lierculæ ſecreta eruditiõe deſudat. Declinaui parũper de mea diſputatiõe aliorũ occaſiõe: & dũ infãtẽ pacatu

lãĩſtituo: ĩmo & nutrio multarũ ſubito male pacatarũ bella ſi uſcepi. Reuertar ad ꝓpoſitũ. Sexus fœmineus
ſuo iungat᷑ ſexui: neſciat ĩmo timeat cũ pueris ludere.nullũ ĩpudicũ uerbũ foueat. & ſi forte ĩ tumultu fami
liæ diſcurrẽtis aliqd audiat: nõ ĩtelligat. matris nutũ ꝓ uerbis & monitis & p ĩperio hẽat.amet ut parentẽ:ſu
biciat᷑ utdnæ: timeat ut magiſtrũ. Cũ aũt uirgũculã rudẽ & edẽtulã ſeptimus ætatis ſuæ ãnus excepit: & cœ-/
perit erubeſcere ſcire qd taceat: erubeſcere qd dicat:diſcat memoriter pſalteriũ:& uſq; ad annos pubertatis li/
pros Salomonis: euãgelia: apoſtolos: & ꝓphetas ſui cordis theſaurũ faciat: nec liberius pcedat ad publicum:
nec ſemp eccleſiarũ qᷓrat celebritatẽ. In cubiculo ſuo totas delitias hẽat. nunꝗᷓ iuuẽculos:nunꝗᷓ cinciĩnatos ui/
deat. uocis dulcedines p aurẽ aias uulnerates: puellarũq; laſciuia repellant᷑. quæ quãto licẽtius adeũt: tanto
difficilius euitant᷑. & qd didicerũt: ſecreto docẽt. ĩcluſã q; Danen uulgi ſermonibus uiolãt. Sit ei magiſtra co
mes: pædagoga cuſtos. nò multo uino dedita: nõ iuxta apoſtolũ ocioſa atq; uerboſa: ſed ſobria:grauis: laniſi
ca. & ea tm loquẽs: quæ aĩum puellarẽ ad uirtutẽ ĩſtituãt. Vt enĩ aqua ĩ areola digitũ ſequit᷑ p̃cedẽtẽ:ita ætas
mollis & tenera in utrãq; partẽ flexibilis eſt. & quocũq; duxeris: trahit᷑. Solẽt enĩ laſciui & comatuli iuuenes
blaãdimẽtis:affabilitate: munuſculis aditũ ſibi p nutrices aut alũnas ꝗᷓrere:& cũ clæmẽter ĩtraueriĩt:de ſcitillis
ĩcẽdia cõcitare: paulatiq; ꝓficere ad ĩpudẽtiã: & nequaꝗᷓ poſſe ꝓhiberi:illo ĩ ſe uerſiculo ceptolato-deßre re/
p̃hẽdis:qd ſinis cõſueſcere.Pudet dicere:& tñũ dicẽdũ eſt. Nobiles fœminæ quæ nobiliores habuere neg ectui
pꝓcos: uilliſſimæ cõditiõis hoĩbus & ſeruulis copulant᷑. ac ſub nomine religionis & umbra cõtinẽtiæ interdũ

deſerũt uiros Helenæ: ſequũtur Alexãdros: nec Menelaos pertimeſcũt. ufdent hæc: plangunt᷑ & non uĩdicã/

tur. quia multitudo peccãtiũ peccati licentiã ſubminiſtrat. Proh nefas: orbis terrarũ ruit in nobis: peccata nõ
ruũt. Vrbs inclyta & romani ĩperii caput uno hauſta eſtincẽdio. Nulla eſt regio: quæ nõ exules romanos ha
beat. In cineres uel fauillas ſacræ quõdã eccleſiæ ceciderũt: & tamẽ ſtudemus auaritiæ. Viuimus ꝗſi altera die
morituri: & ædificamus quaſi ſemp ĩ hoc ſæculo uicturi. Auro parietes: auro laquearia: auro fulgẽt capita co
lũnarũ: & nudus atq; eſuriẽs ante fores nras xp̃s morit᷑. Legimus Aaron põtificẽ iſſe obuiã furẽtibus flãmis:
& accẽſo thuribulo dei irã cohibuiſſe. Stetit ĩter mortẽ & uitã ſacerdos magnus: nec ultra ueſtigia eius ignis p
ceclere auſus eſt. Moyſi loquit᷑ deus. Dimitte me: & delebo populũ iſtũ. Quãdo dicit: dimitte me: oſtendit ſe
teneri poſſe: ne faciat quod minatus eſt. Dei enĩ potẽtiã ſerui p̃ces ĩpediebãt. Quis putes ille ſi u cælo eſt: qui
tũciræ dei poſſet occurrere: qui obuiare flãmis: & cũ apoſtolis dicere. Optabã ego anathema eſſe de fratribus
meis Pereũt cũ paſtoribus greges: quia ſicut populus: ſic ſacerdos. Moyſes cõpaſſionis loquchataftaan 5
. imittas

no/
tis:
etri
ofſe
mm.
oP;
lu,
/
ell
el-
abe
nnüä
dini
mi
ul⸗

tu

dimittas populo huic: dimitte. ſin autẽ dele me de libro tuo. Vult perire cũ pereũtibus: nec ppria ſalute cõtẽ

tus eſt. gloria quippe regis multitudo populi eſt. His Pacatula nra orta eſt tẽporibus. Inter hæc crepũdia pri
mã carpit ætatẽ: ante lachrymas ſcitura ꝗᷓ riſũ: prius fletũ ſenſura ꝗᷓ gaudiũ: necdũ introitus: iã exitus: talẽ ſẽ/
per putat fuiſſe mũdũ.neſcit p̃ᷣterita: fugit pᷣſentia: futura deſiderat. Hæxcut tumultuario ſermone dictarẽ:
& poſt neces amicorũ:luctũq; ppetuũ infãti lõgo poſtliminio ſcriberẽ: tua Gaudẽti frater ĩpulit charitas: ma

luiq; paru: nihil oĩno poſcẽti dare: qa in altero uolũtas oppreſſa luctu: ĩ altero amicitiæ diſſimulatio eſt.

heophili epiſcopi ad Epiphanium papam admonitoria. „
Omino dilectiſſimo fratri & coepiſcopo Epiphanio Theophilus in dño ſalutẽ. Dũs qui locutus eſt
ad ꝓphetã. Ecce cõſtitui te hodie ſuꝑ gẽtes: & regna eradicare: & ſuffodere: & diſperdere: & rurſũ ædi
ficare: ac plãtare ſingulis tẽporibus: eãdẽ eccleſiæ largit᷑ gratiã: ut ĩtegrũ corpus p patiẽtiã cõſeruet᷑: & ĩ nullo
hæreticorũ dogmatũ uenena pᷣualeãt: qdᷓ quidẽ nũc uidemus expletũ. Nã eccleſia ſãcta chriſti: quæ non ha/
bet maculã neq; rugã: aut aliquid iſtiuſmodi: egredientes de caruernis ſuis Origenis colubros euãgelico enſe
trũcauit:& ſanctũ Nitriæ monachoꝶ agmẽa cõtagione peſtifera liberauit. Pauca ex eis: quæ digeſta ſũta no
bis in gñali epiſtola: quã ad oẽs in cõmune direxi:prout patiebat᷑ anguſtia tẽporis cõprehẽdi. Dignatiõis tuæ
eſt: quæ ĩ huiuſcemodi certaminibus ante nos ſæpe pugnauit: & poſitos ĩ plio cõſolari: & cõuocare totius in

ſulæ epiſcopos:ac ſynodicas lIr̃as tã ad nos ꝗᷓ ad ſãctũ cõſtãtinopolitanæ urbis epiſcopũ.Et ſiquos alios puta

ueris mittere: ut conſenſu oĩum & ipſe Origenes nominati: & hæreſis nefaria condẽnet᷑. Didici enĩ ꝙ calũnia
tores ueræ fidei Hãmonius: Euſebius: & Eutimius nouo ꝓ hæreſi furore bacchãtes: conſtãtinopolin nauiga
rũt: ut & nos & ſiquos ualuerint decipiãt: & ueteribus ſuæ ĩpietatis ſociis cõiũgant᷑. Curæ igit᷑ tuæ ſit: ut & cũ

ctis epis per Iſauriã: atq; Pamphyliã: & cæterarũ puĩciarũ quæ in uicino ſũt: rei ordinẽ pãdas: & noſtrã: ſi di-

gnũ putas epiſtolã ſubiicias: ut uno oẽs ſpũ cõgregati: cũ uirtute dni nr̃i leſu chriſti tradamus eos ſathanæ in
interitũ ĩpietatis: quæ poſſidet eos. Et ut celerius noſtra cõſtãtinopolin ſcripta pferant᷑: mitte induſtriũ uirũ
aliquẽ ex clericis: ſicut & nos de ipſis Nitriæ monaſteriis patres monachoꝶ cũ aliis ſanctis & cõtinẽtibus uiris
miſimus:qui poſſint cũctos in præſenti docere: quæ geſta ſũt: & ſup oĩa q ſumus: ut ĩpẽſius ad dnm fũdas pᷣ/
ces: quo poſſimus in iſto certamine etiã uictoriã cõſequi. Non enĩ parua læticia: & in Alexandria: & per totã

ægyptũ populorũ corda peruaſit: ex quo pauci hoĩes erecti ſũt: ut purũ corpus eccleſiæ pmaneret. Saluta fra

tres qui tecũ ſunt. Etenim te plæbs quæ nobiſcũ eſt: in domino ſalutat.
1I, Beati Hieronymi preſbyteri ad Paulum ſenem concordiæ.
Vmanæ uitæ breuitas dãnatio delictorũ eſt. Et in ipo ſæpe lucis exordio:mors ſecuta naſcentẽ habẽ
ia quotidie in uitiũ ſæcula profitet᷑. Nã cũ primũ paradiſi colonũ uiperinis nexibus pᷣpeditũ colu/

berHeduxiſſet ad terras: æternitas mortalitate mutata: in nõgentos: & eo amplius annos ſecũdã quodãmòĩ/

mortalitatẽ maledicti hoĩs diſtulerat elogiũ. Exinde paulati recrudeſcente peccato totius orbis naufragiũ Gi

gantũ adduxit ĩpietas. Poſtillud: ut ita dixeri: purgati baptiſmũ mũdi in breue tẽpus hominũ uita cõtracta
eſt. Hoc quoq; ſpatiũ ſceleribus nris ſẽper cõtra diuina pugnãtibus: pene pdidimus. Quotus eni quiſq; aut
centenariã tranſgredit᷑ ætatẽ: aut non ad eã ſic peruenit: ut perueniſſe pœniteat: ſᷣm qd in libro pſalmoꝶ ſcri

ptura teſtat᷑. Dies uitæ noſtræ. hxx.anni.ſi aũt multũ.lxxx.quicqd reliquũ eſt labor & dolor? Quorſũ ais iſta

tam alto repetita principio? & ita procul cœpta: ut merito quis Oratiano de nobis poſſit ſale ludere.

Et gemino bellum troianum orditur ab ouo:! L
Videlicet in ſenectutẽ tuã & caput ad chriſti ſimilitudinẽ cãdidũ:dignis uocibus pᷣdicemus. Ecce iã centenus
ætatũ ſtatim circulus uoluit᷑: & ſemꝑ præcepta dñi cuſtodiẽs: futuræ btĩtudinẽ uitæ per pᷣſentia exẽpla medi

taris. Oculi puro lumĩe uigent: pedes ĩprimũt certa ueſtigia: auditus penetrabilis: dentes cãdidi: uox ſonora:
corpus ſolidũ: & ſucci plenũ: cani cũ rubore diſcrepãt: uires cum ætate diſſentiuũt. Nõ memoriæ tenacitatẽ ut

in plæriſq; cernimus: antiquior ſenecta diſſoluit. nõ calidi acumẽ ingenii frigidus ſãguis obtũdit. non cõtra/

cCctã rugis faciẽ arata frons aſperat. nõ deniq; tremula manus pcuruos cæræ tramites errantẽ ſtilũ ducit. Futu
ræ nobis reſurrectionis uirorẽ in te dis oſtendit: ut peccati ſciamus eſſe: ꝙ cæteri adhuc uiuẽtes pᷣmoriunt᷑ in
carne. Iuſticiæ: ꝙ tu adoleſcẽtiã ĩ aliena ætate mẽtiris. Et ꝗᷓ multis iſtam corporis ſanitatẽ etiã pctõribus eue
nite uideamus: tamẽ illis hocdiabolus miniſtrat: ut peccẽt. tibi dis pᷣſtat: ut gaudeas. Doctiſſimi quiq; Græ/
corũ de ꝗbus pro Flacco agẽs luculente Tullius ait: Ingenita leuitas: & erudita uanitas. Regũ ſuorũ uel princi
pũ laudes accepta mercede dicebãt. Hoc ego nũc faciens: pciũ poſco ꝓ laudibus. & ne putes modica eſſe quæ

depᷣcor: margaritã de euãgelio poſtularis. Eloqa dni: eloquia caſta: argẽtũ igne examinatũ: ꝓbatũ terræ: pur/
gatũ ſeptuplũ: ſcilicet cõmẽtarios Fortunatiani. & ꝓpter notitiã notã pſecutorũ Aurelii Victoris hiſtoriã: ſi
mulq; epiſtolas Nouatiani. ut dum ſciſmatici hominis uenena cognoſcimus:libẽtius ſancti martyris Cypri
ani bibamus antidotũ. Miſimus interĩ te tibi: ideſt Paulo ſeni Paulũ ſeniorem: in quo propter ſimpliciores

quoſq; multũ in deiiciẽdo ſermone laborauimus. Sed neſcio quomo: etiã ſi aqua plena ſit: tamẽ eundẽ odo
rem lagena ſeruat: quo dũ rudis eſſet: ĩbuta eſt. Si hoc munuſculũ placuerit habemus etiã alia condita: quæ

cum plurimis oriẽtalibus mercibus ad te:ſi ſpũs ſanctus afflauerit: nauigabunt.

4

alerii ad Rufſinum ne ducat uxorem diſſuaſoria Epiſtola.
X cci.

CC L

Ogqui prohibeor: & tacere nò poſſũ. Grues cæli tẽpeſtates nũciãt uarias: ululæ buboneſq;ominoſæ
aues hyemis grauitatẽ inſtãtẽ luctuoſæ p̃ululant. Etu ſubſaãnas: ſi uẽturi diſpẽdii uaticinia uera pᷣſẽ

lenis cõcẽtu placido pſequũtur: & pcipue philomenã: quæ optatæ tẽpus iocunditatis tota delitiaꝶ plenitudi
ne cumulat. Ni fallor dulces gnatones & comœdos: q dulces pᷣſuſurrant illecebras: & pcipue Circen: quæ tibi

ſuſpiratæ ſuauitatis aromate gaudia plena pfũdat: ut fallaris: ut ſus fias: aut aſinus: tacere nõ poſſum. Propi
nat tibi mellitũ toxicũ miniſter Babeli blãde ingredit᷑: & delectat:& ĩpetũ ſpũs tui cõducit:& ideo loqui ꝓhi/

beor. ſcio ꝙ nouiſſime ſicut coluber mordebit: & uirtus ĩprimet ĩpar oĩ tyriaca: ideo tacere nõ poſſũ. Multos
habes uoluptatis tuæ aalarein caput tuũ facũdiſſimos. me ſolũ elinguẽ pᷣconẽ ueritatis: quẽ nauſeas: iõ

loqui ꝓhibeor. Repro

ꝙ tibi organizẽt olores interitũ: & anſer ſalutẽ ſtrepat. ideo tacere nõ poſſũ. Deſiderio tuo totus ĩflãmatus.&
ſpecioſi nobilitate capitis ſeductus: chimærã neſcis eſſe miſer: qd petis: uel ſcire deuoues: qd tibi formæ mõ/
ſtrũ illud inſignis uenuſtet᷑ facie leonis: olẽtis maculet᷑ uẽtre capri: anguis ĩſidiet᷑ cauda uirulẽta. qui ſyrenum
uoces: Circes pocula nouit uirtutis uĩculis ſibi uim fecit: ut uitaret uoraginẽ. Ego aũt in dño ſperãs adiicio ꝙ;
Vlyxis imitator eris nõ Empedoclis: ꝗ per ſuã philoſophia: ne dicã melancholiã: ideſt atrã bilem uictus etnã
ſibi Mauſeolũ elegit: & parabolã: quã audis: ad ueteres attulit: ideo tacere nõ poſſũ. Tãdẽ ualidior ẽ ignis tu
us in loco: annuit tibi pars aduerſa ꝗuereor æſtus ille tuus: quo ĩ me accẽderis: ne minorẽ maior ad ſe trahat:
& propterea loq ꝓhibeor. At ſpũ loquar: quo tuus ſũ. Penſent᷑ ignes lace qualibet æquali uel iæquali. Verſe
tur periculũ capitis mei:qcquid agas: quicqd iudices: indulgẽdũ eſt mihi: qui præ amoris ĩpatiẽtia tacere nõ
poſſũ.Prima pᷣmi uxor Adæ:poſt hoĩs creationẽ pᷣmo peccato: ᷣmo ſoluit ieiunia: ꝓpter pᷣuaricatũ p̃ceptum
dni parẽtauit inobediẽtiã: quæ citra mũdi terminũ nõ abſiſtet expugnare fœminas: quæ ſemp indefeſſæ erũt
trahere ĩ cõſeqᷓntiã: qd a matre ſua traxerũt. Amice cõtumelia uiri eſt uxor ĩobediens. Caue tibi: ueritas quæ
nõ põt falli: ait de beato Dauid. Inueni uirũ pᷣm cor meũ. Hic tñ ægre pcipitatus eſt amore mulieris ex adulte/
rio in homicidiũ: ne unꝗᷓ ſola ueniãt ſcãdala. Diues enĩ oĩs eſt iniqtas ſocietate plurima: & quãcũq; domũ in
trauerit: ſuis tradit inqnandã cõuitiis. Amice Berſabee ſiluit: & ĩ nullo malignata eſt: & nihilominus tamen
facta eſt ſtimulus ſubuerſionis uiro pfecto: & mortis aculeus marito ĩnocẽti. Nũquid innocẽs erit: quæ cõtẽ/
det eloqᷓntia ut Dalida Sãpſonis: & forma: ut Berſabee: cũ huius ſola pulchritudo triũphauerit etiã nolens:
Si nõ es amplius ſᷣm cordomini ꝗᷓ Dauid:crede ꝙ; & tu pcipitari potes.Sol hominũ Salomõ theſaurus deliti
arũ dei: ſapiẽtiæ ſingulare domiciliũ: craſſo tenebraꝶ fuſcatus atramẽto: lucẽ aĩæ ſuæ:gloriã domus ſuæ: odo
rẽ famæ ſuæ amore amiſit mulieris. Et poſtremo curuatus corã Baalim ex eccleſiaſte dñi mutatus eſt ĩ mem/
brũ ꝛabuli: ut adhuc grauiori uideret᷑ detrudi p̃cipitio: ꝗᷓ phœbus ĩ caſu phætõtis: ꝗ de apolline Iouis factus ẽ
paſtor Admeti. Amice ſi nõ es ſapiẽtior Salomone:qd nemo eſt:non es maior:ꝗᷓ qui põt faſcinari a fœmina:
oculos tuos aperi & uide. Optima fœmina eſt: quæ rariorẽ phœnice. Amari nõ põt ſine amaritudine metus
& ſollicitudinis & frequẽtis ĩfortunii. Malæ aũt quaꝶ tã copioſa ſũt examina: ut nullus ſit expers malignita
tis earũ: cũ amant᷑ amare puniut: & afflictioni uacãt uſq; ad diuiſionẽ corporis & ſpũs. Amice philoſophicũ
eſt:uideto cui des. Ethica eſt: uideto cui te des. uexilla pudicitiæ tulerũt cũ Sabinis Lucretia & Penelope: & pu
riſſimo comitatu trophœa retulerũt. Amice nulla eſt Lucretia: nulla ẽ Penelope: nulla eſt Sabina. Time oẽs
igreſſæ ſũt acies ad ſabinas. Venerũt Sylla & Myrrha & Phedra: & ſecutæ ſũt eas turbe multæ omniũ uitioꝶ
exercitu ſtipatæ: ut gemitus & ſuſpiria: & tandẽ infernũ captiuis ſuis facerẽt. Amice: ne pᷣda fias in medio pᷣdo
nũ nõ dormias eaꝶ in trãſitu. Iupiter rex terrenus: qui & rex cælorum dictus eſt præ ſingulari ſtrenuitate cor

poris: & ĩcõparabili mẽtis elegãtia: poſt Europã mugire coactus eſt. Amice: ecce quẽ bonitas ſu per cælos extu

lit: fœmina brutis cõparauit. Poterit etiã fœmina te cogere ad mugitũ: ſi nò es maior Ioue: cuius magnitudi/
ni nemo alius par fuit. Phœbus qui ſapiẽtiæ radiis totius orbis pᷣmiciauit ambitũ: ut merito ſolis nomine: ſo
lus illuſtraret᷑: ĩfatuatus eſt amore Leucothoes ſibi ad ignominiã: Illi ad ĩteritũ: & ecliptica diu uiciſſitudine
uarius factus eſt. Freqᷓnter ſui luminis expers: quo totus uniuerſaliter egebat mũdus. Amice:ne lumen qd in
te eſt: tenebræ fiãt: Leucothoen fugito. Mars qui deus bellãtiũ dici meruit: triũphorũ familiari freqᷓntia: ĩ ꝗ/
bus expedit uis animi maxie prõpta:nil ſibi metuẽs a Vulcano ligatus eſt cũ Venere: inuiſibilibus qdẽ cathe/
nis ſenſibilibus tamẽ. Hoc aũt ad plauſũ ſatyrorũ: & ad riſũ cæleſtis curiæ. Amice meditare ſaltẽ cathenas: ꝗᷓs
nõ uides: & iã in parte ſentis: & eripe te dũ adhuc corruptibiles ſũt: ne claudus ille faber & turpis: quẽ deus nõ
eſt menſa: necdea eſt dignata cubili ſuæ te ueneri: ſuo more cõcathenet: & te ſui ſimilẽ: turpẽ & claudũ: ĩmo
quocl magis timeo: loripedẽ faciat: & nõ poſſis quod ſaluat: fixã habere ungulã: ſed alligatus ueneri dolor fi/
as: & irriſio uidentiũ: dũ ſibi applaudãt cæteri. A falſo dearũ iudice reprobata eſt Pallas: quæ nõ delectare pro
miſit: ſed ꝓdeſſe. Amice nunqd & tu ſic iudicas? Video iã te faſtidienti aĩo: tota celeritate pcurrere quæ legis:
& ſentẽtias nõ attẽdere: ſed expectare ſchemata. Fruſtra expectas: donec hic turbidus animus effluat: ut hæc
fetulẽtia ſecedẽs: pura tibi fluẽta irriget. Similes enĩ oportet eſſe ſui fõtis riuulos: aut turbidos: aut claros. ſic
imperitiã cordis mei uitiũ or̃onis exprimit: & ſtrumoſa dictionũ ĩperitia delicatũ offendit anim alan us im
. ecillitatis

ſero. ideo loqui ꝓhibeor: ueritatis augur: non uoluptatis. Luſciniã amo & merulã: quæ læticiã auræ

ata ẽ fatui uox anſeris. Inter cygnos tm doctos delectare: ea tamẽ ſenatores docuit ſer-
uare urbẽ ab ĩcẽdio:theſauros a rapina:ſeipos a telis hoſtiũ. Forſitã & cũ ſenatoribus ĩtelliges:qa prudens es:

beell
Quo⸗
man
cunq
cuole
tis uc
ſuüa
naui
cioa⸗
co.
bel
pent
tlat
mlli
enril
nise
mig⸗a
neu
uni
ſſe⸗
utl.
nüß

le,
le
lrr
di
nbi
opi
hi
tos
115

ler⸗

es:
8,8
no⸗

Uum

0

tna

t:
ſe

becillitatis mihi cõſcius: diuertiſſem me ad diſſuadẽdũ libẽter: ſed qui tacere nõ potui: locutus ſum ut potui.
Quod ſi mihi eſſet tãta ſtili uirtus: quãtus eſſet ſcribẽdi aĩus: tã elegãtia tibi uerba trãſmitterẽ: & tam nobili
maritata coniugio: ut ſingula ſeorſu: & oĩa ſimul ſuũ uiderent auctorẽ bñdicere. Sed ꝗa mihi oĩa debes: quæ
cunq; adhuc nudus amor: & ĩfœcũdus: ne dicã ſterilis: mereri põt ex oĩbus: mihi pᷣbe interi patiẽter aurẽ: dũ
euoluã qd ĩplicui: & a me nõ reqrat purpuriſſũ oratoris: aut ceruſſã: quã me neſcire fateor: & fleo: ſed ſcribẽ/
tis uotu: & paginæ ueritatẽ accepta. Iulius Cæſar cuius amplitudini obſtrictus fuit orbis: die qua nobilẽ filiũ
ſuũ auſa eſt occare ſæua nimis Atropos: tũcillos humilẽ qdẽ: ſed diuinos ſtilos ꝓducẽdi aurẽ: humiliter ĩcli/

nauit in ualuis Capitolii. Quod ſi & aĩum pœnas eis dediſſet: qbus ip̃e. Tu uero ſtiloꝶ tuorũ mihi prænun/

cio aurẽ inclinas: ut aſpis ueneficiis: adhibes animũ ut aper latratibus: placaris ut Dypſas: cui ſol ĩcãduit a cã
cro. Tibi cõſulis: ut ſpreta Medea. Tibi miſereris: ut æquornaufragis: quod manũ cõtines: reuerẽtia regiæ pa
cis eſt. Amice: ſe humiliauit: licet citra pfectũ: domitor orbis fideli ſuo: & pene pedẽ retulit: quia ip̃e paruit: &
pene ſuccubuit: quia obediuit: & nõ penitus. nihil ei multa humilitas ꝓfuit: quia nõ plena. Quid tibi cõfert
tua tã ferina ihumanitas: & rigor inflexus: & horror ſupcilii⸗ qui ultro irruis in latronũ inſidias inermis: hu/
milia te cede. ſed ad moduũ humilitatis eius: qui totũ ll mũdũ humiliauit. Et audi amicũ tuũ. Et ſi Cæſarẽ
erraſſe credis: qui Tũgillo nõ credidit: exaudi & attẽde quid & aliis cõtigerit: ut tibi pꝛoſit eorũ læſio. Indem/
nis eſt enĩ caſtigatio quã pſuadent exẽplaria. Neſcio quo refugio tutus es: aut quo torpeſcis auxilio. Cæſarĩ
miſericorde perfidos repperit: & nõ eſt reuerſus. Tu ſi unꝗᷓ tale gymnaſiũ euaſiſti: pios ĩpios ĩueniſti. Phoro
neus rex: qui legũ theſauros populis publicare nõ inuidit: ſed is pᷣmus græcorũ ſtudia deaurauit: die qua uiã
uniuerſitatis ĩgreſſus eſt: ait Leontio fratri ſuo: ad ſũmã fœlicitatẽ nihil mihi deeſſet: ſi uxor mihi ſempdefu
iſſet. Cui Leontius. Et quomõ uxor obſtat?at ille. mariti oẽs ſciunt: utinã tu ſemel maritus fueris: & non ſis:
ut ſcias quid fœlicitatẽ ĩped at. Valẽtinus ĩperator octogenarius adhuc uirgo:cũ audiret die fati ſui triũpho/
rũ præconia recoli: ꝗbus freqᷓntiſſimus erat: ait una ſe tm gloriari uictoria. Et requiſitus: qua reſpõdit: ꝙ ini

micoꝶ nequiſſimũ deuici carnẽ meã. Amice: hic inglorius migraſſet a ſæculo: niſi ei fortiter reſtitiſſet: cũ qua
tu aſſenſũ familiaritatis pepegiſti. Cicero poſt repudiũ Terẽtiæ: uxorari noluit: dicẽs ſe pariter uxori & philo/

ſophiæ operã dare nõ poſſe. Amice utinã tibi hocaĩus tuus reſi põdeat:uel tua lingua mihi: ut loqᷓndo ſaltem
eloquẽtiæ principẽ digneris imitari: & mihi ſpem facias uel uanã. Cãnius a Gadibus Herculis poeta facũdiæ

lenis & iocũde rephenſus eſta Liuiopeno: graui & uxorato hiſtoriographo: ꝙ multarũ gauderet amoribus:
his uerbis. Noſtra philoſophiã participare nõ poteris: dũ a tot participaris. Nõ enim eo iecore Iunonẽ amat
Tityus:ꝙ multi uultures multu diuellũt. Cui Cãnius ſiquãdo labor reſurgo cautius: ſi paululũ opprimor:

alacrius reſumo aerẽ: uices noctiũ dies reddũt leniores. Sed tenebrarũ petuitas ĩſtar ĩferni eſt. Sic lilia pᷣmæ
ua: uerni ſolis delicata teporibus: uarietate tũ euri:tũ nothi:tũ ephittleticia effuſiore laſciuiũt: quibus uno
ſpũ fulminãs libys incũbẽs occaſũ facit. Sic Mars ruptis teſticulis ĩ mẽſa cæleſti recũbit cõuiua ſuperũ.a qua
uxorius mulciber ſuo fune lõge religat᷑. Sic leuius ligãt multa fila: ꝗᷓ ſola cathena. Sic mihi ſit a philoſophia
tibi ſolatiũ. Amice utriuſq; uerba ꝓbo: uitã neutrius. Minus tamẽ multi morbi lædũt ſalutis uiciſſitudine ĩ-/
terpellati: ꝗᷓ langor unus: quia laboribus irremediatis nõ ceſſat affligere. Pacuuius flens ait Ario uicino ſuo.
Amice arborẽ habeo in horto meo infœlicẽ: de qua prima uxor mea ſe ſuſpẽdit: poſtmodũ ſecũ la:iã nũc ter/

tia. Cui Arius. Miror te in tot ſucceſſibus lachrymas inueniſſe. Et iteꝶ. Dii boni: quot tibi diſpẽdia arbor illa

ſuſpẽdit.Et tertio. Amice: dede mihi de arbore illa ſurculos: quos ſerã. Amice: timeo ne & te oporteat arboris

illius ſurculos mẽdicare: cũ iam ĩueniri nõ poterũt. Sẽſit Sulpitius ubi ipſũ calceus ſuus pᷣmebat: qui ab uxo/
re nobili & caſta aduertit. Amice caue tibi ne te pᷣmat calceus: qui auelli nõ poſſit. Ait Cato uticenſis. Si abſq;
fœmina poſſet eſſe mundus: còuerſatio noſtra nõ eſſet abſq; diis. Amice: Cato nõ niſi uera & cognita loꝗᷓbat᷑
nec quiſꝗ fœminaꝶ execrat ludibria: niſi luſus & exptus & cõſcius pœnæ. His igit᷑ fidẽ habere decet: qui cũoĩ
ueritate loquũtur. Ii ſciũt ut placeat delectatio: & pugit delictũ. Ii norũt ꝙ flos ueneris roſa eſt: quia ſub eius
purpura multi latẽt aculei. Metellus Mario reſpõdit: cũ eius filiam dotei

iuitẽ: forma nobilẽ: genere clarã: fa
ma ſœlicẽ: ducere noluit. Malo meus eſſe ꝗᷓ ſuus. Cui Marius:ĩmo ipſa tua erit. At ille:ĩmo uirũ oportet uxo

n),os eſſe. Logicũ eſt eni talia erunt ſubiecta: qualia pmiſerit p̃dicata. Sic facetia uerbi metelli diuertit ab oneri

bus dorſũ eius. Amice: ſi uxorari oportet: nõ expedit quidẽ. Verũtamẽ ſit amor in cauſa: nõ cẽſus. Et faciem

uxoris eligas: nõ ueſtẽ. & aĩum: nõ auꝶ. & tibi nubat uxor: nõ dos. Ergo ſiquo mõ fieri põt: pdicari poteris: ut

liuorẽ nõ ducas a ſubiecto. Lais Coriĩthia pᷣrogatiua pulchritudinis inſignis tmmõ regũ & pricipu dignabat᷑

amplexus. Conata eſt tamẽ Demoſtheni philoſ. opho participare: ut noto caſtitatis eius miraculo ſoluto: ui/⸗

deret ſpecies ſua lapides mouiſſe: ut Amphionis cithara:attractũ bladitiis tractauit ſuauiter. Cunq;ʒ; iam De

moſthenes emolliret᷑ ad thalamũ: petiuit ab eo Lais centũ talẽta pro cõſenſu: at ille ſuſpiciẽs in cælũ ait: non

emo tanti pœnitere. Amice: utinã in cælũ & tu acumẽ mẽtis dirigas: ut id effugias qd⸗ pœnitentia eſt redimi.
Liuia uirũ ſuũiĩterfecit quẽ nimis odit. Lucillia ſuũ:quẽ nimis amauit. Illa ſi ponte miſcuit aconitũ:hæc dece/

pta furorẽ propinauit pro amoris poculo. Amice:cõtrariis cõtẽderũt uotis iſtæ, neutra tamẽ defraudata ẽ ſi/

ne fraudis fœmineæ ꝓprio: ſcilicet malo. Variis & diuerſis incedũt ſemitis fœmĩæ: quibus anfractibus errẽt:

Abuſq; deuinctæ ſint: in uiris unus eſt exitus. Vna omniũ uiarũ ſuaꝶ meta. Vnicũ caput: & cõuentus orĩum

X u. .ccii.

CCij

diuerſitatũ ſuarũ malitia. Exéplo harũ: experimẽtũ cape: ꝙ audax eſt ad oĩa quæ amat: uel odit fœmĩa: & ar/
tificioſe cũ nocere uult: qc ſemp eſt: & freꝗᷓnter: cũ iuuare parat obeſt. Vnde fit:ut freqᷓnter noceat nolẽs. In

fornace poſitus es. Si aurũ exhibes purior. Deianira Tyrinthiũ ueſtiuit ĩterula:& mõſtrorũ malleũ monſtri
ſanguine ulta eſt. Sibiq; ꝓceſſit ad lachrymas: qd ad læticiã machinata eſt. Amice traiectũ telo Herculis ſci/

uit: & uidit Neſũ iſta: nihilominus tamẽ Neſo credidit ĩ Herculẽ: & ꝗᷓſi nõ ſpõte: quẽ debuit ueſtire ĩterula:
ueſtiuit interitu. Inſani capitis: & pᷣcipitis eſt femina indeliberata ſemꝑ uolũtate: pᷣcipuũ arbitrat᷑: qd uult:

& qd nõ expeglit: & ut præ oĩbus placere cupit: ut placitũ ſuũ oĩbus pᷣferre cõſulta eſt: duodecĩ inhumanos la

bores cõſumauit Alcides. A tertiodecimo qui oẽm inhumanitatẽ exceſſit: exuperatus eſt. Sic fortiſſimus ho/

minũ æque dolẽdus eſt: ut gemebũdus occubuit: qui cæli arcẽ ſine gemitu ſuſtinuerat humeris. Tandẽ quæ
unꝗᷓ inter tot milia miliũ ſedulũ ſollicitũq; pcatorẽ ppetua cõtriſtauit repulſa? uel quæ cõſtãter pᷣcidit uerba

petẽtis fauorẽ ſapit eius reſpõſio: & qᷓtũcũq; dura fuerit: ſemꝑ in aliquo uerbi ſui angulo hẽbis aliquẽ petiti

onis tuæ fomitẽ ĩplicitũ:quælibet negat: nulla pnegat. Irrũpit auꝶ in ꝓpugnacula turris Acriſii: ualloq; mul

tiplici ſignata Danes pudicitiã ſoluit. Amice:ſicut uirgini quæ terrã triũphauerat: de cælo pluit inceſtus: ſic

uã nunꝗᷓ fallit humilis:uĩicit ſublimis. Sic arborẽ Au nunꝗᷓ mouit Fauonius euertit aqꝗlo. Lycia uirgo: uer/

gẽs in ſeniũ: & fama pᷣulegiata cõſtanter: tãdẽ oppᷣſſa apollinis fantaſmate concepit: peperitq; Platonẽ. Ami
ce: quã illibatã ſeruauerũt uigiliæ: deflorauit illuſio p ſõniũ:ut ſemp omne roſariũ aliquo turbine ſua purpu

ra ſpoliet᷑. Sed bene: ꝙ patriſſauit patri Plato in ſapiẽtia: & ꝙ ſimilis factus ẽ nominis: & nũmis pᷣcipui.Ami
ce minaris:an ĩdignaris nag1, ĩ parabolis tibi ſignificẽ getiles eſſe imitãdos.chriſtiano idolatras: agno ca/

nes:deniq; bono: malos? uolo ſis api argumentoſæ ſimilis: quæ mel elicit ex urtica: ut ſumas mel de petra: ole
umq; de ſaxo duriſſimo: gẽtiliũ noui ſu inon- Sed oĩs creatura dei aliqd habet exẽplar dei honeſti. Vnde

ipſe tũ aries: tũ leo: tũ uermis dicit᷑: ſed plurima puerſa agãt icreduli. Aliqua tamẽ quæ cũ ip̃is interierãt: ĩ no/
bis fructũ abũdare fecerũt. Quod ſiilli zonas habuerũt pelliceas cauſa mũditiæ ſine ſpe: ſine fide: ſine pdica

mẽto: ſine charitate: ꝓfecto ſi nos fuerimus aſini & ſues: aut aliqua ĩhumanitate brutorũ ſimiles: quo fidei:
quo ſpei: quo charitatis merito digni reperiemur: cũ uideas ꝓphetas: & pcipue illũ mũdi cordis: quẽ ſoli cer-
nere poſſut oculi.Illi aũt ſtudio ſuarũ artiũ ſe multis conatibus afflixerut: nullo futuræ fœlicitatis ĩtuitu: ſed
tm ne aĩas haberẽt ignorãtes: qd nobis erit: neglecta diuina pagina cuius ueritas eſt & illuminatio lucerna pe

dibus:& lumẽ ſemitis ad uitã æternã utinã hãc eligas: utinã hãc legas: utinã hãc ĩtroducas in cubiculũ tuu:

ut introducat te rex in ſuũ. Hãcdudũ floribus tuis ueris ſubarraſti. Nec in æſtate tua expectat ut facias uuã.

In huius iniuriã nõ ducas aliã: ne faciẽs in tẽpore uindemiæ labruſca ĩueniaris. Nolo te ſponſũ ueneris fieri:

ſed Palladis. Hæc ſponſa te induet monilibus p̃cioſis: & ornabit. Hæc te induet ueſte nuptiali. Hæ nuptiæ

gloriabunt᷑ Apolline paranympho: harũ Feſcẽnina decebit cedros libani. Stilbon uxoratus ſpem huius tã de
ſideratæ ſolẽnitatis deuote cõcepi. ſed in timore: cauſa huius tota hæc lectio facta eſt. ad hũc finẽ luculẽta to

ta hæc ꝓperat oro. Hic nigor huius diſſuaſiõis:hic totus armat᷑: cuius multo chalybe pᷣduratos ſentis aculeos.
Dura eſt manus cõiugii: ſed ſanãs. durus eſt hic ſermo: ſed ſanus. ſed utina tã utilis:ꝗᷓ deuotus. Amice artã ti
bi ut ais infligo uiuẽdi regulã eſto. Eſt eni arta uia quæ ducit ad uita: nec eſt ſemita plena: qua itur ad gaudia
plena: ĩmo etiã ad mediocria ꝑ ſalebras euadimus. Audiuit Iaſon ꝙ p mare adhuc ĩtactũ: necullis de uirgini/
tatũ ratibus: aut remis: & per tauros & ſulphureos ignes: & p toxiaci ſerpẽtis uigilias uiãdũ eſſet ad uellus au⸗
reũ & ſano cõſilio: licet nõ ſuaui uſus abiit & rediit: & optabilem theſaurũ retulit. ſic abſinthiũ ueritatis acce/
ptat moroſæ mẽtis humilitas. fœcũdat officioſa ſedulitas: in fructũ pducit pſeuerãtiæ utilitas. ſic ſementẽſe
tit: pincerna pluuiarũ auſter. cõſolidat ſcopa uiarũ aquilo. In ubertatẽ ꝓmouet florũ ꝓcreator zephyrus. Sic
dura pncipia dulci fine munerant᷑. Sic arctus callis ad ampla palatia pducit. Sic anguſtus trames ad terrã du
cit uiuentiũ. Sed ne lõgo te diſpẽdio ſuſpẽdã ut maiori teſtimonio mihi fides adhibeat᷑. Lege Aureolũ Theo
phraſti: & Medeã Iaſonis: & uix pauca ĩuenies ĩpoſſibilia mulieri. Amice det tibi deus oĩpotẽs fœminæ falla/
cia np falli: illumĩet cor tuũ: ne pᷣſtigiatis oculis tẽdas quo ego timeo. Sed ne Oreſtẽ ſcripſiſſe uidear. Vale.
. ¶ Beati Hieronymi prel byteri de celebratione paſchæ. .
ctis litteris tuis ubi me cõmouiſti: ut debitũ redderẽ de reſiduis enodãdis ꝗᷓſtionibus: quas iã longe
añ ꝗſiueras: gratiſſimũ mihi atq; chariſſimũ deſideriũ ſtudii tui amplius tolerare nõ potui. Et ꝗuis

in mediig aceruis occupationũ mearũ hãc feci pᷣcipuã: ut ad ea quæ me ĩterrogaſti:tibi reſpõderẽ. Diutius aũt

de tua epiſtola diſputare nolo: ne hoc ipſũ me ĩpediat: iã tãdẽ redhibere qd debeo. Quæris quæ cauſa ſit: cur
anniuerſarius dies celebrãdæ dnicæ paſſionis: nõ ad eundẽ redeat anni diẽ: ſicut dies quo tradat᷑ natus? Et deĩ
de ſubiũgis: utrũ hoc ſit ꝓpter ſabbatũ & lunã? quid ſibi uelit in fauore obsuatio ſabbati & lunæ? Hic pmũ
oportet ut noueris diẽ natalẽ dni:nõ in ſacramẽro celebrari:ſed tm̃ ĩ memoriã reuocari ꝙ natus ſit: ac per hoc
nihil opus erit:niſi reuolutũ diẽ anni: quo ipſa res acta eſt feſta deuotione ſignari. Sacramentũ eſt aũt in alia
celebratione: cũ rei geſtæ rememoratio fit: ut aliqd etiã ſignificari intelligat᷑: qd ſãcte accipiẽdũ eſt. Eo itaq;
mò agimus paſcha:ut nõ id ſolũ qd factũ eſt in memoriã reuocemus:ideſt qa mortuus eſt xp̃s: & reſurrexit.
ſed etiã ut cætera quæ euãgeliũ atteſtat᷑: ad ſacratã ſignificationẽ nõ omittamus. Quia enĩ ſicut dicit apoſto
lus: mortuus eſt ꝓpter delicta noſtra:& reſurrexit ꝓpp ter iuſtificationẽ noſtram. Trãſitus quidẽ de morte ad
. . uitam:

t,
.In

ſci⸗
l
lt.

uitam: illa paſſione dñi & reſurrectione ſacratus eſt. Nã etiã uocabulũipſũ qd paſcha dicit: non græcũ ſicut
uulgo uideri ſolet: ſed hebræũ eſſe dicũt: qui linguã utranq; nouerũt. Neq; enĩ a paſſione: qm re v græce:
latine dicit᷑ pati: ſed ab eo ꝙ trãſit᷑: ut dixi de morte ad uitã hebræo uerbo res appellata ẽ. In quo eloquio paſ/
cha trãſitus ſicut phibẽt qui hoc ſciũt:qd uoluit & ipſe dñs tãgere: cũ ait. Qui credit in me: trãſit a morte ĩ ui
tã. Et maxime idẽ euãgeliſta hoc ĩtelligit expᷣmere uoluiſſe: cũ de celebraturo dño paſcha cũ diſcipulis: ubi cœ
nam eis myſticã dedit. Cũ uidiſſet inꝗt leſus qa uenit hora ut trãſiret de morte:ſeu de hoc mũdo ad patrem.
Tranlſitus ergo de hac uita mortali ĩ Na uitã ĩmortalẽ. hocẽ enĩ de morte ad uitã. In paſſione d reſurrectiõe
dni cõmẽdat᷑. Hic trãſitus a nobis mõ agit᷑ p fidẽ quæ nobis eſt ĩ remiſſionẽ peccatoꝶ in ſpe uitæ æternæ dili/
gentibus deũ & ꝓximũ: qa fides perdilectionẽ opatur. & iuſtus ex fide uiuit. Spes aũt quæ uidet᷑ nõ eſt ſpes.
quod eni uidet quis ꝗd ſperat? Si aũt qd; nõ uidemus ſperamus: p patiẽtiã expectamus: m hãc fidẽ & ſpem
& dilectionẽ qua cœpimus eſſe ſub gra:iã cõmortui ſumus cũ xpo: & cõſepulti illi ꝑ̃ÿlaptiſmũ:ſicut dicit apo
ſtolus. Quia & uerus hõ noſter ſimul cõfixus eſt cruci cũ illo: & reſurreximus cũ illo: quia & ſimul nos excita
uit:& ſimul ſedere fecit in cæleſtibus. Vnde ẽ & illa exhortatio. Si aũt reſurrexiſtis c xpᷣo:quæ ſurſũ ſũt quæ
rite: ubi xp̃s eſt: ad dexterã dei ſedẽs. quæ ſurſũ ſũt ſapite: nõ quæ ſuꝑ terrã. ſed qd ſequit᷑ & dicit. Mortui enĩ
eſtis: & uita ueſtra abſcõdita eſt ĩ xpo. Cũ aũt ille apparuerit: tũc & uos cũ illo apparebitis in gloria. Satis indi
cat qd uelit intelligi: quia nũc trãſitus uidet᷑ de morte ad uitã: q fit per fidẽ: in ſpe pagit᷑ futuræ in fine reſurre
ctionis & gloriæ. Cũ corruptibile hoc: ideſt caro iſta:ĩ qua gemimus ĩduet ĩcorruptionẽ:& mortale hoc ĩduet
ĩmortalitatẽ. Nõ enĩ iã quidẽ habemus ꝑ fidẽ pᷣmitias ſpũs: ſed adhuc ĩ nobiſmetipᷣis ingemiſcimus adopti/
onẽ expectãtes redẽptionẽ corporis nr̃i. Spe enĩ ſalui facti ſumus. In hac ſpecũ ſumus: corpus quidẽ mortu/
um eſt ꝓpter peccatũ. Spũs aũt uita eſt ꝓpter iuſticiã. Sed uide qd ſequit᷑. Si aũt ſpũs eius inqt: ꝗ ſuſcitauit
xpᷣm lIeſũ a mortuis uiuificauit: & mortalia corpora ur̃a p inhabitãtẽ ſpm̃ eius in uobis. Hoc igit᷑ eccleſia uni/
uerſa quæ ĩ peregrinatiõe mortalitatis inuẽta eſt: expectat in fine ſæculi: qꝗ in dñi noſtri Ieſu xp̃i corpore de-
mõſtratũ eſt: qui ẽ pᷣmogenitus a mortuis: qa corpus eius:cuius caput eſtipſe:nõ niſi eccleſia eſt. nõnulli etiã
attẽdẽtes uerba quæ cõtinue dicit apoſtolus. qa & mortui ſumus cũ xpo: & reſurreximus cũ eo. Necĩ telligen
tes quatenus dicant᷑: arbitrati ſũt iã factã eſſe reſurrectionẽ: nec ullã ulterius ĩ fine tẽporũ eſſe ſperãdã. Ex q/
bus eſt inquit Hymeneus & Philetus: q circa ueritatẽ aberrauerũt: dicẽtes reſurrectionẽ iam factã eſſe: & fidẽ
uorũdã ſubuerterũt. Idẽ apoſtolus eos arguẽs deteſtat᷑: qui tñdicit nos reſurrexiſſe cũ xpᷣo. Vnde niſi quia
hocꝑ fidẽ & ſpẽ & dilectionẽ factũ eſſedicit ĩ nobis: ᷣm pᷣmitias ſpũs. ſed ꝗa ſpes quæ uidet᷑ non eſt ſpes. Etiõ
ſi qd nõ uidemus ſperamus: Reſtat utiq; redẽptio corporis nr̃i: quã expectaãtes ĩ nobiſmetipᷣis igemiſcimus.
Vnde illud. Spe gaudẽtes: in tribulatiõe patiẽtes. Heæc igit᷑ nouatio uitæ nr̃æ: & quidã trãſitus a morte ad ui
tã: qui fit pᷣmo ꝑ fidẽ: ut in ſpe gaudeamus: & ĩ tribulatiõe patiẽtes ſimus: dũ adhuc exterior nr̃ hõcorrũpit᷑:
ſed ĩterior renouat᷑ de die ĩ diẽ ꝓpter ipſũ ĩtuitũ nouæ uitæ: ꝓpter nouũhominẽ quẽ iubemutr induere: & exu
ere ueterẽ: & expurgãtes uetus fermẽtũ: ut ſimus noua cõſperſio: qm̃ paſcha noſtrũ ĩmolatus ẽ xpᷣs. Propter
hãc ergo nouitatẽ pᷣmus mẽſis in ãni mẽſibus celebrationi attributus eſt. Nã ipſedicit᷑ & mẽſis nouoꝶ.qa ue
ro in toto tẽpore ſæculi nũc tertiũ t̃s apparuit: ideo reſurrectio dni triduana eſt. Primũ enĩ tp eſt añ legẽ. ſe/
cũdũ ſub lege. tertiũ ſub gr̃a. Vbi iã manifeſtatio eſt ſacramẽti pᷣus occulti ĩ ꝓphetico enigmate. Hoc ergo &
ĩ lunari numero ſignificat᷑. qa enĩ ſeptenarius numerus ſolet ĩ ſcripturis ad quãdã ꝑfectionẽ myſticus appa/

rere. tertia hebdomada lunæ paſcha celebrat: ideſt qui dies occurrerit a qᷓrtadecima in uigeſimã pᷣmã. Eſtillic

& aliud ſacramẽtũ:qcd ſi tibi obſcuꝶ fuerit:qa in talibus inqſitionibus minus eruditus es: nõ cõtriſteris. Nec
ideo me putes eſſe meliorẽ: qa in ſtudiis hæc puerilibus didici. Qui enĩ gloriat᷑: in eo gloriet᷑ inqt ſcire & intel
