clamabitis ob dolorẽ cordis: & ppter cõtritionẽ ſpũs ululabitis. Dixerã lacus eã ugik⸗ ſemp cõtritos:ut fontẽ

dni reperiret: ut poſſet læta cãtare: Sicut ceruus deſiderat ad fontes aquarum:ita deſiderat aĩa mea ad te deus.
Quãdo ueniã & apparebo aũñ faciẽ dei? Tangã ergo breuiter quõ hæreticoꝶ cœnoſos deuitauerit lacus: & eos
ſſtar habuerit ethnicoꝶ. Quidã ueterator callidus: atq; ut ſibi uidebat᷑ doctus & ſciolus: me neſciẽte cœpit ei
ꝓponereꝗᷓſtiones: & dicere. Quid peccauit ĩfans: ut a dæmone corripiat᷑ In qua ætate reſurrecturi ſumus?

Si in ipſa qua morimur: ergo nutricibus poſt reſurrectionẽ opus erit. Sin aliter nequaꝗᷓ erit reſurrectio mor
tuoꝶ. ſed trãſſormatio in aliis. Diuerſitas quoq; ſexus maris ac fœmixæ erit: aut non erit. Si erit ſequent᷑ & nu/

ptiæ: & cõcubitus: ſed & gñatio: Si nõ erit ſublata diuerſitate ſexus: eadẽ corpora nõ reſurgẽt. Aggrauat enim
terrena ĩhabitatio ſenſũ multa cogitantẽ: ſed tenuia & ſpiritalia dicẽte apoſtolo. Seminat᷑ corpus aĩale:ſurget
corpus ſpiritale. Ex ꝗbus oĩbus pbare cupiebat: rõnales creaturas ob qᷓdã uitia & antiꝗᷓ peccata in corpore eſſe
delapſas: & pro diuerſitate & meritis peccatoꝶ tali uel tali cõditione gnari. ut uel corpoꝶ ſanitate gauderẽt: &

parẽtũ diuitiis ac nobilitate: uel in morbidas canes & domus ĩopum ueniẽtes peenas pᷣſtinoꝶ luerẽt delictoꝶ:

& pñti ſæculo atq; corporibus quaſi carceri clauderent. Quod cũ audiſſet: & ad me retuliſſet: indicãs hoĩem

mihiq; incubuiſſet neceſſitas neꝗſſimæ uiperæ ac mortiferæ beſtiæ reſiſtẽdi: de ꝗbus pſalmiſta commemorat

dicẽs. Ne tradas beſtiis aĩas cõfitentiũ tibi. Et ĩicrepa dñe beſtias calami: qui ſcribẽtes iniꝗtatẽ loquunt᷑ contra

dnm mẽdaciũ: & eleuãt in excelſũ os ſuũ. Cõueni hoĩem: & or̃onibus eius : quã decipere nitebat᷑: breui ĩterro/
gatione cõcluſi: utrũ crederet futurã reſurrectionẽ an nõ Qui cũ ſe credere rãdiſſet: ĩtuli. Eadẽ reſurgent cor/

pora an altera:?: Cũ dixiſſet eadẽ: ſciſcitatus ſũ:in eodem ſexu an in altero Acd ĩterrogata reticenti: & ĩſtar colu/
bri hucatq; illuc trãſſerenti caput:ne feriret᷑: quia inꝗᷓ taces:ego mihi pro te rndebo: & conſequentia ĩferam.
Si non reſurget mulier utmulier: neq; maſculus ut maſculus: nõ erit reſurrectio mortuoꝶ: quia ſexus mẽbra
.òꝗM — habet

.

— — —

— ——— aI

habet: mẽbra aũt totũ corpus efficiũt. Si aũt ſexus & mẽbra nõ fuerint: ubi erit reſurrectio mortuoꝶ: quæ ſi/
ne ſexu nõ cõſtat & mẽbris Porro ſi corpoꝶ nõ fuerit reſurrectio: nequaꝗᷓ erit reſurrectio mortuoꝶ. ſed & il/
lud qd'de nuptiis dicis: ſi eadẽ mẽbra fuerit: ſequi nuptias: a Saluatore diſſoluit᷑: Erratis neſciẽtes ſcripturas:
neq; uirtutẽ dei. In reſurrectione enĩ mortuoꝶ nò nubẽt neq; nubent᷑: ſed erũt ſimiles angeloꝶ: ubi dicit᷑non
nubẽt neq; nubent᷑: ſexuũ diuerſitas demonſtrat. Nemo eni de lapide & ligno dicit nõ nubent neq; nubent᷑:
quæ naturã nubẽdi nõ hñt. ſed de his qui poſſũt nubere: & gra Apᷣi ac uirtute nõ nubãt. Quod ſi oppoſueris
quõ ergo erimus ſimiles angeloꝶ: cũ ĩter angelos nõ ſit maſculus & fœmina: breuiter auſculta. Nõ ſubſtatiã
nobis angeloꝶ: ſed cõuerſationẽ & btiĩtudinẽ dñs repromittit. Quõ & Ioannes baptiſta angelus appellatusẽ:
& oẽs ſcti ac uirgines dei: etiã in iſto ſæculo uitã in ſe expᷣmunt angeloꝶ. Quãdo enĩ dicit᷑. Eritis ſimiles ange
loꝶe: ſimilitudo pmittit᷑: nõ natura mutat᷑. Simulq; rnde: quõ illud ĩterpreteris: qd Thomas dni reſurgentis
palpauetit manus? & uiderit lancea latus eius ꝑforatũ? & Petrus in littore ſtantẽ uiderit dĩm? & partẽ aſſi
piſcis: ac fauũ mellis comedentẽ? Qui ſtabat: ꝓfecto habebat pedes. qui mõſtrauit latus uulneratũ: utiq; &
uentrẽ & pectus habuit: ſine ꝗbus nõ ſũt latera: uẽtri & pectori cohærẽtia. Qui locutus eſt lingua: & palato:
ac dẽtibus loꝗᷓ bat᷑. Sicut eni plectrũ cordis: ita ligua illidit᷑ dẽtibus: & uocalẽ reddit ſonũ. Cuius palpatæ ſũt
manus: cõſeꝗᷓnter & brachia habuit. Cũ igit᷑ oĩa mẽbra habuiſſe dicat᷑: neceſſe eſt uetotũ corpus habuerit: qd
cõficit᷑ ex mẽbris:nõ utiq; fœmineũ: ſed uirile: ideſt eiuſdẽ ſexus: in quo mortuus eſt. Quod ſi obtẽderis:ergo
& nos poſt reſurrectionẽ comedemus. Et quõ clauſis ingreſſus eſt ianuis: cõtra naturã pinguiũ: & ſolidoꝶ cor

porũ: Audies: noli ꝓptercibũ reſurrectionis fidẽ in calũniã trahere. nã & Archi ſynagogi filiæ reſuſcitatæ iuſ/

₰

ſit cibũ dari. Et Lazarus ꝗᷓtriduanus mortuus cũ ipſo ſcribit᷑ iniſſe cõuiuiũ: ne reſurrectio eoꝶ fantaſma puta
ret᷑. Sin aut clauſis ĩgreſſus eſt ianuis: & iccirco ſpiritale & aereũ corpus niteris approbare: ergo & ante ꝗᷓ pate/
ret᷑: qa cõtra naturã grauioꝶ corpoꝶ ſuꝑ mare ambulauit: ſpiritale corpus habuit. Et apoſtolus Petrus: ꝗ &
ipſe ſupaquas pẽdulo ĩceſſit gradu ſpiritale corpus habuiſſe credẽdus eſt: cũ potẽtia ma is & uirtus oſtendit᷑

Qdei: qn fit aliqd cõtra naturã. Etut ſcias in ſignoꝶ magnitudie nõ naturæ mutationẽ: ſed dei oĩpotẽtiã demõ
ſtrari: qui ambulabat fide: cœpit ĩfidelitate mergi: niſi eũ manus dñi ſubleuaſſet dicẽtis. Modicæ fidei qᷓre du
pitaſti! Miror te obdurare frontẽ: loqᷓntedno. Infer digitũ tuũ huc: & tãge manus meas: & porrige manũ tuã
& mitte in latus meũ: & noli eſſe ĩcredulus: ſed fidelis. Et alibi. Videte manus meas: & pedes: quia ego ipᷣe ſũ.

Palpate & uidete: qa ſpũs carnẽ & oſſa nõ habet:ſicut me uidetis hre. Et cũ hoc dixiſſet oſtẽdit eis manus & pe
des. Vitã audis & carnẽ: & pedes & manus: & globos mihi Stoicoꝶ: atq; aeria ꝗᷓdã deliramẽta cõfingis. Porro

ſi ̃ris: cur infãs dæmone corripiat᷑: qui peccata nõ habuit. Aut in qua ætate reſurrecturi ſumus: cum diuerſa

xtate moriamur: igratis ſuſcipies: iudicia dei abyſſus multa: Et o altitudo diuitiaꝶ ſapĩæ & ſcĩæ dei:qꝗᷓ ĩſcruta
pilia ſũt iudicia eius: & inĩueſtigabiles uiæ eius. Quis eni cognouit ſẽſũ dni: aut qs cõſiliarius eius fuit ætatũ
auũit diuerſitas nõ mutat corpoꝶ diuerſitatẽ. Cu enĩ corpora quotidie nr̃a fluãt:& aut creſcãt:aut decreſcãt: er

go tot erimus hoĩes quot quòtidie cõmutamur: aut alius fui cũ decẽ annoꝶ eſſẽ: aut cũ trigita: alius cũ ꝗnꝗᷓgĩ
ta:alius cũᷣ iã toto cano capite ſũ. Igit iuxta eccleſiaꝶ traditionẽ: & apoſtoluũ Paulũ: illud eſt rñdendũ ꝙ in uiꝶ
fectũ: & in mẽſurã ætatis plenitudis Xpi reſurrecturi ſumus. In qua & Adã iudæi cõditũ autumãt. & dum
ſaluatorẽ legimus ſurrexiſſe: & multa quæ de utroq; teſtamẽto in ſi uffocatiõe hæretici ptuli. Ex quo die ita cœ
bit hoĩem deteſtari: & oẽs qui eiuſdẽ dogmatis erãt: ut eos uoce publica hoſtes dni ꝓclamaret. Et hocdixi non
ut breuiter hæreſim confutarẽ: cui multis uolumĩbus rudendũ eſt: ſed ut fidẽ tãtæ fœmiĩæ oſtẽderẽ: quæ ma/
luit inimicitias hoĩum ſubire ppetuas:ꝗᷓ dei offenſã amicitiis noxiis ꝓuocare. Dicã ergo: ut cœperã: nihil ĩge/

nio eius docilius fuit. Tarda erat ad loqᷓndũ: uelox ad audiendũ. Memor illius p̃cepti. Audi Iſrael: & tace. Scri
pturas ſanctas tenebat memoriter. Et cũ amaret hiſtoriã: & illud ueritatis diceret fundamẽtũ: magis ti ſeꝗᷓ ba
tur ĩtelligentiã ſpiritalẽ: & hoc culmiĩe ædificationẽ aĩæ ptegebat. Deniq; cõpulit me: ut uetus & nouum teſta

mẽtũ cũ filia me diſſerẽte plegeret’Quod ꝓpter uerecũdiaã negãs ꝓpter aſſiduitatẽ & crebras po ſtulatiões eius

p̃ſtiti:ut docerẽ qd didicerã:nõ a me metipᷣo ideſt a pſũptionis peſſimo pᷣceptore:ſed ab illuſtribus eccleſiæ ui

ris. Sicubi hæſitabã: & neſcire me ĩgenuecõfitebar: nequaꝗᷓ mihi uoluit acqeſcere: ſed iugi ĩterrogatione coge
bat: utex multis ualidiſq; ſnũis: quæ mihi uideret᷑ phabilior: indicarẽ. Loquar & aliud: qd forſitã æmulis ui/

deat᷑ incredulũ. Hebræã linguã: quã ego ab adoleſcẽtia multo labore ac ſudore ex parte didici: & infatigabili
meditatione nõ deſero: ne ipſe ab ea deſerar:diſcere uoluit: & conſecuta eſt:ita ut pſalmos hebraice caneret: &

fFmonẽ abſq; ulla latinæ linguæ pprietate reſonaret. Quod ꝗdem uſq; hodie in ſãcta filia eius Euſtochio cer-

nimus:quæ ita ſẽper adhæſit mr̃i: & eius obediuit ĩperiis:ut nunꝗᷓ abſq; ea cubaret: nunꝗᷓ pcederet:nunꝗᷓ cibũ
capet:ne unũ qdem nummũ hret ptatis ſuæ. ſed & pr̃nam & mrĩ̃nã ſit ubſtantiolã a mr̃e diſtribui pau pibus læ
taret᷑: & pieta tẽ in parentẽ hæreditatem maximã & diuitias crederet. Nõ debeo ſilentio p̃terire: ꝗto exultauit
gaudio: ꝙ Paulã neptem ſuã aleta & Toxotio genitã: ĩmo uoto & futuræ uirgĩtatis repromiſſione conceptã
Audierat in cunis & crepitaculis balbutiente lingua alleluia cãtaret: auiæq; & amitæ nomĩa dimidiatis uerbis
frãgere. In hoc ſolo pr̃iæ deſideriũ habuit: ut filiũ: nuꝶ: neptem renũciaſſe ſæculo:& Xpᷣo ᷣuire cognoſceret.
qd ĩpetrauit ex parte. Nã neptis Xpi flãmeo reſuat᷑. Nutus æternæ ſe tradẽs pudicitiæ: ſocrus opa fide & ele
moſynis ſequit᷑: & Romæ conat᷑ expᷣmere: qd Hieroſolymis illa cõpleuit. Quid agimus aĩa? Curad mortem
V iii. .cxciii.

Ffmo puenerit: te laudatã: te in bethleẽ conditã lector agnoſcat.

eius uenire foxmidas? Iãdudũ plixior liber reddit᷑:dũ timemus ad ultima puenire. ꝗſi tacẽtibus nobis: & ĩ lau/
dibus illius occupatis differri poſſit occubitus. Hucuſq; ꝓſperis nauigauimus uẽtis: & criſpãtia maris æquo/
ra labẽs carina ſulcauit. Nũcin ſcopulis occurrit orũo: & tumẽtibus fluctuũ montibus pñs utriuſq; mõſtri ĩtẽ/
tat᷑ naufragiũ: Ita ut cogamur dicere: Præceptor ſaluos nos fac: pimus. Et illud. Exurge: ut qd obdormis dñe⸗
Quic enĩ poſſit ſiccis oculis Paulã narrare morientẽ? Incidit in grauiſſimã ualitudinẽ: ĩmo qd optabat ĩuenit
ut nos deſereret: & plenius dño iungeret᷑. In quo lãgore Euſtochii filiæ ꝓbata ſemꝑ in mĩ̃e pietas: & magis ab
oĩbus cõprobata eſt. Ipſa aſſidere lectulo: flabellũ tenere:ſuſtẽtare caput: puluillum ſupponere:fricare pedes:
manus: ſtomachũq; cõfouere: mollia ſtrata cõponere: aquã calidã tẽperare: mappulã apponere: oĩum ancil/
laꝶ pᷣuenire officia: & ꝗcquid alia feciſſet: de ſua mercede putare ſubtractũ: Quibus illa p̃cibus: qbus lamẽtis
& gemitu inter iacentẽ mr̃em & ſpecũ dũi diſcurrit: ne pᷣuaret᷑ tãto cõtubernio:ne illa abſente uiueret: ut eodẽ
feretro portaret᷑: Sedo mortaliũ fragilitas: & caduca natura: & niſi Xpi fides nos extollat adcælũ: & æternitas
aĩæ ꝓmittat᷑: cũ beſtüs ac iumẽtis corpoꝶ una cõditio eſt. Idẽ cõcubitus iuſto & ĩpio: bono & malo: mũdo ac
ĩmundo: ſacrificãti & nõ ſacrificãti. Sicut bonus: ita & qui peccat. ſicut qui iurat: ita & is qui iuramẽta metu/

it. Similiter & hoĩes & iumẽta in fauilla & cinere diſſoluunt᷑. Quid diu differo? & in aliis imorando dolorem

meũ facio lõgiorẽ Sentiebat prudentiſſima fœmĩaꝶ adeſſe mortẽ: & frigente alia parte corporis: atq; mẽbro/
rũ: ſolũ aĩæ teporẽ in ſacro & ſãcto pectore palpitare: & nihilominus quaſi ad ſuos ꝑgeret: alienoſq; deſpice/
ret:illos uerſiculos ſuſurrabat: Dne dilexi decorẽ domus tuæ: & locũ hĩtationis gloriæ tuæ. Et Quã dilecta ta
bernacula tua dne uirtutũ: cõcupiſcit & deficit aĩa mea in atria dñi. Et elegi abiecta eſſe in domo dei mei: ma/

gis ꝗᷓ hĩtare in tabernaculis pctõꝶ. Cuũq; a me ĩterrogaret᷑ cur taceret: cur nollet rñdere: an doleret aliqd: græco

Fᷣmone reſpõdit: nihil ſe he moleſtiæ: & oĩa quieta & trãquilla reſpicere. Poſt hæcobmutuit: & clauſis oculis
ꝗqſi iĩ mortalia deſpiceret: uſq; ad expirationẽ aĩæ eoſdem repetebat uerſiculos. ut qcdicebat: uix audire poſſe
mus. Digitũq; ad os tenẽs: crucis ſignũ pingebat in labiis. defecerat ſpũs: & anhelabat in mortẽ. Aĩaq; erũpere
geſtiẽs: ipm ſtridorẽ: quo mortaliũ uita finit᷑: in laudes dñi cõuertebat. Aderãt hieroſolymoꝶ & aliaꝶ urbium
epi: & ſacerdotũ ĩferiores gradus: ac leuitarũ ĩnumerabilis multitudo. Oẽ monaſteriũ uirginũ & monachorũ
chori repleuerãt. Statiq; ut audiuit ſponſũ uocãtẽ: Surge ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea: colũba mea: qm̃ ec/
ce hyems trãſiit: & receſſit: pluuia abiit ſibi: læta reſpõdit. Flores uiſi ſũtin terra: ts ſectiõis aduenit. & Credo
uidere bona dñi in terra uiuentiũ. Exhinc nõ ululatus: nõ plãctus: ut ĩter ſæculi hoĩes fieri ſolet: ſed pſalmorũ
linguis diuerſis examĩa cõcrepabãt. trãſlataq; epoꝶ manibus & ceruicẽ feretro ſubiicientibus: cũ alii põtifices
lãpadas cæreoſq; perferrẽt: alii choros pſallentiũ ducerent: in media eccleſia: in ſpelũca Saluatoris eſt poſita.
Tota ad funus eius palæſtinaꝶ urbiũ turba cõuenit. Quẽ monachorũ latentiũ in heremo cellula ſua tenuit?⸗
Quã uirginũ cubiculoꝶ ſecreta tenuerũt: Sacrilegiũ putabat:qui nõ tali fæmiæ ultimũ reddidiſſet officium.
Viduæ & paupes in exẽplo Dorcadis ueſtes ab ea pᷣbitas oſtẽdebãt. Oĩs inopum multitudo mr̃em & nutritiã
ſe pdidiſſe clamabãat. quodq; miꝶ ſit: nihil pallor mutauerat faciẽ: ſed ita dignitas & grauitas ora cõpleuerat:

ut eã putares nõ mortuã: ſed dormientẽ. græco: latino: ſyroq; mone pſalmi in ordine pſonabant.nõ ſolũ tri
duo: & donec ſubtus eccleſiã: ut iuxta ſpecũ dni coderet᷑: ſed per oẽm hebdomadã cũctis qui uenerant:funus

ſuũ: & ꝓprias credẽtibus lachrymas uenerabilis uirgo filia eius Euſtochiũ: quaſi ablactata ſuꝑ mr̃em ſuã ab/
ſtrahi a parẽte nõ poterat: deoſculari oculos:hærere uultui: totũ corpus ãplexari: & ſe cũ mre uelle ſepeliri. Te

ſtis eſt Ieſus ne unũ ꝗdem nummũ ab ea filiæ derelictũ: ſed ut añ iã dixi: derelictũ magnũ æs elienũ: & qd his

difſicilius eſt:fratrũ & ſoroꝶ ĩmenſã multitudinẽ: quos ſuſtẽtare arduũ:& abiicere ĩ piũ eſt.ꝗd hac uirtute mi
rabiliusfœminã nobiliſſimæ familiæ: magnis quõdã opibus: tanta fide oĩa dilargitã: utad egeſtatẽ pene ulti
mã ꝑueniret: Iactent alii pecunias:& in corbonã dei æra anelte funabulit. q; aureis dona pẽdentia. nemo plus

dedit paupibus: ꝗᷓ quæ ſibi nihil dereliqt. Nuũc illa diuitiis fruit᷑: & his bonis: quæ nec oculus uidit: nec auris au

diuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt. Nr̃am uicẽ dolebimus:& ĩuidere potius gloriæ eius uidebimur:ſi uoluerimus

diuitiis flere regnantẽ. Secura eſto Huſtochiũ: magna hæreditate dotata es. Pars tua dñs: & quo magis gaude
as: mĩ, tua longo martyrio coronata eſt. nõ ſolũ enĩ effuſio ſanguis in confeſſione reputat᷑: ſed deuotæ quoq;

mẽtis ſᷣuitus quotidianũ martyriũeſt. Illa coronã de roſis & uiolis plectit: iſta de liliis. Vnde & in cãtico ſcribi
tur cãticoꝶ. Fratruelis meus cãdidus & rubicũdus. Et in pace & in bello eadẽ pᷣmia uincẽtibus tribuẽs. Mr inqt
tua audiuit cũ Abrahã. Exi de terra tua: & de cognatione tua. & ueni in terrã quã oſtẽdã tibi. Et per Hieremiã
dũm pcipientẽ. Fugite de terra babylonis: & ſaluate aĩas uras. Et uſq; ad diẽ mortis ſuæ nõ eſt reuerſa ĩ chalde-/

am: neq; ollas ægypti:& uirulẽtias carniũ deſiderauit: ſed choris comitata uirgineis ciuis eſt ſaluatoris effecta:
& de paruula bethleẽ cæleſtia regna cõſcẽdens dicit ad uerã Noemi. Populus tuus: populus meus: & deus tu/

us: deus meus. Hũc tibi libꝶ ad duas lucubratiũculas: eodẽ quẽ tu ſuſtines dolore dictaui. Nã quotiẽſcũq; ſti

lũ figere uolui:& opus exarare pmiſſũ: totiẽs obriguerũt digiti: cecidit manus: ſenſus elãguit. Vnde & ĩculta
or̃o uotũ ſcribẽtis:abſ q; ulla elegãtia: & uerboꝶ lepore teſtat. Vale o Paula: & cultoris tui ultimã ſenectutem
oronibus iuua. Fides & of̃o tua Xpo te ſociãt:pñs facilius qd poſtulas ĩpetrabis. Exegi monumentũ ære perẽ

nius: qd nulla deſtruere poſſit uetuſtas. ĩcidi elogiũ ſepulchro tuo:qd huic uolumini ſubdidit:ut quocũq; ni

Sequit᷑

— —— — „„—.b

¶ Sequit titulus ſepulchri.

Scipio quam genuit: paule fudere parentes:

Gracchoꝶ ſoboles: agamẽnonis inclyta proles
Hoc iacet in tumulo. paulam dixere pores.
Euſtochii genitrix romani prima ſenatus

Pauperiem xp̃i & bethleemitica rura ſecuta.

In fronte ſpeluncæ. J
Reſpicis anguſtum: pᷣciſa rupe ſepulchrum. .
Hoſpitium paulæ eſt:cæleſtia regna tenentis.
Fratrem: cognatos: romam: patriãq; relinquens.
Diuitias: ſobolem: bethleemitico condit᷑ antro.

Hlic præſepe tuum chriſte: atq; hic myſtica magi
Mlunera portantes: hominiq; deoq; dedere.

Dormiuit ſãcta & beata Paula ſeptimo calẽdas februarii: tertia ſabbati: poſt ſolis occubitũ. Sepulta eſt qnto

caleñ. earũdẽ: Honorio Auguſto & Areſtino cõſulibus. Vixit in ſctõ ppoſito Romæ annos ꝗqnq;. Bethle? an
nos uigiti. Oẽ uitæ tps ĩpleuit annis qnquaginta ſex: mẽſibus octo: diebus uiginitt.
¶ Tractatus quartuſdecimus: & ultimus tertiæ partis pᷣncipalis de pœnitẽtia: ꝗbus exhortatoriæ ad pœniten/

tiã & obiurgatoriæ in lapſos ĩſerunt᷑ epiſtolz. —— —
Beati Hieronymi preſbii ad Ruſticũ: quẽ poſt ꝓmiſſã cũ cõiuge continentiã lapſũ ad incõtinentiã cohorta/

tur: uaria ex ſcripturis de fructu pœnitẽtiæ teſtimonia & exẽpla decerpẽs: eundẽ ad loca ſãcta & monaſticã cõ

uerlationẽ inuitans.

Vod ignotus ad ignotũ audeo ſcribere:ſãctæ ancillæ Ap̃i Hedibiæ & filiæ mexæ cõiugis tuæ Arte
miæ: iĩmo ſororis excõiuge atq; cõſeruæ fecit depᷣcatio. Quæ nequaꝗᷓ ppria ſalute cõtenta: tuã &
afꝗſiuit in pr̃ia: & nuncin ſãctis locis qᷓrit ſalutẽ. Imitari cupiẽs Andreæ & Philippi apoſtolorũ
Nbeniuolẽtiã: quoꝶ uterq; iuentus a Xpo: frem Simonẽ & amicũ Nathanahel ſuenire deſiderat-
ut alter oꝶ mereat᷑ audire: I u es Simò filius Ioãnis: tu uocaberis Cephas: qd interpᷣtat᷑ Petrus. alter donum
dei(hoc eniĩ lingua nfa ſonat Nathanahel) Xpi ad ſe loꝗᷓntis teſtimonio ſubleuet᷑. Ecce uere iſraelita: ĩ quo do
lus nõ eſt. Optauerat enĩ quondã & Loth cũ tilis ſaluare cõiugẽ ſuã: & de ĩcendio Sodomæ & Gomorræ pe/
ne ſemiuſtus erũpens educere eã: quæ p̃ſtinis uitiis tenebat᷑ aſtricta: ſed & deſperatio trepida reſpiciẽſq; poſt
tergũ: æterno ĩfidelitatis titulo cõdemnat᷑. Et ardẽs fides pro una muliere ita: totã Segor liberat ciuitatem.

Deniq; poſtꝗᷓ ſodomiticas ualles ac tenebras derelinꝗᷓns ad mõtana cõſcẽ it:ortus eſt ei ſol in ſegor: quæ ĩter
pretat᷑ paruula: ut parua fides Loth: ꝗa maiora nõ poterat: ſaltẽ minora uaret. Neq; enĩ Gomorræ quondã

& erroris hĩtator: ſtatĩ ad meridiẽ poterat puenire: in qua Abrahã amicus dni cũ angelis ſuſcepit deum. & Io/

ſeph fres paſcit in ægypto. ſpõſuſq; audit a ſpõſa: ubi cubas: ubi paſcis in meridie? Samuel quondã plãgebat

Saul: ꝗqa ſupbiæ uulnera pniĩæ medicamie nõ curabat, Et Paulus lugebat corĩthios: qui fornicatiõis maculas

lachrymis delere nolebaãt: Vñ & Ezechiel librũ deuorat ſie criptũ ĩtus & foris carmiĩe:plãctu & de carmĩe ſu per

laude iuſtoꝶ: plãctu ſuꝑ pœnitẽtibus. Ve ſup his de ꝗbus ſcriptũ eſt: Cũ uenerit ĩpius in pfundũ maloꝶ cõ/

tenit. Quos oſtẽdit Eſaias dicẽs. Vocabit dus Sabaoth in die illa fletũ: & planctũ: & decaluationẽ: & accĩctio/

nẽ cilicioꝶ. Ipſi aũt fecerũt læticiã & exultationẽ: mactãtes uitulos: & occidẽtes oues: ut comederẽt carnes:di/⸗
cẽtes mãducemus: & bibamus: cras enĩ moriemur. De ꝗbus & Ezechiel lo quit᷑. Et tu fili hoĩs dicdomui iſrael

ſic locuti eſtis dicẽtes: Errores nri & iniqtates nr̃æ ſupꝑ nos erũt: & in ipſis cotabeſcimus: & quõ ſalui eſſe pote-

rimus Mic eis: Viuo ego dicit dũs. nolo mortẽ ĩpii: ſed ut cõuertat a uita ſua. Et iteꝶ. Reuertimini recedẽtes a
uia ur̃a: Quare moriemini domua iiſrael:? Nihil ta offendit deũ: ꝗᷓ deſpatio: & deſpatiõe melioꝶ hærere priori-

bus: licet ipſa deſpatio ĩcredulitatis ĩdieiũ ſit. Qui enĩ deſperat ſalutẽ: nõ futuꝶ putat eẽ iudiciũ.qd ſi metue-

ret: utiq; bonis opibus iudici ſe ppararet. Audiamus ꝑ Hieremiã loõntẽ deũ: Còuerte pedẽ tuũ a uia tua aſpa
& guttur tuũa ſiti. Et iteꝶ. Nũquid qui cadit nõ reſurgetaut qui auerſus eſt nõ reuertet᷑ Et p Eſaiã qñ con/
uerſus ĩgemueris: tũc ſaluus eris: & ſcies ubi fueris. Scire nõ poſſumus ægrotatiõis mala: niſi cũ fuerit ſanitas

cſecuta. Et ꝗᷓtũ boni uirtus habeat: uitia demõſtrãt. Clariuſq; fit lumẽ cõparatiõe tenebraꝶ. Eechiel quoq;
uiiſdẽ uerbis: qa eodẽ & ſpᷣu cõuertimini ĩquit: & recedite ab iniqtatibus ur̃is domus iſrael: & nõ erũt uobis ĩ tor
mẽtũ ĩpietates. Proiicite oẽs iniqtates ur̃as: ꝗbus ĩpie egiſtis aduerſũ me. Et facite uobis cor nouũ & ſpm̃ no/

uũ: & quare moriemini domus iſrael. Nolo enĩ mortẽ pctoris dicit dũs. Vn& in conſeqᷓntibus loquit᷑. Viuo

ego dicit ds. Nolo enĩ mortẽ pctõris: niſi ut reuertat᷑ a uia ſua. Ne mẽs ĩcredula de bonoꝶ repromiſſione de/
ſperet. & ſemel pditioni aĩus deſtinatus: nõ adhibeat curationẽ uulneri: qd nequaꝗᷓ æſtimat poſſe curari. Iccir
co iurare ſe dicit: ut ſi nõ credimus ꝓmittẽti deo: credamus ſaltẽ pro nra ſalute iurãti. Quã ob cauſã iuſtus pre
cat᷑: & dicit: Cõuerte nos deus ſalutaris nr: & auerte furorẽ tuũ a nobis. Et iteꝶ. Dne in uolũtate tua p̃ſtitiſti de

cori meo fortitudinẽ. Auertiſti faciẽ tuã a me:& factus ſũ cõturbatus. Poſtꝗᷓ enĩ fœditatẽ delictoꝶ meoꝶ uir/

tutũ decore mutaui: ĩfirmitatẽ meã tua gr̃a roboraſti. Ecce audio pollicẽtẽ. Perſequarinimicos meos: &com/

V iiii. .cxciiii.

prehẽdã illos: & nõ cõuertar: donec deficiant. ut qui te añ fugiebã: & inimicus erã: tua cõprehẽdar manu. Ne
ceſſes a pſequẽdo: donec deficiã a uia mea peſſima: & reuertar ad uiꝶ meũ p̃ſtinũ: qui mihi dabit linteamina
mea: & oleũ & ſimilã: & cibabit me pinguiſſimis cibis qui iccirco obſepſit: atq; p̃cluſit uias meas peſſimas: ut
eã ĩuenirẽ uiã:quæ dicit in euãgelio. Ego ſũ uia ueritas: & uita.Audi ꝓphetã loꝗ̃ntẽ. Qui ſeminant in lachry
mis: in gaudio metẽt. Eutes ibãt & flebant portãtes ſemia ſua. Veniẽtes aũt ueniẽt in exultatiõe portãtes ma/

nipulos ſuos. Et loꝗ̃re cũ eo. Lauabo ꝑ ſingulas noctes lectũ meũ: in lachrymis ſtratũ meuũ rigabo. Et iteꝶ. Si

cut deſiderat ceruus ad fõtes aquaꝶ: ita deſiderat aĩa mea ad te deus. Sitiuit aĩa mea ad te deũ fõtem uiuu: qũ
ueniã & apparẽbo an faciẽ dei: Factæ ſũt mihi lachrymæ meæ panes p diẽ & noctẽ. Et in alio loco. Deus deus
meus ad te de luce uigilo. Sitiuit aia mea ad te:ꝗᷓ multipliciter tibi caro mea. In terra deſerta & ĩuia & inaquo/
ſa ſic in ſancto apparui tibi. Quanꝗᷓ enim ſitierit te aĩa mea: tũ multo te plus carnis meæ labore ꝗᷓſiui: & tibi
in ſctõ apparere nõ potui:niſi pᷣus in terra deſtaa uitiis: & ĩuia aduerſariis ptãtibus: & abſq; humore & rheu/
mate ullius libidis cõmorarer. Fleuit & dus ſi upꝑ ciuitatẽ Hieruſalẽ: quia nõ egiſſẽt pnĩam: & Petrus trinã nega
tionẽ amaritudine abluit lachrymaꝶ. Impleuitq; illud ꝓpheticũ. Exitus aquaꝶ deduxerũt oculi mei. Plãgit
& Hieremias populũ pniam nõ agẽtẽ dicẽs. Quis dabit capiti meo aquã: & oculis meis fontẽ lachrymarũ! &
plorabo populũ iſtũ perdiẽ & noctẽ. Curaũt plãgat & defleat:ſeꝗᷓnti ᷣmone demõſtrat. Nolite flere mortuũ
neq; plãgatis eũ. Flete plãctu qui egredit᷑: qa nõ reuerter ultra. Nequaꝗᷓ igit᷑ gẽtilis plãgẽdus eſt: atq; iudæus
qui in eccleſia nõ fuerũt: & ſemel mortuiſũt: de ꝗbus ſaluator dicit. Mortuos dimitte: ut ſepeliãt mortuos ſu
os. Sed eos plãge: qui ꝑ ſcelera atq; peccata egrediunt᷑ de eccleſia: & nolũt ultra reuerti ad eã dñatione uitioꝶ.
Vñ & ad uiros eccleſiaſticos: qui muri & turres eccleſiæ nũcupant᷑: loquit õmo pꝓpheticus dicẽs. Muri Syo p/⸗
ferte lachrymas ĩplentes illud apoſtoli. Gaudere cũ gaudẽtibus: flere cũ flẽtibus: ut dura corda peccantiũ uris
lachrymis ꝓuocetis ad fletũ: ne pſeuerãtes in malitia audiãt. Ego plãtaui te uineã frugiferã: oẽ ſemẽ ueꝶ bᷣui:
quomodo cõuerſa es in amaritudinẽ uitis alienæ!& iteꝶ. Ligno dixerũt: pater meus es tu: & lapidi. tu genuiſti
me:& uerterũt ad me dorſa: & nõ facies ſuas. Et eſt ſenſus. Noluerũt ad me cõuerti: ut agerẽt pnĩam: ſed ꝑp cor
dis duritiã in iniuriã ſuã mea terga uerterũt. Quã ob rẽ & dũs lo quit᷑ ad Hieremiã. Vidiſti quæ fecerunt mihi
hiĩtatio iſrael. Abierũt ſupoẽm montẽ excelſũ:& ſubter oẽ lignũ frõdoſũ: & fornicati ſũt ibi.& dixi.Poſtꝗᷓ for
nicata eſt hæcoia: ad me reuertere: & nõ eſt reuerſa. Oclæmẽtia dei. O nr̃a duritia: dũ & poſt tãta ſcelera nos p

uocat ad ſalutẽ. Et ne ſic quidẽ uolumus ad meliora cõuerti. Si reliqrit ĩquit uxoruiꝶ ſuũ: & alii nupſerit: &

uoluerit poſtea reuerti ad eũ: nunqd ſuſcipiet eã: & nõ deteſtabit᷑ Pro quo ſcriptũ eſt: iuxta hebraicã uerita⸗/

tẽ: qd ĩ græcis & latinis codicibus nõ habet᷑: & tu dereliqſti me: Cõuertere: & ſuſcipiã te: dicit dominus. Eſaias

quoq; in eudẽ ſenſũ iiſdẽ pene loquit᷑ ẽmonibus. Cõuertimini qui ꝓfundũ cõſiliũ cogitatis:& iniquum filii
iſrael. Reuertere ad me: & redimãa te. Ego dns: & nõ eſt alius p̃ter me iuſtus: & nõ eſt ſaluator abſq; me. Reuer-
timini ad me: & ſalui eritis: qui eſtis in extremis terræ. Recordamini hoꝶ: & ĩgemilcite: & agite pnĩam qui er/
ratis. Cõuertimini corde: & memẽtote poꝶ a ſæculo: qm ego ſũ deus & nõ eſtalſus deus abſq; me. Scribit & Io

hel. Cõuertimini ad me in toto corde uro:in ieiunio: & lach rymis: & plãctu: & ſcindite corda ur̃a: & non ueſti/

mẽta ur̃a.mificors enĩ & miſerator eſt dñs: & agẽs pnĩam ſi up malitiis: ꝗᷓtæ aũt ſit mĩicordiæ: &tæ (ut ita lo
quar)nimiæ: ĩeffabiliſq; clæmẽtiæ: Oſee ppheta nos doceat: p quẽ loquit᷑ deus. Quid tibi faciã Effraim? quõ
te ꝓtegã iſrael? quid tibi inꝗᷓ faciãſicut Adama ponã te: & ſicut Seboim. Cõuerſ eſt cor meũ in me: & cõtur/
bata eſt pœnitudo mea. Nequaꝗᷓ faciã tibi ̃m irã furoris mei. Vnde & Dauid lo quit᷑ĩ pſalmo. Nõ eſtĩ mor
te qui memor ſit tui: in ĩferno aũt ꝗs cõfitebit᷑ tibi? & in alio loco. Peccatũ meũ notũ feci: & iniqtatẽ meã non
abſcõdi. Dixi ꝓnunciabo cõtra me iniꝗtatẽ meã dño: & tu dimiſiſti ĩpietatem peccati mei. Pro hac orabit ad

te oĩs ſctũs in tpe opportuno. Verũtamẽ in diluuio aquaꝶ multaꝶ ad eũ non approximabũt. Vide ꝗᷓta ma/

Fnitude ſit fletuũ: ut aquaꝶ diluuio cõparet᷑: quos qui habuerit: & dixerit cũ Hieremia: nõ ſileat pupilla ocu
i mei: ſtati in illo cõplebit᷑. Miſicordia & ueritas obuiauerũt ſibi: iuſticia & pax deoſculatæ ſũt:ut ſit iuſticia

& ueritas quæ ᷣuauerint: miicordia & pax quæ puocẽt ad ſalutẽ. Totã pnĩam pctõris oſtẽdit pſalmus quin

quageſimus: qn ĩgreſſus eſt Dauid ad Berſabee uxorẽ Vriæ Cethei: & Nathan ꝓphetante correptus: ridit di/

cẽs. Peccaui. Stati Emerui⸗ audire.Et dñs a te abſtulit pctm̃.Adulterio enĩ iunxerat homicidiũ:& tũ conuer/

ſus ad lachrymas: Miſerere ait mei deus pᷣm magnã miſericordiã tuã. & ſᷣm multitudinẽ miſerationũ tuarum
dele iniqtatẽ meã. Nagnũ eni pctm magna ĩdigebat miſericordia. Vnde iũgit & dicit. Multũ laua me ab ini/
quitate mea: & a pctõ meo mũda me. Quoniã iniqtatẽ meã ego cognoſco: & delictũ meũ cõtra me eſt ſempꝑ.
Tibi ſoli peccaui(Rex eni erat: & aliũ nõ timebat)& malũ corã te feci: ut iuſtificeris in oämonibus tuis: & uĩcas
cũ iudicaris. Cõcluſit enĩ deus oĩa ſub peccato: utoĩbus miſereat᷑. tãtũq; ꝓfecit: ut dudũ pctõr& pœnitẽs trã

ſierit in magiſtꝶ: & dicat. Docebo iniquos uias tuas: & ĩpii ad te cõuertent᷑. Cõfeſſio enĩ & pulchritudocoram

eo: ut qui ſua cofeſſus fuerit peccata: & dixerit: Putruerũt & corruptæ ſũt cicatrices meæ a facie ĩſipiẽtiæ meæ:

fœditatẽ uulneꝶ in ſanitatis decorẽ cõmutet. Qui enĩ abſcõdit iniꝗtatẽ ſuã: non ꝓſperabit᷑. Achab rex ipiiſſi/

mus uineã Nabuthæ cruore poſſedit: & cũ Hiezabel nõ tã cõiu gio ſibi ꝗᷓ crudelitate cõiũcta: Heliæ ĩcrepatiõe
corripit᷑. Hæc dicit dñs. Occidiſti: & poſſediſti. Et iteꝶe. In loco quo lixerũt canes ſãguinẽ Nabuthæ:ibi lingẽt
ſanguinẽ tuũ: & Hiezabel canes comedẽt añ muros iſrael. Quod cum audiſſet Achab: ſeidit ueſtimẽta ſua:
V poſuit

— ——

— ———

—

—. m —— ———Co,. — —

poſuit ſaccũ ſup carnẽ ſuã: ieiunauitq;ʒ & dormiuit in cilicio. Factuſq; eſt õmo dũi ad Hleliã dicẽs. Quoniã re
uerſus eſt Achab ad humilitatẽ mei cauſa: nõ ĩducã malũ in diebus eius:ſed filii ſui. qa licet peccaſſet unũ ſce/

lus Achab & Hiezabel: tũ cõuerſi Achab ad pnĩam pœna differ: in poſteros. & Hiezabel in ſcelere pſeuerans:
S iudicio condẽnat᷑. Loquit᷑ dñs in euãgelio. Viri Niniuitæ ſurgent in iudiciũ cũ gñatione hac:& condẽna/

ũt eã: qa egerũt pnĩam ad pᷣdicationẽ Ionæ. Et iteꝶ. Nõ ueni uocare iuſtos: ſed pctõres ad pnĩam. Dragma

perit:& tñ ĩuenit᷑ in ſtercore.Nonagĩtanouẽ oues relinquunt in ſolitudiĩe: & una ouis quæ aberrauerat: paſto
ris humeris reportat᷑. Vnde & læticia angeloꝶ eſt ſup uno pctõre agẽte pnĩam. Quanta fœlicetas: ut de ſalute

njr̃a exultẽt cæleſtia? de ꝗbus dicit᷑: Pnĩam agite: appropi quabit enĩ regnũ cæloꝶ. Nullũ in medio ſpatium.

Mors & uita ſibi cõtraria ſũt: & tã pnĩa copulant᷑. Luxurioſus filius totã pdegerat ſubſtãtiã: & pcul a pr̃e uix

porcoꝶ cibis ĩediã ſuſtentabat. Reuertit᷑ ad parentẽ: imolat ei uitulus ſaginatus: ſtolã accipit& annulum: ut

Xp̃i recipiat fundamẽtũ: qd dudũ polluerat. & audire meret᷑. Cãdida ſint ſemꝑ ueſtimẽta tua. Receptoq; ſi⸗/
gnaculo dei: ꝓclamet ad dnm. Pr peccaui in cælũ: & corã te: & tergciliamusoſculo dicat ad eũ. Signatũ eſt ſuꝑ
nos lumẽ uultus tui dñe. Iuſticia iuſti nõ liberabit eũ in quacũq; die peccauerit: & iniqtas iniquinõ nocebit ei
quacũq; die conuerſus fuerit. Vnũquẽq; iudicat deus: ſicut ĩuenerit. nec pᷣterita cõſiglerat: ſed pntia: ſi tñ pᷣteri

ta crimĩa nouellacõuerſione mutentur. Septies cadit iuſtus: & reſurgit. Si cadit: quõ iuſtus? Si iuſtus quõ ca/
dit? Sed iuſti uocabulũ nõ amittit: qui ꝑ pnĩam ſemp reſurgit. Etnõ ſolũ ſepties: ſed ſeptuagies ſepties delin

qᷓnti ſi cõuertat᷑ ad pnĩam: peccata donant᷑. Cui plus dimittit᷑: plus diligit. Meretrix lachrymis pedes Saluato
ris lauat: & crine detergit: & in typũ eccleſiæ de gẽtibus cõgregatæ meret tudire: Dimittunt᷑ tibi pctã tua. Pha/
riſæi iuſticia pit ſi upbia: & publicani humilitas cõfeſſione ſaluat᷑. Per Hieremiã teſtat᷑ deus:ad ſũmã loꝗᷓr con
tra gentẽ & regnũ: & eradicẽ & deſtruã & diſi pdã illud. Si pnĩam egerit gẽs illa a malo ſuo qd locutus ſũ aduer
ſũ eã:agã & ego pnĩam ſuꝑ malo: qd cogitaui: ut facerẽ ei. Et ad ſũmã loquar ſuꝑ gẽtẽ & regnũ:ut ædificẽ: &
ut plantẽ illud. Si fecerit malũ in cõſpectu meo: ut nõ audiat uocẽ meã: pnĩam agã ſup bono qd locutus ſum
ut facerẽ ei. Statĩq; ĩfert. Ecce ego fingo cõtra uos malũ:& cogito cõtra uos cogitationẽ. Reuertat᷑ unuſe qſq; a
uia ſua mala. & dirigite uias ur̃as & ſtudia uf̃a: qui dixerũt. Deſpauimus: poſtcogitationes enĩ nfr̃as ibimus.&
unuſqſq; poſt prauitatẽ cordis ſui malũ faciemus. Symeõ iuſtus in euãgelio loquit᷑. Ecce hic poſitus eſt ĩ rui/

—

nã & in reſurrectionẽ multoꝶ. In ruinã uidelicet pctõꝶ: & in reſurrectionẽ eoꝶ qui agunt pnĩam. Apoſtolus

ſcribit ad corinthios. Audit᷑ inter uos fornicatio: qualis ne ĩter gẽtes quidẽ: ita ut uxorem pris aliqs habeat. &
uos ĩflati eſtis: nõ magis luctũ habuiſtis ut tollat de medio urm: qui hoc opus fecit. Et in ſe ecũda ad eoſdem

epiſtola ne abũdantiori triſtitia pereat:qui eiuſmodi eſt: reuocat eũ & obſecrat:ut cõfirmet ſu P illũ charitatẽ.

Et qui ĩceſtu pierat:pnĩa cõſeruet᷑. Nullus quidẽ mũdus a peccato:ne ſi unius quidẽ diei fuerit uita eius. Quã

to minus mũdi numerabiles erũt anni uitæ illius? Aſtra quoq; ipſa nõ ſũt mũda in conſpectu eius: & aduerſũ
angelos ſuos puerſũ qd excogitauit. Si in cælo pctm: ꝗᷓto magis in terra? Si delictũ in his ꝗ carẽt tẽtatiõe corpo
rea: ꝗto magis in nobis: qui fragili carne circũdamur? ut cũ apoſtolo dicamus. Miſer ego: qs me liberabit de cor
pore mortis huius? Nõ enĩ hĩtat in carnenra bonũ: nec agimus qd'uolumus: ſed qd nolumus:ut aliud aĩa de
ſideret: aliud caro facere cogat᷑. Quod ſi quidã iuſti appellant in ſcripturis: & nõ ſolũ iuſti: ſed iuſti in conſpe
ctu dei: iuxta illã iuſticiã appellant᷑ iuſti: iuxta quã ſupra dictũ eſt. Septies cadit iuſtus: & reſurget. Et iuxta
qd iniquitas iniqui nõ nocebit ei in quacũq; die cõuerſus fuerit: cui deſpandũ eſt: Deniq; & Zacharias pr̃ Io
annis qui ſcribit᷑ iuſtus peccauit in eo ꝙ nõ credidit: & ſtati ſilẽtio cõdẽnat᷑. Et Iob qui iuſtus & ĩmaculatus ac
ſine ꝗᷓtela in pᷣncipio uolumiĩs ſui ſcribit᷑: poſtea & dei mone:& cõfeſſione ſui: pctõr arguit᷑. Si Abrahã: Iſaac
& Iacob ꝓphetæ quoq; & apoſtoli:nequaꝗᷓ caruere peccato: ſi puriſſimũ triticũ habuit mixtas paleas: quid de

nobis dici põt: de ꝗbus illud ſcriptũ eſt? Quid de paleis ad frumẽtũ dicit dũs? & tñ paleæ futuro reſeruant᷑ in/
cendio: & zizania hoc tpe mixta ſũt ſegetibus frumẽtoꝶ: donec ueniat qui habet uẽtilabꝶ in manu ſua: & pur

gabit areã: ut cõgreget triticũ in hof᷑rea: & ꝗqſqꝗlias gehẽnæ igne cõburat. En hæc oĩa quaſi pulcherrima ſcriptu
taꝶ prata diſcurtẽs in unũ locũ uolui cõgregare: & de ſpecioſiſſimis floribus coronã tibi texere pnĩæ: quã ĩpo
nas capiti tuo: ut aſſumas pẽnas colũbæ: & uoles & requieſcas: & clæmẽtiſſimo recocilieris pr̃i. Narrauit mihi
uxor quondam tua: nũc ſoror atq; cõſerua: ꝙ iuxta pceptũ apoſtoli ex cõſẽſu abſtinueritis uos ab oꝑe nuptia
rũtut uacaretis orationi. tuaq; rurſum ueſtigia quaſi in ſalo poſita fluctuaſſe: ĩmo ut aptius loquar eſſe pla/
pſa.Illã audiſſea dũo cũ Moyſe:tu uero hic ſta mecũ: & dixiſſe de dño. Statuit ſupra petrã pedes meos: tuam
domũ:quæ fundamẽta fidei ſolida nõ hẽbat: poſtea diaboli turbine cõcidiſſe: porro illius ꝑſtare in dno: & ſu/
um tibi hoſpitiũ nõ negare:ut cui pᷣus cõiunctus fueras corpore:nũc ſpᷣu copuleris. Qui eni adhæret domĩo:
unus ſpus eſt. Cũq; uos rabies barbaroꝶ & ĩminẽs captiuitas ſeparet: ſub iuſiurãdi teſtificatione pollicitus es:
ut ad ſãcta trãſeuntẽ loca: uel ſtati uel poſtea ſeqᷓreris: & fuares aiam tuã: quã uiſus eras negligẽtia pdidiſſe.
Redde igit᷑ qd præſẽte dño ſpopõdiſti. Incerta eſtuita mortalium: ne ante rapiaris: ꝗᷓ tuã ĩpleas ſpõſionẽ. Imi/
tare eã: quã docere debuerat. Proh pudor:fragilior ſexus uĩcit ſæculũ: & robuſtior ſlnarur a ſæculo. Tãti dux

fœmiĩa facti eſt: & nõ ſeq̃ris eã: ĩ cuius ſalute cãdidatus es fidei?: Quod ſi te rei familiaris tenẽt reliqæ: ut ſcilicet

mortes amicoꝶ & ciuiũ uideas: & ruinas urbiũ atq; uillaꝶ: ſaltẽ ĩter captiuitatis mala: & feroces hoſtiũ uultus:

