tate faciũt:ſed volũtate) vt credẽtes coꝛonã ac
cipiãt:increduli ſupplicijs mãcipent᷑:iðo odoꝛ
nfęf qui ꝑ ſe bon?eſt:vtute eoꝝ ⁊ vitio qͥ ſuſcipi
unt ſiue nõ ſuſcipiũt:in vitã traſit aut moꝛtem
vt q crediderint ſalui fiant:qͥ vero non credide
rint pereãt.Nec hoc mirandũ de apoſtolo: cũ
etlã de dño legerimus. Ecce hic poſuus eſtin
ruinã:⁊ i reſurrectiõeʒ multoꝝ:⁊ i ſignum cui

phũ ſuum agit ꝑ nos.Qui in alio loco dixerat

bus. Beniq; narrat in ↄſequẽtibꝰ.Naʒ cũ ve.

Ur

ͤradtce

Mcim
ggt⸗Nect

nusodo:

amnitlere

Motsa

mlrt fun

caueriteip

cobecqjſp

Currimus:

tebona dn

noͤnont
.deo. Cu
noschlla
oCoint
veritateg
viuatea y

ſouteſen
ls vltiſe⸗

fblinvenir

Alocfatg
egndoes

rded
Mente.
Kdome
niftüa
Pißo
ſtxpiei

ltotis

lniiſpü

(pꝛoba

nii deor
ptriſtſiet.
ſocte Pa⸗
ſuns !dej

(Aoniia
ßuinus p

eanſetno
Luidſi
ſozmmg;

tegerſoie

Maundßigfin
*G

18

e⸗

elilielenn
gig corpo⸗

Quigen P.

a deſinite
ſtinezte
oEſoi

erepoten
Locbaloce

li⸗ Diuſcl
Miſones,

4

drngththi
gnitie Egai
hrdgendeute⸗
Paliſortitp
Nolitmnin
Din. Manzun
Ergoponwe

iſb'perin⸗

1

—

kü:tbiginad

ſaTumunpn
iroba gigiß
ecgntnignet
ae Monen⸗
iorantnmen
inganinfe
Snciatbigin
tenili nic
delcaia tMuis
catenteipes
Arteraſtn be
wiacinſedpat
ggoröiscth
crsſolun atpn
Aaluschin
iſetus:ſoef
debtccni
n G nn
Genibclinti
Gcdärsctmn

, S
1

ſaen

intlolopdie

1ioi

7

Tractatus

cõtradicet᷑: ſoliſq; radios tã mũda loca excipi⸗
ant qᷓ; imũda.⁊ ſic ĩ floꝛibꝰquõ in ſtercoꝛe luce⸗
ant. Mec tm ſolis radijs polluũt᷑. Sic ⁊ xpᷣi bo
nus odoꝛ qͥ nunqᷓ; mutari põt: nec ſuã naturaʒ
amittere:credẽtibus vita eſt: incredulis moꝛs

uẽtu dñi nr̃i ihu xpᷣi ſeruet᷑.

Mdoꝛs aũt non iſta cõis quã cum beſtijs moꝛi

mur ⁊ iumẽtis: illa de q̃ ſcriptũ eſt. Aia q̃ pec
cauerit:ipᷣa moꝛiet᷑. Ergo ⁊ vita arbitrãda eſt

nõ hec q̊ ſpiramus ⁊ icedimꝰ:⁊ huc illucq; diſ⸗

currimus:ſ illa de q̃ Dauid loqᷣt᷑. Credo vide
re bona dñi in terra viuẽtiũ.Deꝰ eni viuoꝝ ẽ:
⁊ nõ moꝛtuoꝝ.⁊ vita nr̃a abſcõdita eſt cũ xpᷣo
in deo. Cũ aũt xpᷣs apparuerit vita nr̃a: tunc ?
nos cũ illo aparebimꝰ in glia. Nec vobis indt
o Coꝛinthij paꝝ eẽ videat᷑: ſi nobis pᷣdicãtibꝰ

veritatẽ alij credãt.alij vero moꝛte moꝛiãt᷑.alij
viuãt ea vita q̃ dicit. Ego ſum vita.Niſi enim

locuti eſſemus:nec icredulos moꝛs:nec creden

tes vita ſeq̃ret᷑:qꝛ difficile dignus pᷣco vtutum

xp̃ᷣi inueniri põt:qͥ ĩ annũciãdis illis:nõ ſuaʒ ßF
eius q̃rat głiam:quẽ pᷣdicat. In eo auteʒ qð ſe
negat nõ eẽ: ſicut multos qͥ nõ vẽditent vbum
Ddei:oſtẽdit eẽ q;plurimos:qͥ queſtũ putẽt eſſe
pietatẽ:⁊ turpis lucri gra oia faciũt: qui deuo

rãt domos viduaꝝ. ſe aũt ex ſinceritate quaſi
mniſſũ a deo: ⁊ pᷣſente eo qͥ ſe miſerit oĩa i xpᷣo et
ꝓ xpᷣo loqui:vt cauſa pᷣdicatõis dei triũphus
ſit xp̃i eiuſq; ſit glia.Et notãdũ ꝙ myſteriũ tri
nitatis in huiꝰ capituli fine mõſtretur. Ex deo

eni i ſpuſãcto coꝛã deo pr̃e in xpᷣo loàmur.ld
cõpꝛobãdũ aũt ꝙ ð Troade ꝑꝛexit οa cedo

niã: de apłoꝝ actibꝰ ponã teſtimoniũ.Cuũ autẽ
ptrãſiſſet i Aſiã:deſcẽderũt Troadẽ:⁊ viſio ꝑ

noctẽ aulo oſtẽſa ẽ: vir Macedo qdaʒ erat
ſtans ⁊ depᷣcãs euʒ:ac dicẽs.Trãſiens ĩi Ma⸗

cedoniã adiuua nos. Quod cũ vidiſſet:ſtatim

4

vocaſſet nos dereuãgeliʒare eis.

AQuid ſit qð ĩ epla ſcribit ad Theſ. alonicen

ſes pᷣma: Jpᷣe aũt deꝰ pad ſactiſicet vos ꝑ oĩa:
⁊ iteger ſpũs veſter ⁊ aia ⁊ coꝛpꝰſine qrela iad

ß bꝛeui ᷣmone tractãda. Supꝛa di⸗

rreerat ſpm nolite exiiguere. qo ſi fu⸗
erit itellectũ:ſtatim ſciemꝰ qͥs iſte ſit ſpũs:qͥ ci
dgia ⁊ coꝛpoꝛe in die aduentꝰ dñi cõſeruãdus ẽ.

Quis eni poſſet credere ꝙ inſtar flame ꝗ extin

cta deſinit eſſe qð fuerat:extinguat᷑ ſpũſſanctꝰ
ſuſtineat abolitionẽ ſui:qͥ fuit quondã i iſrł:
dð Eſaiã ⁊ Hieremiaʒ ⁊ ſinguios ꝓphetas
dicere poterat. hec dicit dñs: ⁊ nunc i ecclia ꝑ
Agabũ loqͥt᷑. Hec dicit ſpũſſanctꝰ.⁊ ipᷣe NPau
lus. Diuſſiones aũt donoꝝ ſũt:idẽ vo ſpũs.⁊
diuiſiones miniſterioꝝ ſunt: idẽ autẽ dominꝰ.

q̃ſiuimus ꝓſiciſci i acedoniã: certi facti ꝙ

Epła. LXXXII

queſtio

Fo. CLxxV
XXXII

et diuiſiones opationũ ſunt: idẽ aſt deus: qu

opꝑatur omia in omibus. VUnicuiq; autem da

minifeſtatio ſpũs ad id qð expedit. Alij ꝑ ſpi⸗
ritũ dat᷑ mo ſapiẽtie:alij ſᷣmo ſciẽtie hᷣm eun⸗

dem ſpirituz: alij fides in eodẽ ſpũ: alij opatio
yvtutum: alij gra ſanitatũ in vno ſpũ:alij ꝓphe
tia:alij diſcretio ſpirituũ.Oia auteʒ hec oꝑaẽ᷑

vnus atq; idẽ ſpũs:diuidẽs ſingulis ꝓut vult

BSe hoc ſpũ: neaſe auferret᷑ rogabat Dauid
dicens:ſpiritũſanctũ tuum ne auferas a me.q

quãdo aufer᷑:non in ſubſtãtia ſui:ſed ei a quo

aufert᷑ extinguitur. Ego puto vnũ atq; ideʒ ſi⸗

gniſicare:ſpiritũ nolite extinguere: et quod in
alio loco ſcribit: ſpũ feruẽtes. In quo enim fer
uoꝛ ſpũs multiplicata iniqᷣtate ⁊ charitatis fri

goꝛe nõ tepeſcit:in hoc ſpũs nequaq; extingui

tur. Deus igitur pacis ſãctiſicet nos per omia
vel i oibus:ſiue plenos atq; ꝑfectos.hoc eni

magis ſonat o AοIε„ οι. Deus eni awpellaf

pacis:qꝛ ꝑ xpᷣm ei recõciliati ſumus:qͥ eſt pax
nr̃a:qͥ fecit vtraq; vnũ:qͥ ⁊ in alio loco pax dei

Ddicik. ſuperans oẽm ſenſũ: cuſtodit coꝛda co
gitationeſq; ſanctoꝝ. Qui aũt ſanctificat᷑ ſiue
pfectus in oibus ẽ:in hoc ſpũs ⁊ aĩia.⁊ coꝛpus

in die dñi ↄſeruat᷑.Coꝛpꝰ ſi ſinguloꝝ mẽbꝛoꝛũ
vtant᷑ officijs:vbi gra.ſi oꝑet᷑ manus:pes am
bulet.oculꝰ videat:auris audiat:dentes cibos
molat:ſtomachus coquat:aluus digerat: aut
ſi nulla mẽbꝛoꝝ ꝑte truncatũ eſt:et hoc quiſq;
poteſt credere apoſtolũ ꝓ credentibꝰ depᷣcari:
vt in die iudicij integrũ omniũ xpᷣs coꝛpus in⸗
ucniat:cum om̃ia coꝛpoꝛa moꝛte diſſoluta ſint

Alut ſi: vt qdaʒ nolunt: reperta fuerint adhuc
ſpirãtia:habeãt debilitates ſuas ⁊ maxie mar⸗

tyrũ: ⁊ eoꝝ qͥ ꝓ xpᷣo nomie vel oculos offoſſos
vel amputatas nares: vel abſciſſas manus ha
bent:ergo integrũ coꝛpus eſt:de quo diximus
in alia qſtione tenẽs caput:ex quo oẽ coꝛpꝰcõ⸗

nexũ atq; conpactũ accipit augmentũ in admi

niſtrationẽ coꝛpoꝛis xpᷣi. Hoc coꝛpꝰeccleſie eſt

Et qͥcũq; huius coꝛpoꝛis tenuerit caput:et ce⸗

tera mẽbꝛa vᷣuauerit: habebit integrũ coꝛpus
qᷓ;tũ accipe põt hũana natura. Juxta hũcmo⸗
du ⁊ aie itegritas obſeruãdaẽ:q dicere pᷣt.Be
nedic aia mea dñʒ:qͥ ſanat oẽs infirmitates tu⸗
as.⁊ ð qᷓ ſcriptũ ẽ:miſit vbũ ſuũ:⁊ ſanauit eos
Spuͤs 3. i nobis iteger ↄſeruat᷑:qũ nõ erramꝰ
in ſpiritalibꝰ:b viuimin ſi piracddeſ cimꝰ ſpui:?
oꝑa carnis moꝛtificamꝰ ĩ ſpũ: afferimuſq; oẽs
frucius eius:charitatẽ:gaudiuʒ:pacẽ ⁊c.Ali⸗
ter pᷣcipit nobis Salomone dicẽte. Tu autem

deſcribe ea tripliciter in cõſilio ⁊ cõſcientia: vt

rñũdeas verba veritatis is qͥ ꝓponũt tibi.Tri⸗

plex i coꝛde nro deſcriptio:⁊ regla ſcripturarũ

. Pꝛima vt intelligamꝰ eam iuxta hiſtoꝛiam.

Scda iuxta tropologis. Tertia iux itelligetia

/

Foars

ſpiritalẽ In hiſtoꝛia eoꝝ qᷓ ſcripta ſũt oꝛdo ſer

uat᷑. In tropologia de lr̃a ad maioꝛa conſurgi
mus.Et quicquid ĩ poꝛi populo carnaliter fa⸗

ctum ẽ:iuxta moꝛalẽ interpᷣtamur locum:⁊ ad
anime nr̃e emolumẽta conuertimꝰ. In ſpirita⸗
li eοππ ad ſublimioꝛa trãſimus: terrena di
mittimus: de futuroꝝ beatitudine et celeſtib⸗

diſputamus:vt pᷣſentis vite meditatio vmbꝛa

future beatitudinis ſit: quos ſi xpᷣs tales inue
nerit: vt ⁊ coꝛpe ⁊ aia ⁊ ſpũ itegri cõſeruent᷑:⁊
ꝑfectã habeãũt triplicis in ſe ſciẽtie veritatem:
hos ſua pace ſãciiſicabit: ⁊ faciet eſſe pfectos.
Multi ſimpliciter hũc locũ de reſurrectiõe in

telligũt:vi ſpũs⁊ aia ⁊ coꝛpus in aduentu dñi

cõſeruent᷑. Alij ex hoc loco triplicẽ in hoie vo

ia ꝗᷓ viuimꝰ. Coꝛpus q̃ͥ incedimus. Sunt qͥ
x aia tm et coꝛpoꝛe ſubſiſtere hoiem diſſeren⸗
tes:ſpiritũ in eo tertiũ:nõ ſubſtantiã velint in
telligi:ſᷣ efficiẽtiã ꝑ quã ⁊ mens ĩ nobis: ⁊ ſen⸗
ſus:⁊ cogitatio:æ animꝰ appellant᷑: ⁊ vtiq; nõ

ſunt tot ſubſtãtie quot nomia.Cunq; illud eis

oppoſitũ fuerit:bñdicite ſpũs ⁊ aĩe iuſtoꝝ dño
ſcripturã nõ recipiũt:dicẽtes eum in hebꝛaico

ximus ſpiritũ qͥ cũ aia ⁊ coꝛpoꝛe integer cõſer⸗

uat᷑:non ſubſtantiã ſpũſſancti:que non põt in⸗
terire:ſed gr̃as eius donatiõeſq; accipimus:q̃
nrᷣa vel vtute vel vitio ⁊ accẽdunt᷑ ⁊ extinguũ⸗
tur in nobltbis.
arologeie beati hierony mi in libꝛũ ad Al

gaſium de qſtionibus.xj.noui teſtamenti.·

Epiſtola LXXXII. I.

& g

dDdeoemius: qͥ interpᷣtatione nomis ſui

longa ad nos nauigatiõe ſignauit:
de oceani littoꝛe atq; vltimis Gallie finibus
roma pᷣterita qſiuit Bethleẽ: vt inueniret ĩ ea
celeſtẽ panem ⁊ ſaturatus eructaret in deũ: ac
diceret. Eructauit coꝛ meũ verbũ bonuʒ:dico
ego opa mea regi. Betulit mihi in parua ſche⸗
dula maxias q̃ſtiões quas a te datas: mihiq;
tradẽdas diceret: ad quarũ lectioneʒ intellexi
ſtudiũ regine Saba in te eſſe cõpletum: que ð
finibus terre venit audire ſapientiã Salomo⸗
nis. Non qͥdem ego Salomõ: qͥ ante ſe: ⁊ poſt
ſe: cũctis hoĩbus pᷣfert᷑ in ſapiẽtia:ſed tu regi⸗

na appellqda es ſaba:in cuius moꝛtali coꝛpoꝛe

non regnat peccatũ: æ que ad dñm tota mente

„2„

Eteni Sabai lingua nr̃a ↄuerſionem ſo nat:ſi⸗
mulq; aiaduerti ꝙ qſtiuncule tue de euãgelio
m ⁊ de aplo poſite:indicãt te veterem ſcriptu

rã aut nõ ſatis legere:aut nõ ſatis itelligere:qᷓ

tantis obſcuritatibus ⁊ futuroꝛũ typis iuolu⸗

ſt affirmare ſubſtantiã. Spũs quoſentimus

2uſa audies ab eo. Cõũuᷣtere ↄutẽ Sunamitis

. * N .

ta eſt: vt ois interpᷣtatiõe egeat:⁊ poꝛta oꝛiẽta⸗

lis de qua verũ lumẽ exoꝛit᷑: ⁊ ꝑ quã põtifex i
gredit᷑ ⁊ regredit᷑ ſemꝑ clauſa ſit: ⁊ ſoli pateat
xpᷣo.qͥ habet clauem DBDauid: qͥ aperit ⁊ nemo

cladit:claudit ⁊ nemo aꝑit: vt illo reſerante in

„

troeas cubiculũ eius:⁊ dicas. Introduxit me

rex i cubiculũ ſuũ. Pꝛopterea ſatis mirat ſũ:

cur puriſſimo fonte vicino neglecto: nr̃i tã p-
cul riuuli fluẽta qſieris:⁊ omiſſis aqͥs Syloeq̃

vadũt cũ ſilẽtio:deſideres aquas ſyoꝛ: q turbi
dis ſeculi huius vitijs ſoꝛdidãt᷑. Habes ibi ſã⸗

ctum virũ Alechium pᷣbyteꝝ:qͥ viua vt aiunt

voce ⁊ pꝛudẽti diſertoq; vᷣmone poſſit ſoluere
q̃ reqᷣris:niſi foꝛte ꝑpꝑegrinas merces deſideras

⁊ ꝓvarietate guſtus nroꝝ qͥʒ cõdimentoꝛuʒ te
alimẽta delectant. Alijs dulcia placent:nõnul

los amara delectant.Hoꝝ ſtomachũ acida re

nouãt: illoꝝ falſa ſuſtentat. Vidi ego nauſeaʒ
2 capitis vertigineʒ antidoto quod apellatur
ιπο id eſt. amara ſepe ſanari: iuxta Hipo

crate dulcia amaris curari:⁊ ↄtrarioꝝ otraria

eſſe remedia. Itaq; nr̃am amaritudinẽ illiꝰne⸗
ctareo melle curato Et mitte ĩ myrrhã lignum
crucis:ſenilẽq; pituitã iuuenili auctoꝛitate cõ⸗
peſce:vt poſſis leta cãtare. dulcia gutturi
meo eloquia tua domie ſuꝑ mel oꝛi mo.
Cur Johes diſcipulos mittit ad dñʒ:vt int

rogẽt eũ.Tu es qͥ vẽturꝰ es:an alium expecta
mus?:cũ pᷣus ipᷣe ð eodẽ dixerit.Ecce agnꝰdei:

ecce qͥ tollit pctã mũdi. Epła. LXxXXIIII

cõmẽtarijs Matthei pleniꝰdiximus.

Añ apparet qꝛ h iterrogas:ipᷣa te volumia nõ

hre.Tñ ſtringendũ eſt bꝛeuiter: ne omnino ta

cuiſſe videamur. Johannes mittebat diſcipu⸗
los ſuos in vinculis cõſtitutus: vt ſibi querẽs

illos doceret: ⁊ capite trũcãdus illum doceret
eſſe ſectãdũ.quem interrogatiõe ſua magiſtrũ
omniũ fatebat᷑.neq; eni poterat ignoꝛare:qu?
ignoꝛantibꝰ illum demõſtrauerat: ⁊ de quo di

xerat.qui habet ſponſaʒ:ſponſus eſt:et cuius
non ſum dignus calciamenta parare. et illum
opoꝛtet creſcere:me autẽ minui.Deũq; patreʒ
intonantẽ audierat: hic eſt filius meus dilectꝰ
in quo mihi bene cõplacui.Quod auteʒ dicit:
tu es qͥ venturus es:an alium expectamꝰe hũc

tollere veniſti peccata mũdi: ſed qꝛ ad inferos

deſcẽſurus ſũ.etiã hoc interrogo: vtrũ et illue
ipᷣe deſcẽdas.An impiũ ſit:hoc de dei ſilio cre

dere:aliũq; miſſurus ſis.oc auteʒ ſcire deſi⸗

dero: vt qͥ in terris hominibꝰnũciaui:etiam in
inferis nũciẽ:ſi foꝛte venturus es.Tu eni es q
veniſti dimittere captiuitatẽ:⁊ veniſti ſoluere
eos qͥ in vinculis tenebant᷑.Cuius ſciſcitatõeʒ

Cro

Motnl
(6delE

anbularen

(cfenn

cres ele

eadiute
ſtiaſtſa

izinn
i chen
unſniu
ſciſeunan
ſiuntE
ſücimon
euobapth
goluarif

iſuidien

Ninel
orabeunt
Phamo

c berſ

Nontatey
(tantes.
Püöcmwey
Re Were
diaubicea
mü:wvi
flatuinp
Verat:de
ceagnus
ſtqvely
atio falſa

lpgliam

Yeſitüpile
glocaſtisy

iufiidaq

ijsqunt

dindomib⸗

ſheti: qlo
Man.
ihedenoͤt
lolitpeccu
Dpbagede

Alertegn

zauertene
tiadiſcpe
mmulern
kenſeggi
comenon⸗
MMuseſtiin
ehlinange
ſcat zain
Heruffci
iiciobay
Pennetii⸗
ckne
Minnpe

nn .

aPatifer
ſurſlin
gaenine⸗
llortennet
Iunnean
Lſuisninnf
gern fii,

loapge D

eſrännt
hhub
Söfunin

Weltſlee:

netes d
Gcöünenn⸗
Angnumttin
tonochiint
Wepeni
Nogolegclen
mm tinnho⸗

Hen.

mmiudneliete

Heimnbiſgn

Neniimnarinecn
Cdcsgre
Pncl oine⸗
nüntusdiznii
Snslunegpeen

Nen Curegedead

ShlI
ſihein
beſgainne
iatewwonu
nite:neonmiſet
mineba dithl
sr Nſbiglene
s lun dott
nöeſia nugſi
nntſcnornegt
Genn 1declon
Gſnscſiclin
nan n
inn Deinn
iusnueſit

Tractatus

drfs intelligens: operibus magis q; Smonere
ſpõdet.Et Johi pcipit nũciari: videre cecos:
ambulare claudos: lepꝛoſos mũdari:ſurdos

audire:moꝛtuos ſurgere.⁊ qð his maiꝰ ẽ:pau
peres euãgeliʒare. Pauꝑes aũt vel hũilitate

vel diuitijs:vt nulla inter pauperẽ diuitẽq; di

ſtãtia ſit ſalutis:ſed oẽs vocent᷑ eq̃liter. Tunc
q̃ͥʒ infert. Beatꝰ qͥ non fuerit ſcãdaliʒatꝰ in me
Nõ Johem ſed diſcipulos eius ꝑcutit:qͥ bus
acceſſerãt ad eũ dicentes.Quare nos ⁊ phari⸗
ſei ieiunamus frequẽter: diſcipuli aũt tui non

ieiunãt: Et ad Johannẽ. agiſter cui pᷣbui⸗

ſti teſtimoniũ iuxta ioꝛdanem: Ecce diſcipuli

eeius baptizãt: ⁊ plures veniũt ad euʒ. Quo di
cto liuoꝛẽ ſignificant de ſignoꝛũ magnitudine
2 inuidie moꝛdacitate venientẽ: cur baptiʒatꝰ
a Johãne ipᷣe audeat baptiʒare:⁊ intto ampli⸗

oꝛ ad eum turba cõcurrat:qᷓ; pꝛius venerat ad
Johannẽ.Et ne foꝛſitan plebs neſciẽs hoc di⸗

Cto Johez ſigillari arbitraret᷑: in illius laudes
poꝛat: ⁊ cepii de Johãne ad turbas dicere cir⸗

cũſtantes. Quid exiſtis ad deſertum videre:⸗

Alrũdinẽ vẽto agitatã: Et qͥd exiſtis ĩ ſolitudi
nẽ videre:hoiem mollibꝰ veſtitũ: ⁊ reliqᷓ.cuiꝰ

dicti hic ſenſus ẽ.Nũdqd ad hocexiſtis in here
mũ:vt videretis hoĩem inſtar arũdinis vẽtoꝝ

flatu in ꝑtes varias inclinari: vt quẽ añ lauda
uerat:de eo nũc dubitet:⁊ de qͥ bus dixerat:ec

ce agnus dei:nunc ĩterroget: vtꝝ ipᷣe an alius
ſit.q̊ vel venerit:vel venturꝰ ſit. Et qꝛ oĩis pᷣdi
catio falſa ſectat᷑ lucra: ⁊ glłiam q̃rit humanaʒ
vt ꝑ głiam naſcãt᷑ cõpẽdia:aſſerit eũ cameloꝛũ
veſtitũ pilis:nulli poſſe adulationi ſuccũbere:

q̃ locuſtis veſcit᷑ ac melle ſilueſtri:opes no dre
re:rigidãq; ⁊ auſterã vitaʒ:aulas vitare pala
tij: qs q̃runt qͥ byſſo⁊ ſerico ⁊ mollibꝰ veſtiun
q̃̊ in domibꝰ regũ ſũt.Dicitq; eum non ſolũ ꝓ
phetã: qͥ ſoleat vẽtura pᷣdicere: ſ plus eſſe ᷓ riptũ eſt. Jace
anm eum. Iſrael electus meus ſuſcepit eum aia

ꝓphetam.qꝛ quẽ illi vẽtuꝝ eſſe dixerũt: h̊ ve⸗
niſſe demõſtrauit dicẽs. Ecce agnꝰ dei :ecce qͥ

tollit peccata mũdi. Pꝛeſertim cũ ad faſtigiuʒ
ꝓphetale baptiſte acceſſerit bᷣuilegium: vt cui

dixerat egoa te debeo baptizari:ipᷣe euʒ bapti
ʒauerit:non pᷣſumptione inaioꝛis:ſed obedien
tia diſcipuli:ac timoꝛe ᷣuili. Cũq; inter natos
mulieꝝ nullũ aſſerat Johãne ſurrexiſſe moio⸗
rem:ſe qui ð virgine ꝓcreatus eſt: maioꝛẽ eſſe
cõmemoꝛat:ſiue omnẽ angeluʒ qͥ in celis mini⸗
mus eſt:in terris cunctos homies anteire.Mõ
enĩ in angelos ꝓficimus: ⁊ non angeli in nos:

ſicut qͥdã ſtertẽtes ſopoꝛe grauiſſimo ſomniãt.
Nerc ſufficit hoci Johams laudibus: niſi ipſe

p̃dicãs baptiſmũ penitẽtie pᷣus dixiſſe referat᷑
Penitẽtiã agite appꝛopinquabit eni regnuʒ ce
loꝛũ. Vnde ⁊ diebus pᷣdicatiõis eius regnũ ce

loꝛũ vim patit᷑:vt qͥ hõ natus ẽ:angelꝰeẽ debe

Fo. CLXXVI

II Epla LXXXV

ret: ⁊ terrenũ aial celeſte q̃rat habitaculũ Lex

eni ⁊ ꝓphete: vſq; ad Johãneʒ ꝓphetauerüt
nõ ꝙ Johãnes ꝓphetaꝝ ſit finis: ⁊ legis:ſed

ille qui Johanis teſtimonio p̃ᷣdicatus eſt. Jo⸗
hanes autẽ ᷣm myſteriũ qð in ¶alachia ſcri
ptum eſt:ipᷣe eſt Helias: qui venturus eſt: nõ

ꝙ eadẽ aia:vt heretici ſuſpicant᷑:⁊ in Helia:⁊

in Johãne fuerit: ſed ꝙ eandẽ habuerit ſancti

ſpus gram: Zona cinctꝰ vt Helias: viuens in
heremo vt Helias. erſecutionem paſſus ab

lerodiade: vt ille ſuſtinuit ab Jeʒabel. vt qͥ⸗

modo lHelias ſecũdilpᷣcurſoꝛ aduentus eſt: ita
Zenaes venturũ in carne dñm ſaluatoꝛẽ nõ
olũ in heremo:ᷣ etiã in matris vtero ſalutarit
⁊2 exultatiõe coꝛpoꝛis nũciauerit.
Quid ſignificet qð i Mattheo ſcriptũ ẽ arũ⸗

dinẽ quaſſatã nõ cõfringet: ⁊ linũ fumigãs nõ
extinguet.

Epla. LXXXV.

.Dcuius expoſi⸗
tonẽé loci:totum qð Oattheus de
Eſaia ꝓpha aſſumit teſtimoniũ po⸗

nendũ ẽ: ⁊ ipᷣius vᷣba Eſaie iuxta ſeptuaginta
iterp̃ᷣtes:ipſumq; hebꝛaicuʒ:cui Theodotion
Aqͥla Symmachuſq; ↄſentiũt.Sic g de ättu⸗
oꝛ euãgeliſtis ſolꝰ Matthe poſuit Jeſus aũt

ſciẽs receſſit inde:⁊ ſecuti ſũt eũ multi: et cura⸗

uit oẽs:⁊ pᷣcepit eis ne manifeſtũ eũ facerent:

vt impleret᷑ qð dicũ ẽ ꝑ Eſaiã ꝓpham dicẽtẽ.

Ecce puer meus quẽ elegi. Oilectꝰmeus:in q̃

bñ cõplacuit aia mea. Monaʒ ſpiritum meum
ſuꝑ eum:⁊ iudiciũ gentibꝰnũciabit.Nõ cõten

det: neq; clamabit: neq; audiet qͥſq;ᷓ in plateis
vocẽ eius. Arundinẽ quaſſatã nõ cõfringet:et

linũ fumigas nõ extinguet: donec eijciat ad vi⸗
ctoꝛiam iudiciũ:⁊ in nomie eius gentes ſpera⸗

bunt. Pꝛo quo in Eſaia iuxta ſeptuaginta in⸗

terpᷣtes ſic ſcriptũ eſt. Jacob puer meꝰ ſuſcipi⸗

mea.Dedi ſpiritũ meũ ſuꝑ eum :iudiciũ genti
bus ꝓfert. Nõ clamabit:neq; dimittet: necau
diek foꝛis vox eius:arũdinẽ fractã nõ cõteret
⁊ linũ fumigãs nõ extinguet: ſed in veritate ꝓ
fert iudiciũ.ſplẽdebit:⁊ non quaſſabit᷑:donec

ponat ſup terrã iudiciũ:⁊ in nomie eius gẽtes

ſperabunt. Nos autẽ ex hebꝛeo ita vertimus.
Ecce puer meus:ſuſcipiã eũ: electus meus cõ⸗
placuit ſibi in illo anima mea. SDedi ſpiritũ me
um ſuꝑ eum iudiciũ gentibꝰ ꝓfert. Nõ clama⸗
bit neq; accipiet ꝑſonaʒ:neq; audiet᷑ foꝛis vox
eius. Calamũ quaſſatũ non conteret: et linum
fumigãs nõ extinguet. In veritate docebit iu
dicium. Mon erit triſtis neq; turbulẽtꝰ: donec
ponat in terra iudicium: ⁊ legem eius inſule ex
pectabũt.Ex quo apparet ¶attheü euange⸗
liſtã non veteris interpᷣtationis auẽcte ↄſtrictũ

Tars

dimiſſe hebꝛaicã veritatẽ: ſed ãſi hebꝛeũ ex he

bꝛeis:⁊ in lege dñi doctiſſimũ: ea gentibꝰ pᷣdi⸗

caſſe que in hebꝛeo legerat. Si enĩ ſic accipien
du eſt:vt ſeptuaginta iterpᷣtes ediderunt. Ja

cob puer meꝰ ſuſcipiã eã.ꝗ ſrael electmeus ſu

ſcepit eũ aia mea:quõ in hu intelligimꝰ eſſe cõ
pletũ:qð de Jacob ⁊ de iſrael ſcriptũ eſt: Qð
beatũ attheũ nõ ſoluʒ in h̊ teſtimonio: ſed
etiã i alio loco feciſſe legimꝰ. Ex egypto voca⸗
ui filiũ meum.ꝓ quo.lxx.trãſtulerũt. Ex egy⸗

pto vocaui filios eius:qð vtiq; niſi ſeqjmur he
bꝛaicã veritatẽ ad dñm ſaluatoꝛem nõ ꝑtinere
manifeſtũ ẽ.ſequit᷑ eni. Jpᷣi aũt imolabãt Ba⸗
alim. Qð aũt de aſſũpto teſtimonio i euãgelio
minus ẽ:ſplẽdebit ⁊ non quaſſabit᷑: donec po
nat in terra iudiciũ:videt᷑ mihi accidiſſe pꝛimi

ſcriptoꝛis erroꝛe:qͥ legens ſuꝑioꝛẽ ſniaʒ in ver
bo iudicij eſſe ſinitã:putauit inferioꝛis ſnie vl⸗
timũ vᷣbum eſſe iudiciũ: ⁊ pauca vba q̃ in me⸗
dio:hoc ẽ int᷑ iudiciũ ⁊ iudiciũ fuerant pᷣtermi

ſit. Rurſũq; qð apud hebꝛeos legit᷑: et in lege

M

eius ſperabũt inſule: attheꝰ ſenſũ potiꝰ qᷓ;

vᷣba interpᷣtans:ꝓ lege ⁊ inſulis nomẽ poſuit:
⁊ gẽtes.Et hoc nõ ſolũ in pᷣſenti loco:ſᷣ vbicũ⸗
qᷓde veteri ieſtamẽto euãgeliſte ⁊ apoſtoli te⸗
ginis inuoluebat᷑ erroꝛibus. Quem non ſoluʒ
non reſtrinxit ⁊ redegit in cinerẽ:ſed ecõtrario
ð parua ſcintilla ⁊ pene moꝛiẽte maxima ſuſci⸗

ſtimonia ꝓtulerũt:diligẽtius obſeruãdũ ẽ:nõ
eos verba ſecutos eſſe:ſed ſenſũ.⁊ vbi.lxx.ab
hebꝛaico diſcrepãt:hebꝛeũ ſenſũ ſuis expᷣſſiſſe

ſmonibus. Puer igit᷑ dei oĩpotẽtis iux diſpẽ⸗
ſationeʒ carnis aſſũpte:qͥ ad nos mittit᷑:ſalua⸗

⸗ 7 22„

toꝛẽ apellatus.Ad quẽ ⁊ in alio loco dicit prᷣ.

MMagnũ tibi eſt vocari puerũ meũ:vt congre
ges tribus Jacob. Hec ẽ vinea ſoꝛeth:que in⸗
terpꝛetat᷑ electa.hicẽ filius amãtiſſimus:i quo
ſibi cõplacuit aia mea.nõ ꝙ deus aiam hebeat
ſed ꝙ in aia oĩs dei monſtret᷑ affectꝰ. Et nõ mi
rum ſi in deo aia noiet᷑:cum vniuerſa humani

coꝛpoꝛis mẽbꝛa ſm leges tropologie: ⁊ diuer⸗

ſas itelllgẽtias hr̃e dicat. Poſuit quoq; ſpiri⸗
tũ ſuũ ſuꝑ eum:ſpiritũ ſapie ⁊ intelligẽtie:ſpi⸗

2 n —— 6 E

ritũ cõſilij ⁊ foꝛtitudinis:ſpiritũ ſciẽtie ⁊ pieta

tatis ⁊ timoꝛis dñi:qꝗͥ in ſpecie colũbe deſcẽdit
ſuꝑ eum.de quo ⁊ Johes baptiſta a deo patre
audiſſe ſe narrat. Suꝑ quẽ videris ſpiritũſan
ctum veniẽtẽ ⁊ manẽtẽ in eo:ipᷣe eſt: ⁊ iudiciũ
gentibꝰ nũciabit.De quo ⁊ ĩ pſalmis legimus
Deus iudiciũ tuũ regi da:⁊ iuſticiã tuam filio
regis.Qð ⁊ ipe loquit᷑ in euãgelio.non eni pr
iudicat quẽqᷓ;: ſed oẽ iudiciũ dedit filio. Nõ cõ
tendit ſicut agnus ductus ẽ ad victimã:nõ cõ⸗
tendit in ſubuerſione audiẽtiuʒ: neq; clamauit
iuxta ulud qð Maulus apłs ſcribit. Omis cla
moꝛ ⁊ ira ⁊ amaritudo auferat᷑ a vobis. Non
clamauit qꝛ iſrael nõ fecit iudiciũ: ſed clamoꝛẽ
NMecq; audiet quiſqᷓ; in plateis ſiue foꝛis voceʒ
eius. ODis eni głia filie regis abintus.⁊ arta ⁊

anguſta via ẽ:que ducit ad vitã. Vñ i plateis
vox illius nõ audit᷑:in qbus ↄfidenter agit ſa⸗
pientia: latã ſpatioſãq; viam nõ ingrediẽs:ſed
arguens atq; ↄdẽnans. Vñ ⁊ is q̃ foꝛis erant:

nõ ſua voce ſed ꝑ parabolas lobat᷑.arũdinẽ

inqͥt quaſſatã nõ ↄfringet:ſiue vt.lxx.trãſtule
runt.calamũ fractũ nõ ↄteret. Calamus fractꝰ
qͥ fuit antea vocalis:⁊ in laudes dñi cõcinebat
appellãdus eſt iſrł:qͥ quondã impegit in angu⸗
larem lapidẽ: ⁊ cecidit ſuꝑ eũ:fractuſq; i illo ẽ
Pꝛopterea ðꝛ ð eo. Increpa dñe beſtias cala⸗
mi. ⁊ in hu volumine toꝛrẽs appellat᷑ caãne.id
c.calami qͥ aquas habet turbidas:quas elegit
iſrł:puriſſima ↄtemnens fluenta ioꝛdanis Re

uerſuſq;ʒ mẽte in egyptũ:⁊ deſiderãs cenoſam
ac paluſtrẽ regioneʒ: peponeſq; ⁊ cepe et allia

⁊ cucumeres ollaſq; egyptiaꝝ carniũ :rectiſſi⸗
meꝑ Eſaiã appellat᷑ calamus fractꝰ.cui qͥ initi

voluerit:ptundet᷑ manus eiꝰ.Qui eni poſt ad

uentũ dñi ſaluatoꝛis euangelice interpᷣtatiõis

ſpiritũ dereliquẽs:in iudaice littere moꝛte reqͥ

eſcit:iſtius cuncta oꝑa vulnerant᷑. Linũ quo⸗
q; fumigãs nõ extinguet populũ de gentibꝰcõ
gregatũ:qͥ extincto leg naturalis ardoꝛe fumi

amariſſimi:⁊ qͥ noxiꝰ oculis ẽ tenebꝛoſeq; cali⸗

tauit incendia: ita vt totus oꝛbis arderet igne
domini ſaluatoꝛis:quẽ venit mittere ſuꝑ terrã

⁊ in omibꝰ ardere deſiderat. Scðʒ tropologiã

quicqͥd nobis videt᷑ de hoc loco:in cõmẽtarijs

MMatthei bꝛeuiter annotamꝰ. Iſte autẽ qͥ arũ

dinem quaſſata non cõfregit:⁊ linũ fumigans
non extinxit:iudiciũ quoq; ꝑduxit ad victoꝛiã
cuius iudicia vera ſũt:iuſtiſicata in ſemetipᷣis

vt iuſtificer̃ in ßmonibus ſuis.⁊ vincat duʒ iu

dicat᷑:tãdiu lumen pᷣdicationis eius in mun
do reſplendeat:nulluſq; conterat᷑ ⁊ vincat᷑ in⸗
ſidijs:donec ponat in terra iudiciũ:⁊ impleat

illud quod ſcriptũ eſt. Fiat voluntas tua ſicut

in celo ⁊ in terra.⁊ in nomine eius gentes ſpe⸗

rabunt:ſiue in lege eius ſperabũt inſule.Quo

modo enim inſule turbine flatuq; ventoꝛum ?
crebꝛis tẽpeſtatibus feriunt᷑ quidam: ſed non
ſubuertunt᷑ in exemplum euangelice domus:
que ſuper petraʒ robuſta mole fundata eſt:ita
et eccleſie que ſperant in lege ⁊ in nomie domi⸗
ni ſaluatoꝛis loquunt᷑ per Eſaiã.Ego ciuitas
firma:ciuitas que nõ oppugnaf.
Auem ſenſum habeat quod in euangeliſta
Mattheo ſcriptũ ẽ.Si quis vult venire poſt
me:abneget ſemetipᷣm.Que eſt ſui abnegatio
aut quomodo qui ſequitur ſaluatoꝛem ſeipſuʒ
abnegat? Epiſtola. LXXXVI.

Cra
6

heuterl

Goperib
lemiann

crnceſuan
duo
Cubme
dtolccpe
llapelt
ſcercotu:
ſcrepare

oc

ſcchenet
ſugredg
ſerterpe
dliotrott⸗
io dient
npoſton
dellopti⸗
diſaouos
lſcis:N
dichnes
negaſen
e Loir
licata in
dideber
derttani
fo. Quo⸗
thegat ſ

(oſtitott

doloſus::
loipꝛioꝛẽ
ſieii:nege
dei vtutem

ſcctesnonn

enunri:
monerſer

Aleftinnue

Mülanus.
Napescn

Ppoſins
fruofun
ledomninit
tngeſtne
luseſool

fhetezgil

hanneiſh
W.
potarue

Audy
eeſch
hliodicd

iii.
Miern
Wingrn
Nisfen
N
nekheni
1Cam
lesdii
umpegting
efnangi
mee
waliie
R—R
Vennicür
deſcetien
neg ien
inmünel⸗
ufan aiſi
4/ Quinote
r imeßtni
miumengere
lü degan
Wmlsndwrion
Hsinaehnnlgcd
16. Quntatonk

=
=
= =

1

—
SS=S
—
=

=
E

S
S==

1 »

B⸗

—
en

—

—

=
—
SS

.

—
S

Se

nereſen n

wüitemurmtl
otbisutgthr
nüniugtnen
1,Sckzgkei
cloco:ncniß
. Pemitri
l:itnüfmngn
Ammuſan
naunmhe
is manin
aionecinin
bluntnel

6

=
=

=

mentarioꝛũ eiuſdẽ Matthei libꝛo ita
bꝛeuiter locutus ſũ.Qui depõit veterẽ hoĩiem

cũ operibꝰeius:negat ſeipᷣm dicens. Niuo au
tem iam non ego:viuit vero in me xpᷣs:tollitq;
erncẽ ſuam:⁊ mũdo cruciſigit᷑.Cui autẽ inun⸗
dus crucifixus eſt: ſequit᷑ dominũ cruciſirvum

Quibꝰnũc hec addere poſſumus poſtqᷓ; oſten
dit diſcipulis ſuis: ꝙ opoꝛtet eum in hieruſalẽ
muleta pati a ſacerdotibꝰ ⁊ ſcribis:⁊ pᷣncipibus

ſacerdotũ: ⁊ occidi aſſumẽs euʒ Petrus cepit

increpare ⁊ dicere:abſit a te domine:nõ erit ti⸗

pi hoc.qͥ cõuerſus dicit Petro: vade poſt me
ſathana: ſcandaluʒ es mihi:qꝛ non ſapis q dei

ſunt:ſed que hominũ.lhumano qppe timoꝛe ꝑ

territꝰ paſſionẽ domini foꝛmidabat: ⁊ quõ au
diẽs multa pati:⁊ occidi timebat. Sic audiẽs

tertia die relurget: gaudere debuerat:⁊ triſtici

am paſſionis:reſurrectiõis glia mitigare. An

de illo ꝓ timoꝛe coꝛrepto:loquebat᷑ ad omnes

diſcipulos:ſiue cõuocauit turbã cum diſcipu⸗
lis ſuis: vt Marcus poſuit:aut iuxta Lucam
dicebat ad cũctos:ſi qͥs vult poſt me venire ab
negat ſemetipᷣm: ⁊ tollat crucẽ ſuã: ⁊ ſequatur
me.Cuius exhoꝛtatiõs hic ſenſus ẽ. Nõ eſt de
licata in deũ:ſed ſecura cofeſſio.Qui in me cre
dit debet ſuũ ſanguineʒ fundere.Qui eni ꝑdi-
derit animã ſuã in pᷣſenti:lucrifaciet eaʒ i futu⸗
ro.Quotidie credẽs in chꝛiſtũ tollit crucẽ ſus:
⁊ negat ſeipᷣm.Qui impudicus fuit verſus ad
caſtitatẽ tẽperantia luxuriã negat. Qui foꝛmi

doloſus:⁊ timidus aſſumpto roboꝛe foꝛtitudi
nis:pꝛioꝛẽ ſe eſſe neſcit. Juiquus ſi ſequat᷑ iu⸗
ſticiã: negat iniqͥtatẽ. Stultus ſi xpᷣm cõſiteat᷑

dei vtutem: dei ſapientiã: negat ſtulticiã. Qð̊

ſciẽtes non ſolũ ꝑſecutiõis tẽpoꝛe: ⁊ neceſſita⸗

te martyrij:ſed in omi cõuerſatiõe:opere: cogi
tatione:ſermone:negemus noſmetipos:quod

ante fuimus: ⁊ confiteamur eos qͥ in chꝛiſto re
nati ſumus. Iccirco eniĩ dominꝰcruciſixus eſt:

vt ⁊ nos qui credimus in eũ:⁊ peccato moꝛtui

fuimus crucifſigamur cum ipᷣo.SDicamuſq; qð

apoſtolus Paulus docuit. Cum chꝛiſto cruci
fixus ſum. Et mihi autẽ abſit gloꝛiari:niſi i cru

ce domini ieſu xpᷣi:ꝑ quẽ mihi mũdus cruciſi⸗

xus eſt:⁊ ego mundo.Qui cum chꝛiſto crucifſi

xus ẽ: ſpoliet oncipatus ⁊ poteſtares ⁊ trium⸗

phet eas i ligno. Unde ⁊ in euangelio ᷣm Jo⸗
hannẽ:ĩ typum eoꝛũ: qui in domino credituri

erãt.⁊ ſe cuʒ illo cruciſixuri: Simõ Cyreneus

poꝛtat crucẽ eius:quã uxta alios euageliſtas
pꝛioꝛ ipe poꝛtaut.
Auid vult ſignificare quod in eodeʒ Q at

theo ſcriptum eſt: ve pᷣgnantibꝰ a nutrientibꝰ

in illis diebus: oꝛate ne niat fuga veſtra hye⸗

Fo. CLXXVII

Tractatus II Epla LXXXVI
„ Equo ĩitertio cõ⸗

me vel ſabbato. qð ex ſupioꝛibus pen derema
nikeſtum eſt.

Im eni euange

Epkła. LXXXVII.

e .
liuium chꝛiſti cũctis gentibꝰfuerit pᷣdica

tum:⁊ venerit cõſumatio:videritq; abomina-⸗
tionem deſolatiõis que dicta eſt a Oaniele ꝓ·
pheta:ſtante in loco ſãcto. Tunc pᷣcipit᷑ is quu
in iudea ſunt:vt fugiant ad mõtes:⁊ qui in te⸗
ctco non deſcẽdant tollere aliquid ð domo ſuu:
⁊ qui in agro ne reuertãtur auferre tunicaʒ ſu
am. de qbus in cõmentarijs eiuſdẽ Qatthei
plenius diximus. Statimq; coniungitur. HRe
p̃gnantibus ⁊ nutrientibꝰ in illis diebꝰ. In ql⸗
bus diebus: Quãdo abominatio deſolatiõis
ſteterit in loco ſancto. Quod qdem iuxta litte⸗

ram de aduentu antichꝛiſti pᷣdicari nulli dubi

um eſt. Quãdo ꝑſecutionis magnitudo cõpel

lit fugere:a graues vteri:ꝑuuliq; lactẽtes: fu⸗
gam retardant. Licʒ qͥdam Titi Neſpaſiani
aduerſus iudeos:⁊ pᷣcipue hieruſaleʒ obſidxi
nem pugnaq; ſigniſicari velint: hyemẽ quoq;

⁊ ſabbatum ſic interpᷣtãtur:ne eo tẽpoꝛe fuge⸗

re cõpellãtur: quãdo duritia frigoꝛis in agris H
⁊ in deſertis locis fugiẽtes latere non patiturr:

⁊ obſeruatio ſabbati:aut pᷣuaricatoꝛes facit:ſi
fugiant: aut hoſtium gladijs ſubiacere: ſiſab
bati ocium ⁊ pᷣcepta ſeruauerit. Nos auteʒ au

dientes dominũ ſaluatoꝛeʒ:vt qui in iudea ſür
ad montana confugiant. Jpᷣi quoq; oculosle

uamus ad montes: de qbus ſcriptum eſt. Le⸗

uaui oculos meos ad montes: vnde veniet au
xilium mihi. ⁊ in alio loco. Fundamenta eiin
montibus ſanctis:⁊ montes in circũitu eius:⁊?
Domin“ in circũitu populi ſui: æ non poteſt ab

ſcõdi ciuitas ſupꝛa montem poſita: ⁊ diſcalci⸗
amus nos pelle littere: nudiſq; pedibus cum
Moyſe aſcẽdẽtes mõtem ſyna dicimꝰ Trãaſi⸗
ens videbo viſionem hanc magnã:vt poſſim
intelligere pᷣgnantes animas:que de ſemie do
crinarum: ⁊ ſermonis dei initia fidei concepe⸗
runt:a dicunt cum Eſaia.A timoꝛe tuo domi⸗
ne ↄcepimus:a parturiuimꝰ:⁊ peperimus ſpi
ritů ſalutis tue:quem feciſti ſuꝑ terrã. Sicuti
eni ſemina paulatim foꝛmant᷑ in vteris:et tam

diu non reputat᷑ homo: donec elementa ↄfuſa

ſuas imagines mẽbꝛaq; ſuſcipiãt:ita ſenſus ra
tione cõceptus niſi in oꝑa pꝛuperi: adhuc vẽ

tre retinetur: ⁊ cito aboxio perit cũ viderit ab
ominationẽ deſolatiõis ſtantẽ in cccleſia. ⁊ ſa⸗-

thanã trãſfigurari in angelũ lucis.Et de iſtiuſ
modi CPaulus apoſtolus loqᷣtur dicẽs Silio⸗
li mei quos iterum parturio: donec chꝛiſtꝰ foꝛ⸗

meitur in vobis. Has ego reoꝛ iuxta myſticos
intellectus eẽ mulieres:de qbus ide apoſtol⸗

ſcribit. Mulier ſeducta in traãſgreſſione facta

eſt: ſaluabit᷑ autẽ ꝑ filioꝛũ generanonẽ:ſi ꝑmã

tia. Que ſi de mone diuino aliquãdo genera

rit: necceſſe que generata ſũt creſcere: ⁊ mũ
accipere lac infantie:donec ꝑueniãt ad ſolidũ

cibum ⁊ ad naturã etatem plenitudinis chꝛiſti

Omnis eni qui lac te alit᷑:imperitus eſt in rati
one iuſticie. Caruulꝰeni eſt. HHec igit᷑ anime
necdũ pepererũt:ſiue q̃ᷓnecdum potuerũt que

generata ſunt alere: cũ viderint ſeruũ eẽ here⸗
ticum ſtantẽ in eccleſia: cito ſcandaliʒant᷑ ⁊ pe⸗
reunt: ⁊ in tempeſtate atq; ꝑſecutiõibus ꝑma⸗
nere non poſſũ:pᷣſertim ſi ocium habuerint bo

–„ *

q; doctrine dicebat apoſtolꝰ:ꝙ homo iniqͥta⸗

tis ⁊ aduerſarius eleuet ſe cõtra omne qð dici⸗
tur deus ⁊ religio: ita vt audeat ſtare i templo
dei: ⁊ oſtẽdere ſe ꝙ ipᷣe ſit deus.cuius aduent⸗
m oꝑationem ſathane ⁊ ea que cõcepta ſunt:
facit perire aboꝛtio.⁊ que ſunt nata ad pueriti

oꝛandus eſt dominus:ne in exoꝛdio fidei ⁊ cre

ſcentis etatis oꝛiatur hyems:de qua ſcriptum

eſt. Hyems trãſijt:abijt ſibi :ne ocio toꝛ peamꝰ

ſed iminẽte naufragio ſuſcitemus doꝛmienteʒ

re vobiſcũ:⁊ bibere calicẽ: de quo ait. Calice,ʒ
quẽ dedit mihi pater: non vis vt bibam illuʒ⸗
Omnẽq; doctrinaʒ ſuam patibulo roboꝛaret:
iuxta illud qð ſcriptũ eſt. Cum exaltatꝰ fuero

a terra: omia trahã ad me. Offirmauit faciem

ſuam: vt iret in hieruſalẽ. Offirmatione eni et
foetitudine opus eſt ad paſſionẽ ſponte pꝓperã
ti. Unde ⁊ Eʒechieli cui dixerat deus. Fili ho
minis ĩ medio ſcoꝛpionũ tu habitas: ne time
as eos:offirmaui inqͥt faciẽ tuã: ⁊ dedi faciem

ruam ereꝗ: ⁊ frontẽ tuaʒ ferreã: vt ſi foꝛſitã ſur

rexiſſet cõtra eum malleus vniuerſe terre: qua
ſi incude duriſſima reſiſteret: malleũq; cõtere⸗
ret:de quo ſcriptum ẽ. Quom odo cõfractus S
⁊ cõtritus ẽ malleus vniuerſe terre⸗ miſit nũ
cios.id eſt. angelos ante faciẽ ſuam. Juſtũ eni
erat: vt dei filio angeli miniſtrarẽt. Siue ange
los apoſtolos vocat: qꝛ ⁊ Johãnes pꝛecurſoꝛ

domini angel? apellat? eſt. Cu q; ingreſſi eent

vicũ Samar: vt pᷣpararẽt ei:nõ ſuſceperunt

pergere in hieruſalẽ: vt cõplerẽt᷑ dies
aſſumptionis eius:⁊ paſca celebꝛaret:de qͥ di·
xerat Deſiderio deſideraui hoc paſca comede

II

a1 mã llum: qꝛ facies eius erat vadens in hieruſalẽ.
ſerit in fide ⁊ charuate ⁊ ſanctitate cum pudici

Hoſtili inter ſe Samaritani atq; Judei diſcoꝛ
dant odio:⁊ cum omes oderint gentes: ppꝛio

cõtra ſe furoꝛe bacchant᷑. DOum vtiq; de legts ⸗
poſſeſſione cõtendũt: ⁊ intantũ ſe mutuo per/re
quunt᷑: vt poſtqᷓ; iudei de Babylonia ſuntre-
uerſi:edificationẽ tẽpii ſamaritani ſemꝑ impe⸗

dierint. Cüq; vellent ⁊ ipi cum eis edificare tẽ

plum:reſpõderũt iudei.HNõ licet nobis ⁊ vob
edificare domuʒ domini. Deniq; ꝓ ſũma inin
ria phariſei expꝛobꝛãt domio.Nõne demoniũ “
Hhabes:⁊ ſamaritanus es:⁊ in parabola ð hie⸗
in! 0% ruſalẽ deſcendẽtis hiericũ ſamaritanus ponik
noꝛũ operũ:⁊ non ambulauerint in via:q̃ chꝛi

Enc 1 via ꝓ ſigno atq; miraculo:qꝙ malus benefecerit. ?
ſtus eſt De hac abominatione heretice puerſe

ad puteũ ſamaritane ſcriptũ eſt. Nõ eni coutũ

tur ſomaritani iudeis. Vidẽtes autẽ ſamarita
ni dominũ hieruſalẽ ꝑgere. id eſt. ad hoſtes ſu
os:qð audierãt a diſcipulis eius:qͥ ad parãädui

hoſpitiũ venerãt:iudeũ eſſe cognoſcũt:⁊ qua⸗

ſi iudeũ atq; alienũ ⁊ eum qui ad inimicos perr
gereet ſuſeipe noluerũt.qᷓqᷓ; alia nob ſubijfias
am ⁊ pfectã etatem puenire non poſſe obꝛẽ tur intelligetia: ꝙ volũtatis dñi fuerit: non ſua
ſcipi a ſamaritanis:qꝛ feſtinabat hieruſalẽ.ibi
q; pati:⁊ ſanguinẽ fundere:ne occupatꝰ ſuſce.
ptione ſamaritica: ⁊ doctrina gẽt illius: paſſi⸗
Onis differre diẽ: ad quã venerat ſuſtinendam
dominũ: atq; dicamus. Maeceptoꝛ ſalua no: Vnge dicit in alio loco. Nõ veni niſi ad oues
ſeoittas bomus iſr. apoſtolus pcepit. Ciuita
Quid ſibi velit qð ſcriptũ ẽ ĩ euãgelio ᷣm Lu⸗
cam:⁊ nõ receperunt eum:qm facies eius erat

tes ſamaritanoꝛũ nõ intraueritis: volẽs tolle⸗

us erat re omnẽ occaſionẽ pſecutiõis iudaice:ne poſt⸗
vadẽs in hierkn. Epła. LXXXVIII. ea dicerẽt:cruciſiximꝰ eum.qꝛ ſe inimicis nſrſris
„ ⁊ hoſtibus iunxerat.Facies igit eius erat per
Eętis in hieruſulẽ. Et iccirco iuxta aliã intelli⸗ W
