ſideremus nos omnes eſſe moꝛtales: ⁊ neceſſe
eſſe nos moꝛi.⁊ qᷓ; gloꝛioſum ⁊ pᷣdicandum ſit:
quod neceſſe eſt pati:expugnet᷑ in gloꝛia.

Aptandus eſt omnis ſermo ad deſtructionem

idolatrie.⁊ martyrij coꝛona laudanda:⁊ omni
farie ad expugnandlum hoſtem: ⁊ ad eius lacu
la repellenda miles Epi munitus incedat. Js
cui euãgeliʒatur: interrogetur quid agat ſi mi⸗
les eſt vel officialis.an iudex:ruſticus an vꝛba
nus.negociatoꝛ aut agricola.vel opifex:vel in
quo actu vitam ⁊ ↄuerſationem ſuam inſtitue
rit:vt ex hoc allocutio nõ deſit. In eo em̃ maxi

me quis peccat: in quo quotidie viuit. Oſdone
at᷑ igit᷑ miles:ne ↄcutiat:officialis ne calũniet᷑:
iudex vt moderet᷑:ruſticus vt non murmuret:
vꝛbanus vt nõ ſubdolus ⁊ circũſcpᷣtoꝛ ſit:⁊ ne
in rebus malis ſuũ exerceat ingenium.negocia
toꝛ vt empta nõ peioꝛet.agricola vt annonam
nõ captet. opifex vt nõ illudat vel fallat.Eſt qt
fides vt definit apłus Naulus: ubſtantiarerĩ
.

Dars

ꝗis ſperamus:⁊iudex reꝝ qs nõ videmus.Cre
dere ⁊ videre quis nõ debet:ꝙ ea que deus ꝓ⸗
miſit potẽs ſit vt ꝓiiſſa ſunt facillime pᷣuenire

Hec nobis iuiſibilia ante oculos ponit.ad hãc
ingreſſi ⁊ dyaboli ⁊ poteſtatum huius mundi:

⁊ haꝝ tenebꝛaꝝ vniuerſa deſerimus.⁊ deo cuʒ
ſiducia ꝓpximamus. Credere em̃ ⁊ ſpare necel⸗
ſeeſt:que deus iuſſit.Cũq; ea que dyabolus ĩ⸗
ſeruerit:abnegamus.ſidẽ ſpes ſequit᷑. Itaq; ð
ipᷣa loquamur. Eſt igit᷑ ſpes expectatio rerum

omniũ quas in ſide habemus:ꝑ quã ſaluamur

Paulo ſcribente apło. Spe em ſaluatiſumus.
Spes aũt que videt᷑ nõ eſt ſpes.Qð aũt videt
quis:quid ſperat: Si aũt qð nõ videmus ſpe⸗
ramus:ꝑ patientiã expectamus. hec in ſe hʒ ti
moꝛẽ. Hõ illũ dico cuius obliuiſci:⁊ quẽ foꝛas
dDz mittere qͥſqs in fide viuit:ſᷣ qͥ eſt vnus ð ſpi
ritibus:qͥbus replet᷑ Jeſus ſicut Eſaias teſtat
Exiet vᷣga ð radice ieſſe:⁊ flos ð radice eiꝰaſcẽ
det. ⁊ requieſcet ſuꝑ eum ſpũs dñi:ſpũs ſapie:
⁊ intellectus:ſpũs ↄſilij⁊ foꝛtitudinis:ſpũs ſci
entie ⁊ pietatis:⁊ replebit illũ ſpiritibus timo⸗
ris dñi.IJllũ ſpim̃ quẽ Bauid canit dicens.Ti
mete dñm iuſti eius.vñ ⁊ bti efficiunt᷑:eodẽ ꝓ⸗
teſtãte ⁊ dicẽte.Btũs vir qͥ timet dñm. Jllũ ti⸗
moꝛẽ dicit:qͥ caſtus ẽ ⁊ pudicus.Qm timoꝛ ca
ſtus inquit Dauid ꝑmanet in ſeculũ ſeculi.Er
go duplex etiam timoꝛ ẽ. Et vnus apetendus
eſt: ⁊ alius fugiendus. Eſt igitur timoꝛ awetẽ⸗
dus admonitio ⁊ cuſtodia rerũ omnium quas
credimus ⁊ ſperamus. Timemus enim iudici⸗
um:quia ſperamus ⁊ metuimus dñm. qꝛ foꝛte

illũ iudiceʒ credimus. Sʒ qm caſtus timoꝛ eſt

dei: ⁊ ẽ caſtitas ſpecies ↄtinẽtie.HDe ↄtinẽtis ⁊
eius vvtutibus nũc videt᷑ tractandũ.Eſt auteʒ
ↄtinentia appetitus omniũ rerum malaꝝ refre⸗
natio. malarum addũt dicentes diffinitionem
iſtam communem eſſe in rebus bonis ⁊ malis.
Nam qui ſe a bonis retinet: nõ eſt bñ ↄtinẽs.vᷣ
a malis recte.Sʒ in oibus ſane pᷣceptis duplex
ↄſideratio ⁊ doctrina eſſe dʒ.⁊ hoc retinenduʒ
⁊ obſeruãdum in ceteris rbitroꝛ.vñ cũ vnã ꝑ.
tem tractaueris: griam noueris:⁊ ita reꝝ ipᷣaꝝ
inſtitutio exigit.vt cũ alteram ꝑtẽ tenueris:al⸗
terã neceſſe ẽ vt deſeras.Ealoꝝ ſane ſubſtan
tiã ab initio eſſe comꝑimus.quippe inobedien⸗
tia iux ta bonũ malũ eſt:⁊ his ſcilicet qui nuſqᷓ;
ſunt male comꝑantes boni tutela ſeruat᷑. Con
tinẽtia igi᷑ docẽda eſt ⁊ tenẽda in malis rebus
In bonis aũt auiditas eius exigẽda ẽ. Qð da
uigd ꝓnũciat ⁊ docet dicẽs. HBtũs vir qui timet
dñim:in pceptis eiꝰcupit nimis.Itẽ ↄtinẽtẽ eẽ

debere in malis:⁊ apetẽtẽ bonoꝝ in alio pᷣmo⸗

net pſalmo ſic dicẽs.Cõtine linguã tuã a malo
⁊ labiatua ne loquant᷑ inſidioſa.Euita a malo
12 fac bonũ.qre pacẽ:⁊ ↄſeq̃re eam.lacet etiã

it dicens.“
diffiniens non eſſe continentem qui nõ vtraq;

de gtinẽtibus ↄferre. Mltos em̃ video iuxta
ↄiunctõeʒ ↄiugalẽ ↄtinẽtes tmmodo:qua ↄtẽ

platione deus iudicat ↄſcientiam ſinguloꝛũ: ⁊
in reliquis ↄtinẽtie partibus omnibus gentili⸗

bus eẽ deterrimos. Si em̃ ↄſideras q;plurimi
illoꝝ ⁊ iracundi ſunt ⁊ ebꝛioſi ⁊ ꝓcaces ⁊ ſuꝑ⸗
bi: ⁊ ex foꝛma veluti ↄtinẽtie magis inflati:ꝑ⸗
cuſſoꝛes:maledici:cupidi:tumidi:multum ſibi

placentes:⁊ magis iudices: illam ipam quam

ſe pᷣferunt habere ↄtinẽtiam:fomitẽ: ⁊ famam

⁊ materiã magis ſubminiſtraſſe incontinentie.

Cum vtiq; hec pᷣma ſeruanda ſint in qͥbus qͥtti

die comp̃hẽdimur.⁊ tũc magis in oibus alijs

vit᷑ijs vᷣtus ↄtinẽtie retinẽda:⁊ ad ↄſummatio

nẽ nõ ↄiunctio reſpuenda:ſᷣ pudicitia pᷣponen

da eſt. Mam cum apoſtolus Paulus eccleſias

moneret:nõ infoꝛmẽ mandauit ↄtinentiaʒ: ſed
in quibus appetenda ⁊ inuenienda ſit:ſic monu
t ſit inquit ſancta coꝛꝑe ⁊ ſpiritu.

parte ↄtinẽtiſſimus fuerit cõpꝛobatus.vt ma⸗

gis plurumas ſic flagrare cupiditates:ſicut exi
tus docet: ⁊ vniuerſa genera penaꝝ ꝑpeti ve⸗
lint: vel quãlibet eccleſie ſentẽtiam ſuſtinere qᷓ;
a familiari ↄuerſatione diſcedere:neſciẽtes de
um dixiſſe de talibus. Quicunq; reſpexit muli⸗
erem ad ↄcupiſcẽdum eam:iam mechatus ẽ eãẽ
in coꝛde ſuo. Non poſſunt huiuſmodi excuſare
culpã ſuam: ꝙ non ad concupiſcentiam oculos
ſuos poꝛrexerint:qñ ſub vno ⁊ ſimul cubãt te⸗
cto:aut in vno doꝛmiunt lecto. Unde ⁊ repᷣhẽ
ſi ſpiritaliter hoc agere ꝓfitent᷑:adijcientes ex⸗
traneis nomia affectuũ vel pietatis.ſane quo⸗

niam ⁊ dyaboli ſubſtantiam accipimus ſpirita

lem:debet addi: ſᷣ nequitie ⁊ malitie ſpiritalis

ideo ꝓpter ſcandalum eccleſie ⁊ ruinam: cum
a ſe nec perſuaſione: nec interdicto maioꝛũ na⸗

tu:nec metu pꝛeſentis ſententie:vel futuri iudi
cij diuelli poſſint: cum foꝛtiſſimos etiam quos

legitime copulauerunt nuptie:leue iurgium ſe
paret. Quid hoc mali eſt: que male indiuidua
charitas: vt aliene ↄſanguinitatis affectus ſe⸗
parari nõ poſſint.Turpe eſt dicere quod illos
nõ pudet facere. Certe vel ab oſculo non ſunt

immunes: quod eſt pignus ⁊ ara ſerpẽtis.Sa⸗
ne cum increpaueris:mox hec ꝓferunt verba.

poſſe integritateʒ coꝛpoꝛis ſui compꝛobari:cũ

ab ipᷣis pus mẽtis requiratur integritas: qᷓ;;

nec etiã coꝛpoꝛe omnino poſſint examiari. Nõ

em ↄſcientie latebꝛas hominibus ſcire: aut nu

dare gmi um eſt dicẽte ſcriptura.omo in fa
cie videt:deus autem in coꝛde.SBeus ſolus in⸗

tima ⁊ ſecreta circũſpicit. Sʒ manifeſta eſt vox

domini monẽtis: a fructibus eoꝝ cognoſcetis
eos.Si ↄſideretis qualis eoꝝ aſpectus:qᷓ; toꝛ⸗
us frõte:qᷓ; inuerecũda reſpiciũt:q;tũ audacie

in
ngte
di
nuli⸗
lurtni
7 ſup⸗
lri b⸗
umſcbi
quam
famanm
nentie,
usqni
s alis
nmnt⸗
pponen
cceſgs
tizted
cmnonu
ſoinn.
Virag
Nma⸗
jcteri
eni ve⸗
nerech
ſtes de
umul⸗
ustei
cralafe
hoalos
wit⸗
neine
eser⸗
eque⸗
ſpira
hriniis
m: un
icuͤnu⸗
untiudi
mquos
ſgunſe
Giuidus
Aausſe⸗
odilos
vnunu
Su⸗
yerbe.
banieh
: che⸗
ri.⸗ o
authu
nolgti
si⸗
tror

ſtels

in multis magis qᷓ; ↄſtãtie gerũt. Inpudicus

in qbuſdã cultus ẽ:⁊ affectatꝰ inceſſus ꝓfeſſiõe

iactãtie.⁊ ad h̊ hmõi ꝓfeſſionis veluti deuotio
ꝓcedit:vt ꝓpt᷑ nomẽ qð ſolũ poꝛtãt vᷣginitat:

appetibiles fiãt. Inde ẽ qð ſe iudicãt cũ ſe cela⸗
re debuerint: deo exhibẽtes tmmõ obſequium
ſuũ:qͥ remũeratõeʒ pudicitia expectat ⁊ ſperat

ↄgreſſi ad limia domꝰdei:ad oꝛõnis hoꝛã inte-

cto capite inijciant᷑. Intpᷣtãtes apłm ↄniuẽti⸗
bus coꝛruptoꝛibꝰſuis:ð mulieribꝰ maritat nõ
de vᷣginibe ſtatuiſſe.neſtiẽtes ꝙ vbiq; maſcłos
cuiuſſibet etatis viros nominẽt:oẽs feias mu⸗

lieris apellatõe deſignet. Scio me exceſſumfe

ciſſea ꝓpoſito tractatu ↄtinẽtie:ſᷣ neceſſario vt
deiceps oẽs hoĩes cuiuſlibet ſexus plenaↄſcia
ſciãt:⁊ a q̊bꝰte abſtineãt:⁊ q̃ debeãt cuſtodire.

Aut ſii vna ſpẽ ⁊ qͥlibet gñe ↄtinẽtie fuerit ob⸗

ſeruatoꝛ:nec ad alias velit monitꝰaccedẽ:nõ ſe
iactet in nũero eſſe ↄtinẽtiũ:ne ⁊ ipᷣaʒ ꝑtẽ in q̃ ſi

bi plaudebat.obſtinatõe videat᷑ amittẽ.Ergo

q̃ ad ↄtinẽtiã docet᷑: ⁊ vult accedere nõ in coꝛ⸗
poꝛe:aut in vna ꝑte coꝛꝑis tmmõ dʒ ↄtinẽtiaʒ
q̃rere:ᷣ in toto aĩ motu ↄtinẽtie dʒ obſeruatio⸗
nes aaſcere.Hã qͥ iracũdiã retinet is magis eſt
ↄtinẽs:qᷓ; qͥ linguã a ↄuitio:a maledicto:a de⸗

tractõe:a mẽdacio:a piurio: ⁊ a ceteris lingue

malis abſtinet. Is vo eſt ↄtinens qͥ vniũſa offi
cia mẽbꝛoꝝ a malis affectibus ſubtrahit qͥ ipᷣm
deniq; cogitatũ a tota neqtia ↄpeſcit:⁊ oĩ dene
gat iniqͥtati. Is plenus eſt ↄtinẽs:⁊ illũ nõ cuʒ
hoibus ↄparo:ſᷣ cũ angelis ſcis ſimillimũ reco
gnoſco. Nüũc iã vobᷣ de patia: ⁊ de eius bonis

loquẽdum eſt. Eſt igit᷑ patiẽtia oim iniuriaꝝ ⁊

paſſionum tolerãtia: ⁊ deſpectionũ atq; expe⸗
ctationũ oĩm ſine pᷣcipitatõe ſufferẽtia.Quã ſi

q̊s intellexerit ⁊ habuerit:gria vite guia baiu-
„

lat:oĩa bõa ↄtinet:ſoꝛoꝛẽ hʒ ſpem.quã ſuꝑius

comp̃hendi.affines experit᷑ eſſe ſibi res bonas

oẽs. Natit᷑ em̃ libẽter:quia ſperat:⁊ ſperando

tolerat. Inmpatienter em fert᷑:quod nõ ſperat᷑.

Omni aũt vtute ꝑfert᷑:quod ſpe pᷣeũte digſcit

Aut ſi ſpes fructus patiẽtie ſubſequat᷑:hec ma

tre gaudet fide:gubernaculum hʒ dei timoꝛem
⁊ ſpem ac ↄtinẽtiam genus ⁊ ꝓpinquitatẽ. In
de gloꝛioſi dei teſtes efficiunt᷑: dum fide pleni:
dum dei timoꝛe ſolliciti:dum ↄtinẽtie diſcipu⸗
li:dum filij ſpei duce ſapientia reꝑiunt᷑. DOein⸗

de coheredes Rp̃i: dum illum vſq; ad moꝛteʒ
patiẽtie vᷣtutibus imitant᷑. Inde iuſti dũ omia
patiẽter oꝑant᷑. Sʒ iam de iuſticia diſſeramus
Eſt em iuſticia ſingulaꝝ reꝝ ⁊ pſonaꝝ equiſſi⸗

ma diſtributio: quã quis obtinens: T cui quis
adherẽs: vitam ſuam diſpoſite ⁊ ſine turbatõe

ↄſeruat:cu ſtodit in oĩbus equitatem. Scit qͥd

deo debeat. q̃d ſanctis ⁊ coeq̃libus reddat:qͥd
nõ deneget ptãtibus huiꝰ ſeculi.qd ſibi retine⸗

Epiſtola

Fo. xvVII

at. qᷣd pximo competat. qd alienis ocedat aut

coõgruat. Juſtum em eſt deuʒ colere:a diligere

ex toto coꝛde:⁊ ex tota aia:⁊ ex tota vtute.ſan
ctos ⁊ coeq̃les honoꝛare.tributa pẽdere ptãti⸗

bus. ſuꝑbum nõ eſſe:ſᷣ magis mitẽ ⁊ humilem
ꝓximos tanqᷓ; ſe diligere:alienos ⁊ inimicosu
ꝑſequi odio:bſᷣ amare.ſubiectum eſſe poꝛibus:
vel etatemaioꝛibus:quia ⁊ dñs noſter cũ eſſer
omniũ dñs:a Joãne Baptiſta qui maioꝛinna

tis mulieꝝ: quia poꝛ ab illo in natiuitate hoim

erat:baptiʒat᷑.⁊ ſic impleri omnẽ iuſticiãs pte-⸗

ſtat᷑. Ex hac miſericoꝛdia naſcit᷑.obſequiũ dei
ſicum gñat᷑. In his omnibus quiſquis inueni⸗
tur:nõ immerito in Rpᷣo ðꝛ ꝑmanere.quoniaʒ
hec omia E*&ps ẽ. Paulus gloꝛioſus nos infoꝛ⸗
mat ⁊ inſtruit de Epᷣo dicens. Qui eſt nobis a
deo iuſticia ⁊ iuſtificatio ⁊ ſanctificatio ⁊ redẽ⸗
ptio. Itẽ alio loco. Qui ẽ miſericoꝛdia ⁊ pax vv
dileciio:quã greci aoτιπ vocant. ad quam
nũc trãſitus facimus: quia in oibus maioꝛ eſt.

Inter cetera ſic fatet᷑ btũs Paulus. Manent

aũt tria hec:fides:ſpes:⁊ dilectio:ſᷣ maioꝛ his

dilectio ẽ. ergo eſt dilectio vinculũ animoꝝ ca⸗
ſta ⁊ ſincera ⁊ ſine emulatõe. Charitas ↄſuma⸗
tio omnium mandatoꝝ: bꝛeuis regula omniuʒ

pᷣceptoꝝ:quam quis cum habuerit:omnia ha⸗
bet. ſine hac in alia omnia remanet imꝑfectus.
Et vt cognoſcat veſtra pꝛudentia qᷓ;tum chari
tas valeat:legimus reſponſum vñi in euange⸗
lio dicẽtis. Cum em interrogaret᷑ ſic ait. Dili⸗
ges dñm deum tuum ex toto coꝛde tuo:⁊ exto
ta anima tua: ⁊ ex tota vᷣtute tua.⁊ diliges ꝓxi
mum tuum tanqᷓ; te. In his duobus pᷣcepi to⸗

ta lex pendet ⁊ ꝓphete. Vides in hac ſola vni⸗

uerſa legis cauta pẽdere.vere quiſquis hãchʒ
iam deus ⁊ dei filius dici põt. Ex hac ſola deo
poterit ſimilis eſſe. Cõſidera deum qui diligit:
nũquid ſperat:nũquid timet: nunqͥᷣd fidit: HI 5
hß tĩ diligit. DHeus inquit Maulus cum dilexil
ſet mũdum:miſit vnicum filium ſuum in ſititu⸗
dine carnis peccativt ð peccato ↄdẽnaret pec
catũ in carne. Inde ⁊ Paulus pᷣponit illam oi
bus rebus bonis dicẽs.Et ſi locutus fuero lin

guis hominum ⁊ angeloꝝ: charitatẽ autẽ non

habeam:nihil ſum: ac ſi eramentum tinniens:

aut cymbalum ↄcrepãs.Et ſi habuero ꝓpheti

am ⁊ cognouero omnia myſteria ⁊ omnem ſciẽ
tiam: ⁊ ſi habuero fidem ita vt montes tranſſe⸗
ram:⁊ diſtribuero omnia mea in cibos paupe⸗

rum: ⁊ ſi tradidero coꝛpus meum vt ardeam:
charitatem autem nõ habeam nihil ſum. Cha-⸗
ritas magnanima eſt: charitas benigna ẽ: cha⸗
ritas nõ emulatur:nõ cogitat malum:non gau

det ſuꝑ iniuſticiam: gaudet autem in veritate.

oia ſuſtinet:oia credit:oĩa ſperat:charitas nũ⸗

qᷓ; excidit. Ergo qͥ hãc veluti ſpẽʒ volueriei⸗
3

Tars

nuere:tote ille ſep̃ture ſunt reſerãde.oĩs apien
da lex: ꝓphe inſinuãdi:oẽs vᷣtutes Rpᷣi:actus

inãdata inſinuãda.Aplłloꝝ q; doctrina aꝑiẽda

penitus ⁊ docẽda ẽ. Et qᷓ;uis oẽs qs ſupꝛa tra

ctamus ſpẽs: ad plenũ tractatũ hoibus incõpᷣ
hẽſibiles ſint:multo tñ magis ca in q̃ oms ↄſu⸗
mant᷑ ⁊ pẽdẽt:maxie cũ Joãnes euageliſta int
dixerit nobᷣ in epła ſua diſputare de ea.cũ illaʒ
⁊ dei filiũ eſſe dicit:⁊ deũ patrẽ ſic docẽs:deus

Dilectioẽ. Si põt qͥs de toto deo diſſerere:põt

⁊ de dilectõe qᷓ deus ẽ. Ergo ſi ſacrilegium ẽ ð

deo tm q;tum nõ licet diſputare: tacere religio

ſum ⁊ alienum nõ erit. Oe dilectõe etem̃ ſentiẽ
da tãta ſunt:qᷓta ⁊ de ipᷣo deo:quoniam ðs di
lectio ẽ. Anuſquiſq; igitur ſe cognoſcat: quia

ſiquis in ſe hʒ dilectionẽ: habitaculuʒ ẽ dei:qꝛ
deus qui dilectio eſt manet in illo.docet iam fi⸗

nem ſpecierum in dilectõis plenitudinẽ omniũ
reꝝ bonarũ ↄſumare:maxime cum omnia ſint
tractata. Aut ſiqͥd pᷣtermiſſum ẽ:in mũdi pleni

tudine videat᷑ eſſe ↄcluſum. Veniam añ onma
a tua poſtulo ſinceriſſima ſctitate:oꝛans vt tus
ſanctitas qꝗᷓ ꝑitioꝛ in via dei ⁊ ſanctioꝛ compꝛo⸗
bata ẽ:in oibus in quibus mediocritas mea v

pᷣtermiſit:vel inuẽta plenius explanare nõ po⸗
tuit:coꝛrecta refoꝛmare ⁊ ſuplere dignet᷑. Aut
ſi ꝓbaueris:vt ẽ a nobis opuſculũ ceptũ te pe⸗

tẽte ⁊ deo adiuuãte ꝑfectũ:nõ hr̃e quod deſit:

in oꝛõnibus tam tuis ſanctis: qᷓ; omniũ fratrũ

memoꝛiam mei habeas. At ſciant emuli fidei

mee pᷣſtitam eſſe rationẽ:⁊ ↄuenire cũ eccła re⸗

cognoſcãt:⁊ magis magiſteriũ ſumãt: vt nõ ſo
ll gratulent᷑ nos credidiſſe: veꝝ etiã aliq;tilũ
inimicis ⁊ credẽtibus pfuiſe

Tractatus bii Hieronymi de eſſentia trini⸗
tatis ⁊ membꝛis dñi:cuius effectũ ſubiectũ in⸗

dDicat argumentů.

fert. Cücta que in ſcriptuus: vel de motibus a

Eum trinũ in ꝑpſonis: inuiſibilẽ: incoꝛ⸗

d poꝛeüu: incõphenſibilẽ: immẽſum: imu

tabilẽ:ſimplicẽ: ⁊ immoꝛtalẽ docẽs in⸗

nime: vel de humanis membꝛis tradũt: in deo

nõ carnaliter: ᷣ ſp:ritualiter ⁊ figuraliter intel
ligẽda:ſingularit᷑ in membꝛis ⁊ motibus dei in
ſcripturis tradita:myſticum ⁊ ſpũalem ſenſum
cxponẽs.

Mnipotens de

o pfßf ꝛ⁊ filius ⁊ ſpirituſſanctus: vnꝰ atʒ
trinus:vnus videlicet in natura:tri

nus in ꝑpſonis:ſolus inuiſibilis:ſolus immẽſus

atq; incompᷣ̃henſibilis:ſolus incircũſcpᷣtus:ſo
lus incoꝛpoꝛeus ⁊ immoꝛtalis:vbiq; pñs:pᷣ la⸗

tẽs: vbiq; totus ̊ immenſus. Inuiſibilis ẽ:qͥa
in eſſentia ſua videri nõ poteſt apoſtolo teſtan

te:qui ait.Quẽ vidit nullus hominũ:ſ nec vi⸗

“
„ 64

derl boͤt. Et in euſ gelio. Deu nemo vldit vnã

Incoꝛpoꝛeus ẽ:quia nullis membꝛoꝝ lineamẽ

tis ↄpoſitus eſt ſiue compactus exiſtit:ſicut ve

ritas in euãgelio dicit. Spũs eſt deus:⁊ qͥ ado

rat euʒ:in ſpũ ⁊ vᷣitate opoꝛtet adoꝛare. IJmmẽ

ſus eſt:qꝛ q;titas eius vel qualitas a nullo me⸗
tiri põt. Cui Salomõ in ſua oꝛõne ſuſplicãs ait

Si celi ⁊ celi celoꝝ te nõ capiũt:qᷓ;to magis do
mus iſta quã edificaui: Incircũſcriptus eſt:qꝛ

circũſcribi nõ põt. Illocalis eſt:qꝛ de loco ad

locum nequaqᷓ; trãſit.nec quolibet detinet᷑.ip⸗

ſo de ſe ꝑ Eſaiam teſtimoniũ ꝑhibẽte.Celũ ſe⸗
des mea eſt: terra ſcabellum pedum meoꝑꝝ. Et
ꝑ Hieremiã. Celũ ⁊ terraʒ ego impleo. Cuius

imẽſitatẽ ꝓph̊a in pſalmis ↄſitens ait. Si aſcẽ

dero in celum:tu illic es.⁊c. De cuius immenſi
tate adhuc in libꝛo Job ſcbtum eſt:excelſioꝛ ce
lo eſt. Et vñ agnoſcis?:Lõgioꝛ eſt terra. Inmẽ
ſitas eius latioꝛ ẽ mari.Qui celũ⁊ terrã implet
ꝓculdubio nullus locus ẽ eius pñtia abñs.ſu⸗
P oiĩa qͥppe eſt regẽdo atq; imꝑando.ſubtus eſt

omnia ſuſtinẽdo atq; poꝛtãdo: nõ põdere labo

ris:ſ infatigabili virtute. Immutabilis ẽ quia
ab eo quod eſt: omnino mutari nõ poteſt:ipſo

dicente ꝑp Malachiam ꝓphetam. Ego domi⸗

nus ⁊ nò mutoꝛ. Ideo ðs imutabilis ðꝛ:qꝛ mi

ſericoꝛdia eius:ira:furoꝛ:pnia:obliuio: recoꝛ⸗

datio: ⁊ alia his ſiłia ei nõ accidũt.ſimplex em̃

natura ẽ: ⁊ imutabilis.⁊ imꝑturbata:neq; ali⸗
ud ẽ ipᷣe:⁊ aliud qð hʒ:ſᷣ iᷣmẽ:qð hʒ.⁊ quod ẽ
imoꝛtalis ẽ:qꝛ moꝛi nõ põt apłlo dicẽte.Qui ſo

lus imoꝛtalitatẽ hʒ. ⁊ lucẽ hʒ inacceſſibilẽ.quẽ
vidit nullus hõ. ſᷣ nec videri põt. AUbicũq; ãt

ſacra ſcpᷣtura ſparſim ꝑ diuios libꝛos in ðo mo
tus aie:ſeu hũana mẽbꝛa deſcribit.i.caput:ca⸗
pillos:oculos:palpebꝛas:aures:nares:os:la⸗
bia:coꝛ:linguã:imaginẽ:vteꝝ:manũ dexterã:
ſiniſtrã:digitos ſiue digitũ:alas:ſcapulas:po⸗

uionẽ:pniaʒ:recoꝛdatõeʒ:⁊ his ſiłia.nõ carna⸗

ſterioꝛa: pedes. Itẽ motus aie irã:furoꝛẽ:obli⸗

liter iux hyſtoꝛiã a recte intelligẽtibus ſumẽda

ſunt:ſicut a iudeis ⁊ pleriſq; hereticis carnalit

ſapiẽtibus:qͥ deũ coꝛꝑeũ atq; localẽ opinant᷑:

ſᷣ ſpũalit᷑ omia de eo intelligẽda ⁊ ↄtuẽda ſunt

Siqͥs em̃ deo hũana mẽbꝛa ſeu motus aie mo⸗

re hũano ineſſe credit: ꝓculdubio in coꝛde ſuo

idola fabꝛicat. Cũ vt dictũ ẽ:figuralit᷑ in ðo ca
put legimus ipᷣaʒ eſſentià diuinitatis eius que
oĩa pᷣcedit:⁊ cui oĩa ſunt ſubiecta: intelligẽ de⸗
beamus.capillos vo capitis eiꝰ ſctõs angelos
ſeu vniũſos electos accipi opoꝛtet. De qͥ qdeʒ
ſacto in libꝛo DHanielis ſcptũ ẽ.Aſpiciebaʒ do⸗

nec thꝛoni poſiti ſunt: ⁊ ãtiquus dieꝝ ſedit:ve⸗

ſtimẽtũ eius q̃ſi nix cãdidũ:⁊ capilli capitis eiꝰ

q̃ſi lana mũda. HHoc em̃ ſignificat ꝑ veſtimẽta

cãdida dei:qð ⁊ ꝑ capillos capitis ſui:eiꝰ ſcõs

nq̃
eme
nye⸗
zado
Inne
lo me⸗
isat
Gisdo
eſtge
ocod
lef ⸗
ſe⸗
9r. Et

mmen
eſiorce
Inne
npte
ſs. ſn⸗
useſt
relabo
ei
r iplo
odomd⸗
ngeni⸗
oꝛmn⸗
pleren

egzel⸗

u
niſo
li.gu?

domo
purtcn
ool⸗
ereeri:
lstpo⸗
Neob⸗
bͤarm⸗
zſumele
zannone
oplnnft:
nilatnt
1gdieno⸗
cordeſi⸗
kindoll
eiusge
elligede

cücgit?

Tractatus I

vigelicet angelos T multitudinẽ ſanctoꝝ deal⸗
batoꝝ. Ael certe ido capilli eius lane mũde cõ

parant᷑:vt ꝑ h̊ antiquus dieꝝ credat᷑ eẽ̃.Ocu⸗

los dðs ðꝛ hre:ꝓ eo ꝙ oia videt ⁊ nihil eũ later.

In cuius ↄſpectu ait apłs. ulla creatura iui⸗
ibilis ẽ.oĩa em̃ nuda ⁊ aꝑta ſunt oculis eiꝰ.A⸗

liter em oculi reſpectu gre eius intelligunf᷑: vt
SZillud in pſalmo. Mꝛeceptũ dñi lucidũ illumi⸗
nãs oculos.palpebꝛe dñi occulta ⁊ incomphẽ⸗

ſibilia iudicij ſui ſpiritalis i diuinis libꝛis eius
innuit᷑:de qbus occultis ⁊ incõpᷣhenſibilibꝰ ſa
cramẽtis atq; iudicijs in pſalmo legit᷑. Palpe⸗

bꝛe eius interrogãt filios hominũ.i.ꝓbãt. Au
res ðꝛ hr̃e dñs ꝓpterea:quia omnia audit.Nei
hil eum ſub ſilentio latet. De quoin libꝛo Sa⸗
pientie ðꝛ. Auris celi audit oĩa: ⁊ tumultꝰ mur

murationum nõ abſcondit᷑. Nares dei inſpira

tio eius in coꝛde fidelium vt eſt illud in libꝛo re
gum. Aſcẽdit fumus de naribus eius.i.lachꝛy

moſa ↄpũctio penitẽtiũ inſpiratõe eius.Faci⸗

es dei cognitio veritatis:ſeu cognitio diuinita

tis eius ad hoies. De qua cognitõe in pſalmo
ſcriptũ eſt.Oñde nobis dñe faciẽ tuã.h̊ eſt do⸗

na nobis cognitõeʒ tuã.q̃ cognitio ꝑ filium oĩ⸗
bus hoibus innotuit: ipᷣo dicẽte in euangelio.
Nemo nouit patrẽ niſi filius:⁊ cui voluerit fili
us reuelare. Aliter vero facies dei ſignificat in

uiſibilẽ eſſentiã diuinitatis filij dei: de qua ipſe
dñs ad oyſen ꝑ ipᷣm angelũ rñũdit. Poſte⸗
rioꝛa mea videbis:faciẽ aũt meã videre nõ po⸗

teris. Os vo dei filius dei patris. i. EXps dus.
BSe quo Eſaias ꝓpheta ex iudeoꝝ ꝑſona affa⸗

tus ait.Quia os eius ad iracũdiã ꝓpuocamus.
aliter vo os dñi ſermo eius ſiue viſio accipitur

Be quo ſermone dei pᷣdictus ꝓpheta ait. Os

dñi locutũ eſt. hoc eſt vbum filij dei patris per
quẽ oĩa facta ſunt. De quo in pſalmo vꝛ. Ver⸗
bo dñi celi firmati ſunt.Et alibi. Miſit verbũ
ſuũ:⁊ ſaturauit eos.Et i euãgelio. In pᷣncipio

erat vbũ. Lingua dñimyſtice ſignificat ſpiritũ
ſanctũ: ꝑ quem deus pater ſecretũ ſuũ manife⸗

ſtauit hoibus. VUñ in pſalmo. Lingua mea ca⸗

lamus ſcrihe velociter ſcribẽtis. Labia deimy
ſtice vtriuſq; teſtamenti ↄſonãtia intelligunt᷑:

de abus duobus teſtamentis in Pꝛoubijs ðꝛ.
Et diuinatio in labijs eius: in iudicio nõ erra⸗

uit os eius. Bꝛachium vel bꝛachia dei patris

filius eius ⁊ ſpũſſcũs intelligit᷑.ſicut eſt illud in

Elſaia.Et bꝛachia mea pplos iudicabunt.Hꝛa⸗

chiũ dei pr̃is ſingularit᷑ filius eius accipit᷑:De
q̃ ieremias ad ipᷣm ait. Et nũc dñe ðs:qͥ edu
xiſti łm tuũ de tra egypti in manu foꝛti ⁊ bꝛa
chio extẽto. Ideo aũt filiꝰdei bꝛachiũ ðꝛ:qꝛ cre

atura electa ab ipo ↄtinet᷑. SBextera dei pris v
nigenitus filius accipit. De qͥ in pſalmo ex pſo

na hois aſſumpti ðꝛ. Dextera dni fecit vtutẽ:

Fo§. XIX

Epiſtola

dextera dñi exaltauit me. Alit vo dextera dñi
glaʒz pris ⁊ et᷑nã btitudineʒ ſigniſicat. De quo
in pſalmo ex ꝑſona pr̃is ðꝛ ad filiũ.Sedea de⸗
xtris meis.ðꝛ ãt dextera dei omis electa creatu

ra in celo ⁊ in terra:ſicut ꝑ ſiniſtrã eiꝰintelligit
repꝛoba creatura.i.demones ⁊ oẽs impij: ad—
anus
facta

leuaʒ poſiti erna ſupplicia ſi ucginsbit⸗
dei pr̃is filiꝰ eiꝰ accipit᷑ eo ꝙ ꝑ ipᷣm omia

ſunt. Alit᷑ vo manus dei ptãs intelligi᷑. Deq̊

ptãte in libꝛo Hieremie ðꝛ Sicut lutũ in manu
ſiguli:ita vos in manu mea domus Iſrk. Itez

nõnũqᷓ; manus dñi flagellũ accipit᷑.de cuius ꝑ

cuſſione in Sophonia ꝓphᷣa ſcptũ ẽ. Extẽdaʒ

manũ meã ſuꝑ Judã:⁊ ſuꝑ hitãtes iſrł: ⁊ diſp
daz de loco h reliqas Paal. ꝓpã dñi pcuſſione

btüs Job de ſeipᷣo ait. Manꝰ dñi tetigit me.

BSigit dñi ſingularit᷑ ſpũſſcũs accipit᷑.a qᷣ ſpuü
ſcõ lex in duabus tabulis lapideis ſcpta narra
tur in mõte Synai. Ip̈e em ſcpſit: qͥ ſcribenda
dictauit.i.ſpũſſcũs.De qͥ ſpũſcõ dñs in euage
lio. Ego ĩ digito meo eijcio demonia.qð alius
euãgeliſta apte declarãs ait. Si ego in ſpũ dei

eijcio demonia. Sicut em digitꝰ cuʒ manu vel

bꝛachio :manus vo vel bꝛachiũ cũ coꝛꝑeſunt

in natura vnũ:ita pr ⁊ filiꝰ ſpũſſcũs.tres dẽ
ſunt in ꝑſonis: vna vo ſubſtantia diuinitatis.

Bigiti dei pluralit᷑ ſcti intelligunt᷑ pphe.ꝑ qͥs

ſcũs ſpũs legis ac ꝓphaꝝ libꝛos ſua inſpiratio
ne delcribit. De qͥbus in pſalmo ðꝛ. Nidebo cæ
los tuos opa digitoꝝ tuoꝝ. er celoſ ei libꝛos
legis ⁊ ꝓphaꝝ:ꝑ digitos vo ſctõs vt dictũ eſt
ꝓphᷣᷣas:myſtice inſinuauit. Imago dei pris in
uiſibilis:alit᷑ nãq; ẽ imago dei pr̃is in filio ſuo:
quẽ nõ aliũde: ſᷣ ex ſemetipo:h̊ ẽ ex ſubſtantia
ſua: ⁊ꝑ oia ſibi ſiłeʒ ⁊ elẽ genuit.Alit᷑ vero in

aia hoĩs:quã nõ ex ſe.i.de ſubſtãtia ſua: ſicut

pleriq; heretici opinati ſunt genuit: ex nihio
creauit. Sicut aliter eſt imago cuiuſq; regis in
filio eius:quẽ ex ſemetipᷣo ſibi ſiłeʒ genuit.i.hõ

hominẽ. Aliter vero in annulo ſiue in cera ima

go eſt imp̃ſſa:q̃ nõ eſt: qð ipe filius qͥ naturalit᷑
hoc eſt quod ⁊ pater. Coꝛ dei patris ẽ arcanuʒ
eius ſapie myſtice:ex quo vbum.i.filium ſuuʒ
impaſſibilit᷑ ſine initio genuit:ipᷣo dicẽte.Eru⸗
ctauit coꝛ meum verbum bonum. Alas ðs di⸗
ci᷑ habere:ꝓ eo ꝙ moꝛe auis electos ſuos tãq;
pullos ſub ſe colligit: fouet: ⁊ ab inſidijs dya⸗
boli ⁊ maloꝝ hominũ ꝓtegit. Uñ ꝓphᷣa. Sub
vmbꝛa alaꝝ tuaꝝ ptege me. Scapulas habere

d:: qꝛ inſirma membꝛa eccleſie q̃ſi in ſcapułpoꝛ
tat. Sicut in pſalmo ðꝛ. Scapulis ſuis obum⸗

bꝛabit tibi. AUenter dei ſecreta oꝛigo ſubſtantie
eius accipit᷑. AUñ in pſalmo. Ex vtero añ luci⸗
feꝝ genui te. Alit᷑ vterus dei:incompᷣhẽſibilia

iudicia eius:q rimari nequeunt:inſinuant᷑ my⸗
ſtice. de q̊ͥ occulto iudicio eius in libꝛo Job ſch

d 4

tũ ẽ.de cuius vo egreſſa glacies:⁊ gelu ð ce⸗

C lo qͥs genuit. Noſterioꝛa filij dei incarnatio eiꝰ

accipit᷑:de q poſterioꝛitate filiꝰ in mõte Synai
ad Moyſen ꝑ angelũ loquẽs ait. Poſterioꝛa
mea videb.faciẽ ãt meã vidẽ nõ potes.Pedes

dei ſtabilimẽtü ⁊ vᷣtus eiꝰẽ:eo ꝙ vbiq; pñs ẽ ⁊

vniüſa ei ſbiecta ſunt. Illo ipᷣo vicẽte ꝑ Eſaiã
ꝓphaʒz. Celũ mihi ſedes ẽ: terra ãt ſcabellũ pe⸗
du meox. Alit᷑ pedes filij dei incarnatio intelli
git᷑:q̃ diuinitati ſbᷣiecta ẽ tãqᷓ; capiti pedes. Si⸗

cut em ꝑ caput diuinitas:ita ꝑ pedes eiꝰhũani

tas eius expᷣmit᷑.De q̃ in Exodo ſcötũ ẽ. Aide

rũt Jeſum dñm:h̊ ẽ ρ oyſes Aarõ ⁊ Nadab
7 Eliud.⁊.lxx. de ſenioꝛibus ppłi ſub pedibus

eius q̃ſi lapis ſapphyrius:⁊ q̃ſi celũ cui ſerenuʒ
ſit. Sicut aũt ꝑ lapidẽ ſapphyriũ celeſtes vłſan
ctos ãgelos:ita ꝑ celũ ſerenũ ſanctã eccleſiã ele
ctoꝝ ex hoĩbus aſſumptã figuraliter demõſtra
re voluit:ſuꝑ ãs duas creaturas hõ aſſumptꝰ

fulius dei in ꝑpetuũ regnat. De quo in pſalmo

ðꝛ. Oia ſubieciſti ſub pedibus eius.Aliter aũt

dei pedes.i. Jeſu ERp̃ᷣi:ſignificati ſunt ſancti pᷣ⸗

dicatoꝛes.de qbus in DHeuteronomio ſcötũ eſt

Qui appꝛopinqᷓuit pedibus eius:accipiet ð do

ctrina eius. Veſtimentũ filij dei aliqũ caro eiꝰ:
q̃a diuinitate eſt aſſumpta: in diuinis libꝛis ſi⸗
guraliter accipit᷑:ð qͥ indumẽto carnis Eſaias
ait. Quis eſt iſte qͥ venit de Edõ:tinctis veſti⸗
bus de Boſra⸗ Rurſus veſtimẽta eiuſdẽ dñi
ſcã accipit᷑ eccła:q̃ ꝑ fidẽ ⁊ dilectõeʒ ei ↄiũcta ẽ
de ꝗᷓ ðꝛ in pſalmo.Oñs regnauit:decoꝛẽ indu⸗

it. Et in pſalmo alio ad ipᷣm dñm ↄfeſſionem ⁊

decoꝛẽ induiſti: amictus lumie ſicut veſtimẽto

Palliũ iã dicta eius eccła intelligit᷑. de quo dᷣi
bꝛo Geneſis ſcpᷣtũ ẽ. Lauit in vino ſtolã ſuã:
ẽ in paſſione ⁊ ſanguine carnẽ ſů. Calciamẽta
dñi nr̃i Jeſu xpᷣi myſtice ſignifict incarnatõeʒ
eius:quã ex moꝛtalitate hũani gñis aſſumẽ di⸗

gnatus eſt. De qua incarnatõe ſua ipe ꝑ ꝓphe
t in pſalmo ait. In Idumeã extẽdã calciamẽ

tũ meũ.i.in plebe gẽtiliũ manifeſtabo incarna⸗

tionẽ meã. Greſſus dei aduẽtus filiꝰdei in mũ⸗
dũ: a regreſſus ad patrẽ.de qbus pſalmus ait.
Niliſunt greſſus tui ðs:greſſus dei mei.Dev
tero vo naſcẽdo poſitus ẽ in pᷣſepio.qꝛ poſtqᷓ;

oĩia impleuit ꝓ qbus a pr̃emiſſus venerat: ap⸗⸗

pẽſus ẽ in ligno crucis. De cruce aũt depoſitꝰ
m coꝛpus:lepultusẽ:⁊ ᷣm aĩaʒ ad infernum

deſcẽdit. Tertia aũt die ꝑ potẽtiã ſue diuinita
tis carnẽ ſuã de ſepulchꝛo ſuſcitauit.Et pꝰ diẽ

reſurrectõis qdrageſimo die vidẽtibus apłis:
aſcẽdit in celũ:⁊ ſedet ad dexterã pr̃is.i.ad glo
riã eiꝰ. Hi ſunt ei greſſus ſilij dei:iſte deſcẽſus
⁊ aſcẽſus eius:qͥ frequẽter in ſacris ſcpᷣturis le⸗
git᷑.Aſcẽdere ðꝛ ðs:cũ filius carnẽ ex nobis aſ

ſumpta in celũ velut captius duxit captiuitatẽ

.
.—— 5 .
„

qꝛ naturã hũani gñis qᷓ a dyabolo in mũdo coꝓ
tiua retinebat᷑ aſſumẽs locũ in celũ vbi nund;
añ fuerat:tãqᷓ; captiuã depoꝛtauit.Abſcõdere
faciẽ ſuã ðs legit᷑ cũ hoibus qͥbuſdã eoꝝ exigẽ

tibus culpis:cognitõeʒ ſuã abſcõdit:ſiẽ in ꝓło
iudeoꝝ nũc impletũ videmꝰ:qꝛ negãtes filium
dei ſciaz iudei ita ꝑdiderũt: vt ſilłes fierẽt gẽti⸗
bus:q̃ deũ nõ nouerũt.Oñdere faciẽ ſuã ðꝛ ðs
cũ reſpectũ gratie ſue qbus vult.ſ.electis ſuis:

in coꝛda eoꝝ occulta inſpiratõne inſinuat:⁊ ad

diligendũ ſe:amoꝛẽ ſuũ infundit.Sedere dici⸗

tur deus nõ coꝛꝑalit᷑ hũano moꝛe: ſ potẽtialit
ſuꝑoẽʒ creatura regnãdo eam poſſidere. Uñ ẽ

illud in pſalmo. Regnabit dñs ſuꝑ oẽs gẽtes:

deus ſedet ſuꝑ ſedẽ ſuã. Sedere aũt deus dici⸗

tur ſuꝑ Cherubin qð interpᷣtat᷑ plenitudo ſcie

ꝑ qð ſigniſicant᷑ ſancti angeli:ſiue mẽtes ſpiri⸗

tualiũ viroꝝ:in qͥbus deus inuiſibiliter pᷣſidet

⁊ regnat. In illis em ſedẽt:qͥ ſcia eiꝰ ⁊ dilectiõe

pleni ſunt. In ꝓuerbijs qpe Salomonis.Aia

iuſti:ſedes eſt lapie.Sapia vo dei pris p̃s ẽ
in aiabus ſanctoꝝ dei ſedere ðꝛ. Deſcendere
deus in mũdũ ðꝛ.qñ aliqð nouũ qð añ nõ fece⸗
rat in creatura hũana oꝑat᷑:ſicut filius dei pa⸗

tris deſcendiſſe narrat᷑:qñn verã carnẽ ex a
ria vgine ꝓpter redemptõeʒ noſtrã ſuſcepit.⁊
deus homo ſieri dignatus eſt nõ amittendo qð
erat:ſᷣ aſſumẽdo qð nõ erat.De cuius aſſump⸗

tione.i.incarnatõe:vt in pſalmo ſcbᷣtũ ẽ. Incli

nauit celos ⁊ deſcẽdit ⁊ caligo ſub pedibꝰ eius

Celos incliauit:qͥ aduẽtũ ſuũ ꝓnũciãs:agelos
ſiue ꝓphas miſit: q̃ͥ aduẽtũ eius hoibus nũcia

rẽt. Caligo ſub pedibꝰeiꝰ qꝛ impij hoĩes ob ſuã

malitiã incarnatiõeʒ eius agnoſcere nõ potue⸗

rũt:nec adhuc pñt. Stare ðs ðꝛ:cum nos infir

mos.i.ſuã creaturam:ad penitentiã ⁊ ↄuerſio⸗
nem patiẽter ſuſtinet: vt ẽ illud in Abachuc ꝓ
pheta. Stetit ⁊ mẽſus eſt terrã.⁊ diſſoluit gen
tes.i.ſtetit ad ſupueniẽdũ:⁊ diſſoluit credẽtes

in ſe a vinculis pctõꝝ.Trãſire ðꝛ ðs cũ de coꝛ⸗

dibus aͤrundam hominũ in qͥbus antea ꝑ fidẽ
ↄdebat᷑:poſtea ſubrepẽte ꝑfidia: vel qͥlibet de
licto:ab eis recedit ⁊ ad alios trãſit.quẽadmo
dũ de iudeis ad gẽtes.de hereticis ad catholi⸗

cos:ſeu ð q;buſlibet irreligioſis ⁊ negligetibꝰ p
vitio ſuo recedẽ ðꝛ: ⁊ ad alios trãſire.qð nõ ĩo
caliter aut viſibiliter: ſᷣ inuiſibilit᷑ occultoq; iu⸗

dicio facẽ ↄſueuit.Ambulare ðꝛ ðs:nõ de loco

ad locũ trãſfeũdo:qꝛ impiũ ẽ ita credẽ:ſᷣ ãbula⸗
tio eiꝰ ẽ in coꝛdibꝰ ſcõꝝ delectatio:ſiẽ ſcpᷣtũ eſt.
Et inhitabo in eis: ⁊ ãbulabo: ⁊ ero illoꝝ ðs.
ANel certe dei ãbulare ẽ in ſcis pᷣdicatoꝛibꝰ ſuis
de loco ad locũ trãſire. Loqͥ deiẽ inuiſibilit᷑ ſi⸗
ne voce vel qͥlibet ſtrepitu in mẽtibus ſcõꝝ vo
lũtatẽ ſuã atq; rectũ intellectũ inſpirare:ſeu fu

turga ſicut in ſcis ꝓphetl reuelare. q locutio dei

tid

p
fubo⸗
Po
S⸗
chari
aliis
aüttt
olcll
geco
ſipy
les:h
uub
debe
liter
ſcnt
aper
deli⸗
Peol
loau
tapr
pfee⸗
Cuit
inn
dae
ſen
tior
ilt
labe
no.
cltin
neoe
gluri
Mitan
lelare
ie⸗
loe
itü.
lurba
tured
kand
heren
ll.
detra
ſouit
lenot
ſach⸗

leleg

(tn
puln
ſuth⸗
Plo⸗
glaz.
lode
ſus
hop

a
n
ge
⸗
Alum
drds
fuis:
nad
edic⸗
dialie
Neres:
8 dici⸗
dolche
Plde
ectioe
.Zia
Kkßs
ndere
öfece⸗
deipe⸗
nch
cehit
do
zunp⸗
i
s
igeios
lüͤcia
obſui
hotde⸗
goinkr
nſo⸗
chuc
itgen
cdates
decor⸗
abfee
bade⸗
liadno
un⸗
Get'p
lochin⸗
debo⸗
Fibul⸗
lind.
ſpueh⸗
ſz
eſautu
glode

—

—

Tractatus I

yt qᷣdã volũt tribꝰmodis accipit᷑. Pꝛimo nãq;

mõ ꝑ ſubiectã creaturam:ſicut ad Moyſen in
rubo ⁊ igne apparuit:vel ſicut ad Abꝛahã atq;
Jacob ⁊ ceteros ſcõs: qͥbus in ãgelis aparuit
Scðdo vo mõ in ſomnis:ſiẽ ad Jacob ⁊ ad Za

charia ꝓphetã ⁊ ad Joſeph ſpoſum arieæ
alijs ſcis: qbus ſecreta reuelare voluit. Tertio

aũt mõ neq; ꝑ creaturã viſibilẽ neq; ꝑ hoieʒz: H
occulta cũ inſpiratõe inuiſibilit᷑ coꝛda eoꝝ tan⸗
ẽdo efficit:ſicut in libꝛis ꝓphaꝝ ſcbᷣtũ ẽ:cũ ip
ſi ꝓphete ſubito afflati ſpũ ſcõ exclamot dicen
tes:hec diẽ dñs:dei ẽ bõa acta ꝓbare:ſiẽ ⁊ illð

in Geneſi. Aidit ðs cũcta q̃ fecerat:⁊ erãt val⸗
de bõa.i.intelligẽtibus eſſe bõa mõſtrauit.A⸗

liter videre dei ẽ mala hoim ſciẽter repꝛobare.
ſicut eſt illud in Eſaia ꝓpha. Et vidit deus: ⁊
apparuit malũ in oculis eius. Itẽ aliter videre

dei ẽ nos vidẽtes facere. vt ẽ illud in pſalmo.
Pꝛoba me dñe:a ſcito coꝛ meuʒ. ¶MModus iſte

locutõis in libꝛo Job ſilr reꝑit᷑: vbi de ſapien⸗
tia pr̃is poſtqᷓ; plurima inſignia locutꝰẽ de deo

pr̃e adiũxit:tũc vidit illã:⁊ enarrauit:⁊ iueſti⸗

gauit:⁊ imꝑauit.i.vidẽtes fecit atq; pᷣdicãtes:

⁊ inueſtigãtes atqꝙ alijs nũciates.Cognoſcere
dei ẽ cognoſcẽtes facere:vt qͥ pᷣus deſe ãles eſ⸗
ſent incogniti erãt:ꝑ eius interrogatõʒ ⁊ ꝓba⸗

tionẽ qles eſſent ſibimetipᷣis cogniti fierẽt. tale
iltud in lege oyſi de polo iſraelitico. Tẽp⸗
tabo inqᷣt eos:vtꝝ cuſtodiãt mãdatum meũ an

nõ. Melcire dei ðꝛ qͥſdã repꝛobos repꝛobare:ſi
cut in euangelio dic. Neſcio vñ ſitis.recedite a

me oẽs qͥ oꝑami iniqᷣtatẽ.Celare dei ðꝛ:cũ cre⸗

aturã ſus quã nõ vult ꝑire:ſepe caſtigat:compᷣ
mit atq; flagellat.⁊ flagellado adducit ad ſe.v
celare dei ðꝛ:cũ nullũ pctm impunitũ vult reli⸗

ꝗre. Juſtus ẽ em:⁊ ideo ois iniuſticia execrabi
lis ẽ ſlli.qꝛ vt dictũ ẽ:nihil impuꝝ patit᷑ impu⸗
nitũ. Iraſci ðꝛ nõ anime motu:vel q̃uis alia ꝑ⸗
turbatõe:q̃ omnino illi accidere nõ põt: ̊ crea⸗

ture delinquẽti.i.hoibus impijs ⁊ pctõꝛibꝰ iu⸗

ſtam ðꝛ inferre vltõeʒ. hoc eſt reddere illis que
merent᷑.⁊ hec eſt vltio diuina.iſte furoꝛ eius di
cit᷑. NMenitere deus dicit᷑: nõ ꝙ moꝛe hominuz
de tranſactis oꝑibus peniteat. Qui em omnia
nouit añqᷓ; fiant: ꝓ ſuis pᷣteritis actibus penite
re nõ põt. ſed penitentiã dei eſt ſtatuta mutare
id eſt de bono exigẽtibus culpis malũ:ð Sau⸗

le legit᷑ penituiſſe deũ:ꝙ ↄſtituit eũ regẽ. vel ſi

cut nũc videmus in ppło iudeoꝝ: qͥ cũ eſſet po⸗
pulus dei ob impietatẽ ſuaʒ factus ẽ ſynagoga
ſathane. De malo vwo in bonuʒz ſicut accidit in
ꝓlo gẽtiũ:qͥ cũ pᷣus nõ eſſet głs dei:nũc aũt ꝑ
gras Ep̃i płs dei factus ẽ. Hoc qͥwe mõ occul
to dei iudicio Judas 2νi ꝓpditoꝛ de aplatꝰlap
ſus gradu in inferni baratro demerſus eſt. La
tro vo poſt crimen rapacitatis de cruce ad pa⸗

Fo. XX

radiſum tranſiatus eſt. Hanc quoq; mutatõeʒ
de bono ad malum vt dictum eſ: ſiue de malo
ad bonũ:qꝛ occulto iuſtoq; dei iudicio ꝑ ſniam

iuſticie ſue ſiue ꝑ miſericoꝛdiã eius fiat:penit⸗

tiam dei dicimus.ſicut expᷣſſius in libꝛo Hiere

mie ſcriptũ eſt. Mõ penitere dei eſt ſtatuta nul⸗

2

lo modo mutare. Añ eſt illud in pſalmo. Jura

uit dñs ⁊ nõ penitebit eũ.Et pr ad filiũ.Tu es
ſacerdos in eternũ:ſᷣm oꝛdinẽ Melchiſedech
Sacerdos em dei pr̃is dictꝰẽ filiꝰdei:nõ vᷣm di
uinitatẽ bᷣ ᷣm hũanitatẽ: in ã ſe Fnon ꝑ paſſio
nẽ ⁊ moꝛtẽ ſuã acceptabile ſacriſiciũ ðᷣo pr̃i ob
tulit. ⁊ ip̃e ẽ ſacerdos qͥ ⁊ ſacriſiciuʒ. Obliuiſci

— 7

ðꝛ deus cũ qͥbuſdã impijs ⁊ pctõꝛibus nõ miſe

ret᷑:qð vtiq; non facit ꝓpter credulitatem que

in deo nõ eſt: ꝑ occultũ iuſtũq; iudiciũ ſuum.
Indurare ðꝛ ðs qͥrundã coꝛda maloꝝ.ſicut de

Nharaone rege egypti ſcriptũ eſt. 126 o os

deus ꝑ potentiam ſuam eoꝝ coꝛda induret.qðᷣ

impiũ eſt ita credere:ſᷣ exigentibus eoꝝ culpis
cum duritia coꝛdis: quam ipᷣi ſibi omia malaꝑ
petrãdo nutriũt nõ aufert᷑:q̃ſi ilos obliuiſcit:

quos in iſto iudicio induratos ſinit. DHoꝛmire
Dei eſt: cuʒ vnigenitus dei patris in aſſumpta
carne ꝓ nobis moꝛi dignatus eſt. Cuius moꝛte
recte dulcis fuiſſe pᷣdicat᷑:ipᷣo dicente ꝑ Hiere
miã ꝓphᷣazʒ. Ideo q̃ſi in ſomno excitatus ſum:
2 vidi:⁊ ſomnus meus dulcis ẽ mihi.Alit᷑ doꝛ

mire ðᷣs ðꝛ:cũ fides eius int᷑ ꝓſpitates huiꝰmũ

di:in qrũdã coꝛda fideliũ nõ vigilat:ſᷣ doꝛmit.
hãc doꝛmitatõeʒ ipᷣe ſigniſicauit: cũ in mari in
