rurſũ a uobis quæret᷑ quare addiderimus tibi: cum nec in græco ſit: nec in hebræo: Eadẽ igit ĩterpretãdi ſequen
da eſt regula: quã ſæpe diximus Vt ubi nõ ſit dĩnum in ſenſu linguæ in quã tranſferimus: & proprietas & ele
gãtia cõſeruet᷑. In eodẽ. Miſericordia & ueritas obuiauerũt ſibi: & dicitis ꝙ in græco ſibi nõ habeat oειοααα
XριεRπα Iοννideſt miſericordia & ueritas cõcurrerũt: nec in hebræo habet᷑: & apud. lxx. Obelo præno
tatũ eſt:quæ ſigna per ſcriptoꝶ negligentiã a plæriſq; quaſi ſupflua relinquunt᷑: & iccirco magnus in legẽdo
error exorit᷑. Si aũt nõ fuerit additu ſibi miſericordia & ueritas: nõ ſibi ſed aliis occurriſſe credent᷑. Nec iuſticia
& pax ſibi dediſſe oſculum: ſed alteri A1αατυουπα αααιε„οοαν. In octogeſimoquinto. Et nõ po/
ſuerũt te in cõſpectu ſuo: dicitis ꝙ in noſtro codice te nõ habeat᷑.addito te: & emẽdato errore librarii noſtrum
errocẽ emãdabitis. In eodẽ. Et tu dominus deus miſerator & miſericors. In græco ĩueniſſe uos dicitis cεαvν
pie otοααιποv:ideſt & tu dedeus meus quod ſupfluũ eſt. Meus enĩ in hebræo nõ habet᷑: nec ĩ ſeptuagĩta. In
octogeſimooctauo. Nagnus & horrẽdus. Pro quo in græco inueniſſe uos dicitis ꝓoρρααν1 quod ſignifi
cat. terribilis & timẽdus ẽ. formidãdus ergo puto ego idipſũ ſignificare: & horrẽdu: nõ uti uulgus exiſtimat de

ſpiciẽdũ & ſqualidũ. ſecũdũ illud ¶ Mihi frigidus horror. Membra quatit: & FHorrorubiq; aĩo ſimulip

ſa ſilentia terrẽt:c& ¶ Monſtrũ horrẽdũ ingens: & multa ſimilia. In eodẽ. Tuũc locutus in uiſione ſanctis tuis
Pro quo in græco uos ĩueniſſe dicitis Ioreααωααμεο ορρποσ1 οτ αοιιρο::deſt tũc locutus es in uiſione
filiis tuis. Sed ſciendum eſt ꝙ in hebræo laaſiadach habet quod omnes ſoi&τιοdeſt ſanctis tuis: trãſtu
lerunt. Et ſola ſexta editio prophetis tuis ĩterpretata eſt. ſenſũ magis ꝗᷓ uerba exprimẽs. Etin uulgata notãdu
eſt pro ſanctis filios reperiri. In eodẽ. Tu uero reppuliſti & deſpexiſti. pro quo in græco a νεποοσι iue,
niſſe uos dicitis unius litteræ mutatio quãtũ uobis fecit errorẽ. Nõ enĩ reſpexiſti:ſed deſpexiſti ĩterpretati ſũt
ideſt cõtempſiſti: niſi forte ?ẽ7Xνιπιι οας6 putatis traſterendũ deſpexiiti. Sed ſecũdũ diſertiſſimũ iſtius tẽ-/
poris interpretẽ annihilaſti: uel anulaſti: uel uilificaſti. Et ſiqua alia poſſut ĩueniri apud ĩperitos portẽta uer/
boꝶ. Octogeſimonono. Aſæculo uſq; ĩ ſæculũ tu esdeus: & dicitis ꝙ ĩ græco nõ ſitdeus &αοTονπàριποα
kxa &ι oU ⁄Üüοςοαασπι:deſta ſæculo: & uſq; in ſæculũ tu es: quod apud eoſdẽ eſſe manifeſtũ eſt. Naã & he/

braica ueritas habet & oẽs alii ĩterpretes: & ſeptuaginta ſimiliter trãſtulerunt xai àωισ o&αιτποιουεεια

quod hebraice dicit᷑ meolã adolã athebel. In eodẽ. Quoniã ſuꝑuenit mãſuetudo: & corripiemur:ĩ græco uos
dicitis ĩueniſſe òεα„οςτποIαρπαςααα αιπιπαοιπιοαιdeſt quoniã ſupuenit ſuꝑ nos mãſuetu
do: & inſtituemur. Sed & hoc ſupfluũ eſt. In nonageſimo. Dicet domino ſuſceptor meus es tu. Et dicitis ꝙ in
græco es nõ habeat᷑: Ego uobis amplius dicã ꝙ apud hebræos nec es habeat: nec tu. Sed apud. Lxx. & apud la/
tinos pro cõcinitate & uerboꝶ cõſequẽtia poſituũ ſit. Innonageſimotertio. Beatus homo quẽ tu erudieris: do/
mine: dicitis in græco nõ eſſe tu uaαοαααππαττσςαονταποαπρ–11 deſt Beatus homo quẽ quidẽ
erudieris dñe. & uerũ eſt. ſed apud latinos ꝓpter euphoniam ideſt conſonantiam poſitũ eſt. Si enĩ dicamus.
Beatus homo quem erudieris dne:compoſitionis elegantiã nõ habet. ſed quãdo dicit᷑ domine: & apoſtropha
fit ad dominũ:nihil nocet ſenſui:ſi ponit᷑ & tu. In eodẽ. Et in malitia eoꝶ diſperdet eos. in græco dicitis nõ eſſe
præpoſitionẽ in: ſed legi. Malitia eoꝶ diſperdet. Sciendũ aũt ꝙ & in hebræo & in cũctis ĩterpretibus poſitũ ſit
wal a Tuy Rpiανπυσ⁵π Nααπιαντοορρρρςù deſt Et in malitia eoꝶ diſperdet eos dominus
deus. Si at uoluerimus legere malitia eoꝶ diſperdet: ideſt quod in. Lxx. ſequit in fine uerſiculi: eos: & ſupflu
um erit: & uitioſũ. In nonageſimoſeptimo. Recordatus eſt miſericordiæ ſuæ. pro quo in græco inueniſſe uos
dicitis aαοοα 1οεοαωςραατοον οαπHαισÜπideſt recordatus eſt miſericordiæ ſuæ Iacob: ſed hic Iacob nomẽ
ſuperfluũ eſt. In centeſimo. Oculi meiad fideles terræ: ut ſedeãt mecũ.pro quo in græco inueniſſe uos dicitis
W1 Tovg Tig Tov Tu ynα ToO õä ue ſe uov:ideſt in fideles terræ cõſidere ipſos mecũ.ꝗs
nõ ita talẽ fugiat ĩterpretationẽ: ut uerbum ad uerbũ exprimẽtes dicãt ita- Cõſiderẽt ipſi mecum. In centeſi/
moprimo. Vigilaui & factus ſum ſicut paſſer ſolitarius in tecto. & dicitis ĩueniſſe uos ĩ græco ei Aπιπαι
quod antiqui codices latinoꝶ ĩterpretati ſũt: in ædificio. In oriẽtalibus prouinciis ipſũ dicit᷑: quod apud lati/
nos tectũ. In palæſtina enĩ & ægypto: uel ubi ſcripti ſunt diuini libri: uel ſterpretati ſũt: nõ habẽt in tectis cul
mina:ſed domata: quæ Romæ uel ſolaria uel miniana uocãt: ideſt plana tecta: quæ traſuerſis trabibus ſuſtẽ
tant᷑. Deniq; & in actibus apoſtoloruũ Petrus quãdo aſcẽdit in doma: in tectũ ædificii aſcẽdifſe credẽdus eſt. &
qũ præcipit nobis:ut faciamus domati nro coronã:hoc præcipit᷑: ut ĩ tecto faciamus per circuitũ quaſ emi
uII. .IxxXIIII.

nẽtias:ne facilis in præceps lapſus ſit. Et in euãgelio. Quæ inꝗᷓt auditis in aure dicetis ſuꝑ domata: ideſt ſuper
tecta. Etã Eſaia. Quid uobis ẽ ꝙ oẽs aſcẽditis ſuꝑ tecta noua! Et multa iſtiuſmodi.In eodẽ.Fcũs ſũ ſicut ny/
cticorax in domicilio: qd ſimiliter in græco habet᷑ α νππορπσ‿εα£αοd πι˙α uritis qd ſignificetny
cticoraxapud latinos. In hebræo pro nycticorace uerbuũ: bos ſcriptũ eſt. qd Aquila & ſeptuaginta & Theodo
tion & quãĩta editio nycticoracẽ ĩ terpretati ſũt. Symmachus uero upupã. Sexta editio noctuã. quod & nos ſe/
quimur. Deniq; ubi apud nos & græcos legit᷑.factus ſum ſicut nycticorax in domicilio: apud hebræos dicitur

factus ſũ ſicut noctua ĩ ruinis.plæriq; bubonẽ cõtẽtioſe ſignificare putãt. In eodẽ. A facie iræ & indignationis

tuæ. ꝓ quo ĩueniſſe uos dicitis &ρ ιρριοσοιιπσααρπρρσπασ 90 Kai Tĩov U Gο⁹. 1. a facie ira tuæ & indi
gnatiõis tuæ: cũ maniteſtũ ſit ꝙ & apud hebræos & apud. Lxx. interptes ſichẽat &ò TpooOι τπιπο1π ορπ7à.
ooHεοον G5In eodẽ. Quoniã placuerũt Fuis tuis lapides eius: & terræ eius miſerebunt᷑.pro terra afar ĩ he
bræo poſitũ ẽ qd oẽs Xovy trãſtulerũt. & põt tã puluis 5 humus ideſt terra interpretari. In græcoõti i Mαοοα
Gν1ρεωντοοον T αννσνπο Iν αοονοναυππστιροιοοπσο1. Quonia ꝓbauerũt ſᷣui tui la

pides eius: & pulueris eius miſerebunt᷑. In cẽteſimoſecũdo. Nõ ĩ ppetuo iraſcet᷑. ꝓ quo ĩ græco ĩueniſſe uos di
citis oσ I„“Hνες ρνσ τοστ..Qz. n6 1 finẽ iraſcet. ſed uerbũ hebraicũ. nes. & perpetuũ & finis & uictoria

ĩtelligit pro locoꝶ qᷓlitate. In cẽteſimotertio. Qui facis angelos tuos ſpũs. pro quo in græco uos ĩ ueniſſe dicitis
okισιoσρανιοανραονιαππideſt quifacit angelos ſuos. Aquibus breuiter quærite. Quò cũad deũ
ſermo ſit: ꝗᷓſi ad aliũ loquẽs ꝓpheta repẽte mutet᷑: maxime cũ ſic ĩcipiat Deus deus meus magnificatus es ue
hemẽter cõfeſſionẽ: & decorẽ induiſti: & Qui tegis in aquis ſupiora eius: ideſtcæli. Qui ponis nubes aſcenſuũ
tuũ: qui ambulas ſuꝑ pennas uentoꝶ: & ſtatim ſequit, Qui facis angelos tuos ſpiritus: & miniſtros tuos ignẽ
urentẽ. Qui fundaſti terrã ſup ſtabilitatẽ ſuã. & poſt paululũ: Ab ĩcrepatione tua fugiẽt: &a uoce tonitrui tui
formidabũt: &. In loco quẽ fundaſti eis. Qui emittis fontes in cõuallibus. Interim & illud. Vt educas panem
de terra.ð Si ergo oĩa hæc ad ſecũdã pſonã ſut: ideſt ad deũ: quõ ĩ uno uerſiculo tertia pſona ſubito & extra ordi
nẽ inducit In eodẽ. Auoce tonitrui tui formidabũt: dicitis tui nõ hẽri ĩ latino: cũ in græo ſit âo Tue ocι

pov In οσnεhſæταοραοονσπ abet & ĩ hebræo tonitrui tui: & miror quõ apud latinos errore ſcriptoꝶ ſubtra

ctũ ſit. In eodẽ. Hoc mare magnũ & ſpatioſum manibus: & dicitis in græco manibus non haberi: & ego noui
avra n o&Wüαουιουαzι£ αâαοενπππος.i. hoc mare magnu & ſpatioſũ: ſed ex hebraica & Theodotionis

editione in ſeptuaginta ſub aſteriſco additũ eſt. Deniq; & in hebræo ita ſcriptũ eſtzeaianſa dollu arabidã: q .

Adla ſic ĩterpretatus eſt &ερααιιπροοναπτιαι οτ Interpretes: & hoc ſecundũ hebraicã dicit᷑ proprieta
tẽ qd quaſi expãſas manus habeat: & in ſe cũctas ſuſcipiat. In eodẽ. Vt educas panẽ de
terra. Pro quo ĩueniſſe uos dicitis: ut educat ſed nõ põt aliud ad ipſũ: aliud ad aliũ de ſeipſo dici: aut oĩa quaſi
ad deũ loqꝗᷓ bat᷑ ꝓpheta: aut oĩa ad aliũde eo referebat. Cũ aũt plæraq; ad ipᷣm dirigant᷑. Et ea quæ abigua ſũt:
ad ipſius pſonã redigẽda ſunt. In græco ĩTovkaya yeiNap Toy e In uc:ideſt ad educẽdũ panẽ e terra. In eo
dem. Herodii domus duxeſteoꝶ. Pro herodio: qd ĩ hebræo dicit᷑ aſida. Symmachus IJM
ideſt miluum interpretatus eſt. Deniq; & nos ita uertimus in latinum: ubi aues nidificabunt:milui abies do/
mus eſt: ꝙ ſcilicet ſemp in excelſis: &arduis arboribus nidos facere cõſueuit. Vnde & ſexta editio manifeſtius ĩ
terpretata eſt: miluo cupreſſus ad nidificandũ. Pro abietibus aut & cupreſſis in hebræo ponit᷑ barſim:qd ma/
gis abietes: ꝗᷓ cupreſſos ſignificat. In eodẽ. Petra refugiũ erinatiis. Pro quo in hebræo poſitum eſt: phannim: &
oẽs ex irrutilius uoce ſimili trãſtulerũt. Soli ſeptuaginta lepores ĩterpᷣtati ſũt erpa απαοπ τοι„WEοαt
ideſt Petra refugiũ leporibus. Sciẽdũ eſt aũt animal eẽ nõ maius eritio habens ſimilitudinẽ muris & urſi. Vñn
& ĩ palæſtina arctomys. ideſt urſus mus dicit᷑: & magna eſtiin iſtis regionibus huius generis abũdãtia: ſemꝑq;
ĩcauernis petraꝶ & terræ foueis habitare cõſueuerũt. In cẽteſimoquarto. Edidit terra eoꝶ ranas. Pro quo ĩ græ
co ?ιραανααππαορπ αουρÜs legiſſe dixiſtis: quod põt ita interpretari. Ebuliuit terra eoꝶ ranas: ſed
& in hoc nulla ẽ in ſenſu mutatio: & nos antiquã ĩterpretationẽ ſequẽtes qd nõ nocebat:mutare noluimus.Et
cõtriuit lignũ finiũ eoꝶ. Pro quo ĩ græco uos ĩueniſſe dicitis c &απιτπ ρεαπν οι οονοοααωπι.U1710 ctriuit
oẽlignũ finis eoꝶ. Sed & hoc additũẽ: & ſupfluũ. In eodẽ. Quoniã memor fuit uerbi ſcĩ tui:qd hũit ad Abra/
hã puerũ ſuũ. Pro quo in in græco uos ſeoie⸗ dicitis ideſt quod diſpoſuit: ita & in he
bræo: & apud ſeptuaginta interpretes habet᷑ ùενπαα Ge Toαάτποπο ον 1ονπα ρπφααα Toν Aονον
ar: Ergo quod in græco dicit in hoc loco & ſupfluũ eſt: & radendũ. In cẽteſimoquinto: Cõò
fitemini dno qm bonus. Pro quo in græco uos legiſſe dicitis i ideſt quoniã PH τ—ορ:1deſt ſuauis. Sed ſciẽdũ
eſt ꝙ Hιτοàρ in utile: & in bonũ: & ſuaue uerti ꝑõt. Deniq; & in hebræo ſcriptũ eſt chitob quod oẽs uoce ſi⸗
mili trãſtulerũt ò αοdeſt qa bonus: ex quo ꝑſpicuũ eſt ꝙ αο Tocbonus ĩtelligat᷑. In eodẽ. Nõ fuerũt
memores multitudinis tuæ miſericordiæ dicitis ꝙ in græco inueneritis ai ovâεταοοποραονο To:ideſt nõ fue-
runt memores: & cõiunctio ſupflua eſt. In eodem: Et irritauerũt aſcẽdentes in mare: mare rubrũ. Pro quo in
græcO ĩueniſſe uos dicitis Kci TFeIK&εNιπ⅓⅛Pu tatis uerbũ ex uerbo debere trãſſerri:& amaricauerũt:ſed hæciĩ
terpretatio annullationi cõſimilis eſt: ſiue annihilationi. Legite Ezechielẽ: & inuenietis

irritationẽ & exacerbationẽ ſemp expᷣſſam: ubi dicit᷑ igdeſt domus
exaſperans. In eodem. Et uidit cum tribularent᷑: & audiuit orationẽ eoꝶ. in græco al eAορνποο:ideſt & ui/
dit dñs.

atdi
eusin
olüta
brn
osnec
lenüd
miß
nonop

enitte
Goc
ubet
xeiſel
leme
lneent
iletin
iogi
nüpro⸗
änt.
Gatsi
ſien.
lain
Ctl
NON
e
ſahe
uose
Gat
dA
Loce
apu⸗
bachal⸗
icio
kuto
luhel
nalo
beſi
linte
lnfui
ühabe
ihurci
mö
hue
M
i
toti
o
deh
ilu⸗
citi
del
ſupe
ing.
i
magn

upen
. ng⸗
etny
eodo
fosſe⸗
lcitur
tionis
Lindl
o
Aibe
Aod
ituil
uos
icton
ediati
Ade⸗
l ee
Aenii
egn
imui
Pnen
tnordi
on
luben
Conoli
otionis
idigt
topnet
banic
agual
ualüt

lneo

do/
ſtiusi
Amn
witm.
oo
. Vi
llenpq

noige
utl

umslt.

cinnit
tAlbn
aäne
. Aodof
vinoli
edlii
uoe/
löfei
tnöln
wolun

ſel laci

tcond
AKaui⸗
tdis⸗

X

dit dũs. Quicqd extra hoc in græco inueniſſe uos dicitis ſupfluum eſt. In centeſimoſexto. Et ſtatuit ꝓcellam
eius in aurã: & ſiluerũt fluctus eius. hoc ergo qd pro iſto gcæco ĩ ueniſſe uos dicitis ceα To Tù Kαταπ α1 A
K& &ασ e1ιρνανdeſt& cõſtituit pcellæ: & ſtatuit in aurã: ſuꝑfluũeſt. In eodẽ. Et deduxerũt eos in portum
uolũtatis eoꝶ. pro quo dicitis uos ĩueniſſe⸗
Hebræo non habet: quod uolũtatis eoꝶ ſonat. In centeſimoſeptimo. in græco dicitis eſſe ροραυ /â Aołe
aõd:ideſt exurgã gloria mea. quod dicitis in latino nõ eſſe: recte in iſto pſalmo nõ habet᷑ qa nec apud hebræ
os: nec apud ullũ ĩterpretũ reperit᷑: ſed habet in quinquageſimoſexto pſalmo Exurge glona mea: exurge pſal
teriũ & cithara: exurga diluculo. de quo mihi uidet a quodã in iſtũ locũ eſſe trãſlatũ. In eodẽ. Mihi alienigenæ
amici facti ſũt.pro quo in græco inueniſſe dicitis nerâyi oνhoc eſt ſubditi ſũt. Sed hoc in quinquageſimo

nono pſalmo ſcriptũ eſt. Mihi alienigenæ ſubditi ſũt. In præſenti aut ita apud oẽs inueniemus tranſlatores

ideſt amici facti ſũt.quod hebraice dicit hectode. In cẽteſimonono. Virgam uirtutis tuæ
emittet dũs ex ſion: dicitis uos in græcis codicibus non legiſſe tuæ pia;& Aον;πιααει⁵ιο cFaαι Tex& ο1
uvpioc e oloädeſt Virgã uirtutis emittet tibi dns ex ſion. quod manifeſte in hebræo &in. Lxx. ĩ terpretibus
habet᷑ In eodem. Dominare in medio inimicoꝶ tuoꝶ: dicitis in græco legi maĩ &ατπ αιεαι deſt & domina-
re: ſed hoc necin hebræo habet᷑: necapud. Ixx. & ſupfluũ eſt. In centeſimodecimo. Cõfitebor tibi de ĩ toto cor
de meo. ſed & hoc ſupfluũ eſt. qc in græco uos inueniſſe dicitis ααριπααιου deſt in toto corde meo.

In centeſimotertiodecimo: Deus aũt nĩ in cælo. pro quo in græco legiſſe uos dicitis èy Tc oup m &*αρα VA

ideſt in cælo & in terra: ſed & hoc hic ſupfluũ eſt. In cẽteſimoquartodecimo. Et in diebus meis inuocabo te:di
citis ꝙ ĩ græco nõ ſit: te & bene. De noſtris quoq; codicibus radendũ eſt. In ipſo. Placebo dño in regione uiuo/

rũ:pro quo in græco legiſſe uos dicitis OapοατσιεαοÜον ποονιαααααι Tου1 ideſt placebo ĩ cõſpectu
dñi in regione uiuoꝶ:ſed hoc ſuꝑfluũ eſt. In centeſimo decimoſeptimo. In noĩedomini: quia ultus ſũin eos.

dicitis in græcis codicibus nõ inueniri ò domini ultus

ſũ eos.ſed qa ĩ latinis ſub aſteriſco legendũ ẽ. In cẽteſimodecimooctauo.Et meditabarin mãdatis tuis quæ di

lexi:in græco uos legiſſe dicitis: uehemẽter additũ e&âνατπραανρεροαραdeſt quas dilexi uehemẽter: ſed hoc
ſupfluu eſt. In eodẽ. Et leuaui manus meas ad mandata tua quæ dilexi. In græco uos legiſſe dicitis po Iac
EAOX ρ ιαπτα1Rαα◻εροXρρσ:deſt ad mädata tua quæ dilexi uehemẽter. ſed & hoc ſi upfluũ eſt. In eo/
dẽ. Cogitaui uias meas. in græco uos legiſſe dicitis Aiè αιννααπαονσ11ααεnονσραο o:ideſt cogitaui uias tuas.
ſed hoc ſuꝑfluũ eſt: & recte uias meas legit᷑. In eodẽ. Et cõuerti pedes meos in teſtimonia tua.in græco legiſſe
uos dicitis ai ο peaideſt & auerti. ſed & hocſupfluũ eſt. In eodẽ. Ego autin toto cordeſcrutabor man
data tua. in græco èοXααααριπο½σ⅓¹ideſt in toto corde meo uos legiſſe dicitis: ſed hic meo ſupfluũ eſt. In eo
dẽ. Anima mea in manibus meis ſemp: & legẽ tuã nõ ſum oblitus: pro quo ĩ græco legiſſe uos dicitis Pn
uoey Ial& Xνk1αοονω„1τιιπ1deſt Anima mea in manibus tuis ſemp. Sed ſciendũ ẽ & apud hebræos
& apud. Lxx. & apud oẽs alios ĩterp̃tes ſcriptũ eſſe in manibus meis & nõ in manibus tuis: ꝗqbus hebraice dicit᷑
bachaſa: & oẽs apud græcos eccleſiaſtici interpretes iſtũ locũ ſic ediſſerũt: & eſt breuiter hic ſenſus. Quotidie
piclitor: & quaſi in manibus meis ſanguinẽ meũ porto: & legẽ tuã nõ obliuiſcar. In eodẽ. Exitus aquaꝶ dedu/

xerũt oculi mei: qa nõ cuſtodierũt legẽ tuã a eAννοTay: quia nõ cuſtodiui legẽ tuã:ſed hoc ſuꝑfluũ eſt: quia

& in hebræo legit Riui aquaꝶ fluebãt de oculis meis: quia nõ cuſtodierũt legẽ tuã. In eodẽ. Pronũciauit ligua
mea eloquiũ tuũ: pronũciauit in græco εor To uos legiſſe dixiſtis: quod uerbũ ſiue dicas ꝓnũciabit: ſiue ef/
fabit:ſiue loquet idipſũ ſignificat. Deniq; & nos dehebræo ita uertimus. Lo quet lingua mea ſermonẽ tuum.
In centeſimodecimonono. Dñe libera animã meãa labiis iniquis a lingua doloſa. In græco u& ideſt & : ergo
ſupfluũ eſt. In centeſimouigeſimoſexto. Beatus uir qui impleuit deſideriũ ſuũ ex ipſis: & in græco dicitis uir
nõ haberi uaαρεοαρ „ππρ1:deſt Beatusqui ĩpleuit:quod manifeſte in hebræo & in ſeptuaginta ĩterpᷣ
tibus cõtinet᷑. In cẽteſimouigeſimonono. Proprer legem tuã ſuſtinui te dne: dicitis in græco uos legiſſe tαρ
lovòtiòsα oë σο:r:ideſt propter nomẽ tuũ. Et nos cõfitemurplura exẽplaria ſic reperiri. Sed quia ueritati
ſtudemus:id quod in hebræo ſit:ſimpliciter debemus dicere. Pro noĩe enĩ ſiue lege: apud eos legit᷑ tira: quod
Aquila ĩterpretatus eſt hoc eſt timorẽ: Symmachus & Theodotion nòαοπσdeſt legem:
putãtes ita eſſe propter litteraꝶ ſimilitudinẽ: & formã: quæ tantũ magnitudinediſtinguit᷑. Quĩta editio ter/
rorẽ ĩterpretata eſt. Sexta uerbuũ. In centeſimotriceſimoprimo. Sicut iurauitdno uotu uouit deo Iacob. Pro
eo quod nos ĩterpretati ſumus: uotũ uouit in græco va I Tc esco legiſſe uos dicitis: & putatis interpretari
debuiſſe: orauit deu: ſed hoc male. nã ο dù̈α pro locorũ qualitate: & ratione etiam uotũ ſignificat. ſecũdũ
illud. Redde domino uota tua: ideſt αασο. In cẽteſimotriceſimoquinto. Qui fecit lummaria magna:di

citis. quia in græco inueneritis Io oiuαπιαεαπαο ππdeſt. qui fecit luminaria magna ſ. olus.

Sed hocde ſupiori uerſiculo eſt: ubi legimus. Qui fecit mirabilia magna ſolus. lbi ergo legendũ eſt:& hoc q̃ſi
ſuperfluũ nõ ſcribendũ. In centeſimotriceſimoſeptimo. Quonia magnificaſti ſupomne nomẽ ſanctũ tuum
in græco repperiſſe uos dicitis erti am ſd cꝛideſt ſuper oẽs. Sed in ſeptuaginta legit᷑ εαρρναναπαςsταnτπα
looꝛou ſoaylòy oov:ſicut & nos in latinũ uertimus. Cæterum apud hebræos ita eſſe cognoſcite. Quoniã
magnificaſti ſupomne nomen uerbum tuũ Iuxta editionem autem latinam hic ſenſus eſt.Quoniãa maon-

III Al ueN& ε πα1οαα1˖deſt in portũ uolũtatis ſuæ. ſed in

ſicaſti ſupoẽ nomẽ. hoc eſt quod in cælo:& in terra dici põt: ſanctũ filiũ tuũ.In centeſimotriceſimooctauo.
Pro eo quod eſt. Quia nõ eſt ſermo in lingua mea: uos in græco ĩ ueniſſe dicitis ò i ναο I1 &ενAOονονπ„ο.
I uõv:ideſt Quia nõ eſt dolus in lingua mea: quod ſolũ ſexta editio ĩterpretata eſt. Cæterum & apud. Ixx. &
apud omnes interpretes & ipſu hebraicũ uel ραιαπανρ1αωονàdſt. eloquiũ& uerbũ ſcriptũ habet. Deniq;
hebraicedicit mala. In cẽteſimotriceſimonono. Funes extenderunt in laqueũ. Pro quo in græco inueniſſe uos
dicitis Oο1 àισιXαιπααονπα Aα Toâααοσ:ideſt & funibus extẽderut laqueũ pedibus meis: ſed ĩ hoc
loco ſuperfluũ eſt. In eodẽ pro eo quod eſt. Habitabũt recti cum uultu tuo:in græco inueniſſe uos dicitis tan
x& ſoi miαε πz&gsé1ι⁄ι ρρ τπσιτιισοvdeſt. habitabũt recti cũ uultu tuo: ſed hic cõiunctio &:ſi ußſiua
eſt. In centeſimoquadrageſimo: Diſſipata ſũt oĩa oſſa mea ſecus infernũ. Pro quo in græco legiſſe uos dicitis
Ai tos opi con Io o&τσα☛ιαατο ααρπα IoHαMn»*ideſt Diſſipata ſũt oſſa eoꝶ ſecus infirmũ: ſed & hoc ſuper-

fluũ eſt. In centeſimoquadrageſimoſexto. Nec in tibiis uiri beneplacitũ erit ei pro ei dño legiſſe ues dicitis: qd Nui
nõ habet᷑ in græco oOAè eν Ti αιπ½Iια11ρ TοναπXραςρςεπWM—οwπ:ideſt Neq; in tibiis uiri beneplacitũ eſt. De eo ondi
aut quod & uos in fine ſchedulæ quæritis: & ſanctus filius meus Au itus frequẽter efflagitat: quomodo græca . ſolr
ĩterpretãda ſint uerba. breuiter annotaui.nounmi menſis exordiũ eſt: qu od nos ſ- ecũdũ latinæ linguæ pro guin
prietates calendas poſſumus dicere. Verũ quia apud hebræos menſis ſecundũ lunæ curſi ſuppu tat: & apud ſen
ræcos uu mn luna dicit᷑. oαοαα ia. quaſi noua luna appellat᷑ ghαοα aut deſertuel ſolitudinem ſi gnificat. prn⸗
hronus uel ſedem uel ſoliũ NrIρε diximus noctuâ ονασαουπ né ut latini ĩterpretati ſũt muſca ca nheä
nina dicit᷑ οποππper. y. græcã litterã. Sed iuxta hebraicã intelligẽtiã. per. oi. ποαυαπ debet ſcribiut ſit Nrl
oi Oο νπι: ideſt omnegenus muſcaꝶ. Sed Aquila omnimodã muſcã interpretatus no
eſt. pro quo latinis aſciã uertit. Nos genus ferramẽti ĩterpretati ſumus quo lapides do/ tiun
lant᷑ Deniq;ʒ ex hebræo uertentes ita diximus: & nũc ſculpturas eius pariter bipenniq; & dolatoriis deraſerũt. taus
ergo dolatoriũ dici pot. — eni
Beati Damaſi papæ ad ſanctũ Hieronymũ pᷣſbyterũ petentis pſalteriũ ſeeundũ editionẽ. Lxx. interpretum eie
cõuerti atq; emendari.

Amaſus eps fratri & cõpreſbytero Hieronymo in dno ſalutẽ. Dum multa corpora libroꝶ in meo ar/ Mait
bitrio oblata fuiſſent: cõtigit ut libꝝ pſalmoꝶ in meo aĩo feſtinus cognoſcerem detinen:& memoriã tiln

capacitatis meæ imbui cogitatu. Frater amantiſſime & in Xpᷣo ſemp ſacerdos rogo teut ſecũdũ. Lxx. ſatior
ĩterpretes ideſt Matthiã lenæti Hid mu Saut Egihaniinc zattem Gimonkgcareres in quãtũ ue/ unp
ſtra potuerit cõſcientia: de. Lxx. inuenire ueſtigia nobis trãſmittatis. Peto itẽ charitatẽ tuã: ut ſicut Alexandrũ pPoli
coepiſcopũ noſtrũ docuiſti in gremio græcoꝶ pſallere: ita nos tua fraternitas dirigere delectet: qꝗa tantæ ſim/ urcd

plicitatis indago eſt apud nos: ut tantu in die dnica apoſtoli epiſtola una recitet᷑: & euangelii capitulũ unũ di⸗/ nhu
cat᷑.& nec pſallendi mos tenet᷑:nec hymnidicus in noſtro ore cognoſcit᷑. Peto ergo per fratrẽ & cõpreſ byterũ C
noſtrũ Bonifaciũ: ut iubeat fraternitas tua rei huius nobis apiri Beſtigium Miſt ꝗnto calẽdas nouembris p
Bonifaciũp̃ſbyterũ hieroſolymitanun.
¶ Beati Hieronymi p̃ᷣſbyteri ad ſãctũ Damaſũ papã reſpõſiua: ubi ſuggerit de Gloria pri & Alleluia ĩ fine pſal

Pine⸗

moꝶ apud romanã eccleſiã cõcinendo. Epiſtola.
Eatiſſimo papæ Damaſo ſedis apoſtolicæ urbis Romæ Hlieronymus ſi upplex. Legi litteras apoſtola/ ſe⸗
– tus ueſtri poſcentes: ut ſecũdũ ſimplicitatẽ. Lxx. ĩterpretũ canẽs pſalmographũ ĩterpretari feſtinẽ ꝓ 1
Vpter faſtidiũ romanoꝶ: utubi obſcuritas ĩpedit: aptius & latine trahat᷑ ſenſus. Precat᷑ ergo cliens tuus: Nn
ut uoxiſta pſallentiũ in ſede romana die noctuq; canat᷑. & ut in fine cuiuſſibet pſalmi: ſiue matutinis horis: ſi 8
ue ueſptinis cõiungi præcipiat apoſtolatus tui ordo: Gloria pri & filio & ſpiritui ſã cto. Sicut erat in pricipio
& nũc& ſempꝑ & in ſæcula ſæculoꝶ amẽ. Iſtud carmẽ oĩ pſalmo cõiungi præcipias: ut fides. cccxyviii. epiſcopot? 4
Niceni cõcilii etiã ueſtri oris cõſortio declaret᷑. Vbi aũt deus & ho honorabili uoce cantat᷑: alleluiaſ- empꝑcũ oĩ/ E⸗
bus pſalmis affigat᷑: ut in oĩ loco cõmuniter reſi põdeat᷑ nocturni tpis. In eccleſia autẽ poſt reſurrectionẽ uſq;
ad ſanctũ pentecoſten finiat᷑. inter dieꝶ uero ſpatia quinquageſimæ: propter nouitatẽ ſancti paſchæ uox iſta g
laudis canat in aleph: quod eſt alleluia: quod ꝓlogus latine aut præfatio dicit᷑.
Beati Hieronymiad Paulã & Euſtochiũ de pſalterio quod rurſus ſecuũdũ. Lxx. editionẽ correxerat: addita ab
illis uel ex hebræis obelis aſteriſciſq; diſtinguens. J O 8
Salterium Romædudum poſitus emendaram: & iuxta. Lxx. interpretes: licet curſim magna ex parte v⸗
correxeram: quod quia rurſum uidetis o Paula & Euſtochium ſcriptorum uitio deprauatu mipluſq; u
antiquum errorem: ꝗᷓ nouam emendationem ualere: cogitis :ueluti quodam nouali ſciſſum iam ar- l⸗
uum exerceã: & obliquis ſulcis renaſcentes ſ pinas eradicem: æquum eſſe dicentes: ut quod crebro male pullu HMU l⸗
lat:crebrius ſuccidatur. Vnde conſueta præfatiõe cõmoneo tam uos quibus forte labor iſte deſudat: ꝗᷓ eos qui Aa
exemplaria iſtiuſmodi habere uoluerint: ut quæ diligenter emendaui: cura & diligentia tranſcribãt. notet ſibi g
unuſquiſq; ueliacentẽ lineam: uel ſigna radiantia:ideſt uel obelos uel aſteriſcos. Et ubicũq; uiderit uirgulam iu
præcedẽtẽ:ab ea uſq; ad duo pũcta quæ ĩpreſſimus:ſciat in. Lxx.ĩterpᷣtibus plus haberi. Vbi aut ſtellæ ſimili ſeeun
tudinem pſpexerit:de hebræis uoluminibus additũ nouerit æque uſq; ad duo puncta: iuxta Theodotiõis du/ i
taxat i

ctand⸗
,
Llas
Deni
illenn
Qlile
upflun
li⸗
4 luper⸗
cinigg
ſten
lo Oraa
Guepeo
& 4puck
niflen
nuſcaa
biutſit
Pketntus
lac/

lerit
Dtetum.

meoat/
emoni
lüL
itüne/
vandni
1ſin /
nüch/
jtei
bnsp

epül

ſola⸗/
linep
8tuus:
onsli
ticpo
ſohog
Ponat
ne
orila

diad

patt
ama
0 gu
etlhi
lam
nli
bduͤ⸗
ul

taxat editionẽ: q ſimplicitate ſermonis a. Lxx. ĩterpretibus nõ diſcordat. Hæcergo uobis & ſtudioſo cui, ke,
ciſſe me ſciens: nõ ambigo multos fore: qui uel inuidia: uel ſupercilio malint cõtẽnere uideri pᷣclara:ꝗᷓ diſcere
& de turbulẽto magis riuulo:ꝗᷓ de puriſſimo fonte potare.
Beati Hieronymi ad Sophroniã de noua editione Pſalterii ſecundum hebraicã ueritatẽ: ubi omniũ pſal
morum unicum teſtatur eſſe uolumen. e
Cio quoſdã putare pſalteriũ in quinq; libros eſſe diuiſũ:ut ubicũq; apud. xx.ĩterpᷣtes ſcriptůꝗ
ideſt fiat fiat: finis libroꝶ ſit. Pro quo ĩ hebræo legit amẽ amẽ. Nos autẽ hebræoꝶ auctorita
tẽ ſecuti:& maxĩe apoſtoloꝶ:q ſemp in nouo teſtamẽto pſalmorũ librũ nominãt: unũ uolumẽ aſſe
tuimus: pſalmoꝶ oẽs eoꝶ teſtamur auctoꝶ: ꝗ ponũtur in titulis. Dauid. ſ. Aſaph: & Iditũ: filioꝶ chore Eman
iſraelitæ. Moyſi & Salomonis: & reliquoꝶ quos Eſdras primo uolumine cõprehẽdit.Si enim amẽ: pro quo

Acquila tranſtulit: in fine tãtũmodo libroꝶ poneret᷑: & nõ interdũ:aut ĩ ex

ordio:aut in calce Fmonis:ſiue ſentẽtiæ: nunꝗᷓ ſaluator in euãgelio loqueret᷑ amẽ amẽ dico uobis:& Rauli epi
ſtolæ in medio illud ope cõtinerẽt. Moyſes quoq; & Hieremias & cæteri in hunc modu multos haberẽt libros
qui in mediis uoluminibus ſuis amẽ frequẽter ĩterſerũt. Sed & numerus uigitiduoꝶ libroꝶ hebraicoꝶ & my
ſterium eiuſdẽ numeri cõmutabit᷑. Nã & titulus ipſe hebraicus quod ĩter
pretat᷑ uolumẽ hymnoꝶ:’apoſtolicæ auctoritati coõgruẽs nõ plures libros ſed unũ uolumẽ oſtẽdit. Quia igit᷑
nupꝑ cũ hebræo diſputãs: qdã pro dno Saluatore de pſalmis teſtimonia ꝓtuliſti: uolẽſq; te illudere ꝑ ömones
pene ſingulos aſſerebat nõ ita haberi in hebræo: ut tu de. Ilxx. ĩ terpretibus opponebas:ſtudioſiſſime poſtulaſti

utpoſt Aqlã & Symmachũ & Theodotionẽ: nouã editionẽ latino ſmone trãſferrẽ. Aiebas enĩ te magis ĩterpᷣ/

tũ uarietate turbari: & amorẽ tuũ quo laberis uel tranſiatiõe uel iudicio meo eſſe contẽtũ. Vnde im pulſus a
tecui & quæ poſſũ debeo: & quæ nõ poſſũ: rurſũ me obtrectatorũ latratibus tradidi maluiq; te uires potius
meas ꝗᷓ uolũtatẽ in amicitia ꝗᷓrere. Certe cõfidẽter dicã: & multos huius opis teſtes citabo: me nihil dũtaxat ſen
tẽtiæ de hebraica ueritate mutaſſe. Sicubi ergo editio mea a ueteribus diſcreparit: iterroga quẽlibet hebræoꝶ:
& liqdo peruidebis: me ab æmulis fruſtra lacerari:ꝗ malũt cõtẽnere: uideri pclara ꝗᷓ diſcere: peru erſiſſimi hoĩes
Nã cũſemꝑ nouas expetaãt uoluptates: & gulæ eoꝶ uicina maria nõ ſufficiãt: cur in ſolo ſtudio ſcripturaꝶ: ue
teri ſapore cõtẽti ſũt? Nec hocdico quo pᷣceſſores meos mordea: aut qcꝗᷓ ab his arbitrer detrahẽdũ: quoꝶ trã/
ſſationẽ diligẽtiſſime emẽdatã olim meæ linguæ hoibus dederim: ſed qd aliud ſit in eccleſiis Chriſto credenti
um pſalmos legere:aliud iudæis ſingula uerba calũniãtibus reſpõdere. Quod opuſ. culũ meũ ſi in græcum ut
polliceris: trãſtuleris & ĩperitiæ meæ doctiſſimos uacunres teſtes facere uo/
Iueris:dicã tibi illud Oratianũ. In ſiluã ne ligna feras:niſi ꝙ hochabebo ſolamẽ:ſi labori cõmuni intelligam
mihi & laudẽ & uitupꝑationẽ tecũ eſſe cõmunẽ. Vale in xpᷣo. Cupio te meminiſſe mei.

¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Paulã & Euſtochium de ſingulis pſalmis: q ad ſingula dñi ſaluatoris feſta

ptineãt: & qui pſalmi & quãdo legi debeãt. Epiſtola.

Via me dulciſſimæ filiæ meæ in ſpe miſericordiæ dei petiſtis: ut uobis diuerſos pſalmos p ordinẽ ſeqᷓ
ſtrarẽ: qubi pſalli debeãt. Vos quoq; ego petii ꝓ me depᷣcaremini dum deu nr̃m: ut dono ſuo mihicõ
cedere dignaret᷑: quo poſſim ſactã peritionẽ ueſtrã arripe: uel ipſo donãte cõplere: ĩ cuius miicordia
ſperas put dns cõcedere dignatus ẽ ĩtellectũ utilitati meæ: neceſſe habui tã ſãctæ petitiõi ueſtræ ꝓ affectu dni
obedire. Pro quo ope ſi nobis gra fuerit ĩtegte aſſignata de oĩbus ꝗᷓcũq; dicta ſũtipſi dño nr̃o oĩpotẽti pro hu

militate mea orãtes gratias referre: ꝗ etiã aſinæ loqui pcepit: quæ ipſe dus uoluit. Licet enĩ uniuerſi pſalmi 4

reqſitus fuerit legis diuinæ: ꝓpemodũ oĩa habeãt:tñ donãte deo: & dño ieſu xpᷣo & ſpũ ſcò in cõfeſſione trini
tatis: q pſalmi ꝓprie ad ſingulos dies feriatos dñ̃i ſaluatoris noſtri filii dei ptineant: ſeqſtratim expoſuimus.
Qui ad natalẽ:q ad ſãctã epiphaniã. i. ad baptiſt. mũu dominicũ: ſiue apparitiõis ſtellæ diẽ. Et ꝗ in ꝗnta feria
ante paſſionẽ dmi: & ꝗ in ipſa paſſiõe dominica: qĩ paſchareſurrectiòis ipſius dni nñ redẽptoris: & qin Aſcen/
ſiõe eius ĩ cælis: qetia in aduẽtu eius: & qui de iudicio futuro: & qui deciuitate æterna in qᷓ xpᷣs dns noſter ſan
ctos ſuos a prĩcipio mũdi uſq; in finẽ huius ſ- æculi: ſibi cõgregat ſecũ corregnaturos ĩ æterno regno cæleſti ſcũs
dñs trinus & unus deus æternus: qetiã ad dnm deũ depᷣcaduũ ĩ letania: uel q a pœnitẽtibus pſalli debeãt: q etiã
ĩ natali ſcõꝶ dici debẽt. Cæteros uero pſalmos ĩuenies:q quotidie legẽdi ſut. Oẽs tñ pſalmi quotidie ĩ toto an
no potdinẽ pſalli pnt ſecũdũ cõſuetudinẽ eccleſiaꝶ &. monaſterioꝶ. Sane ꝗ legis cöſidera: qa unus pſalmus
ad multos dies ſcõs ptinet: & pſalmi deo multipliciter iterãtur p ſingulos dies. Nãẽ pſalmus:q ubiq; pſalli po
teſt. Alii iteꝶ ſũt: qad unius diei figurã ptinẽt. ad pauſantes uero ꝗlis pſonæ fieret: utꝶ religioſæ an laicæ. De
pſalmis qui ꝗnta feria añ paſſionẽ: aut qĩ ipa paſſiõe dñi dicũtur: atq; ĩ natales ſcõꝶ exĩde eligẽdi ſũt pſalmi:
ita etiã de Cãticis ꝓphetaꝶ fecimus: ut nõ ĩ diebus ſupradictis cõſuſe pſallãtur: ſed q ĩ quo die dici debeant: q
legis ĩuenies. ad maiores opas ptinet pſalmus. lxxvii. Cathecuminis & electis. xxiiii. Per ieiuniu. xix. triceſimuſ
Irtus &. xii. De baptiſmo ꝑ paſcha. iiii. De lamẽtatiõe. cxxxi. Ad conuentionẽ fratrũ cẽteſimus triceſimus
ſecundus. Ad benedictionem. cxxxiii. Vt laudes ante deum fundantur nonus. Vt pœniteat homo ꝗquinqua/
geſimus De fixa fide decimus. De monendo centeſimus octauus. ut oculũ pudicitiæ agas primus. De uigiliis
Igrabato ſextus. de iuſticia.xiiii.de honeſta oratiõe.lxxxy. De coĩonecũ oĩbus hoĩbus uel pau Dihus. ,l de nata
lxxvi.

Iidãi. cix. De trinitate. ut nõ timeat hõ. x. de ĩſidiis hæreſũ tertius. de monẽdo ꝓximum qrtus. de ſpe in deu nes
xxii. de credulitate decimus. de oratiõe in hoĩe, xxix. Benedictio ſup prĩcipes. xx. de amore legis.xxvi. de tribu pin
latiõe inimicoꝶ. xxv. Vt creatura creatorẽ laudet. cii. De martyrio. xliiii. &. I. De pſecutoribus. xxxii. Dũ intras lets
ad alienigenã. lxxxi. Oratio ſuꝑ agrũ. xxxiii. Oratio nocturni tẽporis.xc. Oratio ad altare. xxiii. bop
¶ Ad Marcellã de collatiõe editiois Aqꝗlæ cũ hebræis ꝓpter qd opus epiſtolare oficiũ ĩtermiſiſſe teſtatur. 1
Ttã paruã epiſtolã ſcriberẽ cauſæ duplicis fuit: ꝙ & tabellarius feſtinabat: & ego alio opere detentus:
u hocqꝗſicpi oοο.01.ſupguacaneo me occupare nolui. Quæris ꝗqdnã aliud ſit gtcleeri neceſſariũ: quo
iſtolicæ cõfabu latiõis munus excluſũ ſit.lIã qdẽ cũ uolumĩbus hebræoꝶ editionẽ Agꝗlæ confero: ne d
ꝗd forſitã ꝓpterodiũ xp̃ᷣi ſynagoga mutauerit.& ut amicæ mẽti fatear: quæ ad noſtra fidẽ ptineãt robo rãdã:
plura repio. Nũc iã ꝓphetis:Salomone:pſalterio:regnorũq; libris examuſſim recẽſitis:Exodũ teneo: quẽ illi .
heleſmoth uocãt: ad Leuiticũ trãſiturus. Vides igit᷑ ꝙ nullũ officiũ huicopi p̃ᷣponẽdũ ẽ.Attamẽ ne Currenti i
us forte nĩ fruſtra cucurrerit: duas epiſtolas: quas ad ſororẽ tuã Paulã eiuſq; pignus Euſtochiũ miſerã thuic tn
ſᷣmũuũculo annexui. ut dũ illas ſegeris: & in his aliqꝗd doctrinæ pariter ac leporis inueneris: putes tibi quoq; ſcri⸗ N
pta eſſe: quæ illis ſcripta ſũt. Albinã cõmunẽ matrẽ ualere cupio:de corpore loquor: & ſpiritu ualeat no igno/ ſi
1S. Hq; p te ſalutari obſecro: & duplici pietatis officio focillari: , in una atq; eadẽ xp̃iana ſimul diligat᷑ & mr̃. e
( (44 Paulinũ de duabus quæſtionibus: ꝗqbus ppeditus ĩterp̃tatiõis officio rũdere nõ potuit. 6
A Oce me puocas ad ſcribẽdũ:terres eloquẽtia: ĩ epiſtolari ſtilo ꝓpe Tulliũ rep̃ſẽtas. Quod q̃reris me
paruas & ĩcõptas litterulas mittere:nõ uenit de ĩcuria:ſed de timore tui.ne uerboſius ad te loquẽs plu M
rephẽdẽda trãſmittã: & nauigãdi tẽpore tãtæ a me ſimul epiſtolæ flagitãtur: ut ſi cũctaad ſingu/ .
los uelim ſcribere: occurrere nequeã. Vnde accidit: ut omiſſa cõpoſitiõe uerboꝶ: & ſcribẽtiũ ſollicitudiĩe: dictẽ
qcqd ĩ buccã uenerit:& amixũ te tãtũ meoꝶ dictoꝶ:nõ iudicẽ: cõſiderẽ. duas ꝗᷓſtiũculas tuæ litteræ pᷣferebãt.
Vnã quare ſit adeo ĩduratũ cor Pharaonis: & apoſtolus dixerit: nõ uolẽtis: neq; currẽtis: ſed miſerẽtis dei: & cæ
tera: quæ liberũ uidẽtur tollere arbitriũ. Alterã quõ ſancti ſũt: qui de fidelibus.i. baptizatis naſcũtur: cum ſine le
dono gratiæ poſtea acceptæ & cuſtoditæ ſalui eſſe nõ poſſũt. Primæ in libris reapν uos nup Pãmachio ſt
nr̃o iubẽte ĩterpᷣtatus ſũ. Origenes fortiſſime reſpõdet. quo detẽtus ope:ĩplerenõ potui quod ꝓmiſerã tibi: & lue
Danielẽ noſtrũ rurſũ cõperẽdinaui. Et ꝗdẽ qᷓuis mei amãtiſſimi & egregii uiri Pãmachii: tũ unius uolũtatẽ in nid⸗
tẽpus aliud diſtuliſſẽ: niſi oĩs pene fraternitas de urbe eadẽ poſtulaſſet: aſſerẽs multos periclitari: & peruerſis dii
dogmatibus acqeſcere. Vnde neceſſitate cõpulſus ſũ trãſſerre libros:in ꝗbus ꝗdẽ mali plus ꝗᷓ boniẽ:& hãc ſer wt
uare mẽſurã: ut necadderẽ ꝗd nec demerẽ: græcãq; fidẽ latina ĩtegritate ſᷣuarẽ. Quoniãa Dxsplariaa fuptadicto dci
