⁊ ſentẽtia domini iudicãt᷑ oues. Sed dicitſcri
ptura diuina ꝙ non ſint eiuſdẽ meriti cuius et

iſraelite. AUides ergo ꝙ ſtent qdem a dextris:

ſed multo inferioꝛi graduJnter dauid virum
ſanctũ.⁊ Saul regem peſſ linuʒ medius Jona
thas fuit. Quẽ nec iter hedos poſſumus pone
re:quia ꝓphete amoꝛe dignus eſt nec inter ari

etes:ne parem eum faciamus Bauid. max-ime

cum ipᷣe interfectus ſit. Erit igitur inter oueg:

ſed in inferioꝛi oꝛdine.Et quomodo inter Ha⸗

—

tio repuantis: q; caſſus laboꝛ eoꝝ:qͥ ſine labo.

—

. —
* — 4
. — ¹ .
.
„ * .

uid ⁊ Jonathã:ita inter ouẽ ⁊ ouem coger ſu⸗

ſcipere differentias(Seruus qͥ cognouit volũ⸗

tatem dñi ſui: ⁊ non pᷣparauit:nec fecit ſm vo⸗
lũtatẽ eius vapulabit multis.qͥ autẽ nõ cogno

uit ⁊ non fecit:plagis vapulabit paucis. Om̃i
eni cui multuʒ datum eſt: multũ queret᷑ ab eo:
⁊ cui cõmendatur multuʒ: plus exigit᷑ ab illo.
Ecce ſeruo ⁊ ſeruo plus minuſve cõmittit᷑:⁊ ꝓ

qualitate cõmiſſi atq; peccati plagaruʒ quoq;
numerus irroga

LCota iudee terre Tribuũq;
deſcriptio future eccleſie in celis typus eſt Le

gimꝰihm naue:legamus Eʒechielis extremas

partes.⁊ videbimus quicquid in altero quaſi
pꝑ biſtoꝛiam in terra diſtribuit᷑:in altero i celis
ſpiritalit᷑ repꝛomitti. Quid ſibi volũtin deſcri
ptione templi ſeptẽ ⁊ octo gradus:Quid rur⸗

ſum in pſalterio poſt elementa cẽteſimi octaui
decimi pſalmi:qᷣbꝰ myſticum erudimur alpba
betum: ꝑ ndecim gradus vſq; illuc puenim⸗

vt poſſimus canere.Ecce nũc benedicite domi
num om̃es Pᷣui dñi:qui ſtatis in domo domini

i atrijs domus dei nri⸗ Auare due ⁊ ſemis tri⸗
bus tranſioꝛdanẽ habitãt: vbi plurima ſũt iu⸗
menta?⁊ nouẽ ⁊ ſemis relique:vłexpellũt pꝛi⸗

ſtinos habitatoꝛes de ſedibus ſuis: vł cũ ipis

hapitant Cur leuitica Tribus in terra parteʒ
Non accepit: ſed dominꝰ pars eius eſt: a int᷑ ip⸗
ſos Leuitas ⁊ ſacerdotes:ad ſancta ſanctoꝛuʒ

vbi cherubin ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ eſt:põtifex ſolus ĩ⸗

gredit᷑ /Quare reliqͥ ſacerdotes lineis tm̃ vtůÜ⸗
tur veſtibus:⁊ non habẽt indumentum auro:
hiacyntho:cocco:purpura:byſſoq; ↄtextum⸗
Inyferioꝛis gdus Leuite ⁊ ſacerdotes et plau⸗
ſtra ⁊ boues accipiunt: Maioꝛis oꝛdinis ipſt
geſtãt arcam dñi humeris ſuis: ſi tollis oꝛdinẽ
tabernaculi:tẽpli:eccłie:ſi oẽs qͥ a dextris ſunt
erunt tales oues:que abſq; lupoꝝ metu/tota li

coꝛpus vnũ vt vulgo dicit᷑ nιa αοα ad mii⸗

tiam ꝓdit: ne quicq; epiſcopi fruſtra pᷣſbyteri
lſine cauſa diaconi ſũt. Quid ꝑſeuerãt vgines
Quid laboꝛant vidue: Cur marite ſe continẽt
Pecemus ocẽs ⁊ poſt penitentiã idem erimus
dʒð apoſtoli ſũt. erũ iam cepimus terrã ꝑſpe
ctare de pelago:⁊ poſt mõtes/gurgiũ ⁊ ſpumo
ſos fluctus ⁊ nauem vel in ſublime erectam: vł
in mari pꝛecipitem: paulatim feſſis ⁊ languẽti

bus poꝛtus aperitur. Ca.XxLIE.
Irxrimus de nuptis:viduis: virginibꝰ
d BSiduitati ginitatem: viduitatem p̃⸗
tulimus matrimonio. Expoſita eſt &e

Pixo lIu id eſt cõciſio apoſtoli:ð huiuſcemodi

queſtionibꝰ diſputãtis.ſingulis opinionibus

reſponſum c. Secularis quoq; litteratura ve-

nit in mediuʒ:que vᷣgines fuerint:que vniuire
⁊ ecõtrario quas iterdũ habeat moleſtias vin
culum cõiugale. Tranſiuimꝰ ad ſecundã parti
cipationem:in qua negat cos:qui tota ſide ba⸗

no

unA

po

bunq

Qlotid

vobto
tamnen
pienti

osg
hlun:⸗

dul
woli⸗
n o⸗
Ncn
Oi
chen
ibl
inin
Bo
Chhig
nockle⸗
remag
Gogu
erdicdis
rindci
Qudn
mmioggri
nur lob⸗
poeni-
eltedont
odonnint
ſemiste⸗
mmnſätiu⸗
hclürpei
Aaäihis

ne

Gerinti⸗⸗
uſnann
Gferſcbei

geiseni⸗
un Nr:.

yerun⸗
sapu⸗
acnieect
Olsorhme
dernsſon
uun
nßbei
izons
eſeconte
den cin⸗
olenii⸗
cgithn⸗
Gen

plex pꝛopoſitio fuerat.vela

Tractatus II

ptiſma conſecuti ſunt deinde poſſe peccare.Et
docuimꝰ excepto deo: omis creatura ſub vi⸗
tio ſit. non ꝙ vniuerſi peccauerint:ſed ꝙ pecca

re poſſint: ⁊ ſimiliũ ruina ſtãtiũ metus ſit. Ter
tio venimus ad ieiunia.Et Agdlerſ arij du
ad diuinarũ ſcripturarũ puocantis exempla:
nos quoq; ad vtrãq; reſpondimus. Quarta.
id eſt.extrema diuiſio:oues ⁊ hedos:dextraʒ

et ſiniſtram:iuſtos ⁊ peccatoꝛes:in duos oꝛdi⸗

nes diſtribuerat: volens oſtedere nullaʒ inter
iuſtũ ⁊ iuſtum:peccatoꝛẽ ⁊ peccatoꝛẽ eſſe diſtã
tiam. Et vt hoc ꝓbaret: infinita de ſcriptunis

exempla cõgeſſerat: quaſi ſuo ſenſui cõgruẽtia

cuius nos queſtioni ⁊ argumentis ⁊ exemplis
reſpõdimꝰ ſcripturarũ:veterẽq; Tenonis ſen

tentiã tam cõmuni ſenſu qᷓ; diuina lectiõe cõtri

uimus.Nunc reſtat vt Epicurũ noſtrũ ſudan

tem in hoꝛtulis ſuis inter adoleſcẽtulas ⁊ mu⸗
lierculas alloquamur. fauent tibi craſſi: nitidi

dealbati. Adde ſi vis iuxta Socraticã irriſio⸗

nem: omes ſues ⁊ canes.⁊ qꝛ carnẽ amas: vul
tures quoq; aqlas:accipitres:⁊ bubones.nũ⸗
qᷓ; nos ariſtippi multitudo terrebit. Quoſcũq;

foꝛmoſos:qͥſcunq; calamiſtratos: quos crine

cõpoſito:quos rubẽtibꝰ buccis videro:de tuo
armento ſunt. imo inter tuos ſues grũmunt

noſtro grege triſtes: pallidi: ſoꝛdidati: v quaſi

peregrini huius ſeculi licet ſermone taceãt: ha
bitu loquũtur ⁊ geſtu Heu mihi quia pegrina
tio mea ꝓlongata eſt:habitaui cum habitanti⸗
bus cedar:videlicʒ in tenebꝛis huius mundi:
gꝛlux lucet in tenebꝛis:⁊ tenebꝛe eaʒ non com-

eependerur vzegloeti ꝙ multos diſcipu⸗
los habeas.filius dei docuit in iudee.⁊.xij.tm̃
alluʒ apoſtoli ſequebant᷑ ſoli. Toꝛcular inquit

calcaui ſolus:⁊ de gentibꝰ vir non eſt mecum.
IAlle in paſſione ſolus remanſit:⁊ Petri quoq;

erga eum trepidauit cõſtantia.phariſeoꝛũ aũt

Ddoctrine omnis populus applaudebat: diceng
cruciſige cruciſige talẽ.non habemꝰ regem nifi
CLeſarẽ.id eſt.vitia ſeqᷓmur: non vtutes:epicu

rum non xpᷣm: Jouinianũ non apoſtolũ Pau

lum. Qõð multi acquieſcũt ſententie tue:indici

um voluptatis eſt non eni tam te loquenteʒ ꝓ⸗

vant: qᷓ ſuis fauent vitijs. In circulis plateaꝝ
quotidie fictus ariolꝰ ſtultoꝛũ nates verberat

ob toꝛto fuſta dentes moꝛdentiuʒ quatit.nec

tamen deeſt q̃ ſemꝑ poſſit induci pmagna ſa
pientia reputas: ſi plures poꝛci poſt te currat:
quos gehenne ſuccidie nutrias poſt pᷣconium
tuum: ⁊ balneas que viros pariter ⁊ feminas
lauant.omnis impatientia que ardentẽ pꝛius
libidinem quaſi verecũdie veſtibus ptegebat
nudata eſt ⁊ expoſita. que ante in occulto erãt:
nũc in ppatulo ſunt. Oſtendiſti tales diſcipu⸗

philoſophos: vł

Fo. XLV

los:non feciſti.hoc ꝓfecit doctrina tua: vt ne

peccatũ qͥdem penitẽtiã habeat. Virgines tue

—

quas pꝛudẽtiſſimo cõſilio:qð nemo vnqᷓ; lege

.

rat:nec audierat de apoſtolo docuiſti: melius
eſt nubere qᷓ; vri:occultos adulteros in aꝑtos
vertũt maritos. Hõ ſuaſit hoc apoſtołꝰ: nõ ele
ctionis vas. Virgilianũ eõſiliũ eſt. UM
CLoniugiũ vocat:h̊ pᷣtexit noie culpam.

Quadringenti ferme anni ſũt: ꝙ xpᷣi pᷣdicatio

fulget in mũdo. Ex quo inumerabiles hereſes

tunicam illius cõſciderunt. vniuerſus pene er⸗

roꝛ de Chaldeo ⁊ Syro ⁊ Gꝛeco ᷣmone ꝓceſ⸗

ſerat. Baſilides magiſter luxurie ⁊ turpiſſimo

rũ cõplexuũ poſt tot annos ita in Jouimanuʒ
quaſi in Euphoꝛbũ trãſfoꝛmatus eſt: vt latina
quoq; lingua haberet hereſim ſuam Mulla ne
fuit alia in toto oꝛbe ꝓuincia que reciꝑet peo⸗

nium voluptatis: in qua coluber toꝛtuoſus ir
reperet:niſi i qua MPetri doctrina ſuꝑ ſe petrã
fundauerat chꝛiſtus:in qua vexillũ crucis ⁊ p

dicationis auctoꝛitas idoloꝝ templa deſtruxe
rat:E regione luxuria penis:ventris: ⁊ guttu
ris ſubuertere nititur foꝛtitudinẽ crud. VUnde

per Eſaiã loqᷣtur deus: populus meus qͥ vos

beatiſicant:ſeducunt vos:⁊ ſemitas peduʒ ve

ſtroꝛũ cõturbant. Necnõ per Hieremiã fugite

de medio Babylonis:⁊ Puate vnuſquiſq; ani

mã ſuaʒ.⁊ nolite credere pſeudo ꝓphetis: qui

dicũt pax pax: ⁊ nõ eſt pax.qͥ ſemꝑ ingeminãt:

templũ domini:tẽplũ dñi. Mꝛophete tui vide
runt tibi falſa:⁊ inſipientia.non aperuerũt ini

quitatẽ tuam: vt te ad penitentiaʒ ꝓuocarent.

qui deuoꝛãt plebem ſuã vt cibũ panis:deũ nö

inmuocauerũt/. Hieremias captiuitatẽ nũcians

lapidatur apoſtolo Ananias filius Aʒoꝛ: fran

gebat ad pᷣſens ligneas toꝛques: ⁊ in futurum

Semp pſeudo ꝓphete dul⸗

erreas pᷣparabat/s⸗ d
modicũ placẽt.amara eſt ve

cia pollicent᷑:⁊ a

ritas. ⁊ q̃ eam pᷣdicant replent᷑ amaritudie In

azimis eni veritatis ⁊ ſinceritatis dñi paſca ce
lebꝛat᷑:⁊ cuʒ amaritudinibꝰcomedit᷑.Egregia
ſane vox:⁊ quã audiat ſpõſa chꝛiſti inter vᷣgi⸗
nes ⁊ viduas ⁊ celibes.vnde ⁊ ipᷣm nomen in⸗
clytum eſt:q; celo digni ſint qui coitu careant.

raro ieiunate: crebꝛiꝰnubite. Non eni poteſtis
implere opera nuptiarũ: niſi mulſũ a carnes et
nucleũ ſumpſerin. Airibus opus eſt ad libidi⸗

nem. Cito caro cõſumpta marceſſit Nolite me
tuere foꝛnicationẽ.Qui ſemel in chꝛiſto bapti⸗
ʒatus eſt:cadere non poteſt.habet enim ad de
ſpumandas libidines ſolatia nuptiarũ. Quod
⁊ ſi cecideritis:redintegrabit vos penitẽtia:et
qui in baptiſmate fuiſtis hypocrite:eritis i pe⸗
nitentia ſolide fidei. neq; turbemini: putantes
inter iuſtum ⁊ penitentẽ aliquid intereſſe.hu⸗
milioꝛem gradum dare qdẽ veniaʒ: 5 corchain

AIdars

tollere. vna eſt enim retributio.qui ad dexterã
ſteterit:introibit in regna celoꝛũ.His conſilijs
ſubulci tui paſtoꝛibus noſtris ditioꝛes ſuut: et
hirci plurimas ſecum capꝛas trahũt. Equi in
ſaniẽtes in feminas facti ſunt.ſtatim vt mulie⸗

res viderint hinniũt:⁊ impatientiã ſuaʒ: pꝛobh

nefas:ſcripturaꝝ ſolantur exemplis.ſed ⁊ ipᷣe
muliercule miſere:⁊ nõ miſerabiles pᷣceptoꝛis
ſui verba cãtãtes.quid enim niſi ſemen reqͥrit
deus?:non ſolũ pudicitiã:ſed etiam verecũdiã
ꝑdiderunt.maioꝛiq; pcacitate defendunt libi
dinem: qᷓ; exercent. Habes pᷣterea in exercitu
tuo plures ſuccenturiatos.habes ſcurras ⁊ ve
lites in pᷣſidijs craſſos:cõptos:nitidos:clama
ctoꝛes:qui te pugnis calcibuſq; defendant.Ti
bi cedunt de via nobiles.tibi oſculant᷑ diuites
caput.Niſi enim tu veniſſes: ebꝛij atq; ructan
tes paradiſum intrare non poterãt: macte vir⸗
tute:imo vitijs:habes in caſtris tuis ⁊ amaʒo
nas exerta mãma:a nudo bꝛachio ⁊ genu: ve⸗
nientes contra ſe viros ad pugnã libidinũ pꝛo
uocantes.Et quia opulẽtus paterfamilias es
in auiarijs tuis non turtures:ſed vpupe nutri⸗

untur:que tota fetide voluptatis luſtra circũ⸗

uolet. Me carpe:me diſijce:obijce crimia que
volueris.argue luxurie ⁊ delitiaꝝ. Mag me
amabis:ſi talis fuero.ero eni de armento tuo.
Sed ad te loquar:que ſcriptaʒ in fronte blaſfe

miã xp̃i cõfeſſione deleſti. Arbs potens:vꝛbs
oꝛbis domina: vꝛbs apoſtoli voce laudata: in-

terpᷣtare vocabuluʒ tuũ. Roma aut foꝛtitudi⸗
nis nomen eſt apud grecos:aut ſublimitas iu⸗
xta hebꝛeos.Serua qð diceris.virtus te excel
ſam faciat:non voluptas humilẽ. aledicti⸗
onem quam tibi ſaluatoꝛ in Apocalypſi cõmi⸗

natus eſt:potes effugere per penitẽtiã: habẽs

exempluʒ Niniuitarũ. Caue Jouiniani nomẽ
qð de idolo deriuatum eſt Squalet Capitoliũ
templa Jouis ⁊ cerimonie ↄciderunt.Cur vo
cabulum eius ⁊ vitia apud te vigeant.Adhuc
ſub regibus: ⁊ ſub Numa Mompilio facilius
maioꝛes tui Pythagoꝛe cõtinentiaʒ: qᷓ; ſub cõ

ſulibus Epicuri luxuriam ſuſceperunt.

Incipit argumentum ſequentis libelli. Oẽ

nadius de viris illuſtribuus.
Eluidius Auxẽtij diſcipulus: Syma
h chi imitatoꝛ: ſcripſit religionis quideʒ
ſfſtudio:ſed non ᷣm ſcientiã libꝛũ: neq;
ſermone:neq; oꝛatione nitidũ.quo opereita ſã
ctarũ ſcripturarũ ſenſum ad ſuam puerſitateʒ
flectere conatus eſt:vt earũ teſtimonijs aſſere⸗
re voluerit ſanctã mariã poſt natiuitatẽ domi⸗
ni:quem vᷣgo peperit: Joſeph ſpõſo ſuo iũctã
t ex eius cõſoꝛtio filios ſuſcepiſſe: qui fratres

domini appellati ſun.
Itẽ de eodẽ Auguſtinꝰ de hereſibus.

phanius appellautt. ODRd,
Incipit liber beati Hieronymi aduſus lhel
uidium de perpetua virginitate beate marie.

Eluidiani exoꝛti ab Heluidio Iſti vir

hb ginitati beate marie cõtradicunt.vt eã
poſt xp̃m alios etiaʒ filios de viro ſuo
Joſeph peperiſſe ↄtendant.Sed nimirũ iſtos
pꝛetermiſſo hheluidij nomie antimaritas Epi⸗

Epiſtola. XI.
Wper rogat
n afratribus: vt aduerſus libel⸗
„ lum cuiuſdaʒ Heluidij reſpon

derẽ facere diſtuli. Non ꝗ dif
ficile fuerit hominẽ ruſticanũ: ⁊vix quoq; pꝛi⸗

mis imbutum lr̃is ſuꝑ veri aſſertiõe cõuincere
ſed ne reſpondendo dignus ſieret: qui vincere

tur. Huc accedebat qð verebar ne homo tur⸗

bulentus ⁊ ſolus in vniuerſo mũdo ſimul ⁊ lai

cus ⁊ ſacerdos:qui vt ait ille loquacitatẽ facũ
diam exiſtimat. ⁊ maledicere omnidꝰbone con
ſcientie ſignũ arbitrat᷑:acce pta materia diſpu⸗
tandi ampliꝰ inciꝑet blaſfemare:⁊ quaſi ð ſub⸗
limi loco in totum oꝛbem ferre ſententiã:meq;
qꝛ veritate non poſſe laceraret cõuitijs. Verũ

uia he omnes tã iuſte ſilẽtij mei cauſe ob ſcan
dalum fratrũ: qui ad eius rabiem mouebãtur

iuſtioꝛi fine ceſſarũt:iam ad radices infructuo⸗
ſe arboꝛis euangelij ſecuris eſt admouenda:et
cum infecũditate folioꝛuʒ tradenda flãmis: vt
diſcat aliquãdo reticere:qͥ nunq; didicit loqui
Igit᷑ ſanctus mihi ſuocandus eſt ſpũs: vt bea
te marie vginitatẽ ſuo ſenſu oꝛe meo defendat
Inuocãdus eſt dñs ihᷣs:vt ſacri ventris hoſpi
tium: cuius nouẽ mẽſibus inhabitatoꝛ fuit:ab
omni cõcubitus ſuſpitione tueat᷑. Ipſe quoq;
deus pater eſt imp̃cãdus:vt matrẽ filij ſui vir⸗
ginem oſtẽdat fuiſſe poſt partum: que fuit ma
ter anteqᷓ; nupta. Non rhetoꝛici campũ deſide
ramꝰ eloquij:non dialecticoꝛũ tendiculas:nec
Ariſtotelis ſpineta cõquirimus:ipᷣa ſcriptura
rum verba ponenda ſunt:vt ipᷣis qͥbus aduer
ſum nos vſus eſt teſimonnerenincat ꝛvt itel⸗
ligat ſe ⁊ legere potuiſſe que ſcripta ſunt:et nõ
potuiſſe que pietate roboꝛata ſunt cognoſcere
Nꝛima cius pꝓpoſitio fuit.Wartheus loquit᷑
xpᷣi autẽ generatio ſic erit. Cum eſſet deſponſa
ta mater ihu maria Joſeph pᷣus qᷓ; cõuenirent
inuẽta eſt habẽs i vtero de ſpũſancto. Joſeph

aũt vir eius cũ eſſet iuſtus ⁊ nollet eaʒ traduce
re voluit occulte dimittere eam. Hec aũt cogi⸗
tante:ecce angelus dñi ĩ ſomnis aparuit ei di⸗
cens: Joſeph Hli H auid:ne timeas accipema

riam cõiugem tuã.Qð enim natũ eſtĩ ea: et de

eęa: ⁊ de ſpũſancto eſt. Ecce inqͥt habes deſpon
lſatam non cõmendatã vt dicis.Et᷑ vtiq; nõ ob

Utrrin

habeeſſe

Cſeulaan
uprar

aita
umemr⸗
ſodezh⸗

(linuse

Pantlan
Neſihe

hh
uſä.

löen
Dülluzn

helatrt
kuedin

ſocpei
Uftekin

onend

H Fo. XLVI
Tractatus I Epla XI

n Aaliud deſponſatam niſi quãdoq; nupturã. NMe ens doꝛmierit cuz ea:moꝛiat᷑ quia humiliauit

q; enim de non zↄuenturis Euãgeliſta dixiſſet. grozen Primt ſui. Et in alio loco.Si autẽ fue
iſte NPiꝛius qᷓ; cõuenirent: quia nemo de nõ pꝛãſu⸗ rit adoleſcẽtula deſponſata viro:⁊ iuenerit ho
W ro dicit anteq; pꝛanderetDeinde ab Angelo mo eam in ciuitate: ⁊ doꝛmierit cum ea:educe⸗
N yxoꝛẽ appellatã ⁊ cõiunctã Audiamus nũc qd tis vtrũq; ad poꝛtũ ciuitatis illius:⁊ lapidabũ
iuhe ſcriptura ꝓnunciet. Exurgens inqͥt Joſeph a tur lapidibus: ⁊ moꝛient᷑.Adoleſcentula qͥdeʒ3
ſomno fecit ſicut pᷣceꝑat ei angelus domini: et quia non ꝓclamauit in ciuitate. vir auteʒ quia

unnt accepit vxoꝛem ſuam: ⁊ non cognouit eaʒ:do⸗ humiliauit vxoꝛẽ ꝓximi ſui.⁊ eradicabitis ma
nec peperit filiũ ſuũ/Curramus ꝑ ſingula :et i: lignũ ex vobiſmetipᷣis.necnõ ⁊ alibi.Et qͥs eſt
Nr pietatẽ ijſdeʒ quibꝰ ingreſſa eſt veſtigijs perſe ille homo cui deſpõſata eſt vxoꝛ: ⁊ non accipi⸗
ut quẽtes pugnãtia inter ſe dixiſſe vba doceamꝰ et eam: Aadat ⁊ reuertat᷑ in domũ ſuaʒ:ne foꝛ
sſck Deſponſatã ↄfitet᷑:⁊ ſtatim vxoꝛẽ vulteẽ quã te moꝛiat᷑ in bello:et foꝛte homo alius accipiat

che coſeſſus eſt ſponſam/Rurſũ quã vxoꝛẽ ndiat eam/Sicui aũt ſcrupulus cõmouet᷑ qre deſpõ
Langd dicit nõ ob aliud deſponſatã:niſi quãdoq; nu-⸗ ſata ⁊ non potius ſine ſponſo ſiue vt ſcriptura
ſacbe⸗ pturã. Et ne parũ hoc arbitremur: habes inqt appellat marito virgo conceꝑit. ſciat triplicem

du deſponſatã non cõmendatã.id eſt.necdũ vxo⸗ fuiſſe rõnem. NMꝛimo vtꝑ genealogiã Joſeph
uhee rem: necdũ maritali vinculo copulatãſin eo ve cuius maria cognata erat: oꝛigo quoq; marie
hononn⸗ ro qð ait:neq; eni nõ cõuenturis euãgeliſta di monſtraret᷑. Secundo ne iuxta legem oyſi

Iinulzlu xiſſet: Mꝛius q; ↄuenirent:qꝛ nemo ð non pꝛã vt adultera lapidaret᷑ a populo.Tertio vt ad
ainteſach ſuro dicit anteqᷓ; pꝛanderentdoleã ne an rideã egyptũ fugiens haberet ſolatiũ cuſtodis potiꝰ
honecn neſcio:imperitie arguã an temeritai accuſem qᷓ; mariti. Quis eni in tempoꝛe illo credidiſſet
gudſp⸗ AQAuali ſi qͥs dixerit anteqᷓ; in poꝛtu pꝛãderem I= vgini de ſancto eã ſpũ cõcepiſſe: veniſſe ad eã
aunſah⸗ ad africam nauigaui:non poſſit ſtare ſentẽtia: angelũ Gabꝛielẽ:dei detuliſſe mãdatuʒ: ac nõ
tenni neg niſi in eo poꝛtu pꝛandendũ qñq; ſit/ Aut ſiveli magis ãſi adulterã iuxta templũ Suſanne ſen
nis Vei maus dicere: Paulus apoſtolꝰ anteqᷓ; ad hiſpa tentie oĩuʒ cõdẽnaſſet:?cum hodie toto iam cre
ſeobſen nias pꝑgeret: Rome in vincula ↄiectus lr dente mundo argumentent᷑ iudei. Eſaia docẽ
l1montinr certe illud eluidius anteqᷓ; penitentiã ageret te demaria ⁊ vᷣginitate eius. Ecce vgo in vte⸗
infuene moꝛte pᷣuentus eſt:ſtatim aut Paulo poſt vin ro cõcipiet ⁊ pariet filium:inlhebꝛeo iuuẽculaʒ
oventra cula ad hiſpanias ſit eũdũ:aut Heluidio peni⸗ ſcriptum eſſe non vginem.id ẽ.ahalma non be
lſinse tentia agenda poſt moꝛtẽ. Cuʒ ſcripturg dicat thula:aduerſus quos in alio loco competentiꝰ
be In inferno aũt qͥs confitebit᷑ tibi/aut nõ poti⸗ õ excepto Joſeph et Elila⸗
io te ſit intelligendũ ꝙ ante pꝛepoſitio lʒ ſepe conſe beth ⁊ ipᷣa maria a paucis admodũ ſi quos ab
1,deendn quẽtia indicet:tamẽ nõnũqᷓ; ea tm que ppCus co⸗. his audiſſe poſſumus exiſtimareę es ihm fi⸗
Nrstehn gitabant᷑ oſtendat: vnde nec neceſſe ſit vt cogi lium exiſtimabãt Joſeph:intãtũ vtetiã euãge
tunſtte tata fiant: cum aliud ideo interuenerit: ne ea ꝗᷓ liſteopinionẽ vulgi expmentes que vera hiſto
pearn cCogitata ſũt ſierent. Igit̃ cum euaãgeliſta dicar rie lex eſt patrẽ eum dixerint ſaluatoꝛis: vt ibi
Nifliſur⸗ Piꝛius qᷓ; cuenirẽt: ꝓximũ nuptiaꝝ tẽpꝰoſtẽ Et venit in ſpũ in templũ.haud dubiũ qͥn Sy
egeiune dit: v in eo iam rem fuiſſe: vt que pᷣus ſpõſa fu: meon.Et cum inducerẽt pueruʒ iſᷣm parentes
anhidſt erat: eſſe vxoꝛ inciperet. Quaſi dixerit anteq; eius: vt facerẽt de illo m cõſuetudinẽ legl.Et
diiutt ofſcula amplexuſq; miſcerẽt: anteqᷓ; rẽ agerent alibi. Et erant pater ulius et mater admirãtes
rlmmn nuptiaꝝ:inuenta eſt habẽs in vtero. Inuenta ſuꝑ his que dicebant᷑ ð eo.⁊ rurſũ.Et ibãt pa
ſeri eſt auũt a nullo alio niſi a Joſeph:q ſpõſe vterũ renies eius ꝑ annũ i hieruſaleʒ in ſolẽni die pa
5 iie tumentẽ pene ia licẽtia maritali ⁊ curioſis ocu ſce:ac deinde.Et cõpletis diebus cum reuerte
nß lis dep̃hendit. Non tamẽ ſeqͥtur vt poꝛibꝰ do⸗ rent᷑ remãſit puer ihs in hieruſalẽ: ⁊2nõ cogno
N ner cuimus exemplis eum cũ maria cõueniſſe poſt uerunt parentes eiꝰ. Ipᷣa quoq; maria ad Ga
nch ſeni partũ: cuius cõueniẽdi deſiderij vteri cõcepti⸗ bꝛielem reſponderat dicẽs:quomodo fiet hoc:
A one ſublatũ eſt 5 autem in ſomnis dicit᷑ ad quia virum nõ cognoui⸗Quid de Joſeph loqᷓ
ſcnen Joſeph. Ne timeas acciꝑe mariam vxoꝛẽ tu’ĩ tur auſculta: Fili quid feciſti nobis ſic:ecce pa
cn ſ ⁊ rurſũ.Exurgens aũt Joſepha ſomno fecitſi ter tuus ⁊ ego dolentes q̃rebamus te. Nonne
nm i cut pᷣcepit ei angelus dni: ⁊ accepit vxoꝛẽ ſuã: hic pleriq; iudeoꝝ argumentãt᷑:non eni luden
laen dg nulluʒz mouere debet: quaſi ex eo ꝙ vxoꝛ ẽ ap⸗ tium vox eſt: euãgeliſte patrẽ dicũt: patrẽ ma⸗
hathen pellata ſponſa eſſe deſierit: cum hanc eſſe ſcri- ria ↄfitetur. Non quo vt ſuperius indicaui ve
gnnn pture diuine cõſuetudinẽ nouerimus vt ſpon: re pater Joſeph fuerit ſaluatoꝛis: qͥ ad famã
es n ſas appellet vxoꝛes: ſiẽ i ſequẽtibꝰ SGeuterono marie cõſeruandã pater ſit ab omnibꝰexiſtima
iie mijteſtimonijs apꝛobat᷑. Si qͥs inqͥt iuenerit tus:qui anteqᷓ; moneret᷑ ab angelo Yoſeph fili
vginem deſponſatã viro in campo: ⁊ vim fac Dauid ne timueris accipere mariã uchen

Foars

tuam: qð eni in ea natum eſt de ſpũſancto?:co
gitabat occulte dimittere eam. intm̃ ſuum non

eſſe qui cõceptus fuerat condebae iam ſa
tis docendimagis qᷓ; reſpondẽdi ſtudio diſpu

tatuʒ eſt:cur Joſeph pater domini:cur maria

appellata ſit còiunx.in quo hoc bꝛeuiter cõtine

tur cur fratres eius qͥdam eſſe dican᷑ Nerum
qꝛ ſuum locum huic queſtiũcule reſeruamus:
⁊ ad reliqua feſtinat oꝛatio:nunc illud eſt diſſe
rendũ quomodo ſcriptura dicat/ Exurgẽs au
tem Joſeph a ſomno fecit ſicut pᷣcepit ei ange⸗
lus domini:⁊ accepit vxoꝛem ſuã ⁊ non cogno
uit eã donec peꝑit ſilium ⁊ vocauit nomẽ eius
ihm.in quo pᷣmuʒ aduerſarius ſuꝑfluo laboꝛe
deſud at cognoſcẽdi verbũ ad coitum mag qᷓ;

ad ſcientiã eſſe referenduʒ:q̃ſi hoc quiſq; nega

uerit :et eas ineptias qs redarguit aliquando
pꝛudẽs quiſpiã poterit ſuſpicari Deinde vult
docere:ꝙ donec ſiue vſq; aduerbiũ/certũ tem⸗
pus ſigniſicant: quo cõpleto ſiat id qð vſq; ad
illud tẽpoꝛis qð pᷣſcriptum eſt nõ fiebat velut i
pᷣſenti. Et non cognoſcebat eaʒ donec peperit
filiũ.A aret inquit cognitã eſſe poſt partuʒ:
cuius cognitionẽ filij tm differebat generatio.
Et ad hoc apꝛobandũ cõgerit ðᷣ ſeripturis ex⸗
empla qᷓ;plurima moꝛe andabitarũ gladiũ ĩ te⸗
nebꝛis ventilans:⁊ lingue ſonũ ad cõſodienda
ſui tm̃ coꝛpoꝛis mẽbꝛa concutiens/Ad qoð nos

—

bꝛeuiter reſpodemus:⁊ cognoſcebat cvſq; ſer

monẽ in ſcripturis ſanctis dupliciter intelligi.
⁊ de eo qͥdem qð ſcriptuʒ eſt cognoſcebat quo
q; ad coitũ eſſe referendũ:ipᷣe diſſeruit nlło du
bitante qͥn ad ſcientiã ſepe referat᷑. At ibi. Re

manfit puer ihs in hieruſalẽ: ⁊ nõ cognouerũt

parentes eius. Nunc illud eſt oſtendenduʒ: vt
quomodo ibi ↄſuetudinẽ ſcripture ſecutus eſt
ſic etiam h̊ donec eiuſdeʒ ſeripture auctoꝛitate
eius aſſumptiõe ſignificat:ſepe infinituʒ:vt eſt
illud qð deùs ad quoſdaʒ loqtur in ꝓphetis.

fũgat᷑:que ſepe certũ tempus vt ipᷣe diſſeruit

Ego ſũ:ego ſũ:⁊ donec ſeneſcatis ego ſũ.Nũ⸗
quid poſtq; illi ſenuerint deus eſſe deſiſtet:/ Et

ſaluatoꝛ in euangelio ad apoſtolos. Ecce egoĩ
quit vobiſcũ ſum omnibꝰ diebus vſq; ad ↄſũ⸗

mationem ſ eculi: a diſe cipulis dominꝰabſcedet
⁊ tunc quãdo.xij.ſolijs iudicaturi ſunt.xij.tri

bus iſrael domini cõſoꝛtio fraudabũtur/au
lus quoq; apoſtolus coꝛinthus ſcribẽs:pꝛimi⸗

tie ait chꝛiſtus: deinde hi qui ſũt chꝛiſti qui in

aduẽtu eius crediderũt:deinde finis cuʒ tradi
derit regnum deo ⁊ patri:cum deſtruxerit om
nem pᷣncipatum ⁊ omn᷑ poteſtatẽ ⁊ virtutem.
Opoꝛtet eni illum regnare donec ponat omes
inimicos ſub pedibus erꝰ. Oia eni ſub pedibꝰ
eius ſubiecit. Eſto de hoie dictum ſit. Non ne
gamus ð eo qͥ paſſus eſt crucẽ:qui poſtea ſede⸗

RN₰MANℳ——

re iubet a dextris .Quid ſibi vult hoc qð ait:

Opoꝛtet eni illũ regnare donec ponat omnes
inimicos ſub pedibus eiꝰ⸗ Nundòd tamdiu re⸗
gnaturus eſt dñs: donec incipiant eſſe inimici

ſub pedibus eius:⁊ poſtqᷓ; illi ſub pedibus fu⸗

erint regnare deſiſtet: cum vtiq; tũc magis re⸗
gnare incipiet:cũ inimici ceperint eſſe ſub pedi

bus:⸗ Gauid quoq; in quarto graduũ pſalmo
Sicut oculi ancille in manibꝰ oñe ſue:ita oculi

noſtri ad dñũm deum noſtrũ donec miſereatur
noſtri. Ergo tãdiu ꝓpheta oculos habebit ad
dominũ:qᷓ;diu miſericoꝛdiã impetret: ⁊ poſti⸗
petratã miſericoꝛdiã oculos toꝛquebit ad fras

Qui in alio loco dicit: Oculi mei defecerũt in

ſalutare tuũ:⁊ in verbũ iuſticie tue. NPoteram

ſuꝑ hoc inumerabilia exempla cõgerere: ⁊ oẽʒ
lace

ſcentis
S
ipe niat
diuinus. Et tradiderũt Jacob deos alienos:

pcacitatem teſtimonioꝝ nube cela
huc pauca ſubiciã: vt his ſimilia

qui erant in manibus eoꝛuʒ: æ in aures qͥ erant
in auriculis eoꝛũ. Et abſcondit eos Jacob ſub

tus terebintũ: que eſt in ſicims:⁊ perdidit eos
vſq; in hodiernũ diẽ:. Item in fine deuterono⸗
mij. Et defunctus ẽ Moyſes ſeruus domini
in terra modo p verbũ domini: ⁊ ſepelierũt eũ
i geth ppe domũ phegoꝛ.⁊ nemo ſcit ſepulcrũ
eius vſq; in diẽ iſtum. Certe hodiernus dies il
lius tẽpoꝛis eſtimãdus eſt:quo hiſtoꝛia ipᷣa cõ
textaeſt. Siue oyſẽ dicere volueris aucto

rem penthateuci: ſiue Heſdrã eiuſdẽ inſtaura⸗

toꝛem operis non recuſo. Nunc hoc q̃ritur: vt
id qð dictum eſt vſq; in diẽ iſtum:ad illaʒ refe⸗
ratur etatem qua libꝛi editi ſiue conſcripti ſunt
Boceat igit᷑ poſt illã diem tot iam annoꝝ vſq;
ad nos voluminibꝰexacil aut idola que ſub te⸗

rebinto cõdita fuerant reperta:aut ovſi tu

mulum iueſtigatũ. quia obnixe aſſerit poſt do
nec ⁊ vſq; eẽ incipere:qð tamdiu nõ fuit qᷓ;diu
vſq; cõpleret᷑:⁊ donec quinpotius aĩaduertat
ſcripture ſancte idioma: ⁊ nobiſcũ in quo heſi⸗

tabat intelligat. Intelligat ea de qb poſſet am
bigi ſi nõ fuiſſet ſcripta ſigniſicari: cetera vero

noſtre intelligẽtie derelinqui. Si eni adhuc re
centi tẽpoꝛe viuentibꝰ his qͥ viderant Moyſẽ
ſepulcrũ eius potuit ignoꝛari: multo mag tot
ſeculis pᷣtereuntibꝰ. Juxta qð ⁊ illud intelligi
tur de Joſeph euãgeliſtaʒ id indicaſſe:de quo
ſcandalũ poterat moueri non eã cognitã eſſea
viro ſuo vſq; ad partũ: vt multo magis intelli
geremus cognitã non fuiſſe poſt partuʒ:a qua
tũc ſe abſtinuit cum adhuc de viſione poterat
fluctuare/Ad ſũmam illud redro:quare ſe ab⸗
ſtinuerit Joſeph vſq; ad partus diẽ. Reſpon
debit vtiq; qꝛ angelũ audierit dicentẽ: Quod
eni in eanatum eſt:de ſpirituſancto eſt.Ad qð

e ſibi lectoꝛ inueniat Loquit᷑ in Geneſi ᷣmo

ebl
ſh
n
ſoc
ut
des

Gl
niſe
cee
onn
nic

mni
ſnt

tuun
ketin
her
fant
dor
ſen
n
1
et
eo.
fall.
lien
Gecd
betur
Meri
fiorn
none,
nec
gpude
1diſon

nonpon
ſuam:
ſeth⸗
theoye
ſinie
lun
ſcnen
lenioſ
bonh
ſens
eltmn
diesſe⸗
voctan.
krrtrit
voinneſa
fuuagat

Eanin

nhes
lini
ofi⸗
gore⸗
Ppedl
pſano
noalk
greaur
cbitad
at⸗
ins
dcrütin
Mrn
geno
nubece
lniin
nefifno
Alienos:
Gierent
ucblib
Nlicteos
danadne⸗
s doni
gcicid
ſtſauri
mudel
ſoitiztc
ns un
Liükanre⸗
Niru
Ullgrt⸗
onätom
morri
baneihht⸗
1 ecfen
ſauhckn
töfurötn

stialue

Zincvohe
1 nn
aisl
nnhoi
lioengt
olterte
laſenent
icoghlt
—·ʒ⸗
Konm;⸗
ſoene

=
SS.

3

—
—

—
— —

—
=
—
—
—
—

—
—
=
= C—
=
☛ =

Tractatus II

nos inferimꝰ: a certe audierat. Joſeph fili Da

uid ne timeas accipere mariam vxoꝛem tuam.

ꝓhibitum ei fuerat ne relinqueret:ne adulterã
exiſtimaret vxoꝛem. Nũquid ⁊ a congreſſu cõ

ſugis ſeparatus fuerat: cum vtiq; ne ſeparareĩ
magis fuiſſet admonitus: Et audebat inqt vir

iuſtꝰdei in vtero audiens filiũ dei ð vxoꝛis coi

tu cogitarepulchꝛe. Qui ergo ſomnio tm̃ cre⸗

didit in vxoꝛem non auderet attingere:is poſt
qᷓ; paſtoꝝ voce cognouerat angelũ domini ve

niſſe de celis: ⁊ dixiſſe ad eos:nolite timere Ec

ce euangeliʒo vobis gaudium magnũ: qð erit
omni populo.quia natus eſt vobis hodie ſal⸗
uatoꝛ:qui eſt chꝛiſtus dominꝰ in ciuitate Ha⸗

uid:⁊ cum eo laudes militie conciniſſe celeſtis

Gloꝛia in excelſis deo:⁊ ſuper terram pax ho⸗
minibus bone voluntat :qui Symeonẽ iuſtũ
inter amplexus paruuli viderat pꝛedicantem.
Nunc dimittis ſeruũ tuum domine vᷣm vbum
tuum in pace. Quia viderunt oculi mei:ſaluta
retuum:qui Annã ꝓphetiſſam:magos:ſtellã

Herodẽ:angelos viderat.qui inquã miracula

tanta cognouerat:dei templũ:ſpũſſancti ſedẽ:
domini ſui matrem audebat attingere. Et cer⸗
te maria cõſeruabat omnia verba hec ↄferens
in coꝛde ſuo. An ne impudẽter neges iſta igno

raſſe Joſeph. Et erãt inquit Lucas pater illiꝰ
et mater admirantes ſuꝑ his que dicebant᷑ de guni
habeat ⁊ fratres. Sicut vnigenitus ille vocek
qui parentibꝰ ſolus ſit filius. Mos autẽ ita dif⸗

eo.lʒ tu mira impudẽtia hec in grecis codicibꝰ

falſata cõtendas:que non ſolũ omes penegre
cie tractatoꝛes in ſuis voluminibꝰ reliquerunt
Sed nõnulli quoq; e latinis itavt in grecis ha

betur aſſumpſerũt. Nec neceſſe eſt nũc ð exem

plarioꝛũ varietate tractare:cum omes ⁊ vete⸗
ris noue ſcripture inſtrumẽtum in latinũ ſer⸗
monem exinde trãſlatũ ſit:⁊ multo purioꝛ ma
nare credenda ſit fontis vnda q; riui. Hec ais

apud me nugeſũt:⁊ argumẽtationes ſuꝑflue:

7 diſputatio magis curioſa qᷓ; vera. Nũquid

non potuit ſcriptura dicere: ⁊ accepit vxoꝛem
ſuam:⁊ non fuit amplius auſus ↄtingere eam
ſicẽ ð thamar dixit ⁊ iuda? Aut defuerũt Mat
theo verba:qͥbus id qð itelligi volebat poſſet

affari⸗ Hõ cognouit inqͥt eam donec peperit fi

lium. Poſt partũ ergo cognouit:cuius cogni⸗
tionem ad partum vſq; diſtulerat.Si tam con
tentioſus es:iam nũc tua mẽte ſuꝑaberis.No
lo mihi aliqð inter partũ ⁊ coitum tẽpus inter
ſeras. Nolo dicas mulier quecũq; ↄcepit ⁊ pe

perit maſculũ imunda erit ſeptem diebus hᷣm

dies ſeceſſionis ⁊ purgatiõis ſue ĩmunda erit:
⁊ octauo die circũcidet carnem pᷣputij eius.et
xxx.tribus diebus ſedebit in ſanguine puro:⁊
omne ſanctũ non tanget:⁊ reliqua. Statim eã
inuadat Joſeph: ſtatim audiat pꝑ Hieremiam
Equi inſaniẽtes in femias facti ſũt mihi:vnuſ

Fo. XLVII

Epia

quiſq; ad vxoꝛem pꝓximi ſui hiniebat. Alioq̃n

ſtare quomodo poterit:non cognouit eam do

nec peperit filiũ:ſi poſt purgationis tẽpus ex⸗
pectat:ſi. xl.rurſuʒ diebus tanto tẽpoꝛe dilata
libido differt᷑: polluat᷑ cruoꝛe puerpera:obſte⸗

trices ſuſcipiant paruulũ vagientẽ: maritꝰ laſ

ſam teneat vxoꝛẽ: Sic incipiãt nuptie:ne euan

geliſta mentitꝰ ſit. Sed abſit vt hocde mre ſal
uatoꝛis ⁊ viro iuſto ſit exiſtimandũ.Hulla ibi

obſtetrix: nulla mulierculaꝝ ſedulitas intercel

ſit. Ipa pannis inuoluit inſanteʒ: ip̃a ⁊ mater
et obitetrix fuit. Et collocauit eum inqᷣt in pꝛe⸗

ſepio:quia non erat ei locus ĩ diuerſoꝛio.Que
ſentẽtia ⁊ apocryphoꝝ deliramẽta conuincit:
dum maria ipᷣa panis inuoluit infantẽ: ⁊ Hel⸗
uidij explere non patit᷑ volũtatẽ:in diuerſoꝛio
locus non fuit nuptiarũ. Nerum quia iam ſat

abũdeq; reſpõdimꝰ ad id quod ꝓpoſuerat an⸗

teqᷓ; cõuenirent: ⁊ non cognouit eam donec pe
perit filium. Ad tertiã veniendũ eſt q̃ſtionem:

reſpõſionis oꝛdo ꝓcedat. Ault eni alios quo⸗

q; filiosmariã ꝓcreaſſe:⁊ ex eo qð ſcriptum ẽ.

vt iuxta diſputatiõis eius oꝛdinem etiã noſtre

Alcendit autes Joſeph in ciuitatẽ Dauid: vt

eſt autẽ cum ibi eſſent:impleti ſunt dies vt pa⸗
reret:⁊ peperit filiũ ſuum pmogenitũ. nitit᷑ a
pꝛobare pᷣmogenitũ non poſſe dici niſi euʒ qui

finimus. Omnis vnigenitus eſt pmogenitus:
non omis pᷣmogenitus eſt vnigenitus. Mꝛimo
genitũ eſſe non tm poſt quẽ ⁊ al:ſed ante quẽ
nullus. Omne inqͥ

tdominꝰ ad Aaron qð ape

Pfiteretur cuʒ maria vxoꝛe ſua p̃gnãte.Factũ

rit vuluã ab oĩ carne que offert᷑ domino ab ho
mine vſq; ad pecus tibi erunt. Tantũmodo p

cijs redimant pᷣmogenita hominuʒ ⁊ pᷣmogeni
ta pecoꝛuʒ imundoꝛũ. Definiuit ſermo dei qᷣd
ſit bᷣmogenitum. Omne inqͥt qð aperit vuluã.
Alioqͥn non eſt pᷣmogenitus niſi is tm̃ quem ſe

quunt᷑ fratres.tãdiu ſacerdotibꝰ pꝛimogenita
non debẽt᷑: qᷓdiu ⁊ alia fuerint ꝓcreata:ne foꝛ
te partu poſtea non ſequẽte vnigenitꝰ ſit et nõ

bmogenitus Redemptio inqt eius erit ab vno

menſe:eſtimatio qͥnq; ſiclis ᷣm ſiclum ſanctuʒ

xx. oboli ſunt. Tatũmodo pᷣmogenita vitulo2
⁊ bᷣmogenita ouiũ ⁊ ᷣmogenita capꝛaꝝ nõ re-
dimes qꝛ ſancta ſũt.Cogit me ᷣmo dei: vi om

ne maſculinũ qð aperit vuluã ſi de mũdis alia⸗

libus ſit deo voueã:ſi de imũdis redimã dans

pciũ ſacerdoti. Moſſũ reſpõdere ⁊ dicẽ: Quid

me in vniꝰ menſis ſtringis articulosd ömoge
nitũ vocas:quẽ anteqᷓ; fratres ſequãt᷑ ignoꝛoꝰ

Expecta donec naſcatur ſcõᷣs. Nihil debeo ſa

cerdoti:niſi ⁊ ille fuerit ꝓcreatus:ꝑ quẽ is qui
ante natus eſt incipiat eẽ pᷣmogenitus. Raie

Pare

mihi ip̃a apices loquent᷑:et me ſtulticie redar⸗
guẽt eñ eſſe dictũ pᷣmogenitũ: qͥ aperiat vuluã
nõ q̊ habeat ⁊ fratres:Geniq; iterrogo de Jo
hãne quẽ ↄſtat eſſe vnigenituʒ. an ⁊ pᷣmogeni⸗
tũ:an ⁊ pᷣmogenitus fuerit: viruʒ ne ⁊ ipie ᷣm
legem ꝓ toto ei legi fuerit obnoxius: Ambigi
non põt.Certe ð ſaluatoꝛe ſcriptura ſic loqͥtur
Cũ expleni eſſent dies purgatiõis eoꝝ m legẽ
Moyſi:duxerũt eum in hierłm:vt offerrẽt eũ
dño:ſicut ſcriptũ eſt in lege dñi Quia ome ma
ſculinũ adaperiẽs vuluã ſãctũ dño vocabit᷑.⁊
vt darent hoſtias ſᷣm qð dictuʒ eſt in lege dñi
par turturũ:aut duos pullos colũbaꝝ.Si hec
lex tim ad pꝛimogenitos ꝑtinet: pᷣmogenitũ au
tem ſequentes faciũt:nõ debuit lege pᷣmogeni
ti teneri:qui de ſequentibꝰ ignoꝛabat᷑.Sed qꝛ
tfenetur lege pᷣmogeniti etiaʒ ille quem fratres
ceteri non ſequũtur: colligit᷑ eum pᷣmogenituʒ
vocari:qͥ vuluã aperiat.⁊ ante quẽ nullus ſit:
non eum quẽ frater poſt genitus ſubſequatur
Moyſes ſcribit in Exodo. Factũ eſt autẽ cir⸗
ca mediam noctẽ:⁊ dñs ꝑcuſſit ome pmogeni⸗
tum iĩ terra egypti a pᷣmogenito Pharaonis qͥ

ſedebat ſuꝑ thꝛonũ eius: vſq; ad pmogenituz

captiue:que eſt ad lacũ:⁊ omne pᷣmogenitũ pe
coꝛis. Reſpõde mihi hi qͥ tunc ab exterminato
re fuerint iterẽpti bᷣmogeniti fuerunt:an ⁊ vni
geniti:Si pᷣmogeniti tmilli vocãt᷑ qui fratres
habent:ergo ab interemptiõe vnigeniti libera
ti ſunt.ſi autẽ ⁊ vnigeniti ceſi ſunt:cõtra ſentẽ⸗
tiam factum ẽ:vt intermogenitos ⁊ vnigeni
ti moꝛerent᷑.Aut vnigenitos liberabis a pena
⁊ ridiculus eris:aut ſi cõſiteberis interfectos ĩ
gratis obtinebimꝰ et vnigenitos pᷣmogenitos
appellari/Extrema ꝓpoſitio fuit (licet idipᷣm iĩ
pᷣmogenito voluerit oſtẽdere) fratres domini
in euangelijs noiari:vt ibi. Ecce mater eius et

frater es eiꝰ ſtabant foꝛis q̃rẽtes loqui cum eo

Et alibi. Poſt hec oſtendit capharnauʒ ipᷣe et
mater eius ⁊ frater eius.Et ibi. Dixerũt ergo
fratres eius ad eũ.Trãſi hinc: ⁊ vade in iude⸗
am:vt ⁊ diſcipuli tui videãt opera tua:que fa⸗
cis. Nemo eni aliqͥd in occulto faciẽs q̃rit ipſe
in palam eſſe.Si hec facis: manifeſta teipſum
huic mundo. Johhe deſuꝑ inferente. Meq; eni
fratres eius tunc creaebàt in eum. Iteʒ ¶ Oar
cus ⁊ Mattheus. Et docebat eos in ſynago⸗
Qedꝛ in patria ſua:ita vt ſtuperent ⁊ dicerẽt

nde huic hec oĩs ſapiẽtia et vtutes: Nonne

h; eſt fabꝛi filius: nonne mr̃ eius dicit᷑ maria: ⁊
frratres eius Jacobꝰ ⁊ Joſeph ⁊ Simon ⁊ Ju
das: ⁊ ſoꝛoꝛes elus om̃es apð nos ſũte Lucas
quoq; in actibus apoſtoloꝛũ ita refert. hi oẽs
