lube Cnipta iã ad Cteſiphõtem piſtola: in qua ad ĩterrogata reſp di: crebra fratrũ expoſtulatio fuit:
“W cur ꝓmiſſũ opus ultra differrẽ. In qua pollicitus ſum mead cũctas eoꝶ: qui τπαιιανρicant: .
l quæſtiunculas reſpõſurũ. Nulli enĩ eſtdubiũ: ꝗqn Stoicoꝶ: & pipatheticoꝶ hoc eſt ueteris aca-⸗
demiæ: iſta contẽtio ſit: qd alii eoꝶ aſſerant α qquas nos pturbatiões poſſumus dicere:ægri
D tudinẽ: gaudiũ: ſpem: timorẽ eradicari & extirpari poſſe de mẽtibus hoĩum: alii frãgi eas atqʒ moderari:& qſi
er ifrenes equos qbuſdã lupatis coerceri. Quoꝶ ſentẽtias & Tullius in Thuſculanis diſi putatiõibus explicat. &
“W Orqigenes eccleſiaſticæ ueritati in ſtromatibus ſuis miſcere conat ut p̃tereã Manichæu:Priſcillianũ: Euagriũ

D hypboritã: Iouinianũ: & totius pene Syriæ hæreticos: quos pᷣmone gẽtili Abin & Paanin.i.puerſos & maſſil
dlde lianos græce W1âπ οαHπt. quOατ—ù iſta ſentétia eſt: poſſe ad pfectionẽ: & non dicã ad ſimilitudinẽ: ſed

taun æqualitatẽ ei humanã uirtutẽ & ſciẽtiã dei puenire. ita ut aſſerãt ne cogitatiõe quidẽ & ignorãtia cũ ad cõſu
M⸗ matiõis culmẽ aſcẽderint: poſſe peccare. Et ꝗqᷓ ſupiori epiſtola cõtra errores eoꝶ pro anguſtia tẽporis pauca
ache pſtrĩxerim: hic liber quẽ nunc cudere nitimur: Socraticoꝶ cõſuetudinẽ cõſeruabit. ut ex u traq; parte qd dici
ru poſſit exponat: & magis pſpicua ueritas fiat: cũ ꝓpoſuerit unuſqſq; qd ſenſerit. Illud aũt Origenis ꝓprium
nagto eſt: & ĩpoſſibile eſſe humana a prĩcipio uſe q; ad mort? nõ peccare naturã. Et rurſũ eſſe poſſibile:cũ ſe aliqs ad
e meliora cõuertenit: ad tantã fortitudinẽ puenire: utultra nõ peccet. Aduerſũ eos aut qui me dicũt hoc opus ĩ
11 ul flãmatũ ĩuidiæ facibus ſcribere:breuiter rñdebo: nunꝗᷓ me hæreticis pepciſſe. & omni egiſſe ſtudio: ut hoſtes
aan/ eccleſiæ mei quoq; hoſtes fierẽt. Heluidius ſcripſit cõtra ſãctæ Mariæ uirginitatẽ ppetuã. Nunqdut ei rũde
iho rem:ductus ĩuidia ſũ:quẽ oĩno in carne nõ uidi? Ilouinianus cuius a te hæreſis ſuſcitat᷑: romanã fidẽ me abſẽ
anple te turbauit: & tũ eliguis & ſic monis putidi: ut magis miſericordia dignus fuerit:ꝗᷓ ĩuidia. Illi quoq; rñũdi:ut
leſcs potui. Ruffinus nõ uni urbi: ſed orbi blaſfemias Origenis: & e1ααα Iibros quãtũ in ſe fuit ĩtulit.Ita ut
icidi Euſebii quoq; pᷣmũu librũ defẽſiõis ſub noĩe Paãphili martyris ederet:& ꝗᷓſi ille paꝶ dixiſſet: nouũ pro eo uolu
unſi mẽ euomeret. Nu ĩuidemus ei:qa rũdimus? Et tãta in eo eloquẽtiæ fuere flumina ut mea ſcribẽdi atq; dictã
co d di ſtudio deterrerẽt Palladius pᷣuilis neqtiæ eãdẽ hæreſim ĩſtaurareconatus eſt: & nouã trãſlatiõis hebraicæ
lum. mihi calũnia ĩſtruere. Nũ & illius ĩgenii nobilitati ĩuidemus? Nunc quoq; miniſteriũ iniꝗtas opat᷑: & garrit
ſetnre unuſgqſq; qd ſetit. Ego ſolus ſu: qui cũctoꝶ gloria mordear. Et tã miſer: ut iis quoq; ĩuideã: qui nõ merent᷑
Atuue ĩuidiã. Vñ ut oĩbus approbarẽ: me nõodiſſe hoĩes:ſed errores. Nec aliquoꝶ magis ĩfamiã quærere: ꝗᷓ dolere
ecot uicẽ eoꝶ: qui falſi noĩs ſcia ſupplãtant᷑: Attici & Critoboli noĩa poſui: p quos & nf̃a pars & aduerſarioꝶ qd
econ ſentiret: expᷣmerẽ. ꝗqn potius oẽs qui catholicã ſectant᷑ fidẽ: optamus & cupimus dãnarehæreſim: hoĩes emẽ
ent⸗ dari. Autcerte ſi in errore uoluerĩt pmanere:nõ iſta noſtrã culpã eſſe: qui ſcripſimus:ſed eoꝶ ꝗ mẽdaciũ præ
lee⸗ tulerũt ueritati HBreuiterq; calũniatoribus rñũdemus: ꝗ ſua in nos cõferũt:manichæoꝶ eſſe ſẽtẽtiæ: hoĩum dã
rr nare naturã: & libes: auferre arbitriũ: & adiutoriũ dei tollere. Rurſũq; aptiſſime ĩſaniæ hochoĩem dicere eſ
elus f .li.

quod deus eſt. Et ſicingrediendũ uia regia: ut nec ad ſiniſtrã: necad dextrã declinemus. Appetitũq; ppriæ uo
lutatis:dei ſemꝑ credamus auxilio gubernari. Siqs aũt falſo ſe ĩfamari clamitat: & gloriatur noſtra ſentire:
tunc ueræ fidei probabit aſſenſum: cum aperte abſq; dolo aduerſa dãnauerit. Ne audiat illud propheticum.
Et in omnibus his no eſt cõuerſa ad me præuaricatrix ſoror eius iuda ex toto corde ſuo:ſed ĩ mendacio.mino

riſq; pctĩ eſt: ſequi malu:qd bonũ putaueris:ꝗᷓ nõ audere defẽdere: quod bonum pro certo noueris. Qui mi

nas: iniuriã: pauptatẽq; ferre nõ poſſumus: quom flãmas Babylonis uinceremus Quod bellũ ſeruauit: pax

ficta nõ auferat. Nolo timore pfidiã diſcere:cũ ueram fidẽ meæ Chriſtus reliquerit uoluntati.

TTICVS. Dic mihi Critobole. Veꝶ ne eſt qd a te ſcriptũ audio! poſſe hoĩem ſine peccato eſſe:ſi ue
lit: & facilia dei eſſe præcepta: CRIIOBOLVS. Veꝶ Attice. Sed nõ eodẽ ſẽſu ab æmulis accipitur:
uo a medictũ eſt. ATII. Quid enĩ ambiguitatis ĩ dicto eſt: ut diuerſæ ĩtelligẽtiæ tribuat᷑ occaſio?⸗
Nec quæio ut de utroq; pariter ruũdeas. Duo enĩ a te ꝓpoſita ſũt.Vnũ poſſe hoĩem ſine peccato eſſe: ſi uelit.
Altenꝶ:facilia dei eẽ præcepta. licet ergo ſimul dicta ſint: tũ per partes ſingulas diſſerant᷑: ut quoꝶ una uider fi
des: nulla ſit in ſnĩaꝶ diuerſitate cõtẽtio. CRI. Ego Attice dixihoĩem abiq; pctõ poſſe eẽ: ſi uelit. Nòut ꝗdã
maledici caluniant᷑: abſq; dei gr̃a: qd etiã cogitareſ. acrilegiũ eſt: Sed ſimpliciter poſſe:ſi uelit:ut ſubaudiatur
dei gra. A TTI. Ergo & maloꝶ in te opeꝶ auctoreſt dis? CRI. Nequaꝗᷓ ita ut æſtimas. Sed ſiqd in me boni

ho: illo ſuggerẽte & adiuuaãte cõplet᷑. A TTI. No de natura quæro: ſed de actu. Quis enĩ dubitat deũ oĩfum
88 P 9 L

creatorẽ Hoc mihi rñũdeas uelĩ. qd agis bonũ: tuũ eſt: an dei? CRI. Meuẽ: & dei: ut ego oper: & ille adiuuet.
ATTI. Quomò hæcoĩum opinio eſt:ut dei auferas gram Et ꝗcqd hoĩes agimus: ꝓpriæ tãtũ aſſeras uolũta
tis?/ CRI. Miror Attice: cur erroris alieni a me cauſã ronẽq; flagites: & id quæras: qd ſcriptuũ nõ eſt:cũ ꝑſpicu

um ſit:qꝗ ſcripſeri.dixi hoĩem ſine pctõ eẽ:ſi uelit. Nunquid addidi: abſq; dei gratia?“ ATTII. Sed exeo: qd;
non addidiſti: uideris negare. CRI. Exeo quod non negaui: dixiſſe æſtimandus ſum? Neq; enim quicquid
non dicimus: negare arbitrandi ſumus. A TTI. Confiteris ergo hominem ſine peccato eſſe: ſi uelit: cim dei

ga. CRl. Nò ſolũ fateor: ſed & libere ꝓclamabo. A II. Errat ergo: qui dei gram tollit. CRI. Errat: qn poti/
us arbitrãdus eſt ĩpius:cũ dei nutu oĩa gubernent: & hoc qdᷓ ſumus:& hẽmus appetitũ ꝓpriæ uoluntatis:
dei cõditoris ſit bñficiũ. Vt enĩ liberũ poſſideamus arbitriũ: & uel ad bonã uel ad malã partẽ declinemus ꝓ

pria uolũtate:eius eſt gratiæ: qui nos ad imaginẽ & ad ſimilitudinẽ ſui tales cõdidit.AT. Nullio Critobo⸗

le dubiũ eſt: ex eius cũcta pẽdere iudicio: qui creator eſt oĩum. & ꝗcqd hẽmus illius bũficio deputãdũ eẽ. Sed
qᷓro hoc ipᷣm qd dei aſſeris gratiæ: ad cõditiõis ne referas bnficiũ? An in ſingulis rebus putes eſſe ꝗᷓs gerimus:
ut ſimul illius in oibus utamur auxilio? An ſemel ab eo liberi arbitrii cõditi noſtra uolũtate uel uinibus aga/
mus:qd uolumus? Noui enĩ plæroſq; ueſtrũ ita ad dei cuncta referre gratiã. ut nõ in partibus ſed in gñe:hoc
eſt nequaꝗᷓ in ſingulis rebus: ſed in cõditiõe arbitrii ĩtelligat ptatẽ. CRI. Nõ ẽ itaut autumas:ſeda me utrũq;
dicit᷑. ut & dei gratiæ ſit: ꝙ tales conditi ſimus. & per ſingula o illius adminiculo fulciamur. A T. Conſtat
ergo ĩter nos in bonis opibus poſt ꝓpriã uolũtatẽ nos niti dei adiutorio: in malis diaboli? CRI. Cõſtat: & ſup
hoc nulla cõtẽtio eſt.AT. Male ergo ſẽtiũt: ꝗq per ſingulas res ꝗᷓs agimus: dei auferut adiutoriũ? Et id qd pſal
miſta canit: Niſi dũs ædificauerit domũ:ĩ uanũ laborãt qui ædificãt eã. Niſi dis cuſtodierit ciuitatẽ: fruſtra
uigilat qui cuſtodit eã: ut cætera huiuſcemodi ꝑuerſis ĩterpᷣ̃tatiõibus: ĩmo riſu dignis ad alios ſẽſus retorque
renitunt CRI. Quid mihi neceſſe eſtcõtra alios dicere: c meũ rnſũ hẽas?ATTI. Tuũ rũſũ cuiuſmodi? Be/
ne ſẽtire:an male?/ CRIIO. Et quæ me cogit neceſſitas: ut cõtra alios pmã ſniam? AT. Diſputatiois ordo &
rõ ueritatis. an ignoras oẽ qd dicit᷑:auteſſe aut nõ eẽ & aut ĩter bonaaut mala debere numerari Hoc ergo de
quo ĩterrogo:aut bñ dici aut male ĩgratis tibi fatẽdũ eſt. CRI. Si in ſingulis rebus ꝗᷓs gerimus: dei utẽduũeſtad
iutorio:ergo & calamũ tẽperare ad ſcribẽdũ: & tẽperatũ pumicæ terere:manũq; aptare litteris: tacere: loq:ſede
re:ſtaretambulare: currere:comedere:ieiunare: flere: ridere: & cætera huiuſcemodi: niſi deus iuuerit nõ poteri/

mus?A T. Iuxta meũ ſẽſũ nõ poſſe:pſpicuũ eſt. CRI. In quo igit᷑ libeꝶ hẽmus arbitriũ:& dei in nos gratia cu

ſtodit᷑ ſi ne hoc ꝗdẽ abſq; deo poſſumus facere? A T. Nõ ſic donata eſt liberi arbitrii gratia: ut dei per ſingu/
la tollat adminiculu. CRI. Nõ tollit᷑ dei adiutoriũ: cũ creaturæ ex ſemel dati liberi arbitrii gratia conſeruent᷑.
Si enĩ abſq; deo & niſi per ſingula ille iuuerit: nihil poſſũ agere. nec pro bonis me iuſte opibus coronabit:nec
affliget pro malis. ſed in utroq; ſuũ uel recipiet: uel danabit auxilium. A T. Dic ergo ſimpliciter: ꝙ dei auferas

gratiã. Quicqd enĩ tollis in partibus: neceſſe eſtut & in genere neges. CRI. Nõ nego gratiã: cũ ita mea deo aſ
ſerã coditũ: ut per dei gratiã meæ datũ ſit uolũtati: uel facere qd: uel nõ facere. A T. Dormitat ergo deus in opi
bus nr̃is ſemel data liberi arbitrii ptãte nec orãdus eſt: ut in ſingulis rebus nos iuuet? cũ uoluũtatis noſtræ ſit

& ꝓprii arbitrii:uel facereſi uolumus: uel nõ facere ſi nolumus? CRI. Quò in cæteris creaturis cõditiõis ordo
ſeruat᷑: ſi cõceſſa ſemel liberi arbitrii ptãte noſtræ uolũtati oĩa derelicta ſut.A T. Ergo ut dixi nõ debeo adeo
ſingula auxiliũ depcari:qd ſemel meo datũ eſt iudicio/ CRI. Si inoĩbus ille coopat᷑: non eſt meũ ſed eius qui
adiuuat: ĩmo qui in me opat᷑ ipᷣſerti cũ abſq; eo facere nihil poſſũ. A T. Oro te:nõ legiſti: Nõ enĩ uolẽtis neq;
currẽtis ſed miſerẽtis eſt dei/ Ex ꝗbus ĩ telligimus noſtrũ ꝗdem eſſe uelle:& currere. Sed ut uolũtas noſtra cõ

pleat᷑ & curſus: ad dei miſericordiã ꝑtinere. atq; ita fieri: ut & in uolutate noſtra & in curſu libeꝶ ſeruet᷑ arbi/

triũ. &

Initiũ dialogi beati Hieronymi preſbyteri cõtra Pelagiũ ſub noĩbus Attici & Critoboli.¶ Epiſtola. XVII.

— — — —, — -⸗ʒ—

– — — —⸗

— — — — —— — — =.

rir
lentire
ichim,
O.mino
uni

uinpa

NyII.

ſleſine

Cipitur⸗
ccalio⸗

widetl

ut gli
uckatur
me boni
ͦofum
dinuet,
Zuolüͤt
iplpier
Neorge
uicgun
cunch
nnot/
Unnut:
emisg

ſtobo⸗

Se
muse
gn/
hoc

trüq

nſtat
Aſu
ulka
e
Be/
lo
de
ſtad
ſece
tet
acu
“
nt.
nec
eras
0 1
opi .
Eſit
tdo
gul
(0
bi⸗
ℳ„

triũ. & in cõſumatiòe uolũtatis & curſus dei cũcta potẽtiæ relinquant᷑. Sed nũc mihi ſcripturaꝶ teſtimonia
replicãda ſunt: quò ꝑ ſingula deia ſaãctis flagitet᷑ auxiliũ. & in ſingulis opibus ſuis illo adiutore & ꝓtectore
uti deſiderẽt. Lege totũ pſalteriũ:oẽs ſãctoꝶ uoces:nihil erit niſi ad deũ in cũctis opibus depᷣcatio. Ex quo p/
ſpicue oñdit᷑:te aut dei negare gĩam quã tollis in partibus. aut ſi in partibus dederis. qd nequaꝗᷓ te uelle ma
nifeſtũ eſt: in nrjam ſnĩam trãſire.qui ſic libeꝶ hoĩs ſuamus arbitriũ.ut dei per ſingula adiutoriũ non nege
mus. CRI. Captioſa iſta eſt cõditio. & de dialecticoꝶ arte deſcẽdẽs. Mihi aut nullus auferre poterit liberi arbi

trii ptãtẽ.ne ſi in opibus nr̃is deus ſemp extiterit: nõ mihidebeat merces:ſed ei qui in me opatus eſt. A T. Frue

re liberi arbitrii ptate: ut cõtra deu armes linguã tuã: & in eo te liberũ ꝓbes:ſi tibi liceat blaſſemare. Veꝶ ſupꝑ
hoc qd ſẽtias:nulli dubiũeſt. & pᷣſtigia cõfeſſiõis tuæ aptiſſima luce claruerũt. Nũcreuertamur ad id: unde
diſſetere cæpimus. Dicmihi ſi tibi uidet᷑: hoc qd cũ dei adiutorio paulo an dicebas: poſſe hoĩem nõ peccare
ſi uelit: in ppetuũ ne dicas an ad tẽpus & breue? CRI. Supflua ĩterrogatio eſt. Si enĩ ad ts: & breue dixero: ni
hilominus refert᷑ ad ppetuũ. Quicqd eniĩ ad breuededens: hoc cõcedas: & in ppetuũ. AT TI. Quid dicas: non
ſatis intelligo. CRlI. Ita ne durus es: ut manifeſta nõ ſentias? AT. Nõ me pudet neſcire qd neſcio. Et de quo
futuraẽ dubitatio debet inter utrũq; cõuenire:quẽ ſẽſũ hẽat.CRlI. Ego hoc aſſero: qui põt uno die ſe abſtine
re a pctõ: poſſe & altero: qui duobus poſſe & tribus: ꝗ tribus poſſe &. xxx. atq; hoc ordie poſſe & trecẽtis & tri
bus milibus. Eqᷓdiucunq; ſe uolueritobuare. A T. Dicergo ſimpliciter: poſſe hoĩem in ppetuũ ſine pctõ eẽ:
ſi uult. poſſumus neoẽ q; uolumusCRI. Nequaꝗᷓ. Neqʒ enĩ poſſũ ꝗcꝗd uoluero:ſed hoc ſolũ dico:hoĩem

ſine pctõ poſſe eſſe: ſi uelit. A T. Quæſo ut mihi rũdeas hoĩem putas me: an bæluam? CRI. Side te ambigo:

Vtꝶ hõ an bælua ſis:ipᷣe me bæluã cõfitebor. A T. Si ergout dicis:hõ ſũ:quomò cũ ueli: & ſatis cupiã nõ pec/
care delĩquo? CRI. Quia uolũtas ĩperfecta eſt. Si enĩ uere uelles: uere utiq; nõ peccares. AT. Ergo tu quime
arguis: nõ uere cupere: ſine pctò es: ꝗaa uere cupis?/ CRlI. Quaſi ego de medicã: quẽ pctorẽ eſſe cõfiteor: & non
de paucis & raris: ſi qui uoluerũt nõ peccare. A IT. Interĩ ex meo tuoq; iudicio: & ego qui ĩterrogo: & tu qui rũ/
des pctõres ſumus. CRlI. Sed poſſumus nõ eẽ: ſi uelimus. AT. Dixi meuelle nõ peccare: te quoq; hoc ſentire
nõ dubiũ eſt:quomõ erpo qd uterq; uolumus: uterq; nõ poſſumus? CRl. Quia plene nõ uolumus. A T. Da

ergo qui maioꝶ nr̃oꝶ pleneuoluerũt. & potuerũt. CRlI. Hoc qdẽ nõ facile eſt anere ed enĩ qñ dico homi

nẽ poſſe eẽ ſine pctõ:ſi uelit: aliquos fuiſſe cõtẽdo. Sed ſimpliciter poſſe eſſe: ſi uelit. Aliud nãq; eſt eſſe poſſe.
qd græce dicit᷑ Avvaà πι⅛⁶ä.aliud eſteſſe: qd ipi appellãt eve yαον. Poſſũ eẽ medicus. ſed interi nõ ſũ. Poſſũ eẽ
faber:ſed nec dũ didici. ꝗcqd igit᷑ poſſũ: licet necdũ ſim: tn ero ſi uoluero.A T. Aliud ſũt artes. aliud id qd ſu
per artes eſt: medicina & fabrica. Et artes cæteræ ĩueniunt᷑ in plurimis. ſine pctò aũt eẽ ppetuo: diuinæ ſolius
eſt ptãtis. Itaq; aut da exẽplu:qui abſq; pctõ fueriĩt in ppetuũ. Aut ſi dare nõ potes: cõfitere ĩbecillitatẽ tuã.
& noli ĩponere in cælo os tuu:ut pereſſe & eſſe poſſe:ſtultoꝶ illudas auribus. Quis enĩ tibi cõcedet: poſſe ho/
minẽ facere: qd nullus unꝗᷓ hoĩum potuerit? An tu ne dialecticis ĩbutus qdẽ es? Si enĩ põt ho:nõ poſſe tol/
lit᷑.Si aũt nõ põt:poſſe ſubuertit᷑. Aut cõcede mihi aliquẽ potuiſſe: qd fieri poſſe cõtẽdis. Aut ſinullus hoc po
tuit: ĩuitus teneberis nullũ poſſe:qd poſſibile iactitas. Inter Diodoꝶ & Chryſippũ ualentiſſimos dialecticos
iſta cõtẽtio eſt. Diodorus id ſoluũ poſſe fieri dicit: qd aut ſitueꝶ: aut ueꝶ futuꝶ ſit. Et qcqd futuꝶ ſit: id fieri ne
ceſſe eſt. Quicqd aũt nõ ſit futuꝶ id fieri nõ poſſe. Chryſippus uero & quæ nõ ſũt futura: poſſe fieri dicit: ut

frãgi hoc margaritũ: etiã ſi id nunꝗᷓ futuꝶ ſit. Qui ergo aiũt hoĩem poſſe eẽ abſq; pctõ ſi uelit: nõ poterunt

hoc ueꝶ ꝓbare.niſi futuꝶ docuerĩt. Cũ aũt futura ĩcerta ſint oĩa & maxime ea quæ nunꝗᷓ facta ſũt: ꝑſpicuũ
eſt eos id futuꝶ dicere:qd nõ ſit futuꝶ. Eccleſiaſte hãc cõfirmãte ſnĩam. Oẽ qd futuꝶ eſt: iã factũ eſt in po/

rti ſæculo. CRI. Oro te ut mihi hocrũdeas: poſſibilia deus mandata dederit: an impoſſibilia? A T. Cerno quo
tua tẽdat aſſertio. Sed de hoc in poſterioribus diſſerẽdũeſt: ne dũ miſcemus quæſtiõibus quæſtiões: obſcurã
audiẽtibus ĩtelligẽtiã relĩquamus. Reſuato ergo hoc qd fatemur: poſſibilia deu dediſſe mandata: neip̃e au/
Cctor iniuſticiæ ſit: ſi id exigat fieri: qd nõ põt fieri. Nũcillud ĩple:qd ꝓpoſueras:poſſe hoĩem ſine pctõ eſſe:ſi

uelit. Aut emẽdabis eos: qui potuerũt: aut ſi nullus potuit: liqdo cõfiteberis: hoĩem in ppetuũ uitare pctã nõ
poſſe. CRI. Quoniã urges me utdem: qd dare nõ debeo.Illud quæſo cõſidera qd dñs dixerit: Facilius eſſe ca
melũ p foramẽ acus ĩtrare poſſe:ꝗᷓ diuitẽ in regnũ cæloꝶ. Et tñ dixit fieri poſſe: qd nunꝗᷓ factũ eſt. Neq; enĩ ca
melus per foramẽ acus ĩgreſſus eſt.A T. Miror hoĩem prudẽtẽ ꝓpoſuiſſe teſtimoniũ qd cõtra ſe faciat. In hoc
enĩ nõ qꝗ fieri poſſit dictũ eſt. Sed ĩpoſſibile ĩpoſſibili cõparatũ. Quomõ enĩ camelus nõ põt ĩtrare per fora
mẽ acus:ita & diues nõ ĩgrediet᷑ regna cæloꝶ:aut ſi potueris ondere ꝙ diues ĩgrediat᷑ regna cæloꝶ. Sequet᷑ ut
& camelus ĩtret ꝑ foramẽ acus. Nec mihi abrahã & cæteros quos in ueteri teſtamẽto diuites legimus exẽplo ꝓ
ponas ꝗ diuites ĩgreſſi ſũt regna cæloꝶ: Cũ tñip̃is diuitiis ad bona utẽtes opa diuites eẽ deſierit:ĩ mo cũ nõ ni
bi ſed aliis diuites fuerĩt: & diſpẽſatores magis dei ꝗᷓ diuites appellaãdi lät. Bech nobis euãgelica ꝑ fectio reꝗrẽ

da eſt. In qua pcipit᷑: Si uis pfectus eẽ:uade & uẽde oĩa tua:& da paupibus.& ueni ſeqᷓre me. CRlI. Dũneſcis

ꝓprio captus es laqo.AT. Quo nã mò? CRl. Ex ſnia dni aſſeris poſſe hoĩem eẽ pfectũ. Quando eniĩ dicit Si

uis pfectus eẽ: uéde oĩa quæ hẽs: & da paupibus & ueni ſeqᷓre me: ondit hoĩem ſi uoluerit & fecerit quæ pᷣce/

pta ſũt: poſſeeſſeꝑfectũ. AT. Validiſſimo quidẽ pugno me pcuſſiſti. ita ut caligo mihi ante oculos obuerſari

cœperit.ſed tũhoc ipᷣm qꝗ dicit.ſi uis pfectus eſſe:ei dicit qui nõ potuitĩmo noluit: & iccirco nõ potuit. tu

f i .lii.

lij

aũtoſtẽde mihi: ꝗ & uoluerit & potuerit: qd nũc pollicitus es. CRI. Quæ enĩ me cogit neceſſitas oñdere:ꝗᷓ pfe
cti fuerit: cũ pſpicuũ ſit poſſe eẽ pfectos ex eo:qd uni a ſaluatore ſit dictũ: & per unũ oĩbus: ſi uis eẽ pfectus.
AT. Tergiuerſaris: & ĩ eodẽ luto hæſitas. aut enĩ qd põt fieri aliquãdo factũ eſt: aut ſi nunꝗᷓ factũ eſt fieri nõ
poſſe cõcede. CR. Quid ultra differo? Scripturaꝶ auctoritate uĩcẽdus es: ut cætera pᷣtermittã. Nonne his duo

bus teſtioniis tibi ĩponet ſilẽtiũ?ĩ qbus Iob & Zacharias Eliſabethq; laudant᷑ Ni fallor enĩ ĩ iob ita ſcriptũ

6. Hõ qdã erat ĩ regiõe Hus noĩe iob:& erat hõ ille uerax & ſine crimĩe:uerus dei cultor:abſtinẽs ſe ab oĩ re ma

la. Et iteꝑe: ꝗs eſt ꝗq arguit iuſtũ meũ ſine peccato? & loquit᷑ uerbis tuis ꝑ ignorãtiã? In euangelio quoq; ſecun/
dũ Luca: Fuit ĩ diebus Herodis regis iudæ ſacerdos ꝗdam noĩe Zacharias: de uice Abia. & uxor illius de filia/
bus Aaron: & nomen illius Heliſabeth. Erãt aut ambo iuſti añ deũ: ĩcedentes ĩ oĩbus mãdatis & iuſtificatiõi
bus dni ſine qᷓrela. Si uerus dei cultor ẽ:& ĩmaculatus:ac ſine crimĩe: & q ambulabat ĩ cũctis iuſtificatiõibus.
deide iuſti ſũt ĩ cõſpectu eius:puto ꝙ pctõcareãt. & nulla re ĩdigeãt: quæ ad iuſticia ptinet.A T. Propoſuiſti te
ſtimonia quæ nò dealterius ſcripturæ loco: ſed de ppriis libris abſoluta ſũt. Na & iob poſtꝗᷓ ꝑcuſſus eſt plaga
multa aduerſus dei ſnĩam: ꝓuocãs eũ ad iudiciũ: dixiſſe conuincit᷑ atq; utinã ſic iudicaret᷑ uir cũ deo:quò.iudi
cat᷑ filius hoĩs cũ collega ſuo. Et iteꝶ: qs mihi tribuat adiutorẽ: ut deſideriũ meũ oĩpotẽs audiat: & librũ ſcri/
bat ipſe ꝗ iudicat Et rurſũ:Si enĩ fuero iuſtus: os meũ ĩpia loquæt᷑. & ſi abſq; crimĩe:prauus ĩueniar.& ſi pu

rificatus niue & lotus manibus: ſatis me ſorde tinxiſti. execratũ eſt ĩ me ueſtimẽtũ meũ. Et de Zacharia ſcri

ptũ ẽ: ꝙ angelo natiuitatẽ filii pollicente dixerit: Vnde hoc ſciã? Ego enĩ ſũ ſenex: & uxor mea ꝓceſſit ĩ diebus
ſuis. ob quæ ſtati ſilẽtio cõdẽnat᷑. Eris tacẽs: & loq nõ poteris uſq; ad diẽ quo fient hæc ꝗa nõ credidiſti uerbis
meis:quæ cõplebunt᷑ in tpe ſuo. Ex quo Eien ẽtiuſtos ꝗqdẽ & ĩmaculatos dici. Sed ſi negligẽtia ſubrepſerit:
poſſe cõcidere: & ſempꝑ hoĩem ĩ meditulio poſitũ: ut & de uirtutũculmie ad uitia delabat᷑: & de uitiis aſcen/
dat ad ſublimia & nunꝗᷓ eũ eſſe ſecuꝶ: ſed ſemꝑ metuere ĩ tranqllitate naufragiũ. ac ꝑ hoc hoĩem ſine pecca
to eſſe nõ poſſe:dicẽte Salomone: Nõ eſthõ iuſtus ſup terrã:q faciat bonũ:& nõ peccet. Et eodẽ ĩ regũ libro.
Neq; enĩ ẽ hõ:qui nõ peccet. Ac beato Dauid. Delicta qs ĩtelligit: ab occultis meis muda me dnñe: & ab alienis

parce ſeruo tuo. Quia nõ iuſtificabit᷑ ĩ cõſpectu tuo oĩs uiuẽs. Et multa alia:quibus ſcripturæ plenæ ſũt. CR.

Quid ergo rũdebis ad illud exẽplũ:quod ponit euãgeliſta Ioannes? Scimus ꝙ oĩs ꝗ natus eſt ex deo non pec
cat. ſed gñatio dei cõ ſeruateũ: & malignus nõ tãgit eu. Scimus qm ex deo ſumus: & mũdus totus ĩ maligno

poſitus ẽ.A T. Par pari referã. & paruã euãgeliſtæ epiſtolã tuã ſecuũdũ ſenſũ tuũ docebo ſibi eſſecontrariã. Si
enĩ oĩs ꝗ natus eſt ex deo:p eccatũ nõ facit:qm̃ ſemen eius manet ĩ eo:& nõ põt peccare:qa ex deo natus eſt: q

cõſequẽtia idẽ in eodẽ loco loquit᷑: Si dixerimus qm peccatũ nõhẽmus: ipſi nos ſeducimus: & ueritas ĩ nobis
nõ eſt? ignoras rationẽ:hæſitas: atq; turbaris. Audi eũdẽ euãgeliſtã. Si cõfiteamur peccata nr̃a: fidelis & iuſtus
:ut dimittat nobis peccata noſtra: & mũdet nos ab oĩ iniqtate. Tũc ergo iuſti ſumus quãdo nos peccatores
fatemur. Et iuſticia noſtra nõ ex ꝓprio merito: ſed ex dei conſiſtit miſericordia: dicente ſãcta ſcriptura: Iuſtus

accuſator ſui ẽ ĩ principio ſermonis. & ĩ alio loco. Dictu peccata tua:utiuſtificeris. Cõcluſit enĩ deus oĩa ſub

peccato:ut oĩbus miſereat᷑. Et hæc hoĩs ſũma ẽ iuſticia:qcquid potuerit habere uirtutis:nõ ſuum putare eſſe:
ſed dñi qui largitus eſt. Quiergo natus eſt exdeo: nõ peccat: ꝗᷓdiu ſemẽ dei manet ĩ eo. & non põt peccare: qa
exdeo natus ẽ. Sed qa ĩ agro dnico dormiẽte pr̃efamilias inimicus hõ aizania ſupſemĩat:Et frumẽto bono duũ
neſcimus: loliũ auenaſq; ſteriles ſatur nocturnus ĩterſerit. Iõ parabola iſta euãgelici patrifamilias formidãda
ẽ: ꝗ purgat areã: & frumẽto horreis cõdito paleas uẽtoꝶ flatibus diſpgẽdas:& urẽdas ignibus derelinꝗqt. Vnde

& ĩ Hieremia ſcriptũ legi mus: qd paleis ad frumẽtũ:dicit dũs? Paleæ aũt a frumẽto ĩ cõſumatiõe ſæculi ſepa/

rant᷑.Ex quo approbat᷑ dũ ſumus ĩ corpore iſto mortali: mixtas eſſe cũ tritico:qd ſi oppoſueris:qᷓre dixerit. Et

nõ põt peccare: qa ex deo natus ẽ Audies. & ubi erit pᷣmiũ uolũtatis? Si enĩ iõ nõ peccat: qa peccare nõ põt:li/

beꝶ tollet᷑ arbitriũ: & nequaꝗᷓ noſtrũ fiet. Sed naturæ bonũ: quæ peccata no capiet. CR. Dudũ faciliora ꝓpo/
ſui: ut te ad maiora exercerẽ. qd ad illud dicere potes:qd ꝗᷓuis ſis ĩgenioſus nulla ualebis arte ſubuertere: Pri/
mũ ponã deueteri teſtõ. deĩde de nouo. Veteris teſtamẽti prĩceps Moyſes ẽ. Noui dñs atq; ſaluator. Moyſes
loquit ad populũ. Perfecti eſtote in cõſpectu dñi deiueſtri. Et ſaluator ad apoſtolos: Eſtote pfecti: ſicut pr̃ue
ſter pfectus ẽ. Aut enĩ poſſibile ẽ audiẽtibus facere:qd Moyſes & dns pᷣceperũt.. Aut ſi ĩpoſſibile ẽ.nõ ẽ culpa
eoꝶ: q obedire nõpoſſũt: ſed eius q ĩpoſſibilia pcepit. A T. hic locus apud ĩperitos: & ſcripturaꝶ ſãctaꝶ medita

tionẽ uſũq; & ſciam nõ hites: uidet᷑ opinioni tuæ prima frõte blãdiri. Cæteꝶ diſcuſſus facile ſoluit᷑. Et cũ teſti
monia ſcripturaꝶ aliis cõparaueris teſtimoniis: ne ſibi ſpũs ſãctus ꝓ ꝗᷓlitate locoꝶ & tempoꝶ uideat᷑ eẽ cõtra

rius: m illud qd ſcriptũ ẽ. Abyſſus abyſſũ ĩuocat ĩ uoce cataractaꝶ tuaꝶ. Tuncueritas apparebit: ideſt A5m

poſſibilia pᷣcepiſſe dicẽtẽ. Eſto te pfecti. ſicut pater ueſter cæleſtis pfectus eſt: & tũ apoſtolos nõ fuiſſe pfectos.
CR. Nõdico qd apoſtoli fecerint: ſed ꝗd XAps pcepit. Neq; enĩ culpa ĩperãtis ẽ: ſed eoꝶ q audierũt ĩperiũ: qd
utiq; potuiſſe fieri: ex iuſticia eius q ĩperabat agnoſcit. AT. Pulchre. Nolo ergo mihi dicas poſſe hoĩem ſine
peccatò eẽ ſi uelit. Sed poſſe hoĩem id eſſe: qdᷓ apoſtoli nõ fuerũt. CR. Tã ſtultu me putas: ut audeã hoc loꝗ⸗
A T. Licet nõ loqᷓris: tn ex ꝓpoſitiõe tua ipſa cõlequẽtia & rerũ ordie ĩnuit᷑. Hoc loqris. Si enĩ põt eſſe hõ ſine
peccato:quod apoſtolos nõ potuiſſe pſpicuũ ẽ:poſſet eẽ ſup apoſtolos hõ: ut taceã de patriarchis & ꝓphetis:
quoꝶ ĩ lege nõ fuit pfecta iuſticia: m illud apoſtoli. Oẽs enĩ peccauerũt: & ĩdigẽt glonia dei.iuſtificati gratis

per dei

replent
saleen/
ne Penn
ülbw
alens
i.
n
ndd⸗
tani
gelke

ſnobo

iuſtus

nores
luſtus
bla ſub

neelle

e: 7
nodi
dica
Vnde
iſepr
8 E
votl/
po⸗
Pn//

oſe

piue

ulpa
iteſti

eclita

per dei gratiã: p redẽptionẽ: quæ ẽ po leſu:quẽ ꝓpoſuit deus ppiciatorẽ. CR. Hæc argumẽtatio tortuoſa
E:eccleſiaſticã ſimplicitatẽ ĩter philoſophoꝶ ſpineta cocludemus? Quid Ariſtoteli: & Paulo? Quid Platéi &
Petro? Vtille enĩ priceps philoſophoꝶ: ita hic apoſtoloꝶ fuit: ſupꝑ quẽ eccleſia dni ſtabili mole fudataẽ: quæ
nec ĩpetu flumiĩs neculla tẽpeſtate cõcutit᷑. A T. Rhetoricaris. & du mihi obiicis pniloſophiaã: ad oratoꝶ caſtra
trãſcẽdis. Veꝶ audi ꝗd idẽ dicat orator tuus. deſinecoibus locis:domi nobis iſta naſcunt. CRI. Nulla hic elo-
quẽtia ẽ: nullus oratoꝶ timor: quoꝶ definitio ẽ: dicere ad pſuadẽdũ accõmodate.Sed paꝶ puro ſᷣmone quæ
rimus ueritatẽ: aut dĩũm nõ ĩpoſſibilia præcepiſſe. ut ſint ĩ culpa: q poſſibilia nõ fecerũùt:aut ſi nõ pnt fieri:nõ
eos ꝗ ĩpoſſibilia nõ faciũt:ſed eũ qui ĩpoſſibilia p̃cepit:qd nefas dictu ſit:cõuinci iniuſticiæ. AT. Video te cõ
tra mores tuos uehemẽter eẽ comotu: & ppterea argumẽtari deſina: ſed parũper te ĩterrogabo: qd de illo apo/
ſtoli loco ſ. ẽtias: quẽ ſcribit ad philippẽſes:nõ qa iã accepi:autiã pfectus ſũ.Perſ. equor aũt:ſi cõprehẽdã:i quo
& apphẽſus ſũ a xpᷣo.Fratres ego me necduũ arbitror cõprehẽdiſſe. unũ aũt poſterioꝶ obliuiſcẽs: ad ea quæ prio
ra ſut me extẽdẽs: uxta ꝓpoſitũ ſequorad brauiũ ſuꝑnæ uocatiõis dei: xpo ieſu. quotquot ergo pfecti hoc ſa
piamus:& ſiꝗd aliter ſapitis:hoc quoq;deus uobis reuelauit: & cætera: quæ te ſcire nõ dubito: & nos breuitatis
ſtudio præterimus: Dicit ſe necdu cõprehẽdiſſe: & necdũ: &nequaꝗᷓ eẽ pfectũ: ſed inſtar ſagittarii ad ꝓpoſitu:
& ad ſignũ iacula dirigere:quẽ ſignificãtius græci oοτον noiant: ne ſagitta ad partẽ declinans alterã impitũ
ondat ſagittariũ. Et aſſerit præteritoꝶ ſe ſempꝑ obliuifci: &ad pora ſemp extẽdi: p quæ docet præterita negligẽ
da:& futura cupiẽda:ut qd hodie pfectũ putauit:dũ ad meliora & pora extẽdit᷑: cras ĩ perfectũ fuiſſe cõuĩcat.
Atq; ita ꝑ ſingulos gradus:du nunꝗ ĩ ſtatiõe: ſed ſemꝑ ĩ curſu ẽ impfectũ doceat qd hoĩes putabamus eẽ pfe
ctũ ſolaq; pfectionẽ & uerã iuſticiã dei tmuirtutibus coaptãdã:ſᷣm ꝓpoſitũ inꝗt:Perſ’ equorad brauiũ ſi upnæ
uocatiõis dei ĩ xpᷣo ieſu. O apoſtole Paule ignoſce mihni:qſi homũculo mea uitia cõfitẽti. Si audacter ĩterroge
mus dicis te necdũ accepiſſe: & necdũ cõprehẽdiſſe: & necduũ eẽ pfectũ: & præteritoꝶ ſ. emp obliuiſci: & ad pora
te extẽdi. ſiquo mõ poſſis occurrere ĩ reſurrectiõe mortuoꝶ: & cõſeq brauiũſu pnæ uocatiõis:& quõ ſtati ĩfers
quotquot ergo perfecti hocſapimus ſiue ſapiamus. diuerſa enĩ ſunt exemplania. & ꝗd ſapimus ſiue ſapiamus
nos eẽ pfectoscõprehẽdiſſe qd nõ cõprehẽdimus faccepiſſe qd nõ accepimuseẽ pfectos ꝗq nondũ pfecti ſu/

mus? Quid ergo ſapimus ĩmo qd ſape debemus pfecti nõ ſumus: ĩ perfectos nos eẽ cõfiteri: & necdu cõprehẽ

diſſe:necdu accepiſſe? Hæc ẽ hoĩs uera ſapia ĩperfectu eẽ ſe noſſe. Atq; ut ita loqr cũctoꝶ ĩ carne iuſtoꝶ ĩper-/
fecta pfectio eſt. Vñ & I ꝓuerbiis legimus ad ĩ telligẽdã iuſticiã uera: Niſi enĩ eẽt & falſa iuſticia:nunꝗᷓ dei ue/
ra iuſticia diceret᷑. Et ĩ eodẽ apoſtoli loco ſequit᷑: Et ſiqd aliter ſẽtitis: & hoc uobis deus reuelauit. Rẽnouã au
dio: qui paulo añ dixerat: nõ qꝗa iã accepi: aut ꝗa iã pfectus ſũ. Et uas electiõis ꝗ ꝓ cõfidẽtia hitãtis ĩ ſe chriſti
audebat lo ꝗ:an expimẽtũ ꝗritis eius qui in me loqtur xpᷣsX& tũ ſimpliciter fatebat᷑ ſe nõ eẽ pfectũ. nunc uero

dqd ſibi ꝓprie denegabat mittit in turba: igitq; cũ cæteris: & ait quotquot ergo pfecti hoc ſapiamus. Sed qua

rõne hocdixerit exponitin ſequentibus. Hoc inquit ſapiamus qui uolumus ᷣm humanæ fragilitatis modu/
luũeẽ ꝑfecti:necdũ nos accepiſſe:necdũ cõprehẽdiſſe: necdũ eẽ pfectos. & qa necdũ pfecti ſumus: & forſitã ali/
ter ſapimus ꝗᷓ poſcit uera & pfecta pfectio: ſiqd aliter ſapimus & aliter ĩtelligimus ꝗᷓ dei habet ſcia. & hoc no
bis deus reuelauit: ut præcemur cũ Dauid:atq; dicamus. Reuela oculos meos: & conſideraho mirabilia de lege
tua.Ex quo ꝑſpicuũ eſt: duas in ſcripturis ſãctis eẽ pfectiões: duaſq; iuſticias: & duos timores. primã pfectio
nẽ & ĩcõparabilẽ ueritatẽ pfectãq; iuſticiã dei uirtutibus coaptãdã. Secũdã auũt quæcõpetitnoſtræ fragilitati
Iuxta illud qdĩ pſalmis Cit: N 6 iuſtificabit᷑ in cõſpectu tuo oĩs uiuẽs. ad eã iuſticiã: quæ nõ cõparatiõe: ſed
dei ſciẽtia dicit᷑ eẽ pfecta. Iob quoq; & Zacharias & Eliſabeth iuſti dicti ſũt ᷣm eã iuſticiã quæ poſſit ĩ iniuſti
ciã aliquãdo mutari: & nõ ſm illã quæ nunꝗᷓ mutari põt:ꝗᷓ dicit᷑: Egoſũ: & nõ mutor. & hocẽ qd apoſtolus
alio loco ſcribit: Etenĩ nõẽ glorificãdu qd glorificatu ẽ ꝓpter excellẽtò gloriã. ꝙ uidelicet legis iuſticiaad cõpa
rationẽ euãgelicæ gratiæ nõ uideat eẽ iuſticia. Si enĩ ait qd deſtruit᷑ glorioſũ eſt: multo magis qd pmanet:erit
in gloria. Et ite: ex parte ſcimus: & ex parte prophetamus. Cũ aũt uenerit qd pfectũ ẽ:deſtruent᷑ illa:quæ ex
Parte ſũt. Et uidemus nũc per ſpeculũ ĩ enygmate:tuc auũt facie ad faciẽ. Nuc cognoſco ex parte:tũc cognoſcã
ſicut & cognitus ſũ. ut in pſalmis: Mirabilis facta eſt ſcia tua ex me:cõfortata eſt:& nõ potero ad eam. Et iteꝶ:
exiſtimabã cognoſcere:hoc laboreſt in cõſpectu meo:donec ĩtroeã ĩ ſãctuariũ:& ĩ telligã ĩ nouiſſimis eoꝶ. Et
Teodẽ loco. utiumentũ factus ſũ apud te: & ego ſemp tecũ. Et Hieremias. Stultus factus eſt oĩs hõa ſcia. Et
idẽ Paulus apoſtolus. Fatuũ inqt dei ſapiẽtius eſt hoĩbus. Et multa alia: quæ ſtudio breuitatis omitto. CRI.
Argute mi Attice: memoriterq; dixiſti.Sed labor tuus:& multiplex teſtimoniorũ replicatio meæ parti ꝓficit.
Neq; enĩ ego hoĩem deo cõparo: ſed aliis hoĩ bus:quoꝶ collatione qui ſtudiũdederit: põt ee perfectus. Ac per
hoc quãdo dicit᷑: Homo põt eſſe ſine peccato:ſi uoluerit: iuxta mẽſurã hoĩs:nõ iuxta menſurã deidicit᷑. maie
ſtatis cuius coparatiõe nulla creatura põt eſſe pfecta. A T. O Critobole hæc memorans mecũ facis. & ego eni
hoc ſentio:nullã creaturã ſᷣm uerã cõſumatãq; iuſticiam poſſe eſſe pfectã. Cæteꝶ aliũ diferre ab alio: & diuer
ſas eẽ in hoĩbus iuſticias: nulli dubiu eſt: & uel maiorẽ eẽ aliũ uel minorem. & tũ ſᷣm ſtatum & mẽſurã ſuam
poſſe iuſtos noĩari: qui alioꝶ cõparatiõe nõ iuſti ſũt. Verbi gratia Paulus apoſtolus uas electionis: qui plus
oibus apoſtolis laboraui t: utiq; iuſtus erat:qui ſcribẽs ad Timotheũ. Certamẽ bonũ certaui:curſũ cõſumaui:
fidẽ Fuaui: de cætero repoſita eſt mihi corona iuſticiæ: quã reddet mihi dis in illa die iuſtus iudex. nõ ſolum
f ii. liii.

+— ½

11).

aũt mihi: ſed oĩbus qui diligunt aduentũ eius. Iuſtus erat & Timotheus diſcipulus eius & imitator: quẽ do/
cet quid agere debeat: & quẽ modũ tenere uirtutũ. Putamus ne unã & eandẽin utroq; fuiſſe iuſticiam? & nõ
plus hr̃e meritoꝶ eu: ꝗ plus in oĩbus laborauit: Multæ mãſiones ſũt apud patrẽ: qa & merita diuerſa. Stella
aſtella differt in gloria. & in uno eccleſiæ corpore mẽbra diuerſa ſũt. Habet ſol fulgorẽ ſuũ. Luna quoq; noctis
tenebras tempat.& quinq; ſydera alia quæ uocant᷑ errãtia:diuerſis & curſibus & lumiĩbus cælũ ꝑagrant. Innu
merabiles ſũt aliæ ſtellæ: quas micare in firmamẽto cernimus. In ſingulis diuerſa ſũt lumina.& tamen in ſua
unaquæq; pfecta eſt. ita duũtaxat ut cõparatiõe maioris pfectione careat. In corpore quoq; cuius mẽbra diuer
ſa ſũt:aliud oculus:aliud manus: aliud pes agũt. Vnde & apoſtolus dicit. Nõ põt oculus dicere manui:nõ es
mihi neceſſaria. Aut iteꝶ caput pedibus:nõ deſt idero operã ueſtrã. Nunqd oẽs apoſtoli: nunqd oẽs ꝓphetæ:
nunqd oẽs magiſtri:nũquid oẽs cũctas hit uirtutes: nũquid oẽs donatioes hñt ſanitatũ: nundqd oes linguis
loquunt᷑: nũquid oẽs ĩ terpᷣtant æmulamini dona maiora. Oĩa aũt hæc opat᷑ unus atq; idẽ ſpus:diuidẽs pro
pria unicuiq; put uult. In quo diligenter attende ꝙ non dixerit: 'm quod unũquodq; mẽbꝶe cupit:ſed ſᷣm ꝙ;
ipſeuult ſpus. Neq; enĩ dicere põt uas figulo ſuo:qre ita uel ita me feciſti? Aut nõ habet figulus ptãtẽ de eodẽ
luto aliud uas facere ĩ honorẽ:aliud in cõtumeliã. Vnde conſequẽter adiecit æmulamini dona maiora. In fide
& induſtria plus cæteris chariſmatibus hẽre mereamur: melioreſq; ſimus iis: qui cõparatiõe noſtri in ſecũdo
uel tertio gradu poſiti ſũt. In magna domo uaſa diuerſa ſũt:alia aurea:alia argentea:ænea: ferrea:ligneaq;. Et
tamẽ ſᷣm modulũ ſuũ:cũ æneũ uas pfectũ ſit: cõparatiòe argẽtei uaſis: ĩ perfectuũ dicit᷑. Rurſũq; argẽteũ aurei
collatiõe deterius ẽ. Atq; hoc mõ du ſibi ĩuicẽ cõparant᷑: impfecta & pfecta ſũt oĩa. In agro terræ bonæ ex una
ſemẽte tricenarius & ſexagenarius: & cẽtenarius fructus exorit᷑: ipſis numeris iudicat᷑ ĩpar eſſe quod naſcit᷑. Et
tñ in ſuo genere pfecta ſũt ſingula. Eliſabeth & Zacharias quo teſtimonio qꝗ̃ſi ĩpenetrabili uteris clypeo nos
docere pnt: quãto ĩferiores ſũt beatæ Mariæ matris ſãctitate: quæ cõſciẽtia in ſe hĩtãtis dei libere ꝓclamat.Ec
ce enĩ ex hoc beatã me dicẽt oẽs generatiões. Quia fecit mihi magna:qui potẽs eſt: & ſãctũ nomẽ eęius. Et mi/

ſericordi a eius a ꝓgenie in ꝓgenies timẽtibus eũ. Fecit potẽriã in brachio ſuo. In quo aĩaduerte:ꝙ; eatã ſe eſſe
dicat:nõ ꝓprio merito atq; uirtute: ſed dei in ſe hĩtantis clæmẽtia. Ipſe quoq; Ioãnes: quo maior nõ fuit inter

natos mulieꝶ: parẽtibus ſuis melior eſt. No eni ſolũ hoĩbus:ſed & angelis teſtimonio dñi cõparat᷑. Et tñ qui
cũctis hoĩbus erat maior in terra: minimo in regno cæloꝶ minor fuiſſe phibet᷑. Quid miꝶ in collatiõe ſãctoꝶ
alios eẽ meliores: & alios ĩferiores: cũ ecõtrario hoc liqde ĩtelligi poſſit?:Ad Hieruſalẽ dicit᷑: quæ multis pcto/
rũ erat cõfoſſa uulneribus. iuſtificata eſt Sodoma ex te:nõ ꝙ Sodoma ꝑ te iuſta ſit. quæ in æternos collapſa
cineres audit. Per Ezechiel Sodoma reſtituet in antiꝗs: ſed ꝙ cõparatiõe Iceleratoris Hieruſalẽ hæc iuſta uidea
tur. illa eni dei filiũ trucidauit. Hæc ppterabũdãtiã panis: & ꝑ luxuriæ magnitudinẽ exceſſit modũ libidinis
Publicanus in euãgelio qui pcutiebat pectus: quaſi theſauꝶ cogitationũ peſſimaꝶ: & cõſciẽtia delictoꝶ ocu/
los non audebat tollere: ſupbiẽtis phariſei collatie fit iuſtior. Et Thamar ſub ſpecie meretricis fallit iudã. Et
