no cultui deſeruire:⁊ carnibus ⁊ vino ſe ſꝑ ab
ſtinuerint: pter tenuitatẽ ſenſus ⁊ vertiginem
capitis:quẽ ex paruocibo patiebant᷑:⁊ maxie
ꝓpter apetitus libidinis:qui ex his cibis ⁊ ex
hac potatione naſcunt᷑.pane raro veſcebãtur
ne onerarẽt ſtomachum.Etſi quando comede
bant:tonſũ pariter iſopũ ſumebant in cibo.vt
eſcã grauioꝛẽ illius coloꝛe decoquerent.Oleũ

tm in oleribus nouerant: verũ ⁊ ipᷣm parũ pꝛo

gue ſponte eos venerit:adoꝛare illos ſolitus ſit:pacem

goꝛe: Socratis: Antiſthenis: reli

I .
. .

pter nauſeã ⁊ aſperitatẽ guſtus leniẽdã Quid

loquar inqᷣt ð volatilibus cũ ouũ quoq; ꝓcar⸗
nibus vitauerint ⁊ laci Quoꝛũ alteruʒ carnes
liqdas:alterũ ſanguinẽ eſſe dicebãt coloꝛe mu
tato. Cubile eis de folijs palmarũ:q̃s DHayas

vocant:cõtextuʒ erat.ſcabellũ acliue: ⁊ exvna
parte obliquũ:in terra ꝓ puluillo capiti ſuppo
nebant bidui triduiq; inediam ſuſtinẽtes. Hu
meros coꝛpoꝛis qui naſcunt᷑ ex ocio: ⁊ ex man⸗

ſione vnius loci nimia victus caſtigatione ſic⸗

cabant/Joſephus in ſecũda iudaice captiuita
tis hiſtoꝛia:⁊ in octauodecimo antiqtatũ libꝛo
cõtra Appionẽ: duobus voluminibꝰ tria de⸗
ſcribit dogmata iudeoꝛuʒ. Phariſeos: Sadu
ceos: Eſſeos. Quoꝛuʒ nouiſſimos miris effert
laudibꝰ:qꝙ ⁊ ab vxoꝛibꝰ ⁊ vino ⁊ carnibꝰ ſemꝑ
abſtinuerint: ⁊ quotidianũ ieiuniũ verterinti

naturãSuꝑ quoꝛũ vita ⁊ Philo vir doctiſſi⸗
mus pꝓpꝛium volumen edidit/Eantes Cizyce

nus ⁊ Aſclepiades cypꝛius:etate qᷓ ygmale
on in oꝛiente regnabat:ſcribunt eſum carniuʒ

non fuiſſe/Eubulus quoq; ꝑ hiſtoꝛiam Aoi-

tre multis voluminibꝰ explicuit: narrat apud

Merſas tria genera Mogoꝛũ quoꝛũ pꝛimos

à ſint doctiſſimi ⁊ eloquẽtiſſimi excepta farina
⁊ olerenihil aliud in cibo ſumere/Apud Ele 3
po

„

ſinam etiam volucribꝰ piſcibus ⁊ dbuſdã
mis abſtinere ſolẽne eſt/HGardelanes vir baby
lonius in duo dogmata apud Indos gymno⸗
ſophiſtas diuidit.quoꝛũ alterũ axpellat bꝛag⸗

manas:alterũ ſamaneos:qͥ tãte cõtinentie ſint
vꝛ vel pomis arboꝛũ iuxta gangem fluuiũ: vel

publico oꝛiʒe ⁊ farine alant᷑ cibo.⁊ cum rexad

ſue ꝓuincie in illoꝛũ pcibus arbitrari ſitq/ Eu⸗
ripides in creta Jouis/ꝓphetas non ſoluz car

nibus ſed a coctis cibis abſtinuiſſe ſert/Feno

crates philoſophus de Triptolemi legibꝰapð

atheniẽſes tria tm pᷣcepta in templo Eleuſine
reſidere ſcribit:honoꝛandos parẽtes:venera⸗

dos deos: carnibus non veſcendũ/Oꝛpheus
in carmine ſuo eſum carniuʒ deteſt lerrge
quoꝛuʒz fru
galitatem referrẽ in confuſionem noſtrã:niſi ⁊
longum eſſet: æ ꝓpꝛij operis indigeret oficio.
Zic certe eſt Antiſthenes qͥ cum gloꝛioſe docu
iſſet rhetoꝛicã: audiſſetq; Socratẽ: dixiſſe fert᷑
ad diſcipulos ſuos:Abite: ⁊ magiſtrũ querite
ego eni iam repperi. Statimq; venditis que ha

bebat: a⁊ publice diſtributis: nihil ſibi plus qᷓ

palliolũ reſeruauit. Mauꝑtatiſq; eius et labo⸗
ris ⁊ ZFenephon teſtis eſt i ſympoſio:⁊ inume⸗
rabiles libꝛi eius.quoꝛuʒ alios philoſophico:
alios rhetoꝛico genere ſcripſit. Huius DBioge⸗

nes ille famoſiſſimus ſectatoꝛ fuit: potẽtioꝛ re⸗
ge Alexandro: ⁊ nature victoꝛ humane Nam

a
ie
iſin
eeſſ
fusb
ſepe
foru
duot
habnr
ltfe⸗
eſol
cus
ſcene
gute
lumm

ſehe

inn
fidi
llina
Au⸗
cauel
elitce
natu
Uner
hen
bu⸗
ap⸗
libu
cll⸗
boei⸗
ſlotu
gut vi
amn. G
Nbig
flſegit
Phion
ſrirtr
les yeſt
login
duricti
gentlliͤ

h

Nho
chton
boeen
hentige
ſelunn

(lectuſ

porach
nocor
Ptlic
bornmn

dunkin
ſſoug

liAuid
Wpagr⸗
Bernes
tloem
oben
enermn
ahliſagn
nades hn
Nteknhan⸗
Gationeſſe⸗
Ccchiut
ickrälbeo
ſens Snll
minseſe
Indeſen
üenein
Virdociſte
tesire
erome
Cumcnnin
Pan⸗
Narrarand
norü pinds
teepnafumn
3cbrſtine
rsnrber
Neo
peluti
manehn.
nfbuiͤrt
1anſern

ſl⸗grdne
mnſti ⸗
orſolzc.

ſirickan

natura haberet poculum
tinentiã moꝛs quoq; indicat. Nam cũ ad ago⸗

Tractatus II

cum diſcipuloꝛũ Antiſthenes nullũ reciperet:
⁊ ꝑſeuerãtẽ Siogenẽ remouere non poſſet:no
uiſſime claua minatꝰeſt:niſi abiret Cui ille ſub
ieciſſe dicitur caput:atq; dixiſſe:nullus tã du⸗

rus baculus erit:qui me a tuo poſſit obſequio
ſepararz ſkefef Varpens :ͤqui illuſtriũ viro⸗
roꝛum ſcribit hiſtoꝛias: ꝙ Diogenes palliolo
duplici vſus ſit ꝓpter frigus: peraʒ ꝓ cellario
habuerit:ſecũq; poꝛtarit clauam ob coꝛpuſcu
li fragilitateʒ:qua iam ſenex membꝛa ſuſtenta
re ſolitus erat.Et ISpopioc& id eſt. diarij vi⸗
ctus vulgo apellatus ſit.in pᷣſentem hoꝛaʒ po
ſcens a quolibet:⁊ accipiens cibum/habitauit
autẽ in poꝛtarũ veſtibulis ⁊ poꝛticibus ciuira⸗
tum.Cunq; ſe cõtoꝛqueret in dolio: volubileʒ
ſe habere domuʒ iocabat᷑: ⁊ ſe cum tẽpoꝛibus
imutantem.frigoꝛe eni os dolij vertebat in me
ridiem:eſtate ad ſeptentrionẽ/c vtcũq; ſol ſe ĩ-⸗
clinauerat: Hiogenis ſimul pᷣtoꝛium vertebat

AQuodam vero tẽpoꝛe habens ad po:tandum

caueũ ligneũ: vidit puerũ manu ↄcaua bibẽ:
eliſiſſe illud fert᷑ ad terraʒ dicens Neſciebã ꝙ
Virtutem eius ⁊ cõ

nem olympiacũ qͥ magna frequẽtia grecie cele
bꝛabat᷑:iam ſenex ꝑgeret:febꝛe in itinere dicit᷑
appꝛehenſus accubuiſſe in crepidine vie.volẽ⸗
tibuſq; eum amicis aut in iumentũ aut in vehi
culum leuare:non acqͥeuit. ſed tranſiens ad ar

boꝛis vinbꝛam locutus eſt. Abite queſo: ⁊ ſpe

ctatum ꝑgite.hec me nox autvictoꝛem ꝓbabit
aut victum. Si febꝛem vicero:ad agonẽ᷑ veniã
am. Si me vicerit febꝛis: ad inferna deſcendã
Ibiq; per noctem eliſo gutture:non tam mo⸗
ri ſe ait:qᷓ; febꝛem moꝛte excludere. Anius tm

philoſophi exeremplũ poſui.vt foꝛmoſuli no⸗

ſtri ⁊ troſuli:⁊ vix ſũmis pedibus abumbꝛan⸗

tes veſtigia:quoꝛũ verba in pugnis ſunt:⁊ ſyl

logiſmi in calcibꝰ qͥ pauꝑtatem apłoꝝ ⁊ crucis
duriciã aut neſciunt aut ↄtemnũt: imitẽt᷑ ſaltẽ
gentiliũ parcitatem. Ca. LX.
Ec de argumentis philoſophoꝛum ex
h empliſq; diſſerui. Nunc ad exoꝛdium

gedneris humani.id eſt. noſtra trãſiens
docebo pꝛimũ Adã ⁊ in paradiſo accepiſſe pᷣ⸗

ceptum:vt cetera poma comedens:ab vna ar⸗

boꝛe ieiunaret Beatitudo paradiſi abſq; abſti
nentia cibi non potuit dedicari. &diu Adaʒ

ieiunauit:in paradiſo fuit.comedit:⁊ eiectꝰeſt

eiectuſq; ſtatim duxit vxoꝛem. Qui ieiunãs in

paradiſo virgo fuerat: ſatur in terra matrimo
nio cop aruge Eine. eiectus nõ ꝓtinus acce⸗
pit licẽtiã carniũ veſcendarũ:ſed tm̃ poma ar⸗
boꝛum ⁊ fruges ſegetuʒ:⁊ herbarũ olera ei tra
dunt in cibum. vt exul quoq; paradiſi nõ car⸗
nibus que in paradiſo non erãt:ſed ſimilitudi⸗

idqla fabꝛicat

Fo. XXXIX

Epla X

ne frugũ paradiſi veſceret᷑/ poſtea vero vidẽs

deus ꝙ diligenter apoſituʒ eſſet ad maliciam
coꝛ homĩs ab adolelſcentia:⁊ ſpũs eius in is ꝑp⸗
manere non poſſet:qͥ erant caro: opera carnis
diluuio cõdemnauit:⁊ auidiſſimã hoiuzʒ gulaʒ
ꝓbans dedit eis licentiã comedendaꝝ carniũ:

vt dum ſibi intelligunt licere omia. non deſide

rarent magnopꝑe qð licebat.nec mandatũ i cau
ſam verterẽt pᷣuaricationis. Sqᷓ; ⁊ tũc ex par
te imperatũ de imundis animalibꝰ ieiuniũ ſit.
nam cum alia munda dicant᷑:alia imunda: eti
arca Noe de imundis bina: de mundis intro⸗

ducunt᷑ imparia: ⁊ vtiq; imundoꝛũ eſus abla⸗

tus ſit:ne ſine cauſa dicerẽtur imunda: ex par⸗
te ieiuniũ dedicatũ eſt:doce ſtinentia
niũ in quoꝛũdã reciſione Cur ꝑdidit Eſau pꝛi
mogenita ſua: Nõne ꝓper cibum: Impatien
tiamq; gule lachꝛymis emendare non potuit.
iectus de egypto populus iſrael ⁊ in terram

repꝛomiſſionis lacte ⁊ melle manantẽ introdu

cẽdus:egyptias carnes ⁊ pepones:alliaq; de⸗
ſiderat. Atinã inqͥt obijſſemus ꝑcuſſi a deo in
terra egypti:quando ſuꝑ ollas carniũ ſedeba⸗
mus. Et iterũ. Quis nos veſcet carnibus: Ve
nerunt in menteʒ nobis piſces quos in egypto
comedebamꝰ gratis:⁊ cucumeres:⁊ pepones
⁊ poꝛri:⁊ cepe:⁊ allia At nũc anima nr̃a arida
nihil niſi mana oculi noſtri cõſpiciunt Angelo
rum cibum ↄtemnẽtes:carnes egyptias ſuſpi⸗
abar Woy. es qdraginta diebus ⁊ noctibꝰ
ieiunus in monte Syna:etiaʒ tunc ꝓbans :nõ

in pane ſolo viuere hominẽ:ſed in omni verbo

dei: cum domino loquit᷑.populus auteʒ ſatur
e vacuo ventre legeʒ accipit
ſcriptam digito domini. Iſte manducans ⁊ bi

bens:cõſurgenſq; ludere:aurum cõſlat in vitu
lum:⁊ egyptium bouẽ pᷣfert domini maieſtati.

Tot dierũ laboꝛ:vnius hoꝛe ſaturitate perijt.

Frangit audacter Moyſes tabulas. ſciebat

eni dei ſermonẽ non poſie audire temulentos:
incraſſatꝰ eſt ⁊ pinguefactus:⁊ dilatatus:⁊ re

calcitrauit dilectus:⁊ dereliquit dominũ: qͥ fe

cerat eum: ⁊ abſceſſit a deo ſalutari ſuo Unde
⁊ in eodem deuteronimio pᷣcipit᷑:ne cum man
ducauer ⁊ biberis:⁊ domos optimas ediſfica⸗
uerit:ouibus ⁊ bobus tuis multiplicatis ⁊ ar

gẽto ⁊ auro extollat᷑ coꝛtuũ:⁊ obliuiſcaris do
mini Benc mãducauit popułꝰ:et incraſ⸗

ſatum eſt coꝛ eius:ne videret oculis.⁊ audiret
gauribus t coꝛde cõtineret:⁊ vultum ieiunãtis

MMoyſi:⁊ iuxta hebꝛaicã veritatem: dei confa

☛,Uu 24α.

bulatione coꝛnutuʒ paſtus ⁊ Pinguioꝛ Pogule —
e

ſuſtinere non potuit/&αιob rem domin?no
atq; ſaluatoꝛ non ob differẽtiã vginitatis ⁊ nu
ptiarnm vt qͥdam putant:ſed ob ieiunioꝛũ con
ſoꝛtia Moyſem ⁊ Heliã trãſfiguratꝰin monte

ars

ſecum oſtẽdit in glia.qᷓqᷓ; oyſes et Helias

typũ ꝓpꝛie legis ꝓphetarũq; mõſtrauerint: ſi
cut manifeſte ſcpᷣtura euangelui teſtat᷑. dicebãt
ei exitũ.quem cõpleturus erat in hierłm.paſſi⸗
onem eni dñi non vᷣginitas ⁊ nuptie:ſʒ lex nũ⸗
ciat ⁊ ꝓphete.Qð ſi cõtentioſe in Moyſe nu
ptias:in Helia vginitatẽ dixerint demonſtra⸗
ri:bꝛeuiter audiant oyſem moꝛtuũ ⁊ ſepul
tum: Helis igneo curru raptũ:ante imoꝛtalem

eſſe cepiſſe.q; moꝛtuũ Seanee ſecũda conſcri
ptio tabularuʒ abſq; ieiunio potuit impetrari

Qðò ebꝛietas perdiderat: inedia reperit/Ex d
oſtendit᷑ poſſe nos ꝑ ieiuniuʒ redire in paradi:

ſum. vnde per ſaturitatez fueramus eiecti/ In
exodo aduerſus Amalech oꝛatiõe Aopfi⸗ et
totius populi vſq; ad veſperã ieiunio dimica⸗
tum eſt/ Ihᷣs flius Maue ſtationẽ impetrauit
ſoli ⁊ lune.⁊ inediã plus qᷓ
exercitus ꝓtelauit/Sat
libꝛo ſcribit᷑:maledictus inqͥt qui ederit paneʒ

vſq; ad veſperam: donec vlciſcar me de inimi-

cis meis Et non guſtauit ois populꝰ eius:ato
ta terra pꝛãdebat/Tantaq; fuit auctoꝛitas ſta
tionis ſemel dño deſtinate: vt Jonatham qui
cauſa victoꝛie extiterat: depꝛehenderet ſoꝛs:⁊
ignoꝛantie crimẽ declinare nõ poſſet. patriſq; i.
ſe cõcitaret manũ:⁊ vix populi pᷣcibus ſaluare
tune He iae quadraginta dierũ ieiunio p̃para⸗

tug:deũ vidit in monte Oꝛeb. audiuitq; ab eo

d tu hic Helia: Multo familiarioꝛ iſta vxoꝛ

qᷓ; illa in Geneſi.Adã vbi es: Illa eni paſtum
ditum. hec ieiunanti famulo blan⸗
diebat/Coõgregatũ Samuel i populũ ĩ Maſ⸗
ndicto ieiunio roboꝛauit: et fecit hoſti⸗
ſyrioꝛũ impetũ: æ potẽtiã Sẽ⸗
zechie regl lachꝛyme ſaccus ⁊ hu⸗

terrebat 7

bus foꝛtioꝛẽ
nacherib:
miliatio victus fregit: ꝓſtrauit ⁊ vicit.Et ecõ⸗
trario ciuitas Niniue iminentẽ iram dñi :ieiu⸗
moꝛũ miſeratiõe detoꝛſit.quã ⁊ Sodoma pla⸗
caſſet ⁊ Gomoꝛra:ſi voluiſſet agere penitẽtiã.
⁊ lachꝛymas penitẽtie patrocinãte cõciliare ie

iunio/Acab rex impijſſimꝰ:vt ſentẽtiã dei ſub⸗
terfugeret: æ euerſio domꝰ eius differret᷑ ĩ po⸗

ſteros:ieiunio impetrauit et ſacco/ nna vox

lchane inanẽ cibo vẽtrẽ filio meruit implere

Mericlitant᷑ in babylone magi omnis cõiectoꝛ

⁊ auriolus ⁊ auruſpex cedit᷑ DGaniel ⁊ tres pu

eri reuelationẽ merent᷑ iciunio.⁊ paſti legumi⸗

menſa regis carnibus veſcebant᷑/ Beinde ſcri
ptumẽ:ꝙ Baniel tribus hebdomadis ieiuna
uerit: paneʒ ſuauẽ non comederit:caro ⁊ vinũ
non intrauerit os eius:oleo vnctus nõ ſit.⁊ ve
nerit ad eum angelus dicẽs. Daniel homo mi
ſerabilis es. Qui deo miſerabilis awaruerat
poſt ieiuniũ:leonibus i lacu fuerat hoꝛribilis.

nibus pulchꝛioꝛes ſunt ⁊ legane ⸗Benedn

ſtrarint. & ob rem expꝛobatr᷑ Ilraeli:
Pvnius diei victoꝛis
aul ſicut in regnoꝝ pmo

ÆR pulchꝛa res que placat deum :leones miti⸗

gat: demones terret/ Mittit᷑ ad eũ (licet hoci

hebꝛaicis voluminibꝰnon inuenerimus (Aba

chuc meſſoꝝ pꝛandiũ poꝛtãs. Talem eni diſco

phoꝛuʒ inedia meruerat hebdomadis Hauid
piclitãte filio poſt adulteriũ cοωινι οXνοοννταν

in cinere ⁊ ieiunio facit dicens. Qui cinerẽ tan

qᷓ; panem mãducabã:⁊ potũ meũ cum fletu mi

ſcebam. Et infirmata ſũt in ieiunio genua mea

et certe iam audierat a Nathan. Ons abſtulit

a te hoc peccatũ Samſon ⁊? Samuel vinüu ſU
ceram non bibũt. Erãt eni ſilij repꝛomiſſionis:

⁊ per abſtinentiã ieiuniũq; ↄcepti/Aaron ⁊ ce

tesi ſacerdotes ingreſſuri tẽpluʒ:omne qð põt

inebꝛiare nõ potant:ne moꝛiant᷑. Ex quo itelli
gimus moꝛi eos: qui in eccłia non ſobꝛij mini⸗
potũ da
batis Naʒareis meis vinũ/Jonadab nilꝰ Ze⸗
chab pᷣcepit filijs ſuis vt nõ biberẽt vinũ vſq; i

eternũ. Quibꝰ cuʒ offerret Hieremias vt bibe
rẽt: ⁊ illi bibere noluiſſent:lodtur dñs ꝑ pphe
tam.qꝛ obediſtis pᷣcepto Jonadab pris vrinõ

deficiet vir ð ſtirpe Jonadab filij Zechab:ſtãs
in ↄſpectu meo cũctis diebu. Ca.XLI.

N foꝛibus euangeli Anna filia ha⸗

i nyuelis vniuira inducit᷑:ſemperq; ieiu⸗

naããs. Et dſim vginem longa caſtitas lõ
gaq; ieiunia ſuſceꝑe/Mꝛecurſoꝛ eius ⁊ pco lo⸗

cuſtis alitur ⁊ ſilueſtri melle non carnibꝰ.habi
tatioq; deſerti ⁊ incunabula monachoꝝ talib⸗

na oantalmente tSed ipe dñs baptimma

ſuũ.xl.dieꝝ ieiunio dedicauit: ⁊ acrioꝛa demo

nia docuit nõ niſi oꝛatiõe ⁊ ieiunijs poſſe ſupe⸗
rari/Coꝛnelius cẽturio vt ſpiritũſãctũ accipe⸗

ret añqᷓ; baptiſma: elemoſynis meruit crebꝛiſ
q; ieiunijs/Maulꝰaplus poſt famẽ ⁊ ſitim ⁊ ce
teros laboꝛes ſuos ⁊ pericula latronũ:nautfra⸗
gii:ſolitudinis:crebꝛa ieiunia enumerat.Et di

ſcipulo Timotheo dolenti ſtomachum:⁊ infir

mitates plurimas ſuſtinenti ſuadet vini modi
cam potionẽ. Jam noli inquit aquam bibere.
Cui aũt dicit:iam noli aquã bibere: oſtẽdit eũ
aquam ante potaſſe/Qð non ↄcederet:niſi cre

bꝛe infirmitates ⁊ doloꝛ ſtomachi poſtulaſſent

epꝛobat qͥdeʒ apoſtolus eos: qui ꝓhibebãt
nuptias:⁊ iubebat cibis abſtinere quos deus
creauit ad vtendũ cuʒz gratiarũactiõe.?b Mar
tionẽ deſignat ⁊ Tatianũ ⁊ ceteros herelicos
q abſtinentiã indicant ꝑpetuam:ad deſtruẽda
⁊ cõtemnẽda ⁊ abominãda oꝑa creatoꝛis:nos
autem creaturã omneʒ laudamus dei: æ maciẽ
ſagine:abſtinentiaʒ luxurie:ieiunia pᷣferimus
ſaturitati Vir quippe in laboꝛibus laboꝛat ſibi
⁊ vim facit in interitũ ſuũ.Et a diebus Johis
baptiſte ieiunatoꝛis ⁊ vginis regnum celoꝛum
vim patit᷑:et violenti diripiũt ilð.Cimemus

enin
hus
fede
nub⸗
um
u
iumm
ſes
fun
ſt⸗
ſſc
hont
duca
na⸗
lrar
iud
or
lufi
tbu
hoſel
eriſt
ehimn
wonk
lan
enge
reg
hoe
c.l
ia.
Ein.
Alius
ſuobn
guitme
chünd
nmondn
Meran
glasar
eſele
ſeſab
Grelag
cnein
Poinſi
ſeodiee
godp
Wego;
lalme
biniane
bicif⸗
voꝛato
ſelunii
ehnles?
glamz
Phibet
feguet
hppin

Ghiti⸗
Ahoci
gldco
ficin
neengn
ztanni
nane
abſuit
yiniͤr
wonrce
ecͤ
guoiten
biinin⸗

bfloTe⸗
üyſgi
ntbbe
p ppbe
ſs prino
chebeſtäs
I.
Arpr⸗
pegien⸗
Lcacttgli
nothol⸗
umtehet
Nrtl
ehien
giondon
poſelpe
i aape
tuit geb
1ſtunace
irmauffe⸗
genat Erdi
urmninoet
nanm hber,
e: ofihlal
nennio⸗
tſen
lpbbeyit
(osdels
ſeßlhn
gherelco⸗
Adefnit
noigne
deiemde
iußfom
untanſt
ſtußti
Cnnns

1
/
9

— —

Tractatus II

9*

enim ne ab aduentu eterni iudicis: ſicut in die⸗

bus diluuij: ⁊ euerſionis Sodome ⁊ Gomoꝛ⸗

re depꝛehendamur manducãtes ⁊ bibentes:?

nubentes:⁊ nuptui tradentes. Nam ⁊ diluui

um ⁊ ignis ð celo ſaturitatẽ pariter ⁊ nuptias
quas deleret inuenit. Nec mirum ſi om̃e quod
in macello vẽditur: apoſtolus emi iubeat ⁊ co
medi:cum idolatris:⁊ adhuc in templis idolo
rum quaſi idolotheta veſcentibus: ꝓſũma ab
ſtinẽtia fuerit cibis im abſtinere gentiliũ. QðD
ſi ſic loquitur ad romanos: is qui manducat:

non manducantẽ non ſpernat: ⁊ qui non man⸗
ducat manducantẽ non iudicet:non inter iein⸗

nia ⁊ ſaturitatẽ equalia merita diſpenſat.ſᷣ coöo⸗
tra eos loquitur:qͥ in chꝛiſtũ credentes adhuc
iudaizabant.⁊ eos qui ex gentibus crediderãt
monet:ne ſcãdaliʒet illos cibo ſuo: qui adnhuc

infirmioꝛes erãt in fide DOeniq; ⁊ in conſequẽ⸗
tibus hoc ipſuʒ ſonat. Scio ⁊ confido in domi

no ieſu:ꝙ nihil cõmune per ſeipſuʒ eſt:niſi eijᷓ

exiſtimat quid cõmune eſſe:illi cõmune eſt Si

enim ꝓpter cibum frater tuus cõtriſtatur:iam

non ᷣm charitatem ambulas. Noli cibo tuo il

lum perdere:pꝛo quo chꝛiſtus moꝛtuus eſt:nõ
ergo blaſfemetur bonum noſtrum:nõ eſt enim

regnum dei eſca et potus. Ac ne quis putaret

hoc de ieiunijs dici: ⁊ non de ſuꝑſtitione iudai

ca:ſtatim ediſſerit:alius credit mãducare om⸗

nia. Quia autem infirmus eſt: olera manducet

Et rurſum. Alius iudicat diem plus qᷓ; diem:
alius iudicat omnẽ diem. vnuſquiſq; i ſuo ſen
ſu abundat.Qui ſapit:diem domino ſapit.Et
qui manducat:domino mãducat.gratias agit

enim deo.Et qui non manducat: domino non
manducat.⁊ gratias agit deo Qui enim infir⸗

mi erant in fide adhuc: ⁊ alias carnes mundas
alias arbitrabant̃᷑ imundas:⁊ inter diem ⁊ diẽ

eſſe ſabbatum:⁊ neomenias:et ſcenophegiam

eſſe aliquid eſtimabãt. Verbi gratia:ſ Paaam

qᷓ; reliquos dies: iubentur olera manducare:

que indifferenter comedũtur ab omnibꝰ. Qui
vo infirmioꝛis erant fidei:omnes carnes ⁊ omn

nes dies:equales eſſe credebant. Illud autem

quod ꝓponere aduerſarius auſus ẽ: dominuʒ

voꝛatoꝛem ⁊ potatoꝛem vini ⁊ phariſeis appel

latum eſſe:⁊ qui ad epulas ierit nuptiarũ:⁊ cõ
uiuia non deſpexerit peccatoꝛũ:exiſtimo ꝙ no

biſcũ faciat. Iſte enim ẽ dominꝰ vt arbitratis lo ſuo. & cocupncece
tie vbi carnibꝰ deditus populus ruit: vſq; ho⸗
die in ſolitudine ꝑſeuerant:? Et craſſus popu⸗

voꝛatoꝛ qui quadraginta diebus chꝛiſtianoꝛũ
ieiuniũ ſanctiſicatur:qui beatos appellat eſuri
entes ⁊ ſitientes:qui eſcam habere ſe dicit: nõ
quam diſcipuli ſuſpicabãtur:ſed que in perpe
tuum non periret.qui de die craſtino cogitare

ꝓhibet Qui cum eſuriſſe ⁊ ſitiſſe dicatur: ⁊ iſſe
frequẽter ad pꝛandia. excepto myſterio quod

in typum ſue paſſionis expꝛeſſit: ⁊ ꝓbandi coꝛ

poꝛis veritatem: nec ule ſcribitur ſeruiſſene

ventri Aäui diuitem purpuratũ ꝓpter epulas

narrat in tartaro: ⁊ Laʒarum pauperẽ ob ine⸗

diam dicit eſſe in ſinu Abꝛae:qui quando ieiu

namus vngi caput ⁊ lauari pꝛecepit faciem: vt⸗

nõ gloꝛie hominũ: ſed domino ieiunemꝰ. Qui
comedit quidem poſt reſurrectionem partenn
piſcis aſſi ⁊ fauũ:non ꝓpter eſuriem ⁊ guttur/

ſuauitatem: ſed vt veritatem ſui coꝛpoꝛis com
pꝛobaret. Nam quotienſcũq; moꝛtuun ſuſcita⸗

uit: iuſſit ei dari manducare: ne reſurrectio fan
taſma putaret᷑. Et Lazarum poſt reſurrectio
nem :ob hanc cauſam ſcribitur cum domio in⸗
iſſe conuiuium Mec hoc dicimus: onegemus
piſces ⁊ cetera ſi voluntas fuerit in cibo eſſe ſu
menda.ſed quomodo nuptijs vginitatem: ita
ſaturitati ⁊ carnibus ieiunia ſpirituch vaeker
mus/Si auteʒ Petrus hoꝛa ſexta pꝛanlurus
aſcendit in cenaculum: foꝛtuita eſuries non fa
cit p̃iudicium ieiunioꝛum. Hoc enim modo et

dominus quia ad puteum ſamaritane hoꝛa ſe⸗.

xia feſſus reſedit: ⁊ bibere voluit:omnibꝰ incũ
bit neceſſitas:velint nolint hoc tempoꝛe biben

di. Potuit autem fieri: vt vel ſabbatũᷣ eſſet vel

dies dominicus: ⁊ poſt bidui triduiq; ieiuniũ⸗

boꝛa ſexta eſurierit. Hunqᷓ; enim crediderim

apoſtolum: ſi ante vnam diem cenauerat: epu⸗

liſq; diſtentus fuerat: alterius diei eſuriſſe me
ridie. Quod ſi cenauit pꝛidie ⁊ ſequẽti die eſu⸗
riuit ante pꝛandium: exiſtimo ꝙ vſq; ad ſacie⸗
tatem non comederit: qui tam cito potuit eſuri
re/oꝛro ſi per Eſaiam loquitur deus: ꝙ non

taie ieiuniũ elegerit dicens: in diebus ieiunio⸗

rum veſtroꝛũ inueniunt᷑ voluntates veſtre: et

ſubiectos percutitis. ⁊ in iudicia ⁊ in lites ieiu

natis: ⁊ ceditis pugnis:non tale ieiuniuʒ elegi

dicit dominus. Quale elegerit: docet: Frange
eſurienti panem tuum: et pauperes ſine tecco:·
induc in domũ tuam. ſi videris nudum veſti.

2 domeſticos ſeminis tui ne deſpicias. Fõ igi

tur ieiuniuʒ repꝛobauit: ſed quale vellet oſten
dit Meq; enim ventris eſuries accepta ẽ deo:

quã lites ⁊ rapine ⁊ libidines deſtruũt. Si nõ
vult ieiuniũ deus:quomodo in leuitico pꝛeci⸗

pit: vt ſeptimo menſe decima mẽſis omnis po-
pulus ieiunet vſq; ad veſperam?: Et qui nõ af⸗

flixerit animam ſuam moꝛiatur. Et extermine
tur de populo ſuo. Quare ſepulcra cõcupiſcẽ⸗

lus oꝛtigomoꝛaʒ ſcribitur ad coleram vſq; ru⸗
ctaſſe:Cur homo dei: ad cuius ꝓphetiam ma
nus aruerat regis Jeroboaʒ: qui manducauit
cõtra edictum dei:ilico ꝑcuſſus eſt: Et leo qui

aſinam cuſtodiuit intactam: Mꝛophete leuan⸗

ti ſe de pꝛandio non pepercit Hiieipſna fſ⸗
9

.

racula fecerat: pꝛanſus ilico ſaturitatis penas
Bed 7 Johel clamitat. Sanctificate ieiu⸗
m:pᷣdicate curationem.vt monſtraret᷑ ieiu

nium ſanctificari ceteris operibus:⁊ ſanctiſica

tum ieiuniũ curationi ꝓficere peccatoꝛũ Quo
modo aũt virginitati vere non pꝛeiudicat imi⸗

tatio virginum diaboli:ita ⁊ veris ieiunüs co⸗

ſtum Iſidis ⁊ Cybele: ⁊ quoꝛundã ciboꝛuʒ in
eternum abſtinentia: maxime cum apud illos:
ieiunium panis ſagina carniũ compeſcetur Et
ſicut ſigna que faciebat Moyſes imitabãtur
ſigna egyptioꝛum:ſed non erat in veritate: nã
vVga oyſi virgas magoꝛum deuoꝛabat:ua

2 omia que per emulationẽ dei facit diabolus

non religionis noſtre ſuꝑſtitio:ſᷣ᷑ noſtra argui⸗-
tur negligentiand nolentium facere quod bo⸗
num eſſe:etiam ſeculi homines non ignoꝛant.
OABarta pꝓpoſitio eſt Jo⸗. La. XLII.
gꝗq uiniani que ⁊ extrema: duos eſſe oꝛdi⸗

nnes ouiũ ponit ⁊ hircoꝛũ.alteruʒ iuſto
rum alterum peccatoꝛuʒ. alios ſtare a dextris:

alios a ſiniſtris.⁊ audire iuſtos. Nenite bene⸗
dicti patris mei poſſidete paratũ vobis regnũ
A conſtitutione mundi. Peccatoꝛibus vero di
ci.Diſcedite a me maledicti in ignem eternum
qqui p̃paratus ẽ diabolo ⁊ angelis eius Arbo⸗
rem bonam non poſſe malos fruct“ facere:nec

malam bonos. Vnde et ſaluatoꝛ loqᷣtur ad iu⸗

deos. Uos de patre diabolo eſtis: er concupi⸗
ſcentias patris veſtri facere vultis. Secẽ vir⸗
gines ꝓponit:ſtultas atq; ſapientes.⁊ quinq;

que oleũ non habuerunt remãſiſſe extrinſecus

alias vero quinq; que ſibi lumen bonoꝛũ ope⸗

rum p̃ᷣparauerant: thalamũ intraſſe cum ſfüůon

ſo. Aſcendit ad diluuium et ait. Qui erat cum
Noe iuſti:ſeruati ſunt.qͥ vero peccatoꝛes:oim
nes in cõmune perierũt/Apð Sodomã ⁊ Go⸗

moꝛram exceptis duobus gradibus bonoꝛum
maloꝛũq;: nulla diuerſitas inuenit᷑. Qui eſtiu
ſtus:eripitur: qui peccatoꝛ:pariuoꝛat᷑ incẽdio-

vna ſalus liberatis.vnus interitus remanenti
bus. Ne paululũ quidem a iuſticia declinãdũ
indicio eſt vroꝛ Loth. Si autem inqͥt mihi op
ponis:quare iuſtus laboꝛet in pace: aut in per
ſecutionibus:ſi nullus ꝑfectus eſt: nec maioꝛa

pꝛemia?: Scias hoc euʒ facere:non vt quid pl?*

mereat᷑.ſʒ ne perdat:quod accepit/In egypto
quoq; decem plagas equaliter omnes Shnut
peccatoꝛes.⁊ ſimiles tenebꝛe domino ⁊ ſeruo:
nobili ⁊ ignobili:regi iminẽt ⁊ vulgo.Sancto
vero dei ⁊ populo iſrael vna erat lux Sic et in
mari rubꝛo iuſti pariter trãſeũt: peccatoꝛes pa
riter obꝛuunt᷑. Sexcenta hominum milia exce
pta imbelli etate ⁊ ſexu:in deſerto equaliter ru
unt. ⁊ duo qui iuſticia pares erãt: equaliter li⸗
berãtur.per draginta annos cunctus iſrł ſiłr

laboꝛat ⁊ moꝛitur. Gomoꝛ mãne vniuerſis eta
tibus vna in cibo menſura eſt.veſtitus pariter

non deteritur. capilli ſimul non augentur. bar⸗

ba in cõmune non creſcit.calciamenta ex equo
omnibus durant Non incaluere pedes:cibus

in oꝛe cunctoꝛũ equaliter ſapit. Ad vnam mã⸗

ſionem pari laboꝛe ⁊ mercede pergebant.Om

nis hebꝛe equale habet paſca:equales ſceno⸗
phegias:equale ſabbatũ: equales neomenias
Septimo reqͥ etionis anno abſq; ꝑſonarum di

ſcretione dimittit᷑:⁊ in iubileo vniuerſa cũctis
Ddebita relaxãtur:atq; ad antiquaʒ poſſeſſionẽ
endiverte Tgfzolain autez in euãgelio
ſeminãi: in qᷓ i bona t᷑ra cẽteſimꝰ ⁊ ſexageſimꝰ
⁊ triceſimꝰ fructꝰexoꝛitur:et ecõtrario in terra

mala triplex ſterilitatis varietas indicatur: in

duos oꝛdines oiuidit:bone terre ⁊ male/Et q̃‚⸗

modo apoſtolis pꝛo derelicij filis ⁊ vxoꝛibus
in euangelio alio centies: in alio ſepties domi⸗

nus repꝛomittit:⁊ in futuro vitam eternaʒ:nul
laq; diſtantia eſt inter centum ⁊ ſeptem:ſic ⁊ in
hoc numero non facere pᷣiudicium: vbi huius
terre fertilitas pꝛedicat᷑.pꝛeſertim cum ⁊ euan
geliſta Marcus retroꝛſum numeret: triginta

ſexaginta centum. Dicit dominus: quiman
ducat meam carnem ⁊2 bibit meum ſanguineʒ.
in me manet ⁊ ego in illo. Sicut ergo ſine aliq̃

differentia graduũ chꝛiſtus in nobis eſt: ita et
nos in chꝛiſto ſine gradibus ſumus. Omnis q̊
dil git me:ſermonẽ meuʒ ſeruabit.⁊ pater me⸗
us diliget eum: ⁊ ad eum veniemus:⁊ manſio⸗
nem apud eum faciemus. Qui iuſtus eſt: dili⸗
git.qui diligit: venit ad eum pater ⁊ filius: etĩ
eius habitant boſpitio. Abi auteʒ huiuſcemo
di habitatoꝛ ẽ puto ꝙ nihil deeſſe poſſit hoſpi
ti. Si autem dicit:multe manſiones ſunt apud
patrem meum:non in regno celoꝛum diuerſas
ſigniſicat manſiones:ſed eccleſiaꝝ in toto oꝛbe

numerũ:que conſtat vns per ſeptem. Nado in

quit ⁊ pᷣparabo vobis locum:non loca.Si hec
repꝛomiſſio ꝓpꝛie.xij.apoſtoloꝝ ẽ:ergo Pau

lus excluſus eſt de hoc loco: ⁊ electiõis vas ſu
prefluus putabitur ⁊ indignus. Johes ⁊ Jaco

bus quia plus ceteris petierunt:non impetra⸗
uerunt:⁊ tamen non eſt dignitas eoꝛũ ĩminuta
quia reliquis apoſtolis equales fuerunt. Ne⸗
ſcitis quia coꝛpoꝛa veſtra templum eſt ſpũſſan
cti. Templum inquit eſt:⁊ non templavt ſimi⸗
liter in omnibus habitatoꝛem oſtenderet deũ.
Non ꝓ his rogo tm: ſed pꝛo illis qui creditu⸗
riſunt per verbum eoꝛum in me. vt ſicut tu pa⸗
ter in me:et ego in te vnum ſumus:ita omnes
vnum ſint in nobis Gloꝛiam quã dediſti mihi
dedi eis.dilexi eos ſicẽ me dilexiſti.Et quomo⸗
do nos ſumus pater ⁊ ſilius et ſpirituſſanctus
vnus deus:ſic ⁊ vnus populus in ipᷣis ſii.hoe

ſoe

(e

lec
g
nc
lae
hun
nie
pon
Gul

e.

ſite
nue
niſt
1la
feue
hlee
tionn
lur

.

MI

Go⸗
ſe
I
lie
eg

I

hoꝛ⸗

ont
ſolue
faeſt
Vlim

Limnt

Por
fonmna
Cren
ugef
po⸗
ſüpe
ſeeti
N
Kor

bere

taia

gloꝛ⸗
elis. 5
io:
ſlbuc⸗

collo

leicis

berſtsetn
loportter
emtur bar⸗
neregno
degcbie
wmanni⸗
bant.Hn
dlesſceno⸗
coſnenias
MMerundi
rlacictis
oleſtons
Neuigd
ſerngeirre⸗
Mointen
Hcicinrin
1Moibes
giesdont⸗
cempral
Neneſerin
1hheins
Cuntne
Teleitne
Gs:guinn
lſangine
fgoſtedlaid
bisck:ue
s lng
wpturne⸗

Uockk dli⸗
ſinerci
wicſceno
pofubehi
6sluntrd
undates
intooohe
.onn
loc Clbe⸗
goPan
gös oln
ben n⸗
onftpenrs
güſnipena
ktin .
ngurten
enderaden
zglictinn
tſrnps
gttann
ltin
en

ieNenle

ſpſths

—
—
—
—

—

Tractatus II Epla

eſt quaſi filij chariſſimi diuine cõſoꝛtes nature

ſponſa: ſoꝛoꝛ:mater:⁊ quecũq; alia putaueris
vocabula:vnius eccleſie congregatio eſt.que

nunqᷓ; eſt ſine ſponſo:fratre: filio vnam habet

fidem. nec cõſtupꝛatur dogmatum varietate.
nec hereſibus ſcinditur.virgo manet. Quocũ

q agnus vadit:ſequitur illum. Sola nouit cã
ticum xpᷣi. Si autẽ inquit mihi oꝓpoſueris.ſtel
la a ſtella differt i claritate:audies differre ſtel⸗
lam a ſtella:hoc eſt ſpiritales a carnalibꝰ.Om

nia membꝛa equaliter diligimus.nec oculuʒ pᷣ
ponimus digito:nec digitum auricule.ſed ſin⸗

guloꝛum amiſſione membꝛoꝛũ cõmunis doloꝛ

eſt. Equaliter introimus in hoc ſeculum: ⁊ eq̃⸗

liter de eo egredimur. vnus ausem Adaʒ terre

nus:⁊ alter celeſtis. Qui in terreno fuerit a ſi⸗

niſtris eſt:et peribit. Qui in celeſti:a dextris ẽ

⁊ ſaluabitur. Qui fatue fratri dixerit racha:

reus erit gehẽne.Et qui homicida fuerit ⁊ ad
ulter:miaetur ſimiliter in gehennã. In pſecu⸗

tione qui inceditur:qui ſuffocatur: qui decolla
tur:qui fugerit:qui in carcere incluſus obierit
varia quidem lucte genera:ſed vna coꝛona vi⸗

ctoꝛum eſt. Inter eum fratrem qui ſemper cuʒ
patre fuerat: ⁊ qui poſtea penitens eſt recepiꝰ
nulla diuerſitas ẽ.Operarijs pꝛime hoꝛe ⁊ ter

tie ⁊ ſexte ⁊ none ⁊ vndecime: vnus denarius
equaliter redditur. Et quo magis admireris:
ab his incipit pꝛemium:qui minus in vinea la
boꝛant. LCaß. XLIII

3s ⁊ huiuſmodi diuinarũ ſcripturaꝝ

h teſtimonijs: que ad ꝑuerſitateʒ ſui do⸗
ggmmat callidus diſputatoꝛ inclinat: qs

non temptet᷑ electoꝛum dei: Et ꝙ Johes apo
ſtolus antichꝛiſtos dicit veniſſe młtos: hec ve

ra eſt Antichꝛiſti pdicatio:que inter Johem ⁊
vltimũ penitentẽ nullam facit eſſe diſtantiam.

Sinmulq; miroꝛ quomodo ſerpens lubꝛicus et

Pꝛoteus noſter in variarum ſe mutet poꝛtẽta

foꝛmarũ. Qui eni in coitu et in ſaturitate Epi⸗

cureus eſt:ſubito in retributiõe meritoꝝ Stoi
cus efficitur. Hieroſolymã Cuto: Judeaʒ Cy

pꝛo. Ep̃ᷣm Zenone cõmutat.Si non licet a vir

tutibus paululum declinare: ⁊ omnia peccata
ſũt paria:eiuſdemq; criminis reus eſt:qui eſu

rienti panem ſurripuerit: ⁊ qui hominẽ occide
rit:tu quoq; maximoꝛũ ſcelerũ reus leneberis

Poꝛro aliud eſt:ſi dicas te minima quideʒ ha
bere peccata cum omnes apoſtoli ⁊ ꝓphete iu

xta id quod in ſecunda ꝓpoſitione diſſerui pec
catoꝛes eſſe ſe plangant:ſolus de iuſticia gloꝛi⸗

eris. Ante nudo eras pede:modo non ſolũ cal
ciato:ſed ⁊ oꝛnato. Tunc pexa tunica et nigra

ſubuccula veſtiebaris ſoꝛdidatus ⁊ pallidus:
⁊ colloſã opere geſtitans manũ: nunc lineis et

ſericis veſtibus ⁊ Atrebatũ ac Laodicee indu

Fo. XLI

mentis oꝛnatꝰ incedis. Rabent bucce: nitet cu

tis:come in occipitiù frontèq; toꝛuant᷑: pꝛoten

ſus eſtaqualiculus:inſurguut humeri: turget
guttur: a de obeſis faucibus vis ſuffocata ver
ba pꝛomunt᷑/certe in tãta diuerſitate victus et

veſtitus:neceſſe eſt aut hic aut ibi eſſe peccatũ
Non ꝙ peccatũ in cibo aut in veſtibus aſſerꝗ?

ſed quo varietas ⁊ cõmutatio in deterius repᷣ⸗

henſioni pꝛoxima ſit. Quod autẽ repꝛehendit᷑

ꝗ virtute ꝓcul eſt: vitio mancipat᷑. Quod viti⸗

oſum arguitur: peccato iungi᷑ Quod peccatũ

eſt:iuxta tuam ſententiã in ſiniſtra parte ⁊ hir⸗
coꝛũ grege deſcribit᷑. Aut reuerteris igitur ad

antiquũ ꝓpoſitum: vt ouis poſſis eius eſſe ad

dexterã.Aut ſi pꝛioꝛẽ ſententiã ꝑpuerſa penitẽ⸗

tia cõmutaris: velis nolis q;q; barbã raſeris:

inter hircos numeraberis Uerum quid ꝓdeſt
luſcũ vocare luſcũ:⁊ accuſatoꝛis docere incon

Dues ⁊ hedos a dextra ⁊ ſiniſtra:duos iuſto⸗
rum ⁊ peccatoꝛũ eſſe oꝛdines non negamꝰ.Ar
boꝛem bonã fructus malos non facere:nec ma

Zara rher ꝓpoſitionum ſeries diluenda ſit:

lam bonos:nulli dubium eſt. Decẽ quoq; vgi

nes ſapientes ⁊ ſtultas:in bonas malaſq; diui
dimus In diluuio liberatos iuſtos: ⁊ peccato
res aquis obꝛutos nõ ignoꝛamus In ſodoma
⁊ gomoꝛra ereptũ iuſtũ:⁊ impios igne cõſum⸗
ptos:oibus ꝑſpicuũ eſt.x.quoq; plagis ꝑculſ⸗
ſam egyptum ⁊ iſrael fuiſſe ſoſpitẽ nouimꝰ In

mari rubꝛo trãſiſſe iuſtos:⁊ haraonẽ cũ ſuo
exercitu demerſũ:etiã in ſcholis cãtant ꝑuuli.

Sexcenta milia in deſerto cecidiſſe qꝛ incredu⸗
li fuerint:⁊ duos tm terrã repꝛomiſſiõis itraſſe
ſcripture docẽt.⁊ reliq̃ᷓ que vſq; ad operarios
vinee in duos bonoꝛũ ⁊ maloꝝ oꝛdines deſcri
pliſti/Sed qle eſt: vt qꝛ iter bonos ⁊ malos di
uiſio eſt:tu aſſeras inter ipᷣos bonos vel econ⸗
trario malos nullã eſſe diſtãtiã: nihilq; referre
vtꝝ in pecoꝛe aliqͥs aries ſit an ouicula: Vtrũ
pᷣmã lanã habeat an ſcdᷣaʒ: Atrũ ſcabidũ pecꝰ

ſit ⁊ moꝛbidũ:an vegetũ atq; ſuſſultãs? Ma⸗
xime cũ Eʒechiel oues rönabiles ⁊ diuerſitatẽ

inter pecus ⁊ pecꝰ ſue ꝓphetie auctoꝛitate de⸗
monſtret dicẽs. Ecce ego iudico inter pecus ⁊

pecꝰ: ⁊ inter arietes ⁊ hircos: ⁊ iter pecus pin⸗

gue ⁊ macilentũ. Pꝛo eo ꝙ lateribus et hume⸗
ris impinguebai: ⁊ coꝛnibꝰ veſtris ventilaba⸗
tis oĩa infirma pecoꝛa:donec diſpergerent᷑.Et

vt ſciremus que iſta ſint pecoꝛa:ſtatim intulit.

tens:qui cũ patrl vxoꝛe doꝛmierat: qꝛ ĩ eccłiaʒ
poſt penitentiã receptus ẽ.Et quia ſimula de⸗
xtris eſt:in eandem cuʒ apoſtolo claritate fulge

bit/Et quomodo i vno agello vſq; ad meſſem
in cõſũmationem mũdi:ʒiʒania parit᷑ frumẽta

94

Vos aũt greges mei:oues paſcue mee: homi⸗
nes eſtis/ Adipᷣm ergo erit Maulus ⁊ ille peni⸗

—

Dars

qʒ ſuccreſcunt:Qua conſequentia piſces boni
⁊ maliſagena chꝛiſti et rheti euangelico conti⸗
nẽtur: Cur in typo eccleſie in arca Noe diuer
ſa animalia: ⁊ heo qualitate meritoꝛum diuer⸗

ſe ſunt manſiones:Cur aſtitit regina a dextris

tuis in veſtitu deaurato circũdata varietate:
Cur Joſeph in foꝛma chꝛiſti variaʒ habuit tu
nicam: Cur apoſtolus loquitur ad Romanos

Nuicuiq; ſicut deus diuiſit menſurã fidei: Si
cut enim in vno coꝛpoꝛe multa membꝛa habe⸗

mus:omnia autem membꝛa non eundem actũ
habent:ita multi vnum coꝛpus ſumus in chꝛi⸗

ſto: ſinguli auteʒ alter alterius membꝛa qabẽ?

tes autem donationes ᷣm gratiam que data ẽ
nobis differentes:ſiue pꝛophetiam vᷣm menſu
ram ſidei:ſiue miniſteriuʒ in miniſtrando: ſiue

qui docet in doctrina:qui exhoꝛtatur in expoꝛ

tando:qui tribuit in ſimplicitate: qui pꝛeeſt in
ſollicitudine:⁊ reliqua. Et in alio loco alius iu

dicat diem plus qᷓ; diem: alius iudicat omnem
diem. vnuſquiſq; in ſuo ſenſu abundat/Et ad

Coꝛinthios.Ego plantaui Apollo rigauit.ſʒ

deus incrementum dedit. Itaq; neq; qui plan
tat eſt aliquid: neq; qui rigat:ſed qui incremẽ⸗

tum dat deus. Qui plantat ⁊ qui rigat: vnum
ſunt. Vnuſquiſq; autem pꝛopꝛiam mercedem
accipiet ſᷣm ſuuʒ laboꝛẽ.dei enĩ ſumus adiuto
res:dei agricultura eſtis:dei ediſicatio eſtłj/
rurſum alibi. Scðʒ gratiam que data eſt mih
vt ſapiens architectus fundamentũ poſui:ali⸗

us aũt ſuꝑedificat. Fundamẽtũ enim aliud ne
mo poteſt ponere: pꝛeterqᷓ; quod poſitum eſt:

qui eſt chꝛiſtus ieſus.Si quis autem ſuperedi
ficat ſuper fundamẽtum hoc aurum:argentũ:
lapides pꝛecioſos:ligna:fenum:ſtipulam:vni

Si cuius opus mãſerit: quod ſuperedificauit
mercedem accipiet. Si cuius opus arſerit: de⸗
trimentum patietur. Ipſe autẽ ſaluus erit: ſic

tamen quaſi per ignem. Sic is cuius opus ar⸗⸗ . .
mini autem dona maioꝛa. ⁊ adhuc excellentio

ſit ⁊ petijt:⁊ damnum ſuſtinuit laboꝛis ſui:per
det quidem laboꝛis pꝛemium.ſed ipᷣe ſaluabi⸗
tur.⁊ iter ſaluationem vtiq; erit diuerſitas ali
qua.Necnõ in alio loco.Sic nos inquit exiſti⸗
