Paterfamilias ꝓficiſcẽs tradidit ſeruis ſuis ſubſtãtiã. alii qnq; talẽta: alii duo: alii unũ. unicuiq; ᷣm propᷣas ui
res. Simile qd & ĩ alio euãgelio ſcribit᷑: ꝙ hõ nobilis ꝓficiſcẽs ĩ regionẽ lõgiĩquã ut accipet ſibi regnũ: & reuer
teret᷑ uocauerit. x. ſᷣuos: & dederit eis ſingulas mnas. de quibus unus lucratus ẽ.x. mnas: alius qnq;. & ſingu
li iuxta uires ſuas & emolumẽtũ: uel. x. uel qnq; acceperĩt ciuitates. Porro alius qunũ talẽtũ ſiue unã mnã ac
ceperat: qd accepit ĩfodit: ſiue ĩ ſudario colligauit:& dni reſeruauit aduẽtui. Primo cõſiderãdũ: ꝙ iuſti non

ke ſpe ꝓfectus laborãt: utuult noſter Zenõ. ſed ne pdãt qd acceperãt. iſte q mnã & talẽtũ ifodit: ne pderet qd
ie accepat:nõ peccauit. magil ; laudãda eſt cautio reſ uã tis: caſſus labor eoe: q ſine laboris pᷣmio deſi: udarũt.
lu Deide ꝙ hocipſũ talẽtũ Jc⸗ aufert a timido uel negligẽte Fuo: nõ der ei qminus lucri fecerat: ſed ꝗ plus. i. 4
nis ſup.x. poſitus fuerat ciuitates. Si numerus nõ facit ordinẽ: qᷓre dixit dedit unicuiq; ſm ſ ulas uires. Si eadẽ lu-
cra ſũt qnq; talẽtoꝶ &. x. cur ei ꝗq minus lucri fecerat nõ decẽ: & ei q plus: nõ ꝗnq; tradunt᷑ urbes Quod autẽ
4 dñs nõ his cõtẽtus ſit quæ habemus: ſed ſempꝑ maiora deſideret: ipe mõſtrat dicẽs: Quare nõ dediſti pecuniã

, meã ad trapezetas?! & ego ueniẽs cũ uſura ereg le.Quod qdẽ & Paulus apoſtolus ſciẽs: pᷣteritoꝶ obliuiſcit᷑:
& ad ea quæ ĩ ãte ſũt: ſe extẽdit.i.quotidie ꝓficit nec ſuat ſudario delicate grfam quã accepit. ſed auarus ne

gociator renouat᷑ dedie ĩ diẽ. & deſcreſcere ſe putat: niſi ſemꝑ creuerit. Sex urbes fugitiuoꝶ deſcribunt᷑ ĩ lege
homines interficere uolentes: & ipſe urbes ſacerdotales ſũt. Interrogare libet: fugitiuos iſtos ĩter hircos tuos:
b an ĩter oues nr̃as colloces! Si hirci eſſẽt: occiderent᷑ ut homicidæ cæteri: nec miniſtroꝶ dei ĩtrarẽt ciuitates. Si
: oues dixeris: utiq; nõ erũt tales oues: quæ abſq; lupoꝶ metu tota libertate paſcant᷑. Et ꝓbabit᷑ tibi oues qdẽ
es eas eſſe: ſed erroneas a dextris eſſe. uerũ nõ ſtare:ſed fugere donec moriat ſacerdos magnus: & ad ĩferna deſcẽ
9 dẽs: liberet aĩas fugitiuoꝶ. Gabaonitæ occurrũt filiis iſrael. & cæſis aliis gẽtibus: ĩ lignarios & aqᷓrios reßuant᷑
. Tãtiq; apud deũ meriti ſũt: ut ſtirps Saul ab eorũ iniurias ſit deleta. Inter quos eos collocabis? Inter hircos:
no ſed non ſunt interſecti & ſentẽtia dni iudicant᷑ oues. Sed dicit ſcriptura diuina ꝙ nõ ſint eiuſdẽ meriti cuius
ſs & iſraelitæ. Vides ergo ꝙ ſtent quidẽ a dextris: ſed multo inferiori gradu. Inter Dauid uirũ ſanctũ. & Saul re
d gem peſſimũ medius Ionathas fuit. Quẽ nec inter hædos poſſumus ponere:quia ꝓphetæ amore dignus eſt
no nec inter arietes: ne parẽ eum faciamus Dauid. maxiĩe cũ & ipſe ĩterfectus ſit. Erit igit᷑ inter oues: ſed in ĩferio
ri otdine. Et quomodo inter Dauid & Ionathã: ita inter ouẽ & ouẽ cogeris ſuſcipe differẽtias. Seruus qui co
iun gnouit uolũtatẽ dni ſui: & nõ præparauit: nec fecit ſm uolũtatẽ eius uapulabit multis. q aut nõ cognouit &
ti non fecit: plagis uapulabit paucis. Omni enĩ cui multũ datũ eſt: multũ queretur ab eo: & cui commendatur
n multũ: plus exigit᷑ ab illo. Ece ſeruo & ſeruo plus minuſue cõmittit: & ꝓ qualitate cõmiſſi atq; peccati pla/
garum quoq; numerus irrogat ITota iudææ terræ I ribuũq; deſcriptio futuræ eccleſiæ in cælis typus eſt. Le
D XXXVIII.

amus lIeſũ naue: legamus Ezechielis extremas partes. & uidebimus quicqd in altero quaſi ꝑ hiſtoriã ĩ terra
diſtribuit: in altero in cælis ſpiritaliter repromitti. Quid ſibi uolũt in deſcriptiõe tẽpli ſeptẽ & octo gradus:
Quid rurſũ in pſalterio poſt elemẽta cẽteſimi octauidecimi pſalmi quibus myſticũ erudimur alphabetũ: p
quĩdecĩ gradus uſq; illuc puenimus: ut poſſimus canere: Ecce nũc bndicite dñm oẽs ſerui dñi: qui ſtatis ĩ do/⸗
mo dñi: in atriis domus dei nri. Quareduæ & ſemis tribus trans iordanẽ habitãt: ubi plurima ſũt iumẽta&
nouẽ & ſemis reliquæ: uel expellũt p̃ſtinos habitatores de ſedibus ſuis: uel cũ ipſis habitãt? Cur leuitica Tri/
bus in terra partẽ nõ accepit: ſed dñs pars eius eſt? & ĩter ipſos Leuitas & ſacerdotes: ad ſãcta ſanctoꝶ ubi che
rubĩ & ꝓpiciatoriũ eſt: põtifex ſolus ĩgredit᷑ Quare reliq ſacerdotes lineis tm utunt᷑ ueſtibus: & nõ hñt indu
mẽtũ auro: hiacyntho: cocco:purpura: byſſoq; cõtextũ? Inferioris gradus Leuitæ & ſacerdotes & plauſtra &
boues accipiũt! Maioris ordinis ipſi geſtat archã dñi humeris ſuis: ſi tollis ordinẽ tabernaculi: tẽpli: eccleſiæ:
ſi oẽs qui a dextris ſũt: corpus unũ ut uulgo dicit᷑ ρναιαα ad militiã prodit: ne quicꝗᷓ Epiſcopi fruſtra pᷣſby-/
teri ſine cauſa dyaconi ſũt. Quid pſeuerãt uirgines? Quid laborãt uiduæ Cur maritæ ſecõtinent? Pecemus
oẽs & poſt pœnitẽtiã idẽ erimus: qd apoſtoli ſũt. Veꝶ iã cœpimus terrã pſpectare de pelago: & poſt montes
gurgitũ & ſpumoſos fluctus & nauẽ uel in ſublime erectã: uel in mari præcipitẽ: paulati feſſis & lãguẽtibus
. portus aperitur. Cap. XLIXA.
Ivimus de nuptis: uiduis: uirginibus. Viduitati uirginitatẽ: uiduitatẽ pᷣtulimus mrimonio. Expoſi
ta eſt wep ko Iu ideſt cõciſio apoſtoli:de huiuſcemodi quæſtionibus diſputantis. ſi ingulis opinioni
bus reſpõſũ eſt. Sæcularis quoq; litteratura uenit ĩ mediũ: quæ uirgines fuerit:quæ uniuiræ: & ecõtrario ꝗs
interdũ habeat moleſtias uĩculũ cõiugale. Tranſiuimus ad ſecũdã partitionẽ: in qua negat eos:qui tota fide
baptiſma cõſecuti ſũt deĩde poſſe peccare. Et docuimus ꝙ excepto deo: oĩs creatura ſub uitio ſit.nõ ꝙ uniuer
ſi peccauerĩt: ſed ꝙ peccare poſſint: & ſimiliũ ruina ſtãtiũ metus ſit. Tertio uenimus ad ieiunia. Et quia ad/
uerſarii duplex ꝓpoſitio fuerat. uel ad philoſophos: uel ad diuinaꝶ ſcripturarũ ꝓuocãtis exẽpla:nos quoq;
ad utrãq; reſpõdimus. Quarta ideſt extrema diuiſio: oues & hædos :dextrã & ſiniſtrã: iuſtos & peccatores: in
duos ordines diſtribuerat: uolẽs oſtẽdere nullã inter iuſtũ & iuſtũ: peccatorẽ & peccatorẽ eſſe diſtãtiã. Et ut
hoc ꝓbaret:infinita de ſcripturis exẽpla cõgeſſerat: quaſi ſuo ſenſui cõgruẽtia: cuius nos ꝗᷓſtioni & argumen
tis & exẽplis reſpõdimus ſcripturaꝶ: ueterẽq; Zenonis ſentẽtiã tã cõmuni ſẽſu ꝗᷓ diuina lectiõe cõtriuimus.
Nũc reſtat ut EPpicuꝶ noſtrũ ſudãtẽ in hortulis ſuis ĩter adoleſcẽtulas & mulierculas alloquamur. fauẽt tibi
craſſi: nitidi: dealbati. Adde ſi uis iuxta Socraticã irriſionẽ: oẽs ſues & canes. & ꝗa carnẽ amas: uultures quoq;
aquilas: accipitres: & bubones. nunꝗᷓ nos Ariſtippi multitudo terrebit. Quoſcũq; formoſos: quoſcũq; cala/ ??M
miſtratos: quos crine cõpoſito: quos rubẽtibus buccis uidero: de tuo armẽto ſũt. ĩmo ĩter tuos ſues grüniüt
de nro grege triſtes: pallidi: ſordidati: & quaſi peregrini huius ſæculi licet ſermone taceãt: habitu loquũtur &
geſtu. HJeu mihi quia pegrinatio mea ꝓlõgata eſt: habitaui cũ habitãtibus cedar: uidelicet in tenebris huius
mũdi: quia lux lucet ĩ tenebris: & tenebræ eã nõ cõprehenderũt: Ne glorieris ꝙ multos diſcipulos habeas. fili
us dei docuit ĩ iudæa: &. xii. tm illũ apoſtoli ſeq bant᷑ ſoli. Torcular inꝗt calcaui ſolus: & de gẽtibus uir nõ eſt
mecũ.Ille ĩ paſſiõe ſolus remãſit: & Petri quoq; erga eũ trepidauit cõſtantia. phariſæoꝶ aũt doctrinæ oĩs po
pulus applaudebat:dicẽs crucifige crucifige talẽ.nõ habemus regẽ niſi Cæſarẽ.ideſt uitia ſeqmur: non uirtu
tes: epicuꝶ nõ Chriſtũ: Iouinianũ nõ apoſtolũ Paulũ. Quod multi acqeſcũt ſẽtẽtiæ tuæ: ĩdiciũ uoluptatis ẽ
nõ enĩ tã te loᷓntẽ ꝓbãt:ꝗᷓ ſuis fauẽt uitiis. In circulis plateaꝶ quotidie fictus ariolus ſtultoꝶ nates uerberat
& obtorto fuſta dẽtes mordẽtiũ qᷓtit. nec tũ deeſt ꝗ ſemꝑ poſſit induci & ꝓ magna ſapiẽtia reputas: ſi plures
porci poſt te currãt: quos gehẽnæ ſuccidiæ nutrias poſt pᷣconiũ tuũ: & balneas quæ uiros pariter & fœminas
lauãt.oĩs ĩpatiẽtia quæ ardẽtẽ pᷣus libidinẽ ꝗᷓſi uerecũdiæ ueſtibus ꝓtegebat: nudata ẽ & expoſita.quæ ãte in

oceulto erãt:nũc ĩ ꝓpatulo ſũt. Oſtẽdiſti tales diſcipulos: nõ feciſti. hoc ꝓfecit doctrina tua: ut ne peccatũ ꝗ 4
dẽ pœnitẽtiã hẽat. Virgies tuæ: ꝗᷓs prudẽtiiſimo cõſilio: qd nemo unꝗᷓ legerat: nec audierat de apoſtolo do/ 1
cuiſtitmelius ẽ nubere ꝗᷓ uri: occultos adulteros ĩ aptos uerterũt maritos. Nõ ſuaſit hocapoſtolus: nõ electio 4

nis uas. Virgilianũ cõſiſiũ eſt. 1
Coniugiũ uocat:hoc prætexit nomine culpã. 4
Quadriĩgẽti ferme ani ſũt: ꝙ Xpi pdicatio fulget ĩ mũdo.Exquo ĩnumerabiles hæreſes tunicã illius cõſcide- ”M
V
.

rũt. uniuerſus pene error de Chaldæo & Syro & Græco ᷣmone pceſſerat. Baſilides magiſter luxuriæ & turpiſ
ſimoꝶ cõplexuum poſt tot ãnos ita ĩ Iouinianũ ꝗᷓſi in Euphorbũ trãſſormatus eſt: ut latina quoq; lĩgua ha
beret hæreſim ſuã. Nulla ne fuit alia in toto orbe prouĩcia quæ reciperet pconiũ uoluptatis: in qua coluber
tortuoſus irreperet? niſi in qua Petri doctrina ſi up ſe petrã fũdauerat Chniſtus: in qua uexillũ crucis & pᷣdica/

tionis auctoritas idoloꝶ tẽpla deſtruxerat:? Eregiõe luxuria penis: uẽtris: & gutturis ſubuertere nitit᷑ fortitu/ SS
dinẽ crucis. Vnde per Eſaiã loquit᷑ deus: populus meus qui uos beatificãt: ſeducunt uos: & ſemitas pedũ ue-
ſtroꝶ còturbãt. Necnõ per Hieremiã fugite de medio Babylonis: & ſeruate unuſqſq; aĩam ſuã. & nolitecre/
dere pſeudo ꝓphetis: qui dicũt paxpax: & nõ eſt pax.qui ſemp ĩgeminãt: tẽplũ dni: tẽplũ dñi. Prophetæ tui
uiderũt tibi falſa: & inſipiẽtia. nõ aperuerũt iniqtatẽ tuã: ut te ad pœnitẽtiã ꝓpuocarẽt. qui deuorãt plæbẽ ſuã H
ut cibũ panis: deũ nõ inuocauerũt. Hieremias captiuitatẽ nũcians: lapidatur a populo. Ananias filius Azor:
di

! frãgebat ad pᷣſens ligneas torques: & in futuꝶ ferreas pparabat. Semp pſeudo ꝓphetæ dulcia pollicentur: &
n ad modicũ placẽt. amara eſt ueritas. & qui eã pdicãt replẽturamaritudine. In azimis enĩ ueritatis & ſincerita
/ tis dni paſcha celebrat᷑: & cũ amaritudinibus comedit᷑. Egregia ſane uox:& quã audiat ſi põſa Chriſti ĩter uir/
. gines & uiduas & cælibes. unde & ipſũ nomẽ ĩclytũ eſt: ꝙ cælo digni ſint qui coitu careãt. Raro ieiunate: cre⸗
In brius nubite. Nõ enĩ poteſtis ĩplere opera nuptiaꝶ: niſi mulſũ & carnes & nucleũ ſũpſeritis. Viribus opus ẽ
che ad libidinẽ. Cito caro cõſũpta marceſſit. Nolite metuere fornicationẽ. Qui ſemel ĩ Chriſto baptiatus eſt:ca
u cadere non põt. habet enĩ ad deſpumãdas libidines ſolatia nuptiaꝶ. Quod & ſi ceideritis: redintegrabit uos
0. pœnitẽtia:& qui in baptiſmate fuiſtis h ypocritæ:eritis in pœnitẽtia ſolidæ fidei neq; turbemini: putãtes in
ie ter iuſtũ & pœnitẽtẽ aliquid intereſſe. humiliorẽ gradũ dare quidẽ ueniã: ſed coronã tollere. una eſt enĩ retri
by⸗ butio.qui ad dexterã ſteterit: introibit in regna cæloꝶ. His cõſiliis ſubulci tui paſtoribus noſtris ditiores ſũt:
us & hirci plurimas ſecũ capras trahũt. Equi inſaniẽtes in fœminas facti ſũt. ſtatĩ ut mulieres uiderit hinniũt:
tes & ĩpatiẽtiã ſuã: proh nefas: ſcripturaꝶ ſolant᷑ exẽplis. ſed & ipſæ mulierculæ miſeræ: & non miſerabiles pce/
dus ptoris ſui uerba cãtãtes.quid enĩ niſi ſemẽ requirit deus?nõ ſolũ pudicitiã: ſed etiã uerecũdiã pdiderũt. ma/
ioriq; ꝓcacitate defẽdũt libidinẽ: ꝗᷓ exercẽt. Habes pᷣterea in exercitu tuo plures ſuccenturiatos. habes ſcurras
oli & uelites in pᷣſidiis craſſos: cõptos: nitidos: clamatores: qui te pugnis calcibuſq; defẽdãt. Tibi cedũt de uia no
ni biles. tibi oſculant᷑ diuites caput. Niſi eni tu ueniſſes: ebrii atq; ructãtes paradiſum intrare nõ poterãt: ma/
R cte uirtute:ĩmo uitiis:habes in caſtris tuis & amazonas exerta mãma:& nudo brachio & genu: ueniẽtes con
de tmnjnna ſe uiros ad pugnã libidinũ ꝓuocantes. Et quia opulẽtus paterfamilias es: in auiariis tuis nõ turtures: ſed
er upupæ nutriũtur: quæ tota fetidæ uoluptatis luſtra circũuolet. Me carpe: me diſiice: obiice crimina quæ uo/
d/ lueris. arguæ luxuriæ & delitiarũ. Magisime amabis: ſi talis fuero. ero eni de armẽto tuo. Sed ad te loꝗ̃r: quæ
dGH ſcriptã ĩ frõte blaſfemiã Chriſti cõfeſſiõe deleſti: Vrbs potẽs: urbs orbis dna: urbs apoſtoli uoce laudata: ĩter
K pᷣtare uocabulũ tuũ. Roma aut fortitudinis nomẽ eſt apud græcos: aut ſublimitas iuxta hebræos. Serua qch
tut diceris. uirtus te excelſã faciat: nõ uoluptas humilẽ. Maledictionẽ quã tibi ſaluator ĩ Apocalypſi cõminatus
nen eſt: potes effugere per pœnitẽtiã: habẽs exẽplũ Niniuitaꝶ. Caue Iouiniani nomẽ:qd de idolo deriuatum eſt
. Squalet Capitoliu:tẽpla Iouis & cerimoniæ cõciderũt. Cur uocabulũ eius & uitia apud te uigeãt. Adhuc ſub
Regibus:& ſub Numa Põpilio facilius maiores tui Eychagors cõtinẽtiã: ſub coͤi ulibus Epicuri luxuriã ſu
eeruit. I Incipit argumẽtum ſequẽtis ibelli. Gẽnadius de uiris illu ſtribus.
1 Eluidius Auxẽtii. diſcipulus:S machi imitator:ſcripſit religiõis ꝗdẽ ſtudio: ſed nõ ſᷣm ſciẽtiã librũ:
it N³⁵5eq; ſermone: neq; ofone nitidũ. quo opere ita ſactaꝶ ſcripturaꝶ ſenſi ad ſi uã peruerſitatẽ flectere
— conatus eſt: ut eaꝶ teſtimoniis aſſerere uoluerit ſ ãcta Mariã poſt natiuitatẽ dñi: ꝗ uẽ uirgo pepit: Io
ius ſeph ſponſo ſuo iũctã. & ex eius cõſortio filios ſuſcepiſſe: qui fratres domini appellati ſunt.
ſ . Item de eodem Auguſtinus de hæreſibus. Ml
elt Hluidiani exorti ab Heluidio. Iſti uirginitati beatæ Mariæ contradicũt. ut eã poſt Chriſtũ alios etiã
filios de uiro ſuo lIoſeph peperiſſe contendant. Sed nimirũ iſtos prætermiſſo Heluidii nomine anti
4 5J Incipit Liber Beati Hieronymi aduerſus Heluidiũ de ꝑpetua uirginitate beatæ Mariæ. Ol Epiſtola. XII.
Vper rogatus a fratribus: ut aduerſus libellu cuiuſdã Heluidii rnderẽ facere diſtuli. Nõ ꝙ diffi⸗
8 cile fuerit hoĩem ruſticanũ: & uix quoq; pmis ĩbutũ lris ſuꝑ ueri aſſertiõe cõuicere: ſed ne reſſ põ
4 dẽdo dignus fieret: qui uĩceret᷑ Huc accedebat qd uerebar ne hõ turbulẽtus & ſolus ĩuniuerſo
4 mũudo ſimul & laicus & ſacerdos: qui ut ait ille loqcitatẽ facũdiã exiſtimat. & maledicere oĩbus
bone cõſciẽtiæ ſignũ arbitrat᷑: accepta materia diſputãdi amplius ĩcipet blaſfemare: & ꝗſi de ſu
blimi loco ĩ totũ orbẽ ferre ſentẽtiã: meq; quia ueritate nõ poſſet laceraret couitiis. Veꝶ quia hæ oẽs tã iuſtæ
H ſilẽtii mei cauſæ ob ſcãdalũ fratrũ: qui ad eius rabiẽ mouebant iuſtiori fine ceſſarũt: iã ad radices ĩfructuoſæ

arboris euãgelii ſecuris ẽ admouẽda: & cũ ĩſœcũditate folioꝶ tradẽda flãmis: ut diſcat ali qũn reticere: qnunꝗᷓ
didicit loqui. Igit᷑ ſãctus mihi ĩuocãdus eſt ſpũs: ut beatæ Mariæ uirginitatẽ ſuo ſẽſu ore meo defẽdat.Inuo/
cãdus eſt dns Ieſus:ut ſacri uẽtris hoſi pitiũ:cuius nouẽ mẽſibus ĩhabitator fuit:ab oĩ cõcubitus ſuſi pitiõe tue
H atur. Ipſe quoq; deus pater eſt impcãdus: ut matrẽ filii ſui uirginẽ ondat fuiſſe poſt partũ: quæ fuit mr ãteꝗᷓ
i nupta. Nò rhetorici campũ deſideramus eloqi: nõdialecticoꝶ tẽdiculas: nec Aniſtotelis ſi pineta cõquirimus:
ipſa ſcripturaꝶ uerba ponẽda ſũt:ut ipſis ꝗbus aduerſũ nos uſus ẽ teſtimoniis reuĩcat᷑: ut ĩ telligat ſe & lege/
re potuiſſe quæ ſcripta ſũt: & nõ potuiſſe quæ pietate roborata ſũt cognoſcere. Pria eius ꝓpoſitio fuit. Mat⸗/
2 thæus loqtur: Xpᷣi aũt gñatio ſic erit. Cũ eſſet deſpõſata mi leſu Maria Ioſeph pᷣus ꝗᷓ cõuenirẽt ĩuẽta eſt hñs ĩ
utero de ſpũ ſãcto.Ioſeph autẽ uir eius cũ eſſet iuſtus & nollet eã traducere uoluit occulte dimittere eã. Hæc

ut eo cogitãte: ecce ãgelus dni ĩ ſõnis apparuit ei dicẽs: loſeph fili Dauid: ne timeas accipe Mariã cõiugẽ tuã
Quod enĩ natũ eſtĩ ea:&de ſpũ ſctõẽ. Ecce inqt habes deſpõſatã nõ cõmẽdatã ut dicis. Et utiq; nõ ob aliud
1 deſpõſatã niſi qnq; nupturã. Neq; enĩ de nõ cõuẽturis Euãgeliſta dixiſſet: Prius ꝗᷓ cõuenirẽt: quia nemo de
nõò prãſuro dicit ãte ꝗᷓ praderet. Deĩde ab Angelo uxorẽ appellatã & cõiũctã. Audiamus nunqd ſcriptura p/
nũciet. Exurgẽs inqt loſeph a ſõno fecit ſicut ̃cepat ei Angelus dmi: && accepit uxorẽ ſuã & nõ cognouit eã:

XXXiX.

donec peperit filiũ ſuũ Curramus pſi ingula: & pietatẽ iſdẽ quibus ĩgreſſa eſt ueſtigiis perſequẽtes pugnã/
tia ĩter ſe dixiſſe uerba doceamus. Deſpoſatã cõfitet᷑: & ſtatĩ uxorẽ uult eſſe quã cõfeſſus eſt ſpõſã. Rurſum
quã uxorẽ nomiĩat:dicit nõ ob aliud deſpõſatã: niſi quãdoq; nuptu rã. Et ne parũ hoc arbitremur: habes in/
quit deſpõſatã nõ cõmẽdatã :ideſt necdũ uxorẽ: necdu maritali uinculo copulatã. in eo uero qd ait: neq; enĩ
de nõ cõuẽturis euãgeliſta dixiſſet: Prius ꝗᷓ cõuenirẽt: quia nemo denõ prãſ uro dicit ante ꝗᷓ pranderẽt doleã
ne an rideã neſcio: ĩperitiæ arguã an temenitatis accuſẽ: Quaſi ſiqs dixerit ante ꝗᷓ in portu prãderẽ ad africam
nauigaui: nõ poſſit ſtareſ. entẽtia: niſi ĩeo portu praãdẽdum qũq; ſit. Aut ſi uelimus dicere: Paulus apoſtolus
ante ꝗ ad hiſpanias pgeret: Romæ in uĩcula cõiectus eſt. Aut certe illud Heluidius ante ꝗᷓ pœnitẽtiam ageret
morte pᷣuẽtus eſt: ſtatĩ aut Paulo poſt uĩcula ad hiſpanias ſit eũdũ: aut Heluidio pœnitẽtia agẽda poſt mor
tẽ: Cũ ſcriptura dicat: In ĩferno aũt quis cõfitebit᷑ tibi. aut nõ potius ſit intelligẽdũ ꝙ ante ppoſitio licet ſæpe
cõſequẽtia indicet: tamẽ nõnunꝗᷓ ea tm quæ prius cogitabãtur oſtẽdat: unde nec neceſſe ſit ut cogitata fiant:
cũ aliud ideo ĩteruenerit: ne ea quæ cogitata ſũt fierẽt. Igit᷑ cũ euangeliſta dicat: Prius ꝗᷓ cõuenirẽt: ꝓpximũ nu
ptiaꝶ tẽpus oſtẽdit: & in eo iam rẽ fuiſſe: ut quæ pᷣus ſpoſa fuerat: eſſe uxor ĩciperet. Quaſi dixerit ãte ꝗᷓ oſcu
la amplexuſq; miſcerẽt: ante ꝗᷓ rẽ agerent nuptiaꝶ: inuẽta eſt habẽs in utero. Inuẽta eſt aũta nullo alio niſi a
lIoſeph: qui ſpõſæ uteꝶ tumẽtẽ pene iã licẽtia maritali & curioſis oculis dephendit. Non tamẽ ſeqturut poni
bus docuimus exẽplis eũ cũ Maria cõueniſſe poſt partũ: cuius cõueniẽdi deſiderii uteri cõceptiõe ſublatũeſt
Quod aũtin ſõnis dicit᷑ ad Ioſeph Ne timeas accipe Mariã uxorẽ tuã.& rurſũ Exurgẽs aũt Ioſeph a ſõno fe/
cit ſicut pcepit ei angelus dñi: & accepit uxorẽ ſuã: nullũ mouere debet: quaſi ex eo ꝙ uxor eſt appellata ſpon
ſa eſſe deſierit: cũ hãc eſſe ſcripturæ diuinæ cõſuetudinẽ nouerimus ut ſpõſas appellet uxores: ſicut ĩ ſequẽti⸗

bus Deuteronomi teſtimoniis approbat: Siꝗs ĩquit ĩuenerit uirginẽ deſpõſatã uiro ĩ campo: & uim faciẽs
dormierit cũ ea: moriat᷑. quia humiliauit uxorẽ ꝓximi ſui. Et ĩ alio loco. Si aũt fuerit adoleſcẽtula deſpõſata

uiro: & ĩuenerit hõ eã in ciuitate: & dormierit cũ ea: educetis utrũq; ad portũ ciuitatis illius: & lapidabunt la

pidibus:& morient᷑: Adoleſcẽtula ꝗdẽ: quia nõ ꝓclamauit in ciuitate. uir aũt quia humiliauit uxorẽ ꝓximi

ſui. & eradicabitis malignũ ex uobiſmetipſis. necnõ & alibi. Et ꝗs eſt ille hõ cui deſpõſata eſt uxor: & nõ acci/
piet eã! Vadat & reuertat᷑ in domũ ſuã: ne fotte moriat᷑ in bello: & forte h alius accipiat eã. Sicui aũt ſcrupu
lus cõmouet᷑ qre deſpõſata & nõ potius ſine ſpſo ſiue ut ſcriptura appellat marito uirgo cõcepit. ſciat tripli
cẽ fuiſſe rõnẽ. Primo ut p genealogiã loſeph cuius Maria cognata erat: origo quoq; Mariæ mõſtraret᷑. Secũ
do ne iuxta legẽ Moyſi ut adultera lapidaret᷑ a populo. Tertio ut ad ægiptũ fugiens haberet ſolatiũ cuſtodis
otius ꝗᷓ mariti. Quis enĩ ĩ tẽpore illo credidiſſet uirgini de ſãcto eã ſpũ cõcepiſſe: ueniſſe ad eã ãgelũ Gabrie
. dei detuliſſe mãdatũ: ac nõ magis ꝗſi adulterã iuxta exẽplũ Suſanæ ſentẽtiæ oĩum condẽnaſſẽt?cũ hodie
toto iã credẽte mũdo argumẽtent᷑ iucdæi. El aia docẽte de Maria & uirginitate eius: Eœe uirgo ĩ utero cõcipiet
& pariet filiũ: ĩ hebræo iuuẽculã ſcriptũ eſſe nõ uirginẽ. ideſt ahalma nõ bethula: aduerſus quos in alio loco
competẽtius diſſeremus. Deniq; excepto Iloſeph & Heliſabeth & ip̃a Maria & paucis admodũ ſiquos ab his
audiſſe poſſumus exiſtimare oẽs Ieſũ filiũ exiſtimabãt Ioſeph: intãtũ ut etiã euãgeliſtæ opinionẽ uulgi expᷣ
mẽtes quæ uera hiſtoriæ lexeſt patrẽ eũ dixerit Saluatoris: ut ibi: Et uenit ĩ ſpũ ĩ tẽplũ haud dubiũ ꝗn Syme

on.Et cũ iducerẽt pueꝶ leſũ parẽetes eius: ut facerẽt de illo ᷣm cõſuetudinẽ legis. Et alibi:Et erant pater illius

& mater admirãtes ſi up his quæ dicebant᷑ de eo. & rurſũ: Et ibãt parẽtes eius p ãnũ ĩ hieruſalẽ ĩ ſolẽni die paſ/
chæ. Ac deide: Et cõpletis diebus cũ reuerterent᷑ remãſit puer Ieſus ĩ hieruſalẽ: & nõ cognouerũt parẽtes eius
Ipſa quoq; Maria ad Gabrielẽ rnderat dicẽs: quomõ fiet hoc: quia uirũ nõ cognoui: Quid de lIoſeph lo quit᷑
auſculta? Fili qd feciſti nobis ſic? ecce pater tuus & ego dolẽtes qᷓrebamus te. Nonne hic plæriq; iudæoꝶ argu
mẽtant᷑ nõ enĩ ludẽtiũ uox eſt:euãgeliſtæ prem dicũt: patrẽ Maria cõfitet᷑. Nõ quo ut ſuperius ĩdicaui uere
f Ioſeph fuerit Saluatoris: ſed quo ad famã Mariæ cõſeruãdã pater ſit ab oibus exiſtimatus: ꝗq ãte ꝗᷓ mone⸗
ret᷑ ab ãgelo Ioſeph fili Dauid ne timueris accipe Mariã cõiugẽ tuã: qd enĩ ĩ ea natũ eſtde ſpũ ſãcto eſt: cogi
tabat occulte dimittere eã.ĩ tãtũ ſuũ nõ eſſe q cõceptus fuerat cõfidebat. Sed iã ſatis docẽdi magis ꝗᷓ reſpõdẽ-
di ſtudio diſputatũ eſt: cur Ioſeph pr̃ dñi: cur Maria appellata ſit cõiũx. in quo & hoc breuiter cõtinet᷑ cur fra

tres eius ꝗqdã eſſe dicant᷑. Veꝶ quia ſuũ locũ huic quæſtiũculæ reſeruamus: & ad reliqꝗᷓ feſtinat oro: nũcillud

eſt diſſerẽdũ quomõ Scriptura dicat: Exurgẽs aũt lIoſeph a ſono fecit ſicut pcepit ei ãgelus dñi: & accepit uxo
rẽ ſuã & nõ cognouit eã donec pepit filiũ & uocauit nomẽ eius Ieſũ.in quo pᷣmũ aduerſarius ſupfluo labore
deſudat cognoſcẽdi uerbũ ad coitũ magis ꝗᷓ ad ſciẽtiã eſſe referẽdũ:ꝗᷓſi hoc qſqᷓ negauerit: & eas ĩeptias ꝗᷓs re
carguit aliqũ prudẽs quiſpiã poterit ſuſpicari. Deide uult docere: ꝙ donec ſiue uſq; aduerbiũ certũ tẽpus ſi/
gnificaãt: quo cõpleto fiatid qd uſq; ad illud tẽporis qd pᷣſcriptũ eſt nõ fiebat uelut in pᷣſenti. Et nõ cognoſce

bat eã donec peperit filiũ. Apparet inqt cognitã eſſe poſt partũ: cuius cognitionem filii tm differebat gñatio.

Et ad hoc approbãdũ cõgerit de ſcripturis exẽpla ꝗᷓplurima more andabitaꝶ gladiũ ĩ tenebris uentilãs: & lin
guæ ſonũ ad cõfodiẽda ſui tm̃ corporis mẽbra cõcutiẽs.Ad qd nos breuiter rndemus: & cognoſcebat & uſq;
ſermonẽ ĩ ſcripturis ſãctis dupliciter ĩtelligi. & de eo qdẽ q ſcriptũ eſt cognoſcebat quoq; ad coitũ eſſe refe/
rendũ: ipſe diſſeruit nullo dubitãte ꝗn ad ſciẽtiã ſæpe referat᷑. Vt ibi: Remãſit puer Ieſus in hieruſalẽ:& non
cognouerũt parẽtes eius. Nũcillud eſtoſtendẽdũ: ut quomõ ibi cõſuetudinẽ ſcripturæ ſecutus eſt:ſic etiam

. — —

— — —/-ʒ nn ᷓ ᷑ᷓ tü———0 — —. —

NO

Pre
sli⸗
le
to,
in
6
e

hic donec eiuſdẽ ſcripturæ auctoritate fungat᷑: quæ ſæpe certũ tẽpus ut ipſe diſſeruit in eius aſſũptiõe ſigni/
P P P P 8

ſicat:ſ. xpe infinitũ: ut eſt illud qd deus ad quoſdã loqtur in ꝓphetis: Ego ſũ: ego ſũ: & donec ſeneſcatis ego

ſum. Nũquid poſtꝗᷓ illi ſenuerit deus eſſe deſiſtet? Et Saluator in euãgelio ad apoſtolos: Ecce ego inquit uo
biſcũ ſum oĩbus diebus uſq; ad cõſũmationẽ ſæculi:a diſcipulis dñs abſcedet. & tũc quando.xii.ſoliis iudi/
caturi ſũt.xii.tribus iſrael dni cõſortio fraudabũtur. Paulus quoq; apoſtolus corinthiis ſcribẽs: primitiæ ait
Chriſtus:deĩde hi qui ſũt Chriſti qui in aduẽtu eius crediderut: deinde finis cũ tradiderit regnũ deo & pri: cũ
deſtruxerit omnẽ prĩcipatũ & omnẽ ptãtẽ & uirtutẽ. Oportet eni illũ regnare donec ponat oẽs inimicos ſub
pedibus eius. Oia enĩ ſub pedibus eius ſubiecit. Eſto de hoĩe dictũ ſit. Nõ negamus de eo ꝗ paſſus ẽ crucẽ:qꝗ
poſtea ſedere iubet᷑ a dextris. Quid ſibi uult hoc qd ait: Oportet enĩ illũ regnare donec ponat oẽs ſimicos ſub
pedibus eius?: Nunqd tãdiu regnaturus ẽ dñs: donec ĩcipiãt eſſe inimici ſub pedibus eius? & poſtqᷓ illi ſub pe
dibus fueri tregnare deſiſtet: cũ utiq; tũc magis regnare incipiet: cũ inimici cœperiĩt eſſe ſub pedibus? Dauid
quoq; ĩ ꝗᷓrto graduũ pſalmo.Sicut oculi ancillæ ĩ manibus dniæ ſuæ: ita oculi nr̃i ad dĩm deũ ñm donec mi

ſereat᷑ noſtri. Ergo tãdiu ꝓpheta oculos habebit ad dominũ ꝗdiu miſericordiã ĩpetret: & poſt ĩpetratã miſe

ricordiã oculos torquebit ad terras. Qui in alio loco dicit: Oculi mei defecerũt in ſalutare tuũ: & in uerbũ iu/
ſticiæ tuæ. Poterã ſup hoc ĩnumerabilia exẽpla cõgerere: & omnẽ laceſcẽtis ꝓcacitatẽ teſtimonioꝶ nube cæla

re. Verũ adhuc pauca ſubiiciã: ut his ſimilia ipſe ſibi lector ĩueniat. Loquit᷑ in Geneſi ſermo diuinus. Et tra/

diderũt Iacob deos alienos: qui erãt in manibus eoꝶ: & in aures qui erãt in auriculis eoꝶ. Et abſcondit eos Ia
cob ſubtus terebintũ: quæ eſtin ſicimis: & pdidit eos uſq; in hodiernũ diẽ. Itẽ in fine deuteronomii: Et defũ

ctus eſt Moyſes ſeruus domini ĩ terra modo p uerbũ dni:& ſepelierũt eũ in geth ꝓpe domũ phegor.& nemo

ſcit ſepulchrũ eius uſq; in diẽ iſtũ. Certe hodiernus dies illius tẽporis exiſtimãdus eſt: quo hiſtoria ipſa cõtex
ta eſt. Siue Moyſẽ dicere uolueris auctorẽ pẽthateuci: ſiue Heſdrã eiuſdẽ inſtauratorẽ operis nõ recuſo. Nũc
hoc quærit᷑: ut id qd dictũ eſt uſq; in diẽ iſtũ: ad illã referat᷑ ætatẽ qua libri editi ſiuecõſcripti ſũt. Doceat igi
tur poſtillã diẽ tot iãẽ annoꝶ uſq; ad nos uolumĩbus exactis aut idola quæ ſub terebĩto cõdita fuerãt reperta:
aut Moyſi tumulũ inueſtigatũ. quia obnixe aſſerit poſt donec & uſq; eſſe ĩcipere: qd tãdiu nõ fuit ꝗᷓdiu uſq;
cõpleret᷑: & donec:qn potius aĩaduertat ſcripturæ ſãctæ idioma: & nobiſcũ in quo hæſitabat ĩ telligat. Intelli
gat ea de ꝗbus poſſet ambigi ſi nõ fuiſſẽt ſcripta ſignificari: cætera uero nræ ĩtelligẽtiæ derelinqui. Si enĩ ad/
huc recẽti tẽpore uiuẽtibus his qui uiderãt Moyſẽ ſepulchrũ eius potuit ignorari: multo magis tot ſæculis pᷣ/
tereũtibus. Iuxta qd & illud ĩtelligit᷑ de Ioſeph euãgeliſtã id indicaſſe: de quo ſcãdalũ poterat moueri nõ eã
cognitã eſſe a uiro ſuo uſe q; ad partũ: ut multo magis intelligeremus cognitã non fuiſſe poſt partũ: a qua tũc
ſe abſtinuit cũ adhucde uiſiõe poterat fluctuare.Ad ſũmam illud reqro: quare ſe abſtinuerit Ioſeph uſq; ad

partus diẽ. Reſpõdebit utiq; quia angelũ audierit dicẽtẽ: Quod enĩ in ea natũ eſt:de ſpiritu ſãcto eſt. Ad qd

nos inferimus: & certe audierat Ioſeph fili Dauid ne timeas accipere Mariã uxorem tuã. ꝓhibitũ ei fuerat ne

relinꝗret: ne adulterã exiſtimaret uxorẽ. Nũquid & a cõgreſſu cõiugis ſeparatus fuerat: cũ utiq; ne ſepararet᷑

magis fuiſſet admonitus? Et audebat inqt uir iuſtus dei in utero audiẽs filiũ de uxoris coitu cogitare pulchre
ui ergo ſõnio tm credidit in uxorem non auderet attingere:is po ſtqᷓ paſtoꝶ uoce cognouerat angelu dni ue

niſſe de cælis: & dixiſſe ad eos nolite timere:Ecce euangelizo uobis gaudiũ magnũ: quod erit oĩ populo. quia

natus eſt uobis hodie ſaluator:qui eſt Chriſtus dũs in ciuitate Dauid:& cũ eo laudes militiæ conciniſſe cæle/

leſtis. Gloria in excelſis deo: & ſuper terrã pax hominibus bonæ uoluntatis: qui Symeonẽ iuſtũ inter ample

xus paruuli uiderat prædicãtẽ: Nunc dimittis ſeruũ tuũ dne ſᷣm uerbu tuũ in pace. Quia uiderũt oculi mei:
ſalutare tuũ: qui Annã prophetiſſã: magos: ſtellã: Herodẽ: angelos uiderat. qui inꝗᷓ miracula tãta cognoue/
rat: dei tẽplũ: ſpiritus ſacti ſedẽ: domini ſui matrẽ audebat attigere. Et certe Maria cõſeruabat oĩa uerba hæc
cõferẽs in corde ſuo. Ac ne ĩpudẽter neges iſta ignoraſſe Ioſeph: Et erãt inqt Lucas pater illius & materadmi
rantes ſup his quæ dicebant᷑ de eo. licet tu mira ĩpudẽtia hæc in græcis codicibus falſata cõtẽdas:quæ nõ ſolũ

oẽs pene græciæ tractatores in ſuis uolumibus reliquerũt: Sed nõnulli quo qʒ e latinis ita ut ĩ græcis habetur

aſſũùpſerũt. Nec neceſſe eſt nũcde exẽplarioꝶ uarietate tractare: cũ oẽs & ueteris & nouæ ſcripturæ inſtrumẽ

tũ in latinũ ſermonẽ exinde tranſlatũ ſit: & multo purior manare credẽda ſit fõtis unda ꝗᷓ riui. Hæcais apud

menugæ ſũt: & argumẽtatiões ſupfluæ: & diſputatio magis curioſa qᷓ uera. Nunqd nõ potuitſ' criptura dice
re: & accepit uxorẽ ſuã: & nõ fuit amplius auſus cõtingere eam: ſicut de Thamar dixit & iuda? Autdefuerunt
Matthæo uerba: ꝗbus id qd intelligi uolebat poſſet affari? Nõ cognouit inꝗt eã donec pepenit filiũ. Poſt par
tũ ergo cognouit: cuius cognitionẽ ad partũ uſq; diſtulerat. Si ta cõtẽtioſus es: iã nũc tua mẽte ſi uperaberis.
Nolo mihi aliqd inter partũ & coitũ tẽpus interſeras. Nolo dicas mulier ꝗᷓcũq; cõcepit & peperit maſculũĩ
mũda erit ſeptẽ diebus m dies ſeceſſiõis & purgatiõis ſuæ ĩmũda erit: & octauo die circuncidet carnẽ p̃putii
eius: &. xxx. tribus diebus ſedebit ĩ ſanguĩe puro: & oẽ ſãctũ nõ tãget: & reliqᷓ: Stati eã ĩuadat Ioſeph: ſtatim
audiat ꝑ Hieremiã: Equi inſaniẽtes ĩ fœminas facti ſũt mihi: unuſꝗſq; ad uxorẽ ꝓximi ſui hĩniebat. Alioqn
ſtare quomõ poterit: nõ cognouit eã donec pepit filiũ: ſi poſt purgatiòis tẽpus expectat: ſi. xl. rurſũ diebus tã
to tẽpore dilata libido differt᷑: polluat᷑ cruore puerpa: obſtetrices ſuſcipiãt paruulũ uagiẽtẽ: maritus laſſã te
neat uxorẽ: Sic ĩcipiãt nuptiæ: ne euangeliſta mẽtitus ſit. Sed abſit ut hoc de mr̃e Saluatoris & uiro iuſto ſit

.XI.

exiſtimãdũ. Nulla ibi obſtetrix: nulla mulierculaꝶ ſedulitas ĩterceſſit. Ipſa pãnis ĩuoluit infatẽ: ipſa & ma/
ter & obſtetrix fuit. Et collocauit eũ ĩquit ĩ p̃ᷣſepio: quia nõ erat ei locus ĩ diuerſorio. Quæ ſentẽtia & apocry⸗
phoꝶ deliramẽta cõuincit: dũ Maria ipſa pãnis ĩuoluit ĩfantẽ: & Heluidii explere nõ patit᷑uolũtatẽ: in diuer
ſorio locus nõ fuit nuptiaꝶ. Verũ quia iam ſatis abũdeq; reſpõdimus ad id quod propoſuerat anteꝗᷓ conue-
nirẽt: & nõ cognouit eã donec peperit filiũ. Ad tertiã ueniẽdũ eſt qᷓſtionẽ: ut iuxta diſputationis eius ordinẽ
etiã nr̃æ riſionis ordo ꝓcedat. Vult enĩ alios quoq; filios Mariã ꝓcreaſſe:& ex eo qd ſcriptũ eſt: Aſcẽdit autẽ
lIoſeph ĩ ciuitatẽ Dauid: ut ꝓfiteret ceũ Maria uxore ſua pᷣ̃gnate. Factũ eſt aũt cũ ibi eſſẽt: ĩpleti ſũt dies ut pa
reret: & peperit filium ſuũ pᷣmogenitũ.nitit᷑ approbare pᷣmogenitũ non poſſe dici niſi eũ ꝗ habeat & fratres:
Sicut unigenitus ille uocet᷑ qui parẽtibus ſolus ſit filius. Nos aũt ita diffinimus. Ois unigenitus ẽ pᷣmogeni
tus: nõoĩs pᷣmogenitus eſt unigenitus. Primogenitũ eſſe nõ tm poſt quẽ & alii: ſed ãte quẽ nullus. Omne in/
quit dñs ad Aaron qd aperit uuluã ab oĩ carne quæ offert᷑ dũo ab hoĩe uſq; ad pecus tibi erũt. Tãtũmõ pciis
redimãt pᷣmogenita hominũ & pᷣmogenita pecoꝶ ĩmũdoꝶ. Definiuit ſermo dei ꝗd ſit ᷣmogenitũ. Omne ĩ/
quit qd aperit uuluã. Alioꝗn non eſt pmogenitus niſi is tm quẽ ſequũutur fratres. tãdiu ſacerdotibus pᷣmo/
genita nõ debẽtur: ꝗᷓdiu & alia fuerĩt ꝓcreata: ne forte partu poſtea nõ ſeqᷓnte unigenitus ſit & nõ pmogeni⸗
tus. Redẽptio inqt eius erit ab uno mẽſe: æſtimatio qnq; ſiclis ſᷣm ſiclũ ſãctũ.xx. oboli ſũt. Tãtũmo pᷣmoge/
nita uituloꝶ & pᷣmogenita ouiũ & primogenita caprarũ nõ redimes quia ſancta ſũt. Cogit me ſermo dei: ut
oẽ maſculinũ qd aperit uuluã ſi de munchs aĩalibus ſit deo uoueã: ſi de ĩmũdis redimã dans pciũ ſacerdoti.
Poſſũ reſpõdere & dicere: Quid me in unius mẽſis ſtringis articulo? qd pᷣmogenitũ uocas: quẽ anteꝗᷓ ffes ſe/
quant᷑ ignoro? Expecta donec naſcat᷑ ſecũdus. Nihil debeo ſacerdoti: niſi & ille fuerit ꝓcreatus: p quẽ is qui
ante natus eſt incipiat eſſe pᷣmogenitus. Nõne mihi ipſa apices loqᷓnt᷑: & me ſtulticiæ redarguẽt eũ eſſe dictũ
primogenitũ: q aperiat uuluã: nõ qui habeat & frfes: Deniq; ĩterrogo de Ioãne quẽ cõſtat eſſe unigenitũ: an
& primogenitus fuerit utrũ ne & ipſe ſᷣm legẽ ꝓ toto ei legi fuerit obnoxius? Ambigi nõ põt. Certe de ſalua/
tore ſcriptura ſic loqtur: Cũ expleti eſſẽt dies purgatiõis eoꝶ ſᷣm legẽ Moyſi: duxerũt eũ in hieruſalẽ: ut offer
rẽt eũ dno: ſicut ſcriptũ eſt ĩ lege dñi. Quia oẽ maſculũ adaperiẽs uuluã ſanctũdño uocabit᷑. & ut darent ho
ſtias m qd dictũ eſt in lege dni par turtuꝶ: aut duos pullos colũbaꝶ. Si hæc lex tm ad primogenitos ptinet:
pᷣmogenitũ aũt ſequẽtes faciũt:nõ debuit lege pᷣmogeniti teneri: quide ſequẽtibus ignorabat᷑. Sed quia tene
tur lege pᷣmogeniti etiã ille quẽ fratres cæteni nõ ſequuũtur: colligit᷑ eũ primogenitũ uocari :ꝗ uuluã aperiat.&
ante quẽ nullus ſit: nõ eũ quẽ frater poſt genitus ſubſequat᷑. Maiſes ſcribit ĩ Exodo. Factũ eſt aũt circa medi
am noctẽ: & dũs ꝑcuſſit oẽ pᷣmogenitũ ĩ terra ægypti a pmogenito Pharaòis ꝗ ſedebat ſi up thronũ eius: uſq;
ad primogenitũ captiuæ: quæ eſt ad lacũ: & oẽ primogenitũ pecoris. Reſpõde mihi hi ꝗtũcab extermĩatore
fuerint interẽpti pᷣmogeniti fuerũt: an & unigeniti?Si. primogeniti tm illi uocant᷑ ꝗ fratres habẽt:ergo ab ĩte
rẽptione unigeniti liberati ſũt.ſi aũt & unigeniti cæſi ſũt: cõtra ſentẽtiã factũ eſt: ut ĩter primogenitos & uni
geniti morerent. Aut unigenitos liberabis a pœna & ridiculus eris: aut ſi cõfiteberis ĩtefectos ingratis obtine
bimus & unigenitos primogenitos appellari. Extrema ꝓpoſitio fuitũlicet idipſũ ĩ primogenito uolueritoſtẽ
dere)fres dni ĩ euãgeliis noĩari: ut ibi: Ecce mater eius & fres eius ſtabãt foris ꝗrẽtes loqui cũ eo. Et alibi.Poſt
hæcoſtẽdit capharnaum ipe & mater eius & frater eius. Et ibi: Dixerũt ergo ffes eius ad eu: Traãſi hic: & uade
ĩiud æã: ut & diſcipuli tui uideãt opera tua: quæ facis. Nemo enĩ aliqd ĩ occulto faciẽs ꝗrit ipᷣe in palã eſſe:Si
hæc facis: manifeſta teipſũ huic mũdo. Ioãne deſu p inferẽte: Neq; eniĩ fratres eius tũc credebãt ĩ eu.Itẽ Mar/
cus & Matthæus. Et docebat eos ĩ ſynagoga eoꝶ in patria ſua: ita ut ſtuperẽt & dicerẽt: Vnde huic hæcoĩs ſa
piẽtia & uirtutes!. Nõ hiceſt fabri filius?nõ mater eius dicit᷑ Maria: & fres eius Iacobus & Ioſeph & Simon &
Iudas: & ſorores eius oẽs apud nos ſunt?: Lucas quoq; ĩ actibus apoſtoloꝶ ita refert: Hi oẽs erãt ĩſtãtes una/
nimes in or̃one cũ mulieribus & Maria mater lIeſu & fratribus ipſius. Necnõ & Paulus apoſtolus in eãdẽ hi/
