riores & poſteriores ſint ſpatiis: in ꝗbus currit ĩundatq; gentiũ ſalus. Et ita forte cõpleri uidet᷑ hoc q dicit: qa
in die illa nõ cõfũderis oĩs iſrael exoĩbus adiuẽtiõibus tuis: ꝗbus ĩpie egiſti in me: Supeſtut illud teſtimoniũ
qd de Hieremia aſſũpſimus explicet᷑: ubi Abdimelech nihilominus æthiops uir eunuchus cũ audiſſet: quia
Hieremias ĩ lacũ miſſus eſta pᷣncipibus populi: educit eũ ĩde. Et puto ĩcõueniẽs nõ uideri:ſi dicamus quẽ pᷣnci

pes iſrael cõdẽnauerũt: & in lacũ mortis miſe erũt: iſte alienigenæ & obſcuræ gẽtis hõ & degñis: ideſt populus gẽ

tiũ educit eũde lacu mortis: reſurrectionẽ ſcilicet eius a mortuis credẽs: & fide ſua hũc quẽ illi in mortẽ tradide
rãt: iſte de ĩfernis reuocat ac reducit. Sed & eunuchus hic æthiops eſſe dicit᷑: credo ꝙ caſtrauerit ſemetipᷣm pro
pter regnũ dei: uel etiã ꝗ ſemẽ malitiæ in ſemetipſo nõ hẽbat: uus quoq eſt regis:qa ſᷣuus ſapiẽs ĩperat ſtul/
tis dñis. Interp̃tat᷑ aut Abdimelech ſᷣuus regũ. Et ideo dñs relinꝗᷓns populũ iſrael ꝓ pctis ad æthiopẽ uerbadi/
rigit: & ad ipᷣm mittit ꝓpheta: & ip̃i dicit. Ecce ego adduco uerba mea ſup ciuitatẽ iſtã ĩ mala & nõ in bona: &
ſaluabo te in die illa: & nõ tedabo in manus hoĩum: ſed ſaluãs ſaluabo te. Salutis aũt cauſa hæc eſt ei: qa edu
xi ꝓphetã de lacu: ideſt ꝙ a fide ſua ꝗᷓ Ap̃m reſurrexiſſe credat a mortuis: eduxiſſe eũ ex lacu uidet᷑. Habet ergo
plurima teſtimonia fuſca hæc uel nigra & formoſa in ꝗbus libere agat: & cũ fiducia dicat ad filias hieruſalem
qa fuſca ſũ qdẽ uel nigra ſicut tabernacula Cedar: formoſa aũt ſicut pelles Salomonis. De pellibus Salomõis
ſcriptũ aliqd ꝓprie nõ memini. Puto aũt referre poſſe ad gloriã eius:de qua dicit ſaluator: qa nec Salomõ ĩ oĩ
gloria ſua optus eſt: ſicut unũ hoꝶ. Nomẽ tñ ipſũ pelliũ in tabernaculo teſtimonii ĩuenimus frequẽter refer/
ri: ſicut cũ dicit: Et facies pelles excapraꝶ pilis opimẽtũ ſupꝑ tabernaculũ teſtimõii. Xi. pelles facies. Lõgitudo
pellis unius. xxx. cubitoꝶ: latitudo ꝗᷓtuor cubitoꝶ. Eadẽ mẽſura erit. xi. pellibus: & cõiũges qnq; pelles ſimul
& alias ſex ſimul: & replicabis ſextã pellẽ a fröte tabernaculi: & facies qnquagita anſulas p orã pellis unius: &
qnꝗᷓgĩta anſulas p orã pellis alterius: p ꝗᷓs cõiũgant᷑ una ad alterã: & facies circulos æreos ꝗqnꝗᷓgenos & cõiũges
ex ipſis pelles: & erit unũ totũ. & replicabis qd ſupeſt ex pellibus medietatẽ pellis unius a frõte tabernaculi. &

erali⸗
ucin⸗
lcoß:
hena⸗
i
ust
kcapr⸗
gi⸗ 5
umge
tuucis
Pötaui
tet
leit
neſui
lekapt
abar
nolal
glone
neii
laige
n l
Mit. 6
Cocon
guen
Ponig
cter
Te
ſtant
cirt
tu
nopre
gatur
nobis
wöſol
aü!
li
enn
mi
Nalbr
uul
Nlet
be
W
nu
a
ho
lut

gul

„

tu⸗
ng
hle
der!
leru
el

At,
cdici
in te,
uig
credic
credic
anni⸗
ie
Ate:ti
rüt.B
Dmon

np:nd

ſunt,
li
quio
lei
laccit
meori
notid
Aed
unin
niudti
riloi
ſgler
guece
tlalus
ocelt
Vc
nü
nüllen
vclſsin
loi
tepel
ultra
gur
golre
cuiqn
moniii
t:ui
nenl
blusge
tradi
Pmpr⸗
atſtu
etbach/
bornnd
beteng⸗
uſalen
lono
ernekr
Giuh
Slinn,
nius
oiigs⸗
C

S

exalia medietate qd ſupeſt uelabis poſteriora tabernaculi: cubitũ hinc: & cubitũ ĩde:exeo qd abũdat in lögi/

tudine pelliũ. & erit alopr⸗ tabernaculũ ex lateribus hinc & ĩde. Puto ergo ꝙ haꝶ pelliũ mẽtio fiat ĩ cãtico cã/

ticoꝶ: & iſtæ dicant᷑ eſſe Salomonis: qui accipit in pacificũ Ap̃m. Ipſius ergo eſt tabernaculũ: & ea quæ ad ta-
bernaculũ ptinẽt. & pᷣcipue ſi ilud tabernaculũ cõſideremus: qd dicit᷑ tabernaculũ ueꝶ:qd fixit deus & nõ hõ
& qd ait: nõ enĩ in manu facta ſacta ĩtrauit Ieſus exẽplaria ueroꝶ. Si ergo pulchritudinem ſuã ſpõſa pellibus
cõparat Salomonis: illaꝶ ſine dubio pelliũ gloriã & pulchritudinẽ dicit: quæ operiũt illud tabernaculũ q fi
xit deus & nõ hõ. Si uero nigredinẽ ſuã quæ exprobraria filiis hieruſalẽ uidebat᷑: pellibus contulit ſalomonis
huius tabernaculi qd exẽplar ueri tabernaculi uocat᷑: accipiẽdæ ſũt pelles quaſi ꝙ & ipᷣæ nigræ ſint ꝗqdẽ:utpo/⸗
tecapraꝶ pilis textæ: & ti uſũ ornatũq; exhibeãt diuino tabernaculo. Quod aũt uidet eſſe ꝑſona una quæ lo
quit᷑: & pluribus ſe uel tabernaculis cedar in nigredine uel Salomonis pellibus cõparauit: ita accipiẽdũ eſt: qa
una quidẽ pſona uidet᷑ eccleſiæ: inumeræ tn ſũt quæ porbẽ terræ diffuſæ ſũt atq; ĩmẽſæ cõgregatiõis ac mul/
titudĩs populoꝶ. Sicut & regnũ cæloꝶ unũ ꝗdẽ dicit᷑: & multæ tũ in eo mãſiones memorant᷑ eſſe apud pr̃em
Põt aũt & de unaquaq; aĩa: quæ poſt peccata plurima cõuertit ad pnĩam dici: ꝙ nigra ſit pro pctis: formoſa
ꝓpter pnĩam & fructus pniæ. Deniq; & de hac 1 pſa quæ nũc dicit: nigra ſũ & formoſa: qa nõ in finẽ in nigre/
dine iſta pmãſit. poſt hæc dicũt de ea ipſa filiæ hieruſalẽ. Quæ eſt iſta quæ aſcẽdit dealbata incũbens ſuꝑ fra/
trẽ ſuũ. Ne uideatis me qm̃ ĩfuſcata ſũ ego:qa deſpexit me ſol. Infuſcata ſiue denigrata:ſi cõpetenter nobis ui
det᷑ aptata expoſitio: quã in ſupioribus: uel de æthiopiſſa quæ a Moyſe ſuſcepta eſt in cõiugiũ: uel de regina
Saba æthiopũ: quæ ſapiam Salomonis uenit audire texuimus: merito nũc hæc quæ fuſca uel nigra eſt & for/
moſa: ſatiſfacere uidet᷑ pro nigredĩe: uel fuſcatione ſua:cauſaſq; reddere exprobrantibus: ꝗᷓſi quæ nõ natura
talis: nec ita a cõditore ſit: ſed exaccidẽtibus hoc paſſa ſit. Ex eo inꝗt:qa ſol deſpexit me.In quo oſtẽdit: nõ de
nigredie corporis fieri ſermonẽ qd utiq; ſol obſcurare & denigrare ſolet:cũ reſpicit magis quã cũ deſpicit. Ita
deniq; & apud illã oẽm gentẽ æthiopũ ferunt: cui naturalis ꝗᷓdã ineſt ex ſeminis carnalis ſucceſſione nigredo
ꝙ in illis locis ſol radiis acrioribus ferueat: & aduſta iã ſemel atq; ĩfuſcata corpora gemini uitii ſucceſſiõe ꝑma
neãt. Cõtrarii uero ordinis ẽ aĩæ nigredo. Nã neq; aſpectu: ſed deſpectu ſolis ĩurit᷑: neq; naſcẽdo:ſed negligẽ
do conqrit᷑: & ideo ſicut ignauia aſſumit᷑: ita & ĩduſtria repellit: & repulſat᷑. Deniq; ut ſuperius dixi:hæc ipᷣa

quæ nũcnigra dicit᷑ eſſe:ĩ fine cãtici huius dealbata memorat᷑ aſcẽdere incũbens ſi up fratrẽ ſuũ.Effecta eſt er/

go nigra qa deſcẽdit. Si aũt cœpit aſcẽdere incũbens ſupꝑ fratrẽ ſuũ:& adhærebit ei: & non oĩno ſeparabit᷑. Di
cit ergo nũc ad filias hieruſalẽ: pro nigredine ſua ſatiſſaciẽs. Nõ putetis o filiæ hieruſalẽ ꝙ naturalis eſt iſta ni
gredo: quã uidetis in uultu meo. Sed ſcitote qm deſpectu ſolis eſt facta. Sol enĩ iuſticiæ qa me nõ ĩuenit recte
ſtantẽ: nec ipſe in me rectos direxit lucis ſuæ radios. Ego eni ſũ populus gentiũ qui pᷣus nõ aſpexi ad ſolẽ iuſti
ciæ: nec ſteti añ dĩm: & ideo nec ille me aſpexit:ſed deſpexit: neq; aſtitit mihi:ſed p̃teriit. Hoc autẽ ita eſſe etiã
tu ꝗ iſrael diceris reipſa exptus iã iãq; cognoſces: & dices. Sicut eni me aliqñ nõ credẽte:tu aſſũptus es: & miſe-
ricordiã cõſecutus: & te reſpexit ſol iuſticiæ me aũt utpote ĩobedientẽ & ĩcredulũ deſpexit & ſpreuit:Ita & nũc
qa tu ĩcredulus & ĩobediẽs factus es:ego ſi po reſpicia ſole iuſticiæ: & miſericordiã cõſeq. Quod autem mutua
nobis ſit ſolis iſta deſpectio: & ego pᷣmo pro ĩobediẽtia mea deſpectus ſũ:tu uero reſpectus. Nũcaũt etiã tibi
nõ ſolũ deſpectus ſolis: ſed & cæcitas ꝗᷓdã: licet ex parte cõtigerit: teſtẽ tibi pꝑducã magnificũ & cæleſtis ſecreti
cõſciũ Paulũ:qui ita dicit. Sicut enĩ uos de gẽtibus ſine dubio loꝗᷓns:aliqn nõ credidiſtis deo.nũcaũt miſeri/
cordiã cõſecuti eſtis ꝓpter illoꝶ ĩcredulitatẽ: ita & iſti nõ crediderũt in ur̃a miſericordia: ut & ipſi miſericordiã
cõſequant᷑. Et itẽ in aliis dicit. Quia cæcitas ex parte cõtigit in iſrael: donec plenitudo gentiũ ĩtraret. Hic ergo
eſt in me quẽ exprobrat iſta nigredo: qa deſpexit me ſol ꝓpter ĩcredulitatẽ & ĩobediẽtiã meã. cũ uero recte ſte
tero an eũ: & nõ fuero oblitus in aliquo: neq; declinauero ad dexterã neq; ad ſiniſtrã: ſed fecero rectas ſemitas
edibus meis cõtra ſolẽ iuſticiæ ĩcedẽs in oĩbus iuſtificationibus eius ſine ꝗrela:tũc & ipſe rectus me reſpiciet:
& nulla erit obliqtas:nec erit cauſa ulla deſpectus: & tũc reddet᷑ mihi lux mea: & ſplẽdor meus. In tantũq; pro
pellet᷑ a me: quã nũc exprobraris iſta nigredo: ut etiã lux mũdi merear appellari. Sic ergo ſol iſte quidẽ uiſibi/
lis: ea corpora ꝗbus a ſũmo libramie ĩſederit: ĩfuſcat: & urit. ea uero quæ ꝓcul ſũt & ab iſta collibratiõe lõgius
poſita: coſeruat in cãdore ſuo: nec oĩno urit ea: ſed illuminat. Sol uero ſpiritalis ꝗ eſt ſol iuſticiæ: in cuius pen
nis ſanitas eſſe dicit᷑: ecõtrario eos ꝗqdẽ quos recti cordis ĩuenerit: & ad librã ſui ſj Plad ris cõſiſtẽs illumĩat: ſed
& oĩ fulgore circũdat.eos aũt qui oblique incedũt cũ eo:neceſſario etiã ipſe oblique nõ tã reſj picit:qᷓ deſpicit:
hoc eis pᷣſtante inconſtantia ſua & inſtabilitate. Quõ enĩ qui peruerſi ſũt: poſſũt ſuſcipere quod rectũ eſt: ue
lut ſi curuo ligno adhibeas rectiſſimã regulã: uidebitur quidẽ per regulã argui materiæ prauitas: nõ tamen re
gula eſt quæ ligno cauſã puerſitatis ĩpoſuit.Et ideo feſtinandũ eſt ad uias rectas:& ſtandũ in ſemitis uirtu⸗/
tũ: ne forte ſol iuſticiæ rectus incedẽs: ſi nos obliquos ſtare inueniat & puerſos: deſpiciat nos: & efſiciamur de-/
nigrati. inquantũ uero capaces fuerimus lucis eius: in tantũ tenebris & nigredini dabimus locũ. Hinc enĩ eſt
ipſe ſol qui & lux uera illuminãs oẽm hoĩem uenientẽ in hunc mundũ& qui in hoc mundo erat: & mundus
per ipſũ factus eſt. Nõ enĩ periſtud uiſibile lumẽ mundus factus eſt: cũ & ipᷣm portio ſit mũdi:ſed per iſtud
uerũ lumẽ a quo lumine ſi nos puerſi inceſſerimus: deſpici dicimur: & ipᷣm eni nos puerſe incedentibus: per
uerſũ quoq; incedit. ſicut ſcriptũ eſtin maledictionibus Leuitici. Et ſi inceſſeritis inquit mecum peruerſi: &
.xx.

–

nolueritis obedire mihi: adiiciã uobis plagas ſeptẽ. Et poſt pau ca. Et ſi inqt nõ fueritis emẽd ati:ſed ĩceſſeritis
mecuũ puerſi: incedã & ego uobiſcũ puerſus. Siue ut in aliis exẽplaribus legimus. Si ĩceſſeritis mecũ obliq:ĩce
dã & uobiſcũ obliquus. Et poſt aliꝗta iteꝶ dicit ad ultimũ. Et qm̃ ambulauerũt in cõſpectu meo obliqui: &
ego ambulo cũ eis in furore obliquus. Hæc aſſũpſimus ex ꝗbus ꝓpbaremus qualiter deſpicere hoc eſt oblique
aſpicere ſol dicat᷑. Et euidẽter claruit ꝙ hos deſpiciat: & cũ his oblique ĩcedat ac puerſe: qui oblique incedũt cũ
eo.Sed & hoc qd admonuit pñs locus ĩdiſcuſſũ nõ omittamus:qa ſol duplicis uidet᷑ eſſe uirtutis: unius qua
illuminat: alterius qua adurit. Sed pro rebus aut materiis ſubiacentibus aut illuminat aliꝗd luce: aut ĩfuſcat
& obdurat ardore. Secũdũ hoc ergo fortaſſis & ĩduraſſe dicitur deus cor Pharaonis: ꝙ ſcilicet talis fuerat mate
ria cordis ipſius: quæ pñtiam ſ. olis iuſticiæ nõ ea parte qua illuminat: ſed qua adurit & ĩdurat exceperit ꝓpter
hoc ſine dubio ꝙ & ipſe affligebat hebræoꝶ uitã ino pibus duris: & ꝙ luto & latere cõficiebat eos. Et erat utiq;
coreius m ea quæ cogitabat luteũ & limoſũ. Et ſicut materiã luti ſol iſte uiſibilis ſtringit & ĩdurat:ita ſol iu/
ſticiæ his eiſdẽ radiis quibus illumiat populũ iſrael: Pharaonis cor cui ĩerant luteæ cogitationes: pro ipſis mo
tuũ ſuoꝶ qualitatibus ĩdurabat. Hæc aũt ꝙ ita ſe habeant: & nõ cõem ut hoĩbus uidet᷑:hiſtoriã famulis dei ꝑ
ſpm̃ ſanctũ ſcribebat: oſtẽdit᷑ etia ĩde: ꝙ ubi refert iĩgemuiſſe filios iſrael: nõ dicit a luto neq; a latere neq; a pa-
leis ĩgemuiſſe eos: ſed ab opibus ſuis inꝗt. Et rurſũ. Et aſcẽdit inꝗt clamor eoꝶ ad deũ. nõ dixit a luto & latere:
ſed iteꝶ ab opibus ſuis: ꝓpter quod & ſubiungit. Quia exaudiuit dñs gemitus ipſoꝶ:cũ utiq; non exaudiuit
eoꝶ gemitũ: qui nõ exo Piu clamãt ad dũm. Hæc quis per exceſſũ dicta uideant᷑: tamẽ locoꝶ opportunita/
te cõmoniti: nequaꝗᷓ iudicauimus omittẽda: maxime cũ habeãt aliqd ſimilitudinis ad hoc qd dicit: hæc quæ
infuſcata eſt: qa deſpexerit eã ſol. Quod utiq; oſtendit᷑ ibi accidere: ubi pctõꝶ cauſa pcedit. & ibi infuſcari uel
aduri aliquẽ ſole: ubi peccati materia ſubſiſtit. ubi uero nõ eſt peccatũ:ſol neq; adurere dicit᷑:neq; infuſcare.ſi
cut de iuſto refert᷑ in pſalmis. Per diẽ ſol nõ uret te:neq; luna per noctẽ. Vides ergo quia ſanctos ĩ ꝗbus pctõꝶ
nulla cauſa eſt: ſol nunꝗᷓ adurit. Vt enĩ diximus: duplicis uirtutis eſt ſol:iuſtos aũt illumĩat:peccatores uero
nõ illuminat:ſed adurit. qm & ipſi oderũt lucẽ: ꝗa male agũt. Deniq; ob hoc & deus noſter ignis dicit eſſe cõſu
mens. nihilominus lux in quo tenebræ nõ ſũt: lux ſine dubio iuſtis:& ignis efſicit᷑ pctõribus: ut cõſumat ĩ eis

oẽ quod in aĩa eoꝶ corruptibilitatis aut fragilitatis ĩuenerit. Quod aũt in multis ſcripturæ locis & ſol & ignis

nõ ſte uiſibilis ſed ille ĩuiſibilis & ſpiritalis dicat᷑: ipſe etiã ſi recenſeas abũdanter ĩuenies. Filii mis meæ dimi
cauerũt in me:poſuerũt me cuſtodẽ in uineis: uineã meã nõ cuſtodiui. Adhucipſa quæ fuſca quidẽ pro deli/
ctis poribus:formoſa uero eſt pro fide & cõuerſione etiã hæc dicit: aſſeuerãs ꝙ filii mr̃is ſuæ dimicauerũt non
cõtra eã ſed in ea. & poſt hoc bellũ qd in ea geſſerũt:cõſtituerũt eã uineaꝶ cuſtodẽ:nõ unius uineæ: ſed multa

rũ. Aſtruit aũt hæc eadẽ: ꝙ pᷣter has quas a filiis matris ſuæ cuſtodire poſita eſt: habuerit aliã ꝓpriã uineã quã

nõ cuſtodierit. Hæc eſt ppoſiti drãmatis fabula. Sed nuncinꝗramus quæ ſit mater ſpõſæ huius: quã hæcal/
legat:qui ſint etiã filii eius qui dimicauerũt in ea: & cõfecto bello tradiderĩt ei uineas quas cuſtodiret:ꝗqᷓſi quæ
nõ potuiſſet ſeruare eas: niſi ab illis dimicatũ fuiſſet: Illã uero ſuſcepta aliaꝶ cuſtodia uineaꝶ: ꝓpriã uineam
noluiſſe uel nõ potuiſſe ſeruare. Ad Galathas Paulus ſcribẽs ait. Dicite mihi qui ſub lege uultis eſſe: legẽ non
audiſtis? Scriptũ eſt enĩ:qm Abrahã duos habuit filios: unũ ex ancilla: & unũ de libera. ſed iis quidẽ qui de an
cilla ſm carnẽ natus eſt: qui uero de libera 'm repromiſſionẽ quæ ſũt allegorica. Hæc enĩ ſũt duo teſtamẽta:
unũ quidẽ in mõte Syna in ſeruitutẽ generãs: quæ eſt Agar. Syna enĩ mons eſt in arabia:qui cõfert᷑ huic quæ
nũc eſt hieruſalẽ: & ſeruit cũ filiis ſuis. Quæ aut ſurſũ eſt hieruſalẽ: libera eſt: quæ eſt mater oĩum noſtꝶ. Hac
ergo hieruſalẽ cæleſtẽ dicit eſſe Paulus & ſuã & oĩum nrm credẽtiũ mr̃em. Deniqʒ addit in poſterioribus & di
cit. ꝓpter qd fres nõ ſumus filii ancillæ ſed liberæ. qua libertate liberauit nos Ap̃s. Euidẽter ergo Paulus ꝓnũ
ciat: ꝙ oĩs qui per fidẽ a Xpᷣo cõſeqꝗtur libertatẽ: filius ſit liberæ:& hanc dicit eſſe ſurſũ hieruſal⸗ quæ liberaẽ:
quæ eſt materoĩum nr̃m. Huius ergo matris & ipᷣa ſp õſa filia eſſe ĩtelligit᷑: in his qui dimicauerũt in ea: & cõ/
ſtituerũt eã cuſtodẽ uineaꝶ. Vnde uideant᷑ iſti: qui tm poteſtatẽ habuerit: ut & bellũ gererẽt ĩ ea: & ordinarẽt
eã uineaꝶ cuſtodẽ: nõ cuiuſcũq; humilis: aut cõtẽnendi loci fuiſſe. Poſſumus ergo & apoſtolos Xpi accipere
filios matris ſpõſæ: hoc eſt hieruſalẽ filios cæleſtis: qui pugnauerũt prius in iſta quæ ex gentibus cõgregatur.
Pugnauerũt aũt: ut uincerẽt in ea illos: quos pᷣus habuit ĩfidelitatis & ĩobedientiæ ſenſus:& oẽm elationẽ:ex/
tollentem ſe aduerſus ſciam Chiiſti. ſicut Paulus dicit: Cogitationes deſtruẽtes: & mnem altitudinẽ extollẽ
tẽ ſe aduerſus ſclam XApi. Pugnauerũt ergo nõ aduerſus eã: ſed in ea: hoc eſt in ſẽſibus & corde eius:ut deſtrue
rent:& depellerẽt oẽm Inſidentaté:os uitiũ:oẽſqʒ doctrinas: quæ ei inter gẽtes poſitæ: falſis ſophiſtaꝶ aſſertio
nibus ĩoluerãt. Fuit ergo apoſtolis Apᷣi grãde bellũ:donec ex ea mẽdacii turres & muros puerſæ doctrinæ ſub
ruerẽt: donec iniqtatis argumẽta ꝓſternerẽt: & opantes hæcatq; ſuccẽdẽtes in corde eius dæmones debellarẽt:
Vbi ergo effugauerũt ab ea oẽs ſenſus ĩfidelitatis antiquæ: nõ eã relinquũt ocioſã:ne forte per ociũ rurſus an/
tiqua ſurrepãt: & redeãt quæ depulſa ſũt: ſed dãt ei opus: qd egat: & cõſignãt ei cuſtodiã uineaꝶ. Vineas ac/
cipiamus ſingula qᷓcunq; uolumiĩa legis ac ꝓphetaꝶ. Erat enĩ unuſqſq; eoꝶ ſicut ager plenus: quẽ bndixit do
minus. Hæc ergo iſti uiri fortes poſt uictoriã bella ſeruãda ei & cuſtodiẽda cõſignãt. nõ enĩ relinquũt eã ut di
ximus ocioſã. ſed & euãgeliſtaꝶ ſcripta atq; ipoꝶ apoſtoloꝶ las poſſumus ſimiliter uineas accipe: quas huic

quæ ex gẽtibus cõgregat᷑ pro qua etiã dimicauerũt: cuſtodiẽdas colẽdaſq; tradiderũt. Quod uero ait: qa ſuã

ꝓpriã

lo.
mot

—— =

=—

lei
ii
lunnd
in
D
s
flulaa
mad
ppten
t uni
Aſolinn
dli mo⸗
l der
ape⸗
Altere
audiuit

tunit

lcc ur
ſaanul
uſcae
cin
tes bero
elecalu
mities
Kigns
eecimi
ocel/
itnon
hwuln
wigi
lhardl!
igur
Uineam
genon
dean
ametr
ic qur
r.
busi
luspni
bene:
erdco
dunnt
he⸗
regarut,
*

E

Eeuol.
tdeltne
. lleno
nrſl
beluit
uſusn
ineni
lunn
eiltd

r

pꝓpriã uineã nõ cuſtodierit:illã poſſumus eruditionẽ dicere:qᷓ unuſqſq; exercebat᷑ añ fidẽ: quã ſine dubio cre
dẽs relĩquit ac deſerit: & ea quæ ſibi lucra uidebant᷑: dicit ꝓpter xpᷣm detrimẽta. Sicut & Paulus gloriat᷑ legis ob
Fuãtias:& oẽm iudaicæ ĩſtitutiõis gloriã: fuiſſe ſibi ut ſtercora:tãtũ utĩ Apᷣo ĩueniret᷑:nõ hñs ſuã iuſticiã:quæ
ex lege eſt: ſed iuſticiã quæ exdeo eſt. Sicut ergo Paulus accepta Xpi fide: nõ cuſtodiuit uineã ſi uã:iudaicæ ſcili
cet traditionis obſequia: & iccirco fortaſſe nõ cuſtodiuit: qa cũ plantata eẽt a deo uitis uera: cõuerſa eſt in ama
ritudinẽ uitis aliena: & erat iã uitis Sodomoꝶ uinea eoꝶ: & palmes eoꝶ exgomorra. & botrus amaritudinis in
eis: & furor draconũ uinũ eoꝶ: & furor aſpidũ inſanabilis: Ita & apud gentes erãt plurimæ huiuſi modi doctri
næ:quas poſt illa bella qbus pro fide & agnitione Xpᷣi a doctoribus dimicatũ eſt: ſuꝑatas dicit: puto ꝙ oĩno
criminis loco ducat᷑. Si cuſtodierit aliquis huiuſmodi uineas: & agrũ colat ultra uenenatis & noxiis cõſitũ di/
ſciplinis: necmireris ſi his culpis aliq fuiſſe uideat obnoxia hæc: quæ ex nationũ diſpſione colligit᷑: & iã Xpᷣo
ſpõſa præparat᷑. Recordare quõ prima mulier ſeducta eſt: & in præuaricatione facta: quæ nõ aliter ſalua fieri
dicit᷑: niſi per filioꝶ generationẽ. illoꝶ dũtaxat: qui pmanẽtin fide & charitate cũ ſãctitate. Hocergo quod de
Adã & Eua ſcribit᷑: ſic aſſeuerat apoſtolus: Myſteriũ magnũ eſt in Xpo & in eccleſia:qui eã ita dilexit:ut ſemet
ipſũ traderet pro ea cũ eſſet adhuc ĩpia hæc ipſa: ſicut ip̃e dixit. Cũ enĩ adhucſᷣm tps ĩpii eſſemus: Aps pro no/
bis mortuus eſt. Et iterũ. Quia cũ adhuceſſemus infideles: Aps pro nobis mortuus ẽ. Nõ ergo mirũ eſt:ſi hæc
quæ ſeducta: & in præuaricatiõe facta: & quæ ĩpia m tps fuit: & peccatrix talẽ dicat᷑ uineã coluiſſe eo tpe: cũ
adhuc impia erat: quã relin quere debuerit: & nequaqᷓ oĩno uare. Quod ſi etiã tertiũ explanatiõis locũ placet
exeq: referamus hæc ad unãquãq; aĩam: quæ cõuerſa ad deũ & ad fidẽ ueniẽs: patit᷑ ſine dubio cogitationũ pu
gnas & obluctatiões dæmonũ: reuocare eã nitentiũ ad prioris uitæ illerebras: uel ĩfidelitatis errorẽ. Sed ne hoc
fiat: ne ue rurſũ dæmonibus in ea tantũ liceat: ꝓſpexit diuina puidentia:ut paruulis quibuſq;: & his qui pro
ſemetipſis aduerſus aſtutias diaboli: & d?'monũ pugnas dimicare nõ pnt: ut pote ĩfãtes adhuc& lactentes in
Xpo:daret angelos ꝓpugnatores & defenſores: qui uelut tutores & ꝓcuratores cõſtituti ſũt adeo eoꝶ qui in ĩ

firma ætate poſiti pro ſemetipſis ut diximus: pugnare nõ pnt. Et ut hoc cũ maiori fiducia agãt:cõcedit᷑ eis ſẽ/

per uidere faciem patris qui in cælis eſt: & iſtos puto eẽ paruulos: quos uenire ad ſe Aps iuſſit: & nõ ſinit ꝓhibe
ri: & quos ſempꝑ dixit uidere faciẽ pris. Nec tibi cõtrariũ uideat᷑: ſi eos hæcaĩa quæ ad deũ tẽdit: mris ſuæ filios
appellat. Si enĩ aĩaꝶ m hieruſalẽ cæleſtis eſt: & angeli ninilominus cæleſtes noĩant᷑: nihil diſſonãs uidebit᷑:
ſi hi qui ſimiliter ut ipſa cæleſtes ſũt: ab ea filii matris appellant᷑. Sup oĩa aũt cõgruũ uidebit᷑ & coueniẽs: ut ꝗ

bus unus eſt pr̃ deus:una ſit hieruſalẽ mr. Quod uero ait Vineã meã nõ cuſtodiui:inſtituta illa ac mores & p

poſitũ in quo exercebat᷑ ̃m ueterẽ hoĩem uiuẽs indicare uidet᷑: laudabilitera ſe nõ eẽ ſeruata.ex quo aũt adiu/
torio angeloꝶ dimicauit: & uicit eã: penitus a ſe effugauit ueterẽ hoĩem cũ actibus ſuis cõſtitutaq; eſt ab eis ui
neaꝶ: cuſtos ſenſuũ ſcilicet & dogmatũ diuinoꝶ: ex ꝗbus poſſit uinũ bibere: quod lætificet coreius. Annuncia
mihi quẽdilexit aĩa mea: ubi paſcis: ubi cubas ĩ meridie: ne forte effſiciar ſicut adopta ſup greges ſodaliũ tuoꝶ.
Adhuc ſpdſa loquit᷑ etiã hæc:ſed ad ſpõſũ & nõ iã ad filias hieruſalẽ. Igit᷑ ab initio ubi ait Oſculet᷑ me uſq; ad
huũc locũ ſup greges: cũcta quæ dicta ſũtuerba ſũt ſponſæ. Sed primo ſermo eius ad deũ factus eſt: ſecũdo ad
ſponſu:tertio ad adoleſcentulas. inter quas & ſponſũ media quædãut ſe drãmatis huius ſpecies habet quaſi

meſochorus effecta: nucad ipſũ: nũcetiã ad filias hieruſalẽ rudens dirigit uerba. Hoc ergo nũc ultimos ſermo
nes ſuos ad ſponſũ facit:requirẽs ab eo ubi paſcat in meridie: ubi collocet gregẽ: uerens nedũ reqrit eũ:ĩcurrat

in ea loca ubi ſodales ſpõſi locatos per meridiẽ greges ſeruãt. Oſtẽdit᷑ aũt per hoc: qa ſpõſus hic etiã paſtor ſit.
In ſupioribus aũt didiceramus eũ eẽ & regẽ: pro eoſſine dubio ꝙ hoĩes regat. paſtorẽ uero pro eo ꝙ oues paſcat
ſponſũ aũt pro eo ꝙ hẽat ſpõſã:quæ cũ eo regnet:Fᷣm ꝙ ſcriptu eſt: Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deau
rato. Hæc ĩterim cõtinet drãmatis ip̃ius:qui eſt qᷓſi hiſtoricus ordo. Nũcaũt reqramus ĩtelligẽtiã myſticã. &
ſioportet præuenire paululũ ea: quæ in poſterioribus pferẽda eſt: quo ꝗs effectus ſit hoꝶ ſodaliũ pateat:me/
moremus illud qd ſcriptũ eſt: ꝗa reginæ ſũt. x. ſed & ex his oĩbus una ſit colũba: & una pfecta ac particeps re/

gni. Cæteræ uero iã inferiores ſũt: qa. lxxx. appellant᷑ cõcubinæ. Adoleſcẽtulæ uero quaꝶ numerus nullus eſt:

poſt ordinẽ cõcubinaꝶ ponun᷑. Iſtæ aũt oẽs aĩaꝶ eaꝶ differentiæ ſũt: quæ in Xpo credentes diuerſis ei affecti
bus ſociant᷑. Vt uerbi gra dicamus oẽm eccleſia per illã figurã corpus eẽ Xp̃i apoſtolus dicit: in quo corpore
diuerſa mẽbra eẽ ꝓnũciat: & alios eẽ oculos:alios manus: alios etiã pedes: & ſingulos pro opeꝶ ſtudiorũq; ſuo
rũ meritis in mẽbra corporis huius aptari. Secũdũ aũt ſpeciẽ & hæc ĩtelligẽda ſũt: & alias ꝗqdem aĩas putãdũ
eſtin hoc ſpõſali drãmate: quæ magnificẽtiori affectu ſpõſo atq; illuſtriori ſociant᷑: apud eũ reginaꝶ loco &
affectu hẽri. alias quaꝶ ĩ ferior ſine dubio in ꝓfectibus & uirtutibus honor eſt: cõcubinaꝶ loco duci. & alias
adoleſcẽtulaꝶ: quæ uident extra aulã qdẽ poſitæ:nõ tũ extra urbẽ regiam. Poſteriores uero & poſt oẽs quæ ſu
pra memoratæ ſunt eẽ eas aĩas:ꝗᷓ oues appellant Si uero pſpiciamus attẽtius adhuc fortaſſis etiã haꝶ oĩum
ĩueniemus ĩferiores alias & ultimas oĩum: illas ſcilicet quæ in ſodaliũeius gregibus numerant᷑: Eti pſi enĩ hr̃e
greges quoſdã dicunt᷑:in quos nõ uult ſpõſa ĩcurrere.& ob hoc petita ſpoſo:ut annũciet ſibi ubi paſcat:ubi
meridiẽ faciat:nme forte inqt efficiar ſicut adopta ſupꝑ greges ſodaliũ tuoꝶ. Quærit᷑ ergo ſodales iſti qui ha bere
quoſda greges dicunt᷑: utꝶ ſpõſo operã dãtes: & ſub ipſo uelut paſtoꝶ ᷣncipe agẽtes hoc faciãt: qũquidẽ ſoda
les eius noĩant.an ꝓpriũ aliqꝗd & ſequeſtratũ hũtes:& qd nõ ſit cũaĩo ſponſi:qñquidẽ refugit ſpõla:& ueret᷑

—

ne forte ĩcurrat ſodaliũgreges:dũ ſpõſũ ſuũ reqrit. Sed & qd dixit: ne forte efficiarnõ adopta:ſed ſicut adopꝑ
ta:reqre ne forte ĩnuat p hoc eẽ aliꝗᷓs ſodaliũ ꝗᷓſi ſpõſas hites etiã ipſas hĩtu ſpõſalẽ:& eẽ ad optas: & ſicut apo
ſtolus dicit uelamẽ & ptãtẽ hñtes ſuꝑpcaput.&ut manifeſtior ſermonis huius explanatio fiat:iteꝶ 4 ſi drãma/
tis ordine qd dicit᷑ exæquamur. Expoſcit ab ipſo ſpõſo ſuo ſpõſa:ut ei locũ ſecreti ſui indicet & getis: qñ quidẽ
amoris ĩpatiens etiã per meridiẽ cupit audire ſpõſũ: eo præcipue tpe quo clarior lux & ſplẽdor diei pfectus &

urus eſt: ut aſſiſtat ei oues paſcẽti uel refrigeranti. & ſtudioſe uult uiã diſcere: qua ire ad eũ debeat: ne forte ſi

nõ fuerit edocta itineris huius anfractus: ĩcurrat greges ſodaliũ: & uideat᷑ ſimilis eẽ alicui illaꝶ: quæ adoptæ ue
niunt ad ſodales eius: nec pudoris curã gerũt: aut uerent᷑ paſſim diſcurrere:& multis apparere. Ego aũt quæ a
nullo inquit alio uideri uolo niſia te ſolo:ſcire deſidero: quo ad te itinere uenia: ut ſecretũ ſit: ut nemo ſit me
dius: ut malus arbiter peregrinus: & alienus nõ occurrat. Et forte ob hoc reqrit iſta loca:in ꝗbus paſcit ſponſus
oues ſuas:& oſtẽdit ei uerecũdiã ſuã:pro qua no uult ĩcurrere greges ſe odaliũ: ut ille ſegreget oues ſuas a ſodali
bus:& ſeorſũ paſcat: ut noò ſolũ ſponſa nõ uideat ab aliis: ſed & arcanis & ineffabilibus myſteriis ſponſi ſecre/
tius pfruat᷑. Nũcergo uideamus per ſingula:& primo ꝗdẽ uide ſi poſſumus dicere: ꝙ dns cuius portio fuit Ia
cob: & funiculus hæreditatis eius Iſrael: ipſe ĩtelligẽdus ſit ſponſus. Sodales uero angeli illi:ad quoꝶ numeꝶ
cũ diuideret excelſus gentes: & diſpgeret filios Adã: ſtatuit termĩos gẽtiũ:m numeꝶ ut ait angeloꝶ dei: & iſti
ſint fortaſſis greges ſodaliũ ſpõſi: gẽtes cũctæ quæ uelut pecora ſub ãgelis paſtoribus cõſtitutæ ſũt. Grex uero
ſpõſi ille ouiũ dicat᷑: de ꝗbus ipſa in euãgelio ueritas dixit: Oues meæ uocẽ meã audiẽt. Vide enĩ & obſeruãter
intẽde: qm dixit oues meæ ꝗᷓſi ſint & aliæ oues quæ nõ ſint eius: & ipſe in aliis dixit:uos nõ eſtis de ouibus meis
quæ ſingula huic occulto myſterio cõueniẽter uidebunt᷑ aptari. Quæ ſi ita ſe hnt: cõpetenter ſponſa uniuſcu/
iuſq; ſodaliũ gregẽ ſponſã eius ĩtelligi uoluit:quã adopta noĩauit. Sed qm certa erat ꝙ ſupꝑ oẽs illas ſpoſa eẽt:

nõ uult ſimilis uideri alicui illaꝑ: utpote quæ ſciret tantũ ſe debere præcellere illas ſodaliũ ſpõſas ꝗᷓs ſpõſa no/

minat uelut adoptas: quãtũ eminẽtiæ ſpoͤſus ſuus hẽatad ſodales. Sed & pro hoc adhucuidebit᷑ pcunctandi

cauſas huiſſe: qñqdẽ boni paſtoris ſcit eẽ ſtudiũ: ut optima ouibus paſcua reqrat: & ut uiridãtia atq; opaca

quæq; ad requiẽ nemora meridiani æſtus ĩueniat. Quod qdẽ ſodales ſpõſi facere neſciũt: nec ĩtelligẽdis pa/
ſcuis aut ſciẽtiæ tantũ: aut ſollicitudinis gerãt: & ob hoc dixit: Annũcia mihi ubi paſcis: ubi cubile hẽs in meri
die:cupiẽs tps ſcilicet illud quo copioſius mũdo lumẽ infũdit᷑: quo magis merus eſt dies & purior: & florulen
tiorẽ lux. Tũcinꝗt:Annũcia mihio tu quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis:ubi cubile hẽs ĩ meridie:ne forte efficiar
ut adopta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝶ. Nouo nũc noĩe ſpõſa appellauit ſpõſum.ſciẽs enĩ ipſũ eẽ filiũ charitatis:
ĩmo ipᷣm eẽcharitatẽ:quæ ex deo eſt:qᷓſi uocabulũ ei iſtud poſuit:quẽ dilexit aſa mea. & tn nõ dixit:quẽdilexi
ſed quẽ dilexit aĩa mea:ſciẽs nõ qᷓlicũq; dilectiõe: ſed ex tota aĩa: & ex totis uiribus:& ex toto corde hndã eẽ dile
ctionẽ ſpõſi: ubi paſcis inꝗt:& ubi cubile hẽs? Puto aũt ꝙ & ꝓpheta de hoc loco:quẽ nũc ſpõſa diſcere ab ſpon
ſo deſiderat & audire: etiam ipᷣe ſub eodẽ poſitus paſtore dicat: Dns regit me.ſiueut ĩ aliis legimus: Dns paſcit
me & nihil mihi deerit. Et qm ſciebat alios paſtores: uel ignauia uel ĩperitia faciẽte: greges ĩ locis aridioribus col
locare. & de hoc optimo paſtore dis dixit.In loco uiridi ibi me collocauit. Suꝑaquã refectionis educauit me
oñdẽs paſtorẽ hũc nõ ſolũ abũdãtes aꝗᷓs ouibus ſuis: ſed & ſalubres & puras:& quæ ꝑ oĩa reficiãt ꝓuidere. Sed
qm ab hoc ſtatu quo ut ouis ſub paſtore deguerat: cõuerſus ad rõnabilia ĩ excelſiora ꝓfecit: idq; adeptus ẽ p cõ
uerſionẽ: ſubiũxit & dixit aiam meã cõuertit. Eduxit me ſupꝑ ſemitas iuſticiæ ꝓpternomẽ ſuu: hinc ueꝶ ondẽs
qnquidẽ in hoc pficeret:ut iuſticiæ ĩcederet uias.iuſticia aũt ſine dubio ĩpugnãtẽ ſe iniuſticiã patit: & neceſſe
eſt eũ qui iuſticiæ iter ĩcedit: hr̃e pugnas aduerſantiũ fide cõuerſus & ſpe.dicit ergo de eis. Nã & ſi ambulẽ ĩ me
dio umbræ mortis: nõ timebo mala: qm tu mecũ es. poſt hæc uero qᷓſi n i referẽs ei: qui ſe paſtoralibus ibue
rat diſciplinis: Virga inꝗt tua & baculus tuus: qbus ĩſtitutus uideor ad paſtoris officiũ: ĩa me cõſolata ſunt.
Hincuero ubi uidit ſe a paſtoralibus paſcuis ad rõnabiles cibos & myſtica ſecreta tranſlatũ: addit & ſubdit. Pa
raſti ĩ cõſpectu meo mẽſã aduerſus eos:qui tribulãt me.Impĩguaſti ĩ oleo caput meũ:& calix meus inebrians
ꝗᷓ præclarus eſt:& miſericordia tua ſubſequet᷑ me oĩbus diebus uitæ meæ: ut ihabitẽ in domo dni in lõgitudie
dieꝶ. Illa ergo pᷣma ideſt paſtoralis ĩſtitutio initiũ eoꝶ fuit: ut ĩ loco uiridi collocatus: ſup aquã refectiõis edu
caret᷑. hæc uero quæ ſequunt᷑ de pfectibus ad pfectionẽ reqrunt᷑. & qm de paſcuis & ueriditate ꝓpoſuimus:
cõueniẽs etiã uidet᷑ de euãgeliis cõfirmare quæ diximus. Inueni etiã ibi paſtorẽ hũc bonũ de paſcuis ouiũ diſſe

rẽtẽ. ubi ad hoc ꝙ paſtorẽ ſe ꝓfitet᷑:etiã oſtiũ ſe ecẽ cõmemorat:& dicit.Ego ſũ oſtiũ.p me ſiqs ĩtroierit ſaluabit

& ĩgrediet᷑: & regrediet᷑: & paſcua ĩueniet. Hũc etiã nũcſpõſa pᷣcũctat᷑: ut ab eo audiat & diſcat:ĩ ꝗbus paſcuis
oues agat: uel ĩ ꝗpus amœnitatibus meridianos pcurret æſtus: meridiẽ appellas illa ſcilicet cordis ſecreta: ꝗbus
clariorẽ ſcĩæ lucẽ a uerbo dei aĩa cõſeqtur. Hoc enĩ tp̃s ẽ:quo ſol excelſiorẽ circuitus ſui uerticẽ tenet. Siqũ ergo
ſol iuſticiæ Xps eccleſiæ ſuæ excelſa & ardua uirtutũ ſuaꝶ ſecreta manifeſtat: amoœna eã paſcua cubiliaq; meri
diana uidebit᷑ edocere. Nã cũ adhuc initia habet diſcẽdi: & prima ut ita dicã: ab eo ſciæ ſuſcipit rudimẽta: tũcdi
cit ꝓpheta: Et adiuuabit eã mane diluculo. Nũc ergo qa pfectiora iã quærit: & excelſiora deſiderat: meridianũ
ſciẽtiæ lumẽ expoſcit. Hinc puto & Abrahæ poſt multas eruditiões:qbus apparẽs ſibi deus ĩbuit eũ de ſingu⸗/
lis & docuit.poſt refert᷑ qa uiſus ſit ei deus ad quercum mambræ ſedẽti ad oſtiũ tabernaculi ſui meridie. Sed
reſpiciẽs inꝗt oculis ſuis & uidet: & ecce tres uiri ſtabãt ſupeũ. Quod ſicredimus hæcper ſpm̃ ſanctũ ſcripta:
nõ puto

noß
iſau
iſtet
no in
olat
lahn
tde
nice⸗
ci
cotpe
bote
de⸗
xon
Cen
den
nit
1i
noeel
i⸗
iele
tcip
Atep
erris
pühr
ſterio
iusn
cen
u
ſen
An
mp.
nod⸗
notn
tdip
dlo⸗
wul
zn
Sien
hibi
Eu⸗
nech
nt
tuf
ien
din
ole,
mo⸗
hia
de
toſi
duen
lerh
ſtin
Eere

t N
utade
rinn,
iguid;
Ctusg⸗
loref
Ptene
tque
ſit me
ponlis
Aſodl
ſeer,
kuith
nume
eiiſh
relen
emiter
usnes
nil
hi⸗
6lano⸗
endl
opre
pa⸗
meri
len
cur
ntns
dlen
dle
blen
palan
ucol
it me
Sec
epo
onds
necel⸗
leime
ibve
ſunt⸗
t.Da
hnans
tudie
sedu
mus:
dͤiſſe
uabit
alcus
vqbu⸗
ieg
n
tic
ini
ing/
npt
puto

nõ puto fruſtra placuiſſediuino ſpiritui: ut etiã tp̃s & hora uiſionis ſcripturæ paginis mandaret᷑: niſi & horæ
iſtius & tpis rõ aliqd cõferret ad ſcientiã filiis Abrahæ. ꝗqbus utiq; ſicutopa Abrahæ faciẽda:ita & uiſitationes
iſtæ ſpandæ ſũt. Qui enĩ põt dicere: nox præceſſit: dies aut appropinquauit: ſicut ĩ die honeſte ambulemus:
nõ in cõmeſſatiõibus & ebrietatibus: nõ in cubilibus & impudicitiis: nõ in cõtentiõe & æmulatiõe. & cum hæc
oĩa trãſierit ſuꝑgreſſus: uidebit᷑ tᷣs hoc:qd nox præceſſit:& dies appropinquauit.& feſtinare nõ ad initiũ diei
ſed ad meridiẽ: ut & ipſe ad gratiã pueniat Abrahæ. Si enĩ lux quæ in ipſo eſt mẽtis: & puritas cordis clara fue
rit & ſplẽdida: iſte meridianũ tpᷣs in ſemetipſo hreuidebit᷑. & per hãc puritatẽ cordis ꝗſi ĩ meridie poſitus deũ
uidebit: ſedẽs ad quercũ mãbræ: quod ad uiſionẽ interpᷣtat᷑. Apud uiſionẽ ergo ſedet in meridie: qui uacatad
uidẽdũ deũ. Inde deniq; nõ dicit᷑ ĩtra in tabernaculu:ſed foris ad oſtiu ſedere tabernaculi. Foris etenĩ eſt extra
corpus poſita mẽs eius: qui lõge eſt a corporalibus cogitationibus: longe a carnalibus deſideriis: & iõ ab his oĩ
bus foris poſitũ uiſitat deus. Eiuſdẽ quoq; eſt myſterii:ꝙ & Ioſeph cũ & ffes ſuos ſuſcepiſſet in ægypto: in me
ridie eos paſcit: & in meridie adorãt eũ cũ muneribus. Propterea deniq; puto & de niis: quæ iudæi in Saluato/
re cõmiſeruũt:nullũ euãgeliſtaꝶ uoluiſſe ſcribere:qa meridie hæc Sen ſut:cũ utiq; ſexta hora nõ aliud ꝗᷓ meri/

dianũtpᷣs oſtẽdat:nullus tn meridiẽ noĩauit. Sed Matthæus ita dixit:ab hora aũt ſexta tenebræ factæ ſut ſi up

oẽm terrã uſq; ĩ horã nonã. Lucas uero:erat iã ꝗᷓſi hora ſexta: & tenebræ factæ ſũt ſu poẽm terrã uſq; ĩ horã no
nã deficiẽte ſole. Sed & Marcus:Cu aũt eẽt facta hora ſexta tenebræ factæ ſut ſup oẽm terrã uſq; in horã no/
nã. Vn apparet:qa ĩ uiſitatiõe qdẽ Abrahæ & in cõuiuio priarchaꝶ apud lIoſeph nõ ĩdigebat: ut tp̃s iſtud ſub
noie ſexti numeri ſignificaret᷑: ſed ut meridies diceret᷑. Volebat enĩ ſpõſa quæ iã tũcin illis adubrabat᷑: diſcere
ubi paſceret ſpõſus: & ubi hr̃et cubile: & iõ meridiẽ noĩat. Euãgeliſtæ uero in his quæ narrabãt nõ meridianũ
tps:ſed horæ ſextæ numeꝶ reqrebãt:ad enarrãdũ ſcilicet ſ. acriktaii hoſtiæ eius:quæ oblata eſt in die paſchæ ꝓ
redẽptiõe hoĩs: qui in die ſexta formatus eſta deo: poſtea ꝗᷓ terra ꝓduxit aiam uiuẽtẽ ſᷣm genus quadrupedia
& repẽtia & beſtias terræ. Ob hoc igit ĩ præſẽti loco illumĩari ſpõſa deſiderat pleno ſciẽtiæ lumĩe:ne p ĩperitiã
erras in aliquo: ſimilis efficiat illis doctoꝶ ſcholis: quæ nõ p ipam dei ſapientiã: ſed per philoſophoꝶ & princi
ũ huius mũdi exercent᷑. Hoc enĩ & apoſtolus dicere uidet᷑ in eo ubi ait: Quia loquimur dei ſapientiã in my/
ſterio abſcõditã: quã nemo principũ huius mũdicognouit. Et iteꝶ hæc eadẽ ſignificat cũdicit: Nõ enĩ ſpm hu
ius mũdi accepimus: ſed ſpm qui ex deo eſt: ut ſciamus quæ a deo donata ſũt nobis. Ob hoc ergo reqrit ſpõſa
Xp̃i meridiana cubilia:& plenitudinẽ ſciẽtiæ poſcit a deo:ne uideat᷑ eẽ ſicut una ex philoſophoꝶ ſcholis:quæ
adopta noĩat᷑:pro eo ꝙ plenitudo ueritatis apud eos tecta ẽ & adopta. Spõſa aũt xp̃i dicit: Nos aũt reuelata fa
cie gloriã dei ſpeculamur. Niſi cognoueris teo bona ſiue pulchra inter mulieres: egredere tu in ueſtigiis gregũ
& paſce hædos tuos in tabernaculis paſtoꝶ. Vnius Chilonis ſcilicet ex ſeptẽ: quos apud græcos ſingulares fuiſ
