chariulã: in qua hec indita ferebant᷑.Queren⸗
duz ab eo. id eſt. a me: vtrũ mulier relicto viro
agdultero ⁊ ſodomita:⁊ alio ꝑ vim accepto poſ

ſit abſq; penitẽtia cõmunicare eccleſie: viuẽte
adhuc eo:quẽ pᷣus reliqrat.Qõð legens illiꝰ vſi
culi recoꝛdatus ſũ:adexcuſandas iuſtiſicatio

nes in peccatis. Omes eni hoies vitijs noſtr!
fauemus: q ꝓpꝛia facimus volũtate: ad na
ture referimus neceſſitatẽ. Quomodo ſi dicat

gadoleſcens. Vim patioꝛ:coꝛpoꝛis mead libidi

nẽ ardoꝛ impellit:ipſa oꝛgana membꝛoꝝ geni⸗
taliũ:⁊ cõpoſitio coꝛpoꝛis femieos querit am⸗

plexus: Et rurſũ homicida in egeſtate inquit

eram:indigebã cibo:tegmẽ coꝛpoꝛis nõ habe⸗
bam:ideo alienũ ſanguinẽ fudi:ne ipᷣe fame et
frigoꝛe moꝛerer. reſpõdeo itaq; ſoꝛoꝛi quea no
bis ſuꝑ ſuo ſtatu q̃rit: nõ noſtras ſed apoſtolt
ſententias:an ignoꝛatis fratres.ſcittibus eni
legem loquoꝛ:quoniã lex dominat᷑ hoi qᷓ;to tẽ

poꝛe viuit.Mulier eni que ſub viro eſt:viuẽ⸗

te viro aſtricta ẽ legi. Quod ſi moꝛtuus fuerit
vir eius:liberata eſt a lege viri.ergo viuẽte vi
ro adultera erit:ſi duxerit alteꝝ virũ.Et i alio

loco Oldulier ligata eſt:qᷓ;to tpᷣe viuit vir eius
Si autẽ doꝛmierit vir eius liberata ẽ:cui vult
nubat:tm̃ in domino. Omnes igit᷑ cautiones
apoſtolꝰamputãs:apꝑtiſſime diffiniuit viuente
viro adulterã eſſe mulierem :ſi alteri nupſerit.

Nolo mihi ꝓferas raptoꝛis violẽtiã:matris

ſuaſionẽ:patris auctoꝛitatẽ:ꝓpinquoꝝ cater⸗
uam:ſeruoꝝ inſidias:atq; cõtemptũ parentuʒ
damna rei familiaris qᷓ;diu viuit vir lʒ adulter
lʒ ſodomita:lʒ flagitijs omnibꝰ cooꝑtus:et ab

vxoꝛe ꝓpter hec ſcelera derelictꝰ: maritus eiꝰ
reputat᷑:cui alteruʒ virũ acciꝑe non licet. Nec
apoſtolus hec ꝓpꝛia auctoꝛitate decernit: ſed

xpᷣo in ſe loquẽte:verba ſecutus ẽ:qui ait ĩ euã
gelio.Qui dimittit vxoꝛem ſuã accepta cauſa

2 patri: 7 vt foꝛnicationis: facit eam mechari:et qͥ dimilſaʒ
pPater omia in oibus:ſed vt ſit deus:qð ꝓpꝛiũ
nonmẽ eſt trinitatis tam ad pattẽ qᷓ; ad filium
2 ſpiritũſanctũ referri põt. vi humanitas ſub⸗
iciatur diuinitati.humanitateʒ in hoc loco di

acceꝑit adulter eſt. Niaduerte qd dicat:qui di

miſſaʒ acceꝑit adulter eſt:ſiue ipᷣa dimiſerit vi
rũ:ſiue a viro dimiſſa ſit:adulter eſt:qͥ eã acce⸗

perit. Unde ⁊ apłi grauẽ cõiugij ſarcinã intel⸗
ligentes.ſi ita eſt inqunt:nõ expedit hoĩ vxoꝛẽ
acciꝑe.ad quos dñs: qͥ põt inqᷣt capere capiat
ſtatimq; ſub exẽ̃plo eunuchoꝝ triũ virginitar

infert beatitudinẽ:q̃ nulla carnis lege retinet᷑.

neq; ſail aiaduertere potui:qͥd ſit qð voluit di
ce re:alio viro ꝑ vim accepto:quid eſt per vim

C⸗

geepto⸗

mMeap
eſiti
(lamn vl

Muerit
neſt
blsſ
unpel
fßigcit
ſadütar

Vrrſſede

(ſied
cclinore

cſolic
beren

c(cnun

oQue

ſanſust.
ohovs
(oritate
(llani vol
Bellteron
buerites:

ppterali
1bitir

Lieg
gooceri
niſerit:
Monpote
(epollu
Necpecea
tuciditn
(ſolerise
(nmes fen
Cyeculpa.

hentiſ

fonibenor

ſtluine

iccrboisa
usſe.

as
undumin
ffonaſ
Miuinpe
tdeusie

ſdenepel
deuspſy

lgejedeb

guebꝛenie

neeincor
doſenipo

— —
=
— ==
=.
E E=
E

S=.

rchmni,
mulierne
drine
Aecccceen
Qolen
lncuiiin
iboiesiisc
hus pwöten
Oroncerſnn
dporssenliti
feniteoscumin
anehttrtet
Ecorpors nide
fudleneßpefn
nagg ſowigten
hoſtras ſetmtt
Ares. ſCitkue
dominak baizoi
neſud mocknid
odſtnormnsfen
evit agonuien
taler ni i⸗
tolperuniis
lbemnidifl
nes gkanios
vedifnuntuont

SE
—

R
r

—
—
—

=
S=S=
—
=ꝛ

=
= e
=

E=
=

—

—

—
= =

n Ktumine.

zonotanämen
1i innerain

nurnr uille
nc uun
SSZ
chenmhlal it
ginnun
tus iatgic
ſui gant

—
e —3

CbarictiN

==

ridng,
neißadint.
tit

iugiſnn,

—
= S=ẽ
—
— —

4
4

=

=
—
=
—

Tractatus II

lentẽ rapuit: ⁊ ̃re poſtea non raptoꝛẽ rapta di
milit: Legat libꝛos Moyſi et inueniet deſpõ⸗
luatam viro:ſi iĩ ciuitate fuerit oppꝛeſſa: ⁊ nõ cla⸗
mauerit: puniri quaſi adulterã. Si autẽ i agro
oppꝛeſſa ſit: innoxiã eſſe a ſcelere ⁊ violentuʒ le
gibus ſubiacere. Ergo ⁊ iſta ſoꝛoꝛ que vt dicit
vim paſſa eſt: vt altero iungeret᷑: ſi vult coꝛpꝰ
xp̃i acciꝑe: ⁊ nõ adultera reputari agat pniaʒ

ita dũtaxat vt ſecido viro qui non appellatur

deus ꝑ ſpiritũ ſuũ:⁊ ſi reuelatũ apoſtolo intel

que bꝛeuis reſpõſio ẽ nõ debere nos ãrere:qͥd
ſit illð:qð nec oculus vidit:nec auris audiuit:
nec in coꝛ hois aſcẽdit.Si eni ignoꝛat᷑ quomo
do ſciri põt:Qð ꝓmittit᷑ in futuro:nõ cernit᷑ i

accepto:Cõgregata videlicet multitudine:no

Fo. CLXXXIII

tapoſſeſſio:quõ ſi velit qͥſpiam dicere:oſtende

mihi: qð inuiſibile eſt. lore qð audiri nõ põt.

expone qð cogitatio nõ cõpꝛehẽdit hũana Er
go hoc ſenſu apoſtolus dixiſſe credẽdus ẽ: q
carnalibus oculis: ⁊ aure carnali: ⁊ cogitatio⸗
ne moꝛtali nõ poſſunt ſpiritalia cõpꝛehẽdi. Er

ſieni noueramus quõdã ihjm m carnẽ: ̊ nüc

vir: ſed adulter a tẽpoꝛe penitẽtie nõ copule᷑:
qð ſi ei durũ videt᷑:⁊ ſemel dilectuʒ nõ põt di⸗
relinqre:nec pᷣferre dñʒ voluptati:audiat apo
ſtolũ cõclamantem. Non poteris calicẽ dñi bi
bere:⁊ calicẽ demonioꝝ.nõ poteris menſe dñi
cõmunicare: ⁊ menſe demonioꝛũ. Et in alio lo
co Que cõmunicatio luci ad tenebꝛas Qui cõ
ſenſus xp̃i ad belial: Rem nouaʒ loquoꝛ:imo
nõ nous ſed veterẽ:que veteris teſtamenti au
ctoꝛitate firmat᷑.Si reliq̃rit ſcdᷣm virũ:⁊ recon
ciliari voluerit pꝛioꝛi:non põt.ſcriptũ eſt eni i
Beuteronomio.Si acceꝑit homo vxoꝛẽ:⁊ ha
buerit eã: ⁊ non iuenerit gr̃am in ↄſpectu eius
ꝓpter aliquã feditatem:ſcribit libellũ repudij
dabit in manu eiꝰ: et dimittet eã ð domo ſua
CCiq; egreſſa alteꝝ maritũ duxerit: ⁊ ille quo⸗
q; oderit eã:dederitq; ei libellum repudij:⁊ di
miſerit de domo ſua:vel certe moꝛtuus fuerit:
non poterit boꝛ maritus reciꝑe eam in vroꝛem
gꝗqꝗ polluta eſt:æ abominabilis facta ẽ coꝛã důñso
Nec peccare facias trã tuã: quã dñs deꝰètuus
tradidit tibi poſſidendaʒ. Unde obſecro te: vt
cCcoöſoleris eam: imo puoces ad ſaluteʒ: putride
carnes ferro indigent: a c auterio.nec eſt medi
cine culpa:ſed vulneris:cũ crudelitate clemẽti
nõ parcit medicꝰ:vt parcat.ſeuit.vt miſereat᷑
HBeati hieronymi ad Marcellã de nq; ãũ
ſtionibꝰ noui teſtamenti: quarũ pᷣma eſt. Que
ſũt illa qᷓ nec oculꝰ vidit:nec auris audiuit:nec
icoꝛ hois aſcẽderũt:q̃ pᷣparauit deus diligẽti⸗
Epita. X CVIIII.

n Wagnis nos ꝓpuo⸗
aCcas qſtionibus.⁊ toꝛpens ocio ingeni⸗
un dum interrogas: doces: pꝛima tua ſciſcita
to fuit:q̃ ſint illa q̃ nec oculus vidit:necauris
augdiuit: nec in coꝛ hois aſcenderunt:q̃ pᷣpara⸗
uit deus is: qͥ diligũt eũ. Et quomodo rurſus
idem apoſtolus inferat:nobis auteʒ reuelauitt

ligere debeamꝰ: qð ⁊ ille alijs reuelauerit. Ad

plenti. Spes enĩ videt᷑: nõ eſt ſpes: ſed iã cer

.

iam non nouimus eũ.⁊ in Johis epiſtola ſcri⸗
bit᷑. Chariſſimi nũc filij dei ſumꝰ: ⁊ necduꝶ ma
nitfeſtũ ẽ:qð futuri fumus. Scimus eni am cin
apparuerit ſimiles ei erimus: quia videbimꝰeũ
ſicuti eſt. quodq; reuelatũ ſibi ⁊ ſanctis ꝑ ſpiri
tũ eſſe teſtat᷑ nõ ſtatim ſeqͥtur: vt ipᷣe alis reue
lauerit. Alioqͥn audiuit ? in paradiſo verba in
effabilia: que alijs narrare non poterat: aut ſi

narrauit:nequaq; ineffabilia ſũt. Secũda qᷓ

ſtio fuit in qua dicis legiſſe te per tranſitum in
opuſculis meis: ꝙ agni qui ſtant a dextrl: ⁊ he
diq ſtant a ſiniſtris: xpᷣiani ſint: atq; gentiles:
⁊ non potius boni: ⁊ mali:non memini me hoc
aliqñ dixiſſe: ⁊ ſi dixiſſem nõ eſſem in erroꝛe ꝑ⸗
tinax. Quantũ autẽ dictanti ſubito occurrit: 1
ſecũdo volumie cõtra Jouinianũ ſuꝑ hoc ca⸗
pitulo diſpuraſſe me noui.⁊ nõ ſolũ ſuꝑ boc 5
⁊ de eo qð in eadeʒ queſtione cadit: vbipiſces
malia bonis piſcibꝰ ſeparabunt᷑. Qõð ergo ibi
plene dictũ eſt: nũc omittẽdũ videt᷑. Tertio
iterrogaueras qð dicit apoſtolus in aduentu
ſaluatoꝛis:rapi quoſdã viuẽtes obuiã in nubi
bus:ita vt nõ pᷣueniant᷑ ab his q in xpᷣo doꝛmi
erunt: viſq;noſſe: vtrũ ſic occurrant in coꝛpoꝛi
bus: æ non ante moꝛiant᷑:cũ ⁊ dñs noſter moꝛ⸗
tuꝰ ſit: ⁊ Enoch atq; Helias ᷣm Apocalyſim
Johis moꝛituri eſſe dicant᷑:ne ſcʒ vllus ſit qui

non guſtauerit moꝛtẽ. Hoc ex ipius loci conti
nentia ſciri põt: ꝙ ſãcti qᷓ in aduẽtu ſaluatoꝛis

fuerint dephenſi in coꝛpe:in eiſdem coꝛpoꝛib⸗

ℳ

occurrãt ei: ita tamẽ vt ingloꝛiũ et coꝛruptiuũ
⁊ moꝛtale gloꝛia ⁊ incoꝛruptione ⁊ imoꝛtalita⸗

te mutetr᷑. vt qualia coꝛpoꝛa ſurrectura ſint ita

lem ſubſtantiã etiã viuoꝝ coꝛpoꝛa tranſfoꝛmẽ⸗
tur. AUnde dicit i alio loco apoſtolꝰ: ꝓpter qð

nolumus expoliari ſed ſuꝑueſtiri. vt abſoꝛbea

tur moꝛtale hoc a vita:ne ſcʒ coꝛpus ab aia de

ſerat᷑: ſed aia habitante in coꝛpoꝛe fiat inelytü
gqð ante ingloꝛiũ fuit. De Enoch autẽ ⁊ Helia
quos vẽturos apocalypſis refert ⁊ eſſe moꝛitu

ros non eſt iſtius tꝑis diſputatio: cũ omis ille
liber aut ſpiritaliter itelligẽdus ſit:vt nos eſti⸗
mamꝰ: aut ſi carnalẽ interpᷣtationẽ ſeqmur: iu
daicis fabulis acqeſcendũ ſit :vt rurſũ edifice⸗
tur hierłm: ⁊ hoſtie offerant᷑ in tẽplo:a ſpirita
li cultu iminuto carnales obtineãt cerimonias

AQuartũ eſt qð qſiſti:quõ in Johis euange⸗
lio poſt reſurrectõeʒ dicat᷑ ad mariã Magda
lenã. Moli me tangere nondum eni aſcendi ad

22

pattẽ meſ. ærurſũ in Mattheo ſcriptuz ſit:

ad veſtigia ſaluatoꝛis mulieres coꝛruerint: cũ
vtiq; non ſit idipᷣm tangere poſt reſurrectiõeʒ
pedes eius:⁊ non tãgere. Maria magdalena
ipſa eſt:a qua ſeptem demonia expulit: vt vbi
abundauerat peccatũ:ſuꝑabundaret gratia. qᷓ

. —

q; dnm hoꝛtulanũ putabat: ⁊ quaſi cũ hoĩelo
quebat᷑: ⁊ q̃rebat viuentẽ cũ moꝛtuis: recte au

diuit. Moli me tãgere.⁊ eſt ſenſus:nõ mereris
meis herere veſtigis:nec adoꝛare quaſi dñm:
nec eiꝰtenere pedes:quẽ nõ eſtimas ſurrexiſſe.
Tibi eni necdũ aſcẽdiad patrẽ meũ.cCetere ve

ro mulieres q pedes tãgũt:dñm ↄſitent᷑:⁊ me⸗
rent᷑ eius herere veſtigijs: quẽ ad patrẽ aſcen⸗

diſſe ↄnidũt: q;qᷓᷓ etiã ſi eadẽ mulier in diuerſis
euaãgelijs ⁊ tenuiſſe pedes ⁊ non tenuiſſe refer

tur:facilis ſolutio ſit:cũ potuerit coꝛigi hmum
q̃ſi incredula: ⁊ poſtea non repelli: quaſi eaʒ q̃

erroꝛẽ ↄfeſſione mutauerat. Qð ⁊ð latronibꝰ

intelligi põt: cũ alius euãgeliſta vtrũ q; blaſfe⸗
maſſe: alius narret alteꝝ eẽ ↄfeſſum. Extrema
ſchedula cõtinebat vtrũ poſt reſurrectionẽ. xl.
diebus cũ diſcipulis cõuerſatꝰ ſit: ⁊ nunqᷓ ali⸗
bi fuerit: ab latẽter ad celũ aſcenderit: atq; de⸗
ſcẽderit: ⁊ nihilominus apoſtolꝰ ſuã pniaʒ nõ
negarit. Si dñm dei filiũ 2ↄſideres:ð quo vᷣmo
eſt: ⁊ illũ eſſe qͥ loquit᷑. Nõne celũ ⁊ terraʒ ego
repleo dicit dñs.et de quo alius ꝓpha teſtat᷑.

Celũ mihi thꝛonus eſt:terra autẽ ſcabelluʒ pe

dum meoꝛũ. Et rurſũ alibi:qͥ tenet celũ palmo
⁊ terrã pugillo.de quo Bauid canit.Quo ibo
a ſoũ tuo: ⁊ a facie tua quo fugiam: Si aſcen⸗

dero in celum tu ibi es: ſi deſcendero ad infer⸗
nũ ades: ⁊ ſi habitauero ĩ extremis maris:ete

nim ibi manus tua deducet me:⁊ cõtinebit me
dextera tua: ꝓfecto nõ ambiges etiam ante re
ſurrectionẽ ſic in dñico c ꝛpoꝛe habitaſſe deuʒ

vbum: vt in patre eſſet:⁊ celi circulum claude
rettatq; in oibus infuſus eſſet: ⁊ circũfuſus.id

eſt. vt cuncta penetraret interioꝛ: ⁊ contineret
exterioꝛ.Stultũ eſt igit᷑ illius potentiaʒ vnius

oꝛpuſculi paruitate finiri:quẽ non capit celũů:
tamẽ qui vbiq; erat: etiaʒ in filio hoĩis totus

erat. Diuina qͥpe natura ⁊ dei mo in partes
ſecari non põt:nec locis diuidi: ſed cum vbiq;
ſit:totus vbiq; eſt. erat igi᷑ vno eodẽq; tẽpo⸗
re ⁊ cum apoſtolis.xl.diebus ⁊ cũ angelis: ⁊ i

ſante⸗ in extremis maris finibꝰ erat. In oibꝰ

ocis verſabat᷑:cũ Thoma in india:cum Ne⸗
tro rome: cum Paulo in illiyrico:cũ Tito ĩ cre
ta: cuʒ Andrea in achia: cum ſingulis aplis et
apoſtolicis viris in ſingulis cũctiſ. q; regionibꝰ
Quod aũt dicit᷑ quoſdaʒ deſerere vel nõ deſe⸗
rere:non nature illius termin ponit᷑:ſ eoꝝ me
rita deſcribunt᷑:apð qͥs eẽ vel nõ eẽ dignatur.

Argumentü ſequentis eße.
Miſtola beati Hieronymi ad Marcel
e lanm de blaſfemia in ſpiritũſanctũ ð eo
quod in euaãgelio ſcribit᷑. Quicũq; di⸗
xerit verbũ ↄtra filium remittetur ei. Qui aũt

dixerit cõtra ſpiritũſanctuʒ non remittet᷑ eine

q in hoc ſeculo neq; in futuro.vbi dãnat No⸗

uatiani ſententiaʒ qui ea vba referebat ad eos

qui xpᷣm in toꝛmẽtis negauiſſent:quoꝝ inexpi
abile cenſebat eſſe peccatuuz.

Ad Marcellã deblaſfemia in ſpirituſact

Peuisẽ queſtiuũ⸗
clula quã miſiſti:⁊ aꝑta reſpõſio eſt Si
eni de eo qð in euãgelio ſcribi᷑. Quicunq; eni

dixerit vbum cõtra filium hoĩs: remittetur ei.
Qui autẽ dixerit cõtra ſpiritũſãctũ:non remit
tetur ei:neq; in hoc ſeculo:neq; in futuro.No
uatianus affirmat:non poſſe peccare in ſpiritũ
ſanctũ:niſi euʒ qͥ xpᷣianus ſit:⁊ poſtea negaue⸗-
rit.manifeſtũ eſt iudeos qͥ eo blaſfſemabãt: pec

cato blaſfemie non teneri:quippe qͥ impij colo⸗

ni:interfectis ꝓphetis:de nece dñi cogitabãt:

⁊ intantũ erãt ꝑditi:vt ad ſaluãdos eos:ſe dei

filius veniſſe reĩponderit. Ande de toto ipᷣius

ſcripture oꝛdine cõuincẽdi ſũt:nõ is irremiſibi
lem eſſe dictã blaffemis: qᷣ toꝛmentis cõpulſi:⁊
varijs euiſcerati cruciatibꝰ dñm denegaſſent.

Sed is qͥ cum in vtutibus videãt opera dei ca
lumnient᷑ ⁊ clamitẽt demonis eẽ vᷣtuteʒ: ⁊ oĩa
ſigna que facta ſunt:non ad diuinã magnificẽ⸗
riam ſed ad diaboluʒ ꝑtinere. vnde ⁊ ſaluatoꝛ
noſter toto reſpõſionis ſue hoc agit argumẽto

vt doceat:non poſſe ſathanã eijci a ſathana:et

regnũ eius inter ſe nõ eſſe diuiſũ. Cum eni dia

boli ſtudiũ ſit:dei ledere creaturã:quõ eiuſdeʒ

poterit eſſe volũtatis ſanare lãguentes: Et ſe
ipᷣm de obſeſſis fugare coꝛpoꝛibꝰ⸗ Pꝛobet ita⸗
q; Nouatianus aliquẽ de is qui ſacriſicare cõ⸗
pulſi ſunt:ante tribunal iudicis reſpõdiſſe oia
que in euangelio ſcripta ſũt:non a filio dei:ſed

a belʒebub bᷣncipe demonioꝝ eẽ ꝑfecta:⁊ tunc
poterit appꝛobare irremiſſibilẽ in ſpiritũſãctuz

eſſe blaſfemiã. At aũt ⁊ acutius aliquid iterro
gemus:reſpondeat qͥd ſit cõtra filiũ homis di

cere verbuʒ:⁊ in ſpiritũſãctũ blaſfemare.Eg

q̃pe aſſero iuxta ſenſũ illius:eos qͥ xõm in ꝑſe

cutione negauerint:cõtra filiuʒ homis dixiſſe:

⁊ nõ in ſpiritũſanetũ blaſfemaſſe.Qui eni iter⸗

rogat᷑:an xpᷣianus ſit: ⁊ xpᷣianũ ſe nõ eẽ reſpõ⸗
derit: vtiq; negãdo xpᷣm: hocẽ filiũ hois:ſpiri
tuiſãcto nõ feẽ iniuriã. Si aũt xpᷣm negãdo:ne

gauit ⁊ ſpiritũ:ediſſerat hereticꝰ:quõ non pec

cet in ſpiritũ:qui filiuz hoĩs denegauerit. ARKut
ſi ſpiritũſãctum hoc loco intelligendũ patrem

U

nutpfi
Hegarerh⸗
ſolepter

nlpiniül

iitneſco
fpmeune
lii
Lihtne
frins neg⸗

anieſtü
ſoſedini

doin vut

Vocentie
ſethmn
ſeveni⸗/
Minogt
diovolüd
leruuolec
rat qee ꝓt
dadnimh
grenopo
dnodiv
bruißmnon
(dmennart
Lypiao
aü ſhier
abeston
tröſtene

5

um morie
tiam diin
ſbꝛis inht
tesſcliotan
taſoney
noboſiger⸗
Urlus:
Wanbeien
hviciinuen
loisnnfanti
enplönd
mndn
Entülad oc
ibenen
Clrinamme
lenſuoner
nem vitem
egopuxiſc
erauciaer
fi ico⸗
noroꝛ
Eeteſpöſtua

egnan
ſeheni
coblintene
gipeiimicch
eneteiicgi
ſtnidsatn
Vrdedepoßr
iſürzsnmi
tomenschutt
Pin rg.
Nüendelt
nistifn iin
Ediuningt⸗
r,mMaenſtug
ozgtrnn
ſeigalathnt
uiil Cumait
Auri:glothi
eicvene,
nb⸗Plin
Pguiniinh
es ioſetn
migfenmn
üinhnie
Gusicidinn
nſli oni
gegifin⸗

Tractatus II

putat:pr̃is nulla eſt a negatoꝛe mẽtio facta:cũ
negaret Petrus apls eo tꝑe qͥ ancille iterroga
tione pterritus dñm negauit ⁊ i flliũ hois: aut
in ſpiritũſãctũ videt᷑ cõmiſiſſe pctm.Si id qð
ait neſcio hoieʒ: ridicule voluerit iterpᷣtari: nõ
xrym eũ negaſſe ſed hoieʒ:mendacem faciet ſal
uatoꝛẽ: qͥ ſe hᷣ eſt filiũ dei negãdũ eſſe pᷣdixerat
BSi aũt negauit filiũ dei: vnde a amare fleuit ?
trinã negationẽ:trina poſtea ↄfeſſione deleuit
manifeſtũ eſt peccatũ in ſptritũſãctũ:ideo non
poſſe dimitti: ꝙ habeat blaſfemiã:vt cum vide
as in vtutibꝰ deũ:belʒebub calũnieris ĩ factis
Boceat igit᷑ aliquẽ negatoꝛẽ belʒebub vocaſ⸗

ſe xpᷣm:⁊ vltro referã gradũ:negatoꝛẽ nõ poſ⸗

ſe veniã ↄſequi poſt ruinã. Quia aliud eſt toꝛ⸗
mẽtis credere ⁊ ſe xp̃ianũ negare.Aliud xpᷣm
diabolũ dicere.ſicut tibi ipᷣa ſcriptura: atq; cõ

textus lecta attẽtiꝰpoterũt demonſtrare.Jue⸗

rat qͥdẽ ꝓlixus diſſerendũ. Sed qm amicis et
d ad nẽm hoſpitiũ ↄuenerũt:pᷣſentiã nr̃am ne⸗
gare nõ poſſumꝰ: ⁊ vt tibi ſtatim nõ reſpõderẽ
admodũ viſũ eſt arrogãtis: latã diſputationẽ
bxui ſᷣmone cõpꝛehẽdimꝰ: vt nõ tã epłam:qᷓ;
cõmentariolũ dictaremus.
Epiſtola Cromatij ⁊ Heliodoꝛi ep̃oꝝ ad be

atũ Hieronymũ libꝛũ de oꝛtu vᷣginis marie:qͥ

a beato Mattheo euãgeliſta editꝰ dicebatur:

trãſferre poſtulãtiXꝗ6.

d

Epła. O0D..

tri hieronymo pᷣſbytero Cromati⸗

lHeliodoꝛꝰ ep̃i ſaluteʒ in dño. Oꝛ⸗

tum marie vginis ſimul ⁊ natiuitatẽ atq; infã

tiam dñi nr̃i ihu xpᷣi iapocryphis inuenimus

libꝛis.in qbus multa cõtraria nr̃e ſidei ↄſiderã

tes ſcripta recuſanda credimꝰ vniuerſa:ne per

occaſionẽ xpᷣi leticiaʒ antixpᷣo traderemꝰ. Iſta
nobᷣ ↄſiderantibꝰ extiterũt viri dei Armeniꝰ⁊
Virinus: qͥ dicerẽt ſanctitatẽ tuam beatiſſimi
Matthei euãgeliſte manu ſcriptũ volumẽ he
bꝛaicũ inueniſſe. In q̊ͥ ⁊ vginis matris ⁊ ſalua
toꝛis infantia eẽt ſcripta:⁊ iccirco tuã charita⸗
tem ꝑ ipᷣm dñʒ nrjm ihᷣm xpᷣm expetimꝰ: quate
nus ⁊ illud ex hebꝛeo latinis auribꝰ tradas nõ
tantũ ad ꝑcipiendũ que ſũt xpᷣi inſignia: qᷓ;tuʒ
ad hereticoꝛũ aſtutiam excludendã: qui vt do

ctrinam malã inſtituerẽt: bonam xp̃i natiuita⸗

tem ſuo mendacio miſcuerũt: vt poſt dulcedi⸗
nem vite:moꝛtis amaritudinẽ occultarẽt Erit
ergo puriſſime pietatis:velvt rogãtes fratres
exaudias:vel epiſcopos exigẽtes charitat de
bitũ qð idoneũ credideris reciꝑe facias. Vale
in dño ⁊ oꝛa ꝓꝑ nobis. M

HBeati Hieronymi ad pdictos ep̃os ð eadẽ
re reſpõſiug. Epla. l.

„ Dminis ſactis et

Fo. CLXxxXXV

Epla ClI

beatiſſimis Cromatio ⁊ heliodoꝛo epi

ſcopis hieronymꝰexiguus xp̃i Fuus in domt

no ſalutẽ. Qui terrã auri cõſciã fodis: nõ ilco

arripit quicqͥd foſſa ꝓfuderit lacerata: ſed pꝛi⸗

us q; fulgens pondus vibꝛãtis iactus ferri ſu⸗

ſpendat:interim vertendis ſuſpẽdẽdiſq; ceſpi

tibus imoꝛatur: ⁊ ſpecialiter qͥ nõdũ lucris au

getur arduũ opus iniungit᷑:cuʒ hoc fuerit mi⸗

hia veſtra beatitudie imperatũ:qð necipᷣeſã⸗

cius attheus apoſtolꝰ et euãgeliſta voluit

in aꝑto cõſcribi. Si enĩ hoc ſecretũ nõ eẽt: euã

gelio vtiq; iius quod edidit addidiſſet: fe

huũc libellum hebꝛaicis l̃is obſignatũ:quẽ vſ⸗

qʒ; adeo edidit: vt ⁊ manu ipᷣius liber ſcriptus
hebꝛaicis lis a viris religioſiſſimis habeatur

q̊ etiam a ſuis pꝛioꝛibꝰ per ſucceſſus tẽpoꝛũ ſu

e

ſceperũt. Hunc aũt ipᷣm libꝛũ nunq; alicui trÄꝗſ
ferẽdũ tradiderũt: textũ eius aliter atq; aliter

narrauerũt. Sed factũ eſt: vt a anichei di⸗
ſcipulo noĩe Seleuco:q̃ etiaʒ apoſtoloꝝ geſta
falſo ᷣmone cõſcripſit:hic liber editus nõ edi⸗
ſcationi:ſed deſtructioni materiã exhibuerit:
et ꝙ talis ꝓbaret᷑ in ſynodo: cui merito aures
ecclie nõ paterẽt. Ceſſet nũc oblatrantiuʒ moꝛ

ſus.nõ iſtum libellũ canonicis nos ſuperaddi

dim“ ſcripturis:ſed ad detegẽdũ hereſeos fal⸗
laciã apoſtoli atq; euãgeliſte ſcripta trãſferim⸗
In quo ope non tam pijs iubẽtibus epis obtẽ

peramus:qᷓ; impijs hereticis obuiamꝰ.Amoꝛ

igit᷑ xp̃i: cui ſatiſfacimus credẽtes ꝙ nos ſuis
oꝛationibꝰ adiuuẽt:qui ad ſaluatoꝛis nr̃i infã
tiam ſanctam ꝑ noſtram potuerint obedientiã
puenier.. ““äl
Expoſitio ſeu trãſlatio hiſtoꝛie Anne ⁊ Jo
achim de conceptu vginis marie put a beato
Mattheo ſcriptũ ferebaẽ̃. Epla. CII.

» Etitiſ ame Ptvo
peies,s reſcribam quid mihi de quodaʒ li⸗
bello qui ð natiuitate ſancte mariea nõnullis
habetur.a ideo ſcire vos volo multa in eo fal⸗

ſa inueniri. QAuidam nanq; Seleucus qͥ paſſio

nes apoſtoloꝛũ cõſcripſit:hũc libellũ cõpoſuit
Sed ſicut de vᷣtutibus eoꝛum ⁊ miraculis per
eos factis vera dixit: de doctrina vero eoꝛum

plura mentitus eit. Ita ⁊ hic multa nõ vera ð

coꝛde ſuo cõfinxit. ꝓinde vt in hebꝛeo habetur

verbum ex vᷣbo traſferre curabo.ſiquideʒ ſan⸗
ctum euãgeliſtam Mattheũ eundeʒ livellum
liquet cõpoſuiſſe:et in capite euangelij ſui he⸗
bꝛaicis litteris obſignatũ opoſt uiſſe: qað an ve⸗
rum ſit auctoꝛi pᷣfationis ⁊ ſidei ſcriptoꝛis cõ⸗
mitto. Ipᷣe eni vt hec dubia eẽ ꝓnuncio :ita li⸗
quido falſa non affirmo. Illud aũt uberedied

q fideliuʒ neminẽ negaturũ puto: ſiue hec ve
ra ſint ſiue ab aliquo cõſicta: ſacroſãcta ſancte

marie magne miracula pceſſiſſe: maxima cõſe⸗
cuta fuiſſe:⁊ iccirco ſalua fide ab his qui deuz

iſta facẽ poſſe credunt ſine periculo anime ſue
credi ⁊ legi poſſe. deniq; inquantuʒ recoꝛdari

poſſum:ſenſum non vᷣba ſcriptoꝛis ſequẽs: et

nunc eadẽ ſemita nõ ijſdem veſtigijs incedens

nnunc qbuſdam diuerticulis ad eandẽ viam re
currens:ſic narratiõis ſtilũ tẽptabo: ⁊ nõ alia

dicam qᷓ; que aut ſcripta ſunt ibi: aut cõſequẽ⸗
ter ſcribi potuerũt Igit᷑ beata ⁊ gloꝛioſa ſemꝑ

virgo maria de regia ⁊ familia Hauid oꝛiũda
in ciuitate Naʒzareth nata hieroſolymis in tẽ⸗
plo domini nutrita fuit. Pater eius Joachim

mater vero Anna dicebat᷑. domꝰ paterna ẽ ex

galilea ⁊ ciuitate naʒareth. Maternũ autẽ ge
nus ex Bethleẽ erat. Vita eoꝛum ſimplex ⁊ re

cta apud dñʒ: apud homines irrephenſibilis
erat ⁊ pia. Nam omnẽ ſubſtantiã ſuaʒ trifariã

diuiſerũt. AUnã ptem templo et templi ſeruito⸗

ribus impendebat: aliam peregrinis ⁊ paupe⸗

ribus erogabãat:tertiã ſue familievſibus ⁊ ſibi
reſeruabant. Ita iſti deo chari:hominibꝰ pij:

per annos circiter. xx. caſtũ domi cõiugium ſi⸗

ne liberoꝛũ ꝓcreatione exercebant Nouerunt
tamẽ ſi foꝛte deus donaret eis ſobolem:eam ſe

domini ᷣuitio mancipaturos:cuius rei gratia
⁊ tẽplũ domini ſingulis ꝑ annũ feſtis frequen
tare ſolebant. Factũ eſt autẽ vt encenioꝝ feſti⸗
uitas appꝛopinquaret. Unde cum nõnullis cõ

tribulibus ſuis hieroſolymã ⁊ Joachim aſcen
dit. Ea vero tempeſtate Iſachar ibi pontifex
erat:cũq; inter ceteros cõciues ſuos etiam Jo
achim cum oblatione ſua videret:deſpexit eũ

⁊ munera eius ſpꝛeuit:interrogans cur iter fe⸗
cũdos infecundus ipᷣe ſtare pᷣſumeret: dicens

munera nequaqᷓ; deo digna poſſe videri:queʒ
ipᷣe ꝓle indignũ iudicaſſet:ſcriptura dicẽte ma

ledictum omnẽ eſſe qui nõ genuiſſet maſculum
in iſrael. Dicebat ergo pᷣus euʒ ab hacmaledi

ctione ſobolis generation e ſoluenduʒ: ⁊ ſic de
mũ in cõſpeciu domini cũ oblationibꝰ eſſe ven
turũ. Cuius obpꝛobꝛij obiectu pudoꝛe magno
ſuffuſus Joachim ad paſtoꝛes qui cuʒ pecudi
bus erant:in paſcuis ſuis ſeceſſit.neq; eni do⸗

mü repetere voluit: ne foꝛte a cõtribulibꝰ ſuis

q ui ſimul aderant: ⁊ hoc a ſacerdote audierãt:

eodem obpꝛobꝛij elogio notaret᷑. Nerũ cuʒ ibi

aliq;diu eſſet: quadã die cum eẽt ſolus:angel⸗
ei domini cum imenſo lumie aſtitit.qui cuʒ ad

eius viſionẽ turbaret᷑:angelus qͥ ei aparuerat

timoꝛẽ eius cõpeſcuit:dicẽs. Noli temere Jo⸗

achim:neq; in viſione mea turberis.ego eni ſũ
gngelus dñi miſſus ab ipᷣo ad te:vt annũciem

tibi pꝛeces tuas eſſe exauditas: et elemoſynas

tuas al cẽdiſſe in ↄſpectu eius. Videns quippe
vidit pudoꝛẽ tuũ:⁊ audiuit ſterilitatis obpꝛo⸗
biꝛiũ non recte tibi obiectũ Peccati nanq; non

nature vltoꝛ eſt deus:⁊ ideo cum alicuius vte

rũ daudit:ad hoc facit vt mirabiliꝰdenuo ape
riat:⁊ non libidinis eſſe quod naſcit᷑: ſʒ diuini
muneris cognoſcat᷑. Pꝛima eni gentis veſtre
BSara mater nõne vſq; ad octogeſimũ annũ in
fecũda fuit:et tamẽ in vltima ſenectutis etate

genuit Iſaac: cui repꝛomiſſa erat benedictio

omniũ gentiũ. Rachel quoq; im domino gra⸗
ta:tantũ q; a ſcto Jacob adamata diu ſterilis
fuit:⁊ tamẽ Joſeph genuit nõ ſolum dũm egy
pti:ſed plurunarũ gentiũ fame periturarum li
beratoꝛẽ. Quis in ducibꝰ vel foꝛtioꝛ Samſo⸗
nevvel ſanctioꝛ Samuele:⁊ tamẽ hi ambo ſteri
les matres habuere. Si ergo ratio vbis meis
tibi nõ ꝑſuadet credere dilatos diu ↄceptus ⁊
ſteriles partus mirabilioꝛes eſſe ſolere: ꝓinde
Alnna vxoꝛ tua pariet tibi filiaʒ: ⁊ vocabis no
men eius mariã. hec erit vt vouiſtis ab infãtia
ſua domino cõſecrata: et ſpirituſãcio replebit
adhuc ex vtero matris. Omne imunduʒ neq;

mãducabit neq; bibet.neq; iter populares fo⸗
rinſecus turbas:ſed in tẽplo domini conuerſa
tio eius erit:ne quid de ea ſiniſtrũ vel ſuſpica-

ri ſaltem poſſit vel dici. Itaq; etate ꝓcedente

ſicut ipᷣa mirabiliter ex ſterili naſcet᷑:ita incom

parabiliter virgo generabit altiſſimi filiuʒ.qui
ihs vocar᷑ m nominis eiymologiam ſaluatoꝛ
omniũ gentiũ erit.Et hoc tibi eoꝛũ que annun

cio ſignũ erit. Cum ꝑueneris ad aureã i hiero⸗
ſolymis poꝛtã:habebis ibi Annã vxoꝛẽ tuam

que de tue regreſſionis tardatione modo ſolli

cita:tunc in aſpectu tuo gaudebit lhis dicil an

gelꝰ'diſceſſit ab eo Deinde apparuit Anne vxo

ri eiꝰ:dicẽs. Ne timeas Anna:neq; fantaſma
putes eſſe qð vides.Ego eni ſum angelus ille
qui pꝛeces ⁊ elemoſynas veſtras obtuli in con
ſpectu dei:⁊ nunc miſſus ſum ad vos:vt annũ

ciem vobis naſciturã filiam: que maria vocata
ſuꝑ oẽs mulieres erit bñdicta. ec a nariuita

te ſua ſtatim dñi gratia plena tribꝰ ablactatio⸗

nis ſue annis i domo paterna ꝑmanebit: poſt⸗

ea ſeruitio domini mãcipata a tẽplo vſq; ad in
telligibiles annos non diſcedet. Ibi deniq; ie⸗

iunijs ⁊ oꝛationibꝰ nocte ac die deo ſeruiẽs ab

omni imundo ſe abſtinebit.virũ nunqᷓ; cogno

ſcet:ſed ſola ſine exemplo:ſine macula:ſine coꝛ

ruptione:ſine virili cõmixtione virgo ſiliũ:an

cilla dñm ⁊ gra ⁊ nomie ⁊ ope ſaluatoꝛẽ mũdi

generabit. Itaqʒ ſurge:aſcẽde hierłm:⁊ cuʒ ꝑ

ueneris ad poꝛtã que aurea ꝓ eo ꝙ deaurata ẽ

vocat᷑:ibi ꝓ ſigno virũ tuũ ꝓ cuius incolumi⸗

tatis ſtatu ſollicita es:obuiũ habebis.Cũ hec
igit᷑ ita euenerint:ſcito ꝙ q annũcio ſine dubio

Cr.

cöplend⸗
oinq
ſalenn

vaticinie

Luncde

certiudi
eraluto
podonmd
reserpea

fommeriu
hunthofn
(lusvo

eſeradt

dusad

rta.xy.
Mamq⸗
holocaut
hoͤ poleb
maripa
ſtimeaq

ſbusexn

ſentſgo
neducel

tühe

FJange
unc

MHalli
coſuere

Vlgine

demnech

greſſiſi

ulbo l
exdereli

Quoridte

ſcediuin
buocuſtoe

cebat gt⸗

onſolün,

cöfngerep
letannevite
Oiganius

(ibanyty

Ahocetate

ehkzanup
liopen

Paruient:
poſereſps

1dfiſenin
Poinkaten

irtionis
ſer verofn
(htraſcri

ſonüinffin

ſnerüinn

eqe inn

rnüſni
lfamemnumm,
Pydlonenn
nnmidimnot
Cgoraligſhenes
SS
Nötſeſchrn
biſli enren
N Wriſbkif

=

ſpirinſintat.

Omneinintg
ie ure⸗
Dodonntcne
1 ſnihridihe
Jngene Min
ennianſeitis
Pitaſwiſizt
Gnolgnun
Nlibieucgemnn
Nens dmmiibien
biAmimitrmg
Yelnnentdrſl
cetheN
Neapmnien
Iruiri tni
vailnangtle
ntruschlliſtcn
nadrs nhl
gbenmaet
n. beranuni
mnrtblaut
mnugnuntttit
muige ſinn
ſcla dalgl
Aededennnin
it.tünund 9

=
☛ = S=,s

Tractatus II

cõplenda erunt. Igit iuxta pᷣceptum vterq; ð

loco in quo erant: ꝓmouentes aſcẽderunt hie
ruſalem:et cum ad locum pueniſſent angelico

vaticinio deſignatũ:ibi ſe inuicẽ obuiauerunt
Tunc de mutua ſua viſione leti:⁊ pmiſſe ꝓlis

certitudine ſecuri: debitas domino humilium
exaliatoꝛi gras egerunt. Itaq; adoꝛato domi⸗

no domü regreſſi: diuinũ ꝓmiſſum certi ⁊ hila
res expectabãt. Cõcepit ergo Anna: ⁊ peꝑit ſi
liam:⁊ iuxta mandatũ angelicũ parẽtes voca⸗
bant nomẽ eius mariã. Cunq; triũ annoꝛũ cir⸗
culus volueret᷑ ⁊ ablactationis tẽpꝰ cõpletum
eſſet:ad templũ domini vᷣginem cum oblatiõi⸗
bus adduxerũt. Erant autẽ circa templum iu
xta.xv.graduũ pſalmos.x v. aſcẽſiõis gradus
Nam qꝛ templũ erat in mõte cõſtitutuʒ: altare
holocauſti qð foꝛinſecus erat: adiri gradibus

nõ valebat. In hoꝛũ itaq; vno beatã virgineʒ

maris paruulã parẽtes cõſtituerũt.cũq; ipive
ſtimẽta q̃ in itinere habuerãt exuerẽt:⁊ cultio⸗
ribus ex moꝛe veſtibus ſe ⁊ mundioꝛibꝰ indue

rent:vgo domini cuncros ſigillatim gradus ſi

ne ducẽtis ⁊ leuàtl manu ita aſcẽdit: vt ꝑfecte

etatiĩ hac dũtaxat cauſa nihil deeſſe putares.

Jam quippe dominꝰ in vᷣginis ſue infatia ma⸗
gInum qò oꝑabat᷑: ⁊ quãta futura eſſet huiꝰmi
raculi indicio pᷣmonſtrabat Igit᷑ ſacriſicio hm
cCcoõſuetudinẽ legis celebꝛato: ⁊ voto ſuo ꝑfecto
virginẽ inter ſepta tẽpli cum alijs virginibꝰibi
dDdenm educãdis dimiſerũt. IJpᷣi vero domuʒz re⸗
greſſi ſũt. Virgo aũt dñi cũ etat ꝓceſſu ⁊ vir⸗
tutibꝰ ꝓficiebat:⁊ iuxta pſalmiſtã pater ⁊ ma⸗
ter dereliquerũt eam: dñs autẽ aſſumpſit eam
Quotidie nanq; ab angelis frequẽtabat᷑: quo
tigdie diuina viſione fruebat᷑:que eã a malis oi
bus cuſtodiebat:⁊ bonis omnibꝰ redũdare fa

ciebat. Itaq; ad xiiij.annuʒ vſq; peruenit: vt

non ſolũ nihil de ea mali rep̃henſione dignum

cõfingere poſſent:ſed ⁊ boni omnes qͥ eam no⸗
uerant:vitam ⁊ cõuerſationẽ eius admiratiõe
dignam iudicarẽt.Tũc põtifex publice denũ⸗

ciabat:vt virgines que in templo cõſtituebãt

et hoc etatis tẽpus impleſſent: domũ reuerte⸗
rent᷑:⁊ nuptijs ᷣm moꝛẽ gentis ⁊ etatis matu⸗

ritatẽ operã darẽt. Cui mãdato cũ cetere pne
paruiſſent: ſola vᷣgo dñi maria h̊ ſe facere non
poſſe reſpõdit dicẽs. Se qͥdem ⁊ parẽtes ſuos

dñi ſeruicio mãcipaſſe: et inſuꝑ ſeiam dño
vginitatem vouiſſe:quã nũqᷓ; viro aliquo cõ⸗

mixtionis moꝛe cognito violare vellet. onti
fex vero in anguſtia cõſtitutus animi: cũ neq;
contra ſcripturam que dicit vouete ⁊ reddite:
nouũ infringendũ putaret:neq; moꝛem geniti
inſuetũ introducere auderet: pᷣcepit ad feſtiui⸗
tatẽ que iminebat:oẽs ex hieroſolymis ⁊ vici⸗
nis locis pꝛimoꝛes adeſſent. quoꝝ cõſilio ſcire

Epla

Fo CLXxXv
CII

poſſet: quid de tam dubia re faciendũ ekt. Qs

cum fieret:omnibꝰ in cõmune placuit:dñm ſu⸗

per hac re eſſe cõſulendũ.Et cũctis qͥdem oꝛa⸗

tioni incumbẽtibus: põtifex ad ↄſulendũ deũ
ex moꝛe acceſſit. Nec moꝛa: cunctis audiẽtibꝰ

de oꝛaculo ⁊ de ꝓpiciatoꝛij loco vox facta eſt:
ſm Eſaie vaticiniũ reqͥrendũ eſſe cui virgo illa
cõdẽnari ⁊ deſpõſari deberet.liquet eni Eſaiã
dicere. Egrediet᷑ virga de radice ieſſe:⁊ flos ð
radice eius aſcẽdet: ⁊ reqᷣeſcet ſuꝑ eum ſpiritꝰ

dñi:ſpũs ſapie ⁊ intellectus:ſpũs cõſilij et foꝛ⸗
titudinis:ſpũs ſciẽtie ⁊ pietatis: ⁊ repleuit eũ

ſpũs timoꝛis dñi. Scðm hanc ergo ꝓphetiaz

cunctos de domo ⁊ familia DHauid nuptui ha

biles non cõiugatos virgas ſuas allaturos ad

altare pᷣdixit:⁊ cuiuſcũq; poſt allationẽ virgu

la floꝛem germinaſſet:⁊a in eius cacumine ſpũs

dñi in ſpecie colũbe cõſediſſet:ipᷣm eſſe cui vir⸗

go cõdẽnari ⁊ deſponſari deberet. Erat aũt in
ter ceteros Joſeph homo de domo et familia

BSauid grãdeuus:cunctis vero vᷣgas ſuas iu

xta oꝛdinẽ deferentibꝰ ſolus ipſe ſuam ſubtra⸗
xit. Vnde cum nihil diuine voci cõſonuʒ appa
ruiſſet:pontiſex iterato deũ cõſulẽdũ putauit:
qui reſpõdit ſolũ illũ ex his qui deſignati erãt:
virgam ſuam nõ attuliſſe:qͥ vginem deſpõſa⸗
re deberet. CPꝛoditus eſt itaq; Joſeph.Cũ enĩ

vgam ſuam attuliſſet: ⁊ in acumie eius colum
ba de celo veniens cõſediſſet:liqͥdo oĩbꝰpatuit

ei vᷣginem deſponſandã foꝛe. Igit᷑ nuptiaruʒ
iure de moꝛe celebꝛato: ipſe qͥdem in bethleem
recedit ciuitatem: domum ſuam diſpoſiturus.

et nuptijs neceſſaria pꝛocuraturus. Virgo au

tem dñi maria cum alijs ſeptẽ vginibꝰ coeuis
et collactaneis quas a ſacerdote acceperat: ad

domüũ parentum ſuoꝛũ in galileam reuerſa eſt.
ais vero diebus bᷣmo ſcilicet aduentus ſui in
galileã tempoꝛe miſſus eſt ad eam angelꝰ Ga⸗

bꝛiel a deo:qui ei cõceptuʒ dominicũ narraret

⁊cõceptionis vel modũ vel oꝛdinẽ exponeret
Deniq; ingreſſus ad eam:cubiculũ qͥdem vbi

manebat ingẽti lumine ꝑfudit: ipᷣam vero gra
tiſſime ſalutans dixit.Aue maria vᷣgo dni gra

tiſſima: vgo gr̃a plena:dominꝰtecum:benedi⸗

cta tu p omnibꝰmulieribꝰ. benedicta pᷣ omib⸗
hactenus natis hominibꝰ. Virgo auteʒ que iã
angelicos bene nouerat vultus: ⁊ lumẽ celeſte

inſuetũ non habebat:neq; angelica viſione ter
rita: neq; luminis magnitudine ſtupefacta: ſʒ
i ſolo eiꝰpᷣmone turbata ẽ.⁊ cogitare cepit ãlis

iſta ſalutatio tam inſolita eſſe poſſet:qͥd ve pꝛo
tẽderet:vel quẽ finẽ eſſet habitura. Huic cogi
tationi angelus diuinitꝰ inſpiratus occurres:
ne timeas inqͥt maria:quaſi aliquid contrariũ
tue caſtitati hac ſalutatiõe pᷣtexam. Inueniſti

eni graʒ apud dñm: quia caſtitatẽ elegiſti. ivᷣo

ce 3

4 ,”s α e . E . . — 4 S
4

erit magnus: qꝛ dominabit᷑ a mari vſq; ad ma

re. ⁊ a flumine vſq; ad terminos oꝛbis terre.et
filius altiſſimi vocabit᷑.quia qui in terris naſci
tur humilis: in celo regnat ſublimis.⁊ dabit il
li dominꝰ deus ſedem Dauid patris eius:⁊ re
gnabit in domo JYacob ineternũ:et regni eius
non erit finis. Ipe quipe rex regũ ⁊ dominus

dominãtiũ eſt. thꝛonus eius in ſeculũ ſeculi.
lhis angeli verbis virgo non incredula:p mo⸗
dum ſcire volens reſpondit. Quomodo iſtud
fieri poteſt: Ham cum ipᷣa virum iuxta votuʒ
meũ nunqᷓ; cognoſcã:quomodo ſine virilis ſe⸗
minis incremento parere poſſũ:Ad hoc ange⸗
lus. Ne exiſtimes inquit maria ꝙ hũano mo⸗
re cõcipias. Nam ſine virili cõmixtione virgo

cõcipies:vᷣgo paries:virgo nutries Spiritus

eni ſanctus ſuꝑueniet in te:⁊ virtꝰ altiſſimi ob

umbꝛabit tibi cõtra omnes ardoꝛes libidinis.
Ideoq; qð naſcet᷑ ex te ſoluʒ erit ſanctũ: quia

olum ſine peccato cõceptum:⁊ natum vocabi
tur filius dei. Tũc maria manibus expanſis et
oculis ad celum leuatis dixit. Ecce ancilla dñi
(neq; eni domine nomie digna ſum) fiat mihi
vm vᷣbum tuum. Longũ foꝛte ⁊ qbuſdã tedio⸗
ſum erit:ſi cuncta huic opuſculo inſerere volu
erimus:que natiuitateʒ dominicã vel pᷣceſſiſſe
vel ſubſecuta fuiſſe legimꝰ. Vnde his omiſſis
que in euangelio pleniꝰ ſcripta ſunt:ad ea que
minus habent᷑ narrada accedamꝰ. Joſeph igi
tur a iudea in galileã veniens: deſponſatam ſi
bi vᷣginem vxoꝛem ducere intẽdebat. Jã nãq;

tres fluxerant mẽſes:⁊ quartus inſtabat ex eo

ẽpoꝛe quo ſibi deſponſata fuerat.interea pau
latim vtero puerpere intumeſcẽte:puerperã ſe
manifeſtare cepit.neq; h̊ latere potuit Joſepꝑh
nam ſponſi moꝛe liberiꝰ ad vᷣginem introiens:
⁊ familiarius cũ ea loquẽs:grauidã eſſe depꝛe
hendit. Eſtuare itaq; animo ⁊ fluctuare cepit:
qꝛ ignoꝛabat quid ſibi potiſſimũ eſſet faciendũ

neq; eni eam traducere voluit:quia iuſtꝰ erat.

neq; foꝛnicatiõis ſuſpitiõe infamare:qꝛ pius.

Itaq; cogitabat clam diſſoluere cõiugiũ: ⁊ oc
culte dimittere eam. Hec autẽ eo cogitãte:ecce

