chias ꝓpheta. 28
a abominatõeʒ fecit in iſrael:⁊ in Hieruſalem.
NPolluit em ſcm̃ dñi:⁊ dilexit ⁊ habuit filiã dei
glieni. Diſꝑdat dñs viꝑꝝ:qͥ fecerit hoc mgrm ⁊

ꝛeuaricatus eſt int Judas:

Dars

diſcipulũ: ⁊ de tabernaculis Jacob:⁊ offerẽtẽ

*

mũera dño vtutũ.Hec iccirco dixi:vt q nupti⸗
as vginitati ↄꝑant:ſciãt ſaltẽ tales nuptias di

gamie ⁊ n ganie ſubijciẽdas. Capłm. vVI.

uꝑioꝛẽ diſputatõʒ in q̃ docuerat fi-⸗

a delẽ ab inſideli ñ debere diſcedere:ſᷣ ꝑ⸗
manere in mr̃imonio:ſiẽ eos inueniſſet
ſides:⁊ vnũquẽq; vel celibẽ vel maritũ ita du
rare vt eẽt xpᷣi baptiſmate depᷣhẽſus:iĩfert ſubi
to ꝑabolas circũciſi ⁊ ethnici:vᷣui ⁊ liberi: ⁊ ſſ

metaphoꝛa eaꝝ ð nuptis diſputat ⁊ innuptis.

Circũciſus aliqͥs vocatꝰ ẽ:nõ adducat pᷣputiũ
In pᷣputio vocatꝰ ẽ:nõ circũcidat᷑.Circũciſio

nihil ẽ ⁊ pᷣputiũ nihil ẽ:ſᷣ obſeruatio mãdatoꝝ

deiẽ. Anuſquiſq; in vocatõne vocatus ẽ:in
ea ꝑmaneat.Seruꝰ vocatꝰes:nõ ſit tibi cure:ſ
⁊ ſi potes liber fieri magl vrere.Qui em in dño

vocatꝰ ẽ ſeruꝰ:libertus ẽ dñi.Siłr ⁊ qͥ liber vo

catus ẽ:ſeruus ẽ xpᷣi.pᷣcio ẽpti eſtis:nolite ſieri
ſerui hoim. Anuſqͥſq; & in qͥ vocatus ẽ frat᷑ in
eo ꝑmaneat apud deũ. Ac pᷣmũ:qꝛ nonnullos

hãc intelligentiã repᷣhẽſuros arbitroꝛ:interro⸗
gare libet q̃ ſit ↄſequẽtia vt de maritis ⁊ vxoꝛi

bus diſputans repente tranſiret ad comparati
onem iudei ⁊ ethnici:ſerui ⁊ liberi. Et rurſum
hac diſputatione finita:rediret ad virgines di⸗
cens. De vᷣginibus aũt pᷣceptũ domini nõ ha⸗

beo.Quid ſibi vult inter coniugia ⁊ vginitatẽ
iudei ⁊ ethnici:ſerui liberiq; collatio?Secũdo

quõ poſſit intelligi: circũciſus aliqs vocatus ẽ

non adducat p̃putiũ. Nũquid qͥ ſemel ampu⸗-
tatũ habet pᷣputium:põt ſi velit rurſus illð ad

ducere: Deniq; quo ſenſu exponẽdum ſit:qui
em̃ in domino vocatus eſt ſeruus:libertus eſt

domini? Similiter qui liber vocatus ẽ: ſeruus
eſt Epᷣi: Quarto quomõ ille qui pᷣcepit ſeruis

obedire dñis carnalibus:nunc dicat: nolite fie
ri ſerui hominũ: Ad extremũ quid ꝑtineatad
ſeruitutẽ vel circũciſionem: vnuſquiſq; voca⸗

pectaſdũ ſequit᷑.Si egeris patiẽter:ↄiunx mu

habens credidit: ⁊ liber a ſeruitute ↄiugij vo⸗
i. Quã⸗

ℳ₰ℳ

ſarcina nuptiaꝝ. Rurſum. ſi in pputioqͥs vo⸗
catus ẽ:nõ circũcidat᷑. abebas inquit vxoꝛẽ

—

cũ credidiſti: noli fidem E*̈âi putare cãm diſſi⸗
Ddij:quia in pace vocauit nos deus.circunciſiio

nihil eſt:⁊ pᷣputium nihil eſt.ſᷣ obſeruatio ma⸗
datoꝝ dei. E hil em ꝓdeſt abſq; oꝑibus celi
batus ⁊ nuptie.cum etiam fides que ꝓpꝛie xpi
anoꝝ eſt:ſi opera non habuerit: moꝛtua eſſe di
cat᷑. Et hac lege vgines q;ᷓ AVeſte ⁊ Junonis
vniuire in ſanctaꝝ queãt oꝛdine numerari.V⸗
nuſquiſq; in ̊ vocatõe vocatus ẽ:in ea pmane
at. Quando credidit:ſiue habebat:ſiue nõ ha⸗
bebat vxoꝛem.in eo ꝑmaneat quo vocatus eſt
Ac ꝑ hoc nõ tam vgines cogit vt nubant:qᷓ; re
pudia ꝓhibet. Et ſicut habẽtibus vxoꝛes tol⸗
lit licentiã dimittẽdi eas: ſic vginibus nubẽdi
amputat ſacnltaten Se nig vocarue es:non
ſit tibi cure:vᷣ ⁊ ſi potes liber fierimagis vtere.
tiam ſi habes inqᷣt vxoꝛẽ: ⁊ illi alligatus es⁊

ſoluis debitũ: ⁊ nõ habes tui coꝛpis ptãtẽ.atʒ

vt manifeſtius loq̃r:ſeruus vxoꝛis es:noli ꝓp
ter hoc habere triſticiã: nec de amiſſa vᷣginita⸗
te ſuſpires.Sʒ etiã ſi potes cauſas aliq̊s inue⸗
nire diſſidij: vt libertate pudicitie ꝑfruaris:no

li ſalutẽ tuam cũ interitu alterius querere.ha⸗

beto pauliſꝑ vxoꝛem:nec pᷣcurras moꝛãtẽ.Erx

tabit᷑ in ſoꝛoꝛẽ.Qui em in dño vocat ẽ ſeruus
libertus ẽ dñi.Silłr qͥ liber vocatus t:ſeruus ẽ

xpᷣi. Reddit cauſas cur nolit vxoꝛes deſeri. Ic

circo ait pᷣcipio: vt in RZppᷣm de gentilitate cre
dentes: inita ante fidem matrimonia non relin⸗
Quia qui vxoꝛem habens credidit:nö,.
tanto fidei ſeruitio detinetur:qᷓ;to vgines ⁊ in
nupte:ſᷣ᷑ quodammodo eſt liberioꝛ⁊ ſeruitutis
illi rrena laxant᷑. Et dum vxoꝛis eſt ſeruus:vt
ita dicam: libertus eſt dñi. Poꝛro qͥ vxoꝛẽ nõ

catus eſt a dño:ille vere ſeruus eſt

tus ẽ frater:in eo ꝑmaneat apud deũ.Nã ⁊ Z⸗ ta felicitas nõ vxoꝛis ſeruum eſſe:b Xp̃i:. Non
rium ẽ ſuꝑioꝛi ſnie. Si emllud audiuimus:no carni ſeruire:ſᷣ ſpiritui? Qui em̃ adheret dño:

lite fieri ſerui hominũ:qua ratiõe poſſumus in

ea pꝑmanere vocatõne qua vocati ſumus:cum

multi crediderint habẽtes carnales dños:qui⸗

bus nũc ſeruire ꝓhibent᷑. Poꝛro ad circũciſio
nem qͥd facit ꝑmanere in ea vocatõe in q̃ voca⸗
ti ſumus:cũ in alio loco idẽ apłs clamitet. Ec⸗
ce ego Paulus dico vobis: qm ſi circũcidami

xpᷣs nobis nihil ꝓderit. Reſtat igitur vt circũ

ciſio ⁊ pᷣputiũ:ſeruus ⁊ liber: ſuꝑioꝛi ſenſui co

aptent᷑: ⁊ de añcedẽtibus Recaete mei
ſus aliqs vocatus ẽ:nõ adducat pᷣpun
inqͥt tꝑe quo vocatus es: ⁊ credidiſti in Ep̃ᷣm

ſicircumciſus vocatus es ab vxoꝛe:⁊ celebs e⸗

ras:noli ducẽ vxoꝛẽ:̊ ẽ: noli adducẽ pᷣputiũ:
nec circunciſionis ⁊ pudicitie libertatẽ oneres

utium. Eo

vnus ſpiritus eſt.Ac ne foꝛſitan in eo quod ſu
pꝛa dixerat: ſeruus vocatus es:nõ ſit tibi cure
5 ⁊ ſi potes liber fieri:magl vtere:ſugillaſſe cõ⸗
tinentiam videret᷑: ⁊ in famulatũ nos tradidiſ-
ſe ↄiugium:infert ſententiam que oẽʒ cauullati
onem amputet:pᷣcio empti eſtis: nolite fieri ſer
ui hominum. Redempti ſumus pᷣcioſo ſangui
ne ER*†̃i:immolatus ẽ ꝓnobis agnus:⁊ aſperſi
calidiſſimo roꝛe hyſopi:omnem pituitaʒ noxte

voluptatis excoximus. Quibus in baptiſma⸗⸗
te moꝛtuus eſt Pharao:⁊ vniuerſus eius ſuf⸗
focatus eſt exercitus. Cur rurſum egyptum ů⸗ .

rimus:⁊ poſt manna/angeloꝛum cibum:allia ⁊
cepe ⁊ pepones: ⁊ carnes varias ſuſpiramus:
Capitulum. VI

n

dorts

delis

necel
geria

tforiſ

ſnqkt⸗
bereß
10
drt
inpe
eſ
inerd
taten
demn
Poni
fuges
föheen
Culmen
lertun
Minve
Puso
mpann
quid⸗
ne.H
incẽ
ed do
benh⸗
chtun
Snie
besßce
quon
lus Et
tulttpon
hofag
litatein
Gorgenn
onnes
iininpn
frnor⸗
poꝛön
leede
tipemns
ſeglien
ſepl,
mminise

B

nexßt

neſel

nonts:

oha

Anntn
öe

orstol⸗
nubidt
es:non
ae.

tusesn

ld at;
noll pp
ginita⸗
ioinue⸗
arisno
fere.ha⸗

Nitigr.
ſunroron.

ſmuud
enge
nege
nrclr⸗
ürno
nnsan
anuu
ls⸗
oni

ugi
A

i Non

tatdſo:
glodſu

nlac
ledͤ⸗
mdidie
caunlei

eferie

ſoſano
he
ſazn⸗
pptine
es iß⸗

Tractatus I

Aritoꝝ ⁊ ↄtinẽtiũ diſputatõne pᷣmiſſa⸗

m tãdẽ ad vᷣgines venit.⁊ ait.De vᷣgini
bvrvus aũt pᷣceptũ dñi nõ habeo.ↄſiliũ at
Ddo:tãqᷓ; miſericoꝛdiã ↄſecutus a dño:vt ſim ſi⸗

delis. Eſtimo ergo hoc bonũ eſſe ppt᷑ inſtãrezʒ

neceſſitatẽ.qm̃ bonũ eſt homini ſic eſſe/Hic ad
uerſarius tota exultatõne bacchat᷑. ic velut
foꝛtiſſimo ariete vᷣginitatis muꝝ q̃tiens. Ecce
inqͥt apłs ꝓfitet᷑ de vginibus domini ſe nõ ha⸗
bere pᷣceptumſ⁊ qui cum auctoꝛitate de mari⸗
tis ⁊ vxoꝛibus iuſſerat:nõ audet imꝑare quod
dominus nõ pᷣcepit.Et recte:quod em pᷣcipit᷑:
imꝑat᷑.quod imꝑat᷑ neceſſe eſt fieri.qð neceſſe
eſt fieri:niſi fiat penã hʒ. Fruſtra em iubet᷑:qð
in arbitrio eius ponit᷑:cui iuſſum eſt.Si vgini
tatem dominus impaſſet: videbat᷑ nuptias cõ
demnare:⁊ hoĩm auferre ſeminariũ: vñ ⁊ ipſa
vginitas naſcit᷑.Si pᷣcidiſſet radicem:quomõ
fruges q̃reret: Niſi ante fundamẽta feciſſet: q̃
rõne ediſſcium extrueret:⁊ oꝑtuꝝ cũcta deſuꝑ
culmen imponeret: Multo laboꝛe foſſoꝝ ſub⸗
uertunt᷑ mõtes.terraꝝ pene inferna penetrant᷑
vt inueniat᷑ auꝝ.Cũq; de granis minutiſſimis
pᷣus ↄflatõne foꝛnacis.Deinde calida artiſicis
manu fuerit monile ↄpactũ:nõ ille btũs vocat᷑
qui de luto extulit:vᷣ qui auri vtit᷑ pulchꝛitudi

Epiſtola IX

ſbin fuerat impatũ.
E

Fo. XXIIII

„

vyο. TG&τ i. numerarijs pmiũ. iuitat ad

curſum.tenet in manu vᷣginitatis bꝛauiũ.oſtẽ⸗
dit puriſſimũ fontẽ:⁊ clamitat:qͥ ſitit veniat:⁊
bibat. qͥ põt caꝑe capiat. Mõ diẽ velitis:nolitj
bibẽdũ vobᷣ atq; currẽdũ.ſᷣ qͥ voluerit.qͥ potu
erit currere atq; potare:ille vicet:ille ſatiabit᷑.
Et ideo plꝰ amat vᷣgies arg ſooͤte tribuũt:
tin Saioꝛiſq; gre ẽ of⸗
erre qð nõ debeas: qᷓ; reddẽ qð exigerl. Apki
vxoꝛis onere ↄtẽplato: ſi talis ẽ inqut cã hois
cũ vxoꝛe nõ expedit nubẽ.qͥꝝ dñs ſniaʒ ꝓbãs.
Recte qͥdẽ ſentitis ait:ꝙ nõ expediat homi ad

celoꝝ regna tẽdẽti acciꝑe vxoꝛẽ:ſᷣ difficilis res

c.⁊ nõ oẽs capiũt vbũ iſtud: veꝝ qbus datũ ẽ

Alios eunuchos natura facit:alios vis hoim.

Mihi illi eunuchi placẽt: qͥs caſtrauit non ne
ceſſitas ł̊ volũtas.libẽter illos in meos ſinꝰ re⸗

cipio: qͥ ſe caſtrauerũt ꝓpter regna celoꝝ: ⁊ ob
meũ cultũ voluerũt eẽ ꝙ nati ſũt/Silq; tractã⸗
da ſnia.Qui ſe inqͥt caſtrauerũt ꝓpt᷑ regna c⸗ꝛ

loꝝ.ſi caſtrati mercedeʒ hũt regni celoꝝ:q ſe

nõò caſtrauerũt: locũ nõ pñt acciꝑe caſtratoꝛũ.

Qui põt inqͥt cape capiat. Grãdis fidei ẽ:grã⸗
diſq; vtutis:dei tẽplũ eẽ puriſſimũ:totũ ſe ho⸗
locauſtũ offerre dño.⁊ iux eũdẽ apłi eſſe ſctm

ne.HNoli igit᷑ admirari inter titillatiõeʒ carnis: dũ ob ſterilitatẽ putãtes: audiũt ꝑ Eſaiã ꝙ ꝓ

⁊ incẽtiua vitioꝝ: angeloꝝ vitã non exigimur
ſed docemur. quia vbi oſili

—

AuIi retis ar⸗
bitriũ eſt.vbi pᷣceptum:neceſſitas ſeruiẽtis.pᷣ⸗

ceptum inquit dñi nõ habeo.ↄſiliũ aũt do:tã⸗
qᷓ; miſericoꝛdiã ↄſecutus a domino/Sinõ ha⸗
bes pᷣceptũ domini: q̃re audes dare ↄſiliuʒ de
quo nõ habes iaſſione; Kſge enlls poſto⸗
lus.Et vis vt ego iubeam quod dominus ob⸗
tulit potius qᷓ; pᷣcepit: Ille creatoꝛ ⁊ figulꝰ ſci⸗
ens fragilitatem vaſculi quod oꝑatus eſt. vgi⸗
nitatẽ in audiẽtis poteſtate dimiſit.Et ego do
ctoꝛ gentũ:qui omnibus omnia factus ſum: vt
omnes lucrifacerẽ:onus ꝑpetue caſtitatis ſta⸗
tim in pᷣncipio credẽtiũ imponã ceruicibus in⸗
firmoꝝ: Diſcãt pᷣus ferias nuptiaꝝ:vacent ad
tpᷣs oꝛõni:vt accepto guſtu pudicitie:id ſꝑ ha⸗

bere deſiderẽt:qͥad modicũ delectati ſũt/ins

tẽptatus a phariſeis vtꝝ ſᷣm legẽ Moyſi vxo
res liceret dimittere:oĩo fieri ꝓphibuit.Qð di⸗
ſcipuli ↄſiderãtes:dixerũt ei.Si talis eſt cã ho
minis cũ vxoꝛe:nõ expedit nubere. Quibus il
le rũdit nõ oẽs e iũt verbũ:ſᷣ ᷣbus datum eſt
Sũt em̃ eunuchi qͥ de vtero mr̃is ita nati ſunt.
⁊ ſunt eunuchi qͥ ab hoibus eunuchiʒati ſunt:
⁊ ſunt eunuchi q ſe caſtrauerũt ꝓpt᷑ regnum ce
loꝝ.qͥ põt caꝑe capiat. In ꝓpatulo ẽ:cur apłs

dixit:de vᷣginibus aũt pᷣceptũ dñi nõ habeo ꝓ

fecto qꝛ pᷣmiſerat dñs:nõ oẽs capiũt vᷣbũ: ſᷣ qͥ-

bus datuz eſt. Et qͥ poteſt caꝑe capiat.ꝓponit

filijs ⁊ filiabꝰ locũ habeãt in cevar o⸗ 2ty⸗
pus ẽ Abdemelech eunuchꝰin Hieremia

nant᷑:de qꝝ danatõe pulla dubitatio ẽ: vteri
tumeſcẽtes:⁊ infantũ X fructꝰatq; opa
nuptiaꝝ:qm̃ bonũ cẽ hoiĩ ſic eſſe. Si bonũ ẽ hoi

⁊coꝛꝑe ⁊ ſpũ.hi ſunt eunuchi:qͥ ſe lignum ari

ſpa
do ille regie Cãadacis in actibꝰ apłoꝝ:qͥ ob ro⸗
bur fidei viri nomẽ obtinuit/Ad hos ⁊ clemẽs(

ſucceſſoꝛ apłi Petri:cuiꝰ Paulus apłs memit)

ſcribit epłas.oẽʒq; ſermonẽ ſuũ de vᷣginitatis
puntate ↄtexuit.⁊ deinceps młti apłici ⁊ mar

c aluſttes: 1 in ſeitete SFin cloquetia vi
ri:qͥs ex ꝓpꝛijs ſcpᷣtis noſſe ꝑfacile ẽ Exiſtimo

E inſtate neceſſitatẽ
ueẽ illa neceſſitas:q̃ ſpꝛeto viculo ↄiugalivx
ginitat appetit libertatẽ VUe pᷣgnãtibꝰa nutriẽ
tiboin illo die. Mõ h̊ ſcoꝛta:nõ h̊ͥ lupanaria ↄdẽ

ſic eſſe:malũ ẽ ̊ hoi ſic nõ eſſe.Alligatꝰ es vxo

ri: noli qrere ſolutõeʒ. Solutꝰes ab vxoꝛe.noli
rere vxoꝛem. Habet vnuſqᷣſq; nr̃m terminos

ſuos.redde mihi meũ:⁊ tuũ tene.Si alligatus
es vxoꝛi:ne illi des repudium. Si ſolutus ſum

ab vxoꝛe:nõ q̃ram vxoꝛem. Vt ego non ſoluo

ↄiugia:ſi ſemel ligata ſunt: ita tu non liges qð
ſolutũ eſt. Simulq; ſignificantia ↄſiderãda v⸗
boꝛum eſt Qui vxoꝛem habet: ⁊ debitoꝛ diciẽ

ℳ

⁊ eſſe in pᷣputio:⁊ ſeruus vxoꝛis: ⁊ ꝙ maloꝛuz

ſeruoꝝ eſt alligatus. Qui autem ſine vxoꝛe eſt
pᷣmum nullius debitoꝛ:deinde circunciſus:ier
tio liber: ad extremum ſolutus. Curramus ꝑ
e

Crrn W.* l HW Jiri R

DB& *

—

Foars 1
reliq. neq; em nos patit᷑ magnitudo volumis: nuscum adbuc eſſet adoleſcẽs:luſit in iſta ma⸗
diutr in ſinguł imoꝛari/Si ataccepis vxoꝛẽ ñ teria. Et pᷣceptoꝛ meus Gregoꝛius Naʒanʒe⸗ u
peccaſti.Alið ẽ nõ peccare:alið bñſacere.Et ſi nus vginitatẽ ⁊ nuptias diſſerens grecis verſi c
nupſerit vgo nõ peccauit. Nõ illa vᷣgo q̃ ſemet bus explicauitinũc illud bꝛeuit᷑ admoneo in la 4
dei cultui dedicauit.aꝝ ei ſi q̃ nuplerit hẽbit ttnis codicibus hũc locum ita legi. Biuiſa ẽ v
danatõeʒ:qꝛ pᷣmã fidẽ irritã fecit. Si ãt h̊ ð vi⸗ go ⁊ mulier.qð q; qᷓ; hẽat ſuũ ſenſum:⁊ a me qᷣͥʒ hi
duis dictũ obiecerit:qᷓ;to magis de vginibꝰ p⸗ ꝓq̃litate loci ſic ediſertũ ſit: tñ nõ eſt apoſtoli⸗ hit
ualebit. Cũ etiã his nõ liceat:qͥbꝰ aliqñ licuit. ce veritatis. Siquidẽ apłus ita ſcripſit: vt ſu⸗ i
Virgines em̃ q̃ poſt ↄſecratõeʒ nupſerint:ꝛnon pꝛa trãſtulimus.Sollicitus eſt:que ſunt mũdi
tã adultere funt qᷓ; inceſte. Ac ne videret᷑ in oo quõ placeat vxoꝛi.⁊ diuiſus eſt.⁊ hac ſentẽtia du
qð dixerat:⁊ ſi nupſerit vgo:nõ peccauit:rur-⸗ defſinita:tranſgredit᷑ ad vgines ⁊ ↄtinentes.⁊ lui
ſuʒ celibes ad nuptias puocare.ſtati ſe rerrena ait.Mulier innupta ⁊ virgo cogitat que ſunt i
uit: aliud inferendo infirmauit: qð ↄceſſerat domini: vt ſit ſancta ⁊ coꝛpe ⁊ ſpiritu. Mõ oĩs (N
dicẽs. Tribulatõʒ tñ carnis hẽbũt hmõi.Qui innupta ⁊ virgo eſt. que aũt virgo: vtiq; ⁊ in⸗ ho
ſunt iſti:qͥ tribulatõeʒ carnis hẽbũt:qͥbꝰ ſupꝛa nupta eſt.Quanqᷓ; ob elegantiã dictõis:potue
indulſerat. Si acceꝑis vxoꝛem nõ peccaſti.⁊ ſi rit idipᷣm altero vbo repetere: mulier innupta lt
nupſerit vgo:nõ peccauit.tribulatõneʒ carnis ⁊ virgo:vel certe deſinire voluiſſe quid eẽt in⸗ ne
hẽbũt hmõiMNos ignari putabern⸗ nupti nupta.i.virgo:ne ⁊ meretrices putemus innu⸗ ſi
as laltẽ carnis hr̃e leticiã.Si at nubẽtibꝰetiam ptas:nulli certo mrimonio copulatas. Quid uls
in carne tribulatio ẽ:in q ſola videbant᷑ hr̃e de ergo cogitat innupta ⁊ vgo. Que dñi ſunt:vt Uu
litias:qͥd erit reliquũ ꝓpter quod nubãt:cum ſit ſancta ⁊ coꝛꝑe ⁊ ſpũ.⁊ſi nihil aliud eſſet: vt N
in ſpũ ⁊ in anima: ⁊ in ipᷣa carne tribulatio ſit. nulla merces vᷣgineʒ amplioꝛ ſeq̃ret᷑:ſufficeret W
Ego aũt vob parco.Sic ait obtẽdo carnis tri⸗ ei hec ſola pᷣlatio:cogitate que dñi ſunt.Stati⸗ don
bulatõeʒ:q̃ſi nõ maioꝛa ſint ꝓpter que nubere q; docet que ſit ipᷣa cogitatio: vt ſit ſcã ⁊ coꝛꝑe le
nõ debeatis. Igit᷑ hoc dico frẽs:tpᷣs bꝛeueeſt: ⁊ ſpiritu.non his ſimilis quarum coꝛpus inie⸗ d
reliquũ eſt: vte Fonr vxoꝛes ſic ſint taq; nõ hn⸗ grum eſt: a aia coꝛrupta.Sed illa vᷣginitas ho
tes. HNequaq; ia de vginibus diſputo: qͥs nul- ſtia &ρb: cuius nec mẽtẽ cogitatio: nec carnẽ
la abiguitas ẽ eſſe felices. Ad maritos venio: libido maculauit. Ecõtrario qᷓ nupta ẽ cogitat
tps bꝛeueẽ:dñs ꝓpe ẽ.etia ſi noningẽtis viue: q̃ mũdi ſunt:quõ biareot viro. Sicut qͥ vxoꝛez uert
remus annis: vt antiqui hoĩes:tñ bꝛeue putan hʒ::ſollicitus ẽ q̃ ſunt mũdi:quõ placeat vxoꝛi: neſt
du eſſet qð haberet aliqñ finem. ⁊ eſſe ceſſaret. ſic nupta res mundi cogitar quomodo placeat ne⸗
Nuc vo cũ bꝛeuis ſit:nõ tã letitia qᷓ; tribulatio viro. Nos autem non ſumus de hoc mundo:q̊ nuti
nuptiaꝝ:quid accepimus vxoꝛes q̊s cogemur in maligno poſitus ẽ.cuius ſigura pꝛeterit.De lex
cito amittere:Et qui flent inquir gaudet: ? quo ðꝛad apoſtolos. Si eſſetis de hoc mũdo: mn
emũt:⁊ vtunt᷑ hoc mũdo:ſic ſint quaſi nõ fleẽt amaret vtiq; mundus quod ſuum erat/Ac ne fn
gaudeat:emat:vtant᷑ hoc mũdo.pᷣterit ei ſigu⸗ foꝛſitan putaret᷑ onus grauiſſimũ caſtitatis no zlli
ra huius mũdi. Si mũdus tranſit: qͥ vniuerſa lentibus nvoneraltati iũgit cauſas ſuadẽdi? vxud
qſi nubes pᷣterit:int᷑ cetera mũdi oꝑa nuptie p um vobis inijciam: vt ad id qð honeſtum eſt ſh
. teribũt.neq; em erũt poſt reſurrectõeʒ ↄiugia. ⁊ intente facit ſeruire deo:abſq; vlla diſtractio fitt
Bi aüũt moꝛs finis eſt nuꝑtiaꝝ: cur neceſſitateʒ ne vos abhoꝛter. Pꝛopꝛietatẽ grecã latinꝰſer⸗ ſtn
nsoõ in voluntatẽ vtimus? Et ꝙ inuitis eroras mo nõ explicat.qͥbus em̃ verbis dqs poſſu dicẽ Pnan
Dum eſt: cur nõ ſpe pᷣmioꝝ offerimꝰ deo: Qui vvpoò ljo ιιοο° auIœτνν ερον Xπ coit
ſine vxoꝛe eſt:ſollicitus eſt q̃ dñi ſunt:quõ pla-⸗ od ivappο XoVONV EEε α u α Xα ωρ ſeen
ceat deo. Qui autem cum vxoꝛe eſt: ſollicitus o&σα°11o ναππαοττιυαρος 5ρονο α n
qſunt mundi:quõ placeat vxoꝛi.⁊ diuiſus eſt p ερρπααοο α Un a in larinis codict Ni
ntueamur curaꝝ vginis:maritiq; diſtãtias. us ob trãſſatõis difficultatẽ:hic penitꝰ nõ iue Nſin
Virgo dño:maritus vxoꝛi placere deſiderat: nit᷑. Atamur igit᷑ eo qð vtimꝰ. Nõ iponit nov .*
⁊ vt vxoꝛi placeat: ſollixitus eſt ð his que ſunt apts laqueũ:nec cogit eſſe qd nolumꝰ.ſᷣ ſuadet ſi
mundi.que cũ mũdo vtiq; trãſitura ſunt: ⁊ di⸗ quod honeſtũ ẽ 7 decoꝝ.⁊ intente facit ſeruire hitt
uiſus eſt in multas.ſ.ſollicitudinum ꝑtes:miſe dño:⁊ ſꝑ eſſe ſollicitum. ⁊ expectare paratam ſor
riarũq; diſtractus Hon eſt huius loci nuptia⸗ dñi voluntatem. vt cum quid imꝑauerit quaſi n
ruʒ anguſtias deſcribere: ⁊ qſi in cõibus locis ſtrenuus ⁊ armatꝰ miles:ſtati impleat qð pᷣce⸗ Ria
thetoꝛico exultare ſermõe, plenius ſuꝑ hac re prü eſt. ⁊ hoc faciat ſine vlla diſtentatiõe:q da⸗
3 Heluidium. in eolibꝛo quẽ ad Euſtochiuʒ ta eſt ᷣm Eccłaſten hoibus huius mũdi: vt di nh
ſcripſi:arbitroꝛ abſolutum. Certe ⁊ Tertullia⸗ ſtẽdant᷑ in c/i as autem ↄſiderat virginem
.

ſtana⸗
asverſt
nedinla
lulaey
lamed
ſtl
intmüͤc
ſentete
lentes.1

Mos
Nihrir⸗
olsone
riynupnn
uideitin⸗

musigat:

16. Quid
ſiſunrrp
deſenyt
ſüſfceren
il Onati⸗
acope
Rposinte
Gninnobp
enecan
nichtt
uinan,
en
oplocen
nmhi
aai. Ve⸗
edde.
an/geſe
Atirrono
gusdidt
nötlau⸗
Veſunek
1diſemio
ninſeß
poſtdi⸗
/ Niſe
Mu⸗
0V W
ali
ipontn⸗
w⸗ ſunt
fnct nn
. 140
uin
e c⸗
ctielde⸗
Eingbn

—

q̊ ſeruat vᷣginẽ ſuã bñ facit.Aliud ẽ aũt nõ pec arguit᷑ a dño:ꝙ nõ ſit vir eius. Abi em̃ nume⸗

bonũ. Illud declinemus:
initiũ:in altero ꝑfectio ẽ

oꝛis.Et dicit: ⁊ q nõ iũgit:melius

doꝛmierit vir eius: libera eſt. cui vult nubat: tãa æp̃i
tũ in dno:beatioꝛ aũt erit:ſi ſicꝑmãſerit: ſcom bus vi
Aſliliün putoalt aegaſum veihabegn. dqgdã interpᷣtant᷑ ſuꝑ his viduis:q̃s amiſſis ma
ↄcedit ſcdᷣas nuptias: :bh i Nnie
ↄtinere nõ pñt. ne luxuriate in Epo nubere ve ſet: vt apłs poſt baptiſma viro moꝛtuo:iubeat
Intꝛhabetes damnatoeʒ q; mã fidẽ irritã fee alteri nubere: ci hñtious vxoꝛes pcepit: vt
rint. ⁊ hoc ↄcedit. qꝛ multe abierunt retro poſt ſint ſic qſi nõ hñtes.⁊ ob hãc cãʒ nõ eſſe vxoꝛũ

pmanſerint. ↄtinuoq; ſubiungit apoſtolicã au vxoꝛ fuᷣ ept
ctoꝛitatem: ſᷣm meum ↄſiliũ. Poꝛro ne q;n ſi poſt baptiſma pᷣmo moꝛtuo accipit᷑ ſecun⸗

didit. puto aũt ꝙ ⁊ ego ſpm dei habeaʒ. vbi ad biat ſey relid tem accidere
ↄtinẽtiam ꝓuocat: ibi nõ hominis:ſᷣ ſpũs dei vt infelicitate q̃dam vel iudicio dei:ſuccidẽtis

hüc ſenſum oia illa ſunt accipienda/HNam que ſcdᷣs agamus. Qui digamiã ꝓbãt:
ſub viro eſt mulier: viuente viro alligata eſt le⸗ tertiũ.Adã digamũ:quẽ ſequant᷑

S 5
.
/
/

XXV

Tractatus II Epiſtola IX

ſuã.i.carnẽ laſciuire ꝛ ebulire in libidineʒ:nec oꝛes viduas nubere:flios pereate: mar̃eſlami
refrenare ſe põt:duplexq; ei incũbit neceſſitas lias eſſe:nullam occaſionẽ dare aduerſario ma

aut accipiẽde ↄiugis:aut ſpernẽde:qð vult fa ledicti gratia. Jam em qdam ↄuerſe ſunt retro

ciat.nõ peccat:ſi nubat.faciat inqͥt qð vult:nõ poſt ſathanam. reliq his ſitia/Quõ em vᷣgini .r.= Ta- ℳ r,

gð dʒ. Hõ peccat ſi ducit vxoꝛẽ.nõ tñ bñ facit: bus ob foꝛnicatõis ꝑiculũ ↄcedit nuptias ⁊ ex

ſiduxerit. nã qͥ ſtatuit in coꝛde ſuo firmus: non cuſabile facit:quod ꝑſe nõ appetit᷑:ita ob eaãdẽ

hñs neceſſitatẽ:ptãtẽ aũt hñs ſue volũtatis:? foꝛnicatõeʒ vitãdam ↄcedit viduis ſcðᷣa matri

h iudicat in coꝛde ſuo ſeruare vginitatẽ ſuam: monia.Melius eſt em lʒ alteꝝ ⁊ tertiũ vnũ vi

bffacit. Igit᷑ ⁊ qͥ matrimonio iũgit vginẽ ſuũ. rüũ noſſe:qᷓ; plurimos.i. tolerabilius eſt vni ho

bñfacit.⁊ nõ iũgit melius facit. Signater mini ꝓſtitutã eſſe q; multis Siqᷣdẽ illa in euẽ

pꝛie ſupꝛa dixerat:q̃ ducit vxoꝛeʒ nõ peccat. h̊ gelio Samaritana ſextũ ſe maritũ hr̃e dicens:
care:aliud ẽ bñfacere.declia inqt a malo:⁊ fc rus maritop eſt:ibi vir qͥ ꝓppᷣe vnus eſt: eſſe de
B ſeqmur. In altero ſiſtit. vna coſta a pᷣncipio in vnã vxoꝛẽ vᷣla eſt.
a eꝝ ne in eo qd dix⸗ o ince 4
it:⁊ qͥ mrimonio iũgit vginẽ ſuã bũ facit:exiſti oꝛ.Alioqͥn iam nõ duo:bᷣ plures/Pꝛimus La⸗
met aliqͥs obſeruatõeʒ noſtrã nõ ſtare: ꝓtinꝰH̊ᷣ mech ſanguinarius ⁊ homicida vnam carnem

it niſtilla eadem ca

ſpᷣm bonũ extenuat:⁊ obumbꝛat 3 at meli-⸗ in duas diuiſit vxoꝛes.fratricidiũ ⁊ digamia,ʒ
icit: 7 igit: melius facit nili ille em cataclyſmi deleuit pena. de altero ſepti⸗
turus eſſet: melius facit:nũqᷓ; pᷣmiſiſſet bñ fac᷑. es.de altero ſeptuageſieſſepties vindicatũ eſt.
AVbi aũt bonũ ⁊ meliusẽ:ibi boni ⁊ melioꝛis m Quantũ diſtat in nuero:tm ⁊ in crimine QAuã
vvnü eſt pᷣmiũ. Et vbi nõ vnũ pᷣmium:ibi vtiq; ſancta ſit monogamia hbinc oñdit᷑:ꝙ digamus
dona diüſa. Tm eſt igit᷑ int᷑ nuptias ⁊ vᷣginita in clex eligi nõ põt.Et ideo apłs ad Tymothe
tẽ: qᷓtũ int᷑ nõ peccare ⁊ bñ facẽ.imo vt leuiꝰdi um. Vidua inqͥt eligat᷑ nõ minus.xl.annoꝝ:q̃
cã q;tũ int bonũ ⁊ melius. Caphm. VII. fuerit vnius viri vxoꝛ. Hoc omne pᷣceptuʒ de

Inita diſputatõe ↄiugioꝝ ⁊ vginitat his ẽ viduis:q̃ eccleſie paſcunt᷑ elemoſynis.Et
finter vtrũq; cauto moderamie pᷣcepto ccirco etas pᷣſcribit᷑: vt ille tm̃ accipiãt paupe⸗
rũ:vt nec ad ſiniſtrã:nec ad dexterã di rũ cibos:q̃ iaʒ laboꝛare nõ pñt.Simulq; oſide

uerteret: via regia gderet᷑: ⁊ illud impleret: ra:ꝙ q duos habuit viros:etiã ſi anus ⁊ decre
ne ſis iuſtus multu: rurſum monogamia diga⸗ pita eſt⁊ egens:eccleſie ſtipes nõ meret᷑ accipe
mie ↄꝑat:⁊ quomõ nuptias ſubdiderat vgini Si aũt panis illi tollit elemoſyne: q;to magis
tati: ita digamiam nuptijs ſubijcit: ⁊ ait. ille panis qͥ de celo deſcẽdit:quẽ qͥ indigne cõ⸗

lier alligata eſt qto tꝑe vir eius viuit: quod ſi mederit:reus erit inuiolati coꝛꝑis ⁊ ſanguinis
qᷓ; hec teſtimonia q̃ ſupꝛa poſui:in qui
duis ↄcedit᷑:vt ſi velint: denuo nubant

2

volentibus: ß his q̊ ſe ritis ſic inuenit fides Ep̃i. Nec em̃ ↄſequẽs el

ſathanam. Ceteꝝ beatioꝛes inquit erunt:ſi ſi numeꝝ definitũ:qꝛ poſt baptiſma FRp̃i:etiaʒ ſi
tertia ⁊ q̃rta vxoꝛ furit:q̃ſi ᷣma reputet᷑. Alio

ritas apoſtoli q̃ſi hominis leuioꝛis videret᷑:ad dus: qre nõ ſecũdo ⁊ tertio ⁊ q̃rto ⁊ qᷣnto moꝛ⸗
tuo:accipiat᷑ ſextus:⁊ reliqͥ: Põt em accidere
ↄſilium eſt. Abi aũt nubẽdi ↄcedit veniã: ſpym nuptias repetitas ꝛadoleſcẽtula plures accipi⸗
dei nõ nominat: ſᷣ pꝛudentie libꝛat ↄſilium: ita at viros.⁊ anus hᷣmo marito vt in extrema ſe⸗
ſingulis relaxans:vt vnuſquiſq; ferre põt:iu? nectute viduet᷑. Oꝛimus Adam monogamus

adhibeant

,.
Ur

dix⸗ &σ erut inqͥt duo in carne vna: nõ tres: neq; qᷓtu

—

Srs

—
—– -

t. rr, Len, .

gi. ſi aũt moꝛtuus fuerit vir:ſoluta eſt a lege v. ↄceſſerit Paulus ſcdᷣa matrimoniaeadẽ lege ⁊

ri. Igit᷑ viuente viro vocabit᷑ adultera:ſi fue⸗ tertia ↄcedit ⁊ qrta. Et qͥtienſcũq; vir moꝛitur

rit cũ altero viro. ſi aũt moꝛtuus fuerit vir ei::· multa ↄpellit᷑ apłs velle:q̃ nõ vul Ei cidit
LCym

ſoluta eſt a lege.vt nõ ſit adultera ſi fuerit cum theũ. raſit in ſe caluitiũ.nudipedalia ex

alio viro. Etillud ad Tymotheũ. Aolo uni ercuit: comã nutriuit: ⁊ totõdit in cenchꝛis. Et

certe caſtigauerat Galathas. Petrůc rephẽ⸗
dit: ꝙ ſe ꝓpter obſeruatões iudaycas a gẽtibꝰ
ſeparet.Quõ igit᷑ in ceteris eccłe diſciplinis iu
deis iudeus.ethinicis ethnicus:⁊ omibus oia
factus ẽ:vt oẽs lucrifaceret:ſic ⁊ digamiã con
ceſſit incõtinẽtibus: nec nuptiaꝝ numeꝝ pᷣfini⸗
uit:vt dũ viderẽt ſibi mulieres ita poſt moꝛteʒ
mariti ſcom ↄcedi:vt tertius ãrtuſq; ↄcedit᷑: e
rubeſcãt alteꝝ acciꝑe:ne trigamis ⁊ quadriga⸗
mis ↄꝑent᷑. Abi em vnus accedit᷑:nihil refert
ſcõs an tertius ſit:qꝛ deſinit eſſe monogamus.
Oia licẽt:ſed nõ omia expediũt.nõ dãno diga
mos:immo nec trigamos. ⁊ ſi dici põt octoga⸗
mos.plus aliqd inferã. etiã ſcoꝛtatoꝛẽ recipio:
penitentem. Quicqͥd eq̃liter licet: eq̃ lance pen
ſandum eſt. CKapinin. II.
. Ed qm̃ ad vetus nos retrahit teſtamẽ
8 tũi: æ incipiẽs ab Adã ad Zachariaʒ:⁊
lHelyʒzabeth ꝑuenit:ac deinde opponit
Netrũ ⁊ ceteros aplos nos q; debemus cur⸗
rere ꝑ eadẽ veſtigia qſtionũ:⁊ docere caſtitatẽ
ſꝑ oꝑi nuptiaꝝ fuiſſe pᷣlatã.Ac de Adã qͥdeʒ ?
Eua illud dicẽdũ ꝙ in ꝑadiſo añ offenſam vᷣgi
nes fuerint: poſt peccatũ ⁊ eẽ padiſum ſtatim
nuptie. Deinde ꝙ hoc ipᷣm interpᷣtet̃᷑ apłs:pp
ter h relinquet hõ patrẽ ⁊ matrẽ ſuã:⁊ adhere
bit vxoꝛi ſue:⁊ erũt duo in carne vna. Statiq;
ſubiũgit.Sacrm hoc magnũ eſt. Ego aũt dico
in Xpo ⁊ in eccła. Eps in carne vgo:in ſpiritu
monogamus:vnã em̃ hʒ eccłaʒ:de q̃ idẽ apkus
NViri inqᷣt diligite vxoꝛes vr̃as:ſicut ⁊ xpᷣs ec⸗
deſiã. Si Ep̃s ſancte ⁊ caſte: ſi abſq; vlla ma⸗
cula ecclłaz diligit: viri q;ᷓ in caſtitate vxoꝛes ſu
as diligãt.⁊ ſciat vnuſquiſq; vas ſuũ poſſide⸗
re in ſanctiſicatõe ⁊ honoꝛe:nõ in paſſione deſi
derij:ſicut ⁊ gẽtes q̃ nec ſciũt deũ.neq; em vo⸗
cauit nos ðs in immũditiã: ſᷣ in ſanctiſicatõem
exuẽtes nos veterẽ hoĩeʒ cũ oꝑibus ſuis: ⁊ in⸗
duẽtes nouũqͥ renouat᷑ in cognitiõeʒ ſᷣm ima⸗
ginẽ creatoꝛis ſui.vbi nõ ẽ maſculus ⁊ femina.
BGrecus ⁊ iudeus:circũciſio ⁊ pᷣputiũ: Barba
tus ⁊ Scytha:ſeruꝰ ⁊ liber:ſᷣ ⁊ oia in omibus
pᷣs.imago creatoꝛis nõ hʒ copulã nuptiarũ:
Vbi diüſitas ſexus aufert᷑:⁊ veteri homie exui
mur: æ induimur nouo: ibi in xpᷣm renaſcimur
vginẽ: ꝗ anatus ex vgine: ⁊ renatus ꝑ vginẽ
E/Qð auũt ait. Creſcite ⁊ multiplicami: ⁊ reple⸗
ke terrã:neceſſe fuit pᷣus plãtare ſiluã ⁊ creſcere
vteſſet qð poſtea poſſet excidi.Siłq; ↄſiderã⸗
da vis vbi. replete terrã. Nuptie terra replẽt:
aginitge padiſ um. Sʒ ⁊ h̊ intuenduʒ dũtaxat
iuxta Hebꝛaycã veritatẽ: ꝙ cũ ſcptura in ᷣmo
T⁊tertio ⁊ q̃rto ⁊ qͥnto ⁊ ſexto die expletis ope⸗
ribus ſinguloꝝ dixerit. Et vidit ðs qꝛ bonũ ẽ:
in ſecũdo die hoc oio ſubtraxit nobis intelligẽ⸗
tis derelinquẽs nõ eſſe bonũ duplicẽ numeru:

ä

. 8 . —

1

qꝛ ab vniõe diuidat: ⁊ pᷣſiguret federa nuptia⸗

—,—

rum/Uñ ⁊ in archa Noe omia aĩalia qᷓcũq; bi

na ingrediunt᷑:immũda ſunt. Impar nũerus ẽ
mũdus.εα in duplici numero oñdat᷑.⁊ alið
ſacr̃m ꝙ ne in beſtijs dem ⁊ immũdis auibus
digamia compꝛobata ſit. bina em ⁊ bina ingre

diunt᷑ immũda. ſeptena munda ſunt:vt ha
beret Noe poſt diluuium:ꝙ de impari nume⸗

ro ſtatim deo poſſet offerre/ Si aũt tranſfertur
Enoch:⁊ ſeruat᷑ in diluuio Noe:nõ reoꝛ iccir⸗

co tranſiatũ Enoch.ꝙ vxoꝛẽ nõ habuerit:b
pᷣmus inuocauerit deum⁊ crediderit in Salua

tosem. De quo Paulus apoſtolus in epiſtola
ad hebꝛeos pleniſſime docet. Poꝛro Noe q̃ſi

ſecunda radix humano generi ſeruabat᷑:vtiq;

cuzʒ vxoꝛi ⁊ filis debuit reſe nal E¹: in hoc
myſterium ſcpturax ſit archa illa:iuxta apłmn
Petrũ typus eccłe fuit.in qua octo anime ſal⸗
ue facte ſunt. Qñ ingredit᷑ in eam Noe:tã ipᷣe

qᷓ filij eius ab vxoꝛibus ſeꝑant᷑. Qñ vo egredi

tur in terram: iungunt᷑ paria.⁊ quod in archa

id eſt in eccła Geriſepatuneinmundlonerſ a⸗
larcha plures habuit man

tione ſociat Silq; ſi arc en
ſiones ⁊ nidulos:⁊ bicamerata ⁊ tricamerata:
⁊ diuerſas beſtias:⁊ ꝓ qualitate animaliũ ha⸗
bitatões q; maioꝛes vel minoꝛes.eſtimo ꝙ di⸗
uerſitas illa manſionum pᷣſigurauerit eccle ve⸗
ritatem. Capin. xXx—
AQAod aũt vob obijcit in ſecũda dei bñ⸗
ꝗq dictiõe comedẽdaꝝ carniũ licentiã da⸗
tã:q̃ in ᷣma ↄceſſa nõ fueratiſciat quõ
repudiũ iuxta eloquium Saluatoꝛis:ab initio

nõ dabat᷑:ſᷣ ꝓpter duritiam coꝛdis noſtri:per
Moyſen hũano gñi ↄceſſum Teſum car
nium vſq; ad diluuiũ ignotum fuiſſe. Poſt di⸗

luuiũ vero quaſi in heremo murmuranti plo:
coturnices:ita dentibus noſtris neruos ⁊ viru
lentias carnis ingeſtas docet aplus ſcribẽs ad
Epheſios:deũ ꝓpoſuiſſe in adimpletõe tẽpoꝝ

recapitulare oĩa:⁊ ad pᷣncipiũ trahere in ᷣpᷣm

ieſum q̃ ſunt ſuꝑ celos ⁊ ſuꝑ terram. Vñ ⁊ ip̃ᷣe

Saluatoꝛ in apocalypſi Joãnis.Ego ſuʒ indat
b exoꝛdio ↄditionis
hüane:nec carnibꝰ veſcebamur.nec dabamus

alpha ⁊ o:initiũ ⁊ finis

repudium:nec pᷣputia nobis eripiebant᷑:in ſig

nũ: hoc curſu vſq; ad dilnuiũ ꝑuenimꝰ. Poſt
diluuiũ aũt cum datõe legis: quã implere niłs
potuit:carnes ingeſte ſunt ad veſcẽdũ:⁊ repu⸗

dij ↄceſſa duritia:⁊ cultellꝰcircũciſionis apoſi

tus.qſi dei manꝰplꝰ in nobᷣ creauerit qᷓ; neceſſe
c̃. Poſtqᷓ; ãt Zpᷣs venit in fine tꝑm:ao reuola⸗

uit ⁊ alpha: ⁊ extremitatẽ retraxit ad pncipiũ:

nec repudiũ nobᷣ dare ꝑmittit᷑:nec circumceidi⸗

mur:nec comedimꝰcarnes dicẽte aplo. HNonũ

ẽ vinũ nõ bibẽ:⁊ carnẽ nõ ↄmedẽ:⁊ vinũ ei cũ
carnibꝰ pꝰ diluuiũ dedicatũ ẽ. Caplin.x

nptie⸗
Niqvi
erusi
.aaid
uious
minge
ntpthz
kinume⸗
Wfenur

eoꝛiech⸗

zerit
nSan
nepiſoeh

Meͤſ
cnhoe
Grtaapln
imeſth⸗
loei e
poegrec

Hinarcha
llguerſa⸗

buitman
lanerata:
imalübe⸗
kimoqde
necdey⸗

icndabbi⸗
ntide⸗
ſinaii
subinito
noſrüper
ſdun
ePokde
mmige
gnost
sſctbisnh
leuoetior
ereit don
1. Gießpe

Sſit

oNtons

dabanls

benkinſi
i. Pot
nplerenl⸗
uͤ:epl;
ſonioce⸗
tötetſ
nton gol

7

tulici

c Macl⸗/

b Eenil
ͤcic
n

Tractatus II

NLid loq̃r de Abꝛahã vt ipe aſſerit tri⸗

p gamo:q;̃ ſignũ fidei in circũciſione ſuſce

pit: Si imitamur vxox illius numeꝝ:

imitemur ⁊ circũciſionẽ.neq; em̃ in ꝑte ſectan⸗
oꝛro Ylaac vniꝰ
q̃ digamie

dus ⁊ in ꝑte repudiãdus ẽ/oꝛi
Rebecce vir R*p̃i pᷣſigurat eccłiam:
ſugillat laſciuiã. Si aũt duas bigas vxoꝝ ⁊ cõ
cubinaꝝ habuit Jacob ⁊ nõ vult adũſarius ac
qeſcere:lipientẽ Lyam defoꝛmẽ atq; fetoſam.
Synagoge typũ pᷣtuliſſe: Rachel vo pulchꝛã
⁊ diu ſterilẽ:eccłe ſigniſicaſſe myſteriũ:ſciat eo
tꝑe hoc feciſſe Jacob: qñ erat int᷑ Aſſyrios:⁊
in Meſopotamia Labã duriſſimo dño ſeruie
bat.Qñ aũt ſanctã terram ingredi voluit:⁊ in
mõte Galaad extruxit aceruuʒ teſtimonij:in qͥ
nihil int᷑ ſarcinas eiꝰ eſopotamie poſſeſſoꝛ
inuenerat:iurãs ſe nũqᷓ; ad locuʒ in qͥ ſeruierat
reuerſuꝝ.⁊ ad toꝛrentẽ Jaboth cũ ãgelo lucta
tus:claudicare cepit:⁊ & .iwatρEον eius e⸗
marcuit: ſtatiq; Iſrael ſoꝛtitus ẽ nomen.⁊ illa
qͥndã dilecta ↄiũx ꝓ q̃ qᷣndã ſeruierat/iux Be⸗
thleẽ:in q̃ erat vᷣginitatis pᷣco dñs naſciturus:

eſfilio doloꝛis occidit᷑:⁊ cõſoꝛtia meſopotamie-

ſio hret locũ

euãgelica in ciuitate moꝛiunt᷑/

age Miroꝛ auũt cur
Judã ⁊ Thamar nob ꝓpoſuerit i

nexempluʒz:

niſi foꝛte ⁊ meretricibus delectat᷑: aut occiſum
Onã ꝙ fratri ſemẽ inuiderit q̃ſi nos leſcunq;:

ſemis fluxũ abſq; liberoꝝ oꝑe ↄpꝛobemꝰBer
ſpicuũ ẽ de Moyſe ꝙ ꝑiclitatus eſſet in diuer
ſoꝛio:niſi Sephoꝛa q interpᷣtat᷑ auis:filiuʒ cir⸗
cũcidiſſet:⁊ pᷣputiũ nuptiaꝝ cultro euangelico
delecaſſet/ꝗſte nẽpe obyſes ẽ: qͥ cũ vidiſſet
viſionẽ magnã:⁊ angelũ ſiue dñm loquentẽ in
rubo:neq̃qᷓ; valuit ad eũ accedere:niſi ſoluiſſet
coꝛrigiã calciamẽti ſui:⁊ abieciſſet vincula nu⸗

ptiaꝝ.Nec miꝝ hoc de amico ⁊ ꝓphᷣa legifero

deil: cũ oĩs ꝓpłs acceſſurus ad mõtem Syna:⁊

dei auditurus eloquiũ: tribus diebus ſcificari

iuſſus ſit:⁊ ſe ab vxoꝛibus abſtinere. Qð qͥdẽ

ſcimus:lʒ pᷣpoſtere faciã hyſtoꝛie oꝛdinẽ ↄfun⸗
dere:etiã ad Dauid fugientẽ ab Abimelech ſa
cerdote dictũ. Si mũdi ſunt pueri ab vxoꝛibꝰ.
Zille rñdit ab heri ⁊ nudiuſtertius. Panes em̃
pPppoſitõis q̃ſi coꝛpus R*:&;i de vxoꝝ cubilibꝰcõ
ſurgẽtes edere nõ poterãt.Et nobᷣ in trãſitu eſt
ↄtemplandũ qð dixit.Si mundi ſunt pueri ab
vxoꝛibus: videlʒ ꝙ ad munditias coꝛꝑis Rp̃i

oĩs coitus immũdus ſit/In lege q pᷣcipit᷑: vt

põtifex niſi vginẽ nõ ducat vxoꝛẽ:ne viduã ac

cipiat. Si eadẽ vᷣgis vidueq; ↄditio ẽ:q̃re alte

ra recipit᷑:altera repꝛobat᷑.Et ſacerdotalis vi
dua in domo iubet᷑ ſedere pr̃is ſui:nec ſecũduʒ
noſſe mr̃imoniũ. Si ſoꝛoꝛ vᷣgo moꝛit᷑ ſacerdot
quo mõ ipᷣa ad pr̃is exeqͥas:ita pr ad eaʒ iubet

accedere. Si vo nupta ſit:q̃ſ aliena ↄtemnit᷑.

Qui vxoꝛẽ duxerit:⁊ qͥ plãtauerit vineã/velut

ꝓpagines ſfilioꝝ: ꝓhibet᷑ ad bella pcedere.nõ

em põt dñi ſeruire militie ſeruꝰ vxoꝛis/⁊ ð ſpe⸗

culis mulieꝝ ieiunãtiũ q̃ſi de puriſſimis coꝛꝑi
bus vᷣginũ:luter in tabernaculo fundit᷑.⁊ intri
ſecus in ſanctuario tã cherubi qᷓ; ꝓpiciatoꝛũ ⁊
archa teſtamẽti ⁊ mẽſa ꝓpoſitõis ⁊ cãdelabꝛũ
⁊ thuribulũ ex auro mũdiſſimo ſunt.Neq; em
in ſcã ſcõꝝ inferri poterat argẽtũ. Caplłm.XII.
Aiicg moꝛoꝛ in ¶Hoyſe: cũ mihi ppoſi

ꝗq tii ſit curſim celeritq; dictãti ſingla bꝛe

uiuit᷑ pſtrigere: ⁊ intelligẽtie ãſdã lineas
ducere:Traſcẽdã ad Jeſum Naue.qͥ añ dict
ẽ Auſes:ſiue vt rectiꝰ habet᷑ i hHebꝛeo Oſee.i.
Saluatoꝛ. Ipᷣe em ſᷣm epłaʒ Jude ſaluauit:⁊

eduxit łm iſrael de egypto: ⁊ in terrã re ꝓmiſ

ſionis induxit.ic Ihs ſtati vt venit ad Joꝛ⸗
danẽ:aq̃ͥ nuptiaꝝ q̃ ſꝑ in lege fluxerãt:arefacte
ſunt ⁊ ſteterũt.⁊ ſiccis pedibꝰac nudis ꝑłs om
nis trãſit:⁊ venit in Galgala.ibiq; ſcdðᷣo ẽ arcũ
ciſus. Qð ſi iux lraʒ accipimus: penitus ſtare
nõ põt.Si em̃ duplex haberemꝰpᷣputiũ.vł ab⸗
ſciſſa pellicula iteꝝ naſceret᷑:recte ſcðᷣa circũci⸗

tello euãgelij ꝓplm qͥ ꝑ deſerta venerat circũci⸗
dit. ⁊ circũcidit cultello petrino:vt qð i Moy

ſi filio añ pᷣfigurabat᷑ in paucis:id ſub Jeſu du

ce ipleret᷑ in cũctis.Sʒ ⁊ ipa pᷣputiain vnũ cu⸗
mulũ coaceruata:⁊ ſepulta:⁊ fra obruta.⁊ ab⸗

latũ obpꝛobꝛiũ egypti ⁊ nomẽ loci Galgala qd

interpᷣtat᷑ reuelatioꝛoñdũidũ in pᷣputio ãbula

uerit płs ꝑ deſertũ: oculos eiꝰfuiſſe cccatosvi

deamus ⁊ ↄſequẽtia. Poſt euãgelij circũciſio⸗

nẽ:⁊ ↄſecratõeʒ.xij.lapidũ in loco reuelatõnis

ſtari paſcha celebꝛat᷑. Immolat᷑ eis agnꝰ: ſcẽ
terre veſcunt᷑ alimẽtis. Egredit᷑ Jeſus:occur
rit ei pᷣnceps militie gladiũ tenẽs.i.vel ꝓ circũ⸗

Is cul⸗

ciſo ꝓpło pugnareſe mõſtrãs:vel deſecas gluti
nũ nuptiaꝝ/Siłrq; vt Moyſi pᷣceptũ fuerat⁊

huic ðꝛ. Solue coꝛrigiã calciamẽti tui.locꝰ em̃
in qͥ ſtas:terra ſctã eſt. Quia ſic erat dñi arma⸗

tus exercitus in tubis ſacerdotalibꝰ q̃ſi ad euã

gelicã pᷣdicatõeʒ ſub typo Jericho mũdus ſub

uertit᷑iEtvt inſinita pᷣtereã (neq; em nũc ꝓpo
ſitũ ẽ mihi oĩa vter inſtri aꝑire myſteria)qͥnq;
reges qͥ in terra repꝛomiſſionis añ regnabãt re
ſiſtebãtq; euãgelico exercitu Jeſu pugnãteſu⸗
perant᷑:h̊ puto intellectui eſſe ꝑſpicuũ ꝙ anq;

diñs pplm ſuũ educeret de egypto: ⁊ circũcide⸗
