um dnici baptiſmatis fuit. qui de terra eſt aiebat: terrena loquit᷑:& qui de ſupernis uenit:ſuꝑ oẽs eſt. Et iteꝶ.
Ego baptizo uos in aqua:ille baptizabit uos in ſpu ſancto. Si aũt Ioannes ut confeſſus eſt non baptizauit in

ſpᷣu:neq; peccata dimiſit: quia nulli hoĩum ſine ſpu ſancto peccata dimittuntur: aut ſi contẽtioſe argumẽta

ris: ideo Ioannis baptiſma dimiſiſſe peccata: quia de cælis fuit: edoce quid amplius in Xp̃i baptiſmate conſe/
quamur. Quod peccata dimittit:liberat a gehenna. quod a gehẽna liberat perfectũ eſt. Perfectũ autẽ baptiſ/
ma nõ eſt: niſi quod in cruce & in reſurrectione Xpᷣi eſt: ita tu in peruerſũ duceris irreligioſus: dicẽte ipſo Ioã
ne: illum oportet creſcere:me aũt minui. & cũ ſerui baptiſmo plus ꝗᷓ habuit tribuis: dñicum deſtruis. Cui ni/
hil amplius relinquis. Quorſũ iſta tendit aſſertio? uidelicet ut non tibi durũ uideatur: & ſi ii qui a loanne fue
rant baptizati: poſtea per impoſitionẽ manuum apoſtoloꝶ ſint ſpm ſanctum conſecuti: cum conſtet eos nec
peccatoꝶ quidem ſine ſubſecutura fide remiſſionẽ conſecutos. Tu uero qui ab arrianis recipis baptizatum:
ideo tribues baptiſma quod perfectũ eſt. Et quo pacto quaſi modicum quod ei defuerit: ſanctũ aduocas ſpi
ritum: cum baptiſma Xpᷣi ſine ſpᷣu ſancto nullum ſit? Verũ longe exceſſi: cum æqua fronte aduerſarii exerci-
tus concitus ſim impetũ ſummouere: leuiora minus tela direxi. Ioannis aũt baptiſma in tantum perfectum
fuit: utconſtet poſtea Xp̃i baptiſmate baptizatos: qui ab eo fuerant baptizati. Ita enim hiſtoria refert. Factũ
eſt autem cum Apollo eſſet corinthi: & cum Paulus pertranſiret ſuperiores partes Aſiæ: deuenit Epheſum:
& cum inueniſſet quoſdam deſcendentes dixit ad eos. Si ſpm̃ ſanctum accepiſtis: cui credidiſtis At illi reſpõ/
derunt. Sed nec ſi ſpiritus ſanctus ſit: audiuimus. Dixit autem ad eos: in quo ergo baptizati eſtis? Reſi ponde
runt: in Ioannis baptiſmate. Sed dixit Paulus: Ioannes quidem baptizauit baptiſmo pœnitẽtiæ plæbem: di/
cens in aduenientem poſt eum ut crederet. hoceſt in Ieſum in remiſſionem peccatorum. His auditis baptiza
ti ſunt in nomine domini noſtri Ieſu chriſti. Et cum impoſuiſſetillis manus Paulus: cõtinuo cecidit ſpiritus
ſanctus ſuper eos. Si ergo baptizati ſũt uero & legitimo eccleſiæ baptiſmate: & ita poſtea ſpiritum ſanctum
conſecuti ſunt: & tu apoſtolorum ſequere auctoritatem: & baptiza eos qui Chriſti nõ habent baptiſma:& po
teris inuocare ſpiritum ſanctum. LVCIFERIANVS dixit. Qui dormientes ſitiunt: auide fauces flumĩbus
ingurgitant. Et quanto plus hauſerunt tanto plus ſitiunt.ita mihi & tu uideris aduerſus quæſtiunculã:quã
propoſui: hinc atq; illinc argumẽta quæſiſſe: nihilominus eandem quæſtionẽ uis perſeuerare. an neſcis &
iam eccleſiarũ hunceſſe morẽ: ut baptizatis poſtea manus imponatur: & ita inuocetur ſpiritus ſanctus? exi/
gis: ubi ſcriptum ſit in actibus apoſtolorum: etiam ſi ſcripturæ auctoritas non ſubeſſet. totius orbis in hac
parte conſenſus inſtar præcepti obtinet. Nam & multa alia quæ per traditionẽ in eccleſiis obſeruant᷑: auctori
tatẽ ſibi ſcriptæ legis uſurpauerunt uelut in lauacro ter caput mergitare: deĩde egreſſos lactis & mellis prægu
ſtare cõcordiã ad infantiæ ſignificationẽ die dñico: & per oẽm pentecoſten. nec de geniculis adorare: & ieiuniũ
ſoluere: multaq; alia quæ ſcripta nõ ſũt: ronis ſibi obſeruatio uẽdicabit. Ex quo aſ̃aduertis nos eccleſiæ cõſue
tudinẽ ſeq:licet ante aduocationẽ ſpũs conſtet aliquẽ baptizatũ. ORTHO. Non quidẽ ab uno hanc eſſe ec/
cleſiaꝶ cõſuetudinẽ: ut ad eos quilõge in maioribus urbibus per pᷣſbr̃os & diaconos baptizati ſũt. eps ad ĩuo/
cationẽ ſacti ſpũs manũ ĩpoſiturus excurrat: quale eſt ut leges eccleſiæ ad hæreſim tranſferas: & uirgis tuæ in
tegritatẽ per meretricũ lupanaria ſpurcari patiaris. Eps ſi ĩponit manũ: eis ĩponit: qui in recta fide baptizati
ſũt: qui & in pr̃e & filio & ſpᷣu ſancto tres ꝑſonas unã ſubſtãtiã crediderũt. Arrianus uero cũ aliud nihil credi
derit clauditeꝗᷓſo aures qui audituri eſtis: ne tãtæ ĩpietatis uocibus polluamini) niſi in pre ſolo uero deo & in

leſu xpo ſaluatore creatura: & in ſpu ſctõutriuſq; ſeruo: quõ ſpm ſctm̃ab eccleſia recipiet: qui necdũ remiſſio

nẽ pctõꝶ cõſecutus eſt?/ Spũs qppe ſãctus nõ niſi in mũdã ſedẽ ĩcedit: nec hĩtator eius tẽpli efficit᷑: cuius anti
ſtes nõ hẽt uerã fidẽ. Quod ſi obloꝗris quare in eccleſia baptizatus niſi per manus epi nõ accipiat ſpm ſactũ:
quẽ nos aſſerimus ĩ uero baptiſmate tribui: diſce hãcobſuationẽ ex ea auctoritate deſcẽdere: qd poſtaſcenſũ
dii ſpũs ſctũs ad apoſtolos aſcẽdit. Et multa ĩ locis id eſſe tm factũ reppimus ad honorẽ potius ſacerdotii: ꝗᷓ
ad legis neceſſitatẽ. Alioꝗn ſi epi tm ĩpræcatiõe ſpũs ſctũs defluit: lugẽdi ſũt qĩ uillulis aut ĩ caſtellis aut ĩ re/
motioribus locis ꝑ pᷣſ bĩos &diaconos baptizati an dormierũt: ꝗᷓ ab epis ĩuiſerent᷑. Eccleſiæ ſalus ĩ ſũmi ſacer-
dotis dignitate ac ueneratiõe cõſiſtit: cui ſi nõ exors qdã & ab oĩbus eminẽs det᷑ ptãs: tot ĩ eccleſiis efficientur
chriſmata: quot ſacerdotes. ĩde ideo uenit: ut ſine chriſmate & epi iuſſiõe neq; pbr neq; diaconus ius hẽat ba
ptizãdi. Quod freꝗᷓnter ſi tñ neceſſitas cogit: ſcumus licere laicis. Vt eniĩ accipiat qs: ita & dare põt: niſi forte eu
nuchus a Philippo diacono ſine ſpᷣu ſctõ baptizatus fuiſſe credẽdus ẽ. de quo ſcriptura hoc loquit᷑. Et deſcẽde
rũt ãbo ĩ aquã: & baptizauit eũ Philippus. Et cũ abſcederẽt ab aqᷓ: ſps ſctũs uenit ĩ eunuchũ. Si aũt illdobiici
endũ putas:qa cũ audiſſent apoſtoli: qerãt hieroſolymis: qa recepiſſet ſamaria uerbũ dei miſerũt ad eos Petꝶ
& Ioanẽ:q cu ueniſſẽt ad eos:orauerũt ꝓ eis: ut acciperẽt ſpm ſctm.nõdũ enĩ deciderat ſuꝑullũ iloy.Cur ita
.2xlvi.

factũ ſit ĩ cõſeqᷓntibus diſce. Ipe enĩ ait:Sed ſolũ baptizati erãt ĩ noĩedni Ieſu. Tc ĩponebant illis manus: &
accipiebãt ſpm ſcm̃. Hoc loco ſi & tu ſimiliter te facere dicis: qa hæretici nõ baptizauerũt in ſpu ſctõ: ſcias Phi
lippũ ab apoſtolis nõ fuiſſe baptizatũ.ĩdiuiſã eãdẽ habuiſſe eccleſiã:eudẽ dnm lIeſũ xpᷣum pᷣdicaſſe:diaconũ
fuiſſe eoꝶ: ꝗ poſtea manus impoſuerũt. Tu uero cũ apud Arrianũ nõ eccleſiã dicas eẽ: ſed ſynagogã: nec cleri
cos dei: ſed creaturæ & idoloꝶ cultores: quõ in diſpari cauſa eandẽ aſſeris rõnẽ te tenere? LVCIFERIA. Valẽ
ter qdẽ & fixo gradu me tibi in faciẽ dimicãtẽ repellis: ſed poſt tergũ cæderis: & nuda a ſpiculis dorſa nõ ptegis
Eſto ꝗppe apud Arrianos ne baptiſma eſſe qdẽ: & ideo ſpm ſctmab eis nõ poſſe dari: qa necdũ remiſſionẽ pec
catoꝶ acceperũt.totũ hoc uictoriæ meæ ꝓficit: & argumẽtoꝶ tuoꝶ palæſtra mihi palmam uictoriæ ſudat. Ar
rianus baptiſma nõ habet: & quõ ſacerdotiũ habet Laicus apud eos nõ eſt: & quõ eps eſſe põt? Mihi recipere
mẽdicũ nò licet:tu recipis regẽ. Vos hoſti caſtra traditis: & a nobis ꝓfuga reiiciẽdus eſt. OR. Si poꝶ meminiſ
ſes: iã ſcires tibi fuiſſe rnſũ.ſed dũ amorẽ cõtradicẽdi ſeq̃ris: a qſtionũ lineis excidiſti more quorundã loꝗ̃ciũ
potius ꝗᷓ facũdoꝶ:q cũ diſputare neſciũt: ti litigare nõ deſinũt. Ego enĩ nõ tã in pnti arrianos uel ĩprobo uel
defẽdo: ꝗᷓ illã curſus mei metã circũeo: eadẽ rõne a nobis epᷣm recipi: qua laicus a nobis recipit᷑. Si errãti cõce/
dis ueniã: & ego ignoſco pœnitẽti.ſi in fide ſua baptizatũ baptizãs nocere nõ potuit:& ĩ fide ſua ſacerdotẽ cõ
ſtitutũ cõſtituẽs nõ inꝗnauit. Subtilis eſt hæreſis: & ideo ſimplices aĩæ facile decipiunt᷑. Deceptio tã laici ꝗᷓ
ep̃i cõis eſt. At eps errare nõ potuit. re uera de Platonis & Ariſtophanis ſinu in epᷣatũ eligunt᷑. Quotus eſt qui
nõ appᷣme in his eruditus ſit: Deniq; ex lr̃atis ꝗqcũq; hodie ordinant᷑: id hñt curæ:nõ quõ ſcripturarũ medul/
las ebibãt: ſed quõ aures populi declamatoꝶ floſculis demulceãt. Accedit ad hoc ꝙ arriana hæreſis magis cũ
ſapia ſæculi facit. & argumẽtationũ riuos de Ariſtotelis fõtibus mutuat᷑. Igit᷑ paruuloꝶ inter ſe certantiũ ri⸗
tu qd dixeris dicã. affirmabis: affirmabo. negabis: negabo. Arrianus baptizat: ergo eps eſt. nõ baptizet tu refu
ta laicũ: & ego nõ recipio ſacerdotẽ. Sequar te quocũq; ieris: aut pariter in luto hæſitabimus: aut pariter expe
diemur. LV. Sed laico ideo ignoſcendu eſt: qa eccleſia dei putãs ſimpliciter acceſſit: & iuxta fidẽ ſuã credẽs ba
ptizatus eſt. OR. Nouã rẽ aſſeris ut xpᷣianus ꝗſꝗᷓ factus ſit ab eo qui nõ fuitxpᷣianus. Accedẽs arrianus ĩ qua
fide baptizatus eſt. Nẽpe ĩ ea quã habebãt arriani:aut ſi iã ipſe bñ credebat: & ſciẽs ab hæreticis baptizatus ẽ
erroris ueniã nõ meret᷑.Veꝶ hoc penitus abſurdũ eſt: ut diſcipulus ad magrm uadẽs añ ſit artifex ꝗᷓ doceat᷑.
At modo ab idoloꝶ ueneratione cõuerſus nouerit Apᷣm melius ꝗᷓ ille q doceat. At dicis ſimpliciter in pr̃e & fi
lio & ſpᷣu ſctõ credidit: & ideo baptiſma cõſecutus eſt. Quæ eſtiſta qᷓſo ſimplicitas: neſcire qd credas:ſimpli/
citer credidit. Quid credidit? certe aut tria noĩa audiens tres deos credidit: & idolatra effectus eſt. aut in tribus
uocabulis trinonimi credẽs ĩ Sabellii hæreſim ĩcurrit. Aut edoctus ab arrianis unũ eſſe ueꝶ deũ pr̃em filium
& ſpm̃ ſctm̃ credidit creaturas. aut extra hoc ꝗd credere potuerit neſcio niſi forte homo iã edoctus ĩ capitolio
homouſiã didicerit trinitatẽ. ſciebat pr̃em & filiũ & ſpm ſctm: nõ natura: ſed pſonis eſſe diuiſos. Sciebat & fi/
lii nomẽ in pr̃e: & pr̃is nomẽ in filio. Ridicula penitus aſſertio an de fide diſputare ꝗᷓ credere: añ myſteriũ ſcire

ꝗᷓ initiatus ſit. Aliter de deo ſentire baptizantẽ: & aliter baptizatũ. Præterea cũ ſolẽne ſit in lauacro poſt trini/

tatis cõfeſſionẽ ĩterrogare: credis in ſanctã eccleſiã? credis in remiſſionẽ pctõꝶ? In quã eccleſiã credidiſſe eũdi
cis ?in arrianoꝶ? ſed nõ hñt: In nr̃am ſed extra hãc baptizatus non potuit in eã credere: quã neſciuit. LVCI.
Quoniã ad oĩa argumẽtaris: & emiſſa a nobis ſpicula ſcuto or̃onis eludis: unã haſtã iaciã: quæ umbonẽ teg⸗
minis tui: & uerba crepitãtia ui ſua penetret: nec diutius patiar fortitudinẽ arte ſupari. Laicus etiã extra eccle
ſiæ fidẽ baptizatus pœnitẽs recipit᷑. Eps uero aut pnĩam nõ aget: & ſacerdos eſt: aut ſi pnĩam egerit: eſſe epᷣus
deſinit. Quã ob rẽ recte nos laicũ ſuſcipimus pœnitentẽ: & epm ſi in ſacerdotio pſeuerare uult repudiamus.
OR. Sagitta quæ cõtẽto neruo dirigit᷑ difficile uitat. Añ enĩ ad eũ ad quẽ acta ẽ puenit:ꝗᷓ obice clypei fruſtre
tur. Ecõtrario tuæ ppoſitiõe ꝗa ſine ferri acumĩe mittunt᷑ hoſtẽ nõ ualẽt pforare. Hãcigit᷑ haſtã quã totis ui⸗
ribus miſiſti: de ꝗᷓ nobis minitaris: ut aiũt uno digitulo repellã. Neq; enĩ hocmodo qᷓrit an epᷣs pœnitẽs eẽ nõ
oſſit: ſed an hæreticus baptiſma habeat: ꝗ ſi ut cõſtat baptiſma nõ habet: quõ põt eſſe pœnitẽs ante ꝗᷓ xpᷣia/
nus? Proba mihi ab arrianis uenientẽ laicũ hr̃e baptiſmũ: & tũcei pnĩam nõ denegabo. Si uero xpᷣianus nõ ẽ
ſinõ habuit ſacerdotẽ ꝗqeũ faceret xpᷣianũ:quo aget pnĩam homo qui necdũ credit: LVCI. Oro te ut philoſo
phoꝶ argumẽtatione depoſita xp̃ᷣiana mecũ ſimplicitate loꝗris. Si tñ nõ dialecticos ſequeris: ſed piſcatores:
æquũ ne tibi uidet᷑: ut arrianus epᷣus ſit: OR. Tu eũ eßum ꝓbas:qa ab eo recipis baptizatũ. & in hoc reprehẽ/
dendus es. quare a nobis parietibus ſepararis: cũ in fide & in arrianoꝶ nobiſcũ receptiõe cõſẽtias. LVCI. Iam
ſupius rogaui: ut nõ philoſophicæ: ſed xpianæ mecũ loquaris. OR. Diſcere uis an cõtendis? LV. Vtiq; cõtẽdo
qa facti tui ate qᷓro rõnẽ.OR. Si cõtẽdis iãa tibi reſponſũ eſt. Eadẽ enĩ rõne epᷣm abarrianis recipio:qua tu reci
pis baptizatũ. Si diſcere cupis: in meã aciẽ trãſgredere. Aduerſarius enĩ uincit᷑: diſcipulus docet. LCV. Nõ poſ
ſũ ante eſſediſcipulus ꝗᷓ magrm audiã p̃dicantẽ. OR. Quoniã tergiuerſaris: & ſic uis a me doceri: ut aduerſa
riũ in tergo habeã: tuo aĩo te docebo. Cõſentimus in fide: cõſẽtimus ĩ hæreticis recipiẽdis: cõſẽtiamus etiã in
cõuẽtu. LV. Hoc nõ eſt docere: ſed argumẽtari. OR. Quia tu pacẽ cũſcuto petis:& nos oliuæ ramum gladio
inſerimus. LVCI. En tollo manusictcotuidiſti Verũ cum arma deponã ſacramẽti:in quo me iurare cõpellis:

quæro rationem. OR. Gratulor interim tibi: & Chriſto deo meo gratias ago: quia animo bono a falſitatis ar
dore ad totius cibi te ſaporem contuliſti. nec dicis more quorundã. Saluũ me facdne:quoniam defecit in me

h
ni
er
gs
dec
A
ere
hil
aü
el
E
ec
gul

ul/

ti⸗
eu
we⸗
8be
u
..

pl⸗
us
m
lio
Cre
in⸗
idl
I.
9

cde

ſs. quoꝶ uox ĩpia crucẽ Xpi euacuat:dei filiũ ſubiugat diabolo: & illã cõplorationẽ quæ a dño de pctõribus
plata ẽ nõ de uniuerſis hoĩbus dictã ĩtelligit. Que utilitas ĩ ſãguĩe meo:dũ deſcẽdo ĩ corruptionẽ? Sed abſit:

ut fruſtra deus mortuus ſit. Alligatus ẽ fortis:& uaſa eius direp ta ſũt. Allocutio pr̃is ĩ pleta ẽ. Poſtula a me &

dabo tibi gẽtes:hæreditatẽ tuã & poſſeſſionẽ tuã termĩos terræ. apparuerũt fõtes aq̃rũ: & reuelata ſũt fũdamẽ

ta orbis terraꝶ. ĩ ſole poſuit tabernaculũ ſuũ necẽ ꝗ ſe abſcõdat a calore eius. de eo plenus pſalmiſta canit. Ini
mici defecerũt frameæ ĩ finẽ: & ciuitates eoꝶ deſtruxiſti. Et ubi ꝗſo iſti ſũt nimiũ religioſi ĩmo nimiuũ ꝓphani
ꝗqplures ſynagogas aſſerũt eẽ ꝗᷓ eccleſias? quõ deſtructæ ſũt diaboli ciuitates: & ĩ fine hocẽit ſæculoꝶ còſuma/
tiõe idola corruerũt? Si eccleſiã p totũ orbẽ nõ hẽt xp̃ᷣs.& ĩ ſardinia tm̃ hẽt:nimiũ paup fctũs ẽ. Et ſi britãnias:
gallias: orlitẽ: idoꝶ populos: barbaras natiões: & totũ femel mũdũ poſſidet ſathanas: quõ ad ãgulũ uniuerſæ
terræ crucis trophæa collocata ſũt? Nimiꝶ aduerſarius potẽs cõceſſit Ap̃o hiberiã & celtiberos liuidos hoĩes:
æthiopũq; puĩciã dignatus ẽ poſſidere. Quod ſi deilla quæ ĩ euãgelio ſcripta ẽ: ſibi ſnĩa blandiunt᷑:putas ne
cũ uenerit filius hoĩs ĩueniet fidẽ ſuꝑ terrã:? Sciatillã fidẽ noĩari: quã ipſe dus aiebat: Fides tua te ſaluã fecit.
Et alibi de Cẽturiõe. Nõ ĩueni tãtã fidẽ ĩ iſrael. Et rurſus ad apoſtolos. Quid timidi eſtis modicæ fidei? Necnõ
& ĩ alio loco. Si habueritis fidẽ ſicut granũ ſynapis:dicetis huic mõti trãſmigra: & trãſmigrabit. Neq; enĩ cẽtu
rio: aut illa muliercula quæ p duodeci annos fluxu ſãguĩs tabeſcebat: ĩ trinitatis ſacr̃ crediderat: quæ poſt re

ſurrectionẽ Xpi apoſtolis manifeſtata ſũt: ut merito fides hoꝶ quæ ĩ myſterio ẽ laudaret᷑. Sed ſimplicitas mẽ

tis & deuota deo ſuo aĩa approbata ẽ. Dicebat enĩ ĩ corde ſuo: Si tetigero ueſtimẽtũ eius tm:ſalua fiã. Hæc ẽ
fides: quã raro ĩuẽtã deus ꝓnũciauit. Hæc ẽ fides quæ etiã apud eos ꝗ bñ credũt: difficile pfecta ĩuenit᷑. Fiat ti
bi inꝗt deus ſᷣm fidẽ tuã. hãc ego fidẽ audire uolo.Si enĩ ſᷣm fidẽ meã fiat mihiio l certe credo in deũ pa/

trẽ: credo in deũ filiũ: & credo ĩ deũ ſpm̃ ſctm. Credo ĩ unũ deũ:& tũ ſᷣm meã fidẽ nolo mihi fieri. Sæpe ꝗ ppe

uenit inimicus hõ: & ĩterdñicã meſiẽ zizania interſerit. Neq; hocdico ꝙ maius qcꝗᷓ ſit ꝗᷓ ſacri fides: ꝗᷓ puritas
aĩæ: ſed ĩdubitatæ ad deũ fides arduæ repiunt᷑. Verbi gra dictũ ſit: ut 4. uolumus pſpicuũ fiat. ad or̃onẽ aſſi
ſto:nõ orarẽ ſi nõ crederẽ. ſed ſi uere crederẽ illud cor quo deus uidet mũdarẽ: manibus tũderẽ pectus: gen as la
chrymis rigarẽ: corde molleſcerẽ: corpore ĩhorreſcerẽ: ore pallerẽ: iacerẽ ad dni mei pedes:eoſq; fletu pfũd erẽ:
crine tergerẽ: hærerẽ certe trũco crucis: nec pus amitterẽ ꝗᷓ miſicordiã ĩpetrarẽ. Nũc uero creberrime ĩ orõe mea
aut ꝑ porticus deãbulo: aut de fœnore cõputo: aut adductus turpi cogitatioõe etiã quæ dictu erubeſcẽda ſunt
ero. Vbi ẽ fides! Siccine putamus oraſſe Ionã? ſic tres pueros?ſic Danielẽ ĩter leones?ſic certe latronẽ ĩ cruce
Et hæc ego exẽpli cauſa ad ĩtelligẽtiã ſẽſus ꝓtuli. Cæteꝶ cõueniat unuſꝗſq; cor ſuũ:& ĩ oĩ uita ĩueniet ꝗᷓ raꝶ ſit
fidelẽ aĩam ĩuenire: ut nihil ob gloriæ cupiditatẽ: nihil ob rumuſculos hoĩum faciãt. Neq; enĩ ſtatĩ ꝗ ieiunat
deo ieiunat: aut extẽdẽs paupi manũ deo fœnerat. Vicina ſũt uitia uirtutibus. Difficileẽ deo tm iudice eẽ cõtẽ

tũ.LVCIFE. Præueniſti ſterrogationẽ meã. hãc enĩ ſcripturã mihi ĩ ultimo rebuabã. Et fere oẽs nr̃i:ĩmo iam
nõ mei:hocꝗᷓſi ariete ĩ diſcep tatiõibus utunt᷑: quẽ cõfractũ ac cõminutũ uehemẽter gaudeo.Sed ꝗᷓſo te:ut mi

hi oẽm cauſa ꝗᷓre ab arrianis ueniẽtes eccleſia nõ recipiat: nõ ꝗᷓſi aduerſario: ſed diſcipulo explices. Nã cũ tibi
uerbo rndere nõ poſſim: aĩo tñ necdũ aſſẽtior. O R. Sub Rege Cõſtãtino Euſebio & Hippatio cognomiĩe uni
tatis & fidei ĩfidelitas nõ agnoſcebat᷑ .nã illo ĩ tpe nihil tã piũ: nihil tã cõueniẽs ſᷣuo dei uidebat᷑: ꝗᷓ unitatẽ ſeqꝗ

& totius mũdi cõionẽ nõ ſcindi. Præſerti cũ ſupficies expoſitidis nihil ſacrilegũ p̃ferret. credimus aiebãt ĩ unũ

deũ pr̃em oĩpotẽtẽ. hoc etiã nos cõfitemur. Credimus ĩ unigenitũ dei filiũ q an oĩa ſæcula: & an oẽ pncipiũ na
tus ẽ exdeo. Natũ aũt unigenitũ ſolũ exdeo pre: deũ ex deo:ſimilẽ genitori ſuo pri ſᷣm ſcripturas:cuius nati/
uitatẽ nullus nouit: niſi ꝗ ſolus eũgenuit pr̃. Nunqd hic ĩſertũ ẽ:erat tpᷣs qñ nõ erat? Vel de nullis extatibus
creatura ẽ filius dei? Perfecta fides ẽ: deũ dedeo credere: & natũ aiebãt unigenitũ ſolũ: ex ſolo pr̃e qdẽ natũ:nõ
factũ. natiuitas ſuſpitionẽ auferebat creaturæ. Aiebãt pᷣ̃terea ꝗ de cælo deſcẽdit: cõceptus ẽde ſpᷣu ſctõ: natus
ex Maria uirgĩe. crucifixus a põtio Pilato. tertia die reſurrexit: ſedet ad dexterã dei pris: uẽturus iudicare uiuos
& mortuos. Sonabãt uerba pietatis: & ĩter tãati mella pconii: nemo uenenũ ĩſertũ putabat. Deuſiæ uero noĩe
abiiciẽdo: ueriſimilis rõ ppebat᷑. Quia ĩ ſcripturis aiebãt nõ ĩuenit᷑:& multos ſimpliciores nobilitate ſua ſcã/
dalizabãt. placuit auferri: nõ eratcuræ epᷣo de uocabulo: cũ ſẽſus eſſet in tuto. Deniq; ipſo in tpe cũ fraudẽ fu
iſſe in expoſitiõe rumor populi nũciaret: Valẽs mirſẽſis eps: qui eã cõſcripſerat pnte Tauro pᷣtorii præfecto: ꝗ
ex iuſſu Regis ſynodo aderat: ꝓfeſſus eſt ſe Arrianũ nò eſſe: & penitus ab eoꝶ blaſſemiis abhorrere. res ſecre/
te geſta opinionẽ uulgi nõ extinxerat. Itaq; alia die in eccleſia: quæ eſt apud Arrianũ: & eporũ ſimul & laicoꝶ
turbis cõcurrẽtibus. Mizonius epᷣs ꝓuinciæ Byzãtinæ:cui pᷣmæ ab oĩbus deferebant᷑: ita locutus ẽ. ea quæ ſũt
iactata p publicũ: & ad nos uſq; plata: aliquẽ a nobis ſctitati uræ legere pᷣcipimus: ut quæ ſũt mala: & ab auri
bus:& a corde nro abhorrere debẽt: oĩum una uoce dãnent᷑. Riſũ ẽ ab uniuerſis epᷣis: placet.Itaq; cũ claudius
epᷣs ꝓuĩciæ Piceni ex pᷣcepto oĩum blaſſemias: quæ ferebant legere cœpiſſet: Valẽs ſuas eẽ negãs exclamauit: &
dixit. Siqs negat Apᷣm deũ: dei filiũ: añ ſæcula ex pre genitũ: anathema ſit. Siqs negat filiũ ſimilẽ pri ſᷣm ſcri
pturas: anathema ſit. Ab uniuerſis cõſonatũ eſt: anathema ſit. Siqs filiũ dei nõ dixerit æternũ cũ pr̃e anathe/
ma ſit:ab uniuerſis cõclamatũ eſt: anathema ſit. Siqs dixerit creatũ filiũ dei: ut ſũt creatæ creaturæ: anathema
ſit: ſimiliter dictũ eſt: anathema ſit. Siqs dixerit de nõnullis extãtibus filiũ & non de deo patre: anathema ſit.
Oẽs clamauerũt:anathema ſit.Siqs dixerit: erat tpᷣs qũ nõ erat filius:anathema ſit.In hocuero cuncti ep̃i:&

tota ſimul eccleſia & plauſu quodã & tripudio Valẽtis uocẽ ſuſceperũt. Quod ſiꝗs a nobis fictũ putat: ſcri/

nia publica ſcrutet᷑. Plenæ ſut certe eccleſiaꝶ archæ: & recẽs adhuc memoriaẽ. Supſũt hoĩes: q illi ſynodo in

terfuerũt: & q ueritatẽ firmẽt. Ipi arriani hæc ita ut diximus: geſta nõ denegãt. Cũ ergo cũcti Valentẽ ad cælũ
4 „ — — P —— — — — – 12 . 2 . —
laudibus tollerẽt: & ſuã ĩ eũ ſuſpitionẽ pnĩa dãnarẽt: idẽ Claudius ꝗ ſupra legere cœpat: ait. Adhuc ſũt aliqᷓ
quæ ſupfugerũt dnm & frem meũ Valẽtẽ: quæ ſi uobis uidet᷑: ne q ſcrupulus remaneat:ĩ cõe dãnemus. Si/

qꝗs dixerit filiũ dei eẽ ſiqdẽ an oĩa ſæcula: ſed nõ an oĩno oẽ tps: ut ei aliqd auferat: anathema ſit. Dixerũt cũcti

anathema ſit. Multaq; alia quæ ſuſpitioſa uidebant᷑:ad ꝓnũciationẽ Claudii Valẽs cõdẽnauit. Que ſiqs ple

nius dicere cupit: ĩ Arminen. ſynodi actis repiet. Vn & nos iſta pᷣlibauimus. His itaq; geſtis cõciliũ ſoluit᷑:læ
ti hoĩes ad ꝓuinciã reuertunt᷑. Id enĩ Regi & bonis oĩbus curæ fuerat: ut oriẽs atq; occidẽs canonis ſibi uĩculo
necterent᷑: ſed diu ſcelera nõ latẽt: & cicatrix male obducta ĩ corpore dirũpit᷑. Cœperũt poſtea Valẽs & Vrſati

us cæteriq; neqtiæ eoꝶ ſocii egregii: uidelicet Api ſacerdotes palmas ſuas iactitare: dicẽtes ſe filiũ nõ creaturã
negaſſe: ſed ſimilẽ cæteris creaturis. Tuc uſiæ nomẽ aboletũ ẽ: tũc nicenæ fidei dãnatio cõclamata ẽ. ĩigemuit

totus orbis: & Arrianũ ſe eẽ miratus ẽ. Igit alii ĩtra ſuã cõionẽ remanere: alii ad eos cõfeſſores qꝗ ſub noĩe Atha
naſii exulabãt:cœperũt lr̃as mittere. nõnulli iſtã ſocietatẽ melioꝶ diſpoſitiõe plãxerũt. Pauci ueroſut ſe natu
ra hoĩum hẽt)errorẽ ꝓ cõſilio defẽſauere. Periclitabat᷑ nauicula apoſtoloꝶ: urgebat uẽti: fluctibus latera tũde

bant᷑.nihil iã ſuperat ſ pei: dñs ſuſcitat᷑: iperat tẽpeſtati: beſtia morit᷑: tranqllitas rediit. Manifeſtius dicam.
Oẽs epᷣi ꝗ de ꝓpriis ſedibus fuerãt extermiĩati:p ĩdulgẽtiã noui pᷣncipis ad eccleſias redeũt. Tũc triũphatorem
ſuũ Athanaſiũ ægyptus excepit. tũc Hilariũ de pᷣlio reuertẽtẽ galliaꝶ eccleſia cõplexata ẽ.tunc ad reditũ Euſe
bii lugubres ueſtes Italia mutauit. Cõcurrebãt epi: qariminẽſibus dolis irretiti: ſine cõſcĩa hæretici ferebant᷑:
cõteſtãtes corpus dñi & e in eccleſia ſanctũ ẽ: nihil mali ſua fide ſuſpicatos. Putauimus aiebãt ſẽſũ con/
gruere cũ uerbis. nec ĩ eccleſiis ubi ſimplicitas: ubi pura cõfeſſio ẽ: aliud ĩ corde clauſũ eẽ:aliud ĩ labiis ꝓferri ti
muimus. Decepit nos bona demalis exiſtimatio. Nõ ſumus arbitrati ſacerdotes Xpi aduerſus Ap̃ᷣm pugna/
re. Multaq; alia quæ breuitatis ſtudio p̃tereo: flẽtes aſſerebãt: parati & ſubſcriptionẽ pᷣſtinã & oẽs Arrianorũ
blaſſemias coõdẽnare. Hoc loco ĩterroga iſtos nimiũ religioſos ꝗd de cõfeſſoribus agẽdũ putauerit. Depoſitis
ĩquiẽt ueteribus ep̃is:nouos ordinaſſe tẽtatũ ẽ. Sed quotuſqſq; bñ ſibi cõſcius patit᷑ ſe deponi: Præſertim cũ
oẽs populi ſacerdotes ſuos diligẽtes pene ad lapides & ad ĩterẽptionẽ deponẽtiũ eos cõuolauerĩt: mãſiſſẽt aiũt
ĩtra ſuã cõionẽ:hoc ẽ dicere irrõnabili crudelitate orbẽ totũ diabolo cõdẽnaſſẽt. Cur dãnaſſẽt eos: qui Arriani
nõ erãt Cur eccleſiã ſcinderẽt ĩ cõcordia fidei pmanentẽ Curq; idẽ credẽtes bn obſtinatione ſua facerẽt arria/
nos? Nã cũ in ſynodo nicena: quæ ppter arrianã pfidiã cõgregata ẽ: octo epos arrianos ſuſceptos ſciamus: &
eps iã ĩ mũdo nullus ſit: niſi quos ſ nodus illa ordĩauit: quõ potuerunt aduerſũ eos facere: ꝓpter quos exiliũ

ſuſtinuerũt. LVClI. dixit. Ad id tãdẽueniſti: ut tũc recepti ſint arriani. ꝗnã ꝗᷓſo. OR. dixit. Euſebius epus Ni

comeden. Theogonus eps nicenus: Sacras tũc pᷣſbyter libyæ: Euſebius cæſareæ Paleſtrinæ: & reliqui quos enu
merare lõgũ eſt. Ipſe quoq; caput hoꝶ: & cauſa maloꝶ Arrius p̃ſpyter: & Coronius diaconus: qui poſtea ſub
Theodoſio Anthiocenus eps fuit: & Achelas lector. hi ꝗppe tres Alexãdriæ eccleſiæ clerici auctores huius hæ
reſeos extiterũt. LVC. dixit. Quiſpiã eos negãs fuiſſe ſuſceptos: quò reuĩcet᷑ OR. dixit. Supſũt adhuc hoĩes
q illi ſynodo ĩterfuerũt. Et ſi hoc paꝶ eſt: qa ꝓpter tꝑis antiqtatẽ rari admodũ ſũt: & ĩ oĩ loco teſtes adeſſenõ

poſſũt:legamus acta & noĩa epoꝶ ſynodi Nicenæ: & hos quos ſupra diximus fuiſſe ſuſceptos ſcripſiſſe omo

uſion ĩter cæteros repiemus. LV. dixit. Si potes oſtẽde poſt ſynodũ nicenã illos ĩ pfidiã declinaſſe. OR. dixit
Recte ppoſuiſti. Solẽt enĩ oculis clauſis denegare: ꝗ credũt factũ eẽ qd- nolät, Sed quõ poſtea declinarũt:pro
pter quos ſynodus cõgregata ẽ/Et quoꝶ epiſtolæ & libri ĩpietatis an ſynodũ editi uſq; ad pñtẽ diẽ durẽt? Igit᷑
cũ illo tpe trecẽti & eo amplius ep̃i paucos hoĩes: quos ſine dãno eccleſiæ abiicere poterant ſuſcepint: miror
quoſdã nõ certe nicenæ fidei ſectatores tãta duritia exiſtere. ut tres cõfeſſores de exilio reuertẽtes nõ putẽt id
ob totius orbis ſalutẽ neceſſitate facere debuiſſe: qd tot & tales uiri uolũtate fecerũt. Sicut dicere cœæperamus
poſt reditũ cõfeſſoꝶ ĩ Aexãdrina poſtea Synodo cõſtitutũ ẽ: ut exceptis auctoribus hæreſeos: quos error ex/
cuſare nõ poterat: pœnitẽtes eccleſiæ ſociarent᷑: nõ qd epi poſſẽt eẽ: ꝗq hæretici fuerãt:ſed qd cõſtaret eos:q re/
cipent᷑: hæreticos nõ fuiſſe. Aſſẽſus ẽ huic ſnĩæ occidẽs. & p tã neceſſariũ cõciliũ & ſathanæ faucibus mundus
ereptus ẽ. Vẽtũ ẽ ad aſprimũ locũ:ĩ quo aduerſũ uolũtatẽ & ppoſitũ meũ: quo corde bono erga Lucifeꝶ fũ:
ſecus ꝗcꝗᷓ dicere: ꝗᷓ & illius meritũ & mea humanitas poſſit exiſtimati. Sed qd faciã ueritas os reſerat: & inui
tũ longius ad loquendũ pectus ĩpellit. In tali articulo eccleſiæ: in tanta rabie lupoꝶ ſegregatis paucis ouibus
reliquũ gregẽ deſeruit. bonus quidẽ ipſe paſtor: ſed multã prædã beſtis relinquẽs. Prætereo illa quæ quidã
ex maledicis quaſi ſatis firma defẽdũt. hoc illũ nõ amore eccleſiæ: ſed noĩs in poſteros tranſmiſſione feciſſe.
necnon & ſimultate quã aduerſus Euſebiũ propter Anthiocenã diſſenſionẽ ſuſceperat. nihil iſtorum de tali

uiro credo: unũ quod etiã in præſenti conſtat: eloquar. uerbis eũ a nobis diſſẽtire nõ rebus: ſed eos quidẽ reci/

piat: qui ab arrianis baptiſma conſecuti ſunt. LVCI. dixit. Quãlonge alia: & nũc ĩtelligo: error magis ꝗᷓ ſpei
proficientia mihi ante aſſerebantur. Verum gratias ago Chriſto deo: qui in pectus meum ueritatis lumen
ĩfudit:ne adhuc ore ſacrilego uirginẽ eius ſcortũ diaboli clamarẽ. Reſtat unũ:qd qᷓſo ut diſſeras. qd aduerſũ

Hilariũ dicẽdũ ſit: ꝗ nec baꝑ tizatos qdẽ recipiat ab arrianis. O RT HO. dixit. Hilarius cõdiaconus de eccleſia

— —— — — — —— —

11r—— ——— —

— — — — B

cti⸗
0 In

nuit

cha
e
tüce

n
dten
ule
int;
con;/
iti
gnu⸗
noi
i⸗

ex'
n⸗
lus
ſ:
nui
bus
idi
ſle,
a/

receſſit ſolus: quæ utputa turba ſit mũdi.neq; euchariſtiã cõficere põt: epos & pᷣſbẽos nõ his. neq; baptiſma
ſine euchariſtia tradere. Et cũ iã hõ mortuus ſit: cũ hoĩe pariter ĩteriit & ſecta: quia poſt ſe nullũ clericũ diaco
nus põt ordinare. Eccleſia aũt nõ eſt: quæ nõ hẽat ſacerdotẽ. Sed omiſſis paucis hoĩbus:q iblt ſibi & laici ſunt
E

& epᷣi:auſculta ꝗd deoĩ eccleſia ſentiẽdũ ſit. VCl. dixit. Tribus ut aiũt uerbis rẽ iſtã grandẽ diſſoluiſti: & qui
dẽdũ loꝗ̃ris uideor mihi tecũ facere. Si uero obticueris neſcio qd rurſũ ſcrupuli naſcit᷑: quare ab hæreticis ba

ptiaati ſuſcipiunt᷑. O RT HO. dixit. Hoc eſt qd;& ego dixi. auſculta qd deoĩ eccleſia ſentiẽdũ ſit. Iſte enĩ ( ut

ais) ſcrupulos multos titillat. Et lõgus fortaſſe ero enarrãdo: ueꝶ tãti ẽ lucrũ ueritatis: ut nõ ſileã. Archa Noe
eccleſiæ typus fuit. Dicẽte Petro apoſtolo. In archa Noe pauci ideſt octo aĩæ ſaluæ factæ ſũt per aquã. qd &

nos nũc ſimiliter baptiſma ſaluos faciat. Vt in illa oĩum aĩaliũ gña:ita & in hac uniuerſaꝶ & gẽtiũ & morum
hoĩes ſũt. Vt ibi pardus & hædi: lupus & agni: ita & hic iuſti & pctõres: ideſt uaſa aurea & argẽtea cũ ligneis

& fictilibus cõmorãt. Habuit archa nidos ſuos: hẽt eccleſia plurimas natiões. Octo aĩiæ hoĩum in archa Noe

Lecutæ ſũt. Et nobis Eccleſiaſtes iubet dare partes ſeptẽ: dare partes octo: ideſt credere utriq; teſtamẽto. ideo
qdã pſalmi pro octaua ſcribunt᷑. Et per octonos uerſus:qui ſingulis Ir̃is ſubiecti ſũt: in cẽteſimo decimoocta
uo pſalmo iuſtus erudit. Bti tudĩes quoq; qᷓs dns diſcipulis in mõote ꝓnũcians eccleſiã demõſtrauit: octo ſũt.
Et Exechiel in ædificationẽ tẽpli octonariũ numerũ aſſumit. Multaq; in hũc modũ ꝑ ſcripturas ſ ignificata

repies. Emittit itaq; de archa Coruus: & nõ rediit. Et poſtea pacẽ terræ colũba denũciat. Ita & in baptiſmate ec
cleſiæ: deterrimo alite expulſe o: ideſt diabolo. pacẽ terræ nr̃æ colũba ſpũs ſãcti nũciat: a trigĩta cu bitis ĩcipiens:

& uſq; ad unũ cubitũ paulatĩ decreſcẽs archa cõſtruit᷑. Similiter & eccleſia multis gradibus cõſiſtens: ad extre

mũ diaconis: pᷣſbr̃is: epᷣiſq; finit᷑. piclitata eſt archa in diluuio: piclitat᷑ eccleſia in mũdo. Egreſſus Noe uineã
plãtauit: & bibẽs de ea ĩebriatus eſt. Natus.quoq; in carne Ap̃s: & eccleſiã plãtauit: & paſſus ẽ. Nudatũ patrẽ
irriſit maior filius: & minor texit: & deũ crucifixũ illuſerũt iudæi: & honorauerũt gẽtiles. Dies me deficiet: ſi
oĩa archæ ſacra cũ eccleſia cõponẽs ediſſerã. Qui ſint ĩter nos aqlæ: qui colũbæ: qui leones: quicerui: qui uer/

miculi: qui ſerpẽtes. quod ad pns negociũ pertinet breuiter expediã. Nõ ſolũ in eccleſia morant᷑ oues:nec mũ

dæ tm aues uolitant: ſed frumentũ in agro ſerit᷑. & inter nitentia culta.

Lappæq; tribuli & ſteriles lominantur auenæ.

1

Quid faciat agricola? Auellat loliũ? Sed tota pariter meſſis euertit᷑. Quotidie ĩduſtria ruſticana aues ſonitu

abigit: imagibus exterret. hinc flagello crepitat: hĩc formidies tẽdit. Attamẽ aut ueloces capreæ: aut laſciuus
onager ĩcurrit. hinc in effoſſa horrea mures frumẽta cõportãt. hinc freqnti agmĩe ſegetẽ formica populatur.
ita res ſe habet. Nemo ſecurus agꝶ poſſidet. Dormiẽte pr̃efamilias inimicus hõ ꝛizaniã ſu pſemiauit: ad quã
eradicãdã cũ ſerui ire pponerẽt: qns ꝓhibuit: ſibi ſeruãs paleaꝶ & frumẽti diſcretionẽ. Hæc ſũt uaſa iræ & mi

ſericordiæ: que in domo dei ab apoſtolo pᷣdicant᷑. Veniet ergo dies qũ theſauro eccleſiæ apto ꝓferet dñs uaſa
iræ ſuæ: ꝗbus exeũtibus ſaãcti dicẽt. Ex nobis exierũt: ſed nõ erãt ex nobis. Si enĩ fuiſſẽt ex nobis:mãſiſſẽt utiq;

nobiſcũ. Nemo põt Xpi palmã ſibi aſſumere: nemo andiẽ iudicii de hoĩbus iudicare. Si enĩ iã mũdata ẽ eccle
ſia: qd dno reſ eruamus Eſt uia quæ uidet᷑ apud hoĩes recta. nouiſſima aũt eius ueniũt in pfũdũ ĩferni in hoc
iudicii errore quæ põt eſſe certa ſnĩa? Conatus eſt btũs Cypᷣanus cõtritos lacus fugere: nec bibere de aqua alie/
na. Et iccirco hæreticoꝶ baptiſma reprobãs: ad Stephanũ tũc romanæ urbis epᷣm: qa btõ Petro. xxvi. fuit: ſuꝑ
hac re africanã ſynodũ ĩdixit:ſed conatus eius fruſtra fuit.Deniq; ipſi epi ꝗ rebaptizãdos hæreticos cũ eo ſta/
tuerãt: ad antiquã cõſuetudinẽ reuoluti nouũ emiſere decretũ. Quud faciamus Ita eſt: nobis maiores nri: &
illis ſui tradidere maiores. Sed qd de poſterioribus loq̃r:! Apoſtolis adhucĩ ſæculo ſuꝑſtitibus: adhuc apud iu
dæã Xp̃i ſãguine recẽti fataſma dni corpus aſſerebat. Gallatas ad obſeruationẽ legis traductos apoſtolus ite
rũ parturit. Corinthios reſurrectionẽ carnis nõ credẽtes pluribus argumẽtis ad ueꝶ iter trahere conat. Tunc
Simò magus & Menãder diſcipulus eius dei ſe aſſeruere uirtutes: tũc Baſilides ſũmũ deũ: Abaxas cũ trecẽtis
ſexagitaqnq; editionibus cõmẽtatus eſt: tũc Nicolaus qunus de ſeptẽ diaconibus fuit: die noctuq; nuptias fa

ciẽs obſcœnos quoq; auditu erubeſcẽdos coitus ſõniauit. Taceo de iudaiſmi hæreticis: q an aduentũ AXpᷣi legẽ

traditã diſſiparũt: qd Doſiceus Samaritanoꝶ pnceps ꝓphetas repudiauit: qd Saducei ex illius radice naſcẽtes
etiã reſurrectionẽ carnis negauerũt: qd phariſæi a iudæis diuiſi ꝓpter quaſdã obſeruatioes ſupfluas nomen
quoq; abſcidio ſuſceperũt: qd Herodiani Herodẽ regẽ ſuſceperũt pro Xpᷣo. Ad eos uenio hæreticos: ꝗ euãge
lIia laniauerũt. Saturninũ qᷓndã & Orphitũ & Chaldæã & Theoitũ & Carpocratẽ & Cherintũ & huius ſucceſ
ſorẽ Hebionẽ & cæteras peſtes:quoꝶ plurimi uiuẽte adhuc Ioãne apoſtolo eruperũt: & tũ nullũ eoꝶ legimus

rebaptizatũ. Quoniã aut talis uiri fecimus mẽtionẽ: de apocalypſi quoq; eius approbemus hæreticis ſine ba-

ptiſmate debere pnĩam cõcedi. Angelo epheſi deſta charitas ĩputat᷑: ĩ ãagelo pgamenæ eccleſiæ idolothetũ eius
& nicolaitaꝶ doctria rephẽdit᷑ itẽ apud angelũ thaidiatiroꝶ hiezabel ꝓphetiſſa: & ſimulacroꝶ eſcæ & fornica
tiões ĩcrepant᷑. Et tñ oẽs hos ad pnĩam dñs hortat᷑ ſi ub cõmĩatiõe quoq; futuræ pœnæ niſi cõuertant᷑. Nõ aũt

cogeret pœnitere: ſi nõ eẽt pœ nitẽtibus ueniã cõceſſurus. Nunqꝗd dixit rebaptizent᷑ ꝗ nicolaitaꝶ fidẽ bapti/

ꝛati ſũt? uel ĩponant eis manus:q eo tpe apud pgamenos crediderut: qd' diſciplinã tenebãt Baalin. Qui poti
us age inqt Fnianuſin aũt ego ueniã tibi cito: & pugnabo tecũ ĩ rõphea oris mei. Verũ ſi uoluerit hi qab Hila

tio ĩſtituti ſũt: & oues ſine paſtore eſſe cœperũt: ea de ſcripturis ꝓferre: quæ btũs Cypᷣanus ad hæreticos bapti

.Xviii.

Nvii

ON Audacter: ut falſo putas: ſed amãter ſtudioſeq; feciſti: utnouã

zandos in epiſtolis ſuis reliqt: Sciat illũ nõ eoꝶ q ſe ſeq noluerũt ſniam odiſſe. Siqdẽ in cõione eoꝶ pmãſit:q

ſniæ ſuæ cõtraierãt: ſed hortatũ potius fuiſſe ꝓpter Nouatũ: & alias tũc hæreſes multas enaſcẽtes: ne ꝗſꝗᷓ ab
eo ſine danatione erroris ſui reciperet᷑. Sermonẽ deniq; ſuũ quẽ ſuphac read Stephanũ romanũ põtificẽ ha/
buit: tali fine cõpleuit. Hæc ad cõſciam tuã fr chariſſime & pro honore cõi & pro ſimplici dilectiõe ꝓtulimus
credẽtes etiã tibi religiõis tuæ & fidei ueritate placere: quæ & religioſa pariter & uera ſũt. Cæteꝶ ſcimus quoſ-
dã qd ſemel ĩbiberũt:nolle deponere: nec ppoſitũ ſuũ facile mutare: ſed ſaluo ĩter collegas pacis & cõcordiæ
uĩculo qᷓdã ꝓpria quæ apud ſe ſemel ſũt uſurpata retinere. Qua ĩ re nõ uim cuiꝗᷓ facimus: aut legẽ damus qũ
hẽat in eccleſia adminiſtratio uolũtatis ſuæ arbitriũ ſuũ libeꝶ: & unuſqſq; ſit ppoſitus rõnẽ acti ſui dno red/
diturus. Ad Iouinianũ quoq; de hæreticis rebaptizãdis ſcribẽs: ĩ fine libelli ſic locutus ẽ. Hæc tibi breuiter pro
nr̃a mediocritate reſcripſimus fr chariſſime: nemini p̃ſcribẽtes aut piudicãtes quo minus unuſ. qſq; epoꝶ qd;
putat faciat: hñs arbitrii ſui liberã ptãtem. Nos ꝗtũ in nobis eſt: ꝓpter hæreticos cũ collegis & epᷣis nris cõten
dimus: cũ ꝗbus diuinã cõcordiã & duicã pacẽ tenemus. maxime cũ apoſtolus dicat. Siꝗs aũt putauerit cõtẽ/
tioſos eẽ: nos talẽ cõſuetudinẽ nõ hẽmus: ne eccleſia dei ſcindat᷑. a nobis patiẽter & leniter charitas aĩ: collegii
