raciũ plãtarioꝶ: nec in eo germĩa deuimie: ſed de fruge cẽſent᷑. Oſtendamus in iſrael gloria peregrinã: & bene
dictionis germen in ligno fluxiſſe nõ ſuo dicimus Ruth: quo magis cõfundant in fœmina. Promittit᷑ per pro
phetas de radice Ieſſe uirga pro nra ſalute pditura. nunꝗᷓ flos cõdeſcenderet: qui uel ſolus utiq; pleni agri odo
re flagraret præ cõſortibus: niſi eũ odore unguentoꝶ ſup oĩa aromata lætitiæ oleo pater unxiſſet. Hic tñ leſſe

auiã nõ iſraeliticã habuit: ſed Moabitã. Cui tm peregrinæ concedit: quantũ nulla de patriarchaꝶ germie pro

meret᷑: ut ſuo utero deſtinatæ bndictionis ſemẽ accipiat: & iſraeli nõ iſraelita parturiat dignitatẽ: cornuq; po/
puli ſui: in alterius populi bndictiõibus aliena ſuſtollat. Vnde iſtud oro ꝓmeruit Credo qa dicit ſocrui ſuæ.
populus tuus populus meus eſt: & deus tuus deus meus eſt. O uirtutẽ uiris etiã p̃ferẽdã. Abrahæ fidẽ ĩcircũci
ſæ gẽtis mulier imitat᷑.quã uirilis circũciſio dereliꝗt: & per aliena ueſtigia merituũ iuſtificatiõis ĩgredit᷑.a ꝗbus
.cxxx.

maior cæca hæreditas deuiauit. Dños ſuos Moabita cõtẽnit: cũ Iſrael cõtẽnis alienos. Illã in unũ deũ ſuorũ iã
oblita cõiurat: & tu poſt multitudinẽ fornicaris idoloꝶ. hinc eligit᷑ a dño. hinc fit iſraelita mẽte nõ gnñe:fide nõ
ſãguĩe: uirtute nõ tribu. hinc uſq; adeo bñdicit᷑: ut ꝓphetaꝶ tuoꝶ mater uocet᷑ & regũ. licet prſus dicere clari/
us regnũ cæloꝶ uim paui: & a uim faciẽtibus ſĩuadi:diripi: poſſideri. Nec iuſtificationẽ gẽtis eẽ: ſed uitæ.qũ nõ
circũciſi per frugẽ ꝓbitatis aulã ſãctificatiõis ĩtroeunt. & circũciſi in eadẽ aula geniti: per pudẽda geſtoꝶ ſcep/
trũ ſãctificationis amittũt. Sed rurſũ ad bndictũ uelut.xii.tribuũ ſaguinẽ: redeamus. ut in eo iã tunc pᷣcedẽs
eccleſiaſtici myſterii ueritatis umbra ꝓbet᷑. Longũ eſt ſinguloꝶ formas enumerare ſctõꝶ: eorũq; geſta tuis fi/
lia dilectiſſima enarrare uirtutibus. quid ſit ꝙ Ioſeph de domo ægyptii regis ueſte proiecta nudus aufugerit.
Quid ſit:ꝙ hic populus mare trãſierit: & Pharaonis nõ trãſiit exercitus: & ſpẽs labẽtis naturæ ſub hoĩum pſo
na mutat. Quid eſt: ꝙ ipſũ mare euadẽtibus ægyptũ Iacob filiis occurrat. Tibi hæc cũcta examinãda & iuxta
tuã uitã & iuxta eccleſiæ myſteria derelinquo. ut in his ueritate circũciſionis archana: quã in Aaron aſpicies:
uacuatã formã ſigni iudaico nõ mireris. Igit᷑ qm ſtrictĩ uniuerſa dicẽda ſũt: ne in longũ ſermo procedat:ſeges
mihi oiĩs iſraelitæ gẽtis eſt ĩuadẽda:& in ea ipſius circũciſionis uẽtilãdus effectus. Ieſus naue populos hæredi/
taturus in terris: pus illa oĩa uelut diuinæ plebis circũcidere iubet ex aĩa: quaſi uero nõ tota heremus per uari/
as peccaminũ plagas circũciſæ gẽtis oſſibus albicaret. Quid ergo iubebat hoc fieri: qd peccati meritũ no ſana/
bat. Dicit dns: fac tibi cultellos petrinos nimis acutos. Quid eſt: ꝙ tãtopere cauet: ne habeant obtuſi? Nimis
ait acutos: ut uidelicet nõ qui particulã aliquã corpuſculi ſui ſenſu doloris abſcindãt: ſed multa lima atq; uſu
cotis aſſiduo tenui acie mortiferos: ſenſus mẽtis ſubtiliter diſcriminẽt. Circũcidit ergo ni fallor in illis ægypti
deſideriũ: murmurationẽ: cõtumaciã: idoloꝶ fornicationẽ: cõſuetudinẽ peccãdi: pro qbus irã dni eoꝶ ſenſere
maiores. Et illis etiã ſine dubio circũcidit: metũ poſitoꝶ ante faciẽ plioꝶ. Nam iã ante ꝗᷓ terras ꝓmiſſas ſibi: Ie
ſu illas ſpeculãte uidiſſent: gigantes ibi eſſe fortiſſimos ꝗrebant᷑: cũ quibus manus cõſerere formidarẽt. Circũ
cidit & oculos: ne alienigenaꝶ cõiugia cõtra licitũ cõcupiſcãt: aliudq; in illis regionibus uelint poſſidere ꝗᷓ ter⸗/
ras. Nõ enĩ ſi nõ circũcidant᷑: ſed ſi hæc negligãt: per irã dñi moriunt᷑. qm illud ſignũ eſt bdicti: nõ meritũ be
nedicẽdi. ſed pleni ſũt oẽs libri: plena exẽploꝝꝶ uetuſtas: ꝙ nõ pᷣſectione neſcio cuius mẽbri: ſed naturæ nr̃æ cir
cũciſione dus delectat᷑: in qua ſecũ etiã ille maior oĩum ꝓphetaꝶ Ioãnes circũcidat. nõ ueſtit᷑ mollibus nõ ex
ſitis ad gulã dapibus ſaginat᷑.ſed in hoc mũdo pene ſine mũdo eſt: cũcta deſiderioꝶ deſerẽs curã mũdialẽ. ſe/
toſa duꝶ uiꝶ horridãt tegmina nõ decorãt. humifero eſu: melleo tenuiter ſudore ſaturat᷑: quæ alia circũciſio
pᷣſFſantior debebit inꝗri Deniq; hic nõ agnũ illũ: quẽ in umbra ueritatis ſoliti erant iudæi hr̃e pro paſcha:per
quẽ mũdi peccata nõ poterãt aboleri: ſed illũ ueꝶ agnũ: cuius oĩs eſſet mortalitas cruore ſaluãda: relictis. xc. &
nouẽ ouibus geſtani paſtoris ueri humeris pᷣmus agnouit: dicẽdo: ecce agnus dei: ecce qui tollit peccata mũdi.
Illud etiã in eo mirandũ eſt:heremũ elegit:dni pᷣdicaturus aduentũ. nõ in tẽplis nõ loquit᷑ in plateis multitu/
dinẽ pfecturus horreſit: & cur uox eſt clamãatis: ſi declinat᷑ auditor? Opus eſt utiq; multitudo doctori. Et quæ
erit in heremo multitudo? Sine dubio nulla. Et qd faciet ꝓpheta? qui uox eſt & uoxclamãtis. Elegit ni fallor
locũ:ubi eũ nullus audiat:ſed ad quẽ populos de naturæ corruptæ cõuerſatione reducat. ut in ꝓpheta nouã
uitã uidẽtes diuinã mirari diſcãt: ſeq; oĩbus uitiis cicũciſos eſſe patiant᷑. Locus ergo ipſe forma doctrinæ eſt:
& ipſa pᷣdicatio ſolitudo eſt uirtutũ. Operat᷑ habitatio:dũ urbiũ freꝗntia ſollicitus relinqt auditor:& heremũ
a cõtagione mũdi uelut a theatro hoc uoluptatũ auulſus ingredit᷑. Prohibet deniq; ne Abrahã pre glorient᷑:
uidelicet ꝙ; eius ueſtigia nõ ſequ ant᷑. Certe ſi ad circũciſionẽ illã iudaicã ueniamus: circuncidamur: ut Abrahã
fuit circũciſus. Si ad ſãguinẽ: cur filii Abrahæ nõ dicant᷑ eſſe qui filii fũt. ſed fidei paternõ põt eſſe niſi creden/
tiũ. & filii nõ de ſigno circũciſionis: ſed de opis ſimilitudine recognoſcant᷑. His ergo cũ ihibebant: ne ſe Abra/
hã parẽte iactitarẽt: illud oſtẽdebat᷑: nõ qꝗa ſignũ fidei illius:ſed quia ſignũ patriũnõ haberẽt. Tũc aũt rite filii
Abrahæ ſũt dicẽdi: ſi ad formã parẽtis nõ facie: ſed uita rũdeãt. Si ad uerbũ dni nec patria diligat᷑: & filius poſ
ſit occidi: cũ ipſe etiã totus homo illa qui pro nobis mortuus eſt: pari iubeat charitate cõmori. Si Symeon ſe-
nexinũc dimittis ait dne ſeruũ tuũ in pace: Quia uiderũt oculi mei ſalutare tuũ: Forma eſtutiq;: ꝙ qui Apᷣm
uidet: iã ſit ſæculo moriturus. & hæc eſt circũciſio nõ adhuc ſub tabernaculo ſignificationis adũbrata: ſed pfi

guratiõe ueritatis occulta: etiã in lucẽ facis imagine expoliata ꝓcedẽs: quã Abrahã por myſterioꝶ pene oĩum

iniitiator oſtẽderat: cũ poſt uerbũ dmi locũ ſibi a filiis Heth: nõ ubi uiueret: ſed ubi moreretur acquirit. Magi
quoq; adorato dño: ne cui gẽti ut docuimus: pputiũ corporale fraudi eſſet ad gloriã: ſuis ſe affectibus circũci/
dere cũ theſauris ſuis: ideſt ſecretis mẽtium patefactis: aĩoꝶ motus mactauere pro munere. eoſq; morbos per
quos aliqd aut cupimus aut metuimus aut dolemus: uelut an pietatis arã & miſericordiæ altare foderunt. ut
uel in auro auaritia: uel in thure idolatria: uel in myrrha fieret dño ſubiecta mortalitas: a quo eius utiq; erat ca
ptiua ducẽda captiuitas: & in hãc petrã & ſacræ pecuniæ cupiditas: & pfana erroꝶ ſupſtitio: &amara mortali⸗
tatis cõditio uelut illiſæ morerent᷑. Iãpridẽ Babyloni pſalmiſta pcinnente: btũs qui tenebit & allidet paruu/
los ſuos ad petrã. Sub his ergo magoꝶ & noĩbus & oblatiõibus oĩmodeille diuinoꝶ ĩterpollator exuit: qm̃ de
us erat in Apo mundũ recõcilians ſibi. Quis enĩ iã aut auꝶ ſibi audeat poſſidere: ſi dni eſt aut idolis thura cõ
cremare: ſi Api ſint aut mortuũ niſi mortuus ſepelire: ſi myrtha iã uiui ẽ? Deniq; & a diabolo uelut triũ alea

teſſeraꝶ ds ipſe tẽtat᷑. Nã & cõtinẽtia in fame: & religio in adorãdo: & uita in præcipitio periclitat᷑. Sed facile
. . l cũcta

cittal
geſtin⸗
cuibi⸗
iaup
theln⸗
mnabbe
Abrah⸗
ſütnot
i
bonise
naubt
tĩ
te
tinun
poro
Amy⸗
cuif
letoen
tiuch
kumus
tümẽ
Nob
nitu
D
tiot
pal
tein
iuche
Pho
wö
en⸗
teg

AAa
ciſ⸗
tunt
tli
urin
e
Ni⸗
r
ie⸗
an⸗
mo⸗
a⸗
wn

deſtinatus fuit mortuoꝶ. Magi tñ ex illo uetera uitæ reliquære ueſtigia: nouũ iter ĩ greſſi: uacui ſarcinis nõ ua/
cui bũdictiõe cãtauerũt. Reuertere aĩa mea in requiẽ tuã: qa dũs bifecit tibi. nec ille ad quẽ dus ĩgreſſus eſt: nõ
oĩ dicit᷑ præputio circunciſus uitioꝶ. nã & dimidiũ ex ſubſtãtia ſua dat egenis. & ſicui qd fraudauit: reddit in
qᷓdruplũ. Ille utiq; qui dnm nõ poterat uidere:dũ diues eẽt:niſi poſtꝗᷓ de terra in qua cor ipſius uidebat᷑ eſſe:cũ
theſuro ſycomoꝶ qua dus eſſet trãſiturus aſcendit. Tũc uelut de cognata neceſſitate a crucifigẽdo cõſpectus
in arbore cognoſcit᷑: & filius dicir Abrahæ. Cur dicit᷑ Si erat:”teſtimonio nõ egebat. Sed qm non oẽs erant filii
Abrahæ:qui eẽ credebant᷑: hic de ope agno ſcit filius:nõ de gente: & uirtute:no de ſanguine. Hæ circũciſiones
ſũt notæ de circũciſionis effectu. Iã ne uides filia: iã ne cõſideras totã circũciſionẽ peropeꝶ formam: uelut per
quædã mẽbroꝶ liniamẽta deductã & per actuũ diuerſitatẽ q̃ſi coloꝶ uarietate depictã in unũ tn iuſtifica/
tionis apicẽ uirtutũ gradibus ĩ pleta? Cernis aliũ pr̃iam relinquẽtẽ: nec de parricidio dubitantẽ. aliu tãti cenſus
naufragiũnõ curantẽ:nec in orbitatibus lachrymãtẽ: ĩmo qui in putredine corporis ſui de pctõ potius coniu
gis ꝗᷓ ſuo uulnereſu ſpirantẽ. Illã populos ſuos deoſq; deſerẽtẽ: nec in alienã gentẽ inopẽ uirilis auxilii metuẽ/
tẽ. Hũc repromiſſionis greſſt u terras:cultelloſq; aĩo 32 nõ in enſe ponentẽ: ſed de caute facientẽ.ut ex ſe hẽat pe
trinus: qd ferreus acqrit aliũde. Aliũ in ſolitudine uiã dni præparãtẽ: & rectas ſemitas ĩ heremo facientẽ. Aliũ
porro dimitti de ſæculo depræcantẽ: & pacẽ dũi malle ꝗᷓ mũdi. hos uero ſuis affectibus ſpoliatos ĩ auro thure
& myrrha cõuerſationũ itinere mutato:ꝗq ꝑ Herodẽ uenerãt:p angelu redeũtes. Iſtũ etiã nũc aceruos fraudũ
curã ſœnoris remouẽtẽ: & Abrahæ filiũ noò naturæ bñficio:ſed geſtoꝶ ſuffragio nũcupatũ:ut euidẽter appare
ret oẽm mũdi naturã per ſinguloꝶ opatiões fuiſſe dimiſſã. Sed qm̃ nuptialis cõuiuii fine pene uinũ:qd per pa
triarchas miniſtrabat᷑: expẽdimus: & nouũ cœpimus aquaꝶ cõuerſiõe libare:de nouis quoq; utribus aliqᷓ pfe/
ramus.utqle ſit qd receperũt:de eo qd ipſi redolẽt: æſtimemus. Feruet qdem uniformiter per oĩum apoſtolo
rũ mẽtes:plenis muſto pectoribus: & mẽſurã corporeã mudatio ſpiritalis excedẽs: ebrietatẽ nõ cælatęlorioſã
Nobis tñ ab illo eſt ĩcipiendũ a quo hauriẽdi ſitis eſt ĩchoata ut ex deſiderii magnitudine:ſ acræ ĩfuſionis ple/
nitudinẽ doceamus ex uino ſitim parilẽ ſocioꝶ: nõ auara diuinæ ſobrietatis ꝓpinatiõe ꝓpinatã. Ecce inclytã
ſodalitatẽ.Auguſtũ caput Petrus extulit: noui ſignifer teſtamẽti:& ſcreatiõe primitiuus. Alius qd ſine dubita
tione loquor: Abrahã. neſcio an maior. Certe qd ſẽtio: nõ ſecũdus. Illi generatio larga pmittit᷑.huic generatio
paſcẽda cõmittit᷑. Abillo iuſtificãda ꝓcedũt. in hoc iuſtificata fũdant᷑.ita qd ille ſpat: hic accipit. Illi Ceir facia
te in gentẽ magnã. huic dicit᷑: faciã te piſcatorẽ hoĩum.Illi dicit᷑:in ſemine tuo bndicent᷑ pr̃iæ gẽtiũ.huic dicit᷑
iudicabis duodecim tribus Iſrael. Illi dicit in ſtellis erit nomen tuũ. huic dicit᷑: tibi dabo claues regni cæloꝶ. Ac
hoc: ille ſœcũditate ſeminis bñdicti ĩplet᷑. hic añ ſemẽ ipſũ euãgelizaturus aſſiſtit᷑. Abrahæ pro filiis claritas
mõſtrat᷑ aſtroꝶ. ſed Petroitradunt᷑ regna cæloꝶ. uidelicet ut ĩ eo ſine petro nec filii Abrahæ poſſint ĩtrare. Hic
ergo:nõ quo circũciſus ſitiuxta gentẽ ſuã apud dum gloriat: ſed dicit. Ecce nos reliqmus oĩa: & ſecuti ſumus

cũcta ſupauit. qa pr & rex bonoꝶ oĩum theſauroꝶ: & ſacerdos repoſitoꝶ an ſæcula myſterioꝶ: & reſurrectio

ad cõcupiſcẽtias mũdus ĩgerit: quæ præputia pni dici: ſi cõgregant᷑ ad lenocinia pcti. quæ uehemẽtius præcidẽ
da ſuccreſcũt:ſi quo cũ ꝓuẽtu mẽtite fœlicitatis adulant᷑: interiorẽq; illã mẽtis nræ naturam circunueſtire ni/
tunt᷑. ut maioribus tenebris ipſũ etiã quod nobis pro lumine datum eſt: tenebreſcat. Omnia inqt apoſtolus
reliqmus: & ſecutiſumus te. In fidẽ ueteris exẽpli nepotũ uirtus tã ſera: ꝗᷓ mira: per diſcipulũ primogenitũ no/
uæ iuſtificatiõis aſpirat: & obſoleſcẽtibus iã pene imaginibus ueritatis Abrahã reformat in Petro oĩa reliqſſe
teſtat᷑. nõ in alto fluctuat:artis cura nõ gerit: nec ſocrus ægra ſine dño uiſitat᷑. Oĩs ſingularis uiri affectus in
Xpo eſt. hũc ſeqtur ſubſtãtiæ cõtẽptor:ſtudii negligens: affinitatis oblitus: & id qd Abrahæ ut faceret ĩperatũ
eſt: hiciã feciſſe nõ cælat. uidelicet ut ſimili circunciſiõe: ſicut uirtutis hæres ẽ: fiat hæres & gloriæ. Oia inꝗt re
liqmus:& ſecuti ſumus te. qd erit nobis/ Hoc eſtdicere. totis uitæ prioris uitiis deſecatis: in forma utris in prui
na iacẽtis:dũ te ſequor exarui. nihilq; in hoc mũdo præter te: quo ĩpleri cuperẽ: elegi. cuius non fruſtra huiuſ/
modi ſiccitas ſãcti ſpũs ubertate pẽſat᷑.per quã ebrietatẽ nouæ græ in ſe apoſtolus ipſe:duũ linguis ĩfideliũ ĩfa
mat᷑: agnouit. S ed & cæteri apoſtoli eiuſdẽ muſti ſpumauere feruore: & unius botrionis ſupfluenti maduere
uindemia: qui t in odorẽ eius nectaris ad beati Petri ſimilitudinẽ cucurrerũt. Aſpice illos geminũ ſ ydus in ter/
ris: nec incaſſũ tonitrui filios nũcupatos: cymbã: linũ: premq; deſerẽtes: nec uictus ſollicitudine dubitãtes: nec
officii uſibus ihærentes: nec ptãtẽ pr̃nã reuerẽtes: ſũp tu: negocio: affectione caſtratos. Quid aliud utiq; ꝗᷓ na
tura ſæculi circũciſos ueſte: fluctu arida: manu ære ſicca: corde pietate no molli: nudo etiã de nauali parata ue/
ſtigio. Credo ad eã formã: iã tũc & Moyſi ut pedũ ſolueret uincula: præceptũ eſt: ꝗᷓ ſpecioſi pedes euãgelizãtiũ
acẽ/ Etiõ nõ ſũt uelãda quæ pulchra ſut in cõſpectu dui. nec mortuis ueſtiẽda quæ uita diligit. Huũc rurſus re
ſpicit de thelonæo publicanũ quæſtũdãnãtẽ cõſuetudinẽ reſpuẽtẽ: & nomẽ actus fidei noĩe: ut aboĩbus oĩno

te:qd erit nobis? Quæ ſũt iſta oĩa apud eũ:qui præter ĩſtim artis piſcatoriæ nihil hẽbat? Oĩa inquit:utiq; quæ

nõ pars corporis: ſed natura ꝓrſus iniquæ cõſuetudinis circũciſa méſtret᷑. Totũ dicerẽ nouæ uocatiõis examẽ:

niſi ĩ ſimilibus cõuenirẽt: & eãdẽ uirtutẽ hr̃et diuerſitas pſonaꝶ. naturãq; mũdialem multitudo licet hoĩum:
uno tũ cõtẽptu reꝶ uelut falce ſuccideret. Et qm ſatis abudeq; exẽpla & ueteꝶ ptulimus: & nouoꝶ: mẽtiſq; cur
ſũ ne uelut cæca nocte ad ignorãtiæ ſcopulos deueniret: ſãctoꝶ imaginibus ꝗſi ꝑ ᷣmonẽ cæli notandis ſyderi
bus inſtruximus. nũc ex obſcuro noctis egreſſi nõ ſolũ diẽ & ſolẽ: ſed ipſius ſolis & luminis lumẽ: ſub quo er
.CXXXI.

—

—

rari nõpòt: ctẽplemur. Illoꝶ eni quærit ipſa multitudo iudiciũ: & ĩ copia formaꝶ neceſſe ẽ ut eueniat. Subi
de ſimilitudo flãmaꝶ & ſæpe nautis cõfuſe attonitis p pauorẽ: ut luciferueſpeꝶ: & ueſi p luciferũ mẽtiat᷑:ſolis
ſine ſocietate parili ſola eſt clanitudo mirãda:cũ dubia etiã ſub nubilo a ſimilitudine ſit uẽdicata ſi paruit. Ac
per hoc etiã nõ dñs qm carnẽ ſũpſit: & hõ eẽ dignatus eſt: aliqd tale fecerit reqramus. ut uelut ſolẽ ſub nubilo
ita ſub ſpecie corporali etiã id qd radiauerit admiremur aliũq; potius opponamus:ꝗᷓ ipſũ aliũde ſi upſiſſe cre/
damus Quẽ aut aliũ pro fide humana diuinaq; in hoc ſæculi pelago nunꝗᷓ ſine metu naufragii nauigãtes: ad
dirigẽdũ ueritatis ſequæmur: ꝗillũ qui diſcluſa penitus parilitate ſui ſolus etiã cũ pro nobis in nia came ob⸗
ſcurat᷑: imẽſus eſt?: Qui nec in hoĩe põt cælari:dum mortalitatis naturã ſubſtãtia diuinitatis exupat.qui non
elemẽtu: ſed uirtus elemẽtoꝶ eſt: in quo tenemus initiũ & cõſumationẽ& medietatẽ ofum: per quẽ ſolu ſolis
& ãni curſus ſũt:& ſtellaꝶ diſpoſitiões:mẽſiũ quoq; mutatiões: qm ipſo uetera trãſierũt:& facta ſũt oĩa no/
ua. Et cum magoꝶ iter eius ſtella duxerit: qd mirũ erit:ſi nos quoq; geſtoꝶ eius claritas uelut ipſo theſauro
uniuerſo fulgoris ĩſtruxerit? Acq; utinã ad certã dationẽ tãti ſj plẽdoris & luminis nroꝶ oculoꝶ auertat᷑ ĩfirmi
tas. ut ille ſe ſubtraheret: & negaret inqs. nõ: ſed palã oĩbus cæleſtis ſj plẽdor appareret. Mò ad eũ ſequax mens
amica uolũtate cõuertat᷑: in ſolo ĩueniet plenitudinẽ: quã guttati ꝑ ſingulos colligebat. Octauo die circũcidi/
tur: & Ioſeph hæreditate: & matre utiq; qſi hõ qui ꝓmiſſus fuerat ipſi Abrahæ: cũ de circũciſione doceret: dicẽ
tedño. Et erit teſtm meuũ in carne ur̃a in teſtamẽto æterno. Dei teſtm in nia carne eſſe: dro in nra carne dignã/
te: qs dubitat? Illudq; teſtamẽtũ æternu uideri qdcitharis & pſalteriis pſalleret᷑. cuius rei ꝗᷓ plixa ẽdiſputatio
& neceſſaria uidet᷑ eẽ trãſcurſio: ne per ramoꝶ copiã roburipſi ũ ꝓpoſitæ materiæ derelinquẽs ĩcaſtigata erret ef
fuſio: præſerti cũ mihi difficilius ſit naturã eius ĩplere ꝗᷓ querere: & ſatis ſupfluũ incurrentibus bractheis la/
borare:qꝗᷓ ipſã materiã gracile nõ ſuſtẽtet ingeniũ. & neceſſariũ pene ſit: ut & diſputatiõibus aliq bus circunci
amur dũ de circũciſiõe tractamus: qn nobis ad excuſandã etiã i peritiã noſtrã opportunitatẽ materiæ i pſius
præſtet auctoritas. Igit᷑ ad ꝓpoſitũ redeũtes ĩterrogemus ipᷣm hoĩem ſuũ.nãde dno loquebamur. ſpe qui erat
I hoĩe circũciſio:cũ iã ſᷣm legẽ circũciſus haberet᷑:clamat:ut euãgeliſta teſtat᷑. Vulpes foueas hnt:& uolucres cæ
li nidos ubi reqeſcant. filius aut hoĩs nõ habet ubi caput ſuũreclinet. Rogo hic ubi ſub Cyrino cẽſus ĩueſtiga/
tio ubi edictũ Cæſarisubi neceſſitas ꝓfitendi? ubi Ioſeph ipſa ꝓfeſſio? Noua rõillic habet nihil: quod delſcri
Ptorãueniat:& uere. Nulla enĩ dũm ſæculo macipata delectat. nec ſibi uſit urpat ꝗcqduel Cæſari uel mũdo uo
Iuit eẽ captiuũ:docẽs nullũduobus dñis poſſe ſeruire. Circuncidit ergo hæreditate loſeph & Maria:nihilq; ſi/
bi de mudialibus uendicat ſub tributo. qui utiq; eis dixerat. Neſcitis qa oportet me in prnis meis eẽ:·ſcilicet in
tẽplo nõ in ſæculo:in ſacrificioꝶ myſterio nõin malignãtiũ cõcilio: in pfnis utiq; ſpiritalibus.nã patrẽ in car/
nalibus nõ hẽbat. Deniq; de eo tẽplo & oues abegit & boues: & mẽſas nũmularnioꝶ euertit: ſic tem pluũetiã ipm
qd figura eſt corporis ſui: carnalicõcupilſcẽtia circũcidit: ut ĩ telligeret hõ hæc ſibi in ſua mẽte eſſe faciẽda: nec
ſane ſuis parcit effectibus. nã eũ gladiu quo alios circũcidebat docẽdo ſiꝗs amauerit patrẽ & matrẽ ſupra me:
nõ eſt me dignus:ſua cõuertit in uiſcera:& ſi ibiipſi faci t: ꝙ credẽtibus eſt facturus: cũ dicit. Quæ ẽ mater mea
& ꝗ ſũt fratres mei?/O myſteriũ:matrẽ Mariã ſibi dñs abiurat:cũ extra uerbi eſſet audientiã coòſtituta: eo potiſ
ſimũ tpe:quo uerbũ prædicaret᷑ a uerbo: & ipᷣm ſe miniſtrandũ diſcipulis miniſtraret. qd aptius poſtmodum
in illa unguẽti effuſioe patefecit:dicẽdo. Me aut nõ ſemp habebitis. Iraſcit᷑ ergo cũ eũ magiſtrũ uitæ docenda
nõ eligat: qui eam matrẽ peruirginẽ parturiẽdi elegit. & cur ad eũ quẽ extranei etiã tã facileĩ terpellare poſſẽt
mater nollet ĩtrare nã fratres necduũ credebãt in iplo. Quis hic erit rogo: qui excuſationẽ præferat aut gratiæ
autamori?ſi & Mariã merito nulla uincit: & pöᷣm dũm nrm nemo ſupat pietate Illa eniĩ mater negat a filio
ut uera illa circũciſio doceat᷑. qm magiſter & parẽs uitæ debuit uiuere: quod docebat eſſe uiuẽdũ. Hic ẽ ille gla
dius fœmoralis: quo leuitæ ſuos ꝓpinquos & proximos occiderũt: quo etiã dns ipſea patre iubet᷑ accingi:quẽ
oẽs capiũt qui ſeipſos caſtrauerũt ꝓpterregnũ cæloꝶ:quẽ gladiũdis mittit in terras. ut filiũ ſepararet a patre
filiã a matre ſua: nuꝶa ſocru ſua. hoc gladio etiã beatus Paulus eccleſiã circſicidit dicẽs. Reli quũ eſt:ut qui ha
bẽt uxores:tanꝗᷓ nõ hñtes ſint:& qui emũt: tanꝗᷓ nõ poſſidẽtes ſint: & qui utunt hoc mũdo:tanꝗᷓ nõ utant᷑. hic
totus iuſticiæ uirtus:hic ratio eſt circũciſa oĩ carne:ideſt parentũ: fratrũ:cognationũ:affinitatũ:nullũ amplius
amare ꝗᷓ dũm: ut ad crucis imaginẽdei uerbo:nõ ad aliquos mũdi actus:moneamur affixi matrẽ cõmẽdare di/

ſcipulo. Res loquit᷑ ipſa: cur pars corporis per quã iudæus ſe autumat iuſtificari deſectiõi adiudicata uideat᷑.
adeo ut difficilius fuerit modu adhibuiſſeſ ermoni: ꝗᷓ argumẽta reqſiſſe:& hãc uerã eẽ circũciſionẽ: ſi abrenũ/

ciãtes mudo: ex quo iuxta carnẽ nra natura eſt:& parẽtibus:& quæ fidei ſcãdalũ faciũt circũciſis: oculo etiã &
manu: nudi & ſoli debiles etiã ſi fieri pot dm ſectemur. Cantãtes uere: qm pf̃ meus & mater mea derelinquæ
rũt me: ut a dio mereamur aſſumi: & corporea denudati natura: ſ piritaliũ indumẽtis actuũ glorioſius ueſtia
mur ſciẽtes qm qd de carne naſcit᷑:caro eſt:& qd de ſpuũ:ſpũs eſt:dicẽte apoſtolo.Et ſi cognouimus Ap̃m ſᷣm
carnẽ.ueꝶ iã nũc nõ nouimus.in quo nobis mudus crucifixus eſt: & nos mũdo. ut præputiis quæ ſũt in ſu P
ficie cõuerſatiõis abſciſſis: nudũ illud & ſolũ niæ generatiõis ſecretũ: qd ſupfluis tegebat᷑ appareat. Si enĩ fæ/
nũ qd hodie eſt & cras in cliban mittit:deus ſic ueſtit: qᷓto magis nos:ſi fide modicos nõ eẽ præuiderit? Cul/
tello itaq; petrino corporis nr̃i circũcidẽda eſt natura. Petra arit Xps eſt. cuius cultellus amoreſt:quo creſcen
te in nobis: ſæculi deſideria decreſcẽt. Quẽ qui amauerit: dicit pri:nõ noui te:naturãq; circũcidens ſuã:necut
patrem

ttt
ſuiui
catiie
le 0
hican
alcel
ti
turnee
in nob̃
tosol
Pettor
elulte
kenatu
ligi⸗
ily ol
nöͤaus
ſtohl
taſbbi
laoleq
1terte
Won
dem
tri
tüüi
cuſ
Pot
no⸗
me
nem
w

ver

dnari
ritnkſ patrẽ ſepeliat mortuũ ſeparabit᷑ a Xpo. expoliatus ueterẽ hoĩem cũ actibus ſuis: qd præputiũ ẽ:alius naturã
Danut ſuã uidebit eẽ ſubſtãtiæ:ideſt ut ſicut pᷣmus hõ terrenusa terra:ita ſecũdus cæleſtis ĩcipiat eẽ ex cælo. Nec di/
ſubuubie cat iã cuius circũciſa eſt natura patrẽ præter eũ ꝗ ĩ cælis ẽ: ſe hre. ſe præcepto dni lucido illuminatis oculis ſede/
lplllean re ad dextrã uirtutis filiũ hoĩs agnoſcat. Obterẽdæ ſũt oẽs aĩ uoluptates:relinquẽda ſtudia delectationum. qm
lgit hic circũciſionis eſt ueritas: nõ figura. Nitẽdũ in ſũma: ut cũctis naturalibus amputatis: cõuerſatio nia tẽdat
1medh ad cælũ. ubi Aps ẽ ad dexterã dei. Quod ita ueꝶ erit:ſi ludi:ſi iocus ſi cõuiuiũ:ſi ſermo pene familiariũ deſerat᷑
egninn & tñ qui circuncidunt areſcũt: ut nõ nos mudo: qui uitæ imagines ſumus:ſed mudus nobis mortuus eẽ creda
ſolſols tur:nec glutinari eoꝶ aliꝗᷓ quæ circũciſa ſũt: inimici arte ſinant᷑: ſed clamemus: ſedit ſãguis circũciſionis: ut cũ
itoitno⸗ in nobis uitæ calculus cœpit opari:in quo noĩe nouũ ſolus nouit ille qui accepit:nõ timeamus in loco reuela
helunn, tiõis occidi. ꝗnĩmo & ĩputãtes aliqᷓ nro dño per amorẽ. Nã & efaru⸗ ibi benignus admittit᷑: ut ſupius ĩ beato
utiſimni Petro nouæ gratiæ ſuſceptore didicimus: tota credulitatis nĩæ harmonia: ſtortis uehemẽtius per artẽ fidibus:
— reſultemus. ꝓpter uerba labioꝶ tuoꝶ dne ego cuſtodiui uias tuas. An ne eſt aliqd tã duꝶ:tã ferreũ:ꝗᷓ repugna
eaiiac, re natura? Et cũoĩa in mũdo per deũ nobis ſint facta:ipſos nos uelut nõ nr̃a circũſtẽt repellere: nõ uidere? mũ
onkti dũq; ipſũ nobis ſe cũ oĩbus diuitiis & pulchritudinibus ſuis ĩgerentẽ: manu dã repudiare uirtutis? Obſera-/
medn tiſq; oĩbus ſenſibus: ꝗbus ad aĩam ſubſtãtia uitalis accedit: pene ad imaginẽ obrigeſcere mortuoꝶ Non uiſu:
hnen nõ auditu: nõ odore: nõ tactu: nõ ſapore capi Et ĩ natura corporis naturã corporeã nõ hiet Hoĩemq; ſe ꝙ hõ
gnen ſit:obliuiſci. Eũ tũ hoc ipſo ꝙ abiat: nõ teneri: qa uere ꝙ hõ ſit teneat: & eo magis agnouerit. Tu ꝗᷓ duꝶẽ præſẽ
che, tia ſibi abdicare: dũ uiuit⸗ Et futura ſi Pare poſt uitã Et natura corporis hocut diximus: niſi circũciſa: nõ Patit᷑
unm facileq; ſe geſtit iactare ſuis: ſibi cernẽs terras: ſibi maria: ſibi uidẽs ſolẽ & uniuerſa aſtra ſuire:& qn ſe fraudari
D a terreſtribus patiet᷑: cũ dñetur & cælo! I ãtoꝶ ergo elemẽtoꝶ tã importuno circũuẽta famulatu: uſea q; ad obli⸗
uionẽ ſuæ cõditiõis inducit :& deſpectu totius ſublimata mũdi uĩcere ipᷣa: ex eo ꝙ ſibi obſequunt præſumit
lann elemẽta:hinc mõtes ſcrobibus fodiẽdo:hinc ualles ſubſtru ctiõibus opp ẽdo:hinc maria mollibus arãdo:nũc
ii arrica irriguis fœcũdãdo: nue ſtagna paludeſcq; ſiccãdo: uel capos cõſitis nemoribus ueſtiẽdo: ac ſiluoſoꝶ mõ
*R tiũ iuga uetuſtis nemoribus denudãdo: ut pene dnam ſe naturæ eẽ no credat: ſi fecerit aliter. Cuius naturæ cõ
“ cuſſide naturanf̃a his cõditiõibus agitata ducit᷑. habet uias dni cuſtodire: in ꝗbus nõ expimẽtis ſed detrimẽtis
“ potẽtiæ deſudat nec querit᷑: ut ſupra nos aueat uniuerſa mortalitas . ſed ut ſᷣm nos uita ducatut: ne amplius
G nos æſtimãdo ꝗᷓ ſumus:ĩcipiamus nec id obtinere qd ſumus:cũ per hoc ipſũ:ſi uelimus deſ picere qd ſumus:
tleti mereamur in melius eẽ ꝗᷓ ſumus:dicẽte dño:& niæ ĩputatiõi:quã præſumimus ſubſcribẽte. Amẽ dico uobis:
nc nemo eſt qui relinquat domũ: aut parẽtes: aut fratres: aut uxorẽ: aut filios ꝓpter regnũ dei:qui nõ recipiat cen/
fün tuplũ in tpehoc: & in ſæculo uẽturo uitã æternã hæreditabit. Et talibus ꝓmiſſionibus uiæ illæ duræ: quas ob
kune uerbũ dni neceſſe eſt: molliunt᷑. In quaꝶ cuſtodia utiq;ʒ multa retributio eſt. His mercedibus ĩuitamur. quos
Ne: & cogit:dũuellenos ambit: qd poterat & iubere. Deniq; cũ uerbũ uitæ duꝶ dicerẽt eẽ ſermonẽ: & ob hoc turba
krme tiões qui eũ ſequebant᷑: abſcederẽt: reſpiciẽs diſcipulos ſuos nunqd nã & ipſi abire uellẽt inqrit iratus. adeo eli
vll git potius ſe nobis bona oĩa debere ſi uolumus:ꝗ ĩputare ſi cogimur: dicẽte dño.ſi enĩ uolẽs hoc ago:mercedẽ
Win accipio. ſi aũt inuitus:diſpenſatio mihi credita eſt. Hæc uolũtas fœmoralis illius uagina cultelli eſt. quæ ubi
tnde in ſe amorẽ dei quẽ cultellũ eẽ diximus recepit: merebit᷑ ĩtelligere dũm uera prædicaſſe. lugũ enim meũ ſuaue
ali eſt: & ſarcina mea leuis eſt. qm ſupfluis oĩbus amputatis: & cũctis oneribus circunciſis beluæ ꝗdam ſarcinalis
Nun imagine tenuata: uere etiã nos cũ pſalmiſta dicimus: qui uel per glaciẽ uel per liqdã etiã mollẽq; ſubſtantiam
in anguſtu illud acus foramẽ trãſire poſſumus: qd intrare qui in equis ſpant & curribus non ualebunt. qm tales
lege etiã uia illa quæ lata eſt & ſpatioſa: uix capiet. Laboꝶ itaq; arduos mõtes & difficultatũ ꝓpe modũ muros qui
gaqie bus cæleſtia ab humanis uelut prouinciæ cuiuſdã limitibus ſeparant᷑: diuina dimicatrixmunificẽtia liberali/
pun taſq; deplanat. Et ſicut turbis ſacerdotalibus muros illius hierico: ita ꝓphetaꝶ uocibus turri n ĩteritus elidit:
uihe ſi mõ cõtra ſpem in ſpecredẽtes & quodã cõcitatoꝶ luminũ uidẽdi ſaliẽti trãſpectu in fraudẽ præſẽtiũcadu⸗
e coꝶ ꝓmiſſa tanꝗᷓ manibus iã apphẽſa miramur: & hac circunciſi natura in aliãq; naturã trãſpoſiti mẽte illa
plis & aĩo teneamus:quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt: quæ præparauit dũs his qui
redi/ diligũt eũ. de quoꝶ numero nõ eſłniſi qui perdemõòſtrata ſupius circũciſionẽ: uelut cũ dno cõfixus in cruce ſẽ
lert⸗ per pctis ſuis paſſiõe eſt dignus: Illũ uero dĩũm nim dignũ tali paſſiõe nõ credẽs dixerit: dĩe memoreſto mei
teni/ cũ ueneris in regnũ tuũ. Quẽ dũ adhuc loquit᷑: iedns ꝓmptus ĩterpellãtis auditor cõſolari(utcõſueuit)pro
ůi x·· ſuua pietate dignabit᷑: dicẽdo: forti aĩo eſto. Amẽ dico tibi: hodie mecũ eris in paradiſo. —
gu ¶Beati Hieronymi ad Rufſinũ pᷣbyteræ Romæ de iudicio Salomonis in ſectiõe paruulim tropologiã per
altn luas merettices eccleſiã & ſynagogã exponẽtis: ꝗꝶ ſynagoga filiũ ꝑ cerimonias legis extixerit. Epiſtola. LXII.
in Vltũ ĩ utrãq; partẽ crebro fama mẽtit᷑: & tã de bonis mala ꝗᷓ de malis bona falſoꝶ ora cõcelebrat

Vũ & ego gaudeo ꝗdẽ ſuꝑ teſtimonio erga me ſciĩtatis tuæ: & amore ſci pᷣſbyteri Euſebii. Nec
dubito ꝗn me pudice prædicetis:ſ. ed tacitũ ur̃æ prudẽtiæ iudiciũ ptimeſco. Itaq; obſecro:ut ma
Agis memineritis mei: & dignũ uĩa laude faciatis. Quod pᷣmus ad officiũ ꝓuocaſti: & tibi ſecũdæ
ſbelopbrter datæ ſũt: nõ uenit deĩcuria ĩ amicos:ſed de ignorãtia. Si enĩ ſciſſẽ:præoccupaſſẽ ſᷣmonẽ tuũ.
ut Interpᷣtatio iudicii ſalomonis ſuꝑ iurgio duaꝶ mulieꝶ meretricũ: quãtũ ad ſimplicẽ hiſtoriã ꝑtinet: pſpicuaẽ:
o u. CXXXII.

liy
la/
4/

ꝙ puer annoꝶ. xii. cõtra ætatis ſuæ mẽſurãde ĩtimo humanæ naturæ iudicarit affectu. unde& admiratus eſt

& ptimuit illũ oĩs iſrael:qd ſcilicet eũ manifeſta nõ fugerẽt:qui tã prudẽter abſcõdita depᷣhẽdiſſet. Quaãtũ ad

typicos ptinet ĩtellectus:dicẽte apoſtolo hæcoĩa in figura cõtingebãt illis (cripta ſũt auũt de nobis:in quos fi/

nes ſæculoꝶ decurrerũt) ꝗdã græcoꝶ autumãt ſap nagopa eccleſia ſentiẽdu: & ad illud tp̃s cũcta referẽda

qũ poſt crucẽ & reſurrectionẽ tã in iſrael ꝗᷓ in gentiũ populo uerus Salomon:ideſt paciſicus regnare cœperit.
uod aũt adulteræ & meretrices ſynagoga & eccleſia in ſcripturis dicant᷑: nulla dubitatio ẽ: & hoc prima fron
te uidet eſſe blaſfemũ. Cæteꝶ ſi recurramus ad ꝓphetas: Oſee uidelicet: qui accepit uxorẽ fornicaria: & generat
filios fornicatiõis & deinde adulterã. & Ezechiel qui hieruſalẽ ꝗᷓſi meretricẽ arguit: ꝙ ſecuta ſit amatores ſuos
& diuaricauerit oĩ trãſeũti pedes:lupanarq; ĩ loco celebri extruxerit: aĩaduertemus Apm iccirco ueniſſetut me
retrices donaret mrimonio: & de duobus gregibus unũouile faceret. medioq; pariete deſtructo: in eaſdẽ cau/⸗
las oues prius morbidas cõgregaret. Hæ ſũt duæ uirgæ: quæ igunt᷑ in Exechiel: & de qbus per Zachariã dũs
refert. Et aſſũpſi mihi duas uirgas: unã uocaui decorẽ: & alterà uocaui funiculos: & paui gregẽ. Mulier quoq;
illa meretrix in euãgelio: quæ pedes lIeſu lachrymis lauat: crine detergit: & cui pctã oĩa dimittunt. manifeſte
pingit eccleſiã de gentibus cõgregatã. Hoc iccirco in pᷣma frõte replicaui: ne cui uideat᷑ ĩcõgruũ ſi meretrices di
cant᷑: quaꝶ una Salomonis iudicio filii poſſeſſide donata eſt. prudẽs quærit auditor: quò meretrix ſit eccleſia
quæ nõ habet maculã neq; rugã. Nõ dicimus eccleſiã ꝑmãſiſſe meretricẽ: ſed fuiſſe. Nã & in Simonis leproſi
domo Saluatoris ſcribit᷑ ineſſe cõuiuiũ: utiq; nõ qꝗa leproſus erat eo tpe quo hẽbat hoſpitẽ ſaluatorẽ: ſed quia
leproſus an fuerat. Matthæus quoq; in catalogo apoſtoloꝶ publicanus dicit᷑: non quo pmaſerit publicanus
poſt apoſtolicã dignitatẽ: ſed qa prius fuerit publicanus. ut ubi ſupabũdauit pctm ſupabũdaret & gratia. Si
mulq; cõſidera qd dicat eccleſia cõtra ſynagogã calũniatricẽ. Ego & mulier hæc habitamus in domo una. poſt
reſurrectionẽ enĩ dni Saluatoris una de utroq; obulo eccleſia cõgregata ẽ. & quã elegãter pepi inꝗt apud eaã
in cubiculo. Eccleſia enĩ de gentibus quæ nõ hẽbat prius legẽ: & pphetas pepit in domo ſynagogæ: nec egreſſa
eſt de cubiculo: ſed ingreſſa. Vñ dicit ĩ cãtico cãticoꝶ. Introduxit me rex in cubiculũ ſuũ.& iteꝶ & qdẽ nõſ per
nã te:Aſſumẽs ĩtroducã te in domũ matris meæ:& in cubiculũ eius quæ cõcepit me. Tertia ait die poſtꝗᷓ ego
pepi:pepit & hæc. Si cõſideres Pilatũ lauãtẽ manus: atq; dicẽtẽ: mũdus ego ſũ a ſãguine iuſti huius.ſi Cẽturio

nẽ an patibulũ cõfitẽtẽ. Yere hic erat filius dei.ſi eos qui an paſſionẽ per Philippũ dum uidere deſiderãt: haud

ambiges primã pepiſſe eccleſiã. & poſtea natũ populũ iudæoꝶ pro quo dũs præcabat᷑: Pater ignoſce eis:quid
enĩ faciũt:neſciut. Vnaq; die credidere tria milia: & alia die qnq; milia. Quia eramus ſimul(multitudinis enĩ
credentiũ erat corunũ & aĩa una)nulluſq; alius in domo nobiſcũ exceptis nobis duabus: nõ blaſtemantiuũ iu/
dæoꝶ: nõ gẽtiliũ idolis ſeruientiũ. Mortuus eſt aut filius mulieris huius nocte. Dũenĩ legis ſequit᷑ obſeruan
tiã: & gratiæ euãgelii iugũ Moſaycæ doctrinæ copulat tenebraꝶ errore coopta elloppreltitc eu mi ſua dor/
miẽs: quæ nõ poterat dicere ego dormio: & cor meũ uigilat. Media nocte ſurgẽs tulit filiũ de latere eccleſiæ dor
miẽtis: & ſuũ collocauit ſinu. Relege totã apoſtoli ad galathas epiſtolã: & afaduertes quõ filios eccleſiæ ſuos
facere ſynagoga feſtinet. Etdicat apoſtolus: filioli mei quos iteꝶ parturio donec xp̃s former ĩ uobis:uiuũ tulit
nõ ut poſſideret ſed ut occideret.nõ enĩ amore fecit hoc filii ſed æmulæ odio: & ſuũ mortuũ p legis cerimoias:
in ſinũ eccleſiæ ſuppoſuit. Longũ eſt ſi uelim per ſi ngula currere: quoò per apoſtolũ Paulũ: & eccleſiaſticos ui/
ros: ĩtellexit eccleſia: nõ eẽ ſuũ filiũ qui tenebat᷑ in lege: & in luce cognouerit quẽ in tenebris nõ uidebat. Inde
iurgiũ ortũ eſt præſẽte rege:altera dicẽte:filius tuus mortuus eſt: meus aũt uiuit: altera rũdẽte mentiris. filius
ꝗppe meus uiuit & filius tuus mortuus eſt: atq; in hũc modũcõtendebãt corã rege. Tuũc rex Salomon qui ma
nifeſte Saluator accipit᷑ fm pſalmũ.lxxi.ꝗ titulo ſalomõis ĩſcribit᷑:ubi nulla dubitatio ẽ:qn cũcta quæ dicant
nõ Salomoni mortuo:ſed Xpi cõueniãt maieſtati: ſimulat ignorãtiã: & humanos pro diſpẽſatide carnis mẽti

tur affectus: ſicut & in alio loco: ubi poſuiſtis Lazaꝶ Et ad mulierẽ fluentẽ ſanguinẽ: ꝗs me tetigit: Gladiupo

ſtulat. De quo dixerat:nolite putare ꝙ ueneri pacẽ mittere ſ uꝑ terrã. nõ ueni pacẽ mittere: ſed gladiũ. ueni enĩ

diuidere hoĩem cõtra patrẽ ſuũ: & filiã cõtra matrẽ ſuã: & nuꝶ cõtra ſocrũ ſuũ & inimici hoĩs domeſtici eius:&

tẽtat natura naturæ dñs: uultq; ſᷣm utriuſq; uolũtatẽ uiuẽtẽ filiũ: in legẽ gratiãq; diuidere.nõ ꝙ hoc ꝓbet:ſed
ad arguendũcalũniã ſynagogæ hoc uelle ſe dicat. Illa quæ nolebat eccleſiæ filiũ in gratia uiuere: nec per ba/
ptiſmũ liberari:libenter habet diuidi pueꝶ:nõ ut poſſideat: ſed ut ĩterficiat eccleſia quẽ ſcit ſuũeẽ:libẽter con
cedit æmulæ: dũ uiuat ſaltẽ apud aduerſariã. ne ĩter legẽ diuiſus & gratiã: ſaluatoris mucrone feriat᷑. Vn dicit
apoſtolus:ecce ego Paulus dico uobis: ꝙ ſi legẽ obſeruatis: Apᷣs uobis mihi ꝓdeſt. Hæc ſub allegoriæ nubilo di
cta ſũt. Cæteꝶ optime nouit prudẽtia tua. nõ eaſdẽ regulas eẽ in tropologiæ umbris: quæ in hiſtoriæ ueritate.
Quod ſicubi pedẽ offẽdimus:& ſapiẽti lectori friuolũ uideat᷑ eẽ: qd; ſcripſimus:culpam auctoni referat. Nos
enĩ & hæc ipſa in lectulo decubẽtes: longaq; ægrotatiõe cõfecti uix notario cæleriter ſcribẽda dictauimus: nõut
