ferat Hoc eni ſigniſicat ? a I c vovV0 BeS&
Fruſtra eunt inflatur ⁊ tumet ſenſu carnis ſue
carnaliter cuncta itelligẽs:a traditionũ iudai⸗
caꝝ deliramẽta ꝑquirẽs:⁊ nõ tenẽs caput om

niũ ſcripturaꝝ:illũ de qͥ ſcriptuʒ ẽ. Caput viri

xpᷣs eſt. Caput aũt ac pᷣncipiuʒ totiꝰcoꝛꝑis eo⸗
rũq; qͥ credũt ⁊ oĩs itelligentie ſpiriralis :ex ca
pite coꝛpꝰeccłie ꝑ ſuas cõpages atq; iũcturas
vitalẽ doctrine celeſtis accipit ſucũ. vt omnia

paulatim mẽbꝛa vegetẽt᷑: ꝑoccultos venaꝝ

meatꝰ fundat᷑ defecatꝰ ſanguis ciboꝝ:a mini⸗
ſtret᷑ atq; ſuccreſcat:imo teneat᷑ tẽperãtia coꝛ⸗
poꝛis:vt de fonte capitis rigati artus creſcati
ꝑfectionẽ dei:⁊ ipleat᷑ ſaluatoꝛis oro. NPater
volo vt ſicut ego ⁊ tu vnũ ſumꝰ: ſic ⁊ iſti ĩ novᷣ

vnuʒz ſint.vt poſtqᷓ; nos xpᷣs tradiderit patri:

ſit deus oia ĩoibus. Tale qͥd ⁊ in vbis ⁊ i ſenſi
bus ⁊ i genere locutõis obſcuriſſime ſcribit ad

Epheſios. Aeritatẽ aũt loquẽtes i charitate:

creſcamus iillo ꝑ oia:q ẽ caput xpᷣs: ex qͥ totũ
coꝛpꝰcõpactũ ⁊ cõnexũ ꝑ oẽm iuncturã ſubmi

niſtratiois: Sm opationẽ i mẽſurã vniuſcuiuſ⸗
ꝙᷓ; mẽbꝛi augmẽtũ coꝛꝑis facit i ediſicationem

ſuii charitate:ſuꝑ qͥ i cõmẽtarijs eiuſdem eple
plenłꝰ diximꝰ. Loqͥmur aũt vniůſa ↄtra eos q̊
credẽtes ex iudeis in dñm ſaluatoꝛẽ :iudaicas
cerimonias ᷣuare cupiebãt. ſuꝑ q̃ et ĩ actibus

abploꝝ non ꝑpua qſtio cõcinata eſt. Vñ et ſupꝛa

Haulꝰait ð his qͥ magiſtros legis eſſe ſe iactãt
Nemo vos iudicet ĩ cibo ⁊ potu:ꝙ alia mũda
ſit: alia imũda:aut in ꝑte diei feſti: vt alios di⸗
es feſtos putẽt:alios nõ feſtos. Nob enim qui

C

Beti
ſienont
butegi
ſanpſol
ſoboato
poꝛtent

onerape

oi w-
Clatis:
hent
Pömai,
pusyvind
mädus⸗
perpetu
QAuerim
ligionea
dns locxi
hincere
locuslnc⸗
pocakale
lulturade
wsnon
fiuus
Ditach
adeos.
mihir
ſtitat
gurose
ncocio
euolu
lulifece
ſolo:rl
herſus ai
nilitizceie
laoürce
fotilätias
cug goil⸗
utiſuee
canlegim⸗
ſſtucomil
Bleineli
yeyoläta
mniſtrog
pereosco
derenk offe
Ezechiel
oles pe
mmeutn
niſpüsci

norebrre

fannou

fümlitiece

giiateite
eignikir
npalriſtd
Pusin
onig
Nen ſl.
dehe
Gahunrizn
Gaſge
e.Nee
ſeſo iane
uc,
mi lni;
lnge imin
Pluannahen
disoſuenttiſ⸗
oswoeipen

S== = S —

—
—

—
— —⸗*

l.:

=

eſeiragn

öfuitsbn

noniſaße
enidreptize
mztunismin
wiigehroce⸗
leoſezo

=
= — S=

SSu

Dctſenitane.

Iraditoniuds

nötnisnn

ſpezi Crum
guzwtboptt⸗
nielormizas
ages ig enn⸗
Pirluci Noa
poculoonmn
msbox. n⸗
aii ieritcn
ians r
nons di0 ℳ.
n:ſeiind
Pdntben

at iedftnen⸗
mn nun
—

ſupiͦciu

Tractatus II Epla

xpᷣm credimꝰreſurgentẽ iugis ⁊ eterna feſtiui⸗
tas eſt. Aut i ꝑte neomenie h̊ ẽ calẽdaꝝ ⁊ men⸗
ſis noni:qñ decreſcens luna finit᷑:⁊ noctis vm
bꝛa tegit᷑. Chꝛiſtianoꝝ eni lumẽ eternum eſt:⁊

ſemꝑ ſolis iuſticie radijs illuſtrat. Aut in ꝑte
ſabbatoꝝ vt nõ faciãt ᷣuile opus:⁊ onera non
poꝛtent:qꝛ nos ſumus xpᷣi libertate donati: et

onera peccatoꝛũ poꝛtare deſinimꝰ.Hec inquit
oĩa vmbꝛa ſũt futuroꝝ ⁊ imagines vẽture feli⸗
citatis:vt in qͥbus iudei heſitãt iuxta lraʒ: ⁊ te

nent᷑ in terra:nos iuxta ſpirituʒ traſeamus ad
xpᷣm:qͥ ad diſtinctionẽ vmbꝛarũ nũc coꝛpꝰap⸗
pellat᷑.Quõ eni in coꝛpoꝛe veritas eſt: ⁊ in coꝛ
pus vmbꝛa mẽdaciũ:ſic in ſpiritali intelligẽtia

mũdus ois ⁊ cibus ⁊ potus ⁊ tota feſtiuitas ⁊
perpetue calẽde ⁊ eterna reqͥes expectãda eſt

AQuerimus qͥd dicere voluerit ĩ hũilitate ⁊ re
ligione angeloꝝ:aut quẽ ſenſuʒ habeat. Ex q̊

dñs locutꝰeſt ad diſcipulos:ſurgite:abeamus
hinc:⁊ relinquet᷑ vobis domus vr̃a deſerta:⁊

locus in qͥ dñs ſpiritaliter crucifixus ẽ:egyptꝰ

vocat᷑ ⁊ ſodoma:oĩs iudaicaꝝ obſeruationuʒ

cultura deſtructa eſt.⁊ quaſcũ q; offerunt victi

mas non deo offerũt:ſed angelis refugis ⁊ ſpi
ritibus imũdis.Nec mirũ ſi hoc poſt paſſionẽ
dñi faciãt: cum ꝑ Amos qͥʒ ꝓphetam dicatur
ad eos. Nunqͥd hoſtias ⁊ victimas obtuliſtis
mihi.xl.ãnis in deſerto domꝰ iſrael:⁊ aſſũpſi⸗
ſtis tabernaculuʒ moloc:⁊ ſydus dei rẽpha :ſi

guras q́s feciſtis vt adoꝛetis eas.Qð plenius
in cõcione iudaica Stephanꝰmartyr exponẽs
reuoluẽs hiſtoꝛiã veterẽ ſic locutus eſt:⁊ vi⸗

tulũ fecerũt in diebꝰillis:⁊ obtulerunt hoſtias

idolo:⁊ letabant᷑ in oꝑibus manuũ ſuarũ.Co

uerſus aũt deus eſt: ⁊ tradidit eos vt colerent
militiã celi:ſicut ſcriptũ eſt i libꝛo ꝓphaꝝ Mi

litia aũt celi non tm ſol appellat᷑ er luna et aſtra
rutilãtia:ſᷣ ois angelica multitudo eoꝛũq; exer

citus:qui hebꝛaice appellant᷑ ſabaoth.id ẽ.vir
tutũ ſiue exercituũ. AVñ ⁊ i euãgelio iuxta Cu⸗
cam legimꝰ.Et ſubito facta eſt cũ angelo mul⸗
titudo militie celeſtis laudãtiũ deũ ⁊ dicẽtiuʒ.
Glia in altiſſimis deo:⁊ in terra pax hoibꝰ bo⸗
ne volũtatis. Facit eni deꝰangelos.ſuos ſpũs

a miniſtro s ſuos ignẽ vꝛentẽ:⁊ vt ſciamꝰ ſem⸗
per eos qͥ colebãt idola lʒ in tẽpoꝛe hoſtias vi

derent᷑ offerre:nõ deo eas obtuliſſe: ſʒ angelis
ꝑ Eʒzechiel pleniꝰ diſcimꝰ. Sedi eis iuſtiſficati

ones ⁊ pᷣcepta nõ bona.HNõ eni ſaguinẽ hirco⸗

rum aut tauroꝛũ q̃rit deus:ſed ſacrificiũ domi
ni ſpũs cõtribulatus:coꝛ cõtritũ ⁊ humiliatuʒ
deus non ſpꝛeuit.⁊ ꝓpterea quivitulũ fecerũt

in oꝛeb: ⁊ coluerũt ſydus rempha:de quom ꝓ
pheta Amos pleniꝰ diſſeruimus :adoꝛauerũt
figuras quas ipᷣi fecerũt:a tradidit eos:vt Fᷣui
rẽt militie celi:que nũc ab aplo ðꝛ religio ange

Fo. CLXXXI
XCI

loꝛum Pꝛo humilitate ĩ greco veeivoꝙso⸗
V legit. id eſt. humilitas mẽtis ſiue ſenſus
Vere eni humilis ſenſus et miſerãda ſuſpitio
deum credere hircoꝛũ atq; tauroꝛũ ſanguie de
lectari ⁊ nidoꝛe thymiamat:quẽ ſepe homies
declinamus. Qð autẽ ſequit᷑. Si moꝛtui eſtis
cum vxpᷣo ab elemẽtis mundi: quid adhuc tãq;
viuẽtes in mũdo decernitis:ne tetigerit: neq;
guſtaueritis: neq; ↄtrectaueritis que ſũt omia
i interitum ipᷣo vſu ſᷣm pᷣcepta ⁊ doctrinas ho
minũ:que ſunt rõnem qͥdem habentia ſapien⸗
tie:in ſuꝑſtitione ⁊ humilitate:⁊ non ad parcẽ
dum coꝛpoꝛi:nõ in honoꝛe aliquo ad ſaturita:

tem carnis.hunc nobis habere ſenſũ videtur.

Curramus ꝑ ſingula: ⁊ obſcuritateʒ ſenſuum
atq; verboꝝ xpᷣo reſerãte pandamꝰ. Si bapti⸗
zati eſtis in chꝛiſto:⁊ cum chꝛiſto in baptiſma⸗

te cõſepulti:moꝛtui aũt ab elemẽtis mundi: ꝓ

eo qð eſt elementis:cur mecum nõ dicitl.O⸗

hi aũt abſit gloꝛiari niſi mn cruce domini noſtri

ihu chꝛiſti:p quẽ mihi mũdus crucifixus eſt:⁊
ego mũdo?: Nec audiſtis dominũ dicẽtem ad
patrem de mũdo nõ ſunt:ſicut ⁊ ego non ſũ de
mũdo:⁊ mundus odit eos: quoniã nõ ſunt de
mundo:ſicut ⁊ ego non ſum de mũdo:ſed ecõo⸗
trario q̃ſi viuẽtes in mũdo decernitis. Ne teti
geritis coꝛpus hoĩs moꝛtui.nec veſtimentũ:⁊
ſcabellũ:in quo ſederit mulier mẽſtruata.Ne⸗
q; guſtaueritis carnẽ ſuillã:⁊ lepoꝝ: ⁊ ſepiaꝝ
⁊ loliliginũ murene:⁊ anguille:⁊ vniuerſoꝝ pi
ſciũ:qͥ ſquãmas ⁊ pẽnulas nõ habent:q̃ oĩa in
coꝛruptiõe ⁊ iteritu ſũt ipᷣo vſu ⁊ ſtercoꝛe dige
runt᷑.eſca eni vẽtri:⁊ vẽter eſcis:⁊ ome qð in⸗
trat ꝑ os:nõ coinqͥnat hoĩeʒ:ſed ea q̃ de nobis
exeunt. Scᷣm pᷣcepta inq̃t:⁊ doctrinas hoĩuʒ
m illud qð Elaias loquit᷑. NPopulꝰ hic labijs
ine honoꝛat:coꝛ vero eiꝰ longe ẽ a me.Fruſtra
aũt colunt me docẽtes doctrinas hoĩuʒ:⁊ pꝛe⸗
cepta. Unde ⁊ dñs coꝛripit phariſeos dicens.
Irritũ feciſtis mandatũ dei:vt traditiones ve
ſtras ſtatueretis. Deus eni dixit honoꝛa preʒ
⁊ matrem:⁊ qͥ maledixerit patri vel mr̃i moꝛte
moꝛiet᷑. Vos aũt dicit:qͥcunq; dixerit pr̃i vel
mr̃i:munꝰ quodcũq; ẽ ex me:ubi ꝓderit:⁊ nõ
honoꝛificauit patrẽ ſuũ:aut mr̃eʒ:⁊ reliq̃ Qui
bus infert.Et irritũ feciſtis mãdatuʒ dei:ꝓpt

traditionem veſtrã. Quãte traditiones phari⸗
ſeoꝛũ ſint: quas hodie AtIEHh oο vocat

et quam aniles fabule: reuoluere neqᷓo. Neq;
eni libꝛi patit᷑ magnitudo.Et pleraq; tam tur⸗

pia ſũt: vt erubeſcã dicere.Dicam tñ vnam in
ignominiaʒ gẽtis inimice. Pꝛepoſitos habent

ſynagogis ſapiẽtiſſimos quoſq; fedo oꝑl dele

gatos:vt ſãguinẽ vᷣginis ſiue mẽſtruate: mun

dũu vel imũdũ:ſi oculis diſcernere nõ potuerit

guſtatu ꝓpbent. Pꝛopterea quibus iugum eſt

d 4

vt diebꝰ ſabbatoꝛũ ſedeat vnuſquiſq; i domo
fua:⁊ non egrediat᷑:neq; ambulet de loco in q̊
habitat:ſi qnãdo eos iuxta litterã ceperimꝰ ar
tare:vt non iaceãt:non ambulẽt:non ſtent:ſed
tm ſedeãt:ſi velint pᷣcepta ſeruare:ſolẽt reſpõ⸗
dere ⁊ dicere. Barrachibas: ⁊ Symeõ: ⁊ lHel
les:magiſtri noſtri tradiderunt nobis.vt duo
milia pedes ambulemus ĩ ſabbato ⁊ ceta. Iſti
uſmodi doctrinas hoĩuʒ pᷣferẽtes doctrie dei.
Mon quo dicamus ſedendũ ſemꝑ eſſe i ſabba⸗
to:⁊ de loco in quo qͥs fuerit occupatus:peni⸗
tus non recedendũ:ſed id qð impoſſibile legis
eſt:in quo infirmat᷑ ꝑ carnẽ:ſpiritali obſeruati
one cõplẽdũ ſit.Sequit᷑:que ſunt qͥdem rõneʒ
habẽtia ſapiẽtie:hoc loco qͥdem cõiunctio ſuꝑ
flua eſt qð in pleriſq; locis ꝓpter imperitiã ar⸗

tis grãmatice apoſtolũ feciſſe reperimus.Ne⸗

q; eni ſequit᷑ vel alia cõiunctio:que ſolet ei pꝛe
poſitioni:vbi qͥdem poſitum fueru reſpõdere.
Vident᷑ igit᷑ obſeruationes iudaice apð impe
ritos:et vilẽ plebiculã imaginẽ habere rõnis:

hũaneq; ſapiẽtie. Vñ ⁊ doctoꝛes eoꝛuʒ &οαι1

hoc eſt ſapiẽtes vocant᷑.Etſi quãdo certis die
bus traditiões ſuas exponunt:diſcipulis ſuis
ſolẽt dicere Oi ρορX⅞ιαα οονπι id eſt ſa
piẽtes docent traditiones. Mꝛo ſuꝑſtitione in
greco cXο1 ρ1τππ1 poſitũ e. B ẽ falſa re

ligio:et ꝓ humilitate Ialivoρρωςον que

magis vir tutem ſolet ſonare qᷓ; vitium:ſed hic
Ioſeimpòρρονv3a.αιο£¼ ſiceſt intelligẽdũ ꝙ humi
lia ſentiat:atq; terrena.¶SρπXεο a3ρπιια
Toc cuiꝰ nomen latinꝰ Smo nõ explicat:apud

nos dicit᷑:ad non parcendũ coꝛpoꝛi. Non par

cunt iudei coꝛpoꝛibꝰ ſuis in aſſumptiõe ciboꝝ
cõtẽnentes interdũ que habẽt:⁊ querẽtes que
non habẽt.Ex qua neceſſitate:debilitates iter
dum ⁊ moꝛbos cõtrahunt:nec honoꝛãt ſemet⸗
ipᷣos cum omnia mũda ſint.nihiloq; poſſit eſſe
pollutum: quod cum gratiarũactione percipi
tur: ⁊ iccirco a domino ſit creatũ: vt ſaturitate
adimpletione carnis:humanos arcus vege⸗

tet:aiq; ſuſtẽtet. Elemẽta aũt a qͥbus conſepul

ti: imo moꝛtui ſumꝰ:lex oyſi: ⁊ ome vetus
teſtamentũ intelligendũ eſt: qbus quaſi ab ele⸗
mẽtis ⁊ religionis exoꝛdijs deũ diſcimꝰ. Quo
modo eni elemẽta appellant᷑ littere: ꝑ quas ſyl

labas ac verba cõiungimus: ⁊ ad texendã oꝛa
tionẽ longa meditatione ꝓcedimus. Ars quo
q; muſaica habet elementa ſua.Et geometrica
ab elemẽti incipit linearũ:⁊ dialectica atq; me.

dicina habent tαιανοι σααNſuas: ſic elemẽtis
veteris teſtamẽti: vt ad euãgelicam plenitudi

nem veniat:ſancti viri erudit᷑ infantia. Unde
cxviij.pſalmus ⁊ omes alij qui litteris pᷣnotã⸗

tur:ꝑ ethicã nos ducũt ad theologicã: ⁊ ab ele

mẽtis occidentis littere:que deſtruit᷑: tranſire

*2

.* „ 4 . 5

faciũt ad ſpiritũ viuificãtẽ. Qui ergo mũdo et

elementis eius moꝛtui ſumus: non debemꝰ ea

ſeruare que mundi ſunt.quia in altero initiũ:i

altero ꝑfectio ettdt.
Quid ſit qð idem apłs ad Theſſalonicẽſes

ſcribit. Niſi diſceſſio venerit pᷣmuʒ: ⁊ reuelat⸗
fuerit hõ peccati: ? reliqua. Epła. XCIIII.

;,N pꝛimaadthel⸗
ſaalonicẽſes dixerat. De tẽpoꝛibꝰauteʒ
⁊ momentis fratres nõ neceſſe habetis vt ſcri⸗
bam vobis. IJp̃i eni diligẽter ſcitis:qꝛ dies do
inini ſicut fur in nocte:ita veniet.Cuʒ eni dixe
rint pax ⁊ ſecuritas:tũc repentinus illis ſtabit

interitus ſicut doloꝛ in vtero habẽtis:et nõ ef⸗

figiẽt. Supꝛa enĩ ad eos ſcripſerat: hoc vobis

dicimus in vbo domini:quia nos qui viuimꝰ

qui reſidui ſumus:in aduentu domini non pꝛe
ueniemus eos:qui doꝛmierũt:quoniã ipſe do
minus in iuſſu et in voce archangeli et in tuba
dei deſcẽdet de celo:⁊ moꝛtui qui in chꝛiſto ſũt

reſurgent pꝛimi. deinde nos qui viuimus:qui

reſidui ſumus ſimul rapiemur cum ilus i nubi

bus obuiam domio in aera:⁊ ſic ſemꝑ cum do
mino erimus. Itaq; conſolamini inuicẽ in ver

bis iſtis. Quod audiẽtes macedones nõ intel⸗

lexerũt:quos ſecum viuẽtes apoſtolus vocet:

⁊ qui dicant᷑ reſidui:qui cum illo rapiant᷑ i nu

bibus obuiam domino.ſed arbitrati ſũt: dum

adhuc eſſent in coꝛpoꝛe ⁊ anteq; guſtarẽt moꝛ⸗
tem:chꝛiſtum in ſua maieſtate futuruʒ.Auod
apoſtolus audiens:rogat eos:⁊ adiurat ꝑ ad

uentum domini noſtri ihu chꝛiſti:⁊ nõ cito mo

ueantur:neq; per ſermonẽ neq; per epiſtolam
tanqᷓ; ab eo ſcriptam:quaſi inſtet dies domini

BDuos auteʒ eſſe aduentus domini ſaluatoꝛis
⁊ omia ꝓphetarum docent volumina: ⁊ euan
gelioꝛũ fides:ꝙ pꝛimuʒ in humilitate yenerit:
⁊ poſtea ſit venturus in gloꝛia:ipo domino ꝓ⸗
teſtante que ante cõſumationẽ mundiventura
ſint.⁊ quomodo venturus antixpᷣs: quãdo lo

quitur ad apoſtolos. Cum videritis abomina

tionem deſolatiõis:que dicta eſt a Daniele ꝓ⸗

pheta ſtante in loco ſancto:qui legit intelligat
tunc qui in iudea ſunt fugiant ad montes: etqͥ

in tecto non deſcẽdant tollere aliquid ð domo
ſua.Et iterũ tunc ſi quis vobis dixerit.Eccehᷣ

chꝛiſtus aut illic:nolite credere. Surgẽt enim

pſeudo chꝛiſti ⁊ pſeudo ꝓphe:⁊ dabunt ſigna

magna ⁊ ꝓdigia:ita vt in erroꝛem inducantur
ſi fieri poteſt:etiam electi.Ecce pꝛedixi vobis.

Si ergo dixerint vobis. Ecce ĩ deſerto eſt:no⸗
lite exire. Ecce in penetralibus:nolite credere
Sicut enim fulgur exit ab oꝛiente:et paret vſl⸗
q; in occidentem: ita erit aduentus filij homis
Ac deinde:tunc apparebit ſignüũ filij homis in

C⸗

o:avi

cilici vt

loſuos
llectos ei
dtermmin
adudeo⸗

edidiſ
uuſalpieti

aſononi
ioſomn

ſcurn

gnticpop
noverat:
lücxpm!
dek apls
Pſtolont.
rönid
lerſak ꝛ
ltur etqt
ilinqte
dcn00
fioſahiace
hopecaan
Wahr⸗
(norc⸗
eſtywin
vocke
Mchne
fomnrel
hieroſe

Verit

ipleſ.
fonanũ
leſeeriter

Montix

quenücſe

fntißen

oeyent
detineat,

(auecar

Veniatzop
komnanäi
beranreete
Johanis

eſtegomen

eptegude
Uiſtprius
Cſecuton
Vicehan
operat in

ſec deme
hunchab
quibus ,⸗

inantir
nigeſt

igoni
de
nondehern

narptii

Dctni
hnig nai⸗
Ehxcn

Athe

Deinpun
Kebrdeisntſcn
rſtiged,
gia Cneide

mimnslisſit.

ſodeiisan⸗

ihſendoeſee

Manos quipin
hundommninangt
it:guonüäͤpen
thangeliannte
niqulinchiti
un vinimrsta
urcumilngins
niſcſenpannn
miniinutinrt
edonesninnt
apoſtonser
umilonpiantin
dadbinrlit
Mei; runon
mnefun; Aul
eos:tidmpal
Achitrntono
irgfeiſſimn
Kinfa desdanin
6Dommiſinuon⸗
wönm tan
bumtae mnen.
töodoniio
ninundienu
ntin liti
ndenistponme
Gchemnt,
gieginle
inalniglell
ere chlſin

ceidin ſ⸗
bbusw
Ceientel/,
R
ſri⸗

—
=s

Tractatus II

celo: ⁊ videbunt filium hoĩs veniẽtẽ in nubib⸗

celi cũ vtute multa ⁊ maieſtate: ⁊ mittet ange-⸗
los ſuos cuʒ tuba ⁊ voce magna: ⁊ ↄgregabit
electos eiꝰ a ttuoꝛ vẽtis:a ſũmo celoꝛum vſq;
ad terminos eoꝝ. Rurſũq; de antixpᷣo loqui
ad iudeos. Ego veni in nomie pr̃is mei: et nõ
credidiſtis mihi. ſi alius veniet ĩ noie ſuo:illuxx
ſuſcipietis. IJgit᷑ Theſſalonicẽſiũ aĩos: vel oc
caſio non itellecte epiſtole: vel ficta reuelatio:
q̃ ꝑ ſomniũ deceꝑat doꝛmiẽtes: vł aliquoꝝ cõ
iectura Eſaie ⁊ Ganielis euãgelioꝛũq; vba ð
uantixp̃o pᷣnũciata: in illud tpᷣs interpᷣtantium
mouerat:atq; turbauerat: vt in maieſtate ſuas
tũc xpᷣm ſperarẽt eſſe venturũ. Cui erroꝛi me⸗

det apłs: ⁊ exponit q̃ ante aduẽtũ xpᷣidebeãt
p̃ᷣſtolari: vt cũ illa facta viderint:tũc ſciãt anti

ꝓba pᷣnũciãt:homo peccati:in qͥ fons oĩuʒ pec

catoꝛũ eſt: ⁊ filius ꝑditionis.id ẽ.diaboli JIpe
eſt vniuerſoꝛũ ꝑdutio:q aduerſat᷑ xpᷣo: et ideo
vocat᷑ antixpᷣs:⁊ extollit᷑ ſuꝑ omne qð ðꝛ deꝰ:

vt cunctaꝝ gentiũ deos ſiue ꝓbatã omnẽ etve
ram religionẽ ſuo calcet pede:⁊ in tẽplo dei vł
hieroſolymis vt qdaʒ putãt:aut certe in eccłia

v́yt verius arbitramur: ſederit oſtẽdẽs ſe eẽ tã⸗
qᷓ; ipſe ſit chꝛiſtus ⁊ filius dei. Miſi inqͥt fuerit

romanũ imperiũ ante deſolatũ: ⁊ antixpᷣs pꝛe

vt antixpᷣm deſtruat. Meminiſtis ait ꝙ h ip̃a
que nũc ſcribo per epłam: cuʒ apud vos eſſem

vp̃ſenti ᷣmone narrabã: ⁊ dicebam vobis xðm

nõ eẽ ventuꝝ:niſi pceſſiſſet antixps Etnũcqͥd
detineat:ſciutis.vt reueletur in ſuo tempoꝛe.h

eſt que cauſa ſit:vt antichꝛiſtꝰ in pᷣſentiarũ nõ
veniat:optime noſtis. Nec vult aperte dicere
romanũ imperiũ deſtruendũ: quod ip̃ᷣi qui im
perant:eternũ putãt VUnde ᷣm Apocalypſim
Yohäãnis in frõte purpurate meretricis ſcõtuzʒ
eſt:nomen blaſfemie. id eſt. rome eterne Si eein
apte audacterq; dixiſſet. Non veniet antixpvs
niſi pꝛius romanũ deleat᷑ imperiũ: iuſta cauſa
pſecutionis in oꝛienteʒ tũc eccłiam conſurgere

videbatur. Quodq; ſequit᷑ Jam eni myſteriũ
operat᷑ iniqͥtatis tm:vt qͥ tenet nüc teneat: do

nec de medio fiat: ⁊ tunc reuelabit᷑ ille iniquus
hunc habet ſenſũ. Multis malis atq; peccatl
quibus Nero impuriſſimꝰceſarũ:mundũ pꝛe⸗
mit:antixpᷣi parturit᷑ aduẽtus:⁊ qð ille opera
turus eſt: poſtea mnitaerpertecoplent K
u: quod nũcvniuerſas gẽ

tũ vt romanũ imperi

Fo. CLXXXII

Epla XCV

tes tenet:recedat:⁊ de medio ſiat:et tunc anti⸗
xpᷣs veniet fons iniqͥtatis:quem dominꝰieſus

interficit ſpiritu oꝛis ſui: diuina videlicet pote

ſtate:⁊ ſue maieſtatis imperio.Cuius iuſſiſſe:

feciſſe eſt:nõ i exercitus multitudine:nõ in ro⸗

boꝛe militũ:non in angeloꝛũ auxilio. ſʒ ſtatim

vt ille aduenerit interficiet antixpᷣs.Et quõ te
nebꝛe ſolis fugant᷑ aduentũ: ſic illuſtratiõe ad⸗

uentus ſui:eum dominꝰ deſtruet atq; delebit.

CLuius opera Sathane ſunt opera. Et ſicut in

chꝛiſto plenitudo diuinitatis fuit coꝛpoꝛaliter
ita ⁊ in antixpᷣo omes erũt foꝛmidines:⁊ ſigna

ꝓdigia:ſed vniuerſa mendacia. Quomodo
eni ſignis dei: que operabat᷑ per Moyſez ma⸗
gi ſuis reſtitere mendacijs:⁊ virga O

doyſi de

—

uUoꝛauit virgas eoꝛũ:ita mendaciũ antixpᷣi xpᷣi
xp̃m. id ẽ hoieʒ peccati ⁊ filiũ ꝑditiõis: quiad
uerſat᷑ ⁊ extollit᷑ ſupꝛa oẽ qð ðꝛ deꝰ:aut qð co.-
litur :et qͥ in templo dei ſedeat eſſe venturum.
Niſi inqᷣt aduenerit diſceſſio pꝛimuʒ:qð grece
ðꝛ q OG I&1â7ρ& oës gentes ᷓ romano impe
rio ſubiacẽt: recedãt ab eis:et reuelatus fuerit
hõ peccati.id ẽ.oſtenſus:quẽ oĩia ꝓphetarum

veritas deuoꝛabit. Seducunt᷑ autẽ elus men⸗
dacio:qui ꝑditioni ſunt pᷣparati.Et quia taci:
ta q̃ſtio poterat cõmoueri:cur eni ↄceſſit deus
omnẽ eum habere vᷣtutem: ſigna atq; ꝓdigia:

per que ſeducant᷑: ſi fieri poteſt:etiã electi dei⸗

Solutio pᷣuenit ãſtioneʒ: ⁊ qð opponi poterat
anteqᷓ; oꝓponat᷑: abſoluit Faciet inquit omnia

non ſua vtute:ſed cõfeſſiõe dei: ꝓpter iudeos
ait:vt qͥ noluerunt charitatẽ reciꝑe veritatis:
hoc eſt xpᷣm:quia charitas dei diffuſa eſt i coꝛ⸗
da credentiũ.Et ipᷣe dicit. Ego ſum veritas.ð

quo in pſalmis ſcriptũ eſt. Neritas de terra oꝛ

ta eſt. Qui ergo charitatẽ ⁊ veritatẽ non rece⸗
perũt: vt ſaluatoꝛe ſuſcepto ſalui fierẽt: mittet
illis deus non operatoꝛẽ:ſed ip̃am opationeʒ.

id eſt.fontẽ erroꝛis:vt credãt mendacio:qꝛ mẽ

nu unpern latu: dax ẽ ipᷣe:⁊ pater eius. Et ſiqdem antichꝛiſtꝰ
ceſſerit:xpᷣs nõ inueniet:qͥ ideo ita venturꝰeſt:

de vgine natus eſſet:⁊ pꝛimus veniſſet in mun

dum: poterãt iudei habere exculationẽ: ⁊ dice
re:q; putauerint veritatẽ: ⁊ iccirco mendaciũ
ꝓ veritate ſuſceperũt. Nunc autẽ ideo iudicã⸗
di ſunt:imo ꝓculdubio cõdemnãdi.quia chꝛi

ſti veritate ↄtẽpta poſtea mẽdaciũ.i.antixpᷣm
ſuſcepturiſun.

Bii Hamaſi pape ad iero. de iterptatiõe

oſanna ſeiſcitantss. Epka. XCV.

IJlectiſſimo filio
Hieronymo amaſus epᷣs i dño ſalu
tẽ.Cõmẽtaria cũ legerẽ greco latinoq; Sᷣmone
i euãgelioꝝ iterpᷣtatiõe a nr̃is.i.Oꝛthodoxis
vir! olim ac nuꝑ ſcpᷣta q de eo q legi᷑ Oſãana
filio DHDauid: nõ ſolũ diuerſa:ᷣ eti ↄtraria ſibi

met ꝓferũt᷑. Studiũ ̊ dilectionis tue depᷣcoꝛ
vt ardẽti illo ſtrenuitatis ingenio: abſciſis opi

nionibus ambiguitatibuſq; ſcrupuloſis qᷣd ſe
habeat apud hebꝛeos: viuo ſenſu ſcribas: vt
de hoc ſicut de multis tibi cure noſtre i chꝛiſto

ieſu gratias referan.

Fars

Beati lhieronymi ad Pamaſũ reſponſius
Oſãna vᷣm hebꝛaicꝗ veritatem interpᷣtantis.

Epiſtola. XCVI.

Mlti ſuꝑ ſermo

ne diuerſa fin xerũt:e qͥbus nr̃ ila⸗
rius in cõmẽtarijs ¶ Hatthei ita po
ſuit. Oſãna hebꝛaico ſᷣmone ſigniſicat redem⸗
ptio domus Bauid. Pꝛimuʒ redẽptio lingua
hebꝛea ephod interpᷣtatur. Dinde domꝰ beth
Dauid vero in hoc loco non eſſe nomẽ inſertũ
omnibꝰ patet. Alij opinati ſunt Oſãna głiam
dici. Poꝛro gloꝛia caboth appellatur Nõnulli
gram:cum gratia thoda:ſiue anna nuncupet᷑.
Reſtat ergo vt omiſſis opinionum riuulis:ad

ipᷣm fontem: vnde ab euangeliſtis ſũptum eſt
recurramus Nam quõ illud neq; in gred neq;
in latinis codicibus poſſumꝰ iuenire: vt cõpie
ret᷑ id qð dictũ eſt ꝑ ꝓphetas.Quoniã Naʒab
reus vocabit᷑.Et illud.Ex egypto vocaui fili⸗

um meũ:ita ⁊ nüc ex hebꝛeis codicibꝰ veritas

expᷣmeda eſt. Unde i hanc vocẽ vulgꝰ⁊ maxi⸗
me cõſona iter ſe paruuloꝝ turba ꝓꝛupit:dicẽ

te Mattheo.Turbe aũt q̃ pᷣcedebant:⁊ q̃ ſeq̃⸗
bant᷑ clamabãt dicentes. Oſãna filio Bauid.
Benedictꝰ qͥ venit ĩ nomie dñi. Marcus vo
ita poſuit:clamabãt dicẽtes oſãna benedictus
q̃ venit in nomie dñi:benedictũ qð venit in no

mine dñi regnũ pr̃is nri Bauid oſãna in excel⸗

ſis. Johes q́ʒ pari voce cõſentit.Et clamabãt
Dſana benedictus qͥ venit in noie dñi rex iſrł.
Solus Lucas verbũ oſãna nõ poſuit: in reliqᷓ

interpᷣtationis parte ↄſentiens Benedictus d
venit rex i nomie dñi:pax in terra:⁊ glłia in ex.

celſis. Igit᷑ vt diximus ipſa hebꝛea verba po⸗
nenda ſunt:⁊ oĩuʒ interpᷣtum opinio dirigẽda
quo facilius qͥd ſuꝑ hoc ſentiendũ ſit:ex retra
ctione cunctoꝛũ ipᷣe ſibi lectoꝛ qͥd ſequat᷑ iueni

at. In. cx vij. pſalmo vbi nos legimus. Odo⸗
mine ſaluũ me fac:o domie bñ ꝓſperare.bñdi⸗
ctus qͥ venit ĩ nomie dñi. In hebꝛeo legit᷑ An⸗

na adonai oſianna:Anna adonai aſſienna ba⸗

ruch abbadaſen adonai. Qð Aqͥla Symma⸗

chus Theodotion⁊ qͥn ta editio:ne qͥd I latino
mutare videamur: ita expmũt o νρπ dñe
οσ°5π laluũ fac oUpi& ο ñnie &νιαοωο

Ai id eſt bñ ꝓſperare æνXαοτπναν οbenedi

ctus: O& ς seVWà venit ?VoVOUα11
piod in noie domini.Sola ſexta editio cum in
terpᷣt ibus.lxx.ita cõgruit vt vbi ceteri poſue⸗
runt oAn: illi ſcripſerũt o. Et quia oſiana qð
nos coꝛrupte ꝓpr᷑ ignoꝛãtiã dicimꝰ oſãna: ſal⸗
uificaui ſiue ſaluũ fac exbmat᷑:oiuʒ ĩterpᷣtatio⸗
ne ſignatũ cẽ. Nũc illud ĩ cura ẽ᷑:q ſine adiectio
ne ſaluãdi ſolꝰanna ſmo ſigniſicet. Sciendũ q;
qꝛ in ̊ loco ter dicat᷑ anna:⁊ vpᷣmũ qdẽ ac ſcõᷣm

II

eiſdẽ lris ſeribik᷑ aleph nõ be: tertium vo heth

nõ he. Symmachus igit᷑ q̃ i.cx vij.pſalmo cuʒ
oiuʒ iterpᷣtatiõe ↄſenſerat:vt nobis manifeſti⸗

oꝛẽ tribueret intellectum. In.cxv.pſalmo vbi
ðꝛ. O dñe libera aiam meã:ita iterpᷣtatꝰ eſt:ob
ſecro dñe libera aiam meã. Abi aũt.lxx. ⁊ il
le obſecro trãſtulerũt.Aqᷣla ⁊ ceteris editioni⸗
bus oAu interpᷣtantibꝰ in hebꝛeo ſcribit᷑ anna
verũ ita vt in pᷣncipio aleph habeat non heth.
Ex q̃ͥ aiaduertimus ſi ex aleph ſcribat᷑ anna ſi

gniſicari obſecro. Si aũt ex heth eẽ ↄiũctionẽ
ſiue interiectionẽ:q̃ apud grecos poni
. Cuiainterpᷣta⸗

tionẽ latinꝰ ſermo nõ expᷣmit. Sʒ qm̃ he minu
tie ⁊ iſtiuſmodi diſputatiõis archanum ꝓpter
barbariẽ lingue pariter ac lr̃aꝝ legẽti moleſtiã

tribuũt:ad explanãdi cõpendiũ venio:vt dicã

ea q̃ de.cx vij.pſalmo:qͥ manifeſte de xpᷣo pꝛo⸗
phetat:⁊ i ſynagogis iudeoꝝ creberrime lege⸗
bat᷑. VUñ ⁊ ꝓplłs notioꝛ erat:hos verſus eſſe aſ⸗
ſumptos: qð ille qͥ repꝛomittebat᷑ de genẽ Da
uid: venerit ſaluaturus iſrael: dicente Dauid
LCapidẽ quẽ repꝛobauerũt edificãtes:hic factꝰ

eſt in caput anguli.A domio factũ eſt iſtud :et
eſt mirabile in oculis noſtris. Hec eſt dies quã

fecit dñs:exultemus ⁊ letemur in ea. O domi
ne ſaluũ me fac:o domie bñ ꝓſperare.Benedi
ctus qui venit in nomie dñi. Benediximꝰ vobᷣ

de domo dñi: deus dñs ⁊ illuxit nobis. Uñ et
in euangeliſtaꝝ ſcriptura cõmemoꝛat᷑:phariſe
os ⁊ ſcribas ſuꝑ hoc indignatiõe cõmotos:q

viderẽt populũ pſalmi ꝓphetiã ſuꝑ xpᷣo intel
ligere cõpletaʒ: ⁊ clamãtes pueros oſiãna ſfilio

Bauid:⁊ dixiſſe ei:audis qͥd iſti loquunf: Et

ihm reſpõdiſſe eis. Nunqᷓ; legiſtis:qꝛ ex oꝛe in

fantiũ ⁊ lactẽtiũ ꝑfeciſti laudeʒ:cẽteſimũ ſepti

mũ decimũ octaui pſalmi aſſertiõe firmãtẽ. Et

de eo qdẽ qð facile exbmi poterat. Benedict*

q̃ venit in nomie dñi:omniũ euangeliſtaꝝ ſcri⸗

ptura ↄſentit. De verbo vero oſianna qꝛi gre⸗

cuʒ non poterant trãſferre ſermonẽ:ſicut in al⸗
leluia ⁊ in amen:⁊ in pleriſq; factum videmus
ipᷣm hebꝛeũ poſuerũt:dicẽtes oſianna.Lucas
igit᷑ qͥ inter omnes euangeliſtas greci ſermõis

eruditiſſimus fuit: quippe vt medicus: et qui
euangelium grecis ſcripſerit:quia ſe vidit pꝛo

pꝛietatem ſermonis tranſferre non poſſe:meli⸗
us arbitratus eſt tacere:qᷓ; id ponere:quod le⸗
genti faceret qſtionẽ.Ad ſũmã ſicuti nos ilin⸗
guam latinã habemꝰinteriectiones quaſdam:
vt inſultãdo dicamus vah:a in admirãdo pa⸗
pe:⁊ in dolẽdo hei:⁊ qñ ſilentiũ volumꝰimpe⸗
rare:ſtrictis dentibꝰ ſpiritum coartamus ⁊ co⸗
gimus:tm̃ ſibilum in ſouando ſcilicet ʒ. Ita et

hebꝛei int᷑ reliquas pꝛopꝛietates lingue ſue ha
bet interiectionem:vt quãdo volunt dominuʒ

r

depꝛeca
cant An
gevoſten
ectio de
poſtum
nosloc

ſaiſicut
dohe

nincetpe
tisertren
ſ. Quen
lamur:
ſalnäme
quiven
legerep
ſecode
homied
diamus
damn.
ſermone.
na.deſt
leiſalusin
neritpac
Niamd
dinswe
meſen
leraſch
lioni⸗
feqyuie
gery
ſoo fe
veritatea
femacc
fa fal
Hiero
öſtionibu
elangelic
decgaſtin
Lpiſto

„

eyebis

geneſtlo
7 ialte
1Gad:

ſſuele a

ifaireſpe
mnoflhot
funid⸗

Serchrunger
Enr lgii wti
Müyeniong
miteſedetßenn
rachenintie
os verſus n
nedar degih
el dicente da
Giſcätesthieee
ofaclüeſtituit
eceſ eri
murines O
iperme Ban
Benedunt
Uuritnobssie
önenorizbri
töe ciog

üſti,ni.

Nmscſinfio
onmnie
lsfetgorn
dezeinfniſnt
ſmniefnii
n, Nnni
cungilſce
weſenngige
rmmniſnint⸗
faunmn ſene
GAmmn Au

us Yriſemi⸗
Nnedlas:ch
guin e 4
nenonpoſen
Sponereg .
mni ſcunten
cionesg
inadn
nüwn
Nco
loſiic
Teli
yobn

=☛☛n

4
7

—

S:
=S☛E

S==
S=
=ꝗ2
S=
==

4/
.

—

S S=ꝛ
—
=

4

=
—

=

7

—
—

—
—
—

S=S
—
—

S
S
S

Tractatus II

depꝛecari:ponant vᷣbum petentis affectu:⁊ di
cant. Anna domine:q.lxx.dixerunt:o domi⸗„⸗
ne:oſi.ergo ſaluifica interpᷣtatur. Anna inter⸗
iectio depᷣcantis eſt:ſi ex duobus his velis cõ⸗
poſitum verbum facere: dices oſianna:ſiue vt

nos loquimur oſana media vocali litteras eli⸗

ſa:ſicuti facere ſolemꝰin vᷣſibus Virgilij:quã
do Me ne incepto deſiſtere victã: Scandimꝰ

nince: ꝓde.Aleph nãq; littera pᷣma vbi ſequẽ
tis extremã verbi pꝛioꝛis:ioth:inueniẽs exclu

ſit. Quapꝛopter vt ad q̃ſtionis oꝛigineʒ reuer⸗

tamur: vbi nos legimus in latino. O domine

ſaluũ me fac.o domie bene cõplace: benedict

qui venit in nomie domini:iuxta hebꝛeũ ſenſũ

legere poſſumus:obſecro domie:ſaluũ fac:ob
ſecro domine: ꝓſperare. Benedictus qͥ venit iĩ
nomie domini. Saluũ autẽ fac dicit᷑:vt ſubau
diamus populũ tuum iſrael:ſiue generalit᷑ mũ

dum. Beniq; Mattheus qͥ euangeliũ hebꝛeo

ſermone cõſcripſit. Ita poſuit oſãna barrana

ma.id eſt.oſãna in excelſis:ꝙ ſaluatoꝛe naſcẽ⸗

te:ſalus in celũ vſq;.id eſt.etiã ad excelſa ꝑue⸗
nerit: pace facta non ſolũ in terra: ſed ⁊ in celo
vt iam dici aliquãdo ceſſaret:inebꝛiatus ẽ gla-

dius meus in celo hec interim iuxta mediocri

tatẽ ſenſus mei:bꝛeuiter ſtrictimq; dictaui Ce

terũ ſciat beatitudo tua in iſtiuſmodi diſputa⸗
tionibus moleſtiã in legẽdo nõ debere ſurripe
re quia facile ⁊ nos potuimus aliqͥd ementiri:

ꝙex vna voce ſolueret queſtionẽ: ſicut ⁊ cete⸗
ros feciſſe monſtrauimꝰ:ſed magis cõdecet ob

veritateʒ laboꝛare pauliſper.Et peregrino au

rem accõmodare ſermoni: qᷓ; de aliena lingua
fictã falſã ve referre ſniaʒ. H

Hieronymꝰ Amando pᷣſbytero de diuerſis

iſtionibus quarũ pᷣma eſt quid ſignificet illud
euangelicũ hᷣm Mattheũ. Molite ſolliciti eſſe
de craſtino:ſufficit enim diei malitia ſua.

Epiſtola. XCVII.

SReuis epiſtola

lõgas non valet explanare qſtiones
⁊ in arctũ multa cõcludensſſtringe⸗

re verbis:qð ſenſibus dilatatũ ẽ. Interrogas
quid ſigniſicet illud in euangelio iuxta Mat⸗
cheũ. MNolite ſolliciti eſſe de craſtino. Sufficit
eni diei malitia ſua. Craſtinũ in ſcripturis ſan⸗
ctis futurũ tempus ſignificat. ſicut ⁊ Jacob in
geneſi loquit᷑. Exaudiet me cras iuſticia mea.

7 vbi altare extruitur a duabꝰ tribubꝰ Rubẽ:

2Gad: ⁊ dimidia tribu Manaſſe: et a cuncto
ilraele.ad eas legatio mittit᷑: cuʒ Phinees põ
tifici reſpondiſſent. Iccirco ſe altare feciſſe: ne

cras filijs ſuis:colẽdi deuʒ poſſeſſio denegare⸗
tur. Et multa iſtiuſmodi in veteri reperies in⸗
ſtrumẽto. Qui ergo de futuris nos cogitare ꝓ

Fo. CLXXXIII

Epla XCVII

hibuit:cõceſſit de pſentibus ꝓpter humane vi

te fragilitatẽ. Qð aũt adijcit:ſufficit diei mali⸗
tia ſua:hoc modo intellige.ſufficit nobis de pᷣ⸗

ſentibꝰ huiꝰ ſecłi cogitare anguſtijs. QAuid ne⸗

ceſſe eſt ſenſũ ad incerta ⁊ futura extẽdere:que

aut cõſequi non poſſumꝰ:aut foꝛſitan cito iuẽ⸗

ti perdamꝰ:xdpideni quã latinus vertit ĩ ma⸗

litiam: apud grecos duo ſigniſicat: ⁊ malitiã 7
afflictionẽ: quã cαſ οοασ1 greci dicut: 2 B ma

gis ꝓ malitia trãſferri debuit. Quod ſi conten
tione qͥs ducitur nolens xοιR& afflictionem
ſonare: æ anguſtias:ſed malitiam: illo ſenſu ex
planãdũ eſt:quo mundus in maligno: hoc eſt
in malo poſitus ſit. Et in dominica oꝛatiõe di⸗

camus.Libera nos a malo vt ſufficit nobis cõ

tra malitiã huius ſeculi pᷣſens habere certamẽ
n ſecũdo q̃ſiſti loco: de beati apoſtoli Mauli
pma ad Coꝛinthios epiſtola:i q̃ loqui᷑. Ome
peccatuʒ quod fecerit homo:extra coꝛpus eſt.
Qui aũt foꝛnicat᷑:in coꝛpus ſuũ peccat Lega⸗

mus ergo paululũ ſuꝑius: et ſic ad hec verba

veniamus:ne de extremis ptibus:et vt ita di⸗
cam cauda capituli totam ſentẽtiã noſſe capia-
mus.Coꝛpus inqͥt nõ foꝛnicationi ſed dño: e:
dñs coꝛpoꝛi.Deꝰ autẽ ⁊ dñm ſuſcitauit:⁊ nos
cum illo ſuſcitabit ꝑ vtutem ſuaʒ. Neſcitis qꝛ
coꝛpoꝛa vr̃a mẽbꝛa xpᷣi ſunt.tollẽs ergo mem⸗
bꝛa xpᷣi:faciã mẽbꝛa meretric:Abſit:an neſci⸗
tis:qꝛ qui cõiungit ſe meretrici:vnũ coꝛpus?.
Erunt eni inqͥt duo in carne vna.Qui aũt ↄiũ
git ſe dño:vnus ſpũs ẽ.Fugite foꝛnicationeʒ:

omne pctm quodcũq; fecerit homo: extra coꝛ⸗
pus eſt:qͥ aũt foꝛnicat᷑:in coꝛpꝰ ſuũ peccat.Et
reliqua. ſanctꝰ apłs cõtra luxuriã diſputãs: et

in ſuꝑioꝛibus dicens.eſca vẽtri:⁊ venter eſcis
Deus aũt ⁊ hunc ⁊illã deſtruet:ↄſequẽter ve
nit ad foꝛnicationẽ. Eteni luxuria mater libidi
nis eſt:ventrẽq; diſtentũ cibo:⁊ vini potatiõi⸗
bus irrigatuʒ: voluptas genitaliũ ſetur.atq;
vt alibi dictũ eſt: ꝓ membꝛoꝝ oꝛdine:oꝛdo vi⸗
tioꝛũ eſt. Omne itaq; peccatũ:vbi gra:furtũ:
homicidiũ:rapina:ꝑiuriũ:a cetera his ſimilia
poſt factũ penitudinẽ habẽt: ⁊ lʒ inuitet lucrũ

iñ moꝛdet ↄſciẽtia.voluptas ſola ac libido eti
anm in ipᷣo tꝑe penitẽdi:pᷣteritos ſtimulos pati
tur: ⁊ titillationẽ carnis et incẽtiua peccati.vt

ꝑ hec que coꝛrigit cupimus cogitantes: rurſũ
ſit materia delinquẽdi:aliter cetera peccata fo
rinſecus ſunt.Quicqͥd eni egerimꝰ:iĩ alios agi

mus: foꝛnicatio nõ ſolũ ↄſciẽtiã ſoꝛnicãtis:bᷣ ⁊
coꝛpꝰ maculat. Ac ſm ſniaʒ domini:in qua au
Pꝛopter hoc relinquet homo preʒ ⁊ inrĩqem: ⁊
adherebit vxoꝛi ſue: ⁊ erunt duo ĩ carne vna:
etiã ipᷣe cũ meretrice vnũ coꝛpꝰefficit᷑: ⁊ peccat
in coꝛpus ſuũ:dũ templũ xp̃i facit coꝛpus eſſe
meretricis. Dicamus ⁊ aliter: ne vllã grecoꝛũ

Pars

lſententiã pᷣterire videamur. Aliud ẽ peccareꝑ
coꝛpus:aliud in coꝛpoꝛe.furtũ homicidũ ⁊ ce⸗

tera abſq; foꝛnicatione peccara per manus ad⸗
miniſtramus extrinſecus foꝛnicatio ſola in coꝛ
poꝛe noſtro exercet᷑ a nobis:non ꝑ coꝛpusi ali

os:⁊ per pᷣpoſitio miniſteriũ habet ĩ ſe aut paſ

ſionẽ.ſunt qͥ ita ediſſerãt ꝙ ſm ſcripturã vxoꝛ

viri coꝛpus ſit:⁊ quicũq; fuerit foꝛnicatus pec
cet in coꝛpus ſuum:hoc eſt in vxoꝛẽ:dum eam
ſua foꝛnicatione cõmaculat ⁊ facit eã non pec⸗
cantẽ ſua cõmixtione peccare Tertia id ẽ extre
ma ꝓpoſitio tua fuit de eadẽ apoſtoli epiſtola
vbi de reſurrectione diſputãs:venit ad eundẽ
locũ:in quo ſcriptum ẽ. Opoꝛtet eni eũ regna
re:donec ponat om̃es inimicos ſuos ſub pedi

bus ſuis.Omia eni ſubiecta ſunt ſub pedibus

eius: nouiſſima autẽ ⁊ inimica deſtruet᷑ moꝛs.
cum autẽ dixerit qꝛ omia ſubiecta ſũt ei:haud

„

dubi qn pᷣter eum qui ſubiecit e

in omibus.⁊ miroꝛ te hoc a me qrere voluiſſe:

cum ſãctus Hilarius pictaneñ.epiſcopꝰ vnde
cimũ libꝛũ cõtra Arrianos hac qſtione ⁊ ſolu
tione cõpleuerit. Tamẽ pauca ſaltẽ dicamus.
DODimne in hoc ſcandalũ eſt:quare Rlius pr̃i ſub
iectus eſſe dicat᷑:quid eſt turpius:ſiue inferiꝰ
patri ſubijci:quod ſepe pietatis ẽ᷑: ⁊ in pſalmo
ſcribit᷑. Mõne deo ſubiecta erit anima meas an
crucifigi ⁊ maledictũ crud fieri: Maledictus
eni omnis qͥ pendet in ligno.qui ergo ꝓ nobis
maledictus factus ẽ vt nos de maledictione li
beraret:miraris ſi ꝓ nobis ſubiectꝰ ſit: vtnos

pgtri faciat eſſe ſubiectos:Dicẽs in euangelio

Nemo vadit ad patrẽ niſi ꝑ me.⁊ cum exalta⸗
tus fuero a terra: omia trahã ad me. Chꝛiſtus
in his qui fideles ſunt ſubiectus ẽ patri: qꝛ om

nes credẽtes imo omne hominũ genus coꝛpo⸗
ris ippius mẽbꝛa reputant᷑. In his autẽ qui in⸗
creduli ſũt.id eſt. iudeis ⁊ ethnicis ⁊ hereticis

iInſubiectus eſſe dicit᷑: quia pars mẽbꝛoꝝ eius
non eſt ſubiecta fidei. In fine autẽ mundi cum

omnia mẽbꝛa regnantẽ viderint chꝛiſtũ:.id eſt.

coꝛpus ſuũ:etiam ipᷣa ſubijcient chꝛiſto. id eſt
coꝛpoꝛi ſuo:vt omne xpᷣi coꝛpus ſubijciat᷑ deo

⁊ patri: ⁊ vt ſit deus omia in oĩbꝰ.nõ ait vt ſit

cimus non mãſuetudinẽ ⁊ clementiã:quã gre⸗

Ci/OWσXαρνερπιπεααν vocat. ſed omne hominũ
genus. Poꝛro qð ait: vt ſit omia in omibus:H̊

ſenſu accipienduʒ eſt: dominꝰ atq; ſaluatoꝛ no

ſter nũc omia non eſt in omnibꝰ:ſed pars in ſin

gulis. verbi gra. in Salomone ſapiẽtia:in Da

bil⸗ er eum qui! i omia. cuʒ ve
ro ſubiecta ei fuerint omia: tunc ipᷣe ſilius ſub⸗
iciet᷑ ei:qui ſibi ſubiecit omia:vt ſit deꝛomnia

. *
— .
—R— .
. . . 5 . 2
*—. * *

uid bonitas:in Job patiẽtia: ĩ Daniele cogni
tio futuroꝛũ:ĩ Metro fides:i Phinees ⁊ Pau
lo zelus:in Johãne virginitas:in ceteris cete

ra.Cum autẽ rerũ omniũ finis aduenerit:tunc

omia in omnibꝰ erit:vt ſinguli ſanctoꝝ omnes

vᷣtutes habeãt:vt ſit xpᷣs totus in cũctis Rep
peri iunctã epiſtole et cõmentariolo tuo bꝛeuẽ

