retjeũ viſus:odoꝛatus:guſtus:auditus:tactꝰ⸗

q; regnauerint ⁊ his qſi pᷣncipibus fuerit vniũ

ſa ſubiecta. Quos Jeſus ad ſpelũcã coꝛꝑis cõ
fugiẽtes: ⁊ ad tenebꝛoſum locũ.i.ipᷣm igredien
tes coꝛpus intfecit vt ꝑ id occiderent᷑:ꝑ qð añũ
eꝝ iã tps ẽ vt caſtitatl Jeſu vexil⸗
lũ leuemus. Moyſes ſcribit᷑ habuiſſe vxoꝛẽ.
Moyſen aũt ⁊ dominus nr ⁊ aplłs interpᷣtant᷑

regnabãt

e 3

Fars

in legẽ. habẽt Moyſen ⁊ ꝓphetas.⁊ ab Adã
vſq; ad Moyſen regnauit peccatum:erxiã ſuꝑ

eos qui nõ peccauerũt: in ſiłitudinẽ pᷣuaricani
onis Ade.nulliq; dubiũ eſt:in vtroq; teſtimo⸗

nio Moyſen legeʒ ſignificare.ſicut ̊ legimus
ꝙ Moples.i.lex habuerit vxoꝛẽ:oſtẽde miht
Zelſuin Naue vel vxoꝛẽ habuiſſe vel filios.Et
ſi potueris mõſtrare:victũ me eſſe fateboꝛ. Et

certe pulcherrimũ terre iudee in ꝑtitõe accepbit

locũMoꝛiturq; non in vicenario nũero:qͥ ſp

in ſcöturis infauſtus eſt:in qͥ ſeruiuit Jaco

be

vyeditus ẽ Joſeph: ⁊ quẽ diligit Eſau: accipi⸗
erns in eo qdã munera. Sʒ in decimo:de cuius

laude crebꝛo diximus. ſepeliturq; in Thãnat
ſareth. i.in ꝑpfectiſſimo pncipatu. ſiue in nũero pa
mis
vVgines ſeculi qͥ eas qᷓ ꝓpter Æm ſunt vgies

opperimẽti noui. vt vᷣginũ ſigniſicaret greges.
BSaluatoꝛis auxilio cooptos ĩi moöte Ephꝛaym
hocèẽ in mõte frugifero.ab aqͥlone mõt Gaas
q̃ interpᷣtat᷑ ↄmotio.Mõs em Syõ latera aqͥ⸗
lonis:citas regi magni:q̃ opoſita ẽ ſp inuidie:
1 ſingulas temptatiões dicit. Mei vo pene
moti ſunt pedes.Cũq; in ſepultura Jeſu liber
dex noie eius appellat᷑: expletus ſit: rurſum in
Judicũ volumine: qſi viuẽs reſurgẽſq; deſcri
bit᷑: ⁊ ſub ovaxc ρππ 1οωιοςεο ρ ülius dicã
tur. Et legit᷑. Miſit Jeſus pplin. ⁊ abierunt ſi
lij iſrael: vnuſqͥſq; in hereditatẽ ſuã.vt poſſide

rẽt terrã.Et ſeruiuit ppłs dño cũctis diebꝰ Je⸗

ſu ⁊c̃.Statiq; ſũbiũgit᷑. Et moꝛtuꝰẽ Jhs Na⸗
ue ſeruꝰ dñi cẽtũdecẽ ãnoꝝ. NPoꝛro oyſes
vidit tm terrã repꝛomiſſionis:⁊ intrare nõ po⸗
tuit:⁊ moꝛtuꝰẽ in terra Moab.⁊ ſepeliuit euʒ
dus in valle terre Moab j domũ Phegoꝛ.
nõ cognouit vir ſepulchꝝ eius vſq; in diẽ hãc.
Coöõdpemus vtriuſq; ſepulturã. Moyſes in ter
ra Moab moꝛit᷑. Jeſus in terra Judee. Ille
ſepelit᷑ in valle ↄ domũ Phegoꝛ:qð interpᷣtat
ignominia. ꝓpᷣe qpe NPhegoꝛ in lingua hebꝛea
papus appeellat᷑.hic in mõte Ephꝛaym ab aqui

lone mõtis Gaas. Et eſt in vbis ntlieib

diuinaxꝝ ſcpᷣturaꝝ ſenſus anguſtioꝛ.Quia ap
ſudeos gloꝛia erat:⁊ in partubus ⁊ parturitio
nibus.⁊ maledicta ſterilis: que nõ hẽbat ſemẽ
in iſrael. ⁊ btũs cuius erat ſemẽ in Syon:⁊ do
meſtici in hieruſalẽ:⁊ in bñdictõe maxima po

nebat᷑. Uxoꝛ tua ſicut vitis abũdans:in lateri⸗

bus domus tue. Filij tui ſicut nouelle oliuaruʒ
in circũitu mẽſe tue. Icirco ſepulchꝝ eius po
ſitũ in valle deſcribit᷑ domũ idoli: qð ꝓpe li⸗

bidini ↄſecrat᷑. Mos aũt qͥ militamus ſub Je⸗

ſu duce vſq; ad pñtẽ diẽ ignoꝛamus vbi oy
ſes ſit ſepultus.Contemnimus em begoꝛ:⁊
omnem ignominiam eius:ſcientes ꝙ qͥ in car⸗
ne ſunt:deo placere nõ pñt.Et dñs añ diluuiũ
ᷓ; dixerat. NMõ ꝑmanebit ſpũs meus in hoie:

qꝛcaro ẽ.Quã ob rẽ ⁊ Mopſes moꝛiẽs plan⸗

I

git᷑ nuptie em finiunt᷑ in moꝛte: vginitas poſt
moꝛtẽ incipit coꝛonari. Capłm. XIII.

Ampſon q; ꝓducit in mediũ.nec decal
3 uatũ qndã dñi Naʒareũ a muliere oↄſi⸗
derat: qͥ lz typũ teneat Saluatoꝛis: ;

meretricẽ ex gẽtibus adamarit eccłaʒ:⁊ multo

plures hoſtiũ moꝛiẽs qᷓ; viuus occiderit:tñ cõ⸗
iugalis pudicitie exẽpla nõ pᷣbet.Et certe iſte ẽ
Gm ꝓphetiã Jacob.qͥ cum ↄcitus eq̊ ꝑnicitate

ferret᷑:a ſerpẽte ꝑcuſſus retroꝛſuʒ cecidit. Del
boꝛã aũt ⁊ Barath ⁊ vxoꝛẽ Heber Cynei cur
enũerauerit ꝓꝛſus nõ intelligo:cũ aliud ſit bel⸗
lox pnceps ⁊ hyſtoꝛie oꝛdinẽ texere:aliud figu

ras aliqs ſignificare ↄiugij.q in iſtis oiĩo nõ cõ⸗
pa eeozf ꝙ pᷣfert Jepte pr̃is fidem lachꝛy
ginis filie ꝓ nob facit. Et nos em nõ taʒ

p̃dicamus. ⁊ a pleriſq; hebꝛeoꝝ repᷣhendit᷑ pĩ
voti temerarij:q: dixerit.Si tradẽs tradider

filios Ammõ in manibus meis:qͥcunq; exierit
de domo mea in occurſum mihi:cũ reuerti ce⸗
pero in pace a filijs Ammon erit dño:⁊ offeraʒ
illud in holocauſtũ. Si canis inquiẽt ſi aſinus
occurriſſet:qͥd faceret:? Ex qͥ volũt dei diſpẽſa
tione eſſe factũ:vt qͥ inpꝛoſpecte nouerat:erro⸗

rẽ votoꝝ filie moꝛte ſnrαππυdne nu

tritꝰin tabernaculo duxit vxoꝛẽ:qͥd h̊ ad pᷣiudi

ciũ vᷣgitatis: Quaſi nõ hodie q; plimi ſacerdo
tes habeãt mr̃imonia:⁊ apłs epᷣm deſcribat v⸗

nius vxoꝛis viꝝ:hñtẽ filios cũ oĩ caſtitate.Si⸗

mulq; noſcẽduʒ ꝙ Samuel leuita nõ ſacerdos

nec põtifex fuerit. Vñ ⁊ faciebat illi mater ſua

ephoth ad ſuꝑ hũerale videlʒ lineũ.qͥ habitus

Pfbe leuitaꝝ ⁊ minoꝛis ẽ oꝛdinis. Vñ ⁊ in pſal⸗
mis nõ nominat᷑ int᷑ ſacerdotes:ᷣ int᷑ eos qͥ in⸗
uocãt nomẽ dñi. Moyſes inqͥt ⁊ Aaron in ſa⸗
cerdotibꝰeiꝰ ⁊ Samuel int᷑ eos qͥ inuocant no⸗
mẽ eiꝰ. Leui em̃ genuit Caath: Caath genuit

Aminadab. Aminadab genuit Choꝛe.Choꝛe
genuit Aſſyr.Aſſyr genuit elcana.Helcana
gẽuit Sub. Sub gẽuit tou. Tou genuit helm.
Helm genuit Jeroã. Jeroã genuit elchana.

Helchana gẽuit Samuelẽ. Nulliq; dubiũ ẽ ſa
cerdotes ð Aarõ ⁊ Eleaʒzar ⁊ Phinces ſtirpe

gñatos.qͥ cuʒ ⁊ ip¶ůi habuerit vxoꝛes:recte nop
opponerẽt᷑:ſi erroꝛe Encraticaꝝ ducti ↄtẽdere⸗
mꝰmr̃imonia repꝛobãda.⁊ ñ eẽt nr̃ põtifex ſᷣm
oꝛdinem Melchiſedech ſine patre ſine matre
aveDeαω u I Iοα☛id ſine nuptijs. Et reuera
magnos fructꝰex libr Samuel capit. vt qꝛ ipᷣe

placuit ðo:tales genuerit qͥ dño diſplicerẽt.qdᷣ
ſi Booʒ ⁊ Ruth nob obijẽ ad ↄpꝛobãdã diga⸗
miã:ſciat in euãgelio ob typũ eccłie etiã Raab

meretricẽ i oꝛdie maioꝝ dñi enũeratã/ Poꝛro
ꝙ Bauid ducẽtis pᷣputijs emiſſe iactat vxoꝛẽ:

nouerit illũ ⁊ alias habuiſſe q;płimas.⁊ Mi⸗

hpoſt

decal
reſſ⸗
igg
mulio
tnci⸗
elltei
icitate
1.Bel
nei ur
ſubel⸗
wäſgn
dnoͤco⸗
gnlachy
fnöng
gies
endtpi
fadier
erieni
nertice⸗
offenz
jaſtnus
diſpeſa
arerro⸗
Wuclnu
iſccc⸗
ſabu⸗
ae Gi⸗
edos
nterlua
habieus
zupſa⸗
coͤ⸗
neninſp
weunno⸗
bgenit
ne Chor
nhelane
uitheln.
hechant
dubiͤeſs
ces pe
tuenob
gidele⸗
iierfn
nemune
Eirenen
ntgiß⸗
pleeti
bidid

„

l nnb
Anor.
1,

C

nifeſtüu eſt /

minibus nõ haberi:b legi/

Tractatus II

chol filiã Saul quã pr alteri tradiderat:poſtea
recepiſſe: ⁊ ii ſenẽ Sunamitil puelle calefactuʒ
eſſe ↄplexibꝰ. Nec h̊ dico ꝙ deſctis viris qᷣcqᷓ;
detrahẽ audeã:ſᷣ ꝙ alið ſit in lege vᷣſari:alið in
euãgelio. Ille occidit Ariã etheũ: mech exti⸗
tit i Berſabe. Et qꝛ erat vir ſanguinariꝰ:nõ vt⸗

Jo. RrVn

ſemie regio vtprãnoꝝ: pueros in qbus nõ ei⸗
ſet macła:pulchꝛos facie: ⁊ intelligẽtes ſapiaʒ⸗

Et argumẽtant᷑:ſi de ſeie regio electi ſunt Da⸗

niel ⁊ tres pueri: de ſemie aũt regio eunuchos
foꝛe ſcbtura pᷣdixit:hos eſſe qͥ eunuchi facti ſũt

SSBi wo ⁊ illud oppoſuerit: qð in Eʒechiele ðꝛ:

pleriſq; exiſtimãt ꝓpt᷑ bella:ſᷣ ppt᷑ homicidiũ Noe ⁊ Daniel ⁊ Job in terra peccatrice filios

tẽplũ dñi ediſicare ꝓhibet᷑. Nos ãt ſi vnuʒ de
mimis ſcãdaliʒ-auerimꝰ⁊ ſi fri dixermꝰracha:⁊

noõ recte viderimꝰ:expedit vt mola aſinaria li⸗

⁊ filias liberare nò poſſe. Rñdẽdũ ẽ ꝙ iux hyp
potheſin dictum ſit. Mec em eo tempe Noe ⁊

JZob erant:qͥs multis añ ſeculis cognouimus.

get᷑ circa collũ nr̃m: ⁊ rei erimꝰgehẽne:⁊ adul⸗ Etẽ ſenſus:ſi tales ⁊ tales viri fuerint in terra

teriũ noõᷣ in ſolo aſpectu reputabit/ Trãſit ad

Salomonẽt.pꝑ quẽ ſe cecinit ipᷣa ſapia:⁊ cũ vxo

riũ eũ dicat: atq; in illiꝰ laudibꝰ imoꝛet᷑: mił oꝛ
cur nõ iũgat ⁊ illð ð Cãtico cãticoꝝ.Sexagita
ſunt regie: ⁊ octogita ↄcubine:⁊ adoleſcentule

q̃ꝝ nõ ẽ nũerus.Et illud ð regnoꝝ tertio:q ſe⸗

prtiingẽtas habuerit vxoꝛes ⁊ trecẽtas ↄcubias

⁊& alias innũerabiles. HHe nẽpe ſunt:q̃ͥ auᷣterũt

coꝛ eius a dño.⁊ tñ añqᷓ; plures hr̃et vxoꝛes:⁊
carnis vitijs laberet᷑.in pᷣncipio regni ⁊ adole⸗
ſcẽtie extruxit dño tẽplũ.vnuſqͥſq; em nõ ðᷣfu⸗
turis:ſᷣ de pũtibus iudicat̃.QAð ſi Salomonis
exẽpla ei placẽt:iã nõ digamꝰ erit:⁊ trigamꝰ.ſᷣ
nili ſeptingẽtas habuerit vxoꝛes:⁊ trecẽtas cõ
cubinas:typũ eiꝰ ⁊ meritũ implere nõ poterit.
MObſecro te lectoꝛ: ⁊ idip̃ᷣm ſepe ↄmoneo:vt ſci

as meq̃ loqᷣr neceſſitate dicere:nec detrahẽ his

d̊̊ in lege pᷣceſſerint:ſᷣ ſeruiſſe eos tꝑibus ⁊ ↄdi
tionibus ſuis:⁊ illã dñi implere ſniaʒ.Creſcite

⁊ multiplicami:⁊ replete terrã

2 qð his maiꝰẽ
futuroꝝ typos pᷣbuiſſe

pus in collecto ẽ:ſupeſt vt qͥ hñt vxoꝛes ſic ſint
Iſi nõ habeãt:aliud pᷣcepi:⁊ vᷣginitateʒ a Sal⸗
uatoꝛe vgine dedicari.elyã ⁊ Helyſeũ qᷓſtul
te intatalogo polucti mnan it :me tacẽte ma⸗
eſt / Zi em Joannes Baptiſta venit in
ſpũ ⁊ vᷣtute elye:⁊ Joãnes vgo eſt:vtiq; nõ
ſolũ in ſpũ eius venit:ſᷣ etiã in coꝛpoꝛis caſtita⸗
te. Poꝛro illud qð de Eʒechia ↄmẽoꝛari põt:
hiuqᷓ; ;ᷓ ille ſolida ſtoliditate nõ viderit.ꝙ poſt
vitã recuꝑatã: ⁊.xxv.annoꝝ ſpatia ꝓtelata di⸗
xerit:amodo filios faciã: ſciat in hebꝛeis volu⸗

2

8

B: pr filijs notã fa⸗

ciet veritatẽ tuam

lom pꝓphetiſſa ↄſulat᷑ ab Joſia rege iude:iã ca⸗
ptiuitate vicina.⁊ ira dñ i ſtillãte ſuꝑ Hierim:
cũ hec noꝛma ſit ſcpᷣturaꝝ.vt deſiciẽtibus viris
ſcis: mulieres in viroꝝ laudent᷑ obpꝛobꝛiaiſuꝑp
fluũ aũt ẽ de Baniele dicere: cũ hebꝛei vſch ho
Die autumẽt ullũ ⁊ tres pueros fuiſſe eunuchos
ex illa dei ſnia:quã Eſaias loquit᷑ ad Eʒechiã

⁊ de filijs tuis qͥ naſcent᷑ ex te tollẽt:⁊ faciẽt eu⸗

nuchos ĩ domo regis. Rurſuſq; in Daniele le⸗
gimus: ⁊ dixit rex Aſphaner pᷣncipi eunuchoꝝ
vVt introducerẽt de filjs captiuitatis iſrael:⁊

nã. Si aũt nobis illud oppoſuerit ad ꝓbãdũ:qꝙ;

peccatrice: filios ſuos ⁊ filias liberare nõ pote⸗
rũt: qꝛ iuſticia pr̃is nõ liberabit filiũ: nec pctm̃

alterius alteri reputabit᷑. Aia em q̃ peccauerit
ipᷣa moꝛiet᷑/ Sʒ ⁊ ᷓ̊ dicendũ:Daniel iuxta hy⸗
ſtoꝛiã libꝛi eius.cũ Joachim rege captũ eo tꝑe
q̊ Eʒechiel q; ductus eſt in captiuitatẽ. Quo⸗

modo ergo potuit hre filios q̊ͥ adhuc puer erat
⁊ expleto triẽnio introductus ẽ ad regis obſedqᷣ

um:Ac ne qͥs putet Eʒechiel iã viri meminiſſe

BDanielis ⁊ pueri. Factũ ẽ inqͥt in ãno ſexto re⸗

is.ſ. Joachi.i mẽſe ſexto in qnta mẽſis.⁊ ego
ſedebã in domo mea ⁊ ſenes Juda ſedebãt co⸗

rã me. Atʒ in eadẽ die ad eũ ðꝛ. Si fuerit Noe
Baniel⁊ Job. Erat igit᷑ Haniel adhuc puer
⁊ notus ppło:vel ppt᷑ interpᷣtatõeʒ ſomnioꝝ re
gis: vel ꝓpt᷑ Suſanne liberatõeʒ:⁊ occiſionem
pbr̃oꝝ. Et pſpicue ↄpꝛobat᷑ eo tꝑe:qͥ hec dice⸗

bant᷑ ð Moe: ⁊ Baniele:⁊ Job. adhuc pueruzʒ

fuiſſe danielẽ:nec potuiſſe hr̃e filios ⁊ filias qͥs
ſua iuſticia liberaret. hucuſq; ð lege. Ca. XIIII

H Enit ad euãgeliũ:⁊ ꝓponit nobis Za⸗
y cchariã ⁊ Helyzabeth. Petꝝ ⁊ ſocrum
,„ eius: ⁊ 2ſueta vecoꝛdia non intelligit.
iſtos q; int᷑ eos qͥ legi ſeruierũt: debuiſſe nũera

ri. Neq; em euãgeliũ añ crucẽ Ep̃i eſt:qð paſ⸗

ſione ⁊ ſanguine ipius dedicat᷑. Juxta quã re⸗

gulam ⁊ ceteri apłli.vt ei ex ſuꝑfluo interim cõ⸗
P

cedam:habuerũt qͥdã vxoꝛes ſᷣ qs eo tꝑe acce⸗
perãt:quo euangeliũ neſciebãt. Qui aſſumpti

poſtea in apłatum relinquunt officiũ ↄiugale.

HNã cũ Petrus ex pſona aploꝝ dicit ad dñm.
Ecce nos relimus omia: ⁊ ſecuti ſumꝰ te. Rñ
dit ei dĩñs. Amẽ dico vobis:qm nemo eſt qᷣ di⸗

a vxoꝛ Sel miſerit domũ:aut parẽtes:aut frẽs:aut vxoꝛẽ
aut ſfilios ꝓpt᷑ regnũ dei: q̊ͥ non recipiat multo

plura in ſeculo iſto:⁊ in ſeculo futuro vita eter
oẽs apłi vxoꝛes habuerint nũqͥd nõ habemus
ptãtẽ mulieres vel vxoꝛes circũducendi.quia
Vuvn apud grecos vtrũq; ſignificat: ſicut cete

ri apoſtoli ⁊ cephas:⁊ frẽs dñi: Jũgat illud
dõð in grecis codicibus ẽ. Nũqͥd nõ hẽmꝰ pote

ſtatẽ ſoꝛoꝛes:mulieres: vel vxoꝛes circũducen
di⸗/ Ex qͥ aparet eũ de alijs ſcis dixiſſe mulieri⸗
bus:q̃ iuxia moꝛẽ iudaycũ mgr̃is de ſua ſubſtã
e .

Hars

tia miſtrabãt:ſicut legimꝰ ipi q dño factitatũ.

Nã ⁊ oꝛdo vboꝝ h̊ ſignifſicat. Nũqᷣd nõ hẽmꝰ

ptãtẽ mãducaãdi⁊ bibẽdi:aut ſoꝛoꝛes mulieres
cireũducẽdi: Abi ð ↄmedẽdo⁊ bibẽdo ac ð ad
miſtratõe ſumptuũ pᷣmittit᷑:⁊ ð mlłieribꝰſoꝛoꝛi
be ſic ifert᷑:pſpicuũ ẽ ñ vxoꝛes debẽ intelligi:vᷣ

eas vt diximus:q̃ de ſua ſubſtãtia miſtrabant.

Qð ⁊ in veteri lege de Sunamite illa ſcribit᷑:q̃
ſolita ſit Helyſeũ reciꝑpe:⁊ ponere ei menſam ⁊
panẽ ⁊ cãdelabꝝ ⁊c̃.aut certe ſi/ vvopC vx
oꝛes accipimus nõ mulieres:idqð addit᷑ ſoꝛo

res:tollit vxoꝛes.⁊ oñdit eas germanas in ſpũ
fuliſſe:nõↄiuges.QAuãqᷓ; excepto apoſtolo Pe
tro nõ ſit manifeſte relatũ de alijs apłis:ꝙ vx⸗
res habuerint.⁊ cũ de vno ſcriptũ ſit: ac de ce⸗
teris tacitũ:intelligere debeamꝰ ſine vxoꝛibus
eos fuiſſe:de qͥbus nihil tale ſcptura ſignificat.
Et tñ ille q̊ͥ nob obiecit Zachariam ⁊ helyʒa⸗
beth: vel Petꝝ ⁊ ſocꝝ eius:ſciat ð Zacharia ⁊
Helyʒzabeth Joãneʒ fuiſſe gñatũ.i.de nuptijs

vginẽ. de lege euãgeliũ:de mr̃imonio caſtitatẽ
vta ꝓpha vᷣgine vᷣgo dñs ⁊ ãnũciaret᷑ ⁊ bap⸗

tiʒaret Moſſumꝰat de NPetro dicere:ꝙ habue
rit ſocꝑ eo tꝑe:qͥ credidit. ⁊ vxoꝛẽ iã nõ habue
rit:qᷓ;qᷓ; legat᷑ in pꝑiodis:⁊ vxoꝛ eiꝰ ⁊ filia. Sed
nũc nobᷣ de cãone oẽ certamẽ ẽ.Et qꝛ ad apłos
ꝓuocauit:ꝙ pᷣncipes diſciplie nr̃e ⁊ xpᷣiani do

matis duces vgines nõ fuerint:vt eos interim

vᷣgines ↄcedamus nõ fuiſſe.Neq; em hoc pꝛe⸗

ter Petꝝ ꝓbari põt:nouerit hos eſſe apłos.ð

quibus Eſaias vaticinat᷑. Niſi dominus ſaba
oth reliquiſſet nob ſemen:q̃ſi Sodoma eſſemꝰ
⁊ ſiles Gomoꝛre fuiſſemusAui g erãt ex Ju⸗
deis: vginitatẽ quã in iudayſmo amiſerantan
euãgelio habere nõ poterãt.Et tũ Joãnes vnꝰ
ex diſcipulis:qͥ minimus tradit᷑ fuiſſe int᷑ apo⸗

ſtolos:⁊ quẽ fides R–i vᷣginẽ reppererat. vgo

ꝑmãſit.⁊ ideo plus amat᷑ a domino: ⁊ recũbit
ſuꝑ pectus Jeſu. ex qͥ Petrus qͥ vxoꝛẽ habue
rat:qð ipᷣe introgare nõ audet:illũ rogat vt in⸗
terroget.Et poſt reſurrectõeʒ nũciãte Maria
MMaggdalene ꝙ dñs reſurfexiſſet vterq; cucur

rit ad ſepulchꝝ:ſ ille pᷣuenit. Cũq; eſſent in na

ui ⁊ piſcarent᷑ in lacu Geneʒareth: Ihs ſtabat
in littoꝛe:nec ſciebãt apłi quẽ viderẽt.Solꝰ v⸗

go vᷣginẽ recogſcit.⁊ diẽ Petro. Dñs ẽ/Rur⸗

ſum poſt auditã ſniaʒ:ꝙ ab alio cingẽdus eſſet
Petrus.⁊ ducẽdus qͥ nollet:⁊ crucis fuiſſet il⸗
lipaſſio ꝓphetata: ⁊ ille diceret. Dñe qd iſte:.
nolẽs deſerere Joãnẽ:cũ qͥ ſp fuerat copularꝰ:

dicit ei dñs. Sic volo eũ eſſe qͥd ad te: Vñ ⁊ ſer

mo exiuit inter frẽs illũ diſcipulũ nõ moꝛiturũ
Ex quo oſtendit᷑ vginitatẽ nõ moꝛi:nec ſoꝛdes
nuptiaꝝ abluere cruoꝛe martyrij: ſᷣ manere in
Epo:⁊ doꝛmitionem eius tranſitũ eſſe nõ moꝛ

ginẽ nõ fuiſſe:⁊ nos amoꝛis pᷣcipui cãm vgini⸗

tatẽ diximus:exponat ille. Si virgo non fuit:
cur ceteris apłis plus amatus ſit: At ſi tu did:

ſuꝑ Petꝝ fundat᷑ eccła.licʒ idipᷣm in alio loco

ſuꝑ oẽs apłos ſiat.⁊ cũcti claues regni celoꝛuʒ

accipiunt: ⁊ ex equo ſuꝑ eos eccleſie foꝛtitudo

ſolidet᷑:tũ ꝓpterea inter.xij.vnus eligit᷑:vt ca

pite ↄſtituto:ſciſmatis tollat᷑ occaſio.Sed cur
nõ Joãnes electus eſt virgo: Etati delatũ eſt:
qꝛ Petrus ſenioꝛ erat.ne adhuc adoleſcẽs:ac
pene puer:ꝓgreſſe etatl hoibus pᷣferret᷑.⁊ ma⸗
giſter bonus qͥ occaſionem iurgij debuerat au⸗
ferre diſcipulis: ⁊ qͥ dixerat eis. Pacẽ meã do
vobis:pacẽ relinqͥ vobis.⁊ qͥ voluerit int᷑ vos

maioꝛ eſſe:minimus oim ſit:in adoleſcẽtẽ que,zʒ

dilexerat cãʒ pᷣbere videret᷑ inuidie/At ãt ſcia
mus Joannẽ tũc fuiſſe pueruʒ: manifeſtiſſime

docẽt eccleſiaſtice hyſtoꝛie.ꝙ vſq; ad Traya⸗.
ni iꝑiũ vixerit.i.ꝓoſt paſſionẽ dñi ſexageſino

anno doꝛmierit.Quod ⁊ nos in libꝛo ð illuſtri

bus viris bꝛeuit᷑ ꝑſtrinximus. Petrus apłs ẽ
7 Paneg apkus moritus 7 go. S Petrus
apls tm. Joannes ⁊ apłs ⁊ euãgeliſta ⁊ ꝓpha

Apoſtolus:quia ſepᷣſit ad eccłias vt magiſter.
Euangeliſta:quia libꝝ euangelij ↄdidit:qð ex
cepto Mattheo alij ex. xij. apoſtolis non fece
runt. Pꝛopheta:vidit em in Pathmos inſula
in qua fuerat a Domitiano pᷣncipe ob dñi mar
tyriuʒ relegatus Apocalypſim infinita futuro
rum myſteria ↄtinentẽ/Refert aüt Tertullia⸗
nus:qꝙ a Nerone miſſus in feruẽtis olei doliũ:
purioꝛ ⁊ vigetioꝛ exiuerit:qᷓ; intrauerit.Sed ⁊
ipᷣm eius euãgeliũ multũ diſtat a ceter. Mat⸗
theus qſi ð hoĩe incipit ſcribere:liber gñatiõis
Jeſu xpᷣi filij Dauid.ſilij Abꝛahã.Lucas aſa⸗
cerdotio Zacharie. Marcꝰ a ꝓphetia Mala

chie ꝓphe ⁊ Eſaie. Pꝛimꝰ hʒ faciẽ hoĩs: ꝓpt᷑

genealogiã. Scðs faciẽ vituli: ppt᷑ ſacerdotiũ
Tertiꝰvocẽ leonis:ꝓpt᷑ vocẽ clamãtis in de⸗

to:parate viã dñi:rectas facite femitas eiꝰ. Jo

annes vo nr̃: qſi aqla ad ſuꝑna volat:⁊ ad ip⸗
ſum preʒ ꝑuenit dicẽs. In pᷣncipio erat vbũ:⁊
vᷣbũ erat apud deũ:⁊ deus erat vᷣbũ.lhoc erat

in pᷣncipio apud deum. Expoſuit vginitas qð
nuptie ſcire nõ poterãt.Et vt bꝛeui ſermõe mł

tem/S iautem obnixe contenderit Joannẽ v⸗

ta ↄpᷣhẽdã: doceãq; cuius pᷣuilegij ſit Joõdnes

imo in Joanne vᷣginitas:a dño vᷣgine mr vgo
vgini diſcipulo ↄmẽdat᷑/Aeꝝ caſſo laboꝛe ſu⸗
damus. Obicit nobᷣ qͥ we aduerſarius apoſto

licãſniaʒ: ⁊ ait. Adã pᷣmus foꝛmatus ẽ.Peide

Eua.⁊ Adã nõ ẽ ſeductus.mulier aũt ſeducta
in pᷣuaricatõe ſancta cẽ.Salua aũt fiet ꝑ fuioꝛuʒ

gñatõeʒ:ſi ꝑmãſerint in ſde ⁊ dilectione ⁊ ſan⸗

ctificatione cum ſobꝛietate. Conſideremus cur
apoſtolus ad hanc ſniaʒ:⁊ vñ ꝑuenerit. Nolo
ergo viros oꝛare in oĩ loco:leuates ſctãs manꝰ

1
fos
ſus

ptie

Tractatu
4 ractatus I Epiſtola IX
fuit ſine ira ⁊ cogitatõibus. Cõſequẽt in
nde: eribꝰ dat pᷣcepta vite: ⁊ air Siin gerlachehn dom cõi. Si domus cõis eſt mariti ⁊ vxo⸗
lon habitu oꝛnato: cũ verecũdia ⁊ caſtitate oꝛnan⸗ isrerigit vroꝛ⸗ in ſuꝑbiã: ⁊ ↄtumeliã viro faẽ
an tes ſe. nõ intoꝛtis crinibꝰaut auro vel margari J omagis ſi ditioꝛ vxoꝛ fuerit ⁊ in domo eius
huie tis: ſiue veſte pcioſa: m qð decet mulieres p vir tanſerlt⸗ Incipit em nõ vxoꝛ:v dña eſſe.⁊
n mittẽtes pietatẽ ꝑ oꝑa bõa. ¶ulier in ſilẽtio didt pon enderit migrandu eſt/ Otillicidia eiai⸗
eln diſcat:cũ oĩ ſubiectõe. Docere ãt mulieri nõgꝑ⸗ Kurnanine in die hyemali de domo ſua. Silr
nick: mitto:neq; dñari in viro.ſᷣ ſubditã eſſe in ſilen⸗ amt ier maledica de ꝓpᷣa domo aſſiduis pe
ſbr or Enne ierek muliettnts dtioaeann melc rcgenehm dennzbrolald dere⸗
rnn in mariti redigeret ſeruitute:legis recoꝛdat᷑ ĩn Runn eiwgre cit eum de edibus ſuis.i.de ec⸗
tual⸗ : ad oꝛigiale exẽplũ redit:ꝙ a ägn actaug A ia/Añ ⁊ ſupꝛa ab eodẽ Salomone pᷣcipit᷑:
neide ſit. deniq; mulier ex coſta eiꝰ⁊ ꝙ Adã dyabolꝰ fHi ne ſuꝑfluas. Et apłs ad hebꝛeos. Mꝛzopte⸗
Rvos ſeducẽ nõ potuerit: Euã.⁊ ꝙ poſt offeſaʒ dei een n⸗ debemusintendeleamolug igd is
e ſtati viro ſubiecta ẽ:⁊ ad maritũ illiꝰfactaꝰuer n öſin foꝛte ſupfluamus. Illud wo s tace⸗ „.
tüſen ſio. Qðq; erroꝛẽ veterẽ illa q̃ ſeł ↄiugio copula rdl ſub enygmate ſcribit: Sanguiſuge tres
ine taẽ: redacta in ↄditõeʒ Eue filioꝝ pcreatone lie erãt dilectõe dilecte. iſte nõ ſaturauerunt
Enjr deleret. ita tñ ſi ipos filios erudiret in fide ⁊ di⸗ e ngeif nõ ſufficit dicere: ſatis eſt. Infer
geſino lectõe Ep̃i:⁊ in ſanctificatõe ⁊ pudicitia.Non nus: anoꝛmmulicris:r kerr que nõ ſatiat᷑ aqᷓ.
luſin em vt male habet᷑ in latinis codicibus: ſobꝛic⸗ l Senrr dicit: ſatis eſt. Bi ſanguiſuga dyabo
apls tas eſt legẽda: ſed caſtitas.id ẽ ροανͤ lugeſt: draboliſilis ſhut dilectõe dilecte: q ſati
Perns Aide igitur quomõ ex hoc auoq; ipo teſtimo me mnerherro ol ort non pñt. Infernus: æ a⸗
ppba nio ſuꝑeris.⁊ quod putabas eſſe p nuptüs: p 5 bic ieris: ⁊ terra arẽs: ⁊ ignis exeſtuans.
El vginitate ſentire cogaris. Nam ſi ſaluat᷑ muli⸗ naien de nerutticeins de adultera ðꝛ. amoꝛ
rcde er in filioꝝ generatõne: ⁊ liberoꝝ nũerus ſalus erincitc atte reuſat ſe inſatiabilis eſt: q
jiat matrũ eſt:cur addidit:ſi ꝑmanſerint filij in cha ner abdon it: ⁊ poſt copiã rurſum inos
lin ritate: 2 ſanctificatõe cuz caſtitate: Tunc⸗ ergo n nüu a virilẽ effeminat: excepta paſſie
dfin ſaluabit᷑ mulier: ſi illos genuerit filios: qui -⸗ qᷣd ⁊ in ſe inet: aliud nõ ſinit cogitare/ Simile bo;.
tufio gines ꝑmanſuri ſunt: ſi quod ipᷣa ꝑdidit acqui uet᷑ naahin pabola legimus. Mer tria mo⸗
enlin rat in liberis: ⁊ damnuʒ radicis ⁊ carnem floꝛe gnet: Kalr cnarc põt ferre. Si ſeruus re
oi: Ppeſcet ⁊ pomis. Capim xV rſihabear vi aturet panibns: odioſa vx⸗
1Sel 8 DBne n ratu vhi nob aduerſariꝰ ꝑp⸗ mina ſuam. Eccea bic rernalon Raleitp
en alomonẽ multinubũ:qͥ tẽ⸗ nem vxoꝛ poni Auodirnderis:s vr oaia

Fo. XxXVIII

phrluü dei extruxit: ſtrictiʒ rñderã: vt ꝑ q̃⸗

Gutoe⸗ ſtiones reliqs currerẽ. Nũc ne clamitet: ⁊ hũc ſa: dicam tibi quod ⁊ ſupꝛa.Ac ꝑ hoc ꝑiculum

imminet.ferri gue eſt. Qui em ducit vxoꝛẽ: in

urpiſp ⁊ alios in lege pr̃ᷣ .
en alios pr̃iarchas:⁊ pphas:⁊ ſctõs vi⸗ ambiguo eſt: vtx odioſan
uhin ros a nob eſſe emneraros: pponamas ☛ iambiguo eſt: vtn odioſam an amabilem ducar
no N ſius:qͥ multas vxoꝛes ⁊ ↄcubinas h uiuſip⸗ Amoꝛillius inferno: ⁊ arenti terre:⁊ incendio
ſniol ptijs volutatẽ. Mẽo em nbKnenorwne compat. LCapinmn. XVI
tondes⸗ vxoꝛ vel mulier:illo q̃ paſſus ẽ Kirebo Aaͤſit⸗ EEñniamus ad Eccliaſten: de ipo q te⸗
tach uerbijs. Mulier inſipiẽs auclaxtop pais VRunonia paucq popéetes pibietpò e:
nad. efficik. Cuius panis: Nẽpeqͥ de celo deſcend 5 tempus omni rei ſub celo. Tempus
Epbie tz „ ecelo deſcendit pariendi:⁊ tempus moꝛiend & lar
nftün Statiq; ſubiungit.Terrigene apud eã pereüt: di:tpᷣ pus moꝛiendi.tempus plantan
Ihuumn ⁊in ꝓfundũ infernum incurrũt.Qui ſunt te i: tᷣus euellendi:quod plantatum eſtpeperi
enbent pᷣmum Adã:qͥ de terra eſt: nõ m illi nio cum ho. lataulinus in nupti Renlla⸗
1goines lo eſt. Et rurſum in alio loco. Sici ũ d de ce mus ꝑ pudicitiam quod plantatum eſt. Tp̃us
ni⸗ mis: ita pdit vix ſun Sicut in ligno vx⸗ amplexandi: ⁊ ts longe fieri ab amplexu.Tẽ
Hem, misnta pait vig uum vxoꝛ malefica/Si ãt aſ⸗ pus amãdli ⁊ tpᷣs ob diedi. Tẽpus be r.
borſt ſerueris h̊ de malł ↄiugibꝰ dictũ eſſe:⁊ ego tibi ganzdlatsobedizdt, Ceclabeins o
oneſe bꝛeuik rñdebo. QAue ermibi i eſſe:! ⁊ ego tibi pacis. Simulq; nos ↄmonet:ne legẽ euãgelio
nueen De 1 ihi incũbet neceſſitas pferamus: ne puritatẽ vginitati emus nu
i venire in dubium: vtꝑꝝ bõa an mala futura ſit: ptijs ndé. Welie Ginitatig pute nug Vu
zität qu durero⸗ Melius eſt inat habitare inter⸗ fermoniori . Aelioꝛa want viceo nouiſſima
goflon ra deßta:qᷓ; cũ vxoꝛe litigioſa: ⁊ i age mer⸗ ſermonis: q; initiũ eius. Statiq; ſubiungit: ne
nn rax ſit vxorsfinehio vi ſa: iracũda. Quã dirxeris quid factum eſt.quia dies pᷣoꝛes melio
intt q̃ duxit vxoꝛẽ. vñ pul nr i: nouit ille res erãt: q;ᷓ hi. qꝛ nõ ſapieter interrogaſti de h.
n ſ limis oꝛatoꝛ.Qui ñ int liti u geminus ſub Et reddit cauſam quare dies poſterioꝛes meli
innn liꝰẽ hitars in sgulo tecti: Peten e⸗ oꝛes ſunt qᷓ poꝛes:qꝛ bõa inqᷣt eſt ſapia cũ here
rtte W r⸗ xoꝛe maledica ditate. In lege em ſapiam carnis moꝛs ſeque⸗

4„. . *

bat᷑ occidẽs. In euãgelio ſapiam ſpũs heredi⸗
tas expectat erna. Ecce hinueni dixit Ecclia⸗
ſtes hoiĩeʒ vnũ de mille inueni.⁊ mulierẽ i his
oibus nõ inueni. Nerũtñ reweri: ꝙ fecit deus
hoiĩeʒ rectũ:⁊ ipiq̃ſiert cogitatões malas.Re⸗
citũ hoieʒ inueniſſe ſe dicit. Cõſidera vim wbi.
In hoie ⁊ vir ⁊ feia ↄtinet᷑ ⁊ mulierẽ inquit in
his oibus nõ inueni. Legamꝰ? pᷣncipiũ Geneſe
os.⁊ inueniemus Adã:hoc ẽ hoĩeʒ: tã virũ qᷓ;
feiaʒ nũcupari. Cũ g̊ boni creati ſumꝰ ⁊ recti a
deo:ipᷣi vitio nr̃o ſumꝰ ad peioꝛa delapſi:⁊ qð
in padiſo rectũ in nobᷣ fuerat: egrediẽtibus de
Padiſo danatũ eſt Quod ſi obieceris anq; pec

carent: ſexum vir x teie tuille viuiſum abſc,

peccato eos potuiſſe ↄiungi quid futuruʒ fue⸗
rit:incertũ eſt. Neq; em̃ dei poſſumus ſcire iu⸗
Dicia:⁊ ex noſtro arbitrio illius ſnie pᷣiudicare
/Hoc quod factum eſt: in ppatulo eſt.ꝙ qui in
padiſo vgines ꝑmanſerũt: eiecti de padiſo co

pulati ſunt. Aut qͥd nocebat:ſi ꝑadiſus nupti⸗

as recipit:⁊ nulla eſt inter maritũ vginemq; di
uerſitas:etiam in padiſo eos ante ſociari? Eij⸗
ciunt᷑ de ꝑpadiſo ⁊ qð ibi nõ fecerũt:in terra fa⸗
ciũt: vt ſtati a pᷣncipio ↄditõis hũane:vginita⸗

tem ꝑadiſus:⁊ terra nuptias dedicauerit. Se
tiũ

oiĩ tꝑe ſint veſtimẽta tua cãdida.Caãdoꝛ veſti
ſempit᷑nus vᷣginitatis eſt puritas. In matutio

ſſeminauimus ſemen noſtrum: ⁊ ad veſperã nõ

ceſſemus. Qui ſeruiuimus in legenubij 8: vir
ginitati in euãgelio ſeruiamus. Capim. XVII.
Ranſeo ad Canticũ canticoꝝ:⁊ quod
t. aduerſarius totũ putat eſſe ꝓ nuptijs:
FIlvginitatisotinere ſacca mõſtrabo.Au
diamus quid loquat᷑ ſponſa anqᷓ; ſpõſus eſtis
ad terras veniat. patiat inferos:penetret acre
ſurgat: ſit itudines auri faciemus tibi cũ diſtin

ctionibus argẽti:qͥaduſq; rex in accubitu ſuo ẽ

anq́; reſurgeret dominus: ⁊ Euãgeliũ coꝛuſca
ret:nõ habebit aurum ſponſa: ſ ſimilitudines
guri. Argentum aũt quod in nuptijs ſe habere
pollicet᷑:habebat variũ aq diſtinctü in vidu⸗
is:ↄtinẽtibꝰ ac maritatis. Geide ſpõſus rñdet
ad ſpõſam ⁊ eam docet:ꝙ veteris legis vmbꝛa
trãſierit:⁊ veritas euãgẽelij venerit. Surge ve

ni ꝓxima mea: ſpõſa mea:colũba mea qm ecce

hyems trãſijt:pluuia abijt:abijt ſibi.oc ð ve
teri teſtamẽto. Rurſum de euãgelio ⁊ vgitate
Veee oꝛes viſi ſunt in terra:tpᷣs ſectõnis aduenit.
HMoõne tibi videt᷑ idipᷣm dicere:quod ⁊ apoſto⸗
lus:ſupeſt vt qui habẽt vxoꝛes:ſic ſint qſi non
habeãt.⁊ manifeſtius ð pᷣconio caſtitatis:vo
git turturis audita ẽ in terra nr̃a. Turtur auis
Pgalumano Ngani in ſublimibus: typus

E Saluatoꝛis/Cegamus phyſiologos:⁊ reꝑie
mus turturis hãc eſſe naturã: vt ſi parẽ ꝑdide
rit: alteri nõ iungat᷑.⁊ intelligemus digamiam

libano: venies ⁊ ꝑpt o ſid
te Sanyr ⁊ ermõ a cubilibus leonũ a monti

—
.
3 . . . .

etiã a multis auibus repꝛobꝛari. Statimq; tur
tur dicit ad turturẽ: ficus ꝓtulit groſſos ſuos:
id eſt veteris legis pᷣcepta ceciderũt:⁊ de euan

gelio vites floꝛẽtes odoꝛẽ dederũt. Vñ ⁊ apłs

&XZ —ꝭpßi bonus odoꝛ ſumus/Surge veni ꝓxima

mea:ſponſa mea:⁊ veni tu columba mea:in ve
lamẽto petre iuxta ꝓmurale:⁊ oñde mihi faciẽ

tuam:⁊ auditã mihi fac vocẽ tuã.qm̃ vox tua
ſuauis:⁊ facies tua ſpecioſa.dũ vultũ tuum te
geres cũ Moyſe: ⁊ velamentũ eſiet in lege:nec
faciẽ tuã videbam:nec vocẽ dignabar audire.
dicẽs.Et ſi multiplicaueritis pᷣces veſtras nec
ſicexaudiã vos. Nuũc aũt reuelata facie ↄtem⸗
piare gloꝛiã meã:a petre firmiſſime tegẽ ꝓmu⸗
rali
truelis meus mihi:⁊ ego illi:qͥ paſcit᷑ inter lilia

audiẽs ſpõſa apit ſacr̃a pudicitie.fra

„ — .„* 2„ „

oc eſt inter vginũ caãdidiſſimos choꝛos. Vis

ſcire q̃le verus Salomõ ⁊ pacificus noſter ſoli⸗

um:quales habeat armigeros.Ecce ait lectus

Salomonis.lx.potẽtes in circũitu eius:de po

tẽtibus iſrael.oẽs ferentes frameã ⁊ docti bel⸗
EVReHe Viri gladius in femoꝛe ipᷣius.
Aui in circũitu Salomonis ſunt:gladiũ hñt i

femoꝛe ſic aoth ille iudex aπι ρ °%ροει1ο
id eſt ambidexter:q̃ interſecit hoſtẽm pinguiſ⸗

ſimum: ⁊ totũ carni deditum:oẽs amputãs vo
luptates/Ibo inq̃t ad mõtẽ myrrhe:ad eos.ſ.
qqui moꝛtificauerunt coꝛpoꝛa ſua:⁊ ad collem li

bani:ad puriſſimos vginum greges:⁊ loquar
ſpõſe mee.Tota ſpecioſa es amica mea: ⁊ non
eſt macula in te. Uñ ⁊ apoſtolus. Vt exhibeat
inquit ſi bi ſanctã eccleſiam: nõ habentẽ macu⸗
lam neq; rugam Neni a libano ſponſa:veni a
ptrãſibis ab initio fidei a capt

bus leopardoꝝ. Libanus X ααοςυνεο¹. ca⸗

doꝛ interpᷣtat᷑. AHeni ̊ ſponſa candidiſſima.de
qua alibi ðꝛ. Que eſt iſta que aſcendit dealba⸗
ta: a trãſit ꝑ viaʒ huius ſeculi:ab exoꝛdio fidei
2 ex Sanyr:quod interpᷣtat᷑ deus lucerne.iux
ta illud qð in pſalmo legimus. Lucerna pedi⸗
bus meis vbũ tuũ dñe:⁊ lux ſemit meis.⁊ her

mõ.i.ↄſecratõe.⁊ fuge leonũ cubilia:⁊ leoꝑpdo
rũ mõtes qͥ nõ pñt mutare varietatẽ ſuã. Fuge
inqt cubilia leonũ:fuge ſuꝑbiã demonũ: vt pꝰ

q¶ mihi fuer ↄſecraia:poſſiʒ tibi dicẽ:vulnera
ſti coꝛ meũ ſoꝛoꝛ mea:ſpõſa vulneraſti coꝛ meũ
i vno ocloꝝ tuoꝝ:i vno oꝛnamto colli tui
diẽ huiuſcemõi ẽ. Nõ repudio nuptias:⁊ hẽs
ſiniſtꝝ oculũ quẽ tibi dedi ꝓpt᷑ ibecillitatẽ eoꝝ

qͥ recta vidẽ nõ pñt.Sʒ mag mihi dext᷑ vgita⸗

tis oculꝰplʒ:qͥ ſi cccatꝰ fuerit: oẽ coꝛpꝰ ĩ tenebrj
E/NHcnie putaremꝰ eũ amoꝛẽ carnis: ⁊ nupꝑtias
ſigniſicare coꝛꝑeas:ilico excludit hũc ſenſuʒ:⁊
ait. Aulneraſti coꝛ meũ ſoꝛoꝛ mea ſpõſa:vbi ſo
roꝛis nomẽẽ:ſuſpitio oĩs fedi amoꝛis excludit

an
leſe
ſ.4
ſd
llen

blc

hen

4

nztur
dolnog:
Reclan
1eim
ennye
ihifacie
yorna
Utumte
legerne
raudtre.
ſnsne⸗
ceen⸗
egepmn⸗
dicine
kinerll
onos, s
noſterſol⸗
aitleeus
lus:dep
doctibel
ähöti
dezoe
npugai⸗
mprtisy
e aleds.
Meolenl
tortlogur
enethon
Hehben
ena⸗
gierena
ſdäaat
nüawon
oolc⸗
W
dn denbr.
roloſt,
Nenuptĩ
ncedhe

kig
iſui ube
rip
ewulnen

Tractatus II

Aus ſpecioſa ſunt vbera tua a vino: de qᷣbus
2 ſupꝛa dixerat. fratrueł meꝰ mihi in medio v⸗
bexꝝ meoꝝ ↄmoꝛabit᷑:in pᷣncipali coꝛdis vbi hʒ

ſermo dei hoſpitiũ. Quaʒ ſpecioſa ſunt vbera

tua a vino. Qð iſtð vinũ ẽ᷑:qð ſpõſe mammas
pulcherrias fac:⁊ pudicitie lacte fecũdat: Nẽ⸗

peillð de qͥ ſpõſus in ↄſequẽtibꝰloqt᷑:Bibi vi

nũ meũ cũ lacte meo. Maducate ꝓximi mei ⁊
hibite: ⁊ iebꝛiami frẽs. Vñ ⁊ apli dicebãt᷑ mu⸗

ſto pleni. Muſto inqͥᷣt nõ vino veteri:qꝛ vinũ
nouũ in vtres nouos mittit᷑: ⁊ nõ ãbulabũt in

vetuſtate lr̃e:ſᷣ i nouitate ſpũs:bhẽ vinũ:qð cũ⸗

inebꝛiauerit adoleſcẽtes ⁊ puellas:ſtati vᷣgua⸗

tẽ ſitiũt:⁊ in crapulã caſtitatl eructãt:⁊ explet᷑
illð vaticiniũ Zacharie:dũtaxat iux hebꝛaycã
veritatẽ de eccle vginibus ꝓphetãtis.Cõple⸗
bunt᷑ infantibus ⁊ puellis ludẽtibꝰplatee eius
Quid em bonũ eius eſt:⁊ qͥd pulchꝝ eius:niſi
frumẽtũ electoꝝ:⁊ vinũ germinãs vgines iſte
ſunt vgines de qͥbus in.xliiij.pſalmo ſcpᷣtũ eſt
Adducent᷑ regi vᷣgines poſt eã: ꝓxie eiꝰafferẽ⸗
tur tibi in leticia ⁊ exultatõe adducent᷑ in tẽplũ
eGisSKai ik. looꝛtꝰↄcluſus ſoꝛoꝛ mea ſpõſa
hoꝛtus ↄcluſus fons ſignatus.Qð clauſum ẽ:
atq; ſignatũ ſiłitudinẽ hʒ mr̃is dñi: mr̃is ⁊ vir
ginis. AUñ ⁊ in ſepulchꝛo Saluatoꝛis nouo qð
in petra duriſſima fuerat exciſum:nec ante nec

poſtea quiſqᷓ; poſitus ẽ.⁊ iũ hec vᷣgo ꝑpetua:

multaxꝝ eſt mater gin. Seaſifli em. Emiſſio⸗
nes tue ꝑadiſus malogranatoꝝ cum fructu po
moꝝ. In malogranatis ⁊ pomis omnium vtu
tum ſigniſicat᷑ in vᷣginitateↄceptus:fratruelis
meus cãdidus in vᷣginitate:rubicũdꝰ in marty

rio. Et qꝛ rubicũdus ⁊ cãdidus eſt:iccirco ſta⸗

tim adurit᷑. Guttur eius dulcedines:⁊ totꝰcõ⸗

—

cupiſcentia/Spõſus virgo laudatus a ſponſa

vgine:laudat viciſſim vginẽ ſpõſam:⁊ dicit ei
Specioſi facti ſunt greſſus tui in calciamẽt filij
Aminadab:qð interpᷣtat᷑ plłi ſe ſpõte offerẽtis
Virginitas em volũtaria ẽ.⁊ iõ greſſus eccłe i
caſtitatis pulchꝛitudinẽ collaudãt᷑.Nõ ẽ huiꝰ

tpis in moꝛẽ ↄmẽtarij oia ð Cãtiq cãticoꝝ vjgi

nitatis pãdereſacr̃a:qꝛ ⁊ hec ipᷣa faſtidio lecto⸗

ri nares ᷣctura nõ ambigo. Capliin. XxyVIII.

HHquat᷑ Eſaias ſpei nr̃e fideiq; myſte⸗
I rium. Ecce vᷣgo in vtero ↄcipiet: ⁊ pa⸗
riet flium:⁊ vocabis nomẽ eius Ema⸗

nuel. Scio iudeos opponere ſolere in hebꝛeo vᷣ
bum ahalma nõ vginem ſonare:᷑ adoleſcentu
lam. Et reuera vᷣgo ꝓpᷣe bethula apellat᷑.ado

leſcentula aũt vel puella non ahalma ðꝛ: naa⸗
ra.Quid eſt igit᷑ quod ſignificat ahalma?: Ab⸗

ſcõditã vginẽc.i.nõ ſolũ vginẽ: ſᷣ cũ cri laoci

id eſt intentione vginem: quia nõ omnis vᷣgo

abſcõdita ẽ: nec ab hominũ foꝛtuito ſeꝑata cõ⸗
ſpectu/Geniq; ⁊ Rebecca in Geneſi ob nimis

Epiſtola

caſtitatem. ⁊ eccleſie typũ: quẽ in ſua vᷣginita⸗

Fo. XXIX

te ſignabat: ahalma ſcribit᷑ non bethula.ſicut
manifeſtũ eſſe poterit ex ſermonibꝰpueri Abꝛa
ham.qͥs loquit᷑ in O eſopotamia. 2 dicit: do
mine deus dñi mei Abꝛahã.ſi tu dirigis viam
meam:ꝑ quã ego ingredioꝛ.ecce dũ ſtetero ſu⸗

pfontẽ aq: vgo que egredit᷑ vt hauriat aquã:
7 dixero ad eã. Da mihi paululũ aq̃ vt bibã de

hydria tua:⁊ rñderit:⁊ tu bibe: ⁊ camelis tuis
hauriã hec erit vxoꝛ: quã pᷣpauit dñs filio dñi
mei. In eo em̃ loco in quo ait vgo que egredit᷑
vt hauriat aquã:i hebꝛayco ſcptũ ẽ ahalma.i.
vgo ſecreta: ⁊ nimia parentũ diligẽtia cuſtodi
t E certe oñdãt mihi:vbi hoc vbo apellẽt
T nupte:⁊ imꝑitiã ↄfiteboꝛ.Ecce vᷣgo in vtero

ↄcipiet ⁊ pariet filium/Si nõ pᷣfert᷑ nuptijs v⸗
ginitas:ſpũſſanctus cur maritatã:cur viduam

non elegit: Nam illo tꝑe erat Anna filia CPha⸗

nuelis de tribu Aſſer inſignis pudicitie:⁊ ſem⸗
ꝑ vacãs oꝛõnibus ⁊ ieiunijs in templo dei.Si
ↄuerſatio tin ⁊ bõa oꝑa ⁊ ieiunia abſq; vᷣgini⸗

tate ſpũſſancti ad ſe mererent᷑ aduentũ:potuit

⁊ iſta mater eſſe domini/Curramus ad reliq̃.
Spꝛeuit te inqͥt ⁊ deſoexit vᷣgo filia ſyõ.Quaʒ
filiam dixerat: apellauit ⁊ vginem.ne ſi im fili
am nominaſſet:arbitrareris ⁊ nuptam.Hec eſt
virgo filia:ad quam alibi dicitur. Letare ſteri⸗
lis que non paris: erũpe ⁊ clama que nõ partu
ris.qm̃ multi filij deſerte magis qᷓ; eius que ha

bet viꝑ/ Aſta de qua ꝑ ieremiam loquit᷑ ðs

dicens. Nũquid obliuiſcet᷑ ſponſa oꝛnamenti

ſui:aut vᷣgo faſcie pectoꝛalis ſui?HDe hac in ea⸗

dẽ ꝓphetia grande miraculũ eſt.qꝛ feia circũ⸗

ciderit virum: ⁊ vniuerſitatis parentem virgi⸗

nis vẽter incluſerit/Eſto inquit nupiiaꝝ ⁊ vir
ginitatis ſit diuerſa ↄditio:quid ad hoc potes
dicere?: Si vgo⁊ vidua fuerint baptizate:⁊ ita
ꝑmanſerint: que erit inter vtranq; diuerſitas.

QDõ de Petro ⁊ Joanne:Anna ⁊ Maria du
duũ diximus:hoc pñiti loco ꝓpſiciat. Si em̃ inter

vginem ⁊ viduam hantigalas nichil inkeſt: qꝛ
baptiſma nouũ honũinẽ facit: eadẽ ↄditione ?
ſcoꝛta atq; ꝓſtibula ſi fuerint baptiʒate: vgibꝰ

coeq̃ᷓbunt᷑. Si em pᷣterite nuptie nihil nocẽt vi

due baptizate:⁊ pᷣterite in meretricibus volup
tates:expoſitaq; coꝛꝑa pbᷣlice libidini:poſt la⸗

uachy vginitatis pᷣmia ↄſequent᷑. Alið eſt pu

riſſimã mẽtẽ ⁊ nulla recoꝛdatõe pollutã deo iũ
gere:aliud memiſſe amplexũ viri fede neceſſita
tis:⁊ qð coꝛꝑe nõ agas:recoꝛdatiõe ſimulare.
ieremias qͥ in vtero ſctificatus ẽ: ⁊ cognitꝰin

vulua mr̃is:ideo hoc pᷣuilegio fruit᷑: qꝛ vᷣgini⸗
tatis erat htitudi deſtinatꝰ. Et cũ omnes capti

ſint: vaſa ; tepli babylõio vaſtate direpta. iſte
ſolꝰ liber ab hoſtibꝰẽ:⁊ captitat neſcit iiurias.

2 victoꝛibꝰaccepit ſtipẽd iai sbugatc cut

. * *

de ſcis ſcõꝝ. Nabuchodonoſoꝛ nõ pᷣceꝑat pᷣce

