denonmnini
intdeiteſ
NAraadſlri
olati ſeoniht

nins coepten

ſtabat adeen

indinaſeta.

inloco nanri
nüfuencann
Gnitne nonce
iganikren

ngeligtosee

zilögoar
mhirtctenin
awwcdepelue
ngben1 .
iunnnchn
an aſinnan
ca:mneng⸗
Gei ſelnule
Pogovh
eenal
Nicnonolon⸗
raoneo
gnigaldſe
olaelt
niabnengli
1d nder det
Gnnſtanen
Urtammntt
nin mlügt
sarvnlefi
nnnt
4
0 ſeife

S
=

Tractatus II

lano arbitrat᷑ ablatum: ⁊ ignoꝛans imbecillita

tem femineã: tantaꝝ ſe viriũ repꝛomittit: ⁊ cre
dit vt coꝛpus viri ⁊ perfecte etatis:quod vt ce

tera taceam centũ libꝛis myrrhe circũlitũ erat

eſtimaret ab vna ⁊ pauida muliere poſſe poꝛta

ri. Cunq; ihs appellaſſet eam: atq; dixiſſet: ma

ria:vt qnem facie non agnoſcebat:voce intelli

geret: illa in erroꝛe ꝑpſiſtens: nequaq; dominũ exterruerat: vidẽtes lapidẽ reuolutu erterte⸗
motũ factum: nõ ex moꝛe ſolito: ſed tã magnũ

ſed Rabbi. id eſt. magiſtrũ vocat: a vide quã⸗
ta turbatio quẽ hoꝛtulanũ putans dominũ nuũ
cupauerit: dei flium reſurgenteʒ magiſtrũ vo

cat. Itaq; ad eam que querebat viuentẽ cum

mortuis: que erroꝛe femieo ⁊ imbecillitate mu

occiſi: cuius pedes viuẽtj tenuerat:loqᷣtur do⸗
minus: ⁊ dicit. Nolite me tangere:nõdum eni

aſcẽdi ad patrẽ meum: ⁊ eſt ſenſus: quem moꝛ
tuũ queris:viuẽtẽ tangere nõ mereris. Si me
necdũ putas aſcendiſſe ad patrẽ: ſed hominuʒ
fraude ſublatũ:meo tactu indigna es. Hoc au

tem dicebat:non vt ſtudiũ q̃rentis obtunderet

ſed vt diſpenſationẽ carnis aſſumpte in diuini
tatis glłiam ſciret eſſe mutatã.Et nequaqᷓ; coꝛ⸗
poꝛaliter vellet eſſe cum domino:quem ſpirita
liter credere deberet regnare cuʒ patre. Ande
⁊ apoſt oli maioꝛis fidei ſunt:qui abſq; angelo
rũ viſu abſq; ip̃ᷣius ſaluatoꝛis aſpectu: poſtq;
coꝛpus eius in monumẽto nõ reppererãt:credi
derũt eum ab inferis ſurrexiſſe. Alij putãt pꝛi⸗

mum eſſe quod a Johãane narratuʒ eſt: veniſſe

uolutũ lapideʒ a monumẽto:⁊ poſtea regeſſaʒ

cum apoſtolis etro ⁊ Johãne:ſolam ad mo
numentũ remãſiſſe: ⁊ iccirco adhuc incredulã

a domino fuiſſe coꝛreptã reuerſãq; domũ: rur
ſũ ad ſepulcrũ veniſſe cum maria: ⁊ ab angelo
monitã:exeuntẽq; de monumẽto adoꝛaſſe do⸗
minũ:⁊ tenuiſſe pedes eius: quãdo ab eo pari

ter audierũt:auete.⁊ ille acceſſerunt: et tenue⸗

rũt pedes eius:⁊ adoꝛauerũt eum. Que intan

tũ ꝓfecerunt:vt mittantur ad apoſtolos:⁊ au
diant bmum:nolite timere. Secũdo ite nũcia⸗
te fratribus meis.vt eant in galileaʒ:ibi me vi
Oebuunntt.
AQuomodo cuſtodiẽte milituʒ turba Petrꝰ
obanen liee ingreſſi ſunt ſepulcrũ nullo
ꝓhibente cuſtodum. Epka. LXxXVI

bAc videlicʒ cau
iſſlſ2aa: quia veſpere ſabbati que luceſce
hboat in pᷣma ſabbati: venit maria ma
gdalene ⁊ altera maria videre ſepulcrũ.Et ec⸗
ce terremot factus ẽ magnus. Angelus quo⸗
q; domini deſcẽdit de celo:⁊ accedẽs reuoluit
lapidẽ:⁊ ſedebat ſuꝑ eum:eratq; aſpectus eiꝰ
ficut fulgur. ⁊ veſtimentũ illius ſicut nix. Mꝛe

re ꝑt
ſepu

minaret᷑ Angelũ quoq; de

ſcãtibus apoſtolis in littoꝛe ſteterit:

Fo. CLXXII

Epla LXXVII

timoꝛe autẽ eius pterriti ſunt cuſtodes: facti
ſunt velut moꝛtui. Igitur qͥ fuerant tato timo⸗
erriti: vt putarẽtur moꝛtui: aut dimiſiſſe

lcrũ:⁊ fugiſſe credẽdi ſunt:aut ita ⁊ coꝛpo

re anima obtoꝛpuiſſe:vt nõ dicaʒ viros: ſed

ne mulierculas qdem ſepulcrũ intrare cupien

tes auderẽt ꝓphibere. Magnus eni timoꝛ eos

7

exterruers t: vidẽtes lapidẽ reuolutũ: et terre⸗

qui cũcta cõcuteret: ⁊ euerſioneʒ terre funditꝰ
deſcẽdiſſe de celo tam
claro vultu:non vt lampadẽ humano lumine

arte ſuccẽſam :ſed fulgur imitaret᷑ celi: quo il⸗

tuerunt. Itaq; libere introeunt: viderat enim
maria Magdalene :q̃ eis nuciauerat lapide,z

reuolutũ: ⁊ coꝛpus domini de monumẽto eſſe
ſublatũ. Angelũ autẽ nõ putemꝰ iccirco veniſ

ſe: vt aperiret ſepulcrũ domino regẽti: ⁊ reuol

ueret lapidẽ:ſed poſtq;; dominꝰ reſurrexit ho⸗
ra qua ipe voluit: ⁊ nulli moꝛtaliũ cognita ẽ
indicaſſe qð factũ ẽ. Et ſepulerũ vacuuũ reuo-

lutione lapidis:⁊ ſui oſtẽdiſſe pᷣſentia:q̃ oĩia vi

debãt ſplẽdoꝛe faciei ipᷣius ⁊ hoꝛroꝛẽ tenebꝛa⸗

rum fulgoꝛis claritate vincte.
Auomodo attheus ?1 Marc' ſcribant
apoſtolis mandatũ per mulieres: vt irent i ga

lileam dominu reuiſuri: cum Lucas ⁊ Joban
nes hieroſolymis ab illis viſũ eſſe phibeant.

Epiſtola LXXVII.

cim ſe offerre diſcipulis: qui ꝓpter
metũ iudcoꝛũ abſcõditi erant quan
do ad eos clauſis ingreſſus ẽ ianuis. Et putã⸗
tibus ꝙ videret᷑ in ſpiritu:manus ⁊ latus ob⸗
tulit clauis ⁊ lancea vulneratũ.Aliud quãdo
pm Lucã pꝛebuit ſe eis in multis argumẽtis ꝑ
dies. xl. apparens eis:⁊ loquẽs de regno dei.
Et conueſcens pᷣcepit eis ab hieroſolymis ne
diſcederẽt In altero enĩ ꝓ cõſolatiõe mẽtiũ vi

debat: ⁊ videbat᷑ bꝛeuit᷑:rurſũq; ex oclis tolle

batur. In altero aũt tanta familiaritas erat et
pſeuerantia: vt cum eis pariter veſceret. An⸗
de Maulꝰ⸗ apls refert euʒ ngentis ſimul ap

paruiſſe diſcipulis: Et in Johe legimus: ꝙ pi
aſſi piſd fauũ q; comederit: quevere reſurrecti
onis indicia ſũt. In hieruſalem aute nihil ho⸗
rum feciſſe narefkimff..
AQuid clamoꝛ ⁊ veli petrarũq; diſciſſio ⁊ re
ſurrectio moꝛtuoꝛũ ſigniſicẽt: que facta ſunt in
emiſſiõe 75 ſ. ifi miricet
A in euo geliſta Mattheo lcriptu
“q“”l cccz

et partem

eñſt: Jeſus autez clamãs voce magna emiſit ſpi
ritum: ⁊ velum templi ſciſſum eſt in duas par⸗

tes a ſũmo vſq; deoꝛſuʒ:a terra mota eſt: ⁊ pe

tre ſciſſe ſunt:⁊ monumẽta aperta ſũt:⁊ multa
coꝛpoꝛa ſanctoꝛũ qui doꝛmierant ſurrexerunt

Et exeũtes de monumẽtis poſt reſurrectionẽ
eius venerũt in fanctã ciuitatẽ: aparuerunt
inultis.Et ð hoc loco in ijſdẽ Matthei cõomẽ

tarijs diſſeruimus. Mꝛimũq; dicendũ ꝙ diui⸗

ne potentie iudiciũ ſit:ponẽ animã quãdo vo.ↄ
luerit: ⁊ rurſum acciꝑe eam. DBeniq; Cẽturio
videns eum dixiſſe ad patreʒ. In manus tuas
cõmendo ſpiritũ meum:⁊ ſtatim ſpiritũ dimi

ſiſſe:cõmotus ſigni magnitudine ait. Aere dei

ſfliius erat iſte. Helum quoq; templi ſciſſũ eſti
duas partes:vt com pleret᷑ illud qð refert Jo⸗
ſephus:p̃ᷣſidens templi dixiſſe vrutes.tranſe⸗
amns ex his ſedibꝰ. In euangelio auteʒ quod
hebꝛaicis litteris ſcriptũ eſt:legimus non velũ
templi ſciſſum:ſed ſuꝑliminare tẽpli mire ma

gnitudinis coꝛruiſſe. Terra inqͥt mota eſt: pen

dentẽ dñm ſuuz ferre non ſuſtinẽs: ⁊ petre ſciſ

ſe ſunt: vt indicarent duritiã iudeoꝝ:qͥ pᷣſentẽ

dei filiũ itelligere noluerũt:⁊ monumẽta apta

ſunt in ſignũ future reſurrectiõis:multaq; ſan
ctoꝛũ coꝛpoꝛa exeuntia de ſepulcris venerunt
in ſanctã ciuitatẽ:⁊ apparuerunt multis.San⸗

ctam ciuitateʒ hiero olyms debemꝰ acciꝑe ad
diſtinctionẽ omniũ ciuitatũ:q̃ tũc idolis vᷣuie⸗

bant. In hac eni ſola fuit templũ: et vnius dei
cultus ⁊ vera religio.⁊ non omnibus apparue
runt:ſed multis:q reſurgentẽ dñm ſuſceperũt

Deinde iuxta anagogẽ dicẽdũ eſt:ꝙ inclinãäte

leſu: ⁊ emittẽte ſpiritũ ſuũ velum ſciſſum ſit in
duas partes a ſũmo vſq; deoꝛſũ:⁊ omia legis

ſint reuelata myſteria.vt que pᷣus recondita te

nebant᷑: vniuerſis gẽtibus ꝓpderent᷑. In duas
gutem partes in vetus ⁊ nouũ teſtamẽtuʒ:et a

ſũmo vſq; deoꝛſũ ab initio mundi quando ho

mo cõditus ẽ:⁊ reliq̃ q̃ facta ĩ medio ſacra nar

rat hiſtoꝛia vſq; ad cõſũmationẽ mundi. Et q̃

rendũ quõ velum tẽpli ſciſſũ ſit exterius an in⸗
terius.mihiq; videt᷑ in paſſione dñi illud velũ
eſſe cõſciſſum:qð in tabernaculo ⁊i templo fo

ris poſitũ fuerat:a appellabat᷑ exterius. qꝛ nũc

erx parte videmus: ⁊ ex porte cognoſcimꝰ. Ci

autẽ venerit qð ꝑfectum eſt:tunc ⁊ velũ interi
uss dirumpendũ: vt oia que nunc nobis abſcõ
dita ſunt.domus dei ſacramẽta videamꝰ ꝗᷣd
ſigniſicẽt duo cherubin:qͥd oꝛaculum:qͥd vas
ſpeculũ videmus in enygmate. et cum hiſtoꝛie
nobis velum ſciſſum ſit:vt in grediamur atriũ
dei: tñ ſecreta eius ⁊ vniuerſa myſteria qͥ in ce
leſti hieruſalẽ clauſa retinent᷑: ſcire non poſſu⸗
mus.Igit᷑ in paſſione domini terra cõm ota ẽ.

aureũ:in quo mãna recõditum fuit. Nũc eni ꝑ

7
. 3 4 .
5 . —
4 . . . . 4

tuxta illud qt ſcriptu eſti Aggeo. Adhucego

ſemel mouebo celũ ⁊ terrꝗ. ⁊ veniet deſiderat⸗
cunctis gentibꝰ.vt ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniãt

⁊ recũbant cuʒ Abꝛaã Iſaac ⁊ Jacob:⁊ petre
ſciſſe ſunt dura coꝛda gentiliũ:ſiue petre vniũ
ſa vaticinia ꝓphetaꝝ:ꝗqͥ et ipi a petra xpi cum
apoſtolis petre vocabulũ ſuſceperũt.vt qͥcq̃d
in eis duro legis velamine claudebat᷑:ſeiſſum

ℳ

pateret gentibꝰ. onumẽta quoq; deq̊bus
ſcriptum eſt:vos eſtis ſepulcra extrinſecus de
albata:que intus plena ſũt oſſibus moꝛtuoꝛũ:
ideo ſũt aꝑta:vt egrederent᷑ de his qͥpᷣus infi⸗

delitate moꝛtui erant:⁊ cum reſurgẽte xpᷣo at⸗

q viuẽte viuerẽt: ingrederent celeſtẽ hieru⸗
ſalem: ⁊ haberẽt municipatũ nequaqᷓ; in terra
ſed in celo. Moꝛiẽteſq; cum terreno Adaʒ:re

ſurgerẽt cum Adã ſupceleſti. Moꝛro vm litte

ram nulli violentum eſſe videatur moꝛtuo ſal⸗

natoꝛe appellari hieruſalẽ ſanctã ciuitatẽ: cum
vſq; ad deſtructionẽ eius ſemꝑ apoſtoli tẽplũ
ingreſſi ſint:⁊ ob ſcandalũ eoꝝ qͥ de iudeis cre
diderant:legis exercuerint cerimonias. Intã
tũ autẽ hieruſaleʒ amauit dñs:vt fleret eam et
plãgeret:⁊ pẽdẽs in cruce loq̃ret Pater igno

ſce illis:qð eni faciunt neſ. ciũt. Itaq; impetra⸗
uit qð petierat. multaq; ſtatim de iudeis milia
crediderunt: ⁊ vſq; ad q̃drageſimũſecũdũ an⸗
num datü eſt ei tẽpus penitẽtie. Poſt quos p⸗

ſeuerantibꝰ üllis in blaſfemiaʒ:egreſſi ſunt duo

xꝛſi de ſluis gentiũ romanoꝝ Aeſpaſianus ?

Titus: 7 blaſfemãtes pueros aſcendente vero
Heliſeo in domũ dei ᷣ eni interpᷣtat̃ Bethel)
voce ↄſona illudẽtes interfecerũt:atq; lacera:
uerũt:⁊ ex eo tẽpoꝛe hieruſalẽ nõ appellat᷑ ciui
tas ſãcta:ſed ⁊ ſanctitatẽ ⁊ oſtinũ nomen amit
tẽs ſpiritaliter vocat᷑ Sodoma:⁊⸗ egyptus:vt
edificet᷑ ꝓ ea ciuiias noua: quã flumis im petꝰ
letificat: ⁊ de cuius medio egredit᷑ fons :q toti
us oꝛbis amaritudineʒ mitigauit:vt miſerabi⸗

lis iſrael ruinas templi nudatis plãgat lacert

—

⁊ in xpᷣo turba credentiũ noua quotidie vide⸗

at eccłie tecta ↄſurgereꝛ⁊ dicat:Spyon anguſt⸗
mihi locus.impleaturq; illud qð in Eſaia ſcri

ptũ ẽ:⁊ erit ſepulcrũ eius inclytum.

Quõ ſaluatoꝛſm Yohez iuſufflault ſplritui
ſactũ in ſãctos apłos:⁊ ᷣm Lucã poſt aſcẽſio⸗

nẽ ſe miſſuxũ repꝛomittit. Epła. LXxXIxX

„ Wins queſtiois
Pfacilis ſolutio eſt: ſi docẽte apoſtolo
Paulo ſpũſſancti diuerfas gras nouerimus.

7„

Scribit᷑ eni in pᷣma ad Coꝛinthios:diuiſiones

donoꝛũ ſunt:idem vero ſpũs: a diuiſiones mi

niſterioꝛũ ſunt:idem autem dominꝰ:⁊ diuiſio⸗

nes oꝑationũ ſunt: idem autẽ deus: qͥ opatux

oia in oibꝰ. Anicuiq; autẽ datur manifeſtatio

Cra

Hlood
fiti:.
evden
ali diſcre
ſteßtats
atchiceſe
goeſoq
eunhelii
pfioneit
dulchine
napoſtel
hieroſoly

fmicione!

e Yohe
ptizobin
es. Run
qreſurre⸗
ld apoſto
chdopex
ſerꝛegon
faviterdi
kemileritie
Buveriws
recliodis
ladimirn
1ſpirird
ſaluatoꝛ
miütente
Bleout
eſtrytbo⸗
lute exalt
Pdicarent
hnus. Dfis
ſlultarythr

mintür

generalinge
hoßtoloꝛune
ſiczopoſtok⸗
Ancüi
hekekiutt⸗
Mrolingnn
mnücigturn
gfanQuen
oſtaſcenſio
faeneifn
Coſteserite
krepened
itus vehen
raͤtſecaes
inhignis:
ſuntofſes
ſngiis put
penjeſtil
ſinisdie,
oinca

Fo. CLXXII
Epla LXXIX

vfe T iuuenes vri viſiones videbũt. Aerbum
aũt effuſionis ſignificat gre largitatẽ. Et id ip⸗

ſum ſonat:qð dñs repꝛomiſit. Nos aũt bapti

Tractatus II

ſpũs ad id quod expedit. Alij qͥdem dat᷑ ꝑ ſpi⸗
ritum vᷣmo ſapiẽtie:alij ſᷣmo ſcientie ᷣm eũdeʒ
ſpiritũ:alij gratia ſanitatũ i vno ſpũ: alij fides
in eodeʒ ſpũ:alij oꝑatio vtutum:alij ꝓphetia:
alij diſcretio ſpirituũ:alij genera linguarũ:alij
iterpᷣtatio hmonũ. ec autẽ oĩa oꝑatur vnus
atq; idẽ ſpũs:diuidens ſingulis ꝓut vult. Er
ſſin go dðñs qͥ poſt reſurrectioneʒ ſuam iuxta Luce
euangeliũ dixerat. Ecce ego mittã ꝓiniſſionez
pt̃is mei in vos. Vos aũt ſedete i ciuitate quo a1 1DiI
aduſq; induamini vᷣtute ex alto.⁊ iuxta eüũdeʒ pli ð: fuiſſe cõmotũ: ⁊ repleta ẽ ois domus fu⸗
in apoſtoloꝛuʒ actibus eſt locutꝰ:pᷣcepit eis ab mo.i.erroꝛe ⁊ tenebꝛis:veriq; ignoꝛantia In H
hieroſolymis ne diſcederẽt: ſed expectarẽt pio pncipio auũt euangelij replet᷑ ſpſãcto eccleſia:
miſſionẽ patris:quã audiſtis inqͥt ꝑ os meum vt gr̃a eius atq; feruoꝛe oĩa credentiũ peccata
qꝛ Johes qͥdem baptizauit aqua. Hos aũtba purgent᷑. Et igne ſpũſſancti quẽ dũs miſſurũ
ptizabimini ſpirituſãcto nõ poſtmłtos hos di eſſe ſe dixerat:pᷣdicatura xpᷣm lingua ſanetur.
es. Rurſũ ĩ fine euãgelij m Johanneʒz. eo die Moõ ergo Johes Lucaſq; diſcoꝛdant: vt qd iI

ʒabimini ſpũſãcto non poſt multos hos dies.
Intãtũ eni ſpũſãcto baptiʒati ſunt:vt replere
tur tota domus vbi erãt ſedentes:a ignis ſpũſ
ſancti ſtationẽ i eis iueniret optatã: linguaſ
diuideret: et m Eſaiã: qͥ imũda labia habera

8

a

ſe dixerat: purgaret labia eoꝝ vt euãgeliũ xpjI
purius pᷣdicarẽt.⁊ ĩ Eſaia qͥdẽ ſuꝑliminaretẽ

ſduenng,
hneſngirihn
nmnicccſihen
ncguänm
Nleneno nn
t.ponfni

teaunnont
Cctäciuitän
npapoſtalii

rc deiteen

erinogies i
grptftergent
Grek.Pari
ii. Fogzinpen
undeinceen
itin
ene. Pokcuep⸗
egreſſna⸗
n Viſtleet
Oosaſenuneren
nnaziri bete
fecenrigeen

lenöpeidi

ſrüncnaent
o:tegpe
ifunisinoe⸗
geurſns ot
ue nieche
p itln
ondenit⸗
1Sſonmnal,
agn nuſe

on.

q̃ reſurrexerat.id eſt.die dñica:clauſis ianuis

ad apoſtolos introiſſe narrar:et dixiſſe eis ſe⸗
cũdo pax vobis:⁊ intuliſſe.Sicut miſit me pa

ter:⁊ ego mitio vos:⁊ cum hoc dixiſſet:inſuf,

2

tinueritis:retent

a erunt. Pꝛima igit᷑ die reſur

fla uit 17 dixit eis: accip ite ſt piritũſa nct i . que ox . .
remiſeritis peccata:remittunt᷑ eis: ⁊ quoꝛũ re

rectionis acceperũt ſpũſſancti gram: q̃ pecca⸗

pᷣdicarent.iuxta illud qð in.lxvij.pſalmo legi
mus. Dñs dabit vᷣbum euãgelizantibꝰ vᷣtute
multa:vt haberẽt oꝑationem vᷣtutum ⁊ gram

ſanitatũ:⁊ pᷣdicaturi multis gentibꝰ:acciperẽt
genera linguaꝝ:vt iam tũc cognoſcerent᷑: qui

apoſtoloꝛũ qbus deberẽt gentibꝰnũciare. De

niq; apoſtolꝰ NPaulus qͥ de hieruſaleʒ vſq; ad

Illiricũ pᷣdicauit:⁊ inde ꝑ romã ad hiſpaniaʒ
ire feſtinat: gras ago deo: ꝙ cũctis apoſtolis
varijs linguis loquat᷑.Qui eni cũctis gentibꝰ
annũciaturus erat:multaꝝ linguaruʒ acceꝑat
gram. Que repꝛomiſſio ſpũſſancti die decima
poſt aſcenſionẽ ſaluatoꝛis expleta eſt Luca re
ferente qͥ ſcripſit.Dũq; cõplerent᷑ dies pente⸗

coſtes:erãt omes pariter in eodẽ loco: et factꝰ

eſt repente de celo ſonus tanq; adueniẽtis ſpi
ritus vehemẽtis:⁊ repleuit totam domuʒ vbi

erãt ſedẽtes ⁊ aparuerũt illis diſpartite ligue

tanqᷓ; ignis:ſeditq; ſuꝑ ſingulos eoꝛũ:⁊ reple⸗
ti ſunt om̃es ſpũſancto ⁊ ceperũt loqui varjs 9²:moꝛtuos lulcite aget
linguis ꝓut ſpũſſanctꝰ dabat eloqui illis TLuc laletant᷑:fundũt ſãguinem ꝓxpᷣo:⁊ ſupplicjiss
cõpletũ eſt illud qð legit᷑ in Johel. Et erit ino ſuis coꝛonant᷑. Nõdũ ergo erar ſpũs in aplHis·
uiſſimis dieb? dicit dñs. Effundaʒ de ſpũ meo

ſuꝑ oẽm carnem. Et ꝓphetabũt filij vri:⁊ filie

memoꝛauimus: ? d magis neceſſariũ erat: di

ciaturi rp̃m nullo indigeret iterpᷣte. Undeeti
ta dimitterẽt: ⁊ baptiʒarẽt: 2⁊ filios dei facerẽt Lycaonia cũ audiſſẽt aulũ ⁊ Barnabã lod
⁊ ſpiritũ adoptionis credẽtibꝰ largirent᷑:ipſo
ſaluatoꝛe dicẽte. Quoꝝ remiſeritis peccatare
mititent᷑ eis:⁊ quoꝛũ retinueritis:retẽta erunt.
BDie aũt pentecoſtes eis amplius repꝛomiſſu,
eſt:vt baptiʒzarent᷑ ſpũſancto:⁊ induerent᷑ vir
tute ex alto:qua xpᷣi euangeliũ cũctis gentibꝰ

linguis ſuis: deos in hoics zuerſos eſe credeſ
bãt Et re vera indumẽetũ vvtutis ſpũſſãcti gra

„ e

pus qᷓ; pateret᷑: ? dixerat. Cü aũt tradent vos

le bmũ reſurrectiõis die datũ eẽ ſigniſicat: hic.
qnjgeſima die veniſſe deſcribat Sʒ

Sʒ pfectus;
apls e:vt qͥ ᷣmno remittẽdoꝝ peccatoꝝ graʒ 2 0

—

ceperãt: poſtea accipent opationes vtutum:
cuncta donationũ genera:q ab apło ſcripta cõ

4

uerſitatẽ linguaꝝ vniuerſarũq; gẽtiũ: vt annũ

eſt: quã poſſidetes iudiciũ tribunalia reguz
purpuras non timebant. Pꝛomilſerat eni dns

nolite cogitare quõ aut qͥd loãmini Dabit᷑ eni

vobis in illa hoꝛa qͥd loqmini. Mõ eni vos eſfſti

qJᷓ loqmini: ſed ſpũs pr̃is vri:qͥ loqtur in vobis
Ego aũt audacter ⁊ tota libertate ꝓpnũcio: ex

eo tꝑe quo apłi dno crediderũt:ſp eos habuil

ſe ſpiritũſãctuzʒ: nec potuiſſe ſigna facere abſ

ſpũſſancti gra:ſʒ ꝓ modulo arq; mẽſura. An.·

ſaluatoꝛ clamabat in tẽplo dicẽs: qᷓ ſitit veniart
ad me: ⁊ bibat: ⁊ qͥ credit ĩ me ſicut dicit ſcöõtu⸗

ra:flumina de ventre eius fluent aã viue. Hoc

aut dixit de ſpũ quẽ accepturi erãt credẽtesin

eũ.⁊ in eodẽ loco infert.Nõdum eni eratſpůs

datus:qꝛ iſᷣs nondũ fuerat gloꝛificatus.nõ

nõ eẽt ſpũſſanct: dicente dño ſaluatoꝛe. Si aau

tem ego ĩ ſpũſancto eijcio demonia. ꝗ eratin
dño:necduʒ totus in aptis moꝛabat᷑.

rẽ deterrẽt ad paſſionẽ eius: ⁊ negat:⁊ xpᷣm ſe

quunf ad pncipes iudeoꝝ

neſcire iurãt. Poſtq; aũt baptizant᷑ ĩ ſpũſãcio

r effundit in eos ſpuᷓſſancti gra: tuncliberelo⸗
bedire mag deo

opoꝛtet q;ᷓ hoib: moꝛtuos ſuſcitat: inter flagel

nec de vẽtre eoꝝ fluebãt gre ſpiritales:qꝛ dis

7

necdũ fuerat gloꝛiſicatꝰ Que ſit aũt glłia iöõein

cc 4

SWars

Eeuangelio loquit Pater gloꝛifica me głia quõ

apud tehabui pᷣus qᷓ; mũdus eẽt.głia ſaluato⸗

ris patibulũ triũphantis eſt. Crucifigit᷑ vt hõ

gloꝛiſicat᷑ vt deꝰ. Deniq; ſol fugit:luna mutat᷑

in ſanguinẽ:terra motu ſolito cõtremiſcit:ape

riunt᷑ inferi:moꝛtui ambulãt:ſaxa rumpũt᷑: h

eſt głia:de q̃ loꝗbat᷑ in pſalmo. Exurge gloꝛia

mea:exurge pſalterium ⁊ cithara. Jpaq; de ſe
reſpõdit:glia ⁊ diſpẽſatio carnis aſſũpte. Ex⸗
urgam diluculo. vt impleat᷑ vigeſimibmipſal

mi titulꝰ ꝓ aſſũptione matutina. ec dicimꝰ:

nõ ꝙ aliũ deũ alium hoiem eẽ credamus:⁊ du
as pſonas faciamus ĩ vno filio dei:ſicut noua

hereſis calũniat᷑. Sʒ vnus atq; ideʒ filiꝰ dei ⁊
filius hoĩs ẽ:⁊ qͥcqͥd loquit᷑:aliud referimꝰ ad
diuinã eius głiaʒ:aliud ad nr̃am ſaluteʒ. Pꝛo

qbus non rapinã arbitratus ẽ: eſſe ſe equalem
deo:ſed ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſᷣui accipi

ens:factus obediẽs patri vſq; ad moꝛteʒ:moꝛ
tem autẽ crucis.Et vᷣbum caro factum ẽ:⁊ ha

nas feminas eius aboꝛtiuos eẽ ꝓphetas:dño

ꝓmittẽte atq; dicẽte. Nado: ⁊ alium paracly⸗

tum mittam vobis. ⁊ poſtea Luca euãgeliſta

narrãte:ꝙ apłi acceperũt qð ꝓmiſſũ ẽnid mul⸗
to poſt iꝑe in ſe dicẽte fuiſſe cõpletuʒ. Apoſto

lis eni ꝓmiſſum ẽ Ego mittã ſponſionẽ patris

mei ĩ vos:⁊ vos ſedebitis in ciuitate quoaduſ

qꝙ; induamini vᷣtutẽ ex alto: ⁊ exurgẽs in apo⸗

ſtolis inſufflauit:⁊ nõ in Mõtanũ Pꝛiſcillaʒ

⁊ Maximillã.⁊ illis.i.apłis ait.QAuoꝝ dimi⸗

ſeritis peccata:dimitrunt᷑ eis.⁊ quoꝝ retinue-
ritis:retẽta ſunt.Aplis inquã pᷣcepit:ne diſce⸗

derent ab hieroſolymis:ſed expectarẽt ꝓmiſſi

onẽ patris.Et poſtea qð ꝓmiſſum ẽ:expletum
legimꝰ. Repleti ſunt oẽs ſpũſãcto: ⁊ ceperunt
loqͥ alijs linguis ꝓut ſpũſſactꝰ dabat eloqui il⸗
lis.Spũſſanctus eni vbi vult ſpirat: ⁊ quãdo
dicit dñs alium paraclytũ mittam vobis: ⁊ ſe
oſtẽdit eſſe paraclytũ:qui appellatur ↄſolatoꝛ.
Vñ ⁊ deus pr̃ hoc cẽſet᷑ nomie.deus miſerati

onũ ⁊ totius ↄſolationis. Si auteʒ ⁊ pr ↄſola

toꝛ ⁊ filius ↄſolatoꝛ:⁊ ſpũſſanctus ↄſolatoꝛ ẽ:ĩ

nomie pf̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti qð itelligit᷑ deus

baptiʒant᷑ credẽtes:quoꝝ vnum diuinitatis ⁊
cõſolatoꝛis ẽ nomẽ :ergo et vna natura ẽ. Hic
ſpũſſanctꝰ nõ ſolum in apłis:ſed etiã in ꝓphe⸗

tis fuit:de quo Dauid oꝛabat dicẽs:ſpiritũſãä⸗

ctum tuum ne auferas a me. ⁊æ Baniel ſpm̃ dei
habuiſſe narrat᷑.⁊ Dauid in ſpũ loquit᷑ dixiſ⸗
ſe dñm dño ſuo ſede a dextris meis: donec po
nam inimicos tuos ſcabelluʒ pedũ tuoꝝ. Nec
ſpũſancto ꝓphetauerũt ꝓphe: ⁊ vbo dñ celi
firmati ſũt:⁊ ſpũ oꝛis eius ois vᷣtus eoꝝ:⁊ qͥc⸗
quid patris ⁊ filij eſt:hoc idẽ ⁊ ſpũſſãcii eſt: et

ipᷣe ſpũſſanctus cũ mittat᷑ a pre et filio veniat:

II

et i alio atq; alio loco ſpũs dei pfris ⁊ xpᷣi ſppũs
appellat᷑. Vñ ⁊ in actibꝰ apłoꝝ:qui Johis ba⸗

ptiſmate fuerãt baptizati: ⁊ credebat in deum

— —

patrẽ ⁊ xpᷣm:qꝛ ſpiritũſãctũ neſciebãt :iteꝝ ba

ꝓtiʒant᷑:imo tũc verũ accipiũt baptiſma.Abſ

q; eni ſpũſãcto imꝑfectũ ẽ myſteriũ trinitatis.

Eti codẽ volumie Petrus Ananie ⁊ Saphy

re dixiſſe narrat᷑: ꝙ mẽtientes ſpũiſancto non

ſint hoibus mentiri:ſed deo.

Quid ſigniſicet illud qð apłs Paul⸗ diſpu
tat ad nomanos ſcribẽs.Quid ergo dicimꝰ nũ
quid iniqͥtas apud deũ: Abſit vſq; ad eum lo
cum vbi ait. Niſi dñs ſabaoth reliquiſſet nobᷣ

ſemen:ſicut Sodoma facti fuiſſemꝰ:⁊ ſiẽ GO.

moꝛra ſiles fuiſſemus. Epla. LXXX.

Rnis quideʒ ad

romanos epiſtola interpᷣtatione indi⸗
get:⁊ tantis obſcuritatibꝰ inuoluta eſt:vti in⸗

telligẽda ea ſpũſſancti indigeamus auxilio: q́
per apoſtolũ hec ipſa dictauit. Sed pᷣcipue lo⸗

cus hic i quo quidã volentes dei ᷣuare iuſtici

am:ex pᷣcedemibus cauſis:dicũt electum ĩ vte
ro Rebecce Jacob: ⁊ abiectum Eſau: ſicut et

lHieremias ⁊ baptiſta Johes eligũt᷑ in vtero
⁊ ip̃eapoſtolus Maulus pᷣdeſtinat᷑ in euange
lium anteqᷓ; naſcat᷑. Nobis aũt nihil placet:ni

ſi qð eccleſiaſticũ eſt: ⁊ publica in ecclia dicere
nNon timemꝰ: ne iuxta Pythagoꝛã ⁊? Platon-

diſcipulos eoꝝ:qͥ ſub nomie xpᷣiano introdu
cũt dogma gẽtiliũ:dicamus aias lapſas de ce
lo eſſe:⁊ ꝓ diuerſitate meritoꝝ i his vel in illis

coꝛpoꝛibꝰ penas antiquoꝝ luere peccatoꝛum.

Muitoq; melius ẽ ſimplicit᷑ imperitiã cõfite⸗

ri:⁊ inter cetera q̃ neſcimus:etiã huius loci ob

ſcuritatẽ effugere:q; dũ volumꝰ dei ꝓbare iu⸗
ſticis: Bafilidis ? Manichei hereſum defẽde⸗
re:⁊ hiberas nenias: Egyptiaq; poꝛtẽta ſecta⸗
ri.NHicamus igit᷑:vt poſſumꝰ:⁊ apoſtolice vo⸗
lũtatis ſequẽtes veſtigia:ne pũcto qͥdẽ vt dici

tur:alq; vngue trãſuerſo:ab illius ſentẽtijs re

cedamus:fleuerat ſupꝛa:⁊ doloꝛi ſuo ⁊ oſcien
cie teſtẽ inuocauerat ſpiritũſãctũ.ꝙ frẽs ſui et
cognati ᷣm carnẽ.i.iſraelite:dei filiũ non rece⸗
piſſent.quoꝝ fuit adoptio: ⁊ głia:⁊ teſtamẽtũ
⁊ legis latio:⁊ cultura:⁊ ꝓmiſſio.Ex qͥbꝰ etiã

ſpᷣe xpᷣs m carnẽ de maria generaiꝰeſt vgine.
Et tam cõtinuo coꝛdis doloꝛe toꝛquet᷑:vt ipſe

optet anathema eẽ a xpᷣo.i.ſolus ꝑire:ne ome
iſraeliticũ genus pereat.Et qꝛ hoc dixerat:ſta
tim venientẽ e regione pᷣuidit q̃ſtionez. Quid
ergo dicis? Omes quiex iſrłſunt:perierunt:⁊
quõ tuipᷣe ⁊ ceteri apli:⁊ infinita iudaici popu
li multitudo xpᷣm filium dei recepiſtise &Æ ita
ſoluit iſrael i ſcripturis ſãctis dupliciter appel⸗
tur. Et duos diuidit᷑ filios. In vnum q iuxta

Cran

ii.Abꝛ
mnclt
cepl.
Imeſen
ſagc voea
deiſes
ſuſenierr
ſevinan
Eleu Je
ſ Ethoct
nin gſmue
iſeſlonifce⸗
uca J
ſeridetsl
lis apꝛob
fügenmino⸗
aioꝛß
nus Jacob
ſepregele
ferhaclol
diſputate
net Nöeg⸗
N Nof
nömeruaf
gocius
eſt deus:
Mhopſe
coꝛdioam
cpimus:
abſq; men
denel. En/
ſerentis de
de; deus!
crcitauite:
ceknomem
pvolütatet
ſcnerergof
mnpofeaſce
oluntare
Cerealique
Uushünne

üäſione

diſlolndied
cens Obo
ſctipuuris
luſticiz vo⸗
eſenrbirt
Sieniſtin
utr
rageva
ten
lade naſſa
Auneliz.
1dedlitarb

fforßſ
rehchüinann
eſachii
Kbapin
ſterünt
Ananeeng

D

9 hüſenenn

=1. —

— =
=

luolrnckenre

6
geannsmie:
n Getcnet⸗
des daftmruci
dicitdamnite
Aun Su ſans

un
iceza

nnerpigtcheie

beschcüigen.

deſtuninane
Saütnihlgate
blicgſneuiudie
tbagoirpori
nietöiawunt

einobpee.

wridonnls
lee enem

Er npcniferr.
geni buushodh
um a pbetetu

iaolndeice
agpelinſa⸗
eaceſgle⸗
Niiralnd
usſeninst
olrild hi
iigfiſ
deiflli
gkia: vlckmen
ſo 6

1
7

=
= ☛ —

—
=
☛
= ==

6 –

Tractatus

carnẽ eſt:⁊ in alteꝝ qͥ iuxta remiſſioneʒ ⁊ ſpiri⸗

tũ. Abꝛaã duos habuit filios. Iſmael ⁊ Iaac

Iſmel qͥ ᷣm carnẽ natus: hereditatẽ pr̃is non

accepit. IJſaac qᷣ de repꝛomiſſione generatꝰ ex
Sara ẽ:lemẽ dei apellat᷑.Scriptũ eſt eni. In

ſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ.i.non qͥ filij carnis hi

lij dei:ſed qͥ ſũt filij repꝛomiſſiõis iſti eſtimaft

in ſemie: hqᷣ nõ ſolũ in Iſinael ⁊ Iſaac accidiſ

ſe ↄuincimꝰ:ſed etiam in duobꝰ Rebecce filjs

Elſau ⁊ Jacob.quoꝝ alter abiectꝰ:alter electꝰ
eſt. Et hoc totũ dicit vt in duobꝰ pꝛioꝛibꝰ fra⸗

tribꝰ Iſmael ⁊ Eſau populũ iudeoꝝ abiectuʒ

eſſe ſigniſicet. In poſterioꝛibus aũt: hoc eſt in
IJſaac ⁊ Jacob:electũ populũ gentiũ.vel eos

qᷓ ex iudeis in xp̃m credituri erant: ⁊ qm h̊ vo⸗

lens appꝛobare ꝓpoſuerat teſtimonium naſcẽ

tiũ geminoꝛũ Elau ⁊ Jacob:de qbus ſcriptuʒ

ẽ. Maioꝛ ᷣuiet minoꝛi. Et in Malachia legi
mus. Jacob dilexi. Eſau autẽ odio habui: ve⸗
nientẽq; e latere qſtionẽ oꝛe ſuo ꝓponit ⁊ diſſe
rit: ⁊ hac ſoluta reuertit᷑ ad id: de quo ceperat

diſputare. Si Eſau ⁊ Jacob necdũ nati erant

nec aliqᷣd egerat boni aut mali: vt vel ꝓmerẽt
deu: vel offenderẽt.⁊ electio eoꝝ atq; abiectio

nõ merita ſinguloꝝ vel voluntatẽ eligentis:et

abijciẽtis oſtẽdit. Quid ergo dicemꝰ? Iniquꝰ
eſt deus? Scom illud exemplũ qð loquiiur ad
Moyſẽ:miſereboꝛ cui milertꝰ fuero:⁊ miſeri⸗
coꝛdiam pᷣſtabo:cui miſereboꝛ. Si hoc inqᷣt re

cipimus:vt faciat deus quodcũq; voluerit:et

abſq; merito ⁊ oꝑibus vel eligat aliquẽ vel cõ

dẽnet. Ergo nõ eſt volẽtis:neq; currẽtis.ſʒ mi

ſerentis dei:maxime cum eadẽ ſcriptura h̊ eſt
idez deus loquat᷑ ad haraonẽ. In hoc ip̃m
excitaui te: vt oſtendà in te vtutẽ me: ⁊ annũ
ciet᷑ nomẽ meuz in vniuerſa terra.Si h̊ ita ẽ:et
ꝓ volũtate ſua miſeret᷑ ifraeli:⁊ indurat Pha
ronẽ:ergo fruſtra q̃rit᷑ atq; cauſat᷑:nos vł bo⸗
na nõ feciſſe: vel feciſſe mala:cũ in ptãte ipᷣiꝰ ſit
æ voluntate abſq; bonis ⁊ malis oꝑibus vłeli
gere aliquẽ vel abijcere.pᷣſertim cuʒ voluntati
illius hũana fragilitas reſiſtere nedat Quã va
lidã qᷓſtionẽ ſcripturaꝝ rõne ↄtextaʒ ⁊ pene in

diſſolubilẽ bꝛeui apoſtolus mone diſt. oluit di

cens. Ohõ tu qͥs es:qͥ reſpõdeas deo⸗:⁊ ẽ ſen⸗

ſus ex eo ꝙ reſpõdes deo:⁊ calũniã facis:⁊ de

ſcripturis tãta ꝑquiris:vt loq̃ris ↄtra deuz. et

iuſticiã volũtatis eius indras:oſtẽdis te liberi

II Epla

Fo. CLXXIII

qð vult ſiue bonũ ſiue maluʒ. Intãtũ dedit oĩi.
bus ptãteʒ: vt vox impia diſputet q creatoꝛeʒ
ſuũ:⁊ caulas volũtatis illipſcrutet᷑.Sinautẽ
dee volẽs oftẽdere irã: ⁊ nota facere potẽtiã ſu
am: ſuſtinuit i multa patiẽtia vaſa ire apta ad

interitũ: vt oſtenderet diuitias głie ſue in vaſa

miſcdᷣie p̃parauit in glłia: qͥs ⁊ vocauitnõ ſo⸗
lũ nos ex iudeis:ſᷣ etiã ex gẽtibꝰ:ſiẽ in Oſee di
cit. Hocabo nõ plebẽ mea plebẽ meã: ⁊ non di

lectam dilectã. ⁊ erit ĩ loco vbi diciũ eſt ei:non

plebs mea vos:ibi vocabũt᷑ ſilij dei viui: ⁊ ce⸗
tera que ſequũt᷑.ſi inqͥt patiẽtia dei indurauit

Tharonẽ:⁊ multo tꝑe penas diſtulit iſraelis:

vt luſtꝰↄdẽnaret:qͥs tãto tꝑe ſuſtinuerat: non
dei accuſãde eſt patiẽtia ⁊ ieſinira cle netid ſ
eoꝝ duritia qͥ bonitate dei ĩ ꝑditionẽ ſuã abuſi
ſũt.Allioqͥn vnus ẽ ſolis caloꝛ: et ſᷣm eſſentias

ſubiacẽtel alia liqfacit: alia indurat: alia ſoluit

alia oſtringit. Liqf eni cera: indurat᷑ lutũ: ?
iñ caloꝛis nõ eſt diuſa natura.Sic ⁊ bonitas ⁊
clemẽtia dei vaſa ire q̃ apta ſũt in iteritũ.i.po⸗

pulũu iſrłindurat. vaſa aũt miſcdie qᷓ pparauit
in głiam qᷓ vocauit: ̊ ẽ nos q nõ ſolũ ex iudeis

ſumꝰ:ſʒ etia ex gentibꝰnõ ſaluat irrationabilit᷑
⁊ abſq; iudicij veritate:ſʒ cauſis pᷣcedẽtibꝰ .q:
alij nõ ſuſceperũt filiũ dei: alij aũt recipere ſua

ſpõte noluerũt. Hec aũt vaſa miſcdie nõ ſoluʒ

populus gẽtiũ ẽ: ſed etiaʒ hi q ex iudeis crede

re voluerut: ⁊ vnus credetiũ effectꝰẽ populus
ex qͥ oſtẽdit᷑ nõ gẽtes eligi: ſʒ hoiuʒ volſitates

atq; ua factũ ẽ: vt impelleret᷑ illð qð dictũ ẽ in

Oſee. Vocabo nõ plebẽ meã plebẽ mes: B eſt

populũ gentiũ.⁊ qbus pᷣus dicebat᷑:nõ ꝑlebs

mea vos: nũc vocãt᷑ filij dei viui.Qð ne ſolum

de gentibꝰ dicere videret᷑:etiã eos qͥ ex iſraeli⸗
ca multitudine crediderunt vaſa miſericoꝛdie
7 electionis apellat. Clamat enim Eſaias pꝛo
iſrael:ſi fuerit numerus filioꝛũ iſrael quaſi ha⸗
rena maris reliquie ſalue ſient: hoc eſt etiam ſi
multitudo non crediderit: tamè pauci credẽt.
Verbum eni cõſumatũ atq; bꝛeuiatũ in ſua de
us eqͥtate libꝛauit: vt humilitate ⁊ incarnatio

ne xp̃i eos ſaluos faceret:qͥ in eum credere vo

luiſſent. Hocipſuzʒ ⁊ in alio loco dixit Eſaias.
Niſi dũs ſabaoth reliqſſet nobis ſemen: ſic ſo

doma facti fuiſſemꝰ: et ſiẽ gomoꝛra ſiłes fuiſſe

mus. KCüq; teſtimonia ppoſuiſſet: bꝰ duplex

vocatio pᷣdicit᷑:⁊ gentium ⁊ populi iudeoꝛum

eſſe arbitrij: æ facere qd vis: vel tacere vel lod.

Si eni ſiłitudinẽ vaſis fictilis te a deo creatuzʒ
putas: ⁊ illiꝰnõ poſſe reſiſtere volũtati: H̊ cõſi⸗
dera qꝛ vas fictile nõ dicit figulo: q̃re me ſic fe⸗
ciſti: Figulꝰenĩ habet ptateʒ de eodeʒ luto aut

eadẽ maſſa aliud vas ĩ honoꝛẽ facere:aliud in

vↄtumeliã. Deꝰ aũt cqli cũctos ſoꝛte generauit
7 dedit arbitrij libertatẽ: vt faciat vnuſquiſq;

trãſit ad coherentẽ diſputationeʒ:⁊ iccirco di⸗

cit: gentes que nõ ſectabant᷑ iuſticiã: appꝛehen

diſſe iuſticiã: q; non ſuꝑbierint.ſed in xpᷣm cre

diderint. Iſraelis autè magnã partẽ ideo coꝛ⸗
ruiſſe:qꝛ offenderit ĩ lapidẽ offenſiõis: ⁊ ꝑetrã

ſcãdali: ⁊ ignoꝛauerit iuſticiã dei: ⁊ rẽs ſuam

ſtatuẽ iuſticiã: iuſticie dei qᷓ xpᷣs ẽ ſubijci nolue

.

rit. Legi ĩ cuiuſdã cõmentarijs ſic reſpondiſſe
cc S

Doars

apłm:vt magl implicauerit qᷓ; ſoluerit ãſtionẽ
Ait enim ad id qd ppoſuerat Quid ergo dice
mus⸗MNunqd iniqᷣtas apò deũ⸗ Etnõẽ volen
tis neq; currẽtis miſerẽtis dei.⁊ cuiꝰvult mi
ſeret᷑: ⁊ quẽ vult indurat deꝰ:⁊ voluntati eius

ds põt reſiſtere:Sic apim reſpõdiſſe. O hõ qͥ

terra ⁊ cinis es:audes facere queſtionẽ deo:et

vas fragile atq; teſtaceũ:rebellas ↄtra figuluʒ

tuſe Munqͥd figmẽtũ põt dicere ei: qͥ ſe finxit:
Qre me ſic feciſti: Aut nõ habet ptateʒ ſigulus

luti ex eadẽ maſſe a facere aliud qdd vas i ho⸗
noꝛt:aliud in ↄtumeliã.Eterno igit᷑ ſilẽtio cõ⸗

ticeſce: ⁊ ſcito fragilitatẽ tuã: ⁊ deo nõ moueai
qſtionẽ:qui fecit qð voluit.vt ĩ alios clemẽs:ĩ

alios ſeuerus exiſteret.

1*

priltulũ ꝓpponam: vt ex pcedẽtibꝰ er ſe
quẽtibꝰ poſſint intelligi media q ex vtroq; con
texta ſũt. Cũ veniſſem ait Troadẽ ꝓpt᷑ euãge
liũ xp̃i:⁊ oſtiũ mihiaꝑtũ eẽt in dño: nõ habui
reqᷣem ſpũi meo:eo ꝙ non inuenerim Titũ fra

trẽ meũ:ſed valefaciẽs eis: ꝓfectus ſũ in &a
cedoniãꝗ. Geo aũt gras qͥ ſemꝑ nos triũphati

—

xpᷣo ieſu: ⁊ odoꝛem noticie ſue per nos manife

ſtat in oĩ loco:qꝛ xp̃ᷣi bonus odoꝛ ſumus deo:i

1s qᷓ ſalui facti fiunt: æ in is qͥ pereũt. alijs qdeʒ
odoꝛ moꝛtis in moꝛtẽ:alijs odoꝛ vite ĩ vitaʒ:et
ad hec qͥs tam idoneus:Hõ eni ſumꝰ ſicut plu
rimi adulterãtes verbũ dei: ſed ex ſinceritate:

ſed ſicut ex deo coꝛã deo in xpᷣo loq̃mur. Mar⸗
rat Coꝛinthijs q̃ fecerit:q̃ paſſus ſit: quõ ĩ cũ

. . 5

ctis deo agat gr̃as:vt ſub exemplo ſui ülos p⸗
uocet ad certanduʒ. Veni inqͥt Troadẽ q̃ pꝛiꝰ

Troia appellabat᷑: vt eusgelius xpᷣi in aſia pdi
carẽ.Cũ q; mihi oſtiũ aꝑtuʒ eẽt in dño:hoc eſt

plurimi credidiſſent:ſiue ꝑ ſingula atq; virtu⸗

tes qᷓ ime oꝑabat᷑ deus:ſpes eẽt naſcẽtis eccle

ſie ſidei: ⁊ in dno ſuccreſcẽtis: nõ habui reqem
ſpũi meo:hᷣ eſt ſperatã ↄſolationẽ iuenire non
potui: eo ꝙ Titũ fratrẽ meũ nõ iuenerim: ſiue
quẽibi reperiẽdũ putabã:ſiue quẽ ibi audierã

degere: vel q venturũ eẽ ſe dixerat. Que autẽ

fuit tanta cõſolatio:⁊ qᷓ req̃es ſpũi in pñtia Ti
tiquẽ qꝛ nõ inuenit: valefaciẽs eis pfectus ẽ
in Macedoniã: Alliquotiẽs diximꝰ apoſtolũ
Naulũ viꝝ fuiſſe doctiſſimũ:⁊ erudituʒ ad pe

des Gamalielis qͥ in apłoꝝ actibꝰↄcionatur ·

dicit. Et nũc qͥd habetis cũ hoibꝰ iſtis: Si eni

a deo ẽ ſtabit:ſi ex hoib deſtruet. Cuq; Pau⸗

lus hret ſcietiã ſactaꝝ ſcripturaꝝ ⁊ mõis:di⸗
uerſarũq; liguaꝝ gram poſſideret: vñ ipᷣe glo⸗
riat᷑ in dno ⁊ dicit:gr̃as ago deo ꝙ oĩuʒ eoꝛuʒ

Quid ſit qð apis ſcribit ad Coꝛinthios ĩ ſe⸗
pła. Alijs odoꝛ moꝛtis ĩ motẽ: aliꝰodoꝛ
2 ad h qᷣs tã idoneꝰ⸗ Epła. LXXXI

. à
. , 4 .

linguis mag! loquoꝛ:diuinoꝝ ſenſuũ maieſta⸗
tẽ:non poterat grece eloòᷣ: vł digno explicare

Hmone.labebat ergo Titũ ĩterpᷣtẽ.ſicut bea⸗
tus Petrꝰ Marcũ.Cuiꝰeuãgeliũ Petro nar
rãte:⁊ illo fcribẽte:cõpoſitũ eſt.Deniq; ⁊ due

epłe qͥ ferunt᷑ NMetri ſtilo inter ſe ⁊ charactere
diſcrepat ſtructuraq; vboꝝ. Ex qͥ itelligimus
ꝓ neceſſitate reꝝ:diuerſis eũ vſũ interpᷣtibus

Ergo ⁊ NPaulus apls ↄtriſtat᷑:qꝛ pᷣdicationis

ſue i pᷣſentiaxꝝ fiſtulã oꝛganũq;:ꝑ qð xpᷣo cane
ret nõ iuenerat. Perrexitq; in macedoniam a
Napho.axaruerat eni ei vir Macedo dicẽs

trãſiens adiuua nos:vt ibi iueniret Titũ: ⁊ vi

ſitaret frẽs:vel pſecutionibꝰ ꝓbaret᷑: h̊ eſt eni
qð dicit. Deo aũt gras qͥ ſemꝑ triũphat nosi

xpᷣo ieſu:ꝓ eo qð ẽ triũphat de nobis ſiue triũ
Spectaculũ facti ſumꝰ mũdo:⁊ angelis ⁊ hoi⸗

niſſemꝰ Macedoniã:nullaʒ reqem habuit ca⸗

ro nr̃a:ſᷣ oẽm tribulationẽ paſſi ſumꝰ:foꝛis pu

gne:intus timoꝛis.Sʒ qͥ ↄſolat᷑ humiles:ↄſo⸗

latus ẽ nos deꝰ:i aduẽtu Titi. NMõ ſoluʒ aůtin
aduẽtu eiꝰ ſ̊ etiaʒ ĩ ſolatio. Ergo ꝓpterea vale

faciẽs Troianis:ſiue Troadẽſibꝰ ꝓfectꝰ ẽ ma

cedoniã:vt iueniret ibi Titũ:⁊ hr̃et interpᷣtati

onis euãgelijq; ſolatiũ.quẽ intelligimꝰ non ibi

reꝑtũ:ᷣ poſt tribulatiões ⁊ ꝑſecutiões apłi ſu
perueniſſe. Pꝛiꝰ qᷓ; veniſſet Tiꝰ:multa ꝑpeſ

ſus agit gr̃as oĩpotẽti deo ĩ xpᷣo ihu:quẽ gẽti⸗

bus pᷣdicabat ꝙ dignum ſe elegerit in qͥ ageret
triũphũ ſilij ſui. Triũphus dei ẽ paſſio marty⸗

rũi:⁊ ꝓ xpᷣi noie cruoꝛis effuſio: et int᷑ toꝛmẽta

leticia. Cũ eniĩ qͥs viderit tãta ꝑſeuerãtia ſtare

martyres:atq; toꝛqri:⁊ ĩ ſuis cruciatibꝰgłiari:
odoꝛ noticie dei diſſemiat᷑ ĩ gẽtes:et ſibi tacita

cogitatio loqt⁹ta niſi veꝝ eẽt euãgeliũ:nũqᷓ; ſã
guine defenderet᷑. Neq; eni delicata ⁊ diuitijs

ſtudẽs ac ſecura ↄfeſſio ẽ: ſʒ ĩ carceribꝰ: ĩplagl
in pſecutionibꝰ:in fame:iĩ nuditate :et ſiti.lhic

triũphus ẽ dei:apoſtoloꝛũq; victoꝛia:ſed pote
rat audiẽs reſpõdere.Quõ ergo nõ oẽs credi⸗
derũt: Pꝛius ergo qᷓ; iterroges ſoluit antipo.

phoꝛã: ⁊ iuxta moꝛẽ ſuũ qͥcqͥd alius abijcere pᷣt

anteq; obijciat ediſſerit. Et ẽ ſenſus:nois xpᷣi

in oi loco bonus odoꝛ ſumꝰ deo: et pᷣdicatiõis
nęære lõge lateq; ſpirat fragrãtia.Sʒ qꝛ homies

ſuo arbitrio derelicti ſũt(neq; eni bonũ neceſſi
