rũ ſicut cãcer ſerpit: & fiet ĩſanabilis: ut multi inueniant᷑: qui decepti ab eis pugnare iã pro ip̃is ĩcipiant:& de/
fendere ſuſcepti erroris auctores. Sicergo puſillas dignũ eſt uulpes cape: & ob a hæreticoꝶ ſophiſmata ĩ ip
ſis ſtati initiis ueris aſſertionibus cõfutare. Vt aũt utriuſq; expoſitionis nr̃æ euidẽtior clareſcat aſſertio: cõgre
gemus exdiuinis uolumĩbus: ſicubi aĩalis huius mentio facta eſt. Inuenimus ergo in. lxii. pſalmo de ĩpiis ita

dici.lIpſi uero in uanũ ꝗᷓ ſierũt aĩſam meã:ĩtroibũt in ĩferiora terræ: tradent᷑ in manus gladii: partes uulpium

erũt. Sed & in euãgelio ſᷣm Matthæũ Saluator ad ſcribã qui dicebat ei. Magiſter ſeqᷓr te quocũq; ieris: rũdit.
Vulpes foueas hñt:& uolucres cæli nidos: ubi reqeſcant. Filius aũt hoĩs nõ habet ubi caput ſuũ reclinet. Simi
liter aũt & in euãgelio ſᷣm Lucã ad eos qui dixerũt dño: Exi & uade hinc: qa Herodes uult te occidere: rũdit Ie/
ſus. Eũtes dicite uulpi huic: Ecce ego eiicio dæmonia: & ſanitates ꝑpficio hodie & craſtina: & in die tertia conſu

mabor. In libro quoq; Iudicũ Sãpſõ: cũ uxor quæ erat ex gũe philiſtinoꝶ ei fuiſſet ablata ait ad pr̃em eius. In

nocẽs ſũ ego hac uice ab allophylis: qa faciã uobiſcũ mala. Et abiit Sãpſon: & accepit tercentas uulpes: & acce
pit lãpadas: & ligauit caudã ad caudã: & poſuit lãpada unã inter duas caudas uulpiũ: & accẽdit ignẽ in lãpa/
dibus: & emiſit eas per meſſes allophyloꝶ: & incendit oẽs meſſes eoꝶ: & ſtipulas eoꝶ: & uineas eoꝶ: & oliueta
eoꝶ. Adhucetiã in ſecũdo libro Heſdræ: ubi Thobias ammanites ĩpediuit ædificationẽ eoꝶ qui de captiuita-
te redierãt ut ædificarẽt templũ & muꝶ ait ad allophylos: Nũquid iſti ſacrificabũt aut comedẽt ĩmolata ĩ hoc
loco? Nõne aſcendẽt uulpes: & deſtruẽt muꝶ ipſoꝶ quẽ ex lapidibus ædificãt! Hæc ſũt ĩterim quæ ad pᷣ̃ſens
nobis ex ſcripturis diuinis occurrere potuerũt: in ꝗbus aĩalis huius memoria facta eſt: utex his ſapiens qſq; le
ctor prudẽter poſſit cõiicere: ſi apta uſi ſumus expoſitiõe in his: quæ ppoſita ſũt nobis ad explanandu id q
ait: Capite uobis uulpes puſillas. Et quis opoſũ ſit ſingula quæ exẽpli eã aſſũpſimus explanare: tũ quæ pote⸗
rimus breuiter cõtingemus. Et pᷣmo de. Ixii.pſalmo uideamus: ubi cũ iuſti aĩjam pſeꝗᷓrent ĩpii ille pſallebat di
cẽs. Ipſi aũt in uanũ ꝗᷓſierũt aĩam meã: introibũt in ĩferiora terræ: tradent᷑ in manus gladii: partes uulpiũ erũt
In quo utiq; oſtẽdit ꝙ uanis & inanibus uerbis prauidoctores decipe uolẽtes aĩam iuſti: ĩtroire dicũtur in ĩfe
riora terræ: terrã utpote ſapiẽtes: & de terra loquẽtes atq; in ĩferiora eius: ideſt in pfundũ ſtultitiæ deſcẽdẽtes.
Puto eni ꝙ hi quicarnaliter uiuũt: qa ſibiipſis tmmodo nocẽt: terra eſſe & in terra habitare dicuntur. Hi uero
qui terrenis & carnalibus ſenſibus ſcripturas ĩtelligũt: & alios ita docẽdo decipiũt: pro eo ipſo ꝙ argutias .
dã & argumẽta carnalis & terrenæ ſapiæ cõfingant: in ĩferiora terræ dicant᷑ ĩ gredi. uel certe quia grauius delin
quũt qui terrena docẽt: ꝗᷓ qui ita uiuũt: eis futura pœna etiã grauior ĩminet. Iidẽq; ipi in manus gladii traden
di ꝓphetant illius fortaſſis flãmei & uerſatilis. Quõ autẽ & partes uulpiũ fiũtuideamus. Ois aĩa aut pars eſt
dei: aut pars eſt cuiuſcũq; qui accæpit ptãtem ſup hoĩes. Nã cũ diuideret altiſſimus gẽtes: & diſpergeret filios
Adã:ſtatuit fines gẽtiũ ſm numeꝶ angeloꝶ dei:& facta ẽ portio dni Iacob. Cũ ergo cõſtet unãquãq; aĩam aut
ĩT parte dei aut ĩ parte eẽ alterius cuiuſſibet: qm̃ qdẽ P arbitrii libertatẽ poſſibile eſtunũquẽq; exparte alterius
trãſire: uel ad partẽ dei ſi melius ipſo iuuãte elegerit: uel ſi nequs ad dæmonũ portionẽ: hic hoꝶ mẽtio habet ĩ
pſalmo. Qui in uanũ quæſierũt aĩam iuſti partes erũt uulpiũ: uelut ſi diceret & peſſimoꝶ & neqſſimoꝶ dæ-

monũ partes erũt: ut unaquæq; maligna uirtus & doloſa: per quã deceptiones & fraudes falſæ ſciẽtiæ ĩtrodu/

ctæ ſũt: figuraliter uulpes appellent hi qui in hũc errorẽ deducũtur: & nolũt acquieſcere ſanis monibus dũi

nri leſu xpi & doctrinæ quæ ſm pietatẽ eſt: ſed decipi ſe patiũtura talibus: iſti taliũ partes uulpiũ fiẽt: & ĩtro/

ibũt cũ eis in ĩferiora terræ. Ipſi ſũt & illi in ꝗbus fm euãgeliũ uulpes iſtæ :quas ſupra memorauimus foueas
hredicunt᷑: in ꝗbus filius hoĩs nõ habet: ubi caput ſuũ reclinet. Herodẽ quoq; uulpꝑẽ noĩatũ pro fallaci callidi
tate credendũ

ſiterciz
.Cin
Eadene
nltatetn
iun alt
atr
1 ogi
uulsel
iüumml
lforii ui
itateell,
limagt
ebitlcn
Ctores u
euulped
bovenn,
Nt:moen,
iant l,
iſman,
enorin
ceipiln
uipiun
tortilt,
net dini
erücltle⸗
maconſu
meins.In
peA
in lin⸗
Koluven
captintn
olataihoe
ad ees
ensqge
düͤd
gurpote⸗
ldri
uhiüenit
urinik⸗
lidere,
.Hrvero
uuns 1
insce n
citmden
utpane
eretklios
aimman
tealeun
gohahi
mokcr
trimi
tibus
erhbind⸗
usoen,
ialid

ulndi

tate credendũ eſt. Nã ſi Sãpſon trecẽtas uulpes cœpiſſe & colligaſſe ꝑcaudas atq;ʒ ĩterieciſſe lãpadas ardẽtes ĩ

medie caudaꝶ atq; miſiſſe p meſſes allophyloꝶ & ĩcendiſſe eas cũ ſtipulis & oliuetis uineiſq; memorat᷑ ual/

de mihi difficilis formæ huius uel figuræ uidet᷑ explanatio. Iẽtemus tñ aliqᷓ ex his pulſare pro uiribus: & po/
namus ſicut expoſitio nr̃a in ſi upioribus cõtinet uulpes eſſe fallaces puerſoſq; doctores. Hos Sãpſon qui ueri
& fidelis imaginẽ tenet doctoris capiẽs uerbo ueritatis caudã ad caudã colliget: ideſt aduerſãtes ſibi & diuerſa
a ſe ĩuicẽ ſentiẽtes docẽteſq; cõfutet: atq; ex ipſoꝶ uerbis ꝓpoſitiones collectioneſq; accipiẽs in allophyloꝶ ſe/
getẽ ignẽ cõcluſiois emittat: & ex ppriis eoꝶ argumẽtis oẽs eoꝶ fructus atq; uineas & oliueta peſſimæ gñatio/
nis incẽdat. Sed & ipſe numerus tercẽtaꝶ uulpiũ quæ a ſemetipſis diuerſæ & diſſonãtes erãt triplicẽ formã in
dicãt pctõꝶ. Oẽ enĩ pctm: aut in facto aut in uerbo aut in cõſenſu mẽtis admittit᷑. Veꝶ ne illud qdẽ qd in ſe/
cũdo libro Heſdræ ſcriptũ diximus penitus omittẽdũ eſt. Vbi cũ ædificarẽtur ſãcta ſ. ctõꝶ:ideſt cũ fides xp̃i &
ſctõꝶ eius myſteria cõderent᷑: inimici ueritatis fideiq; cõtrarii qui ſũt ſapiẽtes huius ſæculi uidẽtes abſ. q; gram
matica & peritia philoſophica cõſurgere muros euãgelii: uelut cũ irriſione ꝗᷓdã dicũt pfacile hoc poſſe deſtrui
calliditate ſmonu: per aſtutas fallacias & argumẽta dialectica. Hæc ĩterim ꝗtũ breuitas potuit pati de aſſum
ptis exẽplis dicta ſufficiãt. Nuũc iã ad ꝓpoſitũ reuertamur. Videt᷑ ergo in cãtico cãticoꝶ p̃ceptũ dari ab ſponſo
amicis ſibi uirtutibus: ut capiãt & arguãt cõtrarias ptãtes quæ ĩſidiant᷑ aĩabus hoĩum:ne exterminet eoꝶ ini/
tia fidei: florẽq; uirtutũ ſub ſi pecie ſecretæ alicuius & occultæ ſapiæ quæ quaſi uulpes ĩ foueis: ita ĩ his hoĩbus
qui ſemetipſos ad hæc ſectãda p̃ᷣbuerit deliteſcũt: & quo facilius cõfutan poſſint & argui:dũ paruæ ſint uul/
pes ipſæ & initia habẽt peſſimæ pſuaſionis capi iubent. Nã ſi forte creuerit & maiores fuerint uulpes affectæ

iã neꝗant ab amicis ſpõſi: ſed ab ipſo fortaſſis ſolo ſpõſo capi poterũt. Sed & ſãcti qq; doctores & magr̃i eccle
ſiæ ſicut acceperũt ptãtem calcãdi ſup ſerpẽtes & ſcorpiones: ita accipiũt ptãtẽ etiã capiendi uulpes. Sic enim

data eſt ptãs eis ſup oẽm uirtutẽ inimici. Vna ſine dubio ex cæteris inimici uirtutibus ẽ uulpes: quæ extermi/

nat uineas: quæq; cũ adhuc parua eſt capi iubet᷑: ſicut & in cẽteſimo.xxxvii. pſalmo beatus dicit᷑ qui tenet: &
allidet paruulos babylonis ad petrã: nec pmittit ſenſũ babylonũ creſcere in ſemetipſo & augeri: ſed cũ eſt ĩ ini

tiis allidit eũ: & tenet ad petrã. Tũc eni facile pimit᷑. Sicenĩ ordo explanationis pcurrat. Capite uulpes nobis
puſillas: quæ uulpes exterminant uineas florẽtes. Quod aũt dicit nobis hoc eſt mihi ſpõſo & ſpõſæ: uel certe
mihi & uobis qui eſtis ſodales mei. Põt aũt & ita accipi. Capite uobis uulpes & poſt diſtinctionẽ dici: puſillas
exterminãtes uineas. ut puſillas nõ tã ad uulpes ꝗᷓ ad uineas referamus. ut uideant᷑ puſillæ qdẽ uineæ extermi
nari poſſe: ideſt paruæ quæq; aĩæ & initia hũtes nõ firmæ & robuſtæ lædi poſſe a cõtrariis ptãtibus: ſicut ĩ euã
gelio dicitur. Siquis ſcãdalizauerit unũ de puſillis iſtis: in quo oſtẽditur quia ſcãdalizari nõ põt grãdis & pfe/

cCta ſed puſilla & rudis aĩa: ſicut in pſalmo dicit᷑. Pax multa dil igentibus nomẽ tuũ: & nõ eſt illis ſcandalu. Si/

mili ergo exemplo poteſtuideri: ꝙ pulſilla quæq; uinea incipiẽs uidelicet aĩa poſſit a uulpibus: ideſt malignũ

cogitationibus uel prauis doctoribus lædi. pfecta uero & ualida non poſſit. Sed ſi capiant᷑ a bonis doctornibus
nulpes iſtæ: & abiiciant ex aĩa: tũc pficiet in uirtutibus & florebit in fide. Amen.

Piſtola beati Hieronymi ad Cyprianũ:in qua pᷣmo poni tquid apud hebræos differant uel ſignificent min
& men: & exponit finẽ pſalmi octogeſimioctaui.

Rater chariſſime Cypane ſcito pᷣnoſcẽs qa ſi ſcribat᷑ extrema lr̃a: quæ appellat min: expᷣmit dexterã
icut eſtillud in noĩe Beniamin: qui ĩterpretat᷑ filius dextræ. Si aũt men hẽat:diẽ uel dies ſonat. Eſt
aũt ſẽſus numeꝶ annoꝶ dierũq; nr̃oꝶ: ꝗqbus ĩ hoc ſæculo nos uiuere decreuiſti: oãde nobis: ut p̃paremus nos
aduẽtui tuo: & cõtẽpto errore mortaliũ: ad te pgere feſtinemus. cupiamuſq; pñtiã tuã: & ad te feſtinemus cor
de ſapiẽti. Nihil enĩ ita decipit humanũ genus:ꝗᷓ ꝙ dũignorãt ſpatia uitæ ſuæ: longiorẽ ſibi ſæculi huius poſ

ſeſſionẽ repromittũt. Vnde & illud egregie dictũ eſt. Nullũ tã ſenẽ eſſe:& ſic decrepitæ ſenectutis: ut nõ ſe ad

hucuno plus anno uiuere ſuſpicet .Ad hũc ſenſũ ptinet & illud qd⸗ dicit᷑: Memẽto mortis tuæ:& non pecca/

bis. Qui enĩ ſe recordat᷑ quotidie eſſe morituꝶ: cõtẽnit pñtia: & ad futura feſtinat. Hoc eſt quod Dauid ĩ alio
pcat loco dicẽs: Ne auferas me in dimidio dieꝶ meoꝶ pᷣuſꝗᷓ abeã: & nõ ſubſiſtã. qd ita exponit᷑. Ne eo tpe fa/
cias me mori:qn adhuc putabã me eſſe uictuꝶ: ut poſſim pctã corrigere pnia.Si enĩ hocfeceris ĩuentus in deli
ctis meis eſſe deſiſtã. nõ ꝙ ſpem reſurrectionis neget: ſed ꝙ cũ eo ſe neget poſſe ſubſiſtere:apud quẽ oẽs qui ĩ
uitiis pſeuerãt:pro nihilo reputant᷑. Vbi nos ĩterpᷣtati ſumus eruditos corde in ſapia: alii trãſtulerunt cõpedi
tos uerbi ambiguitate decepti. Si enĩ dicas αιε „ανενιοι cpeditos: ſin aut weα ½⁵ενο eruditos ſi
gnificat. Reuertere dñe uſq;quo: & exorabilis eſto ſuꝑ ſuos tuos. Lxx. ſimiliter. Quia agimus pniam: & ſciẽ/
tes uitæ niæ breuitatẽ ad te corde ſapiẽti cupimus puenire: & tu due reuertere ad nos. Peccatis enĩ niis lõge re/

ceſſeras: & dimiſeras nos: ut ambularemus m uolũtatẽ & cogitationes nras. Quod aũt ĩfert uſq;quo: illã ha
bet ĩtelligentiã: quã in duodecimo pſalmo legimus: uſq;quo dne obliuiſceris me in finẽ. Qui enĩ in anguſtia
cõſtitutus eſt: ſeꝶ ei uidet᷑ dei auxiliũ. & ppterea ĩpẽſius depᷣcat᷑:ut cito adiutorẽ deũ ſẽtiat:& nequaꝗᷓ iratũ iu
dicẽ ſed placatũ. Imple nos matutina mibicordia tua: & laudabimus & lætabimur in cunctis diebus nris. Lxx.
Repleti ſumus mane miſericordia tua. & exultauimus & lætati ſumus in oĩbus diebus niis. In cũctis pene lo
cis hãc habẽt. Lxx. cõſuetudinẽ: ut qdapud hebræos in futuꝶ oſtẽdit᷑:hocilli quaſi iã factũ & pᷣteritũ referãt.
Hi ergo nõ ut illi uoluerũt: dicũt ſe eẽ ĩpletos miicordia dei matutina atq; lætatos. alioꝗn ſi hoc factũ erat:

D v. .XXXV.

lsstu⸗

quõ poſtea depcantur & dicũt reſpice in ſeruos tuos: & in opa tua Sed totũ hoc qd poſtulãt ideo dep̃cant᷑: ut inint/
mereant᷑ matutinã miſicordiã eius. Quã cũ fueriĩt cõſecuti laudẽt eũ atq; lætent᷑ ĩ cũctis diebus uitæ ſuæ. Vi⸗/ Lver
dent aũt mihi reſurrectionis ſpem & æternæ uitæ pᷣmia depcari dicẽtes: Imple nos matutina mißicordia tua. 1 e
Quod qdẽ & uigeſimi pᷣmi pſalmi titulus ſonat: ꝗ ꝓprie ad myſteriũ dñi:& ad reſurrectionẽ eius ptinẽs ĩſcri⸗/ Pii
bit᷑ p aſſũptiõe matutina. Lætifica nos ꝓ diebus ꝗbus nos afflixiſti: & annis ꝗbus uidimus mala. Lxx. Lætati ouolu
ſumus pro diebus ꝗbus nos humiliaſti: & annis ꝗbus uidimus mala. Et Lazarus qui accepat mala ĩ uita ſua: ſnocct

in ſinu Abrahæ æterno geſcit in gaudio. Mala auũt nõ ea appellat quæ cõtraria bonis ſũt:ſed pro afflictione & lrai
anguſtiis: ꝗbus malis & Sara afflixit Agar ancillã ſuã: & de ꝗbus in euangelio ſcribit᷑: ſufficit diei malitia ſua. . dt
Quãto igit᷑ magis in hoc ſæculo pauptate: inimicoꝶ pſecutionibus: ſeu potẽtia uel morboꝶ cruciatibus fueri nr

mus afſlicti: tãto poſt reſurrectionẽ in futuro maiora pᷣmia cõſeq mur. Pulchre aũt nõ dixit ſuſtinuimus ma/ enr
la ſed uidimus. Quis eſt enĩ homo qui uiuat & nõ uideat mortẽquæ nõ tã ad diſſolutionẽ corporis referẽda nlll
eſt:ꝗᷓ ad multitudinẽ pctõꝶ. iuxta qddicit᷑: Aa quæ peccauerit: ipſa moriet᷑. Appareat apud ſuos tuos opus nnce 6
tuũ:& gloria tua ſuꝑ filios eoꝶ. Ergo in Fᷣuis ſuis ipſe dñs opatopus ſt uũ.nec ppria qui poſtulat ſalute cõten/ mun
tus eſt: ſed ꝗrit gloriã filioꝶ: ideſt ſuoꝶ dei. Filios aũt nõ tã illos qui de eoꝶ ſtirpe gnati ſũt:ꝗᷓ diſcipulos debe ru⸗
mus accipe. de ꝗbus & Paulus loꝗᷓbat᷑: Filioli mei quos iteꝶ parturio. Vnde & Ioãnes apoſtolus ſᷣm merita fi i
lioꝶ ſuoꝶ ꝓfectuſq;ʒ opeꝶ ſinguloꝶ ſcribit ad paruulos: ſcribit ad iuuenes: ſcribit ad pr̃es. Et ſit decor dni dei n
niĩi ſupnos: & opus manuũ nr̃aꝶ fac ſtabile ſuꝑ nos:& opus manuũ nr̃aꝶ cõfirma. Lxx. Et ſit ſplẽdordñi dei me
ſup nos: & opus manuũ nr̃aꝶ dirige ſup nos: & opus manuũ nf̃aꝶ dirige. Vbi ſũt qui liberi arbitrii ſibi ptãte s
plaudentes: in eo putãt ſe dei gr̃am cõſecutos:ſi habeãt ptãtẽ faciẽdi uel nõ faciendi bona ſiue mala? Ecce hic üchn
Moyſes poſt reſurrectionẽ quã poſtulauerat dicẽs. Imple nos matutina miſicordia tua: & laudabimus & læ/ llenn
tabimur in cũctis diebus noſtris: nequaꝗᷓ ſe ſurrexiſſe cõtentus eſt: & æternæ uitæ pᷣmia conſecutũ: ſed poſtu/ lieni
lat ut decor dñi dei ſit ſuꝑeos:qui ſurrexerint: & ſ plẽdeat in aĩabus cordibuſq; ſanctoꝶ: & opera manuũ eoꝶ AN
ipſe dirigat: faciatq; eſſe perpetua. a cõfirmet quicquid in ſanctis uidet᷑ boni. Sicut enĩ humilitas depᷣcan bwun
tis meretur pᷣmia: ita ſuperbia cõfidentis dei auxilio deſeret᷑. u
Tractatus ꝗᷓrtus ſecũdæ partis cõtinens ſmones beati Hieronymi aliqbus diebus feſtis accõmodatos. nbur
Sermo de natiuitate dnica in ipſius diei cõmendationẽ. ubi aliqua de crucis trophæo. iir
. Odie uerus ſol ortus eſt mũdo:hodie in tenebris ſæculi lumẽ ingreſſũ eſt. Deus factus eſt hõ:ut
h hõ deus fieret. Formã ſerui dns accepit: ut ſuus uerteret᷑ in dĩũm. Cæloꝶ hĩtator & cõditor hĩtat 6
ĩterris:ut hõ colonus terræ migraret ad cælos. Odies oĩ ſole lucidior: o t̃s cũctis ſæculis expecta o
. tius:qd pᷣſtolabant᷑ angeli.qd cherubin & ſeraphin & cæloꝶ miſteria neſciebant: hoc in nro tpe X
reuelatũ eltqd illi uidebãt per ſpeculũ & in enigmate: nos cernimus ĩ ueritate. qui populo iſraelitico loꝗ bat᷑ (in
per Eſaiã Hieremiã cæteroſq; pphetas: nũc nobis per filiũ loquit᷑. Videte qd ſit interuetus teſtamentũ & no/ An
uũ.In illo loq̃bat᷑ per nebula: nobis loquit per ſerenũ. Ibi deus uidebat᷑ in rubo: hicde uirgine deus naſcitur. yel
Ibi ignis erat populi peccata cõſumẽs: hic homo eſt populi peccata cõſumẽs: ĩmo ignoſcẽs ſeruis ſuis. Nemo unltv
enĩ põt peccata dimittere niſi ſolus deus. Siue hodie dns leſus natus: ſiue hodie baptizatus eſt diuerſa quidẽ umnge
opinio fert᷑ in mũdo: & per traditionũ uarietatẽ ſnĩ a eſt diuerſa. Nobis illud cõſtat ad liqdũ ꝙ ſiue hodie na/ bnn
tus ex Maria: ſiue renatus ex baptiſmo: & natiuitatis carnis & ſpũs nobis ꝓficit. utrũq; myſteriũ meũ: utrũq; Doig
utilitas mea eſt. Dei filius non habebat neceſſariũ: ut naſceretur: ut baptizaret᷑. neq; enĩ peccatũ fecerat qdei niet
remitteretur in baptiſmo. ſed illius humilitas nr̃a ſublimitas: illius crux noſtra uictoria eſt: illius patibulũ ni Uller
triumphus eſt. Gaudẽtes hoc ſignũ leuemus in humeris nr̃is: Victoriaꝶ uexilla portemus: imortale lauacrũ Peg
portemus in frontibus. Cum hoc ſignum diabolus cõſpexerit in frõtibus noſtris: contremiſcit. Qui aurata ca i
pitolia nõ timẽt: crucẽ timent. Quicõtemnunt ſceptra regalia & purpuras cæſaꝶ: & dapes xpᷣianorum ſordes 2“
& ieiunia pertimeſcũt. Deniq; in Ezechiele propheta: cum omnes qui miſſus fuerat angelus occidiſſet:& ĩter ten
fectio cœpiſſet a ſanctis: illi tmmodo ſoſpites reſeruantur. quos tau littera ideſt crucis pictura ſ uauerat. Exul wi
temus itaq; ad crucis ſimilitudinem: ſanctas in cælo leuemus manus. cũ ſic nos armatos dæmones uiderint: lo⸗
oppᷣment᷑. Quãdo Moyſes erectas habebat manus: uincebat᷑ Amelech. Si paululũ illæ cõciderãt: ĩualeſcebat. it
Antẽnæ nauiũ & ueloꝶ cornua ſub figura nr̃æ crucis uolitãt. Aues quoq; ipſæ qn in ſublimiora tollunt᷑: & pẽ ten
dent per aerẽ: extenſis alis imitant᷑ crucẽ. Sed & trophæa ipſa & uictoriæ triũphoꝶ ornamẽta crucis ſũt: quã dAd
non ſolũ in frontibus: ſed in manibus quoq; nñis hre debemus: ut ſi ſic fuerimus armati:calcemus ſupꝑ aſpidẽ NXN
baſiliſcũ.perdũm nir̃m Ieſũ xpᷣm: cui eſt honor & gloria in ſæcula ſæculoꝶ.amẽ. Ki
(Sern ode Epiphania exponens græcũ uocabulũ: & de ſaluatoris baptiſmo ꝑtractans: cui accõmodat & ex/ ni
. ponit pſalmum. xxviii. Afferte dqdno. O ti
— Ies Epiphanioꝶ græco noĩe ſic uocat Quod enĩ apud nos apparitionẽ uel oſtẽſionẽ dicimus. Græ i
– ci epiphaniã uocãt. Hoc aut ideo qa dns ni hodie ſaluator apparuit in tenebris. Licet enĩ olĩ natus n
eſſet ex Maria: & triginta iã annoꝶ expleſſet ætatẽ: tũ ignorabat᷑ a mũdo. Eo tpe cognitus eſt: quo ad Ioannẽ Ni
baptiſtã ut in iordane baptizaret᷑ aduenit: & uoxde cælo pr̃is ĩtonantis audita ẽ. Hic ẽ filius meus dilectustin ie
quo mihi bn cõplacui: quẽ pr̃ de cælis mõſtrauerat uoce:hũc ſpũs ſctũs uerſus in colũbã: & ſuper caput illius .

ſedens

nkut
.Ni,
atnn,
xtan
aſua⸗
toneg
ia ſun.
skuer
ls ma⸗
lerict
S opus
(oten/
osdebe
eriſ
diide
tdiide
bipri
aehi⸗
lr,
hott
itng

dthen

ſthout
or hitat
erpecht
niotpe
ü Ano⸗
aſcitut.
Nemo
quide
diena/
utrüg
atqli
bulini
lucrũ
Urataca
locs
Kiter
thal
dennt:
ccba.
nt p⸗

atre⸗

18,62
limms
lomi
(tusn
tilus

ſcens

ſedẽs tactu quoq; ipſo uoluit demõſtrare: ne ꝗs alius dei filius putaret᷑ ex populo. Quid hac humilitate ſub
limius? quid hac uilitate nobilius? baptizat᷑ a ſeruo: & adñno filius appellatur. Inter publicanos & meretrices
& peccatores ad lauacrũ uenit: & ſãctior eſt baptiſta ſuo. Lauat᷑ a Ioãne ĩ carne:& ipᷣe Ioannẽ in ſpiritu lauat.
Aquæ quæ cætera mũdare cõſi ueuerũt: dño noſtro lauãte mũdatæ ſũt. Iordanis fluuius qui eo tẽpore qñ po
pulũ iſrael eduxit leſus ad terrã repromiſſiõis fuerat exiccatus: nunc mẽbris dñi tactis ſi potuiſſet undis uno
loco uoluerat cõgregari: ut dñi corpus attingeret. Videte fratres quomõ id quod in euãgelio lectũ eſt: in uige
ſimooctauo pſalmo fuerat ante prædictũ. Vox dñi ſuper aquas. Locutus eſt enĩ dei filius ad Ioãnẽ:Sine mo
do:ſic enĩ oportet nos implere omnẽ iuſticiã. Sequit᷑:Deus maieſtatis ĩtonuit: quãdo pater filio teſtimoniũ
reddidit dicẽs. Hic eſt filius meus dilectus: in quo mihi bene cõplacui. Vox domini cõfringentis cædros. Ba/
ptizatus chriſtus: & erecti prius atq; ſublimes dæmones corruerũt. Succidit eos dominus tanꝗᷓ cædros libani
& cõminuit eos dũs tanꝗᷓ uitulus fragmẽta arboꝶ uentilans: & calcibus in ſtirpes diuerſa diſpgens. Et ecõtra/
rio de ſaluatore quid dicit᷑: & dilectus ſicut filius unicorniũ filius crucis. De quo dicit᷑ in cantico. Abacuccor/
nua in manibus eius: ibi abſcõdit fortitudinẽ ſuã. Poſtꝗqᷓ ergo dilectus iſte crucifixus eſt: ĩpletũ eſt illud qd ſe
quit᷑ in pſalmo. Vox domini ĩtercidẽtis flãma ignis. Illo eni baptizato: & uniuerſo mũdo chriſto lauãte mũ
dato: gehẽnæ ignis extinctus eſt. Vox dñi cõcutiẽtis deſertũ. Deſerta fuit eccleſia quæ filios non habebat. Ad
prædicationẽ chriſti deſerta cõmota eſt: & parturiit & peperit: & nata eſt in una die gens tota ſi imul illa: quæ
ante dicebat deſertũ cades: hoc eſt deſertum ſanctitatis.ſi iquidẽ quæ nõ habuerat ſanctitatẽ cœpit parere cer/
uos: & ſanctorũ emittere greges: qui ſerpẽtes interficiũt: qui uenena cõtẽnũt:quibus diſcurrẽtibus in toto or
be & chriſti euãgeliũ prædicãtibus in tẽplo eius oẽs dicent gloriã deo: dominus diluuiũ inhabitare facit. Con
ſideremus totũ orbem: reſpiciamus barbaras natiões: romanũ quoqꝙ; mente luſtremus imperiũ. ubiq; ĩ chri
ſtũcredũt: ubiq; in noſtrũ deũ baptizant᷑: & ita fit ut nõ una aqua: ſed quodãmõ ſit diluuiũ baptiſmorum:
quapropter conſumatũ eſt tabernaculũ. Hoc enĩ pſalmi iſtius titulo p̃notatur. Quoniã eccleſia uiuis lapidi
Bus extructa eſt: afferamus dno filios dei: afferamus ei filios arietũ apoſtoloꝶ atq; ſanctorũ: & imitemur ſal/

uatorẽ noſtrũ: quia ipᷣe & paſtor & agnus & aries ĩmolatur: qui nobis appellat᷑ in ægypto:qui pro Iſaac cor

nibus tenet in ſentibus: & dicamus. Dns paſcit me: & nihil mihi deerit in loco paſcue: ibi me collocauit. Sup

aquã refectionis educauit me: cui eſthonor & gloria in ſæcula ſæculoꝶ amen.
USemmo de quadrageſima ad abſtinẽtiam inuitans: ubi etiam de tentatione Saluatoris & myſtico exitu de

ægypto tractatur.
. — . — . „ .—— . . e . . * ₰
Vomodo miles ſemp exercet ad prœliũ: & ſimulatis ictibus ueris poſtea uulneribus p̃parat᷑: Ita oĩs

quidẽ chriſtianoꝶ uita indiget abſtinentia: ſed maxime quãdo hoſtis prope eſt: & præparatũ aduer

ſum nòs exercitũ ducit inimicus. Omni ſeruis dei tẽpore ieiunãdu eſt: ſed tũc amplius cũ ad imolationẽ agni

ad myſteriũ baptiſmatis: ad chriſti carnẽ & ſanguinẽ præparamur. Statĩ ut oues ſuas recedere uelle de ꝓprio
grege uiderit diabolus fremit: iraſcit᷑: furit: & totis aduerſus eas uiribus cõmouer᷑: pire ſibi exiſtimãs ꝗcquid
chriſto ſaluat᷑: & mori ſynagogæ ſuæ: quicqd eccleſiæ uiuificat᷑. Quia ergo fratres chariſſimi ad dni ſacramẽ/
tum quadragĩta dieꝶ ieiunio pparamur ieiunemus tot diebus pro peccatis noſtris: quot ꝓ ſceleribus noſtris
dominus ieiunauit. Illũ poſt baptiſmũ tẽtat diabolus. Non enĩ ſciebat eũ eſſe filiũ dei: ꝓpterea negligebat.
Deniq; poſtea cognoſcere cupit in tẽtatione dicẽs: ſi filius dei es: dic ut lapides iſti panes fiãt: & ſi filius dei es:
mitte te eorli. ios autẽ quia ſit uelle filios dei fieri ꝓpterea expugnare nitit᷑: & quaſi ſerpẽs lubricus nr̃os ĩ
uoluere pedes: ne aſcẽdere ualeamus ad cælũ. Si autẽ dominũ tẽtare auſus eſt uerſipellis & nequã: quãto ma
gis nos decipe nõ timebit? Si cõtra dei filiũ & figulũ ſuũ uas perditũ repugnauit: quãto magis cõtta nos qui
inferioris ab eo naturæ ſumus ſimul audebit ĩſurgere? Si iuſtus uix ſaluabit᷑: impii & peccatores ubi pmane/
bũt/Non quo dñs noſter decipi potuerit a diabolo: ſed quo formã dei acceperit: in oĩbus ſe tribuere uolens
exemplũ: ut nemo ſibi in ſanctitate confidat: cũ etiam ille tẽtatur: quẽ non poſſũt tentamẽta ſuperare. Hoc
totũ iccirco replicamus fratres chariſſimi: ut ſollicita mẽte caueamus: ne exeuũtes de ægypto & ſic ꝑ qᷓdraginta
dies quaſi p quadragita annos ad repromiſſiõis terrã per heremũ feſtinãtes deſideremus carnes & ollas ægy-
pti: & ſerpẽtibus mordeamur. Exiuimus de ægypto: qd nobis de ægyptiis cibis? Qui habemus cæleſtẽ panẽ
terrena alimẽta quid quærimus Reliquimus pharaonẽ: inuocemus auxiliũ dni: ut nobis ægyptius rex in cre
dentiũ baptiſmate ſumergatur. Ibi pereant equi: & aſcenſores eius: ibi fremens aduerſarii necetur exercitus.
Non murmuremus aduerſus duũm: ne a dno percutiamur. Nõ detrahamus ſacerdotibus noſtris. & magis a
uiciis ieiunemus ꝗᷓ acibis: licet &ciboꝶ abũdãtia ſint fomẽta uitioꝶ.Si Aaron & Maria cõtra Moyſẽ murmu

rãtes dei ꝓ ſeruo ſuo ſenſerũt uĩdictã:qᷓto magis ſi aliq noſtrũ pᷣpoſitũ ſuũ uipereo ore lacerabit:diuĩa ſentẽ

tia puniet᷑/ Sed & ſacerdotibus ſimpliciter pcauẽdũ eſt: ne duplici mẽte ſint: nedni ambigãt ptãtẽ. Si etiam
Nlo & Aaron: qui ad aquã cõtradictiõis uiſi ſũt fluctuare: nõ meruerũt terrã repromiſſiõis intrare: utiq;
multo magis nos qui peccatoꝶ pᷣmimur põdere nõ ualebimus fluentũ iordanis trãſire: & ad locũ circunciſio

nis uenire: ideſt ad Galgala peruenire: ſi ſcãdalizauerimus unũ de minimis iſtis. Vnde tam labores paſtoris

—

ꝗᷓ gregis fœcũ litas:tam ubertas meſſiũ ꝗᷓ agricolæ ſtudiũ dni horreis p̃paret᷑. Toto nixu ac labore tendamus:
ut digni efficiamur aduẽtu paſchæ: & carnibus ac ſanguine agni chriſti Ieſu Amen.

xyxxvj

¶ Sermo eiuſdẽ in uigilia paſchæ de imolatiõe agni typici: ubi quæ habent᷑ in Exodo. xii. c. deipſo agno tpe

.

acm

6 mãducãdi myſtice ĩterpᷣtat᷑: docẽs tpe eſus agni etiã a ꝓpriis uxoribus abſtinẽdũ. .”d
Oglie fres chariſſimi populus iſrael & uere hõ uidẽs deũ (hoc ꝗppe ĩterpᷣtat iſrael) egredi iubetr᷑ ex egy
pto. Hodie agnus dei ꝗ tollit peccata mũdi ꝓ oĩum ſalute iugulat᷑ hodie ſ. ãguĩe illius poſtes domo
rũ:ideſt frõtes nr̃æ depi gunt᷑:hodie occidunt᷑ ægyp tii: & de ſeruitute Pharaonis Populus dei liberat
ie pcutiunt᷑ mogenita ægyptioꝶ & iſraelitaꝶ: nõ ſolũ liberi: ſed etia irrõnabilia iumẽta ſaluant᷑. hoĩes
& iumẽta ſaluos facies dñe. pparemus nos fres chariſſimi ad ĩmolationẽ agni: & apphẽdamus illũ: nõ qñ du
bia luxẽ: & adhuclunæ cornua nõ ĩſplent᷑: nõ qñ creſcere ĩcipit uel decreſcere: ſed Irtadecima die: ideſt lumĩe
cõſumato atq; pfecto: q tota eius lãpas totus orbis ĩplet᷑. Nec putemus agnũ iſtũ ãniculũ ubicũq; poſſe co
medi.pcipit᷑ nobis ut ĩ una illũ comedamus domo:ideſt ne extra eccleſiã ĩmolari agnũ putemus. ex quo ma-
nifeſtũẽ: ꝙ iudæi & hæretici & oĩa cõuẽticula dogmataq; puerſoꝶ: q agnũ ĩ eccleſia nõ comedũt: nõ eos agni
carnes comedere:ſed draconis: ꝗ datus ẽ iuxta pſalteriũ ĩ eſcã populis æthiopũ. quõ enĩ ĩ diluuio nõ ſaluat᷑
niſi ꝗ in arca fuerit Noe: & corruẽte Hierico una tmmõ Raab meretrix: ideſt eccleſiæ credẽtis ex gẽtibus cuſto
dit᷑ domus: ita ĩ ĩmolatiõe agni: tũc uere agnus occidit᷑: cũ ĩ una mactat᷑ domo. erit inꝗt uobis agnus ĩmacula
tus:de agnis & hædis ſumetis eũ. Præcipit᷑ & ĩ alio loco: ut ꝗ pᷣmo mẽſe paſcha facere nõ querit:ſecũdo faciat:
iuxta qd & nũciubet᷑: ut ꝗ nõ põt hr̃e agnuũ:ſaltẽ hẽat hædu. Ap̃s enĩ nõ ex hædis fit: quos a ſiniſtris ſtare iu
bet:ſed ꝓ diuerſitate meritoꝶ unicuiq; aut agnus: aut hædus fit. Quærit etiã ꝗᷓre nõ ĩ die agnus iſte ĩmolat᷑:

ſed ad ueſperã. hæc cauſa manifeſta ẽ: dis enĩ nr̃atq; Saluator ĩ cõſũmatiõe ſæculorũ paſſus ẽ. unde & Ioan

nes ĩ epiſtola ſua loquit᷑. Filioli nouiſſima horaẽ: qũ aũt nouiſſimaẽ: finito die noctis initiũ . Sed hocĩtelli
gẽduũ ẽ: ꝙ qdiu ĩ iſto ſæculo ſumus: ideſt uerſamur ĩ ægypto: nõ ſumus ĩ clara luce:ſed ĩ tenebris atq; caligine
licet eccleſia:ideſt luna ꝗᷓſi ĩ nocte reſ plẽdeat: tñ ueri ſolis nõ poſſumus hr̃e pfectũ fulgorẽ. In una inꝗt domo
comedetis carnes aſſas igni: & azima cũ amaritudinibus maducabitis. Nôcomedetis ex eis crudũ: aut coctũ
aquæ: ſed aſſũ tm igni. Iubet᷑ nobis ut panes abſq; fermẽto ueteris malitiæ & nequitiæ comedamus. De quo
fermẽto ĩ euãgelio dus diſcipulis dicit: cauete a fermẽto phariſæoꝶ:& poſtea interpᷣtat᷑ fermẽtũ phariſæoꝶ eẽ
doctrinã. Et nos igit᷑ ſi a doctrina ſæculi iſtius uolumus eſſe alieni: & ꝗſi extraneos a mũdi cõuerſatiõe nos fa
cere: pſecutiõibus & p̃ſſuris ſubiecti ſimus: & ᷣm apoſtolũ comedamus azima ſincæritatis & ueritatis. Vis ĩ/
telligere qd dico- dic qd ueꝶ ẽ: lõre qd ſincærũ ẽ. Nullius perſonã accipias: nõ diuitis: nõ potẽtis: qlibet ſit
potẽs:ꝗᷓlibet ſit nobilis.ſi peccauerit:corripe eũ:& comediſtiazima ſincæritatis & ueritatis ĩ amaritudie. Vn/
de & apoſtolus ait: inimicus factus ſũ uobis: uera dicẽs: & ꝓuerbiũ ſæculi gẽtilis quoq; poeta expᷣmens: obſe/
quiũ inꝗt amicos: ueritas odiũ parit. Quod aũt ſequit᷑: nõ crudas carnes agni: neq; elixas comedamus: illud
eſt ne ſcripturas diuinas quæ uere carnes agni ſunt: aut iuxta hiſtoriã tmĩ telligamus: & ſicut crudas eas aſſu/
mamus ĩ cibũ:aut rurſũ ſᷣm hæreticos ꝗbuſdã allegoriis & nubilo ĩterpᷣtatiõis ad ꝑpuerſa quoq; dogmata deri
uemus: & eneruemus eas: & ſucci ueritate ſublata umbras ꝗᷓſdã & imagines effũdamus. Sed ĩtelligamus eas.
& iuxta hiſtoriã ſicut ſcriptæ ſũt: nihilominus eas ſpũs ſãcti excoꝗᷓmus ardore. Et qcqd ĩ illis ᷣm Ir̃am uidet᷑
ĩcõgruũ eſſe: uel clauſũ ſpiritali expoſitiõe pãdamus. Caput cũ pedibus & ĩteſtinis comedetis. Caput mihi ui
det᷑ eſſe agni: illud qd ĩ euãgelio Ioãnis ſcribit: in pᷣncipio erat uerbũ: & uerbũ erat apud deũ: & deus erat uer
bu: hoc erat ĩ pncipio apud deũ. Pedes aũt hõ:quẽ ꝓ nia ſalute dignatus ẽ aſſumere. Sed & aliter ſentiri põt:
caput itelligẽtia ſpiritalis: pedes ſimplex iuxta hiſtoriã narratio. Inteſtina aũt ꝗcqd ĩtrĩſecus ĩ lĩa latet:qcqd
ſu pficie nõ uidet᷑: ſed diligẽti examĩatiõe cõmolitũ: atq; rumĩatũ a doctoribus ꝓfert᷑ ĩ mediũ: & qd putabit᷑
elb ſedi & ĩdecoꝶe: hoc repiet eſſe uitale. Verbi gra: qd turpius ĩ ſcripturis dici põt:ꝗᷓ ſi Oſee meretricẽ iubet᷑
hf̃e uxorẽ: & Iudas cũ Thamar nuru ſua concũbat: & Dauid Barſabeæ adulterio ſorcider : & Onam filius Iu
dæ ſemẽ ꝓiiciat ĩ terrã: ne liberos gñet. Hæc ſi ̃m lr̃am ĩ telligant᷑: nõne a gẽtibus & ab ĩcredulis ꝗqbuſq; quaſi
ſcripturaꝶ ſtercora cõdẽnant᷑ atq; irrident᷑ Sed ſi illa excutias: ſi laues:ſi ſj pũs ſacti igne excoꝗᷓs: uertunt᷑ ĩ ci/

bũ: & qd putabat᷑ ĩutile: ĩuenit myſteriũ. Nõ relinꝗᷓtis de eo ĩ mane: & os nõ cõteretis de eo: & qd reliquũ fu

erit de eo: uſq; ĩ mane igne cõburetis illud. Nihil de carnibus agni ĩ futuꝶ ſæculũ reſeruemus. Quãtũcunq;
poſſumus comedamus. ꝙ ſiqua ĩ ea fortia ſũt dogmata uidelicet eccleſiaſtica: de trinitate:de reſurrectiòe: de
aĩa: de angelis: de cæteris iſtiuſmodi:hæc nõ iuxta nfam opinionẽ prauis ĩterpᷣtatiõibus diſſeramus: & cõtera
mus illa:ſed ita ut ſũt fortia pᷣdicemus. Siqd aũt ꝗᷓſi hoĩes pᷣterierit: & nõ poterimus de carnibus agni comede
re: ſcire debemus: ꝙ in futuro ſæculo doctrina ſi pũs ſãcti nobis aperiendũ ſit: & comedemus illud. Sic aut co
mecdetis illud. Lũbi ueſtri accĩcti: & calciamẽta ueſtra ĩñ pedibus ur̃is:& baculũ ĩ manibus uris:& comedetis il
lud cũ feſtinatiõe. Paſcha ẽ enĩ dñi dei ufi. Hucuſi q; pceptũ eſt.qᷓles agni carnes comedere debeamus. nũc iu-
betur quo a nobis habitu comedẽdæ ſunt. Lũbi in quit ueſtri accincti: & Iucernæ ardẽtes in manibus ueſtris.
Et Ioannes zona pellicea cingitur. & Helias nihil habẽs in ſe molle atq; muliebre: ſed totũ uirile & rigidũ(ho/
mo quippe hirſutus erat)cingulũ habuiſſe deſcribit. Et nos ergo ſi uolumus carnes agni comedere mortifice

mus lũbos noſtros: mortificemus opera carnis. & hoc quod in Iob de diabolo dicit᷑: uirtus eius ĩ lũbis eius:&&

fortitudo eius in umbilico uẽtris eius: occidat in nobis: ne caro cõcupiſcat aduerſus ſj piritũ: ſed ſ piritu opera
carnis mortificemus: & purificati ueſcemur agni camibus. Vt auũt ſciamus fres chariſſimi: quoniã quicunq;

wori⸗
uset⸗
aſüt
xotes
nalere
atnes?
bus ui⸗
mitß
Auerlx
lam
plle
naue
haber
ocalu
mie
Bea

gnot

ktan
SSdon
eilben
x. wis
nö gi
ellun
dollee
quom
eo n
6 lau⸗
bus allh
ümacl
Gofan
sſarei
imolt:
eloan
eiteli
tdomo
utcocti
Deao
tlapgei
benotli
. NMi⸗
Ilbert
bie Vn,
wooble⸗
Galloc
A
mudern
tmusen.
Amude-
ttmähiu
getitlet
ntupir
tetelt

7

ſuthr

I..
Ceiubet

luslu
ui
cki
iqnüt
itüang
eltoͤe
Kcön
comet
icaute
dolett
,nücir
ueſi
it⸗
vorufe
eulsb
nopen
Caung

uxori debitũ reddit: uacare nõ põt or̃oni: nec decarnibus agni comedere: Moyſi pcipit᷑: ut populus ꝗ aſcenſu
rus erat ad mõtẽ Oreb: añ tres dies purificet᷑. Et Dauid cũ ueniſſet ad Abimelech ſacerdotẽ: ĩterrogatus ſi mũ
di ſũt pueri: reſpõdit purificatos eos eſſe ab heri & nudiuſtertius. Si aũt panes ꝓpoſitiõis nõ poterãt ab his:
uxores ſuas tetigerãt comedi: ꝗᷓto magis panis ille ꝗ de cælo deſcẽdit: nõ põt ab his q cõiugalibus paulo ante
hæſere cõplexibus uiolari atq; cõtĩgi? Nõ quo nuptias cõdẽnemus(hoc eni nõ dicimus)ſed quo eo tpe: quo
carnes agni mãducaturi ſumus: uacare carnis opibus non debeamus. Quod auũt ſequit᷑: & calciamẽta in pedi
bus ur̃is: & baculũ in manibus ur̃is:hoc iubet᷑: ut ꝗᷓdiu in heremo iſtius ſæculi gradimur: calciati ſimus calcia
mẽtis pacis:necubi ĩ deſerto ſcorpius & coluberobrepat:necubi ſerpẽs plãtã gradiẽtis ĩuadat. Quod ſi forte
aduerſũ nos cõſurrexerit: habeamus uirgã ĩ manibus & pcutiamus eũ: & dicamus: uirga tua & baculus tuus:
ipſa mecõſolata ſũt. Vnde & myſteriũ ſcripturarũ: ꝗᷓdiu ꝑ ſolitudines ambulamus neceſſe habemus habere
& pelles ꝓ calciamẽtis: ꝗbus nr̃i tegant᷑ pedes. Quãdo uero terrã repromiſſiõis ĩtramus: dicit᷑ nobis cum leſu
naue: ſolue calciamẽti tui corrigiã. Locus eni ĩ quo ſtas: ſãctus ẽ: & nos ergo qñ ĩtrauerimus regna cæloꝶ:noõ
habemus opus calciamẽtis: nõ iis pᷣſidiis: ꝗbus cuſtodimur ſæculo: ſed ut nouũdicã: agnũ illũ: ꝗ ꝓ nobis ẽ
occiſus: ſeqᷓmur. Sed uidete: ut de nobis dicat Ioãnes: iſti ſũt queſtimẽta ſua nõ coinqnauerũt: uirgines enĩ
mãſerũt:q ſequũturagnũ:quocũq; uadit:xpᷣm Ieſũ.cui eſt honor & gloria ĩ ſæcula ſæculoꝶ amẽ.
Beati Hieronymi preſ byteri Sermo dednico paſchæ: illius dei gloriã attollẽs: & docẽs ſeptimũ in octauũ:
& ſabbatũ in diem dominicũ mutatum.
On queo fres chariſſimi quẽ mẽte cõcepi:& ore ꝓferre ᷣmonẽ: & eordis mei læticiã lingua nõ expli
cat. Hoc aũt nõ ſolũ ego patior: qcupio narrare quæ ſẽtio: ſed etiã & uos mecũ patimini: plus exul/
tãtes ĩ õſciẽtia:ꝗqᷓ eloqo ꝓferẽtes. Videt᷑ mihi hæc dies cæteris diebus eſſe lueidior: ſol mũdo clarior illuxiſſe.
Aſtra quoq; & oĩa elemẽta lætari: & quæ patiẽte dño ꝓpriũ lumẽ retraxerãt & fugerãt: & noluerãt creatorem
ſuũ aſpicere crucifixũ:hæc nũcuictorẽ illũ: & ab ĩferis reſurgentẽ: ſuo ſi dici põt ſigorelüo ꝓferunt᷑ officio.
Credit cælũ:credit terra:& ſagena quæ totũ mũdũ piſcata ẽ iudæos tenere nõ potuit. Hæc dies quã fecit dñs:
