mare:ſubmerſo cũ ſuo exercitu Pharaõe:tympanũ tinniẽs pᷣcinet reſpõſuris:cãtemus dno.glorioſe enĩ honori
ficatus ẽ.æquũ & aſcenſorẽ piecit in mare. Iũc Teclaĩ tuos læta uolabit amplexus. Iũc & ipſe ſpõſus occur/

ret: & dicet: Surge ueni proxia mea: ſpõſa mea: coluba mea. quia ecce hyems trãſiuit: pluuia abiit ſibi. tũc ange
li mirabutur & dicẽt. Quæẽ iſta pſpiciẽs qᷓſi diluculũ.ſpecioſa ut luna.electa ut ſol? Videbũt te filiæ: & lauda
buũt reginæ: & cõcubinæ pᷣdicabũt. Hic & alius caſtitatis chorus occurret. Sara cũnuptiis ueniet. Filia Phanue

lis Anna cũ uiduis. Hrũt ĩ diuerſis gregibus carnis & ſpũs matris tuæ. Lætabit illa ꝙ genuit: exultabit iſta l
cuit. Tũcuere ſupaſinã dns aſcẽdet: & cæleſtẽ ĩgrediet Hieruſalẽ. Tũc paruuli de ꝗbus ĩ Eſaia Saluator effat᷑:

ecce ego & pueri mei quos mihi dedit deus: palmas uictoriæ ſubleuãtes:cõſono ore cãtabũt: oſiãna in excelſis.
Benedictus quenit ĩ noĩe dni: oſiãna in excelſis. Tũc cẽtũ quadragintaquatuor milia in cõſpectu throni & ſe-
nioꝶ tenebũt citharas: & cãtabũt cãticũ nouũ. Et nemo poterit dicere caticũ illud: niſinumerus definitus. Hi
ſũt ꝗ cũ mulieribus ſe nõ coinꝗnauerũt. uirgines enĩ pmãſerũt.Hi ſũt ꝗq ſequũtur agnũ quocũq; uadit.Quo
tiẽſcũq; te uana ſæculi delectauerit ambitio: quotiẽs ĩ mudo aliqd uideris glorioſũ:ad paradiſũ mẽte trãſgre,/

dere: eẽ incipe: qd/ futura es: & audies a ſpõſo tuo: pone me ſicutumbraculũ in corde tuo: ſicut ſignaculũ ĩ bra
chio tuo: & ope pariter ac mẽte munita clamabis: & dices. Aquæ multæ nõ potuerunt extinguere charitatẽ: &
flumina non cooperient eam.

¶ De ſupraſcripto libello meminit beatus Hieronymus in prima epiſtola ad Demetriadẽ narrãs quãtã apud

conſcios culpæ ſibi cõflarit ĩuidiam ſub his uerbis. ¶ Argumẽtũ ſuperioris libelli.

pter inſtructionẽ kigine quã mouebã diaboli inſidias patefacere:q fmo offẽdit plurimos:dũ unuſ
Agſq;i ſe ĩtelligẽs qd di
atus ẽ. Veruũtamẽ quid profuit armaſſe exercitum reclamantium: & uulnus conſcientiæ dolore mſtraſſe:li
ber manet:homines pᷣterierunt. “
¶lncipit epiſtola prima ad Demetriadem uirginẽ decontinentia uirginali ſeruanda.
¶ Argumẽtũin eandem.

.
*

Audaturus Demetriadẽ uirginẽ: hortaturus eã ad uirginale ppoſitũ cõſeruãdũ ex rei magnitudie ex
ordit᷑: ut lectores reddat attẽtos: & aſſẽtatiõis uota ſe purgat. Deĩde parẽtũ nobilitatẽ breui ĩſinuatiõe

:
8

adhuc alloleſcẽtula flagrauerit deſiderio: ut dño uirginitatẽ cõſecraret: & quõ ĩminẽte nuptiaꝶ die ſeipſam co
hortata oẽm ornatũ abiecerit: acreligioſã ueſtem accepit: & eius ꝓpoſitũ matris & auiæ fauor imitatio uirgi

nũ & pene totius orbis pſecuta fuerit exultatio. Effert deĩde matris & auiæ ĩ ipſã uirginẽ: & xp̃i paupes & bene

ficẽtiã: quæ diſtractis poſſeſſiõibus oẽm ſubſtãtiã erogabãt: & in cõparationẽ illaꝶ auaritiã arguit clericorum
enarrãs cõſtãtiã ſcãrũ matronaꝶ ĩ orbitate filioꝶ & in africani ppeſſiõe tyrãni: deĩde monita uirgie pponens
ad lectionẽ hortat᷑: monet ᷣuare fœdus qd cũ chriſto pepigit: terribile illi dei iudiciũ & ultionẽ rep̃ſẽtãs:& ad

pugnã domeſticã ĩſtruẽs: docet quo clypeo debeat pᷣmuniricõtra æſtũ cogitationũ ꝗqᷓdã de ſcripturis exponẽs
& poſt cogitationũ cautionẽ ieiunii dicit arma ſumẽda ex ſcripturis inediæ: & ſaturitatis exẽpla ꝓponẽs: & qli

ter ieiuniũ ſit moderãdũ ĩſinuãs. Ad imitationẽ matris & auiæ ac ſubiectionẽ parẽtũ:& huũilitatẽ: & modeſti
am grauitatẽq; Fuãdã exhortat᷑. Monet riſũ praua colloqa & ꝑturbatiões animi declinare. Cõſiliũ quoq; pfe

ctiõis ĩ uẽdẽdo oĩa: & erogãdo paupibus ꝓponẽs id poſt obitũmr̃is & auiæ demetriadẽ ſuggerit faciẽdũ. Detẽ

pore oratiõis & ope manuũ ĩſtruit. Hortat᷑ ut hereticoꝶ errore dãnato ꝗ nitebant aſtruere aĩas ante ĩ cæleſti/

bus peccauiſſe & merito iniqꝗtatis clauſtris humanoꝶ corpoꝶ deputatis Romanæ eccleſiæ & beati papæ Inno
cẽtii fidẽ inſeqᷓtur. Admonet dog de piculo uitæ ſolitariæ: & pſũptiõe quorũdã: ꝗ prius uolũt uideri magi
3

ſtri qᷓdidicerĩt eẽ diſcipuli ĩſtruẽs

eſit: & illi cõſortiũ appetẽdũ & qd declinãdũ ĩuehẽs in fatuas uirgĩes & la
ſciuas ipſã

ad ſcũm uirgiale ppoſitũ cõſeruãdũ & angeloꝶ gloriã acqrẽdã exhortas. ¶ Epiſtola.
ter oẽs materias ꝗᷓs adoleſcẽtia uſq;ad hãc ætatẽ uel mea uel notarii ſcripſi manu: nihil pᷣſẽri opere

ma ſi cuncta uirtutibus eius cõgrua dixero: adulari putabor. ſi qdã ſubtraxero: ne ĩcredibilia uidean
tur: damnũ laudibus eius mea faciet uerecundia. Quid igitur faciã/ Quod implere non poſſu mmrnepae non
„ . „ . . . — . —.„ — „₰„ — —☛ 1 —— . 2 . .
audeo. Tãta ẽ auiæ eius: & matris inſigniũ fœminarũ.ĩ iubẽdo auctoritas:ĩ petẽdo fides:ĩ extorquẽdo pſeue/

Nte annos circiter. xxx. de uirginitate Fuãda edidi librũ. In quo neceſſe mihi fuit ire cõtra uitia: & pro

icebat᷑ nõ quaſi monitorẽ libẽter audiuit:ſed quaſi criminatorẽ ſui operis aduer V

currẽs.Illã magis hudarg pro Chriſto nobilitatẽ diuitiaſq; cõtẽpſerit: exponit quãto uirgo Chriſti

Qdifficilius. Scripturus enĩ ad Demetriadẽ uirginẽ xp̃i: quæ & nobilitate & diuitiis prima ẽ in urbe RD

wi
hi (Oto
tamus
titener
nſere,
vcum
decar
Corho
btum
wdon
occut/

lean 8
*

hanue

eſſat:
celſis,
iſe⸗
8. Hi
ilgre/
üibt
id

pud

Apro
unuf
uet

Aelt

eer
noe
iſti

a.

bene
htum
hnens
dal
vons
ai
ddeſt

Det

rãtia. Neq; enĩ utnouũ: & p̃cipuũ ꝗddãa me flagitãt: cuius ĩgeniũ ĩ huiuſcemodi materiis ſæpe detritũ ẽ. Sed
ne uocis meæ pro uirili parte deſit teſtimoniuũ: ĩ eius uirtutibus explicãdis: cuius & ĩclyti oratoris utar ſentẽtia
ſpes magis laudãda ẽ:qᷓ res.ꝗᷓᷓ puellares annos fidei ardore ſuparit: & inde cœperĩt: ubi alias deſiſſe: pfectæ cõ
ſumatæq; uirtutis ẽ. Sit ꝓculobtrectatio. Faceſſat ĩuidia. Nullũ ĩ ambitiõe ſit crimẽ. Ignoti ad ignotã ſcribi/
mus dũtaxat iuxta faciẽ corporalẽ. Alioꝗn ĩterior hõ pulchre ſibi cognitus ẽ: illa notitia: qua Paulus apoſto/
lus ad colocẽſes multoſqʒ credẽtiũ nouerat.quos ante nõ uiderat. Quãtũ ſit apud me meritũ:ĩmo miraculũ

uirgis ntæ: hiĩc põt æſtimari: ꝙ occupatus ĩ explanatiõe tẽpli Exechielis: qd opus ĩ oĩbus ſcripturis ſcis uel dif

ficillimũẽ: & ĩ ea parte delubri:ĩ ꝗqᷓ ſcã ſcõꝶ & thymiamatis altare deſcribit᷑: malui parũp hic uti diuerticulo:
ut dealtari trãſirẽ ad altare. & hoſtiã uiuã placẽtẽ deo:ac ſine ulla macula: æternæ pudicitiæ cõſ ecrarẽ. Scio
ad ĩpræcationẽ põtificis: flãmeũ uirginale ſcũm opuit caput. Et illud apoſtolicæ uocis inſigne celebratum ſit.
Volo autẽ uos oẽs uirginẽ ſanctã exhibere xpᷣo.q aſtitit regina a dextris eius ĩ ueſtitu deaurato circũdata ua/

rietate.ꝗᷓ ueſte polymita: & multaꝶ uirtutũ diuerſitate cõtexta: idutus fuit & Ioſeph: & regũ quõdã utebatur.

filiæ: unde & ipla ſpõſa lætat᷑: & dicit. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ.ſodaliũq; rũdet chorus. oĩs gloria filiæ
regis ĩtrĩſecus. Sed & nr̃a oratio dabit aliqd emoulumẽti. Equoꝶ curſus fauore ꝑnitior fit. Pugiluũ fortitudo

clamoribus ĩcitat᷑. paratas ad pᷣliũ acies: actoſq; mucrones ſmo ĩperatoris accẽdit. Igit᷑ & ĩ ope pᷣſẽti auia ꝗdẽ
materq; plãtauerũt. Sed & nos rigabimus: & dus ĩcremẽtũ dabit. Rhetoꝶ diſciplina ẽab auis & attauis:& oĩ re
tro nobiſitate ornare quẽ laudes: ut ramoꝶ ſterilitatẽ radix fœcũda cõpẽſet.& qd ĩ fructu nõ teneas:mireris ĩ
truũco. Scilicet nũc mihi ꝓboꝶ & Olibrioꝶ clara repetẽda ſũt noĩa. Et illuſtris Anitii ſãguinis genus.ĩ quo aut

nullus:aut rarus erit: qui nõ meruerit cõſulatũ:aut pferẽdus Olibrius uirgis nr̃æ pater: quẽ ĩmatura morte
ſubtractũ roma cõgemuit. Vereor plura dicere:ne ſactæ miis uulnus exaſpetẽ. & uirtutũ eius recordatio: fiat
doloris ĩſtauratio. Pius filius: uir amabilis clemẽs: ds: cuius affabilis: cõſul ꝗqdẽ ĩ pueritia. ſed moꝶ bonitate ſe

nator illuſtrior: fœlix morte ſua. ꝗ nõ uidit patriã corruẽtẽ.ĩmo fœlicior ſobole: q Demetriadis auiæ nobilita/

tẽ inſigniorẽ reddidit: & Demetriadis filiæ ppetua caſtitate. Veꝶ ꝗd ago: oblitus ꝓpoſiti: Dũ admiror iuuenẽ
laudaui aliqd bonoꝶ ſæculoꝶ. cũ ĩ eo uirgo nr̃a magis laudãda ſit: ꝙ hæc uniuerſa cõtẽpſerit.ꝙ nõ ſe nobilẽ:
nò diuitiis ppotentẽ: ſed hoĩem cogitarit. Incredibilis aĩ ſortitudo ĩtra gẽmas & ſericũ: ĩter eunuchoꝶ & puel
laꝶ cateruas: & adulationẽ ac miniſteria familiæ pſtrepẽtis: & exꝗſitas epulas:ꝗqᷓs ample domus pᷣbebat abun

dãtia: appetiſſe eã ieiunioꝶ laborẽ: aſperitatẽ ueſtiuũ: uictus cõtinẽtiã. Legerat enĩ dni uerba dicẽtis: ꝗq mollibus
ueſtiuũtur: ĩ domibus regũ ſũt. Stupebat ad cõuerſationẽ Heliæ & Ioãnis baptiſtæ: quoꝶ uterq; zona pellicæa

aſtrinxit: & mortificauit lũbos ſuos. Alter ueniſſe narrat᷑ in ſpu & uirtutæ Heliæ:p̃curſor dni:ĩ utero ꝓphetãs

parẽtis. & ante diẽ iudicii iudicis uoce laudatus. Annæ filiæ Phanuelis mirabat᷑ ardorẽ: quæ orationibus at
ieiuniis uſq; ad ultimã ſenectutẽ in tẽplo dno ſᷣuiebat. Quatuor uirginũ filiaꝶ Philippi deſiderabat choꝶ: &

unã ſe illaꝶ eẽ cupiebat: quæ pudicitia uirgiali ꝓphetiæ gratiã cõſecutæ ſũt. His & huiuſcemodi cogitationi/
bus paſcebat animũ.nihil ita metuẽs ꝗᷓ auiã matrẽq; ofledere. Quaꝶ cũ incitaret᷑ exẽplo:uolũtate & ſtudiis

terrebat᷑. no quo diſpliceret eis ſãctũ ꝓpoſitũ. ſed pro rei magnitudie optare & appetere nõ auderẽt.Aeſtua

bat chriſti tyruũcula. Oderat ornatũ ſuũ: &cũ Heſter loqᷓbat᷑ ad dĩm. Tu noſti:ꝙ oderim inſigne capitis mei:
hoc ẽ diadema: quo utebat᷑ quaſi regĩa: & tãtæ ducã ĩmuũditiæ: uelut pãnũ mulieris mẽſtruatæ. Aiunt ſanctæ
& nobiles fœminæ: quæ eã uidere: quæ norũt: ꝗs de littore galliaꝶ: ad habitationẽ ſcõꝶ locoꝶ hoſtiũ ꝑ africã
cõpulit ſæua tẽpeſtas: noctibus & ſecreto cõſciis tãtũ uirgibus dei: quæ in matris & auiæ comitatu erãt: nunꝗᷓ
eã linteamine: nunꝗᷓ plumaꝶ uſã mollicie: ſed ciliciolũ in nuda humo habuiſſe pro ſtratu: iugibus faciem n

gaſſe lachrymis: Saluatoris mẽte genibus aduolutã: ut ſuũ recipet ꝓpoſitũ: ut ĩpleret deſideriũ: & auiæ animũ

matriſq; molliret. Quid ultra differo? Cũ iã nuptiaꝶ appropinquaret᷑ dies: & futuro matrimonio thalamus
Pararet᷑:ſecreto & abſq; arbitris:noctẽq; habẽs pro ſolatio: talibus ſe fert᷑ armaſſe cõſiliis. Quid agis Demetri

28 Cur pudicitiã tãto pauore defendis? Libertate opus ẽ & audacia. Quæ ſic in pace metuis: ꝗd faceres ĩ mar

tyrio perpetrãdo? Quæ tuoꝶ uultũ ferre nõ potes: quõ ſuſtineres tribunalia pſecutoꝶ? Si te uiroꝶ exẽpla non

pPYuocaãt:hortet faciatq; ſecurã beata martyr Agnes: quæ ætatẽ uicit & tyrãnu: & titulũ caſtitatis martyrio co/
ronauit. Neſcis miſera: neſcis cui uirginitatẽ tuã debeas: dũ inter barbaras manus tremuiſti: auiæ matrilq; ſi

nu:& palliis tegebaris: uidiſti te captiuã: & pudicitiã tuã nõ tuæ poteſtatis:horruiſti truces hoſtiũ uultus: ra

pre uirgines dei gemitu tacito coſ pexiſti. Vrbs tua quõdã orbis caput romani populi ſepulchrũ ẽ: & tu in li/

yco littore exulẽ uirũ exul ipſa accipies. Quã habitura pnubã? quo deducẽda comitatu? Stridor punicæ lin

guæ pꝓcacia tibi feſcẽnina cãtabit. Rupe moras oẽs: pfecta dei dilectio foras mittit timorẽ. Aſſume ſcutum fi

dei:Loricã iuſtitiæ: galeã ſalutis: ꝓcede ad pliũ: habeat & pudicitia Fuata martyriũ ſuũ. Quid metuis auiam?:
qd formidas parẽtem?forſitã & ipſe uelit quod te uelle nõ creduũt. His & aliis ꝗpluribus ĩflammata ſtimulis
oẽm corporis cultũ & habitũ ſæcularẽ quaſi ꝓpoſiti ſui ĩpedimẽta piecit. pᷣcioſa monilia & graues cẽſibus uni

ones: ardẽteſq; gẽmæ reddutur ſcrineis: uili tunica ĩduit᷑: uiliori tegit᷑ pallio: & ĩſperata auiæ genibus repẽte

ꝓuoluit᷑ fletu: tãto moœrore plãctibuſq; quæ eſſet oſtẽdit. Obſtupuit ſcã: & grauis fœmiĩa alienũ hĩtũ inepte
cõſpiciẽs. Mater gaudio ſtabat attonita. utraq; ueꝶ nõ crederet qd ueꝶ eſſe cupiebat. hæſit uox faucibus: &
inter ruborẽ & pallorẽ metũq; atq; læticiã cogitatiões uariæ mutabatur. Succubẽdũ eſt huic loco:ne qua nar
6CXxVIII.

rare aggrediar q dicẽdo minus faciã. Ad explicãdã incredibilis gaudii magni tudinẽ & Tullia ni fluunñ us exic/
caret᷑ ingenii & cõtortæ Demoſthenis uibratæq; ſentẽtiæ tardius lãguidiuſq; ferrent᷑. Quicqd põt cogitare ani
mus:qcqd ſermo nõ põt explicare:illo in tẽpore factũ audiuimus. Certatim in oſcula neptis mater & filia ru/
unt: uberti flere præ gaudio: iacẽtẽ manu attollere: amplexariq; trepidãtẽ: agnoſcere in illius ꝓpoſito mẽtem
ſuã: & gratulari ꝙ nobilẽ familiã uirgo uirginitate ſua nobiliorẽ faceret: inueniſſe eã qd p̃ſtaret generi: qd ro
manæ urbis cineres mitigaret. Ieſu bone qd illud in illa domo exultatiõis fuit. Quaſi exradice fœcũda multæ
ſimul uirgines pullularut: exẽplũq; patronæ & dominæ ſecuta ẽ cliẽtiũ turba: atq; famulaꝶ.p oẽs domos fer

uebat uirginitatis ꝓfeſſio: quaꝶ cũ ĩpar eſſet ĩ carne conditio unũ erat pᷣmiũ caſtitatis. Paꝶ loquor. cũctæ per
africã eccleſiæ quodã exultauere tripudio. nõ ſolũ ad urbes: oppida: uiculoſq;: ſed ad ipſa quoq; mappalia cele
bris fama penetrauit. Oẽs inter africã italiãq; inſulæ hoc rumore repletæ ſũt: & inoffenſo pede lõgius gaudia

cucurrere. Tũc lugubres ueſtes italia mutauit: & ſemiruta urbis romæ mœnia priſtinũ ex parte recepere fulgo
rẽ: propitiũ ſibi æſtimãtes deũ in alunæ cõuerſione pfecta: putares extinctã gotthoꝶ manũ: & colluuiẽ pfuga
rũ atq; ſeruoꝶ dñi deſup intonãtis flumĩe cõcidiſſe. Nõ ſic poſt Trebiã Thraſimenũ & Cãnas: in ꝗbus locis

romanorũ exercituũcæſa ſũt milia. Marcelli primũ apud Nolã p̃lio:ſe populus romanus erexit. Minori pri-
us gaudio ſtrata galloꝶ agmina: auro redẽpta nobilitas: & ſeminariũ Romani generis in arce cognouit. Pene/
trauit hic rumor oriẽtis littora:& in mediterraneis urbibus chriſtianæ gloriæ triũphus auditus eſt. Quæ uirgi .
num chriſti nõ huius ſe ſocietate iactauit: Quæ mater nõ tuũ Iuliana beatũ clamauit uterũ Incerta apudin
fideles ſunt pᷣmia fu turoꝶ: plus interim recepiſti uirgo:ꝗᷓ obtuliſti. Quã ſpõſã hoĩs una tãtũ ꝓuĩcia nouerat

uirginẽ chri ſti totus mudus audiuit. Solent miſeri parẽtes:& nõ pleni fidei Chriſtiani defermes & aliquo mẽ
bro debiles filias quia dignos generos nõ inueniũt: uirginitati tradere. tãti ut dicit᷑ uitrũ:quãti margaritũ. Cer
te qui teligie ors ſibi uidẽtur:paruo ſũptu:& quix ad alimẽta ſi ufficiat: uirginibus dato:oẽm cẽſũ in utroq;

ſexu ſæcularibus liberis largiũtur. Quod nup ĩ hac urbe qdẽ diues fecit pᷣſbyter. ut duas filias in ꝓpoſito uirgi
nali inopes reliqueret: & alioꝶ ad oẽm copiã filioꝶ luxuriæ atq; delitiis ꝓuideret. Fecerũt hoc multæ(proh do

lor)noſtri ꝓpoſiti fæminæ. atq; utinã rarũ eſſet exẽplũ.quod quãto crebrius ẽ: tãto iſtæ ſœliciores:quæ ne plu
rimarũ ꝗdẽ exẽpla ſectatæ ſũt fert᷑: & oĩum chriſtianorũ laude celebrat: qcqd fuerat nuptiis pparatũ a ſancta

Chriſti Sinoride uirgini traditũ. ne ſponſo fieret iniuria. ĩmo ut dotata priſtinis opibus ueniret ad ſponſũ.&

quod ĩ rebus mũdi Hi turũ erat: domeſticoꝶ dei ſuſtentaret inopiã. Quis hoc credat! Proba illa omniũ digni/
tatẽ:& cunctæ nobilitatis in orbe romano nomẽ illuſtrius: cuius ſactitas: & in uniuerſos effuſa bonitas etiam
apud barbaros uenerabilis fuit: quã triũ liberoꝶ: Probini: Olibrii & Probiinõ fatigarũt ordinarii conſulatus:

& cũ ĩcẽſis direptiſq; domibus in urbecaptiuitas: nũc habitas uenuũdare dicit᷑ poſſeſſiões: & facere ſibi amicos

de iniquo mãmona: ſe recipiat in æterna tabernacula: ut erubeſcat omnis eccleſiaſtici miniſterii gradus: &
caſſa noĩa monachoꝶ emere pᷣdia: tãta nobilitate uendẽte. Vir barbaroꝶ effugerat manus: & auulſas de com

plexu ſuo uirgines fleuerat:cum ſubito intolerabili: & quod nunꝗᷓ timuerat: amãtiſſimi filii orbitate percuti
tur. & quaſi futura uirginis chriſti auia: ſpe futuroꝶ mortiferũ uulnus excepit. ꝓbãs in ſe uerũ eẽ: quod in ly

rico carmine:ſup iuſti pᷣconio dicitur. J
Si fractus illabatur orbis. Impauidũ ferient ruinæ. B
Legimus in uolumiĩe Iob. Adhuc iſto lo quẽte:uenit alius nũcius. Et in eodẽ: tẽtatio:ſiue ut melius habet᷑ ĩ he
braico:militia ẽ uita hoĩs ſuꝑ terrã.Ad hoc enĩ laboramus:& in ſæculi periclitamur militia: ut in futuro ſæcu

lo coronemur.Nec mirũ hoc de hominibus credere:cũ dominus ipſe tẽtatus ſit. Et de Abrahã ſcriptura teſtat

ꝙ deus tentauerit eũ. Quãob cauſã & apoſtolus loquitur: gaudẽtes in tribulatione & ſciẽtes ꝙ tribulatio pati

entiã operatur: & patiẽtia probationẽ: & probatio ſpem. ſpes autẽ nõ cõfũdit. Et in alio loco. Quis nos ſepara

bit a charitate dei tribulatio an anguſtia/ an pſecutio an fames an nuditasan piculũ an gladi us ſicut ſcri
ptũ ẽ: qa ꝓpter te mortificamur tota die:æſtimati ſumus ut oues occiſiõis. Et Eſaias huiuſcemodi hoĩes cohor

tat dicẽs. Qui ablactatieſtis a lacte: ꝗ auulſi ab ubere: tribulationẽ ſup tribulationẽ expectate: ſpem ſup ſpmm

Nõ ſũt cõdignæ paſſiões huius tẽporis ad futurã gloriã: quæ reuelabit᷑ ĩ nobis. Cur iſta replicaueri: ſeqᷓns ſer
mo mõſtrabit. Quæ de medio mari fumãtẽ uiderat patriã: & fragili cymbæ ſalutẽ ſuã ſuorũq; cõmiſerat cru
deliora ĩuenit africæ littora. Excipit enĩ ab eo quẽ neſcias: utꝶ auarior an crudelior fuerit. cui nihil dulce p̃ter
uinu: & pciũ. & ꝗ ſub occaſiõe partiũ clæmẽtiſſimi pncipis ſæuiſſimũ oĩum extitit tyrãnoꝶ. & ut aliqd loquar
de fabulis poetaꝶ:ꝗᷓſi orcus ĩ tartaro:nõ tricipitẽ: ſed multoꝶ capitũ habuit cerbeꝶ:q cũcta traheret: laceraret.
hic matrũgremiis abducere pactas. negociatoribus: & auidiſſimis mortaliũ S yris nobiliũpuellaꝶ nuptias uẽ
dere. nõ pupillaꝶ: nõ uiduaꝶ:nõ uirginũ xp̃i ĩopiæ parcere. magiſq; manus rogãtiũ expectare ꝗᷓ uultus. Hãc
ferã & cnn bin:Scilla ſuccictã multis anbus fugies barbaros matròa ſuſtinuit. quæ nec naufragiis par
ceret:nec captiuitatibus flecteret᷑ Imitare crudelis ſaltẽ hoſtẽ romani ĩ perii. Brẽnus nñ tpis tm qd inuenerat
tulit: tu qᷓris qd nõ ĩuenis. & mirãtur æmuliſ(uirtus enĩ ſemp inuidiæ patet) cur tatarũ ſecũ pudicitiã tacita
ꝓſcriptide mercata ſit.cũ & ille partẽ dignatus ſit accipe:q totũ potuit auferre:& hæc quaſi comiti negarenõ

auſa ſit: quæ ſe intelligebat ſub noĩe priuatæ dignitatis tyrãno uiẽtem. Sentio me inimicorum patere mor

ſibus ꝙ adulari uideat clariſſimæ & nobiliſſimæ fœminæ. ꝗ accuſarenõ poterũt. ſi me ſcierint hucuſq; tacuiſ

Nücan
bidiab⸗
ſoies
tmdari
ſouer
idelten
luuſto
ingtp
Vultt
desm
1
E
duid
mer
auc

lugeni,

iei ſe. Neq; eni laudaui in ea unꝗᷓ antiꝗtatẽ generis diuitiarũ: & potẽtiæ magnitudinẽ uiro uiuẽte uel mortuo.
lan, quæ alibi forſitã mercẽnaria oratiõe laudauerunt. Mihi ꝓpoſitũ ẽ ſtilo eccleſiaſtico laudare auiã uirgis meæ:
dmönn A gratias agere. ꝙ uolũtatẽ eius ſua adiuuerit uolutate. Alioquin cellula monaſterii: uilis cibus:ueſtiſq; cõtẽ
tiqdn ta: & ætas uicina iã morti:breuiſc tẽporis uiaticũ: carent oĩ aſſẽtatiõis ĩfamia. Deniq; in reliqs partibus oĩs
Amult mihi ſᷣmo ad uirginẽ diriget᷑: & uirginẽ nobilẽ: & nobilẽ: nõ minus ſãctitate ꝗᷓ genere. Cuius quãto ſublimis
mosſt magis aſcẽſus ẽ: tãto lapſus periculoſior. HMU .
ebe Illud tibi nata deo: præ oĩbus unum
Aace Prædicã: & repetẽs: iterũq; iterũq; monebo. . . — .-B(
ula Vt animũ tuũ ſacræ lectionis amore occupes: nec ĩ bona terra pectoris tui ſemẽtẽ lolii auenarũq; ſuſcipias:ne
rhll⸗ ormiẽte patrefamilias qeſt voſdeſt animus deo ſemꝑ adhærens inimicus hõ ꝛizania ſupſeminet: ſed ſemꝑ
iiſe loquaris.In noctibusꝗſiui: quẽ dilexit aĩa mea: ubi palcis: ubi cubas in meridie: & inhæſit poſt teaĩa mea:
bula me ſuſcepit dextera tua.Illudq; Hieremiæ:nõ laboraui ſequẽs te. neq; enĩ dolor in Iacob:nec labor in iſrael.
nin Quãdo eras ĩ ſæculo: ea quæ erãt ſ. æculi: diligebas. Polire faciẽ purpuriſſo: & ceruſſa ora depingere: ornare cri
i A nẽ: & alienis capillis turritũ uerticẽ ſtruere ut taceã de ĩauriũ pᷣciis: cãdore margaritae: rubri maris profũda te/
ru ſtãtiũ. Smaragdoꝶ uirore: ceraunioꝶ flãmis: hyacinthoꝶ pelago: ad quæ ardẽt & inſaniũt ſtudia matronaꝶ:.
G N ũcautẽ ꝗa ſæculũ reliqſti: & ſecũdo poſt baptiſmũ gradu: iniſti pactũ cũ aduerſario tuo dicẽs ei: renũcio ti/
bpiſ diabole: & ſæculo tuo: & põpæ tuæ: & opibus tuis. Serua fœdus qd pepigiſti: & eſto cõſentiẽs pactũq; cu⸗
nalen ſtodiẽs cũ aduerſario tuo:dũ es in uia huius ſæculi ne forte tradat te iudici: & de ſuo aliqd uſurpaſſe cõuĩcat.
ſone tradariſq; miniſtro: ꝗ ipſe ẽ inimicus & uĩdex: & mittaris ĩ carcerẽ: & in tenebras exteriores: quæ quãto achri/
niüle ſto uero lumiĩe ſeparamur. tãto nos maiori horrore circũdãt: & nõ ĩde exeas: niſi ſoluas nouiſſimuũ quadrãtẽ:
umg ideſt minimũ quodq; delictũ: qa & pro ocioſo uerbo reddituri ſumus rõnẽ in die iudicii. Hæc dicta ſũt nõ in
ſwuß fauſto cõtra te uaticinio: ſed pauidi cautiq; monitoris officio: ea quoq; in te quæ tuta ſũt: formidãtis. Si ſpũs
Enhch ingt poteſtatẽ habẽtis aſcẽderit ſup te: locũ tuũ ne dimiſeris. Quaſi in ꝓcĩctu & ĩ acie ſtamus ſemꝑ ad pugnã.
areplt Vult nos loco mouere hoſtis: & de gradu accedere: ſed ſolidãdaueſtigia ſũt: & dicẽdũ ſtatuit ſupra petram pe
aſnch des meos: & petra refugiũ leporibus. pro quo multi Erinacios legutanimal paruũ & fuga: & peccatoꝶ ſẽtibus
nli pgrauatũ. Sed ideo ieci ſpinis coronatus ẽ: & noſtra delicta portauit: & pro nobis doluit: ut de ſẽtibus & tri/
üdign⸗ bulationibus fœminaꝶ: ad quas dicit᷑: in anxietatibus & doloribus paries mulier: & ad uiꝶ cõuerſio tua: & ipe
eln tui dominabit᷑: roſæ uirginitatis: & lilia caſtitatis naſcerẽtur. Vnde & ſpõſus paſcit ĩter lilia: & ĩter eos:q ueſti
ulanns mẽta ſua nõ coinꝗnauerũt. uirgĩes eniĩ naleriarderaci- p̃ceptũ:cãdida ſint ſemꝑ ueſtimẽta tua:& quaſi
iamin auctor uirginitatis & prĩceps loqturcõtidẽter. Ego flos cãpi: & liliũ cõualliũ. Petra igit᷑ lepoꝶ ẽ: ꝗ in pſecutio-
Adug: nibus fugiũt de ciuitate ĩ ciuitatẽ. Nec timẽt illud ꝓpheticu. periit fuga a me. Mõtes autẽ excelſi ceruis:quorũ
de on colubri cibus ſũt: quos educit puer paruulus de foramie quãdo pardus & hædus reqeſcũt ſimul: & bos & leo
perali comedui paleas: ut nequaꝗᷓ bos diſcat feritatẽ: ſed leo doceat᷑ mãſuetudinẽ. Reuertamur ad ꝓpoſitũteſtimo
din, niũ. Si ſps poteſtatẽ habẽtis aſcẽderit ſuꝑ te: locũ tuũ nedimiſeris. Poſt qd ſequit᷑: ꝗa curatio geſcere facit

peccata maxia. Qui uerſiculus hũc habet ſenſu. Si in cogitatiões tuas coluber aſcẽderit:omni cuſtodia ſerua
cor tuũ: & cũ Dauid canito ab occultis meis mũda medne: & abalienis parce fuo tuo. & ad peccatũ maximũ
ie q& ope perpetrat᷑: nequaꝗᷓ puenies: ſed ĩcẽtiua uitioꝶ ſtatim ĩ mẽte iugulabis: & paruulos babylonios allides

ole ad petrã: in qua ſerpẽtis ueſtigia nõ rcignurenurech dño ꝓmittes ſi mei nõ fuerint drnati:tũc ĩmaculatus ero:
emũdabor delicto maxio:hocẽ quoe alibi ſcriptura teſtat᷑ Peccata patrũ reddã in filios: in tertiã & quartã
t generationẽ. ut cogitatiões noſtras mẽtiſq; decretũ: nõ ſtatim puniat: led reddat in poſteris.i.in malis opibus
in & in delictoꝶ pſeuerãtia.· q per Amos loqtur ſup tribus & quatuor ĩpietatibus illius & illius ciuitatis: nõne
i aduerſabor eã PHæc curſim quaſi de prato pulcherrimo ſcãrũ ſeripturaꝶ paruos flores carpſiſſe ſufficiat:pro
tor cõmonitide tui: & ut claudas cubiculũ pectoris: & crebro ſignaculo munias frõtẽ tuã. ne exterminator ægypti
en. te locũ repiat: ſed primogenita quæ apud ægyptios pereũt: in tua mẽte ſaluẽtur. & dicas cũ ꝓpheta: paratum
P ſt cor meũ deus: paratũ cor meũ cãtabo & pſallã: exurge gloria mea: exurge pſalteriũ & cithara: quã aſſumere
3 iubet᷑ & Tyrus:multis peccatoꝶ confoſſa uulneribus: utagat pœnitẽtiã: & maculas priſtinæ fœditatis cũ Pe/
ncnl tro amaris lachrymis abluat. Veꝶ nos ignoremus penitẽtiã: ne facile peccemus. Illa ꝗqᷓſi ſecũda poſt naufragi
eheet um mifis tabula ſit: ĩ uirgie ĩtegra ſuet᷑ nauis. Aliud ẽ quærere qd;pdideris:aliud Polſdeterqe⸗ nunꝗᷓ amiſeris
gar Vnde & apoſtolus caſtigabat corpus ſuũ.& in ſuitutẽ redigebat: ne aliis pdicãs ipſereprobus ĩueniat᷑: corpo/⸗
uut⸗ riſq; ex pſona generis humani ĩflãmatus ardoribus loꝗ bat . Miſer ego hõ qs me liberabit de corpore mortis
ule huius Etiteꝶ. Scio qa nõ hĩtat ĩ me hocẽ ĩ carnemea bonũ. Velle enĩ adiacet mihi. ut faciã autem bonum 56
i⸗ quaꝗᷓ. Neq; enĩ quod uolo bonũ:ſed quod nolo malũ:hoc facio. Et denuo. Qui in carne ſũt: deo placerenon
ispat poſſũt. Vos autẽ nõ eſtis ĩ carne:ſed ĩ ſpũ.ᷣſi tñ ſpũs dei hĩtat ĩ uobis. Poſt cogitationũ diligẽtiſſimã cautionã
nent ieiunioꝶ tibi arma ſumẽda ſũt. & canẽdũ cũ Dauid. Huiliaui ĩ ieiunio animã meã. & cinerẽ tanqꝗᷓ panẽ mãdu
nein caui. & cũ moleſti erãt mihi ĩduebarcilicio. Eua ꝑ cibũ eiecta ẽ de paradiſo. Helias ꝗᷓdragita dieꝶ exercitatus ie
lend iunio: igneo curru rapit᷑ ĩ cæxlũ. Moyſes qᷓdragita diebus ac noctibus: familiaritate & mone dei paſcit᷑. In ſe
. ueriſſimũ probans quod dicitur. Nõ in ſolo pane uiuit homo. ſed in omniuerbo quod procedit deore dei.
M H Cxix.

Saluator generis humani: q uirtutẽ & cõuerſatiõis ſuæ nobis reliqt exẽplũ: poſt baptiſmũ ſtatim aſſumitur a
ſpũ: ut pugnet cõtra diabolũ: & oppᷣſſũ eũ atq; cõtritũ tradat diſcipulis cõculcãdũ. Vnde & apoſtolus loquit᷑ .
Deus aũt cõteret ſathanã ſub pedibus nĩis uelociter. Et tn hoſtis antiquus poſt. xl. dieꝶ ieiuniũ: ꝓcibũ molit᷑

iſidias. & dicit: Si filius dei es: dicut lapides iſti panes fiãt. In lege mẽſe. vii. poſtclãgorẽ tubarũ.x. die mẽſis: to

tius gẽtis hebreæ ieiuniũ ẽ. & exterminat᷑ aĩa illa de populo ſuo:ꝗᷓ ſaturitatẽ p̃tulerit cõtinẽtiæ. In Iob ſcriptũ
ẽ de Sracoe uirtus eius ĩ lubis eius: & fortitudo illius ſuꝑ umbilicũ uẽtris eius. Aduerſũ iuuenes & puellas æta
tis ardore hoſtis nr̃ abutit᷑: & ĩflãmat totã natiuitatis nr̃æ. & ĩplet illud ĩ Oſee:oẽs adulterãtes ꝗᷓſi clibanus cor
da eoꝶ: ꝗᷓ dei miicordia & ieiunoꝶ frigore reſtĩguutur. Hæc ſũt ignita diaboli iacula:ꝗᷓ ſimul & uulnerant &
iĩflãmãat. Et a Rege babylonio tribus pueris pᷣparãtur. qui ſuccẽdit fornacẽ. xlix. cubitoꝶ habẽs ipſe ſeptẽ heb
domadas ad pditionẽ: quas dñs obpuari iuſſeratad ſalutẽ.Sed quõ ibi ꝗrtus ſpeciẽ habẽs quaſi filii hoĩs ĩmẽ

ſos mitigauit ardores: & ĩter camini æſtuãtis ĩcẽdiũ docuit flãmas calorẽ amittere: & aliud oculis cõminari:ali

ud pᷣbere tactui: ſic & ĩ aĩo uirginali: rore cæleſti: & ieiunioꝶ frigore: calor puellaris extinguit :& humano cor
pore angeloꝶ ĩperat᷑ cõuerſatio. Quã ob rẽ & uas electiõis de uirginibus ſedicit dni nõ habere pᷣceptũ.qa con
tra naturã: ĩmo ultra naturã ẽ:nõ exercere: quod nata ſis. Interficere in te radicẽ tuã: & ſola uirginitatis poma
decerpere: neſcire thorũ: oẽm uiroꝶ horrere cõtactũ: & in corpore uiuere ſine corpore. Neq; uero ĩmoderata ti
bi ĩperamus ieiunia. & enormẽ ciboꝶ abſtinẽtiã ꝗbus ſtatim corpora delicata fragũtur. & ante ægrotare inci/
piũt:ꝗᷓ ſacte cõuerſatiõis iacere füdamẽta.philoſophorũq; ſententia eſt: ud Iac Iacçape Ia UiepοXαααα
ia6εεπαâ quod latinus ita poteſt ſermo reſonare moderatas eſſe uirtutes: excedentes modum atq; men/
ſurã inter uitia reputari. Vnde & unus de ſeptẽ ſapientibus. unAειραιοααν: ideſt ne quid ait nimis. Quod tã
celebre factũ ẽ: ut comico quoq; uerſu exp̃ſſũ ſit. Sic debes ieiunare ut nõ palmites. & reſpirare uix poſſis. &
comitũ tuaꝶ uel porteris uel traharis manibus. ſed ut fracto corporis appetitu: nec in lectiõe: nec in pſalmis:
nec in uigiliis: ſolito qd minus facias. Ieiuniũ nõ pfecta uirtus: ſed cæteraꝶ uirtutũ fundamẽtũ ẽ. & ſanctifica
tio: atq; pudicitia. ſine qua nemo uidebit deũ. gradus pᷣbet ad ſũma ſcãdẽtibus. nec tñ ſi ſola fuerit: uirginem
poterit coronare.legamus euãgeliuũ ſapiẽtiũ: & ſtultaꝶ uirginũ: quaꝶ aliæ cubiculũ ſpõſi ĩgrediũtur. aliæ bo/
noꝶ ope: oleũ nõ habẽtes: extinctis lãpadibus excludũtur. Latus eſt ſup ieiuniis campus: in quo & nos ſæpe
cucurrimus: & multoꝶ pprii habẽtur libri: ad quoꝶ te mittimus lectionẽ ut diſcas ꝗd boni habeat cõtinentia
& qd ecõtrario mali ſaturitas. Imitare ſpõſũ tuũ.Eſto auiæ matriq; ſubiecta. Nullũ uiroꝶ & maxĩe iuuenũ:
niſi cũ illis uideas. Nullũ ſcias: quẽ illi neſciãt. Sæcularis quoq; ſentẽtia ẽ: eadẽ uelle:& eadẽ nolle:ea demũ fir
ma amicitia ẽ: ut appeteres uirginitatẽ: ut Chriſti pcepta cognoſceres. ut ſcires quid tibi expediret: ꝗd eligere
deberes. illaꝶ te exẽpla docueruũt. ſancta domi inſtruxit cõuerſatio. Nò igit᷑ ſolũ putes tuũ eẽ: qd tuũ ẽ.ſed ea
rũ quæ ſuã ĩ te expᷣſſere pudicitiã. & honorabiliũ nuptiaꝶ.cubiliſq; ĩmaculati p̃cioſiſſimi germinauere te flo
rẽ.ꝗ pfectos affert fructus ſi humiliaueris te ſub potẽti manu dei: & ſcriptũ ſempꝑ memineris. ſupbis deus reſi
ſtit. humilibus autẽ dat gratiã. ubi autẽ gratia: nõ opeꝶ retributio: ſed donãtis ẽ largitas: ut ĩpleat᷑ dictũ apo/
ſtoli. Nõ ẽ uolẽtis neq; currẽtis: ſed dei mientis: & ti uelle & nolle noſtꝶ ẽ: ipſũq; qd noſtrũ ẽ: ſine dei miſe
ratione noſtrũ nõ ẽ. Eunuchoꝶ quoq; tibi & puellaꝶ ac puulorũ mores magis eligant᷑:ꝗᷓ uultuũ elegãtia. qa ĩ
oĩ ſexu & ætate & trũcatoꝶ corporũ uiolẽta pudicitia:animi cõſiderandi ſũt: qamputari niſi xp̃i timore non
oſſunt. Scurrilitas atq; laſciuia: te p̃ſente nõ habeat locũ. Nunꝗᷓ uerbũ inhoneſtũ audias: aut ſi audieris non
iraſcaris. Perditæ mẽtes hominũ uno frequẽter leuiq; ſᷣmone tẽtãt clauſtra pudicitiæ. Ridere & rideri ſæcula/
ribus derelinque. Grauitas tuã pſonã decet. Catonẽq; illũ dico Cenſoriũ: & ueſtræ quõdã urbis principẽ: ꝗ ex

trema ætate græcas litteras no erubuit Cenſor: nec deſperauit ſenex diſcere: &. M. Craſſũ ſemel in uita ſua ſcri

bit riſiſſe Lucilius:fueritilla affectata ſeueritas: & gloriã ꝗrẽs aurãq; popularem nos affectus & pturbationes
quãdiu in tabernaculo corporis huius habitamus: & fragili carne circũdamur: moderari & regere poſſumus:
amputare nõ poſſumus. Vnde & pſalmiſta dicit: iraſcimini & nolite peccare. Quod apoſtolus diſſerẽs: ſol i/
qt nõ occidat ſuꝑ iracũdiã ueſtrã: qa & iraſci hoĩs ẽ: & finẽ iracũdiæ ĩponere:chriſtiani. Supfluũ reor te mo/
nere cõtra auaritiã: cũ generis tui ſit & habere & calcare diuitias: & apoſtolus doceat auaritiã eẽ idoloꝶ cultũ.
Diſq; rndeat ſciſcitãti: magiſter bone quid boni faciẽs uitam æternã poſſidebo? Si uis eẽ pfectus: uade:& uẽ
de oĩa quæ habes & da paupibus: & hẽbis theſauꝶ ĩ cælis: & ueni ſeqᷓre me. Apoſtolici faſtigiiẽ pfectæq; uirtu

tis uẽdere oĩa:& Paupibu⸗ diſtribuere: & ſic leuẽ & expeditũ cũ xp̃o ad cæleſtia ſubuolare. Nobis ĩmo tibi dili
gens credita ẽ diſpẽſatio: qᷓ in hocoĩ ætate oĩq; pſonæ libertas arbitrii relicta ſit. Si uis inquit eẽ pfectus: non

omg pero: ſed ꝓpono palmã:oſtẽdo pᷣmia: tuũ ẽ eligere ſi uolueris ĩ agone atqʒ certamine coronari. Etcõ
ſideremus ꝗᷓ ſapiẽter ſapiẽtia ſit locuta: uẽde quæ hẽs. Cuiiſta pcipiunt᷑ Nẽpe illi cui dictũ ẽ: ſi uis eẽ pfectus
nõ partẽ bonoꝶ tuoꝶ uẽde: ſed oĩa. Cũq; uẽdideris qꝗd ſequit᷑ & da paupibus: nõ diuitibus: nõ Ppinꝗs:nõ ad

Iuxuriã:ſed ad neceſſitatẽ. Siue ille ſacerdos ſit ſiue cognatus & affinis:nihil ĩ illo aliud cõſideres ꝗ pauptatẽ.

Laudẽt te eſuriẽtiũ uiſcera nõ ructãtiũopulẽta cõuiuia. In actibus apoſtoloꝶ qn dñi nñi adhuc calebat cruor:
& feruebat recẽs in credẽtibus fides: uẽdebãt oẽs poſſeſſiones ſuas: & pcia eaꝶ ad apoſtoloꝶ deferebãt pedes:

utoſtẽdãt pecunias eẽ calcãdas: dabaturq; ſi ingulis ꝓut cuiq; opus erat. Ananias & Sapphyra diſpẽſatores ti

midi: ĩmo corde duplici: & ideo cõdẽnati: quia poſtuotum quaſiobtulerunt ſua: & non eius cui ſemel ea uo⸗

vetitpe
lickün⸗
Ut ſtulte
multoß⸗
uia uiu
hocillas
centerch
tuno ſe
ſenluſa
paupb
uürgind
poliun
uelkitü̃
cellana
noͤeag
4 nelo
releger

cagenn

trqui⸗

texaſũ
Etbil
uis t
ceteln
buslab
uizoe⸗
ulus
Peaar⸗
nire
polt
Pur.
ven
ſpi
pins.
Qu⸗
notit
nena
guid
der⸗
ini
co
ap
tet:
bat.
tanio
Um⸗
ile
dun
Pte
ior
ſel
te
gun
ma
bit⸗

inh

uerãt:partẽq; ſibi alienæ ſubſtãtiæ reſeruauerũt metuẽtes famâ: quã uera fides nõ timet: pᷣſentẽ meruereuen

umi
8 kar dicta: nõ crudelitate ſentẽtiæ: ſed correptionis exẽplo. Deniq; & apoſtolus Petrus nequaꝗᷓ ĩprecat eis mortẽ:
bümoli⸗ ut ſtultus philoſophus calũniat᷑: ſed dei iudiciũ ꝓphetico ſpiritu annũciat: ut pœna duoꝶ hominũ ſit doctria
meſiztt multoꝶ ex eo tẽpore quo uirginitati ppetuæ cõſecrata es: tua no tua ſũt.ĩmo uere tua:qa xpᷣi eẽ cœperũt: quæ
li auia uiuẽte uel matre ipſaꝶ arbitrio diſpenſanda ſũt. Sin autẽ obierit: & ſõno ſanctoꝶ requieuerint(ſcio enĩ
helue hoc illas optare ut te habeat ſupꝑſtitẽcũ ætas maturior fuerit: & uolũtas grauior: firmiorq; ſentẽtia: facies qd
– tibi uiſũ fuerit. ĩmo qd ns ĩperat: ſcitura nihil te habiturã: niſi qd in bonis operibus erogaueris. Alii ædifi/
W cent eccleſias: ueſtiãt parietes marmoꝶ cruſtis: colũnaꝶ moles aduehãt: earũq; deaurent capita: pcioſũ otna/
ſptiſeh tũ nõ ſentẽtia: ebore argẽtoq; ualuas: & gẽmis aurata diſtinguãt altaria. Nõ rephẽdo: nõ abnuo. Vnu ql. q; ĩ
hotii ſenſu ſuo abũdet. meliuſq; ẽhoc facere: ꝗ repoſitis opibus ĩcubare.ſed tibi aliud ppoſitũ . Chriſtũ ueſtire in
ni d paupꝑibus: uiſitare ĩ lãguẽtibus: paſcereĩ eſuriẽtibus: ſuſcipe in his ꝗ tecto ĩdigẽt: & maxiĩe in domeſticis fidei.
muod uirginũ alere monaſteria. buoꝶ dei: & paupeꝶ ſpũ habere curã:q diebus & noctibus fuiũt dño tuo. ꝗ in terra
ien poſitiimitant᷑ angeloy cõuerſationẽ. S& nihil aliud loquũtur: nili q d ad laudes dei ptinet. habẽteſq; uictuũ &
upom ueſtitũ: his gaudẽt diuitiis: plus habere nolũt:ſi tũ buãt ꝓpoſitũ. Alioꝗn ſi amplius deſe iderant: his quæ ne-
“— ceſſaria ſũt: pbãtur ĩdigni. Hæc ad uirginẽ diuitẽ & uirginẽ nobilẽ ſum locutus kNuc tm ad uirginẽ loquar.i.
—MNẽ nò ea quæ extra te ſed te ſi unt: Cõſiderãs ꝓpter pſalmoꝶ & orationis ordinẽ. qq tibi hora tertia: ſexta: nona:
Neu ad ueſpeꝶ media nocte & mane ſempꝑ E exercẽdu: ſtatue gd horis ſcãm ſcripturã ediſcere debeas: quaãto tẽpo
re legere. nõ ad laborẽ: ſed ad delectationẽ & ĩſtructionẽ aĩæ. Cũq; hæc finieris ſpatia: & frequenter te ad figen
