Vm enĩ euãgeliũ Chriſti cũctis gẽtibus fuerit pdicatũ: & uenerit cõſumatio: uideri tq; abomina

t .
vit hæreticæ puerſæq; doctrinæ dicebat apoſtolus: ꝙhõ iniqtatis & aduerſ. arius eleuet ſe cõtra oẽ qd; dicit᷑ deus
uunn & religio: ita ut audeat ſtare ĩ tẽplo dei: & ondere ſe 7 ipe ſit deus. cuius aduentus Fm opationẽ ſathanæ & ea
quæ cocepta ſüt: facit pire abortio. & quæ ſũt nata ad pueritiã & pfectã ætatẽ puenirenõ poſſe.Quãobrẽ orã
e dus eſt dns: ne ĩ exordio fidei & creſcẽtis ætatis oriat᷑ hyems . de qua ſcriptũẽ. Hyems trãſut: abiit ſibi: ne ocio
N torpeamus: ſed ĩminẽte naufragio ſuſcitemus dormiẽtẽ dñm: atq; dicamus. Præceptor ſalua nos: pimus.
rn . ¶ Quid ſibi uelit quod ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm Lucã: & nõ receperũt eum: quoniã facies eius erat adens
Auin — in hieruſalem. .LXXXVIII.

Hſtinãs dominus pgere ĩ hieruſalẽ: ut cõplerent᷑ dies aſſũptiõis eius: & paſcha celebraret: de quo
dixerat. Deſiderio deſideraui hoc paſcha comedere uobiſcũ: & bibere calicẽ: de quo ait. Calicem
quẽ dedit mihi pater: non uis ut bibã illũ/ Omnẽq; doctrinã ſuã patibulo roboraret: iuxta illud
c; ſcriptũ eſt. Cũ exaltatus fuero a terra:oĩa trahã ad me. Offirmauit faciẽ ſuã: ut iret in hieruſalẽ. Offirma/

lludn
abltzt .

äln ione enĩ & fortitudine opus eſt ad paſſionẽ ſpõte ꝓperãti. Vnde & Ezechieli cui dixerat deus: Eili hoĩs in me
aenn dio ſcorpionũ tu habitas: & ne timeas eos: offirmaui inqt faciẽ tuã: & dedi faciẽ tuã æreã: & frõtẽ tuã ferreã:
lnuni ZM ut ſi forſitã ſurrexiſſet cõtra eũ malleus uniuerſæ terræ: quaſi incude duriſſima reſiſteret:malleũq; cõtereret:
Sthk de quo ſcriptũ eſt. Quomõ cõfractus eſt: & cõtritus eſt malleus uniuerſæ terræ & miſit nüiciostideſt angelos
nnilti añ faciẽ ſuã. Iuſtũ enĩ erat:ut dei filio angeli miſtrarẽt. Siue angelos apoſtolos uocat:qa & Ioãnes pᷣcurſor do
itch mini angelus appellatus eſt. Cũq; ingreſſi eſſẽt uicũ Samariæ: ut ppararẽt ei: nõ ſuſcepunt illũ: qa facies eius
Cndi eerat uadẽs in hieruſalẽ. Hoſtili ĩter ſe Samaritani atq; Iudæi diſcordãt odio: & cũ oẽs oderint gẽtes: ꝓprio cõ
ſumi⸗ tra ſe furore bacchant᷑. Dũ utriq; de legis poſſeſſione cõtẽdũt: & in tãtũ ſe mutuo pſequũtur: ut poſtꝗ iudæi
niſeri Qe hBabylonia ſũt reuerſi: ædificationẽ tẽpli ſamaritani ſempꝑ ĩpedierint. Cũq; uellẽt & ipᷣi cũ eis ædificare tem
eane plũ: reſpõderũt iud æi: Nõ licet nobis & uobis ædificare domũ dñi. Deniq; ꝓ ſũma iniuria phariſæi exprobrãt
duño. Nõne dæmoniũ habes: & ſamaritanus es & in parabola de hieruſalẽ deſcẽdẽtis hiericũ ſamaritanus po
eüpe nitur ꝓ ſigno atq; miraculo: ꝙ malus bñfecerit. & ad puteũ ſamaritanæ ſcriptũ eſt. Nõ enĩ coutunt᷑ ſamarita
honti ni iudæis. Vidẽtes aũt ſamaritani dum hieruſalẽ ꝑgere: ideſt ad hoſtes ſuos: qd audierãt a diſcipulis eius: qui
uii ad parãdũ hoſpitiũ uenerãt: iudæũ eſſe cognoſcũt: & qᷓſi iudæũ atq; alienũ & eũ qui ad inimicos pgeret ſuſci
annen pere noluerũt.ꝗᷓꝗᷓ & alia nobis ſubiiciat᷑ intelligẽtia: ꝙ uolũtatis dii fuerit: nõ ſuſcipi a ſamaritanis: qa feſti/
Ntndlos nabat hieruſalẽ. ibiq; pati: & ſanguinẽ füũdere: ne occupatus ſuſceptiõe ſamaritica: & doctrina gẽtis illius: paſ

ſionis differret diẽ: ad quã uenerat ſuſtinẽdã. Vnde dicit & inalio loco. Non ueni niſi ad oues pditas domus
voktee iſrael. & apoſtolus pcepit. Ciuitates ſamaritanoꝶ nõ intraueritis: uolẽs tollere oẽm occaſionẽ pſecutionis iu
W. . daicæ: ne poſtea dicerẽt: crucifiximus eũ. qa ſe inimicis nris & hoſtibus iũxerat. Facies igit᷑ eius erat pgẽtis ĩ hie

Domn ruſalẽ. Et iccirco iuxta aliã ĩtelligẽtiã nõ receperũt eũ Samaritæ: qa feſtinabat ĩgredi hieruſalẽ. Vt autẽ eũ nõ
Aralit reciperẽt fuit dicæ uolũtatis. Deniq; apoſtoli in lege uerſati: in qua tmiuſticiã nouerãt: oculũ ꝓ oculo: dẽtẽ
ekran ꝓ dẽte ulciſci nitunt᷑ iniuriã. & imitari Helia:ad cuius uocẽ duas pẽtecõtadas multũ ignis abſumpſerat. Di/
ungt cũtq; ad dñm: uis dicimus utignis deſcẽdat de cælo: & cõſumat eos. Pulchre uis inqunt dicimus. Nã & Heli
oian as dixerat. Si hõ dei ſũ: ignis deſcẽdat ſuper uos. Ergo ut apoſtoloꝶ ſermo efficiẽtia habeat: uolũtatis eſt dni.
li Niſi eni ille iuſſerit: fruſtra dicũt apoſtoli utignis deſcẽdat ſuꝑ eos. & quodã mò uerbis aliis hoc loquũtur.
Aße ) si ad ſerui Heliæ iniuriã ignis deſcẽdit de cælo Snõ Samaritas: ſed iudæos cõſũpſit incendiũ: ꝗto magis ad
fugere coõtẽptũ filii dei in ĩpios Samaritas debet flãma ſæuire? Eregiõe dñs quinõ ad iudicãdũ uenerat: ſed ad ſaluã
tku dũ: nõ in poteſtate ſed in humilitate: nõ in pr̃is gloria: ſed in hoĩs ullitate: ĩcrepat eos: ꝙ nõ meminerĩ tdoctri .
o Rnæſuæ: & bonitatis euãgelicæ: ĩ ꝗᷓ dixerat: ꝗ te pcuſſerit ĩ maxilla:pᷣbe ei & alterã: & diligite inimicos ur̃os.
ce ) ¶ Quis ſit uillicus iniquitatis qui domini uoce laudatus eſt. Q.LXXXIX.
uie a Lterã de euãgelio Lucæ ꝗᷓſtiuculã ꝓpoſuiſti. Quis ſit uillicus iniqtatis: ꝗ diñi uoce laudatus eſt.

—

Cuius cũ uellẽ ſcire rõnẽ:& de quo fote ꝓceſſerit: reuolui uolumẽ euãgelicũ: & ĩter cætera reppe

al⸗ “=”“ . ri: ꝙ appropinquãtibus ſaluatori publicanis: & peccatoribus ut audirẽt eũ:murmurabãt Phari
onihi ECxi & Scribædicétes. Quare iſte pctõres ſuſcipit:& comedit cũ eis Qui locutus ẽ eis parabolã cẽtum ouiũ: &
heliik — 7 unius pditæ: quæ ĩuẽta paſtoris humeris reportata eſt. Et cur eẽt pꝓpoſita: ſtati intulit. Dico uobis ſic erit gau
eulili Q. diũ ĩ cxlo ſup uno pctõte pœnitẽtiã agẽte: magis ꝗᷓ ſuꝑ nonagĩtanouem iuſtis:q nõ ĩdigẽt pœnitẽtia. Aliam
im uoq; parabolã decẽ dragmaꝶ: uniuſq; pditæ: & reptæ: cũ ꝓpoſuiſſet ſimili eifine cõpleuit. Sic dico uobis:
aood. gaudliũ erit corã ãgelis dei ſup uno pctore pœnitẽtiã agẽte. ertiã quoq; parabolã ꝓpoſuit:hoĩs habẽtis du
kilil os filios: & diuidẽtis ĩter eos ſubſtãtiã. Cũq; mĩor facultatibus pditis egere cœpiſſet: & comedere ſiliꝗᷓs porco
ue rũ cibũ: reuerſus ad pr̃em ſuſceptus ab eo ẽ. Frater quoq; inuidẽs ſenior: pris uoce correptus ẽ: ꝙ lærari debue
belic⸗ rit: & gaudere. qa frater eius mortuus fuerat: & reuixit: pditus: & ĩuẽtus ẽ. Has tres parabolas cõtra Phariſæ-
mor⸗ os & Scribas locutus ẽ: ꝗ nolebãt recipe pœnitẽtiã peccatoꝶ: & publicanoꝶ ſalutẽ. Dicebat aũt inqt & ad di/
tall ſccipulos ſuos: haud dubiũ ꝗn parabolã ſicut pᷣus ad Scribas: & Phariſeos: qua parabola ad clæmẽtiã diſcipu/
Pun- los hortaret᷑: & aliis diceret uerbis. Dimittite & dimitter uobis. & ĩ orone dnica libera fronte poſcatis. Dimit/
lkuitla te nobis debita nr̃a: ſicut & nos dimittimus debitoribus nris. Quæẽ ergo parabola ac cæmẽtiã diſcipulos co/
nopo hortãtis? Nõne qdã erat diues: ꝗ hẽbat uillicũ ſiuediſpenſatorẽ!. Hoc enĩ oꝛxoyouοως ſignificat. Villicus aũt

cteccx

propᷣe uillæ gubernator eſt: unde & a uilla uillicus nomẽ accepit: oſmov πιεπaut tã pecuniæ ꝗᷓ frugũ: & ofdum

quæ dñs poſſidet diſpẽſatorẽ. unde & òοοννναοπς Kenophotis pulcherrimus liber eſt: ꝗ nõ gubernationẽ

uillæ: ſed diſpẽſationẽ uniuerſæ domus Tullio ĩterpᷣtãte ſignificat. Iſte igit diſpẽſator accuſatus eſt ad domi
nũ ſuũ:ꝙ diſſiparet ſubſtãtiã eius. Quo uocato dixit:ꝗd hoc audio de te? Redde rõnẽ diſ pẽſationis: neq; eni

ultra men poteris diſpẽſare.q dixit ĩ ſemetipo. Quid faciã qa dominus meus auferta me diſpẽſationẽFode
re nõ ualeotmẽdicare erubeſco. Scio ꝗd faciã: ut quãdo ſublata mihi fuerit diſpẽſatio: ſuſcipiãt meĩ domos
ſuas. Vocauit itaq; ſingulos debitores dii ſui: & dixit pᷣmo.quãtũ debes dno meo? Qui dixitei:cẽtum cados
olei: ait illi:tolle cautionẽ tuã: & ſedẽs cito: ſcribe ꝗnquagĩta. Deinde alio locutus eſt. Tu aũt ꝗᷓtũ debes? At
ille reſpõdit: cẽtũ choros tritici: dixitq; illi:tolle cautionẽ tuã: & ſcribe octoginta. Et laudauit dns uillicũ ſiue
diſpẽſatorẽ iniqtatis: ꝙ prudẽter fecerit: qa filii ſæculi huius prudẽtiores ſut filiis lucis in gñatiõe ſua. Et ego
dico uobis: facite uobis amicos de iniquo mammona: ut qñ defeceritis: recipiant uos in æterna tabetnacuſt-
Qui fidelis eſt in paruo:& in multis fidelis ẽ. Qui in mimo iniquus eſt: & ĩ multis iniquus ẽ. Si ergo ĩ iniquo
mãmona fideles non fuiſtis: quod ueſtrum eſt: quis credet uobis? Et ſi in alieno fideles non fuiſtis: quod ue/
ſtrum eſt: quis dabit uobis? Nemo ſeruus duobus dominis ſeruiet. aut enim unũ habebit odio: & alterũ di/
liget: aut unũ audiet: & alterum contẽnet. Non poteſtis deo ſeruire &ẽ mãmonæ. Audiebant hæcomnia pha
riſæi qui erant auari: & ſubſãnabãt illum. Totum parabolæ huius textum poſui: ut nõ nobis ĩtelligentiam
aliũde qᷓramus: & ĩ parabola certas nitamur ĩuenire pſonas: ſed ĩterpᷣtemur eã ꝗᷓſi parabolã: hocẽ ſimilitudi
nẽ: quæ abeo uocat᷑: qd alteri wapᷣaα0 α:Zτο aſſimilat: & quaſi umbra p̃uiũ ueritatis eſt. Si ergo diſ
pẽſator iniq mãmonæ a dni uoce laudat ꝛꝙ de re iniꝗᷓ ſibi iuſticiã ppararit: & paſſus diſpẽdiũ dũs laudat diſ
pẽſatoris prudẽtiã: ꝙ aduerſus dñm qdẽ fraudulẽter: ſed ꝓ ſe prudenter egerit: ꝗᷓto magis xps q nullũ dãnũ
ſuſtinere põt: & ꝓnus ẽ ad clæmẽtiã: laudabit diſcipulos ſuos:ſi ĩ eos ꝗ crediti ſibi ſũt:miſicordes fuerĩt: De/
niq; poſt parabolã ĩtulit. & ego uobis dico: facite uobis amicos de iniquo mãmona. Iniquũ aũt mãmona nõ
hebræoꝶ ſed ſyrorũ liĩgua diuitiæ nũcupant᷑: qd de iniqtate collectus ẽ. Si ergo iniqtas bn diſpẽſata uertit in
iuſticiã: ꝗᷓto magis ᷣmo diuinus: ĩ quo nulla ẽ iniqtas:q apoſtolis creditus ẽ: ſi bñ fuerit diſi pẽſatus:diſpenſa
tores ſuos leuabit ĩ cælũ?/ Quã ob rẽ ſequit᷑:iq fidelis eſt ĩ mimo:hocẽ ĩ carnalibus: & ĩ multis fidelis erit: hoc
eſt ſpiritalibus. Qui aũt ĩ paruo iniquus ẽ: ut nõ det fibus ad utẽdũ qd adeo ꝓoĩbus ẽ creatũ: iſte & ĩ ſpiri
tali pecunia diuidẽda iniquus erit: ut nõ ꝓ neceſſitate: ſed ꝓpſonis doctrinã dni diuidat. Si aũt carnales diui
tias quæ labunt᷑: nõ bũ diſpẽſatis: ueras æternaſq; diuitias doctrinæ dei ꝗs dabit uobis! Et ſi ĩ his quæ aliena
ſũtſalienũ aũt ẽ a nobis oẽ qd ſæculi ꝗĩfideles fuiſtis: ea quæ ur̃a ſũt: & ꝓprie deputata hoĩ ꝗs uobis credere
Poterit? Vnde corripit auaritiã: & dicit: eũ qamat pecuniã: deũ amare nõ poſſe. Igit᷑ & apoſtolis ſi uelit ama
re deũ: eſſe pecunias cõtẽnẽdas. Vnde & ſcribæ & phatiſæi ꝗ erãt auari: aduerſũ ſe dictã ĩ telligẽtes parabolã:

ſubſaãnabãt eũ: carnalia & certa & pſetia ſpiritalibus ac futuris & qᷓſi ĩcertis p̃ᷣponẽtes. Theophilus antioche/
nxæ eccleſiæ ſeptimus poſt Petrũ apoſtolũ eps: ꝗq quatuor euãgeliſtaꝶ ĩ unũ opus dicta cõpigẽs: ĩgenii ſui no/

bis monumẽta dimiſit. Hæc ſup hac parabola ĩ ſuis cõmẽtaris ẽ locutus. Diues q habebat uillicũ ſiue diſpẽ/
ſatorẽ:deus oĩpotẽs ẽ: quo nihſ ditius. Huius diſpẽſator Paulus q ad pedes Gamalielis ſacras Ir̃as didicit:
legẽ dei ſi uſcepat diſpẽſãdã q cũ cœpiſſet credẽtes ĩ xpᷣo pſeq:ligare: occidere: & oẽm dñi ſui diſſipare ſubſtã/
tiã: correptus ẽ a dio: Saule Saule qꝗd me pſeꝗ̃ris? durũ ẽ tibi cõtra ſtimulũ calcitrare. Dixitq; ĩ corde ſuo:qd
faciã qa magiſter fui & uillicus: & cogor eẽ diſcipulus & oparius? Fodere nõ ualeo (Oĩa enĩ mãdata legis quæ
terræ ĩcubabãt: cerno deſtructa: & legẽ & pphetas uſq; ad Ioannẽ Baptiſtã eſſe finitos) Mẽdicare erubeſco: ut
ꝗdoctor fuerã iudæorũ: cogar a gẽtibus & diſcipulo Anania ſalutis ac fidei mẽdicare doctrinã. Faciã igit q
mihi utile eſſe ĩtelligo: ut poſtꝗᷓ piectus fuero de uillicatiõe mea: recipiãt me xpᷣiani in domos ſuas. Cœpitq;
eis ꝗ pᷣus uerſabant in lege: & ſic ĩ xpo crediderãt ut arbitrarent ſe ĩ lege iuſtificãdos: dicere legẽ abolitã: ꝓphe
tas p̃teriſſe: & quæ antea ꝓ lucro fuerãt:reputari ĩ ſtercora. Vocauit itaq; duos de plurimis debitoribus. Pri/
mũ q debebat cẽtũ cados olei: eos uidelicet ꝗ fuerãt ex gẽtibus cõgregati: & magna ĩdigebãt miſicordia dei:&
de cẽtenario numero q plenus ẽ atq; pfectus: fecit eos ſcribere ꝗnꝗgenariũ: ꝗ ꝓprie pœnitẽtiũ ẽ: iuxta iubilæ
um & illã ĩ euãgelio parabolã: ĩ qua alteri qngẽti: alteri ꝗqnꝗ̃giĩta denarii dimittunt᷑. Secũdũ aũt uocauit po/

pulũ iudæoꝶ: ꝗ tritico mãdatoꝶ dei nutritus erat: & debebat ei cẽtenariũ numeꝶ: & coegit ut de cẽtũ octogi

ta faceret: ideſt credereĩ dii reſurrectiõe: quæ octauæ diei numero cõtinet᷑: & de octo cõplet᷑ decadibus: ut de
ſabbato trãſiret ad pᷣmã ſabbati. Ob hãc cauſã adño pᷣdicat᷑:ꝙ bñ fecerit:& ꝓ ſalute ſua ĩ euãgelii clæmentia
de legis auſteritate mutatus ſit. Quod ſi q̃ſieris qᷓre uocet᷑ uillicus iniqtatis:ĩ lege quæ dei ẽ iniquus eraruilli/
cus: ꝗ bi qdẽofſerebat:ſed nõ bn diuidebat. Credẽs ĩ pr̃em: ſed filiũ ꝑſeqᷓns. habẽs deũ oĩpotẽtẽ: ſed ſpm ſã-
ctũ negãs. Prudẽtioritaq; fuit Paulus apoſtolus ĩ trãgreſſiõe legis filiis quõdã lucis.q ĩ legis obſuatiõe uerſa
ti: xpᷣm ꝗ dei pfis uerũ lumẽ eſt ꝑdiderũt. Ambroſius qdẽ mediolanẽſis eps qd de hoc loco ſẽſerit: in cõmẽta/
riis eius legere poteris Origenis & Didymi ĩ hac parabola explanationẽ ĩuenire nõ potui:& utrũ abolita ſit tẽ

poꝶ uetuſtate:an ipᷣi nõ ſcripſerĩt:incertũ habeo. Mihi iuxta porẽ interpᷣtationẽ hoc uidet᷑:ꝙ de iniquo mã/

mona debeamus amicos facere nõ quoſlibet paupes: ſed eos ꝗ nos poſſint recipe in domos ſuas: & in æterna
tabernacula.ut cũ eis parua p̃ᷣbuerimus: recipiamus ab eis magna: & dãtes aliena: nia ſuſcipiamus. & ſemine

= =S= =

— =ẽ

—. —

—

— — — — — — —

—
—

—
—

2

in⸗ / mus in benedictione: ut metamus benedictionẽ. Qui eni parce ſeminat: parce & metet.
R A (ao ſenſu accipiendum ſit quod in epiſtola legimus ad Romanos: uix enĩ pro iuſto quis moritur. Nam
P“ e⸗ pro bono forſitan quis audeat mori: . . J—
il A Væ hæreſes ex occaſione huius teſtimonii: qd; nõ ĩtelligũt: diuerſo ꝗ ẽ errore: ſed pari ſpietate
R e blaſfemãt. Martio enĩ ꝗ iuſtũ deũ creatorẽ legis facit: & ꝓphetaꝶ: bonũ aũt euangelioꝶ & apo/⸗
mmn ſtoloꝶ: cuius uulteſſe filiũ xpᷣm duos ĩtroducitdeos. Alteꝶ iuſtũ. & alteꝶ bonũ. & ꝓ iuſto aſſe/
dunalt rit uel nullos uel paucos appetiſſe mortẽ. Pro bono aũt: ideſtxpo ĩnumerabiles martyres extitiſſe. Porro Ar/
t rius iuſtũ ad xpᷣm refert: de quo dictũ ẽ. Deus iudiciũ tuũ regi da: & iuſticiã tuã filio regis. & ipſe de ſe ĩ euan/
bluüſt gelio. Non enĩ pater iudicat quẽquã: ſed oẽ iudiciũdedit filio: & ego ſicut audio: ſic iudico. Bonũ aũt deũ pa
u. be trẽ: de quo ipᷣe filius cõfitet᷑. Quid me dicitis bonũ?- Nemo eſt bonus niſi ſolus deus pr.Cũq; hucuſq; blafſſe/
Nnah miæ ſuæ deuios calles potuerit ĩuenire: ĩ cõſeqᷓntibus ĩpingit: & corruit. Quomò enĩ p pr̃e ꝗs audet mori: &
WIHnihn Pꝓffilio uixmorit᷑: cũ ꝓpter nomẽ xp̃i tãtus martyrũ ſaguis effuſus ſit: Qui igit ſimpliciter hũc exponit locũ
ul hoc põt dicere: qd ĩ ueteri lege: ĩ qua iuſticia ẽ: ui pauci ĩuẽti ſũt: ꝗ ſuũ fuderĩt ſãguinẽ. In nouo aũt ĩſtrumẽ
leih to ĩ quo bonitas ẽ: atq; clæmẽtia: ĩnumerabiles extiterũt martyres. ſed exeo qd poſuit forſitã qꝗs etiã audeat
nnu mDon: & pẽdulo gradu ſentẽtiã tẽperauit: ueniri poſſe nõnullos: ꝗq audeãt mori ꝓ euãgelio: oſtẽdit nõ ſic acci
ligennn piẽdũ: ſed ex ſupioribus & ĩferioribus ſenſũ loci huius debere tractari. Dicẽs enĩ Paulus ſe gloriari ĩ tribulati/
lmlu onibus: qa tribulatio patiẽtiã opat᷑: patiẽtia ꝓhationẽ: ꝓbatio uero ſpem: ſpes aũt nõcõfũdit quæ ex eo cer/
dietgl tã habeat ꝓmiſſionẽ: qa charitas dei diffuſa ẽ ĩ cordibus nr̃s ꝑ ſpm̃ ſactũ quidatus ẽ nobis:ᷣm illud qd deus
laulrit dixerat ꝑ ꝓphetã. Effuda de ſpũ meo ſuꝑoẽm carnẽ. Mirabat᷑ bonitatẽ xpi: ꝙ ꝓ ĩpiis & ĩfirmis & peccatori/
ulücin bus mon uoluerit: & nõ opportuno tpe: de quo ip̃edicit. Tẽpore opportuno exaudiui te: & ĩ die ſalutis auxi
eti liatus ſũ tui: & rurſũ. Ecce nũc tps acceptabile: ecce dies ſalutis. Quãdo oẽs peccauerũt ſimul ĩutiles facti ſũt:
imonni nõ fuit ꝗ faceret bonũ: nõ fuituſq; ad unũ. Incredibilis ergo bonitas & clæmẽtia inaudita: mori ꝓ ĩpiis. Vix
taleniin enĩ ꝓ iuſto & bono aliquẽ ſuũ ſãguinẽ fũdere cõtigit metu mortis cũcta terrẽte. Nã ĩuenit᷑ ĩterdũ: ut aliquis
alelt ꝓre iuſta & bona audeat mori. Charitas aũt dei quã habuit ĩ nobis hĩc maxiĩe cõprobat ꝙ cũ adhuc pctores
benktun eſſemus: xp̃s ꝓ nobis mortuus ẽ: & ſublata ẽ de terra uita eius: & ꝓ iniqtatibus populi ductus ẽ ad mortẽ: &
kdi prortauit peccata nr̃a: & tradita ẽ ĩ morte aĩa illius: & cũ iniq; reputatus ẽ: ut nos ĩpios:& ĩfirmos:& peccato/
mlsin res: pios & robuſtos & iuſtos faceret. Nõnulli ita ĩterpᷣtant᷑. Si ille ꝓ nobis ĩpiis mortuus ẽ & pctõribus: qᷓto
urilen magis nos abſq; dubitatiõe ulla ꝓ iuſto & bono xpᷣo debemus occũbere:- Iuſtũ aũt & bonũ nõ putemus eẽ di
cleler uerſũ: necaliquã ꝓprie ſignificare perſonã: ſed abſolute iuſtã rem & bonã. pro qua difficulter interdũ aliqs
elitam inueniri poteſt: qui ſuũ ſanguinem fungaat.
mboli⸗ ¶ Quid ſibi uult quod ad Romanos ſcribit apoſtolus occaſione accepta peccatũ per mandatũ operatum eſt
toche⸗ 8 in me omnẽ concupiſcentiam. XCI. —
iſino — p Onamus totũ teſtimoniũ: & ſingula xp̃i auxilio diſſerẽtes: ꝗd nobis uideatur ſimpliciter ĩdice/
dG9 5 mus. nõ p̃iudicãtes tuo ſenſui: qd uelis ĩtelligere: ſed nr̃am ſentẽtiã breuiter explicãtes. Quid er
or4 go dicimus: Lex peccatũ eſt? Abſit. Sed peccatũ nõ cognoui niſi ꝑ legẽ. Nã cõcupiſcentiã neſcie
lti,⸗ bai: niſi lex diceret: nõ cõcupiſces. Occaſiõe aũt accepta: peccatũ per mandatũ operatũ eſt ĩ me oẽm cõcupiſcẽ
og tiam. Sine lege enĩ peccatũ mortuũ erat. Ego aũt uiuebã aliquado ſine lege: ſed ubi uenit mãdatũ: peccatũ re
r uiryrit. Ego aut mortuus ſũ: & ĩuẽtũ eſt mihi mãdatũ: qd erat ad uitã: hoceſſe ad mortẽ. Peccatũ enĩ occaſio/
ne accepta ꝑ mãdatũ ſeduxit me: & pꝑ illud occidit. itaq; lex qdẽ ſctã: & mãdatũ ſãctũ & iuſtũ & bonũ. Quod
gil ergo bonũ eſt mihi mors eſt: abſit. ſed ut Peccatũ appareat peccatũ ꝑ bonũ mihi cpatu ẽmortẽ: ut fiat ſupra
“M modũ peccãs peccatũ ꝑ mãdatũ. Scimus aũt qa lex ſpiritalis eſt: ego aũt carnalis ſũ uenũdatus ſub pctõ. qd
“ eniĩ operorignoro. Nò eni qd uolo hoc ago: ſed Ich odi illud facio. Si aũt Ich uolo hoc facio tcõſentio legi: qa
d⸗ bona ẽ. Nũcaũt iã nõ ego operor illud: ſed qd habitat ĩ me peccatũ. Scio enĩ ꝙ nõ habitat ĩ me: hoc ẽ ĩ carne
des mea bonũ. uelle eni adiacet mihi: pficere aũt bonũ nequaꝗᷓ. Non eni qd uolo facio bonũ: ſed qd nolo malũ
* hoc ago. Si aũt qd nolo ego hoc facio iã nõ ego operor illud: ſed qc ĩhabitat ĩ me peccatũ. Inuenio igit le 5
ni uolẽti mihi facere bonũ: qa mihi malũ adiacet. Cõdelector enĩ legi dei m ĩteriorẽ hoĩem. Video aũt aliã legẽ
acil ĩmẽbris meis repugnãtẽ legi mẽtis meæ: & captiuũ me ducẽtẽ lege pcti: quæ eſt in mẽbris meis. Infœlix ego
eurce hò ꝗs me liberabit de corpore mortis huiusCĩa dei ꝑ Ieſũ xpᷣm dnm nr̃jm. Quomõ medicina nõ ẽ cauſa mor
u. tis: ſi oſtẽdat uenena mortifera: licet his mali hoĩes abutant᷑ ad mortẽ: & uel ſe interficiãt: uel inſidient inimi
/ cCcis. Sic lex data ẽ: ut peccatoꝶ uenena mõſtraret: & hoĩem male libertate ſua abutẽtẽ:qui pᷣus ferebat᷑ ĩproui/
dus: & p pcipitia labebat᷑: freno legis retineat: & cõpoſitis doceat ĩcedere greſſibus: ita ut uiamus ĩ nouitate
mn ſpũs: & nõ in uetuſtate lr̃æ: ideſt uiuamus ſub pcepto: ꝗpᷣus ĩ modũ brutorũ aialiũ dicebamus:mãducemus

euel. & bibamus: cras enĩ moriemur. qd ſi ſubintrãte lege: quæ docet qd facere: & ꝓhibet qd nõ facere debeamus:

nin⸗ uitio nr̃o & incõtinẽtia feramur cõtra ſcita legalia: uidet lex cauſa eſſe peccati. quæ dũ ꝓhibet cõcupiſcentiã:
alti quodãmõ eã inflãmare cognoſcit᷑. Sæcularis apud græcos ſentẽtia ẽ: Quicqd licet minus deſiderat᷑. ergo ecõ
om trario ꝗcqd nõ licet: fomẽtũ accepit deſiderii. Vnde & Tullius de parricidaꝶ ſuppliciis apud atheniẽſes: So/
lonẽ ſcripſiſſe negat: ne nõ tã ꝓhibere ꝗᷓ cõmouere uideret᷑. Igit᷑ lex apud cõtẽptores: & legum pcepta calcãtes

i .clii.
GH

uidet᷑ eſſe occaſio delictorũ:dũ ꝓhibẽdo qd nõ uult Kieriligat eos uĩculis mãdatoꝶ. prius abſq; lege peccã e

tes: nõ tenebant᷑ crimibus. Hæc diximus: legẽ quæ p Moyſẽ data ẽ intelligẽtes. Veꝶ qa ĩ cõſeqᷓntibus ſcriptũ
eſt:lex dei & lex carnis atq; mẽbroꝶ:quæ pugnat aduerſus legẽ mẽtis nr̃æ: & captiuos nos ducit ĩ legẽ peccati: ſe
ſimulq; ꝗᷓtuor leges cõtra ſe dimicates ĩ uno loco ſcriptas eẽ cognoſco. Nõ abſq; re arbitror: ſi reqra quot gña uu
legis ĩ ſcnipturis ſctĩs eẽ cõmemorent᷑. dicit᷑ lex quæ p Moyſẽ dataẽ: m illud qſcriptũ ẽ ad Galathas. Quot ee
quot enĩ exopibus legis ſũt: ſub maledicto ſũt.Scriptũ ẽ enĩ. Maledictus oĩs ꝗ nõ pmanet in oĩbus quæ ſcri⸗ ð
pta ſuũt ĩ libro legis: ut faeiat ea. & rurſũ ĩ eadẽ epiſtola. Lex ꝓpter pᷣuaricatiões poſita ẽ: donec ueniret ſemen i n
cui repromiſſũ eſt diſpoſita ꝑ ãgelos ĩ manu mecdliatoris. & iterũ. Itaq; lex pedagogus niĩ fuit ĩ xpo: ut ex file an
iuſtificemur.Poſtqᷓ uenit fides: nequaꝗᷓ ultra ſub pædagogo ſumus Oẽs enĩ fil dei eſtis ꝑ fidẽ: quæ ẽ in xpo pu
ieſu. hiſtoria quoq; quæ Fren ta non cõtinet: ſed ꝗcquid factũ ſit refert: ab apoſtolo lex appellat: Dicite mihi oo
q ſub lege uultis eſſe: nõ audiſtis legẽ? Scriptũ ẽ enĩ qa Abrahã duos filios habuit: unũ de ancilla: & altegde peet
libera. Sed ꝗ ex ancilla: m carnẽ natus ẽ. ꝗ aũt de libera:p repromiſſionẽ. Sed & pſalmi lex appellant᷑: ut co⸗ ttl
pleret᷑ ᷣmo qĩ lege eoꝶ ſcriptus ẽ: ꝗa odio habuerũt me gratis. Eſaiæ quoq; ꝓphetiã legem apoſtolus uocat. ðͦð
In lege ſcriptũ eſt: qm ĩ aliis liguis & aliis labiis loquar populo huic: & nec ſic me exaudiẽt dicit dñs. qd iuxta mer
hebraicũ & Aqlã in Eſaia ſcriptũ repperi. Appellat᷑ etiã lex myſtica ſcripturaꝶ ſciẽtia. Scimus qa lex ſpiritalis nol
eſt. & extra hæc oĩa naturalẽ legẽ ſcriptã ĩ cordibus nf̃s idẽ apoſtolus docet. Cũ enĩ gẽtes quæ legẽno hñtꝛiua· l mo
turaliter ea que legis ſũt faciũt: iſti legẽ nõ habẽtes ip̃i ſibi ſũt lex. ꝗ indicãt opus legis ſcriptũ ĩ cordibus ſuiss iis
teſtimoniũ phibẽteillis cõſciẽtia. Iſta lex quæ ĩ corde ſcribit᷑: oẽs cõtinet natiões:& nullus hominũẽ ꝗq haäcle ſoli
gẽ neſciat. Vnde oĩs mũdus ſub pctõ: & uniuerſi hoĩes p̃uaricatores legis ſũt: & iccirco iuſtũ iudiciũ dei ẽ:ſcri mnmnni
bẽtis ĩ corde humani gñis. Quod tibi fieri nolueris: alten ne feceris. Quis enĩ ignoret homicidiũ: adulterium: W
furtũ: & oẽm cõcupiſcẽtiã eſſe malũ. exeo ꝙ ſibi ea nolit fieri? Si enĩ mala eẽ neſciret: nequaꝗᷓ doleret ſibi eſſe un
illata. Per hãc naturalẽ legẽ & Cain cognouit peccatũ ſuũ dicẽs. Maior eſt cauſa mea: ꝗ ut dimittar. & Ada æ ten

Eua cognouerũt peccatũ ſuũ:& ꝓpterea abſcõditi ſũt ſub ligno uitæ. Pharao quoq; añ ꝗᷓ lexdaret᷑ ꝑ Moyſẽ:
ſtimulatus lege naturæ ſua crimina cõfitet᷑: & dicit. Dñs iuſtus:ego aũt & populus meus ĩpii. Hãc legẽ neſcit A/
pueritia: ignorat ĩfatia: & peccãs abſq; mãdato nõ tenert lege peccati. Maledicit pr̃i & mĩi: & parẽtes uerberat
& qa necdũ accepit legẽ ſapiẽtiæ mortuũ ẽ in ea peccatũ. Cu aũt mãdatũ uenerit:hoc ẽ tp̃s ĩtelligẽtiæ appeten

tis bona: & uitãtis mala: tũc ĩcipit peccatũ reuiuiſcere: & ille mori: reuſq; eẽ pcti. Atq; ita fit ut tẽpus ĩtellieeng mus
tiæ quo dei mãdata cognoſcimus: ut ꝑpueniamus ad uitã opet in nobis mortẽ: ſi agamus negligẽtius: & ocaa⸗ mon
ſio ſapiẽtiæ ſeducat nos: atq; ſupplãtet: & ducat ad mortẽ. Nõ quo ĩtelligẽtia peccatũ ſit ex eni ĩtelligẽtiaz me
ſãcta: & iuſta:& bona ẽ) Sed pĩtelligẽtiã peccatoꝶ atq;ʒ uirtutũ mihi peccatũ naſcit᷑: qd pᷣus ꝗᷓ ĩtelligerẽ pecca ͦð
tũ eſſe nõ nouerã. Atq; ita factũ eſt: ut qd mihi ꝓ bono datũ ẽ: meo uitio muter ĩ malũ: & ut hypbolice dicãa: ðð
nouoq; uerbo utarac explicãdũ ſẽſũ meuũ.Peccatũ qd pus ꝗᷓ haberẽ ĩtelligẽtiã: abſq; peccato erat: ꝑ pᷣuarica/ lel⸗
tionẽ mãdati ĩcipiat mihi eſſe peccatius peccatũ. Quærimus quæ ſitiſta cõcupiſcẽtia: de ꝗᷓ lex dicit: non cõcu
piſces? Alii putãt illud eſſe madatũ: qd ĩ decalogo ſcriptũ ẽ. nõ cõcupiſces rẽ ꝓximi tui. Nos aũt ꝑ cõcu piſcẽ/ iſi⸗/
tiã oẽs pturbatiões aĩæ ſignificatas putamus. quibus moœremus: & gaudemus: timemus: & cõcupiſcimus. & no
hoc apoſtolus uas electiois: cuius corpus tẽplũ erat ſpũs ſãcti: & ꝗq dicebat. An expimẽtũ ꝗritis eius qĩ me lo/ AA
quit᷑ xpsEt ĩ alio loco: Aps nos redemit. Et iteꝶ: uiuo aũt iã nõ ego. uiuit uero ĩ mexps: non de ſe loquit᷑: ſeld u⸗
de eo quult poſt peccata agere pœnitẽtiã:& ſub pſona ſua fragilitatẽ deſcribit cõditiõis humanæ: quæ duoꝶ 2??”
hoĩum ĩterioris & exterioris pugnãtiũ: ĩtra ſe bella ppetit᷑. Interior hõ cõſẽtit & ſcriptæ & naturali legi:ꝙ bo⸗ Ad
na ſit & ſctã & iuſta: & ſpiritalis. Exterior ego ĩ quit carnalis ſũ: uenũdatus ſub peccato.qd enĩ operor neſcio =
& nõ qc uolo:hoc ago: ſed qd odi. Si aũt exterior facit qd nõ uult: & opat᷑ qdodit: oſtẽdit bonũ eſſe manna nel
tũ: & nõ ſe opari qd ẽ malũ: ſed habitãs in ſua carne peccatũ hocẽ uitia corporis: & deſideria uoluptatis: quæ nl
ꝓpter poſteros: & ſobolẽ inſita ẽ humanis corporibus: & ſi fines fuerit egreſſa uertit᷑ in peccatũ. Se unuſqſq; hon
cõſideret: & accuſator ſui tractet ĩcẽtiua uitiorũ. Quomõ& ĩ ᷣmone & ĩ cogitatiõe:& in calore corporis ſepe V
loquat᷑ & cogitet: & patiatqd; nõ uult. Nolo dicere faciat: ne ſctõs uiros uidear accuſare: de ꝗbus ſcriptũeſt. lun
Erat ille hõ uerus & ĩmaculatus: iuſtus dei cultor: recedẽs ab oĩ ope malo: & de Zacharia & Heliſabeth. erant wi
iuſti ambo ĩ còſpectu dei:ãbulãtes ĩ oĩbus madatis & iuſtificatiõibus dni abſq; ꝗrela. Et pceptũ Eapoſtolis: dui
Eſtote pfecti ſicut pater ur̃ cæleſtis pfectus ẽ. Nunꝗᷓ aũt hoc apoſtolis ĩperaret:niſi ſciret hoĩem poſſe eẽ pfe g
ctũ. Niſi forte hoc dicamus:q; teregss ab oĩ malo: emendationẽ ſignificet de erroribus pueritiæ & deuitiis la oi
ſciuiẽtis ætatis: trãſitũ ad correctionẽ atq; uirtutes. Iuſticiã quoq; quæ ĩ Zacharia & FHeliſi abeth pᷣdicat᷑ fornrs i
eſſe. Cõcupiſcẽtiã nõ quæ nũc habitare ĩ mẽbris nr̃s dicit᷑ uerſan intriſecus: ſed & apoſtolis nõ pueris pcipit᷑ ?
uerũ iam ætatis robuſtæ. ut aſſumãt pfectionẽ quã & nos cõfitemur ĩ ætate eſſe pfecta. Nec hæc dicẽtes adu/ 2
lamur uitiis:ſed auctoritatẽ ſeqmur ſcripturaꝶ: ꝙ nullus hõ abſq; peccato ſit.ſed cõcluſit deus oẽs ſub pecG⸗⸗ mi
cato: ut oĩibus miſereat᷑: abſq; eo ſolo ꝗ peccatũ nõ fecit: nec iuentus eſt dolus in ore eius. Vnde & p Salomo/ ma
nẽ dicit᷑: q ſerpẽtis ueſtigia nõ ĩueniant in petra. Et ipe de ſe dũs. Ecce inqt uenit pᷣnceps mũdi huius: & nihil Rè
in me ĩuenit: ideſt ſui opis: ſuiq; ueſtigi. Ob hãc iubet nobis: ne exprobremus hoĩ reuertẽti a peccatis ſuis. εέo N
ne abominemur ægyptũ: ꝗa ipſi quõda in ægypto fuimus: & de luto ac lateribus Pharaoni extruximus ciui/ ut

tates:

ecr
cndti
eccati:
0t Ni
Qr
læ ſcui⸗
ſemen
erkde
temhi
lend⸗

tN

uoen.
Ciuen
bitttl
hütn
us luis
hicle
lieſan
terum⸗
lbiele
Ai
ſoe
eneſet
l
ppern
Nlee
Ao
lgitn
pece
Uanca⸗
coeu
pllei⸗
lus
melo⸗
eſd
ednog
4 bo/

nelco

nand
squr

ulql

tates: & quia captiui ducti ſumus ĩ babylonẽ lege peccati:qd in mẽbris niis morabat᷑. Cũq; uideret᷑ extrema
deſperatio ĩmo aperta cõfeſſio oẽm hoĩem diaboli laq̃is irretiri: cõuerſus in ſeapoſtolus: ĩmo hõ ſub cuius

pſea ona apoſtolus loꝗᷓ bat᷑:agit gras ſaluatori rẽdẽptus ſit ſãguĩe eius:& ſordes ĩ baptiſmo depoſi uerit: &no

uũ xpᷣi aſſũpſerit ueſtimẽtũ: & mortuo ueteri hoĩe natus ſit hõ nouus:q dicat. Miſer ego hõ:ꝗs me liberabit
de corpore mortis huius? Gra dei per Ieſũ xpᷣm dũm noſtrũ. Quod ſicui nõ uidet᷑ ſub pſona ſua hoc apoſto
lũ de aliis dicere: exponat: quomõ Daniel quẽ iuſtũ fuiſſe nouimus: quaſi de ſe dicat cũ ꝓ aliis depᷣcat᷑. Pecca
uimus: iniꝗᷓ fecimus: iniuſte geſſimus: ipie egimus: & receſſimus acdeclinauimus a mãdatis & iudiciis tuis:
& nõ audiuimus ᷣuos tuos ꝓphetas:q locutiſũt ĩ nomine tuo ad reges nr̃os & pᷣncipes & pr̃es: & ad oẽm po/
pulũ terræ. Tibi dne iuſticia. nobis aũt cõfuſio.Illud quoq; qd ĩ trigemſimopᷣmo pſalmo dicit᷑: Peccatũ meũ
cognitũ tibi feci:& iniꝗtatẽ meã nõ abſcõdi. Dixi cõfitebor aduerſũ me iniuſticiã meã dno:& tu remiſiſti im
pietatẽ peccati mei. Pro hac orabit ad te oĩs ſãctus ĩ tẽpore opportuno: nõ Dauid & iuſto uiro: & ut ſimplici
ter loquar: ꝓphetæ: cuius uerba narrant᷑: ſed peccatori cõgruit. Cũq; iuſtus ſub ꝑſona pœnitentis talia ꝓfu/

diſſet:a deo meret᷑ audire. Intelligere te faciã: & docebo te ĩ uia hac qua ambulabis: cõfirmabo ſup te oculos

meos. In trigeſimo quoq; ſeptimo pſalmo: cuius titulus ẽ in cõmemorationẽ: ut doceat nos ſemp peccatorũ

noſtroꝶ memores eſſe debere: & agere pœnitẽtiã: tale ꝗd legimus. Non eſt paxoſſibus meis a facie peccatoꝶ
meoꝶ. Quoniã iniꝗtates meæ eleuatæ ſũt ſuꝑ caput meũ: quaſi onus graue grauatæ ſũt ſuꝑ me. Corruptæ
ſũt & putruerũt cicatrices meæ: a facie ĩſipiẽtiæ meæ. Afflictus ſũ & ĩcuruatus ſũ uſq; ad finẽ. Totus hicapo/

ſtoli locus: & in ſupioribus & in cõſeꝗᷓntibus: ĩmo oĩs epiſtola eius ad romanos nimiis obſcuritatibus inuo/
luta ẽ: ut ſi uoluero cũ cta diſſerere: nequaqᷓ mihi unus liber: ſed magna & multa erũt ſcribẽda uolumĩa.

Quare apoſtolus Paulus in eadẽ ad Romanos ſcribit epiſtola: Optabã ego ipᷣe anathema eſſe a xpo ꝓ fri/
us meis ac ꝓpinqs meis iuxta carnẽ: ꝗ ſũt iſrael. quorũ adoptio & gloria & teſtamẽtũ & legis latio & cultus
& repromiſſiões: quoꝶ pfes: & ex ꝗbus ẽ xp̃ᷣs iuxta carnẽ:q ſupoĩa dei bndictus ĩ ſæcula amẽ. C. XCII.
Euera ualida ꝗᷓſtio: quomõ apoſtolus ꝗ ſupra rrrars nos ſeparabit a charitate xpi tribula/

auũt qa neq; mors: neq; uita:neq; angeli: neq; pᷣncipatus:neq; pᷣſentia: neq; futura: neq; fortitu/
o: neq; excelſa: neq; ꝓfũdũ: neq; alia creatura poterit nos ſeparare a charitate dei: quam habe/
eſu dño nr̃o:nũc ſub iureiurãdo cõfirmet & dicat.ueritatẽ dico ĩ chriſto Ieſu:nõ mẽtior:teſti/
moniũ mihi ꝓhibẽte cõſciẽtia mea in ſpiritu ſãcto. quoniã triſtitia eſt mihi magna: & cõtinuus dolor cordi

meo. Optabã enĩ anathema eſſe a xp̃o pro fribus meis & ꝓpinquisiuxta carnẽ: & reliqᷓ. Si eni in deũ tãtæ eſt
chharitatis: ut nec metu mortis nec ſpe uitæ nec perſecutiõe nec fame nec nuditate nec piculo nec gladio poſſit

ſeparati a charitate eius: & ſi angeli quoq; & ptãtes & uel pᷣſentia uel futura & oẽs cælorũ fortitutidines & ex/
celſa pariter ac ꝓfũda & uniuerſa ſimul creatura ei ingruat: qd nequaꝗᷓ põt fieri: tamẽ nõ ſeparet a charitate
dei: quã habet ĩ xpo Ieſu. Quæẽ iſta tãta mutatio: ĩmo inaudita prudẽtia:ut pro charitate xpᷣi nolit hre chri/
ſtũ Et ne forſitã nõ credamus: iurat & cõfirmat ĩ xpo: & cõſciẽtiæ ſuæ teſtẽ ĩuocat ſpiritũ ſãctũ:ſe hr̃e triſtiti
am: & nõ leuẽ ac fortuitã: ſed magnã & ĩcredibilẽ: & habere dolorẽ ĩ corde: nõ qui ad horã pũgat & tranſeat:
ſed qui iugiter ĩ corde pꝑmaneat. Quo tẽdit iſta triſtitia? Ad qd ꝓficit ĩceſſabilis dolor!: Optat anathema eſſe
a xpᷣo: & perire: ut alii ſalui fiãt. Sed ſi cõſideremus Moyſi uocẽ: rogãtis deũ pro populo iudæoꝶ atq; dicẽtis.

Si dimittis eis: pctm ſuũ dimitte. Si aut nõ uis: dele me de libro tuo: quẽ ſcripſiſti: pſpiciemus eũdẽ & Moyſi

& Pauli apud creditũ ſibi gregẽ affectũ. Paſtor enĩ bonus ponit aĩam ſuã pro ouibus. Mercẽnarius aũt cũ ui
derit lupũ ueniẽtẽ: fugit. quia nõ ſũt eius oues. Et hocipſum eſtdicere. Optabã anathema eſſea xpo: & dele
mede libro quẽ ſcripſiſti. Qui eniĩ delent᷑ de libro uiuẽtium: & cũ iuſtis nõ ſcribunt᷑: anathema fiũt a dũo. Si
mulq; cerne apoſtolũ quãtæ charitatis in xpo ſit: ut ꝓ illo cupiat mori: & ſolus perire: dumõ oẽ in illũ credat
hominũ genus: perire aũt nõ ĩ ppetuũ: ſed impᷣſentiaꝶ. Qui enĩ perdiderit aĩam ſuã pro xpᷣo: ſaluã eã facit.
Vnde & de qᷓdrageſimo & tertio pſalmo aſſumit exemplũ. Quoniã ꝓpter te mortificamur tota die: reputati
ſumus ut oues occiſiõis. uult ergo apoſtolus perire ĩ carne: ut alii ſaluent in ſpũ. ſuũ ſãguinẽ fũdere? ut mul
torũ anime cõſeruent᷑. Quod aũt anathema ĩterdũ occiſionẽ ſonet: multis ueteris inſtrumẽti teſtimoniis ꝓp
bari põt. Et ne leuẽ putemus eſſe triſtitiã & modicã cauſã doloris: iungit & dicit: Pro fratribus meis & ppin/
ꝗs iuxta carnẽ. Quãdo ꝓpinquos appellat & fres iuxta carnẽ: in ſpũa ſe oſtẽdit alienos. Quoꝶ eſt ĩquit ado
ptio quæ ſignificãtius græce dicit᷑ Noosia de ꝗbus quõdã dñs loꝗᷓbat᷑. Filius pmogenitus meus iſrael: & fi/
lios genui & exaltaui. Nũc dicit filii alieni mẽtiti ſũt mihi:& quoꝶ gloria ut de cũctis gẽtibus eligeret᷑ in pecu

liarẽ populũ dei: & quoꝶ teſtamẽta: unũ ĩ la alterũ in ſpũ: ut ꝗᷣus in carne ſeruierũt cerimonis legis aboli ⸗
tæ: poſtea ſeruirẽtĩ ſj piritu mãdatis euangelii ſẽpiterni: Et legis latio ad utrũq; ridet: & noui & ueteris teſta/

mẽti: & cultus: ideſt uera religio & pmiſſiones: ut ꝗqcquid repromiſſũ eſt pñibus cõpleret in filiis. Et qd oĩbus
maius ẽ: ex oĩbus ꝗbus xpᷣs de Mariagenitus uirgine: ut ſciremus: ꝗs iſte ſit xps: cauſas doloris ſui uno ſᷣmone
cõprehẽdit. qui eſt ſuꝑ oĩa deus bndictus ĩ ſæcula amẽ. Vt iſte tãtus ac talis ab eis nõ reciperer: de quoꝶ ſtir/

pe gñatus eſt. Et nihilominus laudat iudicii ueritatẽ: ne ſentẽtia dei ĩ propĩquos & fres ſuos diſ plicere uidea/

tur: & uel auſtera eſſe uel nimia. In ꝗbus igit᷑ tãta fuerũt bona:dolet cur nũc tanta mala ſint.
qüii. . cliüi.

tio an anguſtia? an perſecutio? an fames? an nuditas:an periculũ?an gladius? Et rurſũ: cõfido

I Quid uelit intelligi qd idẽ apoſtolus ſcribit ad colocẽſes. Nemo uos ſuperet uolẽs ĩ humilitate mentis &
religiõe angeloꝶ quæ nò uidit ambulãs fruſtra inflatus ſenſu carnis ſuæ: & nõ tenens caput: ex quo totũ cor- p
pugp nex & cõiũctiõis ſũminiſtratũ: & couĩtũ creſcit ĩ augmẽtũ dei & religcaun. ..XCIII.
Llud qd crebro diximus: & ſi ĩperitus ſermone: nõ tamen ſciẽtia nequaꝗᷓ Paulũ de humilitate:
II ſed de cõſciẽtiæ ueritate dixiſſe: etiã nũc approbamus. Profũdos enĩ & recõditos ſẽſus lĩgua nõ
explicat. Et cũ ipſe ſẽtiat qd loquat᷑: in alienas aures puro nõ pot trãſſferre mone. Quẽ cũ ĩ uer i
— nacula ligua habeat diſertiſſimũ: qppe ut hebræũ ex hebræis: & eruditus ad pedes Gamalielis ui
