enĩ corporalis multos ĩueniet:pro quibus nõ ſũt ſcripta hæc. Neq; enĩ huiuſmodi de his recipient intellectũ.
ſed finẽ ſæculoꝶ pfectionẽ reꝶ ĩtellige: quæ utiq; Paulo & ſimilibus eius adueniſſe: & ppter ipſos ſcripta hæc
eſſe dicunt᷑ ſed hæc in excurſu diximus uolẽtes ondere quõ amici ſponſi dicãtad ſpõſã facere ſe ei ſimilitudi/
nes auri cũ diſtinctionibus argenti: per ea.ſ. quæ in lege & ꝓphetis per figuras & imagines & ſimilitudines &
parabolas ſcripta tradiderũt. Sũt ti in his & paruæ quædã diſtinctiones argẽti: idicia. ſ. ſenſus ſpiritalis uerbi

& ĩterpᷣtationis rõnabilis. ſ. & ualde rara & exigua. Ante aduẽtũ nãq; dni uix ſicubi prophetaꝶ aliqs paꝶ quid

occulti ſermonis aperuit. Verbi gratia ut Eſaias cũ dicit:uinea dñi ſabaoth domus iſrael eſt: & domus iuda no
uella dilecta. & iteꝶ alibi aquæ multæ gẽtes multæ ſũt. & Ezechiel noĩans duas ſorores: Oollam & Oolibam:
aliã Samariã diſtinguit eẽ: & aliã iudæã. & ſicubi talia quædam ipſis pphetis interpretantibus aperiant᷑: iſtæ
diſtinctiones argenti dicunt᷑. Vbi uero ſaluator & dis noſter Ieſus Aps aduenit: nota faciẽs oĩa uerbo uirtutis
ſuæ: in paſſiõe eius indiciũdatũ eſt: ꝙ ea quæ in abſcõditis tenebant᷑: & arcana erãt: in lucẽ proferent᷑: &ad ma
nifeſtationẽ ueniẽt: per hoc ꝙ uelũ tẽpli quo ad uiſũ ſãctoꝶ ſãcta arcana uelabant᷑: ſciſſũ eſt de ſurſum eius
uſq; deorſũ:palã fore denũciãs oĩbus ꝙ ĩtrinſecus uidebat᷑ obtectũ.ſic ergo illud qd per angelos & prophetas
ratu eſt ſimilitudo auri fuit: cũ diſtinctionibus paruis& exiguis argẽti. Hæcaut quæ peripſũ dũm nr̃m
Ieſũ Apᷣm tradita ſũt: in auro uero & argento ſolido collocata ſũt. Hæceni quæ per amicos ſponſi facta eſt ſi

militudo auri cũdiſtictionibus argenti: nõ ĩ ſẽpiternũ mãſura pmittit: ſed tps ei ſtatuit ab illis ipſis dicẽtibus
uſq; quo rex in recubitu ſuo. Cũ enĩ recubãs dormierit: ut leo & ut catulus leonis: & poſt hæc ſuſcitauerit eũ

pater: & reſurrexerit e mortuis: ſi qui fuerit cõformes reſurrectiõis eius: iã nõ in ſimilitudine auri: ideſtnon in
reꝶ corporaliũcultu manebũt: ſed ueꝶ auꝶ ab ipp̃is pcipiẽt credẽtes: & ſperãtes nõ ea quæ uident᷑: ſed quæ non
uident᷑: nec quæ in terris ſũt ſed quæ in cælis:ubi Apᷣs eſt ĩ dextera dei ſedẽs:& dicẽt qa & ſi cognouimus Xp̃ᷣm
aliqũ ſᷣm carnẽ: ſed nũc iã nõ nouimus. Nõ ergo iã diſtinctionibus paruis argẽti ſed in latitudinẽ diffuſo utẽ
tur argento. Audiẽt enĩ ꝗa in illa auri ſimilitudine petra quæ ſequi dicit᷑: & potũ populo præbere Xps eſt: &
mare baptiſmus eſt: & nubes ſpũs ſãctus eſt: & mãna uerbũ dei ẽ: & agnus paſchæ ſaluator eſt: & ſãguis agni
paſſio Xpi eſt: & uelũ qd eſtin ſactis ſãctoꝶ: quo diuina illa & arcana tegebant᷑ caro eius eſt. aliaq; munera
ex eius reſurrectione patebũt: nõ iã parua ut prius diſtinctiõe: ſed latiſſima expoſitione patefacta. Adhuc aũt
ut clarius fiat: quod dicit uſq; quo rex ſit in recubitu ſuo: etiã de ſecũda Balaã prophetia quæ de Xpo ita conti
net

net,

fü.
nis
pus⸗
tettis
gun

feel
futu

lde

ſc⸗

ni⸗

Pndi
terd
As 1
eto ui
ebe
etbos
un
ulhen
bo
ſe teſ⸗
ntir
apn
l
ima
20iaſt
ſpinia
laac⸗
enima
Pten l
linl
lis
lont.
liudo
celier
nelon
n.Ci
leller
Ano⸗
louge
ehns
tdlai
pun
ntudi

ulned

Asveti

ugui
ucano
bam.
ntar
lütuts
Aulma
ſumens
oghen
mtin
hski
⸗ bos
aunte,
Ktonn

net ꝓferemus: oriet inqt ſtella ex lacob: & exiet hõ de ſemine eius: & dñabit᷑ gentibus multis. Exaltabit gog re/
gnũ eius: & creſcet regnũ eius. Deus educet eũ ex ægypto ſicut gloria unicornis: & comedet gẽtes inimicoꝶ ſuo
rũ: & craſſitudines eoꝶ medullabit: & iaculis ſuis ſagittabit eos recũbẽs ut leo requieſcet: & ſicut catulus leo/
nis. Quis ſuſcitabit eu? Cõſidera ergo & ex his diligentius & uide quõ oĩs ſimilitudo auri uſq; ad extremũ tẽ/
pus ad recubitũ regis. ſ. ſtare memorat᷑. Poſt hææc ergo exaltabit᷑ gog:ideſt ſup tecta regnũ eius: cũ uidelicet de
tertis ad cæleſtia fuerit tecta trãſſatũ. Sed de his plenius prout dns dedit in numeroꝶ libro ꝓſecuti ſumus. Re
quiramus ſane ſi etiã ſ ãctis patribus ipſis & prophetis: qui mĩſtrauerũt uerbũ ante aduentũ dñi nri Ieſu Ap̃i
fectiõis huius ueriq; auri gra data ſit: an tãtũ futura hæc ĩtellexerint: & in ſpũ uentura præuiderint.Atq; ob
hocſolũ dixerit dũs de Abrahã: Quia deſiderauerit uidere diem eius & uiderit: & lætatus ſit ꝙ ſcilicet in ſpũ
futura præuiderit: & magis fortaſſe hocita eẽ etiã ille mo cõfirmet ꝗ ait multi iuſti deſiderauerũt uidere quæ
uidetis: & nõ uiderũt: & audire quæ auditis & nõ audierũt. Quauis nec illis potuerit defuiſſe pfectio ueniẽs ex
fide. Quæ enĩ nos fcã credimus: hæcilli maiore cũ expectatiõe futura credebãt. Sicut ergo ex aduẽtu xpᷣi credẽ
tes pteritoꝶe fides: ita & illos futuroꝶ ad ſũmã pfectiõis adduxit. Quod ſi ad unãquãq; aĩam referat᷑ expoſitio
uidebit ꝙ donec paruula ẽ adhuc ala & impfecta: & ſi ubtutoribus & procuratoribus poſita: ſiue doctoribus
eccleſiæ ſiue angelis: qui paruuloꝶ cuſtodes eſſe dicunt᷑: & uidere ſemꝑ faciẽ patris: qui in cælis eſt: ſimilitudi
nes auri fiut ei:eũ nõ ſolidis & fortibus alit uerbi dei cibis ſed ſimilitudibus ĩbuit: uelut ſi dicamus parabolis
& exẽplis docet᷑: pro ꝗbus & ipſe Aps dicit᷑ ætate creſcere & ſapĩa & gratia apud deũ & hoĩes. In illis ergo ſimi
litudinibus imbuit᷑: & fiut ei paruulæ diſtinctiões argenti. Aperiunt enĩ interdũ & his qui ĩbuunt᷑ parua aliqᷓ
& rara de ſecretioribus myſteriis: ut deſideriũ cõcipiãt maioꝶ. Neq; enĩ deſiderari qd pòt:ſi penitus ignoret᷑.
Et ĩcipiẽtibus & primis ĩ eruditiõibus poſitis ſicut nõ ſũt ad ſubitũ cũcta pãdẽda: ita neq; penitus abſcõdẽda
ſũt ſpiritalia myſtica: ſed ut ait Smo diuinus faciẽdæ ſũt eis diſtinctiones argẽti: & ſcintillæ quædã ſpiritalis
ĩtelligẽtiæ aĩs eoꝶ initiãdæ ſũt: ut guſtũ quodãmodo deſiderãdæ dulcedinis ſumãt: ne utdiximus: ſi penitus
ignoret᷑: nec oĩno deſideret᷑. Ve paruulã noĩamus aĩam: nemo ita accipiat ꝗᷓſi in ſubſtãtiam paruula di/
catur: ſed ſicui deeſt eruditio & in qua eſt exiguus ĩtellectus ac minima peritia: hãc paruulã dicimus aĩam. Igi
turhæc fieri cõuenit uſq;quo rex ſit ĩ recubitu ſuo: ideſtuſq; quo in id ꝓficiat huiuſmodi aĩa: utcapiat regem:
& habeat recũbentẽ in ſemetipſa. Sic enĩ dicit hicrex quia habitabo in eis: & ĩambulabo in eis: ꝓfecto qui tan

tã uerbo dei cordis ſui latitudinẽ præbẽt: ut etiã in eis deãbulare dicat᷑: ſpatiis.ſ. amplioribus ĩ telligẽtiæ agni/

tioniſq; diffuſioris. Ita ergo & recubare dicit᷑ in aĩa illa ſine dubio:de ꝗᷓ ipſe dñs dicit per pphetã:Supꝑ quẽ reqe

ſcã:niſi ſup humilẽ & ꝗetũ tremẽtẽ ſermones meos: Habet ergo rex iſte qui eſt ſermo dei in illa aĩa quæ i
ad pfectũ uenerit recubitũ ſuũ: ſi tamẽ nõ ſit in ea aliquod uitiũiſed plena ſit ſãctitate: plena pietate: fide: pa/
ce:oĩbuſq; uirtutibus. Tũc enĩ delectat in ea recubare regẽ: & habere recubitũ. Ad hanc enĩ animã dñs dicebat.
Quia ego & pater meus ueniemus: & cœnabimus cũ eo: & mãſionẽ faciemus apud eum. Vbi ergo cœnat Ap̃ᷣs
cũ patre: & ubi mãſionẽ facit: quidni & recubit. Beata illius latitudo aĩæ: beata ſtrata illius mẽtis. ubi pater &
filius ut nõ dubito una cũ ſpũ fãcto recũbit: & cœnat: & manſionẽ facit. Quibus putas opibus:quibus copiis
tales cõuiuæ paſcunt᷑ Pax ubi primus cibus eſt: humilitas ſimul apponit ac patiẽtia: mãſuetudo quoq; & le/
nitas: & quod ſũmæ ei ſi uauitatis eſt puritas cordis. Charitas aũt in hoccõuiuio principalẽ obtinet locũ. Tali

ergo mò etiã tertia expoſitiõe ad unãquãq; aſjam referri poſſe uidebit᷑: quod ait: Similitudines auri faciemus

tibi cũ diſtinctionibus argenti: quoaduſq; rex ſit in recubitu ſuo. Nardus mea dedit odorẽ ſuũ ſiue odorem
eius. In ſpecie drãmatis uidet᷑ hocoſtẽdi: ꝙ poſt hæc uerba ingreſſa ſit ſpõſa ad ſpõſũ: & unguẽtis ſuis unxerit
eũ:ac miro quodã genere quaſi nardus quæ prius odorẽ nõ dederat cũ eẽt apud ſponſã tũcdederit odorẽ ſuũ:
cũ corpus cõtigit ſponſi: ut nõ tã ille ex nardo odorẽ: ꝗᷓ nardus ex ipo ſũpſiſſe uideat᷑. Si uero jm hanc driam
quæ in aliisinuenit᷑ exẽplaribus legimus: Nardus mea dedit odorem eius: ĩuenit᷑ adhuc aliquid diuinius: ut ui
deat unguẽtũ hoc nardi quo unctus eſt ſpõlus: nõ tantũ ſuũ qui nardo ineſſe naturaliter ſolet: ſed ipius ſpon
ſi odorẽ cœperit: & ipſius odorẽ ad ſpõſam reportauerit nardus: ut in eo quo unxit eũ odorẽ ſpõſi ipius unguẽ
ti munus acceperit: & hocſit quod dicere uideat᷑: Nardus mea qua unxi ſponſũ: regreſſa ad me odorẽ mihi de
tulit ſpõſi: & uelut ſupato naturali ſuo odorepræ fragrantia ſpõſi ipius mihi detulit ſuauitatẽ. Hæc habet hi
ſtorici drãmatis explanatio. Sed ueniamus iã nũc ad ĩtelligentiã ſpiritalẽ. Ponamus hic ſpõſã eccleſiã in ꝑpſo
nã Mariæ: quæ decẽter utiq; dicit᷑ afferre librã unguẽti nardi piſtici præcioſi: & ungere pedes Ieſu: & detergere

capillis ſuis: & recipe quodãmõ ac recuperare per crinẽ capitis ſui ad ſemetipſã unguẽtũ ex qualitate ac uirtu

— ‧

te corporis eius infectu: & odorẽ nõ tã nardi per unguẽtũ ꝗᷓ ip̃ius uerbi dei ad ſe trahẽtẽ per capillos: ꝗbus ab/
ſtergebat pedes: & impoſuit capiti ſuo nõ tã nardi ꝗᷓ Ap̃i fragrãtiã:& dicere qa nardus mea miſſa ĩ corpus chri

ſti reddit mihi odorem eius. Deniq; uide quò hæcipſa referunt᷑. Maria ĩquit attulit librã unguẽti nardi piſti

ci præcioſi: & unxit pedes Ieſu: & exterſit capillis capitis ſui. Domusaũt inqt tota repleta eſtodore unguenti.
Quid utiq; indicat:quia odor doctrinæ qui procedit de Ap̃o & ſancti ſpũs fragrãtia: repleuit oẽm mũdi hu/
ius domũ ac totius eccleſiæ domũ. Vel certe repleuit omnem domum animæ illius: quæ odoris Xpi ſuſcepit
participiũ: offerens primo fidei ſuæ munus uelut unguẽtũ nardi: & recipiens ex hoc gratiam ſpiritus ſancti &
ſpiritalis doctrinæ fragrantiam. Quid ergo intereſt utrum in cantico canticorum ſponſa perungat unguẽto
v. xXxV.

Jev.

ſponſum:an in euangelio diſcipula magiſtrũ: & Maria Chriſtũ: ſperans ut diximus redire ad ſe ex hoc unguẽ
to odotem uerbi:& fragrantiã Chriſti: ut eoipᷣa dicat bonus odor ſumus deo Et qm plenu fide fuit iſtud un/
guẽtũ & præcioſi affectus:ob hoc & Ieſus teſtimoniũ reddidit ei dicẽs:bonũ opus opata eſt in me. Sic ergo rur
ſus in cantico canticoꝶ poſt aliquãta amplectit᷑ emiſſiões ſpõſæ: ſicut hic opus Mariæ ait enĩ emiſſiones tuæ
paradiſus cũ fructu pomoꝶ: Cyprus cũ nardis: Nardus cũ crocis. Amplectit᷑ ergo & in his emiſſiões ac mune

riſpõſæ. Obſeruauimus ſane ꝙ ĩ iis quæ nũc memorauimus pluraliter primo: poſtmodũ ſingulariter nardũ
poſuit. qd puto ſm illã rationẽ dictũ: quia negociator regni cæloꝶ: plures primo Margaritas negociat: uſ. q⸗

quo ad unã pueniat præcioſã. Et forte quod dixit emiſſiones= tuæ paradiſus cũ fructibus pomoꝶullos ĩdicat
fructus cũ nardis plurimis: quos afferimus exĩſtitutiõibus & doctrina ꝓphetica. Exdoctrina uero ipſius dni
noſtri Ieſu Ap̃i:ðemiſſiões noſtræ & munera nõ plures hnt nardos ſed unã. ſed nũc redeamus ad eã quæ dicit
Nardus mea dedit odorẽ ſuũ: &uide ſi poſſumus adhuc etia hoc in loco intelligere præſenti quod ſiquando
ualuerimus ĩtegre & decenter exponere de deitate Chriſti: uirtutẽq; eius ac maieſtatẽ dignis aſſertionibus con
ſignare: tunc fortaſſis merito dicet: uel eccleſia illa:uel anima illa quæ ita manifeſte potuerit gloriã eius expo/

nere: Nardus mea dedit odorẽ ſuũ. Nec mirũ uideri debet ſi Ap̃s quẽadmodũ fons eſt & flumẽ aquæ uiuæ:

de quo ꝓcedũt:& quẽadmodũ panis eſt & uitã dat:ita & nardus eſt:& odorẽ dedit:& unguẽtum eſt quo qui

uncti fuerint Chriſti fiãt: ſicut dicit in pſalmo: Nolite tãgere Xp̃os meos. Et fortaſſe ſm illud quod dicit apo/

ſtolus. His qui exercitatos hũt ſenſus ad diſcretionẽ boni uel mali: ſingulis ꝗbuſq; ſẽſibus aĩæ ſingula quæq;
Chriſtus efficitur. Iccirco enĩ & uerũ lumẽ dicit᷑: ut habeant oculi animæ quo illuminent᷑. Iccirco & uerbũ:ut
habeãt aures qd audiant. Iccirco & panis uitæ: ut habeãt guſtus animæ quod deguſtet. Iccirco ergo & unguen

tũ ueł nardus appellatur: ut habeãt odoratus animæ fragrantiam uerbi. Iccirco & palpabilis: & manu tractabi

lis: & uerbũ factu dicitur: ut poſſit interioris animæ manus contingere de uerbo uitæ. Hæcaut omnia unum

atq; idem eſt uerbũ dei:qd per hæc ſingula affectibus of̃onis cõmutatum nullũ aĩæ ſenſũ græ ſuæ relinquat
expertẽ. Alligamẽtũ guttæ fratruelis meus mihi ĩ medio uberum meoꝶ manebit ſiue cõmorabitur. Eiuſdem
adhuc uerba ſponſæ ſunt ad adoleſcentulas loquentis. Prius quidem dixerat: quia nardus ſua dediſſet ei odo
rem ſponſi: & quia per unguẽtum quo unxerat eum: odoris eius fragrantiam recepiſſet: nunc autem ait fra/
ternus meus mihi guttã toſlet Er hanc non diffuſam neq; ut libet diſperſam: ſed colligatam & conſtrictam
quo:ſ.odor ipſius ſuauitatis denſior reddat᷑ & uehementior. Et hic inquit cum talis ſit in medio uberum meo
rum demoratur:& cõmanet:& requiem ac mãſionem ſuam facit in loco pectoris mei. Verũ quod nunc pro/
ximũ cognominauit eũ fraternũ ſuũ ſponſa:& nominis huius appellatione per totũ pene libelli textũ frequẽ

ter utit᷑: dignũ puto: ut prius reqramus appellatiõis ipſius cauſã: & ꝗd uelun fraternus dicit᷑: exponamus. Fra
ternus appellat fratris filius. Requiramus quis ſit primo frater ſponſæ: cuius hic filius hẽat᷑: uideſi poſſumus

dicere ſponſam quidem eſſe ex gentibus eccleſiam: fratrẽ uero eius priorẽ populũ: & fratrẽ indicat utiq; ſenio

rem. Quia ergo ex illo populo Xps ᷣm carnẽ naſcit᷑:ob hoc ab eccleſia gentiũ fratris filius appellat. Quod er/-

go ait alligamentũ guttæ fraternus meus mihi:corporeæ natiuitatis eius indicat ſacramẽtũ. Videt᷑ enĩ quodã

modo alligamentum eſſe& uinculum quoddam aĩæ corpus:quod alligamétum gutta in Xpo diuinæ uirtu/-

tis ac ſuauitatis aſtringit᷑. Si autad unãquanq; aĩam quæ dicta ſunt referunt᷑: alligatura guttæ dogmatum

continentiæ: & conſtrictio diuinarum ſententiarum: ac nodoſitas nuelliett Innex enim ſibi inuicem ſunt
fidei rationes: & uinculis ueritatis aſtrictæ. Deniq; & lex mundum dicit eſſe omne uas quod alligatum eſt: im

mũdũ uero quod ſolutũ fuerit & nõ ligatũ. Cuius rei hæc profecto figura erat: ꝙ Aps in quo nunꝗᷓ fuit ullaĩ
mũditia peccati: alligamẽtũ guttæ dicit᷑. Et iõ aĩa nõ debet cõtingere aliquid diſſolutũ: & quod no ſit ratione
ſubnixũ: & dogmatũ ueritate cõſtrictũ: ne ĩmunda fiat. Qui ent imunduũcõ tigerit imundus erit ſᷣm legẽ. Cõ
tinget nãq; eu ſenſus irrationabilis & alienus a ſapiẽtia dei: & facieteũ ĩmunduũ. Vide aũt ſi forte filiũ dei in car
ne guttã dictũ: & quaſi breue aliqd & exiguum nomĩatũ poſſumus acci pe:ſicut & Daniel de eo dicit. Lapidẽ
paruum de monte exciſum ſine manibus: & poſt hæc montẽ magnum:uel ſicut in libello.xii. prophetarum
nihilominus gutta quidẽ futura dicitur: quæ congreget populum. Eſt ergo & in populis ita ſcriptũ. Et erit ex

gutta populi huius congregatus cõgregabitur Iacob. Decæbat enĩ eũ qui ueniebat cõgregare nõ ſolũ Iacob ſed

& omnes gentes:quæ ſicut propheta dicit reputatæ ſunt tanquã gutta ex ſitula:exinanientẽ ſe diuinitatis for
ma effici ipſũut guttã: & ſic uenire ad cõgregandã guttã gentiũ: & guttã nihilominus reliquiarũ Iacob. Sed &
in.xliiii.pſalmo diciturad dilectum cui etiã ipſepſalmus aſcribitur: Myrrha & gutta & caſia a ueſtimẽtis tuis:
Aueſtimẽtis ergo uerbidei quæ eſt doctrina ſapientiæ pcedit myrrha mortis dũtaxat indiciũ pro humano ge
nere ſuſceptæ. Gutta ut ſupra diximus exinanita diuinitatis forma: ſeruilis formæ ſi uſcepta dignatio. Caſia

quoq; qm id genus herbæ aquis indeſinẽtibus nutriri dicit᷑ & coaleſcere:redẽptionẽ humani peraquas baptiſ

mi indicat datã. Sic ergo alligaturã guttæ fraternũ ſuũ ſponſa tanꝗᷓ nuptiali drãmate loquẽs: ĩter mediũ ube

rũ ſuoꝶ cõmorantẽdicit. Vbera ut ſupius iã diximus pricipale cordis aduerte in quo eccleſia Apᷣm: uel aĩa uer
bũ dei deſiderii ſui uĩculis alligatũ tenet: & aſtrictu. Siꝗs enĩ uerbũ dei toto affectu in corde ſuo:& toto amore
cõſtringit: ipſe ſolus poterit odorem fragrantiæ eius & ſuauitatis accipere. Botrus cypri fraternus meus mihiĩ
uineis engaddi. Quãtũ ad litteræ ip̃ius explanationẽ habet aliqd ãbiguũ: ꝙ ait Botrus cypri fratruelis mihi: qa

& uua

c
din

tall

ſel
Eer⸗

rungl;
lud un⸗
ergo tur
es tur
mune
ermnli
ire
*
–
r diit
unnd
busen
us o/
e Ule
guo g
ſat,
lebünt
eungnen
linchbi
aunmm
lnqun
iuſdem
teiodo
ait fr
Nrictan
ummeo
une a
ülrgni
umnsln
ollumus
tqgleno
Voler
niqnli
R
maun
cem ſunt
melkim
uitulai
tutone
ggi (i
lancar
petawum.
Prerter
luoblel
itaitot

bSeli

etistus⸗

& uua florẽs cyprus appellat᷑: & ſpecies q̃dã extrinſecus uirgultiẽ quæ eyprus dicit᷑ ferens etiã floridũ quẽdã
fructũ ĩ modũ florẽtis uuæ ꝓlatu. Sed uidet᷑ magis ad fructũ uitis reſpicere mo: qm ꝗdẽ uineaꝶ engaddi fa
cta ẽ memoria. Engaddũ autẽ ager terræ iudææ ẽ nõ tãtũ uineis: ꝗtũ balſamis florẽs. Hic ergo ernit hiſtoricus
ſenſus ſpõſæ loquẽtis ad adoleſcẽtulas. ut ĩtelligat᷑ dicẽs: Primo qdẽ nardus mea odorẽ mihi ſpõſi mei red/

dit. Secũdo uero alligamẽtũ guttæ effectus ẽ fraternus meus mihi demorãs ĩter media ubera mea. Tertia bo

trus cypri ex uineis engaddi ſuperãs oẽ qcꝗd ẽ in odoribus & floribus ſi uauitatis: quo.ſ. audiẽtes hæc adoleſcẽ
tulæ magis ac magis ad claritatẽ ſpõſi cõcitent᷑ & amorẽ. Iœirco autẽ ſingulatim & p ordinẽ pᷣmo nardũ ſuã:
deinde guttã: Poſt hæcetiã botꝶ cypri nominat: ut p eos gradus quoſdã ꝓfectus doceat cnaritatis. Sed uidea

mus iã ꝗd ſpiritalis habeat ĩtellectus. Siqdẽ hic qui appellat᷑ botrus ad fructuũ uitis referẽdus ẽ. Verbũ dei ad

cepimus ſicut ſapiẽtia & uirtutẽ & theſaurũ ſciẽtiæ: aliaq; multa: ita & uitẽ uerã dici. Sicut ergo his ꝗbus effi/
cit᷑ ſapiẽtia: & ſciẽtia nõ ad ſubitũ ſed ꝑ ꝓfectus quoſdã & gradus pro ſtudiis & intẽtione ac fide eoꝶ: ꝗ ei uel
in ſapiẽtia uel in ſciẽtia uel ĩ uirtute participant᷑: ſapiẽtes eos & ſciẽtes reddit uigẽteſq; uirtutibus:ita & in qui
bus uitis uera efficit᷑: non eis ad ſũmuũ maturos botros ꝓducit & dulces: nec repẽte eis effici᷑ uinũ ſuaue: & læ
tificãs cor hoĩs: ſed primo pducit eis ſuauitatẽ tãtũmõ odoris ĩ florẽ. Botrus hic florẽs eẽ memorat᷑ in uineis
engaddi: ut gratia fragratiæ ipſius ĩmittat᷑ in initiis aiæ: ut poſt hæc pati poſſit acerbitatẽ tribulationũ & ten
tationũ: quæ ꝓpter uerbũ dei credentibus excitantur. & ita demũ maturitatis eius dulcedinẽ p̃bet: uſq; dũ b⸗
ducat eos ad torcularia ubi effudit᷑ ſanguis uuæ: ſanguis noui teſtamẽti: ꝗ bibat ĩ die feſto ĩ ſi upioribus: ubi
ſtratũ magnũ paratũ ẽ. Sic ergo ꝑ ſingulos hos ꝓfectus graduũ ĩcedere oportet eos ꝗ ꝑ facramẽtũ uitis & bo/
trũ cypri iniitiati ad pfectionẽ ferũtur: & calicẽ noui teſtamẽti ab ieſu ſuſceptuũ bibere cõtẽdũt. Quod ſi cyprus
ſui generis arbor accipiẽdus ẽ: cuius fructus etiã flos nõ tm̃ odoris ſuauitatẽ: quãtũ & uim calefaciẽdi ac fouẽ
didicit᷑ poſſidere: illa ſine dubio accipit᷑ ſpõſi uirtus:ꝗᷓ incaleſcũt aĩæ erga fidẽ eius & charitatẽ: quæ cõtigebat
eos ꝗ dicebãt. Nõne cor nr̃m erat ardẽs intra nos: cũ adapiret nobis ſcripturas? Vel certe qm de uineis engad/
di botrus hic florẽs nominat᷑ eẽ. engaddi autẽ interpᷣtat oculus tẽtationis meæ. Siꝗs ẽ ꝗ ĩtellectũ habere põt
quõ tẽtatio ẽ uita hoĩs ſup terrã: & itelligit quõ quis ĩ deo eripit᷑ a tẽtatiõe: & q agnoſcit qualitatẽ tẽtationis
ſuæ:ita ut poſſit de ipſo dici: Quia ĩ his oĩbus no peccauit labiis ſuis corã deo:huius botrus cypri de uineis
engaddi effici᷑ uerbũ dei. Obſᷣuãdũ tũ eſt ꝙ uerba ſpõſæ ita referũtur: ut & nardus & alligamẽtũ guttæ & bo/
trus cypri: ipſi ſoli ſint: utpote quæ ĩ hos iã ꝓfectus aſcẽderit. Sola enim perfecta aĩa ẽ: quæ ita habeat purum

& purgatũ odoramentum ſui ſenſus: ut poſſit nardi & guttæ & cypri ex uerbo dei procedentis fragrantiã ca

pere: & gratiam diuini odoris haurire. Homelia Tertia.
Cce es ſpecioſa proxima mea: ecce es ſpecioſa: oculi tui colũbaꝶ. Secũdo iã ſpõſus cũ ſpõſa in uerbo
colloqoq; miſcet᷑. Et pᷣmo ꝗdẽ ſmone ĩuitauit eã ad hocut cognoſceret ſemetipſã: dicẽs ei ꝙ bõa ꝗdẽ
eĩt ĩter mulieres: ſed niſi cognoſceret ſemetipſã: certa quæq; pateret᷑: & qᷓſi quæ uelociter ad agnitio/
nẽ ſui ſẽſuĩ tellectuq; cucurrerit cõparat eã eqs ſuis uel eqtatui: ꝗbus obtinuerit currus Pharaõis. Simul & ge

nas eius pro ĩſigni uerecuũdia & cõuerſatiõis pnicitate turturibus cõparat: ceruicẽq; eius ornamẽtoꝶ redimicu

lis. Nũcautẽ iã ſpecioſã ꝓfitet᷑ eã: & ſpecioſaã nõ ſicut pᷣus ĩ mulieribus tm: ſed quaſi proximam ſibi: & adhuc
in maius titulum laudis extollit: & affirmat: quia non tantum cum proxima eſtei ſpecioſa ſit: ſed & ſi contin
gat ei abſentẽ eẽ etiã ſic ſpecioſa ſit. Hoc eni ĩdicat᷑ ĩ eo ꝙ cũ dixiſſet: ecce es ſpecioſa ꝓxiĩa mea: addit poſt hæc
abſolute & ſine ulla adiũctiõe: ecce es ſpecioſa. Sed ĩ ſupioribus nõ laudauerat uiſuũ eius: credo qꝗa nõdu ad in/
tuitũ pfecerat ſpiritalis ĩtelligẽtiæ. Nũc ergo ait oculi tui colubaꝶ. Graãdis ĩ hoc pfectus eiusoſtẽditur: ut quæ

pus tm̃ ſpecioſa ĩ mulieribus dicta ẽ: nũc ut ꝓxia ſpecioſa dicat᷑: ex ipſo ſine dubio ſpoſo ſplẽdorẽ decoris ac/
cipiẽs: ut ſemel ab ipo ſũpta pulchritudine: etiã ſi accidat ei paululũ ſpòſi abſentiã pati: nihilominus pulchra

pm aneat. Quod autẽ oculi eius cõparãtur colũbis: ob hoc pfecto cõtigit: qa diuinas ſcripturas nõ iã ſecundũ
itterã ſed ſm ſpũm intelligat: & aſpiciat ĩ eis ſpiritalia myſteria. Coluba eni ĩdiciũ ẽ ſpus ſancti. Spiritali ergo

ſeſu ĩtelligere legẽ & pphetas: hoc ẽ oculos colũbæ habere. Et hic ꝗdẽ colũbæ oculi eius appellãtur: in pſalmis

uero huiuſmodi aĩa pẽnas ſibi dari colũbæ deſiderat: ut uolare poſſit ĩ ĩtellectũ ſpititaliu myſterioꝶ: & reqe/
ſcere ĩ atriis ſapiẽtiæ. ſed & ſi dormire ꝗs poſſit: hocẽ collocari & reqꝗeſcere ĩ medio fortiũ: atq; ĩtelligere fortiũ
uirtutes: & cognoſcere diuini iudicii cauſas: nõ ſolũ pẽnæ colũbæ ꝗbus in ſpiritalibus intellectibus uolet pro
mittũturei: ſed deargẽtatæ pẽnæ.i. uerbi & ronis ornamẽto decoratæ. Scapulæ quoq; eius in ſpecie auri fieri

dicũtur: ubi cõſtãtia fidei & dogmatum ſtabilitas indicatur perfectorũ. Ergo ſi caput eſſechriſtus dicit᷑:nihil

puto abſurdũ uideri:ſi & oculi eoꝶ ꝗ ſecũdũ interiorẽ hominẽ ſpiritaliter ĩ telligũt: & ſpiritaliter diiudicãt:ſj pi

ritus ſcũs eẽ dicãtur. Et ob hoc fortaſſis ĩ lege ſicut agnus poſitus ẽ:p cuius hoſtiam populus purificaret᷑ in pa

ſcha:ita & columbæ poſitæ ſunt:qbus purificatur homo ĩgreſſus hũcmũdũ.Sed & de eo nunc dicere: & ho
ſtiarum qualitates diſcutere longior uidetur exceſſus: & propoſito operi minime cõueniẽs. Hæc autẽ memo
raſſe ſufficiat pro eo ꝙ pᷣſens ᷣmo cõtinet oculi tui colũbæ: quaſi diceret oculi tui ſpiritales ſũt: ſpiritaliter ui
dẽtes: ſpiritaliter ĩtelligẽtes. Põt adhuc ꝓfudiore fortaſſis ſacramẽto qd dixit: Ecce es ſpecioſa proxima mea
ĩtelligi de pᷣſẽti ſæculo dictũ: ꝗqa ſpecioſa ꝗdẽ ſit & hic eccleſia: cũ ꝓxima eſt xpo: & cũimitaturchriſtu. Quod

uero iterauit & dixit ecce es ſpecioſa: põt ad futuꝶ ſæculũ ꝑtinere: ubi iã nõ ſolũ imitatiõe: ſed ipſa ſui pfectio

.KXVI⸗

ne formoſa ẽ & ſpecioſa. & ibi dicat eẽ oculos eius colũbaꝶ:ut duoꝶ oculoꝶ colũbæ duæ ĩtelligant᷑ eẽ filius
dei & ſpũs ſcũs. Et ne mireris ſi colũba ſimul dicat᷑: cũ uterq; ſimiliter aduocatus dicat᷑: ſicut Ioannes euange
liſta declarat:i ſpũm qdẽ ſcũm dicẽs paraclytũ qcẽ aduocatus. & de Ieſu xp̃o nihilominus ĩ epiſtola ſua dicit
uia ipſe ſit aduocatus apud patrẽ pro peccatis noſtris. ſed apud Zachariã ꝓphetã duæ oliuæ ad dexterã &
ad ſiniſtrã cãdelabri poſitæ unigenitũ nihilominus & ſpũm ſcũm deſignare creduũtur. Ecce es bonus frater//
nus meus: & qdẽ ecce es ſpecioſus cubile nĩm umbroſũ.Nũc primũ uidet attẽtius iſpexiſſe ſpõſi ſui pulchri/
tudini ſpõſa: & cõſideraſſe illis oculis q colũbæ dicti ſũt decus & ſpeciẽ uerbi dei. Quia reuera non põt prius
pſpici necagnoſci quãta ſit in uerbo magnificẽtia niſi prius oculos qᷓſi colũbæ.i. intelligẽtia ſpiritalẽ accipiat
Cõmune autẽ cubile ſibi qd dicit eẽ cũ ſpoſo corpus hoc mihi uidet᷑ ĩdicari aĩæ: in quo adhuc poſita digna
habita ſit aſciſci ad cõſortiũ uerbi dei. Idq; umbroſũ utpote nõ aridũ ſed fructuoſũ memorat: & tanꝗᷓ denſi/
tate boni opis memoroſũ.Sed hæc ſpõſa dicit aĩa dutaxat: quæ colũbæ iã oculos habet. Hi uero ꝗ tãtumodo
creduũt ſpõſo: nõ tñ pſpicere potuerũt ĩ uerbo dei quãta ſit pulchritudo:dicũt: & uidimus: & nõ habebat ſpe/
ciẽ neq; decorẽ: ſed ſpecies eius ĩdecora & deficiẽs præ filiis hominũ. Quæ autẽ bene ꝓfecit:& ſupgreſſa ẽ ado
leſcentulaꝶ: & octogĩta cõcubinaꝶ: &. x. reginaꝶ ordinẽ: iſta aĩa põt dicere. ecce es decorus fraternus meus &
ꝗqdẽ ſpecioſus. Sed & ſi adhuc ĩ corpore Foliee intelligã dẽſitatẽ ſpiritaliũ ſenſuũ ĩtelligẽtiã ſcripturaꝝꝶ diui
naꝶ tã crebra opacitate cõtextã: ut rapidior æſtus ꝗ multos ſolet adurere: & arefacere fructus eoꝶ ne tñ pene
trare nõ poſſit: nec ulla uis tẽtationũ fidei ĩ germẽ arefacere:tũc poſſũ dicere qa cubile noſti: quaſi cõmunẽ ſi
bi cũ ſponſo corporis ſui ĩIdicãs eẽ locũ:ad illã ſimilitudinẽ dictũ ĩtellige: qua & Paulus dixit: Quia corpora
nr̃a mẽbra xpᷣiſſũt.Cũ enĩ dicit corpora nr̃a:q̃ſi ſ põſæ id eẽ corpus oſtẽdit. Cũuero mẽbra xpᷣi memorat: eadẽ

corpora etiã ſpõſi eẽ corpus ĩdicat.:Hæc ergo corpora ſi umbroſa ſintut ſupius diximus: bonis dũtaxat operi

bus referta: & ſpiritaliũ ſenſuũ dẽſitate cumulata:de his talibus dici põt. Per diẽ ſol nõ uret te:neq; lunaꝑ no
ctẽ. Iuſtũ nãq; tẽtatiõis ſol nõ adurit reꝗeſcẽtẽ ſub umbra uerbi dei.Iſte enim ſol ꝗ adurit iuſtũ: nõ eſt lauda
bilis: ſed ille magis ꝗ ſe trãſfigurat ĩ angelũ lucis. Bonus erße & decorus dicit᷑ fraternus: & quãto magis ĩſpi
ci parmuen oculis ſpiritalibus: tãto ſpecioſior inuenit᷑ & pulchrior: qꝗa nõ ſolũ illius ſpecies & pulchritudo mi
rabilis apparebit: ueꝶe & inſpiciẽti atq; intuẽti eũ decus ĩgẽs & ſpecies formæ noua ac mirabilis oriet: Fm illud
qd apoſtolus uerbi dei ĩtuẽs pulchritudinẽ dicit. Nã etſi is ꝗ foris ẽ hõ ni corrũpit᷑: ſed ꝗ intus ẽ renouat᷑ de
die in diẽ: merito ergo talis hæc aĩa cõmune habet cubile cũ uerbo corpus ſuũ. Peruenit eni diuina uirtus uſq;
ad corporis gratiã: cũ in eo uel caſtitatis donũ uel cõtinẽtiæ aliorũq; bonoꝶ opeʒ collocat gratiã. Cõſidera ſa
ne ne forte poſſit etiã illud corpus qd aſſũpſit Ieſus:cõmune eicũ ſ põſa cubile noĩari. qm ꝗdẽ uidet᷑ per ipᷣm
eccleſia Chriſto eẽ ſociata: & participiũ uerbi dei cape potuiſſe: m qd mediator dei & hoĩum dicit᷑: & m ꝙ;
apoſtolus dicit. Quoniã in ipſo habemus acceſſũ ꝑ fidẽ ĩ ſpe gloriæ dei. Tigna domoꝶ noſtraꝶ cædri: trabes
noſtræ cypſſi. Videt᷑ ab ſpõſo rũderi ad gratiã eoꝶ quæ dicta fuerũt prius ab ſpõſa. ꝗbus edoceat eã cuiuſmo
di ſint tecta iſta cõmunia: & ꝗlis ĩ eis materia cõtignatiõis habeat᷑. Hæc habet hiſtorica narratio. Videt᷑ autẽ
eccleſia deſcribi axpo: quæẽ domus ſpiritalis & domus dei: ſicut docet Paulus dicẽs: Si autẽ tardius uenero: ut
ſcias quõ te oporteat in domo dei cõuerſari: quæ ẽ eccleſia dei uiui colũna & firmamẽtũ ueritatis. Si ergo eccle
ſia domus dei ẽ: qa oĩa quæ habet pater filii ſũt: eccleſia domus filii dei eſt. Frequẽter autẽ & plurali numero
appellãtur eccleſiæ: ut ait ibi: Nos talẽ cõſe uetudinẽ nõ habemus: neq; eccleſiæ dei. Et iterũ ſcribit eccleſiis gal
latiæ Paulus: ꝙ Ioãnes ſeptẽ eccleſiis. Sũt ergo ſiue eccleſia uel eccleſiæ domus ſpõſi & ſponſæ ſiue aĩæ uerbi
domus: in ꝗbus tigna ſũt cædrina. Legimus etiã quaſdã cædros dei: ſup q́s uinea quæ trãſſata eſt de ægypto:
extẽdiſſe dicit᷑ tragaces ſiue arbuſta ſua: ſicut aitĩ pſalmis opuit mõtes umbra eius: & arbuſtacædros dei. Eui
dẽter igit᷑ ꝑqᷓdã eccleſia cædri dei noĩat᷑. Cũ ergo dicit ſpõſus. Tigna domoꝶ noſtrarum cædri intelligere debe
mus cædros dei eẽ eos ꝗ eccleſiã cõtegũt: & eẽ aliquos hoꝶ ualidiores ꝗ trabes appellant᷑. Et puto ꝙ cõuenien
ter hi ꝗ epatũ bene miniſtrãt: ĩ eccleſia trabes dici poſſũt: ꝗbus ſuſtẽtat᷑ & tegit oẽ ædificiũ uel ab ĩbriũ labe:
uel ab ardoribus ſolis. Secũdo autẽ hoꝶ loco tigna p̃ſbyteros appellari: & trabes qdẽ dici cypreſſos: ꝗqbus &
fortitudo robuſtior: & odoris ſuauitas ineſt: p qd & in opibus ſolidũ: & ĩ doctriæ gratia fragrãtem deſignat
epiſcopũ. Similiter autẽ & tigna cædros appellauit: ut p hocĩcorruptiõis uirtutis & odoris ſciẽtiæ xpᷣi plenos
deſignaret debere eẽ p̃ſbyteros: ego flos cãpi: & liliũ cõualliu. ſicut liliu ĩ medio ſpinaꝶ: ita pxia mea ĩ medio
filiae: Hæcille ꝗ ſpõſus & uerbũ: & ſapiẽtia ẽ de ſemetipſo & de ſponſa ad amicos ac ſodales ſuos loq uidet᷑.
ſed ſᷣm pꝓpoſitæ expoſitiõis ordinẽ xp̃s hæc de eccleſia loq ĩtelligẽdus ẽ: & ipſe dicere ſe florẽ eẽ cãpi:& liliũ cõ/
ualliũ. Cãpus planities terræ dicit᷑ cui cultura adhibet & excolit᷑ ab agricolis. cõualles uero ſaxoſa magis & in
culta ĩdicãt loca. Poſſumus autẽ & cipũ illum intelligere populũ:q p ꝓphetas colebat᷑ & legẽ. cõuallẽ uero ſa
xoſũ & incultum gẽtiũ locũ. ſponſus ergo hic in iudæorum populo flos fuit. Sed quoniã neminem ad perfe
ctũ adduxit lex: Iccirco in illo nõ potuit uerbũdei ad florẽ pficere: & ad pfectionẽ fructuũ puenire. In iſta tñ cõ
ualle gẽtiũ effectus ẽ liliũ. cuiuſmodi autẽ liliũ: tale ſine dubio: qle & ipſe ĩ eu ãgeliis dicit: ꝙ pater cæleſtis ue/

ſtit: Et neq; Salomõ ĩ oĩ gloria ſua ĩdutus ſicut unum exiſtis. Fit ergo liliũ ĩ hac cõualle ſpõſus in eo quod ue/
ſtiuit eũ pater cæleſtis tali ueſtimẽto carnis: quale nec Salomõiin oĩ gloria ſua habere potuit. Nõ eni Salomõo

habuit abſq; cõcupiſcẽtia uiri & cõcubitu mulieris ĩmaculatã: & nulli prorſus peccato obnoxiã carnẽ. Sed &

aul
ſetin
lbus
ntetia
i liu
celi
ſiadi
eli
laca
ben
am
lei
bus:
tüi
lgna
hustn
ſerca
ama
lnpl
tetes
abus
bori⸗
epti
leren
poſu
Ee.
hoe⸗
in
ſus
l
ne
ſun

lunge
Adit
terid⸗
tlter/
lchn,
puis
agnir
in
nd
at ld
ae
neus &
diui
pene
nunelt
orpon
Ateade
topen
mpno
ſthuch
goͤilii
udomi
millud
ut de
usuſq;
lenſ
ihn
Aim
iri
cululmo
detut⸗
lenetant
etoelt
nummen
D
ziruett,
ypto:
ei. Euu
gerh
cöuenten
Dülthe
Egpos 4
delgnn
h. Plena
inn
ict
Alli
agisn
lint

cauſã cur is q in cãpo flos fuerattuoluerit eẽ in cõuallibus liliũ uidet oſtẽdere. Cũ enĩ multo tẽpore flos fuiſ⸗/
ſet in cãpo nullũ dicit exipſo cãpo florẽ ad imitationẽ ſui ac ſimilitudinẽ pceſſiſſe. Vbi uero factus ẽ in cõual
libus liliũ cõtinuo etiã efficit᷑ ꝓxima eius imitatiõe ipſius liliũ: ut operæpciũ fuerit: qm ipſe effectus ẽ lilium
utetiã pxima ſua.i.unaquæq; aĩa quæ ei approximat & exẽplũ eius imitationẽq; ſectat᷑ liliũ fiat. Quod ergo
ait. ſicut liliũ in medio ſpinarũ: ita pxima mea in medio filiarũ accipiemus eccleſiã gẽtiũ dici ꝙ uel e medio in
fideliũ: & nõ credẽtiũ quaſi ex ſpinis emerſerit: uel ꝓpheticorũ circũſtrepẽtiũ ſe morſibus ĩ medio ſpinarũpo
ſita dicat. Quod & magis uidebit᷑ ueriſimile: pro eo qd dicit: Ita pxima mea in medio filiarũ. Nõ eni filias ap
pellaſſet illas aias quæ nunꝗᷓ oĩno uenerũt ad credẽdũ. Oẽs ergo hæretici primo ad credulitatẽ ueniũt:& poſt
hæc ab itinere fidei & dogmatũ ueritate dei declinãt: ſicut & Ioãnes apoſtolus in epiſtola ſuadicit. Quiaa no/
bis exierũt: ſed nõ erãt ex nobis. Nã ſi fuiſſẽt ex nobis pmãſiſſẽtutiq; nobiſcũ. Poſſumus autẽ & ad unãquãq;
aĩam id referẽtes: huic ꝗdẽ aĩæ quæ pro ſimplicitate ſui & planitie uel æqtate cãpus dici põt: florẽ fieri uerbũ
dei. & initia bonoꝶ operũ docere. His uero ꝗq profũdiora iã quærut: & demerſiora ſcrutãtur quaſi in cõualli/

bus: uel pro claritate pudicitiæ uel pro fulgore ſapiẽtiæ efficit᷑ liliũ: ut & ipſi fiãt lilia erũpẽtia de medio ſpina

rũ.i.pũgẽtes coNitartger & ſolicitudines ſæculares quæ ſpinis ĩ euãgelio cõparatæ ſunt. Sicut arbor mali ĩter
ligna ſiluæ: Ita fraternus meus ĩter mediũ filioꝶ. In umbra eius cõcupiui & ſedi: & fructus eius dulcis in fauci
bus meis. Decuit ꝗdẽ ſpõſũ & de ſemetipſo dicere: qd eẽt ĩ cãpo:qd etiã in cõuallibus: & de ſpõſa qꝗᷓ eẽt: uel qᷓlis

ſter cæteras filias haberet᷑. Spõſã uero ad hæc rudẽtẽ: nõ cõueniebatde ſemetipſa aliqd dicere:ſed effici totam

erga admirationẽ ſpõſi & ipſius laudibus ĩhærere. Cõparat ergo eu arbori mali. Sed ne ex ſimilitudie monis
ſimpliciores aliq arborẽ mali malã arborẽ putẽt: & a malitia icta: dicamus nos arborẽ meli græco ꝗdem noĩe
utẽtes: ſed ſimplicioribus ꝗbuſq; latinoꝶ plus notiore ꝗᷓ mali. Melius ẽ enĩ utgrãmaticos offẽdamus: ꝗᷓ legen
tibus ſcrupulũ aliqd ĩ ueritatis explanatiõe ponamus. Cõparat igit᷑ eũ arbori mali: ſodales uero eius ig⸗ ar
boribus ſiluæ. Sed ſpõſũ ita arbori huic mali ſimilẽ dicit: ut etiã cõcupiſſe ſe dicat ſub umbra eius ſedere: fru/
ctũq; eius dulcem ſibi effectũ ĩ faucibus aſſeueret. Et hæc ad adoleſcẽtulas loq uidetur ſicut & ſpõſus locutus
ẽ prius ad ſodales ſuos.ſed nũc uideamus ſᷣm mylleni quos dicat ſpõſa filios:ĩter quos tanꝗᷓ arborẽ mali pcel
lere reliqᷓ ſiluæ ligna aſſerat ſpõſũ. & uide ſi poſſumus ſm eaꝗ in ſupioribus de filiabus & ſpinis dupliciter ex-
poſuimus:ita hic etiã filios: uel eos aliqũ fuerũt & nõ ſũt uel multitudinẽ cæleſtiũ miniſtroꝶ dictos eẽ ĩtelli
gere. Ad oẽs enĩ in initio ptinet illud qd ſcriptũ ẽ. Ego dixi dii eſtis: & filii excelſi oẽs. Sed differẽtia ĩterceſſit ꝑ
hoc: qd ait. Vos autẽ ut hoĩes moriemini: & ſicut unus de pncipibus cadetis. Sed & illud ĩ hoc reſpicit: qm ꝗs
ĩ nubibus æꝗᷓbit᷑ dũo aut ꝗs aſſimilabit ei ĩter filios dei Sicut ergo arbor mali ĩter reliqᷓ ligna ſiluæ: ſicẽ ſpon/
ſus ĩter reliquos filios: habẽs fructũ ꝗ nõ ſolũ ſapore oẽs ſed & ocone pcellat:& duos aĩæ ſenſus.i.guſtũ & odo
ratũ efficiat. Diuerſis nãq; copiis mẽſã nobis pᷣparat ſapiẽtiã: ĩ qᷓ non ſolũ panẽ uitæ apponit: ſed immolat car
