ſcriberẽ dubitare non debui.Hoc autẽ bꝛeue ẽ·
fuggeſtũ eẽ charitati tue:a neſcio qbus fratri-

vus mihi dictũ eſt: ꝙ libꝛũ aduerſus te ſcripſe-·

rim:romãq; miſerim. Hoc falſum eſſe noueris
dominũ deũ meũ ihm teſtoꝛ hoc me non feciſſe

ſed ſi foꝛte aliqᷓ in aliqbus ſcriptis meis inueni

untur in qbus aliter aliqͥd q; tu ſenſiſſereꝑioꝛ
non ↄtra te dictũ:ſed qͥd mihi videbat᷑ me ſcri
ptum eſſe:puto te debere cognoſcere:aut ſico⸗
gnoſci nõ põt credere debere. Ita ſane hoc di
xerim: vt ego non tm paratus ſim ſi quid tein
meis ſcripiĩ mouerit fraterne acciꝑe:qð cõtra

ſentias aut ð coꝛrectiõe mea aut de ipᷣa tua be

niuolẽtia gauiſus: veꝝ etiã hoc a te poſtulẽ et
flagitẽ. O ſi licuiſſet ⁊ ſ non cohabitante ſaltẽ
vicino te in dño ꝑfrui ad crebꝛũ ⁊a dulce collo⸗
quium. Sed qꝛid non eſt datum peto vt hoc
ipſum qua in domino poſſumus ſimul ſumus
conſeruari ſtudeas:a augere ac perfici ⁊ reſcri
pta q́;uis rara non ſpernere. ſaluta obſequio

meoſãctũ fratrẽ Caulinũ ⁊ oẽs fratres qͥ tecũ

ac de te in dño gloꝛiant᷑ Oemoꝛ nr̃i exaudia
ris a dño in oĩ ſãcto deſiderio tuo dñe chariſſi
me ⁊ deſideratiſſime: ⁊ honoꝛãde ĩ xpᷣo frater.
HBeati ieronymi ad Auguſtinũ cõtentio⸗
nem ſuꝑ epiſtola ad Galathas repᷣhenſionẽ
libꝛoꝛũ ipᷣius detractantis ad vanam cõtentio
nem ⁊ puerilem iactantiã declinandaʒ:in que
meminit de Ruffino: dicens libelli ↄtra euʒ eẽ
exemplar mittere. Epla. CIKX. .

= . .
— 2 — 1

Dmino vere ſã

nnpymus in dño ſalutẽ. In ipo ꝓfecti
onis ſancti filij noſtri Aſterij Hipodiaconi ne⸗
ceſſarij mei beatitudinis tue Fe ad me peruene
runt: qbus ſatiſfaciat te ↄtra paruitatẽ meaʒ li
bꝛũ Romã nõ miliſſe. Hoc nec ego factũ audi

era: ſed eplłe cuiuſdã qſi ad me ſcripte ꝑ fratrẽ

nrm Syſinniũ diaconuʒ huc exẽplaria ꝑuene

rũt. In qᷓ hoꝛtaris me vt oατ υο Xαραο uper

quodã apli capitulo canã: ⁊ imiter Steſicoꝛuʒ
iter vituꝑationes ⁊ laudes elene fluctuste,z

vt ꝗ detrahẽdo oculos ꝑdiderat:laudando re
ciperet.Ego ſimplicit᷑ fateoꝛ dignationi tuelʒ
ſtilus et eiX=—ρωπναα mihi viderentur
tñ nõ temere exemplaribꝰ l̃aꝝ credẽduʒ puta

ui:ne foꝛte me rñdẽte leſus iuſte expoſtulares

qð ꝓbare ante debuiſſem tuum eſſe mon᷑:q

ſic reſcribere. Acceſſit ad moꝛã ſãcte ⁊ venera⸗
bilis Maule lõga infirmiras. Dũ enĩ lãguenti
multo tꝑe aſſedimꝰ: pene epłetue vel eius qui
ſub tuo noie ſcripſerat: obliti ſumꝰ: memoꝛes

illiꝰ verſiculi. Muſica in luctu impoꝛtuna nar

ratio. Itaq; ſi tua eſt epła aꝑte ſcribe: vel mit⸗
te exemplaria verioꝛa: vt abſq; vllo rãcoꝛe ſto
machi in ſcripturaꝝ diſputatiõe verſemur: vt
vel noſtrũ emẽdemꝰ erroꝛẽ:vel aliũ fruſtra re⸗

p̃ᷣhendiſſe doceamꝰ Abſit aũt a me:vt qͥcqᷓ; de
libꝛis beatitudis tue attingere audeaʒ. ſufficit

eni mihi ꝓbare mea:⁊ aliena nõ carꝑe. Ceteꝝ

optime nouit pꝛudẽtia tua: vnũquẽq; i ſuo ſen
ſu abũdare:⁊ puerilis eſſe iactãtie: qð olim fa⸗
cere ↄſueuerãt adoleſcẽtuli:accuſãdo illuſtres
viros:ſuo noi famã q̃rere.Nec tã ſtultꝰ ſum vt
diuerſitate explanationũ tuaꝝ me ledi putem:
qꝛ nec tu lederis:ſi nos ↄtraria ſenſerimꝰ Sed

illa ẽ vera inter amicos repᷣhẽſio: ſinr̃a opera

nõ vidẽtes:alios iuxta NPerſiũ manticã ↄſide

remus. Sugpeſtvt diligas diligẽtẽ: ⁊ i ſcriptu⸗

r arũ capo iuuenis ſenẽ non ꝓuoces. Nos nr̃a
habuimꝰ tẽpoꝛa: ⁊ cucurrimꝰ qᷓ;tũ potuimus.

Nũc te currẽte:et lõga ſpatia trãſmittẽte:nobᷣ

debet ociũ ſimulq; vt cuʒ honoꝛe tuo et venia
dixerim:ne ſolus mihi de poetis aliqͥd ꝓpoſu
iſſe videaris:memẽto DOaretis ⁊ Entelli:⁊ vul
garis ꝓuerbij:ꝙ bos laſſus foꝛtius figat pedẽ
Triſtes hec dictauimꝰ. Vtinã mereremur cõ⸗
plexus tuos:⁊ collatiõe mutua vł doceremus
aliqᷓ: vel diſceremꝰ. Miſit mihi temeritate ſo⸗

lita ſua maledicta Calphurnius:cognomento

Lanarius:q̃ ad Africã quoq; ſtudio eiꝰdidici

pueniſſe.Ad q̃ bꝛeuiter ex ꝑte reſpõdi:⁊ libel⸗
li eius vobis miſi exemplaria:latius opꝰcũ op

poꝛtunũ fuerit pmo miſſurus tꝑe: in quo illud
caui:ne in quoq; eſtimationẽ lederẽ xpianam

cco ⁊ beatiſſimo pape Augl. Hiero⸗

— . . .

ſed tm̃ vt delirãtis imperitiq; mẽdaciũ acvere

cundiã cõfutarẽ. Memẽto mei ſãcte ⁊ venera
bilis papa.vide quantũ te diligã: vt ne ꝓuoca
tus qdem voluerim reſpõdere: ne crederẽ tuũ
eſſe qð in altero foꝛte reᷣhẽderẽ.Frater cõmu
nis ſimpliciter te ſaluaat. H
Eiuiſdẽ ad eũdẽ de epla Romã in repᷣhenſi
onem expoſitionis ſue in epy łlam ad Galathas
ſciſcitãtis:atq; cõmonentis:vt iuuenibꝰↄgre⸗
diẽs ſe ſene ⁊ veteranũ nõ ꝓuocet ad certamẽ.

„ Wmino vere ſa

cto ⁊ btiſſimo pape auguſtino Hie⸗

ronym' in xpo ſaluteʒ. Crebꝛas ad
ine eplas dirigis: ⁊ ſepe cõpellis:vt reſpõdeã
cuiuſdaʒ eplłe tue:cuiꝰ ad me vt añ iã ſcripſi:p
fratrẽ Syſinniũ diaconũ exẽplaria ꝑuenerũt

abſq; ſubſcriptione tua.Et q̃ pꝛimũ ꝑ fratrem
Pꝛofuturũ:ſcdᷣo ꝑ quẽdã aliũ te miſiſſe ſigni⸗
ſicas:⁊ iterim Pꝛofutuꝝ retractũ de itinere:⁊

epᷣm ↄſtituiũ veloci moꝛte ſubtractuʒ illũ cui⸗
nomẽ retices:maris timuiſſe diſcrimia: ⁊ naui
gationis mutaſſe cõſiliũ. Que cũ ita ſint:ſatis

mirari nequeo:quõ epla tua ⁊ rome ⁊ in italia

haberi a pleriſq; dicat᷑: ⁊ ad me ſolüu nõ puene
rit: cui ſoli miſſa eſt: pᷣſertim cũ idẽ frater Sy⸗
ſinnius iter ceteros tractatꝰ tuos dixerit: eam

ſe nõ in Africa:nõ apud te:ſᷣ i inſula Adrie añ

H ferme qͥnquenniũ repperiſſe De amicitia ois

tollẽda ſuſpitio eſt: ⁊ ſic cũ amico qſi cũ altero
ſe eſt loquendũ. Nõnulli familiares mei ⁊ va⸗
ſa xp̃i:q̃̊ꝝ hieroſolymis ⁊ i ſactis locis perma⸗
gna copia ẽ: iuggerebã: nõ ſimplici aio a te fa⸗
ctum: ᷣ laudeʒ atq; rumuſculos ⁊ gloꝛiolã ppli
reqͥrente: vt de nobis creſceres: vt młii cogno
ſcerẽt ie ꝓuocare:me timere: te ſcribere vt do⸗
caum: me tacere vt imperitũ:⁊ tandẽ repperiſſe
q garrulitati mee modũ imponeret. Ego autẽ
vt ſimplicit᷑ fatear:dignatiõi tue pᷣmuʒ iccirco
reſpõdere nolui:qꝛ iuã liqᷣdo epłam non crede
bam. nec vt vulgi de qbuſdã ꝓuerbiũ ẽ:litum

melle gladiũ.deinde illud cauebã:ne epiſcopo
cõionis mee viderer pcaciter reſpõdere:⁊ ali⸗
qua ĩ repᷣhẽdẽtis epła repᷣhẽdere: pᷣſertim cuʒ
qdã in illa heretica iudicarẽ.Ad extremuʒ :ne
tu iure expoſtulares:⁊ diceres: quid eni eplaʒ

meã videras ⁊ note tibi manꝰ i ſuſcriptione ſi⸗
gna dep̃hẽderas:vt tã facile amicũ lederes: ?
alteriꝰmaliciã i meã vteres ↄtumeliã. Jgit vt
añ iã ſcripſi:aut mitte eãdẽ epłaʒ tua ſubſcptã

manu:aut ſenẽ latitãtẽ in cellula laceſſere deſi⸗
ne. Sinautẽ tuã vis vel exercere vel oſtendere
doctrinã: qre iuuenes ⁊ diſertos et nobiles:q⸗
rum Mome dicunt᷑ eſſe qᷓ;plurimi: qᷣ poſfint et
au deãt tecũ ↄgredi:⁊ ĩ diſputatiõe ſactaxꝝ ſcri⸗

Cro

nupſu

uecveta
icoꝛigs.
geneſt
ſetgliu
literern
ſuaffegen
Hlatene
Lantund.
Picoblu
Anfugt
Einmag

Aliſle

Ggdaltis
leinhece
fe Ade⸗
Pſiſlene⸗
ſtorteal
weolent

mrumnes

haleer
iire⸗
aſn
Coar
plilen
gerſa
mminu
expein
ad.
do:
fo viol
futoꝛt
lemmate
Ppiones
lnere.⸗
ggolelcĩ
lſenai
nneßne
eoenique
noadam
inſaipru

ſaan
Näſerpe

mnete

lepanetü⸗
fingutco
ſonſolän
ſpmfaci

Peouocg

fedoctrin
Ghigelijs⸗

ſnkre
nmeigſcr

Nowin
n i
Miuenp,
WNdden

vod

enlgltnrhe
Aunz e
Palis ſcſcl
venttiüſi
Neherugeant

S=

täpenigfun
Aü keniſie
maciideiner
ſuraanzir
ſe Moiniztei
Auecäiaſtee
na Uonerutin

Ameſiin
mnaäſifmr⸗

osdurt
efinſiublui
niedeman
iimwiſcitn
fmümonit⸗
ſas brahang
imgiainlt
lstgrwi
e: MniicN
eline
inmtunt
nnc kyl

Tractatus II

pturaꝝ iugũ cũ ep̃o ducere. Ego quõdã miles

nunc veteranus ⁊ tuas alioꝝ debeo laudare

victoꝛias:non ipᷣe rurſus effeto coꝛpoꝛe dimi⸗
care.ne ſi me frequenter ad reſcribendũ impu

leris:illius recoꝛder hiſtoꝛie ꝙ annibalezʒ iuue
niliter exultantem. AQu. Maximus patientia
ſua fregeer.
Oia fert etas:animũ qͥʒ.ſepe ego longos
Cantando pueꝝ memini me ↄderc ſoles.

Nũc oblita mihi tot carmina:vox qͥʒ Gerim

Jam fugit ipᷣa.

Et vt magis de ſcripturisſ ſctis loquar: Ber⸗
zZellai ille Galadites reg Oauid beneficia: oẽſ

q; delitias iuueni delegãs filio:oſtẽdit ſenectu

tem bec appetere nõ debere: nec oblata ſuſcipe
re. Qð autẽ iuras te aduerſũ me libꝛũ non ſcri

pſiſſe:neq; Romã miſiſſe: quẽ nõ ſcripſeris:ſʒ

ſi foꝛte aliqua in tuis ſcriptis reperiant᷑: que a

meo ſenſu diſcrepẽt:nõ mea te leſũ:ſʒa te ſcri⸗

ptium: qð tibi rectuʒ videbatur. Queſo: vt me

patiẽter audeas. Non ſcripſiſtilibꝛũ: Et quõ
mihi repᷣhenſionis a te mee ꝑ alios ſcripta de⸗

lata ſũt:Cur habet italia: qð tu non ſcripſiſti-

Qua rõne poſcis:vt reſcribam ad ea: que ſcri
pſiſſe te denegas: Nec tam hebes ſum: vt ſi di
uerſa ſenſeris:me a te leſũ putẽ.Sed ſi mea co

minus dicta rep̃hendas: ⁊ rõnem ſcriptoꝛum

expetas: ⁊ qᷓ ſcripſerim: emẽdare compellas:⁊
ad XπXααπιο Xαπνι puoces: 7 oculos mihi red-

das:in hoc ledif amicitia:in h̊ neceſſitudis iu⸗

ra violant᷑.ne videamur certare pueriliter: et

fautoꝛibus inuicẽ:vel detractoꝛibꝰnr̃is tribue
re materiã ↄtendendi. Hec ſcribo:qꝛ te pure ⁊

xp̃ᷣiane diligere cupio.nec qcqᷓ; in mea mẽte re
tinere. qð diſtet a labjs. Mõ eni cõuenit: vt ab

adoleſcẽtia vſq; aò hanc etateʒ in monaſterio
cũ ſanctis fratribꝰ laboꝛare deſudãs:aliqd cõ

tra epᷣm cõmunionis mee ſcribere audeã.⁊ eũ
ep̃m: quem ante cepi amare:qᷓ; noſſe:qͥ me pꝛi⸗
us ad amicitiã ꝓuocauit: quẽ poſt me oꝛienteʒ
in ſcripturarũ eruditione letatꝰ ſum. Igit᷑ aut

tuiũ negato libꝛũ:ſi foꝛte non tuus eſt.et deſine
flagitare reſcriptũ: ad ea que nõ ſcripſiſti. Aut

ſi tuꝰẽ:ingenue ↄfitere:vt ſi in defen ſionẽ mei
aliqᷓ ſcripſero in te culpa ſit: qui ꝓuocaſti.non

ime: qͥ reſpondere cõpulſus ſũ.Addis pterea
te paratũ eſſe: vt ſi qd me in tuis ſcriptis moue
rit:aut coꝛrigere voluero:fraterne accipias.et

non ſolũ mea in te beniuolẽtia gauiſuꝝ: v H

ipᷣm faciã: depcaris. Rurſũ dico:quod ſentio

Pꝛouocas ſenẽ: tacẽtẽ ſtimulas: videris iacta

re doctrinã HNõ eſt aut etatis mee: putari ma⸗
liuolũ erga eũ: cui magis fauoꝛẽ debeo. Et ſii
euãgelijs ⁊ ꝓphetis ꝑpuerſi hoĩes lueniunt᷑ qð

nitant᷑ rep̃hẽdere: miraris ſi i tuis libꝛis ma⸗
xime in ſcripturarũ expoſitiõe:qᷓ vel obſcuriſſi

ſic re
ſcribere:aut mittere exẽplaria verioꝛa: vt abſ⸗
q; vllo rãcoꝛe ſtomachi ĩ ſcripturaꝝ diſputati
one vſemur. Quo pacto eni poſſumꝰin hac di
ſputatiõe:ſine rãcoꝛe vᷣſari:ſi me ledere paras
aut ſi nõ ledẽ paras:quõ tenõ ledẽte iuſte ex

me ſũt:q̃dã a recta linea diſe crepare videãt Et

B; dico: nõ ꝙ ĩ oꝑibus tuis dã rephendẽda iã

cenſeam. neq; eni lectiõi eoꝝ vnqᷓ; operam de-

di:nec hoꝝ exemplarioꝝ apud nos copia eſt:

pter ſoliloqoꝝ tuoꝝ libꝛos: 2 q̃ſdã cõmentari⸗

os ĩ pſalmis:qͥs ſi vellẽ diſcutere nõ dicã a me

q̃nihit ſum: ſed a veterũ grecoꝝ docerẽ interp

tationibꝰdiſcrepare. Uale mihi amice chariſſi

me:etate fili dignitate parẽs. Et hᷣa merogatꝰ

obßua: vt qcqᷣd mihi ſcripſeris ad mepmuʒ fa

cias puenrnrnre.
HBeati Auguſtini ep̃i ad beatũ Hieronymu

p‚ſbyteꝝ de pᷣdicta eplła ſe accurate purgantis

7 ſi leſerit: veniã dep cãtis. In q̃ etiaʒ deploꝛat

int lhieronymũ ⁊ Ruffinũ quondaʒ amiciſſi⸗

mos tantã exoꝛtaʒ eſſe diſcoꝛdiã: qs ad pſtinã
charitatẽ nitit᷑ reuocare. Epła. CXlI.
„ Bmino venera-⸗

do ? deſideratiſſimo fratri: et cõpſby⸗

tero Hieroymo Zugꝰ in dño ſalutem. Auis

exiſtimẽ añqᷓ; iſtas ſumeres: veniſſe ĩ man tu⸗
as ̃as meas: qs ꝑ dei ſeruũ filium noſtrũ Cy
pꝛianũ diaconum miſi: qbe certiſſime agnoſce⸗
res:meã eſſe epłaʒ:cuiꝰ exẽplaria illuc veniſſe

cömemoꝛaſti: vnde iam me arbitroꝛ reſcriptis

tuis velut Entellinis grãdibꝰatq; acrib ceſti⸗

bus: tãqᷓ; audacem dareta cepiſſe pulſari:at;

vᷣſari. Nũc tñ eis ipᷣis rñdeo lr̃is tuis: qᷓs mihi
ꝑ ſãctũ filiũ nrjÄm Aſteriũ iã mittẽ dignatus es
In qᷣbꝰmłta i me comperi : tue beniuolẽtiſſime
charitatl: æ rurſus nõnulliꝰ a me tue offéſiõisi
dicia. Itaq; vbi mulcebar legẽs: ibi ↄtinuo fe

riebar:B ſane vłmaxie amirãs: ꝙ cuʒ te dicas

exẽplaribꝰ lr̃aꝝ meaꝝ iðᷣo temere nõ putauiſſe

credẽdũ: ne foꝛte te rnũdẽte leſus iuſte expoſtu⸗

lare: ꝓbare añ debuiſſes meũ eſſe Fmonẽ: ⁊
cribere: poſtea iubeas ſi mea ẽ epla:apte

☛

poſtularẽ: qd ꝓbare añ debuiſſes meũ eẽ mo
nẽ: ⁊ ſic reſcribe:h̊ ẽ ⁊ ſic ledẽ. Niſi eni relc ibẽ
do leliſſes ego iuſte expoſtulare nõ poſſẽ Pꝛo

inde cũ ita reſcribis ⁊ ledas:qͥs locP nob reliqᷣt

ĩ diſputatiõe ſcpturaꝝ ſine vllo rãcoꝛe vᷣſandi

Ego qͥdẽ abſit vt ledar:ſi mihi certa rõne volu

qͥd aliud ſcpturaꝝ ſctaꝝ te veriꝰ intellexiſſe: q;
me.imo vo abſit: vt nõ cũ graꝝ actione lueris

ris ? poruer demoõſtrare illud ex epła apli: vel

meis deputẽ: ſi fuero te docẽte inſtructus: aut
emendate coꝛrectus. Aerutamen tu mihifra⸗
ter chariſſime: niſi te purares leſũ ſcripti meię

non meputares ledi poſſeſcriptis tuis.· aullo

eni modo id de te opinatus fuero: q tenon ar-
bitraris leſum: ſi ſictamen reſcribis: vt ledas.
Aut ſi te non ſic reſcribẽte: ego ꝓpter nimiam

ſtulticiã meã ledi poſſe putatꝰ ſũ:hoc ipſo leſi⸗
ſti plane ꝙ de me ita ſenſiſti. Sed nullo mõ tu
me:quẽ nunqᷓ; talẽ expertꝰ es:temere taleʒ cre

deres:qͥ lĩlaꝝ mearum exemplaribꝰ:etiaʒ cum
ſtilum meũ noſſes:temere credere noluiſti. Si
eni nõ imerito vidiſti me:iuſte expoſtulaturuz
fuiſſe:ſi temere crederes eſſe lĩ̃as meas:q̃ non
eẽnt mee:quãto iuſtius expoſtularẽ meipᷣm te
mere putatũ talẽ:qualẽ me nõ noſſet:qui puta
uiſſet: Nequaqᷓ; ergo ita plabereris: vt te non
reſcribẽte quo lederet:me tamẽ exiſtimares ni
mis inſipientẽ etiã tali tuo reſcripto ledi potu⸗
iſſe. Reſtat igit᷑: vt ledere me ſcribendo diſpo⸗

neres:ſi certo documento meas eſſe illas lras

noſceres Atq; ita qꝛ non credo ꝙ iniuſte mele
dendũ putares: ſuꝑeſtvt agnoſcã pctmm meum
ꝙ pꝛioꝛ te illis lis leſerim: qs meas eẽ negare
nõ poſſum. Cur itaq; conoꝛ ↄtra fluminis tra⸗
ctum:ac non potiꝰ veniaʒ peto⸗ Obſerro ergoa
te per mãſuetudinem xpᷣi: vt ſi te leſi:dimittas
mihi: nec me viciſſim iedẽdo malũ ꝓp malorcd
das. Ledes autẽ me:ſi mihi tacueris erroꝛem
meũ: quem foꝛte inueneris in factis vel dictis
meis. Nam ſi ea in me rep̃ᷣhendis: que non re
pᷣhendenda ſũt:te potius ledis qᷓ; me:qð abſit

a moꝛibus et a ſancto ꝓpoſito tuo:vt hoc faci⸗

as volũtate ledendi: culpãs in me aliqͥd dente
maledico:ꝙ mente veridica ſis non eſſe culpio⸗
dũ. Ac ꝑ hoc aut beniuolo coꝛde arguas etiaz
ſi caret delicto:qð arguendũ putas:aut pater⸗
no affeciu mulceas: quẽ abijcere neqas. Põt

eni ſieri:vt tibi videat᷑ aliud qᷓ; veritas habet.

duz tñ aliud abs te non ſiat qᷓ; charitas habet.
Nam ⁊ ego amiciſſimã repᷣhenſtonẽ tuã gratiſ
ſime accipia etiã ſi reᷣhendi non meruit:qð re
cte defendi põt: vt agnoſcã ſimul ⁊ beniuolẽti
am tuã ⁊ culpã meam.⁊ quantũ dñs donat:in
alio gratus:in alio emẽdatus inueniar. Quid

—

. .

pero:nõ dolebo.Si vo infirmitas vł humani

tas mea etiã cũ veracitñ arguoꝛ: nõ põt niſi ali⸗
quãtulũ ↄtriſtari.meliꝰtumoꝛ capitis dolet cũ
curat᷑: q; dũ ei parcit᷑ nõ ſanat᷑. Hoc eſt eni qð

acute vidit:qͥ dixit vtilioꝛes eſſe plerũq; inimi

cos iurgãtes: qᷓ; amicos obiurgare metuẽtes.
Illi eni dũ rixant᷑:dicunt aliqn vera q̃ coꝛriga
mus.Iſti aũt minoꝛẽ qᷓ; opoꝛtet:exhibẽt iuſti⸗
cie liberta:ẽ:dũ amicitie timẽt exaſperare dul⸗

cedinẽ. Quapꝛopter ſi ⁊ bos vt tibi viden:laſ⸗

ſus ſenectute coꝛꝑis:nõ vigoꝛe animi:tamẽ in

foꝛtaſſe dura: ſ certe ſalubꝛia vᷣba tua tanq;
ceſtus Entelli ꝑtimeſcã:Cedebat᷑ ille:non cu⸗
rabat᷑: ⁊ ideo vincebat᷑:non ſanabat᷑.Ego aũt
ſi medicinalẽ coꝛrreptionẽ tuã tranqᷣllus acce⸗

garea dñica fructuoſo laboꝛe deſudãs: ecce ſůũü:
ſi qͥd peperã dixi: foꝛtiꝰ fige pedẽ. Nõ mihi eẽ=
debet moleſtũ põdus etatis tue:dũmodo cõte
rat᷑ palea culpe mee. Pꝛoinde illð qð in extre⸗
mo epiſtole tue poſuiſti:cũ magni deſiderij ſu⸗
ſpirio vel lego vel recolo: vtinã inqͥs merere⸗
mur cõplexus tuos:⁊ collatione mutua vel do
ceremꝰaliqᷓ: vł diſceremꝰ.Ego aũt dico: vtinã

ſaltẽ ꝓpinquis lr̃aꝝ locis habitaremꝰ:vt ſinõ

poſſent miſceri nr̃a eloqa.lr̃e poſſent eẽ crebꝛi⸗
oꝛes. Nũc vvo tanta locoꝛũ iteruallo abſumꝰa
ſenſibꝰnr̃is: vt de illis vbis apłi ad Galathas
iuuenẽ me ſcripſiſſe meminerim: ⁊ ecce iam ſe-
nex necdũ reſcripta meruerim: faciliuſq; ad te
exẽplaria epłe mee puenerint:neſcio q̃ occaſio
ne ꝓueniẽtes:qᷓ; ipa epła me curante hHõ eni
eã tůc accepat nec ad te ꝑtulit nec ad me retulit
Taäte ãt mihi i l̃is tuis:q̃ i manꝰ nr̃as puenire
potuerũt:apparent res:vt mihi ſtudio meoꝝ
mallẽ ſi poſſem:qᷓ; inherere lateri tuo.Qð ego
qꝛ nõ poſſum:aliquẽ nr̃oꝝ in dño filioꝝ erudi⸗

endũ nob ad te mittere cogito:ſi etiã de hac re

tua reſcripta meruero. Eã neq; in me tm ſcien
tie diuinaꝝ ſcripturaꝝ eſt:aut eſſe iam poterit
guãtũ ineſſe tibi video.⁊ ſi qͥd in hac re habeo
facultatis: vtcũq; impendo ꝓplis dei. Nacare
aũt ſtudioſis diligẽtiꝰ qᷓ; ̃ płi audiunt inſtruᷣ
dis ꝓpter eccleſiaſticas occupatiões oino non
poſſũ. Neſcio q̃ ſcripta maledica ſuꝑ tuo noie
ad Africã pueniſſe audiuimꝰ. Accepimꝰ tñ:
dignatꝰes mittere: illis reſpõdẽs maledictis:

q̃ ꝑlecto fateoꝛ multũ dolui:int᷑ tam charas ſa
miliareſq; ꝑſonas:cũctis pene eccleſijs notiſſi
mo amicitie vinculo copulatas: tm̃ malũ exti⸗

iniſſe diſcoꝛdie.Et tu qdẽ quãtũ tibi modereris
qᷓ;tũcũq; teneas aculeos indignationis tue:ne

reddas maledictum ꝓ maledicto: ſatis in tuis
lris eminet. Verũtñ eas ipᷣos cũ legiſſem: ↄta⸗
bui doloꝛe:⁊ obꝛigui timoꝛe:qͥd ð me illa face⸗

rẽt:q̃ in te ille ſcripſit:ſi in manꝰ meas foꝛte ve
niſſent. Ve mũdo ab ſcãdalis:ecce fit ecce pꝛ⸗
ſus iplet᷑:qð vitas ait:qm̃ abũdabit iniqͥtas:
refrigeſcit charitas młtoꝝ. Que ſibi eni ia fida

veloraturoretundar⸗ Je cuilsſenſu tinoſe
ijciat ſecura dilectio: Quis deniq; amicꝰ nõ

oꝛmidet᷑:q̃ſi futurꝰ inimicꝰ:ſi potuit int᷑ Hie/

ronymũ ⁊ Ruffinũ h:qð nos plãgimꝰexoꝛiri:

O miſera ⁊ miſerãda ↄditio. O inſida in volũ
tatibꝰ amicoꝝ ſcitia pᷣſentiũ:vbi nulla ẽ pᷣſciẽ
tia futuroꝝ.Sʒ qͥd ad h̊ alteri de altero gemẽo⸗
dũ putem: qñ nec ipᷣe quideʒ ſibi hõ eſt notus
in poſteꝝ: Nouit eni vtcũq; vix foꝛte nũc q̃lis
ſit.q̃lis autẽ poſtea ſit futurꝰ ignoꝛat.ec poꝛ

ro non tm̃ ſcientia qualis quiſq; ſit: verũ etiaʒ
p̃ᷣſciẽtia qualis futurus ſit ſi eſt i ſanctis ⁊ bea⸗
tis angelis:quõ fuerit beatus diabolus aliqñ

C
cunodh
inahate
lonon
ſt yeleen
ſerregen
ſtbecept
diceres
besegli
cpioe
ctofein
leritiͤl
Mepittol
Nlling
gurcöt
ceremus
lomodo
verbiosn/
cone re
genteiyn
partecon
nllisfoa
hocihm:
cce
ate
amean
wblne
tperq
pediti
bansſ
ambul.
Meamt.
cloquio
potuit?
leni. h⸗
fenonpo
neo peih⸗
eriog
Neſrü ptd
Aomarin
Unsette
agnoſui
ſahähte
deleepon
glltagecd
Ghocen
epiſtolan

ineeuinenn
nanpnisnenn

nibſſränn.

eumini
in ioflinnt⸗
to:ſaitin
neqginmeite
zuteſeingert
ran
oPisde n
Püaudonri,
upatöcsgintn
Aediaſwun
. Ncupt i
Hitisneic
titbnch
rucdeſß ſo
Nus intlien
Müthinodans
gnncnisen
aotupi
Gllgſin /3
abpeltſte⸗
Nensfile
lseeftetgeh
Gülmntiie
Qurſdeeiün
ausſclutn
iodengn
oliane
gideninl

——
=
☛ nn—

1

=

—
—

—
= =

1

==—
S=S=

—
—

=

—
—
— — —
— — —
çgzd —
S = =
— — = S
— – — =
=

S—
=
☛ —
S= A

—

Tractatus II

cum adhuc angelus bonus eſſet: ſciens futurã
ininqtatem ſuam:⁊ ſempiternũ ſupplicium:oiĩ⸗

no non video. de qua re ſi tamẽ ea noſſe opus
eſt vellem audire qd ſentias. Vide qͥd faciant
terre ac maria: que nos coꝛpoꝛaliter dirimunt
ſi hec epiſtola mea quã legl:ego eſſem:iã mihi
diceres quod queſiui. Nũc vero quãdo reſcri

bes:quãdo mittes:quãdo ꝑueniet:quãdo ac⸗
cipiã:Et tamẽ vtinã quãdocunq; fiat:qð tam

cito fieri nõ poſſe:qᷓ; volumus:quãta poſſumꝰ

tolerãtia ſuſtinemꝰ. AUnde recurro ad illa ver⸗

mur cõplexus tuos:⁊ collatione mutua vł do
ceremus aliqua:vel diſceremus:ſi tamẽ eẽ vl⸗

lo modo poſſet:ꝙ ego te docerẽ. In his auteʒ
verbis nõ iam tuis tm:ſed etiaʒ meis vbi dele

ctoꝛ:⁊ reficioꝛ ⁊ ipᷣo q;uis pendente: ⁊ nõ attin

gente: vtriuſq; noſtrũ deſiderio:non parua ex
parte conſoloꝛ:ibi rurſus acerrimis doloꝝ ſti⸗

mulis fodioꝛ:dũ cogito inter nos:qͥbus deus
hoc ipᷣm:qð vterq; noſtꝝ optauit largũ ꝓlixũ
qᷓ; cõceſſerat:vt cõiunctiſſimi et familiariſſimi
mella ſcripturaꝝ ſanctaꝝ pariter lãberetis: ſic
tante amaritudinis irrepſiſſe perniciẽ:qñ non

vbi:non cui:non homini foꝛmidandã: cum eo
tꝑe:quo abiectis iam ſarcinis ſecularibꝰiã ex.
pediti:dominũ ſequebamini:aiĩ ea terra viuue—-
batis ſimul:in qua dominꝰ humanis pedibus
ambulãs:pacem inqͥt meam do vobis:pacem

meam relinquo vobis: viris etate maturis:⁊ i
eloquio domini habitantibus:vobis accidere
potuit: Vere tẽptatio eſt vita humana ſuper

meo ꝓcidereʒ ad pedes veſtros:flerem quãtũ

valerẽ:rogarẽ quãtũ amarẽ.Nunc vnũquẽq;
veſtrũ ꝓſeipᷣo nunc vtroq; ꝓ alterutro:⁊ pꝛio
alijs maxime infirmis: ꝓquibus chꝛiſtꝰ moꝛ⸗
tuus eſt:qui vos tanqᷓ; in theatro vite huiꝰ cã
magno ſui periculi ſpectant:ne de vobis ea cõ
ſcribẽdo ſpargatis:que quãdoq; concoꝛdãtes

delere non poteritis: qui nũc cõcoꝛdare nolit
aut que cõcoꝛdes legere timeatis :ne iteruʒ liti
getis. Veꝝ dico charitati tue: nihil me magis

qᷓ; hoc exemplũ tremuiſſe:cum quedaʒ ad mei
epiſtola tua legerẽ tue indignatõis indicia:nõ
tam illa de Entello ⁊ boue laſſo: vbi mihi tam
hilariter iocari:qᷓ; iracũde minari viſus eſt:q;ᷓ

illð qð ſerio te ſcripſiſſe ſatis aparet:vñ ſupꝛa

elocutꝰ ſũ:plus foꝛtaſſe qᷓ; debui:vᷣ nõ plꝰ qᷓ; ti
mui: vbi aiſti:ne foꝛte leſus iuſte expoſtulares
Rogo te ſi fieri põt:vtinter nos q̃ramus.⁊ diſ

ſeramus aliqͥd:quo ſine amaritudie diſcoꝛdie

coꝛda nr̃a paſcant᷑: ſiat:ſi aũt non poſſũ dicere
qͥd mihi emẽdandũ videat᷑ in ſcriptis tuis:nee

:‚Fo. CXVII
Epla CxXIII

tu in meis: niſi cu ſuſpitiöe inuidie: aut leſione
amicitie:qeſcamus ab his: et nre vite ſalutiq;

parcamus.minus certe aſſequat᷑ illa: ꝗqᷓ inflat:
dũ nõ offendat᷑ illa:q̃ ediſicat Ego me lõge eſſe
ſentio ab illa ꝑfectione de q̃ ſcriptũ eſt: ſi qs in
Vbo nõ offendit:h̊ pfectꝰ ẽ vir. Sʒ plane i dei

miſcðia puto me poſſe facile abs te petere ve⸗-

niã: ſi d offendi:qð mihi aꝑire debes: vt cum

te audiero lucreris frẽm tuuʒ Neq; eni qꝛ hoc
ꝓpt᷑ longinqͥtatẽ terraꝝ nõ potes faceẽ int᷑t me

m?. Unde rect 1 te: ꝓpterea debes ſinere errare me:ꝓꝛſus qð
ba epiſtole tue dulciſſima:ſãctiq; deſiderij ple-⸗
niſſima: ⁊ ea facio viciſſim mea: vrinã merere⸗

ad ipas res:q̃s noſſe volumꝰ attinet: ſi qͥd ve⸗.

ri me tenere vel ſcio vel puto vel credo:in quo
tu aliter ſentis:qᷓ;tum dat dñs ſine tua iniuria

conaboꝛ aſſerere.Qõð aũt ꝑtinet ad offenſionẽ
tuã:cũ te indignatũ ſenſero:nihil aliud qᷓ; veni
am depᷣcaboꝛ Eec oino arbitoꝛ te ſuccẽſere po
tuiſſe:niſi aut ̊ dicerẽ qð dicere non debui.qꝛ
nec miroꝛ nos minus ſcire inuiceʒ: qᷓ; ſcimur a
ↄiũctiſſimis ⁊ familiariſſimis nr̃is. In quoꝛũ
ego charitatẽ fateoꝛ:facile me totũ pijcio:pꝛe⸗
ſertim fatigatũ ſcãdalis ſeculi: ⁊ in ea ſine vlla
ſollicitudine reqeſco. Deũ qͥppe illic eſſe ſentio

in quẽ me ſecurũ pijcio:⁊ i quo ſecurꝰ reqᷣeſco
Hec in hac mea ſecuritate craſtinũ illð huma
ne fragilitatis incertuʒ: de quo ſuꝑius genui:
oino foꝛmido. Cũ enĩ hoĩem xpᷣiana charitate
flagrantẽ: atq; mihi in h̊ fidelẽ amicũ factũ eẽ
ſentio:qͥcquid ei cõſilioꝝ meoꝝ cogitationũq;
cõmitto:nõ hoĩ cõmitto:ſᷣ illi in q̊ manet: vtta
lis ſit. Deus eni charitas eſt. ⁊ qͥ manet incha
ritate:i deo manet.quã ſi deſeruerit: tm faciat
neceſſe eſt doloꝛẽ: quantũ manens fecerat gau
terrã. Heu mihi:quia vos ſimul alicui inueni
re non poſſum.foꝛte vt moueoꝛ:vt doleo vt ti

diuũ. Nerũtamẽ ex amico intimo factꝰ inimic

querat ſibi potius qð fingat aſtutus: nõ inue⸗
niat qð ꝓdat iratus. oc aut vnuſqſq; facile
aſſequit᷑:nõ occultãdo qð fecerit:ſed nõ facien
do qð occultare velis. Quod ſi miſcdᷣia dei bo

nis pijſq; cõcedit: vt inter inimicos quoſſiber

futuros liberi ſecuriq; verſent᷑: aliena peccata
ſibi cõmiſſa nõ ꝓdant: q̃ pdi timeãt:ipᷣi nulla

cõmittãt.Cũ eni falſũ qͥd a maledico fingitur:
aut oino nõ ledit᷑: aut certe integra ſalute ſola
fama vexat᷑.Cũ aũt malum ꝑpetrat᷑:hoſtis ẽ
imunis:etiã ſi nullius intimi loquacitate aut li

te vulget᷑.Quapꝛopter qͥs pꝛudẽtiã non vide⸗
at: etiã tu qᷓ; tolerabiliter feras amiciſſimi qu?

dam ⁊ familiariſſimi incredibiles nunc inimici

tias ↄſolante ↄſciẽtia:⁊ quẽadmodũ vel qð ia
ctitat vel qð a qͥbuſdã foꝛſitã credit᷑: iſiniſtris
armis deputes:qͥbꝰnõ minus qᷓ; dextris cõtra
diabolũ dimicatur: Nerũtamẽ illũ maluerim

aliquo modo mitioꝛem:qᷓ; te iſto modo armati

oꝛem.oc magnũ ⁊ triſte miraculũ eſt ex ami

citijs talibus ad has inimicitias perueniſſe:le⸗

tum eru: ⁊ młto maius ex inimicitijs talibꝰ ad

pꝛiſtinã concoꝛdiã reuertiſſe. .
Beati Auguſtini epiſcopi ad Mꝛeſidiuʒ ro

Santis: vt pᷣdictã eplam beato hieronymo cõ

tra ſe cõmoto trãſmittat. Epkła. CxII.
,d.

tuã:nunc quoq; cõmoneo: vt lr̃as meas ſãcto
fratri ⁊ cõpᷣſbytero noſtro ieronymo mitte⸗

re non graueris. Vt autẽ nouerit charitas tua

gquẽadmodũ etiam tu illi ꝓ mea caulſa ſcribere
debeas:miſi exemplaria lraꝝ ⁊ mearũ ad ipᷣm
⁊ ad me ipᷣins.Quibus lectis ꝓ tua ſancta pꝛu
dentia facile videbis ⁊ modũ meũ:quẽ ſeruan

dum putaui:⁊ motum eius:quem non fruſtra

*

timui.Aut ſi ego qð non debui aliquid ſcripſi
non ad illum de me: ſed ad meipᷣm potiꝰ frater

na dilectione mitte ſermonẽ:quo coꝛ rectus pe

tam: vt ignoſcat:ſi meã culpã ipᷣe cognouero.
Beati hieronymi poſt acceptam ſatiſfacti⸗

onem mitius ſãcto Auguſtino epiſcopo reſcri
bentis de acrioꝛe ſiue expoſitõis in Galathas

ſe excuſantis:⁊ deinceps ad mutuã charitateʒ

exhoꝛtantis. Epla. CXIII.

.„ BDmino vereſa

cCcto ⁊ beatiſſimo pape Augl. iero

nymus in xpᷣ̃o ſalutem Cuma ſãcto

fratre noſtro.Firmo ſollicite qᷓrerem quid age
res:ſoſpitẽ te letus audiui. Rurſũ cuʒ tuag ſir
teras non dico ſperarẽ ſed exigerẽ:neſciente te
ex africa ꝓfectũ eſſeſe dixit. Itaq; reddo tibi
Heuʒ ſaluatiõis officia:qͥ te vnico amoꝛe com⸗

z5*

plectitur: ſimulq; obſecro: vt ignoſcas pudoꝛi
meo:ꝙ diu vt reſeriberẽ pᷣcipienti:negare non

potui.nec ego tibi:ſ cauſa cauſe rñdit Et ſi cul

pa eſt reſpondiſſe:q̃ſo vt patiẽter audias:mul
to maioꝛ eſt puocaſſe. Sʒ ceſſent iſtiuſmodi q̃⸗
rimonie.ſit internos pura germanitas:⁊ dein
ceps nõ q̃ſtionuʒ ſed charitatis ad nos ſcripta

mittamus Sãcti fratres qͥ nobiſcũ dño vᷣuiũt:

affatim te ſalutãt. Sanctos qͥ tecũ xp̃ᷣi leue tra
hunt iugũ:pᷣcipue ſanctũ ⁊ ſuſcipiendũ papaʒ

pa:ſi legiſti libꝛũ explanationũ in Jonã: puto

ꝙ ridiculam cucurbite non recipias q̃ſtionem.
Sinautẽ amicus qui me pꝛimus gladio petijt:
ſtilo repulſus eſt:ſit humanitatis tue atq; iuſti
cie aceuſantem repᷣhendere: non reſpondenteʒ
In ſcripturaꝝ ſi placet campo ſine noſtro inui

* L. ℳ

DOmino beatiſſi
mo ⁊ merito venerando fratri ⁊ cõ⸗
aſcerdoti Pꝛeſidio Auguſtinꝰ i do⸗
mino ſalutẽ. Sicut pᷣſens rogaui ſinceritatem

Alipiũ: vt meo obſequio ſalutes: p̃coꝛ. Inco⸗
lumẽ te et memoꝛẽ mei xpᷣs deus noſter tueaf
oipotens. DHomine vere ſãcte ⁊ beatiſſime pa⸗

II

Argumentum. .
Rieioꝛibus cõtra ſe pꝛo expoſitiõe apo⸗
p ſtolice repᷣhenſionis a beato Hierony
mo ſcriptis epiſtolis ⁊ illius cõmenta⸗
rio reſpõdet:cõfirmans verã fuiſſe repᷣhenſio⸗

nem Petri non diſpenſatoꝛiã ⁊ ſimulataʒ:in q̃

dicit cõtra Moꝛphyriũ iuſtã libertatẽ in defen
ſione euangelij in Raulo: ⁊ ſanctã humilitatẽ

ĩ NMetro cõmẽdari. In vno tamẽ hhieronymo

conſentiẽs atq; confirmãs:ſicut ab initio pᷣmi⸗

tijs iudeoꝛũ legalia fuiſſe ꝑmiſſa ſine ſpe ſaluij
ſic tꝑis ꝓgreſſu et reuelata fidei gr̃a tã iudeis

qᷓ; gentibus ↄuerſis effecta moꝛtifeer.
Auguſtini ad beatum Hieronymũ epiſtola
pꝛioꝛũ omniũ reſpõſiua:in qua ſuaʒ ſententiã

tuet᷑ oſtendens non diſpenſatoꝛiã aut ſimula⸗

tam:ſed dignam ⁊ veram fuiſſe Petri repᷣhen
ſionem a aulo. Epla. CXIIII.

„ Dmio dilectiſſi
mo ⁊ in xpᷣo viſceribus honoꝛando
ſancto fratri ⁊ ↄpᷣſbytero hierony

.

mo Auguſtinus in dño ſalutẽ. Jam pꝛidẽcha
ritati tue ꝓlixam epiſtolam miſi: reſpondẽs il-
li tue:quã per ſanctũ filiũ tuũ Aſteriũ:nũciam

non ſolum fratrẽ: verũ etiam non collegã meũ
miſiſſe te recolis:que vtrũ in manus tuas ꝑue
nire meruerit: adhuc neſcio.niſi ꝙ ꝑ fratrẽ ſin⸗
ceriſſmũ firmũ ſcribis. Si ille qui me pᷣmuʒ gla
dio petiüt:ſtilo repulſus eſt vt ſit humanitatis

mee atq; iuſticie accuſantẽ repᷣhendere:nonre

ſpondentẽ.lhoc ſolo tenuiſſimo indicio: vtcũ⸗
q; cõijcio:legiſſe te illam epiſtolã meaʒ. In ea

quippe deploꝛaui tantã int᷑ vos extitiſſe diſcoꝛ
diam:de quoꝛũ tanta amicitia quaq; verſũ eã

fama diffuderat: chartias fraterna gaudebat.
Qõ non feci:repᷣhendendo in aliquo germani
tatem tuam:cuius in ea te aliquã culpã me co⸗
ghouiſſe non auſus ſum dicere:ſed dolẽdo hu
manã miſeriam:cuius in amicitijs mutua cha
ritate retinẽdis:quãtalibet illa ſit: incerta per⸗

maſio eſt. Nerũ illud maluerã tuis noſſe reſcri
ptis:vtrũ mihi veniã quõ popoſcerã:dederis

qð aꝑtius mihi intimari cupio:qᷓ;uis hilarioꝛ
q̃dem vultus lr̃aꝝ tuaꝝ etiã hoc me impetraſ⸗
ſe:ſigniſicare videat᷑:ſi tñ poſt lectã illaʒ miſſe
ſũt:qð in eis minime apparet.petis:vel potius

ſiducia charitatis iubes:vt in ſcripturaꝝ cam

po:ſine nr̃o inuicẽ doloꝛe ludamus.Et quidẽ
q;tuʒ ad me attinet: ſerio nos iſta.qᷓ; ludo:age
re mallẽ. Quod ſi hoc vbum tibi ꝓpter facili⸗

tatẽ ponere placuit ego fateoꝛ maius aliqd ex⸗

peto a benignitate tuarũ viriũ:pꝛudentiaq; tã

docta:⁊ ocioſa:annoſa:ſtudioſa ingenioſa: di
ligentia.hec tibi nõ tm donante:verũ etiam di
ctante ſi pũſancto ĩ magnis ⁊ laboꝛioſis q̃ſtioni

Crat

gnenonti
Emontibt
Ploritate
nannn⸗
aptuz
fn
nodonſet
quid noue
ſousrcerte
t Eiddn
feſthecoli
ſonincide
Auaſinoht
ſandoörar
ſendinece
fablleftat:
mellegla
eilemock
ſulpitionee
Dlputanmu
bore, necor
Wud
ic:gond
aſk. E
ſcriptar
dicihun
toꝛüſcri
credã. A
aturotra
ſumeſea
io dictüe
bigom. Al
lntedoctri
ißiitaſen
coescano
hoabhorre⸗
fmerſentin
nigitoͤte⸗
nchpphen
Paienee⸗
herinubnn
Moreqan
Münnerere
uuavelde
ns.QAöſit
tvop ſonſi
quitoneag
lumnögir
ro: Barn
lurayerit
tuo Ginn⸗
llg:auöget
atſagn
iberapk
dnein ej
ecin eig
niiſir dic⸗

biamigt
–W
ninmiſn
fulſeperni
HaCnI
.
Diai
nbushant
öſbrlenhen
uti Jangn
nmiſtrehhen

S

=—

nü Aſtenüiian

„

amnoncl
iinmann
weniigyf
ilecgimezug
ſinſbunnn
Eröpandnen
iſinoindd N
glninen
mwentiſedlin
n uqg eſli
fmumnugandnt
irdigogenmn
Mani alhitee⸗
Hineſeliltn

S=A

=
—
=

74

=
SS

1
1

—
—
=6☛

— —
= S

=
S==

==

—
—
—
E
=
SR
—

—
EEEEE

= =
☛ —
= —

— =
S=
—

—
☛
ez2
=—
—

— —
—
T⸗
— —

S= =

—
— —

S=
= 2
=.
SSAS — =
SS –

—
=
E
—
—
E=
W☛E
S =

.
.
☛
.

bus:non tanqᷓ; ludẽtẽ in cãpo ſcripturarũ:ſed

in montibus anhelantẽ adiuues. Si aũt ꝓpt

hilaritatẽ: quã eſſe ĩter chariſſimos diſſerẽtes

decet:putaſti dicẽduʒ eſſe ludamus:ſiue illud
aptuʒ ⁊ planũ ſit:vnde colloqmur:ſiue arduũ
atq; difficile:hoc ipſe edoce:obſecro te: quonã
modo aſſequi valeamus:vt cum foꝛte nos ali
quid mouet:ꝙ nobis:⁊ ſi non cautius attẽden
tibus:certe tardius intelligentibꝰ:nõ ꝓbatum
eſt. Et qͥd nobis videat᷑:cõtra conamur aſſere

re:ſi hec aliquãdo ſecurioꝛe libertate dicamus

non incidamus in ſuſpitiões puerilis iactãtie:
quaſi noſtro nomini famã viros illuſtres accu
ſando qramus.Si autẽ aliàd aſperũ qð refel⸗
lendi neceſſitate:depꝛomptuʒ fuerit:quo tole⸗
rabile fiat:lenioꝛe circũcidamus eloquio lituʒ
melle gladiũ ſtringere nõ iudicemur. Niſi foꝛ⸗
te ille modus eſt:quo vtrũq; hoc vtiũ vel vitij
ſuſpitionẽ caueamus: ſi cuʒ doctioꝛe amico ſic
diſputamus: vt qᷣcqͥd dixerit:neceſſe ſit apꝛꝛo⸗
bare.nec q̃rendi ſalteʒ cauſa: liceat aliquãtulũ
reluctari. Tum vero ſine vllo timoꝛe offenſio⸗

nis:quaſi in cãpo ludit᷑:ſed mirũ ſi nobis nõ il

ludit᷑. Ego enim fateoꝛ charitati tue: ſolis eis
ſcripturarũ libꝛis:que iã canonice appellãt᷑ di ·

dici hunc timoꝛẽ:honoꝛẽq; deferre: vt nulluʒ

eoꝛũ ſcribẽdo erraſſe auctoꝛẽ aliqͥd: firmiſſime

credã. Ac ſi aliqͥd in eis offendero lr̃is:qð vide
atur ↄtrariũ veritati:nihil aliud qᷓ; vel mendo
ſum eſſe codicẽ: vel interpᷣtem: nõ aſſecutũ eſſe
qð dictũ eſt:vel me minime intellexiſſe:nõ am⸗

bigam.Alios autẽ ita lego:vt quãtalibet ſãcti

tate doctrina pᷣpꝛopolleãt nõ ideo veꝝꝑ putem:
qꝛ ip̃i ita ſenſerũt.Sed qꝛ mihi:vel ꝑ illos au⸗
cioꝛes canonicos:vel ꝓbabili ratiõe:q a vero
nõ abhoꝛreat ꝑſuadere potuerunt. Nec te mi

frater ſentire aliquid aliter exiſtimo. Pꝛoꝛſus

inquã nõ te arbitroꝛ:ſic legi tuos libꝛos velle:
tanqᷓ; ꝓphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ.de quoꝝ ſcriptis

ꝙ oi erroꝛe careãt:dubitare nefariũ eſt. Abſit
hoc a pia humilitate ⁊ veraci de temetippᷣo cogi

tatione. qua niſi eſſes pᷣditus:nõ vtiq; diceres
vtinã mereremur cõplexus tuos:et collatione

mutua vel doceremus aliqua: vel aliqᷓ diſcere

mus. Qõ ſi teipᷣm conſideratiõe vite ac moꝛũ
tuoꝝ non ſimulate nõ fallaciter dixiſſe credo:

quãto magl equũ ẽ me credere apoſtolũ NPau⸗
lum nõ aliud ſenſiſſe qᷓ; ſcripſit:vbi ait de Pe⸗
tro ⁊ Barnaba cũ viderẽ qꝛ nõ recte ingrediũ
tur ad veritatẽ euangelij:dixi NPetro coꝛam oiĩ
bus. Si tu cũ ſis iudeꝰgẽtiliter ⁊ nõ iudaice vi

uis:quõ gẽtes cogis iudaiʒare: De quo enim
certꝰ ſũ:ꝙ me ſcribẽdo vel loqndo nõ fallat: ſi

fallebat apłs filios ſuos: qͥs iteꝝ parturiebai:
donec in eis xpᷣs.i.veritas foꝛmaret᷑:qͥbꝰ cũ pᷣ

mi ſiſſet dicẽs.Que aũt ſcribo vob ecce coꝛam

Fo. ccCVIITI
XIIII

deo qꝛ nõ mẽtioꝛ:nõ tñ veraciter ſcribebat: ſʒ
neſcio qᷓ diſpẽſatoꝛia ſimulatiõe fallebat vidiſl-⸗
ſe ſe Cetrũ ⁊ Barnabã nõ recte ingredientes
ad veritatẽ euãgelij:ac Petro i faciẽ reſtitiſſe
nõ ob aliud niſi ꝙ gẽtes cogeret iudaizare.At
enĩ ſatius eſt credere apłm Paulũ aliqͥd nõ ve
re ſcpᷣſiſſe:qᷓ; apn Metꝝ aliqd nõ recte egiſſe.
Hoc ſi ita eſt:dicamꝰ ꝙ abſit ſatius eẽ ccxedere
mẽtiri euãgeliũ:qᷓ; negatũ eẽ a Petro xpᷣm.et
mẽtiri regnoꝝ libꝛũ: qᷓ; im ꝓphetaʒ a dnño deo
tã execeliẽter electũ in ↄcupiſcenda atq; abdu

cẽda vxoꝛe aliena cõmiſiſſe adulteriũ: ⁊ in ma⸗

rito eius necãdo tã hoꝛrendũ homicidiũ Imo
vo ſanctã ſcripturã in ſũmo ⁊ celeſti auctoꝛita

