annoꝝ pariet. Dixitq; Abꝛaã ad deũ. Iſmael

viuat in cõſpectu tuo.Cui reſpondit deꝰ. Etiã
Ecce Sara vxoꝛ tua pariet tibi filium: ⁊ voca⸗

bis nomen eius Iſaac. ⁊ reliqua. Certe audie

rat a deo. Ego ſum deus tuus: placeto in con⸗
ſpectu meo:⁊ eſto ſine macula:quare nõ credi⸗
dit quod deus repꝛomiſiteſed riſit in coꝛde pu

tans ſe celare deuʒ: ⁊ aperte ridere nõ audens

Beniq; cauſas incredulitatis exponens:dicit
in coꝛde ſuo. Quomodo poteſt fieri: vt cẽtena⸗
rius de nonagenaria vxoꝛe pariat filium? Vi⸗
uat inquit Iſmael in ↄſpeciu tuo:quem ſemel

dediſti. difficilia non quero.cõtentus ſum be⸗
neficio qdð accepi. quem occulta reſponſiõe ar⸗
guens deus ait. Etiaʒz. 1 eſt ſenſus: fiet qð eſti⸗

mas non futurũ. Sara vxoꝛ tua pariet ribi fili
um. Et anteqᷓ; iſta concipiat:pꝛiuſq; ille naſca⸗
tur:puero nomẽ impont᷑.Ex erroꝛe enim tuo:

quo riſiſti tacitꝰ:ſlius tuus Iſaac riſus nomẽ
accpiet. Sinautẽ ab his qui ſunt mũdo coꝛde

in hoc ſe ulo puras videri deuʒ: quare Moy

ſes:qui pᷣus dixerat. Nidi deum facie ad faciẽ

2 ſalua facta eſt anima mea: poſtea depcatur:
vt eum videat cognoſcenter: quẽ qꝛ dixerat ſe

Foars

vidiſſe:audit a domino. Mõ potes videre faci
em meam. Nemo eni videbit faciẽ meã ⁊ viuet
Ande ⁊ apoſtolus ait. Inuiſibilẽ ſolũ deuʒz qͥ
⁊ lucem habitet imarceſſibileʒ: quẽ nullꝰ ho
minum viderit:neq; videre poſſit: appellat.Et
Johes euangeliſta ſacra voce teſtat᷑ dicẽs DBe
um nemo vidit vnqᷓ;. vnigenitus filius qui eſt
Iſinu patris:ipᷣe narrabit. Qui videt ⁊ narrat
non quãtus eſt ille qͥ viſus eſt. nec quantuʒ no
uit ille:qui narrat:ſed quantũ poteſt moꝛtaliũ
ſenſus accipere. Quod autẽ putas beatũ eſſe:
qui ſit imaculatus in via: ⁊ ambulat i lege eiꝰ:
ex ſequenti ſenſu pꝛioꝛem intellige. ¶ult te⸗
ſtimonijs ſupꝛa didiciſti: legem nullum potuiſ
ſe complere.Si autẽ apoſtolus ad cõparatio⸗

nem xp̃ᷣi gratie:que pᷣus lucra arbitrabat᷑ in le

ge:reputauit quaſi ſtercoꝛa.vt xpᷣm lucriface⸗
ret:quãto magis nos ſcire debemus: ideo xp̃i
⁊ euangelij gram ſucceſſiſſe: quia in lege nemo
iuſtiſicari potuit:Si ergo in lege nullus iuſtiſt
catur:quõ ad ꝑfectionem imaculatus eſt i via
q̃ adhuc ambulat: ⁊ ad calcem venire feſtinat⸗
Certe qui in curſu eſt:⁊ in via gradit᷑ minoꝛ ẽ
eo qui ꝑuenit ad finem. Si ergo imaculatus ẽ
ille atq; ꝑfectus qui adhuc ambulat in via: et
gradit᷑ in lege: quid plus habebit ille qͥ ad ter⸗
minũ vie legiſq; ꝑuenit: AUnde apoſtolꝰ ð do⸗
mino loqtur: ꝙ in fine mundi ⁊ in ↄſumatione

vᷣtutum:exhibeat ſibi ſanctã eccłkiam nõ habẽ

tem maculã: neq; rugã:quaʒ vos putatis ĩ iſta
carne moꝛtali ⁊ coꝛruptibili eſſe ꝑfectã: ⁊ audi
re meremini cum Coꝛinthijs. Jam pfecti eſtis
ſine nobis regnatis:atq; vtinaʒ regnaretis:vt
⁊ nos regnaremus vobiſcũ.cũ vera ⁊ abſq; oĩ
ſoꝛde ꝑfectio in celeſtib reſeruet᷑:quãdo ſpon
ſus loquitur ad ſpõſam. Tota pulchꝛa es ami
ca mea: ⁊ macula nõ eſt in te. Juxta qð et illud
intelligitur: vt ſitis irrepᷣhẽſibiles ⁊ ſimplices
ſicut filij dei imaculati ꝙ nõ dixerat eſtis: ſz ſi⸗
tis in futurũ differẽs:nõ in pᷣſenti eſſe cõteſtãs
vt hic laboꝛ ſit atq; cõtentio:ibi laboꝛis vtutiſ
q; ᷣmia. Deniq; Johes ſcribit. Bilectiſſimi fi
lij dei ſumus ⁊ nondũ apparuit qͥd erimꝰ. Sci⸗
mus qꝛ cum apparuerit: ſimiles ei erimꝰ: qñ eũ

videbimus ſicuti eſt. qᷓ; ergo filij dei ſinus

tamẽ ſimilitudo dei ⁊ vera cõtemplatio tũc no

bis repꝛomittit᷑:quãdo apparuerit in claritate
lua. de hoc ſuꝑbie tumoꝛe: ⁊ illa oꝛandi ꝓꝛum
pit audacia.qꝛ ſcibẽs ad viduã: quomodo ſan
cti debeant oꝛare ꝓnuncias. Ille enim merito

ad deum extollit manus: ille pꝛeces bona ↄſci⸗
entia fũdit:qui poteſt dicere:tu enim noſti do⸗

mine:quã ſancte:quã inocentes:quã pure ſint
ab oĩ fraude ⁊ iniuria et rapina:quas ad te ex.

pãdo manus:qᷓ iuſta:qᷓ; imaculata labia: ⁊ ab
omni mendacio libera: quibus tibi vt mihi mi

I

ſerearis pꝛeces fundo. Epiani eſt hec:an pha⸗
riſei ſuꝑbientis oꝛatio Qui etiam in euãgelio
loquebat᷑.Oeus gratias ago tibi:quia non ſũ
ſicut ceteri homies raptoꝛes:iniuſti: adulteri.
et ſicut hic publicanus. ieiuno bis in ſabbato.
decimas do oiuʒ que poſſideo. Ille agit gras
deo:quia ipᷣius miſericoꝛdia non ſit:ſicut cete⸗

ri homies peccata deteſtans:non aſſumens iu
ſticiam. Tu dicis domine tu noſti qᷓ; ſancte: qᷓ

inocentes:qᷓ; pure ſint ab omni fraude iniuria
⁊ rapina:quas ad te expando manus Ille bis
in ſabbato ſe ieiunare dicit: vt affligat carnem
vitijs laſciuientẽ. Et omnis ſubſtantie ſue dat
decimas. Redemptio eni anime viri ꝓpꝛie di
uitie. Tu cum diabolo gloꝛiaris:ſuper ſydera
aſcendam. Nonam in celo thꝛonũ meuʒ:⁊ ero
ſimilis altiſſimo.Hauid loquit TLumbi mei i⸗
pleti ſunt illuſionibꝰ:et computruerũt cicatri⸗
ces mee a facie inſipiẽtie mee. Et ne intres i iu
dicium cum ſeruo tuo.⁊ non iuſtificabit᷑ in cõ⸗
ſpectu tuo omis viuens.Tu ſanctum ⁊ innocẽ
tem ⁊ purũ te eſſe iactas: ⁊ mundas ad deuʒ ex
pandis manus:nec ſufficit tibi in cũctis oꝑib⸗
gloꝛiari: niſi ab omni ſermonis oꝛiſq; peccato
mundũ eſſe te dicas inferẽs qua iuſtã:quã ima

culata labia:et ab omni mendacio libera. Ille
canit oĩs autẽ homo mendax. Et hoc ipᷣm con
firmat apoſtolica auctoꝛitas:vt ſit deus verax

oĩs aũt homo mendax. ⁊ tu ab omni mẽdacio
imaculata ⁊ iuſta libera poſſides labia Eſaias

plaãgit. heu mihi miſero: qm̃ cõpunctus ſũ:qꝛ

cum ſim homo ⁊ imunda labia habeã:i medio

quoq; populi imunda labia habẽtis ego habi⸗
to. poſtea ſeraphin ignitũ carbonem foꝛpice
cõpꝛehẽſũ defert ad ꝓphete labia purganda:

nõ vt tu loqᷓ̃ris arrogantis:ſed ſua vitia ↄfiten
tis. Juxta illud qð in pſalmo ðꝛ. Quid det ti⸗
bi:aut qͥd aponat᷑ tibi ad linguã doloſaʒ:Sa⸗

gitte potẽtis acute cuʒ carbonibꝰ deſolatoꝛijs
Et poſt tm tumoꝛẽ:oꝛãtiſq; iactantiã ⁊ ↄfiden

tiã ſanctitatis quaſi ſtultꝰ:ſtultis ꝑſuadereco⸗
naris.vt in ertremo dicas:qͥbꝰtibi mihi vt mi⸗

ſerearis p̃ᷣces fundo. Si ſanctus es:ſi inocẽs:
ſi ab omni ſoꝛde purgatus:ſi nec ſermone: nec

opere peccaſti:dicẽte Jacobo.qͥ verbo nõ pec
cat iſte iuſtus eſt vir:⁊ poteſt refrenare linguã
ſuam: quomodo miſericoꝛdiã depꝛecar: vt vi
delicet plãgas te ⁊ fundas pꝛeces. quia ſanctꝰ
et purus es ⁊ innocens imaculatiſq; labijs:et
ab omni liber mendacio dei ſimilis poteſtati.
Sic xpᷣs oꝛauit i cruce.Deus deꝰ meꝰ vt quid
dereliquiſti me.longe a ſalute mea verba deli⸗
ctoꝛũ meoꝛum. Et rurſum. Mater in manꝰ tu⸗
as cõmendo ſpiritum meum: et pater ignoſce
eis:quod enim faciũt neſciunt.qui pꝛo nobis
agens gratias dixerat. Confiteboꝛ tibi domie

ntquot
leogu
ſncti
herſel
dicio:
pure
um
feotyt,
tuiniun
polunt⸗
angelos
gicomt
Volber
Anüͤſtu
ſolide
ſt. Et
ciamoll
Geuit
hos din
natisfe
ſaunto⸗
Penn
lecne
nunie
guell
Ertu
ſonu
homin
(tapel
ſceleſt
ſifonte,
lenobis
debitoib
ttuinte
feſuama⸗
mooindue
logperis,
ntuenp⸗
fenüigte
Munrura.
Upoteſt⸗
lulanaco
derlbaraſt
ſeeſelaeg
noden
ficordian
Peccatis
ommnfee
Agtloer
publicant
fanvocu
bautiebat
l hecc⸗
fungte

Rkatiane
uſtd
Nsinlah
Dlerg e
Nſtſncer
naſunezt
täſene;
lfnnceſt

—
=*
—.
=£
=
S=
—
=2
—,,
E=

Ulruerätcdan⸗
Etneimmei
luſtiicaptr⸗
ſnctumtin
undasaade

iinciciseny

iis oniſchpetn
uaiuſigtife
Gaciolben
r. Eborßnon
eptſadamr
nwbommtiire
ſdeslbukſin⸗
ſicchmmeſi
budtaincdo
bepagep⸗
rbonenfepeg
ebbuprgnen
dſuarnan
oo Quiddin
ani dolin
Nibydeclu
ſuunti n
nsgſunch
Pytbinnnn
aust i.
iatoncne,N
geaurof
Srhmmin

—

angelos humana fragilitas.⁊ voluntas domi
ni compleat᷑ in terra LZu dicis: poteſt homo:ſi

voluerit: omni carere peccato.panem quotidi
Anũ ſiue ſuꝑ omnes ſubſtantias venturũ apo-
ſtoli depcantur: vt digni ſint aſſumptiõe chꝛi⸗
ſti. Et vos per nimiã ſanctitateʒ ſecurãq; iuſti
ciam audacter vobis celeſtia dona vindicatis
Sequitur. dimitte nobis debita noſtra: ſicut?z
nos dimittiinus debitoꝛibus noſtris. ð baptiſ

matis fonte ſurgẽtes: ⁊ regenerati in dominũ

ſaluatoꝛem:impleto illo quod de ſe ſcriptum ẽ

HBeati quoꝛum remiſſe ſunt iniàtates:⁊ quoꝛũ

tecta ſunt peccata. Statim in pᷣma coꝛpoꝛis cõ

munione dicũt.⁊ dimitte nobis debita noſtra
que ulis fuerant in chꝛiſti confeſſione dimiſſa.

Ert tu arrogans ⁊ ſuperbus:ſanctarũ puritate

manuũ mundicia eloquij gloꝛiaris: q;uis ſit

hominis ꝑfecta cõuerſio: ⁊ poſt vitia atq; pec⸗
cata vtutum plena poſſeſſio.nunquid poſſunt
ſic eſſe ſine vitio.quomodo illi qͥ ſtatim de chꝛi
ſtii fonte ꝓcedũt. Et tamẽ iubent᷑ dicere.dimit

te nobis debita noſtra: ſicut ⁊ nos dimittimuſ

debitoꝛibꝰ noſtris. Non humilitatis mẽdacio
vt tu interptaris: pauoꝛe fragilitatis huma⸗
ne ſuam cõſcientiã foꝛmidãtes. lli dicunt: ne

nos inducas in tẽptationẽ. Tu cũ Jouiniano
loqueris:eos qui plena fide baptiſma cõſecuti

ſunt temptari vltra ⁊ peccare nõ poſſe.Ad ex⸗

tremũ inferunt. Sed libera nos a malo. Quid

pcantur a domino:quod habent in liberi ar bi
trij poteſtate?O homo nũc mundus factus es
in tauacro. Se te dicit᷑: que eſt iſta:que aſcẽdit
dealbata ſuper fratruelẽ ſuum: vt lota quideʒ

—

ſit: ſed cuſtodire non valeat puritatẽ:niſi a do

miuo deo ſuſtentet᷑.Quomodo cupis dei miſe

ricoꝛdia liberari:qui paulo ante liberatus es a
peccatis:niſi hac ratione qua diximus: vt cuʒ
omnia fecerimus: nos inutiles eſſe fateamur.

Oꝛatio ergo tua pharilei vincit ſuperbiam. et

publicani cõparatione damnat᷑: qui de longe

ſtans oculos ad deum nõ audebat tollere: ſed

pcutiebat pectus ſuum dicens:pꝛopitius eſto

mihi peccatoꝛi. Vñ ꝓfertur domini ſententia
Bico vobis:deſcẽdit hic iuſtificatus in domũ
ſuam:plus qᷓ; ule.Omis eni qui ſe exaltat hu⸗

pater celi ⁊ łre. Sicut docuit apoſtolos ſuos:
väyt quotidie in coꝛpoꝛis illius ſacrificio creden
tes audeant loqui. MPater noſter qui es ĩ celis
ſanctificẽ᷑ nomen tuuʒ. Illi nomen dei: quod
per ſe ſanctum eſt: in ſe ſanctificari cupiũt.Cu
Ddicis:noſti domine qᷓ; ſancte et qᷓ; innocẽtes et
qᷓᷓ; pure manus mee. Illi inferunt: adueniat re
gnum tuum: ſpem regni futuro tẽpoꝛe pᷣſtolan
tes:vt regnante chꝛiſto nequaqᷓ; regnet pecca-
tum in moꝛtali eoꝛuʒ coꝛpoꝛe. Jungũtq;. Fiat
voluntas tua:ſicut in celo ⁊ in terra.vt imitet᷑

Fo. LXXVIII

Epla XIX

miliabit. qui ſe humiliat exaltabit᷑. Apoſto⸗

li humiliant᷑: vt exaltent᷑. Siſcipuli tui eleuã⸗
tur: vt coꝛruant. Eidem adulans vidue nõ eru
beſcis dicere pietateʒ: que nuſq; reꝑiatur iter⸗
ra: ⁊ veritatem: que vbiq; peregrina ſit:in illa
potiſſimũ cõmoꝛari:nec recoꝛdaris illius ſentẽ
tie. Oopulus meus: qui beatũ te dicunt: ſedu

cunt te:⁊ ſemitas pedum tuoꝛũ ſupplãtant.lau

daſq; eam vocibus: ⁊ dicis. O te felicẽ nimiũ

o beatã:ſi iuſticia q̃ eſſe iam non niſi in celo cre⸗

ditur: apud te ſolam inueniat᷑ in terris. Doce⸗

re eſt hoc:an occidere:? Leuare de terra ran p̃⸗

cipitare de celo:id muliercule tribuere: qð an⸗

geli non audeant vſurpare: Si autẽ pietas: ve

ritas:atq; iuſticia:non inueniunt᷑ in tris:niſiĩ

vna muliere vbi erũt iuſti tui:quos abſq; pec⸗
cato in terris eſſe iactabas: Que duo capitula
oꝛationis ⁊ laudis ſoles cum tuis iurare diſci⸗

pulis: nõ eſſe tua:cũ ꝑſpicue in eis ſtili tui ſplẽ

doꝛ eluceat.⁊ tanta ſit venuſtas eloquij Tulli

ani: vt teſtudineo incedẽs gradu: que ſecreto

doces mittiſq; venalia:publice non audeas ꝓ

fiteri. O te felicem: cuius pꝛeter diſcipulos ne⸗

mo cõſcribit libꝛos.vt quicqͥd videris diſplice

re:non tuum ſed alienum eſſe cõtendas.Et qͥs

ille tanti erit ingenij: vt lepoꝛem tui ſermomis
poſſit imitari? Crito. Mon poſſum vltra

differre. omnis vincit᷑ patentia veſtroꝛũ iniqᷣ⸗
tate verboꝝ. Oꝛo te: quid infantuli peccauere

nec cõſcientia eis delicti imputari põt.nõ igno
rantia:qui iuxta Jonam ꝓphetam manum de

xteram neſciunt ſiniſtrã: peccare nõ poſſunt:

⁊ poſſunt perire:genua labant: vagitus verba
non explicat. balbutiens lingua ridet: eterne

miſerie cruciatus miſeris pparantur. Atti.

Ah nimiũ diſertus eſſe cepiſti: vt non dicã elo
quẽs:poſtq; diſcipuli tui verſi ſũt ĩ magiſtros
Antoniꝰ eni oꝛatoꝛ egregiꝰ:in cuius laudibus

Xullius ꝑſonat: diſertos ſe ait vidiſſe multos

eloquẽtẽ adhuc neminẽ. Noli mihi oꝛatoꝝ ⁊

nõ tuis floꝛibꝰ ludere:per qͥs ſolent imperitoꝝ

atq; pueroꝝ aures decipi.ſᷣ ſimplicit᷑ dic mihi
qͥd ſentias Crito. Hoc dico: ↄcedas mihi
ſaltẽ eſſe ſine pctõ:qͥ peccare non pñt. Atti.

Conceda:ſi in xpᷣo fuerint baptiʒati.nec me te
nebis in aſſenſuʒ ſnie tue:qua dixiſti: poſſe ho

minẽ ſine peccato eſſe:ſi velit. Iſti eni nec pñt
nec volũt.ſed ſine vllo peccato ꝑ dei gram ſũt
quã in baptiſmo ſuſceperũt. Trito. Cog
me. vt ad inuidioſũ illud veniã: ⁊ dicã tibi.ᷣd
eni peccauerũt: vt ſtatim in me populoꝝ lapi⸗

des conijcias: ⁊ quẽ viribus nõ potes: volũta

te iterficias Atti. Ille hereticũ iterficit qͥ
ſe eſſe hereticũ patit᷑.Ceteꝝ nrᷣa coꝛrectio:viui

ficatio ẽ: vt hereſi moꝛiaris: viuas catholicefi⸗

dei. LCrito. Sinos ſcit hereticos: cur nõ

l

acculatis Atti. Quia apłs me doceet he⸗
reticũ poſt vnã ⁊ ſcdᷣam coꝛreptionẽ vitare:nõ
accuſare.ſciẽs qꝛ ꝑuerſus ſit:⁊ ſuo iudicio dã⸗
natus.Alioqͥn ſtultiſſimũ eſt ſuꝑ fidẽ meaʒ ex
alterius pendere iudicio.Quid eni ſi te aliꝰ ca⸗
tholicũ dixerit:ſtatim ne aſſenſũ tribus? Qui⸗
cunq; te defenderiu: ⁊ ꝑuerſa credenteʒ bñ ſen
tire dixerit:nõ hoc agit:vt te infamia liberet:ſᷣ
vt ſe infamet perfidie. Multitudo ſocioꝝ ne⸗

——

quaq; te catholicũ:ſed hereticum eſſe demon⸗

ſtrabit Aerũ hec eccleſiaſtico calcent᷑ pede:ne

quaſi paruulis flentibus triſtioꝛ qdam imago

monſtret᷑.hoc nobis pᷣſtet deittimoꝛ: vt omes
alios cõtemnamus timoꝛes. ꝓinde aut defen⸗
de qð credis:aut relinque qð defendere nõ po
tes.Quẽcũq; in defenſionẽ tui adduxeris:nõ
patronum:ſed ſocium nominabis. Crito.

Bic queſo:⁊ me omni libera queſtione: quare

infantuli baptizant: Atti. At eis pecca⸗

ta in baptiſmate dimittanf. Crito. Quid

eni cõmeruere peccati:qͥ ſq; ne ſoluit᷑:non liga

tus: Atti. Me interrogas: Reſpõdebit

tibi euãgelica tuba: doctoꝛ gentiũ: vas aureũ
in toto oꝛbe reſplendens. Regnauit moꝛs ab
Adam vſq; ad Moyſem:etiã in eos qͥ nõ pec
cauerũtin ſimilitudinem puaricationis Adã:

qui eſt foꝛma futuri. ꝙ ſi obieceris dici hoc: eẽ

aliquos qͥ non peccauerunt:intellige eos iltud
non peccaſſe peccatum: qð peccauit Adam:pᷣ

uaricando in paradiſo pꝛeceptum dei. Ceterũ

omnes homies:aut antiqui ꝓpagatoꝛis Adã
aut ſuo nomine tenẽt᷑ obnoxij. QAui paruulus
eſt:parentis in baptiſmo vinculo ſoluit᷑. Qui
eius ẽ etatis:que poſſet ſapere: ⁊ alieno et ſuo
xpi ſanguine liberatur. Ac ne me putes hereti

co ſenſu hoc itelligere. Beatus martyr Cypꝛi

anus:cuius te in ſcripturarum teſtimonijs di⸗
rigendis emulũ gloꝛiaris:in epiſtola quaʒ ſcri
bit ad epiſcopũ Fidum de infantibus baptiʒã
dis:hec memoꝛat. Noꝛro autem ſi etiã grauiſ⸗
ſimis delictoꝛibus: ⁊ in deũ ante peccantibus
cum poſtea crediderint: remiſſa peccatoꝛuʒ da

tur ⁊ a baptiſmo atq; gratia nemo pꝛohibetur

quãto magis pꝛohiberi non debet infans: qui
recens natus nihil peccauit:niſi qðᷣ pm Adam
carnaliter natus contagiũ moꝛtis antique pꝛi⸗
ma natiuitate contraxit. Qui ad remiſſaʒ pec⸗
catoꝛum concipiendã:hoc ipᷣo facilius accedit
ꝙ illi remittũt᷑ non pꝛopꝛia:ſed aliena.Et iccir
co frater chariſſime hec fuit in concilio noſtro
ſententia a baptiſi mo:atq; a gratia dei: qui om
nibus miſericoꝛs ⁊ benignus ⁊ pius eſt:nemi⸗

nem per nos debere pꝛohiberi Quod cum cir-

ca vniuerſos obſeruandũ ſit: atq; retinenduʒ:
magis circa infantes ipſos:⁊ recens natos ob
ſeruandum putat: qui hoc ipſo de ope noſtra

õ 4

32 .
. .
. 5
1. .

ad,diuinam miſericoꝛdiam plus merentur ꝓ

in pꝛimo ſtatim natiuitatis ſue oꝛtu ploꝛantes
ac flentes:nihil aliud faciunt:qᷓ; depꝛecantur.
Scripſit dudum vir ſanctus ⁊ eloquẽs epiſco
pus Auguſtinus ad Marcellinuʒ qui poſtea
ſub inuidia tyrãnidis HHeracliane: ab heretid
innocens ceſus eſt:duos libꝛos de infantibus
baptiʒzandis contra hereſim veſtram: per quã

vultis aſſerere:baptizati infantes nõ in remiſ⸗

ſionem peccatoꝝ:ſed in regnum celoꝛum Ju⸗

xta illud quod ſcriptum eſt in euãgelio:niſi qa

renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſãcto:non põt
intrare regnum celoꝛũ. Tertiũ quoq; ad eũdẽ
Marcellinũ contra eos qui dicũt idem quod
vos:poſſe hominẽ ſine peccato eſſe ſi velit:abi
q; dei gratia Et quartũ nuper ad Hilariũ con

tra doctrinam tuam multa puerſa fugientem.

Alios quoq; ſpecialiter tuo nomine cudere di

citur: qui necdum in noſtras venere manus.
Vnde ſupſedendũ huic laboꝛi cenſeo:ne diea

tur mihi illud Oꝛatij. In ſüuaʒ ne ligna feras
Aut eni eadeʒ dicemus ex ſuꝑfluo:aut ſi noua
voluerimus dicere:a clariſſimo ingenio occu⸗
pata ſunt melioꝛa.Hoc vnũ dicam:vt tandem
finiatur oꝛatio: aut nouũ nos debere ſymbolũ
tradere:vt poſt patrem ⁊ filium ⁊ ſpiritũſãctũ

baptiʒetis infantes in regnum celoꝛum. Autſi

vnum:⁊ in paruulis et in magnis habetis ba⸗
ptiſma:etiam infantes in remiſſionẽ peccatoꝝ
baptiʒãdos in ſimilitudinẽ pᷣuaricatiõis Adaã
Quod ſi iniuſta vobis videtur alienoꝛũ remii

ſio peccatoꝛũ: qua non indiget qui peccarenõ

potuit:tranſire ad amaſium veſtrum qui pꝛete
rita in celis:⁊ antiqua delicta ſolui dicit in ba⸗
ptiſmo:vt cuiꝰ in ceteris auctoꝛitate ducimini
etiã in hac ꝑte erroꝛe ſequemnii.
Incipit tertius tractatus pꝛime partis ð er
roꝛibus Oꝛigenis. Hactenus beati Hierony⸗
mi: de ſide ⁊ contra diuerſas hereſes ſcpᷣta con
geſta ſunt. Deinceps de vnius Oꝛigenis per⸗
nicioſis erroꝛibus et plures epiſtole actracta⸗
tus ſubijciunt᷑. Abi etiam illius accuſationes
contra ſectatoꝛes eius hereſeos ⁊ apologie cõ
tra calũniantes eũ eiuſdẽ hereſis ↄtinent᷑.

Zrintt argumentü excerptum ex libꝛo bea

ti Auguſtini de hereſios.
NRigeniani Dꝛigenis adamantij ſecta⸗
o toꝛes:qͥ ⁊ moꝛtuoꝛũ reſurrectionem re
pellunt:xpᷣm autẽ creaturã ⁊ ſpiritũſã

ctum introducẽtes:paradiſũ aũt ⁊ celos ⁊ oia

alia allegoꝛizates. Hec qdem de Oꝛigene Epi
phanius. Sed qͥ eum defendunt vnius eiuſdẽ
q; eſſe ſubſtantie dicunt docuiſſe patrẽ ⁊ filiuʒ
⁊2 ſpiritũſanctum:neq; reſurrrectionẽ rewuliſ⸗
ſe moꝛtuoꝛũ.qᷓ;uis ⁊ in iſtis eum cõuincere ſtu
deant:qui eius plura legerũt.Sed ſunt huius

Cr

iße
oon
lecpta
(gton
oab
erſea
doctus

cam qu
looh⸗
cllogie
erunt⸗
gcose

hld

ſuspol
nnus:
yices
bilioct
Niſſima

busiſta

dligeni

ſi
Uter
hoce
atina
ſu ben
lerpꝛet
fet:feci
iſcter
vulgus
funeqt
maglen
kakäſu⸗
ſopotuit
hbisne
ans
Glenerit
lelrripn

(legrige

esnotart
finince
N.
o9 fenpe⸗
enplrd
alirei
peie
dalbiin
Dillingter
ſſtilud
no hatüs
kin
Coihuiſi
innd.A
hofunng

6arre
Wugonte
deham,
Coclisehfen

hnnzqnidete

Merchrei
SReigfth
mri
lednölgnenie
ncconn )
aligtlanſis
liconnndi
oczldit
Nctbenaet
weſeſſr
rad hürticn
eſufigenmn
omine ären
nenere muns
Acanſeohedie
Gzneligna ien
fluoraueſinon
noingeniooer
Ncan.Ntndn
dehereſinbel
n 1ſprtͤid
mmecoun A
aonisbabetete
miſione erme
jumenieg
Aodͦ
eetnieneſe
eckrungripee
dridatode
antanduantt
n.
Ppemepens
ns ban hen
Ehartſeſcn
us inn
Gcgiiceu
us uitt
s e.

—
—

—
—
—
— — —
— — —
— SS=a = —

SE—

S= ☛
*

Tractatus III

Oꝛigenis alia dogmata: q tatholica ecclłia oĩ:

no non recipit. In qbus nec ipᷣm falſo arguit:
nec pᷣt ab eius defenſoꝛibꝰ falli:maxime ð pur⸗
gatione ⁊ liberatione: ⁊ rurſus poſt longũ tem
prus ab eodẽ malã reuolutionẽ rationalis vni⸗-
geerſe creature. Quis eni catholicus xpᷣianꝰ v
doctus vel indoctus nõ vehemẽter exhoꝛreat

eam quam dicit purgationẽ maloꝛũ.id ẽ. etiaʒ
eos qͥ hanc vitã in flagitis ⁊ facinoꝛibus ⁊ ſa⸗

crilegijs atq; impietatibꝰ maximis q;libet fini
erunt: Jpᷣm etiam poſtremo diaboluʒ atq; an

gelos eius q;uis poſt lõgiſſima tꝑa purgatos

atq; liberatos regno dei luciq; reſtitui: Et rur

ſus poſt lõgiſſima tempoꝛa omes qͥ liberati ſu⸗
mus:ad h mala denuo delabi: ⁊ reuertii⁊ has

vices alternãtes beatitudinũ miſeriaꝑ rõna
bilis creature ſemꝑ foꝛe:ſemꝑ fuiſſe.De q̃ va⸗
niſſima impietate aduerſus philoſophos aq́⸗
pus iſta didicit oꝛigenes:i libꝛis ð ciuitate dei
diligẽtiſſime diſputaui.

D a P Mte gnnos circi⸗

Epla. XX.

ter decẽ ſactus vir Pãmachus ad me

ãſdã ſcedulas miſit: que Sꝛigenis periarchõ
interpꝛetata volumia cõtinerent: imo vitiata.
oc magnope poſtulans: vt grecã veritatem
latina ſeruaret tranſſlatio. Et ideo vtrãq; ꝑteʒ

ſeu bene ſeu male dixiſſet ille:qͥ ſcripſu abſq; i⸗

terpꝛetis patrocinio romana lin gua cognoſce⸗
ret:feci:vt voluit.miſitq; ei libꝛos:quos cuʒ le

giſſet exhoꝛruit.⁊ recludens ſcrinio: ne ꝓlatii
vulgus multoꝛũ animos vulnerarẽt: a quodã

fratre qͥ habebat ʒelum dei: ſed non m ſcienti

am ad legendũ rogatus: vt traderet n ſtarin
reddituro: ꝓpter anguſtiã tempoꝛis fraudem

nõ potuit ſuſpicari. Qui acceꝑpat legendos ad
hibitis notarijs opus ome deſcripſit: ⁊ multo
celerius qᷓ; ꝓmiſerat: codicem reddidit. Eade
q; temeritate:⁊ vt leuius dicaʒ ineptia: qð ma

le ſurripuerat:peius alijs credidit. Et qꝛ diſffi⸗
cile grãdes libꝛos de rebus myſticis diſputan

tes notarũ poſſunt uare cõpendia: pᷣſertim qᷣ
furtim celeriterq; dictant᷑: ita in illis ofuſt aſuüt
oĩa: vt ⁊ oꝛdine in pleriſq; ⁊ ſenſu careãt.Quã

ob rem petis Auite chariſſime:vt ipᷣm ad te ex

emplar dirigã: qd a me olim tranſlatũ: et nulli
alij traditũ a ſupꝛadicto fratre ꝑuerſe editũ eſt

Acoipe igit᷑ qð petiſti:ſed ita vt ſcias deteſtan

da nibi in eis eſſe q;plurima: ⁊ iuxta ſermoneʒ
dñi inter ſcoꝛpiones ⁊ colubꝛos incedendũ:vt

eſt illud ſtatim in ᷣmo volumine:xpᷣm fuüiũ dei

non natũ eſſe ſeq factum. deũ patrẽ ꝑ naturã i⸗

ſbien etiã a filio non videri.filium qͥ ſit ima

go ihuiſibilis patris cõparatũ patri: nõ eſſe ve

ritatẽé. Apud nos autẽ qui dei oipotentis non

poſſumus recige veritatẽ: imaginaria verita⸗

Fo. LXXIX

„

t videri. vt maieſtas ac magnitudo maioꝛi⸗

quodãmodo circũſcripta ſentiat᷑ in filio. Deũ
patrẽ eſſe lumẽ incõpꝛehenſibile:xpᷣm collatio
ne patris ſplendoꝛeʒz eſſe ꝓparuũ: qui apð nos
ꝓ imbecillitate nr̃a magnus eſſe videat᷑. Dua
rũ ſtatutaꝝ maioꝛis ⁊ ꝑuule: vnius q munduʒ

impleat: æ magnitudine ſua quodãmodo iuiſi

bilis ſit: ⁊ alterius q̃ ſub oculis cadat:ponit ex
emplũ.pꝛioꝛi patrẽ: poſterioꝛi filiũ comparãs.
Deũ patrẽ oipotentẽ appellat bonũ et perfecte
bonitatis. Filiũ nõ eſſe bonũ:ſed aurã quãdaʒ

⁊ imaginẽ bonitatis: vt non dicat᷑ abſolute bo
nus:ſed cũ additamẽto paſtoꝛ bonus ⁊c. Ter

tium dignitate honoꝛe poſt patrem ⁊ filiũ aſ
ſerit ſpiritũſanciũ. HBe quo cum ignoꝛare ſe di
cat:vtrum factus ſit an infectꝰ: in poſterioꝛibꝰ
qͥd ð eo ſentiret expꝛeſſit. Nihil abſqʒ ſolo deo
patre infectum eſt confirmans Filiũ quoq; mi

noꝛem a partre:eo ꝙ ſecũdus ab ülo ſu Et ſpiri

tũſanctũ inferioꝛẽ a filio:in ſanctis buſq; ver

ſari. Atq; hoc oꝛdine maioꝛez patris foꝛtitudi

nem eſſe q; filij ſpũſſancti.⁊ rurſum maioꝛem fi
elle ꝙ;

lij foꝛtitudinẽ eſſe qᷓ; ſpũſſancti.et cõſequenter

ipius ſpũſſancii maioꝛem eſſe vtutem ceteris:

que ſancta dicũtur. Cunq; veniſſet ad rationa
piles creaturas: ⁊ dixiſſet eas per negligẽtias
ad terrena coꝛpoꝛa eſſe delapſas:etiaʒ hoc ad⸗
didit. Gꝛandis negligẽtie atq; deſidie eſt: intã

tũ vnũquẽq; defluere atq; euacuari: vt ad vi⸗

tia veniens irrationabiliũ iumentoꝛum poſſit

craſſo coꝛpoꝛe colligari. Et in cõſequentibus:

qbus inquit moti diſputationibꝰ: arbitramur

ſua ſponte alios eſſe in numero ſanctoꝝ ⁊ mini

ſterio dei: alios ob culpam ꝓpꝛiam de ſãctimo

nia coꝛruentes in tantã negiigẽtiã coꝛruiſſe: vt
etiã in cõtrarias foꝛtitudines verterent᷑. Rur⸗
ſumq; naſci ex fine pᷣncipiũ:⁊ ex bᷣncipio finẽ et
ita cuncta variari: vt ⁊ qͥ nunc homo ẽ:poſſiti
alio mundo demon fieri.⁊ qͥ demon eſt: negli
gentius egerit:i craſſioꝛa coꝛpoꝛa religet᷑.id ẽ.
vt homo fiat. Sicq; ꝑmiſcet omnia:vt de arch
angelo poſſit diabolus fieri. Et rurſus diabo⸗

lus in angelũ reuertat᷑. Qui vero fluctuauerit

⁊ motis pedibus nequaqᷓ; cuꝛruerint ſubiciẽt
oĩino diſpenſandi ⁊ regẽdi: atq; ad melioꝛa gu
bernandi:pᷣncipatibus: poteſtatibꝰ: thꝛonis:
dominationib“. ⁊ foꝛſitan ex is hominũ cõſta⸗
bit genus in vno aliquo ex mũdis:a quo iuxta
Eſaiam: celuʒ ⁊ terra noua fient.Qui vero nõ
fuerint meriti: vt ꝑ genus hominũ reuertãtur
ad pꝛiſtinum ſtatuʒ: fient diaboli ⁊ angeli eius
⁊ peſſimi demones:ac ꝓ varietate meritoꝛũ in
ſingulis mundis diuerſa officia ſoꝛtientur. Ip
ſoſq; demones ac rectoꝛes tenebꝛarũ in aliquo
mundo:vel mũdis: ſi voluerint ad melioꝛa cõ
uerti fieri homines: ei ſic ad antiquum redire

1

Sars 1 .

4

pꝛincipiuʒ. Ita dũtaxat vt ꝑ ſupplicia atq; toꝛ: ſumq; ceter os poſt ceteros.Et dubitat vtx fu decun
mẽta q vel multo:vel bꝛeui tꝑe ſuſtinuerint:in turus ſit mundus alteri mundo:ita ex omni ꝑ⸗ amant
hominũ eruditi coꝛpoꝛibꝰ rurſũ veniant ad an te cõſimilis: vt nullo inter ſe diſtare videantur ſan vi
geloꝛũ faſtigia.Ex quo conſequenti rõne mon articulo An certe nunqᷓ; mũdus alteri mundo neni
ſtrari omes rõnabiles creaturas ex oibꝰ poſſe ex toto indiſcretus ⁊ ſimilis ſit futurus. Rur⸗ ſauüft
heri:non ſemel ⁊ ſubito:ſed frequẽnꝰ.noſq; et ſũq; poſt modicũ:ſi oia inqt vt ipᷣe diſputatio⸗ Giconi
angelos futuros:⁊ demones:ſi egerimꝰ negli- nis oꝛdo cõpellit:ſine coꝛpoꝛe vixerint:ↄſume nidon
gentius: ⁊ rurſũ demones ſi voluerint capere tur coꝛpoꝛalis vniuerſa natura: ⁊ rediget᷑ ĩ ni⸗ 6ir
vtutes:pꝑuenire ad angelicã dignitatẽ.Coꝛpo hilum:que aliqñ eſt facta ð nihilo. Eritq; t/⸗ cutpott
rales quoq; ſubſtantias penitus dilapſuras. quo vſus eius etiã neceſſarius ſit. Et in conſe⸗ gusi
Aut certe in fine oiuʒ hoc eẽ futura coꝛꝑpa: qð quentibus. Sinautẽ vt rõne ⁊ ſcripturarũ au dolofe
nüc eſt aer ⁊ celũ.Et ſi qd aliud coꝛpus ſinceri ctoꝛitate monſtratũ eſt: ⁊ coꝛruptiuũ hoc indu öamm
us ⁊ purius itelligi põt.Qð cum ita ſit:qͥd de erit incoꝛruptionẽ: ⁊ moꝛtale h̊ induerit imoꝛ⸗ catäh⸗
reſurrectiõe ſentiat ꝑſpicuũ ẽ. Solẽ qͥʒ ⁊ lunã talitatem:abſoꝛbebit᷑ moꝛs in victoꝛiaʒ: ⁊ cꝛo: (ett
⁊ aſtra cetera eſſe animantia:imo quõ nos ho⸗ ruptio in incoꝛruptionẽ.⁊ foꝛſitã ois coꝛpoꝛea bus
mines ob q̃dã peccata his ſumus circũdati coꝛ natura tollet᷑ e medio:i qua ſola põt moꝛs ope poſuun
poꝛibꝰ:q̃ craſſa ſunt ⁊ pinguia:ſic ⁊ celi lumia⸗ rari.Et poſt paululũ.Si hec nõ ſunt cõtraria dereno
ria talia: vel talia accepiſſe coꝛꝑa: vt vel płꝰvel ſqdei: foꝛſitã ſine coꝛpoꝛibꝰaliqñ viuemꝰ. Sin gultli
minus luceant: ⁊ demones ob maioꝛa delicta: autẽ qͥ ꝑfecte ſubiectus eſt xpᷣo: abſq; coꝛpoꝛe sl
gereo coꝛpꝑe eẽ veſtitos. Oẽʒ creaturã ſᷣm apo⸗ intelligi᷑ Omnes autẽ ſubijciẽdi ſunt chꝛiſto: Choret
ſtolũ: vanitati eſſe ſubiectaʒ: ⁊ liberari in reue⸗ ⁊ nos erimus ſine coꝛpoꝛibꝰ:quando ei ad ꝑfe Asc
lationẽ filioꝝ dei. Ac ne qͥs putet noſtrũ eẽ qd cctum ſubiecti fuerimus.Et in eodem loco. Sdi ſentan
Dicimus: ipius verba ponamus. In fine at; ſubiecti fuerint omnes deo: omnes depoſituri elef
ↄſumatione mũdi:qñ velut de qͥbuſdam repa ſũt coꝛpoꝛa.⁊ tunc coꝛpoꝛaliũ rerum vniuerſa ſnia
gulis atq; carceribꝰ miſſe fuerint a dño anime natura ſoluet᷑ in nihilo. Que ſi ſecundo neceſſi lbee
⁊ ronabiles creature:alias eaꝝ tardius incede tas poſtularit:ob lapſũ rationabiliũ creatura⸗ hune⸗
re ob ſegnicic:als ꝑnici euolare curſu ꝓpter in rũ rurſus exiſtet. Deus eni in certamẽ ⁊ lucta⸗ nin
Duſtria. Kunqꝙ oẽs liberũ habeãt arbitrium: ? men animas dereliqͥt: vt intelligãt plenam cõ⸗ upen
ſponte ſua vel vtutes poſſint caꝑe:vel vitia:il ſumatamq; victoꝛiam: non ex ꝓpꝛia ſe foꝛttttun neno⸗
le multo in peioꝛi ↄditione erunt:qᷓ; nunc ſunt. dine:ſed ex dei gra conſecutas.Et iccirco arbid Ernen
He ad melioꝛẽ ſtatũ ꝑuenient:qꝛ diuerſi motꝰ troꝛ ꝓ varitate cauſarũ diuerſos mũdos ſieri: Kr.
2 varie volũtates in vtrãq; partẽ diuerſũ acci ⁊elidi erroꝛes eoꝝ:qͥ ſimilis ſui mundos eẽ cõ freram
S prient ſtatũ.id ẽ.vt ⁊ angeli hoies vel demöes tendũt.Et iterũ. Triplex ergo ſuſpitio nobis noo
“ ⁊ rurſũ ex is homies vel angeli fiant. Cũq; oia de fine ſuggerit᷑ .e qᷣbus que vera ⁊ melioꝛ ſit· nennel
vario ſᷣmone tractaſſet:aſſerẽs diabolũ non in lectoꝛ inqͥrat. Aut enim ſine coꝛpoꝛe viuemus SS
capacẽ eſſe vtutis:⁊ tñ necdũ velle caꝑe virtu cum ſubiecti xpᷣo ſubijciemur deo.⁊ deus fue⸗ f ni⸗
tem:ad extremũ mõe latiſſimo diſputauit an rit omia in omnibꝰ.Aut quomodo chꝛiſto ſub di lüf
gelum: ſiue aiam: aut certe demonẽ: quos vni iecta cum ipᷣo chꝛiſto ſubijcie᷑ deo:⁊ in vnum atenn
uss aſſerit eſſe nature:ſed diuerſaꝝ voluntatuʒ fedus artabunt᷑:ita omnis ſubſtantia rediget᷑ ze de
ꝓ magnitudine negligẽtie et ſtulticie iumentũ i optim qualitatẽ: a diſſoluet᷑ ineternũ:quod ſuſn
poſſe ſieri.⁊ ꝓ doloꝛe penarum ⁊ ignis ardoꝛe purioꝛis ſimplicioꝛiſq; nature ẽ. Aut certe ſpe Ueki
magis eligere:vt bꝛutũ animal ſit: ⁊ in aqs ha ra illa:quã ſupꝛa apellauimns NXpii et qc⸗ necde
bitet ⁊ fluctibus:ac coꝛpus aſſumere huius v? quid illius circulo continet᷑:diſſoluet᷑ i nihilũ. Neaae
illius pecoꝛis. vt nobis nõ ſolum qdrupedum ꝗlla vero qua avIn ꝗovn ipſa tenek: ⁊ cingit̃ Narn
ſed ⁊ piſciũ coꝛpoꝛa ſint timenda. Et ad extre⸗ vocabit᷑ terra bona.necnon ⁊ altera ſphera:q —
m: ne teneretur pythagoꝛici dogmai reus: q hanc ipᷣam terram circũambit vertigine: ⁊ dici salp
alſerit ue Ieu †OXαιωροαπωU&.id 6. tra ſanimation? tur celum: in ſanctoꝝ habitaculo cõſeruabitur hubloe
Noſt tam nefadaʒ diſputationẽ q̃ lecoꝛtis ani⸗ Cum hec dicat:nõne manifeſtiſſime gentiũ ſe⸗ gbbieſe
mũ vulnerauit.hec inqᷣt iuxta noſtrã ſniam nõ quũtur erroꝛes:⁊ philoſophoꝛũ deliramenta lohery
ſint dogmata:ſed q̃ſita tm atq; ꝓiecta: ne peni ſunplicitati ingerit xpᷣiane: Et in eodem libꝛo. nus:ge
tus intractata viderent᷑. In ſcðo aũt libꝛo mũ Reſſtat vt inuiſibilis ſit deus. Si autẽ inuiſibi jeglind
dos aſſerit inumerabiles: nec iuxta Epicuruzʒ lis ꝑ naturam eſt:neq; ſaluatoꝛi viſibilis erit. mnugag
vno tꝑe plurimos ⁊ ſui ſimiles:ſed poſt alteri ⁊ in inferioꝛibus nulla alia aia: que ad coꝛpus ſbentiͤtn
us mundi finẽ alterius eſſe ncipium. Et ante deſcẽdit humanũ:purã ⁊ germanã ſimilitudi⸗ toodiobe⸗
hunc noſtrũ mũdũ:alium fuiſſe mũduʒ. ⁊ poſt nem ſigni in ſe pꝛioꝛis expᷣſſit:niſi illa: de q̃ ſal⸗ hirnrete
hunc aliũ fuiſſe futurũ.⁊ poſt illũ alium. Rur uatoꝛ loqͥtur. Nemo tollet animã meam a me: Eiſri

hnhe
iunm

Meſſinn.

Almn
Pedſſpu⸗
MMamgin⸗
znwigkit⸗
n bif,

t Einc.

pemüderlt
Pinuaninn
Ndoniz
ſtidisconee
Napötnong
tnöſuncinmn
:abggcatt
cidiſuerchtt
gumndoeicle
neodenloe
omnesdeyſter
fümmunmnmmuet
eſiſeansonech
onsblägte⸗
mcmnniticn
thgipenn
ner Pehn
ne Kudtortt
õ
nüinnte

s gndnnn e

veſenmaſt

e Cherſfu

Tractatus III

ſed ego ponam eãa meipᷣo.Et in alio loco.vn⸗

de cum infinita cautione tractãdũ eſt: ne foꝛte

cum anime ſalutem fuerint cõſecute: ⁊ ad bea⸗
tam vitam pꝑuenerint: anime eſſe deſiſtant. Si

cut eni venit dominꝰ atq; ſaluatoꝛ querere: et
ſaluũ facere qð perierat:vt ꝑditũ eſſe deſiſtat.
Sic anima que perierat:⁊ ob cuius ſalutẽ ve⸗
nit dominꝰ: cũ ſalua facta fuerit anima eſſe ceſ
ſabit. Illud quoq; pariter rerendũ: vtrum ſi
cut ꝑàͤitum aliquãdo nõ fuit ꝑditum: ⁊ erit tẽ⸗
pus quãdo ꝑditũ nõ erit. Sic ⁊ anima aliquã⸗

do nõ fuerit anima: ⁊ foꝛe tẽpꝰ:quãdo nequa⸗

qᷓ; anima ꝑſeueret. Et poſt multum de aia tra⸗
ctatũ hec intulit võO. id eſt. mens coꝛruẽs fa
cta eſt anima. Et rurſũ.anima inſtructa vtuti⸗
bus mens fiet. Qð ⁊ de anima Eſau ſcrutãtes
poſſumus iuenire: ꝓpter antĩ peccata euʒ in
deterioꝛi vita eſſe danatum. Et de celeſtibꝰ re⸗
quirendũ eſt:ꝙ non eo tẽpoꝛe:quo faciꝰ Emũ⸗

dus: ſolis anima: vel quodcũq; eam appellari

opoꝛtet:eſſe ceperit.ſed anteqᷓ; lucẽs illud ⁊ ar
dens coꝛpus intraret. De luna ⁊ ſtellis ſimilit

ſentiamus: ꝙ ex cauſis pᷣcedentibꝰ: lʒ inuite cõ

pulſe ſint:ſubijci vanitati ob pꝛemia futuroꝝ:
non ſuam facere:ſed creatoꝛis volũtatẽ:a quo

in hec officia diſtribute ſunt. Ignis quoq; ge⸗

hẽne ⁊ toꝛmẽta:que ſcripta ſancta peccatoꝛibꝰ
cõminat᷑:non ponit in ſupplicijs ſed in cõſcien⸗

tia peccatoꝛũ:quãdo dei vᷣtute ⁊ potẽtia omis

memoꝛia delictoꝛũ ante oculos noſtros ponit
Et veluti ex qᷣbuſdam ſeminibꝰ in anima dere

lictis: vniuerſa vitioꝛuʒ ſeges exoꝛit᷑. Et qͥcqͥd
feceramus in vita:vel rurpe vł impiũ ois eoꝝ
in conſpectu noſtro pictura deſcribit᷑: ac pᷣteri

tas voluptates mens intuens cõſcientie punit᷑
ardoꝛe:⁊ penitudinis ſtimulus ↄfodit᷑.Et ite⸗

rũ. Miſi foꝛte coꝛpus hoc pingue atq; terrenũ

caligo ⁊ tenebꝛe nominãde ſũt:ꝑ qð cõſũmato
h mũdo:cui neceſſe fuerit in alium trãſire mun
du: rurſum naſcẽdi ſumet exoꝛdia. oc dicẽs
ꝑſpicue eοιàοσπPythagoꝛe Pla
toniſq; defendit. Et in fine ſecũdi volumis de

pfectione noſtra diſputãs intulit: cuiq; intãtũ

Frcatimuc v nequaqᷓ; carnes ⁊ coꝛpoꝛa:foꝛ
1

itan ne anime qͥdeʒ fuerimus. ſed mens ⁊ ſen⸗
ſus ad ꝑfectum veniens: nulloq; ꝑturbationũᷣ
nubilo caligatus:intuebit᷑ rationabiles intelli

gibileſq; ſubſtãtias facie ad faciẽ.In libꝛo ter

tio hec vitia continent᷑. Sinauteʒ ſemel recipi
mus:ꝙ ex pᷣcedentibꝰ cauſis aliud vas i hono
re:aliud in cõtumelia ſit creatũ:cur nõ recurra
mus ad anime archanũ: intelligamꝰ eaʒ egiſ
ſe antiq̃tus: ꝓpter qð in altero dilecta:in alte⸗
ro odio habita ſit:anteqᷓ; in Jacob coꝛꝑe ſup⸗
plãtaret. Et in Eſau planta teneretur a fratre.
Et iterũ.vt autẽ alie anime fierẽt in honoꝛem:

ðè Fo. LXXX
alie in cõtumeliã materiaruʒ cauſarũq; merita
pceſſerũt. Et in eodẽ loco.iuxta nos aute ex p
cedentibus meritis vas qð in honoꝛe fuerit fa
bꝛicatũ:ſi non dignũ vocabulo ſuo opus fece⸗
rit: in alio ſeculo fiet vas cõtumelie.Et rurſuʒ.
vas aliud qð ex anterioꝛi culpa cõtumelie no⸗
men acceperat:ſi ĩ pᷣſenti vita coꝛrigi voluerit
in noua creatione fiet vas ſanctificatuʒ: ⁊ vtile
domino: in omne opus bonũ paratũ.ſtatimq;
ſubiungit. Ego arbitroꝛ poſſe quoſdã homies
aparuis vitijs incipientes: ad tantã nequitiaʒ
puenire: ſi tamen noluerint ad melioꝛa cõuerti
