avTIny: ut hiſtoriæ auferãt ueritatẽ: & dicãt nõ fuiſſe regem: ſed ĩ imagine hoĩs angelũ demonſtratũ: cum
in tantũ nitant᷑ hebræi Melchiſedech regẽ Salẽ:filiũ Noe Sem oſtẽdere:ut an hoc ſcriptũ ſic referãt. Egreſſus
eſt aũt rex Sodomoꝶ in occurſũ ei:haud dubiũ ꝗn Abrahã poſtꝗᷓ reuerſus eſta cæde Chodorlaomor & regu
qui cũ eo erãt in uale Salẽ: hoceſt uallis regis de qua ſtati ſeꝗtur: & Melchiſedech rex Salẽ ptulit panẽ & uinũ
& reliqua. Si ergo hæc ciuitas regis ẽ & uallis regis: ſiue ut. lxx. trãſtulerũt cãpus:quẽ hodie aulonẽ palæſtini
uocant: manifeſtum eſt hominẽ fuiſſe: qui terrena & ualle & urbe regnauit. Habes quæ audierim & quæ lege
rim de Melchiſedech. meũ fuit recitare teſtes: tuũ ſit de fide teſtium iudicare. Quod ſi omnes reppuleris: tu/
um certe ſpiritalẽ illum interpretem non recipies:qui imperitus ſermone & ſcientia tanto ſupercilio & aucto
ritate Melchiſedech ſpiritum ſanctu m ꝓnunciauit:& illud ueriſſimum comprobarit: quod apud græcos po/
nit ĩperitia confidentiam: eruditio & timorẽ creat. Ego poſt longã ægrotationẽ uix in qᷓdrageſimæ diebus hæc

uid

chan.
Netru
ſoura
Nlen
ei
cutu
nita

u⸗

lin fabricare potui. & cũ alteri mei opi ppararẽ: paucos dies qui ſuperant in Matthæi expoſitione cõſũpſi. tãtaq;
entite, auiditate ſtudia omiſſa repetiui: ut qd exercitatione linguæ ꝓfuit: nocuerit corporis ualitudini ¶Argumẽtũu.
alere Arnalẽ circũciſionẽ ad ſpiritualẽ ĩtelligentiã referẽs: pᷣmũ edocet in abdita corporis parte eẽ p̃ceptã:
Snosu, ad ſignificãdũ ſpiritualẽ circũciſionẽ uitioꝶ & bonã opationẽ hoĩbus exemplo Saluatoris eſſe cælã
ſtener aiqui & cũctis actibus gloriã refugit: & humanã carnẽ obubrata maieſtate ſuſcepit: quã ĩpie Ma/
dcile nichæus Arriuſq; blaſſemãt. Deinde oſtẽdit myſtice ĩſtitutã in carne pputii: & q ꝓceſſit in ſigno ſeu figura
wurin eius quod gerendũ erat in mente nõilla fuiſſe ſalute: ꝙ exẽplũ Iob incircũciſi demõſtrat: ꝑcurrẽs per ueteris ac
kemn a, noui teſtamẽti partes: qui nõ tã carnẽ ꝗᷓ carnis te uitioꝶ cõcupiſcentias circũciderurt.
itbe ¶ Beati Hieronymi prei byteri ad Terentiã de uera circũciſine. . piſtola. LX.
ihninl, V Vpiore epiſtola quã exme coſultatio ur̃a deprõpſit: quãq; ad tuũ & ſororis tuæ nomẽ miſi: rõönz
iqnech ircuũciſiois rapidæ trãſcurri: qm ꝓcinctus itineris mei ĩ quo cõfecta ẽ:nõ ſolũ ei limã nitoris uerũ
etdalth, etiã pfectionẽ oꝑis ĩuidit: licet me & illa terreant: quæ limant᷑. Quod ſi nõ placẽt ĩpolita: formi/
n . dataius cogitare qd iudicii mereant informia ꝗꝗᷓ ego illã nõ ad iudicũ ſubſellia: ſed ad fauẽtiũ
mulle miticoronã trãſmiſi. Deniq; mea ſnia nõ ꝓdiſſet: niſi fuiſſet per uos de ſecreto uerecũdiæ uelut manu quadã
ſree charitatis educta. ſed qmiã illã meliorẽ facere nõ poſſũ: placuit mihi: ut ſemel emiſſũ repetens apud te uerbũ
— retractarẽ: cuius cõuerſatio circũciſionis eſt ĩterpretatio: & uita totius legis enarratio. Ex eo ſiqdẽ lex uider ob
liü Ne ſcura:qm̃ raro in quo cõſpiciat exiſtat. dei enĩ uerbũ uita eſt: & nos aliud uiuẽdo ꝗᷓ uita eſt: uerbũ dei facimus
tdii obſcuꝶ. Quod ſi ea uita quæ ſolũ uita eſt uiueremus: narratione legis eius opus nõ erat: quã facilius erat uide
—RXKjHK reꝗ loq. qũquidẽ nõ in 4 ermone eſt regnu dei: ſed in uirtute. Nobis ergo ex ab udanti licet apud te diſſerctare:
* qd didicimus in te tibi ꝓdere:qd nobis uita tua p̃ſtitit ne eſſet obſcuꝶ. Sed qd nouũ loqmur: ſi aut tu qd lo/⸗
alnis cuturi ſumus: hoc uiuis: aut ſi apud te q in te didicimus hoc loqmur:cũ S& memor eoꝶ quæ meminit: mo/
*“Rl nita nõ ꝗrat: & doctus nõea quæ iã callet inqrat. Tu dẽ filia dilectiſſima circũciſiõe uiuis. mihi tñ ꝓpoſi itũẽ
W Ulud tecũ loq:qꝗᷓre nõ in digito: nõĩ aure: aliaue corporis parte fiat circũciſio iudæoꝶe. quæ utiq; ſine rõne eẽ di/
ceret᷑: ſi a deo ĩuenta nõ eſſet. Nihil eni ſine rõne fit per deũ: nihil caſibus ut gentes loquunt fortuitis: nihil de
wcgu niq; fortunæ in illo temeritati licet. Ipſi enĩ cæci ſũt: qui illã putat hre aliqd ptãtis. Deus aũt qui ipſe rõ eſt: ut
Gunc nihil nõ plena rõne formauit: ita nihil ab hoiĩe fieri ſine rõne mãdauit. Rône digeſſit: ut terra hæc eẽt ſu p quã
narkt reliqᷓ mouerent ĩmobilis. ut aquaꝶ uenæ altioribus mõtibus cõderent᷑: a ꝗbus orta flumĩa dũ permulta ſpa/⸗
un an tia decurrũt latæ: potãdi uſũ per oẽm tractũ curſus ſui aſantibus exhiberẽt. ut ipſũ mare aqs ĩfluẽtibus nõ ex
ane creſcat: ſed ut uelut uẽter qdã laticũ aqᷓs ſitire uideat᷑:ne uel fontibus in æternũ manãtibus: ucl flumĩbus ſine
tac fine currẽtibus: uel pluuiis aſſidue ruẽtibus: ppetuo terra diluuio tegeret᷑. ut cælũ pᷣter plenitudinẽ illã lucis in
hui ſole nocturnis etiã ſyderibus radiaret: ne qd corpus egenũ lumibus haberemus. Si ergo hæ trãſitoria ut ipᷣe ait
wnht cælũ & terra trãſibut: ſic ſapia deſcripſit: ut aliter ea nõ potuiſſe eſſe credamus: ꝗd hoĩes ipſos pro ꝗbus hæc:
henll nũc ita excogitauit:ordiĩauit:ĩ ſtituit: ſine rone forte uiuere pmiſit:-quoꝶ adoptio eſt filiorũ & glo ria & teſta/
H mẽtũ: & legis latio & obſequiũ & ꝓmiſſa? Ex ꝗbus etiã eſt Apᷣs ᷣm carnẽ:qui eſt bndictus in ſæcula.Amẽ. Ab/
ltun ſit ergo uta ꝗbus etiã filiũ m hoĩem uoluit oriri: eis nõ plena rõne cõderet᷑ teſtamẽtũ. Sed qm tã euidẽter cõ/
A ſtat oĩa ordinata per deũ plena eſſe rõnis ut aſſertore nõ egeãt: uideamus unde digreſſi ſumus: quæ cauſa ẽut
oino). eã partẽ corporis quæ ſecretior & occultior eſt: aut eã quæa græcis ꝙνασπa nobis dicit᷑ natura ad circuncidẽdũ
nosag dns elegerit: qui utiq; ob ſignũ quo uolebat famulos ſuos in Abrahæ ſemine cẽſeri: id potuiſſet eligere: qd in
An ꝓpatulo poſitũ ab oĩbus cerneret᷑: & alio noĩe uocaret᷑.ubi necin ſigno obſcuritas: nec cõfuſio eſſet in nomĩe.
ſalee ſed utraq; hæc imago rõnẽ habuit geminæ ueritatis. quã dũ loquar: ĩpende patientiã. ut quæ circũciſionẽ il-/
Gien⸗ lã in uita tua nõ eſſe credebas: nũc uitã tuã in illa circũciſione cõſpicias.Ac primũ de ſecretiori parte corporis:
gan qd figurabat aduerte. Illud ſine dubio quod poſtmodũ dns monſtrauit: ne iuſticiã nr̃am corã hoĩbus facere/
nnt. mus:ſed ĩ occulto corã eo ſolo: cui ſoli nihil occultũ eſt: & quẽ ſolũ remuneratorẽ bonoꝶ nouimus eẽ factoꝶ.
chle/ Nã hic nr̃a circunciſio nõ uidetur: qm ſtultitiæ uelamĩe uelut ueſte tegit᷑ mũdiali. Nec ſanea nobis magnope
höha deſiderandũ eſt: ut contẽplationi oĩum circũciſio apte ſubiaceat. ne merces opis penes eos ſit: quos uolumus
rol hanc uidere:dicente dũo. Amen dico uobis: receperut mercedẽ ſuã. ſed ita modeſte: ita uerecũde habenda eſt:
neal & uelanda iuxta eam imaginẽ quã abundantiori honore ueſtimus: ut non uidentes eã uideant: ſed querentes
cun rimanteſq; ĩtus nos iuxta apoſtolũ quos ſeductores putant: ueraces eſſe fateant᷑. quos nihil habere credebãt:
eliu oĩa poſſidere cognoſcãt. quos mori iudicabãt: uiuere in æternũ teſtent .Hæc eſt gloria ci rcũciſionis occultæ:
mi haæc partis uerecũdæ illis ad uiuendum: nobis in noſtro corpore nõ uerendæ. hoc teſtimoniũ glorioſũ:cũ con/
nu ueerſi amare cupiunt: quos odiſſe gaudebant. Vnde nõ in carne palã: ſed in occulto cordis iudæi eſſe debemus:
u nõ littera ſed ſpiritu: populus ex deo nõ ex hominibus acquiri: ut uereamur audire a dño . Po pulus hic labiis
l me honorat: cor autẽ eorũ longe eſta me. iuxta illũ qui quod pertinebat ad labia: magiſtrũ bonũ de bono que
, ſiturus appellat. cui uetus lex: ideſt carnalis circũciſio uelut poſita recitatur. quam ſe compleſſe teſtatus: ubi
quod ad circũciſionẽ cordis pertinebat audiuit: uende oĩa:& ſequere me. Triſtis abſceſſi t: miſer prorſi us: qui
o ſequi noluit:quẽ bonum ignorare nõ potuit. Interius ergo illud eſt ſignaculũ pᷣ̃figuratũ: quod in ĩuiſt ibili mẽ⸗
re te noſtra ab illo ſuiſibili noſtro deo uidetur:ut nõ euma quo ĩuocetur audiret: ſed eũ a quo crederet᷑ attẽderet.

Cxxviii.

Oculi enĩ dũi ſup iuſtos:ſi ad iuſticiã corde eredat᷑. Vesꝶ:aũt nos credere toto corde mẽtimur:ſi ab hoĩbus ac/

cipimus honorẽ. Accipimus enĩ ab hoĩbus:ſi elemoſynas nr̃as tuba populo pᷣdicatura pᷣcedat: quas nec perof

ficiũ mĩſtrandi dexterã cũ ſiniſtra coĩcare conceſſũ eſt. Accipimus ab hoĩbus honorẽ: ſi ieiunia nr̃a & abſtinẽ/
tiã ciboꝶ populi oculis fractior mentitæ ĩfirmitatis cõmendet ĩceſſus: & fauorẽ uulgi triſti uultu aduocatus
pallor acquirat: ſi nõ caput ad imaginẽ feſtiuitatis iniũgitur. Sed ſi ſoli deo ieiunia cõmendãtes poſſumus di
cere: uoluntarie ſacrificamus tibi dne. Vides filia nẽpe ꝙ uiuis:& conuerſationẽ tuã ſecretæ illius circũciſionis
agnoſcis: populi oculis iudicanda in cõuiuio uocatoꝶ: ſenſu aũt euãgeliſtæ ſocianda Matthæo. Sed ad ueri
ipſã uitã aliqũ ueniamus :ideſt ad duũm nr̃m Ieſũ xpᷣm. uideamus an tale aliqd docuit & fecit: qm qd factum
eſtin illo uita erat. ſi & ipſe circũciſionẽ ueluti in occulta parte corporis operatus: noluit ab hoĩbus & ea quæ
faciebat: & ipſe ꝗs eſſet agnoſci. Ac pᷣmum poſt cæleſtẽ illã doctrinã de monte deſcẽdens: populoꝶ ſe admirã
tiũ ſtipatus agminibus: leproſi hoĩs ſordes emaculãs: pro ſalutis tantæ bnficio nõ laudẽ: nõ celebritatẽ cõi ho
minũ oredeſiderat.ſed ſibi ſoli qdeſt eſſe cõſcius:ꝙ maiore nõ ĩdiget teſtimonio.Iubet illũ nemini narrare ſu
am uirtutẽ. ſecretũ quoq; diuinæ maieſtatis qd myſteriũ ĩcarnationis occubuit: ab eo qui ſanatus fueratuult
ſileri:ne gloriã quaſi homo ꝗrere uideret᷑: quã alio more & myſtica rõne ſuſcepit. Nã ut ſe oſtendat ſacerdoti

& munus deo offerat ĩperauit. & hoc munus qd præcepit Moyſes in teſtimoniũillis: ut dũ tacet qd quaſi fili

us hoĩs ĩperauit: legis potius mãdata: quã Moyſi deus ipſe dedit efficiat: & dũ homĩem quẽ in carne uiderat
laudare phibet᷑: deũ ſe ueꝶ uidetur ĩnuere: dũ non quaſi homo pdicandus eſt: cui ut deo ſũt curationũ uota

ſoluẽda. nec in plateaꝶ uilibus carnaliter celebrãdus: qui ſpaliter ſit adorãdus in templo. ac ſi dũ m hoĩem

nil requirit: m deũ addit huic ſimilia: ut ueritas locupletiori teſtimonio fulciret. Quærita diſcipulis ſuis ꝗs
habeat᷑ in populo egregius: illi nominant ꝓphetas. Quid ipſi ſentiant ſollicitus exculpit. Cui beatus Petrus:
Tu es inquit Apus filius dei uiui:exclamat dns beatũ: cui non caro iſtud reuelaſſet & ſanguis: ſed pater eius
qui eſſet in cælis. Tunc & Petrus uocat᷑ a petra: poſtꝗᷓ angularẽ illã petrã pᷣmus agnouit. Iubet tamẽ poſt mul
tas donatas Petro bñdictiones potentiaſq; uirtutis: ne quis diſcipuloꝶ diceret ꝙ ipſe eſſet Xp̃us. Mira ratio:
nõ uult pᷣdicari: quod gaudet intelligi: agnoſci amat: & odit oſtendi: ſic myſteriũ obtectæ circũciſionis exercẽs.
Nã mauult ſe inuentũ eſſe ꝗᷓ ꝓditũ: ut uirtus ſua illũ nõ fauor manifeſtaret alienus:ꝗᷓꝗᷓ in hoc p̃cepto & aliud
intelligentiæ genus occurrat. Vetat dũs hoc unde Petrũ laudauerat prædicare: offendendus utiq;: ſi cõtra uo/
luntatẽ eius quod Petrus ſenſerat faterentur: qm ſi facultatem loquẽdi ſe tribuere uoluiſſet: excuſatio prodi⸗
tori prædeſtinata uidebatur. Poteratq; dicere: permiſiſti nobis diſcipulis tuis: ut te oibus panderemus: necim
putandũ mihi eſt: ſi alio ad te aliquis aĩo uenit: ꝗᷓ ego te tuus laudatoroſtendi. Sed qm̃ quicquid prohibetur
illicitũ eſt: a nullo ſe uoluit digne celebrari: dũ a luda ꝓderetur ĩdigne. Iubet ergo diſcipulis: ne cui dicãt ꝙ ipe
eſt Ap̃s. Tendit ſententia ĩterdictalis in Iudam:& præuiſũ iugulat ꝓditorem: ipſo uerbo præcepti maieſtatẽ
ſignans: quæ erat deſignanda præcepto. Refert euãgeliſta his uerbis. Tunc ĩperauit diſcipulis ſuis: ut nemini

dicerent ipſe eſſet Ap̃s. Et Iudas proditor his: qui cũ ipſo uenerãt: ait.ipſe eſt tenete eum. In uerbũ ꝓphibitio

nis declinatio obſecũdationis incurrit: & ne obtentu ad excuſationẽ eſſe poſſet obliuio: infcelix memoria in ſa
crilegũ uoluẽda ſuggeſſit: dũ ipſe pditur de ſermone quo cauet: ſic utriq; ratio non æquanda ſubſiſtit. Nã &
dñs oſtendit ſic ſe ꝓdendũ eſſe:dũ ꝓdit: ſed ignoſce ꝙ in aliũ tramitẽ diſputationis cenſus dei uerbo copioſi/
or exceſſit: licet te amplius cõſiſterẽt ſuppreſſa ꝗᷓ ꝓdita: & magis de his rebus ſilere tibi ꝗᷓ dici copioſius iraſce/
ris: qui dñi iudicia pro auro & pcioſis lapidibus cõcupiſcis: in quibus mel tibi fauũq; copenſas: & deſideriorũ
non cares etiã plenitudine & ſi ſatureris. Ac proinde factũ adhuc exemplũ ab ipſo dno repetamus: ut iuxta le-
gẽ in ore duoꝶ uel triũ teſtiũ omne uerbũ conſiſtat: & quẽ pdi ſediximus noluiſſe: etiam ſi uideri uoluiſſe do
ceamus: ut nõ ab aliis ſe modo honorari pateret᷑: uerũ etiã ipſe ſibi inquantũ fieri poterat: debitã detraheret
dignitatẽ. Lazari amici ſui mortẽ nõ audit: & nunciat. faciebat hocde deitate: quid miꝶ? Vtcuũ localiter ꝑſpi/
ceret᷑ in hoĩe ex diuinitate nuſꝗᷓ abeſſe crederet᷑. Feſtinat in Bethania: ſubmiſſitantibus pene diſcipulis pietas
factura miraculũ: defuncti ſorores occurrerũt tetro habitu: ore lachrymoſo: crine cõſciſſo: quas bono aĩo iu/
bet eſſe:ſi credant Lazaꝶ uiuere:ſi illæ nõ ſunt dubitaturæ cõfirmat. uidet etiã multitudimẽ Marthæ & Ma/
riæ: quæ ad ſolatiũ comes cõuenerat. Infremuit inqt euãgeliſta ſpu: & turbatus eſt: & ait. Vbi enĩ eum poſui/
ſtis? quid eſt hoc? quæ confuſionis cauſa? quæ formidinis?. Quid aut erubeſcit: cum & uirtus ſit habitura mi
raculũ: & deitas nõ ſit ſubiecta terrori? Quæ ſepulchri tam inconſulta requiſitio? Vt omnino credas de turba
to confuſoq; profectã. Ille deus noſter qui diſcipulis cõſtanter dixerat de abſente: Lazarus mortuus eſt: qui
ſororibus eius cõfidẽter ꝓmiſerat de mortuo reſurrecturus eſt: ſub noua neſcio qua cõfuſione ſepulchy ꝗrit:
quaſi hoc ſolũ qui oĩa & noſſet: & pᷣſtare poterat:ignoraret.nõ planũ hoc eſt. nã alius intellectu occulit᷑: in di
ctis ꝓmiſſiſq; ſuꝑioribus ſatis de diuinitas publicarat. Aderat turba iudæoꝶ: tãtis ſemꝑ nõ amica miraculis.
In planũ deus: ſi nõ aliqd ſᷣm hoĩem uideret ignorare pceſſerat. Turbatus eſt inqt:ideſt fetulẽta carnis diuini
tas iudæorũ oculis nõ prodenda miſcetur: & ad ignorantiã humanã deitas uelanda reuocat. Sic turbatur: &
fons cũ excitatus quaſia liquore limus: puritatẽ liquidi denſat elemẽti: & duarũ rerũ una cõfuſio diſcrimine
proprietatum dũ ſeparatur excluditur. Ait nãq;:ubi eũ poſuiſtis? Et hic turbatus iudæis deitatẽ cælat in hoĩe
& ſplendori diuinitatis in tantæ operationis coruſcatione ignorantiã mortalitatis obducit: utcum poſſit in

hoſburr,
85 her den

adloen
oſſunul
rögſin
ed lei
dhidnn
Ke
Nleunt
uimamel
fuenrul
Nt ſacenh
cguiſ
me uicken
tonüinon
Emhofſen
luſiug⸗
uDein:
punein
epoltml
Mirannt
niseiend.
dtoddl
ſicoendo
optoc⸗
usenecin
ohlberur
cithihe
maelu
utnemini
iphibi⸗
notiii
ir Nit
ppi,
1s nle/
ikenoni
tiuti
lleco
taheret
p/
ͤpeen
oziond
zNl
ituram
getuen

Ategn

ſuſcitãdo Lazaro deus adorari:homo in ſepulchri eius ignoratione uileſcat. Sic dũ a cæcis uidet᷑: & a uidenti/
bus nõ uidet᷑: ſicdũ de lapidibus ſuſcitat filios Abrahæ: filios Pditionis in lapidem offẽſionis im pingit: illud
myſterio occulto opationis exeqtur: ut eũ ſfirmi acdebiles ad poſcendã opẽ ſalutis nullo mõſtrãte cognoſcãt
& pſecutores uel inimici quẽ tenere debeãt:niſi pdat᷑ ignorẽt. Hiceſtille liber ĩtus & foris ſcriptus:hic ſecretus
& publicus hic aptus & optus: hic paginis ſupioribus uidẽdus: ĩterioribus no uidẽdus: ꝗqa incõprehẽſibilis. In
tus ſiqdẽ ſcriptus eſt cũ ꝓpheta dicat: gñationẽ eius 95 enarrabit Foris ſcriptus eſt cũ euãgeliſta ait: liber gene
ratiõis Ieſu xpᷣi filii Dauid:filii Abrahã. Intus ſcribit cũ deus dicit. Eructauit cor meũ uerbũ bonũ. Foris ſcribi
tur cũ uaticinat᷑. Ecce uirgo cõcipiet & pariet filiũ:& uocabis nomẽ eius Emanuel. Intus ſcribit᷑ per Ioãnẽ. In
pncipio erat uerbũ:& uerbũ erat apud deũ:& deus erat uerbũ. Foris ſcribitur per Matthæũ. Api auũt gratio ſic
erat. Cũ eſſet deſpõſata mater eius Maria lIoſeph. Intus ſcribit᷑ inuẽta eſt ĩ utero hns de ſpᷣu ſãcto. Quid utiq;
his uerbũ dñi: uerbũ carnẽ factũ ſub lege.Foris ſcribit᷑:cũ apoſtoli ĩ terrogati: ꝗs eſſe dñs:alii dicerẽt Heliã:alii
Hieremiã: alii aut u nũ ex ꝓphetis riderũt.Intus ſcribit᷑ cũ Petrus exclamat. Tu es Xpᷣus filius dei uiui. Vnde
& ipſe dũs:nõ reuelauit tibi Petre ĩquit iſtud caro & ſãguis:ſed pr̃ meus qui in cælis eſt. Cuius caro & ſ: ãäguis?
Nunqd nã Petri ipſius caro & ſanguis obſtabãt: ꝗn filius dei diſceret᷑/ Nõ inꝗᷓ: ſed ipſius dni caro & ſanguis:
in ꝗbus dũ cernit᷑: qd erat dei filius:nõ credebat eſſe qd erat.Impoſſibile enĩ hoĩbus uidebat᷑ deũ credere:cum
hoĩem uiderẽt: & tatã illã maieſtatẽ in qua ĩhabitat oĩs plenitudo diuinitatis: quã ipſe nõ capit mũdus:in cor
puſculo deſpectæ etiã inapint incluſã. Ait ergo: nõ hæccaro mea tibi & ſãguis: me eſſedei filiũ pdiderũt. Nã
iſta nõ patiunt᷑ me hoc credi Deniq; & ppheta dixerat. Et homo eſt: & ꝗs cognoſcet eũ? Euidẽter ergo illi pᷣm
oculũ iudicãtes:me aut Heliã ꝓphetaã:aut aliquẽ unũ ex ꝓphetis loquũtur:qm̃ hoĩem eẽ habitu carnis agno/
ſcũt. ſed tibi reuelauit pater meus qui in cælis eſt. Quãdo reuelauit? Quo tpe deus cũ Petro locutus eſt/ Keue
lauit inqt pater meus qui in cælis eſt. hoc eſt dicere: opibus credidiſti: quæ loquũtur filiũ dei. Sed enĩ foris ſcri
ptus eſt liber iſte:cũ dñs eſuriit.Intus ſcribit᷑:cũ ꝗqnq; panibus multa hoĩum milia ſaturauit. Foris ſcribit᷑: cũ
affigit᷑ cruci. Intus ſcribit᷑: cũ paradiſũ latroni ꝓmittit in cruce. Foris ſcribit᷑:cũ ſ pm̃ moriẽs ſᷣm rõnẽ humanæ
carnis emittit. Intus ſcribit᷑: cũ in paſſione ſol fugit: dies abſcõdit᷑: terra cõcutit᷑. Foris ſcribit᷑:cũ ſepelitur. In/
tus ſcribit᷑: cũ tertia die ſepulchri limibus emotis erũpit in lucẽ. Foris ſcribitur:cũ apoſtolis clauorum & lan/
ceæ uulneribus oſtẽſis. eſcã etiã poſtulat. Intus ſcribit᷑: ut inter eoſdẽ apoſtolos clauſis oſtiis qui ĩtrare uiſus
nõ fuiſſet apparet. Sed miro modo cũ ĩterior ſcriptura libri magis obſcura ſit: amplius hoĩum mẽtes turbat
exterior:& uidẽtes illa quæ per hoĩem uideri nõ poſſũt:iſta quæ poſſũt per homĩem uideri:noua rone nõ cer
nũt. Nã manichæi qd uideri nõ põt:credẽtes:id qd põt uideri nò credũt. Cũ btũs Ioãnes inuiſibilẽ & uiſibilẽ
deũ & hoĩem breui quaſi charactere ſignauerit. Sic enĩ ait. Quod fuit ab initio ffes qd audiuimus: ecce libri
illius ĩteriorẽ partẽ. Quod ſeqtur: & uidimus oculis nris: & manus nr̃æ palpauerunt de uerbo uitæ. Ecce libri
pars exterior:quæ oculis a manibus ſubiecta horum: & uideri & tractari põt. Hanc partem libri Manichæus
ignorat: uidẽs opa quæ fiũt & uidẽs facientẽ. Põt qdẽ dicere iſte: tu es filius dei uiui.ſed no põt dicere: dns eſt
ſabbati filius hoĩs: & mira puerſitate qd- uidẽt: negantes qd nõ uidẽt cõfitentur. Inuiſibilẽ in uirtutibus reco
gnoſcũt: uiſibilẽ in hoĩe qd facillimũ eſſe debuit:noõ agnoſcũt. Ocæcitas. Oignorãtia ueritatis: & oĩ rõne dã/
nanda pᷣſũptio.lIſti ſũt qui deo ipſi ſe pᷣferũt:ſic credẽdo in carne cõſtituti: ſpiritaliter ſe uiuere ꝓfitentur: qd
deũ nõ credũt potuiſſe. Minor enĩ ſine dubio ab iſtis deus eſt:ſi qd iſti poſſũt:ille nõ potuit.Nã iſti poſſũt in
carne cõſtituti alienã cape naturã. Cur ille in carne poſitus: ſuã ſeruare nõ poſſit?: Videlicet ut ſempꝑ deus ſit:
necorruptelæ admixtus ĩcipiat eſſe corruptus? Mira diſputatio: deũ deſtruit cũ honorat. Maioris enĩ uirtutis
eſtobtinere in terrena ſubſtãtia deitatẽ: ꝗᷓ deũ ſpiritaliter in deitate durare. Quid ergo mirabor in deo. niſi ꝙ
cũ homo eſſe dignatus ſit: in hoĩe ꝙ deus eſſet: aperuit! Nõ qd ipſe deſtitit eſſe: qd fuerat: ſed ꝙcarnẽ fecit eẽ:
qd deus eſt: ꝙ in excuſationẽ materiæ uitioſæ: aĩa ſit ipſe ſine excuſatione. ꝙ dũ pro nobis ptm̃ factũ eſſet:
peccatoreſſe nõ potuit. Sed hic Manichæus. Arrianus iteꝶ ſupiorẽ partẽ libri utraq; circũplexus manu: illam
ĩteriorẽ paginã ſic reſerare formidat:quaſi ſacrilegiũ facturus ſit: ſi deus in carne ueniẽs no amiſerit deitatem.
Vidẽſq; dnm in nauicula dormientẽ: nõ uidet uẽtis & fluctibus ĩ perantẽ: cui deitatẽ ſe tribuere ſine ſimilitudi

ne pr̃na mẽtitur. Deus eni eſſe niſi pri:ideſt deo ſimilis ſit:nõ põt.ſimilẽ aũt eſſe nec illũ qui foris ſcriptus eſt:
de ĩterioribus aliqd ꝑdidiſſe. Illos quotidianus ſermo inſtruere debuiſſet: quo filius patribus ſuis ſimiles:ita

cupimus approbare: utdicamus: de ore eius exiit. ergo oĩs filius: ꝗlibet ᷣm carnalẽ gñationẽ alter gñetur:tñũ ſi
forte pii peroĩa ſimilis ſit: dicet᷑ ab ore eius ꝓfectus. Quis ĩuidet dni uerbũ de corde pr̃is eructatũ:nec aliuũde ĩ
ſpᷣu ꝗᷓ ore platũ etiã iuxta cõem oĩum ſenſuũ pñ ſimilẽ iudicare?: Quod ubi fideliter ſẽſerimus te: & ea quæ fo
ris ſcripta ſũt: & ea quæ ĩtus diuinitus annotãtur credere: unũ librũ dicere poterimus. in quo legẽ totã ſd criptã
uidẽtes:nõ philoſophoꝶ argumẽta ſectemur: ut ueritatẽ opinatiõis colligamus: ſed formã uitæ an oculos cõ
ſtituamus: & eã ipſã tractabilẽ miremur: ĩ qua ꝗcqd obſcuꝶ eſſe poterit: effũdet᷑. Quã Manichæi nõ uidẽtes
Tcarne: QArriani nõ ĩtelligẽtes in ſpu: unius libri paginaꝶ cõfœderatã diſſecuere iũcturã. & mediatorẽ d uoꝶ cõ
ſertis manibus hæreticoꝶ furore ruperũt. Sed ꝗd miꝶ: ſi hos nimiũ ſibi in ſingulis paginis ſapiẽtes: ac de mũ/
diali philoſophia uenientes: tãta o pi aptiq; libri cõcathenationis ſubtilitas pᷣteriuit: Cũeũ nec iudæi ꝗ ipſius
erãt: cũ in ſua ueniſſet agnouerũt: Qui dũ de cælo ſignũ poſtulãt: quaſicæleſtia non eſſent quæ in ſalute uel
Cxxix.

debiliũ uel mortuoꝶ cæleſti uirtute faciebat: obcæcati ifidelitate ſua: uidẽda etiã nõ uidere meruerũt.Iratuſq;
eſt dũs: cur in ipſo deitatis cõtẽneret᷑ opatio. Ilud de iudiciis ſapiæ ſuæ ꝓcurauit: ut & forma ſerui duplicabilis
hret: & quibus nõ per uirturẽ ſuã diuinitas radiaſſet: his oĩmodis poſitus contẽptui: irruẽda in ipſo iuxta ſæ
culũ uideret humanitas: & cũdñm ſuũ in ſpu iſrael nõ receperit: cur uel fr̃em ſuũ in carne Iuda reciperet & co/
gnoſceret Neq; enĩ æquũ erat: ut qui maiora ſubruerẽt: & qui ſacrilegiũ ut uolebã æſtimari cõmitterẽt igno
rãtes: nõ homicidiũ facerẽt ſciẽtes. Deniq; & Ionæ ſignũ ꝓmittit ĩfidis. & miſer quidẽ populus in uno eodẽq;
hoĩe dei contẽptor ſui occideret. & quẽ iuxta legẽ ſuã nõ agnouiſſet ut deũ: hũc extra legẽ ſuã gentiliter dãna/
ret ut reũ. Hæc itaq; ignobilia paſſionis uelut uelata ſicut loᷓbant᷑: paſſiõe ꝓmeruit: cũ deitatis naturã mor
talitatis ueſte circũdat. Dũ apud erubeſcẽtes agnitione eius ipſe cõfundit᷑: dũĩ ꝙ homo de deo ſit nõ credũt:dũ
ipſũ deniq; in ſe hoĩem ĩdeſpicabiliorẽ cæteris formã ut patiat ĩclinat: dũ apud diſcipulos dei uerbũ nõhñs:
juenit᷑. Vnde ſicut dũs celi & terræ: cuius nomẽ ſup oẽ nomẽ eſt: formã ſerui accipiẽs: nõ rapinã ſe dei arbitra
tus æqualẽ: in hoĩem ſe deſpectũ uelata ſtudioſe diuinitate piecit. neq; uideri in ſe uoluit: qd nõ poterat.non
agnoſci ꝗd hoĩes obſeruare ſub ſpecie ſecretæ circũciſionis expediet: quos pᷣter naturã exemplo humiliauit &
p̃cepto dicẽs. Cõſultius utiq; faciẽt: ſi etiã cũ oĩa fecerint dicãt. Serui rutiles facti ſumus: qd imperatũ eſt feci
mus. qm̃ fiducia pᷣſũptionis elatis: ut unus a dextris: & a ſiniſtris alius in regno eius ſedeãt poſtulãtibus: ipſe
dũs illis rnderit: qui illos amare amplius credebãtur: neſcitis qd petatis. qbus & ſtatĩ formido paſſiõis ab eo
opponit᷑: qui iuxta carnẽ humiliat elatos. Quã ubi ĩtrepide popoſcerũt:recte qdẽ dicit illis: ſedere ad dexterã
aut ad ſiniltrã nõ eſt meũ dare uobis. Nunqd nã hic ſe potẽtiæ ĩdignũ eſſe pfeſſus eſt? Aut aliqd ſibi licere nõ

teſtat᷑: qui ait: pĩ neminẽ iudicat: ſed oẽ iudiciũ dedit filio? Nõ eſt ait meũ dare uobis:ideſt ſic petẽtibus ſuper

be: ĩſolẽter: elate: de carnis tumore: nõ ſpũs lenitate. Nã ego qui reſiſto nũc uobis: humilibus dare gram cõſue
ui. Ita dũs dũ humilitatẽ & uerbo & actu uere audiẽtes docet: cur in ſecreta parte corporis p̃figurationẽ ueræ
circũciſionis hr̃e uoluerit oſtẽdit. Dixi de occulto circũciſionis: quæ putaui eſſe dicẽda.S upeſt ut de ip̃a circũ
ciſione tractemus: quæ figura ſit. Cur nõ oculo circũcidamur & manu: dicẽte dno. Nã ſi oculus tuus ſcandali
zat te: erue eũ: & ſi manus tua ſcãdalizat te abſcinde eã ait. quæ tãta ibi pᷣfiguratio eſt: ubi per unã partẽ corpo
tis totus oĩno hò circũciſus eſſe credat᷑ & cũ hoc nos poſt Ap̃m circũcidamur in corde? Veniamus ad regene/
ratiõis nræ ſacr̃a cæleſtia: ut circũciſionẽ ſpiritalẽ in ſpiritali natiuitate ꝗᷓramus: & in ipᷣis fidei niæ cunabulis:
quo tpꝑe circũciſio celebrat᷑: pᷣmos uagitus ſacratæ repetamus ĩfantiæ: & abrenũciationẽ illã qua pᷣputiis denu
damur: an oculos collocemus. qm ſicut qui carnaliter naſcebãtur in mũdo: carnaliter circũcidebãtur in lege.
Ita qui nũc ad cæloꝶ regna gñant ex uerbo: per uerbũ circũcidũtur a mũdo. Sicnãq; dicimus abrenũciare nos
mũdo & põpis eius: qm̃ qcqd eſt in mũdo cõcupiſcẽtia carnis eſt:& cõcupiſcẽtia oculoꝶ eſt: & abnutio ſæculi
quæ nõ eſta pre. illa ergo/p miſſio & circũciſio eſt: quã nõ patimurut Fui: ſed exhibemus ut liberi. Nec poſtᷓ
nati fuerimus celebramus. ſed ut renaſcãturofferimus. oĩq; in ꝓcinctu baptiſmatis ĩdumẽto nudati:ſola ſã/

ctoꝶ oculis cõtritione ueſtimur: nec ad ſpẽm naturã nr̃am: arſura filioꝶ ueſte uelamus: qa in euãgelio arbor

ſoliis exuberãs: cũ in ea fructus nõ eſſet reptus exaruit. ſed cũcta carnis repudiata natura: ſexus ĩmemores: nil
ueremur: nec cũ pᷣmo illo terreno hoĩe: Adã ubi es: deũ fugiẽtes audimus. Præputia itaq; Adã ttãſgreſſoris ac
grere: p ſi ubiectionẽ cæleſtis obediẽtiæ reſpuẽtes naturã circũcidimus uitioꝶ: & p unã corporalis mẽbri formã
oẽs exercẽtes in pᷣputiũ ſẽſus pſeqmur: ac trücamus. nõ enĩ naturã:ſed naturæ ſupflua reſecamus. ſciẽtes qm̃
qcqd amplius ẽ: a malo eſt. ſicdni dignatiõe cõſeqmur: ut nos qui m carnẽ pputiũ dicimur: ideſt uelut igno
tãtia ꝗᷓdã naturaliter obtecti: tũ reuelata facie gloriã qñi ſpeculemur cũ illi qui ſᷣm carnẽ circũciſio dicũtur:tũ
ne in legẽ ĩtroſſ piciãt: obtẽtis præ facie obcæcẽtur aulæis. Euacuata eſt itaq; circũciſionis figura corporeæ: & in
uĩ noĩs eius rota trãſcẽdit:qũn etiã ſic pᷣputiũcircũciſio reputat᷑.qd tũc euenit.ſi aut poſt uerbũ dii naturæ hu
ius corruptæ acqeſcimus blãdimẽtis:& denuo ĩcentiua ſeqmur uitioꝶ. Aut etiã nõ ĩ circũciſi in carne eã ipſam
naturã cũ ſuis pſeqꝗᷓ ntes: uerbũ dñi dũ nõ cuſtodimus: obterimus. Porro hæcan ita ſe habeãt: & fidei pr̃em: &
circũciſionis ĩterrogemus auctorẽ.qm̃ ab ipo utraq; hæc:& quæ ad mentẽ: & quæ ad corpus ptinẽt: ꝓceſſerũt
ipſe nobis rũdebit ex geſtis: utrũ ne illũ de udaica circũciſione:an uero de nra hac quã dicimus cõmendariĩt. ac
pᷣmũ audit a dũo. Exide terra tua & de cognatiõe tua. ſi ub hoc uerbo iuxta carnẽ in pputio cõſtitutus: a parẽti/
bus ſe circũcidit: & pr̃iam naturãq; oẽm quaꝑ affectũ tenebat᷑:abrũpẽs uerbũ dni ſeqtur pegrinus. Hic deĩ de
ex còiuge ſterili & annoſa: ideſt & cõtra uitiũ naturæ: & cõtra cõditionẽ deficiẽtis ætatis po ſteritatis ꝓmittitur
multitudo: nõ cõſiderat corpus ſuũ emortuũ cũ iã fere cẽtũ eẽt annoꝶ & emortuã uuluã Saræ cõiugis:cui deſi
nẽs iuſtificationẽ credẽdo pmeret᷑. Prius ergo ꝗᷓ ĩ carne cicũcidat᷑: eligit᷑. Prius enĩ ſcriptũẽ. Credidit Abrahãà
deo: & reputatũ ẽ illi ad iuſticiã. Iubet igit deus. Circũcidet oẽ maſculinũ urjſm: & circũcidemi carne pᷣputii uñi.
Addidit & ſignificãtiã huius rei: ne eẽt obſcura. Ait eni. Et eritĩ ſignũ teſtam ti ĩter me & uos:ſignũ ad oculos

ptinet. uidelicet ut eoꝶ eſſet agnitio: ꝗq nõ putarẽt eũ mũdialẽ naturã p uerbũ dnmi reſpuiſſe. ac ſiq eſſẽt illi. qui

—

Abrahæ fidẽ uirtutẽ opationis ignorarẽt: per ſignũ uelut p imaginẽ aliꝗᷓ cõparatione depicta ꝗd ueꝶ eẽt agno

ſcerẽt. Deĩde & ꝓpheta ĩfideli populo: qui deũ ex eo ꝙ uideri no põt nollet credere: ſignũ uiſibile ꝓmittit dicẽ
do. Dabit uobis deus ueſteripſe ſignũ. Ecce uirgo in utero cõcipiet: & pariet filiũ: & uocabit᷑ nomẽ eius Ema/
nuel. Et ipſi iudæi cũ dñm iã in carne cõſpicerẽt: & fidẽ eius uirtutibus denegarent: ſignum poſtulant de cælo:

tls.
coct
fli⸗
ird
htä

nün
dat
nel
u
(lut

tuſg
abls
taſe⸗
Ac
tign⸗
dinn,
imor
itd
ohis⸗
ubitn
lt,non
auit
eltkee
sripe
8aber
lerei
end
lper
nde
nerer
faeni
candli
lcone
regere/
abuls⸗
scenn,
1lge.

tenos
ſrclli
od⸗
lolli⸗
abor
.snl
ſorar
ſmi
Bn
ng
Iturtn
an
rehu

nẽpe ut crederẽt: ſi uiderẽt. Deus ergo pro tpe:cũ Abrahæ poſteritas paribus ſi poſſet ueſtigiis ĩgredi in fidem
electiõis ſuæ: notã in ſigno hoc uoluit eẽ: no iuſticiã. ut ꝗ mũdialẽ naturã aĩæ reſpuiſſet:ei circunciſio carnalis
appareret in corpore. ac uelut per hoc qd uidet᷑: poſſet ĩtelligi. Sic multa quæ a ꝓpphetis populo denũciabant
ab ipſis pᷣus a quibus pᷣconabant: effecta ſũt. Nudos in captiuitatẽ filios Iſrael eſſe ducẽdos: per pphetam ira
tus dũs minabat᷑. certe dictũ iã ad partiũ oĩum ĩtelligentiã poterat ĩtrare. Vadit tñ nudus ipſe ppheta per po
pulos: & in ſe qd aliis uaticinabat᷑ oſtẽdit. Videt uuigus:ns audit. Et in Eſaiæ corpore: quæ ſibi erãt uentura
cognoſcũt. Fit ſignũ de uate: & in libro adhuc populo amaritudinẽ ſentit ppheta captiui. Sic Abraham deſi/
gnat in carne: qd exercebat in mẽte: & per nomẽ mẽbriuelut uirtutẽ circũciſiois ĩtelligit: nõ per hoc ſignũ expᷣ
mẽs carnis: ſed ſignũ fidei. deniq; poſt illã carnis circũciſionẽ ſuæ: ſi erat plenitudo iuſticiæ: quare maiora ad/
huc in Abrahã fidei expimẽta ꝗᷓrebat? Cur in patrio poſtmodũ tentat᷑ affectu: ſi iã in illa circũciſiõe bñdictio/⸗
nis ſũma tenebat:S ed⸗ qm nõilla uirtus: ſed ſignũ iubebat eſſeuirtutis: ꝗᷓrit᷑a ſingulari uiro: Vtrũ ne qui iam
& priæ & cognationi renũciaſſet: & circũcidi ſe paſſus eſſet: nũ parceret & filio. Quẽ ubi ad uictimã nõ triſtis
exhibuit: pro digna pignoris ĩpietate fit carnali pietate ſublimior. Lucrat orbitatẽ: dũ parricidiũ meditat᷑. &
cũ unico nõ patcit in terris: ſtellas pro filiis annumerare iubet in cælis. carnaliſq; deſpector naturæ in natura
ſydeꝶ collocat᷑. & humani cõtẽptor ſemiĩs: pater uocat᷑ aſtroꝶ. Sic fidelis nõ filio:ſ. ed p̃cepto: dũ mãdatũ dñi
religionẽ ducit eẽ nõ crimẽ: dũ offerre filiũ deo ſacrificiũ iudicat eẽ nõ parricidiũ: pene meruit pᷣuidere: ꝙ deus
ad tẽtationẽ ꝓbaãdæ mẽtis parricidiũ uoluit offerri: ſed noluit ĩplere. Ab hac ueritate forma iudaicæ circũciſio
nis amiſſa ẽ: hæc nois erat figura nõ mẽbri. ſic naturã nr̃am deus uoluit denudari: ut nõ ĩ nobis aut cupiditas
arderet: aut ambitio ſudaret: aut affectus carneus pᷣmineret: ſed ab oĩbus p̃putiis dei amor & pntiũ cõtẽptus
exueret. Dixit qdã ſatyrus gẽtiũ poeta. Probitas laudat᷑ & alget. Teſtimoniũ hoc ueꝶ ẽ. nullus eã ſtipat popu
lus:nulla multitudo ambit:homo nullus amplectit᷑: & in mũdo iſto uelut in nouercali domo horret: etiã ne
ceſſariis deopta ꝗdiu nõ ueſtẽ ſuæ habuit dignitatis. Age ſi uidet᷑: totũ tramitem ueritatis per priarchaꝶ geſta
uelut per uiua ueſtigia decurramus. ut circũciſionẽ quæ ſãctificat demõſtremus. Trãſeo Iſaac peregrinantẽ:
qd ipſũ in circũciſionis forma cõſiſtit. Rebeccãq; ꝓpter phyliſtinoꝶ ĩſidias ſororẽ de uxore dicẽtẽ. Quod æq;
ꝗ magni ſacii ſit: tibi exiſtimandũ relinquo. Taceo Iacob perduas annoꝶ hebdomadas mr̃es. xii. tribuũ ſᷣui/
tute mercantẽ. Omitto eius filios: quos per pr̃̃am bnñdictionẽ & ſactitatẽ naturalis quædã neceſſitas contine
bat. Ad Iob ueniã. in aliã gñationis lineã de Iſaac germĩa iã plapſũ:nec inter. xii. Iacob filios hæreditatũ: per
Eſau genitũ pᷣmitiuæ bndictionis extorrẽ pᷣmogeniti dignitatibus expoliatũ: inter Edon pᷣncipes qui deo pla/
cerẽt inuentũ. Hic tn an circũciſionẽ naturalẽ æquanimiter poſſit ferre tẽtat᷑. Fit paup ex diuite. Sed hoc etiã
ſæculi hoĩes contẽnere nouerũt. Tot orbitatibus uulnerat᷑: quot ſucceſſionibus gloriabat᷑. Exclamet fortiuo
ce:nudus cenſu: nudus & filiis: nudũ ſe exiſſe de utero mris ſuæ: nudũ etiã ituꝶ ſub terras:dnm dediſſe:dum
abſtuliſſe. Ouiꝶ naturã ſæculi reſpuentẽ. nõ ſe lachrymis: nõ ſe gemitibus: non ſe etiã tenebris tradidiſſe. ſed
potius detrimẽto meritoꝶ dolor uictor: & ſi genus affectu fit fortior cũ ĩfirmat᷑: & in ualle lachrymarũ turri
occupat gloriaꝶ. Vbi es ĩſolẽs nimiũ carnis iudæa?: Cõfer cũ hoc uiro pedẽ: cõtende: & gloria attollere maioꝶ
ſuꝑba uirtutibus. latuſq; tuũ bndictis nobiliũ pr̃iarchaꝶ circũcinge noibus: ut te iuſtificationũ uetus illa uir/
tus & auoꝶ ſplẽdor appareat. Iob te aduerſũ ꝓcedit in mediũ: ſãguinis auctor es nõ erubeſcẽs: nec per Eſau in
cõceſſã bñdictionis ſortẽ trãſfſuſiõe mẽtitus. nã illa nec pdeſſe nouimus: nec obeſſe dicẽte dno. Aĩa pr̃is & aĩa
filii mea eſt. Aa quæ peccauerit ipſa moriet᷑. Ac pinde ei ſpes eſt: ꝙ in hisluincat te oĩbus: & pcedit plus ſibi de
uirtute uẽdicans ꝓpria: quo minus ex gloria pmittit aliena. Deniq; expoliatus bonis oĩbus nil reqrit. Tu ægy
ptũ in heremo poſt mãna delitioſa ſuſpiras. Illũ ab ſpe in deo poſita tot maloꝶ tẽtamẽta nõ auocãt.te ad eã
ſpem bonoꝶ oĩum blãdimẽta nõ puocãt. Ille manũ dni ſentiẽs bndicit in uulnere. Tu uirtutibus de Pharao
nis iugo exuta: nõ ſubiaces. Huicilli & pro circũciſis uenia poſtulare cõcedit᷑: tibi uelut ĩcircũciſæ Amorreus
pater & mater ĩgerit᷑ eſſe Ethea: ut manifeſte liqat: & illũ per uirtutes opeꝶ nõ per obſeruantiã circũciſiõis be/
nedictionẽ ſibi reſtauraſſe: quã ꝓauus amiſit: & te per iactãtiã circũciſionis uirtutes negligentẽ eã bndictionẽ
quã Iacob ſola ſubtilitate acqſierat: pdidiſſe. Quid enĩ ſibi iudeoꝶ arrogãtia nõ uſurpet: Iob iſta qui deo pla
cuit: quõ gẽtis nõ eſt meæ Et circũciſus forte:qm de Eſau circũciſio hucuſq; gat N ec manus leues in hoc nõ
circũciſio fuerat pᷣdicata: ſed uirtus. nec an ſine pᷣputio uixerit:ſit ꝗᷓrendũ: ſed ꝙ nihil labiis ſuis peccauerit ſit
tenẽdũ. Ad alienigenas ad quos ꝓuocãt: ueniamus. qm̃ nullã nobis arborẽ exẽploꝶ ager diuinoꝶ oĩ ligno fe/
