tamẽ ſatis ꝓdeſſe ad cautionẽ dicimus: etiãẽ minima ꝓ maximis cauere. Tanto enĩ facilius abſtinemus a quo
cũq; delicto: ꝗto illud magis metuimus. Nec cito ad maiora ꝓgredit᷑: ꝗq etiã parua formidat. Et ſane neſcio:
an poſſimus leue aliqd peccatũ dicere: q in dei cõtẽptũ admittit᷑. Eſtq; ille prudẽtiſſimus: ꝗ non tm deſide

rat qd iuſſũ ſit: ꝗᷓ illũ ꝗ iuſſerit: nec quãtitatẽ ĩperii ſed ĩperãtis cogitat dignitatẽ. Aedificãti itaq; tibi ſpirita/

lẽ domũ:non ſupra leuitatẽ arenæ: ſed ſupra ſoliditatẽ petræ:ĩnocẽtiæ ĩ pᷣmis fũdamẽta ponant᷑: ſup quæ fa
cilius poſſis arduũ culmẽ iuſticiæ erigere. Maximã eniĩ partẽ æqtatis ĩpleuit: ꝗ nullo nocuit. Btũſq; ẽ ꝗq põt cũ
ſãcto Iob dicere:nulli nocui hominũ:iuſte uixi cũ oĩbus. Vnde audẽter & ſimpliciter loqbataddnm: ꝗs eſt il
le q iudicet᷑ mecũ: ideſt ꝗs tuũ aduerſũ me põt ĩplorare iudiciũ: ut ſe læſũ a me cõuĩcat!“ Puriſſimæ cõlciẽtiæ
eſt: ſecure canere cũ ꝓpheta: pambulabã in inocẽtia cordis mei: ĩ medio domus meæ. Vnde idẽ alibi dicit: nõ
fraudauit eos deus bonis:ꝗ ambulãtĩ ĩnocẽtia. Itaq; malitia: odiũ: atq; inuidiã: quæ uel maxima: uel ſola ſe/
mina ſũt nocẽdi: Chriſtiana a ſe ꝓpellat aĩa: neq; manu tm neq; ligua: ſed corde qu oqʒ; cuſtodiat ĩnocẽtiam:
nec mò ope:ſed uoto etiã nocere formidet. Quãtũ eniĩ ad peccati rõnẽ pertinet: nocuit: & q nocere diſpoſuit.
Multi noſtrorum illũ abſolute atq; ĩtegre definiũt ĩnocẽtẽ: qui ne in eo quod nulli noceat quidẽ ꝓdeſſe deſi/
ſtat. Quod ſi eſt uerũ: tum demũ lætare de ĩnocẽtiæ cõſcientia:ſi cũ potes adiuuare:nõ deſinas. Sin uero diui
ſaĩter ſe iſta atq; diſticta ſi ũt: aliudq; eſt non nocere:cũ ſemp potes:aliud pdeſſe cũ poſſis. aliud malũ nõ face
re: aliud opari bonũ: illud tibi rurſũ occurrat nõ ſufficere xpᷣiano: ſi partẽ unã iuſticiæ ĩpleat: cui utraq; pᷣcipi/
tur. Neq; enĩ ad multitudinis exẽpla decet reſpicere: quæ nullã haꝶ diſciplinã ſeqᷓns nullũ uiuẽdi tenẽs ordi/
nem: nõ tã rõne ducit᷑: ꝗᷓ quodã ĩpetu fert᷑. Nec imitãdi nobis illi ſũt: ꝗ ſub xp̃ᷣiano nomie gẽtilẽ uitã agunt.
Et aliud ꝓfeſſione: aliud cõuerſatione teſtant᷑: atq; ut apoſtolus ait:deũ cõfitent᷑ ſe noſſe: Setis aũt negant.
Inter xpianũ & gentilẽ nõ fides tm debet: ſed etiã uita diſtiguere: & diuerſaã religionẽ pdiuerſa opa mõſtrare.
Nolite ait apoſtolus iuguũ ducerecũ ĩfidelibus. Quæ enĩ participatio iuſticiæ cũ iniqtate? Aut quæ ſocietas lu
cis ad tenebras? Quæaut cõuẽtio xp̃i ad belial? Aut quæ pars fideli cũ infideli?/ Qui aũt cõſenſus tẽplo dei cũ
idolis? Sic ergo ĩter nos & illos maxima ſeparatio: diſtiguat᷑ certo diſcrimine error & ueritas. Illi terrena ſa pi/
ant: ꝗ cæleſtia ꝓmiſſa nõ habẽt. Illi breui huic ſe uitæ totos ĩplicẽt: ꝗq æterna neſciũt.Illi peccare nõ metuant:
qui peccatoꝶ ĩpunitatẽ putãt. Illi puiãt uitiis: ꝗ nõ ſperãt futura pᷣmia uirtutũ. Nos uero ꝗ puriſſima cõfite/
mur fide: oẽm hoĩem manifeſtãdũ eſſe añ tribunal xp̃i: ut recipiat unuſ. ꝗqſq; ꝓpria corporis ſui ꝓut geſſit: ſi
ue bonũ ſiue malũ: ꝓcul eſſedebemus a uitiis: dicẽte apoſtolo: ꝗq enĩ ſũt xpᷣi: carnẽ ſuã crucifixerut cũ uitiis &
cõcupiſcẽtiis. nec turbã ſequant errãtẽ: ꝗ ſe ueritatis diſcipulos cõfitent. Duas certe cõuerſatiõis uias: & diſti/
cta ĩ diuerſũ itinera uiuẽdi ſaluator ĩ euãgelio oſtẽdit: ꝗᷓ inꝗt ſpatioſa uia: quæ ducit ad mortẽ: & multi ſũt 4
ĩtrãt ꝑ eã. Et rurſũ: ꝗᷓ arcta uia & anguſtaẽ: quæ ducit ad uitã: & pauci ſũt: qui inueniũt eã. Vide quanta ĩter
has uias ſeparatio ſit: quãtũq; diſcrimẽ. Illa ad mortẽ:hæc tẽdit ad uitã. Illa celebrat᷑ & terit᷑ a multis: hæc uix
ĩuenit᷑ a paucis. Illa enĩ uitiis ꝑ cõſuetudinẽ ꝗᷓſi decliuioracmollior: & uelut quibuſdã amœna floribus uolu
ptatũ:facile ad ſe rapit cõmeãtiũ multitudinẽ: Hæc uero ĩſueto calle uirtutũ triſtior atq; horridior: ab his tm̃

eligit᷑: qbus nõ tã delectatio itineris cordis ẽ: ꝗᷓ utilitas mãſiõis. Aſperã eni nobis & ĩſuauẽ uirtutũ uiã nimia
ligt: 4 P

effecit cõſuetudo uitioꝶ: quæ ſi ĩ partẽ alterã trãſſerat᷑: iuenies ſicut ſcriptura dicit ſemitã iuſticiæ leuẽ. Pona
mus ergo iã rõnẽ uitæ ollra:* p quã potiſſimũ gradiamur uiã cõſciẽtia teſte diſcamus. Oẽ enĩ qd agimus:
oẽ qd loꝗmur:aut de lata aut dean guſta uia ẽ.Si cũ paucis anguſtũ iter:& ſubtilẽ quãdã ſemitã iuenimus:
ad uitã tẽdimus. Si uero multoꝶ comitamur uiã: m dni ſẽtẽtiã imus ad mortẽ. Si ergo odio atq; ĩuidia poſ

ſidemur ſi cupiditati & auaritiæ credimus: ſi pñtia cõmoda futuris pᷣferimus:p ſpatioſã uiã incedimus. Ha/

bemus enĩ ad hoccomitẽ multitudinẽ: & late ſimiliũ ſtipamuragmĩbus. Si iracũdiã libidinẽq; implere uolu
mus:ſi iniuriam uendicare: ſi maledicenti maledicimus: & aduerſum inimicũ inimico animo ſumus: que
cum pluribus ferimur. Si uel adulamur ipſi uel adulantem libẽter audimus. Si uero gratiam impẽdimus:&
magis offẽdere animos hominũ timemus ꝗᷓ non ex animo loqui: de multorum item uia ſumus. Tot noſtri
ſunt ſocii: quot extranei ueritatis. At econtrario ſi ab omnibus uitiis ſumus extranei: ſi purũ ac liberum ani/
mũ præſẽtamus: & omni cupiditate calcata ſolis ſtudemus diuites eſſe uirtutibus: per anguſtã uiã nitimur.
Couerſatio enĩ iſta paucorũ eſt. Eſtq; perrarũ atq; diflicile: idoneos huius itineris comites reperire. Quĩ etiã
Cxxx.

lo: & hoĩbus ad obediẽtiã inſuetis ꝑ Moyſẽ ĩ perat᷑ a dno: ut in ſignũ memoriæ: ꝗ

multi hacire ſe ſimulãt: & ꝑp diuerſa errorũ diuerticula ad uiã multitudinis reuertunt᷑. Ideoq; timẽdũ eſt: ne

quos duces recti huius itineris hr̃e nos credimus: eos comites habeamus erroris. Si igit ĩ ueniunt exẽpla: quæ

nos ꝑ hãc uiã ducãt ad uitã: & rectũ euãgelii tramitẽ teneãt: ſeqᷓnda ſũt. Sin uero ea: uel deficiũt: uel deficere

putant᷑: apoſtoloꝶ forma uniuerſis ꝓpoſita eſt. Camat uas electionis Paulus: noſq; q̃ſi ad anguſtũ hociter
cõuocãs: dicit. imitatores mei eſtote: ſicut & ego xpᷣi. Certe qd eſt amplius oĩbus:ipſius dni relucet exẽplũ:qĩ
euãgelio ait: uenite ad me oẽs: ꝗq laboratis: & onerati eſtis: & ego reqeſcere faciã uos. Tollite iugũ meũ ſuꝑuos
& diſcite a me: qa mitis ſũ: & humilis corde.Si piculoſũ ẽ imitarii los:de ꝗbus dubitas an imitadi ſint: hunc

certe imitari tutiſſimũ eſt: atq; eius ueſtigia ſeq: q dixit:ego ſũ uia: ueritas & uita. Nunꝗᷓ enĩ errat: ꝗ ſequit᷑ ue

ritatẽ. Vnde & apoſtolus Ioanes ait: dicit ſe in xp̃ᷣo manere: debet ſicut ille ambulabat: & ipſe ambulare: Et
beatus Petrus ait: xps ꝓ uobis paſſus eſt: uobis relinquẽs exẽplũ: ut ſeqᷓmini ueſtigia eius: ꝗ peccatũ nõ fecit.
nec eſt inuẽtus dolus ĩ ore eius. Qui cũ malediceret᷑: nõ maledicebat: cũ pateret᷑ nõ cõminabat᷑ Tradebat au⸗
tẽ iudicanti ſe iniuſte. Qui peccata nr̃a ipſe ptulit ĩ corpore ſuo ſuper lignũ: ut peccatis mortui: iuſtitiæ uiua
mus. Ceſſat oĩs excuſatio erroꝶ. Auferant᷑ peccãdi fœda ſolatia: nihil oĩno agimus: q nos p multitudinis exẽ
pla defẽdimus: & ad cõſolationẽ nr̃am aliena ſpe numerãtes uitia: deeſſe nobis dicimus: quos debeamus ſeq.

Adillius exẽplũ mittimur: quẽ oẽs fatemur imitandũ. Atq; ideo pᷣcipua tibi cura ſit:legẽ noſſe diuinã: p quã

poſſis ꝗᷓſi pſentia cernere exẽpla ſactoꝶ: qd faciẽdũ ſit: qd ue uitãdũ: illius cõſilio diſce. maximũ enĩ ad iuſti-

ciam auxiliũ ẽ: iplere diuinis eloqis animũ: & qd ope exequi cupias: ſemp corde meditari. Rudi adhuc popu
ꝗᷓ pcepta dni recordent᷑: ꝑ ſin
gulas ueſtimẽtorũ fimbrias habeãt cũ cocco hyacinthini coloris inſignia. Vt etiã caſu huc:illucq; reſpicienti/
Fus oculis mãdatoꝶ cæleſtiũ memoria naſcat᷑. De quibus fimbriis phariſæi redarguũtura dño: ꝙ eas puerſo
uſu:nõ ad cõmonitionẽ pᷣceptoꝶ dei: ſed ad oſtẽſionẽ ſui hr̃e cœperãt: ut ſcilicet qſi de maioris obᷣuatiõis di
ligẽtia ſãcti a populo iudicarent᷑. tibi uero fuãti: nõ iã litteræ pᷣcepta:ſe ed ſpũs: diuinoꝶ mandatoꝶ memoria
ſpecialiter excolẽda ſit. Cui nõ tã freqᷓnter recordãda ſũt pᷣcepta dni:ꝗᷓ ſemꝑ recogi tãda. Sint ergo diuinæ ſcri⸗
pturæ ſemꝑ in manibus tuis: & iugiter mẽte uoluant᷑. Nec ſi ufficere tibi putes mandata dei memoria tenere:
& opibus obliuiſci. ſed ideo illa cognoſcere: ut facias qcquid faciẽdũ didiceris. nõ enĩ auditores legis iuſti ſũt

apud deũ:ſed factores legis iuſtificabunt᷑. Latus ꝗdẽ & ĩmẽſus diuinæ legis cãpus extẽdit᷑: qdiuerſis teſtimo
niis ueritatis: uelut cæleſtibus ꝗbuſdã floribus uernãs: mira oblectatiõe legẽtis aĩum paſcit: ac refouet. Quæ

oĩa ſemp cognoſcere:ſecũq; reuoluere: ingẽs ad cõſeru ãdã iuſticiã bificiũ ẽ. Sed qᷓſi ad cõpẽdioſũ locũ:quod
dã cõmonitoriũ illa tibi euãgelii eligẽda ſentẽtia eſt: & ſu pſcribẽda cordi tuo: quæ ad totius iu ſticiæ breuiariũ
dni ore pfert᷑. Oia qcũq; uultis: ut faciãt uobis hoĩes: hæc & uos facite illis. Cuius pcepti uires expᷣmẽs: iungit
ac dicit. hæc eni lex& pphetæ. Infinitæ nãq; ſũt ſpecies: parteſq; iuſticiæ: quas nõ mõ ſtilo ꝓſe equi: ſed cogita

tione etiã cape difficillimũ eſt. Quas oẽs una ac breui ſentẽtia cõprehẽdit: & latẽtẽ hominũ cõſcientiã ſecreto

animi iudicio aut abſoluit: aut dãnat. Ad oẽm igit᷑ actũ: ad oẽ uerbũ: ad oẽm etiã cogitatũ hæc ſentẽtia retra-
£ 1. — — — . — — . — . „ .
ctet᷑: quæ tibi ꝗᷓſi ſpeculũ quoddã paratũ: & ad manũ ſemp poſitũ qualitatẽ tuæ uolũtatis oſtẽdat: acetiam
uel de iniuſto ope redarguat: uel de iuſto lætificet. Quotienſcũq; enĩ talẽ in alteꝶ habueris animũ: qualẽ ĩ te

ab altero Fuari cupis: æqtatis uiã tenes. quotiẽs uero talis erga alteꝶ fueris: qualẽ ĩ te uis neminẽ: iter iuſticiæ
dereliqſti. En totũ illud diuinæ legis arduũ totũq; difficile. En ob quã cauſã dura ĩperia duo reclamamus: &
dicimus nos uel difficultate: uel ĩpoſſibilitate madatoꝶ pᷣmi. Nec ſufficit ꝙ iuſſa nõ facimus: niſi etiã iuben

tẽ iniuſtũ pnũciemus: dũ ipſũ æꝗtatis auctorẽ: nõ mõ dura & ardua: ſed etiã ĩpoſſibilia pcepiſſe conꝗrimur.
Oiĩa inqt qᷓcũq; uultis ut faciãt uobis hoĩes:hæc & uos facite illis. Cõiũgi uult inter nos atq; cõnecti ꝑ mutua
bnficia charitatẽ.oẽſq; hoĩes uicario ĩter ſe amore copulari: ut id unoquoq; pᷣſtãte alteri: quod ſibi ab oĩbus
pᷣſtari uelit: tota iuſticia: & pᷣceptũ hoc dei cõmunis ſit utilitas hominũ. Et o mirã clæmentiã dni: o ineffabilẽ
dei benignitatẽ: pᷣmiũ nobis pollicet᷑: ſi nos inuicẽ diligamus: ideſt ſi nobis ea pᷣſtemus inuicẽ: quoꝶ uiciſſim
indigemus. Et nos ſupbiſſimo ſimul & ĩgrato aĩo: eius renitimur uolũtati:cuius etiã ĩperiũ bnficiũ eſt. Nul/
li unꝗᷓ oĩno detrahas: nec alioꝶ uitupatiòe te laudabilẽ uideri uelis. magiſq; uitã tuã ordinare diſce: ꝗᷓ alienã

carpe. Ac ſemp ſcripturæ memor eſto dicẽtis:noli diligere detrahere: ne eradiceris. Pauci admodũ ſũt: ꝗq huic

uitio renũciẽt. raroq; ĩuenies: qui ita uitã ſuã irrephẽſibilẽ exhibere uelint: ut hi nõ libẽter rephẽdãt alienam.
Tãtaq; huius mali libido mẽtes hoĩum ĩuaſit: ut etiã qui ꝓcul ab aliis uitiis receſſerũt: ĩ iſtud tñ quaſi ĩ extre
mũ diaboli laqueũ ĩcidãt. Tu uero hoc malũita eff uge: ut nõ mõi panõ detrahas: ſed ne alii qdẽ detrahẽti ali-
qñ credas. Nec obtrectatoribus auctoritatẽ de cõſẽſu tuo tribuas: ne eoꝶ uitiũ nutrias ãnuẽdo. Noli inqt ſcri
ptura cõſẽtaneus eſſe cũ derogãtibus aduerſus ꝓximũ tuũ: & nõ accipies p illos pctm. Et alibi: ſepi aures tuas
ſpinis: & noli audire lĩguã neꝗᷓ. Vñ & btũs Dauid diuerſas ĩnocẽtiæ ſpecies iuſticiæq; denũciãs: de hac quoq;
uirtute nõ nõ tacuit: dicẽdo: & obprobriũ nõ accepit aduerſus ꝓximos ſuos. Propter qd ipſe nõ ſolũ aduerſa
tur: ſed etiã pſequit᷑ detrahẽtẽ. Ait eni. Detrahẽtẽ ſecreto ꝓximo ſuo: hũc pſequebar. Eſt ſane tale hoc uitiũ:
qũ uel in pᷣmis extĩgui debeat. & ab eis ꝗ ſe ſãcte ĩſtruere uolũt: prorſus excludi. Nihil enĩ tã inqetat animũ:
nihil eſt qd ita mobilẽ mẽtẽ ac leuẽ faciat: ꝗᷓ facile totũ credere: & obtrectatoꝶ uerba temerario aſſẽſu mentis
ſequi.hinc enĩ crebræ diſſenſiòes: hinc odia iniuſta naſcunt᷑. hoc eſt qd ſæpe de amicis etiã inimicos f aelr
concordes

conca
no tet
nota
pene.
luge.
nozt
ſimii
negt
hocn
Ppn
onet
at⸗
necel
cüca
Verb⸗
etbis
*
nles:
tli
ihul
Pici
cumt
unufk
can
thus
ens
cbe⸗
m
iuen
6.
e

gul⸗

tupi
Ahu
ctlu

nod

nis
cla
bil
lita
neci
giat
cpi
ül⸗
ldn
-
Pbr
ani
ſin⸗
mon
loe⸗

ln

que

ſtcere
deiter
1pude
hune

re. REer.

eet,
tau,
Euiun
nise
us le
Pqui
popui
1 ſin
enty⸗
uerlo
osdi
mona
rrſen⸗
enete:
ſuſüt
ſlimo
gvol
euuni
zungt
logtn
ſecreno
natetnn
cetam
Ualeite
julnae
mi:⸗

jinuban

unu
mutua
oibus
Abile
iſlin

Wwfff õ

concordes ⸗ ſed credulas aĩas: maliloq lĩgua diſſociat. At cõtra magna ꝗes animi: magnaq; ẽ moꝶ grauitas
nõ temere de quoᷓ ſiniſtri ꝗd audire. btũſq; ẽ: ꝗ ita ſe cõtra hoc uitiũ armauit: ut apud eũ detrahere nõ aude
at. Quod ſi hæc nobis eſſet diligẽtia: ne paſſim obtrectatoribus crederemus: iam oẽs detrahere timerent: nec

nõ tã alios: ꝗᷓ ſeipᷣos uiles detrahẽdo facerẽt. Sed hoc ideo malũ celebre ẽ:iccirco ĩ multis feruet hoc uitiũ:quia

pene ab oĩbus libẽter audit᷑. Adulatoꝶ quoq; aſſẽtationes: & noxia blãdimẽta fallaciæ: uelut ꝗᷓſdã peſtes aĩæ
fuge. Nihilẽ: qd tã facile corrũpat mẽtes hoſum: nihilẽ qd tãdulci & molli uulnere aĩum feriat. Vñ & qdã

ſapiẽs ait. Verba adulatoꝶ mollia: feriũt aũt ĩteriora uẽtris. & dñs loqtur ꝑ ꝓphetã. Popule meus ꝗ btificant

uos: ſeducũt uos:& ſemitas pedũ ur̃orũ pturbãt.In multis iſto maxĩe tpe regnat hoc uitiũ.quodq; ẽ grauiſ/
ſimũ. humilitatis ac beniuolẽtiæ loco ducit᷑: & ita fit: ut qadulari neſcit: aut ĩuidus: aut ſupbus puter᷑. Eſt ſa
ne grãde & ſubtile artificiũ: laudare alteꝶ ĩ cõmẽdationẽ ſui: & decipiẽdo aĩum ſibi obligare decepti. Quodq;
hoc maxle uitio agi ſolet: fictas laudes certo p̃cio uẽdere. Quæ hæc tãta ẽ leuitas aĩ: quæ tãta uanitas: relicta
ꝓpria cõſcia alienã opinionẽ ſeq? Et ꝗdẽ fictã atq; ſimulatã. Rapi uẽto falſæ adulatiõis: gaudere ad circũuẽti
onẽ ſuã: & illuſionẽ ꝓ bñficio accipe. Tu ergo ſi uere laudabilis eſſe cupis: laudẽ hoĩum ne reqras. Illiq; præ-/
para coſciẽtiã tuã:q illumĩabitabſcõdita tenebraꝶ: & manifeſtabit cõlilia cordiũ:& tũc laus tibi erit a deo. Si
igit᷑ intẽtus ac uigilãs & aduerſus peccata ſemꝑ armatus aĩus tuus. Sermo ĩ oĩbus moderatus & parcus: & 4
neceſſitatẽ magis loqᷓndi ĩdicet: ꝗᷓ uolũtatẽ. Ornet prudẽtiã uerecũdia: quodq; pcipuũ in fœminis ſemp fuit

cũctas ĩ te uittutes pudor ſuꝑet. Diu añ cõſidera ꝗd loᷓndũ ſit: & adhuc tacẽs ꝓuide ne qꝗd dixiſſe pœniteat.

Verba tua põderet cogitatio: & lĩguæ officiũ aĩ libra diſpẽſet. Vñ ſcriptura dicit. argẽtum & auꝶ tuũ cõfla:
uerbis tuis facito ſtaterã: & frenos ori tuo rectos: & attẽde ne forte labaris in ligua. Nunꝗᷓ malũ uerbũ de ore
tuo ꝓcedat: quæ ad cumulũ benignitatis iuberis etiã maledicentibus bñdicere. Miicordes inqt: modeſti: hu
miles: nõ reddẽtes malũ ꝓ malo: neq, maledictũ ꝓ maledicto: ſed ecõtrario bũdicẽtes. Mentiti uero atq; iura

re ligua tua ꝓrſus ignoret: tãtuſq; ĩ te ſit ueritatis amor: ut ꝗcqd dixeris: iuratũ putes. De quo Saluator ad di

ſcipulos ait. Ego aut dico uobis: nõ iurate oĩno. Et paulo poſt. Sit aũt ſᷣmo ueſter eſt:eſt:nõ:nõ. qd autẽ his
abũdãtius ẽ:a malo ẽ.In oĩ igit᷑ actu atq; uerbo ꝗeta mens & placida ſᷣuet᷑.ſem qʒ cogitatiõi tuæ dei pñtia oc
currat:ſit humilis animus tuus:ac mitis: & aduerſus ſola uitia erectu s. Nunꝗᷓ ill aut ſuꝑbia extollat: aut aua
ritia ĩflectat: aut ira pcipitet. Nihil enĩ quietius: nihil purius: nihil deniq; pulchrius ea mẽte eſſe debet: quæ ĩ
dei habitaculũ p̃parãda ẽ: quẽ nõ auro tẽpla fulgẽtia: nõ gẽmis altaria diſticta delectãt: ſed aĩa ornata uirtu/
tibus. Ideo & tepla dei ſãctoꝶ corda dicunt affirmãte apoſtolo: ꝗ ait. Siqs tẽplũ dei uiolauerit: diſpdetillum
deus. Tẽplũ en dei ſãctũ ẽ: qi eſtis uos. Nihil hẽas humilitate pᷣſtãtius: nihil amabilius. Hæc eſt eni pᷣcipua
obſuatrix & qᷓſi cuſtos qᷓdã uirtutũ oĩum: nihilq; ẽ: qd nos ita & hoĩbus gratos & deo faciat: ꝗᷓ ſi uitæ merito
magni: humilitatis ĩfimi ſimus. Propter qd ſcriptura dicit: Quãto magnus es:humilia te ĩ oĩbus:& corã deo
ĩuenies gram. Et ds loꝗt ꝑ ꝓphetã. Suꝑ quẽ aliũ requieſcã: niſi ſuphumilẽ: & qetũ: & trementẽ manus me
as. Verutamẽ eã humilitatẽ ſeꝗᷓre: nõ quæ oſtendit᷑: atq; ſimulat᷑ geſtu corporis. aut fracta uoce uerboꝶ: ſed
quæ puro affectu corporis expᷣmit᷑. Aliud ẽ enĩ uirtutẽ hie: aliud uirtutis ſimilitudinẽ. Aliud ẽ reꝶ umbras ſe

qui: aliud uirtutẽ. Multo illa deformior ẽ ſupbia: quæ ſub quibuſdã humilitatis ſignis latet. Neſcio enĩ quõ

turpiora ſũtuitia: cũ uirtutũ ſpecie cælant᷑. Nulli te unꝗᷓ de gñis nobilitate pᷣponas: neq; obſcuriores quaſ.
& humiliore loco natas: te ĩferiores putes. Neſcit religio nr̃a pſonas accipe: nec cõditiões hoĩum: ſed aĩos ĩſpi
cit ſinguloꝶ. Seruũ & nobilẽ: de moribus ꝓnũciat: ſola apud deũ libertasẽ: nõ puire pctis. Sũma apud deũ ẽ
nobilitas clarũ eſſe uirtutibus. Quid apud deũ ĩ uiris nobilius Petro: qui piſcator & paup fuit?: Quid ĩ fœmi
nis btã Maria illuſtrius fuit: quæ ſpõſa fabri deſcribit᷑? Sed illi piſcatori & paupꝑi cæleſtis regni a xpo credunt᷑
claues. Hæc ſpõſa fabri meruit eſſe mr illius: a quo ipſæ claues datæ ſũt. Elegit enĩ deus ignobilia: & contẽpti
bilia huius mũdi: ut potẽtes ac nobiles ad humilitatẽ facilius adduceret. Nã & alias fruſtra ſibi aliꝗs de nobi/
lIitate gñis applaudit: cũ uniuerſi paris honoris & eiuſdẽ apud deũ pᷣcii ſint: qui uno xp̃i ſãguĩe ſũt redempti.
nec ĩtereſt qua ꝗs cõditiòe natus ſit: cũ oẽs ĩ xpᷣo æꝗᷓliter renaſcamur. Nam etſi obliuiſcimur: quia ex uno oẽs
gñati ſumus:ſaltẽ id ſempꝑ meminiſſe debemus: quia p unũ oẽs regnamur. Caue ne ſi ieiunare:aut abſtinere
cœpis te putes eſſe iã ſãctã. Hæc enĩ uirtus adiumẽtũ ẽ: noõ pfectio ſctitatis. magiſq;ʒ ꝓuidẽdũ eſt: ne tibi hoc
cũ licita cõtẽnas: ſecuritatẽ quãdã illicitoꝶ faciat. Quicqd ſupra iuſticiã offert᷑ deo: nõ debet ĩ pedire iuſticiã:
ſed iuuare. Quid aũt ꝓdeſt tenuari abſtinẽtia corpus: ſi animus ĩtumeſcat ſi upꝑbia! Quã laudem merebimur
de pallore ieiunii: ſi ſĩuidia liuidi ſumus? Quid uirtutis habet uinũ nõ bibere: & ira atq; odio ĩebriari? Tũcin/
quã pᷣclara ẽ abſtinẽtia:tũc pulchra atq; magnifica caſtigatio corporis:cũ eſt animus ieiunus auitiis. ĩmo qui
ꝓbabiliter ac ſciẽter abſtinẽtiæ uirtutẽ tenẽt:eo affligũt carnẽ ſuã: quo aĩæ frãgãt ſu pbiã Vt q̃ſi de quodã fa
ſtigio cõtẽptus ſui atq; arrogãtiæ deſcẽdãt ad ĩplẽda dñi uolutatẽ: quæ maxie ĩ humilitate perſpicit᷑.iccirco a
uariis ciboꝶ deſideriis mẽtẽ retrahũt. ut totã eius uĩ occupẽt ĩ cupiditate uirtutũ. Iãq; minus ieiunioꝶ & ab/
ſtinẽtiæ laborẽ caro ſẽtit:aĩa eſuriẽte iuſticiã. Nã & uas electiõis Paulus dũ caſtigat corpus ſuũ:& ĩ fᷣuitutẽ re
digit: ne aliis pdicãs ipe reprobus ĩueniat᷑: nõ ad ſolã ut ꝗdã ĩperiti putãt: hoc facit caſtitatẽ. Non eni huic tm̃
mõ: ſed oĩbus oĩno uirtutibus abſtinẽtia opitulat᷑. Neq; magna aut totaapoſtoli gloria eſt nõ fornicari. ſed
hoc agit ut caſtigatiõe corporis erudiat᷑ aĩus. Quãtoq; nil exuoluptatibus cõcupiſcit:tãto magis poſſit de uir
cxxxi.

tutibus cogitare: ne pfectionis magiſter impfectũ aliqd ĩ ſe oſtẽdat. Ne xp̃i imitator extra p̃ceptũ quicꝗᷓ: aut
uolũtatẽ xp̃i faciat. ne ue minus exẽplo ꝗᷓ uerbo doceat. Cũq; aliis pdicauerit ipſe reprobet a dno. audiatq; cũ
phariſæis. dicũt enĩ & nõ faciũt. apoſtolici uero. & pcepti ẽ & exẽpli: ut curemus rõnẽ nõ conſcĩæ tm̃: ſed etiã
famæ. Nõ ſupfluũ & a fructu uacuũ gẽtiũ magiſter hoc docet. Vult enĩ etiã extraneos ad fidẽ hoĩes: p fideli/
um opa ꝓficere: ut religionẽ ipſaã religiõis diſciplina cõmẽdet. Et iõ ſicut lumĩaria ĩ mũdo lucere nos iubet:in

medio natiõis prauæ & ꝑuerſæ: ut ĩcredulæ mẽtes errãtiũ:ex nr̃orũ actuũ lumiĩe: ignorãtiæ ſuæ tenebras depᷣ/

hẽdãt. Vñ ipᷣe ad romanos ait. Prouidẽtes bona nõ ſolũ corã deo: ſed etiã corã hoĩbus. Et alibi: Sine offẽſiõe
eſtote iudæis: & gẽtibus: & eccleſiæ dei: ſicut ego p oĩa oĩbus placeo:nõ ꝗrẽs qd mihi utile eſt: ſed qd multis.
Btũs ẽ qui ta ſãcte:tãq; grauiter diſpoſuit uitã ſuã: ut de eo ſiniſtri aliqd: ne fingi qdẽ poſſit: cũ aduerſus ob/
trectatoꝶ libidinẽ pugnat meriti magnitudo. ne fingere quiſꝗᷓ auſus ẽ: qd a nullo putat eẽ credẽdũ. Quod ſi
id aſſeꝗ difficile atq; nimis arduũ ẽ.ſaltẽ hãcadhibeamus uitæ nr̃æ diligẽtiã: ne malæ mẽtes occaſionẽ ĩueni/
antdetrahẽdi. Ne ex nobis ſcĩtilla ꝓcedat: per quã aduerſus nos ſiniſtræ famæ cõflent᷑. Alioꝗn fruſtra iraſci/
mur obtrectatoribus nr̃is: ſi eiſipis obtrectãdi materias miniſtramus. Si autẽ nobis diligẽter atq; ſollicite oĩa
ad honeſtatẽ ꝓuidẽtibus:cũctiſq; actibus nr̃is timorẽ dei p̃ferẽtibus:illi nihilominus ĩſaniũt: cõſolet᷑ nos con

ſciẽtia nr̃a: quæ tũc maxĩe tuta ẽ: tũc optĩe ſecura ẽ: cũ ne occaſionẽ ꝗdẽ male de ſe ſẽtiẽdi dedit.Illis enĩ ue di/

cit᷑ p ꝓphetã: ꝗq dicũt: ꝙ bonũ ẽ malũ: ꝗ lucẽ appellãt tenebras:& qd dulce ẽ: amaꝶ uocãt. Nobis ergo Salua
toris aptabit᷑ mo. Btĩ eſtis cũ uobis maledixerit hoĩes mẽtiẽtes. nos mõ id agamus ut male de nobis nemo lo
qui abſq; mẽdacio poſſit. Ita habeto ſollicitudinẽ domus: ut aliquã tamẽ uacationẽ aĩæ tribuas. Eligat᷑ tibi
opportunus: & aliquãtũ a familiæ ſtrepitu remotus locus.ĩ quẽ tu uelut ĩ portũ:ꝗᷓſi ex multa tẽpeſtate cura/
rũ te recipias: & excitatos foris cogitationũ fluctus ſecreti trãqllitate cõponas. Tãtũ ibi ſit diuĩæ lectionis ſtu
diũ: tã crebræ or̃onũ uices: tã firma & pᷣſſa de futuris cogitatio: ut oẽs reliq tpis occupatiões facile hac uacatio/

ne cõpẽſes. Nec hociõ dicimus: quo te retrahamus a tuis.ĩ mo id agimus ut ibi diſcas:ibiq; mediteris:ꝗlẽ tuis

pᷣbere te debeas. Familiã tuã ita rege: & cõfoue: ut te matrẽ magis tuoꝶ:ꝗᷓ dnam uideri uelis:a ꝗbus benignita
te potius ꝗᷓ ſeueritate exige reuerẽtiã. Fidelius & gratius ſemp obſequiũ 6: qd ab amore:ꝗᷓ qd a metu pcipit᷑ .
Præcipue aũt ĩ cõiugio uenerabili atq; ĩmaculato: apoſtolicæ regulæ ordo teneat᷑. Seruet᷑ ĩ pmis uiro auctori
tas ſua: totaq; a te diſcat domus:ꝗᷓtũ illi honoris debeat. tu illũ obſeqo tuo: tu magnũ illũ tua humilitate de/
mõſtra. tãto ipᷣa honoratior futura:qꝗᷓto illũ amplius honoraueris. Caput enĩ ut ait apoſtolus: mulieris ẽ uir.
Nec aliũde magis reliquũ corpus ornat᷑:ꝗᷓ ex capitis dignitate. Vn idẽ alibi dicit: mulieres ſubditæ eſtote uiris

ſicut oportet ĩ dũo. Sed & btũs Petrus ait: ſimiliter aut mulieres ſubditæ ſint uiris: ut & ſi ꝗqnõ credũt uerbo:

P mulieris cõuerſationẽ ſiue uerbo lucrifiãt. Si ergo etiã gẽtilibus maritis debet᷑ honor iure cõiugii:ꝗᷓto magis
teddẽdus ẽ xp̃ianis atq; ut ondat ꝗbus ornamẽtis etiã uiris iũctæ fœmiæ decorare ſe debeãt: ait. Quarũ ſi nõ
extrĩſecus capillatura: aut circũdatio auri: aut ueſtimẽtoꝶ cultus ſed q abſcõditus cordis ẽ hõ: ĩ ĩcorruptibili
tate qeti: & modeſti ſpũs: q ẽ ĩ cõſpectu dei locuplex. Sicut enĩ aliqũ & ſaãctæ mulieres ſperãtes ĩ dũo ornabãt
ſe: ſubiectæ ꝓpriis uiris ſicut Sara obediebat Abrahæ. dum ſuũ uocãs. hæc aũt pcipiẽs nõ eas iubet ſquallere
ſordibus: & horrẽtibus pãnoꝶ aſſumẽtis tegi: ſed ĩmoderato cultui: & nimis exqſito ĩterdicit ornatui: ſimpli
cẽq; cõmẽdat ornatũ:atq; habitũ. De quo & uas electiõis ait: ſimiliter aũt & mulieres ĩ hĩtu ornato: cũ uerecũ
dia & ſobrietate ornãtes nõ ĩtortis crinibus: aut auro: margaritis: uel ueſte pcioſa: ſed qd decet mulieres pro/
mittẽtes caſtitatẽ: poꝑa bona. Reppi uero te miræ fidei ardore ſuccẽſã: aliquot iã añ ãnos cõtinẽtiã ꝓpoſuiſ/
ſe: & reliquũ uitæ tuæ tps pudicitiæ cõſecraſſe. Magni hocaĩ ſignũ: & pfectæ uirtutis ĩdiciũẽ: renũciare ſubi/
to exptæ uoluptati: fugere notas carnis illecebras: & calẽtis adhuc ætatis flãmas fi lei amore reſtrĩgere. Sed il/
lud quoq; ſimul didici: quod me non mediocriter angit: ac ſtimulat: te uidelicet tm hoc bonum abſq; cõſen/
ſu & pacto uiri ſuare cœpiſſe: cũ hoc apoſtolica oĩno ĩterdicat auctoritas: quæ ĩ hac dũtaxat cauſa nõ mõ uxo
rẽ uiri: ſed etiã uirũ uxoris ſubiecit ptãti: Vxor inqt ſui corporis ptãtẽ nõ habet: ſed uir. Similiter aũt uir ptã/
tẽ nõ habet ſui corporis: ſed mulier. Tu uero ꝗᷓſi oblita fœderis nuptialis: pactiq; huius aciuris ĩmemor: ĩcõ/
ſulto uiro uouiſti dno caſtitatẽ. ſed piculoſe ꝓmittit᷑:qd adhucĩ alterius ptãte eſt. Et neſcio ꝗᷓ ſit grata dona
tio ſi unus offerat rẽ duoꝶ. Multa ia 3 huiuſmodi ignorãtiã: & audiuimus & uidimus ſciſſa cõiugia. quodq;

recordari piget occaſiõe caſtitatis adulteriũ ppetratũ. Nã dũ una pars ſe etiã a licitis abſtinet: altera ad illicita

delapſaẽ. & neſcio ĩ tali cauſa ꝗs magis accuſari ꝗs amplius culpan debeat. Vtꝶ ille ꝗq repulſus a cõiuge forni
cat᷑: an illa quæ repellẽdo a ſe uiꝶ: fornicatiõi quodãmõ obiecit. Atq; ut ſup haccauſa: qd ueritas hẽat agno/
ſcas: pauca mihi de diuĩa auctoritate ponẽda ſũt. apoſtolicæ doctrinæ regula. ne cũ Iouiniano æquet cõtinẽ/
tiæ opa nuptiaꝶ: ne cũ Manichæo cõiugia cõdẽnet: ita uas electiõis ac magr̃ gẽtiũ ĩter utrũq; tẽperatus ĩcedit:
ac medius:ut remediũ ĩcõtinẽtiæ ĩdulgeat.& ad pᷣmiũ ꝓuocet cõtinẽtiã. Iotuſqʒ ĩ hac cauſa eius hic ſẽſus eſt
ut ex utriuſq; ſnĩa pᷣponat᷑ caſtitas. aut certe ab utroq; debitũ cõmune ſaluat᷑. Sed ipᷣa iã apoſtoli uerba pona
mus:totãq; hãc cauſã a ſui pᷣncipio retractemus. Loquit᷑ eni ad corĩthios.de qbus aũt ſcripſiſtis mihi:bonũ ẽ
hoĩ mulierẽ nõ tãgere. Et ꝗᷓꝗᷓ hic laudauerit caſtitatẽ: tñ ne aliqbus uideat ꝓhibere cõiugia: ſubiungit: ꝓpter
fornicationẽ aũt unuſqſq; ſuã uxorẽ hẽat. Vxori uir debitũ reddat. Similiter aũt & uxor uiro. Mulier aũt ſui
corpo ris ptãtẽ nõ hẽt:ſed uir.& uir ſui corporis ptãtẽ nõ hẽt:ſed mulier. Nolite fraudari inuicẽ. Ac rurſus:ne

.

tiap
Ee ſtat
ppter
lebere
lirge
ſaide

mauet

zmnbo⸗

ne hu⸗
pöth

terut
enit
exut
ueto
inim
luce
luoc
ſitat
ce
leni
monn
ſaer
nedi
o
eni
erüt
tüir

obl

aut
ſatq
uberin
tuchep,
ollehie
multi,
tlusob,
odſ
iueni⸗
taitalch
icitegin
noscon
niued,
oSalen
nemolo
g tbi
atecuta/
onisſtu
lacatoo⸗
limus
enignit
aucktoni
ittede⸗
nseuit.
hteuins
uetbo:
mags
üſino
publi
nabit
Alere
npli
recu
po⸗
ſuil/
ſobi⸗
Seli
cölen⸗
nöndo
irpti⸗
dr:ico/
1dona
vohh
licta
elotni
agno⸗
oͤund⸗
eclt
luselt
han⸗
onue
Ppte
itſuu
usene
tita

nnnnn

tãta ꝓ nuptiaꝶ parte dicẽdo: uideret᷑ excludere caſtitatẽ ſequit᷑: niſi forte ex cõſenſu ad tp̃ᷣs: ut uacetis or̃oni.
Et ſtati ꝗᷓſi recuſat hoc:qd dixit:ad tpᷣs ne nõ tã ppetuã ꝗᷓ tẽporalẽ ac breuẽ cõtinẽtiã docere uideat᷑. Ait enim
ꝓpter ĩcõtinẽtiã ueſtrã. hoc aũt dico ᷣm ĩdulgẽtiã nõ ſᷣm ĩperiũ. Vñ hoc qd; dixit ad tp̃s: docet meditationẽ
debere fieri caſtitatis: ut ꝑ certa ĩterualla tẽpoꝶ: ꝗᷓſi exploratis cõtinentiæ ſuæ uiribus: ſine piculo utriq; ꝓmit
tãt:qd ſẽperẽ ab utroq; puãdũ. Quid uero abſolute uelit: manifeſte dicit. uolo aũt oẽs hoĩes eſſe ſicut meip
ſũ:ideſt ĩ iugi ac ꝑpetua caſtitate uiuere. Vides ne ꝗᷓ caute:ꝗᷓ ꝓuide:ꝗᷓ ſine ullius occaſiõe ſcãdali: magiſter fir/

mauerit de caſtitate ſentẽtiã? nolẽs tm bonũ ĩ unius temeritate nutare: qd ligare & cõfirmare debet cõſenſus

amboꝶ. Et re uera qd ea caſtitate firmius ẽ: ꝗd ue tutius:ꝗᷓ quæ ex duoꝶ cœpta ſniaẽ: ab utroq; uelut ĩ cõmu

ne Fuat᷑. Nec de ſe tm pats altera ſollicita:mutuo ſe ad uirtutis aĩet pſeuerãtiã. Hoc eniĩ ſicut alia quoq; bona
nõ tm cœpiſſe: ſed pfeciſſe laudãdũ ẽ. Iidudũ utĩtelligis ſcopuloſodifficiliq; ĩ loco uerſat᷑ or̃o:nec audet in al

terutrã declinare partẽ: dũ æꝗᷓliter utrũq; formidat. ſed ex nr̃a difficultate tuũ agnoſce diſcrimen. Maluimus
enĩ te cõtriſtare forſitã: tibi uera dicẽdo ꝗᷓ ficta adulatiõe decipe. Duplex ut uides malũ æqᷓle & ãceps piculũ ẽ.
ex utroq; arctaris: ex utroq; cõſtrĩgeris. Cõtẽnere oĩno uiꝶ atq; deſpicere apte cõtra apoſtoli ſentẽtiã ẽ. pdere
uero tãti tpis caſtitatẽ: & deo nõ reddere qd ꝓmiſas: timẽdũ atq; metuendũ ẽ: ut uulgo dicit᷑: facile ex amico
inimicũ facies: cui pmiſſa nõ reddas. ſicut enĩ ſcriptura dicit: ꝙ ſi uoueris uotũdño deo: nõ moreris reddere il

lud: qa qrẽs ꝗrit illud dñs deus abs te. Erit en ĩ peccatũ. Ait ergo debitã hononſicẽtiã uiro exhibe: ut ex utroq;

dno debitũ qd' uouiſti: reddere poſſis: de cuius cõſcĩa nõ diffidimus: ſi paululũ expectaſſes: nõ ꝙ te a bono ca
ſtitatis retrahamus: ſed huius aĩum ad caſtitatis oraculũ totis uiribus incitemus: ut uolũtariũ ſacrificiũ offe
rat deo: ĩ odorẽ ſuauitatis: ut exuta mẽs a cũctis retinaculis mũdanis: atq; corporalibus uoluptatibus ualeas

plenius ĩhærere dnicis pceptis. Quod tũ ne qd a nobis negligẽter eſſe dictũ arbitreris: diuiĩaꝶ ſcripturaꝶ teſti/

moniis edocuimus. Sicut etiã apoſtolus dicit: & erũt duo in carne una: iam non unacaro: ſed unus ſpũs. noc

ſacramẽtũ magnũ ẽ:arduũq; ẽ iter caſtitatis ſed magna ſũt pᷣmia. Vocatq; nos dns ĩ euãgelio dicẽs: uenite be
nedicti pris mei: poſſidete pᷣparatũ uobis regnũ ab origine mũdi. Idẽ ipᷣe dñs dicit: uenite ad me oẽs: ꝗq labora/

tis & onerati eſtis: & ego uos reficiã: tollite iugũ meũ ſuꝑuos: & diſcite a me qa mitis ſũ: & humilis corde:& ĩ/
uenietis requiẽ aĩabus uĩis. Iugũ enĩ meũ ſuaue ẽ: & onus meũ leue. Dicit enĩ idẽ dus his: qui ad ſiniſtrã eius
erũt. Diſcedite a me maledicti ĩ ignẽ æternũ: quẽ pparauit pater meus diabolo & ãagelis eius: neſcio uos opera
rii iniqtatis. erit ibi fletus: & ſtridor dẽtiũ.Illi utiq; oẽs plãgẽt:illi lugebũt:q ita curis ſe uitæ pntis iuoluũt: ut
obliuiſcant᷑ futurã. Quos ſõno quodã ignorãtiæ: & malæ ſecuritatis oppᷣſſos fluctibus dñi cõprehẽdet aduẽ⸗

tus. Vn ipᷣe ĩ euãgelio ait:Attẽdite uobis:ne forte grauent᷑ corda ufa ĩ crapula & ebrietate:& curis huius uitæ:

ne forte ſupueniat ĩ uos repẽtina dies illa. tanꝗᷓ laqus enĩ ſupueniet in oẽs: ꝗ ſedẽt ſuꝑ faciẽ oĩs terræ. & rurſũ
uigilate & orate: neſcitis enĩ qn tpᷣs ſit. Bti ſũt:q ita expectãt:ita illũ ſpeculant᷑ diẽ: ut ſe ad eũ quotidie pᷣparẽt.
q nõ depterita ſibi iuſticia blãdiẽtes: 'm apoſtolũ ꝑ dies ſingulos in uirtute renouant᷑. Iuſticia enĩ no pderit
ei a ꝗᷓ die iuſtus eſſe deſierit. ſicut etiã iniquo nõ nocebit iniꝗtas ſua a die quo ſe ab iniqtate cõuerterit. Nec ſã

ctus ergo ſecurus eſſe debet: qdiu ĩ huius uitæ agone uerſat᷑.nec deſi pare peccator:ꝗ ſᷣm pᷣdictã ꝓphetæ ſentẽ

tiã: una die iuſtũ ſe efficere pot. Sed totũ quo tẽdit᷑ ſpatiũ uitæ tuæ: ut pagere poſſis iuſticiã: nec de pᷣterita iu
ſticia cõfidẽs: remiſſior efficiaris: ſed ſicut dicit apoſtolus: poſteriora obliuiſcẽs: ad ea aũt quæ añriora ſũt extẽ
dẽs: ad deſtinatũ pſequar brauiũ ſuꝑna uocatiõis ſciẽs ſcriptũ eẽ: cordis ĩſpectorẽ deũ.Et iccirco ſatagit: ut ani
mã mũdã hẽat a pctõ. ꝓpter qd ſcriptũ ẽ.Oĩ cuſtodia ſᷣua cor tuũ.Et iteꝶ. Diligit dñs mũda corda. Accepti
aũt ſũt ei:oẽs ĩmaculati. iccirco age ut ordines reliquũ tẽpus uitæ tuæ ſine offenſa. ut põſſis ſecure canere cũ ꝓ
pheta. Perambulabã ĩ ĩnocẽtia cordis mei: ĩ medio domus mexæ. Et iteꝶ. introibo ad altare dei: ad deũ ꝗ læti
ficat iuuẽtutẽ meã. Quia nõo ĩcohaſſe ſufficit: ſed pfeciſſe iuſticia eſt.
¶ Ad Innocẽtiũ papam de muliere ſepties percuſſa: quæ ad exemplũ cõtinentiæ coniugalis iſtic inſcribitur.
¶ Argumentum in eandem.
Eſcribit grãde miraculũ:qd in Vercellẽſiũ urbe cõtigerat de muliere falſo de adulterio accuſata:quæ eo
qui dicebat adultero cõfitẽte tormentis ſuperari nõ potuit: & capite uix ſeptimo ictu trũcato diuinitus
uitæ reddita: ĩperiali tãdẽ reſcripto reddita eſt libertati.
Aepe a me Innocẽti poſtulaſti: ut de eius rei miraculo quæ nĩ̃a ætate acciderat: non tacerẽ. Cũq; ego
id uerecũde & uere ut nũc expior: negarẽ: meq; aſſeq poſſe diffiderẽ ſiue ꝗa oĩs ſᷣmo humanus ĩtrerior
B eẽt laude cæleſti:ſiue qa ociũ: ꝗqᷓſi qᷓdã ĩgenii rubigo: paruulã licet facultatẽ pᷣſtini ſiccaſſet eloquii:tu
ecõtrario aſſerebas:ĩ dei rebus nõ poſſibilitatẽ ĩſpici debere: ſed aiĩum. neq; poſſe eũ uerba deficere:q credidiſ
ſet ĩ uerbo. Quid igit᷑ faciã?qd ĩplere nõ poſſũ: negare nõ audeo. Sup onerariã nauẽ rudis uector ĩponor. Et
hõ ꝗ necdũſcalmũ ĩ lacu rexi: Euxini maris credor frago ribus. Nũc mihi euaneſcẽtibus terris:cælũ undiq;: &
undiq; põtus:nũc unda tenebris ĩho rreſcẽs:& cæca nocte nimboꝶ ſſ pumei fluctus caneſcũt.hortaris ut tumi
da malo uela ſuſi pẽdã:rudẽtes explicẽ: clauũ regã: pareo iã iubẽti. Et qa charitas oĩa põt:ſpũ ſctõ curſũ ꝓſeqᷓn
te cõfidã: habiturus in utraq; parte ſolatiũ.ſi me adoptatos portus æſtus attulerit: gubernator putabor infir
mior. Si ĩter aſpos or̃onis anfractus ĩpolitus ſᷣmo ſubſtiterit: facultatẽ forſitan ꝗᷓres: uolũtatẽ certe flagitare
nõ poteris. Igit᷑ Vercellæ Liguꝶ ciuitas haud ꝓcula radicibus alpiũ ſita oli potẽs: nũcraro ẽ hĩtatore ſemiru/
O uüi. Cxxxii.

ta.hãc cũ ex more cõſularis ĩuiſeret oblatã ſibi quãdã mulierculã una cũ adultero(nã hoccrimẽ maritus ĩ pe/
gerat) pœnali carceris horrore circũdedit. neq; multo poſt: cũ liuidas carnes ungula cruẽta pulſaret: & ſulcatis
lIateribus dolor ꝗqreret ueritatẽ ĩfœliciſſimus iuuenis: uolens cõpẽdio mortis lõgos cruciatus uitare:duũ in ſuũ
mẽtit᷑ ſãguinẽ: accuſauit alienũ: ſoluſq; oĩum miſerrimus merito uiſus ẽ pcuti: qa nõ reliqt ĩnoxiæ unde poſ
ſet negare. At uero mulier ſexu ĩfirmior: uirtute fortior: cum æculeus corpus extẽderet: & ſordidas fœtore car

ceris manus poſt tergũ uĩcula cohiberẽt: oculis: quos tãtũ tortor alligare nõ poterat: ſuſpexit ad cælũ: & euo

lIutis p ora lachrymis: tu ĩ quit teſtis es dñe Ieſu: cui occultũ nihilẽ: ꝗq es ſcrutator renis & cordis: nõ iõ me nega
re uelle: ne pereã: ſed iõ mẽtiri nolle ne peccẽ. At tu miſerrime hõ: ſi ſterire feſtinas: curduos interimis ĩnocen/
tes Eqdẽ & ipᷣa cupio mori: cupio ĩfirmũ hoc corpus exuere: ſed nõ ꝗſi adultera:pᷣſto iugulũ.micãtem ĩ trepi
da excipio mucronẽ: ĩnocẽtiã tm mecũ ferã. Nõ morit᷑ quiſꝗs uicturus occidit᷑. Igit᷑ cõſularis paſtis cruorellu
minibus: ut fera: quæ guſtato ſemel ſãguĩe ſemp ſitit: duplicari tormẽta iubet: & ſæuis dẽtibus frẽdẽs: ſimilẽ
