iudicii ueritate: ſed cauſis pcedẽtibus. qa alii nõ ſuſceperũt filiũ dei: alii aũt recipe ſua ſpõte noluerũt. Hæc au
tẽ uaſa miſicordiæ nõ ſolũ populus gẽtiũẽ: ſed etiã hi qex iudæis credere uoluerũt: & unus credẽtiũ effectus
ẽ populus.ex quo ondit᷑ nõ gẽtes eligi: ſed hoĩum uolũtates. atq; ita fcmẽ: ut ĩpleret illud qd dictũ ẽ in Oſee.
Vocabo nõ plæbẽ meã plæbẽ meã:hocẽ populũ gẽtiũ. & ꝗbus pᷣus dicebat᷑:nõ plæbs mea uos: nũcuocant᷑ fi
lii dei uiui. Quod ne ſolũ de gẽtibus dicere uideret᷑: etiã eos ꝗ ex iſraelitica multitudinecrediderũt uaſa miſe-/
ricordiæ & electiõis appellat. Clamat eni Eſaias ꝓ iſrael: ſi fuerit numerus filiorũ iſrael qᷓſi harena maris reli
quiæ ſaluæ fiẽt:hoc ẽ etiã ſi multitudo nõ crediderit:tũ Paut credẽt. Verbũ enĩ cõſumatũ atq; breuiatũ ĩ ſua

deus eqtate librauit: ut hũilitate & ĩcarnatiõe xpi eos ſaluos faceret: qĩ eũ credere uoluiſſẽt. Hoc ipᷣm & ĩ alio

loco dixit eſaias. Niſi dñs ſabaoth reliqſſet nobis ſemẽ: ſiẽ ſodoma fcĩ fuiſſemus: & ſiẽ gomorra ſimiles fuiſſe
cxlviii.

Oii

mus. Cũq; teſtimonia ppoſuiſſet:qbus duplex uocatio pᷣdicit᷑: & gẽtiũ & populi iudæoꝶ traſit ad coherentẽ
diſputationẽ: & iccirco dicit: gẽtes ꝗᷓ nõ ſectabant iuſticiã: appᷣhẽdiſſe iuſticiã: qa nõ ſupbierĩi t: ſed ĩ xpm cre/
diderit. Iraelis aũt magnã partẽ iõ corruiſſe: qa offẽderit ĩ lapidẽ ofleſi iõis: & petrã ſcãdali :& ignoraueritiu/
ſticiã dei: & ꝗᷓrẽs ſuã ſtatuere iuſticiã: iuſticiæ dei ꝗᷓ xpᷣs eſt ſubiici noluerit. Legi ĩ cuiuſe dã cõmẽtariis ſic reſpõ
diſſe apoſtolu: ut magis ĩplicauerit ꝗ ſoluerit ꝗſtionẽ. Ait enĩ ad id qc; ppoſ uerat: Quid ergo dicemus Nu
quid iniqtas apud deũ? Et nõ ẽ uolẽtis neq; currẽtis:ſed miſerẽtis dei. & cuius uult miſeret :& quẽ uult indu/
rat deus: & uolũtati eius ꝗs põt reſiſtere? Sicapoſtolũ rũdiſſe. Ohõ ꝗ terra & cinis es: audes facere quæſtionẽ
deo: & uas fragile atq; teſtaceũ: rebellas cõtra figulũ tuũ-N unqd figmentũ põt dicere ei:ꝗ ſe finxit:qᷓre me ſic
feciſti? Aut nò habet ptãtẽ figulus luti ex eadẽ maſſa facere aliud qddã uas ĩ honorẽ: aliud ĩ cõtumeliã. Aeter
no igit ſilẽtio cõticeſce: & ſcito fragilitatẽ tuã: & deo nõ moueas ꝗᷓſtionẽ: ꝗ fecit qd uoluit. ut ĩ alios clæmẽs:ĩ
alios ſeuerus exiſteret. ¶ Quid ſit q; apoſtolus ſcribit ad Corĩthios ĩ ſecũda epiſtola. Aliis odormor⸗
tis ĩ mortẽ: alius odor uitæ in uitã: & ad hæc ꝗs tã idoneus:! LLXXNXNINNMNINI

xutroq; cõtexta ſũt. Cũ ueniſſẽ ait Troadẽ ꝓpter euãgeliũ xpᷣi: & oſtiũ mihi aꝑtũ eẽtĩ dĩo:non
habui requiẽ ſpũi meo: eo ꝙ nõ inuenerĩ Titũ frem meũ:ſed uale faciẽs eis: ꝓfectus ſũ in Mace

doniã. Deo aũt gr̃as ꝗ ſemꝑ nos triũphat ĩ xpᷣo ieſu:& odorẽ notitiæ ſuæ ꝑ nos manifeſtat ĩ oĩ loco:qa xpᷣi bo

nus odor ſumus deo: iis ꝗ ſalui fcti fiũt: & ĩ iis q peũt. aliis qdẽ odor mortis ĩ mortẽ:aliis odor uitæ ĩ uitã:&

ad hæc ꝗs tã idoneus? Nõ enĩ ſumus ſicut plurimi adulterãtes uerbũ dei:ſed ex ſinceritate:ſed ſicut ex deo co-
rã deo ĩ xpᷣo loqmur. Narrat Corĩthiis ꝗᷓ fecerit:ꝗqᷓ paſſus ſit: & quõ ĩ cũctis deo agat gr̃as: ut ſub exẽplo ſuiil/

los ꝓuocet ad certãdũ. Veni ĩquit Troadẽ qᷓ pus Troia appellabat᷑: ut euãgeliũ xpᷣi aſia pᷣdicarẽ. Cũq; mihi

oſtiũ aptũ eẽt ĩ dno:hoc ẽ plurimi credidiſſẽt: ſiue ꝑ ſigna atq; uirtutes ꝗᷓ ĩ me opabat᷑ deus:ſpes eẽt naſcentis
eccleſiæ fidei: & ĩ dũo ſuccreſcẽtis:nõ habui requiẽ ſpũi meo:hocẽ ſperatã cõſolationẽ ĩuenire nõ potui:eo ꝙ;
Titũ frem meũ nõ ĩueneri:ſiue quẽ ibi reperleli putabã:ſiue quẽ ibi audierã degere: uel ꝗ uẽtuꝶ eſſe ſe dixe
rat. Quæ aũuũt fuit tãta cõſolatio: & ꝗᷓ reqes ſpũi ĩ pntia Titi?quẽ qa nõ ĩuenit: uale faciẽs eis ꝓfectus ẽ Mace/
donia? Aliquotiẽs diximus apoſtolũ Paulũ uiꝶ fuiſſe doctiſſimũ: & eruditũ ad pedes Gamalielis ꝗ ĩ apoſto
loꝶ actibus cõcionat᷑ & dicit. Et nũc ꝗd hẽtis cũ hoĩbus iſtis? Si enĩ a deo ẽ ſtabit:ſi ex hoĩbus deſtruet᷑. Cũq;
Paulus hr̃et ſcĩiam ſctãrũ ſcripturaꝶ & ſᷣmonis: diuerſarũq; liguaꝶ gr̃am poſſideret: unde ipᷣe gloriat᷑ in dño
& dicit:gr̃as ago deo ꝙoĩum eoꝶ liguis magis loquor: diuinoꝶ ſẽſuũ maieſtatẽ: nõ poterat græce eloq: uel di
gno explicare ſᷣmone. Habebat ergo Titũ ĩterpᷣtẽ.ſicut btũs Petrus Marcũ. Cuius euãgeliũ Petro narrãte: &
illo ſcribẽte: cõpoſitũ ẽ. Deniq; & duæ epiſtolæ qᷓ ferunt᷑ Petri ſtilo ĩter ſe & charactere diſcrepãt ſtructuraq;
uerboꝶ. Ex quo iĩtelligimus ꝓ neceſſitate reꝶ: diuerſis eũ uſũ ĩterpᷣtibus. Ergo & Paulus apoſtolus cõtriſtat᷑:
qa pᷣdicatiõis ſuæ ĩpñtiaꝶ fiſtulã organũq;: p qd xpᷣo caneret nõ ĩuenerat. Perrexitq; in macedoniã a Papho.
apparuerat eni ei uir Macedo dicẽs. trãſiẽs adiuua nos: ut ibi ĩueniret Titũ: & uiſitaret ffes: uel pſecutiõibus
ꝓbaret᷑:hoc ẽ enĩ qd dicit.Heo aũt gr̃as ꝗ ſempꝑ triũphat nos ĩ xpᷣo Ieſu: ꝓ eo qd ẽ triũphat de nobis ſiue triũ
phũ ſuũ agit ꝑnos. Quiĩ alio loco dixerat. Spectaculũ facti ſumus mũdo: & ägelis & hoĩbus. Deniq; narrat
in cõſeqᷓnubus. Nã cũ ueniſſemus Macedoniã: nullã requiem habuit caro nr̃a: ſed oẽm tribulationẽ paſſi ſu
mus:foris pugnæ: ĩtus timoris. Sed ꝗq cõſolat humiles: cõſolatus ẽ nos deus:ĩ aduẽtu Titi. Nõ ſolũ aũt ĩ ad/
uẽtu eius ſed etiã ĩ ſolatio. Ergo ꝓpterea uale faciẽs Troianis: ſiue Troadẽſibus ꝓfectus ẽ macedoniã: ut ĩue/
niret ibi itũ: & hr̃et ĩterpᷣtatiõis euãgeliiq; ſolatiũ. quẽ ĩtelligimus nõ ibi reptũ: ſed poſt tribulationes & pſe
cutiões apoſtoli ſupueniſſe. Prius ergo ꝗᷓ ueniſſet Titus:multa ppeſſus agit gr̃as oĩpotẽti deo ĩ xpᷣo lIeſu: quẽ
gẽtibus pᷣdicabat ꝙ dignũ ſe elegerit ĩ quo ageret triũphũ filii ſui. Triũphus dei ẽ paſſio martyrũ:& ꝓ xp̃ᷣi no/
mie cruoris effuſio: & ſter tormẽta læticia. Cũ enĩ ꝗs uiderit tãta pſeuerãtia ſtare martyres: atq; torqri: & ſuis
cruciatibus g'oriari: odor notitiæ dei diſſemĩat᷑ ĩ gẽtes: & ſibi tacita cogitatio loꝗtur. ꝙ niſi ueꝶ eẽt euãgeliũ:
nunꝗᷓ ſãguie defẽderet᷑.· Neq; eni delicata & diuitiis ſtudẽs ac ſecura cõfeſſio ẽ:ſed ĩ carceribus: ĩ plagis: in pſe
cutiõtbus:ĩ famæ: ĩ nuditatæ: & ſiti. Hic triũphus ẽ dei: apoſtolorũq; uictoria: ſed poterat audiẽs reſpõdere.
Quomõ ergo nõ oẽs crediderũt: Prius ergo ꝗᷓ ĩterroges ſoluit ãtipophorã: & iuxta morẽ ſuũ ꝗcqd alius obii-
cere põt: añ ꝗᷓ obiiciat ediſſerit. Et ẽ ſẽſus: nomiĩs xp̃i ĩ oĩ loco bonus odor ſumus deo: & pdicatiõis nr̃æ lõge la⸗
teq; ſpirat fragrãtia. Sed ꝗa hoĩes ſuo arbitrio derelicti ſi ũt(neq; enĩ bonũ neceſſitate faciunt: ſed uolũtate)ut
credẽtes coronã accipiãt: ĩcreduli ſuppliciis mãcipent᷑: iõ odor nr̃ ꝗꝑ ſe bonusẽ: uirtute eoꝶ & uitio ꝗ ſuſcipi
unt ſiue nõ ſuſcipiũt: ĩ uitã trãſit aut mortẽ. ut ꝗ credideriĩt ſalui fiat: ꝗq uero nõ crediderint peãt. Nec hoc mi
rãdũ de apoſtolo: cũ etiã de dno legerimus. Ecce hic poſitus ẽĩ ruinã: G ĩ reſurrectionẽ multoꝶ: & ĩ ſignũ cui
cõtradicet᷑: ſoliſq; radios tà mũda Ioca excipiãt ꝗᷓ ĩimũda. & ſiciĩ floribus quõ ĩ ſtercore luceãt. Nec tñ ſolis ra-
diis polluunt᷑. Sic & xpᷣi bonus odor ꝗ nunꝗᷓ mutari põt: nec ſuã naturã amittere:credẽtibus uita ẽ: ĩcredulis
mors. Mors aut nõ iſta cõis quã cũ beſtiis morimur & iumẽtis: ſed illa de ꝗᷓ ſcriptũ ẽ. Aĩa ꝗᷓ peccauerit: ip̃a mo
riet᷑. Ergo & uita arbitrãda ẽ: nõ hæc ꝗᷓ ſpiramus & ĩcedimus: & huc illucq; diſcurrimus: ſed illa de ꝗᷓ Dauid lo
quit᷑: Credo uidere bona dni in terra uiuẽtiũ. Deus eniĩ uiuoꝶ eſt: & nõ mortuoꝶ. & uita nr̃a abſcoòdita eſt cũ
Xpo ĩ deo.Cũ aũt xpᷣ apparuerit uita nia:tũc & nos cũillo apparebimus ĩ gloria. Nec uobis inꝗt o Corĩthii

tũ loci huius capitulũ ꝓponamus: ut ex pᷣcedẽtibus & ſeqᷓntibus poſſint intelligi media 4 naq.

cop
düm
coler

n

lin

etent’

mete paꝶ eẽ uideat᷑:ſi nobis pᷣdicãtibus ueritatẽ alii credãt:alii nõ credãt. alii uero morte moriant:alii uiuãt ea uita
eniticn ꝗ dicit: Ego ſũ uita. Niſi enĩ locuti eſſemus: nec ĩcredulos mors: nec credentes uita ſeꝗᷓ ret᷑: qa difficile dignus
cad pᷣco uirtutũ xpᷣi ĩueniri põt:q ĩ ãnũciãdis illis:nõ ſuã ſed eius ꝗᷓrat gloriã: quẽ pᷣdicat. In eo aut qd ſe negatnõ
B AND eſſe: ſicut multos ꝗ uẽditẽt uerbũ dei: ondit eẽ ꝗplurimos: qꝗſtũ putẽt eẽ pietatẽ: & turpis lucri gra oĩa faci/
tind unt: ꝗ deuorãt domos uiduaꝶ. ſe aũt ex ſinceritate ꝗᷓſi miſſũ a deo: & pñte eo ꝗ ſe miſerit oĩa ĩ xpᷣo & p xpᷣo lo
elloni qui:ut cauſa pᷣdicatiõis dei triũphus ſit xp̃ᷣi eiuſq; ſit gloria. Et notãdũ ꝙ myſteriũ trinitatis ĩ huius capituli fi
eſte ne mõſtret᷑. Exdeo eni ĩ ſpũ ſctõ corã deo preĩ xpᷣo loqmur. Ad cõprobãdũ aũt ꝙ de Troade prexit Macedo
ſer niã: de apoſtoloꝶ actibus ponã teſtimoniũ. Cũ aũt ꝑtrãſiſſet in Aſia: deſcẽderũt roadẽ: & uiſio p noctem
enig G Paulo onſaẽ: uir Macedo qdã erat ſtãs & depcãs eũ: ac dicẽs. Trãſiẽs in Macedoniã adiuua nos. Quod cũ ui
rn⸗ diſſet: ſtati qᷓſiuimus ꝓficiſci in Macedonia: certi facti ꝙ uocaſſet nos deus euãgelizare eeis.
Quid ſit gͤ epiſtola ſcribit ad Theſſalonicẽſes pᷣma: Ipe auũt deus pacis ſctĩficet uos poĩa: & ĩteger ſpũs
lun usſter & aĩa & corpus ſine ꝗrela ĩ aduẽtu dni nii leſuxpi ſeruer. M.LXXXII.
öann f * Aumoſa ꝗſtio: ſed breui bßmone tractãda. Supra dixerat ſpm̃ nolite extiguere. Jch ſi fuerit intelle
nlr ccu: ſtati ſciemus ꝗs iſte ſit ſpus: ꝗ cũ aĩa & corpore ĩ die aduẽtus dni cõß uãdus E. Quis enĩ poſ/
ßͦ fſer credere: ꝙ ĩſtar Hãmæ ꝗ extĩcta deſinit eẽ qd fuerat: extiguat ſpũs ſctũs: & ſuſtineat aboliti /
iuti — ſui:q fuit quõdã ĩ iſtael: qũ 3 Eſaiã & Hieremiã & ſingulos. pphetas dicere poterat: Hxæc dicit dñs: & nũc
Wü 4 ecleſia P Agabu loquit :Hæc icit ſpũs ſctũs. & ipe Paulus. Diuiſiões auũt donoꝶſi üt: iẽ uero ſpũs. & diui
i ſioes miĩſterioꝶ ſũt: idẽ aũt dis. & diuiſiões opationũ ſũt: idẽ autẽ deus: q opat oĩa ĩ oĩbus. Vnicuiq; aũt dat
manifeſtatio ſpũs ad id qd expedit. Alii ꝑ ſpm dat᷑ mo ſapiæ: alii pᷣmo ſciæ ſᷣm eũdẽ ſpm̃: alii fides ĩ eodem
inin ſpũ: alii operatio uirtutũ: alii gra ſanitatũ ĩ uno ſpũ: alii ꝓphetia: alii diſcretio ſpirituũ. Oĩa aũt hæcopatur
Ann unus atq; idẽ ſpũs: diuidẽs ſingulis ꝓut uult. De hoc ſpũ: nea ſe auferret᷑ rogabat Dauid dicẽs: ſpm ſãctũ tu
utd um ne auferas a me. qui qñ aufert᷑:nõĩ ſubſtatia ſui:ſed ei a quo aufert᷑ extĩguitur. Ego puto unuũ atq; idẽ ſi/
ſſein gnificare: ſpm nolite extĩguere: & qd ĩ alio loco ſcribit:ſpũ feruẽtes.In quo enĩ feruor ſpũs multiplicata ini/
Mhe ꝗtate & charitatis frigore nõ tepeſcit:ĩ hocſi pũs nequaꝗᷓ extiguit᷑. Deus igit pacis ſcti ficet nos p oĩa uel in oĩ/
paſb bus: ſiue plenos atq; pfectos. Hoc enĩ magis ſonat oNρσι1ειρ. Deus eni appellat pacis: qa p xpm ei recõcilia
h Ii ſumus: q pax nfa: q fecit utraq; unũ: ꝗ & ĩ alio loco paxdei dicit᷑. ſuperãs oẽm ſẽſũ: ꝗᷓ cuſtodit corda cogi/
indin tationeſq; ſctõrũ. Qui aũt ſctificat᷑ ſiue pfectus ĩ oĩbus ẽti hoc ſpũs & aĩa.& corpus ĩ die dni cõſuat᷑.Corpus
gudi ſi ſinguloꝶ mẽbroꝶ utant᷑ officiis: uerbi gra ſi opet᷑ manus: pes ambulet: oculus uideat: auris audiat: dẽtes ci/
nirs beos molat: ſtomachus coquat: aluus digerat: aut ſi nulla mẽbroꝶ parte trũcatũ eſt: & hoc quiſꝗᷓ põt credere
cturng apoſtolũ ꝓ credẽtibus depcari: ut ĩ die iudicii ĩtegrũ oĩum xpᷣs corpus ĩueniat: cũ oĩa corpora morte diſſolu/
nſti ta ſint. Aut ſi: ut qdã uolũt: repta fuerit adhuc ſpirãtia: hẽant debilitates ſuas & maxĩe martyꝶ: & eoꝶ ꝗ pro
apho⸗ xpi nomie uel oculos offoſſos uel amputatas nares: uel abſciſſas manus hñt: ergo ĩtegꝶ corpus ẽ: de quo dixi
jobus mus ĩ alia ꝗᷓſtiõe tenẽs caput:ex quo oẽ corpus cõnexũ atq; cõpactũ accipit augmẽtũ in admiſtrationẽ corpo
letnü ris xpᷣi. Hoccorpus eccleſiæ ẽ. Et qcũq; huius corporis tenuerit caput: & cætera mẽbra ᷣuauerit: hẽbit integrũ
unat corpus ꝗ̃tũ accipe poõt hũana natura. Iuxta hüc modũ & aĩæ ĩtegritas cõſuãda ẽ: ꝗᷓ dicere põt: Bndic aĩa mea
ſſiſu dnm: ꝗ ſanat oẽs ĩfirmitates tuas. & de ꝗᷓ ſcriptũ ẽ: miſit uerbũ ſuũ:& ſanauit eos. Spũs quoq; ĩ nobis ĩteger
tiad⸗ cõſeruat᷑: q nõ erramus ĩ ſpiritalibus:ſed uiuimus ĩ ſpũ: acqeſcimus ſpũi: & opa carnis mortificamus ĩ ſpũ:
utiue⸗ afferimuſq; oẽs fructus eius: charitatẽ: gaudiũ: pacẽ: &&. Aliter pcipit nobis Salomone dicẽte. Tu aũt deſcri
A SY e be ea tripliciter ĩ cõſilio & cõſciẽtia: ut rndeas uerba ueritatis iis ꝗ ꝓponũt tibi Triplex 1 corde nr̃o deſcrip tio:
nqui && regula ſcripturaꝶ ẽ. Pria ut ĩtelligamus eã iuxta hiſtoriã. Secũda iuxta tropologiã. Tertia iuxta ĩtelligẽtiã
ino ſpintalẽ. In hiſtoria eoꝶ ꝗᷓ ſcripta ſũt ordo ᷣuat᷑. In tropologia de lr̃ ad maiora cõſurgimus. Et ꝗcqd in pori
Ailus J populo carnaliter factũẽ: iuxta moralẽ ĩterpᷣtamur locũ: & ad aĩænr̃æ emolumenta cõuertimus. In ſpiritali
gli⸗ es pPei a: ad ſublimiora trãſimus: terrena dimittimus: de futurorum btiĩ tudine & cæleſtibus diſp utamus: ut
nde pntis uitæ meditatio umbra futuræ btitudis ſit: quos ſi xps tales ſuenerit: ut & corpore & aĩa & ſpũ ĩtegri co⸗
den. Fuent᷑: & pfectã hẽant triplicis ſeſciæ ueritatẽ: hos ſua pace ſctificabit: & faciet eſſe pfectos. Malti ſimplici
obi⸗ ter hũc locũde reſurrectiõe ĩtelligũt: ut ſpũs & aĩa & corpus ĩ aduẽtu dñi cõſeruent᷑. Alii ex hoc loco triplicẽ
igln hoĩe uolũt affirmare ſubſtãtiã. Spũs quo ſẽtimus. Aĩa quiuimus. Corpus quo incedimus. Sunt ꝗexaĩa tm̃
tnll & corpore ſubſiſtere hoĩem diſſerẽtes ſpmĩ eo tertiũ: no ſr ubſtatia uelit ĩtelligi: ſed efficiẽtiã p quâ & mẽs in
i nobis & ſ. ſ us: & cogitatio: & animus appellant & utiq; nõ ſr üt tot ſĩ ubſtätix quot nomiĩa. Cuq⸗ illud eis op
boem poſitũ fuerit: bũdicite ſpũs & aĩæ iuſtoꝶ dño: ſcripturã nõ recipiũt: dicẽtes eũ ĩ hebraico nõ hr̃i. Nos aũt ĩ pn

8 ti loco ut ſupra diximus ſpm ꝗ cũ aĩa & corpore ĩteger cõſeruat᷑: nõ ſubſtãtiã ſpũs ſcti: quæ nõ põt ĩterire: ſed
in J L * eius donatiõeſq; accipimus: quæ nr̃a uel uirtute uel uitio & accẽdunt & extinguunt ĩ nobis.

olun Prologus bti FHleronymiĩ libri ad Algaſiũ de qᷓſtioibus. xi. noui teſtamẽti. Epiſtola. LXXXIII.

niu⸗ — Ilius meus Apodemius: q ĩterpᷣtatiõe nomĩs ſui longa ad nos nauigatiõe ſignauit: & de oceani litto
ſan . * re atq; ultimis Galliæ finibus roma pßterita ꝗᷓſiuit Bethleẽ: ut inueniret ĩ ea cæleſtẽ panẽ & ſaturatus
nuſ eructaret ĩ deum: ac diceret. Eructauit cor meũ uerbũ bonũ: dico ego opa mea regi. Detulit mihi in
t parua ſchedula maxias ꝗᷓſtiões qᷓs a te datas: mihiq; tradẽdas diceret: ad quaꝶ lectionẽ ĩtellexi ſtudiũ reginæ

Cxlix

*
. . — . I„ „ „2
Saba ĩ te eſſe cõpletũ: quæ de finibus terræ uenit audire ſapiẽtiã Salomõis. Nõ qdẽ ego Salomõ: qui añ ſe: &
poſt ſe: cũctis hoĩbus pfert in ſapiẽtia: ſed tu regina appellãda es Saba: in cuius mortali co rpore non regnat
peccatũ: & quæ ad dnim tota mẽte cõuerſa audies ab eo. Cõuertere cõuertere S unamitis. Eteni Saba 1lingua
nfra cõuerſionẽ ſonat: ſimulq; aĩaduerti ꝙ ꝗᷓ ſtiũculæ tuæ de euãgelio tm̃ & de apoſtolo poſitæ:ĩdicãt te uete/
rẽ ſcripturã aut nõ ſatis legere: aut nõ ſatis ĩ telligere: quæ tã tis obſcuritatibus & futuroꝶ typis ĩ uoluta eſt: ut ie
oĩs ĩterpᷣtatiõe egeat: & porta oriẽtalis de qua ueꝶ lumẽ exorit᷑: & ꝑ quã põtifex ĩgredit᷑ S& regredit ſemp clau re
ſa ſit: & ſoli pateat AXpo.qꝗ habet clauẽ Dauid: qapit & nemo claudit: claudit & nemo apit. ut illo reſerãte in/
troeas cubiculũ eius: & dicas. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ. Propterea ſatis miratus ſũ: cur puriſſimo fon ld
te uicino neglecto: nr̃i tã ꝓcul riuuli fluẽta ꝗſieris: & omiſſis aqs Syloe quæ uadũt cũ ſilẽtio: deſt ideres aquas
ſyor:quæ turbidis ſæculi huius uitiis ſordidant᷑. Habes ibi ſanctũ uiꝶ Alechiũ p̃ſbyteꝶ: ꝗquiua ut aiũt uoce ſ
& prudẽti diſtoq; ßmone poſſit ſoluere quæ reqris: niſi fo rte pegrinas merces deſideras: & p uarietate gu ſtus mun
. nr̃oꝶ quoq; cõdimẽtoꝶ te alimẽta delectãt. Aliis dulcia placẽt: nõnullos amara delectãt. Hoꝶ ſtomachũ aci Va
da renouãt: illoꝶ falſa ſuſtẽtãt. Vidi ego nauſeã & capitis uertiginẽ antidoto qd appellat᷑ wixpa: ideſt ama/ n
ra ſæpe ſanari: & iuxta Hipocratẽ dulcia amaris curari: & cõtrarioꝶ contraria eſſe remedia. Itaq; nr̃am amari .
tudinẽ illius nectareo melle curato. Et mitte ĩ myrrhã lignũ crucis: ſenilẽq; pituitã iuuenili auctoritate com .
peſce: ut poſſis læta cãtare. Quã dulcia gutturi meo eloqꝗa tua domine ſupmel orimo. l⸗
Gcur Ioãnes diſcipulos mittit ad dũm: ut ĩterrogẽt eũ: Iu es qui uẽturus es:an aliũ expectamuscũ pusiße· 4
de eodẽ dixerit: Ecce agnus dei: ecce ꝗ tollit peccata mũdi. FBeXIIII. G
E hac ꝗᷓſtione ĩ cõmẽtariis Matthæi plenius diximus. Vnde apparet qa hæc ĩterrogas: ißa teuos de
lumĩia nõ hre. Tamẽ ſtrĩgẽdũ eſt breuiter: ne oĩno tacuiſſe uideamur. Ioãnes mittebat diſcipu/ etu
los ſuos ĩ uĩculis cõſtitutus: ut ſibi qᷓrẽs illos doceret: & capite trũcãdus illũ doceret eſſe ſectãdũ: o
quẽĩ lermoga oe ſua magiſtrũ oĩum fatebat᷑. neq; enĩ poterat ignorare: quẽ ignorãtibus illũ demõſtrauerat: Eeu.
& de quo dixerat.q habet ſpõſã:ſpõſus ẽ: & cuius nõ ſũ dignus calciamẽta parare. & illũ oportet creſcere: me uor
aũt minui. Deũq; pr̃em intonãtẽ audierat: hicẽ filius meus dilectus ĩ quo mihi bn cõplacui. Quod aũt dicit: gei⸗
tu es qui uẽturus es: an aliũ expectamus? hũc quoq; ſenſũ hr̃e põt: Scio ꝙ ipe ſis: ꝗ tollere ueniſti peccata mũ rore.
di: ſed ꝗa ad ĩferos deſcẽſurus ſũ:etiã hoc ĩterrogo: utrũ & illuc ipſe deſcendas. An ĩpiũ ſit: hoc de dei filio cre aus
dere: aliũq; miſſurus ſis. Hocaũt ſcire deſidero: ut ꝗ in terris hoĩbus nũciaui: etiã ĩ ĩferis nũciẽ: ſi forte uentu aAus
rus es. Tu enĩ es queniſti dimittere captiuitatẽ: & ueniſti ſoluere eos q uĩculis tenebant᷑. Cuius ſciſcitationẽ lüß
dis ĩtelligẽs: opibus magis ꝗᷓ mone rñdet. Et Ioãni pcipit nũciari: uidere cæcos: ambulare claudos: leproſos liieſ
mũuũdari: ſurdos audire: mortuos ſurgere. & qd his maius ẽ: paupes euãgelizare. Paupes aũt uel hũilitate uel u!
diuitiis: ut nulla ĩter pauperẽ diuitẽq; diſtãtia ſit falutisiſecke oẽs uocent᷑ æqliter. Tũc quoq; ĩfert. Btũs ꝗq non di⸗
fuerit ſcãdalizatus ĩ me. Nõ Ioãnẽ ſed diſcipulos eius pcutit:q pᷣus acceſſerãt ad eũ dicẽtes. Quare nos & pha mmml
riſæi ieiunamus freꝗᷓnter: diſcipuli aũt tui nõ ieiunãt? Et ad Ioãnẽ. Magiſter cui pᷣbuiſti teſtimoniũ iuxta ior k
danẽ Ecce diſcipuli eius baptizãt: & plures ueniũt ad eũ. Quo dicto liuorẽ ſignificãt de ſignoꝶ magnitudie uet
& ĩuidiæ mordacitate uenientẽ: cur baptizatus a Ioanne ipᷣe audeat baptizare: & multo amplior ad eũ turba u
cõcurrat: ꝗᷓ pus uenerat ad Ioãnẽ. Et ne forſitã plæbs neſciẽs hoc dicto Ioãnẽ ſigillari arbitraret: ĩillius laudes o⸗
porat: & cœpit de Ioãne ad turbas dicere circũſtãtes. Quid exiſtis ad deſtũ uidere? Arũdinẽ uento agitatã Et dil
ꝗd exiſtis ĩ ſolitudinẽ uidere? hoĩem mollibus ueſtitũ? & reliꝗᷓ. cuius dicti hicſẽſus ẽ. Nũquid ad hoc exiſtis iĩ o
heremũ: ut uideretis hoĩem ĩſtar arũdinis uẽtoꝶ flatu ĩ partes uarias ĩclinari? ut quẽ añ laudauerat: de eo nũc lti⸗
dubitet: & de quo pᷣus dixerat: ecce agnus dei: nũc ĩterroget: utrũ ipe an alius ſit. quel uenerit: uel uẽturus ſit. Con
Et qa oĩs pdicatio falſa ſectat᷑ lucra: & gloriã ꝗᷓrit humanã: ut ꝑ gloriã naſcant cõpẽdia: aſſerit eũ cameloꝶ ue üks
ſtitũ pilis: nulli poſſe adulatiõi ſuccũbere: q locuſtis ueſcit᷑ ac melle ſilueſtri: opes nõ ꝗᷓrere: rigidãq; & auſte/ l
rã uitã: aulas uitare palatii: ꝗs qrũt q byſſo & ſerico & mollibus ueſtiunt᷑: q ĩ domibus regũ ſut. Dicitq; eum eĩ
nõ ſolũ ꝓphetã: ꝗ ſoleat uẽtura pᷣdicere: ſed plus eſſe ꝗᷓ ꝓphetã. qa quẽ illi uẽtuꝶ eſſe dixerũt: hic ueniſſe de/ d&k᷑
mõſtrauit dicẽs. Ecce agnus dei: ecee 4 tollit peccata mũdi. Præptĩ cũ ad faſtigiũ ꝓphetale Baptiſtæ acceſſerit e
puilegiũ: ut cui dixerat ego a te debeo baptizari: ip̃e eũ baptizauerit: nõ pᷣſũptiõe maioris: ſed obediẽtia diſci/ A
puli: ac timore fuili. Cũq; ĩter natos mulieꝶ nullũ aſſerat Ioãne ſurrexiſſe maiorẽ: ſe q de uirgie pcreatus eſt:
maiorẽ eſſe cõmẽorat:ſiue oẽm angelü gĩ cælis mĩmus ẽ: ĩ terris cũctos hoĩes anteire. Nõ eniĩ ĩ angelos pfici 8
mus: & nõ ageli ĩ nos:ſicut qdã ſtertẽtes ſopore grauiſſimo ſõniãt. Nec ſufficit hoc ĩ Ioãnis laudibus:niſi ipᷣe ßU
faica baptiſmũ pœnitẽtiæ pᷣus dixiſſe reima .Pœnitẽtiã agite: appropinꝗbit enĩ regnũ cæloꝶ. Vnde & die te
us pᷣdicatiõis eius: regnũ cæloꝶ uim patit᷑: ut ꝗ hõ natus ẽ: angelus eſſe defi ideret: & terrenũ aĩal cæleſte qᷓrat 4“èͦð
habitaculũ. Lexenĩ & ꝓphetæ: uſq; ad Ioãnẽ ꝓphetauerũt: nõꝙ; Ioãnes ꝓphetaꝶ ſit finis: & legis: ſed ille ꝗ
Ioãnis teſtimonio pᷣdicatus eſt. Ioãnes aũt ſᷣm myſteriũ qd ĩ Malachia ſcriptũ ẽ: ipᷣe eſt Helias: qui uẽturus à
eſt: nõ ꝙ eadẽ aĩa: ut hæretici ſuſpicant᷑: & Helia: & ĩ Ioãne fuerit:ſed qꝙ eãdẽ habuerit ſãcti ſpũs gr̃am: Zo
na cinctus ut Helias: uiuẽs in heremo ut Helias. Perſecutionẽ paſſus ab Herodiade: ut ille ſuſtinuit ab Ieza- DUYJ
bel.ut quomõ Helias ſecũdi pᷣcurſor aduẽtus eſt:ita Ioannes uentuꝶ in carne dum ſaluatorẽ nõ ſolũ in here- 4
mo: ſed etiã in matris utero ſalutarit: & exultatione corporis nüciauerit. = WK

uid ſignificet quod in Matthæo ſcriptũ eſt arundinem quaſſatam non confringet: & linum fumigans
non extinguet. HZ ü–cvvũ LXXXV. SG
Dcuius expoſitionẽ loci: totũ qd Matthæus de Eſaia propheta aſſumit teſtimoniũ ponẽdum
eſt: & ipſius uerba Eſaiæ iuxta ſeptuagita ĩterpᷣtes:ipſũq; hebraicũ: cui Theodotion Aqla Sym
J mach uſq; cõſẽtiut. Sic ergo de quatuor euãgeliſtis ſolus Matthæus poſuit Ieſus aũt ſciẽs receſ/
ſſit ĩde:& ſecuti ſũt eũ multi: & curauit oẽs:& pcepit eis ne maniteſtũ eũ facerẽt: ut ĩpleret᷑ qd dictũ ẽ ꝑ Eſaiã
/pꝓphetã dicẽtẽ. Ecce puer meus quẽ elegi. Dilectus meus: ĩ quo bñ cõplacuit aĩa mea. Ponã ſpiritũ meũ ſap

eu: & iudiciũ gẽtibus nũciabit. Nõ cõ tẽdet: neq; clamabit: neq; audiet 3 in plateis uocẽ eius. Arũdinẽ ꝗᷓſſa

aaun IAäné coôfringet: & linũ fumigãs nõ extiguet: donec eiiciat ad uictoriã iudiciũ: & ĩ nomĩe eius gẽtes ſperabunt
te Pro quo in Eſaia iuxta ſeptuagiĩta ĩterptes ſic ſcriptũ eſt. Iacob puer meus ſuſcipiã eũ. Iſrael electus meus ſu/
kegitn ſcepit eũ aĩa mea. Dedi ſpiritu meũ ſup eũ:iudiciũ gẽtibus ꝓfert. Nõ clamabit: neq; dimittet: nec audiet᷑ fo/
dcin ris uox eius: arũdinẽ fracta nõ cõteret: & linũ fumigãs nõ extiĩguet: ſed ĩ ueritate ꝓfert iudicium.ſplẽdebit:&
lltamn nõ quaſſabit᷑: donec ponat ſupꝑ terrã iudiciũ:& ĩ nomie eius gẽtes ſj perabũt. Nos aũt ex Hebræo ita uertimus
mamn Ecce puer meus:ſuſcipiã eu:electus meus cõplacuit ſibi in illo aĩſa mea. Dedi ſpiritũ meũ ſuꝑeũ iudiciũ genti
taten bus pfert. Nõò clamabit neq; accipiet ꝑſonã: neq; audier foris uox eius. Calamũ quaſſatũ nõ conteret: & linũ
fumigãs nõ extiguet. In ueritate docebit iudiciũ. Nõ erit triſtis neq; turbulẽtus: donec ponat in terra iudiciũ:
iiaa. & legẽ eius ĩſulæ expectabũt. Ex quo apparet Matthæũ euãgeliſtã nò ueteris ĩterptatiõis auctoritate conſtri
ctũ dimiſiſſe hebraicã ueritatẽ: ſed quaſi Hebræũ ex hebræis: & ĩ lege dñi doctiſſimũ: ea gẽtibus pᷣdicaſſe quæ
ſiteu . ĩ Hebræo legerat. Si eni ſic accipiẽdũ eſt: ut ſeptuagita ĩterpᷣtes ediderũt. Iacob puer meus ſuſcipiã euũ. Iſrael
Clapo⸗ electus meus ſuſcepit eũ aĩa mea: quomõ ĩ leiu ĩtelligimus eſſe cõpletũ: qd de Iacob & de Iſrael ſcriptũ eſt:
eidi⸗ Quod beatũ Matthæũ nõ ſolũ ĩ hoc teſtimonio: ſed etiã ĩ alio loco feciſſe legimus. Ex ægypto uocaui filium
taner meũ. ꝓ quo. lxx. trãſtulerũt. Ex ægypto uocaui filios eius: qd utiq; niſi ſeqmur hebraicã ueritatẽ ad dũm ſal
ſetee uatorẽ nõ ꝑtinere manifeſtũ ẽ.ſequit᷑ enĩ.Ipſi aũt ĩmolabat Baalim. Quod aũt de aſſũpto teſtimonio ſeuã/
zütcher gelio minus eſt:ſplẽdebit & nõ quaſſabit᷑: donec ponat in terra iudiciũ: uidet᷑ mihi accidiſſe pᷣmi ſcriptoris er
Catimi rore:q legẽs ſupꝑiorẽ ſentẽtiã ĩ uerbo iudicii eſſe finitã: putauit ĩferioris ſnĩæ ultimũ uerbũ eſſe iudiciũ: & pau
iſloe, ca uerba quæ ĩ medio: hocẽ ĩter iudiciũ & iudiciũ fuerãt pᷣtermiſit. Rurſũq; qd apud hebræos legit᷑: & ĩ lege
eE eius ſpabut ĩſulæ: Matthæus ſẽſũ potius ꝗᷓ uerba ĩterpᷣtãs: ege & ĩſulis nomẽ poſuit: & gẽtes. Et hoc nõ ſo
Gnnton lũ ĩ pᷣſenti loco:ſed ubicũq; de ueteri teſtamẽto euãgeliſtæ & apoſtoli teſtimonia ꝓtulerũt: diligẽtius obbuã/

dũu eſt:nõ eos uerba ſecutos eſſe:ſed ſẽſũ. & ubi. lxx. ab hebraico diſcrepãt:hebræũ ſenſũ ſuis expᷣſſiſſe moni
bus. Puer igit᷑ dei oĩpotẽtis iuxta diſi pẽſationẽ carnis aſſũptæ: ꝗ ad nos mittit᷑: Saluatorẽ appellatus. Ad quẽ
& ĩ alio loco dicit pr̃. Magnũ tibi ẽ uocari pueꝶ meũ:ut cõgreges tribus Iacob. Hæcẽ uinea ſoreth: que ĩterpᷣ/

kepnls

itateue

n tat electa. hic filius amãatiſſimus: quo ſibi cõplacuit aĩa mea. nõ ꝙdeus aĩam hẽat:ſed ꝙ ĩ aĩa oĩs dei mon/
untiot ſtret᷑ affectus. Et nõ miꝶ ſi deo aĩa nomiĩet: c uniuerſa humani corporis mẽbra 'ᷣm leges tropologiæ: & di/
nd uerſas ĩtelligẽtias hĩe dicat᷑. Poſuit quoq; ſpiritũ ſuũ ſuꝑ eũ: ſpiritũ ſapĩæ & ĩtelligẽtiæ: ſpiritũ cõſilii & forti
inud tudinis: ſpiritũ ſciẽtiæ & pietatis & timoris dni: ꝗĩ ſpecie colũbæ deſcẽdit ſup eũ. de quo & Ioãnes Baptiſta a
KW deo pre audiſſe ſe narrat. Suꝑ quẽ uideris ſpiritũ ſactũ ueniẽtẽ & manẽtẽ ĩ eo: .ipᷣe eſt: & iudiciũ gẽtibus nũcia
ib bit. De quo & ĩ pſalmis legimus. Deus iudiciũ tuũ regi da: & iu ſticia tuã filio regis. Quod & ipᷣe loquit ĩeuã
ctſie gelio. no enĩ pr iudicat quẽquã: ſed oẽ iudiciũ dedit filio. Nõ cõtẽdit ſicut agnus ductus ẽ ad uictimã: nõ cõtẽ
leeoni dit ĩ ſubuerſiõe audiẽtiu: neq; clamauit iuxta illud qd Paulus apoſtolus ſcribit. Oĩs clamor & ira & amaritu
ſ do auferat᷑ a uobis. Nõclamauit qa iſraelnõ fecit iudiciũ: ſed clamorẽ. Neq; audiet qſꝗᷓ plateis ſiue foris uo
wns cẽ eius. Ois enĩ gloria filiæ regis abitus. & arta & anguſta uia ẽ: quæ ducit ad uitã. Vn ĩ plateis uox illius non
nogte audit᷑: in ꝗbus cõfidẽter agit ſapiẽtia:latã ſpatioſãq; uiã nõ iĩgrediẽs: ſed arguẽs atq; cõdẽnãs. Vñ & iis ꝗ foris
Aunt erãt:nõ ſua uoce ſed ꝑ parabolas loqꝗᷓ bat᷑ arũdinẽ inqt ꝗᷓſſata nõ cõfrĩget: ſiue ut.lxx. trãſtulerũt. calamũ fra
ichenn ctũnõ cõteret. Calamus fractus q fuit antea uocalis: & ĩ laudes dñi cõcinebat: appelladus eſt iſrael: ꝗ quõdã ĩ
enſſei⸗ pegit ĩ angularẽ lapidẽ: & cecidit ſup eũ:fractuſq; ĩ illo z. Propterea dicit᷑ de eo. Increpa dne beſtias calami.& ĩ
tſei lIeſu uolumiĩie torrẽs appellat᷑ cãnæ. i. calami ꝗaquas habet turbidas: quas elegit iſrael: puriſſima cõtẽnẽs flu
tudli enta iordanis. Reuerſuſq; mẽte ĩ ægyptũ: & deſiderans cœnoſã ac paluſtrẽ regionẽ: peponeſq; & cepe & allia
atus & cucumeres ollaſq; ægyptiaꝶ carniũ: rectiſſime ꝑ Eſaia appellat᷑ calamus fractus.cui q ĩniti uoluerit: ptũde
ot rur manus eius. Qui enĩ poſt aduẽtũ dni Saluatoris euãgelicæ ĩterpᷣtatiõis ſpm derelinꝗns:ĩ iudaicæ lĩæ mor
eniliſe te reqeſcit: iſtius cũcta oꝑa uulnerant᷑.Linũ quoq; fumigãs nõ extiguet populũ de gẽtibus cõgregatũ:q extĩ
lead⸗ cto legis naturalis ardore fumi amariſſimi: & ꝗq noxius oculis eſt tenebroſæꝙ caliginis inuoluebat᷑ erroribus.
eſteien Quẽ nõ ſolũ nõ reſtrĩat & redegit ĩ cinerẽ: ſed ecõtrario de parua ſciĩtilla & pene moriẽte maxia ſuſcitauit ĩcẽ
ſallec dia: ita ut totus orbis arderet igne dni Saluatoris: quẽ uenit mittere ſuꝑ terrã: & in oĩbus ardere deſiderat. Se/
Vetund cũdũ tropologiã qcqd nobis uider de hoc loco:ĩ comẽtariis Matthæi breuiter ãnotamus. Iſte autẽ ꝗ arũdinẽ
m: quaſſatã nõ cõfregit: & linũ fumigãs nõ extĩxit:iudiciũ quoq; bäur ad uictoriã: cuius iudicia uera ſũt: iuſti
ablen ficata ĩ ſemetipᷣis: ut iuſtificet᷑ in ämonibus ſuis:& uĩcat dũ iudicat᷑.& tã diu lumẽ pᷣdicatiõis eius ĩ mũudo re/
nber ſplendeat: nulluſq; cõterat᷑ & uincat᷑ inſidiis: donec ponat in terra iudiciũ: & ĩ pleatur illud qd ſcriptum eſt.

Fiat uolũtas tua ſicut in cælo & in terra. & in nomine eius gentes ſperabũt: ſiue ĩ lege eius ſperabunt inſulæ.
uomõ enim inſulæ turbine flatuq; uẽtorũ & crebris tẽpeſtatibus feriunt᷑ quidã: ſed nõ ſi ubuertunt in exẽ-
plũ euãgelicæ domus: quæ ſuper petrã robuſta mole f⸗ udata eſt: ita &£ eccleſiæ Juæ ſperat ĩ lege & in nomine
ni ſaluatoris loquũtur per Eſaiã. Ego ciuitas firma: ciuitas quæ nõ oppugnat᷑.

.— Quẽ ſenſũ habeat qd in euãgeliſta Matthæo ſcriptũ eſt: Siꝗs uult uenire poſt me: abneget ſemetipſum.

Quæ eſt ſui abnegatio? aut quomõ ꝗ ſequit᷑ ſaluatorẽ ſeipſũ negat: LXXXVI.
E quo in tertio cõmẽtarioꝶ eiuſdẽ Matthæi libro ita breuiter locutus ſum. Qui deponit ueterẽ
hominẽ cũ operibus eius: negat ſeipſũ dicẽs. Viuo aũt iã nõ ego:uiuit uero in me Chriſtus:tol/
litq; crucẽ ſuã: & mũdo crucifigit᷑. Cui aũt mũdus crucifixus eſt: ſequit᷑ dĩm crucifixũ. Quibus
nũc hæc addere poſſumus poſtꝗᷓ oſtẽdit diſcipulis ſuis: ꝙoporteret eũ in Hieruſalẽ multa pati
a ſacerdotibus & ſcribis: & pncipibus ſacerdotũ: & occidi aſſumẽs eũ Betrus cœpit ĩcrepare & diceretabſit a te
dne:nõ erit tibi hoc. q cõuerſus dicit Petro: uade poſt me ſi athana: ſcãdalũ es mihi: qa nõ ſapis quæ dei ſunt:
ſed quæ hominũ. Humano quippe timore pterritus paſſionẽ dñi formidabat: & quomò audiẽs multa pati:
& occiditimebat: Sicaudiẽs tertia die reſu rget: gaudere debuerat: & triſtitiã paſſiõis: reſurrectiõis gloria miti
gare. Vnde illo ꝓ timore correpto: loq̃ bat᷑ ad oẽs diſcipulos: ſiue conuocauit turbã cũ diſcipulis ſuis: ut Mar
cus poſuit: aut iuxta Lucã dicebat ad cũctos: ſiꝗs uult poſt me uenire abneget ſemetipſũ: & tollat crucẽ ſuã:
& ſequat᷑ me. Cuius exhortatiõis hic ſenſus ẽ. Nõ eſt delicata ĩ deũ: ſed ſecura cõfeſſio Qui ĩ me credit debet
ſuũ ſanguinẽ fũdere. Qui eni pdiderit aĩam ſuã in pᷣſenti: lucrifaciet eã in futuro. Quotidie credẽs ĩ Chriſtũ
tollit crucẽ ſuã: & negat ſeipſũ. Quii pudieus fuit uerſus ad caſtitatẽ tẽperãtia luxuriã negat. Qui formido/
loſus:& timidus aſſũpto robore fortitudinis: priorẽ ſe eſſe neſcit. Iniquus ſi ſ- equat᷑ iuſticiã: negat iniqtatẽ.
Stultus ſi Chriſtũ cõfiteat᷑:dei uirtutẽ:dei ſapiẽtiã: negat ſtultitiã. Quod ſciẽtes nõ ſolũ pſecutiõis tpe: & ne
ceſſitate martyrii:ſed in oĩ Cõuerſatiõe: opere: cogitatioe: ſermone: negemus noſmetipſos: qd ante anun⸗
& cõfiteamur eos ꝗ in Chriſto renati ſumus. Iccirco enĩ dñs crucifixus eſt: ut & nos qui credimus in eũ:& pec
cato mortui fuimus crucifigamur cũ ipo. Dicamuſq; qd apoſtolus Paulus docuit. Cũ Chriſto crucifixus ſũ.
Et mihi auũt abſit gloriari: niſi ĩ cruce dui nri leſu xpᷣi: p quẽ mihi mũdus crucifixus eſt: & ego mũdo. Quicũ
Chriſto crucifixus eſt: ſpoliet pᷣncipatus & ptãtes & triũphet eas in ligno. Vnde & in euãgelio ᷣm Ioannẽ: in
typũ eoꝶ: qui in dno credituri erãt: & ſecũ illo crucifixuri: Simon Cyrenæus portat crucẽ eius: quã iuxta alios
euãgeliſtas prior ipſe portauit.
Quid uult ſignificare qcĩ eodẽ Matthæo ſcriptũ eſt: ue pᷣgnãtibus & nutriẽtibus in illis diebus:& oratene
fiat fuga ueſtra hyeme uel ſabbato. qd ex ſi uperioribus pẽdere manifeſtũ eſt. C. LXXXVII.

tionẽ deſolationis quæ dicta ẽ a Daniele ppheta: ſtãte ĩ loco ſctõ. Tũc pᷣcipit᷑ iis qui ̃iudæa ſũt:
ut fugiãtad mõtes: & ꝗ in tecto: nõ deſcẽdãt tollere aliqd de domo ſua: & ꝗ in agro ne reuertan/
cutauferre tunicã ſuã. de qbus ĩ cõmẽtariis eiuſdẽ Matthæi plenius diximus. Statiq; cõiungit᷑:
Ve pᷣgnãtibus & nutriẽtibus ĩ illis diebus. In ꝗbus diebus? Quãdo abominatio deſolatiõis ſteteritĩ loco ſan
cto. Quod qdẽ iuxta lram de aduẽtu Antixpᷣi pdicari nulli dubiũ eſt. Quãdo pſecutiõis magnitudo cõpellit
fugere: & graues uteri: paruuliq; lactẽtes: fugã retardãt. Licet ꝗdã Titi & Veſpaſiani aduerſus Iudæos: & pci

pue Hieruſalẽ obſidionẽ Pugnãq; ſignificari uelint: hyemẽ quoq; & ſabbatũ ſic interpᷣtant᷑: ne eo tpe fugere

cõpellant᷑: q duritia frigorisin agris: & ĩ deptis locis fugiẽtes latere nõ patit᷑: & obſeruatio ſabbati: aut pᷣuari
catores facit: ſi fugiat: aut hoſtiũ gladiis ſubiacere: ſi ſabbati ociũ & pcepta ſeruaueriĩt. Nos aũt audientes do
minũ ſaluatorẽ: ut qui in iudæa ſũt:ad mõtana cõfugiãt:lpſi quoq; oculos leuamus ad mõtes: de ꝗbus ſcri/
ptũ eſt. Leuaui oculos meos ad mõtes: unde ueniet auxiliũ mihi. & in alio loco. Fũdamẽta eius ĩ mõtibus ſã/
ctis: & mõtes in circuitu eius: & dñs in circuitu populi ſui: & nõ pot abſcõdi ciuitas ſupra mõtẽ poſita: &diſ⸗
calciamus nos pelle lræ: nudiſq; pedibus cũ Moyſe aſcẽdẽtes motẽ ſ yna dicimus. Trãſiẽs uidebo uiſionẽ hãc
magnã: ut poſſimus itelligere pᷣgnãtes aĩas: quæ de ſemĩe doctrinaꝶ:& ſermonis dei initia fidei cõceperũt:&
dicùt cũ Eſaia. Atimore tuo dne cõcepimus: & parturiuimus: & peperimus ſpiritũ ſalutis tuæ: quẽ feciſti ſu
per terrã. Sicuti eni ſemĩa paulati formant᷑ in uteris: & tã diu nõ reputat hõ: donec elemẽta cõfuſa ſuas ima/
gines mẽbraq; ſi uſcipiãt: ita ſenſus rõne cõceptus niſi in opera pruperit: adhuc uentre retinet᷑: & cito abortio
perit cũ uiderit abominationẽ deſolatiõis ſtãtẽ in eccleſia:& Sathanã trãſfigurari in angelũ lucis. Et de iſtiuſ
modi Paulus apoſtolus loqtur dicẽs. Filioli mei quos iteꝶ parturio: donec Chriſtus former᷑ ĩ uobis. Has ego
reor iuxta myſticos ĩtellectus eſſe mulieres: de ꝗbus idẽ apoſtolus ſcribit: Mulier ſeducta in trãſ⸗ greſſiõe facta
eſt: ſaluabit᷑ aũt ꝑ filioꝶ gñationẽ: ſipermãſerit in fide & charitate & ſãctitate cũᷣ pudicitia. Quæ ſi de pmone
diuino aliquãdo gnarit: neceſſe eſt quæ gñata ſũt creſcere: & primũ accipere lac infatiæ: donec pueniãt ad ſo/
lidu cibũ & ad maturãa ætatẽ plenitudinis Chriſti. Oĩs eni qui lacte alit᷑: ĩperitus eſt in rõne iuſticiæ. Paruu/⸗
ml eni eſt. Hæigit᷑ animæ quæ necdũ pepererũt:ſiue quæ necdũ potuerũt quæ gñata ſũt alere:cũ uiderit ſer
us nẽ hæreticũ ſtãtẽ in eccleſia: cito ſcãdalizant & Pereũt: & in tẽpeſtate atq; pſecutionibus pmanere nõ poſ
ſũ:pᷣſerti ſi ociũ habuerĩt bonoꝶ operũ: & nõ ambulauerint in uia: quæ Chriſtus eſt. De hacabomĩatione
hæreticæ

