nandus ne eſt: quare græcã & ſyricã & hebræã & ægyptiacà linguã ex parte: & latinã nouerit? Ergo & apoſto/
lus & apoſtolici uiri qui linguis lo bantur in crimĩe ſũt:& me trilinguẽ bilinguis ipſe ridebis. De ſex milibus
aũt libris: quos ab eo lectos eſſe cõfingis: quis credet: aut te ueꝶ dicere: aut illũ potuiſſe mẽtiri? Si enim Orige
nes ſex milia ſcripſiſſet libros: potuerat fieri ut uir eruditus: & ab ĩfantia ſacris l̃is ĩſtitutus:pro curioſitate &
ſcĩa legiſſet aliena. Quod uero ille nõ ſcripſit: quõ iſte legere potuit? Numera indicẽ libroꝶ eius: qui in tertio
uolumie Euſebii: in quo ſcripſit uitã Pamphili continent᷑: & nõ dico ſex milia: ſed tertiã partem nõ reperies.
Habemus epiſtolã ſupradicti põtificis: in qua huiccalũniæ tuæ: dũ adhuc eſſes in oriẽte reſpõdit: & apertiſſi/
mũ mẽdaciũ oſtẽdit: qd libera ueritatis frõte confutat. Poſt hæc & tanta audes in apologia tua dicere te nõ eẽ
defenſorẽ Origenis: atq; aſſertorẽ illius pro cuius defenſione Pamphilus & Euſebius tibi paꝶ dixiſſe ſũtuiſi.
Aduerſũ quæ uolumĩa: ſi dũs uitæ huius dederit ſpatiũ alias rndere conabor. Nũc tm tuis aſſertionibus ob/
uiaſſe ſufficiat. Et hoc breuiter prudentẽ inſtruxiſſe lectorẽ me iſtũ librũ: qui ſub noĩe Pamphili ferebat᷑: ui/
diſſe primũ ſcriptũ in codice tuo. & quia nõ erat mihi curæ qd pro hæretico diceret᷑: ſic ſemꝑ habuiſſe ꝗᷓſi di/
uerſũ eſſet opus Pamphili & Euſebii. Poſtea uero ꝗᷓ ſtione mota ſcriptis eoꝶ reſpõdiſſe uoluiſſe: & ob hãc cau
ſam legiſſe quid pro Origene unuſqſq; ſentiret: pſpicueq; deprehẽdiſſe: ꝙ pᷣmus liber. vi. uoluminũ Euſebii
ipſe eſſet: qui unus ſub noĩe Pamphilia te editus eſt: tã græce ꝗᷓ latine ĩmutatis dumtaxat ſenſibus: de filio &
ſpᷣu ſãcto: qui apertã blaſſemiã ꝓferebãt. Vnde etiã ante annos ferme. x. cũ dexter amicus meus: qui p̃ᷣfectu/
rã admĩſtrauit pᷣtorii me rogaſſet: ut auctoꝶ nræ religionis ei ĩdicem texerẽ: ĩter cæteros tractatores poſui &
hũc librũ a Pãphilo editũ: ita putãs eẽ: ut a te & tuis diſcipulis fuerat diuulgatũ. Sed cũ ipſe dicat Euſebius Pã

philũ nihil ſcripſiſſe exceptis breuibus epiſtolis ad amicos: & pᷣmus liber ſex uoluminũ eadẽ & iiſdẽ uerbis cõ

tineat: quæ ſub noĩe Paphilia te ficta ſut: pſpicuũ eſt te iccirco librũ hũc diſſeminare uoluiſſe: ut ſub pſona

martyris hæreſes ĩtroduceres: cũ & de ipſo libro quẽ Paphili ſimulas: multa puerteris: & aliter in græco: aliter

ĩT latino ſit: fraudẽ tuã errori meo ĩputare nõ debes. Credidi enĩ eius eſſe libꝶ: quẽ titulus pᷣferebat:ſicut Periar
chõ: & multa alia Origẽis opa: plurimorũq; græciæ tractatoꝶ: quæ aut an nõ legi: aut nũccõpellor legere quæ
ſtiõe hæreſeos ſuſcitata: ut ſciã quæ uitare debeam: quæ ꝓbare. Vnde & in adoleſcẽtia homelias tmeius: quas
loqꝗ batur ad populũ: in quibus nõ tanta ſcãdala tenebant᷑: ſimpliciter rogantibus traſtuli: nullis p̃iudicãs ex
his quæ ꝓbant᷑ illa ſuſcipere: quæ manifeſte hæretica ſũt. Certe ut cõpendiũ longi ſermonis faciam: ſicut ego
oſtẽdo me ab his accepiſſe librũ: qui de tuo codice tranſcripſerũt: ſic tu doce a quo exẽplar acceperis: ut qui au
ctorẽ libri dare aliũ nõ potuerit: ipſe falſitatis reus teneat᷑. Bonus homo de bono cordis theſauro profert illa:
quæ bona ſũt. Atq; expomoꝶ dulcedine gñoſi ſeminis arbor agnoſcit᷑. Scribit frater Euſebius ſe apud afros
epᷣos:qui ꝓptereccleſiaſticas cauſas ad comitatũ uenerãt:epiſtolã quaſi meo ſcriptã noĩe repperiſſe:ĩ qua age
rẽ pniam:& me ab hebræis in adoleſcẽtia ĩductũ eſſe teſtarer: ut hebræa uolumiĩa in latinũ uerterẽ: in quibus
nulla ſit ueritas. Quod audiẽs obſtupui. Et quia ĩ ore duoꝶ uel triũ ſtatoẽ uerbũ: uniq; teſti neq; Catoni cre/
dendũ eſt: id ipſũ multoꝶ me ex urbe fratrũ ſcripta docuerũt: ſciſcitantiũ an ita ſe hr̃et: & a quo ipſa epiſtola
diſſeminata eſſet in uulgus lachrymabiliter ĩdicãtiũ. qui hoc auſus eſt facere: quid aliud nõò audeat? Bene ꝙ

1 ui. .cii.

malitia nõ habet tãtas uires ꝗᷓtos conatus. Perierat innocẽtia:ſi Em neqtiæ iuncta eſſet ſapĩa: & totũ ꝗcqd
cupit calũnia pᷣualeret. Stilũ meũ qualẽcunq; eſt: ipſas pᷣſtigias & alterius pſonã: quã ſe fraudulenter indue/
rat: ꝗs eſſet oſtẽdit. Ergo ille qui epiſtolã ſub noĩe meo finxerat:ꝙ male hebræa uolumĩa traſtuliſſẽ: obiicere
dicit᷑: me in. lxx. cõdẽnationẽ ſcripturas ſanctas interpᷣtatũ. ut ſiue falſa ſũt ſiue uera quæ trãſtuli: in crimĩe
maneã: dũ aut in nouo ope me fateor erraſſe: aut recẽs editio ueteris cõdẽnatio ſit. Miror quò in eadẽ epiſtola

homicidã & adulteꝶ & ſacrilegũ & parricidã me eſſe nõ dixerit: & qcqd põt tacita mẽtis cogitatio intra ſe tur/

itudis uoluere. Gras ei debeo agere: ꝙ cũ tãta ſilua ſit criminũ: unũ mihi erroris uel falſitatis crimẽ obiecerit
Eg ne cõtra. lxx. interpretes aliqd ſä curusuos ante annos plurimos diligẽtiſſime emẽdatos: meæ liguæ
ſtudioſis dedi? quos quotidie in conuẽtu fratrũ ediſſero? quoꝶ pſalmos iugiter canto? Tã ſtultus erã: ut qd
in pueritia didici: ſenex obliuiſci uellẽ? Vniuerſi tractatus mei hoꝶ teſtimoniis teſtati ſũt. Cõmentarii in. xii.
ꝓphetis & meã &. Ixx.editionẽ ediſſerũt. Olabores hoĩum ſemp ĩcerti:o mortaliũ ſtudia cõtrarios interdũ fi
nes hũtia. Vnde me putabã bene mereri de latinis meis: & nr̃oꝶ ad diſcendũ aĩos cõcitare: qd etiã græci uerſũ
de latino poſt tãtos ĩterpretes nõ faſtidiũt: inde in culpã uocor:& nauſeãti ſtomacho cibos ĩfero. Et qd ĩ hoĩe
tutũ ſit: ſi ĩnocẽtia crimĩoſa ſit:. Dormiente pr̃efamilias inimicus homo ⁊izania ſupſeminauit. Exterminauit
uineã aper de ſilua: & ſingularis ferus depaſtus eſt eã. Ego taceo: & læ nõ meæ loquunt cõtra me. Ignoro cri/
mẽ: & in toto orbe confiteor. Heu me mater mea: ut qd me genuiſti uiꝶ: qui iudicer: & diſcernar oĩ terræ! Oẽs
pᷣfatiunculæ ueteris ĩſtrumẽti quaꝶ ex parte exẽpla ſubieci: huicrei teſtes ſũt.& ſupfluũ eſt qd in illis dictum
eſt: aliter ꝗᷓ tibi dictũ eſt ſcribere. Incipiã igit᷑ a Geneſi:cuius ꝓlogus talis ẽ. Deſiderii mei deſideratas accepi epi
ſtolas: qui quodã pᷣſagio futuroꝶ cũ Daniele ſortitus eſt nomẽ: obſecrãtis: ut trãſlatũ in linguà latinã de he/
bræo ſermone Pentateucũ nr̃oꝶ auribus traderẽ. Periculoſũ opus certe & obtrectatoꝶ latratibus patẽs: q me
aſſerũt in. lxx.ĩterpretũ ſuggillationẽ noua pro ueteribus cudere. ita ingeniũ quaſiuinũ ꝓbãtes:cũ ego ſæpiſ/
ſime teſtatus ſim me pro uirili portione in tabernaculo dei offerre quæ poſſim: nec opes alioꝶ alterius paup/

tate fœdari. Quod ut acere Origenis me ſtudiũ ꝓuocauit:ꝗ editio ĩ antiquæ trãſlationẽ Theodotionis mi/
.

ſcuit aſteriſco & obeliſco:ideſt ſtella & ueru opus oẽ diſtinguẽs: dũ aut illuceſcere facit quæ minus ante fuerãt
aut ſuꝑflua quæq; iugulat & cõfodit:maximeq; quæ euãgeliſtaꝶ & apoſtoloꝶ auctoritas ꝓmulgauit. In qui
bus multa de ueteri teſtamẽto legimus: quæ in nr̃is codicibus nõ habent᷑: ut eſt illud. Ex ægypto uocaui filiũ
meũ.& qm̃ Nazareus uocabit᷑. & uidebũt in quẽ cõpunxerũt. & flumĩa de uẽtre eius fluẽt aquæ uiuæ. & quæ

nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽdit: quæ p̃parauit deus diligẽtibus ſe. & multa alia:quæ

ꝓpriũ ovy ſa yua: ideſt tractatũ deſiderant. Interrogemus ergo eos ubi hæc ſcripta ſũt. & cũ dicere nõ potue-
rint: de libris hebræis ꝓferamus. Primũ teſtimoniũ eſt in Oſee: ſecũdũ in Eſaia: tertiũ in Zacharia: quartũ in
ꝓuerbiis:qntũ æq; in Eſaia. Quod multi ignorãtes apocryphoꝶ deliramẽta ſectant᷑: & Hiberas nenias libris
auctẽticis pᷣferũt: cauſas erroris nõ eſt meũ exponere.Iudæi prudẽti factũ dicũt eſſe cõſilio:ne Ptolemæus uni
us dei cultor apud hebræos etiã duplicẽ diuinitatẽ dephenderet. Quod maxime iccirco faciebat: qa ĩ Platonis
dogma cadere uidebat᷑. Deniq; ubicũq; ſacratũ aliqd ſcriptura teſtat᷑ de pr̃e & filio & ſpᷣu ſãcto: aut aliter ĩter
pretati ſũt: aut oĩno tacuerũt: ut & regi ſatiſfacerẽt: & archanũ fidei nõ uulgarẽt. Et neſcio quis pᷣmus auctor
cellulas Alexandriæ mẽdacio ſuo extruſerit: quibus diuiſi eadẽ ſcriptitarint. cum Ariſteas eiuſdem Ptolemæi
vnepᷣa π à ideſt ſatelles & armiger: & nõ multo poſt tpe Ioſephus nihil tale retulerit: ſed in una baſilica
cõgregatos cõtuliſſe ſcribãt nõ ꝓphetaſſe. Aliud eſt enĩ uatẽ: aliud ĩterpretẽ eſſe.Ibi ſpũs uẽtura pᷣdicit:hic eru
ditio & uerboꝶ copia ea quæ ĩtelligit trãſfert. niſi forte putãdus eſt Tullius æconomicũ Xenophõtis & Plato
nis Pythagorã: & Demoſthenis ꝓ Cteſiphõte or̃onẽ afflatus rhetorico ſpᷣu trãſtuliſſe: ut aliter de iſdẽ libris ꝑ
Ixx.ĩterpretes. aliter ꝑ apoſtolos ſpũs ſactus teſtionia texuerit: ut qd illi tacuerũt: hi ſcriptũ eẽ mẽtiti ſint.qd
igit᷑: danamus ueteres? Minime.ſed poſt poꝶ ſtudia ĩ domo dñi qd poſſumus laboramus. Illi ĩterpretati ſũt
ante aduentũ Xpi: & qd neſciebãt dubiis ꝓptulere ſniis. Nos poſt paſſionẽ & reſurrectionẽ eius:nõ tã ꝓphetiã
ꝗ hiſtoriã ſcribimus. Aliter enĩ audita: aliter uiſa narrant᷑. qd melius intelligimus: melius & pferimus. Audi
igit æmule: obtrectator auſculta:nõ dãno: nõ rephendo. Ixx. ſed cõfidẽter cũ illis apoſtolos p̃fero. Per iſtoꝶ os
mihi Xps ſonat: quos ante ꝓphetas ĩter ſpiritalia chariſmata poſitos lego: in ꝗbus ultimũ pene gradũ interpᷣ/
tes tenẽt. Quid liuore torꝗris. Quid ĩperitoꝶ aĩos cõtra me cõcitas? Sicubi tibi in trãſlatione uideor errare: in
terroga hebræos: diuerſaꝶ urbiũ magros cõſule: qd illi hit de xpo tui codices nõ hnt. Aliud eſt ſi contra ſe po
ſtea ab apoſtolis uſurpata teſtimonia ꝓbauerũt:& emẽdatiora ſũt exemplaria latina:qꝗᷓ græca:ꝗᷓ hebræa. In li
bris quoq; Samuel & Malachi: quos nos regnoꝶ quatuornomiĩamus: poſtcatalogũ diuinæ ſcripturæ hæcin
tuli:quæ cũ ita ſe habeant: obſecro te lector: ne laborẽ meũ repᷣhenſionẽ æſtimes antiquoꝶ. In tabernaculum
dei offert unuſqſq; qd põt. Alii auꝶ & argentũ & lapides pcioſos. alii byſſũ & purpurã & coccũ offerũt & hia⸗
cynthũ. nobiſcũ bñ ager ſi obtulerimus pelles & capraꝶ: pilos. & tñ apoſtolus cõtẽptibiliora nr̃a magis neceſ⸗
ſaria iudicat.unde & tota illa tabernaculi pulchritudo: & per ſingulas ſpẽs eccleſiæ pñtis:futuræq; diſtinctio:
pellibus tegit᷑ & ciliciis: ardorẽq; ſolis & iniuriã ĩbriũ:ea quæ uiliora ſũt ꝓhibẽt. Vide ꝗᷓto cõtra. Ixx. ĩterpretes
tumeã ſupcilio: ut illos auꝶ & pcioſos lapides: & purpurã: me pelles & pilos capraꝶ in tabernaculo xp̃i obtu/
liſſe pfitear. Ponã & aliud teſtimoniũ: ne nũc me reꝶ neceſſitate cõpulſũ dicat mutaſſe ſnĩas. In libro kempon
L Ideit

M

l,
len
lon
8al
l

gui

l
le,
lere
mie
ſon
tur/
cent
igur
n.
wüß
nerli
hoie
mut
ocl/
dum
piepi
ehe/
me
lepl⸗
dup
isn,/
eri
nqui
li
gur
gur
tue⸗
uin
bis
uoi
ons
Aitet
uchet
enri
la
tenn
luo
us
lür
heni
ludi
terp⸗/

teꝛin

ideſt paralipomenon: qui hebraice dicit᷑ dabreiani ad ſctm̃ Chromatiũ papã pᷣfatiũculas uſus ſi u. Si. lxx. ĩter/
pretũ pura: & ut ab eis in græcũ uerſa eſt editio pmaneret: ſupflue me mi Chromati epoꝶ ſãctiſſime atq; do/
ctiſſime ĩpelleres: ut tibi hebræa uolumia latino ſermone traſferrẽ. Quod enĩ ſemel aures hoĩum occupaue-
rat: & naſcẽtis eccleſiæ roborauerat fidẽ: iuſtũ erat etiã n ro ſilẽtio coõprobari. Nũc uero cũ pro uarietate regio/
nũ diuerſa ferant᷑ exẽplaria: & germana illa antiquaq; traſlatio corrupta ſit atq; uiolata: nii arbitrii putas: aut
ex pluribus iudicare ꝗd uerũ ſit: aut nouũ opus in ueteri he cõdere.Illudẽtibuſq; iudæis cornicũ:ut dicit᷑ ocu
los cõfigere. Alexãdria & ægyptus in. Ixx. ſuis Eſichiũ laudat auctorẽ. Conſtantinopolis uſq; ad Antiochiam
Luciani martyris exẽplaria ꝓbat. Mediæ ĩter has ꝓpuinciæ palæſtinos codices legũt: quos ab Origene elabora/
tos Euſebius & Pãphulus uulgauerũt: totuſq; orbis hac ĩter ſe trifaria uarietate compu gnat. Et certe Origenes
nõ ſolũ exẽpla cõpoſuit. iiii. editionũ e regiõe ſingula uerba deſcribẽs: ut unus diſſẽtiens ſtati cæteris ĩter ſe cõ
ſentiẽtibus arguat᷑. Sed qd maioris audaciæ eſt in editione.Ilxx. Theodotionis editionẽ miſcuit: aſteriſcis ui/
delicet deſignas: quæ minus an fuerãt: & uirgulis quæ ex ſupfluo uidebant᷑ appoſita. Si igit᷑ aliis licuit non te
nere qꝗ ſemel ſuſceperant: & poſt. lxx. cellulas: quæ uulgo ſine auctore iactant ſingulas cellas apuere:hocq; ĩ
eccleſũis legit: qd. lxx. neſcierũt: cur me nõ ſi uſcipiãt latini mei: qui ĩuiolata editione ueteri: ita nouã cõdidi ut
laborẽ meũ hebræis: & qc his maius eſt:apoſtolis auctoribus ꝓbẽ? Scripſi nuꝑ librũ de optimo gñe interpᷣtan
di: oſtẽdens illa de euãgelio. Exægypto uocaui filiũ meũ. & qm Nazareus uocabit᷑. & uidebut in quẽ cõpun/
xverut. & illud apoſtoli. quæ oculus nõ uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt: quæ pparauit deus di
ligentibus ſe: cæteraq; his ſimilia: in hebræoꝶ libris inueniri. Certe apoſtolus & euãgeliſtæ. xx. ĩterpretes no/

uerãt. Et unde eis hocdiceret: qd in. lxx. nõ habet᷑ & Xps deus nrĩ̃ utriuſq; teſtamẽti cõditor in euangelio m

Ioannẽ:qui credit inꝗt in me ſicut dicit ſcri ptura:flumina de uẽrre eius fluẽt aquæ uiuæ. utiq; ſcriptũ eſt: qd

Saluaror ſcriptũ eſſe teſtat᷑.ubi ſcriptũ eſt. Lxx.nõ hnt: Apocrypha neſcit eccleſia. Ad hebræos igit reuertẽduũ

eſt.unde & dns loquit᷑: & diſcipuli exẽpla pᷣſumũt. Hæc pace ueteꝶ loquor. & obtrectatoribus meis tm rũdeo
qui canino dẽte me rodũt:in publico detrahẽtes: legẽtes in angulis. ideſt & accuſatores & defẽſores cũ in aliis
ꝓbẽt:qd in me reprobãt, quaſi uirtus & uitiũ non in rebus ſit:ſed cũ auctore mutet᷑ Cæteꝶ memini editionẽ
lIxx. traſlatoꝶ oliĩ de græco emẽdatã tribuiſſe menris: nec inimicũ debere æſtimari eoꝶ:quos in cõuentu frat
ſemp ediſſero. Et qd nũc dabreianĩ. ideſt uerba dieꝶ interpᷣtatus ſũ: iccirco feci: ut ĩextricabiles moras & ſiluã
nominũ quæ ſcriptoꝶ cõfuſa ſũt uitio: ſenſuũq; barbariẽ aptius: & per uerſuũ cola. ideſt mẽbra d irigerẽ: mihi
metipſi & meis iuxta Hiſmeniũ canẽs:ſi aures ſurdæ ſũt cæteroꝶ. In Eſdræ quoq; uolumie ſimilia pᷣfatus ſũ
& poſt multa hæc addidi: qd illaturus ſũ: æqſſimũ eſt. Edidi aliqd qd nõ habet᷑ in græco. uel aliter haber ꝗ a
meuerſũeſt. Quid iterpretẽ laniãt: Interrogẽt hebræos. & ipſis auctoribus traſiatiõi meæ uel abrogẽt uel de
rogẽt fidẽ. Porro aliud eſt: ſi clauſis qddicit᷑ oculis: mihi uolũt maledicere: & nõ imitant᷑ græcoꝶ ſtudiũ & be
niuolẽtiã: qui poſt. lxx. trãſlatores iã Xpi euãgelio coruſcãte: Iudæos & Hebionitas legis ueteris interpretes:
Agqla uidelicet: Symmachũ: & Theodotionẽ & curioſe legũt:& per Origenis laborẽ ecckl iis dedicauerũt. ꝗᷓto
magis Latini mei gratis eſſe deberẽt: ꝙ exultantẽ græciã cernerẽt aliqd a ſe mutuari? Primũ enĩ magnoꝶ ſum/
ptuũ eſt & ĩfinitæ difficultatis exẽpla hre oĩa. Deinde & qui habuerint: & hebræi ſermonis ignari ſunt: magis
errabũt: ignorãtes qꝗs e multis uerius dixerit. Quod etiã ſapiẽtiſſimo cuidã nuꝑ apud græcos accidit: ut ĩterduũ
ſcripturæ ſenſũ relinꝗns: unius cuiuſſibet ĩ terpretis ſeq ret᷑ errorẽ. Nos aũt qui hebrææ linguæ ſaltẽ paruã ha
bemus ſciam: & latinus nobis utcũq; ſermo nõ deeſt:ut de aliis magis poſſimus iudicare: & ea quæ ipᷣi ĩ telligi
mus: in nia lingua expmere. Trãſibo ad librũ Iob: quẽ poſt. lx.ĩterpretũ editionẽ: quã Origenes obelis aſte/⸗
riſciſq; diſtinxit an annos plurimos latino ſmone datũ.cũ rurſũ iuxta ipſũ hebraicũ uerterẽ:ſic locutus ſũ.co
gor per ſingulos ſcripturæ diuinæ libros aduerſarioꝶ ridere maledictis. qui ĩterpretationẽ meã rephenſionẽ
lxx.ſterpretũ criminant᷑.qſi nõ & apud græcos Aqꝗla S ymmachus & Theodotiò uel uerbũ e uerbo: uel ſéſũ e
ſẽſu: uel ex utroq; cõmixtũ & medie tẽperatũ genus trãſlatiõis expᷣſſerĩt. & oĩa ueteris ĩiſtrumẽti uolumia Ori
genis obelis aſteriſciſ. qʒ diſtixerit. quos uel additos uel de Theodotiõe ſũptos trãſlatiõi antiquæ iſeruit: ꝓbaãs
defuiſſe qd additũ ẽ. Hiſcãt igit᷑ obtrectatores mei recipe ĩ toto qd ĩ partibus ſuſceperũt. aut ĩterpᷣtationẽ meã
cũ aſteriſcis ſuis radere. N eqʒ enĩ fieri põt: ut quos plura ĩtermiſiſſe pſpexerit: nõ eoſdẽ etiã ĩ ꝗbuſdã erraſſe fa

teant᷑: pcipue in Iob: cui ſi ea quæ ſub aſteriſcis addita ſũt ſubtraxeris: pars maxĩa detrũcabit᷑. & hoc dũtaxat

apud græcos. Cæteꝶ & apud latios an eã trãſlationẽ quã ſub aſteriſcis & obelis nup edidimus: ſeptigẽti ferme
aut octingẽti uerſus deſut: ut decurtatus & dilaceratus corroſ uſq; liber fœditatẽq; ſui publice legẽtibus pᷣbeat.

Et poſt multa: quæ ſtudio breuitatis pᷣtereo:hoc ĩ fine ſubiũxi.Audiãt ꝗpropter canes mei iccirco me ĩ hoc uo

lumie laboraſſe:nõ ut ĩterpretationẽ antiquã reprehẽderẽ: ſed ut ea quæ ĩ illa aut obſcura ſũt:aut omiſſa:aut
certe uitio ſcriptoꝶ deprauata: manifeſtiora nra ĩterpretatiõe fierẽt. qui & hebræũ pmonẽ ex parte didicimus:
& in latino pene ab ipſis ĩcunabulis ĩter grãmaticos & rhetores & philoſophos detriti ſumus. Quod ſi apud
Græcos poſt.lxx.editionẽ iã Xp̃i euãgelio coruſcãte Iudæus Aqꝗla & Symmachus ac Theodotion iudaizaãtes
hæretici ſũt recepti: qui multa myſteria ſaluatoris ſubdola ĩ terpretatione cælarũt: & ti in hexaplis habentur
apud eccleſias: & explanant in eccleſiaſticis uiris: ꝗᷓto magis ego xpianus de parẽtibus xpᷣianis natus: & uexil/
lu crucis in mea frote portãs: cuius ſtudiũ fuit omiſſa repetere: deprauata corrigere: & ſacra eccleſiæ puro & fi-/
I ui. .ciii.

ðZZ

C

N⸗ „

1

deli apire ſermone: uela faſtidioſis: uel a malignis lectoribus nõ debeo reprobari. Pſalterium quoq; qq certe
emẽdatiſſimũ iuxta. lxx. ĩterpretes nio labore dudũ Roma ſuſcepit: rurſũ iuxta hebraicũ uertẽs pᷣfatione mu
niui. & ſic in parte plogi ſũ locutus: qa igit᷑ nuꝑ cũ hebræo diſputas qᷓdam pro dño ſaluatore de pſalmis teſti/
monia ꝓtuliſti: uolẽſq; ille te illudere per ſermones pene ſi ingulos aſſerebat nõ ita hr̃i in hebræo:ut tu de. lxx.
ĩterpᷣtibus o pponebas ſtudioſiſſime poſtulaſti: ut poſt Aqlã Symmachũ & Theodotionẽ:nouã editionẽ la
tino ſermone trãſſerrẽ. Aiebas enĩ te magis ĩterpretũ uarietate turbari: & amore quo laberis: uel traſlatione:
uel iudicio eſſe cõtentũ. Vnde ĩpulſus a te: cui & quæ nõ poſſũ negare nõ debeo: rurſũ me obtrectatoꝶ latrati
bus tradidi: maluiq; te uires potius meas ꝗᷓ uolutatẽ in amicitia ꝗᷓrere. Certe cõfidẽter dicam: & multos huius
opis teſtes citabo: me nihil dũtaxat ſcientẽ de hebraica ueritate mutaſſe. Sicubi ergo editio mea a ueteribus di
ſcrepat: ĩterroga quẽlibet hebræoꝶ: & liqdo puidebis me ab æmulis fruſtra lacerari: qa malũt contẽnere uide/
ri pclara:ꝗᷓ diſcere puerſiſſimi hoĩes. Nã cũ nouas ſemp expetãt uoluptates: & gulæ eoꝶ uicina maria nõ ſuffi
ciant: curin ſolo ſtudio ſcripturaꝶ ueteri ſermone cõtenti ſũt: Nec hoc dico qd p̃deceſſores meos mordeam:
aut ꝗcꝗᷓ dehis arbitrer detrahendũ: quoꝶ trãſlationẽ diligẽtiſſime emẽdatã olĩ meæ linguæ hoĩbus dedi: ſed
ꝙ aliud ſit in eccleſiis xpᷣo credentiũ pſalmos legere: aliud iudæis ſingula uerba calũniãtibus ridere. Salomo/
nis etiã libros: quos oliĩ iuxta. Ilxx. additis obelis & aſteriſcis in latinũ uerterã:ex hebraico trãſferẽs: & dedicans

ſanctis epis Chromatio & Heliodoro: hoci pᷣfatiũculæ meæ fine ſubieci. Sicui ſane.Ixx.ĩterpretũ magis edi/

tio placet: habet eã a nobis olĩ emẽdatã. neq; enĩ ſic noua cudimus: ut uetera deſtruamus. Veniã & ad Eſaiaã:
& partẽ plogi eius ſuꝑ.lxx.interpretatione ſi ubiungã. Quẽ cũ magis euãgeliſtã ꝗᷓ ꝓphetã dicerẽ: eo ꝙ uniuer/
ſa xpᷣi: eccleſiæq; myſteria ſic ad liquidũ ꝑſecutus eſſet: utnõ de futuro uaticinari: ſed de pᷣteritis hiſtoriã texe/
re crederet᷑: etiã hoc addidi. Vnde coniicio noluiſſe tũc tpis. lxx. interpᷣtes fidei ſuæ ſact̃a pſpicue ethnicis pꝓde
re: ne ſctm̃ canibus: & margaritas porcis darẽt. Qui cũ hãc editionẽ legeritis ab illis animaduertetis abſcõdita:

Nec ignoro ꝗᷓti laboris ſit ꝓphetas ĩtelligere: nec facile quẽpiã poſſe iudicare de ĩterpretatiõe:niſi ĩtellexerit an

ꝗ legerit. Nos quoq; patere morſibus plurimoꝶ:qui ſtimulate ĩuidia: qd cõſequi nõ ualẽt: deſpiciũt. Sciens
ergo & prudẽs in flãmã mitto manũ.Et nihilominus hoca faſtidioſis lectoribus pᷣcor: ut quõ græci poſt. lxx.
trãſlatores Aqlã & Symmachũ & Theodotionẽ legũt: uel ob ſtudiũ doctrinæ ſuæ: uel ut. Ilxx. magis ex colla/
tione eoꝶ ĩ Lell ãt: ſic & iſti ſaltẽ unũ poſt pores hre dignent᷑ interpretẽ:legant pᷣus & poſtea deſpiciãt:ne ui/
deant᷑ nõ ex iudicio: ſed exodii pᷣumptione ignorata danare. De Daniele aũt breuiter rũdebo: me nõ negaſſe
eũ ꝓpheta:quẽ ſtati in frõte plogi ꝓphetã eſſe cõfeſſus ſũ.Sed ꝗd hebræi dicerẽt: & quibus argumẽtis ſuã ni⸗
terent᷑ pbare ſnĩam: uoluiſſe mõſtrare: & docuiſſe lectorẽ eccleſias xpᷣi hũc ꝓphetã iuxta Theodotionẽ legere:
& nõ iuxta. lxx. trãſlatores. Quoꝶ ſi in iſto libro editionẽ dixi multũ a ueritate diſtare: & recto eccleſiaꝶ Api
iudicio reprobatã: nõ eſt meæ culpæ qui dixi: ſed eoꝶ qui legũt. In ꝓmptu ſũt. iiii. editiones. Aqlæ Symma/
chi. lx. & Theodotionis. Eccleſiæ iuxta Theodotionẽ legũt Danielẽ. Ego qd peccaui: ſi eccleſiaꝶ iudiciũ ſecu
tus ſũ/ Quod auũt refero quid aduerſũ Suſanæ hiſtonã: & hymnũ triũ pueroꝶ: & Bel draconis fabulas: quæ ĩ
uolumiĩe hebraico nõ habent᷑ hebræi ſoleãt dicere. Qui id in me crimĩat᷑:ſtultũ ſe ſycophantã ꝓbat.noõ enim
qd ipſe ſentirẽ: ſed quid cõtra nos dicere ſoleãt explicaui. Quoꝶ opinioni ſi nõ rndi in ꝓlogo breuitati ſtudẽs:
ne nõ p̃fationẽ:ſed librũ uiderer ſcribere:puto ꝙ ſtati ſubieceri. Dixi enĩ de quo nõẽ huius tpis diſſerere: alio
quin & ex eo:qd aſſerui Porphyriũ cõtra hũc ꝓphetã multa dixiſſe: uocaui teſtes Methodiũ Euſebiũ & Apol
linarẽ: qui multis uerſuũ milibus illius ueſaniæ rñderũt. me accuſare poterit: quare nõ in pᷣfatiũcula contrali
bros Porphyrii ſcripſeri. Qui iſtiuſmodi nenias cõſectat᷑: & ſcripturæ hebraicæ ueritatẽ nõ uult recipe:audiat
libere ꝓclamãtẽ.nemo eni cogit᷑ legere: qd nõ uult. Ego petẽtibus ſcripſi:nõ faſtidioſis: gratis:nõ inuidis:ſtu
dioſis: nõ ſciſcitãtibus. Et tũ miror quõ Theodotionẽ hæreticũ & iudaizãtẽ legit: & qualiſcũq; pctõris xpᷣiani
trãſlationẽ faſtidit. Quæſo te amice dulciſſime ꝗ ta curioſus es: ut etiã ſõnia mea noueris:oĩaq; quæ ꝑ tot an⸗/
nos abſq; metu futuræ ſcripſi calũniæ:ĩ accuſationẽ uocas: ut rñdeas quõ eoꝶ quos accuſas pᷣfatiões Rlroyr ac
cuſes: quæ quodã uaticinio futuræ calũni æ rñderũt: iplẽtes ꝓuerbiũ. pus antidotũ ꝗᷓ uenenũ. Quid nocet ec/
cleſiis nr̃a trãſlatio? Magnis ut ſcio ſũptibus redemiſti Aꝗlæ & ſymmachi & Theodotiois ꝗntæq; & ſextæ edi
tiõis iudaicos trãſlatores. Origenes tuus: & ne forte ꝗᷓraris figurata te laude pcuſſũ. Origenes nr̃(nr̃m uoco ob
eruditionẽ ĩgenii:nõ ob dogmatũ ueritatẽ) in oĩbus libris ſuis poſt. Ixx. ĩterpretes iudeoꝶ trãſlatiões explanat

& ediſſerit. Euſebius quoq; & Didymus idẽ faciũt. Prætermitto Apollinarẽ: ꝗq bono qdẽ aĩo: ſed nõ ſᷣm ſcien
tiã de oĩum trãſlationibus in unũ ueſtimentũ pãnos aſſuere conatus eſt. & cõſeꝗᷓntia ſcripturæ nõ ex regula

ueritatis: ſed ex ſuo iudicio texere. Apoſtolici uiri ſcripturis utunt hebraicis. ipſos apoſtolos & euãgeliſtas hoc
feciſſe ꝑſpicuũ eſt. Dns atq; ſaluator ubicũq; ueteris ſcripturæ meminit: de hebraicis uoluminibus ponit exẽ/
la:ut eſt illud: Qui credit in me ſicut ſcriptura dicit: flumĩia de uẽtre eius fluent aquæ uiuæ. Et in ipſa cruce.
Prli heli lamazabathani: qd ĩtepᷣtat᷑ deus deus meus reſpice in me: quare me dereliquiſti: & multa his ſimilia
Nec hoc dicimus:ꝙ. Ixx.ĩterpretes ſuggillemus:ſed quo apoſtoloꝶ & AXpi ſit maior auctoritas. & ubicunq;
lxx.ab hebræo nõ diſcordãt.ubi apoſtolos eoꝶ exẽpla ſũpſiſſe. ubi uero dilcrepatii poſuiſſe in græco: quod
apud hebræos didicerãt. Sicut ergo ego oſtẽdo multaĩ nouo teſtamẽto poſita de ueteribus libns: quæ in. Ixx.

no habent᷑: & hæc ſcripta in hebraico doceo. ſic accuſatoroſtẽdat aliqd ſcriptũ eſſe in nouo teſtamẽto de. xx.

ĩterpretibus

Ciiij.

6 .
tt interpretibus: qd in hebraico nõ habeat᷑: & finita cõtentio eſt. Ex ꝗbus oĩbus approbat᷑ &. Ixx. interpretũ edi/
eu tionẽ: quæ legẽtiũ uetuſtate firmata eſt:utilẽ eſſe eccleſiis:dũ añ gẽtes audiũt Ap̃ᷣm uẽtuꝶ eſſe:ꝗqᷓ ueniat. & cæ
ſi⸗ teros ĩterpretes cõprobandos: qa nõ ſua ſed diuina uolumia trãſtulerũt: & familiarẽ meũ ida xpᷣiano & amico
ebe⸗ debere ſi uſcipe: qd magno ſũptu ſibi a iudeis deſcribere feſtiauit. Exceſſi epiſtolæ modũ & ꝗcõtra hæreſim iã
dnil ſtilũ fixerã: pro me rndere cõpulſus ſi u: expectãs tria amici uolumiĩia:& ad cõgeriẽ criminũ eius tota mẽte ſi uſpẽ
none⸗ ſus: niſi ꝙ leuius eſt ꝓfeſſũ inimicũ cauere: ꝗᷓ hoſtẽ latẽtem ſub amici nomine ſuſtinere.
n (Ä Beat Hleronymi5ölbyteriad rufſinũ prelbytee tiſiua:in qua ſingulaeiusmmaledictarefllit teii Origenia
huin ſis ſectatorẽ maledlicũq; detractorẽ oſtẽd́́łt. Epilſtola. XLl.
buscl Ectis liis prudẽtiæ tuæ: ꝗqbus in me ĩueheris: & laudatũ quõdã tuũ quẽ uerũ collegã loꝗᷓbaris: &
ic fratrẽ: nũc libris ad rndendũ pro ſe ꝓuocas: terreſq; crimibus. Intellexi illud Salomonis in te eẽ
oͤſuſh cõpletũ: In ore ſtulti baculus cõtumeliæ. Et nõ recipit fatuus uerba prudẽtiæ: niſi ea dixeris: quæ
eram A uerſant᷑ in corde eius. Et Eſaias. fatuus ĩ quit fatua loquit᷑. & cor eius uana ĩtelligit:ut cõpleat ini
dulel gAtates: & loquat cõtra deũ mẽdaciũ. Quid enĩ neceſſe fuit accuſatiõis uolumĩa mittere. & maledicta pferre ĩ
lomo⸗ mediũ? Sic in ultima parte epiſtolæ denuciata morte me deterres:ne audeã rñdere crimĩbus ĩmo laudibus tu/
dicnn is. Eadẽ ꝗppe & pᷣdicas & accuſas:& de uno fote dulce amarũq; ꝓcedit. Vñ obſecro te: ut uerecundiã & pudorẽ
Nel quã a meexigis: por echibeas. & qui mẽdacii alteꝶ crimĩaris: deſinas ipſe mẽtiri. Ego nulli ſcandalũ facio: nec
Plai⸗ accuſator ĩterim tui ſũ. Nõ eni coſidero ꝗd tu merearis: ſed qd me deceat. & Saluatoris eloquiũ ptimeſco dicẽ
mine, tis. Qui ſcãdalizauerit unũ de puſillis iſtis: qui in me credũt: expedit ei: ut ſuſpẽdat᷑ mola aſinaria ĩ collo eius:
litee⸗ & demergat᷑ in pfundũ matris. Et ue mũdo a ſcãdalis. Neceſſe eſt eniĩ ut ueniãt ſcãdala: ſed ue hoĩ per quẽ ſcã/
ee dalũ uenit. Poterã & ego in te falſa congerere: & dicere me uel audiſſe: uel uidiſſe quæ nullus i. gnorat.ut apud
n ignorãtes ĩpudẽtia ueritas: & furor cõſtãtia putaret᷑. Sed abſit ut imitator tui ſim: & qd in te rephẽdo:ipſe fa/
eemue ciã. Ile loquat᷑ ſpurcitias: qui põt ſpurca cõmittere. Malus hõ de malo cordis theſauro pfert ea quæ mala ſũt.
Saen Exabũdãtia cordis os loquit᷑. Habeto iteri lucʒ: qd amicus quõdã tuus nũcaccuſatus turpia tua nõ uult obii
Nle. cere:& hoc dico: nõ quo accuſatiõis tuæ gladios ptimeſcã: ſed quo magis accuſaniueli: ꝗ accuſare: & pati iniu/
olr riã ꝗᷓ facere:ſciẽs pᷣceptũ ab apoſtolo: nõ uoſmetipſos ulciſcẽtes chariſſimi: ſed date locũ iræ. Scriptũ eſt enĩ mi
gei hi uĩdicta & ego retribuãa: dicit dñs. Sed ſi eſurien t inimicus tu us: ciba illa Si ſitierit: potũ da illi. Hoc eni fa⸗
all ciẽs carbones ignis cõgeres ſuꝑ caput eius. Qui eni ſeipſũ uĩdicat: ultionẽ dni non meret᷑. & tũ añ rndeã epi

n ſtolæ tuæ: expoſtulare tecũ libet uetuſtiſſime monachoꝶ: bone pᷣſ bi: imitator Xpi fratrẽ tuũ potes occidere 7
- quẽ ſi tm̃ oderis homicida es. Hoca ſaluatore didiciſti: ut uerberãti maxilla p̃beres alterã. Sic ipe rndit pcuſſo
N ri ſuo.Si male locutus ſũ tteſtimoniũ phibe de malo. Si bn:qd me cæcdis . Mortẽ minaris:quã & ſerpẽtes iferre
poſſũt. Mors oĩum eſt:homicidiũ pei ſimorũ. Quid enĩ niſi tu me occideris: ego ĩmortalis ero? Quin potius

hni habeo grẽ̃am: ꝙ facis de neceſſitate uirtutẽ. Noõne & apoſtoli ſaluis ĩter ſe amicitiis diſſẽſerũt? Cum Paulus &

ſn Barnabas ꝓpter loannẽ cognomẽto Marcũ ſtomachati ſũt:& ſeparauit eos nauigatio: quos xp̃ᷣi euãgeliũ co/
dut pulabat. Nò idẽ Paulus in faciẽ Cephæ reſtitit: ꝙ nõ recto pede ĩcederet in euãgeliũ? Et tnpceſſorẽ ſuũ colum
oaum nã eccleſiæ uocat: & exponit pᷣdicationẽ ne in uacuũ curreret aut cucurriſſet. Noõne in religione etiã liberi a pa/
kuis rẽtibus: & cõiuges a maritis ſalua pietate diſſentiũt? Vos ſi ita habetis: ut hẽmus: cur nos odiſtis? Si aliter cre/
min ditis: qd uultis occidere? An qui a uobis diſſeſerit occidẽdus eſt? teſtẽ ĩuoco Ieſũ cõſciæ meæ: qui & has lr̃as &
tuã epiſtolã iudicaturus eſt ad cõmonitionẽ ſãcti papæ Chromatii uoluiſſe reticere: & finẽ facere ſimultati: &
munt uincere in bono malũ. ſed quia minaris ĩteritũ niſi tacuero: rndere cõpellor: ne uidear tacẽdo crimẽ agnoſcere:
uucn & lenitatẽ meã malæ cõſciæ ſignũ ĩterpreteris: hoc eſt ueq delematũ tuũ: nõ ex dialectica arte quã neſcis: ſed
bfn excarnificũ officina & meditatione platũ. Si tacuero crimĩoſus ero: ſi rũdero: maledicus. Tu me ergo & prohi
pun bes & cogis ad rndendũ. In quo utrũq; moderabor: ut & obiecta diluã: & ab iniuria tẽperẽ. Quis eni eũ non ti
tan⸗ meat: qui eſt paratus occidere? Sequarq; ueſtigia ꝓpoſitionis tuæ ſeruãs certa in illis eruditiſſimis libris:quos
ona anꝗᷓ legerẽ cõfutaui. Dicis te accuſationẽ meã ad eos tm̃ miſiſſe: qui meis uerbis læſi fuerãt: & nõ ad plures: qa
cete⸗/ nõad oſtẽtationẽ: ſed ad ædificationẽ xpᷣianis loᷓndũ eſt. Et unde oro te: libroꝶ tuorum ad me fama puenit:
trcl Quis eos Romæqs in Italia? quis Dalmatiæ diſſeminauit: Si in ſcriniis tuis & amicoꝶ tuoꝶ latebãt: ad me
Noo quõ mea crimĩa pᷣuenerũt Et audes dicere: te nõ ad oſtẽtationẽ: ſed ad ædificationẽ: quaſi xpᷣianũ loꝗ:ꝗ de ſe
um ne ſenex tãta cõfingis: ꝗᷓta nõ diceret de latrone homicida: De ſcorto meretrix? Scurra de mimo!? qui parturis
nldann mihi mõtes criminũ? & gladios quos defigas in iugulũ meũ: tãto añ tpe exacuis? Iccirco ne cæreales & anabaſ-
gl ſii tui ꝑ diuerſas ꝓuĩcias cucurrerũt: ut laudes meas legerẽt! Vt panagyricũ tuũ pangulos & plateas: ac muli/
vho⸗ erculaꝶ textrinas recitarẽt! Hæc eſt tua illa ſãcta uerecũdia: hæc ædificatio xp̃iana. ſic modeſtus es: ſic prudẽs:
uten ut cateruati de occidẽte ueniẽtes mihi tua maledicta narrauerint:ita memoriter & cõſentaneæ: ut ego cogerer
guc⸗ nõ ſcriptis tuis: quæ necdũ legerã: ſed ſcriptoꝶ rñdere opinionibus: & uolãtia toto orbe iacula falſitatis:clyp/⸗
Imiiu Peo ueritatis excipe. Sequit᷑ in epiſtola tua. noli multo auro redimere notariũ meũ: ſicut amici tui de meis pe/
cung riarchõ ſchedulis: nõdũ emẽdatis: nõdũ ad puꝶ digeſtis fecerũt: ut facilius falſare poſſẽt:qd aut nullus hiet:
9o aut admodũ pauci. Gratis a me miſſũ ſuſcipe codicẽ: quẽ cẽſu magno cuperes cõparatũ. Nõ te pudet pœmii:
rlo. Ego auro redlimerẽ notariũ tuũ. Et ꝗs talis ac tãtus eſt: ut audeat cũ Crœſo & Dario pugnare diuitiis? Vt ſu⸗
. PPdii. ciiit.

bitũ demaratũ:& nõ craſſũ ꝑptimeſcat?:Vſq; adeo ne obduraſti frõtẽ: ut mẽdacio ponas ſpem tuã? & æſtimes

te ꝓtegi poſſe mẽdacio? Et qcqd finxeris: tibi credẽdũ putes? Quis bethleẽ de cubiculo fris Euſebii furatus eſt

epiſtolã laudatricẽ tuã? Cuius artificio: & a cuius miĩſteriisin ſãctæ Fabiolæ hoſpitio & uiri xpᷣiani & prudẽtis
Oceani ĩuentus eſt codex:quẽ illi nunꝗᷓ uiderãt? An iccirco te æſtimes ĩnocentẽ: ſi ꝗcquid tuũ eſt: in aliis cõfe
rasQuicũq; te offẽderit ꝗᷓuis ĩnoxius eſt: ilico crimĩoſus fiet. habes enĩ ꝑ qd Dianæ eſt uicta pudicitia. quod
Giei magñ pᷣtulit ſãctitati. ꝓpter qd Iudas tradidit dĩũm ſuũ. Videamus tũ ꝗd meus neceſſarius de ſchedu/
lis ſuis necdũ emẽdatis: & nõdũ ad puꝶ digeſtis falſauerit. Et ob id facilius ei falſatæ fuerint: ꝙ aut nullus eas
hret: aut admodũ pauci. Et an ſcripſi: & nuc eadẽ deo mediãte ꝓteſtor: me nõ ꝓbaſſe accuſationẽ eius: nec cu/
iuſꝗᷓ xpᷣiani in xpᷣianũ. Quid enĩ neceſſe eſt in multoꝶ ſcãdalo ruinaq; ꝓferri: quæ ſecreto aut corripe ualeas:
aut emẽdare- Sed quia unuſqſq; uiuit ſtomacho ſuo: & amicus nõ ſtatĩ dns eſt alterius uolũtatis:ſicut accu/

ſationẽ etiã uerã rephẽdo: ſic falſitatẽ ſchedulaꝶ in ſctõ uiro nõ ſu ſcipio. Quid enĩ hõ latinus de ĩterpretatio

ne græca potuit ĩmutare Aut ꝗd ſubtraheret uel adderet in libris periarchõ: ubi ſic cõtexta ſũt oĩa: & alteꝶ pẽ
det ex altero: ut ꝗeqd tollere uolueris uel addere:qᷓſi panus ĩ ueſtimẽto ſtatiĩ appareat: Quod ergo me mones

ipſe facito: paululũ ſaltẽ humani:ſi nõ xpᷣ iani pudoris aſſume.ne deſpecta & calcata cõſciĩa tua: uerbis te pur/
gatũ putes: ꝗ rebus urgeris. Si Euſebius auro redemit inemẽdatas ſchedulas: quas falſaret: tu pfer tuas:quæ

falſatæ nõſint. & ſi ꝓbaueris nihil in eis hæreticũ: tũc ille crimĩe tenebit᷑ falſitatis. qᷓuis mutes: ꝗuis corrigas:
catholica nõ ꝓbabis. Si enĩ error eſtin uerbis aut in paucis ſ- ſibus:poſſũt detrũcari mala:& bona pro his repo

ni. Vbi aũt tota diſputatio æꝗᷓlis eſt: ut uniuerſæ ronabiles creaturæ: quæ ꝓpria uolũtate corruerãt: ĩ unũ po/
ſtea reuertant ſtatũ: ut rurſũ ex eodẽ pᷣncipio aliæ ſint ruinæ.qd hẽs emẽdare: niſi cũcta mutaueris? Quod ſi

facere uolueris: iã nõ libros alienos ĩterpᷣtaberis: ſed cõdes tuos. Hoc aũt cuiuſmodi argumẽtũ ſit: nõ ĩtelligo.
qa ĩquit ĩemẽdatæ & nõdũ ad puꝶ digeſtæ erãt ſchedulæ: iccirco facilius ab Euſebio aræ ſũt. Aut ego tardi
or ſũ:aut mihi ſatis fatuũ & obtuſũ uidet᷑: ſi nõdũ emẽdatæ nec ad puꝶ digeſtæ erãt ſchedulæ: ꝙ error eaꝶ Eu
ſebio ĩputet᷑. nõ id ĩputabit᷑ Euſebio: ſed moræ & tarditati tuæ: qui emẽdare ceſſaſti. Et in eo ſolo erit ille cul/
pabilis: qa ſcripta tua cito diſſemĩauit in uulgus: quæ tu paulatim emẽdare decreueras. Sin aũt ut tu uis: eas
falſauit Euſebius: qd cauſaris atq; pᷣtendis ĩemẽdatas & necdũ ad puꝶ digeſtas in publicũ prupiſſe/ Et emen/

datæ enĩ & nõ emẽdatæ ſimilẽ recipiũt falſitatẽ. Nullus ĩquis eos hẽbat libros: aut admodũ pauci. In uno ſer/

mone ꝗqta diuerſitas? Si nullus eos hẽbat: quõ apud paucos erãt? Si pauci hẽbant: cur nullũ habuiſſe mẽtiris:
Cũ aũt dicas apud paucos fuiſſe: & teipſo cõfitẽte ſubuerſũ ſit: ꝙ nullus habuerit: ubi eſtillud: ꝙ qreris auro
