Sed nedc? illa quidẽ ueſte quã dicunt milites illudẽtes induiſſe eũ: ideſt de ueſte coccinea prophetæ ſiluerũt.
Audi enĩ quid dicat Eſaias. Quis eſt hic qui uenit de edom? rubor ueſtimẽtoꝶ eius ex boſra. Quare rubicun
da ſunt ueſtimẽta tua& indumẽtũ tuũ: tanꝗᷓ in torculari calcatũ- Vnde & ipſe reſpondit. Torcular calcaui
ſolus filii ſyon. Solus eſt qui peccatũ nõ fecit: & abſtulit peccatũ mũdi. Si eni potuit per unũ hominẽ mors

introire: quãto magis per unũ hominẽ qui deus erat potuit uita reſtitui- Refert᷑ ei aceto potatus ſit: uel

uino myrrhato: quod eſt amarius felle. Audi quid de hoc propheta prædixerat. Et dederũt ĩ quit in eſca mea
fel: & in ſiti mea potauerũt meaceto. Ad quæ reſpondẽs iam tuc Moyſes dicebat de populo illo:ex uineis ſo/
domoꝶ uitis eoꝶ: & palmes eoꝶ de gomorris. uua eoꝶ uuafellis: & botrus amaritudinis ipſius. Et iterũ ex/
probrãs eos dicit. populus ſtultus & nõ ſapiẽs: hæcdomino retribuiſti-/ Sed & in canticis eadẽ prænũciant᷑:
ubi etiã hortus in quo crucifixus eſt deſignat᷑. Dicit ergo intraui in hortũ meũ ſoror mea: ſpõſa mea: & uin/
a uui .iiii.

⸗ 2

1¹ )

demiaui myrrham meã: ubi euidẽter uinũ myrrhatũ quo potatus eſt declarauit. Et ſpiritũ poſt hæc ſ. cribit
reddidiſſe. prænũciatũ fuerat & hoc per propheta dicẽtẽ ex perſona filii ad patrẽ. In manus tuas cõmẽdo ſpi
ritũ meũ. Sepultus perhibet᷑: & lapis magnus appoſitus ante oſtiũ monumẽti. Accipe etiã de hoc quid pro/
pheticus per Hieremiã ſermo prædixerit. Mortificauerũt inquit in lacũ uitam meã: & poſuerunt lapidẽ ſuꝑ
me. Euidentiſſima hæc ſepulturæ eius indicia propheticis uocibus deſignata ſũt. Acci pe tamẽ & alia. Acon/
ſpectu inquit iniquitatis ablatus eſt iuſtus: & in pace eſt locus eius. Et alibi: & dabo malignos pro ſepultura
eius. & itẽ alius. Recubãs dormiuit ut leo: & ut catulus leonis: quis ſuſcitabit eum Sed etiã ꝙ in infernũ de-
ſcendit: euidẽter pronũciatur in pſalmis: ubi dicit. Et in puluerẽ mortis deduxiſti me. Et iteꝶ. Quæ utilitas
in ſanguĩe meo: dũ deſcẽdero in corruptionẽ / Et iteꝶ. deſcẽdi in limũ profundi: & nõ eſt ſubſtãtia. Sed & Io
annes dicit. Tu es qui uẽturus es in infernũ ſine dubio: an aliũ expectamus? Vnde & Petrus dicit: quia chri/
ſtus mortificatus carne: uiuificatus aut ſpiritu qui in ipſo habitat: eis qui in carcere concluſi erant deſcendit
ſpiritibus prædicare: qui increduli fuere in diebus Noe: in quo etiã quid operis in infernũ egerit declaratur.
Sed & ipſe dis per prophetã dicit tanꝗᷓ de futuro. Quia non derelinques animã meã in ĩferno: nec dabis ſã-
ctum tuũ uidere corruptionẽ. Quod rurſũ prophetice nihilominus oſtẽdit impletũ cũ dicit: Domine edu/
xiſti animã meam ab inferno:ſaluaſti me a deſcendẽtibus in lacũ. Sequitur poſt hæc. Tertia die reſurrexita
mortuis. Reſurrectionis quippe gloria in Chriſto clarificauit omne quod prius ĩfirmũ & fragile uidebatur.
Sed tibi paulo ante nõ putabatur eſſe poſſibile: uſqʒ ad mortẽ ueniſſe ĩmortalẽ: aſpice nũc quia deuicta mor
te reſurrexiſſe dicit᷑: non poteſt eſſe mortalis. Sed bonitatẽ in hoc intellige creatoris. quia ille eo uſq; te ſequẽ
do deſcẽdit: uſq; quo tu peccando deiectus es. Nec creatorẽ omniũ deum impoſſibilitatis accuſes: ut tibi pu
tes opus eius caduco lapſu potuiſſe cõcludi: quo ille ſalutẽ operaturus peruenire nõ poſſet. Inferna & ſuper/
na nobis dicunt᷑: qui creata corporis circũſcriptione cõcluſi: intra regionis præſcriptæ nobis terminos conti-
nemur. Deo autẽ qui ubiq; eſt: & nuſqꝗᷓ deeſt: quid infernũ eſt aut quid ſupernũ? Verũtamen in aſſũptione
corporis etia iſta cõplentur. Reſuſcitatur caro quæ repoſita fuerat in ſepulchro: ut adĩpleret᷑ quod dictũ eſt
per prophetã: Quia non dabis ſanctũ tuũ uidere corruptionẽ. Rediit erg uictor a mortuis: inferni ſpolia ſe
cum trahens. Eduxit eniĩ eos qui tenebant᷑ a morte: ſicut & ipſe prædixerat ubi ait. Cum exaltatus fuero: oĩa
ad me ipſum traham. Atteſtat᷑ aũt de hoc euangeliũ cũ dicit: Quia monumẽta aperta ſunt: & multa corpo/
ra dormiẽtiũ ſanctorũ reſurrexerũt: & apparuerũt multis: & ingreſſi ſunt in ſanctã ciuitatẽ illam: ſine dubio
ingreſſi ſunt ciuitatẽ: de qua apoſtolus dicit. Quæ autẽ ſurſum eſt Hieruſalẽ libera eſt: quæ eſt mater oĩum
noſtrũ:ſicut & ad hebræos iterũ dicit. Decebat enĩ eum: propter quẽ oĩa: & per quem oĩa: multos filios ĩ glo
riam adducentẽ: auctorẽ: ſalutẽ eoꝶ per paſſiones cõſumare. Igitur conſumatã paſſionibus carnẽ humanã
quæ mortẽ ceciderat per prothoplaſti lapſũ: reſurrectionis uirtute reparatã: in dextera dei ſedẽs in altiſſimis
collocauit: ut & apoſtolus dicit. Qui ſimul excitauit nos: ſimulq; ſedere fecit in cæleſtibus. Hic enĩ erat figu/
lus: qui ut Hieremias propheta docet: uas de manu ſua collapſuù & cõfractũ: rurſũ eleuauit manibus ſuis: &
reformauit: ſic placuit in cõſpectu eius. Placuit aũt ita: ut corpus quod mortale & corruptibile ſuſceperat de
ſepulchri petra leuatũ: & iĩmortale atq; incorruptibile affectũ: iam non in terrenis ſed in cæleſtibus & patris
dextera collocaret. Plenæ ſũt his ſacramẽtis ſcripturæ ueteris teſtamẽti. Nullus ſu per hoc propheta: nullus
legis lator aut pſalmographus ſiluit: ſed oĩs pene ſacra de his pagina loquitur. & ideo ſuperfluũ uidet᷑ ĩmo/
rari nos ad cõgregãda teſtimonia: Pauca tamẽ & admodum pauca ponemus: ad ipſos fontes diuinoꝶ uolu
minũ remittentes eos: qui potari abundantius cupiũt. Dicit ergo ſtatim in pſalmis. Ego dormiui & ſopora
tus ſum: & exurrexi quoniã dominus ſuſcepit me. Item in alio. Propter miſeriã inopũ & gemitũ pauperum
nuũc exurgã dicit dñs. Et alibi ſicut iam ſuperius diximus. Dñe eduxiſti de ĩferno animã meã: ſaluaſti mea de
ſcendẽtibus in lacũ. Et in alio loco. Quonia reuerſus uiuificaſti me: & de abyſſo terræ iteꝶ reduxiſti me. Eui/
dentiſſime in octuageſimoſeptimo pſalmo de eo dicit᷑: Et factus eſt ſicut homo ſine adiutorio inter mortu⸗
os liber. Nõ dixit homo: ſed ſicut homo qui deſcẽderat in infernũ: ſed inter mortuos liber erat: quia a morte
teneni nõ poterat. Et ideo in uno natura humanæ fragilitatis: ĩ alio diuinæ maieſtatis poteſtas oſtẽdit᷑. Oſee
autẽ propheta etiã de tertia die manifeſtiſſime pronuciat hoc mõ. Sanauit inquit nos poſt biduũ:in die aũt
tertia reſurgemus: & uiuemus in cõſpectu eius. Hæc aũt ex perſona eoꝶ dicit: qui cum ipſo die tertia reſurgẽ
tes: de morte reuocant᷑ ad uitam. Et t i ſunt qui dicũt: Die tertia reſu rgemus & uiuemus in conſpettu eius.
Eſaias uero apertedicit: Qui eduxit de terra paſtorẽ magnũ ouiũ. Sed ꝙ & mulieres uiſuræ eſſent reſurrectio
nem eius: ſcribis & phaniſeis & populo nõ credẽte: etiã hoc pᷣdicit Eſaias his uerbis. Mulieres quæ uenitis ab
ſpectaculo uenite. Non eni eſt populus habẽs intellectũ. Sed etiã de illis mulieribus quæ poſt reſurrectionẽ
perrexiſſe ad ſepulchrũ dicunt᷑: & quæſiſſe eũ & non inueniſſe: Sicut de Maria Magdalene: quæ refert᷑ ueniſ
ſe ad monumẽtũ ante lucẽ:& non inuẽto eo flens dixiſſe ad angeloæ quia tulerunt dũm: & neſcio ubi poſue
rüt eum. Etiã de hoc ita prædicit᷑ in canticis canticoꝶ: In cubili meo quæſiui quẽ dilexit anima mea. In nocti
bus quæſiui eũ: & nõ inueni. De illis quoq; qui inuenerũt: & tenuerũt pedes eius:prædicit᷑ in cãticis cantico
rum. ITenebo eũ: & nõ dimittã eũ: quẽ dilexit anima mea. Hæc interĩ pauca de multis. Breuitati enĩ ſtuden-
tes: plura coaceruare nõ poſſumus. Aſcẽdit ad cælos: ſedet ad dexterã patris. Inde uẽturus eſt iudicare uiuos

& mortuos.

& mortuos. Cõſequẽti breuitate in fine ſermonis hæccontinent᷑: in quibus quod dicitur quidẽ palã eſt. Sed
cõſequenter quo ſenſu intelligi debeant quæ dicunt aſcẽdiſſe: & ſedere: & uẽturũ eſſe: niſi ſecũdũ dignitatẽ
diuinitatis intelligas: aliquid per hæc humanæ fragilitatis uidebit indicari. Cõſumatis etenĩ his quæ in terra
erebãtur: & anima de inferni captiuitate reuocata: aſcẽdere memorat᷑ ad cælos: ſicut propheta prædixerat.
Aſcẽdẽs in altũ: captiuã duxit captiuitatẽ. dedit dona hoĩbus: illa ſcilicet dona: quæ Petrus ĩ actibus apoſto/
loꝶ de ſancto ſpiritu dicebat: Exaltatus igit᷑ in dextera dei effudit hoc donũ quod uos uidetis & auditis. Do/
nũ ergo ſpiritus ſancti dedit hoĩbus: quia cap tiuitatẽ quã prius diabolus per peccatũ deduxerat in infernũ:

chriſtus per mortis ſuæ reſurrectionẽ reuocauit ad cælos. Aſcẽdit ergo ad cælos: nõ ubi uerbũdeus antenon
fuerat: quippe qui erat ſemper in cælis: & manebat in patre: ſed ubi uerbũ caro factũ ante nõ ſederat. Deniq;

quia nouus iſte ingreſſus portaꝶ cæli ædituis & principibus uidebat᷑: uidẽtes naturã carnis ſecreta celorũ pe
netrantẽ dicũt adinuicẽ: ſicut Dauid plenus ſpũ ſãcto denũciat. Tollite portas priĩcipes ueſtras: & eleuamini
portæ æternales: & introibit rex gloriæ. Quis eſt iſte rex gloriæ dñs fortis & potẽs dñs potẽs in præœlio. Quæ
uox utiq; nõ propter diuinitatis potẽtiã: ſed propter nouitatẽ carnis aſcẽdẽtis ad dei dexterã ferebat᷑. Dicit &
alibi idẽ Dauid: Aſcẽdit deus in iubilatione: & dns in uoce tubæ. In uoce eteni tubæ mos eſt uictorẽ redire de
prœlio. De ipſo quoq; & illud dicit᷑. Qui ædificat in cælo aſcẽſionẽ ſuã. Et item alibi. Qui aſcẽdit ſuꝑ cheru
bim: uolauit ſup pẽnas uẽtoꝶ. Sedere quoq; ad dexterã pattis carnis aſſumptæ myſtenũ eſt. Neqʒ enĩ incor
porali naturæ coueniẽter iſta abſq; aſſũptione carnis ap tant᷑: neq; ſ- edis cæleſtis perfectio diuinæ naturæ: ſed
humanæ cõquirit᷑. unde & dicit᷑ de eo: Parata eſt ſedes tua deus: ex tũca ſæculo tu es. Parata igit᷑ a ſæculo ſe
des eſt: in qua dñs lIeſus ſeſſurus erat. in cuius nomine oẽ genu flectat᷑ cæleſtiũ: rerreſtriũ: & infernoꝶ: & oĩs
lingua cõfiteat᷑ ei: quia dñs leſus eſt in gloria dei patris. De quo & Dauid ita refert. Dixit dñs dño meo ſedea
dextris meis: donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝶ. Quæ tamẽ dicta dũs in euãgelio diſſerens dice/
bat ad phariſæos. Si ergo Dauid in ſpiritu dũm uocat eũ: quomõ filius eius eſt per quod oſtẽdit ſe ſecundũ
ſpiritũ dũm: ſecũdũ carnẽ filiũ eſſe Hauid. Vnde & ipſe dns iteꝶ dicit. Verũtamẽ dico uobis: ammodo uide
bitis filiũ hoĩs ſedẽtẽ ad dexterã uirtutis dei. Et Petrus apoſtolus dicit de chriſto: qui eſt in dextera dei ſedẽs
in cælis. Sed & Paulus ad epheſios ſcribẽs: Sed operationẽ inquit potẽtiæ uirtutis eius: quam operatus eſt in.
chriſto ſuſcitãs eũ a mortuis: & ſedere faciẽs in dextera ſua. Quod aũt ueniat iudicaturus uiuos & mortuos:
multis quidẽ diuinaꝶ ſcripturaꝶ teſtimoniis edocemur. Sed prius ꝗᷓ ꝓphericis hæc eloquiis prædicta docea
mus: illud neceſſario arbitror admonẽdũ: quod iſta fidei traditio quo tidie nos uult de aduẽtu iudicis eſſe ſo
licitos. ut actus noſtros ita præparemus: tanꝗᷓ reddituri ĩminẽti iudici rationẽ. Hoc enĩ erat qu od & ꝓpheta
dicebat de uiro beato. Quia diſponit ſermones ſuos in iudicio. Quod autẽ dicit᷑ iudicare uiuos & mortuos:
nõ ideo dicit᷑ ꝙ alii uiui alii mortui ad iudiciũ ueniãt: ſed ꝙ aĩas ſimul iudicabit & corpora: in quibus: uiuos
aĩas: mortuos corpora nomiĩauit. Sicut & ipſedis in euãgelio dicit. N olite timere eos qui poſſũt corpus oc/
cidere: aĩæ aũt nihil poſſũt facere. Sed timete potius eũ: qui põt & aĩam & corpus perdere in gehẽnã. Nũciã
paucis ſi uidet etiã per ꝓphetas hæc prædicta eſſe doceamus. Plura aũt teſtimonia cum uolueris: ipſe tibi de
ſcripturaꝶ latitudine cogtegabis. Dicit ergo Malachias ꝓpheta: Ecce ueniet oĩ potẽs: & quis ſuſtinebit diem
aduẽtus eius? aut quis ſuſtmnebit aſpectũ eius: quia ipſe egrediet᷑ ſicut ignis cõflatorii: & ſicut herba lauãtiũ:
& ſedebit cõflãs & purgans ſicut argẽtũ & ſicut auꝶ. Vt aut euidẽtius agnoſcas quid ſit iſte dñs: de quo hæc
dicunt᷑: audi quid & Haniel ꝓpheta ꝓnũciet: Videbã inquit in uiſu noctis: & ecce cũ nubibus cæli quaſi fili
us hominis ueniẽs uſq; quaſi ad uetuſtũ dieꝶ perueniet: & in cõſpectu eius oblatus liber: & ipſi datus eſt pri
cipatus & honor & regnu: & oẽs populi tribus linguæ ipſi ſeruiẽt: & poteſtas eius poteſtas æterna: quæ non
p̃teribit: & regnũ eius nõ corrũpet᷑. Exhis ergo edocemur nõ ſolũ de aduẽtu & de iudicio: ſed & de ptãte eius
& regno: quia ptãs eterna ſit: & ſine corruptiõis fine ſit regnũ: ſicut & ĩ euãgelio dicit᷑: & regni eius nõẽ finis.
Vnde ualde alienus a fide eſt qui regnũ Chriſti dicit aliqn finiẽdũ. Scire tamẽ debemus ꝙ ſalutarẽ chriſti ad
uentũ hũcconat inimicus ad decipiẽdos fideles callida fraude ſimulare: & ꝓp filio hoĩs qui expectat᷑ uẽturus
in maieſtate patris ſui: filiũ perditiõis in ꝓdigiis & ſignis mẽdacibus p̃parare: ut chriſto mudũ hũc ĩtrodu/
cat antichriſtũ: de quo & dñs in euãgeliis pdixit iudæis: Quia ego ueni in nomĩe patris mei: & non recepiſtis
me: alius ueniet in nomĩe ſuo: & ipſũ recipietis. Et iteꝶ dicit: tũc uidebitis abominationẽ deſolatiõis ſtantẽ ĩ
loco ſancto:ſicut dicit Daniel ꝓpheta:qui legit intelligat. Daniel ergo de aduẽtu erroris iſtius plenius & la/
tius in ſuis uiſionibus edocet. ex ꝗbus ualde operoſũ eſt nũc exẽpla ponere: quæ ſatis amplis narratiõibus di
latant᷑: & ideo ſcire de his plenius uolẽtẽ ad ipſas magis recẽſ. endas remittimus uiſiões. Sed & apoſtolus dicit
de eo: Ne qs uos ſeducat ullo mõ: quoniã uiſi diſceſſio uenerit primũ: & reuelatus fuerit hõ pcti filius ꝑditio
nis: qui aduerſat᷑ & extollit᷑ ſup oẽ quod dicit᷑ deus aut colit᷑: ita ut in tẽplo dei ſedeat oſtẽdẽs ſe tanꝗᷓ ipſeſit
deus. Et paulopoſt: & tũc reualabit iniquus: quẽ dns leſus ĩterficiet ſpiritu oris ſui: & euacuabit eũ illumĩa/
tione aduẽtus ſui cuius eſt aduẽtus ſecũdũ opera ſathanæ in oĩ uirtute ſignis & prodigiis mendacibus. Et itẽ
paulopoſt: & ideo mittet illis deus operationẽ erroris: ut credãt mẽdacio: ut iudicent᷑ oẽs: qui nõ crediderũt
ueritati. ꝓpterea ergo ꝓpheticis & euãgelicis atq; apoſtolicis uocibus nobis ꝓnũciat᷑ hic error: ne qui ꝓ aduẽ
tu chriſti aduẽtũ credãt antixpᷣi: ſed ſicut ipſe dicit: Cũ dixerit uobis: Ecce xps hic aut ecce illic: nolite credere.
a v .v.

.„

Veniẽt enĩ multi pſeudo xpᷣi & pſeudo ꝓphetæ:& ſeducẽt multos. Sed quomõ demonſtrauerit iudiciũ ueri
xpᷣi uideamus. Sicut fulgur inqt de oriẽte reſplẽdet uſe q; in occidẽtẽ: ita erit aduẽtus filii hoĩs. cũ ergo aduene
rit dus Ieſus xps ſedebit: & iudiciũ ſtatuet: ſicut & ĩ euãgeliis dicit: & ſegregabit oues ab hædis.i.iuſtos ſegre
gabit ab ĩiuſtis: ſicut & apoſtolus ſcribit. Quãdo oẽs nos ſtare oportet an tribunal xpᷣi: ut recipiat unuſql⸗
propria corporis ꝓut geſſit ſiue bona ſiue mala. Iudicamur aũt nõ ſolũ ꝓ geſtis: ſed etiã ꝓ cogitatis ſecudũ
ꝙ & ipſe apoſtolus dicit: Inter ſe ĩuicẽ cogitatiõibus accuſãtibus: aut etiã detẽdẽtibus in die quo iudicabit oc
culta hominũ. Sed & de his iſta ſufficiãt. Poſt hæc ponit᷑ in ordine fidei Et in ſpiritu ſãcto. Ea quæi ſi upiori
bus paulo latius de xpᷣo ſũt tradita ad incarnatiõis & paſſiõis eius myſteriũ ptinẽt: quæ dũ media ĩtercedũt
pſonæ ipſius coaptata ſacti ſpũs cõmemorationẽ paulo lõgius reddiderũt. Cæteꝶ ſi ſola diuinitatis ratio ha
Peat:eo mõ quo in pricipio dicit᷑ Credo in deũ patrẽ oĩpotẽtẽ: & poſt hæc In ieſũ chriſtũ filiũ eius unicũdo
minũ nr̃m: Ita iungit᷑ Et in ſpiritu ſãcto.Illa uero oĩa quæ de chriſto memorant ad diſi penſationem carnis:
utdiximus ſpectãt. Igit᷑ in ſacti ſpũs cõmemoratiõe a plet᷑ myſteriũ trinitatis. Sicut enĩ unus dicit᷑ pater:
& alius nõ eſt pater: & unus dicit᷑ unigenitus filius: & alius unigenitus filius nõ eſt: Ita & ſi pũs ſctũs unus ẽ:
& alius nõ põteſſe ſpũs ſactus. Vt ergo fiat diſtictio pſonaꝶ ecliis uocabula ſecernunt᷑: ꝗbus ille pater ĩ
telligat᷑: ex quo oĩa: & quia ipᷣe nõ habeat patrẽ. Iſte filius tanꝗᷓ qui ex prenatus ſit: & hicſpũs ſãctus tanꝗᷓ de
utroq; ꝓcedẽs: & cũcta ſctificãs. Vt aũt ĩ una eadẽq; trinitate diuinitas doceat᷑: ſicut dictũ eſt ĩ deo pre credi
adiecta ppoſitiõe in: ita & ĩ xpo filio eius: ita & ĩ ſp ſãcto memorat᷑. Sed ut manifeſtius fiat quod diximus:
ex cõſequẽtibus approbabit. Sequit᷑ nãq; poſt hũc ſermonẽ. Sãctã eccleſiã catholicã:remiſſionẽ peccatoꝶ:
carnis reſurrectionẽ. Nõ dixit in ſãcta eccleſia catholica: nec ĩ remiſſiõe peccatoꝶ:nec ĩ carnis reſurrectiõe.Si
enĩ addidiſſet in ppoſitionẽ una cũ ſuperioribus eadẽq; ius fieret. Nũc auũt in illis quidẽ uocabulis ubi de di/
uinitate ordinat᷑ fides: ĩ deo pr̃e dicit᷑ & ĩ xpo filio eius& ĩſy pũ ſctõ.ĩ cæteris uero ubi nõ de diuiĩtate ſed de crea
turis & de myſteriis ſermo ẽ in ppoſitio nõ addit᷑: ut dicat᷑ ĩ ſctã eccleſia: ſed ſãctã eccleſiã credendã eſſe: non
ut deũ ſed ut eccleſiã deo cõgregatã. Et remiſſionẽ pctõrũ credãt eẽ: nõ ĩ remiſſionẽ pctõrũ: & reſurrectionẽ
carnis credat: nõ ĩ reſurrectionẽ carnis. Hac itaq; pᷣpoſitiõis ſ yllaba creator a creaturis ſecernit᷑: & diuĩa ſepa/
rant᷑ ab humanis. Hic igit᷑ ſpũs ſctũs eſt: qui in ueteri teſtamẽto legẽ & ꝓphetas:in nouo euãgelia & apoito
los ſſpirauit. Vnde & apoſtolus dicit: Ois ſcriptura diuinitus ĩſpirata utilis eſt ad docẽdũ. Et tñ quæ ſut no
ui ac ueteris teſtamẽti uolumĩa: quæ ſecũdũ maioꝶ traditionẽ ꝑ ipſũ ſpiritũ ſãctũ inſi pirata credunt᷑: & eccle
ſiis xpᷣi tradita: cõpetẽs uidet᷑ hoc ĩ loco euidẽti numero ſicut ex patꝶ monumẽtis accepimus deſignare. Itaq;
ueteris teſtamenti oĩum primo Moyſi qnq; libni ſunt traditi Ceneſis: Exodus: Leuiticus: Numeri: Deutero
nomiũ. Poſt hæc leſuſnaue Iudicũ ſimul cũ Ruth. Quatuor poſt hæc regnoꝶ libri: quos hebræi duos nume
raãt Paralipomenõ: q dieꝶ dicit᷑ liber. & Eſdræ duos: q apud illos ſinguli cõputant᷑. & Heſter. ꝓphetaꝶ uero
Eſaias Hieremias Ezechiel & Daniel. pterea. mi. ꝓphetarum liber unus. Iob quoq; & pſalmi Dauid ſinguli
ſut libri. Salomonis uero tres eccleſiis traditi ꝓuerbia: eccleſiaſtes: cãtica cãticoꝶ. In his cõcluſerũt numeꝶ li
broꝶ ueteris teſtamẽti. Noui uero quatuor euãgelia Matthæi Marci Lucæ & Ioãnis. Actus apoſtoloꝶ quos
deſcribit Lucas. Pauli apoſtoli epiſtolæ. xiiii. petri apoſtoli epiſtolæ duæ. Iacobi ffis dii & apoſtoli una. iudæ
una. Ioàânis tres. Apocalypſis loãnis. Hæc ſũt quæ pfes ĩtra canonẽ cõcluſerũt: ex ꝗbus fidei nræ aſſertiões cõ
ſtare uoluerũt. Sciẽdũ tũẽ ꝙ & alii libri ſũt ꝗ nõ canonici ſed eccleſiaſtici a maioribus appellati ſũt:ideſt Sa/
bi ẽtia quæ dicit᷑ Salomonis: & alia ſapiẽtia quæ dicit filiiS yrach: ꝗ liber apud latinos hoc ipſo gñali uocabu
o eccleſiaſticus appellat᷑: quo uocabulo nõ auctor libelli ſed ſcripturæ qualitas cognomiĩata eſt. Eiuſdẽ ordi
nis libellus eſt Iobiæ & Iudith & Machabeorũ libri. In nouo uero teſtamento libellus qui dicit᷑ paſtoris ſi/
ue hermes: qui appellat᷑ duæ uiæ uel iudiciũ Petri. Quæ oĩa legi qdẽ in eccleſiis uoluerũt:nõ tũ ꝓferri ad au/
ctoritatẽ ex his fidei cõfirmãdã. Cæteras uero ſcripturas apocryphas nomĩarũt: quas ĩ eccleſiis legi noluerũt
Hæc nobis a patribus ut dixi tradita ſũt: quæutdixi. opportunũ uiſũ eſt hoc in loco deſignare ad ĩſtructionẽ
eoꝶ qui prima ſibi eccleſiæ ac fidei elemẽta ſuſcipiũt: ut ſciãt ex ꝗbus ſibi fotibus uerbi dei hauriẽda ſint po/
cula. Tenet deinde rõ fidei ſãctã eccleſiã. Cauſa iam ſi upius diximus cur nõ dixerit etiã hic in ſãctã eccleſiã.
Hi igitur qui ſupra in uno deo credere edocti ſũt ſub myſterio trinitatis: credere etiã hoc debẽt unã eſſe eccle
ſiã ſactã: in qua eſt una fides & unũ baptiſma: ĩ qua unus deus credit᷑ pater: & unus dũs leſus xpes filius eius
& unus ſpũs ſctũs. Iſta eſt ergo ſcta eccleſia nõ habẽs maculã aut rugã. Multi enĩ & alii eccleſias cõgregarũt:
ut Martiõ & Valẽtinus & Hebiò& Manichæus & cæteri oẽs hæretici. Sed & illæ eccleſiæ nõ ſũt ſine macula
uel ruga pfidiæ. & ideo dicebat de illis ꝓpheta: Odi ecleſiã malignãtiũ: & cũ im piis nõ ſedebo. De hac auũt ec
cleſia quæ fidẽ xpᷣi integrã ſeruat audi quid dicatſj pũs ſctũs in caticis cãticoꝶ: Vna eſt colũba mea: una eſt p/-
fecta genitrici ſuæ. Qui ergo hãc fidẽ in eccleſia ſuſcipit: nõ declinet in cõcilio uanitatis: & cũ iniqua gerenti-
bus nõ introeat. Coõci iũ nãq; uanitatis eſt quod agit Martion: qui negat patrẽ Chriſti deũ eſſecreatorẽ: qui
per filium ſuũ fecerit mudum. Conciliũ uanitatis eſt quod Hebion docet ita chriſto credi debere: ut circunci
ſio carnis & obſeruatio ſabbati & ſacrificiorum ſolẽnitas cæteræq; omnes obſeruãtiæ ſecundũ legis litteram
teneãtur. Conciliũ uanitatis eſt quod docet Manichæus: primo qui ſeipſum paraclytũ nomĩauit: tum dein
de qui mũdũ a malo factũ dicit: deũ creatorẽ negat: teſtamentũ uetus repudiat: unã bonã aliã malã naturã

. ſibi inuicẽ

10
ne
10

li

ſibi inuicẽ aſſerit repugnare: coæternas aiĩas hominũ ſecũdũ pythagoreos ĩ pecudes & aĩalia & beſtias redire
Pꝓ diuerſos naſcẽdi circulos aſtruit: reſurrectionẽ carnis niæ negat. paſſionẽ dni & natiuitatẽ nõ in ueritate car
nis ſed in fataſiis fuiſſe cõfirmat. Concilium uanitatis eſt qcpaulus ſamoſatenus & eius poſt hæc ſucceſſor
photinus aſſeruit Apᷣm nõ fuiſſe an ſæcula natũ ex pre: ſed ex Maria cœpiſſe: & nõ eũ deũ hoĩem natũ: ſed ex
hoĩe deũ factũ exiſtimat. Conciliũ uanitatis ẽ qArrius atq; Eunomius docuit ꝗ filiũ dei nõ ex ipſa pr̃is ſub/
ſtãtia natũ: ſed ex nihilo creatũ uoluit. Conciliũ uanitatis eſt & qd illi aiũt: ꝗ filiũ dei ꝗdẽ de ſubſtãtia pr̃is fa
tent᷑: ſãctũ uero ſpũm ſ. eparãt & ſecernũt:cũ utiq; unã eã dẽq; uirtutẽ & diuinitatẽ trinitatis oſtẽdat ſaluator
in euãgelio cũ dicit: Baptizate oẽs gẽtes In noie pris & filii & ij pũs ſãcti: & ẽ apte ĩpiũ ſeparari ab hoĩe qd diui
nitus iugit᷑. Cõciliũ uanitatis ẽ & hoc qd oli cõgregauit ptinax & praua cõtẽtio: aſſerẽs xpᷣm carnẽ qdẽ huma
nã ſuſcepiſſe: nõ tn & aĩam rõnabilẽ:cũ utiq; & carni & ſãguini & ſenſui humano ac mẽti una eadẽ q; ſalus a
xpo collata ſit. Sed & illud cõciliũ uanitatis ẽ qd Donatianus p africã traditionẽ eccleſiæ criminãdo cõtraxit:
& qd Nouatus ſolicitauit lapſis pœnitẽtiã denegãdo: & ſecundas nuptias cũ forte iniri eas neceſſitas exegerit
cõdẽnãdo. Has ergo oẽs uelut cõgregatiões malignãtiũ fuge. Sed & eos ſi qilli ſunt ꝗ dicunt᷑ aſſerere filius
dei nõ ita uideat uel nouerit pr̃em ſicut noſcit᷑ ipſe & uidet᷑ a pre: uel regnũ xpᷣi eẽ finiẽdum:aut carnis reſurre
ctionẽ nõ ĩtegra naturæ ſuæ ſubſtãtia reparãda: futuꝶ dei iuſtũ erga oẽs negare iudiciũ: diabolũ debita abſol
ui dãnatiõe pœnaꝶ. Ab his inꝗᷓ oĩbus fidelis declinet auditus. Sãctã uero eccleſiã ten e: quæ deũ pr̃em oĩpotẽ
tẽ & unicũ filiũ eius Ieſũ xpᷣm dnm nr̃jm & ſi puũm ſactũ cõcordi & cõſona ſubſtãtiæ rõne pfitet᷑. Filiũ q; dei na/
tũ ex uirgie: paſſũ ꝓ ſalute humana: ac reſurrexiſſe ĩ ea carne ꝗᷓ natus ẽ credit: eũ deniq; uẽturum iudicẽ oĩum
ſpat:ĩ quo & remiſſio pctõꝶ: & carnis reſurrectio p̃dicat᷑. Veꝶ de remiſſiõe pctoꝶ ſuflicere debere ſola creduli
tas. Quis eniĩ cauſas aut rõnẽ reqrat ubi ĩdulgẽtia principaliter ẽ: cũ terreni regis liberalitas diſcuſſiõi nõ ſit ob
noxia: ab humana temeritate diſcutit᷑ diuĩa largitio? Solẽt enĩ cũ irriſiõe aduerſũ nos dicere pagani:ꝙ ipᷣi nos
decipiamus: q putemus crimia quæ ope cõmiſſa ſũt uerbis poſſe purgari: & aiũt. Nunqd põt q homicidiũ fe
cit homicida nõ eẽ & adulter nõ uideni ꝗq adulteriũ ppetrauit. Quõ ergo huiuſcemodi criminũ reus ſctũs no
bis effici ſubito uidebit᷑ Sed ad hæcutdixi melius fide ꝗrõne rñdeo. Rex enĩ ẽoĩum ꝗ ꝓmiſit: terræ cæliq; dñs
ꝗ hæc pollicet᷑. Nõ uis utei ꝗ ex terra hoĩem fecit:credã qd ex crimĩoſo me faciat ĩnocẽtẽ.Et ꝗ me cũ eiſẽ cæ
cus fecit uidere:uel cũ eſſẽ ſurdus audire: ꝗ mihi claudo greſſũ reddidit ĩnocẽtiã mihi pditã poterit recu pare?
Et tũ ueniamus ad ipſius teſtioniũ. Occidere hoĩem no ſemp crimĩoſũ ẽ:ſed malicia nõ legibus occidere cri/
minoſuũ ẽ. Nõ ergo factũ me ĩ talibus :qa ĩterdũ & recte fit: ſed aĩus male cõſulẽs dãnat.Si ergo aĩus in me ꝗ
crimĩoſus ẽ effectus:& ĩ quo fuit origo uitii corrigat᷑: cur tibi uidear nõ poſſe ĩnocẽs effici ꝗ prius fuerã crimi
noſus? Si enĩ ut ſupra oſtẽdi cõſtat ꝙ nõ in facto ſed ĩ uolũtate ſit crimẽ: ſicut mala uolũtas auctore malo dæ
mone pctõ me & morti fecit obnoxiu: Ita ĩ bonũ uolũtas mutata auctore bono deo ĩnocentiæ me reddidit &
uitæ. Similis cauſa & ĩ cæteris crimibus. Hoc modo fides nr̃a nõ iuenit naturalibus rõnibus aduerſari:dũ re/
muſſio pctõꝶ nõ geſtis quæ mutari nõ poſſũt: ſed aĩo quẽ de malo ĩ bonũ uerti certũẽ deputet᷑. Sed & ulteri
us ſermo iſte ꝗ reſurrectionẽ carnis ꝓnũciat ſũma totius pfectiõis ſuccincta breuitate cõcludit. Quãuis etiã
de hocnõ ſolũ a gẽtilibus ſed ab hæreticis fides ĩ pugner eccleſiæ. Nã Valẽtinus reſurrectionẽ carnis oĩmodo
negat: & manichæi: ſicut ſupra oſtẽdimus. Sed iſti Eſaiã qdẽ pphetã dicẽtẽ: Reſi urgẽt mortui: & ſuſcitabun
tur qui ſũt in ſepulchris audire noluerũt:nec Danielẽ ſapiẽtiſſimũ ꝓteſtãtẽ: Quia tũc reſu rgẽt qui ſũt in ter
ræ puluere. Hi quidẽ in uitã æternã: hi aũt in opprobriũ & cõfuſionẽ æternã. In uel in euãgeliis quæ recipe/
re uident᷑ diſcere deberent a dno & ſaluatore noſtro Saduceos docẽte dictũ. Quod autẽ reſurgãt mortui:Nõ
legiſtis quomodo dicit Moyſes in rubo deus Abraham deus Iſaac deus Iacob: deus autẽ eſtno mortuorum:
ſed uiuentium. In quo etiam quæ ſit & quanta reſurrectionis gloria in ſuperioribus memorauit cum dixit:
In reſurrectione autẽ mortuorum neq; nubẽt neq; nubent᷑: ſed erunt ſicut angeli dei. Reſurrectionis ergo iu
ſtorũ gloriam angelis cũ hoĩbus cõfert. ſtatim enĩ ut reſurrexerint non iterũ in terra cũ pecudibus ſed in cælo

cũ angelis uiuẽt. Quos tamẽ ad hoc rõ uitæ purioris admiſeritIllos ſcilicet qui iã nũc conſeruã aĩæ ſuæ carnẽ

caſtis pudicitiæ frenis obediẽtiæ ſancti ſi puũs ſubiugauerint: & omni eã uitiorũ labe tenuatã atq; in ſpiritalẽ
gloriã ſanctificationis uirtute mutatã angeloꝶ quoq; meruerit ĩferre cõſortiis. Sed infideles clamãt & dicũt:
Quõ põt caro quæ putrefacta diſſoluit᷑: aut in puluerẽ uertit᷑: maris etiã interdũ ꝓfundo ſorbet᷑: fluctibuſq;

diſpgit: colligi rurſũ & reiĩ tegrari ĩ unũ corpus: & ex aĩa hoĩs gebarali Ad quos primã interi rũſionẽ ſermoni

bus Pauli faciamus: dicẽtis eis: Inſipiẽs tu qd ſeminas nõ uiuificat᷑: niſi prius moriat᷑. & qd ſemĩas nõ corpus
quod futurũ eſt ſeminas: ſed nudum granũ tritici: aut alicuius cæterorũ ſeminũ. deus autẽ dat corpus prout
uult. Quod aũt in ſeminibus quæ in terrã iacis per annos ſingulos fieri uides: hoc in tua carne quæ lege dei ſe
minatur in terra: futurũ eſſenõ credizꝭ. Cur quæſo tã anguſtus & ĩualidus diuinæ potẽtiæ æſtimator es: ut di/
ſperſuũ uniuſcuiuſq; carnis puluerẽ in ſuã ronẽ colligi: & reparari poſſe nõ credas? An nõ cenſeas:cũ uideas
etiã mortale ĩgeniũ demerſas ĩ pfũdũ terræ metalloꝶ uenas rimat & artificis oculus auꝶ uidet ĩ quo ĩperitus
terrã putat: Hæccur qdẽ nõ cõcedimus ei q fecit hoĩem: qn tãtũ is qab ipſo factus ẽ aſſeq põt?: Et cũ auri pro
priã uenã: & argẽti aliã: æris quoq; lõge diſparẽ: ferriq; ac plũbi diuerſã ĩtra ſ pẽm terræ latere mortale dephẽ/
dat ĩgeniũ dina uirtus ĩuenire poſſe ac diſcemereno Puiabir uniuſcutul. qʒ carnis ꝓpriũ ſẽſũ etiã ſi uideat᷑ diſꝑ
Vi.

ſus Sed ad hæc tẽtemus aĩas quæ deficiũt in fide naturalibus rõnibus adiuuare. Siqs diuerſa ſemia ĩ unũ per
miſceat: & hæc ĩdiſcreta ſemĩet: uel paſſim ſpargat in terrã: nõne uniuſcuiuſq; ſeminis granũ quocũq; loci ia
ctũ fuerit: cõpetẽti tpe ſecũdũ naturæ ſuæ ſpeciẽ germẽ producet: ut ſtatũ ſuæ formæ ſuiq; corporis reparet:
Ita ergo uniuſcuiuſq; carnis ſubſtãtia ꝗᷓuis uarie diuerſeq; diſꝑſa ſit:rõ tñ ipſa quæ ĩeſt unicuiq; carni ẽ ĩmor
talis: qa ĩmortalis aĩæ caro eſt ex eo tpe: quo ſemĩatis in terrã corporibus primũ ueri dei uolũtati arriſit: colle/
ctũ terræ attractũq; ſubſtantiæ ſuæ ſenſũ reddit ac reparat in illa ſ peciẽ: quã mors aliqñ diſſoluerat. Et ita fit
unicuiq; aĩæ: ut nõ ad cõfuſũ aut extraneũ corpus: ſed ad ſuũ qd habuerat reparet᷑. Cõſeꝗᷓnter põt pro agoni
bus pntis uitæ cũ aĩa ſua caro uel pudica coronari ꝛuel ĩpudica puniri. Et ideo ſatis caute eccleſia nĩa fidẽ ſym
boli docet quæ in eo qdcæteris tradit᷑ carnis reſurrectionẽ: uno addito pronoĩe tradidit huius carnis reſurre-
ctionẽ. Huius ſine dubio: quã hẽtis ꝗ profitet᷑ ſignaculo crucis frõti ĩpoſito. quo ſciat unuſqſq; fideliũ carnẽ
ſuã ſi mũdã ſeruauerita pctõ futuꝶ eſſe uas honoris utile dno ad oẽ opus bonũ paratũ.Si uero cõtaminatã
in pctis: futurũ eſſe uas iræ ad ĩteritũ. I uero de ipſa reſurrectiõis gloria & de promiſſiõis magnitudine: ſa
plenius ſcire deſiderat: in oĩbus pene diuĩs uolumĩbus ĩueniet ĩdicari. Ex qbus nos cõmonitiõis tantũmodo
gr̃a pauca pnti loco memorãtes: finẽ iniũcti a te opuſculi faciemus. Igit᷑ apoſtolus Paulus ꝙ reſurgat morta/
his caro aliis multis aſſerit argumẽtis dicẽs. Quod ſi reſurrectio mortuoꝶ nõ ergo nec Apᷣus nõ reſurrexit.Si
aũt Aps nõ reſurrexit: ĩanis eſt pdicatio nf̃a: uacua ẽ & fides nr̃a.Et paulopoſt. Nũc aũt Apᷣs reſurrexit a mor
tuis initiũ dormientiũ: quoniã ꝗqdẽ p hoĩem mors & p hoĩem reſurrectio mortuoꝶ. Sicut enĩ in adã oẽs mo
riunt᷑: ita ĩ Apo oẽs uiuiſicabunt᷑.Vnuſqſq; aũt in ſuo ordĩe initiũ Aps.deĩde hi ꝗ ſuũt xpᷣi in aduẽtu eius.de
inde finis. Et in ſeqᷓntibus addit & hæc. Ecce myſteriũ uobis dico: oẽs qdẽ reſurgemus: nõ oẽs aũt immutabi/
mur ſiue ut in aliis exẽplaribus ĩueniemus. Oẽs ꝗdẽ dormiemus: oẽs aut ĩmutabimur. in momẽto: ĩ ictu ocu
li:ĩ nouiſſima tuba. Canet enĩ tuba:& mortui reſurgẽt ĩcorrupti: & nõ ĩmutabimur. Sed & ad Theſſalonicẽ
ſes nihilominus ſcribẽs dicit. Nolo aũt uos ignorare fres de dormiẽtibus: ut cõtriſtemini ſicut cæteri ꝗ ſpẽ nõ
hnt. Nã ſi credimus ꝙ leſus mortuus ẽ & reſurrexit: ita & deus eos ꝗ dormierunt p leſũ adducet cũ illo. Hoc
enĩ uobis dicimus in uerbo dñi: qa nos quiuimus Arcdid ſumus:in aduẽtu dni pᷣueniemus eos ꝗ dormierũt:
qa ipſe dns in iuſſu & in uoce archa geli & tuba dei deſcẽdet de cælo: & mortui q in Apo ſũt reſurgẽt primi. de
inde nos quiuimus q reliq ſumus ſimul cũ illis rapiemur ĩ nubibus obuiã Apo in aera: & ita ſempꝑ cũ dno eri
mus. Veꝶ ne exiſtimes hæc Pauli ſolius quaſi nouella pᷣdicatiõe ſignari: audi etia qd Ezechiel ꝓpheta olĩ per
ſpũm ſaãctũ prælocutus ſit. Ecce inqt ego aperiã ſepulchra ura: & educã uos de ſepulchris uris. Iob quoq; my
ſticis redũdas eloqis audi ꝗᷓ euidẽter reſurrectionẽ mortuoꝶ prædicet: ẽ inꝗt arbori ſpes: ſi eni abſciſſa fuerit:
iteꝶ pullulabit & uirgultũ eius nunꝗᷓ deficiet. Quod ſi ſenuerit in terra: eſt radix eius. Si uero ĩ petra emortu
us fuerit trũcus: ab odore aquæ reflorebit: & faciet fruticẽ ſicut no uella. Vir uero ſi mortuus fuerit: abierit&
mortalis ſi ceciderit: ultra non erit? Nõ tibi uidet in uerbis his cũ quodã pudore arguere hoĩes & dicere. Ita ne
ſtultũ ẽ hoĩum genus: ut cũ uideãt exciſæ arboris trũcũ rurſũ pullulare de terra: & lignũ emortuũ iteꝶ uitã re
cipe: ipſis ne lignis qdẽ aliqd ſimile de ſemetipᷣis nec arboribus opinent᷑ Vt aũt ſcias ꝙ ueluti ĩterrogãtis mo
do legẽdu ſit qd dixit: mortalis aũt cũ ceciderit: nõ reſurget: de cõſeqᷓntibus pbat. Subiũgit nãq; ſtati. Si enĩ
mortauus fuerit hõ: uiuet. Et paulopoſt dicit: Expectabo uſq; quo iteꝶ fiã. Et iterũ idẽ dicit. Qui reſuſcitatu/
rus eſt ſu . terrã pellẽ meã: quæ hæc nũchaurit. Hæc qdẽ ad ꝓbationẽ dicta ſũt ꝓfeſſiõis nr̃æ: qua cõfitemur
in ſymbolo huius carnis reſurrectionẽ. Quod enĩ adiunctũ ẽ huius: uide ꝗᷓ cõſonũ ſit oĩbus his quæde diuĩs
uolumibus memorauimus. Quid enĩ aliud ĩdicat in dictis Iob quæ ſupius expoſuimus: qa cũ dicit reſuſcita
bit pellẽ meã: quæ hæc nuũc haurit.i. quæ iſta tormẽta ppetit᷑. nõne apte dicit huius carnis reſurrectionẽ futu
rã: huius inꝗᷓ quæ tribulationũ & tẽtationũ cruciamẽta quæ ſũt nũc ſuſtiet? Sed & apoſtolus cũ dicit. Opor/
tet enĩ corruptibile hoc ĩduere ĩcorruptionẽ: & mortale hoc ĩduere ĩmortalitatẽ. Nunqd nõ corpus ſuũ quo/
dãmodo cõtingẽtis & digito palpãtis eſt uox? Hoc ergo qd nũc corruptibile corpus ẽ: reſurrectiõis gra ĩcorru
ptibile erit. & hoc qd nüc mortale ẽ: ĩmortalitatis uirtutibus ĩduet᷑. Vt ſicut xpᷣs reſurgẽs a mortuis ultra iam
nõ moriturus: mors ei ultra nõ dnabit᷑: ita & ꝗq ĩ xpᷣo reſurgẽt nec corruptionẽ ſẽtiẽt ultra nec mortẽ: nõ natu/
ra carnis abiecta ſed cõditiõe eius & qlitate mutata. Erit ergo corpus qdreſurget a mortuis ĩcorruptibile & ĩ/
mortale nõ ſolũ iuſtoꝶ ſed etiã ꝑctõꝶ. Iuſtoꝶ qdẽ: ut ſemꝑ poſſint ꝑmanere cũ Apo. Pctõꝶ uero: ut abſq; in
teritiõe ſua debitas luãt pœnas: Quod aũtiuſti ſemꝑ cũdno xp̃o ꝑmaneãt: iã & ĩ ſupioribus edocuimus: ubi
oſtẽdimus qa apoſtolus dicit. Deĩde nos quiuimus: ꝗ reliq ſumus ſimul cũ illis rapiemur ĩ nubibus obuiã
xpoĩ aera: & ita ſempꝑ cũ dno erimus. Nec mireris: ſi caro ſctõꝶ in tantã gloriã ex reſurrectiõe mutabit᷑: ut in
occurſũdei ſuſpẽſa nubibus & aere uecta rapiat᷑: cũ ipſe apoſtolus exponẽs quãtũ cõferat deus his ꝗ diligunt
eum dicat. Qui tranſmutauit corpus humilitatis noſtræ conforme fier corpori claritatis ſuæ. Nihil ergo ab-
ſ urdum eſt: ſi ſanctorum corpora dicantur nubibus in aera ſuſtolli: cum ad formam corporis chriſti quod
in dextera ſedet dicantur reformanda: Sed & hoc ſanctus apoſtolus uel de ſe uel de cæteris ſui loci uel meriti
addidit & dixit. Quia conſuſcitabit nos cum chriſto: ſimulq; faciet ſedere in cæleſtibus: Vnde cum hæc &
coruin ſimilia ꝗᷓplurima ſancti dei in repromiſſionibus habeant in reſurrectione iuſtorum: nõ erit iam difli
cile credere etiã illa quæ prophetæ prædixerãt: qd iuſti ſcilicet fulgebut ſicut ſol: & ſicut ſplẽdor firmamẽti in

regno dei. Cui enĩ difficile uidebit᷑ eos fulgorẽ ſolis habituros acſ ydeꝝ: ac firmamẽti huius ſi plẽdore decora/
tos: ꝗbus uel uita uel cõuerſatio angeloꝶ dei parat in cælis uel cõformãadi dicunt ad gloriã corporis xpi: Ad
