eurrerẽ aut cucurriſſẽ. Quare ſeparatim & nõ publice? Ne forte fidelibus ex numero iudæoꝶ qui legẽ putabãt
eẽ ſeruãdã. & ſic credẽdũ ĩ dũm ſaluatorẽ: fidei ſcandalũ naſceret᷑. Ergo eo tpe cũ Petrus ueniſſet antiochiam
(licet hoc apoſtoloꝶ acta nõ ſcribãt: ſed affirmãti Paulo credẽdũ ſit)ĩ faciẽ illi Paulus reſtitiſſe ſe ſeribit: quia
rephẽſibilis erat. Prius eniĩ ꝗᷓ uenirẽt ꝗdã ab lacobo: cũ gẽtibus edebat. Cũ autẽ ueniſſent: ſubtrahebat ſe: & ſe⸗
egabat timẽs eos: q ex circũciſiõe erãt. & cõſenſerunt cu illo cæteri iudæi: ita ut barnabas adduceret᷑ ab his in
illã ſimulationẽ. Sed cũ uidiſſem: inꝗt ꝙ nõ recte ĩgrediebãtur ad ueritatẽ euangelii:dixi Petro corã oibus.
Si tu cũ ſis iudæus gẽtiliter & nõ iudaice uiuis: quõ cogis gẽtes iudaizare/ & cætera. Nulli ergo dubiũẽ: Pe/

trus apoſtolus ſẽtẽtiæ huius: cuius nũc p̃uaricator arguit᷑: primus auctor extiterit. Cauſa autẽ pᷣuaricationis

timor ẽ iudæoꝶ. Dicit enĩ ſcriptura. ꝙ primũ edebat cũ gẽtibus. Cũ autẽ ueniſſent quidã a Iacobo:ſubtrahe/
bat ſe: & legrcgrbatreime eos: qui ex circũciſione erãt. Timet autẽ iudæos: quoꝶ erat apoſtolus: ne p occaſio/
nẽ gẽtiliũ a fide xpi recederẽt: & imitator paſtoris boni pderet gregẽ ſibi creditũ. Sicut igit᷑ oũdimus petrũ be/

ne quidẽ ſenſiſſe de abolitiõe legis moſaycæ: ſed ad ſimulationẽ obuãdæ eius timore cõpulſũ. Videamus an

ipſe paulus: qui aliũ arguit: tale quid fecerit. Legimus quidẽ in eodẽ libro: pambulabat autẽ paulus ſyriã & ci
liciã: cõfirmãs ecleſias. puenitq; ĩ Derbẽ & Liſtrã: & ecce diſcipulus quid erat ibi:noĩe Timotheus filius mu
lieris uiduæ fidelis: patre autẽ gentili. Huicteſtimoniũ recldebãat: qui ĩ liſtris erãt & Iconio fratres. hũc uoluit
paulus ſecũ ꝓficiſci:& aſſumẽs circũcidit eũ ꝓpter iudæos: qui erat ĩ illis locis. Sciebãt enĩ oẽs ꝙ pater eius gẽti
lis eẽt. Obtẽ apoſtole paule: qui ĩ petro rephẽderas ſimulationẽ: quare ſe ſubtraxiſſet agẽtibus ꝓpter metum
iudæoꝶ: ꝗq a lacobo uenerãt: cur Timotheu filiũ hoĩs ẽtilis utiq; & ipſũ gẽtilẽ(neq; enĩ iudæus erat qnõ fue/
rat circuciſus)cotra ſẽtẽtiã tuã circũcidere cogeris: Ra ebis mihi: ꝓpter iudæos: qui erãt illis locis. Qui igit᷑ ti
bi ignoſcis ĩ circũciſiõe diſcipuli ueniẽtis ex ẽtibus:ignoſce & petro pᷣdeceſſori tuo:ꝙ; aliꝗᷓ fecerit metu fideliu
iudæoꝶ. Rurſus ſcriptũ ẽ: Paulus uero cũ adhuc ſuſtinuiſſet dies multos: fratribus uale dicẽs: nauigauit ſyriã
& cũ eo Priſcilla & Aquila: & totõdit ſibi ĩ Cẽcris caput. uotũ enĩ habuerat. Eſto ut ibi timore iudæoꝶ timore
cõpulſus ſit facere qd uolebat:qᷓre comã nutriuit ex uoto: & poſtea eã in cẽcris totõdit ex lege:ꝙ Naarei qui
ſe deuouerit iuxta pᷣceptũ Moyſifacere cõſueuerũt? V eꝶ hæc ad cõparationẽ eius rei quæ ſequit᷑: parua ſunt.

Refert Lucas ſacræ ſcriptor hiſtoriæ: cũ ueniſſemus hieroſ- olymã: libẽter ſuſceperũt nos fratres: & ſequẽti die

lacobus & oẽs ſeniores qui cũ eo erãt: euãgelio illius rodaro dixerũr ei. Vides frater quot milia ſunt in iu/
dæa:qui crediderũt in chriſtũ: & hi oẽs æmulatores ſũt

egis. Audierũt autem a te ꝙ diſceſſionẽ doceas a Moy⸗
ſe eorũ: qui pergẽtes ſunt iudæoꝶ: dicẽs nõ debere eos circũcidere filios ſi uos: neq; ſecundum conſuetudinem

ingredi. Quid ergo eſt? Vtiq; oportet conuenire multitudinẽ. Audierunt enim te ſi uperueniſſe. Hoc ergo fac

quod tibi dicimus. Sunt nobis uiri quatuor uotũ habentes ſuperſe: his aſſumptis ſanctifica te cum ipſis: &
impende in eos: ut redeant capita: & ſcient omnes quia quæ de te audieruũt:falſa ſũt:ſed ambulas & ipſe cuſto
diẽs legem. Tuc Paulus aſſuũptis uiris poſtera die purificatus: intrauit cum illis in templum annũcians exple/
tionẽ dieꝶ purificatiõis: donec offeret᷑ pro unoquoq; eoꝶ oblatio. O Paule& in hoc te rurſus ĩterrogo: cur ca

ny
1
ipe
nep
1st

ſpes,

pulu
letet
ineis
uoſe

gedl

docs

kui
ſiſ⸗
teſe

it,⸗

dol
i
ton
teh

— — — —⏑ — — ,— —

atösse:
inme
ige
alodt
tatonil
ntenn 3
läceng 1
lela etu,
Cbitſie
mmAAd,
Plbzre
gecheri
rgibe
lre ebi
uhlcle
dlog
iai
nöͤcehen
noptichi
lunn 9
Nutih
ilite⸗
en.
innni
ubi
aochian
dirgn
nleal⸗
kadun
tiobr.
iegh⸗
naatons
nbenle/
anio
enite
nuen
fke
smnu
oluit
ugeni
zetum
6 lue/
ict
ſacli
ithri
umote
miui
1ſunt
tiniv
M
Cinen
tgo ſ
ciſto
eple
u1

put raſeris:cur nudipedalia exueris:de cerimoniis iudæoꝶ: cur obtuleris ſacrificia: & ſm legẽ pro te hodie ho/

ſtiæ fuerit ĩmolatæ? Vtiq; rudebis: ne ſcandalizarẽtur q ex iudæis crediderãt. Simulaſti ergo iudæũ: ut iudzæ

os lucrifaceres:& hac ipſã ſimulationẽ Iacobus & cæteri te docuere pᷣſbyteri :ſed tũ euadere nõ potuiſti.Orta
enĩ ſeditiõe:cũ occidẽs eſſes:raptus es a tribuno: & abeo miſſus Cæſareã: ſub cuſtodia militũ diligẽti:ne te iu/

Qꝛxi qᷓſi ſimulatorẽ ac deſtructorẽ legis occiderẽt: atq; ĩde Romã pueniẽs: ĩ hoſpitio qd tibi cõduxeras: Chri/
ſtũ & iud æis & gẽtibus pᷣdicaſti: & ſentẽtia tua Neronis gladio cõfirmata ẽ. Didicimus ꝙ ꝓpter metũ iudæo

rũ& Petrus & Paulus eqliter finxerũt ſe legis pcepta ſeruare. Qua igit᷑ frõte: ꝗᷓ audacia Paulus ĩ altero rephẽ

dat:qd ipſe cõmiſit? Ego ĩmo alii ante me expoſuerũt cauſã: quã putauerunt:nõ officioſũ mẽdaciũ defẽden

tes ſicut tu ſcribis: ſed dicẽtes honeſtã diſpẽſationẽ: ut & apoſtolorũ prudẽtiã demõſtrarẽt: & blaſfemãtis por

phyrii ĩprudẽtiã coercerẽt:ꝗ Paulũ & Petrũ puerili dicit ĩter ſe certaſſe certamĩe:ĩmo exarſiſſe Paulũ ĩ inui⸗/

dia uirtutũ Petri: & ea ſcripſiſſe iactater: uel quæ nõ fecerit: uel ſi fecerit: ꝓcaciter fecerit: id ĩ alio rephẽdẽs: qd
ipſe cõmiſerit. Interpᷣtati ſũtilli ut potuerũt. Tu quò iſtũ locũediſſeras: utiq; meliora dicturus: ꝗ ueterẽ ſciam
reprobaſti. Scribis ad me in epiſtola tua(neq; enia me docẽdus es)quõ intelligat᷑ qd idẽdicit:factus ſũ iudæ
is tanꝗᷓ iudæus & cætera: quæ ibi dicũturcõpaſſione miſericordiæ: nõ ſimulatione fallaciæ. Fit enĩ tanꝗᷓ æger
ꝗ miniſtrat ægroto: nõ cũ ſe febres habere mẽtit᷑: ſed cũ aĩo cõdolẽtis cogitat: quẽadmodũu ſibi ſeruiri uellet:ſi

ipe ægrotaret. nã utiq; iudæus erat: xpᷣianus autẽ factus nõ iudæoꝶ ſacramẽta reliqrat: quæ cõueniẽterille po

pulus & legitime: tẽpore quo oportebat: accepat.Ideoq; ſuſcepit ea celebrãda: cũ iã xpᷣi eſſet apoſtolus: ut do
ceret nõ eſſe pnitioſa iis ꝗ ea uellẽt: ſicuta parẽtibus ꝑ legẽ acceperãt cuſtodire: etiã cũ in xpo credidiſſẽt. nõ tñ
in eis iã conſtituerẽt ſpẽ ſalutis qm ꝑ dũm ieſũ ſalus ipſa:quæ ipſis ſacramẽtis ſignificabat᷑:aduenerat. Toti/⸗
us ſermonis tui: què diſputatiõe lõgiſſima ꝓtraxiſti: hic ſenſus ẽ: ut Petrus nõ errauerit in eo: ꝙ iis ꝗ ex iudæis
crediderãt: putauerit legẽ eſſe ſuãdã: ſed in eo a recta linea deuiarit: ꝙ gẽtes cogeret iudaizare. Cogeret autẽnõ
docẽtis ĩperio: ſed cõuerſatiõis exẽplo. Et Paulus nõ cõtraria ſit locutus iis: quæ ipſe geſſerat: ſed quare Pe/
trus eos ꝗ ex gẽtibus erãt: iudaizare cõpelleret. Hæc ergo ſũmaẽ qõnis:ĩmo ſẽtẽtiæ tuæ: poſt euãgeliũ xpᷣi:bñ/
faciãt credẽtes iudæi:ſi legis mãdata cuſtodiãt:hoc ẽ:li ſacrificia offerãt.qꝗᷓ obtulit Paulus: ſi filios circũcidãt
ſi ſabbatũ ſᷣuẽt:ut Paulus in Timotheo: & obſeruauere iudæi oẽs. Si hoc ueꝶ ẽ in Cherinti: & Hebionis he/
reſim dilabimur: ꝗ credẽtes in xpᷣm: ꝓptet hoc ſolũ a patribus anathematizati ſut: ꝙ legis cerimonias xp̃i euã
elio miſcuerũt: & ſic noua cõfeſſi ſũt: utuetera nõ amitterẽt. Quid dicã de Hebionitis: ꝗ xpᷣianos ſe eſſeſimu
Fir⸗ Vſq; hodie ꝑ totas oriẽtis ſynagogas:ĩter iudæos hæreſis ẽ:quæ dici᷑ Minæoꝶ: & a phariſæis nũc uſq; dã
nat᷑:quos nulg⸗ Nazareos nũcupat:ꝗ credũt in xpᷣm filiũ dei:natũ ex Maria uirgĩe: & eũ dicũt eſſe ꝗ ſub põ
tio Pilato paſſus ẽ: & reſurrexit. In quẽ & nos credimus. Sed dum uolũt & iudæi eſſe: & xpᷣiani:nec iudæi ſũt
nec chriſtiani. Oro igit᷑ te: ut ꝗ nro uulnuſculo medẽdũ putas: quod acu foratum: ĩmo puctũ dicit᷑: huius ſen
tẽtiæ medearis uulneri: qd; lãcea: & utita dicã phalarice mole pcuſſuũẽ. Neq; enĩ eiuſdẽ eẽ crimĩs:& ĩexplana/
tione ſcripturaꝶ:diuerſas maioꝶ ſentẽtias ponere:& hæreſim ſceleratiſſima rurſus in eccleſiã ducere. Sin au
tẽ hæc nobis ĩcũbit neceſſitas: ut iudæos cũ legitimis ſuis ſuſcipiamus: & licebit eos obſeruare in eccleſiis xp̃i:
qd exercuerũt ĩ ſynagogis ſathanæ: dicã quod ſentio: nõ illi xpiani fiẽt: ſed nos iudæos faciẽt. Quis enim hoc
xpᷣiano ꝶ patiẽter audiat:qd in tua epiſtola cõtinet᷑. Iudæus erat Paulus: xp̃ianus autẽ factus nõ iudæoꝶ ſa
cramẽta reliquerat: quæ cõueniẽter ille populus: & legitimo tẽpore quo oportebat accepat. Ideoq; ſuſcepit ea
celebrãda: cũ iã xpᷣi eſſet apoſtolus: ut doceret nõ eſſe ꝑnitioſa his ꝗ ea uellẽt: ſicuta parẽtibus p legẽ acceperãt
cuſtodire- Rurſus obſecro te: ut pace tua mecũ dolorẽ audias iudæoꝶ. Paulus cerimonias obuabat: cũ iã xpi
eſſet apoſtolus: & dicis eas nõeſſe ꝑnitioſas his: ꝗ eas uelit ſicut a parẽtibus acceperĩt cuſtodire. Ego ecõtrario
loquar:& reclamãte mecũ mũdo libera uoce pnũciẽ:cerimonias iudæoꝶ & pnitioſas eſſe & mortiferas chriſtia
nis. & qcũq; eas obſeruauerit: ſiue exiudæis ſiue exgẽtibus: eũ in barathru diaboli deuolutũ. Finis enim legis
chriſtus ẽ ad iuſticiã oĩ credẽti: iudæo.ſ.atq; gẽtili. Neq; enĩ oĩ credẽti erit finis ad iuſticiã: ſiiudæus excipitur
In euãgelio legimus. lex & ꝓphetæ uſq; ad Ioãnẽ Baptiſtã. Et in alio loco. ꝓpterea quærebãtiudæi eũ magis
ſterficere: qa nõ ſolũ ſoluebat ſabbatũ: ſed & patrẽ ſuũdicebat eſſe deũtæꝗlẽ ſe faciẽs deo. Et iteꝶ:de plenitudi
neeius nos oẽs accepimus gratiã pro gra:qa lex ꝑ Moyſem data ẽ.gra aũt & ueritas p ieſũ xpᷣm factaẽ. pro le
gis gẽa quæ pᷣteriit gratiã euãgelii accepimus pmanẽtẽ: & ꝓ umbris & imagibus: ueteris ĩſtrumẽti ueritas P Ie
ſũ xpᷣm facta ẽ. Hieremias quoq; ex pſona dei uaticinat᷑. ecce dies ueniũt dicitdñs: & cõfirmabo domui iſrael
& domui iuda teſtamẽtũ nouũ:nõ ſᷣm teſtamẽtũ qd diſpoſui pribus eoꝶ ĩ dieꝗᷓ appᷣhẽdi manũ eoꝶ:ut edu
cerẽ eos de terra ægypti. Obua qd dicat: ꝙ nõ populo gẽtiliũꝗ ante nõ recepat teſtamẽtũ:ſed populo iudæoꝶ:
cui lex dataẽ p moyſẽ: teſtamẽtũ nouũ euãgelii repromittat: ut nequaꝗᷓ uiuãt ĩ uetuſtate lr̃æ: ſed ĩ nouitateſpi
ritus. Paulus autẽ ſuper cuius nunc nomine quæſtio uentilat᷑: crebras huiuſmodi ponit ſentẽtias: e ꝗbus bre
uitatis ſtudio pauca ſubnectã. Ecce ego Paulus dico uobis: quoniã ſi circuũcidamini Chriſtus uobis nihil pro
deſt. Et iterum. Eucauati eſtis a Chriſto. qui ex lege iuſtificamini: a gratia excidiſtis. Et infra. ſi ſpiritu ducimi/
ni: lam non eſtis ſub lege. Ex quo apparet: qui ſub le⸗ eſt non diſpenſatiòe ut noſtri uoluere maiores: ſed
uere ut tu intelligis eum ſpiritũ ſanctuũ non habere.ꝗᷓlia autẽ ſint præcepta legalia deo docẽte diſcamus. Ego
inꝗt dedi eis p̃cepta nõ bona: & iuſtificatiões ĩ gbus nõ uiuãt ĩ eis. Hæc dicimus nõ quo legẽ iuxta Manichæũ

„

clxiiii.

Cheiij

& Martionẽ deſtruamus:ꝗᷓ & ſãctã & ſpiritalẽ iuxta apoſtolũ nouimus. Sed qa poſtꝗᷓ uenit fides & tẽpoꝶ ple
nitudo:miſit deus filiũ ſuũ natũ ex muliere factũ ſub lege: ut eos q ſit ub lege erãt redimeret: ut adoptionẽ filio
rũ recipemus: & nequaꝗᷓ ſub pædagogo:ſed ſub adulto & dño hærede uiuamus. S eqꝗt᷑ ĩ epiſtola tua. Nõ ideo

Petrũ emẽdauit:ꝙ pr̃nas traditiões obſe ruaret. qcd ſi facere uellet: nec mẽdaciter nec ĩcõgrue faceret. Iteꝶ dico

ep̃s es: eccleſiaꝶ xpᷣi magiſter: ut ꝓbes uerũ eſſe qd aſſeris: ſuſcipe aliquẽ iudæoꝶ: ꝗ factus xpᷣianus natũ ſibi
filiũcircũcidat: ꝗ obſeruet ſabbatũ: q abſtineat a cibis: quos deus creauit ad utẽdũ cũgratiarũ actiõe: ꝗ ᷓrtade
cima mẽſis pᷣmi agnũ mactet ad ueſperã: & cũ hoc feceris: ĩmo nõ feceris Scio enĩ te xpᷣianũ: & rẽ ſacrilegã nõ
facturũ uelis: nolis: tuã ſentẽtiã reprobabis: & tũc ſciẽs ope difficilius eſſe cõfirmare ſua:ꝗᷓ aliena rephẽdere.
Acne forſitã tibi nõ crederemus:ĩmo nõ ĩtelligeremus qd diceres (Frequẽter eni ĩ lõgũ ſermo ꝓtractus caretĩ/⸗
telligẽtia: & dũ nõ ſentit᷑: minus rephẽdit᷑ inculcas & replicas: hoc ergo iudæoꝶ Paulus dimiſerat: qd malũ
nõ habebãt. Quod ẽ malũ iudæoꝶ: qd/ Paulus dimiſerat? Vtiq; illud qd ſeꝗtur: ꝙ ignorãtes dei iuſticiam: &
ſuã uolẽtes cõſtituere:iuſticiæ dei nõ ſũt ſubiecti. Deĩde ꝙ poſt paſſionẽ & reſurrectionẽ xpᷣi:dato ac manife/
ſtato ſacramẽto græ ſᷣm ordinẽ Melchiſedech: adhuc putabãt uetera ſacramẽta: nõ excõſuetudie ſolẽnitatis:
ſed ex neceſſitate ſalutis eẽ clehrade. ur tñ ſi nunꝗᷓ fuiſſẽt neceſſaria: ĩfructuoſe atq; inaniter pro eis macha
bæi martyres fierẽt. Poſtremo illud qd pᷣdicatores gfæ xpᷣianos iudæi tanꝗᷓ hoſtes ꝑpſequerent᷑. Hos atq; huiuſ
modi errores & uitia dicit ſe dãnare: & ut ſtercora arbitrat ut xpᷣm lucrifaceret. Didicimus ꝑ te: quæ apoſtolus
Paulus mala reliqrit iudæoꝶ. Rurſũ te docẽte diſcamus ꝗᷓ bona eoꝶ tenuerit. Obfuatiões inqes legis: qᷓs more
patrio celebrabãt: ſicut ab ipſo Paulo celebratæ ſũt ſine ulla ſalutis neceſſitate. Id qd uelis dicere ſine ulla ſalu
tis neceſſitate: nõ ſatis ĩtelligo. Si enĩ ſalutẽ nõ afferũt: curobſeruãtur? Siautẽ obſeruada ſũt: utiq; ſalutẽ af/
ferũt maxie quæ ſᷣuata martyres faciũt. Nõ enĩ obſeruarẽtur: niſi afferrẽt ſalutẽ. Neq; enĩ indifferẽtia ſut ĩter
bonũ & malũ:ſicut philoſophi diſputãt. Bonũ ẽ cõtinẽtia: maluũ ẽ luxuria. ĩter utrũq; ĩdifferẽs: ãbulare:digere
re:alui ſtercora: capitis naribus purgamẽta ꝓiicere:ſputis rehumata iacere: hoc nec bonũ: necmalũ ẽ.ſiue enĩ

feceris: ſiue nõ feceris: nec iuſticiã habebis nec iniuſticiã. Obſuare aũt legis cerimonias nõ põt eẽ ĩdifferẽs ſed

aut bonũ eſt aut malũẽ: tu dicis bonũ:ego aſſero malũ:& malũ nõ ſolũ iis ꝗ ex gentibus:ſed & iis ꝗ ex iudaico
populo crediderũt. In hoc ni fallor loco:dũ aliud uitas:ad aliud deuolueris. Dũ enĩ metuis Porphyriũ blaſfe/
mãtẽ:ĩ Hebiõis ĩcurris laqueos:iis ꝗ credũt ex iudæis: obuãdã legẽ eẽ decernẽs. Et qa piculoſũ ĩtelligis eẽ:qd
dicis:rurſũ illud ſupfluis uerbis tẽperare conaris: ſine ulla ſalutis neceſſitate: ſicut iudæi celebrãda putabant:
aut fallaci ſimulatiõe: qd Paulus ĩ Petro rep̃hẽderat. Petrus igit᷑ ſimulauit legis cuſtodiã. Ille autẽ rephenſor
Petri audacter obſeruauit legitia. Seqt?᷑ enĩ in epiſtola tua: nã ſi ꝓpterea illa ſacramẽta celebrauit: q ſe ſimula

uit iudæũ: ut iudæos lucrifaceret: cur etiã nõ ſacrificauit cũ gẽtibus:qa & iis ꝗ ſine lege erãt:tanꝗᷓ ſine lege fa-

ctus eſt: ut eos quoq; lucrifaceret? niſi qa & illud fecit:ut natura iudæus:& hoc totũ dixit:nõ ut Paulus ſe fin
geret eſſe qd nõ erat: ſed ut miſericorditer ita ſubueniẽdũ eſſe ſentiret:ac ſi ipſe ĩ eo errore laboraret:no.ſ.men
tiẽtis aſtu: ſed cõpatiẽtis affectuBenedefẽdis Paulũ: ꝙ nõ ſimulauerit errorẽ iudæoꝶ: ſed uere fuerit ĩ errore
Neq; imitari Petꝶ uoluerit mẽtiẽtẽ: ut qd erat metu iudæoꝶ diſſimularet: ſed tota libertate iudæũ eſſe ſe dice

ret. Noua clæmẽtia apoſtoli: cũ iudæos xp̃ᷣianos uult facere: ipſe iudæus factus ẽ. Nõ enĩ poterat luxurioſos
ad frugalitatẽ reducere: niſi ſe luxurioſũ ꝓbaſſet: & miſericorditer ut ipe dicis: ſubuenire miſeris: niſi ſemiſeꝶ

ipſe ſentiret. Vere enĩ milſeri illi: & miſericorditer deplorãdi: ꝗ cõtẽtioe ſua & amore legis abolitæ apoſtolum

xpᷣi fecere iudæũ. Nec multũ ĩtereſt ĩter meã & tuã ſẽtẽtiã: qa ego dico:& Petꝶ & Paulũ timore fideliũiudæoꝶ

legis exercuiſſe ĩmo ſimulaſſe mãdata. Tu autẽ aſſeris:hoc eos feciſſe clæmẽter:nõ mẽtiẽtis aſtu:ſed cõpatien
tis affectu. dumò illud cõſtet uel metu uel miſericordia: eos ſimulaſſe ſe eſſe:qd nõ erãt. Illud autẽ argumen
tũ quo aduerſũ nos uteris: ꝙ & gẽtilibus debuerit gẽtilis fieri: ſi iudæis iudæus factus ẽ: magis pro nobis fa-
cit. ſicut enĩ nõ fuit uere iudæus: ſic nec uere gẽtilis erat. Et ſicut nõ fuit uere gẽtilis: ſic nec uere iudæus erat. In
eo autẽ imitator gẽtiũ ẽ: qa pputiũ recipit in fide xpᷣi:& ĩdifferẽter ꝑmittit ueſci cibis: qd dãnãt iudæi:nõ cul/
tũ:ut tu putas idoloꝶ. In xpo enĩ ieſu nec circũciſio ẽ aliqd: nec pputiũ. Sed obſeruatio mãdatoꝶ dei. Quæſo
igit᷑ te: & iteꝶ atq; iteꝶ obſecro: ut ignoſcas diſputatiũculæ meæ: & ꝙ modũ meũ egreſſus ſũ: tibi ĩputes:q coe
iſti: ut ſcriberẽ: & mihi cũ Stheſichoro oculos abſtuliſti. Nec me putes magiſtrũ eſſe mẽdacii:ꝗq ſequor xpᷣm

g d& — . . . — . . . . „– . . — „ „-— . —
dicẽtẽ: ego ſũ uia ueritas: & uita: nec põt fieri ut ueritatis cultor mẽdacio colla ſubmittã. Neq; mihi ĩperitorũ

plæbeculã. cõcites: ꝗ te uenerat ut eᷣm: & in eccleſia declamãtẽ: ſacerdotii honore ſuſcipiũt: me autẽ ætatis ul
timæ: & pene decrepitũ: ac monaſterii & ruris ſecreta ſe ectãtẽ: paruipẽdũt. Et ꝗᷓras tibi quos doceas:ſiue rephẽ
das. Ad nos enĩ tãtis maris atq; terraꝶ ſpatiis a te diuiſos: uix uocis tuæ ſonus puenit. Et ſi forſitã lras ſcripſe

tis: ãte eas italia ac roma ſuſcipiẽt:ꝗᷓ ad me cui mittẽdæ ſũtdeferãtur. Quod autẽ ĩ aliis qris epiſtolis:cur prior

mea in libris canonicis ĩterpᷣtatio aſteriſcos habeat: & uirgulas p̃notatas: & poſtea aliã trãſlationẽ abſq; his ſi
gnis edideri. Pace tua dixeri:uideris mihi nõĩ telligere: qd ꝗᷓ ſiſti. illa eni ĩ terpᷣtatio. xx.ĩterpretũ ẽ. Et ubicũq;
uirgulæ. i. obeli ſunt: ſignificatur ꝙ. lx. plus dixerint: ꝗᷓ habet in hebræo. Vbi autem aſteriſci.i. ſtellæ prælu

centes: ex Theodotionis editione ab Origene additũ eſt. Et ibi græca tranſtulimus. Hic de ipſo Hæbraico

quod intelligebamus: expreſſimus: ſenſuum potius ueritatem: ꝗ uerborum ordinẽ interdum conſeruantes.
Et miror quõ.lxx.ĩterpᷣtũ libros legas:nõ puros: ut ab eis editi ſut: ſed ab Origene emẽdatos: ſiue corruptos ꝑ

obeo

te L
. obelos: & aſteriſcos: & xpᷣiani hoĩs ĩ terptatiũculã nõ ſeq̃ris:pſertĩ cũ ea quæ addita ſũt: ex hoĩs iudæi atq blaſ⸗
Nöe femi poſt paſſionẽ xpᷣi:editiõe trãſtulerit. Vis amator eẽ uerus. Ixx. ĩterptu? nõ legas ea quæ ſub aſteriſcis ſunt
elndn ĩmo rade de uolumi bus ꝛut ueterũte fautorẽ ꝓbes:qd ſi feceris oẽs eccleſiaꝶ biblio thecas danare cogeris. Vix
nf enĩ unus aut alter ĩueniert᷑ liber: qiſta nô habeat. Porro qd dicis nõ debuiſſe meiterptari poſt ueteres: & nouo
giu uteris ſ yllogiſmo aut obſcura fuerũt quæ ĩterptati ſüt. xx. aut manifeſta. Si obſcura te quoq; ĩ illis falli po
aci tuiſſe credendũ .Si manifeſta: illos ĩ eis no falli potuiſſe pſpicuũ ẽ.tuo tibi ßmone rndeo. Oẽs ueteres tracta/
tores ꝗ nos ĩ dño pceſſerũt: & ꝗ ſcripturas ſcãs ĩterpᷣtati ſut: aut obſcura ĩterpᷣtati ſũt:aut manifeſta. Siobſcu⸗
lickere ra tu quõ auſus es poſt eos diſſerere: qd illi explanare nõ potuerũt Si manifeſta:ſupfluũ te uoluiſſe diſſere
elani re: qd illos latere nõ potuit: maxle ĩ explanatiõe pſalmoꝶ: quos apud græcos ĩterptati ſũt multis uolumini/
ldi bus. Primus Origenes: ſecũdus Euſebius cæſarien ſis: tertius Theodorus heracleotes: qᷓrtus Aſterius ſcythopo
ncuml litanus: qntus Apollinaris laodicenus: ſextus Didymus alexãdrinus. Ferũtur & diuerſoꝶ ĩ paucos pſalmos
emene opuſcula: ſed nucde ĩtegro pſalmoꝶ corpore dicimus. Apud latinos autẽ Hilarius pictauiẽſis: & Euſebius uer
dininn cellẽſis eps Origenẽ & Euſebiũ trãſtulerũt: quoꝶ priorẽ & nr̃ Ambroſius ĩ quibuſda ſecutus ẽ. Reſpõdeat mi
esmach hi prudẽtia tua:quare tu poſt tãtos & tales interpᷣtes ĩ explanatiõe pſalmoꝶ diuerſa ſenſeris. Si enĩ obſcuri ſũt
atghuu pſalmi:te quoq; ĩ eis falli potuiſſe credẽduẽ.Si manifeſti: illos ĩ eis falli potuiſſe nõ credit᷑. ac ꝑ hocutroq; mõ
apolti ſupflua erit ĩterpᷣtatio tua: & hac lege poſt priores nullus loꝗ audebit. & quodcũq; alius occupauerit: alius de
ssnr eo licẽtiã Icribẽdi nõ habebit. qn potius huanitatis tuæ ẽ: ĩ quo ueniã tibi tribuis: ĩdulgere & cæteris. Ego enim
deuluai noò tã uetera abolere conatus ſu: quæ liguæ meæ hoĩbus emẽdata de græco ĩ latinũ trãſtuli: ꝗᷓ ea teſtimonia:
Plni gquæa iudæis ptermiſſa ſũt uel corrupta: ꝓferre in mediuũ: ut ſcirẽt nii. qd hebræa ueritas cõtineret. ſicui legere
etulitic nõ placet:nemo cõ pellit ĩuitũ.bibat uinu uetus cũ ſuauitate:& nia muſta cõtẽnat:quæ ĩ explanatioõe priorũ
lrin edita ſũt:ut ſicubi illa nõ ĩtelligunt᷑: ex noſtris manifeſtiora fiãt. Quod autẽ genus ĩterpᷣtatiõis iĩ ſcripturis ſã/
jilueni ctis ſequẽdũ ſit: liber quẽ ſcripſi de optio gñe ĩterptadi &oẽs pᷣfatiuculæ diuinoꝶ uoluminũ: ꝗs editioni næ pᷣ
ersd poſuimus:explicãt. ad illaſq; prudẽtẽ lectorẽ mittẽdũ puto. Et ſi meut dicis ĩ noui teſtamẽti emẽdatioe ſuſci⸗
rüin pis exponiſq; cauſã: cur ſi uſcipias: qaplurimi lĩguæ græcæ hñtes ſcĩam: de meo poſſint oꝑe iudicare eãdẽ ĩtegri
iballe, latẽ debueras etiã ĩ ueteri credere teſto: ꝙ nõnr̃acofinximus: ſed ut apd hebræos ĩuenimus:diuĩia trãſtulimus
eied Sicubidubitas: hebræos ĩterroga: dices qd ſi hebræi aut rũdere noluerit: aut mẽtiri uoluerit? Tota frequẽtia iu
* deoꝶ ĩ mea ĩterpᷣtatiõe reticebit. Nullus ĩ ueniri poterit:ꝗ hebrææ li guæ habeat no tionẽ. aut oẽs imitabutu ril
untn los iudæos: quos dicis ĩ africæ reptos oppidulo:ĩ. meã caluniã cõ l piraſſe. Huiuſcemodi eni ĩ epiſtola tua texis
leb fabulã. Quidã frater ni eps:cũ lectitare ſſtituiſſet in eccleſia cui beſt ĩterpᷣationẽ tuã:mouit ꝗdd lõge alitera
telret te poſitũ apud Ionã ꝓphetã: ꝗ erat oĩum ſenſibus: memoriædq; ĩueteratũ: & tot ætatũ ſucceſſiõibus decãtatũ.
Uneed⸗ Factuſq; tãtus tumultus plæbe: maxie græcis arguẽtibus & ĩclamãtibus calunia falſitatis: ut cogeret eps ci
milmn uitatis iudæoꝶ: ab ipſis teſtimoniũ flagitare. tie aut illi impitia an malitia: hoc eẽ in hebræis codicibus græcis
rñderũt: qd græci & latini habebãt:atq; dicebat. Quid plura?! Coactus ẽ hõ uelut mẽdaciũ corrigere uolẽs poſt
mim magnũ piculũ nõ remanere ſine plæbe. unde etiã nobis uidet᷑ aliqũ ĩnõnullis te quoq; falli potuiſſe. Dicis me
i in lona ppheta male ꝗddã ĩterpᷣtatũ: & ſeditiõe populi cõclamãte ꝓpter unius uerbi diſſonãtiã epᷣm pene ſa
lunt⸗ cerdotiuũ pdidiſſe. & ad ſit illud qd male ĩterpᷣtatus ſũ ſubtrahis:auferẽs mihi occaſionẽ defẽſiõis meæ:ne ꝗc/
llniz d dixeris: me rũdẽte ſoluat᷑: niſi forte ut ante ãnos plurimos cucurbita uenit ĩ mediũ: aſſerẽte illis tpibus Cor
afuin nelio & Aſinio Pollione me hederã pro cucurbita traſtuliſſe. Suꝑ ꝗᷓ re ĩ cõmẽtario Ionæ ꝓphetæ plenius rũdi
iile⸗ mus: hoc tm̃ nũc dixiſſe cõtẽti: ꝙ ĩ eo loco ubi. lxx.ĩterpᷣtes:cucurbitã:& aqla cũ reliqs hedera trãſtulerit.i.caria
aon cõ: ĩ hebræo uolumjie ciceion ſcriptũ ẽ: qua uulgo Syri cicerã uocãt. Eſt autẽ genus uirgulti lata habẽs folia in
wumen moduũ pãpini. cũq; plãtatũ fuerit: cito cõſurgit in arbuſcula abſq; ullis calamoꝶ & haſtiliũ admĩculis: ꝗbus &
obof cucurbitæ & hederæ ĩdigẽr ſuo trũco ſe ſuſtinẽs. Hocergo uerbu de uerbo ediſſerẽs: ſi ciceion trãſferre uoluiſ/
enthn ſem: nullus ĩtelligeret:ſi cucurbitã id dicerẽ qd ĩ hebraico nõ habet᷑:hederã poſui: ut cæteris ĩterpᷣtibus cõſẽtirẽ
nöal Siautẽiudæi uñut ipſe aſſeris malitia: uel ĩpitia hoc dixerũt eẽ in uolumibus hebræoꝶ: qd ĩ græcis & in latinis
Quat⸗ codicibus cõtinet᷑: mãifeſtũ ẽ: eos aut hebræas lias ignorare:aut ad irridẽdos Cucurbitarios uoluiſſe mẽtiri. Pe
teeobe to in fine epiſtolæ ut geſcẽtẽ ſenẽ: olĩq; ueteranũ: militare nõ cogas: & rurſũde uita piclitari: tu ꝗq iuuenis es: &
orißn ĩpõtificaliculmĩe cõſtitutus: doceto populos: & nouis africx frugibus romana tecta locupleta. Mihi ſufficit
penuni cũ auditore & lectore paupculo ĩangulo monaſterii ſuſurrare. (Argumẽtum.
ttl Niſtola Auguſtini qua Hieronymũ in expoſitiõe epiſtolæ ad galathas redarguerat priuſꝗᷓ ad eũ pue/
venßt l'miret: Romæ & p italiã diſſeminata fuerat: qd Hieronymus callide factũ ſi uſpicabar ad ſui æmulati
8l nẽ & gloriã populi reqrẽdã. de ꝗᷓ re Auguſtinus ſe ſequẽti epiſtola purgat no cõtẽdẽdi ſtudio: ſed in
“L Arédæ ueritatis gra diſſenſiſſe ſcribẽs: & petẽs ſimiliter ſua ſcripta corrigi. Hieronymus uero magis tẽtari ac
gr⸗ puocari ſectedẽs: duabus epiſtolis acrius duriuſq; reſpondet: donec altera epiſtola Auguſtinus ueniam pe/

ttbid tens plenius ſatiſfaciat.

¶ Beati Auguſtini ad Hieronymũſe epurgãtis de libro quẽ aſſerebat᷑ cõtra eũ romã miſiſſe. Epiſtola. CVIII.

r betll
“ M Ominochariſſimo & deſideratiſlimo & honorãdo ĩ xpo fratri & cõpreſ bytero Hieronymo Augu
umts NAd ]ſtinus ĩ do ſalutẽ. Audiui pueniſſe in manus tuas litteras meas: ſed ꝙ adhuc reſcripta nõ merui: ne

clxy.

upoß⸗

1
.
quaꝗᷓ ĩputauerĩ dilectioni tuæ. Aliqd pculdubio ſpedimenti fuit. Vnde agnoſco dominum a me potius de ceed
præcãdũ: ut tuæ uolũtati det facultatẽ mittẽdi qd reſcripſeris. Nã reſcribẽdi ia dedit: qa cũ uolueris facillime gen
poteris. Etiã hoc ad me ſane platũ utꝶ ꝗdẽcrederẽ dubitaui: ſed hĩc quoq; tibi ali Ad uttũ ſcriberẽ dubitare tren
nõ debui. Hoc autẽ breue ẽ ſuggeſtũ eẽ charitati tuæ: a neſcio ꝗbus fratribus mihi dictũ r libꝶ aduerſus te gn
ſcripſeri: romãq; miſerĩ. Hoc falſũ eẽ noueris: dũm deũ meũ Jeſũ teſtor hoc me nõ feciſſe: ſed ſi forte aliq in plu⸗
aliqbus ſcriptis meis ĩueniũtur in ꝗbus aliter aliqd ꝗᷓ tu ſenſiſſe reꝑior nõ cõtra te dictũ: ſed ꝗd m ihi uidebat᷑ R“ nele
me ſcriptũ eſſe: puto te debere cognoſcere: aut ſi cognoſci nõ poteſt credere debere. Ita ſane hoc dixeri ꝛut ego poſ
n tãtũ paratus ſim ſi qd te in meis ſcriptis mouerit fraterne accipe: qc- cõtra ſentias aut de correctiõe mea ietet
aut de ipſa tua beniuolẽtia gauiſus: ueꝶ etiã hoc a te poſtulẽ & flagitẽ. O ſi licuiſſet & ſi nõ cohabitãte ſaltẽ Art
uicino te in dño pfrui ad crebꝶ & dulce colloqum. Sed ꝗa id nõ eſt datũ peto ut hoc ipſũ qua in drño poſſu Omn
mus ſimul ſumus cõſeruari ſtudeas: & augeri ac pfici: & reſcripta ꝗᷓuis rara nõ ſpernere. ſaluta obſeqo meo Cmt
ſactũ fratrẽ Paulinianũ & oẽs fratres ꝗ tecũ ac de te in dnño gl oriãtur. Memor nii exaudiaris a dño in oĩ ſan Nune
to deſiderio tuo domine chariſſime: & deſideratiſſime: & honorãde ĩ chriſto frater. kuut
¶ Deati Hieronymi ad Auguſtinum cõtẽtionẽ ſup epiſtola ad galathas & rephẽſionẽ libroꝶ ipſius detra-
ctãtis ad uanã cõtẽtionẽ & puerilẽ iactãtiã declinãdã: in qua meminit de Rufſino: dicẽs libellicõtra eũ eam noler
emplarmitter. 6 Epiſtola. IKXk. ldil
O Omino uere ſancto & beatiſſimo papæ Auguſtino Hieronymus in dno ſalutẽ. In ipſo ꝓfectio ilb
nis articulo ſaãcti filii noſtri Aſteri Hipodiaconi neceſſarii mei beatitudis tuæ liæ ad me puene uu
rũt: ꝗbus ſatiſtfacis te cõtra paruitatẽ meã liby Romã nõ miſiſſe. Hoc nec ego factũ audierã: ſed dihn
epiſtolæ cuiuſdã ꝗᷓſi ad me ſcriptæ ꝑ fratrẽ nĩm Syſinniũ diaconũ huc exẽplaria puenerũt. In
hortaris me ut wa ναισισαααο u; quod apoſtoli capitulo canã: & imiter Stheſicoꝶ ĩter uitupationes & neui
laudes Helenæ fluctuãtẽ. ut ꝗ detrahẽdo oculos pdiderat: laudãdo recipet. Ego ſim pliciter fateor dignatidi =
tuæ licet ſtilus & ιειH1†*ÿ&αa tua mihi uiderẽtur: ti nõ temere exẽplaribus Ir̃aꝶ credẽdũ putaui:ne forte a⸗
me ruũdẽte læſus iuſte expoſtulares qd ꝓbare ante debuiſſẽ tuũ eſſe pmonẽ: ꝙ ſic reſcribere. Acceſſit ad morã nun
ſãctæ & uenerabilis Paulæ lõga ĩfirmitas. Dũ enĩ laguẽti multo tẽpore aſſedim us:pene epiſtolæ tuæ uel eius gi
q ſub tuo noie ſcripſerat:obliti ſumus: memores illius uerſiculi. Muſica in luctu ĩportuna narratio.Itaq; ſi a
tua ẽ epiſtola apte ſcribe: uel mitte exẽplaria ueriora: ut abſq; ullo rãcore ſtomachi in ſcri pturaꝶ diſputatiõe “
uerſemur: ut uel noſtrũemẽdemus errorẽ: uel aliũ fruſtra rephẽdiſſe doceamus. Abſit autẽ a me: ut ꝗqcꝗᷓ deli
bris beatitudis tuæ attigere audeã. ſufficit enĩ mihi ꝓbare mea: & aliena nõ carpe. Cæterũ optime nouit pru ſo
dẽtia tua: unũquẽq; ĩ ſuo ſẽſu abũdare: & puerilis eẽ iactatiæ: qd oli facere cõſueuerãt adoleſcẽtuli: accuſãdo ”
illuſtres uiros:ſuo noĩ famã ꝗrere. Nec tã ſtultus ſũ: ut diuerſitate explanationũ tuaꝶ me lædi putẽ:ꝗa nec 1
tu læderis: ſi nos cõtraria ſenſerimus Sed illa ẽ uera ĩter amicos reprehẽſio: ſi nra opa nõ uidẽtes: alios iuxta
Perſiũ mãticã cõſideremus. Supeſtut diligas diligẽtẽ: & ĩ ſcripturaꝶ cãpo iuuenis ſenẽ nõ ꝓuoces. Nos nia
habuimus tẽpora: & cucurrimus ꝗᷓtũ potuimus. Nũc te currẽte:& lõga ſpatia trãſmittẽte:nobis deber ociũ 1
ſimulq; ut cũ honore tuo & uenia dixeri:ne ſolus mihi de poetis aliqd ꝓpoſuiſſe uidearis: memẽto Daretis
& Entelli: &uulgaris ꝓuerbii: ꝙ bos laſſus fortius figat pedẽ. Triſtes hæc dictauimus. Vtinã mereremur cõ .
plexus tuos: & collatiõe mutua uel doceremus aliꝗᷓ: uel diſceremus. Miſit mihi temeritate ſolita ſua maledi/
cta Calphurnius: cognomẽto Lanarius:quæ ad Africã quoq; ſtudio eius didici pueniſſe. Ad quæ breuiter ex ſe
parte reſpõdi:& libelli eius uobis miſi exẽplaria:latius opus cũ opportunũ fuerit pᷣmo miſſurus tẽpore: quo
illud caui: ne in quoꝗᷓ æſtimationẽ læderẽ xpᷣianã: ſed tm ut delirãtis ĩperitiq; mẽdaciũ ac uerecũdiã cõfutarẽ
Memento mei ſancte & uenerabilis papa. uide quatũ te diligã: ut ne puocatus quidẽ uoluerĩ reſpondereine
crederẽ tuu eſſe quod in altero forte reprehenderem. Frater comunis ſimpliciter te ſaluat.
¶Eiuſdẽ ad eudè de epiſtola Roma rephélionẽ expoſitionis ſuæi epiſtolã ad Galathas ſciſcititis:atq; c/
wonstis: ut iuuenibus cõgrediẽs ſe ſenẽ & ueteranũ no ꝓuocet ad certamses. ¶ Epiſtola. CKN. — 8
Omino uere ſancto & btĩſſimo papæ Auguſtino Hieronymus ĩ xpo ſalutẽ. Crebras ad meepi/
.Y 8 ſtolas dirigis: & ſæpe cõpellis:ut reſpõdeã cuiuſdã epiſtolæ tuæ: cuius ad me ut ante iã ſcripſi:p
2 fratrẽ Syſinniũ diaconũ exẽplaria puenerũt abſq; ſubſcriptionetua. Et quæ primũ p fratrẽ Pro/
futurũ:ſe ecũdo ꝑ quẽdã aliũ te miliſſe ſignificas: & ĩterĩ Profuturũ retractude itinere: & epᷣm cõ 1
ſtitutũ ueloci morte ſubtractũ illũcuius nomẽ reticesmaris timuiſſe diſcrimĩa:& nauigatiõis mutaſſe cõſili
um.Quæ cũ ita ſint:ſatis mirari nequeo:quõ epiſtola tua & romæ & ĩ italia haberi aplæriſq; dicat᷑: & ad me
ſolũ nò puenerit:cui ſoli miſſa eſt: pᷣſerti cũ idẽ arter Syſinnius ĩter cæteros tractatus tuos dixerit: eã ſe non
in Africa: nõ apud te: ſed in ĩ ſula Adriæ ante hoc ferme ꝗnquẽniũ repperiſſe. De amicitia omnis tollenda ſu/
ſpitio eſt:& ſiccum amico quaſi cum altero ſe eſt loquendum. Nonnulli familiares mei & uaſachriſti:quo
riim hieroſolymis & in ſanctis locis permagna copia eſt: ſuggerebam: nõ ſimplici aĩo a te factum: ſed laudẽ
atq; rumuſculos & gloriolã populi requirente: ut de nobis creſceres: ut multi cognoſcerẽt te prouocare:me ti
mere:te ſcribere ut octum: me tacere ut ĩperitum: & tandem repperiſſe: qui garrulitati meæ modum impo
neret: Ego autem ut ſimpliciter fatear: dignatiõi tuæ primũ iccirco reſpodere nolui:qa tuã liqdo epiſtolã nõ D’

e dotn .
eukuli.
eclbin
Anetic D
onerlii
n uct
netinten
nechiene
abrirll
nci Uln
obſen Ne
lio noi ſ

ilidn

tötrn üe

iſoin

Awente

liaucriſt
pueneni,
Upnonn
cmnii
ueſer
lud moti
Urudens
nolugt
Alnuand
utgäitl
enouinn
luaulin
utugem
Aostunrn
Nani
ebet ooi
oDae
gtenuti
R
reuirren
porig⸗
icohurne
unlnn

credebã. nec ut uulgide ꝗbuſdã puerbiũ eſt: lit melle gladiu. deĩdeillud cauebã:ne epiſcopo cõionis meæ ui
derer pcaciter reſj podere: & aliꝗᷓ in repᷣhẽdẽtis epiſtola rephẽdere:pſertĩ cũ qdã in illa hæretica iudicarẽ. Ad ex
tremũ: ne tu iure expoſtulares: & diceres: qd eni epiſtolã meã uideras & notæ tibi manus in ſubſcriptione ſi
gna dephẽderas: ut ta facile amicũ læderes: & alterius malitiã in meã uerteres cõtumeliã ?Igit᷑ ut ante iã ſcri/
pſi:aut mitte eãdẽ epiſtolã tua ſubſcriptã manu: aut ſenẽ latitãtẽ in cellula laceſſere deſine. Sin autẽ tuã uis
uel exercere uel oſtẽdere doctrinã: quære iuuenes & diſertos & nobiles: quoꝶ Romæ dicutur eſſe ꝗplurimi: q
poſſint & audeãt tecũ cõgredi:& ĩ diſputatiõe ſcãꝶ ſcripturarũ iugũ cũ epᷣo ducere. Ego quõdam miles nunc
ueteranus & tuas & alioꝶ debeo laudare uictorias: nõ ipſe rurſus effeto corpore dimicare. ne ſi me frequẽter
ad reſcribẽdũ ĩpuleris: illius recorderhiſtoriæ ꝙ ãnibalẽ iuueniliter exultãtẽ. Qu. Maxius patiẽtia ſua fregerit
Omnia fert ætas:animum quoq;.ſæpe ego longos H
Cantando puerum memini me condere ſoles.
Nunc oblita mihi tot carmina:uox quoq; Mœrim lam fugit ipſa.
Et ut magis de ſcripturis ſanctis loqᷓr: Berzellai ille Galadites regis Dauid beneficia:oẽſq; delitias iuueni de/
legãs filio:oſtẽdit ſenectutẽ hæc appetere nõ debere: necoblata ſuſciꝑe. Quod autẽ iuras te aduerſũ me librũ
noſcripſiſſe: neq; Romã miſiſſe: quẽ nõ ſcripſeris: ſed ſi forte aliqua in tuis ſcriptis repiãtur: quæa meo ſen
ſu diſcrepẽa: nõ mea te læſu: ſed a te ſcriptũ:qd tibi rectũ uidebat᷑: Quæſo: ut me patienter audias. Nõ ſcripſi

ſti lirum? Et quõ mihi rephẽſiõis a temeæ palios ſcripta delata ſũt:? Cur habet italia: quod tu nõ ſcripſiti:

ua rone poſcis: ut reſcribã ad ea: quæ ſcripſi ſſe te denegas? Nec tã hebes ſũ: ut ſi diuerſa ſenſeris: me a te læ
ſũ putẽ. Sed ſi mea cominus dicta repræhẽdas: & rõnẽ ſcriptoꝶ expetas: & quæ ſcripſeri: emendare cõpellas:
& ad α νιια„1αν prouoces: & oculos mihi reddas:in hoc lædit᷑ amicitia: in hoc neceſſitudis iura uiolant.
ne uideamur certare pueriliter: & fautoribus ĩuicẽ: uel detractoribus noſtris tribuere materiã cõtẽdẽdi. Hæc
ſcribo: qa te pure & xpᷣiane diligere cupio. nec ꝗcꝗᷓ in mea mẽte retinere: qd diſtet a labiis. Nõ enĩ cõuenit: ut
ab adoleſcẽtia uſq; ad hãc ætatẽ in monaſterio cũ ſanctis fratribus laborare deſudãs: aliqd cõtra epiſcopũ cõ
muniis meæ ſcribere audeã. & eũ epiſcopũ: quẽ antecœpi amare: ꝗ noſſe: ꝗq me pnius ad amicitiã Puocauit:
quẽ poſt meorientẽ in ſcripturaꝶ eruditione lætatus ſum. Igit aut tuũ negato librum: ſi forte non tuus eſt.
& deſine flagitare reſcriptum: ad ea quæ non ſcripſiſti. Aut ſi tuus eſt: ingenue confitere: ut ſi in defen/
ſionem mei aliqua ſcripſero in teculpa ſit: qui prouocaſti. non in me: qui reſpondere compulſus ſum. Ad
dis præterea te paratũ eſſe: ut ſiꝗd me in tuis ſcriptis mouerit: aut corrigere uoluero:fraterne accipias. & no
