non timeo cõminantẽ. ſit inter una fides:& ilico pax ſequetur.

Beati Hieronymi p̃ſ byteni cõtra Vigilãtiũ epiſtola: in qua de traductiõe libroꝶ Origenis ſ. epurgat: & accu

ſatorẽ ſuũ imperitiæ ꝑfidiæq; cõdẽnat. A EPiſtola. XlII.
Vſtũ quidẽ fuerat nequaꝗᷓ tibi Iiis ſatiſfacere: ꝗ tuis auribus nõ credidiſti. neq; enĩ ſchedulæ po
tes acqeſcere: ꝗq uiuo ſmoni nõ accõmodaſti fidẽ: ſed qa xpᷣs pfectæ nobis huilitatis exẽplar ĩ ſe
tribuit: dãs oſculũ ꝓditori: & latronis pœnitẽtiã ĩ patibulo ſuſcipiẽs: eadẽ abſẽti ſignifico: quæ
uoq; locutus ſũ: me ita Origenẽ legiſſe: uel legere ut Apollinarẽ: uel cæteros tractatores: quos ĩ qui

buſqdã libris no recepit eccleſia: nõ quo oĩa dicã eſſe dãnãda: quæ ĩ illoꝶ uolumibus cõtinent᷑: ſed ꝙ ꝗqᷓdã rep

hẽdẽda cõfitear. Veꝶ qa opis mei eſt: & ſtudii multos legere: ut ex plurimis diuerſos flores carpã: nõ tã ꝓba/
turus oĩa:ꝗᷓ quæ bona ſũt electurus:aſſumo multos in manu mea: uta multis multa cognoſcã: ᷣm illud qd
ſcriptũ eſt: oĩa legẽtes: que bona ſũt retinẽtes. Vnde ſatis miror te uoluiſſe Origenis mihi obiicere dogmata:
cuius ĩ plæriſq; errorẽ uſq; ad haãc ætatẽ penitus ignoras. Ego ne hæreticus? & cur me ꝗſo hæretici nõ amãt:
tu Orthodoxus Qui etiã cõtra ſciẽtiã tuã: & liguã alia pdicãtẽ: aut ĩuitus ſi ubſcripſiſti: & pᷣuaricator es: aut
uolẽes:& hæreticus. Dimiſiſti ægyptũ: & ꝓprias puiĩcias reliquiſti: in quibus ſectã tuã libera plæriq; fronte

— — ,—

pin Qdefẽdũt. Et elegiſti me ad ĩſectãdũ: qoĩa cõtra eccleſiã dogmata rephẽdo: & publica uoce cõdẽno. Origenes
Lallich hæreticus: ꝗqd ad me qillũ in plæriſq; hæreticũ nõ nego Errauit de reſurrectiõe corporis. errauit de aĩaru ſta/
tetoen tu: de diaboli pœnitẽtia. Et qc his maius eſt filiũ dei & ſpiritũ ſanctũ ĩ cõmentariis Eſaiæ ſeraphin eſſe teſta
Drej tus eſt. Si erraſſe nõ dicerẽ eũ: & hæc quotidie nõ anathematizarẽ eſſẽ erroris illius ſocius. Neq; enĩ ita debe/
teſech⸗ mus bona eius recipere: ut mala quoq; ſuſcipe cogamur. At idẽ & ſcripturas in multis bi ĩterpᷣtatus eſt: & ꝓ
nuͤli phetaꝶ obſcura diſſeruit: & tã noui ꝗᷓ ueteris teſtamẽti reuelauit maxia ſacramẽta. Si igi᷑ quæ bona ſũt:trã/
S ſtuli: & mala uel amputaui: uel correxi: uel tacui arguẽdus ſũ: Cur ꝑ me latini bona eius hñt & mala ignorãt:
– Si hoccrimẽ eſt: arguat᷑ cõfeſſor Hilarius:q pſalmoꝶ ĩterpᷣtationẽ: & homelias ĩ libro Iob ex libris eius: ideſt
Pelei ex græco in latinũ trãſtulit. Sit ĩ culpa eiuſdẽ cõfeſſiõis Vercellẽſis Euſebius: qui oĩum pſalmoꝶ cõmẽtarios
dells hæretici hoĩs uertitĩ nrjm eloqui ũ. licet hæretica pᷣtermittẽs optima quæq; traſtulerit. Taceo deyVicto rino pi
ierſn Cbionẽſi: & cæteris ꝗ Origenẽ in explanatiòe dutaxat ſcripturaꝶ ſecu ti ſũt: & expſſerũt. ne nõ tã me defẽde
pen re ꝗᷓ ſocios crimis uidear Irere. Ad teipſũ ueniã. Cur tractatus eius ĩ Iob deſcriptos hẽs In qbus cõtra diabo/
neliui lũ: & de ſtellis cæxloq; diſputãs: ꝗdã locutus ẽ: quæ eccleſia nõ recipit? Libi ſoli licet ο 20TαhροουαQ
olkelt ideſt ſapiẽtiſſimo & caluariæ de cũctis: & græcis & latinis tractatoribus ferre ſentẽtiam & qſi cẽſoria uirgula
bign alios eiicere de biblio theca: alios recipe & cũ tibi placuerit: me uel catholicũ uel hæreticũ ꝓnuũciare: Nobis nõ
“ licet ꝑuerſa reſpuere & dãnare: quæ ſæpe damnamus? Lege ad Epheſios libros: lege cætera opuſcula mea: &
kaiß maxie ĩ Eccleſiaſtẽ cõmẽtarios: & liqdo puidebis me adoleſcẽtia nunꝗᷓ alicuius auctoritate deterritũ acqeuiſ-
in ſe hæreticæ prauitati. Nõ parũ eſt ſcire qd neſcias. prudẽtis hoĩs ẽ noſſe mẽſurã ſuã:nec zelo diaboli ĩcitatũ
idn ĩperitiæ ſuæ cũctũ orbẽ teſtẽ facere. Scilicet gloriari cupis: ut in pria tua iactites me nõ potuiſſe rũdere eloqᷓn
puhd tiæ tuæ & acumẽ in te Chryſippi formidaſſe. Apiana uerecũdia teneor: & cellulæ meæ latebras nolo mordaci
onſun ſermone reſerare. Alioqn ꝓferrẽ waσα Inyapͦ5̈1να Pσοαπα hοιb dονοαοισοο., oĩa plia tua
eli & trophœũ paruuloꝶ quoq; humero portatũ: & eoꝶ uoce cãtatũ. Sed hæc aliis aut loquẽda: aut ridenda di/
mulu mitto. Ego xpᷣianus cũ xpiano loꝗᷓns obſecro te frater: ne plus uelis ſapeꝗᷓ ſapis: ne uel ĩnocẽtiã uel ſimplicita
tän tẽ tuã uel certe ea quæ taceo: & te nõ ĩtelligẽte cæteri ĩtelligũt: ſtilo ꝓferas. & ĩeptiaꝶ tuaꝶ cũctis cachinũ pᷣbe
ſae as. Aliud a parua ætate didiciſti: aliis aſſuetus es diſciplinis. Nõ eſteiuſdẽ hoĩs & aureos nümos & ſcripturas
hun ꝓbare:deguſtare uina:& ꝓphetas uel apoſtolos ĩ telligere. Me laceras. ſanctũ fratrẽ Oceanũ in culpa hæreſe/-
untot os uocas: pᷣſbyteroꝶ tibi Wincẽtii & Pauliniani & fris Euſebii iudiciũ diſplicet. Solus es Cato romani gñis di
lupne ſertiſſimus: ꝗ teſtimonio tuo & prudẽtiæ uelis credi. Recordare ꝗᷓſo illius diei: qũ me de reſurrectiõe & uerita
neli⸗ te corporis pdicãte: ex latere ſuſſultabas: & applaudebas manu: & orthodoxũ clamabas. poſtꝗᷓ nauigare cœ-
n piſti: & ad intimũ cerebrũ tuũ ſentinæ putredo puenit: tũc nos hæreticos recordatus es. Quid tibi faciã? Cre/
iſen Qigi ſaãcti pᷣſbyteri Paulini epiſtolis: & illius ſuper nomĩe tuo non putaui errare iudiciũ. Et licet ſtati accepta
gnnne epiſtola aivapé lov. ideſt incõditũ pmonẽ tuũ ĩ telligerẽ: tñ ruſticitatẽ & ſimplicitatẽ magis ĩ te arbitrabar:
rini ꝗuecordiã. Nec rephẽdo ſactũ uiꝶ. Maluit enĩ apud me diſſimulare qd nouerat: ꝗᷓ portitorẽ cliẽtulũ ſuis lit
Niihr teris accuſare. Sed me metipſũ arguo: q alterius potius acqeui:ꝗᷓ meo iudicio. & oculis alid cernẽtibus: aliud
e ſchedulæ credidi: qᷓ uidebã. Quã ob rẽ leſine me laceſſere: & uolumiĩbus tuis obruere. Parce ſaltẽ nũmis tuis:
l⸗ Abus notarios librarioſq; cõducẽs: eiſdẽ & ſcriptoribus uteris & fautoribus. ꝗ te ideo forſitã laudãt: ut lucrũ
wei⸗ fſcribẽdo faciãt. Si libet exercere ĩgeniũ: trade te grãmaticis atq; rhetoribus: diſce dialecticam: ſectis ĩſtruere
ce philoſophoꝶ. utcũ oĩa didiceris: ſaltẽ tũc tacere ĩcipias. Quanꝗᷓ ſtultũ faciã: magiſtro cũctoꝶ magiſtros ꝗ̃re
nhli re. & ei modũ ĩponere: ꝗ loꝗ neſcit: & tacere nõ põt. Veꝶ ẽ illud apud græcos puerbiũ ρςνρα Avpc: i.aſi
cci nus ad lyrã. Ego reor & nomẽ cõtrariũ tibi xa ſav IIpσν. ideſt , cõtrariã expoſitionẽ poſitũ. Nã tota men
“ te dormitas: & ꝓfuũdiſſimo nõ tã ſono ſtertis ꝗᷓ lethargo. Inter cæteras quippe blaſſemias s ore ſ⸗ acrilego pj-
nuur tuliſti: auſus es dicere. mõtẽ de quo abſciſus ẽ ĩ Daniele lapis: ſine manibus eſſe diabolũ: & lapidẽ xpᷣm. Qui
lar⸗ qa aſſũpſit corpus Adã:ꝗdiabolo an ꝑ uitia cohæſerat: natũ eſſede uirgĩe: uta morte hocẽ a diabolo hoĩem
ſepararet. Opcidẽdã linguã: ac p partes & fruſtra lacerãdã. qſqᷓ ne xpᷣianus deũ pr̃em oĩpotẽtẽ ĩ pſona diabo
Eucl li terp̃tat & tãto piaculo totius orbis aures maculat? Sin ĩterpᷣtationẽ tuã ꝗqſꝗᷓ: nõ dicã catholicoꝶ: ſed hære
u. ticoꝶ ſiue gẽtiliũ unꝗᷓ recepit: piũ ſit qd locutus es. Sin aũt tãtum nefas nunꝗ audiuit xpi eccleſia: & per tuũ
Bmũ os ipe ſe mõtẽ ĩterp̃tatus ẽqdixerat: ero ſimilis altiſſimo: age Pœnitẽtiã: & ĩ ſacco uerſare & cinere. & tã
tril tũ ſcelus iugibus abſterge lachrymis. Si tũ tibi dimittat hæc ĩ pietas: Et iuxta errorẽ Origenis tũc ueniã cõſeqᷓ
en ris: quado cõſecuturus eſt & diabolus: ꝗ nunꝗᷓ plus ꝗᷓ per os tuũ dep̃hẽdit᷑ blaſſemaſſe. Meã iniuriã patiẽter
d ł tuli. Impietatẽ cõtra deũ ferre nõ potui. Vnde & uiſus ſũ mordacius in extrema epiſtola ſcribere:ꝗᷓ ꝓmiſerã.
81 ꝗᷓꝗᷓ poſt priorẽ pœnitẽtiã: qua a me ueniã depᷣcatus es iteꝶ cõmiſiſſe unde agas pœnitẽtiam ſolicilimu ſit.
En Ega⸗ tibi Aps: ut audias: & taceas: ut ĩtelligas: & ſic loquariis. SS
il ¶ Beati Hieronymi preſ byteri ad Tranquillinũ quomõ Origenem legere debeat:in qua docet propterillius
ucc⸗ eruditionem: non omnino eius coõmentarios reſpuendos: ſed ita legendos: ut bona eligantur: uitenturq; con
mi⸗ —, tratia. = IEpiſtola. XI IlI.
mit Aiora ſpiritus uincula eſſe ꝗᷓ corpoꝶ:ſi olim ambigebas nũc ꝓpbauimus: dum & mihi ſanctitas

Gtaut

ute 4

ua hæret animo: & ego tibi chriſtiamore cõiungor, Vere enĩ & ſimpliciter cãdidiſſimo pectori

3
.
2

We uß

tuo loquor. Ipſa ſchedula & muti apices litteraꝶ ĩſpirãt in nos tuæ mẽtis affectũ. Quod dicis Origenis mul-
tos errore deceptos: & ſãctũ filiũ meũ Oceanũ illoꝶ inſaniæ repugnare: & doleo ſimul& gaudeo:dũ aut ſuꝑp
lãtati ſũt ſimplices:aut ab erudito uiro errãtibus ſubuenit᷑. & ꝗa meæ paruitatis ꝗris ſentẽtiã: utrũ ſᷣm fra/

trẽ Fauſtinũ penitus reſpuẽdus ſit: an m quoſdã legẽdus: ex parte ego Origenẽ ꝓpter eruditionẽ: ſic ĩterdũ

legendũ arbitrortquomõ Tertullianũ & Nouatũ: Arnobiũ & Apollinarẽ: & nõn ullos eccleſiaſticos ſcripto/
res græcos: pariter & latinos: ut bona eoꝶ eligamus: uitemuſq; cõtraria: iuxta apoſtolũ dicẽtem. oĩa ꝓbate:

quæ bona ſũt retinete. Cæterũ qui uel in amorẽ eius nimiũ: uel in odiũ ſtomachi ſui prauitate ducũtur: uidẽ

tur mihi illi maledicto ꝓphetico ſubiacere. Ve iis qui dicũt bonũ malũ: & malũ bonũ.qui faciũt amarũdul

ce:& dulce amarũ. Nec enĩ ꝓpterdoctrinã praua ſuſcipiẽda ſunt dogmata. nec ꝓpter dogmatũ prauitatẽ: ſi

quos cõmẽtarios ĩ ſcripturas ſctãs utiles edidit: penitus reſpuẽdi ſũt. Quod ſi cotẽtioſũ ĩter ſe amatores eius
& obtrectatores finẽ duxerĩt: ut nihil mediũ appetãt: nec ſᷣuẽt modũ: ſed totũ: aut ꝓbẽt:aut iprobẽt:libẽtius

piã ruſticitatẽ: ꝗᷓ doctã blaſfemiã eligã. Sãctus frater Tatianus diaconus ĩpẽdio te ſaluuat.
Beati Hieronymi preſ byteri ad Marcũ preſbyterũ ſuper poſtulata fide: ubi de proſecutionibus hæreticopj

cõqueritur. —ʒ= ¶Epiſtola. XLIIII. ————
Ecreuerã qdẽ utendũ mihi pſalmiſtæ uoce dicẽtis: cũ cõſiſteret aduerſũ me peccator obmutui:
& humiliatus ſũ: & ſilui a bonis. Et iterũ. ego uero tanꝗᷓ ſurdus nõ audiebã: & tanꝗᷓ mutus non
aperiẽs os ſuũ.& factus ſũ ut hõ nõ audiẽs. Sed quia charitas oĩa ſuperat.& ꝓpoſitũ uĩcit affe/

ctus: nõ tam iniuriã faciẽtibus reddo uicẽ: ꝗᷓ tibi rideo poſtulãti. Apud xpᷣianos eni: non q patit᷑ (ut ait ꝗdã

ſed qui facit cõtumeliã miſer eſt. Et pᷣmo da⸗ ãte ꝗᷓ de fide mea: quã optime noſti tecũ loquar: aduerſus bat
bariem iſtius loci: uerſu cogor clamare uulgato.
Quod genus hoc hominũ:? quæ ue hunc tam barbara morem
Permittit patria? hoſpitio prohibemur arenæ.
Bella cient: primaq; uetant conſiſtere terra. &.

—

Quæ iccirco de gẽtili poeta ſũpſimus: ut qui chriſti pacẽ nõ ſeruat: pacẽ ſaltẽ diſcat ab ethnico. Hæreticus uo
cor homouſian pᷣdicãs trinitatẽ. Sabellianæ ĩpietatis arguor: tres ſi ubſiſtẽtes ueras ĩtegras pfectaſe pſonas: ĩ
defeſſa uoce ꝓnũcians. Si ab Arrianis merito. ſi ab Orthodoxis: ꝗqꝗ huiuſmodi arguũt fidẽ Orthodoxi eſſe de/
ſierũt. Aut ſi eis placet:hæreticũ me cũ oecidẽte hæreticũ: cũ ægypto hoc eſtcum Damaſo Petroq; cõdẽnent.
Quid unũ hominẽ exceptis ſociis criminant᷑ Si riuus tenuiter fluit: nõ eſt aluei culpa:ſed fõtis. Pudet dice/
re de cauernis cellulaꝶ: dãnamus orbẽ in ſacco & cinere uolutati: de ep̃i ſentẽtiã ferimus. Quid facit ſub tuni
ca pœnitẽtis regius animus Cathenæ: ſordes: &omæ: nõ ſũt diadematis ſigna: ſed fletus. pmittant me ꝗqᷓſo
nihil loq. Cur eni lacerãt qui nõ merent inuidiã hæteticus ſũ: qd ad te qeſce iã dictũ eſt. Plane times: ne elo
quẽtiſſimus hõ in Syro ſᷣmone:uel græco eccleſias circũeam: populos ſduci:ſciſma cõficiã. Nihil alicui pᷣci
pui: nihil ocioſus accipio. Manu quotidie & ꝓprio ſudore qᷓrimus cibũ: ſciẽtes ab apoſtolo ſcriptũ eſſe. ꝗ au
tẽ nõ opat᷑: nõ mãducet. Hæc uenerabilis & ſãcte pater: cũ qli gemitu: cũ quali dolore cõſcripſeri: teſtis eſt Ie
ſus. Tacui: nũquid ſemꝑ tacebo? Dicit dñs. Nõ mihi cõcedit unus angelus heremi. Quotidie expoſcor fidẽ:
quaſi ſine fide renatus ſim. Cõfiteor: utuolũt. nõ placet. Subſcribo: nõ credũt. unũ tm placet: ut hinc recedã
lIã iam cedo.abruperũt partẽ a me aĩæ meæ chariſſimos fres. Ecce diſcedere cupiũt: ĩmo penitus diſcedũt: me
lius eſſe dicẽtes: inter feras habitare: ꝗᷓ cũ talibus xpᷣianis. Et egoipſe: niſi me & corporis ĩbecillitas & hyemis
retineret aſpitas iã modo fugerẽ. Verũtñ dũ uernũ tpᷣs adueniat: obſecro: ut paucis mihi mẽſibus heremi cõ
cedat᷑ hoſpitiũ. Aut ſihoc tardũ uidet᷑: abſcedo. Dni eſt terra & plenitudo eius. Aſcẽdat ſoli cælũ: ꝓpterillos
tm̃xpᷣs mortuus ſit: habeãt: poſſideãt: glorient᷑. Mihi aũt abſit gloriari: niſi in cruce dnñi nr̃i leſu xpᷣi:p quem
mihi mũdus crucifixus eſt: & ego mũdo. De fide autẽ quã dignatus es ſcribere ſctõ Cyrillo dedi cõſcniptã fidẽ
Qui ſic nõ credit: alienus achriſto eſt. Cæterũ ego fidei meæ teſtes habeo aures tuas: & beati frattis Cœnobii:
uem tecũ omnes qui hic ſumus: plurimũ ſalutamus.

Beati Hieronymi ad Pãmachiũ & Marcellã de ſtudio Theophili epiſcopi Alexãdrini cõt

Vrſũ oriẽtalibus uos locupleto mercibus: & Alexãdrinas opes pᷣmo Romã uere tranſmitto. De
us ab auſtro ueniet. Et ſctũs de mõte Pharã: umbra cõdẽſa. unde & ſpõſa letat᷑ ĩ Cãtico cãticorũ
dicẽs:ĩ umbra eius cõcupiui & ſedi: & fructus eius dulcis ĩ faucibus meis. Vere nũc cõplet᷑ EHſaiæ
itis: in die illa erit altare dñi ĩ medio terræ egypti. Vbi abũdauit peccatũ:ſupabundauit & gra.
Qui paruulũ vpᷣm fouerãt:adultũ fidei calore defẽdũt.Vt ꝗ pillos effugerat Hærodis manus: effugiat hære
ticũ blaſfſemãtẽ. Quẽ Demetrius Alexãdria urbe reppulit: toto orbe fugat Theo hilus:ad quẽ Lucas ſcripſit
actus apoſtoloꝶ: q ex amore dei nomẽ ĩuenit. Vbi nũceſt coluber tortuoſus? Vbi uenenatiſſima uipera:
Prima hominis facies: utero cõmiſſa lupoꝶ.
Vbi hæreſis quæ ſibilabat ĩ mũdo? Et me & papã Theophilũ ſui iactabat erroris:latratũq; ĩ pudentiſſimoꝶ
canũ ad ĩducẽdos ſimplices nĩm mẽtiebat᷑ aſſenſũ? Oppreſſa eſt eius auctoritas & eloqᷓntia & ĩ morẽ demo/
nicoꝶ

— cathedra Petri cõfirmet. AI Epiſtola. XLV.

—

oijſiiam de paſ Alexãdrini cõtra origenianos cõ
ratulando. In qua epiſtolã ſuam de paſcate & cõtra ipſa hæreſim traductã ſe dicit emittere: ut oriẽtis fidem

— — — — —

mul
ſin
min⸗
ſtelli
Ned⸗
pbae
ruicde
rüchl
taeß
regeius
birn

me

tusnon
aigei
lube

enaun
blonzi
ieſech
linen,
erce⸗
btuni
eſo
nedo
cißi
egan
seltle
orkie⸗
teci
Lürme
ma
kmio
erilos

obi

woc
shan

iaohe
ciccnn
etu
ita
uther
.

ſap

n

ſrop
lono/
nicoß

nicorum ſpirituũ:de terra loquit᷑. Neſcit enĩ eũ:qui de furſũ ueniẽs ea loquit᷑: quæ ſurſũ ſũt.Atq; utinã ſer/
pentina generatio aut ſimpliciter nia fateat᷑: aut cõſtanter defendat ſua: ut ſcire ualeamus: qui nobis aman/
di ſũt: qui cauẽdi. Nũcauũt nouũ pœnitẽtiæ genus: oderũt nos ꝗᷓſi hoſtes: quoꝶ fidẽ publice negare nõ audẽt.

Rogo ꝗs ẽ iſte dolor: ꝗqnec tpe nec rõne curat Inter micãtes gladios: iacẽtia corpora: riuos ſanguinis ꝓfluentes

iungunt᷑ ſæpe hoſtiles dextræ: & belli rabiẽ pax repẽtina cõmutat. Soli ſũt huius hæreſeos ſectato res: qui cũ
eccleſiaſticis nõ ualẽt fœderari.qa quod ſermone cogunt᷑ dicere: mẽte cõdẽnant. Et ſi quãdo aperta blaſfemia
ublicis auribus fuerit reuelata: & uiderint cõtra ſe audiẽtiũ turbam circunfremere: tunc ſimulata ſimplicita
te dicũt audiſſe ſe primũ quæ magiſtrũ dicere añ neſcierĩt. Cũq; eoꝶ ſcripta teneant᷑: uoce negãt:quod in litte
ris confitent. quid neceſſe eſt obſidere Propõtidẽ mutare loca diuerſas luſtrare regiones? & clariſſimũ põti/
ficẽ Chriſti eiuſq; diſcipulos rabido ore diſcerpe? Si uera loqmini priſtinũ erroris ardorẽ ardore fidei cõmuta

te. qd mal edicoꝶ pãnos hincinde cõſuitis? & eoꝶ carpitis uitã: quoꝶ fidei reſiſtere nõ ualetis? Nũ iccitco non

eſtis uos hæretici: ſi nos qdam aſſertiõe nra crediderint pctõres: Et os impietate fetidũ nõ habebitis: ſi cicatri/
cem potueritis in nra aure mõſtrare“ uid iuuat ueſtrã pfidia: uel prodeſt pellis æthiopica. & pardi uarietas
ſi in nro corpore neuus apparuerit. En papa Theophilus tota Origenẽ arguit libertate hæreticũ eſſe. Necdi
cta defẽdũt:ſed fingũt ab hæreticis ĩmutata. multorũq; dicũt libros ſimiliter deprauatos: ut illũ nõ ſua fide:
ſed alioꝶ tueant᷑ erroribus. ueꝶ hæc aduerſũ hæreticos dicta ſint: qui iniuſto contra nos odio ſæuientes: men
te fatent archanũ: & uenena pectoris irremediabili dolore teſtant᷑. Vos xpᷣiani ſenatus lumĩa accipite: & græ
cã & latinã etiã hoc anno epiſtolã:ne rurſũ hæretici mẽtiant᷑: a nobis plæraq; uel addita: uel mutata. In qua la
boraſſe me fateor: ut uerboꝶ elegãtiã pari ĩterpᷣtatiõis uenuſtate ſeruarẽ. Et intra definitas lineas currens: nec
in quoꝗᷓ excedẽs loco:elo quẽtiæ eius fluẽta nõ pderẽ: eaſq; res eodẽ ſermone trãſferrẽ. Quod utꝶ nec ne conſe
cutus ſim: uro iudicio derelinquo: quã ſciatis in qᷓtuor partes eſſe diuiſã. In primo credentes hortat᷑ ad domi
nicũ paſcha celebrãdũ. In ſecũdo & tertio loco Apollinarẽ & Origenẽ iugulat. In qᷓrto.i. extremo:hæreticos ad
pœnitẽtiã cohortat᷑ Siqd aũt hic minus aduerſus Origenẽ dictũ eſt: & in præteriti anni epiſtola continet᷑: &
hæc quã mõ uertimus breuitati ſtudẽs: dicere plura nõ debuit. Porro cõtra Apollinarẽ ſuccĩcta fides & pura, p
feſſio nõ caret ſubtilitate dialectica: quæ aduerſariũ ſuũ extorto de manibus eius pugione cõfodit. Orate igit᷑
dũm: ut qc in græco placet: in latino nõ diſpliceat & qdtotus oriens mirat᷑ & prædicat: læto ſinu Roma ſuſci/
piat: prædicationẽ quoq; cathedræ Marci euãgeliſtæ cathedra Petri apoſtoli ſua prædicatiõe cõfirmet. Quan/
ꝗcelebri ſmone uulgatu ſit: beatũ quoq; papã Anaſtaſiũ eodẽ feruore: qa eodẽ ſpũ eſt: latitãtes in foueis ſuis
hæreticos pſecutũ:eiuſe q; litteræ doceãt dãnatũ in occidẽte:qd in oriẽte dãnatũ eſt. Cui multos ĩprecamuran
nos: ut hæreſeos rediuiua plãtaria per illius ſtudiũ longo tempore arefacta moriant᷑:

Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad pĩmachiũ de obtrectatoribus ſuis: ꝗ liby ſuu aduerſũ Iouinianũ carpebãt:qᷓſi
nimius fuiſſetin laude uirginũ & interpᷣtatione nuptiarũ: cõtra quos dicit ſe apologeticon mittere qui ſtatim

infra ſubiicitur. Epiſtola. cYY. =
Hriſtiani interdũ pudoris eſt: etiã apud amicos tacere: & humilitatẽ ſuã magis ſilẽtio cõſolari:ꝗᷓ
retractãdo ueteres amicitias ambitiéis erimẽ ĩcurrere. Quãdiu tacuiſti: tacui. necunꝗᷓ expoſtula/
Areſup haere uolui: nenõ amicũ quærere: ſed portionẽ uiderer expetere. Nuncaut puocatus offi
Nio llitteraꝶ: primas partes ſemp hie tẽtabo: & nõ tã reſcribere ꝗᷓ ſcribere. Vt & uerecũde hucuſq;
tacuiſſe: & uerecũdius loq cœpiſſe cognoſcar. De opuſculis meis cõtra louinianuũ:ꝙ & prudẽter & amãter fece
s: exéplaria ſubtrahẽdo optĩe noui. Sed nihil ꝓfuitiſta diligẽtia. cu aliquãti exu rhe ueniẽtes mihi eadẽ lecti/
tarẽt: quæ ſero me excepiſſe referebãt. In hac quoq; ꝓuincia iã libri fuerãt diuulgati: & utip̃e legiſti: neſci tuox
miſſa reuerti. Nõ ſũt tãtæ fœlicitatis: ꝗtæ plæriſq; huius tpis tractatores: ut nugas meas qũ uoluerĩ emẽdare
poſſim. Stati ut aliqd ſcripſero: aut amatores mei: aut ĩuididiuerſo ꝗdẽ ſtudio: ſed pari certamine in uulgus

nra diſſeminãt: & uel ĩ laude: uelĩ uitupatiõe nimii ſũt: nõ meritũ ſtili: ſed ſuũ ſtomachũ ſequẽtes. Itaq; qd ſo
lũ facere potui: apologeticũ ipſius opis tibi miſi: quẽ vpoc ναοαε Mι ιte poſcéte edidi. Quẽcũ legeris: aut ip̃e
pro nobis cæteris ſatii facies:aut ſi tu quoq; narẽ cõtraxeris: illã apoſtoli wepi uO.i. amputationem: in qᷓde
uirginitate & nuptiis diſputat: aliter diſſerere cõpelleris. nec hoc dico ꝙ tead ſcribẽdũ ꝓuocẽ:cuius in ſacris lit
teris ſtudiũ mihi præfero: Sed ut alios qui nos lacerãt hoc facere cõpellas. norut lras: uident᷑ ſibi ſcioli: pñt me
nõ rephẽdere:ſed docere. Si aliqd ſcripſerĩt magi. exopis eoꝶcõparatiõe: mea ĩterpᷣtatio negliget᷑. Lege quæſo
te: & diligẽter apoſtoli uerba cõſidera: & tũc ui ebis me ppter caluniã declinãdã multo plus ꝗᷓ ille uoluit ĩ ma
ritos fuiſſe clemẽtẽ. Origenes Dionyſius Pierius Euſebius Cæſariẽſis Didymus Apollinaris latiſſime hãc epi
ſtolã ĩterpᷣtati ſũt: quoꝶ Pierius cum ſenſũ apoſtoli uẽtilaretatq; diſſereret: & ppoſuiſſet illud exponere. Vo/
lo aũt oẽs eẽ ſicut me ipſũ:adiecit tãtaletõ paulo tãti crifatan nã cetiſei: qhic quæſo pctm meuũeſt?qᷓduritia?
Vniuerſa quæ ſcripſi:huic ſnĩæ cõparata leuiſſima ſũt. Reuolue oĩum: quos ſupra memoraui cõmẽtarios: &
eccleſiagꝶ: bibliothecis fruere: & magis cõcito gradu ad optata cœptaq; puenies. Audio totius in teurbis ſtudia
cõcitata. Audio põtificis & populi uolũtatẽ pari mẽte cõgruere. Minus eſttenere ſacerdotiũ: ꝗ mereri libros:
xvi. ꝓphetaꝶ: quos in latinũ de hebræo mone uerti. ſi legeris: & delectari te hoc ope cõperero: ꝓuocabis nos
etiã cætera clauſa armario nõ tenere. Trãſtuli nuꝑ lob in linguã niam. Cuius exẽplara ſãcta Marcella conſo/

₰

oratorẽ Ined

brina tua poteris mutuari:lege eudẽ græcuũ & latinũ: &ueterẽ editionẽ nræ trãſlatiõi cõpara: & liqdo puidebis
Itũ diſtet ĩter ueritatẽ & mẽdaciũ. Miſerà quædam IcoνππαιπÜι in ꝓphetas. xii. ſãcto pri & Domnioni
Aamuels quoq; & Malachin: ideſt ꝗᷓtuor regũ libros. Quæ ſi legere uolueris: ꝓbabis quãtæ difficultatis ſit:di
uinã ſcripturã & maxime ꝓphetas ĩtelligere. & interptũuitio quæ apud ſuos puriſſimo curſu oratiõis labũ/
tur: apud nos ſcatere uitiis. Porro eloquẽtiã quã pro Xpo in Cicerone cõtemnis. in paruulis ne reqras. Eccleſia
ſtica ĩterpᷣtatio etiã ſi habet eloquii uenuſtatẽ: diſſimulare eã debet: & fugere. ut nõocioſis philoſophoꝶ ſcho
lis: pauciſq; diſcipulis: ſed uniuerſo loquat hoĩum generi. . .
Liber apologeticus beati Hieronymi ad Pãmãchiũ in defenſionẽ libroꝶ cõtra Iouinianũ. in quo docet ſenõ
Vod ad te hucuſ. q; nõ ſcripſi. cauſa fut ſilentiũ tuũ. Verebar enĩ ne ſi tacẽti ſcriberẽ: moleſtũ me
magis ꝗᷓ officioſũ hu tares. Nũc aũt ꝓuocatus dulciſſimis lr̃is tuis & huiuſcemodi Iris: quæ me ad
philofophiã nñi dogmatis ꝓuocarẽt:& cõdiſcipulũ quõdã & ſodalẽ & amicũ obuiis ut aiũt ma/-
nibus excipio: defenſorẽq; meoꝶ opuſculoꝶ paro:ita tn: ſi añ te placatũ iudicẽ habuero: ĩmo ſi
Poiâ5us: quæ in mearguunt iſtruxero. Hoc enĩ & Tullius tuus: & añ illũ in breui & ſolo uolu
mine ſcripſit Antonius primã cauſã eẽ uictoriæ: & diligẽter cauſa: pro ꝗᷓ dicturus es: diſcere. Rephendũt me
qdã ꝙ ĩ libris: quos aduerſũ Iouinianũ ſcripſi: nimius fuerim: uel ĩ laude uirginũ: uelĩ ſuggillatiõe nuptiaꝶ.
& aiut cõdẽnationẽ quodãmò eẽ mrimonii. in tãtũ pudicitiã prædicare: ut nulla poſſe uideat inter uxorẽ &
uirginẽ cõparatio derelinq. Ego ſi bene phblematis memini: ĩter Iouinianũ & nos iſta cõtẽtio eſt: ꝙ ille exæquet
uirginitati nuptias: nos ſubiiciamus. Ille paꝶ uel nihil: nos multũ ĩtereẽ dicamus. Deniq; iccirco te:poſtdum
faciẽte: dãnatus eſt: ꝙ auſus ſit ppetuæ uirginitati mrimoniũ cõparare. Aut ſi idipſum uirgo putat᷑ & nupta:
cur piaculũ uocis huius romæ Victorinus audire nõ pPotuitVirgo a uiro nõ uir auirgine generat᷑. Mediũ eſſe
nihil põt: aut mea ſnĩa ſequẽda eſt: aut iouiniani. Si rephẽdor: ꝙ nuptias uirginitati ſ ubiicio: laudet᷑ ipſe: qui
cõparat. Si aũt dinatus eſt qui æqᷓles putabat:dãnatio eius mei opis teſtimoniũ ſit. Si ſæculi hoĩes ĩdignant᷑
in minori gradu ſe eẽ: ꝗᷓ uirgines: mirorclericos & monachos & cõtinẽtes id nõ laudare:qd faciũt. Caſtrant ſe
ab uxoribus ſuis: ut imitent᷑ uirginũ caſtitatẽ. Et idipſũuolũt eẽ maritas qd uirgines. aut iungant itaq; uxori/
bus ſuis: qbus renũciauerãt: aut ſi ſeabſtinu erint: etiã tacentes cõfitebunt᷑ melius eẽ: qd nuptiaꝶopi prætule
rut. An ego rudis in ſcripturis: & nũc primũ ſacra uolumina legẽs: lineã & ut ita dicã tenuedicẽdi filu ĩter uir
ginitatẽ & nuptias ſeruare nõ potui? Videlicet neſciebã dictũ: noli eẽ iuſtus multũ:& dũ unũ latus ꝓtego:iĩ al
tero uulneratus ſũ. Atq; ut maniſeſtius loꝗr: dĩ cõtra Iouinianũ pᷣſſo gradu pugno:a Manichæo terga mea cõ
foſſa ſũt. Nõne quæſo ſtatim ĩ Pncipio opis mei iſta præfatus ſũN eq; enĩ nos Martiõis & Manichæi dogma
ſectãtes: nuptiis detrahimus. Nec Taciani principis Encratitaꝶ errore decepti: oẽm coitũ ſpurcũ putamus.ꝗ
nò ſolũ nuptias: ſed & cibos quoq; quos deus creauitad utẽdũ:dãnãt:& reprobat. Scimus ĩ domo magna:nò
ſolũ uaſa aurea & argẽtea eẽ: ſed & lignea & fictilia. & ſup fudamẽtũ Xp̃i: qd Paulus architectus poſuit: alius
ſupædificauit auꝶ: argẽtũ: lapides præcioſos: alius ecõtrario fœnũ: ligna: ſtipulã. Nõ ignoramus honorabiles
nuptias & cubile ĩmaculatũ. Legimus primã dei ſnĩam. Creſcite & multiplicamini: & replete terrã. ſed ita nu
ptias recepimus: ut uirginitatẽ: quædenu ptiis naſcit᷑: pferamus. Nunqd argẽtũ nõ erit argẽtũ: ſi auꝶ præcio
ſius eſt? Aut arboris & ſegetis cõtumelia eſt. ſi radici & foliis culmo & ariſtis poma præferant᷑ & fructus? Vt
poma ex arbore:frumẽtũ ex ſtipula:ita uirginitas ex nuptiis. Cẽteſimus & ſexageſimus & triceſimus fructus
ꝗꝗᷓ deuna terra: & de una ſemẽte naſcat᷑:t multũ differt in numero. Iriginta referunt ad nuptias: qa & ipſa
digitoꝶ cõiũctio qᷓſi molli oſculo ſe cõplexãs & fœderãs: maritũ pingit & cõiugẽ. Sexagĩta uero ad uiduas: eo
ꝙ in anguſtia & tribulatione ſint poſitæ. un & ſupiori digito deprimunt᷑. ꝗtoq; maior eſt difficultas ex parte
quõda uoluptatis illecebris abſtinere: tãto maius præmiu. Porro numerus cẽteſimus: quæſo diligẽter lector
attẽde: de ſiniſtra trãſfert᷑ ad dextrã: & iiſdẽ ꝗdẽ digitis:ſed nõ eadẽ manu:qbus in læua nuptxæ ſignificant᷑: &
uiduæ circuluũ faciẽs expᷣmit uirginitatis coronã. Oro te: qui hæc loquit᷑ danat nuptias? Auꝶ uirginitatẽ: argẽ
tũ diximus mrimoniuũ. Cẽteſimi & ſexageſimũ & triceſimuũ fructũ de una terra expoſuimus: & de una ſemẽte
generari:licet multũ differat in numero. Et qs unꝗᷓ tã iniquus lectorerit: ut nõ ex meis dictis: ſed ex ſuo me ſẽ
ſu iudicet? Et certe multo clæmentiores erga cõiũgia fuimus oĩbus pene latinis & græcis tractatoribus:qui cẽ
teſimũ numerũad martyres referũt: ſexageſimũ uirgines: triceſimũ ad uiduas. atq; ita fit iuxta illoꝶ ſnĩam
ut de bona terra: & de prſfamilias ſemĩe excludant᷑ mariti. Veꝶ ne ĩ pncipio cautus: in reliqs forſitã ĩ prouidus
fueri:nõne poſt partitionẽ opuſculi:cũad quæſtiões uenirẽſtati intuli? Vos quæſo utriuſq; ſexus uirgines &
cõtinẽtes: mariti quoq; & bigami: ut conatus meos oronibus adiuuetis: cũctoꝶ in cõe Iouinianus hichoſtis ẽ:
quoꝶ ego or̃onibus ĩdigeo: & quos adiutores mei Pi Præcor:eos poſſũ Manichæi errore dãnare?Curramus
ad reliꝗᷓ. Neq; eni epiſtolæ breuitas patit᷑ diutius ĩ ingulis ĩmorari. Interptãtes illud apoſtoli teſtimoniũ: ux
or ꝓprii corporis ſui nõò habet ptãtẽ: ſed uir. Similiter & uir corporis ſui nõ habet ptãtẽ: led uxor. hoc ſubiunxi/
mus.Ois hæc quæſtio de his eſt:qui in mrimonio ſũt:an eis liceat uxores dimittere: qd & dis in euãgelio ꝓhi
buit. Vn & apoſtolus Bonũ eſt ait hoĩ uxorẽ uel mulierẽ nõ tãgere:qᷓſi in tactu eius ꝑiculũ ſit:qᷓſi qui eãẽ tetige/
rit no

damnaſſe nuptias: ſed illis uirginitatẽ ptuliſſe. & apoſtoli capitulũ benignius etiam pro nuptũs a ſe ꝗᷓ cæteris

ritni
mele
ſeall
hön⸗
Niu
geſ⸗
toli
ſa
toC
oſt ſe
*
lchit
atoc.
tard
ſacl
eido
cinl
munt
ceaun
ſumu
nor
ul
batti
ſoan
nau
(at
tuf
in
tut.
denun
lola
ſtinin
ſuuns
tur die
Nbiba
Preuli
u
llet
*
nectate
let or
dolute
limei
on
ludet
itci
done.
Kuun
Prem
tadij
diuen
.
Peur

Puicehe

Onnian
tatilti
doͦs lhi,
balt
fbogſip

larlan⸗

garn

Auenen
Ataitn,
otinof
lolourl
endlüttr
euuntg
t uore
ſe ENrge
n
Hkick
iceune
Hun
ſprenle
iiteruit
woiial
meꝛco
ogn
mng
ano
Drible
linnn
pren
nd
Lipl
8:e
pane
lor
nt,
ag
mete
mele
i
niam
uidus
ines

ſtoi

rit nõ euadat. Vñ & Ioſeph qaillũ tãgere uolebat ægyptia: fugiẽs de manibus eius: palliũ abiecit. Sed ꝗͥa qui ſe
mel duxit uxorẽ: niſi excõſẽſu ſe nõ ualet abſtinere: nec dare repudiũ nõ peccãti: reddat cõiugi debitũ:qaſj pote
ſe alligauit ut redderecogeret᷑. Qui dnmi diciteẽ præceptũ: nedimittant᷑ uxores & abſq; cõſẽſu:qd deus cõiũxit
hõ nò ſeparet: hic põt dici nuptias cõdẽnare? Rurſũ in ſequẽtibus: ſed unuſqſq; ait habet ꝓpriũ donũ exdeo
Alius qdẽ ſic: alius aũt ſic. quã ſniam nos exponẽtes hæc ĩtulimus. Quid inꝗᷓ uelim pſpicuũ eſt. Sed qm in ec
cleſia diuerſa ſũt dona: cõcedo & nuptias: ne uideardãnarenaturã. Simulq; cõſidera: ꝙ aliud donuũ uirginita/
tis ſit: aliud nuptiaꝶ. Si enĩ eadẽ eẽt merces nuptiaꝶ & uirginuũ: nequaꝗᷓdixiſſet poſt præceptũ cõtinẽtiæ: ſed
unſꝗſq; ꝓpriũ habet donũ ex deo:alius qdẽ ſic:alius aũt ſic. Vbi ꝓprietas ſinguloꝶ eſt: ibi altrinſecus diuerſi/
tas. Cõcedo & nuptias e donũ dei:ſed inter donũ & donũ magna diuerſitas eſt. Deniq; & apoſtolus de quoda
poſt ĩceſtũ pœnitẽtiæ: ecõtrario inꝗt: donate ei & cõſolamini: & ſicui ꝗd donaſtis: & ego. Acne putaremus do
nũ hoĩs cõtẽnẽdũ addidit. Nã & ego qddonaui: ſiqd donaui ꝓpteruos corã xpo: diuerſa ſũtdona xpᷣi. Vñ Io
ſeph in typo eius uariã hẽbat tunicã. Et in pſalmo.xliiii. legimus. Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deau/
rato circũdata uarietate. Et Petrus apoſtolus. Sicut cohæredes ait multiplices gratiæ dei:qd ſignificãtius gra/
tiæ dicit᷑ iοτπα. . uariæ. Rogo quæ eſt iſta contẽtio: claudere oculos: nec aptiſſimũ lumẽ aſpicere? In eccle
ſia diximus eẽ dona diuerſa:& aliud donũ uirginitatis: & aliud nuptiaꝶ. Et poſt paululũ. Cõcedo & nuptias
eẽ donũ dei. Sed ĩter donũ & donũ magna diuerſitas eſt: & qd dei donũ uoce aptiſſima pnũciamus dãnare di
cimurPorro ſi Ioſeph in typo dñi accipit᷑: tunica eius uaria atq; diſtincta in uirginibus uiduis cõtinẽtibus ac
maritis eſt: & põtuideri ꝗᷓſi alienus: qui de tunica xpᷣi eſt: cũ & ipſã reginã: hoc eſt eccleſiã ſaluatoris in ueſtitu
deaurato: eadẽ uarietatecircũdatã dixerimus. Sed & in cõſequẽtibus de cõiugio diſputãtes: eũdẽ ſenſũ ſecuti
ſumus. hic locus ad præſẽtẽ cõtrouerliã nõ ptinet. Docet enĩ iuxtaſnĩam dmi: uxorẽ excepta cauſa fornicatiõis
nõrepudiãdã: & repudiatã uiuo marito: alteri nõ nubere: aut certe uiro ſuo debere reconciliari. Et in alio loco
Mulier inqꝗꝛt alligata eſt quãto tpe uir eius uiuit. Qudd ſi dormierit uir eius: liberata eſta lege uiri:cui uult nu/
bat tãtũ in dño. i.xpᷣiano. Qui ſecũdas nuptias: tertiaſq; cõcedit in dno. Primas cũ ethnico ꝓhibet. Apiãt quæ
ſo aures obtrectatores mei: & uideãt me ſecũdas & tertias nuptias cõceſſiſſe in dño: qui ſecũdas & tertias nõ do
naui: primũ potui dãnare mſimoniũ?In eo quoq; loco. ubi ĩterpᷣtamur capitulũ apoſtoli: Circũciſus aliqs uo
catus eſt: nõ adducat præputiũ. In præputio uocatus é: nõ circũcidat: licet ꝗdẽ prudẽtiſſimi ĩterp̃tes ſcriptura
rũ: hoc de circũciſiõe: & ſeruitutedictũeẽ cõtendãt. Nõne aptiſſime fœdera ſuauimus nuptiaꝶ? Diximus eni
Si in præputio ꝗs uocatus eſt:nõcircucidat᷑. Hẽbas inqt uxorẽ: cũ credidiſti. Noli fidẽ Xpi cauſã putare diſſi/

dii: qa in pace nos uocauit deus. Circũciſio nihil ẽ: & præputiũ nihil eſt: ſed obſeruatio mãdatoꝶ dei. Nihil eni

ꝓdeſt abſq; opibus cælibatus & nuptiæ: cũ etiã fides quæ ꝓprie Apianoꝶ eſt: ſi opanõ huũerit:mortua eẽ dica⸗
tur. Et hac lege uirgines quoq; ueſtæ & Iunonis uniuiræ: in ſãctaꝶ queãt ordine numerari. Et poſt paululũ:
Seruus uocatus es: nõ ſit tibi curæ. ſed & ſi potes fieri liber: magis utere. etiã ſi hẽs inꝗt uxorẽ: & illi alligatus es
& ſoluis debitũ: & nõ hẽs tui corporis ptãtẽ: atq; ut manifeſtius loqr: ſeruus uxoris es: noli ꝓpter hoc hr̃e tri/
ſtitiã:necde amiſſa uirginitate ſuſpires. Sed etiã ſi potes cauſas aliqᷓs ĩuenire deſſidii: ut libertate pudicitiæ per
fruaris: noli ſalutẽ tuã cũ alterius ĩteritu quærere. Habeto pauliſꝑ uxorẽ: nec præcurras morãtẽ: expecta dũ ſeq
tur. Si egeris patiẽter: cõiũx mutabit᷑ in ſororẽ.In eo quoq; loco ubi tractauimus cur dixiſſet Paulus: De uirgi
nibus aũt dñi præceptũnõ hẽo: Cõſiliũ aut do: tanꝗᷓ miſericordiã cõſecutus a dno: ut ſim fidelis: ita uirginitatẽ
prætulimus: ut nuptiaꝶ ordinẽ ſeruaremus. Si uirginitatẽ dñs ĩperaſſet: uidebat᷑ nuptias cõdẽnare: & hoĩum
auferre ſeminariũ: uñ & ipᷣa uirginitas naſcit᷑. Si præcidiſſet radicẽ: quõ fruges quæreret: Niſi añ fũdamẽta ie/
ciſſet: qua rõne ædificiũ extrueret: & optuꝶ cũcta deſu culmẽ ĩponeret:Si radicẽ nuptias: ſi uirginitatẽ dixi/
mus fructus:ſi fũdamẽtũ mrimoniũ. & ædificiũ uel culmẽ ppetuã caſtitatẽ: ꝗs uel tã inuidus:uel tã cæcus ob
trectator mei erit: ut in eadẽ domo ædificiũ uel culmẽ uideat: & fũdamẽtũ qd ædificiũ & culmen portat: igno/
ret-/ Porro & in alio loco ꝓponẽtes apoſtoli teſtimoniũ: in quo ait alligatus es uxori:moli quærere ſolutionem:
Solutus es ab uxore:noli quærere uxorẽ: Ilico hæc ſubiecimus. Habet unuſqſq; nĩm termĩos ſuos.redde mi/
hi meũ: & tu tene tuũ. Si alligatus es uxori tuæ: neilli des repudiu. Si ſolutus ſũ ab uxore: nõ quærã uxorẽ. Vt
ego nõ ſoluo cõiugia:ſi ſemel ligata ſũt:ita tu nõ liges qd lalutu =ẽ. Sed & ĩ alio teſtimonio gd de uirginitate &
nuptiis ſẽſerimus: manifeſtiſſime declarat᷑. Nõ ĩponit nobis apoſtolus laqueũ: nec cogit eẽ qd nolumus: ſed
ſuadet qd honeſtũ eſt & decoꝶ: & ĩtẽte facit ſeruiredño: & ſemp eẽ ſollicitũ: & expectare paratã dñi uoluntatẽ.
ut cũqd ĩperauerit:qᷓſi ſtrenuus & armatus miles ſtatim ĩ pleat qd præceptũ eſt. & hoc faciatſt ine ulla diſten/
tione: quæ data eſt ᷣm eccleſiaſten hoĩbus huius mũdi: ut diſtẽdant᷑ in ea. In fine quoq; cõparatiõis nuptiaꝶ
& uirginũ diſputationẽ nr̃am hocſermone cõcluſimus. Vbi bonũ & melius eſt: ibi boni & melioris nõ unũẽ
ræmiũ.& ubi nõunũ eſt præmiũ:ibi utiq; dona diuerſa. Tãtũ eſt igit᷑ ĩter nuptias & uirginitatẽ: quãtũ ĩter
nõpeccare & bifacere. ĩmo ut leuius dicã: quãtũ ĩter bonũ & melius. Porro in cõſequẽtibus cũ dicimus. Fini/
ta diſputatioe cõiugioꝶ & uirginitatis: ut ĩter utrũq; tãto moderamĩe præceptoꝶ: nec ad ſiniſtrã nec ad dextrã
diuerteret: ſed uia regia graderet᷑: & illud ĩpleret: ne ſis multũ iuſtus: Rurſus monogamiã digamiæ comparat.
Et quõ nuptias ſubdiderat uirginitati: ita digamiã nuptiis ſubiicit. Nõne ꝑſpicue oſtẽdimus : quæ ſit in ſcri⸗/
