ꝑte pꝛumperent:quẽ totuʒ erat in paſſione fu⸗
ſurus. Quid inquit doꝛmitis: Surgite ⁊ oꝛa⸗
te ne itreris in tẽptationẽ: debuit iuxta vos di
cere. Quid doꝛmitis:Surgite ⁊ reſiſtite. libe⸗
rũ eni habetis arbitriũ:⁊ ſemel vobis cõceſſa a

dño ptãte:nulhus alterius indigetis auxilio.

Si eni hoc feceritis:non intrabitis in tẽptatio
nem. Non poſſum ait ego facere a memetipſo
aliqd:ſed ſicut audio iudico. Arriani obijciũt
calũniã.ſed reſpõdet eccłia:ex ꝑſona hoĩs hec
dici:qui aſſumptus eſt.tu cõtrario loq̃ris:poſ

ſum ſine peccato eſſe:ſi voluero. Ille nihil põöt

ex ſe facere:vt hoĩs indicet veritatem. Tu po⸗

tes omia peccata vitare: vt adhuc in coꝛꝑe cõ

ſtitutus oτι¾πιο eſſe te doceas. negat fratri⸗

bus ⁊ ꝓpinquis ire ſe ad xenophegiã. Et poſt

ea ſcriptũ eſt. At aũt aſcẽderunt fratres eius:

tunc ⁊ ipᷣe aſcẽdit ad ſolẽnitatẽ:non manifeſte

ſed q̃ſi in abſcondito. Iturũ ſe negauit:⁊ fecit

qð pᷣus negauerat. Latrat Poꝛphyrius incõ⸗

ſtãtie ac mutationis accuſat: neſciẽs oĩa ſcãda⸗
la ad carnẽ eſſe referẽda. oyſes inqͥt dedit

vobis legẽ:⁊ nemo ex vobis facit legem vtiqʒ

poſſibilẽ.neq; eni culpa impetrãtis eſt.ſed fra⸗-

gilitas audiẽtis: vt ois mundus ſubditus fiat
deo. In euangelio ßm Johem in multis: ⁊ gre
cis:⁊ latinis codicibꝰ inuenit᷑ de adultera mu
liere:que accuſata eſt apud dñm.accuſabãt au
tem ⁊ vehemẽter vꝛgebant ſcribe ⁊ phariſei iu
xta legem eã lapidare cupiẽtes.At ieſus incli⸗
nans digito ſcribebat in terra: eoꝛũ videlicʒ q̃
accuſabant:a omniũ peccata moꝛtaliũ: vᷣm qð
ſcriptũ eſt in ꝓpheta Relinquẽtes aũt te ſuper
terram ſcribant᷑.Tandeʒ caput eleuans dixit
eis. Qui ſine peccato eſt veſtruʒ:pᷣmus mittat
ſuꝑ eam lapidẽ.hoc qð dicit᷑ ſine peccato:gre

ce ſcriptum eſt æv οαρ 1οα qui ergo dicit

aliud eẽ ẽ ſine peccato: ⁊ aliud p uρ IuTov
aut grecũ ſᷣmonem nouo verbo expꝛimat:aut
ſi expꝛeſſum ẽ a latinis:vt interpᷣtationis veri⸗
tas habet ꝑſpicuũ eſt apaap Iuxov nihil ali
ud eẽ:niſi ſine peccato: ⁊ qꝛ accuſatoꝛes om̃es
fugiũt(dederat eni verecũdie eoꝝ clementiſſi⸗
mus iudex ſpatiũ reddẽdi)rurſũq; ĩ terra ſcri⸗
bens ferramq; deſpiciens:paulatim diſcedere
⁊ oculos illius declinare ceperũt.ſoluſq; remã
ſit cum muliere:cui locutꝰ eſt ieſus. Abi ſũt q̃
te accuſabãt:nemo te condẽnauit:que ait.nui
lus dñe. Rñdit ei ihs.nec ego te cõdẽnabo.va
de et ammodo noli peccare. Pꝛecepit dominꝰ
ne vlterius peccaret:ſicuti ⁊ alia ſimiliter in le⸗

ge mandauit. Sʒ vtrũ ea fecerit necne: ſcbtu⸗

ra nõ dicit: Oẽs inqͥt qui venerũt ante me:fu⸗

res fuerũt ⁊ latrones Si oẽs:nullus excipitur
Qui venerũt inqͥt:nõ qͥ miſſi ſũt.de q̃bus pꝛo⸗
pheta ait.ipᷣi veniebãt a ſe:⁊ ego nõ mitrebam
eos: quo verbo ſolius xp̃i potẽtia reſeruat : q
ad ſua venerãt: ⁊ ſui eum non receperunt.Hũ
eſſem inqͥt in mundo cũ eis:ego ſeruabaʒ eos iĩ
noie tuo:qͥs dediſti mihi: cuſtodiui: etr nullua
ex eis perijt:niſivnus ſilius ꝑditiõis.nõ dixit:

dedi eis liberi arbitrij ptãtem: vt ipᷣi de ſuo la⸗
boꝛe ſaluarẽt: ſʒ ego cuſtodiui eos:ego vᷣuaui.
Beniq; infert Non peto:vt eos auferas ð mũ

do: ſed vt cuſtodias illos a malo.in actibꝰ apo
ſtoloꝛũ ſcriptũ eſt:inter aulũ et Barnabam
ꝓpter Johem qui cognominatus eſt ar⸗
oꝛtam diſſenſionẽ ita vt ſepararent᷑: ⁊ Barna-⸗

bas arcũ:⁊ Paulus ſyllã aſſumerẽt in euã

gelij miniſteriũ. Paulꝰ⸗ ſeuerioꝛ:ille clemẽtioꝛ.
vterq; in ſuo ſenſu abũdant.Et tñ diſſenſio hha
bet aliqͥd humane fragilitatis.in eodẽ voluni
ne legit. Trãſierũt phyrgiã ⁊ gallati regionẽ
ꝓhibiti a ſpũſacto loqͥ verbũ in Aſia.quo ma⸗
ledicto in ipᷣ̃a ꝓuincia puto vſq; hodie hereti⸗
cos: q contra ſpiritũſãctum faciunt plurimos
reꝑiri.Cunqʒ veniſſent ait in vſiã: tempta

bant ire in Bithyniã: ſed nõ dimiſit eos ſpũs

ſeſu.Nota ꝙ ſpũs ihu ſpũſſanctus ſit: qͥ i alio
loco ꝓpter vnitateʒ ſubſtantie patris ſpũs aa
pellat᷑. Voluerunt loqui in aſia: ⁊ ꝓhibẽtur a
ſpũſancto. Temptãt ire ĩ Bithynia: et nõ eos
pmittit ſpũs ieſu. Satis impoꝛtune:ſi eis faciẽ
di vel non faciẽdi ſemel dederat liberi arbitrij)

ptãtem. Sequit᷑.Tpe inqͥt ignoꝛantie reſpici⸗

ens deus nunc pᷣcepit hoibus vbiq; penitẽtiã
agere. Significanter pᷣterita in lege tpa:tꝑaig
noꝛantie demonſtrauit. Rurſũ ait. Heniaʒ ad

vos deo volente. Cur interpoſuit voluntateʒ

dei:ſi habebat ſui arbitrij ptãtem? Jacobꝰapo
ſtolus. Si qᷣs ait ᷣuauerit totã legem offende⸗
rit autem in vno:reus ẽ oĩuʒ factus.Quis no⸗
ſtrum in nullo aliquãdo peccauit: Si autẽ pec

cauit:qð negari non põt: ⁊ pervnum peccatuʒ
oĩuʒz eſt reus peccatoꝛũ:non ſuis viribꝰ: ſʒ dei
miſericoꝛdia ſaluat᷑. Si qͥs in vno nõ peccauit

pfectus eſt vir. Si aliquãdo in ᷣmone peccaſti

vbi eſt apud te pᷣſumpta ꝑfectioꝛmaxime cum

ſequat᷑. Linguã autẽ hominũ nullꝰ poteſt do⸗
mare:incontinens malũ:plena veneni moꝛtife

ri. Rogo te:vt mihi reſpõdeas ſi lingua incon

tinẽs eſt malũ.⁊ plena veneni moꝛtiferi:⁊ nul⸗

lus poteſt domare linguã moꝛtaliũ:⁊ tanti cri⸗

minis reus es. Tibi in ꝓꝑpetuũ peccatoꝛũ fuga

Vñ bella: ⁊ vnde rixe inter vos:Nõne ex vo⸗
luptatibus:que militãt ĩ membꝛis veſtrle Aut

membꝛa nõ habetis humana: aut ſi homo non

Meſe

odenb

C

lurorio

ixerot

fenest
ſeicon
1pconn
ledein

ſoe

Npood

olus

reweid
molnitn
neos.
dequo
Seag
1ſoluat

fogpen
lachiynn

Ate
wewine
.E

Kerni
luten
cöturb
lolem
nei .

1ſpera!

ſeſticijt
Oaluse

(ru afae
0direrat
gemniſch
ſontbt
lesenipo

bhlinc
Wene
Cuenadi

Aulnenies

Klunits
Pnbloine
htuſmes
ceneta⸗
Dahore

ſckee

hen
lodebenn
ſflitg
Cochit
luocenen
ſeonedtt
hinecepih

Y reſtau

lecnesz

Nior lecenen

is ingevinn
irgelatätgt
in Aſagun
vſqghocjehet
lfuciun nn
inhfſͤtnn
nödimiſtteſ
imnansſrgii
miepenuͤſüp
nan:t
Pihmnügin
mponmr.ſcsſrl
Weulbeindin
Eionume tpie
dusdic;penan
unlegetorp,
fün Veigt
nolutrawn
gümm Jce
tignch⸗
izins Aleh⸗

Se
— —

—
—
—
E
=
—
—☛☚
— —
S S=
—W — — —
= —
☛☚ deC ☛r ꝑ = n ——

S=

—
—
=
SS —
—
S=S.
= =
S=

Tractatus II

põt eſſe ſine mẽbꝛis:cõſitemini voluptatẽ atq;
luxuriaʒ in veſtris artubus militare. DOauid qᷣ
dixerat cõſidẽter: ꝓpba me :⁊ tẽpta me. vꝛe
renes meos ⁊ coꝛ meũ:qꝛ ante ocłos meos mi⸗
ſericoꝛdia tua ẽ:et cõplacui in veritate tua. Et
iteꝝ.Ego aũt in inocentia mea ingreſſus ſum:
7 pes meus ſtetit in directo.qq; iudicij verita
te dei miſericoꝛdiaʒ mitigaret:tñ qꝛ hoc auſus

eſt dicere:relinquit᷑ parũper fragilitati ſue.et

vt vos dicitis arbitrij libertati :⁊ ꝑ adulteriuʒ

lapſus in homicidiũ: poſtea loquit᷑. Miſere⸗

re mei deus: ſᷣm magnã miſciam tuaʒ. Et vm
multitudinẽ miſerationũ tuarũ dele iniqᷣtates

meas. Mec hoc dico quo virũ ſanctũ accuſem:

de quo ſcriptũ eſt: ꝙ fecit oẽs voluntates dei.

Seua multis alijs bonis hec vitia cõpẽſaritt
⁊ ſaluatus ſit miſcðia dei:cuius iudiciuʒ eſt in
põderibus.et ad quẽ Aſaph loquit᷑. Cibabis

nos pane lachꝛymaꝝ:⁊ potum dabis nobis in
lachꝛymis in mẽſura.neq; eni iniuſtus eſt dñs
vt t peccata cõdemnet: et bonoꝝ operũ non
meminerit. Ande ⁊ in alio loco ideʒ Dauid ca

nit. Ego dixi in abundâtia mea: nõ moueboꝛi

eternũ. DOñe i volũtate tua pᷣͤſtitiſti decoꝛi meo
vᷣtutem. Auertiſti faciẽ tuam a me:⁊ factus ſũ
cõturbatus Hixi eni ꝓnunciabo ↄtra me inidq
tatem meã dño:⁊ tu remiſiſti impietatẽ coꝛdis
mei. Juſtoq; pᷣcipit᷑:reuela ad dũm viam tuã:
⁊ ſpera in eum:⁊ ipe faciet Et educet qſi lumẽ

iuſticiã tuam: æ iudiciũ tuum tanq; meridiem.
Salus eni iuſtoꝝ a dño:qꝛ nõ ẽ ſanatio i carne
eoꝛũ a facie ire eiꝰ. Et quotidie iuxta apoſtolũ

q dixerat. Mon eni habitat in carne mea bonũ

ingemiſcũt ditẽtes. Renes mei impletiſunt il⸗
luſionibus: ⁊ nõ eſt ſanitas in carne mea. Hꝛe
ues eni poſuit dies noſtros:⁊ ſubſtãtia nr̃a qſi

nihil in cõſpeciu eius.vniuerſa vanitas omis
hõ viuens:vel viuẽs in coꝛꝑe vel viuẽs in vir
tutibus.⁊ tñ oia vanitas. Incerto eni ſtatu flu
ctuat:⁊ dũ non timet in ſereno:patit᷑ tẽpeſtatẽ
Cum eni eẽt in honoꝛe:nõ intellexit.cõparatꝰ
eſt iumẽtis inſipientibꝰ: et ſitis factus eſt illis.

ꝓnihilo inqͥt ſaluos faciet eos: haud dubium

qn iuſtus.q̃ nõ ꝓpꝛio merito: ſed dei ſaluatur
clementia. ⁊ delicta noſtra a te nõ ſunt abſcon⸗
dita.hoc ex ꝑſona xpᷣi ðꝛ.ſi ille:q̊ peccatũ non
fecit:nec dolus inuentus eſt in oꝛe eius: ꝓ no⸗

bis doluit: ⁊ peccata nrᷣa poꝛtauit: quanto ma

gis debemus nra vitia ↄfiteri: Renuit inquit

coõſolari aia mea: cõſiderans delicta qᷓ feceram
NRecoꝛdatus ſũ dei:⁊ letatus ſũ: cogitãs me il
lius clementia ↄſeruanduʒ . Nocte cum coꝛde

meo meditabar: ⁊ ſcopebã ſpiritũ meũ: ⁊ dixi:
nunc cepi.hec eſt muratio dextere:excelſi.iuſti

vox eſt: qui poſt meditationẽ ſomnij ⁊ ↄſcien⸗
tie cruces ad extremũ ait. Nunc cepi penitenis

Epla XVIII

agere vel ſcientie lumẽ intrare. ⁊ hec ipᷣa de bo
nis ad melioꝛa mutatio nõ meaꝝ viriũ: ſed de.

xtere ⁊ potentie dei eſt:ineternuʒ miſchᷣia ediſi

cabit᷑. Nulluʒ eni tpᷣs eſt eaus nou ediſcet᷑ mi
ſericoꝛdia in ſingulis qbuſq; ſanctoꝛũ. his
de peccatis tranſeunt ad vtutes.A ſagitta vo
lante p diem: a negocio pambulame i tenebꝛis
qͥs noſtꝝ poterit liberari: Ecce eni peccatoꝛes

intẽderũt arcũ: vt ſagittent in obſcuro rectos

coꝛde. nolunt pꝛauos vulnerare: ſʒ rectos coꝛ⸗

de. Sagitta ꝑ diẽ volitat hereriton in lãcta

⁊2 nocte painbulabat ꝑ philoſophos:qᷣ per ob⸗
ſcuritatẽ ᷣmonũ inuoluere cupiũt veritatem:

Plãtati ĩ domo dnii atrijs dei noſtri floꝛebũt

plãtati in domo dñi iuſti ſũt: in eccłia ↄfirmari

Sʒ hi nõ in pᷣſentiaꝝ: ſed i futuro in atrijs dni
floꝛebũt: vbi eſt certa ⁊ ſecura poſſeſſio. Miſe
ricoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dñs:lõganimis multe mi⸗

ſerationis. Suauis dñ oibus: 2 miſericoꝛdia

eius ſuꝑ oia opa illius. antas audis mileri⸗

ricoꝛdias:⁊ in tua audes vtute ↄfidere:Con

teant᷑ tibi dñe oia oꝑa tua. Sed de cũctis oꝑi.

bus dei hoĩes ſunt.ergo homies ſua peccata

ofiteant᷑. Legimus in Samuele dictũ ð Salo
mone. Ive edificabit domũ nomini meo:et ſir
mabo regnũ eius vſq; in ſempiternũ.Ego ero
ei in patrẽ: ⁊ ipe erit mihi in filium. Et iteꝝ. Si
inique egerit:coꝛripiã eum in vᷣga hoiuʒ. miſe
ricoꝛdiã autẽ meã non auferã ab eo.Cũ egiſſet

Bauid gras deo: ad extremũ intulit: ⁊ hec eſt

lex homis. Dñe deus ſemp reſpice ad clemẽti⸗
am tuã: infirmitateʒ carnis diuino auxilio ſu
ſtentare. Quid mihi inqᷣt ? vobis filij Saruie
aledicat Semei.Gñs pᷣcepit ei: vt maledi
cat Dauid. Et qͥs reſpõdebit ei:q̃re hoc feciſti
Aolũtas eni dei nõ diſcutièda:ſed cum gratſa

—

rũactione patiẽda eſt. Et in alio loco dñs man

dauit: vt diſſiparet conſiliũ Achitophel bonſ
vyt adduceret ſuꝑ Abſolõ malũ:cuius certecõ
ſilium erat q̃ſi confiliũ dei.Et qua rõne ptãs li

peri arbitrij maioꝛe ptate ſubuerſa ẽe Jeroboã

q peccarefecit iſrael: arguit᷑ qre reliquerit pce

domꝰ Hauid: 1 nõ fuiſti ſicut uus ineus Da

uid: qui cuſtodiuit mãdata mea: 7 ambulabat
poſt me in toto coꝛde ſuo: ⁊ fecit placitũ in con
ſpectu meo. Ergo ⁊ poſſibilia ſunt dei manda
ta:q̃ Sauid feciſſe cognoſcimus:et tn laſceſce
re ſanctos ad ꝑpetuitatẽ iuſticie. In multis re
gibus legim de ſtirpe Dauid: ꝙ non ſuo meri
to: ſed Gauid patris vtutibus cõſeruati ſint:
qͥ fecerit placitum in cõſpectu dei. Et venit ac

Aijzʒa regem Juda: de quo ſcriptũ eſt. Fec̃ Aʒa

rectum in cõſpectu domini: ſicut Bauid pater

eius. Cuũq; i multis laudibꝰ eius cõmemoꝛata

in

DFdars

eſſet hiſtoꝛia: ad extremũ intulit: excelſa non

abſtulit. Attamẽ quia coꝛ eius ꝑfectuʒs erat cũ

deo omnib' diebus vite ſue. Ecce ⁊ iunius di⸗
cit᷑.quippe cuiꝰ coꝛ ꝑfectum erat cum deo:⁊ ta⸗

men in eo erraui:ꝙ excelſa non abſtulit:q̃ Eʒe
chiam: ⁊ Joſiã legimus abſtuliſſe.Helias i cu
ius ſpũ ⁊ virtute venit Johes baptiſta:ad cu⸗
ius impcationem venit ignis de celo: Joꝛda
nis fluenta diuiſa ſunt:timuit Jeʒabel ⁊ fugit:
laſſuſq; in ſolitudie ſedit ſub arboꝛe: ⁊ pꝛeſfſus
anguſtia moꝛtem rogauit dicẽs: Sufficit mihi
dne:tolle aiam meam:neq; eni melioꝛ ſũ patri
bus meis.Hũc iuſtuʒ negare qͥs põt: Et tamẽ
non dicã mulierẽ: ſed homini feminã foꝛmida⸗
re:de animi ꝑturbatione deſcendit: que vitio
carere non põt:dicẽte Hauid. Pñs auxiliatoꝛ

meꝰ: nõ tim ebo qͥd faciat mihi homo. De Jo⸗
ſaphat rege Juda ſcriptũ eſt. Et fuit dñs cum

Foſaphat ambulauit in viſs Bauid patris

ui pꝛioꝛibꝰ. Ex quo itelligit᷑ pᷣmas eũ Bauid

habuiſſe iuſticias: ⁊ nouiſſima non habere pec
cata. Hõ ſperauit ait in Baalim: ſed in deo pa
tris ſui:⁊ ambulauit in pᷣceptis illius:⁊ non iu

xta peccata iſrł. Cofirmauitq; dñs regnum in
manu eiꝰ: ⁊ dedit oĩs iuda munera Joſaphat.

facte ſũt ei infſinite pecunie:atq; diuitie:⁊ mul

ta gloꝛia.Cunq; ſũpſiſſet coꝛ eius audacia 3 p⸗
pter vias domini:etiã excelſa et lucos de iuda
abſtulit. Hic Achab regi impijſſimo affinitate
cõiunctus eſt. Cunq; poſt pᷣlium reuerteretur
hieruſalẽ:occurrit ei Hieu filius Aman iudeꝰ
⁊ ait ad eũ:impio pᷣbes auxiliũ:⁊ is qͥ oderunt
dominũ:amicitiã iũgeris. Et iccirco irã qͥdem
domini merebaris:ſed bona opa inuenta ſunt
in te:eo ꝙ abſtuleris lucos de terra iuda: et p̃ᷣ⸗
paraueris coꝛ tuum: vt reqͥreres dominuʒ. Ac

ne putemus pᷣteritas iuſticias hoc peccato ⁊ i

crepatione ꝓphetica fuiſſe deletas: poſtea de

Ochoʒia ſtirpe eius ſcriptũ eſt:q inuenerit eũ

Hieu latentẽ in ſ. amaria: adductũq; occiderit.

⁊ ſepelierũt inqͥt euʒ:eo ꝙ eẽt filius Joſaphat

q queſierat dñm iĩ oto coꝛdeſi uo. De Eʒechia
ſcriptũ eſt. Secit rectũ iĩ oculis dñi iuxta omia:
que fecit Oauid pater eius. iſte abſtulit excel⸗

ſa: ⁊ cotriuit ſtatuas: ⁊ incẽdit lucum: cõtriuit
q; ſerpentẽ eneũ:quem fecerat oyſes .a ite

rũ in domino deo iſrael cõſiſus eſt. ei poſt ipſũ
non fuit ſimilis ei in cũctis regibus iuda:a qui
fuerũt ante eum. Adheſit dño: ⁊ nõ receſſit ab
eo:⁊ cuſtodiuit mandata eius: q̃ pꝛecepit dñs

MHoyſi. Et erat dñs cum eo.⁊ in oĩbus in qui

bus in cedebat:ſapiẽter agebat.Cũq; rex aſſy⸗
rioꝛũ Sẽnacherib cepiſſet vniuerſas vꝛbes iu
de: miſit ad eũ Eʒechias in Lachis dicẽs:pec
caui. Recede a me: quodcunq; iuſſeris dabo.

—

Impoſuitq; rex aſſytioꝝ Eʒechie trecẽta talẽ

ta argentei: ? triginta talẽta auri ? dedit Eze⸗
chias oẽm pecunis: que inuẽta ẽ in domo dũi
⁊ in theſauris domus regis. In tꝑe illo ↄcidit

valuas templi dñi:⁊ clypeos q̊s deaurauerat
oĩa dedit regi aſſyrioꝛũ. Cunq; de eo tanta di⸗
cant᷑:nõ timuit neceſſitate cogẽte: que dño cõ
ſecrarat:regi offerre aſſyrio:diciturq; ad eu

euz:
Sa cuſtodiã ciuitatẽ hanc: ꝓpter meet Pppter

Bauid ſeruũ meũ: non ꝓpter te: qꝛ ſupioꝛa fe
ciſti:qñ centũ.lxxx v.milia exercitus aſſyrioꝛũ
angelo cedente ꝓſtrata ſũt. Illud qͥʒ diligenti⸗
us attendendũ:ꝙ ſcriptura cõmemoꝛat. egro⸗
tauit Eʒechias vſq; ad moꝛtem:venit ad eum

Elaias fili?ꝰ Amos dicẽs. Pꝛecipe domui tue:

qꝛ moꝛieris tu. Qui auertit faciẽ ſuam ad pari
etem: ⁊ oꝛauit ad dnm dicens. Obſecro domi

ne: memẽto quõ ambulauerim in ↄſpectutuo

in veritate ⁊ coꝛde ꝑfecto:⁊ bonũ ĩ oculis tuis
fecerim. Fleuitq; eʒechias fletu magno.Certe
iuſtus erat eʒechias: ⁊ coꝛde ꝑfecto iture erat
ad dñm:ploꝛare non debuit.qris rõneʒ fletuũ
Si cogitauerl hoiem:noõ miraberis cauſas do
loꝛis. Nullus eni intrepidus vadat ad iudiciũ

dññi: habẽs oſcientiã peccatoꝛũ.Cuũq; fleuiſſet
factus eſt ᷣmo dñi ad Eſaiã ꝓphetaz dicens:

reuertẽ: ⁊ die Eʒechie duci meo( Dux dei ap⸗
pellat᷑: cui moꝛs fuerat nũciata.qꝛ humiluate
ꝓſtratus eſt) Hec inqt dicit dñs Dauid patr

tui. Audiui oꝛationẽ tuã: vidi lachꝛymã tuam

addit᷑ ei tẽpus vite:a ð aſſyrioꝛũ mãibꝰ libera

tur. ⁊ tñ ſignũ poſtulat:vt credat verũ eſſe:qð

deus repꝛomiſerat:qð ſaltẽ pꝛaue fidelitatis i

dicium eſt. Miſit quoq; rex babylonis nunci
os ⁊ legatos:qͥ ei cõgratularent᷑ ob reſtitutaʒ

coꝛpoꝛis ſanitatẽ.Qui oſtẽdit eis oẽs theſau⸗

ros aromatoꝛũ: auri quoq; ⁊ argenii ⁊ vaſoꝛũ
ſupellectilẽ: nõ fuit inqͥt res: quã nõ oſtẽderet
eis Eʒzechias in domo ⁊ ĩ oĩ ptãte ſua.Ex quo
intelligimus etiã vaſa tẽpli babylonijs mõſtra
ta legatis. Unde ⁊ ira dñi concitatur: ⁊ poſtea
Eſaie vaticinatioe cognoſcit.De filijs tuis eu

nuchi erũt: ⁊ oia vaſa templi tranſferent᷑ baby
lonẽ̃.ob quã culpam etiã in libꝛo dierũ ſcriptũ

eſt. Cecidit Eʒechias elatione coꝛdis ſui.certe

Eʒzechiã iuſtũ nemo niſi impiꝰ denegabit.Di⸗
cas peccauit in buſdã:⁊ iccirco iuſtus eſſe de
ſinit.ſed hoc ſcriptura non loquit᷑.Non eni ex
eo ꝙ pꝛaua peccauit:iuſticie nomen amilſit.ſed
ex eo ꝙ multa bona fecit:iuſti vocabulũ poſſi⸗

det. Hoc totũ dico:vt ſcripturaꝝ ſãctaꝝ teſti⸗

monijs cõpꝛobet᷑.Non ex eo peccatoꝛes eẽ iu⸗
ſtos:ꝙ alij peccauerũt.ſed ex eo iuſtos ꝑmane
re:ꝙ muli vtutibꝰfloꝛeant. De JYoſia ſcpᷣtuz ẽ
Fecit rectũ ĩ cõſpectu dñi: et ambulauiti via
Dauid pr̃is ſui: ñ receſſit neq; ad dextrã neq;

ad ſiniſtrã.⁊ tñ cuʒ eſſet iuſtus tiꝑe neceſſitatis

1

ſhnn

lverita
Giner
Joſia
Nchern
Won
ſuor:
Hapne
Gcant

esſup

ſtnel.,
locyſe⸗

erchn

Phert
deeſ⸗
pecca
Vue
dsf
doq
lumff
Decb
petrein
Placven
nicho⸗
populit
horit.10
ſomonntb
ſchit d
Cloſtar
M perſa
Lſeelo
lariudie
iarmiſe
ognoſt
lbo Den
ns Ern⸗
Clicdens.
legaaze

(ueomnn

00vo
de Qui⸗
lentiätu⸗
ceris. ,,
Cälgabft
oquiͤt

ſechin

=ãrͤ

E
=
—
S=
=6
—
£,⁰E—
—
—

Necpedenli
faeſoumain
ns⸗ Obeenodn
ninmſpan
1dcnüloele
faumgult
depfeontore
1 tsrinetei
Umderllz
us Vvdnalrdhi
ucni Ligfan
i hende
cl disan
iciarien
Nooritet
Hiprueſtrut
rbebftonsw
Eummt opſefiun
Mas obfi
gmmnltte
ginictite
ſigiru Ldt
ionſinianif
onatum ni
ar Denhilicd
mgirudtiin
rlbunciſell

Tractatus II

7 anguſtie:mittit ad Oldã pphetiſſam vxoꝛe

Seliũ filij Tecue filij Aaras cuſtodes veſtium

Et hͥ inqͥt habitabat hieruſaleʒ ĩ ſecũda.haud

dubiũ qͥn vꝛbis pꝑtẽ ſigniſicet: que iterioꝛi mu⸗
ro vallabat᷑.Et illa reſpõdit:hec dicit dñs deꝰ

iſrael:ite ⁊ dicite viro qͥ miſit vos ad me:i quo
occulta ⁊ regis ⁊ ſacerdotũ ⁊ oiuʒ viroꝛumre-

p̃henſio eſt:ꝙ nullus viroꝛũ ſanctus potuerit
repiri:qui poſſet futura pᷣdicere. Deniq; inter

fici᷑ Joſias a Pharone rege egypti: eo qno-
luerit audire vba dñii ex oꝛe Hieremie ꝓphete

Siue vt in Paralipomenon ſcriptuʒ ẽ:noluit
Joſias reuerti:ſed parauit ↄtra euz bellũ: nec
acqͥeuit monibꝰ Nechao ex oꝛe dei Et infert

MWMoꝛtuuſq; eſt:⁊ ſepultus in mauſoleo patrũ

ſuoꝝ.⁊ vniuerſus iuda ⁊ hieruſalẽ luxerũt eũ:
pᷣcipueq; Hieremias:cuius oẽs cantatoꝛes at
q; cantatrices vſq; in pᷣſentẽ diem lamentatio⸗
nes ſuꝑ Joſiã replicant.⁊ quaſi lex obtinuiti
iſrael.Ecce ſcriptũ fert᷑ in lamentationibꝰ Pu
to ꝙ ſermonibꝰ dei per quẽlibet non acqᷣeuiſſe
peccatum ſit.De ipſo hieremias loquit᷑qᷓ;q;
hB pleriſq; ᷣm anagogen itelligat de dño ſalua

toꝛe) Spũs faciei noſtre xpᷣs dũs captus eſt ꝓ
peccatis noſtrl.Cui diximus. Sub vmbꝛa tua
viuemus in gentibus. Moyſes cui locutus ẽ
dñs facie ad faciẽ:⁊ ſalua facta eſt anima eius

ad aquas contradictionis offendit.nec meruit
cum fratre Aaron terrã repꝛomiſſionis itrare.

Be qͥbus ⁊ plalmiſta canit. Abſoꝛpti ſũt iücti
petre iudices eoꝛũ.audiẽt verba mea: quoniã

placuerũt.⁊ eſt ſenſus. Judices populi iudeo⸗
rũ Moyſes ⁊ Aaron deuoꝛati ſunt a peccato
populi iuxta petrã:de qua aquarũ fluenta ma
narũt.⁊ certe cum iſti iuſti fuerint: ⁊ obedierit

ſermonibꝰdei:qᷣ per ſe ſuauiſſimi ſunt. Deniq;
ſequit᷑.de cadaueribus in ſolitudine moꝛtuoꝝ
quaſi craſſitudo terre dirupti ſunt ſuꝑ terram

Diſperſa ſunt oſſa noſtra ſecus infernum. IJn
Oſee loquit᷑ deus. DPeſpõſabo te mihi in iuſti
cia ⁊ iudicio. Statimq; ſubiũgit. Et miſericoꝛ
dia ⁊ miſeratiõibꝰ:⁊ in ſide:vt largioꝛis pᷣmio
recognoſcat ꝙ ipᷣe ſit dñs. In eodẽ ſcriptum ẽ
libꝛo.Heus ego ſum:⁊ nõ hõ:in medio tui ſan
ctus.Et non ingrediar eiuitatẽ vitioꝝ:ſcʒ con
ciliabulũ. IJpᷣe ſolus hancnon ingredit᷑ eiuita
tẽ quaʒ ediſicauit Cayn in noie filij ſui Enoch

que omnia ſacerdotũ quotidie oꝛa cõcelebꝛãt:

Ou 6“VOοωααον¾πιπ Oαπ qo in lingua noſtra
ðꝛ. Qui ſolus es ſine peccato:q̃ laus liuxta ſen⸗
tentiã tuam fruſtra deo reputat᷑:ſi eſt cõis cuʒ
ceteris. Non eni iuxta Amos ↄuertimus iuſti

ciã in abſinthiũ:⁊ fructꝰ iudicij i amaritudinẽzʒ

Loquũtur naute atq; rectoꝛes in libꝛo Jone.
Rogamus dñe ne ꝑdas nos ꝓpter hominẽ iu

ſtũ:neq; inducas ſuꝑ nos ſanguinẽ innocentẽ

Sicut eni placuit tibi ſic factũ eſt dñe.Melſciũt
cauſas:qͥd mereat pnand Euine fugitiuus ꝛet
tñ iuſtiſicãt deũ: ⁊ ſanguinẽ innocentẽ fatẽtur
cuius opa non noꝛũt. Et ad extremũ: ſicut pla
cuit tibi dñe:ſic factũ eſt. Non qrunt iuſticiam

ſnie dei:ſed veritatẽ iuſti iudicis ↄfitent᷑. Mi

cheas lachꝛymabili voceteſtat᷑. Perijt ſemen
de terra:⁊ rectus in hoibus nõ eſt.oẽs ĩ ſãguie
inſidiant᷑. vnulqᷣſq; fratrẽ ſuũ venat᷑ ad mo:tẽ
Malũ manuũ ſuaꝝ dicuũr bonũ. Et iteꝝ Qui
optimus coꝛde inter eos eſt:q̃ſi biurus eſt Et
q rectꝰ quaſi ſpina de ſepe. Hoc hoiuʒ iuſticia
eſt:vt iuxta verba eiuſdeʒ ꝓphete:nec amico:
nec cõiugi:nec filijs ſit credendũ.qꝛ inimici ho
minis domeſtici eius: quã ſniaʒ etiã mo dni⸗
cus cõpꝛobauit. Ande dat᷑ ↄſiiium ꝑ eundẽ ꝓ
phetã. Indicabo tibio homo qᷣd ſit bonum: et
qͥ̃d dñs q̃rat a te:vtiq; facere iudiciũ:⁊ dilige⸗
re miſericoꝛdiã: ⁊ ſollicituʒ ambuiare cum deo

tuo. Hunqͥ dixit: habeto eälitatẽ dei: etnõ

qð maximũ eſt: ſollicitũ ambulare cuʒ deo tuo
vt nunq; ſecurꝰ ſis: vt oĩ obſeruantia cuſtodi⸗
as coꝛ tuũ:vt cõſideres qm in medio laqueoꝝ
ambules:⁊ ſub muroꝛũ pinnis ingrediaris: vt
illud quotidie mediteris Juxta ſemità ſcanda
lü poſuerunt mihi.Supbis eni reſiſtit deꝰ:hu
muüibus auũt dat gram. Qui cautus ? timidus
eſt:p̃t ad tpᷣs vitare peccata:qͥ ſecurusẽ de iu⸗
ſticia ſua:repugnat ðo:illiuſq; auxilio deſtitu
tus:inſidijs hoſtiũ patet. Computreſcãt dicit
Abachuc oſſa mea: ⁊ ſubter me vermes ſcate⸗
ant: tm̃ vt reqᷣeſcã in die anguſtie: vt aſcenda⸗ꝭ
ad populũ foꝛtẽ meũ.hic tribulatiões ⁊ angu
ſtias:afflictionẽq; animi depᷣcar: vt in futuro

viroꝝ iã cum xp̃o regnantiũ numero ſocietur.

Ex quo ꝑſpicuũ eſt :hic pugnã atq; certamen
⁊ in futuro eſſe victoꝛiã. Jeſus filiꝰ Joſedech:
qð interpᷣtat᷑ iuſtus dñi: acerdos magnus: in⸗
dutus deſcribit᷑ veſtibꝰ ſoꝛdidis:q peccatũ nò
fecit: ⁊ mñ nr̃a peccata poꝛtauit.Ad cułꝰdexira
ſtabat ſathanas: vt aduerſaret᷑. Dicit᷑q; ad eũ

poſt pugnã atq; victoꝛiâ: auferte veſtem ſ oꝛdi

dam ab eo: ⁊ ecce abſtuli a te iniqtatẽ tuã.⁊ he
res Jouiniani loqtur. Sine oi oino peccato ſũ
ſoꝛdida veſtimẽta nõ habeo: ꝓpꝛio regoꝛ arbi
trioꝛmaioꝛ apoſtolo ſũ.ille facit qð non vult:
qð vult nõ facit:ego facio qð volo: et qð nolo
non facio.pᷣparata ſũt mihi regna celoꝛũ: imo
ipe ea mihi meis vtutibꝰ pᷣparaui. In q Adâ
tenet᷑ obnoxius. Et alij qͥ reos ſe putanti ſimi⸗
litudinẽ pᷣuaricationis Adã. Ego ſolꝰ cũ mea
caterua non tencoꝛ. Alij clauſi cellulis: ⁊ femi⸗
nas nõ vidẽtes.qꝛ miſeri ſunt: ⁊ verba meano
audiunt: toꝛquent᷑ deſiderijs. Ego etiã ſi muli
erũ valloꝛ agminibꝰ:nullã habeo cõcupiſcẽtiã
De me eni dictum eſt:lapides ſaneti voludhtur

ſuper terram: 7 ideo nõ ſentio: quia liberi arbi

trij poteſtate xpᷣi tropheũ circũfero.Audiamꝰ
Eſaiam clamantẽ deum. NMopulus meus qͥ
beatos vos dicunt: ſeducũt vos:⁊ ſemitaʒ pe⸗
dum veſtroꝝ ſuplantant. Quis magis ſupplã

tat populũ dei:qui liberi arbitrij poteſtate ſub

nixus:deſpicit auxiliũ cõditoꝛis:⁊ in ſua volũ
tate ſecurus eſt. An qui ad ſingulas ſentẽtias
pceptoꝛum domini iudiciũ ptimeſcit: Ad hu⸗

ſapientes eſtis apud vos: ⁊ intelligẽtes veſtro
iudicio.Eſaias iuxta hebꝛaicũ ploꝛat: ⁊ dicit:
ve mihi:qꝛ tacui.quia imunda habens labia:
⁊ in medio populi ĩmũda habẽtis labia: habi⸗
tans vidi dominum ſaboath oculis meis. IJlle
virtutũ merito dei fruebat᷑ aſpectu: ⁊ ↄſciẽtia
peccatoꝝ labia ſua fatebat᷑ imunda. NMon ꝙ lo

cutus eſſet aliquid qð voluntati domini repu

gnaret: vel ꝙ ſiluiſſet vel timoꝛe vel pudoꝛe p⸗

territꝰ: nec arguiſſet libertate ꝓphetica popu⸗

lum delinquentẽ. nos peccãtes aliquãdo coꝛri
pimꝰqJ adulamur diuitibus: ⁊ perſonas accipi
mus peccatoꝛũ turpis lucri gra. niſi foꝛte tota

eis loquamur cõfidentia: quoꝛuʒ opibus indi⸗
gemus.vt talia non agamus: vt abſtineaaus

nos ab omni ſpecie peccatoꝝ. Certe verum ta⸗
cuiſſe peccatũ eſt. qᷓ;q; apud. lxx.nõ ſit ſcriptũ
quia tacui.ſed quia cõpunctus ſum cõſcientia
ſcilicet peccatoꝝ: vt illud compleat᷑ ꝓpheiicũ
Verlſatus ſum in miſeria:dũ infingit᷑ mihi ſpi⸗
na.ille peccati ſpina compungit᷑: tu vtutuʒ flo
ribus vernas. Erubelſcet inqͥt luna:⁊ confũde
tur ſol:quãdo viſitauerit dominꝰ ſuꝑ militiaʒ

celi in excelſis.hoc eſt qð et in alio loco ſcriptũ
eſt. Aſtra quoq; non ſunt munda in conſpectu

eius.⁊ aduerſũ angelos ſuos ꝑuerſum qͥd rep
perit:luna erubeſcit:⁊ ſol cõfundit᷑ ⁊ celũ ope
ritur cilitio: ⁊ nos intrepidi atq; letantes:quia
omni caremus vitio: occurremus iudicis ma⸗
ieſtati:quãdo tabeſcẽt montes:erecti videlicʒ
in ſuꝑbiaʒ. ⁊ omnis militia celoꝛũ vel aſtra: vł

angelice dignitates.⁊ cõplicabũt᷑ ſicut libꝛi ce

li:⁊ omnis exercitus eoꝛũ inſtar folioꝝ defluet
quoniã inebꝛiatus eſt inqͥt in celo gladius me⸗
⁊ nunc ſuꝑ idumeam deſcẽdet gladius dei in⸗
ebꝛiat᷑ in celis.⁊ tuum ſolium erit in ſanctitate
ſecurũ: In idumeã deſcendet:que interpꝛeta⸗
tur vel ſanguinaria vel terrena:vt pꝛophetica
auctoꝛitate diſcamus omnẽ terraʒ mundi indi
gere iudicio. VUnde ſequit᷑ Nictima domini in
boſra:que interpᷣtatur caro.⁊ interfectio eius
multa in terra Edon. id eſt. in ſãguine. Juxta
qð ponit apoſtolus. Caro et ſãguis regnũ dei
non poſſidebũt. Ve que cõtradicit victoꝛi ſuo

ve qui dicit patri:vt quid me genuiſti:⁊ matri
qre me peperiſti⸗ Hoc ad eos ꝑtinet: qͥ dicunt

quare talis conſtitutus ſum:q̃non poſſim in

petuum carere peccato: Quare tale vas fictuʒ
vt non adamantinũ ꝑmanerem: ſed ad omne,z
tactum fictile atq; fragile: Omes ſicut oues er
rauimus.⁊ omniũ noſtrũ dominꝰpeccata poꝛ⸗
tauit. Intuitus eſt eni diligenter: inſpexit. nul

lũq; reperit qui iudicarer iuſte:qui ſuamĩ om

nibus faceret volũtatem. Et iccirco bꝛachium
eius ſalutem p̃ᷣbuit: a iuſticia ſua ſaluauit oia:
iuſcemodi homies loquit᷑ deus: ve vobis:qui

vt omnis mundus ſubijciat᷑ deo:⁊ illiꝰ clemen

tia conſeruet᷑. Fuimus eni imundi: non paucdi

ſed oẽs. Quaſi pãnus mẽſtruate reputata ſũt

omisa in lege opera noſtra. Ad hieruſalẽ i Eʒe
chiel loquit᷑ deꝰ. Perfecta eras in decoꝛe moo
⁊ eſt ſenſus:non in tuis operibus:non i tua cõ
ſcientia: coꝛdiſq; iactantia: ſed in meo decoꝛe:
quo te clemẽtie mee libertate donauerã. Deni
q; in cõſequẽtibus loquit᷑ ad eam: qñ ſaluatoꝛ
non ſuo merito:ſed eiꝰ miſericoꝛdia. Recoꝛda
boꝛ pacti mei tecũ in diebus adoleſcẽtie tue. et

ſuſcitabo tibi pactũ ſempiternũ:a recoꝛdaber

viarũ tuarũ:⁊ confunderis.Et iteꝝ:ſuſcitabo
pactũ meũ tecum:⁊ ſcies quia ego dominꝰ: vt
recoꝛderis ⁊ cõfundaris:⁊ nõ ſit tibi vltra ape
rire os ꝓ cõfuſione tua.cum fuero placatus ti
bi in omnibꝰque feciſti:ait dominꝰ deus. Ecce
aperte diuino ᷣmone mõſtrat᷑: quid in alio lo⸗
co dixerit. Et mundãs te non faciet innocentẽ
ꝓluſti quoq; ⁊ poſt peccatũ in ſtatũ pꝛiſtinuu,z
reſtituti:os aperire non audeãt:ſed cũ apoſto
lo dicant: qui nõ ſum dignus vocari apoſtol-·
quia pꝑſecutus ſum eccłiaʒ dei. Deniq; ⁊ i alio
loco per eundẽ ꝓphetam ad eos:qui illius mi

ſericoꝛdiã cõſecuti ſunt loquit᷑ deus. Et recoꝛ⸗

dam ini viarũ veſtrarũ:⁊ omniũ ſceleꝝ veſtro.

rum:qbus polluti eratis. ⁊ diſplicebit vobisi

coõſpeciu veſtro in cunctis malitijs quas feciſti

⁊ ſcietis quia ego dñs:cum benefecero vobis

pꝓpter nomen meũ:nõ ſ̃m vias veſtras malas
neq; m ſcelera veſtra peſſima. Erubeſcamus
atq; dicamus:qð loquunt᷑ hi qͥ iam pᷣmia con⸗
ſecuti ſunt. Loquamur peccatoꝛes ſuꝑ terram
⁊ in fragili moꝛtaliq; coꝛpoꝛe cõſtituti:qð ſan⸗
ctos videmus in celis dicere:⁊ iam incoꝛrupti
one ⁊ imoꝛtalitate donatos.Et dicitis inquit.
Non eſt recta via dñi:cũ veſtre vie pꝛaue ſint
Phariſeoꝝ ẽ hoc ſuꝑcilium:vi peccata ꝓpꝛie
voluntatis referãt ad cõditoꝛis iniuriã: et illiꝰ

iuſticiã calumnient᷑. Sacerdotes templi myſti
ci qð interpᷣtatur eccleſia: filij Sadoch cuʒz ve⸗
ſtimentis miniſterij nõ egrediunt᷑ ad populuʒ

ne humana ↄuerſatione ſanctificati maculent

Et tu in medio vulgi: vnuſq; de populo mun
dũ eſſe te credis. Hieremiã ꝓphetam bꝛeuiter

pcurrentes ſenſu magis qᷓ; ſermõe carpamus.

Currite inquit in exitibus hieruſalẽ:⁊ queriie

nphn
guliun
pplert
ul
futatp
ſcenn
buseo
Nofſe
poluta
cnoſi⸗
eeelet
gondhe
pnigs
ium.
liunt⸗
guogg
jepxri
ffate
fenata
lngui
ſician
erd
edon
dpic⸗
ure:
Mia
ſibili
fustt
Salu
flame
mnin’
ſmlog
uitpatn
ſothonn
1s.Q⸗
fuiſetm
ſonusſe
fonpid
turdiesn
ſunsen
pfearyit
tanet'
Dybetaz.
l Quie

Inreeh-

launine
bonünn
eos:vlne
Gltatione
rſenſus
quinaſcs
Rbitriin
Ditonem
eriuce⸗
monibun

eagliſunin

Ccheobacn
Uuſälunte
Nehrilrden
hundknonpa
tencunnt
nenit
nolndacgene
ſdus neninus
ſdnnmeodr
donguei De
geam giſi
lcondin Rern
Aoltſätene
mü:ztecdte
Etnenſſt
iaegodoninn
öſttbinmng
Nfuerophaemen

S

= — ☛

domin das be
nni: gudi
on foc inoni
tüntkrigln
vcit ſvaͤge

us wenntepote.

i Dangtini
Ets gilisn

—
S==
S==
—

hichunzeuch

Tractatus II

in plateis eius ſicubi reperire poteritis virum
qui iuxta iuſticiã viuat ⁊ ſidem:⁊ ero ꝓpitius

Pprer eum. uis eni dicant: viuit dominus
T

fraudulenter iurãt Et hocipᷣm in mendacio re
futat peccatoꝛũ ſacrificia. Neſcẽdas tradit of⸗
ferentibus hoſtias:dicẽs ſe non mãdaſſe patri

bus eoꝛũ:quãdo deduxit eos de terra egypti.
vt offerrent huiuſcemodi ſacrificia. Non enim

volũtate:ſed idoloꝝ cõparatiõe mãdauit:ma⸗
lens ſibi offerre victimas q́; demonibꝰ Om̃es
receſſerunt ab eo:nullus ẽ qui loquat᷑ bona:⁊
agat penitentiã a peccatis ſuis. Sequunt᷑ pꝛo⸗
pꝛias volũtates.quaſi equus ꝓmptus ad pꝛe⸗
lium. Intendũt linguã ſuam quaſi arcũ. ẽ
tiunt᷑ omia: ⁊ non eſt in eis veritas.Amicoꝛuʒ

quoq; cauendas inſidias pᷣcipit: ⁊ nulli crede⸗

re ꝓximoꝛuʒ. Singulos eni inſidiari amicis ⁊
fratrẽ a fratre decipi.Et hoc facere:non natu⸗

re malo:ſed ꝓpꝛia voluntate: quia docuerunt
linguã ſuam mendaciũ: ⁊ ꝓni fuerunt ad iniu⸗

ſticiam. Si ethiops ante mutauerit pellẽ ſuaʒ:
⁊ pardus varietatẽ ſuam: ⁊ vos poteritis face
re bonũ:cũ didiceritis mala.Ergo pellis ethi⸗
opica ⁊ pardoꝛũ varietas:diſcipline eſt:nõ na
ture:que docet᷑ ⁊ diſcit᷑:tamen auferri nõ põt:

vitio mollita maligni:niſi ꝑ eum cui omia poſ⸗
ſibilia ſunt. Unde loquit᷑ ad euʒ: qui ſolus ve
rus medicus eſt: ſana me domine et ſanaboꝛ.

Saluũ me fac domine:⁊ ſaluus ero Tu es glo

ria mea ⁊ ſpes mea. Si enim ad conditionẽ me
am infelicitatẽq; reſpiciã: nihil aliud niſi h poſ

ſum loqui.Maledictus homo qui annuncia⸗
uit patri meo dicens.Ecce natus eſt tibi puer:
fiat homo ille ſimilis vꝛbibus ꝗᷓs ſubuertit de⸗

us. Quare enim in vulua non ſtatim perije· Et

fuiſſet mihi ſepulcrũ mater mea: ⁊ vulua eiꝰ in
fernus ſempiternꝰ Quare egreſſus ſum ex vte

ro: vt viderem laboꝛes ⁊ miſerias:⁊ cõſumerẽ
tur dies mei in erumnis. Tãtũ de ſua cõditiõe

ſecurus eſt: ⁊ ſic ↄfidit in foꝛtitudine: vt moꝛtẽ
pᷣferat vite. Nouerat eni vulnus ſuũ:⁊ poten⸗
tiam eiꝰ quem celare nihil põt: qui loquitur ꝑ
ꝓphetaʒ. Deus appꝛopinquans ego:⁊ non ꝓ⸗

cul. Qui eni celum replet ⁊ terram: nullus pot
viltare eiꝰ noticiã ⁊ coꝛdis occulta celare. Qui

ſcrutat᷑ renes introſpicit:⁊ vt ſciamus dei eſſe

bonũ omne qð gerimus. Ego inquit plãtabo

eos:vt nequaq; eradicent᷑:⁊ ego dabo eis co⸗
gitationẽ ⁊ ſenſũ: vt intelligãt me.ſi cogitatio
⁊ ſenſus dant᷑ a deo:⁊ intellectus dñi ex illius
qui naſcẽdus eſt:radice pullulat: vbi eſt liberi
arbitrij tm ſuꝑbia iactitatio? Nolumꝰ ſcire cõ
ditionem noſtrã: audiamꝰ hiſtoꝛiã. Joachim
rex iuda:cunctiq; ſocij eius ⁊ pᷣncipes auditis
ſmonibus Vrie:voluerũt occidere eũ.Quod
cuʒ ille didiciſſet: timoꝛe ꝑterritus:fugit i egy

ðẽẽ⁊

Epla XVIII

ptum. Cur moꝛtẽ timebat:qui explicabat ſen⸗

tentiã dñi: ⁊ qui a ſe nũciari dñi nouerat volũ⸗

tatẽ:HGedignamur per ſingula auxiliuʒ dei:et
ad illius nutũ cuncta gerere negligimꝰtcum le⸗
gamus fanctos viros etiam hominũ indiguilſ⸗
ſe pꝛeſidio. Periclitatur Hieremias ⁊ manikfe⸗

ſte dicitur: ꝙ au xilio ei fuerit manus Diſan fi⸗
lij Safan:ne traderet᷑ in poteſtatẽ vulgi:⁊ ob
rueretur lapidibus. A bolitis leg cerimonijs
⁊ duro pondere veterũ pᷣceptoꝛum repꝛomitti

tur euãgelij gratia:legẽq; dominꝰ pollicet᷑: vt
omnes eum nouerint a minimo vſq; ad maxi⸗
mũ dicens: Dimittaʒ peccata eoꝛum: ⁊ iniqta
tem illoꝛũ vltra memoꝛ non ero. Quã auiẽ ha

buerint ſancti viri in lege veteri iuſticiã ſequẽ

ti ſermone demonſtrat.ſi filij iſfrael:et filij iuda
iniqᷣtatem facere ꝑpetuam in ↄſpectu meo: ab
adoleſcẽtia ſua vſq; ad diem pᷣſentẽ:et ciuitas
hieruſaleʒ ab initio conditiõis ſue vſq; ad diẽ

euerſionis ſue:me ad iracundiam pꝛouocauit.
Alttende quid dicat finem iunge pᷣncipio:ome
medium tepus in vitio eſt. Hieremias ſanctiſi
catus anteqᷓ; natus:virgo: ꝓpheta veteris te⸗
ſtamenti: ptimeſcit Sedechiam:a flebiliter ob
ſecrat dicens. Nunc ergo domine mi rex audi
depᷣcationẽ meam: ⁊ pᷣualeat apud reobſecra⸗
tio mea.ne remittas me in domum Jonathan
ſcribe:ne ibi peream. O ꝓpheta:cur times im
pium regem: Cur euʒ metuis:quem noſti iam
iãq; periturũ:carcerẽ refoꝛmidaſ:cui paratur

paradiſus: Reſpõdebit mihi:homo ſum moꝛ

tali in carne ⁊ coꝛruptibili conſtitutus: doloꝛẽ
ſentio:hoꝛreſcoq; cruciatꝰ: quos etiã dominꝰ
meꝰ ꝓ mea ſalute ſenſurus eſt. Miſeretur hu
mano generi deus: ⁊ non vult perire qõ fecit.
Moli timere Jacob dicit dominꝰ Ego eni ſum
tecũ:⁊ interficiãs omnes gentes in quas diſper
ſi te:te vero ipᷣm perire nõ faciã: ſed caſtigabo

te cum iuſticia: ⁊ ita miſereboꝛ tui:vt te inoxiũ

non relinquã. Unde ⁊ nos dicimus eſſe iuſtos
eſſe ſanctos viros:⁊ poſt peccata placẽtes deo

non ſuo tm merito:ſed eius clemẽtia:cui omis

creatura ſubiecta ẽ: ⁊ indiget miſericoꝛdia eiꝰ.

Audiant heretici qui eleuant᷑ per ſuꝑbiam: et
dicunt. Ecce ip̃ᷣi nobis fecimus coꝛnua. Audi⸗
ant illud quod audiuit Moab. Audiuimꝰ ſu⸗
