imaginẽ dei feci hoiem. necnõ poſt alteras.x.
generatiões vſq; ad Abꝛaã: et ad Abꝛaã vſq;

ad Bauid:alias generationes.xiiij.ꝗ.xiiij. ge
nerationes ſimul faciũt ãnos duo milia cẽium

decẽ ⁊ ſeptẽ.Spũſſanctus in triceſimooctauo

pſalmo:cuʒ q̃reret᷑ de oibꝰ hoibꝰ:ꝙ ĩ vanitate
ambularẽt:⁊ peccat eẽnt obnoxij loqͥẽ verũtũ
in imaginẽ dei pambulabat omis hõ. Mecnon
poſt Dauid etiã ſub Salomone ſilio eius legi⸗

Fo. LXXXIII

mus tale quiddã ſuꝑ dei imaginatum noiatuʒ

Bicit eni in ſapiẽtia:q̃ titulo eiꝰ inſcrihit᷑: crea
uit deꝰ incoꝛruptũ hoĩeʒ:⁊ imaginẽ ſue ꝓpꝛie⸗
tatis dedit ei.Et rurſũ:poſt ãnos millenos cc⸗
tenos vndenos plꝰminꝰ i vno legimꝰ teſtamẽ⸗
to:qꝙ nõ ꝑdiderũt hoies imaginẽ dei. Jacobꝰ
eni apłs:⁊ frater dñi:cuiꝰ ſupꝛa meminimꝰ:in

ſtruit nos ne Oꝛigenis laqueis capiamur: hre

hoiem imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ dei.Nã cũ de ð lin

gua hoiuʒ latiꝰ diſputaſſet: adiecit. Inſtabile

malũ.in ip̃a quippe bñdicimꝰ deũ ⁊ patrẽ: ⁊ in
ĩa maledicimꝰ hoies:qͥ ad ſilitudinẽ dei con⸗

diti ſüt. Naulꝰ qʒ vas electiõis:⁊ qͥ doctrinaʒ
euãgelica ſua pᷣdicatiõe cõpleuit: docet nos ꝓ
hõ ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ dei ↄditꝰ ſit.dicẽs:
Vir nõ debet nutrire comam: cũ głia ⁊ imago
dei ſit.imaginẽ ſimpliciter apellãs ſuo nomie:
ſiłitudinez aũt glie appellatiõe ſignificãs. ::H
tribꝰ igit᷑ teſtimonijs:q̃ tibi ſi de ſcriptura ſan-
cta reperirẽ: dicebas poſſe ſufficere. Ecce.vi,
teſtimonia dedimꝰ. Quis ergo ſuſtinebit Oꝛi
genis imeptias: vt nõ grauiꝰaliqͥd loqr: ⁊ ſini
lis efficiar vel ipᷣi vel diſcipulis eius:qͥ audẽti

ta eẽt: nunq; oĩa que piculo aie ſue aſſerere: quodcũq; eis ibuccam
do ſunt: vᷣuirent ſemini Adã.id ẽ.vniũſo gene
ri hominũ: ſiẽ ⁊ Jacobꝰ apoſtolꝰ loqtur. Oia

venerit. ⁊ magis iubere deo:⁊ nõ ab eo vł oꝛa-
re vel diſcere veritatẽ.Quidã eni eoꝛũ dicunt

ꝙimago dei: quã pᷣus accepit Adã:illo pecca⸗

ie perierit.Alij ſuſpicãt᷑:ꝙ filiꝰ dei coꝛpꝰ habi⸗

aginẽ dei. Co vniuerſis imperent turus eẽt ex Maria: a ipaʒ eẽ imaginem. Alij
imaginẽ dei. Cõiungens aũt atq; ↄſociãs ſcri⸗

ſenſũ. alij vtutẽ. Iſti baptiſma. hi ꝙ homo ad
imaginẽ dei dñet᷑ oĩbꝰ.hebꝛeoꝝ moꝛe hec vłil

la ructãtes:qͥs opoꝛtebat tm effugere diſcrimẽ

nec negare qᷓ loqtur deꝰ: ⁊ credentes ſimplicit᷑
ſaluos fieri:deoq; ↄcedere donatiõis ſue certa
men:⁊ veram ſciẽtiã in q̃ potiſſimũ ꝑ te hoies

cõdiderit ad imagine ⁊ ſimilitudinẽ ſuaʒ. Qui

„ .

hoc relinquẽtes mulii ſe qſtionibꝰ implicarũt
⁊ ꝑ has in cenũ demerſi ſũt peccatoꝝ. Nos au
tem dilectiſſime credimus his que locutꝰẽ do⸗
minꝰ. et ſcimus ꝙ in cũctis hoibus imago dei
pmaneat.ipſiq; cõcedimꝰ noſſe: in q̊ parte ho⸗
mo ad imaginẽ dei conditus ſit. Sed neq; illö
qð qͥdam in epiſtola Johãnis legentes non in
telligunt:quẽq; decipiat:vbi loquit᷑. Munc fi-⸗
lij dei ſumus:a neſcimus quales futuri ſumus
Nouimus aũt qꝛ cuʒ ille reuelatus fuerit: ſimi
les ei erimus.videbimus enĩ eum ſicut ẽ. Hoc
eni ꝓpter głiam: que ibi reuelanda eſt ſanctis
eius:dictum ẽ. ſicut ⁊ in alio loco legimus.A
gkia in gliam. cuius gloꝛie iam in iſto ſeculo ſa⸗
cti arrabonẽ ⁊ poꝛtiunculaʒ ſuſceperunt. Mꝛi⸗
mus eoꝛũ Coyſes:cuius fulſit facies valde:
⁊ radiabat veluti fulgoꝛ ⁊ ſol.ſecundo Helias
igneo curru raptus in celuʒ ⁊ ignis detrimeta
nõ ſentiẽs. Stephanus lapidabat᷑:⁊ faciẽ ha⸗
bebat angeli:que ab oibus cernebat᷑ Hoc aut

qð in paucis diximus: de oibus intelligenduʒ
eſt.vt impleat᷑ illud qð ſcriptũ eſt. Ois qͥ ſãcti

ficat ſemetipᷣm:inter beatos numerabit᷑. Bea

ti eni mundo coꝛde:qm ipᷣi deũ videbũt.Cum

hec ita ſe habeãt dilectiſſime: cuſtodi aiaʒ tu natico 2
phanio nõ rñderit: ⁊ ſynodo adeſſe noluerit.

⁊ deſine circa nos murmurare.Dicit enim ſcri

ptura diuina.nolite murmurare adinuicẽ: ſiẽ

q̃dam murmurauerũt: ⁊ a ſerpentib perierũt.
magis acquieſce veritati: ⁊ diligẽtes te dilige

⁊ veritateʒ. Deus aũt pacis pᷣſtet nobis iuxta

ſuam clementiaʒ:vt conterat᷑ ſathanas ſub pe

dibus xpᷣianoꝝ: ⁊ abijciat᷑ ois occaſio puerſa

ne ſcindat᷑ inobis vinculũ charitatis:⁊ pacis

recte ſidei p̃dicatio. Pꝛeterea qꝛ audiui q̃ſdaʒ
murmurare cõtra me.qꝛ quando ſimul pꝑgeba
muus ad ſanctũ locũ qͥ vocat᷑ Bethel: vt illi col
lectaʒ tecũ ex moꝛe eccleſiaſtico facerẽ: ⁊ veniſ
ſem ad villa: que dicit᷑ Anablatha: vidiſſemq;
ibi pᷣteriens lucernaʒ ardentẽ: ⁊ interrogaſſem

quis locus eẽt:didiciſſemq; eſſe eccłiam:et in⸗
traſſem vt oꝛarem:inueni ibi velum pendẽs in

foꝛibus eiuſdem eccłie tinctũ atq; depinctũ:et

hjñs imaginẽ xp̃i:vel ſancti cuiuſdã. Non eni

ſatl memini:cuiꝰ imago fuerit.Cũ g̊ hoc vidiſ⸗

ſem in ecclia xp̃i contra auctoꝛitatẽ ſcripturaꝝ

homis pendere imaginẽ: ſcidi illud: magl de

di conſiliũ cuſtodibus eiuſdẽ: vt pauperẽ moꝛ

tuũ eo obuoluerẽt: ⁊ efferrẽt. Illiq; cõtra mur
murantes dixerũt Si ſcindere voluerat:iuſtũ

erat:vt aliud daret velũ:atq; mutaret. Quod
cũ audiſſem:me daturũ eſſe pollicitus ſũ: ⁊ ili⸗
co eſſe miſſurũ Paululũ autẽ moꝛatũ fuit ĩ me
Ddio: dum q̃ro optimũ velum ꝓ eo mittere. Ar
bitrabar eni de Cypꝛo mihi eſſe mittẽdũ. Nũc

ſbyteros eiuſdẽ loci ſuſcipere velũ a latoꝛe:qð
Aa nobis miſſum eſt. ⁊ deinceps pᷣcipere in eccle
ſia xp̃i iſtiuſmodi vela:que contra religionem
noſtram veniũt:non apendi.Becet eni hone⸗

ſtatem tuam hinc magis habere ſollicitudineʒ
yt ſcrupuloſitate remota: que digna eſt ecccie

xxpi: ⁊ populis qui tibi crediti ſunt:intimetur.

aladin vero Galatham:qui quõdaʒ nobis
ch

charus fuit: ⁊ nũc miſericoꝛdia dei indiget:ca⸗
ue.quia Oꝛigenis hereſim pᷣdicat et docet. ne
foꝛte aliquos ð populo tibi credito ad peruer⸗

.„ **

ſitatem ſui inducat erroꝛis.
Airgumentũ excerptum ex Gẽnadio de vi⸗
ris illuſtribus. ”V
Dhäönes hieroſolymoꝛũ epiſcopꝰ ſcri⸗
pſit aduerſus obtrectatoꝛes ſui ſtudij
liybꝛum: in quo oſtendit ſe Oꝛigenis in
geniũ non fidem ſecutuʒ. Sed beato Hierony
mo magis credẽdũ qui ʒelo fidei ſequenti ope⸗
re illum hereſis redargut.
Incipit liber ſãcti hieronymi ad Rãmachiũ

cõtra Johãnẽ hieroſolymitanũ ep̃ᷣm: ⁊ Ruffi

num p̃ᷣſ byterũ aſſertoꝛẽ Oꝛigenis.in quo Jo⸗

hannẽ epᷣm taqᷓ; ſectatoꝛẽ erroꝛũ Oꝛigenis co⸗
arguit: contra quos diſputat ſe quoq; de oꝛdi
natione ſuoꝝ excuſat. Johãnẽ incuſat: q Epi
Epiſtola. XXI.

apoſtolũ qð ſentimus oꝛare non poſſu
mus:ac ꝓpꝛie mentis cogitationẽ ſᷣmo non ex
plicat:quãto magis periculoſũ eſt de alterius
animo iudicare:⁊ ſinguloꝛũ dictoꝛũ atq; vᷣbo⸗

rũ inueſtigare:atq; ꝓferre rationẽ:natura ho

minũ ꝓna eſt ad clementiã: ⁊ in alieno peccato
ſui quiſq; miſeret᷑. Si ergo reum in ᷣmonere⸗
pꝛehenderis:ſimplicitateʒ vocabit. Si callidi
tatem argueris:imperitiã conſfitebit᷑ vt ſuſpiti
onem vitet malitie.Atq; ita fiet:vt tu qͥ arguis
calũniatoꝛ.ille qui repꝛehendit᷑ non hereticus

ſegd ruſticus iudicet᷑. Noſti Pãmachiuʒ:noſti

me ad hoc opus non inimicitijs:non gloꝛie cu

pigdlitate defcẽdere:ſed ꝓuocatum litteris tuis

ex ardoꝛe fidei:nec velle ſic fieri poſſet: omnes

id ſapere: nec impatientie ac temeritatis poſſe

repᷣhendi:qui poſt trienniũ loquoꝛ.Deniq; ni
ſi ad apologiã ð qua nũc ſcribere inſtitui:mul⸗
toꝛum animos diceres ꝑpturbatos:⁊ in vtrãq;
partem fluctuare ſententiã: decreuerã in ince⸗
pto ſilentio ꝑmanere. faceſſat itaq; Nouatus:
errãtibus manus nõ poꝛrigens. Moõtanꝰ cũ i

ſſanis feminis ꝓſternat᷑ iacẽtes in barathꝛum

pcipitantes ne leuent᷑ Quotidie peccamꝰom⸗
nes: ⁊ in aliquo labimur. Qui ergo in nos cle⸗
mentes ſumus:rigoꝛem contra alios non tene
mus:qͥnpotius oꝛamus:petimus:obſecramꝰ:
vt aut ſimpliciter noſtra fateat᷑:aut aperte de⸗
fendat aliena. Nolo verboꝛuʒ ambiguitates.
Nolo mihi dici: qð ⁊ aliter poſſit intelngi. Re
uelata facie gloꝛiaʒ domini cõtẽplemur. Clau

dicabat quondã a iſraeliticus populusi vtro⸗
qg/ pede Sed Helias qui interpᷣtatur foꝛtis do
mini:vſq;quo ait claudicat in vtroq; veſtigio

ſi eſt domin? deus meus: ambulate poſt eum.
ſi autem Baal:ſeqmini eum. Et ip̃e dominus
Judei filij alieni mentiti ſũt mihi.ſilij alieni in⸗
ueterauerũt:et claudicauerunt a ſemitis ſuis.
Qerte ſi hereſeos nulla ſuſpitio eſt:vt cupio:et
credo:cur non verbis meis meum ſenſum loq⸗
tur:quã ille ſimplicitatẽ vocat::ego malitiã in⸗
terpᷣtoꝛ:pſuadere mihi vult ꝙ pure credat:pu
re ergo ⁊ loquatur.Et ſiqͥdem vnum verbum:
vel vnus ſenſus eſſet ambiguus:ſi duo:ſi tres
ingnoꝛantie ven iam tribuerem.nec ea que aut

ohſcura:vel du bia ſunt:de certis ⁊ perſpicuis

eſt imarem. Nunc vero que iſta ſimplicitas eſt

0uſtſ.
guope
gſuſp
fguran
ſteolin
nosdi
ciſpon
nimid
bulatca
ſinere.
aumterg
ſente
ſo.E
fendar
ppoſ⸗
calüni⸗
ſoitore
koodig
ſcientie
ſentijq
ſtasten
anar⸗
Pohe
feye⸗
trͤſe⸗
cedo
clatna
negocu
omnicj
iritam
ſelllile
ſlan ſaa
gereris.
Flyen
Pfenu.
ſtoentin
odflo
Codent
cgoven
Mofut
umytep
glarisrp
ſoiape
Luns
664cun
lueden
Kirpit
Mouſon
chchlini
tanun
okluos co
foſiien.
ſ lupat
lehaſon
eianon
Popolian

Pnerpoi
N P.
Oiniecn
anog Nan
niglugent

enin

l

eſmpnft
mifnonener
ichelris
amnagſd

ncmemuumde

ndiedſetn
n Efner
Nhhr Sll
nnnirgi
knn hernas
Pincuzrot
Ummgaten
Gnnluenis
derenſtnin
dosii
decnuginne
ngum
ns hiupi
übacthun
che gecumno⸗
lctonnoce⸗
rdlos ontene
Umuscbſenun.
aiammened⸗
moign⸗
ptnrlg
cbigenn⸗ Au
sepluind
wfunnſmi
mgrfoe
tuur cten,
Biedapn
bihltient
uiſentis

.
1
.

—2=ð

1
.

6

—,—
—
—
S
=—
—
=
E =
= ———,
= =–
— — —

Tractatus III

quaſi ſuꝑ oua ⁊ ariſtas :inter theatrales pᷣſti:
gias pendẽti gradu incedere vbiq; dubiũ vbi
q; ſuſpectũ.putes eum nõ expoſitionẽ fidei: ſʒ
figuratã cõtrouerſiã ſcribere.qð iſte nũc appe⸗
tit:olim in ſcholis didicimus:noſtra aduerſuʒ
nos dimicat armatura. Etiã ſi bñ credit: ⁊ cir⸗
cũſpecte ⁊ timide loqᷣtur:ſuſpitionẽ mihi facit
nimia diligentia. Qui ambulat ſimplicit᷑: am⸗
bulat cõſidenter. Stultũ eſt fruſtra infamiã ſu
ſtinere.obijcit᷑ ei crimẽ:cuius nõ habet ↄſciẽti

am:ergo crimẽ qð totũ pẽdet in vᷣbo: neget cõ

fidenter: ac libere faciat inuidiam aduerſario

ſuo. Eadem audacia qua ille inſimulat:hic de
fendat.Cunq; om̃ia dixerit que voluerit:que

ꝓpoſuerit:que ſuſpitionibꝰ carent:ſi pſeuerat
calũnia:cõſerta manu in ius trahat. Nolo ĩ ſu⸗
ſpitione hereſeos quẽqᷓ; eſſe patientẽ:ne apud

eos qͥ ignaꝛant innocẽtiã eius diſſimulatio cõo⸗

ſcientia iudicet᷑:ſi taceat.lʒ ſuꝑfluum ſit eius pᷣ
ſentiã q̃rere: ⁊ extoꝛquere ſilentiũ cuiꝰ apud te
l̃as teneas.Scimus oẽs qͥd tibi ſcripſerit: qͥd
in te arguerit.in quovt tu vis calumniatus ſit
Reſponde ad ſingula.ꝑ epiſtole huius grade
re veſtigia:nec punctũ qdem :et apicẽ calũnie

trãſeas. Si eni egeris negligẽter:⁊ vt ego tibi

credo iuranti: caſu aliqua trãſieris: ſtatim ille

clamabit ⁊ dicet:hicte victuʒ ieneo.hic totius
negocij cardo verſat᷑.non eque inimici audiũt
amici. Qui inimicus eſt.etiã in ſcirpo noduz

ꝗ̃rit:amicꝰ pꝛaua quoq; recta iudicat.ſcribunt

ſeculi le:amantiũ ceca eſſe iudicia:que tu foꝛ⸗

ſitan ſacris voluminibꝰ occupata omnino ne⸗
glexeris.nunqᷓ; de amicoꝛuʒ iudicio gloꝛieris.

Illud verum eſt teſtimoniũ:qð ab inuita voce

ꝓfertur. Alioqͥn ſi amicus pꝛo te dixerit:nõ te
ſtis aut iudex:ſʒ fautoꝛ putabitur.hec ⁊ huiuſ
modi loquentur inimici tui: qui tibi foꝛte non
credant ⁊ mouere cupiãt ſtomachum. Ceterũ
ego quem nunqᷓ; volens leſiſti:cuius ſemꝑ epi
ſtolis tuis nomen cogeris ventilare:do conſili
um:vt aperie aut fidem eccleſie pᷣdices:aut lo⸗

quaris:vt credis.diſpenſatio etenim ac libꝛa⸗

tio iſta pꝛudens verboꝛũ indoctos decipere pᷣt

Cautus auditoꝛ ⁊ lectoꝛ cito depᷣhendet inſidi

as. ⁊ cuniculos qͥbus veritas ſubuertit᷑:apꝑtei
luce demõſtrabit.Et arriani quos optime no⸗
ſti:multo tempoꝛe ꝓpter ſcandalũ nomis ho⸗

mouſiou ſe dãnare ſimulabãt: venena erroꝛis

circũliniebãt melle verboꝛũ. Sed tandeʒ colu⸗
ber toꝛtuoſus aparuit.⁊ noxiũ caput:qð ſpir

totius coꝛpoꝛis tegebat:ſpiritali mucrone con

foſſũ eſt. Recipitvt ſcis eccłlia penitẽtes:⁊ i ve

nia ſuꝑata peccãtiũ dũ deceptis gregibꝰ cõſu⸗
lit:paſtoꝛũ vulneribꝰ ignoſcit.Eadẽ nũc in ve
teri ⁊ noua hereſi conſuetudo ſeruat᷑: vt aliud
populi audiãt:aliud pᷣdicẽt ſacerdotes. Ac p⸗

Fo. LXxXVII

. —
Ep la 8 11
ð õ

mũ anteq; epłam tuaʒ:quã ſcripſiſti ad epiſco⸗
pũ Theophilũ:interpᷣtatã huic volumini inſe

ram. ⁊ oſtendã tibi:me intelligere nimis tantä

pꝛudẽtiã tuã:expoſtulare tecũ libet QAue hecẽc

tãta arrogãtia: nõ reſpõdere de fide ĩterrogan
tibus? Tantã fratrũ multitudinẽ: ⁊ monacho
rũ choꝛos:qui tibi paleſtina non cõmunicant:
ãſi hoſtes publicos eſtimare: Dei filius ppter
vnam moꝛbid am ouem. xcix. in mõtibus dere
lictis:alapas:crucem:flagella ſuſtinuit.⁊ ſuis

humeris poꝛtauit: ad celos baiulans 2 patiẽs
delicatam peccatricẽ. Tu beatiſſimus papa et

faſtigioſus antiſtes: ſolus diues: ſolus ſapis
ſolus nobilis:ac diſcretus:ↄſeruos tuos: ⁊ re

demptos ſãguine domini tui:rugata fronte et
obliqs oculis deſpicis. Hoc eſt illð qð ab abpo
ſtolo pᷣcipiente didiciſtie?parati ſemꝑ ad ſatiffa

ctionem omi poſcẽdi vos rõnem: de ea quein

vobis eſt ſpe.Finge nos occaſionẽ querere:et

ſub pᷣtextu fidei lites ſerere:ſciſma cõficere: iur

gia concitare. Tolle volentibus occaſionẽ: vt

poſtqᷓ; de fide ſatiſfeceris: ⁊ omes nodos:qͥ c⸗

tra te nectunt᷑ abſolueris:tunc liqdo omnibus
pateat non dogmatũ:ſed oꝛdinationis eſſe cer
tamen.niſi foꝛte pꝛudenti cõſilio ideo de ſidei⸗

terrogatus taces:ne videaris hereticus fuiſſe

cum ſatiſfeceris. Omia ergo crimina qbus ac⸗

cuſantur homies:refutare nõ debẽt: ne poſtq;

negauerint criminoſi ſint. At cõtẽpnis laicos:
diaconos:atq; pᷣſbyteros. RPotes enim vt glo

riaris: 2 iactitas in vna hoꝛa mille clericos fa-⸗

cere.lʒabes papã Epiphaniuʒ:qͥ te axꝑte mul-⸗
tis litteris bereticũ vocat. Certe nec etate: nec

ſcientia: nec vite merito:nec totius oꝛbis teſti⸗

monio:maioꝛ illo es. Si etatem querl:iuuenis

ad ſenem ſcribis.ſi ſcientiam: non ſic eruditus
ad doctum. lz te fautoꝛes tui diſertioꝛem. DBe⸗
moſthene: accutioꝛezs Chꝛyſippo: ſapientioꝛem

Platone cõtendant.Et tibijpitoꝛte ꝑſuaſcrit

De vita autem ſide nihil amplius dica ne te
ledere videar. ⁊ tempoꝛe:quo totum oꝛientem

excepto papa Athanaſio atq; Maulino: arria
noꝛũ ⁊ eunomianoꝝ hereſis poſſideat:quãdo⸗

in occidẽtalibus et in iudee exilio ↄfeſſoꝛibus

non cõmunicabas. Ille vł pꝛeſbyter monaſte

rij ab Euritio audiebat᷑: vel poſtea epiſcopus

Cypꝛi a Aalente non tangebat᷑. Lante eni ve
nerationis ſemꝑ fuit: vt regnantes heretici ig
nominiã ſuam putarẽt:ſi talẽ virũ ꝑſequeret᷑.
Scribe igit᷑ ad hunc. Reſponde epiſtole eius

ſentiãt ceteri fidẽ: eloquẽtiã: pꝛudẽtiã tuã. non

tibi ſolus diſertus eſſe videarl. Cur ab alio ꝓ⸗

uocatus: alioꝛſũ arma ↄuertis? Caleſtinis in

terrogaris:⁊ reſpõdes egypto Tuis lipiẽ tibꝰ/
vngis ocłos:nõ dolẽtũ.Si placitura nohis: al
teri loq̃ris: ſatis ſuꝑbe.Si aliud q querimus

.“ ars

ſatis ſuꝑflue. Sʒ dicis epła mea pbauit me cõ

tra arriũ:ↄtra NPhorinũ: ↄtra Manicheũ be
ne locutũ.Quis eni te hoc tꝑe arguit arrianũ⸗
qͥs tibi nũc Photini Manicheiq; crimen im⸗

pingit:olim iſta emẽdata ſunt atq; ↄfeſſa.Nõ

eras tam ſtultus:vt apte defenderes hereſim:

quaʒ ſciebas ecclie dũplicere. Noueras te ſi h
feciſſes:ſtatim loco mouendũ.⁊ ſoli tibi deliti⸗

as ſuſpirabas Sic ſniaʒ temperaſti:vt nec ſim

plicibus diſpliceres:nec tuos offẽderes. bene
ſcripſiſti.ſed nihil ad cauſam ꝑtinens. Uñ no.
uerat alexãdrine eccleſie põtifex:in qͥbꝰ argue
ris:quoꝛũ a te cõfeſſio poſtulare᷑. DOebueras
tibi obiecta ꝓponere:⁊ ſic ad ſingła reſpödere

Aetus narrat hiſtoꝛia:qͥdam cuʒ diſerte dice⸗

ret:ferreturq; impetu ac volubilitate verboꝛ
cauſamq; oino nõ tãgeret:pꝛudens auditoꝛ et

iudex:bene inqͥt: ⁊ bene.ſed quo iſtud tã bene

Impꝑiti oculoꝝ medici ad oẽs oculoꝝ doloꝛes
vno vtunt᷑ collyrio. Qui arguit᷑ in pluribꝰ :et
in dilutiõe criminũ aliq̃ pᷣtermittit: quicq̃ͥd ta-⸗
cuerit:cõſitet᷑:an nõ reſpõdiſti ad epłklam Epi⸗
phanij:⁊ ꝓpoſuiſti q̃ iᷣe diſſolueres: Nimirũ

hac fiducia reſpõdiſti. Nullus foꝛtiter a ſemet
ipſo cedit᷑. Elige ex duobꝰ qð vis. Optio tibi

dabitur. aut reſpondiſti ad eplam Epiphanij
aut non.ſi reſpõdiſti:cur maxima ⁊ plurima ʒ
his que tibi obiecta ſunt:reliqͥſti? Si nõ reſpõ
diſti: vbi eſt illa apologia tua:in qua gloꝛiaris

apud ſimplices: Et quã ignoꝛãtibꝰ cauſã huc
illucq; diſſeminas? Octo nibivt ſtatim ꝓbabo
de fidei ſpe xpᷣiane q̃ſtionuʒ capita obiecta ſũt

Tria tm tangis ⁊ pᷣteris. In ceteris grande ſi
lentiũ eſt. Si ad ſeptem abſolutiſſime reſpon-
diſſes:hererẽ im in vno crimie: ⁊ qð tacueras
hoc tenerẽ. Nunc vo q̃ſi auribus lupum awꝛe
henderis:nec tenere potes:nec audes dimitte
re.IJpᷣa quoq; tria q̃ſi negligens atq; ſecurus:
quaſi aliud agens:⁊ in qͥbus aut nulla aut par
ua ſit queſtio:pᷣteruolas atq; ꝑſtringis.Et ita
opꝑtus ⁊ tectus incedis:vt plus ↄfitearis tacc⸗
do:q; renuas diſputãdo.Quis non ꝓtinꝰ tibi
põt dicere:ſi lumẽ qð in te eſt:tenebꝛe ſũt:ipſe
tenebꝛe quãte erũt: Si tres qſtiuncule de qͥbꝰ
viſus es aliqd dicere:ſuſpuione ⁊ culpa nõ ca
rent:⁊ fraudulẽter:ac lubꝛice ſcripte coarguũ⸗/
tur:qͥd faciemus de qͥnq; reliq̊s:in qͥbus quia

nulla ambigui ᷣmonis dabat᷑ occaſio: nec illu

Dere poteras audiẽtes:maluiſti oĩno reticere:
qᷓ; aꝑte qð tectũ fecerat confiteri: Sicut enĩ in⸗
gruũ eſt dicere ꝙ poſſit filius videre patrẽ: ita
inconueniens eſt opinari ꝙ ſpũſſanctus poſſit
videre filium. Scᷣm ꝙ in hoc coꝛꝑe q̃ſi in car⸗
cere ſunt anime relegate: ⁊ anteqᷓ; homo fieret

in paradiſo:inter rationabiles creaturas in ce

leſtibus cõmoꝛate ſunt. Unde poſtea in ↄſola

tionem ſuam anima loqᷣtur in pſalmis. Pꝛius
qᷓ; humiliarer ego deliqui.Et reuertere anima
mea in requiẽ tuã: ⁊ educ de carcereaiam meã
⁊ cetera his ſimilia. Tertiũ ꝙ dicat ⁊ diabolũ
et demones acturos penitentiã aliqñ:⁊ cũ ſan

ctis vltimo tẽpoꝛe regnaturos. Quartũ ꝙtu⸗

nicas pelliceas humana coꝛꝑa interpᷣtetur qui
bus poſt offenſionẽ et eiectionem de paradiſo

Adã ⁊ Eua induti ſunt.haud dubiũ: qͥn ante
in paradiſo ſine carne:ſine neruis ⁊ oſſibus fu

erint.Quintũ ꝙ carnis reſurrectionẽ:mẽbꝛo⸗

rũq; compagẽ:⁊ ſexũ:quo viri diuidimur a fe

minis aꝑtiſſime neget:tam in explanatiõe pꝛi⸗

mi pſalmi:qᷓ; in alijs multis tractatibꝰ.Sextũ

vt ſic paradiſũ allegoꝛizet: vt hiſtoꝛie auferat
veritatẽ: ꝓ arboꝛibus angelos:ꝓ fluminibus
vᷣtutes celeſtes itelligens.totãq; paradiſi cõti
nentiã tropologica interpꝛetatione ſubuertat.

Septimũ ꝙ aquas:que ſuꝑ celos in ſcriptur
eſſe dicunt᷑:ſanctas ſuꝑnaſq; virtutes:que ſu⸗

per terram ⁊ infra terram cõtrarias ⁊ demoni
acas eſſe arbitret᷑.Octauũ ꝙ extremuʒ obijcit
imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei:ad quã homo con⸗

ditus fuerat:dicit ab eo ꝑditam :et in homine

poſt paradiſum nõ fuiſſe.he ſunt ſagitte:qui⸗
bus cõfoderis:hec tela:quibus in tota epiſto⸗
la vulneraris:excepto eo: ꝙ tuis genibus ad⸗
uolutus:ſãctamq; caniciẽ ſe poſito parũperſa
cerdotis honoꝛe:ſuſtinens depᷣcatur ſalutẽ tu
am. Et his verbis loquit᷑: pꝛeſta mihi:et tibi:
vt ſalueris:ſicut ſcriptũ eſt:a generatione per⸗
uerſa:⁊ recede ab hereſi Oꝛigenis:⁊ a cũci he
reſibus dilectiſſime Et infra ꝓpter defenſionẽ
hereſeos aduerſũ me odia ſuſcitantes rumpi-

tis charitatẽ:quaʒ in vobis habui:intantũ vt

faceretis nos etiam penitere: quare vobis cõ⸗
municauerimus: ira Oꝛigenis erroꝛem et do⸗

gmata defendẽtibꝰ.SDic mihi diſputatoꝛ egre

gie:de octo capitulis: ad que reſpõderis pau⸗
liſper:de ceteris tacẽs. NPꝛima illa blaſſemias

ꝙ nec filius patrem:nec ſilium põt videre ſpiri
tuſſanctus:quibus a te telis confoſſa eſt:San

ctam inquit ⁊ adoꝛandã rrinitatẽ eiuſdem ſub
ſtantie: ⁊ coeternam: ⁊ eiuſdẽ gloꝛie ⁊ diuinita
tis credimus. Anathematiʒãtes eos:qui grã⸗
de aut paruũ:aut inequale:aut uiſibile in dei
tate trinitatis quicq; loquũtur.Sed ſicut icoꝛ
poꝛalem inuiſibilẽ ⁊ eternũ dicimus patrẽ: ſic
incoꝛpoꝛalem inuiſibilẽ ⁊ eternum dicimus fi-
lium ⁊ ſpiritũſanctum.Niſi hoc diceres:ecclc⸗
ſiam non teneres:⁊ tamẽ non quero.ac ſi ante
non dixeris:non vẽtilabo. Si vero amaueris
eos qui talia pᷣdicauerint: qͥ iſta dicẽtes exilia
ſuſtinebant.Quis ſit ille:qui Theone pꝛeſby⸗
tero ſpiritũſanctum domini in eccleſia pꝛedicaãa

te:clauſerit aures:foꝛaſq; cum ſuis concitus

Cr

fgerit⸗
Göerii
giſerat
lſtmoꝛ
tonſole
Fhcite
nusch
lociniot
ſtms:?
autſlo⸗
Gooſc
diapok
celoeli
mus:a
eod
raſinte
oſamfe
tim:rer
themnae
famoran
ſicoct
niniuno
lhin
dderan
ſifnio
diuiſi
femit
nus /n⸗
non no⸗
domini
ſtum:no
lertuue
obnixe⸗d
honvie
blispote
lnas:
Phbnn
loſintC.
hligtpice
fh pſcebo
lugorien
mexpatr
lenikg
ſtlepe
luſinane
Barſin
hummen
nenttatn
descelen
boingi
ſg no
idon
Nnn nch
umicapi
üßnpi
kerſio

lniehens
nmmnm
Greninnei
nnnhti
än
Anin
nerptenr 4
ndehanl
hügn
iolſſtußfi
minih⸗
dinännfe
nnd Seni
Ultwen
8epchnitbes
ignaſtcäl
Korlbuent.
Ghenſannn
Mnrpneſt
nrus tdenon
crnemchit
guibonoon
n ndonne
ſuntſagrean⸗
usiannt⸗
uisgenket⸗
poſtoprit
eödmdinin
Aandhramd.
Mernionehen
ortacihe
Nr deinſoni
Cuntes un,
Wurinnmin
Aune chioc⸗
Senoenald
Adipumge
erehidned⸗
nuiubin
nhöftrehit
orfolchon
icnnin
gorien diui
oeosligi
uüſblenn

Selſnin

—
=

—
, DD

==

ennopeni⸗

E

ocdiccg
ſta diects
Lhee
Haeclie
nlis

==

— —
= =
=

— =

S
=½

—
—

1

Ser=
☛

—

—
=

—
SE

Tractatus III

fugerit:ne tantũ audiret piaculũ:ſtatimq; ſera
cõuerſione fidelem me ſuſeipiatis inquit volo:
miſerabilis pᷣtextatus: qui deſignatus conſul
eſt moꝛtuus:homo ſacrilegus:⁊ idoloꝛum cul
toꝛ:ſolebat ludẽs beato pape Bamaſo dicere.
Facite me Romane vꝛbis epiſcopũ: ⁊ ero ꝓti
nus chꝛiſtianus Quid mihi longo ſermone et
lacinioſis periodis Arrianũ te nõ eſſe demon⸗
ſtras: Aut nega hoc dixiſſe eum:qui arguitur
aut ſi locutus eſt talia eum damna qui dixerit.

Vis ſcire quãtus ſit ardoꝛ bñ credentiũ? Au⸗

di apoſtolũ.Et ſi vel homo ait:vel angelus de
celo aliter euangeliʒauerit vobis:q; annuncia
mus:anathema ſit. Tu mihi vi crimẽ extenu

es:⁊ diſſimulato nomine crimmoſi quaſi ſecu⸗

ra ſint omia:a nullus in blaſfemijs arguat᷑:oci
oſam fidem artifici ſermone contexis. Dic ſta-⸗
tim: ⁊ epiſtola tua hoc habeat exoꝛdium: ana-
thema ei qui talia auſus eſt ſcribere Fides pu
ra moꝛam non patitur.vt apparuerit ſcoꝛpius:
ilico cõterẽdus eſt.HDauid inuẽtus vᷣm coꝛ do
mini:nõne inquit odientes te domine oderaʒ?
⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebã. erfecto odio
oderam illos. Ego ſi patrẽ:ſi matrẽ:ſi vxoꝛem
ſi filios:ſi germanos aduerſum xpᷣm meum au
Diuiſſem iſta dicẽtes:quaſi rabidus canis blaſ
femãtia oꝛa laceraſſem: ⁊ fuiſſet in pꝛimis ma⸗
nus mea ſuꝑ eos.Qui patri ⁊ matri dixerunt.
non nouimus vos:hi impleuerunt voluntate,z
domini. Qui diligit patrẽ aut matrẽ ſuꝑ chꝛi:⸗ͤ/
ſtum:non eſt eo dignus. Obijcit᷑ tibi ꝙq magi⸗
ſter tuus:quẽ catholicuʒ vocas:quẽ defendis

obnixe:dixerit:filius non videt patrẽ:⁊ fuium

non videt ſpũſſanctus:⁊ tu mihi dicis. JInuiſi
bilis pater:iĩuiſibilis filius:inuiſibilis ſpirituſ⸗
ſanctus:quaſi non ⁊ angeli ⁊ cherubin ⁊ ſera⸗
phin ſᷣm naturam ſuaʒ oculis noſtris inuiſibi-⸗
les ſint.Certe Dauid etiã de aſpectu celoꝝ du
bitãs:videbo inquit celos:opera digitoꝝ tuo
rũ.videbo nõ vid eo.videbo:quãdo facie reue
lata gloꝛiam domini fuero cõtemplatus: nunce
autẽ ex parte videmus:⁊ ex parte cognoſcimꝰ
Querit᷑ an patrẽ videat filius:⁊ tu dicis:inui⸗
ſibilis pater eſt. Deliberat᷑ an filiũ videat ſpiri
tuſſanctus ⁊ tu reſpondes:inuiſibilis eſt filius
VYerſat᷑ in cauſa:an ſe inuicem trinitas videat
humane aures tantam blaſfemiã ferre nõ ſuſti
nent: ⁊ tu dicis:inuiſibilis trinitas eſt. In lau⸗
des ceteras euagaris:peroꝛas.in his quenul⸗
lus inqrit:auditoꝛem alioꝛſũ trahis.vt qð q̃ri
mus.non loquaris.verũ hec ex ſuꝑfluo dicta
ſint:donamꝰ tibi vt non ſis Arrianus.imo plꝰ

vt nunqᷓ; fueris.Cõcedimus vt in expoſitione

pꝛimi capituli aduerſum te nulla ſuſpitio ſit: ?

totũ ſimpliciter ſis locutꝰ. Eadẽ ſimplicitate ⁊

nos tecũ loquimur.Nã papa Epiphaniꝰaccu

Fo. LXXXV

„

ſauit te: vt Arriandeſſes. Num Eunomij ero
res ⁊ qͥſnã habeas huiꝰ hereſis ſocios: cuʒ ali
ud interrogatus:reſpõdeas aliud: ⁊ q̃ſi cũ ſtul

tis loquarl:diſſimulatis criminibꝰ:q̃ in lfis cõ

tinent᷑: replicas qͥd in ecclia Epiphanio dixerl
cõfeſſionẽ fidei poſtularis:⁊ diſertiſſimos tra⸗

ctatus tuos nolentibꝰ ingerl. Queſo lectoꝛ: vt

memoꝛ tribunalis dñi ⁊ de iudicio tuo:te ĩtelli

gens iudicandũ:nec mihi nec aduerſario faue

as.he ve pſonas loquentiũ:ſed cauſam cõſide
res. Dicamus ergo qð cepimus. Scribis enii
epła tua: ꝙ anteq; Maulianus pᷣſbyter fieret:·
nunqᷓ; te papa Epiphanius ſuꝑ Oꝛigenis er⸗
roꝛe cõòuenit. Mꝛimũ dubiũ eſt:⁊ de ꝑſonis di
ſputo. ille obieciſſe ſe dicit:tu negas ille teſtes
ꝓfert: tu non vis audire ꝓductos.ille etiKõ me⸗
moꝛat allũ eſſe ↄuentũ:tu ꝓvtroq; diſſimulas

mittit tibi ꝑ clericũ epłam :reſpõſionẽ flagitat

taces mutus:nec reſcribere audes.⁊ paleſtine
ꝓuocatus:alexandrie loqueris :inter illũ ? teꝛ:·
cui accõmodãda eſt fides:non eſt meuʒ dicerr
puto ꝙ nec ipᷣa audeas aduerſuʒ talem ac täãti·
virũ: tibi veritatẽ:illi mendaciũ reputare. ſed
põt fieri:vt vnuſqͥſq; ꝓ ſe loquat᷑ie iᷣm con-
tra teſtẽ vocabo. Si eni nulla de dogmatibꝰ q⸗
ſtio verſabat᷑:ſi ſtomachũ ſenis nõ moueras:
ſiille tibi nihil rñũdeat:qͥd neceſſe erat: vti vño
eccłie tractatu de cunctis dogmatibꝰhomo no.
ſatis eloquẽs diſputares:de trinitate: de aſfſÜů·
ptione dominici coꝛpoꝛis:de cruce:de inferiss
de angeloꝛuʒ natura:de aiaꝝ ſtatu:de reſurre⸗
oblitus es ſcribere:vt pᷣſentibus populis ⁊ t⸗
li ⁊ tali ac tãto viro itrepidus diceres. ⁊ omia
vna ſaliua continuares: vbi ſũt veteres eccie
tractatoꝛes: qͥ vix ſingłas q̃ſtiones explicarei
mult voluminibꝰpotuerũte vbi electiõis voas

tuba euãgelij:rugitꝰ leonis nr̃itonitrꝰ gentiid
flumina eioquẽtie chꝛiſtiane:qͥ myſteriũ retro
generationibꝰ ignoꝛatũ: ⁊ ꝓfundũ diuitiaꝝꝑ ſa
piẽtie ⁊ ſciẽtie dei magis mirat᷑:qᷓ; loquit᷑e vbi

Eſaias vginis demõſtratoꝛ:qͥ i vna qſtiõe ſu-/
cũbẽs ait:generationẽ eius qͥs enarrabit. Re⸗
ptus eſt ſeculis noſtris haud grãdis homũcu⸗-
lus:qui de cunctis eccleſie q̃ſtionibus vno lin œ¶-
gue rotatu ſole clarius coꝛuſcaret.ſi nemo a te
poſtulabat: ⁊ tranqͥlla erant omia:ſtulte tannna
diſputandi voluiſti ſubire diſcrimia.ſi iam tũůõc

in fidei ſanctificatiõe loquebaris: ergo non eſt

oꝛdinatio pꝛeſbyteri cauſa diſcoꝛdie:quem cõo⸗
ſtat mło poſt tꝑe ↄſtitutuʒ. fefelliſti abſentes
⁊ littere tue peregrinis auribꝰ blandiũt᷑. Nos

hic eramus:cuncta nouimus: quando contra

Oꝛigenem in eccłiatua papa Epiphanius lo⸗
quepat᷑: quãdo ſub illius noie ĩ nos iacula toꝛ
quebat᷑.Tu et choꝛꝰtuꝰ canino riſu naribuſ

Iars

contractis ſcalpentes capita delirũ ſenẽ loque
bamini:nõne ante ſepulcꝝ domini miſſo archi
diacono pꝛecepiſti:vt alia diſputans cõticeſce
rem:Quis hec cuiqᷓ; p̃ᷣſbytero ſuo coꝛaʒ plebe
imperauit epiſcopus: Nõnecum vna cum dei
ſeruo Anaſtaſio pergere ad crucem. ⁊ ad euʒ
omnis etatis et ſexus turba cõflueret offerens
paruulos:pedes deoſculans.fimbꝛias euellẽs
cunq; non poſſet ꝓmouere graduʒ:ſed in vno
loco vix fluctus inundantis populi ſuſtineret:
tu toꝛtus inuidia gloꝛioſũ ſemen clamitabas:
nec erubuiſti in eius oꝛe dicere: ꝙ volens ⁊ de
induſtria moꝛaret᷑: Reeoꝛdare queſo illiꝰ diei

quãdolad hoꝛam ſeptimaʒ inuitatus populus

ſpe ſola:quaſi poſtea auditurus Epiphaniuʒ
eſſet detinebat᷑:quid tũc cõcionatus ſis.Nem
pe cõtra Anthꝛopomoꝛphitas:qui ſimplicita
te ruſtica deũ habere membꝛa: que in diuinis
libꝛis ſcripta ſunt arbitrãt᷑. Furẽs ⁊ indignãs
loquebarl:oculos ⁊ manus ⁊ totius coꝛpoꝛis
truncũ in ſenem dirigebas:volens illum ſuſpe
ctum facere ſtultiſſime hereſeoſ:poſtqᷓ; lapſus
oꝛe arido:reſupinaq; ceruice:ac trementibꝰ la
bijs conticuiſti:⁊ tandẽ totius populi vota cõ
pleta ſũt. Quid tibi fecit delirus ⁊ fatuꝰ ſenex
Surrexit:vt ſe indicaret pauca dicturum eſſe.
Salutataq; ⁊ voce ⁊ manu eccłia:cuncta inqͥt

que locutus eſt collegio frater:etate filius meꝰ

contra Anthꝛopomoꝛphuarũ hereſim bene et
ſideliter locutus ẽ: que mea quoq; damnatur
voce:ſed equũ ẽ:vt liqͥdo explicemus quomo
do hanc hereſim cõdemnemus:qui riſus oĩuʒ
que acclamatio conſecuta eſt:puto ꝙ retineas
hoc eſt illud quod in epiſtola tua: loquẽtẽ illũ
ad populuʒ que vellet: ⁊ qualia vellet: vel lau
das: vel repꝛobas Quid ⁊ hic dubius icedis:
Si bona erãt que loquebat᷑:cur non apertepᷣ⸗
dicas:Si mala:cur non cõſtanter repꝛebẽdis
At qui colũna veritatis ac fidei:qui de tãto vi
ro audet dicere:loquente illo ad populuʒ:que
vellet:⁊ qualia vellet:de ſe ipᷣo qᷓ; pꝛudenter ⁊
vYerecunde:qᷓ; humiliter referat cõſideremus.
Cum inq̃ͥt nos quadam die ante eum locuti
eſſemus:⁊ pᷣſens lectio ꝓuocaſſet audiente illo
⁊ vniuerſa eccleſia de fide ⁊ omnibꝰ eccleſiaſti⸗
cis dogmatibus hec locuti ſumus:que ⁊ ſemꝑ
gratia dei indeſinẽter in eccleſia docemus:eti
catheceſibus. Rogo que eſt iſta cõſidentia: q̃
tantus animi tumoꝛ: Goꝛgian leontinum cun⸗
cti philoſophi ⁊ oꝛatoꝛes lacerant: ꝙ auſus ſit
publice ſella poſita polliceri reſponſurũ ſe:de
qua quiſq; te interrogare voluiſſet.niſi me ho⸗
noꝛ ſacerdotij: ⁊ veneratio nomis reſeruaſſet.
⁊ ſcirem illud apoſtoli.neſciebaʒ fratres:quia
pontifex eſt. Scriptum eſt eni. NPꝛincipein po

puli tui non maledices.qua vociferatione in

I

dignatione verboꝝ: de tua narratione conque
rer:Licet ipᷣe nominis tui extenues dignitatẽ

cuʒz patrem pene omniũ epiſcopoꝛũ:⁊ antique

reliquias ſanctitatis: ⁊ opere ⁊ ſermone deſpi

cias.Dicis te quadam die cum pᷣſens lectio pꝓ
uocaſſet audiente illo: ⁊ vniuerſa eccleſia:de ſi

de ⁊ omnib“ eccleſiaſticis dogmatibus diſpu⸗
taſſe Nõ eſt moꝛari Demoſthenẽ:qui pulcher
rimam oꝛationẽ cõtra Eſchinẽ dicitur recitaſ⸗
ſe.fruſtra ſuſcipimus Tulliũ. Refert eni Coꝛ⸗
nelius nepos ſe pᷣſente:ijſdeʒ verbis:qͥbus edi
ta eſt:pꝛo Coꝛnelio ſeditioſo tribuno defenſio

nem poꝛatam. En Lyſias noſter et Gꝛacchus

⁊ vr aliquid de neotericis inferaʒ.Qu.Ateri⸗
qui ingeniũ in numerato habebat: vt ſine mo⸗
nitoꝛe tacere non poſſet: de quo egregie ceſar
Auguſtus.Qu.inquit noſter inflaãminãdus ẽ
Quiſqᷓ; ne pꝛudentuʒ:⁊ ſani capitis:in vno ec

clleſie tractatu ð fide ⁊ de omnibꝰ eccleſiaſticis

dogmatibꝰ: ſe aſſerat diſputaſſe: Queſo te vt
oſtendas mihi que ſit illa lectio:toto ſcriptura
rum ſapoꝛe condita:cuius te occaſio ꝓuocaret
vt repente ad periculum ingenij deſcenderes⸗
Et niſi tibi diſertitudinis tue fluuius inundaſ

ſet poteras argui ꝙ non poteras ex tempoꝛa ð

cunctis dogmatibus dicere. Nerum quid hoc
eſt:aliud ꝓmittis:⁊ aliud exhibes. Conſuetu
do autem apud nos iſtiuſmodi eſt:⁊ is qui ba⸗
ptiʒzandi ſũt:per qdraginta dies publice trada
mus ſanctam ⁊ adoꝛandã trinitatem. Si te pꝛe
ſens lectio ꝓuocauit:vt de cunctis dogmatibꝰ

vna hoꝛa diceres: quid neceſſe fuit qᷓdraginta

dierũ replicare doctrinam? Sinautẽ ea refere
bas:que per totam quadrageſimã locutus es:
quomodo te quadam die:vt de cũctis dogma
tibus diceres:vna lectio ꝓuocauit:Sed ⁊ hic
ambigue loquit. NPoteſt eni fieri vt que per q̃⸗
dꝛaginta dies trahere ſolebat in ecclia baptiʒza
dis:hec ſub vnius lectionis occaſione perſtrin
xerit.eiuſdẽ enĩ eloquẽtie eſt ⁊ pauca multis ⁊
multa paucis verbis poſſe dicere.oc quoq;
intelligi dat᷑ ꝙ poſtqᷓ; illum vna lectio ꝓuoca⸗
uit:inflãmatꝰ ardoꝛe dicẽdi:ꝑ q̃draginta dies

nunqᷓ; tacuerit. Sʒ ⁊ ocioſus ſenex eius oꝛe de

pẽdẽs:dum res inaudita ſcire deſiderat:pene
doꝛmiẽs occiderit: vtraq; tolerãda ſũt: foꝛſitã
⁊ h ſimplicit᷑ moꝛe ſuo ſit locu Ponamꝰreliqᷓ
in qͥbꝰ poſt lacinioſe diſputatiõis labyrinthos
nequ aqᷓ; dubiã:ſᷣ aptam ponit ſniam: ⁊ miros

tractatus ſuos hoc fine cõcludit.Cum hec ipᷣo
õp̃ſente locuti eſſemus:⁊ ipᷣe poſt nos cauſa ho

noꝛis:quem ei ſuꝑ omnẽ mẽſura exhibuimus:
ꝓuocatus eſſet:vi diceret: pᷣdicationẽ᷑ noſtraz
laudauit: atq; miratus eſt: ⁊ catholicã fideʒ oĩ

bus declarauit tũ ei ſuꝑ oẽm mẽſurã hono

ris exhibuer declarat ſupꝛa mẽſurã ↄtumelia

gſelſe⸗
go
Penus.
ſodelo
corectoe
ſotbotb
osfl
ſeneadff
fisdenue
ralgdict
igeslan
calisnun
Uir⸗Floue
elencat
verer
adstn
Caleedic
lede he
feiſust
fegdper

lioquot

fuelit
Ctlenns
ſce;
ſecurus
clatdor
ſermon
luũ /.
eunge
Vaul:
üoꝛis.
hoioen
nplaina
Mädonan
Aiguaſue.
ſppri
uyßndinn
tangelos
ledeus
ſatureſinte
Angeloock
elärütdon
ſocenis
ſunnerg
denonions
Pohoina
fineggge
emn glient
mur. Que
ſchaplaſn
enintchean
eintmor⸗
ſiodoctrin
Kenpragi
ſargfieni
Utg loc

icheen
adn
Münun,
ann
Fenan
NV
nglle
Edaet
Neikſ
uhenderte
Nabahn
fe Agee⸗
Abegtgettt
er nüntidie:

tsinnoe

nnid'acttkes
taſeQAgen
niortotgſnen
roclaſophan
ni deſcane
eftuuinsnnt
eraserlenpen⸗
Oemmngttn
hibes Cn
odiekrscit⸗
deesprbirnt
Ntüuenen
nmsdegn
heiut ieege
Orutiantne
aniansti⸗
decöcs oi
Nnrunt
niſingeene,
atincalabihſn
ecetſcerin
aeani

4
lar Heng
mulonnan

=
EE
= =
- =E —
=
=☛ ☛n] — —

—
=
=
= =nn —
—=
S=
— —
=☛ — =
S
S —= =

—
S=Se
—
S= —

—
—
— SE

—
— —

Tractatus III

qñ eũ ꝑ archidyaconũ tacere iuſſiſti:⁊ oꝛãtẽ in

ꝓPlis laudis cupidũ ꝑtonabas.Docẽt pñtia
pteritis. Ille ꝑ totũ exinde triẽniũ ſuas iniuri⸗
as deuoꝛat: puataq; ſimultate ↄtẽpta fide timn
coꝛrectõeʒ poſtulat.Tu qͥ ſumptibꝰ abũdãs:⁊
totiꝰ oꝛbᷣ religio lucꝝ tuũ eſt:gquiſſimos illos le
gatos tuos huc illucq; trãſmittis:⁊ doꝛmientẽ
ſenẽ ad rũdẽdũ ſuſcitas.⁊ reuera cui tm̃ hono⸗
ris detuleras:iuſtũ erat:vt tua pᷣſertim extẽpo
ralia dicta laudaret. Quia wo ſolẽt interdũ ho

mines laudare q̊s nõ ꝓbãt: ⁊ alienã ſtulticiam

caſſis nutrire pᷣconijs:nõ ſolũ tua dicta lauda⸗

uit: ̊ laudauit ⁊ miratꝰẽ.⁊ ne miraculũ q; ꝑuũ
eſſet: catholice eſſe fidei oĩ pło declarauit.Hec
qᷓ; vere dixeri:⁊ nos teſtes ſumꝰqͥ audiuimus

ad qͥs tuis vocibꝰ venit ex animis temere ſe cõꝛ
caſſe dicẽs. Rogatuſq; ab oĩ mõaſterio: vt ad

te de Bethleẽ reüteret᷑ tãtoꝝ pᷣces nõ ferẽs:ſic
