per manuũ impoſitionẽ ⁊ inuocationẽ ſpũſſan
cti:ſciens ab hereticis ſpiritũſanctũ non poſſe

cõferri. Oꝛtho. Oẽs pꝓpoſitionũ veſtra⸗

rum calles ad vnũ cõpotum cõfluũt: ⁊ pauido
rũ moꝛe ceruoꝛũ dum vanos pennarũſ euuatis
volatus foꝛtiſſimis rhetibus implicamini Nã

cum in patre ⁊ filio ⁊ ſpũſancto baptiʒatus ho

mo templuʒ dñi ſiat: cum veteri ede deſtructa
nouũ trinitatis delubꝛuʒ ediſicet᷑:quõ dicis ſi⸗

ne aduentu ſpũſſancti apud arrianos peccata
poſſe dimitti?: Quomodo antiquis ſoꝛdibꝰ ani
ma purgat᷑:que ſanctũ non habet ſpiritũ: Ne
qʒ eni aqua lauat animã: ſ̃ pᷣus ipᷣa lauat᷑ ſpiri
tu:vt alios lauare ſpiritalit᷑ poſſit. Spũ s inqͥt

QMoyſes dñi ferebatur ſu per aquas.Ex quo
apparet baptiſma non eſſe ſine ſpirituſancto.

Bethſaida lacus iudee:niſi ꝑ aduentum ange

li debilita coꝛpoꝛaliter mẽbꝛa ſanare non pote
rat. Et tu mihi aqua ſimplici de balneo animã
lotam ꝓducis. Ipᷣe dominꝰ noſter ißs chꝛiſt

q̊ non tamm ũdatus eſt q; lauacro ſuo vniuer⸗
ſas aquas mũdauit:ſtatim vt caput extulit de
fluento:ſpiritũſanctũ accepit:non ꝙ vnq; ſine

ſpũſancto fuerit: quippe qͥ ð ſpũſancto in carne
natus eſt.ſed vt illud nobis monſtret᷑ verũ eſſe

baptiſma: quo ſpũſſanctus adueniat Isitur ſi
arrianus ſpiritũſanciũ nõ põt dare:nec bapti
ʒare qdem poteſt: quia eccłie baptiſma ſine ſpi

rituſancto nullũ eſt. Tu vo cum baptiʒatũ ab
eo recipis:⁊ poſtea inuocas ſpiritũſanctũ:aui

baptiʒare eum debes:qꝛ ſine ſpũſancto bapti⸗
ʒari non põt:aut ſi eſt baptizatus in ſpiritu:de
ſine ei inuocare ſpiritũ:quẽ tunc cũ baptiʒare⸗
tur accepit Luci. Obſecro te nõne legiſti
in actibus apoſtoloꝝ eos qui iam a Johe ba⸗

ptiʒati fuerant:cũ ad interrogationeʒ apoſtoli
reſpondiſſent ſe nec auditu qdem cõperiſſe qͥd
eſſet ſpũſſanctus:poſtea fuiſſe ſpiritũſanctum
cõſecutos? AUnde manifeſtum eſt poſſe aliquẽ
baptiʒari:⁊ tamẽ non habere ſpiritũſanctum.
Oꝛtho. Non tam imperitos diuinoꝝ volu

minũ eos qui audiũt puto ad hanc queſtiũcu⸗/

lam diſſoluendã:longo vt ſermone opꝰ ſit. Ue
rum pꝛius qᷓ; quid in ea ſentiaʒ loquar:auſcui⸗
ta iuxta ſenſũ tuuʒ quãta ſcripturarũ turbatio

oꝛitur. Quid eſt hoc qdð Johãnes in baptiſma
te ſuo alijs ſpiritũſanctuʒ dare non potuit:qui
chꝛiſto dedu. Et quis eſt iſte Johãnes: Nox

clamantis in deſerto:parate viam domini :re⸗

ctas facite ſemitas dei noſtri. Ille qui dicebat
Ecce agnus dei:ecce qui tollit peccata mundi.

Minꝰdico ille qui ex matris vtero clamabat.
Et vñ hoc mihi: vt veniat mater domini mei

ad me?-ſpiritũſanctũ nõ dedit quẽ hilippus

diaconꝰ eunucho dedit.quẽ Ananias Paulo

——— —

lpeii
ſiſünn⸗
imeſe
Mlyed
behnin
iann
aminini
Mobe
kedtnen
eet
äynr
frtͤn⸗
Ahuiſon
Giene
us Lran
Prüniggan.
enunmng
re nonpot
Alneo mine
nhbschric⸗
Oluopniver
gueaultde
gw⸗
ſmaonncane
Kräwick
in en
dne ntpi
plintſeſt
nbutnit
nüincin
ſnao bept⸗
uonhrincd
Ncüdanzre⸗
orroe
ns Phere

Hirniinen
oſeni
intünane

9Duine

nne ccfu
ecyt

Tractatus II

dedit. Audacter foꝛſitan videar Johem pᷣfer⸗

re cunctis. Audi dñm loquentẽ. Mon eſt in na
tis mulierũ aliqͥs maioꝛ Johe baptiſta. Nulli
eni contigit ꝓphetaꝝ ⁊ annũciare xpᷣm ⁊ digi

to demonſtrare. Et qd mihi neceſſe eſt in talis

viri laudibꝰ imoꝛari:cum a deo patre etiaʒ an
gelus nũcupetur: Ecce inquit mitto angelum
meum ante faciẽ tuam:qui pᷣparabit viam tuã
Plane angelũ qui poſt materni ventris hoſpi
tium heremi ſecreta ſectatus: paruulus de ſer
pentibus luſit:qui oculis expectãtibꝰ chꝛiſtũ:
nihil aliud eſt dignatus aſpicere: qui eloquijs
domini que melle ⁊ fauo dulcioꝛa ſunt: dignã
deo vocem erudiuit. Et ne queſtioneʒ moꝛer:
ſic decebat creſcere pᷣcurſoꝛem domini. Iſte er
go talis tantuſq; ſpiritũſanctũ non dedit: quẽ
Coꝛnelius centurio anteqᷓ; baptizaret᷑ accepit
Reſponde queſo cur non dederit.ſed ignoꝛas

Aludi quid ſcripture doceant. Johãnes bapti
ſta non tam peccata dimiſit: qᷓ; baptiſma peni⸗
teentie fuit in peccatoꝛum remiſſionẽ.id eſt.i fu

turam remiſſionẽ:que eſt poſt ex ſanctiſicatio⸗
ne chꝛiſti ſubſecuta.Scriptũ eſt eni:fuit Johã
nes in deſerto baptizans:⁊ pꝛedicans cuange⸗

lium penitẽtie in remiſſionẽ peccatoꝝ.Et poſt

modũ.⁊ baptiʒabant᷑ ab eo in ioꝛdanem conſi

tentes peccata ſua.vt enim ante pᷣcurſoꝛ domi
ni ipe:ſic ⁊ baptiſma eius pᷣuium dominici ba⸗
ptiſmatis fuit.qui de terra ẽ aiebat: terrena lo

quitur:⁊ qui de ſupernis venit:ſuꝑ omnes eſt

Et iterum. Ego baptizo vos i aqua: ille bapti
zabit vos in ſpirituſãcto. Si autẽ Johãnes vt
confeſſus eſt nõ baptizauit in ſpiritu: neq; pec

cata dimiſit: quia nulli hominũ ſine ſpiriuuſan
cto peccata dimittũtur:aut ſi cõtentioſe argu⸗

mẽtaris:ideo Johãnis baptiſma dimiſiſſe pec

cata:quia de celis fuit: edoce quid amplius in
chꝛiſti baptiſmate ↄſequamur Quod peccata
dimittit:liberat a gehenna.qð a gehenna libe⸗
rat pfectum eſt. Perfectũ autem baptiſma nõ

eſt:niſi qð in cruce ⁊ in reſurrectione chꝛiſti ẽ:
ita tu in peruerſum duceris irreligioſus: dicẽ⸗

te ipᷣᷣ Johãne:illum opoꝛtet creſcere:me autẽ

minui. ⁊ cuʒ ſerui baptiſmo plus qᷓ; habuit tri

buis:dominicuʒ deſtruis.Cui nihil ampliꝰre⸗
linquis. Quoꝛſuʒ iſta tendit aſſertio: videlicʒ
vt non tibi durum videatur:⁊ ſi hi qui a Johã
ne fuerant baptiʒati: poſtea per impoſitioneʒ
manuũ apoſtoloꝛũ ſint ſpiritũſanctuʒ conſecu
ti:cum conſtet eos nec peccatoꝛuʒ quidem ſine
ſubſecutura fide remiſſionẽ coſecutos.Tu ve⸗
ro qui ab arrianis recipis baptiʒatuʒ:ideo tri:
bues baptiſma quod ꝑfectum eſt. Et quo pa⸗
cto quaſi modicum quod ei defuerit: ſanctum

aduocas ſpiritum: cũ baptiſma chꝛiſti ſine ſpi
rituſancto nullum ſit: Nerum lõge exceſſi:cuʒ

⁊ in patre ⁊ filio ⁊ ſpũſancto tres ꝑſonas vnaʒ⸗

Fo. LII

equa fronte aduerſarij exercitus concitus ſim

impetum ſumouere: leuioꝛa minus tela direrxi

Johãnis autẽ baptiſma intãtuʒ perfectum fu

it: vt conſtet poſtea chꝛiſti baptiſmate baptiʒa
tos:qui ab eo fuerant baptizati. Ita eni hiſto⸗

ria refert. Factum eſt autem cum Apollo eſſet
coꝛinthi:⁊ cum NPaulus ptranſiret ſuperioꝛes

partes Aſie: deuenit Epheſum: ⁊ cuʒ inueniſ⸗

ſet quoſdam deſcendentes dixit ad eos Si ſpi
ritũſanctum accepiſtis: cui credidiſtis: At illi
reſponderunt. Sed nec ſi ſpirituſſãctus ſit:au⸗
diuimus. Bixit autem ad eos: in quo ergo ba
ptiʒati eſtis: Reſpõderũt: in Johanis baptilſ⸗
mate. Sed dixit Paulus: Johãnes quidẽ ba
ptiʒauit baptiſmo penitentie plebem: dicens
in aduenientem poſt eum vt crederet.hoc eſtĩ

ieſum in remiſſioneʒ peccatoꝛum. His auditis

baptʒati ſunt in nomie domini noſtri ieſu chꝛi
ſti. Et cũ impoſuiſſet illis manus MPaulus:cõ⸗
tinuo cecidit ſpirituſſanctꝰ ſuper eos. Si ergo

baptiʒzati ſunt vo ⁊ legienno eccleſie baptiſma

te:⁊ ita poſtea ſpiritũſanctuʒ conſecuti ſunt.et

tu apoſtoloꝛum ſequere auctoꝛitatem: ⁊ bapti
za eos qui chꝛiſti nõ habent baptiſma: ⁊ pote⸗

ris inuocare ſpiritũſanctum. Luci. dixit.
Qui doꝛmientes ſitiunt:auide fauces flumini

bus ingurgitant. Et quato plus hauſerunt tã

to plus ſitiunt:ita mihi ⁊ tu videris aduerſus
queſtiunculã:quã pꝛopoſui:hinc atq illinc ar
gumẽta queſiſſe: ⁊ nihilominus eandeʒ queſti
onem vis ꝑſeuerare. an neſcis ⁊ iam eccleſiarũ

hunc eſſe moꝛem: vt baptiʒatis poſtea manus

imponat᷑: ⁊ ita inuocetur ſpirituſſanctꝰ:exigis
vbi ſcriptum ſit in actibus apoſtoloꝝ: etiam ſi
ſcripture auctoꝛitas non ſubeſſet.totius oꝛbis

in hac parte conſenſus inſtar pꝛecepti obtinet

Nam ⁊ multa alia que per traditioneʒz in eccle
ſijs obſeruant᷑: auctoꝛitatẽ ſibi ſcte legis vſur
pauerunt velut in lauacro ter caput mergitare
deinde egreſſos lactis ⁊ mellis pꝛeguſtare con
coꝛdiam ad infantie ſignificationẽ die domini⸗
co:⁊ per omnẽ pẽtecoſten.nec de geniculis ad
oꝛare:⁊ieiuniũ ſoluere:multaq; alia que ſchᷣta
non ſunt: rõnis ſibi obſeruatio vendicabit.Ex
quo aiaduertis nos eccleſie cõſuetudinẽ ſequi

lj ante aduocationẽ ſpiritꝰ conſtet aliquem ba

ptiʒatum. Oꝛtho. NMon adeʒz ab vno hãc
eſſe eccleſiarũ cõſuetudinẽ: vt ad eos qui lõge
in maioꝛibꝰ vꝛbibus pᷣſbyteros ⁊ diaconos ba

ptiʒati ſunt. epiſcopꝰad inuocationẽ ſancriſpi⸗
ritus manũ impoſiturus excurrat: quale eſt vt
leges eccleſie ad hereſim tranſferas: et vginis

tue itegritatẽ per meretricũ lupanaria ſpurca⸗
ri patiaris. Epiſcopꝰ ſi imponit manuʒ: eis in
ponit:quit: qui in recta fide baptiʒati ſunt:qui

13

.——
—„ — . R

fubſtantiaʒ crediderũt. Arrianꝰ vo cum aliud

nihil crediderit (claudite q̃ſo aures qͥ audituri
eſtis:ne tãte impietatis vocibꝰpolluamini)ni⸗

ſi in pr̃e ſolo vero deo et in ieſu xpᷣo ſaluatoꝛe

creatura: ⁊ in ſpũſancto vtriuſq; ſuo:quomo⸗
do ſpiritũſãctũ ab eccłia recipiet:qͥ necdum re-

miſſionẽ pctõꝝ cõſecutꝰẽ: Spũs qͥpe ſanctus
nõ niſi in munda ſedẽ incedit: nec habitatoꝛ ei
templi efficit᷑:cuius antiſtes nõ habet veraʒ fi⸗

dem. Qðò ſi obloqueris qre in eccleſia baptiʒa
tus niſi ꝑ manus ep̃i non accipiat ſpiritũſãctũ

quẽ nos aſſerimus in vero baptiſmate tribui:
diſce hãc obſeruationẽ ex ea auctoꝛitate deſcẽ
dere:qð poſt aſcẽſum dñi ſpũſſanctus ad apo⸗
ſtolos aſcẽdit.Et multa in locis id eẽ tm̃ factũ
repperimus ad honoꝛẽ potius ſacerdotij:qᷓ; ad

legis neceſſitatẽ.Alioqᷣn ſi epᷣi tm impꝛecatiõe
ſpũſſanctus defluit: lugendi ſunt qͥ in villulis
aut caſtellis aut in remotioꝛibꝰlocis ꝑ pᷣſbyte⸗
ros ⁊ diaconos baptizati añ doꝛmierũt: qᷓ; ab

epᷣis inuiſerent᷑.Eccleſit ſalus ĩ ſũmi ſacerdo⸗
tis dignitate ac veneratione cõſiſtit:cui ſi non

exoꝛs qᷓ̃dam ⁊ ab oibus eminens det᷑ ptãs:tot
ĩ eccleſijs efficient᷑ chꝛiſmata quot ſacerdotes.
inde ideo venit:vt ſine chꝛiſmate ⁊ ep̃i iuſſiõe
neq; pᷣſbyter neq; diaconus ius habeat bapti⸗
ʒandi.Qõð frequenter ſi tñ neceſſitas cogit:ſci⸗

mus licere laicis Vt eni accipiat qͥs:ita ⁊ dare
pᷣt:niſi foꝛte eunuchus a Philippo diacono ſi⸗
ne ſpũſancto baptizatus fuiſſe credẽdus ẽ. de
quo ſcriptura hoc loquit᷑.Et deſcẽderunt am⸗

bo in aquã: ⁊ baptizauit eũ Philippus.Et cuʒ
abſcederent ab aqua.ſpũſſanctꝰ venit in eunu
chum.Si aũt illud abijciendũ putas:qꝛ cũ au

diſſent apoſtoli:qui erãt hieroſolymis:qꝛ rece
piſſet ſamaria verbũ dei miſerunt ad eos Pe⸗

trum ⁊ Joheʒ:qͥ cũ veniſſent ad eos:oꝛauerũt

ꝓ eis:vt acciperẽt ſpiritũſanctũ.nõdũ eni de⸗

ciderat ſuꝑ vllum illoꝛũ.Cur ita factũ ſit in cõ

ſequẽtibus diſce. Ipᷣe eni ait. Sed ſoluʒ bapti

ʒati erãt in noĩe dñi iu. Tũc imponebãt illis
manus:⁊ accipiebãt ſpiritũſanctũ. Hoc locoſi
⁊ tu ſimiliter te facere dicis:qꝛ heretici non ba
ptiʒauerunt in ſpũſancto:ſcias Philipum ab
apoſtolis nõ fuiſſe baptiʒatũ.indiuiſã eandem

habuiſſe eccłiam:eundẽ dũm iſm vxpᷣm pᷣdicaſ
ſe:diaconũ fuiſſe eoꝛuʒ:q̃ poſteg. manus impo
ſuerũt.Tu vo cũ apud Arrianũ nõ eccliaʒ di⸗
cas eſſe:ſed ſynagogã:nec clericos dei:ſed cre⸗

ture ⁊ idoloꝝ cultoꝛes:quõ ĩ diſpari cauſa ean
dem aſſeris rõnem te tenere. Luci. Aalẽ
ter q̃dem ⁊ fixo gradu me tibi in faciẽ dimican

tem repellis:ſᷣ poſt tergũ cederis:⁊ nuda a ſpi

culis doꝛſa nõ ꝓtegis. Eſto qpe apud Arria⸗
nos ne baptiſma eſſe qdẽ:⁊ ideo ſpiritũſanctũ
ab eis non poſſe dari:qꝛ necdũ remiſſionẽ pec⸗

catoꝛũ acceperũt.totũ hoc victoꝛie mee ꝓficit
⁊ argumentoꝝ tuoꝝ paleſtra mihi palmam vi

ctoꝛie ſudat.Arrianus baptiſma non habet: ?

quõ ſacerdotiũ habet:Laicus apud eos nõẽ:
⁊2 quõ ep̃ᷣs eſſe põt?: Mihi reciꝑe mendicũ nõ
licet:tu recipis regẽ. Nos hoſti caſtra traditis
⁊æa nobis ꝓfuga reijciẽdus . Oꝛtho. Si
bpoꝝ meminiſſes:iã ſcires tibi fuiſſe reſpõſuʒ.ſᷣ
dũ amoꝛẽ cõtradicendi ſeq̃ris:a q̃ſtionũ lineis
excidiſti moꝛe quoꝛundã loquaciũ potiꝰ qᷓ; fa⸗

cũdoꝝ:qͥ cum diſputare neſciũt:tñ litigare nõ

deſinũt. Ego enĩi nõ tam in pᷣſenti arrianos vel

impꝛobo vel defendo:qᷓ; illã curſus mei metaʒ
circũeo:eadẽ rõne a nobis epᷣm recipi:qua lai⸗
cus a nobis recipit᷑. Si errãti ↄcedis veniã: et
ego ignoſco penitẽti.ſi in fide ſua baptiʒatũ ba
ptizans nocere nõ potuit:⁊ in fide ſua ſacerdo

tem cõſtitutũ conſtituẽs non inqͥnauit. Subti

lis eſt hereſis:⁊ ideo fimplices anime facile de
cipiunt᷑.Deceptio tam clerici qᷓ; epᷣi cõis ẽ.At
epᷣs errare non potuit.reuera de Platonis et
Ariſtophanis ſinu in epᷣ̃atum eligunf. Quotꝰ
ẽ q̊ non appꝛime in his eruditus ſit: Deniq; ex
lratis q cunq; hodie oꝛdinant᷑:id habent cure:
nõ quõ ſcripturaꝝ medullas ebibant: ſed quõ

aures populi declamatoꝝ floſculis demulceãt

Accedit ad hoc ꝙ arriana hereſis magis cum
ſapia ſeculi facit.⁊ argumentationuʒ riuos de
Ariſtotelis fontibꝰ mutuat᷑. Igit᷑ paruuloꝛuʒ
iter ſe certantiũ ritu qd dixeris dicam. affirma

bis:affirmabo.negabis:negabo. Arrianꝰ ba⸗

ptiʒat:ergo epᷣs ẽ.non baptizʒet tu refuta laicũ

⁊ ego nõ recipio ſacerdotẽ.Sequar te quocũ⸗

cq; ieris:aut pariter ĩ luto heſitabimus:aut pa⸗

riter expediemur. Luci. Sed laico idðoig
noſcenduʒ eſt:qꝛ eccłiam dei putãs ſimpliciter
acceſſit:⁊ iuxta fidẽ ſuam credẽs baptizatusẽ
Oꝛtho. Mouã rem aſſeris vt xp̃ianus qͥſqᷓ;

factus ſit ab eo qui nõ fuit xpianus. Accedẽs

arrianus in qua fide baptizatus eſt: MNempei

ea quã habebãt arriani:aut ſi iam ipᷣe bñ crede

bat:⁊ ſciens ab hereticis baptiʒatus ẽ erroꝛis
veniã non meret᷑. Verũ hoc penitus abſurdũ
eſt:vt diſcipulus ad magiſtrũ vadens ante ſit
artifex qᷓ; doceat᷑. At modo ab idoloꝛũ venera

tione ↄuerſus nouerit xpᷣm melius qᷓ; ille q̊ͥ do

ceat. At dicis ſimpliciter in pre ⁊ filio ⁊ ſpũſan

cto credidit:⁊ ideo baptiſma ↄſecutus ẽ. Que
eſt iſta q̃ſo ſimplicitas:neſcire qd credas: ſim⸗
pliciter credidit. Quid credidit: certe aut tria

noia audiens tres deos credidit:a idolatra ef⸗

fectus eſt.aut in tribꝰ vocabulis trinomini cre
dens ĩ Sabellij hereſim incurrit.Aut edoctus
ab arrianis vnũ eſſe veꝝ deũ patrẽ filiũ ⁊ ſpiri

tũſanctũ credidit creaturas.aut extra h dd cre
dere potuerit neſcio niſi foꝛte hõ iã edocius in

C

cvi
hien
aſedi
homne
dedil
lotue
ſerba
ctope
faſen
fie
forli⸗
ptizet
Luc.
nobis
nci.
llavl
neme
ptize
loͤog
eode
pinne
feyol
ſento
üad
ſhe
mine
hatk
tart
Mod
felial
nan
nus⸗
hieba
ſorp
erttr
cedit
gunetea
eloqjie
aores.
Oho.
luptzet
boerie
nobiſc
lpiuore
ciloe
leſdis⸗
reihotd
iſi
plorin
meigen
ſcpul⸗
ſcpube
Ammter
lerſarie
ſenimw
boſen

ein
bom
ldhan
sſoi⸗
iin
nmi
tho. 9
ſchiſuz⸗
mülnes
lehiö
lngnen
rianosde
smainen
cheguen
isenii
upritüb
ſun ſaene⸗
un. Gubt
mmefmciene
Pcoſsi N
Pluonsct
ni Quor
1 Deniger
bben ane.
n ſg
lodencen
lemagsan
onuznusd.
Dimuunn
dium mn
.Mruin,
wntäuhh
urleqlol
ungel,t⸗
Alcſdot⸗
nisſnhlote
Sburh
öang
nus. tle
zeſ Monye

niöehict

tug taniß
instii
daumnſ
Schumen
Muölein
ejin tifn
lnst Al
acheſet

Tractatus II

capitolio homouſiã didicerit trinitatẽ. ſciebat
pr̃em ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũſãctũ:nõ natura:ſᷣ ꝑpſonis
eſſe diuiſos. Sciebat ⁊ filij nomẽ in pre: ⁊ pr̃is
nomẽ in filio. Ridicula penitꝰaſſertio añ de fi⸗
de diſputare qᷓ; credere:añ myſteriũ ſcire qᷓ; ini
tiatus ſit. Aliter ð deo ſentire baptizate: ⁊ ali⸗
ter baptiʒatũ. Mꝛeterea cum ſolẽne ſit in laua⸗

cro poſt trinitatis ↄfeſſionẽ iterrogare:credis
in ſanctã eccłiam? credis in remiſſionẽ peccato
rũ: In quã eccłiam credidiſſe eũ dicis:in arria

noꝛũ:ſed nõ habẽt. In nr̃am? ſed extra hãc ba
ptiʒatus nõ potuit in eã credere:quã neſciuit.

Luci. Qm ad oia argumentaris: emiſſa a

nobis ſpicula ſcuto oꝛatiõis eludis: vnã haſtã
iaciã:qᷓ vmbonẽ tegiinis tui:⁊ verba crepita
tia vi ſua penetret: nec diutiꝰ patiar foꝛtitudi⸗

nem arte ſuꝑari. Laicus etiã ex eccłie fideʒ ba⸗
ptizatus penitens recipit᷑. Epᷣs vo aut pniam
nõ aget:⁊ ſacerdos eſt:aut ſi pniam egerit:eſſe

epᷣs deſinit. Quã ob rem recte nos laicũ ſuſci⸗

pimus penitẽtẽ: ⁊ epᷣm ſi i ſacerdotio ꝑſeuera⸗
re vult repudiam*. Oꝛtho. Bagitta qᷓ cõ⸗
tento neruo dirigit᷑ difficile vitat. Ante eni ad
eũ ad quem iacta ẽ ꝑuenit:qᷓ; obice clypei fru⸗
ſtret᷑. Ecõtrario tue ꝓpoſitiõi qꝛ ſine ferri acu
mine mittunt᷑ hoſtẽ nõ valẽt ꝑfoꝛare.ãc igit᷑
haſtã quã totis viribꝰmiſiſti: de qᷓ̃ nobis mini
taris:vt aiũt vno digitulo repella. Neq; eni B
modo qrit᷑ an epᷣs penitẽs eẽ nõ poſſit:Kᷣ an he
reticus baptiſma habeat:qͥ ſi vt cõſtat baptiſ⸗
ma nõ habet:quõ põt eſſe penitẽs anteq; xpᷣia

nus: Pꝛoba mihi ab arrianis veniẽtem laicuʒ

hr̃e baptiſmũ:⁊ tũc ei pniaʒ nõ denegabo. Si

vo xpᷣianus nõ ẽ ſinõ babuit ſacerdotẽ qͥ eũ fa

ceret xpᷣianum:quõ aget pniaʒz homo qͥ necdũ
credit? Luci. Oꝛo te vt philoſophoꝛũ ar
gumẽtatiõe depoſita xpᷣiana mecũ ſimplicita⸗
te loq̃ris. Si tñ non dialecticos ſequeris:Fᷣ pi⸗
ſcatoꝛes:equũ ne tibi videt᷑: vt arrianꝰepᷣs ſit·
Oꝛtho. Lu euz ẽm ꝓbas:qꝛ ab eo recipis
baptiʒzatũ.⁊ in hoc repᷣhẽdendus es.q̃re a no⸗
bis parietibꝰ ſepararis: cũ in fide ⁊ in arriano
rũ nobiſcũ receptiõe cõſentias. Luci. Jã

ſuꝑius rogaui:vt non philoſophice: xpᷣiane
mecũ loquaris Oꝛtho. Biſcere vis an cõ

tendis? Luci. Atiq; cõtẽdo:qꝛ facti tui a

te q̃ro rõneʒ. Oꝛtho. Si ↄtẽedis iã tibi re⸗

ſpõſũ eſt. Eadẽ eni rõne epᷣm ab arrianis reci⸗

pio:q̃ tu recipis baptiʒatũ. Si diſcere cupis:ĩ

meã aciẽ trãſgredere Aduerſariꝰeni vincit᷑: di

ſcipulꝰ docef. Luci. Non poſſũ añ eſſe di
ſcipulꝰqᷓ; magiſtrũ andiã pᷣdicantẽ. Oꝛtho.

Am tergiuerſaris: ⁊ ſic vis a me doceri: vt ad
uerſariũ ĩ tergo habeã:tuo aio te docebo. Con
ſentimꝰ in fide:cõſentimꝰin hereticis recipien⸗
dis: oſentiamꝰ etiã in cõuẽtu. Luci. Moc

Epla XIIII

nõ ẽ docere: argumẽtari. Oꝛtho. Quſa

tu pacẽ cũ ſcute peil: æ nos oliue ramuʒ gladio
inſerimꝰ. Luci. En tollo manꝰ:cedo: vici.

ſti. Aeꝝ cũ arma deponã ſacramẽti:in qͥ me iu

rare cõpellis:q̃ro roõnem. ꝛtho. Hꝛatu⸗
loꝛ iterim tibi:⁊ xpᷣo deo meo gras ago: qꝛ aio
bono a falſitatis ardoꝛe ad totius cibi te ſapo⸗
rem ↄtuliſti. nec dicis moꝛe quoꝛundã. Saluũ

me fac dñe:qm̃ defecit in me ſpũs.qͥꝝ vox im⸗

pia crucẽ xpᷣi euacuat: dei filiũ ſubiugat diabo
lo: ⁊ illã cõploꝛationẽ q̃ a dno de peccatoꝛibꝰ ꝓ
lata ẽ nõ de vniũſis hoĩbꝰ dictã itelligit. Que

vtilitas i ſãguine meo:dũ deſcẽdero ĩ coꝛruꝑti

onẽ: Sed abſit:vt fruſtra deꝰ moꝛtuus ſit. Al
ligatus ẽ foꝛtis:⁊ vaſa eius direpta ſunt.Allo
cutio patris impleta eſt. Poſtulaa me ⁊ dabo
tibi gẽtes:hẽditatẽ tuã ⁊ poſſeſſionẽ tuã termi

nos terre.apparuerũt fontes aquarũ: ⁊ reuela⸗

ta ſunt fundamẽta oꝛbis terrarũ.in ſole poſuit
tabernaculũ ſuũ nec eſt q ſe abſcondat a caloꝛe
eius.de eo plenus pſalmiſta canit. Inimici de
fecerunt framee in finẽ: ⁊ ciuitates eoꝝ deſtru⸗
xiſti. Et vbi qſo iſti ſunt nimiũ religioſi imo ni
miũ ꝓphani qͥ plures ſynagogas aſſerunt eſſe
q́; eccleſias: quomodo deſtructe ſunt diaboli

ciuitates: ⁊ in fine hoc eſt in ſeculoꝛũ coſumati

one idola coꝛruerũt: Si eccłiam ꝑ totũ oꝛbem
non habet xp̃s.⁊ in ſardinia tm habet:nimiuʒ
pauꝑ factus eſt Et ſi bꝛitãnias: gallias:oꝛlitẽ:
indoꝝ los: barbaras natiõesl.⁊ totum ſemel

mũdi poſſidet ſathanas: quõ ad angulũ vniũ

ſe kre cruc trophea collocata ſũt:? Nimiꝝ adu⸗

ſariꝰpotẽs ↄceſſit xpᷣo hiberniã ⁊ celtiberos li

turio:aut illa muliercula q̃ ꝑ duodeci anos flu

xu ſãguis tabeſcebat:ĩ trinitatis ſacr̃a credide
rat:q̃ poſt reſurrectionẽ xpᷣi aplis manifeſtata V
ſũt: vt merito fides hoꝝ q i myſterio ẽ laudare

D

tur Sʒ ſimplicitas mẽtis ⁊ deuota deo l uo aia
apꝛohata ẽ. Dicebat eni i coꝛde ſuo. Si tetige
ro veſtimtũ eiꝰtmtſalua viã. Hecẽ fides: quaʒ

raro iuẽtã deꝰ ꝓnunciauit.Hec ẽ fides qᷓ etiam

apð eos ꝗᷣ bñ credũt: difficile ꝑfecta iuenit Fi

at tibi inqt deꝰ m ſidẽ tua.hac ego ſidẽ audire
voto. Si eni m fidẽ meã fiat mihi ꝑibo Et cer

te credo in deũ patrẽ: credo ĩ deũ filiũ :et credo
in deum ſpiritũſãctuml. Credo iĩ vuſ deũ: æta⸗
mẽ ſm meaʒ fideʒ nolo mihi heri. Sepe quipe

uidos hoĩes ethiopũ ꝓuiciã dignatrꝰẽ poſſt, id?
Qõð ſi ð illa q̃ i euãgelioſſcpᷣta ẽ:ſibi ſnia blãdiũ
tur:putas ne cũ venerit filiꝰ hoĩs iueniet fidezʒ
ſuꝑ tᷣrã: Sciãt illã fidẽ noiari:quã ipᷣe dñs aie
bat. Fides tua te ſaluã fec Et alibi ð Ceturiõe
Nõ iueni tãtâ fidem i iſrł. Et rurſus ad aplos.
Quid timidi eſi modice fidei: Necnõ ⁊ in alio
loco. Si habuerit fidẽ ſiẽ qnũ ſynapis:dicetis
huic mõti trãſmigra:⁊ traſmigbit Neq eni cẽ

PDoaars

venit inimicus hõ: ⁊ inter dñicam meſſem ʒiza

nNia interſerit. Neq; hoc dico ꝙ maius qᷣͥcqᷓ ſit
qᷓ; ſact̃i fides:qᷓ; puritas aie:ſed indubitate ad
deũ fides ardue reꝑiunt᷑. Nerbi gra dictuʒ ſit:
yvt qð volumꝰꝑſpicuũ fiat.ad oꝛationẽ aſſiſto:
nõ oꝛarẽ ſi nõ crederẽ. ſᷣ ſi vere crederẽ illð coꝛ
quo deꝰvidet᷑ mũdarẽ:manibꝰtunderẽ pectꝰ:
genas lachꝛymis rigarẽ:coꝛde molleſcerẽ:coꝛ
poꝛe inhoꝛreſcerẽ:oꝛe pallerẽ: iacerem ad dñi
mei pedes: eoſq; fletu ꝑfunderẽ:crine tergerẽ:
hererẽ certe trunco crucis:nec pᷣus amitterẽ qᷓ
miſcðiaʒ ipetrarẽ.Nũc vo creberrime ĩ orone

mea aut ꝑ poꝛticꝰ deambulo:aut de fenoꝛe cõ⸗

puto:aut adductꝰturpi cogitatiõe etiã q̃ dictu
erubeſcẽda ſunt gero. Abiẽ ſides:Siccine pu
tamꝰoꝛaſſe Jonã: ſic tres pueros:ſic Banielẽ

int᷑ leones:ſic certe latroneʒ in cruce. Et h ego
exẽpli cauſa ad itelligẽtiã ſenſus ptuli.Ceteꝝ
ↄueniat vnuſqᷣſq; coꝛ ſuũ:⁊ ĩ oi vita iueniet qᷓ;

rarũ ſit ſidelẽ aĩiam iuenire: vt nihil ob glie cu⸗
piditatem:nihil ob rumuſculos hoiuʒ faciant

Neq; eni ſtati qͥ ieiunat deo ieiunat:aut exten

dens pauꝑi manũ deo fenerat. Nicina ſunt vi
tia vtutibꝰ. Difficile ẽ deo tm̃ iudice eẽ ↄtẽtũ.
Luci. Pꝛeueniſti iterrogationẽ meaʒ. hanc

eni ſcripturã mihi i vltimo reßuabam. Et fere

oẽs nr̃i:imo iã nõ mei:h̊ q̃ſi ariete in diſceptati
onibus vtunt᷑:quẽ confractũ ac cõminutũ ve⸗
hementer gaudeo. Sʒ q̃ſo te:vt mihi oẽm cau
ſam q̃re ab arrianis veniẽtes eccłia nõ recipiat
nõ q̃ſi aduerſario:ſed diſcipulo explices. Naʒ
cũ tibi vᷣbo reſpõdere nõ poſſim:aio tñ necduʒ
aſſentioꝛ. Oꝛtho. Sub rege Conſtãtino

Euſebio ⁊ hippatio cognomie vnitatis ⁊ fidei
inſidelitas nõ agnoſcebat᷑.nã illo ĩ tꝑ e nihil tã n
ſceperunt. Qð ſi quis a nobis fictũ putat: ſcri⸗
nia publica ſcrutet᷑. Plene ſũt certe eccleſiarũ

piũ:nihil tã ↄueniẽs ſᷣuo dei videbat᷑:qᷓ; vnita
tem ſeqͥ: ⁊ totius cõioneʒ nõ ſcindi. Pꝛeſertim
cũ ſuꝑficies expoſitiõis nihil ſacrilegũ pᷣferret
credimꝰ aiebãt i vnũ deũ patrẽ oĩpotentẽ.hoc

etiã nos ↄfitemur. Credimꝰ in vnigenitũ dei fi

liũ q ante oĩa ſecula:⁊ ante oẽ bᷣncipiũ natus ẽ
ex deo. Matũ aũt vnigenitũ ſolũ ex deo patre:
deũ ex deo:ſimilẽ genitoꝛi ſuo patri ſᷣm ſchᷣtu⸗

ras: cuiꝰ natiuitatẽ nullus nouit:niſi qͥ ſolꝰ euʒ

genuit pr. Nunqd h̊ inſertũ ẽ: erat tpᷣs qñ non
erat: Ael de nullis extantibꝰcrcatura ẽ filiꝰdei
NHerfecta ſdes ẽ:deũ de deo credere:⁊ natum
diebãt vnigenitũ ſolũ: ex ſolo patre qͥdẽ natũ:
nõ factũ.natiuitas ſuſpitionem auferebat crea
ture. Aiebãt pᷣterea qͥ de celo deſcendit:ↄcept⸗
de ſpũſancto:natꝰex maria vᷣ gine.cruciſixus a
pontio Pilato.tertia die reſurrexit:ſedet a de
xterã dei pr̃is: vẽturus iudicare viuos ⁊ moꝛ⸗
tuos. Sonabãt vba pietatis:⁊ inter tãti mella
pconij:nemo venenũ inſertũ putabat. BDe vſie
vo noie abijciẽdo:veriſimilis ratio pᷣbebatur.

Auia i ſcripturis aiebãt nõ inuenit᷑: ⁊ multos

ſimplicioꝛes nobilitate ſua ſcãdaliʒabant.pla⸗
cuit auferri:nõ erat cure epᷣo de vocabulo:cuʒ

ſenſus eẽt ĩ tuto. Deniq; ipᷣo in tꝑe cũ fraude,ʒ
fuiſſe in expoſitiõe rumoꝛ płi nũciaret. Nalẽs

mirſenſis epᷣs:qͥ eã cõſcripſerat pᷣſente Tauro

p̃ᷣtoꝛij pᷣfecto: qͥ ex iuſſu regis ſynodo aderat:
ꝓfeſſus eſt ſe Arrianũ nõ eſſe:⁊ penitus ab eo⸗

rũ blaſfemijs abhoꝛrere.res ſecrete geſta opini
onẽ vulgi nõ extinxerat. Itaq; alia die i eccle⸗

ſia:q̃ eſt apud Arrianũ:a epoꝝ ſimul ⁊ laicoꝝ
turbis cõcurrẽtibus. Miʒonius epᷣs ꝓuincie

Byʒãtine:cui pᷣme ab oibus deferebantur:ita
locutꝰ ẽ.ea que ſũt iactata ꝑ publicũ:⁊ ad nos

vſq; ꝑlata:aliquem a nobis ſanctitati veſtre le
gere pᷣcipimus:vt que ſunt mala:⁊ ab auribꝰ:

P a coꝛde noſtro abhoꝛrere debent:omniũ vna

voce dãnentur. Rñſum eſt ab vniuerſis epᷣis

placet. Itaq; cum claudius epᷣs ꝓuincie NPi⸗
ceni ex pᷣcepto oĩuʒ blaſfemias: que ferebatur
legere cepiſſet. Nalẽs ſuas eẽ negãs exclama⸗

uit:⁊ dixit.Si qͥs negat xpᷣm deũ:dei filiũ: añ

ſecula ex patre genitũ: anathema ſit. Siqͥs ne⸗
gat filiũ ſimilẽ patri ᷣm ſcpᷣturas:anathema ſit

Ab vniuerſis conſonatũ eſt:anathema ſit.Si

s filium dei nõ dixerit eternũ cum patre ana⸗

thema ſit:ab vniuerſis cõclamatũ eſt. anathe⸗
thema ſit.Si quis dixerit creatum filiũ dei: vt

ſũt create creatureanathema ſit: ſimilit᷑ dictũ
eſt:anathema ſit. Si q̊s dixerit de nõnullis ex

tantibus filium ⁊ non de deo patre:anathema
ſit.Om̃es clamauerũt:anathema ſit.Si quis

dixerit: erat tp̃s qñ non erat filius: anathema

ſit. In hoc vo cuncti ep̃i: et tota ſimul eccleſia
plauſu quodã ⁊ tripudio. Valentis vocẽ ſu⸗

arce:⁊ recens adhuc memoꝛia ẽ.Suꝑſunt ho⸗

mines:qͥ illi ſynodo interfuerũt:⁊ qͥveritatem

firment. Ipᷣi arriani hec ita vt dixunus: geſta
nõ denegant. Cum ergo cũcti Valẽtẽ ad celuʒ

laudibus tollerẽt: ⁊ ſuã in euʒ ſuſpitiouẽ pnia

dãnarẽt:idẽ Claudius qͥ ſupꝛa legere ceperat:
ait.Adhuc ſunt aliqua que ſuꝑfugerunt dñm

2 fratrẽ meum Aalentẽ:que ſi vobis videtur:
ne qͥs ſcrupulus remaneat:i cõmune dãnemꝰ.
Si qͥs dixerit filiũ dei eẽ ſiqͥdem añ oĩa ſecula:

ſed non oino oẽ tp̃s:vt ei aliquid auferat:ana
thema ſit. Dixerunt cũcti anathema ſit. Mul
taq; alia que ſuſpicioſa videbant᷑:ad ꝓnunci⸗

gationem Claudij Valẽs cõdẽnauit.Que ſi qͥs

plenius dicere cupit:i Arimineñ.ſynodi actis

reꝑiet. VUñ ⁊ nos iſta pᷣlibauimꝰ.iHis itaq; ge⸗

ſtis concilium ſoluit᷑:leti hoĩes ad ꝓuinciaʒ re
uertũt᷑. Id eni regi ⁊ bonis omnibus cure fue
rat vt oꝛiens atq; occidẽs canonis ſibi vinculo

ſecte
pole⸗
eſe
ſochea
ſuos
ege
fom
clam
ſeeſe
hen
nine
jens
glir⸗
ber)
furt.
hus
dſis
ront
epie
lndu
Dun
eree⸗
cce
hi
he
1

cre
ybi/
gliun
bonte
nali
ſereb.
Ania
ſogol
enc
buoej
luſc
ſertitn
ſeneg⸗
lmeoe
Gone
üd
zAn
diaſt
ſtinn
nicen
ocloe
ſmhid
guop
um ſin
veniſt
Ouhe
lgop⸗

unyenne
nchub⸗
momün
ueſsc⸗
neiethir

m
—

ſmnulecdh
nlis en
nüpuunſn

1
9

—

7

ate ecden
Gugſunde

ums.
Miidh
ſpinorigl
legerean⸗
umn
wincen
mrdineh⸗

i gaſtann

=—

7

☛

Tractatus II

necterent᷑:ſed diu ſcelera non latent:⁊ cicatrix

male obducta in coꝛpoꝛe dirumpit᷑ Ceperunt
poſtea Valẽs ⁊ Vrſatius ceteriq; neqᷣtie eoꝛũ

ſocij egregij: videlicet xpᷣi ſacerdotes palmas
ſuas iactitare:dicentes ſe filium nõ creaturam
negaſſe:ſed ſimilẽ ceteris creaturis. Tuncvſie

nomen aboletũ eſt:tũc nicene fidei dãnatio cõo⸗

clamata eſt. ingemuit totus oꝛbis:⁊ Arrianuʒ
ſe eſſe maritus eſt. Igit᷑ alij intra ſuã cõmunio
nem remanere: alij ad eos cõfeſſoꝛes qͥ ſub no⸗
mine Athanaſij exulabant: ceperũt lr̃as mitie
re. nõnulliiſtã ſocietateʒ melioꝛũ diſpoſitione

plãxerunt. Pauci vero (vt ſe natura hoiuʒ ha

bet) erroꝛẽ ꝓ cõſilio defenſauere. Nericktaba
tur nauicula apoſtoloꝝ: vꝛgebant venti: flucti
bus latera tundebant᷑.nihil iam ſuꝑerat ſpei:
dñs ſuſcitat᷑:imperat tempeſtati: beſtia moꝛit
tranqͥllitas redijt. anifeſtius dicaz. Omes
ep̃i qͥ de ꝓpꝛijs ſedibus fuerant exterminati:ꝑ
indulgentiaʒ noui pᷣncipis ad cccłias redeunt.
Tunc triũphatoꝛem ſuũ Athanaſiũ egyptus
excepit.tũc Hilariũ de pᷣlio reuertentẽ galliaꝝ
eccleſia cõplexata eſt. tunc ad redituʒ Euſebij
lugubꝛes veſtes italia mutauit. Cõcurrebant

epi: q ariminenſibꝰ dolis irretiti:ſine ↄſcientia
heretici ferebantf᷑: cõteſtantes coꝛpus domimni

⁊ qͥcquid in eccłia ſãciuʒ eſt :nihil mali in ſua fi
de ſuſpicatos. Putauimus aiebãt ſenſũ ↄgru
ere cum verbis.nec in eccleſijs vbi ſimplicitas

vbi pura cõfeſſio eſt:aliud in coꝛàe clauſũ eſſe:
aliud in labijs ꝑferri timuimus. Gecepit nos

bona de malis exiſtimatio Nõ ſumus arbitra

ti ſacerdotes xp̃i aduſus xpᷣm pugnare. Mul
ta alia que bꝛeuitatis ſtudio p̃ᷣtereo: flentes aſ⸗
ſerebant:parati ⁊ ſubſcriptionẽ pꝛiſtinã ⁊ oẽs
Arrianoꝝ blaſfemias cõdẽnare.Hoc loco iter
rogo iſtos nimiũ religioſos qͥd de ↄfeſſoꝛibus
agendũ putauerint. Depoſitis inquiẽt veteri
bus ep̃is:nouos oꝛdinaſſe tẽptatũ ẽ. Sed quo

tuſ quiſq; bñ ſibi cõſcius patit᷑ ſe deponi? Pꝛe
ſertim cum oẽs ꝓpłi ſacerdotes ſuos diligẽtes
pene ad lapides ⁊ ad interemptionẽ deponẽti
um eos cõuolauerint: mãſiſſent aiunt itra ſuaʒ
cõionem:̊ ẽ dicere irrõnabili crudelitate oꝛbẽ

totũ diabolo cõdẽnaſſent. Cur dãnaſſent eos:

q̃ Arriani nõ erãt: Cur eccłiaʒ ſcinderẽt i ↄ coꝛ
dia fidei pꝑmanẽtẽ:Curq; idẽ credentes bñ ob

ſtinatiõe ſua facerẽt arrianos:Nã cũ i ſynodo

nicena: que ppt᷑ arrianã ꝑfidiã cõgregata eſt:

octo epᷣos arrianos ſuſceptos ſciamꝰ:⁊ epᷣs iã

i mũdo nullꝰ ſit:miſi qͥs ſynodus illa oꝛdiauit:

quõ potuerũt aduerſũ eos facere:ꝓpt᷑ qͥs exili

um ſuſtinuerũt. Luci.dixit. Ad id tandẽ
veniſti:vt tunc recepti ſint arriani.quinaã qſo⸗

Oꝛtho. dixit Euſebiꝰeps Nicodemen.Che
ogonꝰepᷣs nicenus.Sacras tũc pᷣbbyter libye.

Fo. LVI

Euſebiꝰ ceſaree Paleſtinee: et reliq ui qͥs enu⸗
merare lõgũ ẽ.Ipᷣe qͥʒ caput hoꝝ:⁊ cauſa ma⸗
loꝝ Arrius pᷣſbyter:⁊ Coꝛonius diaconꝰ:qui
poſtea ſub Theodoſio Anthiocenꝰepᷣs fuu: ⁊
Achelas lectoꝛ.hi qpe tres Alexãdrine eccłie
clerici auctoꝛes huius hereſeos extiterunt.
Luci.dixit. Quiſpisã eos negãs fuiſſe ſuſce⸗
ptos:quõ reuinceft Oꝛtho. dixit. Supꝑ⸗
ſũt adhuc hoĩes qͥ illi ſynodo iĩterfuerũt.Etſi
B paꝝ ẽtqꝛ ꝓpter tꝑis antiqͥtatẽ rari admodũ
fũt: ⁊ i oĩ loco teſtes adeſſe nõ pnñt:legamꝰ acta
⁊ noia epᷣ̃oꝝ ſynodi Nicene:⁊ hos qͥs ſupꝛa di
ximus fuiſie ſuſceptos ſcripſiſſe omouſion in
ter ceteros reꝑiemus. Luci. dixit. Bi po
tes oſtẽde poſt ſynodũ nicenã illos i ꝑfidiã de

cdlinaſſe. Oꝛtho. dixit. Recte ꝓpoſuiſi.

Solẽt eni oculis clauſis denegare 14 credũt fa
ctũ eẽ ꝗð nolũt.Sed quõ poſtea declinarũt: ꝓ
pter qͥs ſynodus ↄgregata eſte Et qͥn epłe ⁊ li⸗
bꝛi impietatl añ ſynodũ editi vſq; ad pᷣſentem
diẽ durẽt Igit᷑ cü illo tꝑe trecẽti ⁊ eo amplius
epᷣi paucos hoĩes:qͥs ſine dãno eccłie abijcere
poterãt ſuſceꝑint: miroꝛ qͥſdã non certe nicene

ſidei ſectatoꝛes tãta duritia exiſtere. vt tres cõ

feſſoꝛes de exilio reuertẽtes nõ putẽt id ob to⸗
tiꝰ oꝛbis ſaluteʒ neceſſitate facere debuiſſe: qd
tot ⁊ t les viri volũtate fecerũt. Sicut dicere
ceperamꝰ poſt reditum ↄfeſſoꝝ in Alexãdrina
poſtea Synodo ↄſtitutũ ẽ: vt exceptis aucto⸗
ribꝰhereſeos:q̊ͥs erroꝛ excuſare nõ poterat:pe
nitẽtes eccłie ſociarẽt: non qð ep̃i poſſent eẽ:qͥ

heretici fuerãt: qð ↄſtaret eos:qui reciꝑent᷑:

hereticos non fuiſſe.Aſſenſus ẽ huic ſnie occi⸗
dens. ⁊ ꝑ tã neceſſariũ cõciliũ ⁊ ſathane fauci⸗
bus mũdus ereptꝰc᷑. Nẽtũ ẽ ad aſperrimũ lo⸗
cũ:in qͥ aduerſũ voluntatẽ ⁊ ꝓpoſitum meuʒ:
quo coꝛde bono erga Lucifeꝝ ſũ:ſecus quicq
dicere:q; ⁊ illiꝰmerituʒ ⁊ mea humanitas poſ⸗
ſit eſtimari Sed qͥd faciã? veritas os reſerat:⁊
inuitũ lõgius ad loquenduʒ pectꝰimpellit. In
tali articulo ecclłie:in tanta rabie lupoꝛũ ſegre⸗
gatis paucig ouibꝰreliquũ gregẽ deſeruit.bo⸗

nus qͥdem ipe paſtoꝛ:ſed multã pdam beſtijs

relinquens. Pꝛetereo illa que quidam ex ma⸗
ledicis quaſi fatis firma defendunt. hoc illum
nõ amoꝛe eccleſie: ſed nominis i poſteros trãſ⸗
miſſione feciſſe. necnon v ſimultate quam ad⸗
uerſus Euſebium pꝛopter Anthiocenam dil⸗
ſenſionem ſuſceperat.nihil iſtoꝛum ð tali viro
credo: vnum qð etiã in pᷣſenti conſtat:eloquar
verbis eum a nobis diſſentire nõ rebus: ᷣ eos
qͥdem recipiat: qui ab arrianis baptiſma cõſe⸗
cuti ſunt. Luci.dixit. &οαlõge alia: ⁊ nüe
intelligo:erroꝛ magis q; ſpei pꝛoficientia mihi
antea aſſerebantur. Aerum gratias ago chꝛi⸗
ſto deo: qui in pectus meum veritatis lumen

infundit: ne adhuc oꝛe ſacrilego vginem eius

ſcoꝛtũ diaboli clamareʒ Reſtat vnũ:qð queſo
vt diſſeras.qð aduerſum lilariũ dicendũ ſit

q̃ nec baptiʒatos qͥdem recipiat ab arrianis.

Oꝛtho. dixit. ilarius condiaconꝰ ð eccłia
receſſit ſolus:que viputa turba ſit mũdi.neq;

euchariſtiã conſicere poteſt:epᷣos ⁊ pᷣſbyteros
non habẽs.neq; baptiſma ſine euchariſtia tra

dere. Et cum iam homo moꝛtuus ſit:cũ homi⸗

ne pariter interüt ⁊ ſecta:quia poſt ſe nullũ cle

ricũ diaconꝰpõt oꝛdinare.Eccłia aũt nõ ẽ qͥ nõ
habeat ſaeerdotẽ. Sed omiſſis paucis hoibꝰ:

q̃ĩi ſibi ⁊ laici ſunt ⁊ ep̃i: auſculta qͥd de omi
ecckłia ſentiendũ ſit. Luci. dixit. Tribꝰ vt

aiunt vᷣbis rem iſtam grandem diſſoluiſti: ⁊ qͥ

dem dum loqueris videoꝛ mihi tecum faccere.

Si vero obticueris neſcio qͥd rurſum ſcrupuli

naſcit᷑:quare ab hereticis baptiʒati ſuſcipiũt̃.
OPttho. dixit. Hoc eſt qð ⁊ ego dixi.auſcul⸗
ta quid de om̃i eccleſia ſentienduʒ ſit. Iſte eni
(vt ais)ſcrupulos młtos titillat.Et lõgus foꝛ⸗

taſſe ero enarrando:verũ tãti eſt lucrꝑ veritati
vt non ſileam. Arca Noe eccleſie typꝰ fuit Di

cente Metro apoſtolo. In arca Noe pauci. id
eſft.octo anime ſalue facte ſunt per aquam. qð

⁊ nos nũc ſimiliter baptiſma ſaluos faciat At
in illa omniũ animaliũ genera:ita ⁊ in hac vni
uerſarũ ⁊ gentiũ ⁊ moꝛum homies ſũt. At ibi
pardus et hedi:lupus et agni :ita et hic iuſti et
peccatoꝛes.id eſt.vaſa aurea ⁊ argentea cuʒ li⸗

gneis ⁊ fictilibꝰ cõmoꝛant.lhabuit arca nidos

ſuos:habet eccleſia plurimas nationes. Octo

anime hominũ in arca Noe ſecute ſunt. Et no
bis Eccleſiaſtes iubet dare partes ſeptem:da⸗
re partes octo.id eſt.credere vtiq; teſtamento

ideo qdam pſalmi ꝓ octaua ſcribuntur Et per
octonos verſus:qͥ ſingulis litteris ſubiecti ſũt:
i cẽteſimo decimooctauo pſalmo iuſtus erudi⸗
tur. Beatitudies quoq; qs dominꝰ diſcipulis
in monte ꝓnunciãs eccłiam demõſtrauit:octo
ſuunt. Et Eʒechicel in edifſicationẽ templi octo⸗

narium numerũ aſſumit. Multaq; in hũc mo

dum pꝑ ſcripturas ſigniſicata repies. Emittit᷑
itacq; de arca coꝛuus:⁊ nõ redijt.Et poſtesa pa⸗
cem terre colũba denũciat. Ita ⁊ in baptiſma⸗
te eccleſie:deterrimo alite expulſo.id ẽ.diabo⸗
lo.pacem terre noſtre colũba ſpũſſancti nunci⸗

at: a triginta cubitis incipiens: ⁊ vſq; ad vnuzʒ
cubitũ paulatim decreſcens arca cõſtruit᷑. Si⸗

militer ⁊ eccłia multis gradibus ↄſiſtẽs: ad ex
