Volo tñ ſcire quæ ſũt iſta iacula uenenata: quæ poſt tergũ ueſtrũ nos ieciſſe cõquereris. Vincẽtius Paulinia/
nus Euſebius Rufſinus pᷣſbyteri: quoꝶ Vincẽtius multo tẽpore an nos Roma uenit:Paulinianus & Euſebi/
us poſt annũ ueſtræ nauigatiõis ꝓfecti ſũt. Ruffinus ĩ cauſa Claudi poſt bienniũ miſſus: oẽs uel ꝓ re famili
ari: uel ꝓ periculo alieni capitis miſſi ſũt. Nũquid noſſe potuimus: grediẽte te Romã uir nobilis ſõniaret
nauĩ plenã merciũ ĩflatis ĩtrare uelis ꝙ oẽs aduerſũ fatũ ꝗᷓſtiones nõ fatua ſolueret interpᷣtatio? ꝙ librũ Euſe

bii ꝓ Pãphilo uerteres? ꝙ tuũ q̃ſi opculũ uenenatæ patellæ ĩponeres ꝙ; famoſiſſimũ opus piarchon eloquii

tui maieſtate trãſſerres! Nouũ caluniæ genus ante accuſatores miſimus: ꝗᷓ tu accuſãda cõmitteres. Non fuit
nõ fuit inꝗᷓ nfi cõſilii: ſed dei prudẽtiæ: ut miſſi ad aliud: cõtra naſcẽtẽ hæreſim dimicarẽt. & in morẽ Ioſeph
famẽ futurã fidei ardore ſubleuarẽt. Quo nõ erumpat ſemel effrenata audacia? Alienũ crimẽ ſibi obiecit: ut

nos finxiſſe uideamur. Quod abſq; nomiĩe dictũ eſt: ĩ ſe refert. & purgaãs externa peccata tm: de ſua ſecurus ẽ

ĩnocẽtia. Iurat enĩ ſe epiſtolã nõ ſcripſiſſead afros ſub nomĩe meo: ĩ qua cõfitearĩductũ me a iudæis menda
cia trãſtuliſſe. & mittit libros eadẽ oĩa cõtinẽtes: quæ neſciſſe ſe iurat. Et miror quomõ prudẽtia eius cũ alte/
rius neqtia cõuenerit. ut q alius ĩ Africa mẽtitus ẽ: hic cõcorditer ueꝶ diceret: ſtiliq; eius elegãtiã neſcio ꝗs ĩ
peritus poſſit imitari. Tibi ſoli licet hæreticoꝶ uenena trãſferre: & de calice babylonis cũctis gẽtibus ꝓpinare

Tu latinas ſcripturas de græco emẽdabis: & aliud eccleſiis trades legẽdũ: ꝗᷓꝗd ſemel ab apoſtolis ſuceperũt.

Mihi nõ licebit poſt. lxx. editionẽ quã diligẽtiſſime emẽdatã añ ãnos plurimos meæ linguæ hoĩbus dedi: ad
ad cõfutãdos iudæos etiã ipᷣa exẽplaria uertere: quæ ipſi ueriſſima cõfitent᷑.ut ſi qñ aduerſum eos xpᷣianis di
ſputatioeſt: nõ habeãt ſubterfugiẽdi diuerticula: ſed ſuomet po tiſſimũ mucrone feriant᷑. Plenius ſuꝑ hoc &
ĩ multis aliis locis:& ĩ fine ſecũdi libri: ubi accuſatiõi tuæ rũdi: ſcripſiſſe me memini. & popularitatẽ tuã qua
mihi ĩuidiã apud ſimplices & ĩperitos niteris cocitare: pſpicua rõne cõpeſcui. illucq; lectorẽ trãſmixtẽdũ pu/
to. Hoc ĩtactũ p̃terire nõ patiar: ne doleas falſatorẽ ſchedulaꝶ tuaꝶ confeſſoris apud me gloriã poſſidere:cũ

tu eiuſdẽ criminis reus poſt alexãdrinũ exiliũ& tenebroſas carceres a cũctis Origenis ſectatoribus martyr &

apoſtolus nomineris. Sup excuſatiõe ĩperitiæ tuæ iã tibi rũdi. Sed ꝗa eadẽ repetis: & quaſi ſupioris tuæ defẽ

ſionis oblitus: rurſũ admones: ut ſciamus te p. lxx. annos græcis uolumibus deuoratis lat na neſcire: pauliſꝑ
attẽde: me nõ pauca te uerba rephẽdere. alioqn oĩs tibi ſcriptura delẽda ẽ. ſed uoluiſſe ondere diſcipulis tuis
quos magno ſtudio nihil ſcire docuiſti: ut ĩtelligerẽt cuius uerecũdiæ ſit: docere qd neſcias: ſcribere qd igno

res: & eãdẽ magiſtri ſapiẽtiã etiã ĩ ſẽſibus ꝗrerẽt. Quodq; addis peccata putere nõ uerba: mendaciũ: calũniã:

detractionem: falſum teſtimoniũ: & uniuerſa conuitia: & os quod mẽtitur occidit animã. moneſq; ut ille fe

tor nares meas penetret. crederẽ dicenti: niſi facta cõtraria dephẽderẽ. quaſi fullo & coriarius moneãt pigmẽ

tariũ: ut nanbus obturatis tabernas ſuas ptereat. Faciã ergo qd pcipis: claudã nares meas: ne ueritatis & bene
cvii,

dictionũ tuarũ ſuauiſſimo odore crucient᷑. In laude & detrectatione mea qa uarius extitiſti:miro acumiĩe ar/
gumẽtatus es: ſic tibi licere de me & bene & male dicere: quomõ & mihi licuerit Origenẽ & Didymũ rephen/
dere: quos ante laudauerim. Audi ergo uir ſapiẽtiſſime & romanæ dialecticæ caput: nõ eſſe uitii:hominem
unũ laudare ĩ aliis: & ĩ aliis accuſare.ſed eãdẽ rẽ approbare & iprobare. Ponã exẽpluũ: ut qd nò intelligis: pru
dẽs tecũ lector ĩtelligat. In Tertulliano laudamus ĩ geniũ: ſed danamus hæreſim. In Origene miramur ſcien
tiã ſcripturaꝶ: & ti dogmatũ nõ recipimus falſitatẽ. In Didymo uero & memoriã pᷣdicamus & ſup trinitate
fidei puritatẽ: ſed ĩ cæteris quæ Origeni male credidit: nos ab eo retrahimus. Magiſtroꝶ enĩ nõ uitia imitan/
da ſũt: ſed uirtutes. Grãmaticũ qdã afrũ habuit Romæ uirũ eruditiſſimũ. & in eo ſe æmulũ pᷣceptoris puta/
bat ſi ſtridorẽ linguæ eius & uitia tm̃ oris expᷣmeret. In p̃fatiũcula piarchõ fratrẽ me nomĩas: & collegã:medi
cis eloqᷓntiſſimũ: fidei meæ p̃dicas ueritatẽ. His tribus detrahere non poteris.cætera carpe ut libet:ne uidearis
tuo de me teſtimonio repugnare. Cũ fratrẽ & collega dicis: amicitia dignũ fateris. Cũ eloqᷓntẽ p̃dicas:ĩperitiæ
ultra nõ argues. Cũ catholicũ in oĩbus ꝓfiteris: hæreſeos mihi nõ poteris crimẽ ĩpingere. Extra hæc tria ſiqd ĩ
me rephẽderis:nõ tibi uideberis eſſe cõtrarius. Ex qua ſupputatiõe illa ſũma naſcit᷑:& te errare ea ĩ me rephẽ/
dẽtẽ: quæ pᷣus laudaueras: & me nõ eſſe ĩ uitio:ſi ĩ eiſdẽ hoĩ̃bus & laudãda pᷣdicẽ: & uituperãda rephẽdã. Trã
ſis ad aĩarũ ſtatũ: & ꝓlixius fumos meos ĩcrepas.atq; ut tibi liceat ignorare: qd cõſulto te ſcire diſſimulas. ꝗ/

ris a me pmũ de cæleſtibustquomõ angeli quomõ archãgeli ſint. quæ eis uel qualis habitatio: quæ ue ĩter ip
ſo

ſos differẽtia. aut ſi nulla oĩno: quæ ſolis ſit ratio. unde augmenta lunæ: unde defectus: ꝗs uel ꝗlis ſit ſyderũ
curſus. Miror quomodo oblitus ſis illos uerſiculos ponere.
Vnde tremor terris:qua ui maria alta tumeſant
Obiicibus ruptis: rurſuſq; in ſe ipſa reſidant.
Defectus ſolis uarios:lunæq; labores.
Vnde hominũ genus & pecudum: unde imber & ignes
Arcturum pliadaſq; hyadas: geminoſq; triones.
Quid tantum oceano properent ſe tingere ſoles
Hiberni:uel quæ tardis mora noctibus obſtet.
Deiĩde cæleſtia deſerẽs:& ad terrena deſcẽdẽs ĩ mĩoribus philoſopharis. Interrogas enĩ me. Dic nobis quæ fõ
tiũ ratio? quæ uẽtoꝶqd grãdo? ꝗqd pluuiæ?qd mare ſalſũ qd flumia dulcia? qd nubes:aut imbres: fulgura:
aut tonitrua: aut fulmĩa? Vt poſtꝗᷓ me hæc neſcire rñũdero: totũ tibi liceat de alabus ignorare: & unius rei ſciẽ

.

tiã tãtaꝶ rerũ ignoratiõe cõpẽſes. Tu qui ꝑ ſingulas paginas fumos meos uẽtilas: n ĩ telligis uidere nos cali-

gines tuas & turbines? Nã ut tibi ſciolus eſſe uidearis: & apud calphurnianos diſcipulos doctrinæ gloriã te/

neas: totã mihi phyſicã opponis: ut fruſtra Socrates ad ethicã trãſiẽs dixerit: quæ ſupra nos:nihil ad nos? Er
go niſi tibi rõnẽ reddidero: qᷓre formica paruũ aĩal: & pũctũſut ita dica) corporis ſex pedes hẽat: cũ elephantis
tãta moles qᷓtuor pedibus ĩcedat:cur ſpẽtes & colubni uẽtre labant᷑ & Pectore:cur uermiculus: quem uulgus
millepedã uocat: tãto pedũ agmjĩe ſcateat: de aĩaꝶ ſtatu ſcire nõ potero. Quæris a me ꝗd ipᷣe de aĩabus ſẽtiã:
ut cũ ꝓceſſus fuero ſtati ĩuadas. Et ſi dixero illud eccleſiaſticũ: quotidie deus opat᷑ aĩas: & ĩ corpore eas mittit
naſcẽtiũ: ilico magiſtri tẽdiculas ꝓferas. & ubi ẽ iuſticia dei: ut de adulterio ĩ ceſtuq; naſcẽtibus aĩas largiat᷑:
Ergo cooperatorẽ maloꝶ hominu: & adulteris ſeminãtibus corpora ipᷣe fabricat᷑ aĩas:ꝗᷓſi uitiũ ſemẽtis ĩ triti
co ſit: qd furto dicit᷑ eſſe ſublatũ:& nõ ĩ eo ꝗ frumẽta furatus 6. Iccircoq; terra nõ debeat gremio ſuo ſemĩa cõ
fouere: ꝗa ſator ĩmũda ea piecerit manu. Hicẽ & illa tua archana ĩterrogatio: ꝗre moriant᷑ ĩfãtes: cũ ꝓpter
peccata corpora accepint. Extat liber Didymi ad te: quo ſciſcitãti tibi tichtns eos multa peccaſſe: & iõ corpo

rũ carceres tmeis tetigiſſe ſufficere. Magiſter meus & tuus eo tpe quo tu ab eo iſta ꝗrebas: tres explanationũ I

Oſee ꝓpheta libros ad me: me rogãte dictauit. Ex quo apparet ꝗd te: ꝗqd me docuerit. urges ut rũdeã de natu
ra reru. Si efſet locus poſſẽ tibi uel lucretii opiniões iuxta Epicuꝶ: uel Ariſtotelis iuxta peripateticos: uel Pla/
tonis atq; Zenonis pᷣm Academicos & Stoicos dicere. Et ut ad eccleſiã trãſeã: ubi norma ẽ ueritatis: multa &
Geneſis & ꝓphetaꝶ libri & Eccleſiaſtes: nobis de huiuſcemodi ꝗſtionibus ſuggerũt. Aut ſi hæcignoramus:
quõ de aĩaꝶ ſtatu debueras ĩ apologia tua oĩum reꝶ ignorãtiã cõfiteri & caluniatoribus ꝗrere:cura te unũ ĩ⸗/
pudẽter expeterẽt:cũ ipſi tata neſcirẽt?: Otriremẽ locu pletiſſimã: quæ oriẽtalibus & ægyptiis mercibus roma
næ urbis ditare uenerat pauptatẽ. Tu maximus ille es: Vnus ꝗqnobis ſcribẽdo reſtituis rẽ. Ergo niſi de Oriẽte
ueniſſes eruditiſſimus uir hæreret adhuc ĩter Mathematicos: & hoĩes xpᷣiani ꝗd cõtra fatũdicerẽt:ignorarẽt.

Merito a me ꝗᷓris de Aſtrologia: & cæli acſ. ydeꝶ curſu ꝗ tãtarũ merciũ plenã nauẽ detuliſti: fateor pauptatẽ.

nõ ſũ ita ut tu ĩ oriẽte ditatus: te multo tpe Pharus docuit: qd roma neſciret. Inſtruxit ægyptus qd Italia huc
uſq; nõ habuit. Scribis apud eccleſiaſticos tractatores tres de aiabus eſſe ſẽtẽtias. Vnã quã ſequit᷑ Origenes:
alterã quã Tertullianus & Lactãtius: licet de Lactãtio apertiſſime mẽtiaris. tertiã quã nos ſimplices & fatui
homines qui nõ ĩtelligimus. quod ſi ita ſit: iniuſtus a nobis arguat᷑ deus. Et poſt hæc iuras te neſcire: quid ſit
uerũ. Dic oro te: putas ne extra hæc tria eſſe aliqd in quo ueritas ſit:& in tribus iſtis mẽdacium? An de tribus
unũ eſſe qd ueru ſit? Si eſt aliud: cur diſputantiũ libertatẽ anguſto fine cõcludis? & cũ mendacia protuleris:
de ueritate taces. Sin aũt e tribus unũ uerũ eſt:& reliqua duo falſa ſũt: cur ſimili ignorãtia ignoras falſa cum

ge⸗

bti

nieze,
hen,
inen
epnn
tſain
nnit
nitin
Putr,
umel
pentr
lgti
ſh,
i
ulni
eiteth

Gle

grſi
gun
eiſai
cal⸗
ieͤ/
ab
nts
lons
ſni
nittit
ak/
tnn⸗
ines
Pe
o
nüi
nann
Da
lrad
mnus:
nüß
fomd
Mir
aret⸗
tate.
ahu
enes
uu
alt
ſibus
ns
u

ueris? An iccirco uerũ diſſimulas: ut tibi tutũ ſit: c uolueris falſa defẽdere/ Hi ſunt fumi: hæ caligines: qbus
exoculis hominũ conaris lumẽ auferre. Ariſtippus nĩi tẽporis: ꝗ plenã cũctarũ merciũ nauẽ romano ĩuehis
portu: & ſella publice poſita Hermagorã nobis & Gorgiã exhibes Leõtinũ. Duũ nauigare feſtinas: unius ꝗᷓſti/
unculæ mercimoniũ in oriẽte oblitus es. Et iterũ clamitas: & Aqlegiæ atq; Alexãdriæ didiciſſe te iactas: ꝙ ſit
deus & aĩarũ & corpoꝶ creator. De hoc ſcilicet ꝗᷓſtio uentilat᷑: utrũ deus an diabolus aĩas fecerit: an nõ. Vtrũ
aĩæ an corpora fuerint: qc; uult Origenes: & egerĩt aliqd ꝓpter qd ſint craſſis corporibus illigatæ? An ĩ mo/
rẽ glirium torpẽtes cõſopitæq; dormierĩt. Hæc taces:quæ oẽs flagitãt.& ad illa rũdes: quæ nullus inqrit. Fu/
mos quoq; meos freqᷓnter irrides: eo ꝙ ſimulẽ me ſcire: qd neſciã: & enumeratiõe doctoꝶ rude uulgus indu
cã. Tu uidelicet flãmeus ĩmo fulmineus: ꝗ in loᷓndo fulminas: & flãmas ore cõceptas tenere nõ potes. Atq;
ut ille Barcochabas auctor ſeditiõis iudaicæ ſtipulã ĩ ore ſuccẽſã anhelitu uẽtilabat: ut flãmas euomere puta
ret᷑: ita & tu nobis alter Salmoneus oĩa p quæ incedis illuſtras. & nos fumoſos arguis: de ꝗbus forte dicat᷑:
tãgis mõtes: & fumigãt. nec ĩtelligis ꝗd fumus ĩ ꝓpheta ſignificet locuſtarũ:& ꝙ pulchritudo oculoꝶ tuoꝶ
amaritudinẽ fumi nr̃i ferre nõ põt. De crimĩe aũt piurii qa me remittis ad codicẽ tuũ: & ex magna parte ĩ ali/
is libris tibi Calphurnioq; reſpõdi: nũc breuiter dixiſſe ſufficiet te exigere a dormiẽte qd nunꝗᷓ uigilãs pᷣſtiti/
ſti. Magni crimis reus ſũ: ſi puellis & uirginibus xp̃i dixi ſæculares libros nõ legẽdos: & me in ſõnis cõmonitũ
ꝓmiſiſſe nelegerẽ. Tua nauis romanæ urbi reuelatiõe ꝓmiſſa: aliud pollicet᷑: & aliud efficit. Mathematicoꝶ
uenerat ſoluere ꝗᷓſtionẽ: & ſoluit fidẽ xpᷣianoꝶ. Quæ p ionium & egæũ hadriaticũ atq; tyrrhenũ mare plenis
cucurrerat uelis: romano portu naufragiũ fecit. Nõne te pudet iſtiuſmodi deliramẽta cõqrere: G mihi ſimi
lia obiiciẽdi ĩponere neceſſitatẽ- Eſto alius de te ſõniũ uiderat glorioſũ: uerecũdiæ tuæ fuerat & prudẽtiæ diſ
ſimulare qd audieras: & nõ ꝗᷓſi magno teſtimonio alterius ſõnio gloriari. Vide ꝗd ĩter tuũ & meũ ſit ſõniũ.
ego me humiliter rephẽſũ refero: tu iactãter laudatũ eſſe cõgemĩas. Nec dicere potes: nihil mea refert qd ali/

uss uiderit: cũ in luculẽtiſſimis libris tuis hac te ad ĩterpᷣtãdũ dicas rõne cõmotũ: ne uir illuſtris ad te ſõntũ per

deret. Hic eſt oĩs conatus. Si me piurũ docueris: tu hæreticus nõ eris. Venio ad grauiſſimũ crimẽ: ĩ quo poſt

recõciliatas amicitias me ĩfidelitatis accuſat. Fateor ĩter cũcta maledicta: quæ uel obiicit uel minat᷑:nihila me

ita repellẽdũ eſt: fraus: dolus: ifidelitas. Peccare enĩ hoĩs ẽ. Inſidias tẽdere diaboli eſt. Ergo ideo ĩ Anaſtaſii
ĩmolato agno dexteras iſximus: ut tuas romæ ſchedulas furaremur: ut ĩmiſſi canes inemẽedatas chartulas te

dormiẽtecorroderẽt & hoc credibile ẽ: añ nos accuſatores partaſſe: ꝗᷓ tu crimẽ admitteres: Scilicet noueramus

qd ĩ aio uolueres? qd alius de te ſõniaturus eſſet?: Vt ĩpleret in te græcũ ꝓuerbiũ. Et ſus doceret Mineruã. Si
Euſebiũ ego ad latrãdũ miſerã: q Aterbii cõtra te & cæteroꝶ rabiẽ cõcitauit! Nõne ille eſt qui & me hæreticũ
ex tuis inimicitiis iudicabat Cui cũ ſatiſfeciſſẽ dãnatiõe dogmatũ Origenis: tu clauſus domi nunꝗᷓ eu uidere
auſus es. ne aut dãnares qd nolebas: aut apte reſi iſtẽs hæreſeos ĩuidiã ſuſtineres. An iccirco teſtis cõtra te eſſe
nõ poterit: qa accuſator tui eſt: ante ꝗᷓ ſãctus Epiphanius ueniſſet hieroſolymã: & ore qdẽ & oſculo tibi pacẽ

dare: mala aut ĩ ſuo corde ᷣuaret ante ꝗᷓ nos eis ĩ ſi uggillationẽ tui epiſtolas dictaremus. ut hæreticũ ſcriberet

uẽ oſculis orthodoxũ cõprobauit. Aterbius cõtra te latrat Hieroſe olymis & niſi cito abiſſet: ſenſiſſet baculũ
nõ lr̃aꝶ: ſed dexteræ tuæ: quo tu canes abigere cõſueuiſti. Cur ĩqt falſatas meas ſchedulas ſuſcepiſti? Quare
poſt ĩterpᷣtationẽ meã auſus es ĩ libris piarchõ ſtilũ figere Aut ſi errauerã ut hõ:debuiſti me pᷣuatis lr̃is cõue/

nire. & ſic mihi blãdiri: quomõ & ego tibi nũcĩ epiſtolis meis blandior. Hæc tota mea culpa eſt:qᷓre ſubdolis
laudibus accuſatus:purgare me uolui. Et hoc ſine inuidia nomis tui: ut qd tu ſolus accuſaueras: ad multos

referrẽ:nõ tibi hæreſim obiiciẽs: ſed a me repellẽs. Nunqd ſciui ꝙ; iraſcereris: ſi cõtra hæreticos ſcriberẽ! Dixe

ras de te Origenis libris hæretica ſuſtuliſſe: fautorẽ te hæreticoꝶ iã nõ eſſe credeba. Et iõ nõ in te: ſed ĩ hæreti/-
cos ĩuectus ſũ:ĩ quo ſi uehemẽtior fui:ignoſce mihi.Putaui ꝙ & tibi placerẽ. Furto & ĩſidiis miſtroꝶ meoꝶ
dicis ſchedulas tuas ĩ publicũ ꝓlatas fuiſſe:quæ latebaãtĩ cubiculo tuo: uel apud eũ ſolũ eraãt: ꝗrẽ ſibi geri in
iũxerat. & quomõ ſupra cõfiteris: ꝙ aut nullus eas habuerit: aut admodũ pauci? Siĩ cubiculo tuo latebãt: ꝗᷓ
rõne apud eũ erãt ꝗ ſibi rẽ geri iniũxerat:? Sin aũt unus cui ſcriptæ fuerãt occultadas ſuſcepat: ergo nõ latebaãt
tm in cubiculo tuo: nec habuerũt eas pauci: quos habuiſſe teſtatus es. Furto ſublatas arguis: & rurſũ emptas
magna pecunia:& ĩ finitis mercibus crimĩaris. In una re:& ĩ parua epiſtola: ꝗᷓta uarietas & diſſonãtia mẽtien

diæ Tibi licet accuſare: mihi defẽdere nõ licebit. Quado crimĩaris: amicum nõ cogitas. qn rndeo: tũc mihi uis

amicitiæ ĩ mẽtẽ ueniãt. Dic oro te: cælãdas ſchedulas ſcnipſeras: an ꝓdẽdas? Si ut cælares: cur ſcripſiſti? Si ut
pderes: cur cælabas Si in eò rephẽdẽdus ſũ: quare accuſatores tuos amicos meos nõ coercueri. uis tibi ꝓferã
litteras eoꝶ ĩ qbus me hypoctiſeos arguũt: ꝙ te ſciẽs hæreticũ tacueri? ꝙ dũ pacẽ incautus pᷣbeo ĩteſtina eccle
ſiæ bella ſuſcepi? Iu diſcipulos uocas: qui me tuũ cõdiſcipulũ ſuſpicãtur. Et quia parcior fui ĩ refellẽdis lau
dibus tuis: putans me tuũ eſſe ſymmyſtẽ. Hoc mihi pᷣſtitit ꝓlogus tuus:ut plus me amicus læderes ꝗᷓ inimi/

cus. Semel ſibi perſuaſerũt: recte an perperã:ipſi uiderint te eſſe hæreticũ.ſi defẽdere uoluero:hoc ſolũ profi

ciam: ut me tecũ accuſent. Deniq; mihi obiiciut laudationẽ tuam: & te non putãt inſidioſe ſcripſiſſe: ſed ue/
re. & quod tu in me ſemperante laudabas uehemẽter inſimulãt. Quid meuis facere? ut diſcipulos accuſato
res ꝓ te habeã: ut contorta in amicũ iacula: meo ſuſcipiã pectore:- De libris aut weραρπαιον debes mihi & gra-
tias agere, Iu enĩ ut dicis noxia quæq; detrũcãs meliora poſuiſti. Ego ita ut habebant᷑: expᷣſſi. Ex quo & tua
cviii.

Cvij.

apparet fides: & eius quẽ ĩterpᷣtatus es: hæreſis. Scribebat᷑ mihi de urbe a uiris Txpᷣo pᷣcipuis:ride criminãti:
ne ſi tacueris cõſẽſiſſe uidearis. Cõſona oẽs uoce poſcebãt:ut Origenis uerſutias ꝓderẽ: ut uenena hæretico⸗
rũ romanis auribus cauẽda mõſtrarẽ. Quid hoc ad iniuriã tuã ptinet? Num ſolus ĩterpᷣtatus es iſtos libros:⸗
& alios huius opis nõ ha bes participes? N unqd & tu de.lxx.ĩterpᷣtibus es: ut poſt editionẽ tuã aliis trãſſerre
nõ liceat:? Ecce & ego multos ut dicis libellos de græco ĩ latinũ traſtuli. habes ptãtẽ & tu rurſũ eos uertẽdi: ut
uolueris. & bona enĩ & mala ſuo ĩputant᷑ auctori. Quod & in te fieret: niſi dixiſſes te amputaſſe hæretica: &

optima traſtuliſſe. Hic eſt enĩ nodus tuus: ꝗ ſolui nõ põt: aut ſi erraſti ut hõ: porẽ dãna ſentẽtiã. Sed qd faci

es de apologetico tuo: quẽ ꝓ Origenis ſcripſiſti oꝑibus: Quid de uolumie Euſebii:in quo cũ multa mutaue
ris: & ſub nomĩe martyris hæretici crimis ſcripta traſtulens: tñ plura poſuiſti: quæ eccleſiaſticæ fidei nõ cõue

niũt? Iu etiã latinos libros ĩ græcũ uertis: nobis dare nr̃is externa ꝓhibebis. Si ĩ alio ope rũdiſſẽ:ĩ quo menõ
læſeras: uideri poterã in iniuriã tuã traſferre qd uerteras: ut te uel ĩperitũ: uel ſubdolũ demõſtrarẽ. Nũcue/

ro nouũ ꝗqrimoniæ genus: doles tibi ĩ eo eſſe rnſũ: in quo a te accuſatus ſũ. Dicebat᷑ ad interpᷣtationẽ tuã Ro/
ma ſubuerſa: poſtulabãt oẽs a me huius rei remediũ. Nõ quo ego alicuius momẽti eſſẽ: ſed ꝗpetebãt:me eſ/

ſe aliqd arbitrabãtur. Iu amicus eras: q illa traſtuleras. qd me uis facere? Obedire deo magis oportet:an hoi

bus: Dñi cuſtodire ſubſtatia: an furtũ cælare cõſerui? Aliter te no placabo:niſi & ego tecum accuſãda cõmiſe

ro Sinullã feciſſes mei noĩs mẽtionẽ: ſi me nõ ornaſſes egregiis laudibus: potuerã aliqd habere ſuffragiũ:&

diuerſa obtẽdere: ne rurſus ĩterpᷣtata trãſferrẽ. ITu me amice tu cõpuliſti: ut aliquot dies in hoc ope pderẽ: ut
ꝓferrẽ ĩ mediũ qd Charybdis debuit deuorare: & tñ læſus amicitiæ ĩ te iura buaui. & quãtũ ĩ me fuit: ſic me
defẽdi: ut te non accuſarẽ. Tu nimiũ ſuſpitioſus & ꝗᷓrulus: ꝗq dicta ĩ hæreticos ad tuꝗ ꝓfers cõtumeliã. Quod
ſi aliter amicus tuus eſſe nõ poſſũ: niſi & hæreticoꝶ amicus fuero: leuius tuas inimicitias ꝗᷓ illoꝶ amicitias ſu
ſtinebo. Nouũ quoq; me putas finxiſſe mẽdaciũ: ut epiſtolã ad te meo nomie cõponerẽ:quaſi olim ſcriptã:
quo bonus eſſe uidear & modeſtus: tu nunꝗᷓ oĩno ſuſceꝑis. Hæc res pfacile ꝓbari põt. Multi Romæ eius exẽ
plaria hnt: an hoc circiter triẽniũ: ꝗ tibi eãũ mittere noluerũt: ſciẽtes quæ de meo nomjie iactitares: & ĩdigna
ꝓpoſito xpᷣiano ac nefada cõfingeres. Ego ſcripſi neſciẽs ꝗſi ad amicũ.Illi non reddiderũt ei: quẽ inimicũno
uerãt:parcẽtes & meo errori:& tuæ cõſciẽtiæ. Et ſimul argumẽtaris: ꝙ ſi talẽ tibi epiſtolã ſcripſerã: nõ debue
rã cõtra te ĩ alio libello multa mala ſcribere. Hic ẽ totus error tuus:& hæc iuſta ꝗqrimonia: ꝙ quæ nos ĩ hæreti
cos dicimus: tu ĩ te dicta cõfingis. Et niſiillis pepcerimus: te putas eſſe uiolatũ.Aniõ panẽ tibi nõ damus:qa
hæreticoꝶ cerebro lapidem illidimus Et ut noſtram epiſtolam nõ probes Papæ quoq; Anaſtaſii: ſimili dicis
fraude ſubnixã. de qua tibi añ rñdi: quã ſi ſuſpicaris ipſius nõ eſſe: habes ubi apud nos arguas falſitatis. Sin
aut eius eſt: ut huius quoq; anni cõtra te epiſtolæ ꝓbat: fruſtra: & falſo falſã arguere niteris: cũ exi lius uera
epiſtola noſtrã uerã eſſe doceamus. In excuſado mẽdaciũ tuũ: ꝗᷓ elegãs eſſe uoluiſti. & ne ſex milia Origenis
libros ꝓferas: Pythagoræ a me exigis monumẽta. ubi ẽ illa fiducia qua ĩflatis buccis creberrime pſonabas te:
quæ ĩ aliis libris Origenis legeras: emẽdaſſe ĩ libris e PiapkcoV& nõ aliena: ſed ſua reddidiſſe ſuis. De tãta li/
broꝶ ſilua unũ fruticẽ ac ſurculũ ꝓferre nõ potes. Hi ſũt ueri fumithæ nebulæ: quas dũ ĩ me crimĩaris:ĩ te ex
tĩctas: diſſipataſq; ĩ me cognoſcis. nec tractã ceruicẽ deiicis: ſed maioriĩ pudẽtia ꝗᷓ imperitia dicis me negare:
quæ ĩ prõptu ſũt.ut cũ motes aureos pollicitus fueris: ne ſcorteũ ꝗqdẽ nũmũ de theſauris tuis ꝓferas.iuſta cõ
tra me odia recognoſco: & uera ĩ nos debaccharis ĩſania. Niſ eni ego:qd; nõ eſt: audacter exigerẽ: tu uidebaris
hre: qd nõ habes. Pithagoræ a me libros flagitas. Quis enim tibi dixit illis extare uolumina? Noõneĩ epiſtola
mea:quã crimĩaris:hæc uerba ſũt? Sed fac me erraſſe ĩ adoleſcẽtia:& philoſophũ ideſt gẽtiliũ ſtudiis eruditũ
in p̃ncipio fidei ignoraſſe dogmata xpᷣiana. Et hoc putaſſe in epiſtolis: qd in Pythagora: & Platone & Empe
docle legerã. De dogmatibus eoꝶ: nõ de libris locutus ſi ũ: quæ potui in Cicerone Bruto ac Seneca diſcere: lege
pro Vatinio oratiunculã: & alias: ubi ſodaliciorum mentio fit: reuolue dialogos ullii. Reſpice omnẽ oram
Italiæ: quæ quondam magna græcia dicebatur. & Pithagoricorũ dogmatum inciſa publicis Iris æra cogno/
ſces. Cuius enĩ ſũt illa Chryſacia parrheamẽta?nõne PythagoræIn ꝗbus oĩia eius breuiter dogmata cõtinen
tur: & ĩ quæ latiſſimo ope philoſophus cõmẽtatus eſt Iãblichus imitatus ex parte. Moderatũ uiꝶ eloquẽtiſ/
ſimũ:& Archippũ:ac Lyſidẽ Pythagoræ auditores Quoꝶ Archippus: ac Lyſides græciæ: ideſt Thebis: ſcho/
las habuere:q memoriter tenẽtes pᷣcepta doctoris: ingenio ꝓ libris utebantur: a quibus illud aſt kopio ſèov
Hισιαπαουσ1 zZ äρ εον.ααου I6**νaνιεν õ
Iu Va11οασ⁰ TανXαα ααατπαιοσαυ.XXνοτινοαα õ
Tpiav qd latinũ ita poſſumus uertere: fugãda ſũt oĩbus modis & abſcidẽda lãgor a corpore:iĩperitia ab aĩo:
luxuria a uẽtre:a ciuitate ſeditio: a domo diſcordia. Et ĩ couunea cũctis rebus ĩtẽperãtia. Pythagorica & illa
præcepta ſunt. Amicorũ omnia eſſe cõmunia. Et amicũ ſeipſum eſſe alterum. duorũq; temporũ q maxime
habendam curam: mane: & ueſj peri.eorum quæ acturi ſumus: & eorum quæ geſſerimus: poſt deum uerita⸗/
tem colendam: quæ ſola homines deo proximos faciat. Illaq; enygmata quæ diligẽtiſſime Ariſtoteles in ſuis
libris proſequitur: ſtateram ne tranſilias:ideſt ne prætergrediare iuſticiã. Ignem gladio ne fodias. Iratum ui⸗
delicet & tumidũ animũ uerbis maledicis ne laceſſas: coronã minime carpendã ideſt leges urbium conſeruã-
das. cornõ comedẽdũ: ideſt mœrorẽ de aĩo piiciẽdũ. Cum profectus fueris inquit: ne redeas: ideſt poſt mor/

7

tminit
retſcd,
lbenr,
teiſer
tröcdin
tetirg
gltn
mutae
noce
Omeng
Nir Ue⸗
tuiRo
temee⸗
znho
cömle
giüs
lerernt
ſiene
u
itinſi
npti
iuset⸗
icgn
nicüin
ehre
heret
lb:
n
era
ens
ste⸗
al⸗
eer
ne:
ac5
dars
ſtoli
Cti
npe
ge
un
o/
mnen
eul
cho⸗
1o
12
k/
io:
l
ime
t/
1
i
,/

tẽ uitã iſtã ne deſideres. p uiã publicã ne ambules.ideſt ne multoꝶ ſequaris errores. Hirũdinẽ ĩ domo nò ſu/
ſcipiẽdã.ideſt garrulos & uerboſos hoĩes ſi ub eodẽ tecto nõ habẽdos. Oneratis ſupponẽdũ onus. Deponenti
bus nõ cõmunicãdũ.ideſt ad uirtutẽ ĩcedẽtibus augmẽtãda pᷣcepta. tradẽtes ſe ocio relinꝗᷓndos. Et qa Pytha
gorica dogmata legiſſe medixerã: audi ꝗd apud græcos Pythagoras pmus ĩuenerit. Immortales eſſeaĩas. Et
dqe aliis corporibus trãſire in alia. Quod qdẽ & Virgilius ĩ ſexto æneidos uolumie ſeꝗᷓns loꝗtur.
Has omnes ubi mille rotam uoluere per annos:
Lethæum ad fluuium deus euocatagmine magno:
Scilicet ĩmemores ſupera ut conuexa reuiſant
Rurſus:& incipiant in corpora uelle reuerti.
Sepᷣmũ fuiſſe RSuphorbũ: ſecũdo Calliclẽ: tertio Hermotinũ: quarto Pyrrhũ: ad extremũ Pythagorã. & poſt
cæteros tẽpoꝶ circulos ea quæ fuerãt: rurſũ fieri: nihilq; in mũdo uideri nouũ. Philoſophiã meditationẽ eſſe
mortis: quotidie de corporis carcere nitẽtẽ aĩæ educere libertatẽ ideſt diſcẽtias
remiĩſcẽtias eſſe: & multa alia:quæ Plato ĩ libris ſuis:& maxĩe ĩ Phedrone Timæoq; ꝓſeqtur. Nã poſt Acade
miã & ĩnumerabiles diſcipulos:ſentiẽs multũ ſuæ deeſſe doctrinæ uenit ad magnã Græciã. ibiq; ab Archyta
Tarẽtino & Timæo locrẽſi Pythagoræ doctrina eruditus elegãtiã & leporẽ Socratis cũ huius miſcuit diſcipli
nis: quæ oĩa nomĩe cõmutato Origenes ĩ libros ſuos ne5tραο trãſtuliſſe cõuĩcit. In quo igit erraui: ſi ado
leſcẽs dixi me ea putaſſe ĩ apoſtolis: quæ ĩ Pythagora & Platone & Empedocle legerã? Nõ ut calũniaris: & fin
gis ĩ Pythagoræ & Platonis & Empedoclis libris: ſed quæ in illis fuiſſe legerã: & alioꝶ me ſcripta eos habuiſſe
docuerũt. Ht hoc genus elocutiõis freqᷓntiſſimũ eſt: ut ſi dicã quæ ĩ Socrate legi dogmata: putaui uera. Non
quo Socrates libros ullos ſcripſerit: ſed quæ legi apud Platonẽ: & alios Socraticos illũ habuiſſe. & rurſũ: imi/
tari uolui geſta quæ ĩ Alexãdro & Scipione legerã. Nõ quo ipſi ſua geſta deſcripſerãt: ſed qd apud alios lege
rĩ: quæ illos legiſſe mirabar. Igit ſi docere nõ poſſẽ: ipius Pythagoræ extare monumẽta: nec a filio eius ac filia:
aliiſq; diſcipulis ꝓbata cõuĩcerẽ: me nõ teneres mẽdacii: quia nõ libros: ſed dogmata legiſſe me dixi: & te fru/

ſtra errare me tuũ ꝓtegere mẽdaciũ uoluiſſe: ut niſi ego unũ librũ Pythagoræ ꝓtulero: tu ſex milia Origenis

libros pdideris. Veniã ad epilogos. ideſt maledicta tua:ĩ ꝗbus me ad pœnitẽtiã cohortaris: & niſi conuerſus
fuero.ideſt niſi te accuſãte ſiluero: mihi minaris ĩteritũ. Et hoc ſcãdalũ redũdatuꝶ in caput meũ denũcias: qꝗ
te hoĩem leniſſimũ: & moſaycæ mãſuetudinis rũſione mea ad ĩſcriptiõis ĩſaniã ꝓuocaueri. Scire enĩ te iactas
crimia: quæ tibi ſoli amiciſſimo ſim cõfeſſus. & hæc ĩ mediũ ꝓlatuꝶ: meiſq; me coloribus eſſe pingelue de
bere memiſſe ꝙ iacueri ad pedes tuos: ne gladio oris tui amputares caput meũ.Et poſt multa in ꝗbus furibũ
dus exultas reuocas te: & dicis: optare pacẽ: cũ denũciatiõe dũtaxat: ut deinceps taceã. i. ut nõ ſcribã cõtra hæ-

reticos:nec audeã rũdere accuſatiõi tuæ. Si hoc fecero frater ero & collega: & uir elo quẽtiſſimus: & amicus ac

ſodalis: & qd his maius eſt: oĩa quæ de Origene trãſtuli: catholica iudicabis. Sin aũt mutiero & me cõmoue/
ro: ilico & ĩpurus ero & hæreticus & tua ĩdignus neceſſitudine. Hæc ſũt pconia mea. ſic me hortaris ad pacẽ:
& ne gemitũ ꝗdẽ: ac lachrymas dolori liberas eſſe cõcedis. Poſſẽ & ego tuis te coloribus pingere: & ĩſanire con
tra inſaniẽtẽ: & dicere qcqd uel ſcio uel neſcio & eadẽ licẽtia ĩmo furore & amẽtia uel falſa: uel uera congerere:
Vt & me loq:& te puderet audire.& obiicere tibi: quæ aut accuſãtẽ dãnarẽt: aut accuſatũ: ut ex frõtis duritia
fidẽ lectori facerẽ: ut qd ĩpudẽter ſcriberẽ: uere reſcriberẽ iudicares: ſed ꝓcul ſit a moribus xpᷣianis: ut dũ alii
eoꝶ petũt ſanguinẽ ſuũ offerãt:& ſine gladio uolũtate: homicidæ ſint. Tuæ hoc bonitati: tuæq; mãſuetudi
ni & ſimplicitati cõuenit: ꝗq de uno peccatoris ſterqlinio: & odorẽ roſaꝶ & fœtorẽ ꝓfers cadauerũ: & cõtra ſẽ/
tẽtiã ꝓphetalẽ amaꝶ dicis eſſe qdqᷓſi dulce laudaueras: nec neceſſe eſtut ĩ eccleſiaſticis tractatibus rẽ tribuna
lẽ uẽtilemus. Nihilq; ſuꝑ hoc amplius audies: niſi illud ẽ triuio: cũ dixeris qd uis: audies & qd nõ uis. Aut ſi
tibi uile uidet uulgare ꝓuerbiũ & hõ ſapiẽtiſſimus magis philoſophoꝶ: ac poetaꝶ ſentẽtiis delectaris legiſſe
illud Homericũ Hoc ſolũ reqro ab eximia ſctitate & cenſura
tuatcuius tãta ẽ puritas: ut ad ſudaria & ſemiciĩtia tua dæmones rugiãt:cuius exẽplũ in ſcribẽdo ſeꝗᷓris. Quis
unꝗᷓ catholicoꝶ ĩ diſputatiõe ſectaꝶ turpitudinẽ ei: aduerſũ quẽ diſputat: obiecerit? Sic te docuerũt magiſtri
tui? Talibus ĩſtitutus es diſciplinis? Vt cui rũdere potueris caput auferas: Et linguã quæ tacere nõ põt: ſeces?:
Nec magnope glorieris: ſi facias: qd ſcorpiones pñt facere & cãtharides. Fecerũt hæc & Fuluia ĩ Ciceronẽ: &
Herodias ĩ Ioãnẽ: qa ueritatẽ nõ poterãt audire. & lĩguã ueriloquã diſcrimĩali acu cõfodiebãt. Canes latrant
ꝓ dnis ſuis:& tu nõ uis me latrare ꝓ xpᷣo. Scripſerũt multi cõtra Martionẽ: Valentinũ: Arriũ:& Eunomiũ:a
quo eis obiecta ẽ turpitudo. Nõne toti ĩ cõuĩcẽda hæreſi ĩcubuerũt? Iſte machinæ hæreticoꝶ. ideſt magiſtro
rũ tuoꝶ ſũt: ut cõuicti de pfidia ad maledicta ſe cõferãt. Sic Euſtachius Antiochenus eps filiũ: dũ neſcit inue
nit. Sic Athanaſius alexãdrinæ urbis pontifex: tertiam Arſenii amputauit manũ. Duas enĩ qui mortuus pri
us fingebatur: uiuens poſtea habere mõſtratus eſt. Talia & cõdiſcipuli tui & magiſtri nũc de eiuſdẽ eccleſiæ

ſacerdote cõfingunt: & auro ideſt tuis tuorũq; uiribus oppugnat fidei ueritatem. Quid loquar de hæreticis:

qui licet foris ſint: tamen ſe nominãtchriſtianos? Aduerſũ impiiſſimos Celſũ atq; Porphyriũ quanti ſerpſe/
re noſtrorũ? Quis omiſſa cauſa in ſuperflua criminũ obiectione uerſatus eſt? Quæ nõ chartæ eccleſiaſticæ:
ſed libelli debẽt iudiciũ cõtinere. Aut qd refert: ſi cauſa cadas: & crimĩe ſuperes. Nõ neceſſe eſt: ut cũ periculo
cix.

tui capitis accuſes uno pcuſſore cõducto: ſatis potes facere deſiderio. Et ſcãdalũ timere te ſimulas: ꝗdudum
fratrẽ: nũcaccuſatũ: ſempꝑ inimicũ es paratus occidere. Et tamẽ miror quomõ homo prudẽs: furore pᷣuẽtus
uelis mihi beneficiũ tribuere: ut educas de carcere animã meã. Et nõ patiaris tecũ in tenebris huius ſæculi cõ-
morari? Vis ergo me tacere ne accuſẽ Depone gladiũ:& ego ſcutũ abiiciã . In uno tibi cõſentire nõ potero: ut
parcã hæreticis. ut me catholicũ non probẽ. Si iſta eſt cauſa diſcordiæ: mori poſſũ: tacere nõ poſſũ. Debuerã
ꝗqdẽ de oĩ ſcriptura ruæ ĩfamiæ reſpõdere: & diuinis uocibus in modũ Dauid citharizãtis lenire furorẽ pecto/⸗
ris tui. Sed cõtẽtus ero unius libri paucis teſtimoniis: & opponã ſapiẽtiã ſtultitiæ: ut ſi humana cõtẽnis: ſaltẽ
diuina nõnegligas. Audi igit᷑ quid de te: & de oĩbus inuidis: ac maſedicis & cõtumelioſis loquat᷑ ſapiẽs Salo/
mon: inſipiẽtes dũ iniuriis cupidi ſũt:ĩpii facti oderũt ſenſũ. Ne fabriceris ĩ amicũ tuũ mala. Et ne inimice/
ris aduerſũ hominẽ ſine cauſa. Impii exaltãt cõtumeliã. Circũcide a te os prauũ: & iniꝗᷓ labia lõge repelle abſ
te:oculos cõtumelioſi: linguã iniq:manus effũdẽtes ſ- ãguinẽ iuſti: cor fabricãs cogitatiões malas: & pedes fe/
ſtinãtes ad malefaciẽduũ Qui nitit᷑ mẽdacio paſcit uẽtos: & ſeqtur aues uolates. Derelinqt enĩ uias uineæ ſuæ
& axes culturæ ſuæ fecit errare. pambulat aridũ ac deſertũ: & colligit manibus ſuis ſterilitatem. Os ꝓcacis ap
propat cõtritioni: & qui ꝓfert maledicta ſtultiſſimus eſt. Aĩa bndicta oĩs ſimplex uir. animoſus ĩhoneſtus ẽ.
per delicta labioꝶ incidit in laqueũ peccator. Itinera ſtultoꝶ recta in cõſpectu ſuo. Stultus eadẽ die oſtendit
itã ſuã. Abominatio eſt dno labia mẽdacia. Qui cuſtoditos ſuũ: puat animã. Et qui temerarius ẽ labiis: ter/
rebit ſeipſũ. Malus cũ cõtumelia agit mala: & inſipiẽs expãdit malitiã ſuã. Quæres apud malos ſapientiã: &
nõ ĩuenies. Suis itineribus ſaturabit᷑ temerarius. Sapiẽs timẽdo declinat malũ. Stultus cõfidẽs miſcet᷑ ei. lõ/
ganimus uir multus ĩ prudẽtia eſt: puſillanimus ualde ĩ prudẽs eſt. Qui calũniat᷑ pauperẽ: laceſſit factorem
eius. lingua ſapiẽtũ bona nouit: & os ſtultoꝶ pronũciat malũ. Vir aĩoſus parat rixas: & ĩmũdus eſt apud de
um: oĩs qui exaltat cor ſuũ. Manui manus inferẽs iniuſte: nõ erit impunitus. Qui diligit uitã: parcit ori ſuo.
Ante cõtritionẽ pᷣcedit cõtumelia. Et ante ruinã mala cogitatio. Qui affirmat oculos ſi uos: cogitat puerſa: &
ꝓuocat labiis ſuis oĩa mala. labia ſtulta dicũt eũ in mala. Et os audax mortẽ inuocat. Malignus uir multa de
trimẽta patiet᷑. Melior ẽ pauper iuſtus:ꝗᷓ mẽdaxdiues. Gloria eſt uiro qui auertit ſe a maledictis. qui autem
ſtultus eſt: talibus ſe obligat. Noli amare detrahere: ne eradiceris. Suauis eſt hoĩ panis mendacii. poſtea ĩple
bitur os eius calculo:qui operat᷑ theſauros: lingua mẽdacis uana ſectat᷑: & ueniet in laqueos mortis. In aure
ſtulti noli quicꝗᷓ dicere: ne forte irrideaãt ſapiẽtes ſermones tuos. Claua & gladius & ſagitta pnicioſa ſunt: Sic
& uir qui còtra amicũ ſuũ falſũ dicit teſtimoniũ. Sicut aues auolãt & paſſeres: ita maledictũ uanũ nõ ſu pue
niet illi. Noli reſpõdere ĩprudẽti ad iprudẽtiã eius: ne ſimilis ei fias. Sed reſj põde ſtulto ad ſtultitiã eius:ne ſi
bi ſapiẽs eſſe uideat᷑. Qui ſſidiat᷑ amicis ſuis:cũ uiſus fuerit dicit: qa ludẽs feci. craticula carbonibus: & ligna
igni:& uir maledicus ad tumultũ rixæ. Si te rogauerit inimicus tuus parcẽs uoce magna ne cõſentias ei:ſeptẽ
neqtiæ ſũt ĩ aĩa eius. Grauis ẽ lapis & uix portabilis arena: ſed ira ſtulti grauior utroq;. Crudelis ẽ indignatio
& acuta ira & zelus ĩpatiẽs eſt. Impius calũniat᷑ paupes. & q cõfidit ĩ cordis auaritia ſtultiſſimus eſt. Totã irã
ſuã ꝓfert ĩſipiẽs. ſapiẽs diſpẽſat ĩ partes. Filius malus gladios dẽtes habet & cultros molas: ut cõſumatĩ ifir⸗
mos ex terra: & paupes exhoĩbus. His ergo doctus exẽplis nolui mordere mordẽtẽ: nec uicẽ talionis ĩplodere
maluiq; inſaniã excãtare furibũdi: & unius libri antidotũ uenenato pectori ĩfodere.Sed uereor nenihil ꝓfi/

ciẽs: illud Dauiticũ cãtare cõpellar: & his me ᷣmonibus cõſolari. Alienati ſunt peccatores a uulua: errauerũt
ab utero: locuti ſũt falſa: furorillis ᷣm ſimilitudinẽ ſerpẽtis: ſicut aſſ pidis ſurdæ & obturãtis aures ſuas: quæ

nõ audiat uocẽ incãtãtis ſapiẽter. Deus cõteret dẽtes eoꝶ: in ore ipſorũ molas leonũ cofriget deus. Ad nihilũ
deueni etiã tanꝗᷓ aqua decurrẽs. Intẽdit arcũ ſuũ donec infirment᷑ . Sicut cæra quæ fluit auferent᷑.ſup cecidit
ignis: & nõ uiderũt ſolẽ. Et iterũ. lætabit᷑ iuſtus cũ uiderit uĩdictã ĩpioꝶ: manus ſuas lauabit ĩ ſãguine pecto
ris. Et dicet hõ:ſi utiq; eſt fructus iuſto: utiq; ẽ deus iudicãs eos ĩ terra. In extrema epiſtola ſcribis manu tua:
opto te pacẽ diligere: ad quos breuiter rũdebo. Si pacẽ deſideras: arma depone. Blãdiẽti poſſum acquieſcere:

—

