tuoſa ẽ:eccleſiaſticã ſimplicitatẽ inter philoſo⸗
phoꝝ ſpineta concludemꝰ⸗Quid Ariſtoteli:⁊
NMaulo: Quid laren et Petro: At ille eni
pꝛinceps philoſophoꝝ:ita h̊ aploꝝ fuit: ſuper
quẽ eccłia dñi ſtabili mole fnndara eſt:que nec
impetu fluminis nec vlla tempeſtate cõcutitur
Atti. Rhetoꝛicaris. ⁊ dum mihi obije phi⸗
loſophiã: ad oꝛatoꝝ caſtra trãſcẽdis. Veꝝ au⸗
di qͥd idẽ dicat oꝛatoꝛ tuꝰ.deſine cõibus locis:
domi nobis iſta naſcut. Crito. Nulla hic
eloquẽtia ẽ:nullus oꝛatoꝝ timoꝛ: quoꝝ deſini
tio ẽ: dicere ad ꝑſuadẽdũ accõmodate. Sʒ pa
rũ puro ᷣmone qrimus veritatẽ:aut dñm non
impoſſibilia pᷣcepiſſe.vt ſint in culpa:qͥ poſſibi
lia nõ fecerũt:aut ſi nõ pñt fieri:nõ eos qui im

I

poſſibilia nõ faciũt:v eũ qͥ impoſſibilia pᷣcepit:
qð nefas dictu ſit:ↄuinci iniuſticie. Atti.

Vigdeo te ↄtra moꝛes tuos vehemẽter eẽ com⸗

motũ:⁊ ꝓpterea argumẽtari deſinam.ſᷣ parũ⸗

per te iterrogabo: qd de illo apłi loco ſentias:
quẽ ſcribit ad philippẽſes:non qꝛ iã accepi:aut

iã ꝑfectꝰ ſũ. Perſequoꝛ aũt: ſi cõpꝛehẽdã: in qͥ

et appꝛehẽ ſus ſũ a xp̃o. Fratres ego me necdui

arbitroꝛ cõpꝛehẽdiſſe.vnũ aũt poſterioꝛũ obli

uiſcẽs:ad ea qᷓ poꝛa ſũt me extẽdẽs:iuxta ꝓpo
ſitũ ſequoꝛ ad bꝛauiũ ſuꝑne vocationis dei:in

xpᷣo ieſu.qͥtquot ergo ꝑfecti ̊ ſapiamꝰ:⁊ ſi qͥd
aliter ſapitis:hoc qͥʒ deus vobᷣ reuelauit:⁊ ce⸗
tera:q̃ te ſcire non dubito:⁊ nos bꝛeuitatis ſtu
dio pᷣterimꝰ Bicit ſe necdũ cõpꝛehẽdiſſe:⁊ nec
dũ: ⁊ nequaqᷓ; eẽ ꝑfectuʒ :ſ inſtar ſagittarij ad
ꝓpoſitũ:⁊ ad ſignũ iacula dirigere:quẽ ſigniſ

cantiꝰgreci ꝙ&»ww o noiant: ne ſagitta ad par

tem declinãs alterã imꝑitũ oſtẽdat ſagittariũ.
Et aſſerit pᷣteritoꝝ ſe ſꝑ obliuiſci:⁊ ad boꝛa ſꝑ
extẽdi:ꝑ q̃ docet pᷣterua negligẽda:⁊ fut̃a cu⸗
piẽda vt qð hodie ꝑfeciũ putauit: dũ ad meli

oꝛa ⁊ poꝛa extẽdit᷑: cras ipfectũ fuiſſe ↄuincat

Atq; ita ꝑ ſingulos gradus:dũ nunqᷓ; in ſtati⸗

one:ſʒ ſemꝑ in curſu ẽ imꝑfectũ doceat qð ho⸗

mines putabamus eẽ ꝑfectũ ſolãq; ꝑfectioneʒ
vera iuſticiã dei tm votutibus coaptãdã:Fᷣm

pꝓpoſituʒ inqᷣt. erſequoꝛ bꝛauiũ ſuperne vo⸗

cationis dei in chꝛiſto ihdu. O apoſtole Paule

ignoſce mihi:quaſi homũculo mea vitia conſi
tẽti. Si audacter interrogemus dicis te necdũ
accepiſſe: ⁊ necdũ cõpꝛehendiſſe:⁊ necdum eẽ

ꝑfectum: a pᷣteritoꝛum ſemꝑ obliuiſci:⁊ ad pꝛi
oꝛa te extendi.ſi quo modo poſſis occurrere in

reſurrectione moꝛtuoꝛũ:⁊ conſequi bꝛauiũ ſu⸗
perne vocationis: ⁊ quomodo ſtatim infers qͥt
quot ergo ꝑpfecti hoc ſapimus ſiue ſapiamus.

diuerſa enim ſũt exemplaria.et quid ſapimus
ſiue ſapiamus nos eſſe ꝑfectos:cõpꝛehendiſſe
quod nõ cõpꝛehendimus.accepiſſe qð non ac⸗

cepimus.eſſe ꝑfectos qui nõdũ perfecti ſumꝰ:

Quid ergo ſapimus imo qͥd ſapere debemus

ꝓfecti non ſumus: imperfectos nos eſſe cõſite⸗
ri: ⁊ necduʒ compꝛehendiſſe: nccdũ accepiſſe?⸗
lhec eſt hoĩs vera ſapiẽtia imꝑfectũ eẽ ſe noſſe

Atq; vt ita loquar cunctoꝝ in carne iuſtoꝝ im

pfecta pfectio eſt. Uñ ⁊ in puerbijs legimꝰad

intelligendã iuſticiã verã Eiſi eni ect ⁊ falſa iu

ſticia:nunqᷓ; dei vera iuſticia diceret᷑. Et in oo

dem apoſtoli loco ſequit᷑.Et ſi quid aliter ſen⸗
titis: æ hoc vobis deus reuelauit. Rem nouaʒ
audio:qͥ paulo ante dixerat:nõ qꝛ iam accepi:
aut qꝛ iam ꝑfectus ſum. Et vas electionis qͥ ꝓ
ↄfidẽtia habitãtis in ſe xp̃i audehat loqͥ:an ex
pimẽtuʒ q̃ritis eius qͥ in me loqᷣt᷑ xpᷣs:⁊ tamen
ſimpliciter fatebat᷑ ſe nõ eẽ ꝑfectum.nũc vero

aſ
ice
gnu
ſeau⸗
ſnb
ſecd
ſene
nus

pfecl
4

feuel
Per
dele
Prun
duo⸗
veri
dom
litai
ſtſc⸗
luſtia
ke
ſaben
faioi
non⸗
1h.
hot
cell
por⸗
i.
ſcimin
ſerſe
ſunt..
jetune
partett
blni⸗
Gforrag
htiltina
cumeo⸗
gaminn
ſhentuf⸗
Lihen
ehng. E
daſpie
ſucoob⸗
mnui⸗
mlipe
Mce
busrgn
eſepfe
fteyen
oniur
opatioe
Crito
ghiͤſen⸗
Glbſtices

SN
2

dis:umpe
Monisr

Nchüdſen

inſgnm

geggiſpee
eſgunn

undiag nel
nifulkeyunen
dinmöniri
tüdecencöbe

ſgicggſeneg
Nsconiͤt/
auiiſpnrre
Dmotrpe.
lonam
nsdluntl
Gſentnadnd
dokluant
oſsc
nſegui bohkn
Pkunninn
ss ſueſppem

— See-
S⸗

Tractatus II

qͥ ſibi ppᷣe denegabat mittit ĩ turbã: iungitq;
cũ ceteris:⁊ ait quotquot ergo ꝑfecti hoc ſapi
amus. Sed qua ratione hoc dixerit exponit i

ſequentibꝰ.oc inquit ſapiamus qui volumꝰ
ſᷣm humane fragilitatis modulũ eſſe perfecti:

necdum nos acccepiſſe: necdum cõpꝛehendiſ⸗

ſe:necdũ eſſe ꝑfectos.⁊ quia necdum ꝑfecti ſu

mus:⁊ foꝛſitan aliter ſapimus qᷓ; poſcit vera ⁊

Pfecta ꝑfectio:ſi qͥd aliter ſapimus ⁊ aliter itel
igimus qᷓ; dei habet ſciẽtia.⁊ hoc nobis deus

reuelauit.vt pᷣcemur cum Bauid:atq; dicamꝰ

Reuela oculos meos: et cõſiderabo mirabilia
de lege tua. Ex quo ꝑſpicuum eſt: duas in ſcri

pturis ſanctis eſſe ꝑfectiões:duaſq; iuſticias:
duos timoꝛes.pꝛimã ꝑfectionẽ ⁊ incõparabilẽ
veritatẽ ꝑfectãq; iuſticiã dei vtutibus coaptã
dam Secundã autẽ que competit noſtre fragi
litati. Juxta illud qð in pſalmis dicit᷑. Non iu

ſtiſicabit᷑ in cõſpecru tuo omis viuens.ad eoam
iuſticiã:que non cõparatione:ſed dei ſciẽtia di

cit᷑ eſſe ꝑfecta. Yob quoq; ⁊ Zacharias ⁊ Eli⸗
ſabeth iuſti dicti ſũt ᷣm eam iuſticiam q̃ poſſit
in iniuſticiã aliquando mutari: ⁊ nõ ſm illaʒ q̃
nunqᷓ; mutari pot:q̃ dici᷑:Ego ſũ:⁊ nõ mutoꝛ
⁊ hoc eſt qð apoſtolus alio loco ſcribit. Eteni

nõ eſt gloꝛiſicandũ qð gloꝛificatũ eſt ꝓpter ex⸗
cellẽte m gloꝛiã. ꝙ videlicet legis iuſticia ad cõ
parationẽ euãgelice gratie nõ videat᷑ eſſe iuſti

cia. Si eni ait qð deſtruit᷑ gloꝛioſũ ẽ:młto ma⸗

gis qð ꝑmanet erit in gloꝛia. Et iterũ:ex parte

ſcimus:⁊ ex parte ꝓphetamus.Cum autẽ ve⸗

nerit qð ꝑfectum eſt:deſtruent᷑ illa:que ex ꝑte

ſunt. Et videmus nunc ꝑ ſpeculũ in enygma⸗

te:tunc autẽ facie ad faciẽᷣ. Nunc cognoſco ex

parte:tunc cognoſcã ſicut ⁊ cognitus ſum: vti
pſalmis.Eirabilis facta eſt ſciẽtia tua ex me
cõfoꝛtata eſt:⁊ non potero ad eam. Etiterum.
exiſtimabã cognoſcere:hoc laboꝛ eſt in conſpe

ctu meo:donec introeã in ſanctuariũ: ⁊ intelli⸗

gam in nouiſſimis eoꝛũ.Et in eodẽ loco.vt iu⸗
mentũ factus ſum apud te:⁊ ego ſemꝑ tecum.
Et lhieremias.Stultus factus eſt oĩs hõ a ſci
entia. Et idem Paulꝰ apoſtolus. Fatuũ inqᷣt
dei ſapientiꝰ eſt hominibꝰ. Et multa alia: que
ſtudio bꝛeuitatis omitto. Crito. Argute
mi Attice:memoꝛiterq; dixiſti. Sʒ laboꝛ tuꝰet

młiplex teſtimonioꝛũ replicatio mee pti ꝓficit
Neq; eni ego hoĩiem deo cõparo:ſed alijs hoi⸗

bus:quoꝛũ collatione qui ſtudiũ dederit: põt
elſe ꝑfectus.Ac per hoc qñ dicit᷑. Homo pᷣt eẽ
ſine peccato:ſi voluerit:iuxta menſuraʒ hois:
non iuxta menſurã dei dicit᷑. maieſtatis cuius

cõpatiõe nulla creatura põt eẽ ꝑfecta. Atti.

Fo. LXII

Epla XVII

re ab alio: et diuerſas eſſe in hoibus iuſticias:
nulli dubiũ eſt: ⁊ vel maioꝛem eſſe alium vł mi
noꝛem.⁊ tamẽ ᷣm ſtatum ⁊ menſurã ſuam poſ

ſe iuſtos noiari:qui alioꝛũ cõꝑatione non iuſti

ſũt. Verbi gratia Paulus apoſtolꝰ vas electi⸗
onis:qͥ plꝰ oibus apoſtolis laboꝛauit:vtiq; iu⸗
ſtus erat:qͥ ſcribens ad Timotheũ.Certamen
bonũ certaui:curſũ cõſumaui.ſidẽ vᷣuaui.ð ce⸗
tero repoſita eſt mihi coꝛona iuſticie: quã red⸗
det mihi dñs in illa die iuſtus iudex.non ſoluʒ

aũt mihi:ſed oibus qͥ diligũt aduẽtũ eius.Ju⸗

O Critobole hec memoꝛãs mecuʒ facis.⁊ ego

eni h̊ ſentio:nullã creaturã m verã cõſumatã

q; iuſticis poſſe eſſe ꝑfectam. Ceteꝝ aliũ differ

ſtus erat ?⁊ Timotheus diſcipulꝰ eius ⁊ imita⸗
toꝛ:quẽ docet qͥd agere debeat:⁊ quẽ modũ te
nere vtutũ. Putamꝰne vnã ⁊ eandẽ in vtroq;
fuiſſe iuſticia?⁊ nõ plus hr̃e meritoꝝ euʒ:qͥ plꝰ

in oibus laboꝛauit: Multe maſiones ſũt apð

patrem: qꝛ ⁊ merita diuerſa. Stella a ſtella dif
fert in głia.⁊ in vno eccłie coꝛꝑe mẽbꝛa diuer⸗
ſa ſũt. Habet ſol fulgoꝛẽ ſuuʒ.Luna qͥʒ noctis

tenebꝛas temꝑat.⁊ qnq; ſydera alia q̃ vocãtur

erratia:diuerſis ⁊ curſibus ⁊ luminibꝰceluʒ ꝑ⸗

agrant. Innumerabiles ſũt alie ſtelle:qᷓs mica

re in firmamento cernimꝰ. In ſingulis diuerſa

ſüt lumina.⁊ tamen in ſua vnaqueq; ꝑfecta eſt
ita dũtaxat vt cõparatione maioꝛis ꝑfectione

careat In coꝛpoꝛe quoq; cuius membꝛa diuer
ſa ſunt:aliud oculus:aliud manus: aliud pes
agunt. VUnde ⁊ apoſtolus dicit. Nõ põt oculꝰ
dicere manui:mon es mihi neceſſaria Aut iteꝝ
caput pedibus:nõ deſidero operam veſtram.
Nundqᷣd omes apoſtoli:nunqͥd omes ꝓphete:
nunqͥd omnes magiſtri:nũqᷣd omes cũctas ha

bent virtutes: nunqͥd omes donationes habẽt
ſanitatũ: nunqͥd omes linguis loqunt᷑: nundd
oẽs interpꝛetantur? emulamini dona maioꝛa.

Omia autẽ hec oꝑatur vnus atq; idem ſpũs:
diuidens ꝓpꝛia vnicuiq; pꝛout vult. In quo

diligenter attende ꝙ non dixerit: ᷣm qð vnum

quodq; membꝛũ cupit:ſed ᷣm ꝙ ipᷣevult ſpũs
Neq; eni dicere põt vas figulo ſuo: quare ita
vel ita me feciſti? Aut non habet figulus pote⸗
ſtatem de eodẽ luto aliud vas facere i honoꝛẽ:
aliud in cõtumeliam. Unde cõſequenter adie⸗

cit emulamini dona maioꝛa. In fide ⁊ iduſtria
plus ceteris chariſmatibꝰ habere mereamur:

melioꝛeſq; ſimus is: qui cõparatione noſtri in
ſecũdo vel tertio gradu poſſti ſunt. In magna
domo vaſa diuerſa ſunt:alia aurea:alia argen
tea:enea:ferrea:ligneaq;. Et tamen m modu
lum ſuũ: cũ eneũ vas ꝑfectum ſit: cõparatiõe
vaſis:imꝑfectum dicit᷑. Rurſũq; argenteũ au
rei collatiõe deterius eſt. Atq; hoc mõ dum ſi⸗
bi inuicem cõparãt᷑:imꝑfecta et ꝑfecta ſũt oia
In agro terre bone ex vns ſemẽte tricenariꝰ et
exagenarius: ⁊ cẽtenarius fructus exoꝛitur:

ipis numeris iudicat᷑ impar eſſe qð naſcit᷑.Et

Fdars

*

tm in ſuo genere ꝑfecta ſunt ſingula. Eliſabeth

2 Lacharias q̃ͥ teſtimonio quaſi impenetrabi⸗
li vteris clypeo nos docere pñt:quãto inferio
res ſũt beate marie matris ſanctitate: q̃ conſci⸗
entia in ſe habitãtis dei bibere ꝓclamat. Ecce
eni ex hoc beataʒ me dicent oẽs generationes.
Quia fecit mihi magna:qui potens eſt:⁊ ſan⸗
ctum nomen eius.Et miſericoꝛdia eius a ꝓge⸗

nie in ꝓgenies timentibus eũ.Fecit potẽtiã in

bꝛachio ſuo. In quo aiaduerte:ꝙ beatã ſe eſſe
dicat:non ꝓpꝛio merito atq; vᷣtute: ſed dei ĩ ſe
habitantis clemẽtia. Ipſe quoq; Johes: quo
maioꝛ non fuit inter natos mulierũ:parentibꝰ
ſuis melioꝛ eſt. Nõ eni ſolum hoibus:ſed ⁊ an
gelis teſtimonio dñi comparat᷑.Et tamẽ qͥ cun
ctis hoĩbus erat maioꝛ i terra: minimo i reguo

celoꝛuʒ minoꝛ fuiſſe ꝓꝑhibet᷑. Quid mirũ in col

latiõe ſctõꝝ alios eẽ melioꝛes:⁊ alios iferioꝛes
cũ econtrario h̊ liquide itelligi poſſit: Ad HHie
ruſalẽ dicit᷑:que multis peccatoꝛũ erat cõfoſſa
vulneribus l ſicgia Godoma exte n
Sodoma ꝑte iuſta ſit.que ineternos collapſa
cineres audit. er Eʒzechiel Sodoma reſtitu
etur in antiqͥs: ſed ꝙ cõparatione ſceleratoꝛis

hieruſalẽ hec iuſta videatur. illa eni dei filium

trucidauit. Hec ꝓpter abundantiã panis. ⁊ ꝑ

feſtius fiet:qᷓ;diu habemꝰtheſauꝝ iſtũ in vaſis
fictilibꝰ:et fragili carne circũdamur:imo moꝛ⸗
tali ⁊ coꝛruptibili. Beatos eẽ nos credimus:ſi
in ſingulis vtutibꝰ:partibuſq; vtutũ:deo ſub
iecti ſumꝰ. Cũ aũt moꝛtale hoc indutũ fueriti⸗
moꝛtalitate:⁊ coꝛruptiuũ h̊ incoꝛruptiõe veſti
tũ:⁊ abſoꝛpta moꝛs fuerit in xpᷣi victoꝛia:tunc
deus erit oĩa in oibus. At non ſit tm in Salo⸗
mone ſapientia:in Dauid aĩ mãſuetudo:i hhe
lia ⁊ Finees zelus:in Abꝛaam ſfides:in Petro
cni dictũ eſt. Simon iohãnis amas me:pfecta
dilectio.in electiõis vaſe ſtudiũ pᷣdicãdi.Et in
ceteris:vel bina:vłtrina. Sed totus in cũctis
ſit:⁊ omni vᷣtutum choꝛo ſanctoꝛũ numerꝰ glo
rietur:⁊ ſit deus omnia in omnibꝰ. Crito.
Nullꝰergo ſanctoꝝ:qᷓ;diu i iſto coꝛpuſculo eſt
cũctas põt hr̃e vᷣtutes: Atti. Nullus:qꝛ
nunc ex ꝑte ꝓphetamus: ⁊ ex ꝑte cognoſcimꝰ

HNec eni poſſunt oĩia eſſe in oibꝰhoibꝰ:qꝛ non ẽ

luxurie magnitudinẽ exceſſit moduʒ libidinis

Publicanus i euãgelio qͥ ꝑcutiebat pectus:q̃⸗
ſi theſaurũ cogitationuʒ peſſimaꝝ: 2 2ↄſcientia

delictoꝛũ oculos non audebat tollere:ſuꝑbien

tis phariſei collatione fit iuſtioꝛ. Et Chamar
ſub ſpecie meretricis fallit iudã: Et ipius ſnia

q̃ deceptꝰ eſt:meret᷑ audire.iuſtiſicata eſt Tha

mar:magis qᷓ; ego.Ex qͥbus oibus appꝛobat᷑:
non ſolũ ad cõparationem diuine maieſtatl ho
mines nequaqᷓ; eẽ gfectos: ſᷣ ne angeloꝝ qͥdeʒ
⁊ ceteroꝛũ hoĩuʒ:qͥ vtutũ calũnia ↄſcẽderunt:
cuũ ⁊ tu qͥ melioꝛ es alteriꝰcollatiõe:quẽ imꝑfe⸗
ctũ eẽ mõſtraueris:rurſũ ab alio te pᷣeũte vin⸗
caris:ac ꝑ hoc nõ habeas verã ꝑfectioneʒ:q̃ ſi
gfecta ſit:nulla re indiget. Crito. Et quõ
Atticead ꝑfectioneʒ diuinus mo ꝓuocat.
Atti. Hac rõne q̃ dixi: vt ſm vires noſtras
vnuſqᷣſq; qᷓ;tũ valuerit extẽdat᷑. Si qͥ mõ poſ⸗
ſit ꝑuenire ⁊ cõpᷣhẽdere bꝛauiũ ſuꝑne vocatio
nis. Deniq; oĩpotens deus cui docet apoſtol⸗
iuxta diſpenſationẽ carnis aſſumpte ſubijcien
dũ filium: vt ſit deus omnia in oibus:pꝑſpicue
demonſtrat: ſibi cuncta eſſe ſubiecta. Bude et
Pꝛopheta ſubiectioneʒ ſui in fine pꝛeſumit di⸗
cens. Nonne deo ſoli ſubiecta erit aia mea: ab
ipo eni ẽ ſalutare meũ.Et qꝛ in coꝛꝑe eccłie ca⸗
put xpᷣs ẽ:qbuſda adhuc repugnãtibꝰ mẽbꝛis
vider̃ coꝛpus qʒ capiti nõ eẽ ſubiectũ.Nãq; ſi
patit᷑ vnũ mẽbꝛũ:cõpatiunt᷑ oia ⁊ totũ coꝛpus
doloꝛe vniꝰ mẽbꝛi cruciat᷑.Qð dico:ita mani⸗

imoꝛtalis filius hoiĩis. Crito. Et quõ legimꝰ
Qui vnã habuerit:omnes videt᷑ habere vtu⸗
tes? Atti. ee
ceſſe eſt eni vt ſinguli excellãt i qbuſdaʒ.⁊ tñ h

Participatiõe:nõ ꝓpᷣetate Ne

qð legiſſe te did:vbi ſcriptuʒ ſitneſcio. Cri.
gnoꝛas hãcphiloſophoꝝ eẽ ſniazʒ. Atti.
ed nõ apoſtoloꝝ. Neq; eni mihi cure eſt qᷣd
Ariſtoteles: ̊ qͥd NMaulus doceat. Crito.
Obſecro te. Nõne Jacobꝰ apoſtolꝰ ſcribit: qͥ

in vno offẽderit:eẽ oĩuʒ eũ reůũ. Atti. Ipᷣe

locus ſe interpᷣtat᷑.Nõ eni dixerat vñ ceꝑat di
ſputatio.qui diuiteʒ pauperi in honoꝛẽ pꝛetu⸗
lerit: reus eſt adulterij vel homicidij. In hoc

eni delirant ſtoici paria cõtendentes eẽ pecca⸗

ta. Sed ita quoq; qui dixit non mechaber: di
xit ⁊ non occides.ꝙ⁊ ſi nõ occides:mecchabe
ris aũt:factꝰes tranſgreſſoꝛ legl:Leuia cũ leui
bus ⁊ guia cũ grauioꝰꝰcõparantur.Nec ferula
dignũ vitiũ gladio vindicandũ eſt:nec gladio
dignũ ſcelus ferula coercendũ. Cri. Eſto

vt nullus ſanctoꝝ oẽs vtutes habeat:hoc cer⸗

te dabis.in eo qꝗð poteſt facere:ſi fecerit:eſſe ꝑ
fectũ. Atti. Non tenes qͥd ſupꝛa dixerim
Crito. Quidnã illud eſt: Atti. Perfe⸗
ctũ eẽ in eo qð fecit.⁊ imꝑfectũ in eo qð facere
nõ potuit. Cri. Sʒ ſicut ꝑfectꝰẽ in eo qd
fecit:qꝛ facere voluit.ita ⁊ in eo ꝑ qð imꝑfectꝰ
eſt:qꝛ no fecit:ꝑfectũ eſſe potuiſſe:ſi facere vo
luiſſet. Atti. Quis enĩ nõ vult facere.qð
ꝑfectũ eſt: Aut quis non cũctis cupiat floꝛere
vtutibus:? Si totum reqᷣris:ab oibus tollis re
rum diuerſitatem ⁊ gratiaꝝ diſtantiã:⁊ creato
ris artificis varietateʒ. cuius ſacro ꝓpheta ſo⸗
nat carmie. Oia in ſapientia feciſti. Indignet᷑
Lucifer q̃re fulgoꝛẽ lune ñ habeat. Luna ſuꝑ
ſuis defectibꝰa laboꝛe cauſet᷑:cur annuũ ſolis
circulum ſingulis menſibus expleat ſol ãratur

6N
dunt:
fecid
cerib
Pieru
enol
ad
leſq
uin
gulta
ſesſiun
cahe
loꝛis
Gbr
ſici
aturis
Ooh;
Napt
winn
o⸗
ſen⸗
ſion
fſo⸗
nun
rep
bere⸗
deus
buori
miuse
gliude
curath
ſpotan
Aront
buls,A
ſtnelat.
lentiorſt
hoista
ſeſpon⸗
o.
undta
Unos⸗
figſcof
Negten
gemſn
Gego
manso⸗
Uitürec
lo⸗ depe

Autpo
nnsi
neig

Tractatus II

q̃̊d offenderit: vt lune curſu tardioꝛ ſit. Clame

mus ⁊ nos homũculi:qͥd cauſe extiterit: vt ho
mines ⁊ angeli facti ſimus: q;q; magiſter nt o

op X oWid ẽ. vetuſtꝰ: ò cuius b fonte pꝛoce
dunt: omes rõnales creaturas equo aſſerit iu⸗
re cõditas.vt inſtar q̃drigarũ ⁊ curruũ de car⸗
ceribꝰexeuntes:in medio ſpatio vł coꝛruantvł
pteruolent: ad optata ꝑueniant Elephãti tã
te molis: ⁊ griphes in ſua grauitate cauſentur
cur q̃ternis pedibus incedant: cum muſce culi
ceſq; ⁊ cetera huiuſcemodi animãtia ſub pẽnu
lis ſenos pedes habeat.⁊ aliqui vermiculi ſint
qui tantis pedibus ſcateant: vt innumerabi⸗
les ſimul motus nulla acies copꝛehendat. Di⸗
cat hec Martion: ⁊ omnes heretici: qui crea⸗
toꝛis oꝑibus illudunt. Aeſtrũ decretũ hucul⸗
q; ꝑueniet: vt dum ſingula calũniant᷑: manuʒ
inuciãt deo:cur ſolus deus ſit? cur iuiderit cre
aturis: vt non omes eadẽ polleant maieſtate:
Qũð lʒz non dicatis ( Meq; eni tam inſani eſtis)
vt aꝑte pugnetis deo.tamen alijs verbis lod⸗
mini: rẽ dei homini copulãtes:vt ſit abſq; pec⸗
cato:qð ⁊ deus eſt. Unde apoſtobł ſuꝑ diuer⸗
ſis intonans gratijs lotur. Oiuiſiones dona
tionũ ſunt.ideʒ aũt ſpũs.⁊ diuiſiones miniſte⸗

rioꝛũ ſũt: ſed idẽ dominꝰ.⁊ diuiſiones oꝑatio⸗

num. VUnꝰ autẽ deus: opatur omia in oibus
Crito. MNimius es in vna atq; eadẽ qſtione:

„

vt ꝑſuadere coneris hoiem vniuerſa ſimulba
bere nõ poſſe:qſi aut inuiderit aut nõ potuerit
deus pᷣſtare imagini ⁊ ſimilitudini ſue vt in oi⸗
bus rñdeat ſuo creatoꝛi.
mius an tu:qͥ ſoluta ꝓponis: et non intelligis

aliud eſſe ſilitudinẽ: aliud eqlitatem. Illud pi⸗

cturã:hoc eſſe veritatẽ. Verus equus cãpoꝛũ
ſpatia trã ſuolat pictus parieti heret in curru:

Arriani dei filio non cõcedunt: qð tu oi hoi tri

buis. Alij nõ audẽt ꝑfectũ in xpᷣo hoiem ↄfue⸗
ri:ne ſuſciꝑe in eo hoĩs peccata cogant᷑: qſi po
tentioꝛ ſit creatio creatoꝛe. Et idipᷣm tm filius
hois:qð dei filius.Aut igit᷑ ꝓpone alia:qᷣbus
reſpondeã. aut deſine ſuꝑbire: ⁊ da gliam deo
Crito. Immemoꝛ es rnſionis tue:⁊ dum ar
gumẽta argumẽtis ↄnectis :cꝑ ſcripiuraꝝ la
tiſſimos cãpos infrenis equi libertate baccha⸗
ris iſuꝑ foꝛtiſſima qſtione: cui pollicitus es te

ↄſequentibꝰreſponſurũ:oino tacuiſti: obliuio⸗

nem ſimulãs vt necelſitatẽ rñũſionis euaderes.
Sʒ ego ſtuliꝰad hoꝛã tribui qð petebas:exiſti⸗
mans oblaturũ ſpõte qð acceꝑas.⁊ non admo
nitũ reddere qð debebas. Atti. Mili fal⸗
loꝛ de poſſibilibꝰmãadatis dilata ẽ rũſio Cri.
Aut poſſibilia deꝰmandata dedit.aut ipoſſibi
lia. Si poſſibilla:in nr̃a pꝛãte ẽ ea faccre:ſi veli

mus Si ipoſſibilia: nec i ̊ rei ſumus:ſinõ faci

mus: qð iplere nõ poſſumꝰ. Acꝑ hoc ſiue poſ⸗

Atti. Ego ne ni⸗

Fo. LXX
Epla XVII

ſibilia dedit deus madata ſiue impoſſibilia: pt
hö ſine pctõ eẽ ſi velit. Atti. Quelo vt pa
tiẽter audias. nõ eni de aduerſario victoꝛis: ſʒ
ↄtra mendaciũ querimus veritatez. De poſſi
biles dedit huano generi ingenio oẽs artes qᷣp
pe as plurimi didicerũt: vt taceaʒ de his quas
Greci Auααοαααπ vocãt: nos ad opa manu-⸗
um ptinere poſſumꝰ dicere. Verbi g a: gräma
ticã:rhetoꝛicã:philoſophie tria genera:phyli⸗
cam: ethicã: logicã:geometriã atq; aſtronomi
am: aſtrologiã: arithmetricã .q ⁊ ipe ꝑtes phi⸗
loſophie ſũ: :medicinã etiã que in tria diuidit

Aior InOνρid é. vict'rönem αρενα
xov id ẽ medicamentirõnemx cipoναυ8ùe—y5
idẽ opis manuarij roneʒ. Juris qʒ ⁊ legũ ſci⸗
tiã as noſtrũ: q;uis ſit igemoſus poterit oĩa cõ
p̃hẽdere:Cũ eioquẽtiſſimꝰoꝛatoꝛ de rhetoꝛica
⁊iuris ſciẽtia diſputãs dixerit:pauci vnũ pñt

vtrũq; nemo Aides ergo:ꝙ ⁊ de poſſibile iuſ

ſerit: Et tñ id qð poſſibile ẽ ꝑ naturaʒ:nullum
poſſe cõplere: DOedit itaq; pᷣcepta diuerſa: vir
tutes varias:q̃s oẽs ſimul hr̃e nõ poſſumꝰ At
q; ita fit: vt qð in alio:aut pꝛimũ:aut totuʒ eſt i
alio ex ꝑte verſet᷑. Et tñ nõ ſitin crimie:qui noõ
habet oia. Nec ↄdẽnet᷑ ex eo:qð nõ habet. Sʒ

iuſtificet᷑ ex eo:qð poſſidet. Deſinit apks:q̃lis

eps eẽ debegt:ſcribẽs ad Timotheuz. opoꝛtet
epᷣm eẽ irrephenſibilẽ: vniꝰ vxoꝛis virũ:ſobꝛiũ
pudicũ: oꝛnatũ:hoſpitalẽ: docileʒ:nõ vi nolen
tũ:nõ ꝑcuſſoꝛẽ:s maſuetum:non litigioſũ:ſine
auaritia:domũi ſuũ bñ regentẽ:filios habẽtem
ſubditos cũ oi pudicitia.Et nõ neophytũ: nei
flatus iĩ iudiciſj icidat diaboli. Opoꝛtet aut eũ

etiã teſtimoniũ defoꝛis hre:ne in obpꝛobꝛiũ in

cidat: laqueuʒ diaboli. Cito quoq; ſcribens

diſcipulo: quales epiſcopos debeat oꝛdinare
bꝛeui ſermone demöſtrat. Ideo reliqui te Cre
te: vt que reliqua ſunt coꝛrigas: et conſtituas

per ciuitates pꝛeſbyteros: ſicut ego pꝛecepi ti⸗
bi. Si quis eſt ſine crimine: vnius vxoꝛis vir:
fios habens fideles: nec in accuſatiõe luxurie
aut non ſubiectos. Opoꝛtet autẽ epiſcopũ eſle
ſine crimine.ſine accuſatiõe. HNoc enim magis
VEVXAXIv ſicut dei diſpenſatoꝛẽ: nõ ꝓnũ:
non iracundũ:non vinolentũ:nõ ꝑcuſſoꝛẽ: nõ
turpis lucri apetitoꝛẽ. Sʒ hoſt pitalẽ: benignũ
pudicũ:iuſtũ:ſãctum: ↄtinentem trobtinentem
Doctrine fidelem ſermoneʒ: vt poſſit exhoꝛtari
in doctrina ſana. Et contradicẽtes coarguere
vt diuerſarũ pſonarum varia pᷣcepta nunc ſile
am: circa mãdasa epiſcopi me tenebo Ault cer
te deus tales eſſe epiſcopos: ſiue p̃ſbyteros:q⸗

les vas electionis docet. Pꝛimuz quod dixit.

Irrepꝛehenſibilis: aut nullus: aut rarꝰ. Quis
eſt eni qui nõ quaſi in pulchꝛo coꝛpe: aur neun
aut verucam habeat. Si enim iple apoſtoſus

WDars

dicit de Petro: ꝙ non recto pede inceſſerit in
euangelij veritate. ⁊ intantũ repᷣhenſibilis fue
rit:vt ⁊ Barnabas adductus ſit i eẽdem ſimu

lationeʒ: quis indignabit᷑ id ſibi denegari:qð

pꝛinceps apoſtoloꝛum nõ habuit.Deinde vni
us vxoꝛis virum ſobꝛium:pudicum: oꝛnatuz:
hoſpitalẽq;: vt reperias:illud certe qð ſequi᷑
Aid t1πſ˙Zpoſſit docere: non vt interpꝛe⸗
tatur latina ſimplicitas:docileʒ:cũ ceteris vir

tutidus difficulter inuenies. vinolentũ quoq;

⁊ ꝑcuſſoꝛem: ⁊ turpis lucri cupidum repudiat
apoſtolus:⁊ ꝓ his cupit manſuetũ:abiq; iur⸗
gio:ſine auaricia.Etvt domũ ſuam optime re
gat.Quodq; vel difficillimũ eſt: vt filios habe
at ſubiectos cum omni pudicitia. Non eni ſuf⸗
ficit ꝓpꝛiam habere pudicitiã: niſi eam filioꝛuʒ

⁊ comitũ ac miniſtroꝛũ pudoꝛe decoꝛet᷑.dicẽte

Bauid.Ambulãs in via imaculata h mihi mi
niſtrabat. Cõſideremus quoq; &Iαπι pu⸗

dicitie filios habentẽ ſubditos in omni pudici

tia: vt nõ ſolũ opere:ſed mone quoq;: ⁊ nuti⸗
bus ſe abſtineat ab impudicitijs. Ne foꝛte illð
icidat Heli:qui certe increpauit filios ſuos di

cens.Nolite filij mei nolite:non bonã famã qu

dio ego de vobis. Coꝛripuit:et punitus eſt:q.
non coꝛripere debuit:ſed abijcere Quid faciet

qui gaudet ad vitia: qͥ emẽdare nõ audet:qui

cõſcientiã ſuõ meruit: ⁊ quod cunctus populꝰ

clamitat:neſcire ſe ſimulat: Quodqʒ ſequitur
ApEοσιa1 Iov vt etiã a nullo accuſet᷑: vt bonã

opinionẽ ab is qui foꝛis ſũt habeat: vt etiẽs ma

ledict aduerſarioꝛũ careat. Et qͥbus doctrina

diſplicet placeat cõuerſatio.puto ꝙ non facile

ſit reperire:maximeq; illud: vt potes ſit aduer

ſarijs reſiſtere:⁊ ꝑpꝑuerſos oppꝛimere: et ſupare
doctrinas. vt non neophytis epᷣs oꝛdinet᷑: qð

videmus noſtris tempoꝛibꝰꝓ ſũma eligi iuſti⸗

cia. Nequaq; vtiq; apłs neophytũ refutaret:
ſed baptiſmũ vetera peccata ↄſcindit. ouas
vYtutes non tribuit.Dimittit ⁊ arcet. Et dimiſ
ſo ſi laboꝛauerit pꝛemia pollicetur Aut nullus

inquã aut rarus ẽ q oĩa habeat que habere de⸗
bet epiſcopus.Et tamẽ ſi vnũ vel duo de cata

logo virtutum epᷣi cuiq; defuerint.non tñ iuſti

carebit vocabulo. Nec ex eo damnabit᷑ qð nõ

habet. ſed ex eo coꝛonabĩ qd poſſidet. Omia
eni habere ⁊ nullo indigere vᷣtut eius ẽ qͥ pec.

catum non fecit. nec dolus inuentus eſt in oꝛe
eius.qui cum malediceret᷑ non maledixit: qui
cõſidenter vtutum cõſcientia loquebat᷑. Ecce
venit pꝛinceps mundi huius: et in me inuenit
nihil. Qui cum eſſet in foꝛma dei nequaqᷓ; rapi
nam arbitratus ẽ equalẽ ſe eſſe deo. Sed ſe ex⸗
inaniuit foꝛmꝗ ſerui accipiens: ⁊ factus ẽ obe⸗
Ddiens vſq; ad moꝛtem: ⁊ moꝛtem crucis. Pꝛo⸗
Ptereg donauit ei deus nomẽ ſuꝑ omne nomẽ

Vt in nomine ihu flectant genua celeſtia terre
ſtria ⁊ inferna. Si ergo in vna epiſcopi ꝑſona
pauca pᷣcepta aut nequaqᷓ; aut difficulter inue
nies:qͥd facies de omni homine:qui cuncta de

bet implere mandata:Et ex coꝛpoꝛalibus con
ſideremus ſpiritalia. Alius velox pedibus E
nõ foꝛtis manu. Ille tardus inceſſu: ſed ſtabi⸗
lis in pꝛelio.Hic pulchꝛaʒ habet faciem:ſ rau⸗
ce vocis eſt.alius tetram.ſed dulci modulatio

ne cantat. Illuʒ ingenioſũ.ſed obliuioſũ.ũc

memoꝛẽ: ſʒ tardi videmus ingenij. In ipᷣis cõo⸗
trouerſijs:in qbus quondã pueri luſimus: nõ

omnes ſimiliter vel in phemijs: vel ĩ narratio
nibus:vł in exceſſibus:vel in argumentis.aut

exemploꝛuʒ copial:⁊ epilogoꝛum dulcedine ſe
agũt. Sed eloquẽtie ſue alia atq; alia in parte
diſſimiles ſunt. De viris magis eccleſiaſticis

loquoꝛ. Multi ſuꝑ euangelia bene dixerunt.

Sed in explanatione apoſtoli impares ſui ſũt
Alij cum inſtrumẽto nouo optime ſenſerũt: ia
pſalmis ⁊ veteri teſtamẽto muti ſũt. Hoc totrũ
dico:ꝙ non omia poſſumus omnes. Raruſq;ʒ
aut nullus eſt diuitũ:qui in omni ſubſtãtia ſuaꝰ
paria vniuerſa poſſideat. Poſſibilia pꝛecepit
deꝰ: ⁊ ego fateoꝛ.Sed hec poſſibilia cuncta ſin
guli habere non poſſumꝰ.non imbecillitate na

ture:ne calumniã facias.ſed animi laſſitudine

qͥ cunctas ſimul ⁊ ſemꝑnon poſſit hr̃e vtutes

qð ſi ⁊ in in eo arguis creatoꝛem: quare te talẽ
ↄdiderit:qui deficias atq; laſceſcas. dicã iterũ
maioꝛ erit repᷣhenſio:ſi eum volueris accuſare
quare te deum nõ fecerit. Sed ſi dices:ſi non

poſſũ ergo peccatuʒ nõ habeo:habes pctm.q̃⸗
re nõ feceris:qð alius poruit facere. Rurſũq;

ille:cuius tu cõparatione deterioꝛ es:vł tui in

alia vtute:vel alterius:erit collatiõe peccatoꝛ

atq; ita fit:vt quẽcunq; pꝛimuʒ putaueris:mi⸗

noꝛ ſit eo:qͥ ſe ĩ alia parte maloꝛ eſt. Crito.
Si nõ põt hõ eſſe ſine peccato.quõ iudeis ſcri⸗
bit apłs.Ei qͥ potẽs ẽ conſᷣuare vos ſine pecca

to: ⁊ ↄſtituere añ ↄſpectũ głie ſue imaculatos:

quo teſtimonio cõpꝛobat᷑ poſſe hoĩem eẽ ſine
peccato: ⁊ maculã nõ habere: Atti. Nõi⸗
telligis que ppoſueris. Neqʒ eni homo põt eẽ

ſine pctõ:qð tua hʒ ſnia:ſʒ põt:ſi voluerit deꝰ:

holem ᷣuare ſine peccato:⁊ imaculatũ ſua mi⸗
ſericoꝛdiã cuſtodire Hoc ⁊ ego dico:q cuncta
deo poſſibilia ſunt.omini aũt nõ qͥcqͥd volu
erit poſſibile eſt.⁊ maxime id eſſe: ꝙ nullã lege
ris habere creaturã. Crito. Mon dico ho
minẽ eſſe ſine peccato:qð tibi foꝛſitã impoſſibi
le videat᷑.ſʒ poſſe eſſe ſi velit.Aliud eſt eni eſſe
aliud poſſe.Eſſe q̃rit exempluʒ: poſſe oſtendit
imperij veritateʒ. Atti. Mugaris:nec me
miniſti illiꝰ puerbij.actũ negas:⁊ in eodem ce

no volutaris.imo laterem lauas: ꝓ quo nihil

glive
vele
futun
gliſte
dom
hoce
loel
veru
ſun
cenn
enfea
pelu
gop⸗
Cn
7
ſunm
ie
Crn
Cuc
peren
capie
gudie
hore
er
buini
eſe
Gor
qod
reoe/
haobet
leceſi⸗

fütuti

ngzo
hlerist⸗
feume
lhecclin.
feoſaler
ſenrü
lant⸗
jedeopf
lutüeſe
Unfeg
dangce
1iar
mnitt
hlan
hedede
docor⸗
le. Pon
oemng
Alterco⸗
dant Er
n. He⸗

ſnclcaea

Rllon de

Acllaign
Gs aliſtſic;
Aboenwm.
limraſtit
üveſeieirg
nſit haci
mnss Nen
Wiſotirſe
ſbiapect
binanc
mindecltten
Iminibndr
oſubiefn
m rrn
ces Niri
drostaa
Didenia
bttsdn⸗
uinn dui

E = Se

E =

=
=

Crmes N

olnie an

vlehinti
1e
Cioni
Ninnan⸗
iiaaäin

— =
=
=—

=
☛

See
=è

—
E
———
=
=

= =
E

—
= =

—
—
S=☛
=S
=
= =

—
S
—
—. —
—
—
—
—
S

=

1

aliud audies:niſi hoc:qð oibus ſppatet Rem te
velle firmare:que nec eſt:nec fuit:⁊ foꝛſitã nec

futura eſt.Atq; vt ipo verbo vtar:⁊ ſtulticiaʒ
aſiſtate.id ẽ.incõſiſtẽtis argumentatiõis oſtẽ⸗

dam:eſſe poſſe te aio dicere:quod eẽ nõ poſſit.

hoc eni qð ꝓpoſuiſti:poſſe hominẽ ſine pecca⸗
to eſſe ſi velit:aut verum eſt:aut falſuʒ eſt. Si
verum eſt:oſtende qͥs fuerit Si falſũ:qͥcqͥd fal
ſum ẽ:nunqᷓ; fieri põt. Verũ hec q̃ſi exploſa ta
ceant᷑:⁊ i ſcriniolis vris muſſitent publicã faci
em foꝛmidantia. Trãſeamus ad alia:in qbꝰ ꝑ⸗

petua oꝛatiõe vtẽdũ eſt. Ita dũtaxat vt habe⸗

as ptãtem refellẽdi:⁊ q̃rendi:ſi ùd volueris.

Crito. Audiã patiẽter:nõ eni dicã libenter.

⁊ miraboꝛ ingeniũ:cuius magis ſtupeo falſita

tẽ. Atti. Vtrũ falſa ſint an vera:q̃ dicturꝰ
ſumtcũ audieris:tũc ꝓpbabis. Crito. Lo

q̃re vt vis.mihi decretũ eſt:ſi rñderenõ potu⸗
ero:magis ſilere qᷓ; mẽdacio acqeſcẽ. Atti.
Quid intereſt vtrũ te tacentẽ an loquenteʒ ſu⸗

perem:Et iuxta Pꝛothei fabulã. Aigilanteʒ

capiam an doꝛmientẽ: Cuũ dixeris qᷓ volueris:
audies q̃ nequaqᷓ; velis. Veritas eni laboꝛare

põt: vinci non põt. Libet ſentẽtias tuas parũ⸗

per diſcutere:vt ĩtelligant ſectatoꝛes tui qᷓ; di⸗
uinũ in te mirent᷑ ingeniuʒ. Dicis ſine peccato
eſſe non poſſe:niſi qͥ ſcientiaʒ legis habuerit: ꝑ
qð magnã ꝑtem xpᷣianoꝝ excludis a iuſticia:⁊
q̃ pᷣdicatoꝛ es impeccantie:oẽès ꝓpꝛie peccato⸗

res eſſe puincias.Quotus eni qſq; xp̃ianoꝛuʒ

habet legis ſcientiã:quã in multis doctoꝛibus
eccleſie:aut raro aut difficulter inuenias: Ae⸗
rũ tu tãte es liberalitatis: vt fauoꝛem tibi apð
Amaʒonas tuas concilies. At in alio loco ſcri
pſeris:ſcientiã legis etiã feminas habere debe

re:cum apoſtolꝰ doceat eſſe tacendũ mulieribꝰ

in eccłia.⁊ ſi d ignoꝛãt domi viros ſuos debe
re ↄſulere. Nec ſufficit tibi dediſſe agmini tuo
ſcientiã ſcripturaꝝ:niſi eaꝝ voce ⁊ canticis de
lecteris. Jungis eni ⁊ ponis in titulo ꝙ ⁊ femi
ne deo plallere debeãt.Quis eni ignoꝛat pſal⸗
lendũ eſſe feminis in cubiculis ſuis: ⁊ abſq; vi
roꝝ frequẽtia ⁊ cõgregatiõe turbaꝝ: Verũ tu

donas qð licet:vt qð verecũde facere debeãt:

⁊ abſq; vllo arbitrio magiſtri auctoꝛitate pꝛo⸗

clamẽt.xiiij.titulo.Addis pᷣterea ſᷣuum deini
hil amaꝝ de oꝛe ſuo:ſed ſemꝑ qð dulce ẽ ⁊ ſua⸗

ue debere ꝓferre:⁊ qſi alius ſu ſeruus dei:aliꝰ
doctoꝛ ⁊ ſacerdos eccłie pꝛioꝛis oblitus ſenten
tie. MPonis ĩ alio titulo.xxij.ſacerdoiẽ ſiue do⸗
ctoꝛem omniũ aciuũ ſpeculari debere: ⁊ fiduci
aliter coꝛripere peccãtes:ne ꝓ iſdeʒ rõneʒ red
dant.Et eoꝛũ ſanguis de ſuis manibus reqͥra⸗

tur. Mec ſemel dixiſſe ↄtentus idipᷣm replicas
⁊ inculcas.xxxj.ſacerdotẽ ſiue c octoꝛẽ nemini
adulari debere. Sed ardenter omes coꝛripere

—

Fo. LXV

— - .
. 3

ne ⁊ ſe ⁊ eos qui eum audiunt perdat Tâta ne

eſt in vno opere diſſonantia: vt quid bus dixre
ris:neſcias: Si eni ſeruus dei nihil amarũ de
ſuo debet oꝛe ꝓferre:ſed ſemꝑ qð dulce ⁊ ſua-
ue eſt. Aut ſacerdos ⁊ doctoꝛ ſerui dei nõ erũt

qui fiducialiter debent coꝛripere peccantes:et

nulli adulari:ſed audacter oẽs increpare.?clut
ſi ſacerdos ⁊ doctoꝛ non ſolum ſerui dei:ſed in
ter ſeruos eius pᷣncipalem teneant locum: fru⸗

ſtra ᷣuis dei blãditias ⁊ dulcedines reſeruaſti

cum hoc ꝓpꝛie hereticoꝛũ ſit:⁊ eoꝛuʒ qui deci⸗
pere cupiunt audientes:dicente apoſtolo.Hhu

iuſmodi enim chꝛiſto domino noſtro non ſerui
unt:ſed ſuo ventri.Et per dulces ſermones et

benedictiones ſeducũt coꝛda inocentiũ: ſemꝑ
inſidioſa: calida:blãda eſt adulatio. ulchꝛ e

q; adulatoꝛ apud philoſophos deſinit᷑. Blan⸗
dus inimicus:veritas amara eſt ꝛrugoſe fron⸗
tis:ac triſtis offenditq; coꝛrectos Vnde ⁊ apo
ſtolus loquit᷑. Inimicus vobis factus ſum: ve
ritatem dicens vobis. Et Comicus obſequiũ
amicos:veritas odiũ parit.Auapꝛopter ⁊ pa
ſca cum amaritudinibꝰcomedimus:⁊ vas ele⸗

ctionis docet paſca celebꝛãdũ:in veritate ⁊ ſin

ceritate. Neritas in nobᷣ ſit ⁊ ſinceritas: ama
ritudo ilico conſequetur. Illud vero qð i alio
ponis locoiomnes voluntate ꝓpꝛia regi:quis
chꝛiſtianoꝝ poteſt audire: Si eni non vnꝰinec
pauci:nec multi:ſed omnes regũt᷑ pꝛopꝛia vo⸗
luntate: vbi erit auxiliũ dei? Et quomodo illõ

exponis:A domino greſſus hominis dirigun

tur: ⁊ non ĩ homie via eius.Et nemo poteſ qͥc

q́ accipe:niſi datuʒ fuerit ei deſuper. Et ĩi alio

loco.Quid eni habes:quod non accepiſti: qͥd
gloꝛiaris:quaſi non acceperis: dicente domio

ſaluatoꝛe. Non deſcendi de celo: vt faciam vo
luntatem meam: ſed voluntatẽ eius qui me mi

ſit patris.Et in alio loco: Nater ſi fieri poteſt:
tranſeat a me calix iſte. Herũtamen non quod
ego volo:ſed ſicut tu vis pater. Et in oꝛatione
dominica.Fiat voluntas tua:ſicut in celo ⁊ in
terra. Qua ſententie temeritate aufers dei om
ne pꝛeſidium: Et quod ĩ alio loco fruſtra cona
ris adiungere abſq; dei gratia:quomodo ſenti
re velis:ex hoc loco intelligitur: dum gratiam
eius:non ad ſingula refers opera: ſed ad con-
ditionis ac legis et liberi arbitri poteſtatem
lxxij. Illud vero dum in ſequenti ponis capi⸗
tulo In die iudicij iniquis ⁊ peccatoꝛibus nõ
parcendũ: ſed eternis eos ignibus exurendos
ferre quis poteſt?⁊ interdicere te miſericoꝛdiaã
dei ⁊ ante diem iudicij de ſnia iudicis iudicare
vt ſi voluerit iniqͥs ⁊ peccatoꝛibus parcere: te
pᷣſcribente non poſſit. Dicis eni. Scriptuʒ eſt
enim in. ciij.pſalmo. Deſiciãt peccatoꝛes a ter⸗
ra: ⁊ iniqui ita vt non ſint. Et i Eſaia cõburẽĩ

Foars

iniqui ⁊ peccatoꝛes ſimul: ⁊ qui relinquũt deũ
cõſumabunt᷑.Et non intelligis cõminanoneʒ
dei interdum ſonare clementiaʒ. Non eni dicit

eos eternis ignibus cõcremari.deniq; Eſaias
de quo ponis teſtimoniũ:comburẽt᷑ ait iniqui

⁊ peccatoꝛes ſimul.Et non addidit ineternum
Et qui relinquũt deum cõſumabunt᷑: pꝛopꝛie
hoc ð hereticis loquit᷑:qui rectum fidei trami⸗

tem relinquentes cõſumabunt᷑:ſi noluerint ad

dominũ reuerti:quẽ dereliquerũt: que ſenten⸗
tia ⁊ tibi parata eſt:ſi neglexeris ad melioꝛa cõ
uerti.Deinde cuius eſt temeritatis:iniquos ⁊
peccatoꝛes impijs iungere:quia nobis ſic deſi

niunt᷑:omnis impius iniquus eſt:⁊ peccatoꝛẽ

nec recipꝛocat᷑:vt poſſimus dicere.Omis pec

catoꝛ ⁊ iniquus etiam impius ẽ. Impietas eni

ꝓpꝛie ad eos pertinet:qui noticiam dei nõ ha⸗
bent: vel cognitam tranſgreſſione mutarunt.

NPeccatum autem ⁊ iniquitas pꝛo qualitate vi

tioꝛum poſt peccati ⁊ iniquitatis vulnera reci⸗

pit ſanitatem. AUnde ſcriptum eſt. ulta fla
gella peccatoꝛis:⁊ non interitus ſempiternus

Et per omnia flagella atq; cruciatus emenda⸗
tur iſrael.Quem eni diligit dominus:coꝛripit
Flagellat autem omnem filium: quem recipit.

liud eſt credere magiſtri et parentis affectu.

aliud contra aduerſarios crudeli animo deſe⸗

uire.Quã ob cauſam ⁊ in pꝛimo pſalmo cani–᷑
Quoniaʒ non reſurgunt impij in iudicio Jam
enim in perditionem ſunt pꝛeiudicati. Neq;ʒ

peccatoꝛes in conſilio iuſtoꝛum. Aliud enim ẽ
gloꝛiam perdere reſurgẽdi:aliud perire perpe
tuo. VNeniet inquit hoꝛa:in qua omnes quiĩſe
pulcris ſunt audient vocem eius:⁊ egrediẽtur
qui bona fecerunt in reſurrectioneʒ vite.Qui

autem mala egerunt in reſurrectionem iudicij
AVnde ⁊ apoſtolus eodem ſenſu:quia eodeʒ et
ſpiritu loquit᷑ ad romanos. Quicunq; eniſine

lege peccauerunt:ſine lege peribunt.Et quicũ

