teſte nõ ſedeas: Si familiarius eſt aliqd loquẽdũ: habet nutricẽ maiorẽ domus: irine⸗ ſororẽ:uiduã: maritã.
nõ eſt t inhumana: ut nullũ præter tehabeat cui ſe audeat credere. Caueto oẽs

uſpitiones. & quicqd ꝓbabi/

liter fingi põt:ne fingat᷑ añ deuita. Crebra munuſcula & ſudariola: & faſciolas: & ueſtes ori applicitas: &obla/
tos & deguſ katos cibos:bladaſ. q; & dulces litteras ſãctus amor nõ habet. Audi me mel meũ: lumẽ meũ: meũq;
deſideriũ Ap̃s eſt. Oẽs delitias & lepores: & riſu dignas urbanitates: & cæteras ineptias amatoꝶ in comœduis

erubeſcimus:in ſæculi hoĩbus deteſtamur: quãto magis in monachis: & in clericis: quoꝶ & ſacerdotiũ ꝓpoſi/

to:& ꝓpoſitũ ornat᷑ ſacerdotio Nec hoc dico: ꝙ aut in te:aut in ſãctis uiris iſta formidem. ſed ꝙ ĩ oĩ ꝓpoſito:

Toĩ gradu & ſexu:& boni & mali repiant᷑. Malorũq; cõdẽnatio:laus bonoꝶ ſit. pudet dicere: ſacerdotes idoloꝶ:

mimi & aurigæ & ſcorta hæreditates capiũt. ſolis clericis & monachis hoc lege phibet᷑. & phibet᷑ nõ apſecutori
bus: ſed prĩcipibus xp̃ianis. Nec de lege cõqueror. ſed doleo: cur meruerimus hãclegẽ. Cauterniũ bonũẽ.ſed quo

mihi uulnus ut ĩdigeã cauterio! Prouida ſeueraq; legis cautio. & tñ nec ſic refrenat auaritia. p fideicõmiſſa le/
ibus illudimus. & quaſi maiora ſint: mperatoꝶ ſcita ꝗᷓ Xpi leges timemus: Euãgelia cõtẽnimus. ſit hæres &
mater filioꝶ ideſt gregis ſui eccleſia: quæ illos genuit: nutriuit: & pauit. Quid nos ĩſerimus ĩter matrẽ & libe/
ros?gloria epi eſt paupeꝶ opibus puidere.Ignominia oĩum ſacerdotũ eſt ꝓpriis ſtudere diuitiis. Natus ĩ pau
pere domo: & in tugurio ruſticano: qui uix milio & cibario pane rugientẽ ſatiare uentrẽ poterã :nũc ſimilam
& mella faſtidio. Noui & genera & noĩa piſciũ. in quo littore cõcha lecta ſit: calleo. ſaporibus auiũ diſcerno p
uincias. & ciboꝶ me raritas: ac nouiſſime dãna ipᷣa electit. Audio præterea in ſenes & anus abſq; liberis quo
rũdã turpe ſeruitiu. Ipſi apponũt matulã: apponũt mappulã: obſidẽt lectũ. purulẽtias ſtomachi: & flegma/
ta pulmonis manu ꝓpria ſuſcipiũt. Pauẽt ad introitũ medici. trementibuſq; labiis an cõmodius hẽant:ſciſci
tant᷑: & ſi paululũ ſenex uegetior fuerit: piclitant᷑. ſimulataq; leticia mens intrinſecus auara torquet᷑. timent

eni ne pdant miniſteriũ. & uiuacẽ ſenẽ Matuſalẽ annis cõparãt. O quãta apud deũ merces:ſi in præſẽti preci

um nõ ſperarẽt. quãtis ſudoribus hæreditas caſſa expetit᷑. Minoni labore pmiſſa margarita Ap̃i emi poterat.
H ODinuinas

Din
eum
nein
geen
aut
l

14 tb
cuit
hono
re
ſteni
ptou

ſelß

mec
autn
ſngu
deus:
teint
hun
Came
inlo
apr
ſon
Al
I
min

dur.
line
crat
clan
Uita
heott⸗
lupi
deme

D

n/

moſy⸗
etur:
üle N
n 2
nanus
tatat
to e
exem/
e mo⸗
lüſni
deiti
pphe,
8s non
iweius
ledi
scon⸗
ncatus
dueſle
lenu
ſudi
änove
oresbo
üman
oxcil
“
Pns
dloni
br
us nu/
bentee
umſe
he
dmo
nanti,
Pbab/
Lot⸗
meuq
nds
o⸗
vli:
llop
wutdi
bigoo
illal⸗
es
lbe
ziun
mian
cemoß
i g⸗
gnn
thola
inent
preu
erat.
inas

Diuinas ſcripturas ſæpius legetimmo nunꝗᷓ de manu tua ſacra lectio deponatur. Diſce quod doceas. obtine
eum qui ſᷣm doctrinã eſt fidelẽ ſermonẽ: ut poſſis exhortari in doctrina ſana: & cõtradicẽtes reuincere. Perma
ne in his:quæ didiciſti: & credita ſũt tibi: ſciẽs a quo didiceris. Paratus ſemp ad ſatiſfactionẽ: oĩ poſcẽti te rõnẽ
de ea:quæ in te eſt ſpe.noõ Stan arop tua ſermonẽ tuũ: ne cũ in eccleſia loqueris: tacitus ꝗlibet reſpondeat:
cur ergo hæc quæ dicis: ipſenõ facis: Delicatus magiſterẽ: q pleno uẽtrede ieiuniis diſputat. accuſare auaritiã
& latro põt. Sacerdotis Xp̃ios mẽs manuſq; cõcordẽt.Eſto ſubiectus põtifici tuo: & quaſi aĩæ parẽtẽ ſuſcipe
Amare filioꝶ: timere ſeruoꝶ eſt. Si pater ſũ inquit: ubi eſt honor meus? Si dñs ego ſũ:ubi eſt timor meus? Plu
ra tibi ĩ eodẽ uiro obſeruãda ſũt noĩa. Monachus pontifex auũculus tuus: quiiã te in oĩbus quæ ſãcta ſũt:do
cuit. Illud etiã dico: ꝙ ep̃i ſacerdotes ſe eẽ ſciãt: nõ dnos honorẽt clericos: ꝗᷓ ſi clericos: ut & ipis a clericis ꝗᷓſi epis
honor deferat᷑. Scitu illud eſt oratoris Domitii: cur ego te ĩquit hẽam ut principẽ:cũ tu me nõ hẽas ut ſenato/
rẽ Quod Aaron & filios eius hoceſſe ẽm & pᷣſbyteros nouerimus: unus dns: unũ templũ:unũ ſit etiã mini/
ſterium. Recordemur ſemp qd apoſtolus Petrus præcipiat ſacerdotibus: paſcite eũ qui in uobis eſt gregẽ dni:

prouidentes nõ coacte ſed ſpõtanee ſᷣm deũ.neq; turpis lucri gratia:ſed uolũtarie. neq; utdominãtes in clerũ

ſed forma facti gregis & ex aĩo: ut cũ apparuerit priceps paſtoꝶ:percipiat is ĩ marceſſibilẽ gloriæ coronã. Peſſi
mæ cõſuetudinis eſt:in quibuſdã eccleſiis tacere pᷣſbyteros:& præſentibus ep̃is nõ loqui:quaſt i aut inuideant:
aut nõ dignent᷑ audire. Et ſi aliiinquit Paulus apoſtolus fuerit reuelatũ ſedenti: prior taceat. Poteſtis enim per

ſingulos ꝓphetare: ut oẽs diſcãt:& oẽs cõſolent᷑:& ſi pũs ꝓphetaꝶ ꝓphetis ſubiectus eſt. Nõ enĩ diſſenſiõis eſt

deus: ſed pacis. gloria patris eſt filius ſapiẽs. Gaudeat eps iudicio ſuo cũ tales XApo elegerit ſacerdotes. Docente
te in eccleſia nõ clamor populi: ſed gemitus ſuſcitet᷑. lachrymæ auditoꝶ laudes tuæ ſint. Sermo pᷣſbyteri ſcri/
pturaꝶ lectione cõditus ſit. Nolo te declamatorẽ eſſe & rabulũ garrulũq; ſine réne:ſed myſterioꝶ peritũ: & ſa
cramentoꝶ dei tui eruditiſſimuũ uerba uoluere: & celeritate dicẽdi apud impꝑitũ uulgus admirationẽ ſui facere
indoctoꝶ hoĩum eſt. Attrita frõs ĩterpᷣtat᷑ ſæpe: quod neſcit:& cũ aliis ſuaſerit:ſibi quoq; uſurpat ſciẽtiã. Præ/
ceptor quõdã meus Gregorius Naziazenus: rogatus a me ut exponeret: quid ſibi uellet ĩ Luca ſabbatũ Aν
pœ— oyv: ideſt ſecũdo primũ elegãter luſit. Docebo te inquiẽs ſuꝑ hacre in eccleſia: in qua mihi oĩ populo
acclamãte cogeris inuitus ſcire: quod neſcis. Aut certe ſi ſolus tacueris: ſolus ab oĩbus ſtultitiæ cõdemnaberis:
Nihil tã facile:ꝗqᷓ uilẽ plæbecula: & indoctã cõcionẽ linguæ uolubilitate decipere. quæ quicqd nõ ĩĩtelligit: plus
mirat᷑. M. Tullius apud quẽ pulcherrimũillud elogiu eſt: Domoſthenes tibi præripuit: ne eſſes pᷣmus orator.
Tuilli:ne ſolus:in oratiõe pro Qu.Ligario Gallo quid de fauore uulgi: & de imperitis cõcionatoribus loqua
tur: attende ne his fraudibus illudaris. Loquor eniĩ quæ ſũ ipſe nuper expertus. Vnus ꝗdem poeta noĩat hõ ꝑ
litteratus:cuius ſũt illa colloquia poetaꝶ & philoſophoꝶ: cũ facit Euripidẽ & Menãdrũ ĩter ſe: & alio loco So
cratẽ atq; Epicuꝶ diſſerentes: quoꝶ ætates nõ annis ſed ſæculis ſcimus eẽ diſiũctas. atq; is quãtos plauſus &
clamores mouet? Multos eni cõdiſcipulos habet ĩ theatro: qui ſimul litteras nõ didicerãt. Veſtes pullas æque

uita ut cãdidas. Ornatus ut ſordes pari mõ fuge.quia alteꝶ delitias: alteꝶ gloriã redolet. Nõ abſe q; amictu li/

neo incedere: ſed preciũ ueſtiũ lineaꝶ nõ hẽre laudabile eſt. alioquin ridiculũ& plenũ dedecoris ẽ:referto mar

ſupio: ꝙ ſudariũ orariũq; nõ hẽas gloriari.Sũt qui paupꝑibus paꝶ tribuũt: ut amplius accipiãt: & ſub prætextu
elemoſynæ quærãt diuitias. quæ magis uenatio appellãda eſt: ꝗqᷓ elemoſynæ genus. Sic beſtiæ: ſic aues: ſic ca/
piunt᷑ & piſces. Modica in hamo eſca ponit᷑: ut matronaꝶ in eo ſacculi ꝓtrahant᷑. Scit epᷣs cui cõmiſſa eſt eccle

ſia quẽ diſpenſationi pauperũ curæq; præficiat. Melius eſt ſponte nõ hr̃e quod tribuas: ꝗᷓ impudenter petere
quod recondas. Sed & genus arrogãtiæ eſt: clæmẽtiorẽ te uelle uideri:ꝗᷓ põtifex Xpi eſt. Nò oĩa poſſumus oẽs.
Alius in eccleſia oculus eſt:alius lingua:alius manus: alius pes:auris: uenter: & cætera. Lege Pauf epiſtolam ad
Corithios:ubi diuerſa mẽbraunũ corpus efficiũt. Nec ruſticus & tãtũ ſimplex frater iõ ſe ſãctũ putet:ſi nihil
nouerit. nec pitus & eloquẽs in lĩgua æſtimet ſcitatẽ. Multoq; melius eſt e duobus ĩperfectis ruſticitatẽ ſãctã
hie:qᷓ eloquẽtiã peccatricẽ. Multi ædificãt parietes: & colunas eccleſiæ ſubſtruũt. marmora nitẽt. auro ſplẽdẽt
laquearia. gẽmis altare diſtinguit᷑: & miniſtroꝶ Xpi nulla electio eſt. Neq; uero mihi aliꝗs opponat. diues in
iudæa tẽplũ: mẽſas: lucernas: thuribula: patellas: ſcyphos: mortariola: & cætera ex auro fabrefacta Tuũchæc p
babant a dno: q ſacerdotes hoſtias ĩmolabãt: & ſãguis pecudũ erat redẽptio pctõ.ꝗᷓqᷓ hæcoĩa præceſſerintĩ
figura. ſcripta ſũt aũt ppter nos:in quos fines ſæculoꝶ decurrerũt. Nũcuero cũ paupertatẽ domus ſuæ paupꝑ
dns dedicarit: cogitemus crucẽ eius: & diuitias lutũ putabimus. Quid miramur:qd Apᷣs uocat iniquũ mãmo
na Quid ſuſcepimus: & amamus: qd Petrus ſe nõ hre glorioſe teſtat᷑ Alioqn ſi tãtũ lr̃am ſeqmur: & in auro
atq; diuitiis ſimplex nos delectat hiſtoria: cũ auro obuemus & cætera. Ducãt põtifices Xp̃i uxores uirgines.
quis bonæ mẽtis ſit qui cicatricẽ hũerit: & qui deformis ẽ: priuet᷑ ſacerdotio.lepra co rporis aĩæ uitiis præferat᷑
Creſcamus & multiplicemur: & repleamus terrã: nec ĩmolemus agnũ:nec myſticũ paſcha celebremus: qa hæc
abſq; tẽplo fieri lege ꝓphibent᷑. Figamus ſeptĩo mẽſetabernaculũ & ſolẽnia ieiunia buccia cõcrepemus. Quod
ſi hæc oĩa ſpiritalibus ſpiritalia cõparãtes: ſciẽteſq; cũ Paulo ꝙ lex ſpiritalis eſt: & Dauid uerba cãtantis: reuela
oculos meos:& cõſiderabo mirabilia de lege tua: ſic ĩtelligamus: ut dũs quoqʒ; nr̃ ĩtellexit:& interpᷣtatus ẽ ſab /
batũ:autauꝶ repudiemus cũ cæteris ſupſtitionibus iudæoꝶ. aut ſi aurũ placet placeãt & iudæi:quos cũ auro
aut pbare nobis neceſſe eſt: aut dãnare. Cõuiuia tibi uitãda ſũt ſæculariũ: & maxie eoꝶ qui honoribus tumẽt.
11 .XCII.

Turpe eſt añ fores ſacerdotis dni crucifixi & paupis:& qui cibo quoq; ueſcebat᷑ alieno: lectores cõſulũ & mili/ le
tes excubare. Iudicẽq; puinciæ melius uis apud te praãdere:ꝗᷓ in palatio. Quod ſi obtenderis te facere hoc:ut ro ⸗
ke⸗ pro miſeris atq; ſubiectis:iudex ſæculi plus deferet clerico cõtinẽti:ꝗqᷓ diuiti. & magis ſactitatẽ tuã uenera di⸗
it᷑ ꝗopes. Aut ſi talis eſt: qui nõ audiat clericos pro ꝗbuſſibet tribulãtibus:niſi inter phialas:libẽter carebo hu 4
iuſmodi bnficio. & Ap̃ᷣm rogabo pro iudice:qui magis & citius ſubuenire põt ꝗᷓ iudex. Melius enĩ eſt cõfidere uek
. in dño ꝗᷓ cõfidere in hoĩe:melius eſt ſpare in dño:ꝗᷓ ſpare in principibus. Nunꝗᷓ uinũ redoleas: ne audias illud n
hiloſophi:hoc nõ eſt oſculũ porrigere:ſed uinũ ppinare. Vinolẽtos ſacerdotes & apoſtolus dãnat: & uetus n
phibet. Qui altario ſeruiũt: uinu & ſicerã nõ bibãt. Sicera hebræo ᷣmone oĩs potio noĩat᷑ quæ inebriare po uh
teſt: ſiue illa quæ fermẽto cõficit᷑: ſiue pomoꝶ ſucco aut cũ faui decoquunt᷑ in dulcẽ & barbarã potionem: aut (SS
palmaꝶ fructus exprimunt in liquorẽ: coctiſq; frugibus aqua pinguior colorat᷑. Quicqd inebriat: & ſtatu mẽ a
tis euertit: fuge ſimiliter ut uinũ. nec hoc dico: ꝙ dei a nobis creatura dãnet᷑. Siqdẽ & dñs uini potator eſt ap/ neel
pellatus: & Timotheo dolenti ſtomachũ modicauini ſorbitio relaxata eſt. ſed modũ ætatis & ualitudinis p RZR
corpoꝶ qualitate exigimus in potãdo. Quod ſi abſq; uino ardeo adoleſcẽtia: & inflamorcalore ſanguinis: & R
ſucculẽto ualidoq; ſũ corpore:libẽter carebo poculo in quo ſuſpitio ueneni =. Pulchre dicit apud græcos: & ne
ſcioutꝶ apud nos æque reſonet: pinguis uẽter nõ gignit ſenſũtenuẽ. Tãtũ tibi ieiunioꝶ modũ ĩpone:quantũ ta
ferre potes. Sint tibi ieiunia ꝑura: caſta: ſimplicia: moderata: & nõ ſupſtitioſa. Quid ꝓdeſt oleo non ueſci: & Hi
moleſtias quaſdã diflicultateſq; ciboꝶ quærere: caricas: piper: nuces: palmaꝶ fructus: ſimilam: mel: piſtacia? ſtre
Tota hortoꝶ cultura uexat᷑:utcibario nõ ueſcamur pane.& dũ delitias ſectamur:a regno cæloꝶ retrahimur. u,
Audio præterea quoſdã cõtra reꝶ hoĩumq; naturã: aquã nõ bibere. nec ueſci pane: ſed ſorbitiũculas delicatas Mlit
& cõtrita olera: betarũq; ſuccũ nõ caliceſorbere: ſed cõcha. Proh pudor nõ erubeſcimus iſtiuſmodi ineptiis? 2”?è
nec tædet ſupſtitionis? Inſup etiã famã abſtinẽtiæ in delitiis quærimus. Nã fortiſſimũ ieiuniũ eſtaqua & pa A
nis. Sed ꝗa gloriã nõ habet: & oẽs pane & aqua uiuimus: ꝗſi publicũ & cõe ieiuniũ nõ putat᷑. Caue ne hoĩum bur
rumuſculos aucuperis: ne offẽſã dei populoꝶ laude cõmutes. Si adhuc inqt apoſtolus hoĩbus placerẽ: Chriſti =
ſeruus nõ eſſẽ. Deſiuit placere hoĩbus: & ſeruus factus eſt Ap̃i perbonã famã & malã:a dextris &a ſiniſtris xpᷣi zn
miles gradit᷑: nec laude extollit᷑: nec uitupꝑatione fragit᷑. Nõ diuitiis tumet:nõ cõtrahit᷑ auptate: & læta eõtem i
nit & triſtia. Perdiem ſol nõ urit eũ: neq; luna per noctẽ. Nolo teorare in angulis plateaꝶ: ne rectũ iter præcũ ſu
tuaßꝶ atauripopulngis Diofe te dilatare fimbrias: & oſtentui hr̃e philateria: & cõſciẽtia repugnãte phari/ oeh
ſaica ambitiõe circũdari. Inde pẽdet euãgeliu: inde lex & ꝓphetæ ſiue ſacra & apoſtolica doctrina. Melius eſt
enĩ hæc oĩa in mẽte Ponarer in corpore. Fidelis mecũ lector ĩtellige: quid taceã: & quid magis tacẽdo loquar. K
Tot te regulæ quot ſpecies gloriaꝶ uanaꝶ pcurrãt. quãto melius erat hoc nõ in corpore ſed in corde geſtare: KW
& dñm habere fautorẽ nõ hoĩum? Vis ſcire quales dns quærat ornatus habeto prudentiã: iuſticiã: temperan la⸗
tiã: fortitudinẽ: his cæli plagis includere:hæc te quadriga uelut aurigam Xpi ad metã concitũ ferat. Nihil hoc 2 D
monili precioſius. nihil hacgẽmarum uarietate diſtinctius: ex omni parte decoraris: cingeris: atq; protegeris: Uuſe
& ornamẽto tibi ſũt & tutamini:gẽmæ uertunt᷑ ĩ ſcuta. Caue quoq; ne aut liguã aut aures hẽas pruriẽtes:ideſt n
ne aut ipſe aliis detrahas: aut alios audias detrahentes: ſedẽs: inꝗt aduerſus fratrẽ tuũ detrahebas: & aduerſus
filiũ mris tuæ ponebas ſcãdalũ. hoc feciſti & tacui: exiſtimaſti inique ꝙ ero tibi ſimilis. arguã te & ſtatuã cõtra
faciẽ tuã. Parce detractationi linguæ: cuſtodi mones tuos: & ſcito ꝗa cucta quæ de aliis loqueris: tua ſnĩa iudi .
caris & in his ipſe dep̃hẽſus eris: quæ ĩ aliis arguebas: eq; uero illa iuſta eſt excuſatio: referẽtibus aliis iniuriã
facere nõ poſſũ. Nemo ĩuito auditori libẽter refert. Sagitta in lapidem nunꝗᷓ figit᷑: ĩterdũ reſiliẽs pcutit diri AA
gẽtẽ. Diſcat detractor:dũ te uidet no libẽter audire: nõ facile detrahere. Cũ detractoribus ait Salomò ne cõmi A
ſcearis:qm repẽte ueniet pditio eoꝶ: & ruinã utriuſq; ꝗs nouit tã uidelicet eius qui detrahit:ꝗᷓ illius qui cõmo
dat aurẽ detrahẽti. Officiũ tuũ eſt uiſitare lãguẽtes: noſſe domos matronaꝶ:ac liberos eaꝶ: & nobiliũ uiroꝶ no
cuſtodire ſecreta. Officii ergo tui eſt: nõ ſolũ oculos caſtos ſeruare:ſed & linguã. Nunꝗᷓ de formis mulieꝶ diſ⸗ alti
putes.nec qd ĩ cuiuſꝗ domo agat᷑:alia domus per te nouerit.Hippocrates adiurat diſcipulos ſuos an ꝗᷓ doceat ttin
& ĩ uerbis ſuis iurare cõpellit: extorquet ſacio ſilẽtiũ:bᷣmonẽ:ĩceſſũ:maãſuetudinẽ:hĩtũ:moreſq; deſcribit.Quã
to magis nos ꝗbus aĩaꝶ cura cõmiſſa eſt: oĩum xpᷣianoꝶ domos debemus amare ꝗᷓſi ꝓprias? Cõſolatores nos .
potius in mœroribus ſuis ꝗᷓ cõuiuas in ꝓſperis nouerit. Facile cõtẽnit᷑ clericus: qui ſæpe uocat᷑ ad prandiũ: & hin
ire nõ recuſat. Nunꝗᷓ petẽtes raro accipiamus rogati. Beatius enĩ eſt magis dare ꝗᷓ accipere. Neſcio enim quo Ar
mõ etiã ipſe qui deprecat᷑ ut tribuat:cũ acceperis: uiliorẽ te iudicat. & miꝶ in moufi eũ rogantẽ cõtempſeris: K’
. plus te poſterius uenerat᷑. Prædicator cõtinẽtiæ nuptias ne cociliet. Qui apoſtolũ legit: ſupeſt ut qui hnt uxo me
res ſic ſint:ꝗᷓſi nõ hẽant: cur uirginẽ cogit: ut nubat?: Quide monogamia ſacerdos eſt: qre uiduã hortat᷑ ut biga Anm
ma ſit! Procuratores & diſpẽſatores domoꝶ alienaꝶ atq; uillaꝶ: quõ pnt eẽ clerici: qui ꝓprias iubent᷑ cõtẽnere lir
facultates? Amico ꝗ ppiã rape furtũ eſt. Eccleſiã fraudare: ſacrilegiũ eſt. Accep iſſe ꝗqd paupibus erogandũ eſt: oni
& eſurientibus plunmis: uel cautũ uelle eẽ: uel timidũ.aut ꝗd apertiſſimi ſceleris eſt: aliud exinde ſubtrahere: han
oĩum prædonũ crudelitatẽ ſuꝑat. Alter fame torquet᷑: & tu iudicas: qm uẽtri eius ſatis ſit. Aut diuide ſtatĩ qd tis
accepis: aut ſi timidus diſpẽſatores dimitte largitorẽ: ut ſua ipſediſtribuat. Nolo ut ſub occaſiõe mea ſacculus ſce
tuus plenus ſit. Nemo mea melius me ſeruare pòt. Optimus diſpenſator eſt: qui ſibi nihil reſeruat. Coegiſti
. . =DMUMU me (KHu

õ . 4— ... .
¶ptioe dignus. Siqs epatũ deſiderat: bonũ opus deſiderat. Oportet enĩ eᷣm irrephẽſibilẽ eſſe: & reliqua. totũ

me Nepotiane chariſſime: lapidato iã uirginitatis libello: quẽ ſãctæ Euſtochio Romæ ſcripſerã: poſt annos
decẽ rurſus Bethleẽ ora reſerare: & cõfodiendũ me lĩguis oĩum pdere. Aut enĩ nihil ſcribẽdu fuit:ne hoĩum iu
diciũ ſubiremus: qd tu facere quoq; uoluiſti: aut ſcribẽtes nos noſſe: cũctoꝶ aduerſũ nos maledicoꝶ tela eẽ tor
quẽda. Quos obſecro ut quieſcãt: & deſinãt maledicere. Nõenĩ utaduerſariis: ſed ut amicis ſcripſimus. Nec ĩ
uecti ſumus in eos: qui peccãt. ſed ne peccẽt: monuimus. Neq; in illos tãtũ: ſed & ĩ noſipſos ſeueri iudices fui
mus. Volenteſq; feſtucã de oculo alterius tollere: noſtrã primũ trabẽ eiecimus. Nullũ læſi:nullius nomen de
mea ſcriptura deſignatũ eſt. Neminẽ ſpecialiter meus ſermo pulſauit. Generalis de uitiis diſputatio eſt. Qui
mihi iraſci uoluerit: prius ipſe de ſe: ꝙ talis ſit: cõfitebit᷑. M
Epiſtola beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Oceanũ de uita clericoꝶ. ubi ad eoꝶ inſtitutionẽ pponit epiſtolam
Pauli ad Timotheũu de epo: ut ex illo cæteri gradus clericoꝶ diſcãt quò uiuere debeãt. Monetillos fœminaꝶ ui
tare cõſortia: oſtẽdẽs exillaꝶ cõuerſatione etiã ſi cognationeiungant᷑ quãtuũ piculi ĩmineat.
VOdphronius Euſebius Hieronymus Oceano ſuo ſalutẽ. Deprecatus es: ut tibi breuiter exponerẽ:qli⸗
ter clerici debeãt uictitare in hacuita mortaliũ. Hinc me plæriq; maledictis æmuli præſtolant᷑: qa nõ

ſileo ueritatẽ.tũ mihichanſſime ab apoſtolo ſumamus exordiũ:qui ait. Humanus ſermo & oĩ acce/

cõprehẽdit eẽ cauendũ: cũ irreprehẽſibilẽ ponit. Quõ igit᷑ alteꝶ reprehẽdet cũ ipſe u accepit ptãtẽ:ut doceat:
ſit rephẽſus Quia uita ep̃i forma debet eẽ clericoꝶ. exepo gradus cæteri clerioꝶ cõdiſcũt: quõdebeant uiuere ĩ
hac uita mortali. Seipſos imitabiles debẽt ꝓponere ſacerdotes: ut alii iuniores gradus humiles cõſecuti uita &
teſtimonia ſacerdotũ poſſint exurgere. Præcipue illud reor attẽtius tibi eẽ puidẽdũ: ꝗa prima tẽtamẽta ſũt ele
ricoꝶ: mulierũ frequẽter acceſſus. Iſte ſexus reprehẽſibiles exhibet clericos. Quid tibi re uera cũ fœminis: qui
ad altare cũ dno fabularis? Iecũcti in publico: te in agro ruſtici aratores ac uinitores quotidie grauiter lacera-

but:ſi cõtra diſpoſitũ fidei cũ fœminis hiĩtare cõtẽdis.Et quia ut arbitror: cõcupiſcis irreprehẽſibilis iueniri:te
ſtimonio bono utere. Nunqd in choro apoſtoloꝶ fœmiæ affuerũt: Prohibe tecũ uirgines morari: etiã quæ de
genere tuo ſũt. Diligis eas? Exterius ordina: frequẽter uiſita: iſctus obſeqo clericoꝶ. nedũ ſecretaliterac ſolus

igrederis: macules teſtimoniũ tuũ.Illud etiã adiiciẽdũ eſt: qa ſi uxorẽ duceres:lex teno ꝓhiberet hĩtare cũ con

ſerua. Cũ uxoris enĩ cõſenſu eiuſmodi ad regimẽ ſacerdotii pmouent᷑.maxime cũ apoſtoli epiſtola præceptũ
hoc hẽat: unius uxoris uiꝶ ad honorẽ clericatus eligẽdu.te uero nõita ſalutaria pcepta cõſtringũt. Aliter coiu/
gati: aliter uirgines admonent eccleſiaſtici onus ſubire miniſterii. Fœmiaꝶ cũ clericis nullo pacto coniuncta
præcipit᷑ cõuerſatio. Ianua diaboli: uia iniqtatis: ſcorpionis pcuſſio: nociuũq; genus eſtfœmia. Cũ pximat ſti

pula:incẽdit ignẽ. Flãmigero igne pcutit fœmia cõſciẽtiã pariter habitãtis. exuritq; fundamẽta motium. Ego

id dico: ſi cũ uiris fæmĩæ hitẽt: uiſcariũ nõ deerit diaboli: ex eis aucupatũ eſt ab initio ꝑctm. Ferreas mẽtes libi

do domat. Si alligauerit ꝗs ignẽ in ſinu ſuo: & ueſtimẽta eius nõ cõburent᷑ Aut ſiꝗs ambulauerit ſuꝑ carbo⸗
nes ignis: pedes ſuos nõ coburet: Mihi crede nõ põt toto corde cũ idho hitare: qui fmiĩaꝶ acceſſibus copula⸗
tur. Sed dicis: qui ambulat inꝗt ſimpliciter: ambulat cõfidenter. bene & argute. ſed & oportet teſtimoniũ bo
nũ habere ex his qui foris ſũt. Licet corã deo recte incedas: tn corã hoĩbus bona ꝓuidenda ſũt: qa & aſtutiores
ſut filiis lucis filii tenebraꝶ. Cũ ergo hocgenus a tautat: das reprehẽdentibus te locũ. Ipſe te detrahẽtiũ

morſibus tradidiſti: ſi agapetaꝶ coſortiũ nõ dimiſeris. Benignus es: gaudeo. pudicus: falſũ eſt. Si aliq; ſenſerit

clericu hitare cũ fœmis: no credit eũ eẽcaſtũ. Si pudicitiã quæris: ꝗᷓre hĩtas cũ fœmĩsFœminã quã bñ uideris

cõuerſãtẽ mẽte dilige: nõ corporali frequẽtes ornatu. Nõ ueſtis tenera clericũ facit: aut ſacerdotẽ. ſed caſta mẽ
tis ĩtentio. Hæc enĩ deuotionẽ honoris in te cuſtodit. honorẽ quidẽ glorioſũ:boni opis fama cõſeruat. Sacer/
dotes ꝗppe decet: uel cæteros clericoꝶ gradus ut ſupra dictũ eſt: a fæmis ſegregari. Siigit᷑ generis gratia iudicas
eaſdẽ nullo pacto dimittere: memẽto Thamar: ꝙ ab Ammon fre ſuo corrupta ſit. Idipſũpſequor dilectiſſime
ubi unius eſt tabernaculi cõuerſatio: carnis nõ ie tollit᷑ delectatio. De duobus enĩ qd unus deſiderat:ſi lo
nõ põt: tẽtat᷑ tñ. Remotio igit᷑ uiri: caſtitatis collocat arma. Cõſtruit in melioribus caſtra. pudoris honorem cõ
ſolat᷑. Potuit enĩ & Maria mater dni de choro apoſtoloꝶ nõ diſcedere:ſi liceret. Tecla poſt tẽtationẽ paſſionis
Antiochiæ: a Paulo ꝓhibet᷑ pariter ꝑgere. Nemo miles cũ uxore pgit ad bellũ. nõ ĩuideo charitati tuæ. ſit tibi cũ

caſtis uirginibus lõgæua dilectio. Tuc in bono meritũ collocabis. & famã meliorabis: ſed ſi cõ regatiões cõſti
tuis puellaꝶ:puchrecẽſeo ĩ hebdomada ſecũda uiſitatiõe ad bndicẽdũ cõgregationẽ uenias. ſed nõ ſolus. ne ru

migeruli lĩguis te macerãtibus lacerẽt. Alienã enĩ cupiũtuicini diſcutere uita:no ſuã. Propterea digne accipe
meoꝶ præcepta uerboꝶ. & monita humilitatis: quæ fraterno affectu calamo ĩperãte expᷣſſimus:dulciter lege.
lIã uero ut rephẽſibilis diuini altaris nõ ſit ſacerdos: pauca de reliqꝗs apoſtoli teſtimoniis quãtũ dñs donat: ex/
ponã. Sufficiũt ſupiores cauſæ quæ dictæ ſũt. Veꝶ ne Aig- minus ĩtelligẽs ad epos tãtũ ſẽtiat apoſtolũ fuiſſe
locutũ:qd de diaconibus ad Timotheũ præceptũ ſit: qd de pᷣſbyteris ad Titũ:cõmemorare delectat. Sed præ/
tereũdũ nõ eſt: ſupiorẽ explanare ſnĩam. Vnius uxoris uiꝶ:& noua & uetus præceptio ſacerdotẽ cẽſet eligẽdũ
ꝗa digamos ad miſteriũ plæriq; ep̃i applicuerũt. ſed aſſeruerũt: cõcubina fuitilla: nõuxor.ꝗᷓſi nõ hæc ſintcom
mercia fœditatis in illa: quæ in hac exercent᷑: quæ uxor aſſerit᷑: An qa cõiugii tabulas nõ fecit: cõcupiſcẽtia alia
nõ fuit: Nullo pacto digamos: uel cõcubinaꝶ cathenis ĩſertos: decet ſubire ſacerdotii miſteriũ. In leuitico ſcri

ptũ eſtac præſinitũ: qles eligi debeãt ſacerdotes:ſicut hẽs. & dixit dĩs ad Moyſẽ: ſacerdos uxorẽ accipiat uirgi

nẽ de ſemine patꝶ ſuoꝶ. Viduã uero aut deſtitutã aut a uiuo marito derelicta nõ accipiat. Bñ audiui præcipi
ente dno Moyſi: qa nec uxor debet ſacerdoti digama cõuenire: ne honorẽ polluat ſacerdotii.ſicut unius uxoris 1
uiꝶ: ſicunius uiri mãdat uxorẽ. Si ergo clericus monogamus fuerit: & uxor eius digama noli eũ miĩſterio ap
plicare. Digamã enĩ duxit uxorẽ. Hæc Tito præcepta idẽ apoſtolus de ordinadis clericis dedit. Et ga liber finẽ
expectat: ad id redeamus: un egreſſi ſumus.nec ſi duæuel tres pariter dei ancillæ morent ſolu ad eas ĩgredi cõ Sðõ
uenit ſacerdotẽ. Siqs hæc præcepta nõ obſeruauerit:hoſtis eſtaiæ ſuæ. ꝙ ſi poſt monita nĩa aliq; clericus aga d
petas amplius quæſierit amare ꝗᷓ Xpᷣmᷣm Synodalẽ regulã cõueniat. & præcepta pat in Nicea definita ei 4
legant᷑. Iã uero ſi cõuẽtus fugerit prædicta: & reliquerit: cõſecuti ſumus maximu lucrũ.Alioꝗn ſi neglexerit: ta le
lis ab eccleſia Ap̃i anathematizãdus eſt. Germinãt enĩ fœmiĩæ ſpinas cũ uiris hĩtãtes: & arcana mẽtium acuto
mucrone pcutiũt. Proh nefas. dolor eſt dicere: ſed præterire nõ decet. Xpo iſtæ nubere uouerũt: nõ clerccis. Vñ te
ſine nuptiis genus nouũ uxoꝶ? Et hocad nos qd ptinet: qd infamare non ceſſamus Amachera ceſſemus. Bo/ 1
nus honoreſt in eccleſia: ſi a cõſortio uiroꝶ fœmiæ ſint lõge. Monachũ uel clencũ ſolitudo facitinõ publicůũ
Quid te uirginale delectat alloquiũ? Cur ſãctimonialiũ cõtra fidẽ frequẽtas in eccleſia: uel in ipo publico? Si 4
eos quos diligũt uiderint: ridentibus oculis ſalutatiõis tenera uerba ꝓcedũt. Deide cum ſalutauerint: ſi eas dei
uiros præterire celerius uiderint: cõtemptores ſuos iudicãt: & iraſcuntur. Ordinat᷑ deindedeſertæ ſatiſfactio. 2
oſt ſatiſfactionẽ prãdiũ:qᷓſi noua læticia diſponit᷑ Inter pocula ĩproperãt uerba cõtemptus. ille uero lamen (
tari ſe ſimulat: qᷓſi pcti genus ĩducẽs. lege qa talis debeteẽ ſ. olitarius: qẽ Hieremias eẽ deſcripſit. Ait enĩ ſede/ s
bit ſolitarius: & tacebit: qa leuauit ſe ſuꝑ ſe. Bonũ eſt uiro cũ leuauerit iugũ ab adoleſcẽtia ſua. Et qa leſus reli/
ctis apoſtolis ſolus ibat orare. Mariã quoq; in penetralibus angelus ſolã ĩuenit: nõ cũ agapeta loquẽtẽ: & illa 8
uirilẽ introitũ trepidauit. Tu quæ fornax es malitiæ: qd a uiro deſideras frequẽtius ſalutari & neſcis qꝗa dupli
citer formã ꝑdis: tuã ſimul & clerici: cuius mĩſterio eccleſia Api debet ornari. Inordinata cõſuetudo eſt: delica
tis ſermonibus fabuloſa calamitas. Sed ſi hoſpitalitatẽ cupis hr̃e: hẽs tuas ſorores. illæ apud te in domũ uocari
debẽt: no clerici. Erit ad ædificationẽ tuã ſãcta uirgo: qd dixero. In beatiſſimi Martini uita legimus cõmemo/
raſſe Sulpitiũ: ꝙ trãſiẽs ſãctus Martinus quãdã uirginẽ moribus & caſtitate præcelſa:cupiẽs uiſitare:illa no/ n
luit:ſed xeniũ miſit ei:ac per feneſtrã reſpiciẽs ait ſãcto uiro:mi pr̃ ſãcte ora pro me:qaa uiro nunꝗᷓ ſũ uiſisata 4
Gratias egit deo ſãctus Martinus:& ꝙ talibus ĩbuta moribus caſtã cuſtodierit uolũtatẽ: & bñditẽs eã abiit lz c
tus. Hucuſq; ſufficiat de fœmis dictu. cõſumata ꝗppe uirginũcauſa: trãſeamus ad reliqua. Hoſpitalẽ prrce bil
pit apoſtolus clericũ ordinãdũ. Hoc præcepto E Abrahã & Loth angelos ſuſceperũt ꝗa hoſpitalitatẽ ĩter cte ub
ras dilexerũt uirtutes. Sic & Oneſiphorus Pau ũ doctrinæ fõtẽ ſuſcepit. Hæ imitatores ſint ur̃æ: & ne ſinatis ĩ 12
colã præterire: qui apud uos panẽ nõ comedat. Sequit᷑. Nõ pcuſſorẽ.nõ eniĩ pugilẽ deſcribit apoſtolus: ſed ꝗ eu⸗
coõſciẽtias nõ pcutiat ſi inguloꝶ: ſed modeſtũ: & reliqua:domũu ſuã bñ regẽtẽ. Per ꝗᷓ horribile erit: ſi domui cleri Pe
ci detrahat᷑. Lædet ſacerdòtis opinionẽ in plæbe: qũ de ꝓpximis eius male loquit᷑ populus. Sup oĩa hæc præce/ Lot
pit clericis boni teſtimonii füdamẽta cõponere: ut bonoꝶ opeꝶ teſtificatio caſto cofirmer affetu. ⸗
¶ HBeati Hieronymi p̃ſbyteri ad Euagriũ epiſtola qliter p(byter& diaconus differãt: ꝗ oſtẽdit pᷣſbyteꝶ diacono aa
in honore lõge pᷣſtare. Et in primitiua eccleſia eade fuiſſe ẽm & cp̃ᷣſbyteꝶ. Sed iſciſmatis remediũ unũ fuiſſe
poſitu: & 1 hocorbis potius ꝗᷓutbis ſequẽdã coſuetudinẽ. & hinc exceptusẽ tex. ĩ decretis. xc. diſ.c. legimus.
L Fgimus in Eſaia fatuus fatua loquit᷑. Audio quẽdã in tatã erupiſſe uecordiã: ut diaconos p̃ſbyteris (
i. epis anferret. Nã cũ apoſtolus pſpicue doceat eoſdẽ eẽ pᷣſbyteros quos epos:qd patit᷑ menſaꝶ & ui
duaꝶ miſter: ut ſup eos tumidus ſe efferat: ad quoꝶ pᷣces Ap̃i corpus ſãguiſq; cõficit. Quæris aucto. —
ritatẽ. Qudi teſtimoniũ. Paulus & Timotheus fui Api leſu: oĩbus ſãctis in Xpo leſu:qui ſunt in philippis cũ
epis & diaconibus. Vis & aliud exẽplũ in actibus apoſtoloꝶ: ad unius eccleſiæ ſacerdotes. ita Paulus loquit᷑. „
Attendite uobis: &cũcto gregi in quo uos ſpũs ſcũs poſuit epos: ut regeretis eccleſiã dñi: quã acqſiuit ſĩguine .
ſuo. Ac ne ꝗs cõtẽtioſe in una eccleſia plures epos fuiſſe cõtẽdat: audi & aliud teſtimoniũ:in quo manifeſtiſſi t
me cõprobat᷑: eundẽ eẽ epᷣm atq; pᷣſbyteꝶ. Propter hoc reliqui tecerte: ut quæ deerãt corrigeres. & conſtitueres cc
pᷣſbyteros 3 ciuitates: ſicut & ego tibi mãdaui. Siqꝗs eſt ſine crimĩe: unius uxoris uir: filios hns fideles: nõ in ac/ “”
cuſatione Iuxuriæ: aut nõ ſubditos. oportet enĩ epᷣm ſine crimĩe eẽ ꝗᷓſi dei diſpẽſatorẽ. & ad Timotheũ. Noli
negligere gratiã quæ tibi data eſt pphetiæ per ĩpoſitionẽ manuũ pᷣſbyteri. Sed & Petrus in prima epiſtola.pre
ſbyteros inqt in uobis pcor cõpreſbyter: & teſtis paſſionũ Xp̃i: futuræ gloriæ quæ reuelãda eſt: particeps re/ K
gere gregẽ xp'i. & ĩſpicere nò ex neceſſitate ſed uolutarie iuxta deũ. Quod qdẽ græce ſignificãtius dicit᷑ ιοαα
evoy Iẽc ideſt ſuperintẽdentes. uñ & nomẽ epi tractũ eſt. Parua tibi uident᷑ tãtoꝶ uiroꝶ teſtimonia? Clãgat a
tuba euigeltea hlius tornitrui quẽ Ieſus amauit plurimũ: qui de pectore Saluatoris doctriĩaꝶ fluẽta potauit cti
p̃ſbyter electe dñe & filius eius quos ego diligo in ueritate. Et in alia epiſtola pᷣſbyter Caio chariſſimo quẽ ego
diligo in ueritate. Quod aũt poſtea unus electus eſt: qui cæteris præponeret: in ſciſmatis remediũ factu eſt: ne kEurd
unuſqſq; ad ſe trahẽs Apᷣi eccleſiã rũperet. Naã & alexãdriæ a Marco euãgeliſta uſq; ad Heradã & Dionyſiũ üuenn
epᷣos: pᷣſbyteri ſemp unũ de ſe electũ in excelſiori gradu collocatũ epᷣm noĩabãt. quò ſi exercitus Impatorẽ fa/ eſqi
ciat. autdiaconi eligãt deſe quẽ ĩduſtriũ nouerit: & Archidiaconũ uocẽt. Quid eniĩ facit excepta ordiatiõe eps binn
quod
4

. 6

illa
pli
dien
ocri
erno/
lano⸗
ſſinn
bütle
p
tercrt
inatsi
iſlelg
uicen
prre⸗
iren

gunns,

—,

en
gdi
audo⸗
p⸗
n .
mune.
ſtiſſi
ueres
in a
Noii
kapr
eßs ,
IOGN.
Cig
otaut
vich
jeſbne

vfl

Ntel/

beeßs

gcd

quod pᷣ̃ſbyter nõ facit! Nec altera romanæ urbis eccleſia: altera totius orbis æſtimãda ẽ. & Galliæ: & Britãniæ:
& Africa: & Perſis: & Oriẽs: & India: & oẽs barbaræ natiões unũ Apᷣm adorãt: unã obſeruãt regulã ueritatis. Si
auctoritas quærit᷑:orbis maior eſt urbe. Vbicũq; fuerit epᷣs:ſiue Romæ:ſiue eugubii:ſiue conſtantinopoli:ſiue
regii: ſiue alexãdriæ: ſiue thanis eiuſdẽ meriti: eiuſdẽ & ſacerdotii. Potentia diuitiaꝶe: & pauptatis humilitas: uel
ſublimiorẽ uel ĩferiorẽ epᷣm facit. Cæteꝶ oẽs apoſtoloꝶ ſucceſſores ſũt. Sed dicis: quõ Romæ ad teſtimonium
diaconi pſbyteri ordinat᷑ Quid mihi ꝓfers unius urbis cõſuetudinẽ! Quid paucitatẽ: de qua ortũ eſt ſupciliũ
in leges eccleſiæ uẽdicas? Oẽ qd raꝶ eit: plus appetit᷑. Pulegiũ apud indos pipere pcioſius eſt. Diaconos pauci
tas honorabiles: pbyteros turba cõtẽptibiles facit. Cæteꝶe etiã in eccleſia Romæ p byteri ſedẽt. & ſtãt diaconi
licet paulati ĩcrebreſcẽtibus uitiis: inter pᷣſbyteros abſẽte epo ſedere diaconũ uideri. & in domeſticis cõuiuiis bũ
dictiões pᷣſbyteris dare diſcãt.q hoc faciũt: nõ ſerecte facere ſciãt: & audiãt apoſtolos. no eſtdignuũ: ut relinquẽ/
tes uerbũ dei miſtremus mẽſis. Sciãt qᷓre diaconi cõſtituti ſũt. Ilegãt acta apoſtoloꝶ. recordent cõditionis ſuæ
Preſ byter & eps:aliud ætatis: aliud dignitatis eſt nomẽ. Vñ &ad Titũ& ad Timotheũ de ordinatione diaconi
& ep̃i dici. De pᷣſbyteris oĩno recitet᷑. qa in epo & pᷣſbyter cõtinet᷑.qui ꝓuehit᷑:de minori ad maius ꝓuehitur.
Aut igit᷑ ex pᷣſbytero ordinet diaconus: ut pᷣſbyter miordiacono cõprobet᷑:ĩ quẽ creſcit ex paruo.aut ſi ex diaco
no ordinet᷑ pᷣſbyter:nouerit ſe lucris minorẽ: ſacerdotio eẽ maiorẽ. Et ut ſciamus traditiões apoſtolicas ſũptas
de ueteri teſtamẽto: qd; Aarõ & filii eius: atq; leuitæ ĩ tẽplo fuerit: hoc ſibi epi & pᷣſbri & diacõt uẽdicẽt ĩ eccleſia.
¶ Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Damaſũ deoblationibus altaris & elemoſynis a pᷣſbyteris & no a laicis uẽdicã/
dis quod ſãctoꝶ doctoꝶ auctoritate cõfirmat: cẽſens laicos præſuptores excõmunicationi ſubdendos.
Ouerit ſãcta auctoritas tua Papa uenerade:qa de quæſtiõe quã clientulo tuo ꝓpoſuiſti:& cõgrua rũ
ſa per epiſtolã madaſti: hoc eſt de panibus a fidelibus in altani oblatis: ꝗs illis iure uti debeat: quãtũ a
Äpræcipuis ecleſiæ doctoribus ĩueſtigare ualui: in paucis tibi reſcribere curaui. Teſtes aũt idonei: quos
ad hãcrẽ corroborãdã cõcitaui: hi ſũt. Gregorius Naziãzenus mirabilis doctor: Cyrillus: Athanaſius: Theo-
philus: Anatholius: Ioãnes Chryſoſtomus: Euſtachius: Euſebius Chronographus: & nr̃ Hilarius. ꝗ oẽs uno
ore eodẽq; cõſenſu ueluti uera ſãcti ſpus organa anathematis mucrone cẽſet eẽ feriẽdos:qui in uſus laicoꝶ pa
nes oblationũ cõtulerint. ꝗa oĩno ſacerdotibus ſolis debent: niſi forte religiõis gra laici pro bñũdictiõe de manu
ſacerdotis accipiãt. Nõ ſolu aũt de panibus in eccleſia hoc ſãxerũt pr̃es nri:ſed de oĩbus quæ altari offerunt᷑:di
cẽtes atq; docẽtes: magnũ nefas eẽ: & per oĩa diabolica temeritate hoc fieri: ubicũq; acciderit: & ualde eẽ ĩtolera/
bile ſãctæ eccleſiæ: ut ſine uindicta ſãctoꝶ canonũ remaneat. Vñ Chryſoſtomus in cõmẽtariis ſuꝑ Matthæũ:
ubi diſcipuli ſpicas manibus uellebãt ſabbato & Phariſæi reprehẽdebãt ſic ait. Si nõ licuit Dauid:& uiris eius
abhuc ſub umbra legis comedere panes propoſiti õis: qũ ab Abimelech panes petiit: fame ſtimulãte:quõ nũc
euãgelio coruſcãte pſuaderi debet laicis:ut oblationẽ panũ deo oblatoꝶ ſuis uſibus rapiãt: Dicit nãq; pinde
apoſtolus. Qui altari ſeruiũt: de altari participẽt. Ergo qa ſacerdotes pro oĩbus orare ſolẽt: quoꝶ elemoſynas
& oblationes accipiũt: qua frote præſumũt laici oblationes: quas xpᷣiani pro pctis ſuis offerunt: uel comedere:
uel aliis cõcedere: cũ ip̃i nõ debeant pro populo orare? Ob hoc papa glorioſe mittere oportet illos præſũptores
in excõmunicationẽ ppetuã ut cæteri metũ habeãt:& amplius hæc in eccleſia ne fiant.
¶ Incipit quartus liber ſiue tractatus tertiæ partis p rincipalis epiſtolaꝶ beati Hieronymi de correctiõe uitæ &
cõuerſatione prælatorum ſiue præſidentium.
Epiſtola beati Hieronymi ad Ruſticuũ Narbonenſẽ epᷣm de uita & cõuerſatiõe ep̃i &.vii.gradibus clericorum
illi commiſſis. ¶Argumentum in eankeeem.
