ras. Tu eni auctorẽ pctõꝶ facis deũ: dũ aſſeris nihil hoĩem per ſe poſſe facere:ſed adminiculo dei cui imputer᷑
oẽ quod facimus. Nos aũt ſiue bonũ ſiue malũ homo fecerit per liberi arbitrii poteſtatẽ ei dicimus imputari
qui fecit

der/
lme
ngli
uſtus
nibet⸗
oltr,
Aoul⸗
gtu
katura
lil
ndli
Aut
GKau/,
tuitin
trium
Anihll
ſemni
golle
ſuis 1
Akri
prac,
vegu
glu
tu
itnar
enst.
Nin
srat
t. De
leße
ütere
uit
genti
aulfu
ſoau⸗
cote⸗
ec
tirut
luxt
or im
N
futu/
ittbbi
ege
eiK
tuoe
neni
ntin.⸗
rlix
mia
iuxta
ci
nar,
ale
utet
tan
ſeei

qui fecit q uoluit. Et nõ ei qui ſemel cõceſſit liberũ arbitriũ.ATTI. Quãuis tergiuerſeris: laqueis ueritatis in
necteris. Hocenĩ modo etiã ſi ipſe nõ adiuuat: tamẽ iuxta te auctor erit maloꝶ: quia potuit ꝓhibere & nõ pro

hibuit. Vetus enĩ ſnĩa eſt:homicidã eſſe eũ:qui cũ poſſit hoĩem de morte liberare: nõ liberet. CRI. Iã iã tollo

manũ: cedo:uiciſti. Si tamẽ uincere eſt: ueritatẽ uelle ſubuertere. nõ rebus: ſed ſermonibus: ideſt nõ ueritate:
ſed mẽdatio. Poſſũ enĩ illud tibi apoſtoli rũdere: & ſi ĩperitus ſermone: nõ tñ ſcia. Quãdo enĩ loꝗris coactus
argumẽtationũ ſtrophis tibi uideor aſſẽtire. Cũ aũt tacueris: ex aĩo rurſus elabit᷑: ut lqdo appareat diſputa/
tionem tuã nõ ex fõtibus ueritatis & xp̃iana ſimplicitate: ſed ex philoſohpoꝶ minutiis & arte deſcẽdere. AT.
Vis ergo me rurſũ uti teſtimoniis ſcripturaꝶ: & quõ iactãt diſcipuli tui: nullũ argumẽtationi tuæ poſſe & p/
blematibus rũdere?/ CRI. Nõ ſolũ uolo: ſed & cupio. doce me de ſcripturis ſãctis: ubi ſublata liberi arbitrii po
teſtate faciat homo: quod per ſe aut noluit aut nõ potuit. AT. Nõita: ut tu proponis: ſed ut ueritas poſcit &
ratio ſcripturaꝶ: uocibus eſtutendũ. Loquit᷑ Iacob in or̃one ſua. Si fuerit ds deus meus mecũ: & cuſtodierit
me in uia: per quã ego pgo: & dederit mihi panẽ ad manducandũ: & reduxerit me cũ ſalute in domũ pñjs mei
erit mihi dũs in deũ. & lapis iſte quẽ poſui in titulũ: erit mihi domus dei. & oĩa quæcunq; dederis mihi: deci/
mas ofſerã tibi. Nunqd dixit ſi liberũ arbitriũ cõſeruaueris: & cibũ & ueſtimentũ meo labore ꝗᷓſiero: & reuer/
tero in domũ pris mei? Oĩa dat dñi uolũtati: ut mereatur accipere quod p̃cat᷑. Reuertẽti de Meſopotamia Ia
cob:angeloꝶ occurrit exercitus: & uocant caſtra dei. Poſtea pugnat cũ angelo ſub figura hoĩs: & a dũo cõforta
tur. de ſupplantatore Ilacob rectiſſime dei nomẽ accepit.neq; enĩ ad fratrẽ crudeliſſimum audebat reuerti niſi
dñi pᷣſidio roboratus. Scriptũ eſt in cõſequẽtibus. Ortus eſtei ſol: poſtꝗᷓ tranſiuit Phanuel: qd interpretatur
facies dei. Vnde loquit & Moyſes: Vidi dũm facie ad faciẽ: & ſalua facta eſtaĩa mea. nõ ꝓprietate naturæ: ſed
dignatione miſeratis. Oritur ergo nobis ſol iuſticiæ: q uultu dei cõfirmat᷑. Ioſeph in ægypto claudit᷑ carcere.
Ibiq; infert᷑ ꝙ cuſtos carceris oĩa ptãti eius fideiq; cõmiſerit. Cauſaq; reddit᷑: quia dñs erat cũ eo:& quæcũq; fa
ciebat ꝓſperabant᷑ a dio in manibus eius. Vnde & Eunuchis ſõnia ſuggerunt᷑. Pharao uidet ſõniũ inextrica/
bile: ut per hanc occaſionẽ liberaret loſeph: pater paſceret᷑ & ffes: ægyptus tpe famis ſaluaret. Seqtur. Dixit
aũt deus ad iſrael in uiſione noctis. Ego ſũ deus patrũ tuoꝶ: noli timere deſcẽdere in ægyptũ. In gentẽ enim
magnã faciã te ibi: & egodeſcendã tecũ in ægyptũ.& deducã te inde: & ponet Ioſeph manus ſup oculos tuos:
ubi hic eſt liberi arbitri ptãs! Et nõ totum: qd ire nõ audet ad filiũ. & genti ſe totũ cõmittere dñm neſciẽti: dei
patris auxiliũ eſt. Liberat populus de ægypto in manu forti: & brachio excelſo. Nõ Moyſi & Aaron: ſed eius
qui ſignoꝶ miraculis populũ liberauit. & ad extremũ ꝑcuſſit pᷣmogenita ægypti: ut qui prius retinebãt perti
naciter: ardenter exire cõpellerẽt. Salomõ loquit᷑. Eſto cõfidens in m in toto corde tuo. In tua aũt ſapia ne
exalteris. in oĩbus uiis tuis cognoſce eũ: ut rectas faciat uias tuas. Intellige ꝗd loquat᷑. Nec in ſapĩa nr̃a: nec in
ullis uirtutibus cõfidendũ: ſed in ſolo dno: a quo greſſus hoĩs dirigunt᷑. Deniq; pᷣcipit᷑: ut oſtẽdamus ei uias
nr̃ as: & notas eſſe faciamus: quæ nõ labore pprio: ſed illius adiutorio atq; clæmẽtia recte fiunt. Vnde ſcriptũ
eſt. Rectã fac in cõſpectu meo uiã tuã. ſiue ut alia exẽplaria hñt. Rectã facin cõſpectu tuo uiã meã. ut qd tibi

rectũ eſt: etiã mihi rectũ uideat᷑. Idẽ Salomon loquit᷑. Deuolue ſuꝑpdũm opa tua: & firmabunt᷑ cogitationes

tuæ. Tũc enĩ nr̃a cogitatio cõfirmat᷑: qũ omne qd agimus:quaſi ſuꝑ ſtabilẽ & ſolidiſſimã petrã dni adiutorio
deuoluimus: eiq; cuncta reputamus. Apoſtolus Paulus cũ dei bnficia celeri ſermone narraſſet: ad extremũ in
tulit. & ad hæcꝗs idoneus? Vnde & in alio loco dixit. Fiduciã aũt talẽ habemus per Ap̃m ad deũ.nõ ꝙ ſufficiẽ
tes ſimus cogitare aliqd a nobis: quaſi ex nobis. ſed ſufſicientia nr̃a exdeo eſt. qui & idoneos fecit nos noui te
ſtamẽti mĩſtros: nõ lr̃a: ſed ſpᷣu. Lr̃ enĩ occidit.ſpũs aũt uiuificat.Adhuc audemus per libeꝶ arbitriũ ſuꝑbi/
re & abuti bñficiis dei in cõtumeliã largitoris?cũ idẽ uas electionis aptiſſime ſcribat. Habemus auũt theſaurũ
iſtũ in uaſis fictilibus: ut abũdantia fortitudinis ſit exdeo: & nõ ex uobis. Vnde & in alio loco retundẽs hæreti
coꝶ ĩpudentiã loqꝗtur. Qui gloriat᷑: in do gloriet᷑. Neq; enĩ qui ſeipſũ cõmendat:ipſe ꝓbatus eſt: ſed quem
deus cõmẽdat. Et iteꝶ. Nihil enĩ mihi defuit ab iis: qui ſup modũ ſũt apoſtoli: licet nihil ſim. Petrus loquit᷑
addnm: ſignoꝶ magnitudine cõturbatus. Recedea me:quia homo peccator ſũ. Et dñs ad diſcipulos. Ego ſũ
uitis: & uos rami: qui manet in me: & ego in eo. iſte affert fructũ multũ: quia ſine me nihil poteſtis facere. ſi/

cut rami & flagella uitiũ ilico cõtabeſcũt cũ fuerint a matrice pciſa: ita oĩs hoĩum fortitudo marceſcit: & depe

rit: ſi adei auxilio deſeratur. Nemo inqt põtueniread me:niſi pater qui miſit me traxerit eũ: qñ dicit. Nemo
inquit põt uenire ad me: frangit ſuꝑbientẽ arbitrii libertatẽ: ꝙ etiã qui uelit ad Ap̃m pgere: niſi fiatillud qd;
ſeꝗtur. Niſi pater meus cæleſtis traxerit eũ: ne ꝗcꝗᷓ cupiat: & fruſtra nitat᷑. Simul & hocaĩaduertendũ: ꝙ qui
trahit᷑ nõ ſponte currit. Sed aut retractans: & tardus. aut ĩuitus adducit᷑. qui nõ põt ſuis uiribus & labore ue/
nire ad Ieſũ: quõ poteſtoĩa ſimul pecata uitare? Et uitare in ppetuũ: & dei ſibi potentiæ nomẽ aſſumere! Si
enĩ ille ava u& Iu Ioc: & ego aya uap In Toc: quæ ĩter me & deũ erit diſtantia? Vnũ adhuc ponã teſtimoniũ:
ne tibi & adiutoribus tuis faſtidiũ faciã. Aſſuero quẽ. xx. interpᷣtes ap ſefepẽᷣuy uocãt: ſõnus aufert᷑ ab oculis:
utcõmentatios in ſe fideliũ replicãs miniſtroꝶ inueniat Mardochæum: cuius indicio de inſidiis liberatus ẽ: ut
& Heſter cõmẽdabilior fieret: & cunctis populis iudæoꝶ ĩminentẽ uitaret necẽ. Certe rex potentiſſimus: qui
ab india uſq; ad ſeptẽtrionẽ cunctum poſſidebat orientẽ: poſt largiſſimas epulas: & cibos toto orbe quæſitos
dormire cupiebat: & ſomno requieſcere: ac liberum arbitriũ implere dormiendi: niſidñs prouiſor bonorum
g iiii. .lxiiii.

hriiij

omniũ impediſſet naturæ ordinẽ: ut contra naturã tyrãni crudelitas uinceret᷑. Longũ eſt: ſi uoluero cuncta
ſanctarũ ſcripturarũ exempla pferre. Totus ſermo ſanctoꝶ ad deum oratio eſt. tota oro. & depræcatio extor
quet clæmentiã creatoris: ut qui nris uiribus & ſtudio ſaluari nõ poſſt umus: illius miſericordia cõſeruemur.
Vbi aũt miſericordia & gra eſt:liberum ex parte ceſſat arbitriũ: quod in eo tãtũ eſt:utuelimus atq; cupiamus
& placitis trbuamus aſſenſum. I in dñi poteſtate eſt: ut id quod cupimus laboramus: an nitimurillius ope
re & auxilio implere ualeamus. CRI. Ego ſimpliciter dixerã: non in ſingulis operibus noſtris: ſed in gratia cõ/
ditiõis & legis ſentiri auxiliũ dei: ne liberũ frangeretur arbitriũ. Cæterũ ſunt plæriq; noſtrorum: qui oĩa quæ
agimus: dicant fieri præſidio dei. AT. Qui hoc dicit: ueſter eſſe ceſſabit. Aut ergo & tu iſta dicito: ut noſter eſ
ſe incipias:aut ſi nõ dicis:alienus eris:cũ iis qui nr̃a nõ dicunt. CRI. Tuus ero:ſi mea dixeris:ĩmo tu meus: ſi
aduerſa nõ dixeris. Sana corpora confiteris: & aiæ quæ fortior eſt denegas ſanitatẽ. Vtenĩ morbus & uulnus
in corpore:ita peccatũ in anima. Qui ergo ſanũ aliquando hoĩ̃em cõfiteris ex ea parte:qua caro eſt:quare nõ
ſanũ dicas & ex ea qua ſpũs eſt? AT. Sequor propoſitionẽ tuam.
Nunꝗᷓ hodie effugies: ueniam quocunq; uocaris. G
CRI. Paratus ſum ad audiendu. A T. Et ego ad loquẽdum ſurdis au ribus. reſpondebo igit᷑ ad propoſitũ. Ex
anima cõpacti: corpore utriuſe q; ſubſtantiæ naturã cõſequimur. Quò corpus ſanũ dicitur:ſi nullo languore
uexetur:ita aĩa abſq; uitio:ſi nulla pturbatione quatiatur. & tamẽ ꝗᷓuis corpus ſanũ ſit: integrũq;: & uegetũ:
& cunctoꝶ ſenſuũ integritate robuſtũ:aut crebris aut raris infirmitatibus cõdoleſcit & ut firmiſſimũ ſit:iter
dũ pituitæ moleſtiã patit᷑:ita anima cogitationũ & pturbationũ impetus ſuſtinens: ut ſi uperet naufragia: nõ
abſq; periculo nauigat. conſideranſq; fragilitatẽ ſuã ſemper de morte ſollicita eſt:m illud quod ſcriptũ eſt.
Quis eſt homo qui uiuet:& nõ uidebit mortem⸗ quæ cunctis intenta eſt mortalibus: no naturæ diſſolutice:
ſed morte peccati. iuxta illud propheticũ.Aĩa quæ peccauerit: ipſa morietur. Alioquin hanccommunẽ mor
a & brtẽ: quuta ſoluunt᷑ aĩalia: Enoch & Heliã nondũ uidiſſe co gnoſcimus. Da mihi corpus quod nunꝗᷓ lan
guerit: aut quod poſt languorẽ perpetua ſanitate ſecuꝶ ſit: & dabo tibiaĩam: quæ nunꝗᷓ peccauerit. Nec poſt
uirtutes deinceps peccatura ſit. præſertim cũ uicina ſint uitia uirtutibus. Et ſi paululũ declinaueris: aut erran
dũ tibi ſit:aut in pᷣceps cadendũ. Quantũ enim inter ſe n lanepertinarl & perſeuerantia parſimonia & fru/
galitas? liberalitas & profuſio prudentia & calliditas fortitudo & temeritas? cautela & timiditas!? quoꝶ alia
ad hona: alia referuntur ad mala. qd quidẽ & in corporibus inuenit᷑.ſi felli ꝓuideris tẽperando: pituita ſuccre
ſcit.ſi humores ſiccare feſtines:ĩardeſcit ſãguis: bile uitiat᷑: & luteus color ora ꝓfundit. Certe ut cunctã medi
coꝶ adhibeamus diligentiam: & caſtigatis uiuamus cibis: & morboꝶ fomitibus careamus cruditate: occultis
quiduſda & ſoli deo cognitis cauſis: uel frigore ihorreſcimus: uel febre exardeſcimus: uel torminibus eiula/
mus. & ueri medici Saluatoris ĩploramus auxiliũ. Dicimuſq; cum apoſtolis. Mag ſaluos nos fac: perimus.
CRI. Eſto: ut nullus potuerit oẽ uitare peccatũ: in Pucritia:adoleltentia: iuuctatmmmqd negare potes plu
timos iuſtos & ſctõs uiros poſt uitia oĩ ſe ad uirtutes aĩo cõtuliſſe: & per has caruiſſe peccato! A T. Hoc eſt qd
tibi in pᷣncipio dixerã: in nra eſſe poſitũ ptãte uel peccare uel nõ peccare. & uel ad bonũ uel ad malũ extendere
manũ: ut libeꝶ ſeruetur arbitriũ. ſed hoc pro modo & tpe & cõditiõe fragilitatis humanæ. ppetuitatẽ aũt im/
peccãtiæ ſoli reſeruari deo. & ei: qui uerbũ caro factus: carnis detrimẽta & peccata nõ ptulit. Nec quia ad bre/
ue poſſum: cogis me ut poſſim iugiter.poſſim ieiunare: uigilare: ambulare: legere: pſallere:ſedere: dormire:
nunqd in perpetuũ? CKl. Et quare in ſcripturis ſanctis ad perfectã iuſticiã puocamur? uteſt illud. Beati mũ
do corde: qm ipſi deu uidebũt. & Beati ĩmaculati in uia: qm ambulant in lege domini. & dei loquẽtis ad Abra
ham. Ego ſum deus tuus. placeto in cõſpectu meo: & eſto ſine macula uel querela. Et ponã teſtamentũ meũ
inter me & te. & multiplicabo te nimis. Si enĩ nõ põt fieri quod ſcriptura teſtat᷑: fruſtra pcepit ut fieret.AT.
Diuerſis teſtimoniis ſcripturaꝶ eandẽ ꝗᷓſtionẽ teris in theatrales pᷣſtigias: qui unũ eundẽq; hoĩem perſonarũ
uarietate mutata:in Martẽ Venerẽq; ꝓducunt.ut qui pus rigidus & truculentus inceſſerat: poſtea ſoluat᷑ in
molliciẽ feæminaꝶ.hoc quod nũc quaſi nouũ obiicis: Beati mundo corde: & Beati ĩmaculatiĩ uia: & Eſto ſine
macula: & cætera huiuſcemodi apoſtolo rũdente conuictũ eſt. Ex parte cognoſcimus: & ex parte ꝓphetamus
& nunc per ſpeculũ uidemus in enygmate. Cũ aũt uenerit qd perfectũ eſt:id qd ex parte fuerat: deſtruet᷑: &
mundũ igit᷑ cor:qd poſtea ſit uiſit uꝶ deũ: & beatitudinẽ uitæ ĩmaculatæ: & ĩmaculatũ cũ Abraham uiuere: in
umbra poſſidemus & imagre. ꝗᷓuis aliqs priarcha ſit: ꝗᷓuis ꝓpheta:qᷓuis apoſtolus:dicit᷑ eis a d’o Saluatore:
Siuos cũ ſitis mali:ſcitis bona are filiis ur̃is: qᷓto magis pater ueſter qui in cælis eſt: dabit bona petẽtibus ſe:⸗
Deniq; & Abrahã: cui dictũ eſt. Eſto ſine ꝗrela: ſine macula: cõſcia fragilitatis ſuæ cecidit pnus in terrã. Cũq;
locutus eſſet ei deus. Sarai uxor tua nõ uocabit᷑ ultra Sarai: ſed Sara ertt nomẽ eius: & bñdicã ei: & erit in gen/
tes: & reges gentiũ exipſa erũt. Stati infert᷑. Cecidit Abrahã in faciẽ ſi uã. riſitq; & dixit in mẽte ſua. Si cẽtena/
rio naſcet᷑ filius: & ſi Sara.xc. annorum pariet? Dixitq; Abrahã ad deũ:Iſmael uiuat in cõſi pectu tuo. Cui te/
ſpondit deus. Etiã. Ecce Sara uxor tua pariet tibi filiũ: & uocabis nomen eius Iſaac: & reliqua. Certe audierat
adeo. Ego ſum deus tuus: placeto in cõſpectu meo: & eſto ſine macula: quare nõ credidit quod deus repromi
ſit? ſed riſit in corde putans ſecælare deũ & aperte ridere nõ audens:? Deniq; cauſas inctenlulitati⸗ exponens:
dicitin corde ſuo. Quomodo poteſt fieri: ut cẽtenarius de nonagenaria uxore pariat filiũ? Viuat inꝗt Iſmaelĩ
cõſpectu

10 Eror
nemr.
pamu
lius dde
tatlaco,
dia que
nlterel
neus:ſi
uulnus
uateno

liti.
inguore
egeti⸗
lſititer
agauno
ptüelt
lutiöer
lemor
nfln
cpolt
ernn
Ar
RN
Aluce
imell
ccults
eiula/
timus,
tesplt
eſtc
endere
tin/
Abre/
mire:
imu
Abr
meü
Al.
nar
atin
oline
imus
k: &
erin
tore:
sſer
i
gen⸗
ena⸗/
lite/
etat
omi
ns:
eli
tu

eonſpectu tuo: quẽ ſemel dediſti. difficilia nõ quæro. cõtentus ſũ bnficio quod accepi. quẽ occulta rũſione ar/
guens deus ait. Etiã. & eſt ſenſus: fiet quod æſtimas nõ futuꝶ. Sara uxor tua pariet tibi filiũ. Et ante ꝗᷓ iſta cõ
cipiat:priuſꝗᷓ ille naſcat᷑: puero nomẽ ĩponã. Ex errore enĩ tuo:quo riſiſti tacitus:filius tuus Iſaac riſus nomẽ
accipiet. Sin aũt ab his qui ſũt mundo corde:in hoc ſæculo putas uideri deũ:quare Moyſes:qui pᷣus dixerat:
Vidi deũ facie ad faciẽ: & ſalua facta eſt aĩa mea: poſtea depᷣcat᷑:ut eũ uideat cognoſcenterquẽ quia dixeratſe
uidiſſe: audita dno. Nõ potes uidere faciẽ meã. Nemo enĩ uidebit faciẽ meã & uiuet. Vnde & apoſtolus ait.
Inuiſibilẽ ſolũ deũ qui & lucẽ habitet ĩmarceſſibilẽ: & quẽ nullus hoĩum uiderit: neq; uidere poſſit:appellat.
Et Ioannes euãgeliſta ſacra uoce teſtat᷑ dicens. Deũ nemo uidit unꝗᷓ. unigenitus filius qui eſtin ſinu pr̃is: ip̃ᷣe

narrabit. Qui uidet & narrat: nõ ꝗtus eſtille qui uiſus eſt. nec quantũ nouit ille: qui narrat: ſed quantũ põt

mortaliũ ſenſus accipere. Quod aũt putas beatũ eſſe: quit ſit imaculatus in uia: & ambulat in lege eius: ex ſe/
quẽti ſenſu porem intellige. Multis teſtimoniis ſupra didiciſti: legẽ nullũ potuiſſe cõplere. Si aũt apoſtolus
ad cõparationẽ Xp̃igrẽæ: quæ prius lucra arbitrabat᷑ in lege: reputauit quaſi ſtercora: ut Xp̃m lucrifaceret:qᷓto
magis nos ſcire debemus: ideo Ap̃i & euangelii gr̃am ſucceſſiſſe: quia in lege nemo iuſtificari potuit?:Si ergo ĩ
lege nullus iuſtificatur: quõ ad perfectionẽ ĩmaculatus eſtin uia: qui adhuc ambulat: & ad calcẽ uenire feſti⸗/
nat? Certe qui in curſu eſt: & in uia gradit᷑: minor eſt eo qui puenit ad finẽ. Si ergo ĩmaculatus eſtille atq; pfe
ctus qui adhuc ambulat in uia: & gradit in lege: qd plus habebit ille qui ad terminũ uiæ legiſq; uenir⸗ vnde
apoſtolus de dno loquitur: ꝙ in fine mundi & in cõſumatione uirtutũ: exhibeat ſibi ſanctã eccleſiã nõ habẽ/
tẽ maculã: neq; ruga: quã uos putatis in iſta carne mortali & corruptibili eſſe perfectã: & audire meremini cũ
Corinthiis.Iã pfecti eſtis:ſine nobis regnatis: atq; utinã regnaretis: ut & nos regnaremus uobiſcũ. cũ uera &
abſq; oĩ ſorde perfectio in cæleſtibus reſeruet᷑: qñ ſponſus loquiturad ſponſi, ã. Tota pulchra es amica mea: &
macula nõ eſt in te. Iuxta quod &iillud intelligitur: ut ſitis irrephenſibiles & ſimplices:ſicut filii dei ĩmaculati
ꝙ nõ dixerat eſtis: ſed ſitis in futuꝶ differẽs: nõ in pnti eſſe conteſtans. ut hic labor ſit atq; cõtentio: ibi laboris
uirtutiſq; pᷣmia. Deniq; Ioannes ſcribit. Dilectiſſimi filii dei ſumus & nõdũ apparuit qd erimus. Scimus ꝗa
cũ apparuerit: ſimiles ei erimus: qu eũ uidebimus ſicut eſt. Quanꝗᷓ ergo filii dei ſimus: tamẽ ſimilitudo dei &
uera contẽplatio tunc nobis repromittit᷑: qñ apparuerit in claritate ſua. de hoc ſuperbiæ tumore: & illa orãdi
ꝓrumpit audacia. quia ſcribẽs ad uiduã: quomodo ſaãcti debeant orare pnuncias. Ille enim merito ad deum
extollit manus: ille præces bona cõſcientia fundit: qui poteſtdicere: tu enim noſti dñe: quã ſanctæ: quã ĩnocen
tes: quã puræ ſint ab omni fraude & ininria & rapina: quas ad te expãdo manus: quã iuſta: quã ĩmaculata la
bia: & ab omni mendacio libera: quibus tibi ut mihi miſerearis præces fundo. Xp'iani eſt hæc: an phariſæi ſu/
perbientis oro? Qui etiã in euangelio loquebat᷑. Deus gras ago tibi:quia nõ ſum ſicutcæteri hoĩes raptores in
iuſti adulteri. & ſicut hic publicanus. ieiuno bis in ſabbato: decimas do oĩum quæ poſſideo.Ille agit gr̃as deo
quia ipſius miſericordia nõ ſit: ſicut cæteri hoĩes peccata deteſtans: nõ aſſumens iuſticiã. Tu dicis due tu no/
ſti quã ſanctæ: quã ĩnocentes: quã puræ ſint ab oĩ fraude iniuria & rapina: quas ad te expãdo manus. Ille bis
in ſabbato ſe ieiunare dicit: ut affligat carnẽ uitiis laſciuientẽ. Et oĩs ſubſtantiæ ſuæ dat decimas. Redemptio
enim aĩæ uiri ꝓprie diuitiæ. Tu cum diabolo gloriaris: ſuper ſydera aſcendam. Ponã in cælo thronũ meũ: &
ero ſimilis altiſſimo. Dauid loquit᷑. Lũbi mei impleti ſũt illuſionibus: & cõputruerũt cicatrices meæ a facie in
ſipientiæ meæ. Et ne intres in iudicium cũ ſeruo tuo. & non iuſtificabit᷑ in cõſpectu tuo oĩs uiuẽs. Tu ſanctũ
& innocentẽ & puꝶ teeſſe iactas: & mũdas ad deum expandis manus: nec ſufficit tibi in cũctis opibus gloria
ri:niſi ab omni ſermonis oriſq; peccato mundũ eſſe tedicas inferẽs quã iuſta: quam ĩmaculata labia: & ab oĩ
mendacio libera. Ille canit oĩs aut homo mẽdax. Et hoc ipſũ cõfirmat apoſtolica auctoritas: ut ſit deus uerax.

oĩs aũt homo mẽdax: & tu ab oĩ mẽdacio ĩmaculata & iuſta libera poſſides labia. Eſaias plãgit. heu mihi mi/
ſero: qm cõpunctus ſũ:quia cũ ſim homo & ĩmunda labia habeã: in medio quoq; populi ĩmunda labia hntis

ego habito. & poſtea ſeraphin ignitũcarbonẽ forpice cõprehenſũ defert ad ꝓphetæ labia purganda: nõ ut tu
loqris arrogantis: ſed ſua uitia cõfitentis. Iuxta illud qcin pſalmo dicit. Quid det tibi: aut quid apponat ti
biad linguã doloſã: Sagittæ potẽtis acutæ cũcarbonibus deſolatoriis. Et poſt tantũ tumorẽ: orãtiſq; iactanti
am & confidentiã ſanctitatis quaſi ſtultus: ſtultis pſuadere conaris. ut in extremo dicas: qbus tibi mihi ut mi
ſerearis pes fundo. Si ſanctus es: ſi ſnocens: ſi ab omni ſorde purgatus: ſi nec ſermone: nec opere peccaſti: di/
cente Iacobo. qui uerbo nõ peccat iſte iuſtus eſtuir: & poteſt refrenare linguam ſuã: quomodo miſericordiã
depræcaris ut uidelicet plangas te & fundas præces. quia ſanctus & purus es & innocẽs immaculatiſ. q; labiis:

c ab omni liber mencheio dei ſimilis poteſtati. Si Xp̃us orauit in cruce. Deus deus meus ut quid dereliquiſti

me. longe a ſalute mea uerba delictorum meoꝶ. Et rurſum. Pater in manus tuas commẽdo ſi piritum meum:
& pater ignoſce eis: quod enim faciuntneſciunt. qui pro nobis agens gratias dixerat. Confitebor tibi domine
patercæli & terræ. Sicut docuit apoſtolos ſuos: ut quotidie in corporis illius ſacrificio credẽtes audeãt lo qui.
Pater noſter qui es in cælis:ſanctificet nomẽ tuũ.Illi nomẽ dei: qd per ſe ſanctũ eſt: in ſe ſanctificari cupiunt.
Tu dicis:noſti de ꝗᷓ ſanctæ & ꝗ innocentes & ꝗᷓ puræ manus meæ. Illi inferunt: adueniat regnũ tuum: ſpem
ꝗregnet peccatũ in mortali eorũ corpore. Iunguntq;:

regni futuro tpe præſtolantes: ut regnante Apᷣo neqiu
fiatuoluntas tua: ſicut in cælo & in terra. ut imitet angelos humana fragilitas. & uoluntas domini compleat᷑

in terra. Tu dicis:poteſt homo: ſi uoluerit: omni carere peccato. panẽ quotidianũ ſiue ſuper oẽs ſubſtantias
uenturũ apoſtoli depræcantur: utdigni ſint aſſũptione Api. Et uos per nimiam ſanctitatẽ ſecurãq; iuſticiam
audacter uobis cæleſtia dona uindicatis. Sequiturdimitte nobis debita nr̃a: ſicut & nos dimittimus debitori
bus noſtris. de baptiſmatis fonte ſurgentes: & regenerati in dĩm Saluatorem: impleto illo quod de ſe ſcriptũ
eſt. Beati quorũ remiſſæ ſunt iniquitates: & quorum tecta ſunt peccata. Statim in pᷣma corporis cõmuniõe
dicũt. &dimitte nobis debita noſtra: quæ illis fuerant in Xpi cõfeſſione dimiſſa. Et tu arrogans & ſuperbus:
ſanctaꝶ puritate manuũ & munditia eloquii gloriaris. qᷓuis ſit hoĩs perfecta cõuerſio & poſt uitia atq; pecca
ta uirtutũ plena poſſeſſio. nunꝗd poſſunt ſic eſſe ſine uitio: quõ illi qui ſtatim de xpᷣi fonte procedunt?: Et ta
men iubentur dicere. dimitte nobis debita noſtra: ſicut & nos dimittimus debitoribus noſtris. Nõ humilita/
tis mendacio: ut tu ĩterpretaris: ſed pauore fragilitatis humanæ ſuã cõſciam formidantes. Illi dicũt: nenos in
ducas in tẽtationẽ. Tu cũ Iouiniano loqueris: eos qui plena fide baptiſma cõſecuti ſunt tẽtari ultra & peccare
nõ poſſe. Ad extremũ inferũt. Sed libera nos a malo. Quid pᷣcantura dno: quod habẽt in liberi arbitrii pote/
ſtate/ O homo nũc mundus factus es in lauacro. De te dicit᷑: quæ eſt iſta: quæ aſcẽdit dealbata ſuper fratrue
lem ſuũut lota quidẽ ſit: ſed cuſtodire nõ ualeat puritatẽ:niſi adño deo ſuſtentet. Quomodo cupis dei mi/
ſericordia liberari: qui paulo ante liberatus es a peccatis: niſi hac rõne qua diximus: ut cũ oĩa fecerimus: nos in
utiles eſſe fateamur. Or̃o ergo tua phariſæi uincit ſuperbiã. & publicani cõparatione dãnat᷑: qui de lõge ſtans
oculos ad deũ nõ audebat tollere. ſed pcutiebat pectus ſuũ dicẽs: ppitius eſto mihi peccatori. Vnde pfert᷑ dni
ſniĩa. Dico uobis: deſcendit hic iuſtificatus in domũ ſuã: plus ꝗᷓ ille. Oĩs enĩ qui ſe exaltat humiliabit᷑. & qui
ſe humiliat exaltabit᷑. Apoſtoli humiliant᷑: ut exaltent᷑. Diſcipuli tui eleuant᷑: ut corruãt. Eidẽ adulãs uiduæ
nõ erubeſcis dicere pietatẽ: quæ nuſꝗ repiat in terra: & ueritatẽ: quæ ubiq; peregrina fit: ĩ illa potiſſimũ cõmo
rari: nec recordaris illius ſnĩæ. Populus meus: qui beatũ te dicũt: ſeducũt te: & ſemitas pedũ tuoꝶ ſupplãtãt.
laudaſqʒ eã uocibus: & dicis. Ote fœlicẽ nimiũ o beata:ſi iuſticia quæ eſſe iã nõ niſi ĩ cælo credit lapud te ſolã
inueniat᷑ in terris. Docere eſt hoc: an occidere Leuare de terra:an præcipitare de cælo: id mulierculæ tribuere:
qd angeli nõ audeant uſurpare? Si aũt pietas: ueritas: atq; iuſticia: nõ inueniunt in terris: niſi in una muliere
ubi erũt iuſti tui: quos abſq; peccato in terris eſſe iactabas Quæ duo capitula or̃onis & laudis ſoles cũ tuis iu
rare diſcipulis: nõ eſſe tua: cũ perſpicue in eis ſtili tui ſplendor eluceat. & tanta ſit uenuſtas eloquii Tulliani:
ut teſtudineo incedẽs gradu: quæ ſecreto doces mittiſq; uenalia: publice nõ audeas profiteri. O te fœlicem: cu
ius præter diſcipulos nemo cõſcribit libros. ut quicquid uideris diſplicere: non tuum ſed alienum eſſe conten
das. Et quis ille tanti erit ingenii: ut leporẽ tui ſermonis poſſit imitari? CRlI. Nõ poſſũ ultra differre. oĩs uinci
tur patientia ur̃oꝶ iniqtate uerboꝶ. Oro te:quid infantuli peccauere? nec cõſcia eis delicti imputari põt. non
ignorantia: qui iuxta Ionam prophetã manũ dexterã neſciunt & ſiniſtrã: peccarenõ poſſũt:& poſſũt perire:
genua labant: uagitus uerba nõ explicat. balbutiens lingua ridet: & æternæ miſeriæ cruciatus miſeris præparã
tur. AT. Ah nimiũ diſertus eſſe cœpiſti: ut nõ dicã eloqᷓns: poſtꝗᷓ diſcipuli tui uerſi ſunt in magr̃os. Antonius
enĩ orator egregius: in cuius laudibus Tullius ꝑſonat: diſertos ſe ait uidiſſe multos: eloquẽtẽ adhuc neminẽ.
Noli ergo mihi oratoꝶ & nõ tuis floribus ludere:per quos ſolent ĩperitoꝶ atqʒ pueroꝶ aures decipi. ſed ſim/
pliciter dic mihi quid ſentias. CRI. Hoc dico: cõcedas mihi ſaltẽ eſſe ſine peccato: qui peccare nõ poſſũt. AT.
Cõcedãa:ſi in Apᷣo fuerint baptizati.nec me tenebis in aſſenſũ ſnĩæ tuæ:qua dixiſti: poſſe hoĩem ſine peccato
eſſe: ſi uelit. Iſti enĩ necpoſſunt: nec uolũt. ſed ſine ullo peccato per dei gr̃am ſunt: quã in baptiſmo ſuſcepe/
rũt. CRlI. Cogis me: ut ad inuidioſũ illud ueniã: & dicã tibi. qd enĩ peccauerũt: ut ſtatĩ ĩ me populoꝶ lapides
Ccõiicias: & quẽ uiribus nõ potes: uolũtate ĩterficias? AT. Ille hæreticũ interficit: qui eſſe hæreticũ patit᷑. Cæte/
rũ nr̃a correptio: uiuificatio eſt: ut hæreſi moriaris: uiuas catholicæ fidei. CRI. Sinos ſcitis hæreticos: cur non
accuſatis:? AT. Quia apoſtolus me docet hæreticũ poſt unã & ſecũdã correptionẽ uitare: nõ accuſare. ſciẽs qa
Peruerſus ſit: & ſuo iudicio dãnatus. Alioqn ſtultiſſimũ eſt ſuꝑ fidem meã exalterius pendere iudicio. Quid
eni ſi te alius catholicũ dixerit: ſtatĩ ne aſſenſũ tribuã⸗ Quicũq; te defenderit: & peruerſa credentẽ bene ſẽtire
dixerit: nõ hocagit: ut te infamia liberet: ſed ut ſe ĩfamet perfidiæ. Multitudo ſocioꝶ nequaꝗᷓ te catholicum:
ſed hæreticũ eſſe demonſtrabit. Veꝶ hæc eccleſiaſtico calcent᷑ pede:ne quaſi paruulis flentibus triſtior qᷓdam
imago mõſtretur. hoc nobis pᷣſtet dei timor:ut oẽs alios contẽnamus timores. proinde aut defẽde qc credis:
aut relinque qd defendere nõ potes. Quẽcunq; in defenſionẽ tui adduxeris:nõ patronũ:ſed ſociũ nomĩabis.
CRI. Dic quæſo: & me omni libera quæſtione: quare ĩfantuli baptizant/AT. Vt eis peccata ĩ baptiſmate di/

mittant᷑. CRI. Quid enĩ cõmeruere peccati?ꝗſꝗᷓ ne ſoluit᷑:nõ ligatus? AL. Me ĩterrogas: Rñdebit tibi euãge

lica tuba: doctor gentiũ: uas aureũ in toto orbe reſplendẽs. Regnauit mors ab Adã uſq; ad Moyſẽ: etiã in eos
qui nõ peccauerunt in ſimilitudinem præuaricationis Adam: qui eſt forma futuri. ꝙ ſi obieceris dici hoc: eſ/
ſealiquos qui non peccauerunt: intellige eos illud non peccaſſe peccatum: quod peccauit Adam: præuarican
do in paradiſo præceptum dei. Cæterũ omnes hoĩes: aut antiqui ꝓpagatoris Adam: aut ſuo nomĩe tenent᷑ ob
noxii. Qui paruulus eſt: parentis in baptiſmo uinculo ſoluit᷑. Qui eius eſt ætatis:quæ poſſet ſapere:& alieno
& ſuo Api ſanguine liberatur. Acne me putes hæretico ſenſu hoc ĩtelligere: Beatus martyr Cyprianus: cuius
te in ſcripturarum teſtimoniis dirigendis æmulũ gloriaris: in epiſtola quam ſcribit ad ẽᷣm Fidum de infan/
tibus baptizãdis:

— — — — —

— +—. — — — — SJ—☛rũ aOA—rrr—☛ — —

—G

— ⸗

————JN — —

lxvj.
AY

blln
tibus bapti⸗ãdis: hæc memorat. Porro aut ſi etiã grauiſſimis delictoribus: & in deũ ante peccantibus: cũpo/
cchin ſtea crediderint: remiſſa peccatorũdat᷑: & a baptiſmo atq; gratia nemo prohibetur: quanto magis prohiberi
elini nõ debet infãs: qui recẽs natus nihil pecauit: niſi qd fßm Adam carnaliter natus cõtagiũ mortis antiquæ pri
unmni⸗ ma natiuitate cõtraxit Qui ad remiſſaã peccatorũ concipiẽdã: hoc ipſo facilius accedit: illi remittunt᷑ non
ibehus propria: ſed aliena. Et iccirco frater chariſſime hæc fuit in cõcilio noſtro ſentẽtia a baptiſmo: atq; a gratia dei:
WDZ ui omnibus miſericors & benignus & pius eſt: neminẽ per nos debere ꝓhiberi. Quod cum circa uniuerſos
l obſeruãdũ ſit: atq; retinẽdũ: magis circa infates ipſos: & recens natos obſeruandũ putat: qui hoc ipſo de ope
unltn noſtra ad diuinãt miſe ericordiam plus merẽtur ꝙ in primo ſtatim natiuitatis ſuæ ortu plorantes ac flentes: ni
i hil aliud faciũt: 4 depræcã tur. Scri pſit dudũ uir ſanctus & eloquens epiſcopus Auguſtinus ad Maroellinũ:
Nr qui poſtea ſub inuidia tyranidis Heraclianæ: ab hæreticis innocẽs ceſus eſt: duos libros de infãtibus baptizã
i Qies contra hæreſim ueſtrã: per quam uultis aſſerere: baptizari infantes non in remiſſionẽ peccatorũ: ſed in re
etun gnũcelorum. Iuxta illud quod ſcrip tũ eſt in euangelio: niſi quis renatus fuerit exaqua & ſpiritu ſancto: nõ
En oteſtintrare regnũ cælorum. Tertiũ quoq; ad eũdem Marcellinũ contra eos qui dicũt idem quod uos: poſ
ſehominẽ ſine peccato eſſe ſi uelit: abſq; dei gratia. Et quartũ nuperad Hilariũ contra doctrinã tuam mul/
ec n ta peruerſa fingentem. Alios quoq; ſpecialiter tuo nomine cudere dicitur: qui necdum in noſtras uenere ma/
Fel nus. Vnde ſuperſedendũ huic labori cenſeo: ne dicatur mihi illud Oratii. In ſiluã ne ligna feras. Aut enĩ ea/
iii aem dicemus ex ſuperfluo: aut ſi noua uoluerimus dicere: a clariſſimo ingenio occupata ſunt meliora. Hoc
1at unũdicam: ut tandẽ finiatur oratio: aut nouũ nos debere ſymbolũ tradere: ut poſt patrẽ & filium & ſpiritũ
igtiin ſanctũ baptiæetis infantes in regnũ cælorum. Aut ſi unũ: & in paruulis & in magnis habetis baptiſma: etiã
mücind infantes in remiſſionẽ peccatorũ baptizandos in ſimilitudinẽ præuaricatiõis Adam. Quod ſi iniuſta uobis
, uidetur alienorũ remiſſio peccatoꝶ: qua non indiget qui peccare non potuit: tranſite ad Amaſium ueſtrum
ulelli qui præterita in cælis: & antiqua delicta ſolui dicit in baptiſmo: ut cuius in cæteris auctoritate ducimini: etiã
nbur in hac parte errorem ſequamini. Mêẽ
mlln ncipit tertius tractatus primæ partis de erroribus Origenis. Hactenus beati Hieronymi:de fide & contra
bütusi diuerſas hæreſes ſcripta cõgeſta ſũt. Deinceps de unius Origenis pꝑnicioſis erroribus & plures epiſtolæ actra-
uliani ctatus ſubiiciunt᷑. Vbi etiã illius accuſationes cõtra ſectatores eius hæreſeos & apologiæ contra caluniantes
ſena eum eiuſdẽ Ereſi continentur. —
ontn I Incipit argumẽtũ excerptũ ex libro beati Auguſtini de hæreſibus.
Pung o Rigeniani Origenis adamãtii ſectatores: q & mortuorũ reſurrectionẽ repellũt: xpᷣm aũt creaturã &
non ſpiritũ ſanctũ ĩtroducẽtes: paradiſũ aũt & cælos & oĩa alia allegorizãtes. Hæc quidẽ de Origene Epi
ei phanius. Sed qui eũ defendũt unius eiuſdẽq; eſſe ſubſtãtiæ dicũt docuiſſe patrẽ & filiũ & ſpiritũ ſãctũ: neq;
hnpri reſurrectionẽ reppuliſſe mortuoꝶ. ꝗᷓuis & in iſtis eũ cõuincere ſtudeãt: qui eius plura legerũt. Sed ſũt huius
monu Origenis alia dogmata: quæ catholica eccleſia oĩno non recipit. In ꝗbus necipſũ falſo arguit: nec põt ab eius
nemin⸗ defenſoribus falli: maxime de purgatiõe & liberatiõe: & rurſus poſt lõgũ tẽpus ab eodẽ malã reuolutionẽ ra
lſn/ tionalis uniuerſæ creaturæ. Quis enĩ catholicus xp̃ianus uel doctus uefiälodtus nõ uehementer exhorreat eã
1.A. quã dicit purgationẽ maloꝶ.i.etiã eos qui hãc uitã ĩ flagitiis & facioribus & ſacrilegiis atq; ĩpietatibus maxi
vun mis qᷓlibet finierũt: Ipſũ etiã poſtremo diabolũ atq; ãgelos eius ꝗᷓuis poſt lõgiſſima tpa purgatos atq; libera
ſe tos regno dei luciq; reſtitui? Et rurſus poſt longiſſima tꝑa oẽs ꝗ liberati ſi umus: ad hæc mala denuo delabi: &
is reuerti: & has uices alternãtes btĩtudinũ & miſeriaꝶ rõnabilis creaturæ ſemꝑ lore lemſ fuiſſe! De ꝗᷓ uaniſſi
Crre, ma ĩpietate aduerſus philoſophos a ꝗbus iſta didicit origenes:ĩ libris de ciuitate dei diligẽtiſſime diſputaui.
tnon „ N teannos circiter. x. ſctũs uir Pãmachius ad me ꝗᷓſdã ſcedulas miſit: quæ Origenis periarchõĩ .
c9 terpᷣtata uolumiĩa cõtinerẽt: ĩmo uitiata. Hoc magnope poſtulãs: ut græcã ueritatẽ latina ſᷣua/

ret trãſlatio. Et ideo utrãq; partẽ ſeu bene ſeu male dixiſſet ille: q ſcripſit abſq; ĩterpᷣtis pr̃ocinio
romana ligua cognoſceret:feci:ut uoluit.miſitq; ei libros:quos cum legiſſet exhorruit. & reclu
dẽs ſcriclo: ꝓlati ĩ uulgus multoꝶ aĩos uulnerarẽt:a quodã ffe ꝗ hẽbat ꝛelũ dei:ſed nõ ſᷣm ſciẽtiã ad legẽ/

—⸗ R
.
—
4 A
. *

— dũ ro atus: ut traderet qſi ſtati recddituro: ꝓpter anguſtiã tpis fraudẽ nõ potuit ſuſpicari. Qui accepat legẽ/
⸗: dos a Ihibitis notariis opus oẽ deſcripſit: & multo celerius ꝗᷓ ꝓmiſerat: codicẽ recddidit. Eadẽq; temeritate: &
Kur leuius dicã ep tia: qd male ſt urripuerat: peius aliis eredidit. Et 4 difficile grades libros de rebus myſticis di
* ſputãtes notaꝶ pñt ſuare cõpẽdia: pᷣſertiĩ ꝗfurtiĩ celeriterq; dictant᷑ ita ĩ illis cõfuſa ſũt oĩa: ut & ordine ĩ plæ
i nſſq; & ſẽſu careãt. Quã ob rẽ petis Auite chariſſime: ut ipſũ ad te exẽplardirigã: qd a meoli traſlatũ: & nul
lielii traditũ a ſupradicto fratre puerſe editũ eſt. Accipe igit᷑ qd petiſti: ſed ita ut ſcias deteſtãda tibi in eis eſſe
6 AIhplurima: & iuxta ſermonẽ dni inter ſcorpiones & colubros ĩcedẽdũ: ut eſtillud ſtatĩ in ᷣmo uolumĩe: Chri
/ ſtũ filiũ dei nõ natũ eſſe ſed factũ. deũ patrẽ ꝑ naturã inuiſibilẽ etiã a filio nõ uideri. filiũ ꝗ ſit imago ĩuiſibi/
6 lis pris cõparatũ patri: nõ eſſe ueritatẽ. Apud nos aũt qui dei oĩpotẽtis nõ poſſumus recipere ueritatẽ:imagi/
0 nariã ueritatẽ uideri. ut maieſtas ac magnitudo maioris quodãmõ circũſcripta ſentiat᷑ in filio. Deũ patrem
H⸗ eſſe lumẽ incõprehẽſibile: Chriſtũ collatiõe patris ſplendorẽ eſſe pparuũ: qui apud nos ꝓ ĩbecillitate nr̃a ma
, gnnus eſſe uideat᷑: Duaꝶ ſtatuaꝶ maioris & paruulæ: unius quæ muũdũ ĩpleat: & magnitudineſua quodãmõ
.Ixvi.

inuiſibilis ſit: & alterius quæ ſub oculis cadat: ponit exẽplũ. priori patrẽ: poſteriori filiũ cõparans. Deũ patrẽ

— —— —

oĩpotẽtẽ appellat bonũ & pfectæ bonitatis: Filiũ nõ eſſe bonũ: ſed aurã quãdã & imaginẽ bonitatis: ut nõdi
catur abſolute bonus: ſed cũ additamẽto paſtor bonus &c. Tertiũ dignitate & honore poſt prem & filiũ aſſe
rit ſpiritũ ſanctũ. De quo cũ ignorare ſe dicat: utrũ factus ſit an infectus:in poſterioribus qd de eo ſentiret'ex
