓ; ſciã q̃ nã eaꝝ potiꝰ eligẽ da ſit:h̊ me

nõ temere ſentire ꝓſiteoꝛ eã:q̃ vera ẽ nõ adũſa⸗

ri robuſtiſſime ac fundatiſſime fidei:q̃ xpᷣi eccle
ſia:nec ꝑpuulos hoies recẽtiſſime natos a dãna
tione credit: niſi ꝑ graʒ nomis xp̃i:quã in ſuis
ſacr̃isↄmẽdauit poſſe liberaeait.
Byalogus ab incerto auctoꝛe: ex varijs ſcbᷣ
tis ⁊ epłis ſcõꝝꝑ Auguſtini atq; Hieronymi ex⸗
cerptus atq; collectꝰ. In qͥ de oꝛigine aie:⁊ vñ
culpã zxerit diſputat᷑ In cuius pᷣ fatõne diüſe
catholicoꝝ atq; hereticoꝝ de ea q̃ſtione ſentẽ⸗

tie referun. Epla.

WMWñm apud vos

. celeſtis eloquẽtia puriſſimi fontis
. lr̃aꝝ oĩim fluẽta redũdent:ac ſoli⸗
da m vticẽ ſanitas vra cũcta firmo ſtatu mẽ⸗
bꝛa ↄtineat:miroꝛ ſtupoꝛe mẽtis attonitꝰ.Cur
ſtillicidiũ inſulani riuuli dignemi haurire nito
res coꝛꝑis infirma medẽtes. Magis ꝗ̊ que de
grecoꝝ mutuaui fontibꝰ ſitiẽtibus ꝓferã: atq;
latinoꝝ latices limpidiſſimos ad vri coꝛdis ſe⸗
eereta ꝑducã. Oꝛigenes igit᷑ qͥ nullũ ppᷣe ð aĩa
edidit libꝝ:in cathalogo eccłaſtice pᷣdicatõnis

q;tũ ad me attinet etiã h̊ͥ deputẽ. Nec qͥ p̊ ſciaʒ

aie faciẽs mentiõeʒ: hec dicit. de aia vᷣo vtx ex

ſeis traduce ducat᷑:ua vt rõ ipᷣius vel ſubſtan

tia inſerta ip̃ius coꝛꝑis ſeminibus habeaf᷑.an
vo aliud habeat inuiũ:ſi genita ẽ:aut nõ geni⸗
ta:vel certe ſi extriſecus coꝛꝑi indit᷑: nec ne nõ
ſatis manifeſta pᷣdicatõe diſtinguit᷑. Iteʒ in li⸗
bꝛo quẽ de epła apłi ad Tytũ ſcpᷣſit. Si q̊s ait
rõnẽ hũane aie reqͥrat: cũ de ea neq; ex ſeĩs tra

duce ducat᷑:neq; qð honoꝛabilioꝛ ⁊ antiquioꝛ

coꝛpoꝝ ↄpage ſit tradiderit ecclłiaſtica regula:
ꝓpt᷑ qð multi nec ↄpᷣhẽdere potuerũt ali ſen⸗
tiri oꝑtere de aĩe rõne:ſᷣ ⁊ qͥ alit᷑ ſentire vel diſ⸗
ſerere viſi ſunt:a nõnullis in ſuſpitõne habent᷑
velut noui aliqͥd introducẽtes. Fatet᷑ aũt ideʒ
ipe Oꝛigenes in pᷣfatis opuſculis.łᷣ ⁊ Euſebiꝰ
Ceſariẽſis:⁊ QRãaphylus martyr: Baſilius qᷣ
⁊ Gregoꝛius: Dichanuſq; ⁊ Ruffinus: ſilr in
ſuis vnius ſubſtãtie oẽs eſſe aias: ⁊ imoꝛtales
⁊ rõnabiles ilberi arbitrij ac volũtatis:iudicã
das ch eſſe ꝓ his q in hac vita geſſerunt.eſſe tñ
eas factas a ðᷣo qͥ vniũſa creauit ⁊ ↄdidit. Qñ
ãt facte ſint oli ſil: aut tũc ꝑ ſingulos naſcẽtiuʒ
qͥd ꝑiculi eſſe aiũt:alteꝝ e duobꝰ opiari⸗Atha
naſius Hylarius ⁊ Ambꝛoſius pᷣꝑatis iam in

vẽtre mulieꝝ:defoꝛmatiſq; coꝛꝑibus:tunc ad

pns creari aias:⁊ inſeri defoꝛmato iõ coꝛꝑi cri⸗
minant᷑. Jã vo illi qͥ ex traduce aias venire cõ
firmãt: ⁊ ſił coꝛpali eas ſeie ſeiari:ſiq̃ͥdẽ vt qͥdã

ipᷣoꝝ aff irmare ſolẽt:nõ aliud dicũt eſſe aiaʒ q;ᷓ

inſufflatõneʒ ſpũs dei:illã.ſ.quã initio facture
mundi deus inſufflaſſe dꝛ in Adã: de ipᷣa dei eſ
ſe eã ſubſtãtia ꝓfitẽtes. Quõ nõ iſti videbunt

q̃dã mõ hec pᷣter ſcbture regulã ⁊ rõnẽ pietat

aſſerere:ꝙ ſubſtãtia dei ẽ q̃ peccat:Si aia q̃ de
ſubſtãtia dei ẽ peccat:inſuꝑ etiã ꝙ ⁊ penis ſub
dẽda ſit ꝓ pctõ.Sʒ ⁊ illud ſe qð ꝑ abſurdũ eſt
incurrere nõ vidẽt:qꝛ neceſſe eſt eã ſił cũ coꝛꝑe

moꝛi: ⁊ eſſe moꝛtalẽ:ſi ſimul cũ coꝛꝑe:vel ſemi⸗
nata vel foꝛmata vł nata cẽ.Tũ deide illi.i.Ap

pollonius: Tertullianus: Põpeius: Arnobiꝰ
Lactãtiꝰ:atq; Apollinaris: qͥ vnã qͥdẽ ex nulł

ſubſtãtijs a deo factã eſſe dicũt aiaʒ.i.illam q̃ p

ma factaẽ in Adã:⁊ ex Adã oĩim hoim aias ex

iſtere: ⁊ m coꝛꝑalem ſine dubio ſucceſſionem
traducem quoq; fieri animaꝝ:etiam ipᷣi qui ali
ud oſtendunt: niſi animas eſſe moꝛtales. Si ei
ſicut animalia cetera ex ſolo ſemine oꝛiunt᷑: ita

etiam de hominibus ſentimus: vt cum coꝛpo⸗

re ſimul in eodem ſemine etiã anima defendat᷑
quid dicimus de his qui impfecti adhuc ⁊ de

ventre abſoꝛpſi ſunt: Et qui nonnunqᷓ; etiã añ

qᷓ; maſculoꝝ naturalium receptaculi ſemia ſint
ſuſcepta depereunt:? In quibus ſine dubio in⸗
uenitur ꝙ ſimul etiam ille que naturali ratione

ſeminibus inſerte erant anime: extincte ſint pa
riter ⁊ coꝛrupte:Siue g̊ᷓ ex inſufſlatõe dñi ſunt

Cro⸗

eab vn
nſple
leſumnütk
gblluatzt
hucivenre
frmnatteit
autſtt
ſeeſeaios
chruteden
foshabu
1diniris f
morkeles:n
bi.Qötal
Plerons⸗
homicida
pitauitmin
feſtareiud
eo alabpe
gdogeo
plites: vns
ſetilaudab
uatinepb
ſolecoinn
iwonansn
manupee
oßiere
nnacaden
liorß cele
Hhierony
roſq;cath
ficias: n/
ſnenqttidie
gictusq
nodi vola
Gnaleparm
tenorlunt:
terpaoin
lsrchſchtur
ſentcl
ugriplectſe
udioſuse
nellenft
guüfanſin
fleudenſ
ſcls Arbrn
meomnin⸗
busgienip
Ppelinaur
Lexißiscen
crecbilepi
ſgis cegen
fbrytnoͤſol
lt Phonn
Nügfaſek,

Kiſeſhe⸗
Nuszah
bns
tantie
gncinane⸗
ſt
unegerſiön
lloꝛ⸗ migtn
ſclaſtanege
Mtuerütaltte
Ukſennneg
lptönehtei
Fucitii
lalsst ſc⸗

mmr Blin

Rßnaſtn
eng tinonl⸗
XMüntgudci
nerlenmnchti
tmnnyidt i
dnnanoendte,
NoirDt

nsögnisnn

Cobust
ſamaüͤcpien
ducezissenti
ſeiniſctinti
vaddicitcſeiß,
crinntotere
ädeßn
Mööſfineti

lit iniig

ern iuloe
aigtheligſh
nas, pinclck
eckeäſtaicpe
dangereſen⸗
Limctelti.
Pipeied
icceci
itizzil
joinhoine
bio eclin
nnaniilli
ſenonales
ſcnineotun

Sr- Nn
= —☛ n

S=
=

S=S =
☛

A—
=

SES
— —
= =

—
—
—
=
—
=
2 —
—
—
☛n

—
2
S
S==
=
=
—

NNe.

Tractatus IIII Epiſtola

ſiue ab vna qᷓpᷣma facta ẽ:neceſſariũ ẽ ſił: vt cũ
coꝛꝑibꝰcoꝛrũpant᷑:ſic eãdẽ coꝛꝑpalibꝰetiã oꝛigi

nẽ ſumũt vᷣm ipᷣoꝝ rõnẽ.Aut ei nihil oĩio ex rõ⸗

nabili:atʒ immoꝛtali aia ꝑticipauit illð qð ad⸗
huc i vẽtre coꝛreptũ ẽ.Et repulſa ẽ illa rõ:q̃ af⸗
firmat:eã in ſeis traduce ſił cũ coꝛpibus ſeĩiatã.
aut ſi ꝑticipat:neceſſitas ĩminet ↄfiteri moꝛta⸗
lẽ eſſe aiasʒ:qð fides nr̃a vtiq; nõ recipit dño de
clarãte defunctoꝝ aias ⁊ colloquiũ apud infe⸗
ros habuiſſe:⁊ Laʒari.ſ.in btõꝝ ſedibꝰ ouãtẽ:
⁊ diuitis flagrãtẽ in incẽdijs. Eſſe nãq; aias i⸗
moꝛtales:non tm̃ diuini ſᷣ ⁊ phᷣoꝝ pleni ſunt li⸗

ꝛi. Qð talit᷑ eſſe Theobꝛotꝰ Ambꝛatiotha in

Platonis libꝛo Socrate diſputãte didicerat qͥ
homicida ſibi eſſe nõ timuit.ac ſe altiſſimo pᷣci⸗
pitauit muro:dũ ⁊ nullũ poſt moꝛtez autumat

reſtare iudiciũ:⁊ ſine diſcrimine aliqͥ meritoꝝ.
oss aias poſt coꝛꝑa eq̃lit᷑ ferri arbitrat᷑ ad celũ

qð adeo ꝓ vo tenuerũt. ⁊ ſic illos oẽs ſeculi ſa
piẽtes:vna nebula huiꝰ erroꝛis iuoluit:vt ⁊ ip
ſe tã laudabił vt putãt doctoꝛ homicide ipᷣm ſe
puati:ne pbſᷣlice occideret᷑ occiderit. Sic qᷓ; Ca
to lecto in nocte ad lucernas Platonis libꝛo q̊

imoꝛtalitatẽ aie docet:ſtricto gladio reuelatuzʒ

manu pectꝰ ſeł iterũq; pcuſſit. Redeamꝰ ad il⸗
las pᷣterea ſctõꝝ nobiliſſimas diſputatiões:nõ
in academie nẽoꝛoſe obſcuris tectas vmbꝛacu
lis:ſᷣ celeſti illuſtratas ex lumie. Beatus itaq;
lhieronymꝰ tã ſcem AVictoꝛinũ martyrẽ: qᷓ; ple-
roſq; catholicos ſecutꝰ:ſe potiꝰfieri:q; ꝓpaga⸗
ri aias:vᷣm illud qð in euãgelio ſcpᷣtũ ẽ. NPater
meꝰq̃ttidie oꝑat᷑:⁊ ego oꝑoꝛ credẽ ſigniſicauit
Sãctus qᷓ; Auguſtinꝰ hãc opinionẽ in octo ad
modũ voluminibꝰ vbis tueri cernit᷑. Sʒ cũ oꝛi
ginale pctm̃ penaſq; ꝑpuuloꝝ: qͥ ſine baptiſma⸗
te moꝛiunt᷑:declarare nitit᷑:a deo factã in Adã
⁊ ex ipᷣa oim hoim aĩias exiſtẽ:tã ſuis argumen
tis:qᷓ; ſcdᷣturaxꝝ teſtionijs:vt ẽ illud:aĩe q̃ igreſ

ſe ſunt cũ Jacob egyptũ:⁊ egreſſe ð femoꝛe illi

us:ãplecti ꝑpẽſiꝰ ↄꝑit᷑.uiꝰ aſſertõnibꝰ btũs
Gaudioſus epᷣus aĩiaꝝ ⁊ coꝛpoꝝ ꝓmptiſſimus
medicꝰ:nr̃is tꝑibꝰvnꝰmartyr:cũ nobiſcũ collo
quiũ familiarit᷑ habuiſſet ꝑ totã oꝛõnis ſue ſe⸗

riẽ euidẽtiſſimis apꝛobatõibꝰ vſus ẽ.At vero

ſcũs Ambꝛoſiꝰquẽ iã ſuꝑius int᷑ viros apłicos
mẽoꝛauimꝰ inhoneſtũ inqͥt puto aias cũ coꝛꝑi⸗

bus gñari:vt aia naſcat᷑ ex aima.qð nec aĩe ipi

ↄpetit:aut ſi certe ſingule celeſti ptãte facte ſũt
⁊ ex ipᷣis cetere nate ſunt:põt ex vna Ade aia:
credibile videri cetas naſci.ſᷣ nõ ↄuenit.qꝛ ſo⸗
li ðᷣo h̊ poſſibile fuit:vt ſimplex gnaret:nec ce⸗
teris ↄcederet᷑: qð tã myſticũ ẽ in cãẽ Saluato⸗
ris:vt nõ ſolũ a ſolis gẽulibꝰ vel iudeis:veruʒ
etiã ab ipᷣis qͥ xp̃ianos ſe dicũt incredibile pu⸗

tet᷑. hotiniani em hãc fidẽ ſpernũt nõ credũnut

deũ gñaſſe.Nã ſi eo tꝑe igit᷑ qͥ ſeiat᷑ coꝛpꝰ ⁊ aia

gis tñ diſcere qᷓ; qd doceãt igrare.

Fo.

coſtã ſublatã legimus: nõ tñ aiazʒ natã ex aia.s
ſi coſta ſecũ habuit aiaʒ:iam nõ nata ẽ:ſi detra

cta in ꝑtẽ.Sʒ nec h̊ ſcriptũ ẽ. ꝛoph̊a em Za⸗
charias int᷑ cera:qͥ plaſmas inqᷣt aiaʒ homis in
eũ.Nec Eſaias ab his diſſentiẽs ait.Sic dicit
dñs ðs qͥ feẽ te:⁊ finxit te in vtero.Sic g in vte
ro fingit᷑:iã foꝛmato coꝛpꝑi tribuit᷑. Cuʒ em oĩa
mẽbꝛa iplet coꝛpis:figurata ðꝛi coꝛꝑe: vt ſicut
aq̃ cũ ſit ſine effigie:miſſa tñ in vas figurata vi⸗
det᷑: ita ⁊ aia cũ ſit natura incoꝛꝑea ⁊ ſimplex:

foꝛmat᷑ in coꝛꝑe ſingula mẽbꝛa viuificãs.qð q;

dẽ Moyſes manifeſtiꝰtradidit dicẽs.Siqs ꝑ
cuſſerit mulierẽ in vtero hñtemæ aboꝛtiuerit:ſi
foꝛmatũ fuerit:det aiaʒ ꝓ aĩa.Si ãt infoꝛmatũ
fuerit mulctet᷑ pecunia. vt ꝓbaret nõ ineſſe ani
mã añqᷓ; foꝛmã. Itaq; ſi iã foꝛma coꝛꝑi dak : nõ
in ↄceptu coꝛꝑis naſcit᷑ cũ ſeie deriuata.nam ſi
cũ ſeie:⁊ aia exiſtit ex aia:multe ãt qͥttidie ꝑeũt
cũ ſemẽ fluxu qͥdã nõ ꝓfecit natiuitati.Sʒ ſip⸗
us reſpiciamꝰ: videbimꝰqͥd ſeqͥ debeamꝰ.Con
tẽplemur facturã Ade. In Adã em exẽplũ da⸗
tü ẽ vt ex eo intelligat᷑:qꝛ iã foꝛmatũ coꝛpꝰacce
pit aĩaʒ. Nã potuerat ðs aĩaʒ limo terre admi⸗
ſcere:⁊ ſic foꝛmare coꝛpꝰ.Sʒ rõ infirmat᷑:qꝛ pᷣ⸗
mũ optebat domũ ↄpaginari:⁊ ſic hitatoꝛẽ in⸗
duci. Aia certe qꝛ ſpũs ẽ:in ſicco hĩtare nõ pot
deo in ſanguine fert᷑.Cũ &̊ coꝛꝑis liniamẽta cõ
pacta nõ fuerint: vbi erit aia: An foꝛas vagat᷑
qᷓ;diu imitat᷑:Cũ rõ tradat ſic dari eã: vt aia in
coꝛpus nõ ocioſa vaget᷑.Sʒ ex qͥ det᷑: dicant 4
aliud putãt ex mare an ex feia⸗ Non ↄuenit:q⁊

aliud in exẽplo ẽ.pꝓponunt em̃ ex viro cũ coſta
datã ⁊ aiaʒ:qð multis rõnibus infirmari docui

mus. Vñ foꝛte videat᷑ dari ex feia:maxie ppt
Saluatoꝛẽ:quẽ ſcimꝰ ſine ↄplexu carnis ð ſpũ
ſcõ natũ ex feia:qð ſi arbitrant᷑ plus dãt femis

Aluctoꝛitatẽ em̃ viri mutãt in feiaʒ. Cũ em taʒ

coꝛꝑis qᷓ; aie oꝛiginẽ ex viro dicãt:ↄuertunt ſe
vt id qð potiꝰ ẽ ex muliere dicãt.i.aiaʒ:qð vo
minꝰex maſculo.i.coꝛpus.Cũ manifeſtũ ſit oꝛ⸗
dinẽ exẽpli a deo traditũ immutarinõ poſſe.d
Saias ex vna ꝓpagari aſſerũt: ⁊ nõ in coꝛpoꝛa
iuxẽ exẽplũ pᷣmi hois a deo qͥttidie fieri: anathe
ma ſint. Auguſti. Sãcte frat᷑ Hieronyme cõ
ſulẽs te de his qᷓ neſcio oꝛo deũ vt frnctuoſum

eſſe nobᷣ velit. Quãqᷓ; em̃ te multo qᷓ; ego ſim e⸗

tate maioꝛẽ. tñ etiã ipᷣe iã ſenex ↄſulo.Sʒ ad dit
ſcendũ qð opus eſt: nulla mihi etas ſera videri
põt:qꝛ ⁊ ſi ſenes magis decet docè Gdil cẽ:ma
eron:
Beate papa Auguſtie in ſcpturaꝝ ſi placet ca.
po ſine nr̃o inuicẽ doloꝛe laudamus. Noli igit

qnoꝝ exiſtimare nos numero:mec ſapiaʒ canis

reputes:ſ canos ſapia ſcpᷣtura teſtãte:cani ho⸗

minis pꝛudẽtia eiꝰ. Noli inqᷓ; fidẽ pẽſare tꝑibꝰ
ne me iccirco melioꝛẽ putes: ꝙ pᷣoꝛin D exer⸗

Tars

citu cepim militare. Augu. Accipeigit: ⁊
mihi peto aꝑire:atq; diſſerere nõ queris.Que

ſtio de gia multos mouet:in qbus ⁊ me eſſe ↄfi
teoꝛ.n qͥd de aia firmiſſime teneã non tacebo.

liero. Metiris nos vtutibus tuis:⁊ puos

magnꝰextollis:vltimãq; ptem ↄuiuij occupas

vt priſſamilie iudicio pueharis. Sʒ velle fate⸗
petẽti dat᷑:pulſanti aꝑit᷑: q̃rẽs iuenit: diſcam⸗
in terra:qꝝ nobᷣ ſcia ꝑſeueret in celo. Augu.
Certus etiã ſum aiaʒ nulla dei culpa:nulla dei
neceſſitate vel ſua:s ꝓpᷣa volũtate in petm̃ eſſe
collapſam

ius:vel ſue volũtatis vtute tãqᷓ; ſibi ad h̊ ſuffi-

ciẽte:vel ipᷣius coꝛpis moꝛte:ſᷣ gra dei ꝑ Jeſuʒ
xpᷣm dñm nr̃m. Hiero. Aia immoꝛtalis:in⸗
uiſibilis ⁊ incoꝛꝑalis ẽ:ſᷣm gratioꝛẽ dico coꝛpo
ris nr̃i ſubſtãtiã:dico vel eo certe tꝑe puniet᷑:⁊
ſuppliciũ ſentiet: qñ pᷣſtinuʒ coꝛpus receꝑit: vt

cũ qͥ peccauit:cuʒ ipᷣo puniat᷑. Augu. Dicit᷑

ceptio hũana ſic ꝓcedere:bᷣmis ſex diebus q̃⸗

ſi lactis hẽat ſiłitudinẽ:ſequẽtibus nouẽ diebꝰ

Qjuer tat᷑ in ſanguinẽ. Deinde.xij.diebus ſoli⸗
det: reliqͥs. xv. foꝛmet᷑ vſq; ad ꝑfecta liniamẽ⸗
ta oim mẽbꝛoꝝꝑ. ⁊ hinc iã reliqͥ tpe vſq; ad tpᷣs

tus magnitudine augeaf. Hiero. Sicut ne
ſcis viꝗ ſpũs ⁊ aie ingrediẽtis in puulũ:⁊ igno
ras oſſiũ ⁊ venaxꝝ varietates in mẽte pᷣgnãtis:

gu ex vili elemẽto coꝛpus hois in diuerſas ef
figies artuſq; variet᷑: ⁊ de eodẽ ſe eie aliud mol⸗
leſcat in carnibꝰ:aliud duret᷑ in oſſibꝰ: aliud in

yVenis palpitet:alið liget᷑ in neruis:ita dei oꝑa

fſcire nõ poteris qͥ factoꝛ ẽ oim. Auguſti. Se

gie incarnatiõe vtꝝ ex illa vna q̃ pᷣno hoĩ data
E:ſic certe ꝓpagent᷑. An ſingulis qᷣbuſq; noue
etia mõ ſiat. An alicubi iã exnñtes: vel mitrãtur
diuinitus:vel ſpõte labant᷑ in coꝛ a. Que naʒ
ſit eligẽda opinio ſcire deſidero. Hiero. Su

h aie ſtatu memini vre qſtiücule:imo maxie ec

cleſiaſtice qᷓ̃ſtionis. Atꝝ lapſa ð celo ſit: vt NPy
thagoꝛas phs oẽſq; Nlatonici⁊ Oꝛigenes pu
lat: an ꝓpa dei ſubſtantia: vt Stoyci ¶ani⸗
cheus ⁊ inſana pᷣſcilliani hereſis ſuſpicant᷑:an
in theſauro habeant᷑ dei oli dite:vt qͥdam ec⸗
cleſiaſtici ſtulta ꝑſuaſione ↄfidunt:an qttidiea

deo fiãt: ⁊ mittant᷑ in coꝛpa ᷣm illud qð in euã⸗

gelio ſcbtũ ẽ. Rr meus vſq; modo oꝑatr᷑:⁊ ego
opꝑoꝛ:an certe ex traduce:vt TertullianꝰApol
linaris: ⁊ maxia ꝑs occidẽtalium autumãt: vt
quõ coꝛpus ex coꝛpe:ſic aĩa naſcat᷑ ex aĩa:⁊a ſili
cũ bꝛutis aiantibus ↄditõe ſubſiſtat. Augu.
oc certe ſentis ꝙ ſingulas aias ſinglis naſcẽ⸗
tibus etiaʒ mõ ðs faciat:cui ſniene obijciat᷑:ꝙ

oss creaturas ſexto die ↄſumauerit ðs: ⁊ ſepti
mo reqᷣeuerit:adhibes teſtimoniũ ex euãgelio

prmeus vſq; nüc oꝑat᷑. Hiero Quid em am

:mec liberari poſſe de coꝛpe moꝛi hu

biguitatis in dicto ẽ: vt diuerſe intelligẽtie tri⸗
buat᷑ occaſio? Cõſtat:⁊ ſuꝑ i̊ nulla ↄtentio eſt

Augu. Doce gqſo: q̃ doceã: doce qð teneã.
Et dic mihi ſi aie ſigillatiʒ in ſingulis: hodieq;
naſcẽtibus fiũt: vbi in ꝑuulis peccẽt:vt indige
ant in ſacẽo R=ei remiſſione peccati peccãtes in

3 velle! Aldã: ex qͥ caro ẽ ꝓpagata peccati. aut ſi nõ pec
oꝛ:hᷣ eniti pᷣfero:mgrm renuẽs:comitẽ ſpOdeo.

cant:qꝗ iuſticia creatoꝛis ita pctõ obligant᷑ alie⸗

no⸗Cũ exinde ꝓpagatis mẽbꝛis moꝛtalibeinſe
runt᷑: vt eas niſi ꝑ eccłaʒ ſubuẽtũ fuerit:dãna⸗

tio ↄſequat᷑.cũ in eaꝝ ptãte nõ ſit: vt eis poſſit
gra baptiſmatis ſubuenire. iero. Alienati

ſunt pctõꝛes a vulua:errauerũt ab vtero: locu

ti ſunt falſa.ſtati vt nati ſunt ſubiacuere petõ:

in ſiłitudinẽ pᷣuaricatõis Ade. q̃ ẽ foꝛma futu⸗

ri. Illud q; qd in volumie Job ſcpᷣtũ ẽ:nunqͥd
mũdus erit hõ coꝛã deo aut in oꝑibus ſuis irre
pᷣhẽſibilis vir:Si aduũſus famulos ſuos nõ cre
dit: ⁊ ãgelos ſuos pꝛauũ qͥd repperit:quanto
magis in his qͥ habitãt domos luteas: e qͥbus

⁊ nos eodẽ luto ſumꝰ: Nullus em abſq; pctö:

nec ſi vnius qͥdẽ diei fuerit vita eius.Si ei ſtel

lenõ ſunt mũde in ↄſpectu dei: qᷓto magis ver
mis ⁊ putredo:⁊ hi qͥ pctõ offendentis Adã te

nent᷑ obnoxij? Augu. Obſecro te quõ heco
pinio defendit᷑: q̃ credunt᷑ aie nõ ex illa vnapᷣ⸗

mi hois fieri oẽs:ſᷣ ſicut illa vna vni: ita ſingu⸗

lis ſingule.Ea vo q̃ dicunt᷑ alia ↄ hanc opinio

nẽ facile me puto poſſe refellere.ſicuti eſt illud:
qgð qͥdã ſibi eã vident᷑ vꝛgere:quõ ↄſi ummaue⸗
rit ðs oĩa oꝑa ſua ſexto die:⁊ ſeptio die requie
uit:ſi nouas adhuc aias creat. Quibus ſi dixe

rimus qð ex euãgelio ſupꝛa poſuiſti. Pr me⸗
vſq; nũc oꝑat᷑:rñdet᷑ oꝑat᷑:dictũ eſt inſtitutas

adminiſtrãdo:nõ nouas inſtituẽdo. Hiero.

Hic locus apud imꝑitos ⁊ ſepᷣturaꝝ ſcãx medi
tatõeʒ vſumq; ⁊ ſciaʒ nõ hñtes: videt᷑ opinio⸗
ni tue pᷣma frõte blãdiri. Ceteꝝ diſcuſſus facile
ſoluit᷑.⁊ cũ teſtimonia ſcpturaꝝ alijs ↄpaueris
teſtimonijs: ne ſibi ſpũſſctũs ꝓ q̃litate locoꝝ ⁊
tempoꝝ videat᷑ eſſe ↄrius:Fᷣm illud qð ſcriptũ
eſt. Abyſſus abyſſum inuocat in voce cathara

ctaꝝ ſuaꝝ.Cerno qͥ tua tẽdat aſſertio.ſᷣ de hoc
in poſterioꝛibus diſſerendũ ẽ:ne dũ miſcemus

q̃ſtionibus qᷓſtiones: obſcurã audiẽtibus intel⸗
ligentiã relinqmus. Auguſti. Nexꝑ ẽ gare⸗
bus qᷓ̃ nõ erãt inſtituẽdis reqͥeuit.⁊ h̊ veꝝ ẽ:q

nõ ſolũ gubernãdo q̃ fecit veꝝ etiã aliqͥd nõ qð

nõdũ eſt:ſᷣ qð iã creauerat nũeroſius creando:

vſq; nũc oꝑat᷑. Ael ſic&̊ vel alio qͥlibet mõ exi⸗
mus ab eo qð nob obijcit᷑ de requie dei ab oꝑi

bus: ne ꝓpterea nõ credamus nũc vſq; ſieri a⸗
nimas nouas: nõ ex illa vna: ſicut illã vnam.
Nã qð ðꝛ.q̃re facit aĩas eis qͥs nouit cito moꝛi⸗

turos: poſſumus rñdere parẽtũ hinc pctãvłcõ
uinci vel flagellari. Hiero. Suꝑ qͥ qd mihi

Crot

ncerckrin

chonind

ſoeßo!
ſ geſu
atmniluae
ugu.
ſelerel
lerinis ⸗
aſtrereme
engnaulab.
nultacogit
.Etadipe
toadfurt
furatuse.
ſuaſeiggfe
gu.elegaͤti
nullas mih
hacqſtione
nultaboad
gpeis
pugentepi
Pudeerot
gilishol
1mdäsr
ddigein
wopotfa
cutpoſſun
icedun
factareca

geglus.

ſenos ſen

lns. Nol.
ldereipq
cplſimot

henas petij
iͤguſtis:
lienspenas
aioqnere
herpianeger
dolinbusno
Wledust⸗
ncinibnotte
cank deblit
bünmädis
ſtaſhnepla
Milkzgeant
lereſſeref,
Penitere.
Din in n
nüehdeg
tmcalötusi⸗
fin. Aug
veniz dep
raudinsn
aci irimu

ühaanehai⸗
Azifanmn
Pbſchiinne
mopbsſuene
mulosſucstöe
Arepenrtnn
os lulengtce
usen abigpei
neius Gift
ei: Gtomager
bftendenns Din

dſeckoteqtalan

zienöerium
lazhugt
chaeſonciik
nen Ounsſd.
nugi Pind
i didtthu
Uſtninn hen,
1lömnz iznl
hines: nuf chni⸗
u: Muſishde
Ps
5pitueſc
niudclrn
Ctiroetenban
ulenokded
Ienedinſenn
rincitmnenie
Gn Vaign
D
yerai
gücoftegt
Aaloiſt
de regniede
us ttfen
urfſiin
isnou,
ritikien

Dpiconn

—
=
= =—
= —

=—
= S=ẽꝛ

1
97
9

=
= =
= —

r
—
=
—
—

—,ß/
S=
=

=
== =
= =
=
=
—

—
=☛
—
—
— *

—
SE

S.
= =

Tractatus IIII

vigderet᷑: in opuſculis S Ruffinũ olim ſcripſiſ⸗
ſe noui:aduſum eũ libellũ quẽ ſcẽ mẽoꝛie Ana⸗

ſtaſio eo Romane eccłe dedit. In qͥ lubꝛica ⁊

ſtulta ac ſubdola ↄfeſſione dũ auditoꝝ ſimpli

citati illudere nitit᷑: ſine fine imo ꝑfidie illuſit.
Augu. Qð in libꝛo aduſum Ruffinũ poſuiſti
qᷓſdã huic ſnie calũniari: ꝙ deũ dare aias adul

terinis ↄceptibus videat᷑ indignũ.vñ conan
aſtruere meritis geſte añ carnẽ vite aias qſiad
ergaſcula hmõi iuſte poſſe ꝑduci:nõ me mouet

multa cogitantẽ: qbus hec põt calũnia refuta⸗
ri.Et qð ipᷣe rñdiſti:nõ eſſe vitiũ ſemẽtis in tri⸗

tico qð furto ðꝛ eſſe ſublatũ:ᷣ in eo qͥ frumenta

furatus ẽ. ec iccirco terrã ñ debuiſſe gremio
ſua ſeia ↄfouere:qꝛ ſatoꝛ imũda ea piecerit ma
nu:elegãtiſſima ſititudo ẽ.quã ⁊ anqᷓ; legerem
nullas mihi obiectio iſta de adulterinis fetibꝰ i

hac q̃ſtione faciebat ãguſtias gñaliter intuenti

multa bõa deũ facere etiã de nr̃is malis pꝛauiſ
qꝙᷓ; pctis.Aialis aũt cuiuſcũq; creatio ſi habeat
pꝛudentẽ piũq; ↄſideratoꝛẽ:ineffabilẽ creatoꝛi
laudẽ excitat: qᷓ;to magis creatio nõ cuiuſſibet
aialis:ſᷣ hoĩs: Si aũt cã creãdi q̃rit.nulla citiꝰ
⁊ melius rũdet᷑: niſi qꝛ creatura dei bona eſt.⁊
