poralibus æterna ſũt pᷣponẽda:caducis ſtabilia: ſollicitis ſecuriora: periculoſis libera: honorificis clariora. his
monitis & diues tẽperetur: & pauper ſubleuetur. Nũciã de ſexu loquamur. Sexus ille eſt maſculus & fœmĩia
ideſt uir & mulier. & uir quidẽ poſtea: quæ ſupra cõprehendimus ad inſtitutionẽ uitæ melioris etiã illud de/
bet cũ oĩbus cuſtodire: ut uxorẽ ſuã diligat ſicut Aps eccleſiã. ut oĩ genere unanimi & cõcordes rite poſſint de
um de oĩbus depræcari: leuãtes manus puras ſine ira & diſceptatione. ſed oĩa fiet ad ædificationẽ & ĩſtructio/
nẽ deificã. Deinde cõiunctionis uinculũ pudice & cũ oĩ caſtitate generent: & tũc cõueniant: qn uel gñationis
eſt contẽplatio: aut or̃onis nõ reuocat tp̃ᷣs. Orationẽ aũt illã cõputo: quæ oĩ ſacramentoꝶ myſterio atq; com/
municatione celebrat᷑. Cæterũ eſt depræcatio & adoratio: ex homologeſis & interpellatio eſt & uotũ: quæ oĩa
ſua hñt tpa. Virũ igitur decet intecto capite orare: nõ comatũ: quia cõfuſio eſt uiro: ĩceſſu eſſe ſimplicẽ: nõ ia
ctatũ:nõ fucatũ. ut nõ ſolũ uideatur uerbo credidiſſe: ſed & cæteris uit᷑e ſuæ ſpeciẽ pᷣſtet. Viro enĩ omni cõpe
tit ſacerdotare deo. & ideo debet tã in catheciſmo ꝗᷓ etiã in laica uita cõuerſationẽ ſuã mundiſſimã exhibere.
ut & ſi ipſe munere & officio ſacerdotali nõ fungatur: uitæ tamẽ ſimilitudine ſacerdotibus coæquetur. At ue
ro mulier diſcat obſequi uiro: etiã dũm illũ uocans. & quidẽ omnes uiros reuereatur: ſuo tantũ ſeruiat. quia
omnis mulieris caput uir. ſciat & hæc caſte uiuere cũ uiro ſuo: quod & ille omnibus modis faciat ita: ut nullã
aliam

—

le.

1a
1 „
a

aliã præter uxorẽ nouerit. Noſcere etiã debet tpa conuẽtionis: & abſtinere a coiunctione: uel cũ tp̃ᷣs eſt oratio/
nis: uel cũ muliebria patitur: uel cũ poſt partũ intra tpa purgationis ſe eſſe cognouerit. Nõ eni ad ĩpudicitiã
matrimoniũ copulauit deus: ſed ut gnationi p̃ᷣberet obſequiũ. Diſcat filios educare pie: uerecũda eiſe nõ liti-
loſa: nõ uinolenta: nõ ſuperba uiro: tãetſi patrimonio maior uideat᷑. Sit & in ĩceſſu pudica: non fucata for
ma: ꝓcedere nõ ſtudeat cũ capilloꝶ criſpationibus: aut circũdata auro aut ueſte p̃cioſa: ſed ut decet fœminas
xpᷣianas: ꝓmittentes caſtitatẽ nõ tantũ uerbis: ſed & per bonã cõuerſationẽ. Sciat ſe tacere debere in eccleſia.
loqui enĩ ibi illi nõ eſt cõgruũ.debere obſequi nõ tantũ maioribus natu & ſacerdotibus: uerũ etiã oĩbus fratri
bus. neq; ſe ulli præponere uiro cõtẽplatione ſexus. quoniã & cũ oĩa legitima p̃cepta perfecerit: in uirũ cõſu
mabitur perfectũ.ĩmo appetat uirtutẽ cõſecuturã gloriã:ſe exus infirmitate no tardãte: ſãctitatẽ & uirtutem
animi: & oĩ cõtinentia & paſſione deuota uiris iuſtiſſimis coæquetur. Iã ætatũ ſermo habeat in manibus. Et

primo quidẽ arbitror infantiã differendã doctrina: quæ qualitate uel tpis uel ætatis: uerbũ doctoris non põt

ſuſtinere. Sed quibus oĩbus bñficio ætatisin malitiã & ĩnocentiã naturalẽ dari præcepta nõ poſſunt.in horũ
tñ admonitionẽ parẽtes ſunt cõſtringendi. quanꝗᷓ accedẽte ætate eccleſia nõ deerit: nec ceſſabit admonendo.
Pueris ti illud ĩſinuandũ:primo ut nullo audiendi deſint tpe: quia nec ſemel poſſint oĩa pdoceri. Deinde in
nocentiã ſimplicitate cõiungãt:ne pueritiam in malitiæ pſeueratione cõtinuẽt. cuſtodiendũ quoq; & obſer
uandũ: ne in cæteris ætatibus corrũpatur. Hi ſciãt ſibi fore glorioſũ:ſi naturali bonitati fidei quoq; bonũ:&
deificũ munus adiũgant. ut ſemp boni: ſemp ſãcti: ſẽper ĩnocentes: ſemp in dei opa & naturæ traditione cre/
dulitatis pſeuerẽt. Cõſiderandũ illis eſt: ut caſti & pudici pmaneant. & frequẽtius ad eccleſiã ſciãt conuenire
debere. quia frequẽtius ſũt armãdi: quibus adhuc ppter ætatẽ minus ſtabilẽ: pugna diaboli futura ſit graui/
or. Obſeruãda illis oĩa cũ timore. & ante oẽs cauendũ a fornicatione: quæ initiũ ad idolatriã habet. & neceſſe
eſt: ut utrũq; nouerit qui ſecutus eſt alterũ. Ergo quõ credere intelligit᷑: & deſiiſſe a gentibus: ſi ea quæ gẽtiles
deſignãt: recolit? Sane obſeqᷓntes ſint nõ ſolũ parẽtibus: ſed & oĩbus ætate maioribus. ſi tamẽ eoꝶ monita &
ofo: nihil legitimis affert ĩpedimẽti. deũ ſe hr̃e cõputẽt pr̃em. Illius ſperare debẽt hæreditatẽ: quæ nõ in tpali
bus cõſtat: ſed in æternis. quoniã ſi deus illis utile eẽ pᷣuiderit: etiã tpalia præſtabit: maxime cuũ uiderit unũ
quẽq; æterna ſectari: filio eius dño nr̃o dicente: primũ quærite regnũ dei: & oĩa hæc apponent᷑ uobis. Vnde
nulli dubiũ fore credo: his copiã neceſſariarũ rerũ in terris nõ defuturã: ꝗbus cæleſtia pparantur. Ergo quia
hæc a deo ſperãda ſũt: nulli alii eſt obſeqᷓndũ. ĩmo oĩbus obſequẽdũ: quia deus uult: non quia ab ipſis tpalis
ſperari debet aliqd pᷣmii: ſed quia nos dei eccleſia etiã in his legitima ĩplere intẽdimus. Poſtremo gratulanduũ
eſt his in primo exordio liberi arbitrii: ſi ad deũ acceſſerint. utpote oẽm ætatẽ ſuã bono fidei cõp arantes: ꝙ nõ
conſũpta ætate in errore:qd etiã poſtmodũ dolerẽt: ſed ꝙ adhuc pueri & ĩnocentes ad dei nõ tantũ ueniam:
quantũ ad gram acceſſiſſẽt conſequẽdã. Iuuenes uero hoc ſũt admonẽdi modo: ut ſi uxores habeãt: doceant᷑
caſte uiuere cũ uxoribus ſuis. alienã ſciant ſceleratũ eſſe cõtingere. In hoc eni dabit experimẽtũ & documentũ
renuũciaſſe ſe ueræ uitæ pᷣteritæ: ſi poſtꝗᷓ crediderit: in melius uitæ ſit facta reformatio. Tũc enĩ deſinit eſſe gẽ/
tilis: & eẽ iniciat xpᷣianus: ſi uniuerſa legis caute cuſtodiẽs: caſtũ ſe exhibeat & pudicũ.Si uero uxores nõ hit
cõſtringendi ſũt ut aut habeãt: aut oĩno ſe cõtineant.ne putẽt ſibi eadẽ licere: quæ gerebãt antea. Renũciaſſe
ſe debent ſcire diabolo: nõ uerbis ſed factis. Almoneant?᷑ & ſciãt interdictã eſſe fornicationẽ & adulteriũ.nul
lã fœminã licere cõtingere excepta uxore. & ipſa deifice cõparatã. Itaq; aut illis ducenda eſt uxor:aut cõſeruã
da cõtinẽtia. Sane ne territi fidẽ differãt: ſciant malũ eſſe ꝓpter ĩmundiciã non credere: deterius eſſeĩ pudicos
poſtꝗᷓ crediderint inueniri. & hos hoĩes monendos eſſe exiſtimo: ut oĩbus ꝓpter deũ obſequant᷑. Domũ ſuã
bene regere diſcãt. ſi filios habeãt: piæ eos tractẽt: & ĩſtruant rebus deificis. Hæcenĩ ſũt ſi igna fidei nr̃æ. ſi nõ
ſolũ crediderimus: uerũ etiã aliis quæcredimus tradiderimus Coõſideranduũ iuuenibus: ut in oĩbus bonis fa/
ctis ætatẽ ſuã ſuperẽt.aĩõq; & uirtute fortes: & apud interiorẽ hoĩem iuuenes deo iudice collocent. Gratulã-
dũ etiã iis qui no oĩ ætate cõſũpta: ſed in ipſo ætatũ calore: & in ipſa adoleſcẽtia flagitioꝶ diabolo & ĩmundis
factis renuciauerint. ut renouati exhibeãt ſe deo pueros in malitia. in tentationibus iuuenes:in cõſiliis & cogi
tationibus ſuis ſenes & graues milites Xpi. Sciãt ſe in pace debere eſſe ſollicitos: & in pſecutione fortiſſimos.
Ita nomẽ militiæ dediſſe. & donatiua ſic ſe ſtipẽdia ſj perare uitæ æternæ: ut p̃ter quotidiana pacis certamina:
quæ cõtra diabolũ cui renuciauimus gerimus: pſecutionis pugnã & prœlia cogitemus. nõ corporis ſupplicia
metuẽda: ſed cõſiderãda pmiſſa. Captiuitas potius & ſub hoſte æterno ſeruitus: & exilium cæleſtis patriæ: &
dei iudiciũ: & ĩſultatio inimici: & mors æterna: & æterna tormẽta ptimeſcẽda ſũt. Conſideremus nos oẽs eſſe
mortales: & neceſſe eẽ nos mori. & ꝗᷓ glorioſũ & pdicãdu ſit: ꝙ id qd neceſſe ẽ pati: expugnet᷑ in gloria. Aptã
dus eſt oĩs ſermo ad deſtructionẽ idolatriæ. & martyrii corona laudanda: & oĩfarie ad expugnandũu hoſtẽ: &
ad eius iacula repellẽda miles Xpi munitus incedat. Is cui euãgelizatur:in terrogetur quid agat ſi miles eſt uel
officialis. an iudex: ruſticus an urbanus. negociator aut agricola. uel opifex: uel in quo actu uitã & cõſeruatio
nẽ ſuã inſtituerit ut ex hoc allocutio non deſit. In eo enĩ maxime quis peccat: in quo quotidie uiuit. Monea/
tur igitur miles: ne concutiat: officialis ne calũnietur: iudex ut moderetur: ruſticus ut non murmuret: urba/
nus ut non ſubdolus & circũſcriptor ſit: & ne in rebus malis ſuũ exerceat ĩgeniũ. negociator ut empta non pe

ioret. agricola ut annonam non captet. opifex ut non illudat uel fallat. Etautem Iides ut definit apoſtolus

b v. v.

xv.

paulus: ſubſtantia rerũ quas ſperamus: & iudex rerũ quas nõ uidemus. Credere & uidere quis nõ debet: ꝙ ea
quæ deus ꝓmiſit potens ſit ut pmiſſa ſunt facillime præuenire:? Hæc nobis inuiſibilia ante oculos ponit. ad

hanc in greſſi & diaboli & poteſtatum huius mundi: & harũ tenebrarum uniuerſa deſerimus: & deo cũ fidu/
cia pximamus. Credere enĩ & ſperare neceſſe ẽ: quæ deus iuſſit. Cũq; ea quæ diabolus ĩſeruerit: abnegamus.
fidem ſpes ſequitur. Itaq; de ipſa lo quamur. Eſt igitur ſpes expectatio rerũ oĩum quas in fide habemus: per
qua ſaluamur. Paulo ſcribẽte apoſtolo. Spe eni ſaluati ſumus. Spes aũt quæ uidetur nõ ẽ ſpes.quod aũt ui
det quis: qd ſperat? Si aũt qdnõ uidemus ſperamus: p patientiã expectamus hæc in ſe habet timorẽ. nõ illũ
dico cuius obliuiſci: & quẽ foras debet mittere qſqs in fide uiuit:ſed qui eſtunus de ſpiritibus: ꝗbus replet᷑ Ie
ſus ſicut Eſaias teſtatur: Exiet uirga de radice ieſſe: & flos de radice eius aſcẽdet: & requieſcet ſuper eũ ſpũs Qnmi:
ſpus ſapientiæ & intellectus: ſpũs cõſilii & fortitudinis:ſpũs ſcientiæ & pietatis:& replebit illum ſpiritibus ti
moris dñi.illum ſpũm quẽ Dauid canit dicẽs. Timete dnm iuſti eius. unde & beati efficiunt᷑:eodẽ ꝓteſtãte &
dicẽte. Beatus uir qui timet dñm. illum timorẽ dicit: qui caſtus eſt & pudicus. Quoniã timor caſtus inqt Da
uid permanet in ſæculũ ſæculi. Ergo duplex etiã timor eſt. Et unus appetendus eſt: & alius fugiendus. Eſt igi
tur timor appetendus admonitio & cuſtodia rerum oĩum quas credimus & ſ peramus. Timemus enim iudi/
cium: quia ſperamus & metuimus dnm. quia forte illũ iudicẽ credimus. Sed quoniã caſtus timor eſt dei: &
eſt caſtitas ſpecies cõtinentiæ. de continentia & eius uirtu tibus nunc uidetur tractandũ. Eſt aũt continẽtia ap
petitus oĩ um rerum malarũ refrenatio. malarũ addunt dicentes diffinitionẽ iſtã communẽ eſſe in rebus bo/
nis & malis. Nã qui ſe a bonis retinet: nõ eſt bene cõtinens. ſed a malis recte. Sed in oĩbus ſane pceptis duplex
conſideratio & doctrina eſſe debet. & hoc retinendũ & obſeruandũ in cæteris arbitror. unde cũ unã partẽ tra/
ctaueris: cõtrariã noueris. & ita rerũ ipſarũ inſtitutio exigit.ut cũ alterã partem tenueris: alterã neceſſe eſt ut
deſeras. Malorũ ſane ſubſtãtiã ab initio eſſe cõperimus,. quippe inobedientia iuxa bonũ malũ eſt: & his ſcili/
cet qui nuſꝗᷓ ſunt male cõparantes boni tutela ſeruatur. Cõtinentia igit᷑ docenda eſt: & tenẽda in malis rebus.
In bonis auũt auiditas eius exigenda eſt. Quod Dauid pronũciat & docet dicẽs. Btũs uir ꝗ timet dũm: pceptis
eius cupit nimis. Itẽ continentẽ eſſe debere in malis: & appetentẽ bonorũ in alio pᷣmonet pſalmo ſic dicẽs. Cõ
tine linguã tuã a malo: & labia tua ne loquant inſidioſa. Euita a malo: & fac bonũ.quære pacẽ: & cõſeꝗre eã.
Placet etiã de continentibus conferre. Multos enĩ uideo iuxta coniunctionẽ coniugalẽ continentes tantũmo
do: qua contẽplatione deus iudicat conſcientiã ſingulorũ: & in reliquis continẽtiæ partibus oĩbus gentilibus
eſſe deterrimos. Si enim conſideras ꝗplurimi illoꝶ & iracũdi ſunt & ebrioſi & procaces & ſuperbi:& ex forma
ueluti cõtinentiæ magis inflati: pcuſſores: maledici: cupidi: tu midi: multũ ſibi placentes: & magis iudices: il-
lam ipſam quã ſe pᷣferunt habere continentiã: fomitẽ & famã & materiã magis ſi ubminiſtraſſe ĩcontinẽtiæ.
Cum utiq; hæc primo ſeruanda ſint in quibus quotidie cõprehendimur. & tunc magis ĩ oĩbus aliis uitiis uir-
tus continentiæ retinenda: & ad conſũmationem nõ coniunctio reſpuenda: ſed pudicitia pponẽda eſt. Nam
cum apoſtolus Paulus eccleſias moneret: non informem mandauit continẽtiã: ſed in quibus appetenda & in
uenienda ſit: ſic monuit dicẽs. ut ſit inquit ſancta corpore & ſpiritu. diffiniens nõ eſſe continentem qui non
utraq; parte continentiſſimus fuerit comprobatus. ut magis plurimas ſic flagrare cupiditates: ſicut exitus do
cet: & uniuerſa genera pœnarum per peti uelint: uel ꝗlibet eccleſiæ ſententiam ſuſtinere: ꝗᷓ a familiari conuer
ſatione diſcedere: neſcientes deum dixiſſe de talibus. Quicũq; reſpexit mulierem ad cõcupiſcendũ eã: iã mœ
chatus eſt eam in corde ſuo. Non poſſunt huiuſmodi excuſare culpã ſuam: ꝙ non ad cõcupiſcentiam oculos
ſuos porrexerint:quando ſub uno & ſimul cubant tecto: aut in uno dormiũt lecto. Vnde & reprehenſi ſpiri/
taliter hoc agere profitentur: adiicientes extraneis nomina affectuum uel pietatis. ſane quoniam & diaboli
ſubſtantiam accipimus ſpiritalem: debet addi: ſed nequitiæ & malitiæ ſj piritalis: adeo propter ſcandalum ec
cleſiæ & ruinam: cuma ſe nec perſuaſiõe: nec interdicto maiorum natu: nec metu præſentis ſententiæ: uel fu
turi iudicii diuelli poſſint: cum fortiſſimos etiam quos legitimæ copulauerunt nuptiæ: leue iurgium ſeparet
Quid hoc mali eſt: quæ male indiuidua charitas: ut alienæ cõſanguinitatis affectus ſeparari nõ poſſint. Tur
pe eſt dicere: quod illos non pudet facere. Certe uel ab oſculo non ſunt immunes: quod eſt pignus & ara ſer/
pentis. Sane cum increpaueris: mox hæc proferunt uerba: poſſe integritatẽ corporis ſui comprobari: cum ab
ip̃is prius mentis requiratur integritas. ꝗꝗᷓ nec etiam corpore omnino poſſint examinari. Nõ enim cõſciẽtiæ
latebras hominibus ſcire: aut nudare permiſſum eſt dicente ſcriptura: homo in facie uidet:deus auteſn in cor
de. deus ſolus intima & ſecreta circũſpicit. ſ⸗ ed manifeſta eſtuox domini monentis: a fructibus eorum cogno/
ſcetis eos. Si conſideretis qualis eorum aſpectus: ꝗᷓ torua fronte: ꝗ inuerecunda reſpiciunt: quãtum audaciæ
in multis magis ꝗᷓ conſtantiæ Ferunz Hnp Cld- in quibuſdam cultus eſt: & affectatus inceſſus profeſſione
iactantiæ: & ad hochuiuſmodi profeſſionis ueluti deuotio procedit: ut propter nomen quod ſolum portant
uirginitatis: appetibiles fiant. Inde eſt quod ſe iudicant cum ſe cælarédebuerint: deo exhibentes tantũmodo
obſequiũ ſuum: quo remunerationem pudicitia expectat & ſperat. congreſſi ad limina domus dei: ad ora/
tionis horã intecto capite iniiciantur. Interpretantes apoſtolũ cõniuentibus corruptoribus ſuis: de mulieri/
bus maritatis nõ de uirgibus ſtatuiſſe. neſciẽtes ꝙ ubiq; maſculos cuiu ſlibet ætatis uiros nomĩet: oẽs fœmiĩas
mulieris appellatiõedeſignet. Scio me exceſſũ feciſſe a ꝓpoſito tractatu cõtinẽtiæ: ſed neceſſario ut deinceps

omknes

,
s
na
l⸗
1r.
nit⸗
m
Cin
on

do

no⸗
ir
one
tant
o⸗
ota/
en/

teßs
mnes

omnes hoĩes cuiuſlibet ſexus plena cõſciẽtia ſciãt: & a quibus ſe abſtineãt: & quæ debeãt cuſtodire. Aut ſi in
una ſpecie & quolibet genere cõtinentiæ fuerit obſeruator: necad alias uelit monitus accedere:nõ ſe iactet in
numervo eſſe cõtinẽtiũ:ne & ipſã partẽ in qua ſibi plaudebat:obſtinatione uideatur amittere. Ergo qui ad cõ
tinentiã docet᷑: & uult accedere nõ in corpore: aut in una parte corporis tantũmodo debet continẽtiã quære/

re:ſed in toto animi motu cõtinẽtiæ debet obſeruatiões agnoſcere. N am qui iracundiã retinet is magis eſt cõ

tinens:ꝗᷓ qui linguã a cõuitio: a maledicto: a detractioe: a mẽdacio: a periurio: & a cæteris linguæ malis abſti⸗/
net. Is uero eſt cotinẽs qui uniuerſa officia mẽbroꝶ a malis affectibus ſubtrahit: qui ipſum deniq; cogitatũ a
tota nequitia cõpeſcit:& omni denegat iniquitati. is plenus eſt cõtinẽs: & illum nõ cum hominibus cõparo:
ſed cum angelis ſanctis ſimillimũ recognoſco. Nunc iam uobis de patientia: & de eius bonis loquẽdum eſt.

Eſt igitur patiẽtia omniũ iniuriarũ & paſſionũ tolerãtia: & deſpectionũ atq; expectationũ omniũ ſine pci pi
tatione ſufferẽtia. quam ſiquis intellexerit & habuerit: cõtraria uitæ grauia baiulat: oĩa bona continet: ſoro/

rem habet ſpem: quã ſuperius cõprehendi. affines experitur eſſe ſibi res bonas omnes. Patitur enĩ libenter:
quia ſperat: & ſperando tolerat. Impatiẽter eni fertur: quod non ſperatur. omni aũt uirtute ꝑpfert᷑: quod ſpe
præeunte dignoſcit᷑. Aut ſi ſpes fructus patiẽtiæ ſubſequat:hæc matre gaudet fide:gubernaculũ habetdei ti
morẽ: & ſpem accontinẽtiam genus & Ptopinquttue-- Inde glorioſi dei teſtes efficiunt᷑:dum fide pleni:dum
dei timore ſolliciti: dum cõtinentiæ diſcipuli: dum filii ſpei duce ſapiẽtia reperiunt᷑. Deinde cohæredes Chri
ſti: dum illum uſq; ad mortẽ patiẽtiæ uirtutibus imitãtur. Inde iuſti dum omnia patiẽteroperant᷑. Sed iam
de iuſticia diſſeramus. Eſt enĩ iuſticia ſingulaꝶ rerũ & perſonaꝶ æquiſſima diſtributio: qua quis obtinens &
cui quis adhærẽs: uitam ſuam diſpoſite & ſine turbatione cõſeruat: cuſtodit in omnibus æquitatẽ. ſcit quid
deo debeat. quid ſanctis & coæqualibus reddat. quid nõ deneget poteſtatibus huius ſæculi. quid ſibi retine/
at. quid proximo cõpetat. quid alienis cõcedat aut cõgruat. Iuſtũ enĩ eſt deum colere: & diligere ex toto cor⸗
de: & ex tota anima: & ex tota uirtute. ſanctos & coæquales honorare. tributa pẽdere poteſtatibus.ſuperbũ
non eſſe:ſed magis mitẽ & humilẽ. proximos tanꝗᷓ ſe diligere. alienos & inimicos nõ perſequi odio: ſed ama
re.ſubiectũ eſſe prioribus uel ætate maioribus: quia & dominus noſter cum eſſet omniũ dns:a Ioanne Bapti
ſta qui maior in natis mulierũ: quia prior ab illo in natiuitate hominũ erat: baptizatur. & ſic ĩpleri omnẽ. iu
ſticiã proteſtatur. Ex hac miſericordia naſcitur. obſequiũ deificũ generatur. In his omnibus quiſquis inueni
tur: nõ immerito in Chriſto dicitur permanere. quoniã hæc omnia Chriſtus eſt. Paulus glorioſus nos infor/
mat & inſtruit de Chriſto dicẽs: Qui eſt nobis a deo iuſticia & iuſtificatio & ſ- anctificatio & redẽptio. Itẽ alio
loco:Qui eſt miſericordia & pax & dilectio: quã græci a ya ruyv uocant. ad quã nunc tranſitus facimus: quia
in omnibus maior eſt. Inter cætera ſic fatetur beatus Paulus. Manẽt autem tria hæc fides ſpes & dilectio: ſed
maior his dilectio eſt. ergo eſt dilectio uĩculũ animoꝶ caſta & ſincera & ſine æmulatiõe. Charitas cõſumatio
omniũ mãdatoꝶ: breuis regula omniũ pᷣceptoꝶ: quam quis cũ habuerit: oĩa habet. ſine hac in alia oĩa rema
net ĩperfectus. Et ut cognoſcat ueſtra prudẽtia quãtũcharitas ualeat: legimus reſpõſum domini in euãgelio

dicẽtis: Cum eniĩ ĩterrogaret ſic ait. Diliges duũm deũ tuũ ex toto corde tuo: & ex tota anima tua: & ex tota uir

tute tua. & diliges proxmũ tuũ tanꝗᷓ te. In his duobus præceptis tota lex pẽdet & prophetæ. Vides in hacſo/
la uniuerſa legis cauta pendere. uere quiſꝗs hãc habet: iam deus & dei filius dici põt. Ex hac ſola deo poterit
ſimilis eſſe. Cõſidera deũ qui diligit: nũquid ſperat: nũquid timet:nũquid fidit-? Non:ſed tãtũ diligit. Deus
inquit Paulus cũ dilexiſſet mũdũ: miſit unicũ filiũ ſuũ in ſimilitudine carnis peccati: ut de peccato condẽna/
ret peccatũ in carne. Inde & Paulus præponit illa oĩbus rebus bonis dicẽs: Et ſi locutus fuero lĩiguis hominũ
& angeloꝶ: charitatẽ aut nõ habeã: nihil ſum: ac ſi æramẽtũ tinniẽs aut cymbalũ cõcrepãs. Et ſi habuero pro
phetiã & cognouero oĩa myſteria & omnẽ ſciẽtiã: & ſi habuero fidẽ ita ut mõtes tranſferã: & diſtribuero oĩa

mea in cibos pauperũ:& ſi tradidero corpus meũ ut ardeam:charitatẽ aut non habeã nihil ſum. Charitas ma

gnanima eſt: charitas benigna eſt: charitas nõ æmulat᷑: nõ cogitat malũ: non gaudet ſuꝑ iniuſticiam: gaudet
autẽ in ueritate. omĩa ſuſtinet: oĩa credit: oĩa ſperat: charitas nunꝗᷓ excidit. Ergo qui hacueluti ſpeciẽ uolue/
rit innuere: totæ illæ ſcripturæ ſũt reſerãdæ. oĩs aperiẽda lex: prophetæ inſinuadi: oẽs uirtutes Chriſti: actus:

mandata inſinuãda. Apoſtoloꝶ quoq; doctrina aperienda: penitus & docẽda eſt. Et quauis omnes quas ſu/
pra tractamus ſi pecies: ad plenũ tractatũ hominibus incõprehenſibiles ſint:multo tamẽ magis ea in qua oẽs
conſumantur& pendẽt: maxime cũ Ioannes euãgeliſta ĩterdixerit nobis in epiſtola ſua diſputare de ea. cum

illã & dei filiũ eſſe dicit & deũ patrẽ ſicdocẽs: deus dilectio eſt. Si põt quis de toto deo diſſerere: põt & de dile/
ctione quæ deus eſt. Ergo ſi ſacrilegiũ eſt de deo tãtũ quãtũ nõ licet diſputare: tacere religioſũ & alienũ non
erit. de dilectione eteniĩ ſentiẽda tanta ſunt: quãta & de ipſo deo: quoniã deus dilectio eſt. Vnuſqſq; igit᷑ ſe
cognoſcat.quia ſiquis in ſe habet dilectionẽ: habitaculũ eſt dei. quia deus qui dilectio eſt manet ĩ illo. docet
iam finẽ ſpecierũ in dilectionis plenitudinẽ oĩum rerũ bonaꝶ coſumare: maxime cũ oĩa ſint tractata. Aut ſi

quid pᷣtermiſſũ eſt: ĩ mũdi plenitudine uideat᷑ eſſe cõcluſũ. Veniã ante oẽs a tua poſtulo ſinceriſſima ſancti

tate: orans ut tua ſanctitas quæ peritior in uia dei & ſanctior comprobata eſt: in oĩbus ĩ quibus mediocritas
mea uel prætermiſit: uel inuẽta plenius explanare nõ potuit: correcta reformare & ſupplere dignetur. Aut ſi
probaueris: ut eſt a nobis opuſculum cœptũ te petẽte & deo adiuuãte perfectum: non habere quod deſit: in
xvi.

oratiõibus tam tuis ſanctis: qᷓ omniũ fratrũ memoriã mei habeas. Vt ſciãt æmuli fidei meæ præſtitã eſſe ra/
tionẽ:& cõuenire cum eccleſia recognoſcant: & magis magiſteriũ ſumant: ut non ſolũ gratulentur nos credi
diſſe: uerũ etiam aliquãtulũ inimicis & credentibus profuiſſe.

. . . . . . — „ . — * „* — * . — „ —
Nractatus beati Hieronymi de eſſentia trinitatis & mẽbris dni: cuius effectũ ſubiectũ indicat argumẽtũ.

¶Epiſtola Sexta.
Eum trinũ in perſonis: inuiſibilẽ: incorporeũ: incõprehenſibilẽ: immẽſũ: ĩmutabilẽ: ſimplicẽ: & im
mortalẽ docens infert: Cũcta quæ in ſcripturis uel de motibus animæ uel de humanis membris tra
duũt: in deo nõ carnaliter ſed ſpiritualiter & figuraſiter ĩtelligẽda: ſingulariter in mẽbris & motibus dei in ſcri
pturis tradita: myſticũ & ſpiritualẽ ſenſum exponẽs.
Mnipotẽs deus pater & filius & ſpiritus ſãctus: unus atq; trinus: unus uidelicet in natura: trinus in
perſonis: ſolus inuiſibilis: ſolus immẽſus atq; incõprehẽſibilis: ſolus incircũſcriptus: ſolus ĩcorpo/
reus & imortalis: ubiq; præſẽs ſed latẽs: ubiq; totus ſed ĩmẽſus. Inuiſibilis eſt: quia in eſſentia ſua

uigderi nõ poteſt apoſtolo teſtate: qui ait: Quẽ uidit nullus hominũ: ſed nec uideri põt.Et in euãgelio: Deũ

nemo uidit unꝗᷓ. Incorporeus eſt: quia nullis mẽbroꝶ lineamẽtis cõpoſitus eſt ſiue cõpactus exiſtit: ſicut ue

rias in euãgelio dicit. Spũs eſt deus: & qui adorat eũ:in ſ pũ & ueritate oportet adorare. Immẽſus ẽ: quia q̃ti

tas eius uel qualitas a nullo metiri põt. Cui Salomõ in ſua or̃one ſupplicãs ait: ſi cæli & cæli cæloꝶ te nõ capi
unt:ꝗto magis domus iſta quã ædificaui Incircũſcriptus eſt: quia circũſcribi nõ põt. Illocalis eſt: quia de lo
co ad locũ nequaꝗᷓ trãſit. nec quolibet detinet᷑.ipſo de ſe p Eſaiã teſtimoniũ phibẽte: Cælũ ſedes mea eſt: ter
ra ſcabellũ pedũ meorũ. Et ꝑ Hieremiã: cælũ & terrã ego ĩpleo. Cuius immélitatẽ ꝓpheta ĩ pſalmis cõfitens
ait. Si aſcẽdero ĩ cælũ: tu illices. & cætera. De cuius ĩmẽſitate adhuc ĩ libro Iob ſcriptũ eſt: excelſior cælo ẽ. Et
unde agnoſcis Lõgior eſt terra. Immẽſitas eius latior eſt mari. Qui cælũ & terrã ĩ plet: ꝓculdubio nullus lo/
cus eſt eius pᷣſentia abſẽs. ſi up oĩa quippe eſt regẽdo atq; ĩperãdo. ſubtus eſt oĩa ſuſtinẽdo atq; portãdo: nõ
põdere laboris: ſed ĩfatigabili uirtute. Immutabilis eſt: quia ab eo quod eſt: oĩno mutari nõ põt:ipᷣo dicẽte p
Malachiã ꝓphetã. Ego dñs & nõ mutor. Ideo deus imutabilis dicit᷑: quia miſericordia eius:ira:furor: pœni/
tẽtia: obliuio: recordatio: & alia his ſimilia ei no accidũt. ſimplexenĩ natura eſt:& ĩmutabilis: & ĩ perturbata
neq; aliud ẽ ip̃e & aliud quod habet: ſed i. pſuũ eſt: quod habet.& qd ẽ ĩmortalis ẽ: quia mori nõ põt apoſtolo
dicẽte: ꝗ ſolus ĩmortalitatẽ habet: & lucẽ habet ĩacceſſibilẽ. quẽ uidit nullus hõ. ſed nec uideri põt. Vbicũq;
auũt ſacra ſcriptura ſparſim p diuinos libros ĩ deo motus aĩæ: ſeu humana mẽbra deſcribit: ideſt caput: capil
los: oculos: palpebras: aures: nares: os: labia: cor: lingu ã: imaginẽ: uterũ:manũ dexterã: ſiniſtrã: digitos ſiue
digitũ: alas ſcapulas: poſteriora: pedes: Itẽ motus aĩæ irã:furorẽ: obliuionẽ: pœnitẽtiã recordationẽ: & his
ſimilia:nõ carnaliter iuxta hiſtoriã a recte ĩ telligẽtibus ſumẽda ſũt: ſicut a iudæis & plæriſq; hæreticis carna
liter ſapiẽtibus: ꝗq deũ corporeũ atq; localẽ opinant᷑: ſed ſj pũaliter oĩa de eo ĩ telligẽda & cõtuẽd ũt. Siqs enĩ
deo humana mẽbra ſeu motus aiæ: more humano ineſſe credit: ꝓculdubio ĩ corde ſuo idola r d Cuut

dictũ eſt: figuraliter ĩ deo caput legimus ipſa eſſẽtiã diuĩtatis eius quæ oĩa pᷣcedit:& cui oĩa ſũt ſubiecta: ĩtel

ligere debeamus. capillos uero capitis eius ſactos ägelos ſeu uniuerſos electos accipi oportet. De quo qdẽ ſa
cramẽto ĩ libro Danielis ſcriptũ eſt:aſ piciebã donec throni poſiti ſũt:& an tiquus dieꝶ ſedit: ueſtimẽtũ eius

quaſi nix cãdidũ: & capilli capitis eius quaſi lana mũda. Hocenĩ ſi ignificat ꝑ ueſtimẽta cãdida dei: qd'& per
capillos capitis ſui: eius ſãctos uidelicet angelos & multitudinẽ ſ: ãctoꝶ dealbatoꝶ. Vel certe ideo capilli eius

lanæ mũdæ cõparant᷑: ut p hoc antiquus dieꝶ credat᷑ eſſe. Oculos deus dicit habere: ꝓ eo ꝙ oĩa uidet & nihiil
eũ latet. In cuius cõſpectu ait apoſtolus: nulla creatura ĩuiſibilis eſt. oĩa enĩ nuda & apta ſũt oculis eius. Ali/
ter eni oculi reſpectu græ eius ĩtelligunt᷑: ut eſtilludĩ pſalmo:pᷣceptũ dni lucidũ illuminãs oculos. palpebræ

dñi occulta & ĩcõprehẽſibilia iudicu ſui ſpiritalis ĩ diuinis libris eius ĩ nuit᷑: de ꝗbus occultis & ĩcõprehẽſibili/

bus ſacramẽtis atq; iudiciis ĩ pſalmo legit᷑: palpebræ eius iĩterrogãt filios hominũ. i pbãt. Aures dicit᷑ habe/
re dus ꝓpterea: quia oĩa audit. Nihil eu ſub ſilẽtio latet. de quo ĩ libro ſapiẽtiæ dicit᷑: Auris cæli audit oĩa: &
. . — — „ „ 3 „ . . . — ,ℳ— . —
tumultus murmurationũ nõ abſcodit. Nares dei inſi piratio eius ĩ corde fideliuũ:ut eſt illud ĩ libro regũ. Aſeẽ

dit fumus de naribus eius.i. lachrymoſa cõpũctio pœnitẽtiũ iſ piratiõe eius. Facies dei cognitio ueritatis: ſeu

cognitio diuĩtatis eius ad hoĩes: de qua cognitide in pſalmo ſcriptũ eſt: Oſtẽde nobis dne faciẽ tuã. hocẽ do⸗
na nobis cognitionẽ tuã: quæ cognitio p filiũ oĩbus hoĩbus ĩ notuit: io dicẽte ĩ euãgelio: Nemo noulit pattẽ

niſi filius: & cui uoluerit filius reuelare. Aliter uero facies dei ſignificat ĩuiſibilẽ eſſẽtiã diuinitatis filii dei: de

qua ipſedis ad Moyſẽ per ipſũ angelũ reſi Podit: poſteriora mea uidebis. faciẽ aũt meã uidere nõ poteris: Os

uero dei filius dei pris. i. Chriſtus qns. de quo Eſaias ꝓpheta ex iudæoꝶ pſona affatus ait: Quia os eius ad ira
cũdiã ꝓuocamus. aliter uero os dni ſermo eius ſiue uiſio accipit᷑. de quo ſermone dei pdictus ꝓpheta ait. Os

dni locutũ eſt. hoceſt uerbũ filius dei patris: per quẽ oĩa facta ſunt. dequo in pſalmo dicit᷑: uerbo dñi cæli fir
mati ſũt. Et alibi. Miſit uerbũ ſuũ:& ſaturauit eos. Et in euãgelio. In principio erat uerbũ. Lingua dñi myſti
ce ſignificat ſpiritũ ſanctũ:per quẽ deus pater ſecretũ ſuũ manifeſtauit hoĩbus. unde in pſalmo: lingua mea
calamus ſcribe uelociter ſcribẽtis. Labia dei myſtice utriuſ. ꝙq; teſtamẽti cõſonãtia ĩtelligunt᷑: de ꝗbus duobus

——’ . *ι — —— — . — » *. „— . . — . — d„ ·
teſtamẽ tis in ꝓuetbiis dicit᷑. Et diuĩatio ĩ labiis eiust: ĩ iudicio nõ errauit os eius. Brachiũ uel brachia dei pr̃is

—

ka/

edi

lep
en
ta
0lo
ig⸗
apl
ſiue
Cho
um
eni.
uut
il
iſi
õ
per
eus
ul
ͦ

tte

ifir

filius eius & ſpũs ſãctus intelligit. ſicut eſt illud in Eſaia: Et brachia mea populos iudicabũt. Brachiũ dei pa/
tris ſingulariter filius eius accipit᷑: de quo Hieremias ad ipſũ ait. Et nũc dñe deus: qui eduxiſti populũ tuum
de terra ægypti ĩ manu forti & brachio extẽto. Ideo aũt filius dei brachiũ dicit᷑: quia creatura electa ab ipo cõ⸗
tinet᷑. Dextera dei patris unigenitus filius accipit᷑. de quo in pſalmo ex pſona hoĩs aſſũpti dicit᷑: Dextera dñi
fecit uirtutẽ: dextera dñi exaltauit me. Aliter uero dextera dni gloriã pris & æternã beatitudinẽ ſignificat. de
quo in pſalmo ex pſona pr̃is dicit᷑ ad filiũ: ſede a dextris meis. dicit᷑ aũt dextera dei oĩs electa creatura in cælo
& in terra: ſicut p ſiniſtrã eius ĩtelligit᷑ reproba creatura.i.demones & oẽs ĩpii: qui ad læuã poſiti æterna ſup/
plicia ſi uſtinebũt. Manus dei patris filius eius accipit᷑ eo ꝙ p ipſũ oĩa facta ſũt. Aliter uero manus dei ptãs in
telligit᷑. de qua ptãte in libro Hieremiæ dicit᷑. Sicut lutũ in manu figuli:ita uos in manu mea domus Iſrael.
Itẽ nõnunꝗᷓ manus dũi flagellũ accipit᷑. de cuius pcuſſiõe in Sophonia ꝓpheta ſcriptũ ẽ: Extẽda manũ meã

ſup Iudã:& ſupꝑ habitantes iſi rael: & diſpdã de loco hoc reliqas Baal.ꝓ qua dni pcuſſiõe beatus Iob de ſeipſo

ait: manus dñi tetigit me. Digitus dñi ſingulariter ſpũs ſãctus accipit᷑. a quo ſpũ ſãcto lex in duabus tabulis
lapideis ſcripta narrat᷑ in mõ Synai. Ipᷣe enĩ ſcripſit: qui ſcribẽda dictauit.i.ſpũs ſctũs. de quo ſpũ ſãcto dũs
ĩ euãgelio: Ego ĩ digito meo eiicio demonia. quod alius euãgeliſta apte declarãs ait: Si ego in ſpũ dei eiicio de
monia. Sicut enĩ digitus cũ manu uel brachio: manus uero uel brachiũ cũ corpore ſũt ĩ natura unũ: ita pr &
filius & ſpũs ſctũs. tres quidẽ ſũt ĩ ꝑſonis:una uero ſubſtãtia diuĩtatis. Digiti dei pluraliter ſãcti intelligunt᷑
ꝓphetæ: p quos ſãctus ſpũs legis ac ꝓphetaꝶe libros ſua inſpiratiõe deſcribit. de qbus ĩ pſalmo dicit᷑: Videbo
cælos tuos opera digitoꝶ tuoꝶ. Per cælos eni libros legis & ꝓpphetaꝶ: P digitos uero ſactos ut dictũ eſt ꝓphe
tas:myſtice inſinuauit. Imago dei pr̃is ĩuiſibilis: aliter nãq; eſt imago dei pris in filio ſuo: quẽ nõ aliunde ſed
ex ſemetipſo:hoc eſt ex ſubſtãtia ſua:& ꝑ oĩa ſibi ſimilẽ & æqualẽ genuit. Aliter uero ĩ aĩa hoĩs: quã nõ ex ſe:
ideſt de ſubſtãtia ſua: ſicut plæriq; hæretici opinati ſũt genuit: ſed ex nihilo creauit. Sicut aliter eſtimago cu
iuſq; regis in filio eius: quẽ ex ſemetipſo ſibi ſimilẽ genuit.i.hõ hoĩem. Aliter uero ĩ annulo ſiue in cæra ima/
go eſt ĩpreſſa: quæ nõ eſt: quod ipſe filius qui naturaliter hoc eſt quod & pater. Cor dei patris eſt arcanũ eius
ſapientiæ myſtice: ex quo uerbũ ideſt filiũ ſuũ ĩpaſſibiliter ſine initio genuit:ipſo dicẽte: Eructauit cor meũ
uerbũ bonũ. Alas deus dicit᷑ habere: ꝓ eo ꝙ more auis electos ſuos tanꝗᷓ pullos ſub ſe colligit: fouet: & ab ĩſi/
diis diaboli & maloꝶ hominũ ꝓtegit. Vnde ꝓpheta: Sub umbra alaꝶ tuaꝶ ꝓtege me. Scapulas habere dici
tur: quia infirma mẽbra eccleſiæ quaſi in ſcapulis portat. ſicut ĩ pſalmo dicit᷑: Scapulis ſuis obũbrabit tibi.
Vẽter dei ſecreta origo ſubſtãtiæ eius accipit᷑. Vnde in pſ- almo: Ex utero ante luciferũ genui te. Aliter uterus
dei: ĩcõprehẽſibilia iudicia eius: quæ rimari nequeũt: inſinuant᷑ myſtice. de quo occulto iudicio eius in libro
Iʒob ſcriptũ eſt. de cuius uero egreſſa eſt glacies: & gelu de cælo quis genuit. Po ſteriora filii dei incarnatio eius
accipit: de qua poſterioritate filius ĩ môte Synai ad moyſẽ p angelu loquẽs ait: Poſteriora mea uidebis. faciẽ
aũt meã uidere nõ potes Pedes dei ſtabilimẽtũ & uirtus eius eſt: eo ꝙ ubiq; præſẽs eſt: & uniuerſa ei ſubiecta

ſunt: Illoipſo dicẽte p Eſaiam ꝓphetã: Cælũ mihi ſedes eſt: terra aũt ſcabellũ pedum meoꝶ. Aliter pedes filii

dei incarnatio ĩtelligit᷑: quæ diuinitati ſubiecta eſt tanꝗᷓ capiti pedes. Sicut enĩ p caput diuinitas: ita p pedes
eius humanitas eius exprimit᷑. de qua ĩ Exodo ſcriptũ eſt: Viderũt Ieſũ dñm: hocẽ Moyſes Aarõ & Nadab
& Eliud & ſeptuagĩta de ſenioribus populi ſub pedibus eius quaſi lapis ſapphyrius: & quaſi cælũ cui ſerenũ
ſit. Sicut aũt per lapidẽ ſapphyriũ cæleſtes uel ſãctos ãgelos: ita p cælũ ſerenũ ſãctã eccleſiã electoꝶ ex homi
nibus aſſũptã figuraliterdemõſtrare uoluit: ſup quas duas creaturas hõ aſſumptus filius dei in perpetuũ re
gnat:de quo ĩ pſalmo dicit᷑: Oia ſi ubieciſti ſub pedibus eius. Aliter aũt dei pedes ideſt Ieſu Chriſti: ſignificati
ſũt ſãcti pdicatores.de ꝗbus ĩ Deuteronomio ſcriptũẽ: Qui appropiĩquauit pedibus eius: accipiet de doctri/
na eius Veſtimẽtũ filii dei aliq caro eius: quæ a diuĩtate ẽ aſſũpta:ĩ diuis libris figuraliter accipit᷑: de quo ĩ
dumẽto carnis Eſaias ait: Quis eſt iſte qui uenit de Edõ: tinctis ueſtibus de boſra:- Rurſus ueſtimenta eiuſdẽ
dni ſãcta accipit᷑ eccleſia: quæ ꝑ fidẽ & dilectionẽ ei cõiũcta eſt: de qua dicit᷑ ĩ pſalmo: Dñs regnauit: decorẽ ĩ/
duit. Et ĩ pſalmo alio ad ipſũ dũm cõfeſſionẽ & decorẽ ĩduiſti: amictus lumie ſicut ueſtimẽto.Palliu iam di
cta eius eccleſia ĩ relligir⸗d⸗ quo ĩ libro Geneſis ſcriptũ eſt:lauit ĩ uino ſtolã ſuã: hoc eſt in paſſiõe & ſãguine
carnẽ ſuã. Calciamẽta dñi nr̃i leſu Chriſti myſtice ſignificãt ĩcarnationẽ eius: quã ex mortalitate humani ge/
neris aſſumere dignatus eſt: de qua ĩcarnatiõe ſua ipſe ꝑ ꝓphetã ĩ pſalmo ait. In Idumeã extẽdã calciamẽtũ
meũ:ideſt ĩ plebe gentiliũ manifeſtabo incarnationẽ mea. Greſſus dei aduẽtus filius dei in mũduũ: & regreſ/
ſus ad patrẽ.de quibus pſalmus ait: Viſi ſũt greſſus tui deus: greſſus dei mei. De utero uero naſcẽdo poſitus
eſtin præſepio. quia poſtꝗᷓ oĩa ĩpleuit ꝓ qbus a patre miſſus uenerat: appẽſus eſt in ligno crucis.de cruce aũt
depoſitus ſecũdũ corpus: ſepultus ẽ: & ſecũdũ aĩam ad ĩfernũ deſcẽdit. Tertia aũt die potẽtiã ſuæ diuinita
tis carnẽ ſuã de ſepulchro ſuſcitauit. Et poſt diẽ reſurrectiõis quadrageſimo die uidẽtibus apoſtolis aſcẽdit ĩ
cælũ: & ſedet ad dexterã pr̃is. i.ad gloriæeius. Hi ſũt enĩ greſſus filii dei: iſte deſcẽſus & aſcẽſus eius: q frequẽ
