fert᷑: ⁊ nõ ad omes hoies. Et iteꝝ. Nerũtamẽ
i imaginẽ pambulabit homo.ac deinde.ho
mo vanitari aſſimilatus ẽ: dies eius velut vm⸗
bꝛa ꝑtrãſeũt. Si hoc Cauli teſtimonio nõ mo
ueris: qaudi aliud eiuſdẽ: cui cõtradicere nõ po

tes. Nihil mihi cõſcius ſum:et cetera.recolen⸗

da dicit teſtimonia Mire:nec meipᷣm iudico:
nihil mihi cõſcius ſum. Qui hoc dicebat:nulli
us vtiq; peccati ſibi cõſcius erat. Sed quia le
gerat: delicta qͥs intelligit: Et ſunt vie: que vi
Denkt viro iuſte. nouiſſima autẽ earũ reſi piciũt
in ꝓfundum inferni. Et iterũ omnis vir videt᷑
ſibi iuſtus.deus autẽ coꝛda hoiuʒ dirigit. iccir
co tẽperabat ſentẽtiã ne foꝛte p ignoꝛantiã de⸗

liquiſſet.maxime cum ſcriptura teſtet᷑.ẽ iuſtꝰ.

qui perit in ſuſticia ſua. Et alibi:iuſte qð iuſtũ
eſt ſectaberis: ne opinione veritatis a iuſticia
declinemus: recoꝛdantis Saulis ? Achazʒ.

Crito. Me cõtendere videar: ⁊ in diuerſum
abſq; menſura funẽ trahere:ſaltẽ hoc mihi cõ⸗
cede:iuſtos in ſcpᷣturis plurimos appellari.

Atti. Nõ ſolũ plurimos: ſed inumerabiles.
Crito. Si inumerabiles iuſti ſunt.⁊ hoc ne⸗
gari nõ poſſit qͥd mali locutus ſũ:poſſe eſſe bo
minẽ ſine peccato:ſi velit⸗hoc ẽ alijs vbis dice
re poſſe iuſtũ ſine peccato eẽ:in eo ꝙ iuſtus eſt

Atti. Juſtos eẽ ↄcedo.ſine omni aũt pecca⸗
to:oĩno non aſſentio.Eteni abſq; vitio :quod
grece ðꝛx&αM holem poſſe eſſe aio:ſine eẽ ne⸗

go.id enĩ ſoli ðᷣo cõpetit omniſq; creatura pec⸗
cato ſubijacet: ⁊ indiget miſericoꝛdia dei:dicẽ
te ſcriptura. Miſericoꝛdia domini plena ẽ ter
ra. Et ne quaſi maculas quaſdã in ſanctis vir
videar ꝑſcrutari:in bus erroꝛe ſũt lapſi: pau
ca ꝓferam:que nõ ad ſingulos:ᷣ ad oẽs in cõ⸗
mune ꝑtineat. In.xxxj. pſalmo ſcriptũ eſt: di⸗

xi ꝓnũciabo aduerſum me: iniqtatem meã do
mino: ⁊ tu dimiſiſti impietatẽ coꝛdis mei. Sta
timq; ſequit᷑ ꝓ hac:hoc ẽ impietate: ſiue iniqͥ

tate (vtrüq; enim intelligi põt)oꝛabit ad teoĩs
ſanctus in tpe opoꝛtuno Si ſanctus ẽ: quomo

do oꝛat ꝓ inidtate. Si inidqtatem habet: q̃ rati
one ſanctus apellate Juxta illũ videliceʒ mo⸗

dum:qui et in alio ſcribit᷑. Septies cadit iuſt

⁊ reſurget.Et iuſtus accuſatoꝛ ſui ẽ in pncipio

Bmonis. Et als alienati ſunt peccatoꝛes a vul⸗
ua:errauerũt ab vtero:locuti ſũt falſa. Ael ſta

tim vt nati ſunt:ſubiacuere peccato in ſimilitu
dinem pᷣuariationis Ade: qui eſt foꝛma futuri
Vel certe ſtatim: vt de vtero vᷣginall natus eſt

xpᷣs: de quo ſcriptũ eſt. Omis qͥ aperit vuluiã
ſanctũ dñno vocabit᷑. Oẽs heretici errauerunt

nõ intelligentes myſteriũ natiuitatis eius:ma
giſq; ad ſpecialeʒ natiuitatem ſaluatoꝛis qᷓ; ad
oĩuʒ hoiuʒ referri poteſt hoc quod dicit᷑. Qui
aperit vuluã ſanctꝰvocabit᷑ dño. Solus enim

xpᷣs cluaſas poꝛtas vulue vginalis aperuit:dq
mñ cdlauſe iugiter ꝑmſerũt. Hecẽ poꝛta oꝛiẽta
lis clauſa:p qu ſolus põtifex ingredit᷑ ⁊ egre

dit: ⁊ nihilominꝰ ſemꝑ elauſa eſt. Illud qͥʒ qðᷣ
in volumine YJob ſcriptũ ẽ. Nũqͥd mũdus erit
hõ coꝛam deo?aut in oꝑibus ſuis irrepꝛehẽſi⸗
bilis vir:ſi aduerſus famulos ſuos non credit
Et contra angelos pꝛauum qᷣd repperit:quãto
magis in is qͥ habitant domos luteas:e quibꝰ

⁊ nos de eodẽ luto ſumus:?Qõ ſi aſſerueris:b
dici ex ꝑſona Eliphat themanite: itellige non

ab eo dici. ſed ab illo qui ſub ꝑſona angelii vi⸗
ſione:⁊ in reuelatione loquit᷑ ei ſnias dei Sed

eſto vt loquat᷑ Eliphat: qð ꝑſpicue angeł lo⸗
quit᷑. Nundqᷣd non hoc eſt ꝑſona Job ꝓpꝛie di
ci Temptatio eſt vita homis ſuꝑ terram. Et
ſi ego peccaui:qͥd ego poſſuʒ facere: Et quare
oblitus es:nec feciſti iniqͥtatis mee obliuioneʒ
⁊ emendationẽ peccati mei? Quomodo eni pᷣt
eſſe iuſtus homo ſuꝑ terrã apud deũ:Et iterũ

Si fuero iuſtus nõ audiet me:ſed iudicio eius
indigebo. Et rurſũ:qꝛ ſum unpius cur fruſtra

laboꝛo: Si lotus fuero nitro:⁊ mũdus mũdis
manibus:ſatis me ſoꝛde tinxiſti Si peccauero
cuſtodies me. Ab iniqtate autẽ me nõ facies i⸗
nocentẽ.Et ſi impie egero:ve mihi Et ſi fuero

C

ſue
gton
ir
vitae
hiliſe
hi.E
deich
tn
ctpadt
fentee
hottio
Auis⸗
ſoꝛde:
füſigr
Zutea

lſiat.

boꝛüſe
zintel
Egoo
ſpost
geci
Wwetat
ccon
ace
Cſſti
lſeg
pd
lbeot.
Jobie
grouia
ꝛonus
deiſee
ſionis
ſeraqre
leytiännn

cppoolo

pohereiu
Dresne
giandei
tligace
Komegona
Geneg
mänö⸗
ſnee de
Nyein
Min
bekag
Plnnen.
Grone⸗
deiſute
alt
kepengge⸗
i doce
Ainept
Abei cer

aneſtenic
ohinnis
llnsi:gtan,

hnbabead

lindcleenn
Mescadtiub
ullinörape
Neeamtsafli
lütfla Helte
enoitſunlitn
ckfonsfuunrt
Rnlrhsc
is eenwor
creidenmenm
äritansensn
n ſaunmez
XNNti
dio Ron

Cngloseonn d

4

beciponsciin
ſrugrult tche
d ulches
Midricen
ſustripthi

loeſcosntnot

„

garepenn
oslutneli
Abideneen
untt:ilir

booumti

Uftalire

lud qs in ꝓuerbijs legimus

Tractatus II

iuſtus nõ potero reſpirare. Olenus eni ego ſũ

ignominie. Et iteꝝ. Quis eni erit mũdus a ſoꝛ

de: Nec vnus qͥdem etiam ſi vnius diei fuerit
vita eius ſuꝑ terrã: ⁊ numerabiles menſes illi

us. Qõ ſi dixeris ꝓnomen qs :non ꝓ impoſſi⸗
bili:ſed ĩterdũ ꝓ difficili accipi. Reſpõdebo ti
bi. Et vbi eſt illud qð temere ꝓtuliſti: Facilia

dei eſſe mãdata:⁊ ea facile poſſe cõpleri dicẽte

ſcriptura. Vir in doloꝛe laboꝛat ſibi: ⁊ vim fa-
cit ꝑditioni ſue:vt oppꝛeſſa ⁊ ſubiugata:⁊ mo⸗
riente carne: viuat in eo ſpũs:ridiculãq; illã ex
poſitionẽ Demoſthenis veſtri nõ dixiſſe Job

Quis erit mũdus a peccato?Sʒ qͥs mundusa

ſoꝛde: Pꝛetereo:qꝛ ꝓbare conat᷑:ſoꝛdes pãno

rũ ſignificari in infantia: nõ vitia peccatoꝛum.
Aut certe ſi nõ ſic intelligit:dicite vos:qͥd ſen⸗

tiat. Tam etia iuolutus dictoꝛ eſt: ⁊ nimio ver
boꝛũ ſqualoꝛe cooꝑtus: vt ſuſpitioneʒ magis

qᷓ; intelligentiã lectoꝛi pᷣbeat.ad extremũ ĩfert.

Ego aũt ad hoc qͥd reſpõdebo? Manũ ponã

ſuꝑ os meũ:ſemel locutus ſũ.In ſecundo non
addã. Ecce Job noſter imaculatus:⁊ ſine äre⸗
la:et abſtinẽs ſe ab omni malo:q̃li fine iuſticie
coꝛonat᷑:vt miſericoꝛdia dei indigeat. Hoc ẽ il
Quis gloꝛiabitur
caſtũ ſe habere coꝛ: Aut qͥs confidit ſe mundũ

eſſe a peccato:? SFac qð ⁊ hic :nõ ꝓ impoſſibili:

H ꝓ difficili dixerit. Tolle ergo ſniaʒ:et rade ðᷣ
lbꝛo tuo:facilia dei eſſe mãdata Quod ſi illud

Johis apoſtoli apoſueris:mãdata eiꝰ non ſũt

grauia. Et de euangelio. Jugũ meũ ſuaue eſt.
⁊ onus meũ leue.Facile reuinceris: leuia eum

dirciſſe euangelij mãdata: ad cõparationẽ ſuꝑ⸗
ſtit onis iudaice:in qua varia cerimoniarũ ge

nera q̃rebãt᷑:que iuxta lram ⁊ apoſtoli dei ſen

tentiã nullus potuit explere. VUnde ⁊ in actibꝰ
apoſtoloꝝ ſcribit᷑:nunc ergo quid tẽptatis im
ponere iugũ ſuꝑ ceruicem diſcipuloꝝ:qð neq;
patres nr̃i:neq; nos poꝛtare potuimus: ſed ꝑ

gram dñi ihu ſaluari credimus: quẽadmoduʒ

⁊ illi Jacobus ſcribit apoſtolus. Si iudicas le
geuim: non es factoꝛ legis: ſʒ iuderx. Ille iudicat
ſegem: qᷓ dicit aliqͥd non iuſte pᷣceptum: ⁊ igno

rantiã nõ habere peccatũ.Et fruſtra offerri vi
ctimas ꝓ erroꝛe:qð peccati nõ habet ↄſtiẽtiã.

Meq; enim in lege ratio querit᷑:ſed auctoꝛitas

Igdẽ in eadẽ dicit epła. Ira viri iuſticiã dei nõ
oꝑpat᷑.⁊ qͥs noſtrũ carere poſſit ira: de qua ſcri

prum eſt. Ira ꝑdit etiã ſapiẽtes. Signiſicater
.; non iram dei: ſed iram viri poſuit. Ira enim

dei iuſta eſt.ira autẽ viri de ꝑturbata mente ꝓ
cedit. Unde ⁊ in pſalmo ðꝛ. Iraſcimini ⁊ noli⸗
te peccare.qui verſiculꝰ quẽ ſenſũ habeat:apo
ſtolus docet. Sol nõ occidat ſuꝑ iracundiã ve
ſtram: vt pctm oino ſit vłleuiter iraſci:iuſticia
aut irã celeri penitudine mitigare. Uñ ꝓ ocio⸗

Epla

—

H Fo. IXN
XVIII

ſo verbo reddituri ſumus rõnem in die iudicij
Et in eodẽ euangelio legimus: qͥ iraſcit᷑ fratri

ſine cauſa:reus erit iudicio.lʒ in pleriſq; codi⸗
cibus antiqͥs ſine cauſa additũ ſit:vt ſcʒ ine cũ

cauſa qͥdem debeamus iraſci. Quis hoiuʒ po⸗
terit dicere:ꝙ ira que abſc iuſticia eſt:in ſem⸗

piternũ vitio careat: Et iteꝝꝑ:ne gloꝛieris ĩ cra

ſtinũ. Neſcis eni quid adueniens pariat dies.

AVngde ſcriptũ eſt:ne beatuʒ dixeris quẽpiã añ

moꝛtẽ.qᷓ;diu eni viuimꝰ:in certamie ſumus: et
q;diu in certamic:nulla eſt certa victoꝛia. que

etiam apoſtolo foꝛtiſſime pliati: in futuro ſecu
lo reſeruat᷑. Oũs atq; ſaluatoꝛ ſub ꝑſona aſſũ⸗

pti homis loquit᷑. Inſipientiſſimꝰ enĩ oiuʒ ho-

minũ ſũ.⁊ nõ eſt homis pꝛudentia in me. Et in
Ix viij.pſalmo. Beus tu ſcis inſipientiãs meaz:

ſed fatuũ dei ſapientiꝰ eſt hominibꝰ. In Eccle
ſiaſte quoq; ſcriptuʒ eſt. In multitudine ſapi⸗

entie multitudo ſciẽtie.⁊ qᷓ addit ſciẽtiã: addit

doloꝛẽ intellectus:ꝙ ꝑfectiõe careat.Et ex eo
qð nouit:quãta nõ nouerit: ⁊ odio inqt habui
vitam: qm malũ eſt opus qð operoꝛ ſuꝑ terrã

oiĩa enim vanitas:⁊ pᷣſumptio ſpũs:nemo ſcit:

qͥd futuꝝ ſit.quia ſicuti eſt: quis annũciabit ei
Sunt iuſti:ad quos ꝑuenit quaſi opus impio
rum. Et ſũt impij:ad quos ꝑuenit quaſi opus
iuſtoꝝ.Moc iccirco ðꝛ: qꝛ certũ iudiciũ ſolius

dei ẽ: ⁊ q́s putamus iuſtos:ſepe peccatoꝛes in
ueniunt᷑.et qͥs ecõtrario peccatoꝛes: apud dei

ſciẽtiã iuſti ſũt:quãtũcũq; laboꝛauit homo:vt
inqͥrat: nõ reperiet Et ſi dixerit ſapiẽs.noſſe ſe
iuenire nõ poterit. Oiuz eni vnus occurſus ẽ:
coꝛdaq; filioꝝ hoĩiuʒ repleta ſũt malicia. ⁊ i cer

to ſtatu:q̃ grece cιιεοα dicit: muſce moꝛi⸗
ture: ſiue vt in hebꝛaico habet᷑:; monue demo⸗
liunt᷑:atq; coꝛrũpunt ſuauitatè olei.quis moꝛ⸗

taliũ aliquo erroꝛe nõ capit᷑: Quẽ hereticoꝝ ⁊
falſoꝝ dogmatũ venena nõ maculãte Cempꝰ
inqͥt eſt: vt incipiat iudicium de domo dñi.Si

aut pꝛimũ a nobis:qͥs finis eoꝝ qͥ non credunt

euãgelio: Et ſi iuſtus vix ſaluet᷑:impiꝰ⁊ pecca

toꝛ vbi parebit:? Certe iuſtus ẽ qͥ in die iudici

vix ſaluat᷑.ſaluaret᷑ aũt facile:ſi nihil haberet
macule.ergo iuſtus eſt i eo ꝙ floꝛet multis vir
tutibus:et vix ſaluatur in eo: quod in quibuſ⸗
dam dei indiget miſericoꝛdia.Quattoꝛ ſunt
turbationes:quibus genus vexatur humanũ
due pꝛeſentes :et due future.due bonoꝛum .et
due maloꝛuʒ. Egritudo que grece dicit Ann
gaudium qð illi Xρρ velAοVνπν vocant

G;qᷓ; n Aovi voluptas a pleriſq; dicatur. alte⸗
rum mali:alterũ boni:excedimuſq; menſuraʒ:
ſi gaudeamus ſuper his: que non debemus di

uitijs:potentia:thonoꝛibuſq;: inimicoꝛũ infeli:

citate: vel moꝛtibus.aut econtrario pſentium
maloꝛum doloꝛe cruciamur aduerſis: exilijs:

14

säsõä

Tars

auptate:langoꝛe: et moꝛtibꝰ õ
apo ſtolus fieri ꝓhibet.Et rurſũ ſi cupiamꝰ ea

que arbitram ur bona: hereditates:honoꝛes:

ꝓſperitates oiuʒz rerũ:⁊ coꝛpoꝛũ ſuauitateʒ.⁊

cetera:quoꝛuʒ pᷣſentia gaudio fruimur. ⁊ me⸗

guimus illa:que puramus aduerſa:qͥbus adꝑ
fectum carere iuxta Stoicos Zenonẽ videlicʒ

Chꝛyſippũ poſſibile ẽ.cui ſentẽtie omnis ſcri⸗
ꝓture ſancte cõſentit auctoꝛitas. Ande ⁊ Joſe

phus Machabeoꝛuʒ ſcriptoꝛ hiſtoꝛie:frangi

apo
ſcribit᷑ ic venit in teſtimoniũ: vt teſtimoniũ

venientẽ in hunc mundũ.

⁊ regi poſſe dixit ꝑturbatiões animi:nõ eradi⸗

cari.⁊ qͥnq; Thuſculanarũ q̃ſtionũ Ciceronis
libꝛis his diſputationibꝰreferti ſunt. ugnat
eni iuxta apoſtolũ aduerſũ nos fragilitas coꝛ⸗
Hoꝛis:⁊aſſpiritalia neqcie in celeſtibꝰ manifeſta
ſunt dicentẽ oꝑa carnis ⁊ oꝑa ſpũs:⁊ hec ſibiĩ
uicem aduerſant᷑:vt non qᷓ̃ volumus ipᷣa facia

mus.Si nõ qð volumꝰ facimus: ſed qð nolu⸗-

mus illud oꝑamur:quõ ðꝛ poſſe hoĩeʒ ſine pec
cato eſſe ſi velit: Ecce apłs. Omeſq; credẽtes

qð volũt implere nõ pñt.Charitas oꝑit multi

tudinẽ peccatoꝝ:nõ tã pᷣteritoꝝ qᷓ; pᷣlentiũ: ne
Vltra dei in nos manente charitate peccemus.
Qus ob rem de muliere peccatrice ðꝛ. Dimit⸗

tunt ei peccata multa. Ex quo itelligimꝰnõ no
ſtre ſolũ eẽ ptãtis facere qð velimus:ſed ⁊ cle

mẽtie. Si nr̃am adiuuet volũtatẽ deꝰ lux apel
lat᷑:⁊ tenebꝛe in eo ſunt vlle.qñ dicit nullas te⸗

nebꝛas in dei lumie repiri:oſtẽdit oia alioꝛum

lumina ali ſoꝛde maculari.Deniq; ⁊ apoſtoli
appellant᷑ lux mundi. Sed nõ eſt ſcriptuʒ:ꝙ in
ſtoloꝝ luce nulle ſint tenebꝛe.Et de Johe

phiberet de lumiĩie:vt oẽs crederent per illum.
Mon erat ille lux:ſed vt teſtimoniũ ꝑhiberet ð
lum ine. Erat lux vera:que illumĩat oẽʒ hoĩeʒ
Vnde ⁊ de eo ſcbtü
eſt.Qui ſolus habet imoꝛtalitatẽ:⁊ lucem ha⸗

bitat inacceſſibilẽ. Et certe legimus imoꝛtales

angelos:imoꝛtales thꝛonoſ:⁊ dñationes:cete
raſq; vtutes. Sed ſolus deus e ſt imoꝛtalis.qꝛ
non eſt per gram vt cetera:ſᷣ per naturã. Quã
ob cauſam idem apoſtolus ſcribit. Deum ſolũ
eſſe ſapientem. Cum ⁊ Salomõ ⁊ multi alij ſã-
cti ſapientes vocent᷑.Et dicatur iuxta hebꝛai⸗
cum ad pᷣncipem Tyri: Sapiẽtioꝛ Daniele es
tu?: Quomodo ergo ſolus lux:ſolus imoꝛtalis
⁊ ſolus ſapiens apellat᷑: cum multi imoꝛtales
et luces ⁊ ſapiẽtes ſint: Sic ꝑfectio homis:nõ
ex natura:ſed ex gratia veniẽs:imꝑfectos eos
qͥ ꝑfecti vident᷑ eſſe demõſtrat. Quod aüũt ſcri
ptum ẽ Et ſanguis ieſu filij eius mũdat nos ab
oĩ peccatoꝛtã in ↄfeſſione baptiſmatis:qᷓ; i cle⸗
mentia plenitudinis. Sʒ aliud ẽ mũdari a deo
aliud ꝑ ſe eſſe ſine vitio. Juxta illud Job. Lu⸗
na nõ plẽdet:⁊ ſtelle nõ ſũt mũde iĩ ↄſpectu eiꝰ:

8

Sᷓto magis hõ putredo:⁊ filius hols vermis. .

Hine eni os obſtruit᷑: ⁊ noxiusẽ mũdus deo

qꝛ ex ↄꝑibus legis non iuſtiſicabit᷑ oĩs caro co

ram eo:nullaq; diſtaãtia eſt ꝑſonaꝝ. Oẽs enim
peccauerüũt:⁊ indigent głia dei:iuſtiſicati gra⸗

tis ꝑ gr̃am ipᷣius.Sinautẽ ſcribit:exiſtimam⸗

fide iuſtificari hoiem ſine oꝑibus legis: ſiqͥdeʒ
vnus ẽ deus:qͥ iuſtiſicat circũciſionẽ ex lege:⁊
pᷣputiũ ex ſide.Manifeſte oſtẽdit :nõ in hois
merito:ſed in dei gra eẽ iuſticia: qͥ ſine leg ope

ribus credẽtiũ ſuſcipit fidẽ. Vñ ſequit᷑:pecca⸗

tũ nr̃i nõ dñabit᷑.Cur: qꝛ non eſtis ſublege:ſʒ

ſub gra. Mon eni volẽtis:neq; currẽtis:ſed mi

ſerentis eſt dei. AUnde ⁊ gentes qᷓ non ſectabãt᷑

iuſticiã cõpꝛehenderũt iuſticiã. Juſticiã auteʒ

ex fide. Iſrael aũt ſequẽs legem iuſticie:ĩ legẽ
iuſticie nõ ꝑuenit:qm non ex fide:ſed ex oꝑib⸗

offend erũt in lapidẽ offenſionis.Finis eni legl
xpᷣs ad iuſticia oi credẽti. Cũcte ꝓpeeple apo
ſtoli hoc habẽt pncipiũ. Gꝛatia vobis ⁊ pax a

deo pfe ⁊ xpᷣo ihᷣu dño nr̃o.Et ſimili fine clau⸗

.

dunk. Ad CLoꝛinthios qͥʒ ſcribit᷑ At nõ indige

atis vlla donatiõe:expectãtes reuelationẽ dni

nxr̃i ieſu xpᷣitͥ ⁊ cõſirmabit vos vſq; in finẽ ſine

crimie:in die dñi nr̃i ieſu xpᷣi.lʒ ergo nulla indi
geamus donatione: tamẽ expectamus reuela⸗
tionẽ dñi nri ihu xpᷣi:qui tũc nos in oĩbus ↄſir
mabit:a oſtẽdet ſine crimine:cum dies dñi nr̃i
ihu xpᷣi:⁊ mundi finis aduenerit:vt nõ gloꝛie⸗

tur oĩs caro in ↄſpectu eius. Paulus platauit
Apollo rigauit:ſed dominꝰ incrementũ dedit

ergo neq; d plantat: neq; qui rigat eſt aliquid:
ſed qui incremẽtũ dat deus.ipᷣius eni agricul⸗
turatipᷣius ediſicatio ſumus. Juxta gratiã dei

qua ſapiẽs architectus ponit fundamẽtũ.No

lite inquit voſmetipᷣos deciꝑe.Si qs ſapiẽsẽ
in vobis in ſeculo iſto:fatuus fiat:vt ſit ſapiẽs

Sapientia eni mundi ſtulticia eſt apud deum.

Dñs cognoſcit cogitationes hominũ:qꝛvane
ſunt.⁊ iteꝝ. In nullo eni mihi conſcius ſũ:ſed
nec i hoc iuſtiſicatus ſum:quia qui me iudicat᷑

dũs eſt. Dicit᷑ ⁊ vobis:qͥ ſine peccato vos eſſe

dicitis:q habetis:qð non accepiſtis: Si aũt
accepiſtis:qͥd gloꝛiamini: qſi non acceperitis:
Dam ſaturati eſtis:iam diuites facti eſtis.⁊ vt
ciamustnon ex nobis:ſed ex dei cũcta pẽdere
iudicio:veniam inqt citius ad vos:ſi dñũs vo⸗
luerit.qui eni dicit veniam ad vos ꝛoſtendit ſe
velle:monſtrat cupere:ꝓmittit aduentuʒ. Sʒ
vt cautius hoc loquat᷑ infert ſi dominꝰ volue/
rit. ſi qͥ eni putat qͥd noſſe: necduʒ nouit ſicut
noſſe opoꝛtet.vas electiõis humilitate deiectꝰ
imo conſcientia fragilitatis ſue loquitur. Ego
ſum minimus apoſtoloꝛuʒ:qui non ſum dignꝰ
vocari apoſtolus.quoniaʒ perſecutus ſum ec⸗
cleſiam dei:gratia autem dei ſum id quod ſum

A
4
“

C

gori

llu

fadeie
ſolisl
ſettau
gueme

cama

Uin.E
eplta

nanoſt

ſros
hoexo
fgkerta
ſcennn
gquine⸗
ro ler
liomo
lſeni.
Hibus:
la Chꝛ
ſactus,
gvepol
ec
repoor
bus:e
exſide
looie
chꝛiſtea
Heca
lleco
lent in
1yelle⸗
ſiciam:
ſtnso
niakinxi
derſe

onuicen

og:rcu
poleltate:

lesgrge
Detiorgn

fiihenap
notheede
Vnauu
W
ſſt er
ſriroer
ſuannl
lilliusg
herben
oſtolie
nbin
degpo
nbeh⸗
nlhangs

nn
Pim
dcde⸗
NHutn
ſtkengn
netſcingr⸗
gsſig
ſmnilge⸗
irlge
lantper⸗
Kihee
masſäi
imſani
cinm
Biktieite

Ueſtige
gig

uafin
e echenp⸗
nborgar⸗
Aſiniſtech⸗
bi Aiͤrei
Greuciged
öeiſr
Fergonlunt
pecannsnat:
nos nechf⸗
Edisii
neni nicr
Paluſiu
ncnnidd
ingatcut
k
. ngemi
ütmamtük
ge Slti
innhlni
uchntden
stüghl

Picntusſt d

unüteile
emuru
cgin
ſimuntie
ugin ſtln
Kpänſi
a 4

X

Tractatus II

a gratia ipius in me vacua non fuit: ſed omni⸗

bus illis amplius laboꝛaui.non ego aũt: ſ̊ gra
tia dei que mecuʒ eſt. dicit ſe plus omnibꝰ apo
ſtolis laboꝛaſſe:ſtarimq; laboꝛẽ ſuum ad dei re

fert auxiuum. Mon ego inquiens :i5ᷣ gratia dei
que mecum ẽ.ſicut ⁊ in alio loco loquit᷑. YFidu
ciam autẽ talem habemus per ihm xpᷣm ad de

um. MNon quia ex nobis ipᷣis ſufficiẽtes ſimus

reputare aliquid: quaſi ex noſtro ſed ſufficien
tia noſtra ex deo eſt: qui ⁊ dignos nos fecit mi
niſtros noui teſtamenti. Non eni iuſtiſicat᷑ ho

mo ex opibus legis niſi per fidẽ ihu xpᷣi. vnde

infert ⁊ nos ĩ ieſum chꝛiſtũ credimus:vt iuſti⸗
ficemur ex fide chꝛiſti ⁊ non ex operibus legis.
quia ex opibus legis non iuſtiſicabitur vĩs ca⸗
ro.ſi eni ex lege iuſticia.ergo xpᷣs ſine cauſa G-⸗

tis moꝛtuus eſt: in lege maledictio eſt Scriptũ

eſt eni. .aledictꝰ omis qui non ꝑmanet i om

nibus: que ſcripta ſunt in libꝛo legis: vt faciat

ea. Chꝛiſtus nos redemit de maledictiõe legis

factus ꝓ nobis maledictio. Si eni data eẽt lex

que poſſet viuificare: vere ex lege eſſet iuſticia

Sed cõcludit ſcriptura omnia ſub peccato: vt

repꝛomiſſio ꝑ fidem ihu chꝛiſti daret̃ credenti

bus:lex ergo pedagogus noſter fuit i xpᷣm: vt

ex fide iuſtiſicemur. Unde addit: ⁊ vno vſicu⸗
lo oia compꝛehẽdit: dicens. Euacuati eſtis in

chꝛiſto:qͥ in lege iuſtiſicamini:a gra excidiſtis.

Hec cuncta ꝑcurro: vt oſtẽdam a nullo legem
eſſe cõpletã:⁊ per legem mãdata omia que ↄti

nenfk in lege. Beus eſt eni qui oꝑatur in nobis

2 velle ⁊ perficere laboꝛat apoſtolus :iuxta iu⸗

ſticiam: que in lege eſt: ſine querimonia cõuer
ſatus:omia ꝓchꝛiſto ducit qſquilias.vt inue⸗
niat᷑ in xpᷣo non habẽs ſuã iuſticis: que ex lege

ſed q̃ ex tide xp̃i eſta deo. Añ ſcribit ad Thelſ⸗
ſalonicenſes. Fidelis autẽ eſt dũs: qui vᷣuabit

vos:⁊ cuſtodiet a malo:ergo nõ liberi arbitrij

poteſtate:ſed dei clementia cõſeruamur Ac ne

putes argumẽtationibꝰ vanis que mouent au
diẽtib?queſtiones: veritatẽ ſidei poſſe ſubuer⸗
ti:idem apoſtol“ ſcribit ad Limotheũ. O Ti⸗

mothee depoſitũ cuſtodi:deuitãs Pfanas vo⸗

cum nouitates: otradictiões falſi nois ſcien⸗
tia:quã q dam ꝓmittentes circa ſidem erraue⸗

rũt. Honitas eni a miſericoꝛdia ſaluatoꝛis no
ſtri:nõ ex oꝑibus iuſticie que fecimus: ſed ſᷣm
ſuam miſericoꝛdia ſaluos nos fecit:vt iuſtiſica
ti ilius gra:heredes ſimus vᷣm ſpem vite et᷑ne
Hec bꝛeuiter q̃ſi ex latiſſimo atq; puicherrimo

apoſtolice doctrine pꝛato carpſimus: vt dure
frõtis impudẽtia cõterat᷑. Crãſeamꝰ ad enãge

lia:⁊ apoſtolicos igniculos clariſſima xpᷣilam
pade cõpleamꝰ. Omnis ait qͥ iraſcit᷑ fratri ſuo
ſine cauſa:reus erit iudicio.Qui auteʒ dixerit
racha:qð interpᷣtatur vanus ⁊ abſq; cerebꝛo:

Fo. LXX

gelici ſenatus. Qui auteʒ dixerit fatue:reꝰ erit
gehẽne ignis Quis nr̃jm põt huic vitio nõ ſub

iacere:cum etiã ꝓ ocioſo verbo reddituri ſimꝰ
rõnem in die iudicij? Si ira ſermonis iniuria

atq; interdũ iocus iudicio:cõcilioq;:⁊ gehẽne

ignibus delegat: ad merebit᷑ turpium reꝝ ap⸗
petitios⁊ auaricia: que radix eſt oiuʒ maloꝛuzʒ

Si inqͥt offers donũ tuũ ad altare.⁊ ibi fueris

recoꝛd atus qꝛ frater tuꝰ habet aliquid aduer⸗
ſus te: dimitte ibi donũ tuũ ante altare: ⁊ vade

bᷣmũ recõciliari fratri tuo:æ tunc veniens offe⸗
res munus tuũ. MMee eſt ptãtis:vt nõ habeaʒ

aliqͥd cõtra fratrẽ meum. At aũt ſlle aduerſus

me habeat: aut nõ habeat:in illius volũtate cõ
ſiſtit. Quid ergo faciã:ſi reconciliari noluerit:

obſecrem: flectam genua: ſed audire ↄtemnet.
an obtoꝛto collo nolentẽ in ius amicitie traha⸗
Et que eſt maioꝛ inimicitia: q; amicitias nece!
ſitate ſociare? Neq; eni dixit roga eum: vt tibi
cociliet᷑:ſed recõciliari pᷣmũ fratri tuo:⁊ ſic of⸗
feres manus tuũ ad altare. Nõ ꝙ impoſſibilia

deus pᷣcepit:ſed intantũ patiẽtie culmẽ aſcẽdit

vt ꝓpe impoſſibilia ꝓ difficultate nimia pꝛece

piſſe videat᷑ ad deſtruẽdã ſniaʒ tuam: qua ſcri

bis facilia eſſe dei mãdata. Scãdalizãtem ma⸗
nuin:oculũ: ⁊ pedẽ iubemur abſcidere.Eſto ꝑ
tropologiã dictũ ſit ꝓ amiciſſimis?: ⁊ ꝓꝑ conlſan⸗
guineis: ⁊ fraterno nobis vel coniugali amoꝛe
ſociatis: facile ne arbitramur ob quaſdã offen⸗
ſas: tantã ſubito abſcidere charitatẽ: Quodq;
dicik. Sit vᷣmo veſter:eſt eſt:nõ nõ: qͥd autem

amplius eſt:ex malo eſt.foꝛſitan de vra ſchola

reꝑiatur: qui nũqᷓ; mentitus ſit: nec audieritii
lud ꝓpheticũ ⁊ apoſtolicũ Ego dixi in exceſſu
mentis mee: omnis homo mendax. Et neſciat

ſcriptũ in alio loco.Os qð mentit᷑: occidit ani

mã. Aerberanti maxilta :alterã iubemur o

nere. Zollenti tunica:etiã palliũ cõcedendũ ẽ.
Angarianti ſe mille paſſibus:ↄuobꝰmilibꝰcol

la pᷣbenda ſunt. Petenti le: da. ⁊ volẽti a te ac

cipere mutuũ:ne aduertaris. Si duos nũmu:
los habuero:⁊ alius popoſcerit:aut daboipſi

et mihi mendicandum erit. aut ſi non dedero:
trãſgreſſoꝛ legis inueniar. Illud autẽ quod di

cit᷑. Diligite inimicos veſtros: bñfacite his qͥ
oderunt vos:⁊ oꝛate ꝓ pſequẽtibus et calum⸗

niantibus vos. Foꝛſitan in vro cetu inuenit᷑

apud vos rara auis eſt. Qui peccata ſimplicit᷑
ↄfitent᷑ inerent᷑ humilitate clemẽtiam ſaluato
ris Quodq; ſequit᷑. Cauete:ne iuſticiã hoc eſt
elemoſynã veſtrã faciatis coꝛam hominibꝰ: vt
videamini ab eis. Neſcio qͥs poſſit implẽ. Ad
largiendũ fruſtũ panis ⁊ binos nũmulos pꝛe⸗

co cõducitur.a extendentes manũ huc illucq;

circũſpicimus.que ſi nullus viderit: ↄtractioꝛ⸗

reus erit cõcilio:haud dubiũ qͥn ſanctoꝝ ⁊ an⸗

Aars

fit. Eſto vnus de mille inueniat᷑:qui iſta nõ fa⸗
ciat. Reſpõde queſo:vbi ſunt facilia mãdata⸗

Nolite inqͥt ſoliciti eſſe de craſtino. Craſtinus

eni dies ſollicitus erit pꝛo ſe. Sufficit dei mali
cia ſua. Qos de craſtino nõ cogitatis: ⁊ inſtar
auiũ pᷣſentibus ↄtẽti eſtis.quoꝝ epiſtole bibli
ne volitant trãſ flumina ethiopie:vt inter ſimi
as ⁊ pauos noua ð ophir Salomõi dona mitt

tant᷑. Ais audire facilitatem pᷣceptoꝝ dei: au⸗

ſculta qð dici᷑. Quã arcta ⁊ anguſta via eſt: qᷓ
ducit ad vitã: ⁊ pauci ſunt:q̃ͥ inueniũt eã.Non

diyxit: qui gradiũf̃ ꝑ eam. Hoc eni difficillimũ

?. Sed qͥ inueniũt. Pauci eni inueniũt:⁊ mul⸗
to paucioꝛes ingrediunt᷑ ꝑ eam. YFilius inquit
hois non habet vbi caput ſuũ reclinet. Qui di

it in Eſaia. Suſcipite laſſũ: et hec eſt requies

mea.ſi non habet vbi caput ſuũ rechnet ⁊ quo

reqeſcit:dicẽs in alio loco. Suꝑ quẽ reqͥeſcam
niſi ſuꝑ humilẽ:⁊a qͥetum: ⁊ trementẽ vᷣba mea

vbi eſt mãdatoꝝ facilitas: Multi hoc qð ſcri

ptum eſt. Non veni vocare iuſtos:ſed peccato
res ad penitentiã:ſimpliciter accipiũt:iuxta il⸗
lum ſenſũ: non indigẽt ſani medico: ſed hi qui
male habẽt.Alij vo interpᷣtant᷑ coactius.non
veni vocare iuſtos.nullus eni ad ꝑfectuʒ iuſt⸗
eſt. ſed ex aliqua parte peccatoꝛ. ſʒ peccatoꝛes
quibus mundus refectus eſt:dicente Bauid.

1

gnus: crux xpᷣi facllis eſt Nudum poſt chꝛiſtũ

pergere ludus eſt:iocus eſt. Et vbi pᷣmia q̃ dif
ficultate ſuꝑata querunt. Mon colligunt᷑ ʒiʒa.
nia in pᷣſenti ſeculo:ne ⁊ frumentũ pariter era⸗

tur:quãdo iuſti fulgebũt qſi ſol Et egrediẽtur
angeli:⁊ ſeꝑabunt malos de medio iuſtoꝛum.
Petrus mergit᷑:⁊ meret᷑ audire.modice fidei
quare dubitaſti:Si in illo modica ſides:i quo

dicetur. palea dominica futuro iudicio reßua⸗

magna ſit neſcio. De coꝛde inquit egrediũütur

cogitationes peſſime homicidia adulteria foꝛ⸗
nicatiões furia falſa teſtimonia blaſfemie. hec

ſunt que coinqnant homines: ꝓcedat quii coꝛ

de ſuo hec non eſſe teſtet᷑: ⁊ plenam in coꝛpoꝛe
iſto moꝛtalium iuſticiam conſiteboꝛ.Qui vult
inqt ſaluare animã ſuam perdet eaʒ: ⁊ qui per
diderit anims ſuam ꝓpter me: ſaluã faciet eaʒ
Hec ſunt facilia mandata. Iterũ dico:ve mun
do ab ſcandalis.neceſſe eſt eni vt veniãt ſcãda
la. Et ꝓpterea in alia loco ſcriptum ẽ. In mul

tis offendimus:ſiue erramus omes: nõ pauca

Saluũ me fac dñe:quoniaʒ defecit ſanctus: 2·

coꝛrupti ſũt:⁊ abominabiles facti ſunt in adin

uUentionibꝰ ſuis. Oẽs declinauerunt: ſimul in⸗

utiles facti ſũt:non ẽ qͥ faciat bonũ:nõ eſt vſq;

ad vnuʒ. Molite inqͥt poſſidere aurum:neq; ar

gentũ:neq; pecuniã in ʒonis veſtris:non perã

in via:non panẽ:neq; duas tunicas:neq; calci

amenta:neq; vgam.Hec inqes pᷣcepta apoſto

lica ſunt. Et certe Petrus apoſtolꝰcaligas ha
duiſſe narrat᷑:dicente ad eũ angelo: pᷣcinge te:
⁊ calcia te caligis tuis.duas aũt tunicas:vt de

ceteris taceaʒ:puto ꝙ ⁊ ego ⁊ tu poſſideamus

ſi ñ amplius non habemus:hec dico. Et itex
iterũq;:ac ꝑ fingula ingeram:vt erubeſcas ad

ſniaʒ ſuã:facilia dei eẽ mãdata. Fratrẽ tradet

frater in moꝛtẽ: ⁊ pater filin.cõſurgẽt filij ↄtra

parentes:⁊ interficiẽt eos ⁊ eritis inqͥt odio cũ

ctis homiuibꝰ ꝓpter nomẽ meũ.⁊ qꝛ facilia inſ
ſerar:⁊ ſclebat facile ea poſſe cõpleri: ꝓpterea

pleuerauerit vſq; in finem hic ſaluus erit.Nõ
veni inqᷣt pacem mittere ſuper terram: ſed gla
dium. veni diuidere hominẽ ↄtra patrem ſuũ
⁊ filiam cõtra matrẽ:⁊ nurũ cõtra ſocrũ. Et ne

yt rei facilitatẽ oſtẽdere copulauit dicẽs.QAui

omia ꝑcurrẽdo:longioꝛẽ ſentẽtiã facerer: vno

cũcta ſermone cõpꝛehẽdit dicens. Inimici ho
minis domeſtici eius.Cunq; poſuiſſet:qͥ amat
patrẽ aut matrẽ ſuꝑ me:non eſt me dignus Et

qui amat filium aut filiã ſuꝑ me:non eſt me di⸗

peccata: ſed multa: nec quoꝛundꝗ: ſed omniuʒ

poſuit. Omnes eni que ſua ſunt q̃runt: ⁊ non

giſtri quaſi homis bonitas refutat᷑.in lege do⸗
ctiſſimꝰ:oĩa feciſſe ſe dicit.quã ob rem et amat

a dño.Et tñ plenam iuſticiam nõ habet: q. no

luit ſubſtantiã ſuaʒ pauꝑibus erogare. Vnde

ea que dei ſunt vnus bonus deus dicit᷑: ⁊ ma·

difficultas difficultati: imo impoſſibile ĩpoſſi⸗

bili tunc cõparat᷑:qꝛ nec camelꝰ ingredi poteſt
ꝑ foꝛamen acus:nec diuites ꝑuenire ĩ regna ce
loꝛũ.Quis noſtrũ nõ lauat exterioꝛa calicis et
parapſydis:⁊ iterioꝛa habet nequaqᷓ; ſoꝛdibꝰ
inqͥnata:Quis ſepulcroꝛũ extrinſecus dealba
toꝛum poteſt ſunilitudinẽ declinare: Me ⁊ no⸗

bis dicat ieſus.de foꝛis dem videmini homi-

nibus iuſti. Intus autẽ pleni eſtis hypocriſi ⁊
iniqtate: qᷓ;uis ⁊ alijs vitis carere poſſumus.
Hypocriſeos maculã hr̃e nõ poſſe:aut pauco⸗
rum eſt aut nulloꝛũ. Pater inqt ſi poſſibile eſt

tranſeat calix iſte ame Verũtamẽ nõ ſicut ege

volo:ſed ſicut tu vis pater. Filius dei qͥ dixit.

Et facta ſunt:mandauit: ⁊ creata ſunt omnia.
Scðm hoc ſilius homis dicit᷑ ſniaʒ tẽperat.
NPater ſi poſſibile eſt. Aerũtamẽ nõ ſicut ego

volo:ſed ſicut tu.Et Critobolus me adducto

ſuꝑcilio loquit᷑. Poteſt homo ſine peccato eẽ
ſi velit.Apoſtoli audiũt.Sic non potuiſtl vna
hoꝛa vigilare mecum. Non dixit. Moluiſtis.
Sed non potuiſtis.Apoſtoli mei vna hoꝛa vi
gilare nõ poſſunt:ſomno meroꝛe:⁊ carnis fra⸗
Olitate ſuꝑati.⁊ tu potes lõgo tꝑe oĩa peccata
ſuꝑare?: Marcus euãgeliſta ſcribit de domio.
Et nen poterat ibine vns qͥdẽ facere vᷣtutẽ:ni
ſi paucis egrotantibꝰ manus imponẽs ſanauit
cos:⁊ admirabat᷑ ꝓpt᷑ icredulitatẽ eoꝛũ.Dñs

ſererl

Mere.

Nadve
ſoeaui
othoi⸗
lobaie
Hortatr
flusop
volum
faereit
WMoßt

pterrit⸗

Muslu
ertan

cyospl
mltasde
mufreg

odor
oel
ſtolos
nus:
gueo
direre
um po⸗

nen. .

ſe nq⸗
codiclbu
ſebl,,
nliteis⸗
ſcecoꝛd
gehten:n

eg Gecut

ſtnruett.
ſandeio
Uchiuſtict
fehuereno
ſtus eſt,r

ſtapiane

Nichpaſe
dicscn
nonpoſen
mheben
cdeTac
Cectatgi
Noloqui
lnatici
0s llos:
llerür. E
Aunen⸗
0plerigen

tacznei
eſllifrte
enidoſenm
inwenäſit
npumi Pn
0fhes. ſopale
mi:demi,
ntärum:nu
deusdicknt
efunnt inle⸗
niohnenani
mnöhean
userogar i

inpoſkieſc⸗⸗

mebngräſet
Speneitge⸗
tertnon alas
Nnre; luß⸗
unndasdelbe
nnad Neine⸗
ndninben⸗
nckslſei
Garnr olmn

dleunn,

jſpoſce
ͤſu⸗

nerN.

tounſhn
daifizint
tininſllen
ctonetend
oſrſtn
uuſi,
Gnn e

Tractatus II

dicit non potuiſſe in naʒareh ne vnam qᷣdeʒ fa

cere vtutem.⁊ infidelitatis aliene ſtupoꝛe reti-⸗
netur: ⁊ vos poteſtis om̃e qð vultis. Deniq; i
cõſequentibus ſcribit᷑.Abijt in finibus Tyri
Sidonis: ⁊ ingreſſus domuʒ neminẽ volebat

ſcire: ⁊ latere non potuit. Vere vtiq; cupiebat
latere.Et qð cupiebat:q̃re facere non poterat

vt aduentu ſuo oĩuʒ ↄſciẽtiã declinaret: Que⸗

ris cauſas cur latere nõ potuerite Cogita aſſũ⸗
pti hoĩs veritatẽ: ⁊ oĩ carebis ſcãdabo. Si fili⸗
us dei aliqͥd i carne ⁊ ꝓpter carnẽ no potuiſſe

narrat᷑: nos qͥ toti carneiſumꝰ: ⁊ quotidie ſpi⸗
ritus oꝑibus repugnamꝰ ↄtra apki ſniam que
volumꝰ cũcta faciemꝰ: Petrus apis tria vult

facere in mõte tabernacula.vnũ dño: alterum
Moyſi:tertiũ helie:neſciens qͥd loqt timoꝛe

pterritꝰ.⁊ nos pythagoꝛice philoſophie ructa

mus ſuꝑbiam. de die ⁊ hoꝛa ↄſumationis vlti
me: a angelos celoꝛũ ⁊ filiũ ignoꝛare reſpõdit:

2 vos plenã ſcientiã pollicemini. Carnis infir⸗
mitas deo habitatoꝛe gaudebat: tamẽ mẽſu
ram fragilitatis ſue excederenõ potuit. vtnõ
TœRoxciVid eſt. putatiue iuxta veteres here

ticos: ſʒ vere dei filiꝰ hois filius crederet᷑ Apo

ſtolos parũper relinquẽs cecidit in terram ꝓ⸗
nus: T oꝛabat dicens. Cater ſi poſſibile ẽ. Cur
queſo ſentẽtiaʒ ambigẽter expᷣmebat:qui ĩ alio

dixerat:que apud hoĩes impoſſibilia: apð de⸗

unm poſſibilia ſũt: Sed hõ paſſurus hois loqᷣt
vbis. Ille dicit. Si poſſibile eſt: vna hoꝛa pᷣte
reat. Tu dicis poſſibile eſt oĩ tꝑe peccata vita⸗
re. In qͥbuſdã exemplaribꝰ et maxime in grec
codicibus: iuxta arcũ in fine eius euãgelij
ſcribit᷑. Roſtea cũ accubuiſſent vndecim appa

ruit eis is:⁊ expꝛobꝛauit incredulitateʒ ⁊ du

riciẽ coꝛdis eoꝛũ.qꝛ his qͥ viderant eum reſur⸗

gentem:nõ crediderũt.⁊ illi ſe atiſfaciebãt dice⸗

tes. Seculũ iſtud iniq̃tatis ⁊ incredulitaij ſub⸗
ſtantia eſt:que non ſinit per imundos ſpũs ve

ram dei appꝛehẽdi vtutem.iccirco iam nunc re

uela iuſticia tuã.Cui ſi cõtradicitis:illud certe
renuere nõ audebitis. Mũdus i maligno po⸗
ſitus eſt.⁊ ꝙ dñm ſuũ ſathanas tẽptare auſus

ſii:⁊ victus atq; cõfuſus receſſerit vſq; ad tpᷣs

vtiq; paſſionis.Et ſucceſſoꝛ Jouiniani audet

loqͥ eos qui plena fide baptiſma cõſecuti ſunt:
non poſſe temptari: imo alijs verbis poſſe ho⸗
minẽ baptiʒatũ ſi voluerit: nequaqᷓ; vltra pec⸗

care Zacharias iuſtus audit ab angelo: qꝛ nõ
credidiſti verbis meis:eris tacens:⁊ non pote

ris loqui vſq; in diem natiuitatis eius. Pater
Lunatici ð apoſtolis loquit᷑. Rogaui diſcipu
los tuos:vt eijcerẽt eũ.id ẽ.demonẽ:⁊ non po
tuerũt.Et ipᷣi diſcipuli interrogãt ſaluatoꝛem

Quare nõ potuimꝰ eijcere ulũ?⁊ audiũt ceteri

ꝓpter ineredulitatẽ veſtrã. Cur qᷣſo:qꝛ omnia

Fo. LXXI

poſſe dño ſeruabat᷑: intrauit cogitatio in apo⸗
ſtolos:q̃s eoꝝ maioꝛ eſſete Et emẽdant᷑ doctri
na ſaluatoꝛis: dum minimꝰ maioꝛ agnoſcit᷑: et
humilitas ſublimitate mutat᷑. Mon recipit᷑ ab
vꝛbe ſamaritanoꝝ:qꝛ facies eiꝰ erat ciuis hie⸗
ruſalem. Jacobꝰ ⁊ Johes vere filij toꝛnitrui:⁊

zeli ardoꝛe feruentes. OPbhinees ⁊ Helias ignẽ
de celo deducere cupiũt: ⁊ coꝛripiũt᷑ a domio.

Qui vtiq; nõ coꝛriperẽt᷑:ſi abſq; erroꝛe voluil
ſent. Ibãt cũ illo pli:hoc ẽ cſᷣ dño:qͥ couerſus
dixit. Si qͥs venit ad me: ⁊ nõ odit prem ſuũ ⁊
matrẽ ſuã ⁊ vxoꝛẽ ⁊ filios ⁊ frẽs ⁊ ſoꝛoꝛes:ĩſuꝑ
⁊ aiaʒ ſuã:nõ põt meꝰ eſſe diſcipulꝰ. Et in hoc
loco iemerarijs ꝓclamabo: põt hõ ſi velit oia
peccata vitare:facilia ſũt madata eius. q merẽ
tur audire a dño ſaluatoꝛe. Vos eſtis: quiiu⸗
ſtos vos eẽ dicitis coꝛaʒ hoibꝰ. Deus autẽ no
uit coꝛda veſtra.qꝛ quod apud homies excel⸗
ſum eſt:abominabile ẽ coꝛaʒ deo. Impoſſibile
inqͥt ẽ vt ſcãdala non veniant: puto ꝙ peccatũ
ſcãdalum ſit:qð ꝑ ſcãdalum venit.Niſi falloꝛ
eni G ο ο αανN NαX ο οaανπρd grecos ex
offenſiõe ⁊ ruina nomẽ accepit. ꝓpterea i mul⸗
tis offendimꝰ oẽs:fac vt non coꝛrueirm. certe
offendi: ⁊ nõ in vno:ſed in pluribꝰ.arbitroꝛ ꝙ
⁊ in aliquo offendiſſe:peccatũ ſit.Dixerũt do⸗

mino apoſtoli: Auge nobis fidẽ Qui reſpõdit
ceis. Si haberet fidẽ qſi granũ ſynapis:qd vti
q minimũ eſt oiuʒ ſeminũ. ⁊ Critobolus me?
fidei nobis mötibus itumeſcit. Dicebat auteʒ
inqͥt ⁊ parabolaʒ illis ꝙ ſemꝑ opoꝛtet oꝛare: ⁊

nunqᷓ; deſicere. YFruſtra ſemꝑ oꝛamus:ſi inno
ſtro arbitrio eſt facere qd volumus.Dixerunt
apłi.⁊ qͥs põt ſaluus eſſe:Aludiunt a dno:que
impoſſibilia ſũt apud hoies:poſſibilia apð de
um ſunt. Ergo aliqua qᷓ apud homies impoſſi
bilia ſunt: certe ea eſſe poſſibilia. ex eo oſtedit᷑:
ꝙ apud deũ poſſidilia ſunt.ſit ergo ⁊ apð deũ
poſſibile:homini ſi velit domare impeccantiaʒ
non ip̃ius merito: ſed ſua clementia: ⁊ apð ho
mines nequaqᷓ; poſſibile liberi aribitrij ptate:
qð nutu donantis accipit᷑ Mon ſufficit apoſto

ſtolis dudum ſupꝑ dignitate queſiſſe: qs eoꝛuʒ

maioꝛ eſſet. Sed in ipo neceſſitatis ⁊ paſſionis
articulo ſcribit᷑ de eis.Facta eſt autem cõtẽtio
inter illos:qͥs illoꝛũ maioꝛ eſſet.Optimũ reue⸗
ra tẽpus inſtantẽ cruce de dignitate cõtẽdere.
Simon inqͥt Simon: ecce ſathanas expetiuit
vos:vt cribꝛaret ſicut triticũ. Ego aũt rogaui
pꝛo te: vt non deficeret fides tua :et certe iuxta
vos in apoſtoli erat poſitum ptãte: ſi voluiſſet

vt non deficeret fides eius: qua vtiq; deficiste

peccatũ ſubingredit᷑. In qbuſdã exemplaribꝰ

tã grecis qᷓ; latinis inuenit᷑:ſcribẽte Luca.Ap

paruit illi angelꝰ de celo cõfoꝛtas eum· Haud
dubiũ: àn dominũ ſaluatoꝛẽ. Et facre iagonia

ꝓlixius oꝛabat. factuſq; eſt ſudoꝛ eiꝰ:ſicut gut

te ſanguinis decurrẽtis ĩ terrã. Saluatoꝛ i paſ⸗
ſione ab angelo confoꝛtat᷑.Et Critobolꝰmeus
nõ indiget auxilio:habẽs liberi arbitrij ptãteʒ
⁊ tam vehemẽter oꝛabat:vt gutte ſãguinis ex
