ſitas: niſi ꝙ ille pater ẽ: & hic filius: & ille ſpũs ſctũs. Trinitas ĩ pſonaꝶ diſtictiõe: unitas in ueritate ſubſtãtiæ
& ꝙ unigenitus filius dei:p quẽ a pᷣncipio oĩa quæ ſũt:facta ſũt:ſiue uiſibilia:ſiue ĩuiſibilia: ĩ nouiſſimis die
bus carne humana ſuſcepta hõ factus ẽ: & paſſus ẽ ꝓ ſalute nr̃a. Et tertia die ſuſcitata illa ipa carne: quæ poſi
ta fuerat ĩ ſepulchro:reſurrexit a mortuis. Et cũ ipſa eadẽ carne glorificata aſcẽdit ad cælos. unde & expectat᷑
uẽturus ad iudiciũ uiuoꝶ & mortuoꝶ. ſed & ſimili mõ nobis quoq; ſpẽ reſurrectiõis dedit: ut eodẽ ordine ea/
ꝗẽ cõſequẽtia pari eadẽq; forma qua ipſe dũs reſurrexit:nos quoq; reſurrecturos eſſe credamus: nõ nubes &
auras

S 0 Controuerſiarũ Ruffini preſbyteri Aquilegienſis aduerſus doctorẽ illuſtriſſimũ beatum Hieronymũ ad

imul⸗
emn

Aru⸗

Adin
lun

müad

oblich
erlin
hianti
laret,
letlum
phetus
Sapull
ctüͤec
potins
cusl
ihiuel
liguil
er
cidili
ſpon⸗
ſterp⸗
ster
gine
pun
Pumn
rüelt
tetum.
oquen
inno⸗
henti
gve
eaſe
qmni
cline
ipol
inege
atiſſi
onus
nlius
bis
tſpi
80cll
luer⸗
litir
i die
. hol
ctat
eea/
es
utas

auras tenues ut calũniant᷑: ſed hæc ipaĩ qbus nũcuel uiuimus uel morimurnĩa corpora recepturi. Nã quõ
uerũ erit ꝙ reſurrectionẽ carnis credimus: niſi in ea uere & ĩtegre carnis huius natura ſeruet᷑ Abſq; ullis ergo
pᷣſtigiis ueræ & ĩtegræ carnis huius noſtræ: in qua nũc ſumus: reſi urrectionẽ fatemur. Verũ ad maiorẽ rei fidẽ

addo aliqd amplius. & calũnioſorũ neceſſitate cõpulſus: ſingulare & p̃cipuũ eccleſiæ næ myſteriũ pãdo. Et

enĩ cũ oẽs eccleſiæ ita ſacramẽtũ ſymboli tradãt: ut poſtꝗᷓ dixerĩt pctõrũ remiſſionẽ: addant carnis reſurrecti
onẽ: ſãcta aqlegiẽſis eccleſia: dei ſpiritu futuras aduerſũ nos calũnias ꝓuidẽte:ubi tradit carnis reſurrectionẽ:

addit unius ꝓnomis ſyllabã. & ꝓ eo ꝙ cæteri dicũt carnis reſurrectionẽ: nos dicimus: huius carnis reſurrecti /

onẽ. quo ſcilicet frõtẽ ut mos eſt in fine ſymboli ſignaculo cõtĩgẽtes: & ore carnis huius uidelicet quã cõtĩgi/
mus:reſurrectionẽ fatẽtes: omnẽ uenenatæ aduerſũ nos linguæ calũniãdi aditũ pᷣſtruaraus. Eſt ne aliqd hac
cõfeſſione plenius? Eſt aliqd iſta expoſitiõe pfectius? Sed nihilut uideo: ꝓfuit nobis tãta hæc cautela ſpũs ſã
cti. Inueniũt adhuc male loquaces linguæ calũniãdi locũ. Mæẽbra inqt ſingula nomĩati niſi dixeris: & caput
cũ capillis ſuis:manus:pedes: uẽtrẽ: atq; ea quæ ſub uẽtre ſũt:niſi expᷣſſius deſignaueris: carnis reſurrectionẽ
negaſti. Hæc ſũt nouelli ſapiẽtis ĩuẽta: quæ beatos apoſtolos tradẽtes fidẽ eccleſiæ latuerũt. nec ulli ſãctorũ
niſi huic ſoli ꝑ carnis ſpiritũ reuelata ſũt. Et nũc ĩdecẽter qdẽ ꝓponit.ſed audiat & honeſtius & uerius ꝗᷓ pro

ponit.pᷣmitiæ dormiẽtiũ Apᷣs eſt:q & pᷣmogenitus ex mortuis dicit᷑.ſicut & apoſtolus de reſurgẽtibus dicit:

Initiũ xps eſt. Deinde hi ꝗ ſũt xpᷣi. Habẽtes ergo ĩdubitatas reſurrectiõis noſtræ pᷣmitias xpᷣm: qd de cæteris
dubitamus?cũ certũ ſit ꝙ qualibus mẽbris & qualibus capillis:qua carne & ꝗbus oſſibus Chriſtus reſurrexit
& nos oẽs reſurgamus. Quia & ipſe ꝓpterea ſe poſtreſi urrectionẽ palpãdũ diſcipulis pᷣbuit: ne ulla de reſur/
rectione eius cõtatio remaneret. Cũ ergo ita euidẽs: & ut ita dicã: palpabile & manu attrectãdũ nobis xpᷣs de/
derit ſuæ reſurrectiõis exẽplũ: ita aliqs inſanit: ut aliter ſe reſurrectuꝶ putet: ꝗᷓ reſurrexerit ille: ꝗ p̃us reſurre/
ctionis aditũ patefecit. Vnde etiã illud ueritatẽ huius cõfeſſiõis affirmat: ꝙ natura ꝗdẽ carnis huius eſt ipſa:

nec ulla alia quæ reſurget: purgata tn a uitiis reſurget corruptide depoſita. ut ueꝶ ſit illud qd dicit apoſtolus

qa ſeminat᷑ in corruptiõe: ſurget in ĩcorruptiõe. ſeminat᷑ in ignorãtia: ſurget ĩ gloria. ſeminat᷑ corpus aĩale:
ſurget corpus ſpiritale. Tanꝗᷓ ergo ſpiritale & glorioſũ & ĩcorruptibile corpus:ſuis ꝓpriis & non aliũde aſſũ/

ptis: exornabit᷑ & illuſtrabit᷑ mẽbris: ᷣm eã gloriam ꝓpoſitũ nobis xpᷣi fuat exẽplũ: ſicut apoſtolus dicit. Qui

trãſfſormabit corpus humilitatis nræ: cõforme corponi claritatis filii ſui. Cũ igit᷑ p oĩa in reſurrectiõis ſpe xpᷣs
ꝓponat᷑ ad formã: & pᷣmogenitus ipe ſit reſurgẽtiũ: atq; oĩs creaturæ ipſe ſit caput: ſicut ſcriptũ eſt: ꝗ eſt ca⸗/
put oĩum pᷣmogenitus ex mortuis: ut ſit ĩ oĩbus ipᷣe pᷣmitiaꝶ tenẽs: ꝗd inaniter uerboꝶ pugnas: & malaꝶ ſu
ſpitionũ certamia cõmouemus? Cũ ĩ ea cõfeſſiõe quã ſupra expoſui eccleſiaſtica fides cõſtet. Et cla ſit ꝙ ad
incuſãdũ nõ moueat aliquẽ diuerſitas fidei: ſed puerſitas animi. Veꝶ qm ĩ hoc loco cũde reſurrectioe carnis
argueret: ut ei mos eſt: miſcuit ſeriis ridicula & ludicra dicẽs: mulieres ꝗᷓſdã de nris: mãmillas ſuas tenẽtes: uel
leues cõtractãtes genas: cũ plauſu fœmoris & uẽtris dicere ſolere. qd nobis prodeſt reſurrectio: ſi corpus iteꝶ
fragile reſurget/ Futuræ ãgeloꝶ ſimiles habebimus & naturã: ꝗᷓs hic mulierculas ĩcuſet:& ſi laceratiõe dignæ

ſint:ipſe uiderit. Aut ſi eũ ſe putat qp̃dicat: no eſſe ſuũ talione mordere. uel certe ſi æqᷓnimiter fert ſuas muli

erculas ueris & nõ fictis: neq; cõmẽtitiis remorderi: hic inqᷓ ipe uiderit. Nos ĩterĩ qd ille ꝓmiſerit ĩplemus: nõ
reddimus talionẽ. Sed ut uideo iſti cui diſplicet mulier: quæ negat ſe ex reſurrectiõe fragile corpus habiturã:
ſine dubio placet ei fragilitatẽ corporis ꝑmãſurã. Etubi ẽ qd dicit apoſtolus. Seminat᷑ ifirmitate: ſurget in
uirtute. Seminat corpus aĩale: ſurget corpus ſpiritale: qua fragilitatẽ uis eſſe ĩ corpore ſpiritali:? Et qd reſur/
get ĩ uirtute: quomõ iteꝶ fragile erit? In uirtute qd fragile eſt: quomõ erit? Nõne melius dicũt mulierculæ ꝗᷓ
tu: quæ negãt ultra fragilitatẽ corporis dnaturã? Quid illas irrides: quæ ſequũtur apoſtolũ dicẽtẽ. qa corru/
ptibile hoc ĩduet ĩcorruptionẽ: & mortale hoc ĩduet ĩmortalitatẽ? Apoſtoli nõ docuerũt fragile corpus futu
rũeſſe: qd reſurget a mortuis: ſed ecõtrario ĩ uirtute & ĩ gloria reſurrectuꝶ dicũt. Tu hoc unde nũc ꝓfers: Ni
ſi forte a iudæis aliqbus noua nũc lege ꝓmulgat᷑ eceleſiæ: ut etiã iſta diſcamus. Eſt eni iudæoꝶ uere de reſurre
ctione talis opinio: ꝙ reſurgẽt qdẽ: ſed ut carnalibus delitiis & luxuriis: cæteriſq; uoluptatibus corporis pfru
ant᷑. Quæ aũt alia ẽ fragilitas corporis: niſi corruptela mẽbroꝶ: irritatio gulæ: & ĩcitamẽta libidinis Sed pa/
timini qᷓſo uos: ſi tĩ xpᷣm amatis: ĩ ĩcorruptiõe abſq; his eſſe corpus: qd reſurgit a mortuis. Fas ſit hæc aliqñ
ceſſare. Credamus ĩ reſurrectiõe deſinere etiã licitos coitus: ne & illiciti ſubrepãt ꝗᷓdiu hoꝶ nõ ſit obliuio. qd
tã ſollicite: qd tã curioſe diſcutit & ptractat uẽter: & ea quæ ſub uẽtre ſũt: Et nos carnales & delitioſos eſſe di
citis: cũ uos ut uideo ab his ceſſãdũ: nec ĩ reſurrectiõe credatis. neq;ʒ enĩ naturam carnis huius ĩ qua nũcuiui/
mus: reſurgere denegemus: neq; rurſũ carnis uitia pariter ĩuoluamus. Sed caro qdẽ reſurget: & nõ alia ꝓ alia
ſed hæcipſa. nec naturã pdet: ſed fragilitatẽ & uitia deponet. Alioqn nec ĩmortale erit: qd fragile pmanſerit.
Etiõ nos neq;uobiſcũ: neq; ſine uobis hæretici ſumus. Eccleſiæ eni fides cuius nos alũni ſumus: media ince/
dẽs ĩter utrũq; diſcrimẽ: neq;ʒ naturæ carnis uel corporis qd reſu Pge⸗ a mortuis denegat ueritatẽ. neq; contra
apoſtoli ſentẽtiã ĩcorruptionẽ futuri regni dicit a corruptiõe poſſidẽdã. Nõ ergo carnẽ neq; corpus pditis: ut
ais: aut amputatis mẽbris reſurgere dicimus: ſed totũ & ſtegrũ corpus: corruptiõe tm & igno minia ac fragili/
tate depoſita: atq; oĩbus mortalitatis uitiis pariter amputatis ita ut nihil prorſus exnatura ſua deſit ſpiritali
illi corpori: qg;relurget a mortuis: niſi illa corruptio. Latius ꝗᷓ ꝓpoſuerã huic uni titulo de reſurtectig rñdi:
7 . 1 11. „IXXXII.

lpe

.7

iſ⸗

uerẽs ne iteꝶ p breuitatẽ aliqbus calũniis pateremus. & ideo nõ ſolũ corporis ĩ quo calũniat᷑: ſed & carnis feci
mus freꝗᷓnter mẽtionẽ. & nõ ſolũ carnis: ſed addidimus huius carnis. & nõ ſolũ huius carnis: ſed & naturam
huius carnis comemorauimus. nec cõtẽti fuimus hoc: Sed ne mẽbroꝶ qdẽ reſurrectiõis integritatẽ diximus

defuturã. Ita tũ ut ſᷣm apoſtoli definitionẽ: corpus qd reſurget ex co rruptibili ĩcorruptibile: ex ignobili glori

oſũ: ex fragili ĩmortale: ex aĩali ſpiritale credat᷑. ita utdemũſj piritalis corporis membra abſq; ullis eſſe corru
ptelæ uel fragilitatis ſuſpitiõibus ſẽtiamus. Deſignaui fidẽ meã de trinitate. Deſignaui de ĩcarnatide:paſſio
ne:ac reſurrectiõe: & de ſecũdo aduẽtu ĩ gloria: & de iudicio futuro dñi Saluatoris nri. Deſi ignaui & de reſur-/
rectione carnis noſtræ: & nihil(ſut opinorjambiguũ dereliꝗ. Quid nũc ſupeſt? Nihil arbitror quantũ ad fidẽ
tinet. Sed ĩ eo te ĩquit arguo: qd Origenẽ ĩterptatus es: ꝗqreſtitutionẽ oĩum dicit futurã: ĩ qᷓ nõ ſolũ oẽs pec

catores abſoluẽdos: ſed & ipſũdiabolũ & angelos eius qnq; dicit relaxãdos eſſe de pœnis: ut reſtitutio oĩſum

cõſequẽter poſſit intelligi. Et aĩas ante dicit creatas eſſe ꝗ corpus:eaſq; de cælo deductas: & corporibus inſer
tas. Ego nucnihil ꝓ Onigene ago: nec apologeticũ ꝓ ipo ſcribo. Siue enĩ ſtat apud deũ: ſiue lapſus eſt: ipᷣe ui
derit.ſuo dño ſtat: aut cadit. Sed cogorĩ aliqbus eius facere mẽtionẽ:qa dũ illũ arguit rhetor nr̃: nõ iã obliꝗᷓ:
ſed palã mucronediſtricto me petit: & totus fert᷑ in me. & ꝗqd dico me petit? Immo uero ut ĩ medeſæuiat: nec
ĩſtitutori ſuo parcit. dũ putat ſe ex his quæ ĩterpᷣtatus ſu libellis eius poſſeĩ me aliqd calũniæ retorꝗᷓre. quia
ĩter cætera quæ culpat ĩ nobis:etiã inuidioſus hoc addidit dicẽs: me hoc opus ad ĩterpᷣtãdũ eligiſſe: qd neq;
ipe neq; alius ꝗs ueterũ ĩterpᷣtũ delegiſſet. huius ergo rei cauſa pᷣmo cur hocopus potiſſimũ adorſus ſim. qa
hic maxime mordeor ꝗᷓ potero pauciſſimis & ueriſſimis abſoluãa. licet id apud te fili chariſſime: ꝗrẽ ut geſta
eſt: b noſti: ſuꝑfluũ uidebit᷑. tamẽ & ignorãtes cõuenit noſcere:ſimul etiã qa& hoc nõ ſolũ ipᷣe ſed & omnis
ſchola eius iactat de nobis: qd cũ aliter ꝓmiſerimus nos ĩ pfatiõibus trãſlaturos: aliter fecerimus ĩ ope.iõ nõ
ſolũ ipᷣis: ſed & aliis rũdebimus: ꝗbus uel ꝓprius liuor mẽtẽ: uel crimĩatio aliena cõturbet. uir fide: eruditiõe:
nobilitate: uita clarus Macharius cũ opuſcula aduerſus fatũ: uel Matheſin haberet ĩ manibus: eaqʒ utili & ꝑ
neceſſario labore cõponeret. ĩ aliquãtis uero qa erat pdifficilis materia de diuinæ ꝓuidẽtiæ diſſerere diſ pẽſati
onibus: hæſitaret: p ſoporẽ ſibi a dno tale aliqd dicebat oſtẽſũ: ꝙ nauis ei qᷓdã demõſtraret᷑ eminus aduẽtare
p pelagus: quæ cũ portũ fuiſſet ĩgreſſa: nodos ſuæ hæſitatiõis abſolueret. Exurgẽs uero cũ de uiſu ſollicitus
cogitaret: nos ſupueniſſe aiebat ĩ tẽpore. ꝗbus cõtinuo & opuſcula ſua & ambiguitatẽ ĩdicauit & uiſũ. Quid
porro Origenes quẽ opinatiſſimũ apud græcos audierat: ſẽtiret de talibus cõtat᷑: breuiterq; ſibi eius de ſin/
gulis quibuſq; ſentẽtias orat exponi. Ego rẽ pᷣmũ dicebã factu eſſe difficilẽ. Sãctũ tñ Pãphilũ martyrẽ dixi qᷓ
ſi ex parte tale aliqd opis cõſcripſiſſe ĩ apologetico ſuo. cõtinuo id ſibi poſcit in latin ũ uerti. nullũ dicebã me
uſũ huiuſmodi operis habuiſſe: & ad latinũ ſᷣmonẽ tricẽnali iã pene ĩcuria torpuiſſe. pſtitit tn depcãs: ut qli
cũq; ſᷣmone ſibi notitiã tm eoꝶ quæ cupiebat oſtẽderẽ. Cũq; id quo potui ſᷣmone feciſſẽ:maiori deſiderio ac/
cẽſus eſt ad illa ipſa plenius cognoſcẽda: ex ꝗbus pauca illa quæ trãſtulerã uidebant aſſũpta. excuſ. ãtẽ meur
gere uehemẽtius cœpit: & ſub dei teſtimonio cou enire: ne ſibi ad opus bonũ quæ ſe iuuare poſſẽt:auxilia de/
negarẽ. Cũq; uehemẽter ĩſiſteret: & deſideriũ eius ſᷣm deũ eſſe pſpicerẽ: acqeui tãdẽ: & ĩterpᷣtatus ſũ qdẽ. In
pᷣfatiũculis tũ utriuſq; opis & maxĩe ĩ Pã phili libello quẽ pᷣmũ trãſtulerã: expoſui pᷣmũ oẽm fidẽ meã: & p/
teſtatus ſũ me qdẽ ita credere:ſicut fides catholica . Siqd aut uel legeret uel ĩterpᷣtaret᷑ a me: id me ſalua fidei
mexæ facere rõne. In iſtis uero piarchõ libellis etiã illud admonui. qd cũ ĩ ipſis libris ĩuenirent ᷓdã de fide ita
catholice ſcripta:ut eccleſia dlcat qdla aũt his cõtraria: cũ de una re eadẽq; dicant᷑. ꝙ mihi uiſũ ſit ea ſm illã
regulã ſemp ꝓferẽda: quã ipᷣe catholicæ ſentẽtiæ expoſitiõe ꝓtulerat. & ea quæ a ſemetipᷣo ĩuenirent᷑ eſſe cõ/
traria: uelut ĩſerta ab aliis (id enĩ ipſe epiſtolæ ſuæ ꝗrimonia cõteſtat)abiicerẽ. uel certe ut nihil ædificationis
1 fide habẽtia p̃terirẽ. Nõ aũt ſupfluũ puto uideri: inſerere etiã ipa loca de pᷣfatiũculis meis: ut nihil careat te/
ſte qd dicimus. Sane ne ĩ legẽdo error ſit exiis quæ huic ſcripturæ nũcaliũde inſerimus:ſiqdẽ mea ſunt: ſim
plices ad uerſuũ capita habẽt notas. Si accuſatoris mei duplices ex pᷣfatiũcula Pãphili. poſt aliquãta ita dixi
mus: ꝗᷓliter ergo ſentiat Origenes: tenor libelli huius edoceat. De his aũ tquæ apud eũ cõtraria ſibi ĩueniunt᷑
qd cauſæ ſit in ultimo breui adiecta aſſertiõe docebimus. Nos aũt ſicut traditũ nobis ẽ a ſãctis pphetis: ita te
nemus ꝙ ſacta trinitas coæterna ſit & unius uirtutis atq; ſubſtãtiæ. & ꝙ filius dei ĩ nouiſſimo tpehõ factus
eſt: & P Peccatis nñis paſſus ẽ. & in ea ipſa carne ĩ qua paſſus eſt: reſurrexit a mortuis: ꝓpter qd & reſurrectio
nis ſpẽ humano gñi tribuit. Carnis uero reſurrectionẽ nõ P aliꝗᷓs pᷣſtigias: ſicut nõnullicalũniant᷑: dicimus.
ſe ed hãc ipſã carnẽ ĩ qua nũcuiuimustreſi urrecturã credimus. nô aliã p alia: neq; corpus aliud ꝗᷓ huius carnis
dicimus. ſiue ergo co rpus reſurrecturũ dicimus: m apoſtolũ dicimus. Hoc enĩ nomineuſusé ille. ſiue carnẽ
drcimus :m traditionẽ ſymboli cõfitemur. Stulta eni adiuẽtio calũniæ eſt: corpus humanũ aliud putare eſ
ſe ꝗ carnẽ. Siue ergo carnẽ Fm cõmunẽ fidẽ:ſiue corpus ſᷣm apoſtolũ dicimus q reſi urget:ita credẽdũ eſt:ſi/
cut apoſtolus definiuit. Quia qc reſurget: in uirtute reſurget: & in gloria & ĩcorruptibile ac ſpiritale corpus
Saluis ergo progatiuis futuri Corporis uel carnis: reſurrectio carnis credẽda eſt ĩtegre atq; pfecte: ut & natura
carnis eadẽ Fuet᷑: & ſcorrupti acſ Piritalis corporis ſtatus & gloria nõ ĩfringat᷑. Sic enĩ ſcriptũẽ: qa corruptio ĩ
corruptionẽ nõ poſſidebit. hæc ſ̃ ũt quæ ĩ hieroſolymis ĩ eccleſia dei: a ſctò ſacerdote eius Ioãne pᷣdicant᷑. Hæc
nos cũ ipo & didicimus & tenemus. Siqꝗs pᷣter hæc uel credit uel docet: uela nobis aliter credi ꝗexpoſuimus

Putat:

dutam
Gmus
iglon
Corr
daſſio
teſur,
ſid
desper
doium
inler
rßei
lannde
. qui
1
imng
gel
OmnIS
e.iöno
ditie⸗
ulis
lpalni
luen
lans
Qus
leln⸗
lui
ime
tii
meut
lace⸗
en
A
1clei
lein
li
eco/
onis
lte⸗
ſim
di
unt
tate
ſus
ctio
us:
tnis
ame
neel
l
pus
tutn
toi
lee
us
at:

putat: anathema ſit. Noſtræ ergo fidei documẽtũ ſiq; hre uult: habeat ex his. Siquid aũt legimus: aut aſſeri
mus: aut ĩterpᷣtamur: Salua huius fidei noſtræ rõne facimus: ᷣm apoſtolũ ꝓbates oĩa: qd bonũ ẽ obtinẽtes:
ab oĩ ſpecie mala nos abſtinẽtes. Et ſiqui hãc regulã ſequũtur: pax ſuꝑillos: & ſup iſrael dei. Cũ igit᷑ hæc ego
ãte ꝗᷓ caluniatoꝶ aliq; exurgeret: de mea fide p̃fatus ſim: ne ꝗs forte diceret: ꝙ ab ipſis admonitus uel coactus
hoc mõ dicerẽ: quæ añ nõ ſenſerã. cũq; me ſiqd illa ĩterpᷣtãdi neceſſitas popoſciſſet: ĩtegro fidei meæ ſtatu fa⸗
cturũ eſſe ꝓmiſeri.quomõ adhuc locus calũniãtibus “ Cũ utiq; pᷣma cõfeſſiõis meæ uoxab oĩ ſuſpitione
cõtrarii dogmatis tutũ me faciat ac munitũ. Præterea enĩ ut cſpin pᷣdixi:dñi ᷣmone didici:qa ex ſuis unuſ
quiſq; uerbis & nõ ex alterius: uel iuſtificabit᷑ uel cõdẽnabit᷑. Sed & mea nihilominus pᷣfatiũcula: quã ĩ ipſis
piarchõ libris pᷣmiſimus: ꝗᷓliter ĩterpᷣtatiõis niæ fidẽ obbuãdã dixerimus: ex ipſis æque ſᷣmonibus cõprobet᷑.
Aequũ nãq; ẽ etiã ex ipᷣa: quæ ad rẽ nũc ꝑtinẽt:inſeri. Nã cũ honoris gr̃a mẽtionẽ feciſſemus huius uiri: qui
nũchæc adducit ad crimẽ ꝓ eo qd an nos ipſe por Origenis ꝗplurima fuiſſet ĩterpᷣtatus: & eius uel eloqᷓntiã ĩ
explicãdo: uel ĩ ĩ terpᷣtãdo diligẽtiã laudaſſemus: eũq; nobis ſedugin in ope ſimili diceremus poſt aliꝗᷓta etiã
hoc adiecimus. hũc ergo etiãa aĩo nos licet nõ eloqᷓntiæ uiribus: diſciplinæ tñ regulis ĩ qᷓtũ poſſumus: ſeꝗmur:
obſᷣuãtes hocne ea quæ ĩ libris Origenis a ſemetipᷣo diſcrepãtia ĩ ueniunt᷑ atq; cõtraria ꝓferamus. Memento
ꝗ legis: ne hic te breuiter dictus ſmo p̃tereat: quẽ dixi: qa nõ ꝓferã ea quæ ĩ libris Origenis a ſemetipᷣo di ſcre/
pãtia inueniunt᷑ atq; cõtraria. Nõ eni gñaliter ꝓmiſi me nõ ꝓlaturũ quæ eſſẽt fidei cõtraria: ſed quæ libri ipᷣi
ſibi dicerẽt cõtraria: uel quæ a ſemetipo diſcrepãt: nõ quæ a me uel ab aliquo alio diſcreparẽt. Nõ ergo ex hoc
ſmone ſurripiẽtes inimici calũnias gñent: ut dicãt me ꝓmiſiſſe. Quia ſiqd cõtrariũ ẽ: uel diſcrepata fide no
ſtra: pferã. hoc etiã ſi facere potui: tn pmittere nõ auderẽ. Et ſi ꝗqdẽ factũ id ĩ ope meo ĩuenies: amplecti pote
ris. Si uero ĩ aliquo tibi minus ĩpletũ uidebit᷑: culpare nõ poteris. qa ꝓfeſſiõis meæ tale uiĩculũ nõ tenes. Sed
cõiũgamus etiã cætera: cuius aduerſitatis ĩ quã cauſas plenius tibi ĩ apologetico: quẽ Pãphilus ĩ libris ipſius
Origenis ſcripſit: edidimus breuiſſimo libello ſupaddito: ĩ quo euidẽtibus (ut arbitror) ꝓpbamẽtis: corruptos
eſſe in ꝗᷓplurimis ab hæreticis & maliuolis libros eius oſtẽdimus: & pcipueiſtos quos nũc exigitis: ut ĩterp̃te/
mur. ideſt ꝑiarchõ: qd uel de pᷣncipiis: uel de pncipatibus dici põt: q ſũt reuera & obſcuriſſimi & difficillimi.
de rebus enĩ ibi talibus diſputat:ĩ ꝗbus philoſophi oĩ ſua ætate cõſũpta ĩuenire nihil potuerũt. Hic uero no
ſter ꝗᷓtũ potuit egit: ut creatoris fidẽ: & creaturarũ rõnẽ: quã illi ad ĩpietatẽ traxerãt ad pietatẽ iſte cõuerteret.
Etiã hicdiligẽtius ĩſpice: & nõ te p̃tereat ꝙ creatoris qdẽ fidẽ diximus: creaturaꝶ uero rõnẽ: ſcientes ꝙ ea quæ
de cælo dicunt ad fidẽ ptinent. Ea uero quæ de creaturis diſputant᷑ ad rõnẽ. Sed qd ſeqturadhucaddamus.
Sicubi ergo nos ĩ libris eius aliqd cõtrariũ ĩuenimus:qd ab ipſo ĩ cæteris locis pie de trinitate fuerat definitũ:
uelut adulteratũ: hoc ẽ alienũ: aut p̃ᷣtermiſimus: aut ſᷣm eã regulã ꝓtulimus:quã ab ipſo freqᷓnter ĩuenimus
affirmatã. Nũquid & hic ĩcaute aliqd diximus Nunꝗqd dixi ꝙ ᷣm fidei nr̃æ regulã ꝓtuli? Quod utiq; erat iã
penitus pᷣter modũ rõnẽ ĩterpᷣtãtis: & ex græco ĩ latinũ uertẽtis excedere. Sed ᷣm hãc regulã ꝓtuliſſe me dixi:
quã ab ipᷣo freqᷓnter ĩuenimus affirmatã. Itẽ his illud addamus ſi qua ſane uelut pitis iã & ſciẽtibus loquẽs:
dũ breuiter trãſire uult: obſcurius ꝓtulit: nos ut manifeſtior fieret locus: & ea quæ de ipſa re ĩ aliis libris apte
legeramus ꝛadiecimus: explanatiõi ſtudẽtes. Nihil tũ nrjm diximus. ſed licet ĩ aliis locis dicta: ſua tñ ſibi reddi
dimus. Puto ꝙ etiã apud iniqſſimos iudices ſufficere mihi poſſit ſola iſta confeſſio: qua dixi: nihil nrjm dixi/
mus. ſed licet aliis locis dicta: ſua tũ ſibi reddidimus. Nũquid me ĩ aliquo obnoxiũ feci. Nũquid ꝓmiſi me
meũ aliqd dictuꝶ Vbi ẽ qd accuſãt?qd calũniant᷑: qd cõfingũt medixiſſe? Quia mala tuli: & bona dixi:&
ꝗᷓcũq;ʒ bona ſũt trãſtuli: erubeſcãt aliqũ: & deſinãt falſa ꝓferre: & diabolicũ ĩ ſe opus fres criminãdo ſuſci pe.

Audiãt qa nihil ntm diximus: ſed licet ĩ aliis locis dicta: ſua ſibi reddidimus. Et ne nos abſq; dei miſericordia
huicopi manus exiſtimẽt cõmodaſſe: uideãt nos hec ipa an pᷣdixiſſe: quæ faciũt. Poſt hæc enĩ addidimus eti

am iſta. hoc aũt iccirco ĩ pfatiõe cõmonui:ne forte calũniatores iterũ ſe criminãdi putẽt inueniſſe materiam.
Quod dixi iteꝶ:illa cauſa ẽ:tqa & ſacti iã ep̃i Ioãnis epiſtolã de fide ad ſãctũ Theophilũ ſcriptã crimĩati ſunt
qñ corpus humanũ aliud neſcio qd fingebãt:ꝗᷓ carnẽ. iccirco iterũ poſui. Sed uideris inꝗᷓ qd ꝑuerſi & cõtẽtio
ſi hoĩes agãt. nobis ĩterĩ tãtus labor:ſi tñ orãtibus uobis deus iuuerit: iccirco ſuſceptus ẽ. nõ ut calũnioſisos
qd fieri nõ põtſ(licet forte hocdeus faceret) clauderemus: ſed ut pficere ad ſciẽtiã reꝶ uolẽtibus materiã pᷣbere
mus. ut aũt ſcias qa & ꝙ falſaturi hæc eſſẽt: & ꝓuidimus: & p̃diximus: uide qd in ſeqᷓntibus iniũxerimus. Il/
lud ſane oẽm ꝗ hos libros uel deſcripturus eſt uel lecturus ĩ cõſpectu dni pr̃is & filii & ſpũs ſcti: cõteſtor atq;
couenio p futuri regni fidẽ: p reſurrectiõis ex mortuis ſacramẽtũ: ſic nõ illũ locũ æterna hæreditate poſſideat
ubi ẽ fletus & ſtridor dẽtiũ: & ubi ignis eoꝶ nõ extĩguet᷑: nec uermis eoꝶ moriet᷑: ne addat aliqs huic ſcriptu/
ræ: ne auferat: ne inſerat: ne ĩmutet. & tñ poſt oĩa iſta tam honorificata: tã terribilia adiurationũ ſacramẽta:
falſare hæc & corrũpere nõ timuerüt illi: ꝗ ſe dicũt credere reſurrectionẽ carnis futurã. Qui uel hoc ipſũ ſi cre
derẽt: qd ẽ deus: nunꝗᷓ hæc tã crimĩoſa & nefãda cõmitterẽt. VYbi t his quæ pᷣfati ſumus: aut Origenes lau
dibus uſq; ad cælũ: ut crimĩat᷑: elatus eſt? Vbi apoſtolus aut ꝓpheta aut aliquid tale a nobis qᷓle ipᷣe de eo ſcri
ſerat: dictũ ẽ Aut ĩ quo prorſus alio ĩueniũt criminãdi locũFidẽ nr̃am pᷣmiſimus: quæ puto ꝙ ĩ oĩbus cũ
cõfeſſiõe eccleſiaſtica cõcordet. Interpᷣtãdi obuãtiã diſtiximus: cuius re uera nobis in ꝗpluribus exẽplũ ipſe
pᷣbuerat:qnũc accuſator extitit.qd ꝓpoſiti ĩ ĩterpᷣtãdo geſſeri:deſignaui iam. ſi plene id aut minus Plene ad/
i iii. lxxxiii.

riß

implere ualui: a legẽtibus cõprobet᷑: a ꝗbus uel laudari uel rideri ſolet: nõ ti ad crimẽ uocari: cũ in alterã lin /

guã ꝓprie uel minus prope aliena uerba uertunt᷑. Veꝶ qm eoꝶ fecimus mẽtionẽ: qui quia hæc ip̃a quoquo
mõ ſũt: tñ niſi falſi ſint: ea nullatenus crimĩari potuiſſẽt:ĩ ipſũ caput manus falſarias iniecerũt:cõueniẽs pu
to huic apologiæ nr̃æ id ĩſerere.ne me ſtudio ſubtrahere putẽt hoc quo illi addito: falſa crimina obtẽdũt. Et
eni cũĩ quodã ſupradicti operis loco:quẽ ĩterpᷣtati ſumus:ꝗᷓſtio haberet᷑ aduerſũ eos:q deũ corporeũ dicant
& humanis eũ mẽbris habituq; deſcribãt.qd aſſerere pᷣcipue Valẽtinianoꝶ & Anthropomorphitaꝶ hæreſes
ſolẽt:cui iſti accuſatores nr̃i nimis (ut uideo)dextras dederũt: & Origenes cõtra eos eccleſiaſticã fidẽ defendẽs
oĩ gñe ĩcorporeũ deũ eſſe: & iccirco etiã ĩuiſibilẽ cõfirmaret: ꝓuocãte ſe ordine ꝗᷓſtiõis rũdit cõtra hæreticos ĩ

hoc loco qᷓdã quæ a nobis ĩ iſto mõ uerſa ſũt ĩ latinũ. Ex pᷣmo libro piarchõ: poſt aliꝗ̃ta.uerũ iſtæ aſſertiones

minus fortaſſe auctoritatis hr̃e uideant᷑ apud eos: ꝗq ex ſctis ſcripturis de rebus diuinis ĩſtitui uolũt: & ĩde ſi/
bi approbari ꝗᷓrũt: ꝗᷓto dei natura ſupeminet corpoꝶ naturã. Vide ergo ſi hoc apoſtolus etiã nõ ait: cũ de xpᷣo
loqtur dicẽs:q ẽ imago ĩuiſibilis dei pᷣmogenitus oĩs creaturæ. Nõ enĩ ut ꝗqdã putãt: natura dei aliq bus uiſi/
bilis ẽ: & aliis ĩuiſibilis: qa nõ dicit apoſtolus imago uiſibilis dei hoĩbus: aut inuiſibilis pctõribus. Sed ualde
cõſtãter ꝓnuũciat de ipa natura dei dicẽs: imago ĩuiſibilis dei. Sed & Ioãnes ĩ euãgelio dicens: deũ nemo uidit
unꝗᷓ: manifeſte declarat oĩbus ꝗ ĩtelligere pnt: qa nulla natura ẽ: cui uiſibilis ẽ deus. Nõꝗᷓſi qui uiſibilis qdẽ
ſit ꝑ naturã: & uelut fragilioris creaturæ euadat: atq; excedat aſpectũ. ſed qm naturaliter uideri ĩpoſſibile ẽ.
Sed ſi reqras a me:qd etiã de ipſo unigenito ſentiã:ſi ne ipᷣe ꝗdẽ uiſibilẽ dicã naturã dei naturaliter inuiſi/

bilis eſt: nõ tibi ſtati uel ĩpiũ uideat᷑ eſſe:uel abſurdũ.rõnẽ quippe dabimus cõſequẽter. aliud ꝗqdẽ eſt uidere:

aliud noſcere. uideri & uidere corporeũ ẽ. noſci & noſcere ĩtellectualis naturæẽ. Quicqd ergo ꝓpriũ corpoꝶ
eſt: hoc nec de pfe necde filio ſentiẽdũ eſt.qd ad naturã uero ptinet deitatis: hoc ĩter prf̃em & filiũ cõſtat. De/
niq; etiã ipᷣe ĩ euãgelio nõ dixit: Quia nemo uidit pr̃em niſi Hlius:neq filiũ niſi pr̃: ſed ait: nemo nouit filiũ
niſi pr: neq; pr̃em ꝗs nouit niſi filius. ex quo manifeſte indicat᷑: ꝙ qcquid ĩter corporeas naturas uideri & ui⸗
dere dicit᷑: hoc ĩter pr̃em & filiũ noſcere dicit᷑: & noſci ꝑ uirtutẽ ſciẽtiæ: non P uiſibilitatis fragilitatẽ. Quia er
go de ĩcorporea natura & ĩuiſibili nec uidere ꝓprie dicit᷑ nec uideri: iccirco neq; patera filio:neq; filius a pre ui

deri dicit in euãgelio: ſed noſci. Quod ſi ꝓponat nobis aliꝗs: ꝗᷓre dictũ eſt. beati mũdo corde: qm̃ ipſi deũ ui

debũt: Multo magis ex hoc(ut ego arbitror)aſſertio nr̃a affirmabit᷑. Nam quid aliud ẽ deũ corde uidere:niſi
ſim qd ſupra expoſuimus:mẽte eũ ĩtelligere atq; cognoſcere? Iſtud ẽ caput qd iſti quæ ad inſidiãdũ mihi de
oriẽte traſmiſſi ſũt:nõ ſolũ ꝑuerſa ĩtelligẽtia: uerũ etiã uerboꝶ adulterio conati ſũt infamare. qd ego iccirco
ut alia quoq; nõnulla eius ꝗqdẽ ĩterpᷣtabar ſcriptoris ſuſi pectũ hr̃e nõ potui: neq; pᷣtermittẽdũ ĩdicaui:qa nõi
eo aliqd de cõparatiòe pris ac filii dicebat᷑: ſed de ipᷣa deitatis natura ꝗᷓrebat᷑: ſi et aptũ ullo gñe uiſibilitatis uo
cabulũ uideret᷑ rndi ut ſupra diximus iis hæreticis ꝗ iccirco deũ uiſibilẽ eſſſe aſſerũt: qa & corporeũ dicũt: pro
eo ꝙ uiſio ꝓprie corporis eſt. Vnde & illi Valẽtiniani: ꝙ ſupra diximus hæretici: corporaliter & uiſibiliter ge
neraſſe pr̃em & gñatũ filiũ dicũt. Refugiẽs ergo(ut opinor) Origenes uiſiõis appellationẽ tanꝗᷓ ſuſpectã: aut
melius eſſe ĩ natura deitatis ratus. ideſt ĩ pr̃em & filiũ uti illo mone:qqd ipᷣe dũs definiuerit dicẽs: Nemo no
uit filiũ niſi pater:neq; pr̃em qs nouit niſi filius.oẽm ergo occaſionẽ ſupradictis hæreſibus credidit excluden
dã: ſi notionẽ ĩ natura deitatis potius diceret ꝗᷓuiſionẽ:dũ uiſio occaſionẽ aliquã pᷣbere uideat hæreticis. No
tio uero unius naturæ ĩter pr̃em & filiũ ſuat ĩdiſſociabilẽ ueritatẽ: pᷣcipue qa euãgelii talis auctoritas ẽ:ſimul
& cautelæ p hoc plurimũ credidit fore:ne Anthropomorphitæ quo quo mõ audirent uiſibilẽ deũ. Hæc ratio
qua nõ fiebat aliqᷓ differẽtia trinitatis: uiſa mihi nõ ẽ debere penitus abiici: etiã ſi aliqᷓ uerba ĩ græco incautius
fortaſſe poſita declinauimus. Sit ſane adhuc ĩ iudicio legẽtiũ: utrũ & hoc aduerſus ſupradictas hæreſes utile
aut minus utile uideat. Tamẽ ponamus ꝙ etiã ii qui norũt de lr̃is & huiuſcemodi ſẽſibus iudicare: qbus cũ
peritia adeſt & dei timor: ꝗ nihil ꝑ cõtẽtionẽ: neq; p inanẽ gloriã gerũt: quoꝶ animus ab inuidia & fauore &
odio uacat: dicãt nõ multũ ad ĩſtructionẽ: uel ad ĩpugnãdas ſupradictas hæreſes caput iſtud ualere: nũquid
nã id nõ licet pᷣterire! Et tanꝗᷓ minus ualidũ ad depellẽdos aduerſarios trãſcurrere? Pone quia ſit ocioſũ: nun
qd & criminoſũ Quo mõ loco crimis ducet: ubi ſuiſibilitatis æqualitas ĩter pr̃em & filiũ & ſpiritũ ſanctũ cõ
firmat᷑ Nõ puto hoc ita cuiꝗᷓ uideri: & qd dico cuiꝗ ſed ne & iſtis qdẽ ipſis crimĩatoribus meis aliqd in meis
Iñis uiſũ eſſe: qd poſſet offendere. Deniq; enĩ ſi hoc putaſſet: ipſa ſicut trãſtulerã mea uerba poſuiſſẽt. Sed
nũc au ſculta ꝗd faciũt:& flagitii eoꝶ reqre ſi ullũ pᷣceſſit exẽplũ. In eo loco ubi ſcriptũ erat:ſed ſi reqras a me:
ꝗd etiã de ipo unigenito ſentiã: ſi ne ip̃e qdẽ uiſibilẽ dicã naturã dei qui naturaliter ĩuiſibilis eſt: non tibi ſtati
uel ĩpiũ eſſe uideat᷑ uel abſurdũ:rõnẽ quippe dabimus cõſeꝗnter.illi ſcripſerũt: nõ tibi ſtati abſurdũ: uel im/
piũ uideat᷑ eſſe: quia ſicut filius patrẽ nõ uidet:ita nec ſ pũs ſctũs filiũ uidet. hoc ſi ĩ foro poſitus:uel ĩ negoci/
is ſæcularibus cõmiſiſſet iſte qui de monaſterio Romã ꝗſi calũniãdi peritiſſimus miſſus eſt: norũt oẽs quid
cõſeꝗ ret ex legibus publicis: cuiuſmodi crimis reus eſſet. Nucuero qa ſæcularẽ uitã iã reliqt: & a tergiuerſati
one illa actuũ publicoꝶ ad monaſteriũ cõuerſus eſt: & adhæſit magiſtro nobili: ut ab ipſo edoceret᷑ iterũ pro
modeſtia furore inſanire: ꝓ quietæ ſeditiones mouere: ꝓ pacebellũ mouere: ꝓ cõcordia mouere diſſidia: pfi
dus eſſe p fide: ꝓ ueritate falſarius: crede mihi 6 huius ſceleris neqtia etiã uerũ fuiſſet exẽplar:niſi Iezabel ti
bi illa occurreret. Illa eſt eni quæ hoc crimẽ aduerſus Nabutheũ iſraelitẽ uineæ cauſa cõpoſuit, & mandauit
preſbyteris

pre
gi
pen
lote
ſai.
bo.
ſen⸗
.
leiu
Nic
tusa
deic
.
eĩ
no
i

8
4
vol
woen
töm
bust
ſas:
feci
ne
cop
teſis
o⸗
P
ba
re⸗
ter
ſſen
ltle
t.
utite
lre
riſ⸗
leii
ſi
tile
ſimn
ſer
ign
Re

eü
oni

git

totl
tüt⸗

iln,
Ddid
n
It. De
lant
ereles
endi
osi

Ones

e ſi⸗
eo
uiſi⸗
ualle
duidi
c
bllei,
nuili
icere.
dpoß
t,De⸗
tlii
iu⸗
ner
pieul
leüu
einiſi
hide
w
o
lo
r⸗
eege
aut
0no
n
N.
nul
nno

preſbyteris iniqtatis falſis eũ cõſcriptiõibus purgere:quaſi qui bndixiſſet.ideſt blaſfemaſſet deũ & regẽ. Sed
qs ĩ hoc fœlicior: illa quæ mãdat: aut hi qui madato iniqꝗtatis obtẽperãt! Grauia hæc: & ut opinor in eccleſia
pene huiuſmodi facinus inauditũ eſt. Sed addit᷑ adhuc aliꝗd. Requiris qd illud? Vt rei iudices fiãt: & inſidia
tores ſnĩas ferãt. Nã erraſſe ſcribẽtẽ: aut lapſũ eſſe in bᷣmone:nouũ nõ eſt. & ut opinoruenia dignũ ẽ.quia &
ſcriptura dicit. In multis eni offẽdimus oẽs. qui aũt ĩ uerbo nõoffẽdit: hic pfectus ẽ uir. Erratũ putat in uer/
bo Corrigat᷑:emẽdet᷑: ſi id utilitas poſtulat: & auferat᷑. Inſeri uero quæ no ſũt ſcripta liis alienis: & falſa ĩter
ſeri ad hoc ſolũ: ut uitã ffis infames: temerare aliena ſcripta: ut ſcriptori ĩferas notã: ut ſubrepas auribus po/
puloꝶ: ut cõturbes corda ſimpliciũ: ut nihil aliud ex eo niſi apud hoĩes opinioni maculã cõferas. uidete ſi al/
terius eſt opus: niſi illius ꝗ ab initio mẽdax fuit: & fres criminãdo diabolus. ideſt criminator nomen accepit.
Nã cũ falſã huiuſmodi ſentẽtiã apud Mediolanũ recitaret: & a me quæ legebat:falſa eſſe dicerẽtur: ĩterroga
tus a quo accepiſſet exẽplaria: rũdit matronã quandã ſibi dediſſe. de ꝗᷓ ego qꝗcũq; illa ẽ: nihil dico: ſed ſui eã &
dei cõſciẽtiæ derelĩquo. Mihi tiĩ hoc dei & uñ ſufficit teſtimoniũ.ideſt tuũ & ſancti uiri ipſius:cui hocopus
gerebã Macharii: ꝗ ſchedulas ipſas meas uel ab initio legiſtis: uel etia licet nõdũ cõpleta & ad ĩtegrũ emẽdata
exẽplaria retinetis. ideſt qa ſicut filius no uidet pr̃em: ita nec ſpũs ſãctus filiũ uidet.ideſt qd ego nõ ſolũ unꝗᷓ
nõ ſcripſi: ſed ecõtrario ꝗa ille falſauit: idico. Siqs negat ꝙ nõ ita uidet filius pr̃em: ſicut pater filiũ.& non ita
uidet ſpũs ſctũs & filiũ & patrẽ: ſicut pater filiũ & ſpiritũ ſactum: anathema ſit.uidet enĩ & ueriſſime uidet.
Sed ut deus deũ:lux lucẽ. & nõ ut caro carnẽ:ſed ut ſpũs ſctũs nõ corporeis ſẽſibus: ſed uirtutibus ueritatis.
Siqs hæc negat:ſit anathema in æternũ.qui aũt uos cõturbat: ſicut dicit apoſtolus: portabit iudiciũ ꝗqcunq;
eſt ille. Memini ſane:ꝙ aliqs eoꝶ cũ argueret falſaſſe hæc: rñdit mihi: ita ĩ græco hre. Me aut ĩ latino ĩmutare
uoluiſſe. In quo omitto illud exequi: qa nec quidẽ ueꝶ dicũt. ſed tũ ponamus qa ſicẽ in græco: & ego ĩ latino
hoc nõ ſcripſerã. ꝓmiſerã enĩ me ĩ pfatiũculis tale aliquid factuꝶ: q ſi facerẽ: ut qd tibi offẽdebat in latino
cõmodius ſcriberẽ: quid abſq; ꝓmiſſo uel quid abſq; rõne nia facerẽ? Iu certe qui hoc ĩ latinis meis exẽplari
bus nõ ĩueneras:in tuis chartulis hoc unde ſcriptũ legebas Ego qui ĩterpᷣtatus ſũ:nõ ſcripſi.tu qui me accu/
ſas: & meas tales litteras nõ tenes: crimẽ mihi unde cõponis? Haud ĩde ego accuſari debeo: unde tu me falſũ
feciſti. rẽ planiſſimã dico. ꝗᷓtuor libri iſti ſũt: quos ĩterpᷣtatus ſũ.in quibus de trinitate ſparſim ꝑ ſingulas pe
ne paginas diſ putat᷑. Relegant uniuerſa: ſi uſꝗᷓ talis aliqs de trinitate ĩuẽtus fuerit ĩ ĩterpᷣtatiõe nr̃a ſenſus:qᷓ
lẽ in iſto capite calũniant᷑: tũcdemũ credat᷑ etiã hoceo ſenſu quo iſti cõfingũt eſſe ꝓlatũ. Si uero p oẽ libroꝶ

corpus nun ſit illa differẽtia trinitatis: nõne ueſanũ pariter ſtultũq; cõmẽtũ eſtdicere: ꝙ uno ſolo capite hæ

reſis cõfirmata ẽ ab eo: qui eã mille capitibus expugnarit:? Sed & rei ipſius cõſeꝗᷓntia prudẽtẽ quẽq; ſatis edo
cet: ꝙ hic ſi hoci lris meis ĩueniſſet: & uere ſcrupulũ aliquẽ ex ipᷣa lectione cepiſſet: cũ me ſicut ipſe noſti:Ro
mæ poſitũ hĩet pᷣſentẽ cõtinuo utiq; pꝓquiſiſſet: & ipᷣa ad me ſcripta detuliſſet. quippe qui uſq; ad illud tem/
pus etiã uidere me & ſalutare: & in oronibus cõicare ſolitus erat: cõtuliſſet ſine dubio mecũ de his ꝗbus uide
bat᷑ offedi. inquiſiſſetq; quomõ fuiſſet ame ꝓlatũ: quomõ haberet in græco. certe hoc etiã gloriæ ſibi ſuffice
re putaſſet: ſi uiſus fuiſſet ĩ dictis nris uel ſcriptis feciſſe ꝑ ſe aliquid emẽdari. aut ſi furor animi nõ ta emẽda/
ti errorẽ ꝗᷓ ꝓferri ĩ publicũ cõpuliſſet: ſine dubio nunꝗᷓ elegiſſet abſentẽ lacerare: quẽ potuit grauius cõfutare
pᷣſentẽ. Sed iſtũ quia falſi cõſciẽtia deterrebat:ad me quidẽ cuius erãt ſcripta: quæ uolebat criminari nõ detu
lit. ſed pdomos: p mronas: ꝑ monaſteria: ꝑ ſingulos quoſq; fratrũ circũfert: quos ſolo cõturbare poſſet audi
tu. Et hoc fecit ſub ipo tpe: quo cõfeſti ex urbe decederet. ne uel cõprehẽſus facti ſui redderet cauſas. Etiã ĩde
ut ĩtelligat᷑ m pᷣceptũ magiſtrip totã me Italiã crimiĩari: ĩſtigare turbas: cõturbare eccleſias: aures quoq; pol
luere ſacerdotũ: & in oĩbus his modeſtia nra tanꝗᷓ cõſciẽtia abuti. hæcdiſcipuli. Ip̃e uero oriẽtalis magiſter:ꝗ
ad Vigilãtiũ ſcribẽs dixerat: ꝑ me latini cognoſcũt oĩa Origenis bona: & ignorãt mala: iſtos ipos quos nũc ego
trãſtulerã redĩterpᷣtatus ẽ: & ea oĩa quæ ad me uel ĩprobabilia pᷣtermiſſa ſũt ĩſeruit.quo ſcilicet nũc cõtra ſen
tẽtiãſuã Romani pipſũ Origenis cognoſcãt mala: & ignorẽt bona. hinc etiã nõ ſolũ Origenẽ: ſed & me met
ipſũĩ ſuſpitionẽ hæreſis conat᷑ adducere. hincemittit ĩceſſabiliter canes ſuos: qui me ꝑ urbes: p uicos: periter
trãſeũtẽ calũniãtiũ latratibus inſectent᷑: & fãda oĩa & nefãda aduerſũ me ſectent᷑. Quid qſo te ſceleris admi
ſimus:ſi fecimus qd feciſti: Si tñ nefariũ ẽ uti exẽplis tuis: de teipo quid iudicas? Verũtamẽ dic mihio magi
ſteriam enĩ ad te cõuertẽda ẽ rũſio)Ad legẽtẽ aut interpᷣtãtẽ: ſiqua ẽ illa ſcriptoris culpa: recte reuocat᷑ abſit
ĩquit: nequaꝗᷓ. quid me ſubtiliter circũuenis?: Nũquid nõ & ego legi/ Nũquid nõ & ego ĩterpᷣtatus ſũ Sed le
