Caro enim cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ:⁊ ſpũs
aduerſus carnem. hec inuicem aduerſant᷑ ſibi:
vt non que vultis ülla faciatis.Ex vtroq; com
pacti neceſſe eſt:vt vtriuſq; cõtra ſe ſubſtantie

bella patiamur. Et ad Epheſios. Mõ eſt nob

colluctatio aduerſus carnem ⁊ ſanguinẽ:ſʒ ad

uerſus pᷣncipatꝰ ⁊ poteſtates:aduerſus recto⸗

res tenebꝛarũ iſtarũ:aduerſus ſpiritalia nequi
tia in celeſtibus. Et eſtimat aliquis ſecuros et
Ddoꝛmiẽtes non eſſe debere poſt baptiſmũ Nec

non ⁊ ad hebꝛeos: Impoſſibile eſt eni eos qui

ſeiel ſunt illuminati: æ guſtauerũt donuz cele

ſte: ⁊ participes facti ſũt ſpũſſãcii: guſtauerũt

q; nihilominꝰbonum dei vᷣbum: vᷣtuteſq; ſecu

li futuri: plapſi ſunt: renouari iteruʒ ad peni

tentiã.rurſũ crucifigentes ſibimetip̃is filiũ dei
⁊ oſtẽtui habẽtesCerte eos qͥ illuminati ſunt

⁊ guſtauerũt donum celeſte: ⁊ participes facti

ſunt ſpũſſancti: guſtaueruntq; bonũ dei vbuʒ
negare non poſſumus baptizatos. Si autẽ ba

1 aſtiga 18 in ſeruitutẽ
redigit:ne alijs pᷣdicans:ipᷣe repꝛobus iuenia

I

ptiʒati peccare nõ poſſũt:quõ nunc apoſtolus
dicit:⁊ ꝓlapſi ſũt: Veꝝ ne Montanus ⁊ Ho
uatus hic rideant:qui ↄtendũt non poſſe reno
uari per penitentiã eos:qͥ crucifixerũt ſibimet
Rilium dei:⁊ oſtentui habuerũt:ↄſequẽter hũc
erroꝛẽ ſoluit:⁊ ait.Cõſidimus auteʒ de vobis
dilectiſſimi:melioꝛa ⁊ vicinioꝛa ſalutis: tamet
ſi ita loqmur. Non eni inuiſtus eſt deꝰ:vt obli
uiſcat᷑ oꝑis veſtri:⁊ dilectionis quã oſtendiſtj
in noĩe ipius:qui miniſtraſtis ſanctis.et nunc
miſtratis. Et reuera grãdis eſſet iniuſticia dei

. vm̃ peccatũ puniret:⁊ bona oꝑa nõ ſuſciꝑet.

ocutus ſum inqt apoſtolus:vt ita vos a pec

catis retraherẽ:⁊ deſperationis metu facerem

cautioꝛes.Ceterũ cõfido de vobis dilectiſſimi
melioꝛa ⁊ vicinioꝛa ſalutis. Neq; enim iuſticie
dei eſt: vt obliuiſcat᷑ bonoꝛũ opeꝝ ⁊ miniſterij

qð ꝓpter nomen eius exhibuiſtis ⁊ exhibetis
i ſanctos: ⁊ t̃ meminerit peccatoꝝ/Sʒ ⁊ apo

ſtolus Jacobus ſciens baptiʒatos poſſe tẽpta
ri:⁊ ꝓpꝛia coꝛruere voluntate:beatꝰ ait vir:qͥ
ſuffert tẽptationem:qꝛ cum ꝓbatus fuerit:ac⸗
cipiet coꝛonam vite:quã repꝛomiſit deus dili⸗
gentibꝰ ſe. Ac ne putaremus ᷣm illos Geneſe⸗
os vbi ſcribit᷑:Abꝛaã a deo fuiſſe tptatũ:nos
quoq; temptari a deo:nemo inquit cũ tempta⸗

tur dicat:qm̃ a deo temptat᷑.deꝰ eni intempta⸗
toꝛ maloꝛũ eſt. Ipſe aũt neminẽ tẽptat. Anuſ⸗
quiſq; vero temptatur a cõcupiſcentia ſua ab⸗
ſtractus ⁊ illectus.dehinc concupiſcentia cuʒ
cõceperit: parit peccatum.peccatuʒ vero cum

ↄſumatuʒ fuerit:generat moꝛtẽ.liberi arbitrij
noa cõdidit deus.nec ad vᷣtutes nec ad vitia.
neceſſitate trahimur. Alioqn vbi neceſſitas ẽ:
nec dãnatio nec coꝛona eſt. Sicut in bonis oꝑi
bus ꝑfectioꝛ eſt deus(non eſt enĩ volẽtis neq;
currentis:ſed miſerentis ⁊ adiuuantis dei) vt
puenire valeamus ad calcem:ſic in malis atq;
peccatis ſemina noſtra ſũt incentiua ⁊ ꝑfectio
diaboli. Cum viderit nos ſuꝑ fundamẽtũ xpᷣi

edificare fenũ:ligna:ſtipulam:tunc ſupponit iĩ⸗

cendiũ. Ediſicemus ergo aurũ:argentuʒ: lapi
des pᷣcioſos:et temptare nõ audebit:qᷓ;qᷓ; ⁊ in

hoc non ſit certa ⁊ ſecura poſſeſſio. Sedet qp⸗

pe leo in inſidijs:vt in occultis interficiat inno
centem/Et vala figuli ꝓbat foꝛnax.hoĩes aũt
iuſtos tẽptatio tribulatiõis Et in alio loco ſcri
bit᷑:ſfilj accedẽs ad ᷣuitutẽ dei:pᷣparate ad tẽ⸗

ptationẽ. Rurſũ idẽ Jacobꝰ loquit᷑.Eſtote fa

ctoꝛes vᷣbi:⁊ nõ auditoꝛes tm̃ Si qͥs auditoꝛẽ
⁊ nõ factoꝛ:iſte ſilis eſt viro: qͥ ↄſiderat vultuʒ
natiuitatis ſue in ſpeculo.Cõſiderauit illud:⁊
ſtatim recedens oblitus eſt qᷓ̃ls ſit.fruſtra mo⸗
nuit vt iungeret oꝑa fidei:ſi poſt baptiſma pec
care non poterant. Qui totaʒ legem inquit ſer
uauerit:⁊ peccauerit in vno: factus eſt omniũ

ſun.
ulſ
lis:
ceren
dese
peris
ſqee
ter

Phe
alta⸗
demn
mod
Ving
lel
lor
chrren

Nsei

Anun
Gichde
ſuläpe.
wosaen
ufeeren
Meutſint
iniuſtiie
minſte

erhibeis

oletipen
alvir
fueri::ae
ders di⸗
Gene⸗
Pkaürpos
cölem⸗
äinenpe
u. Au’
nuhrt⸗
ſaninaz
mocn
bri
AANn.
Niei
nbonssont
wise⸗
nusdeN
nmtlong
u thenn
cunilͤth
cſupont
Enzin
raI
ltdh⸗
gian nd
Moiesl
lolone
iin
iun⸗
ctin
rutſuts
funo
uglinhe
n neut,
eckonmn

Tractatus 11

reus. Quis noſtrum abſq; peccato:Concluſit
deus omnia ſub delicto: vi omnibꝰ miſereatur

etrus quoq; nouit inquit dominꝰ pios detẽ
ptatione eripere ð falſis doctoꝛibus.hi ſũt

fontes ſine aqua: ⁊ nebule turbinibus exagita
te:qͥbus caligo tenebꝛarũ reſeruat᷑. Superbia
enim vanitatis loquẽtes pelliciet in deſiderijs
carnis luxurie eos qui paululũ effugerant. Et
ad erroꝛem reuerſi ſunt. Mõne tibi videt᷑ pin⸗

xiſſe ſermo apoſtolus nouam imperitie factio⸗

nem? Aperiunt eni qſi fontes ſciẽtie:qͥ aquam
non habẽt.doctrinarũ ꝓmittunt imbꝛẽ: velut

nubes ꝓphetice ad quas ꝑueniat veritas dei

⁊turbinibus exagitant᷑ demonũ :atq; vitioꝛũ

Locquunt᷑ grandia: totus eoꝛũ ſermo ſuꝑbia
eſt. Immũdus eſt autẽ apud deum omnis qui

exaltat coꝛ ſuum. ⁊æ qui paululuʒ refugeranta
peccatis:ad ſuum reuertunt᷑ erroꝛẽ: ⁊ ſuadent
in luxuria ciboꝛũ carniſq; delitias.Quis enim
nõ libenter audiat:mãducemus ⁊ bibamus: ⁊
ineternũ regnabimus:Sapiẽtes ⁊ pꝛudentes
pꝛauos vocant.eos vero qͥ dulces ſunt in mo

nibus:plus audiunt ohes apoſtolus:imo ĩ
Johãne ſaluatoꝛ ſcribens angelo epheſi eccle⸗
ſie:ſcio inquit opera tua:⁊ laboꝛẽ ⁊ patientiaʒ
tuam. ⁊ quia ſuſtinuiſti ꝓpter nomen meum et
nõ defeciſti. Sed habeo aduerſus te pauca: ꝙ
charitatẽ tuam pꝛimam reliquiſti.memoꝛ eſto
vnde cecideris. Et age penitentiã.et pᷣma ope⸗
ra fac. Sinautẽ venia tibi:⁊ mouebo candela⸗
bꝛum tuũ de loco ſuo niſi penitenti egeris Si

militer ceteras eccleſias Smyrnꝗ: ergamuũ:
Thiatirã: Sardis: hiladelphiã: Laodiceã

ad penitentiã ꝓuocat:⁊ niſi reuertant᷑ ad oꝑa

pꝛiſtina:cõminat᷑.Et in Sardis paucos habe
re ſe dicit: qui non coinquinauerũt veſtimenta
ſua.⁊ ambulaturi ſunt cuʒ eo in albis:quia di⸗
gni ſunt. Qui autẽ dicit memento vnde cecide
ris: ⁊ ecce miſſurus eſt diabolus ex vobis car⸗
cerem: temptemini: ⁊ ſcio vbi habitas:vbi ſe
des eſt ſathane:⁊ in mente habe qualiter acce.

peris: ⁊ audieris:⁊ ſerua:a penitetiã age:⁊ re⸗
liqua:vtiq; ei dicit:qui credidit:⁊ baptiʒatus
eſt:⁊ ſtans quondam:coꝛruit per delictum.
Auliſper de veterite Ca. XXXIII.

p ſtamẽto exempla diſtulerã: quia ſolẽt

vyvbicũq; cõtra eos facit: dicere lex ⁊ ꝓ
phete vſq; ad Joheʒ. Ceteꝝ quis ignoꝛat ſub

alta diſpenſatione dei: omnes retro ſãctos eiuſ

dem fuiſſe meriti:cuius nunc xpᷣiani ſũt. Quo

„ 4

modo ante Zlbꝛaã placuit in coniugio: ſic nũc

.

virgines placent in ꝑpetua caſtitate Seruiuit

ille legi ⁊ tempoꝛi ſuo: ſeruiamus ⁊ nos euãge
lio ⁊ tempoꝛi noſtro:in quos fines ſeculoꝝ de
auid electus ?m coꝛ domini: qͥ om

nes eius fecerat voluntates: ⁊ quiin quodam

Fo. XXXVI

Epla X

pſalmo dixerat: Judica me domine:quoniam
ego ĩ innocẽtia mea ingreſſus ſum.⁊ in domio
ſperans non infirmaboꝛ. ꝓba me domine et tẽ
pta me:vre renes meos:⁊ coꝛ meũ.poſtea tem
ptatus a diabolo: ⁊ poſt peccatũ penitens lod
tur. iſerere mei deus m magna miſericoꝛ⸗
diã tuaʒ. Magnũ peccatũ magna deleri vult

miſericoꝛdia/Salomõ amabilis domini: cui
bis deus fuerat reuelatus: quia amatoꝛ mulie

rum fuit a dei amoꝛe diſceſſit/Sanaſſen im⸗
pijſſimũ regẽ poſt captiuitatẽ babylonicam:in
pꝛiſtinam dignitatẽ liber dierũ reſtitutũ refert

Et Joſias vir ſanctus in campo agedo ab
Egypto rega cõfoditur/Ihᷣs quoq; fllius Jo

ſedech ſacerdos magnus qᷓ;q; i typo pceſſerit
ſaluatoꝛis qui noſtra peccata poꝛtauit: et alie⸗
nigenã ſibi ex gentibꝰ eccłiam copulauit tamẽ
ſᷣm litterã poſt ſacerdotiũ ſoꝛdidatus inducit᷑
⁊ ſtat diabolus a dextris eius: ⁊ cãdida illi ve
ſtimenta deiuceps reddunturSuꝑfluũ eſt de
Moyſe ⁊ Aaron ſcribere:ꝙ ad aquã cõtradi⸗
ctiõis offenderint deuʒ: ⁊ fra repꝛomiſſiõis noõ

intra nerime beat? Job Anglos q̊z ⁊ oez cre
aturã peccare poſſe cõmemoꝛet dicens. Quid
eni nũqᷣd hõ coꝛã deo mũdus eſt: Aut ab ope⸗
ribus ſuis ſine macula vir⸗ Si cõtra ſeruos ſu
os nõ credit ⁊ aduerſũ angelos ſuos pꝛauũ qͥd
repperit:quãto magis habitantes in domibus
luteis:de quibus ⁊ nos ex eodem luto ſumus.

Temptatio eſt vita hominũ ſuꝑ terram. Et ce

cidit lucifer: qui mittebat ad vniuerſas natio⸗

nes. Et ille qui in paradiſo delitiarũ inter. xij.

nutritus eſt lapides: vulneratꝰ a monte domi⸗

ni: ad inferna deſcendit. Ande ⁊ ſaluatoꝛĩ euã

gelho. videbam inqt ſathanã quaſi fulgur ð ce
lo cadentẽ. Si altiſſima illa ſublimitas cecidit
quis cadere non poſſit: Si in celo ruine: quan
to magis ĩ terra:Et tamẽ cũ ceciderit Lucifer
imo poſt caſum coluber antiquus:virtus eius
in lumbis eſt:a poteſtas eius ſuper vmbilicuʒ
ventris:obumbꝛantur in eo arboꝛes magne: t
doꝛmit iuxta luncũ: calamũ: a caricẽ Jpe eſt
rex omniũ que in aquis ſunt:vbi ſcilicet volu⸗
ptas ⁊ luxuria:⁊ ꝓpago ⁊ irrigatio nuptiarũ.
Quis eni denudabit faciem veſtiius eius: Et
poꝛtas vultus eius quis aperiet: Saginantur
in eo nationes:⁊ partiunt᷑ phenicũ gentes/Ac
ne foꝛſitan tacita legẽtis cogitatio putaret eas
tm phenicũ getes:quas ⁊ populos ethiopum
ſignificari: quibꝰ dꝛaco in eſca datus ſit:ſtatim
ð is qui per mare huius ſeculi tranſierũt: ⁊ ad
poꝛtum ſalutis peruenire feſtinãt: dicitur. Et
in nauibus piſcatoꝛum caput eius ſtat ſicut in
cudo infatigabilis:reputat ferrũ vt paleas :et
ſicut lignum putridũ es Et oè aurũ maris ſub
eo eſt ſicut lutum.ferueſcere facit abyſſuʒ ſicus

ars

vas eneum.eſtimat mare ſicut deletuʒ: ⁊ tarta

rum abyſſi vt captiuũ. Omne altuʒ videt/⁊ ar
bitrat᷑ Jouinianus meus facile ſibi eum poſſe
ſnccũbere.Quid loquar de ſanctis viris et de

angelis:qui cum creature dei ſint:poſſunt vti

q; recipere peccatũ: Filiũ dei temptare auſus

eſt. ⁊ pꝛima eius ⁊ ſecũda ſententia reꝑcuſſus
nihilominus caput leuat.⁊ tertio vulneratus

vſq; ad tempus recedit:differens magis tẽpta
tionem qᷓ; auferens. ⁊ nos nobis blandimur ðᷣ

baptiſmate.Qð ſicut pᷣoꝛa peccata dimittit.ſic

in futurũ ᷣuare non põt niſi baptiʒati omni cu
ſtodia ᷣuauerint coꝛ ſuũ. XXXIII
Aindem peruenimus ad cibos: vbi et
t teertie queſtionis nobis opponitur diffi
Ccultas.ad h̊ creata eſſe omnia: vt vſui
moꝛtaliuʒ deſeruirent. Et quomodo homo ra
tionale animal quaſi quidam habitatoꝛ ⁊ poſ⸗

ſeſſoꝛ mundi deo ſubiacet:⁊ ſuum venerat᷑ au-

ctoꝛem:ita cuncta animãtia aut in cibos homi
num:aut in veſtitum:aut ad ſcindendũ terraʒ
aut ad ſubuectionẽ frugũ: ⁊ ipᷣius hominis eẽ
creata:vnde ⁊ iumenta ab eo ꝙ iuuent appellẽ⸗
tur. Quid eſt Hauid homo qð memoꝛ es eius
aut filius hominis quoniaʒ viſitas eum: Mi⸗
nuiſti euʒ paulominus ab angelis:gloꝛia ⁊ ho
noꝛe coꝛonaſtiſeum: ⁊ cõſtituiſti eum ſuꝑ ope⸗
ra manuũ tuarũ. Omnia ſubieciſti ſub pedibꝰ

eius oues ⁊ boues vniuerſas inſuper ⁊ pecoꝛa

campi. Aolucres celi ⁊ piſces maris:qui per⸗
ambulant ſemitas maris. Eſto inquit bos ad
arandũ:ad ſedendum equus:canis ad ſeruan
dum:capꝛe ad lac:oues ad lanitia condite ſint
Quis vſus poꝛcoꝛuʒ abſq; eſu carniũ:quig ca
pꝛee:ceruuli:damule:apꝛi:lepoꝛeſ:⁊ huiuſmo

di venatio. Quid anſeres ſilueſtres ⁊ domeſti

ci:qͥd anetes:qͥd ficedule:qͥd attagen: qͥd fuli⸗
ca:qͥd turdꝰ⸗ Euri domib⸗ gallina diſcurrit: ſi

nõ comedunt᷑ hec:oĩa fruſtra a deo creata ſũt.
Aerum quid opus eſt argumentis cum mani⸗
feſte ſcriptura doceat omne qð mouetur ſicut
olera herbarũ data nobis in eſcam: ⁊ apoſtolꝰ

clamitet omnia munda mũdis: ⁊ nihil reicien⸗
dum qð cum gratiarũactione pᷣcipitur:et ven⸗

turos in nouiſſimo qui phibeant nubere:⁊ ve

ſci cibis:quos deus creauit ad vtenduʒ. Ipſe
dominꝰ vini potatoꝛ ⁊ voꝛatoꝛ a phariſeis ap⸗
pellatur:⁊ publicanoꝛũ cõuiua ⁊ peccatoꝛum.
Zachei pꝛandiũ non recuſans:vadens ad nu⸗
ptiarũ epulas. MPoꝛro aliud eſt ſi ſtulta conten
tione dicitis eum iſſe ad nuptias ieiunaturuʒ:
⁊ in poſterũ moꝛe dixiſſe hoc comedo:illud nõ
comedo.nolo vinũ bibere quod ex aquis crea
ui In typo ſanguinis ſui non obtulit aquã ſed
vinum.Moſt reſurrectionez piſcem ⁊ fauũ co⸗

medit:non ʒiʒania nuces ⁊ ſoꝛbitiũculas. Ne

Ca. XXXINHI

1 pliab vocet ſiiſ pellis colub
exuit᷑ decota iĩ oleo mire doloꝛẽ auriũ mitigat

trus apoſtolus non expectans ſtellam moꝛe iu

daico:ſed hoꝛa ſexta in ſolariũ pꝛanſurus aſcẽ
dit. Paulus in naui panem frãgit non caricas
Timotheo dolenti ſtomachũ vinum ſuadet bi

bere non piratium. De ciboꝛuʒ ſi placent abſti

nentia quaſi non ⁊ ſuperſtitio gentiliũ coſtum
matris deum obſeruet ⁊ iſidis. Ca.XxXxXV.
Equar ergo veſtigia pꝛopoſitionis ex
poſite:⁊ anteqᷓ; ad ſcripturas veniam:
Doceãq; ex eis deo grata ieiunia:et ac⸗
ceptabilem continentiã:argumentis philoſo⸗
phoꝛũ argumẽta oinpon⸗ ꝓbabo non Em
pedoclis et Pythagoꝛe nos dogma ſectari: qͥ̃
ꝓbter e νιε απ1¹1¹ 6¹.id eſt. tranſanimatio
nem omne qð mouet᷑ ⁊ viuit edendũ nõ putãt
⁊ eiuſdem criminis reos arbitrant᷑: qui abietẽ
quercũq; ſucciderint:cuius parricide ſũt:⁊ ve
naiciell veſberart conditoꝛeʒ noſtrum: qui in
vſus hominũ cnncta generauit. Et quomodo
bos ad aranduʒ:equus ad ſedendũ: canes ad

ſeruandũ: capꝛe ad lac: oues ad lanicia cõdite

ſunt:ita ſues ⁊ ceruos ⁊ capꝛeas ⁊ lepoꝛes ⁊c.
ſed illa non ſtatim ad comedendũ creata eſſe:ſ

in alios vſus hominũ/Si eni omne qð moue

⁊ viuit:ad veſcendũ factum eſt:⁊ pᷣparatũ gu⸗
le:reſpondeant mihi cur elephãti:cur leones:

vꝛſi:leopardi:lupi:cur vipere:ſcoꝛpij:culices

puliceſq;: cur vultu r:aqᷣla: coꝛuus:accipiter:
cur cete:delphines:phoce:minuteq; cocleole

condite ſunt: Quis noſtrum leonẽ:quis vipe⸗
ram: quis volucrem:quia ciconiã:quis miluũ
quis reptantes in littoꝛibus vermiculos vnqᷓ;ᷓ

comederit:Sicut igit᷑ hec ꝓpꝛios vſus habẽt
ita poſſumus dicere et ceteras beſtias piſces:
aues:non ad eſum:ſed ad medicinam creatas

Beniq; carnes vipere vnde tyriaca conſicitur

quãtis rebus apte ſint:noꝛunt medici ſegme
ta eboꝛis in medelas varias aſſumunt᷑/fel hye
me oculoꝛũ reſtituit claritatẽ ſtercus eius ⁊ ca
num:putrida curat vulnera.Et quod foꝛſitan

legenti mirũ ſit:hominis fimus quãtis curati⸗

onibꝰ ꝓficiat: Gallienꝰ vqXοσα)01ſim⸗
hyſici:ꝙ pellis colubꝛi qᷓ

uid ita inutile videt᷑ neſciẽtibꝰ: vt cimices⸗
Di ſangniſuga faucibꝰ heſerit fumo eius exce⸗
ſtatimpto euomit᷑: et difficultas vrine huius

appoſitiõe laxat᷑.Poꝛcoꝛũ autẽ ⁊ anſerũ ⁊ gal

linarũ phaſianoꝛũq; adipes:quid cõmodi ha
beãt:omnes medicoꝛũ declarant libꝛi.quos ſi
legeris videbis tot curationes eſſe in vulture:

q́ͤſt membꝛa ſũt/Naui fimus podagre feruoꝛeʒ
mitigat. Gꝛuis:ciconie:fel aqͥle:ſaguis accipi

tris:ſtrutio: camelꝰ:rane:chameleontes:hyrũ
dinis ſtercus ⁊ carnes:qͥbꝰ moꝛbis apte ſint di
cerem:ſi mihi ꝓpoſitũ eſſet ð medela coꝛpoꝛũ

liti
gelio
peeſe⸗
gbehe
ſegrar
Ptigan
pfect
Vopte
unne
iſui
at
cbus
ben!,
caniea
emor.
chgtin
gltnil
cedtm
detzüt

noreſu
io aſce
cicns
nadabi
enchci
Ucokun
W.
nioniger
eniam
nectee
pblolo⸗
non En
ſamz
nimto
N
quisbiei
elünerde
ungrinn
qronoin
1: nese
ſiciacidte
eporest.
reaneſes

hfni

paratig
curleones
npij:alies
8:acchlen
legcocee

egis v.

gisni
ialoowg
s bebet
tus glaes
mn gauns

uſe
unifüfſt

stnst
Nolfuſtn
ätaannn⸗
iiſni
gliscolthlg
ninlign
tahnices

Tractatus II

diſputare. legat qui vult Ariſtolelez Theo⸗
pphꝛaſtũ ꝓſa: Marcellũ Sydetẽ: ⁊ noſtrũ la
niũ hexametris vſibus diſſerẽtes. Plyniũ qᷣʒ

ſcðᷣʒ: ⁊ Biaſcoꝛidẽ: ⁊ ceteros tam phyſicos qᷓ
medicos:qͥ nullã herbã:nullũ lapideʒ:nullum

aĩal tã reptile qᷓ; volatile ⁊ natatile:non ad ſue

artis vtilitatẽ referunt./IJgit᷑ cum mihi dixer!

cur poꝛcus creatus eſt:ſtatim tibi reſpondebo
pueroꝛũ moꝛe certãtiũ.cur vipere?: cur ſcoꝛpij

Nec deum ſuꝑfluoꝝ iudicabis artiſicem.quia

plurime ⁊ beſtie ⁊ volucres ſunt:quas tue fau
ces recuſent/Sed ne contentioſũ hoc ⁊ pugna

magis videat᷑ eſſe qᷓ; verũ: audi iccirco ſues
apꝛos ⁊ ceruos ⁊ reliquas aiantes creatas:vt

milites ei athlete:naute:rhetoꝛe: metalloꝛũq;

foſſoꝛes: ⁊ ceteri duro oꝑimãcipati:haberent

cibos:qͥbus foꝛtitudo coꝛpoꝝ neceſſaria eſt. qͥ

poꝛtant arma ⁊ cibaria:qͥ pugnis ⁊ calcibꝰſua

inuicem membꝛa debilitãt: q remos trahunt:

quoꝛũ latera ad clamandũ dicendũ ſũt valida

q̃ ſubuertũt montes: ⁊ ſub diuo ⁊ imbꝛibꝰ doꝛ

miuniein noſtra religio oνα aι τν–âàd 6. pu
gilem: nõ athletas:non nautas:nõ milites:nõ
foſſoꝛes:ſed ſapiẽtie erudit ſectatoꝛem:qͥ ſe dei

cultui dedicauit. ⁊ ſcit cur creatꝰ ſu: cur verſet
imũdo:quo abire feſtinet. EUnde ⁊ apoſtolus
loquit᷑. Quãdo infirmoꝛ inqͥt tunc foꝛtioꝛ ſum

Et ſi exterioꝛ noſter homo coꝛrumpit᷑:ſed inte

rioꝛ renouat᷑ de die in diẽ. Ei cupio diſſolui et
eſſe cum xp̃o. Et carnis curam ne feceritis ĩ de

ſiderijs Wunqd omnibꝰpᷣceptum eſt: ne duas

tunicas habeant: ne cibos in pera:es in zona:
vgam in manu:calciamẽtũ in pedibus? vt vẽ⸗
dãt vniuerſa que poſſident: dentq; pauꝑibus

2 ſequãtur ihm. Sed his vtiq; qͥ volunt eſſe ꝑ

— „

fecti. alioqͥn a Johane baptiſta aliud pcipitur

militibꝰ:aliud publicams.Dñs aũt dicit ĩ euã
gelio ad eum qͥ ſe iactauerat legis vnierſa cõ⸗
pleſſe. Si vis ꝑfectus eſſe: vade vende omia
que habes:et da pauperibꝰ: et veni ſeq̃re me.
ne graue onus nolẽti videret᷑ imponere:in pꝛo
pꝛia audientis voluntate dimiſit dicẽs: ſi vis
pfectus eſſe. Quã ob rem ⁊ ego tibi dicam. Si
vis pfectus eſſe:bonũ ẽ vinũ non bibere ⁊ car⸗
nem non mãducare. Si vis ꝑfectus eẽ melius
ſaginare aiam qᷓ; coꝛpꝰ.Si aũt adhuc puul⸗
es:et cocoꝝ iura te delectant:nemo eripit fau⸗
cibus tuis eſculentas dapes. Manduca et bi
be:⁊ ſi tibi placet:cũ iſraele lude conſurgens ⁊

canito:mãducemus ⁊ bibamus:cras eni moꝛi
emur.Maãducet ⁊ bibat:qui poſt cibos expe⸗

ctat interitũ.qͥ cum Epicuro dicit: poſt moꝛtẽ
aũt nihil eſt.⁊ moꝛs ipᷣa nihil eſt. Nos Maulo

credimus intonanti:eſca vẽtri: ⁊ venter eſcis.

de aũt ⁊ hũc ⁊ illã deſtruet. Ca.XXXVI

Fo. XXXVI

Epla X

Ec aũt de ſcripturis pauca poſuimus
h vt cõgruere nr̃a cum philoſophis do⸗
ceremꝰ. Ceterũ qͥs ignoꝛet: vnãquãq;

gentẽ nõ cõmuni lege nature: ſed his quoꝛum
apud ſe copia eſt veſci ſolitam: Aerbi gratia:

Arabes 7 Saraceni ⁊ ois heremi barbaria ca

meloꝛum lacte ⁊ carnibꝰ viuit.qꝛ huiuſcemodi
agial ꝓ the ⁊ ſterilitate religionũ facile apð eos
7 gignit᷑ ⁊ nutrit᷑.ij nefas arbitrant᷑: poꝛcoꝛu,ʒ
veſci carnibꝰ. Sues eni qͥ glande:caſtaneis: ra

dicibus filicũ ⁊ hoꝛdeo ali ſolẽt: aut raro abud

eos aut penitus non inueniunt᷑.⁊ ſi nuẽti fue⸗
rini: alimẽta nõ habẽt que ſupꝛa diximꝰ/Ere⸗

gione ſeptẽtrionales populos: ſi ad eſũ aſino⸗
rũ cameloꝛũq; compellas:ſimile putabũt eoꝛũ
veſci carnibus:acſi lupũ comedere cogebãtur
vel coꝛuũ/In põto et phꝛygia vermes albos

obeſos q nigello capite ſũt: a naſcũt᷑ in ligno

rũ carie ꝓ magnis redditibꝰ paterfamilias exi
git Et quõ apud nos attagen ⁊ ficedula:mullꝰ
et ſcarus in delitijs cõputantur: ita apud illos
IUXoOaYiopcomediſſe luxuria eſt Rurſum

oꝛientales ⁊ Lybie populos:quia per deſertũ

⁊ calidam heremi vaſtitatẽ locuſtaꝝ nubes re

periunt᷑: locuſtis veſci moꝛis eſt. Hoc verũ eẽ
Zobhes quoq; baptiſta ꝓbat. Cõpelle phꝛygẽ

⁊ ponticũ:vt locuſtã comedat: nefas putabit.
Coge ſyrũ africum ⁊ arabẽ: vt vermes ponti⸗

cos glutiat:ita eos aſpiciet: vt muſcas: mille⸗

pedes ⁊ lacertos. qs Syri? crocodilis ter⸗
renis Afri etiam lacertis viridibus veſci ſole⸗

ant/In egypto ⁊ paleſtina ppter boum rarita

temſnemo vaccam comedit: tauroꝛũ carnes et
boian vituloꝛũ aſſumũt in cibos. An in noſtra
ꝓuincia ſcelus putãt vitulos deuoꝛare. Ande

⁊imperatoꝛ Ualens nuꝑ legem per oꝛientẽ de

derat: ne quis vituloꝛũ carnibus veſceret᷑:vti
litati agriculture ꝓuidens: ⁊ peſſimẽ iudaiʒã⸗
tis vulgi emendans cõſuetudinẽ: ꝓ alitibus ⁊
lactentibus vitulos cõſumentis/HNomades et

troglodite ⁊ ſcyte ⁊ hunnoꝝ noua feritas ſemi

crudis veſcuntur caraibus/Hoꝛro Ichthyo⸗
pagi gens errans in littoꝛe maris rubꝛi: ſuper

petras ſolis caloꝛe feruentes aſſant piſces.⁊ Hᷓ
ſolo uimerovicrtst⸗Sarmatee Luadi⸗ an
dali 1 innumerabiles alie gentes equoꝝ ⁊ vul
pium carnibus delectant᷑ Quid loquar de ce⸗
teris nationibus:cum ipᷣe adoleſcẽtulꝰin Gal⸗
lia viderim Scotos gentẽ bꝛitãnicã humanis
veſci carnibus: ⁊ cum per ſiluas poꝛcoꝛuʒ gre
ges ⁊ armẽtoꝛum pecudumq; reperiãt:paſto⸗
rum nates ⁊ feminarũ papillas ſolere abſcidẽ
T has ſolas ciboꝝ delitias arbitrari? Scotoꝝ
natio vxoꝛes ppᷣas nõ hʒ.Et qſi Platonis po
litiã legerit:⁊ Catonis ſectet᷑ exempium.nulla
apud eos cõiunx ꝓpnꝛa eſt: ſed vt chiq; libiti

WPars

fuerit:pecudũ moꝛe laſciuiũt Perſe: Medi:

Indi:⁊ Ethiopes:regna non modica:2 Ro⸗:

mano regno paria:cum matribꝰ⁊ auijs:cuʒ fi⸗
liabus ⁊ neptibꝰcopulant᷑/ er.
bices miſerrimos putant:qͥ egrotatione moꝛiã
tur. ⁊ parentes:cognatos:ꝓpinquos:cum ad

ſenectam venerint: iugulatos deuoꝛant:rectiꝰ

eſſe dicentes:vt a ſe potius qᷓ; a vermibꝰ come
dant᷑ Tibareni: quos dilexerint ſenes ſuſpen
dunt in patibulisHircani volucribus ⁊ cani⸗

bus ſemiuiuos ꝓ dEap ij beſtijſ moꝛtuos

pꝓijciunt Schyte eos qͥ a defunctis amati ſunt

viuos infodiunt cum oſſibus moꝛtuoꝛuʒ/Ha

ctri carnibus ad hoc ipᷣm nutritis obijciunt ſe⸗

nes. Qð cum Alexãdri pᷣfectus Nicanoꝛ emẽ
dare voluiſſet:pene amiſit aeoge s-

ptium: vt ouiuʒ lacte veſcat᷑. Impelle ſi vales
NPeluſioten vt mãducet cepe.Singule pene in
egypto ciuitates ſingłas beſtias:⁊ monſtra ve
nerant᷑.Et quodcũq; voluerint: h̊ inuiolabile
⁊ ſacrũ putant. Vnde ⁊ vꝛbes quoq; apð eos

ex animaliuʒ vocabulis nuncupant᷑. Leonto:

Cyno:Lyco: Buſyris:Thymius qð iterpꝛe⸗
per egyptus recepiſſet: nuꝑ ab Hadriani ama

des igit ꝙ non ſoluz in eſu:ſed ⁊ in ſepulturis
⁊ in cõnubijs:⁊ in omi cõuerſatione vnaqueq;
gens ſuo ritu ⁊ ꝓpꝛietatibus victitet:⁊ hoceã
nature legem putare qð didicit. Neꝝ fac eſum
carniũ cunctis nationibꝰeſſe cõmunẽ᷑:⁊ paſſim
licere qð paſſim gignitur. Quid ad nos:quoꝝ
cõuerſatio in celis eſt:Qui ſuꝑ Nythagoꝛã et
Empedoclẽ: ⁊ oẽs ſapiẽtie ſectatoꝛes:nõ ei de
bemꝰ cui naſcimur:ſed cui renaſcimur:qͥ repu
gnãrẽ carnẽ: ⁊ ad libidinũ incentiua rapienteʒ

media ſubiugamꝰ/Elſus carniũ:et potus vini

carniſq; ſaturitas ſeminariũ libidinis eſt. An⸗
de et comicus: Sine cerere inquit et libero fri⸗
get venus. .

et ve Ta. XXXVI
Er quinq; ſenſus: quaſi ꝑ quaſdam fe
p neſtras: vitioꝛũ ad anima introitus ẽ.
Non poteſt ante metropolis ⁊ arx mẽ
tis capi:niſi per poꝛtas eiꝰ irruerit hoſtilis ex⸗
ercitus.Hoꝛũ ꝑturbationibus anima pᷣgraua
tur:et capit᷑ aſpectu:auditu:odoꝛatu: ſapoꝛe:
tactu. Si Cyrcenſibꝰ quiſpiã delectet᷑: ſi Ath⸗
letarũ certamine:ſi mobilitate hiſtrionũ:ſi foꝛ
mis mulierũ:ſplendoꝛe gẽmarũ:veſtiũ:metal
loꝛũ:⁊ ceter huiuſcemodi ꝑ oculoꝛũ feneſtras
anime capta libertas ẽ.⁊ impletur illud ꝓphe⸗
ticum:moꝛs intrauit per feneſtras vras. Rur
ſum auditus vario oꝛganoꝝ cantu: ⁊ vocũ fle
xionibus delinit᷑. ⁊ carmine poetarũ.⁊ Come
doꝛũ mimoꝛũq; vꝛbanitatibꝰ⁊ ſtrophis.⁊ qͥc⸗
quid ꝑ aures introiens virilitateʒ mentis effe⸗

Saſſagete 1 Ber

I

minat. Odoꝛis autẽ ſuauitas et diuerſa Thy⸗
miamata et amomũ:cyphi:oenãthe:muſcus:
ꝑegrini muris pellicula:ꝙ diſſolutis ⁊ amato⸗
ribus cõueniat: nemo niſi diſſolutꝰnegat Poꝛ
ro ciboꝛuʒ auiditas ꝙ auaritie mater ſit:⁊ ani⸗

mũ quaſi q buſdam cõpedibꝰ degrauatũ in ter

ra teneat: qs ignoꝛat? Mꝛopt᷑ bꝛeuẽ gule volu
ptatẽ:terre luſtrant᷑ ⁊ maria:⁊ vt mulſũ vinuʒ

pcioſuſq; cibus fauces nr̃as tranſeat: totiꝰ vi⸗

te oꝑa deſudamꝰ. Tactus aũt alienoꝝ coꝛpo⸗
rum ⁊ feminarũ ardentioꝛ apetitus:vicinꝰ in⸗

ſanie eſt. Ob hunc ſenſũ cupimus:iraſcimur:

geſtimꝰ:inuidemur:emulamur:ſolliciti ſumꝰ.
⁊ expleta voluptate:per quãdã plenitudinem
rurſus accẽdimur.querimuſq; facere:qð cum
fecerimus:iterũ peniteamus. Igit᷑ cum ꝑ has
poꝛtas quaſi qͥdaʒ ꝑturbationũ cunei ad arcẽ
noſtre mẽtis intrauerint:vbi erit libertas: vbi
foꝛtitudo eius: vbi de deo cogitatio maxie cuʒ
tactꝰdepingat ſibi etiam pᷣteritas voluptates⸗

Et recoꝛdatione vitioꝛũ cogat animã compati
⁊ quodãmodo exercere qð nõ agicx/lH is . tur

rpꝛe⸗ rationibꝰ inuitati multi philoſophoꝛũ relique
tatur hircus Et vt ſciremus:quales deos ſem

rũt frequẽtias vꝛbiũ: ⁊ hoꝛtulos ſuburbanos

vbi ager irriguus ⁊ arboꝛũ come:⁊ ſuſurrꝰ aui
ſio vꝛbs eoꝛuʒ Antinous aſpellata eſt. Rerui⸗

um fontis ſpeculũ:riuus imurmurãs:⁊ multe

oculoꝛũ auriũq; illecebꝛe ſũt.ne ꝑ luxũ ⁊ abun

dantiam copiarũ anime foꝛtitudo molleſceret
⁊eius pudicitia cõſtuparet᷑ Inutile quipe eſt

crebꝛo videre:ꝑ q̃ aliquãdo captus ſis. ⁊ eoꝛũ
te exꝑimento cõmittere: qͥbus difficulter care⸗

as/lHam ⁊ Pythagoꝛei huiuſcemodi frequẽ⸗
tiam declinantes in ſolitudine ⁊ deſertis locis
habitare cõſueuerũt/latonici quoq; ⁊ Stoi

ciin temploꝝ locis ⁊ poꝛticibꝰ verſabat᷑. vt ad

moniti anguſtioꝛis habitaculi ſanctitate:nihil

aliud qᷓ; de vtutibus cogitarẽt/Sʒ ⁊ ip̃e Pla⸗

to cũ eẽt diues:et toros eius Diogenes luteis

pedibꝰↄculcaret vt poſſet vacare philoſophie

elegit Academiã villã ab vꝛbe ꝓcul non ſoluʒ
deſertã:ſed ⁊ peſtilenteʒ: vt cura ⁊ aſſiduitate

moꝛboꝝ libidinis inpetus frangeret᷑.diſcipu⸗

liq; ſui nullã aliã ſentirẽt voluptatẽ: niſi earuʒ
rerũ quas diſe õ effodiſſe
ſibi oculos:ne ꝑ eoꝝ viſum a ↄtemplatiõe phi
loſophie euocarent AndeTraree ille The
banus ꝓiecto in mari nõ paruo auri pondere:
abite inquit peſſuʒ male cupiditates: ego vos
mergã:ne ipᷣe mergar a vobis
mat:⁊ abundãtia ciboꝛũ potionũq; ſempꝑ frui:
⁊ vacare poſſe ſapiẽtie:hoc eſt ⁊ verſariin deli

tijs:⁊ delitiarũ vitijs non teneri ſeiꝑm decipit

Cum eni ꝓcul ab his remotiſepe capiamur na
ture illecebꝛis:⁊ cogamur ea cupere quoꝛũ co⸗

piam non habemus: quãto magis ſi circũdati

rhetibꝰ voluptatũ eẽ nos liberos arbitremur⸗

8 exiſti⸗

o⸗
iG
des
hec

44

dic
bu
ic
mil
is
.
nen

no⸗
pos
ltut
phie
dage
neit
en

de
ſci
ſun
chce
een
debe
busn
Gaue
tdoꝛr
nsine
inüͦ:
hiomn
hbscl
ſeſtos
nus. C.
Rparat
Uget⸗⸗
dergeg
lerſtamne
Hno⸗
urſin
amii⸗
fionid
lgeſuni
blrt
Ntläg
gfert
phoniſ
ſencfn
ſuguin
denp⸗

muleus
Ru
n o⸗
—
atünter
gulepoln
lüͤpie
krtoty⸗
6 (oꝛdo⸗
weinin
raſeimur:
hanſon⸗.
Oudinen
Regun
kanphr
Meiadai
hotp
hmureay
Ahmnts:
nicnpi
Mräüͤräiane
uoudns
1ſulupui
Nrisan
urürahen
0 wolehae
tiegupedk
luls tei
faneraa⸗
ifegi⸗
nisſocs
oc
ſchi l
nauneniit
ihr
Ggenezlts
eppiaccpe
l vonſr⸗
1 14ſitt
ei ⸗
inſenn
inutitſi
nlriehii
sle
ienden

s:e
Nöl

S
—
=

=

=
Se

—
=S=
=
=
SES=
=

+☛

Tractatus II

Fo. XXXVIII

Epla X

Senſus noſter illud cogitat: qð videt: audit: ſcere. Non eni manere in vno ſtatu natura coꝛ

odoꝛat᷑: guſtat:attrectat.⁊ ad eius rei trahitur
appetitũ:cuius capit᷑ voluptate.Qð mens vi⸗
deat: ⁊ mens audiat: ⁊ ꝙ nec audire quippiam

nec videre poſſumꝰ:niſi ſenſus in ea q̃ cernimꝰ

⁊ audimꝰfuerit intentꝰ. Netus quoq; ſnia eſt:
difficile ẽ imo impoſſibile:delitijs ⁊ voluptati
bus affluẽtes ñ ea cogitare q̃ gerimꝰfruſtraq;
q̃dã ſimulãt ſalua fide ⁊ pudicitia et itegritate

mẽtis:ſe abuti voluptatibꝰ: cũ q̊ naturã ſit: c
pijs voluptatũ ſine voluptate ꝑfrui.Et aplłus
hoc ipᷣm cauẽs dixerit.QAue aũt in delitijs vi⸗

uens ẽ vidua:moꝛtua ef. Ca. xXXXVIII.

Enſus coꝛpoꝛũ quaſi equi ſunt:ſine

ſtione currentes.anima vero in aurige
modũ retinet frena currentiũ.Et quo⸗
modo equi abſq; rectoꝛe pᷣcipites ruũt:ita coꝛ⸗
pus ſine rõne ⁊ imperio anime in ſuũ fert᷑ inte⸗
ritu ia quoq; cõparatio anime ⁊ coꝛpus a
philoſophis ponit᷑.coꝛpꝰ puerũ: animã peda⸗
dagogũ eſſe dicentibꝰ. VUnde ⁊ hiſtoꝛicus ſani
me imperio: coꝛpoꝛis Hᷣuitio magis vtimur l
terũ nobis cũ dijs:alteꝝ cũ beluis cõmune eſt.

poꝛũ põt:ſed aut creſcere ſemꝑ: aut decreſcere
habet.nec poſſe viuere animal:niſi creſcẽdi ca
ax r Ande ? Balienuo etiam doctiſſimus
Hippocratis interpꝛes athletas quoꝛuʒ vita
ars ſagina ẽ:dicit in exhoꝛtatiõe medicine nec
viuere poſſe diu:nec ſanos eſſe.animaſq; eoꝛũ
ita nimio ſanguine ⁊ adipious qſi luto inuolu
tas nihil tenue:nihil celeſte:ſed ſemꝑ de carni
bus:⁊ victu:⁊ vẽtris ingluuie cogitare Hio⸗
genes tyrãnos et ſubuerſiones vꝛbiũ: bellaq;
vel hoſtilia vł ciuilia:non ꝓ ſimplici victu ole
rum pomoꝛũq;:ſed ꝓ carnibus ⁊ epularũ deli

tijs aſſerit excitari/
curꝰ voluptatis aſſertoꝛ:oẽs libꝛos ſuos reple
uit oleribus ⁊ pomis ⁊ vilibus cibis dicit eſſe
viuendũ.qꝛ carnes ⁊ exqͥſite epule ingenti cu⸗
ra ac miſeria pᷣparent᷑.maioꝛẽq; penam habe⸗
ant in querẽdo:qᷓ; voluptatẽ in abzirce/.
poꝛa autẽ noſtra cibo tm ⁊ potu indiger

bi
aqua ⁊ panis ſit:et cetera his ſimilia:ibi natu⸗

re ſatiſfactũ.quicqͥd ſupꝛa fuerit: nõ ad vite ne
ceſſitatẽ ſpectare:ſed ad vitium voluptat/Bi

Igit᷑ niſi vitia adoleſcẽtis ⁊ pueripꝛudẽtia pe bere ⁊ comedere non delitiaꝝ ardoꝛẽ:ſed ſitim

dagogi rexerit: ois conatꝰ eius ⁊ impetꝰ ad la⸗

famẽq; reſtinguere.Qui carnibus veſcunt᷑:in

ſciuiã ꝓperãt.ſine quattuoꝛ ſenſibꝰ viuere poſ digere etiam his q̃ non ſunt carniũ. Qui auteʒ

ſumus.id eſt.ſine aſpectu:auditu:odoꝛatu:at⸗
qᷓ; cõplexu Abſq; guſtu autẽ ⁊ cibis impoſſibi

le eſt humanuʒ coꝛpus ſubſiſtereAdeſſe ergo .
debet rõ:vt tales ⁊ tantas ſumamus eſcas:qͥ⸗
bus non oneret᷑ coꝛpus: nec libertas animepᷣ⸗
grauet᷑.quia ⁊ comedendũ eſt:⁊ deambulãdũ
⁊ doꝛmiendũ:⁊ digerendũ:⁊ poſtea inflat ve⸗

nis incẽtiua libidinis ſuſtinẽda.luxurioſa res

vinũ:⁊ tumultuoſa ebꝛietas. Omnis aũt qͥ cũ

,

ſunt

npliet victu abutant᷑ eos carnes nõ redùrere.
apiẽtie quoq; operã dare non poſſumus. ſi
menſe abũdantiã cogitemꝰ: que laboꝛe nimio

⁊ cura diligẽti atq; indigẽti indiget/Cito exple
tur nature neceſſitas: frigus et fames ſimplici
veſtitu ⁊ cibo expelli põt.vnde et apoſtolꝰha⸗

bẽtes inqͥt victũ ⁊ veſtitum his ↄtenti ſumus.

Belitie ⁊ epularũ varietates:fomẽta auaritie
ꝛadis exultatio anime eſt: cũ paruo cõ⸗

his miſcet᷑ non erit ſapiens 7 tales accipia tentus fueris cibo:mundũ habere ſub pedibꝰ

mus cibos:qͥs aut difficulter digerere: aut co⸗
meſtos magno partos:⁊ pꝑditos laboꝛe dolea⸗
mus. Olerũ ⁊ pomoꝛũ ac leguminũ:⁊ facilioꝛ
apparatus eſt:⁊ arte impendijſq; cocoꝝ non in

diget:⁊ ſine cura ſuſtentat humanũ coꝛpꝰ:mo

derateq; ſũptus.quia nec auide deuoꝛat᷑ ⁊ q
irritamẽta gule nõ hʒ:lenioꝛi digeſtiõe ↄcoqᷣt᷑.
NHemo eni vno ⁊ duobꝰ cibis ijſq; vilibꝰ vſq;
ad inflationeʒ ventris onerat᷑:que diuerſitate
carniũ ⁊ ſapoꝛis delectatione concipit᷑:cuʒ va
rijs nidoꝛibꝰ fumant patine:⁊ ad eſũ ſui exple

ta eſurie:quaſi captiuos trahũtAnde ⁊ moꝛ⸗
bi ex ſaturitate nimia cõcitanf:multiq; impati
entiã gule/vomitu remediant᷑.⁊ qð turpiter in

⁊ omnẽ eius potentiã epulas:libidines:ꝓpter
que diuitie cõparent᷑:vilibus mutare cibis.et

craſſioꝛe tunica cõpenſare/CTolle epulaꝝ ⁊ libi
dinis luxuriã: nemo q̃ret diuitias: quaꝝ vſus
in ventre aut ſub ventre eſt g
aliter recipit ſanitatẽ:niſi tenui cibo et caſtiga⸗
to victu:que Xπ αâ id &. tenuis dieta
dicit. Quibꝰ ergo cibis recipitur ſanitas: his⸗
⁊ ſeruari põt:ne qͥs putet moꝛbos oleribus cõ/
citari. Si aũt Milonis illiꝰ Crotoniate vires
olera non miniſtrãt: que naſcũt᷑ ⁊ alunt᷑ ex car
nibꝰ:qͥd neceſſe eſt viro ſapienti ⁊ philoſopho
xpᷣi tãtã habere foꝛtitudinẽ:que athletis ⁊ mi⸗
litibus neceſſaria eſt:Quã cum habuerit ad vi

geſſeruut:turpius egerũt/Hippocrates in am - tia ꝓuocet᷑.Illi arbitrãtur carnes ſanitati con

hoꝛiſmis vocet craſſa et obeſa coꝛꝑa que cre⸗/
cendi menſurã impleuerint: niſi cito ablatiõe
ſanguinis minuãt᷑:in paralyſin ⁊ peſſima moꝛ
boꝛũ genera erũpere.⁊ iccirco eſſe neceſſariam
demptionẽ:vt rurſũ habeãt in que poſſint cre⸗

gruas:qͥ volunt abuti libidine: ⁊ in cenum de⸗

mergi voluptatũ ad coitũ ſemꝑ exeſtuãt Chꝛi
ſtiano ſanitas abſq; viribꝰ nimijs neceſſaria ẽ.

ui egrotat: non

NMec turbare nos debet: ſirari ſint bpul Ppoſi

ti ſectatoꝛes:qꝛ rari ſunt ⁊ amici boni ⁊ fideles

S

⁊ pudici a⁊ cõtinentes.ſemperq; virtus rarq ẽ.
2 ege Fabꝛitij continentiã: Curij pauꝑtatem
⁊ in tanta vꝛbe vix paucos inuenies:quos ſeã
ris. Moli timere ne ſi carnes nõ comederis: au
cupes ⁊ venatoꝛes fruſtra artificia didicerint.
Tegimꝰ quoſdaʒ moꝛbo articiuari ⁊ podagre
humoꝛibus laboꝛãtes ꝓſcriptione bonoꝛũ: ad
ſimplicẽ menſaʒ ⁊ pauꝑes cibos redactos con
ualuiſſe Caruerãt eni ſollicitudine diſpẽſande
domus: ⁊ epularũ largitate:q̃ ⁊ coꝛpus frãgũt
⁊ aiam. Irridet Oꝛatius appetitũ ciboꝝ:qͥ con
ſumpti reliquũt penitentiaʒ.
Sperne voluptates: nocet empta dolere volu
ptas. Et cum ĩ ameniſſimo agro i moꝛſũ volu⸗
ptuoſoꝝ hoĩuʒ ſe craſſũ pinguẽq; deſcriberet:
iuſit his verſibus..
Me pinguẽ ⁊ nitidũ bñ curata cute viſes:
Cum ridere voles Epicuri de grege poꝛciũ.
E⸗gq ex viliſſimis cibis LCa.XXXIX
ſxvitanda ſotietas eſt/Eihil eni ita ob⸗
ruit animũ: vi plenuùs vẽter:⁊ eſtuans
⁊ huc illucq; ſe vertẽs:⁊ in ructus vel in crepi⸗
tus ventoꝛuʒ efflatione reſpirans/Quale illð
ieiuniũ eſt:aut qualis illa refectio poſt ieiuniũ/
cum pꝛidianis epulis diſtẽdimur: guttur no
ſtrum meditatoꝛiũ efficit᷑ latrinarũ:HDũq; vo⸗
lumus ꝓlixioꝛis inedie fame carere:tantuzʒ vo
ramus:quantũ vix alterius diei nox digerat.

Itaq; non tam ieiuniũ appellãdũ eſt:qᷓ; crapu:

la ac fetens ⁊ moleſta igolltio/ ceacheie in
libꝛis antiq;tatuʒ ⁊ deſcriptione Gꝛecie: refert
ſub Saturno.id eſt. in aureo ſeculo: cuʒ om̃ia
humus funderet:nulluz comediſſe carnes:ſed
vniuerſos vixiſſe frugibꝰ⁊ pomis:.c
terra gignebat/Merſarũ reg Cyrivitã ſeno⸗
phon octo voluminibꝰexplicat:polenta ⁊ car⸗
damo ⁊ ſale ac pane cibario eos aſſerẽs victita

re. Lacedemonioꝛũ menſe frugalitatiſq; et ſu⸗

pꝛaſcriptꝰ enophon ⁊ Theophꝛaſtus ⁊ om

nes pene ſcptoꝛes Gꝛedie teſtes ſi / eremö
Stoicus vir eloquẽtiſſimus narrat de vita an

tiquoꝛũ egypti ſacerdotũ ꝙ omnibꝰ mundi ne
gocijs curiſq; poſtpoſitis ſemꝑ in templo fue⸗
rint: ⁊ rerum naturas cauſaſq; ac rõnes ſydeꝝ

contemplati ſint: nunqᷓ; mulieribus ſe miſcue⸗

rint.nũqᷓ; cognatos ⁊ ꝓpinquos ne liberos q⸗
dem viderint.ex eo tẽpoꝛe quo cepiſſent diui⸗
