per trienniũ cõtinuũ carus:acceptuſq; popularibus ueneraret᷑: omniũq; iudicio põtificatu dignus decerneret:
ordinatuſq; a p̃fato papa p̃ſbyter Cardinalis ut ſuperius ſcriptũẽ fuiſſet: quidã ex clericorũ monachorumq;

ordinibus pro petulãtia: ingluuieq; diſcurſantes: ad effu gãdũ de urbe eundẽ Hieronymũu: qui utroru nq; eoꝶ

ſcribẽs uitia eos dephẽderat: ĩſidias parauerũt. Verũ enĩuero hũc ego fœlicẽ dixerim: huius fugæ euẽtũ co rrigẽ

—

tis Chriſti iudicio potius diſpenſatu:ꝗᷓ prauoꝶ hominũ erſeudonthus Paratu fore exiſtimo.ſ.in Romana

eccleſia Petri inſtituta rigimine: omniũ ueteris teſtamẽti libroꝶ Chriſto deo uolente & Hieronymo ſpiritali
ſtudio deſudãte: hebraicã quoq; haberet ueritatẽ: & græcorũ quorũdã leuitas: quæ ſibi a deo omnes ſcripturas
diuinitus ĩſpiratas accepiſſe plaudebat: eos habere:quod ipſa noò habet:recognoſcat. Igitur Hieronymus ut iã
dictũ eſt Roma egreſſus: ad oriẽtẽ tendens profectus ẽ ad Gregoriũ Naziãzenũ Cõſtatinopolitanæ urbis epi

ſcopũ: ubi ita ꝓficere ſtuduit ut ſanctaꝶ ſcripturarum ſtudiis erudiretur: & ſi upplex dociliſe q; diſcipulus adiit

.

pᷣceptorẽ:eũq; in Cõſtãtinopolitana urbe obſeruabat. Hoc diſcipulatu Hieronymus peracto:in Syriã perre/
xit: & dũ in poſſeſſione Euagrii pſbyteri moraretur: Malchũ monachum aliquando captiuũ repperit:percon
tatuſq; eũ omnẽ eius captiuitatis didicit hiſtoriã: quã poſtea edidit: ſcriptãq; Romanis fidelibus miſit:hæc in
iſtius hiſtoriæ inſerens prologo.Scribere inquit diſpoſui:ſi tamẽ deus uitã dederit: & ſi uituperatores mei ſal

tem fugientẽ me: & clauſum perſequi deſierint. Ad deſerta deinde loca: ad quæ olim ob agendã inibi pœnitenꝰ

tiam properare cupiebat: ita lætus accinctuſq; acceſſit: ut uolaſſe eũ magis: ꝗᷓ meaſſe crederes. Quomodo ue/
ro per quadriennium continue chriſti potius auxilio pœnituerit: idem Hieronymus: quæ ſponte pertulerit:
ipſius dei gratiam affuiſſe huiuſmodi uerbis indicauit: quotiens in heremo conſtitutus in illa uaſta ſolitudi
ne quæ exuſta ſolis ardoribus horridum monachis pᷣſtabat habitaculum. Putaui me inquit Romanis inter/
eſſe delitiis. ſedebam ſolus quia amaritudine repletus eram: horrebãt ſacco mẽbra: deformis & ſ- qualida cutis
ſitum æthiopycæ carnis obduxerat: quotidie lachrymæ: quotidie gemitus. Et ſiquãdo repugnãtẽ ſomnus im
minens oppreſſiſſet: nuda humo uixoſſa hærentia collidebã. de cibis uero & potu taceo: cũ etiã languẽtes mo
nachi aqua frigida utantur: & coctũ aliquid accepiſſe: luxuriæ ſit. Ille igit᷑ ego qui ob gehẽnæ metũ tali me car
cere ipſe dãnauerã: ſcorpionũ tãtũ ſocius & ferarũ ſæpe choris ĩtererã puellaꝶ. pallebãtora ieiuniis: & mẽs de
ſideniis æſtuabat. In frigido corpore & ante hominẽ ſuũ iã carne pᷣmortua ſola libidinũ ĩcẽdia bulliehãt. Itaq;
omni auxilio deſtitutus ad ieſu iacebã pedes: rigabã lachrymis: crine tergebã: & repugnãtẽ camẽ hebdomada
rum inedia ſubiugabam: nõ depudeſco infœlicitatis meæ: quin potius plango n eſſe: quod fuerim. memini
me clamantem diẽ crebro iunxiſſe cum nocte. nec prius a pectoris ceſſaſſe uerberibus:ꝗqᷓ dño ĩcrepate rediret
trãquillitas. Ipſã quoq; cellulã meã quaſi cogitationũ mearum cõſciam pertimeſcebã. & mihimet iratus: &
rigidus: ſolus deſerta penetrabã. Sicubi cõcaua ualliũ: aſpera mõtiũ: uel rupiũ pruptacernebã: ibi meæ oratio
nis locus: illud miſerrimæ carnis ergaſtulũ: & ut mihi ipſe teſtis eſt dominus: poſt multas lachrymas:poſt cæ/
lo oculos inhærentes: nõnunꝗᷓ uidebar mihi intereſſe agminibus angeloꝶ. & lætus gaudenſq; cantabã. Poſt
tein odorẽ unguẽtorũ tuoꝶ curremus. Quadriennio itaq; dedicatæ pœnitentiæ exacto: ad Bethleẽ oppidũ
idem Hieronymus remeauit: ubi quaſi prudẽs animal ad p̃ſæpe domini ſeſe cõtulit. quod ab Hieroſolymis
ſex milibus ſeparat᷑ contra meridianã plagam. Accedenſq; ad eiuſdẽ urbis pontificẽ Cyrillum nomine:peti/
it ut parrochiæ: quæ bethleẽ fuerat ſita: locũ ſibi habitandi tribueret. Cui nimirum mox quod deuotione po
poſcit:digne conceſſit. Digni etenĩ habitaculi bethleẽ adiuuantibus uiris uicinis catholicis cõſtruxit monaſte
rium. In quo ſtatuta ab apoſtolis regula degens cœpit: quod olim multum cupierat: cum fratribus habitare:

& cum Euſebio cremonenſi nobili uiro: cuius poſtulatione ex græco ſermone quandam epiſtolam tranſtulit

in latinum: in quo uere ſciendum: hanc matutinam pſalmodiæ quæ nunc obſeruatur in occiduis maxime re
gionibus: canonicam functionem monaſteriis inſtitutam. Vbi p̃dictus uir ocioſus non fuiſſe credendus eſt
qui tantũ nobis in tranſlatione diuinæ ſcripturæ p̃ſtitit: ut ad hebræoꝶ fõtẽ pene nõ egeamus accedere: quo
niam nos facundiæ ſuæ multa cognoſcitur ubertate ſatiaſſe: plurimis libris: copioſis epiſtolis fecit eſſe beatos
quibus ſcribere do præſtãte dignatus eſt. Inter cætera ꝓfecto ſtudioꝶ ſuoꝶ opuſcula: a beato Petro ſumens
exordium deuiris illuſtribus ſcripſit: imitatus Tranquillum: Græcumq; Apollonium: ubi de ſe ita refert.
Poſt catalogum plurimorum me quoq; in calce uoluminis quaſi abortiuum & minimum omnium chri

ſtianorum poſui: quo mihi neceſſe fuituſq; ad quartũdecimum annũ T-heodoſii principis: quæ ſcripſerim

breuiter annotare. Innumeris pᷣterea iſte libris: apoſtolorum prophetarumq; conſtructionibus a licie no⸗
bilem catholicæ turrim eccleſiæ contra perfidorũ iacula conſi umauit. Oẽs ueteris teſtamenti liprogzer! ebræ
orum codicibus in latinũ conuertit. Danielem quoq; pphetã Chaldaico ſtilo plocutũ: & lob iuſt zu e i
romanam linguã utrũq; auctorem perfecta interpᷣtatione mutauit: Matthæũ nihilominus ex He rre dei
eſſe Romanum. Epiſtolã ꝗdẽ ſuã ad Paulinũ ex Senatore pᷣſbyterũ mirificã deſtinauit: docẽs quri mo⸗ dii
ſcripturas diuinas adhibita cura plegeret: ubi breuiter uirtutẽ uniuſcuiuſq; libri ueteris & noui teſtamẽti mi
rabiliter indicauit. Mirabiliter planus: honeſte doctus: ac dulcis: parata copia monũ ad quãcũq; partẽ uertit
ingeniũ: & undecũq; ĩterrogatus fuiſſet: paratũ haberet & cõpetẽs ſine aliqua dilationereſ Fſi moce hurni⸗
libus ſuauiter blãdit᷑: modo ſuperboruũcolla confringit: modo derogatoribus ſuis uicẽ neceſlana mor nelte e
reſtituẽs: modo uirginitatem pdicans: modo matrimonia caſta defendens: modo uirtutum rtannn g orio
ſa collaudas:modo lapſus in clericis: atq; mõachis prauitatis accuſans. Sed tamẽ ubicũq; locus ſeattu tren.
tilium exẽpla dulciſſima uarietate permiſcuit. ſed nõ erat hoc ſuæ uoluntatis: ſed ut ita dicã raniſſina neceſ
ſitatis: ut probaret ea: quæ a lanctis ꝓphetis ante ſæcula pᷣdicta ſunt: tam græcoꝶ: latinorum & aliarũ genti
um litteris contineri: ueꝶ totũ explicans: totũ exornans: & per diuerſas diſputationęs diſertus ſemꝑ & qua/
lis incedẽs. Tanta nãq; utriuſq; linguæ peritia fũgebat᷑: ut quoſcũq; libros æolicos in manibus acciperet: lati⸗
ne ſine offenſiõe trãſcurreret: Iteꝶ latinos Attico mone relegeret: ut crederes hic eſſe ſcriptũ: quod os eius iof
fenſa uelocitate fundebat. Vere dixerim catholicã iſtius hominis prudentiaã:ſ: anãq; doctrinã: quocũq; couer⸗
ſatus fuiſſet loco ſtabilis perſtitit fidei firmitate. Nã certiſſime ignorãtiæ inuidiæq morbo lãguẽtes deſipiut:
qui eũ deuiaſſe a catholicæ eccleſiæ. i. beati Petri fide: uel hæreticũ fuiſſe arbitratur: quod Euſtocaio madaue
rit. Caue ꝗᷓ ſo: ne quado & de tedicat deus: uirgo iſrael cecidit: nõ eſt qui ſuſcitet eã. bi ad terrendos lubricos
atq; ĩcautos: quia deus iuſtus ſit iudex ſubdens iſta dixerit doctor:audẽter loquor:cũ oĩa poſſit deus: ſuſcitare
uirginẽ nõ poteſt poſt ruinam. Valet quidẽ liberare de pœna: ſed non ualet reformare corruptã. Hoc pcul/
dubio ita dicẽdo. nõ omnipotentiã accipit deo:ſed iuſtũ iudicẽ manifeſtans aſſeruit. Nã ni fallor qualia ſan/
ctus Hieronymus Euſtochio mandauerit: talia ad Domicillam neptẽ imperatoris Domitiani admonitionis
legimus uerba: ſed & ipſa uerba qua de cauſa ſintilli prolata: audire gratius puto. Hæc omnino uirgo Nereũ
& Achilleum Eunuchos cubiculario habuit. quos beatiſſimus apoſtolus Petrus lucratus fuerat Chriſto. Iſti
dum uiderent dominam ſuam gẽmis ornari: & purpureis ueſtibus atq; auro textis indui: dixerũt ei. Quanto
ſtudio ornaris in corpore: ut filium Cõſulis Aurelianum hominẽ mortalẽ accipias: ſi tãto ſtudio in animo or
nareris: regẽ ĩmortalem dei filium adipiſci poteras ſponſũ: Qui etiam teipſam æternam faceret: & nunꝗᷓ tibi

neq; ornamentis tuis neq; gaudiis finẽ permitteret: aut terminũ euenire. Reſpõdit eis Domicilla: & ait. Quæz

poteſt eſſe melior charitas: ꝗᷓ habere uirum: ſuſcipere filios: per quos poſteritas dulciſſima poſſit ꝓpagari &
tam generis dignitatẽ ꝗqᷓ memoriam nominis non delere: Cui Nereus reſpõdit. Melior eſt uirginitas: quæ quã
dode matris tuæ utero exiſti: tecum nata: tecũ lactata: tecũ ſemper fuit: a carnis corruptione aliena: quæ eſt
deo amabilis: eiuſq; angelis cara. quã profecto: cũ quælibet perdiderit uirgo: huius reatũ per pœnitẽtiam eua
dere poteſt: ipſam uero integritatẽ adipiſci nequaꝗᷓ ualet. Omnis nãq; ſanctitas:dũ per aliquã uolu ptatẽ aut
neceſſitatẽ amiſſa fuerit: uel quæq; perdita uirtus: ad ſtatũ ſuum uel integritatẽ ſeu ad ſuã gloriã per pœnitẽ

tiæ lachrymas recupari & reuocan pot. Sola uirginitas: ſi ſemel perierit: ad priſtinæ integritatis ſtabilitatem

pertingere minime ualet. Cũq; Nereus & Achilleus hæc laudãdo: uirginitatẽ & alia proferẽdo: diſſererẽt plu
rima: quibus æternam mereret᷑ actibus uitã: Domicilla prudẽtiſſima uirgo dixit. Vtinã ad me iſta dei ſenten
tia ꝑpueniſſet: nt nunꝗᷓ ſuſcipiſſem hominis mortalis ſpõſionẽ. Nũc uero quia uobis deus aperuit os ad lucrã
dũ animam mea: qcqd me facere uultis: accelerate qᷓtotius. Quid multa:a ſancto Clæmente papa conſecrata
Aureliano ſpõſo contempto: ob hoc in Pontiana exulata eſt inſula. Inde Terracinam adducta: nolenſq; ido
lis ſacrificare: cũ Euthruſina & Theodora ſpõſis Sulpitii & Seruiliani: a Luxurio fratre Aureliani igne crema
tæ: palmã ſuſcepere martyrii: quas ſactus Cæſarius diaconus: q etiã poſtea & ipſea pᷣdicto Luxurio ẽ martyri
zatus in ſarcophago nouo ſimul cõdẽsſepeliuit. Hæcideo. ſ.nõ fuerat hic tantũ neceſſe loqui. Addidimus ta
men quia pene quod Nereus prudentiſſimæ uirgini Domicillæ dixerat uirginitatẽ perditã: de reatu poſſe p
pœnitẽtiam ueniã conſequi. nequaꝗᷓ tamen ualeret fieri uirgo: ſicut fuerat prius. Hoc ſanctus Hieronymus
Euſtochio ad meliora ſtuduit hortãdo mandare: cum omnia poſſit deus: ſuſcitare uirginem non pðteſt poſt
ruinã. Quid eni ẽ hic aliud poſſe:ꝗᷓ nõ uelle qd nõnullis aliis dici poterat uerbis per quẽdã nãq; ſapientẽ dici
tur deo. tu autẽ dominator uirtutũ cũ tranqllitate iudicas: & cũmagna reuerẽtia diſponis. Subeſt enim tibi:
cu uolueris: poſſe. Ergo ubi non eſtuelle dei deeſt poſſe. Deus qppe utimmutabilis eſt naturæ: ita immutabi
lis ẽ uolũtatis: & utiq; cũ ſit uerax & iuſtus:nõ illũ mẽdaciũ: neq; iniuſticia decet.quia ſicut nõ ualet mẽtiri: ꝗ
eſt ueritas: ita iniuſtus eſſe nõ põt: hoc eſt nolẽs iniuſte facere quicꝗᷓ: Nã oĩa teſte ppheta quæcũq; uoluit do
minus fecit in cælo & in terra: oĩaq; eius iudicia iuſta. Dũ igitur niteremur oſtendere: quod nolẽte deo fieri nõ
ualet: & ut ueridico eximioq; doctori:cui quoad uiueret: in omni ſciẽtia ſe cõparare nemo audebat: uſurparet
uaniloquiis detrahere ꝗſpiã: cœpto ab ordie lõgius ſumus digreſſi. Verũtamẽ qꝗᷓlis ꝗᷓtuſq; uir iſte fuenit: ſoli
us ſãcti Auguſtini teſtimonio: ꝗ uelit plenius cognoſcere ualet. Nã cũ ĩ libro primo: quẽ cõtra errorẽ Pelagia

.

260
ice
dite
uix.
ante
pro⸗
retu
loſo
extru
ſcere.
tatis
clcüt
ſtuchie
Nilliu
türel⸗
delatu
buslun
ſuſpel

metus

uétuie

cuu

abluer

busin
Oier
niterce
pealite⸗
nipofſ.
quati
vame
ſtiga
bꝛbeſt
lettun
nümor
ſimuse
Eedlba
molut
Pate
Uunn
q e
cumſ.
ſterit
berde
donſ
dice
ſon⸗
Pot
Ne
heey
lena
tuncr
buuni
lulſet

noꝶ ſcripſerat:q nuptias ſine dubitatione dicebãt dãnari: quod uero in eis naſceret᷑ ab omni eſſet liberũ obli

Stione peccati: & cũ plurimos cõtra huiuſmodi peſtiferim dogma catholicos introduxiſſet teſtes: ita intulit

icens. Nec ſanctum Hieronymũ quia pᷣſbyter fuit cõtẽnẽdũ arbitreris: q græco & latino ĩſuꝑ & Hæbreo eru

ditus eloquio: ex occidẽtali ad oriẽtalẽ tranſiẽs eccleſiã: in locis ſanctis atq; in litteris ſacris uſq; ad decrepitam
uixit ætatẽ: cuius nobis eloquiũ ab oriẽte in occidẽtẽ inſtar ſolis lãpadis reſplẽduit. Oẽs deniq; uel pene oẽs:ꝗ
ante illũ aliqd ex utraq; orbis parte de doctrina eccleſiaſtica ſcripſerãt: legit: nec aliã de hac re:ꝗᷓ pdixi: tenuit:
propſitq; ſentẽtiã. Qui cũ exponeret lonã pꝓphetã aptiſſime dixit: ꝙ etiã paruuli peccato offẽſionis Adæ tene

rẽtur obnoxii:Hxc Auguſtinus in pᷣdicto libro.Idẽ itaq; Hieronymus contra Celſũ: Porphyriũ: & Iulianum

Auguſtũ rabidos aduerſus Chriſtu canes: & cõtra inſectatores eccleſiæ: uel eoꝶ qui putant eccleſiã nullos phi
loſophos & eloquẽtes habuiſſe doctores: magno deſudauit ĩgenio: ut ſciant quales & quãti uiri eã fũdauerit:
extruxerit: atq; ornauerit: & deſinat fidẽ noſtrã ruſticæ ſompheltaris arguere: ſuãq; potius imperitiã recogno
ſcere. Innumeris pᷣterea libris apoſtolorũ pphetarũq; cõſtructionibus. Et poſt pauca: Nũc inqt myſteriũ iniq

tatis operat᷑: & garrit unuſquiſq; qd ſentit. Ego ſolus ſũ:q cũctoꝶ gloriã mordeã. Pluribus quippe ait: ꝗ me
dicũt hoc opus ĩflamatũ ĩuidiæ facibus ſcribere: breuiter reſpõdebo: nunqᷓ mehæreticis pepciſſe: ſed oĩ egiſſe
ſtudio: ut hoſtes eccleſiæ: mei quoq; hoſtes fierẽt. Impoſſibile ẽoĩno & lõgũ de iſto uiro:eiuſq; diſtrictæ uitæ:
& illius moribus retexere oĩa. Vnuius enĩ miraculi huius monaſteri quoddã priſcorũ ſimile: quod p ſuccedẽ
tiũ relationẽ memoriæ nõdũ religio abſtulit: & a religioſis uiris: qꝗ cæleſtis patriæ amore Bethleẽ fuere: huc eſt
delatũ:huic cõpẽdioſo necto 'moni. Quadã naq; die adueſperaſcẽte: cũ beatus Hieronymus una cum fratri
bus(ut monachis mos ẽad ſacrã lectionẽ audiẽdã ſediſſet: & p̃cepta diuina: ſubito tribus claudicans: quarto

ſuſpẽſus pede:ĩgens leo cœnobii clauſtra ingreſſus ẽ. quo utiq; uiſo fratres perterriti:nõnulli in fugã ſũt: ut ẽ

metus fragilitatis humanæ: cõuerſi. Sanctus uero Hieronymus ueluti aduẽtãti hoſpitii ĩtrepidus leonis ad/
uẽtui obuiauit. Qui uidelicet dũ ſi bi pariter ꝓpinquaſſet: & ꝗa loquileo ut ſuæ naturæẽ: minime poterat: ut
cũq; ualuit pᷣdicto patri:læſi:quã habebat pedis:obtulit plãta. uocatiſq; tũc fratribus pᷣcepit: ut diligẽter læſũ
abluerẽt pedẽ: ĩquirẽtes cũcta: cur leo claudicãs iret. Quod dũ factũ ſtudioſe fuiſſent intuiti: uulneratã a ſensi
bus inuenerũt plãtã leonis. Ei igitur cũ alimento diligẽter adhibita cura eſſet de læſionis ictu ilico conualuit.
Oji ergo beluinæ feritatis depoſita rabie: cœpit ĩter eos ultro citroq; quaſi domeſticũ & trã quillum animal pa

riter cõmorari. Hoc etenĩ beatus Hieronymus cognito: ſic fratribus ait: eia fratres: ſtudioſe adinuicẽ rogo per

pẽdite: quid huic leoni operis cõgrui noſtræ utilitatis addamus: quatenus ab eo leuiter perfici: & efficaciter fie

ri poſſit: quia certe credo: ꝙ nõ tatũ pro ſui pedis ſalute huc illũ miſerit deus: q ei mederi ſine nobis potuerat:

quãtã ut nobis ſuæ uiſitationis demonſtraret indicio: per hũc noſtræ neceſſitati mirabiliter ſe uelle pᷣbere iu/

uamẽ. Tũc pᷣdicti fratres tale cõcorditer humiliterq; patri reſpõſũ dedere: dicẽtes. Iu pater bene uidelicet no/

ſti: ꝙ aſinus quia ſaltu uſui noſtro ligna deferre ſolitus ẽ: cuſtodis ſollicitudine indiget: & nea qualibet ĩpro/
ba beſtia deuoretur:ſatis ueremur. Iccirco ergo ſi tibi placet:& rectũ uidet᷑:huic leoni aſelli noſtri iniũgat᷑ ſol⸗

lertia:ut eũ ſubſequens ducat ad paſtũ: reducatq; remeans domũ. Ita & factũ eſt. Nam iniuncta leoni cura aſi

ni: more paſtoris induſtrii eundo ad paſtum ſocius inceſſanter itinetis cura paſcendo ubicunq; defenſor tutiſ
ſimus erat. Verũtamen ut ſecibaret: & aſinus ſolitum perficeret opus: conſuetis ſemper horis cum eo domũ
redibat. interea dum hæcdilato tempore gererentur: educto quadam die ad loca paſcuæ aſino graui leo ultra

modum ſomno oppreſſus obdormiuit. Leone nãq; tunc grauiter ſoporato: contigit: ut per eandem uiam ne

gociatores gradientes olei emendi cauſa pergerent in ægyptum: qui ipſum ſæpe uidentes aſinum paſcentem

dum neminem uidiſſent adeſſe cuſtodẽ: iniqua ſurripiente cupiditate rapientes: ſ ecum duxerũt . Expergiſcẽs
itaq; leo quid ſibi damni accidiſſet neſciens: utrequireret tamen paſcentem: quẽ cõmiſſũ habuit: ire cœpit: ꝗ
cum ſolito non appareret in loco paſcendi: conſtrictus de crimine leo: mœſtitia anxius rugiendo aliqua parte
diei hucillucq; ibat: quærẽs quẽ perdiderat. Sed cum iam omnis reperiendi aſini ſpes fuiſſet ablata:ad mona
ſterii ianuã ueniens perſtitit. conſcius enim culpæ non auſus eſt ingredi: quod prius cum aſe ello ſolebat. Quẽ
beatus Hieronymus una cum fratribus uidens ad cellæ fores morari: & quia non ſolita hora fuerat reuerſus
inſtigante famis neceſſitate cõpulſum putauerũt eũ occidiſſe animal ſuum: nolenteſq; ei tribuere annonam

conſuetam dicebant. Vade & reliquũ aſelli quod tibi remanſit mande: tuamq; ingluuiẽ reple. Et licet hæcilli

dicerent: erant tamen incerti utrum hoc maſi: an nos is perpetraſſet. Quapropter exeuntes fratres ad loci pa/
ſcua:quo iam fatum animal deducere leo ſolitus erat: longe lateq; peragrates: ut quoddam mortis indicium
potuiſſent inuenire: qui nullum interemptionis eius ſignum reperientes: redeuntes: ſtuduerunt hoc beato
Hieronymo nunciare. quo audito ait fratribus. Obſ. ecro uos fratres ſuſtineatis aſini damnum. huc tamẽ
ne exaſpetis:neq; abiiciatis leonẽ:ſed eũ ut dudũ gubernãtes:pᷣbẽteſꝗ: alimẽta nutrite: inciden teſq; in nemore
ligna:ut ea uice aſini nobis huc trahens deferre ualeat moderate: nectẽtes ligatæ. Ita & factũ ẽ. Cum ſi ibi opus
tunc nexum crebrius gereret: & iã redeũdi tempus negociatorum adeſſet: expleto die quadã ope:qᷓuis animal
brutũ:diuinitus tũ utputo admonitũ exiẽs iuit ad agruũ. huc illucq; diſcurrẽs gyrãdo:noſſe plenius cupiẽs ꝗd
fuiſſet de ſocio ſuo factũ. Qui fatigatus iã nimiũ . qnq; ad duplicis itineris locũᷣ deuenit ſublimẽ. Quo unn.
xius ut poterat:citre ũſpiciẽdo ꝓſpiceret:cernẽs ꝓcul uenuẽtes cõtra ſe hoĩes: cũ onuſtis camelis:quos præcedẽs

aſinus ueniebat: ſed qa ualde ꝓcul erat: hũc cognoſcere minime potuit: tũñ pedetẽti ſeillis obuiã obtulit. Mos
ꝗppeilli dicit᷑ eẽ regioni:ut quotiẽs cũ meli ſogiun ꝓficiſcunt᷑:totiẽs añcedẽte aſino fumẽ cameloꝶ geſtante
collo ſubſequant cameli. Nã duũ prædicti itinerates ideſt negociatores appropinq uaſſẽt leoni: ille cognito aſi/
no ſæuũ rugiẽs: cũ ĩgenti ſtrepitu irruit in eos: neminẽ nẽpe Iædens eoꝶ. Qui oĩbus ſtati relictis: demẽteſq; ut
digni fuerãt effecti: in fugã couerſi ſũt. Quibus uidelicet fugiẽtibus terribiliter rugiẽs leo pcutiebat cau da for
titer terrã: pterritoſq; camelos ſicut erãtonuſti añ ſe ad cella ire coegit. Inſolitã ergo rẽ fres uidẽtes: ꝙ præcedẽs
aſinus ſarcinatiq; in medio cameli: & ſubſequẽs eoꝶ terga leo pariter ueniret: mox exeũtes modeſte curauerũt
btõ nũciare Hieronymo.quo audito foras egrediẽs ianuas monaſterii patefieri iuſſit benigne. ſummũq; ſilen
tium imperauit dicens: hoſpitibus nris: ideſt camelis: uel aſino auferentes ſarcinas eos leuiate: pedeſq; abluite
eſcas præbete: expectãtes qd ĩ hoc facto ſuis uolueritdũs ſeruis demõſtrare. Oĩbus deniq; quæ erga camelos fu
erãt iuſſa pactis: cœpit leo ut dudũ huc atq; illuc gratulabũdus per clauſtra monaſterii ire: ſinguloꝶ ſe fratrũ
ueſtigiis ſternẽs: & ꝗſi de ppetrata quã nõ fecerat culpa: alludens cauda ueniã poſtulabat. Quo uiſo fres pœni
tẽtiã agentes: ꝙ ei credulitatis cõtuliſſẽt crimẽ: dicebãt. Ecce paſtorẽ nẽ̃m quẽ paulo an uoratorẽ crudeliter dã
nabamus: cũ quãto eũ præconii miraculo: ut huic crimẽ auferret: ad nos dignatus eſt mittere dñs. Beatus ergo
Hieronymus futuroꝶ præſcius ſic fratribus ait. Parati eſtote fratres in iis quæ uſui refectiõis ſũt neceſſaria: ut
hi qui nobis ſunt futuri abſq; moleſtia ut dignũ eſt hoſpites ſuſcipiant᷑. Mox utiq; imperata ſubſecuti ueloci
quæqʒ; obediẽtia ſũt expleta. Peractis quoq; iuſſis. ſermocinãtibuſq; cũ beato Hieronymo fribus ſubito uenit
nucius: qui diceret an monaſterii fores holfite adeſſe: qui cœænobii patrẽ uellẽt uidere. Hoc ſæpe dictus pr̃au
dito: portas cellæ patefieri: eoſq; ĩgredi iuſſit: qui qᷓuis uocati: erubeſcẽdo tñ ĩtroeũtes:uiſoq; btõ Hieronymo
eius ſe proſtrauere ueſtigiis: pro culpa ueniã poſtulãtes: quos ipſe clæmẽter eleuãs admonuit:ut ſuis cũ gratia
rũ actiõe utẽtes rebus:alienas tãgere nõ uſurparẽt: ac deinde ſub dei præſẽtia caute uiuerẽt ſemp. Qua nimiꝶ
prædicatiõe explicata: præcepit ut reficerent᷑: receptiſq; camelis abirẽt. Tũc illiuna uoce pariter dixerũt. Obſe/
cramus pr: ut ad eccleſiæ luminaria: neceſſitatẽq; frm dimidiũ liquoris olei:qd attulerũt cameli ſuſcipi iubeas
qa ſcimus:& certi ſumus: ꝙ plus ꝓpter ueſtrã ꝗᷓ pro nra utilitate: ut negociaremur: preximus in ægyptu. Qui/
bus beatus Hieronymus ait: no recte ꝓculdubio poſtulatis: qa ualde duꝶ uidet᷑: ut nos ꝗ aliis cõpati: aliorũq;
neceſſitatẽ ſubleuare dates debemus: uos grauemus: ur̃a ꝗbus nõ indigemus tollẽtes. Tucilli neq; inquiũt hic
cibũ: neq; quæ nra ſũt accipiemus:niſi qd popoſcimus prius iuſſeris fieri.ita ſicut prædiximus: nũc dimidium
qd attulerũt cameli olei liquorẽ ſuſcipiatis: & deinceps pollicemur nos noſtroſ. q; hæredes uobis ueſtriſe q; ſuc/
ceſſoribus oĩ anno olei mẽſurã hinc eẽ daturos. Zicq; cõſtrictus beatus Hieronymus coactuſq; eoꝶ præcibus
uiolẽtis: quæq; rogauerat ĩpleri hraepi⸗ ſũpto quoq; cibo ac bñdictiõe cũ camelis accepta: exultãtes gratulã
teſq; ad ꝓpria remeare. Hæc aut Bethleẽ acta: & ab ĩcolis locis illius hactenus aſſerẽdo ita fuiſſe narrant᷑. Beth
leẽ uero locus ſplẽdidus ciuitas fuit Dauid in tribu Iuda: ubi quondã dñs atq; Saluator: ut ĩpleret᷑ ꝓphetia Ve
ritas de terra orta eſt: in præſepio intra ſpeluncã ex uirgine naſcidignatus eſt: & paruulus uagiit. Quod præſe
pe auro argẽtoq; ornatu: ſicut ſãctus refert Antonius: inceſſater in eo lumin aria ardẽt:plurimiſ: q; ſeruoꝶ dei
habitaculis undiq; circũdat᷑. Os eni ſpeluncæ ad ingrediendũ oĩno anguſtũ eſt: in cuius utiq; ore:ideſt ipſius
præſepii ĩgreſſu btũs Hieronymus ſaxũ ſcalpẽdo monumẽtũ ſibi fieri iuſſit. Tãta uero idẽ corporis laſſitudi/
ne fatigatus eſt: ut etia ĩ ſtratu ſuo iacẽs funiculo ad trabẽ ſuſ pẽſo:ſupiniſq; manibus apprehẽſo erigeret᷑: ut
ſcilicet officiũ monaſterii prout poterat exhiberet: trãſeuũteſq; in ſquallorecorporis uociſq; tenuitate dies plu/
rimi fluerẽt. Dehinc ipſe uir beatus in libroꝶ abũdantia fultus dictis ſuis ſacto ſpũ dedicatis: ĩimobilẽ catholi/
cæ turrim Eccleſiæ cõtra pfidoꝶ iacula cõſumauit. Perguũt itaq; ad uiſitandũ còſolandũq; Hieronymũ dũ in
labore eſſet itidẽ catholici ſeniores.Ad beatũq; Auguſtinũ epᷣm ſecũ ꝗdẽ aĩo eccleſiæ catholicæ cooperãtem:
corpore aũt in Africa ſcribentẽ: ſic inter cætera ſcripſit. Noſtra habuimus tpa:& cucurrimus quaãto potuim us
nũc te currente & lõga ſpatia trãſmittẽte nobis debet ociũ. Igit᷑ idẽ beatiſſimus diebus uitæ ſuæ ĩ ſpeciali ope/
re irreprehẽſibiliter cõſumatis: nonageſimooctauo ætatis ſuæ anno in dño requieuit. Bethleem eũ alma tenet
iteꝶ uẽturo dño offerẽdũ. Dormiuit aũt beatus Hieronymus anno ĩperii Theodoſii iunioris duodecimo: im
perante utiq; illo: cuius anni nec inchoant᷑: nec finient᷑. Qui uiuit & regnat per ĩmortalia ſæcula ſæculorum⸗

Texo *

¶Exppſitio Symboli Rufſini Aquilegiẽſis præſbyteri ad Laurẽtiũ papã: In qua ſingulos articulos fidei noui
ac ueteris teſtamẽti auctorit tbus cofirmat: & hæreſes cõtrarias deſtruit. Epiſtola Prima.

IHI Quidẽ Fideliſſime Papa Laurẽti ad ſcribẽdũ animus nõ eſt tã cupidus:

ꝗ nec idoneus: ſcienti nõ eſſe abſq; periculo multoꝶ iudiciis ingeniũ tenue &

exile cõmittere. Sed quoniã (ut cũ uenia tui dixerim)id temere in epiſtola tua
Dper Chriſti me ſacramẽta quæ a nobis maxima cũ reuerẽtia ſuſcipiunt᷑ aſtrin
gis: ut aliqd tibi de fide ſecũdũ ſymboli traditionẽ rationẽq; cõponã: qᷓuis ſu/
pra uires nras ſit põdus præcepti(Nõ eni me latet ſentẽtia ſapiẽtũ: quæ probe
admodũ dicit: quia de deo & uera dicere periculoſũ eſt) tamẽ ſi expetitionis a
te impoſitæ neceſſitatẽ orationibus iuues: dicere aliqua obediẽtiæ magis reue
rentia ꝗᷓ ingenii preſũptione tẽtabimus: quæ quidẽ nõ tã ferion⸗ exercitiis di
gna uideant᷑: ꝗᷓ quæ ad paruuloꝶ in Chriſto & ĩ cipiẽtiũ librent᷑ auditũ.Eqũi
Adẽ comperi nonullos illuſtriũ tractatoꝶ aliqua de his pie & breuiter edidiſſe.
Photinuũ uero hæreticũ ſcio catenus ſcripſiſſe: nõ ut rationẽ dictoꝶ audiẽtibus explanaret: ſed ut ſimpliciter
fideliterq; dicta ad argumẽtũ ſi ui dogmatis traheret: cum in his uerbis ſãctus ſpũs prouiderit nil ambiguũ:
nil obſcurũ: nila reliquis diſſonãs uideri: quia in his uere cõplet᷑ prophetia quæ dicit: Verbũ enĩ cõſumans
& breuiãs iniquitatẽ: quia uerbũ breuiatũ facit ds ſuꝑ terra. Nos eig ſimplicitatẽ ſuã uel uerbis apoſtoli

cis reddere & ſignare tẽtabimus: uel quæ omiſſa uident᷑ a prioribus adimplere. Sed ut manifeſtius fiat argu
mẽtũ uerbi huius ut diximus breuiati: cauſã qua hæc traditio eccleſiis data eſt ab origĩe repetemus. Tradũt
maiores noſtri ꝙ poſt aſcẽſionẽ domini cũ per aduẽtũ ſpiritus ſacti ſupra ſingulos quoſq; apoſtolos igneæ
linguæ ſediſſẽt: ut loꝗᷓlis diuerſis uariiſq; loqᷓrent: per quod eis nulla gens extranea: nulla linguæ barbaries
inaceſſa uideret᷑ & inuia: præceptũ eis a dno datũ hocad prædicãdũ deir uerbũ ad ſingulas quẽq; proficiſci na
tiones. Diſceſſuri itaq; ab ĩuicẽ normã ſibi prius futuræ prædicationis in cõmune cõſtituũt: ne forte alii alio
abducti diuerſũ aliquid his qui ad fidẽ Chriſti ĩuitabant᷑ exponerẽt. Omnes igit᷑ in uno poſiti: & ſpirituſã
cto repleti breue iſtud futuræ ſibi ut diximus prædicationis indiciũ in unũ cõferẽdo quod ſẽtiebat unuſꝗſq;
componũt:atq; hãc credẽtibus dandã eſſe regulã ſtatuũt. Symbolũ autẽ hoc multis & iuſtiſſimis ex cauſis
appellari uoluerũt. Symbolũ enĩ græce & indiciũ dici poteſt & collatio: hoc eſt quod plures in unũ cõferũt.
Id eni fecerũt apoſtoli in his ſermonibus in unũ cõferẽdo quod unuſquiſqʒ ſenſit. Indiciũ autẽ uel ſignum
iccirco dicit᷑: quia in illo tẽpore ſicut Paulus apoſtolus dicit & in actibus apoſtolorũ refert᷑ multi ex circũeũ
tibus iudæis ſimulabãt ſe eſſe apoſtolos Chriſti: & lucri alicuius uel uẽtris gratia ad prædicãdũ proficiſcebã
tur: nominãtes quidẽ Chriſtũ ſed nõ integris traditionũ lineis nũciãtes. Iccirco iſtud indiciũ poſuerũt:per
quod agnoſceret᷑ is qui Chriſtũ uere ſecũdũ apoſtolicas regulas prædicaret. Deniq; & in bellis ciuilibus hoc
obſeruari ferũt: quoniã & armoꝶ habitus par: & ſonus uocis idẽ: & mos unus eſt. Atq; eadẽ inſtituta bellã
di nequa doli ſurreptio fiat: ſymbola diſtincta unuſquiſq; dux ſuis militibus tradit: quæ latinæ ſigna uel in
dicia nũcupant᷑: ut ſi forte occurrerit quis de quo dubitet᷑ ſymbolũ prodat ſi ſit hoſtis uel ſocius. Iccirco de
niq; hæc nõ ſcribi chartulis aut mẽbranis: ſed requiri in credẽtiũ cordibus tradiderunt: ut certũ eſſet hæc ne
minẽ ex lectione quæ interdũ ꝑuenire etiã ad infideles ſolet ſed ex apoſtolorũ traditiõe didiciſſe. Diſceſſuri
igit᷑ ut diximus ad prædicãdũ iſtud unanimitatis & fidei ſuæ apoſtoli indiciũ poſuere: nõ ſicut filii Adã di/
ſceſſuri ab alterutrũ turrẽ ex latere cocto & bitumine cõſtruẽtes: cuius cacumẽ uſq; ad cælum ptingeret: ſed
monumẽta fidei quæ ſtarẽt aduerſũ faciẽ inimici e lapidibus uiuis & margaritis dominicis ciktche quã
neq; uenti impellerẽt: neq; fulmia ſubruerẽt: neq; tẽpeſtatũ ac procellaꝶ turbines promouerẽt. Merito igit᷑
illi ab inuicẽ ſeparadi turrẽ ſi upbiæ ædificãtes linguaꝶ cõfuſiõe dãnati ſunt: ne unuſquiſq; poſſet aduertere
proximi ſui loqꝗᷓ lã. Iſti uero qui turrẽ fidei cõſtruebãt omniũ linguarũ ſciẽtia & agnitiõe donati ſũt:ut illud
peccati: hoc fidei probaret᷑ indiciũ. Sed iam nobis etiã de ipſis aliqd cõtrectandũ eſt margaritis: in ꝗbus pri
mo in loco fons & origo ponit᷑: cũ dicit᷑ Credo in deũ patrem oĩpotentẽ. Veꝶ prius ꝗᷓ incipiã de ipſis ſermo
nũ uirtutibus diſputare: illud nõ ĩpune cõmonẽdũ puto ꝙ diuerſis eccleſiis aliqua in his uerbis inueniũtur
adiecta. In eccleſia tamẽ urbis romæ hoc nõ deprehendit factũ: quod eo propterea eſſe arbitror ꝙ neq; hære
ſis ulla illic ſũpſit exordiũ: & mos mihi ſeruat antiquus eos qui gratiã baptiſmi ſuſcepturi ſũt publice ideſt
fideliũ populo audiẽte ſymbolũ reddere: & utiq; adiectionẽ huius ſaltẽ ſermonis eoꝶ qui preceſſerunt in fi
de nõ admittit auditũ. In cæteris autẽ locis quãtũ intelligi dat propter nõnullos hæreticos addita ꝗᷓdam ui
dent per quæ nouellæ doctrinæ ſenſus crederet᷑ excludi. Nos tamẽ illũ ordinẽ ſequimur: quẽ in aquilegiẽ/
ſi eccleſia lauacri gratia ſuſcepimus. Credo igitñ primo omniũ ponit᷑: ſicut Paulus apoſtolus ad hebræos ſcri
bẽs dicit: Credere eniĩ primo omniũ accedentẽ ad deũ oportet: quia eſt: & credẽtibus remunerator fit. Sed &
propheta dicit: Niſi credetis nõ intelligetis. Vt ergo intelligẽtia auditu patefiat teſte: primo omniũ te crede
re profiteris: quia nec mare quis ĩgredit᷑: & liquido ac profũdo ſeſe cõmittit elemẽto: niſi ſe prius credat poſ
ſe ſaluari. nec agricola ſemia ſulcis obruit: & fruges ſpargit in terrã: niſi crediderit uẽturos imbres:affuturũ
2 J.

quoq; ſolis teporẽ: quibus terra cõfota ſegetes multiplicata fruge producat: ac uẽtis ſpirãtibus nutriat. Ni
hil deniq; eſt: quod in uita geri poſſit: ſi nõ credulitas ante Preceſſerit. Quid igit᷑ mirũ ſi accedẽtes ad deum
credere nos primo omniũ profitemur: cũ ſine hoc nec ipſa exigi poſſit uita cõmunis: Hoc autem iccirco in
principiis premiſimus: quia pagani nobis obiicere ſolent: ꝙ religio noſtra quia rationibus deficit in ſola Pf
ſuaſione cõſiſtat: & ideo oſtẽdimus nec agi nec ſtare aliqd poſſe niſi preceſſerit ius credẽdi. Deniq; matrimo
nia cõtrahunt᷑: quia credit᷑ ſucceſſura poſteritas. & pueri diſcẽdis artibus tradunt᷑: quia magiſtroꝶ in diſci/
pulos trãſfundẽda credit᷑ diſciplina. & ĩperii inſignia unus ſuſcipit: dũ credit ſibi populos & urbes armatũ
etiã exercitiũ parituꝶ. Quod ſihæc ſingula niſi prius crediderit futura nullus aggredit᷑: quomodo nõ mul/
to magis ad agnitionẽ dei credẽdo ueniat Sed uideamus quid iam breuialis hic ſermo ſymboli proponat.
Credo inqt in deũ patrẽ omnipotentẽ. Oriẽtales eccleſiæ oẽs pene ita tradũt: Credo in unũ deũ patrẽ oĩpotẽ
tẽ: & rurſu in ſequẽti ſermone ubi nos dicimus & in chriſtũ ieſũ unicũ filiũ eius dũm nr̃m: illi tradunt: & in
unũ dũm noſtrũ ieſũ chriſtũ unicũ filiũ eius: Vnũ ſcilicet deũ & unũ dum ſecũdũ auctoritatẽ Pauli apoſto
li profitentes. Sed de boc in ſequẽtibus locis repetemus. Nũc interĩ quod ait In deũ patrẽ oĩpotentẽ uidea/
mus. Deus ſecũdũ quod opinari poteft humana mẽs naturæ ipſius uel ſubſtantiæ quæ eſt ſuꝑoĩa appella
tio eſt. Pater arcani & ineffabilis ſacramenti uocabulũ eſt. Deũ cũ audis ſubſtãtiã intellige: ſine initio: ſine
fine:ſimplicẽ: ſine ulla admixtione: inuiſibilẽ: incorporeũ: ineffabilẽ: inæſtimabilẽ: in quo nihil adiũctũ: ni
hil ereatũ ſit: ſine auctore. eſt enĩ ille qui eſt oĩ no omniũ auctor. Patrẽ cũ audis filii intellige patrem: qui fili
us ſupradictæ ſit imago ſubſtãtiæ. Sicut enĩ nemo dicit᷑ qs niſi habeat uel poſſeſſionẽ uel ſeruũ cuidomi
net᷑: & ſicut nemo magiſter dicit᷑ niſi diſcipulũ habeat: ita & pater nullo pacto quis dici poteſt niſi filiũ ha/
bens. Hoc igit᷑ ipſo noĩe quo deus pater appellat᷑ cũ patre pariter ſubſiſtere etiã filius demõſtrat᷑. Quomõ
aũt deus pater genuerit filiũ nolo diſcutias: nec te curioſius ĩgeras in profũdo arcani: ne forte dum inacceſſæ
lucis fulgorem ptinacius pſcrutaris exiguũ ipſũ qui mortalibus diuino munere coceſſus eſt pdas aſpectũ.

Aut ſi putas ĩ hoc omni indagatiois gñe utẽdũ: prnius tibi propone quæ noſtra ſũt: quæ ſi cõſequẽter ualue/

ris expedire: tũc a terreſtribus ad cæleſtia & a uiſibilibus ad inuiſibilia properato. Expedi primo ſi potes quo
modo mẽs quæ intra te eſt generet uerbũ: & quid ſit in eaẽ memoriæ ſpiritus: quomõ hæc cũ diuerſa ſint re/
bus & actibus unũ tamẽ ſint uel ſubſtatia uel natura: & cũ e mẽte procedãt nunꝗᷓ tamẽ ab ipſa ſeparent᷑. Et
ſi hæc ꝗᷓuis in nobis & maxime noſtra ſubſtaãtia habẽtur: tamẽ tãto nobis occulta uident᷑ quãto aſpectui cor
poreo inuiſibilia. De aptioribus requiramus. Fons quom in ſe generat fluuiũ? quo aũt ſpiritu rapidũ fert᷑
uentũ: Quid eſt ꝙ dũ unũ & inſeparabile ſit fluuius & fons: nec fluuius fons: nec fons fluuius ĩtelligi aut

appellari poteſt?& tamẽ qui uiderit fluuiũ uiderit & fontẽ. Exerce te prius in horũ explanatiõe: & diſcute ſi

potes quæ habent᷑ in manibus: & tũc ad hoꝶ ſimiliora ueniemus. Nec putes ꝙ te ſtati de terra aſcẽdere ſua
deã ſupꝑ cælos. ſed prius ſi te placet ad iſtud firmamẽtũ quod oculis uidet᷑ educã: & ibi ſi potes naturã huius
uiſibilis lumis diſcute quo mõ ignis iſte cæleſtis gũet ex ſemetipſo ſplẽdorẽ lucis: quo mõ etiã ꝓducat uapo

rẽ. & cũ tria ſint in rebus: unũ tamẽ ſũt in ſubſtatia. Quod & ſi hæcſingula ĩueſtigare potueris: ſcito adhuc

diuinæ gnationis myſteriũ tato eſſe differẽtius & eminẽtius: quãto creator creaturis potẽtior: quãto artifex
opere ſuo præſtãtior: quãto ille qui ſemp eſt eo qui ex nihilo cœpit eſſe nobilior. Credẽdus eſt ergo deus eſſe
pater unici filii ſui dni noſtri nõ diſcutiẽdus. Neqʒ enĩ fas eſt ſeruo de natalibus dii diſputare. Conteſtatus
