tate per ꝓphetã dixit: omnẽ flatũ ego feci animas ſcilicet ĩ telligi uolẽs. HIERO. Dñns in euãgelio uidete inqt
ne cõtẽnatis unũ ex his puſillis. Dico enĩ uobis quia angeli eorũ ſemꝑ uident faciẽ patris mei qui in cælis eſt.
Magna dignitas animaꝶe: ut unaquæq; habeat ab ortu natiuitatis in cuſtodiã ſui angelũ deſignatũ. Suffici-
at nobis memorata credulitas: & noſtra tandẽ finiat oratio. Ecce deo fauẽte feci quod flagitaſti:ĩmo qd po/
tui. rationẽ animæ iuxta exẽplũ primi hoĩs:& uerbũ Saluatoris a dño deo quotidie fieri: iãq; formato corpo
ri dari: totũq; curſũ eius breuiter licet ſaltibus potius ſi dici fas eſt: ꝗᷓ paſſibus pro feſtinatiõe ad finẽ uſi q; per/
duxi. atq; pro tenuitate ĩgenioli mei P cũctos eccleſiæ magiſtros: pᷣſertĩ per duos piguedinis libros. AVGV.
uidelicet & Hieronymũ aſſiſtẽtes aureo dextra læuaq; cãdelabro inſtar duoꝶ cæli lu minariũ: cognitioniad li
quidũ tradidi. de ꝗᷓplurimis eogeo puſculis: ſua eis ſollerti uigilãtia: & ſagaci pquiſitione inueſtigata reſtitu-
ens dicta: loqui ueluti pᷣſentes alternis uicibus feci. Quid tam rectũ: quid tam uerũ: quid tam catholicũ: qd
ſole clarius ad inſtructionẽ omniũ magis utile: uel cõtra hæreticos certe: qui inimica aduerſũ nos mente delæ
uiũt: quid tam irreprehẽſibile? Vos ergo catholicoꝶ uiroꝶ præcepta tenaciter aſſequẽdo: iuſti hæredes ſed &

) neceſſarii inueniemini: qui latiali eloquio pollẽtes ſapiẽtioribus p̃feramini: & non magis ſtillantis liquoris:
ſicut pᷣfatione cõprehẽdi: ꝗᷓ inundantiũ fluuioꝶ ubertate rigati redundetis fluentis ſanctoꝶ.

Incipiut Epiſtolæ beati Hieronymi de queſtionibus ueteris & noui teſtamẽti in unũ cõgeſtaz.
Serneh Pars principalis totius uoluminis: quæ de ſcripturis ſacris chriſtianũ hominẽ erudit⸗
Evcitantis: monẽtis fructũ ſtudioꝶ in ſcribẽdo cõſi iſtere: quaꝶ ꝗ ſtionũ tituli in epiſtola inferun. .
— Ilecto in chriſto filio Hiero nymo preſ bytero Damaſus in domino ſalu tẽ. Dormientẽ te lõ
go iam tẽpore legentẽ potius ꝗᷓ ſcribentẽ. quæſtiunculis ad te miſſis excitare diſpoſui: non
quo & legere nõ debeas (Hæc enĩ ueluti quotidiano cibo alitur & pingueſcit oratio)ſe ed quo
lectionis ſit fructus iſte ſi ſcribas Itaq; quoniã & heri tabellario ad me remiſſo:nullas ia m
epiſtolas habere dixiſti: exceptis iis quas aliquãdo ĩ heremo dictaueras: quaſq; to ta aui-
itate legi atq; deſcripſi: & ultro te pollicitus es furtiuis noctiũ operibus aliqua ſi uellẽ poſ/

ſe dictare. Libẽter accipio abofferente qd rogare uoluerã: ſi negaſſes. Neq; uero ullam puto digniorẽ diſpu/

tationis noſtræ cõfabulationẽ fore ꝗᷓ ſi de ſcripturis ſermocinemur ĩter nos: ideſt ut ego ĩterrogẽ: tu reſpõde/
as. Qua uita nihil puto in hac luce iucũdius: quo aĩæ pabulo oĩa mella ſuperant᷑. Quã dulcia ĩ quit ꝓpheta
gutturi meo eloquia tua: ſuper mel ori meo. Nam cũ iccirco(ut ait pcipuus orator)homines a beſtiis differa/
mus ꝙ loqui poſſumus:qua laude dignus eſt: qui in ea recæteros ſuperat: ĩ qua homines beſtias antecellũt:
Accingere igitur: & mihi quæ ſubiecta ſunt diſſere: ſeruãs utrũq; modoramẽ: ut nec ppoſita ſolutionẽ deſi
derent: necepiſtola breuitatẽ, Fateor quippe tibi eos quos mihitam pridẽ Lactantii dederas libroszidranon

iſtola btĩ Damaſi urbis romanæ epiſcopi ad beatũ Hieronymũ de quĩq; ꝗſtionibus ppoſitis ad ſcribẽdũ

„

Srig⸗

lt⸗ Iſ r ⸗ g. — „ 1. „ .
Nnee libẽter lego: quia & plurimæ epiſtolæ in eis uſq; ad mille ſpatia uerſuũ tẽdunt᷑: & raro de nto dogmate diſpu

tant: quo fit: ut & legẽti faſtidiũ generet lõgi tudo: & ſiqua breuia ſüt:ſe cholaſticis magis ſint apta no bis: de
ulusi metris & regionũ ſitu & philoſophis diſputantia. Quid ſibi uult quod in Geneſi ſcriptũ eſt: omnis qui occi
l deri 4 Cain: ſe eptẽ uindictas exoluet 7 Sie omnia us fecit bona ualde: quare Noe de mũdis & ĩmũdis animali⸗
of bus pcepit: cũ ĩmundũ nihil eſſe bonũ poſſit: Et in nouo teſtamẽto poſt uiſionẽ: quæ Petro fuerat oſtẽſ⸗ a di
ai cẽti. Abſit domine a me: quoniã cõmune& ĩmũdũ nunꝗᷓ introiuit in os meũ. Vox de cælo reſpõdit qd deus
et. N mũdauit: tu ne cõmune dixeris! Cur deus loqtur ad Abrahã: ꝙ quarta ꝓgenie filii iſt tael eſſent de ægypto re/
ſ uerſuri:& poſtea moyſes ſcribit. Quinta aũt progenie exierunt filii iſrael de terra ægypti. Quod utiq; niſi ex
ponat᷑ uidet᷑ eſſe cõtrariũ. Cur Abrahã fidei ſuæ ſignũ in circũciſione ſuſcepit? Cur Iſaacuir iuſtus & deo cha
lrnd rus: nõ illi cui uoluit: ſed cui noluit deceptus errore benedixit:
eali II Beati Hieronymi reſpõſiua epiſtola tres tm ex quiq; ꝗſtionibus ꝓpoſitis diſſerens: & de circũciſione acdiſ
oſt cretione mũdoꝶ atq; ĩmũdoꝶ aĩaliũ ad Tertullianũ: Nouatianũ: Origenẽꝗq; remittss. C. LVI. —
ſli ituli quæſtionuũ quæ in hac epiſtola diſſeruntur.
linil . Quid ſibi uult qd in Geneſi ſcriptũ eſt. Oĩs qui occiderit Cain: ſeptẽ uĩdictas exoluet:
nütckl Quomodo uarietas egreſſionis filiorũ iſrael diſſoluitur: quæ Abrahæ quarta progenie repromittitur: & a
lguck Moyſe quinta progenie facta perhibetur? .
Ghiſio Cur Iſaac uir iuſtus & rectus cui uoluit deceptus errore benedixit?
tula — Eatiſſimo papæ Damaſo Hieronymus. Poſtꝗᷓ epiſtolã tuæ ſãctitatis accepi: cõfeſti accito nota
ngni, — rio: ut exciperet imperaui. Quo ad officiũ præparato qd erã uoce prõpturus: ante mihi cogita
Nleni tione pĩgebã. Interĩ tamẽ & ego linguã: & ille articulũ mouebamus:cum ſubito hebræus ĩterue
emini. nit deferẽs nõ pauca uolumia: quæ de Synagoga quaſi lecturus acceperat. Et ilico habes inquit
eltn qud poſtulaueras: meq; dubiũ: & quid facerẽ neſciẽtẽtita feſtinus exterruit: ut oĩbus prætermiſſis ad ſcribẽ
leciten dum tranſuolarẽ: qd quidẽ uſq; ad pᷣſens facio. Verũ quia heri adiacono ad me miſſo ut tu putas epiſtolã:
8fulli ut ego ſentio: cõmẽtariũ te expectare dixiſti: breuẽ reſpoſionẽ ad ea deſiderãs: quæ ſingula magnoꝶ uolumi/
negutn nũ prolixitate indigẽt TIavIa οειπ%νοπαα tibi cõfeſtim diſcuſſi: duabus tm̃ quæſtiũculis pᷣtermiſſis: nõ
nbegn/ quo nõ potueri: & ad illas aliqd reſj põdere: Sed qd ab eloquẽtiſſimis uiris Tertulliano nr̃o ſcilicet & Nouati
krenngt ano latino ſermone ſint editæ: & ſi noua uoluerimus afferre ſit latius diſputanduũ. Cerre expecto qd placeat:
elsell. Vtrũ ne epiſtolari breuitate ſentẽtias tibi uelis digeri: aut ſinguloꝶ libros cõfici. Nã Origenes ĩ quarto Pauli
ucha⸗ ad Romanos homo de circũciſione magnifice diſputauit. & de mũdis atq; ĩmũdis aĩalibus in leuitico plura
po, diſſeruit:ut ſi ipſe ĩuenire nihil Poſſs:cſgeius tamẽ fontibus mutuarer. Et ut uerius loquar: Didymi deſi Piri/
enn tuuu ſãcto librũ in manibus habeo:quẽ tranſlatũ tibi cupio dedicare: ne me exiſtimes tm̃modo dormitare: qui
igne lectionẽ ſine ſtilo ſõnũ putas Ante latis itach ꝓblematibus quæ epiſtolæ tuæ ſubieceras:qd mihi uiderer an
. nexui. ueniã poſtulãs: & feſtinationis pariter & moraꝶ. Feſtinationis ꝗa ad unã lucubratiunculã dictare uo
min luerim multoꝶ opus dierũ. Larditatis: qa alio opere detẽtus: non ſtatim ad interrogata reſcripſi.
An . A Pam QupſtioL.
igt 1 Vid ſibi uult qd in Geneſi ſcriptũ eſt: Omnis qui occiderit Cain: ſe eptẽ uĩdictas exoluet:? Ante ꝗᷓ de
NEN ꝗſtione aliqd dicamus: rectũ uidet᷑: ut editioes ĩterptum ſingulos cũ ipſo hebraico cõferentes pᷣmo

dlx nedigeramus: quo facilius ſcripturæ ſenſus poſſit intelligi. VYagomerlo adonai lachen chol ohorg cain ciua/⸗
hadaim iucham. Aquila: & dixit eidñs. Propterea oĩs qui occiderit Cain: ſeptẽpliciter ulciſcet. Symmachus:
& dixit ei dĩs. Nõ ſic. ſed oĩs qui occiderit Cain:hebdomada ſiue ſeptimus uĩdicabit᷑. Septuagita & Theodo
tion: & dixit ei dĩs: nõ ſic. ſed oĩs qui occiderit Cain: ſeptẽ uĩdictas exoluet. Poſtꝗᷓ Cain occiderat fratrẽ inter
rogatus adño: ubi eſt Abel frater tuus: cõtumelioſe reſpondit. neſcio: nũquid cuſtos fratris mei fũ Quãob
rem maledictiõe dãnatus: ut gemens & tremẽs uiueret ſup terrã: noluit ueniã deprecari: ſed peccatis peccata

gons

hiti cõgeminãs: tãtũ putauit nefas: cui a do nõ poſſet ignoſci. Deniq; reſ põdit dño. Maior eſt iniqtas mea: ꝗᷓ ut
dimittar: ideſt plus peccaui: ꝗᷓ ut merear abſolui. Ecce eiicis me hodie a facie terræ: & a facie tua abſcondar: &
ten ero gemẽs & tremẽs ſup terrã: & erit oĩs qui inuenerit me occidet me. Eiicior inqt a cõſpectu tuo: & cõſciẽtia
Bnon ſceleris tremebũdus: lucẽ ipſa ferre nõ ſuſtinẽs: abſcõdar: ut latitẽ. Eritq; oĩs qui ĩuenerit me occidet me. Dũ
gv⸗ ex tremore corporis & furiatæ mẽtis agitatu eũ eſſe intelligit: qui mereat interfici. Verũ deus nolẽs eũ cõpen/⸗
bun . dio mortis finire cruciatus: nec tradẽs pœnæ: qua ſe ipſe danauerat: ait: nõ ſic: ideſt nõ ut exiſtimas morieris:
tnaui⸗ & mortẽ pro remedio accipies: uerũ uiues uſq; ad ſeptimã generationẽ: & cõſciẽtiæ tuæ igne torꝗᷓ beris. ita ut
lipo⸗ qcunq; te occiderit: m duplicẽ intelligẽtiã aut in ſeptima gnatiõe aut ſeptimo te liberet cruciatu. Non ꝙ ipᷣe
Glp qui occiderit Cain ſeptẽ ultionibus ſubiiciẽdus ſit: ſed ꝙ ſeptẽ uĩdictas: quæ in Cain tãto tẽpore cucurrerũt:
“ ſoluat in ĩterfecto occidẽs eũ qui uitæ fuerat derelictus ad pœnã. Vt autẽ qd dicimus manifeſtius fiat: quo/
plen tidianæ cõſuetudinis ponamus exẽplũ. Loquat inter uerbera ſeruus ad dnm qa incẽdi domũ tuã: & uniuer-
en, ſam ſubſtãtiã tuam diſſipaui: ĩterfice me: Dñſq; reſ põdeat. Nõ ut uis: morieris: & finies morte ſu pplicia: ue
i rũ longo tẽpore cuſtodieris ad uirã. & tam infœliciter in hac luce uerſaberis: ut quicũq; te occiderit: beneficiũ
præſtet occiſo:dum te de tam multis liberet cruciatibus: & ſm. Ixx. ꝗdem editionẽ dicſenſus nobis uidet᷑. De

eo aũt ꝙ Aqla poſi uit ſe eptẽplici ter: & 8 ymmachus hebdomada ſi iue ſ. eptimus ulciſcer: maioꝶ niorũ iſta ſen
tentia eſt: ꝙ putant in ſeptima gratione a Lamech interfectũ Cain. Adam quippe genuit Cain. Cain genuit
Enoch. Enoch genuit Cainan. Cainâ genuit Malalehel. Malalehel genuit Mathuſalẽ. Mathuſ. alẽ genuit La
mech: qui ſeptimus ab Adam nõ ſpõteuti quodã hebræo uolumiĩe ſcribit᷑: terfecit Cain: ut ipſe poſtea cõfi
tet᷑: quia uirũ occidi in uulnere meo: & iuuenẽ in liuore meo. Quoniã ſepties uĩdicabit᷑ de Cain. De Lamech
aut ſeptuagies ſepties. Hoc ꝗdẽ de Cain: ꝙ in ſeptima gñatiõea Lamechĩ terfectus ſit. & iuxta aliã editionem

œnã ſuis ſceleribus dederit: ꝙ tot gũatiõibus gemẽs & tremẽs uiueret ſuꝑ terrã: nihil obſcuri arbitror reman

ſiſſe. Nũc illud qdᷓ nõ interrogaueras: dũ aliud agimus irrepſit: quæ ſint. xxvii. uindictæ: quæ ĩ Lamech ex/
oluẽdæ ſũt. Aiunt ab Adã uſq; ad Chriſtũ generatiões. Ixxvii. Lege Lucã euãgeliſtã: & inuenies ita eſſe ut dici

mus. Sicut ergo ſeptima gnatiõe Cain peccatũ eſt diſſolutũ: nõ enĩ uĩdicabit deus bis in id ipſũ: & qui ſemel
recepit mala in uita ſua: nõ eoſdẽ cruciatus patiet᷑ in morte: quos eſt paſſus ĩ uita:ita & lamech peccatũ:ideſt

totius mũdi atq; ſanguis qui effuſus eſt: chriſti ſoluet᷑ aduẽtu.qui tollit mũdi peccata:qui lauit amictũ ſuũ

in ſãguĩe uuæ: & torcular calcauit ſolus: qui de eodẽ ad cælũ rubicũdus aſcẽdẽs: & clamãtibus angelis miracu
lũ pᷣbuit.Eleuate portas pricipes ueſtras: & ĩtroibit rex gloriæ &c. Referebat mihi ꝗqdã hebræus ĩ apocryphis

eoꝶ libris. xxvii. aĩas ex Lamech ꝓgenie reperiri: quæ diluuio deletæ ſint: & in hoc numero de Lamech facta

eſſe uindictã: q genus ipſius uſq; ad cathaclyſmũ perſeuerauerit. Alii de ſeptẽ uĩdictis Cain uaria ſuſpicant᷑.
Primũ eius aſſerũt fuiſſe peccatũ: qd nõ recte diuiſerit. Secũdũ ꝙ inuiderit fratri ſuo. Tertiũ ꝙ doloſe egerit
dicẽs: trãſeamus in cãpũ. Quartũ ꝙ ĩterfecerit. Quĩtũ ꝙ procaciter negauerit:neſcio.nũquid cuſtos fris mei
ſũ Sextũ ꝙ ſeipſũ dãnauerit: dicẽs. maior culpa tuaẽ ꝗᷓ utdimittar. Septimũ qa nec dãnatus egerit pœnitẽ/
tiã ſm Niniuitas: & Ezechiã regẽ Iuda: q ĩminẽte morte ueniã lachrymis meruerũt: ut qui dãnati fueratnõ
perirẽt: ſed agẽtes pœnitẽtiã ĩpetrarẽt miſericordiã dei. Nã tradũt illũ a clæmẽtiſſimo deo: ideo uſq;ʒ ad ſeptẽ
generatiões fuiſſe datũ: ut ſaltẽ malis ipſis: & lõgæ uitæ mœrore cõpulſus pœnitẽtiã ageret: ut mereret᷑ abſol
ui. Nõnulli ſeptenariũ numeꝶ plenũ & perfectuũ interpᷣtant᷑: de multis ſcripturaꝶ locis teſtimonia cõtrahen
tes: & hũc eſſe ſenſũ quẽ ſupra pſtrinximus. Quod qui ĩterfecerit Cain ab ingẽti eũ afflictione: & oĩa ſuppli

cia trãſeunte liberarit pœna. Sũt autẽ qui & de uãgelio ĩterrogationẽ Petri replicẽt. Dñe quotiẽs peccabit in

me frater meus: & dimittam ei uſq; ſepties: Dicit ei Ieſus. Nõ dico tibi ſepties: ſed uſ. ſeptuagies ſepties. Et
putãt mortẽ atq; peccatũ in ſeptima ꝓgenie ſabbatizaſſe quãdo Enoch raptus eſt: & nõ ĩueniebat᷑: qa trãſtu
lit illũ deus. De ſeptuaginta aut & ſeptẽ illã expoſitionẽ ſequũtur in aduẽtu xp̃i:mortis atq; peccati aculeum
eſſe cõfractũ. Ponã & aliã opinionẽ: ne quid uidear p̃tergreſſus. Quidam ſeptimũ ãnũ remiſſiõis: & qnqua
geſimũ Iubilæi: & quadriĩgenteſimũ nonageſimũ: qd uoluntiĩ telligi ſeptuagies ſepties: multis modis inter/
pretant᷑: aſſerẽtes ob hanc cauſã quinꝗᷓgeſimi & ꝗngẽteſimi numen ſacrate in euangelio poſitũ debitorẽ: &
quĩquageſimũ pſalmũ pœnitẽtiæ: qui ſeptẽ cõficit᷑ ſeptimanis: & in pncipiũ ogdoadis erũpit. Verũ nelon/
gius ſermo ꝓcedat:hucuſq; ſuꝑp hoc locutũ eſſe ſufficiat. Quia & ex his que reſperſimus ingẽtẽ tibi diſputati
onis ſiluã poteris ipſe cõficere: Sciẽs Origenẽ.xii. &. xiii. in Geneſim librũ de hac tmꝗſtione dictaſſe.
¶ Secunda Quæſtio .
Vr deus loqtur ad Abrahã: ꝙ quarta ꝓgenie filii iſrael eſſent de ægypto reuerſuri: & poſtea Moyſes
ſeribit. Quita aũt progenie aſcẽderũt filii iſrael de terra ægypti. Quod utiq; niſi exponat᷑ uidet᷑ eſſe
cõtrariũ. Hoc uero ꝓblema cũ legiſſẽ cœpi mecũ tacitus æſtuare:& e ueſtigio Geneſim Exodũ percurrẽs:rep/
peri loca in ꝗbus ſcripta ſũt: quæ uident᷑ facere ꝗᷓ ſtionẽ.Ac pᷣmo exiſtimabã ſpiritalibus ſpiritalia cõparãdo ĩ
diſſolubilia eſſe: ſicuti & multa ſũt alia. Nã & Mathuſalẽ. xiiii. ãnis poſt diluuiũ uixiſſe ſcribit᷑: nec tñ archã
ingreſſus eſtcũ Noe. Et cũ ipſe deus locutus ſitad Abrahã: Sciẽdo ſcies qa peregrinũ erit ſemẽ tuũ in terra nõ
ſua. & in ſeruitutẽ redigẽt eos & affligẽt: & humiliabit eos ãnis quadrĩgẽtis. Poſtea Moyſes ſcribit in Exodo:
& factũ eſt poſt quadrĩgẽtos & triginta ãnos exiuit oĩs potẽtia dni de terra ægypti.Agar quoq; Iſmaelẽ quaſi
lãctentẽ & tenerũ portat in humeris cũ.xviii.ferme & amplius reperiat᷑ annoꝶ. & ridiculũ ſic tam grãdẽ iuue
nem matris crediſſe ceruicibus. Roboam uero filius Salomonis. xli. ætatis ſuæ ãno regni ſũpſit exordiũ: & re
Faartt in hieruſalẽ ãnis. xvi. cũ utiq; pater eius duodecimo ãno regnare incipiẽs: annis. xl. regnauerit: &. xi fi
iũ generare nequerit. Dũhæc & multa iſtiuſmodi mecũ ſollicitus uoluerẽ: aperuit mihioſtiũ qui habet cla-
uẽ Dauid: & introduxit me in cubiculũ ſuũ: poſuitq; me in foramĩe petræ. ut poſt ſpiritũ ſæuiẽtẽ: poſt terræ
meæ motũ: poſt incẽdiũ ignorãtiæ quo urebar:uox ad me aure lenioris accederet: dicerẽq;: inueni quẽ queſi-
uit aĩa mea: tenebo eũ & nõ dimittã. Etenĩ cũ uideat᷑ ſcriptura inter ſeeſſe cõtraria utrũq; uerũ eſt cũ diuerſũ
ſit. Egreſſi ſũt quarta generatiõe filii iſrael de terra ægypti. replica genealogiã Leui. Leui genuit Caath. Caath
genuit Amrã. Amrã genuit Aaron. Aaron genuit Eleazar. Eleazar genuit Finees. Caath cũ patre ſuo Leui in
greſſus eſt ægyptũ. Rurſũ Eleazar patre Aaron egreſſus eſt de ægypto. A Caath uſq; ad Eleazar cõputãtur ge
nerationes quatuor. licet quidã uelint ab Amrã uſq; ad Finees: ut nos in Eleazarũ fecimus peruenire. Si uero
uolueris diſparẽ numerũ oſtẽdere: quomõ ſᷣm Exodũ quiĩta generatione egreſſi ſũt filii iſrael de terra ægypti
Tribus tibi Iudæ & ordo numeret᷑. Iuda genuit phares. Phares genuit Eſrom. Eſrom genuit Aram. Aram ge
nuit Aminadab. Aminadab genuit Naaſon. Naaſon genuit Salmõ. Phares cũ patre ſuo Iuda ĩgreſſus ẽ ægy
ptum.

„

iliͤen
igenuit
nutl
ſecil
Lanect
konem
. teman
necher
eutcici
ulſemel

tündec

icüſui⸗

Zmiran
deyphs
echkici
hnt,
dbüömer
thenti⸗
WKDR
adln
ret d
ttahen
aſupl
cibitn
nt l
atriſi,
nleum
nngn
dintet
ore
nelon
ſporri

Mol
Ede
forp⸗
ricoi
hi
nano
co:
gui
leiune
iAte
1
etchy
tettæ
“
leſi
Cuth
euin
tutge
jueto
ug
tum.⸗

tum. Naaſon princeps tribus Iuda in deſerto deſcribitur: cuius filius Salmon terrã repromiſſiõis intrauit.
cõputata a Phares uſq; ad Naaſon: & inuenies gñationes ꝗnq;. Tametſi nõnulli utĩ tribu Leui oſtẽdimus.ĩ
Eſrom initiũ faciant: & ad Salmon uſq; perueniãt. Puto ꝓblema diſſolutũ. Quod ſi diſplicet: ad cõpendiũ
ueniam: & dicã in hebræo nõ eſſe diuerſũ. Aquila nãq; qui nõ contentioſius ut quidã putãt: ſed ſtudioſius
uerbum interpᷣtatus ad uerbum in eo loco ubi ſeptuaginta poſuerunt: quita autẽ generatiõe aſcẽderunt filii
iſrael de terra ægypti: ita tranſtulit: a eαονααιςααινιαναιοτνουααν hιαραααα1 Tâιαρπις αρνπú1ä:
ideſt & armati aſcẽderũt filii iſrael de terra ægypti: licet pro eo ꝙ nos armati diximus: ſᷣm græci ſermonis am/
biguitatẽ inſtructi ſiue muniti: ꝓpter ſupellectilẽ qua ægyptios ſpoliauerũt poſſit ĩtelligi.exiſtimãti curioſi
tatem eſſe finitã: maior qᷓrẽdi ardor exorit᷑: & ad ſimilitudinẽ Hieremiæ diſſoluor undiq;: & ferre nõ poſſũ.
Quare ſeptuageſimãquitã gñationẽ: & Aqla trãſtulit armatos uolumen hebræũ replico: qd Paulus penolẽ
iuxta quoſdã uocat: & ipos characteres ſollicitius attẽdẽs: ſcriptũ reperio: uahamuci .ahlu. bene. Iſrael. mee/
res. mizraim. In reliqua parte ĩterpᷣtationes nõ diſcordant. omnis pugna de uerbo eſt uahamuci. quod eiſdẽ
litteris ſcribit᷑. Heth mem ſin iod mem utrũ nã quinq;: an munitos ſonet: Et quidẽ quĩq; hoc ſermone dici
plurali numero negare nõ poſſumus. Verũ quinq; plurali numero: nõ quita ut illi interpᷣtati ſũt: ſingulari.
Sed nec gñatio inuenit᷑ adiuncta: quæ lingua hebræa dor dicit᷑. ut ſi eſſet quĩta generatiõe: ſermone legeret᷑
illoꝶ ameſa dor. Nunc aũt ameſin ideſt quĩq;: immo quiti tm ſcripti ſũt: & fit quaſi ſenſus: quĩti autẽ aſcẽ/
derũt filii iſrael de terra ægypti: qd quia minus uidebat᷑ intelligi: adiuncta generatio eſt. Aq uilã uero & ĩ cæ
teris: & in hocmaxime loco prope tranſtuliſſe: omnis Iudæa & ſynagogaꝶ cõclamãt uniuerſa ſubſellia. ꝙ ui
delicet idẽ ſermo: & eiſdẽ litteris ſcriptis diuerſas apud eos uoces & ĩtelligẽtias habeat. Ex quibus exẽpli cau/
ſaunũ ponimus ut qd dicimus perſpicuũ fiat. paſtores & amatores eiſdẽ litteris ſcribunt᷑: res ain iod mem.
Sed paſtores roim: amatores legunt᷑ reim. Vnde euenit ut ubi Hieruſalẽ ĩ prophetis cũ amatoribus ſuis for/
nicatiõis ſcelere arguit᷑: ibi in noſtris codicibus pro amatoribus paſtoꝶ nomẽ ſit ĩmutatũ. Scio hæc moleſta
eſſe lectori. ſed de hebræis diſputãtẽ non decet Ariſtotelis argumẽta cõquirere. nec ex flumĩie Tulliano eloqᷓn
tiæ ducẽdus eſt riuulus. Nec aures Quitiliani floſculis: & ſcholari declamatiõe mulcẽdæ. pedeſtris: & quoti/
dianæ ſimilis: & nulla lucubratiõe redolẽs: oratio neceſſaria ẽ: quæ rem explicet: ſenſũ ediſſerat: obſcura ma/
nifeſtet: nõ quæ uerboꝶ cõpoſitiõe frõdeſcat. Sint alii diſerti. laudent᷑: ut uolũt. & inflatis buccis ſpumantia
uerba trutinẽt. mihi ſufficit ſic loqui: ut ĩtelligar & utde ſcripturis loquẽs & diſputãs ſcripturaꝶ imiter ſim/
plicitatem. Terth Quæſtio.
Vr Iſaac uir iuſtus & deo charus non illi cui uoluit: ſed cui noluit: deceptus errore benedixit:? Differo
auliſp typos: & ea quæ a maionbus noſtris ſuper hoc loco ſunt ĩterpretata: p̃tereo: nõ quo opinio/
ni eorũ nõ aquieſcã: ſed quo tu hoc tm quæras: Quare uir iuſtus aliud ignorauerit: & cõtra ſuã fecerit uolun

tatẽ. ad quod diſtricta reſpõſio eſt. nullũ hominẽ excepto eo qui ob noſtrã ſalutẽ carnem eſt dignatus indue

re: plenã habuiſſe ſciẽtiã. & certiſſimã ueritatẽ. Deniq; Paulus ex parte cognoſcit: & ex parte ꝓphetat: & nuũc
per ſpeculũ uidet in enygmate: & ſᷣm ꝙ oportet orare:neſcire nos dicit. Quia cũ uenerit qd perfectũ eſt: tũc
quod ex parte eſtdeſtruet᷑. Samuel propheta cõnumeratus Moyſi in ſacerdotibus dei: ad ungendu regẽ miſ
ſus:cũ maximũ filioꝶ Ieſſe uidiſſet E-kabiait. Ere corã domino Chriſtus eius. Et dixit dominus ad Samu/
elnoli reſpicere faciẽ eius neq; ſtaturã: quoniã reprobaui eum: quia non quomodo uidet deus: homo uidet.
Homo enĩ uidet in facie. deus autẽ inſpicit cor. Et per ſingulos filios ſeptẽ ignorãs uſq; ad Dauid neſciſſe de
ſcribit᷑. Heliſæus quoq; qui duplici glorificatus eſt ſpiritu: cuius oſſa uitam examino cadaueri reddiderunt:
cũ Sunamitis ad eum ueniſſet in montẽ: & ad pedes eius flebiliter corruiſſet: Giezi ꝓhibente ne faceret: ait di
mitte eã: quia anima eius in amaritudine eſt. & dominus abſcõdit a me: & nõ nunciauit mihi. plura ſũt ꝗᷓ ut
exẽplis debeamus docere ſanctos uiros & deo caros ea tmmodo ſciſſe: quæ eis a domino reuelata ſũt. Ignora/
tauero quæ eis reuelata nõ fuerint: & ad ſingulas uiſiones Zachariã atq; Danielẽ intertogare angeluũ: & ſup/
pliciter depᷣcari: ut exponat ſibi quæ ſint illa quæ uideãt. Vnde nõ miꝶ eſt & Iſaacin ſuã maxime utilitatẽ ne
ſciſſe quid faceret. Cũ magis eo tẽpore erraret: quo filium ſanguinariæ deditũ uoluptati: & eũ qui poſtea fra
trẽ ſi poſſet occideret: prætermiſſo illo qui innocẽter habitaret domi: uellet afferre: & ſuã magis uoluntatẽ fa
cere ꝗᷓ dei. Ego puto diuinæ diſpẽſatiõis fuiſſe: ut oculis cæcaret᷑: & cum ipſe diceret: uox quidẽ uox lacob eſt:
manus aũt manus Eſau: tamen nõ intelligeret minorẽ eiſe filium: qui ad benedictionẽ fratris p̃reptor aſtite/
rat. Quoniã autẽ polliciti ſumus: & de eo in figura quid ſignificaret adiũgere: Hippolyti martyris uerba po/
namus. a quo & Victorinus noſter nõ plurimũ diſcrepat. nõ ꝙ oĩa plenius executus ſit: ſed quo poſſit occaſi
onẽ præbere lectori ad ĩtelligentiã latiorẽ. Iſaac portat imaginẽ dei patris. Rebecca ſpiritus ſãcti. Eſau popu/-
li prioris & diaboli. Iacob eccleliæ ſiue Chriſti. Senuiſſe Iſaac:cõſumationẽ orbis oſtẽdit. oculis caligaſſe: fidẽ
periſſe de mũdo: & religionis lumẽ ante eu neglectũ eſſe ſignificat. Quod filius maior uocat᷑: acceptio legis ẽ
iudæoꝶ. Quod eſcas eius atq; capturã diligit pater: hoĩes ſunt ab errore ſaluati: quos pdoctrinã iuſtus qſq;
uenatur. Sermo dei benedictionis eſt repromiſſio: & ſpes regni futuri:in quo cũ Chriſto ſacti ſũt regnaturi:
& uerũ ſabbatũ celebraturi. Rebecca plena ſpiritu ſãcto & ſciens quid audiſſet: ante ꝗᷓ pareret: quia maior ſer

uiet minori. magis autẽ forma ſpiritus ſancti: quæ futura nouerat in Chriſto: in lacob ante meditat᷑: loquit᷑
n iiui. lxxiii.

ad filiũ minorẽ: Vade ad gregẽ: & accipe mihi inde duos hædos: præfigurat carneũ Saluatoris aduẽtũ:in quo
eos uel maxime liberaret ꝗ peccatis tenebant᷑ obnoxii ſiqdẽ in oĩbus ſcripturis hædi pro peccatoribus accipi/
untur. Quod duos iubet afferre: duoꝶ populorũ ſignificatur aſſumptio. ꝙ teneros & bonos:dociles & inno
centes animæ. ſtola uel ueſtimẽtũ Eſau: fides hebræoꝶ & ſcripturæ: quibus gẽtiliũ indutus eſt populus. pel/
les quæ eius brachiis circũdatæ ſũt: peccata utriuſq; ſũt plæbis: quæ Chriſtus in extenſione manuũ cruci ſecũ
pariter affixit. Quod Iſaac quærit ab Iacob cur tam cito uenerit: admirat᷑ celerẽ credentiũ fidẽ. Quod cibi de/
lectabiles offerunt᷑: hoſtia placẽs deo: ſalus eſt peccatorũ.Poſt eſum ſequit᷑ benedictio: & eius odore perfrui/
tur: uirtutẽ reſurrectionis & regni aperta uoce ꝓnũciat: quomõ etiã adorẽt eũ fratres ſui: & ſeruiantei credẽ/
tes ex iſrael. Quia igitur iniquitas eſt inimica iuſticiæ: Eſau in diſcordiã cõcitat᷑: & necẽ fraudulẽter excogitat
dicẽs in corde ſuo. Appropinquat dies paſſionis patris mei: ut interficia Iacob fratrẽ meũ. Diabolus fratrici/
das iudæos in Cain ante pᷣmeditans: in Eſau manifeſtiſſime cõfitet᷑: tẽpus quoq; ĩterfectionis onñdẽs. Appro
pinquẽt inquit dies paſſionis patris mei: ut ĩterficiã Iacob fratrem meũ. Quapropter Rebecca: ideſt patiẽtia
nũciauit uito fratris inſidias, qui uocato Iacob pcepit ei: ut Meſopotamiã pergeret:& inde arriperet uxorem
de genere Laban ſyri fratris matris ſuæ. Quomò itaq; fratris dolos fugiẽs Meſopotamiã tendit Iacob: Ita &
Chriſtus iudæoꝶ incredulitate cõpulſus proficiſcit᷑ in galilæã: inde ſibi ex gentibus ſpõſã ſũpturus eccleſiã.
Heæc ſupradictus uir. Nos autẽ dicimus nõ ueniſſe dominũ niſi ad oues perditas domus iſrael: necuoluiſſe
accipere panẽ filioꝶ & dare canibus: & benedi ctionẽ primã iudæoꝶ populo detuliſſe: quibus ſunt credita elo
quia dei:& repromiſſio & legis latio & cõfectio teſtamẽti. Verũ quia illi credere noluerũt:ad Iacob minorem
populũ benedictionẽ eſſe tranſlatã. Neq; tamen maiorẽ filiũ penitus fuiſſe deſi pectũ. quia cũ ſubintrauerit
lenitudo gentiũ: tũc omnis iſrael ſaluus fiet.
Beati Hieronymi preſ byten ad Damaſũ papã: ubi explanaruiſionẽ Eſaiæ: qui uidit dũm ſedẽtẽ ſup ſoliũ
excelſu:eãdẽ nõ ut ueteres de deo patre ſed de filii unigeniti gloria ĩ terptãtis. C Epiſtola. LVIII.
I factũ eſtanno quo mortuus eſt Ozias rex: uidi dũm ſedentẽ ſuper thronũ excelſũ & eleuatũ
&c. ‚˖nte ꝗᷓ de uiſione dicamus ptractãdũ uidet᷑: quis ſit Oꝛias. quot anis regnauerit. qui ei ĩ cæx
teris gẽtibus ſunt coeui. Et de pſona quidẽ ſicut in regnoꝶ & pᷣteritoꝶ libris legimus: fuit uir iu
ſtus: & fecit rectũ in cõſpectu domini. ædificãs tẽplũ: & aquæ ductũ fabricãs: offerẽs uaſa: &
oc merito aduerſarios ſuperãs. quodq; maximũ pietatis iudiciũ eſt: habens multos in ſuo perio ꝓphetas.
Hic ꝗᷓdiu uixit Zacharias ſacerdostcognomẽto intelligẽs: placuit deo. & cũ oĩ ueneratiõe delubrũ eius ĩ greſ/
ſus eſt. Poſtꝗᷓ uero Zacharias obiit: uolẽs per ſe offerre donaria: ſacerdotalẽ ordinẽ non tã pie ꝗᷓ audacter ĩua
ſit: & reclamãtibus leuitis & ſacerdotibus cæteris: nõne tu es Ozias rex & nõ ſacerdos audite noluit.ſtatiq; le

pra perfuſus in frõte eſt. iuxta ꝓphetæ uocẽ dicẽtis: ĩple domine facies eoꝶ ignominia. Quã corporis partem

ſacerdos auri lamina ꝓtegebat. quã in Ezechiel dũs iubet Thau litteræ ĩ preſſiõe ſignari. de qua Dauid exul⸗
tauit dicẽs: ſignatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ uultus tui dne. In qua Allophylus: procax fũdæ lapidis ictu ĩteriit. Re/
gnauit autẽ Ozias annis ꝗqnquagita duobus: quo tẽpore apud latinos Amulius: apud Athenienſes Agame-
ſtor undecimus ĩperabãt. Poſt cuius mortẽ Eſaias propheta hãc uiſionẽ: quã explanare nitimur: uidit. ideſt
eo ãno quo Romulus romani iperii cõditor natus eſt: ſicut manifeſtũ eſſe poterit iis: qui uoluerit legere tem
porũ librũ: quẽ nos in latinã linguã ex græco ſermone trãſtulimus. Sequit᷑ & factũ eſt ĩ anno quo mortuus
eſt Ozias rex. Vidi dũm ſedẽtem ſi up thronũ excelſũ & eleuatũ. Præmiſſa hiſtoria ſi piritalis ſequit᷑ ĩtellectus
cuius cauſa hiſtoria ipſa replicata eſt. Viuẽte leproſo rege:& quãtũ dat᷑ intelligi:ꝗtũ in ſe eſt ſacerdotiũ diſſi
pãte: Eſaias uiſionẽ uidere nõ potuit. ꝗdiu ille regnũ tenuitĩ Iudæa: ꝓpheta oculos nõ leuauit ad cælũ. Non
ei fũt reſerata cæleſtia: nõ apparuit dñs Sabaoth: nec in myſterio fidei ter ſanctũ nomẽ auditũeſt. Quãdo ue
ro ille mortuus eſt: uniuerſa quæ ſubſeꝗᷓns ſermo mõſtrauit: aperto ſeſe lumine ꝓdiderũt. Tale quiddã & ĩ
Exodo ſcriptũ eſt dũ Pharao uixit: populus iſrael ex luti & lateris palearũq; operepᷣſſus non ſuſpirauit ad do
minũ: dũ ille regnauit: nemo ꝗᷓſiuit deũ patrẽ Abrahã Iſaac & lacob. Quãdo uero ille mortuus eſt:ſuſpiraue
rũt filii iſrael: & ut ſcriptura dicit: & aſcẽdit clamor eoꝶ ad dñm. cum utiq; iuxta hyſtoriã: tũc magis gaudere
debuerũt:& ante ſuſi pirare dũ uiueret Pharao. Ezechiel quoqꝙ; ꝓphetãte Phaltias filius Bãnaiæ occubuit: &
poſt peſſimi ducis interitũ cecidi inqt ſuꝑ faciẽ meã: & clamaui uoce magna & dixi. Heu mihi. heu mihi ado
nai domine:in cõſumationẽ tu facis reliqas iſrael? Si ergo intelligas in Ozia & Pharaone & Phaltia & cæteris
iſtiuſmodi cõtrarias fortitudines: uidebis quomé illis uiuẽtibus nullus noſtrũ uideat aut ſuſpiret: & ĩ pœni
tentiã corruat. Nõ regnet ait apoſtolus peccatũ in mortali ueſtro corpore. Regnante peccato ægyptiis extrui
mus ciuitates: in cinere uerſamur & ſordibus: ꝓ frumẽto paleas: pro ſolida petra luti opera ſectamur. Sequi⸗
tur uidi dominũ ſedentẽ ſuper thronũ excelſũ & eleuatũ. Vidit & Daniel ſedentẽ dũm: ſed no ſuper thronuũ
excelſũ & eleuatũ. Pollicet᷑ & alibi uox diuina dicẽs: ueniã: & ſedebo. & iudicabo populũi ualle Ioſaphat:qd
interpᷣtatur domini iudiciũ. Qui peccatoreſt & mei ſimilis: uidet dominũ ſedentẽ in ualle Ioſaphat:non in
colle: nõ in mõte. ſed in ualle & in ualle iu dicii. Qui uero iuſtus & Hſaiæ ſimilis: uidet illũ ſedentẽ ſi uper thro/
nũ excelſũ & eleuatũ. Vt aũt & aliud inferã qn eũ mẽte pertracto regnare thronis dnationibus angelis: cæte/
riſq; uirtutibus: uideo excelſũ thronũ eius. Quãdo autẽ cõſidero quomõ genus diſpenſet humanũ: & ꝓ no/

ſtra

ingn
acbi
Kinnd
u del
tuc leei
lcbice
perttu,
eigeg;,
ogttrt
Dl
M
tptin
tuwoten
belu
erleti
olniſe
hline
noten
itent

lupſcli
0II.
Leleunm
guieijer
ituirin
uaſra
pphetn,
inint
Ckriua
htigle
Paren
lend,
erit Ne⸗
Ame
Git ik
ertn
mortun
elechu
nnichi
HiNen
nicove
urade⸗
lpr
guen
Lcrros
Lipann
senun
Fet
tthronn
ponnn
tth
scrte
pno

ſtra

ſtra ſalute ſæpe deſcẽdere dicat᷑ ad terras:uideo humilẽ & proximũ terræ thronũ eius. Sequitur:uidi dũm ſe
dentem ſuper thronũ excelſũ & eleuatũ: & plena domus a maieſtate eius: & ſeraphin ſtabãat in circuitu eius.
Quidam ante me tam græci ꝗᷓ latini hũc locũ exponẽtes dominũ ſuperthronũ ſedentẽ: deũ patrẽ & duo ſera
phin: qui ex eadẽ ſubſtatia prædicant᷑ dũm noſtrũ Ieſũ Chriſtũ & ſpiritũ ſanctũ interpᷣtati ſunt. Quorũ ego
auctonitati ꝗᷓuis ſint eruditiſſimi: nõ aſſetio. Multo ſiquidẽ melius eſt: uera ruſtice ꝗᷓ falſa diſerte ꝓferre. ma
xime cũ loannes euãgeliſta in hac eadẽ uiſione nõ deũ patrẽ: ſed Chriſtũ ſcribat eſſe cõſpectũ. Nam cũ de in/
credulitate diceret iudæorũ: ſtatĩ cauſas incredulitatis expoſuit dicẽs. Et ideo nõ poterãt credere in eũ qa dixit
Eſaias: aure audietis & nõ intelligetis: & cernẽtes aſpicietis: & nõ uidebitis. Hocautem dixit: quãdo uidit glo/
riam unigeniti: & teſtificatus eſt de eo. In præſenti uolumine Eſaiæ ab eo qui ſe let in throno iubet᷑: ut dicat.
Aure audietis: & nõ intelligetis. Qui aũt hæc iubet: ut euãgeliſta ĩtelligit: Chriſtus eſt. unde nũc colligit᷑ non
poſſe Seraphin Chriſtũ intelligi: cũ Chriſtus ſit ipſe ꝗ ſedeat. Et licet in actibus apoſtoloꝶ aduerſus iudæos
ĩter ſe diſſidẽtes Paulus dicat: bene ſpiritus ſanctus locutus eſt per Eſaiã ꝓphetã ad pres nros dicẽs. Vade ad
populũ iſtũ: & dic. Aure audietis: & nõ intelligetis. & uidẽtes uidebitis: & non perſpicietis. Incraſſatũ eſtenĩ
cor populi huius: & auribus ſuis grauiter audierũt: & oculos ſuos clauſerunt: ne qñ uideãt oculis: & auribus
audiãt: & corde ĩtelligãt: &cõuertãtur ad me: & ſanẽ illos. mihi tamẽ perſonæ diuerſitas non facit ꝗſtionẽ: cũ
ſciã & Chriſtũ & ſpiritũ ſãctũ unius eſſe ſubſtãtiæ: necalia ſpiritus uerba eſſe ꝗᷓ filii: nec aliud filiũ iuſſiſſe ꝗᷓ
ſpiritũ ſãctũ. Sequit᷑ & plena domus a maieſtate eius. Domus dei quæ ſurſũ eſt:gloria plena conſpicit᷑. hæc
uero quæ deorſũ eſt: neſcio an plena ſit gloria: niſi forte m ſenſũ pſalmiſtæ dicentis: Domini eſt terra & ple
nitudo eius:nos quoq; dicamus: eos eſſe in terra plenos gloria qui poſſint dicere: nos oẽs ex plenitudine eius
accipimus. Iſtã domũ ſapiẽtes mulieres ædificãt: & inſipiẽtes diſſipant manibus. De iſta & Eſaias loquit᷑: &
erit in nouiſſimis diebus pparatus mõs domus dñi in ſummis mõtibus: & eleuabit᷑ ſuper colles. Hæc eſt do/
mus: de qua & alibi ſupradictus Paulus ſacrata uoce teſtat: & Moyſes quidẽ fide is in tota domo eius:quaſi
famulus in teſtimoniũ eoꝶ quæ dicẽda erãt. Chriſtus aũt ut filius ſup domũ eius: cuius domus ſumus nos:
ſi tamẽ prĩcipiũ ſubſtantiæ eius uſq; ad finẽ firmiter teneamus. De hac & ad Timotheũ loquit᷑. hæc aũt ſcri/
bo: ut ſcias quẽadmodũ oporteat te cõuerſari in domo dei quæ eſt eccleſia. Seqtur: & Seraphin ſtabãt in cir/
cuitu eius. ſex alæ uni: & ſexalæ alteri. & duabus ꝗdẽ uelabãt faciẽ: & duabus uelabant pedes: & duabus uola
bant. & clamabãt alter ad alterũ: & dicebãt. Sanctus: ſãctus: ſactus: ds deus ſabaoth: plena eſt uniuerſa ter/
ra gloria eius. Volumus ſcire quæ ſint ſeraphin ſtantia ĩ crcuitu dei: quæ ſex alæ unius: & ſimul adiũctæ. xii.
quomõ duabus uelẽt faciẽ: & duabus pedes: & duabus uolẽt: cũ ſuperius in circuitu dei ſtare dicant᷑: aut quo
mò ſtent in circuitu: cũ duo ſint: & alibi uolẽt. quid ſit illud: qd alter ad alterũ clamitẽt: & ter ſãcti nomẽ ĩge/
minẽt. uel quomõ ſuperius domus plena gloria: & nũc terra eſſe dicat᷑. quæ cũ nõ minimũ puluerẽ moueãt.
& prima ſtatĩ frõte difficultatẽ interpᷣtatiòis obiiciãt: in cõmune dñm depᷣcemur. ut mihi quoq; de altari car/
bo mittat᷑: ut oĩ peccatoꝶ ſorde deterſa: primũ poſſim dei ſacramẽta conſpicere. dehinc enarrare quæ uidero.
Seraphin ſicut ĩ ĩterpᷣtatiõe nominũ hebræorũ inuenimus: ardor aut ĩcẽdiũ aut pᷣncipiũ oris eoꝶ ĩterpᷣ tant᷑.
Quærimus qd ſit hocincẽdiũ. Saluator ait: ignẽ ueni mittere in terrã: & quẽ uolo ut ardeat: duobus diſcipu
lis ꝗbus in itinere dñs ſcripturas aperuerat: a Moyſe & oĩbus ꝓphetis ĩcipiẽs: poſtꝗᷓ reſerati ſunt oculi eoꝶ co
gnoſcẽtes eũ dixerũt ad alterutrũ: nõne cor nr̃m ardẽs erat in nobis: dũ loqret᷑ in uia: & aperiret nobis ſcriptu
ras Et ĩ Deuteronomio deus ipſe ignis ſcribit᷑ eſſecõſumẽs. Et ĩ Ezechiele quoq; a renibus uſq; ad pedes uide
tureſſe igneus: & eloqa dni eloqa caſta: argẽtũ igne examĩatũ: ꝓbatũ terræ: purgatũ ſ. eptuplũ. Et multa alia:
