cõtinẽtiæ uenit ad Apᷣm: qui tũ ſuus efficit᷑: dũ ex tegro uirtutibus Fᷣuit. Paulus ergo ſicut ꝗdã tradũt: cũ uxo
re uocatus eſt: de qua dicit ad philippẽſes ſcribẽs. Rogo etiã te germane cõpar adiuua illas: quæ cũ ipſa ſũt ex
cõſenſu liber effectus eſt: uũ ſe noĩat Xpi. Si uero ut aliis uidet᷑: ſine uxore: nihilominus qlibet uocatus ẽ ſer/
uus Api ideſt aũt ſuũ eſſe Xpᷣi: qd eſt ſeruũ eſſe uerbi dei: ſapiæ: iuſticiæ: ueritatis: & oĩum oĩno uirtutũ: quæ
Xps eſt. Sed & illud in hoc loco: ſi uidet᷑: addamus: ꝙ ſicut ſcĩa quæ nũc dat᷑ ſctãs: per ſpeculũ dat᷑ in enigmate

& ꝓphetia: & cætera dona ſpũs ſcti: ita & libertas: quæ nũc ſctis pᷣſtat᷑:nõdũ plena libertas eſt:ſed uelut ꝑ ſpe/

culũ in enigmate: & ideo ſancti ſᷣuos eſſe ſe dicũt:ad cõparationẽ illius libertatis:quæ facie ad faciẽ tribuitur.

Quõ etenĩ põt in carne ꝗs poſitus adipiſci ĩtegrã libertatẽ: ut in nullo iã ſᷣuiat carni:ſicut necadoptionẽ filio/

rũ ꝗs in corpore poſitus hr̃e ex ĩtegro põt.Atqʒ utinã hoc obtineri ſaltẽ poſſit in uita mortaliũ: ut ſuus ꝗs xpᷣi.
ex ĩtegro fiat:nõ carni nõ ſanguini: nõ uanæ gloriæ: nõ cupiditati: nõ iracũdiæ:nõ ĩuidiæ: ſed qui ſoli Chriſto:
ideſtoĩbus uirtutibus ſimul uiat. Hæc de eo qd ſcriptũ eſt: Paulus ſuus Ieſu xpᷣi. Vocatus apoſtolus nomẽ
hoc: ideſt uocatus: qa ad hoĩes ptinet: qui in Apo credũt gñale põt uideri. Sed unuſqꝗſq;ʒ ſᷣm id:ꝙ in eo pᷣuidet:
& eligit deus: aut apoſtoluis uocat᷑: aut ꝓpheta: aut magiſter: aut liber ab uxore: aut ſeruus in cõtuge. Et pro di
uerſitate græ cõpler illud: qd ſcriptũ eſt. Multi uocati: pauci electi. Sciendũ tñ eſt: ꝙ poſſibile eſt aſqus uoca/

tũ eſſe apoſtolũ: aut uocatũ ꝓphetã:aut uocatũ magrjm: & ſi neglexerit uocationis ſui gr̃am: decidere ex ea. Si

cut & Iudas: qui apoſtolus uocatus eſt: & negligẽs uocationis ſuæ gr̃am: ex apoſtolo eflectus eſt pditor. Et fu
it qdem uocatus apoſtolus: ſed nõ fut electus apoſtolus: ſed & ipſe ppheta: qui in tertio regnorũ libro refert᷑
ꝓphetaſſe de Ieroboã: uocatus ppheta fuit. Si aũt electus fuerit ipſe diſcutite: qm quidẽ phibitus panẽ man

ducare in iſrael:mãducauit:& ĩterem ptus eſt a leone. Sũt & multi uocati magjri: per oẽs eccleſias dei:& uocati

miſtri: ſed neſcio qui in his electi magri ſint: & electi miſtri. Sic & puto quoſdã eſſe uocatos qdem ut putent᷑
pati ꝓ Xpᷣo: nõ tñ electos ideſt uocatos martyres: ſed nõ electos martyres: ut ſũt illi qui poſtea tormẽtoꝶ ago/

nes & carcerum:nõ uſq; ad finẽ in cõfeſſionis tolerantia pdurarũt. Eſt ergo & uocata uirgo: ſed nõ electa uirgo
quæ ſcilicet nõ fuerit ſancta corpore & ſpu. Et eſt uocatus paſtor:ſed nõ electus paſtor:qui pᷣeſt quidẽ gregi:-q
lacte eius utit᷑:& lanis eius opit᷑: ſed ĩfirmũ nõ reqrit:& claudũ nõ colligit: & fortẽ circũſcribit in laborẽ.Ita eſt

& uocatus abſtinẽs: ſed nõ electus abſtinẽs:ſcilicet qui ieiunat triſtis: & extermĩat faciẽ ſuã: ut hoĩbus ieiunãs
appareat. Sed & per ſingulos graꝶ gradus ſimiliter ĩuenies multos qdẽ uocatos: paucos aũt electos. Segrega/
tus quidẽ in euãgeliũ dei: in Paulo nõ ſola gñalis uocatio ad apoſtolatũ deſignat᷑: ſed & electio ꝓtinus m dei
pᷣſcſlam ſubſecuta:per hoc ꝙ ſegregatus dicit᷑ in euãgeliũ dei. Sicut & alibi ipſede ſe dicit.Qũ aũt placuit deo:
qui me ſegregauit ex utero mr̃is meæ:ut reuelaret filiũ ſuũ in me:qd tñ hæretici ad calũniã uocãt dicẽtes eum
eſſe ſegregatũ ab utero miis ſuæ: ob hoc:ꝙ in eo naturæ bonitas ihæreat. Sicut ecõtrario de his qui male natu
ræ ſut dicit᷑ ĩ pſalmis: quia ſegregati ſũt pctõres ex utero. Nos aũt dicimus qa neq; Paulus fortuitu aut natu/
rali differẽtia electus eſt: ſed electionis ſuæ cauſas in ſemetipſo dedit ei: qui ſcit oĩa añ ꝗᷓ fiant:neq; pctõres qui
ſeparant᷑ a uẽtre iudicii iniquitate ſeparant᷑. Deĩde ſtati cõſeqᷓntibus uide qd de his dicat ſᷣmo dĩnus. Scriptũ
eſt enĩ ſegregati ſũt pctõres ab utero: errauerũt a uẽtre: locuti ſũt falſa. Si ĩtelligimus: quõ ſtatĩ ut de uẽtre ma
tris pctõres errauerũt: uel locuti ſũt falſa: pariter ĩtelligimus ꝙ iuſti ſeparant᷑ a uẽtre. Ergo & Paulus ꝙ ſegre/
gatus in euãgeliũ dicit᷑: & ſegregatus a uẽtre mris ſuæ: cauſas in eo & merita qbus in hoc ſegregari debuerit ui
dit ille: quẽ nõ latet mẽs. Præuidet enĩ ꝙ abũdantius ꝗᷓ cæteri hoĩes laboraturus eſſet in eu gelo q ĩ fame &

ſiti: ĩ frigore & nuditate: piculis latronũ: piculis fluminũ: piculis maris: pdicaturus eſſet euãgeliũ Xpi. ſciẽs:ꝙ

ue ſibi eſſet: ſi nõ eu ägelizaret: & ꝙ maceraturus eſſet corpus ſuũ:& ſeruituti ſubiecturus:ne forte cũ aliis præ

dicaſſet: ipſe reprobus efficeret᷑. Hæc ergo & multa alia his ſimilia: in eo de uẽtre mris pᷣuidẽs leſus: pro his ſe/
gregauit eũ in euãgelio.Si enĩ ut hæretici putãt: uel ſortis ĩcerto: uel naturæ melioris p̃rogatiua fuiſſet electus
nunꝗᷓ utiq; timuiſſet: ne ſi minus corporis ſui frena tenuiſſet: euenire poſſet: ut reprobus fieret. Vel ue ſibi fu

„ — . . . „— — — °, . . — . —„ . . – * * —
tuꝶ: ſi euãgelizare ceſſaſſet. Deniq; & ipſe ĩ cõſeqᷓntibus latius diſſerẽs dixit: ꝗa quos pᷣſciuit:& pᷣdeſtinauit cõ
formes fieri imaginis filii ſui.euidẽter oſtẽdens: ꝙ eos quos: pᷣſciuit deus tales futuros:ut Apo ſe in paſſiõibus

cõformarẽt: ipſos etiã cõformes & ſimiles i maginis eius pᷣdeſtinauit & gloriæ. pcedit ergo & p̃ſcia dei: per qui

noſcunt᷑ qui in ſe labores & uirtutes habituri ſũt: & ita pᷣdeſtinatio ſequit᷑. Nec tñ rurſus pᷣ̃deſtinatiõis cauſa:
. 5 — — — . . — – „— „ „ . 7 = „ .* ₰ .—
putabir᷑ pᷣſcia. Quod enĩ apud hoĩ̃es cuiuſq; meritũ pẽſat᷑ exp̃teritis geſtis:hoe apud deũ iudicat᷑ ex futuris.
Et ualde ĩpius eſt qui in hoc nõcredit deo: ut qd nos in p̃teritis uidemus: hocille uideat in futuris. ponẽtes lu

cẽ tenebras: & tenebras lucẽ: dulce amaꝶ: & amaꝶ: dulce: & ĩ his ſeducũt corda ĩnocẽtiũ. Et ideo diligẽter opor/

ter ĩtendere quo pſpectu doceat ille: qui docet: utꝶ gram & honorẽ ab auditoribus qᷓrẽs: an mercedẽ a do pro

iſtructione & pfectu diſcentiũ ſi perãs. Subtiliter ſane Paulus ĩdiſcretã & facilẽ Romanoꝶ obedientiã notat:

eãq; aſſerit ubiq; nõ laudatã: ſed ꝓmulgatã. Sed ne eos rurſũ:ſi per hoc apertius caſtigaret: ĩobedientes effice

ret:addicdit. In uobis aut gaudeo. Sed dices. Quõ uulgarẽ eis notat obedientiã:cũ dicat ſe gaudereĩ eis? Primo

ꝗdem aliud eſt notare uitiũ: aliud hoĩes. Põt enĩ fieri:ut gaudeat in his: in quibus multa bona alia dephende-

rat. Vitiũ aũt qd ei diſplicuerat notat: ne puter ei etiã ipᷣm cũ cæteris placuiſſe. pot aũt & pro eo dixiſſe apoſto
lus gaudere ſein eis:ꝙ qui ĩobediens eſt: neq; ad malũ neq; ad bonũ trahi põt. Qui uero obediens eſt: ſiquidẽ

— — — — —

— — — — —2

— — —— —

— E

—

— —— —

— — 2— —

— —

ad ĩutilia trahat᷑: ĩperitia culpa ſit. Ignorat enĩ ſutilia eſſe ea:quibus obediẽtiã ſui pᷣbet. Cũ uero didicerit quæ
ſũt utilia:hns paratũ obedientiæ bonũ: cõtinuo per eã uirtutis iter aſcẽdit. Gaudet ergo Paulus ſup obediẽtes
certus ꝙ cũ docuerit eos: nõ uulgari obediẽtia: quã ĩcaute oĩbus pᷣbent: uti eos debere. ſed illa ſola: qua obedire
oportet deo magis ꝗᷓ hoĩbus: ut aliis eiectis oĩbus: ipſa laudet᷑. Nã re uera nõ paruæ diſcretionis eſt: ſed ꝓbabi
lis & exercitatiſſimi iudicii ſcire cui uerbo: cui ue opi obediendũ ſit: & cui renitenduũ. Deniq; ipſedis in euan

gelio dicit. Attẽdite uobis ab his qui ueniũt ad uos in ueſtimẽtis ouiũ:intus aũt ſũt lupi rapaces. Et ideo uigi/

lans ſenſus & intẽta mẽs reqrit᷑: quæ phbare nouerit: uel ouis in ꝓppatulo ſimplicitatẽ: uel lupi latentẽ rapacita
tẽ. Vnde uide ꝗᷓ ꝓximi periculis fiant hi: qui exerceri in diuĩs Ir̃is negligũt.ex quibus ſolis huiuſmodi examina
tionis agnolekc diſcretio eſt. Cõtinuo ergo in breui ꝓpoſitæ diſtinctionis oſtẽdit: & dicit: qm qdem facilis &
ĩdiſcreta eſt ur̃a obedientia: accipite qd ſeruare quid cauere debeatis. Volo inꝗt uos ſapiẽtes eſſeĩ bono: & ſim
lices in malo. Simile eſt hoc illi dicto: qd ad corinthios ſcribit dicẽs: Malitia paruuli eſtote: ut ſẽſibus pfecti
ſitis. Sed & illud qd dis ait.qa filii ſæculi huius prudentiores ſũt:ꝗᷓ filii lucis in fatio ſua:huic cõuenit di/

cto: Filii enĩ ſæculi huius prudẽtiores ſũt in malitia: pro eo ꝙ ſemp aliqd ꝓfundius ĩueniant in ea: unde plus
noceant:& uehemẽtius lædant.In bono aũt ſtulti ſũt.uix enĩ ĩueniunt ꝗd faciunt boni. econtrario uero Pau

lus nos uult ſapiẽtes eſſe in bono. hoc eſt ſemꝑ aliqd plus ĩuenire: plus exqrere: & pfundius cogitare: qd facia
mus boni:ita ut etiã nõ pᷣpediamur per alicuius malitiã ab ope bono.ſed nos ſapiẽtes ſimus:& cogitemus: ut
Fmonẽ bonũ pferamus. Quod ſi nec hoc licet uotũ ſaltẽ bonũ & aĩum demòſtremus. Sic ergo ſapiẽtes eẽ de/
bemus in bono: ſimplices uero in malo. ut ſi pulſemur malitia: pulſemur ĩuidia: nõ ſimus callidi uel uerſuti
artes & argumẽta ꝗᷓrẽtes: ꝗbus reddere malũ pro malo: & neqtiã pro neqtia debeamus. Sed in tali loco memi/

niſſe debemus illius ſnĩæ: quæ dicit. ſiqs uult ſapiens eſſe apud deũ:ſtultus fiat in hocmũdo. Simus ergo ſtul

ti accipientes iniuriã & nõ reddentes. ut ſapiẽtes ſimus apud deũ:qui dixit: da mihi uindictã: & ego retribuã.

Nã de ĩpiis & Hieremias dicit. Sapientes ſũt ad male faciendũ:bn aũt facere neſciũt. Ad hoc reſpicit & illud
qd dns nos ſimplices dixit eſſe libere ſicut colũbas: & prudentes ſicut ſpẽtes. Quod ſi aliqs nobis ex ĩſidelibus

occurrat argute & dicat: Quõ põt idẽ & ſapiens eſſe & ſtultus?dicemus ad eũ. Reſpice ad artes iſtas: quæ ĩ uſu
hoĩum habent᷑: quõ illi qui uerbi gra in lris ſapientiſſimus eſt grãmaticus: in arte fabrili ĩſipientiſſimus ĩue/
nit᷑. Vel rurſũ ſapientiſſimus gubernator: quõ in arte medicinæ ĩuenit᷑ iſipiẽs. Sic ergo poſſibile eſt ĩ his quæ

ad deũ attinent: ſapientẽ eſſe. Cõtra uero in his quæ ad ſæculũ ptinẽt: eſſe ĩſipientẽ. Sciendũ ſane eſt: ꝙ ubiait

huiuſmodi enĩ Xpᷣo dno nõ ᷣuire: ſed ꝙ diſcrepantes a Fuitutis eius regula: rebus ip̃i oſtendãt ſe Xpo dño nõ
ſeruire. Nõ enĩ uidet᷑ ſimul quis & Xpo ſeruire poſſe: & uẽtri: ac uoluptatis pariter amatoreſſe & dei: nec deo
quis ſimul uire põt & mãmonæ. Deus aũt pacis cõteret ſathanã ſub pedibus ur̃is uelociter. Quærit᷑ in hoc lo
co: quẽ dixerit ſathanã: ſub pedes eoꝶ: quibus ſcribit a deo uelociter cõterendũ. Si enĩ ad unã referat᷑ pſonã: il
lã ſcilicet de qua dicit᷑ in euãgeęlio: ecce uideo ſathanã ſicut fulgur decælo cadẽtem: qq; ſathanas humani gñis
ĩdicat᷑ aduerſarius: uidebit᷑ utiq; ſi uere dicit Paulus:qui dicit: ꝙ ſub pedes eoꝶ:quibus tũc ſcribebat: uelociter
cõterat᷑: ultra iã nõ eſſe ſathanas: qui agones & certamĩa & pſecutiones credentibus aduerſat᷑. Sathanas enĩ ĩ
nr̃a ligua aduerſarius ĩterpretat᷑. Quicqd enĩ aĩæ ad deũ tendenti reſiſtit: & aduerſat᷑: & quicquid paci eius cõ
trariũ eſt: hoc ſathanas eſſe noĩat᷑.Ideo deniq; pᷣmiſit dicens: dũs aũt pacis hoc eſt deus cui pax placet: cõteret
eũ: qui eſt cõtrarius paci: & diſſenſiões opat᷑. Sic deniq; & in Regnoꝶ libris legimus. quia ſuſcitauit deus Sa/
lomoni ſathanã aduerſũ eũ.hoc eſt Salomoni: qui erat pacificus: ſuſcitauit ſathanã: qui eſt contrarius paci.
Sed ſicut iis quoqʒ docet apoſtolus:ſi agãt & tales ſe exhibeant: quales eius ſermo deſcripſit: pro emẽ datione
uitæ pmittit ſub pedibus eoꝶ a deo pacis ſathanãa uelociter cõterendũ. Ita nihilominus deus pacis illi qui pa/
cẽ eius nõ in corde puro:conſcia mũda ſeruauerit: ſuſcitat ſathanã: hoc eſtaduerſarium: ut qui bonũ pacis ne

glexerit: ipugnationẽ amaritudis pferat. Ita ꝙ demũ pacis quã temerauit dulcedinẽ: in oppugnatiõe poſitus

recordet᷑. Exutroq; igit᷑ ædificemut ſcripturæ diuiæ loco: ꝙ ſuſcitare deus ſathanã dicit᷑ negligentibus: uel cõ/
terere & ſubdere ſtudioſis: ut illos ad agones cõcitet. Iſtis depſtrato aduerſario palmã uictoriæ tribuat: & uir/
tutis pᷣmia largiat᷑. Poſſumus & ſupꝑ ſingulos quoſqʒ agones:ſi legitime certemus: uidere qa deus cõteret ſub
pedes nr̃os ſathanã uelociter. Verbi cauſa: ſiqs agonẽ ſuſcepit caſtitatis: ſi uſq; ad finẽ ĩmaculata cõſcĩa pdura
rit: dici de eo põt: ꝗa cõtriuit deus ſathanãſub pedibus eius. i. ſpm qui erat cõtrarius caſtitati. Similiter & qui
agonẽ fidei ſuſcipit: ſi ſtãs añ reges: & pᷣſides cũ fiducia cõfiteat dũm Ieſũ AXpᷣm: & uſq; in finẽ in cõfeſſiõe per/
maneat: deus cõtriuit ſathanã ſub pedibus eius: cũ ꝑ fidẽ cõſtãtẽ ĩfidelitatis ſpm uicit. Sed & qcõcordiã pleue
rãter colit: diſſẽſiõis læmonẽ ſub pedibus cõterit. Qui mãſuetudinẽ ſᷣuat:iracũdiæ ſathanã patiẽtiæ uel
calcat. hoc eſt nimiꝶ qd dns ĩ euãgelio dicit. Ece dedi uobis ptãtẽ calcadi ſuꝑ pẽtes & ſcorpiões: & ſuꝑ oẽm
uirtutẽ inimici. Gloria dni nri leſu xp̃i uobiſcũ. Gloria dei: & gra dni nr̃i Ieſu xpᷣi una atqʒ eadẽ gra accipienda

eſt. Sicut enĩ pr̃ quos uult uiuificat: & ſicut pr̃ in ſe hẽt uitã: & filio dedit ĩ ſemetipo hr̃e uitã: ita & gram quu
dat pr:hãc & filius dat. Sciendũ ſane eſt: ꝙ oẽ qd hiſt hoĩes a deo:gra eſt.nihil enĩ ex debito hũt. Quis enĩ pri

or dedit ei: & retribuet᷑ illi?: Gr̃æ ergo eſt: quicꝗd habet ille: qui nõ fuit: & eſt: accipiẽs ab eo qui ſemp fuit: & ẽ:
& erit in æternuũ. Salutat uos Timotheus adiutor meus: & Lucius & Iaſon: & Solipater cognati mei. Videtur
mihi de iſtis quos ſeꝗᷓ ſtrauit ab oĩ catalogo ſalutãtiũ: plus aliqd ſenſiſſe. Deniq; & Timotheũ adiutorẽ dicit:

Ccix.

igiis

& oẽs ſimul cognatos ſuos. Et quidẽ de Timotheo pleniſſime refert᷑ in actibus apoſtoloꝶ: ꝙ fuerit Derbẽſis
ciuis: filius mulieris uiduæ fidelis ex patre gẽtili. De quo & ipſe Paulus dicit:qa ꝓpterea rogauerat eũ pmane-

re Epheſi: ut denũciet ꝗbuſda: ne aliter doceãt: neq; attendãt tabulis: & genealogiis ĩfinitis. Sed & Luciũ ꝗdã

phibent ipᷣm eſſe Lucã: qui euãgeliũ ſcripſit.pro eo ꝙ ſoleãt noĩa ĩterdũ ſᷣm pr̃iam declinationẽ:ĩterdũ etiam
m græca romanãq; ꝓferri. Iaſon uero ille eſt: de quo etiã in actibus apoſtoloꝶ ſcribitur: ꝙ Theſſalonicã pro
Paulo ſeditionẽ cõmouẽtibus turbis:ſemetipᷣm dederit: ut apoſtolo dicẽdi faceret libertatẽ. Solipater quoq;:
qui his iũgit᷑:ſiſpicor ꝙ ipſe ſit.qui in actibus apoſtoloꝶ ſcribit᷑.Solipater Pyrrhiberonẽſis. Sed 4 Pauli lr̃as
curioſius tanꝗᷓ Apo in eo loꝗᷓnte: deſiderat: mouebit᷑ ſine dubio: quõ Paulus qui ſe Tharſo Ciliciæ dicit natũ
feſſũ Hebræuũ: exhebræis: nũc uel Timothei Derbẽſis ciuis ex pre gẽtili cognatus uel cõſanguineus eſſe dica
tur. Vel Iaſonis Theſſalonicẽſis uel Soſipatri Pyrthiberonẽſis. ꝙ ſi pro eo aliqd eſſe dicet: qa etiã qualibet ex
parte ex circũciſione ueniebãat. nõ ergo oportuit de his ſpecialiter dicere: ſed de oĩbus qui ex iudæis erãt: ꝙ eſſẽt
cognati Paulo. Nũc uero cũ cæteris nequaꝗᷓ hoc nomẽ indat: his uero & aliis nõnullis aſcribat: certũ eſt eũ aliã
quãdã cognationẽ noĩare: quæ iſti Soſipatro cũ Timotheo & Luca aluiſ. q; paucis hoꝶ ſimilibus coĩbus habe/
at᷑: quã cognationẽ uel cõſanguinitatẽ eius ex illo ſine dubio ſociat ſibi. Gr̃as ago deo: qm̃ neminẽ urm bapti/
zaui niſi Cnſpũ & Gaiũ Viderur ergo ĩdicare de eo: ꝙ uir fuerit hoſpitalis: qm nõ ſolum Paulum ac ſingulos
quoſq; aduẽtantes: Corinthũ hoſpitio recipet: ſed & eccleſiæ uniuerſæ ĩ domo ſua cõuẽticulũ ip̃e pᷣbuerit.Fer
tur ſane traditiõe maiorũ: ꝙ hic Caius ep̃s ſcti⸗ Theſſalonicenſis eccleſiæ. Salutat uos Eraſtus Arcarius ciui⸗
tatis: & Marcus fr: iᷣm puto eſſe Eraſtũ: quẽ dixit qa remãſit coritho: qq; euidẽter deſignato ciuitatis officio
oſtẽdit᷑. Sed nõ puto ꝙ ex hocofficio magnope Paulus mẽtionẽ ſui in epiſtola ſua fecerit. niſi forte in eo ali/
qd amplius ſenſerit: & arcariũ eũ.i.diſpẽſatorẽ illius ciuitatis dixerit cuius eſt artifex & conditor deus. Et ideo
nec nomẽ eius ciuitatis poſuerit: ſed tmmodo eũ Arcariũ noĩauerit. Vtrũ ergo tali modo aliquo: an uero ſim/
pliciter magis uidendũ ſit: & nihil ꝓcliuius in Pauli liis reqrendũ: cõſiderato qui legis. Ei aut qui potẽs ẽ uos
cõfirmare: ſᷣm euãgeliũ meũ: & pᷣdicationẽ Ieſu xpᷣi: & iſrael ꝙ eſtuſq; in ſæcula ſæculoꝶ amẽ. Caput hoc Mar
tion a quo ſcripturæ euâgelicæ ĩterpollatæ ſũt: de hac epiſtola penitus abſtulit: & nõ ſolũ hoc:ſed & ab eo lo/
co ubi ſcriptũ eſt.oẽ aũ qd nõ eſtex fide:pctm eſt:uſq; ad finẽ cũcta diſſecuit. In aliis uero exẽplaribus.i.quæ
nõ ſũt a Martione temerata: hoc ipᷣm caput diuerſe poſitũ iuenimus. In nõnullis etenĩ codicibus poſt eũ locũ
quẽ ſupra diximus.hoc eſt oẽ ꝗd nõ eſt ex fide:pctmeſt:ſtatĩ cohærẽs habet᷑.ei aut qui potẽs ẽ uos cõfirmare.
Alii uero codices in fine.i.ut nũc poſitũ eſt: cõtinẽt. ſed iã ueniamus ad capituli huitus explanationẽ. Duas mi
hi cauſas Paulus uidet᷑ oſtẽdere: ꝗqbus roborant hi: qui ex fide euãgelii cõtirmant᷑. unã qua eius pᷣdicatio Pau
li:quæ eſt & Xpᷣi pdicatio:ĩnoteſcit.& alia qua reuelat᷑ ei ſacfmug oĩum ſæculoꝶ tpibus In ſilẽtio habitũ eſt.
Nuc uero hoc eſt in aduẽtu Xpᷣi & pntia corporali manifeſtũ eſt & aꝑptũ: & ꝗᷓtum ſpectat nõ ſine idoneis teſti
bus: ſed ſcripturis ꝓpheticis aſtipulãtibus declaratũ. Ita eni pceptũ extitit æterni dei: ut per pᷣdicationẽ quãdã
euãgelii gẽtes ad obediẽtiã fidei uocarent᷑. Ex reuelatiõe uero ſacri agnito dei ſapĩa: gloriæ claritas ſoli ſapienti
deo reddet᷑ in ſæcula ſæculoꝶ. Sed iteꝶ recurramus & cõſideremus quò dictũ eſt Ei qui potẽs eſt uos coõfirma
re ſᷣm euãgeliũ meũ & pdicationẽ Ieſu xpᷣi: m reuelationẽ ſacri tpibus ſæculoꝶ ſilẽtio hiti: non mihi uider
ad oẽs ptineat iſta utriuſq; gñis cõfirmatio: ſed ad oẽs quidẽ pꝑtinet credẽtes dutaxat euangelio Pauli & pdica-
tioni Apᷣi. Reuelatio uero ſacii tpibus ſæculoꝶ in ſilẽtio hiti: nõ ad plures ſed ad paucos & electos: qui capa/
ces eſſe poſſũt ſapĩæ & ſciæ dei.de ꝗbus dicit᷑: multi uocati: pauci electi. Sed & de eo qd ait: ſaci in ſilẽtio hiti

requirẽdũ eſt: utrũ dicat id ita in ſilẽtio habitũ: ut oĩno nullus agnouerit: ne ipſi quidẽ qui annuciabãt ꝓphe/

tæ: an aliꝗᷓ altior ſilẽtii ĩtelligenda eſt rõ. Mihi ꝗdem ualde abſurduũ uidet᷑ ut dicamus ꝓphetas ia ſcripſiſſede
ſacr̃is diuĩs: ut nõ ĩtellexerit ea ipſa: quæ dicebat: cũ ſcriptura dicat: Sapiẽs ĩtelligit quæ de ore ꝓprio ꝓcedũt:
& in labiis ponit ĩtellectũ.Si ergo ꝓphetæ nõĩ tellexerũt: quæ de ore ꝓprio ꝓferebãt: nõ erãt ſapiẽtes. Veru ſi
ſtultũ eſt pphetas cõfiteri: & negare eos ſapiẽtes fuiſſe: reſtat ut ſapiẽtes fuerit: & ĩtellexerĩt quæ ex ore ꝓprio
pꝓferebat: & habuerit ĩtellectu in labiis ſuis. Quæ ergo ſilẽtii rõ? uideamus neilla ſit: quã & ipſe parti ſibi tra⸗/
ditã per ſacramẽtoꝶ diſpenſationẽ pdocuit: ubi dicit abductũ ſe eſſe in tertiũ cælũ: & ĩde in paradiſũ: & audiſ
ſe no edicẽda uerba: quæ nõ licet hoĩ loqui. In quo utiq; oſtẽdit: nõ ꝙ ipſe ignoret ꝗd audienit: ſed ꝙ ꝓferre nõ
liceat: & aliis hoĩbus padere: quæ ſibi ſũt ĩdicata. Ita ergo pot in hoc loco dictũ uiden ſacĩm tpibus ſæculoꝶ in

ſilentio hĩtum: qd ut ſcirẽt ꝗdam ꝓphetæ ex ſcripturis ꝗdem ꝓpheticis manifeſtat᷑: ſed homi bus ideſt uulgo

nõ manifeſtauerunt nec patefecerunt: ſed ſilentio texerunt ſᷣm dni p̃ceptum: uſq; quo tẽpus adeſſet: ut uer/
bum caro fieret & habitaret in nobis: & manifeſtaretur oĩbus gentibus. Quod uero ait ſoli ſapienti deo: ſapiẽ
tem deum non ita accipias: quaſi quem ſapientia fecerit ſapientẽ: ut ĩter homĩes habetur. Sapiens enim inter
homĩies dicitur unuſ quiſq; ex participatione ſapientiæ. Deus uero nõ eſt qualis ideſt qui ex ſapientia ſapiens
factus ſit: ſed ꝗa ipſe auctor ſit: & genitor ſapientiæ: ſapiens appellat᷑. Non enĩ ut diximus: ex ſapia ſapiẽs eſt

deus: fed ex ſapiente ſapia pcedit. Merito ergo ipſi ſoli ſapienti deo. Solus eſt enĩ ita ſapiẽs deus: ut ſapiam ip

ſe magis genuerit:ꝗᷓ ſapia ipſe factus ſit ſapiẽs. Et recte ei claritas per Ieſum xpᷣm refertur. Qui ita ſapientẽ eẽ
oſtendit ſolũ deũ: ut ipſe ſapĩam genuerit. Xpus ieſus quem dei uirtus & dei ſapĩa declarauit. In ſæcula uero
ſæculoꝶ ꝙ ait Moyſes ſcripturæ diuĩæ ĩmenſitatẽ per hoc tẽpoꝶ deſignare.Amẽ aũt ad cõfirmationẽ omniũ

quæ ſuꝑius ſcripta ſũt in fine poſuit:per qduernaculo hebræoꝶ ſᷣmone:uera & fidelia eſſe quæ ſũt dicta deſi
naret Hactenus nobis in epiſtola ad Romanos: put potuimus: dictãtibus plurimo & labore: & tpe deſuda/
tũ ſit fateor. Heracli fr amãtiſſime:ꝙ dũ tuis deſideriis ſatiſfacere cupio:oblitus ſũ pene mãdati: quo pcipit᷑:
onus ſupra uires tuas ne leuaueris. Quãuis nobis: nec in cæteris quæ te ĩſiſtente. ĩmo potius pẽſũ diuini opis
exigẽte:in latinũ uertimus:defuerit plurimum laboris: dũ ſupplere cupimus ea: quæ ab Origene in adiutorio
eccleſiæ ex tpe: nõ tã explanationis: ꝗqᷓ ædificationis intẽtione opata ſũt: ſicut in homeliis uel oratiũculis in Ge
neſim: in Exodũ fecimus: & p̃cipuein his quæ in librũ Leuitici ab illo qdem porãdi ſtilo dictata? Anobis uero
explanãdi ſpecie trãſlata ſũt: quẽ laborẽ ad ĩplendũ quæ deerãt: iccirco ſuſcepimus: ne pulſatæ ꝗᷓſtiones & re/
lictæ: qd homeliatico dicẽdi gñe ab illo ſæpe fieri ſolet: latino lectori faſtidiũ gñarẽt. Nã illa: quæ in leſũ naue
& in iudicũ:&in.xxxvii.& in.xxxviii.pſalmũ ſcripſimus:ſimpliciter expᷣſſimus: ut ĩuenimus. Quãuis ergo &
in cæteris quæ ſupra diximus laboratũ ſit nobis: in ſupplẽdis his: quæ omiſerat: in hoc tñ ope epiſtolæ ad Ro/
manos pro his cauſis:quas in pᷣfatione cõprehẽdimus:ĩmenſus nobis & ĩextricabilis labor incubuit:Sed dele/
ctauit ĩdulſiſſe laboribus:ſi modo:nò ut in aliis expti ſumus: maliuolæ mẽtes uigiliis nr̃is cõtumelias reddãt
Et nr̃a ſtudia obtrectationibus & labores remunerent iſidiis:nouũ ꝗdẽ apud eos culeæ genus ſubimus. Aiũt
enĩ mihi in his quæ ſcribis: qm plura in eis tui opis habent᷑: da titulũ auctoris ĩquiũt ſæculares. nõ enĩ illius ꝗ
exgræco trãſſatus eſt:ſed illius qui trãſtulit:nomẽ titulus habet. Hoc aũt totũ mihi donãt:nõ amore mei:ſed
odio auctoris. ueꝶ ego: qui plus cõſciæ meæ: ꝗᷓ noĩ defero: etiã ſi aliqua addere uideor: & explere quæ deſunt:
aut breuiare: quæ lõga ſũt: furari tñ titulũ eius: qui füdamẽta opis iecit: & tõſtruẽdi ædificii materiã pᷣbuit: re/
ctũ nõ puto: ſit ſane in arbitrio legẽtis: ut opus pbauerit: opis meritũ cui uelit aſcribere. Nobis enĩ ꝓpoſitũ eſt
nõ plauſũ legentiũ: ſed fructũ pꝓficiẽtiũ qᷓrere. Pro hoc ſane uocat nos opus: qd olĩ ꝗdẽ iniũctũeſt. Sed nunca
btõ Gaudẽtio epo uehemẽtius purget᷑. Clæmẽtis ſcilicet Romani ep̃i apoſtoloꝶ comitis: & ſucceſſoꝶ dare co
gnitionẽ libri ut in latinũ uerteret᷑. In quo ope bene noui:ꝙ laborẽ labor multiplicat:ſi ſortẽ ſuſcipiat. Satiſ/
faciã ſane ĩ eo amicis meis: dabo titulo nomẽ meũ: auctoris nihilominus uocabulo pmanẽte. Nã Hieronymi
ne putamus: Clæmẽs ſcribet᷑: ꝙ ſi hoc mihi dus ĩplere pmiſerit: redibimus ad illos: & ad tua deſideria: utĩ Nu
meroꝶ & in Deuteronomii libris aliqᷓ deo pmittẽte dicamus. hoc enĩ ſolũ de nobis: de Pẽtateuco: ideſt uel de
reliqs apoſtoli Pauli epiſtolis: quæ poſſumus: dno dirigẽte dictabimus.
¶ Beati Hieronymi pᷣſ byteri ad Abigaum hiſpanũ cæxcu. (Epiſtola.
Vanꝗᷓ mihi multoꝶ ſim cõſcius pctõꝶ: & quotidie in or̃onibus flexis genibus loquar:delicta iuuen
tutis meæ & ignorãtias meas ne memineris: tũ ſciẽs dictũ ab apoſtolo: ne ĩflatus in ſupbia ĩcidat in
N iudiciũ diaboli. & in alio loco ſcriptũ eſt: ſupbis deus reſiſtit:humilibus aũt dat gr̃am: nihil ita a pue
ritia uſtare conatus ſũ: ꝗᷓ tumentẽ aĩum: & erectã ceruicẽ: dei cõtra ſe odia puocantẽ. Nouienĩ magrĩm & dũm
& deũ meũ:in carnis humilitatsdixiſſe: diſcite a me: qa mitis ſũ: & humilis corde. Et añ per os Dauid ceciniſſe
memẽto dũe Dauid:& oĩs mãſuetudis eius. Et in alio loco legimus. Añ gloriã humiliat cor uiri: & ante ruinã
eleuat᷑. Itaq; obſecro te: ne me putes ſũptis lñis tuis an tacuiſſe:& alioꝶ uel ĩfidelitatẽ uel negligentiã in me re/
feras. Quid enĩ cauſæ erat: ut puocatus officio tacerẽ: & amicitias tuas meo ſilẽtio repellerem? qui ultro ſoleo
bonoꝶ appetere neceſſitudinẽ: & memet illoꝶ ĩgerere charitati. qa meliores ſũt duo ꝗᷓ unus: & ſi alter ceciderit
ab altero fulciet᷑. Et funiculus triplex nõ rũpit᷑: & fr ffem adiuuãs exaltabit᷑. Scribe igit᷑ audacter: & abſẽtiã cor
poꝶ crebto iũge ſᷣmone.nec doleas:ſi hoc nõ habeas: qd formiculæ & muſcæ & ſᷣpꝑẽtes hñt: ideſt camis oculos:
ſed illũ oculũ te hr̃e lætare: de quo in cãtico cãticoꝶ dicit᷑: uulneraſti me ſoror mea: ſpõſa uno de oculis tuis:de
quo deus uidet᷑:de quo ad Moyſẽ dicit᷑.trãſiens uidebo uiſionẽ hãcmagnã. Deniq; quoſdã etiã mũdi philo/
ſophos legimus: ut totã cogitationẽ ad mẽtis ſuæ cogerẽt puritatẽ: ſibi oculos eruiſſe. Et a ppheta dicit᷑: intra/
uit mors per feneſtras nr̃as. Et apoſtoli audiũt: Qui uiderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ: iã moœcchatus eſt eã ĩ cor
de ſuo. Vnde pcipit eis: ut leuẽt oculos: & uideãt cãdidas ſegetes:quæ paratæ ſũt ad metẽdũ. Quod autẽ præ/ .
caris: ut nris monitis Nabuchodonoſor & Rapſaces & Nabuzardã & Olofernes in te occidant᷑: nu nꝗᷓ nr̃a au/
xilia poſtulares: ſi in te uiuerẽt. Sed qa illi in te mortui ſũt: & cũ Zorobabel & lIeſu filio Ioſedech ſacerdote ma
gno:cũ Eſdra quoq; & Neemia ruinas hieruſalẽ ædificare cœpiſti: nec mittis mercedẽ in ptuſũ ſacculum: ſed
theſauros tibi in cæleſtibus paras: iccirco nr̃as appetis amicitias: quo Ap̃i famulos arbitraris. Sanctã filiã me/
am Theodorã ſororẽ beatæ memoriæ Lucini: per ſecõmendatã: meo ᷣmone cõmẽdo:ut ĩcœpto itinere nõ laſ
ſet᷑: ut ad terrã ſanctã multo per heremũ labore pueniat: ut nõ putet pfectã uirtutẽ eſſe exiſſe de ægypto: ſed
per ĩnumerabiles ĩſidias ad montẽ Naboth & adiorcan fluuiũ pueniri. ut accipiat ſecũdã in Galgala circũci
ſionẽ: ut illi hiericho corruat ſacerdotaliũ tubaꝶ ſubuerſaclãgonbus: ut iugulet᷑ Adonibezech ut Hai & Aſor
pulcherrimæ quondã decidãt ciuitates. Fes qui nobiſcũ in monaſterio ſũt: te ſalutãt. Sctõs qui nos diligere
conant᷑: per te oppido ſalutamus.
Beati Hieronymi ad Pãmachiũ & Oceanũ exhortatoria.

Vi Aethiopẽ ĩuitat ad balnea:etſi nigredinẽ nõ auferat illi:certe uel pecuniã accipit ſibi. Et licet in il/
lIius cãdore nõ gaudeat: certe uel ſuo in lucro lætat᷑.Ita ſine dubio ſĩobedientẽ qui diuis ᷣmonibus
monet: ꝗquis refragãtis peccata nõ tollat: mercedẽ tñ de miſterio uere charitatis ſibi acꝗrit. ſed ideo
.CCX⸗=

hoc dico:qa uos ſ pno. ideo loquor:quia uos fortenõ diligo. Rndeo apoſtoli uoce: teſtis eſt deus: c facio & fa

ciã: nõ cõtemno: ſed doleo ĩfidelitatis in meis argumẽta apparere: nõ fidei. ꝗqa iudaica in uobis teſtimonia: nõ
xpᷣiana cognoſco. qm uidentes nõ uidetis: & audientes nõ uultis audire. Rẽ fortẽ dicturus ſũ: ex utroq; cõtur/
bor. Timeo auditores offẽdere: ſed plus timeo cõtemptores pceptoꝶ: qui uerbũ dei audire diſſimulãt: peiores
idolis habent᷑. Illa quidẽ aures hnt: ſed nõ uolũtatẽ. nõ audiũt: nõ palpant manibus: nec rapiũt. Vnde in ma
loꝶ hoĩum cõparatione meliora ſũt: quia nec cõcupiſcuũt oculis: nec per cõtraria & deo inimica diſcurrunt. Et
naturaliter ſurda: recte meliora ĩobedientibus iudicant᷑. Dicat ꝓpheta: ſi mentior. loquat᷑ Dauid:qui huiuſ/
modi hoĩ̃es cõparandos eſſe ſpẽtibus nõ negauit. Sicut aſpidis ait ſurdæ obturãtis aures ſuas: ne uocẽ audiat
ĩcantãtis. Et uideãt ſi nõ recte ſerpẽtibus cõparant᷑: qui g audiũt naturæ bñficio: diſſimulãt calliditatis aſtu
tia. An xpᷣiani dici poſſũt: qui etiã nomẽ pᷣmæ humanitatis amittũt Ecce Hieremias dicit: ĩcircũciſæ aures eo
rũ: qui hoc nõ poſſunt audire. nõ quia nõ poſſũt: ſed mpoſhbiltate uolũtas naturæ inimica ſupduxit: dũ lon

go uitioſitatis uſu genuini mores per aduerſã cõſuetudinẽ corrupti malis opibus ceciderũt. Etiã uaſa limo ple

na: liquorẽ puri elemẽti recipe & cõtinerenõ poſſũt. Ager ſpinoſus: niſi ante cultoris labore fuerit extirpatus:

nõ nutrit in ſe iacta ſemĩa: ſed ſuffocat. Ita &aĩus ſæculariũ ſollicitudinũ plenus illecebris: uerbũ nõ põt ſuſti

nere diuinũ:niſi pus ipſas mundi ſollicitudines culparũq; oĩum materias euãgelica in ſe falce ſucciderit. Mo/
do ꝗbuſdã minus forſitan uideor: deo diſſimu lante peccare: ſed aderit illa dies: qua facta nr̃a quaſi in quadã
tabula depicta monſtrãda ſũt. O q̃tis in die illa expediſſet: ſi in hac uita & membroꝶ ſenſu: & uiſceꝶ uigore ca
ruiſſent Et ꝗᷓti illic elingues & muti fœliciores loquacibus tũc erũt: & ꝗᷓti paſtores philoſophis: ꝗti ruſtici ora

toribus: ꝗti hebetes argutiis pferẽdi ſũt Ciceronis:? Iob ſãctus in tẽtatione ad ſuã gloriã deuotus: ſic in dolore

ſuo clamabat:qd pdeſt in tormẽto lux? Vt qd mihi iũcta ſũt genua( ut ꝗd ubera ſuxi? Cur nõ in uẽtre mortu
98,P 4 8 4

us ſũ& moxut de utero exiui: nõ ꝓtinus obii? Sed hoc dei amicus dicebat in luce. Quid ab inimicis eius dicet᷑

in tenebris? Si ille ĩgemiſcit: quẽ febris urebat: qd faciet: quẽ gehẽna cõſumet?Si ille ſibi dolet genua fuiſſe cõ
iuncta: cuius pedes ſemper in dei amore cucurrerũt: qd dicturus eſt cuius nunꝗᷓ in ueritate ſteterũt: Diſplicet
illi ꝙ natus ex utero uixerat: qui bñ uixit: qa eũ uermis moriturus edebat: quid male uiuẽtes faciẽt: quos ignis
æternus: & uermis nunꝗᷓ moriturus expectat: Durus eſt hic ᷣmo: durus hic ſᷣmo eſt: qs põt audire eũ? Hocdi
xerũt illi diſcipuli: qui Vs ueſtigia in euãgelio reliqrunt. Et dediuino uerbo ſcandalũ paſſi: ſæculũ maluerũt
amare: ꝗᷓ deũ: quoꝶ uẽter deus: cultũ nolut audire ieiunii. Luxurioſo uerbũ caſtitatis offẽſio eſt: ſicut ꝓpheta
dicit. Abominatio eſt uiro iniquo directa uia. Iĩ antiqtus dictũ eſt ab Eſaia: ꝙ Aps ĩfidelibus lapis offẽſionis
extiterit. Adulari non poſſũ: ne& frem decipia: & me ämo pcutiat Saluatoris: qui ait: uba adulatoꝶ mollia

ſũt. Heæc aũt feriũt teriora uẽttis. Nò eſt fidelis medicus: qui an digeſtã putredinẽ: ſupducit uulneri cicatricẽ.

Nõ poſſumus ſemp lac dare: qa nec uos ſemp paruuli eſſe debetis. Dicite mihi quot anni ſũt: ex quo regñati
ſumus in Xpo?: Cõſideret unuſqſq; ꝗqᷓtum ex eo tpe in illa cæleſti ætate pfecerit. Neſcio qualiter placeãt parẽ/
tibus illi ĩfantes: ꝗbus ſũt anni quinq;: uel decẽ: ſi in ea qua nati ſũt modicitate pdurãt: quid de nobis dicendũ

eſt: quos tpis ratio: nõ modicos: ſed abortiuos ĩuenit? Ibũt de uirtute in uirtutẽ: de bonis ſcriptũ eſt xp̃ianis:

Videamus ſi xp̃iani ſumus: quid in nobis ex quo regnati ſumus in Xpo: uitutis acceſſerit. Quid humilitatis ĩ
ꝓſperis:quid patiẽtiæ in aduerſis: quid in tribulatione gaudii: quid fœlicitatis in danis: quid ĩdulgẽtiæ in offẽ

ſis: quid caſtitatis in occaſione luxuriæ. Alii de uirtute quotidie trãſeunt ad uirtutẽ: nos de ĩfirmitate ad infir/
mitatẽ. Alii meliores per momenta fiũt: nos deteriores ſæpe efficimur: quaſi nõ eũdẽ iudicẽ expectemus. Stul
ti ſumus ſi unũ pbauimus credentiũ Saluatorẽ: & nõ unũ iudicẽ fore credamus. Vnã fidem: unũ baptiſma.

unã eccleſiã: unũ deũ dicit apoſtolus. Quid ergo hodie malus: craſtina peior! Hodie auarus: craſtina auarior
Añ annũ mexæ cupiditati una uilla ſuffecerat: iã de hoc anno ꝗnta forte nõ ſufficit. Prius extẽdebat aĩus: ut de

cẽ ſolidos poſſiderẽ: iã nũc centũ parui eſſe cœperũt. Et cũ ueri xpiani: ueri fili dei: qui uadũt de uirtute in uir-

tutẽ: ſi pdiderint aliqd: de uirtutis occaſione lætant᷑: ego niſi aliena accepò: ſecurus prãdere nõ poſſum. Quid

agis cæca cupiditas? Quid crudelis in paruulo? Quid ſæua in alieno filio? Ordinẽ naturæ: an religiõis euertis:

lIã feciſti in pedibus: quod in capite eſſedebuerat? Auꝶ ĩſenſibile. per te rénibus dnat᷑. Et qd eſtillud rogo: uel

quale eſt: qnos auertit a deo?. Quis ſplendor: & ꝗᷓtus eſt: per quẽ mihi ſplendor ueri ſolis amittit᷑? Aui & ar

gentũ lutũ exquiſitũ ex arena: ex meta: & ut ꝓpheta ait: lignũ offẽſionis eſt auꝶ. Qui iudicio mẽtis euerſo: per
auꝶ libidini mancipat᷑: qui eodẽ aſtu acqrit ſolidũ: quo aĩam pdat:lucrat᷑ ĩperatoris imaginẽ: & amittit imagi
nẽ Xp̃i. Vis noſſe ꝗᷓ ꝑnitioſus ſit amor hndi: & amor requirẽdæ pecuniæ: per hũc Iudas tradidit Saluatorẽ: &
certe qũ audit᷑:aut qn legit᷑ tantũ ſcelus: abhorremus oẽs. Et ꝗtũ in uerbo eſtĩpiũ diſcipulũ cõdẽnamus: & ꝑ

ignorantiã nr̃am nr̃o mucrone cõfodimur. Quãti ĩter nos Iudæ aĩam dãnant: Quãti in ſemetipſis cũ percu
iditatẽ ſuas aĩas æternis cruciatibus traduũt: & traditores fiũt pariter& occiſi? An putamus fres ꝙ; iocãdo pᷣdi/
cẽt ꝓphetæ? ridendo loquant᷑ apoſtoli?Inutiliter Aps iudiciũ cõminet? ſed ioci n ſũt: ubi ſupplicia ĩtercedũt
ſi iocãdo paſſi ſũt: credant᷑ iocãdo locuti. Eſaias ſerra ſecat᷑. Daniel leonibus deputat᷑. Paulus trũcat gladio. Pe
trus ĩ cruce dni exẽplo ſuſpẽdit᷑. Et hoc totũ ut nos a peccatis ſua doctrina reuocarẽt. Sed timeo ne ĩobediẽti/

bus ĩ co ntrariũ diuĩa bnficia deputent: & pficiat ad pœnã in iudicio: qc hicdatũ fuerat ad ſalutẽ. Timeo ne

fides nĩa magis iocalis ſit:ꝗᷓ fides & uerba illoꝶ. Timeo ne nos iocando nõ ſaluemur: & quõ per riſũ ĩtroimus
T eccleſiã

in eccleſiã: ſic rideat ille de nobis: ſicut ſcriptũeſt. Qui habitat in cælis irridebit eos. Multa ſũt quæ dicant᷑: ſed
faſtidio ueſtro: quod aſpera & ĩculta facitor̃o:& labori meo finẽ ponit mẽbranæ cõcluſio. Vnũ dico:quod cu
pio: quia xpᷣiani cælũ debẽt amare: no terrã: & uerbo dei plus obedire ꝗᷓ diabolo: & iudiciũ æternũ magnis time

re:ꝗᷓ hominũ.
¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad ſanctũ Auguſtinũ epiſcopum. C Epiſitooall. .
Omino uere ſancto & oĩ affectione mihi uenerabili patri Au guſtino Hieroymus in Xpo ſalutẽ. Vi⸗
rũ uenerabilẽ fratrẽ meũ filiũ dignatiõis tuæ Oroſiũ pᷣſbyteꝶ: & ſui merito: & te iubence:ſuſcepi. Sed
incidit tpᷣs difficillimũ: quãdo mihi tacere melius fuit: ꝗᷓ loqui:ita ut noſtra ſtudia ceſſarent: & iuxta
Alrpgppiũ canina exerceret facundia. Itaq duobus libellis tuis: quos meo noĩe dedicaſti eruditiſſimis: & oĩ eloquẽ
