in ꝓpheta legimus. Calicẽ ſalutaris accipiã: & nomẽ dni inuocabo. Et alibi. Calix tuus inebriãs ꝗᷓ pclarus eſt. OUðUðͦðU?
Si enĩ panis qui de cælo deſcẽdit: corpus eſt dñi:& uinũ qddiſcipulis dedit: ſanguis illius eſt noui teſtamẽti: l
qui effuſus eſtin remiſſionẽ pctõꝶ. Iudaicas fabulas repellamus: & aſcẽdamus cũ dũo cœnaculũ magnũ: ſtaa
tũ atq; munda datũ:& accipiamus ab eo ſurſuũ calicẽ noui teſtamẽti. Ibiq; cũ eo paſcha celebrantes ĩebriemur
ab eo uino ſobrietatis. Nõ enĩ eſt regnũ dei cibus & potus: ſed iuſticia & gaudium: & paxin ſpᷣu ſancto. Nec 1
Moyſes dedit nobis panẽ ueꝶ: ſed Inñs Ieſus ipſe cõuiuia & cõuiuiũ:ipſe comedens & qui comedit᷑: illius bibi/
mus ſanguinẽ: & ſine ipſo potare nõ poſſumus:& quotidie in ſacrificiis eius de genimine uitis ueræ: & uineæ
Sorech: quæ ĩterpretat᷑ electa: rubentia muſta calcamus: & nouũ exiis uinũ bibimus in regno patris:nequaꝗᷓ .

in uetuſtate litteræ: ſed in nouitate ſpiritus cantãtes canticũ nouũ: quod nemo poteſt cãtare niſi in regno ec/ SM
cleſiæ: quod regnũ patris eſt. Hũc panẽ & lIacob patriarcha comedere cupiebat dicẽs. Si fuerit dñs deus mecũ
& dederit mihi panẽ ad ueſcendũ: & ueſtimentũ ad operiendũ. Quotquot enĩ in Apᷣo baptizamur: Apᷣm in/
duimus: & panẽ comedimus angeloꝶ: & audimus dũm prædicantẽ. Meus cibus eſt ut faciã uolũtatẽ eius qui
me miſit: & impleã opus eius. Faciamus igit᷑ uoluntatẽ eius: qui miſit nos: & ĩpleamus opus eius: & Aps no⸗
biſcu bibet in regno eccleſiæ ſanguinem ſuũ. ——--——
Quæ cauſaſit: ut in reſurrectione dñi & apparitione euãgeliſtæ diuerſa narrau erint LXXIII.
Naquibus primũ quæris: cur Matthæus dixerit: ueſpere ſabbati illuceſcente in una ſabbati dũm ſur

reyxiſſe: & Marcus mane reſurrectionẽ eius factam eſſe cõmemoret:ita ſcribẽs. Cũ autẽ reſurrexiſſet
una

dins
brun una ſabbati: mane apparuit Mariæ magdalenæ: de qua eiecerat ſeptẽ dæmonia: & illa abiẽs nũciauit iis qcũ
eiſgeclt eo fuerã t: lugẽtibus & flẽtibus. Illiq; audiẽtes ꝙ uiueret: & ꝙ uidiſſet eũ crediderũt. Huius ꝗſtiõis duplex ſo/
ette lutio eſt. Aut enĩ nõ recipimus Marci teſtimoniũ: qd in raris fert euangeliis: Oibus graciæ libris pene hoc ca
Rllaiu pitulũ in fine nõ habẽtibus: pᷣſerti cũ diuerſa atq; cõtraria euãgeliſtis cæteris narrare uideat᷑ tlaut hoc reſpõdẽ/
ntoli dũ: qd uterq; uerũ dixerit. Mtthæus qũ dũs ſurrexerit ueſpe ſabbati. Marcus aũt qñ eũ uiderit Maria mag/

inui dalenæ: ideſt mane pᷣma ſabbati. Ita enĩ diſtiguẽdũ eſt. Cũ aũt reſurrexiſſet: & parũper ſpiritu coartato: infe

älti⸗ rendũ: prima ſabbati mane apparuit Mariæ magdalenæ: ideſt ut queſpere . abbati: iuxta Matthæum reſurre
Dperdn xerat: mane prima ſabbati: iuxta Marcũ apparuerit Mariæ magdalenæ. qd quidẽ & Ioãnes euãgeliſta ſigni/
um ficat mane: eum alterius diei uiſum eſſe demõſtrans. .ð
Annin 0 Quomõ iuxta Matthæũ ueſpere ſabbati Maria magdalenæ uidit dim reſurgentẽ: & loannes euangeliſta
bli Putta e N refert eam mane una ſabbati iuxta ſepulchrũ flere. = S .⸗LXXIIII.
EAH . Na ſabbati dies dnica ĩtelligẽda eſt: qa oĩs hebdomada in ſabbatũ & ĩprimã & ſecũdã & tertiã
⸗„ . & quartã & qntã & ſexta ſabbati diuidit᷑: qu ethnici idolon: & elemẽtoꝶ noĩbus appellãt. De
*Kl NDN mic; & apoſtolus collecta pecuniæ: quæ indigẽtibus pparabart in una ſabbati pcepit cõgregan/
tl Pimn dQdã: Nec putãdũ eſt Matthæũ & Ioãnẽ diuerſa ſenſiſſe: ſed unũ atq; idẽ tẽpus media noctis ſcilicet & gallorũ
e lun .Kr cantus uerlis appellaſſe nomĩbus. Matthæus enĩ ſcribit ueſpe ſabbati: ideſt ſero nõ ĩcipiẽte nocte: ſed iam
Aud ꝓfuda & magna ex parte trãſacta apparuiſſe dĩm Mariæ magdalenæ: & apparuiſſe ueſꝑe ſabbati illuceſcen
oi⸗ liin te ĩ pᷣma ſabbati: ſeipſũ ĩterpᷣtãs: qd dixiſſet ueſpe ſabbati: ideſt appropiĩquãte iã luce ſeꝗntis diei. Et Ioannẽ
olenl len nõ abſolute dixiſſe. Vna aũt ſabbati uenit Maria magdalenæ mane ad ſepulchrũ: ſed addidiſſe: cũ adhuc eſ/
Nfinun ſent tenebræ. Eiuſdẽigit᷑ atq; unius tẽporis: ideſt mediæ noctis atq; galloꝶ cãtus alterũ finẽ: alteꝶ dixiſſe pri/
Mniu cipiũ. Mihiq; uider᷑ euãgeliſtã Matthæũ ꝗq euãgeliũ hebraico ſᷣmone cõſcripſit: nõ tã ueſpe dixiſſe ꝗᷓ ſero. &
Qulliſg⸗ eũ qui ĩterpᷣtatus eſt ambiguitate deceptũ: nõ ſero ĩterpᷣtatũ eſſe: ſed ueſpere.ꝗqᷓ cõſuetudo humani ſermõis
une Qun⸗ teneat ſero non ueſperũ ſignificare: ſed tarde. Solemus eniĩ dicere ſero ueniſti. i. tarde,. & quæ facere an debue
rüurun ras: fac ſaltẽ ſero. i. tarde. Sin aũt illud obiicit᷑: quõ eadẽ Maria quæ pus uiderat dũm reſurgẽtẽ: poſtea ad ſe/
pelut pulchrũ eius flere referat᷑: hoc dicẽdũ ẽ: ꝙ & ſola & cũ altera ſiue cũ aliis mulieribus memor bnficioꝶ quæ ĩ ſe
tuictüc diñs cõtulerat:ad ſepulch& eius freᷓnter cucurrerit. & nũc adorauerit quẽ uidebat: nũc fleuerit quẽ ꝗᷓrebat ab
lockhint ſentẽ. Licet ꝗqdã duas Marias Magdalenas de eodẽ uico Magdalo fuiſſe cõtẽdãt. & alterã eẽ quæ ĩ Matthæo
ingeseii tfji uiderit reſurgẽtẽ: alterã quæ ĩ Ioãne eũ ꝗrebat abſẽtẽ. Quatuor aũt fuiſſe Marias ĩ euãgeliis legimus.unã
eſſamni mr̃em dñi Saluatoris. alterã mr̃terã eius: quæ appellata eſt Maria Cleophæ. tertiã Mariã mr̃em lacobi & Io/
elnon⸗ ſeph. qᷓrtã Mariã Magdalenã. Licet alii matrẽ lacobi & loſeph mr̃terã fuiſſe cõtẽdãt. nõnulli ut ſe liberent ꝗᷓ
Auauuer ſtiõe ĩ Marco uolũt unã eſſe de Mariis: ſed nõ additũ cognomẽ Magdalenæ: & ex ſupfluo ſcriptorũ ĩoleuiſſe
osincvo⸗ uitio: qd pmũ euãgeliſta nõ ſcripſerit. Nobis aũt ſimplex uidet᷑ & apta rinſio: ſãctas fœmiĩas xpᷣi abſentiã nõ
ferẽtes per totã noctẽ nõ ſemel: nõ bis: ſed crebro ad ſepulchrũ dñi cucurriſſe: pᷣſertĩ cũ terræmotus: & ſaxa di
unͤllg rupta: & ſol fugiens: & reꝶ natura turbata: & qd; his maius eſt: deſideriũ Saluatoris ſõnũ rupit feminaꝶ.
ormsius Matthæu Maria magdalenæ ueſpe ſabbati aduoluta ſit pedibus Saluatonis: cũ 'm Ioãnẽ
conten⸗ audierit a dño: Noli me tãgere: necdũ enĩ aſcẽdi ad patrẽ meu. C. LXXNNVNY. W
gaurn Væ prius uiderat dũm reſurgẽtẽ cũ altera Maria: & eius pedibus fuerit aduoluta: poſtea reuerſa
Uirn P noctẽ (omi enĩ ob deſideriũ eius manere non poterat)uenit ad ſepulchꝶ: u lapidẽ cũ quo
awe monumẽtũ fuerat clauſi ũ uidiſſet ablatũ: cucurrit ad Simonẽ Petꝶ & ad alteꝶ diſcipulu: quẽ le
D — ſus amabat plurimũ: & dixit eis. Tulerũt dũm de monumẽto: & neſcio ubi poſuerũt eũ. Error
nsed. mulſieris cũ pietate ſociatus ẽ. Pietas in eo erat: qcl. deſiderabat eũ: cuius nouerat maieſtatẽ. Error ĩ eo dice
dmt ba.at: Iulerũt dũm de monumẽto: &c. Deniq; cũ Petrus & Ioãnes ĩtroeũtes ſ. epulchrũ uidiſſent litheamia ſe
ln parata: & ſudariũ quo caput dni fuerat inuolutũ ſeorſũ poſitũ: & reſurrexiſſe crederẽt. cuius corpus nõ inue
r nerãt ĩ ſepulchro: Maria ſtabat ad monumẽtũ foris plorãs. Cũq; ſe ĩclinaſſet uidit duos ãgelos ĩ albis ſeden/
an tes ĩ loco monumẽti ad caput & pedes: ubi poſitũ fuerat corpus leſu: ut ſub tãta cuſtodiæ dignitate nõ crede
cto.

ret ab hoĩbus potuiſſe furari:q a miſtris agelis Fuabat᷑. Dicũtq; ei ãgeli quos cernebat. Mulier ꝗd ploras:Se
ius bo cũdũ illud qd dñs loꝗᷓbat᷑ad matrẽ. Quid mihi & tibiẽ mulier? Nõdũ uenit hora mea. ut ex eo qd appella/

ukde uerũt mulierẽ: arguerẽt fruſtra plorãtẽ: & dicerẽt. Quid ploras? In tatũ aüt Maria magdalenæ obſtupefacta
negung torpuerat: & fidẽ maculis territa ꝗᷓſi ĩ caligine poſſidebat: ut ne angeloꝶ qdẽ pntiũ ſẽtiret aſpectũ: ſed mulie
egooe⸗ briter rnderet: & diceret. Ideo ploro: qa tulerũt diĩm meũ: & neſcio ubi poſuerunt eũ. O Maria ſi dm credis
s man . dũm tuũ: quom arbitraris ab hoĩbus ſublatũ? Neſcio inqt ubi poſuerũt eũ:quõ neſcis: quẽ paulo ante ado
Nhagn“ raſti? Cũq; uideret angelos: & quos cernebat ignoraret: ſtupore perterrita huc atq; illuc faciem circũferebat:
eiusͤgu nihil aliud uidere deſiderans. Conuerſaq; retro uidit Ieſum ſtantem: & neſciebat quia ieſus erat. non ꝙ iuxta
N manichæũ & alios hæreticos formam dominus uultũq; mutaſſet: ut pro uoluntate diuerſus ac uarius uide/
retur. ſed ꝙ Maria ſtupefacta miraculo hortulanũ putaret: quem tanto ſtudio requirebat. Ita & dominus
iiſdem uerbis quibus & angeli loquitur ad eam. mulier quid ploras ? addiditq; de ſuo quem quæris?At illa re
i ſpondens.domine ſi tu ſuſtuliſti eum: dicito mihi ubi poſuiſti eum: & ego eum tollam. Hic dominũ non de
nule H .cxlvi.

Una

cõfeſſione ueræ fidei ſaluatorẽ uocat:ſed humilitate & timore hortulano arbitrat᷑ ablatũ: & ignorãs imbecil
litatẽ fœæmineã: tantaꝶ ſe uiriũ repromittit: & credit ut corpus uiri & perfectæ ætatis: quod ut cætera taceam
centũ libris myrrhæ circũlitum erat: æſtimaret ab una & pauida muliere poſſe portari. Cũq; Ieſus appellaſ/
ſet eam: atq; dixiſſet: Maria: ut quẽ facie nõ agnoſcebat: uoce ĩtelligeret: illa in errore perſiſtẽs: nequaꝗᷓ domi
nũ ſed Rabbi: ideſt magiſtrũ uocat: & uide quãta turbatio quẽ hortulanũ putans dominũ nũcupauerit: dei
filiũ reſurgẽtẽ magiſtrũ uocat. Itaq; ad eã quæ quærebat uiuẽtem cũ mortuis: quæ errore fœmineo & imbe/
cillitate muliebri hucillucq; currebat: & corpus quærebat occiſi. cuius pedes uiuẽtis tenuerat: loquit᷑ dũs: &
dicit. Noli me tãgere: nõdum enĩ aſcẽdi ad patrẽ meum:& eſt ſenſus: quẽ mortuũ quæris:uiuentẽ tãgere nõ
mereris. Si me necdũ putas aſcẽdiſſe ad patrẽ: ſed hominũ fraude ſublatũ: meo tactu indigna es. Hoc aute
dicebat: non ut ſtudiũ quærẽtis obtũderet: ſ. ed ut diſpẽſationem carnis aſſumptæ in diuinitatis gloriã ſciret
eſſe mutatã. Et nequaꝗ corporaliter uellet eſſe cũ domino: quẽ ſpiritaliter credere deberet regnare cũ patre.
Vnde & apoſtoli maioris fidei ſũt: qui abſq; angeloꝶ uiſu abſq; ipſius ſaluatoris aſpectu: poſtꝗᷓ corpus eius
in monumẽto nõ reppererãt: crediderũt eum ab inferis ſurrexiſſe. Ali putãt primũ eſſe quod a Ioãne narra/
tum eſt: ueniſſe Mariã magdalenæ ad ſepulchrũ: & uidiſſe reuolutũ lapidem a monumẽto: & poſtea regreſ
ſam cum apoſtolis Petro & Ioãne: ſolam ad monumẽtũ remiſiſſe: & iccirco adhucincredulã a domino fuiſ
ſe correptã reuerſãq; domũ:rurſum ad ſepulchrũ ueniſſe cum Maria: & ab angelo monitã: exeuntẽq; de mo
numẽto adoraſſe dominũ: & tenuiſſe pedes eius: quãdo ab eo pariter audierũt: auete. & illæ acceſſerunt: & te
nuerũt pedes eius: & adorauerũt eum. Quæ in tantũ profecerunt: ut mittantur ad apoſtolos: & audiant pri
mũ: nolite timere. Secũdo ite nũciate fratribus meis: ut eant in galilæã: ibi me uidebut.
¶ Quomodo cuſtodiente militum turba Petrus & Ioannes libere ingreſſi ſunt ſepulchrum nullo prohiben
cuſtodhauu TvI.
Ac uidelicet cauſa: quia ueſpere ſabbati quæ luceſcebat in prima ſabbati: uenit Maria magda/
lenæ & altera Maria uidere ſepulchrũ. Et ecce terræmotus factus ẽ magnus. Angelus quoq; do/
Mmini deſcẽdit de cælo: & accedẽs reuoluit lapidẽ: & ſedebat ſuper eum: eratq; aſpectus eius ſicut
fulgur:& ueſtimẽtũ illius ſicut nix. Præ timore autẽ eius perterriti ſũt cuſtodes: & facti ſũt uelut mortui. Igi
tur qui fuerãt tãto timore perterriti:ut putarent᷑ mortui: aut dimiſiſſe ſepulchrũ: & fugiſſe credẽdi ſũt: aut
ita & corpore & anima obtorpuiſſe: ut nõ dicam uiros: ſed ne mulierculas quidẽ ſepulchrũ intrate cupientes
auderẽt prohibere. Magnus enĩ timor eos exterruerat: uidẽtes lapidẽ reuolutũ: & terræmotũ factũ: nõ exmo
re ſolito: ſed tam magnũ qui cuncta cõcuteret: & euerſionẽ terræ funditus minaret᷑. Angelũ quoq; deſcẽdiſ
ſe de cælo tam claro uultu: non ut lampadẽ humano lumine arte ſuccẽſam: ſed fulgur imitaret᷑ cæli: quo illu
ſtrantur oĩa. unde & in tenebris uidere potuerũt. Itaq; libere introeunt: uiderat enĩ Maria magdalenæ: quæ
eis nũciauerat lapidẽ reuolutũ: & corpus domini de monumẽto eſſe ſublatũ. Angelũ autẽ nõ putemus iccir/
co ueniſſe: ut aperiret ſepulchrũ dno regẽti: & reuolueret lapidẽ: ſed poſtꝗᷓ dominus reſurrexit hora qua ipſe
uoluit: & quæ nulli mortaliũ cognita eſt: indicaſſe qd factũ eſt. Et ſepulchrũ uacuũ reuolutiõe lapidis: & ſui
oſtẽdiſſe pᷣſentia: que oĩa uidebant᷑ ſplẽdore faciei ipſius & horrorẽ tenebraꝶ fulgoris claritate uincete.
C Quomodo Mlatthæus & Marcus ſcribant apoſtolis mãdatũ per mulieres: ut irent in galilæà dominũ reui
ſuri:cu Lucas & Ioannes hieroſolymis ab illis uiſũeſſe perhibeant. (.LXXVII.
Liud eſt undecim ſe offerre diſcipulis: qui propter metũ iudæorũ abſcõditi erant quãdo ad eos
1 clauſis ingreſſus eſt ianuis. Et putantibus ꝙ uideret᷑ in ſpiritu: manus & latus obtulit clauis &

lancea uulneratũ. Aliud quãdo ᷣm Lucam præbuit ſe eis in multis argumẽtis per dies. xl. appa
Æparens eis: & loquens de regno dei. Et cõueſcens præcepit eis ab hieroſolymis ne diſcederẽt. Inal
„ Jero en provonſolatione mentiũ uidebat᷑: & uidebatur breuiter: rurſũq; ex oculis tollebatur. In altero autẽ
1. tanta familiaritas erat & perſeuerãtia: ut cum eis pariter ueſceret᷑. Vnde & Paulus apoſtolus refert eum qui/
dgentis ſimul apparuiſſe diſcipulis. Et in Ioãne legimus: ꝙ; piſcãtibus apoſtolis in littore ſteterit: & partẽ aſſi
iſcis fauũq; comederit: quæ ueræ reſurrectiõis ĩdicia ſũt. In hieruſalẽ autẽ nihil hoꝶ feciſſe narraer.
Quid clamor & ueli petrarũq; diſciſſio & reſurrectio mortuoꝶ ſignificẽt: quæ facta ſunt in emiſſione ſpi
ritus Saluatoris. O. LXXVII.
Vid ſignificet quod in euãgeliſta Matthæo ſcriptũ eſt: Ieſus autem clamãs uoce magna emiſit
ſpiritũ: & uelum tẽpli ſciſſum eſt in duas partes a ſũmo uſq; deorſũ: & terra mota eſt: & petræ
ſciſſæ ſunt: & monumẽta aperta ſunt: & multa corpora ſanctoꝶ qui dormierant ſurrexerũt. Et
. exeũtes de monumẽtis poſt reſurrectionẽ eius uenerũt in ſãctã ciuitatẽ: & apparuerũt multis.
Et de hoc ldeo in iſdẽ Matthæi cõmẽtariis diſſeruimus. Primũq; dicẽdũ ꝙ diuinæ potentiæ iudiciũ ſit: pone
re aiam quãdo uoluerit: & rurſũ acci pere eam. Deniq; Cẽturio uidẽs eũ dixiſſe ad prf̃em. In manus tuas cõmẽ
do ſpiritũ meũ: & ſtati ſpiritũ dimiſiſſe: cõmotus ſigni magnitudine ait. Vere dei filius erat iſte. Velũ quoq;
tẽpli ſciſſũ eſt in duas partes: ut cõpleret᷑ illud qd refert Ioſephus:p̃ſides tẽpli dixiſſe uirtutes. tranſeamus ex
his ſedibus. In euãgelio aũt quod hebraicis litteris ſcri ptũ eſt:legimus nõ uelũ tẽpli ſciſſũ: ſed ſi uplimiĩare tẽ/
pli miræ magnitudinis corruiſſe. Terra inꝗt mota eſt: pẽdẽtẽ dnm ſuũ ferre nõ ſuſtinẽs: petræ ſciſſæ ſunt:

„.

—

utit
tect
ciun
lepl
gein
ſü
leit
can
let
gan

vtoi
4s

ſitn

lüs
cob
ſs
guo
tuut
ſtehn
ſupe
nqn
cuet

ſeeil

deſt
eni
tas

tas

al

ſpi

ſpi
Pn

N

a⸗
ſel
bi

⸗

iet

mbel
taerm
Pelll⸗
ldon
etlede
Limbe,
is
Peteno
eute
niͤſaiet
üparr
Puseis
lenatta,
enreprel
unokul
Iceno

unt Ate

dunn

nden

magl
voc
usſicut
uil
ſüta
piints
öermo
leſcidl
Moilu
mqur
sicat⸗
u e⸗
Aſui
nüteui
I.
odeos
dauisd
Aappr
telnal
eroaut⸗
uumqbi

miil
lonehhi

nemiit
& pemn
erütht
mulos
ſitpon⸗
ascome
iigroqh
mbet
niunti
lulunt

ut indicarẽt duritiã iudæoꝶ: q p̃ᷣſentẽ dei filiũ ſtelligere noluerũt: &mnonumẽta apta ſũt ĩ ſignũ futuræ reſur

rectiõis: multaq; ſctõrũ corpora exeũtia de ſepulchris uenerũt ĩ ſãctã ciuitatẽ: & apparuerũt multis. Sancta
ciuitatẽ hieroſolyma debemus accipe ad diſtictionẽ oĩum ciuitatũ: ꝗᷓ tunc idolis uiebãt. In hac eni ſola fuit

tẽplũ: & unius dei cultus & uera religio. & nõ oĩbus apparuerũt: ſed multis: ꝗ reſurgẽtẽ dim ſuſceperũt. Deĩ
de iuxta anagogẽ dicẽdũẽ: ꝙ ĩclinante leſu: & emittẽte ſpm ſuũ uelũ ſciſſũ ſit ĩ duas partes a ſũmo uſq;ʒ deor

ſũ: & oĩa legis ſint reuelata myſteria. ut ꝗᷓ pus recõdita tenebant᷑: uniuerſis gẽtibus ꝓderent᷑. In duas aut par/
tes in uetus & nouũ teſtamẽtũ: & a ſũmo uſq; deorſũ ab initio mũdi qn hõ cõditus ẽ: & reliq ꝗᷓ fcã ĩ medio ſa/
cra narrat hiſtoria uſq; ad cõſũmationẽ mũdi. Et qrẽdũ quõ uelũ tẽpli ſciſſũ ſit exterius an ĩterius. mihiq; ui
det᷑ ĩ paſſiõe dni illud uelũ eẽ cõſciſſũ:qd ĩ tabernaculo & in tẽplo foris poſitũ fuerat: & appellabat exterius.

qa nũc exparte uidemus: & ex parte cognoſcimus. Cũ aũt uenerit qdᷣ pfectũ ẽ: tũc & uelũ ĩterius dirũpendu:

ut oĩa ꝗᷓ nũc nobis abſcõdita ſũt. domus dei ſacramẽta uideamus. qd ſignificẽt duo cherubin: ꝗd oraculũ:qd

uas aureũ:ĩ quo mãna recõditũ fuit. Nũc enĩ ꝑ ſpeculũ uidemus ĩ enygmate. & cũ hiſtoriæ nobis uelũ ſciſſũ
ſit: ut ĩgrediamur atriũ dei: tũ ſecreta eius & uniuerſa myſteria ꝗᷓ in cæleſti hieruſalẽ clauſa retinent᷑: ſcire non

poſſumus. Igit᷑ in paſſiõe dñi terra cõmotaẽ.iuxta illud qd ſcriptũẽ in Aggæo. Adhucego ſemel mouebo cæ
lũ & terrã. &ueniet deſideratus cũctis gẽtibus. ut ab oriẽte & occidẽte ueniãt: & recũbãt cũ Abrahã Iſaac & Ia
cob: & petræ ſciſſæ ſũt dura corda gẽtiliũ: ſiue petræ uniuerſa uaticinia ꝓphetaꝶ: ꝗq & ipᷣi a petra xpᷣi cũ apoſto
lis petræ uocabulũ ſuſcepunt. ut ꝗcqd ĩ eis duro legis uelamĩe claudebat: ſciſſũ pateret gẽtibus. Monumẽta
quoq; de ꝗbus ſcriptũẽ: uos eſtis ſepulchra extrĩſecus dealbata: ꝗ ĩtus plena ſũt oſſibus mortuoꝝꝶ: iõ ſũt ap/
ꝛut egrederent᷑ de his ꝗ p̃us ĩfidelitate mortui erãt: & cũ reſurgẽte xpᷣo atq; uiuẽte uiuerẽt:& ĩ grvcletenkczie
ſtẽ hieruſalẽ: & haberẽt municipatũ nequaqᷓ ĩ terra: ſed ĩ cælo. Moriẽteſq; cũ terreno Adã: reſurgerẽt cũ Adã
ſupcæleſti. Porro m lr̃am nulli uiolẽtũ eſſe uideat mortuo Saluatore appellari hieruſalẽ ſanctã ciuitxatẽ: cũ
uſq; ad deſtructionẽ eius ſemꝑ apoſtoli tẽplũĩ greſſi ſint: & ob ſcãdalũ eoꝶ ꝗ de iudæis crediderant: legis exer
cuerit cerimonias. In tãtũ aũt hieruſalẽ amauit dñs: ut fleret eã & plãgeret: & pẽdẽs ĩ cruce loqret᷑. Pater igno
ſce illis: qd enĩ faciũt neſciũt. Itaq; ĩpetrauit qd petierat. multaq; ſtati de iudæis milia crediderunt: & uſq; ad
ꝗdrageſimũſecũdũ ãnũ datũ ẽ ei tpᷣs pœnitẽtiæ. Poſt quos pſeuerãtibus illis ĩ blaſfemiã:egreſſi ſũt duo urſi
de ſiluis gẽtiũ romanoꝶ Veſpaſianus & Titus: & blaſfemãtes pueros aſcẽdẽte uero Heliſæo ĩ domũ dei(hoc
enĩ ĩterpᷣtat᷑ Bethel)uoce cõſona illudẽtes ĩterfecerũt: atq; lacerauerũt: & ex eo tpe hieruſalẽ nõ appellat᷑ ciui/
tas ſãcta: ſed & ſctitatẽ & p̃ſtinũ nomẽ amittens ſpiritaliter uocat᷑ Sodoma: & ægyptus: ut ædificer ꝓ ea ciui/

tas noua: quã flumiĩs ĩpetus lætificat: & de cuius medio egredit᷑ fõs: q totius orbis amaritudinẽ mitigauit: ut

miſabilis iſrael ruinas tẽpli nudatis plãgat lacertis: & ĩ xpo turba credẽtiũ noua quotidie uideat eccleſiæ tecta

coſurgere: & dicat: Syõ anguſtus mihi locus. ĩpleaturq; illud qd T Eſaia ſcriptũ ẽ: & erit ſepulchꝶ eius ĩclytũ.
uomodo Saluator ſᷣm Ioãnẽ inſufflauit ſpiritũ lanctũ in ſctõs apoſtolos: & m Lucã poſt aſcenſionẽ

ſe miſſurum repromittit. WS dl. LXXIX.
Vius ꝗᷓſtiõis pfacilis ſolutio ẽ: ſi docẽte apoſtolo Paulo ſpũs ſcti diuerſas gras nouerimu
bit᷑ enĩ ĩ pᷣma ad Corĩthios:diuiſiões donoꝶ ſũt: idẽ uero ſpũs:& diuiſiões miſterioꝶ ſũt:idẽ aũt
dũs: & diuiſiões opationũ ſũt: idẽ aũt deus: ꝗq opat᷑ oĩa in oĩbus. Vnicuiq; aũt dat᷑ manifeſtatio
ſpũs ad id qc expedit. A ii qdẽ dat᷑ ꝑ ſpm ſᷣmo ſapiæ: alii ᷣmo ſcientiæ ſᷣm eũdẽ ſpm: alii gra ſanitatũ in uno
ſpũ: alii fides ĩ eodẽ ſpũ: alii oꝑatio uirtutũ: alii ꝓphetia: alii diſcretio ſpirituũ: alii gña liguaꝶ: alii ĩterpᷣtatio
ſᷣmonũ. Hæc aũt oĩa opat᷑ unus atqʒ idẽ ſpũs: diuidens ſingulis ꝓut uult. Ergo dns ꝗ poſt reſurrectionẽ ſuã
iuxta Lucæ euãgeliũ dixerat. Ecce ego mittã ꝓmiſſionẽ pris mei ĩ uos.Vos aut ſedete ĩ ciuitate quoaduſq; in
duamiĩ uirtute exalto. & iuxta eũdẽ ĩ apoſtoloꝶ actibus ẽ locutus: pcepit eis ab hieroſolymis ne diſcederent:
ſed expectarẽt ꝓmiſſionẽ pr̃is: quã audiſtis inꝗt ꝑos meũ.qa Ioãnes qdẽ baptizauit aqua. Vos aũt baptiza/
bimini ſpũ ſctõ nõ poſt multos hos dies. Rurſũ ĩ fine euãgelii m Ioãnẽ. eo die quo reſurrexerat:ideſt die dni
ca:clauſis ianuis ad apoſtolos ĩtroiſſe narrat᷑: & dixiſſe eis ſecũdo paxuobis: & ĩtuliſſe. Sicut miſit me pater:
& ego mitto uos:& cũ hoc dixiſſet: ĩſufflauit: & dixit eis: accipite ſpm ſactũ: quoꝶ remifitis peccata: remittũ
tur eis: & quoꝶ retinueritis: retẽta erũt. Pria igit᷑ die reſurrectiõis acceperũt ſpũs ſcti gram:ꝗᷓ peccata dimitte/
rẽt: & baptizarẽt: & filios dei facerẽt: & ſpiritù adoptiõis credẽtibus largirent᷑: ipſo ſaluatore dicente. Quorũ
remiſeritis peccata remittent eis: & quoꝶ retinueritis: retẽta erunt. Die aut pẽtecoſtes eis amplius repromiſ/
ſũ eſt: ut baptizarent᷑ ſpũ ſctõ: & induerent uirtute ex alto: qua Chriſti euãgeliũ cũctis gẽtibus pᷣdicarent.iux
ta illud qd; in. lwvii. pſalmo legimus. Dñs dabit uerbũ euãgelizãtibus uirtute multa: ut haberẽt opationem
uirtutũ & gr̃am ſanitatũ: & pᷣdicaturi multis gẽtibus: acciperẽt gña liĩguaꝶ: ut iã tũc cognoſcerent᷑: ꝗ apoſto
lorũ ꝗqbus deberẽt gẽtibus nũciare. Deniq; apoſtolus Paulus ꝗ de hieruſalẽ uſq; ad Illyricuũ pᷣdicauit: & inde ꝑ
romã ad hiſpaniã ire feſtinat: gras agit deo: ꝙ cũctis apoſtolis uariis liguis loquat᷑. Qui en cũctis gẽtibus an
nuciaturus erat: multaꝶ lĩguaꝶ accepat gram. Quæ repromiſſio ſpũs ſcti die decĩa poſt aſcẽſionẽ ſaluatoris
expleta ẽ: Luca referẽte ꝗ ſcripſit. Duq; cõplerent᷑ dies pentecoſtes:erãt oẽs pariter ĩ eodẽ loco: & factus ẽ repẽ
te de cælo ſonus. tanꝗᷓ adueniẽtis ſpũs uehemẽtis: & repleuit totã domũ ubi erãt ſedẽtes: & apparuerunt illis
diſpartitæ lin guæ tanꝗᷓ ignis: ſeditq; ſuper ſingulos eoꝶ: & repleti ſũt oẽs ſpũ ſãcto & cœperũt loqui van li
.Ccxlvii.

s. Scri

Cxv iſ.

guis ꝓut ſpũs ſctũs dabat eloqui illis. Tũccõpletu eſt illud quod legitur in Johel. Et erit ĩ nouiſſimis diebus
dicit dñs. Effudã de ſpu meo ſup oẽm carnẽ. Et ꝓphetabũt filii uri: & filiæ ur̃æ & iuuenes ufi uiſiões uidebũt
Verbu aũt effuſiõis ſignificat græ largitatẽ. Et id ipſũ ſonat:qd dis repromiſit. Vos aũt baptizabimĩ ſpũ ſã
cto nõ poſt multos hos dies. In tatũ enĩ ſpũ ſancto baptiaati ſũt:ut repleret tota domus ubi erãt ſedẽtes: &
ignis ſpuũs ſcti ſtationẽ ĩ eis ĩueniret optatã: liguaſq; diuideret: & ſ̃m Eſaiã: q ĩ mũda labia hre ſe dixerat:pur
garet labia eoꝶ: ut euãgeliũ xpᷣi purius pdicarẽt. & ĩ eſaia qdẽ ſuplimiĩare tẽpli dicit fuiſſe cõmotũ: & repleta ẽ
oĩs domus fumo.i. errore & tenebris: ueriq; ignorãtia. In pᷣncipio aũt euãgelii replet᷑ ſpũ ſctõ eccleſia: ut gr̃a
eius atq; feruore oĩa credẽtiũ pctã purgent᷑. Et igne ſpũs ſctĩ quẽdñs miſſuꝶ eẽ ſe dixerat: pᷣdicatura xpᷣm lin
gua ſa anet᷑. Nõ ergo Ioãnes Lucaſq; diſcordãt: ut qd ille pᷣmu reſurrectiõis die datũ eẽ ſignificat: hicqnqꝗ̃geſi
ma die ueniſſe deſcribat. Sed ꝓfectus apoſtolus ẽ: ut ꝗq pᷣmo remittẽdoꝶ peccatoꝶ gr̃am neccant poſtea ac/
ciperẽt ofarige uirtutũ: & cũcta donationũ gnña:qꝗᷓ ab apoſtolo ſcripta cõmẽorauimus: & qd magis neceſſa/
riũ erat: diuerſitatẽ liguaꝶ uniuerſarũq; gẽtiũ: ut anũciaturi xpᷣm nullo ĩdigerẽt ĩterpᷣte. Vñ & ĩ Lycaonia cũ

audiſſẽt Paulũ & Barnabã loꝗ liguis ſuis: deos ĩ hoĩes cõuerſos eẽ credebãt. Et re uera ĩdumẽtũ uirtutis ſpũs

ſcti gra ẽ: quã poſſidẽtes iudicũ tribunalia & regũ purpuras nõ timebãt. Promiſat enĩ dñs pᷣus ꝗᷓ pateret᷑: &
dixerat. Cũ aũt tradẽt uos: nolite cogitare quõ aut ꝗd loqꝗᷓmĩ. Dabit᷑ enĩ uobis ĩ illa hora qd loqᷓmini. Nò eni
uos eſtis ꝗ loqmĩ: ſed ſpũs pris uri:ꝗ loquit᷑ ĩ uobis. Ego aũt audacter & tota libertate ꝓnũcio: ex eo tpe quo
apoſtoli dno crediderũt: ſp eos habuiſſe ſpm ſactũ: nec potuiſſe ſigna facere abſq; ſpũs ſctĩ gr̃a: ſed ꝓmodu/
lo atq; mẽſura. Vñ ſaluator clamabat ĩ tẽplo dicẽs:q ſititueniat ad me:& bibat:& ꝗ credit ĩ me ſicut dicit ſcri
ptura:flumĩa de uẽtre eius fluẽt aqᷓ uiuæ. Hoc aũt dixit de ſpũ quẽ accepturi erãt credẽtes ĩ eũ.& ĩ eodẽ loco ĩ
fert. Nõdũ eniĩ erat ſpũs datus:qa lIeſus nõdũ fuerat glorificatus.nõ ꝙ nõ eẽt ſpũs ſctũs: dicẽte dno ſaluato/

re: Si aũt ego ĩ ſpũ ſctõ eiicio dæmonia. ſed ꝗ erat ĩ dno:necdũ totus ĩ apoſtolis morabat᷑. Quã ob rẽ deterrẽ

tur ad paſſionẽ eius: & negãt: & xpᷣm ſe neſcire iurãt. Poſtꝗᷓ aut baptizant᷑ ĩ ſpũſctõ:& effũdit᷑ ĩ eos ſpũs ſcti
gra: tũc libere loquunt᷑ ad pᷣncipes iudæoꝶ. Obedire magis deo oportet ꝗᷓ hoĩbus: mortuos ſuſcitãt: inter fla/
gella lætant᷑: füdut ſãguinẽ ꝓ xp̃o: & ſuppliciis ſuis coronant᷑. Nõdũ ergo erar ſpũs ĩ apoſtolis: nec de uẽtre
eoꝶ fluebãt græ ſpiritales: quia dns necduũ fuerat glorificatus. Quæ ſit aũt gloria ipe ĩ euãgelio loquit᷑: Pater

glorifica me gloria quã apud te habui pus ꝗ mũdus eſſet. gloria ſaluatoris patibulũ triũphãtis ẽ. Crucifigit᷑

ut hõ: glorificat ut deus. Deniq; ſol fugit: luna mutat ĩ ſãguinẽ: terra motu ſolito cõtremiſcit: apiunt᷑ inferi:
mortuiambulat: ſaxa rũpunt᷑: hæc ẽ gioria:de ꝗᷓ loᷓ bat᷑ ĩ pſalmo. Exurge gloria mea: exurge pſalterium &ci
thara. Ipaq; de ſe rñdit: gloria & diſpẽſatio carnis aſſũptæ: Exurgã diluculo. ut ĩpleat᷑ uigeſimi pmi pſalmi ti
tulus ꝓ aſſuptiõe matutina. Hæc dicimus: nõ ꝙ aliũ deũ aliũ hoĩem eẽ credamus: & duas pſonas faciamus ĩ
uno filio dei: ſicut noua hæreſis calũniat᷑. Sed unus atq; idẽ filius dei & filius hoĩs ẽ: & ꝗcqd loquit᷑: aliud re
ferimus ad diuinã eius gloriã: aliud ad nr̃am ſalutẽ. Pro ꝗbus nõ rapinã arbitratus ẽ: eẽ ſe æqualẽ deo: ſed ſe/
metipᷣm exinaniuit formã Fᷣui accipiẽs: factus obediẽs pri uſq; ad mortẽ: mortẽ aũt crucis. Et uerbũ caro fem
eſt: & hĩtauit ĩ nobis. Miror aut Mõtanũ & ĩſanas fœmias eius abortiuos eẽ ꝓphetas: dño ꝓmittẽte atq; dicẽ
te. Vado: & aliũ paraclytũ mittã uobis. & poſtea Luca euãgeliſta narrãte: ꝙ apoſtoli accepunt qd ꝓmiſſũẽ:
id multo poſt tpe ĩ ſedicẽte fuiſſe cõpletũ. Apoſtolis enĩ ꝓmiſſũ ẽ. Ego mittã ſpõſionẽ pris mei ĩ uos: & uos
ſedebitis ĩ ciuitate quoaduſq; ĩduami uirtutẽ ex alto:& exurgẽs ĩ apoſtolos ĩſufflauit: & nõ ĩ Mõtanũ Priſcil
Iã& Maximillã. & illis. i. apoſtolis ait. Quoꝶ dimifitis pcta: dimittunt᷑ eis. & quoꝶ retinueritis: retẽta ſunt.
Apoſtolis inꝗᷓ pcepit: ne diſcederẽt ab hieroſolymis: ſed expectarẽt pmiſſionẽ pr̃is. Et poſtea qd ꝓmiſſũ eſt:
expletũ legimus. Repleti ſũt oẽs ſpũ ſctõ: & cœpunt loq aliis liguis ꝓut ſpũs ſctũsdabat eloq illis. Spũs ſan
ctus eniĩ ubi uult ſpirat: & qn dicit ds aliũ paraclytũ mittã uobis: & ſe oñdit eẽ paraclytũ: q appellat᷑ cõſola/
tor. Vn & deus pr hoc cẽſet᷑ nomĩe.deus miationũ & totius cõſolatiõis. Si aũt & pr̃ cõſolator & filius cõſola
tor: & ſpũs ſctũs cõſolator ẽ: ĩ nomĩe pr̃is & filii & ſpũs ſctĩ qd ĩtelligit᷑ deus baptizant᷑ credẽtes: quoꝶ unũ di
uinitatis & cõſolatoris ẽ nomẽ: ergo & una natura eſt. Hic ſpũs ſctũs nõ ſolũ ĩ apoſtolis: ſed etiã ĩ ꝓphetis fu
it: de quo Dauid orabat dicẽs: ſpm ſãctũ tuũ ne auferas a me. & Daniel ſpm der habuiſſe narrat᷑. & Dauid in
ſpũ loqꝗtur dixiſſe dũm dno ſuo ſede a dextris meis: donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝶ. Nec ſpũ
ſãcto ꝓphetauerũt ꝓphetæ: & uerbo dni cæli firmati ſũt: & ſpũ oris eius oĩs uirtus eoꝶ: & ꝗcquid pr̃is & filii
eſt: hocidẽ & ſpũs ſãcti ẽ: & ip̃e ſpũs ſctũs cũ mittat᷑ a pr̃e & ꝓ filio ueniat: & ĩ alio atq; alio loco ſpũs dei pris
& xpᷣi ſpũs appellat᷑. Vñ & ĩ actibus apoſtoloꝶ: q loãnis baptiſmate fuerãt baptizati: & credebãat in deũ pa⸗
trẽ & xpᷣm: qa ſpm ſãctũ neſciebãt: iterũ baptizant᷑: imo tũc uerũ accipiũt baptiſma. Abſq; enĩ ſpũ ſctõ ĩper/
fectũ ẽ myſteriũ trinitatis. Et ĩ eodẽ uolumie Petrus Ananiæ & Saphyræ dixiſſe narrat: ꝙ mẽtiẽtes ſpũi ſctõ
no ſint hoibus mẽtiti: ſed deo.
uid ſignificet illud qd apoſtolus Paulus diſputat ad romanos ſcribẽs. Quid ergo dicimus nũquid ini-

fuiſſemus: & ſicut Gomorra ſimiles fuiſſemus. C.LXXX.

ut in intelligẽda ea ſpũs ſcti ĩidigeamus auxilio: ꝗ ꝑapoſtolũ hæc ipᷣa dictauit. Sed pcipue locus

quitas apud deũ/ Abſit uſq; ad eũ locũ ubi ait. Niſi dũs ſabaoth reliquiſſet nobis ſemen: ſicut Sodoma facti

NMnis quidẽ ad romanos epiſtola interpretatione indiget: & tantis obſcuritatibus inuoluta eſt:

hi⸗

eu
jux
l̃
mel
mun
Dis
etl
Aco
Acl
gue
tee
ti
tut
buu
tatl
ſütt
bus!
bus!
pli
ti
koe
lp
let
mus
t
li
.

ſort
bus
dei

Ech
ichi
loüi
ite⸗ &
ratpu
plen;
. utgi
Pömln
lnägel
ſten 40
neceſſy⸗
oniach
etet:
Nen
peqo
modo⸗
lolai
lilocdi
ſAuado
eceten
nſch
ineerc⸗
deric
itceer
muahgt
htintn
jum
alniti
lamusi
Audre
ledle
Aofan
gc
nullüs
& uos
Polal
alunt.
Küet:
püsſan
colola/
colola
getifu
auidin
leeli
skli
deipis
deüpe⸗
toͦiper
piiſch

matd

loas

hic in quo quidã uolentes dei ſeruare iuſticiã :ex præcedẽtibus cauſis :dicũt electum in utero Rebeccæ Iacob:
& abiectũ Eſau:ſicut & Hieremias & Baptiſta Ioãnes eligunt᷑ in utero: & ip̃e apoſtolus Paulus pᷣdeſtinat᷑ in
euãgeliũ an ꝗᷓ naſcat᷑. No bis aũt nihil placet:niſi qd eccleſiaſticũ ẽ: & publica ĩ eccleſia dicere nõ timemus:ne
iuxta Pythagorã & Platonẽ & diſcipulos eoꝶ: ꝗ ſub noĩe xpᷣiano introducũt dogma Kerllii⸗ dicamus aĩas la
ſas de cælo eſſe: & ꝓ diuerſitate meritoꝶ ĩ his uel ĩ illis corporibus pœnas antiquoꝶ luere pctõru. Multoq;
melius ẽ ſimpliciter ĩperitiã cõfiteri: & ĩter cætera ꝗᷓ neſcimus: etiã huius loci obſcuritatẽ effugere:ꝗᷓ dũ uolu
mus dei ꝓbare iuſticiã: Baſilidis & Manichæi hæreſim defedere: & hiberas nenias: Aegyptiaq; portẽta ſectari
Dicamus igit᷑:ut poſſumus:& apoſtolicæ uolũtatis ſeq̃ntes ueſtigia:ne pũcto qdẽ ut dicit᷑:atq; ungue trãſ/⸗
uerſo: ab illius ſẽtẽtiis recedamus: fleuerat ſupra: & dolori ſuo & cõſciæ teſtẽ ĩuocauerat ſpm̃ ſãctũ.ꝙ ffes ſui
& cognati ſᷣm carnẽ. i. iſraelitæ: dei filiũ nõ recepiſſẽt. quoꝶ fuit adoptio: & gloria: & teſtamẽtũ: & legis latio:
& cultura:& ꝓmiſſio. Ex qbus etiã ipᷣe xpᷣs ſᷣm carnẽ de Maria gnatus ẽ uirgĩe. Et tã cõtinuo cordis dolore tor
quet᷑: ut ipe optet anathema eẽ a xpo.i.ſolus pire: ne oẽ iſraeliticũ genus peat. Et qa hoc dixerat: ſtatĩ ueniẽ/
tẽ e regiõe pᷣuidit ꝗᷓſtionẽ. Quid ergo dicis? Oẽs ꝗ ex iſrael ſũt: pierũt: & quõ tu ipᷣe & cæteri apoſtoli: & infini
ta iudaici populi multitudo xpᷣm filiũ dei recepiſtis Quã ita ſoluit iſrael ĩ ſcripturis ſctis dupliciter àppella/
tur. Et ĩ duos diuidit᷑ filios. In unũ q iuxta carnẽ ẽ: & ĩ alteꝶ q iuxta repromiſſionẽ & ſpm̃.Abraham duos ha
buit filios. Iimael & Iſaac.Iſmael ꝗ ſᷣm carnẽ natus:hæreditatẽ pr̃is nõ accepit.Iſaac ꝗ de repromiſſiõe gene/

ratus ex Sara ẽ: ſemẽ dei appellat᷑ .Scriptũ ẽ enĩ.In Iſaac uocabit᷑ tibi ſemẽ.i.nõ ꝗ filii carnis ii filii dei:ſed qui

ſüt filii repromiſſiõis iſti æſtimant ĩ ſemĩe: & hoc nõ ſolũ ĩ Iſmael & Iſaac accidiſſe cõuĩcimus:ſed etiã ĩ duo
bus Rebeccæ filiis Eſau & Iacob. quoꝶ alter abiectus: alter electus ẽ. Et hoc totũ dicit ut ĩ duobus poribus ffi
bus Iſmael & Eſau populũ iudæoꝶ abiectũ eẽ ſignificet. In poſterioribus aũt: hocẽ ĩ Iſaac & Iacob: electũ po
pulũgẽtiũ. uel eos ꝗ ex Iudæis ĩ xpᷣm credituri erãt: & qm hocuolẽs approbare ꝓpoſuerar teſtimoniũ naſcen
tiũ gemĩoꝶ Eſau & Iacob: de ꝗbus ſcriptũ ẽ. Maior ᷣuiet mĩori. Et ĩ Malachia legimus. Iacob dilexi. Eſau au
tẽ odio habui: ueniẽtẽq; e latere ꝗᷓſtionẽ ore ſuo ꝓponit & diſſerit: & hac ſoluta reuertit᷑ ad id: de quo cœpat
diſputare. Si Eſau & Iacob necdũ nati erãt: nec aliqd egerãt boni aut mali: ut uel ꝓmererent᷑ deũ: uel offede-
rẽt. & electio eoꝶ atq; abiectio nõ merita ſinguloꝶ uel uolũtatẽ eligẽtis: & abiiciẽtis oſtendit. Quid ergo dice
mus?Iniquus ẽ deus: Secũdũ illud exẽplũ qd; loquit᷑ ad Moyſẽ: miſebor cui miſtus fuero: & miſericordiam
pᷣſtabo:cui miſebor.Si hocinquit recipimus:ut faciat deus quodcũq; uoluerit: & abſq; merito & opibus uel
eligat aliquẽ uel cõdẽnet. Ergo nõ ẽ uolẽtis: neq; currẽtis.ſed miſerentis dei: maxĩe cũ eadẽ ſcriptura hoc ẽ idẽ
deus loquat᷑ ad Pharaonẽ. In hocipſũ excitaui te: ut oſtẽdã ĩ te uirtutẽ meã: & ãnũciet᷑ nomẽ meũ ĩ uniuerſa
terra. Si hocita ẽ: & ꝓ uolũtate ſua miſer iſraeli:& ĩdurat Pharaonẽ: ergo fruſtra qᷓrit᷑ atq; cauſat᷑: nos uel bo
na nõ feciſſe: uel feciſſe mala: cũ in ptãte ip̃ius ſit & uolũtate abſq; bonis & malis opibus uel eligere aliquẽ uel
abiicere. pᷣſerti cũ uolũtati illius huana fragilitas reſiſtere neqᷓat. Quã ualidã ꝗᷓ ſtionẽ ſcripturaꝶ rõne cõtextã
& pene ĩdiſſolubilẽ breui apoſtolus ᷣmonediſſoluit dicẽs. Ohõ tu qs es:q rñdeas deo? &ẽ ſẽſus ex eo ꝙ reſpõ
des deo: & calũniã facis: & de ſcripturis tãta ꝑquiris: ut loꝗ̃ris cõtra deii iuſticiã uolũtatis eius inqras:oſtẽ/⸗

dis te liberi eẽ arbitrii: & facere qd uis: uel tacere uel loq. Si enĩ ĩ ſimilitudinẽ uaſis fictilis tea deo creatũ pu/

tas: & illius nõ poſſe reſiſtere uolũtati: hoc cõſidera ꝗa uas fictile nõ dicit figulo:ꝗqᷓre me ſic feciſti.: Figulus enĩ
habet ptãtẽ de eodẽ luto aut eadẽ maſſa aliud uas ĩ honorem facere: aliud ĩ cõtumeliã. Deus aũt æꝗli cũctos
ſorte gñauit: & dedit arbitrii libertatẽ: ut faciat unuſqꝗſq; qd uult ſiue bonũ ſiue malũ. In tantũ aũt dedit oĩ
bus ptatẽ: ut uox ĩpia diſputet cõtra creatorẽ ſuũ: & cauſas uolũtatis illius pſcrutet᷑. Sin aũt deus uolẽs onde
re irã: &Q notã facere potẽtiã ſuã: ſuſtinuit ĩ multa patiẽtia uaſa iræ apta ad ĩteritũ: ut oñderet diuitias gloriæ
ſuæ ĩ uaſa miſicordiæ ꝗᷓ pparauit ĩ gloria: quos & uocauit nõ ſolũ nos ex iudæis: ſed etiã ex gẽtibus: ſiẽ ĩ Oſee
dicit. Vocabo nõ plæbẽ meã plæbẽ meã: & nõ dilectã dilectã. & erit ĩ loco ubi dictũ ẽei: nõ plæbs mea uos: ibi
uocabunt filii dei uiui: & cætera ꝗᷓ ſequũtur. ſi inquit patiẽtia dei ĩdurauit Pharaonẽ: & multo tpe pœnas di/-
ſtulit iſraelis: ut iuſtus cõdẽnaret: quos tãto tꝑe ſuſtinuerat: nõ dei accuſãda ẽ patiẽtia & ĩfinita clæmẽtia:ſed
eoꝶ duritia ꝗ bonitate dei ĩ pditionẽ ſuã abuſi ſũt. Alioqn unus ẽ ſolis calor: & fm eſſẽtias ſubiacẽtes alia liq
facit: alia ĩdurat: alia ſoluit: alia cõſtrĩgit. Liquat᷑ enĩ cæra: & ĩdurat᷑ lutũ: & tñ caloris nõ ẽdiuerſa natura. Sic
& bonitas & clæmẽtia dei uaſa iræ ꝗᷓ apta ſũt ĩ ĩteritũ.i.populũ iſrael ĩdurat.uaſa aũt miſicordiæ ꝗᷓ pparauit
ĩgloriã quæ uocauit:hoc ẽ nos qnõ ſolũ ex iudæis ſumus:ſed etiã ex gentibus nõ ſaluat irroõnabiliter & abſq;
