metipſo: Poſuit me ſicut ſagitta electã: & ĩ pharetra ſua abſcõdit me. Deniq; in ſequẽti uerſu exceptis. lxx.qui
aliter trãſtulerũt: & hebræo & ĩ cũctis editionibus ita repperi. Beatus uir ꝗ repleuit pharetrã ſuam ex ſ ur
qa metaphorã ſemel ſũpſerat ex ſagittis: & ĩ pharetra quoq; trãſlatio ſuaret᷑.excuſſos autẽ & cõſuetudo ſᷣmo
nis humani uegetos & robuſtos & expeditos uocat:& ipſi. lxx.ĩterpᷣtes ĩ Eſdræ libro pro iuuenibus trãſtule/
rũt: ĩ quo ita ſcribit: Et factũ ẽ ex die illa:medii excuſſoꝶ faciebãt opus: & medii eoꝶ habebãt haſtas & ſcuta &
arcus & thoracas: & pricipes poſt oẽm domũ Iuda ædificãtiũ ĩ muro. Ex quo aĩaduertimus & ĩ pᷣſẽti loco pro
adoleſcẽtibus atq; puberibus excuſſos poſitos: nõ ut ille opinatus ẽ pro apoſtolis: ꝗ excuſſi a pedũ excuſſione
dicãtur. Legi & cuiuſdã libꝶ: & elegãtẽ in eo ſẽſũ repperi: excuſſos iudæos dici a tẽplo & lege & gratia dũi: pro
eo qd ẽ reprobos: & eoꝶ eẽ filios apoſtolos: ꝗ ex ipſoꝶ ſemie ꝓcreẽtur: & ĩ ſimilitudinẽ ſagittaꝶ manu dni cõ
tineãtur. In ſequẽti quoq; pſalmo Heliodorus magis ꝗᷓ Hilarius noſter errauit: ꝗ de hoc loco in quo ſcriptũ
: labores fructuũ tuoꝶ mãducabis: uaria opinatus aſſeruit: magis ſtare ſentẽtiã: ſi ſcribat: fructus laboꝶ ali
quẽ mãducare: & nõ labores fructuũ.unde ſpiritalẽ ĩ telligẽtiã debere pquiri: & ex hac occaſiõe agrediẽs diſpu
tationẽ tãta operoſitate qd uolebatĩtelligi: uſus ẽ ꝑſuadẽdi: quãta ſemp falſitas indiget: ut uera uideat᷑: cum
hocĩ loco nõ. lxx. ĩterp̃tes: ſed latini de græci uerbi abiguitate decepti cap ονρ fructus magis ꝗᷓ manus interpᷣ
tati ſũt:cũ napnoimanus quoq; dicant᷑: qd ĩ hebræo ponit cnac: & Symmachus ꝗntaq; e itio trãſtulerũt ma
nuũ tuaꝶ: ut ambiguitatẽ poris monis effugerẽt. Cũ hæc furtiui utaiũt opis ad lucubratiũculã uelox notarii
manus me dictãte ſignaret: & plura dicere cogitarẽ: iã ferme qᷓrta hora noctis exceſſerat: & repẽte ſtimulis qui
buſdã ſtomachi ſuſcitatus:ĩ oronẽ prupi: ut ſaltẽ reliquo horaꝶ ſpatio ſubrepẽte ſõno fruſtraret ifirmitas.

0 Epiſtolaris prologus beati Hieronymi preſbyteri ad Damaſuũ papã in expoſitione catici Epithalamii can /

ticoꝶ ſecũdũ Origenẽ. cuius doctrinam & eloquẽtia laudibus effert.
Eatiſſimo papæ Damaſo Hieronymus. Origenes cũ in cæteris libris omnes uicerit: in Cantico
cãticoꝶ ipſe ſe uicit. Nã decẽ uolumibus explicitis quæad uigintiuſq; uerſuu milia pene puene/
rũt: primũ. xx. ĩterpᷣtes: deinde Aꝗlã & Symmachũ & Theocotiont : & ad extremũ ꝗntã editio/
nẽ:quã in actio littore ĩ ueniſſe ſe ſcribit:ita magnifice apteq; diſſeruit: ut ĩde mihi uideat᷑ ĩ eo cõ
pletũ eẽ qddicit᷑: Introduxit me rexin cubiculũ ſuũ.Itaq; illo oꝑe pᷣtermiſſo:qa ĩgẽtis eſt ocii la/
nis & ſũptuũ: tãtas res tã dignũ opus in latinũ trãſferre ſermonẽ: hos duos tractatus quos in morẽ quotidi
ani eloqi paruulis adhuc lactẽtibus cõpoſuit:fideliter magis ꝗᷓ ornate ĩterpᷣtatus ſũ:guſtũ tibi ſeſuũ eius nõ ci/
bũ offerẽs. Tu animaduertas quãti ſint illa æſtimãda quæ magna ſũt: cũ ſic poſſint placere quæ parua ſũt.

(Tranſ latio duoꝶ tractatuum uel homeliaruũ Origenis in Cantico canticoꝶ e græco in latinũ. Vbi primo po

—

nituripſius Origenis præfatio de Cantico ipſo canticoꝶ.

E cãtico cãticoꝶ dicturus. quò didicimus per Moyſẽ qᷓdã eẽ quæ nõ ſolũſcã: ſed & ſcã ſcõꝶ: & alia nõ

tm ſabbata:ſed & ſabbata ſabbatoꝶ: ſic nuc docemur ſcribẽte Salomone eẽ qdã nõ ſolũ catica: ſed &
cãtica cãticoꝶ. Btũs qdẽ is: qui ĩgredit ſcã: ſed beatior quiĩgredit᷑ ſancta ſanctoꝶ. Beatus qui ſabbata
ſabbatizat: ſed beatior qui ſabbatizat ſabbatorum ſabbata. Beatius ſimiliter & is: qui ĩ telligit cantica & canit
ea. nemo quippeniſiin ſolẽnitatibus canit: ſed multo beatior ille qui canit cantica canticoꝶ. Et ſicut is quiin/
grediturin ſancta pluribus adhucindiget: ut ualeat introire in ſãcta ſãctoꝶ. Et qui ſabbatũ celebrat: qd a do/
mino populo cõſtitutũ eſt: multa adhuc neceſſaria habet: ut agat ſabbata ſabbatoꝶ. Eodẽ modo difficile repe
rit: qui oĩa quæ in ſcripturis continẽtur cãtica peragraãs: ualeat aſcẽdere ad cãtica canticoꝶ. Egredi te oportet ex
ægypto: & egreſſũde terra ægypti pertrãſire mare rubrũ: ut poſſis primũ cãticũ canere dicẽs. Cantemus domi/
no:glorioſe enim magnificatus eſt: Licetautẽ primũ dixeris canticum: adhuc longe es a cantico canticoꝶ. Per/
. Vii

ambula terrã deſerti ſpiritaliter:donec uenias ad puteuũ quẽ foderũt reges: & ibi ſecũdũ canticum canas. Poſt

hæc ueni ad uiciniã ſanctæ terræ: & ſup Iordanis ripã cõſtitutus: cãtes canticũ Moyſi dicẽs: Attẽde cælum &
loquar:& audiat terra uerba oris mei. Rurſu habes neceſſariũ ut milites: & terrã ſanctã hæreditate poſſideas:
& apis tibi ꝓphetet: & apis te iudicet: Delbora qppe apis ĩterpᷣtat᷑: utpoſſis & illud carmẽ qd in libro Iudicũ
cõtinet᷑ edicere. ad regnoꝶ deinceps uolumẽ aſcẽdẽs: ueni ad cãticũ quãdo Dauid fugit de manibus oĩum ini
micorũ ſuoꝶ: & demanu Saul: & dixit. Dominus firmamẽtũ meũ: & fortitudo'mea: & refugiũ meu: & libera
tor meus.Perueniẽdũ tibi ẽ ad Eſaiã:ut cũ illo dicas:Cãtabo cãticũ dilectæ uineæ meæ. Et cũ uniuerſa trãſie/
ris: ad altiora cõſcẽde: ut poſſis aĩa decora cũ ſpõſo & hoccanere cãticũcãticorũ:quod quot ex pſonis conſtet:
incertus ſũ. Orãtibus autẽ uobis: & reuelãte dno: quatuor mihi in his uideor inueniſſe pſonas. uiꝶ & ſpon
ſã: cũ ſpõſa adoleſcentulas: cũ ſpõſo ſodaliũ greges. Alia dicũtura ſponſa:alia a ſponſo. nõnulla a iuuencu/
lis:quædã a ſodalibus ſpõſi. Cõgruũ ꝗppe ẽ:ut in nuptüs adoleſcẽtulaꝶ ſit multitudo cũ ſpoſa:iuuenũ turba
cũ ſpõſo. Hæc oĩa noli foris ꝗrere. Noli extra eos: ꝗq pᷣdicatione euãgelii ſaluati ſũt. Chriſtũ ſponſũ intellige:
Eccleſiã ſpõſã ſine macula & ruga.de qua ſcriptũ ẽ᷑: ubi exhiberet ſibi glorioſã eccleſiã: nõ habẽtẽ maculam
neq; ruga: aut aliqd eoꝶ: ſed ut ſit ſancta & ĩmaculata. Eos uero ꝗ cũ ſint fideles: nõ ſũt tamẽ iſtiuſmodi: qua
les ſᷣmo pᷣfatus ẽ:ſed iuxta modũ quendã adepti uidẽtur ſalutẽ:aĩaduerte credẽtiũ aĩas:& ado leſcẽtulas eẽ cũ
ſpõſa. Angelos uero & eos ꝗ puenerũt in uiꝶ pfectuũ: intellige uiros eſſe cũ ſpõſo. Inde igit᷑ mihi uidentur qua
tuor ordines. unũ & unã: duos choros ĩter ſe cõtinẽtes.ſpõſã canere cũ iuuẽculis:ſpõſũ canere cũ ſociis.Et cũ ĩ
tellexeris: audi cãticũ cãticoꝶ: & feſtina ĩtelligere illud: & cũ ſpõſa dicere ea quæ ſpõſa dicitiut audias quæ au
diuit & ſpõſa. Si autẽ non potueris dicere cũ ſpõſa quæ dixit: ut audias ea quæ dicta ſũt ſponſæ:feſtina uel cũ

ſpõſi ſodalibus fieri. Porro ſi & llis ĩferior es: eſto cu adoleſcẽtulis: quæ ĩ ſpõſæ delitiis comorãtur. Hæ ꝗqppeĩ

hoc libro fabula pariter & epithalamiũ ſũt ꝑpſonæ. ex quo & gẽtiles ſibi Epithalamiũ uẽdicarũt: & iſtius gene/

„ ‧ — — „

ris carmẽ aſſũptũ ẽ. Epithalamiũ ſiquidẽ cãticũ cãticoꝶ. primũ ſpõſa orat: & ſtatim in mediis pᷣcibus audit᷑.
Videt pᷣſentẽ ſpõſũ:uidet adoleſcẽtulas ſuo comitatui copulatas. Deide reſpõdet ei ſpõſus:& poſt ſpõſi eloqꝗa
dũ ille pro eius patit᷑ ſalute. reſpõdẽt ſodales: donec ſpõſus ſit in recubitu: & a paſſione cõſurgat: ſe quædam
ſponſæ ornamẽta facturus. Veꝶ iã ipſa uerba ponẽda ſũt: in ꝗbus prius uox ſpõſæ depcãtis audit᷑.
Homelia Prima.

Sculer᷑ me aboſculis oris ſui. Quoꝶ iſte ſenſus ẽ. Quouſqʒ ſponſus meus mittit oſcula p Moyſem
mittit oſcula ꝑ ꝓphetas: iã ipſius cupio oracontingere: ipſe ueniat: ipſe deſcendat. Oratigit᷑ ſponſi

quo dicitur: Adhucte loquente dicam: Ecce adſum: ſponſã ſponſi pater exaudit: mittit filiũ ſuũ. Vidẽs illa
eũ cuius depᷣcabat᷑ aduẽtũ: orare deſtitit: & ad eũ cominus loꝗtur: Quoniã bona ubera tua ſup uinũ: & odor
unguẽtoꝶ tuoꝶ ſuꝑ oĩa aromata. Sponſus igit᷑ chriſtus miſſus a patre: uenit unctus ad ſponſã. & dicit᷑ ad eũ
Dilexiſti iuſticia: & odiſti iniqtatẽ: ꝓpterea unxit tedeus deus tuus oleo exultatiõis præ participibus tuis. Si
me tetigerit ſpõſus:& ego boni odoris ero:& ego liniar unguẽtis: & ad me uſq; eius unguẽta pueniẽt: ut poſ⸗
ſim cũ apoſtolis dicere: Chriſti bonus odor ſumus ĩ oĩ loco. Nos autẽ cũhæc audimus:adhuc peccatis uitiiſq;
fetemus. de qbus ꝓpheta pœnitẽs loquit᷑. Putruerũt & corruptæ ſũt cicatrices meæ a faciæ ĩſipiẽtiæ meæ. Pec
catũ odoris ẽ putridi: uirtus ĩſpirat unguẽta: quoꝶ typos repies in exodo. Inuenies quoq; ibi ſtactẽ: onica: gal
banẽ & reliqua. Hæc qdẽ ad ĩcẽſũ. Deĩde ad opus unguẽtarii uaria ſumũtur unguẽta: in ꝗbus ẽ nardus & ſta
cten. & deus ꝗ fecit cælui & terrã: loꝗtur ad Moyſem dicẽs: Ego ĩpleui eos ſpiritu ſapiẽtiæ & intellectus: ut fa/
ciãt opa artis unguẽtariæ: & unguẽtarios deus docet. Hæc ſi ſpiritaliter nõ ĩtelligant᷑: nõne fabulæ ſut:niſi ali
d habeat ſecreti: nõne ĩdigna ſũt deo? Neceſſe ẽigit᷑ eũ ꝗ audire ſcripturas ſpintaliter nouit: aut ꝗ certe non
nouit: & deſiderat noſſe: oĩ labore cõtẽdere: quo poſſit dignus ſpiritaliũ fieri ſecretoꝶ: & ut aliqd audentius di
cã: ſpiritali cupidie uel amore. Siqdẽ ẽ & ſpiritalis amor. Et quò ẽ qdã camalis cibus: & alius ſpiritalis: & alia
carnalis potio: alia ſpiritalis: Sicẽ ꝗdã amor carnalis a ſathana ueniẽs: alius amor ſpiritus a deo exordiu hins:
& nemo pot duobus amoribus poſſideri. Si carnis amatores: amorẽ ſpũs nõ capis. Si oĩa corporalia deſpexi/
ſti:nõ dico carnẽ aut ſa – argẽtũ & poſſeſſiões: ſed ipſã terrã ipſi ũq; cælũ. Hæc ꝗppe ptrãſibũt. Si iſta
oĩa cõtẽpſiſti:& ad nullũ hoꝶ aĩa tua obligata ẽ: neq; quoꝗᷓ uitioꝶ amore retineris: potes amorẽ cape ſpiritalẽ
Iſta locuti ſumus: qa euenit occaſio: ut deamore ſpiritali aliqua diceremus. Expedit autẽ nobis Salomõis cu
ſtodire pᷣceptũ: & magis illius: ꝗ ꝑ Salomonẽ loquebat᷑ de ſapiẽtia: ita dicẽs: Ama illã: & fuabit te. circũda illa
& exaltabit te. honora illã: ut te ãplectat᷑. Eſt qdẽ ſpiritalis ãplexus.atq; utinã cõti gat: ut meã ſpõſã altior ſpõ
ſi ãplexus ĩcludat: ut ego quoq; poſſim dicere: qd ĩ eodẽ libro ſeriptuẽ. Siniſtra eius ſub capite meo: & dexte-/
ra illius aãplexabit᷑ me. Oſculet me ergo ab oſculo oris ſui. Monis ẽ ſcripturaꝶ ĩperatiuũ modũ ꝓ optatiuo po
nere. ut ibi. Pater ni qes ĩ celis ſcĩficet᷑ nomẽ tuũ:pro utinã ſcĩficet᷑. & nũcẽ in pᷣſeti. Oſculet me ab oſculo oris
ſui: pro eo qd ẽ utinã oſculet᷑. Deĩdecoſpicit ſpõſũ. uenit delibutus unguẽtis: necaliter ad ſpõſã poterat ueni
re: nec decebat aliter patrẽ ad nuptias fili deſtinare. Variis e unxit unguẽtis: fecit illum Chriſtum: uenit di
uerſis odoribus ſpirans: & audit: quia bona ubera tua ſuper uinum. Congrue ſermo diuinus eandem rẽ pro
locoꝶ qualitate diuerſis uocabulis nũcupat. Quãado hoſtia effert in lege: & uult ĩtellectũ oſtẽdere: pectuſcu/⸗

†

patrẽ & dicit a eũ. Oſculer me ab oſculis oris ſui. Et qa talis ẽ: ut cõpleat ſi up eã ꝓpheticum illud: in

ſ
e

cel
Ut

61
t
leti
nus

hbo⸗

u

ſs

elogn
hm

ſem
ponli
ucn
Sl
ocht
adeu
.S
ol⸗
iſ
Per
l
eſa
tka/
liali
non
uusdl
alͦ
ihis
ſpen
in
tiali
cl
alli
tſpo
lerte
nope
voſs

lũ ſeparatiõis affat᷑. Quãdo uero recũbit aliꝗs cũ leſu:& ſenſuũ eius cõmunione pfruit᷑:nõ pectuſculũ ut ſu
pra:ſed pectus alloqtur. Porro cũ ſponſa loꝗtur ad ſponſũ:qa nuptiale carmẽ inducit᷑:nõ pectuſculũ ut ĩ ſa
crificio:no pectusutĩ lIoãne diſcipulo:ſed ubera nominat dicẽs: Quia bona ubera tua ſup uinũ. Cõmunica

ut ſponſa cũ ſenſibus ſponſi: & ſcias ꝗa inebriãt atq; lætificãt iſtiuſmodi cogitatus. Quò autẽ calix dni inebri

ans perꝗoptimaus eſt: ſicubera ſpõſi or meliora ſũt uino. qa bonaubera tua ſuꝑ uinũ. In mediis pcibus ad ſpõ

ſũ uerba cõuertit. Etodor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſuꝑ oĩa aromata:nõ uno ſed oĩbus: ſpõſus uenit unctus unguẽtis.

Si autẽ & ad meã aĩam factã ſponſã ſuã uenire dignabit᷑: quã oportet eſſe formoſa: ut illũ de cælo ad ſe tra⸗/
hat: ut deſcẽdere faciat ad terras: ut ueniat ad amatã: Quali pulchritudie decorãda ẽ: Quali debet amore fer/

uere ut ea loquat᷑ ad illã: quæ ad pfectã locutus ẽ ſponſã? Quia ceruix tua: ꝗa oculi tui:qa genæ tuæ: qa ma

nus tuæ: qa uẽter tuus: ꝗa humeri tui: quia pedes tui: de ꝗbus ſi cõceſſerit dns diſputabimus: quõ ſpõſæ mẽ

bra uariẽtur: & ſingulaꝶ partiu laus diuerſa dicat᷑: ut poſt diſputationẽ etiã ad noſtrã dici animã ſimiliter la

boremus. Bona igit ubera tua ſup uinũ: & odor unguẽtoꝶ ſup oĩa aromata. Si uideris ſpõſũ tũc ĩtelliges ue

rũ eſſe qc dicit᷑: quoniã bona ubera tua ſup uinũ & odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſuꝑoĩa aromata. Multi habuerũt
aromata. Regina auſtri detulit aromata Salomoni: & plures alii aromata poſſederũt: ſed habuerit ꝗs ꝗᷓtalibet
nõ poſſũt chriſti odoribus cõparari de quo nũc ſpõſaait. Odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſupoĩa aromata. Ego arbi/
tror qa & Moyſes habuit aromata: & Aaron & ſinguli ꝓphetaru. Verũ ſi uidero chriſtũ:& ſuauitatẽ odore un
guentoꝶ eius pcepero: ſtatim ſentẽtiã fero dicẽs: Odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſuꝑ oĩa aromata. Oleũ effuſũ nomen
tuuũ: ꝓpheticũ ſacramẽtũ eſt. Tãtũmodo nomẽ ieſu uenit in mũdũ:& unguẽtũ pᷣdicat᷑ effuſum. In euangelio
quoq;ʒ mulier accipiẽs alabaſtꝶ unguẽti nardi piſtici pcioſi: caput ieſu pedeſq; pfudit. Obfua diligẽter: quæ
de duabus ſuꝑ caput effuderit ſaluatoris. ſiqdẽ peccatrix ſuꝑ pedes: & ea ꝗᷓ dicit᷑ nõ fuiſſe peccatrix ſuꝑ caput
eius fudiſſe mõſtrat᷑. Obſerua inꝗᷓ: & inuenies in euãgelica lectione nõ fabulas & narratiões ab euãgeliſtis: ſed
myſteria eſſe cõſcripta. Impleta eſtutiq; odore unguẽti domus. Siqd peccatrix habuit: ad Pede referẽdũ eſt:&
ſiqd ea quænõ peccatrix ad caput. Nec miꝶ domũ fuiſſeodore cõpletaã: cũ hoc odore mũdus cõpletus ſit.Scri
bit᷑ in eodẽ loco de Simone leproſo & domo eius. Ego puto leproſũ mundi iſtius eſſe prĩcipẽ: & hunc leproſũ
Simonẽ nũcupari:cuius domus ad aduẽtum chriſti ſuaui odore cõpleta ſit agẽte pœnitẽtiã peccatrice: & ſan/
cta caput Ieſu in unguẽti odoribus pfundẽte. Vnguentuũ effuſũ nomẽ tuũ. Quõ unguẽtum qd effuſiõe ſua
odorẽ lõge lateq; diſpargit: ſic xpᷣi nomẽ effuſũ ẽ. In uniuerſa terra xpᷣs nominat᷑. In oĩ mundo pᷣdicat᷑ domi/
nus. Vnguẽtũ enim effuſũ eſt nomẽ eius. Nuc Moyſi nomẽ audit᷑:qd prius iudææ tantũ claudebat᷑ anguſti
is. Neq; enĩ græcoꝶ qſpiã meminiteius. Necq; in ulla gẽtiliũ litteraꝶ hiſtoria de illo ſeu cæteris: ſcriptu aliꝗd
inuenimus. Statim ut ieſus radiauit in mũdo: eduxit ſecũ leges & ꝓphetas: & uere completũ eſt: unguentum
effuſũ nomẽ tuũ. Ipſæ iuuẽculæ dilexerũt te. Et quia ꝑ ſpiritũ ſanctu charitas dei diffuſa eſt in corda noſtra:
cõgrue nomẽ effuſionis infert. Vnguẽtũ effuſũeſt nomẽ tuũ. Hæcdicẽs ſpõſa adoleſcentulas cõſpicit: quan
doilla ſponſa patrẽ rogabat: & ad ipſũ ſponſum cominus loquebat᷑:nec dũ adoleſcentulæ aderãt.In mediis
uero pᷣcibus ĩgredit᷑ iuuẽculaꝶ chorus:& ſponſæ laudat᷑ eloquiis.Propterea iuuẽculæ dilexerũt te: & attraxe/
rũt te. Adolelcẽtulæq; reſpõdet. Poſt teĩ odore unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus: ꝗqpulchræ ſponſi pediſſequæ: quæ
nec dũ fiduciã habẽt ſponſæ. Spõſa nõ poſt tergu ſeꝗtur: ſed ingredit᷑ iuncta lateri. Apphẽdit dexterã ſpon/
ſi: & manus eius ſpõſi dextera continet᷑. Famulæ uero ingrediũtur poſt eã. Septuaginta ſunt reginæ & octogĩ
tacõcubinæ: & iuuẽculæ quaꝶ nõ ẽ numerus. Vna ẽ coluba mea: perfecta mea: una eſt matri ſuæ: una eſt ei
quæ cõcepit illã. Poſt te ergo ĩ odore unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus:cũ oĩ honeſtate deãbulãtibus dictũ eſt: poſt
te in odore unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus. ſecũdũ illud. Curſũcõſumaui. Et illud qui in ſtadio currũt: oẽs quidẽ
currũt: unus autẽ accipit brauiũ. Brauiũ chriſtus ẽ: & hæ quidẽ adoleſcẽtulæ: quas ꝓpter amoris exordiũ foris

ſtare cognoſcimus: iuxta illud exẽplũ. Amicus autẽ ſpõſi ſtas & audiẽs eũ: gaudio gaudet ꝓpter uocẽ ſponſi.
Tale qddã & adoleſcentulæ ſuſtinẽt. Introeũte ſpõſo forinſecus remanẽt: ſpõſa uero ſpecioſa pfecta ſine ma

cula: ſine ruga ĩ ſpõſi cubiculũ: ĩ regiũ penual ĩgreſſa reuertit᷑ ad iuuẽculas: & nũcat eis ꝗᷓ ſola conſpexerit: di/

citq;. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ: nõ ait. ĩtroduxit nos plures ĩ cubiculũ ſuũ. Plures foris remanẽt.In cu
biculũ ſola ĩgredit᷑ ſpõſa:ut uideat theſauros abſcõditos & tenebroſos. renũcietq; iuuenculis. Introduxit me
rexĩ cubiculũ ſuũ. Rurſus adoleſcẽtulæ.i.ſpõſarũ ĩcipiẽtiũ turba cõplurĩa.Ingreſſa ſpõſa cubiculũ ſpõſi:& ui
dẽte diuitias uiri ſui: dũillius p̃ſtolãtur aduẽtũ: lætæ cõcinut. Exultabimus & lætabimuri te. Pro ſponſæ pfe-
ctioe lætant᷑. Nõ ẽ æmulatio ĩ uirtutibus. Amor iſte mũdus: amoriſte ſine uitio ẽ. Exultabimus & lætabimur
T te. Diligemus ubera tua.Illa ꝗqᷓ maior ẽ:iã tuoꝶ ubeꝶ lacte pfruit᷑: & loꝗt᷑ exultãs:bona ubera tua ſ uꝑ uinũ:
Iſtæ uero qᷓ exultationẽ & læticiã deferuũt: adoleſcẽtulæ ꝗppe ſũt: deferũt charitatẽ & dicũt. Exultabimus & leta
bimur te. Diligemus ubera tua ſup uinũ. Diligemus ĩquiũtnõ diligimus. Deĩde loꝗt᷑ ad ſpoſã: æꝗtas dilexit

te. Laudat ſpõlã nomẽilli æqtatis a ꝓpriis uirtutibus ponitcztzgtl, dilexit te. Rurſũ ad adoleſcẽtulas ſpõſa
rñdet: Nigra ſũ & ſpecioſa filiæ hieruſalẽ: ut tabernacula cedar: ut pelles Salomõis. Ne ĩtueamini me:qa ego

ſũdenigrata: qm deſpexit me ſol. Specioſa qdẽ ẽ:& poſſũ ĩuenire quõ ſpecioſa ſit ſpõſa:qᷓrimus aũt quõ nigra
& ſine cãdore ſit pulchra. Pœnitentiã egit a peccatis: ſpeciẽ ei largita eſt cõuerſatio: & ideo ſpecioſa cãtat᷑. Quia
uero nec dũ oĩ peccatoꝶ ſorde purgata: nec dũ lota ẽ ĩ ſalute: nigra dicit᷑.ſed in atro colore nõ ꝑmanet. Fit itaq;

cãdida qũ ad maiora cõſurgit:& ab hũilibus ĩcipit ad alta cõſcẽdere. diciturq; de ea: Quæ ẽ iſta qꝗᷓ aſcẽdit deal/
bata? Et quo manifeſtius hoc myſteriũ deſcribat᷑:nõ ait ut ĩ plæriſq; codicibus legit᷑: Innixa ſupꝑ fratruelẽ ſuũ
i. epiſite rizomene:ſed epiſe etizomene.i.ſupꝑ pectus eius recũbẽs. Significãterq; de aĩa ſpõſæ & pᷣmone dicit᷑
ſuꝑ pectus illius recũbẽs: qa prĩcipale ibi cordis ẽ nri. Vndea carnalibus recedẽtes: ſpiritaliaſſentire debemus:
& ĩtelligere: multo melius eſſe ſic amare ꝗᷓ amare deſiſtere. Aſcẽdit igit᷑ recũbẽs ſuꝑ pectus fratruelis ſui. & quæ
nũc in exordio cãtici nigra ponit᷑: in epithalamii fine de ea cãtat᷑: Quæ ẽiſta quæ aſcendit dealbata? Intellexi⸗
mus quõ & nigra & formoſa ſit ſponſa. Si autẽ & tu nõ egeris pœnitẽtiã: caue ne aĩa tua nigra dicat᷑ & turpis
&duplici fœditate turperis. nigra ꝓpter peccata p̃terita: turpis ꝓpter hoc:qa ĩ eiſdẽ uitiis pſeueras. Si uero pœ
nitẽtiã egeris: nigra erit aĩa tua ppter antiqua delicta. propter pœnitẽtiã uero habebit aliqd ut ita dicã æthio/
pici decoris. Et qa ſemel æthiopẽ noĩaui: uolo teſtẽ ſcripturã ſuꝑ hũc aduocare monẽ. Aaron & Maria mur
murãt:qa Moyſes æthiopiſſa hẽt uxorẽ: & nũc Moyſes æthiopiſſã ducit uxorẽ. Siqdẽ lex eius ad hãc noſtrã
æthiopiſſã trãſmigrauit. Murmuret Aarõ ſacerdotiũ iudæoꝶ murmuret & Maria ſynagoga eoꝶ. Moyſes de
murmuratiõe nõ curat: amat æthiopiſſã ſuã: de qua & alibi dicit᷑ ꝑ ꝓphetã: Abextremis fluminũ offerẽt ho
ſtias. Et rurſũ: Aethiopia p̃ueniet manus eius deo. Pulchre pᷣ̃ueniet: quõ in euãgelio mulier illa quæ ſanguinẽ
defluebat: Archiſynagogi filiã curatione p̃uenit: ſic æthiopia iſrael ægrotãte ſanata ẽ. Illoꝶ delicto ſalus gẽtili
bus facta ẽ ad æmul uũ eos. Nigra ſũ & ſpecioſa filiæ hieruſalẽ. & tu eccleſiaſtica aĩa ad filias iſrael cõuerte
ſᷣmonẽ: & dic. Me plus amat ſpõſus:me magis diligit ꝗqᷓ uos: quæ multæ filiæ iſrael. Vos foris ſtatis: & ſpõſã
cubiculũ uidetis intrãtẽ. Nemo dubitet nigram uocatã eẽ formoſa: ꝗ nos ſumus: ut cognoſcamus deu:ut cã
tica cãtici pdicemus: ut ab æthiopiæ finibus: ut ab extremo terræ ueniremus ſapiẽtiã ueri audire Salomõis. &
qũ ſaluatoris uox intonãtis auditur: Regĩa auſtri ueniet in iudiciũ: & cõdẽnabit hoĩ̃es generatiõis huius: qa
uenit a finibus terræ audire ſapiẽtiã ſalomõis: & ecce plus ꝗᷓ Salomõ hic: audi myſtice quæ dicantur. Regina
auſtri uenita finibus terræ eccleſia: & cõdẽnat hoĩes generatiois huius.i.iudæos carni & ſãguini deditos. uenit
a finibus terræ audire ſapiẽtiã Salomonis: no illius qui in teſtamẽto ueteri pᷣdicat᷑: ſed huius ꝗ in euãgelio Sa
lomone maiorẽ. Nigra ſũ & ſpecioſa filiæ hieruſalẽ: nigra uelut tabernacula cedar:ſpecioſa ut pelles Salomo
nis. Ipſa quoq; noĩa cũ ſponſæ decore cõueniũt. Aiunt hebræi cedar interp̃tari tenebras. Nigra ſũ ergo ut ta/
bernacula cedar: ut æthiopes.ſpecioſa ut pelles Salomonis: quas eo tẽpore ĩ tabernaculi ornamẽto cõpoſuit:
quãdo tẽplũ ſũmo ſtudio & labore fabricatus eſt. Diues ꝗqppe Salomon:& in oĩ ſapiẽtia illius nemo ſceſſit
illũ. Nigra ſũ & ſpecioſa filiæ hieruſalẽ: ut tabernacula cedar: ut pelles Salomonis. ne intueamini me: qa ego
ſũ denigrata. Satiſſfecit de nigrore ſuo: & pꝑ pœnitẽtiã ad meliora cõuerſa: ãnũciat ſe filiabus iſrael nigrã quidẽ
eẽ: ſed pulchrã: m ꝙ ſupius expoſuimus: & dicit. ne ĩtueamini me: qa ego ſũdenigrata. Ne inqt admiremini
coloris eẽ me tetri:ſol deſpexit me. pleno ꝗppe radio ĩ me luminis ſi ulkulporilliungttu eius ſim calore fuſcata
Neq; enĩ ut decuerat: ut ſolis dignitas expetebat:illius in me lumẽ accepi: delicto eoꝶ ſalus gentilibus facta eſt
& rurſuũ incredulitate gẽtiũ ſcientia iſrael. Habes utrũq; apud apoſtolũ.Filii matris meæ pugnauerũt aduerſũ
me. Cõſiderãdũ quõ ſpõſa dicat:filii matris meæ pugnauerut aduerſũ me: & qn aduerſus eã fratꝶ pugna ſur
rexit. Vide Pauluũ eccleſiæ pſecutorẽ: & ſtelliges quõ filius matris eius pugnauerit aduerſus eã. Perſecutores ec
leſiæ egerunt pœnitẽtiã: & aduerſarii eius rurſũ ad ſororis ſigna cõuerſi pdicauerũt fidẽ: quã ante deſtruebãt.
Hoc ppnetico ſpiritu ſpõſa nũc cantãs ait:himicauerũt ĩ me:poſuerũt me cuſtodẽ in uineis:uineã meã non

cuſtodiui. Ego eccleſia: ego ſpõſa: ego ſine macula: plurimaꝶ cuſtos ſũ poſita uineaꝶ a filiis matris meæ: q cõ
tra me aliquando pugnauerant. qua ſollicitudie curaq; diſtricta: dũ plures cuſtodio uineas: uineã meã nò ſer
uaui. Intellige mihi hoc de Paulo & alio quocunq; ſanctoꝶ qui pro omniũ ſit lalute ſolli-itus: & uidebis: quõ
uineã ſuam nõ cuſtodiens: aliorum uineta cuſtodiat. Quõ etiã ut alios lucrifaciat:ipſe in quibuſdã dãna ſu/

ſtineat. etenĩ cũ fuerit liber ex omnibus: ſeipſum ſeruum fecit: ut oẽs lucrifaceret. Factus ſum inquit infirmus

infirmis: Iudæis iudæus: iis quiſub lege erant:quaſi ſub lege & cætera. Dicatq; uineã meãnõ cuſtodiui. Dein

de conſpicit ſpõſi cõſpectus abſceſſit. Et frequẽter hocin toto carmie facit: quod niſi ꝗs ipſe patiat᷑:nõ po
teſt ĩtelligere.ſæpe deus teſtis eſt. Spõſũ mihi aduẽtare cõſpexi:& mecũ eſſe qᷓplurimũ:quo ſubito recedente:
inuenire nõ potui qd quærebã. Rurſus igitur deſidero eius aduẽtũ: & nõnunꝗ iterum uenit: & cũ apparuerit
meiſq; manibus fuerit cõprehẽſus: rurſũ elabit᷑: & cũ fuerit elapſus:rurſũ a me inquiritur: & hoc crebro facit:

donec illũ uere teneam: & aſcendam inuiſus ſuper fratruelẽ meũ.Annuncia mihi quem dilexit anima mea:

ubi paſcis:ubi cubas in meridie. Nõ quæro alia tẽpora quãdo ueſpere:quãdo diluculo: qñ in ſolis paſcis occu

bitu.Illud tẽpus inquiro qñ in florẽte die: qũ plena luce in maieſtatis tuæ ſplẽdore uerſaris. Annũcia mihi quẽ

dilexit aĩa mea: ubi paſcis: ubi cubas ĩ meridie. Diligẽter obua meridiẽ legis. Apud Ioſeph meridie fratres prã
diuũ celebrãt. Angeli meridie Abrahæ ſuſcipiũturhoſpitio. & cætera iſtiuſmodi. Quære& inuenies ſcripturã
diuinã nõ fruſtra ſeu fortuitu unũquẽq; uſurpare ßᷣmonẽ. Quiſputas eſt dignus e nobis:ut ad meridiẽ uſe ;
erueniat & uideat ubi paſcat: ubi cubet ſpõſus. Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis: ubi cubas in me
ridie. Niſi enĩ tu mihi ãnũciaueris: ĩcipio errabũda iactari: & dũ te ꝗᷓro: ĩ alioꝶ greges ĩcurro. Et qa alioꝶ eru/
beſco faciẽ atq; ora cõtĩgere: faciẽ meã atq; ora mox cõtego.Sũ qppe ſpõſa formoſa: & aliis nuda faciẽ meã nõ
oſtẽdo:niſi tibi ſoli: quẽ iã pridẽ deoſculata ſũ.Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis ubi cubas ĩ meri/

erto R
Tthio⸗
iamu
noſhi
ſie
eretho
nguin⸗
8 gitl
ouen
ſpti
.ut ci
658.
1:
Ein
8entt
10
Mono
utta/
wluit:
Heeſi
ep
qud⸗
emini
uſcata
eſt
erſu
aſut
ese
bit.
non
65
noſer
gbo
na ſu⸗
fimmus
. Den
mnop
ente
Atuent
ficn
1mes:
is ocll
hiqu⸗
1es
npun
beug
Zinme
eu/
ei no
men⸗

diues ĩ ſpõſi domo ſpõſa formoſa: cui eſt gloria in ſæcula ſæculoꝶ amẽ.

die:ne quãdo fiã ſicut coopta ſup greges ſodaliũ tuoꝶut iſta nõ patiar: ut nõ fiã coopta:ut ora nõ contegã: &

ad alios uſq; pueniẽs: ĩcipiã forſitã & eos amare quos neſcio. Iccirco annũcia mihi ubi te qᷓrã: & inueniã in me
ridie. ne forte fiã qᷓſi coopta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝶ. Poſt hæc uerba ſpõſus ei cõminat᷑: & dicit. Aut cogno/
ſces temetipſã. qm regis es ſpõſa & formoſa: a me facta formoſa. Siqdẽ ego mihi exhibui glorioſã eccleſiam

nõ habẽtẽ maculã neq; rugã. Aut ſcito: quia ſi te nõ cognoueris: & tuã ſcieris dignitatem: patieris hæc quæ ſe/

quũtur. Quænã iſta ſũt? Si nõ cognoueris temetipſã o pulchra ĩ mulieribus: egredere tu in ueſtigiis gregũ: &
paſce nõ greges ouiũ: nõ agnoꝶ: ſed hædos tuos. Statuet ꝗppe oues a dextris: & a ſiniſtris hædos. Si nõ cogno

ueris temetipſã o pulchra ĩ mulieribus: egredere tu in ueſtigis gregũ: & paſce hædos tuos ĩ tabernaculis paſto

rũ. In ueſtigiis inꝗt paſtoꝶ nouiſſima fies:nõ ĩteroues: ſed ĩter hædos tuos: cũ ꝗbus habitãs nõ poteris mecũ
ideſt cũ bono paſtore eẽ. Eqtatuimeo ĩ curribus Pharaonis aſſimilaui te. Si uis ĩtelligereo ſponſa quõ ſcire te
debeas: cognoſce cui te cõparaueri: & tũc uidebis talẽ te eẽ: ꝗᷓ turpari nõ debeas: cũ tuã ſpeciẽ cognoueris. Quid
ẽigit᷑ eqtatui meo ĩ curribus Pharaonis aſſimilaui te? Scio eqtẽ ſpõſũ ꝓpheta dicẽte: & eqtatio eius ſalus. Aſ
ſim ilata es ergo eqtatui meo in curribus Pharaonis. Quãtũ differt eꝗ tatus meus ꝗ ſũdns: & dimergo ĩ flu
ctibus Pharaonẽ: & criſtatos eius: & aſcẽſores eius: & equos & currus eius: ꝗtũ inꝗᷓ differt eqtatus meus abeqꝗs

Pharaonis: tato melior es oĩbus filiabus tu ſpõſa: tu eccleſiaſtica aĩa: oĩ bus animabus quæ nõ ſũt eccleſiaſticæ

Igit ſi eccleſiaſtica aĩa es:oĩbus animabus es melior.ſi nõ es melior: nõ es eccleſiaſtica. Eqtatui meo ĩ curribus

. .

Bharaonis aſſimilaui te pxima mea. Deide pulchritudinẽ ſpöſæ ſpiritali amore deſcribit. Genæ tuæ ut turtu
tris. Faciẽ illius laudet: & genarũ rubore ſuccẽdit᷑. Pulchritudo ꝗppe mulieꝶi genis dicit᷑ eẽ ꝗplurima: Ita &
nos pulchritudinẽ aĩæ ĩtelligamus ĩ genis. Labia uero eius & lĩgua ĩtelligẽtiã p̃dicemus. Collu tuũ monilerut
ornamẽtũ q ſolet uirginũ collo pẽdere: & nũcupat᷑ ormiſcos. Itaq; ſine hocdecore & tuũ ipſũ collum ẽ orna
mẽtũ. Poſt hoc fit ſpõſus ĩ recubitu:reqeuit ut leo: ut catulus leonis obdormiuit: ut deĩceps poſſit audire ſu/
ſcitabit eũ: quo ĩterim dormiẽte epparẽt ſpoſæ ſpõſi ſodales angeli: & his eã ſᷣmonibus cõſolãtur. Nos tibi au
rea ornamẽta facere nõ poſſumus. nõ eni tã diuites ſumusut ſpõſus tuus: q aureũ tibi monile largiat᷑: nos ſi/

militudinẽ auri faciemus. nõ enĩ habemus aurũ. & hoc quoq; lætandũ eſi fimilitudĩes auri: ſi ſtigmata facia

mus argẽti. Similitudies auri faciemus tibi c ſtigmatibus argẽti. uerũ nõ oĩ tẽpore: ſed donec ſpõſus tuus ſur

gatacubitu. Cũ enĩ ille ſurrexerit: ipſe tibi auꝶ:.ipſe faciet argẽtũ: ipſe tuã mẽtẽ ſenſũq; decorabit. & eris uere

(Secunda Homelia ex Origene traducta.

B eo loco ĩ quo ſcriptũ ẽ Nardus mea dedit odorẽ ſuũ:uſq; ad eũ locũ in quo ait: Quia uox tua ſua/
uis: & forma tua decora & cætera: oẽs aĩæ motiões uniuerſitatis cõditor deus creauit ad bonũ.ſed pro
uſu nio fit ſæpe.utres quæ bonæ ſuũt ꝑ naturã:dũ male his abutimur: nos ad peccata deducat. Vnus
de aĩæ mòtibus amorẽ: quo bene utimur ad amãdu:ſi ſapiẽtiãẽ amemus & ueritatẽ. Quãdo uero amor ni in
peiora corruerit amamus carnẽ & ſanguinẽ. Tu igit᷑ ut ſpiritalis audi ſp iritaliter amatoria uerba cãtari: & di/
ſce motũ aĩæ tuæ: & naturalis amoris incẽdiũ ad meliora trãſferre: m illud: Ama illã: & fuabit te. circũda illa
& exaltabit te. Viri diligite uxores ueſtras ait apoſtolus. ſed nõ ſtetit in eo qd dixerat: uiri diligite uxores ufr̃as:
uetʒ ſciẽs eẽ dilectionẽ uiroꝶ in ꝓpriis quoq; uxoribus ĩhoneſtã: ſciẽs eẽ placẽtẽ deo: docuit quõ uiri uxores ſu
as amare deberẽt ĩferẽs: Viri diligite uxores ur̃as: ſicut & xps eccleſiã. & hoc ꝗdẽ in ꝓœmio eoꝶ ꝗᷓ poſtea diſſe/

rẽda ſut diximus. qa amici ſpõſi: dũ rex ĩ recubitu ſuo ẽ(reꝗeſcẽs enĩ dormiuit ut leo:& ut catulus leõis) ſpõſæ

ꝓmiſerãt donec ille coſurgeret: ſimilitudies auri & argẽti eẽ facturos: nõ hntes auꝶ ut ſpõſus: & quodãmò ali
is uerbis ſpõſi paſſio pᷣdicata eſt: nõ irrõnabiliter ad hæc ſpõſa reſpõdit: & ipſa diſpẽſationẽ quãdã paſſionis

itelligẽs: ad id qd audierat: ſimilitudĩes auri faciemus tibi cũ ſtigmatibus argẽti:donec rex ĩ recubitu ſuo ẽ ait:

Nardus mea dedit odorẽ ſuũ. Faſciculus guttæ fratruelis meus mihi ĩ medio ubeꝶ meoꝶ demorabit᷑. Quõ
igit aptabimus ei id qd pceſſit: donec rexi recubitu ſuo ẽ:id qd ſequit: Nardus mea dedit odorẽ ſuũ?: Loquit᷑

euãgeliũ:qa uenit mulier hs alabaſtꝶ unguẽti nardi piſtici pcioſi: nõ illa peccatrix:ſed ſcã: de ꝗᷓ nũc mihi ſer/

moðẽ. Scio ꝗppe Lucã de peccatrice: Matthæũ uero & loãnẽ & Marcũ non de peccatrice dixiſſe. Venit ergo nõ

peccatrixilla ſed ſcã: cui nomẽ quoq; Ioãnes ĩſeruit: Maria ꝗppe erat hjs alabaſtꝶ unguẽti nardi piſtici pcioſi

& effudit ſuꝑ caput leſi u. Deĩde ſuꝑ hoc ĩdignãtibus nõ oĩbus diſcipulis:ſed Iuda ſolo dicente:potuit uenũda
ri trecẽtis denariis: & dari paupibus: rudit magiſter atq; ſaluator: Semꝑ paupes hẽbitis uobiſcu: me autẽ nõ ſẽ
per. Præueniẽs ꝗppehæc diẽ ſepulturæ meæ fecit. Iõ ubicũq; p̃dicatũ fuerit euãgeliũ iſtud:dicet᷑ & ꝙ fecit hæc
ĩmemoniã eius. In figura ergo iſtud qc; nũcloꝗt᷑: Nardus mea dedit odorẽ ſuũlla ſuꝑ caput dni fudit unguẽ
tũ: & tu quoq; aſſume nardu: ut poſtꝗᷓ caput ieſu ſuaui odore pfuderis: poſſis audacter effari: Nardus mea de
dit odorẽ ſuũ: & a ieſu reciprocã audire ſᷣmonẽ: qa ubicũq; pᷣdicatũ fuerit hoc euãgeliũ ĩ toto mũdo: dicet᷑ & ꝙ
fecit hæcĩ memoriã eius.tu quoq; facito:ĩ uniuerſis gẽtibus pᷣdicato.quado auũt hoc facies Si factus fueris ut
apoſtolus: & dixeris: Xpi bonus odor ſumus: ĩ oĩ loco ĩ his qui ſaluãtur: & ĩhis qui pereunt: bona opera tua
nardus ſũt. Si uero peccaueris: peccata tetro odore redolebut. Dicit ꝗppe pœnitẽs. Cõputruerũt & corruptæ
ſũt cicatrices meæa facie inſipiẽtiæ meæ. Nõ de nardo ꝓpoſitũ eſt nũc ſpiritui ſcõ dicere: neq; de ho c qd ocu/
lis intueamur euangeliſta ſcribit unguẽto: ſed de nardo ſpiritali:de nardo quæ dedit odorẽ ſuũ. Faſciculus
eIXe

:

ſtactes.i.guttæ ſiue ſtillæ fratruelis meus mihi. Guttã unguẽti caſiã galbani: in exodo legimus pᷣcepto dũi in
thymiama. i. in ſacerdotale chriſma cõfectũ. Si ergo uidens ſaluatorẽ meũ ad terrena aut hu milia deſcẽdẽtem
uidebis quò uirtute magna & maieſtate diuina ad nos modica quædã ſtilla defluxerit De hac ſtilla & pphe-
ta cecinit dicẽs: & erit de ſtilla populi huius cõgregãdus cõgregabit᷑ Iacob. Et ſicuti ſecũdũ aliũ ſenſũ lapis erat
p̃ciſus e mõte ſine manibus: noſtri ĩ came ſaluatoris aduẽtus. Neq; enĩ totus mõs fuit ꝗ deſcendit ad terras:
nec poterat hũana fragilitas totius mõtis magnitudinẽ cape. Sed lapis ex mõte lapis offenſiõis: & petra ſcan
dali deſcẽdit ĩ mũdũ:ſic ſecũdũ aliũintellectũ ſtilla nũcupat᷑.oportebat ꝗppe:ut ꝗa oẽs gẽtes in ſtillã ſitulæ re
putatæ ſũt: is ꝗq pro oĩum ſalute factus eſt oĩa: etiã ſtilla fieret ad eas liberãdas. Quid enĩ pro noſtra ſalute nõ
factus ẽ Nos inanes: & ille exinaniuit ſemetipſũ formã ſerui accipiẽs. Nos populus ſtultus & nõ ſapiẽs: & il
le factus ẽ ſtultitia pᷣdicatiõis: ut fatuũ dei ſapiẽtius fieret hoĩbus. Nos ĩfirmi: ĩfir mũdei fortiu s hoĩbus factũ
eſt. Quia igit᷑ uniuerſæ gẽtes ut ſtilla ſitulæ: & ut momẽtũ ſtateræ reputatæ ſũt: loœirco factus ẽ ſtilla: ut ꝑ eũ
aueſtimẽns noſtris odor ſtillæ pcederet: iuxta illud: Myrrha & ſtilla & caſia a ueſtimẽtis tuis: a domibus ele-

Pnritirer ꝗbus lætificauerũt te filiæ regũ in honore tuo. Quæ in. xliiii.pſalmo dicũtur ad ſponſã. Faſcicu

us ſtillæ fratruelis meus mihi. Cõſideremus qd ſibi fratruelis noĩe uelit eccleſia. quæ hic loꝗtur de fratruele:
nos ſumus ex gentibus cõgregati. Saluator noſter ſororis eius eſt filius. i. Synagogæ. Duæ ꝗppe ſorores ſunt

eccleſia & ſynagoga. Saluator ergo ut diximus: filius ſynagogæ ſororis: uir eccleſiæ: ſpõſus eccleſiæ: fratruelis

eſt ſpoſæ ſuæ. Faſciculus ſtillæ fratruelis meus mihi: in medio uberũ meoꝶ cõmorabit᷑. Quis ita beatus: ut ha
beat hoſpitẽ in prĩcipali corde: in medio ubeꝶ: in pectore ſuo ſermonẽ dei Tale ẽꝗppe qch canitur. In medio
ubeꝶ meoꝶ cõmorabit᷑. Si nõ fuerit factæ mãmæ tuæ: in medio earũ habitabit ſermo diuinus. Decebat in car
mine nuptiali mãmas potius appellari ꝗᷓ pectus. Et pſpicuũ eſt curad expoſitionem eius quæ dicit. In medio
ubeꝶ meoꝶ cõmorabit᷑: ſit aſſuptũ: ſi no fuerint fractæ mãmæ tuæ. De Ezechiele ĩ eo ꝗppe loco: ubi Hieruſa
lẽ dominica corripit᷑ uoce:inter cætera dicit᷑ ad eã. In ægypto fractæ ſũt mãmæ tuæ. Caſtarũ ubera nõ frãgun
tur: ſed meretricũ ubera laxis pellibus irrugãtur. Pudicaꝶ erecta ſũt ubera: & uirginali robore tumẽtia. Suſcipi
unt ſermonẽ ſpõſi: & dicũt: In medio ubeꝶ meoꝶ cõmorabit᷑. Botrus Cypri fratruelis meus mihi. Initium ẽ
ſermonis in germine: & initiũ Cypri.i.floritiõis in uerbo: unde ait Botrus Cypri.i. floritionis fratruelis meus
mihi. Nõ oĩbus ẽ Botrus Cypri: ſed his ꝗ eius flore digni ſũt. Aliis uua uaria eſt: huic ſoli quæ nigra eſt & for/
moſa: in floris decore ſe p̃bet. Botrus cypri fratruelis meus mihi. Nõ ſimpliciter ait botrus cypri fratruelis me

us:ſed cũ additamẽto mihi: ut doceret nõoĩbus eũ eſſe botrũ Cypri. Videamus autẽ in quibus regionibus bo

trus iſte ſit ſpõſæ. In uineis Engaddi qd ĩterpᷣtat᷑ oculus tẽtatiéis. In uineis igit᷑ oculi tentatiõis botrus Cypri
