iuxta græcos Aεα.1ideſt uinculũ: ſiue iuxta aliã ꝓprietatẽ cadauer dici: qa aĩæ de cælo ruerĩt. a plæriſq; autẽ
Fm uariã græci ᷣmonis ſupellectilẽ corpus. ideſt Oσναυπιαhoc eſt memoriã ĩterp̃tari: eo ꝙ ita aĩſam in ſe
clauſã habeat: quomò ſepulchra & tumuli cadauera mortuoꝶ. Et ſi hoc ueꝶ eſt: ubi ẽ fides nr̃a: ubi pᷣconiũ
reſurrectiõis ubi apoſtolica doctrina: quæ in eccleſiis xpᷣi hucuſq; durat: ubi illa bũdictio ad Adã: & ad ſe/
mẽ eius: & ad Noe: & ad filios eius: creſcite: & multiplicami: & replete terrã? Iã enĩ nõ erit bndictio: ſed male
dictio iuxta Origenẽ: ꝗq angelos uertit ĩ aĩas. & de ſublimi faſtigio dignitatis facit ad ĩferiora deſcẽdere. quaſi
deus gñi humano nò poſſit aĩas p bñdictionẽ dare:niſi angeli peccaueriĩt: & tot ĩ cælo ſũt ruinæ: quot ĩ terra
natiuitates. Dimittẽda nobis eſtdoctrina apoſtoloꝶ & ꝓphetaꝶ & legis: & ipſius dni Saluatoris ĩ euãgelio
ptonãtis. Eõtrario Origenes pcipit: & legẽdat: ut nõ dicã cõſtrigit diſcipulos ſuos: ne ꝗs oret ĩ cælũ aſcẽdere:
ne peius iteꝶ peccãs ꝗᷓ ĩ terris ante peccauerat: pcipitet in mũuũdum. ꝗᷓꝗᷓ iſtiuſmodi nugas & deliramẽta ſoleat
ipſe ſcripturaꝶ ĩterpᷣtatiõe puerſa: & aliud ſ. ignificãte ꝗqᷓ ueꝶ eſt: affirmare: dicẽs. Priuſꝗᷓ a malitia humiliarer
ego deliq. & illud reuertere aĩa mea ĩ requiẽ tuã. necnõ & aliud: Educ de carcere aĩam meã. Et ĩ alio loco. Cõ/
fitebor dno in regiõe uiuoꝶ. cũ alius ꝓculdubio ſẽſus ſcripturæ diuinæ ſit: ꝗᷓ ille in hæreſim ſuã maligna ĩter
pᷣtatiõe detorquet. Quod faciũt & manichæi & gnoſtici: & hebionitæ: & Martiõis ſectatores: & aliæ hæreſes
numero. lxxx. quæ de puriſſimo ſcripturaꝶ foõte aſſumẽtes teſtimonia: nõ ita ĩterpᷣ tant᷑: ut ſcripta ſunt. ſed
ſimplicitatẽ monis eccleſiaſtici id uolũt ſignificare: qd ipſi ſentiũt. Illud quoq; qd aſſerere nitit᷑: doleã ne
an rideã neſcio. Doctor egregius audet docere diabolũ id rurſũ futuꝶ eſſe: qi; fuerit: & ad eandẽ rediturũ di
gnitatẽ: & cõſcẽſuꝶ regna cælorũ. Proh nefas. qs tã uecors & ſtolidus hoc recipiat: ut ſctũs Ioãnes Baptiſta:
& Petrus & Ioãnes apoſtolus & euãgeliſta Eſaias quoq; & Hieremias & reliq ꝓphetæ cohæredes fiãt diaboli
in regno cæloꝶ Prætereo friuolã eius expoſitionẽ ſup tunicis pelliciis: quãto conatu quãtiſq; egerit argumẽ
tis: ut tunicas pellicias humana eſſe corpora crederemus. Qui inter multa ait. nũquid coriarius aut corticari
us erat deus: ut cõficeret pelles aĩaliũ: & cõſueret tunicas pellicias Adã & Euæ/ Manikfeſtũ eſt ergo inꝗqt: ꝙ de
corporibus nr̃is loquat᷑. Et ſi hoc ita ẽ: quomõ legimus ante pellicias tunicas & an inobediẽtiã & de paradiſo
ruinam Adam loquẽtem: nõ ſm allegoriã: ſed uere hoc nũcos exoſſibus meis: & caro de carne mea? Aut un/
de aſſũptũ eſtillud: qd diuinus ſermo teſtat᷑. Et iniecit deus ſoporẽ ĩ Adã: & dormiuit: & ſumpſit unã de co
ſtis eius: & adĩpleuit ꝓ ea carnẽ: & ædificauit coſtã: quã tulerat ex eo: illi in uxorem? Aut quæ corpora cõtege
bat Adã & Eua foliis ficus: poſtꝗᷓ comederũt de arbore uetita? Quis aũt patiẽter ferat Origenẽ lubricis argu/
mẽtatiõibus reſurrectionẽ carnis huius negãtẽ: ſicut declarat manifeſtiſſime ĩ uolumiĩe explanationũ primi
pſalmi: & ĩ aliis multis locis? Aut ꝗs audiat ĩ tertio cælo donãtẽ nobis Origenẽ paradiſũ: & illũ quẽ ſcriptura
cõmemorat: de terra ad cæleſtia trãſferẽtẽ: & oẽs arbores quæ ſcribũtur ĩ geneſi ſic allegorice ĩtelligẽtẽ: ſcilicet
ꝙ arbores angelicæ fortitudines ſint: cũ hocueritas nõ recipiat? Neq; enĩ dixit ſcriptura dkiuina:pof uit de/
us Adã & Euã in terrã: ſed eiecit eos de paradiſo: & habitare fecit eos cõtra paradiſũ: & non adiecit eos ſub pa/
radiſo. poſuit rõpheã flãmeã: & cherubin cuſtodire ĩtroitũ ligni uitæ. & non aſcenſum. & fluuius egredit᷑ ex

Eden:nõ deſcẽdit ex Eden. Iſte diuidit in ꝗᷓtuor pᷣncipia. nomẽ uni Phiſon: & nomẽ ſecũdi Geon. Ego ego ui

di aquas Geon. Aquas aquas his carneis oculis aſpexi. Iſtta eſt Geon quem Hieremias demoõſtrat dicẽs. quid
uobis & uiæ ægypti: ut bibatis aquã Geon turbidã. bibi & de hoc magno flumĩe Euphrate aquas ſimpliciter
quas manu potes tãgere: ore ſorbere: nõ aquas ſpiritales. Vbi aũt flumĩa ſũt & aquæ: & uident᷑: & bibunt᷑:
ibi cõſequẽs eſt: ꝙ & ficus & alia ligna ſint. de qbus dicit deus. Exomni ligno quod eſt in paradiſo comedes:
ſimilia ſũt fluminibus & aquis. Si aũt aqua quæcernit᷑ uere aqua eſt: neceſſe eſt ut & ficus uera ſit: & alia li/
gna. & Adã uerus ſtatĩ a pncipio plaſmatus in corpore: ſicut & Eua. & nõ in fataſmate & poſtruinã (utuult
Origenes) ꝓpter peccatũ: poſtea corpus accepit. Sed dicis. legimus ꝙ ſãctus Paulus raptus ſit uſq; ad tertiũ
cælũ & uſq; ad paradiſũ. benedicis qũ ponit tertiũ cælũ. & poſtea addit: & ĩ paradiſũ: oſtẽdit alibi eſſe cælũ:
& alibi paradiſũ. Illas uero pᷣſtigias qs nõ ſtatiĩ abiiciat atq; cõtẽnat? dicẽte Origene.de aquis quæ ſuꝑ firma/
mẽtũ ſũt: nõ eſſe aquas ſed fortitudines angelicæ poteſtatis. Et rurſũ aqᷓs quæ ſup terrã ſũt. hoc ẽ ſub firma/
mẽto: eſſe uirtutes cõtrarias.i. læmões. Et quomò legimus ĩ diluuio aptas cataractas cæli: & aqᷓs inũdaſſe di
luuii? Vnapti ſũt fõtes abyſſi: & totus mũdus optus ẽ aqs. Sed furor hominũẽ iũctus ſtultitiæ: ꝗ reliqrũt il-
lud qd' ĩ ꝓuerbiis dicit᷑. Audi fili pmonẽ pr̃is tui: & ne abiicias legẽ miis tuæ. & cõuerſi ſũt ad errorẽ: & dicũt
ſtulto: ut pnceps ſui ſit: neccõtẽnũt res fatuas quæ dicunt᷑ a fatuo:ſicut ſcriptura teſtat᷑. Fatuus aũt fatua lo⸗/
quit᷑: & cor eius uana ĩtelligit. Vnde obſecro te dilectiſſime & qᷓſi mẽbris meis parcẽs ꝓpter charitatẽ: quã in

te habeo: pcor: ſcribẽs & orãs: ut impleas illud qd dicit᷑. Nõne odiẽtes te dñe odiui: & ſuꝑ inimicos tuos tabe
ſcebã? Inimica & digna odio Origenis uerba ſũt: & deo repugnãtia & ſãctis eius. & nõ iſta ſola quæ dixi: ſed
& alia innumerabilia. Neq; enĩ nuc mihi ꝓpoſitũ eſt aduerſus oĩa Origenis dogmata diſputare. Nihil mihi
ſubripuit Origenes: nec ĩ mea gnatiõe fuit: nec pPpter aliqᷓs res mũdi & hæreditatẽ odiũ aduerſũ illũ pugnaſq;
ſuſcepi. ſed ut ſimpliciter fateardoleo: & ualde doleo: uidẽs plurimos fratrũ: & eorũ pᷣcipue ꝗ ꝓfeſſionẽ hũt
nõ minim: & ĩ graduũ quoq; ſacerdotii maximũ puenerũt eius pſuaſiõibus deceptos. & puerſiſſima doctri/
na:cibos factos eſſe diaboli. In ꝗbus cõpletũ ẽ illud qd dicit᷑. Sup oẽm munitionẽ ludit: & eſcæ eius electæ.

& cõgregauit ſicut arenã captiuitatẽ. Te aũt frater liberet deus: & ſanctũ populũ xpᷣi:q tibi creditus eſt: & oẽs

gteg 1 aenik. eer erae 8 . it 1
fres ꝗ tecũ ſũt: & maxĩe Rufſinũ pᷣſi byteꝶ ab hæreſi Origenis: & ab aliis hæreſibus & pditione eaꝶ. Si enĩ pro
ter unũ uerbũ aut duo quæ cõtraria fidei ſũt: multæ hæreſes abiectæ ſũt ab eccleſia: ꝗᷓto magis hic ĩter hære

ticos habebit᷑: ꝗ tãtas puerſitates & tã mala dogmata contra fidẽ adinuenit dei: & eccleſiæ hoſtis extitit? Inter

—

multa enĩ mala etiã illud auſus ẽ dicere: pdidiſſe imaginẽ dei Adã: cũ hocĩ nullo penitus loco ſcriptura ſigni
ficet. Si aũt ita eſſet: nunꝗᷓ oĩa quæ ĩ muũdo ſũt:Fuirent ſemini Adã.i. uniuerſo gñi hominũ: ſicut & Iacobus
apoſtolus loꝗtur. Oĩa domant᷑: & ſubiecta ſũt humanæ naturæ. N unꝗᷓ enĩ uniuerſa ſubiecta eſſẽt hoĩbus:
ſi nõ haberẽt hoĩes. Iuxta id qd uniuerſis ĩperẽt imaginẽ dei. Cõiũgẽs aut atq; cõſociãs ſcriptura diuia gr̃am
bñdictiõis: quã Adã donauerat: & gñatiõibus quæ ex eo erãt.ne q forſitã maligna ĩ terpᷣtatiõe auderẽt dicere:
uni datã gr̃am dei: & illũ ſolũ factũ eſſe ad imaginẽ dei: ꝗq plaſmatus ẽ ex humo. & uxorẽ eius creaſſet de coſta
uiri: eos uero q cõcipent᷑ ĩ utero: & nõ ita naſcerent᷑ ut Adã:dei nõ hr̃e imaginẽ: ſtatĩ p ordinẽ iũgit & dicit.&
uixit Adã. ccxxx. annis: & cognouit Euã uxorẽ ſuã: & pepit filiũ iuxta ſj peciẽ & iuxta imaginẽ eius: & uocauit
nomẽ eius Seth. Rurſũq; ĩ decia gñatiõe: poſtãnos duos millenos ducẽtenos. Ixii. uĩdicãs deus imaginẽ ſuã
& oſtẽdẽs ꝙ gra quã dediſſet hoĩbus pſeueraret ĩ eis ait: ne comedetis carnẽ ĩ ſãguĩe.ego eni ulciſcar ſãguinẽ
ueſtrũ de manu oĩs hoĩs effũdẽtis illu: qa ad imaginẽ dei feci hoĩem. necnõ poſt alteras. x. gnationes uſq; ad
Abrahã: & ab Abrahã uſq; ad Dauid: aſia gnatiões xiiii. quæ. xiiii.gñatiões ſimul faciũt ãnos duo milia cen
tũ decẽ & ſeptẽ. Spũs ſctũs ĩ triceſimooctauo pſalmo: cũ qᷓreret᷑ de oĩbus hoĩbus:ꝙ ĩ uanitate ambularẽt: &
pctis eſſẽt obnoxii loquit᷑: uerũtamẽ ĩ imaginẽ dei pambulabat oĩs hõ. Necnõ poſt Dauid etiã ſub Salomo
ne filio eius legimus tale quiddã ſupꝑ dei imaginẽ nomĩatũ. Dicit enĩ ĩ ſapiẽtia: quæ titulo eius ĩſcribit᷑: crea-/
uit deus ĩcorruptũ hoĩem: & imaginẽ ſuæ ꝓprietatis dedit ei. Et rurſũ: poſt ãnos millenos cẽtenos undenos
plus minus ĩ nouo legimus teſtamẽto: ꝙ nõ pdiderũt hoĩes imaginẽ dei. Iacobus enĩ apoſtolus: & fraterdo
mini:cuius ſupra meminimus: inſtruit nos ne Origenis laqis capiamur: hr̃e hoĩem imaginẽ & ſimilitudinẽ
dei. Nã cũ de lĩgua hominũ latius diſputaſſet: adiecit. Inſtabile malũ.ĩ ipſa quippe bñdicimus deũ & patrẽ:
& ĩ ipſa maledicimus hoĩes: q ad ſimilitudinẽ dei cõditi ſũt. Paulus quoq; uas electiõis: & ꝗ doctrinã euãge⸗
lica ſua pᷣdicatiõe cõpleuit: docet nos ꝙ hõ ad imaginẽ & ſimilitudinẽ dei cõditus ſit: dicens. Vir nõ debet nu
trire comã: cũ gloria & imago dei ſit. imaginẽ ſimpliciter appellãs ſuo nomĩe:ſimilitudinẽ aũt gloriæ appel/
latiõe ſignificãs. Pro tribus igit᷑ teſtimoniis: quæ tibi ſi de ſcriptura ſctã reperirẽ: dicebas poſſe ſufficere: Ecee
vii. teſtimonia dedimus. Quis ergo ſuſtinebit Origenis ĩeptias ut nõ grauius aliquid loꝗᷓr: & ſimilis efficiar
uel ipſi uel diſcipulis eius:q audẽt ĩ piculo aĩæ ſuæ aſſerere: quodcũq; eis ĩ buccã uenerit. & magis iubere deo:
& nõ ab eo uel orare uel diſcere ueritatẽ. Quidã enĩ eorũ dicũt ꝙ imago dei: quã pᷣus accepit Adã: illo peccãte
perierit. Alii ſuſpicant᷑: ꝙ filius dei corpus habiturus eſſet ex Maria: & ipſã eſſe imaginẽ. Alii ſenſũ.alii uirtu
tẽ. Iſti baptiſma.hi ꝙ hò ad imaginẽ dei dñet᷑ oĩ bus. hebræoꝶ more hæc uel illa ructãtes quos oportebat tm
effugere diſcrimẽ: nec negare quæ loqtur deus: & credẽtes ſim pliciter ſaluos fieri: deoq; cõcedere donationis
ſuæ certamẽ: & uerã ſciẽtiã in ꝗ potiſſimũ ꝑ te hoĩes cõdiderit ad imaginẽ & ſimilitudinẽ ſuã. Qui hocrelin/
quẽtes multis ſe qᷓſtiõibus ĩplicarũt: & P has ĩ cœnũ demerſi ſũt peccatoꝶ. Nos aũt dilectiſſime credimus his
quæ locutus ẽ dus. & ſcimus ĩ cũctis hoĩbus imago dei pmaneat.ipſiq; concedimus noſſe:in ꝗᷓ parte hõ ad
imaginẽ dei cõditus ſit. Sed neq; illdqd qdã ĩ epiſtola Ioãnis legẽtes nõ ĩtelligũt: quenꝗᷓ decipiat: ubi loqui
tur. Nũc filii dei ſumus: & neſcimus ꝗles futuri ſumus. Nouimus aũt qa cũ ille reuelatus fuerit: ſimiles ei eri
mus. uidebimus eni eũ ſicuti ẽ. Hoceni ꝓpter gloriã: quæ ibi reuelãda eſt ſãctis eius:dictũ ẽ. ſicut & ĩ alio lo
co legimus. Agloria ĩ gloriã. cuius gloriæ iam in iſto ſæculo ſãcti arrabonẽ & portiũculã ſuſceperũt.Primus
eoꝶ Moyſes: cuius fulſit facies ualde: & radiabat ueluti fu lgor & ſol.ſecũdo Helias igneo curru raptus ĩ cælũ
& ignis detrimẽta nõ ſentiẽs. Stephanus lapidabat᷑: & faciẽ habebat angeli: quæ ab oĩbus cernebat᷑. Hoc aũt
qd in paucis diximus:de oĩbus ĩ telligẽdũ eſt. ut ĩ pleat illud: qd ſcriptũ eſt. Oĩs ꝗ ſctificat ſemetipſũ: inter
beatos numerabit᷑.Beati enĩ mundo corde: quoniã ipſi deũ uidebũt. Cum hæcita ſe habeant dilectiſſime: cu
ſtodi animã tu am: & deſine circa nos murmurare. Dicit enĩ ſcriptura diuina. nolite murmurate ad inuicẽ: ſi
cut quidã murmurauerũt: & a ſerpẽtibus perierũt. magis acquieſce ueritati: & diligẽtes te dilige: & ueritatẽ.
Deus aũt pacis præſtet nobis iuxta ſuã clæmẽtiam: ut cõterat᷑ ſathanas ſub pedibus xpᷣianoꝶ: & abiiciat᷑ oĩs

occaſio peruerſa:ne ſcindatur in nobis uinculũ charitatis: & pacis rectæ fidei pᷣdicatio. Præterea quia audiui

quoſdã murmurare contra me. qa qn ſimul pgebamus ad ſanctũ locũ quocat᷑ Bethel: ut ibi collectã tecũ ex

more eccleſiaſtico facerẽ: & ueniſſẽ ad uillã: quæ dicit Anablatha: uidiſſẽq; ibi p̃teriẽs lucernã ardẽtẽ: & ĩter

le
lo⸗
uo

br⸗

nostbe
chie . . .. . . n. ..
hlnh rogaſſẽ quis locus eſſet:didiciſſẽq; eſſe eccleſiã:& ĩtraſſẽ ut orarẽ: ĩ ueni ibi uelũ pẽdẽs in foribus eiuſdẽ eccle/
nalg⸗ ſiæ tinctũ atq; depinctũ: & habẽs imaginẽ xpᷣi: uel ſancti cuiuſdã. Nõ enĩ ſatis memini: cuius imago fuerit.

toni n Cũ ergo hoc uidiſſẽ ĩ eccleſia xpᷣi cõtra auctoritatẽ ſcripturaꝶ: hoĩs pẽdere imaginẽ: ſcidi illud: & magis dedi

achoch, cõſili cuſtodibus eiuſdẽ loci: ut pauperẽ mortuũ eo obuoluerẽt: & efferrẽt. Illiq; cõtra murmurates dixerũt
Pclece Siſcĩdere uoluerat:iuſtũ erat: ut aliud daret uelũ: atq; mutaret. Quod cũ audiſſẽ: me daturũ eſſe pollicitus
oe ſũ:& ilico eſſe miſſurũ. Paululũ aũt mo ratü fuit in medio:dũ ꝗro optimũ uelũ ꝓ eo mittere. Arbitrabar enĩ
iendn de Cypro mihi eſſe mittẽdũ. Nũcauũt miſi qd potui reperire: & pcorut iubeas pᷣſbyteros eiuſdẽ loci ſuſcipere
ierhan uelũ a latore:qd a nobis miſſu eſt. & deinceps pcipere ĩ eccleſi ia xpᷣi iſtiuſi modi uela: quæ contra religionẽ no/
tler ſtra ueniũt: non appẽdi. Decet enĩ honeſtatẽ tuã hinc magis habere ſe ollicitudinẽ ut ſcrupuloſt itate remota:
unlg quæ digna eſt eccleſiæ xpi: & populis qui tibi crediti ſũt: itumet᷑. Palladiũ uero Galatham: qui quõdã nobis
l charus fuit: & nũc miſerico rdia dei ĩciget: caue.quia Origenis hæreſim prædicat & docet. ne forte aliquos de
hoihu populo tibi credito ad peruerſitatẽ ſui inducat erroris. N
fingn ¶ Argumentum excerptũ ex Gẽnadio de uiris illuſtribu.
tcen⸗ Oannes hieroſolymoꝶ eps ſcripſit aduerſus obtrectatores ſui ſtudii librũ: ĩ quo oſtẽdit ſe Origenis
kaſt A ingeniũ nõ fidẽ ſecutũ. Sed beato Hieronymo magis credẽdũ qui ꝛelo fidei ſequẽti opere illum hæ/
laant ¶Incipit liber ſãcti Hieronymi ad Pãmachiũ cõtra Ioãnẽ hieroſolymitanũepᷣm: & Ruffinũ p̃ byteꝶ aſſer
ili torẽ Origenis. in quo Ioãnẽ epᷣm tanꝗᷓ ſectatorẽ erroꝶ Origenis coarguit: cotra quos diſ putat.ſe quoq; de or
* . dinatiõe ſuoꝶ excuſat. Ioãnẽ incuſat: . Epiphanio nõ riderit: & ſynodo adeſſe noluerit. Epiſtola. AXXII .
h iuxta Pauluũ apoſtolũ g ſẽtimus orare no poſſumus: ac ꝓpriæ mẽtis cogitationẽ Fmo nõex-
n Plicat: ꝗᷓto magis piculoſũ eſt de alterius aĩo iudicare:& ſinguloꝶ dictoꝶ atq; uerborũ lueſtiga/
WM N re: atq; ꝓferre rationẽ? natura hominũ ꝓna eſt ad clæmẽtiã: & ĩ alieno peccato ſui ꝗſq; miſerer
Tln LN Si ergo reũ ĩ ſmone rephẽderis: ſimplicitatẽ uocabit. Si calliditatẽ argueris: ĩperitia cõfitebit᷑ ut
4 ũſpitcionẽ uitet malitiæ. Atq; ita fiet: ut tu ꝗq arguis: caluniator. ille ꝗq rephendit᷑ no hæreticus: ſed ruſticus iu/
dt:gen dicet᷑. Noſti Pãmachiũ: noſti me ad hoc opus nõ inimicitiis: nõ gloriæ cupiditate deſcẽdere:ſed ꝓuocatũ lit/
mlen teris tuis ex ardore fidei: nec uelle ſi fieri poſſet: oẽs id ſape: nec ĩpatiẽtiæ ac temeritatis poſſe repᷣhendi: ꝗ poſt
tund triẽniũ loquor. Deniq; niſi ad apologiã de ꝗᷓ nũc ſcribere ĩſtitui: multoꝶ aĩos diceres pturbatos: & ĩ utranq;
uuti partẽ fluctuare ſẽtẽtiã: decreuerã ĩ ĩcœpto ſilẽtio pmanere. faceſſat itaq; Nouatus: errãtibus manus no porri
Chun gẽs. Mõtanus cũ ĩſanis fœmiĩs ꝓſternat᷑. iacẽtes ĩ arathrul pcipitãtes: ne leuent᷑. Quotidie peccamus oẽs: & ĩ
Uen aliquo labimur. Qui ergo ĩ nos clæmẽtes ſumus: rigorẽ cõtra alios nõ tenemus: ꝗqn potius oramus: petimus
Een oblecramus: ut aut ſimpliciter nra fateat᷑: aut apte defendat aliena. Nolo uerboꝶ ambiguitates. N olo mihi
ene dici: qd & aliter poſſit ĩtelligi. Reuelata facie gloria dni cõtẽplemur. Claudicabat quõdã & iſraeliticus popu/
erln lus ĩ utroq; pede. Sed Helias q ĩterpᷣtat᷑ fortis dñi: uſq; quo ait claudicatis in utroq; ueſtigio?ſi ẽ dñs deus me
Skar us: ambulate poſt eũ.ſi aũt Baal: ſeqmini eũ. Et ipſe dns. Iud æi filii alieni mẽtiti ſũt mihi. filii alieni ĩuetera
ercen uerũt: & claudicauerũt a ſemitis ſuis. Certe ſi hæreſeos nulla ſuſpitio eſt: ut cupio: & credo: cur nõ uerbis me/
herit is meũ ſenſũ loꝗtur? quã ille ſimplicitatẽ uocat: ego malitiã ĩterpᷣtor: pſuadere mihi uult ꝙ pure credat: pu/-
Uunm re ergo & loꝗᷓtur. Et ſiquidẽ unũ uerbũ: uel unus ſenſus eſſet ambiguus: ſi duo: ſi tres: ignorantiæ ueniã tri/-
Marti⸗ buerẽ. nec ea quæ aut obſcura: uel dubia ſũt: de certis & ꝑſpicuis æſtimatẽ. Nũc uero quæ iſta ſimplicitas eſt
atons ꝗſi ſuꝑp oua & ariſtas: ĩter theatrales pᷣſtigias pẽdẽti grad ĩcedere ubiq;ʒ dubiũ ubiq; ſuſpectũ? putes eũ nõ ex
irliy poſitionẽ fidei: ſed figuratã cõtrouerſiã ſcribere. qd iſte nũc appetit: olĩ in ſcholis didicimus: nr̃a aduerſum
hushi nos dimicat armatura. Etiã ſi bene credit: & circũſpecte & timide loqtur: ſuſpitionẽ mihi facit nimia diligen .
höad tia. Qui ambulat ſimpliciter: ambulat cõfidẽter. Stultũ eſt fruſtra infamiã ſuſtinere. obiicit᷑ ei crimẽ: cuius
loqui nõ habet cõſciẽtiã: ergo crimẽ qd totũ pẽdet ĩ uerbo: neget cõfidẽter: ac libere faciat inuidiã aduerſario ſuo.
eieni Eadẽ audacia qua ille ſſimulat: hicdefẽdat. Cũq; oĩa dixerit quæ uoluerit: quæ ꝓpoſuerit: quæ ſi uſpitiõibus
liollo carẽt: ſi pſeuerat calũnia: cõſerta manu ĩ ius trahat. Nolo ĩ ſuſpitiõe hæreſeos quẽquã eſſe patiẽtẽ: ne apud
imus eos q ignorãt ĩnocentiã eius: diſſimulatio cõſciẽtia iudicet᷑: ſi taceat. licet ſupfluũ ſit eius pᷣſentiã ꝗrere:& ex/
celü torqre ſilẽtiũ cuius apud te lr̃as teneas. Scimus oẽs qd tibi ſcripſerit: ꝗd ĩ te arguerit. in quo ut tu uis calũnia
ccait tus ſit. Rñde ad ſingula. p epiſtolæ huius gradere ueſtigia: nec pũctũ qdẽ: & apicẽ calniæ trãſeas. Si enĩ ege/
intet ris negligẽter: & ut ego tibi credo iurãti: caſu aliꝗᷓ trãſieris: ſtati ille clamabit & dicet: hic te uictũ teneo. hic to
necl tius negocii cardo uerſat᷑. nõ æque inimici audiũt: & amici. Qui inimicus ẽ: etiã in ſcirpo nodũ ꝗᷓrit: amicus
lieg praua quoq; recta iudicat.ſcribũt ſæculi læ:amãtiũ cæca eſſe iudicia: quæ tu forſitã ſacris uolumĩbus occu/⸗
iu. pata omnino neglexeris. nunꝗᷓ de amicorum iudicio glorieris IIlud uerum eſt teſtimoniũ: quod ab ĩuita uo
los ce profertur. Aloquin ſi amicus pro te dixerit: non teſtis: aut iudex: ſed fautor putabitur. hæc & huiuſmodi
ucui loquentur inimici tui: qui tibi forte non credant & mouere cupiant ſtomachum. Cæterum ego quem nunꝗᷓ
ris uolens leſiſti:cuius ſ. emper epiſtolis tuis nomen cogeris uentilare: do conſilium: ut aperte aut fidem eccleſiæ
dir prædices: aut loquaris: ut credis. diſpẽſatio etenim ac libratio iſta prudens uerboꝶ indoctos decipere poteſt.

Cautus auditor & lector cito dephẽdet inſidias. & cuniculos quibus ueritas ſubuertit᷑: aꝑte in luce demõſtra
.lxx.

bit. Et arriani quos optime noſti: multo tẽpore ꝓpter ſcãdalũnomĩs homouſion ſe dãnare ſimulabãt: uene
na erroris circulinebãt melle uerboꝶ. Sed tãdẽ coluber tortuoſus apparuit. & noxiũ caput: qd ſpiris totius
corporis tegebat: ſpiritali mucrone cõfoſſũ eſt. Recipit ut ſcis eccleſia pœnitẽtes: & in uenia ſu pata peccãtiũ
duũ deceptis gregibus cõſulit: paſtoꝶ uulneribus ignoſcit. Eadẽ nũc in ueteri & noua hæreſi cõſuetudo pᷣuat᷑:
ut aliud populi audiãt: aliud pᷣdicẽt ſacerdotes. Ac pᷣmũ ante ꝗᷓ epiſtolã tuã: quã ſcripſiſti ad eᷣm Theophi/
Iũ:ĩterpᷣtatã huic uolumini inſerã.& oſtẽdã tibi:me ĩ telligere nimis tãtã prudẽtiã tuam: expoſtulare tecũ li
bet. Quæ hæc eſt tãta arrogãtia: nõ reſpõdere de fideĩ terrogãtibus? Tantã fratrũ multitudinẽ: & monacho
rũchoros: qui tibi ĩ palæſtina nõ cõmunicãt: ꝗſi hoſtes publicos æſtimare? Dei filius ꝓpter unã morbidam
ouem. xcix. in mõtibus derelictis: alapas :crucem: flagella ſuſtinuit: & ſuis humeris portauit: ad cælos baiu/
lãs & patiẽs delicatã peccatricẽ. Iu beatiſſimus papa & faſtigioſus ãtiſtes: ſolus diues:ſolus ſapiẽs:ſolus no/
bilis:ac diſertus:cõſeruos tuos:& redẽptos ſãguĩe dni tui: rugata frõte & obliqs oculis deſpicis. Hoc eſt illud
qd ab apoſtolo pcipiẽte didiciſti parati ſemp ad ſatiſfactionẽ oĩ poſcẽti uos rationẽ: de ea quæ ĩ uobis Eſpe.
Finge nos occaſionẽ ꝗᷓrere: & ſub pᷣtextu fidei lites ſerere: ſciſma cõficere:iurgia cöeitare. Toll uolentibus oc/
caſionẽ: ut poſtꝗᷓ de fide ſatiſſfeceris: & oẽs nodos: q cõtra te nectũtur abſolueris: tũc liqdo oĩbus pateat non
dogmatũ: ſed ordinatiõis eſſe certamẽ. niſi forte prudẽti cõſilio iõ de fideĩ terrogatus taces: ne uidearis hære
ticus fuiſſe: cũ ſatiſfeceris. Oĩa ergo crimĩa qbus accuſant᷑ hoĩes:refutare nõ debẽt:ne poſtqꝗᷓ negauerĩit crimi
noſi ſint.At cõtẽnis laicos:diaconos: atq; pᷣſbyteros. Potes enĩ ut gloriaris: & iactitas in una hora mille cleri/
cos facere. Habes papã Epiphaniũ:qui te apte multis litteris hæreticũ uocat. Certe nec ætate: nec ſciẽtia: nec
uitæ merito:nec totius orbis teſtimonio: maior illo es. Si ætatẽ ꝗris:iuuenis ad ſenẽ ſcribis.ſi ſciẽtiam: nõ ſic
eruditus ad doctũ. licet te fautores tui diſertiorẽ Demoſthene:accutiorẽ Chryſippo: ſapiẽtiorẽ Platone cõtẽ
dãt. Et tibiipſi forte pſuaſerĩt. De uita aũt & fide nihil amplius dicã: ne te lædere uidear. & tẽpore:quo totũ
oriẽtẽ excepto papa Athanaſio atq; Paulino: arrianoꝶ & eunomianoꝶ hæreſis poſſideat: qñ ĩ occidẽtalibus

& in iudææ exilio cõfeſſoribus non cõmunicabas: Ille uel pᷣſbyter monaſterii ab Euritio audiebat᷑: uel poſtea

eps Cypri a Valẽte nõ tãgebat᷑ .Tãtæ enĩ ueneratiõis ſemp fuit:ut regnãtes hæretici ignominia ſuã putarẽt:
ſi talẽ uirũ pſeq rent᷑. Scribe igit ad hũc. Rnde epiſtolæ eius. ſẽtiãt cæteri fidẽ: eloq̃ntiã: prudẽtiã tuã. nõ tibi

ſolus diſertus eſſe uidearis. Cur ab alio ꝓuocatus: aliorſũ arma cõuertis? Palæſtinis interro garis: & reſpõdes

ægypto. Tuis lippiẽtibus ungis oculos: nõ dolẽtũ. Si placitura nobis: alteri loqris: ſatis ſupbe.Si aliud ꝗᷓ qᷓri
mus ſatis ſupflue. Sed dicis epiſtola mea ꝓbauit me cõtra arriũ: cõtra Photinũ: cõtra Manichæũ bñ locutũ.
Quis eni te hoc tẽpore arguit arrianũ? qs tibi nũc Photini Manichæiq; crimẽ ĩpingit? ol iſta emẽdata ſunt
atq; cõfeſſa. Nõ eras tã ſtultus: ut apte defenderes hæreſim: quã ſciebas eccleſiæ diſplicere. Noueras te ſi hoc
feciſſes: ſtatĩ loco mouẽdũ. & ſoli tibi delitias ſuſpirabas. Sic ſẽtẽtiã tẽperaſti: ut nec ſimplicibus diſpliceres:
nec tuos offẽderes. bene ſcripſiſti. ſed nihil ad cauſã ptinẽs. Vnde nouerat alexãdrinæ eccleſiæ põtifex: ĩ qbus
argueris quoꝶ a te confeſſio poſtularet᷑ Debueras tibi obiecta ꝓponere: & ſic ad ſingula rũdere. Vetus nar
rat hiſtoria: qdã cũ diſerte diceret: ferreturq; ĩpetu acuolubilitate uerboꝶ: cauſãq; oĩno nõ tãgeret: prudens
auditor & iudex: bene inqt: & bene. ſed quo iſtud tã bene! Impiti oculoꝶ medici ad oẽs oculoꝶ dolores uno
utunt calerte aur arguit᷑ in pluribus: & in dilutiõe criminũ aliqᷓ p̃termittit: qeqd tacuerit: cõfitet᷑: an nõ re

ſpõdiſti ad epiſtolã Epiphanii: & ppoſuiſti quæ ipſe diſſolueres! Nimiꝶ hac fiducia reſpõdiſti. Nullus for

titer a ſemetipᷣo cædit᷑ Elige ex duobus qd uis. Optio tibi dabit᷑. aut rũdiſti ad epiſtolã Epiphanii: aut nõ. ſi

reſpõdiſti: cur maxima & plurima de his quæ tibi obiecta ſũt: reliqſti? Si non reſ põdiſti: ubi eſt illa apologia
tua: in qua gloriaris apud ſimplices? Et quã ignorãtibus cauſã huc illucq; diſſeminas? Octo tibi ut ſtatĩ pro
babo:de fidei ſpe xpᷣianæ ꝗſtionũ capita obiecta ſũt. Tria tm̃ tãgis & pᷣteris. In cæteris grãde ſilẽtiũ eſt. Si ad
ſeptẽ abſolutiſſime reſ pondiſſes:hærerẽ tm in uno crimine: & qd tacueras hoc tenerẽ. Nũcuero ꝗſi auribus
lupũ apphẽderis:nec tenere potes: nec audes dimittere. Ipſa quoq; tria qſi negligẽs atq; ſecurus: quaſi aliud
agẽs: & in ꝗbus aut nulla aut parua ſit ꝗᷓſtio: p̃teruolas atq; pſtrĩgis. Et ita optus & tectus ĩcedis: ut plus cõfi
tearis tacẽdo: ꝗᷓ renuas diſputãdo. Quis nõ ꝓtinus tibi põt dicere: ſi lumẽ ĩteẽ:tenebræ ſũt:ipſæ tenebræ
quãtæ erũt:Si tres ꝗᷓ ſtiũculæ de ꝗbus uiſus es aliqd dicere:ſuſi pitiõe & culpa nõ carẽt:& fraudulẽter:ac lubri
ce ſcriptæ coarguũtur: qd faciemus de qnq; reliqs:in ꝗbus qa nulla ambigui pᷣmonis dabat᷑ occaſio: necillu/
dere poteras audiẽtes: maluiſti oĩno reticere: ꝗᷓ apte qdj tectũ fuerat cõfiten? Sicut enĩ incongruũ eſt dicere ꝙ
poſſit filius uidere patrẽ:ita incõueniẽs eſt opinari:ꝙ ſpũs ſãctus poſſit uidere filiũ.Secũdũ ꝙ ĩ hoccorpore
quaſi in carcere ſũt aĩæ relegatæ:& ante ꝗ hõ fieret ĩ paradiſo: ĩter rationabiles creaturas ĩ cæleſtibus cõmora
tæ ſũt. Vnde poſtea in cõſolationẽ ſuã anima loqtur in pſalmis.Prius ꝗᷓ humiliarer ego deliqui. Et reuertere
aĩa mea ĩ requiẽ tuã:& educ de carcere aſam meã: & cætera his ſimilia. Tertiũ ꝙ dicat & diabolũ & dæmones
acturos pœnitẽtiã aliqñ: & cũ ſactis ultimo tẽpore regnaturos. Quartũ ꝙ tunicas pelliceas humana corpora
interp̃tet᷑: quibus poſtoffẽſionẽ & eiectionẽ de paradiſo Adã & Eua induti ſũt. haud dubiũ: qn ante in para
diſo ſinecarne: ſine neruis &oſſibus fuerint. Quintũ ꝙ carnis reſurrectionẽ: mẽbrorũq; cõpagẽ: & ſexũ:quo
uiri diuidimur a fœminis aptiſſime neget: tam ĩ explanatiõe pᷣmi pſalmi:ꝗᷓ in aliis multis tractatibus. Sextũ
ut ſic paradiſũ allegorizet: ut hiſtoriæ auferat ueritatẽ: ꝓ arboribus angelos: ꝓ fluminibus uirtutes cæleſtes
intelligens.

7

nnte

def

ſene
liſt

ſti⸗

nai

lene
totius
Citi
Puat .
phi⸗
tecüli
nacho⸗
dicn
bai⸗
us no/
tillud
eſpe.
dus0,
atnon
Shete
tcnmi
eclen⸗
r nec
noſic
ecote
N
tübos
ſka
tatit
nörd.
ſhds
diji
Ctu,
ſunt
hoc
cetes:
bus
usnat
uden⸗
suno
nnote
usfot
noſi
log
ipto
8
abus
Aud
Bcöti
nebre
lubii
cillu/
ete
pote
mota
ettete
nones
wpon
pen
go
tun
ſtes
ens⸗

intelligẽs. totãq; paradiſi cõtinẽtiã tropologica interpretatiòe ſubuertat. Septimũ ꝙ aquas: quæ ſupꝑ cælos ĩ
ſcripturis eẽ dicunt᷑: ſanctas ſupnaſq; uirtutes: quæ ſupꝑ terrã & ĩfra terrã cõtrarias & dæmoniacas eẽ arbitrer᷑.

Octauũ ꝙ extremũ obiicit imaginẽ & ſimilitudinẽ dei: ad quã hõ conditus fuerat:dicit ab eo ꝓditã:& ĩ homi

ne poſt paradiſũ nõ ſuiſſe. Hæ ſũt ſagittæ: quibus cõfoderis: hæc tela: quibus in tota epiſtola uulneraris: exce
to eo: ꝙ tuis genibus aduolutus:ſãctamq; caniciẽ ſepoſito parũper ſacerdotis honore:ſuſtinẽs depræcat᷑ ſa/
lutẽ tuã. Et his uerbis loquit᷑:præſta mihi: & tibitut ſalueris: ſicut ſcriptũ eſt:a generatiõe puerſa: & recede ab
hæreſi Origenis: & a cũctis hæreſibus dilectiſſime. Et infra ꝓpter deféſionẽ hæreſeos aduerſũ me odia ſuſcitã
tes:rũpitis charitatẽ: quã in uobis habui:in tãtum ut faceretis nos etiã pœnitere: quare uobis communicaueri
mus: ita Origenis errorẽ & dogmatadefendentibus. Dic mihidiſputator egregie: de octo capitulis: ad quæ rñ
deris pauliſper: de cæteris tacẽs. Prima illa blaſfemia: ꝙ nec filius patrẽ: nec filium põt uidere ſpiritus ſãctus:
quibus a te telis cõfoſſa eſt? Sanctã inquit & adorãdã trinitatẽ eiuſdẽ ſubſtãtiæ: & coæternã: & eiuſdẽ gloriæ
& diuinitatis credimus. Anathematizates eos: qui grãde: aut paruũ: aut inæquale: aut uiſibile in deitate trini
tatis quicqᷓ lo quuntur. Sed ſicut incorporalem inuiſibilẽ & æternũ dicimus patrẽ: ſic incorporalẽ inuiſibilẽ &
æternũ dicimus filium & ſpiritũ ſanctu: Niſi hoc diceres: eccleſiã nõ teneres: & tamẽnõ quæro. ac ſi ante non
dixeris: nõ uẽtilabo. Si uero amaueris eos qui talia prædicauerint: qui iſta dicẽtes: exilia ſuſtinebant. Quis ſit
ille: qui Theonæ preſbytero ſpiritũ ſanctu domini in eccleſia prædicante: clauſerit aures:foraſq; cũ ſuis conci
tus fugerit:ne tantũ audiret piaculũ:ſtatimq; ſera cõuerſiõe fidelẽ me ſuſcipiatis inquit uolo:miſerabilis præ
textatus. qui deſignatus cõſul eſt mortuus: homo ſacrilegus: & idolorum cultor: ſolebat ludens beato papæ
Damaſo dicere. Facite me Romanæ urbis epiſcopũ: & ero protinus chriftianus. Quid mihi longo ſermone &
lacinioſis periodis Arrianũ te nõ eſſe demõſtras? Aut nega hoc dixiſſe eũ: qui arguitur:aut ſi locutus eſt talia
euũdãna qui dixerit. Vis ſcire ꝗtus ſitardor bene credentiũ? Audi apoſtolũ. Et ſi uel homo ait: uel angelus de
tælo aliter euangelizauerit uobisri annũciamus: anathema ſit. Tu mihiut crimẽ extenues:& diſſimulato no
mine criminoſi quaſi ſecura ſint oĩa: & nullus in blaſfemiis arguat ocioſã fidẽ artifici ſermone contexis. Dic
ſtatim: & epiſtola tua hoc habeat exordium: anathema ei qui talia auſus eſt ſcribere. Fides pura morã nõ pati
tur. ut apparuerit ſcorpius: ilico cõterendus eſt. Dauid inuẽtus ᷣm cor dñi:nõne ĩquit odientes te domine ode
rã? & ſupꝑ inimicos tuos tabeſcebã Perfecto odio oderã illos. Ego ſi patrẽ: ſi matrẽ: ſi uxorẽ: ſi filios: ſi germa/
nos aduerſum Chriſtũ meũ audiuiſſem iſta dicẽtes: quaſi rabichr, canis blaſfemãtia ora laceraſſem: & fuiſſet
in primis manus mea ſup eos. Qui patri & matri dixerũt: nõ nouimus uos: hi ſpleuerũt uoluntatẽ dni. Qui

diligit patrẽ aut matrẽ ſi up chriſtũ:nõ eſt eo Amusrcobict tibi ꝙ magiſter tuus:quẽ catholicũ uocas:quẽ de
ili

fendis obnixe:dixerit: filius nõ uidet patrẽ: & filiũ nõ uidet ſpiritus ſãctus: & tu mihi dicis: Inuiſibilis pater: in
uiſibilis filius: inuiſibilis ſpiritus ſanctus: quaſi nõ & angeli & cherubin & ſeraphin m naturã ſuã oculis no
ſtris ĩuiſibiles ſint. Certe Dauid etiã de aſpectu cæloꝶ dubitãs: uidebo inquit cælos: opa digitoꝶ tuoꝶ. uide/-

bo nõ uideo. uidebo: quãdo facie reuelata gloriã domini fuero cõtẽplatus: nũc aũt ex parte uidemus: & ex par/

te cognoſcimus. Quærit᷑ an patrẽ uideat filius: & tu dicis: inuiſibilis pater eſt. Deliberat an filiũ uideat ſpiri/

tus ſactus:& tu reſ põdes:ĩuiſibilis eſt filius. Verſat᷑ in cauſa:an ſe ĩuicẽ trinitas uideat:humanæ aures tantam

blaſfemiam ferre nõò ſuſtinẽt: & tu dicis: inuiſibilis trinitas eſt. In laudes cæteras euagaris: peroras. in his quæ
nullus inqrit: auditorem aliorſũ trahis. ut quod quærimus: nõ loquaris. ue: hæc ex ſupfluo dicta ſint: dona
mus tibi ut nõ ſis Arrianus: ĩmo plus: ut nunꝗᷓ fueris. Cõcedimus ut in expoſitioe primi capituli aduerſum te
nulla ſuſpitio ſit: & totũ ſimpliciterſis locutus. Eadẽ ſimplicitate & nos tecũ loquimur. Nã papa Epiphanius

accuſauit te:ut Arrianus eſſes. Num Eunomii errores & quoſnã habeas huius hæreſis ſocioscũ aliud ĩterro/

gatus: reſpõdeas aliud: & quaſicũ ſtultis loquaris: diſſimulatis criminibus: quæ in litteris continent᷑: replicas
quid in eccleſia Epiphanio dixeris: cõfeſſionẽ ſidei poſtularis: & diſertiſſimos tractatus tuos nolentibus inge
ris. Quæſo lector: ut memor tribunalis dni & de iudicio tuo: te ĩtelligẽs iudicãduũ:nec mihi nec aduerſario fa/
ueas. ne ue pſonas loquẽtiu m: ſed cauſã cõſideres. Dicamus ergo qd cœpimus. Scribis eni in epiſtola tua: c an
te ꝗᷓ Paulinianus preſ byter fieret: nunꝗᷓ te papa Epiphanius ſuꝑ Origenis errore cõuenit. Primũ dubiũ eſt:&

de pſonis diſputo. ille obieciſſe ſe dicit: tu negas. ille teſtes ꝓfert: tu non uis audire pductos. ille etiã memorat

aliũ eẽ cõuentũ: tu pro utroq; diſſimulas. mittit tibi per clericũ epiſtolã: reſpõſionẽ flagitat: taces mutus: nec
reſcribere audes. & palæſtinæ ꝓuocatus: alexãdriæ loquæris: ĩter illũ & te: cui accõmodaãda eſt fides? nõ eſt me
um dicere.puto ꝙ nec ipſa audeas aduerſũ talem ac tãtũ uirũ:tibi ueritatẽ: illi mẽdaciũ reputare.ſed põt fieri:
ut unuſqſq; pro ſe loquat᷑: te ipſũ cõtra teſtẽ uocabo. Si enĩ nulla dedogmatibus quæſtio uerſabat᷑: ſi ſtoma
chũ ſenis nõ moueras:ſi ille tibi nihil riderat: quid neceſſe erat: ut in uno eccleſiæ tractatu de cũctis dogmati⸗
bus homo nõ ſatis eloquens diſputares? de trinitate: de aſſumptione dominici corporis: de cruce: de inferis: de
angeloꝶ natura: de aĩaꝶ ſtatu: de reſurrectiõe Saluatoris & noſtra: & forſitan inter cætera oblitus es ſcribere:

ut pntibus populis & tali ac tãto uiro ĩtrepidus diceres: & oĩa una ſaliua cõtinuares? ubi ſũt ueteres eccleſiæ tra

ctatores: q uix ſingulas quæſtiões explicare ĩ multis uoluminibus potuerũt: ubi electiõis uas tuba euãgelii:
rugitus leonis noſtri: tonitrus gentiũ: flumina eloquẽtiæ chriſtianæ: qui myſteriũ retro generationibus igno
ratũ: & ꝓfundũ diuitiaꝶ ſapiẽtiæ & ſcientiæ dei magis mirat᷑: ꝗᷓ loquit᷑ ubi Eſaias uirginis demõſtrat᷑: qui in.
h lIxxi.

una quæſtiõe ſuccuũbens ait: generationẽ eius quis enarrabit? Reptus eſt ſæculis noſtris haud gradis homũcu
lus:quide cunctis eccleſiæ quæſtionibus uno linguæ rotatu ſole clarius coruſcaret.ſi nemo a te poſtulabat:&
tranqlla erãt oĩa:ſtulte tãta diſputandi uoluiſti ſubire diſcrimĩa. ſi iã tunc in fidei ſãctificatiõe loquebaris:er
go nõ eſt ordinatio preſbiyteri cauſa diſcordiæ: quẽcõſtat multo poſt tꝑecõſtitutũ.fefelliſti abſentes: & litte
ræ tuæ pegrinis auribus blandiunt. Nos hic eramus: cuncta nouimus: quãdo cõtra Origenẽ ĩ eccleſia tua pa
pa Epiphanius loquebat᷑: quãdo ſub illius noĩe in nos iacula torquebant᷑. Tu & chorus tuus canino riſu na/
ribuſq; cõtractis ſcalpẽtes capita delirũ ſenẽ loquebamini: nõne ante ſepulchrũ dũi miſſo archidiacono præ
cepiſti: ut alia diſputãs cõticeſcerẽ? Quis hæc cuiꝗᷓ preſ bytero ſuo corã plæbe ĩperauit epiſcopus Nõnecum
una cũdei ſeruo Anaſtaſio pergeretis ad crucẽ: & ad eũ oĩs ætatis & ſexus turba cõflueret offerens paruulos: pe
des deoſculans. fimbrias euellens: cũq; non poſſet pmouere gradũ: ſed in uno loco uixfluctus inundãtis po/
puli ſuſtineret:tu tortus ĩuidia glorioſũ ſenem clamitabas? nec erubuiſti in eius ore dicere: ꝙ uolẽs & de indu
ſtria moraret᷑ Recordare quæſo illius diei: quãdo ad horã ſeptimã inuitatus populus ſpe ſola:quaſi poſtea
auditurus Epiphaniũ eſſetdetinebat᷑: qd tũc cõcionatus ſis. Nẽpe cõtra Anthropomorphitas: qui ſimplicita
te ruſtica de habere mẽbra:quæ in diuinis libris ſcripta ſũt arbitrant᷑. Furens & indignãs loquebaris: oculos

