Ioãnis dni p̃curſoris laudibus expletis matutinis: dũ memoratus põtifex more ſolito ĩ eccleſia ſolus: an altare
eiuſdẽ pᷣcurſoris dñi glorioſt: flexis genibus ip̃ius gloriã & excellẽtiã multa ſps dulcedie cõtẽplaret᷑ repẽtino ſoõ
no aliꝗtulũ obdormiuit. & ecce ĩ ecclẽſiã ut ſibi clariſſime uidebat᷑: binati:quorũdã ſpecioſiſſimoꝶ hoĩum ul
tra humanã æſtimationẽ cãtus: alternati: ſuauiſſimos cõcinẽtiũ turba uehemẽtiſſima: miro ordie ueniebat.
Deide binatĩ oẽs ad altare pcedẽtes: & ibidẽ flectẽces genua ad ſedẽdũ ſinguli ſe ponebãt. Cuũq; illorũ hoĩum
ia eẽt eccleſia ualde plena: poſt oẽs duo uiri eminẽtiores cæteris ĩ toto ſimiles atq; pares: ĩfinito ſole lucidiores
ſtola ĩduti cãdidiſſima: auro & gẽmis undiq; ĩeffabiliter rutilante: ueniẽtes eccleſiã pariter ĩtrauerũt.Ad quo
rũ ſtroitũ oẽs ĩ eccleſia reſidẽtes: ꝓtinus flexis genibus eiſdẽ ſũmã reuerẽtiã pſoluerũt. Iũc duo illi uiri an alta
re æb eiſdẽ reuerẽtia exhibita:ĩ duabus cathedris aureis mira lapidũ pᷣcioſoꝶ uarietate & pulchritudĩe decora/
tus: ſibi a Iabuſdã pulcherrimis iuuenibus pᷣparatis: ambo pariter còſederũt: & ſic ſilẽtes aliꝗtulũ pmãſerũt.
Interĩ fctõ ĩter illos ſilẽtio: cœpit alter eoꝶ duoꝶ alteꝶ ĩpellere ad loqᷓndũ. Cũq; longa adiĩuicẽ altercatio orire
tur: ut ꝗs pᷣmo ĩcipet pᷣdicare:cœnunt ſinguli:ut Hieronymus Ioãnis: cuius erat die illa ſolẽnitas laudes & ma
† gnificẽtias explicaret magnis uocibus acclamare. Quo ungs illoꝶ ſᷣmonẽ mox ĩcipiẽs: laudes btĩſſimi pᷣcurſo
ris dni tãta loqꝗᷓ æ dulcedĩe: tãtoq; uerboꝶ ornatu: necnõ & ſniæ grauitate cõtexuit: qd fas nõ eẽt liguæ hoĩum
declarare. Finito itaq; mone illo: alter quẽ Ioãnẽ baptiſtã cũcti ꝗ aderãt noĩabãt: eidẽ grates referẽs multipli/
ces. Hoccircũſtãtibus ad eius honorẽ & gloriã eſt locutus. Socis iſte meus chariſſimus Hieronymus æqua/
lis mihi ĩ gloria: æqᷓlis etiã ĩ ſctĩtate: ſeriẽ meaꝶ laudũ eſt hactenus pſecutus: iccirco dignũ eſt ut eius laudibus
nũc ĩſiſtã. Hic uere lux ẽ eccleſiæ: tenebras effugãs erroꝶ:& cũctos illuminãs homĩes ueritatis claritate cæcos.
Hic fõs eſt aquæ ſapiæ ſalutaris: ad quẽ ſitiẽs dũ accedũt: largiſſime ſatiant᷑. Hic arbor altiſſima: cuius cacu/
mẽcælũ aſcẽdit: ſub cuius doctrinæ frõdibus de ſuaui eiuſdẽ oris fructu: aues cæli. ſ. hoĩes multũ ĩtelligẽtes:
& beſtiæ terræ.ſ.hoĩes paꝶ ĩtelligẽtes uberrime ſatiant᷑: hic mecũ fuit ĩ ſæculo heremita:& certe nõ minus me
carnẽ abſtinẽtiis macerauit. hic mecũ uirgo nitidus atq; purus. hic mecũ fuit ꝓphetico ſpu illuſtratus. hic me
cũ doctor extitit ueritatis. Ego ꝓpter iuſticiã & ueritatẽ uitã corporeã dereliq.hic etſi ſic nõ amiſerit uitã cor/
poralẽ ꝓpteriuſticiæ & doctrinæ ſuæ ꝑſpicaciſſime ueritatẽ: t̃s ſuũ tn totũgeſſit ĩ ſæculo ĩ martyrio afflictiõi
bus & dolore.Ego xpᷣianæ fidei pᷣcucurri nũcius & gẽtiũ ĩuitator.hic poſtmodũ ueniẽs eiuſdẽ extitit ſuſtẽtator
. & ab hæreticis eãdẽ lacerãtibus defẽſator. Ego ſemel ĩ baptiſmate manibus ꝓpriis Xpm dũm tetigi ĩ Iordane.
„CCXXIX.

— ——

hic ipᷣm nõ ſolũ manibus ꝓpriis habuit multotiẽs ĩ altari:ſed & ore ꝓprio mãducauit. hic mihi in ſctĩtate per
oĩa fuit æꝗlis: nũc enĩ æquali ambo æternæ uitæ pᷣmio ĩſimul cõgaudemus. Hæc & alia multa pſeqᷓnte btõ Io
anne: quæ idẽ btũs Cyrillus non potuit totaliter memoriæ cõmẽdare. Iã hora diei pᷣma adueniẽte eccleſiã cu/
ſtos ĩtrans epᷣm ĩtuitus dormientẽ eundẽ manibus excitauit. Expgefactus itaq; põtifex ſtupore: admiratiõe &
gaudio admodũ Dlenus:den uiderat cuſtodi cũ lachrymis enarrauit. deĩde illo die miſſã ſolẽniſſime celebrãs
uiſionẽ mirabilẽ oĩ populo declarauit. .
2 nt ĩfinito plura quæ dici poſſẽt miracula ueriſſima: & utilia enarrãda:ꝗᷓ ea quæ ĩ breui hoc opuſculo
O ſũt ĩſcripta Sed ne plixitate opis aliꝗd legẽtibus tædii oriat᷑: uno ſolo miraculo qd nõdũ expleto mẽſe ĩ
ethleẽ pactũ eſt. pfectus huic opi finis edt. Die dñico trãſacto poſt octauas pẽtecoſtes: oĩbus meis ſuffraga/
neis epis: & multitudie maxima tã uiroꝶ ꝗᷓ mulieꝶ in eccleſia ĩ qua ſctĩſſimũ qꝗeſcit Hieronymi cadauer inſi/
mul cõgregatis:honore debito & ueneratione tã debita ꝗᷓ deuota: pᷣmo egomet ſacris idutus ueſtibus: ad locũ
foueæ: in qua corpus uenerãdũ iacet accedẽs: terrã cœpi effodere ſepulturæ: ꝗ̃tenus ſacratiſſimũ illud corpus
ĩde ablatũ ĩ tumulo marmoreo mira pulchritudie undiq; decorato: qd hac de cauſa fuerat fabricatũ: poſtmo
dũ poneret᷑. Cũq; iã fouea foret uacua cũctis cernẽtibus: corpus ſctiſſimũ in medio foueæ:tanꝗᷓ ĩ aere a nulla
parte terrã tãgẽs pmanehat ĩtegꝶ: nec corruptiõe aliꝗᷓ uiolatũ. Quod ĩde eleuãtes cũ odore tã uehemẽtiſſimo
& ſuaui: ꝙ talẽ olfactus hoĩum nunꝗᷓ ſenſit: collocauimus ĩ altari: ꝗtenus a populo reliqæ ſctĩſſimæ uideren
tur. Quot aũt illo die me: cũctiſq; ꝗ aderãt: aſtãtibus ſũt pacta miracula glorioſa: explicãda ea nullatenus cõ/
os eſſẽ. Cæci ſexdecĩ illas reliqas tagẽtes: facie uiſũ ꝓptinus receperũt. Tres pᷣcipue dæmoniaci cathenis uĩcti:ĩ
illã eccleſiã plurimoꝶ hoĩum manibiꝶ deportati: ſũt ptinus liberati. Mulieris cuiuſdã uiduæ paupculæ pue
rulus: eius unicus filius: ĩ eccleſia fuit præ gẽtiũ multitudĩie ſuffocatus: quẽ mr̃ ĩueniẽs:dolẽs & lugẽs:mox in
ulnis pueruli cadauer ad foueã ĩ qua ſepultũ fuerat corpus Hieronymi glorioſi deferẽs: eũ ĩ foueã piecit. Hæc
dicẽs nerba.Sctẽ Hieronyme glorioſe:hiĩc nõ recedã: donec reſtituas mihi unicũ meũ filiũ: quẽ amiſi. Mirabi
lis certe deus ĩ ſctiĩs fais: Kcies pdigia ĩſueta. ſtatĩ ut terrã extĩcti pueruli corpus tetigit:eidẽ aĩa ẽ cõiũcta. Qui
dã uir corpus cuiuſdã ſui filii de ſepultura in qua ꝑ triduũ ſteterat extractũ: mox ad foueã illã detulit: & illud
in foueã ſic piecit: qui ĩuẽtus fuit ilico uitæ pᷣſtinæ reſtitutus. Innumerabilia pene forẽt miracula: quæ pacta
ſũt a mane uſq; ad ueſpas:quo ꝗdẽ tpe glorioſũ Hiexonymi cadauer de fouea diſſepultũ in altari extitit collo
catũ. Sed tñũ a4 huiuſmodi miracula ulterius nõ ꝓcedã. Vnũ qd nocte ſeꝗᷓnti accidit nõ ſilebo.
i N hora ſiqdẽ ueſptina corpus illud ſacratiſſimũ in monumento qd pparauimus: poſuimus: ſed mane
monumẽtũ uacuũ eſt ĩuẽtũ:& corpus ſctĩſſimũ foueæ pᷣſtinæ ĩuenimus reſtitutũ. Quod qũ ego pluri/
mũ admirarer:nocte ſeq̃nti mihi dormiẽti btũs Hieronymus apparẽs ĩ uiſiõe:plurima milpi gralia patefecit
Sed ĩter cætera talia mihi uerba dixit. Noueris Cyrille: ꝙ corpus meũ de fouea ĩ qua iacet: nullatenus extrahet᷑
quouſq; ciuitas hieruſalẽ ab ĩfidelibus capiet᷑. Quo qdẽ tꝑe romã delatũ: ibidẽ multo tpereqeſcet.Ad hæc ex
pgefactus quæ uiderã cũctis ep̃is & aliis uiris catholicis enarraui. Quid & qñ hæcæuenient aliternõ agnoſco.
Si qd utile aut bonũ ĩ hac epiſtola dixi:nõ meis ſed glorioſiſſirai Hieronymi meritis ĩputet᷑.Si qd uero ſuꝑ/
fluũ inutile & nõ bonũ: ſolũ meæ ĩſipientiæ & negligẽtiæ cauſa hoc accidiſſe: ab oĩbus iudicetur. Mei Auguſti
nechariſſime in tuis of̃onibus memor eſto. EttEX..

—.

¶ Diui Heronymi religionis eccleſiaſticæ doctoris eximii huic ſecũdo epiſtolaꝶ uolumini finis ĩponit᷑. Quod
quidẽ opus una cũ pori uolumĩe in urbe Venetiaꝶ diligenter emẽdatũ & impreſſũ eſt per Andreã de Tore-/

ſanis de Aſula Anno natalis dnici. M. CCCC. LXXXVIII. Idibus Madiis.

aanaecnnn nen

—„ — . . . N
22.ẽẽꝰ / — — . — — — — ˖klkeueS0(G (G n((NU⁰W— = — — . +— — —

rD

Miſerere mei domine:miſerere mei. Hæc uox inter flagella reſonabat. Tandẽ ad pᷣſidentis genua prouoluti:
qui aſtabant: p̃cabantur: ut ueniam tribueret adoleſcentiæ: & errori locum pœnitentiæ cõmodaret: exactu/

rus deinde cruciatu:ſi gentilium litteraruũlibros aliquãdo legiſſem. Ego qui in tanto conſtrictus articulo uellẽ

etiã maiora promittere:deierare cœpi:& nomen eius obteſtas dicere. Domine ſi unꝗᷓ habuero codices ſæcula/
res: ſi legero: te negaui. In hæc ſacramenti uerba dimiſſus reuertor ad ſuperos: & mirantibus cũctis oculos a pe
rui:tanto lachrymaꝶ imbre perfuſos:ut etiã incredulis fidẽ facerẽ ex dolore. nec uero ſopor ille fuerat:aut ua/
na ſomnia: quibus ſæpe deludimur. Teſtis eſt tribunal illudante quod iacui. Iudiciũ teſtis ẽ: quod timui.Ita
mihi nunꝗᷓ contingat talẽ incidere qõnẽ. Liuoribus habuiſſe meplenas ſ- capulas: plagas ſenſiſſe per ſõniũ: &
tãto dehĩic ſtudio diuina legiſſe: quãto mortalia ante plegerẽ. Idẽ igit᷑ Hieronymus quod pᷣtermiſeramus:dũ

in romana adhuceſſet urbe: os Damaſi papæ: & ſacræ bibliothecæ ſcrutator: diuinoꝶ diſſertor uoluminũ:dũ

per trienniũ cõtinuũ carus:acceptuſq; popularibus ueneraret᷑: omniũq; iudicio põtificatu dignus decerneret᷑:
ordinatuſq; a pfato papa p̃ſbyter Cardinalis ut ſuperius ſcriptũẽ fuiſſet: quidã ex clericorũ monachorumq;
ordinibus pro petulãtia: ingluuieq; diſcurſantes: ad effugãdũ de urbe eundẽ Hliero nymũ:qui utrorunq; eoꝶ

ſcribẽs uitia eos dephẽderat: ĩſidias parauerũt. Verũ enĩuero huũc ego fœlicẽ dixerim: huius fugæ euẽtũ corrigẽ
tis Chriſti iudicio potius diſpenſatũ:qꝗᷓ prauoꝶ hominũ Feſeudonibus paratd fore exiſtimo. ſ.in Romana

eccleſia Petri inſtituta rigimine: omniũ ueteris teſtamẽti libroꝶ Chriſto deo uolente & Hieronymo ſpiritali
ſtudio deſudãte: hebraicã quoq; haberet ueritatẽ: & græcorũ quorũdã leuitas: quæ ſibi a deo omnes ſcripturas
diuinitus ĩſpiratas accepiſſe plaudebat: eos habere:quod ipſa no habet: recognoſcat. Igitur Hieronymus ut iã
dictũ eſt Roma egreſſus: ad oriẽtẽ tendens profectus ẽ ad Gregoriũ Naziãzenũ Cõſtãtinopolitanæ urbis epi

ſcopũ: ubi ita ꝓficere ſtuduit ut ſanctaꝶ ſcnpturarum ſtudiis erudiretur: & ſupplex dociliſ. qʒ; diſcipulus adiit

pᷣceptorẽ:eũq; in Cõſtãtinopolitana urbe obſeruabat. Hoc diſcipulatu Hieronymus peracto:in S yriã perre/
xit: & dũ in poſſeſſione Euagrii pſbyteri moraretur: Malchũ monachum aliquando captiuũ repperit:percon
tatuſq; eũ omnẽ eius captiuitatis didicit hiſtoriã: quã poſtea edidit: ſcriptãq; Romanis fidelibus miſit:hæc in
iſtius hiſtoriæ inſerens prologo. Scribere inquit diſpoſui:ſi tamẽ deus uitã dederit:& ſi uituperatores mei ſal

tem fugientẽ me: & clauſum perſequi deſierint. Ad deſerta deinde loca: ad quæ olim ob agendã inibi pœniten

tiam properare cupiebat:ita lætus accinctuſq; acceſſit: utuolaſſe eũ magis: ꝗᷓ meaſſe crederes. Quomodo ue-
ro per quadtiennium continue chriſti potius auxilio pœnituerit: idem Hieronymus: quæ ſponte pertulerit:
ipſius dei gratiam affuiſſe huiuſmodi uerbis indicauit: quotiens in heremo conſtitutus in illa uaſta ſolitudi
ne quæ exuſta ſolis ardoribus horridum monachis pᷣſtabat habitaculum. Putaui me inquit Romanis inter/
eſſe delitiis. ſedebam ſolus quia amaritudine repletus eram: horrebãt ſacco mẽbra: deformis & ſ- qualida cutis
ſitum æthiopycæ carnis obduxerat: quotidie lachrymæ: quotidie gemitus. Et ſiquãdo repugnãtẽ ſomnus im
minens oppreſſiſſet: nuda humo uixoſſa hærentia collidebaã. de cibis uero & potu taceo: cũ etiã languẽtes mo
nachi aqua frigida utantur: & coctũ aliquid accepiſſe: luxuriæ ſit. Ille igit᷑ ego qui obgehẽnæ metũ tali me car
cere ipſe dãnauerã: ſcorpionũ tãtũ ſocius & ferarũ ſæpe choris ĩtererã puellaꝶ. pallebãt ora ieiuniis: & mẽs de
ſideriis æſtuabat. In frigido corpore & ante hominẽ ſuũ iã carne pᷣmortua ſola libidinũ ĩcẽdia bulliehãt. Itaq;
omni auxilio deſtitutus ad ieſu iacebã pedes: rigabã lachrymis: crine tergebã: & repugnãtẽ carnẽ hebdomada
rum inedia ſubiugabam: nõ depudeſco infœlicitatis meæ: quin potius plango nõ eſſe: quod fuerim. memini
me clamantem diẽ crebro iunxiſſe cum nocte. nec prius a pectoris ceſſaſſe uerberibus: ꝗᷓ dño ĩcrepate rediret
trãquillitas. Ipſã quoq; cellulã meã quaſi cogitationũ mearum cõſciam pertimeſcebã. & mihimet iratus: &
rigidus: ſolus deſerta penetrabã. Sicubi cõcaua ualliũ: aſpera mõtiũ: uel rupiũ pᷣrupta cernebã:ibi meæ oratio
nis locus: illud miſerrtimæ carnis ergaſtulũ: & ut mihiipſe teſtis eſtdominus: poſt multas lachrymas:poſt cæ/
lo oculos inhærentes: nõnunꝗᷓ uidebar mihi intereſſe agminibus angeloꝶ. & lætus gaudenſq; cantabã. Poſt
tein odorẽ unguẽtorũ tuoꝶ curremus. Quadriennio itaq; dedicatæ pœnitentiæ exacto: ad Bethleẽ oppidũ
idem Hieronymus remeauit: ubi quaſi prudẽs animaladpᷣſæpe domini ſſeſe cõtulit. quod ab Hieroſolymis
ſex milibus ſeparat᷑ contra meridianã plagam. Accedenſq; ad eiuſdẽ urbis pontificẽ Cyrillum nomine:peti/
it ut parrochiæ: quæ bethleẽ fuerat ſita: locũ ſibi habitandi tribueret. Cui nimirum mox quod deuotione po
poſcit: digne conceſſit. Digni etenĩ habitaculi bethleẽ adiuuantibus uiris uicinis catholicis cõſtruxit monaſte
rium. In quo ſtatuta ab apoſtolis regula degens cœpit: quod olim multum cupierat: cum fratribus habitare:
& cum Euſebio cremonenſi nobili uiro: cuius poſtulatione exgræco ſermone quandam epiſtolam tranſtulit
in latinum:in quo uere ſciendum: hanc matutinam pſalmodiæ quæ nunc obſeruatur in occiduis maxime re
gionibus: canonicam functionem monaſteriis inſtitutam. Vbi pᷣ̃dictus uir ocioſus non fuiſſe credendus eſt
qui tantũ nobis in tranſlatione diuinæ ſcripturæ p̃ſtitit: ut ad hebræoꝶ fõtẽ pene nõ egeamus accedere: quo
niam nos facundiæ ſuæ multa cognoſcitus ubertate ſatiaſſe: plurimis libris:copioſis epiſtolis fecit eſſe beatos
quibus ſcribere dño præſtãte dignatus eſt. Intercætera ꝓfecto ſtudioꝶ ſuoꝶ opuſcula:a beato Petro ſumens
exordium de uiris illuſtribus ſcripſit: imitatus Tranquillum: Græcumq; Apollonium: ubi de ſe ita refert.
Poſt catalogum plurimorum me quoq; in calce uoluminis quaſi abortiuum & minimum omnium chri
ſtianorum poſui:quo milu neceſſe fuituſq; ad quartũdecimum annũ Theodoſii principis: quæ ſcripſerim

25
RBE S O0O V

20

O Balance Q

Focus

N

K

J

H

G

F

E

D

TMIII,,

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

53
5
S
5
.
2
8
.
◻