paſtoralẽ & pluuiis irrigatã nõ audet attĩgere. erãt eniĩ poſtes eoꝶ agni cruore ſignati:& ope loqᷓbant᷑. ſigna/⸗
tũ eſt ſuꝑ nos lumẽ uultus tui dñe. Vñ & appellat᷑ ipſa ſolẽnitas phaſe:quã nos trãſitũ appellare poſſumus:
eo ꝙ de peioribus ad meliora pgẽtes tenebroſã ægyptũ relinqᷓmus. Sed iã tp̃s eſt: ut ꝓmiſſacõplẽtes:mãſionũ
iſrael ordinẽ pſeqᷓmur. Scriptu ẽ in ultima parte uoluminis numeroꝶ: quod apud hebræos appellat naida
bar. Hæc ſũt caſtra filioꝶ iſrael:q egreſſi ſũt de terra ægypti ꝑ turmas ſuas in manu Moyſi & Aaron:ꝗᷓs græci
apreis uocat. nos ꝓpter linguæ ꝓprietatẽ ſignificãtius mãſiones:ſiue qa de exercitu dicit᷑ caſtra traſtulimus⸗
Fit aũt catalogus mãſionũa pᷣmauſq; ad uſtimã: & numerant ſimul qdragintaduæ. de qbus Matthæus loꝗ
tur ab Abrahã uſq; ad Dauid gnatiões.xiiii. & a Dauid uſqʒ ad trãſmigrationẽ Babylonis gnationes.xiiii.& a

trãſmigratiõe Babylonis uſq; ad xpᷣm gnationes.xiiii. ideſt ſimul gñationes. xlii. per has currit uerus hebræus
ꝗde terra tranſirefeſtinat ad cælũ: & ægypto ſæculi derelicta: terrã repromiſſionis ĩgredit᷑. Nec mirũ ſi in illo

numeri ſacramẽto pueniamus ad regna cæloꝶ: ſub quo dñs atq; ſaluatora pᷣmo priarcha puenit ad uirginẽ qᷓ

ſiad iordanẽ: quæ pleno gurgite fluẽs ſpũs ſãcti griis redũdabat. Quod aũt ĩ manu Moyſi & Aaron ĩgreſſus
ſcribit: itellige legẽ & ſacerdotiũ: opa & cultũ dei: quoꝶ alteꝶ altero ĩdiget. Nihil eni ꝓdeſt exercere uirtutes:
niſi noueris creatorẽ. nec dei ueneratio ꝓficit ad ſalutẽ: niſi pcepta cõditoris ĩpleueris. His duabus mãibus ꝗᷓſi
duobus ſeraphin ĩ cõfeſſionẽ ſãctæ trinitatis erũpimus dicẽtes: Sãctus: ſctus:ſãctus dñs deus ſabaoth. I. M.
Ouerũt itaq; caſtra de Rameſſe mẽſe pᷣmo.xy. die mẽſis pᷣmi. Altera die poſt paſcha egreſſi ſunt filii
iſrael ĩ manu excelſa.ĩ cõſpectu oĩ-um ægyptioꝶ: & ægiptii ſepeliebãt quos pcuſſerat qns exeis oẽm p̃
Vmogenitũ ĩ terra ægypti:& ĩ diis eoꝶ fecit ds iudicia. Rameſſe a ꝗbuſdaĩterpᷣtat᷑ cõmotio turbulẽta
autamaritudo cõmotioq; tineæ. Nos auũt uerius æſtimamus expᷣmi tonitruũ gaudii. Ad hãc urbẽ quæ ĩ extre
mis ægypti finibus erat:populus cõgregatus ẽ:q in deſertũ exire cupiebat:eo ꝙ tumultũ ſæculidereliquẽs mo
uebat᷑ auitiis pſtinis: & a comedẽte prius tinea pctõꝶ: & oẽm amaritudinẽ uertẽs in dulcedinẽ.ut dei uocẽ in
Syna möte deſup tonãtis audiret. Quod aũt uerba diuina & eloqa ſcripturaꝶ ĩ ipius ſæculi & mũdi rota: to/
nitruus appellent: pſalmiſta declaratdicẽs: uox tonitrui tui deus rota: & dei pris uocẽ ĩ baptiſmo ſaluatoris:
audiẽtes: tonitruũ putauerũt. Cũq; cõmoti fuerimus ad euãgelicã tuba: & excitati tonitrui gaudio eximus in

mẽſe prio: qũhyems pᷣteriit & abiit ſibi: qñ ueris exordiũ ẽ: qn terra parturit: q cũcta renouant᷑: & eximus. xv.

die mẽſis primi ĩ craſtinũ paſchæ pleno mẽſis lumĩe:poſt eſũ agni ĩmaculati. & calciatos pedes hñtes de apo/
ſtolo:& accinctos pudicitia lũbos: & baculos ĩ manibus pᷣparatos.ꝗᷓuis enĩ ĩ ægypto. xiiii. mẽſis paſcha facien
tes comederimus agnũ: tñ tũc nobis luxplena cõplet᷑: qñ ĩ manu excelſa Rameſſẽ dimittimus: quæ excelſa di
cit᷑: uel ꝙ ægyptũ pcuſſerit: uel ꝙ ꝓtexerit iſrael uidẽtibus ægyptiis: qadmirant᷑ nos exire de ſæculo: & torquẽ
tur ĩuidia: & poſtea nos tenere cupiẽtes ĩ pſecutionibus ſuffocant᷑.qn & ægyptii ſepeliũt primogenitos ſuos:

& patres mortui terrenis opibus opprimũt mortuos filios ſuos. Mihi uidet᷑ ægyptioꝶ pᷣmogenita dogmata

eſſe philoſophoꝶ: qbus deceptos hoĩes atq; irretitos tenebãt: Quæcũ iſrael uiuus effugerit. crcũdãt mortuis
ſuis: ne exeũtiũ imitent᷑ exẽplũ. porro qd ſequit᷑ In diis eoꝶ fecit iudicia:ſiue ut.lxx.trãſtulerũt ultiões.illud
hebræi autumant: ꝙ nocte qua egreſſus epopulu oĩa in ægypto tẽpla deſtructa ſint: ſiue motu terræ ſiue
ictu fulminũ. Spiritaliter aũt dicimus: ꝙ egr iẽtibus nobis de ægypto: erroꝶ idola corruant:& ois peruerſaꝶ
doctrinarum cultura quatiatur. ⸗ H. Manſio. .
TSficiſcẽtes filii iſrael de rameſſe:caſtrametati ſũt ĩ Sococh.Secũda mãſio.In hac coquũt panes aꝛi
Amaos: & primũ tẽdũt tabernacula. unde & exre locus nomẽ accepit. Sococh ꝗppe ĩterpᷣtat in lingua
nła tabernacula ſiue tẽtoria. Et ob hoc ſeptimo mẽſe ꝗntadecima die ſolẽnitas tabernaculoꝶ ẽ. Cũ ergo exieri
mus ex ægypto primũ tabernacula figimus: ſciẽtes nobis ad ulteriora pgẽdu.tũc nõ comedamus de fermẽto
malitiæ & neqtiæ: ſed ueſcamur azimis ſi inceritatis & ueritatis: dñi pcepta ope cõſumãtes: cauete a fermento
Phariſæoꝶ. In hac nobis pᷣcipit᷑ maſione: ut ſemp ægreſſionis ex ægypto memores ſimus: ut celebremus tran
ſitũ.i.phaſe dñi:ut pᷣmogenita nii uteri cũctaꝶ uirtutũ ꝓ priogenitis ꝗᷓ pcuſſa ſũt dno cõſecremus. III. Ma.
I pfecti de Sococh: caſtrametati ſũt ĩ Ethã: quæ eſt ĩ extremo ſolitudinis. Tertia mãſio offert᷑ poſt
tabernacula in qua pᷣmũ uidet dũs nocte.ĩ colũna nubis: & p diẽ ĩcolũna ignis: ut pcedat populũ &
dux itineris fiat. Ethã nobiſcũ ſonat fortitudo atq; pfectio de qua & Dauid canit. Tu dirupiſti flu/
mĩa ethideſt fortes. Grãdis ẽ fortitudo ægyptũ dimittere: & in extrema ſolitudĩe cõmorari. Ex quo ĩtelligi/
mus locũ Sococh adhuc iuxta ægypti faicl regiones. In eo qd dicit᷑: quæ eſt in extremis finibus ſolitudinis:
oſtendit᷑ cõfinia eſſe heremi & ægypti. Præparemus nobis fortitudinẽ: aſſumamus pfectũ robur: ut inter er/
rorum tenebras & cõfuſionẽ noctis: ſcientiæ Xp̃i lumen appareat. Dies quoq; noſter habeat ꝓtegentem: ut
his ducibus ad ſanctã terram peruenire ualeamus. IIII. Manſio.

ta mãſio eſt Phiahiroth quæ ĩterpᷣtat os nobiliũ: ſcribiturq; ꝑ litterã heth. Quidã male hiroth uillas

Rofectiq; de Ethan ad Phiahiroth qd cõtra Beelſephon: & caſtrametati ſũte regiõe Magdal. Quar

putant:errorq; manifeſtus: ꝙ ꝓ ſupradicto elemẽto ain lr̃am legant. Beelſephò in linguam noſtram uerti⸗
turdns aqlonis: aut aſcẽſus ſpeculæ: aut hñs archana. porro Magdal magnitudo uel turris. Aſſupta igit᷑ for/
titudine nobilitamurin dño:& Beelſephon idoli archana cõtẽnimus:illiuſe q; magnificẽtiã & turritã ſupbiã
declinamus. Nõ enĩ eſt ab auſtro unde dñs uenit: &a meridie in qua ſpõſus recubitin floribus: ſed poſſeſſor

aglani uẽti frigidiſſimi: ex qua exardeſcũt mala ſup terrã. ꝗcũ ſit frigidiſſimus: noĩe dexter uocat᷑: falſũ ſibi

aſſumẽs uocabulũ uirtutis ac dextræ:cũ totus ſit in ſiniſtra. C.. V.: Manſio.
T ꝓfecti de Phiahiroth: trãſierũt p mediũ mare in deſerto: & ambulauerũt uiã triũ dieꝶ in ſolitudĩe
Ethã:caſtrametati ſũt in Marath. Quinta mãſioẽ in Marath: quæ ĩterpᷣtat᷑ amaritudo. Nõ poterãt

ad rubri maris gurgites puenire: & Pharaonẽ cũ ſuo exercitu uidere peũtẽ: niſi poſtꝗᷓ hũerũt in ore no
bilitates:ideſt ĩ dñi cõfeſſiõe uirtutes. qñ crediderũtdeo & Moyſi famulo eius: & audierut ab eo dus pugnabit
ꝓ nobis:& uos tacebitis:& uictores Maria pᷣcinẽte ĩ tympanis & choris reſonare cœperutcarmina triũphatiũ.
Cãtemus dno.glorioſe enĩ honorificatus eſt: equũ & aſcẽſorẽ piecit ĩ mare. Poſt pᷣdicationẽ euãgelii: poſt ta
bernacula trãſmigrãtiuũ: poſt aſſũptaã fortitudinẽ: poſt cõfeſſionis nobilitatẽ. Aegyptii & Pharao rurſus occur
rũt.undediſcimus cauẽdas ſem p inſidias:& ĩuocãdã miſericordiã dei: ut in ſequẽtẽ Pharaonẽ poſſimus effu
gere: & nobis ĩ ſpiritali baptiſmo ſuffocet. Egreſſis de mani rubro occurrit heremus ſyn: quæ eſt ſolitudo: &
han dicit᷑: ĩ qua tribus diebus ĩgrediẽtes nõ hũerũt aquã:& puenerũt ad mara:quæ ex amaritudie nomẽ acce
pit. hẽbat fõs aquã: & dulcedinẽ nõ hẽbat:murmurat populus uidẽs aqs: & potarenõ ſuſtinẽs. Maras ĩtellige
aqᷓs occidẽtis lĩæ: ꝗbus ſi ĩmittat᷑ cõfeſſio crucis: & paſſionis dñicæ ſacramẽta iugant᷑: oẽ qd ipotabile & triſte

uidebaturac rigidum: uertitur in dulcedinẽ. Vnde & ſcriptũeſt. cõſtituit deus populo legẽ & iudicia: & tenta

uit eũ. Vbi enĩ magnitudo gr̃æ:ibi magnitudo diſcriminis. Nec terrearis:ſi poſt uictoniã uenias ad amaritu/
dinẽ.qa uerũ paſcha faciẽtes azima cũ amaritudinibus comedat. & tẽtatio ꝓbationẽ. ꝓbatio ſ pẽ.ſpes parit ſa
lutẽ. Apud medicos quoq; qᷓdã antidota noxios humores tẽperãtia ex amaritudie terminant᷑: dicẽte ſcriptu
ra quæ ad tẽpus pinguefacit fauces tuas: nouiſſime uero amarius felle uenies. CQ. VI. Manſio.
N, pfecti de Marath: uenerũtiĩ Helym. ubi erãt. xii fotes aquaꝶ &. lxx. palm æ: ibiq; caſtrametati ſũt.
Sexta mãſio in arietes fõteſe q; uertit᷑. ꝗᷓ pulcher ordo uirtutũ: poſt uictoriã tẽtatio:poſt tẽtationẽ refe
ctio de amaritudine uenimus ad arietes & robuſtos pncipes gregis: qd apud Ezechielẽ dus iudicatu
rũ eẽ ſedicit:ꝙ alii eoꝶ cõculcauerit aqᷓs: & cõpreſſerint oues: alii lenes & placabiles fuerit. De his & uiceſimus
octauus pſalmus loquit᷑. Afferte dno filii dei: afferte dño filios arietũ. Sextæ manſionis tenemus hoſpitiũ:
nunꝗᷓ pus occurrerũt fõtes clariſſimi & puriſſimi: niſi ubi magroꝶ doctrina ꝓrũpit. Necdubiuũ ꝗn de. ui. apo
ſtolis ſermo ſit:de quoꝶ fõtibus derluatæ aquæ totius mũdi ſiccitatẽ rigãt. Iuxta has aquas. Ixx. creuerũt pal
mæ:quos & ipſos ſecũdi ordinis ĩtelligimus pᷣceptores: Luca euageliſta teſtãteduodeci feciſſe apoſtolos & ſe/

ptuaginta diſcipulos minoris gradus: quos & binos ante ſe ds pᷣmittebat. De ꝗbus & Paulus refert: ꝙ appa/

ruerit dũs pᷣmũ.xii. deinde apoſtolis oĩbus: alios uolẽs ĩtelligi pᷣmos:& alios ſecũdos xpᷣi diſcipulos. Bibamus
de huiuſmodi fõtibus: & dulces fructus uictoriæ deuorãtes ad mãſiones reliqᷓs pparemur. Q VII. Manſio.

ꝗrit᷑ quò poſt trãſitionẽ maris rubri:& fõtis mare: & Helym: rurſũ ad mare rubrũ uenerit niſi forte ĩ

() Rofectiq; de Helym caſtrametati ſũt ad mare rubrũ: qd hebraicæ dicit᷑ lãſuph. Septima mãſio 6. Et

.

—

itinere pgẽtibus ſinus ꝗdã maris occurrerit: iuxta quẽ caſtrametati ſũt.aliud ẽ enĩ trãſire mare:aliud
n ꝓximo figere tabernacula. Ex qbus monemur etiã poſt euãgelicã doctrinã: & cibos dulciſſimos triũphoꝶ
apparere nobis interdũ mare: & pterita diſcrimina poni anñ oculos: ꝗᷓꝗᷓ multæ differẽtiæ ſit trãſire mare: & ma
re ꝓculaſpicere. Verbũ Iãſuphapud hebræos exmari & rubro cõpoſitum ẽ:Suph aũt & rubrũ & ſcirpus uo/
cat᷑. Vñ poſſumus ſuſpicari:ꝙ uenerit ad paludẽ ꝗᷓdã & lacũ: ꝗ & correcto & iũcis plenus fuerit. Quod aũt
oẽs cõgregationes aquaꝶ ſcriptura ſancta mare uocet: nulla dubitatio eſt. Hæc mãſio ĩ Exodo noõ haber: ſed
ſcriptũ ẽ ꝓ ea ꝙde mari rubro uenerunt ad deſertũ Syn: quæ eſt inter Helym & Synai.xv. die menſis ſecundi

egreſſionis eius ex ægypto:ideſt. xxxi. poſtꝗᷓ egreſſi ſunt de Rameſſe. C. VIII. Manſio.

Tꝓfecti de mari rubro caſtrametati ſũt ĩ ſolitudĩe Syn Octaua mã ſio licet iuxta ordinẽ Exodi ſepti
ma ſit. Sed ſciẽdũ ꝙ oĩs uſq; ad mõtẽ Synai heremus ſyn uocet᷑: & ex tota ꝓuincia etiã locus nomen

ſunt. Iiſuph de qua ſupra diximus & heremus ſyn: & Dephca: & Halus:& Raphidim de ꝗbus loqᷓmurĩ cõſe
quẽtibus. Syn aut interpᷣtat᷑ rubus uel odiũ: quoꝶ utrũq; facit ad ruſticos intellectus. ꝙ poſtꝗᷓ uenerimus ad
eũ locũ: de quo ſit nobis dñs locuturus: grãde odiũ mereamur inimici cauſa: loquenten illa dno nõ perire. Et

nota ꝙ in octaua mãſione ĩ qua torcularia nr̃a ſũt:unde & octauus pſalmus hoc titulo pᷣnotat᷑.deſertũ capi

mus ruhri:quia plures filii deſertæ: magis ꝗᷓ eius quæ habet uiꝶ. C(.⸗-IX. Manſio.
T ꝓfecti de deſerto Syn caſtrametati ſũt ĩ Dephca. Nona mãſio. Hoc nomẽ apud Hebræos criſma
idel⸗ pulſatio dicit᷑. Iuxta qd & dñs ait:pulſate & apiet᷑ uobis. In libro aut hebraicoꝶ noĩum adhæſio
nẽ remiſſionẽq; trãſtulimus:qd lectorẽ turbare nõ debet: nec putet nos diſſonãtia ſcribere. Ibi enim
cqd uulgo habet᷑ edidimus:ſi mediũ uerbũ ſcribat᷑ p eth lram. hicaũt in hebraico uolumine ſcriptũ

iuxta

reppi phen: qd elemẽtũ magis pulſationẽ ꝗᷓ glutinuũ ſonat:ſẽſuſq; eſt manifeſtus. poſt rnſa dni poſt octauũ

unius mãſionis accepit: ſicut & Moab tã urbis ꝗᷓ ꝓuinciæ nomẽ eſt. In hac ſolitudie qnq; mãſiones

ln⸗

te
ſit
nie

lmme

ſo⸗
tant

ſeni

tio⸗

mer
ſix

1oc

i

ul⸗
ner
d⸗
tai
bi

Ik⸗
Pli
ar
ler

1rſor⸗

hniſi
nirt⸗
cenn
üns
lapo
Ald
Ppa/

mus

delr
forei
alud
Phoß
Ama
Suo/
dai
vtſc
und

ſept
omen
ſone
ri e
nusel
inb⸗

tücg

an
uio
jain
ſpen
Chauu

ĩImõtẽ quo fumãte & fulgore & tonitruo:caligie: uoce:tuba:mor

numeꝶ reſurrectionis xpᷣi icipimus ſacramẽta pulſare. Prudẽtẽ ſtudioſũq; lectorẽ rogatũ ueli: ut ſciat me uer
tere noĩa iuxta hebraicã ueritatẽ. Alioꝗn in græcis & latinis codicibus:p̃ter pauca oĩa corrupta repimus: & mi
ror quoſdã eruditos & eccleſiaſticos uiros eos uoluiſſe trãſferre quæ in hebraico nò hñntur: & de male interpᷣta
tis fictas explanatiões ꝗᷓrere: ut in pnti. Dephea legãt ꝓ rephcã: Iram ponẽtes ꝓ lra: eo ꝙ res & dalech paruo api

Rofecti de Dephea caſtrametati ſũt ĩ Halus. Decima mãſio in Exodo nõ habet᷑: crediturq; ĩ ſyn here
mo cõtineri:eodẽ narrate libro. ꝓfectaẽ oĩs multitudo filioꝶ iſrael de heremo ſyn:p manſiones ſuas
ixta os dnñi: & uenerũt Raphidi. ex quo pſpicuũ ẽ plures mãſiones eiuſdẽ regionis uocabulo demõſtrari. In/
terpᷣtaturq; Halus fermẽtu: quod tollens mulier miſcuit farinæ ſatis tribus donec fermẽtaret᷑ totũ. In hacſo
litudine murmurat populus ꝓpter famẽ: & cõuerſus reſpicit ꝓcul in nube gloriã dei:accipitq; ueſpere cotur
nicem: & mane alterius diei manna. Et nota ĩ manſiõedecima fermẽtũ poni: & poſt eſũ carniũ manna tribui
. impleriq; ſcripturã: panem angeloꝶ manducauit homo. .·XI. Manſio.
p Rofecti de Halus caſtrametati ſũt in Raphidim: & nò erat ibi aqua populo. Vndecima mÜſio eſt ꝗᷓ
Auiolenter ĩterpᷣtatã ĩ libro hebraicoꝶ noĩum repperi: uidit os ſufficiẽs eis: aut certe uiſio oris fortiũ:ſi
eiuxta ꝓprietatẽ linguæ ſyræ remiſſio manuũ. Hæc& ĩ Exodo legit᷑: poſt pfectionẽ de heremo ſyn: ꝗrit᷑ in ea

populus ob ardorẽ ſatis: fõs de petra Oreb erũpit & ꝓfluit:& qa tẽtauerũt deũ locus Raphidi: tẽtatiõis quoq;

i. meſſe ſortitus ẽ nomẽ. Moyſes aſcẽdit in motẽ. Ieſus cõtra Amalech militat. ad crucis ſignũ ſupꝑat inimicus.
remiſſis orãtis manibus hoſtis uictor ĩſequit᷑. Sed & Moyſes ſuꝑ lapidẽ dictũa Zacharia ꝗ ſeptẽ hẽbat ocu

los. & in Samuelis uolumie appellat᷑ abeneſ. er: ideſt lapis adiutorii: & utrãq; manũ eius Aarõ & Vr: id mon/

tanus luciduſq; ſuſtẽtat. Deuicto aduerſario ſuꝑuenit Iethro: adducit Sephorã & utrũq; filiũ.dat cõſiliũ. lxx

ſenioꝶ: & in typũ eccleſiæ degẽtibus cõgregatæ legis ĩminutio euãgelio ſuggerẽte cõplet᷑. Pulchre aũt diſſolu/

tio ac ſanitas fortiũ raphidĩ dicit᷑: uel ꝓpter diſſipatũ Amalech: uel ꝓpter ſanatũ iſrael. Sin aũt remiſſionem
manuũ iuxta ſyros raphidim ſonat: dicemus ꝓpter offẽſã populi: qa cõtra dĩm murmuraret: iſtud loco no/
men ĩpoſitũ. Hæc tãgimus potius ꝗᷓ exponimus: breuiter indicaſſe cõtẽti: ꝙ poſt fermẽtu halus & maſſã eccle
ſiæ ſoleãt multiplicia d?ymonũ aduerſũ nos tẽtamenta cõſurgere. XII. Manſio. H
T/pfecti de Raphidi: caſtra poſuerũt in ſolitudine Synai. Duodecima mãſio ẽ. Statim tibi ueniat ĩ
mẽtẽ apoſtoloꝶ numerus. una de pluribus:ſed maior oĩbus nõ ſeparat᷑ ĩ ordine: & pcellit in merito.
dhũc locũ.xlvii.die pueniũt ſcriptura dicẽte. Mẽſe tertio egreſſiõis filioꝶ iſrael de ægypto ĩ die hac
trãſierũt in ſolitudinẽ Synai: ꝓfectiq; de Raphidim: uenerũt in deſertũ Synai: &caſtrametati ſũt ĩ heremo:
ſeditq; ibi ifrael e regione mõtis. & Moyſes aſcẽdit ad deũ: uocauitq; eũ dũs dicẽs & reliꝗᷓ. Et rurſũ: uade inqt
ad populũ & ſctifica eos hodie & cras: & lauẽt ueſtimẽta ſua: ſintq; parati ĩ diẽ tertiũ. ꝗa tertia diedeſcẽdit dñs
l corda terrẽtibus. Moyſes loquebat᷑ &
dñs ridebat ei: ſupputemus numeꝶ: & ĩueniemus qnꝗᷓgeſimo die egreſſionis iſrael ex ægypto in uertice mõò
tis Synai legẽ datã: unde & pẽtecoſtes celebrat᷑ ſolẽnitas: & poſtea euãgelii ſacramẽta ĩ ſpus ſãcti deſcẽſiõe cõ
plent᷑. ut ſicut pᷣori populo ꝗnꝗ̃geſimo die uero iubilæo & uero ãno remiſſionis & ueris ꝗnquagĩta & qngẽ
tis denariis: ꝗq debitoribus dimittunt᷑ lex data eſt. In apoſtolos quoq; & ꝗ cum eis erãt in. cxx. moſaicæ ætatis
numero cõſtitutis deſcẽderit ſpũs ſãctus:& diuiſis linguis credẽtiũ totus euãgelica pᷣdicatione mũdus exple/
tus ſit. Lõgũ eſt ſi replicare ueli:qd in lege pᷣceptũ eſt:quõ fabricatũ tabernaculũ: quæ uarietas hoſtiaꝶ: quæ
uaſoꝶ diuerſitas: quæ ĩdumẽta pontificis: quæ ſacerdotũ & leuitaꝶ cerimoniæ: qd egerint: quõ populus nu/
meratus ſit:hoc tm̃ dicr media pars Exodi: & totus Leuiticus liber: & numeroꝶ p̃cepta nõ modica: & ꝑ ſin

gulas tribus populi diſtributio: & oblatiões pncipũ in hac mãſiõe deſcriptæ fnemulrornc uoluminũ diſpu

tatio huic loco uix ſufficere poſſit. Interpᷣtat᷑ aut Synai rubri:nõ unus ut ſupraĩ ſolitudie Syn: ſed plures:ut
ibi pncipũ ſit: hic pfectio. ibi ſolitarius numerus. hic multiplex. alidẽ enĩ unã. alid oẽs gr̃as poſſiderelxiii. M.
T/pfecti de ſolitudie Synai:caſtrametati ſut ĩ ſepulchris cõcupiſcẽtiæ: Tertiadecima mãſio:cuius no
mẽ ex terpᷣtatiõe editũ ẽapud hebræos appellat Eſtaut ſeſus ille de euãgelio ꝙ ieſus baptizatus
ſtatĩ a ſpũ ductus eſt ĩ deſertũ: & tẽtabatr᷑ a diabolo. Itaq; & iſrael poſt familiarẽ cũdno Fmonẽ poſtꝗᷓ
montẽ Synaicõmoratus ẽ anno uno & diebus ꝗᷓtuor: mira diſpẽſatiõe caſtroꝶ:egreſſus ẽ ĩ ſolitudinẽ P haa
ram:quæ ĩterpᷣtat᷑ onager aut feritas.ibiq; ſuccũbit malæ beſtiæ faſtidiẽs cæleſtẽ panẽ:& ægiptioꝶ carnes deſi
derãs: qũ multos ſubitũ uorauit ĩcẽdiũ. & ĩtercedẽte Moyſe humũ uorax flãma cõſũpſit. Tũcaccipiuũt cotur
nices: & uſq; ad nauſeã ac uomitũ deuorant. eligunt᷑. xx.p̃ſbyteri: uadũt ad oſtiũ tabernaculi. Duo remanẽt
Heldad & medad:nõ impii negli tes: ſed humilitate ſubmiſſi:duũ ſe honore arbitrant᷑ ĩidignos.unde & abſẽe
tes ꝓphetãt. Saturatoq; populo adhuc eſcæ eẽnt in ore eoꝶ:ira dei aſcẽdit ſup eos: & occidit pĩgues eoꝶ: &
electos iſrael ppediuit: nead malũ uelociter currerẽt. unde & appellatusẽ locus ſpulch cõcupiſcẽtiæ:ſiue ut
ĩ. lxx. legimus: memoria deſiderii. Ex ꝗᷓ nos oẽs docemur ꝗ ſapiẽtiã dimiſimus ſæcularẽ: & ægyptias ollas cõtẽ
pſimus:nõ debere murmurare cõtracæleſtẽ ſcripturaꝶ panẽ:nec uirulẽtias ægyptioꝶ rere: quæ ſunt poetaꝶ
carmina: ſed ſimplicẽ manæ cibũ querere. alioqn ſi rurſus eas uoluerimus appetere: uorabimus uſq;ad nau/
ſeam: & ſtatim dnmi igne torquebimur. deſideriuq; noſtrũ uertetur in tumulos: ut ſimus ſepulchra dealbata
.CXXXIX.

ce diſtinguant᷑: & interpᷣtant᷑ curationẽ: atq; exinde tropologiã ſimilem ꝓſequunt᷑. Manſio.

quæ foris apparẽt hoĩbus ſpecioſa. intus auũt plena ſuntoſſibus mortuorum & oĩ ſpurcitia ( XIIII. Manſio.

Pharãa:quæ ĩ atria uertit᷑. In hac Aarõ & Maria ꝓpter Aethiopiſſa: coõtra Moyſẽ murmurãt: & ſtypũ
zeli aduerſus eccleſiã de gẽtibus cõgregata populus iudæoꝶ lepræ ſorde pfudit᷑: nec redit ad taberna
culuũ & pſtinã recipit ſanitatẽ: donec ſtatutũ plenitudinis gẽtiũ tp̃s ĩ pleat. Et hic prudẽs lector attẽde: ꝙ poſt
cõſumatã in duodecimo numero uirtutẽ iſrael ꝗ ſuꝑbiuit: & in ſepulchris cõcupiſcẽtiæ carnes ægyptias deſi
derauit. Rurſũ iacit aliud füdamentũ: & atria:ideſt ueſtibulũ uirtutũ ĩ gredit᷑: oñdẽs nobis & eos ꝗ ſtant:poſſe
cadere: & qui ceciderũt poſſe reſurgere. poſitus eſt enĩ ieſus in ruinã & reſurrectionẽ mortuoꝶ multoꝶ. Et ipe
loquit᷑ per ꝓphetã: nũqd ꝗ cadit: nõ reſurget: XvV. Manſio.
NT pfecti de Aſeroth: caſtrametati ſũt in Rethyna: ꝓ qua ſupra in hoc eodẽ libro legimus. Poſtꝗᷓ pro/
fectus eſt populus de Aſeroth: caſtrametati ſut in ſolitudĩe Pharã. Hoc eſt aũt ꝗqntadecima maſio.
Et notãdũ ꝙ relquæ mãſiones. xviii.quaꝶ nuũc breuiter catalogus deſcribit a Rethyna uſq; ad Syõgaber: ideſt
uſq; ad.xxui. mãſionẽ: ſub Pharã ſolitudinis noĩecõtineant᷑: ĩ ꝗbus uniuerſa quæ ſcripta ſũt diuerſis tpibus
geſta ſẽtimus: quæ ꝗa nõ ſũtꝑ mãſiões ſingulas diſtributa: a nobis quoq; in cõe dicent᷑: ut poſtea ueniamus
ad reliꝗ. Rethyna trãſfert᷑ ſonitus: aut iuniperus. ꝗqᷓ plæriq; Archẽton apud græcos: aliud genus arboris ſigni
ficare cõtẽdãt. Iunipeꝶ aũt & pᷣmus graduũ pſalmus iuxta ueritatẽ hebraicã ſonat. ubi ſcriptũẽ. Quid det᷑ tibi
aut qd apponat tibi ad linguã doloſã Et ꝓpheta rñdet: ſagittæ potentis acutæ cũ carbonibus deſolatoniis. Fe-
rũt aũt lignũ hocignẽ multo tpe cõſeruare: ita ut ſi prunæ ex eius cinere fuerint ahr⸗ uſq; ad annũ pueniant.
Ex quo dicimus poſt ſepulchra cõcupiſcẽtiæ & ueſtibula trãſire nos ad lignu: qd multo tpe calorẽ tenet: ut ſi
mus feruẽtes ſpu: & claro ſonitu atq; ĩ altũ exaltata uoce euãgeliũ dñi pdicemus. Ab hac itaq; manſioneuſq;
ad. xxxii. iſtiuſmodi cõtinent᷑ hiſtoriæ. Duodeci exploratores mittunt᷑ ad terrã ſactã. Botrus refert ĩ ligno: &
xpᷣi breuiter paſſio demõſtrat᷑. Murmurat populus iudæoꝶ: gigãtũ ĩpetũ reformidãs. Pugnat cõtra Amalech
Cananæũ uolẽte deo: & uictus ĩtelligit quæ debeat in terra ſãcta exercere ſacrificia. Dathã & Abirõ & filii Cho
recõſurgut cõtra Moyſẽ & Aarõ:& terræ uoragine glutiunt᷑. Inter mortuos & uiuẽtes põtifex medius: turi/
bulo armatus ĩgredit᷑: & currẽs ira dei ſacerdotis uoce ꝓhibet᷑. Virga Aaron & florẽ ꝓfert & folia: & in æternã
memoriã uirẽs ſiccitas cõſecrat᷑. Nec dũ tẽplũ ᷣuabãt editui:nec dũ ſacerdotes & leuitæ obtulere ſacrificia: &
partes eoꝶ myſticus ſermo deſcribit. Vitula ruffa ĩ holocauſto cõcremat᷑: & cinis eius piacularis aſpſio ẽ.quo
rũ oĩum figuræ ꝓprios libros flagitãt: & melius reor tacere ꝗᷓ paucadicere. ¶ XVI. Manſio.
ꝓfecti de Rethyna: caſtrametati ſũt in Rẽmophares. Sextadecima mãſio eſt: quæ ĩterpᷣtat᷑ græco
ßmone latine malipunici diuiſio.qd alii malũgranatũ uocãt. Cuius arboris fructus ĩ ſcriptu
is dupliciter accipit᷑: aut ĩ eccleſiæ gremio: quæ omnẽ turbã credẽtiũ ſuo cortice tegit: aut ĩ uarietate
& cõſonãtia uirtutũ.iuxta illud qd ſcriptũ ẽ. Multitudinis aũt credẽtiũ cor erat unũ: & aĩa una: ſicq; diuiſi
ſiuunt ſinguli gradus: ut oẽs eadẽ cõpage teneantur. ¶LXVII. Manſio.
Lꝓfecti de Rẽmophares: caſtrametati ſũt in Lebua. Septimadecĩa manſio eſt: quã in laterẽ poſſu/
Amus uertere. licet ꝗqdã Lebbona traſferẽtes male cãdorẽ ĩterpᷣtati ſũt. Legimus ægyptios lateres ĩ Exo
do:quos populus faciẽs ĩgemuit. Legimus in Malachia latere pro ꝗqbus idum æa deſtructis politos lapides re
ponere nitit᷑. Et laterem ĩ Ezechiel: in quo obſeſſæ Hieruſalẽ pictura deſcribit᷑. Ex ꝗbus diximus in itinere iſti
us uitæ: & de alio in aliud tranſitu: nunc nos creſcere: nunc decreſcere. & poſt ordinem eccleſiaſticum ſæpe ad
laterum opera tranſmigrare. ¶XVIII. Manſio.
ꝓpfecti de Lebua: caſtrametati ſũt in Reſſa. Decimaoctaua mãſio in frenos uertitur: ſienĩ poſt ꝓ
ectũ rurſũ ad luti opa deſcẽdimus: ĩfrenãdi ſumus & rurſus uagi atq; pcipites ſcripturaꝶ retinaculis
irigẽdi. Hoc uerbũ ꝗᷓtũ memoria ſuggerit:nuſq alibi in ſcripturis ſãctis apud hebræos ĩ ueniſſe me
noui:abſq; libro apocrypho ꝗ a græcis migrogeneſis: ideſt parua geneſis appellat᷑. Ibi ĩ ædificatione turris ꝓ
ſtadio ponit᷑: in quo exercent᷑ pugiles & athletæ: & curſoꝶ uelocitas reprobat᷑. Dicit & pſalmiſta: in freno &
chamo mavillas eoꝶ cõſtriĩge: qnõ approximãt ad te. Et apoſtolus: neſcitis qui ĩ ſtadio curritis: oẽs quidẽcur
runt:ſed unus accipit palmã: ſic currite ut cõprehendatis. ¶ XIX. Manſio.
I,pfecti de Reſſa:caſtrametati ſũtĩ Caaltha. Nonadecima mãſio ĩterpᷣtat᷑ eccleſia uagi currẽtiũ greſ/
Vſus frenis ad eccleſiã retrahunt᷑: & fores quas añ reliꝗrãt: ſurſu ĩtrare feſtinãt. C. XX.. Manſio.
Tpfecti de Caaltha:caſtramerati ſũt in mõte Sapher. Viceſima mãſio interpᷣtat᷑ pulchritudo: & in
mte decoris eſt cõſtituta: de qua & quartidecimi pſalmi pᷣncipiũ ſonat. Dne ꝗs habitabitin taber/
naculo tuo: aut ꝗs reqeſcet in monte ſancto tuo. Vide qd ꝓſint frena. a uitiis retrahũt: itroducũt ad
uirtutũ choros:& ĩ xpᷣo mòte pulcherrimo hiĩtare faciũt. Iſte iuxta Danielẽ lapis exciſus de mote creuitĩ mõotẽ
magnum: & impleuit oẽm terrã. Iſte iuſta Ezechielem uulnerauit principẽ Tyri. Ad iſtũ in Eſaia & Michea
populi cõfluunt dicentes: uenite aſcendamus in mõtem domini: & ad domum dei lacob. & docebit nos uias
ſuas:& ambulabimus in ſemitis eius. A XXI. MANSIOS V
Tꝓfectide mõte Sapher: caſtrametati ſũt in Harada. Viceſimaſeptima manſio uertit᷑ in miraculũ.
Quã pulcher ordo ꝓfectuũ:qᷓ egregia textura credẽtiũ. Poſt opus lateris ĩfrenamur:poſt frenos in ec

T,ꝓpfecti de ſepulchris cõcupiſcẽtiæ: caſtrametati ſũt in Aſeroth. Quiĩ tadecima mãſio eſt in ſolitudie

d⸗

Ha

lcl

luc

i

cto⸗

tuse

fube
uora
palc
uela

mu

ſbüͤt
e
D
ms.

calid

Mnn
ltnce
tden
dtasche
ntpoſſe

l Po⸗/
nmilo,
faphe
Weniamnus
vons ln
lidetbi
anenild
Puenm,
tenautd
Korelg
ilnnd
1Amiid
Aflüce
lis:mnn/
mnatemi
mihan
ſoi⸗

Egr
ilanpun

anetar
gdnli

=

hoſu⸗
lerssibi⸗
lpiler
imereit

nſipen

timaols
mileme
tutns
ſteno
lidecut

nügel
le⸗
1o . Nin
n lbe⸗/
ncin
ti Nn⸗

Ichan

Ncuis

nali.
vlne

cdleſiã ĩtroducimur: poſt hĩtationẽ eccleſiæ ad xpᷣmimõtẽ aſcẽdimus. in quo poſiti ſtupemus atq; miramur:
utnoſter in laudibus eius ſermo ſuperet inuenientiũ in eo: quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: necĩ cor
NARhuaowminis aſcenderunt .XxXII. Manſio. HM
F pfecti de Harada: caſtrametati ſũt in Maceloth. Viceſimaſecũda mãſi o ĩ cætus uertit᷑. In hac eni
liſtit multitudo credẽtiũ. Eccleſia pᷣmitiuoꝶ uirtutũ oĩum cõſonãtia. Tũcuere poſſumus dicere:
Ecce ꝗᷓ bonũ: &qᷓ iocũdũ hĩtare fres in unũ. Et dũs hitare facit unius moris indomo. ¶XXIII. Manſio.
Tꝓfecti de Maceloth: caſtrametati ſũt ĩ Thaath. Viceſimatertia mãſio. Põt & ſubteritelligi:ſed me
lius pauorẽ interpᷣtabimur. ueniſti ad eccleſia: aſcẽdiſti ad motẽ pulcherrimũ.ſtupore& miraculo xpᷣi
B agnitudinẽ cõfiteris. Vides ibi multos uirtutis tuæ ſocios. Noli altũ ſape: ſed time. ds eniĩ ſupbis re
ſiſtit: humilibus aũt dat gr̃am. Et ꝗ ſe exaltat: uideat ne cadat. Potẽtes potẽter tormẽta patient᷑. Timor uirtu/

½

tũcuſtos ẽ: ſecuritas ad lapſũ facilis. Vn & in quodã pſalmo poſtꝗᷓ ſaluatus dixerat: dũs regit me & nihil mihi

deerit:in loco paſcuæ ibi me collocauit. Iũgit timorẽ q cuſtos ẽ beatitudinis: & ĩfert: iurgia tua & baculus tuus
ipſa mecõſolata ſũt. & ẽ ſẽſus. dũ tormẽta formido:Fuaui giam quãlacceperã. ¶.XXIIII. Manſio.
Tꝓfecti de Thaath: caſtrametati ſũtin Thare. Viceſimaqrta mãſio:quã nõnulli uertũt in malitiã
uel paſturã: nec errarẽt: ſi per ain lram ſcriberet᷑. Nũc uero cũ aſĩ piratio duplex in extrema ſit ſyllaba:
erroris cauſa manifeſta eſt. hoc eodẽ uocabulo & eiſdẽ Iris ſcriptũ ĩuenio patrẽ Abrahã:q in ſupradi/
cto apoctypho geneſeos uolumĩe:abactis coruis ꝗhoĩum frumẽta uaſtabant: abactoris uel depulſoris ſorti
tus ẽ nomẽ. Ita & nos imitemur Thare: & uolucres cæli quæ iuxta uiã ſatũ triticũdeuorare feſtinãt: ſolliciti p
hibeamus. Nã & Abrahã patriarcha in typo iſraelis & hoſtiaꝶ diuiſa mẽbra ſacrificii a uolucribus nõ ſinit de
uorari. & cõtempto oculũ effodiũt corui de cõuallibus: ueruſq; Moyſes & Helias ducit æthiopiſſã. & a coruis
paſcit᷑. Si habueris pauorẽ: ſollicitus eris. ſi ſollicitus fueris: leo in caulas ouiũ tuaꝶ introire non poterit. quod
uel ad ppoſitos eccleſiarum uel ad cuſtodiã refert animæ tuæ: ad quã leo diabolus perdiuerſa uitiorum fora
mina ingredi nititur. O.. XKXV. Manſio.

— T ꝓfecti de thare: caſtrametati ſũt in Methca. Viceſimaqnta mãſio uertit᷑ in dulcedinẽ. Aſcẽdiſti in

⸗Aetcelläadlmir⸗ es uirtutũchoros: timuiſti ruinã: abegiſti inſidiatores. Dulcis te ptinus fructus
laboris inſe ꝗqtur: & in morẽ lr̃aꝶ radicũ amaritudinẽ pomoꝶ ſuauitas cõpenſabit.& dices: qᷓ dulcia faucibus
meis eloꝗa tua ſup mel ori meo. S põſũq; tibi audias cõcinẽtẽ:mel diſtillãt labia tua ſoror mea ſpoſa. Quid
eni ſuauius diſciplina? Quid eruditione melius Guſtate & uidete: qm ſuauis eſtdns. Vnde & Sãpſõ qui abe
gerat a fructibus ſuis aues: & uulpes quæ exterminant uineas colligauerat: leonẽq; interfecerat rugientem: fa
uum inuenit in ore mortuu. 4AXXVI. Manſio.
T ꝓfecti de Methca: caſtrametati ſũt ĩ Aiinona. Vicelimaſexta mãlio in lingua nra feſtinationẽ ſo/
ak. Iuxta illud qd in pſalmo ſcribit᷑. Veniẽt legati ex ægypto. Pro legatis in hebræo feſtinantes legi
mus. ut poſtꝗᷓ dulces fructus laboris meſſuerimus: non ſimus quiete contenti & ocio: ſed rurſũ ad ulteriora
Pperãtes obliuiſcamur pᷣteritoꝶ: & in futura nos extendamus. XXVII. Manſio.
T ꝓfecti de Aſinona: caſtrametati ſũt in Maſeroth. Viceſima eptima mãſio uĩcula ſiue diſciplinas
ſonat: ut feſtino gradu pgamus ad magiſtros: & eoꝶ teramus limĩa & præcepta uirtutũ: ac myſteria
ſcripturaꝶ uincula putemus æterna. Iuxta illud qd in Eſaia dicit: & Sabayn uiri ſublimes ad te trã
ſibũt: & tui erũt. poſt te ambulabuũt uĩcti manicis. Et Paulus uĩctus ieſu xpᷣi: duplicia ſũti ſcripturis uincula:
quæ ꝗdiu rupit Sãpſõ uicit inimicos. Et de meretrice legimus uĩculũ in manibus eius. Et ex pſona dũi dicen
tis. Dirũpamus uincula eoꝶ: & piiciamus a nobis iugũ ipᷣoꝶ. & alibi laqueus contritus eſt:& nos liberati ſu/
mus. AXp̃i aũt uĩcula uoluntaria ſunt:& uertunt᷑ ĩ amplexus. Quiq; iis fuerit colligatus:dicet ſiniſtra eius ſub
capite meo: & dextera eius cõplectetur me. (XXVIII. Manſio.
Tꝓfecti de Maſeroth: caſtrametati ſũt in Boneicã. Vicecimaoctaua mãſio trãſſert in filios neceſſita
tis ſeu ſtridoris. ſi ab uno ĩcipias numero: & paulati addẽs ad ſeptimũ uſ ꝙ puenias: uiceſimuſocta
it numerus. q ſint iſti filii neceſſitatis pſalmus ipᷣe nos doeat. Afferte dno filii dei: afferte dno fi lios
arietũ. Quæ eſt tata neceſſitas quæ nolẽtibus ĩponat᷑ Cũ diuinis ſcripturis fueris eruditus: & leges eatꝶac te/
ſtimonia uincula ſcieris ueritatis cõtẽdẽs cũ aduerſariis: ligabis eos: & uĩctos duces in captiuitatẽ: & de hoſti/
bus quõdã atq; captiuis liberos dei facies: ut repẽte dicas cũ Syõ.ego ſterilis & nõ pariẽs tranſmigrata: & capti
ua: & iſtos ꝗs enutriuit:? Ego deſtituta & ſola: & iſti ubi erãt? miratis Eſaiã Eiuſdẽ pſalmi ſacramẽta cognoſce
Voxdni ĩ uirtute:uox dñiĩ magnificẽtia: uox dni cõfrigẽtis cedros:ut poſtꝗᷓ aduerſarios fregerit & cõcuſſerit
deſtos pus gẽtiũ populos:p̃parent cerui ĩ mõtibus:& ſit dilectus ſicut filius unicorniu.ĩtẽploq; eius oẽs dicẽt
gloriã. Porro ꝙ uertimus filios ſtridoris: ad illuũ ſeſuũ refert: ꝙ timore ſupplicii & eius loci ubi ẽ fletus & ſtridor
. dẽtiu:deſerẽtes diaboli uĩcula xpᷣo dño credẽtiũ turba colla ſubmittat. XXIX. Manſio.
pꝓfecti de Boneicã: caſtrametati ſutĩ mòte Gadgad. Viceſimanona mãſio ĩterpᷣtat᷑ nũcius ſiue expe
ditio: & accĩctio: uel certe qd; nos melius arbitramur catacope.i.cõciſio. haud aliter poſſumus magi
ſtridiſcpuloꝶ atq; credẽtiũ eos facere filios neceſſitatis: niſi pceptores eoꝶ ĩterfecerimus. Crudeles ſumus ĩ oc
caſiõe eoꝶ:nõ parcat manus nr̃a armũ aut extremũ auriculædeore leonis extrahere. Maledictus ꝗ facit opus
cxl.

dii negligẽter: & qui ꝓhibet gladiũ ſuũa ſanguine. Vñ & Dauid in matutino inquit interficiebã oẽs pctõres
terræ. De nucio aũt & accinctione hæc breuiter poſſumus dicere. ꝙ filiis neceſſitatis grandes ad uirtutẽ ſtimu
los ſuggeramus: cũ eis nũciauerimus præmia futuroꝶ: & accinctos inire ella nulla docuerimus. Hoꝶ trium
quicquid magiſter fecerit: in monte conſiſtit. XXX. Manſio.
NT,pꝓfecti de monte Gadgad: caſtrametati ſũt in Iethabatha. Triceſima mãſio bonitas ĩterpretat᷑: ut
cũpuenerimus ad ꝑfectu uiꝶ in ſacerdotalẽ gradũ& in ætatẽ plenitudinis xpi: in qua & Ezechiel erat
iuxta fluuiũ cobar: poſſimus cũ Dauid in triceſimo pſalmo canęre. In te diũe ſperaui:nõ cõſundar in
Paſtor enĩ bonus ponit aſam pro ouibus ſuis. XKXXI. Manſio.
Tprofecti de lethabatha: caſtrametati ſunt in FHebrona. Triceſi imapᷣma manſio interp̃tatur
ideſt trãſitus ſiue trãſitio ad hanc uenit uerus Hebræus: ideſt nepateta ſiue tranſitor: ꝗ
digere põt: trãſiens uidebo uiſionẽ hãc magnã. De qua & pſalmiſta canit: & nõ dixerũt qui pᷣteribat
benedictio dni ſup uos. Præterit enĩ figura huius mũdi: & ꝓpterea ſancti cupiũt ad meliora trãſire. nec præſẽ
ti ſtatu contenti ingemiſcunt quotidie. Hæc recordatus ſum: & effudi in me animam meã. quoniam tranſi/
bo in locum tabernaculi admirabilis uſq; in domũ dei. Multũ eſt:ſi de omnibus ſcripturis ſuper uerbo tran/

ſitionis uelim exempla coniungere. XXXII. Manſio.
Tꝓfecti de Hebrona:caſtrametati ſunt in A ſiongaber. Triceſimaſe ecũda manſio tranſtert in lingua
uiri ſiue dolationes hõis: qd ſignificãtius græce dicit᷑ ſcribiturq; p ain litterã: nõ ut græci &

latini errãt per gimel: undeĩ ſolitudine multitudo lignoꝶ: niſi ; ſeduli & diligẽtis magiſtri diſcipli/

na monſtratur cædentis ligna informia: & dolantis: facientiſq; uaſa diuerſa: quæ in domo magna neceſſaria

ſunt: poſſt unt lignationes uiri ſaltaum & oĩum arborũ genera ac per hoccredentium multitudinẽ figurare:

dicente Dauid: Inuenimus eam in campis ſiluæ. Hucuſq; ſolitudo Pharã decem & octo continet maſiones:
quæ deſcriptæ in catalogo in ſuperiori itinere non ponuntur. ¶·XXXIII. Manſio.
pfecti de Aſiongaber: caſtrametati ſũt in deſerto Syn:hoc eſt cades. Querit᷑ curoctaua mãſio nũc
ltiiceſimatertia eẽ dicat᷑. Sed ſciẽdũ ꝙ pᷣor per ſameth litterã ſcribit᷑:interpᷣtaturq; rubus ſiue odium.
unæcaũt per ſade:& uertit᷑ in mãdatũ.Illudq; qd iungit᷑ cades: nõ ut plæriq; exiſtimãt ſancta dicit᷑:
ſed mutata ſiue trãſlata. Legimus in Geneſi iuxta hebraicã ueritatẽ: ubi iudas meretricẽ putãs Thamar do/
na tranſmiſit: & ſequeſter numeꝶ ĩterrogabat: ubi eſtcades: hocẽ ſcortũ: cuius hĩtus a cæteris fœminis ĩmuta
tus eſt. In multis quoq; locis hocidẽ repimus. Syn aut ſacta interp̃tat᷑: & Ka Tασιπ1ν eſt intelligẽdu:
quõ parcæ dicunt᷑ ab eo minime parcãt:& bellũ ꝙ nequaꝗᷓ bellũ ſit:& lucus ꝙ minime lucet.In hac mãſio/
ne morit᷑ Maria & ſepelit᷑: & ppter aquas cõtradictionis Moyſes & Aarõ offẽduũt dũm: & ꝓhibent trãſire ior/
