voni, ſpuũs. Ouere digna uox apoſtoli & petra Chriſti. Maritis uxoribuſe q; dat legẽ dãnato rni orna elertate
ſuph prædicat & ornatũ interioris hoĩs in incorruptiõe: mitis & ſilẽtis ſy Puũs: J uodãmõ hoc ſti quon ini incor⸗
ueſter hõ corruptus eſt. & beatitudinẽ incorruptiõis quæ ꝓpriũ uirginũ eſt habere deſi is: umttanu unncol⸗
unch ruptionẽ ſpũs ſaltẽ per ſeram pœnitẽtiã. & quod corpore nõ poteſtis mẽte p̃ſtate. Has eni eeeneur
rd & hos ueſtræ cõiuctiõis quærit ornatus. Veꝶ ne quis putet ex eo quod ſequit ut uacetis oron⸗ eꝶ e⸗
N eos ad id ipſũ apoſtolũ uelle: & nõ ꝓpter maiorẽ ruinã hoc coõcedere. ſtati infert ne tẽtet uos ſatl dnas ppter
denii incõtinẽtiã ueſtrã. Pulchra nimirũ indulgẽtia. & iterũ ꝙ ad id ipſũ reuerti cõcedit quod erulbelei no uocare
Mmi nomine: ꝙ tentationi prefert ſathanæ: ꝙ cauſã habet in cõtinẽtiã labo ramus qu aſt obſ. cu het erere: cüer⸗
ſpodit poſuerit ſe ipſe qui ſcripſit: hoc autẽ inquit dico iuxta indulgentiã: nõ iuxta imperiũ: & muſſitamus e dan
elet⸗ nuptias nõ uocare indulgentia: ſed Præceptũ: quaſi non eodẽ modo & ſecũda & tertia mattmonia cõce en
dioun tur: quaſi non & fornicatoribus per pœnitẽtiam fores aperiant eccleſiæ. Quodq; his maius ice ſan
itrum uiolatorẽ nouercæ: quẽ in prima ad Corinthios epiſtola tradiderat ſathanæ in interitũ ami: le ſ ll
credi fieret:in ſecũda cõtrahit.& ne abundantiori triſtitia obſorbeat frater laborat. Aliud eſt ue deni apo ſe
noöt aliud ignoſcere. In uoluntate promeremur: in uenia abu timur. Vis ſcire quid uelit npoſte e quo is,
cbu⸗ quitur. Volo autẽ oẽs hoĩes eſſe ut meipſ ũ. Beatus qui Pauli ſimilis erit. Fœlix qui au kiel 1 ie u dk uir.
unm/, tem: nõ ignoſcẽtẽ. Hoc inquit uolo:hoc deſidero: ut imitatores mei ſ itis: ſicut & ego Eht 1. Ille iecni ſrie
norp⸗ gine: de incorrupta ĩcorruptus. N os quia hoĩes ſumus & natiuitatẽ Saluatoris nõ beſtunni imi V des
u mur ſaltẽ cõuerſationẽ. Illud diuinitatis eſt & beatitudinis: hoc humanæ cõditionis eſt & laboris. 0 *
hoies ſimiles mei eſſe: ut dũ mei ſimiles ſi unt: ſimiles fiant & Ch riſti: cuius ego ſimilis unr Quieni l
lunul ſtum credit:debet ſicut ille ambulauit & ipſe ambulare. Sed unuſquiſq; biapris denui a n ohacoaedecd *
cpex- dem ſic.alius aũt ſic. Quid inquit uelim: perſpicuũ eſt. Sed quoniã in Ecc die iner 3 un ⸗ Si ale
ani⸗ nuptias: ne uidear dãnare naturã. Simulq; cõſidera ꝙ aliud donũ urglaitatt i luc H Rii habetdo⸗
* eſſet merces nu ptiarũ & uirginũ: nunꝗᷓ dixiſſet poſt præceptũ continẽtiæ: ſe unaldu eb H
on nũ ex deo.alius quidẽ ſic. alius autẽ ſic. Vbi ꝓPprietas ſinguloꝶ eſt: ibi altrin ecus liet ine drectlo enr
keir ptias eſſe dei donũ: ſed interdonũ & donũ magna diuerſitas eſt. Deniq; & apoſto aed eo ine P dotm
md preoenitẽtiæ ecõtrario inquit: donate ei & cõſolamini. & ſicui aliquid donaſtis: & ego. Acne ntaretnued
Pn hominis contẽnendum: addidit: nam & ego quid donaui propter uos corã chriſto. Sed quid onaui:diuer/
diet ſa ſunt donachriſti. Vnde & lIoſ. eph in typo eius uariam habet tunicam. Et in pſalmo. xliiii. legimus. Aſti/
* tit regina a dextris tuis: in ueſtitu deaurato circũdata uarietate. Et Petrus apoſtolus: ſicut cohæredes ait mul/
mir tiplicis gratiæ dei. Quod ſignificãtius græce dicit᷑ no 1uMπιιideſt uarie. Sequit dico aũt in nuptis & uiduis:
en, bonũ elteis ſi ſicpermãſerintut ego.Si autẽ nõ ſe cõtinent: nubant. Melius enĩ eſt nubere ꝗᷓ uri. Poſtq nu/
nuid⸗ Ptis cõceſſerat uſum cõiugii: & oſtẽderat ipſe quid uellet: quidue cõcederet: tranſit ad innup tas & nicluas:d
. ſui proponit exẽplum. & fœlices uocat: ſi ſic permãſerint. Si autẽ non ſe continent: nubant. Idipſi um duo
lün ſupra: propter fornicationes autẽ & ne tẽtet uos ſathanas propter incõtinẽtiã ueſtrã. redditq cauſã cur dixe
ſerl⸗ rit: ſi ſe nõ continẽt: nubant. Melius eſt enĩ nubere ꝗᷓ uri.ideſt melius nubere: quia peius eſturi. Tolle ardo/
pa rem libidinis. & nõ dicet melius eſt nubere. Melius enĩ ſem pad cõparationẽ deterioris reſ picit: nõ ad ſimpli-
hube citatẽ incõparabilis per ſe boni. uelut ſi diceret: melius eſt enĩ unũ oculũ habere ꝗnullũ. Melius eſteni uno
ui inniti pede: & alteram corporis partẽ baculo ſuſtentare: ꝗᷓ fractis cruribus repere: Quid ais apoſtole? Non ti/
un

ie bicredo dicenti: & ſi imperitus ſermone: non tamen ſcientia. Quomodo illud de humilitate deſcendit.qui
uen

„XX.

6

(AAdiſputat & ĩnuptis. circũciſus aliquis uocatus eſt: nõ adducat præputiũ. In præputio uocatus eſt: nõ circũci-

.— S

non ſum dignus uocari apoſtolus: & mihi minimo omniũ apoſtoloꝶ & tanꝗᷓ abortiuo: ſic & hoc humilita-
tis dictũ puto. noſti ſermonũ proprietates. Quã ob rem & de Epimenide & de Menandro: & de Arato quæ/
dã ſumis teſtimonia: ubi de cõtinẽtia loqueris & uirginitate. Bonũ eſt ais homini mulierẽ nõ tãgere. & bonũ
eſt eis: ſi ſic pmãſerint ut ego. & puto hoc bonũ eis eſſe: ꝓpter inſtãtẽ neceſſitatẽ. & quia bonũ eſt homini ſic
eſſe. ubi ad nuptias ueniẽs:nõ dicis bonũ eſt nubere: quia nõ potes iungere ꝗuri. ſed dicis: melius eſt nube/
reꝗᷓ uri. Si per ſe nuptiæ ſũt bonæ: noli illas incẽdio coparare. ſed dic ſimpliciter bonũ eſt nubere. Suſpecta

ihi bonitas eius rei quã magnitudo alterius mali: cogit eſſe malũ inferius. Ego aũt nõ leuius malũ: ſed
ſimplex per ſe bonũ uolo. Cap. V.
Vcuſq; primũ capitulũ ediſertũ eſt:ueniamus ad ſequẽtia. Iis autẽ qui matrimonio iũcti ſunt: præ
cipio non ego ſed dñs: uxorẽ a uiro non diſcedere. Quod ſidiſceſſerit: manere innuptã. aut uiro ſuo
recèciliari. & uir uxorẽ ſuã non dimittat. Nã cæteris ego dico nõ dñs. Siquis frater uxorẽ habet ĩfidelẽ: & hæc
cõſentit habitare cũ illo: non dimittat illã & cætera uſq; ad eũ locũ ubi ait:unuſquiſq; ſicut uocauit eũ deus:
ita ambulet. Et ſicut in oĩbus eccleſiis doceo. hic locus ad præſentẽ cõtrouerſiã non pertinet. Docet enĩ iuxta
ſentẽtiã dni uxorẽ excepta cauſa fornicatiõis nõ repudiãdã: & repudiatã a uiro: marito alteri nõ nubere. aut
certe uiro ſuo recõciliari debere. His aũt quos in mrimonio dephẽdiſſet fides: hocẽ ſi unus credidiſſet de duo
bus:pcepit ne credẽs repudiet nõ credẽtẽ. Cauſiſq; expoſitis ꝙ; cãdidatus fidei ſit ĩfidelis:ſi nolit a credẽte di/
ſcedere. Ecõtrario iubet: ſi infidelis repudiet fidelẽ ꝓpter fidẽ Chriſti: diſcedere debere credẽtẽ: ne cõiugẽ pre
ferat Chriſto cui etiã aĩa poſtponẽda eſt. At nũc pleræq; cõtẽnẽtes apoſtoli iuſſionẽ: iũgunt᷑ gẽtilibus: & tẽ/⸗
pla Chriſti idolis ꝓſtituũt. nec ĩtelligũt ſe corporis eius partẽ eſſe: cuius & coſtæ ſũt. Ignoſcit apoſtolus ĩfide
liũ cõiũctioni:quæ habẽtes maritos:in Chriſtũ poſtea crediderũt.nõiis quæ cũ xpᷣianæ eſſẽt: nupſerũt gẽtili
bus:ad quas alibi loquit᷑: nolite iugũ ducere cũ infidelibus. Quæ enĩ participatio iuſticiæ cũ iniquitate aut
quæ ſocietas luci ad tenebras./ Quæ aũt cõuentio Chriſti ad Belial aut quæ pars fideli cũ ĩfideli? Qui aũt cõ/
ſenſus tẽplo dei cũ idolis-/ Vos enĩ eſtis tẽplũ dei uiui. licet enĩ in me ſæuituras ſciã plurimas matronaꝶ: licet
eadẽ ĩpudẽtia qua dũm cõtẽpſerũt:in pulicẽ & oĩum xpᷣianoꝶ minimũ debacchaturas: tamẽ dicã quod ſen/
tio. loquar quod me apoſtolus docuit: nõ illas iuſticiæ eſſe: ſed iniqtatis. nõ lucis: ſed tenebrarũ. nõ Chriſti:
ſed Belial. nõ tẽpla dei uiuẽtis: ſed fana & idola mortuoꝶ. Vis apertius diſcere: ꝙ chriſtianæ oĩno non liceat
ethnico nubere: audi eũdẽ apoſtolũ: Mulier ĩquit alligata eſt: quãto tẽpore uir eius uiuit. ꝙ ſi dormierit uir
eius: liberata eſt. cui uult: nubat: tãtũ in dño.ideſt chriſtiano: qui ſecũdas tertiaſq; nuptias cõcedit ĩ dno:pri
mas cũ ethnico phibet. Vnde Abrahã adiurat ſeruũ ſuũ in femore ſuo: hoc eſtin xpo: qui de eius ſemĩe erat
naſciturus: ut filio ſuo Iſaac alienigenã nõ adducat uxorẽ. Et Eſdras offenſã dei huiuſcemodi uxoꝶ repudia
tione cõpeſcit. Et Malachias ꝓpheta. præuaricatus eſt inꝗt Iudas: & abomĩationẽ fecit in Iſi rael & in Hieru/

ſalẽ. Polluit enĩ ſanctũ dñi: & dilexit & habuit filiã dei alieni. diſperdat dũñs uirũ: qui fecerit hoc magiſtrũ &
diſcipulũ: & de tabernaculis Iacob: & offerẽtẽ munera dño uirtutũ. Hæciccirco dixi: ut qui nuptias uirgini/

tati cõparant: ſciãt ſaltẽ tales nuptias dygamiæ & trigamiæ ſubiiciẽdas. Cap. VI.
D ſuperiorẽ diſputationẽ in qua docuerat fidelẽ ab infideli nõ debere diſcedere: ſed pmanere in mĩ
wmonio: ſicut eos ĩueniſſet fides: & unũquẽqʒ; uel celibẽ uel maritũ ita durare ut eſſet Chriſti baptiſ/
mate doprehenſus: ĩfert ſubito parabolas circũciſi & ethnici: ſerui & liberi: & ſub methaphora eaꝶ de nuptis

datur. Circũciſio nihil eſt. & præputiũ nihil eſt. ſed obſeruatio mãdatoꝶ dei eſt. Vnuſquiſq; in qua uocatio
ne uocatus eſt: in ea permaneat. Seruus uocatus es: nõ ſit tibi curæ ſed & ſi potes liber fieri: magis utere. Qui
enĩ in dño uocatus eſt ſeruus: libertus eſt dñi. Similiter & qui liber uocatus eſt: ſeruus eſt Chriſti. pᷣcio empti
eſtis: nolite fieri ſerui hominũ. Vnuſqſq; ergo in quo uocatus eſt frater in eo pmaneat apud deu. Ac primũ
quia nõnullos hãc intelligẽtiã rephẽſuros arbitror: interrogare libet quæ ſit coſequẽtia ut de maritis & uxo/
ribus diſputãs repẽte trãſiret ad cõparationẽ Iudæi & ethnici: ſerui & liberi. Et ruſſũ hacdiſputatione finita:
rediret ad uirgines dicens: de uirginibus autẽ pceptũ domini nõ habeo. Quid ſibi uult ĩter cõiugia & uirgini⸗
tatem iudæi & ethnici: ſerui liberiq; collatio? Secũdo quomò poſſit intelligi: circũciſus aliqs uocatus eſt: nõ
adducat pᷣputiũ. Nuũquid qui ſemel amputatũ habet p̃putiũ: põt ſi uelit rurſus illud adducere? Deniq; quo
ſenſu exponẽdũ ſit: qui eni in dño uocatus eſt ſeruus libertus eſt dñi? Similiter qui liber uocatus eſt: ſeruus
eſt Chriſti? Quarto quomò ille qui pcepit ſeruis: obedire dnis carnalibus: nuncdicat: nolite fieri ſerui homi⸗
nũ? Ad extremũ quid ptineat ad ſeruitutẽ uel circũciſionẽ: unuſ. quiſq; uocatus ẽ frater: in eo pmaneat apud
deũ. nã & cõ trariũ eſt ſupiori ſẽtẽtiæ. Si enĩ illud audiuimus: nolite fieri ſerui hominũ: qua rõne poſſumus
in ea pmanere uocatiõe qua uocati ſumus:cũ multi crediderĩt habẽtes carnales dños: ꝗbus nũc ſeruire ꝓhi/
bent᷑. Porro ad circũciſionẽ qd facit pmanere in ea uocatiõe in qua uocati ſumus:cũ ĩ dio loco idẽ apoſtolus

clamitet: Ecee ego Paulus dico uobis: quoniã ſi circũcidamini: Chriſtus uobis nihil ꝓderit. Reſtat igit᷑ utcir-

cũciſio & ppu tiũi: ſeruus & liber: ſupiori ſẽſui coaptent᷑: & de ancedẽtibus pẽdeat. Circũciſus aliqs uocatus ẽ:
nõ addueat pᷣputiũ.Eo inqt tẽpore quo uocatus es: & credidiſti in Chriſtũ: ſi circũciſus uocatus es ab uxore:
& celebs eras: noli ducere uxorẽ: hoc eſt: noli adducere pputiũ: neccireunciſionis & pudicitiæ libertatẽ oneres
ſarcina

„.

lity⸗
/
nü
iſie

be,
ſec

pte
ſuo
her
ls:
a
aut

duo
e
epr
te⸗
ide
Enli
aut
tco/
licet
Alen
nni
licat
ntuir
bepti
exat
udia
eru/
trüs
gnn/

nmi
pil/
upts
uc/
atio

E

npi
umu
u/
nitr.
igni
ſteno
quo⸗
etuus
ommi⸗
zpul
umus
phi⸗
lolus
utor⸗
nuse⸗
vore:
neres
tan

ſarcina nuptiaꝶ. Rurſũ: ſi in ppputio quis uocatus eſt. nõ circũcidatur. habebas inqt uxorẽ cũ credidiſti: noli
fidẽ Chriſti putare cauſã diſſidii. quia in pace uocauit nos deus. circũciſio nihil eſt: & præputiũ nihil eſt. ſed
obſeruatio mãdatoꝶ dei. Nihil enĩ prodeſtabſq; operibus cælibatus & nuptiæ. cũ etiã fides quæ ꝓprie chri/
ſtianoꝶ eſt: ſi opera nõ habuerit: mortua eſſe dicat᷑. & hac lege uirgines quoq; Veſtæ & Iunonis: uniuiræĩ ſã
ctaꝶ queãt ordine numerari. Vnuſquiſq; in qua uocatiõe uocatus eſt ĩ ea pmaneat. Quãdo credidit: ſiue ha
bebat ſiue nõ habebat uxorẽ: in eo pmaneat quo uocatus eſt. Ac per hoc nõ tam uirgines cogit ut nubãt: ꝗᷓ re
pudia ꝓhibet. Et ſicut habẽtibus uxores tollit licẽtiã dimittẽdi eas: ſic uirginibus nubẽdi amputat facultatẽ
Seruus uocatus es:nõ ſit tibi curæ: ſed & ſi potes liber fieri magis utere. Etiã ſi habes ĩ quit uxorẽ: & illi alliga
tus es: & ſoluis debitũ: & nõ habes tui corporis ptãtẽ. atq; ut manifeſtius loquar: ſeruus uxoris es: noli ꝓptet

hoc habere triſtitiã: nec de amiſſa uirginitate ſuſpires. Sed etiã ſi potes cauſas aliquas inuenire diſſidii: ut li-

bertate pudicitiæ pfruaris: noli ſalutẽ tuã cũ interitu alterius quærere. habeto pauliſperuxorẽ: nec præcurras
morãtẽ. Expecta: dũ ſequit᷑. Si egeris patiẽter: cõtunx mutabit᷑ in ſororẽ. Qui enĩ in dño uocatus ẽ ſeruus:li
bertus eſt dñi. Similiter qui liber uocatus eſt: ſeruus eſt chriſti. Reddit cauſas cur nolit uxores deſeri. Iccirco
ait præcipio: ut in chriſtũ de gẽtilitate credẽtes: inita ante fidẽ matrimonia nõ relinquãt. quia quiuxorẽ ha/
bẽs credidit: nõ tãto fidei ſeruitio detinet᷑: quãto uirgines & innuptæ: ſed quodãmodo eſt liberior: & ſerui/
tutis illi frena laxãtur. Et dum uxoris eſt ſeruus ut ita dicã: libertus eſt dñi. Porro qui uxorẽ nõ habens credi/
dit: & libera ſeruitute cõiugii uocatus eſta dño: ille uere ſeruus eſtchriſti. Quãta fœlicitas nõ uxoris ſeruũ eſ
ſe: ſed chriſti? Nõ carni ſeruire ſed ſpiritui? Qui enĩ adhæret dno: unus ſpũs eſt. Acne forſitã in eo quod ſu-/
pra dixerat: ſeruus uocatus es: nõ ſit tibi curæ: ſed & ſi potes liber fieri: magis utere:ſ ugillaſſe cõtinentiã uide
retur: & in famulatũ nos tradidiſſe cõiugũ: infert ſentẽtiã quæ omnẽ cauillationem amputet: precio empti
eſtis: nolite fieri ſerui hominũ. Redẽpti ſumus pᷣcioſo ſanguĩe chriſti: ĩmolatus eſt p nobis agnus: & aſperſi

calidiſſimo rore hyſopi: omnẽ pituitã noxiæ uoluptatis excoximus. Quibus in baptiſmate mortuus ẽ Pha/

rao: & uniuerſus eius ſufſocatus eſt exercitus. Cur rurſũ ægyptũ quærimus: & poſt mãna angeloꝶ cibũ: allia
& cepe & pepones:& carnes uarias ſuſpiramus? ¶ Cap. VII
D Aritoꝶ & cõtinẽtiũ diſputatione præmiſſa: tandẽ ad uirgines uenit. & ait. De giaibit aũt præce/
ptũdni nõ habeo.cõſiliũ aũt do:tanꝗᷓ miſericordiã cõſecutus a domĩo: ut ſim fidelis. Aeſtimo go
hoc bonũ eſſe propter inſtantẽ neceſſitatẽ.qm bonũ eſt homini ſic eſſe. Hic aduerſarius tota exulta

tione bacchat᷑. Hic uelut fortiſſimo ariete uirginitatis murũ quatiẽs: Ecce inquit apoſtolus profitet᷑ de ui rgi

nibus dñi ſe nõ habere præceptũ. & qui cũ auctoritate de maritis & uxoribus iuſſerat: nõ audet ĩperare quod
dñs nõ præcepit. Et recte quod enĩ pcipit᷑: imperat᷑. quod iĩperat᷑ neceſſe eſt fieri.quod neceſſe eſt fieri: niſi fi/
at pœnã habet. Fruſtra enĩ iubet᷑: quod in arbitrio eius ponitur: cui iuſſũ eſt. Si uirginitatẽ dñs ĩperaſſet: ui/
debat᷑ nuptias cõdẽnare: & hominũ auferre ſeminariũ: unde & ipᷣa uirginitas naſcit᷑. Si pcidiſſet radicẽ: quo
mõ fruges quæreret: Niſi ante fũdamẽta feciſſet: qua rõne ædificiũ extrueret: & operturũ cũcta deſuꝑculmẽ
ĩponeret: Multo labore foſſoꝶ ſubuertunt᷑ montes. terraꝶ pene inferna penetrant᷑ ut ĩueniat᷑ auꝶ. Cũq; de
granis minutiſſimis prius cõflatiõe fornacis. deinde calida artificis manu fuerit monile cõpactũ: non ille bea
tus uocat qui de luto extulit: ſed qui auri utitur pulchritudine. Noli igit᷑ admirari ĩter titillationẽ carnis: &
incẽtiua uitioꝶ. angeloꝶ uitã nõ exigimur: ſed docemur. quia ubi cõſiliũ datur: offerẽtis arbitriũ eſt. ubi præ
ceptũ: neceſſitas ſeruiẽtis. præceptũ inquit dni nõ habeo. cõſiliũ aũt do: tanꝗᷓ miſericordiã cõſecutus a domi
no. Si nõ habes præceptũ domini: quare audes dare cõſiliũ de quo nõ habes iuſſionẽ Reſpõdebit mihi apo/
ſtolus. Et uis ut ego iubeam quod dominus obtulit potius ꝗᷓ præcepit? Ille creator & figulus ſciẽs fragilitatẽ
uaſculi quod operatus eſt: uirginitatẽ in audiẽtis ptãte dimiſit. Et ego doctor gẽtiũ: qui oĩbus oĩa factus ſũ:
ut oẽs lucrifacerẽ: onus ppetuæ caſtitatis ſtatĩ in prĩcipio credẽtiũ imponã ceruicibus infirmoꝶ Diſcant pri
us ferias nuptiaꝶ: uacẽt ad tẽpus or̃oni: ut accepto guſtu pudicitiæ: id ſemp habere deſiderent: quoad modi
cũ delectati ſũt. Dñs tẽtatus a phariſeis utrũ ſecundu legẽ Moyſi uxores liceret dimittere: oĩno fieri ꝓhibuit.
Quod diſcipuli cõſiderates: dixerũt ei: Si talis eſt cauſa hoĩs cũ uxore: nõ expedit nubere. Quibus ille reſpon
dit nõ oẽs capiũt uerbũ: ſed qbus datũ eſt. Sũt enĩ eunuchi qui de utero miis ita nati ſũt. & ſũt eunuchi ꝗq ab
hoĩbus eunuchizati ſũt: & ſũt eunuchi qui ſe caſtrauerũt ꝓpter regnũ cæloꝶ. qui põt cape capiat. In ꝓpatu/
lo eſt: curapoſtolus dixit: de uirginibus aũt præceptũ dñi noò habeo. ꝓfecto quia pᷣmiſerat dns: nõ oẽs capiũt
uerbũ: ſed qbus datũẽ. & qui põt capere capiat. ꝓponit a yοο Hâπαπ.. ideſt numerariis pᷣmiũ. iuitat ad cur
ſũ. tenet in manu uirginitatis brauiũ. oſtẽdit puriſſimũ fõtẽ: & clamitat: qui ſitit: ueniat: & bibat. qui põt ca
Pere capiat. Nò dicit uelitis: nolitis: bibẽdũ uobis atq; currẽdũ. ſed qui uoluerit. qui potuerit currere atq; po
tare: ille uĩcet: ille ſatiabit᷑. Et iõ plus amat uirgines Chriſtus: quia ſpõte tribuũt: quod ſibi non fueratĩ pera

tũ. Maioriſa ꝙ; gratiæ eſt offerre qd nõ debeas: ꝗ reddere qd exigeris. Apoſtoli uxoris onere cõtẽplato: ſi talis
eſt in quiũt cauſa hoĩs cũ uxore:nõ expedit nubere. quoꝶ dns ſentẽtiã ꝓbãs: Recte quidẽ ſentitis ait: ꝙnõ ex

pediat hoĩ ad cæloꝶ regna tẽdẽti accipe uxorẽ: ſed difficilis res eſt. & nõ oẽs capiũt uerbum iſtud: ueꝶ quibus
datũ eſt. Alios eunuchos natura facit: alios uis hominũ. Mihi illi eunuchi placẽt:quos caſttauit non neceſſi

tas ſed uolũtas. libẽter illos ĩ meos ſinus recipio: qui ſe caſtrauerũt ppter regna cæloꝶ. & ob meu cultũ uolue

c 1. xxi.

Arj

runt eſſe ꝙ nati ſũt. Simulq; tractãda ſentẽtia. Qui ſe inquitcaſtrauerũt ꝓpter regna cæloꝶ. ſi caſtrati mer
cedẽ habẽt regni cæloꝶ: ergo qui ſe nõ caſtrauerũt: locũ nò poſſũt accipere caſtratoꝶ. Qui põt inꝗt capere ca
piat. Grãdis fidei eſt: grãdiſq; uirtutis: dei tẽplũ eſſe puriſſimũ:totũ ſe holocauſtũ offerre dño.& iuxta eũdẽ
apoſtolũ eſſe ſãctũ & corpore & ſpũ. Hi ſũt eunuchi:qui ſe lignũ aridũ ob ſterilitatẽ putãtes:audiũt ꝑ Eſaiã
ꝙ pro filiis & filiabus locũ habeãt in cælis paratũ. Horũ typus eſt Abdemelech eunuchus in Hieremia & ſpa
do ille reginæ Cãdacis in actibus apoſtoloꝶ: qui ob robur fidei uiri nomẽ obtinuit. Ad hos & Clæmẽs ſucceſ
ſor apoſtoli Petri: cuius Paulus apoſtolus meminit ſcribit epiſtolas. omnẽq; ſermonẽ ſuũ de uirginitatis pu
ritate cõtexuit. & deinceps multi apoſtolici & martyres & illuſtres: tam ĩ ſãctitate ꝗᷓ in eloquẽtia uiri: quos ex
ꝓpriis ſcriptis noſſe pfacile eſt. Exiſtimo enĩ inquit hocopus bonũ eſſe ꝓpter inſtãtẽ neceſſitatẽ. Quæ eſt il
la neceſſitas:quæ ſpreto uĩculo cõiugali: uirginitatis appetit libertatẽ Ve pᷣgnãtibus & nutriẽtibus ĩ illo die.
Nõ hic ſcorta:nõ hic lupanaria cõdẽnant᷑:de quoꝶ dãnatione nulla dubitatio eſt:ſed uteri tumeſcẽtes: & in
fantũ uagitus: & fructus atq; opera nuptiaꝶ. quoniã bonũ eſt hoĩ ſic eſſe. Si bonũ eſt hoĩ ſic eſſe:malũ eſt er
go hoi ſic nõ eſſe. Alligatus es uxori: noli quærere ſolutionẽ. Solutus es ab uxore: noli quærere uxorẽ. Habet
unuqꝗſq; noſtrũ terminos ſuos. redde mihi meũ:& tuũ tene.Si alligatus es uxori: ne illi des repudiũ.Si ſolu
tus ſũ ab uxore:nõ quærã uxorẽ. Vt ego no ſoluo cõiugia: ſi ſemel ligata ſũt: ita tu nõ liges quod ſolutũ eſt.
Simulq; ſignificãtia cõſideranda uerboꝶ eſt. Qui uxorẽ habet: & debitor dicit᷑: & eſſe in præputio: & ſeruus
uxoris: & ꝙ maloꝶ ſeruoꝶ eſt alligatus. Qui aũt ſine uxore eſt: primũ nullius debitor:deinde circũciſus: ter/
tio lberza⸗ extremũ ſolutus. Curramus p reliqua. neq; enĩ nos patit᷑ magnitudo uolumis diutius in ſingu/
lis ĩmorari. Si aũt accepis uxorẽ nõ peccaſti. Aliud eſt nõ peccare: aliud bnfacere. Et ſi nupſerit uirgo non pec
cauit. Nõ illa uirgo quæ ſemet dei cultui dedicauit. Haꝶ enĩ ſiqua nupſerit habebit dãnationẽ: quia pᷣmã fi
dẽ irritã fecit. Si aut hoc de uiduis dictũ obiecerit: quãto magis de uirginibus pᷣualebit. Cũ etiã his nõ liceat:
quibus aliqn licuit. Virgines enĩ quæ poſt cõſecrationẽ nupſerint: nõ tam adulteræ ſũt ꝗᷓ inceſtæ. Ac ne uide
retur in eo quod dixerat: & ſi nupſerit uirgo: non peccauit: rurſũ cælibes ad nuptias ꝓuocare. ſtati ſe refrena
uit: & aliud inferẽdo infirmauit quod cõceſſerat dicẽs. Tribulationẽ tamẽ carnis habebũt huiuſmodi. Qui
ſunt iſti: qui tribulationẽ carnis habebũt? quibus ſupra ĩdulſerat. Si acceperis uxorẽ: nõ peccaſti. & ſi nupſe
rit uirgo: nõ peccauit. tribulationẽ carnis habebũt huiuſmodi. Nos ignari reꝶt putabamus nuptias ſaltẽ car
nis habere lætitiã. Si aũt nubentibus etiã in carne tribulatio eſt: in qua ſola uidebant᷑ habere delitias: qd erit
reliquũ ꝓpter quod nubat:cũ in ſpiritu & in aĩa: & in ipſa carne tribulatio ſit. Ego autẽ uobis parco. Sic ait
obtẽdo carnis tribulationẽ: quaſi nõ maiora ſint: ꝓpter quæ nubere nò debeatis. Igitur hoc dico fratres: tem
pus breue eſt.reliquũ ẽ: ut qui habẽt uxores ſic ſint tanꝗᷓ nõ habẽtes. Nequaꝗᷓ iã de uirginibus diſputo: quos
nulla ambiguitas eſteſſe fœlices. Ad maritos uenio: tẽpus breue eſt: dus ppe eſt. etiã ſi nonĩgẽtis uiueremus
annis ut antiqui hoĩes: tn breue putandũ eſſet qd haberet aliqn finẽ. & eſſe ceſſaret. Nũc uero cũ breuis ſit:
non tam lIætitia ꝗᷓ tribulatio nuptiaꝶ: quid accepimus uxores quas cogemurcito amittere? Et qui flẽt ĩquit
& gaudẽt:& emũt: & utunt᷑ hoc mũdo: ſic ſint quaſi nõ fleãt: gaudeãt: emãt: utant᷑ hoc mũdo. præterit enĩ
figura huius mũdi. Si mũdus trãſit: quo uniuerſa claudunt᷑: immo figura & cõuerſatio huius mũdi: quaſi
nubes p̃bterit: inter cætera mudi opera nuptiæ p̃tenibũt. neq; enĩ erũt poſtreſurrectionẽ cõiugia. Si aut mors
finis eſt nuptiaꝶ:cur neceſſitatẽ nõ in uolũtatẽ uertimus? Et ꝙ inuitis extorquẽdũ eſt: cur nõ ſpe præmiorũ
offerimus deo? Qui ſine uxore eſt: ſollicitus eſt quæ dñi ſunt: quomõ placeat deo. Qui aũt cũ uxoreeſt: ſol/
licitus eſt quæ ſũt mũdi: quomò placeat uxori. & diuiſus eſt. Intueamur curaꝶ uirginis: maritiq; diſtantias.
Virgo dno:maritus uxoni placere deſiderat. & ut uxori placeat: ſollicitus eſt de his quæ ſũt mũdi.quæ cũ mũ
do utiq; trãſitura ſũt: & diuiſus eſt in multas. ſcilicet ſollicitudinũ partes:miſeriarũq; diſtractus. Nõ eſt hu
ius loci nuptiaꝶ anguſtias deſcribere: & quaſi in cõmunibus locis rhetorico exultare ſermone: plenius ſuper
hac re cõtra Heluidiũ. & in eo libro quẽ ad Euſtochiũ ſcripſi: arbitror abſolutũ. Certe & Tertullianus cũad/
huc eſſet adoleſcẽs: luſit in iſta materia. Et pceptor meus Gregorius Nazanzenus uirginitatẽ & nuptias diſ
ſerẽs græcis uerſibus explicauit. nũc illud breuiter admoneo in latinis codicibus hunc locũ ita legi. Diuiſa eſt

uirgo & mulier. qd ꝗꝗqᷓ habeat ſuũ ſenſũ: & a me quoq; ꝓ qlitate loci ſic ediſertũ ſit: tamẽ nõ eſtapoſtolicæ

ueritatis. Siquidẽ apoſtolus ita ſcripſit: ut ſi upra trãſtulimus. Sollicitus eſt: quæ ſũt mũdi. quomò placeat
uxori. & diuiſus eſt. & hac ſentẽtia definita: trãſgredit ad uirgines & cõtinẽtes. & ait: mulier ĩ niupta & uirgo
cogitat quæ ſũt dñi: ut ſit ſãcta & corpore & ſpũ. Nò oĩs ĩnupta & uirgo eſt. quæ aũt uirgo: utiq; & innupta
eſt. Quanꝗᷓ ob elegãtiã dictiõis: potuerit idipſũ altero uerbo repetere: mulier innupta & uirgo: uel certe defi/
nire uoluiſſe qd eſſet ĩnupta ideſt uirgo: ne & meretrices putemus ĩnuptas:nulli certo miimonio copulatas.
Quid ergo cogitat ĩnupta & uirgo: Quæ dni ſũt. ut ſit ſancta & corpore & ſpũ. & ſi nihil aliud eſſet: ut nulla

. —— . — £Cͤ . . — . . — — „ R]———
merces uirginẽ amplior ſeqret: ſufliceret ei hæc ſola platio: cogitate quæ dii ſũt. Stati q; docet quæ ſit ipᷣa co

gitatio: ut ſit ſãcta & corpore & ſpũ. nõ his ſimilis quaꝶ corpus integrũẽ: & aĩa corrupta. Sed illa uirginitas

——

hoſtia xp̃i eſt: cuius nec mẽtẽ cogitatio: nec carnẽ libido maculauit. Ecõtrario quæ nupta eſt cogitat quæ mũdł

ſunt: quomodo placeat uiro. Sicut qui uxorẽ habet: ſollicitus eſt quæ ſuntmudi: quomõ placeat uxori: ſic
nupta res mũdi cogitat quomõ placeat uiro. Nos aũt nõ ſumus de hoc mũdo: qui ĩ maligno poſitus eſt. cu/
ius figura

jus
neß
utll
ull
ve
a⸗
juen
leth
teut
ſteta
ſuiit
cöiug
atli
ſat
mon
unot
inge
uog
elti
ni

mer
rec
eüde
lui
ſba
uccel
1oser
eſtil
chee,
ꝛEin
elter
laber
tüelt.
eruns
us:tet⸗
linggn
onper
Pmiſt
leent
euice
Crem
nuple
tecar
dent
icait
tem
guos
emus
nsſit:
iquit
nteni
tmots
mori
nſol⸗
naus.
ümü
ſthu
luper
cüadh
uodil
laat
olce
ceat
itgo
upt
laz.
nul
nng
emil
. co/

igun

ius figura præterit. de quo dicit᷑ ad apoſtolos: Si eſſetis de hoc mundo: amaret utiq; mũdus qd ſuũ erat. Ac
ne forſitã putaret᷑ onus grauiſſimũ caſtitatis nolẽtibus ĩponere ſtati iungit cauſas ſuadẽdi & ait:Hoc aũt ad
utilitatẽ ueſtrã dico:nõ ut laqueũ uobis iniiciã: ſed ut ad id quod honeſtũ eſt: & intẽte facit ſeruire deo: abſ. ;
ulla diſtractiõe uos abhorter. Proprietatẽ græcã latinus ſermo non explicat. qbus enĩ uerbis qs poſſit dicere
mpo To uI⅜üο αυιπι αοαιι¹ραRααιαισ½Wπ αᷣ&οννW 1τ1τπιπαοα νπις ⅞ο αςαπαοαονααει
Tape AροTWπſναορππςινπ. Vnde & i latinis codicibus ob trãſlatiõis difficultatẽ: hic penitus nõ
ĩuenit᷑. Vtamur igit eo qd uertimus. Nõ ĩponit nobis apoſtolus laqueũ: nec cogit eſſe qd nolumus. ſed ſua
det qd honeſtũ eſt & decoꝶ. & intẽte facit ſeruire dno: & ſemp eſſe ſollicitũ. & expectare paratã dñi uolunta
tẽ.ut cũ quid ĩperauerit quaſi ſtrenuus & armatus miles:ſtati ĩpleat qd pᷣceptũ eſt. & hoc faciat ſine ulla di/
ſtẽtatione: quæ data eſt ᷣm Eccleſiaſtẽ hoĩbus huius mũdi: ut diſtẽdant᷑ in ea. Siquis aũt cõſiderat uirginem
ſuã ideſt carnẽ laſciuire & ebulire in libidinẽ: nec refrenare ſe põt:duplexq; ei ĩcũbit neceſſitas: aut accipiendæ
cõiugis: aut ſpernẽdæ: quod ult faciat. nõ peccat: ſi nubat. faciat inquit quod uult: nõ quod debet. Non pec-
cat ſi ducit uxorẽ. nõ tamẽ bene facit:ſi duxerit. nã qui ſtatuit in corde ſuo firmus:nõ habẽs neceſſitatẽ: pote/
ſtatẽ aũt habẽs ſuæ uolũtatis: & hociudicat in corde ſuo ſeruare uirginitatẽ ſuã: benefacit. Igit᷑ & qui matri/
monio iũgit uirginẽ ſuã: benefacit. & qui nõ iungit: melius facit. Signanter & ꝓprie ſupra dixerat: qui ducit
uxorẽ: no peccat. hic qui ſeruat uirginẽ ſuam bene facit. Aliud eſt aũt nõ peccare: aliud eſt benefacere. declina
inquita malo: & fac bonũ. Illud declinemus: hoc ſequamur. In altero initiũ: in altero pfectio eſt. Verũ ne in
eo quod dixit:& qui mrimonio iungit uirginẽ ſuã bene facit: exiſtimet aliquis obſeruationẽ noſtrã nõ ſtare:
ꝓtinus hoc ipſũ bonũ extenuat: & obumbrat cõparatiõe melioris. & dicit: & qui nõ iungit: melius facit. niſi
illaturus eſſet: melius facit: nunqᷓ pᷣmiſiſſet bñ facit. Vbi autẽ bonũ & melius eſt:ibi boni & melioris nõ unũ
eſt pᷣmiũ.Et ubi nõ unũ pᷣmiũ: ibi uti dona diuerſa. Tatũ eſt igit᷑ inter nuptias & uirginitatẽ: quãtũ inter
nõ peccare & bi facere. ĩmo utleuſusdliet quãtũ ĩter bonũ & melius. Q¶ Cap. VIII.
Rita diſputatiõe cõiugioꝶ & uirginitatis: inter utrũq; cauto moderamĩe pᷣceptoꝶ ut nec ad ſini ſtrã
nRec ad dexterã diuerteret: ſed uia regia graderet᷑: & illud ĩpleret: ne ſis iuſtus multũ: rurſũ monoga/
miã digamiæ cõparat. & quomõ nuptias ſubdiderat uirginitati: ita digamiã nuptiis ſubiicit. & ait
ulier alligata eſt quato tẽpore uir eius uiuit. qd ſi dormierit uir eius: libera eſt. cui uult nubat: tãtũ in dño
beatior aũt erit:ſi ſicpermãſerit: ſecũdũ cõſiliũ meũ.puto aũt ꝙ & ego ſpiritũ dei habeã. cõcedit ſecũdas nu/
ptias: ſed uolẽtibus: ſed his quæ ſecõtinere nõ poſſũt: ne luxuriatæ ĩ Chriſto nubere uelint: habẽtes dãnatio
nẽ ꝙ pᷣmã fidẽ irritã fecerint. & hoc concedit. quia multæ abierũt retro poſt ſathanã. Cæterũ beatiores ĩ quit
erũt:ſi ſic permãſerint. cõtinuoq; ſubiũgit apoſtolicã auctoritatẽ: ᷣm meũ cõſiliũ. Porro ne auctoritas apo/
ſtoli quaſi hoĩs leuioris uideret᷑: addidit. puto aũt ꝙ & ego ſpiritũ dei habeã. ubi ad cõtinẽtiã ꝓuocat: ibi nõ
hoĩs ſed ſpũs dei cõſiliũ eſt. Vbi autẽ nubẽdi cõcedit ueniã: ſpiritũ dei nõ nomĩat:ſed prudẽtiæ librat cõſiliũ
ita ſingulis relaxãs: ut unuſqſq; ferre põt. iuxta hũc ſenſũ oĩa illa ſũt accipiẽda. Nã quæ ſub uiro ẽ mulier:ui
uẽte uiro alligata eſt legi.ſi aũt mortuus fuerit uir: ſoluta eſta lege uiri. Igit᷑ uiuẽte uiro uocabit adultera: ſi
fuerit cũ altero uiro.ſi aũt mortuus fuerit uir eius: ſoluta eſta lege. ut nõ ſit adultera ſi fuerit cũ alio uiro. Et
illud ad Timotheuũ. Volo ergo iuniores uiduas nubere: filios ꝓcreare: matreſſamilias eſſe: nullã occaſionem
dare aduerſario maledicti gra. Iã enĩ quædã cõuerſæ ſũt retro poſt ſathanã. & reliqua his ſimilia. Quomo/
do enĩ uirginibus ob fornicatiõis periculũ cõcedit nuptias & excuſabile facit: qd per ſe nõ appetit᷑: ita ob ean
dẽ fornicationẽ uitãdã cõcedit uiduis ſecũda mr̃imonia. Melius eſt enĩ licet alteꝶ & tertiũunũ uirũ noſſe: ꝗqᷓ
plurimos. ideſt tolerabilius eſt uni hoĩ ꝓſtitutã eſſe qᷓ multis. Siqdẽ & illa in euangelio ſamaritana ſextũ ſe
maritũ habere dicẽs: arguit᷑ adno: ꝙ nõ ſit uir eius. Vbi enĩ numerus maritoꝶ eſt: ibi uir ꝗ ꝓprie unus eſt:eſ/
ſe deſiſtit. una coſta a prĩcipio in unã uxorẽ uerſa eſt. & erũt inꝗt duo ĩ carne una: nõ tres neq; quatuor. alio/
quĩ iã nõ duo:ſed plures. Primus Lamech ſanguinarius & homicida unã carnẽ in duas diuiſit uxores. fratri
cidiũ & digamiã eadẽ cataclyſmi deleuit pœna. de altero ſepties: de altero ſeptuageſieſſepties uĩdicatum eſt.
Quãtũ diſtat in numero:tãtũ & in crimĩe. Quã ſãcta ſit monogamia hinc oſtẽdit᷑: ꝙdigamus in clerũ eligi
nõ poteſt. & ideo apoſtolus ad Timotheu. uidua inquit eligatur nõ minus. xl. annoꝶ: quæ fuerit unius uiri
uxor. Hoc omne pceptũ de his eſt uiduis: quæ eccleſiæ paſcunt᷑ elemoſynis. Et iccirco ætas pᷣſcribit᷑. ut illæ tã
tũ accipiant paupeꝶ cibos:quæ iam laborare nõ poſſũt. Simulq; conſidera: ꝙ quæ duos habuit uiros: etiã ſi
anus & decrepita eſt & egens: eccleſiæ ſtipes nõ meretur accipere. Si autẽ panis illi tollitur elemoſynæ:quãto
magis ille panis qui de cælo deſcẽdit?: quẽ qui ĩdignecomederit: reus erit ĩuiolati corporis & ſãguinis chriſti.
Quanꝗᷓ hæcteſtimonia quæ ſupra poſui:in quibus uiduis cõcedit: ut ſi uelint: denuo nubãt: quidã interpre

tant ſupꝑ his uiduis: quas amiſſis maritis ſic ſĩuenit fides Chriſti. Nec eni cõſequens eſſet: ut apoſtolus poſt

baptiſma uiro mortuo: iubeat alteri nubere: cũ habẽtibus quoqʒ uxores præceperit: ut ſint ſic quaſi nõ habẽ
tes. & ob hãc cauſã nõ eſſe uxoꝶ numerũ definitũ: quia poſt baptiſma Chriſti: etiã ſi tertia & qᷓrta uxor fue/
rit: quaſi pᷣma reputet᷑. Alioꝗn ſi poſt baptiſma pᷣmo mortuo accipit᷑ ſecũdus: quare non ſecũdo & tertio &
ꝗᷓrto & ꝗnto mortuo: accipiat᷑ ſextus: & reliqui? Põt eniĩ accidere ut ĩfœlicitate quadã uel iudicio dei:ſuccidẽ-/
tis nuptias repetitas: adoleſcẽtula plures accipiat uiros. & anus pᷣmo marito in extrema ſenectute uiduetur.
c ii. Xxit.

zij

Primus Adã monogamus. ſecũdus agamus. Qui digamiã ꝓbãt: adhibeàt tertiũ. Adã digamũ: quẽ ſequan/
tur. Verũ fac ut cõceiſerit Paulus ſecũda mrimonia eadẽ lege & tertia cõcedit & quarta. & quotienſcunq; uir
morit᷑.multa cõpelli᷑ apoſtolus uelle: quæ nõ uult. Circuncidit Timotheũ. raſit in ſe caluitiũ. nudipedalia
exercuit. comã nutriuit: & totõdit in cẽchris. Et certe caſtigauerat Galathas. Petrũq; repren ẽdit: ꝙ ſe propter
obſeruatiões Iudaicas a gentibus ſepararet. Quomõ igit᷑ in cæteris eccleſiæ diſciplinis iudæis iudæus: ethini
cis ethnicus: & oĩbus oĩa factus eſt: ut oẽs lucrifaceret: ſic& digamiã cõceſſit incõtinẽtibus: nec nup tiaꝶ nu/
merũ præfiniuit: ut dũ uiderẽt ſibi mulieres ita poſt mortẽ mariti ſecũdũ cõcedi: ut tertius quartuſq; cõcedi
tur: erubeſcant alteꝶ accipe: ne trigamis & quadrigamis cõparent᷑. ubi eni unus excedit᷑ nihil refert ſecũdus
an tertius ſit: quia deſinit eſſe monogamus. Oiĩa licẽt: ſed nõ oĩa expediũt.nõ dãno digamos: ĩmo nec triga⸗/
mos. & ſi dici põt octogamos. plus aliqd inferã. etiã ſcortatorẽ recipio pœnitẽtẽ Quicqd æqualiter licet: æꝗᷓ
AJance Penſam eſt. LCap. IX.
Ed qm ad uetus nos retrahit teſtamẽtũ: & incipiẽs ab Adã ad Zachariã & Heliſabeth puenit: ac deĩ
de opponit Petrũ & cæteros apoſtolos: nos quo q; debemus currere ꝑ eadẽ ueſtigia quæſtionũ: & do
cere caſtitatẽ ſemꝑ operi nuptiaꝶ fuiſſe platã. Ac de Ada qdẽ & Eua illud dicẽdũ in paradiſo ante offẽſam
uirgines fuerit: poſt peccatũ & extra paradiſũ ſtatĩ nuptiæ. Deinde ꝙ hoc ipſũ interpᷣtetur apoſtolus: ꝓpter
hoc relinꝗᷓt hõ patrẽ & matrẽ ſuã: & adhærebit uxoriſ uæ: & erũt duo in carne una. Statĩq; ſubiũgit: ſacramẽ
tũ hoc magnũ eſt. Ego aũt dico in Chriſto & in eccleſia. Chriſtus in carne uirgo:in ſpiritu monogamus: unã
enĩ habet eccleſiã: de qua idẽ apoſtolus: uiri inqt diligite uxores ueſtras: ſicut & chriſtus eccleſiã. Si xps ſãcte
& caſte:ſi abſq; ulla macula eccleſiã diligit: uiri quo q; in caſtitate uxores ſuas diligãt. & ſciat unuſ. quiſq; uas
ſuũ poſſidere in ſãctificatiõe & honore:nõ in paſſiõe deſiderii:ſicut & gẽtes quæ nec ſciũt deũ. neq; enĩ uoca
uit nos deus in ĩmũditiã: ſed ĩ ſãctificationẽ. exuẽtes nos ueterẽ hominẽ cũ operibus ſuis: & induentes nouũ
qui renouat᷑ in cognitionẽ ſᷣm imaginẽ creatoris ſui. ubi nõ eſt maſculus & fœmina: Græcus & iudæus:circũ
ciſio & p̃ᷣputiũ: Barbarus & Scytha: ſeruus & liber: ſed & oĩa in oĩbus xp̃s.imago creatoris non habet copulã
nuptiaꝶ. ubi diuerſitas ſexus aufert᷑: & ueteri hoĩe exuimur: & induimur nouo: ibi ĩchriſtũ renaſcimuruir-
ginẽ. qui & natus exuirgĩe: & renatus per uirginẽ eſt. Quod aũt ait: Creſcite & multiplicamini: & replete ter
ra: neceſſe fuit prius platare ſiluã & creſcere: ut eſſet qd poſtea poſſet excidi. Simulq; cõſideranda uis uerbi.
replete terrã. Nuptiæ terrã replẽt: uirginitas paradiſũ. Sed & hoc intuẽdũ dũtaxat iuxta Hebraicã ueritatẽ:
