gentiã nõ receperũt eum Samarite. qꝛ feſtina
bat ingredi hieruſalẽ. At autẽ eum nõ recie-
rent fuit dñice volũtatis.Deniq; apoſtoli ĩlee⸗
ge verſati:in qua tm iuſticiã nouerãt: oculum
Poculo:dentẽ ꝓ dente vlciſci nitunt᷑ iniuriã.
⁊ imitari Helia: ad cuius vocẽ duas pẽtecõta⸗
das multũ ignis abſumpſerat. Dicũtq; ad do
minũ: vis dicimꝰ vt ignis deſcendat de celo:
2ſumat eos. Pulchꝛe vis inqunt dicimꝰ. NAꝗè⸗
T lelias dixerat. Si hõ dei ſ:ignis deſcẽdat
habeat: volũtatis eſt dñi. Miſi eni ille iuſſerit:·
fruſtra dicunt apli vt ignis deſcẽdat ſup eos.
quodã modo vdis alijs H loquũt᷑. Si ad ſer ut =I
Helie iniuriã ignis deſcẽdit de celo:⁊ non SHaS⸗
maritas:ſed iudeos ↄſũpſit incendiũ:q́toma
gis ad ↄtemptũ filij dei in impios Samaritas
debet flama ſeuire? E regione dñs qͥ non ad uu
dicãdũ venerat:ſed ad ſaluãdũ :nõ in poteſta⸗
te ſed in hũilitate:non in pr̃is glia: ſed in hois
vilitate: increpat eos: ꝙ nõ meminerit doctri
ne ſue:⁊ bonitatis euãgelice:in q̃ dixerat :te
Pcuſſerit ĩ maxilla:pᷣbe ei ⁊ alteram: ⁊ diligite

Cra

inicos ,

Cuisſi
celudatu

celeci

1degvof
gelicl:rin
busſaluatea
direteumm
ſes Qvare
(eis Al
7 Wiusp
ponalael
Dico vot
torepe
onouemi
qloc por⸗
lenreptere
lit Sicdice
deiſup vno
oocspare
sflios:
mminoꝛfaca
dereſtliis
ſceptusat
palr! voce
dere gefre

itus: rin

laphariſee
bepeniten
Diebataut
Abiiqnpan
orauapar
hotarek⸗al
nlitek vobis
l Dinite
Inlninde⸗
bolgaddene

necdonera

ſpenſatcdr
Bllicanssi

1 ilapil
Auttampecn

det diſpeſan

phonuspri
oenyiler

llliointen
Norgecuſa
nriazeiue
dodeten
Unammes be
ſo Qif⸗

D peſatioons

Sruiniitii

Hömnindesce

ſoluszehi itn
ueniis Mne
jöis dneereſet⸗
n gleümioſis

iesſglinseihen

coiunn iünl⸗

Samerte gtm

auianno pe
Denig ykiſe⸗
ciuni lun

Daänal

Cmdudecho

pimnden
eCiigtoni

ſenileic

Tractatus II

inimicos veſtros.
AQuis ſit villicus iniquitatl qui domini vo⸗

ce laudatugẽ. Eplła. LXXXIX

NLteraʒ de euan

gelio Luce q̃ſtiunculã pꝛopoſuiſti.

Quis ſit villicus iniqͥtatis: qui dñi
voce laudatus eſt. Cuius cũ vellẽ ſcire rõne,ʒ
⁊ de gquo fonte ꝓceſſerit: reuolui volumẽ euã⸗
gelicũ:⁊ inter ceters reperi: ꝙ appꝛopinquãti⸗

bus ſaluatoꝛi publicanis: ⁊ peccatoꝛibꝰ vt au⸗

dirẽt eum:murmurabãt phariſei ⁊ ſcribe dicẽ⸗
tes. Quare iſte peccatoꝛes ſuſcipit:et comedit
cũ eis:Qui locutus ẽ eis parabolã centũ ouiũ
⁊ vnius pꝑdite:que inuẽta paſtoꝛis humer re⸗
poꝛtata eſt.Et cur eſſet ꝓpoſita:ſtatim intulit
Bico vobis ſic erit gaudiũ in celo ſuꝑ vno pec
catoꝛe penitentiã agente:magis qᷓ; ſuꝑ nonagi
tanouem iuſtis:qͥ non indigẽt penitẽtiã. Aliã
quoq; parabolã decẽ dꝛagmarũ:vniuſq; ꝑdi⸗
te:⁊ reꝑpte: cum ꝓpoſuiſſet ſimili eã fine coõple⸗
uit. Sic dico vobis:gaudiũ erit coꝛaʒ angelis
dei ſuꝑ vno peccatoꝛe penitẽtiã agẽte. Lertiã

quoq; parabolã ꝓpoſuit:homis habentis du

os filios: ⁊ diuidetis int᷑ eos ſubſtantiã. Cũq;
minoꝛ facultatibꝰ ꝑditis egere cepiſſet: ⁊ come

dere ſiliq̃s poꝛcoꝛũ cibũ:reuerſus ad patrẽ ſu⸗

ſceptus ab eo ẽ.Frater quoq; inuidens ſenioꝛ
patr voce coꝛreptꝰẽ:qꝙ letari debuerit:⁊ gau⸗
dere.qꝛ frater eius moꝛtuus fuerat: ⁊ reuixit:
ꝑditus:a inuẽtus eſt.Has tres parabolas cõ⸗
tra phariſeos ⁊ ſcribas locutus ẽ: qͥ nolebãar re
cipe penitentiã peccatoꝝ:⁊ publicanoꝝſ alutẽ?
Bicebat autẽ inqͥt ⁊ ad diſcipulos ſuos:haud
dubiũ qͥn parabolã ſic pᷣus ad ſcribas: ⁊ phari
ſeos:qua parabola ad clementiam diſcipulos
hoꝛtaret᷑: ⁊ alijs diceret vᷣbis. Dimittite et di⸗
mittet᷑ vobis.⁊ in orone dñica libera frõte po⸗
ſcatl. Dimitte nobis debita noſtra:ſicut ⁊ nos
dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nr̃is. Que eſt ergo para⸗
bola ad clementiã diſcipulos cohoꝛtãtis: Nõ⸗
ne qͥdem erat diues:qͥ habebat villicuʒ ſiue di
ſpenſatoꝛẽ: Hoc eni Oπàονν,ο ſignificat.
NDillicus aũt ꝓpꝛie ville gubernatoꝛ eſt: vnde
aa villa villicus nomen accepit o οονς h οιο.
duüt tam pecunie qᷓ; frugum:⁊ oĩuʒ q̃ dñs poſſi
det diſpẽſatoꝛ ẽ. vñ⁊ O ixO Vo X ορ αFeno

phontis pulcherrimꝰ liber eſt:qͥ nõ gubernati

onem ville:ſed diſpenſationẽ vniuerſe domus
Xullio interpᷣtante ſignificat. Iſte igit᷑ diſpen
ſatoꝛ accuſatus ẽ ad dñm ſuũ:ꝙ diſſiparet ſub
ſtantiaʒ eius. Quo vocato dixir: quid hoc au⸗
dio de te⸗· Redde rõnem diſpẽſatiõis:neq; enĩ
vltra mea poteris diſpenſare.qͥ dixit in ſemet
ipo. Quid faciaʒ qꝛ dominꝰ meus aufert a me
diſpẽſationẽ: Fodere nõ valeo:mẽdicare eru⸗

Epla L.

beſco. Scio qd faciam: vt quãdo ſublata mihi

latur: ⁊ quaſi vmbꝛa pᷣuiũ veritatis eſt. Si er⸗
go diſpẽſatoꝛ iniqui mãmomea dni voce lau⸗
dat᷑: ꝙ ð re iniq̃ ſibi iuſticiã pᷣpararit:⁊ paſſus

*

Fo. CLXXVIII

XXXIX

fuerit diſpẽſatio:ſuſcipiant mei domos ſuas.

Vocauit itaq; ſingulos debitoꝛes dñi ſui: ⁊ di
xit pᷣmo.quãtuzʒ debes dño meo:? Qui dixit ei:

centũ cados olei: ait illi: tolle cautionẽ tuam:⁊
ſedẽs cito:ſcribe qnquaginta. Deinde alio lo
cutus eſt. Tu aũt quaãtũ debes: At ille reſpon
dit: centũ choꝛos tritici:dixitq;ʒ illi:tolle cauti⸗

onẽ tuam: a ſcribe octaginta. Et laudauit dñs

villicũ ſiue diſpẽſatoꝛẽ inidtatis ꝙ pꝛudenter
fecerit: qꝛ filij ſecłei huius pꝛudẽtioꝛes ſũt filis

lucis in generatione ſua Et ego dico vobis: fa

cite vobis amicos de iniquo mãmona: vt qua

do defeceritis:recipiãt vos in eterna taberna⸗

cula. Quis fidelis eſt i paruo: in multis fide⸗
lis eſt. Qui in mimo iniquꝰ ẽ:⁊ in multl iniqu

eſt. Si ergo in iniquo mãmona ſideles non fui
ſtis:qð veſtrum ẽ: quis credat vobis: Et ſi in
alieno ſideles nõ fuiſtis:qð veſtrũ eſt: quis da
bit vobis⸗ Nemo ſeruus duobus dominis ſer
uiet.aut eni vnum habebit odio: ⁊ alteruz dili
get: aut vnũ audiet: ⁊ alterũ contẽnet. Nõ po

teſtis deo ſeruire ⁊ mãmone.Audiebant hom

nia phariſei qͥ erant auari: ⁊ ſubſſ annabãt illu.

otum parabole huiꝰ textum poſui: vt nõ no
bis intelligentiaʒ aliũde qᷓramus: ⁊i parabola

certas nitamur iuenire ꝑſonas: intertamur

eæã qſi parabolã: hoc ẽ ſimilitudineʒ: que ab eo

vocat᷑:qð alteri vραπιαιπXος π οα Eaſſimi

diſpendiũ dñs laudat diſpenſatoꝛis pꝛudẽtiã

ꝙaduerſus dñm qͥdem fraudulenter: ſed ꝓ ſe

24

pꝛudeẽter egerit: qto magis xps qnullũ danũ
ſuſtinere põt: ⁊ ꝓnus eſt ad clementiaʒ: lauda
bit diſcipulos ſuos: ſi in eos qͥ crediti ſibi ſunt

miſericoꝛdes fuerint: Deniq; poſt parabolaʒ
intulit. ⁊ ego vobis dico:facite vobis amicos
de iniquo mãmona. Iniquũ autẽ masmona no

„

bebꝛeoꝝ ſyroꝝ lingua diuitie nũcupãt᷑: q ð
iniqtate collectꝰ ẽ. Si ergo iniqᷣtas bñ diſpẽſa⸗

ta vertit᷑ in iuſticiaʒ:quato magis vmo diuin⸗
in q̊ nulla ẽ iniqtas:qͥ apłis creditꝰ ẽ:ſibñ fue⸗

rit diſpẽſatꝰ:diſpẽſatoꝛes ſuos leuabit in celũ.
Quã ob rẽ ſequit᷑:qͥ idelis ẽ in mimo : Hẽ i car
nalibꝰ: ⁊ i multis fidelis erit:h eſt iſt piritalib?.

Qui aũt in ꝑuo iniquꝰ ẽ: vt nõ det fratribꝰ ad
vtẽdũ qð a deo ꝓ oibꝰ ẽ creatũ:iſte ⁊ in ſpirita
li vecunia diuidẽda iniquꝰerit:vt nõ ꝓ neceſſi

tate: ſed ꝓ ꝑſonis doctrinã dñi diuidat. Si au
tẽ carnales diuitias qᷓ labunt᷑:nõ bñ diſpẽſat:

veras eternaſq; diuitias doctrie dei s dabit

vobis⸗ Et ſi in his q aliena ſũt altenũ aüreſta
nobis oẽ qð ſeculi ẽ) infideles fuiſtis:ea q vra

ſũt: ⁊ ꝓpꝛie deputata hoĩ quis vobid crodett
0 5

poterit: Unde coꝛripit auaritiã: et dicit:euzʒ q̃
amat pecuniã:deũ amare nõ poſſe Igit᷑ ⁊ apo
ſtolis ſi velint amare deũ:eſſe pecunias ↄtẽnẽ⸗
das. VUnde et ſcribe et phariſei qͥ erant auari:
aduerſum ſe dictã intelligẽtes parabolaʒ:ſub
ſannabãt eum:carnalia ⁊ cetera ⁊ pᷣſentia ſpiri
talibꝰ ac futuris ⁊ q̃ſi incertis pᷣponẽtes.The
ophilus antiochene eccleſie ſeptimꝰ poſt Pe⸗
trũ apoſtolũ ep̃s:qui quattuoꝛ euãgeliſtaꝝ in
vnum opus dicta cõpingẽs:ingenij ſui nobis
monumenta dimiſit. ec ſuꝑ hac parabola in
ſuis cõmentarijs ẽ locutus. Giues qͥ habebat
villicũ ſiue diſenſatoꝛẽ:deus omnipotẽs eſt:qͥ
nihil ditius Huius diſpenſatoꝛ aulꝰ qui ad
pedes Gamalielis ſacras l̃as didicit:legẽ dei
ſuſceꝑat diſpenſandã.qui cum cepiſſet credẽ⸗
tes in xpᷣo ꝑſequi:ligare:occidere: ⁊ oẽz domi
ni ſui diſſipare ſubſtãtiã: coꝛreptus ẽ a domio
Saule Saule qͥd me ꝑſeq̃ris:durũ eſt tibi con
tra ſtimulũ calcitrare Dixitq; in coꝛde ſi uo:qͥd
faciã:qꝛ magiſter fui ⁊ villicus:⁊ cogoꝛ eſſe di
ſcipulus ⁊ oꝑarius: Foderenõ valeo ( Om̃ia

eni mãdata legis q̃ terre incubabant:cerno de

ſtructa: ⁊ legem ⁊ ꝓphetas vſq; ad Johem ba
ptiſtam eſſe finitos) Mο dicare erubeſco: vt qͥ
doctoꝛ fuerã iudeoꝛũ: cogar a gẽtibꝰ ⁊ diſcipu
lo Anania ſalutis ac fidei mẽdicare doctrinaʒ
Faciaʒ igit᷑ qdð mihtvtile eſſe intelligo:vt poſt
qᷓ; ꝓiectꝰ fuero de villicatiõe mea: recipiãt me
xbiani in domos ſuas. Cepitq; eis qͥ pᷣus ver⸗
ſabankt in lege: ⁊ ſic in xp̃o crediderant vt arbi
trarent᷑ ſe in lege iuſtiſicãdos: dicere legem ab
olitã: ꝓphetas ꝓteriſſe:⁊ q̃ antea ꝓ lucro fue⸗
rant:reputari in ſtercoꝛa. Nocauit itaq; duos
de plurimis debitoꝛibꝰ. Rꝛimũ qͥ debebat cen
tum cados olei:eos videlicet qͥ fuerãt ex genti
bus cõgregati:⁊ magna indigebant miſericoꝛ
dia dei: 2 ð cẽtenario numero qͥ plenus ESatq;
pfectus:fecit eos ſcribere qͥnquagenariũ : qui
ꝓpꝛie penitentiũ eſt:iuxta iubileũ ⁊ illã in euã
gelio parabolã: in qᷓ alteri qͥngenti: alteri qͥnq̃⸗
ginta denarij dimittunt᷑. Scdm autẽ vocauit
populũ iudeoꝛuʒz:qͥ̃ tritico mandatoꝛũ deinu⸗
tritus erat:⁊ debebat ei cẽtenariũ numeruʒ:et
Ccoegit vt de centũ octoginta faceret.id ẽ. crede
re in dñi reſurrectiõe:que octaue diei numero
cõtinet᷑: ⁊ ð octo complet᷑ decadibus: vt ð ſab
bato trãſiret ad pᷣmã ſabbati. Ob hãc cauſaʒ a
dño pᷣdicat᷑:ꝙ bñ fecerit:⁊ ꝓ ſalute ſua ĩ euan

gelij clemẽtia de legis auſteritate mutatus ſit.

Qõð ſi q̃ſieris q̃re vocet᷑ villicus iniqͥtatis:in le
ge que dei eſt iniquus erat villicus:qͥ bñ qͥdeʒ
offerebat: ſed non bñ diuidebat. Credẽs in pa
trẽꝛſed filiũ ꝑſequens.habẽs deũ oĩpotentẽ:ᷣ
ſpiritũſãctũ negãs. ꝛudẽtioꝛ itaq; fuit Pau
lus apls in trãſgreſſiõe legis filijs quõdã lucis

ce ſeminat:parce metet.
AQuo ſenſu accipienduʒ ſit quod in epiſtola
legimus ad Romanos: vix eni ꝓiuſto qͥs mo
ritur Nam pꝛo bono foꝛſitan qͥs audeat moꝛi.

„ ..ẽ
. .
* . .
* . . –. **. .
72*

qui in legis obſeruatiõe verſati:xpᷣm qͥ dei pa
tris verũ lumẽ eſt ꝓꝑdiderũt. Ambꝛoſius qͥdeʒ

mcediolanẽſis epᷣs qͥd ð hoc loco ſenſerit:min cõ⸗
mentarijs eiꝰ legere poterl.Oꝛigenis ⁊ Bidy⸗
mi in hac parabola explanationeʒ iuenire non
potui:⁊ vtrũ abolita ſit tẽpoꝛuʒ vetuſtate: an

ipᷣi nõ ſcripſerint: incertũ habeo. Mihi iuxta
poꝛẽ interpᷣtationẽ hoc videt᷑:ꝙ de iniquo mã

mona debeamꝰamicos facere nonn qͥſtibet pau

peres:ſᷣ eos qͥ nos poſſint reciꝑe in domos ſu⸗
as: 2 in eterna tabernacula. vt cũ eis parua pᷣ⸗

buerimus:recipiamus ab eis magna: ⁊ dãtes

aliena:nr̃a ſuſcipiamus.⁊ ſeminemꝰin benedi

ctione:vt metamꝰ benedictionẽ.Qui eni par⸗

Epiſtola „XC.

d We hereſes ex
occaſione huiꝰteſtimonij:qdð nõ ĩtel
ligunt:diuerſo qͥdẽ erroꝛe: ſed pari
impietate blaſfemãt.MMartiõ eni qͥ iuſtũ deuʒ
creatoꝛẽ᷑ legis facit:⁊ ꝓphetaꝑꝝ:bonũ aüt euã⸗

gelioꝛũ ⁊ apłoꝝ: cuius vult eẽ ſiliũ xpᷣm duos
introducit deos.Alterũ iuſtũ. ⁊ alterũ bonuʒ.

⁊ ꝓiuſto aſſerit vel nullos vel paucos apetil⸗
ſe moꝛtẽ. Nꝛo bono autẽ.id eſt.xpᷣo inumera⸗
biles martyres extitiſſe. Poꝛro Arrius iuſtuʒ

ad xpᷣm refert: de qͥ dict ẽ Deus iudiciũ tuuʒ
regi da:⁊ iuſticiã tuaʒ ſilio regis.⁊ ipᷣe de ſe in

euãgelio. Non eni pater iudicat quẽq;: oẽ in
dicium dedit filio:⁊ ego ſicut audio:ſic iudico
HBonũ aũt deũ patrẽ:de quo ipᷣe flliꝰ ↄfitetur.
Quid me dicitis bonũ⸗: Nemo ẽ bonꝰ niſi ſolꝰ

deꝰ pr. Cũq; hucuſq; blaſfemie ſue deuios cal
les potuerit iuenire: in ↄſequẽtibꝰ impingit:et
coꝛruit. Quõ eni ꝓ pr̃e qͥs audet moꝛi:⁊ pꝛo fi
lio vix moꝛit᷑:cũ ꝓpter nomẽ xp̃i tantꝰ marty⸗
rũ ſãguis effuſus ſit: Qui igit᷑ ſimpliciter hũc
exponit locuʒ hoc põt dicere:qð in veteri lege

in qᷓ iuſticia eſt: vix pauci iuẽti ſũt: qͥ ſuum fu⸗
derint ſãguinẽ. In nouo aũt inſtrumẽto i quo
bonitas ẽ:atq; clementia:inumerabiles extite
rũt martyres.ſᷣ ex eo qð poſuit foꝛſitã qͥs etiaʒ

gaudeat moꝛi: ⁊ pẽdulo gradu ſniaʒ tẽperauit:

iueniri poſſe nõnullos:qͥ audeãt moꝛi ꝓ euan⸗

gelio:oſtẽdit nõ ſic accipiẽdũ:ſᷣ ex ſuꝑioꝛibꝰ et

inferioꝛibꝰ ſenſũ loci huiꝰ debere tractari. Di⸗
cens eni MPaulꝰ ſe gloꝛiari ĩ tribulationibꝰ: qꝛ

tribulatio patiẽtiã oꝑat᷑: patiẽtia pbationes:
ꝓbatio vo ſpem: ſpes aũt nõ cõfundit q̊ ex eo

ceriã habeat ꝓmiſſionẽ:qꝛ charitas dei diffu⸗

ſa ẽ in coꝛdibꝰnr̃is ꝑ ſpiritũſãctũ qͥ datꝰ ẽ nob:
SHm illud qð dedixerat ꝑ ꝓphets Effundam

C

deſpum

uej rpn

nor vo
ſppſedict
dielalut
nüctepue

doomne⸗

ponfut
Jordib
iaemoript
aueſuuz⸗

ſocuncta

pteiuſte
deicnäh⸗
tungche
bismoꝛtn
1pini⸗

1portolit

gmina nli⸗
pioo:rif
tiuſoska
wobisimot
gonosed
fpodehen
Pmtenvs

carepſor

qus diſtt

ſuü ſang

QLui'

ocloſton

heocn⸗

9
KRR”ð”RUHp+
lerludicemm

ſirelige

Plcites

Aſt Ged

Mncöcupr
honchaupit
Upernance
ſeitn Gin
Epoitvir

tmandari

ſüannetie
hoceſſenan

Papmde

cglexqden
boni s
antperer
opetuſemo⸗
tüpmane
ſtſpalt
ecdenio
hozodti

ktiflüind
luſtü aiboe
s Apeutosei
ichtiviunmn
PerwwSrnsnir
diBasacün
longs 1ßenen
indlatciichfciſt
anmliaſencie
gnoſpefl en,
Hmpibon liſt
ſonieſtedairl
guanbenpnnott
Audetnor1po⸗
nitöitunr nart

kinglctant

õ

ninſärtſuure
ztnſmnnenig
etunent oln
poſiufoſtihe⸗
Auſtin ihen
geitnoei n
Guer “

Tractatus II Epla

cio:cõſentio legi:qꝛ bona ẽ. Nunc autẽ iam nõ

de ſpũ meo ſuꝑ omneʒ carnẽ. Mirabat᷑ boni⸗

tateʒ xp̃i:q ꝓ impijs ⁊ infirmis peccatoꝛibus
moꝛi voluerit: ⁊ non oppoꝛtuno tẽpoꝛe: ð quo
ipſe dicit. Tẽpoꝛe oppoꝛtuno exaudiui te: ⁊ in

die ſalutis auxiliatus ſum tui:⁊ rurſum. Ecce

nũc tẽpus acceptabile:ecce dies ſalutis.Quã⸗

do omnes peccauerũt ſimul inutiles facti ſunt

non fuit qͥ faceret bonũ:nõ fuit vſq; ad vnum.

Incredibilis ergo bonitas ⁊ clementia inaudi
ta:moꝛi ꝓ impijs. Vix enĩ pꝛo iuſto ⁊ bono ali

quẽ ſuuʒ ſanguinẽ fundere cõtingit metu moꝛ
tis cuncta terrẽte. Naã inuenit᷑ iterdũ:vt aliqᷣs
ꝓ re iuſta ⁊ bona audeat moꝛi. Charitas autẽ

dei quã habuit i nobis hinc maxime cõpꝛobs⸗
tur:ꝙ cũ adhuc peccatoꝛes eſſemus:xpᷣs ꝓno
bis moꝛtuus ẽ: et ſublata ẽ de terra vita eius:
⁊ꝓ iniqtatibus populi ductus eſt ad moꝛtem
⁊ poꝛtauit peccata noſtra: ⁊ tradita ẽ in moꝛte

onima illiꝰ: ⁊ cum iniqͥs reputatus ẽ: vt nos ĩ⸗

pios: ⁊ iſirmos:⁊ peccatoꝛes:pios ⁊ robuſtos
⁊ iuſtos faceret.HNõnulli interpᷣtant᷑ Si ille ꝓ
nobis impijs moꝛtuus ẽpeccatoꝛibꝰ: qᷓ;to ma⸗
gis nos abſq; dubitatione vlla ꝓ iuſto ⁊ bono
xpᷣo debemus occũbere: Juſtũ aũt ⁊ bonũ nõ
putemus eſſe diuerſũ:nec aliquã ꝓpꝛie ſigniſi⸗
care ꝑſonam:ſed abſolurte iuſtã rem ⁊ bonã.ꝓ
qua difficulter interdũ aliqͥs inueniri põt:qui

ſuũ ſanguinẽ fundat.

Quid ſibi vult qð ad Romanos ſcribit apłs

occaſione accepta pctm ꝑ mãdatuʒ opatũ eſti
me oẽm ↄci

Onamustotuʒz

ipiſcentii. Epla. XCI.

teſtimoniũ:⁊ ſingla xp̃i auxilio diſ⸗
ſerẽtes:qͥd nobis videatur ſimplici

ter indicemꝰ.non p̃iudicãtes tuo ſenſui:qͥd ve

lis intelligere:ſed nr̃am ſententiaʒ bꝛeuiter ex⸗

plicãtes. Quid ergo dicimꝰ: Lex peccatũ eſt⸗

Abſit. Sed peccatũ non cognoui niſi ꝑ legem

Nam cõcupiſcentiaʒ neſciebã:niſi lex diceret:

non cõcupiſces. Occaſione aũt accepta:pecca
tũ per mandatũ operatũ eſt in me oẽm cõcupi⸗
ſcẽtiam. Sine lege eni peccatũ moꝛtuum erat.
Ego aũt viuebã aliquãdo ſine lege:ſed vbi ve
nit mandatũ:peccatũ reuixit.Ego aũt moꝛtuꝰ
ſũ:⁊ muẽtũ eſt mihi mãdatũ:qð erat ad vitam
hoc eſſe ad moꝛtẽ. NPeccatũ eni occaſione acce⸗

pta ꝑ mãdarũ ſeduxit me:⁊ ꝑ illud occidit.ita

q; lex qdem ſancta: ⁊ mandatũ ſãctũ ⁊ iuſtum

⁊ bonũ.Qð ergo bonũ ẽ mihi moꝛs eſt: abſit.
ſed vt peccatũ apareat peccatũ ꝑ bonuʒ mibhi

oꝑatũ ẽ moꝛtẽ:vt fiat ſupꝛa modũ peccãs pec⸗

catũ ꝑ mandatũ. Scimus aũt qꝛ lex ſpiritalis
eſt:ego aũt carnalis ſum venũdatus ſub pecca

to.qð enĩ operoꝛ ignoꝛo. Non eni qð volo hoc
ago:ſʒ odi illud facio. Si autẽ qð volo hoc fa⸗

So. CLXXN

ego operoꝛ illud:ſed qð habitat in me peccatũ
Scio enim ꝙ non habitat i me:hoc eſtiĩ carne
mea bonũ.velle eni adiacet mihi:ꝑficere autẽ
bonum nequaqᷓ;. Non eni quod volo facio bo
nũ:ſed qð nolo malũ hoc ago. Si auteʒ qð no
lo ego hoc facio:iã nõ ego operoꝛ illud: ſᷣ qði
habitat in me peccatũ. Inuenio igit᷑ legẽ volẽ
ti mihi facere bonũ: qꝛ mihi malu adiacet. Cõ
delectoꝛ eni legi dei ᷣm interioꝛẽ hominẽ. Vi⸗
deo autẽ aliã legẽ in mẽbꝛis meis repugnateʒ

legi mẽtis mee: ⁊ captiuũ me ducentem in lege

peccati:queẽ in mẽbꝛis meis. Infelix ego ho⸗
mo qs me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huius⸗
BGr̃a dei ꝑ ih̊hm xpᷣm dñm noſtrũ.Quõ medici
na non ẽ cauſa moꝛtis:ſi oſtẽdat venena moꝛti
fera:lʒ his mali homies abutant᷑ ad moꝛtẽ:et
vel ſe interficiãt: vłinſidient᷑ inimicis.Sic lex
data eſt: vt peccatoꝝ venena monſtraret:⁊ ho
minẽ male libertate ſua abutẽtẽ:qͥ pᷣus fereba⸗
tur impꝛouidus:⁊ ꝑ pcipitia labebat᷑:freno le
gis retineat:a cõpoſitis doceat incedere greſſi

bus:ita vt uiamus i nouitate ſpũs: et non in

verfuſtate Fe.id eſt.viuamus ſub pᷣcepto:qͥ pꝛi
us in modũ bꝛutoꝛũ animaliũ dicebamꝰ:man⸗
ducemus ⁊ bibamus:cras eni moꝛiemur.qð ſi
ſubintrãte lege:que docet qͥd facere: ⁊ phibet

q̃d non facere debeamus: vitio nro ⁊ incõtinẽ

tia feramur contra ſcita legalia: videt᷑ lex cau

ſa eſſe peccati.que dũ ꝓhibet cõcupiſcentiam:

quodamodo eam inflamare cognoſcit᷑. Secu⸗
laris apð grecos ſentẽtia eſt. Quicqͥd licet mi
nus deſiderat᷑.ergo ecõtrario qcquid nõ licet
fomentũ accepit deſiderij. AUnde ⁊ Tullius ð
parricidarũ ſuplicijs apud atheniẽſes: Solo
nem ſcripſiſſe negat:ne nõ tam ꝓhibere q; cõ⸗

mouere videret᷑. Igit᷑ lex apud cõtẽptoꝛes:et

legum pᷣcepta calcates videt᷑ eſſe occaſio deli⸗
ctoꝛũ:dũ ꝓhibendo qð nõ vult fieri:ligat eos
vinculis mãdatoꝛũ.qͥ pᷣus a bſq; lege peccates

nõ tenebant᷑ criminibꝰ. ec diximꝰ: legẽ que

ꝑ Moyſẽ data ẽ intelligẽtes. Veꝝ qꝛ in cõſe
quẽtibꝰ ſcriptũ eſt:lex dei ⁊ lex carnis atq; mẽ
bꝛoꝝ:q̃ pugnat adũſus legẽ mẽtis nre:⁊ ca pti
uos nos ducit ĩ legẽ peccati:ſimulq; ãttuoꝛ le⸗
ges ↄtra ſe dimicãtes in vno loco ſcriptas eẽ
cognoſco. Nõ abſq; re arbitroꝛ:ſi reqraʒ quot
genera legis ſcripturis ſãctis eẽ cõmemoꝛent᷑.
dicit᷑ lex que ꝑ οyſẽ data ẽ: m illð qð ſcri

prtũ eſt ad Galathas. Quotqᷣt eni ex oꝑibus le
gis ſũt: ſub maledicto ſũt. Scriptũ ẽ eni. a

ledicr ois qͥ non ꝑmanet ĩ oibus q̃ ſcripta ſunt
in libꝛo legis: vt faciat ea.⁊ rurſũ in eadẽ epłla.
Lex ꝓpter pᷣuaricatiões poſita ẽ:donec veni⸗
ret ſemẽ cui repꝛomiſſũ ẽ diſpoſita ꝑ angelos i
manu mediatoꝛis.⁊ iteꝝ. Itaq; lex pedagos

Tars

noſter fuit ĩ x̃o: vt ex fide iuſtiſicemur. Woſt⸗
qᷓ; venit fides:nequaqᷓ; vltra ſub pedagogo ſu

mus.Oẽs eni filij dei eſtis ꝑ fidẽ:q̃ ẽ in xpᷣo ie⸗
ſu.hiſtoꝛia quoq; qͥ pcepta nõ cõtinet:ſʒ qcqᷣd

factũ ſit refert:ab apło lex apellat᷑. DOicite mi⸗
hi q̊ͥ ſub lege vultis eſſe:nõ audiſtis legẽ?Scri

ptũ eſt eni qꝛ Abꝛaã duos filios habuit: vnum
ðʒ ancilla:⁊ alterũ de libera.Sʒ qͥ ex ancilla ᷣm
carnẽ natus ẽ·qͥ aut de libera:ꝑ repꝛomiſſionẽ

Sʒ3 ⁊ pſalmi lex apellant᷑:vt cõpleret᷑ ſmo qͥi
lege eoꝝ ſcriptus ẽ:qꝛ odio habuerũt me gratl

Elſaie qͥʒ ꝓphetiã legem aplłus vocat. In lege

ſcriptũ eſt:qm̃ in alijs linguis ⁊ alijs labijs lo⸗

quar populo huic:⁊ nec ſic me exaudient dicit

dñs.qð iuxta hebꝛaicũ ⁊ Aqͥlam in Elaia ſcri

ptũ reperi. Apellat᷑ etiam lex myſtica ſcriptu

rarũ ſciẽtia.Scimus qꝛ lex ſpiritalis ẽ᷑.⁊ extra
hec oĩa naturalẽ legẽ ſcriptã in coꝛdibꝰnoſtris
idẽ apoſtolꝰ docet.Cũ eni gentes q̃ legem non
habẽt:naturaliter ea q̃ legis ſunt faciũt: iſti le⸗
gem nõ habẽtes i¶pᷣi ſibi ſunt lex.qͥ indicãt opꝰ
legis ſcriptũ in coꝛdibꝰ ſuis:teſtimoniũ ꝑhibę
te illis cõſciẽtia.Iſta lex q̃ in coꝛde ſcribi᷑ :ꝛom
nes cõtinet nationes: ⁊ nullus hoĩuʒ ẽ qͥ hanc
legem neſciat. Vñ ois mundus ſub peccato: ?

vniuerſi hoies pᷣuaricatoꝛes leg ſũt: ⁊ iccirco
iuſtũ iudiciũ dei eſt:ſcribẽtis in coꝛde humani
generis. Qõ tibi fieri nolueris:alteri ne fecer.
Quis eni ignoꝛet homicidiũ:adulteriũ:furtũ
⁊ oẽm ↄcupiſcentiã eſſe malum. ex eo q ſibi ea

nolit fieri: Si eni mala eẽ neſciret:nequaq; do
leret ſibi eſſe illata. er hãc naturalẽ legem et

Cayn cognouit peccatũ ſuũ dicens. aioꝛ ẽ
cauſa mea:qᷓ; vt dimittar.⁊ Adam ⁊ Eua cog
nouerunt peccatũ ſuũ:⁊ ꝓpterea abſcõditi ſũt

ſub ligno vite. Pharao qͥʒ; anteqᷓ; lex daretur

Moyſẽ: ſtimulatꝰ lege nature ſua crimia cõ

tetur: 2 dicit. Oñs iuſtus:ego autẽ ⁊ populꝰ

meꝰ impij.ãc legẽ neſcit pueritia:ignoꝛat in

fantia: ⁊ peccãs abſq; mãdato nõ tenetur lege
peccati. Maledicit patri ⁊ mr̃i:⁊ parẽtes ver

b erat:⁊ qꝛ necdũ accepit legẽ ſapiẽtie moꝛtuũ

eſt in ea peccatũ. Cũ aũt mãdatuʒ venerit:hoc

tempꝰintelligẽtie apetentis bona: ⁊ vitãtis
mala: tũc incipit peccatũ reuiuiſcere: a ille mo
ri: reuſq; eſſe peccati. Atq; ita ſit vt tps intelli⸗

gentie quo dei mãdata cognoſcimꝰ:vt puenia

mus ad vitã oꝑetur iĩ nobis moꝛtẽ: ſi agamus
negligentiꝰ:⁊ occaſio ſapiẽtie ſeducat nos:at⸗

q; ſupplãtet:⁊ ducat ad moꝛtẽ. Non quõ intel⸗

ligentia peccatũ ſit (Lex eni intelligentie ſãcta

⁊ iuſta:⁊ bona eſt) Sʒ ꝑ intelligẽtiã peccatoꝛũ

atq; vtutũ mihi peccatũ naſci᷑:qð pᷣus qᷓ; itel⸗
ligerẽ peccatũ eſſe nõ nouerã. Atq; ita factum

eſt: vt qð mihi ꝓ bono datũ ẽ: meo vitio mute

tur in malũ:⁊ vt hyꝑbolice dicã: nouoq; vbo

—

II

vtar ad explicandũ ſenſũ meũ. Meccatũ quod
pus qᷓ; haberẽ itelligentiã: abſq; peccato erat:

ꝑ pᷣuaricationẽ mãdati incipiat mihi eẽ pecca⸗
tius peccatũ. Querimꝰ q̃ ſit iſta ↄcupiſcẽtia:ð
q̃ lex dicit:non ↄcupiſces:Alij putãt illud eſſe

mãdatũ: qð i decalogo ſcriptũ ẽ.nõ ↄcupiſces
rem ꝓximi tui. Nos aũt ↄcupiſcentiã oẽs per⸗
turbationes aie ſignificatas putamꝰ. q̃bus me
remus:⁊ gaudemꝰ:timemus:⁊ cõcupiſcimus
hoc apoſtolꝰ vas electiõis:cuius coꝛpꝰtẽplũ
erat ſpũ ſſancti:⁊ qͥ dicebat. An exꝑimentũ jrt

tis eiꝰ qͥ in me loquit᷑ xpᷣs:Et in alio loco:xpᷣs

nos redemu.Et iteꝝ: viuo aũt iam nõ ego.vi⸗
uit vero in me xpᷣs:non de ſe loquit᷑:ſed de eo

q̃ vnlt poſt peccata agere penitentiã:⁊ ſub per

ſona ſua fragilitatẽ deſcribit cõditionis huma

ne:que duoꝝ hoiuʒ interioꝛis ⁊ exterioꝛis pu⸗
gnãtiũ:intra ſe bella ꝑpetit᷑. Interioꝛ hõ ↄſen

tit ⁊ ſcripte ⁊ naturali legi:ꝙ bona ſit ⁊ ſãcta ꝰ
iuſta: et ſpiritalis. Exterioꝛ ego inqͥ t carnalis

ſũ:venũdatꝰ ſub peccato.qð eni operoꝛ neſcio

nõ qð volo:hoc ago:ſᷣ qð odi. Si aũt exteri

oꝛ facit qð nõ vult:⁊ oꝑat᷑ qdð odit: oſtẽdit bo⸗

nũ eſſe mandatũ: ⁊ nõ ſe oꝑari qð eſt maluz: 5

Habitãs in ſua carne peccatũ hoc ẽ vitia coꝛpo

ris: ⁊ deſideria voluptatis:q̃ᷓ ꝓpter poſteros:

⁊ ſobolẽ inſita ẽ humanis coꝛpoꝛibꝰ: et ſi ines
fuerit egreſſa vertit᷑ in peccatuʒ. Se vnuſqͥſq;

cõſideret: ⁊ accuſatoꝛ ſui tractet incẽtiua vittio
rũ Quõ ⁊ in ᷣmone ⁊ in cogitatioõe:⁊ in caloꝛe
coꝛpoꝛis ſepeloquat᷑ ⁊ cogitet: ⁊ patiat᷑ qd nõ
vult. Molo dicere faciat:ne ſãctos viros vide

ar accuſare:de qͥbus ſcriptũ ẽ.Erat ille hõ ve⸗

rus ⁊ imaculatꝰ: iuſtus dei cultoꝛ: recedẽs ab
oi oꝑe malo:⁊ ð Zacharia ⁊ Heliſabeth. erãt
iuſti ambo in cõſpectu dei: ambulãtes ĩ oĩibus
mãdatis ⁊ iuſtificationibꝰ dñi abſq; q̃rela. Et
pᷣceptũ ẽ apłis.Eſtote ꝑfecti ſicut pater veſter
celeſtis ꝑfectꝰ ẽ. Nũqᷓ; aũt h apłis iperaret:ni
fi ſciret hoĩem poſſe eſſe ꝑfectũ. Niſi foꝛte h̊ di
camus: ꝙ recedẽs ab oĩ malo:emendationẽ ſi
gniſicet de erroꝛibꝰ pueritie ⁊ de vitijs laſciuiẽ

tis etatis:tranſitũ ad coꝛrectionẽ atq; vᷣtutes.

ZJuſticiã qͥʒ q in Zacharia ⁊ Heliſabeth pᷣdica
tfur foꝛis eẽ. Cõcupiſcẽtiã nõ qᷓ nũc habitare in
młẽbꝛis nr̃is ðꝛ vᷣlari itrinſecꝰ:ſᷣ̊ apłis nõ puen
Scipit᷑ verũ iam etatis robuſte. vt aſſumant ꝑ
fectionẽ quã nos ↄſitemur ĩ etate eſſe perfecta.
Nec hec dicẽtes adulamur vitijs:ſᷣ auctoꝛita-
tem ſeqͥmur ſcripturarũ:ꝙ nullꝰ hõ abſq; pec⸗
cato ſit.ſed ↄcluſit deꝰoẽs ſub peccato:vt oibꝰ
miſereat᷑:abſqʒ eo ſolo qͥ peccatũ nõ fecit:neci
uentꝰ ẽ dolus i oꝛe eius. Añ ⁊ ꝑ Salomonem
ꝛ:ꝙ ſerpẽtis veſtigia non inueniant᷑ in petra
Et ſpe de ſe dñs.Ecce inqͥt venit pnceps mun
di huiꝰ: ⁊ nihil ĩ me iuenit.id ẽ.ſui oꝑis: ſuiq;

Cr.

etigi.
hoiteue
cgpotu
*
1ecap
gbinme
tremad
dütboli
ſnohoͤt
gfasſel,
ſotgesin
ſhpſeri
ſhono
ſbendi
ſarpn
Pſogſ.
gvode
latcl
nnuorint
gdecli
aukuin
ſonen
Acon
ed
it.
lenm
mein
taten
ſanct
jorr
Norrut
pſona
guclire.
hocqu⸗
neos,9
liuleeſt
berpece⸗
erepen
oſibusmn
liͤtates
Cogee
etponve
nee Af
Tohe
cͤſee
Poonimn,
luerocnn
ſalnugn
Aume
muſti
Popft⸗
Neſcri
tegislan
ltes:rer
idicnn

A
Endlane
unnicz,
V loniſhen
Cnltentitſhe⸗
töͤinnen
szeyenign
f Inteintii
gbonaſteſten

Nregoindtn.

Senioperantt
Hodi. Siaütm
göodinotir
Nrigöckn
nühociirar
G pyepein
corporheuf⸗
Ccauz. Kn
Hacan midumni
innoenud
Gin:rpaiih
reſicos niwt
i Euieho

= —

alltoꝛrfecee!

mrlirslohe
Niitkigien
Ciſonpun i

Eaphserren.

6ti Eifnbͦn
lommluif
tetdeſieſſlP
ccicni c n

—

inumn
ren

Tractatus

veſtigij. Ob hãc iubet᷑ nobis:ne expꝛobemus
hoi reuertẽti a peccatj ſuis.et ne abominemur
egyptũ:qꝛ ip̃i quondã in egypto fuimꝰ:⁊ ð lu⸗
to ac lateribꝰ haraoni extruximꝰ ciuitates:
2 qꝛ captiui ducti ſumꝰ i babylonẽ lege peccati
qð in mẽbꝛis nr̃is moꝛabat᷑.Cũq; videret᷑ ex⸗
trema diſpẽſatio imo aꝑta ↄfeſſio oẽm hoiem

II

diaboli laq̃is irretiri:couerſus in ſe apoſtolus
imo hõ ſub cuiꝰ ꝑſona apoſtolus loqbat᷑: agit

gẽas ſaluatoꝛi:ꝙ redẽptus ſit ſãguine eius: et
ſoꝛdes in baptiſmo depoſuerit: ⁊ nouũ xp̃i aſ⸗
ſüpſerit veſtimẽtuʒ: ⁊ moꝛtuo veteri hoĩe natꝰ
ſit homo nouꝰ:qͥ dicat. Miſer ego hõ: qs me

liberabit de coꝛꝑe moꝛtis huius: Gf̃a dei per
ipᷣm xpᷣm dũm noſtrũ.Qõð ſicui non videt᷑ ſub
ꝑſona ſua h̊ apoſtolũ de alijs dicere:exponat:
quõ Daniel quẽ iuſtũ fuiſſe nouimꝰ:q̃ſi ð ſe di

cat cũ ꝓ alijs depᷣcat᷑. Reccauimꝰ:inique feci⸗

mus:iniuſte geſſimꝰ:impie egimꝰ: et receſſimꝰ
ac declinauimaa mãdatis ⁊ iudicijs tuis:⁊ nõ
audiuimꝰ ſᷣuos tuos ꝓphetas:qͥ locuti ſunt in
nomie tuo ad reges nros ⁊ pᷣncipes et patres:

ad oẽm populũ terre.Tibi dñe iuſticia.nobis

autẽ cõfuſio. Illud quoq; qð in. xxxj.pſalmo
dicit. Peccatũ meũ cognitũ tibi feci:⁊ iniqᷣta⸗
tem meã non abſcõdi. Dixi ↄfiteboꝛ aduerſuʒ

me iniuſticiã meã domino:⁊ tu remiſiſti impie

tatem peccati mei. ꝛo hac oꝛabit ad te omis
ſanctus in tꝑe opoꝛtuno:nõ Dauid ⁊ iuſto vi
ro:⁊ vt ſimpliciter loquar: ꝓphete:cuius vba
narrãt᷑:ſed peccatoꝛi cõgruit.Cũq; iuſtus ſub

ꝑpſona penitẽtis talia ꝓfudiſſet:a deo meretur

audire. Intelligere te faciã: ⁊ docebote in via
hac qua ambulabis: cõfirmabo ſuꝑ te oculos
meos. In triceſimo qͥʒ ſeptimo pſalmo: cuius
titulꝰeſt in cõmemoꝛationẽ: vt doceat nos ſem
per peccatoꝝ noſtroꝝ memoꝛes eſſe debere:⁊
agere penitentiã: tale qd legimus. Non ẽ pax
oſſibus meis a facie peccatoꝝ meoꝝ. Quoniã
iniqᷣtates mee eleuate ſũt ſuꝑ caput meum: qſi

onus graue grauate ſũt ſuꝑ me. Coꝛrupte ſũt

et putruerũt cicatrices mee: a facie inſipientie
mee. Afflicus ſũ ⁊ incuruatꝰ ſũ vſq; ad finem.

Totꝰ hic apoſtoli locus: et in ſupioꝛibus et in
cõſequẽtibꝰ:imo omis epiſtola eius ad roma
nos nimijs obſcuritatibꝰ inuoluta eſt: vt ſi vo

luero cuncta diſſerere: nequaqᷓ; mihi vnꝰ liber
ſed magna ⁊ multa erũt ſcribẽda volumia.

AQAuare apoſtolꝰ Daulꝰ in eadeʒ ad Roma
nos ſcribit epła. Optabã egoipᷣe anathema eè

—

a xpᷣo ꝓ fratribꝰmeis ac ꝓpins meis iux car⸗
nẽ:qͥ ſt iſrł.quoꝝ adoptio ⁊ głia ⁊ teſtamẽtũ

⁊ legis latio ⁊ cultus ⁊ repꝛomiſſiones: qꝝ pa
tres:⁊ ex qͥbꝰ ẽ xpᷣs iuxta carnẽ: qͥ ſuꝑ oĩa dei

bñdictin ſecula amẽ. Epła.X CII.

Euera palida
ſtio:quomodo apls qͥ ſupꝛa dixerat
H dq̃s nos ſeꝑabit a charitate xpᷣi? tri⸗
bulatio an anguſtia:an perſecutio:an fames:
an nuditas: an periculũ:an gladius: Et rurſi

fido aũt qꝛ neq; moꝛs:neq; vita:neꝙ angeh:

neq; pᷣncipatꝰ:neq; pᷣſentia: neq; futura: nedq;
foꝛtitudo:neq; excelſa:neq; ꝓfundũ: neq; alis
creatura poterit nos ſeparare a charitate dei:
quã habemus ĩ xpᷣo iſᷣu dño nr̃o:nũc ſub iure⸗
iurãdo confirmet ⁊ dicat. veritatẽ dico in xpᷣo
ihu:nõ mẽtioꝛ:teſtimoniũ mihi ꝓhibẽte ↄſeicẽ
tia mea in ſpũſancto.quoniaʒ triſticia eſt mih
magna: ⁊ ↄtinuus doloꝛ coꝛdi meo. Optabaʒ
eni anathema eſſe a xpᷣo ꝓ fratribꝰ meis ⁊ pꝛo
pinquis iuxta carnẽ.⁊ reliqua.Si eni in deuz
tãte eſt charitatis:vt nec metu moꝛtis:nec ſpe
vite nec ꝑſecutione nec fame nec nuditate nec
periculo nec gladio poſſit ſeparari a charitate
eius:⁊ ſi anguli qͥʒ ⁊ ptãtes ⁊ vel pᷣſentia vł fu
tura ⁊ oẽs celoꝝ foꝛtitudies et excelſa pariter
ac ꝓfunda ⁊ vniuerſa ſimul creatura ei ingru⸗
at:qð nequaqᷓ; põt fieri:tñ non ſeparet᷑ a chari
te dei:quaʒ habet in xpᷣo ihu.Queẽ iſta tanta
mutatio:imo inaudita pꝛudẽtia:vt ꝓ chariia⸗
te xpᷣi nolit hr̃e xpᷣm: Et ne foꝛſitan non creda
mus:iurat ⁊ↄfirmat in xpᷣo:⁊ ↄſciẽtie ſue teſtẽ
inuocat ſpiritũſãctũ:ſe hr̃e triſticiaʒ:⁊ nõ leuẽ
ac foꝛtuitã:ſed magnã ⁊ incredibiuẽ: et habere
asegte gto q̊ͥ ad hoꝛã puũgat ⁊ trãſeat:

ſed qᷓ iugiter in coꝛde ꝑpmaneat. Quo tedit iſta
triſticia? Ad qͥd ꝓficit inceſſabilis doloꝛ: Op⸗
tat anathema eſſe a xpo: ⁊ perire: vt alij ſalui ſi
ant. Sed ſi ↄſideremus Olꝰoyſi vocẽ:rogatis
deum ꝓ populo iudeoꝝ atq; dicẽtis Si dimit
tis eis:pctm ſuũ dimitte.Si aũt non vis: dele

með libꝛo tuo: quẽ ſcripſiſti: ꝑſpiciemus eũdẽ

⁊ Moyſi ⁊ Pauli apud creditũ ſibi grege af⸗
fectũ. aſtoꝛ eni bonꝰ ponit aiam ſuã ꝓ ouib?ꝰ
MWMercẽnarius aũt cũ viderit lupũ veniẽtem:
fugit.qꝛ nõ ſũt eius oues.Et hoc ipᷣm ẽ dicere
Optabã anathema eẽ a xpᷣo: ⁊ dele me ð libꝛõ
quẽ ſcripſiſti.Qui eni delent᷑ de libꝛo viuẽtiũ
⁊ cũ iuſtis nõ ſcribunt᷑:anathema fiunt a dño.
Simulq; cerne apłm quãte charitatis ĩ xpᷣo ſit
vt ꝓillo cupiat moꝛi:⁊ ſolus perire: dümodo
oẽ in illũ credat hoiuʒ genus: perire aũt nõ in
ꝑpetuũ:ſed impᷣſentiaꝝ.Qui eni ꝑdiderit ani
mã ſuã ꝓ xpᷣo:laluã eã facit. Vñ ⁊ de qdrage⸗
ſimo ⁊ tertio pſalmo aſſumit exemplũ.QAuoni
am ꝓpter te moꝛtificamur tota die:reputati ſu
mus vt oues occiſiõis. vult ergo apłs perirei
carne:vt alij ſaluent᷑ in ſpũ.ſi uũ ſanguinẽ füde S
re:vt multoꝝ aie ↄſeruent᷑. Qð aũt anathema
iterdũ occiſionẽ ſonet: mult veter inſteum Eti

Fars

teſtimonijs ꝓbari pᷣt. Et ne leuẽ putemus eſſe

Triſticiã ⁊ modicã cauſaʒ doloꝛis:iũgit ⁊ dicit.

Pꝛo fratribꝰ meis ⁊ ꝓpinquis iuxta carnem.
uãdo ꝓpinquos appellat⁊ fratres iuxta car

nem: in ſpi a ſe oſtendit alienos. Quoꝛũ eſt in
quit adoptio que ſignificantius grece dicitur

VOG&ασ☛ de qbus quondã dñs loquebat᷑. Fi
lius pᷣmogenitus meus iſrael: ⁊ filios genui et

exultaui. Munc dicit filij alieni mẽtiti ſũt mihi

⁊ quoꝛũ gloꝛia vt de cũctis gentibus eligeret
in peculiarẽ populũ dei:et quoꝛũ teſtamenta:

vnum in l̃a alterum in ſpũ: vtqͥ pᷣus in carne

ſeruierũt cerimonijs legis abolite: poſtea Pᷣui⸗

rent in ſpiritu mãdatis euãgelij ſempiterni Et

legis latio ad vtrũq; reſpõdet: æ noui ⁊ veter

tem in greca lingua hoc ei accidit quaʒ nutritꝰ

teſtamẽti:⁊ cultus.id ẽ.vera religio ⁊ ꝓmiſſio
nes:vt quicqͥd repꝛomiſſum ẽ patribꝰ cõplere
tur in filijs. Et qð oibus maius eſt:ex oibus qͥ
bus de maria genitus vᷣgine: vt ſciremus:qͥs
iſte ſit xpᷣs:cauſas doloꝛis ſui vno ſermone cõ
pꝛehendit.qui eſt ſuꝑ oia deus benedictus ĩ ſe
cula amẽ. At iſte tãtus ac talis ab eis non reci
peret᷑:de quoꝝ ſtirpe generatꝰ ẽ.Et nihilomi⸗

nus laudat iudicij veritatẽ:ne ſentẽtia dei ĩ p⸗

pinquos ⁊ fratres ſuos diſplicere videat᷑: ⁊ vł
auſtera eſſe vel nimia. In qᷣbus igit᷑ tanta fue⸗
rũt bona:dolet cur nũc tanta mala ſint.
Auid velit intelligi qð idem apoſtolus ſeri⸗
bit ad Colocẽſes. Nemo vos ſeperet volens ĩ
humilitate mentis ⁊ religione angeloꝝ que nõ
vidit ambulãs fruſtra inflatꝰ ſenſu carnis ſue:
⁊ nõ tenens caput:ex qͥ totũ coꝛpꝰ ꝑ annexũ ⁊

2ↄiũctionis ſũminiſtratũ: ⁊ ↄuinctum creſcit in

augmẽtũ dei ⁊ reliiꝗ. Epla.xXCIII.

:AX.lud quod cre⸗
bꝛo diximꝰ*: 1 ſi imperitꝰ pᷣmone:
non tñ ſciẽtia nequaq; NPaulũ ð hu
militate:ſᷣ de cõſcientie veritate dixiſſe: etiam
nunc apꝛobamꝰ. Pꝛofundos enĩ ⁊ recõditos
ſenſus lingua nõ explicat. Et cũ ipᷣe ſentiat qð

loquat᷑:in alienas aures puro nõ põt trãſferre

ſermone. Quẽ cum ĩ vernacula lingua habeat
diſertiſſimuʒ:qe vt hebꝛeũ ex hebꝛeis: ⁊ eru
ditus ad pedes Hamalielis viri in lege doctiſ⸗
ſimi:ſeipᷣm interpᷣtari cupiẽs:inuoluit᷑.Si au

in Tharſo Cilicie a ꝑua etate imbiberat :qͥd ð
latinis dicendũ eſt:
luti herbis creſcẽtibus frugũ ſtrangulãt vber
tatem. Conabimur itaq; ρπααππιαα1⁰οαια

ſenſus eiꝰeuoluere:⁊ tritã ſimplicitatẽ eloquij

ſuo oꝛdini reddere atq; iũcture: vt ſimplici ſta

mine vbox fila decurrãt: puroq; ſub tegmine
apłi ᷣmonis textura ſubcreſcat Nemo vos ſu

—T

lalinis dicendũu eſt: q verbũ de vbo expꝛimere
conãtes:obſcurioꝛes faciũt eiꝰ ſentẽtias: ⁊ ve⸗

peret:nemo aduerſũ vos bꝛauiũ accipiat: hoe
eni grece diciturxc aspap cναν ο. Quando
q̃s in certamine poſitꝰ iniqͥtate agonithete: vł

inſidijs magiſtroꝝ ; Sdov palmã ſibi debi
tam ꝑdit.Multaq; ſũt vba q̃bus iuxta moꝛẽ

vꝛbis ⁊ ꝓuincie ſue familiariꝰ apłs vtit᷑.Ex qͥ
bus exempli gratia pauca ponẽda ſũt. Mihi
aũt parum eſt iudicari ab humana die:hoc eſt
⅓ο hνορπSDιαhαπιαρςHεαα anü dico
BhρHIIVVXVω' UX1SVαXτιρ

łHW hoc eſt nõ grauaui vos: vt nunc dicit̃

Eιàεπιπι νουαπνςm6ιρN Ü ε11ι ⁰.ꝑid 6. nullus
bꝛauiũ accipiat aduerſuʒ vos. Quibus ⁊ alijs
multis vᷣbis vſq; hodie vtunt᷑ Cilices.Nec h̊

miremur in apło:ſi vtat᷑ eiꝰ lingue ↄſuetudine

in ᷓ natꝰẽ:⁊ nutritꝰ:cũ Virgilius alter Home

rus apð nos patrie ſue ſequẽs ↄſuetudinẽ ſce⸗

leratũ frigus apellet. Nemo & vos ſuperet ac
deuincat:volẽs ĩ hũilitate lr̃e ſeqͥ ⁊ angeloꝛuʒ
religionẽ atq; culturã:vt nõ ᷣuiatis ſpiritali i⸗
telligẽtie:ſᷣ exẽplaribꝰ futuroꝝ q̃ nec ipᷣe videt
qͥ vos ſuꝑare deſiderat ſiue vidit:vtrũ q; enim

habet᷑ ĩ greco. Pꝛeſertim cuʒ tumẽs ambulet:

⁊ icedat inflatꝰ:mẽtiſq; ſuꝑbis geſtu coꝛpis pᷣ⸗
