neſcientibus & fidẽſuã nondũ hñtibus ꝓdeſt: nõ tũ de daãnatione eoꝶ paruuloꝶ qui ſineillo exhac uita emi/
grant: tũc aliqd dicẽduũ putaui: qa nõ qd nũcagit᷑ agebat᷑: ſed ut omittamus & cõtẽnamus ea quæ breui tpe
Patiunt᷑: nec trãſacta reuocant:nunqd ſimiliter cõtemnere poſſumus: perunũ hoĩem mors: & perunũho
minẽ reſurrectio mortuoꝶ ſicut enĩ in adã oẽs moriunt᷑:ſic & in xpo oẽs uiuificabunt᷑. Per hãc enĩ apoſtoli/
cã doctrinã diuinãclarãq; ſnĩam ſatis euidẽter elucet: neminẽ ire in mortẽniſi per Adã: neminẽ ire ĩ uitã æter
nam: niſi per xpᷣm. Hoc eſt ꝗppe oẽs & oẽs: qa ſicut oẽs hoĩes per primã:hoc eſt per carnalẽ gñationẽ ptinent
ad ada:ſic oẽs hoĩes ad ſecũdã ideſtſ piritalẽ regñationẽ ueniũt: ꝗcũq; ad xpᷣm pueniut. Ideo ergo dictũ eſt:&
hicoẽs: & ibi oẽs. ꝗa ſicut oẽs qui moriunt᷑: nõ niſi in Adã moriunt᷑: taoẽs qui uiuificabunt᷑: nõ niſi in xp̃o ui
uificabunt᷑. Ac per hoc ꝗſꝗs nobis dixerit quenꝗᷓ in reſurrectione mortuoꝶ uiuificari poſſe: niſi in xp̃o tanꝗᷓ
peſtis coĩs fidei — eſt. Itẽ ꝗſqs dixerit ꝙ in xpᷣo uiuificabunt᷑ etiã paruuli: qui ſine ſacramẽti eius par/
ticipatione de uita exeunt: hic pfecto & cõtra apoſtolicã p̃dicationẽ uenit: & totã cõdẽnat eccleſiã: ubi ꝓpte/
rea cũ baptizãdis paruulis feſtinat᷑ & currit᷑: quia ſine dubio credit aliter eos in xpo uiuificari oĩno non poſſe.
Quiaũt nõ uiuificat᷑ in xpo:reſtat utin eadẽ dãnatione maneat:de qua dicit apoſtolus: per unius delictũ in
oẽs hoĩes ad cõdẽnationẽ: cui delicto obnoxios paruulos naſci:& oĩs credit eccleſia:& ipᷣe iã contra Iouinianũ
diſputãs: & exponẽs Ilonã ꝓphetãa: ſicut paulo ante cõmemoraui: fide ueraciſſima definiuiſti. Credo & in aliis
locis opuſculoꝶ tuoꝶ:quæ uel nõ legi: uel in pntia nõ recordor. Huius igit᷑ danationis in paruulos cauſã req

ro: quia neq; aĩaꝶ: ſi nouæ fiũt ſingulis ſingulæ: uideo eſſe ullu in illa ætate peccatũ: neca deo dãnari aliquã

credo: quã uidet nullũ haberepctm. An forte dicẽdũ eſtin paruulo carnẽ ſolã eſſe peccati?: Nouã uero illi ani
mam fieri qua ſm dei pcepta uiuente: in adiutorio gratiæ dei: ipᷣe carni edomitæ ac ſubiectæ poſſit incorru
ptionis meritũ cõparari. Sed quia in paruulo aĩa nõdũ id agere põt: niſi xp̃i acceſſerit ſacramẽtũ: per hãc grati
am carmi eius acꝗrit᷑:qd illius moribus nõdũ potuit: Si aũt ſine illo ſacramẽto aĩa paruuli exierit: ipſa quidẽ

in æterna uita ent: unde eã nullũ peccatũ potuit ſeparare. caro uero eius nõreſie urgetin xp̃o: nõ percepto ante

mortẽ illius ſacramento. Hãcopinionẽ nunꝗᷓ audiui: nunꝗᷓ legi: ſed plane audiui & credidi ꝓpter qc; locutus
ſu: & qa ueniet hora qũoẽs ꝗ in monumẽtis ſũt: audiẽt uocẽ eius: & ꝓpcedẽt qui bona fecerut in reſurrectionẽ

uitæ. Ipſa eſtde qua dicit᷑: & per unũ hoĩ̃em reſurrectio mortuoꝶ: ipa eſt qua in xpo oẽs uiuificabunt᷑. Qui

aũt male egerũt in reſurrectionẽ iudicii. Quid hic ergo deillis infantibus intelligẽdum eſt: qui prius qᷓ poſſẽt
agere uel bene uel male ſine baptiſmo corpore exuti ſũt. Nihil hic de talibus dictũ eſt. Sed ſi caro eoꝶ iõ non
reſurget: quia nec boni aliqd fecerũt: nec mali: nec illoꝶ reſurrectura eſt: qui pcepta baptiſmi gratia in illa æta
te defuncti ſunt: in qua nihil bene uel male agere potuerunt. Si autẽ illi inter eos reſurgent: ideſt inter eos qui
bene egerũt: ĩter quos & illi refurrecturi ſũt: niſi ĩter eos qui male egerũt: ne aliquas humanas aĩias credamus

corpora ſuanõ recepturas: ſiue in reſurrectionẽ uitæ: ſiue in reſurrectionẽ iudicii Quæ ſnia prius ꝗ refellat᷑:

ipᷣa nouitate iã diſplicet. Deinde ꝗs ferat: ſi credat ſe illi ꝗ ad baptiſmũ cũ ſuis paruulis currũt: ꝓpter carnem
eorũ:nõ ꝓpter aĩas currere/ Beatus qdẽ Cyprianus nõ aliquod decretũ condẽs nouũ:ſed eccleſiæ fidẽ firmiſſi/
mam ſeruãs ad corrigendum eos qui putabant aut octauum diem natiuitatis nõ eſſe paruulũ baptizandũ:
nõ carnẽ ſed aĩam dixit eẽ pdendã. & mox natũ rite baptizari poſſe:cum ſuis quibuſdã epiſcopis cenſuit.Sed

uertet᷑ ad dĩũm:qui dedit i

cõtra Cypriani aliquã opinionem: ubi quod uidẽdũ fuit: fortaſſe nõ uidit: ſentiat quiſq; quodlibet.tm̃ cõtra
apoſtolicã manifeſtiſſimã fidẽ nemo ſentiat: qui exunius delicto oẽs hoĩes in cõdẽnationẽ duci pᷣdicat. ex ꝗᷓ
cõdẽnationenõ liberat niſi gratia dei per Ieſũ Apᷣm dim noſtrũ. In quo uno oẽs uiuificant᷑: qcũq; uiuifican
tur. cõtra eccleſiæ ſuæ fũdatiſſimũ morẽ: nemo ſentiat: ubi ad baptiſmũ ſi ꝓpter ſola paruuloꝶ corpora cur/
reret᷑: baptizãdi afferent᷑ & mortui. Quæcũ ita ſint: quærẽda cauſa eſt atq; reddenda: quare dãnent᷑ aĩæ: quæ
nouæ creant᷑ ſingulis ꝗbuſq; naſcẽtibus: ſi præter Api ſacramẽtu paruuli moriant᷑. Dãnari enĩ eas ſiſic de cor
pore exierint: & ſãcta ſcriptura & ſãcta teſtis eſt eccleſia. unde & illa de aĩaꝶ nouaꝶ creatione ſnĩa ſi hancfidẽ
fundatiſſimã nõ oppugnat ſit & mea:ſioppugnat no ſit & tua. Nolo mihi dicat᷑ ꝓpter hãc ſnĩam debere ac-
cipi qd ſcriptũ eſt. Qui finxit ſpiritũ hoĩs in ipſo:& qui finxit ſigillatim corda eoꝶ. Aliqd fortiſſimũ atq; ĩui
ctiſſimũ requirẽdũ eſt: quod nos nõ cogat deũ credere ullaꝶ aĩaꝶ ſine culpa aliqua dãnatorẽ. Nã uel tantũdẽ
ualet: uel plus eſt forſitã creare ꝗᷓ fingere. & tũ ſcriptũ eſt Cor mundũ crea in me deus. Necideo putari põt aĩa
hoc loco optare ſe fieri prius ꝗᷓ aliqd eſſet. Sicut ergo iã exiſtẽs creat in nouatione iuſticiæ ſic iã exiſtens fingit᷑
cõformatione doctrinæ. nec illud qd in Eccleſiaſte ſcriptũ ẽ. & tũc cõuertetr᷑ ĩ terrã puluis ſicut fuit:& ſpuũs re
llũ: iſtã cõfirmat ſnĩam: quã uolumus eẽ niam. Plus enĩ hic ſuffragat᷑ eis: q ex una
utãt oẽs eẽ aĩas. Nã ſicut cõuertit᷑ inqunt puluis in tertã ſicut fuit:& tamẽ caro de qua hoc dictũ eſt: ad ho/
minẽ nõ reuerti?: ex quo ꝓpagata eſt: ſed ad terrã: unde primus hõ factus eſt: Sic & ſpũs ex illius unius ſpiri/
tu ꝓpagatus:nõ tñ ad euũ reuertit᷑: ſed ad dnm:a quo illi datus eſt. Verũ quia hoc teſtimoniũ ita pro iſtis ſo/
nat: ut nõ oĩ mõ huic opinioni quã defẽdi uolo uideat eẽ cõtrariũ:admonẽdã tm̃ credidi prudẽtiã tuã: ne ta/
libus teſtimoniis ex his anguſtiis me coneris eruere. Nã licet nemo faciat optãdo: ut uerũ ſit quod uerũ nõẽ:
tñ ſi fieri poſſet optarem: ut hæc ſnĩa uera eſſet: ſicut opto. ut ſi uera eſt: abs te liquidiſſime atq; inuictiſſime
defendat Hæc autdifficultas etiã illos ſequit᷑: qui iã extes alibi aĩas & ab initio diuinoꝶ opum pparatas: a
deo mitti opinant᷑ in corpora. Nã & ab his hoc idẽ ꝗqᷓrit᷑: ſi aiæ inculpatæ obediẽter ueniũt quo mittunt᷑: cur
in paruulis ſi nõ baptizati uitã iſtã finierint puniunt Eadẽ prorſus in utraq; ſnĩa difficultas eſt. Ili ſibi uidẽ
tur de hac facilius exire qõne: q aĩas aſſeuerant pro meritis uitæ prioris ſingulas ſingulis corporibus ĩplicari.
Hocenĩ putãt eẽ in Adam: mori in carneſcilicet: quæ ꝓpagataẽ ex Adã ſupplicia pẽdere:a quo reatu inqunt
grẽa Xp̃i liberat puſillos cũ magnis. Hoc quidẽ recte: ueraciter: optimeq;: qꝗ gra Xpᷣi liberat a reatu pctõrũ
puſillos cũ magnis. Sed in alia ſupiore uita peccare aĩ as: & inde pcipitari in carceres carneos nõ credo: nõ acqꝗe
ſco: nõ cõſentio. Primo qm neſcio per quos circuitus fieri id aiutiſti ut poſt neſcio quãta uolumina ſæculoꝶ
iterũ ad iſtã ſarcinã corruptibilẽ carnis & ſupplicia pẽdenda redeũdũ ſit: qua opinione qd horribilius cogita-
ri poſſit ignoro. Deinde quis tandẽ iuſtus defũctus eſt: de quo nõ ſi iſti uera dicũt: ſolliciti eẽ debeamus: neĩ
ſinu Abrahæ peccãs in flãmas illius diuitis deiiciat? Cur enĩ nõ & poſt hoc corpus peccari poſſit: ſi & ante po/
tuit Poſtremo lõge aliud eſtin Adã peccaſſe. Vnde dicit apoſtolus. In quo oẽs peccauerũt: & aliud eſt extra
Adã neſcio ubi peccaſſe: & ideo in Adã ideſt in carnẽ: quæ ex Adã ꝓpagata eſt: tanꝗᷓ in carcerẽ trudi. illã uero
opinionẽ ꝙ; exuna fiãt oẽs aĩæ: mec diſcutere uolo niſi neceſſe ſit. Atq;ʒ utinã iſtade qua nũcagimus: ſi uera ẽ:
ſic abs te defẽdat: ut hocneceſſe iã nõ ſit. Quaãuis auũt deſiderẽ: rogẽ:uotis ardẽtibus exoptẽ: & expectẽ: ut per
te mihi dũs huius rei auferat ignorãtiã: tñ ſi qd abſit minime meruero: patiẽtiã mihi petaa dno deo noſtro:ĩ
quẽ ſic credimus: ut aliqᷓ nobis nõ apiri etiã a pulſãtibus nullo mõ aduerſus e murmurare debeamus. Me/
minerimus ipſis apoſtolis dictu. Multa hẽo uobis dicere: ſed nõ poteſtis illa portare mõ. In his ꝗtum ad me
attinet etiã hoc deputẽ. Nec qui hoc ſciã me ĩdigner ĩdignũ:ne hoc ipᷣo etiã couincar ĩdignior. Multa enĩ alia

ſimiliter neſcio: quæ cõmemorare uel numerare nõ poſſũ: & hoc tolerabilirerignorarẽ: niſi metuerẽ ne aliqᷓ

iſtaꝶ opinionũ cotraillud qd firmiſſima fide retinemus incautis obrepet mentibus: ſed anteꝗᷓ ſciam quæ nã
earũ potius eligẽda ſit: hoc menõ temere ſentire ꝓpfiteoreã: quæ uera eſt nõ aduerſari robuſtiſſimæ ac funda
tiſſimæ fidei: qua chriſti eccleſia: nec paruulos hoĩes recentiſſime natos a danatione credit: niſi pergram no/
minis chriſti: quam in ſuis ſacramentis cõmendauit poſſe lihbeaeanm.
¶ Dialogus ab incerto auctore: ex uatiis ſcriptis & epiſtolis ſanctorũ Auguſtini atq; Hieronymi excerptus
atq;collectus, In quodeorigine animæ: & undeculpam contraxeritdiſputatur, Incuius præfatione diuerſe

catholicoꝶ atq; hæreticorum de ea quæſtione ſententiæ referuntu. (Epiſtola. LVD. —
NVm apud uos cæleſtis eloquẽtia puriſſimi fontis & Ir̃aꝶ oĩum fluẽta redũdẽt: ac ſolida ſᷣm uer
ticẽ ſanitas ur̃a cũcta firmo ſtatu mẽbra cõtineat:miror ſtupore mẽtis attonitus: cur ſtillicidiũ iĩ
ſulani riuuli dignemini haurire: nitores corporis ĩfirma medẽtes. Magis ergo quæ de græcorum
utuaui fõtibus ſitientibus ꝓferã: atq; latinoꝶ latices limpidiſſimos ad ueſtri cordis ſecreta p/
ducà. Origenes igit᷑ qui nulluũ ꝓprie de aĩa edidit librũ: in catalogo eccleſiaſticæ pdicatiõis aĩæ faciẽs mẽtionẽ:
hæc dicit. de aĩa uero utꝶ ex ſeminis traduce ducat᷑ ita utrõ ip̃ius uel ſubſtatia inſerta ipſius corporis ſemini/
bus habeat᷑: an uero aliud habeat initiũ:ſi genita ẽ: aut nõ genita: uel certe ſi extrinſecus corpori indit᷑: nec: ne
nõ ſatis manifeſta pᷣdicatione diſtinguit᷑. Itẽ in libro quẽde epiſtolaapoſtoliad Titu ſcripſit. Siquis ait ronẽ
humanæ aĩæ reqrat: cũ de ea neq; ex ſeminis traduce ducat᷑: neq; qd honorabilior & antiqor corpoꝶ cõpage

ſit tradiderit eccleſiaſtica regula: ꝓpter quod multi nec cõprehẽdere potuerũt aliter ſentiri oportere deanimæ
ratione:

. 2
—

lob
in
pt⸗
ulto
ie⸗
b⸗
tet⸗
o

e

dctn
At,exd
iſnn
Nra cut⸗
irr
lccecor
lanchi
eberere
angin
tantüil
Apötai
ns lngt
Alpisr
gerunn
ſkadlo,
ius ſpii/
iſhsſo⸗
enetr
rünoe⸗
ne
bann
tund,ar
iſbut
Vil.
mingum
tupchii
ononrt
ſteulo⸗
cglix
nusnei
meſo⸗
lchean
Hiuen
ſuené
keutper
noltoi
nus Ne⸗
m Ame
eniad
ueneali
nqurni

ackundi
giam no /

eerptus

afmu
Ulicdüi
orum
ſecrti/
mitoni⸗
asſemm
lenernde
aittont

Jeming

anone

—

ratione: ſed & qui aliter ſentire uel diſſerere uiſi ſũt: a nõpnullis in ſuſpitiõe habẽtur: uelut noui aliqd ĩtrodu
cẽtes. Fater aũt idẽ ipſe Origenes in pᷣfatis opuſculis.ſed & Euſebius Cæſarienſis: & Pãphilus martyr: Baſili
us quoq; & Gregorius: Dichanuſq; & Ruffinus: ſimiliter ĩ ſuis unius ſi ubſtantiæ oẽs eſſe aĩas: & immortales
& rationabiles liberi arbitrii ac uolũtatis: iudicãdas quoq; eſſe ꝓiis quæ ĩ hacuita geſſerũt: eſſe tamẽ eas fcãs
a deo ꝗ uniuerſa creauit & cõdidit. Quãdo aũt factæ ſint oli ſimul: aut tũc ꝑ ſingulos naſcẽtiũ: qd periculi eſ
ſe aiũt: alteꝶ e duobus opinari? Athanaſius Hilarius & Ambroſius pᷣparatis iã ĩ uẽtre mulictü: detormatiiqg
corporibus: tũc ad pᷣſes creari aĩas:& ĩſeri deformato iã corpori criminãtur. Iã uero illi ꝗ ex traduce aĩas ueni
re cõfirmãt: & ſimul corporali eas ſemĩe ſemĩari: ſiqdẽ ut quidã ipſoꝶ affirmare ſolẽt: nõ aliud dicũt eſſe ani
mã ꝗᷓ inſufflationẽ ſpũs dei: illã ſcilicet quã initio facturæ mũdi deus inſufflaſſe dicit᷑ ĩ Adã: de ipᷣa dei eſſe eã
ſubſtãtia ꝓfitẽtes. Quomõ nõ iſti uidebunt᷑ quodã mõ hæcpᷣter ſcripturæ regulã & rõnẽ pietatis aſſerere: ꝙ
ſubſtãtia dei ẽ quæ peccat: Si aia quæ de ſubſtãtia dei ẽ peccat: inſuꝑ etiã ꝙ & pœnis ſubdẽda ſit ꝓ peccato.
Sed & illud ſe qd p abſurdũ eſt ĩcurrere nõ uidẽt:qa neceſſe eſt eã ſimul cũ corpore mori:& eſſe mortalẽ:ſi ſi/
mul cũ corpore: uel ſemĩata uel formata uel nata ẽ. Tum deiĩde illi:ideſt Apollonius: Tertullianus:Põpeius:
Arnobius: Lactãtius: atq; Appollinaris: qui unã qdẽ ex nullis ſubſtãtiis a deo factã eſſe dicũt aĩlam:ideſt illã
quæ pᷣma facta ẽ in Adã: & ex Adã omniũ hominũ aĩas exiſtere: & ſᷣm corporalẽ ſine dubio ſucceſſionẽ tradu
cẽ quoq; fieri aĩaꝶ: etiã ipſi ꝗ aliud onñdunt: niſi aĩas eſſe mortales. Si enĩ ſicut aĩalia cætera ex ſolo ſemĩe ori/
unt᷑: ita etiã de hoĩbus ſẽtimus: utcũ corpore ſimul ĩ eodẽ ſemĩe etiã aĩa defẽdat᷑: qd dicimus de his ꝗ ĩperfe
cti adhuc & de uẽtre abſorſi ſũt& qui nõnunꝗᷓ etiã an ꝗᷓ maſculoꝶ naturaliũ receptaculi ſemiĩa ſint ſuſcepta
depereut In ꝗqbus ſine dubio ĩuenit᷑ ꝙ ſimul etiã illæ quæ naturali rõne ſemĩbus ĩſertæ erãt aĩæ: extĩctæ ſint
pariter & corruptæ Siue ergo ex ĩſufflatiõe dñi ſũt:ſiue ab una quæ pᷣma fcã ẽ: neceſſariũ eſt ſimulut cũ cor
poribus corrũpant᷑: ſic eãdẽ corporalibus etiã originẽ ſumũt ſᷣm ipſoꝶ rõnẽ. Aut enĩ nihil oĩno ex ronabili:

atq; ĩmortali aĩa participauit illud qd adhuc ĩ uẽtre correptũ eſt. Et repulſa ẽ illa rõ: quæ affirmat: eam in ſe-

minis traduce ſimul cũ corporibus ſeminatã. aut ſi participat: neceſſitas ĩminet confiteri mortalẽ eſſe aiam:
qd fides nr̃a utiq; nõ recipit dño declarãte defũctoꝶ aĩas & colloquiũ apud ĩferos habuiſſe: & Lazari ſcilicet
in beatoꝶ ſedibus ouãtẽ: & diuitis flagrãtẽ ĩ ĩcẽdiis. Eſſe nãq; aĩas ĩmortales: nõ tm diuini ſed & philoſopho
rũ pleni ſũt libri. Quod talitereſſe Theobrotus Ambratiotha ĩ Platonis libro Socrate diſputãte didicerat.ꝗ
homicida ſibi eſſe nõ timuit. ac ſe altiſſimo p̃cipitauit muro:dũ & nullũ poſt mortẽ autumat reſtare iudiciũ
& ſine diſcrimĩe aliquo meritoꝶ: oẽs aĩas poſt corpora æqualiter ferri arbitrat ad cælũ.qd adeo ꝓ uero tenue
rũt. & ſic illos oẽs ſæculi ſapiẽtes:una nebula huius erroris ĩuoluit: ut & ipᷣe tã laudabilis ut putãt doctorho/
micidæ ipſũ ſe puati: ne publice occideret᷑: occiderit. Sic quoq; Cato lecto ĩ nocte ad lucernas Platonis libro
qui ĩmortalitatẽ aĩæ docet: ſtricto gladio reuelatũ manu pectus ſemel iterũq; pcuſſit. Redeamus ad illas p̃ᷣte/
rea ſanctoꝶ nobiliſſimas diſputatiões: nõ ĩ academiæ nemoroſæ obſcuris tectas umbraculis: ſed cæleſti illu/
ſtratas ex lumiĩe. Beatus itaq; Hieronymus tã ſãctũ Victorinũ martyrẽ: ꝗᷓ plæroſq; catholicos ſecutus: ſe poti
us fieri:ꝗqᷓ ꝓpagari aĩas:ſᷣm illud qd ĩ euãgelio ſcriptũ eſt: Pater meus quotidie opat᷑: & ego operor credere ſi/
gnificauit. Sãctus quoq; Auguſtinus hãc opinionẽ ĩ octo admodũ uolumibus uerbis tueri cernit᷑. Sed cum
originale peccatũ pœnaſq; paruuloꝶ: q ſine baptiſmate moriunt᷑: declarare nitit᷑: a deo factã ĩ Ada: & ex .ipᷣa
oĩum hominũ aiĩas exiſtere: tã ſuis argumẽtis: ꝗᷓ ſcripturaꝶ teſtimoniis: ut ẽ illud: aĩæ quæ ĩgreſſæ ſũt cũ la/
cob ægyptũ: & egreſſæ de femore illius: amplecti ꝓpẽſius cõperit᷑. Huius aſſertiõibus beatus Gaudioſus ep̃s

aiĩarũ & corpoꝶ prõptiſſimus medicus: nris tpibus unus martyr: cũ nobiſcũ colloquiũ familiariter habuiſſet

p totã or̃onis ſuæ ſeriẽ euidẽtiſſimis approbatiõibus uſus eſt. Atuero ſãctus Ambroſius quẽ iã ſupius inter
uiros apoſtolicos memorauimus inhoneſtũ inqt puto aĩas cũ corporibus gñari: ut aĩa naſcat᷑ ex aia. qd nec
aĩæ ipſi cõpetit:aut ſi certe ſingulæ cæleſti ptãte factæ ſũt: & ex ipſis cæteræ natæ ſunt: põt ex una Adæ aĩa cre
dibile uideri cæteras naſci. ſed nõ cõuenit. qa ſoli deo hoc poſſibile fuit: ut ſimplex gñaret: nec cæteris cõcede/⸗
ret᷑: qd tã myſticũ ẽ in cauſa Saluatoris: ut nõ ſolũa ſolis gentilibus uel iudæis: uerũ etiã ab ipᷣis ꝗ xpᷣianos ſe
dicũt ĩcredibile putet᷑. Photiniani enĩ hãc fidẽ ſpernũt: non credũt deũ gnaſſe. Nã ſi eo tꝑe igit᷑ quo ſeminat᷑
corpus & aĩa: coſtã ſublatã legimus: nõ tn aĩam nata ex aĩa. Sed ſi coſta ſecum habuit aĩam: iã nõ nata eſt:ſi
detracta ĩ partẽ. Sed nec hoc ſcriptũ ẽ. Prophæta enĩ Zacharias ĩter cætera:q plaſmas inqt aiam homis ĩ eũ.

Nec Eſaias ab his diſſẽtiẽs ait. Sic dicit ds deus ꝗ fecit te: & finxit teĩ utero. Sic ergo ĩ utero fingit᷑: iã forma

to corpori tribuit᷑. Cũ enĩ oĩa mẽbra ĩplet corporis: figurata dicit᷑ in corpore. ut ſicut aqua cũ ſit ſine effigie:
miſſa tamẽ in uas figurata uidet᷑: ita & aĩa cũ ſit natura ĩcorporea & ſimplex: format᷑ in corpore ſingula mẽ/
bra uiuificãs.qd qdẽ Moyſes manifeſtius tradidit dicẽs. Siqs pcuſſerit mulierẽ in utero habentẽ & abortiue
rit: ſi formatũ fuerit: det aĩam ꝓ aĩa. Si aũt ĩformatũ fuerit mulctet᷑ pecunia. ut ꝓbaret nõ ineſſe aĩam ante
ꝗᷓ formã. Itaq; ſi iãẽ forma corpori dat᷑: nõ ĩ cõceptu corporis naſcit᷑ cũ ſemĩe deriuata. nã ſi cũ ſemĩe: & aĩa exi
ſtit exaĩa: multæ aĩæ quotidie pereũt: cũ ſemẽ fluxu quodã nõ ꝓfecit natiuitati. Sed ſi pus reſpiciamus: uide

bimus ꝗd ſequi debeamus: Cõtẽplemur facturã Adæ. In Adã enĩ exẽplũ datũ eſt ut ex eo ĩtelligat᷑: qa iã for/

matũ corpus accepit aĩam. Nã potuerat deus aĩam limo terræ admiſcere: & ſic formare corpus. Sed ratio in/

firmar᷑: qa pmũ oportebat domũ cõpaginari: & ſichabitatorẽ induci. aĩa certe quia ſpũs eſt: in ſicco habitare

n „CXXI.

Vrſ.

nõ põt. deo ĩ ſaguine fert᷑. Cũ ergo corporis liniamẽta cõpacta nõ fuerit: ubi erit aĩa? An foras uagat᷑ quãdiu
imitat? Cũ rõ tradat ſicdari eã: ut aĩa in corpus nõ ocioſa uaget᷑. Sed ex quo dert᷑: dicãt q aliud putãt ex mare
an ex fœmina? Nò cõuenit: qa aliud ĩ exẽplo ẽ. ꝓponũt enĩ ex uiro cum coſta datã & animã: qd multis rõni/
bus infirmari docuimus. Vnde forte uideat᷑ dan ex fœmiĩia: maxiĩe ꝓpter Saluatorẽ: quẽ ſcimus ſine cõplexu
carnis de ſpiritu ſacto natũ ex fœmiĩa: qd ſi arbitrant᷑ plus dãt fœminis. Auctoritatẽ enĩ uiri mutãt in fœmi
nã. Cũ enĩ tã corponis ꝗᷓ aĩæ originẽ ex uiro dicãt: cõuertũt ſe: ut id qd potius ẽ exmuliere dicãt: ideſt aſam:

qqd uero minus ex maſculo:ideſt corpus. Cũ manifeſtũ ſit ordinẽ exẽpli a deo traditũ ĩmutari nõ poſſe. ꝗ er/

go aĩas ex una ꝓpagari aſſerũt: & nõ in corpora iuxta exẽplũ primi hoĩs a deo quotidie fieri: anathema ſint.
AVGVSTI. Sacte fr Hieronyme cõſulẽs te de his quæ neſcio oro deũ ut fructuoſũ eſſe nobis uelit. Quanꝗᷓ
enĩ te multo ꝗᷓ ego ſim ætate maiorẽ: tñ etiam ipſe iã ſenex cõſulo. Sed ad diſcẽdũ qdopus ẽ: nulla mihi ætas
ſera uideri põt: qa & ſi ſenes magis decet docere ꝗᷓ diſcere: magis tñ diſcere ꝗᷓ quid doceãt ignorare. HIERO.
Beate papa Auguſtineĩ ſcripturarũ ſi placet cãapo ſine nro ĩuicẽ dolore laudamus. Noli igit᷑ ãnoꝶ exiſtimare
nos numero: nec ſapiẽtiã canis reputes: ſed canos ſapiẽtia ſcriptura teſtãte: cani hoĩs prudẽtia eius. Noli inqꝗᷓ
fidẽ pẽſare tẽporibus: ne me iccirco meliorẽ putes: ꝙ prior ĩ xpi exercitu cœperi militare. AVGV. Accipe igi⸗
tur: & quæ mihi peto aperire: atq; diſſerere nõ graueris. Quæſtio de aia multos mouet: in ꝗbus & me eſſe cõ
fiteor. nã quid de aĩa firmiſſime teneã nõ tacebo. HIERO. Metiris nos uirtutibus tuis: & paruos magnus ex
tollis: ultimãq; partẽ cõuiuii occupas: ut priſfamiliæ iudicio ꝓueharis. Sed uelle fateor: ſed eniti p̃fero:magi
ſtrũ renuẽs: comitẽ ſpõdeo. petẽti dat᷑: pulſaãti aperit᷑:qrẽs ĩuenit:diſcamus ĩ terra:quoꝶ nobis ſciẽtia pſeue/
ret ĩ cælo. AG Ge. Certus etiã ſũ aĩam nulla dei culpa: nulla dei neceſſitate uel ſua: ſed ꝓpria uolutateĩ pec/
catũ eſſe collapſã:nec liberari poſſe de corpore mortis huius: uel ſuæ uolũtatis uirtute tanꝗᷓ ſibi ad hoc ſuffi/
ciẽte:uel ipſius corporis morte: ſed gra dei pieſũ xpᷣm dũm nrm. HIERO. Anima ĩmortalis: iuiſibilis & ĩcor
poralis eſt: ᷣm gratiorẽ dico corporis nñ ſubſtãtiã: dico uel eo certe tpe puniet᷑: & ſuppliciũ ſẽtiet: qũ pᷣſtinũ
corpus recepit: ut cũ quo peccauit: cũ ipo puniat᷑.AGV. Dicit cõceptio humana ſic ꝓcedere: pᷣmis ſexdie-/
bus quaſi lactis habeat ſimilitudinẽ: ſeqᷓntibus nouẽ diebus cõuertat᷑ in ſãguinẽ: deĩde.xii.diebus ſolidet᷑: re
liqs. xv. formet᷑ uſq; ad pfecta liniamẽta oĩum mẽbroꝶ. & hinc iam reliquo tpe uſq; ad tẽpus partus magni/
tudine augeat᷑. HIERO. Sicut neſcis uiã ſpũs & aĩæ ĩgrediẽtis in paruulũ: & ignoras oſſiũ & uenaꝶ uarieta/
tes in uẽtre pᷣgnãtis: quomõ ex uili elemẽto corpus hoĩs ĩ diuerſas efſi gies artuſq; uariet᷑: & de eodem ſemine
aliud molleſcat in carnibus: aliud duret in oſſibus: aliud in uenis palpitet: aliud liget in neruis: ita dei opera
ſcire nõ poteris ꝗ factor eſt oĩum. AVGV. De aiæ ĩcarnatiõe utrù exilla una quæ pᷣmo hoĩ data eſt: ſic certe
ꝓpagent᷑. An ſingulis ꝗbuſq; nouæ etiã mõ fiãt. An alicubi iã exntes: uel mittant᷑ diuinitus: uel ſpõte laban
tur in corpora. Quæ nã ſit eligẽda opinio ſcire deſidero. HIERO. Sup aĩæ ſtatu memini ur̃æ ꝗſtiũculæ: im
mo maxie eccleſiaſticæ ꝗᷓ ſtionis. Vtrũ lapſa de cælo ſit: ut Pythagoras philoſophus oẽſq; platonici & Orige
nes putãt: an ꝓpria dei ſubſtãtia: ut Stoici Manichæus & ĩſana pſcilliani hæreſis ſi uſpicant᷑: an ĩ theſauro ha
beant᷑ dei oli cõditæ: ut ꝗdã eccleſiaſtici ſtulta pſuaſiõe cõfidũt:an quotidie a deo fiãt: & mittant in corpora
m illud qd in euãgelio ſcriptũ eſt. Pater meus uſ. ꝙ mõò opat᷑: & ego operor: an certe ex traduce: ut Tertullia
nus Apollinaris: & maxima pars occidẽtaliũ autumãt: ut quomõ corpus excorpore:ſic aĩa naſcat᷑ ex aĩa: & ſi
mili cũ brutis aĩantibus coditiõe ſubſiſtat. AVGV. Hoc certe ſẽtis ꝙ ſingulas aĩas ſingulis naſcẽtibus etiam
modo deus faciat: cui ſentẽtiæ ne obiiciat᷑: ꝙ oẽs creaturas ſexto die conſumauerit deus: & ſeptimo reqeuerit:
adhibes teſtimoniũ ex euagelio: patermeus uſ. q; nũc operat᷑. HIERO. Quid eni am biguitatis in dlicto ẽ: ut
diuerſæ iĩtelligẽtiæ tribuat᷑ occaſio? Cõſtat:& ſu p hoc nulla cõtentio eſt. AVGV. Doce ergo ꝗᷓſo:quæ doceã:
doce qd teneã. Et dic mihi ſi aĩæ ſigillati in ſingulis: hodieq; naſcẽtibus fiũt: ubi ĩ paruulis peccẽt: ut ĩdigeãt
in ſacramẽto xpᷣi remiſſione peccati peccãtes ĩ Adã: ex quo caro ẽ ꝓpagata peccati. aut ſi nõ peccãt:qua iuſti/
cia creatoris ita peccato obligant᷑ alieno Cũ exinde ꝓpagatis mẽbris mortalibus ĩſerunt᷑: ut eas niſi p eccleſiã

ſubuẽtũ fuerit: dãnatio cõſequat᷑.cũ ĩ eaꝶ poteſtate nõ ſit: ut eis poſſit gra baptiſmatis ſubuenire. HIERO.

Alienati ſũt pctõres a uulua:errauerũt ab utero:locuti ſũt falſa. ſtatĩ ut nati ſunt ſubiacuere peccato: in ſimi/
litudinẽ pᷣuaricatiõis Adæ. ꝗ eſt forma futuri.Illud quoq; qd in uolumine lIob ſcriptũẽ: nũquid mũdus erit
hõ coram deo aut ĩ operibus ſuis irrephẽſibilis uir? Si aduerſus famulos ſuos nõ credit: & cõtra angelos ſuos
prauũ qd repperit: quãto magis in his qui habitãt domos luteas: e ꝗqbus & nos de eodẽ luto ſumus? Nullus
eni abſq; peccato: nec ſi unius qdẽ diei fuerit uita eius. Si enĩ ſtellæ nõ ſũt mũdæ in cõſpectu dei: quanto ma
gis uermis & putredo: & hi qui peccato offendẽtis Adã tenent᷑ obnoxii/AVGV. Obſecro te quomõ hæcopi
nio defẽdit᷑: qua credunt᷑ aiæ nõ ex illa una pᷣmi hominis fieri oẽs: ſed ſicut illa una uni: ita ſingulis ſingulæ.
Ea uero que dicunt alia cõtra hãc opinionẽ facile me puto poſſe refellere.ſicuti ẽ illud:qd ꝗdã ſibi eã uident᷑
urgere: quomõ cõſũmauerit deus oĩa opera ſua ſextodie: & ſeptimo die requieuit: ſi nouas adhuc aĩas creat.
uibus ſi dixerimus qd ex euãgelio ſupra poſuiſti: Pater meus uſq; nũc operat᷑: reſpõdẽt operat᷑: dictũ eſtĩ

ſtitutas admĩſtrãdo: nõ nouas iĩſtituẽdo.HIERO. Hiclocus apud ĩperitos & ſcripturaꝶ ſactaꝶ meditatio/

nẽ uſũq; & ſciẽtiã non habẽtes:uidet᷑ opinioni tuæ pᷣma frõte blãdiri. Cæteꝶ diſcuſſus facile ſoluit᷑. & cũ te/

ſtimonia ſcripturarum aliis cõparaueris teſtimoniis:ne ſibiſ piritus ſanctus pro qualitate locorum & tempo

rum uideat᷑

— — –w⏑ —

—

bu

tot

lu⸗
ſe⸗

nel
V
G
dl⸗

i
Ntermur
bli lön⸗
wcilen
itinfen
ltain
wſegen
Eemuſint
Nun
mihietg
HM.
enlinae
Min⸗
Aäpen
(meeleg
magnusn
feonmg

ttus agn

m

lemſenne
ackiopen

ſtſccete

ͤtelabun
üolxim
ic Oig
helauoke
lnanen
tlenla
ainl
tbusenun
orgent
nden
rchi
uticgeit
Heckli
HERO.
totinſin⸗
nüdusent
gosloo
6,Noln
Uantom
mohrro; l
ſngn
jeinucen
iasnt
did
mneclcnm
ain
annhe
muce

rum uideat᷑ eſſe cõtrarius: m illud qd ſcriptũ eſt. abyſſus abyſſum ĩuocat in uoce catharactaꝶ ſuaꝶ. Cerno
quo tua tẽdat aſſertio.ſed de hoc in poſterioribus diſſerẽdũ eſt: ne dũ miſcemus qꝗᷓ ſtiõibus ꝗᷓ ſtiones: obſcurã
audiẽtibus ĩtelligẽtiã reliquamus. AVGV. Verũ eſt ꝙ a rebus quæ nõ erãt ĩſtituẽdis reqeuit. & hoc ueꝶ eſt:
ꝙ nõ ſolũ gubernãdo quæ fecit: uerũ etiã aliqd non qd nõdũ eſt: ſed qd iam creauerat numeroſius creando
uſq; nũcoperat᷑. Vel ſic ergo uel alio quolibet mõ eximus ab eo qd nobis obiicit᷑ de reqe dei ab opibus: ne ꝓ/
pterea nõ credamus nũcuſq; fieri aĩas nouas: nõ ex illa una: ſed ſicut illam unã. Nã qd dicit᷑. quare facit aĩas
eis quos nouit cito morituros: poſſumus rũdere parẽtũ hinc peccata uel cõuinci uel flagellari. HIERO. Suꝑ
quo qd mihi uideret᷑: ĩ opuſculis cõtra Ruffinũ oli ſcripſiſſe me noui: aduerſũ eũ libellũ quẽ ſãctæ memoriæ
Anaſtaſio epo romanæ eccleſiæ dedit. in quo lubrica & ſtulta ac ſubdola cõfeſſiõe dũ auditorũ ſimplicitati il/
ludere nitit᷑: ſiue fidei ĩmo pfidiæ illuſit.AVGV. Quod ĩ libro aduerſũ Ruffinũ poſuiſti quoſdaã huic ſentẽ
tiæ calũniari: ꝙ deũ dare aĩas adulterinis cõceptibus uideat᷑ indignũ. unde conant aſtruere meritis geſtæ ãte
carnẽ uitæ aĩas quaſi ad ergaſtula huiuſmodli iuſte poſſe pduci: nõ me mouet multa cogitãtẽ: ꝗbus hæc põt
calũnia refutari. Et qd ipſe reſpõdiſti: nõ eſſe uitiũ ſemẽtis in tritico qd furto dicit᷑ eſſeſublatũ: ſed ĩ eo ꝗ fru
mẽta furatus eſt. Nec iccirco terrã nõ debuiſſe gremio ſua ſemĩa cõfouere:qa ſator ĩmũda ea ꝓiecerit manu:
elegãtiſſima ſimilitudo eſt. quã & ante ꝗᷓ legerẽ: nullas mihi obiectio iſta de adulterinis fœtibus in hac ꝗſtio/
ne faciebat anguſtias: gñaliter ĩtuẽti multa bona deũ facere etiã de nr̃is malis prauiſq; peccatis. Aĩalis aut cu/
iuſcũq; creatio ſi habeat prudẽtẽ piũq; cõſideratorẽ: ineffabilẽ creatori laudẽ excitat: ꝗto magis creatio nõ cu
iuſlibet aĩalis: ſed hoĩs? Si aũt cauſa creãdi ꝗᷓrit᷑: nulla citius & melius reſpõdet᷑: niſi qa creatura dei bona eſt.
& qd dignius ꝗᷓ ut bona faciatdeus bonus: quæ nemo põt facere niſi deus? Hxæc & alia quæ poſſũ:& ſicut poſ
ſũ dico aduerſũ eos ꝗq opinionẽ hãc:qᷓ credunt᷑ aĩæ ſicut illa una ſingulis fieri: labefactare conant᷑. HIERO.
Antonius enĩ orator egregius: in cuius laudibus Tullius pſonat diſertos ſe ait uidiſſe multos: eloqᷓntẽ adhuc
neminẽ. Noli igit᷑ mihi oratoꝶ & nõ tuis floribus ludere: p quos ſolẽt ĩperitoꝶ atq; pueroꝶ aures decipi. ſed
ſimpliciter dicqd ſentias. AGV. Cũ ad pœnas uentũ ẽ paruuloꝶ: magnis mihi crede coartor anguſtiis: nec
qd reſpõdeã prorſus ĩuenio. nõ ſolũ eas pœnas dico: quas habet poſt hãc uitã illa danatio: quo neceſſe ẽ tra/
hant᷑: ſi de corpore exierit ſine xpianæ græ ſacramẽto. Sed eas ipſas quæ ĩ hac uita dolẽtibus nobis uerſantur
añ oculos: quas enumerare ſi uelim: pus tẽpus ꝗᷓ exẽpla deficiẽt: lĩgueſcũt ægritudinibus: torqnt doloribus:
fame & ſiti cruciãtur: debilitant᷑ mẽbris: puant᷑ ſenſibus: uexant᷑ ab ĩmũdis ſpiritibus. Demõſtrãdũ eſt utiq;
quomõ iſta ſine ulla ſua mala cauſa iuſte patiãtur. Nõ enĩ dici fas eſt: aut iſta ignorante deo fieri: aut eũ non
poſſe reſiſtere faciẽtibus: aut iniuſte iſta uel facere uel pmittere. HIERO. Diuerſis teſtimoniis ſcripturaꝶ ea
dẽ in qᷓſtione uteris ĩ theatrales pᷣſtigias: qunũ eũdẽq; hominẽ pſonasꝶ uarietate mutata ĩ Martẽ Venerẽq; p
ducũt: ut qui pus rigidus & truculẽtus ĩceſſerat: poſtea ſoluat in molliciẽ feminaꝶ. AVGV. Dũ te iratũ ſen
ſero: nihil aliud ꝗqᷓ ueniã dep̃cabor. HIERO. Quxæſo ut patiẽter audias. nõ enĩ de aduerſario uictoriã: ſed cõ/
tra mẽdaciũꝗqᷓrimus ueritatẽ. AVGVY. Nũquid nã ſicut aĩalia irrõnabilia recte dicimus ĩ uſus dari naturis ex
cellẽtioribus: & ſi uitioſis: ſicut aptiſſime ĩ euãgelio uidemus: porcos ad uſũ deſideratũ cõceſſos eſſe dæmoni
bus. Noc etiã de hoĩe recte poſſumus dicere? Aĩal eſt eni ſed rõnale. & ſi mortale. aĩa eſt rõnalis ĩ illis mẽbris
quæ tãtis afflictiõibus ponas luit: deus bonus:deus iuſtus: deus oĩpotẽs ẽ:hoc dubitare oĩno demẽtis ẽ. TIA
torũ ergo maloꝶ: quæ fiũt in paruulis cauſa iuſta dicat᷑. Nẽpe cũ maiores iſta po tiant᷑: ſolemus dicere:aut ſi
cutin Iob merita examinari: aut ſicut ĩ Herode peccata puniri: & ꝗbuſdã exẽplis quæ deus manifeſta eſſe uo
luit: alia quæ obſcura ſũt hominũ cõiecturæ cõcedit᷑. ſed hoc ĩ maioribus. De paruulis aũt qd rũdeamus ediſ
ſere: ſi tãtis pœnis nulla ĩ eis ſũt puniẽda peccata. Nãutiq; nulla ẽ in illis ætatibus examinada iuſticia. HIE
RO.Dedit Eccleſiaſtes pᷣmo oĩum mẽtẽ ſuã ad ſapiẽtiã reqrẽdã: & ultra licitũ ſe extẽdẽs uoluit cauſas ratio/
neſq; cognoſcere: quare paruuli corriperent᷑ adæmone. Cur naufragia & iuſtos & ĩpios pariter abſorberent:
Vtrũ & hæc & his ſimilia caſu euenirẽt: an iudicio dei: Et ſi caſu: ubi ꝓuidẽtia: Si iudicio: ubi iuſticia dei.AV
GV. Doce igit᷑ quid dicere: qd ſenrire debeamus: ut cõſtet nobis ratio nouaꝶ aĩatꝶ ſingulis corporibus ſigilla
timq; factaꝶ. HIERO. Videris mihi obliuioſus eſſe: & quaſi nihil ſupra dictũ ſit ꝑ eaſdẽ diſputatiõis reuer
ti lineas. hoc enĩ longa diſſertiõe cõcuſſũ eſt. AGVV. Danatiõis in paruulos cauſa reqro: qa neq; aĩaꝶ ſi no
uæ fiunt ſingulis ſingulæ uideo eſſe ullũ in hacætate peccatũ: nec a deo dãnari aliquã credo: quã uidet nullũ
habere peccatũ. An forte dicẽdũ eſtĩ paruulo carnẽ ſolã eſſe peccati: nouã uero illi aĩam fieri: qua ſᷣm dei p̃ce

pta uiuẽte ĩ adiutorio gratiæ xp̃i. & ipſi carni edomitæ ac ſubiugatæ poſſit in corruptiõis meritũ comparari.

HIERO. Demus operã ut pnicioſiſſima hæreſis de eccleſia auferat᷑: quæ ſemp ſimulat pœnitẽtiã: ut docen-
di in eccleſiis habeat facultatẽ: ne ſi apta ſe luce ꝓdiderit: foras expulſa moriat᷑. AVGV. Querẽda cauſa atq;
reddẽda eſt: quare dinent᷑ animæ: quæ nouæ creãtur ſingulis qbuſq; naſcẽtibus:ſi pter xpᷣi ſacramẽtũ paruu
li moriant᷑. dãnari enĩ eas ſi ſicde corpore exierĩt: & ſãcta ſcriptura & ſãcta ẽ teſtis eccleſia. Vnde illa de aĩarũ
nouarũ creatiõe ſentẽtia: ſi hãc fidẽ fũdatiſſimã nõ oppugnat:ſit & mea:ſi oppugnat nõ ſit & tua. Nolo mi
hi dicat᷑ pro hac ſentẽtia debere accipi qd ſcriptũeſt. Qui finxit ſpiritũ hoĩs in ipſo: & qui fingit ſigillati cor-
da eorũ. aliqd fortiſſimũ atq; inuictiſſimũ reqrendũ eſt: qd nos nõ cogat deũ credere ullaꝶ animaꝶ ſine cul
pa aliqua dãnatorẽ. Nã uel tãtũdẽ ualet: uel plus eſt forſitã creare ꝗᷓ fingere: & tamẽ ſcriptũ eſt. cor mũdum
n U. „CXXII.

l

crea in me deus. Nec ideo putari põt anima hoc loco optare ſe fieri prius ꝗᷓ aliqd eſſet. ſicut ergo iã exiſtẽs cre
atur innouatiõe iuſticiæ:ſic iam exiſtẽs fingitur cõfirmatiõe doctrinæ. Necillud qd in Eccleſiaſte ſcriptũ eſt:
tũc cõuertet᷑ in terrã puluis: ſicut fuit. & reuerter ſi pũs ad dnm:q dedit illũ iſtã confirmat ſentẽtia: quã uolu/
mus eſſe noſtrã. Plus enĩ hoc ſuffragat᷑ eis qui exuna putãt oẽs eſſe aĩas. Nã ſicut cõuertit᷑ inqunt puluis in
terrã ſicut fuit: & tñ caro de qua hoc dictũ eſtad hoĩem nõ reuertit᷑: ex quo ꝓpagata eſt: ſed ad terrã unde pri
mus hõ factus eſt: Sic& ſpũs ex.ipſius unius ſpiritu ꝓpagatus: nõ tamẽ ad eũ reuertit᷑: ſed ad dũm a quo illi
datus eſt. Verũ quia hoc teſtimoniũ ita p iſtis ſonat: ut nõ oĩno huic opinioni quã defendi uolo: uideat᷑ eſſe
cõtrariũ: admonẽdã tãtũ credidi prudẽtiã tuã: ne talibus teſtimoniis ex his anguſtiis me coneris eruere. Nã
licet nemo faciat optãdo ut uerũ ſit: qg uerũ nõ eſt: tamẽ ſi fieri poſſet: optarẽ ut hæc ſententia uera eſſet. Et
ſicopto: ut ſi uera eſt: abs te liqdiſſime atq; inuectiſſime defẽdat᷑. HIERO. Propoſuiſti teſtimonia: quæ nõ
de alterius ſcripturæ loco: ſed de ꝓp ris libris abſoluta ſũt. Reuertat᷑ puluis in terrã ſuã unde ſũptus ẽ: & ſ pi
ritus reuertat᷑ ad dim qui dedit illũ. Ex quo ſatis ſũt ridẽdi: qui putãt aĩas cũ corporibus fieri: & nõ a deo ſed
a corporũ parẽte generari. Cũ enĩ caro reuertat᷑ in terrã: & ſpiritus redeat ad deũ qui dedit illũ: manifeſtũ eſt:
deũ parentẽ eſſe animaꝶ: no hoĩes. A VGV. Illã uero opinionẽ ꝙ ex una fiãt oẽs nec diſcutere uolo niſi neceſ
ſe ſit:atq; utinã iſta de qua nũcagimus:ſi uera eſt:ſic abs te defẽdat᷑: ut hoc neceſſe iam nõ ſit: quis aũt deſi/
derẽ: rogem: uotis ardẽtibus exoptẽ: & expectẽ: ut per te mihi ds huius rei auferat ignorantiã: tamẽ ſi quod
abſit: minime meruero patiẽtiã mihi petã a domino noſtro.HIERO. Iuxta beatũ apoſtolũ: unuſqſq; ſſuo
ſenſu abũdat. alius qdẽ ſic: alius aũt ſic. Certe quicqd dici potuit: & ſublimi ĩgenio de ſcripturaꝶ ſãctaꝶ hau
riri fõtibus:a te poſitũ atq; diſertũ eſt. Sed ꝗᷓſo reuerentiã tuam parũper patiaris ne me tuũ laudare ingeniũ.
Nos enĩ inter nos eruditiois cauſa diſſerimus. Cæterũ æmuli & maxime hæretici: cũ diuerſas ĩter nos ſentẽti
as uiderint: de animi calũniabunt᷑ rancore deſcẽdere. Mihi aũt decretũ eſt te amare:ſuſ. cipere: colere: mirari.
tuaq; dicta quaſi mea defẽdere. AVGV. Qui aĩas ex una ꝓpagari aſſerũt. quã deus homini pmo dedit:atq;
ita eas ex parẽtibus trahi dicũt: ſi Tertulliani opinionẽ ſequũtur: ꝓfecto eas nõ ſpũs: ſed corpora eſſe cõten/
dũt: & corpulẽtis ſeminibus exoriri. quo puerſius quid poteſt dic:HIERO. Qui dicũt p̃us animas fuiſſe ꝗ
natæ ſũt: & nõ corpori ſm exẽplũ pᷣmi hominis a deo quotidie fieri: anathema ſint. AGV. Quis negatnò
unius tm ſed oĩs animæ creatorẽ factorẽq; deũ: niſi qui eius elo quiis aptiſſime refragat᷑? Sine ulla ambigui/
