la impudentia utitur excuſantis: & hoc ipſum quod rogatur iraſcitur. Quale tunc erit quæſo epiſcope iudi/
cium tuum: cum interrogatus nihil dixeris: ac mulieres laicoſ. ſcientiæ agnitioni uitæ intrare eccleſiam re-
cognoueris: Sacramentorum uero hæc ratio eſt: atq; hicordo omnium naſcentium. qui in came deſcendi/
mus: ut qui uenientes in mundum uenũdamur ſub peccato. idolis ſeruientes primitus nũcupemur. Quis
enim a quo ſeparatur eius ſeruus adiicitur: & eius operi mãcipatur. pᷣſtat officium cuius deſiderium geſtat in
ſenſu. præualente enim ignorantia regnat auaritia quæ radixomnium maloꝶ eſt: & ĩ quiſitio idoloꝶ: & hoc
eſt malum quod difficile ſuperatur: qui nõ aut habendi uolũtate aut pauptatis timore teneatur. ſed ꝗa in ex
hortatiõe ꝓphetiæ pmo pᷣdicãdusẽ: neceſſe ẽ ut in illis deus auidius loquat᷑:& nominet᷑ ſecundum qd ſcri
ptũ eſt. Dominus deus tuus unus eſt. hi ſunt quos cathecuminos nominamus: & ſubiacentes caſtigationi:

lbe
d ſa
ſeſn
Utles
vendl⸗
ſcit
noper
latag
comot
una
cliat
zmüm
ſepie
ſan
llæt
do
epi
nein
Lents
giln
bs
con
lertt
1al
guen
lgens
lethy
ſtus
ſauie
toni
enim
niſi
en
biuch
ab
4
I

du

li
encl
con⸗

4

ens
uo⸗
ſta
f
ipl
bn
(el
reſx
coſ⸗

edech
tecech
latnd
epaoiſt
0 K
lumi
gior
ßeho
n
l
anct
u
dedt
tuerbis
diolli
dli t
di/
Atone⸗
ſum
vi
nind
Lalne
Püͤli
nnano⸗
(ient
Sdim
aens
vorelt
meu
lſum
eono
4gat
ig
per
nüt
d
lr.
econ
nru
cunt,
ech
n
unu
uce
io⸗
nott
nsſo⸗
iuch
ne
D
us
Ntin
hoe
ner
6

& liberũ ad chriſtũ habẽtes arbitrium. qa principiũ ſanctitatis ẽdñm lIeſũ chriſtũ dei filium cõfiteri ſecundũ
qi ſcriptũ ẽ. corde credit᷑ ad iuſticiã: ore autẽ cõfeſſio fit ad ſalutẽ. Secũdus cõfitẽtiũ locus:qui ad dei gratiam

feſtinantes aliqd amplius ꝗᷓ fuerint eſſedeſiderant. Qui ideo cõpetentes dicũtur.i. poſcentes dei gratia deo iäã
utiles p deſideriũ uolũtatũ cõpetẽtes cæloꝶ regna: ac uolẽtes iuri ſuo ꝑ mificordiã prĩcipalẽ hæreditatẽ deum
uendicare: ab oĩbus abſtinẽtes: ſperãtes lauacrũ chriſti: atq; ſincæri & pᷣſẽtis uitæ poſitũ ſibi terminu Ncoßr

ſcũt: & ordinẽ futuræ cõuerſatiõis aſpiciũt: ut qui ante ꝗᷓ aceipiant ſeruiunt chriſto poſt accepta fidẽ dei dona
nõ perdãt: aut tritã faciãt gratiã cui ſeruire uolueriit. Nertius baptizatoꝶ ordo ẽ: in quibus iã chriſtus ea dicẽte
apoſtolo. Neſcitis quoniã ꝗ baptiaati eſtis in chriſto chriſtũ induiſtis. & ideo cũ cogitamus aliquid boni libe/
rati a gentilitate cathecumini ſumus cũuolumus quod ſanctũ ẽ cõpetẽtes: cũ operamur bona baptizamur &
cõmorimur chriſto. Sed ſi forte hoc ĩpugnãte diabolo quacũq; peccati maculatione uiolamurpœnitẽtia cõpe
tit: quæ in ſimilitudinẽ diuini fõtis ipſa peccata mortificet: acnos ſaluet in corpore qua cõpleta. Quartus recõ
ciliatiõis locus ẽ ut caput corporis noſtri chriſtũ eſſe credamus quia eccleſiæ ſuæ: uir caput mulieris. i. omniũ
animaꝶ quæ deũtota mẽte pquirunt. Sal autẽ ꝓpterea cathecuminis datur in myſterio ut nos eſſe ſal terræ.i.
ſapientiã dei noſcamus. Inuiſibilia enĩ eius ut ait apoſtolus a creatura mũdi per ea quæ facta ſũt intellecta cõ

ſpiciutur. ſempiterna quoq; eius uirtus & diuinitas: ita ut ſint inexcuſabiles & cætera. Baptiſmus uero aqua ẽ:

quæ tẽpore paſſionis de latere chriſti exiuit: & nullũ aliud elemẽtũ eſt quod in hoc mũdo purificet uniuerſa:
quod omniũ poculũ ſit: quod uiuificet cuncta. Et ideo ſpũs uitæ in aqua ẽ. cõgregatio aquaꝶ maria nomẽ
accepit. Chriſto enĩ renaſcit᷑ qui baptizat᷑ in fõte. Fons enim origo omniũ gratiaꝶ ẽ: in quo ſeptẽ gradus ſunt
tres in deſcẽſu & tres in aſcẽſu. Septimus uero ẽ qui & quartus.i. ſimilis filio hoĩs extinguẽs fornacẽ ignis ar

dentis: ſtabilimẽtũpedũ: fundamẽtũ aquæ: in quo plenitudo diuinitatis habitat corporaliter. Oleum uero &

criſma eſſe ſanctoꝶ ſilẽtii ipſius & pinguedinis natura demõſtrat. Corpus domini panis uerus & cæleſtis ecæ
loẽ. Sanguis eius hoc ẽ: quod ſcriptuũ ẽ. Ego ſum uitis uera:ego autẽ ſarmẽta: & quia multa mẽbra unũautem
corpus totius mũdi natura cõtrita ẽinuiſibilibus ſpeciebus in cãdore lucis effectũ: atq; per baptiſmũ aquæ in

ueritate cũ ſemper ſecũdũ ſpeciẽ corporis & puritas & ueritas uolũtatis apparet pbata pꝑ ignẽ: ut his oĩbus ĩple

tis alimẽtis nihil deſit uiſibilitati: Nihil deſit myſterio dei: ac reſurrectio carnis aptiſſime cõprobet᷑. Cum hæc

quæ uiſibilia ſũt ſanctificata p uerbũ & orationẽ xp̃i corpus effecta ſunt: quæ oĩa ſi in ueritate cõplecteris ĩtel

ligens deũ opus uitæ agis & còmoraris in Chriſto: Tu es ſacerdos in æternũ ſecũdũ ordinẽ melchi edech. Te de

cet hymnus deus in ſyõ: ut reddas uota in hieruſalẽ. Tibi cõuiuiũchriſtus ẽ: gaudiũ chriſtus ẽ: cogitatio chri/
ſtus ẽ: deſideriuũ chriſtus ẽ: lectio chriſtus ẽ: quies chriſtus ẽ: atq; ĩperans mũdo Pharaonis deus ẽ: poſtꝗᷓ uniuer

ſa uiciſti. Hæc cunctis plæbibus tuis ſidignaris ut moneã ꝓut potes ſempinſinua memoriã mei habens ĩ ora

tionibus tuis ſanctis ut liberer ab infidelibus qui ſunt in iudæa ut remiſſionẽ cõſequar peccatoꝶ. Certus ſum
enim ego quia ſupra ꝗᷓ dico facies: debitorẽ enim te mihi eſſe cognoſcis: ut pro me deũ rogare no deſinas:quo/

niã ſicut iubere dignatus es officiũ diſputationis ĩpẽdi. Nec tibi legẽ quã ſequi debeas poſui: ſed qualis eſſe iã
debeas ſtilo fauẽte deſcripſi. Vnũ tamẽ illud præ cæteris rogo ut quia multa ſecũdũ cõſuetudinẽ tuã noua ti
bi uident᷑ eẽ cõſcripta:pᷣſũptioni meæ dare ueniã digneris. nec putes nos peruerſitatẽ aut nouitatẽ aliquã: ſed
ſolã ſi dici fas eſt diuerſarũ prouinciarũ cõſuetudinẽ publicare: ſed ſicut rephendit neminẽ: ita & dãnãduũnul
li. pᷣſertim cũ oẽs eccleſias deus fecerit:Et in omnibus apoſtoli pᷣdicauerint: nec deceat quenꝗᷓ ſtudere diſcor/
diæ ubi pro omniũ pace fuanda in diſceptatiõe eccleſiaſticæ diſciplinæ uincit ille qui uincit᷑: ac ſe uictũ gra/

tulabitur. Ego tamẽ in oĩbus uobis cedo: qui oẽ qd facitis laudo:& ĩmolationẽ bonæ rei iſtud ueſtris ſenſi⸗/

bus derelinquo: ut unus alterũ exhortãs inuicẽ uos de cõſuetudine noſtra doceat cõtẽplatione: & mihi hoc ſo
lũ peculiarius relaxetis: ut pro me orare dignemini: qui ad emendationẽ omnium quæ conſcripta ſunt obedi
entiã gerens: ita Zlibenter habeo mihi aliquid ĩputare: ut mei primitus ſciatis eẽ iudicii hoc tãtuũ iuſte ab oĩbus
condẽnãdũ:quod aut conſuetudo eccleſiarum: aut diuinorum libroꝶ ſcripta nõ retinent.
Tractatus beati Auguſtini de paſtoribus: Quẽ ꝓpter materiæ ſimilitudinem huic libro ſubiecimus:quem
etiã in quibuſdam exẽplanibus inter beati Hlieronymi epiſtolas inuenimus. Argumentum in eãdem.
Ractaturus Auguſtinus de ueris falſiſq; paſtoribus: quæ ſua ſũt ꝗᷓrẽtibus nõ quæ ieſu xpᷣi: exponit
uerba dnicæ cõmonitiõis ꝑ Ezechielẽ ad paſtores iſrael & cætera: docẽs bonos paſtores ꝓ ſpiritalibus

ens ppoſitos populo blandiẽtes ꝓpter tpalia: & eos ꝗ ĩfirmos erigere: ægrotãtes curare: & errãtes negligũt re/
uocare. & ĩde occaſiõe ſuſcepta agit cõtra hæreticos dicẽtes ſe ĩuitos nõ trahẽdos ad fidẽ. pᷣſertim cõtta donati
ſtas exortos Africa: quos aſſerit ab errore reuocandos: uel ſuitos cũ poſſint p̃ciſa ſarmẽta dei munere in uitẽ

fructiferã inferri. Deĩde uerba pſequẽs ꝓpphetæ docet quẽadmodũ deus oues a paſtoribus malis adducat: ut
ipſe paſeat ĩ iudicio: dicẽs eas a xpo paſci: q a bonis paſtoribus eius uitæ fungẽtibus paſcũtur. Quod fuit ſi
gnatũ ĩ Petro: cui xpᷣs cõmiſſurus oues hoc qd ſeipſũ uoluit noĩari & quaſi unũ efficit. Docer deide ꝗd ĩteruo

cẽ ueri & pſeudo paſtoris ĩterſit: phãs teſtimoniis ſcripturaꝶ cõtra Donatũunã eẽ eccleſiã toto orbe diffuſã:

reſpõdẽs tribus teſtimoniis quæ donatiſtæ deprauate ĩducũt excãtico cãticoꝶ a pſalmo & euãgelio:quæ ipᷣe

cõfutata hæretica ĩtelligẽtia catholiceĩ terp̃tat᷑: cõcludẽs eos iure ab imperatoribus ad unitatẽ copelli.

.
l

iure metere carnalia: quæ lactis noĩe ĩ telligunt merito quoq; honorẽ exigere:q p lanã ĩterpᷣtat᷑: argu

tanfa qa in xpo: & quia oĩs uera & ſalubris gloria nfaipſe ẽ: nõ nũc didicit primũ charitas ur̃
Eſtis enĩ in eius grege:q intẽdit & paſcit iſrael.Sed qm ſũt paſtores qui paſtoꝶ noĩe gaudere uolu nt:
paſtoris autẽ officiũ ĩplere nolut: quid ad eos ꝓpheta dicat ſicut lectũ audiuimus recẽſeamus. Audi
te uos cũ intẽtiõe: audiamus nos cũ tremore. Et factũ ẽ ad me uerhbũ dni dicẽs: fili hoĩs ꝓphetiza ſuꝑ paſtores
iſrael. Hanc lectionẽ cũ legeret᷑ audiuimus. Hinc cũ a ueſtra ſcĩtate aliqd loqui decreuerimus: adiuuabit ipſe
ut uera dicamus: ſi nõ noſtra dicamus. paſtores erimus: paſcẽtes nõ oues ſed nos. Si autem illius ſũt quæ dici
mus p q̃libet ipſe nos paſcet:hoc dicit ds deus. O paſtores iſrael ꝗ paſcũt ſe ſolos:nũquid oues paſcũt paſto
res ideſt nõ ſe paſcũt paſtores ſed oues. Hæc prima cauſa ẽ quare arguãtur paſtores iſti: ꝗa ſeipſos paſcunt nõ
oues.qꝗ ſũt ꝗ ſeipſos paſcũ tide quibus dicit apoſtolus Oẽs enĩ quæ ſua ſüt ꝗrũt:nõ quæ ieſu xpi. Non enim
quos in loco iſto de quo piculoſa rõ reddit᷑: dñs ſi nõ dignitatẽ ſuã ſi nõ meritũ noſtrum cõſtituit: habemus
duo qᷓda planediſtiguẽda. Vnũ ꝙchriſtiani ſumus: Alterum ꝙ ppoſiti ſumus. Illud ꝙ chriſtiani ſumus pro
pter nos ẽ. Quod autẽ pᷣ̃poſiti ſumus ꝓpter uos ẽ.In eo ꝙ chriſtiani ſumus attẽdat᷑ utiſitas nra. In eo ꝙ ppoſi
tinõ niſi ueſtra. Sũt autẽ multi chriſtiani & nõ p̃poſiti: q pueniũt ad deũ faciliore fortaſſe itinere: & tãto expe
ditius ãbulãtes: quãto minorẽ ſarcinã portãt. Nos autẽ excepto ꝙ chriſtiani ſumus: unde rõnẽ reddimus deo
de uita nra: ſumus etiã pᷣpoſiti: unde rõnẽ reddimus deo de diſpẽſatione nr̃a. ad hociſtã difficultatẽ pono⸗
ut cõpatiẽtes nobis oretis pro nobis. Venit enĩ dies: quo cũcta adducũtur ĩ iudiciũ. Et ille dies ſi ſæculo onge
ẽ:unicuiq; hominiuitæ ſuæ ultimus ꝓpeẽ. Tamẽ utrinq; latere deus uoluit: & qn ueniat finis ſæculi: & qñ ſit
in unoquoq; hoĩe huius uitæ finis. Vis nõ timere diẽ occultũ:qn uenerit inueniat te paratũ. Cũ ergo ppoſiti
ad hoc ſint: ut eis ꝗbus pᷣſũt cõſulãt:ĩ eo ꝙ pᷣſũt nõ utilitatẽ ſuã attẽdãt:ſed eoꝶ qui miniſtrant. ꝙ ſiqs ita præ
poſitus ẽ: ut ĩ eo ꝙ pᷣpoſitus ẽ gaudeat:& honorẽ ſuũ qrat: & cõmoda ſua ſola reſpiciat:ſe paſcit nõ oues dei.
Videte quẽadmodũ uos ſecuros fecerit deus. Qualeſcũq; ſũt ꝗ nobis pᷣſũt. Qualeſcũq; nos ſumus nobis. Se
curitatẽ dedit ꝗ paſcit iſrael. Nãdeus nõ deſerit oues ſuas: & mali paſtores pœnas debitas luent: & oues ꝓmiſ
ſa pcipiẽt. Videamus ergo qd Alloqut paſtoribus ſeipſos paſcẽtibus nõ oues ᷣmodni nemini palpans. Lac
cõſumitis: & lana uos tegitis: & qd craſſũ eſt ĩterficitis: & oues meas nõ paſcitis: qd ĩfirmatũẽ nõ cõfortaſtis
& qd ægrotat nõ corroboraſtis: & qd cõtribulatũ eſt nõcolligaſtis: & qd errabat nõ reuocaſtis:& qd periit nõ
inquiſiſtis: &qqd forte fuit cõfeciſtis: & diſperſæ ſũt oues meæ eo ꝙ nõ ſit paſtor.dicũtur enĩ paſtores paſcẽtes
ſemetipſos nõ oues: qui diligãt: qui negligãt. Quid ergo Giligär⸗le cõſumitis: & lanis uos tegitis. Apoſtolus
dicit. Quis plãtat uineã: & de fructu eius nõ ſumit? quis paſcit gregẽ:& de lacte gregi⸗ nò ſumit: Inuenimus
ergo eẽ lac gregis quicquid a plæbe dei tribuit᷑ ppoſitis ad ſuſtẽtaãduũ uictũ tẽporalẽ. Inde enim loꝗᷓbat᷑ apoſto
lus:cũ hæc diceret quæ cõmemoraui. & quod apoſtolus quanꝗ eligeret manibus ſuis trãſfigi:& necipſum lac
ꝗreret ab ouibus: tn lactis poteſtatẽ pcipiẽdi nabere ſe dilitien dnim expoſuiſſe: ut qui euãgeliũ annũciant:
de euãgelio uiuãt. Et dicit ad alios coapoſtolos ſuos: uos uſos fuiſſe hac poteſtate nõ uſurpata ſed data: plus il
le fecitut nec qd debebat᷑ accipet. Ipᷣe ergo donauit & debitũ: ſed alius nõ exigit ĩdebitũ.Ille plus fecit.Fortaſſis
enĩ ipſũ ſignificabat: qui ægru cũ adduceret ad ſtabulariũ dixit. Siquis amphus erogaueris in redeundo reddã
tibi. De his ergo qui nõ idigẽt lacte gregis: qd plura dicamus miſicordiores ſũt: uel potius ipſi mibicordiæ of
ficiũ largius ĩpẽdũt.poſſũt eni: & quod poſſũt faciũt: laudẽtur hi: nec danẽtur illi. Nã & ipſe apoſtolus ꝗq hoc

nõ qᷓrebat: fructuoſas tñ oues eẽ cupiebat nõ ſteriles ſine lactis ubertate. Itaq; cũ eſſet quodã tẽpore in magna
idigentia uictus ĩ cõfeſſiõe ueritatis:miſſuẽ illi a fratribus unde neceſſitati & indigẽtiæ miniſtraret᷑. Reſpon/
dit autẽ illis gratias agẽs & dixit: Bene feciſtis cõmunicare neceſſitatibus meis. Ego eni didici in quibus ſũſufſi
ciẽs eẽ. Scio & abũdare: & penuriã pati. oĩa poſſũ in eo qui me cõfortat. Verũtũ uos bene feciſtis uſibus meis
mittere. Sed ut oſtẽderet ĩ eo qd illi bene fecere: qdnõ ipſe ꝗreret:ne ĩter illos eſſet quæ ſeipſos paſcunt non
oues: nõ tã ſuæ gaudet ſubuẽtuũneceſſitati: ꝗᷓ illoꝶ gaudebat fœcũditati. Quid ergo ibi qᷓrebat: nõ reqro ĩquit
datũ: ſed requiro fructũ: nõ ergo inquit ut explear: ſed neuos inanes remaneatis. Qui ergonõ poſſunt facere
qd Paulus: ut in manibus ſuis tranſignat: accipiant de lacte ouiũ: ſuſtentẽt ſuã neceſſitatẽ: nõ hoc ſibi ꝗrant
tanꝗ cõmodũ ſuũ: ut ex neceſſitate ſuæ pecuniæ uideãtur annuciare euãgeliũ:ſed hoĩbus illuminandis pᷣbeãt
lucẽ uerbi ueritatis. Sũt eni tanꝗᷓ lucernæ ſicut dictũ eſt. Sint lũbi ueſtri pᷣcincti:& lucernæ ardẽtes. & nemo ac
cædit lucernã: & ponit eã ſub modio: ſed ſuper cãdelabrũ: ut luceat oĩbus qui indomo ſũt. ſic luceatlumen ue
ſtrũ corã hoĩbus: ut uideãt bona opera ueſtra: & glorificent patrem ueſtrũ qui in cælis eſt. Si ergo tibi lucerna
accẽderet᷑ ĩdomo: nõne adiiceres oleũ ne extĩgueret᷑ Porro ſi lucerna accepto oleo nò luceret: n erat plane di/
gna quæ ĩ cadelabro poneret᷑:ſed quæ cõtinuo frãgeret᷑. Vn enĩ uiuit᷑ neceſſitatis ẽ accipe:charitatis eſt pᷣbere:
nõ tanꝗᷓ uenale ſit euãgeliũ ut iſtud ſit pᷣciũ eius: qd ſumũt ꝗãnũciãt uñ uiuãt.Si enĩi ke uẽdũt: magna rẽ ui/
li p̃cio uẽdũt. Accipiãt ſuſtẽtationẽ neceſſitatis a populo: mercedẽ diſpẽſatiõis a dno. Nõ enĩ ẽ idoneus popu
lus reddere mercedẽ illis ꝗ ſibi in charitate euãgeliũ uiũt. non expectãt illi mercedẽ niſi unde & iſti ſalutem.
Quid ergo iſti ĩcrepant᷑:unde arguãtur:q cũ lac ſumerẽt:& lanis ſe tegerẽt: oues negligebãt: Suaergo tm̃ quæ
quærebãat nõ quæ leſu Chriſti. Sed quoniã diximus quid ſit lacſi umere: quæramus qd ſit lanis ſe tegere. qui
præbet lacuictũ præbet: qui præbet lanã honorẽ præbet, Iſta ſũt duo quæa populis quærũtur: qui ſemetip/

Epiſtola beati Auguſtini de paſtoribuYuss.

tas ni⸗
lolu nt
Altores
Uei
tpalto
unt no
henim
benu
nus Drd
Eipoct
awepe
musde
Ppono⸗
blnne
Agiſt
Ppoltr
luprr
de,
u.R
Spul
w. lae
enitno
ſein
oltolus
nimns
Ppolte
umhe
ant
lusll
taſſo
eldi
ol
ghoe
agn
von /
l
mes
tnon
igut
Ler⸗
M
1

mnoA

ende
em
nec/
ber
teu/
op
tem⸗
ur
guit
np

ſos paſcũt nõ oues. Cõmodũ ſupplẽdæ neceſſitatis: & fauorẽ honoris & laudis. Etenim ueſtimentũ ꝓpterea
bene intelligit᷑ in honore:quia nuditatẽ tegit. Etenim unuſꝗſq; homo infirmus. & quid eſt ꝗſꝗs uobis præ/
eſt niſi qd uos eſtis? Carnẽ portãs mortalis eſt: mãducat:dormit:ſurgit: natus eſt: moriturus eſt. Si ergo cogi/
tatis ꝗd ſit ſeipſũ homo eſt: tu tũ honorãdo eũ uelut angelũ cõtegis qd infirmũ eſt: huiuſmodi indumẽtũ ac
ceperat a bona dei plæbe. Idẽ Paulus cum diceret ſicut angeli dei ſuſcepiſtis me: teſtimoniũ uobis phibeo: qa

ſi fieri poſſet oculos ueſtros eruiſſetis: & dediſſetis mihi. Sed cũ tãtus honor exhibitus eſſet: nunqd ꝓpter ip/

ſum honorẽ ſibiexhibitũ: ne forte cũ argueret negaret᷑: & minus ipſe apoſtolus laudaret᷑: pepercit errãtibus:
Nã ſi hæc feciſſet: eẽt inter illos qui ſeipſos paſcũt:nõ oues.diceret apud ſeipſũ. Quid ad me pertinet?:quiſq;
quod uertit agat: uictus meus ſaluus erit: & lac & lana ſatis eſt mihi. eat ꝗſq; quo põt. ergo integra tibi ſũt oĩa
ſic eat quiſq; quo põt. nolo te præpoſitũ facere: unũ tecõſtituo de ipſa plæbe. ſi patit unũ mẽbrũcõpatiuntur

oĩa mẽbra. pinde ipſe apoſtolus cum eos cõmemorat quales fuerint erga illũ: ne quaſi oblitus eoꝶ honorifi/

centia uideret᷑: & teſtimoniũ perhibet ſicut angelũ dei ſuſceperit eũ: & ꝙ ſi fieri poſſet oculos ſuos uellet euer
tere & illi dare. & tñ accedit ad ouẽ lãguidã: ad ouẽ putridã: ſecare uulnus: nõ parcere putredini. ergo inimicus
factus ſũ: Veꝶ pᷣdicãs ecce & accepit de lacte ouiũ ſicut paulo ante memorauimus: & indumentũ ex lanis oui
um. Sed tamẽoues nõ neglexit. Nõ enĩ ſua qrebat: ſed quæ ieſu chriſti. Abſit ergo ut dicamus uobis: Viuite
ut uultis: ſecuri eſtote: deus neminẽ pdit: tãtũmodo fidẽchriſtianã tenete. Nõ pdet ille qd redemit: nõ perdet

pro quibus ſanguinẽ ſuũ fudit: & ſi ſpectacu lis uolueritis oblectare animos ueſtros: ite: ꝗd mali ẽ?& feſta iſta
quæ celebrãtur p uniuerſas ciuitates ĩ læticia cõuiuãtiũ & publicis mẽſis ſeipſos ut putãt iocũdãtium re uera
magis pereũtiu: ite celebrate. Magna ẽ dei miſericordia: quæ totum ignoſcat: coronate roſis uos ante ꝗᷓ marce
ſcãt in domo dei ueſtri: qn uolueritis cõuiuamini: ĩplemini cibo & umo cũ ueſtris. ad hoc enĩ dataẽ iſta creatu
ra ut pfruamini. nõ enĩ ĩpiis & paganis eã dedit deus ſed uobis. Non dedit næc ſi dixerimus: forte congregabi

mus turbas ampliores. & ſi ſüt qdã ꝗ nos ſentiãt hoc dicẽtes nõ recte ſape paucos oſtẽdimus:qd ſi fecerimus

nõ uerba dei nõ uerba chriſti dicẽtes ſed noſtra:& ſumus paſtores noſmetipſos paſcẽtes nõ oues. Cum autem

dixiſſet quæ diligãt iſti paſtores: dicet & quæ negligãt. Vitia enĩ ouiu late patẽt. Craſſæ oues ppaucæ ſũt.i. ſo

lidæ in cibo ueritatis utẽtes paſcuis bene de munere dei: ſed mali illi paſtores nõ parcũt talibus. paꝶ ẽ illas ꝙ lã

gusẽtes & ĩfirmas & errãtes & pditas nõ curãt. ſed iſtas fortes & pingues necãt quãtũ in ipſis ẽ.illæ uiuẽtde mi

lericordia dei:tũ quãtũ ad paſtores malos attinet occidũt: male uiuẽdo: malũ exẽplũ pᷣbẽdo.an fruſtra dictã ẽ
Fuo dei eminẽti ĩ mẽbris ſũmi paſtoris circa oẽs teipſũ bonoꝶ opeꝶ pᷣbẽs exẽplũ:& forma eſto fidelis? Attẽdit
enĩ ouis etiã fortis plærũq; ppoſitũ ſuũ male uiuẽtẽ. ſi declinet oculos a regulis dñi: & intẽdat in hominẽ: inci
pit dicere in corde ſuo:ſi ppoſitus meus ſic uiuit: ego ꝗd ſũ ꝗ non faciã qd ille facit?: Si fortẽ ergo occidit ouẽ:
iã de cæteris qd facietqillud qd; nõ ipſe fortificauerat: ſed forte aut robuſtu inuenerat male uiuẽdo interficit
dico charitati ueſtræ & ſi uiuũt oues: & fortes ſũt oues ĩ uerbo dni:& tenẽt iſtud qd audierũt adño ſuo quæ di
cũt facite:quæ autẽ faciũt facere nolite. tñ ꝗ in cõſpectu dni maleuiuit: quãtũ in illo ẽ eũa quo attẽdit᷑ occidit.
Nõ ſibi ergo blãdiat᷑: qa ille nõ ẽ mortuus:ſed homicida ẽ. Quõcũ laſciuus homo ĩtẽdit mulierẽ ad cõcupiſcẽ
du eã: Ecce illa caſta ẽ: & mœcchus ẽ iſte. Dni enĩ uera & apta ẽ ſẽtẽtia: Quiſꝗs uiderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ
eã iã mœcchatus ẽ eã ĩ corde ſuo.nõ puenit ad illius cubiculũ: & ĩteriore iã ſuo cubili uolutat᷑. Sic oĩs q male

uiuit ĩ cõſpectu eoꝶ ꝗbus pᷣpoſitus ẽ: quãtũ ĩ ipſo ẽ occidit:& fortes oues. Qui ergo imitat᷑ ppoſitũ malũmo

rit᷑: q nõ imitat uiuit: tũ quãtũ ad illos ptinet ambos occidit. Et qd craſſũẽĩ terficitis: & oues meas nõ paſcitis
Iã audiſtis ꝗ diligãt: audite ꝗq negligãt:qd ĩfirmũ ẽ cõfortaſtis:& qd tabuit nõ corroboraſtis:& qd cõtribula
tũ ẽ.i.cõfractũ nõ colligaſtis:& qd errabat nõ reuocaſtis:& qd periit nõ inqſiſtis:& qd forte fuit cõfeciſtis.i.

ĩterfeciſtis & occidiſtis. Infirmũ qppe animũ gerit ouis. qn tẽtatiões ſibi ꝓfuturas nõ credit. Paſtor enim negli

gẽs qn ſic credit:talis ĩfirmus nõilli dicit.fili accede ad ᷣuitutẽ dei:ſta in iuſticia & timore: & pᷣpara aĩam tuã ad
tẽtationẽ. Qui autẽ hoc loqtur cõfortat ĩfirmũ: ex ĩfirmo facit firmũ: ut nõ eũ crediderit. ꝓſpera huius ſæcu
li ſperet. Si autẽ doctus fuerit ſperare ꝓſpa ſæculi:ipſa ꝓſpitate corrupit᷑. ſupueniẽtibus autẽ aduerſitatibus
ſauciat᷑: aut fortaſſis extĩguit᷑. Nõ ergo eũ ædificat ſuꝑ petrã ꝗ ſic ædificat: ſed ſuꝑ harenã. Petra autẽ xpᷣs eſt.
Chriſti autẽ paſſiões imitãdæ ſũt:nõ xpᷣiano delitiæ conqrẽdæ. Cõfortat᷑ ĩfirmus cũ ei dr.ſpera qdẽ tẽtatiões
huius ſæculi:ſed ab hoĩbus eruet te dñs:ſi ab illo nõ recederet retro cor tuũ. Nã ad cõfortãdũ cor tuũ uenit ille
pati: uenit ille mori: uenit ille ſputis illini:uenit ſpinis coronari: uenit obprobria audire: uenit poſtremo ligno
cõfigi. Oĩa hæc ille p te:tu nihil pro illo ſed pro te. Quales autẽ ſũt ꝗ timẽt eos lædere ꝗbus loquũtur: nõ ſolũ
nõ pᷣparãt ad ĩminẽtes tẽtatiões: ſed etiã ꝓmittũt fœlicitatẽ huius ſæculi: quã deus ipſi ſæculo nõ pmiſit. ille
pdicit labores uſq; ĩ finẽ uẽturos ipᷣi ſæculo: & cuius ab iſtis laboribus exceptũ eẽxpᷣianũ:qa q xpᷣianus ẽ aliqd
plus paſſurusẽ in ſæculo. Etenĩ ait apoſtolus. Oẽs q uolũt ĩchriſto uiuere: pſecutionẽ patient᷑. tu dicis ſi uo
lueris ĩ xpᷣo pie uiuere:abũdabũt tibi oĩa bona: & ſi filios nõ habes:ſuſcipies & nutries omnes. Nemo tibi mo
ritur: hæc ineſt ædificatio tua. Attende quid facias: ubi ponas. ſuper arenam eſt: quod conſtituis. uenturus
eſt imber: influxurus eſt fluuius:flaturus eſt uentus:& impingent in domũ iſta: & cadet: & fiet ruina eius ma
gna. leua de arena: & pone ſupra petram: in chriſto ſit quẽ uis eſſe chriſtianum. Attẽde ad paſſiones chriſti:at
tende ad illum ſine ullo peccato: quæ nõ rapuit exoluentem. Attẽde ſcripturã dicẽtẽ. Flagellat autẽ omnẽ fi/
xcviii

Xcviij.

liũ quẽ recipit. Et para te flagellari: aut certe nõ ꝗras recipi. Plagellat autẽ omnẽ inquit filiũ quẽ recipit: & tu
forte exceptus a paſſione flagellorũ:exceptus a numero iliorũ. ita ne inquies flagellat oẽm filiũ: ut unicũ: &
unicus ille de patris ſubſtatia natus æqualis patri in forma dei uerbũ per quẽ facta ſũt oĩa:nõ habebat ubi fla
gellaret ad hoc carne indutus ẽ: ut ſine flagello nõ eſſet. Qui ergo flagellat unicũ ſine peccato:nũquid relinꝗt
adoptiuũ cũ peccato- in adoptionẽ uocatos nos eſſe apoſtolus dicit. adoptionẽ filioꝶ accepimus: ut eſſemus

uni cohæredes: eſſemus etiã hæreditas. Poſtula a me & dabo tibi gentes hæreditatẽ tuã. Exẽplũ uobis propoſu

it & in paſſionibus ſuis:ſed ne futuris tẽtationibus deficiat infirm us: nec falſa ſpe decipiendus eſt: nec errore
frãgendus:ſ ed dic ei ppara animã tuã ad tentationẽ: ſed forte incipit labi:contremiſcere:nolle accedere.habes
aliꝗuid fidelis deus: qui nõ uos ſinat tẽtari ſupra ꝗᷓ ferre poteſtis.Illud autẽ ꝓmittere & pᷣdicare futuras paſſio
nes infirmũ cõfirmare ẽ. Timenti autẽ nimiũ & ex hocdeterrito cũ polliceris miſericordiã det:nõ quia tẽtatio
nes deerunt: ſed quia nõ permittit tẽtari ſupra ꝗᷓ poteſtis ferre: fractũ colligare ẽ. Sunt enim qui cum audierit
uenturas tribulationes armant ſe magis: & quaſi potũ ſuũ ſicut paruã ſibi eã putat fidelium medicinã. Sed
quæret martyris gloriã. Sunt alii qui auditis futuris & neceſſario ueniẽtibus tentatiõibus: quas proprie opor/
tet uenire chriſtiano: quas nemo ſentit: niſi qui noluerit eſſe uere chriſtianus. Imminẽtibus ergo ſibi aliqbus
frãgitur & claudicat: affert cõſolationis alligamẽtũ: alliga quod fractũ eſt. dic ne timeas. no deerit in tẽtationi
bus ille in quẽ credidiſti fidelis deus: qui nò ſinat te tentan ſupra ꝗᷓ potes ferre. non hoca me audis Apoſto/
lus dicit: qui etiã dicit an uultis experimentũ eius accipere qui in me loquitur Chriſtus: Hoc ergo cum audis
ab ipſo Chriſto: audis & ab illo paſtore: qui paſcit iſrael. Illi enim dictũ eſt. Putabis eos in lachrymis: in men/
ſura. Quod enim ait apoſtolus non ſinit tentari uos ſupra ꝗᷓ poteſtis ferre. Hoc ait propheta in menſura tan

tũ:tu noli dimittere corrigentem: aclhortantẽ: trementẽ: & cõſolãtẽ: & ſanãtem. Quod infirmum eſt inquit
non confortaſtis: paſtoricus maledicit: paſtoribus falſis paſtoribus ſua querentibus non quæ ieſu chriſti: ex

cõmodo lactis & lanæ gaudẽtibus: oues omnino non curantibus. Et quod male habuit non corroboraſtis ĩter

infirmũ.i.non firmum. Nam dicuntur infirmi etiã ægrotantes: ſed inter infirmũ& ægrotũ.i.male habentẽ

hoc mihi uidet᷑ intereſſe. Etenim iſta fratres quæ diſtinguere utcunq; conamur forte & nos poſſumus maio/
re diligentia melius diſtinguere: & alius peritior uel lumine corporis plenior. interim ne fraudemini quãtum
ad uerba attinet ſcripturæ quod ſentio loquor. Infirmo ne accidat tẽtatio & eũ frãgat timẽdũ ẽ. Languens au
tem iã cupiditate aliqua ægrotat:cupiditate aliqua impedit᷑ ab intrada uia dei: a ſubeũdo iugochriſti. Atten
dite illos hoĩes uolẽtes bene uiuere: iã ſtatuẽtes bene uiuere: & minus idoneos mala pati ſicut parati ſut bona
facere. Pertinet autẽ ad chriſtianã firmitatẽ nõ ſolũ operani quæ bona ſunt: ſed & tolerare quæ mala ſut. Qui
ergo uidet᷑ feruere in operibus bonis: ſed ĩminẽtes paſſiones tolerare nolle: aut nõ poſſe:ĩfirmi ſut. Qui uero
aliqua cupiditate mala amatores mundi ab ipſis bonis operibus reuocãtur: languidi & ægroti iacent. quippe
qui in iplo languore tanꝗᷓ ſineullis uiribus nihil boni poſſunt operari. Talis in anima paralyticus ille fuit quẽ
cũ domino ĩferre nõpoſſent: qui eũ portabãt tectũ aperuerunt: & depoſuerũt.i. tanꝗᷓ ſi in aĩa hoc uelis facere
ut tectũ aperias: & deponas ad dominũ animã paralyticã: diſſolutã oĩbus mẽbris: & uacãtẽ abomni ope bo/
no: grauatã utiq; peccatis ſuis: & lãguẽtẽ morbo cupiditatis ſuæ. Si ergo diſſoluta ſunt mẽbra oĩa: & eſt para/
lyſis interiorut peruenias ad medicuũſ(forte eni latet medicus:hoc eſtiſte uerus ĩtellectus ĩ ſcripturis occultus)
e apire tectũ& deponere paralyticũ. quod qui nõ faciũt & facere negligũt: audiſtis quæ audiat quod male ha

buit nõ corroboraſtis: & qd cõtribulatũ eſt nõ colligaſtis: iã hinc diximus. Fractus enĩ erat terrore tẽtationũ.

Accidit aliqd unde qd fractũ eſt colliget᷑ cõſolatiõe illa fidelis deus ꝗ nõ uos ſinat tẽtari ſupraꝗᷓ poteſtis ferre:
ſed faciet cu tẽtatiõe etiã exitũ ut poſſitis ſuſtinere. Et qd errabat nõ reuocaſtis. Ecce unde ĩter hæreticos picli/
tamur: & qd errabat nõ reuocaſtis: & qd periit nõ inqſiſtis. Hicĩter manus latronũ & dẽtes lupoꝶ furẽtium
utrũq; uerſamur: & pro his piculis nr̃is ut oretis oramus: & cõtumaces ſũt oues ꝗa ꝗ̃runt᷑ errãtes alienas ſe ſe
a nobis dicũt errore ſuo & Plirise ſua.qd uos uultis:⸗ ꝗd uos ꝗritis q̃ſi nõ ipſa cauſa ſit ut qᷓrere eos uelimus:
& qᷓre qramus qa errãt & pereũt. Si in errore inꝗt ſuũ:ſi in ĩteritu. qd me uis:qd me qꝗᷓ̃ris? qd in errore es: reuo/
care uoloncJuia piſi ſĩuenire uolo.ſic uolo errare:ſicuolo pire:ſic uis errare: ſicuis pire. quãto melius ego nolo
prorſus audeo dicere. Importunus ſũ. Audio eni dicẽtẽ apoſtolũ. Prædica uerbũ: inſta opportune: ĩportune.
n opportuneſꝗbus ĩportune?: Opportuneutiq; uolẽtibus: ĩportune nolẽtibus. ꝓrſus ĩportunus ſum au
eo dicere: tu uis errare:tu uis perire: ego nolo. Non uult poſtremo ille qui me terret. Si uoluero uide quid di
cat: uide ꝗd increpet. Quod errabat nõ reuocaſtis: & quod periit non inquiſiſtis: te magis timebo ꝗᷓ ipſum.
Oportet nos omnes exhiberi ante tribunal chriſti: non te timeo non enim potes euertere tribunal Chriſti. re/
uocabo errantem: requiram perditum. & ſi me laniet inquirentem uepres ſiluarum: p oĩa anguſta mecoarta
bo:oẽs ſepes excutiã: ꝗtũ mihi uiriũ dñs terrẽs donat:oĩa pagrabo:reuocabo errãtẽ: requirã pereuntẽ.timeo ne
gligentem etiã quod forteeſtoccidã. Vide enim quod ſequit᷑ & quod forte fuit cõfeciſtis. Si neglexero erran
tem atq; pereuntem: & eum qui fortis eſt: delectauit errare atq; perire. Cupio lucra exteriora: ſed timeo plus
damna interiora. Si indifferentem habuero errorem tuum: attendit qui fortis eſt: putat ire in hæreſim: quã
do aliquid cõmode ſæculo reluxerit unde immittetur ſtatim mihi dicit fortis ille periturus cũ te perditũ non

requiro: & hacdeus ẽ. quid intereſt: homines inter ſe litigantes hoc fecerunt: ubicũq; colẽdus eſt deus: ſi for/

eili
pim
celen
kente

ſeſt

f
nit
nus
olu
ote

li⸗
tio
erit
del
dot⸗
bus
toni
ſto⸗
i

en/

Ut

nte
1o)
tum
al
tten
n

leto
ppe
qui
cere

bo⸗/
ra
us)
eha

nu⸗

ch
un
ſe
5/
lo
.
au
lc
n⸗
te/

ne

te illi dixerit aliquis donatiſta. nõ tibi do filiã meã niſi fueris de parte mea. Ille opus ẽ ut attendat & dicat:ſi ni
hil mali eſſet eſſe de parte eoꝶ nõ cõtra illos dicerẽt tanta paſtores noſtri: pro illorũ errore ſatagerent. Si ergo
ceſſemus & taceamus cõtraria locuturus f.Vtiq; ſi malũ eſſet eſſe in parte Donati:lo querẽtur cõtra:redargue

rent eos:ſatagerent lucrari illos.ſi errãt reuocarẽt illos.nõ fruſtra ergo cũ iã dixiſſet ſupius quod craſſũ eſt ĩter

feciſtis. Ipſa ẽ enim repetita ſentẽtia niſi ex his quæ ſupra dixit nata ẽ quod errabat nõ reuocaſtis: & qd periit
nõ requilſiſtis: & hoc faciẽdo quod forte ẽ interfeciſtis. Proĩde audi quid ſeqtur de iſta negligentia maloꝶ ĩmo
falſoꝶ paſtoꝶ: & cũ diſperſæ ſũt oues meæ eo ꝙ nõ ſit paſtor & factæ ſunt in comeſtura omnibus beſtiis agri:
furãtur lupi inſidiates: rapiuũt leones fremẽtes: cũ oues noõ hærẽt paſtori. Nã pᷣſens ẽ paſtor: ſed male agẽtibus
nõ eſt paſtor. & iĩhærẽt paſtoribus nõ paſtoribus:ſeipſos nõ oues paſcẽtibus: & lethalis error cõſeqꝗtur. Eut in
beſtias dep̃dãtes ſe: & de eoꝶ morte ſatiari cupiẽtes. Tales enim ſũt oẽs qui gaudẽt de erroribus alienis: beſtiæ

ſũt paſtæ morſibus diſperſaꝶ: & diſperſæ ſunt: & errauerunt oues meæ in omnẽ mõtẽ & in oẽm collẽ altum:

uia motibus & collibus tumor terrenus & ſi upbia ſæculi extulit: ſuperbia Donati fecit ſibi partẽ ſubſequẽtem

cũ Parmenianus illius cõfirmauit errorẽ. Ille mõs ẽ: ille collis ẽ: ſic oĩs cuiuſlibet auctor erroris terrena elatiõe
ĩtumeſcẽs permittit ouibus requiẽ bona paſcua:& aliquãdo ĩueniũt ibi oues paſcua de pluuia diei nõ de duri
tia mõtis. Habent enim & ipſi ſcripturas:habẽt ſacramẽta: nõ ſunt iſta mõtiũ: ſed cũ ĩueniunt᷑ ĩ mõtibus ma
le remanẽt in mõtibus. Errado enĩ in mõtibus & in collibus deſerere gregẽ deſerũt unitatẽ: deſerit unitas co/

hNortes cõtra leones & lupos Inde ergo reuocet deus ipſe:reuocet modo:audietis ipſũ reuocãtẽ. Errauerunt in/

quit oues meæ in oẽm mõtẽ & in omnẽ collẽ altũ:hoc ẽ in omnẽ tumorẽ terræ. Sunt enim & mõtes boni. Le/
uaui oculos meos in mõtes: unde ueniet auxiliũ mihi. Et uide quia nõ tibi a montibus ſpes ẽ. Auxiliũ inqt me
um adomino: qui fecit cælũ & terrã. noli putare iniuria facere te mõtibus ſanctis: quãdo dixeris Auxiliũ meũ
nõ in mõtibus ſed a dno: qui fecitcælũ & terrã. ipſi mõtes hæc tibi clamãt: Audio in uobis ſacramentũ fieri: ut
unuſquiſq; ueſtrũ dicit Ego ſũ Pauli: ego Apollo:ego Sephe. Ego autẽ Chriſti. Leua oculos in iſtũ mõtẽ rema
neas. Audi eni quid ſequat᷑. nũquid Paulus crucifixus ẽ pro nobis Ergo poſtea ꝗᷓ leuaueris oculos in mõtes:
unde uenit auxiliũ tibi.i. in auctorẽ ſcripturarũ diuinaꝶ. Attende oĩbus medullis ſuis oĩbus oſſibus claman/
tẽdomine quis ſimilis tibi ut ſecurus ſine ulla iniuria mõtiũ dicas:auxiliũ meũa domino qui fecit cælũ & ter
rã.nõ ſolũ tũc tibi nõ ſucceſſere mõtes ſed tũcamabũt: tũc magis fauebũt: ſi in ipſis ſpem tuã poſueris cõtri/
ſtabutur. Angelus multa diuina & mira oſtẽdẽs homini ab hoĩe adorabat᷑ tanꝗᷓ leuãtẽ oculos in mõtẽ.ait ille
ſereuocãs ad dominũ. Noli inquit facere: illũ adora. Nã ego cõſeruus tuus ſũ & fratrẽ tuoꝶ in omnẽ mõtẽ &
in omnẽ collẽ: & in oẽm faciẽ terræ lucẽt:ipſa amant:ipſa diligũt: nolũt mori: ut abſcõdat᷑ uita ipſorũ in Chri
ſto ſuper oẽm faciẽ terræ dilectionẽ terrenoꝶ. Et quia errãtes oues ſũt ſi uꝑ omnẽ faciẽ terræ: ſed tamẽ hæretici
per totã faciẽ terræ alii hic:alii ibi:nuſꝗᷓ tamẽ deſut ipſi nõ nouerũt. alia ſecta in africa:alia hæreſis in oriente:
alia in ægypto: alia in meſopotamia. Verbi gratia diuerſis locis ſũt diuerſæ: ſed una mater ſuperbia oẽs genuit
ſicut una mater noſtra catholica oẽs chriſtianos fideles toto orbe diffuſos. Nõ ergo mirũ ſi ſuperbia parit diſ
ſenſionẽ: charitas unionẽ:tamẽ ipſa catholica mater ipſe paſtor in ea ubiq; quærit errãtes:confortat ĩfirmos:
curat lãguidos lalligat cõfractos: alios ab iſtis: alios ab illis nõ ſe inuicẽ ſciẽtibus. Sed tamẽ illa oẽs nouit:quia
cũ oĩbus fuſa ẽ. Verbi gratia ẽ in africa pars Donati: Eunomiani non ſunt in africa: ſed cum parte Donati:eſt
hic catholica:ſunt in oriente Eunomiani. Ibi autẽ non eſt pars Donati: Sed ibi eſt catholica. illa ſic eſt tanꝗᷓ ui
tis creſcẽdo ubiq; diffuſa: illic ſunt tanꝗᷓ ſarmenta inutilia agricolæ falce pᷣciſa merito ſterilitatis ſuæ. ut uitis
putaret᷑:nõ amputaret᷑. Sarmenta ergo illa ubi præciſa ſunt ibi remanſerunt. Vitis autẽ creſcens in omnia &
ſarmenta ſua nouit:quæ in illa manſerunt: & iuxta ſe quæ de illa pᷣciſa ſunt. Inde tamẽ reuocat errantes:quia
& de ramis fractis dicit apoſtolus. Potens eſt enim deus iterum inſerere illos: ſiue dicas oues errãtes a rege: ſi⸗
ue dicas ligna præciſa de uite. nec ad reuocandas oues necrurſus inſerenda ligna minus idoneus eſt deus. qa
ille ſummus paſtor: ille uerus agricola: & in omnem faciem terræ diſperſæ ſunt: & nõ fuit qui requireret. ſed
in illis malis paſtoribus non fuit homo qui requireret. Propterea paſtores auditeuerbum domini. Viuo ego
dicit dominus deus. Videte unde cœpit tanꝗᷓ iuratio eſt dei teſtificatio uitæ. Viuo ego dicit dominus. mortui

ſũt paſtores: ſed ſecuræ ſũt oues. Viuit dominus. Viuo ego dicit dominus deus. quia autem paſtores mortui

ſunt: quærentes non quæ ieſu chriſti.Erunt ergo & inuenientur paſtores:non quæ ſua ſunt quærentes ſed
Ieſu chriſti.Erunt plane & inuenientur plane:nec deerunt nec defuerunt. Videamus ergo quid dicat domi/⸗
nus qui ſe dicit uiuere. Vtrũ dicat ablaturũ ſe oues a paſtoribus malis paſcẽtibus ſeipſos nõ oues:& daturum
ſe eas paſtoribus bonis paſcẽtibus oues nõ ſe. Viuo ego dicit dominus deus:niſi pro eo ꝙ factæ ſũt oues meæ
ĩ cõmeſtura oĩbus beſtiis cãpi eo ꝙnõ eſſet paſtor. Rurſus paſtorẽ dicit & paulo ante & nũc nõ ait exeo ꝙ non
