cula: uerũ & ex his uitibus ligni. Sed de his alias uidebimus. Nũc ergo ut p̃cedẽti obuatiõe diſtiximus: eſt ꝗ
dẽ ſᷣm ĩteriorẽ hominẽ alius ſine filiis & ſterilis: alius uero abũdãs in filiis: m qd & illud aduertimus dictũ.
Sterilis peperit ſeptẽ:& fœcũda in filiis ĩfirmata eſt. Et ut ĩ budictiõibus dicit᷑: nõ erit ĩ uobis ſine filiis & ſteri
lis. Igit᷑ ſi hæcita ſe hñt: ſicut dicit᷑ aliꝗs carnalis amor quẽ & cupidinẽ appellauerũt poetæ: ſᷣm quẽ ꝗ amat in
carne ſemĩat. Ita eſt & qdã ſpiritalis amor: ᷣm quẽ ille ĩterior hõ amãs ĩ ſpũ ſemĩat. & ut euidẽtius dicã:ſiqs
eſt ꝗ portat adhuc imaginẽ terreni: m exteriorẽ hoĩem agit᷑ cupidine & amore. Amore autẽ & cupidine cæle/
ſti agit᷑ aĩa: cũ pſpecta pulchritudine & decore uerbi dei ſpeciẽ eius adamauerit: & exipſo zelũ quẽdam & uul
nus amoris acceperit. Eſt enĩ uerbũ hoc imago & ſplẽdor dei inuiſibilis pᷣmogenitus oĩs creaturæ: in quo crea
ta ſũt oĩa: quæ in cælis ſũt: & quæ ĩ terris ſiue uiſibilia ſiue inuiſibilia. Igit᷑ ſiqs potuerit capaci mẽte coniicere
& cõſiderare horũ oĩum quæ ĩ ipſo creata ſũt:decus & ſpeciẽ ſipſe enĩ rerũ uenuſtate ꝑcuſſus:& ſplẽdoris ma
gnificentia ſeu iaculo ut ait ꝓpheta electo terebratus)ſalutare ab ipo uulnus accipiet: & btõ igne amoris eius
ardebit. Oportet etiã nos illud ſcire. Illicitus amor & cõtra legem: ſicut accidere põt hoĩ exteriori: uerbi gra ut
nõ ſpõſã uel cõiugẽ amet: ſed aut meretricẽ aut adultera: ita & interiori hoĩ hoceſt aĩæ accidere põt amor: nõ
in legitimũ ſpõſũ: quẽ diximus eſſe uerbũ dei: ſed in adulteꝶ aliquẽ & corruptorẽ. Quod ſub hac eadẽ figura
euidẽter declarat Ezechiel ꝓpheta: ubi Oollã & Oolibam ĩtroduxit ſub ſpecie Samariæ & Hieruſalẽ adulte/
rino amore corruptas: ſicut locus ip̃e ſcripturæ ꝓpheticæ ondit uolẽtibus plenius ſcire. Exardeſcit hic ſpirita
lis amor aĩæ: aliqñ ꝗqdẽ ut edocuimus: erga aliquos ſpũs neqtiæ. aliqn erga ſpiritũ ſãctũ & uerbũ dei: ꝗẽ ſpõ
ſus fidelis: & eruditæ aĩæ uir dicit᷑: & cuius ipᷣa ſpõſa:ĩ hac pᷣcipue ſcriptura quæ habet in manibus:nomina/
tur. ſicut dño p̃ſtãte plenius oſtẽdemus: cũ uerba ipſius libelli explanare cœperimus. Videt᷑ aut mihi diuinã
ſcripturã uolẽtẽ canere:ne lapſus aliqꝗs legẽtibus ſub amoris nomie naſceretur: ꝓ ĩfirmioribus ꝗbuſq; eũ qui
apud ſapiẽtes ſæculi cupido ſeu amor dicitur: honeſtiori uocabulo charitatẽ uel dilectionẽ nomĩaſſe. Verbi
gra: ut cũ dixit de Iſaac. Et accepit Rebecchã: & facta eſt ei uxor:& dilexit eã. Et iteꝶ de Iacob & Rachel: ſimili
ter dicit ſcriptura: Rachel aũt erat decora oculis & pulchra facie: & dilexit Iacob Rachel: & dixit: Seruiã tibi ſe
ptẽ ãnis ꝓ Rachel filia tua iuniore. Euidẽtius aũt ĩmutatus uſus uocabuli huius apparet ĩ Amon: ꝗq adama/
uit ſororẽ ſuã Thamar. Scriptũ eſt eni. Et factũ ẽ poſt hæc: & erat Abſalon filio Dauid ſoror decora facie ual
B u. XxXii.

iſ⸗

de: & nomẽ ei Thamar: & dilexit eã Amon filius Dauid. Dilexit poſuit p adamauit. Et tribulabat᷑ inqt Amõ
ut infirmaret᷑ ꝓpter Thamar ſororẽ ſuã: qm uirgo erat: & graue uidebat᷑ in oculis Amon facere ei aliquid. Et
poſt pauca de uiolẽtia quã ĩtulit Amõ IThamar ſorori ſuæ ita dicit ſcriptura. Et noluit Amon audire uocem
eius: ſed inualuit ſuꝑ ea: & humiliauit eã: & dormiuit cũ ea. & odiuit eã Amõ odio magno ualde: qm maius
erat odiũ quo oderat eã:ꝗᷓ dilectio ꝗᷓ dilexerat eã. Et ĩ his ergo & ĩ pluribus aliis locis inuenies ſcripturã diui/
nã refugiſſe amoris uocabulũ: & charitatis dilectiõiſq; poſuiſſe. Interdũ licet raro ꝓprio tũ uocabulo amorẽ
nomĩat: & inuitat ad eũ: atq; ĩcitat aĩas: ut cũ dixit ĩ ꝓuerbiis de ſapiẽtia: Adama eã: & puabit te: circunda eã:
& exaltabit te: honora eã: & amplectet᷑ te. Sed & ĩ eo libello ꝗ dicit᷑ ſapiẽtia Salomonis: ita ſcriptũ ẽ de ſapien
tia ipſa. Amator factus ſũ decoris eius. Arbitror aũt ubi nulla lapſus uidebat᷑ occaſio: ibi tim nomẽ amoris in

ſeruit. Quid enĩ paſſibile aut qd indecorũ poſſit aliꝗs aduertere in amore ſapiẽtiæ? uel in eo ꝗ ſe amorẽ ꝓfite

atur eſſe ſapiẽtiæ Nã ſi dixiſſet qa adamauit uel Iſaac Rebecchã: uel Iacob Rachel: paſſio utiq; aliꝗᷓ ĩdecora
p hæc uerba erga ſãctos dei hoĩes potuiſſet ĩtelligi: apud eos pᷣcipue ꝗ neſciũta littera cõſcẽdere ad ſpm̃. Aper
tiſſime aũt ĩ hoc ipᷣo libello ꝗq habet᷑ in manibus: amoris nomẽ charitatis uocabulo pmutatũẽ in eo ubi dixit.
Adiuraui uos filiæ hieruſalẽ: ſi ſueneritis fratruelẽ meũ ãnũcietis ei: quia uulneratæ charitatis ego ſũ. pro eo
utiq; ut diceret: amoris eius telo pcuſſa ſũ. Nihil ergo ĩtereſt ĩ ſcripturis diuinis: utrũ charitas dicat᷑: an amor
uel dilectio: niſi ꝙ in tãtũ nomẽ charitatis extollit᷑: ut etiã ipſe deus charitas appellet᷑: ſicut Ioãnes dixit. Cha
riſſimi diligamus inuicẽ: qa charitas ex deo eſt: & oĩs qui diligit ex deo natus eſt: & cognoſcit deũ. ꝗ aũt nõ di
ligit: nõ cognoſcit deũ: ꝗa deus chatitas ẽ. Et quãuis alterius tẽporis ſit dicere Aigd de his: quæ exẽpli cauſa ex
Ioãnis epiſtola ꝓtulimus: tñ breuiter aliqꝗᷓ etia pſtrĩgere nõ eſt uiſũ abſurdũ. Diligamus ĩquit ĩuicẽ:qa chari
tas ex deo ẽ. Et poſt pauca: deus charitas ẽ. In quo oſtẽdit & ipſũ deũ charitatẽ eſſe. Et iterũ eũ qui ex deo eſt:
charitatẽ eſſe. Quis aũt ex deo ẽ: niſi ille qui dicit. Ego ex deo exiui: & ueni in hũc mũdũ? ꝙ ſi deus pater cha/
ritas eſt: & filius charitas ẽ: charitas aũt & charitas unũ eſt: & ĩ nullo differt: cõſeꝗᷓnter ergo pr & filius unũ be
ne dicũtur: & ideo cõueniẽter xp̃s ſicut ſapiẽtia & uirtus & iuſticia & uerbũ & ueritas: ita & charitas dicitur. &
ideo dicit ſcriptura. Quia ſi charitas manet ĩ uobis: deus ĩ uobis manet. Deus aũt: ideſt pater & filius: qui &
ueniũt ad eũ: ꝗ perfectus ĩ charitate ẽ ſ̃m uerbũ dni & ſaluatoris dicẽtis. Ego & pater ueniemus ad eũ:& mãſi
onẽ faciemus apud eũ.Sciẽdũ ꝙ hæccharitas quæ deus ẽ eũ in quo fuerit:nihil terrenũ: nihil materiale:nihil
corruptibile diligit. cõtra naturã nãq; eſt ei corruptibile aliqd diligere:cũ ipe ſit ĩcorruptiõis fõs. Ipſa ẽ enĩ ſo
laquæ habet ĩmortalitatẽ. Siqdẽ ẽ deus charitas:ꝗ ſolus habet ĩmortalitatẽ: lucẽ habitãs ĩacceſſibilẽ. Quid
aliud ĩmortalitas: niſi uita æterna eſt? quã daturũ ſe ꝓmittit deus credẽtibus in ipſũ ſolũ ueꝶ deu: & quẽ mi
ſit Ieſũ xpᷣm filiũ eius? Propterea ergo ĩ primis & aãte oĩa hoc amabile & placidũ dicit᷑ eſſe deo: ut qs diligat do
minũ deũ ſuũ ex toto corde ſuo: & ex tota aĩa ſua: & ex totis uiribus ſuis. Et qa deus charitas ẽ: & filius qui ex
deo ẽ: charitas eſt: ſui ſimile aliquid requirit ĩ nobis. & p hãc charitatẽ quæ ẽ ĩ xpo ieſu deo:q ẽ charitas: uelut
cognata quadã ꝑ charitatis nomẽ affinitate ſociemur: ſicut & ille qui iã cõiũctus ei dicebat: Quis nos ſepara
bita charitate dei: quæ ẽ in xpᷣo Ieſu dño nro?: Hæc aũt charitas oẽm hoĩem ꝓximũdiligit. Ob hocarguit Sal
uator quẽdã: qui opinabat ꝙ iuſta aĩa erga eã quæ iniqtatibus ſĩuoluta ẽ: ꝓpinqtatis iura nõ ſeruet. & iſta de
cauſa texuit iſtã parabolã: quæ dicit: ꝙ ĩ latrones ĩcidit ꝗdã dũ deſcẽdit ab hieruſalẽ ĩ hierico. & culpat qdẽ ſa
cerdotẽ ac leuitã: ꝗq uidẽtes ſeminecẽ pᷣterierũt. amplectit᷑ aũt ſamaritanũ: qui mĩicordiã fecerit. & hũc fuiſſe
ei ꝓximũ:ipſius qui ꝓpoſuerat reſpõſiõe firmauit. & ait ei. Vade & tu fac ſimiliter. Etenĩ natura oẽs nobis ĩ/
uicẽ ꝓximi ſumus. Opibus uero charitatis fit ꝓximus ille: qui põt bñfacere ei qui non põt. Vnde & ſaluator
noſter factus ẽ ꝓximus nobis. nec ptrãſiuit nos: cũ ſemineces ex latronũ uulneribus iaceremus. Igit ſciẽdũẽ

dei charitatẽ ſe emp ad deũ tendere: a quo & originẽ duxit: & ad ꝓximũ reſpicere:cũ quo participiũ gerit:utpo

te ſimiliter creatũ ĩ ĩcorruptiõe. Sic ergo qᷓcũq; de charitate ſcripta ſũt:qᷓſi de amore dicta ſi uſcipe: nihil de no/
minibus curãs. eadẽ nãq; ĩ utroq; uirtus oſtẽdit᷑. Quod ſi iꝗs dicat:quia & pecuniã & meretricẽ & alia ſimili/

ter mala eodẽ uocabulo qd acharitate duci uidet᷑: diligere appellamur: ſciẽdũ eſt ĩ his non ꝓprie ſed abuſiue

charitatẽ nomjĩari. Sicut uerbi gra & deus nomẽ pᷣncipaliter ĩ eo eſt: ex quo oĩa: & ꝑ quẽ oĩa: & ĩ quo oĩa.qd;
utiq; apte uirtutẽ & naturã trinæ ſingularitatis denũciat. Secũdo uere in loco & ut ita dixeri abuſiue: deos di
cit ſcriptura etia illos ad quos mo dei fit: ſicut cõfirmat ſaluatorĩ euãgeliis. Sed & cæleſtes uirtutes ſub hoc
nomiĩe appellari uident: dũ dicit: deus ſtetit ĩ ſynagoga deoꝶ: in medio aũt deos diiudicat. Tertio uero in lo/
co iam nõ abuſiue: ſed falſo dii gẽtiũ dæmones appellant᷑: cũ dicit ſcriptura: Oẽs dii gẽtiũ dæmonia. Itaqʒ &
pmũ charitatis nomẽ ĩ deo ẽ: ꝓpter qd iubemur diligere deũ ex toto corde nro: ex tota aĩa nr̃a: & ex totis uiri/
bus nr̃is: ut pote eũ a quo habemus hoc ipſũ:ut diligere poſſimus: in ipo iã ſine dubio cõtinet᷑: ut & ſapiẽtiã
& iuſticiã & pietatẽ & ueritatẽ:oẽſq; uirtutes pariter diligamus. Vnũ enĩ atq; idẽ ẽ diligere deũ & diligere bo⸗
na. Secũdo ĩ loco ꝗᷓſi abuſiuo & ĩde deriuato nomĩe & ꝓximũ diligere iubemur tanꝗᷓ noſipᷣos. Tertiũ uero ẽ:

q falſo ſub charitatis titulo nomĩat᷑: diligere uel pecuniã uel uoluptates uel oẽ quicqd ad corruptelã perti/

net & errorẽ. Nõ ergo ĩtereſt utrũ amari dicat᷑ deus:aut diligi. Nec puto ꝙ; culparipoſſit: ſiꝗs deũ ſicut Ioan

nes charitatẽ: ita ipſe amorẽ nomiĩet. Deniq; memini aliquẽ ſãctoꝶ dixiſſe Ignatiũ nomĩe de xpᷣo: Meus autẽ

amor crucifixus eſt: nec rephẽdi eum pro hocdignũ iudico. Sciendũ aũt ꝙ oĩs qui pecuniã diligit: uel ea quæ
in mũudo

n —. —. —.

—— — — —⸗

— t᷑ C — —

— —

- — — — —

tAns
duid
uocen
n maius
ridiu,
damor
nnchei⸗
e lapien
nonsin
dit
icenn
dpe⸗
bici⸗
. Ptoen
inamor
Vt.n
ütnod
auſae
lachai
leoell
terchr⸗
unübe
ctur
gui
Amili
enuhtl
nilo
emi
do
uien
elut
parn
0al
ade
leſa
ile
Psi,
Uatort
iidü
nutpo⸗
geno⸗
imi
uſiue
2.
oodl
bhoc
inlo⸗
ja⸗
uin/
biti
rebo
eto⸗
ett/
lom
uti
u
co

in mũdo ſũt materiæ corruptibilis:uirtutẽ charitatis quæ ex deo eſt:ad terrena & ad caduca deducit: & rebus
dei abutit᷑ ad ea quæ nõ uult deus. Nõ enĩ deus dilectionẽ horũ: ſed uſũ hoĩbus dedit. Hæc aũt paulo latius
diſcuſſimus: uolẽtes de natura charitatis & amoris aptius attẽtiuſq; diſtinguere. ne forte qm ſcriptura dicit:

deus charitas ẽ: oẽ qd diligit᷑ etiã ſi corruptibile ſit ex deo eſſe: & hoc charitas & dilectio putaret᷑. Sed oſtẽ

it res qdẽ dei & munus eius eẽ charitas. nõ tñ ſemꝑ ab hoĩbus ad ea quæ dei ſũt: & quæ deus uult: Opus eius
aſſumi. Sed & hoc ſcire oportet: ꝙ ĩpoſſibile ẽ: ut nõ ſemphumana natura aliqd amet. Ois nãq; ꝗ ad id æta
tis uenerit: quã pubertatẽ uocãt: amat aliqd ſeu minus recte: cũ amat quæ nõ oportet. ſeu recte & utiliter: cũ
amat quæ oportet. Verũ nõnulli hũc amoris affectũ: ꝗq aĩæ rõnabili inſitus eſt buficio cõditoris:aut ad amo/
rẽ pecuniæ trahũt & auaritiæ ſtudiũ: aut erga gloriã captãdã: & fiũt ĩanis gloriæ cupidi. aut erga ſcorta ſecta/
da: & ĩueniuntur pudicitiæ libidiniſq; captiui. aut ad alia his ſimilia uirtutẽ tãti boni huius effundunt. Sed
& cum erga diuerſas artes amor iſte ducitur: quæ manu miniſtrantur: aut per ſtudia præſentis uitæ non ſo/
Ium neceſſaria: ut uerbi gratia dixerim: erga artem palæſtricam uel curſus exercitia: aut certe etiam erga geo/
metricam uel muſicã Dcſarichmeticam cõfertur: atq; ad alias uel huiuſcemodi diſciplinas. nec ſic quidẽ mi/
hi uidet uſus eius ꝓbabiliter ſumi. Si enĩ qd bonũ eſt:hoc & ꝓbabile ẽ. Bonũ ergo ꝓprie nõ erga uſus corpo
reos: ſed ĩ deo pmũ & ĩ animi uirtutibus ĩtelligit᷑. Cõſeꝗᷓnter ergo ſolus amor ille ꝓbabilis eſt:q deo & animi

uirtutibus coaptat᷑. Et hocita ſe habere definitiõe ipſius ſaluatoris ondit᷑: ubi ĩterrogatus a quodã: qd eſſet
P 8 4 J4

mãdatũ omniũ maius: & pᷣmũ iin lege:reſpondit. Diliges dĩm deum tuũ extoto corde tuo: ex tota aĩa tua: &
extotis uiribus tuis. Secũdũ uero ſimile illi. Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſũ. Et adiecit. In his duobus mãda/
tis oĩs lex pẽdet & ꝓphetæ: oſtẽdẽs p hæc duo iuſtũ amorẽ legitimũq; coſtare: atq; in his uniuerſã legẽ ꝓphe
taſq; pẽdere. Sed & qd; Paulus ait: nõ adulterabis: nõ occides: nõ furtũ facies: nõ falſũ teſtimoniũdices: & ſi
quod aliud mãdatũ ĩ hoc uerbo reſtaurat᷑: in quo ait: Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſũ: quod hoc mõ facilius
explanabit᷑. Ponamus uerbi gra mulierẽ amore alicuius uiri ardẽtẽ: cupiẽtẽq; ĩ cõſortiũ eius aſciſci:nõne oĩa
ita aget: & oẽs motus ſuos ita tẽperabit: ut ſcit illi placere quẽ diligit: ne forte ſi in aliquo cõtra uolũtatẽ illius
egerit: cõſortia eius uir ille optimus refutet: atq; ſpernat: Poterit ne hæc mulier quæ erga amorẽ uiri illius to
to corde: tota aĩa: totiſq; uiribus feruet: aut adulteriũ cõmittere: quæ eũ nouerit amare pudicitiã? Aut homi
cidiũ: quæ eũ nouerit mitẽ? Aut furtũ: quæ ei ſciat liberalitatẽ placere? Aut cõcupiſcet aliena: quæ oẽs cõcupi
ſcẽtias erga amorẽ uiri illius habeat occupatasSic ergo ĩ charitatis pfectiõe & oẽ mãdatũ reſtaurari dicit᷑: &
legis uirtus ꝓphetarũq; pẽdere. Propter iſtud charitatis uel amoris bonũ: ſãcti nec ĩ tribulatiõe anguſtiant᷑:
nec aporiati exaporiant: nec deiecti pereũt: ſed qd in pᷣſenti & momẽtaneũ & leue tribulatiõis eoꝶ: ſupramo
dũ æternũ gloriæ põdus operat illis. Nõ enĩ oĩbus ſed Paulo & his qui ei ſimiles ſũt pᷣſẽs hæc momẽtanea ac
leuis dicit᷑ tribulatio: qa ꝑpfectã charitatẽ dei ĩ xpo Ieſu: ꝑ ſpiritũ ſactũ habẽt ĩ co rde ſuo diffuſã. Sic deniq; &

Iacob priarchã amor Rachel per ſeptẽ ãnos cõtinuos in laboribus poſitũ diuturni æſtus: & nocturni frigoris

uſtionẽ ſentire nõ ſinit. Sic ipſũ Paulũ in amore huius ĩcẽſũ audio dicẽtẽ. Charitas oĩa patit᷑:oĩa credit: oĩa
ſperat: oĩa tolerat. charitas nunꝗᷓ cadit. Nihil ergo eſt: qd nõ toleret: qui pfecte diligit. Plura aũt qũ nõ tole-
ramus: certũ ꝙ ob hoc qacharitatẽ quæ oĩa tolerat: nõ habemus. Et ſi no ferimus aliqua patiẽter: iccirco eſt:
qa charitas nobis deeſt: quæ oĩa patit᷑. In luctamine quoq; eo: qd eſtnobis aduerſus diabolũ: quo freꝗᷓnter
cadimus nõ dubiũ eſt: quin ob hoc fiat: ꝙ nõ eſt ĩ nobis charitas illa: quæ nunꝗᷓ cadit. Hũc ergo lo quit᷑ pſens
ſcriptura: quo erga uerbũ dei aĩa beata utit᷑: & ĩflãmat᷑. Et iſtud epithalamii carmẽ ꝑ ſpiritũ canit: quo eccle/
ſia ſpõſo cæleſti xpo cõiũgit᷑ ac ſociat᷑: deſiderãs miſceri ei ꝑ uerbũ: ut cõcipiatexeo: & ſaluare poſſit p hãc iſtã
filioꝶ gñationẽ.cũ pmãſerint ĩ fide & ſãctitate cũ ſobrietate: utpote cõcepti ex ſemĩe ꝗdẽ uerbi dei.editi uero
genitiq; uel ab ĩmaculata eccleſia: uel ab aĩa:nihil corporeũ:nihil reqrẽte materiale:ſed ſolo uerbi dei amore
flagrãte. Hæc ĩterĩ nobis ad pᷣſens de amore uel charitate: quæ in epithalamio hoc canticorũ cãtici refert᷑: oc/
currere potuerũt. Sed ſciendũ eſt tam multa eſſe: quæ dici debeant decharitate hac: quanta & de deo:ſiquidẽ
ipſe eſt charitas. Scit enĩ nemo patrem: niſi filius: & cui uoluerit filius reuelare. Similiter autẽ etiã ipſum fili-
um quoniã & ipᷣe charitas eſt: nemo ſcit niſi ꝑpater: & ſᷣm hoc qd charitas dicit᷑. Solus aũt ſpũs ſãctus eſt:qui
expr̃e ꝓcedit: & ideo ſcit quæ ĩ deo ſũt: ſicut ſpũs hoĩs ſcit quæ ĩ hoĩe ſũt. Hic ergo paraclytus ſpũs ſãctus ue
ritatis ꝗ de pr̃e ꝓcedit: circuit ꝗᷓrẽs ſiquas ĩueniat dignas & capaces aĩas: ꝗbus reuelet magnitudinẽ charitatis
huius: quæ ex deo eſt. Nũc ergo iã ipſũ deũ patrẽ qui charitas eſt ĩuocãtes per eũ qui ex ipſo ẽ charitatẽ etiam
ad reliqua diſcutiẽda ueniamus. Et tẽtemus pᷣmũ de eo requirere: qd illud ſit: cũ tria uolumĩa eccleſia dei a
Salomone ſcripta ſuſceperit: pᷣmus ex ipſis ꝓuerbioꝶ liber poſitus ſtccuncles is qui Eccleſiaſtes appellat᷑.
tertio uero ĩ loco cãtici cãticorũ uolumẽ habeat᷑. Quæ ergo nobis occurrere poſſũt in hoc loco iſta ſũt. Gene
rales diſciplinæ ꝗbus ad rerũ ſciẽtiã puenit᷑: tres ſũt: quas græci æthicam phyſicã & enopticẽ appellauerunt.
nos has dicere poſſumus: moralẽ: naturalẽ: & inſpectiuã, Nõnulli ſane apud græcos etiã logicen: quã nos rõ
nabilẽ poſſumus dicere: quarto ĩ numero poſuere. Alii nõ extrĩſecus eaã: ſed per has tres quas ſupra memora/
uimus diſciplinas innexã: cõſertãq; p oẽ corpus eſſe dixerũt. Eſt eni logice & uelut nos dicimus rõnalis:quæ
uerborũ dictorũq; uidet cõtinere rõnes: ꝓprietateſq; & ĩpropetates: gnaq; & ſpecies & figuras ſinguloꝶ quo
rũq; edocere dictorũ. quam utiq; diſciplinã nõ tã ſeparari ꝗᷓ inſeri cæteris cõuenit & intexi. Moralis aũt dicit᷑
B; iu. xli.

per quã mos uiuendi honeſtus aptat᷑: & inſtituta ad uirtutem tẽdẽtia pᷣparant᷑. Naturalis dicit᷑: ubi uniuſcu

iuſq; rei natura diſcutit᷑: quo nihil cõtra naturã gnñatur in uita. ſed unũquodq; his uſibus deputet᷑: in quos a
creatore ꝓductũ eſt. Inſpectiua dicit᷑: qua ſuꝑgreſſi uiſibilia de diuinis aliqd & cæleſtibus cõtẽplamur: eaq;
ſola mẽte ĩtuemur: qm corporeũ ſupgrediũtur aſpectũ. Hæc ergo ut mihi uidet᷑: ſapiẽtes qnq; Græcorũ ſũ/
pta a Salomone: utpote q ætate & tpe lõge ate ipſos por ea p dei ſpiritũ didiciſſet: tanꝗᷓ ꝓpria ĩuẽta ptulerũt:
& ĩſtitutionũ ſuaꝶ uolumĩbus cõprehẽſa: poſteris tradẽda reliqre. Sed hæc ut diximus:Salomõ añ oẽs ĩue/
nit: & docuit ꝑ ſapiẽtiã: quã accepit a deo: ſicut ſcriptũẽ: Et dedit deus prudẽtiã Salomoni: & ſapiẽtiã multã
ualde & latitudinẽ cordis ſicut harenã: quæ ẽ ad orã maris: & multiplicata ẽ ĩ eo ſapiẽtia ſuꝑ oẽs antiquos fi-
lios hoĩum:& ſuꝑ oẽs ſapiẽtes ægypti.Salom ergo tres iſtas quas ſupra diximus gnales eſle⸗ diſciplinas:ideſt

moralẽ: naturalẽ: & ĩſpectiuã diſtiguere ab ĩuicẽ ac ſecernere uolẽs: tribus eas libellis edidit. ſuo quoq; ordine

ſingulis cõſeꝗᷓnter aptatis. Prio ergo ĩ ꝓuerbiis moralẽ docuit locũ: ſuccĩctis ut decuit breuibuſq; ſẽtẽtiis uitæ
ĩſtituta cõponẽs. Secũdã uero quæ naturalis appellat᷑: cõprehẽdit ĩ Eccleſiaſtẽ: ĩ quo multa de rebus natura/
libus diſſerẽs: & ĩania ac uana ab utilibus neceſſariiſq; ſecernẽs: relinqᷓndã uanitatẽ monet: & utilia rectaq; ſe
ctãda. Inſpectiuũ quoq; locũ ĩ hoc libello tradidit: q habet᷑ in manibus:ideſt ĩ cãtico cãticorũ. in quo amorẽ
cæleſtiũ diuinorũq; deſideriũ incutit aĩæ ſub ſpecie ſpõſæ ac ſpõſi: charitatis & amoris uiis pueniẽdũ docens
ad cõſortiũ dei. Hocuero eũ ueræ philoſophiæ fũdamẽtũ ponẽtẽ: & ordinẽ diſciplinarũ ĩſtitutionũq; cõdẽ/
tẽ ꝙ nõ latuerit:neq; ab eo abiectus ſit: etiã rõnalis locus euidẽter oſtẽdit ĩ pncipio ſtatĩ ꝓuerbioꝶ ſuoꝶ.Pri⸗
mo oĩum p hoc ipſũ ꝙ ꝓuerbia attitulauit libellũ ſuũ:qd utiq; nomẽ ſignificat: aliud ꝗdẽ palã dici: aliud ue
ro ĩtriſecus ĩdicari. hoc enĩ & cõmunis uſus ꝓuerbioꝶ docet: & Ioãnes ĩ euãgelio Saluatorẽ ita ſcribit dicẽtẽ.
FHxæc ĩ ꝓuerbiis locutus ſũ uobis: ueniet hora cũ iã nõ ĩ ꝓuerbis loquar uobis: ſed manifeſte de pre ãnũciem
uobis. Hec interi ĩ ipſa tituli inſcriptiõe. In ſeꝗᷓnti uero ſtati ſubiũgit diſcretionẽ ſermonis: & diſtĩguit ſcien
tia a ſapiẽtia: & a ſapiẽtia diſciplinã: & intellectũ uerboꝶ aliud ponit: & prudẽtiã dicitĩ eo eſſe: ut excipere ꝗs
poſſit uerborũ uerſutiã. diſtiguit etia iuſticiã uera a directiõe iudicii. ſed & aſtutiã nomĩat quãdã his quos ĩ
buit neceſſaria: illã credo p qua ſophiſmatũ ĩtelligi ac declinari poſſit argutia. Et ideo dicit ĩnocẽtibus p ſapi
entiã dari aſtutiã ſine dubio: ne ĩ uetbo dei decipiant᷑ fraude ſophiſtica. Sed ĩ hoc mihi uidet᷑ rõnalis diſcipli/
næ meminiſſe: p quã doctrina uerborũ dictorũq; ſignificãtiæ diſcernunt᷑: & uniuſcuiuſq; ſmonis ꝓprietas
certa cũ rõne diſtiguit᷑: ĩ qua pᷣcipue erudiri cõuenit pueros. hoc eni hortat᷑ cũ dicit: ut det puero iuniori ſẽſũ
& cogitationẽ. Et ꝗa ꝗ in his erudit᷑: neceſſario rõnabiliter ꝑ ea quæ didicit: ſemetipſũ gubernat:& uitã ſuam
moderatius liberat. ꝓpterea dicit. Intelligẽs aũt gubernacula acqꝗret. Poſt hæcuero cognoſcẽs ĩ uerbis diuinis
ꝗbus ꝑ ꝓphetas humano gñi traditus ẽ ordo uiuẽdi: diuerſos eſſe eloquii tropos: & uarias dicendi ſpecies: ac
ſciẽs haberi ĩ eis aliquã figurã quæ parabola appellat᷑: & aliã quæ obſcura dictio uocat᷑: aliaſq; quæ enigma/
ta nominent᷑: & alias que dicta ſapiẽtũ danteribie Iurelige⸗ quoq; parabolã & obſcuꝶ ſᷣmonẽ: dictaq; ſa
piẽtũ & enigmata. Per hæc ergo ſingula rõnalẽ locum manifeſte & euidẽter exponit: ac more ueterũ ſuccictis
breuibuſq; ſẽtẽtiis ĩgẽtes & pfectos explicat ſẽſus. Quæ ſiqs ẽ qui ĩ lege mediter᷑ die ac nocte: & ſiꝗs ẽ ſicut iu
ſti os qd meditat di ſapiẽtiã: ĩueſtigare diligẽtius poterit & ĩuenite:ſi tn recte ꝗs ierit: & qᷓrẽs pulſauerit oſti
um ſapiẽtiæ. petẽs a deo: ut aperiat᷑ ſibi: & mereat᷑ accipe ꝑ ſpiritũ ſãctũ uerbũ ſapiẽtiæ: uerbũ ſciẽtiæ: fieriq;
particeps illius ſapiẽtiæ quæ dicebat. Extẽdebam enĩ uerba mea: & nõ audiebatis. Et merito extẽdere ſe dixit
uerba ĩ eius corde:cui dederit deus ſicut ſupra diximus latitudinẽ cordis. Dilatat᷑ nãq; illius cor:q põtea quæ
breuiter ĩ myſteriis dicta ſũt: latiore doctrina ſuptis exuolumĩbus diuinis aſſertionibus explanare. Oportet
igit᷑ 'm hãc eãdẽ ſapiẽtiſſimi Salomonis doctrinã: eũ ꝗ ſapiẽtiã ſcire deſiderat: ĩcipe ab eruditiõe morali: & ĩ
telligere illud qd ſcriptũ ẽ. Cõcupiſti ſapiẽtiã: rua mãdata: & dns dabit eã tibi. Ob hoc magiſter hicq pᷣmus
hoĩes diuinã philoſophiã docet: opis ſui exordiũ ꝓuerbioꝶ poſuit libellũ. ĩ quo ut diximus: moralis tradit᷑
locus:ut cũ ĩtellectu moribuſ. q; ꝗs ꝓfecerit: ueniat etiã ad naturalis ĩtelligẽtiæ diſciplinã: atq; ibi rerũ cauſas
natutaſq; diſtiguẽs agnoſcat uanitatẽ uanitatũ relinꝗndã: ad æterna aũt & ppetua ꝓperãdu. & ideo poſt p
uerbia: ad Eccleſiaſtẽ uenit᷑: ꝗq docet ut diximus uiſibilia oĩa & corporea caduca eſſe & fragilia. quæ utiq; cum
ita eſſe cõprehẽderit is ꝗ ſapiẽtiæ ſtudet: ſine dubio cõtẽnet ea acdeſpiciet: &uniuerſo utita dicã ſæculo renũ
ciãs: tẽdet ad ĩuiſibilia & æterna: quæ ſpiritalibus qdẽ ſẽſibus: ſed adoptis amoꝶ ꝗbuſdã figuris docent᷑ ĩ Cã/
ticis cãticoꝶ. Ideo enĩ nouiſſimũ locũ tenet hic liber: ut tũc ad eũ ueniat᷑:cũ & moribus ꝗs fuerit deſecatis: &
rerũ corruptibiliũ atq; ĩcorruptibiliũ ſciẽtiã diſtictionẽq; didicerit:p quæ ĩ nullo poſſit ex his figuris: quibus
ſpõſæ ad ſpõſũ cæleſtis: ideſtaĩæ pfectæ amor ad uerbũ dei deſcribit᷑: ac format᷑ offẽdere. Præmiſſis nãq; his
ꝗbus puriſicat aĩa p actus ac mores: & ĩ reꝶ diſcretiõe naturaliũ: pducit᷑ cõpetẽter ad domeſtica uenit᷑ & myſti
ca: atq; ad diuĩtatis cõtẽplationẽ ſincæro & ſi piritali amore cõſcẽdit᷑. Hãc ergo triplicem diuinæ philoſophiæ
formã: etiã ĩ illis ſãctis ac beatis uiris arbitror pᷣſignatã.ꝓ quoꝶ ſãctiſſimis ĩſtitutiõibus deus ſũmus dici uo
luit: deus Abrahã: deus Iſaac: deus Iacob. Abrahã tanꝗᷓ moralẽ declarat philoſophiã pobediẽtiã. Tanta eni
eius fuit obediẽtia & obuatio mãdatoꝶ: ut cũ audiret: exi de terra tua: & decognatione tua: & de domo pfñs
tui: nõ ſit cũctatus: ſed ſtati fecerit: ĩmo & aliqd amplius fecerit. Audiẽs enĩ ut imolaret filiũ ſuũ:nec ĩde qui
dẽ dubitat: ſed obtẽperat p̃cepto: & ad exẽplũ obediẽtiæ: quæ ẽ moralis philoſophiæ poſteris dandu: nec filio
ſuo

Cπι J s . e — —

ulat
1084
d
iſo⸗
etüt⸗
iue⸗
ult;
0⁸ ſi⸗

ideck

tdine

uite
dulta⸗

õ

ſuo unico pepcit. Iſaac quoq; naturalẽ philoſophiã tenet: & cũ puteos fodit: & cũ ꝓfũda rimat᷑. Sed & Iacob
iſpectiuũ tenet locũ: qppe ꝗ &iſt rael ob diuĩoꝶ cõtẽplationẽ nomĩatus ſit: & ꝗ caſtra cæli uiderit: &domũ dei
atq; angeloꝶ uias: ideſt ſchalas a terris in cælũ porrectas ꝓſpexit.Vnde & merito ĩuenimus tres iſtos btõs ui
ros altaria fixiſſe deo: hoc ẽ philoſophiæ ſuæ cõſecraſſe ꝓfectus: quo ſcilicet edocerẽt: nõ hæc ad artes huma/
nas:ſed ad dei gram referẽda. Sed & ĩ tabernaculis degũt: ut p hæc oſtẽdãt: neq; ĩ terris habẽdũ eſſe aliqd pro
priũ huic ꝗ diuinæ philoſophiæ ſtudet:ſed ſemp ꝓmouẽdũnõ tã de loco ad locũ:ꝗ de ſciẽtia ĩferioris ad ſciẽ/
tiã pfectoꝶ. Sed & alia multa ĩ ſcripturis diuĩs quæ ordinẽ hũc quẽ ĩ libellis Salomonis cõtineri diximus ſᷣm
hãceãdẽ formã deſignãt. ſed ea nũc nobis ꝓſeq: aliud ĩ manibus habẽtibus lõgũ ẽ. Siqs ergo pmũ locũ ĩ emẽ
dãdis moribus: mãdatiſq; Puãdis: ꝗ ꝑ ꝓuerbia deſignat ĩpleuit. Poſt hæc aũt dep̃hẽſa uanitate mũdi: & reꝶ
caducaꝶ fragilitatẽ pſpecta uenit ĩ hoc: ut renũciet mũdo: & oĩbus quæ ĩ mũdo ſũt. Cõſeꝗᷓnter ueniet etiã ad
cõtẽplãda & deſiderãda ea quæ nõ uident᷑: & æterna ſũt. Ad quæ tnut puenire poſſimus: ĩdigemus diuĩa mi
ſericordia: ſi forte ualeamus pſpecta pulchritudine uerbi dei: ſalutari ĩ eũ amore ſi uccẽdi: ut & ipᷣe dignet hu
iuſmodi aĩam diligere: quã deſideriũ ſui hre pſi pexerit. Poſt hæc exigit nos cõſeꝗᷓntia monis dicere etiã de ſu
pſcriptiõe ipᷣa Cãtici cãticoꝶ. Simile enĩ ẽ hocillis quæ ĩ tabernaculo teſtimonii appellant ſãcta ſactoꝶ: il⸗
lis quæ ĩ libro numeroꝶ memorant opa opeꝶ: quæq; apud Paulũ dicunt᷑ ſæcula ſæculoꝶ. Sed quõ differãt a
ſctis ſctã ſãctoꝶ ĩ Exodo: & quõ differãt opa ab opibus opeꝶ ĩ numeroꝶ libro tractatibus put potuimus: di
ctũ eſta nobis. Sed & de ſæculo ſæculoꝶ:ĩ locis ꝗqbus occurrit nõ omiſſũ ẽ. & ne eadẽ repetamus:illa ſufficiat
Nũc ergo reqramus pᷣmo quæ ſint cãtica quoꝶ cãticoꝶ hoc eſſe cãticũ dicit᷑. Puto ergo ꝙ cãtica ſint illa: quæ
dudũ ꝑ ꝓphetas uel ꝑangelos canebant᷑. Lex enĩ dicit᷑ pangelos miniſtrata ĩ manu mediatoris. Illa ergo oĩa
uæ p illos ãnũciabant᷑: cãtica erãt ꝑ amicos ſi põſi pcedẽtia. Iſtud uero unũ cãticũ e: qd ipi iã ſpõſo ſpoſã ſu
am ſuſcepturo: epithalamii ſpecie erat canẽdũ. In quo nõ adhuc p amicos ſpõſi cantari ſibi uult. ſed ipſius iã
ſpõſi pᷣſentis audire uerba deſiderat dicẽs. Oſculet᷑ me ab oſculo oris ſui. unde & oĩbus cãticis pfert᷑. Vidẽtur
enĩ cætera cãtica: quæ lex & ꝓphetæ cecinerũt: paruulæ adhuc ſpõſæ: & quæ nõdũ ueſtibula maturæ ætatis ĩ/
greſſa ſit: decãtata. Hoc uero cãticũ adultæ & iã ualde robuſtæ: & quæ capax ſit iã uitilis potẽtiæ pfectiq; my
ſterii decãtari uidet᷑: 'm ꝙ dicit᷑ de ea: qa una ſit pfecta colũba. quæ ſi pfecta ergo & pfecti uiri ſponſa pfectæ
ſuſcepit uerba doctrinæ. Primũ ergo canticũ cecinit deo Moyſes & filii iſrael: qñ uiderũt ægyptios mortuos
ad littus maris: & qn uiderũt manũ fortẽ & brachiũ excelſũ dmi: & crediderũt deo & famulo eius Moyſi. Tũc
cãtauerũt dicẽtes. Cãtemus dno. glorioſe enĩ honorificatus ẽ. Ego aũt arbitror: ꝙ non poſſit ad iſtud ꝑfectũ
ꝗqs & myſticũ cãticũ puenire: & ad iſtã ꝑfectionẽ ſpõſæ quæ ĩ hac ſcriptura cõtinet: niſi pus ambulet ꝑ ſiccũĩ
medio mari: & fiat et aqᷓ murus a dextera læuaq;: & ſic euadat de manibus ægyptioꝶ: ita ut uideat eos mortu/
os ad littus maris. atq; ĩtuẽs manũ fortẽ dni: ꝗᷓ terfecit ægyptios: credat dño & famulo ipſius Moyſi. Moyſi
aũt dico legi atq; euãgeliis oĩbuſq; diuĩs ſcripturis. tũc eni merito cãtabit:& dicet. Cãtemus dno.glorioſe enĩ
honorificatus ẽ. Sed iſtud cãticũ canet ꝗs: cu ꝗs liberatus fuerit a fuitute ægyptiorũ. Poſt hæc aũt cũ trãſierit
p hæc oĩa quæ ĩ Exodo & quæ ĩ Leuitico ſcripta ſũt: & uenerit ad hocut ĩ diuĩos numeros aſſumat᷑: Tũc iteꝶ
ſecũdũ cãticũ canet: cũ exierit deualle zareth: qd ĩterptat᷑ aliena deſcẽſio: & uenerit ad puteũ. de quo ſcriptũ
eſt: Et dixit dũs ad Moyſẽ. Cõgrega populũ: & dabo eis aquã de puteo bibere. lbi enĩ cãtabit & dicet: Iniiciate
ei puteũ. Foderũtillũ pncipes: excuderũt eũ reges gẽtiũ ĩ regno ſuo: cũ dominãtur eoꝶ. Sed de his plenius in
numeroꝶ libro:ᷣm ꝙ dedit nobis dis dictũ ẽ. Oportet igit᷑ uenire ad puteũ: ꝗ a pncipibus foſſus eſt: & a regi
bus excuſſus ẽ. In quo ope nemo plæbeius operat᷑: ſed oẽs pncipes:oẽs reges: regales ſcilicet & pncipales aĩæ:
quæ altitudinẽ putei aquã uiuã cõtinẽtis inqrũt. Poſtillud cãticũ uenit᷑ ad deuteronomii caticuũ: de quo di
cit dñs. Et nũc ſcribite uobis uerba cãtici huius: & docete illud filios iſrael: & iniicite illud in os eoꝶ: ut fiat mi
hi cãticũ iſtud ad teſtimoniũ ĩ filiis iſrael. Et uide ꝗ̃tũ & ꝗle ſit caticũ iſtud: cui ad audiendũ terra nõ ſi ufficit:
ſed cõuocat᷑ & cælũ. Ait enĩ attẽde cælũ & loꝗ̃r: & audiat terra uerba ex ore meo. Vide ꝗᷓ magna ſint ꝗᷓ ĩgentia
quæ dicunt᷑. Expectet ait ſicut pluuia eloquiũ meũ: & deſcẽdet ſicut ros ſup gramẽ: & ſicut nix ſup fœnũ:qa
nomẽ dni ĩuocaui: & reliqᷓ. Quartũ cãticũ ẽ ĩ libro iudicũ: de quo ſcriptũ eſt. Et cãtauit Delbora & Barach fi
lius Abinoen ĩ die illa dicẽces. Incipiẽdo pᷣncipales ĩ iſrael in ꝓpoſito populi bñdicite dũm. Audite reges auri/
bus: pcipite ſatrapæ: & reliꝗᷓ. Hæc aũt quæ canit apis eſſe debet: cuius opus tale ẽ: ut eo reges & mediocres utã
tur ad ſanitatẽ. Delbora nãq; apis ĩterpᷣ tat᷑: quæ iſtud cãticũ canit: ſed & Barach cũ ipᷣa. interpᷣtat᷑ aut Barach
coruſcatio. & canit᷑ iſtud canticũ poſt uictoriã: qa nec añ qs põt quæ pfecta ſũt canere: niſi ubi aduerſarios ui
erit. Sic deniq; & ĩ ipᷣo cãtico dicit᷑. Exurge exurge Delbora: exſuſcita milia populi. exurge exurge cane cãticũ
exurge Barach. Vetꝶ & de his plenius ĩ illis oratiunculis ꝗᷓs de libello iudicũ edidimus: dita repies. Quitum
poſt hæc cãticũ ẽ ĩ ſecũdo libro regnoꝶ:cũ locutus ẽ Dauid ad dũm uerba cãtici huius:ĩ die ꝗᷓ liberauit eũ do
minus de manu oĩum inimicorũ ſuorũ: & de manu Saul: & dixit. Dns mihi petra & munitio mea: liberator
dns deus meus cuſtos erit mihi. Si ergo & tu potueris cõſiderare ꝗ ſũt inimici Dauid: quos ĩ pᷣmo & ſecũdo re
gnorũ libro ſi upꝑat ac ꝓſternit. & quõ dignus fctũs ẽ:ut dñi adiutoriũ mereret᷑:& liberaret᷑ ab huiuſmõi inimi
cis: tũc poteris & tu ꝗntũ iſtud cãticũcanere. Sextũ ẽ cãticũ ĩ pᷣmo Paralipomenõ libro: ubi cõſtituit Dauid
ĩ pncipio ad laudãdũ dm Aſaph & ffes eius: & eſt initiũ cãtici iſtius tale. Laudate dñm: & cõfitemini & iuo
B iiii. .xiiii.

cate eũ in nomiĩe eius: notas facite ĩ populis uolũtates eius. canite ei & hymnũ dicite: narrate oẽs adĩuẽtiones

eius ꝗᷓs fecit dũs &c. Sciẽdũ tũ ẽ: ꝙ cãticũ qdẽ qd ĩ ſecũdo regnoꝶ libro: ualde ſimile eſt pſalmo. xvii. Quod
auũt ẽ ĩ pmo libro Paralipomenõ: ĩ initiis ꝗdẽ uſq; ad eũ locũ ubi dicit: & in ꝓphetis meis nolite malignari. ſi-
mile ẽ. ciiii.pſalmo. Poſteriora uero ab hoc loco ſimilitudinẽ gerũt pᷣmaꝶ partiũ.xcv. pſalmi: ubi dicit᷑. Cãta
te dno oĩs terra: uſq; ad eũ locũ ubi ait. ꝗa uenit iudicare terrã. Igit ſi ĩ his cõcludẽdus eſt numerus cãticoꝶ:ſe
ptimo ĩ loco ponẽdus uidebit᷑ liber hic Cãtici cãticoꝶ. Siqs uero etiã Eſaiæ cãticũ cũ cæteris numerãdũ putet
licet nõ ualde cõuenire uideat᷑: ut pceſſiſſe putet Eſaiæ cãticũ: qd lõge poſterioribus tẽporibus Eſaias ſcripſe
rit: tũ ſiꝗs putet ꝙ ꝓphetica dicta nõ tẽpore: ſed rone pẽſãda ſint: adiũget etiã illud:cãticũ hoc qd'Salomon
cecinit Canticũ eſſe cãticoꝶ: nõ tm eoꝶ quæ pᷣus: ſed & eorũ quæ poſtmodũ canẽda uidebant᷑. Siqs uero pu/
tet etiã ex libro pſalmorũ debere aſſumi: ſicubi ĩ eo uel cãticũ ſcribit᷑: uel cãticũ pſalmi multitudinẽ cõgrega/
bit pᷣcedẽtiũ canticorũ. Iunget eni cæteris etiã. xv. ſimul graduũ cãtica: & reqrẽs ſingulorũ uirtutes cãticorũ:
atq; ex iis ꝓficiẽtis animæ gradus colligẽs: ac ſpiritalis ĩ telligẽtiæ ordinẽ iterũ: cõſeꝗᷓntiãq; cõponẽs oſtendere
poterit: ꝗᷓ magnificis greſſibus incedẽs ſponſa per hæc omnia perueniat uſq; ad thalamũ ſpòſi. digrediens in
locum tabernaculi admirabilis: uſq; ad domũ dei: in uoce exultationis & confeſſionis ſonus epulatis. Et per/
ueniẽs uſq;ad ipſum ut diximus thalamũ ſi põſi:ut audiat & lo quatur cũcta hæc:quæ cõtinent᷑ in Cãtico cãti
coꝶ. Adhuc aũt poſſumus & hæc ĩquirere: pus ꝗᷓ ad ipſũ corpus libelli ueniamus: cur Salomon quidet᷑ obtẽ
erare ĩ his tribus libellis uolũtati ſpũs ſãcti: ĩ ꝓuerbiis ꝗdẽ dicat᷑ Salomon filius Dauid: ꝗ regnauit ĩ iſrael.
k ſecũdo uero libello nõ Salomõ ſcribit᷑: ſed uerba inqt Eccleſiaſtes filii Dauid regis iſrael ĩ hieruſalẽ: & filiũ
qdẽ ſe eſſe Dauid. ſimiliter utĩ pᷣmo & regẽ iſrael ſcribit. Sed ibi ꝓuerbia: hic uerba ponit. & ſeipᷣm quẽ ſupra
Salomonẽ:hic Eccleſiaſtẽ nomĩauit. Et cũ ibi gẽtẽ ſolã ĩ qua regnauerit poſuiſſet: hic & gentẽ poſuit: & locũ
regni hieruſalẽ ligner. In Cãtico cãticoꝶ uero neq; gẽtis nomẽ: neq; locũ ĩ quo regnet: neq; oĩno ꝙ rex ſit:
neq; ꝙ patrẽ Dauid hẽat ſcribit: ſed tmmõ Cãticũ ait cãticoꝶ qdeſt ipi Salomoni. Et ꝗᷓuis difficile mihi uide
atur: aut pſcrutari: aut ptigere poſſe horũ differẽtias: aut utcũq; ſueſtigatas palã ꝓferre:& carthulis credere:
tñ inquatũ cape uel ſẽſus nr: uel auditus legẽtiũ põt: Paucis apire tẽtabimus: ĩ plurimis Salomonẽ xpᷣi typũ
ferre. uel ſm hoc ꝙ pacificus dicit᷑: uel ſᷣm hoc ꝙ; regina auſtri uenita finibus terræ audire ſapiẽtiã Salomonis
nõ puto dubitandu. Hic ergo & ᷣm ꝙ Dauid dicit᷑: & m ꝙ ſupra eos reges: ꝓ ꝗbus ipᷣe rex regũ dicit᷑ regnat.
Et rurſus uerus Eccleſiaſtes ipᷣe ẽ:q cũ ĩ forma dei eẽt: ſemetipᷣm exinaniuit: formã fui accipiẽs: ut cõgregaret
eccleſiã. Acõgregãdo eniĩ eccleſiã eccleſiaſtes appellat᷑. Tũ uero ꝗs ita Salomo: ideſt pacificus: ſicut dũs nr Ie
ſus xp̃s: ꝗq factus ẽ nobis ſapiẽtia a deo: & iuſticia & pax? Igit᷑ in ᷣmo ꝓuerbioꝶ libro:cũ nos moralibus inſti/
tuit diſciplinis: rex eſſe dicit᷑ in iſrael:necdũ ĩ hieruſalẽ. A i iſrael dicamur pꝓpter fidẽ: nõ tñ ĩ hoc puẽtũ eſt
ut ad hieruſalẽ cæleſtẽ pueniſſe uideamur. Vbi uero ꝓfecerimus: & ĩ hoc uentũ fuerit: ut eccleſiæ pᷣmitiuorũ
quæ ĩ cælis ẽ ſociemur: atq; hieruſalẽ cæleſtẽ diſcuſſis diligẽtius pᷣſcis & naturalibus cauſis:matrẽ nr̃am noſci
mus cæleſtẽ: tũc iã nobis etiã ipᷣe xp̃s eccleſiaſtes efficit᷑: & nõ ſolũ ĩ iſrael:ſed & ĩ hieruſalẽ regnare dicit᷑. Cum
uero ad pfectionẽ oĩum uẽtũ fuerit:& ſpõſa ei pfecta oĩs dũtaxat rõnalis creatura iũ get᷑: qa pacificauit p ſan/
guinẽ nõ ſolũ quæ ĩ tertis ſũt:ſed quæ ĩ cælis:tùc Salomõ tmmò dicet᷑:cũ tradiderit regnũ deo & pri:cũ euacu
auerit oẽm pᷣncipatũ & ptãtẽ. Oportet eniĩ eũ regnare: donec ponat inimicos ſuos ſub pedibus ſuis:& nouiſ/
