Neinetpele⸗
Cllnedehuetes
Niäintdlnite
e. Gyponn
erſsetſchle

Pintneſte
ſeadinmen
uſuntmuth

MM

Tractatus III

pꝛudẽtiũ vel qͥs ſcõꝝ aggredi voluit in latinuʒ
vYtere:qð tu auſus es: Ego ipᷣe inqͥt ſepe roga⸗
tus a multis nõ feci.Et qͥdẽ ſci qᷓre h̊ nõ fecerit
facił excuſatio ẽ. Nõ em ↄtinuo qͥ ſctũs ⁊ pꝛu⸗

dẽs ẽ latinus:etiã lingue grece noticiã ſufficiẽ⸗

ter hʒ. Mec ſcitati eꝰ detrahit᷑:cui deeſt gegri⸗

ne lingue noticia. Aut iteꝝ nõ ↄtinuo:ſi ſciẽtiã

qd̊s hʒ greci ſermonis:etiã volũtatẽ interpᷣtãdi
hʒ. Aut etiã ſi hʒ nõ ſtati diſcutiẽdus ẽ ille:qui

pauca interpᷣtatus ẽ:q̃re nõ plura: Aut cur nõ
illa:ſ illa: Libertas ẽ em in huiuſcemõi oꝑe.⁊
ẽ vel in arbitrio ſcribẽtis vel in deſiderio depo

ſcẽtis:⁊ tñ de ſcõ Hylario dicit:⁊ de ſcõ Victo
rino.qͥꝝ alteꝝ intpᷣtis titulo nihil oio arbitroꝛ

trãſtuliſſe de greco.alteꝝ ipᷣe dicẽ Heliodoꝛi cu

iuſdã pbr̃i vſuʒ ſcia:vt q ille ſibi hauriret ex fõ
te grecoꝝ:ipᷣe latino ea ſermone digereret ꝓ eo

qð aut nihil:aut paꝝ grece noſſet. Illi g̊ cur h
nõ fecerit: ⁊ facilis ⁊ manifeſta ẽ excuſatio.de
te ſane mirãdum ẽ qre h̊ feceris.Quid em̃ ma⸗
gis audax:vel qͥd ãpliꝰ temerariuʒ libꝛos iſtos

interpᷣtari Oꝛigenis: q̃ꝝ iã pene oẽʒ ↄtinentiã
in alus libꝛis ſcpſeras:Quoꝝ oĩa iã dicta q̃ re

pᷣhẽſibilia nũc dicis ſub ꝓpꝛij nois ſermone ꝓ

tuleras: An vt diuinaꝝ ſcpᷣturaꝝ libꝛos qͥs ad

pleniſſimũ fidei inſtrjm eccłijs xpi apli tradide⸗
rũt:noua nũc a iudeis mutuata interpᷣtatione

mutares: Quid tibi ex his duabꝰ cauſis mag
videat᷑ illicitũ:Nã Oꝛigemis dicta:ſiue placẽt
vt hois dicta placẽt.ſiue diſplicẽt:vt hois fal⸗
ſa dicta facile ↄtẽnunt᷑. Iſta vo q nüc tu inter⸗
pᷣtaris:⁊ ꝑ ecclas ⁊ monaſteria:ꝑ omida ⁊ ca⸗

ſtella trãſmittis quõ ſuſcipiemꝰ:Tãaãq; diuina:

an tãq; hũana:Et qͥd facimꝰꝙ ꝓphaꝝ vel leg⸗

latoꝝ hoibus titulant᷑: Qõð vioꝛa hecabs te qᷓ;
illa q apłi ꝓbauerũt:affirmant᷑: Iſtudomiſſuʒ
dic quõ emẽdabit᷑: Immo nefas quõ expiabi⸗
tur: Si em in explicãda lege aliqͥd alit᷑ ſenſiſſe:

dãnabile apud te ducit᷑:ipᷣaʒ legẽ ꝑpũᷣtere in ali

ud:qᷓ; apłi tradiderũt:qͥtiẽs dãnabile iudican⸗

dũ ẽ: Cur nõ magis ꝓ huiꝰ auſi temeritate di⸗
camꝰ:qͥs ex tot ⁊ tãtis pꝛudẽtibꝰ ⁊ ſcis viris:qͥ
aſ te fuerũt ad iſtud opꝰ auſus ſit manũ mittẽe⸗
Quis pᷣſumpſerit ſacras ſci ſpũs voces:⁊ diui
na volumia temerare:Quis pᷣter te diuio mũe
ri ⁊ apłoꝝ hereditati manꝰ ĩitulerit: Et qͥdẽ cuʒ
ingens copia fuiſſe ex initio in eccłijs dei:⁊ pᷣci
pue lieroſolymis eoꝝ qͥ ex circũciſione credi⸗
Derãt referat᷑. In qͥbus vtiq; vtriuſq; pfectaʒ
fuiſſe ſciaʒ:⁊ legis ꝑitiã ꝓbabilem:admiſtrati
põtiſicatꝰteſtat᷑ officiũ.Quis &̊ in iſta erudito⸗
rũ viroꝝ copia auſus ẽ inſtr̃m diuinũ: qð apłi
eccłijs tradiderũt:⁊ depoſitũ ſci ſpũs ↄpilare⸗:
Aut nõ ẽ ↄpilare:cũ q̃dã qͥdẽ imutant᷑: ⁊ erroꝛ

ðꝛ coꝛrigi: ã ois illa hyſtoꝛia de Suſanna: q̃

caſtitatis exẽplũ pᷣbebat eccłijs dei ab iſto ab⸗

Fo. EKE

ſciſa ẽ ⁊ abiecta:atq; poſthabita.Triũ pueroꝝ

bymnus qͥ maxie dieb ſolẽnibꝰ in eccla dei ca⸗

nit᷑:ab iſto e loco ſuo penitꝰeraſus eſt.Et qͥd .
ſingula ↄmẽoꝛo:de his qͥꝝ ↄpᷣhẽdere numerũ
neqo: Be qͥ vt omittã illud dicere: ꝙ ſeptuagi

ta duox viroꝝ per cellulas interpᷣtatiũ: vnã ⁊

ↄſonã vocẽ:dubitãdũ nõ ẽ ſpũſſci inſpiratione

pꝓbatã: ⁊ maioꝛis id debẽ eſſe auctoꝛitaſ: q; id

qð ab vno hoĩe: ſibi Baraba aſ pirãte trãſſatũ

c̃. At g̊ h̊ omittã vide qͥd dicimus.vbi cã. Ne
trus Romane lecckłe ꝑ vigiti ⁊ qtuoꝛ ãnos pᷣfu⸗
it. Dubitãdũ nõ ẽ: qͥn ſiẽ cetera:q̃ ad inſtrucno
nẽ ptinẽt:etiã libꝛoꝝ inſtra eccłe ipᷣe tradiderit

q̃ vtiq; iã tũc ipᷣo ſedẽte ⁊ docẽte recitabantur.

Quid g⸗ Becepit Petrꝰapłs xp̃ᷣi ecclłaʒ? Et li⸗

bꝛos ei falſos:⁊ nihil vitatis ↄtinẽtes tradidit

Et cũ ſciret qð veꝑꝝ ẽ:hr̃i apud Judeos:apud

xpᷣianos volebat hr̃i:qð falſum ẽ: Sʒ foꝛtaſſe
diẽ: qꝛ ſine lr̃is erat Petrus.Et ſciebat qdẽ iu⸗

deox libꝛos magis eſſe veros: q iſtos qͥ erãt in
eccła: interpᷣtari nõ potat ꝓpt᷑ ſermonis imꝑi
tiã. Et qͥd: Mihil in iſto agebat lingua:ꝑ ſom⸗

ſanctũ celitꝰ data⸗ NMõ ̊ oibꝰ linguis lodbant᷑
apki.Sʒ ↄcedamꝰ:qꝛ nõ potuerit Petrꝰapłus
facẽ:qð h̊ mõ fecit. Nũ ⁊ Paulꝰ ſine lis fuit:

Webꝛe ex hebꝛeis: m legẽ phariſeus:edoct:
ſecus pedes Gamalieł: qͥ etiã ⁊ ie Rome po⸗
ſitus. Siqd Metro defuiſſe putas ñ potuit ad⸗
implere: Quõ & iſti qͥpᷣcipiebãt diſcipulis: vt
attẽderẽet lectõi:emẽdatas eis ⁊ veras non da⸗

bãt lectões: Et qͥ pcipiũt ne attẽdamꝰiudaicis
fabulis ⁊ genealogijs:q̃ ãſtiones magis pᷣſtat:

qᷓ; edificatõeʒ: Et iteꝝ cauẽ nos iubẽt ⁊ obpᷣua⸗

₰

re:maxie eos:qͥ ex circũciſiõe ſunt quõ nõ pᷣui‚⸗

debãt ꝑ ſpm̃ qð futuꝝ eſſet tpᷣs:poſt q̃dringen
tos fere ãnos: qñ eccłia cognito eo ꝙ ab apłis

nõ ſibi eſſet tradita veritas inſtr̃i legatos mit⸗

teret ad iſtos:qͥs illi tũc circũciſionẽ vocabant
obſecrãs ⁊ exoꝛãs: vt ſibi de vitate q̃ apud ip⸗
ſos ẽ aliqͥd largirent᷑: Per totos iſtos qdringẽ
tos ãnos erraſſe ſe:⁊ igraſſe:qð veꝝ ẽ fateret᷑:
Ad ſcitã qͥdẽ ſe eſſe ex gẽtibus ſpõſam Rpᷣoꝑ
apłos:ſᷣ nõ ab eis veris monilibꝰexoꝛnata:pu⸗
taſſe ſe lapides eſſe pᷣcioſos.Nũc ãt dep̃ᷣhẽdilſ⸗
ſe:ꝙ nõ ſunt ve iſte gẽme qs ſibi apli xpᷣi ipoſu
erãt. Erubeſcere ſe ad publicũ ꝓcedẽ:falſis:⁊
nõ veris lapidibꝰadoꝛnatã. Et ideo rogareſe:
vt vel Barabã illũ quẽ aliqñ: vt Rpᷣo nuberet
ſpꝛeuerãt: mittãt ad ſe:qͥ poſſit cũ vno electo ex
ſuis viro oꝛnamẽta ſibi vera:q̃ apli non pſtite⸗
rãt repare. Quid miꝝ ẽ:ſi me minimũ ⁊ nul⸗
lius nũeri hoĩeʒ lacerei: ſi Ambꝛoſium ſecet:ſi
lHylariũ: ſi Lactãtiũ:ſi Oydimũ repᷣhendat⸗
Nec multũ de iniuria mea dolẽ debeo ꝓ eo ꝙ
opꝰmeũ ipᷣo denuo agreſſus ẽ:cũ me.lxx.intpᷣ
tibus cq̃uerit ↄtumelia?Sʒ⁊ illud quõ accipiẽ
r 2

Pars

dum eſt: q;tum acceſſiſſe ad incredulitatem ex
hoc facto gentilibus exiſtimatis: on em la-
tent eos:que apud nos aguntur: Scientes em

legem noſtram modo emendatam eſſe vel mu⸗

tatam: Monne dicunt apud ſemetipſos errant
iſti: nec eſt apð eos aliquid veritatis: Ecce cuʒ
ipi volunt: leges ſuas coꝛrigunt ⁊ emendant.

Tertum eſt aut erroꝛem pceſſiſſe: vbi emenda⸗
tio ſubſecuta eſt. nec diuinum videri poſſe: qð
ab homine mutat᷑. hoc nob pᷣſtitit immẽla ſa⸗

pientia:vt omnes inſipientes etiã a gẽtibus iu

dicemur. Nolo ſapiam: quã Metrus ⁊ Paul⸗

nõ docuit. Nolo vitatẽ:quã apłinõ ꝓbauerũt

Tua vba ſunt poſt qdringẽtos ãnos nõ debe

re ſunplices latinoꝝ aures noue doctrine voce
pulſari. Mõ tu dicis:omis qͥ putabat Suſan

nã nuptis ⁊ innuptis exẽplũ pudicitie p̃ſtitiſſe
errauit.Nõ ẽ veꝑ.⁊ oĩs qͥ putabat:q puer Ba

niel ſpũ ſcõ fuerit repletꝰ:⁊ arguerit adulteros
ſenes: errauit.nõ erat veꝝ. Et ois eccła ꝑ oꝛbẽ

terraxꝝ ſiue eoꝝ qͥ in coꝛpe ſunt:ſiue eoꝝ qui ad
dum prexerũt:ſiue illi ſci martyres fuerint:ſeu
⁊ ſci ↄfeſſoꝛes qͥcũq; hymnũ triũ pueroꝝ in ec

—ę

cleſia dñi cecinerũt: oẽs errauerũt: ⁊ falſa ceci⸗
nerut. õ gnob poſt. cccc. annos legis veri⸗
tas empta p̃cio de ſynagoga ꝓcedit.ꝑoſtqᷓ; ſe.

nuit müdus:⁊ cũcta ꝑurgent᷑ ad finẽ:icribam⸗

in ſepulchꝛis veteꝝ: vt ſciãt ⁊ ipi qͥ ⁊ H aliter le

hedere.Et iteꝝ cũ voluerit legiſſatoꝛ nec hede
re: alterius vgulti. Sʒ ⁊ Oꝛigenes inqᷣt aſte⸗

gerãt: qꝛ Jonas nõ habuit vmbꝛã cucurbite ᷣ

riſcos fecit ex tranſlatõe Theodotõis aſſumẽs

vt ↄponeret volumia:q̃ apellant᷑ hexapla.Et
qd Oꝛigenẽ iſtũ qñ tibi placet ↄdẽnãdum:qñ

placet imitãdũ ꝓducis. Aeriſilłe ẽ: vt eũ defen

ſoꝛẽ adhibeas:⁊ reũ.Auctoꝛẽ facti tui hr̃e po⸗
tes eũ:quẽ ⁊ ᷣmꝰↄdẽnas:⁊ ad ↄdẽnatõeʒ eius
eplis tuis Romanũ cogis ſenatũ. Añ hoc pꝛo
Hibere debueras. Hẽo ſuccidit arboꝛẽ cui inni
ti parat.nẽo in ſua cauſa fidẽ eius exploꝛat:cu⸗
ius ipe repꝛobat ſidẽ. Siue h̊ fecit Oꝛigenes:
ſiue nõ:qͥd ad te: Si ad illius exẽpluʒ iudicari

vis: relege ſnias tuas: ⁊ vide qͥd dixeris.H̊ nõ

Einqͥs ſe defendere:ſᷣ ſocios crimis q̃rere. No⸗
li g⁊ tu ſocios crimis qrere:p purgatõneʒ facti
reqre. Veruntũñ videamus qͥq tale etiã reus:
actoꝛ ſimul Oꝛigenes fecerit.Ego illius nec v⸗
nũ locũ ex ſcbturis diuinis de hebꝛeis inuenio
trãſſatũ. A te oẽs ſcpturas video eſſe mutatas.

Et quõ factũ tuũ ⁊ illius ſiłe videri põt Apo

ſtate q̃dẽ ⁊ iudei interpᷣtati ſunt ea:qͥꝝ lectione

iudei maxie vtunt᷑. Et qꝛ frequẽter: ſi diſputa⸗
tio accidiſſet: vel imutata eſſe aliqᷓ;ta:vel deeſ⸗

ſe vel abũdare in nr̃is ſchᷣturis mentiebant᷑ vo

luit Oꝛigenes nr̃is oñdere:q̃lis apud Judeos

ſcpᷣturax lectio teneret᷑: 2 in ꝓpꝛijs paginis vx

colũnellis editões eoꝝ ſingulas q̃ſq; deſcpᷣfit ⁊
ea q̃ apud illos ſunt addita vel decerpta certis
qbuſq; ſignis additis ad vſiculoꝝ capita deſi⸗
gnauit: ⁊ in alieno nõ ſuo oꝑe ſuas tmmõ no⸗

tas fixit.vt ſciremꝰnõ qͥd nob:ſᷣ qͥd iudeis adũ

ſum nos erratibus:aut deeſſe: aut abũdare vi⸗
deret᷑. Qð tale eſſet:q̃le ſi qs accepto bꝛeuicu:,-
lo in quo militũ noĩa ↄtinent᷑: nitat᷑ inſpicere:

iti ex militivus ſupſint:qti in bello ceciderit.
⁊ reqrẽs qͥ inſpicere miſſus ẽ ꝓpꝛiã notã.verbi

cauſa:vt dici ſolet òQ ad vnicuiuſq; defũcti no.
mẽ aſſcribat: ⁊ ppᷣa rurſus nota ſuꝑſtitem ſig⸗
net. Munqᷓ; videbit᷑ is qͥ notaʒ ad defuncti no⸗
mẽ apponit: ⁊ ppᷣa rurſum nota ſuꝑſtitẽ ſignat
egerit aliqᷣd:vt h̊ defuncti:vel ille viuẽti caʒZʒ
accipet. Sʒ ꝙ eos qui ab alijs fuerint pꝑempti:
iſte annotatòis deſignauit indicijs. Ita ů fecit
Zille ea que ꝑ alios interpᷣtes:ſiue pempta fue
raãt ſeu etiã abũdãtius plata: ppꝛijs qͥbuſdam
ſignis.i. Aſteriſci ⁊ obeliſci notulis deſignarit
Ceteꝝ nec vbũ aliqͥ de ſuo ſaltẽ vnum inſeruirt
neq; noſtris exẽplaribus fidẽ fecit in aliqͥ vaci
lare:ſᷣ ea que minus videbant᷑ ſᷣm curſum litte
re plena ⁊ lucida ſpiritalis intelligẽtie oñdit re
ferta myſterijs. Quid igit᷑ tibi Oꝛigenis factũ
in hoe põtpᷣſtare ſolatij: Cuius neq; opus ſile
aliqð oñdere potes: Et in quo tm̃ laboꝛas: vt

littera occidat ↄſequentẽ:dũ ille ecõtrario ſpi⸗

ritus viuificãtis eſſe conet᷑ aſſertoꝛ. Lu igit᷑ fa
ber (tuũ iſtud factũ) nec quẽq; te in ̊ comitem
vel ſociũ habuiſſe de eccła certũ ẽ:niſi iſtũ ſoliũ
quẽ frequẽter ↄmẽoꝛas Barabã.Quis em ali
us auderet ab aplis tradita eccłe inſtra temera

re:niſi iudaycus ſpũs: Illi te o mi frat᷑: añqᷓ;a

iudeis caperis chariſſime:illi te in hec mala pᷣͤ⸗

cipitãt. Illi te libellis editis notas infligẽ xpia

nis. Illi nec martyribus ꝑcere faciunt. ⁊ de oi

xpᷣianoꝝ oꝛdie fanda atq; nefanda ↄſcribẽ: tur
bare pacẽ nr̃aʒ:ſcãdala eccłe gñare. Ali etiã ad
uerſum te ipᷣm:⁊ ſcbta tuaq quaſi xpᷣianus ali⸗

qß locut?ſis: cogũt ferre ſniaʒ.Et ideo tibi oẽs
ſoꝛdemus:dũ illi ſuis peſſimis artibus nimiuʒ

placẽt.Nã quõ tu(ſi Pauli lẽis acqͥeſceres di
cẽtis.Siqͥs frat᷑ pᷣuentus fuerit in aliqͥ delicto:

vos q̃ ſpiritales eſtis:inſtruite huiuſmõi in ſpi
ritu mãſuetudis) ita efferbuiſti:vt in nullo pꝛ⸗
ſus ſpiritalis inſtitutionis oꝛdinẽ cuſtodires.
None em aliqͥd me egiſſe ↄtumelioſum: pone

ꝙ te viꝑ ſumme eloquẽtie: ⁊ frẽʒ ⁊ collega:mi⸗
hiq; imitandũ in diſciplina interpᷣtãdi dixi:in⸗

iuriã feceri:iñ poſt pacẽ illã:ſummo vix ſudo⸗
re reꝑatã.hec pᷣma adhuc ð meis iniurijs ad te

qrela puenerat. Sʒ⁊ illã tuã ponaminiuriã:ꝙ
interpᷣtãdo Oꝛigenẽ te imitatus aliq̃ pᷣterieri:

q̃ minus mihi ediſicatõis in fide hr̃e videbant
culpandus pꝛo hoc eram foꝛtaſſis ⁊ emendan⸗

Cn

usGcpt

caidcul
nlage
ſis Pbes⸗
orsun
tötein
ſeſpri
Mign⸗
distebip
Unn ufn’
nuauerat
fühisͤa⸗
ſchllllen:
interßtan⸗
derer N
vininobil
abſurdu:
nerede⸗l
ſica feren
niſtubelo⸗
ggone dict
nislegeren
ttüeleteſf
dpopeco
admere
pani wide
ci denuo
gen rect
goͤnob ſie
meos ibꝛe
ſa vadilli
Pſtnua:yt
hlerea no
Einultaii
hfni ppe⸗
W
tois xp̃
Crlit
gfzre
deibätnvel,
heiſtetuein
Nüinenbe
Nllraine⸗n
Etaie
hüſſchien
nueinoiſe
desnupten
Unnes:iſtn
niqatöezti
ſlieltce
cerat diſf
ſtgli

forßlinor⸗
heeſe nſ

ſcdeſchſt⸗
celpta cenis
Pandeſe
Uastimd ho⸗
Aiultsnti
abiägey⸗
Ceptobeliat⸗
nnak ihſpiccr⸗
blocetden,

Dänoti ei

uligdefücino⸗
uſupſtunſcg⸗
Aüdefuncino⸗

aſuoſniſga

dlllevinäich
fuerinpengn:
eis Jugzſett
ſuepenofne
pihsqouſcan
mlsdeſigunt
Vhunn inſeruit
kinalwaol
fmarrſumline
ligeneonditne
Oigenisfui

1snechopleſt.

otiͤlaboren
illeetnmoß⸗
ſenm Lugri
Srpzanen
miinihliſch
bi Qusenai
Acknſinrnenn
roniirnt anch
iteinbernaaß⸗

*

votrosſnſigetaad

e fadunt. 1de
nl ben
ire Aienind
girölnmodl
Eibeotbioes
Abug inlli
srieersdl

tinaläeid

ehiuſniiſi
emnnulo
dine Mocirer

Unticoneae

fizttallin,
ießuͤlnnt,
Nisftlit
wnmn ii
gonlineni
e ſcal

H Fo. CX
Tractatus III Epiſtola XXXVII

dus Scöta ad tecvt ais) fratn miſſa ſunt deyo

ſcẽtiũ:culpas int᷑pᷣtis argui. Quid tu vir ſpiri
tał ag:Quid foꝛme ⁊ exẽpli in rebꝰtalibꝰcete⸗
ris pᷣbes: Fris turpitudinẽ:ñ ſolũ nudatã his
qͥ foꝛis ſunt nũcias:ſᷣ obtecta denudas. NPone
ꝙ nõ te imitatꝰh feci:ſ ebꝛietas aliq̃ ſubrepẽs
ſiẽ Priarche fecit nudauerit turpitudinẽ nr̃aʒ

NMũqͥd maledictõeʒ ↄſecutꝰfoꝛes:ſi obſus ice

dẽs:leui palliolo reſcpᷣti tui ↄtexiſſes obpꝛobꝛi
um nr̃m:Et ſivelaſſes epłaʒ vigilãt:queʒ ſtilꝰ
nudauerat doꝛmitãtis: Sʒ alið reſcribẽ potue

rã his:qͥ ad me talẽ epłaʒ miſerãt. At niſi ita re
ſcpᷣſiſſem: aut intpᷣtatꝰ eſſem ad vbũ ea q̃ tu es

interpᷣtatꝰ ad ſenſum:etiã ego Oꝛigenẽ ſeqͥ vi⸗

derer. Nõdũ dico q̃ ſit illa:aut älis epła:tñ qm

viri nobilis Cãmachij ↄtinet nomẽ:qͥd fuiſſet

Abſurdũ: ſi ei tale aliqͥd rñũdiſſes. Frat᷑ non ẽ te⸗

mere de alterius oꝑe iudicãdũ.Nã ⁊ tu ipᷣe no
ſti qͥd feceris: qñ aduſum Jouinianũ Romaʒ
miſi libellos:cũ eos qͥdã aliter intelligerent:qᷓ;
ego me dictaſſe meminerã. Nõne cũ iã a pluri⸗
mis legerent᷑:⁊ offenderent᷑ pene oẽs:cũ qͥbus
etiã eſſe teipᷣe putabas:exẽplaria iã de foꝛo iaʒ

ð̊ publico ſubtraxiſti:Et hec nõ ad aliũ aliquẽ

ſ ad me remiſiſti:cãʒ ꝑit᷑:qꝛ multipłr ſcãdalum
pati videbant᷑ inſinuas:Quõ ego Apologeti⸗
cũ denuo ſcpᷣſi:⁊ q̃ alit᷑ intelligebant᷑ ad intelli⸗
gẽtiã rectioꝛẽ ꝓut potui:reuocaui.equũ ẽ g:vt
qð nobᷣ fieri volumꝰalijs nos faciamꝰ⸗Siẽc em

meos libꝛos mihi remiſiſti:vt a me emẽdarent᷑

ita ⁊ ad illũ ſuos remitte:⁊ qð culpabile videt᷑

inſinua: vt ipe ſe ſi in aliq̊ errauit emẽdet. Tuʒ

pᷣterea ⁊ nos iiin multis exercuimus ingeniũ.
Et multa iã nobᷣ opuſcula deſudata ſunt. Ille
B pᷣmũ ꝓpe opus adijt:⁊ foꝛtaſſe ↄpulſus:⁊ ni
hil miꝝ ẽ ſi fluctuauit in ᷣmis. Nec occaſio de⸗
rogatõis xpᷣianis captãda ẽ:ſ emẽdatõis vtili
tas inqͥrẽda.lhoc ſi ad eũ reſcpᷣſiſſes:nõne ma⸗

ioꝛẽ graʒ ⁊ edificatõneʒ vel ipᷣi initia in timoꝛe

dei hñti: vel ceteris legẽtibꝰ pᷣbuiſſes? Quam
nũc iſte tue inuectiue meroꝛis:⁊ↄfuſionis oĩbꝰ
deũ timẽtibꝰpᷣſtãt:q̃ ⁊ in te fediſſimã obtrectã⸗
di libidinẽ: ⁊ in me rñdẽdi neceſſitatẽ miſerabi⸗
lẽ vidẽt.Si em̃ vt dixi ð tuis libꝛis ↄ Jouinia⸗
nũ ſcptis in qͥbus nũc eadẽ q̃ illũ arguebas ipᷣe

inueniris aſſerẽ:nũc vᷣo in tm ꝓlaberis:vt ſoꝛ⸗

des nuptiaꝝ nec martyrij cruoꝛe dilui poſſe cõ
firmes:⁊ iſtud qð ẽ anicheoꝝ dogmatis e⸗
mẽdatõeʒ tibi hr̃e facile viſum eſt in his libꝛis:
qͥs iã edideras:⁊ deſcribẽdos płimis pᷣbueras
qͥd erat difficultatis in me nõ meũ opus:łᷣᷓ inter
pᷣtatõeʒ alieni oꝑis:ſiqͥd foꝛte in eo erratũ:non
rõ:ſᷣ liuoꝛ ſuggeſſerat emẽdare: Maxie cũ ad
huc eſſet in ſchedulł:q̃s nõdũ ad plenũ relegerã

vel explicuerã:q̃s nõ editas inuenerũt: Nõne

ꝑfacile emẽdari poterãt ea:q̃ adhuc emendata

eri poterat:niſi ſeceſſum de ſeceſſu:niſi cloacaʒ
de cloaca trãſtuleritis. Habere em domũ mag

.

nõ fuerãt: Veꝝ nõ hinc:vbi qð culparet:nihil

habeat:ſᷣ totũ inde moꝛdet᷑:dũ ꝑ B̊ ꝓdi timuit

vñ ẽ oẽ qð ipᷣe dicit:vñ doctꝰ:vñ ſcpturaꝝ vi⸗
det᷑ intpꝛes. Sʒ iccirco cãʒ q interpᷣtadũ addu
ctus ſum expoſui:vt ſciat me nõ ↄtẽtiõe vt ipᷣe
agẽ ſolet: vel emulatõe aliq̃ ꝓtuliſſe:b neceſſita
te qᷓ ſupius edocui: ad boni ⁊ vtilis oꝑi inſtrm
At aliqͥd ex h̊ vel odoꝛis vel coloꝛis acciꝑet il
le:qͥ rudis ipᷣe opuſculũ ↄdebat antiquuʒ. Aut
nõ videmus vetuſtas edes nouellis ediſicijs ꝓ
fuiſſe: Et interdũ aſſumit᷑ lapis ð abditis ⁊ ab

ſtruſis antiq̃ dom ptibꝰ:qͥ noue domus frõteʒ

decoꝛet. ⁊ exoꝛnet ingreſſum: ⁊ interdũ totum

nouelle ↄſtructiõis edificiũ vnius antiqꝗ trabis

ſtabilitate munit᷑ Agamus ̊ nüc aduſum eos
q̃ veteribus recte vtunt᷑ in nob.nõ nobᷣ lʒ dicẽ
tes trãſferre materiã de veteri domo ad nouãa:
niſi tignũ tigno: a lapidẽ lapidi iunxeritis:niſi
poꝛticũ de poꝛticu:niſi mebᷣ de mẽbꝛo. Et h fi
eceſſu:niſi cloacaʒ

nã etiã h̊ neceſſe ẽ.oc nãq; eſt vbũ tranſferre
de v̈bo. qð a te añ impꝛobabile:nũc vo lauda⸗
bile iudicatũ ẽ. Sʒ tu qͥdẽ tibi ⁊ q̃ non licẽt:lice
re defendis.nobᷣ ãt q̃ licita ſunt:impigis ad cri
mẽ.HNã cũ tu ſacras lr̃as ⁊ volumia diuina per
mutas:laudari vis.nos etiam ſi te imitates de
hoĩs ſermonibus aliqͥd qð minus edificare cre
dimus:pᷣterimus: in his nob veniã nõ das:in
qᷣbus exẽplũ dediſti. eꝝ agat h̊ iſte: vt ſibivt
licere vel expedire putat.Ego interi vt recẽſea
mus in fine ea qᷓ ſparſim ꝓ nr̃a purgatõe rñdi⸗
mus:cũ de me dixerit: q̃ſi ſine ſe hereticus eſſe
nõ poſſem: oñdi fidẽ meã.⁊ de reſurrectõe car⸗
nis ipᷣm magis errare:qͥ coꝛpus qð reſurrectu⸗
rũ eſt:fragile eſſe ſchſerit:ↄpꝛobaui.Sexus q;
diüſitatẽ quõ abraſerit:⁊ coꝛꝑa in aias ⁊ muli
eres redigi in viros dixerit:docui. Mee c; in⸗
terpᷣtatõis cauſas vtputo iuſtiſſimas ꝓtuli: ꝙ
nõ vel ↄtẽtõe excitatus vel głie cupidus:ſᷣ dei
timoꝛe ꝓuocatus.antiq̃ materie trãſuexeri co⸗

pias: nouelle ↄſtructiõis edificijs ꝓfuturas:

tela vetera rubigineã obducta deterſeri:nõ vt
ciuile bellũ mouerẽ:vᷣ vt hoſtile depellerẽ.ipᷣm
etiã caput cui manꝰfalſarias iniecerũt:inſerui:

7 adulteriũ blaſphemie in filium dei ⁊ ſpomſcmm

alienũ a meo noie: ſ ipoꝝ ſcelere ⁊ ab ipis do-
cui eſſe Zin, um. In ſingulis quoq;: de quib⸗
iccirco ſe Oꝛigenẽ arguere dicebat: vt nos pul

ſare ſe crederet:⁊ infamare opus tranſlationisg

noſtre: oñdi ex ip̃is ↄmentarijs ſuis.ex qbus ſi
dem ſuã expectare debere dixerat: ⁊ ꝓbari: ꝙ;
⁊ de anime ſtatu ⁊ de reſtitutõe omniũ:de dya
bolo atq; refugis angelis eius eadẽ q in illo cuil
pat:ipᷣe etiam ſcpᷣſerit.Sʒ ⁊ ꝙ aie in coꝛꝑe ho
iuncte velut in carcere tenerent᷑:ipᷣm D cõ

uici. Anũ s eſſe coꝛpus totius nature rõnabi⸗
lis.i.ãgeloꝝ ⁊ aiaꝝ in ipᷣis eũ ſepᷣſiſſevmẽtarijs

aſpꝛobaui. Oeriurij ctiã ↄfederatõeʒ apð nul⸗

liũ ita:vt apð ipᷣm oñdi.ſacratiſſimã witatẽ cõ⸗
ſeruari. Adeq; ⁊ ꝑfectioꝛẽ doctrinã nõ eẽ oibꝰ
publicãdã in ipᷣis ↄmẽtarijs ipᷣm docereↄuici.
Tü deinde ſeculares libꝛos: ꝓ bus ſedẽti atzʒ

berãti ꝓ tribunalibus xpᷣo dixerat:ſi vnqᷓ; le

gero:ſi habuero gẽtiliũ codices:te negaui:nũc
nõ ſolũ legere ⁊ hre:veꝝ etiã oẽʒ ſue doctrie ia
ccãtiã in his eũ gerẽ demõſtraui.in tm vt etiaʒ
E

eſſe gliet ad logicã. Et eũ getiliũ dogmata ee

diceret:quõ ſentiret vel de aia vel de ceterl cre
aturis:ipᷣm multo fediꝰgẽtilibꝰdixiſſe:ꝙ ðs ſo
crũ haberet oñdi.Sʒ ⁊ cũ ſe dixiſſet in duabus
tm̃ p̃fatiũculis Oꝛigenis meminiſſe: vt ingeni
oſi magis qᷓ; apoſtolici viri:bꝛeuitatis cã.x.ſo⸗
las pᷣfatiũculas ꝓtuli.in qbus eũ nõ ſolum:vt
gapoſtolicũ viꝝ:ſᷣ alterum poſt apoſtolos: ⁊ ꝙ
eũ cũ oibus pꝛudentibus ſeqret᷑ aſſerui.pᷣterea
euidẽter oñdimus:ex moꝛe huic eſſe: vt bonis
oibus deroget. Et in hoc ſe putet aliqd eſſe:ſi
opinatos q; viros:⁊ qͥ aliqͥd nois in lris habu
erint repᷣhẽdat. Oñdi etiã qᷓ; indigne miſtros
⁊ ſacerdotes lacerauerit dei. Sʒ ne mõachis qᷣ

dẽ ac vginibus ipᷣis quas laudabat:illis ↄvuen

tibus peꝑcerit atq; omnẽ xpᷣianoꝝ oꝛdinẽ ⁊ g⸗
duü libellis fedis infamauerit. Sanctũ qs viruʒ
Ambꝛoſiũ:cuius adhuc pᷣclare vite mẽoꝛia in
animis oim viget.qᷓ; indigne ⁊ turpit᷑ laceraue
rit.Didymũ etiã:quẽ dudũ iut᷑ vidẽtes ꝓphe
tas ⁊ apłos poſuerat:nũc q; int᷑ eos:qͥ diuerſa
ab ecclijs doceãt:collocarit.⁊ oẽs oio vel anti⸗

q̃ͥs vel nouellos ſcbtoꝛes:qð nũc imꝑitie:nunc

ineptie notet ad vltimũ: ꝙ nec martyribꝰꝑcat.
Et hec oia vt ſuꝑius dixi:non exneis alibus
ſ ſuis lr̃is:⁊ ſeipᷣo teſte cõuici: ꝑ ſingula queq;
ex his ipᷣis ꝓbatiſſimis ſibi libꝛis teſtimonia ꝓ
ferens:quos libꝛos etiam cum de ceteris omni
bus dictis: vel ſepᷣtis ſuis penitere ſe dicat:nõ
q̊̃ vere peniteat: ſᷣ qͥ anguſtatus in hoc venerit
vt aut pnia ſibi eſſet ſimulanda:aut non poſſet
moꝛdere vel ledere:quẽ volebat.illos tamẽ vt
dixi libꝛos ſibi excepit ſolos:tanqᷓ; minime pe⸗
nitẽdos. Et ideo nolui eius nũc cetera ſcpᷣta cõ
tingere:vt ð iſtis pene ſolis ↄuinceret᷑: de qb
ipe iã ſibi locũ clauſerat penitẽdi.Noſt oia vo
oñdi ꝙ ſacros codices:qͥs apoſtoli eccłijs tam
ſancti ſpũs fidele depoſitũ ↄmẽdauerãt:ꝑmu⸗

tauit.Et ꝙ his q̃ͥ audaciã vocet in hoium opu⸗-

ſculis vtẽdis: ipᷣe maioꝛe ꝑiculo eloqͥa diuina
ſubuerterit. Supeſt is:vt vnuſqᷣſqʒ qͥ q̊ cogno
ſcit:tali iudicio fauoꝛẽ ſuũ alteri nrjm ↄferat:q̃⸗
li idicio a deo cupit ſe iudicari:ne ſuã ledat a⸗
nimã:dũ alteri fauoꝛẽ pᷣſtat iiuſtũ. Cognoſcat

*
.

aut p te ſili chariſſime: 1 ſcũs vir ille: cuiꝰ epkaz

aicus meus inuectõe vel accuſatiõe hac ſua ꝓ⸗
tulit in xpᷣi adiutoꝛio:nõ ſtudijs:bᷣ innocẽtie fa
uendũ:nec in cã vitatis ſtudioſe agẽdũ eẽ ma⸗
gis qᷓ; religioſe. Pꝛeceptũ ẽ em dñi: vt nõ vᷣm

faciẽ: ᷣ rectũ iudicemus iudiciũ. Quia ſicut in
vnoquoc mniimos ſuoꝝ xpᷣs ẽ:qͥ eſurit ⁊ ſitit

⁊ nudus ẽ.⁊ ipᷣe ẽ qͥ reficit᷑ ⁊ induit᷑:ita in his qᷣ

iudicant᷑ iniuſte:ipᷣe eſt qui inique iudicat᷑. Et

ꝓ his qͥ odio habent᷑ gratis:ipᷣe dicturꝰ ẽ:odi⸗

ſtis me gtis.Quõ eſtimarit hanc cãʒ:⁊ G̊ factũ

ſuum in tribunalibus xpᷣi iudicãdũ habeat euʒ
ſua ↄſcia:ꝙ codices illius ↄ Jouinianum ſcpᷣ⸗
tos: qui iam publice legebant᷑: ſubtraxerit de
manibus legentium:⁊ culpãtes ꝓhibuerit atʒ
culpauerit. Remiſerit vo ad ipᷣm auctoꝛem li⸗
bꝛos ſuos:inſinuans ea que ad repᷣhẽſionẽ ve⸗

nirẽt: vt vel emẽdaret: vel rem quoquo modo
poſſet curaret. Meos vero nõ codices:łᷣ ſche
dulas impfectas inemẽdatas:furto cuiuſdam

nebulonis ⁊ fraude ſubtractas:ſibiq; delatas
cũ me inibi hret pñtẽ mihi qͥdẽ nõ offerret neq;

2ↄãreret᷑. Sʒ ne increpare qͥdẽ:aut etiã arguere

dignaret᷑: vel ꝑ amicũ certe aliquẽ: aut etiaʒ ꝑ
inimicum:ᷣ ad oꝛientẽ mitteret ⁊ diſtringeret:

linguã eius hoĩs: qui eã temꝑare non nouerat

Quid ↄ religionem faceret:ſi me pñteʒ potius

2ueniſſʒ: In tm ne colloquio eius videbamnr
indigni: vt ab eo nec argui mereremur: Et pꝛo

nob F*p̃s moꝛtuusẽ:⁊ ꝓ nr̃a redemptõe ſang
uinẽ ſuũ fudit. NPeccatoꝛes qͥdẽ:vᷣ de ipᷣius gre
ge ſumus:⁊ int eius ouiculas nüeramur. Veꝝ
qꝛ ꝓpter deũ ↄtẽpſit nobilitatẽ ſuã: ⁊ totum ſe
reit humilibus:optimũ qͥdẽ opus eius ifi-
de XRpi:⁊ qð exẽplo eſſe ceteris debeat:conſite
mur. Iccirco em eũ voluiſſemus humanis ſtu
dijs ↄtẽtõibuſq; raptari:ne in aliqᷓ fidei ſue ſen
tiret detrimentũ. Certe cũ legerit ꝙ ea ipᷣa:ð a⸗
bus ceteros arguit:magj ille in ipᷣius electis e⸗
tiã poſt pniaʒ ↄmẽtarijs docuerit:qᷓ; ſuñ nõ ſit.
qᷓ; veꝑ iudiciũ ſeruet videbimus. putabit᷑ ei p⸗
oꝛ erroꝛ fuiſſe ignoꝛãtie:ſi eũ emẽdauerit argu⸗
tio. Nos aũt qᷓ;uis neceſſitate ↄpulſi:rñdere vi

ſi ſumus ei q̊ͥ nos amariſſime pulſauerat. Attũ

1ꝓ hoc ipo veniã petimus:ſiqͥd foꝛte aſperius

—

to plura reticuimus qᷓ; ꝓtulimus. Silere autẽ

3 ↄſciaʒ criminãti:minime potuimus. Cũ ipᷣiꝰ
pene fidei ſue nõnulle deberẽt iacturam duce⸗
re ſilentiũ nrjm. NPoſtea qᷓ; iſta dictaui frat ali⸗
quis:qui ex vꝛbe a vob ad nos venerat: cu re⸗

legẽti mihi aſſiſteret: ait pᷣtermiſſum eſſe vnuʒ
adhuc excuſatõis locũ: quẽ ibi audiſſet ab ob⸗
trectatoꝛibꝰincuſari. Dicebat aũt de eo qð ſcbᷣ⸗

tũ ẽ in pᷣfatiũcula mea:qꝛ dixeri de iſto qui me
nũc ꝑſequit᷑:⁊ accuſat qð in his q̃ de Oꝛigene

plecuti ſumus:qꝛ deus ↄſcie nr̃e teſtis ẽ:ꝙ mł

„

ſterötat
Geco.
lhiogd
in.
dauitin
ſeofend
aturſe⸗
bſof,
leſanns
pbiiſtül
fe Ditie
luaofene
ſmerio:
Nſen
fliig aſp
Heoeſt
(noim
ditoffen
pelimm
auctols
tramnitere
füntc

Kiusabt
dwece⸗
sace
ient
d
umnqa
cum⸗
ptinet.
diridu
ſnizqn
dü yoſ
ſtocali.
Aerpla
ſneae
detinen
eituran
deiatisg
hocnno
habebut
dchebz
Pwhlisp
lüſenei
Wigcan
demnüm
Pbant.
ſequnkl
liaorinie

Bänabr
io dana
kat
ſuiztu
ſnibll

ibipde

leaßepe
üdrſg
innien
nn Rößin
Quiasſcninn
Zeiuntrſti
ifininbis⸗
leindici E
edicuni⸗
Ncigrhinni
fdübebeten
uinianunſc⸗
keſbnantn
pbuentn,
Pmauctorenl⸗

röhiſonixe

loguo nod⸗
cocſcebrfſche
unoauinſcem
ſbiqgdelnns
nöoferreneg,
Metäargaene
gne: autennz
tadhingere
Menohroven
mepßitezpolis
eius cunn
garmun Lyn
inlinniieiß
isdeßhnogte
gücmm Ver
giſiiannmn.
iisenuiſ⸗
iseben toſft
sbunnnsn
genidc⸗
ilustlechos⸗
nräinroſt
s hhlaͤß⸗
iduuentath⸗
pllinßdeet
Puluent.5

Fo. Cxl
Tractatus III Epiſtola XXXVIII

interpᷣtatus ?: cũ nõnulla offẽdicula eẽ videãt᷑
in greco:ita tñ ea intp̃tãdo purgauerit vt nihil

in his qð a fide nr̃a diſcrepet latinꝰ lectoꝛ inue⸗

niat. Aiũt inqͥt de q̊ capło vides quõ ⁊ collau⸗

dauit interpᷣtatõʒ eiꝰ⁊ teſtioniũ dedit ipᷣe:ꝙ ſi⸗

ne offendiculo ſint ea qᷓ ille interpᷣtatꝰẽ ⁊ ipᷣm ſe
cutuxꝝ ſe eſſe pmiſit. Cur ⁊ ea q ipᷣe tranſtulit
abſq; offenſione nõ ſunt:ſic ⁊ illius ſcpᷣta eẽ ipᷣe
teſtatus ẽ: Nõ miraris ꝙ ibi ſꝑ culpari mereoꝛ
vbi iſtũ laudauero. ⁊ recte qͥdẽ:tñ veniamꝰ ad
rẽ. Dixi eum purgaſſe in latina trãſlatõe:ſiquaes

illa offendicula fidei videbant᷑ in greco. Etnõ
imerito: ita tñ vt eadẽ ⁊ a me compꝛobẽ geſta.
Nã ſiẽ ille in homelijs de Eſaia duo ſeraphin
filiũ ⁊ ſpm̃ſcm̃ eſſe interpᷣtatus ẽ ⁊ addẽs ð ſuo
Mẽo eſtimet in trinitate nature eſſe differentiã

cũ noim diſcernunt᷑ officia: ꝑ hoc ſe curare cre
dit offendicula potuiſſe. Ita nos vt ademptis
vel immutatis quibuſdaʒ:vel additis:ſenſum
auctoꝛis adducere conati ſumus ad intelligẽtie
tramitẽ rectioꝛẽ. Quid hoc diũſum:aut qd õ⸗
riũ:aut qͥd nõ idẽ fecimus?Sʒ qꝛ ego deſcpᷣtis

illius abſq; malitia ⁊ calünia iudicabã:non qð
obtrectatõi pateret:bᷣ qͥ pfectus fuerit interpᷣtã

tis aſpexi. Ille aũt qͥ occaſiones ad calumniã qᷓ

rit:ea repᷣhẽdit in meis ſcpᷣtis:q̃ añ me pᷣoꝛ ipſe

ſcpᷣſit.Et reuera ego culpãdus ſum:ſi ᷣm me
am qͥdẽ ſniaʒ q̃ ſcbſit recta ſunt: ᷣm vo ſuũ iudi

cium ↄtemnenda. Hoc q́;um ad trinitatis fidẽ
ꝑptinet:vbi vtiq; blaſphemie crimẽ ducitur:ꝙ

dixi duo ſeraphin filiũ eſſe ⁊ ſpmſcm:ſi ſᷣm ſuã

ſniaʒ qua aduſum me agit:ipᷣe iudicet᷑. Secun⸗
dũ vo ſuũ iudiciũ qð in ſcpᷣtis eius abſq; ꝓpo

ſito calũnie iudicaui abſoluit᷑: ꝓ his que ðᷣ ſuo
ad explanandũ ſenſum auctoꝛis adiecit. De re
ſurrectõe aũt carnis puto in tranſſatõe nr̃a ea⸗
dẽ nↄtineri.q̃ in eccłijs pᷣdicant᷑.Cetera vo q̃ de
creaturaꝝ rõnibus dicia ſunt: ꝙ nihil ad fideʒ
deitatis ptineãt: iã ſuꝑius diximus. Sʒ ſi iſte
hoc mõ ad calũniã vocat:q̃ añ offendiculũ non
habebãt nõ ꝓhibeo. ſi ei placeat reuocare ſen⸗
tẽtiã meã illã q̃ potuiſſet abſolui: ⁊ ꝓferre ſuaʒ
̃ᷓ debebat alligari.Nõ ergo mea de eo ſnia cul

pabilis putãda ẽ:bᷣ ſua:q repᷣhẽdit in alijs: qð

in ſemetipo pbat. Nouũ aũt h̊ iudic genusẽ
vbi accuſatoꝛẽ meũ ego ipᷣe defendo:⁊ vbi tuʒ

demũ me ille ſuꝑatum putat: ſi ſemetipᷣm reuʒ

Auarir Merumd ponaenue epᷣoꝝ ſynodus
ſequat᷑ ſnias tuas: ⁊ iubeat oẽs libꝛos: qͥ h ta⸗

lia ↄtinẽt:cũ auctoꝛibꝰſuis vt aiũt debẽ dãnari

Banabunt iſti libꝛi pᷣus in grecis.⁊ qð in gre⸗

cis dãnat᷑:ſine dubio dãnatũ eſt in latinis. Ae

niat᷑ ad tuos libꝛos: inuenient᷑ eadẽ ↄtinẽ.ſᷣm
ſniaʒ tuã neceſſe ẽ:vt cũ ſuo auetoꝛe danẽt᷑.Et

ſiẽ nihil ꝓfuit Oꝛigeni: ꝙ a telaudat c.ita nec
tibi ꝓderit:q a me exculatꝰ es. Me em ſeq ne

*„

ceſſe eſt eccłe catholice ſniaʒ ſiue aduerſus te:ſi
ue aduerſus tuos daat.
kEaatus lhieronymus Ruffini maledi⸗
b ctis laceſſitus duobus libellis ad Mã⸗
machiũ ⁊ Marcellã ſe tuet᷑. Tertia q;

eptła rñſiua ad Ruffinũ ſinglła maledicta refel⸗
lit: cuiꝰ vt clariꝰ modeſtia ↄpꝛobet᷑:pᷣmittẽda ẽ

epła ad eũ phũanit᷑ ſcpᷣta:q̃ de ſuſpitiõe ↄiecta

in eum ex pᷣfatione libꝛi Periarchon conque⸗

giẽſem de callida laudatõne ↄqrẽtis epła: q in

aliqͥbus volumibus falſo inſcribit᷑ ad Pama⸗
chiũ:ſᷣ̊ ad Ruffinũ magis ſcpᷣta videt᷑: ſic bea⸗

tus Hieronymus pᷣmo libꝛo contra eum ſcpᷣto

teſtat. Epka. XXXVIII.

Julteromemo⸗
d ratum ſermo ꝓpᷣus indicauit. Nec

dubito ſpiritaliũ parẽtũ ad patriã
reuocatũ deſiderio:quẽ mr̃is luctꝰ

ire ꝓhibebat:ne magis coꝛã doleres:ꝙ vix ab
ſens ferre poteras.ꝙ qreris ſtõacho ſuo vnuʒ⸗
quẽq; ſeruire: ⁊ no nõ acqᷣeſcere iudicio: ↄſcie
noſtre teſtis eſt dominus:poſt reconciliatas a⸗
micitias nullum interceſſiſſe rancoꝛẽ: quo quẽ⸗
piam lederemus: quin potius cũ omni cautiõe
puidimus:ne ſaltẽ caſus in maliuolẽtiã vtere⸗
tur. Sʒ qͥd poſſumꝰ facere:ſi vnuſqᷣſq; iuſte pu
tat ſe facere: qð facit: Et videt᷑ ſibi remoꝛderi
potiꝰ qᷓ; moꝛdẽ: Aera amicitia qð ſentit diſſila
re nõ dʒ. Pꝛefatiũcula libꝛoꝝ oααοςααο ad
me miſſa eſt. ouã ex ſtilo intellexi tuã eſſe. In qᷓ

ℳ₰ℳ

obliq̃ imo aꝑte ego pᷣtoꝛ. Qua mẽte ſit ſepta tu

videris. qᷓ intelligat᷑: ⁊ ſtultis patet. Poterã ⁊
ego:qͥ ſepiſſime figuratas ↄtroũſias declama⸗
ui: aliqͥd de vetere artificio repetẽ:⁊ tuo te mo⸗
re laudare. Sʒ abſit a me:vt qð repᷣhẽdo in te:
imiter. qͥn potius ita ſniaʒ tpaui: vt ⁊ obiectuʒ

crimẽ effugerẽ:⁊ amicũ qᷓtũ in meẽ:ne leſus le
derẽ. Sʒ obſecro te:vt ſi deinceps aliquẽ ſequi

volueris:tuo tm iudicio ſis ↄtẽtus.Aut ei bo⸗
na ſunt q̃ apetimus:aut mala.Si bona:nõ in⸗

digẽt alteriꝰ auxilio.Si mala:peccãtiũ inlłtitu⸗

do nõ parit erroꝛi patrociniũ. Hec apõ te ami⸗
ce potius expoſtulare volui:qᷓ; laceſſi publice

deſeuire:vt animadutas me recõciliatas amici

tias pure colere:⁊ nõ iuxta Plautinã ſniam al
tera mau lapidẽ tenẽ: panẽ offerre altera. Fra⸗

ter meꝰ aulinianus necdũ de patria reuſus ẽ
⁊ puto ꝙ eũ Aqͥlegie apud ſcm paꝑã EChꝛoma
tiũ videris. Sanctũ q;; pbrjm Ruffinũ ob quã⸗
dam cãʒ ꝑ Romã mediolanũ miſimus: ⁊ oꝛa⸗

uimus: vi noſtro animo ⁊ obſequio vos vide⸗
ret. Ceteriſq; amicis eadẽ ſigniſicamꝰ:ne moꝛ⸗
dẽtes iuicẽ: ↄſumami ab iuicẽ. Jã tue modera

tionis ẽ:⁊ tuoꝝ:nullã occaſionẽ impatiẽtibus
dare:ne nõ oẽs ſiles mei inuenias: qͥ poſſint fi⸗
guratis laudibus delectari. .
HMBP”6 libello callide ſe laudatũ a Ruffi⸗
no in pᷣfatõe hieronymꝰ docet Peri⸗
Archõ: oſidit cur eodẽ libꝛos ex itegro

lpᷣe trãſtulerit.Arguit q Mãphylo martyri li

bꝛũ defenſiõis Oꝛigenis inſcribat ab Euſebio

dictatũ. oñdit ſe in epła ad Pãmachiũ illũ nõ

leſiſſe:ſᷣ hereſis ſuſpitões repuliſſe.Cõmẽtari⸗
os ſane ſuos:⁊ expoſitões ⁊ ſniaʒ de baptiſmo
quẽ ille dãnabat tuet᷑:⁊ de ꝑiurio ꝓ lectõe gen
tilium ſe purgat. .
Ald Pãmachiũ ⁊ Marcellã ꝓ ſe q̊ accuſa⸗
toꝛẽ ⁊ detractoꝛẽ Ruffinũ defenſionis ſci HHie⸗
ronymi doctoꝛis illuſtriſſimi liber pꝛimus inci

CTvyfis et mul⸗

e toyx Ilr̃is didici obijci mihi i ſcho⸗
la:tyrãnica lingua canũ tuoꝝ ex
r inimicl ab ipᷣo:cur ↄ=cριαρωααα
libꝛos in latinũ vterẽ.Oimpudẽtiã ſingularẽ
accuſant medicum ꝙ venena pꝛoderit: vt ſcilʒ
apu ονραμ⁄11¾0⁄6%. 1¹ malũ virus: vene
nũq; lethale ſuũ:nõ innocẽtie merito:ſᷣ᷑ crimis
cõione tueant᷑:q̃ſi culpã nũerus peccãtiũ minu
at. Et in ꝑſonis:nõ in rebus ſit accuſatio.Scri
bunt᷑ Z me libꝛi. Ingerũt᷑ oibus audiẽdi: ⁊ tñ
nõ edunt᷑:vt ſunpliciũ coꝛda ꝑcutiãt:⁊ mihi fa
cultatẽ ꝓ me auferãt rñdẽdi: nouũ malitie ge⸗
nus accuſare:qð ꝓdi timeas.ſcribẽ:qð occul⸗
tes. Si ſunt vera qᷓ ſcſit:cur publicuzʒ timuit:
Si falſa:cur ſcbᷣſit: Oli pueri legimus:intꝑan
tis eſſe arbitroꝛ ſcribere qͥcqᷓ;: qð occultari veł.
Rogo qᷣs ẽ iſte doloꝛ:Quid eſtuãt:Quid iſa⸗
niũt:Quid pᷣconẽ reppuli figuratũ:ꝙ nolui me
ſubdolo oꝛe laudari.ꝙ ſub aici noĩe inimici in⸗

ſidias dep̃hẽdi:frat᷑ ⁊ collega in pᷣfatiũcula vo

coꝛ.⁊ ſatis aꝑta exponunt᷑ crimia mea: qͥd ſcpᷣ⸗
ſeri:qbus in celũ Oꝛigenẽ laudibꝰ leuauerim.
ono aiĩo feciſſe ſe dicit. Et quõ nũc eadẽ ini⸗
micus obijcit:q̃ tũc amicus laudauerat: Nolu
erat me ab interpᷣtatiõe qſi pᷣmiũ ſeqͥ ⁊ auctoꝛi⸗
tatẽ opꝑpis ſui ex nr̃is opuſcułmutuari.Suffece
rat ſel dixiſſe qð ſcpᷣſeram. Quid neceſſe fuit ea
dẽ rurſus iterare:⁊ frequent᷑ igerẽ: Et q̃ſi nẽo
mihi laudati crederet ipᷣa dicta replicare: NMõ
tã ſollicita ð audientiũ fide:⁊ ſimplex ⁊ pura
laudatio. Quid metuit ne illa ſine teſtionijs di
ctoꝝ meoꝝ in meis laudibꝰ nõ credat᷑: AVidet

nos intelligẽ:pꝛudẽtiã eiꝰ⁊ pᷣdicatõis dyaſirti

ce ſtrophis in ſcholis ſepe luſiſſe: Simplicita⸗
tẽ obtedẽ nõ põt:in qͥ artifex depᷣhẽdit᷑ malitia
Semel aut multũ bis erraſſe ſit caſus.Cur pꝛu
Deter erat ⁊ crebꝛo:Et ſic ꝑ totum texit erroꝛẽ:

1

vt mihi nõ liceat negare quod laudat⸗ Nꝛudẽ
tis fuerat ⁊ amici poſt recõciliatam ſimultatẽ:
etiam leues ſuſpitões fugere:ne quod foꝛtuito

feciſſet:ↄſulto facere putaretur. Unde ⁊ Tul⸗

lius in ↄmentarijs cauſaꝝ ꝓ. T. Annio. ego in
quit cũ oẽs amicitias tuendas ſꝑ putaui:ſum⸗
ma religione ⁊ fide:tamẽ eas maxime q̃ eẽnt ex

„ „ S„=

inimicitijs reuocate in graʒ. NMPꝛopterea ꝙ inte

gris amicitijs officiũ pᷣtermiſſum impꝛudentie
vel vt guius interpᷣtemur negligẽtie excuſatõe
defendit᷑. Poſt reditũ in graʒ:ſiqͥd ẽ ↄmiſſum

id nõ neglectũ:ᷣ violatũ putat᷑.nec ipꝛudẽtie:
ſ pfidie aſſignari ſolet. Flaccus q; epła quam
ſcribit ad Floꝝ.Mala ait ſarta gra:ne quicqᷓ;

coit ⁊ reſtrigi᷑. Quid mihi nunc ꝓdeſt:qꝙ ſim

plicit᷑ erraſſe ſe iurat: Ecce obijciunt᷑ mihilau⸗

des eiꝰ⁊ crimini dat᷑ ſimpliciſſimi aici:non ſim

plex nec pura laudatio:ſ auctoꝛitatẽ ſui oꝑiꝑ⸗
ſtruebat: volẽs qð ſeqret̃᷑ oñdere.habuit ĩ ꝓm
ptu ylariũ ↄfeſſoꝛẽ:qͥ.xl.ferme milia verſuũ

Oiꝛigenis in Job: pſalmos trãſtulit.Habuit

Ambꝛoſiũ:cuius pene om̃s libꝛi hulꝰ ſermoni⸗
bus pleni ſunt.Et martyrẽ Aictoꝛinum:qͥ ſim

plicitatẽ ſuã in eo ꝓbat:dũ nulli mollit᷑ iſidias

Be his oibus tacet ⁊ q̃ſi colũnis eccłe pᷣtermiſ

ſis: me ſolũ pulice: ⁊ nihil hoieʒ angelos ↄſe⸗
ctat᷑:niſi foꝛte eadẽ ſimplicitate:q̃ amicũ neſciꝰ

accuſauit: illos iòraſſe ſe iuret.Et quis ei crede
ret viro eruditiſſimo:⁊ qui tantam habeat ſciẽ

tiã ſcbtoꝝ veteꝝ:maxime grecoꝝ: Vt dũ pere

grina ſectat᷑ pene ſua amiſerit:vt recentis mẽo

rie viros ⁊ latinos neſciat.Ex qͥ aparet nõ taʒ

