tremũ diaconis:pᷣſbyteris: epᷣiſq; finſt᷑.pericli
tata eſt arca in diluuio:ꝑiclitat᷑ eccłia in mũdo
Egreſſus Noe vineam plãtauit: ⁊ bibẽs de ea

inebꝛiatus eſt Natus quoq; in carne xpᷣs:⁊ ec

cleſiam platauit: ⁊ paſſus ẽ Nudatũ prem irri
ſit maioꝛ filiꝰ:⁊ minoꝛ texit.⁊ deũ cruciſfixũ illu

ſerũt iudei: et honoꝛauerũt gentiles. Dies me

deficiet: ſi oĩa arce ſacr̃a cuʒ ecclia componens
ediſſerã Qui ſint iter nos aquile:qͥ columbe:qͥ

leones:qͥ cerui.qui vermiculi.qui ſerpẽtes.qð

ad pᷣſens negociũ ꝑtinet bꝛeuiter expediã.Nõ

ſolum in eccleſia moꝛant᷑ oues: nec munde tm

aues volitant:ſed frumentũ in agro ſerit᷑.⁊ in⸗

ter nitentia culta.
Lappeq; tribuli ⁊ ſteriles dominãt᷑ auene.

Quid faciat agricola:Auellat loliuʒ?Sʒ tota
pariter meſſis euertit᷑. Quotidie induſtria ru⸗

ſticana aues ſonitu abigit:imaginibꝰ exterret.

hinc flagello crepitat:hinc foꝛmidines tendit.

Attamẽ aut veloces capꝛee:aut laſciuꝰonager
icurrit.hinc in effoſſa hoꝛrea mures frumẽti cõ

poꝛtant.hinc frequẽti agmine ſegeteʒ foꝛmica

populatur.ita res ſe habet.Nemo ſecurꝰ agrũ
poſſidet Doꝛmiente patrefamilias inimicꝰ ho
mo ziʒaniã ſuꝑſeminauit: ad quã eradicãdam
cum ſerui ire ꝓponereut:dominꝰ ꝓhibuit:ſibi
ſeruãs palearu ⁊ frumẽti diſcretionẽ. ec ſũt

vaſa ire ⁊ miſericoꝛdie:que i domo dei ab apo
ſtolo pᷣdicantur. Veniet ergo dies quãdo the-
ſauro eccleſie aꝑto ꝓferet dominꝰ vaſa ire ſue:
dbus exeuntibus ſancti dicent. Ex nobis exie

runt:ſed non erant ex nobis.Si eni fuiſſent ex

nobis: manſiſſent vtiq; nobiſcũ. Nemo poteſt

xpᷣi palmã ſibi aſſumere: nemo ante diẽ iudicij

de hoĩbus iudicare.Si eni iã mundata ẽ eccle
ſia:qd dño reſeruamus: Eſt viaq̃ videt᷑ apud
homies recta.nouiſſima auteʒ eius veniunt in

ꝓfũduʒ inferni in hoc iudicij erroꝛe que poteſt
eſſe certa ſnia:Conatus eſt beatꝰ Cypꝛianꝰcõ⸗
tritos lacus fugere:nec bibere de aqua aliena.
Et iccirco hereticoꝛũ baptiſma repꝛobans:ad
Stephanũ tunc romane vꝛbis epᷣm: qui a bea
to Petro.xxvj.fuit.ſuꝑ hac re africanã ſyno⸗
dum indixit:ſed conatus eius fruſtra fuit. De

nicq; ip̃ᷣi ep̃i qui rebaptiʒãdos hereticos cuʒ eo
ſtatuerãt:ad antiquam ↄſuetudinem reuoluti

nouũ emiſere decretuʒ. Quid faciamꝰ: Ita eſt

nobis maioꝛes nr̃i:⁊ illis ſui tradere maioꝛes.

Sed qd de poſterioꝛibꝰ loquar: Apoſtolis ad

huc in ſeculo ſuꝑſtitibꝰ: adhuc apud iudeam

xpᷣi ſanguine recenti fantaſma dñi coꝛpꝰ aſſere
bat᷑. SGallatas ad obſeruationẽ legl traductos

apls iterum parturit. Coꝛinthios reſurrectio
nem carnis non credẽtes pluribus argumẽtis

ad veꝑ iter trahere conat᷑. Tũc Simõ magus
⁊ Menãder diſcipulꝰ eius dei ſe aſſeruere vir
tutes:tũc Baſilides ſũmũ deũ:Abaxas cũ tre
cẽtis ſexagintaqnq; editionibꝰ cõmẽtatus eſt:
tunc Nicolaus qͥ vnus de ſeptem diaconibus
fuii:die noctuq; nuptias faciẽs obſcenos quo

q auditu erubeſcẽdos coitꝰ ſomniauit.Taceo

de ſudaiſmi hereticis:qͥ ante aduentũ xpᷣi legẽ

C

mut
oit
liex
Carm
⸗
guo
foden
niob⸗
turnit
all⸗
ſe
vluete
corl
l
gei
debe
tache
ſelcd
hench
belpi
ſesin
Mou
neni
on
diri
z
jes
lene
1
föpj
Hlan
perun
Ption⸗
felqt.
ſniane
ſieſue
Eouar
ehĩ
ſet Gen
Diphe
Copleun
nerpl
nnoge
tnept
Caeri
ledehn
Nhn
n
unl
amue
luntat
Ppoſtn
Joumn
laibe
Dufan

ſenem

dern
Mones
Gne
hesg
heli
mmlen

iuee⸗
te
nin.
wa,
Inan.
Nanng
6sfiunind
gzſonia
oleupegi
Pnniniod
adicitnn
pbiburſti
one, hafſi
odeicbepe
Sglicthe⸗
wabeſve
Enchisere

ſcifuihene

undnie
inänt
cus wunt
urgeott
Cpimnd
nudlen,
ſhehnonl
Hn gid
eIfſcniſ⸗
utrafunde
creucosclſe⸗
Inen ſeoni
ein c
Acrenuuet,
niugiſt
ismdud
elcin
SiNon
iſenſenn
erul
. cmän
en did
Gchicn
D
duenip

—

—
= =

.

— —,aY ——

=
—

—
S=
=
=
—

—
—
=
S=

☛
=

= =
S=
—

Tractatus II

traditam diſſiparũt: qdð Doſiceus Samarita⸗
noꝛũ pᷣnceps ꝓphetas repudiauit: qð Sadu⸗

cei ex illius radice naſcẽtes etiã reſurrectioneʒ

carnis negauerũt:qð phariſei a iudeiſ diuiſi ꝓ
pter quaſdam obſeruationes ſuꝑfluas nomen
quoq; abſcidio ſuſceperũt: qð Herodiani lhꝑe
rodem regem ſuſceperunt pꝛo xpᷣo.Ad eos ve
nio hereticos:qui euangelia laniauerunt. Sa
turninũ quẽdã ⁊ Oꝛphitũ ⁊ Chaldeã ⁊ The⸗
oitũ ⁊ Carpocratẽ ⁊ Cherintũ ⁊ huius ſucceſ⸗
ſoꝛẽ Hebionẽ ⁊ ceteras peſtes: quoꝛũ plurimi
viuẽte adhuc Johe aplo eruperũt: ⁊ tñ nullũ

eoꝝ legimus rebaptiʒatũ. Quoniaʒ autem ta

lis viri fecimus mentionẽ:de apocalypſi quo⸗
q; eius appꝛobemus hereticis ſine baptiſmate
debere penitentiã cõcedi. Angelo epheſi deſer
ta charitas imputat᷑:in angelo ꝑgamene eccle
ſie idolothetũ eius ⁊ nicolaitarũ doctrina repᷣ⸗
hendit᷑.item apud angelũ thaidiatiroꝝ hieʒa⸗
bel pꝓphetiſſa:⁊ ſimulacroꝛũ eſce ⁊ foꝛnicatio⸗
nes increpant᷑. Et tñ om̃es hos ad pniam do⸗
minus hoꝛtat᷑ ſub cõminatiõe quoc; future pe
ne niſi cõuertant᷑. Non aũt cogeret penitere:ſi
non eſſet penitentibꝰ veniã cõceſſurus.Nũqᷣd
dixit rebaptiʒent᷑ qͥ in nicolaitarũ fidem bapti

ʒati ſunt: vel imponant᷑ eis manus:qͥ eo tẽpo⸗

re apud ꝑgamenos crediderũt:qð diſcipiinaʒ

tenebant Baalin. Quinpotiꝰ age inqᷣt peniten

tiã: ſinautẽ ego veniã tibi cito: ⁊ pugnabo tecũ
irõphea oꝛis mei. Verũ ſi voluerint hi qui ab
Hilario inſtituti ſunt:⁊ oues ſine paſtoꝛe eẽ ce

perunt:ea de ſcripturis ꝓferre: que beatꝰ Cy⸗
pꝛianꝰad hereticos baptizandos in eptis ſuis

reliqͥt. Sciãt illum nõ eoꝛũ qͥ ſe ſequi noluerũt
ſniam odiſſe.Siqdẽ in cõione eoꝝ ꝑmãſit:qui
ſnie ſue ↄtraierãt:ᷣ hoꝛtatũ potius fuiſſe ꝓpt᷑

Nouatũ:⁊ alias tũc hereſes multas enaſcẽtes

ne qͥſqᷓ; ab eo ſine dãnatione erroꝛis ſui recipe⸗
ret᷑. Sermonẽ deniq; ſuuʒ quem ſuꝑ hac read
Stephanũ romanuʒ pontificẽ habuit:tali fine

cõpleuit. Hec ad ↄſcientiã tuaʒ frater chariſſi

me ⁊ ꝓ honoꝛe cõi ⁊ ꝓ ſimplici dilectiõe ptuli

mus credẽtes etiã tibi religionis tue ⁊ ſidei ve
ritate placere:q̃ ⁊ religioſa pariter ⁊ vera ſunt

Ceterũ ſcimꝰquoſdã qð ſemel imbiberũt:nol⸗
le deponẽ:nec ꝓpoſitũ ſuũ facile mutare:ſᷣ ſal
uo inter collegas pacis ⁊ concoꝛdie vinculo qᷓ
dam ꝓpꝛia que apud ſe ſemel ſũt vſurpata reti

nere. Qua in re nõ vim cuiqᷓ; facimꝰ: aut legeʒ
damus qñ habeat in eccleſia adminiſtratio vo

luntatis ſue arbitriũ ſuũ liberũ: ⁊ vnuſdſq; ſit
pᷣpoſitus rõnem acti ſui a dño redditurus Ad

Jouinianũ quoq; de hereticis rebaptiʒandis

ſcribẽs:iĩ fine libelli ſic locut ẽ.Hec tidi bꝛeuit
ꝓ nr̃a mediocritate reſcripſimꝰ frater chariſſi

me:nemini p̃ᷣſcribẽtes aut piudicantes q̊ͥ minꝰ

Fo. LVII

vnuſquiſq; eoꝝ quod putat faciat: hñs arbi
trij ſui liberã ptatem. Nos qᷓ;tũ in nobis eſt:ꝓ
pter hereticos cuʒ collegis ⁊ ep̃ᷣis nr̃is ↄiendi⸗

mus: cũ ᷣbus diuinã ↄcoꝛdiã ⁊ dñtcã pacẽ te.⸗
nemus.maxime cũ apłs dicat. Si qͥs aſt puta

uerit ↄtentioſos eẽ:nos talem ↄſuetudinẽ non

habemꝰ: ne eccłia dei ſcindat᷑.a nobis patiẽter

⁊ leniter charitas animi:collegij honoꝛ: vincu
lum fidei:ↄcoꝛdia ſacerdotij ẽ. Pꝛeterea aliud
q̃dds iferimꝰ:aduerſũ qð ne mutire qͥdã aude
at Hilarius deucapolim vꝛbis. Si eni heretici
baptiſma nõ habẽt:⁊ ideo baptiʒãdi ab eccłlia
ſũt.qꝛ in eccłia nõ fuerũt. Ipᷣe qͥ; Hilariꝰnon
xp̃ianus. In ea qͥppe eccłia baptiʒat eſt:q̃ ſem
per ab hereticis baptiſmũ recepit: anteq; Ari⸗
minẽſis ſynodus fieret:anteqᷓ; lucifer exularet
Hilarius romane eccłie diaconꝰ ab hereticve
nientes in eo ꝙ pᷣus acceperant: baptiſmate ſu
ſcipiebat.Niſi foꝛte tm arriani heretici:⁊ ab is
aliũ baptiʒatũ reciꝑe nõ licet:ab alijs licet. Di
aconus eras o Hilari: ⁊ anicheos recipie⸗
bas. Diaconꝰeras:⁊ Hebionis baptiſma com

pꝛobabas. repẽte poſtq; exoꝛtꝰ eſt Arrius totꝰ
tibi diſplicere cepiſti. Segregas te cũ tuis ſer⸗

uulis: ⁊ nouũ balneũ aꝑis. Si te angelꝰ aliqs
aut apłs baptiʒauit:nõ refringo:qð ſequeris.
Si vo in ſinu meo natꝰ:ſi vberum meoꝝ lacte
nutrit:aduerſũ me gladiũ leuas:reddi qð de⸗
di. Et eſto ſi potes:aliter xpᷣianus. Meretrix
ſũ:pᷣ tñ mr̃ tua ſũ. Nõ vᷣuo vniꝰ thoꝛ i caſtitatẽ.
talis eram qñ cõceptus es.cum Arrio adulte⸗
riũ cõmitto.feci et antea cõpar cum Hebione:
cuʒ cherintho Nouato. hos amplexaris.hos
in matris tue domũ iam adultos recipis. Ne⸗
ſcio qͥd te vnus adulter offendat.ꝙ ſinegãduʒ
quiſpiam putauerit hereticos a maioꝛibus no
ſtris ſemꝑ fuiſſe ſuſceptos: legat beati Cypꝛia
ni epłas: in qbꝰ Stephanũ apð romane vꝛbis
epᷣm inueterate conſuetudinis lacerat erroꝛeZ.
legat ⁊ iius Hilarij libellos:quos aduerſum
nos de hereticis rebaptiszandis edidit: ⁊ ibi re

periet ipᷣm Hilariũ còfiteri a Julio: arco:

Silueſtro: ⁊ ceteris veteribus epᷣis:ſimiliter ĩ
penitentiã omnes hereticos ſuſceptos mec ta⸗
men ſibi ⁊ veritati mãſuetudinẽ pᷣiudicare de⸗
bere.Synodus quoq; Nicena: cuiꝰ paulo an

fecimus mentionẽ: oẽs hereticos ſuſcepit: ex⸗

cepi MPauli Samoſlateni diſcipulis. gð his
maius eſt:ep̃i Nouitianoꝛuʒ ſi cõuerſi fuerint
p̃ſbᷣꝛi gradum ſeruant. que ſentẽtia ⁊ Lucifeꝝ
impugnat: ⁊ Hilariũ:dum idẽ ⁊ clericꝰ'ẽ ⁊ ba⸗

ptiʒatus. Poterã diẽ iſtiuſmodi eloqo ducere

⁊ omnes ppoſitionum riuulos vno ecclłie ſole
ſiccari. Veruʒ qꝛ tam multũ ſermocinati ſumꝰ
2 ꝓlixitas ↄcertationis audientiũ ſtudia laſſa

un: bꝛeuem tibi aꝑtãq; animi mei ſniam ꝓferẽ

Foars

in illa eſſe eccleſia ꝑmanẽdũ: que ab apoſtolis
fundata:vſq; ad diem hãc durat Sicubi audi

eris eos:qͥ dicunt᷑ xpᷣi:non a dño ieſu xpᷣo:ſʒa

alẽtinianos: Montenſes:ſiue Campates:
ſcito non eccłiam xp̃i:ſʒ antixpᷣi eſſe ſynagogã

Ex hoceni ipᷣo qdð poſtea inſtituti ſunt: eos ſe
eſſe indicant:quos futuros apoſtolus pᷣnũcia⸗

uit. Ne etiã ipᷣi ſibi blandiant᷑: vel ſi de ſcriptu

rarũ capitulis vident᷑ ſibi affirmare:qð dicũt:

⁊ cum diabolus de ſcripturis aliqua ſit locut⸗

⁊ ſcripture non in legẽdo cõſiſtant.ſed i intelli
gendo.alioqͥn ſi lraʒ ſemur:poſſumus et nos
quoq; nouũ nobis dogma cõponere. vtaſſera
mus in eccliaʒ non recipiẽdos qͥ calciati ſint:et

duas tunicas habeãt. Luciferrianus dixit.

Non te viciſſe eſtimes: vicimus vtriq; vterq;
noſtrũ palmã refert:tu mei:⁊ ego erroꝛis.vti⸗
nãq; mihi ſic ſemper diſputare cõtingat:vt ad
melioꝛa ꝓſiciens deſerã:qð male tenebã AUnũ

tñ tibi confiteoꝛ:qꝛ moꝛes meoꝛũ appꝛime noui
facilius vinci poſſe:qᷓ; ꝑſuadeeir.
Beati ieronymi pꝛeſbyteri ad Cteſiphõ⸗
tẽ de libero arbitrio cõtra elagianos hereti⸗

cos:qͥ dei gratie aduerſantes cuncta ad huma

n Dn andacter vt
fualſo putas: ſed amãter ſtudioſeq; feci
ſti:vt nouã mihi ex veteri mitteres queſtioneʒ
que añ lr̃as tuas pleroſq; in oꝛiẽte decepit.vt
E ſimulatã humilitatẽ ſuꝑbiam diſcerent.⁊ di
cerent cum diaholo. In celum aſcendaʒ:ſuper
ſydera celi ponã thꝛonuʒ meũ: ⁊ ero ſimilis al
tiſſimo. Que eni pot admiſſa maioꝛ eſſe temeri
tas:qᷓ; dei ſibi non dicã ſimilitudinẽ:ſed equa⸗

litatem vẽdicare: ⁊ bꝛeui ſnia omniũ heretico⸗

rum venena complecti: que de philoſophoꝛũ
⁊. maxime Pythagoꝛe ⁊ Zenonis pᷣncipis ſto
icoꝛũ fonte manarũt. Illa enim eoꝝ que grece
appellant æ αnos pfurbationes poſſumꝰ di⸗
cere:egritudinem videlicet ⁊ gaudiuʒ:ſpem et
metum.quoꝛum duo pᷣſentia: duo futura ſunt
Aſſerunt exinaniri ⁊ extirpari poſſe de mẽtibꝰ
⁊ nullam fibꝛam radicemq; vitioꝛum in homie

omnino reſidere meditatiõe ⁊ aſſidua exercita

tione vtutum. Aduerſum quos ⁊ peripatetici
qui ex Ariſtotelis fonte deſcendunt:foꝛtiſſime
diſputant. ⁊ academici noui quos Tullius ſe⸗
quitur.⁊ eoꝛum non dico res que nulle ſunt:ſʒ
vmbꝛas ⁊ momenta ſubuertunt Hoc eſt enim
hoiem ex homine tollere:⁊ in coꝛpoꝛe conſtitu
tum eſie ſine coꝛpoꝛe:⁊ optare potius qᷓ; doce⸗
re: dicẽte apoſtolo.Miſer ego homo:qͥs me li
berabit de coꝛpoꝛę moꝛtis huius. Et quia epi⸗
ſtolaris bꝛeuitas non pot eſt omnia cõpꝛehen⸗

uoqᷓ; alio nuncupari: vtputa Martionitas:

I

dere: ſtrictam tibi vitada deſcribam. Andeet

illud virgilianũ eſt.
linc metuũt:cupiũtq;: dolẽt:gaudẽtq;: neq;

Deſpiciũt:clauſi tenebi ⁊ carcẽ ceco. (auras

Quis enim poteſt aut non geſtire gaudio: aut
meroꝛe contrahi:aut ſpe extolli:aut timoꝛe ter

reri:Quã ob rem ⁊ guiſſimus poeta. Flaccus

Nam vitijs nemo ſine naſcit᷑.optimꝰ ille eſt
Qui minimus vgk.

NPulchꝛe qͥdam noſtrox ait: philoſophi patri⸗
arche hereticoꝝ eccleſie puritatẽ ꝑuerſa macu
lauere doctrina:vt neſciãt illud dictum de hu⸗
mana fragilitate. Quid gloꝛiat᷑ terra et cinis?

pᷣſertim cuʒ de ijſdem apoſtolus dicat. Aideo

tis mee: ⁊ ducentẽ me in captiuitatẽ. Et iterũ.
Non eni qð volo hoc ago:ſed qð nolo id opoꝛ

Si qð non vult oꝑatur: quõ ſtare põt hoc qð

dicit᷑:poſſe hoĩem ſine peccato eẽ ſi velit:Qua
rõne poteſt eſſe qð velit: cuʒ apoſtolꝰ aſſeratſe
qð cupiat implere non poſſe:Cunq; ab eis q̃ra
mus:qui ſint illi q̊s abſq; peccato putente No
ua ſtropha eludere cupiũt veritateʒ: ſe nõ eos
dicere qͥ ſint vł fuerint:ſed qͥ eſſepoſſint. Egre
gij doctoꝛes dicunt eſſe non poſſe:qð nunqᷓ; fu

iſſe demonſtrat:dicẽte ſcriptura. Omne qð fu
turũ eſt: iam factũ eſt in pꝛioꝛi tempoꝛe. Neq;
nunc mihi neceſſe eſt ire ꝑ ſingulos ſanctoꝛũ:⁊

quaſi i coꝛpoꝛe pulcherrimo neuos quoſdaʒ ⁊

maculas demonſtrare.qð pleriq; noſtroꝝ ſim
pliciter faciũt cuʒ paucis ſentẽtiolis ſcriptura⸗
rum poſſint hereticoꝛũ ⁊ ꝑ eos philoſophoꝛũ
argumenta ↄuinci.Quid enim dicit vas electi
onis: Cõcluſit deus omia ſub peccato:vt om⸗

niũ miſereat᷑.Et iĩ alio loco.Omes enim pecca

uerunt ⁊ indigent głia dei.Eccleſiaſtes quoq;
per quem ſe cecinit ipᷣ a ſapientia libere ꝓteſta⸗
tur:⁊ dicit.Non eſt eni homo iuſtus ſuꝑ terrã
q̃ non peccet.Et iterũ. Si peccauerit populus
tuus: non eſt eni homo qͥ non peccet: ⁊ qͥs gio
riabit᷑ caſtum ſe habere coꝛ:⁊ non eſt mundus
a ſoꝛde:nec ſi vnius diei fuerit ſuꝑ terram vita
eius. Unde ⁊ Dauid dicit.Ecce eni ĩ iniqͥtati⸗
bus cõceptus ſum:⁊ in peccatis ↄcepit me ma
ter mea. Et in alie pſalmo. Non iuſtificabit᷑ in
cõſpectu tuo omnis viuẽs. Quod teſtimoniũ
ſub nomie veritatis noua argumẽtatione delu
dunt. Aiunt eni ad cõparatiouẽ dei nullũ eſſe
ꝑfeetum:quaſi ſcriptura hoc dixerit.Neq; eni
ait: Non iuſtiſicabit᷑ ad comparationẽ tui om⸗
nis viuẽs:ſed non iuſtificabit᷑ in conſpectu tuo
omnis viuens. Quãdo enim in conſpectu tuo
hoc intelligi vult:qð etiam qui hominibꝰ ſan⸗
cti vident᷑: dei ſcientie atq; noticie nequaqᷓ; ſã
cti ſint. Non eni videt in facie:deꝰautẽ ĩ coꝛde

C

gial
(uen

ſtus:

cced

nacße
geg⸗
crced
uſee
ind
ainee

nd.

0ri
velit:
eccel
ſimit
Va
ſoye
glud
gpdil
linder
ſſo⸗
ao!
Aun
re
d⸗
is
om

ſs

ode
celoꝛi
Eepere
op
goꝛirt
ſdeas,
loared
ſepeccar
kanicen⸗
ſallanne
lucſnegn
onioetſ.

(tumar

Uunon
Lilge
hng
QAuiie
baſliits
fitigeo
tarenon
grleal
ſatugen
bitge
Memma
deteneb

Gaquan

mnn

edion
nrafnn
Nonden
kenacrti
gdien Bin
ganilen
ni. Eiſci
Gmmotce
we ilhee
eiſtrird⸗
poſeraſerre
ngbbesin
rpuen:N
nurgſetöen⸗
epohm En
Nlecönmnz
m. Dmeckn
Uenpor ke

Ppioindoi
ndctruti
etnbeſtan
Ditsclinſen
ckſuſesgen
nulberſt
hulſtnsſipen
Cauerhepel
elc: tiet
jNoncknun

ſuommn
Eataiinihn

☛

—
—

Ans tent

Ponifchin
Adtt

Tractatus II

Si aüut inſpiciente deo 1 omnia contemplante
gquem coꝛdis archana non fallunt: nullus ẽ iu⸗
ſtus:pꝑſpicue oſtendit᷑ hereticus non hoiem in
eeerxcelia ſuſtollere:ſᷣ dei potentie derogare.mul
taq; alia:q̃ ſi de ſcripturis ſanctis voluero con
gregare:non dicam epiſtole:ſed voluminis q̊ͥʒ

excedam modũ.Nihil noui aſſerunt qui in hu

iuſcemodi applaudente ꝑfidia ſimplices dem
d eccleſiaſticos viros
q̃ in lege dei die ac nocte meditant᷑:decipꝑe non
valẽt. NPudeat ergo eos pᷣncipum ⁊ ſocioꝛũ ſu
oꝛũ.qui aiunt poſſe hominẽ ſine peccato eſſeſi

⁊ indoctos decipiunt: ſe

velit: qð greci dicũt avauα Ioet qꝛ hoc
eccleſiarum pꝛurientes aures ferre non poſſũt

ſimilãt ſe ſine peccato quidem dicere: ſed avæ⸗
Aρ IH IOV: 2 nõ grec ſermone; abaαρ
Tov dicere auderer: q̃ſi aliud ſit ſine peccato:
aliud avauop In Top:⁊ non grecũ ſermonẽ:qͥ
apð illos cõpoſitus eſt duobus vᷣbis ſermo la

tinꝰexpꝛeſſerit:ſi abſq; peccato dicis av ρ

Tuni ſop dicere diffiteris. Dãna eos te ovo⸗
Yap ſIii vov pᷣdicant: ſed non facis. Noſti eni

q̃d intrinſecus diſcipulos tuos doceas: aliud

oꝛe cõmemoꝛans:⁊ aliud celans cõſcientia:ꝛno
biſq; alienis ⁊ indoctis loqueris ꝑ parabolã:
tuis autẽ myſteria cõfiteris: ⁊ hoc iuxta ſcdtu⸗
ram te facere iactas.Quia dictuʒ eſt turbis ie⸗

ſus parabolis loquebat᷑: ⁊ ad diſcipulos ĩ do⸗

mo dicit. Vobis datuʒz eſt ſcire myſteria regni
celoꝛũ:illis autẽ non eſt datum. Sed vt dicere
ceperam exponã bꝛeuiter pᷣncipium ⁊ ſocioꝛuz
tuoꝝ nomina: vt aiaduertas qualiũ conſoꝛtio
gloꝛiaris. anicheus electos ſuos quos int
ideas.id eſt. foꝛmas Platonis in celeſtibꝰ col⸗
locat: dicit oĩa carere peccato: nec ſi velit poſ⸗
ſe peccare. Ad tanta eni eos vtutum culmina
tranſcendiſſe vt carnis operibus illudãt. Pꝛi⸗
ſcillianus in Hiſpania pars manichei de turpbi
tudine cuius te diſcipuli viliger vᷣbuʒ perfecti
vẽdicantes ſoli cum
ſolis clauduntur mulierculis: ⁊ illud eis inter

onis :et ſciẽtie ſibi temere vẽ

coitum amplexuſq; decantãt.

Tunm pater oipotẽs fecũdis imbꝛibus ether

Cõiugis in gremſũ lete deſcẽdit:⁊ oĩs

MMagnꝰalit magno cõmixtus coꝛꝑe fetus
Qui q dem partem habent gnoſice hereſeos ð
baſilidis impietate venientẽ. AUnde ⁊ vos aſſe
ritis eos qui abſq; legis ſciẽtia ſunt peccata vi

tare non poſſe. Quid loquar de Pꝛiſcilliano:
qͥ ⁊ ſeculi gladio:⁊ totius oꝛbis auctoꝛitate dã
natus eſt: Euagrius ponticus Hiperboꝛita:qᷓ

ſcribit ad vgines:ſcribit ad monachos:ſcribit
ad eam cuius nomen nigredinis teſtat᷑: ⁊ perfi

die tenebꝛas edidit libꝝ ⁊ ſnias mcp iæ 0οαä⸗n

ODquam nos impaſſibilitatẽ: vel imperturba
tionem poſſumꝰ dicere:quando vnqᷓ; animꝰxvl

„/

Epla XV

la ꝑturbatione cõtagione et vitio cõmouetur:

2⁊ vt ſimpliciter dicam:vel ſaxum vel deus eſt
Huius libꝛos per oꝛientẽ grecos:⁊ interpᷣtan⸗
te diſcipulo eius Rufino latinos pleriq; i occi
dente lectitant: qui libꝝ quoq; ſcripſit quaſi ð
monachis: multoſq; ĩ eo enumerat qui nunq;

fuerunt et quos fuiſſe ſcribit. Oꝛigeniſtas ab

epiſcopis dãnatos eſſe non dubiũ eſt Amoniũ

videlicet ⁊ Euſebiũ ⁊ Euthymiũ:⁊ ipᷣm Eua⸗

grium: Oꝛiginem quoq; ⁊ Iſidoꝛuʒ ⁊ multos
alios:quos dinumerare tedium eſt: ⁊ iuxta il⸗
lud Lucreieieießk.
Ac veluti pueris abſinthia tetra medentes
Cũ dare donant᷑ pᷣus oꝛa pocula circum

Contingant: dulci mellis flauoq; liquoꝛe.

Ita ille vnum Johannez in ipius libꝛi poſuit
pncipio:quem ⁊ catholicum ⁊ ſanctũ fuiſſe nõ

dubium eſt: vt per illius occaſionẽ ceteros qͥs

poſuerat hereticos eccleſie introduceret. illaʒ
autem temeritatẽ imo inſaniã eius quis digno
poſſit explere ſermõe: ꝙ libꝛũ Sixti pythago⸗
rei homis abſq; xpᷣo:atq; ethnici imutato no⸗
mine Sixti martyris:⁊ romane eccleſie epiſco

pi p̃notauit.in quo iuxta dogma pythagoꝛicũ
hominẽ exequãt deo: ⁊ de eius dicunt eſſe ſub
ſtantia. ulta de pfectiõe dicunt᷑: vt qui vo

lumen philoſophi neſciũt ſub martyris nomie

bibant ð aureo calice babylonis.Deniq; i ipᷣo

volumine nulla pphetaꝝ: nulla patriarcharũ

nulla apoſtoloꝝ:nulla xpᷣi fit mentio vt epiſco

pum ⁊ martyrem ſine xp̃i fide fuiſſe cõtendat.

Vnde ⁊ vos plurima contra eccleſiaʒ vſurpa
tis teſtimonia. Fecerat hoc ⁊ in ſancti Pãaphi

li martyris nomie: vt libꝛũ pᷣmuʒ ſex libꝛoꝝ de
fenſionis Oꝛigenis Euſebij Ceſarienſis (quẽ
fuiſſe arrianuʒ nemo qui neſciat)nomine Pa⸗

phili martyris pᷣnotaret: quo ſcilicet egregia
illa quattuoꝛ Oꝛigenisaæ cpαρ οο volumt

na latinis infunderet auribꝰ Ais adhuc ⁊ aliũ

noſſe tui erroꝛis pncipem? Soctrina tua Oꝛi⸗
genis ramuſculus eſt. In eo enim pſalmo:vbi
ſcriptum eſt:vt de ceteris taceã. Inſuꝑ ⁊ vſq;
ad noctem erudierunt me renes meti:aſſerit vi⸗

rum ſanctũ:de quoꝝ videlicet ⁊ tu numero es

cum ad vtutum venerit ſmitateʒ :ne in nocte
q̃dem ea pati:que hominũ ſunt:nec cogitatio⸗

ne vitioꝛũ aliqua titillari.nec erubeſcas de ſo⸗
cietate taliũ renuens eoꝛũ nomina: quoꝛũ blaſ
femijs iungeris. Jouiniano reſpõſũ eſt: tibi re
ſpõſum credito.nec fieri poteſt: vt diuerſus ſit
eoꝛum exitus:quoꝛũ eſt vna ſentẽtia. Cuʒ hec

ita ſe habeant:qͥd volũt miſere muliercule one

rate peccatis:que circũferent᷑ omni vento do⸗

ctrine:ſemꝑ diſcedentes ⁊ nunqᷓ; ad ſcientiam
veritatis guenientes: ⁊ ceteri mulierculaꝝ ſo⸗
pꝛurientes auribus ⁊ ignoꝛãtes qͥd auchͤt:

SZFZars

quid loquant᷑:qui vetuſtiſſimũ cenũ quaſi no⸗
uam ſuſcipiant tẽperaturã: qui iuxta Ezechie

lem liniũt parietẽ abſq; tẽperamento: ⁊ ſuꝑue
uiente veritatis pluuia diſſipant᷑. Simon ma⸗
gus hereſim cõdidit. Helene meretricis adiu-

tus auxilio. Nicolaus anthiocenꝰ oĩuʒ imun⸗
Dditiarũ reꝑtoꝛ:choꝛos duxit femineos. ar⸗

tion Romã pᷣmiſit mulierẽ: que decipiendos

ſibi animos pᷣpararet. Appelles &hilomenem

ſuarũ comitẽ habuit doctrinaruʒ. Mõtanus
imundi ſpũs pᷣdicatoꝛ multas eccłias per Pꝛi
ſcam ⁊ Ma ximillã nobiles ⁊ opulentas femi
nas pꝛimũ auro coꝛrupit:⁊ deinde hereſi pol⸗
luit.Dimittã vetera:ad vicinioꝛa traſcendaʒ.
Arrianus vt oꝛbem caperet:ſoꝛoꝛẽ pᷣncipis añ
decepit. Bonatus per africã vt infelices quoſ

q; fetentibꝰ polluerat aqͥs. Lucille opibus ad⸗

iutꝰ ẽ. In Hiſpania Agape Elpidiũ mulier ce

cum ceca duxit in foueã: ſucceſſoꝛẽ ſui Mꝛiſcil
lianũ habuit Zoꝛoaſtri magi ſtudioſiſſimũ: et

ex mago epᷣm: cui iuncta galla non gente ſʒ no⸗
mine Bermanã huc illucq; currentẽ alterius
vicine hereſeos reliquit heredẽ. Nunc quoq;

myſteriũ iniqtatis oꝑatur duplex ſexus: vtrũ
q; ſuplantat:vt illud ꝓpheticũ cogamur aſſu

mere.Clamauit ꝑdix:cõgregauitq;:nõ pepit:

faciẽs diuitias ſuas nõ cu iudicio In dimidio
dierũ derelinquet eũ: ⁊ nouiſſimũ eius erit in⸗
ſipiens. Illud vero quod ad decipiendos ho⸗

mines quoſq; poſtea huic ſnie coaptarunt nõ
abſq; dei gra:cum pᷣma legentes fronte decipi
at intro inſpectum ⁊ diligentiſſime ventilatuʒ
decipere non põt. Ita enĩ dei gr̃aʒ ponunt:vt

non per ſingula oꝑa eius nitamur: ⁊ regamur

auxilio:ſed ad liberũ referunt arbitriũ:⁊ ad pᷣ⸗

cepta legis ponentes illud Eſaie:legem eni de .

us in adiutoꝛiuʒ poſuit:vt in eo deo referende
ſint gratie ꝙ tales nos ↄdiderit: qui noſtro ar
bitrio poſſimus ⁊ eligere bona: ⁊ vitare mala:

⁊ non intelligunt iſta:dicentes ꝙ ꝑ os eoꝛũ in

tolerabilẽ blaſfſemiã diabolus ſibilet. Si enim
in eo tm dei eſt gratia ꝙ ꝓpꝛie nos cõdidit vo⸗
lũtatis: ⁊ libero arbitriocõtenti ſumus:nec vl

tra eius indigemus auxilio: ne ſi indiguerimꝰ
liberũ frãgat᷑ arbitriũ:ergo nequaqᷓ; vltra oꝛa
re debemus:nec illius clementiã pᷣcibus flecte

re:vt accipiamus quotidie qð ſemel acceptuʒ
in noſtra eſt ptãte. Iſtiuſmodi homies tollunt
oꝛationẽ:⁊ per liheꝝ arbitriũ non homies pꝛo
pꝛie voluntatis ſed dei potẽtia factos eè iactãt
qui nullius ope indigent. Tollant᷑ et ieiunia:
omniſq; cõtinentia.Quid eni mihi neceſſe ẽ la
boꝛare:vt accipiã ꝑ induſtriã quod ſemel mee
factum ẽ ptãtis :lhoc quod dico non meũ ẽ ar⸗
gumentũ vnius diſcipuloꝝ eius:imo iam ma⸗
giſter ⁊ totius doctoꝛ exercitus:⁊ ↄtra apoſto

* —
„
„ 6*
—
. .
. *
. 5 5*

lum vas pditionis ꝑ ſyllogiſmos ⁊ non vt ſui
iactant ſyllogiſmoꝛũ ſpinea decurrens:ſic phi
loſophat᷑ ⁊ diſputat. Si nihil ego abſq; dei au
xilio:⁊ per ſingula oꝑa eius eſt omne qð geſſe.⸗
ro:ergo non ego qui laboꝛo: ſed dei in me coꝛo
nabit᷑ auxiliũ:fruſtraq; dedit arbitrij poteſta-
tem:qð implere nõ poſſuʒ niſi ipe me ſemꝑ ad··
iuuerit. Deſtruit᷑ eni volũtas: que alteriꝰ ope
indiget. Sed libeꝝ dedit arbitriũ deus: qð ali

ter liberũ non erit:niſi fecero qðᷣ voluero Ac ꝑ
hoc ait. Aut vtoꝛ ſemel poteſtate:que mihi da

ta eſt:vt liberũ ſᷣuetur arbitriũ: aut ſi alterius
ope indigeo: libertas arbitrij in me deſtruet᷑.
Qui hec dicit:quã nõ excedit blaſfemiã: q̃ hoe⸗·
reticdꝛũ venena non ſuꝑat:Aſſerunt ſe per ar⸗
bitrij libertatẽ nequaqᷓ; vltra neceſſariũ habe⸗
re deum:⁊ ignoꝛãt ſcriptũ qͥd habes qð nõ ac⸗

cepiſti:ſi autẽ accepiſti:qͥd gloꝛiaris q̃ſi non ac

ceper: agnas agit deo gras:qui per liber⸗
tatem arbitrij rebellis in deũ eſt Auã nos libz
ter amplectimur: ita dũtaxat vt agamus ſemꝑ
gr̃as largitoꝛi:ſciamuſq; nos nihil eſſe:niſi qdʒ

donauit in nobis ipᷣe ſeruauerit:dicẽte apoſto

lo. Non eſt volẽtis neq; currentis: ſed miſer⸗·
tis dei velle: ⁊ currere meũ eſt. Sed ip̃ᷣm meuz
ſine dei ſemꝑ auxilio non erit meũ. DOicit enim

idem apoſtolꝰ. Deus qͥ oꝑatur nobis velle ⁊ .

ficere. Et ſaluatoꝛ in euangelio. Pater meꝰ vl⸗
q modo oꝑatur :et ego oꝑoꝛ. Semp largitoꝛ.

ſemꝑq; donatoꝛ eſt. Nõ mihi ſufficit qð ſemel
donauit:niſi ſꝑ donauerit. Peto vt accipiam

⁊ cum accepero rurſus peto. auarus ſum ad ac
cipienda beneſicia dei. nec ille deſicit in dando
nec ego ſatioꝛ in accipiẽdo:quãto plus bibero

tanto plus ſitio.legi enĩ pſalmiſte voce cantari

Duſtate ⁊ videte:qm̃ ſuauis eſt dominꝰ. ome
qð habemꝰ bonũ:guſtus eſt dñi. Cum me pu-

tauero ad calicem ꝑueniſſe vtutum tunc bibã
pᷣncipium. Pꝛincipium eni ſapientie timoꝛ do

mini qͥ expellit᷑ atq; deſtruuur charitate.hec ẽ

hominibꝰ ſola perfectio:ſi imꝑfectos eſſe ſe no

uerint. ⁊ vos inquit cuʒ oĩa feceritis:dicite ſer
ui inutiles ſumus:qð debuimus facere fecimꝰ
Si inutilis eſt qͥ fecit omnia: qͥd de illo dicẽdũ

eſt qͥ expellere non potuit: VUnde ⁊ apoſtolus:
et ex parte accepiſſe: et ex parte cõpꝛehendiſſe
ſe dicit: ⁊ nec dum eſſe ꝑfectum pᷣteritoꝛũ obli⸗
uiſci ⁊ in futurũ ſe extendere qui ſemꝑ pᷣterito
rũ obliuiſcit᷑:⁊ futura deſiderat:oſtendit ſe pᷣ⸗
ſentibꝰnon eẽ cõtentum. Qð aũt rurſũ iactitãt
libeꝝ nobis arbitriũ deſtrui: audiãt ecõtrario
eos orbitrij deſtruere libertatẽ:qui male eo ab

utunt᷑ aduerſũ beneficiuʒ largitoꝛis. Quis de

ſtruit arbitriũ:ille qͥ ſemꝑ deo agit gras:⁊ qð⸗
cunq; in ſuo riuulo fuit ad fontẽ refert: an qᷣ di
xit. Recede a me quia mũdus ſũ: nõ habeo te

ſece
herte
gni⸗
ſacd
fiam
ſoo⸗
gfbi
gan
ſoꝛan
glun
dilau
füpr
digen
Zus
Gin⸗
agiti
Ahe⸗
llla
ſegoc
oQ
paulr
dehen
Nße
lſop
ſine
Ui
ſier
len
neoe
gui
wbie.
gloͤſax
adſio
eſem
lerſoc
difficli⸗
Gr
lcept
cgocuſtea
Zure
Neſros:
Dicla
danane
olnterl.
ünit
innent
diſſctee
manan
Thöinh
koqguid⸗
habne
ealozen
habereg⸗
neimnen
ſpocönn

“

autſialei
ume deſni,
uſemiirin
ſenntſepor
cceſenüb⸗
hebeschſin
Nansöſiwne
e:guiperlte⸗
ſt Quinesle
Tagannsſen
nibleſeniſc
n diciterpet
is ſedſet
.Sediönneg
meä Dictan
urpebisclen
lo Pannene
1Senpbrut.

iachetcdnd

PooNagpn
Amslunddt
enchcr ndenie
Pinpos dben
nkencatcnn
s etdonn n
Pdii Cunme⸗
Eutumrmwrt
ientrinad

—

urchrirhe

.
Mi
ngftatsti

e

—.,.⸗
—
—
—
S
=

Tractatus II

neceſſariũ. DLediſti enim mihi ſemel arbitrij li⸗

bertatẽ:vt faciã qð voluero.Quid rurſũ te in⸗
geris:vt nihil poſſim facere:niſi tu ĩ me tua do
na cõpleuer:fraudulẽter pᷣtendis:vt del gra⸗
tiam ad cõditionẽ hoĩs referas:⁊ non in ſingu
lis operibus auxilium dei reqͥras: ne ſcʒ libeꝝ
arbitriũ videaris amittere: ⁊ cũ dei cõtemnas
adminiculuʒ:hoiuʒ queras auxitia. Audite q̃⸗
ſo:audite ſacrilegũ.Si inqͥt voluero curare di
gitum:mouere manũ:ſedere:ſtare:ambulare:
diſcurrere:ſputa iacere:duobus digitulis na⸗

riũ purgamẽta decutere:releuare aluũ: vꝛinaʒ
digerere:ſemꝑ mihi auxiliũ dei neceſſariũ eri
Audi ingrate:imo ſacrilege aplm pᷣdicantem.

Siue mãducatis:ſiue bibitis: ſiue aliud quid
agitis omia in noĩe dñi agite. Et illud Jacobi
Ageat nüc qͥ dicitis hodie:⁊ cras ꝓficiſcemur
in illam ciuitatẽ:⁊ faciemus illic annũ vnũ:vt

negociemur et lucremur qui neſcitis de craſti⸗

no.Que eni eſtvita nr̃a:Aura ẽ eni ſiue vapoꝛ
paululũ aparẽs.Geinde diſputat ꝓ eo quod
debeatis dicere. Si dñs voluerit ⁊ vixerimus
vt faciamus hoc aut illud. Nũcaũt exultatis
i ſuperbijs vr̃is.omis iſtiuſmodi gloꝛiatio peſ

ſima cẽ. Iniuriã tibi fieri putas:⁊ deſtrui arbi
trij libertatẽ:ſiad deũ ſemꝑ auetoꝛẽ recurras:
ſi ex illius pendeas volũtate:⁊ dicas.ocłi mei

ſemꝑ ad dñm:qm̃ ſpᷣe euellet de laqueo pedes

meos. Vñ audeas ligua ꝓferre temeraria vnũ
quẽq; arbitrio ſuo regi.Si ſuo arbitrio regit᷑:

vbi eſt auxiliũ dei.⁊ ſi xpᷣo rectoꝛe nõ indiget:
quõ ſcribit Hieremias:non ẽ in hoie via eius

⁊ a dño greſſus hoĩs dirigunt᷑: Facilia dicimꝰ2

eſſe mãdata:⁊ tamẽ nulluʒ ꝓferre potes qͥ vni
uerſa cõpleuerit. Reſpõꝗde mihi facilia ſũt: an

difficilia? Si facilia ꝓfer quis ea impleuerit:⁊

cur Dauid in pſalmo canat Qui fingis doloꝛẽ
in pᷣcepto:⁊ iterũ: ꝓpter verba labioꝛũ tuoꝛũ:

ego cuſtodiui vias duras. Et dñs in euãgelio

Intrate ꝑ anguſtaʒ poꝛtã: ⁊ diligite inimicos

veſtros:⁊ oꝛate ꝓ his qͥ pꝑpſequunt᷑ vos.ſinaũt
difficilia: cur auſus es dicere:facilia eẽ dei mãa
data:que nullus impleuerit: Hõ intelligis tu⸗
as inter ſe repugnare ſnias: Aut eni facilia ſũt
⁊ infinita eſt multitudo hoiuʒ:qui ea impleue
rint:aut difficilia: ⁊ temere dixiſti eẽ facile qð
difficile eſt. Soletis et hoc dicere poſſibilia eẽ

mandata: ⁊ recte a deo data: aut impoſſibilia:
⁊ nõ in his eſſe culpã qͥ acceꝑe mandata:ſed in
eo qui dedit impoſſibilia Eunqͥd pᷣcepit mihi

deus vt eſſem qð eſt:nihil inter me eſſet ⁊ dũm
creatoꝛem: vt maioꝛ eſſem angeloꝝ faſtigio: vt
haberẽ qð angeli non habent: Se illo ſcriptũ

eſt quaſi ꝓpꝛium:qͥ peccatuʒ non fecit: nec do

lus inuentꝰeſt in oꝛe eius.Si hoc eſt mibhi cum

xpᷣo cõmuneẽ᷑:qͥd ule habuit ꝓpꝛium: alioqn

H Fo. LX
Epla XV

ꝑ ſe tua ſnia deſtruetur. Aſſeris poſſe hominẽ
eſſe ſine peccato ſi velit: ⁊ poſt grauiſſimũ ſom
nũ ad decipiendas rudes aias fruſtra conaris
adiungere:non abſq; dei gra. Si eni ſemel ho
mo per ſe põt eſſe ſine peccato: quid neceſſaria
eſt dei gratia: Sinautẽ ſine illius gra nihil pt
facere: qui neceſſe fuit dicere quod non poteſt
Poteſt inquit eſſe ſine peccato:poteſt eſſe per⸗
fectus ſi voluerit.Quis enim xpᷣianoꝛum non
vult eſſe ſine peccato:aut quis ꝑfectionẽ recu⸗
ſat: Sufficit eni velle:a ſtatim ſeqᷣt᷑ poſſe ſi vel
le pᷣceſſerit.nulluſq; xp̃ianoꝛuʒ qͥ nolit eſſe ſine
peccato.om̃es ergo ſine peccato erũt.qꝛ vtic;
oẽs cupiũt eſſe ſine peccato:⁊ in hoc ingratus
tenebꝛis:vt qꝛ nullum aut rarũ quẽqᷓ; ſine pec

cato ꝓferre potes: omes ſine peccato eſſe poſſe

fatearis. Noſſibilia inqͥt mandata dedit deus
Et quis hoc negat: Sed quomodo hec intelli
genda ſit ſnia: vas electionis ꝑtiſſime docet.
Ait enim. Qðò erat impoſſibile legis:in qua in
firmabat᷑ ꝑ carnem: deus filium ſuũ mittensi
ſibitudinem carnis peccati ⁊ de peccato condẽ
nauit peccatũ in carne.Et iterũ.Ex operibus

legis non iuſtiſicabit᷑ ois caro. Qð ne de lege
Moyfſi tm dictũ putes:⁊ non deoibus mäda

tis:que vno legis nomie ↄtinent᷑.ideʒ apoſto⸗
lus ſcribit dicens Cõſentio eni legi dei uxtai
terioꝛem hoĩem.video aũt aliam legẽ in mem⸗-
bꝛis meis repugnantem legi mentis mee: ⁊ ca⸗
ptiuantem me in lege peccati: que eſt in mem⸗
bꝛis meis. iſer ego homo:qᷣs me liberabit
de coꝛpoꝛe moꝛtis huius: Gꝛatia dei ꝑ ieſum
xpᷣm dominũ noſtrũ. Cur aũt hoc dixerit alio
ſermone demõſtrat. Scimus eniĩ ꝙ lex ſpirita⸗
lis eſt. ego aũt carnalis ſũ: venundatꝰ ſub pec
cato. Qõð eni operoꝛ: nõ cognoſco. Non enim
qdð volo illud operoꝛ.ſed quod odi illud facio
Sinautẽ quod nolo hoc facio: conſentio legi:
quoniã bona eſt. NMunc auteʒ nequaq; operoꝛ
illud:ſed qð in me habitat peccatũ. Scio enim
ꝙ nõ habitat in me:hoc eſt in carne mea bonũ
Aelle enim adiacet mihi.ꝑficere autẽ bonum
non inuenio.non eni quod volo bonuʒ:hoc fa
cio.ſed qð nolo malũ:hoc ago.Si auteʒ quo.od
nolo:hoc facio:nequaqᷓ; ego operoꝛillð:ſʒ qð
habitat in me peccatuʒ. Reclamabis: ⁊ dices.
Manicheoꝝ dogma noſce:⁊ eoꝝ qui ð diuer
ſis naturis eccleſie bella cõcinnant:aſſerentiuzʒ
malã eſſe naturã: que imutari nullo modo pol
ſit. Et hoc non mihi ſed apoſtolo imputa: qui

nouit aliud eſſe deum:aliud eſſe hoiem: aliam

carnis fragilitatem: aliam ſpũs foꝛtitudinem.
Caro eni deſiderat cõtra ſpiritũ: ⁊ ſpũs cõtra
carnẽ:⁊ hec inuicẽ ſibi aduerſant᷑. vt non que
volumus:ipᷣa faciamus.a me nũqᷓ; audies ma
lam eſſe naturam.ſʒ quomodo ſit carnis fasi

litas diſſerenda: .ipo qui ſcripſit docente diſca
mus. Interroga eum quare dixerit. non enim

qð volo:hoc operoꝛ.ſed qð odi malũ:illud fa⸗

cio. Que neceſſitas illius impediat voluntatẽ

que tãta vis odio digna imperet facere: vt nõ

qð vult: ſʒ qð odit:⁊ nõ vult facere cõpellatur

Reſpõdebui tibi:o homo tu qs es:qui reſpon
deas deo? HEunòͥd dicit figmentũ figulo: qua-

re me feciſti ſic· An non habet poteſtatẽ figulꝰ

luti de eadem maſſa aliud qdem vas facere in
honoꝛem:aliud aũt in cõtumeliã? Obijce deo
foꝛtioꝛem calũniam:q̃re adbuc cum in vteroeſ
ſent Eſau ⁊ Jacob:dixerit Jacob dilexi.Eſau

autem odio habui.Accuſa eum iniqᷣtatis:cur
Achar filius Chari:de Hierichõtina pᷣda ali⸗

qua furatus ſit ⁊ tanta milia hominũ illius vi⸗
tio trucidata ſint.Quã ob rem filij Heli pecca
uerint: et ois pene populus extinctus:arcaq;
ſit capta: Dauid peccauit vt enumeraret po⸗
pulum: ⁊ cur in toto iſraele tanta hominũ ceſa
ſint milia.Et ad extremũ (qð ſolet nobis obij⸗
cere cõtubernalis veſter Poꝛphyrius) qua ra
tione clemens ⁊ miſericoꝛs deus ab Adamvlſ⸗
q; ad M oyſem: ⁊ a Moyſe vſq; ad aduẽtuʒ
xpᷣi:paſſus ſit vniuerſas gentes perire ignoꝛã
tia legis et mandatoꝝ dei. Neq; eni Bꝛitãnia
fertilis puincia tyrãnoꝝ ⁊ ſcythice gentes oẽſ
q; vſq; ad oceanũ ꝑ circũitũ barbare nationes
Aſoyſem ꝓphetaſq; cognouerant. Quid ne
ceſſe fuit eum in vltimo venire tẽpoꝛe:⁊ nõ pꝛi
us qᷓ; inumerabilis periret hominũ multitudo
Quã queſtioneʒ beatus apoſtolus ad Roma
nos ſcribẽs pꝛudẽtiſſime ventilat.ignoꝛans h
⁊ dei cõcedẽs ſcientie.Dignare ⁊ iſta neſcire:
q̃ queris. Lõcede deo potentiã ſui.nequaqᷓ; te
indiget defenſoꝛe. Ego miſerabilis qͥ tuas ex⸗
pecto ↄtumelias:qͥ ulud ſemꝑ lego. Gꝛatia ſal
ui facti eſtis:⁊ Beati quoꝝ remiſſe ſũt iniqᷣta⸗
tes:⁊ quoꝝ tecta ſũt peccata. AUt de mea fragi
litate loquar: noui me młta velle:que faciẽda
ſunt:⁊ iñ implere non poſſe. Spũs enim foꝛti⸗
tudo ducit ad vitam:ſʒ carnis fragilitas ducit
ad moꝛtẽ. Et audio dñm cõmonẽteʒ. Vigilate
⁊ oꝛate:ne intretis in temptationẽ.Spũs ꝓm⸗

