ſolũ mea in te beniuolẽtia gauiſuꝶ:ſed ut hoc ipſũ faciã: depcaris. Rurſũ dico:qd ſentio. Prouocas ſenẽ: ta⸗
cẽtẽ ſtimulas: uideris iactare doctrinã. Nõ eſtautẽ ætatis meæ: putari maliuolũ erga eũ: cui magis fauorẽ de/
beo.Et ſi in euãgeliis & prophetis puerſi hoĩes ĩueniũt qd nitatur reprehẽdere: miraris ſi in tuis libris & ma
vime in ſcripturarũ expoſitione: quæ uel obſcuriſſimæ ſũt: quædãa recta linea diſcrepare uideant᷑. Et hocdi
co:nõꝙ in opibus tuis quædã rephẽdẽda iã cẽſeã. neq; enĩ lectioi eoꝶ unꝗᷓ operã dedi: nec hoꝶ exẽplariorum

apud nos copia ẽ:p̃ter ſoliloqoꝶ tuoꝶ libros: & quoſdã cõmẽtarios in pſalmis:quos ſi uellẽ diſcutere nõ di

cã a me ꝗ nihil ſũ:ſe ed a ueterũ græcoꝶ docerẽ ĩterpᷣtatiõibus diſcrepare. Vale mihi amice chariſſime:ætate fili
dignitate parẽs. Et hoca me rogatus obſerua: ut ꝗcqd mihi ſcripſeris: ad me primũ facias puenire.
Beaei Auguſtini epiſcopi ad beatũ Hieronymũu p̃ſbyteru de pᷣdicta epiſtola ſe accurate purgantis: & ſilz
ſerit: ueniã depræcãtis. In qua etiã deplorat ĩter Hieronymũ & Ruffinũ quondã amiciſſimos tatã exortam eſ
ſe diſcordiã: quos ad priſtinã charitatẽ nitit᷑ reuocaorrrer.¶ 4 Epiſtola. CKlJ. –
Omino uenerãdo & deſideratiſſimo fratri: & cõpreſbytero Hlieronymo Auguſtinus in dño ſalutẽ.
Quãuis exiſtimẽ ante ꝗᷓ iſtas ſumeres: ueniſſe in manus tuas litteras meas: ꝗs p dei ſeruũ filiũ noſtꝶ
Cyprianũ diaconũ miſi: ꝗbus certiſſime agnoſceres:meã eẽ epiſtolã: cuius exẽplaria illuc ueniſſe cõ
memoraſti: unde iã mearbitror relcriptis tuis uelut Entellinis grãdibus atq; acribus ceſtibus: tanꝗᷓ audacẽ da
reta cœpiſſe pulſari: atq; uerſari. Nũc tñ eis ipſis rũdeo litteris tuis:qᷓs mihi pꝑ ſãctu filium noſtruũ Aſteriũ iã
mitteredignatus es. In ꝗbus multa in me cõperi: tuæ beniuolẽtiſſimæ charitatis: &rurſus nõnullius a me tuæ
offeẽſiõis ĩdicia. Itaq; ubi mulcebar legẽs:ibi cõtinuo feriebar:hoc ſane uel maxiĩe admitãs: ꝙ cũ te dicas exem
plaribus litteraꝶ. meaꝶ ideo temere nõ putauiſſe credẽdũ:ne forte te rũdẽte læſus iuſte expoſtularẽ: ꝙ ꝓbare
ante debuiſſes meu eſſe pmonẽ: & ſic reſcribere: poſtea iubeas ſi mea ẽ epiſtola: apte ſcribere:aut mittere exem
plaria ueriora: ut abſq; ullo rãcore ſtomachi in ſcripturaꝶ diſputatiõe uerſemur. Quo pacto enĩ poſſumus in
hac diſputatioe: ſine rãcore uerſari: ſi me lædere paras: aut ſi nõ lædere paras: quõ ergo tenõ lædẽte iuſte expo
ſtularẽ: qd' ꝓbare ante debuiſſes meũ eſſe monẽ: & ſic reſcribere:hoc eſt & ſic lædere. Niſi enĩ reſcribẽdo læſiſ
ſes: ego iuſte expoſtulare nõ poſſẽ. Proĩde cũ ita reſcribis ut lædas: ꝗ locus nobis relinqꝗt᷑ in diſputatiõe ſcri/
Fruris ſine ullo rãcore uerſadi: Ego qdẽ abſit ut lædar: ſi mihi certa rõne uolueris & potueris demõſtrare: il/
ud ex epiſtola apoſtoli: uel ꝗd aliud ſcripturaꝶ ſcãꝶ te uerius ĩtellexiſſe: ꝗᷓ me. ĩmo uero abſit:ut nõ cũ gra
tiarũ actiõe lucris meis deputem: ſi fuero te docente inſtructus: aut emendãate correctus. VYerumtamen tu mi/

hi frater chariſſime: niſi te putares læſum ſcriptis meis: non me putares lædi poſſe reſcriptis tuis. Nullo

enim modo id de te opinatus fuero: ꝙ te non arbitraris læſum: ſi ſic tamen reſcribis: ut lædas. Aut ſi te

nõ ſic reſcribẽte: ego ꝓpter nimiã ſtultitiã meã lædi poſſe putatus ſũ: hoc ipſo læſiſti plane ꝙ de me ita ſenſi⸗
ſti. Sed nullo mõ tu metquẽ nunꝗᷓ talẽ exptus es: temere talẽ crederes: q litteraꝶ meaꝶ exẽplaribus: etiã cũ ſtilũ
meũ noſſes: temere credere noluiſti. Si enĩ nõ ĩmerito uidiſti me:iuſte expoſtulatuꝶ fuiſſe: ſi temere crederes
eſſe lr̃as meas: quæ nõ eſſẽt meæ:quãto iuſtius expoſtularẽ meipſũ temere putatũ talẽ:qlẽ me nõ noſſet: qui
putauiſſet: Nequaꝗᷓ ergo ita plabereris:ut te nõ reſcribẽte quo læderer: me tñ exiſtimares nimis ĩſi ipientẽ etiam
tali tuo reſcripto Ilædi potuiſſe. Reſtat igit᷑: ut lædere me ſcribẽdo diſponeres:ſi certo documẽto meas eẽ illas lit
teras noſceres. Atq; ita qa nõ credo ꝙ iniuſte me lædẽdũ putares:ſuꝑeſtut agnoſcã pctm̃ meũ: ꝙ prior teillis lit

teris læſerim: ꝗqᷓs meas eſſe negare nõ poſſũ. Cur itaq; conor cõtra fluminis tractũ: ac nõ potius ueniaã peto? Ob

ſecro ergo te per mãſuetudinẽ Chriſti: ut ſi te læſi:dimittas mihi: nec me uiciſſim lædendo malũ pro malo red
das. Læ des aũt me: ſi mihi tacueris errorẽ meu: quẽ forte ĩueneris in factis uel dictis meis. Nã ſi ea in me repre
hendis: quæ nõ rephendẽda ſũt: te potius lædis ꝗᷓ me: qd abſit a moribus & a ſãcto ppoſito tuo: ut hoc facias
uoluũtate lædẽdi: culpãs in me aliqd dente maledico: ꝙ mẽte ueridica ſis nõ eẽ culpãdu.Ac per hocaut beniuo/
lo corde arguas etiã ſi caret delicto: qd arguẽdũ putas: aut paterno affectu mulceas: quẽ abiicere nequeas. Põt
enĩ fieri:ut tibi uideat᷑ aliud ꝗᷓ ueritas habet:dũ tñ aliud abs te non fiat ꝗᷓ charitas habet. Nã & ego amiciſſimã
reprehẽſionẽ tuã gratiſſime accipia etiã ſi rephendi nõ meruit: qd recte defẽdi põt: ut agnoſcã ſimul & beniuo
lẽtiã tuã &culpã meã. & quãtũ dñs donat:in alio gratus:in alio emẽdatus inueniar. Quid ergo fortaſſe dura:
ſed certe ſalubria uerba tua tanꝗᷓ ceſtus Entelli ptimeſ cã: Cædebat᷑ ille:nõ curabat᷑: & iò uincebat᷑:nõ ſanabat᷑
Ego aũt ſi medicinalẽ correptionẽ tuã tranꝗllus accepo:nõ dolebo. Si uero infirmitas uel humanitas mea etiã
cũ ueraciter arguor:nõ põt niſi aliquãtulũ cõ triſtari.melius tumor capitis dolet cũ curat᷑:ꝗᷓ dũ ei parcit᷑ nõ ſa/
nat᷑. Hoc eſt enĩ qd acute uidit:qui dixit utiliores eẽ plærũq; inimicos iurgãtes:ꝗqᷓ amicos obiurgare metuẽtes.
Illi enĩ dũ rixant᷑: dicũt aliqũ uera quæ corrigamus.Iſtiaũt minorẽ ꝗᷓ oportet:exhibẽt iuſticiæ libertatẽ:dũ ami

citiæ timẽt exaſpare dulcedinẽ. Quapropter ſi & bos ut tibi uideris: laſſus ſenectute corporis:non uigore aĩi:tũ

ĩarea dñica fructuoſo laboredeſudãs:ecce ſi ũ: ſiꝗqd peperã dixi: fortius fige pedẽ. Nõ mihi eẽ debet moleſtũ põ
dus ætatis tuæ: dũmodo cõterat᷑ palea culpæ meæ. Proĩdeillud qd in extremo epiſtolæ tuæ poſuiſti:cũ magni
deſiderii ſuſpirio uel lego uel recolo: utinã inꝗs mereremurcõplexus tuos: & collatione mutuauel doceremus
aliqua: uel diſceremus. Ego aũtdico: utinã ſaltẽ ꝓpinquis lr̃aꝶ locis habitaremus: ut ſi nõ poſſent miſceri nia
eloqa. l̃æ poſſẽt eẽ crebriores. Nũc uero tãto locoꝶ ĩteruallo abſumus a ſeſibus nr̃is: ut de illis uerbis apoſtoli
ad galathas: iuuenẽ me ſcripſiſſe memineri: & ecce iã ſenex necdũ reſcripta meruerim: faciliuſq; ad te exẽpla
ria epiſtolæ meæ puenerint: neſcio qua occaſione pueniẽtes: ꝗᷓ ipſa epiſtola me curãte. Hõ enĩ qui eã tũc acce/
perat: nec ad te ptulit: nec ad me retulit. Tãtæ aũt mihi in lris tuis: quæ ĩ manus nias puenire potuerunt:appa
rẽt res: ut nihil ſtudioꝶ meoꝶ mallẽ ſi poſſe: ꝗᷓ ihærere lateri tuo. Quod ego qa nõ poſſũ: aliquẽ nr̃oꝶ in dño
filioꝶ erudiẽdũ nobis ad te mittere cogito: ſi etiam de hac re tua reſ cripta meruero. Nã neq; in metatũ ſciẽtiæ
diuinaꝶ ſcripturaꝶ eſt: aut eẽ iã poterit: quãtum ineſſe tibi uideo. & ſiqd in hac re hẽo facultatis: utcũq; ĩpen
do populis dei. Vacare aũt ſtudioſis diligẽtius ꝗᷓ quæ populi audiut inſtruẽdis ꝓpter eccleſiaſticas occupatio
nes oĩno nõ poſſũ. Neſcio quæ ſcripta maledica ſuꝑ tuo noĩe ad Africã pueniſſe audiuimus. Accepimus tũ:
dignatus es mittere: illis rũdẽs maledictis: quo plecto fateor multu dolui: inter tã charas familiareſq; pſonas:
cũctis pene eccleſiis notiſſimo amicitiæ uinculo copulatas: tãtũ malũ extitiſſe diſcordiæ. Et tu quidẽ quãtũ ti
bi modereris: ꝗtũq; teneas aculeos ĩdignatiõis tuæ: ne reddas maledictũ pro maledicto: ſatis in tuis liis emĩet.
Verũtũ eas ipſas cũ iſle octabui dolte⸗ & obrigui timore:qd de me illa facerẽt: quæ in te ille ſcripſit:ſi ĩ ma
nus meas forte ueniſſent. Ve mũdo ab ſcãdalis: ecce fit ecce ꝓrſus ĩplet᷑: qd ueritas ait: qm abũdabit iniqtas:
refrigel. cet charitas multoꝶ. Quæ ſibi enĩ iã fida pectora tuto refundant᷑ ?In cuius ſenſu tuto ſe proiiciat ſecu
ra dilectio? Quis deniq; amicus non formidet᷑: ꝗᷓſi futurus inimicus: ſi potuitĩter Hieronymũ & Ruffinum
hoc: qdnos plãgimus exoriri? Omiſera & miſerãda cõditio. Oinfida in uolũtatibus amicoꝶ ſcia præſentiũ:
ubi nulla eſt præſciẽtia futuroꝶ. Sed qd ad hoc alteri de altero gemẽdũ putẽ: qũnec ipſe qdẽ ſibi hõ eſt notus
in poſteꝶ Nouit enĩ utcũq; uix forte nuc q̃lis ſit. qᷓlis aũt poſtea ſit futurus ignorat. Hæc porro nõ tatũ ſcia qᷓ
lis quiſq; ſit: ueꝶ etiã præſciẽtia qᷓlis futurus ſit ſi eſtã ſãctis & beatis angelis: quõ fuerit beatus diabolus aliqũ
cũ adhuc angelus bonus eſſet: ſciens futurã iniqtatẽ ſuã: & ſempiternũ ſupplicium: oĩno nõ uideo. de qua re
ſi tñ eã noſſe opus eſt uellẽ audire qd ſentias. Vide qd faciãt terræ ac maria: quæ nos corporaliter dirimunt. ſi
hæc epiſtola mea quã legis:ego eſſem: iã mihi diceres quod quæſiui. Nũc uero q reſcribes?X:qn mittes?q per
ueniet qũ accipiã Et tnutinã quãdocũq; fiat: quod tã cito fierinõ poſſe:qᷓ uolumus:quãta poſſumus tolerã
tia ſr uſtinemus. Vn recurro ad illa uerba epiſtolæ tuæ dulciſſima: ſãctiq; deſiderii pleniſſima: & ea facio uiciſ⸗/
ſim mea: utinã mereremur cõplexus tuos: & collatione mutua uel doceremus aliq́: uel diſceremus: ſi tamẽ eſſe
ullo modo poſſet: ꝙ ego te docerẽ. In his aũt uerbis nõ iã tuis tãtũ: ſed etiã meis ubi delector: & reficior & ipſo
ꝗᷓuis pendente: & nõ attingente: utriu ſq; noſtrũ deſiderio:nõ parua ex partecõſolor: ibi rurſus acerrimis dolo
rũ ſtimulis fodior:duũ cogito ĩter nos:qbus deus hoc ipſũ:quod uterꝗ; noſtrũ optauit largũ ꝓlixũq; conceſſe/
rat: ut cõiũctiſſimi & familiariſſimi mella ſcripturaꝶ ſãctaꝶ pariter laberetis: ſic tãtæ amarifudis repſiſſe p
niciẽ: quãdo nõ ubi: nõ cui: nõ homini formidandã: cũ eo tpe: quo abiectis iã ſarcinis ſæcularibus iã expediti:
dominũ

J

dum
bis:p
toel
uttin
nücu
huius
tetitis
flme
gelnn⸗
nap
pae
Cania
Piton
lugu
lbo⸗
lo
finop
nnetil
lora
Olnoa
uicei
umfe
zuce
lupin
ſenti
enic.
mar
niat
ueli

ture
t
ſiun
an
vel

Ver

dũm ſeã bamini: & in ea terra uiuebatis ſimul: in qua dũs humanis pedibus ambulãs:pacẽ inquit meã do uo

J llai bis:pacẽ meã relinquo uobis: uiris ætate maturis: & in eleg dni hĩtantibus: uobis accidere potuit: Vere tẽta

nl tio eſt uita humana ſup terrã. Hleu mihi: quia uos ſimul alicubi ſiuenire non po ſſu. forte ut moueor: ut doleo
⸗R ut timeo ꝓciderẽ ad pedesiur̃os: flerẽ quantũ ualerẽ: rogarẽ quantum amarẽ. Nũc unũquẽq; ur̃m pro ſeipſo
di l nũc utroq; pro alterutro & pro aliis maxime ĩfirmis: Pro u Xp̃s mortuus eſt: quiuos tanꝗᷓ ĩ theatro uitæ
Ketunn huius cũ magno ſui periculi ſpectant: ne de uobis ea cõſcribẽdo ſpargatis: quæ qñq; cõcordantes delere nõ po
eillult teritis: qui nũc cõcordare nolitis: aut quæ cõcordes legere timeatis: ne iteꝶ litigetis. Veꝶ dico charitati tuæ:ni/
tellel hil me magis: ꝗᷓ hoc exẽplũ tremuiſſe: cũ quædã ad me in epiſtola tua legerẽ tuæ idignationis idicia:nõ tã illa
Peto d de Entello & boue laſſo: ubi mihi tã hilariter iocari:ꝗᷓ iracũdæ minari uiſus eſt: ꝗᷓ illud qd ſerio te ſcripſiſſe ſa-
omion tis apparet: unde ſupra elocutus ſũ: plus fortaſſe ꝗᷓ debui: ſed nõ plus ꝗᷓ timui: ubi aiſti: ne forte læſus iuſte ex
nmemt poſtulares. Rogo te ſi fieri põt: ut inter nos qramus. & diſſeramus aliqd: quo ſine amaritudine diſcordiæ cor-
thockegx Qa nĩa paſcant᷑: fiat: ſi aũt nõ poſſũ dicere:qd mihi emẽdandũ uideat᷑ in ſcriptis tuis:nectu in meis:niſi cũ ſu
utbennlg ſpitione ĩuidiæ: aut læſione amicitiæ: quieſcamus ab his: & nr̃æ uitæ ſalutiq; parcamus. minus certe aſſequat᷑
uen bi⸗ illa: quæ ĩflat: dũ nõ offendat᷑ illa: quæ ædificat. Ego me lõge eſſe ſẽtio ab illa pfectiõe de qua ſcriptũ eſt:ſiqs ĩ
mullri uerbo nõ offẽdit: hic pfectus eſt uir. Sed plane in dei miſericordia puto me poſſe facile abs te petere ueniã: ſi
Aaben quid offẽdi: qd mihi apire debes: ut cũ te audiero lucreris ffem tuũ. Neq; enĩ quia hoc ꝓpter lõginqtatẽ terra/
ttaſen. rũnõ potes facere inter me & te: ꝓpterea debes ſinere errare me: ꝓrſus qd ad ipſas res: quas noſſe uolumus at
nölabr tinet: ſiqd ueri me tenere uel ſcio uel puto uel credo: in quo tu aliter ſẽtis: ꝗtum dat dũs ſine tua iniuria cona/
tomendi bor aſſerere. Quod autẽ ptinet ad offenſionẽ tuã: cũ te indignatũ ſenſero: nihil aliud ꝗᷓ ueniã dep̃cabor. Nec
ctniſ oĩno arbitror te ſuccenſere potuiſſe: niſi aut hocdicerẽ qddicere nõ debui. quia nec miror nos minus ſcire in
emenin, uicẽ: ꝗᷓ ſcimura cõiunctiſſimis & familiariſſimis niis. In quoꝶ ego charitatẽ fateor: facile me totũ piicio: pᷣſer
millim tim fatigatũ ſcãdalis ſæculi: & in ea ſine ulla ſollicitudine reqeſco. Deũ qppe illic eſſeſẽtio: in quẽ me ſecurũ
Uignriti ꝓpiicio: & in quo ſecurus reqeſco. Necin hac mea ſecuritate craſtinũ illud humanæ fragilitatis incertũ: de quo
nlli ſupius genui: oĩno formido. Cũ enĩ hoĩem xpiana charitate flagrantẽ: atq; mihi in hoc fidelẽ amicũ factũ eẽ
kiingi ſentio: ꝗcqꝗd ei cõſilioꝶ meoꝶ cogitationũq; cõmitto: nõ hoĩ cõmitto: ſed illi in quo manet: ut talis ſit. Deus
oenna enĩ charitas eſt. & qui manet in charitate: in deo manet. quã ſi deſeruerit: tantũ faciat neceſſe eſt dolorẽ: ꝗᷓtũ
mlonni manẽs fecerat gaudiu. Verũtamẽ ex amico ĩtimo factus inimicus: ꝗrat ſibi potius qd fingat aſtutus: nõ inue
vinll niat qd ꝓdat iratus. Hocaũt unuſꝗſq; facile aſſequit nõ occultando qd fecerit: ſed nõ faciẽdo qd occultare
lrei uelit. Quod ſi miſe ericordia dei bonis piisq; cõcedit: ut inter inimicos quoſlibet futuros liberi ſecuriq; uerſen
itüram, tur: aliena Peccata ſibi cõmiſſa nõ ꝓdant: quæ pdi timeãt: ipſi nulla cõmittãt. Cũ eni falſũ qd 2 maledico fin⸗
umg git: aut oĩno nõ lædit᷑ raut certe ĩtegra ſalute ſola fama uexat᷑. Cũ aut malũ ipberra hoſtis eſt ĩmunis: etiam
Nini ſi nullius ĩtimi lo quacitate aut lite uulger Quapropter ꝗs prudẽtiũnõ uideat: etiam tu ꝗᷓ tolerabiliter feras
icäine amiciſſimi quõdã & familiariſſimi incredibiles nuũc inimicitias cõſolãte cõſcĩa: & quẽadmodũ uel qd iactitat
igien uel gc 2 ꝗbuſda forſitan credit :in ſiniſtris armis deputes: ꝗqbus nõ minus ꝗᷓ dextris cõtra diabolũ dimicatur?
DMH Veruũtamẽ illũ maluerĩ aliquo modo mitiorẽ: ꝗᷓ te iſto modo armatiorẽ. Hoc magnum & triſte miraculũ eſt
) ex amicitiis talibus ad has inimicitias perueniſſe. lætum erit: & multo maius ex inimicitis talibus ad pᷣſtinam
Nonns foncordiam reuertiſſe. . r. . J . ʒÿ;R—— —
nere ¶ Beati auguſtini epiſcopi ad Præſidium rogantis: ut prædictam epiſtolam beato Hieronymo contra ſecom /
cinn moto tranſmittat. 4 Epiſtola. CXII. ³
ienie R Omino btiĩſſimo & merito uenerando fri & cõſacerdoti Præſidio auguſtinus ĩ duo ſalutẽ. Sicdut
ltlim —— pñs rogaui ſinceritatẽ tuã:nũc quoq; cõmoneo:ut lr̃as meas ſãcto fri & cõpreſbr̃o nr̃o Hierony/
tngas mo mittere nõ graueris. Vt aũt nouerit charitas tua: quẽadmodũ etiã tu illi pro mea cauſa ſcri/
niure Wpere debeas: mii exẽplaria lr̃aꝶ & meaꝶ ad ipſũ: & ad me ipſius. Quibus lectis pro tua ſãcta pru
Nufmn dentia ficile uidebis & modũ meũ: quẽ ſeruandũ putaui: & motũ eius:quẽ nõ fruſtra timui. Aut ſi ego quod
Prrlemn nõ debui aliquid ſcripſi: non ad illũde me: ſed ad meipſũ potius fraterna dilectione mitte ſermonẽ: quo cor
knans rectus petã: ut ignoſcat:ſi meã culpam ipſe cognouero.
tii ſin (Bl leronymi poſt acceptã ſatiſſactionẽ mitius ſãcto auguſtino epᷣo reſcribẽtis de acriore ſuæ expoſitiõis ĩ
bolonig . Galathas ſe excuſatis:& deĩceps ad mutuã charitatẽ exhortãtis. ¶ Epiſtola. CXIII.
equt Omino uere ſãcto & btĩſſimo papæ Auguſtino Hieronymus ĩ xpᷣo ſalutẽ. Cũa ſãcto fr̃e nro Fir
linm mo ſollicite ꝗᷓrerẽ ꝗd ageres: ſoſpitẽ te lætus audiui. Rurſũ cũ tuas lias nõ dico ſparẽ ſed exigerẽ:
r .— neſciẽte te ex africa ꝓfectũ eẽ ſe dixit. Itaq; reddo tibi ꝑ eũ ſalutatiõis oficia: ꝗ te unico amore cõ/
mmus oli ectit᷑: ſimulq; obſecro: ut ignoſcas pudori meo: ꝙ diu ut reſcriberẽ pᷣcipiẽti:negare nõ potui. nec ego tibi: ſed
troln cauſa cauſæ rñdit. Et ſi culpa eſtrindiſſe: ꝗᷓſo ut patiẽter audias: multo maior eſt puocaſſe. Sed ceſſet iſtiuſmo
ſuunike di ꝗᷓrimoniæ. ſit ĩter uos pura germanitas: & deĩceps nõ ꝗᷓſtionũ ſed charitatis ad nos ſctipta mittamus. Sãcti
vorae fres q nobiſcũ dno ſeruiũt: affati te ſalutãt. Sctõs ꝗq tecũ Ap̃ᷣi leue trahũt iugũ:pᷣcipue ſctm̃ & ſuſcipiendũ pa/
RR . pã Alipiũ: ut meo obſeqo ſalutes: peor. Incolumẽ te & memorẽ mei Xps deus ni tueat᷑ oĩpotẽs. Dne uere ſan
. vnnſ⸗ cte & btiſſime papa:ſi legiſti lib explanationũ in Ionã: puto ꝙ ridiculã cucurbitæ non recipias qᷓſtionẽ. Sin
mhl 4 .clxvii.
iapit

aũt amicus qui me pᷣmus gladio petiit: ſtilo repulſus eſt:ſit humanitatis tuæ atq; iuſticiæ accuſantẽ rephen/
dere: nõ reſpõdentẽ. In ſcnipturaꝶ ſi placet cãpo ſine nr̃o ĩuicem dolore ludamus.
Argumentum.
p Rioribus còtra ſe pro expoſitione apoſtolicæ repᷣhenſionis a btõ Hieronymo ſcriptis epiſtolis & illi
us cõmẽtario rũdet: cõfirmãs uerã fuiſſe rephenſionẽ Petri nõ diſpenſatoriã & ſimulatã: in qua di/
cit cõtra Porphyriũ iuſtã libertatẽ in defẽſione euãgelii in Paulo: & ſãctã humilitatẽ in Petro commẽdari. In
uno tñ Hieronymo conſentiẽs atq; cõfirmãs: ſicut ab initio pᷣmitiis iudæoꝶ legalia fuiſſe pmiſſa ſine ſpe ſalu
tis: ſic tpis ꝓgreſſu & reuelata fidei gra tã iudæis ꝗᷓ gẽtibus cõuerſis effecta mortifera ;— ine

uguſtini ad beatũ Hieronymũ epiſtola poꝶ oſum rnſiua: in qua ſuã ſniam tuer: oſtẽdens nõ diſpẽſatoriã

Omino dilectiſſimo & in Ap̃i uiſceribus honorãdo ſancto fri & cõpreſ bro Hieronymo Augu/
ſtinus in dño ſalutẽ. Iã pridẽ charitati tuæ plixã epiſtolã miſi: rñdens illi tuæ: quã per ſctm filiũ
tuũ Aſteriũ: nũc iã nõ ſolũ fratrẽ: ueꝶ etiã collegã meũ: miſiſſe te recolis.quæ utrũ in manus tu
P— a5 ucnle meruerit: adhuc neſcio. niſi ꝙ ꝑ fratrẽ ſincæriſſimũ firmũ ſcribis. Si ille qui me pᷣmũ
gladio petiit: ſtilo repulſus eſt: ut ſit humanitatis meæ atq; iuſticiæ accuſantẽ rephẽdere: nõ rñũdentẽ. Hoc ſo/
2 tenuiſſimo ĩdicio: utcũq; cõiicio: legiſſe te illã epiſtolã meã. In ea ꝗppe deploraui tantã ĩter uos extitiſſe di/
ſcordiã: de quoꝶ tãta amicitia quaq; uerſũ eã fama diffuderat: charitas fr̃na gaudebat. Quod nõ feci: repre/
hendẽdo in aliquo germanitatẽ tuã: cuius in ea te aliquã culpã me cognouiſſe nõ auſus ſũ dicere: ſed dolẽdo
humanã miſeriã: cuius in amicitiis mutua charitate retinẽdis: ꝗtalibet illa ſit: icerta pmãſio eſt. Veꝶ illud ma
lIuerã tuis noſſe reſcriptis:utꝶ mihi ueniã quõ popoſcerã: dederis.qd aptius mihi ĩtimari cupio: ꝗᷓuis hilarior
quidẽ uultus lr̃aꝶ tuaꝶ etiã hoc me ĩpetraſſe:ſignificare uideat᷑: ſi tamẽ poſt lectã illã miſſæ ſũt: qd in eis mi/
nime apparet. petis: uel potius fiducia charitatis iubes: ut ĩ ſcripturaꝶ cãpo: ſine nr̃o ĩuicẽ dolore ludamus. Et
ꝗdẽ qᷓtũ ad me attĩet:ſerio nos iſta.ꝗᷓ ludo:agere mallẽ. Quod ſi hoc uerbũ tibi ꝓpter facilitatẽ ponere placuit
ego fateor maius aliqd expeto a benignitate tuaꝶ uiriũ: prudẽtiaq; tã docta: & ocioſa: annoſa: ſtudioſa ĩgenio
ſa: diligẽtia. hæc tibi nõ tm donante: ueꝶ etiã dictãte ſpu ſancto: ut ĩ magnis & laborioſis qᷓſtiõibus: nõ tanꝗᷓ
ludẽtẽ in cãpo ſcripturaꝶ: ſed in mõtibus anhelantẽ adiuues. Si aũt ꝓpter hilaritatẽ: quã eſſe ĩterchariſſimos
diſſerẽtes decet: putaſti dicẽdũ eſſe ludamus: ſiue illud aptũ & planũ ſit: unde colloꝗmur: ſiue arduũ atq; dif
ficile:hoc ipſe edoce: obſecro te: quonã modo aſſeq ualeamus: ut cũ forte nos aliqd mouet: ꝙ nobis: & ſi non
cautius attẽdẽtibus:certe tardius ĩtelligẽtibus:nõ ꝓbatũ eſt. Et qd nobis uideat᷑: cotra conamuraſſerere: ſi hæc
aliqũ ſecuriore libertate dicamus: nõ ĩcidamus in ſuſpitiones puerilis iactãtiæ: quaſi nr̃o noĩ famã uiros illu/
luſtres accuſando qᷓ ramus. Si aũt aliqd aſpeꝶ qd refellẽdi neceſſitate: deprõptũ fuerit: quo tolerabile fiat: le/
niore circũdamus eloqo litũ melle gladiũ ſtringere nõ iudicemur. Niſi forte ille modus eſt: quo utrũq; hoc ui
tiũ: uel uitii ſuſpitionẽ caueamus: ſi cũ doctiore amico ſicdiſputamus: ut ꝗcquid dixerit: neceſſe ſit approba
re. nec ꝗᷓrẽdi ſaltẽ cauſa:liceat aliꝗtulũ reluctari. Tũ uero ſine ullo timore offeſionis: quaſi in cãpo ludit᷑: ſed
miꝶ ſi nobis nõ illudit᷑. Ego enĩ fateor charitati tuæ: ſolis eis ſcripturaꝶ libris: quæ iã canonicæ appellant᷑ di/
dici hũc timorẽ: honorẽq; deferre: ut nullũ eoꝶ ſcribẽdo erraſſe auctorẽ aliqd:firmiſſime credã. Ac ſi aliqd in
eis offẽdero liis: qd uideat cõtrariũ ueritati: nihil aliud qᷓ uel mẽdoſũ eſſe codicẽ: uel ĩterpretẽ: nõ eſſecutũ eſſe
qd dictũ eſt:uel me minime ĩtellexiſſe:nõ ambigã. Alios aũt ita lego: ut ꝗ̃talibet ſctĩtate doctrina ppropolle/
ant nõ ideo ueꝶ putẽ: ꝗa iſi ita ſenſerũt. Sed quia mihi: uel perillos auctores canonicos: uel ꝓbabili rõne: ꝙ
a uero nõ abhorreat pſuadere potuerunt. Nec te mi fr ſentire aliqd aliter exiſtimo. Prorſus inꝗᷓ nõ te atbitror:
ſic legi tuos libros uelle:tanꝗᷓ ꝓphetaꝶ & apoſtoloꝶ. de quoꝶ ſcriptis ꝙ oĩ errore careãt: dubitare nefariũ eſt.
Abſit hoc a pia humilitate & ueraci de temetipſo cogitatione. qua niſi eſſes pᷣditus: nõ utiq; diceres: utinã me
reremur cõplexus tuos: & collatiõe mutua uel doceremus aliꝗᷓ: uel aliqua diſceremus. Quod ſi teipſũ conſide
ratione uitæ ac moꝶ tuoꝶ nõ ſimulate nõ fallaciter dixiſſe credo: ꝗᷓ̃to magis æquũ eſt me credere apoſtolum
Paulũ nõ aliud ſenſiſſe ꝗᷓ ſcripſit: ubi ait de Petro & Barnaba cũ uicer⸗ qa nõ recte ĩgrediunt᷑ ad ueritatẽ euãge
lii:dixi Petro corã oĩbus:Si tu cũ ſis iudæus gẽtiliter & nõ iudaice uiuis:quõ gẽtes cogis iudaizare: De quo eniĩ

certus ſũ: ꝙ me ſcribẽdo uel loqᷓndo nõ fallat: ſi fallebat apoſtolus filios ſuos: quos iteꝶ parturiebat: donecin

eis xps: ideſt ueritas formaret᷑: qbus cũ pmiſiſſet dicẽs: Quæ aũt ſcribo uobis ecce corã deo quia nõ mẽtior:nõ
tñ ueraciter ſcribebat:ſed neſcio qua diſj pẽſatoria ſimulatione fallebat uidiſſe ſe Petrũ & Barnabã nõ recte in/
grediẽtes ad ueritatẽ euãgelii: ac Petro in faciẽ reſtitiſſe: nõ ob aliud niſi ꝙ gẽtes cogeret iudaizare. At eni ſati/
us eſt credere apoſtolũ Paulũ aliqd nõ uere ſcripſiſſe:ꝗ apoſtolũ Petrũ aliqd nõ recte egiſſe. Hoc ſi ita eſt: dica
mus ꝙ abſit ſatius eſſe credere mẽtiri euãgeliũ: ꝗ negatũ eſſe a Petro Xp̃m. & mẽtiri regnoꝶ librũ:ꝗᷓ tãtũ pro/
phetã a dño deo tã excellẽter electũ in cõcupiſcẽda atq; abducẽda uxore aliena cõmiſiſſe adulteriũ: & in mari/
to eius necãdo tã horrẽdũ homicidiũ. Immo uero ſãctã ſcripturã in ſũmo & cæleſti auctoritatis culmĩe collo
catã de ueritate eius certius ac ſecurius legã: & in ea hoĩes uel approbatos uel emẽdatos uel dãnatos ueraciter
diſcã potius ꝗᷓ humana facta: dũ in ꝗqbuſdã laudabilis excellẽtiæ pſonis aliqn credere timeo reprehẽdenda: ipa
diuina eloquia mihi ſũt ubiq; ſuſpecta. Manichæi plurima diuinaꝶ ſcripturaꝶ:quibus eorum nefanius error
YUVMW clariſſima

aut ſimulatã: ſed dignã & uerã fuiſſe Petri rephenſionẽ a Paulo. KK. Epiſtola. CXIIII..

Eßlen

lludl
din u
neldelil

le

mo⸗ Lun
rſchnfli
nmanus
uimezͤ
. Rbe 0
exnitilet⸗
fein,
ſed doid
uishinnt
ineun
ludamud
nerplut
nhind
Eend tni
unilino
üml
bsAlnen
lerrellhr
iuitol
bdelind⸗
trügheu
ltappnn
wludt
Cpelntt
läigt
Aeunit
ltone:
eubittot
Alnücc
Putnime
4 oouun
utniuig

Deloent
utdhen

öninoen

nöraten

Mmin
DU
iiin
iaͤnn
alnoh
Ws enn
rihmcuin
chisen

= - =

Aulm

clariſſima ſnĩaꝶ pſpicuitate cõuincit᷑: quia in aliũ ſenſũ detorq̃re nõ poſſũt: falſa eſſe cõtendũt: ita tamen ut

eandẽ falſitatẽ nõ ſcribentibus apoſtolis tribuant: ſed neſcio ꝗbus codicũ corruptoribus. Quod tamẽ qa nec
pluribus nec antiꝗoribus exẽplaribus nec pᷣcedentis linguæ auctori tate: unde latini libri ĩterpretati ſũt: ꝓbare
aliqũ potuerũt: notiſſima oĩbus ueritate ſupati: cõfuſiq; diſcedũt. Ita ne nõ ĩtelligit ſancta prudentia tua ꝗᷓta
malitiæ eoꝶ pateſcat occaſio: ſi nõ ab aliis apoſtolicas lr̃as eſſe falſatas: ſed ipſos apoſtolos falſa ſcripſiſſe dica
mus Nõ inqs credibile eſt hoc in Petro Paulũ qd ipſe Paulus fecerat arguiſſe. Nõ nunc ꝗᷓro qꝗd fecerit:fed qd
ſcripſerit ꝗᷓro. Hoc ad ꝗᷓſtionẽ quã ſuſcepi maxime ꝑtinet: ut ueritas diuinaꝶ ſcripturaꝶ ad nr̃am fidẽ xdilt⸗
candã memoriæ cõmendata: nõ a ꝗbuſſibet: ſed ab ipſis apoſtolis: ac per hoc in canonicũ auctoritatis culmẽ
recepta exoĩ parte ueraxatq; ĩdubitanda pſiſtat. Nã ſi hoc fecit Petrus:qd facere debuit: mẽtitus eſt Paulus:
ꝙ eu uiderit nõ recte ingredientẽ ad ueritatẽ euãgelii. Quiſꝗs enĩ hoc facit: quod facere debet:recte utiq; facit
& ideo falſũ de eo dicit: qui dicit eũ nõ recte feciſſe: quod eũ nouit facere debuiſſe. Si aũt uerũ ſcripſit Paulus
ueꝶ eſt ꝙ Petrus tunc nõ recte ingrediebat᷑ ad ueritatẽ euãgelii. Id ergo faciebat: qd facere nõ debebat. & ſi tale
ꝗd Paulus it iã fecerat: correptũ potius etiã ipſũ credã coapoſtoli ſui correptionẽ non potuiſſe negligere: ꝗᷓ
mẽdaciter aliqd in ſua epiſtola poſuiſſe: & epiſtola qualibet:ꝗᷓto magis ĩ illa:in qua pᷣlocutus ait: Quæ ſcribo
uobis: ecce corã deo: qa nõ mẽtior? Et ꝗqdẽ illud Petrũ ſic egiſſe credo: ut gẽtes cogeret iudaizare. Hoc enĩ lego
ſcripſiſſe Paulũ: quẽ mẽtitũ eſſe nõ credo. & ideo nõ recte agebat hic Pettus. Eratenĩ cõtra euãgelii ueritatẽ: ut
putarẽt ꝗ credebãt in Ap̃m ſine illis ueteribus ſacris: ſaluos ſe eſſe nõ poſſe. Hæc enĩ contendebãt Antiochiæ:
qui ex circũciſione crediderãt. cõtra quos Paulus pſeueranter acriterq; cõfligit. Ipſũ uero Paulũ nõ ad hoc id
egiſſe: ꝙ uel Timotheũ circũcidit: uel cenchris uotũ pſoluit: uel hieroſolymis a Iacobo admonitus cũ eis qui
nouerat legitima illa celebrãda ſuſcepit: ut putari uideretur per ea ſacra etiã xpᷣianã ſalutẽ dari: ſed neilla quæ
poribus ut cõgruebat tpibus:in umbris reꝶ futuraꝶ deus fieri iuſſerat: tanꝗᷓ idolatriã gentiliũ dãnare cedete
tur. Hoc eſt enĩ quod illi Iacobus ait auditũ de illo eſſe: ꝙ diſciſſionẽ doceat a Moyſe.qd utiq; nefas eſſet: ut
credẽtes in Apᷣm diſcindant᷑ a ꝓpheta Xpi: tanꝗᷓ eius doctrinã deteſtantes atq; dãnantes. De quo ipſe xpᷣus di
cit: Si crederitis Moyſi: crederetis & mihi. De me enĩ ille ſcripſit: Attẽde enĩ obſecro ipſa uerba lacobi. Vides ĩ/
quit frater quot milia ſũt in iudæa: qui crediderũt in Ap̃ᷣm. & hi oẽs æmulatores ſunt legis. Audierũt aũt de te
adiſciſſionẽ doces a Moyſe eoꝶ: qui per gẽtes ſũt iudeoꝶ: dicẽs no debere eos circũcidere filios ſuos: neq; Sᷣm
cõſuetudinẽ ĩgredi. Quid ergo eſt? Vtiq; oportet cõuenire multitudinẽ. Audierũt enĩ te ſupueniſſe. Hoc er/
go fac: quod tibi dicimus. Sũt nobis uiri quatuor uotũ hites ſup ſe:iis aſſũptis ſãctifica te cũ ipſis: & ĩpẽde in
eos: ut radãt capita ſua: & ſciẽt oẽs: quia quæ de te audierit falſa ſint:ſed ſeꝗ̃ris & ipſe cuſtodiens legẽ. De gẽti
bus aũt qui crediderũt:nos mãdauimus: iudicantes nihil huiuſmodi ſeruare illos: niſi ut ſe obſeruent ab ido
lis ĩimolando: & a ſanguine & a fornicatione. Nõ ut opinor obſcuꝶ eſt: & Iacobũ hoc nõ monuiſſe: ut ſcirent
falſa eſſe: quæ de illo audierãt hi:qui cũ ĩ Apᷣ̃m exiudæis credidiſſẽt: tĩ æmulatores erãt legis: ne per doctrinã
Xpi:uelut ſacrilega necdeo mãdantecõſcripta dãnari putarent᷑: quæ per Moyſẽ pribus fuerat mĩſtrata. Hoc
enĩ de Paulo iactauerãt: nõ illi qui ĩtelligebãt quo aĩo a iudæis fidelibus obſeruart tũc iſta deberẽt: ꝓpter com
mẽdandaã ſcilicet auctoritatẽ diuinã: & ſacroꝶ illoꝶ ppheticã ſanctitatẽ: non ꝓpter adipiſcendã ſalutẽ quæ iã
in Xpᷣo reuelabat᷑:& per baptiſmi ſacramentũ miĩſtrabat᷑.ſed illi hoc de Paulo ſparſerãt:qui ſicea uolebãt ob
ſeruari: tanꝗᷓ ſine iis in euãgelio ſalus credẽtibus eſſe nõ poſſet. Ipſũ enĩ ſenſerãt uehemẽtiſſimũ græ pᷣdicato/
rẽ: & ĩtentioni eoꝶ maxime aduerſũ docentẽ:nõ per illã hoĩem iuſtificari: ſed per gram Ieſu xpᷣi:cuius pᷣnunci
andæ cauſa: ille umbræ in lege mãdatæ ſũt: & ideo illi ĩuidiã & pſecutionẽ cõcitare molientes: tanꝗᷓ inimicũ
legis mãdatorũq; diuinoꝶ criminabant᷑. Cuius falſæ criminatiõis ĩuidiã coõgruẽtius deuitare nõ poſſet: qᷓ ut

ea ipſe celebraret: quæ dãnare tanꝗᷓ ſacrilega putabat᷑: atq; ita oſtẽderet: nec iudæos tũc ab eis: tanꝗᷓ a nefariis

ꝓhibẽdos: nec gentiles ad ea tanꝗᷓ ad neceſſaria cõpellẽdos. nã ſi re uera ſic ea reprobaret: quẽadmodũ de illo
auditũ erat:& ideo celebrãda ſi uſcipet: ut actione ſimulata: ſuã poſſet occultare ſnĩam: nõ ei diceret Iacobus.
Et ſciẽt oẽs: ſed diceret: & putabũt oẽs:qm̃ quæ de te audierũt:alſa ſũt:p̃ſerti quia in ipſis hieroſolymis apo/
ſtoli iã decreuerãt: ne qſꝗᷓ gentes cogeret iudaizare. nõ aũt decreuerãt ne qſqᷓ tunc iudæos iudaizare phiberet:
ꝗquis etiã ipſos iã doctrina xp̃ᷣiana nõ cogeret.Proĩde ſi poſt hoc apoſtologedlertetiitbettus habuit illã ĩ Antio
chia ſimulationẽ: quæ gentes cogeret iudaizare: qd iã nec ipſe cogebat᷑: quis ꝓpter cõmẽdanda eloqa dei: quæ
iudæis ſũt credita: nõ phibebat᷑· Quid miꝶ: ſi cõſtringebat eũ Paulus lere aſſerere:qd cũ cæteris apoſtolis ſe

hieroſolymis decreuiſſe meminerat? Si aut hoc qdᷓ magis arbitror ante hieroſolymitanũ cõciliũ petrus fecit:

nec ſic miꝶ eſt: ꝙ eũ uolebat Paulus: nõ timide obtegere: ſed fidẽter aſſerere. qd eũ pariter ſentire iã nouerat:ſi
ue qd cũ eo obtulerat euãgeliũ:ſiue qd in Cornelii cẽturiõis uocatione etiã diuinitus eũ de hacre admonitum
accepat: ſiue ꝙ añ ꝗᷓ illi quos timuerat: ueniſſẽt antiochiã: cũ gẽtibus eũ cõueſci uiderat. Neq; enĩ negamus:
hac ſnĩa fuiſſe iã Petrũ:in qua & Paulus fuit. Nõitaq; tũc eũ qdiin ea re ueꝶ eſſet: docebat. ſed eius ſimulatio
nẽ:qua gere⸗ iudaizare cogebant arguebat:nõ ob aliud: niſi quia ſicoĩa illa ſimulatoria gerebant᷑: tanꝗᷓ uerũ
eſſet: qd dicebãt illi: qui ſine circũciſione p̃putii atq; aliis obſeruatiõibus umbræ futuroꝶ putabãt : credentes
ſaluos eẽ nõ poſſe. Ergo & Timotheũ ppterea circũcidit: ne iudæis & maxime cognationi eius maternæ ſie ui
derentur: qui ex gẽtilibus in Apᷣm crediderant:deteſtari circũciſionẽ: ſicut idolatria deteſtanda eſt:cũ ul de/
ſii. .clxviii.

us fieri pceperit. Hanc ſathanas pſuaſerit:& Titũ ꝓpterea nõ circũcidit: ne occaſionẽ daret eis: qui ſine circun
ciſione dicebãt credẽtes ſaluos eſſe nõ poſſe. Et ad deceptionẽ gentiũ: hoc etiã Paulũ ſentire iactarẽt: qd ipᷣe ſa
tis ſignificat:ubi ait. Sed neq; Titus:qui mecũ erat:cũ eſſet græcus cõpulſus eſt circuncidi. ꝓpter ſubintrodu/
ctos auũt falſos fr̃es: qui ſi ubintroierãt pſcrutari libertatẽ nrt̃am ut nos in ſeruitutem redigerẽt. Quibus nec ad
horã ceſſimus ſubiectioni: ut ueritas euãgelii pueniat ad uos. Hic apparet: quid eos captare ĩtellexerit: utno
faceret: qd in Timotheo fecerat: & ꝙ ea libertate facere poterat: qua o ſtẽderet illa ſacr̃a: nec tanꝗᷓ neceſſaria de
bere appeti: nec tanꝗᷓ ſacrilega debere dãnari. Sed cauendũ eſt uidelicet in hac diſputatione: ne ſicut philoſo/
phi qᷓdã facta hoĩum media dicamus: inter recte factũ: & pctm: quæ neq; in recte factis: neq; ĩ peccatis nume
rent᷑. Et urgeamur eo ꝙ obſeruare legis cerimonias: nõ põteſſe ĩdifferẽs: ſed aut bonũ: aut malũ. Vbi ſi bonũ

dixerimus: eas nos quoq; obbuare cogamur. Si aũt malũ: nõ uere: ſed ſimulate ab apoſtolis eſſe Fuatas creda-

mus. Ego uero apoſtolis nõ tã exẽplũ philoſophoꝶ timeo: qũ & illi in ſua diſputatione ueri aliqd dicũt: ꝗᷓ fo/
renſiũ aduocatoꝶ: qũ in alienaꝶ cauſaꝶ actione mẽtiunt᷑. Quorũ ſimilitudo ſi in ipſa expoſitiõe epiſtolæ ad
Galathas ad cõfirmandaã ſimulationẽ Petri & Pauli putata eſt decẽter ĩduci:qd ego apud te timeã nomẽ phi/
loſophoꝶ: qui nõ ꝓpterea uani ſũt ꝗa oĩa falſa dicũt: ſed qa & falſis plæriſq; cõfidũt. & ubi uera ĩueniunt᷑ di/

.* .

cere: a xpiana gra quæ eſt ipſa ueritas alieni ſũt. Cur aũt nõ dicã pcepta illa ueteꝶ ſacramentoꝶ nec bona eſſe:
qa nõ eis hoĩes iuſtificant᷑ (umbræ ſũt enĩ p̃nunciãtes gr̃am: qua iuſtificamurjnec tñ mala: qa diuinitus pᷣce/

pta ſũt tpi pſoniſqʒ cõgruẽtia: cũ me adiuuet etiã ꝓphetica ſnia: qua dicit deus ſeilli populo dediſſe p̃cepta nõ
bona. Forte enĩ ꝓpterea dixit nõ mala: ſed tm nõ bona: ideſt nõ talia ut illis hoĩes boni fiãt: aut ſine illis boni
fiãt. Vellẽ me doceret benigna ſincæritas tua utrũ ſimulate ꝗſꝗᷓ ſanctus orientalis cũ romã uenerit ieiunet ſab
bato: excepto illo die paſchalis uigiliæ. Quod ſimalũ eſſe dixerimus: nõ ſolũ romanã eccleſiã: ſed etiã multa
ei uicina & aliqᷓto remotiora dãnabimus: ubi mos idẽ tenet᷑ & manet. Si aũt nõ ieiunare ſabbato malũ putaue
rimus: tot eccleſias oriẽtis & multo maiorẽ orbis xpᷣiani partem qua temeritate criminabimur?Placet ne tibi:
ut mediũ quiddã eſſe dicamus: qd tamẽ acceptabile ſit ei: qui hocnõ ſimulate: ſed cõgruenti ſocietate atq; ob
ſeruantia fecerit: & tamẽ nihil ĩde legimus in canonicis libris pceptũ eſſe xpᷣianis/ Quãto magis illud malũ di

cere nõ audeo: qd dñm pcepiſſe ipſa xpᷣiana fide negare no poſſũ:qua didici nõ eo me iuſtifcari: ſed gfa dei per

Ieſũ xpᷣm dũm nr̃m: Dico ergo circũciſionẽ pᷣputii & cætera huiuſmodi pori populo per teſtamentũ qd uetus
dicit᷑ diuinitus data ad ſignificationẽ futuroꝶ: quæ per Apᷣm oportebat ĩpleri: ꝗbus adueniẽtibus remaſi iſſeil
la xpᷣianis legẽda tm̃ ad intelligentiã pᷣmiſſæ ꝓ phetiæ: nõ aũt neceſſario faciẽda:quaſi adhuc expectandũ eẽt:

ut ueniret fidei reuelatio: quæ his ſignificabat eſſe uẽtura. ſed ꝗᷓuis gentibus ĩ ponẽda nõ eſſẽt:nõ tamẽ ſic de/

buiſſe auferri a cõſuetudie iudæoꝶ tanꝗᷓ deteſtanda atq; dãnanda. ſenſim ꝓinde atq; paulati feruente pᷣdica/
tione gr̃a Ap̃i: qua ſola noſſẽt credẽtes ſe iuſtificari: ſaluoſq; fieri:nõ illis umbris reꝶ ante futuraꝶ tũc iã ueniẽ

tiũ atq; pᷣſentiũ. ut in illoꝶ iudæoꝶ uocatione quos pũtia carnis Xpi & apoſtolica tpa ĩuenerũt: ſic omnis illa

actio cõſumaret᷑ umbraꝶ. hoc eis ſuffeciſſe ad cõmendationẽ: ut no tanꝗᷓ deteſtanda & ſimilis idolatriæ uitare
