Omnia pœnarum percurrere nomina poſſim.
Neq; enĩ hiſtoriã ꝓpoſui ſcribere: ſed nr̃as breuiter flere mipias. Alioqn ad hæc merito explicãda: & Thucydi
des: & Saluſtius muti ſũt. Fœlix Nepotianus ꝗq hæc nò uidit: fœlix ꝗq hæc nõ audit. nos miſeri: ꝗ aut patimur:
aut patiẽtes fres noſtros tãta perſpicimus: & tamẽ uiuere uolumus: eoſq; qui his carẽt: flendos potius ꝗᷓ brõs
putamus: olĩ offẽſũ ſẽtimus: nec placamus deũ. Noſtris pctis Barbari fortes ſũt. nris uitiis Romanus ſupat᷑
exercitus: & quaſi nõ hæc ſufficerẽt cladibus: plus pene bella ciuilia ꝗᷓ hoſtilis mucro cõſũpſit. Miſeri iſraelitæ
ad quoꝶ cõparationẽ Nabuchodonoſor Fᷣuus deſcribit᷑. Infœlices nos ꝗ tãtũ diſplicemus deo: ut ꝑ rabiẽ Bar
baroꝶ illius ĩ nos ira deſæuiat. Ezechias agit pœnitẽtiã: & cẽtũ octoginta ꝗnq; milia Aſſyrioꝶ ab uno angelo
una nocte deleta ſũt. Ioſaphat laudes dni cõcinebat: & dñs ꝓ laudaãte ſupabat. Moyſes cõtra Amalech no gla
dio: ſed of̃one pugnauit. Si erigi uolumus: ꝓſternamur. Proh pudor: & ſtolida uſq; ad ĩcredulitatẽ mens fu/
git romanus exercitus: uictor orbis & dus. Abhis uĩcit᷑: hos pauet: horũ teret᷑ aſpectu: qui ĩgredi nõ ualẽt: ꝗ
ſi terrã tetigerĩt ſe mortuos arbitrant᷑: & nõ ĩtelligimus ꝓphetaꝶ uoces. Fugiẽt mille uno pſeqᷓnte. nec ampu
tamus cauſas morbi: ut morbus pariter auferat᷑: ſtatiq; cernamus ſagittas pilis: tyaras galeis: caballos eqs ce-
dere. Exceſſimus cõſolãdi modũ: & dũ unius mortẽ flere phibemus: totius orbis mortuos plaximus. Xerſes
ille rex potẽtiſſimus: ꝗ ſubuertit motes: maria cõſtrauit: cũ de ſublimi loco infinitã hominũ multitudinẽ: &
ĩnumerabilẽ uidiſſet exercitũ fleſſe dicit᷑ ꝙ poſt cẽtũ ãnos nullus eorũ: quos tũccernebat ſuperfuturus eſſet.
O ſi poſſemus ĩ talẽ aſcẽdere ſpeculã:de qua uniuerſã terrã ſub nr̃is pedibus cerneremus: iã tibi oſtẽderẽ toti
us orbis ruinas. gẽtes gentibus: & regnis regna colliſa: alios torꝗᷓ ri: alios necari: alios abſorberi fluctibus. alios
T u. clxxxii.

Cyiſ

ad ſeruitutẽ trahi: hic nuptias: ibi plãctum: illos naſci: iſtos mori: alios affluere diuitiis: alios mẽdicare: & nõ
Xerxis tm̃ exercitũ:ſed totius mũdi hoĩes qui nũc uiuũt in breui ſpatio defuturos. Vincit᷑ ſermo rei magnitu
dine: & minus ẽ oẽ qd dicimus. Redeamus igit᷑ ad nos: & qᷓſi e cælo deſcẽdẽtes pauliſꝑnra uideamus. ſetis ne
obſecro te: qñ infãs: qũ puer:qñ iuuenis: qũ robuſtæ ætatis: qũ ſenex factus ſis? quotidie morimur: quotidie
cõmutamur: & tñ æternos nos eſſe credimus: hoc ipſũ qd dicto: qd ſcribit᷑: qd relego: qd emẽdo de uita mea
trahit᷑:quot pũcta notarii: tot meorũ dãna ſũt tẽporũ:ſcribimus atq; reſcribimus:trãſeũt maria epiſtolæ: &
ſcindẽte ſulcũcarina ꝑ ſingulos fluctus æratis noſtræ momẽta minuũtur. Solũ habemus lucri: qd xp̃ᷣi nobis
amore ſociamus. charitas patiẽs ẽ: benigna eſt. charitas nõ zelat᷑:no agit ꝑperã:nõ inflat᷑: oĩa ſuſtinet: oĩa cre
dit: oĩa ſperat: oĩa patit᷑. Charitas nunꝗᷓ excidit: hæc ſẽper uiuit ĩ pectore: ob hãc Nepotianus noſter abſẽs p̃/
ſens eſt: & ꝑ tãta terraꝶ ſpatia diuiſos utraq; cõplectit᷑manu. Habemus mutuæ obſidem charitatis:iũgamur
ſpiritu: ſtringamur affectu: & fortitudinẽ mẽtis quã btũs papa Chromatius oſtẽdit in dormitione germani:
nos imitemur in filio. Illũ noſtra pagella decãtet: illũ cunctæ litteræ ſonẽt. Quẽ corpore nõ ualemus: recorda
tione teneamus. & cũ quo loqui nõ poſſumus: de eo loqui nunꝗᷓ deſinamus. =
¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad Paulã cõſolatoria ſuper dormitione Bleſillæ filiæ ſuæ exemplis & auctori/
tatibus cõprobans defunctos non eſſe lugẽdos: nec mouere quenꝗᷓ exẽpla debere eoꝶ qui in ueteri teſtamẽto
ſuos ꝑlanxere: quoniã ad inferos nouerãt ante chriſti aduentũ deſcẽſuros. Paulã quoq; dolore nimio cõſter/
natam arguit: & conſolat᷑: filiã inducens loquentẽ: & matrẽ flere prohibentem.
Vis dabit capiti meo aquã:& oculis meis fõtẽ lachrymaꝶ& plorabo non ut Hieremias ait uulnera/
tos populi ſui: necut Ieſus miſerã Hieruſalẽ: ſed plorabo ſãctitatẽ: mibicordiã:ĩnocẽtiã: caſtitatem:
plorabo oẽs pariter ĩ unius morte defeciſſe uirtutes:nõ ꝙ lugẽda ſit illa quæ abiit:ſed ꝙ nobis ĩpatiẽ
tius ſi dolẽdũ: ꝙ; talẽ uidere deſiuimus. Quis enĩ ſiccis oculis recordet᷑.xx. annoꝶ adoleſcẽtulã tã ardẽti fide
leuaſſe crucis uexillũ: ut magis amiſſã uirginitatẽ: ꝗᷓ mariti doleret interitũ? Quis ſine ſingultibus trãſeat orã
di inſtãtiã: nitorẽ linguæ: memoriæ tenacitatẽ: cacumẽ ĩgenii? Si græce audiſſes eã loꝗᷓntẽ: latine eam neſcire
putares.ſi ĩ romanũ ſonũ liĩgua ſe uerterat:nihil oĩno pegrinus ſᷣmo redolebat. Iã uero qd ĩ Origene miror:

quodq; illo græcia tota mirat᷑: in paucis nõ dicã mẽſibus: ſed diebus ita hebrææ linguæ uicerat difficultates:

utĩ diſcẽdis canẽdiſq; pſalmis cũ miĩe cõtẽderet. Humilitas ueſtiũ non utĩ plæriſq; ſolet tumẽtes aĩos argue/
bat: ſed cũ ĩteriori ſe mẽte deiecerat. Inter ancillaꝶ uirginũ cultũ do minãq; nihil mediũ: niſi ꝙ eo facilius di

gnoſcebat᷑: ꝙ negligẽtius ĩcedebat. Vacillabat ægrotatione feſſa: & pallẽtẽ ac tremẽtẽ faciẽ uix collũ tenue ſu/

ſtinebat: & tamẽ aut ꝓphetã aut euãgeliũ ſemꝑ in manibus tenebat. Lachrymis ora cõplent᷑: ſingultus occu
pat uocẽ: hærẽtẽ linguã uiſcera cõmota nõ laxãt. Cũ ſãctũ corpuſculũ febriũ ardor excoꝗ̃ret: & ſemianimẽ
in lectulo uallaret circulus pꝓpinquoꝶ:hæc ĩ extrema uerba mãdabat: Orate dnm lIeſũ:ut mihi ignoſcat:qa ĩ
plere nõ potui qd uolebã. Secura eſto o mi Bleſilla: cõfidimus ꝓbantes uera quæ dicimus.nunꝗᷓ ẽ ſera cõuer

ſio. Voxhæc pᷣmũ dedicata eſt ĩ latrone. Amẽ dico tibi: hodie mecũ eris ĩ paradiſo. Poſtꝗᷓ aũt ſarcina carnis ab

iecta ad ſuũ aĩa reuolauit auctorẽ & in antiquã poſſeſſionẽ diu peregrinata cõſcẽdit:ex more parant᷑ exequiæ
& nobiliũ ordine peunte aureũ feretro uelamẽ obtendit᷑. Videbant᷑ mihi tũc clamare de cælo. Nõ agnoſco ue
ſtes: amictus iſte nõ meus: hic ornatus alienus ẽ. Sed qd agimus? Matris phibituri lachrymas ipſi plãgimus.
Cõfiteor affectus meos: totus hic liber fletibus ĩſcribit᷑. Fleuit & Ieſus Lazaꝶ: qa amabat illũ. Nõ eſt optimus
cõſolator: quẽ proprii uĩcũt gemitus: cuius uiſceribus mollitis fracta ĩ lachrymis uerba deſudant. Teſtor mi
Paula Ieſũ: quẽ Bleſilla nũc ſequit᷑: teſtor ſãctos angelos: quoꝶ cõſortio fruit: eadẽ me doloꝶ ppeti tormẽta:
quæ pateris: patrẽ eſſe ſpũ: nutritiũ charitate: & ĩterdũ dicere:pereat dies illa:in qua natus ſũ.& heu mihi pa
ter: ut qd genuiſti me uirũ: q dicerer diſcrimen oĩ terræ Et illud. Iuſtus es dne: uerũtamẽ iudicia loquar ad te.

qd eſt ꝙ uiæ peccatoꝶ pſperant᷑& mei pene moti ſũt pedes:pene effuſi ſũt greſſus mei:qa zelaui ĩ peccatori

bus:pacẽ peccatoꝶ uidẽs. Et dixi. Quõ cognouit deus & ſi ẽ ſciẽtia ĩ excelſo?! Ecce ipſi peccatores & abüudãtes ĩ
ſæculo obtinuerũt diuitias. Sed rurſus illud occurrit. Si narrauero ſic: ecce grauationẽ filioꝶ tuoꝶ p̃uaricatus
ſu. Nuquid & ĩ meã mẽtẽ nõ hic ſæpius fluctus illidit᷑ quare ſenes ĩpii ſæculi diuitiis pfruũtur:quare adole
ſcẽtia rudis & ſine peccato pueritia ĩmaturo flore metit᷑ qd cauſæ ẽ: ut ſæpe bimuli trimuliq; & ubera mĩ̃na
lactẽtes adæmonio corripiant᷑ ?repleant lepra! morbo regio deuorent᷑ & ecõtrario ĩpi:: adulteri: homicidæ:
ſactilegi: uegeti: atq; ſecuri: de ſua ſanitate ĩ deũ blaſſemẽt?p̃ſerti cũ iniuſticia pris nõredũdet ad filium: & aĩa
quæ peccauerit ipſa moriet᷑. Aut ſi manet uetus illa ſnĩa: peccata patrũ ĩ filios oportere reſtitui:iniquũ ſit l6/
gæui pris ſnumera delicta ĩ ĩnocẽte infãtiã repẽſare. & dixi: Ergo ſine cauſa iuſtificaui cor meũ: & laui ĩter ĩno
cẽtes manus meas: & factus ſũ flagellatus tota die. Sed cũ hæc cogitarẽ: ſtati didici cũ ꝓpheta:& ſuſcepi ut co
gnoſcerẽ. hic labor eſtĩ cõſpectu meo: donec ĩgrediar ſãctuariũ dei: & intelligã ĩ nouiſſima eoꝶ. Iudicia enim
dni abyſſus multa. Et o ꝓfũdum diuitiaꝶ ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ dei:qᷓ ĩſcrutabilia ſũt iudicia eius: & ĩ ueſtigabiles
uiæ eius? Bonus eſt deus: & oĩa quæ bonus facit bona ſint neceſſe eſt. mariti orbitas irrogat᷑: plãgo qd accidit
ſed qa ſic placet dũo: æquo aĩo ſuſtinebo. Vnicus raptus ẽ filius: durũ ꝗdẽ: ſed tolerabile: qa ſuſtulitille qui
dederat. Si cæcus fuero: amici me lectio cõſolabit᷑. Si auditũ quoq; ſurdæ aures negauerit: uacabo a uitiis: ni
hil aliud niſi dĩm cogitabo. Imminebit ſu phoc & dura paupies: frigus: langor: & nuditas: tremj. expecta-
. 0morte

i — — „„ — — — ——

no
itu
he
die

lea

bi

dte

ut
di

c

dt
to
tet/

i
e
ti
ire
r:

bo mortẽ: & breue putabo malũ:qd filius melior ſubſequat᷑. Cõſideremus ꝗd ethicus ille pſalmus ſonat. Iu

₰ .

ſtus es dñe: & rectũ iudiciũ tuũ:hoc nõ põt dicereniſi ille qad uniuerſa quæ patit᷑: magnificat dĩm: & ſuo me
rito ĩputãs: ĩ aduerſis de eius clæmẽtia gloriat᷑. Exultauerũt eni filiæ iudæ in oĩbus iudiciis dni. ſi Iuda cõfeſ⸗
ſio ĩterpᷣtat᷑: cõfitẽs aũt oĩs aĩa credẽtis eſt:neceſſe ẽ:ut q ſe credere dicit in xpᷣo ĩ oĩbus xpᷣi iudiciis gaudeat.Sa
nus ſũ? gratias refero creatori. Lãgueo.& ĩ hoc laudo dñi uolũtatẽ. Quãdo eni ĩfirmor:tũc fortior ſũ: & uir/
tus ſpũs ĩ carnis ĩfirmitate pficit᷑. Patit᷑ & apoſtolus aliꝗd qd nõuult: ꝓ quo terdñm depcat᷑: ſed dicit᷑ ei.ſuf
ficit tibi gr̃a mea: qa uirtus in infirmitate pficit᷑. Et ad reuelationũ humiliãdã ſupbiã:monet᷑ Adẽ hũanæ ĩbe
cillitatis: &apponit in ſimilitudine triũphãtiũ: ꝗbus ĩ curru retro comes acherebat, p ſingulas acclamatiões
ciuiũ dicẽs:hoĩem te eſſe memẽto. Cur aũt durũ ſit: ꝙ qñq; patiẽdũ eſt? & curdolemus quenꝗᷓ mortuũ? Ad
hoc enĩ nati ſumus:ut maneamus æterni? Abrahã: Moyſes: Eſaias:Petrus:Iacobus:Ioãnes:Paulus electiõis

uas: & ſup oĩa filius dei morit᷑: & nos ĩdignamur aliquẽ exire de corpore: ꝗ ad hoc forſitã raptus ẽ: ne malitia

ĩmutaret ĩtellectũ eius.placita enĩ erat deo aĩa eius. ꝓpter hoc ꝓperauit educere eã de media iniqtate:ne lon/
ga uita in itinere deuiis obrueret anfractibus. Lugeat᷑ mortuus: ſed ille quẽ gehenna ſuſcipit: quẽ tartarus de
uorat:ĩ cuius pœna æternus ignis æſtuat. Nos quoꝶ exitũ angeloꝶ turba comitat᷑: ꝗbus obuiã xpᷣs occurrit:
grauemur magis ſi diutius ĩ tabernaculo iſto mortis hĩ temus: qa ꝗᷓdiu hic moramur pegrinamur a dno. Illa
illa nos cupido teneat. Heu mihi qa pegrinatio mea plõgataẽ a me: hitaui cũ hitãtibus Cedar: multũ ꝑegri
nata ẽ aĩa mea. Si Cedar tenebræ ſut: & mũdus ipſæ ſut tenebræ: qa lux lucet ĩ tenebris: & tenebræ eã nõ cõpre
hẽderũt: faueamus Bleſillæ noſtræ: quæ detenebris migrãs ad lucẽ: ĩter fidei ĩcipiẽtis ardorẽ cõſumati operis
pcepit coronã. Re uera ſi ſæculare deſideriũ: & qd deus a ſuis auertat: delitias uitæ huius cogitantẽ mors ĩma

tura rapuiſſet: plãgẽda erat: & oĩ lachrymarũ fote plorãda. Nũc uero cũ ꝓpitio chriſto an quatuor ferme mẽ
ſes ſecũdo quodãmõ ꝓpoſito ſe baptiſmi lauerit: & ita deĩceps uixerit: ut calcato mudo ſemꝑ monaſteriũ co/

itarit: nõ uereris ne tibi Saluator dicat: iraſceris Paula: qa tua filia mea fctã ẽ filia. Indignaris de iudicio meo
& rebellibus lachrymis facis ĩuidiã poſſidẽti. Scis enĩ qd de te: qd de cæteris tuis cogitẽ. Cibũ tibi denegas: nõ
ieiunioꝶ ſtudio: ſed doloris: nõ amo frugalitatẽ iſtã. Ieiunia iſta aduerſarii mei ſũt. nullam aĩam recipio quæ
me nolente ſeparat a corpore: tales ſtulta philoſophia hẽat martyres: hẽat Zenonẽ: I heombrotũ: uel Cato/
nẽ. Suꝑ nullu reqeſcit ſpũs meus: niſi ſup humilẽ: & quietũ: & tremẽtẽ uerba mea. Hocẽ qdᷓ mihi in mona
ſterio ꝓmittebas? ꝙ hĩtu a mr̃onis cæteris ſeparato tibi ꝗᷓſi religioſior uidebaris? mẽs iſta quæ plaãgit ſericarũ
ueſtiũ eſt. ĩterciperis & emoreris: & qᷓſi nõ ĩ meas manus uẽtura ſis:crudelẽ iudicẽ fugis. Fugerat quõdã & Io
nas aĩoſus ꝓpheta: ſed ĩ ꝓfũdo maris merſus fuit. Si uiuẽtẽ crederes filiã: nunꝗᷓ plãgeres ad meliora migraſſe
hocẽ qd per apoſtolũ meũ iuſſerã:ne ꝓdormiẽtibus in ſimilitudinem gẽtiũ triſtaremini. Erubeſce Ethnice:
cõparatiõe ſuꝑaris: melior diaboli ancilla: ꝗᷓ mea ẽ? Illa ĩfidelẽ maritũ trãſlatũ fingit ĩ cælũ: tu mecũ tuã filiã
cõmorãtẽ: aut nõ credis: aut nõ uis. ſed dicis: Quò lugere me ꝓhibes:cũ & Iacob Ioſeph ĩ ſacco fleueritcõgre

gatiſq; ad ſe ꝓpinꝗs noluit cõſolari: dicẽs: Deſcẽdã ad filiũ men. lugẽs ĩ infernũ.& Dauid Abſalõ repto capi/

te plãxerit: repetẽs: Filius meus Abſalõò:ꝗs dabit ut moriar ꝓ te fili mi Abſalõ? Moyſi quoq; & Aarõ cæteriſq;

ſãctoꝶ ſolẽnis ſit luctus exhibitus. Perfacilis ad iſta riſio ẽ: luxiſſe Iacob filiũ quẽ putabat occiſum: ad quẽ &

ipe erat ad ĩferos deſcẽſurus dicẽs: Deſcẽdã ad filiũ meũ lugẽs ĩ ĩfernũ: qa necdũ paradiſi ianuã xps effregerat:
necdũ flãmeã illã rõpheã & uertiginẽ pᷣſidẽtiũcherubin ſãguis eius extixerat. Vn & Abrahã licet ĩ loco refrige
rii: tũ apud ĩferos cũ Lazaro ſcribit᷑. Et Dauid iuſte fleuiſſe filiũ parricidã: ꝗ aliũ paruulũ poſtꝗᷓ uidit: qa ut ui
ueret ĩpetrare nõ potuit: qa ſciebat nõ peccaſſe: nõ fleuit. De Moyſe uero & Aaron ꝙ eis ex ueteri more ſit plã
ctus exhibitus: nõ mirãdũ ẽ: cũ & ĩ actibus apoſtoloꝶ iã euãgelio coruſcãte Stephano fecerĩt Hiero ſolymæ

frfes plãctũ magnũ: & utiq; plãctus magnus nõ ĩ plãgẽtiũ examinatiõe: ut tu æſtimas: ſed in põpa funeris: &
exequiaꝶ freꝗᷓntia ĩtelligẽdus ſit. Deniq; de Iacob ſcriptura ſic loquit᷑. Etaſcẽdit Ioſeph ſepelire patrẽ ſuũ: &

aſcẽderũt cũ eo oẽs pueri Pharaonis: & ſeniores domus eius: & ſeniores oĩs terræ ægypti: & oĩs domus Ioſeph
& fratres eius.Et poſt paululũ.Et aſcẽderũt cũ eo Aaadleige & equites: & facta ſũt caſtra grãdia nimis. Ac dei
de. Et plãxerũt eũ plãctu magno & forti nimis. Plãctus iſte ſolẽnis nõ longas ægyptiis ĩperat lachrymas: ſed

funeris monſtrat ornatũ. Iuxta quẽ modũ Aaron quoq; & Moyſem fletos eſſe manifeſtũ eſt. N eꝗᷓo ſatis ſcri

pturæ laudare myſteria & diuinũ ſenſũ:i uerbis licet ſimplicibus admirari: qd ſibi uelit: ꝙ Moyſes plangit᷑:

& Ieſus Naue uir ſãctus ſepultus refert᷑: & tñ fletus eſſe nõ ſcribit᷑. Neq; illud qdᷓ in Moyle:ideſt ĩ lege ueteri

ſub peccato Adã oẽs tenebant᷑ elogio. & ad ĩferos deſcẽdẽtes cõſeqᷓnter lachrymæ ꝓſeꝗᷓbant᷑ ᷣm apoſtolũ: qui
ait. Et regnauit mors ab Adã uſq; ad Moyſẽ: etiaã ſuꝑ eos qui nõ peccauerũt.In Ieſu uero:ideſtĩ euãgelio:per
quẽ paradiſus ẽ aptus: mortẽ gaudia ꝓſequũtur: flenteſq; hodie iudæi: & nudatis pedibus ĩ cinere uolutati:
ſacco ĩcubãt. Acne qd deſit ſuꝑſtitioni ex ritu uaniſſimo phariſæoꝶ: pᷣmũ cibũ lentis accipiũt: uidelicet oſtẽ/
dẽtes qli edulio pᷣmogenita perdiderit: & merito: qa ĩ reſurrectionẽ dñi nõ credẽtes: antixpi parant᷑ aduentui.
Nos uero ꝗ xpᷣm induimus: & facti ſumus iuxta apoſtolũ genus regiũ & ſacerdotale:non debemus ſuꝑ mor

tuos cõtriſtari. Et dixit inqt Moyſes ad Aarõ & Eleazar & Ithamar filios eius:ꝗ relicti erãt: Caput ueſtrũ non

denudabitis: & ueſtimẽta ueſtra nõ ſcidetis: ne moriamini: & ſuper omnẽ ſynagogã ueniat ira. Nolite ĩ quit
ſcindere ueſtimẽta ueſtra: & luctũ exhibere gẽtilẽ: ne moriamini. Mors ueſtra peccatũ eſt: & quod forſitã cru
J T üi. ClxXXIIt.

rii

anã. Cũ uero ſciã toto te renunci

dele alicui uideat᷑: ſed fidei neceſſariũ eſt. In eodẽ Leuitico ſcribit᷑: quomò ſacerdos magnus ad patrẽ matrẽ

fratrẽq; uel liberos mortuos ꝓhibeat᷑ accedere: ne uidelicet aĩa dei ſacrificiis uacãs: & tota in illius mĩſteriis oc⸗

cupata aliquo ĩpediat᷑ affectu. None aliis uerbis idipſũ ĩ euãgelio pcipit᷑: ut renũciet dñni diſcipulus? ut mor
tuo patri nõ exhibeat ſepulturã? Et de ſactis inqt nõ exiet: & nõ cõtamĩabit ſãctificatio dei eius:qa ſactũ ole/
um unctiõis a deo ſuꝑ eũ eſt. Certe poſtꝗᷓ credimus in xpᷣm: & oleo unctiõis eius accepto illũ portamus in no/
bis: nõ debemus exire de tẽplo: ideſt de ꝓpoſito xpiano: nõ foras egredi: ĩcredulitati uidelicet gẽtiliũ cõmilſce
xi: ſed eſſe ſem ꝑ ĩtrĩſecus:ideſt uolũtati dni mĩſtrare. Hæc iccirco dieimus:ne ignorãtia ſcripturaꝶ auctorita
tẽ tibi pᷣberet ĩ luctu: & uidereris rõnabiliter errare: & adhuc ſic locutus ſũ quaſi unã de turbis cõuenerĩ chriſti
laſſe mũdo: & abiectis calcatiſq; delitiis ſæculi: or̃oni:ieiuniis:lectioni uacare
quotidie: cũ ad exẽplũ Abrahã cupias exire de terra tua & de cognatiõe tua: ut&, chaldæis & Meſopotamia de
relictis: terrã repromiſſiõis ĩtroeas: cũ oẽm ſi ubſtantiolã aut paupibus dei largita ſis: aut filiã an mortẽ mũdo
mortuã dederis: miror te ea facere: quæ ſi fecerit cæteræ rephẽſione dignæ uiderent᷑. Redit tibi ĩ memoriã cõ/
fabulatio eius:blãditiæ: ſermo: cõſortiũ. & ꝙ his careas pati nõ potes. Ignoſcimus matris lachrymis:ſed mo/
dũ qᷓrimus ĩ dolore. Si parẽtẽ cogito: nõ rephẽdo qd plãgis. Si chriſtianã & monachã ab his nomĩbus mr ex
cludit᷑: recẽs uulnus eſt: & tactus iſte quo blãdior: nõ tã curat ꝗᷓ exaſpat. Attamẽ qd tẽpore mitigãdũ eſt: cur

roõne nõ uincit᷑ nã & Noemi famã fugiẽs ĩ terrã Moab: & maritũ pdidit: & filios. Et cũ ſuoꝶ auxlio eſſet de/

ſtituta: Ruth alienigena ab eius latere nõ recedit. Vide quãti meriti ſit deſtæ pᷣſtitiſſe ſolatiũ. Ex eius ſemine
xps orit᷑. Reſpice Iob quãta ſuſtinui: & uidebis te nimiũ delicatã. Illũ erectis ĩ cælũ oculis ĩter ruinã domus:

pœnas ulceris ĩ numeras orbitates: & ad extremũ uxoris inſidias: inuictã tenuiſſe patiẽtiã.Scio ꝙ reſ ponſura

ſis: hoc illi qᷓſi iuſto ad ꝓbationẽ ueniſſe. Et tu eduobus elige qd uelis: aut ſãcta es: & ꝓbatis,. aut peccatrix: &
iniuſte ꝗreris: minora ſuſtinẽs ꝗᷓ mereris. Quid uetera replicẽ p̃ſentia exẽpla ſectare. Sãcta Melania nii tpis

ĩter xpᷣianos uera nobilitas: cũ qua tibi dñs:mihiq; cõcedat ĩ die ſua hr̃e partẽ. Hæc calẽte adhuc mariti corpu

ſculo: & necdũ humato:duos ſimul pdidit filios. Rẽ ſũ dicturus ĩcredibilẽ: ſed teſte xpᷣo nõ falſã. Quis illam
nõ putaret more lymphatico ſparſis crinibus: ueſte cõſciſſa lacerũ pectus inuadere! Lachrymæ gutta nõ flu/
xit: ſtetit ĩmobilis: & ad pedes aduoluta xpi: quaſi ipſũ teneret arriſit. Expeditius inꝗt tibi ſeruitura ſũdomi/
ne: qa tanto me onere liberaſti. Sed forſitã ſuperat᷑ in cæteris:ꝗnĩmo qua illos mẽte contẽpſerit: in unico po/
ſtea filio ꝓbat: cui oĩ qua habebat cõceſſa poſſeſſione:ĩgruẽte iam hyeme hieroſolymã nauigauit. Parce ꝗᷓſo
tibi: parce filiæ cũ xpᷣo iam regnãti: parce ſaltẽ Euſtochio tuæ: cuius parua adhuc ætas: & rudis pene infãtia te
magiſtrate dirigit᷑. Sæuit nũc diabolus: & ꝗa unã cernit de tuis liberis triũphãtẽ:obrutũ ſe eſſe cõdolẽs: quæ/

rit ĩ remanẽte uictoriã: quã ĩ peũte iam pdidit. Grãdis in ſuos pietas: ĩpietas in deũ eſt. Abrahã unicũ filiũ læ
P P P P

tus ĩterfecit: & tu unã de pluribus ꝗreris coronatã. Nõ poſſũ ſine gemitu eloqui qd dicturus ſũ. Cum de me
dia põpa funeris te exanimẽ referrẽt: hoc ĩter ſe populus muſitabat. none illud eſt qd ſæpius dicebamus: do/
let filiã ieiuniis interfectã: ꝙ nõ uel de ſecũdo eius matrimonio tenuerit nepotes: Quouſq; genus deteſtabile
monachorũ nõ urbe pellit᷑?nõ lapidibus obruitur? non pcipitatur in fluctibus: Matronã miſerabilẽ ſeduxe/
runt. quæ quia monacha eſſe noluerit: hinc ꝓbatur ꝙ nulla gentiliũ ita ſuos unꝗᷓ fleuerit filios. Qualẽ putas
ad iſtas uoces chriſtũ habuiſſe triſtitiã! quomòõ exultaſſe ſathanã? qui nũc tuã aĩam eripere feſtinãs: & pie ti/
bi ꝓponẽs doloris illecebrã: dũ ante oculos tuos filiæ ſemꝑimago uerſat᷑: cupit matrẽ ſimul necare uictricis:
& ſolitudinẽ ſororis iuadere derelicta. Nò ut tereã loquar: ſed ut mihi teſtis eſt dus: quaſi ante tribunaleius
aſſiſtẽs in hæc te uerba cõuenio. Deteſtãdæ ſũt iſtæ lachrymæ plenæ ſacrilegio crudeli: quæ nõ habẽt moduũ:
quæ uſq; ad uiciniã mortis accedũt. Vlulas & exclamitas: & quaſi ꝗbuſda facibus accẽſa: ꝗqtũ in te eſt:tui ſem
per homicida es. Sed ad talẽ clæmẽs ĩgredit Ieſus: & dicit. Quid ploras? Nõ eſt mortua puella: ſed dormit. Ir
rideãt circũſtãtes: iſta ĩfœlicitas iudæorũ eſt. Te quoq; ſi ad ſepulchrũ filiæ uolueris uolitare angelus increpa
bit · quid ꝗᷓris uiuẽtẽ cũ mortuis? Quod ꝗa Maria fecerat Magdalenæ: poſtꝗᷓ uocẽ dni ſe clamãtis agnouit: a
eius ꝓuoluta pedes audit ne tetigeris me: necdũ enĩ aſcẽdi ad patrẽ meũ: ideſt nõ mereris tangere reſurgẽtem
uẽ mortuũ æſtimas in ſepulchro. Quas nũcæſtimas Bleſillã noſtrã pati cruces/ quæq; ferre tormẽta ꝙ tibi
chriſtũ uideat ſubiratũ? Clamat nuũcilla uoce lugenti. Si unꝗᷓ me amaiti mater: ſi tua ubera ſi uxi: ſi tuis inſti/
tuta ſum monitis: ne inuideas gloriæ meæ: nec hoc agas uta nobis in perpetuũ ſeparemur. Putas eſſe me ſo/
lã? Habeo pro te Mariã matrẽ dni.multas hic uideo: quas ãtea neſciebã. O qᷓ meliorẽ iſte comitatus. Habeo
Annã quòdã in euãgelio ꝓphetãtẽ: & quo magis gaudeas tantoꝶ annoꝶ laborẽ ego in tribus mẽſibus conſe
cuta ſũ. unã palmã caſtitatis accepimus. Miſereris mei: quia & mũdũ reliqui: at ego ueſtri ſortẽ doleo. quos
adhuc ſæculi carcer includit: quos quotidie in acie pᷣliantes: nũcira: nũc auaritia: nũc libido: nũc uarioꝶ incen
tiua uitiorũ pertrahũt ad ruinã. Si uis ut mater mea ſis: cur placerechriſto nõ uis? Non agnoſco matrẽ meo
domino diſplicentem. Loquiturilla & alia multa: quæ taceo: & pro te dominũ rogat: mihiq; ut de eius men-/
te ſecurus ſum: ueniã impetrat peccatorũ: qd monui: qd; hortatus ſũ:qd inuidiã propinquoꝶ ut ſalua eſſet
excepi.Itaq; dũ ſpũs hos artus regit: dum uitæ huius fruimur cõmeatu ſpõdeo:promitto: polliceor: illã mea
lingua reſonabit: illi mei dedicabunt labores: illi ſudabit ingeniũ. N ulla erit pagina quæ non Bleſillã ſonet.
Quocũq; ſermonis noſtri monumẽta peruenerint: illa cum meis opuſculis peregrinabitur: hãc mea menn
efixã

„☚ — — ,„⸗ mmmmn

Oxxxiiij

te

dN. defixã legent uirgines: uiduæ:monachi: ſacerdotes. Breuis uitæ ſpatiũ æterna memoria cõpenſabit. Quæcũ
or chriſto uiuitĩ cals:in hominũ quoq;ʒ ore uictura eſt. Trãſeat & pᷣſens ætas:ſequent᷑ ſæcula poſt futura: quæ
ke⸗ ſin e amore:ſine inuidia iudicabũt. Inter Paulæ Euſtochiiq; nomẽ media ponet᷑. Nunꝗᷓ in meis moritura eſt
⸗ libris. Audiet me ſemper loquentẽ cum ſorore: cum matre. Amen. ̊
e C Beati Hieronymi preſbyteri ad Tyraſiũ de obitu filiæ cõſolatoria: ubi docet gratulãdũ: ꝙ dñs depoſitũ re-/
itn poſcere dignatus eſt ſuũ:qd mũdi periculis caſibuſq; ſubtraxerit: qd ex labore ad requiẽ: ex erũna ad cõſerua
ſi tionẽ gaudiorũ adduxerit. Vbi docet dũm Lazarũ plãxiſſe nõ mortuu: ſed ad uitæ huius miſeriã ſulcitãdũ.
le oſtẽdit quoq; hoĩes nõ tam pro orbitate & ſolitudine ꝗᷓ iudicio diffidẽtiæ lugere defüuctos.
de Enedicto & dilectiſſimo parẽti Tyraſio H0ieronymus. Charitatis tuæ ſcripta pcepi: ĩ quibus animũ
do tuũ dolore cõmotũ de filiæ dormitiõe cognoui. Non aliud pᷣncipaliter admiratus ſũ:ꝗᷓ chriſtiani pe/

ctoris in te ablatã uirtutẽ fuiſſe: ut aĩum flecteres ad dolorẽ. Stupeo murũ fidei penetratũ uulneri/
bus orbitatis: quẽ ſepire debuerat ſpes reſurrectiõis & regni cæleſtis. Nunꝗᷓ ſpes cũ dolore cõcordat: nec fides
aliqñ ſentit quãcũq; iacturã. Reſurgere credimus noſtros & plãgimus: qd faceremus ſi mori tmmõ pcipet de
us: Volũtas eius ſola ſufſiceret ad ſolatiũ:cui nullũ pᷣponere iubemur affectũ. Quod dederat:abſtulit ꝗ crea
. uerat. Quis eſt alius ꝗ plãgat: qd ad tẽpus accepat? Cõmodauerat: ut hẽres qᷓtocũq; tẽpore uoluiſſet: & cũ uel
let rurſũ auferret. Nihil abſtulit tuũ: qui dignatus eſt recipere ꝓptiũ. Creditũ ſuũ recipe decuit creditorem: &
nihil aliud decet: ꝗᷓ creditori ſuo gr̃as agere mutuãtẽ. Sic lob legimus quã ſequamur deuotiſſimã uocẽ dicen
tis. Dñs dedit: dus abſtulit. ſicut dño Plruittita factũ eſt: ſitnomẽ dñi benedictũ. Parũ ergo nõ erat hæc con⸗
ę“ ſolatio contra luctũ: ꝙ nemo lugere debeat: cũ aliquid reddiderit alienũ: quia fas non erat apud aliũ retineri:
uod dñno ſuo fuerat neceſſariũ. Addit᷑ cõſolatiõis alia ꝓuidẽtia: quæ iaculis orbitatis occurrat. plãgere debui
mus de ſæculo recedẽtes:ſi ſæculi inimicitias cõtra nos minime ſentiremus: & plãgimus dni benelicia: qui no
uit infirmitati noſtræ quid p̃ſtet. periclitari uolebat adhuc qui dolet aliquẽ dormiẽtẽ: & inter fluctus uitæ p̃⸗ .
ſentis uidere cupiebat miſerũ laborare talibus ac tãtis tẽpeſtatibus uitæ:tot ĩpugnationes diaboli: tot corpo⸗
ris bella: tot ſæculi clades euaſit. & lachtymas fũdis: quaſi neſcias: quid in teipſo quotidie patiaris. ꝓpter q
admonet dis apoſtolos ſuos dicens. Si diligeretis me: gauderetis: ꝗqa uado ad patrẽ. Plane Lazarũ fleuit mor
tuũ: ſed nõ tuas lachrymas fudit. Reſurrectiõis ꝓmiſſor dolorẽ docere nõ poterat: ne fidẽ ꝑfidiã faceret: quã
docebat. doluit Lazarũ nõ dormiẽtẽ: ſed potius reſurgẽtẽ. & flebat: quẽ cogebat᷑ ꝓpter ſaluãdos alios ſæculo
k reuocare. Hãcuitã dãs dñs ĩgemiſcebat: quam tu dok eſſe ſublatã. Cõtra lachrymas eius pugnãt lachrymæ
tuæ: & amor tuus amori eius nõ cõuenit. Hic fletus nõ habet pietatẽ. Ille nolebat reddere laboribus: quẽ dile
xerat: & tu amare credebas te:cui laborũ uolebas adhuc pᷣſtare tormenta. Cæterũ ſi putas eũ Lazarũ doluiſſe:
ãte nõ pmiſiſſet exire: qui repellere poterat mortẽ: aut certe nõ fleret: qui mortuũ ſuſcitare poſtmodũ habue/
S rat poteſtatẽ. Vnde apparet ſola eum cauſa fuiſſe cõmotũ: ꝙ ad hoſtilẽ uitã chariſſimũ reuocare denuo: & ꝓ
pter credulos aliquos: & cõfũdendos incredulos urgebatur. Deniq; ſic ſubſecutus eſt dicẽs. Ergo pater ut cre-
dant: quia tu me miſiſti: ait clara uoce: Lazare prodi foras: & factũ eſt. Gaude ergo unde ille conatus elſt flere:
netu ſaltẽ uidearis dormiẽtis fœlicitatibus inuidere. ab aliena mũdi prouĩcia trãſiuit ad dũm: & de hoſtili pa
tria migrauit ad cælũ. Cõtra ſic apoſtolus cõmemorat dicẽs. Quãdiu ſumus in hoc ſæculo pegrinamura do⸗
mino. Nò ergo nobis luctũ debet ĩcutere quiſꝗᷓ: cũ a peregrinatiõe redire meruerit ad ꝓpriã regionẽ: maxime
cũ nõ inanis & uacuus redire noſcat᷑: qui chriſtianitatis mercatus eſt lucrũ: ꝓ pter qd deſcẽdit ad mũdicõmer
ciũ. Et ego inꝗes nulla ꝓmiſſionũ cæleſtiũ dubitatione cõturbor: ſed ſola ſeparatiõe dormiẽtis æſtuãs deſola
M tus ſolatio pii pignoris iactor. Excuſatio ẽ hæc Benedicte ſine dubio fragilitatis hũanæ: quæ procinari nõ po
. teſt diffidẽtiæ. Si enĩ deſolatiões hoĩes ferre nõ ualerẽt: nunꝗᷓ prorſus parẽtes a ſe ſua pignora dimiſiſſẽt. De⸗
ſtitutos ſea moriẽtibus cõquerunt᷑: & uiuos filios: aut ꝓpter honores: aut ꝓpter negocia pegrinis regiõibus .
credũt: & gaudẽt tota uita ſine affectibus cõmorari:dũmodo capiãt: qd cupiũt de ſuis pignoribus adipiſci:Qc
ut ad palatia pergãt peregrinant᷑. ad ſtudia dignitatis nauigãt acqrenda: uel ad cauſas patrimonii aliquas ex-
plicãdas cũ labore & periculo: proficiſcẽtes oẽs ĩpellũt: nec ſecũ uacare quos diligũt patiunt᷑.· Et ut ad palatia
cæli: ad ſtudia xp̃i:ad honorẽ uitæ: & patrimoniũ poſſeſſiõis æternæ cũ ſecuritate ualeãt puenire:nemo filios
ſuos a ſe libenter gratulat abſcedere. Ad cõparãda peccata gaudẽt tã parẽtes a filiis: ꝗᷓ filii a parẽtibus: prouo⸗
cãte diabolo ſeparari. ad indulgẽtiã percipiendã: nolũt ab inuicẽ deo uocãtediſcerni: ut appareat: nõ pro nfr̃a
tatione nos dolere quẽcũq; vicemur amittere:ſed indiciũ magis oſtẽdere diffidẽtiæ. Mihi crede ſola in oĩbus
ĩcredulitas mœret: & ſicut nõ põt fides noſſe qd doleat: ſic diffidẽtia ſola doloribus ſĩuenitur ancilla. Nam ſi
dormiẽtes dicimus:dormiẽtes utiq; credere debemus: & non mortuos: ſed reqeſcẽtes ᷣm uocẽ dũi. Omnis in
quit qui credit in me: licet moriat᷑: uiuet. Si tibi medicus hoc ꝓmitteret quiſqᷓ: nullã ſine dubio promiſſioni
eius negare poteras oĩno licẽtiã. nũc quia chriſtus fabricator & reſuſcitator ꝓmittit: nõ timeas eã plãgere: ut
fideliorẽ chriſto pariter: & potẽtiorẽ medicũ uidearis in ꝓmiſſione iudicare. Sed deſtitutã dicis doleo ſenectu
tẽ meam: qui debuerã liberos meos potius ancedere: ne in laboribus remanerẽ. Quãdo deſ piritalibus bonis
quodcũq; tractat᷑: nihil ẽ oĩno de carnalibus ante oculos ꝓponẽduũ. Ego tibi m elius ꝓfiteor eueniſſe: qui non
carnalẽ: ſed ſꝑiritalẽcirca te conſidero fœlicitatem. Iu te dicis de pignonis tui obitu in ſenectute cõfectũ: ego
HJ Tiii. clxxxiiii.

.

18:

econtra probo ſubleuatũ. Senectuti tuæ amputauit dñs magis ſollicitudinẽ: quæ torqᷓ bat de uiua fila ne peri

ret. Melius utiq; nũc mortuã ſæculo credis eſſe apud deũ uiuã:ꝗᷓ hic uiuã mortuã. Gaude tibi ꝙ filiã chriſtia
nã mereberis ſequi: quã ſecutus in cælo gaudeas. Nõ te deſeruit: ſed pceſſit. Miſiſtinutrimẽta tua xpᷣo. Si lu
ctũ horrueris: & te obtuliſſe pignus deo deputari poteris. Secũdũ uotũ tuũ habe poſt Abrahã: ſi nõ potes pri
mũ: ut q ille nõ dubitauit offerre: tu ſaltẽ uidearis de ſublato gaudere. Ab illo dñs poſtulauit: a te tulit. ille
iuſſioni paruit: tu uolũtati cõſẽti. Illũ ꝑ illicitã legẽ naturæ ꝓbauit ſibi deuotũ: te ſaltẽ ꝑ licitã cõditionẽ mor

talitatis ãnotes religioſũ. In qua parte xpᷣianũ te poteris approbare. Erubeſcat ĩcredulitas nr̃a: quæ nec cũ gẽ/

tilibus deo uult eſſe ſubiecta. Cõmunis eſt nobis cũ illis exitus mortis: & dolores illoꝶ ſuperamus doloribus
nris. Quid ageremus: ſi peculiare alic exigeret a nobis? Quod ad dedecus noſtrũ ptinet: gẽtiles dolores ſæpe
cõtẽnũt: cũ nõ ad ꝓmiſſa cæleſtia: ſed ad pœnas tartari rapiant: & nos plangimus euntes ad cælũ. Conſideta
chriſtianus talis quid merebit᷑ deinceps: qui nec imitari cõtẽdit exẽpla ſãctorũ: nec contẽptũ hr̃e gentiliu?Illi
luctus deſperãdo deſpiciũt: nos & ſperãdo deſpicere nõ conamur. lli ſeruire ĩtrepidãter filios ſuos mortali/
bus tradũt: & nos deo nio ſimul: & ſuos liberos: & nr̃os liberãdos dimittere ſacrilega mẽte cunctamur: ꝗᷓſi tu

tius apud hoĩes iudicemus magis ꝗᷓ penes deũ cõdẽnari. Aliquẽ filioꝶ chriſtiani nolũt uel gratulatiõe ſua de/

ducere ad bona: gẽtiles tradere nõ cuctant᷑ ad mala. Poſtremo uel cũ ipſa fœlicitate nrẽ̃orũ moriẽtiũ cogamur
animũ flectere: ne deſideriis eorũ deſideria noſtra incipiãt reluctari. Eſto religioſus: uel uoto eius qui euaſit.
Si nõ potes exulta: quia placuiſſe cognoſcis: tui participiũ ſanguiĩs chriſto: maxime qqc de occaſione debeas

tolerare:cui nõ potes cõtradicere. Etxũ ſit oĩbus cõmunis hic caſus:uanus dolor eſt: qui nec pᷣmus uider᷑ eſſe:

nec ſolus. Poſtremo uide ſi aliqd debeat dolori cõcedi: ubi ſine aliquo remedio põt animus fatigari. Sapiẽter

debet dolere qui dolet.ne HW ſine cauſa qd dolet. Nũc aũt cõtra luctũ ſumenda ſunt arma: ut ſpes nr̃a poſ

ſit habere uictoriã: pncipaliter quod uoluit deus ſuſcipe gratulemur. Deinde qa hoc nobis in mũdo cõmune
eſt: addit᷑ nobis peculiare noſtrũ: qd ad requiẽ deducamur. Sequit᷑ cõſumatio omniũ gaudiorũ: ꝙ in reſur/
rectione inuicẽ nobis dno reformãte reddemur. qd apoſtolus pollicet᷑: Nolo uos ignorare fratres de dormiẽ/
tibus: ut nõ cõtriſtemini: ſicut & cæteri ꝗ ſpem nõ habẽt. Si enĩ credimus ꝙ lIeſus mortuus eſt: & reſurrexit:

ita & deus eos qui dormierũt ĩ xpo: adducet cũ illo. Hæc tibi Benedicte ꝓ charitate cõmuni traſmiſi. Cæterũ

ſcio te ualere alios cõſolari. Tũc te orbitas nõ ĩueniet penetrabilẽ: ſi alios cõtra illã nõ ceſſes amare.
¶ Beati Hieronymi preſ byteri ad Iulianũ coſolatoria de filiis & uxore defunctis: dicens illum in comparati
one lIob umbram quãdam & ludum ſuſtinuiſſe certaminis: quem etiam euãgelicis ſermonibus & apoſtolo/
tum exemplo ad contẽptum ſeculi & chriſti militiam exhortatur.
lus meus frater tuus Auſonius in ipſo iã profectiõis articulo cũ mihi p̃ſentiã ſui tarde dediſſet: &
cito abſtuliſſet: atq; ĩ pũcto tẽporis ſalue pariter ualeq; dixiſſet: uacuũ ſe redire arbitratus ẽ: niſi mea
rũaliqd ad te nugarũ tumultuario ſermone portaret:iam dimiſſo ſ ynthemate equus publicus ſter⸗
ebat᷑: & nobi iuuenẽ punicea ĩdutũ tunica balteus ambiebat. & tamẽ ille appoſito notario cogebat loqui:
quæ uelociter edita: ueloxcõſeqᷓret manus: & linguæ celeritatẽ frenderẽt ſigna uerborũ. Itaq; nõ ſcribẽtis dili
gẽtia:ſed dictãtis temeritate:lõgũ ad te ſilentiũ ruũpo: offerens tibi nudã officii uoluntatẽ. Extẽporalis eſt epi
ſtola:abſq; ordine ſenſuũ:ſine lenocinio: & cõpoſitione ſermonũ: ut totũ in illa amicũ: nihil de oratore reperi
as. In ꝓcinctu effuſã putes: & abire cupiẽti ingeſtũ uiaticũ. Diuina ſcriptura loquit᷑: muſica in luctu intẽpe/
ſtiua narratio. Vñ & nos leporẽ artis rhetoricæ cõtẽnẽtes: & puerilis atq; plauſibilis eloquii uenuſtatẽ: ad ſan
ctarũ ſcripturaꝶ grauitatẽ cõfugimus: ubi uera uulnerũ medicina eſt: ubi dolorũ certa remedia. In quibus re
cipit unicũ filiũ mater ĩ feretro. ubi turbæ dicit᷑ circũſtãti: nõ eſt mortua puella: ſed dormit. ubi & quatridua
nus mortuus ad uocẽ inclamãtis dni ligatus egredit᷑. Audio te in breui tẽpore duas uirgũculas filias iũctis pe
ne extuliſſe funeribus: & pudiciſſimã ac fdiſlima cõiugẽ tuã Fauſtinã: ĩmo fidei calore germanã:in qua ſola
poſt amiſſos liberos acqeſcebas:ſubita tibi dormitiõe ſubtractã. quaſi ſi n naufragiis in littore latrones repe
riat: & iuxta eloquia ꝓphetarũ fugiẽs urſũ incidat in leonẽ. extẽdenſq; manũ ad parietẽ: a colubro mordeat.

Coſecuta rei familiaris dãna: uaſtationẽ totius barbaro hoſte prouĩciæ: & in cõmuni depopulatione priua/

tas poſſeſſionũ tuaꝶ ruinas: abactos armẽtoꝶ & pecoꝶ greges: uĩctos occiſoſq; ſeruulos: & in unica filia quã
tibi crebræ orbitates fecerãt chariorẽ: electũ nobiliſſimũ generũ. Ex quo ut oĩa taceã: plus meroris ꝗᷓ gaudii ſu
ſcepiſti. Hic ẽ catalogus tentationũ tuaꝶ:hæc cũ Iuliano tyrũculo xp̃i pugna hoſtis antiq. quæ ſi ad te reſpici
as: gaudia ſũt. ſi ad bellatorẽ fortiſſimũ:ludus & umbræ certaminis. Btõò Iob poſt malorũ examina uxor peſ
ſima reſeruata eſt: ut pꝑ eã diſceret blaſfemare. tibi ſublata eſt optima: ut miſeriarũ ſolatiũ ꝑderes. Aliud ẽ aũt
ſuſtinere quam nolis: aliud deſiderare quam diligis. Ille in tot mortibus filiorum domus ſuæ ruinã unũ ha/
