loctü gnt
1nuitiguoita
vani
nsofendand⸗
rmig;a
minnkun
iiſſectnie⸗
1sRminidon⸗
Ccennneldig
irlii fiſon
:nonepptun

fSilnis

ernunuuiet

ſien .
niſont

Tractatus I

cro:vt id nobiſcum cõmunicare digneris.

Argumentũ excerptum ex ſecundo libꝛore

tractationũ beati Auguſtini ð duabus epiſto⸗
lis ſiue tractatibꝰ directis beato hieronymo:
videlicet de ꝓximo pᷣcedẽti: ⁊ alio qͥ habet᷑ int

„.

q̃ſtiones de oꝛigine aie.

ri ſi enã duos libꝛos ad pſbyterum

ſ Maieronymũ ſedentẽ in Bethlet᷑. AUnũ
de oꝛigine aie hoĩs. Alterũ de ſnia Ja

cobi apti:vbi ait:Quicũq; totam legem ſerua⸗
uerit:offendat autem in vno:factus eſt omniũ
reus de vtroq; cõſulens eum: ſed in illo pꝛioꝛe
q̃ſtionem quam ꝓpoſui ipᷣe nõ ſolui. In poſte
rioꝛe auteʒ qͥd mihi de illa ſoluenda videretur
non tacui:ſed vtrum hoc appꝛobaret enam ille
cõſului.reſcripſit autem laudans eandeʒ cõſu
lationẽ meam: ſibi tamẽ ad reſpondendũ ociũ

non eſſe reſpondit. Ego vero quouſq; eſſet in

coꝛpoꝛe: hos libꝛos edere volui:ne foꝛte reſpõ
deret aliquãdo:⁊ cũ ipᷣa reſpõſione eius potiꝰ

ederent᷑. Illo autẽ defuncto ad hoc edidi pꝛi⸗

oꝛem:vt qͥ legit admoneat᷑ aut non q̃rere oino

quomodo det᷑ aia naſcentibꝰ: aut certe ð re ob
ſcuriſſima eam ſolutionẽ ãſtionis huiꝰ admit⸗
tere:que cõtraria non ſit aꝑtiſſimis rebꝰ quas
ð oꝛiginali peccato fides catholica nouit i par⸗

nulis niſi regenerent᷑ in xpᷣo ſine dubitatione
dãnandis. Moſterioꝛeʒ vo ad hoc vt q̃ſtionis
de qua vbi agit᷑:etiam que nobis vila eſt ſolu⸗

—

tio ipᷣa noſcat᷑.hoc opus ſic incipit: dominuʒ

noſtrũ qͥ vos vocauit.
Beati Hieron
Epiſtola. CXVI.

„ Ignitudo celeſti

um bẽneficioꝛũ anguſtias humane mẽ

tis excedit.Et ꝓpterea oꝛdinauit ita diuina ꝓ
uidentia:vt qð capere in nobis ratio rerũ mo⸗
le victa non poterat:fides deuota cõciperet:et
in intellectũ credulitatis robuſta nutriret.Cũ

ergo ꝓpter tranſgreſſionẽ Ade oꝛigini:⁊ moꝛ⸗
ti teneremur obnoxij: pſpiciens ex alto deꝰ ex
quo eſſemus graui debitoꝛes iuxta q̃litateʒ ca

ptiuitatis:reparauit munus redẽptionis.id ẽ
debita moꝛte offerret indebitam.qꝛ nec nos

abebamꝰ vnde viueremꝰ:nec iſte vnde moꝛe
retur. ateriã ergo de noſtra moꝛtalitate ſu

ſcepit:vt ð ſua ĩmoꝛtalitate collata moꝛi poſſit

vita ꝓ moꝛtuis.Et qꝛ coꝛpꝰaſſũptuʒ ablaturꝰ
erat ab oculis nr̃is:⁊ ſyderibꝰillaturꝰneceſſari
unm erat:vt nobᷣ in hac die ſacr̃m coꝛꝑis ⁊ ſan-
guinis ſui ↄſecraret:vt coleret᷑:vł iugiter iure

ꝑ myſteriũ qð ſemel offerebat᷑ in pᷣciũ:vt quia

quotidiana ⁊ indeffeſa currebat ꝓ hõĩuʒ ſalu⸗
te redẽptio ꝑpetua eẽt etiã redẽptiõis oblatio

⁊ ꝑhẽnis illa victima viueret ĩ memoꝛia: ⁊ pꝛe

Fo. CCIII

ſens ſemp eſſet i gra. Nera tunica ⁊ pfecta hbo-
ſtia fide eſtimãdi non ſpecie:nec exterioꝛis cen
ſenda viſu hois ſ iterioꝛis affectu. Uñ merito

celeſtis ↄfirmat auctoꝛitas:qꝛ caro mea vere ẽ

cibꝰ:⁊ ſaguis meus vere ẽ potꝰ. Recedat g o=z

inſfidelitat ambiguũ: quandoqͥdẽ ꝗᷓ auctoꝛ eſt

muneris ipe ẽ etiã teſtis veritatis. Maz viſibi⸗

lis ſacerdos viſibiles creaturas i ſubſtãtiã coꝛ:
poꝛis ⁊ ſanguis ſui:vbo ſuo ſecreta ptate con
uertit: ita dicẽs. Accipite ⁊ comedite h̊ eſt coꝛ⸗

pus meũ. Et ſãctificatiõe repetita Accipite in⸗

qt: ⁊ bibite hicẽ ſãguis meꝰ.Ergo vt ad nutuʒ
pcipiẽtis dñi repẽte ex nihilo ſubſtiterũt excel

„

ſa celoꝛuʒ: ꝓfunda fluctuũ: vaſta terraꝝ:pare
potentiã i ſpiritalibꝰ ſacramẽtis vᷣbi pᷣbet vi⸗
tus: ⁊ rei ſeruit effectus. Quãta itaq; ⁊ qᷓ; cele-

bꝛãda vis diuine benedictiõis operet᷑: ⁊ quòti

bi nouũ ⁊ impoſſibile videri non debeat: ꝙ in
xypi ſubſtantiã terrena ⁊ moꝛtalia cõmutantur

teip̃m qͥiam in xpᷣo es regeneratꝰ iterroga du⸗

dum alienus a vita:peregrinus a miſericoꝛdia

aſalutis via itrinſecus moꝛtuꝰ exulabas:ſubi⸗

to initiatus xp̃i legibus ⁊ ſalutaribꝰ myſterijs
inouatus in coꝛpoꝛe eccłie non vidẽdo ſed cre
dendo trãſiuiſti. Et de filio ꝑditiõis adoptiuꝰ

dei fieri occulta puritate meruiſti ĩ mẽſura viſi

bili pmanens maioꝛ factus es teipo viſibiliter

ſine qtitatis augmento:cum ipᷣe atq; idẽ eſſes

multo aliter fidei pceſſibius extitiſti. in exteri⸗
oꝛe nihil additum ẽ: ⁊ totum in interioꝛe muta
tum eſt: ac ſi homo xp̃i filius effectus: ⁊ chꝛiſtꝰ
in homis mẽte foꝛmatus eſt.ſicut ego ſine coꝛ⸗
poꝛali ſenſu pꝛeterita vilitate depoſita ſubito
noua indutus es dignitate: ⁊ ſicut hec que ĩte
deus leſa curauit: infecta diluit: maculata de⸗
terſit: non ſunt oculis nec ſenſibus tuis credi⸗
ta:ita cum reuerendo altari celeſtibus cibis ſa
ciandis accedis ſacrum dei cui coꝛpus ⁊ ſãgui

uinem reſpice:honoꝛa:mirare:mente cõtinge:

erat quod ſumebat᷑: aliud qð videbat᷑: inuiſi⸗
literq; ſapoꝛ ille in ſinguloꝝ ſenſibꝰ foꝛmaba᷑.

Si ergo illud veteris legis mãna celitꝰelapſuʒ
ꝑ multimodas ſuauitates nature ſue meritũ ⁊

imbꝛis obſequiũ.q̃ cũ ita ſint:quod illic auidi⸗

tas faciebat: hic fides faciat: et ſicut in coꝛpꝛe

gs 5

coꝛdis manu ſuſcipe: ⁊ maxime hauſtu interio
i aſſumeQ ſi illius veteris legis manna:de ov⸗ eg An sefe fre
quo legit᷑ pluit eis mãna: vt ederẽt:h̊ vnicui anta
ſapicbat quod deſiderijs cõcupierat. Aliudq;

generis ſui excedebat intuitum: ⁊ ſicreaturaʒ
ſuam diſpenſatio largitoꝛis multiplici diuerſi⸗
tate cõdiderat:vt pᷣberet guſtus: quod ignoꝛa
bat aſpectus:quia iuxta recipientis deſideriũ
eſce iluus nouitas ⁊ dignitas naſcebat᷑. Anüũu⸗
quẽq; enim varijs ⁊ alienis ſapoꝛibꝰreficiebat
mellifluũ pluuie illius donũ:et multiplex ſicci

4 = „O R

Pars

cibus ſapiebat:in pectoꝛe deus credulitate ꝓ⸗

ficiat:ſicut legimus. Accedat hõ ad coꝛ altum

⁊ exaltabit᷑ deus. Ideo qð ibi delectatio obti⸗
nebar in faucibꝰ: ̊ bñdictio operet᷑ in ſenſibꝰ.

Ad cognoſcẽdũ ⁊ ꝑpeipiendũ ſacriſiciũ veri do

minici coꝛpoꝛis:ipᷣa te roboꝛet potẽtia cõſecra

toꝛis.⁊ qͥ tũc latuit pᷣfiguratꝰ in manna:ſit tibi

nũc manifeſtatꝰ ĩ gra. Jpᷣm aũt fuiſſe ĩimãne il
liꝰ ſpecie pᷣfiguratũ:etiã ꝓpheta euidẽter oſtẽ⸗

dit dicẽs:panẽ celi dedit eis:panẽ angeloꝛum
mãducauit hõ Et qͥs panis ẽ angeloꝝ niſi xpᷣs
q̃ cibo ſue charitatis ⁊ lumie claritatis nos ſa⸗
tiat:Et hũc dat panẽ:dicente ꝓpheta.Sexta
die duplũ colliges.dũ eni pᷣmo a dnica dieĩle⸗
ge tribuit᷑:et in ſolo ſabbato denegat᷑: iã tunc

xps ab eccłia cui dñicũ reſurrectionis diẽ cõſe

crauit:recipiẽdus oſtẽdit᷑: ⁊ ſynogoge ad quã
cultus ſabbati ꝑtinebat: negãdus eſſe ꝑcipit᷑:
dũ dies qͥ eſt dies ſeptimꝰ celeſtis panis frau⸗
de mulctatur:de quo pane vetus narrat hiſto
ria:nec q plus collegerat habuit amplius: nec
q̃ minus parauerat reperit minꝰ:eo ꝙ eucha⸗
riſtie ꝑceptio nõ ĩ quãtitate:ſed in vᷣtute conſi
ſtat ꝙ coꝛpus domini ſacerdote diſpẽſante tã⸗

tũ eſt ĩ exiguo:quãtũ eſſe oſtat in toto.qð cum

1

eccłia fideliũ ſumit:ſicut plenũ in vniũſis:ita iĩ

tegrũ eſſe ꝓbat᷑ in ſingulis.ð quo ſenſu apłlica
ſentẽtia deriuata ẽ dicens:qͥ multa habet non
abũdabit:⁊ qͥ modicum habet non minoꝛabit.
Non eni oe cõmuni pane accipi dictũ põt:quẽ
ſi foꝛte eſurientibꝰ aponeremus:nõ ex toto ꝑ⸗
ueniret ad ſingulos:qꝛ particulatim et minua⸗

tim ꝓpoꝛtione ſua vnuſqͥſq; pᷣſumeret.de hoc

vero pane cũ aſſumit᷑ nihil minus habẽt ſingu
li:qᷓ; vniuerſi.totũ vnus:totum duo:totũ plu⸗
res ſine diminutiõe accipiũt.qꝛ bñdictio huiꝰ
ſacramẽti ſcit diſtribui:nec ſcit diſtributiõe cõ

ſumi Sacramẽti itaq; huiꝰ foꝛmã etiã in iude

oꝛũ paginis videmꝰexpꝛeſſaʒ. Nã de Melchi
ſedech in Geneſi legimus. Et Melchiſedech
rex Salẽ obtulit panẽ ⁊ vinũ ⁊ bñdixit Abꝛae

Fuit aũt ſacerdos dei altiſſimi: dũq; a pᷣputio
id c.a gẽtili circũciſio futura bñdicitur: eccłie
głia pᷣdicat᷑:et ſynagoge infideli pꝑłs ex gẽtib⸗

acqᷣſitus pᷣponit᷑. uius ergo elchiſedech
genealogia vel oꝛigo noticiã illiꝰ tꝑis latuit: et

oblatiõe panis ⁊ vini h̊ xpᷣi ſacrificiuʒ pᷣfigura

eternum vᷣm oꝛdineʒ Melchiſedech/NMam et

uit:de q̃ ꝓpheta ꝓnunciat Tu es ſacerdos in

ſolũ głia careat:ſᷣ ⁊ vita
nis vinũ aqᷓ eſſe miſcẽdũn
ipᷣo genẽ paſſiõis oſtẽdit:ex cuiꝰ ſacro latẽ ſan
guis ⁊ aq̊ lãcee illiſiõe ꝓfluxit ſicut et ꝓpheta
multo añ pᷣcinit dicẽs. Nercuſſit petrã: ⁊ efflu
xerũt aqᷓ̊.Et apłs. Bibebãt inqͥt de ↄſequente
eos petra. Nides

Moyſes de eo myſterio loquens:vinũ ⁊ ſan⸗

guinẽ ſub vna appellatiõe ſignificat: ⁊ i bñũdicti
one pr̃iarche dñicã paſſionẽ mito amplius de⸗
mõſtrat:ita inqens. Lauabit i vino ſtolã ſuoaʒ

⁊i ſãguine vue palliũ ſuũ.Aduerte qᷓ; euident

ↄſtat vini creaturã xpᷣi ſãguine occupatã:⁊ qͥd
adhuc ð hac duplici ſpecie inqͥrẽ debeas:ipſo

mentũ qð ſola purgantis ſollici

dño atteſtãte cognoſce. Niſi inqͥt mãducaueri
tis carnẽ filij hoĩs:⁊ biberitis eiꝰ ſãguinẽ: non

habebitis vitã i vobis. oteſtmaniu De
imũ

lagij blaſſemias euidẽtiſſimũ atq; validiſſimũ
ẽ:qͥ aſſerere arrepta iĩpietate pᷣſumit:nõ ꝓpt᷑ vi

tam:5ᷣ ppt᷑ regnũ celoꝝ baptiſmũ paruuiis cõ

ferẽdũ.Sub his eni dei vᷣbis:qͥbꝰ euangeliſta

ꝓnũciat nõ habebitis vitã in vobᷣ :apte intelli

gẽdũ ẽ:ꝙ ois aia munere baptiſmi vacua non

nõ ſolũ traditiõe:ſed

q biberit de xpᷣi gra: ſeqͥt

dictũ legimus:ſapientia inqͥt ediſicauit ſibi do
mũ.id eſt.coꝛpꝰ hoĩs aſſũpſit: in qͥ habitat ple

nitudo diuinitatis. Excidit colũnas ſepteʒ: qꝛ
illuʒ bñdictio gre ſeptifoꝛmis impleuit.macta
uit hoſtias ſuas:miſcuit i cratere vinũ ſuuʒ:et

parauit mẽſaʒ ſuã. Et in ſeãnti. Venite:⁊ edi⸗
te de meis panibꝰ:⁊ bibite vinũ qð miſcui vo⸗

bis.Admixtũ ergo aq̃ vinũ legimꝰ/Nunc cau

ſam q̃re vtrũq; dñs miſceri voluerit inqramꝰ.

Quãdo in iudeoꝝ ↄuiuio nuptiali vinũ. id eſt

fides ĩ eis deficiebat: vinum inqͥt deficiebat:qꝛ
vinea fructuʒ negabat:de q̃ ðꝛ. Expectabã vt
faceret vuas:fecit autẽ ſpinas: vnde ⁊ ſertum

ſpineũ capiti redẽptoꝛis impoſuit:quãdo dñs

nuptiali tẽpoꝛe.id eſt.quãdo ſpõſus ſe eccleſie
ſue paſcali exultatiõe iungẽdo aquas in vinuʒ

cõuertit: manifeſte pᷣfigurans multitudies gẽ⸗
tium de ſanguis ſui gratia eſſe venturas. er

aquas eni populos ſignificari ſatis aperit᷑ ela⸗

quijs:ſicut legit᷑. Aque iſte quas vidiſti popu

li ſunt ⁊ gentes lingue. Ande ⁊ aduertimus in
aquis figuram gentiũ demonſtrari:in vino au

tem ſanguinẽ dominice paſſionis oſtendi. Ac

ſi cum in ſacramentis vino aqua miſcetur chꝛi
ſto fidelis populus incoꝛpoꝛatur: et iungitur:

quadaʒ ei copula perfecte charitatis vnitur:
vt poſſit dicere cum apoſtolo. Quis nos ſepa

rabit a charitate chꝛiſtiꝰ Tribulatio:an angu⸗

ſtia: an ꝑſecutio: ⁊ reliqua:?Deus auteʒ homi⸗

ni ſuſcepta ſãctiſicatione miſcet᷑: quaʒ ſides in

ipᷣo peccatoꝛe:affectus iuſticie:miſericoꝛdia pi

etatis infundunt.Etiaʒ in hoc ipᷣo:ꝙ in nume

roſis tritici granis panem ↄſici nouimꝰ:vnita⸗

tem conſtat aſſignare populoꝛũ.Sicut eni fru
nadine ad cãdi
dam ſpeciẽ molarũ laboꝛe perſicit᷑:ac ꝑ aquaʒ
⁊ ignem in vnius panis ſubſtãtiã ↄgregat᷑:ſic

varie gentes diuerſeq; natiões:in vnam ſideʒ
cõuenientes:vnum de ſe xpᷣi coꝛpus efficiũt:⁊

Galouts FRde
(N On. & aM— ₰- - X ſues

doc itaq; dñici ſãgui

alomone de ipᷣo deo p

en

Panushe
lnlegt
bnadiſe
riſeiteco
ohervelut
Uſtelch&
cidorentn
ſpuſanane
cutergoſh⸗
gisocunu
gtantesit
oſunnſee⸗
detvoſeti
adehact
ſachſern
ni Nabee
ginorilan
ſupoſt,
Nariulen
linenat
eenaturirau
ſtiomieri⸗
Gliciczadi
puci in
Wonüsmn
bnaicide
busimpo
cront ſut
aitcoꝛpi
laq pbop
lere gno.
godenihil
luoyoleta
dficlercui
fuſgurare:
keauiponp
foreſttuere
Riemincel
GCpphuman
ſcterrf
lnene⸗
wwoſcappi
Gelcſier⸗
hrigmni
nahe
haun,

.
glirererrig⸗
honererbe
fiüdini
aumnishoie
ctgreeid
bUeres npn

Le

Fo. CCV

inam
linanen

xpᷣanus populus qſi tritici grana inumerabi⸗tret᷑:⁊ cõmunicationẽ panis extoꝛqat impoꝛtu
lia in ſacrilegis nationibꝰ fide purgata atq; cri nitas:quã nõ impetrat humanitas. Ait enim.
Quis veſtrũ habebit amicũ: ⁊ ibit ad illuʒ me

CKrd bꝛata diſcernit᷑: Et in vnũ:q̃ſi infideliũ lolio ꝑ⸗
nöer trãſeũte colligit᷑:⁊ duoꝝ teſtamẽtoꝝ inſtructi⸗ dia nocte ⁊c. Videt᷑ ergo ſᷣm l̃am aliqͥd ꝑſuas
Hanls one:velut frumẽtũ gemino molaꝝ oꝑe curatũ dere:vt media nocte quieſcẽti amico: ⁊ cuaſo
Cnngſe niteſcit.Et ĩ illã pᷣme oꝛiginis dignitatẽ natiuo) cubiculo doꝛmiẽii moleſti eſſe minime deſina⸗
ereinet cãdoꝛe mutat᷑:acꝑ aquã baptiſmi vel ꝑ igney mus. Sʒ ſi ad ſpiritalẽ nos itelligentiãẽ reuoce
immang pon ſpũſſancti:eterni iliꝰpanis coꝛpꝰ efficitur. Si⸗: mus:iueniemꝰnõ dure dñm:ſʒ vtiliter pᷣcepiſ⸗
diclſͤgr cut ergo ſeparari grana ab illius ↄfectione pa-⸗ ſe. Nã vtiq; poſtqᷓ; diſcipulos oꝛationẽ dñicaʒ
nune ſe nis adunatione nõ poſſunt: ⁊ ſicut aque ad ꝓ⸗ docuit:hãc ſubiecit parabolã: vt itelligeremꝰ
oblliſn pꝛiam redire ſubſtantiã in vinũ ꝑmixte iã nonꝰ impoꝛtunos nos amicos eſſe debere::nõ expo⸗.
maphn poſſunt: ſic ⁊ fideles quiq; atq; ſapiẽtes:qui re ſtulãdo aliqd: ſed potiꝰpᷣcãdo.id ẽ.xpm nõ car
einäkf dẽptos ſe xpᷣi ſanguine ⁊ paſſione cognoſcunt nali manu ꝑcutiẽdo:ſed ſpiritali oꝛatiõe pulſã
eſahene ita debẽt quaſi inſeparabili mẽbꝛa: capiti ſuo: do. Jpe eniſi recte viuimꝰ amicus nr̃ eſt. Naʒ
eöginſch fidei obſeruatione: ⁊ ardẽtiſſima religione ſoci qs amicitioꝛ nobis ẽ: q; ille qͥ pcio ſuiſãguinis
redeſhod ari: vt ab eo nõ volũtate: non neceſſitate ſeiun nos redemit. Ipſe inquã amicitioꝛ oibus eſt:
fentſtor gi:nonlilla terrene ſpei ambitione: non deniq; q cũ ſit dñs: amicus eẽ dicat᷑: dicens ad aplos
nibaime ipᷣa poſſint moꝛte diuelli. Nec dubitet qᷣſq; pi Ja non dicã vos vuos:ſed amicos. Huius er
nsſhn marias creaturas:nutu diuine potẽtie pꝛeſen⸗ go amici oſtiũ inceſſabiliter pulſare debemꝰ:⁊
npleunn tia ſũme maieſtatis ĩ dnici coꝛpoꝛis traſire poſ hoꝛis eũ inqetare nocturnis:⁊ vſq; adeo mole
eiin ſe naturã:cum ipᷣm hoiem videat artificio cele ſti eſſe: vt impoꝛtuni etiã iudicemur. Sed non
Umri ſtis miſericoꝛdie xp̃i coꝛpus effectũ. Sicut aut huiimpoꝛtunitatis vereamur offenſã: qꝛ hec
ügönlaun⸗ quicũq; ad fidẽ xpᷣi veniẽs ante vba baptiſmi apud dñm impoꝛtunitas oppoꝛtuna ẽ.Accepti
mnßhma adhuciĩ vinculo eſt veteris debiti:his vere me oꝛ eni eſt illi impudens depᷣcatio: qᷓ; ſecura pᷣſũ
luntöhn, moꝛatis mox exuitur omne fece peccati:ita qñ̃ ptio:hoc ẽ plus meret᷑ q ſollicitꝰ oꝛat inſtãter:
ili rti bñdicẽde vbis celeſtibꝰ creature ſacris altari· qᷓ; qͥ ↄfidens diſſimulat negligẽter. Ait eni ⁊ il
idefütn bus imponũt᷑:anteqᷓ; inuocatiõe ſui nois cõſe⸗ le ſi ꝑſeuerauerit pulſãs.ꝑſeuerans igit᷑ mere⸗
Eati crant᷑:ſubſtãtia illic eſt panis ⁊ vini.poſt vꝰpa tur accipere.qð alibi euidẽtius dicit. Qui pſe
metenn aũt coꝛpus ⁊ ſaguis eſt xpᷣi.qð aũt mirũ eſt: ſi uerauerit vſq; in finẽ:hic ſaluꝰerit. Nõ multi
ſitginne ea q̃ vbo potuit creare: vᷣba poſſit creata ↄuer ergo iuuat freqnter oꝛare: cui contigerit aliqũ
istetc⸗ tere: Imo iã minoꝛis videt᷑ eſſe miraculi:ſi id ceſſare. Sempꝑ igitur ⁊ ſine intermilſiõe peten
f gqð de nihilo agnoſcit᷑ cõdidiſſe:iã cõditũ ĩi me duʒ eſt: ⁊ pulſanduz: ne pᷣcatio ante acta nihil
lnimſinſl difficile: cui facile fuit hominem de limi mate⸗ nerit. Dico inqͥt vobis ⁊ ſi nõ dabit illi ſurgẽs
mmmng ria figurare: imaginẽ etiã ſue diuinitatl indue⸗ eo ꝙ amicus eiꝰ ſit: ꝓpter impoꝛtunitatẽ eius
tumrli re:cui pꝛomptum eſt eũ rurſũ reuocare de infſe ſurget ⁊ dabit. magna pſeuerantia eſt: q̃ q;uis
6aſfipn ris:reſtituere de ꝑditiõe:reparare de puluere impoꝛtuna ẽ:qᷓ;; moleſta ſit deo: tñ plus ami
Mumimlon dẽ terra in celũ leuare:de hoĩe angeluʒ facere: ca eſt qᷓ; amicus.Ecce enĩ qdð amico negat᷑:pſe
minfſoi coꝛpꝰ humanuʒ cõfoꝛme coꝛpoꝛi ſue claritatis uerantia ꝓmeret᷑. Alli recuſat de fiducia:huic
Soſdi. reddere:⁊ figmẽtũ ſuũ in regni ſui ↄſoꝛtio ſubl⸗⸗ de ↄtentiõe cõpatit᷑. Illi non largit᷑ familiari⸗
unleanc limare:vt qͥ coꝛpus nr̃e fragilitatis aſſũpſerat ter pulſanti: huic pertinaciter miſeret᷑ oꝛanti.
miaſengiu⸗ nos in coꝛpꝰ ſue imoꝛtalitatis aſſumat:ad qus OMulſemus igit᷑ oſtiũ dñi non ſoluʒ ꝑ fidẽ: ſed
iatonniui. gloꝛioſã reſurrectionẽ pijs nos oꝑibꝰpᷣparare etiã ꝑſeuerantia:vt aperiat᷑ nobis.⁊ media no
Auis oeſcn dignet᷑: qͥ viuit ⁊ regnat i ſecula ſeculoꝝ amẽ. cte pulſemus:ne grauis nos ad vigilandũ pec
latoanunn Incerta homelia ſuꝑ euãgelio 'm Mat⸗ catoꝛũ ſomnus inuadat. Qõ ſcriptum eſt: bea
D theum. Epla. CXVIII. “ 1 bui: guo cuz venerl vomig mnuene i vigi
quezicesn A 3 2 ,g ⁹¾ laäates. Hoc autẽ oſtiũ aperiri ſibi apoſtolus ex
iin ſ Anctus chage 1 poſcit:nõ ſolum ſuis:ſed etiã ꝓpꝛijs oꝛatiõibꝰ
obinn ſſta docet nos neceſſitatẽ inopie tole obſecrãs ſe iuuari: dicens. At aperiatur mihi
mwumnene. rrtes ſubſidij cauſa amicũ debere ꝑ oſtiũ ad loquẽduʒ myſteriũ xp̃i:ſcʒ apꝑto oſtio
i quirere: ⁊ id quod deeſt ad refectioneʒ alteriꝰ?: illos ſacramenti panes acciꝑe deſideras: de 4
indirail opoꝛtere ab alitero mutuari. Intãtũ aũt ad po bus eſuriẽtis gentilis populi ad cognoſcẽduʒ
dn ſtulãdũ ꝑuicacẽ eſſe voluit petitoꝛẽ:vt nec no⸗. dñm inedia ſaturet᷑. Et nos ergo pulſemꝰ hoc
tige, cturnis hoꝛis pulſare amici ianuã deſinat: nec oſtium: ⁊ ꝑſeueranter oꝛemus: vt ex ipᷣo ſapiẽ
innni excitare eũ dubitet quieſcẽtẽ:ita etiã vt tediuʒ tie ⁊ ſciẽtie panẽ accipere mereamur .Maz niſi
rniunt inferẽs impudẽtia mercat᷑: qð amicitia nõ me lubſtãtiam exinde ſumpſerimus:fraternitatis
Tennr ſc f.. 3) r X*α AE?
ℳ. V

iſtius deſideriũ ꝓpꝛio ᷣmone reſicere nõ vale⸗
mus. vel hõ iſte qͥlibet xpᷣianꝰ intelligit᷑:qͥ ſdẽ
trinitatis tãtũmodo itelligit: ⁊ qð neceſſariũ ẽ
niſi alter eũ doceat ignoꝛat.Amicꝰ vo eiꝰ vt di
ximus xpᷣs ẽ.Qð dicit vadit ad illũ media no

cte.id ẽ.i nouiſſimo tꝑe:⁊ dicit illi cõmoda mi
hi tres panes. ac ſi dicat aĩa illa ad xpᷣm. Com⸗

moda mihi ſidẽ trinitat:a fac me itelligẽ quẽ⸗
admodũ opari me opoꝛtet. Amicꝰmeꝰ venit ð
via:ac ſi dicat ſenſus meꝰ ambulauit ꝑ diũſas
regiones:⁊ redigẽs ad me vacuus ẽ:nõ habeo
glimẽta ſpiritalia que añ illũ ponã:niſii me do
ceas fidẽ trinitatis:ſpem charitateʒ: ⁊ ome qð
ei tribuã:nec vnde eũ doceã habeo.Ad quẽ il⸗
le reſpõdẽs deintus dicat. Noli mihi moleſt⸗
eſſe ⁊c. Diſtulit qͥdẽ deſideriũ: ſᷣ non abſtulit:
vt plus nos q̃ramꝰ:⁊ inuẽtꝰ ſtrictiꝰteneat᷑.qð
yero dicit: Pueri mei mecũ ſũt:ac ſi dicat dũs
xyps oipotens:ſãcti mei qͥs volui iam mecũ ſũt
Nõ poſſũ ſurgere:⁊ dare tibi.ideo negat peti⸗

tionẽ:vt ꝓbet cuiuſſibet ꝑſeuerantiã Et qð di
Ccit ſi nõ dabit illi ſurgẽs: eo q amicꝰ ẽ: ꝓpt᷑ im
pꝛobitatẽ tñ eius ſurget: ⁊ dabit illi qᷣtquot hʒ
neceſſarios: ſic et dñs ihs amicꝰ⁊ frat᷑ nr xpᷣia⸗
noꝛũ oi impoꝛtue fideliterq; petẽti: ꝓ iugi peti

tione qͥcquid ĩ noie eius petierit:ſine difficulta

te tribuet. Sicut ⁊ ſeqͥtur:ego vobis dico. Ee
tite ⁊ dabit᷑ vobis:qrite et inuenietis: pulſate
⁊ aperiet᷑ vobis.id ẽ.petite patrẽ:q̃rite filium:

pullate ſpiritũſanctũ. vel petite cogitationibꝰ
qrite vᷣbis:pulſate operibꝰ.ſiue petite ſide:q̃ri

te opere:⁊ pulſate ſciẽtia: ⁊ ecce oĩa aperiẽtur

vobis. Quis autẽ ex vobis patrẽ petit paneʒ:

nũquid lapideʒ dabit illi: Ac ſi dicat:qͥ petit a

dno charitatẽ ⁊ dilectionẽ:nõ illi dat duritiaʒ
coꝛdis. Aut piſcẽ:nũquid ꝓ piſce ſerpẽtem da
bit illisꝑ piſcẽ fides intelligit᷑:pꝑ ſerpẽtẽ inſide⸗
litas. ac ſi dicat:ſi petis a dño fidẽ: non tribuit
tibi infidelitatẽ. Aut ſi petit ouũ: nunqͥd poꝛri

get illi ſcoꝛpionẽ: ac ſi dicat: ſi habes ĩ deuz ſpẽ

verã:ſiue cogitationẽ ſanctã in coꝛde tuo cogi

taueris:nõ ↄtrarietatẽ nec inſidiaꝝ calũniaʒ a

dño ptimeſcas. Si ergo vos cũ ſitis mali:no⸗
ſtis bona dare filijs vris:quanto magis pater
veſter de celo dabit vobis ſpiritũ bonũ timẽti

bus ſe: Ac ſi diceret:ſi homĩies carnales int᷑ bo
num ⁊ malũ diſcernitis:⁊ non vultis vt quiſqq

veſtrum de manu vr̃a maluʒ ꝓ bono recipiat:

quãto magis de qͥ cũcta condidit: hoĩ:quẽ ad
imaginem ſuam fecit: ſideliter ſibi petenti tri-

buet bona: Ignem veni mittere ĩterram: ⁊ qͥd
volo niſi vt accendatur: quid hoc loco ignẽ ni

ſi ſpiritũſanctũ intelligimus:quem dominusi

terraʒ miſit: vt vꝛat vitia ⁊ peccata:⁊ accẽdat
Echaritatem atq; illuminet

NVetri NMauli vergerij Juſtinopolitani ſer⸗

mo de laudibus ſancti hieronymi pꝛeſbyteri

habitꝰ i aniuſario natalis eiꝰ. Epła. CxyVIII

Anctiſſimuʒ do

ctoꝛẽ fidei noſtre Hieronymuʒ:cui⸗
dies ſolẽnis adeſt:ita mihi dari cu⸗

pio recte laudare: vt in eo laudãdo laudẽ ipſe
meam non queram. Sed ſit ei quẽéadmodũ ſer

mo:ita ⁊ mens ꝓpꝛia intentiõe dedicata: qᷓ;qᷓ;

quid ſperandũ ſit laudis locuturo non video:
vvbi magnitudine reruʒ eloquẽtie vis om̃is ob
ruitur:⁊ excellentie meritoꝛũ omnis impar eſt
pmo.Me vero minime omniũ ſperare id con
uenit:ac ſi quid talium mẽteʒ ſubeat: plane de

ſipio:qui cum obire quotannis munꝰ hoclau⸗
dum ſoleo:ſemper tamen poſtea qᷓ; id cepi:ita
deinceps ꝑ annos affectus ſum:vt augeri mi⸗
hi deſideriũ ſentiã:minui facultatẽ.Euenit au

tem hoc foꝛtaſſe:ſiue ꝙ nonduʒ ſatis ſint mihi

vires ingenij mei ꝑpenſe:qui ſubire tanti one⸗
ris cauſam nõ verear.qð quãtũ ſit:⁊ intellexi:
tãtiſper duduʒ:⁊ indies ꝑſpicio magis:ſiue ꝙ
illius merita apud plurimos qͥdem diligenter
parũ anima diuerſa:a me vero etiam ſũmo ſtu

dio cõſiderata: quo magis eluceſcũt:eo magis
affectum mentis alliciũt: ⁊ a cõſequendi ſpe in
genij acumẽ magis magiſq; deterrẽt. Siue ꝙ

pꝛe deſiderio meo ſtudioq; religionis in illum
tantomihi retardari facultas videtur ingenij:

quãto pᷣcurrit ſtudiũ voluntatis. Quaruʒ eq⸗

dem rerum vt ſubeſſe vtrãq; pꝛimarũ nõ nego

ita adeſſe poſtremã magnoꝑe mihi cupio.Nã
officio qͥdem ille meo aut cuiuſqᷓ; alterius ired
dendis deſe laudibus nihil indiget:acnon de
lectari opinoꝛ niſi boni ꝓfectuſq; noſtri gratia

cum ꝑ ſe ipſe infinito ꝓpꝛio bono in beata illa

eternaq; vita fruat᷑:deuotione vero cultu reli⸗

gione pietate ac fide:cum in hunc: tũ in reliq̃s

celites nos ipᷣi noſtra cauſa indigemus.Atq; i
pꝛimis ego qui meritis huius ſãcti głioſi:mul⸗

ta magnaq; ſepenumero beneficia apud deum
imoꝛtalem cõſecutum manifeſta fide me depꝛe

hendi: ⁊ difficillimis tẽpoꝛibus fuiſſe ð grauiſ
ſimis periculis eius ope atq; interceſſione libe
ratum. Quod ſi ante hac deuotionis vlluʒ ſtu

dium a ine debebat᷑: multo certe nũc amplius
adhibendũ eſt mihi:vt parẽtis nuperrime diẽ
functi:q̃ erat deuotiſſimꝰ tibi ſancte pater Hhie
ronyme vicem hic referam: cuius apud te pꝛe⸗
ces mea cauſa plurimũ valuiſſe ſum crebꝛo ex⸗
pertus:vt quẽadmodũ pᷣclari huius inſtituti
familiariſq; deuotiõis diſcipulus viuẽtis fui:
ita ⁊ ei q; defuncto ſim heres:⁊ qð mihi patro
ciniũ iĩ illo erat:nũc oẽ ſit in meipᷣo:qᷓqᷓ; eũ ↄſi⸗
do tuis meritis atq; pᷣcibus: pᷣterea ꝙ rectus
homo erat:⁊ timens deũ:excedẽtẽ ex hac luce

Cra

nea ſoes
clocoſee
atinet’qt
daetaug
reagenck⸗
ſnquon
graocpe
gbitrong
dicrns.
ganeril
fendiuine
dedignun
ſtamte
nonoſe
ſabodit
ſaudarel
achiben
uahuin
uene⸗
debo⸗g
nanoorel
felnodun
inege
odade
mide
diuerſn
diamere
grümen
lumq
theol
guid ma
ninibxpe
clvnt:ſed.
ſonitudin
ſen pari⸗
feeognonen
ftelzona
finigenrlie
deblegen
ninlxpiano
Cunncha
1cinonian
frurdne
hered
Ppianusen
Ghioron
inetarigee
Monnedkoe
odo:ege
hfiuſeciſe
munevieri,
Ulgopoc⸗
dfnspn⸗
hlluſnocie
Nteongua,
Werii⸗zn

mipc⸗
Sch

nnde

unnin
Kiblnkie
Madrodiſ⸗
Nlaun
donan in
ſtoſtich

oinorreg

henſten
tdangnd.
Enu ddn
näſtcn
mR Miri⸗
imni Enin
latsſant,
udireinen
tüſrind:
donegeſu
Gen gor
vaunſümtt
ctſcärtunn⸗
ſeguenihen
deenit S,
igmnsnlin
SMlentuen
u Aunnjei⸗
Panrinüted⸗
emnihicho1n
ſöalmmuitd
digetacnond
Gnoltrigun
nonbenul
eeoalut
minn
Ncms.
gtend
Gnapoedenn
nſenedent

Fo. CCVII

Tractatus II Epla CXVIII

in ea loca deductum: vbia te ⁊ per te multo fa
ciliꝰ cõſequi:qͥduis poſſit.Quod igitur ad me
attinet: quẽadmodum deuotio animi ⁊ ſeruã⸗
da et augmenianda eſt:ita munus hoc annuũ
reddendarũ laudum nullatenus negligenduʒ
in quo qualiſcũq; ſit ſermo: dum mens ſit inte
gra:ac penitus illi deuota: non magnifaciẽdũ
arbitroꝛ:ꝙ in eum magis eſſe gratus cupio q;
diſertus. NMec me fallit: eum qui laudare quẽ⸗
piam ex illuſtribꝰ accedat: maxime vero ꝙ ad
rem diuinaʒ attineat: debere ⁊ ipᷣm quoq; lau⸗
de dignum elle: labeq; omni carere: ne dicent
vitam repꝛehendat oꝛatio. Uerbiſq
moꝛes ſoꝛdidi fidem abꝛogent.Qð vti me non
ſit:boni tamẽ pijq; ingenũ ſolet eſſe argumẽtũ

laudare ſtudioſe vᷣtutem: ⁊ rebus ſacris cultũ

adhibere pᷣcipuũ.Qõ ſi ex me q ſpiam querat
quã huius ſancti gloꝛioſi pꝛimam potiſſimãq;
laudem exiſtimẽ:hanc ſcilicet incõtãter reſpõ⸗
debo:ꝙ meo qͥdem iudicio nõ poſſit digne hu
mano oꝛe laudari.deinde ꝙ i vnoquoq; gene⸗
re laudum earũ:que ad doctum rectumq; ho⸗
minẽ:ac plane religioſiſſimũ chꝛiſtianũ ꝑtinẽt
laudari eximie de ſingulis poteſt.ꝙ ſi iam ĩ eo
laudãdo cepero litterarũ peritiã cõmemoꝛare
diuerſarũ experienriã linguaꝝ:oꝛationis facũ
diam:rectos fabularũ ſenſus:multam hiſtoꝛi⸗
arũ memoꝛiã: naturaliũ rerũ cognitionẽ:moꝛa

liumq; vᷣmonũ:tum vero ſcripture ſacre vere
q; theologie ꝑceptionẽ:non videboꝛ foꝛſitã ali
quid magnũ dicere.Qõð hec ipᷣa malis etiã ho
minibꝰ poſſũt aduenire.neq; eni iſta bonos fa

ciunt:ſed eruditos.Aut ſi pterea cõtinentiaʒ:
fo:titudinẽ:pꝛudentiã:conſtantiã :mãſuetudi

nem:patiẽtiaʒ:benignitatẽq; in illis laudibus

recognouero:nec ſic qdem foꝛſitan magnope⸗
re euʒ oꝛnare iudicaboꝛ:ꝙ ⁊ his vᷣtutibus plu
rimi gentiliuʒ pᷣditi fuere:ſuntq; he laudes:vt
debite qdem viro bono:ita plane nõ ꝓpꝛie ho

mini xpᷣiano.poſtremo ſi ſideʒ conſtantẽ:ſpem
certam:charitatẽ intẽſam: omnẽq; ſàctimoniãs

⁊ cerimoniarũ cultũ:religioniſq; ſtudiũ demõ
ſtrauero.nec ſic qͥʒ foꝛaſſis laus erit eximia:ꝙ
hec ipa debet vnuſquiſq; de ſe rectus ſideliſq;
xpᷣianus exhibere.At vero ſi hec omnia ⁊ q̃cũ
q; his nominbꝰaut omnino vvtutis nomine cõ
tinetur in eo fuiſſe vniuerſa conteſter: eaq; ipᷣa
non mediocriter aut vulgari quodã ſũmotenꝰ
modo:ſed excellentiſſime atq; incõparabiliter
affuiſſe cõſtet:nõne hoc diuinũ quiddaʒ in ho⸗
mine videri neceſſe eſt: Ego ſane cuʒ trita iſta
vulgo vocabula eruditionẽ:eloquentiã: foꝛti:

tudinẽ:pꝛudentiã:fidem:ac charitatẽ ⁊ cetera

huiuſmodi cõmemoꝛo:talia q̃daʒ dicere mihi
vid eoꝛ:qualia ſolent in cõmuni hominuʒ vita
rep eriri:⁊ nõ eminẽtiſſimas illas vᷣtutes quas

lecioſis

in excellẽtiſſimis viris paucis illis quidẽ om⸗
ni etate fuiſſe cõſtat. Quam ob rem egre ferre
ſoleo: ⁊ latine oꝛatiõi indignari: ꝙ ꝓpꝛijs atq;

exqͥſiiꝭ noibus exqͥſitiſſimas laudes efferre nõ

licet: q̃ tm pene a cõmunibꝰ diſtant vᷣtutibus:
quãtũ ferme vtus a vitio. Nerũ qð oꝛatiõi de
eſt:oꝛo ſuppleat audiẽtis intellectus: ⁊ non qdð
dicã:ſʒ quod dicere velim accipiat Qð ⁊ hinc
quoq; licebit intelligere. nam ſolent pauca ho⸗

rum aut ſingula quedã: dũ intẽſo gradu cupiã
adſũt:magnũ virũ oſtituere.admirabiliſq; ex
cellentie eum videri:qͥ plura ex his ſit aſſecut⸗

Quid ergo his debet exiſtimari:qͥ oiuʒ vᷣtutũ
cunctarũq; bonaꝝ artiũ cumulũ non ꝑfuncto
rie:ſed ad ſũmuz in ſe collegiſſet:cuius vita to⸗

tius ſanctitatis exemplum:eloquentia:ſtupoꝛ

doctrina: miraculum:? Itaq; non tam ſanctuʒ
nomen habuit: qð quidem ipᷣm denotat Hie⸗
ronymi vocabulum:qᷓ; ip̃am in ſe habuit ſacti
tatem. Maʒz cum duabus rebus fundata eſt in

initio ſacra religio:pᷣdicatiõe ſcilicet apoſtolo⸗

rum: ⁊ ſanguine martyrũ.cunq; illi vmone do
cebãt:hi ꝑ carceres ⁊ toꝛmenta ac deniq; moꝛ⸗

tem ipᷣam aſtruerent:in vtroꝛũq; locũ ſuo gra⸗
du ſubierunt ſancti doctoꝛes:qui qð illi cõpen
dioſe docuerãt:latius explicarẽt.quodq; mar

tyres ſanguine ſuo teſtati ſũt:hoc iſti ſãctimo⸗
nia vite cõfirmarent: atq; aduerſus omnẽ bere
ſim omnẽq; vitioꝛũ labem ꝓ fide iuſticiaq; cõ⸗

ſiſterent:jdem ⁊ militũ vires gererent ⁊ ducto
rum. ulta auteʒ variaq; Hieronymus vti
foꝛtis miles in hac vita bella ſuſtinuit:cũ mun
do quipe bellum geſſit: ⁊ vicit: quando ſacer⸗

dos iam factus ⁊ ſũmo ſacerdotio dignꝰ habi
tus ab vꝛbe ceſſit: pompiſq; ſeculi et omni am⸗
bitione mundanoꝛũ honoꝛũ renunciauit.cum

carne ac demonibus:cuʒ in illa trans mare va

ſta ſolitudine: que vt ipſe ait exuſta ſolis ardo

ribus:hoꝛridum monachis habitaculum pꝛe⸗
ſtabat:carnem quidem ieiunijs frãgeret:ſpiri⸗
tales autem hoſtes oꝛationibꝰ effugaret. cum

impꝛobis atq; emulis:ĩ quos ſepe per ꝓlogos
ſepe per epiſtolas ſcribẽdo inuectus eſt.cũ he⸗
reticis: quos libꝛis tractatibuſq; ſcribendis ſe
penumero de diuerſis conuicit erroꝛibus: di⸗

ſputandoq; vi rationũ ſuperauit.Doctoꝛis er

go nomen vt habet:ita ⁊ officiuʒ ſtudioſiſſime

viuens geſſit: pᷣſentes voce et exemplis erudi⸗
ens: abſentes lcriptis. Atroq; vo tam ſue eta⸗

tis qᷓ; poſteros voluminibꝰdiüſi idiomatis va⸗
ria interp̃tatiõe linguaꝝ viuoꝝ doctoꝝ erudi/

tionẽ adiuuans: rudioꝛes hiſtoꝛia delectans:
acntioꝛes iſtruẽs archanis ſacre ſcpture ſenſi⸗
bus explicãdis. Eloquentiã certe iã eiꝰ iauda

re temptarem: que tanqᷓ; riuus limpidiſſimus

leniter defluens ⁊ aſpectu ⁊ ſono delectat: niſi

ſpᷣe ſe multo melius qᷓ; a me fieri poſſit:elegan⸗

tia ſua legentibus cõmendaret:ad quaʒ digne

Sddicandam eius ip̃ᷣius eloquentia opus eſſet.

Nec me deterret: ꝙ dãnatus fuerit eiꝰ ſtudio
aliquãdo Hieronymus:cũ extatica viſiõe tra⸗
ctus ad iudicis eterni tribunal: ⁊ qͥnam eſſet in
terrogatus:pꝛo chꝛiſtiani nomine qð int᷑ metũ
trepi dationẽq; pꝛofitebat᷑ Ciceroniani ſibi no
men obiſci audiuit. neq; eni res ip̃a damnata ẽ
ſed foꝛtaſſis eius ſtudiũ vehemẽtius:ſine qua
ꝓfecto vix ſacre littere: certe non tanta cuʒ vo

luptate legerentur. lHec igitur vt cetere quoq;

dDotes quas ſtrictim cõmemoꝛaui: młtos acer⸗
biſſimoſq; illi emulos cõparuere.quoꝛũ vt im

pꝛobitati cederet: Roma migrauit.⁊ qͥ doctoꝛ

late clariſſimus habebat᷑: Oꝛegoꝛio Naʒiã ʒe⸗

no in diſciplinam ſe tradidit. Moſtqᷓ; ſtudia cũ
de frequẽtiſſima vꝛbe ceſſiſſet: ad heremum ſe
tranſtulit.⁊ qui in vꝛbe omniũ vꝛbaniſſima hbo

mines perpeſſus erat beſtiales:in deſertiſſima
her emo beſtias eſt expertus humanas. Ibiq;
leo natura ſeuiſſimus imperium eius pertulit:
cum hic homo natura mitis i ſe ſeuiret. Roma
igitur Bethleem permutauit:diuitiq; ex vꝛbe
non tam pulſus qᷓ; cedens:elegit ibi pauper vi
uere:vbi pauper chꝛiſtus eſt natus: et inde ſa⸗
lutem petere:vnde oꝛtꝰeſt auctoꝛ ſalutl.Quid
enim aduerſus malignitatem tutum vſpiã eſſe
poterit:quãdo tanta virtus perſecutoꝛe nõ ca
ruit?quod ſi quid nobis tale accidat:ex eiꝰ ca⸗
ſu conſolari nos ipᷣos debemus. Interea vero
maledicos benefaciẽdo vincere:⁊ eoꝛumi nos
odium virtute patientie manſuetudiniſq; ſupe
rare:illo pꝛeſtante qui viuit ⁊ regat in ſecula ſe
culoꝛum. Amen.

Diui Hieronymi epiſtolarũ par
is pꝛime volumen feliciter ſinit.

hudenin

n ueenlie
lne hon
Nungarh
W
eulsaſttei
tuſaln Cus
unnſͤtt
ſlorni
lnerepe,
urmuyen
kengguninos
inguniala

curin

—

3 „
,
4 *
. .
. .
—
—
R
D
. . *
. 8
.
2 . .
„
7

—

——

188IO eleyisolng -„P-epuels T1oloelesqe-lel A uiOo TelsSeIANKANMMM HUIO JelSeEMAXA 666 / UBLAdOO
61 81 ZI 91 91 I 1 *I 1I 01 6 8 4 9 8 8

O 9oueſeg Snoo-

ℳ

tola

i

ronimi.

Ep
Hie

rs

i

p
gt

ma
be

— 9

4

PI
rum