bũ erat.Tñ dic qñ in pᷣncipio erat vᷣbũ: ⁊ vᷣbũ
ðs erat. Arrianꝰ vbi erat neſcio:ſi audes dicẽ
ibi erat. Notũ ẽ em̃ ⁊ legit᷑ qͥ tꝑe natus:merito
q; dãnatꝰ ſit. MNotũ ẽ etiã qñ vixerit:quõ moꝛ⸗
tuus fuerit. ⁊ ideo nõ audes dicẽ ð Arriano ſi⸗
cut ð vᷣbo fuit: ⁊ ẽ qꝛ nec tũc fuit:nec mõ ẽ. Sʒ
vtin oibus excludat᷑ Arrianꝰ audi qͥd ꝑ Salo
monẽ dicat᷑. Oñs fecit regiones ⁊ fines habita
biles ſub celo.Cũ ꝑaret celos:aderã illi.Et pꝰ
pauca. Ego erã apud illũ diſponẽs: ego eram
qñ faciebat foꝛtia fundamẽta terre:ego era cui
aggaudebat.Sʒ dicis tꝑe agit᷑. Atxꝝ fuerit an
teq; eſſet tpᷣs audi ipmp pꝓphᷣaʒz dicẽtẽ. Ex the
inqͥt.q̃d ẽ ex tẽpe:nũqͥd ex q̊ͥ tᷣs cepit eſſe:t20
ſicimpie Arriane:nõ ſic. Sʒ ex tẽꝑe añqᷓ fieret
tpᷣs ibi erat. Quere iam qñ nõ erat:qͥ añ temꝑa
nõ erat. In pᷣncipio erat vbum. Melius gre⸗

cedðꝛ Xoοοο vbum ſigniſicat ratõnem.

Aides ergo qꝛ ſꝑ erat de quo audes dicerenõ
erat. Aut ſi dicis aliqñ deum ſine vᷣbo aut ſine
rõne fuiſſe:iam nõ filio tm: ̊ ⁊ patri aduerſariꝰ
eris. Ego inqͥt ex oꝛe altiſſimi ꝓdij. Quis ver⸗
bum:⁊ vᷣbũ hoc qͥd ẽ: Joãnes dicat.Et deus

erat vbũ.̊ᷓ vbũ ⁊ cuius erat vbũ:nõ duo:błᷣ v⸗

num ſunt. Hõ inqͥt qꝛ vbũ poſterius ẽ eo cuiꝰ
eſt vbũ. Añ apparet pr̃eʒ filio eſſe minoꝛem.ne
gas itaq; filiũ dei eſſe deũ.Nõ nego inqᷣt: ⁊ pa
trẽ deũ dico:⁊ filiũ deũ dico:ſᷣ pr̃eʒ maioꝛem fi
liü minoꝛẽ.qᷓ;diu pr maio:ſili minoꝛ: vie mihi

qꝛ video te calculari velle eternitatẽ. Auot an
nis pcedit do pr filiũ ſuũ: Abi diẽ natiuitatj fi

lij legiſti:filij dei dico:nõ dico filij dei ⁊ homis

vbi ergo diẽ natiuitatis eius ex pre legiſti:Cũ

q mathematico creatoꝛis ſydeꝝ ↄſtellatõeʒ q̃ſi

ſti atq; tractaſti:quã hoꝛã:q̃ momẽta:qͥs nũe⸗
ros:qᷓs minutias momẽtoꝝ natiuitatis eius:qᷓ
omia ↄdidit collegiſti: Conqͥ eſcat ̊ heretica:
nõ religio:ſᷣ ſuꝑſtitio. D.e xpᷣi initio defecit cal

culatio:qꝛ cum audit᷑ ſine initio eternitas:nul⸗

la qrit᷑ etas. Si pr ðs ⁊ filiusdeus:pr maioꝛꝛfi
lius minoꝛ:iã nõ vnus ſᷣ duo ſunt dij.Quid er
go eſt qð dicit ꝑ ꝓphaʒ. Añ menõ ẽ foꝛmatoꝛ
deus: ⁊ poſt me nõ erit: Quid dicis Arriane⸗
cui iſtas deputas voces: Si patris ſunt dicen⸗
do. Añ me nõ ẽ foꝛmatoꝛ deus: ⁊ poſt me nõ e—-
rit alius:aut ipᷣe pr nõ erit aut filius nõ erit.Si
tm em̃ diceret.Añ me non eſt foꝛmatoꝛ ðs:nec

adderet ⁊ poſt me nõ erit: libeꝝ tibi hec verba

erat patri tmmõ applicare.Cuʒz aũt ſequit᷑ ⁊ di
cit: ⁊ poſt menõ erit:m te vt dixi ſe ⁊ pr̃eʒ ⁊ fi
liũ negat deũ. Itẽ ſi filij ſunt hec vᷣba preʒ ſuũ
* deum negat ⁊ patrẽ.Si em nõ diceret.Ante
menõ ?᷑ foꝛinatoꝛ ðs:ſᷣ tmmõ poſt me erit:poſ⸗
ſet foꝛſitã dici filium ſolũ fuiſſe locutũ. M5 ãt
cũ dicit. Añ me nõ eſt foꝛmatoꝛ ðs: ⁊ poſt me
n erit:patrẽ ſuũ nec deſi dicit eſſe nec patrem.
Itẽ ſi pris ſunt hec vba: qͥs dicit cui dicit filiꝰ
meus es tu:ego hodie genui te:An foꝛte men⸗

dacio arguẽdus ẽ: Sʒ ſi filij vba ſunt:qͥs dicit
cui dicit ꝑ vſq; modo opat᷑.An foꝛte ⁊ iniuri

oſus pr̃i iudicadus ẽ ⁊ ingratus?Sʒ nũqᷣd inꝗ
ive diceret: poſtula a me ⁊ dabo tibi gẽtes here⸗

ditatẽ tuã terminos terre:An foꝛte qͥd dicent:

aut fallere voluit: aut vt minus aliqͥd de ꝛzo
pheta dicamus finxiſſe credẽdo duos ſibi ↄfa⸗
hulates.i.patrẽ ⁊ filiũ:⁊ dicẽte pr̃e.Añ me nõ

foꝛmatoꝛ deus:adiũxit⁊ filius dicẽdo: ⁊ poſt
me nõ erit. Inimica ſunt q agimꝰan diuina⸗: O
ſcelus: ꝓhdoloꝛ ꝑce ꝑce heretica impietas.cũ

eibi deũ nõ capias:nos q; ad blaſphemiã puo

cas.nõ hec ſcã docet eccłavpr pr eſt:filius filiꝰ:

⁊ ſlle nũqᷓ; fuit pr:⁊ iſte nũqᷓ fuit filius.Ambo
eterni:mec ceperũt eſſe:nec deſiſtũt.Auod pat᷑
loquit᷑ filius loquit᷑: qꝛ vꝓᷣbum patris eſt.⁊ qð

filius loquit᷑: pat᷑ loquit᷑:qꝛ pr̃ vbiẽ. JIthm vᷣ⸗

Hum dicit. Uerbuʒz qð ego loquoꝛ a meipᷣo nõ
loquoꝛ. Cõcedite q̃ſo creatoꝛi: ⁊ in creatura ſi

3 poteſtis capite creatoꝛẽ.Ecce ignis ⁊ ſplendoꝛ

duo ſunt:alter ex altero ẽ: nec ſine altero alt ẽ.
ignis pr:ſplẽdoꝛ filius:⁊ ipᷣe ſi poſſu dicere qð

luceo a meipᷣo non luceo:ᷣ qͥ me miſit:ipᷣe mihi
dedit vt luceam. Ignis em ſplendoꝛẽ mittit. ?

ſicuti filius de pr̃e deo dicit:ita ⁊ ſplendoꝛ dice

re põt. Ignis mecũ ẽ:extingue ignẽ:⁊ ſplẽdoꝛ
nũq; parebit. Iſte ignis ⁊ ſplendoꝛ pr ⁊ filius:

„ *

vnus ſine ↄiuge pat᷑:alter ſine matre ſilius eſt:
nec diuidi alter ab altero põt: cum ſit alter ab
altero:initium tñ alterius eſſe nõ põt ſine alte⸗
ro. Hec aũt poſſe a creatoꝛe tributũ ẽ creature:
dð põt ipᷣe creatoꝛ.Accedat paganꝰ:accedat ſa
bellianꝰ:accedat arrianꝰ ↄtẽplẽt᷑ lucernã:i if5a
videãt qð ĩ deo videre nõ pñt.nõ facio iniuriäs:
ſi tãti creatoꝛis cupiens oſtendere ptãtẽ: ignis
ſiue lucerne tantillam offeram ſilitudinẽ. Sco⸗
tum eſt: lucerna pedibus meis vbum tuũ dñe:
⁊ lumen ſemitis meis.Et de deo dictum ẽ. Ig⸗
nis ↄſumẽs eſt.accedite ergo ⁊ lucernã diligen
ter ↄſiderate: vr̃aſq; fatuitates ⁊ tenebꝛas re⸗
mòuete. NPaganus intueat᷑: ⁊ illic ſine ↄiugio
patrẽ eſſe diſcat ⁊ filium:⁊ qͥ mõ natus ẽ ſfllius.
Si cecus nõ es ibi vide inter ignem ⁊ ſplendo⸗
rem:q̃ remedium.Si nullum ẽ medium:nullũ
c ↄiugiũ:noli amplius ꝑſcrutari mediũ:ne ma.
gnum patiaris incẽdiũ.Accedat Sabellian?
videat duos in vnũ ignem ⁊ ſplendoꝛeʒ:nũdqd
nõ recte dicere põt:ſplẽdoꝛ ego in igne:⁊ ignis
in me:ſicut filius dicit. Ego in pr̃e:⁊ pat᷑ in me
Accedat ⁊ Arrianus:videat ⁊ ipᷣe alteꝝ ex al⸗
tero:nectñ naſci poſſe alteꝝ ſine altero:nẽo eo⸗
rum pᷣoꝛ: nẽo poſterioꝛ. Coeui ſunt pr̃ ⁊ fius:
ſplẽdoꝛ ⁊ ignis:necignis ſine ſplẽdoꝛe:nec ſolẽ
doꝛ ſine igne eſſe põt:aut certe mitte manuʒ.di
uicdde alteꝝ ab altero: oſtẽde mihi ſplẽdoꝛẽ ſine
igne:aut certe ignem ſine ſplẽdoꝛe.Abſit:arde
re tmmõ poteris:ſeꝑare alteꝝ ab altero nõ po⸗
teris. Sicut emignis ⁊ ſplendoꝛ alter ex altero
eſt:nec alter ſine altero eſſe põt:nõ illis oꝛtus q̊ᷓ
nõ eſt: ſ̊ eternitas atq; ſubſtantia vna eſt. Ig⸗
nis ⁊ ſplendoꝛ tempales ſunt:pater ⁊ filius et⸗
ni ſunt. Sunt dico quia pater ⁊ filius deus:di⸗
co qꝛ vnum dualitas in pꝛole:vnitas eſt in dei
tate.Alteꝝ fecit vnius natiuitas:ſᷣ vnũ oſten⸗
dit eſſe diuinitas. Cum dico filius alter eſt:cuʒ

dico deus vnus ẽ. Alius ẽ:quia ſilius ẽ:aliu

quidem nõ eſt:quia deus ẽ. Erubeſcite Arria⸗

ni. Tui cauſa homiĩs iam iudicati in cruce pen

dentis NPylati nõ ſunt auſi carnifices ↄſcinde⸗,

re:⁊ vos charitatem dei in celo ſedẽtis: immo

charitatem dni diuidere conamini. DYos in in⸗
fernum ruitis:iam illam tunicam nũqᷓ; rumpi⸗

tis. Item ꝑ ꝓphetam dominus dicit. Nõ erit

deus vltra me:dominus iuſtus ⁊ ſaluãs nõ eſ?᷑
pᷣter me.HHic Sabellianus ſtultus. At em ⁊ v.
num eundẽq; patrẽ ⁊ filium talibus ſe teſtimo⸗
nijs credit muniri.Cõtra AKrriani vt ꝓbẽt aliũ
eſſe patrẽ: alium eſſe filium: alia pferunt teſti⸗

monia: ⁊ dicunt. Intatum alius eſt pater:aliꝰẽ
filius: ⁊ alius eſt maioꝛ:alius minoꝛ:vt pat᷑ di⸗

cat filio. Oedi te in lucẽ gẽtium:vt filius dicat.

Dominus miſit me. Quãtum intelligo lux iſta

getium tam clara ẽ atq; ꝑſpicua: vt hereticieẽ

—

Tractatus I

cõpᷣhẽdere nõ valẽtes atq; ꝑſpicere cecati non
in ea poſſint ambulare:ſᷣ potius oberrare.Ar⸗

rianus aliud. Sabellianꝰ aliud. Quare bellũ⸗

q̃d ad hoc catholicꝰ⸗ Arma inqͥt q̃ poꝛtãt mea
ſunt:michi militãt:ãbo ↄ ſe pugnãt:ſᷣ ꝓme:vt
ambo deficiãt: ⁊ nõ alter ad alteꝝ trãſeat: ̊ ad
me ꝓperẽt:⁊ego aliud vñ pcutiant᷑ vtriq; ꝓfe
rã. Tu Arriane dicis maioꝛẽ eſſe qͥ mittit: mio
rẽ qui mittit᷑. Introgo te qͥs ẽ maioꝛ cui pᷣpat᷑
aliqͥd veniẽti:an qͥ ppat:cui exhibet᷑ officium:
an qͥ exhibet᷑· Atiq; ſi hoĩim genus interroges
rñdet illũ eſſe maioꝛẽ cui pᷣcedit᷑:vel cui officiũ

exhibet. Tu inde vis ꝓbare minoꝛẽ filiũ: quia

miſſus eſt. ego oñdo eũ q miſit pᷣcedere eũ quẽ
miſit: nec alteꝝ eoꝝ dico maioꝛẽ:qꝛ non audeo
dicere vel minoꝛẽ. Eſaias ꝓphᷣa dicit. HHec diẽ
dñs. ERpo meo dño:cuius appꝛehẽdi dexteraʒ
vt ſubijciã añ faciẽ eius gẽtes:⁊ doꝛſa regũ v⸗
tã: ⁊ apiã coꝛã eo iainuas:⁊ poꝛtenõ claudent᷑
Ecce illc qͥ miſerat pᷣcurſoꝛ factus ẽ. Quis em̃
maioꝛ aut ſupioꝛ an minoꝛeʒ ianuas aꝑiet:vel

quõ id faciet niſi paululũ añ pᷣceſſerit.Audi ad

huc.⁊ poꝛte inqͥt nõ claudent᷑:quõ g̊ añ teibo⸗:
vides qͥ miſerat ⁊ comitat᷑ ⁊ pᷣcedit. Jam tu di
ſcerne qs ſit maioꝛ:qͥs fit poꝛ.ego nullã diſcreti
onẽ video:łᷣ potius eqlitatẽ ↄſi picio. Filius di
cit de pr̃e. Miſit me pr. Nr ſilio dicit:ego an⸗
te te ibo. Recedat ð medio diſcoꝛdioſa calami⸗
tas: eãlitas hec exhibet nõ diſꝑilitas. Adhuc
ſeqre:vel clarius appareat:qᷣs em dicit:ego an
te te ibo:⁊ gloꝛioſos terre humiliabo: hic eſto
⁊tu pagane:audi quid dicat ꝓphᷣa non mihi:
ego qð volui ſcpᷣſi.Codex in qͥ ſcta ſunt legat

In armario iudei habent᷑. Inimicus meus te⸗

is ẽ meꝰ.Ab ipᷣo qre:aꝑi:lege:⁊ crede. Doꝛ⸗
ſa inqt regum vtam:⁊ gloꝛioſos terre humilia
bo. Nõne vides reges terre q añ ꝑſeqbant᷑ xpᷣi

anos nũc eſſe xp̃ianos: NMõne vides ipᷣos qui

humiliabãt eccłag humiles itroire ecclaz: Mõ⸗

ne nunc eos vides hr̃e defenſoꝛes qs añ habe⸗
bat ꝑſecutoꝛes: Ego inqͥt añ te ibo ⁊ gloꝛioſos
terre humiliabo: poꝛtas ereas ↄterã: ⁊ vectes
ferreos ↄfringã:⁊ dabo tibi theſauros abſcon
ditos: ⁊ archana ſecretoꝝ:vt ſcias:qꝛ ego deꝰ:
q̊ voco nomẽ tuũ deus iſrael. Audiat Sabelli
anus: deus dicit: g duo ſunt qͥ dicit: ⁊ cui dicit
Audiat Arrianus:ego deus:⁊ nõ ẽ ãplius:ex
me nõ eſt deus diuinitatis. Ex qͥ aduſus iſtas
hereſes duas certãdo laboꝛo:pene ſum fatiga⸗
tus. Aeni domine meus Jeſu pᷣliatoꝛ foꝛtiſſi⸗
me:pᷣnceps exercitus domini: qui dyabolum
viciſti ⁊ ſeculum: Appꝛehende arma ⁊ ſcutum
2 exurge in adiutoꝛium mihi. Pꝛeceſſurus in
pᷣlium: ⁊ victurus in mundo adoꝛauit:nõ tãqᷓ;
vtutis impotẽs:cũ eſſet ompᷣs:ſᷣ vt nob ꝓpter

q̊s venerat humilitatis magiſteriũ exhiberet:

„ Feoe. l
Libellus Aug.

qd dixit: Cater clarifica flli tuũ. M5 Ar⸗
rianus maledictus dicit: vides qꝛ minoꝛ ẽ:cla:

ritatẽ nõ hr̃et niſi patrem petiſſet. Expecta hõ

qͥd feſtinas: Cu hoieʒ vides:in qͥ foꝛma:Non
ſolũ ipfei- etiã angelis minoꝛ ẽ:hõ patet:s la⸗
tet.Tu mihi oñdis hoieʒ humilẽ:aꝑi ocłos tu

os:⁊ deũ vide ſublimẽ:nõ ãgelis minoꝛẽ:vᷣ pfi

eq̃lem. r inqᷣt clarifica filiũ tuũ:ecce minoꝛẽ.
Adhuc ſeqre: vt ⁊ filius tuus clariſicet te:ecce
eãlem. Inuenimus filiũ agſcentẽ patrẽ:⁊ ado⸗
rantẽ:eiq; ↄiũctum:nõ vt putabat᷑ ingtũ. Ni⸗
deamus qͥd de fllio dicat ⁊ patri:aſſumpſit Je
ſus Petꝝ Jacobũ ⁊ Joãnem fratrẽ eius:euã
gelij vba ſunt: æ duxit illos in mõtẽ excelſuʒ ſe
oꝛſum: ⁊ tranſſiguratus ẽ añ eos:⁊ reſplẽduit

facies eius ſicut ſol veſtimẽta aũt eiꝰfacta ſunt

(

alba ſicut nix. Ecce apparuit ei Moyſes ⁊ He

lyas cum eo loquẽtes. Moyſes ⁊ Helyas lex
⁊ ꝓphete loqbant᷑ cũ illo: oñdebãt quẽ pᷣuide⸗
rãt:manifeſtabãt quem pᷣdicauerãt. Lobant᷑
putes qͥd loqᷓbant᷑: vt iudei ↄuincerent᷑. Ma⸗
nichei ↄfunderent᷑:pagani ↄuincerent᷑: hereti
ci compᷣmerent᷑:catholici ↄfirmarent Lodqᷣbã⸗
tur lex ⁊ ꝓphᷣe:aſꝑitas ⁊ leuitas:triſticia ⁊ mã
ſuetudo:pᷣceptum ⁊ adiutoꝛium:ferramenta ⁊
medicus: vmbꝛa ⁊ lux:pᷣco ⁊ dux: ſnia ⁊ miſe⸗
ricoꝛdia ⁊ qͥd poſt hec: Rñdẽs aũt Cetrus di
xit ad Jeſum. DOñe bonũ eſt nos hic eſſe:ſi vis
faciamus hic tria tabernacła. tibi vnũ: Moy⸗
ſi vnum: ⁊ Helye vnum. Quid dicis ſctẽ Pe⸗
tre: Müdus pturit:⁊ tu ſecretũ petis. NUides
Gtot geẽtes in vnum ↄuenire:⁊ tu requiem que
ris. vides tenebꝛas mũdi: ⁊ tu lumẽ abſcõdis.
Remo accẽdit lucernam: ponit eã ſub modio
ſuꝑ cãdelabrum: vt luceat oibus qͥ in domo
ſunt. Aidiſti tu: videamus ⁊ nos:tenebꝛe ſunt
nõ offendamus in paganis:nõ erremus in he⸗
reticis:luceat nobis lucerna: doceat nos vᷣbuʒ
in carne. Nideamus qͥd dicit euãgeliſta: vide⸗
amus ſi admiſſum ẽ ↄſilium Petri. Adhuc in⸗
quit eo loquẽte:ecce nubes lucida obũbꝛabat
eos:ecce vox de nuhe dicẽs:oẽs audiamus:ne
mo aures claudat:audiãt gegant irriſoꝛes:au⸗
diãt iudei ꝑſecutoꝛes: audiat Manichei fan⸗
taſma ſeminãtes:audiãt heretici erronei litiga
toꝛes:⁊ audiãt ⁊ maxie audiãt:audiãt ⁊ catho
lici ſideles dei electoꝛes.iſti audiãt vt inſtruan
tur: illi vt coꝛrigant᷑: aut iſti audiãt vt ſeducãt᷑
illi vt puniant᷑. Quid dixit vox ð nube: Hic ẽ
filius meus dilectus: in q́ mihi bñ ↄplacui. A⸗
bi eſtis qͥ aduerſabimi i filio dei Or dixit. Hic
filius me dilectꝰ:⁊ tu dic nõ hʒ filiũ ðs. Tu
pagane qd foꝛas ſtas: murmuras?: intra huc
in ſcholã dei:aꝑi aures coꝛdis tui:audi vocem
dñi ⁊ ſileʒ filiũ dei:qͥd agitis iudei qͥ occidiſtis
fuliũ dei⸗ qͥ fugietis: vbi vos aoſtöetſs⸗ AQAut

9

mõtes:q petre ſuꝑ vos caſure ſunt:⁊ ſiĩcauer
nis petraꝝ vos abſcõderitl:inde er̃hã vos diẽ
dñs. Sʒ ⁊ vos venite ⁊ itrate:ↄſiliũ meũ audi
te:deſꝑare nolite:qm ſunt reliqͥe hoĩ paciſico.
Seuiſt:occidiſtis:ſanguinẽ xpᷣi fudiſt :in ꝑi⸗
culo eſtis.Filio dei increduli fuiſtis.Quid fa⸗
cere nũc debet: niſi credẽtes vt baptiʒemiĩ: bi⸗
batiſq; ſanguinẽ quẽ fudiſt:nõ ẽ qð hoꝛreatis
fuſus ẽ ſanguis medici ⁊ factꝰ medicamẽtum
frenetici:qͥd dubitat: Guſtate ⁊ videte:qm ſu
auis ẽ dñs.qͥd tu Manichee qᷓ;diu fantaſma
ſomniar?Euigila ⁊ vide:nubila tonãt.⁊ qͥd to
nat: hic ẽ filiꝰmeꝰdilectꝰ. Vide in terra hoĩem
veꝝ:audi ð celo veũ veꝝ:vtrũq; veꝝ eẽ coãſce
id eſt deũ ⁊ hoĩeʒ filiũ dei ⁊ hois vnũ eundẽq;
eſſe hoĩeʒ: ⁊ deũ cogſce:⁊ placab deũ.Caue ne
offẽdas in lapidẽ: ⁊ moꝛtis patiarl ruinã:qꝛ qð

ſomniaris vaĩtas ẽ:qð ðs tonat vtus ẽ.Audi

tu Sabelliane: audi ð celo preʒ: vide in terra ſi
liũ: ⁊ noli dicẽ idẽ pr qͥ fili-. Audi Sabelliãe:
⁊ in pr̃e ⁊ filio noli errare:bᷣ ſeqre vnitatẽ.Dñe

audiamꝰ qͥd dicis ð filio.hic ẽ inqͥt filiꝰ( Aide
in terra hois filiũ:audi ð celo dei eſſe filiã)meꝰ
dilect:in q̃ mihi bñ ↄplacui.⁊ qͥd ille ipᷣm au⸗
dite. Deo gras intonuit pᷣceptũ do:⁊ remotũ ẽ

ↄſiliũ Netri. Gras tibi ðs vᷣtus:gras tibi de⸗

pr᷑:qͥ⁊ filiũ tuũ oñdiſti ⁊ mihi ducèᷣ dediſti. Re

cedat Sabellianꝰ:recedat Arrianꝰ:recedãt ce⸗

tere peſtes: recedat oĩs iniqͥtas atʒ doctria. do⸗
ceat s ⁊ nõ Arriꝰ: doceat filiꝰ nõ aduſarius.

Dic dñs meꝰ Ihs doce:vt diſcã qð doceã. Sa
belliꝰ dic. IJpᷣe pr ẽ filiꝰ.Arrianꝰ diẽ.Aliꝰẽ pat᷑
aliꝰẽ filiꝰ.pr maioꝛ:filiꝰminoꝛ:aduũſat᷑:clamat:
litigat:pugnat:turbas ↄgregat: REp̃m dimi⸗
cat. Ille ſanguinẽ fudit vt redimat:iſte pecq⸗
nia ſpargit vt ꝑimat: ſpeluncam fabꝛicat: illic
catholicũ pᷣfocat:xpᷣianũ vocat paganũ:bap⸗
tizato ingerit baptiſmũ q id qð ſcbᷣtũ eſt. Qui
ſemel lotus ẽ nõ indiget denuo lauari.Clamat

hõ xpᷣianus ſum:qͥd me dicis eſſe qð non ſum:

clamat fidelis ſuʒ: ⁊ ille dicit:accipe a me pecu⸗

niã.clamat redẽptus ſum: ⁊ ille dicit: accipe a

me auxꝝ.aut qͥd das:aut qͥd aufers: Sas pecu
niã:aufers graʒ.das pᷣciũ:vt auferas qͥ ẽptus
ſuʒ.Quid emis ab ẽpto:pᷣciũ meũ ñ auꝝ:łᷣ ſan
guis ẽ xpᷣi. nõ me ſeduel:nõ me decipis:qᷓ;tũcũ
q; mihi ↄferas nõ mihi tolles pᷣciũ meũ: pecu⸗
nia tua tecũ ſit in iteritũ.nã pᷣciũ meũ ñ hʒ pᷣciũ
Clamat hõ ſidełſum.exufflas.Quid rogo xpᷣi.
ano reſeruas: In qͥ preʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpmſcm̃ exuf⸗
flas: An foꝛte noua fidẽ:nouũ baptiſma:nouũ
deũ de trãſmarinis ꝑtibus adduxiſti:Bic me⸗
NHaule: doce diuiniiuris ꝑite ſponſi amice hõ
iſte modo venit:me non ſubuertet:fidei vnita⸗
tem ſcindit:trinitatẽ diuidit:nõ ſibi ↄſ. entientẽ
rebaptiʒare ↄtendit.Quid facio in Jeſu xpᷣo.

ꝑ euãgeliũ tu me genuiſti:baptiʒatus ſum.An
oꝛte aliud baptiſma: ⁊ alia fides? Abſit inqᷣt.
vna ẽ fides:vnũ baptiſma:vnus ẽ deus pr̃ om
niũ. Jam credidi:am baptiʒatus ſum:iã preʒ
habeo dñm. quare homicidã patioꝛ Arrianũ⸗
Subueni dñe ðs Jeſu:accinge gladiuʒ ſuꝑ fe⸗
mur tuũ potentiſſime:⁊ egredere:⁊ occide eos
oĩpotẽtiſſime. In ſe ait viuãt:in te deſinãt ꝑſe⸗
q̃ me. Sabelliani te ſubtrahũt:arriani minuũt
tu qd dicis de te:pr̃ dixit vt te audiamꝰ.Cũ te
audimꝰ:ipᷣm audimꝰvno ictu vtroſq; ꝑcute ad
uerſarios:peant.inqͥt vaniloqͥ ⁊ mẽtis ſeducto
res Arrius ⁊ Sabellius:nõ dixit ego⁊ pĩ vnũ
ſus:ſᷣ ego ⁊ p vnũ ſumꝰ.Ergo ſi pr ⁊ filiꝰ vnũ
ſunt:imo qꝛ indubitãter vnũ ſunt:nõ duo:ſᷣ v⸗
nus ðs:nõ in vnicũ aliqͥd ꝓpheta ſcripſit. Sʒ

veꝝ dixit dño dicẽte. Añ me nõ ẽ foꝛmatoꝛ ðs

⁊ pᷣter menon erit. Docuit virtus virtutem:⁊
gladio bis acuto oẽm Hemi erroꝛẽ. Si adhuc
reluctant᷑ heretici:audiãt catholici diffinitiuã

ſniaʒ quã ſequant᷑ Audite pr̃eʒ qͥd dixerit filio

Audite filiũ qͥd de pr̃e dixeritvel de ſe. Siquis
vob euãgeliʒauerit pᷣter id qð accepiſtis: ana⸗
thema ſit. Siximꝰ ð pr̃e ⁊ filio qd potuimus ⁊
q;tũ potuimus ſi tamẽ aliud digne potuimus.

de ſpũſancto tacuimus:ſᷣ nõ eũ ſegꝑauimꝰqͥcqͥd

em̃ de pr̃e ⁊ filo diximus:⁊ de ſpũſcõ diximꝰ:
ẽem cũ illis ⁊ in illis elis: vnus nõ minoꝛ aut
tertius deus. Quid aliud dicã fatigatus:Qui
ſpiritum ſanctum a patre ⁊ filio eternitate ſub⸗
ſtãtia vel cõmunione ſeꝑat: eũq; negat ſom eẽ
patris ⁊ filij:plenus eſt ſpiritu immũdo:vacuꝰ
ſpũſancto. Ideo em̃ deus ðꝛ charitas:qꝛ nõ ꝑ
tibus diuidit vnitateʒ:ſᷣ ineffabiliter coagulat

trinitatẽ. Ipᷣa eſt em trinitas vnus deus:tur⸗
ris foꝛtitudinis a facie inimici:credẽtes in ſe cu

ſtodit ipᷣe in ſecula ſeculoꝝ.

Expoſitio fidei Hayceni ncilij. In docet ſi
liũ coeq̃lem coeternũ ⁊ ↄſubſtãtialẽ pri: ⁊ Ar⸗

riũ ofodit:docet q; ſpmſem̃ deũ eſſe: ⁊ a pre fi

Recdim' in vnũ

c deijiũ patrẽ oiĩpotentẽ:oĩm viſibiliũ ⁊

inuiſibiliũ creatoꝛẽ:a in vnum dñm
nrm Jeſuʒ xpᷣm filiü eius natũ de ſubſtãtia dei
pr̃is qð grece o oouiov.i. ↄſubſtãtiale deũ
de deo:lumẽ ð lumie:deũ veꝝ ð deo vᷣo:natuʒ

nõ factũ ſiẽ heretici dicũt:p quẽ oĩa viſibilia ?
iuiſibilia facta ſunt: tã in celis qᷓ; in terra. QAui

pot nos hoĩes ⁊ ꝓpt nr̃aʒ ſalutẽ incarnatꝰ hõ
actꝰ:paſſus:reſurrexit tertia die.Aſcendit ad
celos:vẽturꝰinde iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.⁊
in ſpm̃ſcm qͥ de pr̃e pceſſit ꝓbpe:⁊ deus ẽ verꝰ:
ſiẽ filius. Hos aũt ꝗͥ dicũt: erat tpᷣs qñ nõ erat
filius natus ⁊ pᷣus qᷓ; naſceret᷑ nõ erat:aut ꝙ ex

.
n
fe

lin
ndin

ledei
nal;
bilat
Ali
rho
6
.

Tractatus I

nihilo factus ſitꝛaut mutabilẽ: aut ↄuertibilẽ:
hiliũ dei dicũt eẽ. Nos anathẽatiʒat catholica

liũ. Vñ Arriani Saluatoꝛẽ vidẽtes in carne:

putauerũt eius diuinitatẽ talẽ eſſe:q̃lẽ ⁊ carnẽ
paſſibilẽ:mutabilẽ:ↄuertibilẽ:⁊ ↄpᷣhẽſibilẽ:⁊
qſi foꝛmidantẽ:⁊ q̃ſi neſcientẽ oĩa:⁊ ꝓficienteʒ

etate ⁊ ſapia: ⁊ nihil faciẽtẽ ex ſe:⁊ ſubiectũ:⁊

oꝛantẽ ad patrẽ:⁊ gratias agentẽ:⁊ edẽtẽ:⁊ pa

tientẽ:⁊ lachꝛymantẽ:⁊ gementẽ:⁊ q̊ͥeſcentẽ.⁊

poſtremo q̃ ſunt creature ꝓpᷣa:hec create carni

ſaluatoꝛis aſcribenda ſunt vtiq;: nõ diuinita⸗

ni:qꝛ deus in ſcriptura ⁊ homo dicit᷑.Quiaer⸗

go ꝓpter nos ⁊ homo ðꝛ: non debemus q̃ſnt
carnis deo aſcribere:⁊ q̃ ſunt dei carnis exiſti⸗
mare ꝓpᷣa.Siquid igit᷑ minus: aut ineq̃le:aut

impotẽs ðꝛ in ſcptura:aut ſubiectũ: aut humi⸗
le:carnis eiꝰ ẽ aſſumpte. Quia vere natus ẽ:ð

carne:⁊ qꝛ cũ hoibus.xxx.⁊ plus annos ↄuᷣſa⸗
tus eſt:⁊ vere habebat pati.⁊ ideo verus hõ ꝓ
pter carnẽ accipit᷑: ⁊ verus deus incarnatus ẽ
in carne:paſſus natura paſſibili non deitatis.
Hec em q pati debuerat caro hoĩs trãſgreſſo⸗
ris: ꝓ hoibus pati dignatus ẽ deus ꝑ carnem
paſſibilẽ:æ vt diuinitatis eius inenarrãdã po⸗

tẽtiã in re viſibili pᷣdictã ſentiamus:a bonitat

eius diuitias.i.ꝑ paſſionẽ peccatoꝝ remiſſam
credẽtes:ĩ eũ ↄſeqmur.Quale ẽ igit᷑ malũ hoc
vt audiat qͥs gr̃aʒ dñi nr̃i Jeſu xpᷣi:quã ꝓ nob
fecit ſe humiliãs vt nos exaltemur:hũanis ſen
ſibus ⁊ voce heretica nõ ſolũ nõ intelllgere:in⸗
ſuꝑ etiã ꝑiculoſis blaſphemijs ad irritũ eã ad⸗

ducere:atʒ vltro ei adũſari dicẽte ſcᷣtura. Sci

tote em graʒ dñi nr̃i Jeſu xpᷣi.qm̃ diues cũ eẽt
ꝓpt᷑ nos pauꝑ factusẽ: vt nos eius pauꝑtate
diuites exiſtamus. Abſit igit᷑ in filio dei aliqͥd

plus minuſue:aut in loco:aut in tꝑe:aut in po⸗

tẽtia:aut in ſcia:aut in eqlitate:aut in ſubiectio
ne cũ ðꝛ:hec vt diuinitati eius nõ carni aſcribã
tur. Si em̃ plus minuſue aliqͥd inuenit᷑:excep⸗
to hoc ꝙ pr genuit filiũ: ⁊ excepto hoc ꝙ filius
nõ ſemetipᷣo natus ẽ:ſᷣ de patre natus ẽ ppᷣe nõ

in tꝑe: ſ ſꝑ.nõ aliũde bᷣ de ſua ſubſtantia foꝛte
m verbũ eoꝝ:aut inuidẽs: aut impotẽs pat᷑:

inſuꝑ etiã aut tꝑalis agnoſcit᷑. Et cũ aꝑte hoc
vetet ſcpᷣtura ⁊ execret᷑:quõ tpalem deũ quem
admodũ gentiles venerant᷑:ipi etiam ſiłr ado⸗
rãt: Na ſi tꝑalis ẽ:nec verus põt eſſe.⁊ ſinõ ve
rus:nmeq; potẽs oĩia. Et qͥd iã huic tali deo cre⸗
dẽdũ ẽ:qͥ erat aliqũ qñ nõ erat:⁊ ex nihilo natꝰ
ẽ:dicẽte ſcbtura.Si audieris me iſrael:nõ erit
in te deus recẽs.Si ergo recẽs:nõ dʒ verꝰ cre⸗
di. Si aũt ſempit᷑nus: qͥpe hic ſempit᷑nus deꝰ
erat:qͥ loqbat᷑ in oibus ſcis ⁊ legẽ dedit Moy
ſi in mõte Syna:⁊ omia potẽs:⁊ omia ſciẽs.⁊

Ade in ꝑadiſo viſus ẽ: ⁊ in pᷣdeſtinatione car⸗

⁊ aptica eccla:q̃ ſides inuiſibiliũ reꝝ ẽ nõ viſibi

Fo. XII

nali futura enũciãs ei:⁊ cũ Jacob luctatus ?:⁊
quemadmodũ humana fragilitas cape pote⸗
rat ↄdeſcẽdẽs infirmitatibus oĩm:diuũſoꝝ gña

appꝛobat.alijs in glłaʒ timoꝛis oium cauſa:alijs

in humilitate eminẽtis eius bonitatis agnoſcẽ⸗
de. Si gſempitnus filius de pre ẽ:genitus qͥp⸗
pe ⁊ oia ſciẽs:⁊ oia potẽs:⁊ oĩa ſaluãs:oia ↄti⸗
nẽs:oĩa iudicãs: creãs cũ pr̃e ſpꝑ 1⁊ cũ ſpũ ſctdõ.
Accipe igit᷑ ꝙ creatura verus deus nõ põt eẽ:

neq; creaturã creatura ſaluare: dicẽte ſcᷣtura.

Et coluerũt ⁊ ſeruierũt creature potius qᷓ; cre⸗
atoꝛi:q̃ẽ bñdictus ðs in ſecula. Nides igit᷑ ꝙ
paganitati ẽ hoc potius qᷓ; xpᷣianitat:Etꝙ nõ
in tꝑe ẽ natus:ᷣ ſꝑ natus erat de pr̃e dicit apłs
Inuiſibilia em eius a mũdi creatura ꝑ ea q̃ fa⸗
cta ſunt:intellecta ↄſpiciunt᷑ tã ſempit᷑na eius
vtus⁊ diuinitas. Vides igit᷑ ꝙ Rps filius dei
ẽ:nõ tꝑalis:ſᷣ ſempit᷑nus.Qð de ſubſtantia di
uina patris natus ẽ ſꝑ:ipᷣe ait Saluatoꝛ in euã
lio.Quod naſcit᷑ de carne caro eſt: ⁊ quod na⸗
ſcit᷑ de ſpiritu:ſpiritus eſt:qm deus ſpiritusẽ᷑.
Et ꝙ verus deus ſpũs eſt:⁊ ꝙ verus deus fili
us dei dicit ſcbtura.Erat lumen veꝝ qð illumi
nat omnẽ hominẽ venientem in hũc mũdũ.Et
iteꝝ ipe euangeliſta btũs Joannes. Hicẽ Je⸗
ſus xpᷣus deus verus. Et ꝙ ſꝑ erat ait ipe. In·
pncipio erat verbũ: ⁊ verbũ erat apud deuʒ:⁊
deus erat verbũ. Et ꝙ omnipotẽs ẽ fllius oim
creatoꝛ: ait ipe euãgeliſta btũs. Oia ꝑ ipᷣm fa⸗
cta ſunt.Si oia ꝑ ipᷣm facta ſunt viſibilia ⁊ i⸗
uiſibilia:quõ dicit añ paſſionẽ Saluatoꝛ:ꝙ de
die ⁊ hoꝛa nemo nouit: neq; angeli celoꝝ:neq;
filius hoĩs niſi pr̃: Attẽdẽs igit᷑ vides:q ꝓpt᷑
vulitatẽ hoĩm dixit ſe neſcientẽ pᷣſinitõʒ:ne ne⸗
ligẽtioꝛes efficiant᷑ hoies. Naʒ ⁊ humilitatis
ſue cãhoc dixit ꝓpter carnem paſſionis: quia
q̃ſi homo homibus videbat᷑:⁊ vtilitate omniũ
tacuit:res qͥd em gerendas eius in ſeculo annũ
cians atq; inſinuãs:diẽ aũt ⁊ hoꝛam nõ eis aꝑi
ens. Qð ergo ꝓ vtilitate noſtra tacuit:⁊ ſe hu⸗
miliauit:nõ debemus ei vltro eſſe ingrati:⁊ nõ

ſolũ nõ intelligentes: inſuꝑ etiã iudayco moꝛeꝛ

hominẽ eſtimates: eiuſdẽ etatig ⁊ ignoꝛãtie: ⁊
impotẽtie ꝑticipem iudicãtes:q; iudeiiAuod
nõ diuinitas naturalit᷑ patiebat᷑ ſ̊ caro:ipᷣe oñ⸗
dit iudeis dicẽs. Soluite tẽplũ hoc: ⁊ in tribꝰ
diebꝰ ſuſcitabo illð. Et cui hoc dubiũ ẽ: ꝙ de⸗
hoc dicebat:id eſt filius dei ernus vbũ veniẽs
pr̃is:⁊ ſapia dei erna ⁊ ſempit᷑na: ⁊ imago dei
viſibilis: ⁊ ab inuiſibili natus nõ factꝰ.acta ẽ
aũt caro ⁊ plaſinata:in q̃ deus erat:quã ⁊ idu⸗
tus erat ꝓpter inuiſibilitatem ⁊ impoſſibilita⸗
tẽ viſionis noſtre: neq; intrinſecus erat ſolũ:ſᷣ
extrinſecus ⁊ intriſecus:⁊ in celis: ⁊ in terra:⁊

oia ↄtinẽs:⁊ implẽs oia.Nihil ̊ imꝑfectũ in ſi
lio dei: nihil ineãle: nihil impotens: nihil tem⸗

, C 4

FIFIdars

oꝛale:nihil incognitũ:oĩa vera: oia impaſſibi
ia: oĩa ingẽtia:oĩa eqlia pr̃i: dicẽte Saluatoꝛe
Mẽo nouit filiũ niſi pr: ⁊ nẽo nouit pf̃eʒ niſi fili

us:⁊ cui vult filius reuelare. Aides eq̃litatẽ ſi

lij ad pr̃eʒs Cũ ̊ pr̃eʒ nouit filius inenarrãdũ⁊

incõpᷣhẽſum:diẽ neicit ⁊ hoꝛã quã ipᷣe fec: Ab
ſit a ſenſibus nr̃is hoc. Iteꝝ ipᷣe Saluatoꝛ dic

Baillis pr: vt honoꝛiſicẽt filiũ: ſic honoꝛiſicãt
pr̃eʒ.Eq̃lis ꝗ̊ deo ẽ filius dicẽte apło:qͥ cum in
foꝛma dei eſſet:nõ rapinã arbitratꝰ ẽ cũ eẽt eq̃⸗

lis deo:ſᷣ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui acci

piẽs.Hũiliauit ſe vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ ãt cru⸗
cis. Nides ꝙ vtrũq; ſcpᷣtura ñ abnegat in filio
Et qð dei ẽ vᷣtus oipotẽtis:oĩa ſciẽtis:⁊ omia

ↄplẽtis:oĩia dãtis:oĩa hñtis:iudicãtis:creãtis

ſaluãtis:⁊ ꝙ create nature ẽ.i.carnis eiꝰ⁊ pati
iecti:⁊ cetcra huicſiłia.Nõ ̊ dʒ eſſe ↄfuſio reꝝ
qᷓ;uis ↄiũcti moꝛtalis imoꝛtał'. Immoꝛtalitas
dei rei moꝛtali ẽ ↄiũcta ꝓpt᷑ nr̃aʒ ſalutẽ:⁊ credi
tur.Et poſt paſſionẽ coꝛpis:in qͥ aparuit etiaʒ
in eo ꝑmanẽs in ꝑpetuũ:vt ⁊ illi qͥ crucifixerũt
eũ aſpiciãt ⁊ ipaſſibilẽ.ſ.vi eiusdiuie nature ꝑ
materiã ↄſpicabilẽ ſuſtinẽtes ↄtẽplent᷑:⁊ iudi⸗
ciũ viſibile termiet᷑:⁊ myſterij ſecreti ſcia reue⸗
let᷑: ⁊ poictie ei ꝰmaieſtas ⁊ bonitas cũctis hoi⸗

entis:⁊ Mosaels: zſſina potẽtis: oĩia q̃ſi ſubie
1.

bus cogſcat᷑.Quid ꝙ ⁊ ſomſcm̃ vex deũ inue⸗

nimꝰin ſcptura:⁊ ð pre ꝓpe eſſe:⁊ cũ patre ⁊ fi⸗
lio ſp ?Sʒ ⁊ regnare ⁊ creare:⁊ vbiq; eſſe ⁊ ſal⸗
uare ⁊ viuificare ⁊ peccata dimittere: Et omia
complere:⁊ ſanctificare: ⁊ iudicare:⁊a docere:
⁊ omnia ſcire:⁊ inhabitare:Et quẽadmodũ fi⸗
lius dei:ita ⁊ ſpũſſanctus ꝑſona tertia: ſicui ſi⸗
lij ⁊ patris.Tres em ꝑſone ſunt qͥbus credimꝰ
vere:equales:diuine:vnius ſubſtantie:id eſt:
de patre filius:⁊ ſpũſſanctus ꝓpe ⁊ vere ð pr̃e
qͥ ꝓdit. Mꝛimum igitur accipe: ꝙ de patre ẽ ꝓ
pꝛie ⁊ ſpũſſanctus dicẽte ſcriptura. Nerbo dei
celi firmati ſunt: ⁊ ſpiritu oꝛis eius omis vtus
eoꝛum.Et Saluatoꝛ ait.Cum autẽ venerit pa
raclytus:diſciplina ſpiritus veritatis qui ð pa
tre pꝛocedit: ille de meo actipiet.quoniam ipᷣe
me gloꝛificauit:⁊ veniẽs annũciabit vobis.Et
ſoluit totum ſtatim interpᷣtãs dñs:oſtendẽs pᷣ⸗
muʒ ꝙ ꝑſona ſit ſpũſſanctus dicẽs. IAle ð meo
accipiet.⁊ vt ne ſicut ſeruũ aut creaturam:aut
patrẽ potẽtem mõſtret patrem:mox ꝑſoluit in
terpᷣtans:⁊ dixit. Ideo autem vobis dixi: il
le de meo accipiei: quia omia que patris ſunt:

mea ſunt. Si igit᷑ ea que patris eadẽ filij ſunt:

ea omia ſpũſſancti ſunt. Nihil g̊ in omnibꝰ de⸗
eſt filio:quod nõ ad eius attineat ptãtem:nihil
quod nõ ab eo factũ ſit:⁊ eius nutu ac modera
mine non rogatur. Cum ergo omnium habeat
poteſtatem filius in oibus:nihil deeſt omniuʒ.
Hox igit᷑ omnium habet poteſtatẽ: ⁊ ſpũſſan⸗

4

ctus:quoꝛum ⁊ filius. Sic em̃ dicit de ſpũſctõ
Saluatoꝛ. Ille iudicabit mũdum:⁊ ↄuincet:⁊
docebit de peccato ⁊ ð iuſticia:⁊ ð iudicio.De
peccato quidẽ quod nõ crediderũt in me.de iu
ſticia autem quoniam vado ad patrem meum.
de iudicio autẽ: quia pᷣnceps huius mundi iaʒ
iudicatus eſt. Aides ergo ꝙ ſpũſſanctus ãnũ⸗
ciat filium ⁊ docet de filio:⁊ filius de patre:⁊ ð
ſpũſancto:⁊ ſpũſſanctus docet de pr̃e ⁊ ð filio.
Trinitas igit᷑ quia vera eſt:inenarrãda ẽ:inui
ſibilis ẽ:omnipotens eſt. Seſe pᷣdicat:ſeſe ãnũ
ciat dignanter omni creature viſibili ⁊ inuiſibi
li:nõ valẽti quidem dignãter:aut narrare:aut
mirari:aut compᷣhendere: aut inueſtigare:aut
quẽadmodũ ẽ humanis eã ſenſibus occupare.
Cõſtat igitur infirmari hominẽ ſancte venerã⸗
deq; trinitatis inenarrãda gloꝛia maieſtat aut
potẽtia. huius igitur trinitatis narratio ſi ex⸗
cedit: qᷓ;to magis fruſtrabunt᷑ qui audẽt inter
patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpmſcm̃:aut locum:aut tempus

aut aliquã cauſaʒ humanã ponere:Qui nõ ſo⸗

lum qͥd ſit deus intellexerũt: ſᷣ nec ⁊ qͥd ſit ho⸗
mo attẽdere potuerũt. Nihil ergo in trinitate
ſubitaneum:nihil nuperrimũ:nihil tꝑale:nihit
impotẽs:nihil maius:nihil minus: nihil ineq⸗
le. Trinitas veneranda depᷣcanda:trinitas in⸗
enarranda:inueſtiganda:incompᷣhendenda.⁊
qð inuiſibilium reꝝ fides ẽ nobis. dicit apłs.ẽ
aũt ſides ſperãdarum reꝝ inuiſibilium examia/
trix. In hac teſtimoniũ meruerũt ſenioꝛes.Et
iterum in euãgelio. SDeũ nemo vnqᷓ; vidit. Et
iterum. Spũs vbi vult ſpirat: ⁊ vocẽ eius au⸗
dis:vᷣ neſcis vñ veniat:aut q̊ vadat.Að ðs eſt
ſpũs dicit Petrus btũs apłs. At qͥd mẽtitus
es ſpũſancto Anania. Nõ es mẽtitus homini⸗
bus ̊ deo: nõ dixit pa tri aut filio aut ſpũiſan⸗
cto. Vides igitur ꝙ deus eſt ſpũſſanctus:⁊ ꝙ
vbiq; eſt dicit ſanctus ꝓpheta.Quo fugiama
ſpũ tuo domine:aut a facie tua:quo vadã: Et
ꝙ oia ↄpleat ſpũs ſicut filius:ait ꝓphᷣa.Spũs
Dñi impleuit oꝛbẽ terraꝝ.Et ita in actibꝰ apło⸗
rum.lhHec dicit ſpũs iubens ſepare mihi Bar⸗
nabã ⁊ Paulũ ad opus quod vocaui eos mit⸗
tere. Et iteꝝx apoſtoli. Placuit ſpũiſcõ ⁊ nobis
Et in libꝛo regnoꝝ dicit deus iudeis. Regna⸗
uerũt nõ ꝑ me neq; ꝑ ſpm̃ meum. Et in ꝓph̊is
ita dñs iſrael ↄcitauit ſvm domini. Et qð ha⸗
bitet in homine ſpũſſanctus: quomõ filius diẽ
⁊apoſtolus qm coꝛpoꝛa veſtra templum ẽ ſpi⸗
rituſſancti:qͥ habitat in vobis.Et ꝙ oia noue⸗
rit ſpũſſanctus dicit apoſtolus ita. Alij dat̃ ꝑ
ſpm vbum ſapientie. Alij vbum ſcientie in eoõ
ſpũ.Alij fides.Alij linguarum genera.Alij in⸗

terpᷣtationum in eo ſpũ. Alij gubernatio. HHec

autẽ oia opat᷑ vnus atq; idẽ ſpũs diuidẽs oibꝰ
ſicut vult.NNõ dicit ſicut iubet᷑ ᷣ ſicut vult oſtẽ

65
.

lu
m.
i;
liü⸗
18
lo.
nui
ini⸗
ſbi
aut
R
Nre.
ei⸗
aur
ſier⸗
nter
pns
öſo⸗
tho⸗
tate
nihil
nei⸗
en⸗/
boee ſ
i
.Et
al⸗
geſ
ltns
nini⸗
ilan⸗
79
ama
E
hls

Tractatus I

dẽs nõ creaturã:ſj veꝝ ſpm̃ de deo eſſe:⁊ omia

poſſe ſicut filius: Vñ ſtati ait apłs. Quẽadmo

dũ nemo nouit hoĩm q ſunt in homie:niſi ſpũs
hois qẽ in eo. Sic ⁊ q̃ ſunt dei nemo nouit nin,

ſpũs ꝗ de deo ẽ. Spᷣs em̃ dei ꝑſcrutat᷑ etiã alta⸗

dei. Vides quẽadmodũ oia ſcientẽ ſymſcm ⁊

oĩa potentẽ ⁊ vbiq; eſſe ⁊ oĩa creaſſe: ⁊ oĩa ſal
uare ſcã nobᷣ ſcpᷣtura annũciat. Añ⁊ Saluatoꝛꝛ

in euãgelio blaſphemiam ſpũſſcti neq in hoc:
neq; in futuro ſeculo hoĩbus ſtatuit dimittẽdãa

dicẽs. Ideo dico vobis ꝙ omnis blaſphemia:

⁊omne peccatũ dimittet᷑ hoibus:blaſphemia
aũt ſpũſſci neq; hic neq; in futuro dimittet᷑ ho

minibus. HNõ vtiq; dicebat blaſphemiã olidin
ſpũſſci iudeis.niſi hoc aut deus nõ erat:aut de
deo ꝓpꝛie nõ eſt. Nam inuenimus ꝙ iudeinõ

audẽt denegare ſpm: ſᷣ in ſcbᷣturis ſic vbiq; le⸗

gẽtes:aut creaturam accipiũt ſicut angelũ:qaut
ipᷣm pairẽ exiſtimãt:⁊ tertiam ꝑſonã accipiũt:

aut ↄpoſuũ arbitrant᷑ deũ patrẽ: cũ ſit ꝓbena
ture:ſicut ⁊ p.Ex his etiã ſpũ altero putãt eũ

ↄſiſtere: ⁊ vᷣbo cum ſit magis hoc ↄpoſite rei ?ꝰ

creati qᷓ; vere diuine incoꝛpꝑee ac ſimplicis:que
ſolet a iudeis hec ſic intelligi:⁊ paganis int᷑dũ
Nobis igi᷑ vnus pr:⁊ vnus filius eius verus
deus: ⁊ ſpuſſcũs vnus verus deus:⁊ hi tres v
num ſunt:vna diuinitas:⁊ vna potẽtia:⁊ vnũ
regnum. Sũt autem tres ꝑſone:nõ due:nõ v⸗
na:nõ ᷣm reuelationẽ:aut collectionẽ:aut ↄfu
ſionẽ: vᷣ ſy manẽtibus ꝑſonis diuinis.haꝝ ſi⸗
des dat in baptiſmo ab his ⁊ remiſſa dat᷑ pcti:
⁊ vita et᷑na ſine aliq̃ dubitatõe ſperat᷑. Huic tri
nitati credẽtes viri ſcti ⁊ bti priarche ꝓphea⸗
poſtoloꝝ martyres ⁊ martyrij graʒ meruerũt:
⁊ ſpẽvite ꝑhẽnis adepti ſunt ⁊ regnũ celoꝝꝑ he
reditatõe nõ ãbigua ſunt ſoꝛttti.
Biti ieronymi ad SGamaſum papã ſciſcitã
tis an in trinitate tres hypoſtaſes ſint ↄfitẽde:
⁊ q bus apud Antiochiam communicare debe
at. Ebpiſtola. II

Woniã vetuſto
q oꝛiẽs int᷑ ſe populoꝝ furoꝛe colliſus
indiſciſſam vñi tunicam ⁊ deſuꝑ tex
tam minutatim ꝑfruſtra diſcerpit: ⁊ Rp̃i vine
am exterminãt vulpes:⁊ iter lacusↄtritos qui
aquã nõ hñt difficile vbi fons ſignatus:⁊ hoꝛ⸗
tus illeↄcluſus ſit poſſit itelligi. Jõ mihi cathe
dꝛam Metri ⁊ fidẽ apoſtolico oꝛe laudatam cẽ⸗
ſui ↄſulẽdam.inde nũc mee anime poſtulãs ci⸗
bum: vñ olim Rp̃iveſtimẽta ſuſcepi Neq; em̃
tãta vaſtitas elemẽti liquẽtis ⁊ interiacẽs lon⸗
gitudo terraꝝ:me a pᷣcioſe margarite potuit i⸗
quiſitõe ꝓhibere. Abicunq; fuerit coꝛpus:il⸗
luc ↄgregant᷑ adqle:ꝓfligato a ſobole mala pr̃i⸗
monio:apud vos ſolos ĩcoꝛrupta pat᷑ꝝ ſeruat

Ediſtola

hereditas Ibiceſpite terra fecũdo dñici ſemis
puritate cẽtenos fructus refert. Hic obruta ſu!
cis frumẽta loliũ auenaſq; degñant. Nũc in oc
cidẽte ſol iuſticie oꝛit᷑: in oꝛiẽte aũt lucifer ille q

ceciderat: ſupꝛa ſydera poſuit thꝛonum ſuum,.D
AVos eſt lux mũdi: vos ſal terre:vos aurea va
ſa ⁊ argẽtea.hec teſtacea vaſa vel lignea vga,z

ferreã ⁊ ernũ opiunt᷑ incẽdiuʒ.q;q; igit᷑ tuime

terreat magnitudo:iuitat tñ hũanitas.Aſacter
dote victimẽ ſalutis: a paſtoꝛe pᷣſidiũ ouis fla⸗
gito:faceſſat iuidia: romãi cul mis recedat ãbi⸗
tio:cũ ſucceſſoꝛe piſcatoꝛis ⁊ diſcipulo crud lo
qhr. Ego nullũ pᷣmum niſi xpᷣm ſequẽs:btidini
tue.i.cathedre Metri cõione ↄſocioꝛ:ſuꝑillam
petram edificatam eccłam ſcio. Quicũq; extra
hãc domũ agnũ ↄmederit: ꝓphanꝰẽ.Si qͥs in
arca Noe nò fuerit: pibit regnate diluuio. Ex
quia ꝓ meis facinoꝛibus ad eam ſolitudinẽ cõ
migraui: que Syriam iũcto Barbarie fine de⸗
termiat:nec poſſum ſcm dñi tot interiacẽtibus
ſpatis a ſanctimonia tua ſemꝑ expetere. IJdeo
hic collegas tuos egyptios ↄfeſſoꝛes ſequoꝛ.?

ſuboneraris nauibus pua nauicula deliteſco.

HPHõ noui Vitalẽ. Militiũ reſpuo igro au⸗
linum. Quicũq; tecum nõ colligit:ſpargu:Pho
ẽqui Zꝛ᷑pᷣi nõ eſt: Antixpᷣi eſt.Nunc igitur ꝓpPh⸗
doloꝛ poſt Nicenam fidẽ: poſt Alexandrinum
iuncto pariter occidẽte decretum trium hypo⸗

ſtaſim ab Arrianoꝝ pᷣſule Campẽſio:nouelluxʒ
a me homie romano nomẽ exigitur. Qui que⸗

ſo iſta apoſtoli ꝓdiderũt: Quis nouus magg
gẽtium: Maulus hec dicit. Interrogemus qd

tres hypoſtaſes poſſe arbitrẽtur intelligi: tres
ꝑpſonas ſubſiſtentes aiunt. Ridemus nos ita

credere. HNõ ſufficit ſenſus: nomẽ efflagitãt: qꝛ

neſcio quid veneni in ſyllabis latet. Clamamꝰ.

ſiquis tres hypoſtaſes aut tria enhypoſtata H̊

ẽ tres ſubſiſtẽtes ꝑſonas nõ ↄſitet᷑: anathema
ſit.Et quia vocabula nõ edicimus:heretici iu-
dicamur. Siquis autẽ hypoſtaſim vſian intel⸗
ligẽs nõ tribus ꝑſonis vnam hypoſtaſim dic.·
alienus a Epoẽ: a ſſib hac ↄfeſſione vobiſcum

pariter cauterio vnionis inurimur. Diſcernite

ſi placet obſecro:nõ timebo tres hypoſtaſes di
cere. Si iubetis ↄdat᷑ noua poſt Nycena ſides
⁊ ſimilibus vbis:cũ Arrianis ↄfiteant᷑ oꝛtho⸗

doxi. Tota ſecularium litterarum ſchola nihil
gliud hypoſtaſim niſi vſiã nouit.Et quis rogo
oꝛe ſacrilego tres ſubſtantias pᷣdicabit⸗ Ana ẽ?
