quã gloriã ſaluatoris ore promiſſã reſpiciẽs ſctũs apoſtolus dixit. Quia ſemĩat᷑ corp us aĩale: reſurget corpus
ſpiritale. Si enĩ ueꝶ eſt: ſicut certe ueꝝꝶ eſt: ꝙ iuſtos quoq; & ſctõs angeloꝶ cõſortiis ſociabit diuina dignatio:
certũ eſt ꝙ & corpora eoꝶ in ſpiritalis corporis gloriã uertet. Nec hoc tibi cõtra naturalẽ corporis ronẽ uideat
eſſe promiſſũ. Si enĩ credimus ſecũdũ ea quæ ſcripta ſũt: ꝙ accipiẽs deus limũ terræ: plaſmauit homiem: &
haæc fuit natura corporis nri: ut uolũtate dei terra uerterer in carnẽ: cur tibi aut abſurdũ aut cõtrariũ uidet᷑: ſi
iiſdẽ rõnibus ꝗbus terra proficiſci dicit᷑ in corpus aĩale: rurſũ corpus aiale ĩ corpus proficiſci ſpiritale credat᷑:
Hxæc qdẽ atq; his ſimilia multa ĩuenies in ſcripturis diuinis de reſurrectiõe iuſtoꝶ. Dabit᷑ aũt etiã pctõribus:
ut ſupra diximus ĩcorruptiõis & ĩmortalitatis ex reſurrectiõe cõditio:ut ſicut iuſtis deus mĩſtrat ad ppetuita
tẽ gloriæ:ita pctõribus ad prolixitatẽ cõfuſiõis miſtret & pœnæ. Sic enĩ propheticũ diffinit eloquiũ: cuius G&
paulo añ meminimus ubi dicit. Et multi reſurgẽt de terræ puluere: hi qdẽ in uitã æternã: hi aũt in cõfuſt ionẽ
& opprobriũ æternũ. Si ergo ĩtelleximus qua ueneratione deus oĩpotens pr̃ dicat᷑: quo ue ſacro dns nr ieſus
xpᷣs unicus eius filius habeat᷑: & qua pfectione ſctũs eius ſpũs noĩet᷑:utq; ſctã trinitas unũ ſit per ſi ubſtatia:
ſed affectu pſoniſq; diſcreta. qd etiã partus uirgĩs: qd uerbi in carne natiuitas: qd ſacr̃m crucis: quæ utilitas .
diuini ad ĩferna deſcẽſus: quo reſurrectiõis gloria: & aĩaꝶ de ĩfernis reuocata captiuitas: qd etiã aſcenſus eius
ad cælũ: & uẽturi iudicis expectatio: ſed & ſãctæ eccleſiæ aduerſus cõgregationes uanitatis: qu aliter hr̃i debe/
at agnitio: qui ſacroꝶ uoluminũ numerus: quæue hæreticoꝶ uitãda cõuenticula: utq; in pctõꝶ remiſſioe di-
uinæ libertati nequaꝗᷓ rõ naturalis obſiſtat. Et ut carnis nr̃æ reſurrectionẽ nõ ſolũ diuinæ uocis ſed & ipᷣi dni
& ſaluatoris nr̃i exẽplu & cõſeꝗᷓntia naturalis ronis aſſignet. Si inꝗᷓ hoc ſecũdũ traditiõis ſupra expoſitæ regu
lã cõſeqᷓnter aduertimus:depᷣcemur: ut nobis & oĩbus qui hoc audiũt cõcedat dns fide quã ſuſcepimus cuito
dita: curſu conſumato expectare iuſticiæ repoſitam coronã: & inueniri inter eos qui reſurgunt in uitam æter/
nam. Liberari uero a confuſione & opprobrio æterno per xpᷣm dominũ noſtrum: per quem eſt deo patri oĩ/
potenti cum ſpiritu ſancto gloria & imperiũ in ſæcula ſæculorum. Amen.

¶ Expoſitio fidei beati Hleronymi præl byteri ad Damaſũ papa: In qua e de trinitate & ĩcarna

tõe uerbi ĩpie ſentiẽtes dãnat: petẽs ſuã fidẽ a Damaſo cõprobari. Epiſtola ſecunda.

Redimus in deũ pr̃em oĩpotentẽ cũctoꝶ uiſibiliũ & ĩuiſibiliũ cõditorẽ. Credimus & ĩ dĩũm nrĩjm
lIeſũ xpᷣm: per quẽ creata ſũt oĩa:ueꝶ deũ unigenitũ & ueꝶ dei filiũ:non factũ aut adop tiuũ: ſed
genitũ: & unius cũ pfe ſubſtatiæ: atq; ita per oĩa æquale deo pri: ut nec tpe nec gradu nec ptãate:
oſſit eſſe ĩferior. Iãtũq; cõfitemur eſſe illũ qui eſt genitus: ꝗqtus eſt ille qui genuit. Nõ aũt ꝗa dicimus geni/
tũ a pie filiũ diuina & ĩeffabili gñatione: aliqd ei tp̃s aſcribimus: ſed nec pr̃em aliqũ cœpiſſe: nec filiũ. No eni
aliter cõfiteri poſſumus æternũ pr̃em: niſi cõfiteamur etiã coæternũ filiũ. Ex filio enĩ pr dicit᷑: & qui ſemꝑ pi
fuit: ſemp habuit filiũ. Credimus & in ſpiritũ ſanctũ: ueꝶ deũ ex pĩe procedẽtẽ: æqualẽ per oĩa pri & filio po
teſtate: uolũtate: æternitate: ſubſtãtia: Nec eſt prorſus aliqs in trinitate gradus: nihil qd ĩferius ſuperiuſue di
ci poſſit: ſed tota diuinitas ſui pfectiõe æqualis eſt: ut exceptis uocabulis quæ proprietatẽ ꝑpſonaꝶ indicãt: qc
qd de una pſona dicit᷑: de tribus digniſſime poſſit ĩtelligi. Atq; ut cõfundẽtes Arnũ unã eadẽq; dicimus trini
tatis eſſe ſubſtantiã: & unũ in tribus ꝑſonis fatemur deu: ita ĩpietatẽ Sabellii declinãtes tres pſonas expreſſas .
ſub proprietate diſtinguimus: nõ ipſũ ſibi pr̃em: ipſũ ſibi filiuũ: ipſũ ſibi ſpiritũ ſãctũ eſſe dicẽtes: ſed aliã pr̃is
aliã tilii: aliã ſpũs ſãcti eſſe ꝑſonã. nõ enĩ noĩa tantũmodo ſed etiã noĩum proprietates ideſt perſonas uelut
græci exprimut hypoſtaſes hoc eſt ſubſtãtias cõfitemur. Nec pr filii aut ſpus ſancti pſonã aliqn excludit: nec
rurſus filius aut ſpũs ſãctus piis nomẽ pſonãq; recipit: ſed pr ſemꝑ pr̃ eſt: filius ſemꝑ filius:ſpũs ſãctus ſem
per ſpũs ſctũs. Itaq; ſubſtatia unũ ſũt: pſonis ac noibus diſtinguunt᷑.lpſũ aũt dei filiũ qui abſq; initio æter/
nitatẽ cũ pr̃e & ſpᷣu ſctõ poſſedit: dicimus in fine ſæculoꝶ pfectũ naturæ nrᷣæ hoĩem ſuſcepiſſe ex Maria ſem
per uirgine. & uerbũ carnẽ eſſe factũ: aſſumẽdo hoĩem: nõ pmutãado deitatẽ: nec ut qdã ſceleratiſſime opinã/
tur: ſpiritũ ſãctũ dicimus fuiſſe pro ſemiĩe:ſed potẽtia ac uirtute creatoris opatũ, Sic aũt cõfitemur in chriſto
unã fihi eſſe pſonã: ut dicamus duas eſſe pfectas atq; ĩtegras ſubſtatias: ideſt diuinitatis & humanitatis: quæ
exaĩa cõtinet᷑ & corpore.Atqʒ ut cõdẽnemus Photinũ qui ſolũ & nudũ hoĩem cõfitet᷑ in xpᷣo.Ita anathema/
tizamus Apollinarẽ & eius ſimiles: qui dicũtdei filium minus aliquid de humana ſuſcepiſſe natura: & uel in
carne uel in anima uel in ſenſu aſſumptũ hominẽ his propter quos aſſũptus eſt fuiſſe diſſimilẽ: quem abſq;
ſola peccati macula quæ naturalis non eſt nobis confitemur fuiſſe conformẽ. Illorum quo q; ſimiliter execra/
mur blaſfemiam: qui nouo ſenſu aſſerere conantura tempore ſuſceptæ carnis omnia quæ erant deitatis in
hominem demigraſſe: & rurſum quæ erant humanitatis in deum eſſe tranſfuſa: ut quod nulla unꝗᷓ hæreſis
dicere auſa eſt: uideat᷑ hac cõfuſione utraq; exinanita ſubſtãtia diuinitatis ſcilicet & humanitatis: & a proprio
ſtatu in aliud eẽ mutata: qui tã deũ ĩperfectũ in filio ꝗᷓ hoĩem confitent᷑: ut nec deũ ueꝶ nec hoĩem tenere cre
dant᷑.Nos autem dicimus ſuſceptũ a dei filio paſſibile noſtrum: ut diuinitas impaſſibilis pmaneret. Paſſus
.vii.

eſt enim dei filius nõ putatiue: ſed uere oĩa quæ ſcriptura teſtat᷑: ideſt eſuriẽ: ſitim: laſſitudinẽ: dolorẽ:mortẽ
& cũcta huiuſmodi. Secũdũ illud paſſus eſt qd pati poterat:ideſt nõ ſecũdũ illã ſubſtantiã quæ aſſũpſit:ſed
ſecũdũ illã quæ aſſũpta eſt. Ipſe enĩ dei filius ſecũdũ ſuã deitatẽ ĩpaſſibilis eſt ut pr: incõprehẽſibilis ut pr:in
uiſibilis ut pr: & qᷓuis propria pſona filii ideſt dei uerbũ ſuſcepit paſſibilẽ hoĩem: ita tñ eius habitatiõe ſecũdũ
ſuã ſubſtantiã deitas uerbi nihil paſſa eſt: ut tota trinitas: quã ĩpaſſibilẽ cõfiteri neceſſe eſt. Mortuus eſt ergo
dei filius ſecũdũ ſcripturas iuxta id qd mori poterat. Reſurrexit tertia die. Aſcẽdit in cælũ: ſedet ad dexteram
dei pfr̃is: manẽte ea natura carni: in qua natus & paſſus eſt:in qua etiã reſurrexit. Nõ enĩ exinanita eſt huma/
nitatis ſubſtatia: ſed glorificata: ĩ æternũq; cũ deitate mãſura. Accepta ergo a pr̃e oĩum ptãte: quæ in cælo ſũt
& in terra: uẽturus eſtad iudiciũ uiuoꝶ & mortuoꝶ: ut & iuſtos remuneret: & puniat pctõres. Reſurrectionẽ
etiã carnis cõfitemur: & credimus: ut dicamus nos in eadẽ in qua nũc ſumus ueritate mẽbroꝶ eſſe reparãdos.
qualeſq; ſemel poſt reſurrectionẽ fuerimus effecti in ppetuũ pmaſuros. Vnã eẽ uitã ſctõꝶ: ſed præmia ꝓ la
bore diuerſa. Econtrario pro modo delictoꝶ pctõꝶ quoq; eſſe ſupplicia. Baptiſma unũ tenemus: quod uſdẽ
ſacri uerbis in ſfantibus quibus etiã in maioribus aſſerimus eſſe celebrandũ. Hoĩem ſi poſt baptiſmũ lapſus
fuerit: p pœnitẽtiã credimus poſſe ſaluari. Nouũ & uetus teſtamẽtũ recipimus in eo libroꝶ numero quẽ ſan
Cctæ catholicæ eccleſiæ tradit auctoritas. Aĩas a deo dari credimus: quas ab ipſo factas dicimus: Anathemati⸗
zãtes eos: qui aĩas quaſi partẽ diuinæ dicũt eſſe ſubſtãtiæ. Eoꝶ quoq; cõdẽnamus errorẽ: qui eas an peccaſſe:
uel in cælo cõuerſatas fuiſſe dicũt: ꝗᷓ in corpora mitterent᷑. Execramur eoꝶ blaſfemiã:qui dicũt:ĩpoſſibile ali
qd hoĩ a deo præceptũ eſſe: & mãdata dei nõ a ſingulis ſed ab oĩbus in cõe poſſe ſeruari. uel qui primas nupti
as cũ Manichæo: aut ſecũdas cũ cataphrygis danant. Anathematizamus etiã illos qui dei filiũ neceſſitate car
nis mentitũ eſſe dicũt:& eũ propter aſſũptũ hoĩem nõ oĩa facere potuiſſe quæ uoluit. Iouiniani quoq; dãna
mus hæreſim: ꝗ dicit nullã ĩ futuro meritoꝶ eſſe diſtantiã. noſẽ q; eas ibi habituros eſſe uirtutes: quas hic hr̃e
neglexerimus. Liberũ ſic cõfitemur arbitriũ: ut dicamus nos ſem Pp dei ĩdigere auxilio: & tã illos errare: qui cũ
Manichæo dicũt hoĩem peccatũ uitare nõ poſſe:ꝗ illos qcũ Iouiniano aſſerũt hoĩem nõ poſſe peccare. Vter/
q; enĩ tollit arbitrii libertatẽ. Nos uero dicimus hoĩem ſemꝑ & peccare & no peccare poſſe:ut ſemp nos liberi
cõfifeamur eſſe arbitrii. Hæc fides eſt papa btiſſime: quã in eccleſia catholica didicimus: quãq; ſemp tenui/
mus. In qua ſi minus perite aut paꝶ caute aliqd forte poſitũ eſt:emẽdari cupimus a te: qui Petri & fidẽ & ſe/
d'æẽ tenes. Sin aũt nta cõfeſſio apoſtolatus tui iudicio cõprobat᷑: quicũq; me culpare uoluerit: ſe imperitũ uel
maliuolũ uel etiam non catholicum: non me hæreticũ comprobabit. Amen.

¶ Libellus ſancti Auguſtini contra quinq; hæreſes: In quo Paganos: Iudæos: Manichæos: Sabellios: Arrioſ q„

nuincit: & utriuſq; teſtamenti ſententus confutat.

Ebitor ſũ fateor nõ neceſſitate: ſed qd eſt uehemẽtius charitate. Nõ tã ad cõpellendũ poteſt eſſe
moleſtus exactor: ꝗᷓ ad red lendũ deuotus eſt debitor. Sed ut impleã quod ꝓmiſi: adiuuate me
ſãctis of̃onihus ut̃is: ut dãs oĩ potens det gr̃am ſermonibus meis: & ſatiſfaciã ipſis mẽtibus ue/
ſtris & auribus. Si meminiſſe dignamini qui in tpe affuiſtis: quinq; hoſtiũ gũa eſſe diximus: cõtra quæ expu
gnandi ĩdutias poſtulauimus: ut neceſſaria preparare poſſemus. Promiſſus ille dies illuxit: nos quo q; impi/
gre ad certamẽ dno adiuuãte proceſſimus. Adiutoriũ nr̃jm a dno: qui fecit cælũ & terrã. Donabit certanti ui/
ctoriã:qui certãti donauit audatiã: nõ nos hoſtiũ turba:nõ bellantiũ forma:nõ quaſi fulgẽs uitrea terreat ar
matura. Goliã magnũ robuſtũ armis terribilẽ ingẽtiq; turba munitũ. Dauid ſolus paruus atq; ſermis: uno
lapidis ictu proſtrauit totaq; allophyloꝶ caſtra turbauit: atq; fugauit. Quidnã aliud petra cõtra Goliã ma/
nu Dauid miſſa: niſi Ap̃m cõtra diabolũ ex ſemine Dauid ſ ignificauit? Aggrediamur iã & eoꝶ quæ diximus
quinq; gaa hoſtiũ proponamus. Pagani dicũt: Quid eſt qqnos exhorretis atq; abiicitis tanꝗᷓ multos colẽtes
deos Ecce uos deũ qui prædicatis colen Iũ filiũ hre dicitis: & ſine alterius cõmixtione ſexus natũ eſſe cõfigi/
tis. Iudæi dicũt: quõ unũ colitis deũ:qã & hoĩem quẽ pr̃es nr̃i crucifixerũt dũm dicentes hoĩbus extorquetis:
ut tanꝗᷓ filiũ dei uenerent᷑ & colan?? Mnich æi dicũt phantaſma eſſe qꝗ dicit᷑ dĩũm xpᷣm fœmineo potuiſſe
naſci ex utero. Nõ enĩ in quiũt dignũ eſſe: ut tanta maieſtas per ſordes & ſquallores fœminæ trãſire credatur.
Sabelliani ideſt patripaſſiani dicũt. Vnus eſt deus pr̃ & filius: quoniã qui pr̃ eſt ipſe eſt & filius. Nã & ſi ali/
ud dixerimus: dicimur multicolæ. Arriani dicũt. Alius eſt pr:alius eſt filius:ſed minoreſt filius.Quõ eni fieri
põt: ut genitori genitus extet æqualis Ecce ſũt erroꝶ propoſitæ quæſtiões ꝗᷓſi hoſtiũ poſitæ acies. Cõtra iſtas
acies peſtiferas ſctiſſimi fr̃es aſſumite arma dei: ut poſſitis reſiſtere in die mala: & in oĩbus pfecti ſtare. Accin
gimini lũbos ur̃os in ueritate:nemo trepidet: nemo formidet. Eſt lorica iuſticiæ: ẽ ſcutũ dei: ĩ quo ſagittæ ma
loꝶ extinguant᷑. eſt galea falſitatis & gladius ſpũs quod eſt uerbũ dei. Quiſqs fidelis chriſti multum his fue
rit munitus armis: non cuiuſq; formidabit perſonã: non terrore temporis a certamine reuocabitur. Eia fra/
tres certamen in promptu eſt: feruet opus: urget aduerſarius: ſpicula parat: iacere tentat. Nemo expaue
ſcat.plures nobiſcum ſunt: ꝗ cum illis. Nobiſcum eſt Moyſes ille magnus amicus dei: qui ut hoſtem uince
tet præœliantem ad cælum palmas extendit. Iam tunc figuramchriſti oſtendit ipſe diuino imperio tumentis

põti uoluẽtis fluctuoſiſſimas undas unius uirgæ pcuſſu traiiciẽdo populũ aridos uertit ĩ cãpos. Nobiſcũ eſt
ieſus poſt Moyſẽ populi dux iſraelitici. fortiſſimus prœliator: cuius etiã nomẽ ĩdicat ſaluatorẽ. Ipᷣe potẽti ſui
& diuĩa fiducia diẽ ſui curſus metas ne pageret ſtatuit: & nocti ne accederet ĩperauit. Ipſe gẽtiũ reges nõ ſigil/
latĩ ſed cõgregati ſuperauit: captiuauit: humiliauit occidit. Nobiſcũ ẽ dauid manu fortis qd dicã ſeruus dei:
electus dei: amicus dei:parẽs dei: nouerat & bn nouerat nõ ſolũ parcere ſubiectis: ſed & debellare ſu pbos. Ve
rũ etiã uirtutes oſtẽdere: & patiẽtiã cuſtodire. Ipſe cũ inimicos ſuos pſeq ret᷑ nõ ꝑpnitioſus:& cũ uĩceret nõ ex/
titit ĩpius. Nobiſcũ ſũt alii atq; alii uiri:q oĩa futura præuideruũt & prædixerũt. Non eſt ergo qd terreat nos.
Expectate: audite: orate: ĩtetior & anterior circa me ura ſit oro: non diutius ĩmoremur: iãq; qd propoſuimus
ꝓſequamur. Quid dicis paganæ: deus inꝗt delectatus ẽ filio: ĩdiguit cõiugio: ſi horruit cõiugiũ: ſolus ẽ ſine
filio. Quid eni poterat ſĩueniri ſimile deo: qd cõiungeret᷑ deo: & filiũ pareret deo? Deide ſi ut dicitis habet de
us filiu: iã nõ unũ colitis deũ. Quid agimus? Ab Allophylo miſſũ excepimus. Quid remittemus qclicet mi
ſerrimũ telũ ꝑueniatad illũ qd prodeſt? Quare: qa durus eſt: qa lapideus ẽ: idola colit. Scriptũ eſt: Similes il
lis fiãt q faciũt ea: & oẽs qui cõfidũt in eis. Scãs ſcripturas nõ accipit. Quæramus ergo lapidẽ quo pcutiat᷑ per
cuſſus ꝗſſet᷑: quaſſatus cõminuat᷑: cõminutus in puluerẽ cõuertat᷑: & cõuerſus in puluerẽ cõpulat᷑:cõpultus
ſerat᷑: ſatus faciat fructũ: nõ igni qcõſumat᷑:ſed qui horreo recodat᷑. Hermes qui latinæ Mercurius dr ſcribit
librũ qui Aoρσπσ „“εαοεμ appellat: ideſt uerbũ ꝑfectũ magnũ nomẽ libri huius: quia magnus ẽ de quo ſcri
ptus ẽ liber. Quid eni pfectius uerbo:qa ſolus eſt ĩter mortuos liber? Audiamus qd loquat Mercurius de uer
bo pfecto. Dns ĩquit & oĩum factor deoꝶ ſæculũ fecit dũm: & poſt pauca ut oſtẽderet qd dixerit repetit & di
cit. Quoniã ergo hũc fecit primũ & ſolũ & unũ: bonus aũt uiſus eſt ei & pleniſſimus oĩum bonoꝶ. Quantũ
pleniſſimus Ioanes dicat euãgeliſta. De plenitudine eius nos oẽs accepimus gr̃am ꝓ gra. Bonus aũt ei uiſus ẽ
& pleniſſimus oĩum bonoꝶ. Et ſequit᷑ lætatus eſt. Cui uel cũ quo lætatus eſt:dicat ipſe: Sapĩa dei filius dei.
Ego erã cui aggaudebat. Ergo lætatus eſt: & ualde dilexit tanꝗᷓ unigenitũ ſuũ. Quẽ primo factũ dei: unigeni
tũ appellauit poſtea. Itẽ alio loco ſic dixit filius bndicti atq; bonæ uolũtatis cuius nomẽ nõ põt humano ore
reparari. Quærebas paganæ cõiugẽ dei. Audi Mercuriũ para frotẽ: excipe lapidẽ. Cade ut erigaris. Fragere ut
cõfirmeris: deſtruere ut ædificeris. Ictus lapidis nõ cutẽ diuidat frõtis: nõ uenã rũpat ſanguĩs: nõ apiat foueã
uulneris: ſed ſignũ faciat crucis. Cõiugẽ dei quæris. Abiiciat᷑ ex corde tuo ĩ pura puritas. Coniunx dei eſt bona
uolũtas quõ pr ſit deus: & filius ſit deus: nec tñ duo dii ſed unus eſt deus: tecũ diſputare nõ debeo: qa niſi cre
dideritis nullatenus ĩtelligere poteritis. Et tn filiũ dei dũm fateor. Mercurius hoc lapide pcuſſus lapideus de
ſinat eẽ ſacrilegus, Audiamus etiã qui uates eoꝶ. Sybilla de eodẽ dicit. Aliũ inqt dedit deus filiis hoĩum colen
dũ. Quãtũ apparet ĩ his ſniis Mercurii & S ybillæ Sabellius iudicat᷑. Mercurius & pr̃em dñm dicit & filiũ: &
Sihylla dicit aliũ.Sabellius dicit no aliũ ꝗ eũ pr̃em aſſerit eſſe qs filiũ optimũ ualde eſt: ſi modo nõ unũ tãtũ
ſed etiã ad quotoſcũq; miſſus puenire potuerit: aduerſarios ĩ uno ictu pcutiam us. Itẽ Sibylla dicit ipſũ tuũ
cognoſce dñm dei filiũ eſſe. Verſus iſte & paganũ ĩcrepat & iudæũ. Alio loco filium dei Symbolon appellat:
ideſt cõſiliũ uel cõſiliariũ. Et propheta dicit. Vocabit᷑ nomẽ eius admirabilis cõſiliarius: deus fortis. Arrianus
arguit᷑: qcũ dicit minorẽ filiũ dicit aliqn deũ nõ habuiſſe filiũ: & ſi fuit ſine filio: fuit ſine cõſilio. Ecce ad picu
la quãta prouocamur: Sed qa deus unꝗᷓ fuit ſine cõſilio: etiã cõtradicẽte Arriano unꝗᷓ pr̃ potuit eſſe ſine filio
Quid agis paganæ? Api aurẽ: noli eẽ ſicut aſpis ſurda quæ obdurat aurẽ: ne uocẽ audiat incãtantis. Non tibi
mea uerba profero. tuus eſt Mercurius: cui ĩter deos tãtus honor cultuſ. allatus ẽ a uobis: ut eius noĩe diem
Qnmi uocaretis. Ipſũ audite: ipſe te cõuincat: ipſe expugnet: & cũ te uicerit illi credas: & mihi credas. Mercurius
aũt dixit. Dilexit deus unigenitũ ſuũ.l pſe dixit filius bndicti dei atq; bonæ uolũtatis. Et ne de eius noĩe tædi
um ĩterrogatiõis ſuſtineret:ſecurus adiũxit. Cuius nomẽ nõ pot humano ore laudari. Quid Mercuri ab hoĩ/

bus dicis nomẽ filii dei narrari nõ poſſe?A te narret: ꝗ non hõ ſed deus ab hoĩbus æſtimaris! Eloquit᷑ ad filiũ

ſuũ dicẽs.Et aũt inꝗt filii ĩenarrabilis ſermo ſapiæ ſpũs ſci. Nõne hiceſt In principio erat uerbũ? Dicit Her/
mes ſermo iſte ſapiæ hẽt mr̃em. Sequit᷑ de ſolo deo. Dns ẽ oĩum dñante deo mortaliũ. Et qd ab hoĩbus iudi/
cari nõ põt: addit & dicit: Sup hoĩes ẽ nomẽ filii dei: narrare nõ poſſũ qa deus nõ ſũ. Dicãt hoĩes quaſi hoĩes
qd nõ ſũ:ego cognoſco qd ſũ:Sermo ſapiæ de dno deo ẽ. Nõ ergo ibi paganæ humanũ ſuſcipis aut fingas fu
iſſe cõiugiũ: de ſolo deo ẽ: & ſu p hoĩes ẽ.Increpat & Sibylla dicẽs ipſũ tuũ cognoſce diim dei filiũ eẽ:ipſũ: nõ
aliũ: nõ Martẽ: nõ Iouẽ: nõ Mercuriũ: ſed quẽ cõfitet Mercurius. Quid miraris xp̃ianæ qq; talede pre & filio
dicãt Et dæmones credũt & cõtremiſcũt. Nẽpe ĩ euãgelio trãſeũte dno dicũt:nouimus ꝙ ſis filius dei: Veni/
ſti añ tp̃s torꝗre nos. Vtinã quõ dæmones iudicẽ: ſichoĩes agnoſcerent ſaluatorẽ. Quid dicit iudæus? Vnus ẽ
nobis deus pr præter ipſũ alterũ nõ nouimus. illũ uero quẽ dicitis xpᷣm: pfes nri nõ deũ ſed hoĩem occiderũt.

Nẽpe hoceſt quod dixi. Vtinã quõ dæmones iudicẽ: ſichoĩes agnoſcerent ſaluatorem. Ecce dæymones uide/
runt & tremuerunt: homines uiderũt & occiderunt: dæmones confeſſi ſũt: hoĩes perſecuti ſunt. Quæ infeli/

citas eſt: & quanta miſeria impares etiã d monibus hoĩes inueniri Itẽ hoĩes credũt: dæmones pereũt: homi/
nes ſanant᷑: dy?mones puniunt᷑. Sed hæc mutatio ẽ dexteræ excelſi nõ pᷣſũptio hoĩs de ſuis uiribus cõfidentis.
Cõtra iſtũ iudæũ nõ laboro.pugnẽt cõtra eũ codices ſui ꝛpugnẽt lex & pphetæ. Aut uictus & humiliatus ſalua
bit᷑: aut ſupbus & ptinax puniet᷑. Dixit ds ad Moyſẽ dicẽs: Ecce ego mitto angelũ meũ ꝗ pcedat te: & cuſto⸗
r viii.

Viij .Y

diat te in uia & introducat in locum quem paraui. obſerua enim & audi uocem eius nec contemnendum pu/
tes. Adhuc audi quod metuas ne inquit contemnendum putes. Quare? quia non dimittit cum peccaueritis
& eſt nomẽ meum in illo. Quis eſtiſte magnus cui dedit deus poteſtatem & nomen:? Dominus uirtutũ ipſe
eſt rex gloriæ. Et unde probamus: quod cum dr̃ angelus: angelus debeat intelligi deus? In libro q appellat᷑ ge
neſis. Venerũt inqt duo angeli ſodomã ueſpe ſedẽte loth proforibus ciuitatis. Quos cũ uidiſſet ſurrexit: &
iuit obuiã illis. Quid plura? Suſcepit: obſecũdatus ẽ eis. Tanꝗᷓ pegrinus cõſuetudine hoſj pitalitatis liberatus
piculo ciuitatis: & tpale euaſit ĩcendiũ: & æternũ cõſecutus ẽ pᷣmiũ. Diſcite xpᷣiani ſine diſcretiõe exhibere ho/
ſpitalitatẽ: ne forte cui domu clauſeritis: cui humanitatẽ negaueritis: ipſe ſit deus. non amplius euagemur a
præpoſita actiõe: angeli uenerũt ad loth: & dixerũt: uidete & aduertite qa angeli loq dicunt᷑. Quid dixerũt an
geli? Salua aĩam tuã: noli reſpicere poſt tergũ: ꝗa nemo ponẽs manũ ſupꝑ aratrũ & reſpiciẽs retro: a ptus eſt re
gno dei. Nec ſtes ĩ oĩ certa regiõe: terrenis nõ hæreas uoluptatibus: ſed ĩ mõte ſaluũ te fac ſpes tua deus ſit:ne
& tu ſimiliter pereas cũ ſodomitis. Dixitq; loth ad eos. Vide hoĩem uidẽtem nõ cæcũ ſicut iudæi & ſabelliani
neq; lippientẽ ſicut arriani: ſed oculos ſanos hintẽ: ſicut catholici xpiani. angelos uidit: deũ ĩtellexit. Quid di⸗
xit angelus? dixitq; loth ad eos. Dñe ſi ĩuenit ſeruus tuus gr̃am corã te: & magnificaſti miſericordiã tuã quã
feciſti mecũ: ut ſaluares aſĩam meã. Magna res cũ uolo iudæũ ferire ſicut Moyſes fortiſſimus uir haſtã ſuã ui
brauit & miſit: ut ꝑiudæũ & ſabellianũ trãſiret: Arrianũq; pcuteret. Quid agis loth ſctẽ Angelos uides & nõ
unũ ſed duos: & dicis dne. ad unũ uerbũ facis: unũ precaris: & nõ metuis ne alteri iniuriã facere uidearis. Ab/
ſit. recedite iudæi: recedite ſabelliani: qa nõ uidetis. Recedite Arriani: ꝗa paꝶ uidetis. Ego uideo qd uideo: nec
cõtẽno: nec curo. Duos uideo: æquales uideo: unũ rogo nulli iniuriã facio: qa pr̃em & filiũ non uideo. Nã ut
ĩtelligitis me nõ falli cũ duos tanꝗᷓ unũ depcor: uidete utrũ duo an unus humerus meis rndeat pᷣcibus. Peti/
it ut ĩ modica ciuitate proxima refugiũ hret & uideret. Rñdent ei: Videamus quot ſũt q rident: Verba libri
ſecreta. Dixitq; ad eũ quaſi rñſio ſingularis ẽ. Ad hæc ſẽre uideamus: Ecce etiã in hoc ſuſcepi præces tuas: ut
tñ ſubuertã urbẽ pro qua locutus es. feſtina: & ſaluare ibi qa nõ poſſũ facere qcꝗᷓ donec ĩgrediaris illuc. Vide
iudæe dic angelũ eẽ deũ. Audis Arriane pr̃em & filiũ dicẽtẽ nec eundẽ pr̃em quẽ filiũ propter ſabellianos: ſed
prem & filiu: audis qd dictũ ẽ. Suſcepi præces tuas: audis qd dicit nõ ſubuertã urbẽ: audis non potero facere
qcꝗᷓ. Iudæus legat angelu: itelligat deu. Sabellius legat duos ueniſſe: & nõ cõtẽnat ſed errorem fugiat: ne ad
ignẽ pueniat. Sed ut plenius oſtẽdimus dictũ Angelũ debere ĩtelligi deũ. Lectiõis huius ſequẽtia recitemus.
Igit᷑ dns inqt pluit ſuꝑ ſodomã & gomorrã ſulphur & ignẽ adno de cælo. Quid ẽ dũs de dno niſi filius a pr̃e
ſicut ẽ & alio loco. Dixit dũs dno meo ſede a dextris meis: donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝶ. Itẽ
in Exodo. Apparuit inꝗt Moyſi angelus dni ĩ flãma ignis de rubo. Et uidit quoniã rubus ardebat igne: & nõ
cõburebat᷑. Et dixit Moyſes trãſibo & uidebo hoc grãde uiſũ: cur utiq; nõ cõburit᷑ rubus?: Cũ uidiſſet aũ t dñs
qd accedit uidere: uocauit eũ dñs de rubo. Ecce ipſe angelus ip̃e dns: & ſequit dicẽs: Moyſes Moyſes. Et ille di
xit. Quid ẽ dne? Ait illi dns: ne acceſſeris huc: niſi ſolueris calciamẽtũ de pedibus tuis. Locus enĩ ĩ quo tu ſtas
terra ſctã ẽ. Adhuc audi qd dixetit ei: Ego ſũ deus patꝶ tuoꝶ deus Abrahã & deus Iſaac: & deus Iacob. Et ideo
iudæus ſicaudiat angelu: ut ĩtelligat deũ: & timeat deũ. Sabellianus ſic ĩtelligat pr̃em: ut nõ minuat filiũ. Ie
ſus etiã ſicut liber dicit: qeius ĩſcriptus ẽ noĩe cũ aduerſus hoſtes dimicaret ĩ ipſo conſtitutus procĩctu uidet
uiꝶ ſtatẽ cõtra ſe euaginatũ tenẽtẽ gladiũ: prexitq; ad eũ: & ait: nr̃ es an aduerſarioꝶq rndit nequaꝗᷓ: ſed ſũ
princeps exercitus dni & nũc aduemi. Cecicht enĩ Ieſus ad terrã & adorauit. Et nũc ſeq̃ re iudæe ducẽ tuũ. Vi/
det & ſterrogat: adorat. Viſio cõionẽ habet. Videt᷑ enĩ & quod agnoſcit᷑. Ergo uiſio cõionẽ habet: ĩterrogatio
ignorationẽ: adoratio fidẽ. Quẽ uidet hoĩem. Quis ẽ iſte hõ? Ipſe ẽ qcõtra inimicas gẽtes pronũciabat᷑: deſi
derabar᷑: expectabat᷑ eius aduẽtus. Quis ẽ princeps exercitus dñi:?nõne ipſe ẽ q in euãgelio ĩterrogatus qs eẽt:
rñdit & dixit principiũ q loquor uobis? Quid turbaris Ieſus?/ Quare fremuerũt gẽtes: & populi meditati ſũt
ĩania. Aſtiterũt reges terræ: & principes cõuenerũt aduerſus duũm & aduerſus xpᷣm eius. Vides armatũ: noli
metuere: nõ cõtra uenio: ſed pro te: qa nõ ſũ miſſus niſi ad oues pditas domus iſrael. Quid ẽ Ieſus: qd uides
ĩterrogas & adoras hoĩem ulcleozſeil præ filiis hoĩum ẽ qd nõ ĩtelligo & audio quẽ nõ uideo:ſed qd credo:qa
fides exauditu: Auditus aũt ꝑ uerbũ xpᷣi. Quid ergo quæris aduerte & ſeqᷓre hominẽ uideo: ſed præ filiis ho
minũ ẽ qd nõ ĩtelligo: neſcio qd mihi coruſcat: ut de latebris fulgidũ aliqd ſplẽdet. Vade ad eũ qui uenit ad
me: pſcrutabor: quẽ uideo hoc graãde uiſũ. Quẽ uideo & hõ ẽ: & nõ ẽhõ: ĩmo hõ propter manichæũ & pluſꝗᷓ
homo propter iudæum: perge leſus meus: dux meus: perge. Quare? quia niſi cum teĩquiris me acquiris. Ec/
ce uenio: hominem inuenio intus neſcio qꝗd ĩtelligo: Obſcurum eſt nondũ uideo. Tecta eſt facies Moyſi ue
lamine impedit facies: latet ueritas. non agnoſco quid ſit opus ĩterrogatio. Dic tu homo noſter es: an aduer/
ſarioꝶ ? Si aduerſariorũ eſt & homo eſt & inimicus. Si noſtereſt: & homo eſt & ſaluator noſter eſt. poſt me
uenit & ante me factus eſt. Si Ieſus eſt: Saluatoreſt. Interroget ieſus ieſum. interroget priorem prior: ſed
tamen minor maiorem interroget. Deficiens creſcente figura interboga ueritatem immo figura interrogat ue
ritatem ut luceſcat dies remoueãtur tenebræ temporales ecce uenio. Scio qa ſpũs carnẽ & oſſa nõ habet- Ad/
huc latet myſteriũ: ĩterrogo ueꝶ: audio uerbũ: remoueo bellũ: adoro dum. In eo ꝙ leſũ uidet non cognoſcit:
furioſã mẽtẽ iudæoꝶ ſignificabat: qui ſi iulæus cognouiſſet nunꝗᷓ dm gloriæ ctucifixiſſet. In eo aut ꝙ au/

— — — — —

— — — — — — —

diẽdo credidit & adorauit iſtũ ſignificabat: de quo ſcriptũ eſt. Populus quẽ nõ cognoui ſeruiuit mihi: & ĩ au
ditu auris obediuit mihi. Audi adhuc. Quærebas deũ genuiſſe filiũ: Audi ꝗd dicit pr̃ ꝑ Eſaiã prophetã. Nuũ-
qd ego qui alios parere facio ipſe nõ pariã dicit dñs? Ergo ꝗ cæteris generationes tribui: ſterilis remanebo di/
cit dñs deus tuus. Cui dictũ eſt filius meus es tu: ego hodie genui te. Quid me ſtimulas Arriane? irrides cũ au
dis hodie apud dnm: nunꝗᷓ craſtinus dies: nunꝗᷓ heſternus eſt dies: nò ſuccedẽtibus ac decedẽtibus tranſi git
mẽſis diebus:nõ horæ mutant᷑:nõ uarian᷑ momẽta?ubi dies nec termino cõcludit᷑ nec initio coartat᷑.Audi⸗/
at adhuciudæus ꝗd ꝑ prophetã dis dicit: audiat Arrianus: audiãt & oẽs ꝗ filiũ dei aut nõ eſſe aut eſſe mino/

rẽ dicũt: ego inꝗt deus & nõ eſt alius. Et quid de filio: Dñe ſi tu ſolus es deus: audi adhuc qd feſtinas In me

metipſo iuraui. Vbi eſt iuratio nulla eſt dubitatio: in me metipſo iuraui. Egrediert᷑ de ore meo iuſticiæ uerbũ.
Ecce habet filiũ egrediet᷑ de ore meo uerbũ iuſticiæ & nõ reuertet. Quid eſt nõ reuertet᷑? Ne Sabellius dicat:
qa ipſe filius eſt ꝗ pr:egreſſũ uerbũ nõ reuertit᷑: qꝗa pr pf eſt:filius filius eſt. Sileat aliquãtulũ: hæret inimico
rũ loquacitas nullã hns uerecũdiã:ĩpleat dñi ſnĩam. Et filio dei aut nullus a duerſabit: aut qui aduerſarius
extiterit: Egrediet inꝗt de ore meo uerbũ iuſticiæ: & nõ reuertet᷑: qa mihi curuabit᷑ oẽ genu:& per me iurabit
oĩs lingua dno:& filius Dauid. Audi ergo in dno dici meæ ſũt ſũmæ iuſticiæ & ĩ periũ. Ago ergo: Et ꝗ poſtea
ad eũ ueniẽt: & cõfũdent᷑ oẽs qui repugnãt ei.Itẽ nũc oẽs pagani iudæi hæretici aduerſamini & repugnate fi/
lio dei:ad eũ uenietis: & cõfundemini oẽs ꝗq repugnatis ei. Nõ parua de filio dei ſecũduũ diuinitatẽ locuti ſu/
mus: & reſiſtẽtibus in quãtũ potuimus aduerſariis nõ pepcimus. Nũc uolo ad eius ĩcarnationẽ accedere: &
manichæus obſiſtit ĩpurus. Quare?qa filiũ dei nõ uult dici etiã filiũ hoĩs. Et ubi eſt qd ſcriptũ eſt: Rorate cæ
lideſuꝑ: & nubes pluãt iuſtũ: apiat᷑ terra & germinet ſaluatorẽ: & iuſticia oriat᷑ ſimul. ego dñs cteaui eũ.Item
ecce paruulus natus eſt nobis: & factus eſt principatus ſuꝑ humerũ eius:& uocabit᷑ admirabilis: conſiliarius
deus fortis: pr futuri ſæculi:princeps pacis. Itẽ uirgo ĩ utero cõcipiet: & pariet filiũ:& uocabit᷑᷑ nomẽ eius ema/
nuel. Dicit aliqs cũ manichæo. Cõtra manichæũ noua tela nõ antiqua ſũt neceſſaria: qa nouũ nõ uetus acce/
pit teſtamẽtũ. Sed mihi qcõtra utraſq; ſuſcepi certamẽ: undiq; arma ſũt neceſſaria: maxime qa iſta noua de
ueteribus fabricata ſũt. ergo & illa nõ abiiciẽda: & iſta portãda ſũt. Diuerſis enĩ telis diuerſi cõcedunt᷑ aduerſa
rii. ordo itaq; iſte ſeqᷓndus eſt ut ſeq̃ns de euãgelio nõ ſileã de prophetis. Sed ego inqt manichæus nec Mòyſẽ

accipio nec pProphetas. Et qd aimus de Paulo apoſtolo: q in exordio epiſtolæ ſuæ ad romanos ſcripſit. Pau⸗

lus inꝗt ſeruus ieſu xpᷣi uocatus apoſtolus ſegregatus in euãgeliũ dei qd an promiſerat p prophetas ſuos ĩ ſcri
ptutis ſcis de filio ſuo ꝗ factus eſt ei ex ſemĩe Dauid ſecũdũ carnẽ. Quid eſt enĩ in quo prophetæ cõtratii ſint
euãgelio: Dixit propheta: Rorate cæli deſuꝑ: & nubes pluãt iuſtũ. Veniat angelus: pdicet uerbuũ: apiat᷑ terra:
audiat Maria: & germinet ſaluatorẽ. propheta dicit: Ecce uirgo cõcipiet in utero & pariet filiũ: & uocabit᷑ no/
mẽ eius emanuel. Hoc etiã euãgeliſta cũ diceret ſecutus expoſuit dicẽs: Nobiſcũ deus. fruſtra manichæe co/
naris aduerſari propheticis. Etiã apoſtolus dicit de filio ꝗ factus eſt ei ex ſemĩe Dauid ſecuũdũ carnẽ. Quod p/

phetæ predixerũt & dixerũt: hoc apoſtoli prædicauerũt & uiderũt. Qui erat: factus ẽ: qd erat qck. factus ẽ uer
bũ erat: caro factus eſt.filius dei erat:factus eſt filius hoĩs. Deus erat: homo factus eſt. Suſcepit humanitatẽ:

nõ amiſit diuinitatẽ: factus eſt humilis: mãſit ſublimis. Natus eſt homo: nõ deſtitit eſſe deus. natus eſt par/
uus: latet magnus. Qui libẽter amplectit᷑ natũ: nõ abhorret uirgis partũ. Dicit tibi creator hoĩs. Quid eit qd
te permouet in mea natiuitate? Nõ ſũ libidinis cõceptus natiuitate. Ego mr̃em de qua naſcerer feci: ego uiã

meo itineri pparaui atq; mundaui. hãc quã deſpicis manichæe mi eſt mea ſed manu fabricata eſt mea. Si po

tui inqnari cũ ea facerẽ: potui inꝗnari cũ ex ea naſcerer. Sicuti trãſitu meo illius nõ eſt co rrupta uirginitas: ſic
mea nò eſt ibi maieſtas maculata. Si ſolis radius cloacaꝶ ſordes ſiccare no uit: inqnari nõ nouit: quãto magis

ſpꝓlẽdor lucis æternæ in quo nihil inqnari ĩcurrit quodcũq; radiauerit mudare pot ipſe pollui non põt. Stulte

un ſordes in uirgie mr̃e: ubi nõ eſt cocubitus cũ hoĩe pr̃e Vn ſordes in ea quæ nec cocupiſcẽdo libidinẽ nec pa
riẽdo paſſa eſt dolorẽ? Vñn ſordes in domo: ad quã nullus hĩtator acceſſit? Solus ad eã fabricator & dus uenit

ueſtẽ quã nõ habuit ĩduit:eãq; ſicut clauſã ĩuenit reliqt. Sit ille ſolus natus eſt ĩter mortuos. Sic & iſtius ex 3

natus eſt mris pudor ſolus ẽĩ teger. Eua ĩobediẽs mœruit pœnã: Maria obediẽs cõſecuta eſt gẽ̃am. Illa gaudio
prohibito maledicta:hæc credẽdo angelo bndicta. Illa nobis mortẽ cõtulit: hæc uitã pepit. Quid agis mani/

chæe?xp̃ianũ pᷣmis: nõ xpᷣm defẽdis. aceat ĩmũda uanitas:qa mũdata ẽ ueritas. Veli adhuc pſeq manichæ/

um: ſed ĩfeſtũ patior Arrianũ ꝗ cõfidit de uirtute ſua: & gloriat᷑ de potẽtia ſua. Iã ꝗdẽ cũ aliis rideremus: nec
ipi tacuimus: ſed iã nũc ſeruato ipſius ordie: uideamus quæ ſpicula iaciat. Nullius terreat pſona potẽtis: oĩs
caro fœnũ. Vides quotidie fœnũ creſcere: fœnũ florere. Quid expaueſcit? tales fructus deſerta germiat terra.
Agricolã nõ accuſo:ſed quæſo ubi mihi ẽ.O boni agricolæ ꝗd agitis qᷓre uocatis: uidet qd malo iſta plena ſit
terra:hic ſpinæ: hĩc tribuli: hic fœnũ ſurgit. Spinas ĩcẽdite: tribulos eradicate: fœnũuũ ſiccate: bona ſemia ſ par
gite: nõ terreat hyẽs: etſi abũdat iniqtas: tñ nia ferueſcat charitas. Serite hyeme qd metatis æſtate. Sed quibus
dico? Oubi eſtis fontes lachrymarum?qbus agricolis loquar? Alii ſũt mortui:alii ſũt fugati: terra tradita eſt
in manus impii tribulatio & neceſſitas. DHomine da nobis auxilium de tribulatione: ut ſalus hominis non ſit
uana: ſed uera. Quid dicis Arriane: Interroganti te quæſo reſpondeas: nolo deſpicias paruulum: non te
grandis forma iuuat: non magna protegunt arma: frontem penetrant galeatam. Dic ergo mihi quid in/
.lIx.

terrogo. Credis in deũ pt̃em oĩ potẽtẽ Credo inqs. Interrogo. Credis in ieſũ chtiſtũ filium eius dũm nt̃ᷣm Cre
do inqs. Interrogo. Credis in deũ & hoĩem natu de ſpᷣu ſcõ exuirgine maria? Credo inꝗs. bñ facis adhuc in/
terrogo: Sicuti & pater eſt deus: ita & filius deus eſt. Ita alius eſt pater: alius eſt filius. Et maxime etiã æqua/
lis pri filius æqualis inꝗs. Quid reſtat: Ece ad oĩa quæ ĩterrogauimus ridit. In eo qccredere ſe dicit deũ pa/
trẽ & deũ filiũ: cõtrarius eſt mecũ pagano. In eo qd credit xpᷣm deũ & hoĩem natũ de ſpᷣu ſcõ ex uirgĩe maria
mecũ eſt:cõtra iudæũ & manichæũ. In eo qd credit aliũ eẽ pr̃em & aliũ filiũ: mecũ eſt: cõtra Sabellianũ. Age
ſi mecũ es in oĩbus: quare litigamusſi una nobis eſt hæreditas: ſimul poſſideamus. fres ſumus. Ecce ꝗᷓ bonũ
& qᷓ iocũdũ habitare fres in unũ.ſi bonũ & iocũdũ eſt habitare fres in unũ: quare eſt noua fabrica ante muꝶ?
ſimul ad cuſtodiã nr̃æ hæreditatis ĩuigilemus. hæreditas nr̃a pclara eſt nobis: hẽmus ĩuidos inimicos. Ipᷣi pre
ſidere uolũt: nõ nobiſcũ ſed cõtra nos. nemo ſibi aliqd uſurpet. Hæreditas iſta ſic nobis ꝓmiſſa eſt: ut ĩdiui/
ſa poſſideat᷑: nõ partibus diſſipet᷑. Simul colligamus: ne diuidẽdo pdamus. Pauptas ſollicitũ me facit. rogo
te: noli foras p̃ter mecolligere: ne ĩcipias ſpargere. qui enĩ mecũ nõ colligit ſpargit. Quaſi oblitus ſũcũ quo
agebã: ſed nõ oblitus ĩterrogo Arrianũ: quẽ deſidero eẽ catholicũ. Dicit aliqs. Ad oĩa quæ uoluiſti ridit. In re
ſpõſionibus illius nihil ĩ uenit᷑ aduerſi. qd aliqs qᷓris? expecta fr: noli facere: noli iudicare. habeo adhuc ꝗd ĩter
rogẽ: noli te cito illi cõmittere. Rñſio claret: uirus latet. qd dixiſti ff: Aequalis eſt pri. filius? æqualis eſt ĩquis.
Eia modo uigila:modo manifeſtabit᷑ qd latebat. Quomodo forte in utroq; dicis æqualẽ pr̃i filiũ/opꝑatiõe an
origine: ptãte an æternitate: an forte in utroq;: abſit inqt: opatione & ptãte æqualis eſt nõ æternitate. Quid
enĩ fieri põt: ut genitus æqualis ſit ĩgenito: En adeſt ille qui mecũ quaſi cohæres ambulat. dolus apparuit: ꝗ
latebat. mecũ poſſidere putabat᷑ Diuidere uult ſed nõ pmitto. ꝓrſus reſiſto: leges hñt ut teſtatoris uolũtati
