uelut fumus ab eodẽ neꝗᷓ ſgũs euanuit. Per annũ autẽ idẽ iacuit uerberibus magus in tãtũ ſui corporis ĩ pos: ꝙ
nõniſi alieno auxilio potuit ſe mouere. Moxidẽ accepta pœnitẽtia magus ante ꝗᷓ de lecto ſurgeret: cũctis com
buſtis codicibus: ꝗbus artes illas nequiſſimas exercebat: uẽditiſq; oĩbus quæ habebat: & paupibus erogatis: cõ

pleto anno in illa ſe ob pœnitẽtiã ꝑpagẽdã in quadã ſpeluũca claudẽs heremo in qua p quadriẽniũ glorioſus ſte

tit Hieronymus: multa ſãctitate & uit? & pœnitẽtiæ aſpitate pollet. Huc ꝗᷓ ſo iuuenes oẽs curraãt: & inſani iu/
uenis exẽplo diſcãt:me qd illi cõtigit:ſibi poſtmodũ doleãt anigill. Inſanus itaq; iuuenis tatis circũligatus
luxuriæ laq̃is uidẽs ſe oẽĩ mode ſuæ miſerrimæ uoluptatis deſiderio nefãdiſſimo defraudari: qᷓdã nocte laꝗᷓo
ſe ſuſpẽdit: & ſic ſe infœlix tẽporali uita potius & ppetua priuauit. Ecce quot maloꝶ cauſã turpiſſimũ luxu/
riæ uitiũ fore liquet. Nil tã ruinæ aĩæ pariter & corporis prõptũ ꝗ̃tũ iſtudnequiſſimũ arbitror ſcelus. Exipſo
nãq; homicidia: ebrietates: eõtẽtiões: & pene uniuerſa oriutur mala: ut ueteris & noui teſtamẽti in finitis patet
exẽplis: necnõ & cõtinuis manifeſtiſq; expiẽtiis declarat᷑. Ad hoc autẽ ut maior iuuenibus det᷑ aſtutia ſe tuẽdi
Nã ſtatus ullus piculoſior nõ ẽ inſipiẽtis iuuẽtutis ſtatu. Aliud cẽſui exẽplũ mei nepotis Ruffi ætatis forte an
noꝶ decẽ & octo ꝗᷓqᷓ dolore nimio ſubrogare.
¶/ h Onẽ ambiguũ iſta quæ incipio enarrare magnis tribulationibus meæ memoriæ reuocari: ſed tñut p̃ᷣmiſ
ſũ ẽ: utoĩbus & maxime iuuenibus ꝓueniat in exẽplũ:ſilẽtio illa nequeo pᷣterire. Nepos qdꝗ meus Ruf/
us noĩe utroq; priuatus parẽte anniculus ad meas deuenit manus: ꝗ utinã ex matris uiſceribus flõ exiſſet ne
illi qd ſuſtinet cõtigiſſet: quẽ tãta diligẽtia ſuo ĩfortunio enutriui: ut a pluribus a megenitus putaret᷑. Creſcẽs

itaq; in diẽ puer ĩfœlix ætate: ſed nõ ſapiẽtia: ĩgẽti pulchritudine corporis: ſed non aĩæ: decoriſq; & pbis mori/

bus:honeſtate: bonitate: & multæ ſapiẽtiæ elegantia ꝗᷓꝗᷓ uane decoratus: a cũctis dilectione ſuperflua colebat᷑
Is nãq; in decimo octauo ætatis ſuæ anno ĩbecillis & miſerrimus expirauit. Propter quẽ tantus ab oĩbus inſo
nuit luctus: ut uix p mẽſẽ finẽ potuerit ĩuenire. Sed certe luctus pro eo quod euenerat nõ ſuffecit. Aſtego eius
nimiæ incũbẽs dilectioni pluries glorioſũ rogaui Hieronymũ: ut mihi ꝗqd nepoti meo acciderat reuelaret. Igit᷑
meis annuẽs glorioſus Hieronymus pᷣcibus: obtinui qd lileba⸗ Orãti enĩ mihi die quodã hora nona tantus
euenit fetor: ꝙ nullatenus naribus potera tolerare. Hæc dũ mecũ tacitus reputãs: unde hic tãtus adeſſet fetor
admirarer: ſupra meũ uerticẽ eleuatis oculis: ĩftelicẽ nepotẽ uidi terribilis uiſionis: ita ꝙ in eũ uiſũ ĩprimere
nõ audebã. Nã cathenis igneis circũligatus: fornacis ĩſtar flãmas fetidiſſimas erũpebat. Ad hãc itaq; uiſionem
ſubito me tã uehemẽs timor irrepſit:ut dũ pluries loqui uellẽ:fermãdi uocẽ nullatenus cõpos erã. Poſtremo
aliꝗtulũ ĩ me rediẽs:ſi meus erat nepos uoce cœpi pquirere tremebũda. Ad hæc ille ululatihus & ſuſpiriis:uti
nã inquit nõ fuiſſem:ne tã diris eſſẽ cruciatibus deputatus. Nã ſcias me tartzreis mãſiõibus ppetuis tempori
bus permãſuꝶ. Heu qd dicã? His dictis tãtus mihi golor affuit: ut ſim pluries admiratus quõ uita ꝓtinus nõ
diſceſſit. Longis autẽ expletis colloquiis: ab eodẽ ſciſcitatus fui: cur diuinæ fuiſſet miſericordiæ ſic expers: cum
in mũdo tot uirtutibus ſic polleret. Pro nulla inquit me ſcias cauſa fore dãnatũ: niſi qa in ludis maxime dele/
ctabar. At qa in morte accepta peœnitẽtia quaſi ſtulta ignorantia poſtpoſuicõfiteri: diuinã nõ merui ueniam
adipiſci. Et hæc dicẽs a meis diſparuit oculis. Talis autẽ eo ebeunte remã ſit fetor: ut in locũillũ hactenus nul/
lus audeat ĩtroire. Ecce quãtũ turpiſſimum ludi ſcelus diuinæ abhorrẽt maieſtatis oculi. Timeamus ergo: ne
nos bonoꝶ rapiat inermes tã repẽtinus ĩteritus:ne nõ pœnitere nos uitioꝶ cõtĩgat:duũ tẽpus ineſt: ꝗa poſtmo
dũ pœnitẽtia foret fruſtra. Vtigit᷑ xpᷣianus tãtæ ruinæ ludi ꝓcul effugiat nefas:ĩmo ut oĩum memoria deleat᷑:
exẽpla alia dã ꝗᷓ breuius potero ſubrogabo. .
N Sãmaria quindecim nõdũ expletis diebus:dũ miſer qdã ludẽs quaſi oĩa quæ habere poterat cõſum
pſiſſet: glorioſi cœpit Hieronymi nomẽ auſu temetanob laſfemare. Quẽ nefãda blaſfemiæ uix finiẽtẽ
uerba uidẽtibus: & ſtupẽtibus cũctis mox e cælo fulmẽ ueniens interemit.
Reibus aliis ĩ tyro ludẽtibus hoc accidit qd enarro. Cũ eni illi ſuũ uellẽt ĩcipe ludũ: ut hi ꝗᷓ ſe hocab eiſdẽ
audiſſe & totã rei ſeriẽ etiã ſe uidiſſe fant᷑: & referunt:ſic dixerunt. Quãcunq; potes exerce uim Hiero/
nyme: qa te inuito ludum iſtum alacriter finiemus. his ita dictis ſuũ incœperũt ludum: quo quidem primor

—ʒ—ʒ— —— —

.

—

Vod uiſu noſcit᷑:ueriſſimo teſtimonio cõprobat᷑. Iccirco quæ dico:qᷓꝗᷓ multis poſſent coprobari teſti/
bus:tñ meipſo teſteq ea uiliõe ppria didici cõprobabo. Iuxta meã in qua in Hieruſalẽ habito ædẽ:nobi

diato:quaſi uno elapſo ĩſtãti ſe terra apiẽs illos ſolũ abſorbuit:ita ut nil ex eis amplius fuerit uiſũ.

—° liſſimus qdã miles fuit:trãſitoriis nimirũ locuplex:qui unicum habẽs filiuũ:eiuſdẽ ſtultiſſimi amoris cæcitate

pcuſſus nõ ſolũa prauis eũ nõ corrigere: ſed etiã eũ ipemet praua ĩſtruere conabat᷑. Parẽtes fatui & iſti ſimiles
mẽtis ꝗᷓ ſo oculos huic inclinẽt: ut qs finis eueniat:nõ ignorẽt. Multi enĩ hoĩes magnas aĩæ & corporis ĩciderũt
ruinas ob prauoꝶ parẽtũ ĩſipiẽtiã. Creſcẽs nãq; illius militis filius:cũctis moribus bonis deſiijtutus:de die ĩ diẽ
peierãdo: totũ ſuũ tẽpus amittẽs in ludis & blaſfemiis: cũctiſq; ĩmũditiis pr̃e cauſãte ãnũ attigit duodenum.
Qui quodã adueſperaſcẽte die ſolitis cũ pr̃e ludis ĩſiſtẽs ludũ eodẽ ut gliſcebat nõ habẽte:primo ꝓrupit ĩ hæc
uerba. Siqd ille põt Hieronymus ꝗ ludos ꝓhibet:iã exerceat. nã ſe ĩuito.hĩc non niſi uictor exurgã. Verũ hæx
dũtaxatipſo ꝓſequẽte: nequã ſpũs teterrimi hoĩs ſpecie cũctis uidẽtibus locũ ĩ quo ludẽbat ueloci gradu adi/
ens:eũdẽ pueꝶ ĩfœlicẽ rapuit. Sed quo eũ detulit nulli hactenus hominũ ẽ cõpertũ. Verũ utputo eũ detulitĩ
infernũ. Eadẽ nãq; hora caſu ad quãdã meæ domus feneſtrã: quæ loco ĩ quo ludẽtes degebãt pater & filius ex
oppoſita ſita ẽ me poſuerã: quo me uidere fuit neceſſe ueritate ꝑſpicua ſeriẽ tã formidadæ rei geſtæ. Diſcãt er
go iuuenes in iuuẽtutis tẽpore: qd cæteris ẽ pᷣſtãtius:expetẽdis moribus ſe fulcire:ne uilibus caduciſq; mori/
bus iuuenilis aĩus ĩformatus ſtatũ ĩ canicieneqᷓat pmutare. Quod enĩ nouæchartæ iſcribit᷑: de facili nõ delet᷑
Diſcãt etiã parẽtes fatui filios correctionibus & uerberibus erudire: nec uitioꝶ ſinãt uepres radices figere nõ fa
ciliter euellẽdas: ne flẽdi & hic & ĩ futuro cedãt euẽtus. Nã niſi fallor ad æternoꝶ gaudioꝶ patriã deueniẽdi ar/
tiſſima: & ſine ambiguitate aliqᷓ a pauciſſimis certa cognita extet uia. Eũd? ad pditionẽ iter latiſſimũ: & multis
ĩmo pene ĩfinitis limitibus plenũ fore cõſtat. Quodlibet enĩ mortaliũ peccatoꝶ ad pditionẽ ſuũ tramitẽ ſtru/⸗
it. Quodũ hominũ nõ ſolũ paganoꝶ:ſed etiã illoꝶ:quos ſacri baptiſmatis unda lauit. Nam de paganis nulla

orit᷑ qõ ꝙ nõ dãnet᷑:maiorẽ fore liquet numeꝶ multiplicibus ĩſiſtẽtiũ flagitiis: quoꝶ nulla pene unꝗᷓ cogno/ ⸗

ſci᷑ emẽdatio. Quiniĩmo Reſpectiue qdẽ dico pariter bonis & malis hoĩbus cõſideratis:nõ ẽ ꝗq faciat bonũ:nõ
ẽuſq;ʒ ad unũ ſed oẽs poſt ſuas ĩprobas & peſſimas ambulãt uoluptates. Cõſequenter cõcludi debet:ꝙ ad æter
næ btitudĩis gaudia rariſſimi gradiãtur. Infinite qnĩmo. Oẽs pene ſacræ ſcripturæ auctoritates hoc teſtantur.
Infinita ſiqdẽ & exẽpla poſſemus pſpicaciter ĩtueri: ad huiuſmõi ueritatẽ ſufficiẽtius demõſtrãdã. Hoc ex oĩ/
bus unũ cenſeri decet:nec ab hoc diſcrepari põt: nullũ.ſ. ad æterna modo aliquo puenire poſſe gaudia: niſi oĩ/
bus nõ particulariter: ſed totaliter uitiis extirpatis: uirtutũ ſtudeat itinere feſtinare. His iã fine dato exempla &
ꝓdigia qᷓdadã higius opis fini ꝓpĩquius breuiter introducam: & duo p̃cipue admirdla: quæ a uenerabili uiro
Nicolao Cretẽſis inſulæ archiepiſcopo referẽte didici primo dicã.
Enerabilis idẽ archiepᷣs pridie glorioſi Hieronymi deuotiõe nimia Bethleẽ ueniẽs ut eiuſdem cũctis ho/
noribus colẽdas reliqas uiſitaret: ut totus charitate feruidus redire noluit: donec me ſua gratiſſima uiſita
fone èeimiis læticiis adipleret. Qui uti donoꝶ p̃cipuus ut grauiſſima mihi donaria ſupabũdatiſſime more ſo
lito ĩpartiret:me uiſitare minime cõtẽtus: mecũ dignatusẽ iã diebus pluribus cõmorari: & etiã adhuc manet:
qqd utinã tpe lõgo duret.In xpᷣo nãq; Auguſtinechariſſime uenerabilis idẽ põtifex te ſalutat. Quãplures igit᷑
mihi ſuoꝶ uerboꝶ auido uenerabilis idẽ põtifex enarrauit. Hoc tale ĩ ciuitate Cãdia cõtigiſſe. Sacerdos quidã
ſuus ſuæ maioris eccleſiæ cuſtos ĩpudicus luxuriæ & ebrietati deditus: nodũ completo anno de hoc ſæculo mi
grauit. Cuius corpore cæteroꝶ ſepulto barathro ſacerdotũ: ut eius punitio cũctis ĩnoteſceret ad exẽplũ: ſubſe
quẽti nocte tãtus ĩ eccleſia: eiuſq; cemiteriis fuit ſtrepitus: ꝙ rumore nimio ĩ urbe illa cõmorãtes excitati:pauo
re ĩgẽti uelut amẽtes ad eccleſiã cucurrerũt. Stãt itaq; oẽs circa eccleſiã ſtrepitus uehemẽtes:cãpanarũq; ſoni⸗/
tus audiẽtes. Diuinã qdẽ exorãt clæmẽtiã: qᷓtenus curiſta fiãt debeat reuelare: ſed nullũ exauditiõis ſentiũt ad
iuuamẽ. Diluculo hoc ceſſãte cũcta quæ fuerãt ĩ eccleſia repiunt reuoluta: & ꝗᷓſi undiq; flãmis igniũ uiolata
Ad hoc memoratus põtifex orõdes ĩdicẽs populo:qd ſequẽti eueniat nocte pcipit expectari. Ne nimis ſuccũ/
bã uerbis:ſequẽti nocte duplex ſtrepitus & pauoris tribuatio ẽ ſecuta. Qua de re repletus populus amaritudi
ne & dolore cernẽs nullũ ſibi adño adiutoriũ euenire: ſicut uulnerati ꝗq in monumẽtis piecti dormiunt: exiſte
bãt. Die aũt eluceſcẽte: oĩbus ĩ eccleſia orõnibus cõgregatis glorioſus Hieronymus ſubito ſepties ſole ſplẽdidi
or ĩ eccleſiã ueniẽs: ad altareq; gradiẽs cũctis uidẽtibus & mirãtibus ꝑ horã forte ſub ſilẽtio manẽs: obſtupenti
populo:hoc ꝓpter ſacerdotis illius miſeꝶ cadauer ſacris ĩdigne locis cõditũad terrorẽ peccãtiũ cõtigiſſe ĩtima
uit: eidẽq; mãdãs ut cadauer miſeꝶ tartareis poſt reſurrectionẽ oĩ-um mãſioibus deputãdũ:diſſepultũ flãmis
traderent protinus concremandum. Alioquin incœpta peſtilentia non abiret. Et ſic in tuẽtiũ oculis ẽ inuiſus
Quod ut ordinauerat lætabundus populus protinus adimpleuit: deo & beato Hieronymo laudes p̃cipuas
pſoluẽdo.Et ſicpeſtis illa ceſſauit. Qui deincep? beatiſſimũ Hieronymũ oẽs unanimiter deuotione maxima
ĩcœperunt colere.
. Neadẽ ĩſup ciuitate quidã pulcherrimus extitit iuuenis Tytus noĩe honeſtis moribus:luculẽtus:carna
i non ignobiliori natus ꝓgeniæ pᷣdiues ualde totã pene deuotionẽ: & fiduciã habẽs ĩ beato Hieronymo

Hic ſiqdẽ iuuenis uirgineo nitẽs cãdore in eiuſdẽ ſanctæ uirginitatis propoſito uſq; ad uiceſimum annũ pro/

bis uitæ moribus perdurauit. Quo itaq; tẽpore ſui fratris neſãdo cõſilio incitatus ſpretis tã nobiliſſimis uirgi
.ccxxviie

nitatis gẽmis: auri pcioſiſſimũ metallũ calcãs: ad carnis ſpurcitias & lutũ ac fetorẽ uehemẽter declinãs: puella
quãdã oĩ pulchritudiĩe corporis renitẽtẽ ſibi ĩ mrimonio copulauit. In cuius amonis retibus ita ſe capiẽs ꝙ ali/
ud pᷣter ipſã poterat minime cogitare:de die in diẽ cœpit diuina obſeqa obliuiſci.At ꝗa miſerdereliquit iuſti/
ciã: oblitus fuit deũ alẽtẽ ſe:oblitus fuit ſibi ds miſeri. Cõpleto nãq; anno: quo cũpuella iuuenis ĩſẽſatus ſte/
terat:nõ ut ĩ matrimonio: ſed cauſa explẽdæ libidis copulatus: ſuggerẽte diabolica aſtutia: iuuenis frater puel
læ illaqueatus amore auide diu ꝗᷓrẽs eius amplexibus frui:tãdẽ qd optauerat ẽ adeptus. Hucaccurrãtiuuenes
& exẽplo iuuenis ſint expti. Fint nota iuueni puellæ uiro iã pacta. Tacẽs idẽ cogitat auide quo ualeat modo
certitudinẽ repire. Expectat diebus aliquot ſe ſimulãs hoc neſcire. Aſt die quadã ordinat urbẽ deſerens pegre
ꝓficiſci. Et latẽs ꝑ diẽ ĩ ciuitate nocte media domũ ueniẽs reſeratis ſeris a puella ſuitrice clã ut prius ſimulor/

dinauerãt ambo uſq;ʒ ad thalamũ: in quo eius frater & uxorin lecto as:Ppraortier ſibi poſtulat apiri. Miran

turilli & timore pterriti uehemẽti pulſãti negligũt oſtiũ reſerare. Tãdẽ cõfractis ſeris thalami iuuenis ira & fu
rore nimio fornacis inſtar ardẽtis undiq; ĩflãmatus: uxorẽ primo euaginato gladio iterfecit. Deĩde ſub thoro
ropriũ latitãtẽ fratrẽ inueniẽs ĩteremit. His ita geſtis ex ciuitate exiẽs multo tẽpore ꝑx mũdũ hucillucq; errãs
cũ ꝗbuſdã aliis cœpit quoſdã trãſeũtes ĩ itinere depdari:ac etiã iugulare: Permanẽteq; itaq; eidẽ Tyto p. x. an

nos talibus negociis ĩplicato: glorioſiſſimus Hieronymus ſalubre refugiũ & uitale die quadã iã adueſperaſcẽ
te luce in modũ mercatoris ſe mõſtrauit ne ille ſolũmõ hĩtæ deuotiõis pᷣmiis priuaret᷑. Nã ille ꝗᷓꝗᷓ tot & tata ui

tia abhorrẽda cõtinue exerceret: tñ in btõ Hieronymo deuotionẽ aliquã retinebat: ita ut eidẽ quotidie ſe cõmẽ
dãs boni aliqd diebus ſingulis ad eius honorẽ faceret nullatenus poſtponebat. Cernẽs itaq; Tytus mercatorẽ
nefãdis ſociis ad ſolita neꝗtiæ opa cõuocatis cõcito cũ eiſdẽ pgẽs curſu uibratis lãceis Hieronymo mercatoris
ĩſtar obuiãt ueniẽti. Moxq; in eũ ĩſurgẽs a ſociis eũdẽ pᷣcepit retineri:donec eius lateri gladius ĩfigat᷑. Deinde
manũæleuat: ĩterficiẽdi gladiũ retinẽtẽ: ut ſcelus tãtũ ualeat iã explere. Ad hæc Hieronymus glorioſus. Amore
inꝗt Hieronymi: quẽ tu diligis aliqua loquẽdi breuis licẽtia mihi det. Poſtmodũ ſi uolueris facito id qdoptas

Ad hæc & Tytus. Amore inqteius quẽ nominaſti: & loquẽdi & uiuẽdi licẽtia tibi ut poſtulas cõcedat᷑: tantum

quæ portas mercimonia iã depone. At glorioſus Hieronymus. Ego ipſe ſũ Hieronymus: qhuc ppter tuam li
berationẽ ueni: ne mihi a te ĩpẽſa obſeqa ĩ uacuũ pᷣterirẽt. Te tot quæ geſſiſti peccaminum iã pœniteat: ad te
ipſũ redeas: ne formides: hucuſq; me noueris ꝓpter tuã ſalutẽ: & aĩæ & corporis ſupplicẽ erga te apud iratam
diuinã iuſticiã extitiſſe: ne in tedignas tibi ſæuitias exerceret. Ad poœnitentiæ igit᷑ qᷓcitius Perge callẽ:& peccato
rũ onera iã depone: alioqn me tui cuſtodẽ & ſupplicẽ nõ habebis. His dictis Hieronymus glorioſus ab illorũ
oculis diſparuit. Ad hoc Cupefactus Tytus: & ꝗ cũ illo erãt timore & admiratiõe tã ingẽti aꝗ terti pcidẽs per
horã no potuit Aeuari. Tũc ſubito in ytũ: & ꝗ cũ illo erãt ſpũs ſancti gratia ẽ effuſa: & lux eos cælitus illuſtra
uit. Qui protinus in uiros alteros iã mutati ſi pretis cunctis ſpurcitiis uitioꝶ: ad pœnitẽtiæ tramitem rediere.
Deinde ad heremorum antra deuia & ignota properantes ĩ magnis ſe corporũ aſperitatibus: & uitæ ſanctiſſi
ma tradiderunt.
Iraculũ aliud quod ueridicoꝶ teſtimonio ſolidiſſime in ſi upioribus ægypti partibus pactuũ ĩtellexi: qua
tenus hoĩbus & maxĩe iuuenibus ꝗᷓtũcũq; caſtis pueniat in exẽplũ ad euitãdũ piculũ mulieꝶ pᷣcedenti
miraclo addere cogito fore ratũ. Monachus qdã iuuenis & decorus: honeſtate p̃cipuus: moꝶ maturus: ꝗ ſe-
nex uirginalis pudicitiæ cuſtos: cũctiſq; illius monaſterii monachis ſpeculũ ſãctitatis: glorioſiſſimi Hierony
mi amatordeuotiſſimus fuit. xii. degẽs annis in monaſterio cõtinue oratiõibus uacãs: & ſtudio ſcripturarum
Hicamore caſtitatis timẽs ne cor aliqualiter uiolaret: mulieꝶ uiſus inefſabiliter abhorrebat: ita ut eius memo
riã formidaret. Huic ꝓpoſito diabolus antiquus pẽs: & hoĩum inimicus ĩuidẽs: ſuæ neqtiæ ĩueteratæ contra
eũ dolos & artes multiplices ĩcitauit. cõtinue cogitationũ ſtimulis iuuenem peſſimus tẽtator affligẽs: die no/
ctuq; a tẽtatiõibus duobus mẽſibus nõceſſauit. Iuuẽis uero ꝓuidus ſeſe dñi & btĩ Hieronymi: cuius dilectiõis
ardore feruebat cõmẽdãs cuſtodiæ uictrici: tẽtamẽta diabolica ieiuniis & orõibus triũphabat. Cõfluãt hucꝗᷓſo
iuuenes atq; ſenes: & ꝗqᷓti ſit caſus mulieꝶ fallax pulhritudo hicdoceãtur maxĩe p exẽplũ. Cernens ſe aſpis pfi
dus diabolus a iuueneſi upari: tanꝗᷓ leo rugiẽs ſubtiliores nocẽdi artes cœpit qᷓrere: ut iuuenẽ deuoraret. fit itaq;
ĩter eos pugna grauis. Hic aſtutiis cõſuetis caſtra aduerſus iuuenẽ ſtruit peſſimus inimicus. hĩc iuuenis orões

& glorioſi Hieronymi ꝓtectio caſtroꝶ ſternũt᷑ munitiões: & uires eoꝶ triũpho nobili uilipẽdũt. Interea geni/

toris ad mortẽ ægrotãtis uiſitatiõis cauſa ĩgruẽte ex monaſterio ĩ ciuitatẽ ad pr̃nã ædẽ uenire iuuenis ẽ copul/
ſus. Nã ſe pr᷑ dolore nimiũ morituꝶ:ſi uiſiõe fruſtraret᷑ filii crebris clamoribus acclamabat. Ob hocdolẽs mo

nachus timẽs ne mulieꝶ uiſu cor mũdũ & uirgĩeo cãdore nitidũ uiolaret: potius niſi fratꝶ ſui cœnobii fuiſſet

ſupplicatiõibus ĩclinatus: erga patrẽ crudelitatẽ uolebat ꝓpter dũm exercere:ꝗᷓ eidẽ ĩfirmãti cõpati amonaſte
rio recedẽdo. Sciebat enĩ mõacho nil tã nocuũ deteſtabile & mortale: ꝗ uicos & ciuitates: & gẽtiũ multitudinẽ
circuire. Nullacerte pmanet ĩ hoĩe qes mẽtis: ꝗq multoꝶ uerboſitatibus & uãiloqis ĩplicat᷑: qd aqᷓ piſcibus mo
nachis idẽp̃cipue ſilẽtiũ opat᷑. In pr̃na itaq; manẽs æde mõacus diebus tribus tædio tã uehemẽti affectus ẽ: ꝙ
ſibi potius uidebat᷑ tetris ſe fore carceribus mãcipatuũ. Cõpleto die tertio: dũ eũ cũ ſorore ſuaqᷓdã pulchritudis
ĩauditæ:firmitatis cauſa pris crura ſimul cõtĩgeret cõfricare:caſu ſororis dextera eiuſdẽ tã gẽte dexterã: tam di
ris libidis & eiuſdẽ ſororis ĩeptæ &abominabils cõcupiſcẽtiæ fuit ſubito iaculis cor eiudẽ monachi ĩſtigante

1 —=

ren — Frrr
SõY 5

cdiabolo uulneratũ ꝙ pene eã adillicita: & oĩno ab hoĩbus abhorrẽda:niſi extitiſſet timor uerecũdiæ ĩuitabat.
Heu qd dicã. Quæ monachis illis inerit obbuãtia caſtitatis: q còtinue mulieꝶ uiſibus potiũturĩſimul collo/⸗
quẽdo. Sic manet in caſtitate hõ faciẽ ĩtuẽs aſſidue mulieꝶ: ſicut manet palea ſtas in igne. Fallax certe & rui/
næ maximæ propinquus caſus: ineuitabileq; piculũ eſt fæminæ pulchritudo. Timor certe monacho euenit:
quẽ timebat:& ſibi accidit:qd tãto tẽpore uerebat᷑: nec ſine exẽplo maximo alioꝶ: nõ illud uiſũ ẽ parentibus
obedire:ĩ quo aĩæ periculũ formidat᷑. Amonaſterio ĩuite monachus egredit᷑: ſed ardore libiqinis tam nefãdæ
cor ĩflãmate nil aliud ꝗᷓ ſororis hoc neſciẽtis ſcelus faciẽ ĩprobis oculoꝶ uiſibus uidere cogitãs: pene unꝗᷓ fuiſ/
ſe monaſteriũ recordat᷑᷑. Sanat᷑ ĩteri pater:at monachus excuſationibus adiuẽtis tardat die in diẽ ad mona
ſteriũ remeare. Manẽte eodẽ in paterna domo tribus mẽſibus: hic monachos:hinc patrẽ maxima mouit ad/
miratio: oẽmq; familia: cur iſtũ tã uehemẽs irrepſerit mutatio: & alteratio inaudita. Igndrat ſiqdẽ rei cauſã:
iccirco effectũ eos cõtingit ignorare. Ad monaſteriũ cũduobus ad ſe ex monaſterio deſtinatis monachis tãdẽ
reuertit᷑: illud referẽs tædiũ redeuũdo: qc prius detulerat exeũdo. Cœpit itaq; in monaſterio corpus degere mo
nachi: cor uero a ſorore aliqualiter nõ recedit. hoc ſibi fit ſtudiũ ſcripturarũ: ut attingat peſſima quæ affectat.
Hec cõtẽplatio diuinoꝶ: ut peccatoꝶ modũ ĩueniat explẽdoꝶ. Percutit alienus ſui? & a ueritatis cognitione
deuius cõtinue a diabolo:cuius iugo grauiſſimò ibecille collũ ſubmiſit:libidinis nouæ telis. Sicut fumus defi
ciũt dies eius: cõfringũtur ſicut in frixorio oſſa eius: & ĩfirmat doloribus uita eius: irrõnabili fit ſimilis anima
li. Obliuiſcit᷑ in toto diuinã eccleſiã exorare tota die cogitãs: quis modus appareat habilis:ut poculum mortis
ualeatdeguſtare. Hleeu ꝗᷓ fũt inopes & miſeri: & ab oĩbus bonis egetes & exales: qa dno ſe elõgãt. Lanto fit pe
ius brutis aĩalibus uir ĩ peccatis: ꝗbus ab aĩadeus maioriſy patio elõgat᷑ ꝗᷓ id quo cælũ a terra diſtat: & oriens ab
occaſu:ꝗᷓ eiſdẽ pᷣſtat cũ diuina gratia ẽ fulcitus. Cogitãti deniq; monacho: ueritatis lumis neſcio nefãdiſſimæ
& auditui horribilis uoluptatis adipiſcẽdæ repire modũ mali cõſilii ſeminator diabolus:hoc ſibi tale inſinuat
cõſiliũ occulto cogitamĩe uani cordis: ut.ſ.itẽpeſtæ noctis medio eũctis dormiẽtibus: ueſte depoſita monacha
li:(ſũptoq; habitu laicali ex monaſterio exiẽs: paternas clã adeat mãſiones:& domũ crepuſculo noctis latenter
intrãs:ſub thoro ſororis lateat:donec dormiẽte i pſa ad eãdẽ accedat: ſuæ uoluptatis libidines expleturus. Pla⸗
cet inſanæ mẽtis ĩperitlæ cõſiliu erogatũ: ſtudetq; ipſũ toto poſſe ꝗᷓ põt breuius effectui macipare. Sequentis
igit᷑ adueniẽti noctis medio fub ſilẽtio ad fores cœnobii claues gerẽs manibus ꝓperat: ſed ad oſtia ueniẽs: p to
tã illã noctr? huc illucq; diſcurrẽs: quo ſint in loco poſita nõ inuenit. S tupore & admiratione pterritus cur hæc
ſint neſcientueri: iã matutinali qua ad laudes debitas dominicas monachi excubaluit ppinquãte hora:com
pellit ille ad cellulᷣ retrogradi. Manet in cellula ille admirãs p diẽ illũ: pponit ſequẽti nocte facere quod nõ fe
cit. audet ĩbecillis dextera quæ nõ pot: ſperat ſtultum pecus cõtra leonẽ pugnãs triũphi gloriã adipiſci. Quid
inſẽſate reris? Putas agere uile pecus quæ leo fortiſſimus Hieronymus cotradicit? Ceſſa imagini glorioſiſſi/
mi Hieronymi genua flectere ipſũ ulterius nõ ſalutes: & tibi poteſtas protinus concedetur: ut cadas in foueã
quã effodis: ut dira naufragia ià admittas. Nõ poſſunt im penſa glorioſiſſimo Hieronymo ſeruitia: quoquo
modo fiant: mercedibus uacuari. Retinebat ſiquidẽ in cellula monachus ille deuius & errans: & diabolico duo
mãcipatus: imaginẽ glorioſi Hieronymi tabula inſi SHS diebus ſingulis antiqua cõſuetudiĩe flectens ge
nua:ſe eidẽ pluries cõmẽdabat. Iccirco ut eius mira clæmẽtia cũctis inoteſceret:illo eu die retinebat. ne m
faceret qd uolebat. Ignorãs uero hæc ille monachus:ſi ubſequẽti nocte ad cœnobii iteꝶ fores pergit. Sed quod
pᷣcedẽti nocte fecerat:id hac fecit. Ne igit᷑ inhæreã uerbis:p unũ fere mẽſẽ ſingulis noctibus cõtinue hoc eue/-
nit. Cõpleto itaq; utputo mẽſis circulo:i ſõnis beatus Hieronymus ſaãctiſſimo cuidã illius monaſterii mona-
cho apparuit: in ſtratu ſus quieſcẽti nocte eidẽ reuelãdo qd iſte monachus faciebat: mãdãſq; illi ut debeat ei/
dẽ monacho ſic errãti declarare: quõ ipſe eũ ob ſibi ĩpẽſã reuerẽtiã cuſtodiuit: ut oſtia nõ uideret ad cogitatũ
perpetrãdu ſcelus: & ꝙ niſi ſibi uedxde ĩcoptis ſubſequat᷑ emẽdatio: ſeſe de ipſius cuſtodia remouebit. diſceſ
ſitq; ꝓtinus ab eodẽ. Mane autẽ facto quæ uiderat monacus: alteri monacho enarrauit. At ille ſe qd hic di/
cat nõ intelligere pluribus deteſtãs ſacramẽtis: cæpit dicere ꝓpter cerebri uacuitatem hæc ſõnia eueniſſe. Tacet
monachus & recedit. hicgaudẽs ꝓponit nocte ſequẽti: nullã amplius exhibẽs ſolitã Hieronymo reuerẽtiam
oſtia monaſterii ad nequã opus:qd tã diu affectauerat peragenu:ad ſuũ libitũ reſerare. Vt breuiterdicam.
Quod miſer diu hiãti aĩo cogitauerat mala operãdi: a Hieronymo honore ſolito priuato ſibi tradita poteſta

te:ut uoluit ſic effecit:ſed tñ ĩ fine glorioſiſſimi Hieronymi clæmẽtia nõ defecit. Recedẽs itaq; ille de moaſterio

nocturna hora: aliẽo hĩtu occultatus: pris domũ adueniẽs: p diẽ illũ undi circuiuit. Cũq; noctis crepuſculo
domũĩtraſſet ad lectũ ĩ quo uirgo ſoror ꝗeſcere tũc ſolebat clã ꝓcedẽs: tã diu ſub eodẽ latitauit qᷓdiu ſororem
dormire potuit æſtimare. Tũc idẽ exiẽs expoliatis uſtibus: ſororis ſe dextero lateri applicauit. Ad hæc ſoror læ

₰

ui ſõno dormiẽs excitat᷑: & uie iuxta ſe manu ſẽtiẽs admodũ expauelſcẽs: diris emiſſis clamoribus ad ſeoẽs pa

riter euocauit. Currut ad puellæ thalamũ cuncti cũ lumine: & tadẽ in lecto inueniunt hunc iacentẽ. Mirãtur
parẽtes & ſtupẽt: cernũt hoc cuncti qui cucurrerant: & condolẽt. Interrogat a filio pater diſcriminis tãti cauſã
reatum ſuum filius ſilentio confitet᷑. Vt enim dixi: uoluit glorioſus Hieronymus hũc ſuã ſtultitiam experiri
ut in poſteꝶ humilior & aſtutior fieret ad cauendu: & in pᷣlio ſe tuẽdũ: & ne amplius exemplo ſuo quis de ſan
ctitate confideret & ſperaret. Quanto enim maior ineſt homini ſanctitas: dum in mari mundi huius pro/
.ccxxviii.

celloſo: & inimicoꝶ agmibus pleno: ĩbecilli carnis nauicula nauigat: tato maior timor & aſtutia ſe tuendi. In
finitas peſſimus ille tẽtator diabolus nocẽdi poſſidet artes. Qui incautus pgit: leuiſſime capit᷑. Qui in cũctis
timet: ab oĩbus diabolis hic timetur. Certe plus nil nocetꝗᷓ ſpreto aliorũ còſilio: ut propria uolũtas pᷣcipit am/
bulare. Qui ſuæ tãtũ uolũtati credit in cũctis quæ facit: finẽ odibilẽ adinueniet. Magnus exẽplo iam finito ti
* mor de fragilitate noſtra maxĩa: & de diabolica calliditate & aſtutia nobis oĩibus demõſtrat᷑: magna & ſpes ue
niæ peccatoribus declarat᷑. Cernẽs nãq; ſe m onachus ſic a diabolo deturbatũ:deluſũ:ac etiã in tanta misia ca/
ptiuatũ: ꝓtinus ſuffragiis glorioſiſſimi Hieronymi: cuius ſempꝑ deuotus extiterat: ſuã miſeriã & culpã uehe/
mẽtiſſimã recognoſcẽs in ſeipſũ rediit. & de eadẽ paterna exiens domo: oĩ retardatidòe abiecta lugens & dolẽs:
ad fontẽ pœnitẽtiæ ꝓperauit. Deinde uero in ſuo monaſterio per annos duos in tãta ſe abſtinẽtiæ aſperitate
afflixit: ut foret cor hominũ ĩſufficiens cogitare: & cõpleto annoꝶ duoꝶ ſpatio: ante dies modicos ex hocſæcu
.* lo fœliciter expirauit. MẽM 2
u Enerabilis Damaſi Portuẽſis ep̃i pridie receptis litteris: aliꝗᷓ eis ĩſcripta corde auido ĩtellexi:quæ ob eius
Breuerẽtiã nõ dimittã. Romæ cardinalis quidã Cæleſtinus noĩe Hieronymi glorioſi æmulus & detractor
dũ die quodã in cõuẽtu eſtẽs cardinaliũ: more ſolito: ore audaci & temerario: in eiuſdẽ iniuriæ uerba prorupe
rat: doloreſubito uiſceꝶ ĩpellẽte: ad occulta naturæ loca propetãs: uiſcera oĩa ꝓtinus emanauit: & anteꝗ illinc
recederet expirauit. .
Lius quoq; pᷣſbyter cardinalis Apdreas noĩe:iſti nõ ſimilis: ſed glorioſiſſimi PHieronymi deuotiſſimus
atq; cultor: pdie in eadẽ Romana urbe multis circũſtãtibus expirauit. Qui cũ iã in eccleſia eſſet paratis
exequus: quæ ſolẽt fideliũ tumulãdis exhiberi corporibus: aſſiſtẽte ſũmo põtifice cũ pene toto clero & populo
Romãoꝶ: q ad eũdẽ Andreã cõuenerãt honorãdũ: emiſſis ululatibus & crebris gemitibus ĩ feretro cuctis ſtu
e pẽtibus:& ueluti amẽtibus affectis: tanꝗᷓ ſi a ſõni dormitiõe excitaret᷑: mirabiliter exurrexit. Cũq; a Romano
Ppõtifice remoto de eccleſia maiori beati Petri apoſtoli uniuerſo populo: clauſiſq; foribus ĩterrogaret᷑: intulit
iſta uerba. Dũ ſtarẽ diuino examini iudicãdus: & iã p ueſtitũ & ciboꝶ ꝗbus hactenus uſus erã:nimiã ſupflui/
tatẽ tartareis cruciatibus cõdẽnarer. Subito adueniẽs qdã ſole ſplẽdidior: niueq; cãdidior: quẽ fuiſſe glorioſũ
Hieronymũuad ſe ĩuicẽ referẽtibus ꝗ aſtabãt ĩtellexi:pᷣſidẽti iudici flexis genibus aĩam meo corpori iügi porre
ctis pcibus ĩpetrauit. Quibus finitis uerbis in ictu oculi ĩde recedẽs aĩa: uti cernitis corporiẽ cõiuncta. Ad hoc
mirat᷑ ſũmus põtifex & cæteri audiẽtes. Fiũt hæc nota populo extra eccleſia expectãti cõfractis eccleſiæ foribus
tinus eccleſiã ĩtrãt: oẽs miagnis uocibus deũ & glorioſiſſimũ Hieronymũ collaudãtes.
Vlta uos tnẽtis afflictio cõmouet & cotriſtat:ĩtellecto ꝙ qᷓplunmi eporũdeuũ & nm Ieſũ xpᷣm: cuius
uicẽ gerüt abnegãtes: terrenoꝶ quoꝶ deus uẽter ẽ: ueſtigiis ĩ hærẽtes: de ſtipẽdiis paupeꝶ & ſãguine Ie/
u xpudelicatiſſimis ferculis: cũ hiſtrionibus & cæteris diuitibus ſuã uẽtris replẽt ĩgluuiẽ: ad fœditatẽ luxuriæ
ĩcitãdã. Veſtimẽtorũq; de die in diẽ ſupfluitatibus abutũtur.de paupꝑibus quoꝶ mercedẽ raptã manu latroci
nii deuorãt: fame moriẽtibus: & frigore nõ curãtes. Hi certe nõ epi: ſed diaboli. Eps autẽ aut ſanctiſſimus: aut
diabolicus. Magni certe meriti ſtatus epiſcopalis: ſed ꝑiculi infiniti. Leuiſſimũ peccatũ aliis ĩputãdu: grauiſſi
mũ epo ĩputat᷑. Põtificis etenĩ uitiũin ſubditos diffũdit᷑ per exẽplũ. Maiora recipiẽti:rõ maior creſcit. Quot
enĩ oĩum xpᷣi uel negligẽtia epi: uel exẽplo in peccata deuiãt: de tot tenẽtur dno reddere rõnẽ. Heu qd Auguſti
* ne chariſſime dicã? Graue nobis ĩeſt põdus: grauis ſarcina. Sed debiles ego habẽs humeros:qd portabo? Sunt
certe anguſtiæ mihi: undiq; me torquẽtes. At dũgraues mihi prõptos caſus ĩtueor: timore maxĩo ſuccreſcẽte
tõtinue affligor & cõtriſtor: Securius ẽ epalẽ ſtatũ fugere ꝗᷓ appetere. Laudo certe epatũ tanꝗuicatiatũ dñi nr̃i
ieſu xpᷣi: ſed illis q ĩ eo uitã agũt militũ terrenoꝶ: q mudi glonia & põpas appetũt: nõ collaud :mo eis cõſulo:
ut effugiãt ꝗᷓtũ pnñt. Melius certe fuiſſet eis cũ terrenis uitã agere terrenoꝶ:qᷓ in põtificali culmie hæcagẽtes ad
ĩfima & ꝓfũdiora loca decidere: tãto præ cæteris cruciadi: quãto præ cæteris plura donaria receperũt. Intelligẽ
tes itaq; eoꝶ plurimos: potius nomẽ gerere ꝗᷓ eſſẽæã: potius lupos rapaces fore xpi ouiũ ꝗᷓ paſtores:deſtructo
res magis eſſe xp̃i eccleſiæ ꝗᷓ rectores. ꝗq xpᷣianoꝶ elemoſyjnas depᷣdãtes mercedẽ paupeꝶ lupinis faucibus ĩ ſup
fluitatibus ciboꝶ & ueſtiũ deuorãt & cõſumũut: qd abſurdu ẽ abominabile & defledũ. Hæciccirco dixerim: ut
talis abomĩatio cũctis gẽtibus ĩnoteſcat: quatenus ſi deu nõ metuũt: hoĩes uerẽtes ſuis aliqliterabominationi
bu ftur. Audiant qꝗᷓſo hi tales epi: quæ narrada ꝓponimus: & ſaltẽ alioꝶ calamitatibus terreãtur.
N]Nã ſupioribus ægypti partibus: ĩ deſto quodã ab hoĩbus ꝓpter uitæ ĩcõmoda ĩhabitabili: qdã degebat
onachus Helias noĩe: antiqſſimus & magnæ uitæ ſãctitate radiãs: ꝗ in uita beatiſſimi Hieronymi ei
dẽ familiariſſimus ualde fuit:quẽ A⸗ btiſſimus Hieronymus habuiſſe ꝓphetiæ ſpum pluries enarrauit. hic
die quodã: ut plures mihu teſtificãtur monachi: uita ueneradiles fideq; digni: q ſe dixerũt ab eiuſdẽ ſancti uiri
ore multotiẽs ꝑpaudiſſe:ſolitis ĩcũbẽs oratiõibus ſõno repẽtino adueniẽte: aliquãtulũ obdormiuit. & ecceĩ ui
ſiõe quo ꝗqdẽ mõ multotiẽs deus oĩpotẽs grãdia & occulta ſuis fidelibus reſerat ſacramenta: Iquodã palatio
miræ pulchritudis ĩeffabilis: & a mortalibus nunꝗᷓ uiſæ: ut ſibi uidebat᷑ erat. Cũꝑhorã p palatiũ illud huc il
lucq; gradiẽs:eius admiraret᷑ pulchritudinẽ uehemẽtẽ: uidit quoddã pᷣparari tribunal: a ꝗbuſdã nimiæ pul/
chritudis iuuenibus ſtratis tapetibus & ueſtibus auro & gẽmis: ac multa artificii uarietate decoratis: circum/
quaq; pariete ĩulo uto. In quo poſtmodũ Rex ꝗdã maxius & decorus: cuius aſpectus tãtæ erat ſuauitatis: ut

nil uellet aliud ꝗ hr̃e magna deſiderat uiroꝶ ſole lucidior comitatus ſocietate ueniẽs ſe poſuitut iudicia exer/
D ceret. Inter hæc cuiuſdã aĩa quẽ fuiſſe Anconitanũ pᷣſulẽ ab aliqbus ibidẽ cõſiſtẽtibus poſtmodũ ĩtellexit:
neꝗᷓ ſpiritibus: cathenis igneiſq; uinculis uĩcta ĩſtar fornacis flãmas erũpẽs ſulphureas: deportata maieſta
ti regiæ pntat᷑. Quæ pᷣus ꝗ de aliquo ĩterrogaret᷑: cœpit diris uocibus ſe ĩfernalibus mãſionibus digniſſimã
acclamare. hãc ĩter cæteras maxime aſſignãs pᷣncipalẽ cauſã: qm uanis põpis ĩtẽtus in cõuiuiis & ueſtibus: &
. huiuſmodi ſtultitiis delectabat᷑. Quibus finitis lata 3 iudicẽ ſnĩa:ut pœnis ĩfernalibus traderet᷑: donec cor/
pori iũcta duplices pœnas ĩ ppetuũ ſuſtineret. Mox illa ſecũ ferẽs oĩs illa neꝗᷓ ſpirituũ turba: ĩde diris cſamori
bus receſſerũt. Deĩde alterius cuiuſdã aĩa:quã fuiſſe Theodonii ſenatoris fris uenerabilis Damaſi pᷣdicti epi
. portuẽſis ſimiliterĩtellexit añ maieſtatẽ regiã circũſtãtibus multis neꝗᷓ ſpiritibus eũ grauiſſime accuſantibus
pnñtat᷑. Cũq;ʒ a diabolis in lõgũ accuſatio traheret᷑: & nullus ex aduerſo aliꝗᷓ rũderet: uir qdã ſepties ſole ſplẽdi
dior: & ut ſibi uidebat pene cæteris aſtãtibus eminẽtior ad Regis ſedẽs dexterã in pedibus ſe erexit. Quo qdẽ
ſurgẽte: ſilentiũ Rex manu ꝓpria a cũctis fieri ĩperauit.tũc ꝗ ſteterat oĩbus opponẽs accuſatibus:hũc ſuũ fu
ę iſſe fideliſſimũ & deuotũ: & ei cõtinue exhibuiſſe reuerẽtiã ſpecialẽ eiſdẽ mox loꝗᷓndi audaciã abſtulit: & taci/
turnitate p̃ᷣnotauit. Poſtmodũ uero his flectẽs añ regẽ genua: huic ſuo fideliſſimo ueniã & æternã requiẽ ſoli/
ta pietate & miſicordia ĩfinita clæmẽtiſſime elargiri: ita tũ ꝙ pro cõmiſſis ĩ mũdo flagisis in purgatorio pur
garet᷑: ſuis pᷣcibus ut uoluit eſt adeptus. Tũcoĩsilla nefãdoꝶ ſpũum multitudo gemẽs & ululans de illo loco
ꝓtinus ſe remouit. Interuallo aũt facto horæ unius: iuuenis qdã pulcherrimus cocito gradu p palatiũ ueniẽs
ad hũcq; accedẽs: ꝗ tã eminens & pᷣclarus in auxiliũ exurrexerat Theodonii ſenatoris: ſe fore diti a Petro pa/
tritio Romanoꝶ eius deuotiſſimo miſſũ: ꝗᷓtenus eiuſdẽ pᷣces exaudiẽs: ſibj ĩpetrare a dno filiũ dignaret. Ad
hæc Rex. Quod inquita filio meo Hieronymo Petrus poſtulat: certe fiat. His omnibus ſic finitis: a ſõno illo
mox Helias monachus excitat᷑: laudes ĩmenſas deo reddens: & Hieronymo glorioſo. Qui diẽ illum in quo tã
miranda uiderat prænotans eodem poſtea ĩtellexit die em Anconitanũ & Theodoniũ ſenatorẽ ex hoc ſæcu/
lo migrauiſſe. Quo liquide patet:hæcuana fomnia non fuiſſe. SJM
Agnã putabas Auguſtine chariſſime aliquibus admirationẽ ĩducere:uelut ſiqd nouũ & ĩauditũ ei pro
onẽs:dũ ĩ tuis pſtinis lr̃s quas recepi: Ioãni baptiſtæ & cæteris apoſtolis Hieronymũ ſctiſſimũ æqua/
lẽ ĩ ſctltate & gloria: ronibus ſine dubio efficacibus: & uiſiõibus mirificis coõprobabas. Certe nõ eſt aliqlis am/
biguitas: ueriſſima & oĩ fide & deuotiõe digniſſima iſta fore. Nec puto aliqbus eius uitã ſctiſſimã: & eius tãta
ꝓdigia hoĩbus ĩſueta nõ ignorãtibus admiratiõis aliqd euenire. Sed qm tales tuæ fuerũt rõnes: ad ueritatẽ hu
iuſmodi eralt: meas leuiſſimas & ĩperitas nũcillis apponere nõ deceret. Omiſſis oĩbus uiſionẽ mira/
bilẽ:quã uenèrabiis uix Cyrillus ep̃s Alexichninus ſeuidiſſe: ſuis ad me diebus pluribas iã elaꝑſis: deſtiatis lris
* affirmabat: breuiter ĩtroducã. Poſt btĩ Hieronymi obitũ glorioſũ anno cõpleto:ĩ die natiuitatis glorioſiſſimi
