yrus monachus. Q Samuel. ¶ Claudianus preſbyter. Q¶ Proſper. ¶¶ Fauſtinus eps. Seruus dei eps.

N¶ WVictoralius, ¶ Theodorus epiſcopus. ¶ Gẽnadius eps. ¶ Theodorus preſbyter. ¶ Toãnes preſ byter.

Expliciunt capitula.
Acobus cognomẽto ſapiẽs Nizꝛibene nobilis Perſaꝶ mõciuitatis eps unus ex numero ſub Maxi/
miano pſecutore cõfeſſoꝶ: & eoꝶ qui in Nicena ſynodo arrianã puerſitatẽ homouſion oppoſi/
tione dãnarũt. Hũt uiꝶ beatus Fieronymus in libro uelut magnaꝶ uirtutũ hoĩem no
OQmnin ãs in catalogo ſcripturaꝶ cur nõ poſuerit facile excuſabit᷑: ſi cõſideremus ipſos tres uel q̃tuor

— 8 quos poſuit interpretatos in græcũ relegiſſe tractatũ. Vnde cõſtat eũ illo tpe ignoraſſe ſyrã linguã uel

litteras. Et iõ ꝗq necdũ in alia uerſus ẽ lingua neſciſſe ſcriptorẽ. cõprehẽdit aut oẽ opus ſuũ ĩ. x. & ſex libros.
idẽ de fide cõtra oẽs hæreſes:de charitate generali: de ieiunio: de orone: de dilectioe erga ꝓximũ ſpeciali:de reſur
iii. cIxiii.

*

rectione: de uita poſt mortẽ: de humilitate:de pœnitẽtia: de ſatiſfactiõe: de uirginitate:de ſenſu aĩæ:de circũci

ſione: de azimi benedictiõe pro quo in Eſaia legit᷑. Nõ exterminat᷑ botrus:de Xpᷣo qd filius dei ſit:& cõſubſta

tialis patris:de caſtitate aduerſus gẽtes: de cõſtructione tabernaculi:de gẽtiũ cõuerſatione: de regno Perſaꝶ:de

pſecutiõe xpᷣianoꝶ eompoſuit Chriſto minoris quidẽ græcoꝝꝶ curioſitatis: ſed maioris fiduciæ: qa di

uinaꝶ ſcripturaꝶ auctoritate cõſtructũ cõprimit ora eoꝶ qui præſũptuoſa ſuſpitiõe de aduẽtu ãtichriſti uel
dni noſtri inaniter philoſophant᷑. morit᷑ hic uir Cõſtantii temporibus & iuxta præceptũ patris eius Cõſtanti/
ni intra muros Niæibenis ſepelit᷑: ob cuſtodiã uidelicet ciuitatis qd m fidẽ Cõſtantini euenit. Nã poſt annos
igreſſus Iulianus nizibẽ: uel gloriæ ſepulti inuidẽs: uel fidei Conſtantini: cuius obid donũ pſequebat iuſſit ef
ferri de ciuitate ſancti corporis reliquias. & poſt paucos menſes conſulendæ. r. p. Iouianus impator qui Iulia
no ſucceſſerat tradidit barbaris ciuitatẽ: quæ uſq; hodie pſarũ ditioni cũ finibus ſuis ſubiecta ſeruit.
Vlius ro.urbis epiſcopus ſcripſit ad Dionyſiũ quẽdã de incarnatione dii epiſtolã unã: quæ illo quidẽ
tpe utilis uiſa eſt aduerſũ eos qui ita duas per incarmationẽ aſſerebãt in Chriſto perſonas ſicut naturas.
nũc aũt ꝑnitioſa probat᷑. fomẽtũ enĩ eſteutichyanæ & timothianæ impietatis.
PAulunas pᷣſbyter diſcipulus beati Effrem diaconi hõ acris ualde ingenii & in diuinis doctus ſcripturis:
Aſſeld uiuẽte magiſtro clarus in doctoribus eccleſiaſticis fuit: & maxime ex tpis declamator. Poſtillius autẽ
obitũ amore primatus & noĩs ſeparãs ſe ab eccleſia ſcripſit cõtraria fidei multa. Huic obiturus beatus Effrẽ
aſtãti dixiſſe fert᷑. Vide Pauluna ne te mittas cogitatiõibus. Sed cũ te ad parũ cõprehẽdiſſe putaueris dni crede
nec intellexiſſe: præſenſeras enĩ illũ ex ſtudiis uel ſermonibus eius noua ĩueſtigare: & ĩmẽſũ intellectũ tenere.
uß eũ frequẽter bardeſanẽ nouellũ uocat. = B
u Itellius aferdonatianoꝶ ſchiſma defendẽs ſcripſit de eo ꝙ odio ſintmũudo dei ſerui: ĩ quo ſi tacuiſſet de
oſtro uelut pſecutoꝶ nioꝶ egregia doctrinã ediderat. ſcripſit aduerſũ gẽtes & aduerſũ nos uelut tradi
tores in pſecutione diuinaꝶ ſcripturaꝶ: & ad regulã eccleſiaſticã ptinẽtia multa diſſeruit. Claruit ſub Coſtan
te filio Cõſtantini principis. —
Acrobius pᷣſbyter ut & ipſe ex ſcripto Optati cognoui donatianoꝶ poſtea in urbe roma occultus eps fuit
Scripſit cũ adhuc in eccleſia dei Fhrer eẽt:& a cõfeſſores & ad uirgines libꝶ ideſt moralis quidem. ſed
ualdeneceſſariæ doctrinæ: & præcipue ad cuſtodiẽdã caſtitatẽ aptiſſimis ualde ſentẽtiis ordinatũ: claruit ĩter
nf̃os primũ africæ & ĩter ſuos: ideſt donatianos mõtẽſes: poſtea ratione.
Eliodorus p̃ᷣſbyter ſcripſit lib unu de naturis reꝶ exordialiũ. In quo oſtẽdit unũ eẽ principiũ. Nec geqꝗᷓ
coæuũ deo:nec mali còditorẽ deũ: ſed ita bonoꝶ oĩum creatorẽ: ut materia quæ ad malũ uerſa eſt poſt in
alitia ad oẽs re facta. Nec qcꝗᷓ materialiũ abſq; deo credit aũt fuiſſe aliaꝶ reꝶ creatorẽ præter deũ: qui
præſẽtia ſua cũ uiderit mutãdã naturã præmonuit de pæna.

cripſit regulã utriq; generi monachoꝶ aptà: quã angelo dictãte præceperat: & ſcripſit ad collegas præ/
Põlſituræ ſuæ epiſtolas:in qbus alphabetũ myſticis tectũ ſacris uelut humanæ cõſuetudinis excedentẽ intelli
gentiã clas te ſolis credo eoꝶ gratiæ uel meritũ manifeſtũ: unã ad abbatẽ Cornehũ: unã ad abbatẽ Syrũ:unam
ad oĩum monaſterioꝶ præpoſitos:utĩ unum antiqus monaſteriũ qd lingua ægyptiaca uocat᷑ baum cõgrega
ti paſchæ diẽ uelut æterna legẽ cõcelebrẽt: epiſtolã unã ſimiliter & ad diẽ remiſſiõis quæmenſe eau guſto agit:
ut in unũ præpoſiti cõgregarent: epiſtolam unam & ad fratres qui foras monaſterium miſſi fuerant operari
epiſtolam unam. èèMUW .
Heodorus ſucceſſor græciæ & præpoſituræ ſupradicti abbatis Pachomii:ſcripſit ad alia monaſteria ſcri
Apturaꝶ ſãctaꝶ epiſtolas ſermòe digeſtas. In ꝗbus tn frequẽter meminit magri & inſtitutoris Pachomii:
.8 octrinæ eius acute ponit exẽpla: quæ ut doceret angelos admiĩſtrãtes didicerat ſimul & hortabat᷑ pmanen
ũ in propoſito cordis & ſtudii & redire in cõcordia: & imitari eos qui poſt abbatis obitũ diſceſſione facta a cœ
tu ſemetipſos abſciderãt unitatis. Sũt aũt huius exhortatiõis epiſtolæ tres. “
Relſieſis monachus amboꝶ pachomii & theodori collega uir in ſcripturis ad pfectũ ĩſtructus cõpoſuit

1

Aibꝶ diuino cõditũſale: totiuſq; monaſticæ diſe ciplinæ ĩſtrumẽtis cõſtructũ: & ut ſimpliciter dicã in to⸗
tu pene uetus & nouũ teſtamẽtũ cõpendioſis diſſertionibus iuxta monachoꝶ duũtaxt neceſſitatẽ ĩueniet expo
ſitũ:qui tũ uice teſtamẽti ꝓpe diẽ obitus fratribus obtulit. B
chanius monachus ille agyptius ſignis & uirtutibus clarus unã tantũ ad iuniores ꝓpfeſſioni ſuæ ſcripſit
. epiſtolã:in qua docet illũ plcopoile deo ſeruire: qui cõditionẽ creationis ſuæcognoſcẽs ad oẽs ſemet/
ipfu inclinauerit labores: luctã o atq; aduerſũ oẽ qd ĩ hacuita ſuaue eſt auxiliũi plorãdo: ad naturalẽ quoq;
pueniẽs puritatẽ cõtinẽtia uelut naturæ debitũ munus optimliim.
eVagrius mõachus ſupradicti Macharii familiaris diſcipulus diuĩa & humana litteratura ĩſignis: cuius
KNetiã libro qui attitulat nita patrũ uelut cõtinẽtiſſimi uiri mẽtionẽ facit. Scripſit multa monachoꝶ neceſ
. aria: ꝗbus iſta fũt aduerſũ octo pᷣncipaliũ uitioꝶ ſuggeſtiones:ꝗᷓs aut primus aduertit:aut ĩ ter primos didi
cit: octo & ſãctaꝶ tãtũ ſcripturaꝶ teſtimoniis oppoſuit libros:ad ſimilitudinẽ uidelicet dni: ꝗq tẽtatori ſuo ſẽ
per ſcripturaꝶ teſtimõiis obuiauit.Itaut unaquæq; uel diaboli uel uitiatæ naturæ ſi uggeſtionu cõtra ſe hẽat

teſtimoniũ

S Achomius monachus uirtã in docẽdo ꝗᷓ in ſigna faciẽdo apoſtolicæ gẽæ & fũdator ægypti cœnobiorum

drti

ubſt
ne .— ,„ . . „ „ s1ä
il teſtimoniũ. qd tũ opus eadẽ ſimplicitate: quã ĩ græcũ ĩueni:iuſſus ĩ latinũ trãſtuli. compoſuit & Anachoreus
Kir ſimpliciter uiuentibus liby cẽtũ ſnĩaꝶ per capitula digeſtũ: & eruditis ac ſtudioſis Inquagiĩta ſnĩaꝶ:quẽ ego
S in latinũ primus feci. Nã ſuꝑiore oli trãſlatũ: qa uitiatũ & ꝑ tps cõkuſũ uidi: parti reinterpretãdo: partim emẽ
annc dãdo auctores ueritatẽ reſtitui. Cõpoſuit de Cœnobiotis ac Synodotis doctrinã aptã uitæ coĩs: & ad uirginẽ

ullt⸗ deo ſacrata libellũ cõpetẽtẽ religioni: & ſex edidit: & paucas ſẽtẽtiolas ualde obſcuras: & ut ipſe in his ait ſolis
illli Monachoꝶ cordibus cognoſcibiles: qᷓs ego ſimiliter latinis dedi. Vixit longa ætate ſignis & uirtutibus pollens.
¶ tHeodorus Antiochiæ eccleſiæ p̃ſ byter uir ſnĩa cautus & lingua diſertus: ſcripſit aduerſũ Apollinariſtas
& Anomæos de incarnatiõe dni libros. xy. ad. xy. uerſus cõtinẽtes. In ꝗbus rõne puriſſima & teſtimoniis

d ſcripturaꝶ oſtẽdit dominũ leſũſi icut plenitudinẽ deitatis: ita plenitudinẽ humanitatis hũiſſe. docet & hoĩem
duabus tantũ ſubſtãtiis cõſtare aĩa ſcilicet & corpore: ſenſũq; & ſpm̃ nõ alterã eẽ ſubſtãtiã: ſed officia aĩæ ĩge
i nita: ꝗbus ĩſi pPirat:ꝗbus ronabilis e:qbus ſen ſibile facit corpus. Xiiii. auᷣt huius opis libros ꝓprie de ĩcreata & ſo
ane la incorporea ad oĩa quæ oĩum ſãctæ trinitatis: & de creaturaꝶ rõne diſſerẽs pio ſenſu cũ auctonitate ſactarũ
sli ſcripturaꝶ explicuit. xv. uolumine totũ operis ſui corpus: ciuitatis etiam patrum traditionibus confirmauit
öack & communiuit. .. . . . R ⸗ .
tun P Ncentitreuieterulan⸗ litteraturæ eruditus cõpoſi uit Troch æũ de toto ueteri & nouo teſtamẽto pſonis
. Nexcerptis:cõmẽtatus eſt & in morẽ græcoꝶ Hexam erõ de mũdi fabrica uſq; ad conditionẽ primi hoĩs:&
Er præuaricationẽ eius: cõpoſuit & libellos quos græca appellatione prætitulauit Apotheoſis: pſicho machia: a
htd martigenia ideſt de diuinitate: de cõpugnãtia aĩ: de origine peccatoꝶ. fecit & in laudẽ martyrum ſub aliquoꝶ
ttnl noĩbus inuitatoriũ ad martyriũ librũ unũ: & ad hymnoꝶ alterũ: ſpeciali ti intentiõe aduerſũ Symmachũu ido
ſen latriã defẽdentẽ: ex quoꝶ dilectione agnoſcit᷑ Palatinis ſimul fuiſſe.
. Vdentius epᷣs Hiſpanus ſcripſit aduerſus Manichæos & Sabellianos & Arrianos maxime quoq; ĩtẽtio
hiir ne ſpeciali tñ cõtra Photiniachos: qui nũc bonoſiaci uocant libꝝ quẽ prætitulauit de fide aduerſũ hære
m tiecos. 1

quo oſtẽdit antiquitatẽ: filii dei coæternalẽ patri fuiſſe. Nec initiu deitatis tuc a deo patre acceperit cũ

itite a Maria uirgine homo deo fabricantecõceptus & natus eſt. ̊QͤͦUðUðU—W—G
COmmodianus ĩter ſæculares lras legit occaſionẽ acceptã fidei. fcũs itaq; xpianus: & uolẽs aliqd ſtudioꝶ

Nrcti J ſuoꝶ munus offerre Xpo ſuæ ſalutis auctori: ſcripſit mediocri ſermõe ꝗᷓſi uerſũ aduerſũ paganos: & qa
poſin Fãtrũ noſtroꝶ attigerat litteras magis illoꝶ deſtruere potuit: ꝗᷓ noſtra firmare. Vñ & dediuinis ꝓmiſſionibus
eüru aduerſũ illos uili ſatis & craſſo ut ita dixerim ſenſu diſſeruit: illis ſtuporẽ: nobis deſperationẽ incutiẽs. Tertul
lianum & Lactantium & Papiam auctores ſecutus moralẽ ſane doctrinam & maxime uoluntariæ pauperta
bioun tis amore optime ꝓſecutus incalcauit. ðUMD
pre Auſtinus p̃ſ byter ſcripſit ad ꝑſonã Fractilæ reginæ aduerſũ Arrianos & Macedonianos libros ſeptẽ: his
inteli Neos maxime ſcripturaꝶ teſtimoniis arguens & cõuincẽs: quibus illi prauo ſenſu utunt᷑ ad blaſ femiã. ſcri
tunn G pſit & libʒ quẽ Valentiniano Theodoſio & Arcadio impatoribus pro defenſione ſuoꝶ cũ Marcellino quodã
ögregn pᷣſbytero obtulit. Ex quo oſtẽdit luciferianos ſciſmatico cõſenſiſſe: qꝗa Hilariũ pictauiẽſem: & Damaſũ urbis
wagt: romæ epos culpat: qᷓſi male cõſuluerĩt eccleſiæ: quod præuaricatores epi ſe in cõmunionẽ & ſacerdotiũ pacis
openn recuperãdæ gra recepiſſẽt: qd Luciferianis ita diſplicuit recipere epos: qui in Ariminẽſi cõcilio arrianis cõmu/
nicauerãt: ut nouatianos apoſtatas pœnitẽtes. B
taſon r Vffinus Aqlegiẽſis eccleſiæ p̃ſbyternõ minima pars eccleſiæ doctoꝶ & ĩ trãſſerẽdo de græco in latinũ ele
omii: gãs ingeniũ hũit. Deniq; maximã partẽ græcoꝶ bibliothecã latinis exhibuit. Baſilii ſcilicet cæſariẽſis cap
nanen padõciæ ep̃i:Gregorii nazianzeni eloquẽtiſſimi hoĩs:Ulæmẽtis romani cognitionũ libros: Euſebii. cæſarienſis
ae palæſtinæ eccleſiaſticã hiſtoriã: Sexti ſnĩas: Euagrii ſnĩas. Pãphili martyris aduerſũ mathematicos:hoꝶ oĩum
præmiſſis quæcũq; ꝓlogus latinis legunt᷑ a Ruffſino ĩterpᷣtata ſũt: quæ aũt ſine plogo ab alio trãſlatas qui ꝓlo
polut gũ facere noluit. Origenis aut nõoĩa qa & Hieronymus trãſtulit aliquãta quæ ſuo plogo diſcernunt᷑.proprio
jint aut labore ĩmo gra dei & dono expoſuit idẽ Ruffinus ſymbolũ: ut in eius còparatiòe al expoſuiſſecredant᷑ dii
ae ſeruit: & bũdictionẽ Iacob ſuꝑ priarchas triplici ideſt hiſtorico morali & myſtico ſenſu. ſcripſit epiſtolas ad ti
morẽ dei hortatorias multas: in quas plene nitẽt illæ: qᷓs ad Probã dedit: hiſtoriæ etiã eccleſiaſticæ quã ab Eu/
ſii ſebio ſcriptã & ab iſto diximus ĩterp̃tatã addidit. x. &. xi. librũ: ſed & obtrectatori opuſculũ ſuoꝶ rũdit duobus
lemer uoluminibus: arguẽs & cõuincẽs ſe dei intuitu & eccleſiæ utilitate auxiliante dno ĩgeniu agitauiſſe: illum uero
tag A ulatiõis ſtimulo ĩcitatũ ad obloquiũ ſtilũ uertiſſe.
3 tconius natus afer in diuinis lris eruditus iuxta hiſtoriã ſufficiẽter& in ſæcularibus nõ ignarus fuit:in ec
mis 4 NMleciaſtic⸗ quoq; hiſtoriis ſtudioſus:ſcripſit de bello in teſtimonio libros & expoſitiones diuerſaꝶ cauſa
Pnr ru:ĩ ꝗbus ob ſuoꝶ de ẽſionẽ antiquoꝶ meminit ſynodũ:e Abus oĩbus agnoſcit donatianæ partis fuiſſe: ad ĩue .
c ſtigãdã & ĩueniẽdã ĩtelligẽtiã ſcripturaꝶ nouẽ q̃ſi uolumĩa cõcluſit. Ex oſuit & apocalypſim lIoãnis ĩ ĩtegro:
ol nihil in ea carnalẽ ſed totũ ĩtelligẽs ſpiritale: In qua expoſitioe diu angelicã rõnẽ corpus dixit eẽ: mille annoꝶ
er quoq; regni in terra iuſtoꝶ poſt reſurrectionẽ futuri ſuſpitionem tuſte. Ne, duas in carne mortuoꝶ reſurre
, ci ctiões futuras. Vnã iuſtoꝶ:aliã iniuſtoꝶ:ſed unã & tũc ſemel oĩum ĩ ꝗᷓ ſurgũt abortiui etiã deformati:ne qd

humani generis deformatũ & aĩatũ ſubſtãtia: interea oſtẽdit diſtinctionẽ ſane duaꝶ reſurrectionũ: Ita facit

G uii. Axiiii.

ut prima quã iuſtoꝶ apocalypſim dicit credamus mò in hiſtoriæ cremẽto: ubi iu ſtificati per fidẽ a morticinis
pctõꝶ ſuoꝶ perbaptiſmũad uitæ æternæ ſtipẽdiu ſuſcitamur. Secũdã uero generaliter oĩs hoĩum carmnis. Flo
ruit hic ætate qua ante memoratus Ruffinus: Theodoſio & filiis eius regnãtibus.
IEuerus pᷣſbyter cognomẽto Sulpitius Aqtanicæ ꝓuĩciæ uir genere & littera nobilis: & pauptatis atq; hu
militatis amore coſpicuus: carus etiã ſanctoꝶ uiroꝶ Martini Turinẽſis epi & Paulini Nolẽſis: ſcripſit
nõ cõtẽnẽda opuſcula. Nã epiſtolas ad amorẽ dei & cõtemptũ mũdi exhortatorias ſcripſit ſoroni ſuæ multas
quæ & notæ ſut. ſcripſit & ad ſupradictũ Paulinũ nolanũ duas:& ad alios alias: ſed ꝗa in aliqbus etia familia
ris neceſſitas inſerta eſt: non digerunt᷑: compoſuit &S ſcripſit & ad multoꝶ ꝓfectũ utiã btĩ Mar/
tini monachi & epi ſignis & Pelcin ac uirtutibus illuſtris uiri & cõſolationẽ poſthumiani & Aalli ſ. ed mediate
& iudicede cõuerſatione monachoꝶ oriẽtaliũ & ipſius Martini hĩtã in dialogi ſpeciẽ duabus in cõciſionibu 8
comphẽdit: in quaꝶ prioꝶ refert ſuo tpe apud Alexãdriã ſynodo epoꝶ decretu Origenẽ: & cautius a ſapienti-
bus pro bonis legẽdum: & aĩs Gpienmtbu pro malis reputandũ. hic in ſenectute ſua a pellagianis deceptus: &
agnoſcens loqꝗ̃citatis culpam ſilentium uſq; ad mortem tenuit: ut peccatum quod lo quẽdo cõtraxerat tacen/

do penitus emẽdaret.
*1 Ntiochus eps ſcripſit aduerſũ auaritiã unũ ad lõgũ uolumẽ: & ĩ curatiõe cæciꝗ ſaluatore illumĩatus ẽ ho
meliã cõpoſuit cõpũctiõe timoris dei & humilitate plenã. morit᷑ Archadii uno 1 e.
¶VEuerianus Cauellenſis eccleſiæ eps in diuinis ſcripturis eruditus: & in homeliis declamator admirabilis
fuit. uñ & freqᷓnter ab epo loãne & Archadio impatore ad faciẽdũ ſᷣmonẽ Cõſtãtinopoli euocabat᷑. Legi
eius expoſitionẽ in epiſtola ad galathas & de baptiſmo & Theophaniæ ſolẽnitate libellũ gratiſſimũ: morit᷑ iu
niore Theodoſio ſuo in baptiſmo imperante.
In lceas roman æ ciuitatis ep̃s cõpoſuit ſimplici & nitido ſermone ſex cõpetẽtes ad baptiſmũ ĩſtructiõis li/
bellos:in ꝗbus primus cõtinet qꝗᷓliter ſe debeãt agere copetẽtes: qui ad baptiſmi gratiã cupiũt puenire. Se
cundus de gẽtilitatis erron bus. In quo dicit ſuo pene tpe Melchidiũ quẽdã patrẽfamilias a liberalitate & Ga/
dariũ ruſticũ ob fortitudinẽ. Tertius liber de fide unicæ maieſtatis. Quartus aduerſũ genealogiã. Quintus de
ſymbolo. Sextus de agni paſchalis uictima: dedit ad lapſã uirginẽ libellũ oĩbus laudibus emẽdationis ingẽtẽ.
Lympius natione Hiſpanus eps ſcripſit libꝶ fidei aduerſũ eos qui naturã & nõ arbitriũ in copulã uocãt
oſtẽdens nõ creatiõe ſed inobediẽtia inſertũ naturæ maluũ.

aAciarius uir philoſophiæ nudus & expeditus uacare deo diſponẽs etiãs pegrinationẽ pro cõſeruãda ĩte
Igritate elegit: edidiſſe dicit græca opuſcula: ſed & ego exillis unũ tantũ de fide libꝶ legi. In quo ſatiſfacit
pòtifici urbis aduerſũ querulos & ĩfamatores pegrinatiois: ſuæ ĩdicãs ſe nõ timore hoĩum: ſed dei cauſa pegri
nationẽ ſuſcepiſſe: ut exiẽs de terra ſua & cognatiõe ſua hæres fieret Abrahæ patriarchæ.
S VAbbatius gallicenæ ep̃s puinciæ rogatus a qᷓdã caſta & Apo dicata uirgine ſ̃m nomẽ cõpoſuit libꝶ de fi
gde aduerſũù Martionẽ & Valẽtinũ eius auctorẽ: & aduerſũ Eunomiũ & eius magr̃m Aetiũ:oſtẽdẽs ei rõ/
ne ſcripturaꝶ & teſtimoniis: unũ eẽ deitatis pncipiũ: ipſũq; & eẽ deitatis & æternitatis auctorẽ: & mudi ex nihi

laſſãdo:plorãdo:patiẽdo:moriẽdo:reſurgẽdo uerus ꝓbatus ſit hõ. His enĩ Martiõ & Valẽtinus cõtrarii extite
xr ĩt: aſſerẽtes duo deitatis principia:& Xpᷣm ueniſſe in fãtaſiam. Aetio uero & Eunomio diſcipulo oſtendit pa/
trẽ nò duaꝶ eẽ naturaꝶ & diuinitati pariliũ: ſed unius eſſẽtiæ: & alteꝶ ex altero ideſt ex patre filiũ: alterũ alteri
coæternũ:cui crudelitati Aetius & Eunomius cotradicũt. .
I . Saac ſcribit de ſãcta Trinitate unã ſubſtãtia: & de ĩcacnatiòe dñi libꝶ obſcuriſſimæ diſputatiõis:& ĩuo
Nuti ſermonis: cõfirmãs una deitate tres eẽ pſonas: ut tñ ſit ĩ ſingulis ꝓpriũ aliqd qd no hẽat alius: Patrẽ
ſcilicet hoc hĩe ꝓpriũ ꝙ ipſe ſine origine origo ſit alioꝶ: Filiũ hoc hr̃e ppriũ ꝙ genitus genitori nõ ſit poſterior:
Spm̃ ſãctũ hoc hr̃e ꝓpriũ ꝙ nec factus nec genitus: & tn ſit exaltero. De ĩcarnatiõe uero ita ſcribit ut manenti
. bus in ea duabus naturis una credat filii dei pſona.
u ſinus monachus ſcripſit aduerſũ eos qui rebaptizãdos hæreticos decernũt: docẽs nec legitimũ nec deo
NQdignũ rebaptizari illos in noĩe ſimpliciter Xp̃i uel in noĩe pris & filii & ſpuũs ſcĩ qui prauo ſenſu baptizẽ
NA poſt ſactæ trinitatis & xpᷣi ſimplicẽ cõfeſſionẽ ſufficere ad ſalutẽ manus ĩpoſitiõis catholici ſacerdotis.

NAcharius alius monachus ſcripſit in urbe romana aduerſũ mathematicos librum in quo labore orienta
ium quæ ſunt ſolatia ſcripturarum. .
L liodorus alius Antiochenæ pᷣſbyter edidit de uirginitate egregiũ in ſãctis ſcripturis ĩſtructũ uolumẽ.
Oãanes bieroſolymitaꝶ eps ſcripſit in obtrectatores ſtudii ſui librum: in quo oſtendit ſe Origenis inge/
nium non fidẽ ſecutum.

Aulus eps ſcripſit de pœnitẽtia libellũ: in quo dat legẽ pœnitentibus: ita debere dolere pro peccatis: ne
1

ſupra mẽſurã triſtitiæ in mẽſurã deſperationis mergantur.

Eneq; ſermone neq; roõne nitidũ: cuius operis ita ſanctaꝶ ſcripturaꝶ ſenſus ad ſuã puerſitatẽ flectere co/
nzatus eſt: ut eaꝶ teſtimoniis aſſerereuoluerit ſanctã Maria poſt natiuitatẽ dñi quæ uirgo peperit:Ioſeph ſpõ
ſo ſuo

ſo cõditorẽ: ſimulq; & de Xpᷣo ꝙ nõ in fãtaſia hõ apparuerit: ſed uerã hũerit carnẽ: per quã mãducãdo:bibẽdo

Eluidius Abſentii diſcipulus Symmachi imitator ſcripſit religionis quẽdã ſtudioſe dũo ſᷣm ſciam librũ

ſoſu

dud⸗

quo
niſ

ace⸗
hrüc
gui⸗
wpr

tticini
ns,No

atghe
laili
multag
lamili
ti Mlar
meclit⸗
lonibes
eptus
ttacen/

tuseho

itabilis
Leg

nonkiu

ös l/
nire de
eCa/
hntusde
zingete.
„ 0 „
läuoci

nidaite
aulkaet
ſa Pegi
bgeeſ
&eito/
liexnhi

„bibido

nierute
ncltpa⸗

i alter

Aiuo
Patt
ſteror:
zanenti

netdeo
etdoth⸗
oneni

1.
olume⸗
inge

instne

ſo ſuo iunctã: & eius cõſortio filios ſuſcepiſſe: qui fratres dni appellati ſunt: cuius prauitatẽ arguẽs Hierony
mus libro ſecũdo documentis ſcripturaꝶ aduerſus eũ edidit.
Heophilus Alexãdrinæ ciuitatis eps ſcripſit aduerſũ Origenẽ unũ & grãdeuolumẽ: in quo oĩa pene eius
delicta & ipſũ pariter clamat: ac ſimul docẽs nò a me eum primũ ſed ab antiqs partibus & maxime Hera
clas fuiſſe: & a pſoyterio eiectũ: & de eccleſia pulſũ: & de ciuitate fugatũ: ſed aduerſum antrophormitas hæreti
cos qui dicũt de humana figura & mẽbris cõſtare diſputatiõe longiſſima cõfutãs: & de diuinaꝶ ſcripturaꝶ te
ſtimoniis arguẽs & cõuincẽs eos: oſtẽdit deũ incorvoreß iuxta patꝶ fidẽ credẽdu: neq; ullis mẽbroꝶ liniamen
tis oĩno cõpoſitũ: ob id nihil ei in creaturis ſimile per ſubſtantiã nec cuiꝗᷓ ĩcorruptibilitatẽ aut incorporabilita
tẽ ſuæ dediſſe naturæ: ſed eẽ oẽs ĩtellectuales naturas corporeas: oẽs mutabiles: ut ille ſolus corruptibilitati &
mutabilitati nõ ſubiaceat: qui ſolus habet ĩmortalitatẽ paſchale etiã recurſũ qd magnũ apud Niceam ſyno/
dos poſt nonaginta & qnq; annos agi in tpe & die & luna ᷣm ſuũ ĩuenerat:additus qbuſdã ipſius feſtiuitatis
rationibus & olirisibu Theodoſio principi obtulit. legi & tres de fide libros ſub noĩe eius titulatos:ſed ꝗa
a incõſonãs eſt nõ ualde credidi.
Vſebius ſcripſit de crucis domini myſterio: & apoſtolorum præcipueq; Petri conſtãtiã uirtute adeptã.
Algilantius natione Gallus hiſpanæ Barcilonẽſis parochiæ eccleſiã tenuit. Scripſit & ipſe zelo quidẽreli/
gionis aliqua ſeductus humana laude: & præſumẽs ſuprauires ſuas: hõ lingua politus: nõ ſenſu ſcriptu
ta exercitatus: expoſuit prauo ingenio ſecũdã Danielis uiſionẽ: & alia locutus eſt friuola: quæ ĩ catalogo hæ/
reticoꝶ neceſſario exponentur.
* J IHnplicianus eps multis epiſtolis hortatus eſt Auguſtinũ adhuc pᷣſbyterũ agitare ingeniũ: & expoſitioni
ſcripturaꝶ uacare: ut etiã nouus quondã Oroſius Origenis eps uideret᷑: & multas ad eius pſonã ſcri
pturaꝶ quæſtiões abſoluit. Et eius epiſtola propoſitionũ: in qua ſterrogãdo dicturus docet doctrinã.
u Igllius ep̃s ſcripſit ad quẽdã Simplicianũ in laudẽ martyrũ libellu & epiſtolã continentem geſta ſui tpis
ud barbaros martyrum.
Vguſtinus afer Hipponæ regio oppido eps:uir eruditionediuina & humana orbi clarus: fide integer: ui
tapurus: ſcripſit quãta nec inueniri pñt: quis ergo gloriet᷑ oĩa ſe illius habere aut ꝗs tanto ſtudio legat
quantũ ille ſcripſit edidit iã ſenex qciuuenis cœperat de trinitate libros. xv. in quibus ut ſcriptura ait. Intro/
ductus in cubiculũ regis: & decoratus ueſtẽ multifaria ſapia dei exhibuit eccleſiã ſine macula: aut ruga:aut ali
quod eiuſmodi. De incarnatione quoq; dei idoneã edidit pietatẽ. De reſurrectiõe mortuoꝶ etiã ſimili cucur/
rit ſincæritate: licet minus capacibus dubitatione de abortiuis eiecerit:catholicus permanſit.
Roſius preſbyterhiſpani generis uir eloquẽs:& hiſtoriarũ cognitor ſcripſi taduerſum querulos chriſtia
ni noĩs: qui dicunt defectù romanæ rei publicæ Xpi doctrina inuectũ libros. In quibus totius pene mũ
Ii tempori calamitates & miſerias: ac belloꝶ inquietudines replicãs oſtẽdit magis chriſtianæ obſeruantiæ eſſe
ccõtra meritũ ſuũ res romana adhucduraret: & pace culturæ dei pacatũ retinere impium: ſane in primum li
brũ deſcripſit poſitionẽ orbis oceani interfuſiõe & Tanai liminibus interciſũ: ſitũ locoꝶ:noĩa:& numerũ:mo
reſq; gentiũ: qualitates regionũ: initia belloꝶ & tyrãnidis exordia finitimo languine dedicata. Hic eſt Oroſius
qui ab Auguſtino pro diſcẽda aĩæ rõne ad Hieronymũ miſſus rediẽs reliqas btĩ Stephani primi martyris tũc
nup inuẽtas primus intulit occidenti. Claruit extremo pene Honorii tempore.
Aximus Taurienſis eccleſiæ eps uir in diuinis ſcripturis ſatis intentus: & ad docẽdam ex tpe plæbẽ ſuffi
ciens: cõpoſuit ad laudẽ apoſtoloꝶ tractatus: & Ioãnis baptiſtæ: & generalẽ omniũ martyrũ homeliã:
ed & q capitulis euãgeliorũ & actuũ apoſtoloꝶ multa ſapienter expoſuit: fecit & duos de ſancti Euſebii Ver
cellẽſis epi & cõfeſſoris tractatus: de ſancti Cypriani ſpeciali: de baptiſmi gratia libi edidit:de auaritia:de hoſ
pitalitate: de defectu lunæ: de emonee eo quod ſcriptũ eſt in Eſaia caupones tui miſcẽt uino aquam:de

lin 9

paſſione domini: de ieiunio ſeruoꝶ dei generali: de ieiunio ſpeciali qdrageſimæ: & quod n ſit in eo iocandũ:

de Iuda traditore:de cruce domini: de ſepulchro eius:de reſurrectiõe ipſius:de accuſato & iudicato dũo apud
Pilatũ:de calẽdis ianuariis homelia:de natali dni homelia: & de Theophania: & de paſcha: & de pẽtecoſte mul

tas: de hoſtibus carnalibus nõ timẽdis: de gratia poſt cibũ deo agẽda: de pœnitentia niniuitarũ & multas alias

eius homelias de diuerſis hĩtas legi: quæ nec retineo. Morit᷑ Honorio & Theodoſio iuniore regnantibus.
Etronius Bononiẽſis eps uir ſactæ uitæ & monachoꝶ ſtudiis ab adoleſcẽtia exercitatus ſcripſiſſe putat᷑
Nuitas patrũ ægypti monachoꝶ: quã uelut ſpeluncam ac normã cõfeſſionis ſuæ monachi amplectunt᷑.
egi ſub eius noĩe ordinationẽ ep̃i rõne & humilitate plenũ tractatũ: quod lingua elegãtior oſtẽdit nõ ipſius

eſſe: ſed quidam dicũt patris eius Petronii eloquentiſſimi & eruditi in ſecularibus litteris uiri: &credendum.

Nam præfectum prætonii ſefuiſſe in ipſo tractatu deſignat: moritur Theodoſio & Placido Valentiniano re
gnantibus.
P Elagius hæreſiarches ante ꝗᷓ pderet᷑ hæreticus ſcripſit ſtudioſis tres neceſſarios de fide trinitatis libros
& pro actu cõuerſatiõe eulogaꝶ exdiuinis ſcripturis libꝶ unũ capituloꝶ indiciis in modũ Cypriani mar
tyris præſignatũ: poſt hæreticus publicatus eſt: ſcripſit hæreſi ſuæ fauentia.
INnocẽtius urbis Romæ eps ſcripſit decretũ occidentaliũ & orientaliũ eccleſiaꝶ aduerſũ Pelagianos da
Ve⸗ el XVe

tum:quod poſt ſucceſſor eius Zoſimus papa latius pmulgauit. M
Aeleſtius ante ꝗᷓ pelagio concurreret in uno adoleſcens ſcripſit ad parentes ſuos de monaſterio epiſto/
lã in modũ libelli in omnibus deum deſiderantibus neceſſariã moralẽ ſiquidẽ in eis dicto nihil uitii poſt
modu pditi ſed totũ ad uirtutis incitamentũ tenuit.
Vlianus epiſcopus campanus uir acer in negocio: in diuinis ſcripturis doctus: græca & latina ligua ſcho/
aſticus: prius ergo ꝗᷓ impietati Pelagium ſe aperitet clarus in doctoribus eccleſiæ fuit: poſtea uero hæ/
reſim Pelagii deſendere niſus ſcripſit ad auguſtinũ ĩpugnatorẽ illius libros. iiii. & iterum libros. viii. Eſt & li
ber altercationis ambarum partiũ defendentiũ. Hic Iulianus elemoſynis tempore famis & anguſtiæ indigẽ
tibus oĩbus ſuis ꝓrogatus multos miſerationis ſpecie nobiliũ præcipueq; religioſoꝶ eliciens hæreſi ſuæ ſocia

uit. morit᷑ Valentiniano & Cõſtantio filio imperantibus. .
Vrianus pᷣſbyter ſãctus uir cui reuelauit deus tem poribus Honorii & Theodoſii Auguſtini locũ ſepul/
chri: & eliquaꝶ corporis ſancti Stephani martyris primi: ſcripſit ipſam reuelationẽ ad oĩum eccleſiarũ
græco ſermone.
. X Vitus pᷣſbyter homo Hiſpanus generetante relatã Luciani pᷣſbyteri ſcripturã trãſtulit in latinũ ſermo
ns: & adiecta epiſtola ſua per Oroſiu pᷣſbyterũ occidentalibus dedit.
Aulinus Nolæ cãpaniæ epiſcopus cõpoſuit uerſu breui ſed multa: & ad Celſum quendam epitaphii ui
Nce cõſolatorium libellum ſuper morte chriſtiani & baptizati infantis ſpe chriſtiana unitũ: & ad Seuerũ
plures epiſtolas: ad Theodoſium imperatorem ante epiſcopatum proſa Panegyricum ſuper uictoria tyran/
noꝶ eo maxime ꝙ fide & oratione plus ꝗᷓ armis uicerit: fecit & ſacramentorũ & hymnoꝶ: ad ſororẽ quoq; epi
ſtolas multas de cõtemptu mundidedit: & de diuerſis cauſis diſputationes diuerſas tractatus edidit. præcipu
us tamẽ oĩum opuſculoꝶ eius eſt liber de pœnitentia & de laude oĩum martyrũ generali. Claruit tpibus Ho
norii & Valentiniani nõ ſolũ obſeruatiõe & ſãctitate uitæ: ſed & pœnitentia aduerſũ dæmones.

Vtropius pᷣſbyter ſcripſit ad duas ſorores ancillas Chriſti quæ ob deuotionẽ pudicitiæ & amorẽ religio
is exhæredatæ ſũt ad parentes epiſtolas in modũ libelloꝶ cõſolatorias elegãti & apto ſermone duas nõ
Entrlne ſed etiam & teſtimoniis ſcripturaꝶ munitas.
Vagrius alter ſcripſit altercationẽ Simonis iudæi & Theophili xp̃iani quæ pene oĩbus notaeſt.
Igilius diaconus cõpoſuit ex traditione patrũ monachoꝶ regulã quæ in Cœnobio ad profectũ fratrum
nconuentu legit: breui autẽ & apto ſermone totius monachoꝶ regulã: quæ in cœnobio ad ꝓfectũ fra
incòuentu legit᷑: breui aũt & apto ſermone totius monaſticæ ꝓfeſſionis in ſe tenentẽ diſciplinã.
Tticus Cõſtãtinopolitanus eps ſcripſit ad reginas Archadii im patoris filias de fide & uirginitate librum
ualde egregiu: in quo præueniemus neſtorianũ dogma impugnat.
ſtor hæreſiarcnes cũ in Antiochenã eccleſiã pᷣſbyter ĩſignis ex tpe declamator haberet᷑: cõpoſuit infini
ctatus diuerſaꝶ oοαεσεaν. In quibus iam ſubtili nequitia infudit poſtea proditæ impietatis uenena
quæ moralis interdũ occultabat ſuadela. poſtꝗᷓ uero eloquẽtia & abſtinẽtia cõmendante Cõſ lantinopolitanæ
eccleſiæ põtificatui Donatus apertum ſe eccleſiæ hoſtem quem diu cælabat oſtendẽs ſcripfit libru quaſidein
carnatione dni. x. &. ii. diuinæ ſcripturæ teſtimoniis praue ſenſu ſuo conſtructum: in quo quid aſſeuerauerit
in catalogo hæreticorũ monſtrabit᷑. D

—

Aeleſtinus urbis romæ epCs decretũ ſynodi aduerſũ ſupradictum Neſtorem dictauit habitum uolumen
eſcribens ad orientis & occidentis eccleſias deditcohirmas duabus in Chriſto manentibus per fecte na
turis: Vnã fili dei credẽdã eẽ pſonã: huic ſnĩæ ſupraſcriptæ Neſtor oñſus ẽ eẽ cõtrarius: ſimilis etiã Xiſtus ſuc
ceſſor Cæleſtini ꝓ eadẽ re: & ad ipſũ Neſtorẽ & adoriẽtis ep̃os aduerſus errorẽ eius occidẽtaliũ ſnĩas dixerit.
tHeodorus ancyranus gallatiæ eps ſcripſit aduerſus Neſtorẽ adhuc Epheſi poſitus librũ: ſed argutionis
& cõfutationis dialectica quidẽ arte ordinatũ: ſed auctoritate ſãcta ſcripturaꝶ detextũ. multis enĩ aſſer/
tionibus uſus eſt ante ꝗᷓ ſcripturaꝶ teſtimonia ponerent᷑.
XMꝰ àAſtidius britäãnioꝶ eps ſcripſit ad Fatalẽ quẽdã deuita Xpiana libꝶ: & aliũde uiduitate ſeruãda ſana &
geo dignadoctrina.
Yrillus Alexandrinæ eccleſiæ eps edidit uariarũ voosι—Ü⁵ο tractatus: homelias etiam compoſuit pluri
mas: quæ ad declamandũ a græciæ epis memoriæ cõmendant᷑: prætera libri eius ſunt de ſynagogæ defe/
efide aduerſũ hæreticos: & peculiari intẽtione aduerſus Neſtorem compoſitus qui attitulat᷑. In quo oĩa

Ctu:
Neſtoris occulta pandunt᷑:& prodita confitent᷑.
Imotheus eps cõpoſuit libꝶ de natiuitate di ſecundũ quã credit ĩ theophania factã.
porius adhuc monachus poſt preſbyter præſumens de puritate uitæ quã arbitrio tantũ & conatu pro
prio nõ deiſe adiutorio obtinuiſſe credebat pelagiũ dogma cœperat ſequi: ſed gallicanis doctoribus ad
monltus: & in Africa per Auguſtinũ emẽdatus:ſcripſit emẽdationis ſuæ libellũ:in quo ſatiſfacit de errore: &
gratias agit de emendatiõe: ſimul & ꝙ de incarnatione Xpi male ſenſerat co rrigẽs: catholicã ſẽtẽtiã tulit:dicẽs
manentibus in Apo duabus naturis unã reddi filii dei pſonã.
u lctorinus rhetor Maſſiliẽſis ad filii Suetheri perſonã cõmẽtatus ẽ in geneſi.i. a prĩcipio libri uſq; ad obi
LC. tũ Abrahæ

l

m.

tum Abrahæ patriarchæ: & in uerſu edidit libros Chriſtiano ꝗdem & pio ſenſui: ſed utpote litteratura homo

ihel occupatus & nullius magiſterio in diuinis ſcripturis exercitatus leuioris põderis ſentẽtia figurauit: moritur
heodoſio & Valentiniano regnantibus. WJ
alc Aſſianus natus ſerta Cõſtãtinopolĩ a loãne magno epᷣo diaconus ordĩatus apud Maſſiliã pᷣſbyter cõdi
alcho,

oh dit duo mõaſteria. i. uiroꝶ & mulierũ quæ uſq; hodie extãt:ſcripſit experientia magiſtrãte librato pᷣmõe:& ut
aptius dicã ſẽſu uerba ĩueniẽs: & actiõe lĩguã mouẽs res oĩum mõachoꝶ ꝓfeſſiõe neceſſarias. i. de hĩtu: & de
canonica oratiõe: atq; pſalmoꝶ mõ ꝗq ĩ monaſteriis ægypti die noctuq; tenẽtur libros.iiii. Inſtitutionũ lib.i.

ie Deorigiĩe & qꝗlitate ac remediis. viii.pncipaliũ uitioꝶ libros.viii ſingulos.ſ.de ſingulis uitiis libros expediẽs:di
Tlac geſſit etiã cõſolationes cum pribus ægypti habitans: noc eſt de deſtinatione monachi acde fide:de diſcretione
iel de tribus ad ſeruiendum deo uocantibus. De pugna carnis aduerſum ſpiritum: & ſpus aduerſum carnẽ. De 2
4 . natura oĩum uiroꝶ. De nece ſcõꝶ. De nobilitate ai æ. De pncipalibus. De qlitate rõnis. De iugitate orationis.
clui De pfectis. De caſtitate. De ꝓtectiõe dei. De ſciẽtia ſpiritali. De diuinis chriſmatibus. De amicitia. De diffiniẽ
. do uel nõ diffiniẽdo. De tribus antiꝗs generibus mõachoꝶ: & ꝗᷓrto nup exorto. De factiõe pœnitẽtiæ. De re/
iſem miſſiõe ꝗqnꝗgeſimæ. De nocturnis illuſiõibus. De eo qd dicit apoſtolus. Nõ enĩ qd uolo facio bonũ: ſed qdd
. nolo malũ hocago. De mortificatiõe. & ad extremũ rogatus a Lenoe archidiacono & poſtea urbis Romæ epᷣo
phüui ſcripſit aduerſus Neſtorẽ de incarnatione domini libros ſeptem: & ĩ his ſcribẽdi apud Maſſiliã & uiuẽdi finẽ
Seuei fecit Theodo. & Valẽti. regnãtibus.
aihrn Hilippus pᷣſbyter optimus auditor Hieronymi cõmentatus eſt in Iob:edidit ſermone ſimplici librum.
ocehi legi eius & familiares epiſtolas & ualde falſas & maximead paupertatis & dolorũ tollerãtiam exhortato
tahr F rias: moritur Martio & Acuto regnantibus.
bukt Vcherius Lugdunẽſis eccleſiæ eps ſcripſit ad Valerianũ ꝓppinquũ de cõtẽptu mũdi:& ſæcularis philo/
ſophiæ epiſtolã unã ſcholaſtico & rõnabili mõe:diſſeruit etiã ad pſonã filioꝶ ſaroni & Verani: poſtea
igi epᷣs obſcurarũ: ſed & Caſſiani qᷓdã opuſcula lato tenſa hmone anguſto reuoluens uerbi tramite in uno coegit
uuni uolumjie q̃dã eccleſiaſticis ſtudiis neceſſaria. morit᷑ Valẽtiniano & Martiano regnãtibus.
u Incẽtius natiõe gallus apud mõaſteriũ Lormẽſi ĩſulæ pᷣſbyteruiri ſcripturis ſcis doctus:& notitiæ eccle
e ſ ſiaſticoꝶ dogmatũ ſufficiẽter ĩſtructus cõpoſuit ad euertẽda hæreticoꝶ collegia nitido & apto ßmõeua
Nmuan lidiſſimã diſputationẽ: quã abſcõſo noĩe ſuo attitulauit pegrinũ aduerſuũ hæreticos:cuius opis qꝗa ſecũdi libri

düln maximã in ſchedulis partẽ quã a quibuſdã furatã pdidit recapitulatio eius paucis pmonibus ſenſu primo cõ
pegit:& in uno libro edidit: morit᷑ Theodoſio & Valẽtiniano regnãtibus.

elbum agrius ſcripſit de fideaduerſũ p̃ᷣſũptuoſa hæreticoꝶ uocabula: & ad deſtruẽda ĩ ĩmutãda ſãctæ trinita
