diuitias irridẽt: ſicut illi irriſere dĩũm ac magiſtrũ. Sed dicẽdũ ẽ eis:ꝙ tũc tẽporis dictũ ẽ illis. Vos eſtis qui iuſti

ficatis uos corã hoĩbus. quod enĩ hoĩbus altũ ẽ: abominatio ẽ apud deũ. Nõ oportet ergo nos quorũdã riſu &

ſubſãnatiõe terreri:cũ etiã ipſũ dñm atalibus nõ ignoremus irriſu. ſed exultare potius & gaudere debemus: ſi
& nos illa oĩa quæ & dñs noſter ante ptulit: pferamus: recepturi etiã pro ipſa ſubſãnatiõe mercedẽ. qa nihil eſt

qũd nobis pro xp̃i noĩe ſine pᷣmio nrogen Vide ergo ꝗᷓ beati ſint atq; fœlices: quibus etiã incipiẽtiũ riſus profi

cit ad ſalutẽ. Ita eteni dñs diligẽtes ſe diligit: ita ſe timẽtes honorat: ut nec irrideri eos gratuito ſinat: quibus &
pro ſubſãnatiòe retribuit ultionẽ. Hæcigit ſapiẽs ſcãq; aĩa uide:ne inſipiẽtiũ & ĩfideliũ fabulis terrearis: quo

minus ea: quæ ſũt legis: facias. Neq; enĩ de gehẽnæ ignibus nos hominũ fabulæ poterut liberare uel riſus: ſed

xpᷣi timor atq; iuſticia. Nolo te nec in hac parte confundi:ſi tibi pro chriſti noĩe uel opere a perituris & uanis
hoĩbus deroget᷑: quibus & interitum fœlicitas p̃ſtat. Sed gaude potius & lætare: ſciens tibi repoſitã etiã pro
ipſa derogatione mercedẽ. Nã ſatis iniquũ & ĩpiũẽ: ſi tu tibi pro eius noĩe nec detrahi patiaris: qui propter te
tãta perpeſſus ẽ.ꝗqᷓ uero graueẽ pro dno nõ ſuſtinere oĩa quæ aduenerit in hac uita: ſiue dãna: ſiue derogatio/

nes: ſi uſpitiões: detractiões: uel cætera:quãdo ille cũ deus & dei filius eſſet: pro tua ſalute obprobria hominum

iniuriaſq; ſuſtinuit: Valde ab eo alienus ẽ:qui nec detractiones ſaltẽ ſuſtinere contentus ẽ. Nã quõ eũ amare
dicimus: ſi pro eo nihil ſuſtinere parati ſumus? Quod ſi in nobis ẽ ipſius uera dilectio: ꝗcũq; pro eius nomi/
ne quãuis grauia irrogentur: exiguacẽſemus: & dicimus. Parua ſunt iſta: quæ patimur: maiora ille pro uita no
ſtra pertulit. Nihil nobis dignũ pro eius noĩe irrogat᷑. Quod ſi ſententiæ ipſius memores ſumus: ĩ telligimus.
Ait eni. Nõẽ diſcipulus ſup magiſtrũ: nec ſeruus ſupdñm ſuũ. Si patrẽfamilias belzebub uocauerũt: quan/
to magis domeſticos eius: Et nos ergo diſcipuli ſi domeſtici chriſti ſumus: debemus obprobria detractiõeſq;
amplecti: ſuſtinere libẽter: & æquo animo ea oĩa ferre: quæ pro nobis & dominus ptulit noſter. Qui uero hæc
ſuſtinere non uult:nec diſcipulum eius ſe depromat eſſe: nec ſeruum: nec filium: nec domeſticum. Ille enĩ in
nocens: ĩmaculatus: ĩtactus: in quo nulla potuit peccati macula repiri: de quo ꝓpheta p̃dixerat. Qui peccatũ
nõ fecit. necdolus ĩuentus ẽ ĩ ore eius ꝓ nobis ſacrilegis & peccatoribus: & æterno ſupplicio maãcipatis: tanꝗᷓ
atrociſſimus reus ab iniqs iudicio ſiſtitur: flagellis cædit: ſputaminibus irritat᷑: & nos ꝓpter eũ cõfundimur &
erubeſcimus:ꝗ ꝓpter nos tãta ppeſſus ẽ. Ille eni ꝓ ſalute nr̃a dorſũ uerberibus: ſputaminibus faciẽ: maxillas
palmis nõ cõfudit᷑ parare: & nos ꝓ eo leue etiã cofũdimur audire cõuitiũ. Qua de re gaudeamus potius & læ/
temur: ſi p tã magnis eius: & ꝓ nia ſalute paſſisibus: uel parua ſuſtineamus. Cæteꝶ quæ ſpes nobis ẽ: ſi ob eũ
audire blaſfemiã: aut ſuſtinere cofũdimur: qnr̃i cauſa de cælis deſcẽditad terras? & ut nos exaltaret hũiliauit
ſe. & cũ ĩmortalis eſſet: mori cõtẽtus ẽ. ut nos de æterno mortis laqꝗᷓo liberaret. Coronatus ẽ ſpinis: ut nos ꝗ an
te ſpinei & ĩfructuoſi ſteteramus:fructũ bonæ arboris apportaremus. Felle & aceto potatus ẽ: ut ĩ nobis iã nec
fellis amaritudo: nec aceti eſſet aſperitas. Filius hominis factus ẽ:ut nos filios dei faceret. Vide ergo ſi pro iſto

eta/

atio .

:&
m
bi⸗
gi
ho
nus

tno
liſe

diui
neis
e
tite
pe:
tig
lie
gle
iſle
lli

no

cõfundi debemus aliqd ſuſtinere. Vere illa ẽ aĩa fœlix & angelis æquãda: quæ pro noie & ope xp̃i tãta: quãta
pro nobis ille ſuſtinuit: uoluerit ſuſtinere. Cæterũ grãde piculũ ẽiuſticiæ: eius erubeſcere exẽplo uiuere:q no/

ſtrã iniuſticiã nõ erubuit ſuſtinere. Deĩde ſi æquo aio pſtamus:idipſũ quo nohis ꝗs detrahere uidet᷑ iniuſte.

laudari nos potius qꝗᷓ accuſari probamus. Nã qd aliud faciũt: cũ uera de ſanctis dicũt:niſi ut ea dicãt quæ faci
mus :ieiunos:abſtinẽtes:ſobrios: ꝗq iã delitiis nõ delectamur & epulis: q diuitias ſpernimus: & pcioſis nõ glo/

riamur in ueſtibus: ꝗ auri cupiditate minime captiuamur: ꝗ nõ adipiſcimur: argẽtu: & qᷓcũq; humana uani/

tas uidet᷑ amplecti cõtẽnimus. Nullus hiccõfuſionis ẽ locus: nullus uerecũdiæ aditus. Illi magls erubeſcere de
bẽtatq; cõfũdi:q ea quæ ſãctis diſplicẽt cõcupiſcũt. Erubeſcãt igit᷑ ebrioſi:uoraces:iniuſti: raptores:adulteri:&
qcũq; ſuis gloriãtur ĩ malis:quos gehẽnæ ignis expectat: & qbus ſupplicia p̃parãtur æterna. Facientes aũt dñi
uolũtatẽ cõfũdi nõ debẽt:ĩ ꝗbus nulla cõfuſiõis ſũt opa.Oꝗᷓ ĩdignũ ẽ atq; ppoſterũ:ut iuſti cõfũdãtur ĩ bonis
& peccatores glorient᷑ ĩ malis. Videat ergo aĩa deo deuota: ne ĩſipiẽtiũ riſus eã: aut ſtultoꝶ hoĩum uaniſſimus
ſᷣmo confundat: & a ſuo ppoſito retrahat:ĩ quo magis p dies ſingulos ꝓficere debet ĩ melius. Videat ne qs a ti

more xpi ſe reuocet: ne qs ab eius dilectiòe diuellat:pp quẽ oẽm ſæculi gloriã: põpãq; cõtẽpſit:cui nihil dignũ

pnĩæ cõparauit:quẽ parẽtibus filii:quẽ liberis pr̃es:quẽ cõiugis pᷣferũt cõtinẽtes. Creſcat ĩ nobis quotidie amor

xpi: creſcat fides: qamagna nos pro dei amore merces expectat: tãtũ ne ab eius cultura: uel ope ſemel deuota
mmss ſe retrahat: ne ei dicat᷑. Habeo aduerſũ te pauca: ꝙ charitatẽ priorẽ reliqſti. Vnde certũẽ nõ hoĩbus place/

ri: ſed xpo: nec humanã laudem ꝗri debere: ſed diuinã. Quid nobis pdeſt: ſi illi nos laudẽt: quibus placere pec
catũ ẽ? Quid ue obeſt:ſi uituperẽt ii quoꝶ nõ plus uitupatio ꝓd eſt:ꝗᷓ obeſt laudatio! Audiamus magis quid

ille uas electiõis doctor gẽtiũ dicat: & quo nos ne hoĩbus placere uellemus: hortet᷑ exẽplo. Si hoĩbus ĩquit pla

cere uellẽ: xpᷣi puus nõ eſſem. Vnde nulli dubiũ ẽ eos xpo ſᷣuire nõ poſſe:qui hoĩbus optãt potius ꝗᷓ xp̃o place

re. Cõtẽti ergo ĩterim ſimus hoĩbus diſplicere tãtũ: ut xpᷣo placeamus: nec eoꝶ laudibus delectemur: qui non

alios ꝗᷓ ſibi ſimiles laudãt. Nos potius laudẽt ꝓphetæ & apoſtoli: laudet in euãgelio ſuo xp̃s. Tũc erimus uere
fœlices:ſi a talibus laudari digni erimus. Oĩum enĩ hoꝶ uoce laudabimur:ſi ꝗcũq; dñs ꝑ apoſtolos uel ꝓphe-/
tas uidet᷑ pcepiſſe puauerimus. Nos igit᷑ detrahẽtibus cũctis & uitupantibus uniuerſis ſimus ſobrii: ſacti: hu
miles: & pudici: & deũ ſemp fideli corde p̃cemur: ut ipſe ſempꝑ ĩ nra mẽte ſit: & lex eius nio ſempꝑ in pectore: ut

poſſimus ꝓphetica loq uoce: pro eo utme diligerẽt: detrahebãt mihi: ego autẽ orabã pro eis. Et alibi. Humilia
ui ĩieiunio aſam meã:& factũ ẽ mihi ĩ obprobriũ:Et poſui ueſtimẽtũ meũ ciliciũ:& factus ſũ illis in parabolã

Et iterũ. Genua mea ĩfirmata ſũt ieiunio: & ĩfirmata ẽ caro mea ꝓpter oleũ.Et ego factus ſũ obprobriũ illis.ui
derũt me & mouerũt capita ſua. Adiuua medñe deus meus. Vides ergo oẽs ꝓphetas & ſactos: ꝓpter hoc ſemꝑ
hoĩum ſubſãnatiões ptuliſſe. ꝗq deo uellent fideliter ſuire. Hoc & apoſtolus ait. Fidelis ſmo: in hoc enĩ labora
mus & maledicimur: qa ſperamus ĩ deũ uiuũ: ꝗ ẽ ſaluator oĩum maxie fideliũ. Quid plura? niſi ut ſæpe iã di

ximus:curſũ quẽ ĩ timore dei cœpimus cõſumemus. Simus cæteris in amore dei formã cuſtodiẽtes: ne quis

ĩnobis aliquid ſcurrilitatis rephẽdat:aut uanitatis: ſed magis quicquid eſt grauitatis & modeſtiæ: quia xp̃iani

uita oĩbus ĩ ſpeculo poſita ẽ. Qui etiã ſi ꝗppiã titubauerit iã cecidiſſe iactat᷑: & amplius etiã dicit᷑ ꝗ uidet᷑. Si

mus ergo ſapiẽtes: graues:qeti:nunꝗᷓ uanitatẽ: nunꝗᷓ opa hominũ lingua nia loquat᷑: ſed ſine ĩtermiſſione le
gẽ dei ueſtri mediter. Tũc ſiqs ſteterit ſuæ ſalutis inimicus: q ſubſãnet & detrahat & derideat:hæc nõ ſolũ nõ
metuamus:ſed potius gaudeamus: & hĩc nos aliquatenus cõſolemur ſi mereamur odio magis ſæculi uiuere
xpᷣi. Caueamus quoq; ambulare indecẽter & ĩ quiete: ſicut & ſãctus apoſtolus monet dicens. Rogo autẽ uos
ut ſubtrahatis uos ab oĩ fratre ambulãte ĩordinate: & nõ ſecũdũ traditionẽ quã acceperut a nobis cũ hæc a no

bies oĩa oĩno nr̃a uirtute fuerit cuſtodita:qcũq; pu tauerit derogãdus nobis ꝓpheticæ ſimus ſẽtẽtiæ memores:

quã dns ſui noĩs cauſa tribulãtes hortat dicẽs. Et tu fili hoĩs ne timueris eos:neq; paueas a facie eoꝝꝶ:qm ĩſa

niẽt & cõueniẽt aduerſus te. In gyro & ĩ medio ſcorpionũ tu habitas: uerba eoꝶ ne timueris: & a facie eoꝶ ne pa

ueas. Et alibi dicit. Audite me qui noſtis iudiciũ populus meus:ĩ quoꝶ corde lex mea ẽ. Nolite timere obp ro/
bria hominũ:& blaſfemias eoꝶ ne metuatis: quia ſicut ueſtimẽtũ ita p tẽpus deſiciẽt: & ut lanã comedet eos ti
nea. Iuſticia aũt mea ĩ æternũ manet. Saluta re uero meũ ĩ ſæculũ ſæculi.Seruãdũ præ oĩbus:ne alterius lau/

dẽ uelimus ſeruare ꝗᷓ xpi: ut & nos cũ ppheta poſſimus dicere. Apud te laus mihii eccleſia magna. Et iterum.

Tanꝗᷓ pdigiũ factus ſũ multis: & tu adiutor fortis. Et iteꝶ. Maledicẽt illi: & tu benedices. Qui ĩſi urgüti me cõ
fũdant᷑.puus aũt tuus lætabit᷑ ĩ te. Hæc ad cõſolationẽ:ĩ dei timore:deuotis mẽtibus: put ĩgenii tenuitas po/
tuit: ꝓſecutus ſũ breuiter. Nũc ſupeſt: ut aliquid amplius faciat mẽs deuota: ꝗᷓ nra paruitas ſufficit admone-
re. Salutate oẽs qui diligũt dum noſtrũ Ieſũ chriſtũ: cui cũ patre oĩpotẽte ſit laus uirtus & gloria cũ ſy piritu ſan
cto & nũc & ſemper & in oĩa ſæcula ſæculoꝶ Amen.
Tractatus.xiii.tertiæ partis principalis: in quo funebres epiſtolæ & epitaphia defũctoꝶ inſi erunt᷑: quibus
& eoꝶ uita laudatur: & ſuperſtites conſolant᷑. 8

Beati Hieronymi p̃ſbyteri epitaphiũ Nepotiani pſbyteri ad Heliodorum epiſcopũ:ĩ- quo illius uita ante

& poſt ſacerdotiũ religioq; deſcribit᷑: de uiciſſitudine quoq; reꝶ humanaꝶ: de repentino & infœlici principũ

exitu: de calamitate tẽpoꝶ: clade exercituum romanoꝶ: & uaſtatiõe puinciaꝶ: quaſi tragicus ſermo perſcribit᷑

& ad extremum Heliodorus epiſcopus Nepotiani auunculus conſolatur.

cClxxx.

.

*

Ranges materias ĩgenia parua nõ ſufſerũt: & ĩ ip̃oconatu ultra uires auſa ſuccũbũt. ꝗtoq; magis fue⸗
2 rit: quod dicẽdũẽ: tãto magis obruit᷑: ꝗ magnitudinẽ reꝶ nõ põt explicare. Nepotianus meus: tuus:
nrimmo xpᷣi: & qa xpi iccirco plus noſter: reliqt ſenes: & deſiderii ſui iaculo uulneratos ĩ tolerabili do
lore cõfecit. quẽ hæredẽ putauimus: funus tenemus. Cui iã meũ ſudabit ĩgeniũ? Cui litterulæ placere geſtiẽt:
Vbiẽ ille? Xa1οοα 11 noſter: & cygneo canore uoxdulcior: Stupet animus: manus tremit: caligãt oculi: & Iĩ
gua balbutit. qcqd dixero: qa ille no audit: mutũ uider ſtilus ipſe quaſi ſẽtiẽs: & cæra ſubtriſtior: uel rubigine
vel ſitu obducit. quotiẽſcũq; nitor ĩter uerba prorumpe: & ſup tumulũ eius epitaphii huius flores ſpargere:

totiẽs ĩplẽtur oculi: & renouato dolore totus ĩ funere ſũ. Monis quõdã fuit: ut ſupra cadauera defũctoꝶ ĩ co/
cione pro roſtris laudes liberi dicerẽt: & ĩſtar lugubriũ carminũ ad fletus & gemitus audiẽtiũ pectora cõcitarẽt
En reꝶ in nobis ordo mutatus ẽ: & ĩ calamitatẽ noſtrã pdidit ſua iura natura. quod exhibere ſenibus iuuenis
debuit: hoc iuueni exhibemus ſenes. Quid igit᷑ facia? iũgã tecũ lachrymas Sed apoſtolus phibet:chriſtiano
rũ mortuos dormiẽtes uocãs. Et ds in euãgelio. Nõ ẽ inquit mortua puella: ſed dormit. Lazarus quoq; quia

dormierat:ſuſcitatus ẽ: læter & Hauden: raptus ẽ: ne malitia mẽtẽ eius mutaret: qa placuerat deo aĩa illius.

Sed ĩuito & repugnati ꝑ genas lachrymæ flùut: & ĩter pᷣcepta uirtutũ reſurrectioniſq; ſpẽ credulã mẽtẽ deſide
rii frãgit affectus. OQmors quæ fratres diuidis: & amore ſociatos crudelis ac dura diſſocias. Adduxit urẽtẽ uẽtũ
dũs de deſto aſcẽdẽtẽ.ꝗ ſiccauit uenas tuas:& deſolauit fõtẽ tuũ. Deuoraſti ꝗdẽ Ionã: ſed & ĩ utero tuo uiuus
fuit. portaſti quaſi mortuũ: ut tẽpeſtas mũdi cõquieſceret: & niniue nia illius pᷣconio ſaluaret᷑ .ille te uicit: ille

te iugulauit: fugitiuus ꝓpheta ꝗqreliꝗt domũ ſua: dimiſit hæreditatẽ ſuã:dedit dilectã aſam ſuã in manibus

ꝗrẽtiũ eã: ꝗq per Oſee quõdã tibi rigidus minabat᷑. Ero mors tua o mors: ero morſus tuus ĩferne.illius morte tu
mortua es: illius morte nos uiuimus. deuoraſti: & deuorata es. Dũq; aſſumpti corporis ſollicitaris illecebra: è&
auidis faucibus p̃dã putas: ĩteriora tua adũco dẽte cõfoſſa ſũt. Gratias tibi xpᷣe ſaluator tua agimus creatura:
tã potẽtẽ aduerſariũ noſtrũ:dũ occideris: occidiſti. Quis ante te mifior hoĩe:q æternæ mortis terrore ꝓſtratus

uiuẽdi ſenſũ ad hoc tãtũ accepat: ut piret. Regnauit enĩ mors ab Adã uſ. q; ad Moyſẽ etiã ſup eos:ꝗ nõ pecca

uerũt ĩ ſimilitudinẽ pᷣuaricatiõis Adæ. Si Abrahã: Iſaac: & Iacob in ĩferno: ꝗs in cæloꝶ regno Si amici tui ſub

pœna offedẽtis Adã: & ꝗ nõ peccauerat alienis peccatis tenebãtur obnoxii: qd de his credẽdũ ẽ:q dixerũt in cor
dibus ſuis: nõ ẽ deus?ꝗ corrupti & abominabiles facti ſũtin uolũtatibus ſuis: ꝗ declinauerũt ſimul: iutiles fa/
cti ſũt: nõ ẽ q faciat bonũ:nõ ẽ uſq; ad unũ. Quod ſi Lazarus uidet᷑ in ſinu Abrahæ locoq; refrigerii: qd ſimile

ĩfernus & regna cæloꝶ? Ante Apᷣm Abrahã apud ĩferos: poſt Apᷣm latro in paradiſo: & iccirco in reſurrectione

eius multa dormiẽtiũ corpora ſurrexerũt: uiaſq; ſũt in cæleſti hieruſalẽ. Tucq; cõpletũ ẽ illud elogiũ:S urge ꝗ

dormis: & eleuare: & illumĩabit te xp̃s.Ioãnes baptiſta ĩ heremo pſonat. Pœnitẽtiã agite. appropĩ quabit eni

regnũ cæloꝶ. a diebus Ioãnis baptiſtæ regnũ cæloꝶ uim paſſũ ẽ: & uiolẽti diripiut illud. Flamea illa romphea
cuſtos paradiſi: & pᷣſidẽtia foribus cherubin: xpᷣi reſticta & refata ſũt ſãguine. Nec miꝶ hoc nobis ĩ reſurrectio
ne ꝓmitti:cũ oẽs ꝗ ĩ carne:nõ ſecũdũ carnẽ uiuimus: municipatũ habeamus ĩ cæ lo: & hicadhuc poſitis d icat᷑
terra. Regnũ dei ĩtra uos ẽ. Adde qd ante reſurrectionẽ xpᷣ: notus tãtũ in iudæa erat deus: in Iſrael magnum
nomẽ eius: & ipſi ꝗq nouerat eũ: tn ad ĩferos trahebãtur: ubi tũc totius orbis hoĩes ab India uſ. q; ad Britãniã: a
rigida ſeptẽtrionis plaga:uſq; ad feruores atlantici oceani: tam innumerabiles populi: & multarum gentium
multitudines.
uã uariæ linguis habitu tam ueſtis & armis. J
Piſciũ ritu:& locuſtaꝶ:& uelut muſcæ: & culices cõterebant᷑.Abſq; notitia etenĩ ſui creatoris oĩs hõ pecus eſt.

Nũc uero paſſionẽ xpᷣi: & reſurrectionẽ eius cũctaꝶ gẽtiũ uoces: & litteræ ſonãt. taceo de hebræis: græcis: & lati
nis: ꝗᷓs natiões fidei ſuæ ĩ crucis titulo dns dedicauit. Immortalẽ anima: & poſt diſſolutionẽ corporis ſubſiſten
tẽ & Pythagoras ſõniauit. Democritus nõ credidit: ĩ cõſolationẽ dãnatiõis ſuæ Socrates diſputauit in carcere.

Indus:pſa:gotthus:ægyptius philoſophã tur. Beſſoꝶ feritas: & pellitoꝶ turba populoꝶ: q mortuoꝶ quondã

iferis hoĩes ĩmolabãt: ſtridorẽ ſuũ ĩ dulce crucis fregerut melos: & totius mudi una uox xp̃s ẽ. Quid agimus
aĩa? quo nos uertimus: ꝗd primũ aſſumimus? qd tacemus? Exciderũt ne tibi pcepta rethorum & occupata llu
ctu oppᷣſſa lachrymis pᷣpedita ſingultibus: dicẽdi ordinẽ nõ tenes? Vbi illud ab ĩfantia ſtudiũ litteraꝶ: & Ana-/,ſ
agota-a Telamonis ſemper laudata ſententia? Sciebam me genuiſſe mortalem: legimus Crantorem: cuuus
uolumen ad fouendum dolorem ſuum ſecutus eſt Cicero. Platonis: Diogenis: Clitomachi: Carneadis: Poſſi/
donii ad ſedandos luctus opuſcula percurrimus: qui diuerſis ætatibus diuerſorum lamẽta: uel libris: uel epi

ſtolis minuere ſunt conati: ut etiam ſi noſtrum areret ingenium: de illorum poſſet fontibus irrigari. propo
nũt innumerabiles uiros: & maxime Periclen & Xenophontem Socraticũ: quoꝶ alter amiſſis duobus filiis co
ronatus in cõcione diſſeruit. Alter cũ ſacrificãs filium in bello audiſſet occiſũ:depoſuiſſe coronã dicit᷑: & eadẽ

capiti repoſuiſſe. eſt fortiter in acie dimicãtẽ repperitcõcidiſſe. Quid memorẽ romanos duces? quoꝶ uir/

tutibus ꝗᷓſi ꝗqbuſdã ſtellis latinæ micãt hiſtoriæ: Puluillus capitoliu dedicãs mortuũ ut nũciabat᷑: filiũ ſubito
ſe iuſſit abſente ſepeliri. L. Paulus ſeptẽ diebus: inter duoꝶ exeqas filioꝶ triuphãs urbẽ ingreſſus ẽ. Prætermit
to Maximos Catones: Caios: Piſones: Brutos: Scæuolas: Metellos: Scauros: Marios: Craſſos: Marcellos: atq;

Aufidos:quorum non minor in luctu ꝗᷓ in bellis uirtus fuit: & quoꝶ orbitates in conſolationis libro Tullius
explicauit:

explicauit: ne uidear potius aliena ꝗᷓ noſtra ꝗᷓſiſſe: qñ & hæcin ſigillationẽ noſtri breuiter dicta ſũt: ſi nõ pot
fides qd exhibuit ĩfidelitas. Igit᷑ ad nr̃a ueniamus. Nõ plãgã cũ Iacob: & Dauid filios in lege moriẽtes: ſed cũ

xpᷣo ĩ euãgelio ſuſcipiã reſurgẽtes. Iudæoꝶ luctus xpᷣianoꝶ gladiũ ẽ:ad ueſperũ demorabit᷑ fletus:& ad matu
tinũ læticia. Noxpceſſit: dies aũt appropiquauit. Vnde & Moyſes moriens plangir᷑. Ieſus abſq; funere & la
chrymis in nocte ſepelit. Quicqd de ſcripturis ſuꝑ lamẽtatiões dici põt: ĩ eo libro quo Paulã Romæ cõſolati

ſumus: breuiter explicauimus. Nũc nobis ꝑ aliã ſemitã ad eũdẽ locũ pueniẽdũẽ: ne uideamur pᷣterita & abo/

lita quõdã ueſtigia calcare. Scimus qdẽ Nepotianũ eſſe cũ xp̃o: & ſãctorũmixtũchoris: qd hienobiſcũ emi/
nus rimabat in terris: & æſtimatione qꝗᷓrebat: ibi uidẽtẽ cõminus dicere. ſicut audiuimus: ſic & uidimus: ĩ ciui
tate dni uirtutũ: in ciuitate dei nr̃i: ſed deſideriũ abſẽtiæ eius ferre nõ poſſumus: nõ illius: ſed noſtrã uicẽ dolẽ
tes: quãto ille fœlicior: tato amplius nos ĩ dolore ꝙ tali caremus bono. Flebãt & ſorores Lazarũ: quẽ reſurre/
cturũ nouerant. Et ut uerus hoĩs expᷣmeturaffectus: ipſe ſaluator plorauit:quẽ ſuſcitaturus erat.Apoſtolus
quoq; eius ꝗ dixit: Cupio diſſolui & eſſe cũ xp̃o. Et alibi. Mihi uiuere xpᷣs eſt: & mori lucrum gr̃as agit: ꝙ Epa
phras de morte ſibi uicinia redditus ſit:ne hret triſtitiã ſup triſtitiã: nõ ĩcredulitatis motu: ſed deſiderio chari
tatis:ꝗᷓto magis tu & auũculus: & ep̃s:hoc ẽ & in carne & in ſpũ pr᷑:doles abeſſe uiſcera tua: & ꝗſi a te diuiſa ſu

ſpiras! Sed obſecro ut modũ adhibeas in dolore:memor illius ſentẽtiæ: ne qd nimis: obligato q; parũper uul

nere audias laudes eius: cuius ſemp uirtute lætatus es. Nec doleas ꝙ talẽ amißis: ſed gaudeas ꝙ; talẽ habueris.
Et ſicut hi qĩ breui tabella terraꝶ ſitus pĩgũt: ita ĩ paruo iſto uolumĩe cernas adũbrata nõ expᷣſſa ſigna uirtu/
tũ: ſuſcipiaſq; a nobis nõ uires ſed uolũtatẽ. Præcepta ſũt rhetorũ: ut maiores eius:q laudãdus ẽ: & eoꝶ geſta
altius repetant.ſicq; ad ipſũ ꝑ gradus ſᷣmo pueniat: ꝙ uidelicet auitis paterniſq; uirtutibus illuſtrior fiat: &
aut nõ degnaſſe a bonis aut mediocres ipſe ornaſſe uideat᷑. Ego carnis bona: quæ ſemꝑ & ipſe cõtẽpſit: in ani
mæ laudibus nõ reqra. Nec me iactabo de gne: & de alienis bonis: cũ Abrahã & Iſaac ſcti uiri Iſmaelẽ & Eſau
pctõres genuerit: & e regione Ieptæ in catalogo iuſtoꝶ apoſtoli uoce numeratus: de meretrice ſit natus. Aĩa ĩ
quit quæ peccauerit ip̃a moriet᷑. Ergo & que nõ peccauerit: ip̃a uiuet. Nec uirtutes: necuitia parẽtũ liberis im
putant᷑.ab eo tẽpore cẽſemur ex quo ĩ xpᷣo renaſcimur. Paulus pſecutor eccleſiæ: & mane lupus rapax Benia/
min:ad ueſperã diuidit eſcã: Ananiæ oui ſubmittẽs caput. Igit᷑ & Nepotianus ni ꝗᷓſi ĩfãtulus uagiẽs: & rudis

puer:ſubito nobis de Iordane naſcit᷑. Alius forſitã ſcriberet:ꝙ ob ſalutẽ illius oriẽtem heremũq; dimiſeris: &

mechariſſimũ ſodalẽ tuũ redeũdi ſi pe lactaueris. ut pᷣmũ ſi fieri poſſet ſororẽ cũ paruulo uidua:deĩde ſi cõſili
umilla reſpuerit: ſaltẽ nepotẽ dulciſſimũ cõſeruares. Hic ẽ enĩ ille de quo tibi quõdã uaticinatus ſũ:licet par-
uulus ex collo pẽdeat nepos. Referet inꝗᷓ alius: ꝙ ĩ palatii militia ſub clamyde & cãdẽti lino corpus eius ciſicio

tritũ ſit. ꝙ ſtãs añ ſæculi ptãtes lurida ieiuniis ora portauerit: ꝙ adhuc ſub alterius ĩdumẽtis alteri militauerit

& ad hoc habuerit cingulũ:ut uiduis: pupillis: oppᷣſſis: miſis ſubueniret. Mihi nõ placẽt dilatiões iſtæ imper/
fectæ ſᷣuitutis dei: & Cẽturionẽ Corneliũ ut lego iuſtũ: ſtatĩ audio baptizatũ. Verũtũ uelut ĩcunabula qᷓdam
naſcẽtis fidei cõprobemus: ut ꝗ ſub alienis ſignis deuotus miles fuit: donãdus laurea ſit: poſtꝗᷓ ſuo regi cœpe
rit militare. Balteo poſito hĩtuq; mutato: ꝗcqd caſtrẽſis peculii fuit: ĩ paupes erogauit. Legerat eni. Qui uult
pfectus eſſe: uẽdat oĩa quæ hẽt:& det paupibus:& ſequat᷑ me.Et iteꝶ. Nõ poteſtis duobus dnis fuire: deo &
mãmonæ. Excepta uili tunica: & opimẽto pari: quo tecto tm̃ corpore frigus excluderet: nihil ſibi amplius re/

ſeruauit. Cultus ip̃e ꝓuiĩciæ morẽ ſequẽs: nec muditiis nec ſordibus notabilis erat. Cũq; arderet quotidie aut
ad ægypti monaſteria pgere: aut Meſopotamiæ ĩuiſere choros: uel ĩſulaꝝ Dalmatiæ: quæ Altino tm freto di-

ſtãt: Iolitudines occupare: auũculũ põtificẽ deſerere nõ audebat: tota ĩ illo cernẽs exẽpla uirtutũ: domiq; hñs
unde diſceret: In uno atq; eodẽ & imitabat᷑ monachũ: & epᷣm uenerabat᷑. Nõut plæriſq; accidere ſolet aſſidui
tas familiaritatẽ: familiaritas cõtẽptũ illius fecerat. ſed ita eũ colebat: qᷓſi parẽtẽ.ita admirabat᷑: ꝗᷓſi quotidie

nouũ cerneret. Quid multa?fit clericus: & ꝑ ſolitos gradus pᷣſbyter ordinat᷑. Ieſu bone ꝗ gemitusquiq; eiula

tus? quæ ſibi ĩterdictio? quæ fuga oouloꝶ oĩum? Tu pᷣmũ & ſolũ auũculo iratus ẽ. Querebat ſe ferre non poſ

ſe: & iuuenilẽ ætatẽ ĩcõgruã ſacerdotio cauſabat᷑. Sed ꝗᷓto plus repugnabat: tãto magis ĩ ſe ſtudia oĩum conci
tabat: & merebat᷑ negãdo qd eſſe nolebat. eoq; dignior erat: quo ſe clamabat indignũ. Vidimus Timotheũ

nñ tẽporis: & canos ĩ ſapiẽtia: electũq; a Moyſe pᷣſbyteꝶ: quẽ ipſe ſciret eſſe pᷣſbyterũ. Igit clericatũ nõ hono/

rẽ ĩtelligẽs ſed onus pᷣmã curã habuit: ut humilitate ſuparet iuidiã. Deinde ut nullã curã nobis obſcœniĩ ſe

rumoris fabulã daret. ut q mordebant ad ætatẽ eius: ſtuperẽt ad cõtinẽtiã: ſubuenire pauperibus: uiſitare lan

guẽtes: ꝓuocare hoſpitio: lenire blãditiis: gaudere cũ gaudẽtibus: flere cũ flẽtibus: cxcoꝶ baculus: eſuriẽtiũ ci-

bus. ſpes miſorũ:ſolamẽ lugẽtiũ fuit. Itaĩ ſingulis uirtutibus eminebat: ꝗqᷓſi cæteras nõ hret. Inter p̃ſi byteros
& coæqᷓles pᷣmus ĩ ope:extremus ĩ ordine. qcquid boni fecerat: ad auũculũ referebat. ſiqd forte aliter euenerat
ꝗ putarat:illũ neſcire ſe erraſſe dicebat:ĩ publico uenerabat epᷣm: domi patrẽ nouerat: grauitatẽ morũ hylari/-
tate frõtis tẽperabat: gaudiũ ĩ riſu: nõ cachinnũ ĩtelligeres. Virgines & uiduas xp̃ᷣi honorare ut mr̃es: hortari
ut ſorores: cũ oĩ caſtitate. Iã uero poſtꝗᷓ domũ ſe cõtulerat: & relicto foris clerico duritiæ ſe tradiderat mona-
chorũ:creber in or̃onibus: uigilãs ĩ pdicãdo. Lach rymas deo nõ hoĩbus offerebat. Ieiunia in au rigæ modũ
laſſitudine & uiribus corporis moderabat᷑: mẽſæ auũculi ĩtererat:& ſicappoſita quæq; libabat: ut & ſupſtiti
onẽ fugeret: & cõtinẽtiã reſeruaret. Sermo eius & oẽ cõuiuiũ:de ſcriptutis aliqd ꝓponere:libẽter audire:tũde/
.clxxxi.

Chvj.

re uerecũde: recta ſuſcipe:praua nõ acriter cõfutare. Diſputãtẽ cõtra ſe magis docere ꝗᷓ uĩcere. & ĩgenuo pudo
re ꝗ ornabat ætatẽ qd cuius eſſet ſimpliciter cõfiteri: atq; ĩ hũc modũ eruditiõis gloriam declinãdo eruditiſſi/

mus hẽbat᷑. Illud aiebat Tertulliani:iſtud Cypᷣani: hoc Lactantii: illud Hilarii eſt. ſicMinutius fœlix:ita Vi⸗

ctorinus:ĩ hũc modũ eſt locutus Arnobius. Me quoq; ꝗa ꝓ ſodalitate auũculi diligebat: ĩterdũ ꝓferebat in

mediũ. lectioneq; aſſidua & meditatiõe diuturna: pectus ſuũ bibliothecã fecerat xp̃i. quotiẽs ille traſmarinis

epiſtolis depᷣcatus ẽ: ut aliqd ad ſe ſcriberẽ? quotiẽs nocturnũ de euãgelio petitorẽ: & interpellatricẽ duri iudi
cis mihi uiduã exhibuit Cũq; ego ſilẽtio magis ꝗᷓ l̃is denegarẽ: & pudore reticẽtis pudorẽ ſuffũderẽ poſtulã

Feci ergo qd uoluit: & breui libello amicitias nr̃as æternæ memoriæ conſecraui. Quo ſuſcepto Crœſi opes: &
Darii diuitias ſe uiciſſe iactabat.Illũ oculis:illũ manibus:illũ ſinu:illum ore retinebat. Cũq; ĩ ſtatu freqᷓnter
euolueret: ſæpe ſup pectus ſoporati dulcis pagina decidebat. Si uero pegrinoꝶ: ſi amicoꝶ quiſpiã uenerat: læ
tabat᷑ ſuꝑ ſe nro teſtimonio. Et ꝗcquid minus ĩ opuſculo erat diſtictiõe moderata: & ꝓnũciationis uarietate
pẽſabat: ut ĩ recitãdo illo ipᷣe uel placere quotidie uel diſplicere uideret᷑. Vñ hic feruor:niſi ex amore dei? Vñ le
gis xpi ĩdefeſſa meditatio: niſi exdeſiderio eius ꝗ legẽ dedit? Alii nũmũ addat nũmo: & marſupiũ ſu ffocãtes:
mrĩ̃onaꝶ oe⸗ uenent᷑ obſeqis: ſint ditiores mõachi: ꝗᷓ fuerãt ſæculares. poſſideãt opes ſub xp̃o paupe:ꝗᷓs ſub
locuplete diabolo nõ habuerãt: & ſuſpiret eccleſia eos diuites: quos tenuit mũdus añ mendicos. Nepotianus
noſter auꝶ calcãs: ſchedulas cõſectat᷑. Et ſicut ſui in carne cõtẽptor ẽ: & pauptate ĩcedit ornatior:ita totũ aĩæ
iueſtigat ornatũ. Ad cõparationẽ ꝗdẽ ſupiorũ modica ſũt quæ dicturi ſumus:ſed ĩ paruis idẽ aĩus oſtẽditur.
Vt enĩ creatorẽ nõ ĩ cælo tm̃ miramur & ĩ terra:ſole:oceano:elephãtis:camelis:equis: bobus:pardis:urſis:leo
nibus. Sed & ĩ minimis quoq; aĩalibus formica: culice: uermiculis: & iſtiuſmodigñe: quoꝶ magis ſcimus cor
pora ꝗᷓ nomĩa: eãdẽq; ĩ cũctis ueneramur ſollertiã: ita mẽs xpo dedita:æque ĩ maioribus & ĩ minoribus inten
ta ẽ: ſciẽs etiã ꝓ ocioſo uerbo reddẽdã eſſe rõnẽ. Erat eni ſollicitus: ſi niteret altare: ſi parietes abſq; fuligine: ſi
pauimẽta terſa: ſi ianitor creber ĩ porta: uela ſemꝑ in hoſtiis: ſi ſacrariũ mũdũ: ſi uaſa lucẽtia: & in oẽs cerimo
nias pia ſollicitudo diſpoſita: nõ minus: nõ maius negligebat officiũ: ubicũq; eũ ĩ eccleſia qᷓreres ĩuenires. No
pilẽ uirũ. Q..Fabiũ mirat antiqtas:ꝗ etiã romanæ ſcriptor hiſtoriæ ẽ: ſed magis ex pictura ꝗᷓ ex l̃is nomẽ in/
uenit: & Beſelehel noſtrũ plenũ ſapiẽtia: & ſpũ dei ſcriptura teſtat᷑. Hyrã quoq; filiũ mulienis Tyriæ: ꝙ alter
tabernaculi: alter tẽpli ſupellectilẽ fabricati ſint. Quò eni lætæ ſegetes & uberes agri interdũ culmis: ariſtiſq;
luxuriat: ita pclara ĩgenia & mẽs plena uirtutibus ĩ uariaꝶ artiũ redũdat elegãtiã. Vñ & apud græcos philoſo
phus ille laudat᷑: qoẽ quo uteret᷑ uſq; ad palliũ: & annullũ manu ſua factũ gloriatus ẽ. Hoc idẽ poſſu mus &

de iſto dicere: 4 baſilicas eccleſiæ: & martyꝶ cõciliabola diuerſis floribus & arboꝶ comis: uitiũq; pãpinis adũ/

prarit: ut ꝗcqd placebat ĩ eccleſia: tã diſpoſitiõe ꝗᷓ uiſu laborẽ p̃ſbyteri & ſtudiũ teſtaret᷑: macte uirtute:cuius
talia pᷣncipia erãt: qᷓlis finis erit: O miᷣabilis humana cõditio: & ſine xp̃o uanũ oĩno oẽ qd uiuimus. Quid te
ſubtrahis: qd tergiuerſaris of̃o?qſi enĩ mortẽ illius differre poſſimus: & uitã facere lõgiorẽ: ſic timemus adul
timũ puenire. Oĩs caro fœnũ: & oĩs gloria eius ꝗſi flos fœni. Vbi nũc decora illa facies ubi totius corporis di/
gnitas: quo ueluti pulchro ĩdumẽto pulchritudo aĩæ ueſtiebar: Marceſſebat proh dolor flãte auſtro liliũ:&
purpurea uiola ĩ pallorẽ ſenſim migrabat. Cũq; æſtuaret febribus: & uenaꝶ fõtes hauriret calor: laſſo anheli
tu triſtẽ auũculũ cõſolabat᷑. Lætus erat uultus:& uniuerſis circa plorãtibus ſolus ipᷣe ridebat:proiicere palliũ
manus extẽdere: uidere qd alii no uidebãt: & quaſi ĩ occurſũ ſe erigẽs: ſalutare ueniẽtes. Intelligeres illũ non
emori: ſed migrare. & mutare amicos: nõ relinꝗᷓre. Voluũtur ꝑ ora lachrymæ: & obfirmato aĩo nõ queo dolo
rẽ diſſimulare: quẽ patior. Quis crederet ĩ tali illũ tpe niæ neceſſitudinis recordari: & luctãte aĩa ſtudioꝶ ſcire
dulcedinẽ? Apphẽſa auũculi manu: hãc inꝗt tunicã quã utebar in miĩſterio xpᷣi:mitte dilectiſſimo mihi: æta
te pir̃i: fratri collegio. Et ꝗſquis a te nepoti debebat᷑ affectus: illũ trãſſer: quẽ mecũ pariter diligebas: atq; in ta
lia uerba defecit: auũculũ manu: me recordatiõe cõtrectãs. Scio ꝙ nolueris amorẽ ĩ teciuiũ ſic ꝓbare:& affe/
ctũ pr̃iæ magis ꝗſiſſe ĩ ꝓſpis. Sed huiuſcemodi officiũ in bonis iocũdius eſt: ĩ malis gratius. Tota hũcciuitas:
tota plãxit Italia. Corpus terra ſuſcepit: aia xpo reddita eſt. Tu nepotẽ ꝗᷓrebas: Eccleſia ſacerdotẽ. Præceſſit te
ſucceſſor tuus: qd tu eras: ille poſt te iudicio oĩum mærebat᷑. Atq; ita ex una domo duplexpõtificatus egreſſa
eſt dignitas: dũ ĩ altero gratulatio ẽ qd tenuerit: ĩ altero moœror qd raptus ſit ne teneret. Platonis ſentẽtia eſt
oẽm ſapiẽtiũ uitã meditationẽ eſſe mortis. Laudãt hoc philoſophi: & ĩ cælũ ferũt. ſed multo fortius apoſto/
lus: Quotidie inꝗt morior ꝓpter gloriã ueſtrã. Aliud eſt enĩ conari: aliud agere. aliud uiuere moriturũ: aliud
mori uicturũ. Ille mortuus ẽ ex gloria: iſte mortuus ſemp ad gloriã. Debemus igit᷑ & nos aĩo pᷣmeditari: ꝙ ali
qũ futuri ſumus: & ꝙ uelimus nolimus abeſſe lõgius nõ põt. Nã ſi nonĩgẽtos uitæ excederemus ãnos: utañ
diluuiũ uiuebat hũanũ genus: & Mathuſalẽ nobis tẽpora donarent᷑: tũ nihil eſſet p̃terita lõgitudo: quæ eſſe
deſiſſet. Eteniĩ ĩter eũ: q decẽ uixit ãnos: & eũ ꝗ mille: poſtꝗᷓ idẽ finis uitæ aduenerit: & irrecuſabilis mortis ne
ceſſitas: tranſactũ omne tantũdẽ eſt: niſi ꝙ magis ſenex onuſtus peccatorum faſce proficiſcir.
Optima quæq; dies miſeris mortalibuſæui ”
Prima fugit:ſubeunt morbi:triſtiſq; ſenectus:
Et labor: & duræ rapit inclæmentia mortis.
Neuius

tis: auũculũ mihi oppoſuit præcatorẽ: ꝗq & liberius,p alio peteret: & ꝓ reuerẽtia ſacerdotii facilius impetraret.

—— n — — — —. ——————————ʒ——ẽ

udo
tiſſt
Wi,
atin
rinis
iud
tuli
aet,
es,
inter
Nele
etate
Väle
ites⸗
lub
Anus
lair
iur⸗
leo
cot
ten
eſt
mo

in⸗
ſter
olo
8
du⸗
lus
te

„ – — —— -— —

Neuius poeta pati inqt neceſſe eſt mortalẽ multa mala. Vñ & Niobã qa multũ fleuerit: ĩ lapidẽ & diuerſas
beſtias cõmutatã finxit antiquitas. & Heſiodus natales hoĩum plãgẽs: gaudet ĩ funere. prudenterq; Ennius
Plæbs ait in hoc regi antiſtat loco. Licet lachrymare plæbi:regi honeſte non licet. Vt regi: ſic eo: ĩmo minus
regi ꝗᷓ epo. Ille enĩ nolẽtibus pᷣeſt: hic uolẽtibus. Ille terrore ſubiicit: hic Fuituti donatur. Ille corpora cuſtodit
ad mortẽ: hic aĩas ſᷣuat ad uitã. In te oculi oĩum dirigũtur: domus tua & cõuerſatio quaſi ĩ ſpeculo conſtitu
ta: magiſtra ẽ publicæ diſciplinæ. Quicqd feceris: id ſibi oẽs faciẽdũ putãt. Caue ne cõmittas: qd aut q rephẽ
dere nolũt: digne laceraſſe uideant᷑: aut q imitari: cogant delinꝗre. Vice ꝗtũ potes: imo plus potes molliciẽ
aĩ tui. & uberti affluẽtes lachrymas repᷣme: ne graãdis pietas ĩ nepotẽ: apud ĩcredulas mentes deſperatio depu
tet᷑ in deũ: deſiderãdus ẽ tibi quaſi abſẽs: nõ quaſi mortuus: ut illũ expectare: non amiſiſſe uidearis. Verũ ꝗd
ago ? medẽs dolori: quẽ iã reor & tẽpore & rõne ſedatũ? ac non potius replico tibi uicinas regũ miſias: & nii tẽ
poris calamitates: ut nõ tã plãgẽdus ſit: q hac luce caruerit: ꝗcõgratulãdũ ei:ꝗ de tãtis malis euaſerit. Cõſtãti
us arrianæ fautor hæreſeos: du cõtra inimicos parat᷑: & cõcitus fert ad pugnã i Mopſi uiculo moriens magno
dolore hoſti reliqt ĩperiũ. Iulianus ꝓditor aĩæ ſuæ: & xpiani iugulator exercitus: xpᷣm ſẽſit ĩ Mœdia: quẽ pri/
mũ ĩ Gallia denegarat.dũq; romanos ꝓpagare uult fines: pdidit ꝓpagatos. Iouinianus guſtatis tm regalibus
bonis: fetore prunaꝶ ſufſocatus ĩteriit: ondẽs oĩbus ꝗd ſit hũana potẽtia. Valẽtinianus uaſtato genitali ſolo
& multa ĩ patriã delinquens: uomitu ſãguĩs extĩctus ẽ. Huius germanus Valẽs gotthico bello uictus ĩ Thra
cia eũdem locũ & mortis habuit & ſepulchri. Gratianus ab exercitu ſuo ꝓditus: & ab obuiis urbibus non rece
ptus:ludibrio hoſti fuit: cruẽtatæq; manus ueſtigia parietes tui Lugdune teſtant᷑. Adoleſcẽs Valẽtinianus &
pene puer poſt fugã: poſt exilia: poſt recupatũ multo ſãguine ĩperiũ:haud ꝓcul ab urbe frnæ mortis conſcia
necatus ẽ: & cadauer exanime ſuſpẽdio ĩfamatũ. Quid loquarde Procopio: Maximo: Eugenio: ꝗqutiq; dũ re

rũ potirent᷑: terrori gẽtibus erãt? Oẽs capti ſteterũt an ora uictorũ: & qd potẽtiſſimis quodã mibrimuẽ: pᷣus

ignominia Fuitutis:ꝗᷓ hoſtili mucrone cõfoſſi ſũt. Dicat aliꝗs regũ talis cõditio ẽ. feriũtq; ſũmos fulgura mõ
tes. Ad puatas ueniã dignitates: nec de iis loquar: ꝗ biẽniũ exceduũt: atq; ut cæteros pᷣtermittaã: ſufficit nobis tri
um nup cõſulariũ diuerſos exitus ſcribere. Abũdatius egẽs pitimitæ exulat. Ruffini caput pilo cõſtãtinopoli
geſtatũ ẽ: & abſciſſa manus dextera ad dedecus ĩſatiabilis auaritiæ: hoſtiati ſtipes mẽdicauit. Timaſius pcipi
tatus repẽte de altiſſimo dignitatis gradu euaſiſſe ſe putat: ꝙ aſſæ uiuit ĩglorius. Nõ calamitates miforu: ſed

fragilẽ humanæ cõditiõis ſtatũ narro: horret aius tẽpoꝶ nr̃orũ ruinas ꝓſeq. Vigiti & eo amplius anni ſũt ꝙ

ĩter cõſtãtinopolĩ & alpes Iulias quotidie romanus ſãguis effũdit᷑: Scythiã: Thraciã: Macedoniã: Dardania:
Daciã: Theſſalonicã: Achaiã:Epiros:Dalmatiã:cũctaſq; pãnonias:go tthus: ſarmatha: quadus: alanus: hhu/
ni:iuãdali:marcomãni uaſtãt:trahũt: rapiũt. Quot matronæ:quot uirgines dei:& in genua nobiliaq; corpo
ra his bellis fuere ludibrio? Capti epi: interfecti pſbyteri: & diuerſoꝶ officia clericoꝶ ſubuerſæ eccleſiæ ad alta
ria xpᷣi ſtabulati equi: martyrũ effoſſæ reliqæ. Vbiq; luctus: ubiq; gemitus: & plurima mortis imago. Roma
nus orbis ruit: & tñ ceruix nra erecta nõ flectit. Quid putas nũcaĩ hre corithios: athenienſes: lacedæmones:
arcadas: cũctãq; græciã:ꝗbus ĩperat barbari Et certe paucas urbes nomĩaui: in ꝗbus oli fuere regna nõ modi
ca, Immunis ab his malis uidebat᷑ oriẽs: & tm nũciis cõſternatus. Ecce tibi ãno pᷣterito ex ultimis caucaſi rupi/
bus ĩmiſſi in nos nõ iã Arabiæ: ſed ſeptẽtrionis lupi tãtas breui ꝓuincias ꝑcurrerũt. Quot monalſteria capta:
ꝗtæ fluuioꝶ aquæ hũano cruore mutatæ ſũt: obſeſſa Antiochia: & urbes reliquæ: quas Halis: Cydnus: Orõ
tes: Euphrateſq; pᷣterfluũt: tracti greges captiuoꝶ: Arabia: phœnix: palæſtina: ægyptus: timore captiuæ.-
Non mihi ſi linguæ centum ſint oraqʒ; centum. Ferrea uox:
