eri pus: nec libertas aĩæ p̃ᷣgrauet᷑. quia & comedendũ eſt: & deambulãdũ: & dormiendũ: & digerendũ: & poſtea
io, inflatis uenis incẽtiua libidis ſuſtinẽda. Iuxurioſa res uinũ: & tumultuoſa ebrietas. Oĩs aut qui cũ his miſcet᷑
N nõ erit ſapiẽs. Nec tales accipiamus cibos: quos aut difficulter digerere: aut comeſtos magno partos: & pditos
ten labore doleamus. Oleꝶ & pomoꝶ acleguminũ: & facilior apparatus eſt: & arte ĩpendiiſq; cocoꝶ nõ ĩdiget: &
lue⸗ ſine cura ſuſtentathumanũ corpus: moderateq; ſũptus. quia nec auide deuorat᷑ & qd irritamẽta gulæ nõ ha/
0 bet:leniori digeſtione cõcoquit᷑ .Nemo enĩ uno & duobus cibis iiſ⸗ q; uilibus uſq; ad ĩflationẽ uentris onerat᷑:
rnle quæ diuerſitate carniũ & ſaporis delectatione cõcipit᷑: cũ uariisnidoribus fumãt patinæ: & ad eſũ ſui expleta
ub⸗ eſurie:quaſi captiuos trahut. Vnde & morbi ex ſatu ritate nimia cõcitant᷑: multiq; ĩpatientiã gulæ uomitu re
tae mecdliãtur. & qd turpiter ĩgeſſerũt: turpius egerũt. Hippocrates in amphoriſmis docet craſſa & obeſa corpora
N quæ creſcendi mẽſurã ĩpleueri t:niſi cito ablatiõe ſanguĩs minuant᷑: in paralyſin S peſſima morboꝶ gna erũ/
“ pere.& iccirco eſſe neceſſariã dẽptionẽ: ut rurſũ habeãt in quæ poſſint creſcere. Nõ enĩ manere ĩ uno ſtatu na
tura corpoꝝꝶ põt: ſed aut creſcere ſemꝑ: aut decreſcere habet. nec poſſe uiuere aĩal: niſi creſcẽdi capax ſi it. Vnde
ſenn & Gallienus etiã doctiſſimus Hippocratis ſterpres athletas quoꝶ uita &ars ſagina eſt: dicit ĩ exhortatiõe me
VI. dicinæ nec uiuere poſſe diu: nec ſanos eſſe. aĩaſq; eoꝶ ita nimio ſanguĩe & adipibus quaſi lu to ĩuolutas nihil
i tenue: nihil cæleſte: ſed ſemꝑ de ca ribus: & uictu: & uẽtris ĩgluuie cogitare. Diogenes tyrãnos & ſi ubuerſt iões
4- urbiũ: bellaq; uel hoſtilia uel ciuilia: nõ pro ſimplici uictu oleꝶ pomorũcq;: ſed pro carnibus & epularũ deliti/
üt is aſſerit excitari. Quocdq; mirãdũ ſit: Epicurus uoluptatis aſſertor: oẽs libros ſt uos repleuit oleribus & pomis
& uilibus cibis dicit eſſe uiuẽdũ. qa carnes & exqſitæ epulæ ingẽti cura ac miſeria pᷣparent᷑. maiorẽq; pœnã ha
Acd beant in qᷓrendo: ꝗᷓ uoluptatẽ in abutẽdo. Corpora aut nr̃a cibo tm̃ & potu ĩdigere. ubi aqua & panis ſit: & cæ
4 tera his ſimilia: ibi naturæ ſatiſfactũ. qcqd ſuprafuerit: nõ ad uitæ neceſſitatẽ ſpectare: ſed ad uitium uolupta
uoh tis. Bibere comedere nõ delitiaꝶ ardorẽ: ſed ſitim famẽq; reſtinguere. Quicarnibus ueſcũtur: ĩdigere etiã iis
ma/ quæ nõ ſũt camiũ. Qui aũt ſimplici uictu abutant eos carnes nõ reqrere. Sapiæ quoq; operã dare non poſſu
no mus.ſi mẽſæ abũdantiã cogitemus: quæ labore nimio: & cura diligẽti atq; ĩdigẽti ſdiget. Cito explet᷑ naturæ
Hna neceſſitas: frigus & fames ſimplici ueſtitu & cibo expelli põt. unde & apoſtolus hintes inqt uictũ & ueſtitũ his
ao⸗ cõtenti ſumus. Delitiæ & epulaꝶ uarietates: fomẽta auaritiæ ſũt. Grãdis exultatio aĩe eſt: cũ paruo contentus
gen fueris cibo: mundũ hr̃e ſub pedibus: & oẽm eius potentiã epulas: libidines: ppter quæ diuitiæ cõparẽtur: uili
urhl bus mutare cibis: & craſſiore tunica cõpenſare. Tolle epulaꝶ & libidis luxuriã: nemo quæret diuirias: quarũ
ceer⸗ uſus aut ĩ uẽtre aut ſub uẽtre eſt. Qui egrotat: nõ aliter recipit ſanitatẽ: niſi tenui cibo & caſtigato uictu: quæ
ent αIn Aia Ia ideſt tenuis dieta dicit᷑. Quibus ergo cibis recipitur ſanitas: his & ſeruari põt: ne ꝗs putet mor
Dan bos oleribus cõcitari. Si aũt Milonis illius Crotoniatæ uires olera nõ mĩſtrant: quæ naſcunt & alũtur excarni
ulan pus: qd neceſſe eſt uiro ſapiẽti & philoſopho Xpi tantã hr̃e fortitudinẽ: quæ athletis & militibus neceſſaria ẽ⸗
Alu Quã cũ habuerit ad uitia/ puocet᷑. Illi arbitrãtur carnes ſanitati cõgruas: qui uolũt abuti libidĩe: & in cœnũ de
ndi mergi uoluptatũ ad coitũ ſemꝑ exæſtuãt. Xpᷣiano ſanitas abſq; uiribus nimiis neceſſaria eſt. Nec turbare nos
debet: ſi rari ſint huius ppoſiti ſectatores: quia rari ſũt & amici boni & fideles & pudici & cõtinẽtes. ſemperq;
quen uirtus rara eſt. Lege Fabritii cõtinentiã: Curii pauptatẽ: & in tãta urbe uix paucos ĩuenies: quos ſ. eꝗᷓris. Noli ti
loos mere ne ſi carnes nõ comederis: aucupes & uenatores fruſtra artificia didicerint. Legimus quoſdã morbo arti
talet, culari & podagræ humoribus laborantes pꝓſcriptione bonoꝶ:ad ſimplicẽ mẽſã & paupes cibos redactos cõua
phi⸗ luiſſe. Caruerãt eni ſollicitudie diſpẽſandæ domus: & epulaꝶ largitate: quæ & corpus frãgũt & aĩam. Irridet
Fin⸗ Oratius appetitum ciborum: qui cõſumpti reliquunt pœnitẽtiam.
eo Sperne e uoluptates: nocet empta dolore uoluptas.
i Et cũ in ameniſſimo agro ĩ morſũ uoluptuoſorum hoĩum ſe craſſũ pinguẽq; deſcriberet: luſit his uerſibus.
obs. Me pinguem & nitidum bene curata cuteuiſes:
idel⸗ Cum ridere uoles Epicuri de grege porcum. ¶Cap̃. XxXXIX.
⸗ Ed & ex uiliſſimis cibis uitanda ſatietas ẽ. Nihil enĩ ita obruit aĩum: ut plenus uẽter: & exæſtuans: &
bite huc illucq; ſe uertẽs: & in ructus uel in crepitus uẽtoꝶ efflatiõe reſpirãs. Quale illud ieiuniũ eſt: aut
*MZ qualis illa refectio poſt ieiuniũ cũ p̃dianis epulis diſtẽdimur: & guttur nr̃m meditatoriũ efficit᷑ latri
Bia narũ: ũq; uolu mus ꝓlixioris iediæ fame carere: tantũ uoramus: quantũ uix alterius diei nox digerat. Itaq;
Ge nõ tã ieiuniũ appellandũ eſt:qꝗᷓ crapula ac fetẽs & moleſta digeſtio. Dicearchus in libris antiqtatũ & deſcriptio
ne Græciæ: refert ſub Saturno ideſt ĩ aureo ſæculo: cũ oĩa humus fũderet: nullũ comediſſe carnes: ſed uniuer
dg ſos uixiſſe frugibus & pomis: quæ ſpõte terra gignebat. Perſaꝶ regis Cyri uitã XRenophon octo uoluminibus

d iii. xxxiii.

S

— —

explicat: polẽta & cardamo & ſale ac pane cibario eos aſſerẽs uictitare. Lacedzmonioꝶ mẽſæ frugalitatiſ. q; &

ſupraſcriptus Xenophon & Theophraſtus & oẽs pene ſcriptores Græciæ teſtes ſũt. Cheremõ Stoicus uir elo

uẽtiſſimus narrat de uita antiquoꝶ ægypti ſacerdotũ ꝙ oĩbus mũdi negociis curiſq; poſtpoſitis ſemp in tẽ⸗

plo fuerĩt: & rerũ naturas cauſaſq; ac rones ſydeꝶ cõtẽplati ſint: nunꝗᷓ mulieribus ſe miſcuerint. nunꝗ cogna
tos & ppinquos ne liberos quidẽ uiderit. ex eo tpe quo cœpiſſẽt diuino cultu deſeruire: & carnibus & uino ſe
17 . . , P- FPF . —, 4. . . .
ſemp abſtinuerint: ꝓpter tenuitatẽ ſẽſus & uirtiginẽ capitis: quẽ ex paruo cibo patiebantur: & maxime ꝓpter

appetitus libidis: qex his cibis & ex hac potatiõe naſcunt᷑.pane raro ueſcebant:ne onerarent ſtom achũ.Et ſi

. — 2 - . „ . „ IY ⸗ .8 — —.
ũcomedebãt: tonſũ pariter iſopũ ſumebãt in cibo. ut eſcã grauiorẽ illius colore decoquerẽt. Oleũ tm̃ in ole

ribus nouerãt: uee & ipſũ paꝶ ꝓpter nauſeã & aſpitatẽ guſtus leniendã. Quid loquar inqt de uolatilibus cũ

ouũ quoq; pro carnibus uitauerit & lac/ Quoꝶ alterũ carnes liqdas:alteꝶ ſanguinẽ eſſe dicebãt colore muta/
to. Cubile eis de foliis palmaꝶ: quas Bayas uocãt: cõtextũ erat. ſcabellũ acliue: & ex una parte obliquũ: in terra
pro puluillo capiti ſi upponebãt: bidui triduiq; inediã ſi uſtinentes. Humeros corporis 4 naſcunt ex ocio: & ex
mãſione unius loci nimia uictus caſtigatiõe ſiccabãt. Ioſephus ĩ ſecũda iudaicæ captiuitatis hiſtoria: & ĩ octa
uodecimo antiqtatũ libro: & cõtra Appionẽ:duobus uolumiĩbus tria deſcribit dogmata iudæorũ. Phariſæos:
Saducxos: Eſſæos. Quoꝶ nouiſſimos miris effert laudibus: ꝙ & ab uxoribus & uino & carnibus ſemp abſti⸗/
nuerint: & quotidianũ ieiuniũ uerterint in naturã. Suꝑ quoꝶ uita & Philo uir doctiſſim us ppriũ uolumen
edidit. Eãtes Cizycenus & Aſclepiades cyprius: ætatequa Pygmaleon in oriẽte regnabat:ſcribũt eſum carniũ
nõ fuiſſe. Eubulus quoq; q hiſtoriã Mitræ multis uolumĩbus explicuit: narrat apud Perſas tria gña Magoꝶ

quoꝶ pᷣmos ꝗ ſint doctiſſimi & eloqᷓntiſſimi excepta farina & olere nihil aliud ĩ cibo ſumere. Apud Eleuſinã

etiã uolucribus & piſcibus & ꝗbuſdã pomis abſtinere ſolẽne eſt. Bardeſanes uir babylonius in duo dogmata
apud Indos gymnoſophiſtas diuidit. quoꝶ altete appellat bragmanas alteꝶ ſamaneos: ꝗ tãtæ cõtinẽtiæ ſint
ut uel pomis arboꝶ iuxta gangẽ fluuiũ: uel publico orizææ & farinæ alant᷑ cibo. & cũ rex ad eos uenerit: adorare
illos ſolitus ſit:pacẽq; ſi uæ ꝓuinciæ in illoꝶ pcibus arbitrari ſitã. Euripides in creta Iouis ꝓphetas nõ ſolũ car/
nibus ſed & coctis cibis abſtinuiſſe fert᷑. Xenocrates philoſophus de Triptolemi legibus apud atheniẽſes tria
tm̃ᷣ pcepta in tẽplo Eleuſinæ reſidere ſcribit:honorãdos parẽtes: uenerãdos deos:carnibus nõ ueſcendũ. Or/
pheus in carmie ſuo eſũ carniũ deteſtat᷑. Pythagoræ: Socratis: Antiſthenis: & reliquorũ frugalitatẽ referrẽ in
cõfuſionẽ nr̃am: niſi & longũ eſſet:& ꝓprii opis ĩdigeret officio. Hic certe eſt Antiſthenes q cũ glorioſe docu⸗
iſſet rhetoricã: audiſſetq; Socratẽ: dixiſſe fert᷑ ad diſcipulos ſuos: Abite: & magim ꝗrite ego en iã repperi. Sta

tiq; uẽditis quæ habebat: & publice diſtributis: nihil ſibi plus ꝗᷓ palliolũ reſeruauit. Pauptatiſq; eius & labo/

ris & Nenophon teſtis eſt in ſympoſio: & ĩnumerabiles libri eius. quoꝶ alios philoſophico: alios rhetorico ge
nere ſcripſit. Huius Diogenes ille famoſiſſimus ſectator fuit: potẽtior rege Alexãdro: & naturæ uictor huma
næ. Nã cũ diſcipuloꝶ Antiſthenes nullũ reciperet: & pſeuerãtẽ Diogenẽ remouere nõ poſſet: nouiſſime cla/
ua minatus eſt:niſi abiret. Cui ille ſubieciſſe dicit᷑ caput: atq; dixiſſe: nullus tam durus baculus erit: q mea tuo

poſſit obſeqo ſe eparare. Refert Satyrus:q illuſtriũ uiroꝶ ſcribit hiſtorias:ꝙ Diogenes palliolo duplici uſus ſit

ꝓpter frigus:perã pro cellario habuerit: ſecũq; portarit clauã ob corpuſculi fragilitatẽ: qua iã ſenex mẽbra ſu
ſtentare ſolitus erat. Et uuρορνιπορ ideſtdiari uictus uulgo appellatus ſit. in pntem horã poſcens a quolibet:
& accipiens cibũ. habitauit aũt in portaꝶ ueſtibulis & porticibus ciuitatũ. Cũq; ſe cõtorꝗ̃ret in dolio: uolu bi
lIẽ ſe hr̃e domũ iocabat᷑:& ſe cũ tpibus ĩmutantẽ. frigore enĩ os dolii uertebat in meridiẽ: æſtate ad ſeptẽtrionẽ

& utcũq; ſol ſe ĩclinauerat:Diogenis ſimul pᷣtoriũ uertebat᷑᷑. OQuodã uero tpe hñs ad portandũ caueũ ligneũ:
q; ſol ſe ĩch P . P P 2

uidit puerũ manu cõcaua bibere:& eliſiſſe illud fert᷑ ad terrã dicẽs. Neſciebã ꝙ natura hr̃et poculũ. Virtutem

eius & cõtinẽtiã mors quoq; ĩdicat. Nã cũ ad agonẽ olympiacũ q magna frequẽtia græciæ celebrabat᷑: iã ſenex

pgeret: febre in itinere dicit᷑ apphenſus accubuiſſe in crepidine uiæ. uolẽtibuſq; eũ amicis aut in iumẽtũ aut ĩ
uehiculũ leuare: nõ acqeuit. ſed trãſiens ad arboris umbrã locutus eſt. Abite quæſo: & ſpectatũ pgite. hæcme

nox aut uictorẽ ꝓbabit aut uictũ. Si febrẽ uicero: ad agonẽ ueniã. Si me uicerit febris: ad ĩferna deſcẽdã. Ibiq;

noctẽ eliſo gutture: nõ tã mori ſe ait:ꝗᷓ febrẽ morte excludere. Vnius tm̃ philoſophi exẽplũ poſui. ut formo
ſuli nri & troſuli: & uix ſũmis pedibus adũbrãtes ueſtigia: quoꝶ uerba in pugnis ſuũt: & ſyllogiſmi in calcibus

ꝗ pauptatẽ apoſtoloꝶ & crucis duriciã aut neſciũt aut cõtẽnũt: imitent ſaltẽ gẽtiliũ parcitatẽ. (C p. LX.

Aecde argumẽtis philoſophoꝶ exẽpliſq; diſſerui. Nũc ad exordiũ gñis humani ideſt ad nr̃a trãſiẽs:
h) docebo pᷣmũ Adã & in paradiſo accepiſſe pᷣceptũ: ut cæxtera poma comedẽs: ab una arbore ieiunaret.
Btĩtudo paradiſi abſq; abſtinẽtia cibi nõ potuit dedicari. Quãdiu Adã ieiunauit: in paradiſo fuit.
comedit: & eiectus eſt. eiectuſq; ſtatĩ duxit uxorẽ. Qui ieiunãs in paradiſo uirgo fuerat: ſatur in terra mrimo
nio copulat᷑. & tñ eiectus nõ ptinus accepit licentiã carniũ ueſcendaꝶ: ſed tm̃ poma arborũ & fruges ſegetũ:

& herbaꝶ olera ei tradunt᷑ in cibũ. ut exul quoq; paradiſi nõ carnibus quæ ĩ paradiſo nõ erãt: ſed ſimilitudiĩe

frugũ paradiſi ueſceret᷑. poſtea uero uidẽs deus ꝙ diligẽter appoſitũ eẽt ad malitiã cor homiĩs ab adoleſcentia:

&è ſpũs eius in iis pmanere nõ poſſet: qui erãt caro: opa carnis diluuio cõdẽnauit: & auidiſſimã hoĩum gulã ꝓ

bãs dedit eis licentiã comedẽdaꝶ carniũ: ut dũ ſibi ĩtelligũt licere oĩa. nõ deſiderarẽt magnope qd licebat. nec
mãdatũ in cauſã uerterẽt pᷣuaricatiõis. Quanꝗᷓ & tũcex parte ĩperatũ de ĩmundis aĩalibus ieiuniũ ſit.nã cum
alia

— — w— 2.5 — —

—

6
Ur le
nti,
cognn
noſe
Ppter
ieſ
uin ole
busc,
muta,
intern
Ker
lioch
lro
ad/
lumen
camii
Mh
leulni
ogmnat
tirſint
adorre
olüan
lelst
li.0
ferein
docu/
t. Stn
Abo/
n
t hum
mech/
neatuo
lſus ſit
beaſu
volber
volubi
nni
lei
iruem
jilener
tũͦ uut
hzcnme
i. big
tfommo
Alchus
ill
riles
unatet
lofut.
mimo
ſegein
ſieude
ſent
gliß
bat. ner
nium
104

alia mũda dicant: alia ĩmunda:& in archa Noe de ĩmũdis bina:de mũdis ĩtroducunt paria:& utiq; ĩimũdo

rũ eſus ablatus ſit:ne ſine cauſa dicerẽtur ĩimunda:ex parte ieiuniũ dedicatũ eſt: docẽs abſtinentiã omniũ in

quorũdaã reciſione. Cur pdidit Eſau primogenita ſua? Nõne ppter cibũ Impatiẽtiãq; gulæ lachrymis emẽda
re nõ potuit. Eiectus de ægypto populus Iſrael & in terrã repromiſſiõis lacte & melle manantẽ ĩtroducẽdus:
ægyptias carnes & pepones: alliaq; deſiderat. Vtinã inqt obiſſemus pcuſſi a deo in terra ægypti: qu ſupollas
carniũ ſedebamus. Et iteꝶ: Quis nos ueſcet carnibus? Venerũt in mẽtẽ nobis piſces quos in ægypto comede/
bamus gratis: & cucumeres: & pepones: & porri: & cepe: & allia. At nũc aĩa nra arida: nihil niſi mãna oculi nii
cõſpiciũt. Angeloꝶ cibũ cõtẽnẽtes:carnes ægyptias ſuſpirabãt. Moyſes qᷓdragĩta diebus & noctibus ieiunus ĩ
mõte Syna: etiã tũc ꝓpbãs: nõ in pane ſolo uiuere hoĩem: ſed in oĩ uerbo dei: cũ dño loquit᷑. populus aut ſatur
idola fabricat. Ille uacuo uẽtre legẽ accipit ſcriptã digito dñi. Iſte mãducans & bibẽs:cõſurgenſq; ludere:aurũ
cõflat in uitulũ: & ægyptiũ bouẽ p̃fertdni maieſtati. Tot dieꝶ labor: unius horæ ſaturitate periit. Frangit au/
dacter Moyſes tabulas. ſciebat enĩ dei ſermonẽ nõ poſſe audire temulẽtos: ĩcraſſatus eſt & pinguefactus: & di

latatus: & recalcitrauit dilectus: & dereliꝗt dim: qui fecerat eũ: & abſceſſit a deo ſalutari ſuo. Vnde & in eodẽ?

deuteronomio p̃cipit᷑: ne cum manducaueris & biberis: & domos optimas ædificaueris: ouibus & bobus tuis
multiplicatis & argẽto & auro extollat᷑ cor tuũ: & obliuiſcaris dni tui. Deniq; mãducauit populus: & incraſſa/
tũ eſt coreius: ne uideret oculis: & audiret auribus: & corde cõtineret: & uultũ ieiunãtis Moyſi: & iuxta hebrai
cqᷓ ueritatẽ: dei cõfabulatione cornutũ paſtus & pinguior populus ſuſtinere nõ potuit. Quã ob rẽ dns nĩ atq;
Saluator nõ ob differẽtiã uirginitatis & nuptiaꝶ ut quidã putãt:ſed ob ieiuniorũ cõſortia Mo yſem & Heliã
trãifiguratus in mõte ſecũ oſtẽdit in gloria.ꝗᷓꝗᷓ Moyſes & Helias typũ ppriæ legis ꝓphetarũq; mõſtrauerĩt: ſi
cut manifeſte ſcriptura euãgelii teſtat᷑. dicebãt ei exitũ. quẽ cõpleturus erat in Hieruſalẽ. paſſionẽ eni dni nõ
uirgitas & nuptiæ: ſed lex nuciat & pphetæ. Quod ſi cõtentioſe in Moyſe nuptias: in Helia uirginitatẽ dixerit
demõſtrari: breuiteraudiãt Moyſẽ mortuũ & ſepultũ: Heliã igneo curru raptũ: ante ĩmortalẽ eſſe cœpiſſe: ꝗᷓ
mortuu. Sed nec ſecũda cõſcriptio tabulaꝶ abſq; ieiunio potuit ĩpetrari. Quod ebrietas pdiderat: inedia rep/
perit. Ex quo oſtẽdit᷑ poſſe nos per ieiuniũ redire in paradiſũ. unde per ſaturitatẽ fueramus eiecti. In exodo ad
uerſus Amelech or̃one loyſi: & totius populi uſq; ad ueſperã ieiunio dimicatũ eſt. Ieſus filius Naue ſtatio/
nẽ ĩpetrauit ſoli & lunæ. & inediã pluſꝗᷓ unius diei uictoris exercitus ptelauit. Saul ſicut in regnoꝶ pᷣmo libro
ſcribit᷑: maledictus inqt qui ederit panẽ uſq; ad ueſperam: donec ulciſcar me de inimicis meis. Et nõ guſtauit
oĩs populus eius: & tota terra prãdebat. Tãtaq; fuit auctoritas ſtatiõis ſemel dño deſtinatæ: ut Ionatham qui
cauſa uictoriæ extiterat: dephenderet ſors: & ignorãtiæ crimẽ declinare nõ poſſet. pr̃iſq; in ſe cõcitaret manũ:
& uix populi pᷣcibus ſaluaret᷑. Helias quadraginta dierũ ieiunio p̃paratus: deũ uidit in mõte Oreb. audiui cq;
ab eo: ꝗd tu hic helia!. Multo familiarior iſta uox: ꝗᷓ illa in Geneſi.Adã ubi es? Illa enĩ paſtũ terrebat & pditu.
hæcieiunanti famulo blãdiebat᷑. Congregatũ Samuel populũ in Maſphat: indicto ieiunio roborauit: & fecit
hoſtibus fortiorẽ. Aſſyrioꝶ ĩpetũ: & potẽtiã Sẽnacherib: Ezechiæ regis lachrymæ ſaccus & humiliatio uictus
fregit: ꝓſtrauit & uicit. Et ecõtrario ciuitas Niniue ĩminentẽ irã di: leiunioꝶ miſeratione detorſit. quã & So/
doma placaſſet & Gomorra: ſi uoluiſſet agere pœnitẽtiã. & lachrymas pœnitẽtiæ pr̃ocinante cociliare ieiunio
Acab rex ĩpiſſſimus: ut ſniam dei ſi ubterfugeret: & euerſio domus eius differret in poſteros: ieiunio ĩ petrauit
& ſacco.Anna uxor Elchane inanẽ cibo uentrẽ filio meruit ĩplere. Periclitant᷑ in babylone magi oĩs cõiector &
auriolus & aruſpex cedit᷑. Daniel & tres pueri reuelationẽ merent ieiunio. & paſti legumibus pulchriores ſũt
& prudẽtiores his ꝗde mẽſa regis carnibus ueſcebant᷑. Deĩde ſcriptũ eſt: ꝙ Daniel tribus hebdomadis ieiuna
uerit: panẽ ſuauẽ nõ comederit: caro & uinũ nõ intrauerit os eius: oleo unctus nõ ſit. & uenerit ad eũ angelus
dicẽs. Daniel homo miſerabilis es. Qui deo miſerabilis apparuerat poſt ieiuniũ: leonibus in lacu fuerat horri
bilis. Quã pulchra res quæ placat deũ: leones mitigat: dæmones terret. Mittit ad eũ licet hoc in hebraicis uo/
lumibus nõ ſĩuenerimus) Abacuch meſſoꝶ prandiũ portãs. Talẽ enĩ diſcophorũ ĩedia meruerat hebdomadis
Dauid ꝑiclitante filio poſt adulteriũ efou αοσιin cinere & ieiunio facit dicẽs. Qui cinerẽ tanꝗᷓ panẽ mã
ducabã: & potũ meũ cũ fletu miſcebã. Et ĩfirmata ſũt ĩ ieiunio genua mea. & certe iã audierat a Nathan. Dns
abſtulit a te hoc pctm̃.Sãpſon & Samuel uinũ & ſicerã nõ bibũt. Erãt eni filii repromiſſiõis: & per abſtinẽtiã
ieiuniũq; cõcepti. Aaron & cæteri ſacerdotes ĩgreſſuri tẽplũ: oẽ qd põt ĩebriare nõ potãt:ne moriant᷑. Ex quo
ĩtelligimus mori eos: qui in eccleſia nõ ſobrii miſtrarit. Quã ob rẽ exprobrat᷑ Iſraeli: potum dabatis Naxzareis

meis uinũ. Ionadab filius Zechab pcepit filiis ſuis ut nõ biberẽt uinũ uſq; in æternũ. Quibus cũ offerret Hlie-

remias ut bibęrẽt: & illi bibere noluiſſet: loqtur dns per ꝓphetã. qa obediſtis pcepto Ionadab pris uri nõ defi-

ciet uir de ſtitpe Ionadab filii Zechab: ſtãs in cõſpectu meo cũctis diebus. ¶ Cap. XLI.

Nforibus euãgelii Anna filia Phanuelis uniuira ĩducit᷑: ſempꝑq; ieiunãs. Et dũm uirginẽ lõga caſti/
tas logaq; ieiunia ſuſcepe. Præcurſor eius & pᷣco locuſtis alit᷑ & ſilueſtri melle nõ carnibus. hĩ tatioq;
tdeſᷣti& icunabula monachoꝶ talibus ĩchoant alimẽtis. Sed & ipſedns baptiſma ſuũ. xl. dierũ ieiu/
nio dedicauit: & acriora d'monia docuit nõ niſi orone & ieiuniis poſſe ſuꝑari. Cornelius cẽturio ut ſpm̃ ſctm̃
accipet ante ꝗᷓ baptiſma: elemoſ ynis meruit crebriſq; ieiuniis. Paulus apoſtolus poſt famẽ & ſitiĩ & cæteros la
bores ſuos & ꝑicula latronũ:naufragii: ſolitudinis: crebra ieiunia enumerat. Et diſcipulo Timotheo dolenti
””ßUVMUV d iiii. xxxiiii.

⸗7-2-

rini

ſtomachũ:& infirmitates plurimas ſuſtinẽti ſuadet uini modicã potionẽ: Iã noli inquit aquã bibere. Cui aũt

dicit: iã noli aquã bibere: oſtendit eũ aquã ante potaſſe. Quod nõ cõcederet: niſi crebræ infirmitates & dolor

ſtomachi poſtulaſſẽt. Reprobat quidẽ apoſtolus eos: qui ꝓhibebãt nup tias & iubebant cibis abſtinere quos
deus creauit ad utendũ cũ gr̃aꝶ actione. ſed Martionẽ deſignat & Tatianũ & cæteros hæreticos: qui abſtinẽti
am indicant ppetuã: ad deſtruenda & contẽnenda & abominãda opa creatoris: nos aũt & creaturã oẽm lauda
mus dei: & maciẽ ſaginæ: abſtinentiã luxuriæ: ieiunia p̃ferimus ſa aturitati. Vir ꝗppe in laboribus labo rat ſi. ibi
& uim facit in ĩteritũ ſuũ.Et adiebus loãnis baptiſtæ ieiunatoris & uirginis regnũ cæloꝶ uim patit᷑: & uiolẽti
diripiũtillud. Timemus enĩ ne ab aduẽtu æterni iudicis:ſicut in diebus diluuii:& euerſionis Sodomæ & Go/
morræ dephendamur manducantes & bibẽtes: & nubentes: & nuptum tradẽtes .Nã & dilu uiũ & ignis de cæ/
lo ſaturitatẽ pariter & nuptias quas deleret ĩuenit. Nec mirũ ſiomne quod in macello uendit᷑:apoſtolus emi
iubeat & comedi: cũ idolatris & adhuc in templis idoloꝶ quaſi idolotheta ueſcẽtibus: pro ſũma abſtinentia
fuerit cibis tm abſtinere gentiliũ. Quod ſi ſic loquit᷑ ad romanos:is qui mãducat:nõ manducantẽ nõ ſpernat
& qui nõ manducat manducantẽ nõ iudicet: nõ inter ieiunia & ſaturitatẽ æqualia merita diſpẽſat.ſed contra
eos loqtur:qui in Apᷣm credentes adhuc iudaizabãt. & eos qui ex gentibus crediderant: monet:ne ſcãdalizet
illos clo ſuo:q adhuc ĩfirmiores erãt in fide. Deniq; & in cõſeqᷓntibus hoc ipſũ ſonat. Scio & cõfido ĩ dño Ie/
ſu: nihil cõe per ſeipſũ eſt:niſi ei qui exiſtimat quid cõe eſſe:illi cõe eſt. Si enĩ ꝓpter cibũ frater tuus cõtriſta/
tur: iã non ᷣm charitatẽ ambulas. Noli cibotuo illũ pdere:pro quo Apᷣs mortuus eſt: non ergo blaſſemer᷑ bo/

nũ nrjm: non eſt enĩ regnũ dei eſca & potus. Acne quis putaret hocde ieiuniis dici: & non de ſupſtitione iudai

ca: ſtatim ediſſerit: alius credit mãducare oĩa. Qui aũt infirmus eſt: olera manducet. Et rurſũ. Alius iudicat di
em plus ꝗᷓ diẽ: alius iudicat oẽm diẽ. unuſquiſq; in ſuo ſenſu abũdat. Qui ſapit: diẽ dno ſapit. Et qui mandu
cat: diũo manducat. gras agit enĩ deo. Et qui non manducat: dno non mãducat. & gfas agit deo. Qui enĩ infir
mi erãt in fide adhuc: & alias carnes mundas alias arbitrabãtur ĩmundas: & inter diem & diẽ eſſe aliquid æſti
mabãt. Verbi gra: ſanctius eſſe ſabbatũ: & neomenias: & Genophcile reliquos dies: iubent᷑ olera manduca
re: quæ indifferẽter comedunt᷑ ab oĩbus. Qui uero firmioris erãt fidei: oẽs carnes & oẽs dies: æquales eſſe crede
bant. Illud aũt quod pponere aduerſarius auſus eſt: dũm uoratorẽ & potatorẽ uini a phariſæis appellatũ eẽ:
& qui ad epulas ierit nuptiaꝶ: & conuiuia nõ deſpexerit pctõꝶ: exiſtimo ꝙ nobiſcũ faciat. Iſte enim eſtdns ut
arbitratis uorator qui quadraginta diebus xpᷣianoꝶ ieiuniũ ſanctificat᷑: qui beatos appellat eſurientes & ſitiẽ

tes: q eſcã habere ſe dicit: non quã diſcipuli ſuſpicabant᷑: ſed quæ in perpetuũ nõ periret. qui de die craſtino

cogitare phibet. Qui cũ eſuriſſe & ſitiſſe dicat: & iſſe frequenter ad prãdia. excepto myſterio quod in typum

ſuxæ paſſionis exp̃ſſit: & phandi corporis ueritatẽ: nec gulæ ſcribitur ſeruiſſe nec uẽtri. Qui diuitẽ purpuratũ
Ppter epulas narrat in tartaro: & Lazaꝶ pauperẽ ob inediã dicit eſſe in ſinu Abraæ: qui qn ieiunamus ungi ca

put & lauari pcepit faciẽ: ut non gloriæ hoĩum: ſed dno ieiunemus. Qui comedit quidẽ poſt reſurrectionem
partẽ piſcis aſſi & fauũ: nõ ꝓpter eſuriẽ & gutturis ſuauitatẽ: ſed ut ueritatẽ ſui corporis comprobaret. Nam
quotienſcũq; mortuũ ſuſe citauit: iuſſir ei dari mãducare: ne reſurrectio fantaſma putaret᷑. Et Lazarũ poſt re/
ſurrectionẽ:ob hanccauſã ſcribit᷑ cũ dno iniſſe conuiuiũ. Nec hoc dicimus: ꝙ negemus piſces & cætera ſi uo/
mus.Si aũt Petrus hora ſexta prãſurus aſcendit in cœnaculu: ſortuita eſuries non facit pᷣiudiciũ ieiuniorum.
Hoc enĩ modo & dñs quia ad puteũ ſamaritanæ hora ſexta feſſus reſedit: & bibere uoluit: oĩbus incũbit ne/
ceſſitas: uelit nolint hoc tꝑe bibẽdi. Potuit aũt fieri: ut uel ſabbatũ eſſet uel dies dnicus: & poſt bidui triduiq;

Iuntas fuerit in cibo eſſe ſumẽda.ſed quõ nuptiis uirginitatẽ: ita ſaturitati & carnibus ieiunia ſj piritũq; pferi/

ieiuniũ hora ſexta eſurierit. Nunꝗᷓ enĩ crediderim apoſtolũ:ſi ante unã diẽ cœnauerat: epuliſq; diſtentus fue
rat: alterius diei eſuriſſe meridie. Quod ſi cœænauit pᷣdie & ſequẽti die eſuriuit ante prandiũ: exiſtimo ꝙ uſq;

ad ſacietatẽ nõ comederit: qui tã cito potuit eſurite. Porro ſi per Eſaiã lo quit᷑ deus: ꝙnon tale ieiuniũ elegerit

dicẽs: in diebus ieiunioꝶ ueſtroꝶ inueniunt᷑ uoluntates ueſtræ: & ſubiectos ꝑcutitis. & in iudicia & in lites ie-
iunatis: & ceditis pugnis: nõ tale ieiuniũ elegi dicit ds. Quale elegerit: docet: Frange eſurienti panẽ tuum: &
paupes ſine tecto: induc in domũ tuã. ſi uideris nudũ ueſti. & domeſticos ſeminis tui ne deſpicias. Nõigit᷑ ie
iuniũ reprobauit: ſed quale uellet oſtẽdit. N eqʒ enĩ uẽtris eſuries acceptaẽ deo: quã lites & rapinæ & libidĩes
deſtruunt. Si nõ uult ieiuniũ deus: quomodo in leuitico pcipit: ut ſeptimo mẽſe decima mẽſis oĩs populus
ieiunet uſq; ad ueſperã / Et qui nõ afflixerit aſĩam ſuã moriat Et exterminet᷑ de populo ſuo? Quare ſepulchra
cõcupiſentiæ ubi carnibus deditus populus ruit: uſq; hodie in ſolitudine pſeuerant? Et craſſus populus orti⸗
gomorã ſcribit᷑ ad colerã uſq; ructaſſe? Cur homo dei:ad cuius ꝓphetiã manus aruerat regis Ieroboã:qui mã

ducauit cõtra edictũ dei: ilico pcuſſus eſt Et leo qui aſinã cuſtodiuit intactã: Prophetæ leuãti ſe de prãdio nõ
pepercit Qui ieiunus miracula fecerat: pranſus ilico ſaturitatis pœnas luit. Sed & Iohel clamitat. Sanctifica
te ieiuniũ: pᷣdicate curationẽ. ut monſtraret ieiuniũ ſanctificari cæteris opibus:& ſanctificatũ ieiuniũ curatio
ni ꝓficere peccatoꝶ. Quomodo aũt uirginitati uere nõ præiudicat imitatio uirginũ diaboli: ita & ueris ieiuni
is coſtũ Iſidis & beleb quorũdã ciboꝶ in æternũ abſtinẽtia: maxime cũ apud illos: ieiunium panis ſagina
carniũ cõpeſcet᷑. Et ſicut ſigna quæ faciebat Moyſes imitabant᷑ ſigna ægyptioꝶ: ſed nõ erant in ueritate: nam
uirga Moyſi uirgas magoꝶ deuorabat: ita & oĩa quæ per æmulationẽ S facit diabolus: nõ religiõis niæ lun⸗
7 22 ſtitio:ſe

f, — — —, —— —

—

a
ſtitio: ſed nr̃a arguit᷑ negligentia: id nolẽtiũ facere qd bonũ eſſe:etiã ſæculi homſes nõ ignorãt. ¶ CQap. XLII.
guo⸗ NVVarta Ppoſitio eſt Iouiniani quæ & extrema: duos eſſe ordines ouiũ ponit & hircoꝶ alterũ iuſtoꝶ:
ni halterũ pctõꝶ. alios ſtarea dextris: alios a ſiniſtris. & audire iuſtos. Venite benedicti patris mei poſſi⸗
huc =NX dere paratũ uobis regnũ a cõſtitutione mundi. Peccatoribus uero dici. Diſcedite a me maledicti in
ſdi . ignẽ æternũ: qui pparatus eſt diabolo & angelis eius. Arborẽ bonã non poſſe malos fructus facere: nec malã
ioli bonos. Vnde & Saluator loqꝗtur ad iudæos: Vos de patre diabolo eſtis: & cõcupiſcẽtias patris ueſtri facere uul
1G, tis.Decẽ uirgines ꝓponit: ſtultas atq; ſapientes. & quinq; quæ oleũ nõ habuerunt remãſiſſe extrinſecus. ali/
RR/ as uero quinq; quæ ſibi lumẽ bonoꝶ operũ pparauerãt: thalamũ intraſſe cũ ſponſo. Aſcẽdit ad diluuium &
*“R/ ait. Qui erãt cũ Noeiuſti: ſeruati ſũt. qui uero peccatores: oẽs in cõe perierũt. Apud Sodomãa & Gomorrã ex
Wr, ceptis duobus gradibus bonoꝶ malorũq;: nulla diuerſitas inuenit᷑. Qui eſt iuſtus: eripit᷑: qui peccator: pari
Rn uoratur incendio. una ſalus liberatis. unus interitus remanentibus. Nepaululũ quidẽ a iuſticia declinandũ:
indicio eſt uxor Loth. Si aũt inꝗt mihi opponis: quare iuſtus laboret in pace: aut in pſecutionibus: ſi nullus
i pfectus eſt: nec maiora pᷣmia? Scias hoc eũ facere: nõ ut quid plus mereat᷑. ſed ne pdat:quod accepit. In ægy/
A pto quoq; decẽ plagas æqualiteroẽs ſentiũt peccatores. & ſimiles tenebre dno & ſeruo: nobili & ignobili:regi
diol⸗ Iminẽt & uulgo.Sancto uero dei & populo iſrael una erat lux. Sic & in mari rubro iuſti pariter tranſeũt: pec/
Küſ catores pariter obruunt. Sexcẽta hominum milia excepta imbelli ætate & ſexu: in deſerto æqualiter ruunt. &
neibo duo qui iuſticia pares erant: æqualiter liberantur. per quadraginta annos cunctus iſrael ſimiliter laborat &
eilli morit᷑. Gomor manne uniuerſis ætatibus una in cibo mẽſura elt. ueſtitus pariter nõ deteritur. capilli ſimul
lea nõ augent᷑. barba ĩ cõe nõ creſcit. calciamẽta ex æquo oĩbus durãt. Nõ ĩcaluere pedes. cibus ĩ ore cũctoꝶ æqᷓli/
manlt ter ſapit. Ad unã mãſionẽ pari labore & mercede pgebat. Oĩs hebræus æqᷓle hẽt paſcha: æqᷓles ſcenophegias:
niinſt æqᷓle ſabbatũ: æquales neomenias. Septimo reqetiois anno abſq; pſonaꝶ diſcretiõe dimittit: & ĩ iubilæo uni
idaſi uerſa cũctis debita relaxant᷑ atq; ad antiquã poſſeſſionẽ uẽditor redit. Parabolã aũt ĩ euãgelio ſeminãtis: in
andue qua in bona terra cẽteſimus & ſexageſimus & triceſimus fructus exorit᷑: & ecõtrario in terra mala tri plex ſteri
leae litatis uarietas indicat᷑:in duos ornes diuidit: bonæ terræ & malæ. Et quomodo apoſtolis pro derelictis fili
latüei is & uxoribus:in euãgelio alio centies: in alio ſepties dũs repromittit: & in futuro uitã æternã :nullaq; diſtan/
lcisn tia eſt inter centũ & ſeptẽ: ſic& in hoc numero nõ facere p̃iudiciũ: ubi huius terræ fertilitas pdicat᷑. præſert cũ
ſin & euãgeliſta Marcus retrorſũ numeret: triginta: ſexaginta & centũ. Dicitdis: qui manducat meã carnẽ & bi/
ſino bit meũ ſanguinẽ: in me manet & ego in illo. Sicut ergo ſine aliqua differẽtia graduũ Xpus in nobis eſt:ita &
ppun nos in Xpo ſine gradibus ſumus. Omnis qui diligit me: ſermonẽ meũ ſeruabit. & pater meus diliget eũ. & ad
unti eũ ueniemus: & mãſionẽ apud eu faciemus. Quiiuſtus eſt: diligit. qui diligit: uenit ad eũ pater & filius: & in
ungia eius habitãt hoſpitio. Vbi aũt huiuſcemodi habitatorẽ: puto ꝙ nihil deeſſe poſſit hoſpiti. Si aũt dicit: mul
Pionem tæ monſiones ſũt apud pr̃em meũ: nõ in regno cælorũ diuerſas ſignificat mãliones: ſed eccleſiaꝶ ĩ toto orbe
t. Nn numerũ: quæ cõſtat una per ſeptẽ. Vado inquit & pparabo uobis locũ:nõ loca. Si hæc repromiſſio ꝓprie.ii.
pal,/ apoſtoloꝶ eſt: ergo Paulus excluſi us eſt de hoc loco: & electionis uas ſi upfluus putabitur & indignus. Ioannes
lͤvo⸗ & Iacobus quia plus cæteris petierũt: non impetrauerunt: & tamẽ nõ eſt dignitas eorũ ĩminuta. quia reliquis
giſrn,/ apoſtolis quales fuerũt. Neſcitis quia corporaueſtra templũ eſt ſpũs ſancti. Templũ inquit eſt: & noõtẽpla
Mnun. ut ſimiliter in oĩbus habitatorẽ oſtenderet deni. Nõ pro his rogo tm̃: ſed pro illis qui credituri ſũt per uerbum
lien⸗/ eotz in me. ut ſicut tu pater in me:& ego in te unũ ſumus:ita oẽs unũ ſint in nobis. Gloriã quã dediſti mihi:
nli dedi eis. dilexi eos ſicut me dilexiſti. Et quomodo nos ſumus pater & filius & ſpiritus ſanctus unus deus: ſic&
ufue unus populus in ipſis ſit.hocẽ quaſi fili chariſſimi diuinæ cõſortes naturæ: ſponſa: foror: mater: & quæcũq;
zu alia Putaueris uocabula: unius eccleſiæ eogregai eſt. quæ nunꝗᷓ eſt ſine ſ põſo: fratre: filio unã habet fidem .
“ nec cõſtuprat dogmatũ uarietate. nec hæreſibus ſcindit᷑ uirgo manet. Quocũq; agnus uadit: ſequit illũ. So
list la nouit canticũ Xp̃i. Si aũt inquit mihi oppoſueris.ᷣ ſtella a ſtella differt in claritate: audies differre ſtellam a
* ſtella: hoc eſtſ Piritales acarnalibus. Omnia mẽbra æqualiterdiligimus. necoculum præponimus digito: nec
g . digitũ auriculæ. ſed ſinguloꝶ amiſſione membrorũ comunis dolor eſt. Aequaliter introimus in hoc ſæculũ:
ads & qualiter de eo egredimur. unus aũt Adam terrenus: & alter cæl eſtis. Qui in terreno fuerit a ſiniſtris eſt: &
onu Peribit. Qui in cæleſti: a dextris eſt & ſaluabitur. Qui fatuæ fratri dixerit & racha: reus erit gehẽnæ. Et qui ho
micida fuerit & adulter: mittetur ſimiliter in gehennã. In pſecutione qui inceditur: qui ſuffocatur: qui decol
pun latur:qui fugerit: qui in carcere incluſus obierit: uaria quidẽ luctæ gña:ſed una corona uictoꝶ eſt. Intereum
on fratrẽ qui ſemp cũ patre fuerat: & qui poſtea pœnitẽs eſt receptus: nulla diuerſitas eſt. Operariis primæ horæ
gun . & tertiæ & ſextæ & nonæ & undecimæ: unus denarius æqualiter redditur. Et quo magis admireris: ab his in/
izu cipit præmium:qui minus in uinea laborarũt. Cap. XLIII.
nch . E& huiuſcemodi diuĩaꝶ ſcripturaꝶ teſtimoniis: quæad puerſitatẽ ſui dogmatis callidus diſputa/
B h tor ĩclinat: qs nõ tẽtet etiã electoꝶ dei? Et ꝙ Ioãnes apoſtolus antixpos dicit ueniſſe multos: hæcue
sieinn — ta eſt Antixpi pdicatio: quæ inter Ioãnẽ & ultimũ poœenitentẽ nullã facit eſſe diſtantiã Simulq; mi
ſign ror quomodo ſerpẽs lubricus & Proteus nr in uariaꝶ ſe mutet portẽta formaꝶ. Qui enĩ in coitu & in ſaturi/
i tate Epicureus eſt: ſubito ĩ retributione meritoꝶ Stoicus efficit. Hieroſolymã Citto: Iudæã Cypro: Apᷣm Ze
1. v. XxxyV.

nole

N.

X

none cõmutat. Si nõ licet a uirtutibus paululũ declinare: & oĩa peccata ſũt paria: eiuſdẽq; criminis reus eſt:q
eſuriẽti panẽ ſurripuerit: & qui hoĩem occiderit: tu quoq; maximoꝶ ſceleꝶ reus teneberis. Porro aliud eſt: ſi
dicas te minima quidẽ hr̃e peccata & cũ oẽs apoſtoli & ꝓphetæ iuxta id qd in ſecunda ꝓpoſitione diſſerui pec
catores eſſe ſe plangãt: ſolus de iuſticia glorieris. Ante nudo eras pede:modo nõ ſolũ calciato: ſed & ornato.
Tunc pexa tunica & nigra ſubuccula ueſtiebaris ſordidatus & pallidus: & calloſã opere geſtitans manũ: nunc
lineis & ſericis ueſtibus & Atrebatũ ac Laodiceæ indumẽtis ornatus incedis. Rubẽt buccæ:nitet cutis:comæ in
occipitiũ frontẽq; toruant᷑: ꝓtenſus eſt aqualiculus: inſurgũt humeri: turget guttur: & de obeſis faucibus uis

ſuſfſocata uerba promunt certe in tanta diuerſitate uictus & ueſtitus:neceſſe eſt aut hic aut ibi eſſe peccatũ.
Nõ ꝙ peccatũ in cibo aut in ueſtibus aſſerã:ſed quo uarietas & cõmutatio in deterius reprehenſioni proxima

ſit. Quod aũt reprehẽdit a uirtute pcul eſt: uitio mancipat᷑. Quod uitioſũ arguit᷑: peccato iungit᷑. Quod pec
catũ eſt: iuxta tuã ſnĩam in ſiniſtra parte & hircoꝶ grege deſcribit᷑. Aut reuerteris igit᷑ ad antiquũ ꝓpoſitum:
ut ouis poſſis eius eẽ ad dexterã. Aut ſi priorẽ ſnĩam peruerſa pœnitẽtia cõmu taris: uelis nolis ꝗᷓꝗᷓ barbã raſe/

ris: inter hircos numeraberis. Verũ quid ꝓdeſt luſcũ uocare luſcũ: & accuſatoris docere incõſtantiã: cũ ꝓpo/

ſitionũ ſeries diluẽda ſit/ Oues & hædos a dextra & ſiniſtra: duos iuſtoꝶ & pctõꝶ eſſe ordines non negamus.
