pit de Hieremia. oc em veꝝ tẽplũ dei ẽ: ⁊ h
ſcã ſcõꝝ:q̃ vᷣgitatl puritate dño ↄſecran᷑/At e
Zrio Eʒechiel:qͥ captiuꝰtenebat᷑ in Babylone
q̃ tẽpeſtatẽ ab aqͥlone veniẽtẽ viderat:⁊a turbi⸗
nẽ cũcta rapiẽtẽ ait. oꝛtua ẽ vxoꝛ mea adve
ſperã:⁊ feci mane:ſic pᷣceptũ mihi erat.pᷣdixe⸗
rat em̃ ei dñs ꝙ in die illa aꝑiret᷑ os eiꝰ ⁊ loq̃re
tur:⁊ nõ taceret ãpliꝰ.Biligẽter attẽde:donec
vxoꝛ viueret:nõ hẽbat libertatẽ płm ↄmonen
di. Moꝛit᷑ vxoꝛ:⁊ ↄiugale viculũ ſoluit᷑ ⁊ abſ⸗
q; vlla trepidatõe ſꝑ i officio ꝓphetali ẽ.Qui
em̃ liber vocatus ẽ:vere eſt ſeruus Rep̃inõ ne⸗
go beatas eſſe viduas:q̃ ita poſt baptiſmũ mã⸗
ſerint:nec illaꝝ detraho merito:q̃ cum viris in
caſtitate ꝑdurant.Sed ſicuti he maioꝛis apud
deum pᷣmij ſunt:qᷓ; nupte coniugali officio ſer⸗
uientes:ita ⁊ ipᷣe equo animo patiant᷑ vᷣginita
tem ſibi p̃ferri. Si em̃ illas ſera pudicitia poſt
deſpumatas coꝛpoꝛis voluptates erigit cõtra
maritas: cur nõ infra ꝑpetuam caſtitatẽ eſſe ſe
nouerint⸗ Lapm. XN
AKRKRuſtra inqͥ t h loq̃ris:qꝛ ⁊ epᷣi ⁊ pbr̃i ⁊
f dyaconi vniꝰ vxoꝛis viri ⁊ hñtes filios
Ab aplo ↄſtituunt/Auomõ de vgini⸗
bus apls dicit ſe nõ habere pᷣceptũ:a tñ dat cõ
ſiliũ: qſi miſericoꝛdiam ↄſecutus a domino: ⁊
hoc agit in omni illa diſputatione. vt virgini⸗

epᷣalis electio mecũ facit/Nõ em̃ dicit:eligatur
epᷣs:qͥ vnam ducat vxoꝛem: ⁊ filios faciat.ſed
q̊ͥ vnam habuerit vxoꝛẽ ⁊ filios in oĩ ſubditos
diſciplina.certe ↄfueris:nõ poſſe eſſe epᷣm:qui
in epᷣatu filios faciat.Alioqᷣn ſi depᷣhẽſus fue⸗
rit:nõ q̃ſi vir tenebit᷑: ſᷣ q̃ſi adulter damnabit᷑.
Aut ꝑmitte ſacerdotibus exercere oꝑa nuptia
rũ:vt idem ſint vginesquod mariti. Aut ſi ſa⸗

cerdotibus nõ licet vxoꝛes tangere in eo ſancti

ſunt:qꝛ imitant᷑ pudicitiã vᷣginalẽ/Sʒ ⁊
ferendũ.Si laycus ⁊ qͥcũq; fidelis oꝛare nõ po
teſt:niſi careat officio ↄiugali:ſacerdoti cui ſꝑ
ꝓ vlło offerẽda ſunt ſacriſicia:ſp oꝛandum cſt.
Si ſꝑ oꝛandũ eſt ergo ſp carendũ matrimonio

Naam ⁊ in Vete ege aut dotd hoſtias offere
u

bant mõ ſolũ in domibus ſuis nõ erant:ſed pu
riſicabant᷑ ad tempus ab vxoꝛibus ſeꝑari.⁊ vi
num ⁊ ſiceram nõ bibebant:q̃ ſolent libidinem
ꝓuocare/Eligunt᷑ mariti in ſacerdotiũ.nõ ne⸗
o: dan ſunt tãti vᷣgines: qᷓ;ti neceſſariũ ſunt
acerdotes. Nunqͥd qꝛ in exercitu foꝛtiſſimꝰ qͥſ
q; eligẽdus eſt:iccirco nõ aſſumẽt᷑ ⁊ inferioꝛes

cũ oẽs foꝛtes eſſe nõ poſſint: Si exercitus viri

bus tm ſtaret:⁊ nõ etiã nũero militũ:abijcerẽt᷑
imbecillioꝛes. Nuũc ⁊ ſecũdaꝝ ⁊ tertiaꝝ viriuʒ
Gdus aſſumit᷑: vt turba ⁊ nũero exercitꝰ ↄplea
tur/Et quomodo indes frequẽter in oꝛdinatõe

ſacerdotali vᷣgo negligit᷑:⁊ maritus aſſumitur.

tatem pꝛeferat matrimonio: ⁊ ſuadet: quod im Auia foꝛte cetera oꝑa nõ hʒ vᷣginitati ↄgruẽ⸗

perare nõ audet:ne inijcere videatur laqueum
⁊ plus imponere põderis:qᷓ; põt hominum ſu.
ſtinere natura:ita ⁊ in eccłaſtico oꝛdine ↄſtituẽ
do.qꝛ rudis ex gentibus ↄſtituebat᷑ eccła.leui
oꝛa nuꝑ credẽtibus dat pᷣcepta:ne territi fefre
nõ poſſent.Geniq; ⁊ apli ⁊ ſenioꝛes de Hiero⸗
ſolymis lr̃as mittũt vt nõ ampliꝰimponat᷑ one
ris his.qͥ de gẽtibus crediderũt:niſi vt abſtine
ant ſe ab idolatria:⁊ a foꝛnicatõe:⁊ a ſanguine
⁊ a ſuffocatis.⁊ q̃ſi paruulis atq; infantibꝰ lac
potũ dãt:nõ idacha r pᷣcipiũt de ↄtinen
tia.nec de vᷣginitate ſigniſjcãt.nec ad ieiunia p
uocaãt.neq; dicũt illud: qð in euãgelio ad apo⸗
ſtolos dirigit᷑: ne habeãt duas tunicas.ne pe⸗
rã.nec es in zonis.nec virgã in manu.nec calei
amẽta in pedibus.Aut certe illud:ſi vis ꝑfect
eſſe:vade ⁊ vendeoia tua:⁊ da paupibus⁊ ve
ni ſequere me.Si em̃ adoleſcens ille:qui ſe ia⸗
ctauerat cũcta feciſſet q̃ legis ſunt: audiẽs hoc
triſtis abiit:qꝛ habebat poſſeſſiones multas:⁊
phariſei huiuſcemodi dñi ſniaʒ ſubſannabãt:
qᷓ;to magis tãta gentiũ multitudo. cuiſumma
vᷣtus erat aliena nõ raꝑe:nõ habebat necelſe p
ceptũ de caſtitate.⁊ ↄtinẽtia ꝑpetua.qͥbus ſcri
bebat᷑:vt abſtinerẽt ſe ab idolis.⁊ a foꝛnicatõe
⁊ in qbus audiebat᷑ foꝛnicatio.⁊ talis foꝛnica⸗
tio que nec inter gentes quidem eſt/Sed ⁊ ipᷣa

*

tia.aut vgo putat᷑:⁊ nõ ẽ/aut ẽ vᷣginitas infa⸗
mis/aut certe ipᷣa vᷣginitas ei parit ſuꝑbiam.⁊
dum ſibi aplaudit de ſola coꝛpis caſtitate: vir
tutes ceteras negligit.nõ fouet pauꝑes.pecu⸗
nie cupidioꝛ ẽ: euenit interdũ: vt triſtioꝛ vultꝰ
adductũ ſuꝑciliũ:inceſſus pompaꝝ ferculis ſi
milisg offendat populum.⁊ quia nihil hʒ quod
repᷣhendat in vita:habitum ſolum oderit ⁊ in⸗
ceſſum. Multi eli non amoꝛe ſui. led alte
rius odio. In pleriſq; ſuffragiũ meret᷑ ſola ſim
plicitas:⁊ alterius pꝛudẽtie ⁊ calliditati quaſi
malitie ogponunt᷑/Hõnũqᷓ; errat pleb vulgiq;
iudiciũ:⁊ in ſacerdotibus compꝛobãdis:vnuſ
quiſq; ſuis moꝛibus fauet.vt nõ tam bonuʒ qᷓ;
ſui ſimilẽ q̃rãt pᷣpoſitũ.Euenit aliquotiens:vt
mariti que pars maioꝛ in populo ẽ.maritis eſt
ſibiapplaudãt/⁊ in eo ſe arbitreñ minoꝛes nõ

eſſe vᷣginibus:ſi maritũ vᷣgini 5ferar Biegan

qͥd quod foꝛſitan cũ multoꝝ offenſa dicturꝰſuʒ
Fᷣ boni nõ mihi iraſcent᷑: quia eos peccati ↄſcia
non remoꝛdebit. Interdũ hoc ⁊ põtiſicũ vitio
accidit.qui nõ melioꝛes:ſᷣ argutioꝛes in cleruʒ
eligunt: ⁊ ſinplicioꝛes quoſq; atq; innocentes
inhabiles putat:vel affinibꝰ ⁊ cognatis:q̃ſi ter
rene militie officia largiũt᷑: ſiue diuitũ obediũt

iuſſioni.Qðq; his peius ẽ:illis clericatꝰdonät

Sdus:qͥꝝ ſunt obſequijs deliniti/ Alion ſilux

ſehten
ſolue
Ullen
dignt
anes
eni
ſedo⸗
ſier
opus
poſſt
Hurn

0

hon
yigil
ſoni
buos.
Ginis
jen.
hiſtac
lenn
Ncun
ſanci
1ſice
biban
cuſſo⸗
ſngul
Aoſen

cpoceſt
heyere
aſtitat
ſcpop
eſenon
alooffe
Gcenſi
ſegrrere
mteqen
serel
dliaß
dön
tarn
ſihlnn
kohhinf
eit. A
Musme
in fegne
Tio
leponer
ſunt due
ferentan
kͤanio
Mlan

M Fo. XXX
Tractatus II Eola IX
in ſententiã apli:non erũt epi niſi mariti:ipᷣe apo po ⁊ pꝛelio quo contra demones dimicamus:
igei autem omes ſic eſſe ſicut ego ſum. Et Johes i⸗ vero imꝑatoꝛe xp̃o:non qui nobilioꝛ: ſed q foꝛ
isfie dignus eſſe hoc gradu eſtimabit᷑: ⁊ omnes vir tioꝛ e. LCaß. XKMMAJ.
ni⸗ gines ⁊ cõtinẽtes.quibus quaſi pulcherrimlis T dicis:ſi omnes vᷣgines fuerint:quo
nlpi ẽmis eccłie monile decoꝛatur/ piſcopꝰ etö⸗· a modo ſtabit humanü genus⸗ Nar pa
luſtr yter ⁊ diaconus non ſunt meritoꝛũ nomin: ri inferã. Si omues vidue fuerint: vel
GN ſed officioꝛũ. Mec dicit᷑:ſi quis epiſcopatũ de i matrimonio cõtinẽtes: quomodo ſtirps moꝛ
zi ſiderat:bonum deſiderat gradum: ſed bonum; talium ꝓpagabitur:Hac ratiõe nihil omnino
Sen opus deſiderat.ꝙ in maioꝛi oꝛdine clluurus erit: ne aliud eſſe deſiſtat. Nerbi gra. ſi cuncti
deu⸗ poſſit ſi velit:occaſionẽ exercendarum habere philoſophi ſint: agricole non erunt QAuid lo⸗
unch vtutum. Laß. xX. quar de agnicolisnon oꝛatoꝛes:non iuriſcon⸗
hini Poꝛtet ergo epᷣm irrephenſibileʒ eſſe: ſulti:non reliquarũ artium pᷣceptoꝛes. Si vni
loofe o vt nulli vitio macipatus ſit. vniꝰ vxo⸗ uerſi pncipes:quis erit miles: Si omes caput
neſel 1113 virum: qͥ vnam vxoꝛem habuerit: cuius vocabũtur cuput: cum cetera mẽbꝛa de⸗
lugi non habeat.ſobꝛiũ:ſiue vt melius ĩ greco dici fuerint: Nereris ne ſi vginitatem plures apʒe
hantafi vigilantem.id eſt.voAεοον pudicũ. hoc eni tierint:ceſſent eẽ lupe:ceſſent adultere: neinfã
biäen ſignificat Oſ ρορναα oznatů a caſtitate 1 moꝛi tes in vꝛbibus villiſq; non vagiant. Quotidie
. none⸗ bus. hoſpitalẽ vt imitet̃ Abꝛaam et cum pere⸗ mechoꝛũ ſanguis effũdit᷑: adulteria danantur
Müſun grinis:imo in peregrinis xpᷣm ſuſcipiat docto et inter ipſas leges ⁊ ſecures ac tribunalia fKa⸗-⸗
iſinneqe rem. Mihil eni Paen conittentt virtutũ frui: grans libido danatur/ Noli metuere ne omes
tenorgs niſi ⁊ creditum ſibi populũ poſſit inſtruere. vt virgines fiant. difficilis res eſt vginitas.⁊ 10
cnnsyin valeat exhoꝛtari in doctrina: ⁊ eos qui contra rara quia difficilis. multi vocati: pauci electi.
bheeii dicunt redarguerenon vinolentũ:quia ſemꝑ i cupere plurimoꝛũ eſt ꝑſeuerare paucoꝝ. vnde
e ſanctis ſanctoꝛũ eſt.⁊ qui offert hoſtias: vinux ⁊ grande p̃ᷣmium eoꝛũ:qui ꝑſeuerauerint. Si
ran pen ⁊ ſiceram non bibet.quia i vino luxuria ẽ. Sic omes vgines eſſe poſſent: nunqᷓ; ⁊ domin di⸗
hounmi⸗ bibat e piſcopus:vt an biberit ignoꝛet᷑.nõ per⸗ ceret:qui põt capere capiat.et apoſtolꝰ in ſua⸗
Aſuta : cuſſoꝛem.id eſt.qui cõſcientias non percutiat dendo trepidaret:de vginibus autẽ pᷣceptum·
uii ⸗ ſinguloꝛũ neq; eni pugileʒz deſcribit mo apo-⸗ domini non habeo/Et cur inquies: creata ſür õõ
ninsif ſtolicus:ſed pontificẽ inſtituit quid facere non genitalia: ⁊ ſic a conditoꝛeſ apientiſſimo fabꝛi⸗
igim: deberet. docet nunc e regione quid faciai ſed cati ſumus: vt mutuum nr̃i patiamur ardoꝛez:
uren mogeſtũ:non litigioſũ:non cupidũ :domũſuã et geſtiamus in naturaleʒ copulam? CPericlita
es eb bene regentẽ: filios habentẽ ſubditos cuʒ ommi mur reſpõſionis verecũdia: et quaſi iter duos
ſorwe caſtitate Vide quãta pudicitia exigatur in epꝭ ſcodulos et quaſdam neceſſitatis et pudicitie
fedtek ſcopo.vt ſi filij eius impudici fuerint: ipſe eßs υνπποαπdſαα.a inc atqh inde vel pudoꝛis
lbzqol eſſe non poſſit.⁊ eodem vitio offendat deum. vel cauſe naufragiũ ſuſtinemus. ſi ad ꝓpoſita
letti⸗ quo offenderit Heli pontifex: qui coꝛripuerat reſpõdeamus: pudoꝛe ſuffundimur Si pudoꝛ
ſ⸗GNdge. qdem filios:ſed quia non abiecerat delinquen imperarit ſilentiũ:quaſi de loco videbimur ce
ckſolfnn tes:retroꝛſum cecidit ⁊ moꝛtuꝰ eſt:lucerna dei dere:a aduerſario feriẽdi occaſionẽ dare MMe
Utni n anteq; extingueret᷑. Mulieres ſimiliter pudi- lius eſt tamẽ clauſis qð dicit oculis: Andaba⸗
ehnugg cas a reliqua. In omni gradu ſexu tenet pu⸗ taruz moꝛepugnare: ; directa ſpicula clyxpeo
dileom Riclrie pncipatum. Cernis igit᷑ epiſcopus p non repellere veritatis Poteram qᷣdeʒ dicere
mteni vter a diaconus nõ ideo ſint beati: qꝛ epiſco Quomodo poſterioꝛ pars coꝛpoꝛis meatus
— bi velpſbyteri ſint aut diaconi:ſed ſi virtutes per quem alij ſtercoꝛa egerũtur relegatꝰ eſt ab
nntocl ehue⸗ int nominũ ſuoꝛum ⁊ officioꝝ. Alioqᷣn oculis:⁊ quaſi poſt terguʒ poſitus ita ⁊ hic q́
j orat̃ idiaconus ſanctioꝛ epiſcopo ſuo fuerit:nõ ex ſub ventre eſt ad dirigẽdos humoꝛes ⁊ potus
d eo ꝙ inferioꝛ gradu eſt: apud chꝛiſtuʒ deterioꝛ quibꝰvene coꝛpoꝛis irrigant᷑:a deo cõditus ẽ.
nnſ erit. Abſit. aut Stephanus diaconus: qui pi Sed quoniã ipa oꝛgana ⁊ genitaliũ fabꝛica:er
den 8 mus martyrio coꝛonatus eſt: minoꝛ futurus ẽ noſtra feminarũq; diſcretio: ⁊ receptacula vul
nd, in regno celoꝛũ multis epiſcopis ⁊ Timotheo ue:ad ſuſcipiendos ⁊ coalendos fetus cõdita:
– ac Tito:qͥs vt ſubijcere non audeo:ita nec an- ſexus differentiã pᷣdicant:hoc bꝛeuiter reſpon
Ke teponere QAuomodo in leglonibus exercitu,. debo/Nunqᷓ; ergo ceſſemus a libidine :ne fru
muge ſunt duces:ſunt tribuni: ſunt centuriones ſũt ſtra huiuſcemodi mẽbꝛa poꝛtemꝰ. Cur eni ma
unnihi ferentarij: ac leuis armature: ⁊ miles gregariꝰ ritus ſe abſtineat ab vxoꝛe:Cur caſta vidua ꝑ
lin ⁊ manipuli:cõmiſſaq; pugna: vacant nomina ſeueret: Si ad hoc tm nati ſumus:vt pecuduʒ
e ſſi dignitatuz: 7 ſola foꝛtitudo querit᷑ Ita in B̊ͥ cõä moꝛe viuamus? Aut quid mihi nocebit: ſi ;

vxoꝛe mea alius cõcubuerit: QAQuomodo enim
dentiũ officiũ eſt mandere:⁊ in aluũ ea que ſũt
manſa trãſmittere:⁊ non habet crimẽ qui con⸗
iugi mee panem dederit:ita ſi genitaliũ hoc eſt
officiũ: vt ſemꝑ fruant᷑ natura ſua:meã laſſitu
dinem alterius vires ſuperent: ⁊ vxoꝛis vt ita
dixerint ardentiſſimã gulam foꝛtuita libido re
ſtringuat. Quid ſibi aũtvultapoſtolus:vt ad
cõtinentiã cohoꝛtet᷑:ſi cõtra naturã eſt: Quid
ipe dominꝰ qui eunuchoꝛũ pᷣcipit varietates:
erte apoſtolus: qui ad ſuam nos ꝓuocat pu⸗
dicitiã: debet conſtanter audire:cur poꝛtas ve
retrũ o Maule:Cur a ſexu feminarũ barba:pi
lis: aliaq; membꝛoꝛuʒ qualitate diſtingueris:

Tue non intumeſcunt papille:non dilatant᷑ re

nes:non pectus artat᷑: vox obſoletioꝛ eſt:mo
foꝛtioꝛ:⁊ hirſutũ ſuꝑciliũ.fruſtra hec omia vi
roꝛũ habes:ſi complexu non vteris feminarũ

me vt loqͥ audeam coegiſtis. dominꝰ noſter at⸗
q;u ſaluatoꝛ:q̃ cum in foꝛma dei eſſet:foꝛmã ſer⸗

ui dignat“ eſt aſſumere:factus obediens patri

vſq; ad moꝛtẽ.moꝛtem aũt crucis.Quid neceſ
ſe erat:vt in his membꝛis naſceret᷑:q̃bus vſu⸗
rus non eret:Qui certe vt ſexũ oſtenderet:eti
am circũciſus eſt:Cur Johem apoſtoluʒ ⁊ ba
ptiſtam ſua dilectiõe caſtraui: quos viros na
ſci fecerat:Qui in xpᷣm credimꝰ: xp̃i ſectemur
exempla. Et ſi noueramus illuz iuxta carnẽ: ſʒ
liam nunc non nouimꝰ eum m carnẽ. Certe in
reſuꝛrectione eadem erit coꝛpoꝛũ ſubſtantia:q̃
nunc vtimur:liceat auctioꝛ gloꝛia. Nam ⁊ ſal⸗
uatoꝛ intantũ ipᷣm coꝛpus habuit poſt reſurre
ctionem:in quo crucifixus eſt:vt manus perfo
ratas clauis:⁊ lateris vulnus oſtẽderet. NPoꝛ⸗
ro ſi clauſis ingreſſus eſt oſtijs:quod humano
rum coꝛpoꝛũ natura nõ patitur:ergo ⁊ Petrũ
⁊ dominũ negabimus vera habuiſſe coꝛpoꝛa:
quia ambulauerunt ſuꝑ aquas: quod ↄtra na
turam eſt. In reſurrectione moꝛtuoꝛũ non nu⸗
bent:neq; nubẽt᷑.ſed ſimiles erũt angelis.Að
alij poſtea in celis futuri ſunt:hoc virgines in
terra eſſe ceperunt. Si angeloꝝ nobis ſimilitu
do ꝓmittitur: inter angelos autem non eſt ſe⸗
xus nec diuerſitas:aut ſine ſexu erimus:q an⸗⸗
geli ſũt. aut certe ꝙ liqdo compꝛobatur:reſur⸗
gentes in ꝓpꝛio ſexu:ſexus non fungemur of⸗
ſfſfſcio. TCaß. XXI
V Erũ quid agimus argumẽtis:⁊ ꝓpo⸗
ſitiones aduerſarij callida cupimus re
ſponſione ſuꝑare: Vetera tranſterunt.ecce fa⸗
cta ſunt omia noua:currã per apoſtoloꝝ ſentẽ
tias.Et quomodo ĩ Salomonis exemplis bꝛe
ues expoſitiũculas ſubdidi ob intelligẽdi faci⸗
litatẽ:ita ⁊ nuc caſtitatis ⁊ continentie xpᷣiane
exempla replicabo.⁊ de multis teſtimonijs q̃ſ

vnum coꝛpus efficiã: quo ⁊ nihil qð ad pudici
tiam ptineat p̃ᷣtermittaʒ: æ nimie plixitatis de
clinem faſtidiũ.Scribit iter cetera Paulꝰ apo
ſtolus ad romanos. Quem ergo fructũ habui

ſtis tunc in illis:in qbus nunc erubeſcitis: naʒ

finis illoꝛũ moꝛs eſt. nũc vero liberati a pecca⸗
to:ſerui autẽ dei facti: habetis fructũ veſtrũ i
ſanctificationẽ: finem vero vitam eternã.puto

⁊ nuptiarũ finis moꝛs ſit.fructus aũt ſancti⸗
licationis: qui vel ad vginitatem vel ad conti⸗
nentiam ꝑtinet:vita penſat᷑ eterna.ac deinde.

Itaq; fratres mei ⁊ vos moꝛtificati eſtis legi ꝑ

copus xpᷣi.vt ſitis alterius qui ex moꝛtuis re⸗

ſurrexit: vt fructificetis deo. Cum eni eſſemus
in carne:paſſiones peccatoꝛũ que per legẽ erãt

operabant᷑ in mẽbꝛis noſtris.vt fructiſicarent

moꝛti Munc aũt ſoluti ſumus a lege moꝛtis:in

qua detinebamur.vt ſeruiamꝰ in nouitate ſpi⸗
ritus et non in vetuſtate le: faciebamꝰ ea que
carnis erant.⁊ fructiſicabamꝰ moꝛti. Nũc aũt

qjuia moꝛtui ſumus legi per coꝛpus xp̃i:fructi

ſficemus deo.vt ſimus eius:qui ex moꝛtuis re⸗
ſurrexit. Necnõ ⁊ in alio loco cũ pᷣdixiſſet:ſcio
qꝛ lex ſpiritalis eſt.Et cum de violẽtia carnis
ꝙ crebꝛo nos impellat facere:qð nolimus:la⸗

tiꝰ diſputaſſet:ad extremũ intulit. Infelix ego
homo: quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛi hu
ius:gratia dei per ihm xpᷣm dominũ noſtrum

Et iterũ. Ipᷣe igit᷑ mente ᷣuitiolegi dei: carne

aũt legi peccati. Et nihil dãnationis eſt his:qͥ
ſunt in xpᷣo ihu:qui non ᷣm carnem ambulãt.

lex eni ſpũs in xpᷣo ihu liberauit a lege peccati

moꝛtis.Ac manifeſtius in cõſequẽtibus do⸗

cet xpᷣianos nõ ambulare ᷣm carnem: ſed ᷣm

ſpiritũ dicens: Qui eni ᷣm canem ſũt:que ſũt

carnis ſapiũt.qui vero m ſpiritũ:que ſũt ſpi⸗
ritus ſentiũt. Nam pꝛudentia carnis moꝛs eſt.

pꝛudẽtia aũt ſpũs vita ⁊ pax:quoniã pꝛudẽtia

carnis inimica eſt deo.legi aũt dei nõ ſubucit᷑.

nec eni põt.Qui auteʒ in carne ſunt deo place⸗
re non poſſunt Vos aũt in carne non eſtis:ſed

in ſpũ.ſi tamen ſpũs dei habitat in vobis.⁊ re
liqua vſq; ad illum locum:in quo ait: ergo fra
tres debitoꝛes ſumꝰnon carni:vt ᷣm carnẽ vi⸗
uamus.Si aũt ᷣm carnẽ vixeritis.moꝛiemini

Si autẽ ſpũ facta moꝛtiſicaueritis: viuei. Qui
cunq; eni ſpũ dei agunt᷑.hi filij dei ſunt Si pꝛru

dentia carnis inimicitia eſt in deũ: ⁊ qui in car
ne ſunt:deo placere nõ poſſunt.arbitroꝛ eos qͥ

ſerulũt officio cõiugali:q pꝛudentiã carnis di⸗
ligant: ⁊ in carne ſũt.A qua nos retrahẽs apo

ſtolus:⁊ iũgẽs ſpiritui:deinceps loquit᷑. Ob⸗
ſecro vos fratres per miſericoꝛdiã dei:vt exhi
beatis coꝛpoꝛa veſtra hoſtiã viuentẽ: ſanctaʒ:
deo placentẽ:rõnale obſequiũ veſtrũ.Et noli⸗

te confoꝛmari huic ſeculo: ſed refoꝛmamini in

ſo
ſe

lt̃
a⸗
ſn
ro
die

nic
no
ſti
ea

ln
G

ſes
ger⸗
ce⸗
.
40

lo
lib
di⸗
pot
al
licie
ſter
ſear
mor⸗
Aue
ſoof
eis
factue
Vluen
ſeant
Cdu
les⸗
D
n
Pr
eqz
clari
laſt
feno
conn
irp
hoſſi
ftena
cſſie

4·ð Fo. XXXI
daad nouitate ſenſus veſtri. vt pbetis que ſit volũů⸗ factã: ſempiternã in celis. In quo gemiſcimus
isde tas dei bona ⁊ bene placẽs ⁊ ꝑfecta. Dico eni habitaculũ noſtrum:qð ð celo eſt:ſuꝑindui cu
Peco per gratiã que data eſt mihi:omnibꝰ quiſũt in pientes.Cupimus eni egredi de coꝛpoꝛe:⁊ ha⸗
habri ter vos:non plus ſapere qᷓ; opoꝛtet ſapere: ſed bitare cum xpᷣo. ꝓpter qð ⁊ ſtudioſiſſime niti⸗
veng ſapere ad pudicitiã: non ad ſobꝛietatẽ.vt male mur ſiue ĩ coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛpꝰplacere deo.
Peccx. in latinis codicibꝰ legit᷑:ſʒ ſapere inqͥt ad pudi t vi plenius exponeret:quales nos eẽ vellet
pelträi citiã. Siqͥdẽ grece ſchᷣtũ ẽ cα Io οοράρσ0ιν in alio loco docet dicens. Deſpondi enim vos
n O cõſideremus ſentẽtiã apoſtoli. Refoꝛmamini vni viro:vgineʒ caſtam exhibere xpᷣo.Quod
tſanci⸗ inqͥt nouitate ſenſus veſtri: vt pꝛobetis que ſit ſi ad totam eccliam credentiũ volueris referre
dcont⸗ voluntas dei bona ⁊ bñ placens ⁊ ꝑfecta.Qð cin hac deſponſatiõe xpᷣi:⁊ maritatas ⁊ diga
dellde. dicit huiuſcemodi eſt. Concedit qdem deꝰ nu⸗ mas ⁊ viduas ⁊ vgines cõtineri:hoc quoq;/
led ptias:concedit digamiã. ⁊ ſi neceſſe fuerit:foꝛ⸗ nobis facit. Nam dũ omnes ad pudicitiã ⁊ pᷣ⸗
msre nicationi ⁊ adulterio pᷣbet etiam trigamiã. SOʒ mium vginitatis inuitat:oſtendit cunctis gra
eſenns nos qui coꝛpoꝛa noſtra exhibere debemꝰ: ho⸗ dibus vginitatem eſſe pꝛioꝛem. Rurſumq; ad
lgieii ſtiam viuam:ſanctaʒ: placentẽ deo:rationabi⸗ Galathas.Ex operibus inquit legis:nõ iuſti⸗
ſeren leobſequiũ noſtrũ: non qͥd concedat deus ſed ficabitur omis caro. Opera legis ⁊ nuptie ſũt
iti q̃d velit: conſideremus: vt ꝓbemus que ſit vo vnde ⁊ maledicunt᷑ in ea:qui non habet filios
uh luntas dei bona ⁊ bene placens ⁊ pfecta.ergo Que ſi cõceduntur etiam in euangelio:aliud ẽ
ale qñ cõcedit nec bonũ necplacens eſt:nec perfe⸗ indulgentia inſirmitati tribuere:aliud vtutibꝰ
Pietit ctum. Redditq; cauſas:cur hoc ſuadeat:ſciẽ⸗. pꝛemia polliceri. LCa. XXIII.
Afai tes tempus:qꝛ hoꝛa eſt iam nos de ſomno ſur⸗ Icam ⁊ego nuptiatoꝛibꝰ meis: qͥ poſt
RWK gere. Nunc aũt ꝓpꝛioꝛ eſt noſtra ſalus:q; cum d caſtitatem diuturnaʒ continenti ſu⸗
ſaſch credidimꝰ. nox pᷣceſſit.dies autẽ apꝛopinqus dant ad coitum:⁊ pecudum moꝛel ſci
*M uit. ⁊ in extremo:induimini dominũ ihᷣm xpᷣm uiunt:ſic inſipiẽtes eſtis: vt cum ceperitis ſpu
net ⁊ carnis curam ne feceritis i deſiderijjg. Aliud nunccarne cõſumemini/CTanta paſſi eſtis ſine
D eſt voluntas dei: aliud indulgentia. Andead cauſa: Apoſtol g cõtinentie q̃buſdam no dos
gaib Coꝛinthios ſcribens ait Ego fratres nõ potui relaxat ⁊ dimittit frena currẽtibꝰ pꝛopter infir
intmn loqui vobis ſicut ſpiritalibus:ſed quaſi carna mitatem carnis hoc facit.Cõtra quam ſcribẽs
* libus ſicut paruulis in xpᷣo: lac vobis potů de denuo loquit᷑ dicens. Spiruu ambulate:⁊ de
bei di: nõ eſcam. necdũ eni poteratis: ſed neq; nüĩc ſideria carnis nõ pficietis Caro eni cõcupiſcit
anti poteſtis. Adhuc eni carnales eſtis:qꝛ qui ani⸗ aduerſus ſpiritũ ⁊ ſpũs aduerſus carnẽ.Non
iin malis eſt:non ꝑcipit ea que ſpũs dei ſunt:ſtul⸗ neceſſe eſt nunc de oꝑibus carnis dicere: quia
eecen itcia eni illi eſt: nec põt intelligere: quia ſpirita longũ eſt.⁊ facile poteſt de apoſtoli epiſtola ſu
iten liter dijudicat᷑. Iſte non ꝑfecto caſtitatis cibo męe:qui voluerit. Dicam tm̃ de ſpũ:cuiꝰ fru⸗
nſ ſed rudi nuptiaꝝ lacte nutrit.Sicut per hoiey ctus ſunt charitas:gaudiũ:pax:lõganimitas:
cn⸗ n moꝛs:ſic per hominẽ reſurrectio moꝛtuoꝛum. bonitas:ſides:mãſuetudo:cõtinẽtia. Omnes
neſihe Quomodo in Adaʒ omes moꝛiunt᷑:ſic in chꝛi virtutes ſpũs quaſi ſolidiſſimũ fundamentuʒ:
net⸗ ſto omes viuiſicabũt᷑. Seruiuimus in lege ve⸗ ⁊ ſublime culmen cõtinentia ſuſtentat ⁊ pꝛote-⸗
iyndin teri Adam ſeruiamꝰ in euangelio nouo Adã. git.aduerſũ huiuſcemodi non eſt lex Qui a=t
ibd , factus eſt eni pꝛimus homo Aldam in anima, ſunt xpᷣi:carnem ſuam crucifixerunt cuʒ vitjs
Nooſli⸗ vvjiuentem: ⁊ nouiſſimus Adam in ſpiritũ viuu ⁊ ↄcupiſcentijs.Si viuimus ſpũ: ſpiritu ⁊ am
Ncföilt ficantem. Pꝛimus homo de terra terrenus: ſe baiemue Qul cum xpᷣo carnem noſtrã ⁊ paſſi
nhiede cũdus homo ð celo celeſtis. Qualis terrenus ones eius deſideriaq; cruciſiximus:qͥd rurſuʒ
a tales ⁊ terreni.⁊ qualis celeſt: tales ⁊ celeſtes ea que carnis ſunt agere cupimus:Quodcũq;
gamiyy Sicut poꝛtauimꝰimaginem terreni.poꝛtemus ſeminauerit homo:hoc ⁊ metet.Qui ſeminat ĩ
votepenn etiam imaginẽ celeſtis/Hoc autẽ dico fratres: carne ſua:de carne metet coꝛruptionẽ.Qui au
ſeiui qꝛ caro ⁊ ſanguis regnũ dei poſſidere non pũt tem ſeminat in ſpũ:de ſpũ metet vitam eternã.
Sn neq; coꝛruptio incoꝛrupꝑtelã poſſidebit hoc tã Eſtimo ꝙ quivxoꝛem habet qᷓ;diu reuertit᷑ ad
guin Qaarũ eſt: vt nulla expoſitione queat manifeſti⸗ ipᷣm:ne temptet eum ſathanas:in carne ſemiet
re n us fieri. Caro inq̃t ⁊ ſanguis regnũ dei poſſide ⁊ non in ſpiritu. Qui autẽ in carne ſeminat nõ
nne re non poſſunt:⁊ coꝛruptio incoꝛruptionẽ. Si ego:ſed apoſtolꝰ loquit᷑ ꝙ metat coꝛruptione
nbisn, coꝛruptio ad omnẽ coitũ pertinet:incoꝛruptio Elegit nos in chꝛiſto deus pater ante mũdi cõ
aii aũt ꝓpꝛie caſtitatis eſt:pᷣmia pudicitie nuptie ſtitutionem: vt eſſemus ſancti et imaculati co⸗
entt poſſidere non poſſunt. Scimus eni quoniaʒ ſi ram eo.Ambulauimꝰ in cõcupiſcentijs carnis

tiſneng 1 rena dom hui⸗ habitatiõis deſtructa fuerit: faciẽtes volũtatẽ eius.⁊ cogitationẽ:et fuimꝰ
iEuo⸗ ediſicationẽ habeamꝰ ex deo:domũ nõ manu⸗ flilij ire:ſicut ⁊ ceteri.Nuuc aũt correſuſcitami

æcõſedere nos fecit in celeſtibus in chꝛiſto ihu
vt deponamus vᷣm pꝛioꝛem cõuerſationem ve
terem hominẽ:qui coꝛrũpit᷑ iuxta deſideria er
roꝛis ⁊ aptari illa benedictio poſſit.que miſſaʒ
ad Epheſios epiſtolã: tali fine cõcludit. Gꝛa⸗
tia vobis cum omnibus qui diligunt dominũ
in coꝛruptionẽ. Conuerſatio noſtra in celis eſt
Ende et ſaluatoꝛem expectamus dominũ no⸗
ſtrum ihm chꝛiſtũ:qui tranſfigurabit coꝛpꝰhu
militatis noſtre cõfoꝛme coꝛpoꝛi glie ſue.Que
cunq; ergo ſunt vera:quecũq; pudica: quecũ⸗
Nq; iuſta: quecunq; ad caſtitatẽ grinentia.is co
pulemur:hec ſeqmur. Reconciliauit nos chꝛi
ſtus in coꝛpoꝛe ſuo deo patri per moꝛtem.⁊ ex⸗
hibuit ſanctos ⁊ imaculatos ⁊ abſq; vlla repꝛe
henſione coꝛam ſe. In quo ⁊ circũciſi ſumꝰcir⸗
cũciſione nõ manufacta in expoliationẽ coꝛpo
ris carnis:ſed circũciſione xpᷣi conſepulti ei in
baptiſmo:in quo ⁊ cõſurreximus. Si ergo re⸗
ſurrexerimus cum chꝛiſto:ea que ſurſũ ſunt ã⸗
ramus. vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſedens.
ea ſapiamus que ſurſũ ſunt:non que ſuper ter
ram. Hoꝛtni eni ſumus:⁊ vita noſtra abſcon
dita eſt cum chꝛiſto in deo. Cum eni xp̃ᷣs apa⸗
ruerit vita noſtra:tunc nos aparebimꝰ cum
ipᷣo in gloꝛia. Nemo militans deo: implicat ſe
negocijs ſecularibꝰ.vt poſſit ei placere: qui ſe
elegit.aaruit eni gratia dei omnibꝰ homini⸗
bus erudiẽs nos vt abnegantes impietateʒ et
fecularia deſideria: ⁊ caſte et iuſte et pie viua⸗
AIZees mihi deſiciet:ſi voluero omnia ca
d ſtitatis de apoſtolo percepta memoꝛa
reljliſta ſũt: qbus ad apoſtolos dami
nus loquebatur. Adhuc multa habeo vob di
cere:ſed non poteſtis ea poꝛtare modo. Cũ au

tem venerit ille ſpũs veritatl: docebit vos om
nem eeetemnehoſtefſten xpᷣi ſtatim in acti
bus apoſtoloꝝ vna domus Philippi euangeli

ſte:quadrigã ꝓducit virginũ filiarũ. vt Ceſa⸗
rea in qua ex gentibus eccleſia per Cẽturion ẽ
Coꝛneliũ fuerat delicata:etiam vginum puel⸗
larum pꝛeberet exempla. Cũq; dominꝰin euã⸗
gelio dixerit lex ⁊ ꝓphete:vſq; ad Johem.iſte
quia virgines erant:etiam poſt Johem ꝓphe
taſſe referuntur. Neq; eni poterant veteris te
ariene Brugen que virginitatl fulſerãt

claritate/Tranſeamus ad Jacobũ qui frater
domini dicebat: tãte ſanctitatis tãteq; iuſticie
⁊ perpetue vᷣginitatis: vt Joſephus quoq; hi
ſtoꝛicus iudeoꝝ pꝛopter huius necem hieroſo
lymam ſubuerſam referat Hhic pᷣmus epiſcopꝰ

ex iudeis hieroſolyme credentis ecclig:ad quẽ?

Naulus cum Tito Barnabaq; pergebat oq
tur ĩ epiſtola ſua. Nolite errare fratres mei di⸗
lecti: omne bonum datum: omnis ꝑfecta do⸗

. : 7

natio deſurſum eſt deſcẽdens a patre luminũ:
apud quem non eſt differentia:aut auerſionis
obumbꝛaculũ:volẽs genuit nos vbo veritat:
vt ſimus pꝛimitie creaturaꝝ eiꝰ.virgo myſtice
vginitatem doceat. Omne ꝑfectum donuʒ de
ſurſũ deſcendit:non a quolibet:ſed a patrelu⸗
minũ:qui dicit ad apoſtolos:vos eſtis lux mũ
di. apud quem non eſt differẽtia iudei ſiue gẽ⸗
tilis.nec illa vmbꝛa que verſabatur i lege:pꝛe
mit eos:qui de nationibus crediderunt.ſᷣ ver⸗
bo nos genuit:⁊ verbo veritatis.quia vmbꝛa
⁊ imago ⁊ qdã ſpecies vitai pᷣceſſit i lege: vt ſi
mus pᷣmitie creaturaꝝ eiꝰ Et quõ ipſe pᷣmoge⸗
nit ex moꝛtuis:oẽs in ſe moꝛtuos ſuſcitauit ſic
ipᷣe vgo pꝛimitias virginũ ſuarũ in ſe virgine
dedicauitetrꝰ quoq; quid de vocatione gẽ
tium ſentiat:cõtemplemur. Benedictus deus
inqt et pater domini noſtri ihu chꝛiſti ᷣm ma⸗
gnam miſericoꝛdiam regenerauit nos in ſpem
vite per reſurrectionem ieſuchꝛiſti ex moꝛtuis
in hereditatem incoꝛruptam et imaculatam et
imarceſſibilem:que ſeruatur in celis:in vos qͥ
vYtute dei cuſtodimini per fldem.i ſalutem que
p̃parata eſt reuelari in tẽpoꝛe nouiſſimo. Abi

incoꝛrupta pᷣdicatur hereditas:et imaculata:

imarceſſibilis.⁊ pᷣparata in celis ⁊ itempus
nouiſſimũ reſeruata: ⁊ ſpes vite eterne:quãdo
non nubent neq; nubent᷑:ibi alijs verbis virgi
nitatis pᷣuilegia deſcribũtur. Nam in ſequẽti⸗
bus hoc ipᷣm docet: pꝛopter hoc accincti lum⸗
bos mentis veſtre:vigilantes perfecte:ſpera⸗
te in eam gratiã:que vobis deferenda eſt in re
uelationeʒ ihu chꝛiſti quaſi filij obedientie non
cõfoꝛmemini pᷣoꝛibus ignoꝛãtie veſtre deſide⸗

rijs.ſed ᷣm eum qui vos vocauit ſanctuʒ:⁊ ip
ſi ſancn eſtote in omni cõuerſatione.Scriptuʒ

eſt eni. Sancti eſtote:quia ego ſanctus ſum.ne
q; enĩ coꝛruptibili auro ⁊ argento redempti ſu

mus.ſed pꝛecioſa ſanguine imaculati agni iBu

xpᷣi: vt caſtiſicemꝰ animas noſtras i obediẽtia

vitat: renati nõ ex coitu coꝛruptibili:ᷣ icoꝛru
ptibiliꝑ vbũ viuẽtis dei ⁊ pꝑmanentis:⁊ ſic la⸗

pides viui edifſicemur in domũ ſpiritalem ſan
ctum ſacerdotiũ offerẽtes ſpiritales victimas
per xpᷣm dominũ noſtrũ. Nos eni ſumus genꝰ
electum:regale ſacerdotiũ:gens ſancta: popu
lus acqͥſitionis.Chꝛiſtus ꝓ nobis carne moꝛ⸗
tuus ẽ. Armemur eadem cõuerſatiõe qua xpᷣs
quoniam qui paſſus eſt carne: quieuit a pecca
to:vt nequaq; in deſiderijs hominũ:ſed in vo

luntate dei:reliquũ in carne tempus exigamꝰ.

Sufficit enim nobis pᷣteritũ tempus:quando

ambulauimus iluxurijs a deſiderijs ceteriſq;

vitijs. Gꝛandia nobis ⁊ pꝛecioſa vᷣginitatis ꝓ
miſſa donauu: vt ꝑ hanc efficiamur diuine cõ⸗
ſoꝛtes nature:fugientes eam que in mundo en

Fo. XXXII
tonis — —
im: coõcupiſcentiã coꝛruptionis/Eouit dominꝰ pi- pbia huius vite:que nõ eſt de patre:ſed ð mũ⸗
lice os de temptatione erige: ⁊ iniquos cruciãädos do eſt:⁊ mundus pterit: ⁊ deſideriuʒ eius.qui
nͤde in die iudicij reuare. pᷣcipue eos qͥ poſt carnẽ autem facit voluntatem dei:manet ineternum
meln⸗ in deſiderijs pollutionis ambulant: æ1 domina Mεπ andatuz nouũ ſcripſi vobis. qð eſt veriſſi⸗
rni tiones deſpiciũt audaces ⁊ ꝓcaces. Iſti enin mũ: aichꝛiſto ⁊ in nobis. qꝛ tenebꝛe pᷣterierũt
lege⸗ quaſi irrationabilia iumenta in ventrem ⁊ libi ⁊lux iam lucet/Et rur um chariſſimi nunc fili
depe dinem pꝛoni ſunt blaſfemãtes:qui in coꝛrupti⸗ deiſumus. necdũ apparuit:qᷣd futuri ſumus
byer⸗ one ſua coꝛrumpentur. recipiẽtq; mercedẽ ini⸗ Scimus auteʒ qꝛ ſi aparuerit:ſimiles ei erimꝰ
Vbr quitatis:luxuriaʒ qui putant delitias eſſe iniu quoniã videbimus euʒ ſicuti eſt. Et omis qui
gepiſ ſticiam ſoꝛdes ⁊ maculas: ⁊ nihil aliud niſi de habet hãc ſpem: caſtificat ſemetipᷣm: ſicut ⁊ il⸗
Pnor. voluptatibus cogitantes.Qui habent oculos le caſtus eſt. In hoc ꝑfecta eſt noſtra charitas
mmuitce plenos adulterio: ⁊ inſatiabili libidine: ⁊ deci⸗ ſi fiduciam habeamus ĩ die iudicij.vt quomo⸗
Vüefe priüt animas necdũ xp̃i charitate robuſtas:lo⸗ daille eſt: ſic ⁊ nos ſimus in hoc ſeculoEpiſto
lonege quunt᷑ enim vᷣba tumentia. Et indoctos facile la quoq; Judetale dd ſignificat. Odientes t
nsdels ililecebꝛis carnis irretiũt:repꝛomittentes eis li carnis pollutam tunicã. Legamꝰapocalypſim
nn bertatẽ: cũ ip̃i ſerui vitioꝛũ ſint: atq; luxurie et Johis. ⁊ ibi repꝑtemus agnum ſuꝑ montẽ Sy⸗
Ihon Ccoꝛruptionis. Vnuſquiſq; eni ei ſubiacet paſſi on. ⁊ cuʒ eo centum qdragintaquattuo milia
norns oni: a qua vincitur: Qõ ſi fugientes coinqnati ſignatoꝛũ habentiũ nomen eius:et nomen pa-
kunen ones mundi per ſcientiã ſaluatoꝛis noſtri ieſu tris eius ſcriptum in frontibus ſuis: qui crat
nosz xpᷣi:ijſdem rurſus ſuꝑantur que ante ſperaue⸗ cãticũ nouũ: ⁊ nemo poteſt dicere canticu illð
Dl rant: facta ſunt eis nouiſſima peioꝛa pꝛioꝛibus niſi hi qui empti ſunt deterra. Iſti ſunt qui ců
o Gei Qleliuſq; eis erat non eſſe viam iuſticie:q; p qmulieribus ſe non coinquinauerunt. virgines
gabar agnitionem retroꝛſũ cõuerti: ⁊ relinquere ſan⸗ eni ꝑmanſerunt.hi ſequũtur agnum quocũq;
— ctum mandatũ:qð eis traditum fuerat.Com⸗ vadit.Empti ſunt eni ex hominibꝰ mitie deo
in H plerũq; eſt in eis veriſſimũ illud puerbiuʒ. Ca agno:⁊ in oꝛe ipoꝝ non eſt inuentũ mendaci
* nis reuerſus ẽ ad ſuũ vomitũ. Et ſus lota ẽ in um:⁊ ſiue macula ſunt.de ſingulis tribub ex⸗
. M volutabꝛo lui. Ca. XXV. cebpta tribu Ban: pꝛo qua reponif tribu Leui
nn HBlui omnẽ locuz ſecüde Petri epiſto r milia vginum ſignatoꝛü creditura dicunt
*— n le ponere:ne longũ facerẽ᷑. Sed tantũ⸗ qui cum mulieribꝰ nõ ſunt coinquinati/ At ne
modo oſtendi ſpũſſancti vaticinio hu- putaremus de his dici:qͥ ſcoꝛta nõ noꝛunt: ſta
ſckn ius tẽpoꝛis ⁊ doctoꝛes ⁊ hereſim pᷣnunciatam tim intulit: vᷣgines eni pmanſerunt. ex qͥ oſten
n HBeniq; manifeſtius eos denotat dicẽs: Ueni dit omnes qui virgines non ꝑmanſerũt: ad cõᷓ
eddAH ent enim nouiſſimis diebus illuſoꝛes ſeducen⸗ pæationẽ puriſſime ⁊ angelice caſtitatis: ⁊ ipi
tes:iuxta ꝓpꝛia deſideria ambulantes ⁊c. He us domini noſtri ieſu xp̃i eſſe pollutos .Hi ſũt
D ſcripſit ſermo apoſtolicus Jouimanũ loquen qui cantant cãticũ nouũ:qð nemo poteſt cane⸗
ofinfe tem buccis tumentibꝰ: ⁊ inflata verba trutinã re:niſi qui virgo eſt. hi ſunt pᷣmitie dei ⁊ agni:
npiſt tem:repꝛomittenteʒ in celis libertatẽ:cum ipſe 7 ſine macula. Si virgines pᷣmitie dei ſũt. ergo
Mimgißhe coꝛruptonis ſeruꝰ ſit:atq; luxurie canis reuer ⁊ vidue ⁊ in matrimonio cõtinentes: erãt poſt
ichehini tens ad vomitũ ſuum. Nam cum monachũ eẽ pmitias.id ẽ.in ſcdᷣo ⁊ tertio qdu. nec pᷣus per
üßionn ſe iactitet:⁊ poſt ſoꝛdidã tunicam: ⁊ nudos pe⸗ ditus populus ſaluari poterit:niſi tales hoſti⸗
iotſx does: cihariũ panem: ⁊ aque potum: ad candi as caſtitatis deo obfulerit: imaculatuʒ agnua
un n dam veſtem: nitidam cutem: ad mulſũ 7 ela puriſſimis victimis recõciliauerit/Inſinitum
gnnn boꝛatas carnes:ad iura Apitij ⁊ Paxami:ad eſt de euãgelio decem vᷣginum ext onere ſacra
ſnnsen balneas quoq; ac friticulas ⁊ popinas ſe cõfe⸗ mentũ:qͥnq; ſtultarũ ⁊ qͥnq; ſapientuʒ. Hoc ſo
ganpop’ rat:manitfeſtũ eſt:ꝙ terram celo:vitia virtuti⸗ lum nũc dico ꝙ quomodo abſq; ceteris opꝑibꝰ
amenon bus:aerem pᷣfert chꝛiſto: ⁊ purpuram coloꝛis vginitas ſolanõ ſaluat ſic oia opera abſq; vir
pelath⸗ eelus putet regna celoꝛũ.Et tamẽ ille fomoſus ginitate: uritate: cõtinẽtia: caſtitate :imperfe
Cutapecl monachus: craſſus nitidus: dealbatus: ⁊ qua ctaſi i/ quo nequaq; nos illõ poterit impe⸗
füſcun Gſcüi ſonſus ſempꝑ incedens: aut vxoꝛem ducat: dire:quod aduerſarius obücit: fuiſſe domin
enen vt equalem vᷣginitateʒ nuptus ꝓbet. aut ſi nõ in Chana Galilee:⁊ nuptiarũ feſta celebꝛaſſe:
orgint dDduxerit: fruſtra contra nos verbis agit: c ope quãdo aquas vertit in vinuʒz Hoc en bꝛeuiſſi
onſ re nobiſcum ſit/Sed ⁊ Johes in eadem verba me reſpõdebo: ꝙ qui octaua die circũciſus eſt
cnin cõcoꝛdat.Nolite diligere mundũ: neq; ea que ⁊ ꝓquo par turturũ ⁊ duo pulli columbarum
ur dunece in mundo ſunt. Si qͥs diligit mundũ : nõ ẽ cha die purgationis oblati ſunt: cuʒ ceteris antecq;
do ritas patris in eo:quonia omne qð in mũdo ẽ: patereturiudaicam ↄſuetudinẽ compꝛobauit
Ddetſideriũ carnis eſt: ⁊ deſiderium oculoꝛũ ⁊ ſu neillis occaſionẽ iuſte ſe interficiendi tribuere

fz

videretur: quaſilegem deſtruẽs: dãnanſq; na⸗

turam:qᷓ;qᷓ; ⁊ hoc ꝓ nobis faciat.Qui enim ſe

mel venit ad nuptias:ſemel docuit eſſe nuben⸗
dum.Et tunc vginitati poſſet officere:ſi nupti

as poſt vginitatem: ⁊ viduitatis caſtimoniãä:
non in gradu tertio poneremus. Nunc aũt cuz

hereticoꝛũ ſit dãnare ↄiugia:⁊ dei ſpernere cõ
ditionem: quicqͥd de laude dixerit nuptiaruʒ:
libẽter audiuimꝰ. Eccleſia eni matrimonia nõ
damnat:ſed ſubijcit.nec abijcit:ſed diſpenſat.
ſciens vt ſupꝛa diximus.in domo magna non
ſolũ eſſe vaſa aurea ⁊ argentea: ſed ⁊ lignea et
fictilia.⁊ alia eſſe in honoꝛem: alia in cõtumeli

am.⁊ quicũq; ſe mundauerit:eũ futuꝝ eẽ vas
honoꝛabile ⁊ neceſſariũ in omne opus bonũ pᷣ
paratum. Cap̃. XxxVVI.
Atis abũdeq; xpᷣiane pudicitie:⁊ vᷣgi⸗
ſ nitatis angelice: ð diuinis libꝛis exem
