tiæ ſplendore fulgẽtibus: ad t̃s rĩũderenõ potui: non ꝙ quicꝗᷓ in illis reprehẽdendũ putem: ſed iuxta beatum
apoſtolũ: unuſꝗſq; in ſuo ſenſu abũdet: alius quidẽ ſic: alius autẽ ſic. Certe quicqd dici potuit: & ſublimi inge
K nio de ſcripturaꝶ hauriri fontibus: a te poſitũ: atq; diſertũ eſt. Sed quæſo reuerẽtiam tuam parumper patia/
⸗ ris me tuũ laudare ingeniũ. Nos enĩ inter nos eruditionis cauſa diſſerimus: cæteꝶ æmuli: & maxime haæretici:
ſi ſidiuerſas inter nos ſnĩas uiderĩt:de aĩ calumniabunt᷑ rancore rñd ere. Certe in dialogo quẽ nuper edidi beati/
, tudinis tuæ: ut dignũ fuerat: recordatus ſũ. Magiſq; demus operã: ut pnitioſiſſima hæreſis de eccleſia auferat᷑
quæ ſemp ſimulat pœnitẽtiam: ut docẽdi in eccleſiis habeat facultatẽ: ne ſi ſe apta luce pdiderit: foris expulſa
8 moriat᷑. Sãctæ ac uenerabiles filiæ tuæ Paula & Euſtochiũ: & genere ſuo: & exhortatioe tua: digne gradiunt:
4 ſpecialiterq; ſalutãt beatitudinem tuã. Oĩs quoq; fraternitas quæ nobiſcũdũño Saluatori ſeruire conat᷑. San/
3 ctũ pᷣſbyteꝶ Firmũ anno præterito ob rem eaꝶ Rauennã: & inde in Africã Siciliamq; direximus: quem puta
mus iam in africæ partibus cõmorari. Sãctos tuo adhærentes lateri: ut meo obſequio ſalutes: præcor. Litteras
. quoq; meas ad ſanctũ pᷣſbyterũ Firmũ direxi: quæ ſi ad teuenerint: ei dirigerenõ graueris. Incolumẽte: & mei
6 memorẽ Aps dus cuſtodiat: de uere ſãcte & beatiſſime papa. Grandẽ latini ſermonis in iſta prouincia nota/ ⸗-
riorũ patimur penuriã: & iccirco præceptis tuis parere nõ poſſumus: maxime in editione. xx. quæ aſteriſcis ue
rubuſq; diſtincta eſt. plæraq; enĩ prioris laboris fraude cuiuſdã amiſimus.
¶ Obiurgatio in eum qui ſe dicit pœnitentem: & confeſſa peccata reiterat: & ĩ ſæculo cõuerſat᷑: ubi docet qui

t uere dicat᷑ penitens.
Dte ſurgo hoĩem quẽ ſcio eſſe fidelẽ. Ad te increpatio mea feſtinat quẽ ſentio eſſe ſuperbũ. pœnite/
re te aſſeris qui totus in ſæculo cõuerſaris. pœnitere teaſſeris: qea quæ uoueras: iteꝶ ſumis. Scire te de
4 8 idero qd ꝑrniteas. Neſcio ꝗd ſit tua pœnitẽtia. Pœnitere teaſſeris: qdũ iuſticia dei præcĩctus es: ſup
inguiſti fuperbiã. Pœnitere te aſſeris ꝗq dũ alienã carnẽ ſeqris ſic fatigaris. Canis reuerſus ad uomitũ ſuũ.ſicut
t canis efſamidus aut ſus a calore effecta ĩ limũ terræ ꝓſtrataquæ ſit tua pœnitẽtia nõ ĩueni. Ambulaui in locũ
pœnitẽtiæ: & non ĩueni pœnitẽtiã tuã. Iu q ſæculũ deſtitueras: iteꝶ ibidẽ ſueniris. qcarnis ſupbiã depoſueras
ſũmittis humeꝶ: ut iteꝶ portes. qui auaritiæ dederas dorſũ: denuo illi obuiã reuerteris: qui uanitati remediũ
dederas: iteꝶæ reuerteris in gratiã eius: qui põpã ſæculi fugatus iteꝶ in manusillius incidiſti. Ambulas aũt ſuꝑ
bus: & elatus ceruice: neſcis ſcriptum eſſe. Quid nobis eẽt ſupbia: & quid honeſtas cum iactatione nobis con/
tulit iteꝶ dictũ fuiſſe. Trãſierut oĩa illi tanꝗᷓ umbra. fidelẽ te meminiſti: qui per aquã baptiſimi fueras reno/
uatus ſicutſcriptũ eſt. Lauamini & mũdi eſtote. Auferte neqtias ab animis ueſtris. illos ad lauãdũ hortat᷑: tu
aũt cũ eſſes mũdus ſordidus factus es: nõ potes iã denuo lauari ſicut dicit Petrus ad dominũ. Dne nõ ſolũ pe/
des: ſed & manus. laua me totũ. Qui ſemel loeutus ẽ: denuo non ĩdiget lauari. Si uis aũt ut iteꝶ emũderis: da
elemoſynã: &oĩa tua mũda ſũt. Bona elemoſyna ẽ quæ purgat oẽm ſordẽ. humilia te inoĩbus: & corã deo in
uenies gratiã. Subditus eſto: & obſecra eũ ne æmuleris: ut nequiter facias. Nã q malignant᷑: extermiant᷑. Ora
dñm quotidie cũ lachrymis: ſi forte peccata tua ſoluant᷑:qm̃ ſupbis deus reſiſtit:humilibus aũtdat gratiã. Me .
morare filiũ in longinquo poſitũ ſuxurioſe uiuẽdo ſubſtantiã in meretricibus diſpenſaſſe: poſtea humilis fa
ctus reuerſus eſt: & ait. Quanti mercẽnarii in domo pr̃is mèi abũdant panibus: ego hic fame pereo Surgam
itaq;: & uadam ad patrẽ meũ: & dicã illi. Pater peccaui in cælũ & corã te: iã nõ ſũ dignus uocari filius tuus: fac
me ſicut unũ de mercẽnariis tuis. Pater aũt cũ uidiſſet humilitatẽ filii:&nimis ĩopia defeſſũ: miſericordia com
motus eſt pro filio humili: occidit uitulũ ſaginatũ. Memẽto ergo fili ꝗm Aps pro te mortuus eſt: qui an erat
uitulus ſaginatus. Filius aũt illius maior triſtatus eſt: quare occiſus eſt Apᷣs qui erat uitulus ſaginatus. Pater
autẽ illius corripiebat illũ: dicẽs fili tu mecũ es: & oĩa mea tua ſũt: & oĩa quæ tua ſũt mea ſũt: gaudere teopor/
tet: quia hic filius meus mortuus fuerat: & reuixit: perierat: & inuẽtus eſt. Oꝗᷓ beatũ populũ ꝓ quo Xpᷣs mor/
tuus eſt.ꝗᷓle gaudiũ pr̃ portat: qũ qd mortuũ fuerat reuixit: & quod pꝑierat ĩuentũ eſt. Ecce ſanus iã factus es:
noli peccare: ne tibi aliud deterius cõtigat. Attẽde ergo un cecideris: & plãge & age pœnitẽtiã. Si quo minus ue
niet dũs tibi: & mouebit cãdelabꝶ tuũ de loco ſuo niſi pœnitẽtiã egeris. Memorare Apm reliqſſe nonaginta/
nouẽ iuſtos: & quæſiſſe unũ hoĩem pctõrẽ: & inuẽtũ in humeris ſuis reportaſſe. Vel illa mullete gus pdide/
rat dragmã hoc eſteccleſiã hoĩem pctõrẽ: & a ſtercore erectũ collocaſſe eũ cũ principibus populi ſui hoc eſt cũ
apoſtolis & pꝓphetis. Ecce qd faciat pœnitentia hoĩs pctõris: qdũ in ſtercore iacet cũ principibus ĩuenit᷑.pœni
tẽtẽ hoĩem dico qui plãgit ꝗa fecit malũ: & rogatdnm:ut etiã nõ faciat qd admiſerat: pœnitẽtẽ hoĩem dico ꝗ
.CCXI.

— — =S——

— E5 — —

diligit: qd añ neglexit: & quod fecerat obliuiſcit᷑. Adhæreant ĩ te quæ bona ſũt: & quæmala ſũt deleant᷑. Si pœ
nitentia nõ egeris: incides in manus dni ſecũdũ magnitudinẽ eius. Diuerte a malo & facbonũ. inquire pacẽ: &
ſequere eã: ſicut ſcriptũ eſt Omiſi bonũ: & creaui malũ. Fac ergo dignos fructus pœnitẽtiæ: & ne dixeris nõ pec
caui: & qd acciderit mihi triſte: nõ adiicies peccatũ ſuꝑ pctm: & dices miſeratio dni magna eſt. Scito aut ꝙ mi
ſericordia & ira ab illo eſt. Reuertere ad dñm: plange dicẽdo Tibi ſoli peccaui: & malũ corã te feci. Delicta iuuẽ
tutis meæ & ignorãtiæ meæ ne memineris dne. Ne auertas faciẽ tuã a me:& ne declines in ira ſeruo tuo. A diu
tor meus es tulñe.ne derelĩquas medne: neq; deſpicias medeus ſalutaris meus. ne piicias me a facie tua: & ſpi
ritũ ſãctũ tuũ ne auferas a me. Sana aĩam meã:quia peccaui tibi. Libera me de ore leonis: & auerte oculos me
os ne uideãt uanitatẽ. Illumina faciẽ tuã ſuꝑ ſeruũ tuũ:& ſaluũ me facin tua miſericordia. Adhæſi teſtimõiis
tuis dne:noli me cõfundere. ne tradideris me in manus tribulantiũ me. Cuſtodi me ſub umbra oculi: ſub um/
bra alaꝶ tuaꝶ protege me. Peccatũ meũ cognitũ tibi feci:& iniuſticias meas non abſcõdi. Cõfitebor tibi domi/
ne deus in toto corde meo. Dñe exaudi orationẽ meã: & clamor meus ad te pueniat. Nõ auertas faciẽ tuãa me
in quacũq; die tribulor inclina ad me aurẽ tuã. In quacũq; die ĩuocauero te: uelociter exaudi me. Fac mecu ſi-
gnũ dine in bonũ: ut uideãt ꝗ oderũt me & cõfundant᷑. Remitte mihi domine: ut refrigerer prius ꝗᷓ abeã: & am
plius nõ ero. Ecce pœnitentia hoĩs humiliãtis ſe: qm ueniã nõ habebit: qui taliter nõ ĩgemiſcit. Quis no audi/
at illũ: &Q moueat᷑: qm qui ſe exaltat humiliabit᷑: & qui ſe humiliat exaltabit᷑? quid gloriaris in malitia: qui po
tẽs es iniꝗtate? Melius ẽ te nõ uouere & reddere:qᷓ uouere & nõ reddere. Pœnitẽtẽ te dicis: & carnis libidine dele
ctaris. Pctã tua nõ deſinũt ãbulare: & tu dicis ꝙ ſedeãt. pctõri aũt dixit deus: Quare tu enarras iuſticias meas:
& aſſumis teſtamẽtũ meũ ſupos tuũ: Iu uero odiſti diſciplinã: & ꝓieciſti ſermões meos retrorſũ. Si uidebas
furẽ: currebas cũ eo: & cũ adultero portionẽ tuã ponebas. Os tuũ abuũdauit neꝗtia: & lingua tua cõcinnauit do
los. Sedẽs aduerſus fratrẽ tuũ detrahebas: & aduerſus filiũ matris tuæ ponebas ſcãdalum. Hæc feciſti & tacui:
exiſtimaſti iniqtatẽ ꝙ ero tui ſimilis:arguã te & ſtatuã cõtra faciẽ tuã. Intelligite hæc qui obliuiſcimini duũm:
ne qñ rapiat: & nõ ſit q eripiat. Sacrificiũ laudis honorificabit me: & illic eſt iter quo oſtẽdam ei ſalutare meũ.
Ecce qlis cõmutatio in hoĩem peccantẽ. tu qui dicis qui te aſſeris pœniteri: ubi eſt pœnitẽtia tua: excluſa eſt P
ſupbiã & cõtẽptũ: ſequi deũ prætermiſiſti. Audi fili & retrahe pedẽ tuũ de ſæculo cui renũciaſti. Pœnitere ergo
deoĩ põpa iniqtatis. Apprehẽde arma fidẽ quã an pdideras: ut cõſentires diabolo & tenebris: & dũm qui lux ẽ
poſt dorſũ reliqueras. Memorare fili qd eſt miſericordiã uolo & nõ ſacrificiũ:miſerebit᷑ tibi dñs:ſi hæc cũ lege/
ris facias: & per obedientiã pœnitẽtiã ſequaris. Veꝶ ſi de toto corde pœnitẽtiã egris: ſi dĩũm præ oculis habue/
ris: ſi amiſſa uoragine peculii uenenoſi calicẽ ſalutaris acceperis: ſi die ac nocte ĩ lege dni meęditaueris: ſi oẽm ſol
licitudinẽ tuã ſup illũ miſeris tũcgaudebis: & exultabis in dno:qui uiciſti malignũ: tũc erit merces tua copio/
ſa ĩ cælũ:qa taliter ĩ opa dmi laboraſti: tũc erit dus adiutor tuus in die iudicii: tũc ſtabis cũ magna fiducia a dex

tris dñi cũ ſanctis ſuis: & dicet uobis: uenite bndicti patris mei: pcipite regnũ praparatũ: quod præparauit uo/

bis pater meus qui eſt in cælis. Iniuſtis aũt dicet᷑: Ite in ignẽ æternũ:quẽ præparauit pater meus diabolo & an/
gelis eius. ubi ignis nõ extinguet᷑: & uermis eoꝶ nõ moriet᷑. Tuũcibut iuſti in uitã æternã. Impii aũt & peccato

res in ignẽ æternũ. B
S ¶ Beati Hieronymi ad Tullianũ.
ncti corruũt ſi fuerint negligentes & pctõres: priſtinũ recipiũt gradũ ſi ſordes fletibus lauerint. Hoc
ideo dico: ut nõ terreãt deſcendẽtes: ſed puocent aſcendentes. Nunᷓ exẽplũ a malis ſumit᷑:etiã in ſæ

culi rebus ſemp a meliori parte incitamẽta uirtutũ ſũt.

Theodoſiũ Ap̃ianiſſimũ Romanũu Senatorẽ de uita & trãſitu ſãcti Hieronymi doctoris eximii.
Atri reuerendiſſimo Damaſo Portuenſi epo: & xpᷣianiſſimo Theodoſio Romanoꝶ Senatori Eu
ſebius olim Hieronymi ſciſſimi diſcipulus: nũc uero eodẽ orbatus lumine: piũ dolorẽ & ſuauiſ/
ſimũ gaudiũ. Multifariã multiſq; mòdis olim deus locutus eſt oĩbus nobis per ſuũdilectiſſimũ
filiũ ſanctũ Hieronymũ de ſcripturis ſanctis in uirtutibus & prodigiis multis: quæ per illũ fecit
ns in medio noſtri ſicut uos ſcitis: de quo & teſtes ſumus qui eũ uidimus: & oculis noſtris eius ſanctitatẽ
pſpeximus: & manus niæ cõtrectauerũt de uerbo eius ſciẽtiæ & doctrinæ: qbus uita manifeſtata eſt. Quod er/
o uidimus & audiuimus: ãnũciamus uobis. Eramus enĩ tanꝗᷓ oues errãtes erroribus: & ſupſtitioſis fabulis:
nõ audientes ſanã doctrinã: ſed coaceruantes ſibi pſeudo ꝓphetas: qui ſurgẽtes in populo magiſtri mẽdaces:
ĩtroducebãt ſectas uanæ pditiòis: doneciſte illuceſceret dies. Qui tanꝗᷓ ſol refulgens ꝗnquaginta annis & ſex
menſibus multis laboribus & erũnis in lectiõibus & uigiliis: ut nobis frãgeret panẽ doctriæ deſudãs: tenebras
eoꝶ ꝓfugãs: & cũctos a pditiõe liberãs effulſit in tẽplo ch. Incipiẽſq; ab onẽte uſq; ad occidẽtẽ auferẽs bella hæ
reticoꝶ: eoꝶ arcũ cõterẽs: arma & ſcuta ſua cõbuſſit igni. qm in ipſo deus poſuit ꝓdigia ſup terrã: ut nomẽ ſuũ
manifeſtũ fieret in natioibus. Deĩde ptrãſiẽs uſq; ad fines terræ ſanãdo oppreſſos ab hæreticoꝶ iaculis: illumi
nãdo mẽtes hoĩum: ſcripturaꝶ enigmata reſerãdo:ſoluẽdo nodos:obſcura dilucidãdo:dubia exponẽdo cõfu
tãdo & corrigẽdo falſitates: & ueriſſima ex liguis ꝗᷓplurimis adunãdo. ut nobis notas faceret uias uitæ: & nos
agdipleret gaudio: læticia & exultatiõe: tẽplũ dñi corroborauit: & eius aditũ ĩſtar lucernæ: nõ ſub modio ſed ſup
cãdelabrũ

B eati Euſebii Cremonenſis beatiſſimi Hieronymi p̃ſbyteri diſcipuli ad beatũ Damaſũ Ep̃ᷣm portuenſẽ &

e
&

nl

ne
iu

ne
l

,
ne

.
l⸗

cãdelabrum in duũi aula poſitæ: duico irrigui rore pleniſſimæ fœcũdatæ poſteris oĩbus ſuoꝶ uerboꝶ præ cæte
ris elegãtia ſingulari excellentius oĩbus aliis patefecit:ut irẽt ĩ ciuitatẽ hĩtatiõis:& locũ gloriæ ĩuenirẽt.& ne fie

rẽtuelut priores eo ꝶ genus pamaꝶ: quos dilexit & liberauit ab erroꝶ pditiõe. ¶ Cũ enĩ ſim ſicut ſtipula añ fa

ciẽ uenti & ſicut lutũ plateaꝶ balbutiẽs loqui neſciẽs: necuerba plene formare ualẽs:qd ĩpartiar uobis chariſſi
mi pr̃es:& dũñi ſuæ laudis? Nẽpe iuxtaillud apoſtoli. Si liguis hoĩum loquerer & angeloꝶ: ſuũ laudãdi genus
necduũ attingerẽ. Iccirco nõ in arcu meo ſpabo: nec gladius meus ſaluabit me: ſed dis erit illumĩatio mea. Qui
docuit & docebit manũ meã ad ſcribẽdu: & dirigit linguã meã ad loquẽdũ: ut quondã aſinæ Balaã: qm ipſius
eſt regnũ & ĩperiũ: & dñat᷑ a mari uſq; ad mare: & a flumĩe uſq; ad termĩos orbis terrayln cuius cũcta ſũt poſi/
ta ditione. Corã quo ꝓcidẽt reges. Nec eſt ꝗ ſuæ poſſit obſiſtere uolũtati. Quoniã oĩa quæcũq; uoluit fecit in
cælo:terra:mari: & in abyſſis. Et ſic ligua mea tãti uiri laudẽ meditabit᷑: & nomẽ ſuum annunciabit uniuerſis.
ic uere fuit ille Iſraelita ĩ quo dolus nõ fuit: electus ſecũduũ cor dñi ad loquẽdũ oĩa: quæ ſibi mãdauerat dis
uniuerſis gẽtibus & regnis: & doctor datus ĩ gẽtibus ut ſẽtes euelleret: deſtrueret: diſpderet: & diſſiparet. & ſapi
entiã uerã ſemĩaret: ædificaret: atq; plãtaret. Hicẽ frm amator: hicẽ ꝗ populo xp̃ᷣiano tot libroꝶ uolumiĩa ex li
guis hebraica & græca ĩ latinã nõ paruo põdere trãſtulit. Eccleſiæ officiũ primitus ordiauit: & totius ſacræ ſcri
pturæ aſpa fecit plana. Certe in huius lumĩeuidimus lumẽ: & ſane ſuæ ſalutiferæ doctrĩæ paſtu: am bulamus
uſq; ad mõtẽ dei Oreb. Hicẽ flumẽ aquæ uiuæ ſplẽdiduũ tanꝗᷓ chryſtallus: ꝓcedẽs de ſede dei ĩ medio eccleſiæ
Et exutraq; parte eius lignũ uitæafferẽs fructus tpe ſuo: cuius folia ligni ſũtad gẽtiũ ſanitatẽ. Vir iſte in popu
lo ſuo mitiſſimus apparuit:a deo dilectus & hoĩbus:orat nũc pro ccKlia licta Vas uere admirabile oĩ orna/
tũ lapide præcioſo opus excelſi. ¶ Verũtn de hoc qd plura dicã? cuius enarrãt cæli gloriã: & opera ſcripturaꝶ
manuũ eius annũciat firmamẽtũ? Nec ſũt loquelæ neq; ſermões cuius nõ audiãt doctrinæ uerba:cũ ĩ oẽm ter
rã exiit ſonus eius. Oĩefſabilis miſericordia Saluatoris: quæ tot graꝶ cumulos in Hieronymo adunaſti: ut ad
ea quæ ſolus poſſidet: pene nulli hoĩum niſi particulariter fas ſit aſpirare. hic certe dux nr̃æ fidei ad ſe currẽtes
T cæli cõtrahit arcẽ. Hũcpræ cæteris potioribus ornatũ ĩſignis dignitatũ:in cãtilenis:ĩ ꝓpuerbiis: opatiõibus & ĩ
terpᷣtatiõibus miratæ ſũt gẽtes. Cuius nota factaẽ ĩ populis uirtus: qm ĩpletus fuit ꝗſi flumĩe ſapiĩa. Sed ut ue/
ra dicã iuxta illud reginæ Sabba. Maiorẽ enĩ ſapĩa & opa ſua ꝗᷓ rumor quẽ auditis. Quã certe bonus eſt iſte his
q recto ſũt corde: qm malitiã ſempꝑ adiuit. fecit enĩ mirabilia in terra nr̃a. Sub umbra illius ſedimus & fructus

illius dulcis gutturi nro. Quãta aut de eo audiuimus & copnouimus quõ ãnũciabimus? Atqs ego ſũ:ut nar/

rẽ laudẽ eius & uirtutes eius: & mirabilia eius quæ fecit? Sed qm nõ ſũ eloquẽs ab heri: & nudiuſtertius ut bre
uiter dicã. Si uultis accipe Ioãnes Baptiſta ipſe ẽ. uterq; uirgo: uterq; heremita. De Ioãne dicit᷑. Frat Ioãnes ue
ſtitus pilis cameloꝶ ĩ debto. De ſeidẽ Hieronymus dicit. Horrebãt ſacco mẽbra deformia: & ſqlida cutis ſitũ
æthiopicæ carnis obduxerat. De Ioãne iteꝶ. Locuſtas & mel ſilueſtre edebat. de ſe ite Hieronymus dicat:de
cibis & potu taceo: cũ etiã lãguẽtes mõachi aꝗᷓ frigida utant᷑: & coctũ aliqd accepiſſe: luxuria ſit. Quid plura:
Ille ppter iuſticiã martyr. Ite uero etſi eius ſpm̃ materiale ferꝶ nõ abſtulit: tũ martyrii præmii nõẽ expers. Du
plexnãq; martyriũ eſt. Vnũ ſuccũbere gladiis ĩperioꝶ: alte: ĩ infirmitatibus & aduerſitatibus in aĩo patiẽtiã
cuſtodire. Certe hic eſt uere martyr: qui ꝓpter iuſticiã & mãſuetudinẽ & ſalutifera doctrinæ ſuæ uerba in hu/
ius mũdi lachrymaꝶ ſalo certamẽ forte a maloꝶ cœtu uiriliter ſupportauit: ſciẽs qm oĩum fortior eſt ſapiẽtia
nec ĩpie geſſit ĩ cõſpectu dei: Sed ĩ oĩbus tribulatiõibus ſuis ĩuocãs dũm nõ peccauit labiis ſuis:nec ſtultu ali/

quid cõtra deũ locutus eſt. Taceã nãq; ꝙ tribulationes: labores: afflictiões: cruciatus: agones: flagella: fames:
ſitim: amaritudines: tẽpeſtates: tẽtatiões: abſtinẽtias: uigilias: pegrinationes: carnis maceratiões:nuditates:ieiu

nia: erũnas: & nõ ſolũ hæc: ſed grauiora & ĩnumerabilia ppter leſu Xpᷣi nomẽ in ſuo glorioſiſſimo ppeſſus ẽ
corpore: ut idẽ loqtur. Stabã in heremo cõſtitutus: & in illa uaſta ſolitudine: quæ exuſta ſolis ardoribus mona

ſiqũ me ſõnus ĩminẽs oppreſſiſſet repugnãtẽ nuda numo uixoſſa hærẽtia collidebã.horrebãt ſacco membra
deformia: aqua frigida lãguẽs utebar: & coctũ aliqꝗd accepiſſ. e luxuria erat. cutis mea ꝓpter ĩcõmoda ſquallida
carnis æthiopicæ ſitũ obduxerat. Et tñ ſocius ſcorpionũ tatũ & feraꝶ lepe choris intererã puellaꝶ. Et ĩ frigido
corpore etiã: in præmortuo iã hoĩe ſola libidinũ ĩcẽdia bulliebãt. Teſte deo memini diẽ crebro iũxiſſe cũ nocte

nec a pectoris ceſſaſſe uerberibus: donec iubẽte dño in me rediret tranquillitas. Flebã cõtinue: & repugnãtem

carmnẽ ob hebdomadaꝶ ĩediã ſubiugabã. Cellulã meã quaſi cogitationũ conſciam ptimeſcebã: & mihimet
iratus & rigidus ſolus deſerta penetrabã: & cõcaua ualliu: & prærupta montiũ cernebã. Illud meæ miſerrimæ
carnis erat ergaſtulũ:ibi meæ or̃onis locus. Quis ergo ĩfirmatus ẽ: & nõ ipᷣe? Quis ſcãdalizatus: & nõ ille-/ Sed

ſiin ĩfrimitatibus & laboribus laudãdi ſũt ſancti: certe & hic laudandus eſt. Veniã aũt ad cõtumelias & pſecu/
ties: quas ab ĩprobis & falſis ptulit fratribus in huius ualle miſeriæ. Quid aliud in hocmundo ſua ſenß fuit

uita: niſi quædã iugis aduerſus ĩprobos hæreticoꝶ oĩum & maloꝶ cuneos pugna: cõtinuũq; certamẽ Super
eũ rugierũt ut leones hæretici: qm corripuit eos: & tabeſcere fecit ſicut araneas aĩas eoꝶ: & fructus eoꝶ de terra
didit: & ſemẽ eoꝶ a filiis horĩum. Aperuerũt ĩ eũ clerici laſciuiis dediti ora ſua: & deſpexerũt eũ: & locuti ſũt la
Piis doloſis: & odio iniquo oderũt eũ: qm eoꝶ ĩſectatus eſt uitã peſſimã & crimĩa. Circundederũt eum canes
multi: & tauri pingues obſederũt eũ: & ſſurrexerũt eũteſtes iniq acuẽtes linguas ſuas ſent ſerpẽtes: & uenenũ

1

chis horridũ præſtat habitaculũ. cogitãs me romanis potiri delitiis: quotidie gemitus: quo tidie lachrym xæ. EK

α

*

aſpidũ ſub labiis eoꝶ cogitãtes malitias in corde: tota die cõſtituentes prœlia: ſupplãtãtes greſſus eius. Et fu/
nes extenderunt in laqueos pedibus eius: ut delerent de terra memoriam eius: & eiicerent e de nationibus ut
obprobriũ fieret uicinis ſuis. Sup romanũ populũ fuit magnificẽtia eius: & uirtus eius mirabilis in uerbis ſuis

& ſãctus in oĩbus opibus ſi uis. Alleuãs corruẽtes:ſoluẽs cõpeditos:illuminãs cæcos:& q irigẽs iuſtos:dãs forti

tudinẽ & uirtutẽ plæbi dei:& q̃ſi tu ba altiſonãs:ãnũciãs cũctis iniqs ſcelera: portas pctõꝶ & uectes ferreos cõ/
fregt romphea doctrinæ ſuæ. Audiẽtes aũt impii diſſecabant᷑ cordibus ſuis: ſtridentes dẽtibus in eũ:cogitaue
rũt & locuti ſet neqtias.arcũ ſuũ tetẽderũt: & illud parauerũt: & in ipſo parauerũt uaſa mortis. Cũ aũt eẽt ille

plenus ſpiritu ſãcto:in or̃onibus & in opꝑibus bonis pſeuerãs: uitia mortificãs: ſuſcitãs de pulu ere egenũ:& de

ſtercore erigẽs paupem: qm nõ in uiribus equi: neq; in tabernaculis uiri beneplacitũ fuit ſibi. Nec ſ perauit ĩ di
uitiis: ſed fortitudſe corroboratus: nõ formidauit aduerſarios ſuos: ſed ſup ipſos correctiõibus & doctrinis ſã
ctis tonuit: dãs ĩperiũ regi ſuo: & ſublimãs cornu Xpi ſui. Alios docẽs laborãdo: ſicut bonus miles Xp̃i:ſciẽs qꝙ;
nõ coronabit᷑ ꝗ in agonẽ certat: niſi legitime certauerit. Vidẽtes aũt hæcuiri iniꝗ irati ſũt: & dolores cõprehẽ/
derũt eos: q ſũt generatio praua & puerſa filii:in qbus nõ eſt fides in ipſis. Et exacerbauerũt eũ in cõſiliis: & in
abominatiõibus ſuis aq iracũdiam cõcitauerũt ipſũ. Et perdito cõſilio ſine diſe ciplina ueſte muliebri irridẽtes
ei tanꝗᷓ uiro luxurioſo & iniquo ĩpetũ fecerũt unanimiter ĩ eũ: & eiecerũt eũ exrra romanã ciuitatẽ. Atille beni
gnus: patiẽs: humilis: & mãſuetus eoꝶ ueſaniæ locũ dãs: piiciẽs poſt tergũ ſuũ oĩa pctã eoꝶ: recedẽs ĩde pagra
uit in Cõſtantinopoli ad antiſtitẽ ſãctiſſimũ Gregoriũ Nazianzenũ. Quir ĩefſabilis:o uirtutũ uas admirabi
le:o ſplẽdor patiẽtiæ: o lampas præſulgida: o diadema honoris & gloriæ: angularis lapis firmiſſimus: exẽplar
ĩnocẽtiæ: coluũba aurea: & totius ecleſiæ fũdamẽtũ. Cũ plus tonderis: minus cõfũderis. Agnus ĩnocẽs: qd lo/
queris preſſus colla tot iugis? Gratias ago deo meo: qa dignus ſũ habitus: ut me odiat mũdus. Scio me naq;
uenire ad cæleſtẽ gloriã per ĩfſamiã & bonam famã. Aperuit aut cælos patiẽtia eius: qa ibi cõfirmata ſemꝑ fuit
uirtus gloriæ eius: cũ deo poſuit firmã fortitudinẽ ſuã: nec a dno receſſit unꝗᷓ cor eius. Arcus fortiũ ſuperatus
eſt: & ipſe accinctus eſt robore: & præualuit in infirmitate ſua: & fortis factus eſtin bello: & dextera ſua glorifi
cata eſtĩ uirtute. Dextera manus ſua cõfregit inimicos: qm adiutor & ꝓtector factus eſt ſibi ds in ſalutem: &

ideo cãtemus dno: quonia magnifice fecit. Annũciemus hoc in uniuerſa terra.hauriamus aquas in gaudio de

fontibus Saluatoris. Euanuerũt ĩpii de cogitationibus ſi uis: qa obſcuratũ fuit inſipiẽs cor eoꝶ. & credẽtes ſe eẽ
ſapiẽtes ĩ malitiis ſuis ſtulti facti ſũt: ꝗq mutauerũt ueritatẽ ĩ mẽdaciũ.ſed tñ ueritas de terra orta eſt: & iuſticia

de cælo ꝓſpexit. Eteni fatui in lacũ quẽ aperuerũt:& in foueã ꝗ uã fecerũt inciderũt:& iuſtus nunꝗᷓ fuit cõtur
batus: ꝗa dñs firmauit eius manũ. Vnde ſactiſſimi patres & dñi cõſiderate uiꝶ iſtũ ꝗᷓ fidelis & iuſtus ſemp in

domo cñi fuit ad docẽdũ nos: & illuminãdũ abſcõdita tenebraꝶ: & effugandũ neqtias pctõꝶ. De quo nobis
grãdis eſſet ſermo & interpᷣtabilis ad dicẽdũ. Sed nimis ĩbecillis factus ſũ. Quoniã ĩtroiuit tremor in oſſa mea
& ſubtus me turbata ſũt ueſtigia mea: ne nimis aſcẽdã. Eteniĩ anguſta porta: & arta uia & cibus iſte ſolidus pfe

ctoꝶ eſt: & ſapiẽtũ: qui exercitatos habẽt ſenſus ad diſcretionẽ. Quapropternõ modica relin quẽs difficilia &

ardua tanti uiri ĩeffabilis: cuius laude plena eſt terra: cuius ſplẽdoreſt ſicut lumẽ: & cornua ſutĩ manibus eius
Ad pſes ſui exitus glorioſi aliqua breuiſſime cupio reſerare. ¶ Deus enĩ oĩpotẽs cuius miſericordia præit anñ

faciẽ ſuã: qui & iuſtus eſt & rectũ iudiciũ ſuũ: reddẽs mercedẽ laboꝶ ſãctoꝶ ſuoꝶ: paſtor uerus & bonus:ĩ mi

ſericordia diſponẽs oĩa: & cõgregãs oues ſuas in ſinu ſuo:quæ nouiſſime diebus iſtis curſu ĩtolerabili:& onero
ſo agonis grauiſſimi. In quo & caro cõcupiſcit aduerſus ſpm:ſpũs aduerſus carnẽ fœliciter cõſumato: portuq;

iã diu cõcupito de nauigatiõe huius maris ꝓcelloſi: ĩ quo ſũt reptilia ĩnumerabilia: & inimicoꝶ agmina col/

Iuctantia:ut decip iãt & trucidẽt rectos corde iã obtẽto:dilectiſſimũu filiũ ſuũ Hieronymũ exutũ toga morta/

litatis: & pu tredinis huius carnis miſerrimæ: ppetuo ĩmortalitatis brauio decoratũ:ad cæleſte atriũ euocauit
ut qd uidebat hic ĩ enigmate: ibi uideat facie ad faciẽ. Quæ cũ extrema eiuerh⸗ egredi de corpore eius urgeret:
iã cõpletis nonaginta & ſex annis febre æſtuãs ualida ſuos circa ſe uoluit elſe ĩ unũ filios: quos ſicut nouellas

plãtatioes ſtabiliuita iuuẽtute ſua. Quoꝶ luctu cultus graues ĩtuẽs: ut pius & miſericors his pauliſp motus

fẽtibus: ĩfremuit ſpũ: & lachrymãas ĩmo aliquãtulũ eleuãs oculos plana uoce inqt. Fili Euſebi cur iſtas ĩutiles

fũdis lachrymas? Nõne uanũ eſt ſuꝑ defũctũ fũdere lachrymas Quis uiuẽs nõ uidebit huius corporis diſſo/
lutionẽ? Quod ſemel locutus eſt deus: & audiſti: audes cõtradicere. Et noſti nullũ poſſe reſiſtere uolũtati eius.
Iã fili rogo:nõ ſecũduũ carnẽ ambules:flere deſine. Certe ntæ militiæ arma carnalia nõſũt. Deide uultu hilari &
iocũdo alacri uoce cæteros alloquẽs filios exclamauit. Ceſſet mœtor: luctus abeat: ſit oĩum una uox gaudentiũ
qm ecce tps acceptabile. ecce dies iubilatiõis: & læticiæ præ oĩbus diebus uitæ meæ. In quo fidelis dns in uerbis

ſuis aperit manũ ſuã: ut meã exulẽ aiam hucuſq; ĩ carcere mortis huius ob reatus mei genitoris Adæ reuocet

ad ſuꝑnã pr̃iam recuperatã ſui filii ſanguine præcioſo. Nolite filii dilectiſſimi quos ſẽper habui in uiſceribus
charitatis ĩpedire gaudiũ meũ. Ne phibeatis reddere terræ qd ſuũ eſt. Corpus meũ ſtati exuite terræ date: ex qᷓ
factũ eſt: ut redeat un uenit. Quibus finitis uerbis oẽs ffes lachrymis madefacti: & denudãtes ſuũ ſacritiſſimũ

corpus:ita ſe quallidũ & deforme abſtinẽtiis: ꝙ qd terribile cũctoꝶ uiſui cernebat᷑. Nã tanta erat affectũ macie

utoſſa eius potuiſſent perarticulos numeratri: ſic uerberibus cruẽtatũ: ut leproſi potius corpus crederet᷑. Nu/
dæ humo ꝓtinus tradideruũt: & ipſi ſacci linteo cooperuerũt. Aſtubi uir dni terræ ſenſit aſperitatem: nimirum
iocũdatus

.*

—

iocũdatus cõuerſuſq; ad ffes præ dolore: & anguſtia lachrymaꝶ fõtes inundãtes inqt. Hortor uos chatiſſi/
mi mei & dilectiſſimi filii quos genui in uiſceribus Ieſu Xpi: per dilectionẽ & charitatẽ qua dilexi uos:ut paci

ficati nũc pacẽ habeatis. debetis enĩ uos tanꝗᷓ dei miniſtros: domeſticos: & amicos decet: ad ſpiritalia anhelare
ut ſitis aliis ad exẽplũ. uos qui ſpiritales eſtis: cur iſtas totinfructuoſas füditis lachrymas Pctõꝶ uobis ſemp
recordatio lachrymas inducat. Tãto prõpti eſtote ad lachrymas: quãto fuiſtis ad culpã. Siqs pctõ monit᷑: fle/
te. Nã ſi cũ mal per pœnitẽtiã a morte ſurgit: angeli gaudẽt in cælis. Certe ſi bonus pẽtõ morit᷑:angeli dolent.
Me uero nõ tanꝗᷓ motientẽ lugeatis: ſed mecũ tanꝗᷓ portũ ſalutis attingẽte gaudeatis: Quid ĩbecillius miſeria

huius uitæ: quæ tot doloꝶ & paſſionũ agminibus: ut nulla D hora ſit: in qua uiuẽs ꝗcunq; hõ liber a dolo

re trãſeat? Si diues undiq; anguſtiat᷑ timore: ne quod poſſidet amittat. Si paupꝑ: nunꝗᷓ quieſcit: ut ĩueniat. Si
bonus: hinc diaboli timet periculũ:hinc ne nauis mortalis corporis ĩ huius mũdi pelago naufraget᷑: nõ medio
criter ptimeſcit. Id certe nullus ſexus uel ætas uel cõditio doloris trãſit expers quouſq; in hac manet miſeria ui
tæ. Siqd in me eſſe ſcitis: meũ ĩpediens iter: dolete. Heu quot nauigantiũ per hocmare magnũ & ſpatioſũ: in
quo ſũt tot diuerſa genera inimicoꝶ ſecũdũ cuiuſlibet uiriũ quãtitatẽ colluctantiũ poſt multã nauigandi fœ
licitatẽ: poſt multas uictorias: iã credẽtes finẽ capere poptatũ: aliqua diabolica ſuggeſtiom ĩ hachora ĩ laqueũ

pditiõis ſua diſcretiõe puenerũt. Heu quot hic & uita recõmẽdat & fama: ꝗbus unico pcti aſſenſu dira mors

ĩminet & ruina. Iccirco du uiuitis timeatis ffes. Principiũ ſapiẽtiæ timordñi. Vita nia militia ẽ ſuꝑ terrã. Qui
hic uicerit: alibi coronabit. Dũ hacpelle tegimur. nulla nobis ineſt certa uictoria. Si noſter genitor timuiſſet:
nunꝗᷓ cecidiſſet. Principiũ oĩum maloꝶ ſui præſũptio. Qui nõ timet: de ſe præſumit. Quõinter latrones quis

onuſtus auro ſecurus graditur: Saluator quid nos aliud docet: niſi timere? Vigilate inquit: quia neſcitis qua

hora furuẽturus eſt. Nã ſi ſciret paterfamilias qua hora fur ueniret: uigilaret utiq;:& nõ ſineret pfodi domũ
ſuã. Sũmus ille clauiges Petrus Sobrii inqt eſtote fratres & uigilate: qa aduerſarius ueſter diabolus tanꝗᷓ leo ru
giẽs circuit: quærẽs quẽ deuoret. Nemo ĩter ſerpẽtes cũ ſecuritate habitat. Qui ſãctior & ſapiẽtior eſt: plus ſem
er timeat. Nã q altius eſt cadẽs: maiores caſus recipit. Eſca diaboli electa eſt. de malis nõ curat: qa ſui ſũt. Ce
cidit ille ſapiẽs Salomõ. cecidit & eius genitor Dauid electus ſecũdũ cor dei. Iimeatis fres. iteꝶ. rogo undiq; ti-
meatis: qa beatus eſt uir timẽs dñm. Eteni ſi cõſiſtant aduerſũ eũ caſtra:nõ timebit cor eius. Si exurrexit ĩ eũ
prœliũ: ĩ hoc ipᷣe ſpauit. Perfectus dei timor foras uanu mittit timorẽ. Timorẽ uanũ nõ hẽt charitas. Charitas
& timor dei unũ ſũt. Cõſiderãs enĩ hæc ꝓpheta clamãs dicebat. Cõfige timori tuo carnes meas. Quis ex no bis
eſt cupies uidere dies bonos: accedat huc: & illuminert᷑: & facies ſuæ nõ cõfundent᷑. Qui timet deũ:faciet bona:
& demorabit in bonis aĩa eius: & ſemẽ eius hæreditate poſſidebit terrã. qa firmamẽtũ eſtdis timẽtibus eu: &
teſtamẽtũ ipſius ut manifeſtet illis. Siqd boni facitis: cũ magna cautela timeatis. Multi bona faciuũt:quoꝶ fru
ctus ſurripit humanæ laudis appetitus. Decẽ fuerũt uirgines: & tñ mediæ a cæli oſtio ſunt excluſæ. Heu quot
quot hodie ſacro ſũt renati baptiſmate:chriſtiano fungunt᷑ noĩe: ꝗbus foret melius nõ fuiſſe. Eſt enĩ gehẽna/
lis pœna paganoꝶ ĩfinito minor ꝗᷓ maloꝶ xpᷣianoꝶ. Vrinã nõ foret taliũ maior pars. Nauis undiq; ſana uni/
co mergit᷑ foramĩe. Errauerũt hoĩes in hac lata ſolitudine: alii colla iugo auaritiæ ſubmittẽtes:alii luxunæ fœ/
ditate: ut turpiſſimæ ſues deturbati: alii circa ĩutilia diripiẽda occupati. Vnde obiecto rõnis uſu cooperãtes ut

iumẽta ĩſipientia: & ut ſimiles eſſent illis: ui ciuitatis nouæ hieruſalẽ nõ ĩuenerũt.In regnum cæloꝶ reprobus

nullus ingredit᷑. Centuplo arta eſt uia eius ꝗᷓ credit᷑: quis larga ſit uere timẽtibus. Timẽti Centurioni ꝓmittit
Xps ad eũ accedere.præſumẽti Regulo cũ illo ipſe ire denegat. Vere nõ oẽs hodie obediuũt euãgelio. ueniet di/
cebat apoſtolus tẽpus: in quo ſanã doctrinã nõ ſuſtinebũt hoĩes. Plures prædicãt: ſed nõ oẽs ueritatẽ prædi/
cãt. Simpliciũ corda in pctis alligãt. alligãt onera grauia in peccatis minimis: in grauibus oculo trãſeut cõni/
uente. EN doctorfalſus gladius anceps. hinc ſcindit ope & exẽplo: hinc ꝑcutit & interficit uerbis doloſis &
iniꝗs. Quõ ignis frigiditatẽ donat: aqᷓ caliditatẽ? Lapis quõ ſurſũ gradit᷑ & uir luxurioſus quã prædicabit ca/
ſtitatẽ & ſi prædicat: quæ audiẽtibus inde ueniet utilitas? Quid pot dicere audiẽs: niſi quare uocepdicas: quæ
ope denegas/ Bene loquẽs ore: & male uiuẽs ope: ſemetipſũ dãnat. Ecce quãtũ deo talis prædicatio ſit accepta
bilis: oſtẽdit᷑ per pſalmiſtã. pctori dixit deus: Quare tu enarras iuſticias meas: & aſſumis teſtamẽtũ meũ peros
tuũ? Iu uero odiſti diſciplinã: & proieciſti ſermones meos poſt te. Multi leguũt gradia: addiſcũt ardua: ſubtili

ter diſputãt: ornate loquunt᷑.ut a populo honores capiãt:ĩ plæbibus magiſtri nominent᷑: & nihil faciũt. Si ex

erto credit᷑: mihi credite. Plus mouet corda hoĩum uitæ ſãctitas: ꝗᷓ ornata colloquia. facite: & poſtea prædica
te. Valet facere ſine prædicare: ſed nõ prædicare ſine facere. Nõ dixit deus: Qui prædicauerit uolũtatẽ pris mei
ſed qui fecerit. Nõ uitupero prædicationẽ: niſi nõ faciẽtes ea: quæ prædicãt. Subtiliũ uerboꝶ doctor tantũ &

nõ opeꝶʒ eſt quædã leuis auriũ inflatio: & ueritatis fumus cito ſine fructu ptraſiens. Intelligite ffes: intelligite

quæ dico. Multo plus meret qui facit & prædicat: ꝗᷓ qui facit & tacet. Si bonũ ſolus facio: mihi ſoli ꝓſum. ſed
ſi prædicãs facio:& mihi & alus. Vnde ꝗ ad iuſticiã erudiũt plurimos: erũt ꝗᷓſi ſtellæ in perpetuas æternitates.
Sũt enĩ fratres: p̃ᷣdicatores luxad illuminãdũ ꝗ per eoꝶ doctrinã corda caligantia: & cæca nube pcti Apo uero
lumiĩe ꝗ lucetĩ tenebris illuminãt. Sut etiã ad cõdiẽdũ uerbũ dei: qd cibus eſtaĩæ opibus bonis. Cuilibet ſciẽti
iniũgit᷑ pdicatiõis officiũ:dũmõ faciat:ĩmo ut plus dicã. Qui ſcit: & ſolũ facit & alios nõ docet: tenebit᷑ domi/
no reddere rõnẽ. Cũ enĩ iuxta apoſtolũ Ioãnẽ. Qui odit fratrẽ ſuũ homicidaẽ & qui hũerit ſubſtãtiã mudi: &
Viui. ccxili.

Ciij.

uiderit frattẽ ſuũ neceſſitatẽ patiẽtem: & clauſerit uiſcera ab illo: quõ manet in eo charitas dei Quãto magis
qui uiderit fratrẽ ſuũ errãtẽ: & mortalibus oppreſſũ crimibus: & nõ miniſtrauenit ei uerbũ doctrinæ: ille ꝗ do
ctus eſt homicida & ſine charitate ẽ? Timeatis o doctores & rectores: qbus iniũgit dis p̃dicationis officia: ut
populo ſuo uerbu doñicũ miĩſtretis. Quot enĩ uel uro exẽplo:uel ur̃i. negligẽtia pctĩis moriunt᷑: tot dem anu
ufa reqret dũs. Quãto enĩ eſtis altiores gradu: tãto maioribus cruciabimini cruciatibus. Nõ eſtis di ſed paſto
res. Vnus dns eſt: & unus paſtor principalis: qui cognoſcit oues ſuas & exquiret eas de manibus ueſtris. Heu
quot hodie inꝰeccleſia nõ paſtores: ſed mercẽnarii:ad quos nihil ptinet de ouibus Ieſu Apᷣi: quinĩmo ut & ue
ra dicã: & ipſimet ſciũt: ſũt luꝑi rapaces: qui & oues rapiũt: & diſpergũt. Certe nil peius: nil abominabilius: qᷓ
cũ ille qui cuſtodire debet: diſſipat. Heu qd hodie in aliquibus eccleſiæ nõ paſtoribus: ſed deſtructoribus: quo
rũ nõ eſt pars minor:factũ eſt ſubſtãtias labores hoĩum tanꝗᷓ infernus inſaturabiliter deglutiũt: & nõ ſolu eos
apctis nõ emẽdant: ſed & ipſimet uel ex ſui negligẽtia: uel ſuis peſſimis miniſtris: uel ſuis nefãdis opibus: eos
cõtrahũt ad illicita. Ita quidẽ dicã hos tales ſi ĩpunes deus relinqueret: deus am plius nõ eſſet. Et ideo ut ſæpe
dictũ eſt: filii chariſſimi dũ uiuitis ſeruite dño in timore: & exultate ei cũ tremore. Apprehẽdite diſciplinã eius
nequãdo pereatis de uia iuſta. Guſtate filii mei chariſſimi. Itetꝶ dico: guſtate: & uidete qm ſuauis eſt dĩs. Diui
tes eguerũt: & eſurierũt: & dormiẽtes hic in diuitiis & uoluptatibus ſuis nihil ſuenerũt in manibus ſuis. Inꝗrẽ
tes uero dm nõ deficiẽt oĩ bono. Iunior fui & ſenui & nunꝗᷓ uidi iuſtũ in fine derelictũ: nec ſemen eius egẽs
pane.¶ Imitatores pauptatis eſtote: ut ſequamini ueſtigia eius ꝗ cũ in forma dei eſſet: portãs oĩa uerbo uirtu
tis ſuæ. In cuius domo ſũt diuitiæ & gloria: ſemetipſũ exinaniuit: formã ſerui accipiẽs: & pauꝑ & inops natus
eſt. Paup & pluſꝗᷓ inops fuit quouſq; uixit. Pauperrimus mortuus eſt: & ſepultus ẽ. Vn uulpes inꝗtidẽ foue/
as hnt: & uolucres cæli nidos:silius autẽ hoĩs nõò habet ubi caput ſuũ reclinet. Apoſtolis etia iubet non portare
ſacculũ: neq; perã: & iuueni cõſuluit uẽdere quæ habebat: & paupibus erogare. Si Apᷣm deüũ creditis:eunò falli
