ſola poſſent ſufficere compoſuit. Mꝛetermitto
Didymũ vidẽtẽ meũ ⁊ Apollinarẽ loadicenũ
de ecckia nuꝑ egreſſũ:⁊ Alexãdrũ vetere bhere
ticũ. Euſebiũ qͥ; emiſenũ ⁊ Theodoꝝ heradle
otẽ:qͥ ⁊ ipi nõnullos ſuꝑ hac re cõmẽtarios re
liquerunt.E qͥbꝰ ſi pauca decerperẽ fierẽt alih
qð nõ penitus ↄtẽnerent᷑. Itaq; vt ſimpliciter

☛

fatear:legi hec omnia: et in mẽte mea vlurins

1DPDars

coaceruans:accito notario:vel mea vel aliena
dictaui:nec oꝛdinis nec verboꝛũ interduʒ: nec
ſenſuũ memoꝛ. Jam dñi miſericoꝛdie eſt: ne ꝑ
imperitiã noſtraʒ ab alijs benedicta diſpareat

et non placeãt inter extraneos: q̃ placent inter

ſuos. Si qͥd igit᷑ rẽᷣbẽſione dignũ putaueras
in explanatione noſtra: eruditionis tue fuerat
q̃rere:vtrũ ea que ſcripſimus haberent᷑ in gre
cis vt ſi illi non dixiſſent:tunc meã ꝓpꝛie ſentẽ
tiam cõdemnares:pᷣſertim cum libere pᷣfatioe
cõfeſſus ſim Oꝛigenis cõmentarios me eſſe ſe
cutũ:⁊ vel a mea vel aliena dictaſſe. Et in fine
eiuſdem capituli: qð repᷣhẽdis ſcripſerim. Si⸗
cui nõ placet iſte ſenſus:quo nec Petrꝰpeccaſ

ſe:nec Maulus ꝓcaciter oſtendit᷑ arguiſſe ma⸗

ioꝛem: debet exponere:qᷓ; cõſequẽtia aulus
in altero repᷣhendat:qð ipᷣe cõmiſit.Ex qͥ oſtẽ⸗
di me non definite id defendere qð in grecis le
geram:ſed ex ea expᷣſſiſſe q̃ legeraʒ: vt lectoꝛis
arbitrio derelinquerẽ: vtrũ ꝓbanda eſſent an
impꝛobãda. Tu igit᷑ ne qð ego petierã:non fa
ceres nouũ argumentũ repperiſti: vt aſſereres
gẽtiles:qui in xpᷣm credidiſſent: legis onere li⸗
beros. eos autem qͥ ex iudeis crede
ſubiectos: vt ꝑ vtroꝛũq; ꝑſonã: ⁊ Paulorecte

repᷣhenderet eos:qui legẽ ſeruarẽt: q̃ſi doctoꝛ

gentiuz. Et Metrus iure repᷣhenderet᷑ qui pᷣn⸗

ceps circũciſionis:id imꝑauerit gentibꝰ qð ſo

liqͥ ex iudeis erãt debuerũt obſeruare. Hoc ſi
placet.imo qꝛ placet:vt qͥ cunq; credunt ex iu⸗

deis: debitoꝛes ſint legis faciende: tu ⁊ vt epᷣs

in toto oꝛbe nouiſſimus:debes hanc ꝓmulga⸗
re ſententiã: ⁊ in aſſenſum tuũ omnes coepiſco
pos tradere. Ego in paruo tuguriũ culo: cum
monachis.id ẽ.cum cõpeccatoꝛibꝰmeis ð ma⸗
gnis ſtatuere nõ audeo:niſi hoc ingenue conſi
teri:me maioꝛũ ſcripta legere: ⁊ in cõmẽtarijs
ſm omniũ cõſuetudineʒ varias ponere expla-
nationes vr e multi ſequat᷑ vnuſquiſ q;: qð ve⸗
lit. Qð quidem te puto in ſeculari litteratura:

⁊in diuinis libꝛis legiſſe et pbaſſe. Hanc autẽ

expoſitionẽ quam pᷣmus Oꝛigenes in decimo
Stromatũ libꝛo: vbi epiſtolã Mauli ad Gala
thas interp̃ᷣtatur:et ceteri deinceps inter pᷣtes
ſunt ſecuti: illa vel maxime cauſa ſubintrodu⸗
cunt:vt Poꝛphyrio reſpõdeant blaſfemanti:
q̊ Mauli arguit ꝓcacitatẽ:ꝙ pᷣncipem apoſto⸗
loꝛũ Metrũ auſus ẽ rep̃hẽdere:⁊ arguere in fa
ciem:ac rõne ↄſtringere: ꝙ male fecerit.id ẽ.ĩ
eo erroꝛe fuerit:in qͥ fuit ipe:q̃ aliu m arguit de
linquẽtẽ. Quid dicã de Johe:qͥ dudũ ĩ ponti⸗
ficali gradu ↄſtantinopolitanã rexit eccliazʒ: et
Ppꝛie ſuꝑ h̊ capitulo latiſſimũ exarauit libꝛũ:
in quo Oꝛigenis ⁊ veteꝝ ſentẽtiã eſt ſecutus.

Si igit᷑ me repᷣ̃hẽdis errantẽ:patere me q̃ſo er

rare cũ talibus: ⁊ cuʒ erroꝛis mei multos ſoci⸗

ed erẽt legi eſſe

os habere ꝑſpexeris:tu vitatis tue ſaltẽ vnuz

ad ſtipulatoꝛeʒ ꝓferre debebis. Hoc de expia
natione vnius capli epłe ad Galathas. Sʒ ne
videar aduerſus rõnem tuam niti teſtiũ nume
ro ⁊ occaſione viroꝝ illuſtriũ ſubterfugere ve
ritatẽ: nec manũ audere ↄſerere:bꝛeuiter ð ſcri

pturis exeinpla ꝓponã: in actibus apoſtoloꝝ

vorx facta eſt ad Petrũ dicẽs:ſurge Petre oc⸗

cide: ⁊ mãduca.id ẽ.oĩa aĩalia q̃drupedũ ⁊ ſer

pentiũ terre:⁊ vol atiliũ celi. Quo dicto oſten⸗

dit nullũ hoĩem vᷣm naturam eſſe pollutũ: ſed
equaliter omes ad chꝛiſti euangeliũ puocari.

Ad qð Metrus reſpõdit abſit. Quia nũqᷓ; mã
ducaui cõmune ⁊ imundũ Et vox ad eũ ð celo
facta eſt dicẽs:que deus mũdauit:tu ne cõmu
ne dixeris. Juit itaq; ceſaream: ⁊ ingreſſus ad
Cosꝛneliũ aperiẽs os ſuũ dixit in veritate cõpe

ri: qꝛ nõ eſt ꝑſonaꝝ acceptoꝛ deus:ſʒ in oĩ gẽte
qͥ timet eũ: ⁊ oꝑat᷑ iuſticiã: acceptus ẽ illi. De⸗
niq; cecidit ſpũſſanctꝰ ſuꝑ eos et obſtupuerũt

ex circũciſione fideles q̃ venerãt cũ Petro: ꝙ
⁊i natiões gr̃a ſpũſſancti fuiſſet effuſa. Tũcre

ſpõdit Petrꝰ:nũqͥd aquaʒ qͥs phibere põt:vt

nõ baptiʒent᷑ hi qͥ ſpiritũſãctum acceperunt:ſi

cut ⁊ nos: Et iuſſit eos baptiʒari in nomie ihu
xp̃i. Audierũt autẽ apłi ⁊ frẽs qͥ erãt in iudea:

qꝛ ⁊ getes acceperũt verbũ dei. Cũ autẽ aſcen
diſſet Petrꝰ hieroſolymaʒ: diſceptabãt aduer

ſum illum:qͥ erãt ex circũciſione dicẽtes:q̃rei⸗

troiſti ad viros p̃putiũ habẽtes ⁊ manducaſti
cuũ illisQuibꝰ oĩ rõne expoſita nouiſſime oꝛa
tionẽ ſuã hoc ᷣmone cõcdluſit:ſi ergo eãdẽ gra⸗
tiã dedit illis deus:ſicut et nobis qͥ credidimꝰ

in dñm ihm xpᷣm:ego qͥs erã:qͥ poſſem ꝓhibe⸗

re deũ:his auditis tacuerũt: ⁊ gloꝛiſicauerũt
deñũ dicẽtes. Ergo ⁊ gentibꝰ penitentiã deꝰ ad

vitã dedit. Rurſũ cũ multo poſt tꝑe Paulus
⁊ Barnabas veniſſent Antiochiã: ⁊ ↄgregata

eccłia retuliſſent. quãta feciſſet deus cũ illis:⁊
aꝛ aꝑuiſſet deus gẽtibus oſtiũ ſidei:qͥdã deſcẽ
dentes de iudea docebãt frẽs:atq; dicebãt:ni

ſi circũcidamini m moꝛẽ Moyſi: nõ poteſtj/
ſalui fieri. Cõmota igit᷑ ſeditiõe nõ minima ad

uerſus MPaulũ ⁊ Barnabã:ſtatuerũt aſcẽdere

et ipi qͥ accuſabant᷑: ⁊ hi qͥ accuſabãt ad apłos

2 pCſbyteros hieroſolymã ſuꝑ hac q̃ſtione. Cũ

q; hieroſolymã ꝑꝛexiſſ. ent exurrexerũt ꝛqdam
de hereſi phariſeoꝝ qͥ crediderãt in xpᷣm dicẽ

tes. Opoꝛtet circũcidi eos:⁊ pciꝑe illis: vt ſer
uent legẽ Moyſi. Et cũ magna ſuꝑ h̊ vᷣbo oꝛi

ret᷑ qſtio: Netrꝰ ſolita libertate. Niri inqͥt frẽs
vos ſcitis qm ab antiqͥs diebꝰ in nobis elegit
de os meũ audire vbũ euaãgelij:⁊ credere:⁊
qͥ nouit coꝛda de teſtimoniũ phibuit:dans il⸗

2„ ‚„ — —☛

lis ſpiritũſãctũ:ſicut ⁊ nobis.et nihil diſcreuit
int nos ⁊ illos fide puriſicãs coꝛda illoꝝ. Nüc

Co⸗
ateza
nſcn
ſos poꝛl
netihi
illi Cu
liam eius.
lelitrüſe
goite!
ſoli Peu
huiuseſe⸗
ſeuandi.
fie e
depoſtan
Perrd⸗
(Cſeuen
foſolyma
diautem
gelium:t
buiſteſeau
tqauneo
linclequ
glidelen
fiſen. Ql
lecid⸗
eſeßaan
fidelſcn
rus ve
nonlſcn
ſhhinfa
fepheni
ob gaco

iuiſetrſul

gerarcu
fiiudei:it
lanſimul
feceingre
Peroco:
lller eno
dalzarerr
twwsapoſt
(Ntorargu
lnßanie
ſatpurn.
tireig
lchegeb
Dunenai
uchn
Ualopaſte.
Bauttgi
ſedegbol

Mobſer

Mipe e

nnite
nidueranin
nuangigih
NArnapenarin

nmrdenggie

1ahhtnsilid⸗
Lesd ihri
Veneaaper
inin
espbene
ſicun he!
Apnßzminnmck
1ffisqainier
bäüda imiin
4 dicgtbüt
aſtnedeinch
Mhärs tinnart
brnuſnen
Muſapeitin
anps ictlin
riiolen ⸗

Girgofnni

„

yenmide
npkepun

—
—

Gietü
altmsclie

ſi eittiden
fis ncgdieti
Moſtelit

ſcriptura.

Tractatus II

auteʒ qͥd tẽptatis deũ imponere iugum ſuper
ceruicem diſcipuloꝛũ:qð neq; patres nr̃i neq;
nos poꝛtare potuimꝰ: Sed per gram domini
noſtri ihu xpᷣi credimus ſaluari:quẽadmoduʒ
⁊illi. Tacuit autẽ omis multitudo:⁊ in ſenten
tiam eius Jacobꝰ apoſtolꝰ ⁊ om̃es ſimul pᷣſby

teri trãſierunt. ec non debent moleſta eſſe le⸗

ctoꝛi:ſed ⁊ mihi ⁊ illi vtilia: vt ꝓbemꝰ añ apo⸗
ſtolũ Paulũ non ignoꝛaſſe Petrũ imo pᷣncipẽ
huius eſſe decreti:legẽ poſt euangeliuʒ nõ eſſe
ſeruandã. Deniq; tante auctoꝛitatis Petrus
fuit:vt Daulꝰ in epiſtola ſua ſcripſerit. Dein⸗
de poſt annos tres veni hieroſolymaʒ videre
Petrũ:⁊ mãſi apud eũ diebus.xv. Rurſũq;iĩ
cõſequentibꝰ poſt annos.xiiij.aſcẽdi iteꝝ hie⸗
roſolymã cuʒ Barnaba aſſũpto ⁊ Tito.Aſcẽ⸗
di autem m reuelationẽ: ⁊ expoſui eis euan⸗
gelium:qð pᷣdico in gentibꝰ oſtendens non ha
buiſſe ſecuritatẽ pᷣdicandi euãgelij:niſi Petri:
⁊d̃ cum eo erant fuiſſet ſentẽtia roboꝛatũ Sta
timq; ſequit᷑. Separatim aũt his qͥ videbãtur
aliqͥd eſſe:ne foꝛte in vacuũ currerẽ aut cucur⸗
riſſem. Quare ſeparatim ⁊ nõ publice: Ne foꝛ
te fidelibꝰ ex numero iudeoꝝ qͥ legem putabãt
eſſe Fuandã. ⁊ ſic credendũ in dñm ſaluatoꝛeʒ

fidei ſcandalũ naſceret᷑. Ergo eo tꝑe cum Pe⸗

trus veniſſet antiochiã (lʒ hoc apoſtoloꝝ acta
non ſcribãt:ſed affirmanti Paulo credendum
ſit) in faciẽ illi Paulus reſtitiſſe ſe ſcribit:quia
repᷣhenſibilis erat. ꝛius eni qᷓ; venirent qͥdã

ab Jacobo:cũ gentibꝰedebat.Cum autem ve

niſſẽt:ſubtrahebat ſe: ⁊ ſegregabat timẽs eos
qͥ ex circũciſione erãt.⁊ cõſenſerũt cuʒ illo cete
ri iudei:ita vt barnabas adduceret᷑ ab his ĩ il⸗
lam ſimulationẽ. Sed cũ vidiſſem:inqᷣt ꝙ non
recte ingrediebant᷑ ad veritatẽ euangeli: dixi
Petro coꝛam omibus.Si tu cũ ſis iudeus gẽ⸗
tiliter ⁊ nõ iudaice viuis:quõ cogis gentes iu⸗
daizare: ⁊ ceterea. Nulli ergo dubiũ ẽ:ꝙ Pe⸗
trus apoſtolus ſentẽtie huiꝰ:cuius nũc pᷣuari⸗

4 „

catoꝛ arguit᷑:pᷣmus auctoꝛ extiterit. Cauſa au
tem pᷣuaricationis timoꝛ eſt iudeoꝝ. Dicit eni

ra. ꝙ pꝛimũ edebat cum gentibꝰ. Cum
autẽ veniſſent qͥdaʒ a Jacobo: ſubtrahebat ſe

⁊ ſegregabat:timens eos:qͥ ex circũciſiõe erãt

Timent aũt iudeos:quoꝛũ erat apoſtolus: ne

p occaſionẽ gentiliũ a ſide xp̃ᷣi recederẽt: ⁊ imi
atoꝛ paſtoꝛis boni ꝑderet gregẽ ſibi creditum

Sicut igit᷑ oſtendimꝰ Petrũ bene qdeʒ ſenſiſ⸗
ſe de abolitione legis moſayce:ſed ad ſimulati

onẽ obſeruãde eius timoꝛe cõpulſũ. Aideamꝰ
an ipe Paulus:qͥ alium arguit: tale quid fece
rit. Legimus qdeʒ in eodẽ libꝛo: pambulabat

autẽ ODaulus ſyriã ⁊ ciliciã: cõfirmans eccłias

Zuennckneſiene ⁊ Liſtriã: ⁊ ecce diſcipulus

dam erat ibi:nomie Timothe filius mulier

. Fo. CGXCII

Epla CVII

vidue fidelis: patre autẽ gentili. Huic teſtimo⸗
nium reddebant: qui in liſtris erant ⁊ Iconio

fratres. hũc voluit Paulus ſecũ ꝓficiſci: ⁊ aſ⸗
ſumens circũcidit eum ꝓpter iudeos:qͥ erant i

illis locis. Sciebat eni omes ꝙ pater eius gen

tilis eẽt.O beate apoſtole NPaule :q̃ͥ in Petro

rep̃hẽderas ſimulationẽ:quare ſe ſubtraxiſſet
a gentibus pꝓpter metuʒ iudeoꝛũ:q̃ͥ a Jacobo
venerant: cur Timotheũ filiũ homis gentilis
vtiq; ⁊ ipᷣm gentileʒ (neq; eni iudeus erat nõ
fuerat circũciſus (ↄtra ſententiã tuã circũcide
re cogeris: Reſpõdebis mihi: ꝓpter iudeos:
qᷣ erant in illis locis Qui igit᷑ tibi ignoſcis i cir
cũciſione diſcipuli veniẽtis ex gentibꝰ:ignoſce
⁊ Petro pᷣdeceſſoꝛi tuo: aliqua fecerit metu
fideliũ iudeoꝝ. Rurſus ſcriptũ eoau vero
cũ adhuc ſuſtinuiſſet dies młtos:fratribꝰ vale
dicẽs:nauigauit ſyriã ⁊ cuʒ eo Pꝛiſcilla ⁊ Aqᷣ
la:⁊ totõdit ſibiin Cẽcris caput.votuzʒ eni ha
buerat.Eſto vt ibi timoꝛe iudeoꝛũ timoꝛe com
pulſus ſit facere qd volebat: re comam nutri
uit ex voto:⁊ poſtea eam in cẽcris totondit ex
lege:ꝙ Naʒarei qͥ ſe deuoꝛauerint iuxta pꝛece
ptum Mopſi facere ↄſueuerũt: Nerũ hec ad
cõparationẽ eius rei q̊ ſequit᷑: parua ſunt. Re
fert Lucas ſacre ſcriptoꝛ hiſtoꝛie: cum veniſſe
mus hieroſolymã: libẽter ſuſceperũt nos frẽs
2z ſequenti die Jacobus ⁊ oẽs ſenioꝛes qui cũ
eo erant:euangelio illius cõpꝛobato dixerũt ei
Vides frater quot milia ſunt in iudea:qui cre
diderũt in chꝛiſtũ: ⁊ hi oẽs emulatoꝛes ſunt le
gis. Audierũt autẽ a te ꝙ diſceſſionẽ doceas a
NMoyſe eoꝛũ:qui pergẽtes ſũt iudeoꝛũ:dicẽs
nõ debere eos circũcidere filios ſuos:neq; ſᷣm
conſuetudineʒ ingredi. Quid ergo eſt: Vtiq;
opoꝛtet cõuenire multitudinẽ. Audierunt eni
te ſuꝑueniſſe.lhoc ergo fac quod tibi dicimus

Sunt nobis viri quattuoꝛ votũ habentes ſuꝑ

ſe:this aſſumptis ſanctiſica te cuʒ ipᷣis:⁊ impẽ⸗
de in eos:vt redeant capita:⁊ ſciẽt om̃es quia
que ad te audierunt:falſa ſunt:ſed ambulas ⁊
ipᷣe cuſtodiens legem. Tũc Paulus aſſumpt

viris poſtera die purificatus:intrauit cuʒlillis

in templum annũcians expletionẽ dierũ puri⸗
ficationis: donec offereẽ᷑ ꝓ vnoquoq; eoꝝ ob⸗

latio. O Maule ⁊ ĩ hoc te rurſus iterrogo: cur
caput raſeris:cur nudipedalia exueris:de ceri

monijs iudeoꝛũ: cur obtuleris ſacrificia: æ m
legeʒ ꝓ te hodie hoſtie fuerint imolate: Atiq;
reſpõdebis:ne ſcãdaliʒarent᷑ qͥ ex iudeis credi

derant. Simulaſti ergo iudeũ: vt iudeos lucri

faceres: ⁊ hãcipᷣam ſimulationẽ Jacobꝰa cete
ri te docuere pᷣſbyteri: ſed mñ euadere nõ potui
ſti. Oꝛta eni ſeditiõe:cũ occidẽs eſſes:raptus

es a tribuno: ⁊ ab eo miſſus Ceſareã:ſub cuſto
dia militũ diligẽti: ne te iudei ãſi ſmmulatoatac.

2

deſtructoꝛeʒ legis occiderẽt: atq; inde Romã
pueniens:in hoſpitio qð tibi cõduxeras:xpᷣm
⁊ iudeis ⁊ gẽtibus pᷣdicaſti: ⁊ ſentẽtia tua Ne
ronis gladio cõſirmata eſt. Didicimꝰ ꝙ ꝓpter
metum iudeoꝛũ ⁊ Petrus⁊ Paulus equalit᷑
ſinxerunt ſe legis pᷣcepta ᷣuare Qua igit᷑ fron

te:qua audacia Paulus in altero rep̃ᷣhendat

qð ipᷣe cõmiſit: Ego imo alij ante me expoſue⸗
runt cauſam:quã putauerũt:non officioſũ mẽ
dacium defendentes ſicut tu ſcribis:ſed dicen
tes honeſtam diſpenſationẽ: vt ⁊ apoſtoloꝛuʒ
pꝛudentiã demõſtrarẽt: ⁊ blaſſemãtis poꝛphy
rij impꝛudentiã coercerẽt:qͥ Paulũ ⁊ Petruʒ
puerili dicit inter ſe certaſſe certamine: imo ex
arſiſſe Paulũ in inuidiã virtutum Metri:a ea
ſcripſiſſe iactanter:vel que non fecerit:vel ſi fe

cerit: ꝓcaciter fecerit:id in alio rep̃hendẽs:qð

ip̃e cõmiſerit. Intepᷣtati ſunt illi vt potuerunt
Tu quõ iſtũ locum ediſſeras: vtiq; melioꝛa di
cturus:qͥ veterẽ ſciẽtiã repꝛobaſti.Scribis ad

me in epiſtola tuacneq; eni a me docendus es)
quõ intelligat᷑ qð ideʒ dicit:factus ſum iudeis
tanqᷓ; iudeus ⁊ cetera:que ibi dicunt᷑ cõpaſſio
ne miſericoꝛdie:non ſimulatione fallacie. Fit
eni tanqᷓ; eger qͥ miniſtrat egroto:non cuʒ ſe fe

bꝛes habere mentit᷑: ſed cũ animo cõdolẽtis co
gitat:quẽadmodũ ſibi ſeruiri vellet:ſi ipᷣe egro

taret.nam vtiq; iudeus erat:xpᷣianus autẽ fa⸗

ctus non iudeoꝛũ ſacramenta reliq̃rat:que cõ⸗

uenienter ille populꝰ ⁊ legitime: tẽpoꝛe qͥ opoꝛ
tebat: accepat. Ideoq; ſuſcepit ea celebꝛanda
cum iam vpᷣi eſſet apoſtolus:ut doceret nõ eſſe
ꝓnitioſa is qͥ ea vellent:ſicut a parentibꝰper le

gem acceperãt cuſtodire:etiaʒ cum in xpᷣo cre⸗

didiſſent. non tamẽ in eis iam cõſtituerẽt ſpem
ſalutis quoniaʒ ꝑ dominũ ihm ſalus ipſa:que

ip̃ᷣis ſacramẽtis ſignificabat᷑:aduenerat.Toti

us ſermonis tui:quẽ diſputatione longiſſima

ꝓtraxiſti:hic ſenſus eſt:vt NPetrus nõ erraue⸗

rit in eo:ꝙ is qͥ ex iudeis crediderãt: putauerit
legem eſſe Fuandã:ſed in eo a recta linea deuia
rit:ꝙ gentes cogeret iudaiʒare.Cogeret auteʒ
non docẽtis imperio:ſed cõuerſationis exeplo
Et Paulus nõ cõtraria ſit locutus is:que ipe

geſſerat: ſed quare CPetrus eos qͥ ex gentibus

erãt: iudaiʒare cõpelleret.hec ergo ſũma eſt qᷓ m
ſtionis:imo ſentẽtie tue:poſt euãgeliũ xpᷣi: bñ legis gr̃a q̃ pꝛeterijt gram euãgelij accepimus
pmanentem:⁊ ꝓ vmbꝛis ⁊ imaginibꝰ: veteris

faciant credentes iudei:ſi legis mãdata cuſto⸗
diant: hocẽc:ſi ſacriſicia offerãt.q̃ obtulit au
lus:ſi filios circũcidant ſi ſabbatum vᷣuent: vt
Naulꝰ in Timotheo:⁊ obſeruauere iudei om
nes. Si hoc verũ ẽ ĩ Cherinti:⁊ hebionis he⸗
reſim dilabimur:qͥ credẽtes ĩ xpᷣm: ꝓpter hoc
ſolũ a patribꝰ anathematiʒzati ſũt: legis ceri
monias xpᷣi euãgelio miſcuerũt: ⁊ ſic noua cõ⸗

feſſi ſũt: vt vetera nõ amitterẽt. Qui dicã de

Hebionitis: qͥ xpianos ſe eẽ ſimulãt: Uſcq; ho

die per totas oꝛiẽtis ſynagogas: inter iudeos

hereſis ẽ:q̃ ðꝛ M ineoꝝ:⁊ a phariſeis nũc vſ⸗

q; dãnat᷑:qͥs vulgo Naʒareos nũcupãt: qͥ cre

düt in xpᷣm filiũ dei:natũ ex maria vᷣgine:⁊ eũ
dicũt eſſe qͥ ſub põtio Pilato paſſus ẽ:⁊ reſur⸗
rexit. In quẽ ⁊ nos credimus.Sed dũ ⁊ iudei
eſſe:⁊ xpᷣiani:nec iudei ſũt necxpᷣiani Oꝛo igit
te:vt qͥ nr̃o vulnuſculo medendũ putas:quod

acu foꝛatũ:imo punctũ ðꝛ:huius ſententie me

dearis vulneri: qð lãcea:⁊ vt ita dicã phalari⸗
ce mole ꝑcuſſũ ẽ. Neq; eni eiuſdẽ eẽ criminis:
⁊ in explanatione ſcripturaꝝ:diuerſas maioꝝ

ſentẽtias ponere:⁊ hereſim ſceleratiſſimã rur⸗

ſus in eccłiaʒ ducere.Sinautẽ hec nobᷣ incũbit

neceſſitas:vt iud eos cũ legitimis ſuis ſuſcipia

mus:⁊ licebit eos obſ uare in eccleſijs xpᷣi:qð

exercuerũt i ſynagogis ſathane: dicam qð ſen

tio:nõ illi xpᷣiani ſient:ſed nos iudeos facient.
Quis eni hoc xpᷣianoꝝ patienter audiat: qð iĩ

tua epła cõtinet᷑. Judeus erat Paulꝰ: xpᷣian
aũt factꝰnõ iudeoꝝ ſacramẽta reliquerat:q̃ cõ

uenienter ille populꝰ:⁊ legitimo tꝑe quo opoꝛ

tebat acceꝑat. Ideoq; ſuſcepit ea celebꝛanda:
cũ iã xp̃i eſſet apoſtolus:vt doceret non eẽ ꝑni
tioſa his qͥ ea vellẽt:ſicut a parentibꝰ ꝑ legẽ ac

ceperãt cuſtodire: Rurſus obſecro te:vt pace

tua mecũ doloꝛẽ audias iudeoꝝ. Naulus ceri

monias obſeruabat: cum iam xpᷣ̃i eſſet apoſto⸗
lus:⁊ dicis eas non eſſe ꝑnitioſas his:qͥ eas ve

lint ſicut a parẽtibꝰ acceperint cuſtodire. Ego
ecõtrario loquar:a reclamãte mecũ mundo li⸗
bera voce ꝓnunciẽ:cerimonias iudeoꝛũ ⁊ per
nitioſas eſie ⁊ moꝛtiferas chꝛiſtianis.et qͥcũq;

eas obſᷣuauerit:ſiue ex iudeis ſiue ex gentibꝰ:
eum in barathꝛũ diaboli deuolutuʒ. Finis eni
legis chꝛiſtus ẽ ad iuſticiã omi credenti:iudeo

ſcʒ atq; gentili. Neq; eni omi credẽti erit finis
ad iuſticiã: ſi iudeus excipitur. In euãgelio le
gimus. lex ⁊ ꝓphete vſq; ad Johem baptiſtã
Et in alio loco.ꝓpterea querebãt iudei eũ ma
gis interficere:qꝛ non ſolum ſoluebat ſabbatũ
ſed ⁊ patrẽ ſuũ dicebat eſſe deũ:eq̃leʒ ſe faciẽs

deo. Et iteꝝ. de plenitudine eius nos omes ac
cepimus gram ꝓ gra:quia lex ꝑ Moyſem da

ta eſt. gra aũt ⁊ veritas ꝑ ihſᷣm xpᷣm facta eſt. p

inſtrumenti veritas per ihᷣm xpᷣm facta ẽ. Hie

remias quoq; ex pſona dei vaticinat᷑.ecce di⸗
es veniunt dicit dñs:⁊ confirmo domui iſrael

⁊ non domui iuda teſtamẽtũ nouũ:non ſᷣm te:

ſtamentũ qð diſpoſui patribus eoꝝ i die q̃ ap⸗
pꝛehẽdi manũ eoꝝ:vt educerẽ eos de fra egy-
pti.Obſerua qͥd dicat:ꝙ nõ populo gẽtiliuʒ q

añ nõ receꝑat teſtamentũ: ſed populo iudeoꝝ

Co

cilerden
uongeli
luſtetelre
ſpercun
bns buiu

Litatoſtn

lusdicoy
ſtus wobi⸗
.ſiochil
erccitis.
eſtis uble

ſed verey⸗
haberergn
centediſ
bomei⸗
lhecdicin
1ſharti
ſeniuxta
Venitfide⸗
fumfuun
cosäſuo
florüree
ſobadon
Wrinep
Gpaer
vellet
rüdico
yt pbe
ludeoꝛi
lidotiq⸗
quos der
acoe:t
etad pe
lenis Sa
ſaaurü)y
biortune
llahalie
Cederenn
Ereuer
nligent
Dk)inonl
losdinnie
lunnioden
ludcͤe
Volentes
Dante⸗
ſtidato⸗
nem Ae
(hammenta
heceſſinr
nlq fuicg
mhep⸗
noillö⸗
ſhoſtes
ſesryl

niug
ini
hmſizi⸗
sfühuien
nnaſen
ellsknn
nSeldinn
lerpen
mlien
Deiuſante
Rtiduͤpin
aſtiüamne

—
— —

*

.

4
7

4

=.

Eeirſen
Mheencönͤ
umisfusſutt
ringccſszi
tdae:dunge
SS
umng uind
en Pap
ninmmiami
Pinoegone
ſpracdh
Ndocnanma
Apnenpen
oblolee⸗
Aleor Petnuen
untcent⸗
uiclsboͤhen
amnaurhe ,e
nirmmi unhl
õ
Cens dlig
Carſeggenp⸗
eguß fieci
oijrdantiin
iicrineifns
n Naugto
Aghen inf
rhiriuceſcin

1

ducn llt
Ni ehnſe
eiusos Oftcs

—

Tractatus II

cui lex data eſt per Moyſẽ:teſtamentũ nouũ

euangelij repꝛomittat: vt nequaqᷓ; viuãt in ve

tuſtate lre:ſed in nouitate ſpũs. NPaulus autẽ
ſuper cuius nũc nomine queſtio ventilat᷑: cre⸗
bꝛas huiuſmodi ponit ſententias:e qͥbus bꝛe⸗
uitatis ſtudio pauca ſubnectã. Ecce ego Pau

lus dico vobis:quoniaʒ ſi circũcidamini chꝛi⸗
ſtus vobis nihil ꝓpdeſt. Et iterum. Euacuati

eſt a chꝛiſto.qui ex lege iuſtificamini: a gratia

excidiſtis.Et infra.ſi ſpiritu ducimini:iam nõ
eſtis ſub lege. Ex quo aparet: qui ſub lege eſt

non diſpenſatione vt noſtri voluere maioꝛes:
ſed vere vt tu intelligis eum ſpiritũſãctuʒ non

habere:qualia autẽ ſint pᷣcepta legalia deo do
cente diſcamus. Ego inqͥ t dedi eis pᷣcepta nõ
bona: ⁊ iuſtiſicationes in qbus non viuãt ĩ eis

lhec dicimus nõ quo legem iuxta Manicheũ

⁊ Martionẽ deſtruamꝰ:qᷓ; ⁊ ſanctã ⁊ ſpirita⸗
lem iuxta apoſtolum nouimus.Sed qꝛ poſtqᷓ;
venit fides ⁊ tempoꝛũ plenitudo:miſit deus fi
lium ſuum natũ ex muliere factum ſub lege:vt
eos qͥ̊ ſub lege erant redimeret: vt adoptioneʒ
filioꝛũ recipemus:⁊ nequaq; ſub pedagogo:vᷣ
ſub adulto ⁊ domio herede viuamus. Sequi⸗
tur in epiſtola tua. Non ideo Petrũ emẽdauit
ꝙ paternas traditiones obſᷣuaret.qð ſi facere

vellet:nec mẽdaciter nec incõgrue faceret. Ite

rũ dico epiſcopus es:eccleſiarũ xpᷣi magiſter:
vt ꝓbes veruʒ eſſe qð aſſeris:ſuſcipe aliquem
iud eoꝛũ:qͥ factus xpᷣianus natũ ſibi filiũ circũ⸗
cidat:qͥ obſeruet ſabbatũ:qui abſtineat a cibis
quos deus creauit ad vtendum cum gratiarũ
actiõe:qui q̃rtadecima menſis pᷣmi agnuʒ ma⸗

ctet ad veſperã: ⁊ cum hoc feceris:imo non fe⸗

ceris (Scio enĩ te xpᷣianũ:⁊ rem ſacrilegã non
facturũ) velis:nolis:tuam ſententiaʒ repꝛoba
bis:⁊ tunc ſciens opꝑe difficilius eſſe cõfirmare
ſua:qᷓ; aliena repᷣpendere.Ac ne foꝛſitã tibi nõ

crederemus:imo nõ itelligeremus qð diceres

(Frequẽter enĩ in longũ ſermo ꝓtractus caret
intelligentia:⁊ dum non ſentit᷑:minus repᷣhen
diẽ̃) inculcas ⁊ replicas:h̊ ergo iudeoꝝ Pau⸗
lus dimiſerat:qð malũ non habebat Qð ẽ ma

lum iudeoꝛũ:qð MPaulus dimiſerat: Vtiq; il⸗

lud qð ſequit᷑:q ignoꝛantes dei iuſticiã:⁊ ſuã

volentes ↄſtituere:iuſticie dei non ſũt ſubiecti

Beinde ꝙ poſt paſſionẽ ⁊ reſurrectioneʒ chꝛi⸗
ſti:dato ac manifeſtato ſacramẽto gr̃e ᷣm oꝛdi
nem Melchiſedech:adhuc putabãt vetera ſa
cramenta:non ex ↄſuetudine ſolẽnitatis:ſʒ ex
neceſſitate ſalutis eſſe celebꝛãda.que tamen ſi
nũqᷓ; fuiſſent neceſſaria:infructuoſe atq; inani
ter ꝓ eis machabei martyres fierent. Poſtre⸗
mo illð qð pᷣdicatoꝛes gratie xpᷣianos iudei tã
qᷓ; hoſtes ꝑſequerent᷑. Hos atq; huiſmodi er⸗
roꝛes ⁊ vitia dicit ſe danare: ⁊ vt ſtercoꝛa arbi

— ””MW

Fo. CXCIIII

Epla CVII

trat᷑ vt xpᷣm lucrifaceret.Didicimus ꝑ te: que
apoſtolus Maulus mala reliquerit iudeoꝛum
Rurſũ te docente diſcamus qᷓ bona eoꝝ tenue
rit. Obſeruationes inqes legis:quas moꝛe pa

trio celebꝛãt: ſicut ab ipſo Maulo celebꝛate ſũt

ſine vlla ſalutis neceſſitate. Id qð velis dicere
ſine vlla ſalutis neceſſitate: non ſatis intelligo.
Si eni ſaluteʒ nõ afferunt:cur obſeruãtur⸗ Si
autem obſeruãda ſunt: vtiq; ſalutẽ afferũt ma

xime que ſᷣuata martyres faciunt. Non eni ob
ſeruarẽtur:niſi afferrẽt ſaluteʒ. Neq; eni indif
ferẽtia ſũt inter bonũ ⁊ malũ:ſicut philoſophi
diſputant. Bonum ẽ cõtinentia: malũ eſtluxu
ria.inter vtrũq; indifferens:ambulare:digere
re:alui ſtercoꝛa: capitis naribus purgamenta
pꝓicere:ſputis rehumata iacere:hoc nec bonũ
nec maluʒ eſt.ſiue enĩ feceris:ſine non feceris:
nec iuſticiã habebis nec iniuſticiã.Obſeruare
autẽ legis cerimonias nõ poteſt eſſe indifferẽs
ſed aut bonũ eſt aut malũ eſt:tu dicis bonum.
ego aſſero malũ:⁊ malũ non ſoluʒ is qͥ ex genti
bus:ſed⁊ is qui ex iudaico populo crediderũt

In hoc ni falloꝛ loco: dum aliud vitas: ad ali⸗
ud deuolueris. OSum eni metuis Poꝛphyriu

blaſfemantẽ:in Hebionis incurris laqueoss
qui credunt ex iudeis:obſeruãdã legẽ eſſe de⸗
cernẽs. Et quia periculoſuʒ intelligis eſſe: qð
dicis:rurſũ illud ſuꝑfluis vbis temperare co⸗

naris:ſine vlla ſalutiĩ neceſſitate: ſicut iudei ce

lebꝛanda putabãt:aut fallaci ſimulatõe :quod
NPaulus in Metro repᷣhẽderat. NPetrus igit᷑ ſi
mulauit legis cuſtodiã. Ille autem rephenſoꝛ
Petri audacter obſeruauit legitima Sedqt᷑ eni
in epiſtola tua:nam ſi ꝓpterea illa ſacramenta
celebꝛauit:qͥ ſe ſimulauit iudeuʒ: vt iudeos lu⸗
crifaceret:cur etiã non ſacrificauit cuʒ gentibꝰ
qꝛ ⁊ is qui ſine lege erant: tanqᷓ ſine lege fact⸗
eſt: vt eos quoq; lucrifaceret: niſi quia et illud
fecit:vt natura iudeus:⁊ hoc totũ dixit:nõ vt
Paulus ſe fingeret eſſe qð non erat:ſed vt mi⸗
ſericoꝛditer ita ſubuenienduʒ eſſe ſentiret:ac ſi
ipe in eo erroꝛe laboꝛaret: non ſcʒ mẽtieni᷑ aſtu
ſed cõpatientis affectu: Hene defendis Pau⸗
lum:qꝙ non ſimulauerit erroꝛẽ iudeoꝛũ:ſed ve⸗
refuerit in erroꝛe. Neq; imitari MPetrũ volue⸗
rit mentientẽ: vt qð erat metuiudeoꝝ diſſimu
laret:ſʒ tota libertate iudeũ eſſe ſe diceret.No
ua clemẽtia apoſtoli:cuʒ iudeos xpᷣianos vult
facere:ipᷣe iudeus factus eſt. NMon eni poterat
luxurioſos ad frugalitatem reducere: niſi ſelu

rxrurioſũ pꝓbaſſet: ⁊ miſericoꝛditer vt ipᷣe dicis.

ſubuenire miſeris: niſi ſe miſerum ipſe ſentiret
Vere enĩ miſcri illi:⁊ miſericoꝛditer deploꝛan
di: qͥ cõtenrione ſua ⁊ amoꝛe legis abolite apo⸗
ſtolũ xp̃i facere iudeũ. Nec multũ intereſt iter
meã ⁊ tuã ſententiã:qꝛ ego dico: ? Petreet

Naulũ timoꝛe fideliũ iudeoꝛũ legis exercuiſſe

imo ſimulaſſe mãdata. Tu auteʒ aſſeris:h̊ eos
feciſſe clemẽter: non mẽtientis aſtu:ſed cõpati
entis affectu.dũmodo illud cõſtet vel metu vł
miſericoꝛdia: eos ſimulaſſe ſe eſſe:qð non erãt.
Illud autẽ argumẽtuʒ quo aduerſum nos vte
ris:ꝙ ⁊ gentilibus debuerit gentilis fieri: ſi iu
deis iudeus factꝰ eſt: magis ꝓ nobis facit. ſiẽ
eni nõ fuit vere iudeꝰ:ſic nec vere gẽtilis erat.
Et ſicut non fuit vere gẽtilis:ſic nec vere iude
erat. In eo autẽ imitatoꝛ gentiũ eſt: qꝛ pᷣputiũ
recipit ĩ fide xpᷣi: ⁊ idifferẽr ꝑmittit veſci cibis
qð danant iudei:nõ cultũ: vt tu putas idoloꝝ
In xpo eni ihu nec circũciſio eſt aliqͥd:nec pꝛe
putiũ. Sed obſeruatio mãdatoꝛũ dei. QAueſo
igit᷑ te:⁊ iterũ atq; iteruʒ obſecro: vt ignoſcas
diſputatiũcule mee: ⁊ ꝙ moduʒz meũ egreſſus
ſum:tibi imputes:qͥ coegiſti:vi ſcriberẽ: ⁊ mi⸗
hicuz Stheſichoꝛo oculos abſtuliſti. Nec me
putes magiſtrũ eſſe mẽdacij:qͥ ſequoꝛ xpᷣm di⸗
centẽ:ego ſum via veritas: et vita:nec põt fie⸗
ri vt veritatis cultoꝛ mẽdacio colla ſubmittaʒ
Neq; mihi imperitoꝝ plebeculaʒ. cõcites:q̃ te
venerat᷑ vt epᷣm: ⁊ in eccłla declamanteʒ:ſacer⸗
dotij honoꝛe ſuſcipiũt: me autẽ etatis vltime:
⁊pene decrepitũ:ac monaſterij ⁊ ruris ſecreta
ſectantẽ:paruipẽdũt.Et q̃ras tibi quos doce⸗
as: ſiue rẽhendas.Ald nos eni tãtis maris at
q; terrarũ ſpatijs a te diuiſos: vix vocis tue ſo
nus ꝑuenit. Et ſi foꝛſitan lr̃as ſcripſeris: ante
eas italia ac roma ſuſcipiẽt:qᷓ; ad me cui mittẽ⸗
de ſunt deferant᷑.Quod autẽ in alijs q̃ris epi⸗
ſtolis:cur pꝛioꝛ mea in libꝛis canoniq interpᷣta
tio aſtericos habeat:⁊ virgulas pꝛenotatas:⁊
poſtea aliã tranſſationẽ abſq; his ſignis edide
rim. Pace tua dixerim: videris mihi nõ intel⸗
ligere:qð q̃ſiſti.illa eni interpᷣtatio.lxx. interp̃
tum ẽ Et vbicũq; virgule.id ẽ.obeli ſũt:ſigni
ſicatur ꝙ. lxx.plus dixerint:qᷓ; habet i hebꝛeo
Abi aũt aſteriſci.id ẽ.ſtelle pᷣlucẽtes:ex The⸗
odotionis editione ab Oꝛigene additũ eſt.Et
ibi greca tranſtulimꝰ. Hic de ipᷣo hebꝛaico qðᷣ
intelligebamus:expꝛeſſimꝰ:ſenſuũ potius ve⸗
ritatem:qᷓ; vboꝛum oꝛdinem interdũ conſeruã
tes. Et miroꝛ quomodo.lxx.interpᷣtum libꝛos
legas:nõ puros:vt ab eis editi ſũt:ſed ab Oꝛi
gene emendatos:ſiue coꝛruptos per obelos:⁊
aſteriſcos:⁊ xpᷣiani homis interpᷣtatiũculã nõ
ſequaris:pᷣſertim cum ea q̃ addita ſũt: ex hois
iudeis atq; blaſfemi poſt paſſionẽ xpᷣi: editiõe
trãſtulerit. Uis amatoꝛeſſe verꝰ.lxx.intepᷣtũ⸗
nõ legas ea q̃ ſub aſteriſcis ſunt imo rade ð vo⸗
luminibꝰ:vt veterũ te fautoꝛẽ ꝓbes:qð ſi fece
ris omes eccleſiarũ bibliothecas dãnare coge
ris. Vix eni vnus aut alter inueniet᷑ liber: qui
iſta nõ habeat Poꝛro qð dicis nõ debuiſſe me

II

inteptari poſt veteres: ⁊ nouo veterisſi yllogiſ

mo:aut obſcura fuerunt q interpᷣtati ſunt.lxx.

aut manifeſta. Si obſcura te quoq; in illis fal⸗
li potuiſſe credendũ eſt. Si manifeſta: illos in
eis non falli potuiſſe ꝑſpicuũ eſt.tuo tibi pᷣmo
ne reſpõdeo Omes veteres tractatoꝛes q̃ͥ nos
in dño pᷣceſſerunt:⁊ qͥ ſcripturas ſãctas iterpᷣ⸗
tati ſũt:aut obſcura interpᷣtati ſũt: aut manife
ſta. Si obſcura tu quõ auſus es poſt eos diſſe⸗
rere:qð illi explanare nõ potuerũt: Si manife
ſta:ſuꝑfluũ ẽ te voluiſſe diſſerere: qð illos latẽ
non potuit:maxime in explanatiõe pſalmoꝛũ:
quos apud grecos interpᷣtati ſũt multis volu⸗
minibꝰ. Pꝛimꝰ Oꝛigenes:ſecũdus Euſebius

ceſarienſis: tertius Theodoꝛus heracleotes:
qrtus Auſterius ſcythopolitanꝰ:q̃ͥntus Apol

linaris laodicenus:ſextus Didymꝰ alexandri
nus.Ferunt᷑ ⁊ diuerſoꝛuʒ in paucos pſalmos

opuſcula: ſed nũc ð integro pſalmoꝝ coꝛꝑe di⸗
cimus.Apud latinos autẽ Hilarius piciauiẽ⸗

ſis: ⁊ Euſebius vercellẽſisepᷣs Oꝛigenẽ ⁊ Eu
ſebiũ tranſtulerunt: quoꝝ pꝛioꝛẽ ⁊ noſter Am
bꝛoſius in qͥbuſdã ſecutus ẽ. Reſpõdeat mihi

pꝛudẽtia tua:quare tu poſt tantos ⁊ tales iter
pꝛetes in explanatiõe pſalmoꝝ diuerſa ſenſerl
Si eni obſcuriſunt pſalmi:te qͥʒ in eis falli po
tuiſſe credẽdũ ẽ. Si manifeſti: illos in eis falli
potuiſſe nõ credit᷑.ac ꝑ hoc vtroq; mõ ſuꝑflua

erit interpᷣtatio tua:⁊ hac lege poſt pꝛioꝛes nul

lus loqui audebit.⁊ quodcunq; aliꝰ occupaue
rit:alius de eo licentiã ſcribendi non habebit.

qnpotius humanitatis tue eſt:in quo veniã ti⸗

bi tribuis:indulgere ⁊ ceteris.Ego eni nõ tam
vetera abolere conatus ſũ:que lingue mee hoi
bus emẽdata de greco in latinũ tranſtuli:qᷓ; ea

teſtimonia: que a iudeis pᷣtermiſſa ſũt vel coꝛ⸗

rupta: ꝓferre ĩ mediũ:vt ſcirẽt noſtri quid he⸗

bꝛaica veritas cõtineret.ſicui legẽ non placet:

nemo cõpellit initiũ.bibat vinũ vetus cuʒ ſua
uitate:⁊ nr̃a muſta cõtemnat: q̃ in explanatio

ne pꝛioꝛũ edita ſũt:vt ſicubi illa nõ intelligun⸗

tur: ex noſtris manifeſtioꝛa fiant. Qð aulẽ ge⸗
nus interpᷣtationis iu ſcripturis ſãctis ſequen

du ſit: liber quẽ ſcripſi de optimo genere inter
ptandi ⁊ oẽs pᷣfatiũcule diuinoꝛũ voluminuʒ:

quas editioni nr̃e pᷣpoſuimꝰ: explicãt. ad illaſ
qꝙᷓ pꝛudentẽ lectoꝛẽ mittẽdũ puto. Et ſime vt
dicis in noui teſtamẽti emendatiõe ſuſeipis ex

poniſq; cauſã:cur ſuſcipias:qꝛ plurimilingue

grece habentes ſciam:de meo poſſint oꝑeiudi

care eãdẽ integritatẽ debueras etiãi veteri cre

dere teſtamẽto:ꝙ nõ nr̃a ↄfinximꝰ:ſᷣ vt apud
hebꝛeos iuenimus:diuina trãſtulimꝰ. Sicubi
dubitas: hebꝛeos ĩterroga: dices qᷣd ſi hebꝛei
aut reſpõdere noluerint:aut mẽtiri voluerint:

Tota frequẽtia indeoꝛũ in mea inerpᷣtatione

IU⸗

icit
gehrbe
ſudeos

enzcal
eplſtolgt

eporun

lerpta

glepoſtt
ſbuoꝛme
eſſonio⸗
moinpie
nanubu⸗
Uitatsin
Vrrüod
breisco
iinihab
acehe
negnüt
nobispi⸗
iſe
Pteröta
usv.
Rice
rahs
meenne
ſifone
in
io M
ſea
feſpöa⸗/
ybi.x.
hederit
heclciot
vocant.
ſannos
Gurgirt⸗
hactia
iigeterſin
bundept
liſſendri
Erdn
eiisinter,
iiin
phlunin
nocodicib
isſogign

ſosyolun

eſcenteſen
Gos:rur
Ainponi,
log:rho
gler.
erculoin

in⸗

4

Rhalcteeſin

pſalnopet
Hlanns
Ps Oiigil
nore 11oſen
Reſpötant
mntos mar
vor divenſic⸗
nechnnenfün
ſtl: losnardl
Vrocnüſgin
egepoſpimn
cunqAanr⸗
tckinguni⸗
ns. gainin
gvelngenehl

Gini nuſuß

Nenmideſinn

Grünottgut⸗
nlginngiu
i
einchin
lunönmcl⸗
meſalsl
vim grtin

reticebit Nullus inueniri poterit: ͥhebꝛee lin
gue habeat notioneʒ. aut oẽs imitabũtur illos
iudeos quos dicis in africe reꝑtos oppiduloꝛ ᷑

meazʒ calũniam ↄſpiraſſe. Huiuſcemodi eni in
epiſtola tua texis fabulã. Quidã frater noſter
epᷣs:cum lectitare inſtituiſſet in eccłia cui pᷣeſt
interpᷣtationẽ tuam: mouit quiddã lõge aliter
ate poſitũ apð Jonã ꝓphetã:qᷓ; erat oiuʒ ſen⸗-

ſibus:memoꝛieq; inueteratũ: ⁊ tot etatum ſuc

ceſſionibꝰdecantatũ. FZactuſq; ẽ tantus tumul

tus in plebe:maxime grecis arguentibꝰa icla⸗
mantibus calũniã falſitatis: vt cogeret᷑ epᷣs ci⸗
uitatis iudeoꝛuʒ: ab ipᷣis teſtim oniũ flagitare.
Vtrũ aũt illi imꝑitia an malitia:hoc eſſe in he⸗
bꝛeis codicibꝰ grecis reſpõderũt:qð greci ⁊ la
tini habebãt:atq; dicebant. Quid plura: Co⸗

aciꝰ ẽ hõ velut mẽdaciũ coꝛrigere volens poſt

magnũ piculũ nõ remanere ſine plebe. vñ etiã

nobis videt᷑ aliqñ in nõnullis te quoq; falli po
tuiſſe. Dicis me in Jona ꝓpheta male qddam
interpᷣtatuʒ:⁊ ſeditione łi cõclamante ꝓpter

vnius verbi diſſonantis epᷣm pene ſacerdotiũ
pdidiſſe.⁊ q̃d ſit illð qð male interpᷣtatꝰ ſũ ſub

trahis: auferens mihi occaſioneʒ defenſionis
Etis hoc ad me ſane platum vtrũ qdem crede

mee:ne qͥcqͥd dixeris:me reſpõdẽte ſoluat᷑:ni⸗

ſi foꝛte vt ante ãnos plurimos cucurbita venit

in mediũ:aſſerẽte illis tpibus Coꝛnelio ⁊ Aſi⸗
ſe. Suꝑ q̃re in cõmẽtario Jone ꝓphete pleni⸗
reſpõdimꝰ:h tm nũc dixiſſe ↄtẽti: in eo loco

nio MPollione me hedera ꝓ cucurbita trãſtuliſ

vbi.lxx.interpᷣtes:cucurbitã: ⁊ aqla cũ relids

hederã trãſtulerit.i.cariacõ:in hebꝛeo volumi
ne ciceion.ſcriptũ eſt:quã vulgo Syri ciceram

vocant. Eſt autẽ genus vᷣgulti lata habens fo

lia in modũ pãpini.cunq; plantatũ fuerit: cito

cõſurgit in arbuſculã abſq; vllis calamoꝛuʒ et
haſtiliũ adminiculiſ:qbꝰ⁊ cucurbite ⁊ hedere
idigẽter ſuo trũcoſe ſuſuſtinẽs.oc ergo ver⸗

bum de vbo ediſſerẽs:ſi ciceion tranſferre vo⸗
luiſſem nullꝰ intelligeret:ſi cucurbitã id dicerẽ

qð in hebꝛaico nõ habet᷑: hederã poſui:vt ce⸗
teris interpᷣtibꝰ ↄſentirẽ. Si autẽ iudei vri vt
ſipſe aſſeris malitia: vel imꝑitia hoc dixerũt eẽ

in voluminibꝰ hebꝛeoꝛũ:qð in grecis ⁊ in lati⸗

nis codicibꝰↄtinet᷑:manifeſtũ ẽ᷑:eos aut hebꝛe
as las ignoꝛare: aut ad irridẽdos Cucurbita
rios voluiſſe mentiri. Peto in fine eple vt qui
eſcentẽ ſenẽ:olimq; veteranũ: militare non co
gas:⁊ rurſũ de vita ꝑiclitari: tu qͥ iuuenis es:
⁊ in pontiſicali culmie cõſtitutꝰ:doceto popu⸗
los:⁊ nouis africe frugibꝰ romana tecta locu⸗
pleta.ihi ſufficit cũ auditoꝛe ⁊ lectoꝛe pau⸗

Argumentum.

perculo in angulomonaſterij ſuſurrare.

e Piſtola Auguſtini qua Hieronymuʒ

in expoſitiõe epłe ad Galathas redar⸗

Epaa CVIII

guerat pꝛiuſqᷓ ad e pueniret: Rome p itali

am diſſeminata fuerat: qð Hieronymus calli⸗

de factũ ſuſpicabat᷑ ad ſui emulationẽ et ghiaaz
populi reqͥrendã. de q̃ re Auguſtinꝰ ſe ſequen

ti epiſtola purgat non ↄtendendi ſtudio: ſed in
quirẽde veritatis gra diſſenſiſſe ſcribẽs:et pe⸗

tens ſimiliter ſuaſcripta coꝛrigi.Hieronymus
vero magis tẽptari ac ꝓuocari ſe credẽs:dua⸗

bus epłis acrius duriuſq; reſpondet:donec al
tera epła Augꝰ veniã petens pleniꝰſatiſfaciat.
Beati Auguſtini ad hhieronymũ ſe purgãa⸗
tis de libꝛo quem aſſerebat᷑ ↄtra eũ ramam mi
ſiſſe. Epla. CVIII.

Dminochariſſi
mo ⁊ͤ deſideratiſſimo et honoꝛãädoi
rroo fratri ⁊ ↄpᷣſbytero Hieronymo

Auguſtinꝰ i dño ſalutẽ. Audiui ꝑueniſſe ima

nus tuas l̃as meas:ſed ꝙ adhuc reſcripta nõ
merui:nequaq; iputaueri dilectiõi tue. Aliqᷣd
ꝓculdubio impedimẽti fuit. Vñ agnoſco dñnʒ
a me potius depꝛecandũ: vt tue voluntati det
facultatẽ mittẽdi qð reſcripſeris. Nã reſcribẽ⸗
di iam dedit:qꝛ cum volueris facillime poterl

rem dubitaui:ſed hinc quoq; tibi aliqd vrrum
