na uero uita nõ niſi per oẽm diuĩoꝶ p̃ceptoꝶ cuſtodiã pmereri põt: ſcriptura dicẽte:ſi uis ad uitã uenire: pua

mãdata. Vitã ergo æternã nõ habet niſi qui cũcta mãdata legis ſeruauerit: & qui uitã nõ habuerit: cæleſtis re/

gni nõ põt eſſe poſſeſſor. In quo nõ mortui:ſed uiui q; regnabũt. Nihil enĩ uirgĩtas ſola pficiet. quæ cæleſtis

regni gloriã ſperat: niſi & aliud habuerit:cui ꝓmittat᷑ ppetua uita: per quã cæleſtis regni pᷣmiũ poſſider᷑. Ante

ergo oĩa pudicitia ĩtegritaſq; ſeruat᷑: & eius remunerationẽ a dei æqtate ſperantibus: mãdatoꝶ ſunt cuſtodiẽ

da pᷣcepta: ne glorioſæ caſtitatis & cõtinẽtiæ labor in irritũ deducat᷑. Supra mãdatũ uel pᷣceptũ eſſe uirginitatẽ
ſapiens ex lege nullus ignorat: apoſtolo dicẽte. De uirgibus aũt pᷣceptu dni nõ habeo. conſiliũ autdo. Cũ ergo
obtinẽdæ uirgiĩtatis cõſiliũ dat: nõ pᷣceptũ ſtatuit: ſupra mandatũuel p̃ceptũ eã eſſe pfeſſus eſt. Quicũq; ergo
uirginitatẽ ſeruãt: magis faciũt: ꝗᷓ pceptũ ſit. Tunc enĩ ꝓderit ge feciſſe ꝗᷓ iuſſũ eſt: ſi qd iuſſũ eſt: feceris.
Nã quõ plus feciſſe gloriaberis: ſi minus aliqd nõ facias/ Cupiẽs diuinũ iplere cõſiliũ: ante oĩa ſerua mãdatũ.
Volẽs uirgitatis pᷣmiũ cõſeꝗ:amplectere meritũ uitæ: ut tua caſtitas remunerari poſſit. Naã ut uita pᷣſtet obſer
uatio mãdatoꝶ: ita ecõtrario gñat pᷣuaricatio mortẽ. Et qui per pᷣuaricationẽ in morte fuerit deputatus uirgi/

nitatis coronã ſperare nõ poterit. neq; pudicitiæ pᷣmiũ expectare cõſtitutus in pœna. Tres enĩ ſunt ſpecies: per

quas regni cæleſtis poſſeſſio ĩtroit᷑. Prima eſt pudicitia. Secũda mũdi contẽptus. Tertia uero iuſticia: quæ ut
cõnexæ plurimũ ſe poſſidẽtibus pᷣſtant:ita poſſũtdiuiſæ difficile pdeſſe.du unaquæq; eaꝶ nõ ppter ſe tm ſed
ꝓpter aliã efflagitat᷑. In pᷣmis igit᷑ ꝗrit᷑ pudicitia:ut facilius ſubſequat᷑ mũdi cõtẽptus.quia ab illis mũdus cõ/
tẽni leuius põt: qui mrimonii nexibus nõ tenent᷑ Mũdi uero cotẽptus expoſcit᷑: ut iuſticia cõſeruet᷑: quã ditf-/
ficile explere poſſũt: qui ſæculariũ bonoꝶ cupiditatibus: &Q mũ lanaꝶ uoluptatũ negociis ĩplicant᷑. Quiſqs er
go poſſidet pᷣmã ſpeciẽ pudicitiæ: & ſecũdã quæ ẽ mũdi cõtẽptus: nõò obtinet:pene ſine cauſa poſſidet pᷣmam
qũ ſecũdã nõ habet: ꝓpter quã ꝗᷓſita eſt ma. Si pmã & ſecũdã habeat:cui tertia quæ eſt iuſticia deſit: fruſtra

laborat. qm ſupiores duæ ꝓpter tertiã pcipue requirunt᷑. Quid eni ꝓpter mundi cõtẽptũ pdeſt pudicitiã hre:

& ppter qd eã habeas nõ hre: uel cur res mundi contẽnas: ſi iuſticiã ppter quã pudicitiã & mũdi cõtẽptũ hre
te cõuenit: nõ cuſtodias? Quia ut pᷣma ſpẽs ꝓpter ſecũdã eſt: ita pᷣma & ſecũda ꝓpter tertiã. quæ ſi non fuerit:
nec pᷣma nec ſecũda ꝓficiet. Dicas forſitã: doce me ergo quid ſit iuſticia: ut eã ſi cognoueri facilius ĩplere ſuffi⸗/
ciã. Dicã breuiter: ut ualeo: & uerboꝶ utar ſimplicitate cũmuniũ. qa cauſa de qua agimus talis eſt: quæ diſer

tioribus facũdiæ ſermonibus nequaꝗᷓ debeat obſcurari. ſed ſimplicioribus eloꝗᷓntiæ narrationibus pãdi. Oĩi-

bus enĩ in cõe neceſſaria: cõi debẽt ſmone demõſtrari. Iuſticia ergo nõ eſt aliud: ꝗᷓ nõ peccare. nõ peccare aũt le

gis pcepta ſeruare. Præceptoꝶ uero obſeruatio duplici gñe cuſtodit᷑. ut nihil eoꝶ quæ phibent᷑: facias. & cũcta

quæ iubent᷑: ĩplere cõtendas. hoc eſt qd dicit: recede a malo & fac bonũ. Nolo enĩ in hoc putes cõſtare iuſticiã:
ut malũ nõ facias:cũ & bonũ nõ facere malũ ſit.& in utroq; legis pᷣuaricatio cõtinet᷑. qm qui dicit recede a ma
lo:& ipſe dicit facbonũ.Si a malo receſſeris: & nõ feceris bonu: traſgreſſor es legis: quæ nõ tm in maloꝶ actuũ
abomiatione: ſed in bonoꝶ opeꝶ pfectione cõplet᷑. Neq; eniĩ hoc ſolũ tibi pcipit᷑: ut ueſtitũ nõ ſpolies ſuis in
dumẽtis: ſed ut ſpoliatos opias tuis ueſtimẽtis. N eq; ut habẽti panẽ nõ auferas ſuũ:ſed ut nõ habẽti tuũ libẽ
ter ĩpartias. Neq; ſolũ ut pauperẽ nõ repellas hoſpitio ſuo: ſed ut pulſũ & nõ habentẽ recipias tuo. Præceptũ
eſtenĩ nobis flere cũ flẽtibus: quõ cũ illis flemus: ſi in nullo eoꝶ neceſſitatibus participamus:nec aliql eis in
his ꝓpter qᷓs lachrymant cauſas: peamus auxiliũ? Neq; enĩ fletuũ nroꝶ deus ifructuoſũ humorem ꝗᷓrit. ſed
qa lachrymæ doloris ĩdiciũ ſũt: uult te ita alterius anguſtias ſẽtire ut tuas. & quõ tibi ĩ tali tribulatiõeſi eſſes:
ſubueniri cuperes: ita alteri ipſe ſubuenias: ꝓpter illud: Quxcũq; uultis ut faciãt uobis hoĩes bona: ita & uos
facite illis. Nã cũ flẽte flere: & nihil cũ poſſis flẽti cõferre:ſubſanatiõis:nõ pietatis ĩdiciũ ẽ. Deniq; ſaluatorni

cũ Maria & Martha Lazari ſororibus fleuit. & ĩmẽſæ miſicordiæ affectu lach rymaꝶ cõtriſtatiõe mõſtrauit &

ueræ pietatis ĩdicia:mox opa ſi ubſecuta ſũt: cũ ſuſcitatus Lazarus: cuius cauſa lachymæ fudunt: ſororibus ui
uus reddit᷑.Et hoc fuit pie flere cũ flentibus: occaſiones fletus auferre. Sed quaſi potẽs inqes fecit. ſed nec tibi
aliquid ĩpoſſibile ĩperat᷑. Impleuit oĩa qui quod potuit fecit. Sed ut dicere cœperamus: non ſufficit xpᷣiano a

malo ſe abſtinere: niſi etiĩẽ bonoꝶ opeꝶ officia pfecerit. Quod illo uel maxime teſtimonio cõprobat᷑: quo cõ/

minaturdominus æterni ignis reos fore: qui ꝗᷓuis nihil mali geſſerint: non fecerint omne qdbonũ eſt dicens.
Tunc dicet rex his qui ad ſiniſtrã ſunt. Diiceditea me maledicti in ignẽ æternũ: quẽ pᷣparauit pater meus dia/

õ
M

bolo & angelis eius. Eſuriui enĩ & nõ dediſtis mihi manducare &. Nõ dicet diſcedite a me maledicti qa homi
cidiũ: quia adulteriũ: aut qa furtũ feciſtis. nõ qa malũ fecerũt: ſed quia bona nõ fecerũt condẽnant᷑. & æternæ
ehẽnæ incendiis adiiciunt᷑: nõ qa quæ phibita erãt admiſiſſẽt: ſed qa qu æ pcepta erãt noluerut ĩplere. Vnde
aduertendũ eſt quã ſpem hr̃e poſſunt: qui adhuc alig eoꝶ faciũt quæ ꝓhibent᷑: cũ etiã illi æterni ignis rei ſũt
qui nõ fecerũt quæ iubent. Nolo enĩ in hoc tibi blandiaris ſi aliqua nõ feceris cũ ſcriptũ eſt. Qui uniuerſã le/
gẽ ſeruauerit: offẽderit aũt in uno: factus eſt oĩum reus. Adam eni ſemel peccauit & mortuus eſt: & tu te uiue
re poſſe exiſtimas illud ſæpe cõmittẽs: qd aliũ cũ ſemel ppetraſſet occidit. An grãde illũ cõmiſiſſecrimẽ putes
unde merito dãnatus eſt acriori? Videamus ergo qd fecerit cõtra mandatũ:de fructu arboris edit. Quid ergo
ꝓpter arboris fructũ deus hoĩem mulctauit?nõ ppter arboris fructũ deus hoĩem morte mulctauit:ſed ꝓpter
mãdati contẽptũ. ergo nõ agit᷑ de qualitate peccati: ſed de trãſgreſſione mãdati. qui dixit Adæ ut de fructu ar
boris nõ ederet: ipᷣe tibi pcepit: ur nõ maledicas: no
iures: nõ concupiſcas: nõ ĩuideas: nõ ſis tepidus: nõ ſis auarus: ut nullum malum pro malo reddas: ut amicos
tuos diligas: ut pro maledicentibus & perſecutoribus ores: ut percutienti maxillam alteram præbeas: ut in iu
dicio ſæculari non litiges: ut ſiquis tua uoluerit au ferre gratanter remittas: ut nec iracũdiæ: nec zeli:nec liuoris

malum intra pectus amittas: ut crimen auaritiæ fugias: ut omnis iactantiæ acſi uperbiæ malum caueas: & hu
milis & mitis Xpᷣi exemplo uiuas: maloꝶ cõſortia in tantũ deuitãs: ut cũ fornicatoribus atq; auaris: aut male

dicentibus: aut ĩuidis: aut detractatoribus: aut ebrioſis: aut rapacibus cibũ nõ capias. Quẽ ſi in aliquo contẽ/
pſeris: ſi pepcit Adæ: parcet & tibi. ĩmo illi magis parcendũ fuerat: qa nouellus erat adhuc: & nullius añ peccã
tis: & ppter peccatũ ſuũ moriẽtis retrahat᷑ exẽplo. Tibi uero poſt tãta documẽta: poſt legẽ: poſt ꝓphetas:poſt
euangelia: poſt apoſtolos ſi delinꝗᷓre uolueris: quõ indulgeri poſſit: ignoro. An tibi de uirginitatis progatiua
plaudebis Memẽto Adã & Euã uirgines deliqſſe: nec integritatẽ corporis pfuiſſe peccatibus. Virgo quæ pec-
cet Euæ nõ Mariæ cõparanda eſt. Nõ negamus in Pii tpe remediũ pœnitẽtiæ. Sed hortamur magis pᷣmium
ſperare debere:ꝗᷓ ueniã. Turpe eſt enĩ illis delicti ĩidulgentiã poſtulare: quæ palmã uirginitatis expectãt: & il/
licitũ aliqd ĩcurrere: quæ ſe etiã licitis caſtrauerũt. Licitũ ꝗppe eſt mrimonii cõſortiũ inire: & ut laudãdæ ſut:
quæ ppter Xpᷣi amorẽ: & cæleſtis regni gloriã copulã contẽpſerũt nuptiaꝶita dãnandæ nõ ſunt: quæ ꝓpter ĩ
continentiæ uoluptatẽ: nõdũ deo iũctæ remedio apoſtolico abutunt᷑. Ergo ut diximus: quæ cõnubia licita ut
illicita ſpernũt: eiuſmodi aũt ſi iurẽt: ſi maledicãt: ſi detrahãt: ſi cupiũt aliena: ſi detrahẽtes patiunt᷑ audire: ſi
malũ pro malo reddãt: ſi auaritiæ in ꝓpriis ĩcurrãt crimẽè:ſi 2eli: ſi liuoris uenena poſſideãt: ſi cõtra legalia: &
apoſtolica inſtituta: indecẽs aliqd aut loquant᷑ aut cogitẽt: ſi in carne placẽdi ſtudio cõptæ & ornatæ ꝓcedant
& alia quæcũq; ut ſolet: illicite faciant: qd. pderit eis ſi preuiſſe quod licuit: & exercere qd nõ licet! Si uis ꝓdeſſe
tibi ꝙ licita contẽp ſiſti: uide ne quod eoꝶ quæ nõ licẽt facias. Stultũ eſt enĩ timuiſſe qd minus eſt: & nõ time
re quod maius eſt. Aut ab iis nõ uitari quæ ꝓhibentur: quæ ſubterfugerit: quæ cõcedunt᷑. Dicit apoſtolus inu
pta cogitat quæ dei ſuũt: quõ placeat deo: ut ſit ſancta corpore & ſpu. Quæ dei ſunt inꝗt cogitat:nõ quæ ſæcu/
li: no quæ hoĩum: ſed quæ dei ſũt cogitat. Quæ ſũt ergo dii? Dicat apoſtolus. Quæcuq; eniĩ ſacta: quæcu
amabilia: quæcũq; bonæ famæ: ſi qua uirtus: ſi qua laus diſciplinæ: iſta ſunt dñi. Quæ ſanctæ ueræ a poſtoli
cæ uirgines die noctuq; meditant᷑ & cogitant. Dmi eſtetiã regnũ cæloꝶ: dui eſtreſ urrectio mortuoꝶ: dni ẽ im/
mortalitas: ĩcorruptio: dni eſtſy plẽdor ſolis:qui ſanctis ꝓmittit᷑: dñi ſũt plures ſanctoꝶ in cæleſtibus manſio/
nes:dni eſt fructus triceſimus: & ſexageſimus: & cẽteſimus. Hæc cogitant: & ꝗbus poſſint operibus ꝓmereri:
quæ dni ſũt cogitant. Dñi eſtetiã lex noui & ueteris teſtamẽti: in ꝗbus oris eius eloqa ſancta refulgẽt. Quæ ſi
quæ uirgines ſine ĩ termiſſione meditant᷑ quæ dni ſũt: cogitãt. ut ĩpleat in eis ppheticũ illud: füdamẽeéta æter/
na ſupra petrã ſolidata: & mãdata dñi in corde mulieris ſactæ. Seqtur quõ placeat deo. Deo inꝗ non hoĩbus:
ut ſit ſancta corpore & ſpᷣu.nõ dixit ut ſit ſancta mẽbro:aut corpore tm: ſed ut ſit ſancta corpore & ſpu. Mẽ/
brũ eni una corporis pars eſt. Corpus uero oĩum cõpago ẽ mẽbroꝶ. Cũ ergo dixit: ut ſit ſancta corpore:oĩbus
mẽbris eã ſanctificari debere teſtat᷑: quia nõ ꝓderit ſanctificatio cæteroꝶ mẽbroꝶ: ſi ĩueniat᷑ in uno corruptio
Etiã nõ erit ſancta corpore qd ex oĩbus cõſtat membris: quæ uel unius fuerit coinqnatiõe polluta. Sed ut qd
dico: mani eſtius & lucidius fiat: quæcũq; ſit ofrum membroꝶ purgata ſanctificatione: & ligua tmmodo pec-
cet: ut teſtimoniũ falſũ dicat: nunqd liberabunt oĩa membra unũ: an ꝓpter unũ iudicabunt & cætera: Ergo ſi

ſine alioꝶ membroꝶ ſanctificatione pudicitia nihil ꝓderit: cũ in uno ſit uitiũ: ꝗᷓ̃to magis ſi diuerſorũ flagitio
— „ 2 . . . ,..ʒ„ . . . — . . . . . . . .
petõꝶ oĩa corrumpant᷑: unius nihil ꝓderit ĩtegritas: Vnde & ꝗſo te uirgo:ne ſola tibi blandiaris.neq; in uni/

us mẽbr integritate cõfidas. ſed ᷣm apoſtolũ: totius cõſerua corporis caſtitatẽ. Munda aboĩbus inqnamẽtis
caput: quia crimẽ eſt: illud poſt chriſmatis ſanctificationẽ: aut croci: aut alterius cuiuſlibet pigmẽti fuco: uel
uluere ſordidari: aut auro: aut gemmis: uel cuiuſcũq; terrenæ creaturæ ſpecie cũ quo cæleſtis ornatus ſplen-
dor effulgeat. Grandis ꝗppe eſt diuinitati cõtumelia: mũdani & ſæcularis ornamẽti platio. Mũda frontẽ: &
humana nõ diuina opera erubeſcat: & illã confuſionẽ recipiat: quæ non peccatũ: ſed gr̃am dei parit: ſcriptura
diuma dicẽte. Eſt confuſio adducens peccatũ: & eſt confuſio adducẽs dei gram. Munda collum: ut non aurea

reticula capillus portet: & ſuſpẽſa monilia: ſed potius illa ornamẽta circũferat: de quibus ſcriptura dicit: Miſe
ricordia & ueritas nõ deficianta te. Suſpende autem illas in corde uelut in collo tuo. Munda oculos dũ eos ab

omni

mẽtiaris: nõ detrahas: nec detrahẽtes auſcultes. ut nõ ofno

onmni
No⸗
ſuges
4 eſt
lüptot
Ciction
biaila.
165
ſ
obloer
elke
tu Nu
lidu⸗
latid
ciant
taſed
otert
Pe
ohene
ſcizet
ensſen
Pentn
legbo
benmn
cigu
tocu
Rä⸗
bust
Nai
nac
pot
orei
telet⸗
maut
liats
ſmun
lili⸗
goo⸗
mar
gun
uip
gno
pudi
8t2
⸗
6
lucd
la⸗
ſolt
guid
ut
con
llls:
Aal
ſtut
in

hom
tetne
Vnde
tlile,
teuiue
eputes
id etgo
lppee
uckuer
Woind
Amic
utiniu

cliuone

1.:Ah
utmale⸗
dconti/
peni
Vpolt
tun
ude⸗
munn
tirl⸗

larur
diel
nlii
edmn
peele
nötime
lusinu
Elech/
eci
oltoli
leim⸗
mſoo⸗
netet:
C l
actet⸗
hoilbus
Hrhl⸗
ceoitts
m
eluct
vocbe⸗

nnmmm

omni cõcupilſcẽtia retrahas: & ab intuitu paupum nunꝗᷓ auertas: & aboĩ̃bus fucis liberos ad ea quæ dei ſũt:fcã

cuſtodias. Muũda liguã a mẽdacio: quia os qd mẽtit᷑ occidit aĩam. Mũda eã a detractione:iuramẽto:& niuno.
Nolo præpoſteꝶ ordinẽ putes: ꝙ prius a iuramẽto ꝗᷓ a piurio linguã dixi debere mũdari.qa tũc piuriũ facilius

fugies: ſi in toto nõ iures: ut impleat illa ſnĩa. Cohibe linguã tuã a malo: & labia tua ne loquant dolũ. Et me/
g1 P 8 4

mor eſto dicẽte apoſtolo. benedicite & nolite maledicere. Sed & illius crebrius recordare. uidete ne qs alicui ma
lũ pro malo reddat:neq; maledictũ pro maledicto. ſed ecõtrario benedicẽtes. quia in hoc uocati eſtis: ut bene/
dictionẽ hæreditate poſſideatis. Et illud.ſiqs aũt in uerbo nõ offẽdit fratrẽ:hic pfectus eſt. Nefas eſt enĩ ut la/

bia illa: qbus dũm cõfiteris: rogas: benedicis: & laudas: alicuius polluant᷑ ſorde pcti. Neſcio qua cõſciẽtia ea lin
3 23 ₰ . „% * P . „— . — . „ . .
gua ꝗs dm rogat: qua aut mẽtit᷑:aut maledicit: aut detrahit. Labia ſãcta exaudit dũs. & ipſis annuit cito præ

cibus:q̃s lingua imaculata ꝓnũciat. Mũda aures: ut nõ niſi ᷣmonibus ſãctis & ueris auditũ præbeãt: ut nunꝗᷓ

obſcoœna aut turpia ſæculariaq; uerba ſuſcipiãt:aut aliquẽ de altero audiãt derogãtẽ: ꝓpter illud qd ſcriptũ

eſt: Sepi aures tuas ſpinis. & noli audire linguã nequã libẽter.ut cũ eo hr̃e partẽ poſſis:de quo dicit᷑: qm̃ audi/
tu & uiſu iuſtus erat:hoc eſt nec aure:nec oculis delinquebat. Mũda manus: ne porrectæ ad accipiẽdũ ſint.ad
dãdũ aũt collectæ. necad feriẽdũ paratæ. ſed ad oĩa miſericordiæ & pietatis opa ſatis ꝓmptæ. Mũda pedes:ne
latã & ſpatioſã uiã pgant:quæ ducit ad ſ plẽdida ſæculi: & præcioſa conuiuia. ſed ad arduũ magis anguſtũ gra
diant iter: qd tendit ad cælũ: quia ſcriptũ eſt. Iter rectũ facite pedibus uris. Agnoſce tibi a deo artificenõ ad ui/
tia ſed ad uirtutes meébra formata. & cũ uniuerſos artus mũdaueris ab oĩ ſorde: & toto fueris mũdificata cor-

pore:tũc tibi caſtitatẽ intelligas ꝓfuturã. & cũoĩ fiducia palmã uirginitatis expectes. Quid ſit ſanctã eſſe cor/
pore: breuiter quidẽ:ſed plane expoſuiſſe me arbitror. Nũc quod ſequit᷑: & ſpũ noſſe debemus. hoceſt: ut qd

openefas eſt fieri: nec cogitatiõe pcipere. Illa enĩ eſt tã ſãcta corpore ꝗᷓ ſpũ: quæ nec mẽte nec corpore deliquit.
ſciẽs etiã cordis ſpeculatorẽ eſſe Re Et iccirco ſatis agit ut oĩno etiã aĩſam cũ corpore mũüũdã habeat a pctõ:ſci/
ens ſcriptũ eſſe: oĩ cuſtodia ſerua cor tuũ. Etiterũ: Diligit ds ſancta corda: accepti ſunt ei ĩmaculati. Et alibi:
Beati mũdo corde:qm ipſi deũ uidebũt. Quod de illis dici arbitror: quos cõſciẽtia nulla redarguit culpa pcti.

de ꝗbus & Ioãnẽ in epiſtola dixiſſe reor. Si cor noſtrũ nõ reprehẽdit nos: fiduciã hẽmus ad deu. & quæcũq; pe
tierimus: accipiemus ab eo. Nolo exiſtimes te pctĩ crimẽ fugiſſe:ſi uolũtatẽ nõ ſequat᷑ effectus cũ ſcriptũ ſit:ꝗq

cũq; uiderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ: iãẽ mœcchatus eſt eã in corde ſuo. Nec dicas: Cogitaui qd & nõ feci: qa etiã
eõcupiſcere nefas eſt: quod fieri crimẽ eſt. Vnde & btũs Petrus præcipit dicẽs: aĩas ueſtras caſtificate. qui ſi nul
lã aĩ æ cõſtuprationẽ noſſet:nec caſtificari ipſam deſideraſſet. ſed illũ locũ quo cõtinet᷑: hi ſũt qui cũ mulieri/
bus ſe nõ toinꝗqnauerũt. uirgines enĩ pmãſerũt. hi ſequunt᷑ agnũ quocũq; ierit. Attẽtius cõſiderare debemus
& aĩaduertere: ſi ſolius integritatis & pudicitiæ merito iſti diuino comitatui copulent᷑: & per oĩa cæloꝶ taber/
nacula diſcurrũt: an &alia ſint quibus adiũcta uirginitas tantæ beatitudinis gloriã cõſequat᷑. Sed un hoc ſcire
poterimus Ex cõſequẽtibus niſi fallor: in quibus ſcriptũ eſt. hi empti ſũt ex oĩbus primitiæ deo & agno.& in
ore ipſoꝶ nõ eſt inuentũ mẽda iũ: ſine macula enĩ ſũt. Vides ꝙ nõ in uno uirgines tãtu membroꝶ Srainieis
referant᷑ inhærere ueſtigiis. ſed illi qui ꝓpter uirginitatẽ ab oĩ cõtagione pcti ĩmaculatã gerũt uitã. Iccirco uel
maxime uirgo nuptias ſpernit: ut du ſecurior eſt facilius: quod etia a nubẽtibus quærit᷑: aboĩ ſe delicto cuſto/
diat: & uniuerſa legis mãdata pficiat. Nã ſi nõ nubat & eanihulominus faciat:a quibus & nuptæ eſſe iubent᷑
ĩmunes: nõ nupſiſſe quid pderit? Quanꝗᷓ enĩ nulli chriſtianoꝶ peccare liceat: & omnes quicũq; ſpiritalis laua
cri ſãctificatione purgant᷑: imaculatã decurrere cõueniat uitã: ut eccleſiæ: quæ ſine macula: ſine ruga:ſine ali/
quo eiuſmodi eſſe deſcribit poſſint uiſceribus ĩtimari:multo magis tn hoc uirginẽ implere neceſſe eſt: cui nec
matiti: nec filioꝶ: nec alterius neceſſitatis cauſa ꝓhibet: quo minus diuinã ſcripturã perficiat: nec ſi peccet: ali-
qua poterit excuſatione defendi. Ouirgo ſerua ꝓpoſitũ tibi magno præmio deſtinatũ. Præclara eſt apud deu
uirginitas: & pudicitiæ uirtus: ſi nõ aliis pctõrum & maloꝶ lapſibus ĩfirmet. Agnoſce ſtatũ tuũ:agnoſce locũ
agnoſce ppoſitũ. Xpi ſpõſa diceris: uide nequid indignũ ei cuideſpõſata eſſe uideris:admittas. Cito ſcribit re/
pudiũ: ſi in te uel unũ uideat adulteriũ. Quæcũqʒ humanoꝶ ſpõſalioꝶ pigneribus ſubarrat᷑: ſtatim a domeſti

cis: a familiaribus: ab amicis: a ſeruulis ſpõſi: ſollicite & diligẽter reqrit ꝗᷓles iuuenis habeat mores. Interrogat
qd potiſſimũ diligat: quid accipiat libenter: quo uſu uiuat: qua ſe cõſuetudine regat: ꝗbus utat᷑ dapibus:in

bus maxiĩe rebus delectet᷑: & gaudeat. Quæ cũ didicerit: ita ſe in oĩibus tempat: ut ſpõſi mori bus ſuũ obſequ 1

ſua dilectio:ſua iocũditas: ſua uita:ſua diligẽtia cõcordet.Et tu quoq; Apᷣm ſponſũ hũ̃s:a domeſticis acfami/
liaribus eius ſpõſi tui mores keetocn⸗ & ſtrenue ac ſollerter inquire: in ꝗbus præcipue delectet᷑: qualẽ in te co/

poſitionẽ ueſtiũ diligat: cuiuſmodi cõcupiſcat ornatũ. Dicat tibi eius familiariſſimus Petrus: qui nec nuptis
quidẽ corporalẽ ſed ſpiritalẽ promittit ornatũ: ſicut in epiſtola ſua ſcripſit. Mulieres ſimiliter ſubiectæ ſint ui
ris ſuis: ut ſiqui nõ credũt uerbo: per mulieꝶ cõuerſationẽ ſineuerbo lucrificent᷑:cõſiderantes in timore caſtã
cõuerſationẽ ueſtrã: quaꝶ ſit nõ extrinſecus capillatura aut circũdatio auri: aut indumẽti ueſtimẽtorũq; cul/
tus:ſed abſcõſus cordis homo in ĩcorruptibilitate quieti & modeſti ſpũs: qui ẽ in cõſpectu dei locuplex. Dicat
& alius apoſtolus beatus Paulus: qui ad Timotheũ ſcribens epiſtolam: eandẽ fideliter feminaꝶ diſciplinã te-
ſtat. Mulieres ſimiliter in habitu ornato:cũ uerecũdia & ſobrietate ornantes ſe:nõ ĩtortis crinibus auro: aut

in margatitis: aut ueſte præcioſa: ſed quod decet mulieres promittẽtes caſtitatẽ per bonã cõuerſationẽ. Sed for

ſitã dicas: curhæc apoſtoli uirginibus nò iuſſerũt? Quia nõ neceſſariũ iudicabant:ne talis uirginibus cõmoni
tio potius iniuria ꝗᷓ emẽdatio uideret. Sed nec eas nunꝗᷓ tãtæ temeritatis fore crediderũt: ut nec nuptis quidẽ

cõceſſa carnalia ornamẽta & terrena præſumerẽt. Re uera ornare ſe & cõponere uirgo debet. Nam quõ ſponſo
ſuo placere poterit: niſi cõpoſita & ornata ꝓceſſerit? Ornet plane ſed interioribus ornamẽtis: ſpiritaliter non
corporaliter cõponat᷑: quia dñs nõ corporis: ſed aĩæ decorẽ ĩ illa deſiderat. Ergo & tu quæcũq; animã tuã dilidi
& hĩtari a Xpo cõcupiſcis:oĩ eã diligẽtia cõpone:& ſpiritalibus ornamẽtis exorna. Nihil in ea fœdũ appareat.
Reſplendeat auro iuſticiæ: & gẽmis refulgeat ſãctitatis: & præcioſiſſima margarita pu dicitiæ coruſcet: & pieta
tis tunica ueſtiat᷑. Pro byſſo & ſerico caſtitatis & miſericordiæ tunica ueſtiat᷑: & induat᷑ m ꝙ ſcriptũ eſt: indui
te uos ſicut electi dei: ſancti: & dilecti:uiſcera miſericordiæ: bonitatẽ: & cætera. nõ decorẽ alterius pigmẽti quæ
ret: ſed ĩnocentiæ ſimplicitatiſq; cãdorẽ habeat. Roſeũ uerecudiæ colorẽ: & pudorẽ ruboris poſſideat: cæleſtis
abluat᷑ intro doctrinæ: & lauamẽtis ſpiritalibus emũdet᷑ Nulla in ea malitiæ: nulla doli macula relinquat᷑: &
ne qñ male redoleat odore pcti: unguẽto ſuauiſſimo ſapientiæ & ſcĩæ pfruat᷑. Huiuſmodi deus quærit orna
mẽtũ:& animã taliter cõpoſitã cõcupiſcit. Memẽto te eſſe filiã ſᷣm illud. audi filia & uide. Sed & tuipſa quo/
tiẽſcunq; deũ patrem nominas:te dei filiã eſſe teſtaris. Ergo ſi filia dei es:uide ne quid eoꝶ facias: quæ deo pa/
tri incõgrua ſint: ſed age oĩa quaſi filia dei. Cognoſce quõ huius ſæculi nobiliũ filiæ ſe gerãt: quibus aſſueſcãt
moribus: quibus ſe diſciplinis inſtiruãt. Tãta in quibuſdã eſt uerecũdia: tanta gratuitas: tanta modeſtia: ut
cæteroꝶ hoĩum ritum intuitu humanæ ingenuitatis excedãt: & ne qua honeſtis parẽtibus ſuis per lapſũ ſuũ
inhonorationis faciãt notã: alterã ſibi quodãm inter hoĩes cõſuetudinis fecere naturã. Et in originẽ tuã reſ
pice:genus ĩ tuere: gloriã nobilitatis aduerte:ac nõ hoĩs tantũ eſſe:ſed dei filiam: & diuinæ natiuitatis nobilita
te decoratam. Ita te exhibei ut cæleſtis natiuitas appareat: & ut diuina ĩgenuitas clareſcat.ſit uitæ nouæ graui/
tas: honeſtas: admirabilis & ſtupẽda uerecũdlia: mira patientia: uirginalis inceſſus: & ueræ pudicitiæ hĩtus: ſer/
mo præmeditatus: & ſuo tẽpore ꝑræferendus. ut qui te uidet: admiret᷑: & dicat. Quæ eſt hæc noua inter hoĩes

grauitas? Quæ pudoris uerecũdia? Quæ honeſtatis modeſtia? Quæ maturitas? Nõ eſt iſtahumana ĩſtitutio:

nec diſciplinamortalis. Cæleſte hic aliquid in corpore humano refulget. Puto ꝙ habitet in quibuſda homini
bus deus. & cũ te filiã Ap̃i cognouerit: maiore ſtupore terrebit᷑: & cogitabit qualis iſte dns ſit:cuius talis ancil/
la eſt. Si uis ergo partẽ habere in Apo: Apᷣi tibi exemplo uiuẽdum eſt: qui ab oĩ malitia & nequitia ita fuit ex/
traneus: ut ne inimicis quidẽ uicẽ redderet. patrẽ rogabat pro eis. Nolo eni ut eas alias xpianas exiſtimes eſſe:
quæ aut fratres aut ſorores nõ dico oderũt: ſed etia pximos toto corde conſciẽtiæ corã dei teſtimonio:nõ dili/
gũt.cũ xpᷣiana Xpᷣi ſimilitudine inimicos etiã amare neceſſe hẽat. Si ſãctoꝶ cupis hr̃e cõſortiũ: a malitiæ & ne
quitiæ cogitatu pectus mũda. Nemo tecircũueniat. nemo fallaci pᷣmòe ſeducat. nõò niſi ſactos & iuſtos: & ſim
plices: & ĩnocẽtes: & puros cæleſtis aula ſuſcipiet. Nullã apud deũ habet locũ malitia. Aboĩ nequitia & dolo
mundũ neceſſe eſt ẽ: qui cupit regnare cũ Apo. Nihil tam cõtrariũ: nihil ta execrabile deo: ꝗᷓ aliquẽ odiſſe uel
lædere uelle. Nihil ta pbabile: ꝗᷓ oẽs amare. Quod ꝓpheta ꝓſpiciens teſtat᷑ dicẽs: Qui diligitis deu: odite malũ:
Vide ne aliquã humanã gloriã diligas. ne & tua inter eos portio cõputet᷑: quibus dictum eſt: quõ uos poteſtis
credere: gloriã abinuicẽ quærẽtes? Et de quibus ppheta dicit. Auge eis mala: auge mala glorioſis terræ: ut cõfũ
damini a gloriatiõe ueſtra: & obprobriũ fiatis in cõſpectu dei. Nolo enĩ illas reſpicias: quæ ſæculi: nõ dni ſũt
uirgines. quæ ꝓpoſiti ſui &cõfeſſionis ĩmemores gaudẽt in delitiis:in opibus delectant᷑. & corporeæ nobilita
tis origine gloriant᷑. quæ ſi ꝓfecto dei filias ſeeſſe crederent: nunꝗᷓ præter diuinos natales in patre quolibet ad
mirarent honorato. Si patrẽ deũ ſe habere ſentirẽt: nobilitatẽ carnis nõ amarẽt. Quid tibi in generis nobilita
te bladiris: & cõplaces: Duos hoĩ̃es ab exordio fecit deus: ex qbus totius humani generis ſilua deſcẽdit. Muda
nã nobilitatẽ nõ naturæ æquitas præſtat: ſed cupiditatis ambitio⸗ ut nulla intereos diſcretio eſſe poſſit: quos
natiuitas ſecũda generauit. per quã tã diues ꝗᷓ pauper:tã ſeruus ꝗᷓ liber: tã nobilis ꝗᷓignobilis dei efficit filius. &
terrena nobilitas ſplẽdore gloriæ cæleſtis adumbrat᷑: & nuſꝗᷓ oĩno iã comparet. Dũ quæ retro in ſæcularibus
honoribus impares fueraãt:cæleſtis & diuinæ gloriæ nobilitate ueſtiunt æqualiter. Nullus ibi iam ignobilita
tis locus. nec degener quiſꝗᷓ eſt: quẽ diuinæ natiuitatis ornat nobilitas. niſi apud illos qui nõ putãt humanis
cæleſtia præponẽda. aut ſi putãt: quantũ eſt ſeſe ut illis ĩ minoribus præferãt:quos ſibi in maioribus pares eſ

ſe ſentiũt? & quaſi infra ſe poſitos in terra exiſtimẽt: quos ſibi in cæleſtibus æquales crediderint? ITu aũt quæ/

cũq; Api: nõ ſæculi uirgo es: oẽm præſentis uitæ glonã fuge. ut oẽ quod in futuro ꝓmittit᷑: coſequaris. Cõten
tionũ uerba & aĩoſitatis cauſas euita. Diſcordiarũ quoq; & litium occaſiones ſubterfuge. Nã ſi iuxta apoſtoli
doctrinã: ſeruũ dei litigare nõ decet: quãto magis hcilli Cuius quo uerecũdior eſt ſexus: animus debet eſſe
modeſtior. Linguã a maliloquio cohibe. & ori tuo legis frenos impone.ut tũc ſi forte loquaris: qu tacere pec
catũ ſit. Caue ne quid quod in reprehẽſionẽ ueniat: dicas. Lapis emiſſus eſt: ſermo ꝓplatus. Quapropter diu an
ꝗᷓ ꝓferat᷑: cogitandus eſt. Beatæ qppe ſũt: quæ nunꝗᷓ quod reuocare uelint: emittũt. Pudicæ mẽtis debetetiam
ſermo eſſe pudicus: qui ædificet ſemꝑ magis: ꝗᷓ aliquando deſtruat audientẽ. m hoc ꝙ apoſtolus præcipit di
cẽs: oĩs ſermo malus de ore ueſtro nõ pcedat. ſed ſiquis bonus eſt ad ædificationẽ fidei. ut det gratiã audienti
bus.Præcioſa deo lĩgua eſt: quæ nò niſi in diuinis rebus nouit uerba cõſtruere. & ſanctũ eſt os: unde cæleſtia
ſemp eloqa ꝓferunt. Abſentiũ obtrectatores: ꝗqſi malignos ſcripturæ auctoritate deterre. qa hoc inter pfecti
. uirtutes

uittutes
ptulent
aui⸗
lns
ciaque⸗

aotis

lennuel
durmer
taliserat
cocuplle
ta lbi
ſinmita⸗
utcnimi
otalie
aniet
Fült⸗
idn
lechan
timore⸗s
ſacelelt
(velcat
Pege
deo &l
ſineul
ulqyin
tl
ctihcan
uttuaſt
ſickihca
Uerteqn
utaudi
ncöon

cöͦnonl
1⸗
ck uirrutes hofe Ppheta cmemoratii as clpectũ iuſtt malignus ad nihil oduear: crrs peimncphancha
lternn pꝓtulerit. Nõ licet tibi alterius uituperationẽ patiẽter audire: qui nec ab aliis optas recipi tuã. Iniu ũ ꝗppe eſt
wi Tduid cõtra Xpi euãgeliũ uenit. ſi alteri quod tibi ab alio fieri moleſtũ eſt: patiaris inferri: Lingua ſemp tuã
Ppur ebonis eloquiis aſſueſce. & auditũ tuũ magis ad bonoꝶ laudẽ:qᷓ ad malo uitupꝑationẽ accõmoda. Vide ꝙ
ket oĩa quæcũq; bñfacis: ꝓpter deũ facias: ſciẽs eius rei tãtũ tea do recepturã eſſe mercedẽ: quam eius timoris &
Dieni amoris cauſa pfeceris. Sãctam magis eſſe ꝗᷓ uideri ſtude. qa nihil ꝓdeſt æſtimari: quod nõ ſit. &duplicis pcti
Aitnclui reatus eſt: nõ habere quod credit᷑: & quod no habeas: ſimulare. In ieiuniis magis ꝗᷓ in epulis delectare. illius ui/
netlur duæ memor: quæ nõ diſcedebat de tẽplo: deo ſeruiẽs ieiuniis & oronibus die acnocte. ac ſi uidua quidẽ iudæa
aleſts talis erat: qualẽ nũc uirginẽ decet eſſe Ap̃i: Diuinæ magis lectiõis cõuiuiũ dilige:ſpiritalibus te ſatiari dapibus
quat: & cõcupiſce. Illos potius require cibos: ꝗqbus aĩa magis ꝗᷓ corpus reficiat᷑. Carnis & uini ſpecies ꝗᷓſi caloris fomen
erlt orma ta. & libidinis incitamẽta fuge. Et tũc ſi forte uino uteris exiguo: cũ ſtomachi dolore nimio corporis cõpellit in
bl⸗ quo⸗/ firmitas:iracũdiã uince:aĩoſitatẽ cohibe. Quicqd illud eſt: quod poſt factã pœnitẽtiã ruborẽ ingerit ꝓximo:
deopr/ utcriminis abominationẽ deuita. Satis trãquilla: ſatis quietã eſſecõuenit mentem: & ab oĩ perturbatione fu
luelei roris alienã: quæ dei hitaculũ eẽ deſiderat: qui per ꝓphetã teſtat᷑ dicẽs: ſup quẽ aliũ requieſcã: niſi ſup humilẽ
lſtatt & quietẽ: & tremẽtẽ ſermones meos? Oĩum opeꝶ ſpeculatorẽ deũ crede: & caue neqꝗd quod diuinis oculis ĩdi
pſüſun gnũ ſit: aut opereris aut cogites. Cũ orationẽ celebrare deſideras: talẽ te exhibe: quaſi quæ ſis cũ deo locutura-
wid . Quãido pſalmũ dicis: cuius uerba loqueris: agnoſce: & in cõpuctiõe magis cordis ꝗᷓ in tinnulæuocis dulcedine
nobllt delectare. Lachrymas eniĩ pſallentis deus magis ꝗᷓ uoces gratiaꝶ approbat SFicut ppheta dicit. Seruite dño in
egrun⸗ timore: & exultate ei cũ tremore. Vbi timor & tremor eſt: ibi nõ uocis elatio: ſed animus flebilis ẽ: & lachrymo/
tusſer ſa delectatio. Oĩbus actibus tuis diligẽtiã adhibe. ꝗa ſcriptũ eſt: Maledictus hõ qui facit opus dei negligẽter
Ahois Creſcat tibi cũ annis gra: creſcat cũ ætate iuſticia. & fides eo pfectior uideat᷑ eſſe: quo ſenior:qa dns noſter Ieſus
ſüinnto: Xpᷣs:qui nobis exemplũ uiuẽdi reliquit: ꝓficiebat: nõ ætate tantũ corporea:ſed ſapia & gratia ſpiritali: coram
homini deo & hoĩbus. Oẽ tempus in quo te nõ meliorẽ ſenſeris: hoc æſtima pdidiſſe. Cœptũ uirginitatis ppoſitũ ad
isanal finẽ uſq; cõſerua: ꝗa nõ ichoaſſe tãtũ: ſed ꝑfeciſſe uirtus eſt. Sicut in euãgelio dns ait. Quiautem blruetauent
it ek2 uſq; in finẽ hic ſaluus erit. Caue ergo:ne cui cõcupiſcẽdi occaſionẽ tribuas:qa ſpõſus tuus ⁊elãs eſt.crimioſior
g elle: eſt adultera Xp̃i ꝗᷓ mariti. Eſto ergo forma oĩbus uiuẽdi:eſto exemplũ: præcede & ĩ actu quos ĩ ſaãctitatis ſan
dli/ ctificatiõe præcurris. Virginẽ te in oĩbus exhibe:nihil corruptionis obiiciat᷑ capiti tuo: cuius corpus integrũ eſt
ir ne ut tua ſit inuiolabilis cõuerſatio. Et qm ſicut in exordio epiſtolæ præfati ſumus te dei ſacrificiũ factã ach utiq;
8Et ſãctificationẽ ſuã etiã aliis impartit᷑: & ꝗſꝗs exeo digne ſumpſerit ſãctificationis & ipſe ſit particeps. Ita ergo
1olo per te quaſi per diuinã hoſtiã ſanctificent & cæteræ: cũ ꝗbus te ita in oĩbus exhibeas: ut qſꝗs uitã tuã aut uiſu
dileuel aut auditu cõtigerit ſãctificatiõis uim ſẽtiat: & tãtũ ſibi ſtelligat græ ex tua cõuerſatiõe tranſfũdi: ut dũ te imi/
nemai ari cõcupiſcit: dei ſacrificio & ipſe ſit dignus. HMZd
ponſi Epiſtola beati Hieronymi ad Euſtochiũ de uirginitate ſeruãda: cuius ſũmariũ ſubiicit᷑ argumẽtu.
nteölh 4 Xordiens a dicto ꝓphetico Euſtochiũ deo dicatã uirginẽ hortat᷑ ſanctũ uirginitatis cũ timore ſeruare
äich ꝓpoſitũ:exponẽs quãtũ ſit ꝓpter demonũ & carnis inſidias in ea ſeruãda piculũ. Quãtus quoq; & ꝗqᷓ
nobin irrecuperabilis ſit uirginis lapſus: poſt ruinã ſui ipſius ꝓponens exemplũ: & referẽs qualia in heremo
libaeldl cõſtitutus etiã exeſo corpore tentamẽta ptulerit: ꝓpter quæ monita uirginibus ſeruãda pponit. Er in primis
nobli ut uino abſtineãt ex ſcripturis: & ebrietate fugienda cõtinẽtiaq; ſectãda exempla recenſẽs: ſãctos quoq; in me
tltin diũ adducẽs: ui per camis libidinẽ ceciderũt: ut eo magis prudentibus uirginibus ſuggerat eſſe timẽdum. Ex
ns quo etiã inſipientes & intẽperantes: quæ ſolo uirginali noĩe Bariant præſertimq; agapetas in eccleſia quarũ
RMZ beghine inſtar habẽt acerrime arguit. Admonet deinde de ſalutatiõibus fœmiĩaꝶ illuſtriũ & uiduaꝶ quæ ſo
Anbus lIo noĩe præferunt caſtitatẽ uitare cõſortiũ: & ſocias eligere: quas ætas ꝓbat & uita amare ſolitu dinẽ: oroni &le
blita ctioni ſtendere. Docẽs remedia quædã cõtra carnis ſtimulos & incẽtiua libidinũ. Inde digrediẽs uirginitatẽ ex
mns tollit ꝑcõparationẽ nuptiaꝶ tanꝗᷓ fructũ ꝓcedentẽ ex radice: inſtruẽs quare etiã in ueteri lege fuit dãnata ſteri
ael litas: in noua prælata uirginitas. Obteſtat᷑ deinde uirginẽ: ut tẽplũ domini ĩtra ſe ſubſiſtẽs & arcam ſ. ãctifica-
ur tionis caute caute cuſtodiat: typica ex ſcripturis exempla accõmodaãs ultionis in eos: qui auſi fuerãt illa cõtin/
n gere. Hortat ad uitã cõtemplatiuã exemp lo Mariæ dni ledẽtis ad pedes. monet ſolaã cũ ſ ponſe o obſeruare cu/
el biculũ ex cãticis myſtica uerba coaptãs. Præcipit omnẽ inanẽ gloriã & oſtentationẽ etiã in bonis operibus de/
clinare: iuehẽs in hypocritas & quoſdã ſui temporis clericos ſub ſpecie religionis laſciuientes. Hortat ut puo
tele cet alias ad ſanctũ ĩſtitutũ: & ĩfimas quaſq; comites habeat nõ ancillas: ocioſas uero & curioſas fœmĩas oĩ'no
re pet deuitet. monet ne uelit diſerta uideri: & libros gẽtiliũ inſequat᷑: referẽs ſuã hiſtoriã qn fuerit pro gentiliũ le⸗
dun ctione correctus. admonet quoq; auaritiã fugere: & nõ ſolu aliena nõ appetere: ſed ꝓpria miſericorditer elar-
S giri. Plurima de ſcripturis teſtimonia atq; exempla cõgerẽs: quæ doceãt fugere auaritiã: & hiſtoriã referẽs pro
pich prietarii monachiĩ ægypto deprehẽſi cõſilio Macharii ad terrorẽ cũ nũmis ĩfoſſo. Qua occaſiõe digrediẽs tra
dient ctat de tribus generibus monachoꝶ ægypti: cœnobitaꝶ.ſ. anachorit aꝶ: & moabitaꝶ: & ipſo poſtremo dãna/
leſtu to: quod dicit ẽe deterrimũ prioꝶ.ĩſtituta perſequit᷑: de tpe quoq; or̃onis:de ſcĩtate ieiunii:de detractiõe & iu
lect dicio ac æmaulatiõe malignãtiũ euitanda cõmonetacit. ad extremũ exhortans oĩa uel dura uel aſpera pro Xp̃o

tutes ii. cCxii.

.

perferre:quãdo amãtibus illũ facile uidet omne difficile: & breuis modicaq; ppeſſio ĩeffabili præmio cõpẽſat᷑.

M ¶Aliud argumentum. r
Ota ꝙ hæc epiſtola calũniæ occaſionẽ præltitit detractatoribus aduerſus beatũ Hieronymuũ. Nã Ruffi
nus in ſecũdo libro quẽ ad Semproniu cõtra eũdẽ ſãctũ Hieronymũ ſcribit impingit: dicẽs eũ libellum

bere uidebat interſerens quædã ipſius epiſtolæ uerba: dicens etiã oĩum monachoꝶ genus diaconos quoq; &
. 4 P P — . * . . . . . —
præſbyteros fœde & turpiter laceraſſe: exponẽs uerba ipſius epiſtolæ. Cæteꝶ ſi aduertas in eis nõ contra bonos
ſ& modeſtos ſed malos & laſciuos extat ĩuectio. Vñn Hieronymus in rũſione elegãter ſe purgat a crimine. Sed

& Seuerus Sulpitius Hieronymi coæuus dialogũ ſcribẽs de monachis & anachoritis orientalibus: de hac ipſa

epiſtola quẽdam introducit ita loquẽtẽ. Ante hoc quinquẽniũ quẽdam illius libellũ legi:in quo tota noſtraꝶ
natio monachoꝶ ab eo uehemẽtiſſime uexat᷑ & carpit᷑. Et poſt pauca. Nihil inquit penitus omiſit: quod non
