met homo:quaſi miniſtros chꝛiſti et diſpenſa⸗

toꝛes miniſterioꝛum dei.ic iam queritur iter

diſpenſatoꝛes:vt fidelis quis inueniatur Vis
ſcire quoniam inter diſpenſatoꝛes ſit multa di
ſtantia: Non dico de malis ⁊ bonis:ſed ð ipᷣis

bonis qui ad dexteram ſtant. Audi conſequ?⸗

ter. Neſcitis quoniam qui in ſacrificijs operã⸗
tur:ð ſacrificijs comedunt.qui altario deſerui
unt:de altario participantur. Sic et dominus
diſpoſuit his:qui euangelium annunciant:de

uſcuiuſq; opus apparebit. dies enim domini il
lud manifeſtabit: quoniaʒ in igne reuelabitur
et ſinguloꝛum opus quale ſit ignis pꝛobabit.

I

euangelio viuere. Ego autem non abutar ho⸗

rum aliquo.non ſcripſi autem hec: vt ſic ffanti

me. Melius eſt mihi moriichut gloꝛiam meg; .

quis euacuet.Si enim euangeliʒauero none

mihi gloꝛia.neceſſitas quippe mihi incumbit.

Ae enim mihi eſt:ſi non euangeliʒauero.nam

ſi voluntate hoc ago:mercedem habeo.Si au

tem nolens:diſpenſatio mihi credita eſt. Que

eſt ergo merces mea: vt euangeliʒzans ſine ſum

ptu ponam euangelium chꝛiſti. vt non abutar

poteſtate:que data eſt mihi in euangelio. Cuʒ
enim eſſem liber ex omnibus:omniũ me ſeruũ
feci:vt plures lucrifacerem. Nunquid potes
dicere peccare eos: qui viuunt de euangelio.

Et qui de ſacrificijs participantur. Vtiq; non

Dominus enim diſpoſuit: vt qui pꝛedicãt euã
gelium:de euangelio viuant. Apoſtolus autẽ

qui non abutitur hac licentia: ſed laboꝛat ma⸗

nibus ſuis:ne quem grauet:⁊ die ⁊ nocte ope

ratur: ⁊ miniſtrat his qui ſecum ſũt: vtiq; iðo
hoc facit:vt plus laboꝛans:plus aliquid mer⸗

cedis accipiat/Curramus ad reliqua.Diuiſio

nes autem gratiarũ ſunt:idem autem ſpiritus
Et diuiſiones miniſterioꝛum ſunt. Idem au⸗

tem dominus Et diuiſiones operationuʒ ſũt.
Idem autem deus:qui operatur:omia in om

nibus. Auicuiq; autem data ẽ operatio ſpiri⸗
tus: iuxta id quod expedit. Et iterum. Sicut

coꝛpus vnum eſt et mẽbꝛa plurima habet: om

nia autem membꝛa coꝛpoꝛis cũ ſint multa vnũ

coꝛpus eſt:ſic ⁊ chꝛiſtus. Verũ ne dicas i vno

coꝛpoꝛe diuerſa membꝛa vnum habere meritũ

ſtatim gradus deſcribit eccleſie ⁊ ait:quoſdazʒ
quidem poſuit deus in eccleſia:pꝛimuʒ apoſto
los:ſecundo ꝓphetas:tertio doctoꝛes. Deni-
q; virtutes ⁊ gratias curationuʒ:opitulatiões
gubernationes:genera linguarum. Nunquid
omnes apoſtoli: Nunquid omnes pꝛophete-
Nunquid omnes doctoꝛes: Nunquid omnes
virtutes: Nunquid omnes gratiaʒ habentes
curationum: Nunquid omnes linguis loquũ⸗

tur: Eunquid omnes interpꝛetantur? Emula

rem viam vobis demonſtro. Cunq; ð charita⸗

te virtutis latius diſputaſſet: adiecit. Siue ꝓp⸗
phetie euacuabuntur: ſiue lingue ceſſabunt:ſi⸗
ue ſcientia deſtruetur.Ex parte enim cognoſci

mus:⁊ ex parte ꝓphetamus.cum autem vene

rit quod perfectum eſt: euacuabitur quod ex
parte eſt:et in continentibus. Nunc autem ma

nẽt fides:ſpes:⁊ charitas:tria hec.Maioꝛ au

tem hoꝛum eſt charitas. Sectamini charitatẽt
emulamini ſpiritalia magis autem vt pꝛophe
fais E. iterum. Volo autem amge⸗ vos lodᷣ
linguis.magis autem ꝓphetare. NMam maioꝛ
ẽq ꝓphetat:qᷓ; qͥ loqᷣt linguis. Et rurſũ Gꝛati

—

3
Ui
C
ie
niee
conn
o⸗
de
la⸗

It

ſan
jes
ltol
ſolun
guc
ohes
fe.,B.
W
wulri
lanan
ſherare
Miuk
Sdaſh
ſtealp⸗
Ceraſ
wolumn

fſchrit

chiay
gune
bunele
lrrech
ſenien
oͤbi
nus ſen
loſemn
mnerod
bort
tbosin

ho,
ſcunti
nme
Monek
Cunbt.
ro,nun
GBan
W
neſon
Nabeter
lo
meieni
lides
Ungcot
Dicznen
diciteri
bolusani
boratmmn
hogeche⸗
Vit
nid mer⸗
1Diuiſo
nſpiriws
Aenan⸗
fonuzſäͤ,
Ncniainon

eioſn
n Sn

Zheba e
mului
ulno
haeneni
ct
nuzpote
rs Deie

utlmnd
gochnin
Sey⸗
ſbuneſt
inc 4
ten
Duurcud 4
wic
muſtli

—
—.
—

=—

5

as ago deo: ꝙ omniũ veſtrum lingua loquoꝛ:
vbi diuerſa ſunt dona:⁊ alius maioꝛ ⁊ aliꝰ mi⸗
noꝛ eſt: ⁊ oẽs ſpiritales apellantur.certe oues
unt: ⁊ ſtant a dextris:æ inter ouem ⁊ ouem eſt
aliqua diuerſitas/Loquitur qdem de humili⸗

tate Maulus apoſtolus: ego ſum nouiſſimus
apoſtoloꝛũ:qui nõ ſum dignus vocari apoſto

lus:quia ꝑſecutus ſum eccleſiã dei. Gꝛatia au
tem dei ſum id quod ſum: ⁊ gratia eiꝰ in me va

cua nõ fuit:ſed amplius omnibus illis laboꝛa⸗

ui. Non ego autem ſed grana dei: que in meẽ
Verũtamen in eo ꝙ ſe humiliat: oſtẽdit poſſe

apoſtolos alios mioꝛes:alios eſſe maioꝛes.Et
qui vtiq; vas electionis dicitur: ⁊ cunctis an
plius laboꝛauit:non eſt iniuſtus deus: vt obli
uiſcatur operis eius.⁊ diſpar meritum equali

mercede compenſet Be hinc legimus. Sicut i
Adam oẽs moꝛiũtur: ⁊ ita in chꝛiſto omnes vi
uiſicabuntur. vnuſquiſq; autem in ſuo oꝛdine
Quoniam vnuſquiſq; in ſuo reſurget oꝛdine:

vtiq; diuerſa ſunt merita reſurgentiũ.HNõ om

nis caro eadem caro:ſed alia hominũ : alia pe⸗

coꝛum:alia volucruin: alia autem piſcium. Et
coꝛpoꝛa celeſtia:⁊ coꝛpoꝛa terreſtria.ſed alia

Ddem celeſtium gloꝛia: alia autem terreſtrium.

alia daritas ſolis:alia claritas lune: alia clari-

tas ſtellarum. Stella enim a ſtella differt in cla

ritate.ſic erit ⁊ reſurrectio moꝛtuoꝛum. Qð tu

ſanctus doctus iterpꝛes ſic expoſuiſti:vt dice⸗

res ſpiritales differre a carnalibus Ergo ⁊ ſpi

ritales carnales in celeſtibus erunt: ⁊ iam nõ

ſolum oues:ſed ctiam hirci tui conſcendent re
gna celoꝛũ.ſtella a ſtella differt in claritate: nõ
oues ⁊ hirci:ſed oues ⁊ oues.id eſt.ſtella ⁊ ſtel
ta. DHeniq; alia inquit claritas ſolis: æ alla cla⸗
ritas lune:ne ſtellam ⁊ ſtellam totum humane
multitudinis aſſereres genus. ſolem poſuit et

lunam:quos certe inter hircos nõ poteris nu⸗

merare. Sic inquit erit reſurrectio moꝛtuoꝝ

vt iuſti in claritate ſolis luceant: ⁊ q in ſequẽti
ãdu ſũt lune ſplendoꝛe rutilẽt: vt aliꝰ Lucifer
ſit:aliꝰ Arcturꝰ:aliꝰOꝛion:aliꝰ Maʒuroth. ⁊
cetera ſtellarum vocabula: que ſacrate in Job
volumine continẽtur/Omnes enim ait.mani⸗
feſtari nos opoꝛtet ante tribunal chꝛiſti: vt re⸗
cipiat vnuſquiſq; que geſſit per coꝛpꝰ ſiue bo⸗
num ſiue malum. Ac ne foꝛſitan dicas:ante tri
bunal chꝛiſti nos mãifeſtari: vt boni bona: ma
li recipiãt mala:in eadeʒ epła docet Qui parce
ſemiat parce ⁊ metet Et qͥ ſemiat i bnñdictiõibꝰ
ð bñdictionibꝰa metet. Certe qui plus ⁊ q mi⸗
nus ſeminat de parte ſunt dextra.Et cum vni⸗

us ſementis genus ſint: tamen menſura et nu⸗
mero differu rerbei ad epheſios idẽ NPau
lus:vt nota fieret nunc pꝛincipatibꝰ ⁊ poteſta⸗
tibus in celis:per eccleſiam multiplex et varia

meritum in Loth 7 Segoꝛ:et

ſapientia dei Cernis ꝙ in diuerſis agminibus

eccleſie varia ⁊ multiplex ſapientia dei pꝛedico

tur. Necnon in eadem epiſtola: vnicuiq; auteʒ

noſtrum data eſt gratia: iuxta menſurã gratie-

chꝛiſti.non ꝙ mẽſura chꝛiſti diuerſa ſit:ſed tã⸗

tum gratie eius infunditur: quantus valemus)

haurire. Ksp. XLIHII.
Ruſcfra igitur oues ⁊ hircos quinq; ⁊
f quinq; vgines egyptios:⁊ Iraelitas
7 Lcetera huiſcemodi replicas, quia nõ

eſt in pꝛeſenti retributio:ſed ĩ futuro. Undeet

dies iudicij non cõſũmatione ꝓmiititur: quia
nunc non eſt iudicium. Sine cauſa enim appel⸗
latur dies extrema iudicij:ſimodo iudicat de⸗

us. In p̃ᷣſentiaruʒz nauigamus:luctamur :ati;

pugnamus: vt in fine perueniamus ad poꝛtu:
coꝛonemur:triumphemus. Tu autem peruer
ſe ⁊ lubꝛice pꝛeſentis ſeculi cõuerſationẽ in fu⸗
turoꝝ exẽpla ꝓponis: cũ vtiq; h̊ iniuſticia ſit:
ibi iuſticia:donec intremꝰin ſanctuariũ dei:⁊ i
telligamus in nouiſſimis eoꝛum. Non aliter ſã
ctus:aliter peccatoꝛ moꝛitur.in eodeʒ mari na
uigantibus: eadem tranquillitas tempeſtas
eſt. non aliter latro:aliter martyr occidit᷑. Nec
alio modo de adulterio ⁊ ꝓſtibulis:alio de ca⸗
ſtis matrimonijs naſcunt᷑ liberi Certe dominꝰ
⁊ latrones equali iudicio cruciſxi ſunt. Si idẽ
eſt huius ſeculi futuriq; iudiciũ:ergo quia hic
pariter cruciſixi ſũt: ⁊ in futuro ſimiliter habe⸗
bunt᷑. Oaulus ⁊ qui eum vinxerãt: ſimul naui
gant: limul ſuſtinẽt tempeſtatẽ: ſimulnaui ſfiu⸗
ctibꝰ diſſipata:in littus euadunt. Negare non
potes:q̃n inter vinctum et vincientes diuerſa
ſint merita. Et quomodo vnum apoſtoli mili⸗
tũd naufragiũ: Refert poſtea Paulꝰ? reuela⸗
tionem. ⁊ eos qui in naui fuerãt: dicit ſibi Qa do
mino eſſe donatos. Nunquid is cui donantur
2 qui donantur: vnius meriti ſunt: Decem ſã⸗
cti peccatricem poſſunt eruere ciuitateʒ. Loth
cum ſiliabus ereptus eſt de incẽdio.liberati eſ·
ſent ⁊ generi ſi exire voluiſſent.Et certe multa
diſferentia eſt inter Loth et generos eius/ Li⸗
beratur Segoꝛ vna vꝛbs de Pentapoli . Et qᷓ

eiuſdem meriti erat: atq; vni ſententie ſubiace⸗

bat:cui Sodoma ⁊ Gomoꝛra: Adama et SBe⸗
boym ſancti pcibus cuſtoditur.Ecce diuerſuʒ

dio pariter euad Re er te Ba⸗
uid vaſtauerant Sicelech vxoꝛes eoꝛum: æli
beros in pꝛedam duxerant: die tertia cedutur
in campo.et qdringenti hoies aſcẽſis camelis
fugiunt.dic aliquã inter eos qͥ ceſiſũt: ⁊ qui fu
gere potuerunt eſſe diſtantis/Legimus =
gelio turrem Suloe cecidiſſe ſuper decẽ et octo
viros: et obꝛutos occidiſſe. Certe iuxta ſenten
tiam ſaluatoꝛis: non ſoli fuerant peccatoꝛes:

amen de incen⸗.

ars

ſed in foꝛmidinẽ reliquoꝝ puniti ſunt: vt peſti
lente flagello ſtultꝰ ſapientioꝛ fieret. Si omniũ

peccatoꝝ vnum eſt ſuplicium:iniuſte alius oc

ciditur: ⁊ ꝑ moꝛteʒ alterius:alius cõmonetur.
ſPponis mihi Gomoꝛ mãne.vnãq; menſurã

2 veſtitum ⁊ capillos ⁊ barbam et calciamẽta
ex equo fuiſſe iſraelitarũ:quaſi non ⁊ nos chꝛi
ſti coꝛpus eq̃liter accipiamus. Ana eſt ĩimyſte
rijs ſanctiſicatio domini ⁊ ui:nobilis ⁊ igno⸗

bilis: regis ⁊ militis.qq; ꝓ accipientiũ meriij
diuerſum fiat qð vnum c. Qui eni indigne mã

ducauerit et biberit: reus erit violati coꝛpoꝛis

⁊ ſanguinis chꝛiſti. MNunqͥd quia et Judas de
eodẽ calice bibit: de quo ⁊ ceteri apoſtoli:vni⸗
cum reliquis erit meriti:Quid ſi non vis reci⸗
pere ſacramentũ:Certe omnes eq̃liter viuim⸗

vnuʒz trahimꝰ aerẽ:eodem humoꝛe irrigamur

ijſdem cibis paſcimur Poꝛro ſi alimenta coco
rũ arte mutant᷑ in melius:⁊ fit aliquid ſuauius
cõdituris:huiuſcemodi cibi non nature ſatiſfa
ciunt: ſed voluptatieque eſurimus:eque alge
mus: ſimul attrahimur frigoꝛe: eſtibus caloꝛe
diſſoluimur. Sol quoq; ipe ⁊luna ⁊ oĩs aſtro
rũ choꝛus ⁊ pluuie et mũdus :equaliter nobis

currũt: ⁊ iſdem om̃es iuxta euangelium imbꝛi

bus irrigamur:boni et mali:iuſti et iniuſti. Si
p̃ᷣſentia exempla ſunt futuroꝛũ:ergo ⁊ ſol iuſti
cie eq̃liter iuſtis peccatoꝛibus:impijs ⁊ ſanctij.
chꝛiſtianis ⁊ iudeis atq; gẽtilibꝰ oꝛiet᷑:cuʒ ſcri
ptura dicat:timẽtibꝰ aũt dominũ: oꝛiet᷑ ſol iu⸗
ſticie. Si timentibꝰ oꝛiet᷑:ergo cõtemptoꝛibꝰ ⁊
pſeudo ꝓphetis gclget/ Ques que ſtanta de
xtris:ad regna celoꝝ introdu
tarũ detrudunt᷑. Parabola iſta:non ouiũ ĩter
ſe merita: ⁊ ecõtrario deſcribit hircoꝝ: ſed int
oues ⁊ hircos tm̃ diſtãria facit. Neq; eniĩ om⸗
nibus locis docent᷑ omia.ſed vnaqueq; ſimili⸗
tudo ad id refert᷑:cuius ſimilitudo eſt. Sicut⁊
decem vᷣginum non totius generis humani: ſ
ſollicitoꝛũ ⁊ pigroꝝ exempla ſi unt.quoꝛũ alteri

domini ſemꝑ pᷣſtolant᷑ aduẽtũ:alteri ſomno et

inertie ſedantes futuꝝ iudiciũ non putãt. VUn⸗
de ⁊ in fine parabole dicit᷑: vigilate quia neſci⸗

tis diem neq; hoꝛaʒz/ Se Hin diluuio liberatꝰ
Noe: ⁊ om̃is oꝛbis interijt:om̃es caro erant:⁊

Ppbterea perierunt.Aut num eiuſdeʒ meriti di
ces filios Noe ⁊ Noe: ꝓpter quem filij liberati

ſũt: Aut maledictũ Cham in eodem pones lo⸗

co:in quo ⁊ patrem:qꝛ de diluuio ſimul libera
moeſ⸗ n paſſione xp̃i omes declinauerũt:ſi
mul inutiles facti ſũt: ⁊ non fuit qui faceret bo
nũ:non fuit vſq; ad vnũ.Audebis ne igit᷑ dice
re:ſic negaſſe Petrũ ⁊ ceteros apoſtolos qͥ fu⸗
gerunt:quo modo Cayphã ⁊ phariſeos:⁊ cla
maãtẽ populũ cruciſige crucifige taleʒ: Et vt de

apoſtolis taceã:eiuſdẽ ne ſcelerl tibi videbitur

cunt᷑:hirci in tar

I

reus Annas ⁊ Cayphas:⁊ Judas pditoꝛ:cu

ius ⁊ Pilatꝰ:qͥ nolẽs compulſus eſt ↄtra dũm
ferre ſniaʒQuãto maioꝛis meritifuit Judas:

tãto maioꝛis criminis eſt:⁊ quãto maioꝛis cri⸗

minis:tãto maioꝛis ⁊ pene.potẽtes eni poten⸗
ter toꝛmẽta patient Arboꝛ mala fructꝰ bonos

nõ facit: nec bona malos.Si hocita eſt:reſpõ⸗
de mihi quõ Paulus cũ eẽt arboꝛ mala perſe⸗

quens eccłiam xpᷣi:fecit poſtea fruct-bonos.⁊

Judas cũ eſſet arboꝛ bona: ſigna faciens cum

gaoplis:poſtea verſus in ꝓditoꝛem fecerit fructꝰ

malos:Tãdiu ergo nec arboꝛ bona malos fru

ctus facit: nec mala bonos:qᷓ;diu vel in bonita

toſua:vel in malicia eleueraͤt/ oĩs Hebꝛeus
eq̃liter facit paſca:⁊ ſeptimo anno liber efficit᷑
⁊ iubileo.id eſt.qnquageſimoniũſa poſſeſſio
redit ad dños:hoc nõ de pᷣſenti ðꝛ:ſed de futu
ro:quia in ſex diebus huiꝰ ſeculi Puientes:i ſe
p timo die/vero ⁊ e᷑no ſabbato liberemur. Si

imñ voluerimus eẽ liberi: dũ adhuc pᷣuimus ĩſe
culo. Si aũt noluerimꝰ:perfoꝛabit᷑ nobis auri

cula:ĩ teſtimoniũ inobedientie.⁊ cũ vxoꝛe ⁊ ſi⸗

lijs nr̃is quos pᷣtulimus liberati.i.cuʒ carne et
operibꝰ iugiter Puiemus/ Sarabola aũt ſemi
nantis que ex vtraq; ꝑpteternos fructꝰ facit:et

iuxia aplm ſuꝑ fundamentũ xp̃i alius ediſicat
aurũ:argentũ:lapides pᷣcioſos:alius ligna:fe
nũ:ſtipulã:cũ ⁊ in domo magna diueriſa vaſa
ſint:ꝑſpicue patet.Et huic velle contradicere
aꝑtiſſime impꝛudẽtie eſt. Tamen ne exultet in
mendacio:⁊ exemplũ apoſtoloꝛũ in pᷣiudiciuʒ
centenarij ⁊ ſexagenarij ⁊ trigenarij afferat nu
meri:ſciat in Mattheo ⁊ i arco apoſtolis
qui ſua vniuerſa dimiſerant:centuplum repꝛo
miſſum. In euangelio autẽ Luce multo plura
νοXοντä8ει⅝ιο 1οραú penitusi nullo euãgelio
ꝓ centũ ſcriptuʒ eſſe ſeptẽ.ſeq; aut falſarij:aut
imperitie reũ teneri.nec nocere nobis: qꝛi alio
euãgelio a centũ:in alio a triginta icipit nume
rari:cũ ois ſcriptura maxie vetꝰ:minoꝛẽ pᷣpo⸗

nat numex: ⁊ ſic ad maioꝛẽ gradatim ↄſcẽdat

Verbi gr̃a:vt dicat aliquã fuiſſe annoꝛũ qͥnq;

⁊ ſeptuaginta ⁊ cẽtũ.nec tñ qͥnq; et ſeptuagita
plura poterũt eſſe:qᷓ; centũ:q̃ pꝛioꝛa ſũt noĩata

Si nõ accipis in bonã ꝑtẽ diuerſitatẽ numeri

c.⁊7.lx. ⁊.xxx.nec in malaʒ partem accipies Et

idem vitium erit ſeminis: qð ſecꝰ viam cecidit
⁊ ſuꝑ petras:⁊ ſuꝑ ſpinas.Si ⁊ illa tria:⁊ hec

vel in bonam vel in malam partem ſingula ſũt

ſtultuʒ fuit ꝓ duabus rebus ſex ſpecies nume
rareſblerunt cuʒ in Mattheo ⁊ in Marco et
in Luca narrata parabola ſaluatoꝛ ſemꝑ intu⸗

lerit: qͥ habet aures audiẽdi audiat. Abi nihil
eſt qð intrinſecus lateat: fruſtra ad intelligẽti⸗
am myſticẽ puocamur. Ca. X V.

bi
he
it:
1
Ne

hetu

peric

ſunn
ſbiv
ſcdi
ſere
eſent
deeo⸗
fflumn
ſonee
Cher
lenß

e

benn
iſen
ſione
bis⸗
i
clpia

lio. A

iech

e

toran
nadein
Illes.
ins ⸗
Uhoten⸗
Phonos
ere⸗
honos
Gengan
Wßua⸗

Mogu

indonita
Mhes
bercki⸗
lapoſeho
ſaldefun
biennedriſe
erenur Li
fuimiſ
nohou
üvrorerf⸗
cuzcanet

ola adtſen

fuch'fere
ius elſ
liuslign⸗
diughn
Ctden
nneanan
inöidon
Ticfeann
otpoſol⸗
Vluntepo
nuno
lo ciget
fälntu
obos:gil
ichpe twe

miwiß⸗
atin ſtit
rmnon ing
oulnei
ſui zunert
nuugilt
Pnumcedll
glanunde
fnat
rſeces

„
☛

=

(
ſ

=

SẽꝛOns —
=

„41

G⸗ ſ zi⸗
4 Mnn

W.

=
=

—
—
=S

Gncrſenod

Tractatus II

J autẽ pater ⁊ filius manſionẽ faciunt
ſ dapud credentes: ⁊ vybi xpᷣs hoſpes eſt:
ibi nihil deeſſe exiſtimaſ: puto ꝙ aliter

chꝛiſtus habitauerit ĩ Coꝛinthijs: alit Ephe

ſijs.oc eſt aliter ihis apud quos Maulapo

ſtolus peccata multa repᷣhendit:et aliter in is:
q̃bꝰ ſacramẽta a ſeculis ignoꝛata diſſeruit· ali⸗

ter in Tito ⁊ Timotheo.aliter in Paulo. Cer

te inter natos mulieꝝ non fuit maio? Johe ba
ptiſta. vbi auteʒ maioꝛ dicitur: neceſſe eſt vt ce
teros habuerit minoꝛes. Et qui minoꝛ eſt in re

gno celoꝛũ: maioꝛ eſt illo NDigdes ergo ꝗꝙ in ce⸗
lis ſit maximꝰ minimus.⁊ inter angelos quo

q;: inter viſibiles creaturas ſit multiplex ⁊ in

finita diuſitas. Quare dicunt apoſtoli domie

auge nobis fidem: ſi omniũ vna menſura E: Et

„ .

dominus ad diſcipulũ: modice fidei quid dubi
taſti⸗ In Hieremia quoq; ð futuro regno legi⸗

mus: Ecce dies veniunt dicit dominꝰ: vt feriã

domuziſrael: 1 domui Jacob fedus nouũ nõ

Sm pactum: quod pepigi cum patribꝰ veſtris

et ĩ coꝛde eoꝛũ ſe ibã illã: ⁊ ero eis in deũ: ⁊ ipi

Et poſt paululũ: dabo legẽ meã ᷑. viſceribꝰ eoꝝ
mihi in populũ: ⁊ non docebit vir vltra pꝛoxi⸗
mũ ſuum: ⁊ vir fratrem ſuuʒ: dicens: cognoſci

te dominũ. Omnes eni cognoſcent me a maxi⸗

mo vſq; ad minimũ.perſpicue ex contexiu ipſi
us loci:futuruʒ chꝛiſti regnum ꝓpheta deſcri

bit. Et qua cõſequentia ibi erit minimus ⁊ ma
ximus:ſi omnes equales futuri ſunt: Atiq; ea

qua in euangelio dicitur. Qui docuerit fece⸗

rit:hic vocabitur maximus in regno celoꝛum.
Qui auteʒ docuerit ⁊ non fecerit: erit minimꝰ

In cõuiuio ſaluatoꝛ pꝛecipit: vt inferioꝛeʒ pꝛe
occupemus locum:ne cum maioꝛ venerit ð ſu

perioꝛi turpiter extrudamur Si cadere nõ poſ
ſumus: ſed tm per penitẽtiã ſubleuamur: quid

ſibi vult ſchala illa in Bethel: qua angeli de
ſcẽdũt atq; aſcẽdũt:qͥ de celis ad terrã veniũt⸗
Certe inter oues ⁊ ad dexterꝗ ſtabãt: dum ibi
eſſent. angeli de cclis deſcendũt: et Jouinianꝰ
De eoꝛum poſſeſſione ſecurus eſt. Quis autem

riſum tenere teneat queat in eo: ꝙ multas mã⸗
ſiones apud patrem:eccłias arbitretur in toto

oꝛbe diffuſas: cum manifeſtiſſime ſcriptura do

ceat ᷣm euangeliũ Johis:non de eccleſiaꝝ nu

—

mero:ſed de celoꝛum mãſionibus: ⁊ eternis ta

bernaculis: que ꝓpheta deſiderat: domino fu

iſſe ſermonẽ: In domo inquit patris mei man⸗
ſiones multe lunt. Si quo minus dixiſſemn vo
bis:quia vado vobis parare locuʒ: ſi abiero

2 pparauero vobis locum:iterum veniaz ⁊ ac

cipiam vos ad meipm: vt vbi ego ſum ⁊ vos ſi
tis. Locus manſiones quas pꝛeparare ſe di⸗

cit chꝛiſtꝰ apoſtolis: in domo vꝛiq; funt patris
ig eſt. in regno celoꝛi: nõ in terra: in qua pſens

cies pi celo⸗
rum archangeli ſunt: a geli: thꝛoni: dominati

Fo. XLI

Epla X

apoſtolos relinquebat. Simulq; ſenſus ſcptu

re intuendus:dicerẽ inquit vobis: quia vado
2 pꝛeparabo vobis locum:ſi nõ mãſiones mul

te eſſent apud patrẽ: hoc eſt ſinon vnuſquiſq;

— *

manſionẽ ſibi nõ ex largitate dei:ſed ex pꝓpꝛijs
opibeppararet. Et iðᷣo nõ eſt meũ parare bᷣ ve
ſtrum. quia iude nibil ꝓfuit paratus locus:
quem ſuo vitio perdidit/iuxta quem ſenſuʒ et

illud intelligẽdũ: quod ꝗd filios dicitur Zebe⸗

dei: quoꝛũ alter a ſiniſtris: alter cupiebat ſede⸗

re a dextris Calie em quideʒ meum bibetis: ſ. e⸗

dere aũt a dextris meis ſiue a ſiniſtris: non eſt

.
2
5

meũ dare vobis: ſed quibus paratum eſt a ba

eſt pꝛeparare? Carate inquit ſũt in celo diuer⸗

ſe plurime manſiones:plurimis diũſiſq; vir

tutibus: quas non ꝑſone accipiunt: ſed opera.

tre meo. Mon eſt filij dare: et quomcdoinris

—

Fruſtra ergo me petitis: quod in vobis ſitum
eſt: quod pater meus ilus parauit: qui dignis

virtutibꝰ ad tantaʒ aſcenſuri ſunt dignitatem.

Poꝛro qð ait iterũ veniam ⁊ accipiam vos ad

meipm: vt vbi ego ſum ⁊ vos ſitis:pꝛopꝛie ad

apoſtolos loquitur: de quibꝰa in alio loco ſcri
ptum eſt: vt quomodo ego ⁊ tu pater vnuʒ ſu⸗
mus: ſic ⁊ illi in nobis vnum ſint:qͥ crediderũt

qui ꝑfecti ſunt:qui poſſũt dicere pars mea do⸗

minus. Si autem non ſũt plurime manſiones:
quomodo ⁊ in veteri teſtamẽto ⁊ in nouo aliũ
oꝛdinem põtifex tenet: alium ſacerdotes: aliuʒ
leuite: alium ianitoꝛes: aliuʒ editui: Et in limi⸗
ne Eʒeehielis vbi future eccłie celeſtis hieru
ſalem oꝛdo deſcribitur: ſacerdotes qui pecca⸗
uerant regradãtur in edituos ⁊ in hoſtiarios:
2 cum ſint in templo dei hoc eſt a dextris:non
ſunt inter arietes: ſed inter minimas oues. In
fluuio quoq; illo qui de templo egredit᷑: irri-
gat falſum mare: ⁊ vniuerſa viuificat: młte ſpe

ſcium deſcribunt/QAuare in regno celo⸗
ones: poteſtates:cherubin: ⁊ ſeraphin: ⁊ ome
nomen quod nominatur: nonſ oluz in pꝛeſenti
ſeculo: ſed etiam in futuro. Sine cauſa diuerſi

ℳ

lis eſt: hoc in myſterio dei.ne nos ſolito moꝛe

irrideas atq; ſubſannes:ſi imperatoꝛeʒ poſue

rimꝰ: ⁊ pᷣfectos eiꝰet comites:et tribunos: æ cẽ
turiones: ⁊ manipulos: reliquum militie oꝛ⸗
dinen. LCaß. XLIITI —
ANAlud auteʒ qð ait: neſcitis qꝛ coꝛpoꝛa
i veſtra templũ eſt ſpũſſancti: valde fri⸗
uolũ eſt: cum ſcriptura diuina ſoleat ⁊

tas nominũ eſt: vbi non eſt diuerſitas merito⸗
rum Archangelus vtiq; alioꝛũ minoꝛuz ange
loꝛum archangelus eſt: poteſtates 2 domina
tiones habent alia: ſuper que exerceãt poteſta
tem:et in que ſubiecta dominentur. Hoc in ce⸗

ynuzʒ pluraliter: plura ſingulariter appellare

ars

⁊tñ ſciat in templo quoq; ipᷣo multas eſſe man
ſiunculas.eſſe exterius atriũ: eſſe iterius veſti
bula:eſſe ſanctũ:eſſe ſancta ſanctoꝝ: ſunt ⁊ cu⸗
line in templo:ſunt ⁊ cellariola:ſunt ⁊ toꝛcula

ria:⁊ vaſoꝛũ receptacula. Ita ⁊ in tẽplo coꝛpo
ris noſtri:diuerſa ſunt merita. Nõ eque deus

omes inhabitat:nec ad eandẽ menſurã om̃ibꝰ
infũdit᷑.ð ſpiritu Moyſi aufert᷑:⁊ ſeptuagin⸗
ta pᷣſbyteris datur. Puto aliam eſſe abũdãtiã

fluminis:aliã riuuloꝝHelie ſpũs heliſeo du

plex datur. vnde ⁊ duplex gratia fec ſigna ma
ioꝛa.Ille vnius moꝛtuũ:iſte moꝛtuus moꝛtuũ
ſuſcitauit. Ille famẽ impᷣcatus eſt populo:iſte

buit.lʒ hoc qð ait:neſcitis qꝛ coꝛꝑa veſtra tem

Bul ora ſub vna die hoſtiles copias pᷣ⸗
bH

plum eſt ſpũſſancti: de cuncta credentiũ dicat

ecclia:qͥ pariter cõgregati vnum xpᷣi coꝛpus ef
ſciunt iſie iam q̃ritur in coꝛpoꝛe:qͥ pedibꝰxpᷣi
dignus ſit:qͥ capite:qui oculꝰ eius ſitiqͥ manꝰ.
Qð ⁊ due mulieres in euangelio:penitẽs ⁊ ſã⸗
cta ſigniſicãt: quaꝝ alrera pedes:altera caput

tenet.Tã etſi nõnulli eſtiment vnaʒ eſſe.⁊ que

pᷣmum cepit a pedibus:eam gradatim ad ver⸗

ticẽ ꝑueniſſe/Sed ⁊ illud qð obiecit:nõ ꝓ his

rogo tm:ſed ꝓ illis qͥ credituri ſunt ꝑ verbum

eoꝛum in me:vt ſicut ego pater in te: ⁊ tu in me

vnũ ſumus:ita oẽs vnuʒ ſint in nobis.⁊ ꝙ oĩs
populꝰxpᷣianus vnũ ſit in deo quaſi filij chariſ
ſimi diuine cõſoꝛtes nature. iam ſupꝛa dixim⸗
⁊ nũc plenius inculcandũ eſt:nõ nos vᷣm natu
ram:ſed ſᷣm gram vnũ eſſe in patre ⁊ filio. Ne

q; eni eiuſdẽ ſubſtãtie eſt: qð anichei ſoltt

dicere:anima humana ⁊ deꝰ. Sʒ dilexiſti inqͥt
eos:ſicut ⁊ me dilexiſti. Aides ergo ꝙ in ↄſoꝛ
tium ſubſtantie eius aſſumimur: nõ nature eẽ
ſed gre.⁊ ideo nos diligit:quia ſiliũ dilexit pa⸗

ter: ⁊ meimbꝛa diligunt᷑ ſcʒ a coꝛpoꝛe. Quotqͥ̃t

eni receperunt xpᷣm dedit eis poteſtateʒ filios
dei fieri:qͥ credunt in nomie eius qͥ non ex ſan⸗
guinibus:neq; ex voluptate carnis:neq; exvo
luntate viri.ſed ex deo nati ſũt. Aerbum caro

factum eſt: vt nos de carne trãſiremus in vvbũ

nec verbũ deſijt eſſe qð fuerat.nec homo perdi
dit eſſe:qð natus eſt. Gloꝛia aucta eſt.non mu
tata natura. Vis ſcire quomodo cum xp̃ᷣovnũ
coꝛpus efficiamur: Soceat te ip̃e qui cõdidit:
qui comedit carnẽ meam:⁊ bibit ſanguinẽ me⸗
um:hic in me manet:⁊ ego in illo. Sicut miſit
me viuẽs pater:⁊ ego viuo ꝓpter patrẽ:⁊ qui
comedit me:viuit ꝓpter me. ſte ẽ panis: qui
de celo deſcẽdit. Sed ⁊ Johes Euangeliſta:q̃̊
de pectoꝛe xpᷣi hauſerat ſapientiaʒ:in eadẽ ver
ba cõcoꝛdat dicens. In hoc intelligimꝰ in eo
manemꝰ.⁊ ipſe in nobis: qm de ſpũ ſuo dedit
nobis. Si qͥs ↄfeſſus fuerit:quoniã ieſus eſt ſi
lius dei:deus in eo manet: ⁊ ipe in deo eſt. Si

J

credis in xpo:quõ ⁊ apli crediderunt:vnũ cuʒ
eis in xpᷣo coꝛpus efficieris. Si aũt temerariuʒ

eſt fidem eoꝛuʒ tibi ⁊ oꝑa vendicare:qui fidem

eandẽ ⁊ oꝑa non habes:eundeʒ locum habere

non poterisNoꝛro qð iactitas ſponſam:ſoꝛso

rem: matrẽ: ⁊ oia hec vocabula vnius eẽ eccle⸗
ſie: cũctoſq; credẽtes his nominib⸗ ſignificari:
cõtra te facit.Si eni vnus oꝛdo eccłie eſt: ⁊ nõ

habet plurima membꝛa in vno coꝛpoꝛe:q̃d ne

ceſſe eſt vt ſponſa ſoꝛoꝛ vocet᷑ ⁊ mater: Miſi ali
oꝛũ ſponſa: alioꝛũ ſoꝛoꝛ:alioꝛũ mater ſit: Stãt
qdem omes ad dexteraʒ. ſed alius ſtat vt ſpon

ſus: alius vt frater: aliꝰ vt filius. Filioli inquit
mei quos iteꝝ parturio: donec xpᷣs foꝛmeturi

vobis:putaſne eiuſdẽ eſſe meriti eos q̃ parturi

unt᷑: ⁊ qui parturit: Vnde ⁊ ſtulte aſſerere vo
luſſti omnia mẽbꝛa equaliter nos diligere nec
oculũ pᷣponere digito:nec manũ auricule:ſed iĩ

ſinguloꝛũ amiſſione membꝛoꝝ doloꝛẽ eẽ cõmu
nem:cum apoſtolꝰ doceat ad Coꝛinthios:alia
mẽbꝛa eſſe honeſtioꝛa:alia verecũdioꝛa:⁊ que
verecũdioꝛa ſũt:maioꝛe honeſtate circũdari.q̃

vero ꝑ ſe honeſta:noſtro nõ indigere ſollicitu⸗
dine. Eiuſdeʒ me oꝛdinis arbitrar ⁊ meriti os
⁊ aluũ:oculus ⁊ meatus:pꝑ quos fimus egerit

⁊ vrina?: Lucerna inqͥt coꝛpoꝛis tui:eſt oculus
tuꝰ.Si oculus cecus fuerit: totũ coꝛpus i tene
bꝛis eſt. Si digitũ amputes:ſi ſũmitatẽ auricu
le:eſt qdem doloꝛ:ſed non tm damnũ.nec tãta
cum doloꝛe defoꝛmitas:quãta ſi oculos eruas
trũces nares:os diſſeces. Sine alijs mẽbꝛis vi

uere poſſumꝰ:ſine alijs oino non poſſumꝰ Sut

peccata leuia:ſũt grauia. Aliud eſt decẽ milia

talenta debere: aliud quadrantẽ. Et de ocioſo
q̃dem verbo ⁊ adulterio:rei tenebimur. ſᷣ non

eſt ideʒ ſuffundi ⁊ toꝛqueri. ⁊ erubeſcere ⁊ lon⸗
go tepoꝛe cruciari. Putas noſtruʒ eſſe qð loqͥ⸗

mur: Audi apoſtoſũ Johem. Qui ſcit fratrem

ſuũ peccare peccatũ:non ad moꝛteʒ petat ⁊ da
bit ei vitam peccãti nõ ad moꝛteʒ. Qui vo pec
cauerit ad moꝛteʒ: qͥs oꝛabit ꝓ eo: Cernis ꝙ ſi

ꝓ peccatis minoꝛibꝰ depᷣcemur:impetremꝰ ve

niam: Si ꝓ maioꝛibꝰ: difficilis imperratio ſit⸗

⁊ inter peccata ⁊ peccata maguã eſſe diſtantiã

Vnde ⁊ de populo iſrael:qꝛ peccauerat pecca

tum ad moꝛtem: dicit᷑ ad lHieremiã. Noli oꝛa-⸗
re ꝓ populo hoc:nec aſſumas ꝓ eis depᷣcatio⸗

nem: non obſiſtas mihi:qꝛ non exaudiam te.
Si aũt omnes eq̃liter⁊ introimus ſeculũ:⁊ exi
mus de ſeculo:et hoc pᷣiudiciũ futuroꝝ eſt:er⸗
go eliter ⁊ iuſti ⁊ peccatoꝛes habebimur apð
deum:qꝛ nüc pari modo ⁊ generamur ⁊ moꝛi⸗
mur(Q ſi duos cõtendis eſſe Adã: alteꝝ ter⸗

renũ: alteꝝ celeſtem: qͥ in terreno fuerint eos

eſſe ad ſiniſtrã: qͥ vero in celeſti: eẽ eos a dertri
Reſponde mihi interim:vt de duobꝰ fratribꝰ

en
ſcc
rtt.
ſig⸗
o
ſtas
nilii⸗
Pterie
ſebrne
aͤde

obieri

coꝛeee
luntas
ſſopo
fe den
Wereeg
hgege
Piero⸗
Cſam
kerenn
peſten
paren⸗
tafllen

epn

borus
flcene
cheyni⸗
ne. n
Mun

mmien
Mhnng
iſten
moten
ginnen
otigte
ſCr⸗
Beckm
Merge

Dn

ſrgi
kunſen
lalngt
Gionenr
wöyun
enanen
Agenn
iolecc
iiin
znhii
diorg
echcitni
Nereſcliin
famen
fimuseget
Wickhain
1corpreine
iminizin
Mni rin
ſoalgann
ünidieni
ſm
adaäni
bde.
binun fat

Hi ſelken
nen eud
mü lon
es dehend
4 Caudent
Gsſeali/4

fumodtD.

Tractatus II

interrogem. Eſau in terreno fuit: an in celeſti.

Nulli dubiũ eſt qn in terreno eum fuiſſe reſpõ
deas. Jacob in quo fuit: Dices ꝓtinus in cele

ſti: Ei quomoda in celeſti fuit: cuʒ adhuc xpᷣs

ſi impiũ eſt ibi Jaac ponere. vbi Iſmahel: ibi
Jacob. vbi Eſau:ibi ſanctos.vbi peccatoꝛes:

nõ veniſſet in carne:qͥ ſecũdus ⁊ celeſtis Adaʒ

dicit · Aut igit᷑ oẽs ante incarnationeʒ xp̃ᷣi i ve
teri reputabis Adã: ⁊ iuſti quoq; ĩ terreno ho
mine: ⁊ ad ſiniſtrã erũt inter hircos tuos.Aut

nouiſſimꝰ Adã ex eo tꝑe numerabit᷑: quo xpᷣs
eſt natus ex vᷣgine.Et argumentũ duoꝝ Ada
nõ ꝓficiet ouibus ⁊ hedis tuis:qꝛ i pᷣmo Adaʒ

et oues ⁊ hedes cõuincimꝰ fuiſſe:et ĩ vno aſq;

eodẽ hoſe:alios a dextris dei ſtetiſſe: alios a ſi

niſtris. Ab Zldam eni vſq; ad Moyſen moꝛs

ſuꝑ oẽs dñata eſt:etiam ſuꝑ eos qͥ nõ peccaue

runt in ſimilitudinẽ pᷣuaricationis Adam.
E eo aũt qð niteris aa Ca.XLVII

d pꝛobare cõuitium et homicidiũ racha

adulteriũ ⁊ ocioſum monẽ et impie

tatem nõ ſupplicio repẽſari: iam ⁊ ſupꝛa tibi re⸗

ſponſũ eſt:⁊ nũc bꝛeuiter reſpõdebo.Aut pec⸗

catoꝛẽ te negabis: vt non ſis reus gehẽne:aut

ſi peccatoꝛ fueris etiaʒ de leui crimine duceris

ad tartaꝝ.Os inqt qð mentitur: occidit aiam.
Suſpicoꝛ te aliqũ vt hoiem fuiſſe mentitũ.oĩs
eni homo mẽdax vt ſit ſolus deꝰ verax: ⁊ iuſti⸗

ſicet᷑ in vmonibus ſuis:⁊ vincat cum iudicaue

rit. Aut igit᷑ homo nõ eris:ne mendax ſis:aut

ſiqꝛ homo es:mẽdax fueris: cu parricidis ⁊
adulteris punieris. nulla ẽ enĩ int peccata diũ
ſitas:⁊ non tibi habebũt tãtas gr̃as:qͥs ð hu⸗

mili in ſublime eleuas:quãtũ iraſcẽtur:qͥs pꝛo

pter leue quotidianũq; peccatũ ĩ exterioꝛes te⸗

nebꝛas retruſiſti. Si aũt ĩ ꝑſecutiõe:qͥ ſuffocat
7 qͥ decollaf: ⁊ qͥ fugerit:⁊ qͥ i carcerẽretruſus

obierit:in varijs lucte generibꝰ vna coꝛona vi⸗

ctoꝛie eſt:⁊ H̊ ꝓ nobis facit. In martyre eni vo
luntas:ex q̃ ißa moꝛs naſcit᷑:coꝛonat᷑. Meuʒ
eſt opponere me gentiliũ furoꝛi:⁊ dñm nõ nega
re. Jam in illoꝛũ arbitrio eſt:aut decolare:aut
vrere:aut recludere in carcere:aut varia adhi
bere genera penaꝝ.qð ſi fugero: ⁊ ĩ ſolitudinẽ
abiero:eadẽ erit coꝛona moꝛiẽtis: qꝛ eadem et
cauſa moꝛtis eſt xpᷣs.Ad illud vo qð dicis:in
ter eum fratrem qͥ ſemꝑ cuʒ patre fuerit:et qui

poſtea penitẽs eſt receptus:nihil penitꝰ diſcre

pare:Adijcio ſi vis:⁊ dꝛachmã vnam :q̃ perdi
ta fuerat:⁊ inuentã iunctã eſſe cum reliquis.⁊

ouẽ vnam quã nonagintanouẽ ouibꝰ derelictl

bonus paſtoꝛ inqᷣſiuit ⁊ retulit:expleſſe nume⸗
rũ centenariũ. Sed aliud eſt penitẽtẽ eſſe:⁊ la⸗

chꝛymis veniã depᷣcari:aliud ſemꝑ eſſe cũ pa⸗

tre. Ande ꝑ Eʒechielẽ ad repoꝛtandã ouem ⁊
ꝑditum quondã ſiliũ: loqᷣtur paſtoꝛ ⁊ pater: et

Fo. XILIIII

ſuſcitabo pactũ meũ tecũ:⁊ ſcies qꝛ ego dñs: ⁊
recoꝛdaberis: ⁊ cõfunderis:vt nõ ſit tibi vltra
aperire os pᷣ cõfuſione tua:cuʒ placatus fuero
tibi in omnibꝰ que feciſti.vt nibhil minus iuſto
habeãt penitẽtes:ſufficit eis ꝓomni pena ſola

cõfuſio. Ande ⁊ in alio loco ðꝛ ad eos⁊ recoꝛ⸗

dabimini viarũ veſtrarũ peſſimaꝝ: ⁊ oiuʒ ſce⸗
lerũ qͥbus polluti eratis.⁊ diſplicebit vobis in
ↄſpectu veſtro in omibus malitijs veſtris: q̃̊s
feciſtis. Et ſcietl qꝛ ego dñs:cũ benefecero vo
bis ꝓpter nomẽ meũ: ⁊ non m vias vras ma
las:neq; m ſcelera vr̃a peſſima. Arguit᷑ quo⸗
q; a patre filius:ꝙ ſaluti fratris muideat: ⁊ cũ
angeli letent᷑ in celo:ille liuoꝛe crucietur Oᷓ;ß
duon fratrũ ſimilitudo frugi luxurioſi:non
ad merita totius generis humani:ſʒ vel ad iu⸗
dei ptineant xpᷣianiq; ꝑſonas:vel ad ſanctoꝛũ

⁊ penitentiũ. Suꝑ qua parabola libellũ quon

dam Bamaſo epᷣo dũ adhuc viueret dedicaui
Poꝛro ſi oꝑarijs pꝛime hoꝛe ⁊ tertie ⁊ ſexte et
none ⁊ vndecime: vnus denarius reddit᷑:⁊ ab

eis incipit pᷣmiũ: qͥ nouiſſimi in vinea laboꝛaue
runt: ⁊ hic non vnius tꝑis:et vnius etatis ho⸗
mines deſcribunt᷑:ſ ab exoꝛdio mundivſq; ad

finẽ vocationũ ſacramẽta ſi unt diuerſarũ. pᷣma

boꝛa vocatꝰ eſt Abel et Seth. Tertia Enoch

et Moe. Sexta Abꝛaã IJlaac et Jacob. Monla

MUWoyles 1 pppe. Andecima gẽtiliũ populꝰ.
Cui pᷣmo reddit᷑ merces: qꝛ ĩ cruciſixũ credẽs
dñm difficultate fidei magnitudinẽ meruit p⸗

mioꝛũ. Oultiq; reges ⁊ pphete ãſierũt vide⸗
re qᷓ videmus: a non viderunt. Unus autẽ de⸗
narius:non vnũ eſt pᷣmiũ:ſed vna vita: vna
de gehẽna liberatio/ Ceteꝝ quõ ad indulgetia

vncipalem diuerſoꝝ criminũ reidimittunt᷑ de
carcere:⁊ vnuſqᷣſq; pꝓ laboꝛe vł oꝑibusſ uis:1

H vel in illo ſtatu vite ẽ:ita ⁊ denariꝰ qſi indul⸗
gẽtia veri pᷣncipis:oẽs ꝑ baptiſmuʒ emittit de
carcere. Jã nr̃i laboꝛis ẽ ꝓ diuerſitate vtutuʒ
nobis p̃mia pparare. Ca. LXVIII.
AVcuſq; ꝑ ptes ad ꝓpoſita reſpõdimꝰ

h ſequẽs ᷣmo in cõmune ad oẽs rñdebit

duſis ad diſcipulos ſuos Qui vult int

inter vos maioꝛ eſſe:ſit omniũ minimꝰ. Si oẽs
in celo eãles futuri ſumus: fruſtra nos H humi
liamus:vt ibi poſſimus eſſe maioꝛes .De duo

bus debitoꝛibus qngentoꝝ denarioꝛũ ⁊ quin⸗
quaginta: cui plus dimittit᷑ plus amat. Ande
et ſaluatoꝛ: dico inqͥt tibi remittunt᷑ ei peccata
multa: qm dilexit multũ. Cui autẽ minꝰ dimit

titur: minus diligit Quiminus diligit: min?ꝰ
ei dimittit᷑: vtiq; ĩ minoꝛi gradu erit

nerit Materſa
milias pficiſcens tradidit uis ſuis ſubſtãtiazʒ
alij qᷣnq; talenta:alij duo: al vnum. vnicuiq;

Fm ꝓppꝛias vires. Simile qð ⁊ in alio euãgelio
ſcribit᷑: homo nobilis pꝓficiſcens inregzone

1

longinquã vr acciperet ſibi regnũ: ⁊ reuertere
tur vocauerit. x. ſeruos. et dederit eis ſinglas
mnas.de qͥbus vnus lucratꝰeſt.x.mnas:alius
qnq;.⁊ ſingula iuxta vires ſuas ⁊ emolumen⸗
tum: vel decem vel qnq; acceperũt ciuitates.
Norꝛro alius qͥ vnuʒ talentũ ſiue vnaʒ mnã ac
ceperat:qð accepit infodit:ſiue in ſudario col⸗
ligauit:⁊ dñi reſeruauit aduentui/ꝛimo cõſi⸗
derandũ ꝙ iuſti non ſpe ꝓfectus laboꝛant: vt
vult noſter Zenõ.ſed ne ꝑdant qð acceperant.

—,

A

iſte qͥ mnã ⁊ talentuʒ infodit: ne ꝑdere qð acce
perat:non peccauit.magiſq; laudanda eſt cau

ris pᷣmio deſudarunt/ Geinde ꝙ hocipᷣm talẽ

vires. Si eadem lucra ſũt qͥnq; talentoꝛũ.⁊.x.
cur ei qͥ minꝰ lucri fecerat nõ decẽ:⁊ ei plꝰ:non

deret: ipſe monſtrat dicẽs. Quare non dediſti
pecuniã meaʒ ad trapeʒetas:?⁊ ego veniẽs cuzʒ

tum qð aufert᷑ a timido vłnegligente vᷣuo:nõ

detur ei qͥ minꝰ lucri fecerat: ſed qͥ plus.i.qͥ ſu-
per.x.poſitus fuerat ciuitates. Si numerꝰ nõ

facit oꝛdineʒ:q̃re dixindedit vnicuiq; ſᷣm ſuas

q̃nq; tradunt᷑ vꝛbes ¶Að autẽ dñs non his cõ

tentus ſit que habemus:ſed ſemꝑ maioꝛa deſi

vſura exegiſſem. Qõð qdem ? Caulus apoſto
lus ſciens:pᷣteritoꝝ obliuiſcit᷑: ⁊ ad ea queĩ añ

ſunt: ſe extendit.i.quotidie ꝓſicit.nec vᷣuat ĩ ſu

dario delicate gram quã accepit. ſed auarꝰ ne
Sociatoꝛ renouat᷑ de die in diẽ. et decreſcere ſe
putat:niſi ſemꝑ creuerit/Sex vꝛbes fugitiuo⸗

rum deſcribunt᷑ in lege Homies interficere vo⸗

lentes: et ipſe vꝛbes ſacerdotales ſunt. Inter⸗

rogare libet:fugitiuos iſtos inter hircos tuos

an inter oues nr̃as colloces: Si hirci eſſent:oc
ciderent᷑ vt homicide ceteri: nec miniſtroꝝ dei

intrarent ciuitates. Si oues dixeris: vtiq; nõ

bertate paſcant᷑. Et ꝓbabit tibi oues qͥdẽ eas

eſſe:ſed erroneas a dextris eſſe: verum non ſta

re:ſed fugere donec moꝛiat ſacerdos magnus
⁊ ad inferna deſcendẽs :liberet animas fugiti⸗-

uoꝛũ/Gabaonite occurrunt ſilijs iſrael. ⁊ ceſis
alijs gentibꝰ: in lignarios ⁊ aquarios reſeruã⸗

tur. Tantiq; apud deum meriti ſunt: vt ſtirps

Saul ab eoꝛũ iniurias ſit deleta. Inter qͥ̊s eos
collocabis: Inter hircos: ſed nõ ſũt interfecti
