poſt recõciliatã ſimultatẽ: etiã leues ſuſpitiões fugere:ne qd- fortuito feciſſet: cõſulto facere putaret᷑. Vnde &
Tullius in cõmẽtariis cauſaꝶ pro. I. Annio. ego inꝗt cũ oẽs amicitias tuẽdas ſemꝑ putaui: ſũma religiõe & fi

de: tñ eas maxime quæ eẽnt ex inimicitiis reuocatæ in gratiã. Propterea ꝙ ĩtegris amicitiis officiũ prætermiſſũ

ĩprudẽtiæ:uel ut grauius ĩterpretemur negligẽtiæ excuſatiõe defẽdit᷑. Poſt reditũ in gratia:ſiqd eſt cõmiſſũ

id nõ neglectuũ: ſed uiolatũ putat᷑. nec ĩprudẽtiæ: ſed pfidiæ aſſignaniſolet. Flaccus quoq; epiſtola quã ſcribit

ad Floꝶ: Male ait ſarta gratia: ne ꝗcꝗᷓ coit & reſtringit. Quid mihi nuũc ꝓdeſt: ꝙ ſimpliciter erraſſe ſeiurat Ec
ceobiiciunt mihi laudes eius: & crimini dat ſimpliciſſimi amici: nõ ſimplex nec pura laudatio: ſed auctoritatẽ
ſuo oꝑi ꝑſtruebat: uolẽs qd ſequeret᷑ oſtẽdere.habuit in promptu Hilariũ cõfeſſorẽ: qui.xl. ferme milia uer/
ſuũ Origenis in Iob: & pſalmos trãſtulit. Habuit Am broſiũ:cuius pene oẽs libri huius ſermonibus pleni ſũt.
Et martyrẽ Victorinum: qui ſimplicitatẽ ſuã in eo ꝓbat: dũ nulli molit inſidias. De his oĩbus tacet: & ꝗᷓſi co
lũnis eccleſiæ prætermiſſis: me ſolũ pulicẽ: & nihil hoĩem per angelos cõſectat᷑: niſi forte eadem ſimplicitate:
qua amicũ neſcius accuſauit: illos ignoraſſe ſe iuret. Et ꝗs ei crederet uiro eruditiſſimo: & ꝗ tantã habeat ſciẽ
tiã ſcriptorũ ueterũ: maxime græcorũ? Vt dũ peregrina ſectat᷑ pene ſua amiſerit: ut recentis memoriæ uiros &
latinos neſciat. Ex quo apparet nõ tam me ab eo laudatũ: ꝗ illos nõ accuſatos: ut ſiue laus illa eſt: ut ſtultis p⸗

ſuadere conat᷑: ſiue accuſatio: ut ego ex uulneris mei dolore ſentio: nec in laude haberem æqualiũ gloriã: nec

in uituperatione ſolatium. Teneo epiſtolas ueſtras: quibus accuſatũ me ſcribitis eſſe. Et hortamini ut reſpon
deã criminanti:ne ſi tacuerim uidear crimen agnoſcere. Ad quas reſpõdi: fateor. & ꝗᷓuis læſus ſicamicitiæ iura
ſeruaui:ut me ſine accuſãtis accuſatiõe defẽderẽ. & qd unus Romæ amicus obiecerat: a multis in toto orbeini
micis diſcerẽ iactitatũ. ut nõ uiderer hoĩ:ſed criminibus rũdere. Aliud eſt ſi pro iure amicitiæ accuſatus tacere
debui Et dũ lutata habeo faciẽ: atq; ut itadicã: hæretico fetore cõſ perſã: ne ſimplici ꝗdẽ aquadiluerem:ne ille
mihi feciſſe putaret᷑ iniuriã. Hæc uox nec hoĩs eſt: nec ad hoĩem apte amicũ ptinet: crimia eius ſub pſona lau

datoris exponere. Et illi ne hoc qdẽ libeꝶ derelinq: ut ſe catholicũ pbet. & laudationẽ hæretici: quæ illi obiicit᷑

nò de aſſeſu hæreſeos: ſed de ingẽti extitiſſe admiratiõe rndeat. Placuerat ei:ſiue ut ipſe uultuideri: cõpulſus
erat in latinã liguã uertere qd nolebat: Quid neceſſe fuit: me latẽtẽ & tãtis maris atq; terraꝶ diuiſũ patiis ĩſe
rere quæſtiõi? opponere ĩuidiæ populoꝶ ut plus mihi laudãdo noceret: ꝗᷓ ſibi pdeſſet exẽplo. Nuc quoq; qa

renui laudatorẽ: & uerſo ſtilo docui me nõ eẽ: qd meus aduerſarius prædicauit:dicit᷑ furere:& tres contra meli

bros uenuſtate attica texuiſſe: eadẽ accuſãs quæ an laudauerat:& ob iiciẽsmihi in trãſlatiõe Origenis nefaria
dogmata. de quo ĩ præfatiũcula laudatiõis ſuæ dixerat: ſequar regulam prædeceſſoꝶ: & eius præcipue uiri:cu
ius ſupius fecimus mẽtionẽ.ꝗ cũ ultra. xx.libellos Origenis quos homeliticos appellauit: aliquãtos etiã de to

mis in apoſtolũ ſcriptis: trãſtuliſſet in latinũ:in b cũ aliquãta offẽdicula ĩueniantĩ græco: ita elimauit oĩa

interpᷣtãdo: atq; purgauit: ut nihil in illis qda fide nr̃a diſcrepet: latinus lector ĩueniat. Huc ergo etiã nos:licet
nõ eloquẽtiæ uiribus: diſciplinæ ti regulis:ꝗqᷓtũpoſſumus:ſa eꝗmur. Certe hæcillius uerba ſut: negare non põt:
Ipſa ſtili elegãtia & ſermo cõpoſi itus: quodq; his maius eſt: ſim plicitas xpᷣiana auctoris ſui characterẽ ꝓbant.
Aliud eſt ſi & ita Euſebius deprauauit: & accuſator Origenis meiq; ſtudioſus in uno eodẽq; ope & illũ & me
uel erraſſe uel bene ſẽſiſſe teſtatus eſt. Nõ põt me nũc inimicus hæreticũ dicere: quẽ a fide ſuadudũ nõ diſcre/
pare præfatus eſt. ſimulq; & hocab eo quæro:qd ſibi uelit ſermo moderatus & dubius. N ihilq; inqt illis qd
a fide nra diſcrepet latinus lector ĩueniet. Fidẽ ſuã quã uocãt/ Eã ne qua romana pollet eccleſia? an illã quæ in
Origenis uolumĩbus cõtinet᷑ Si romanã rnderit: ergo catholici ſum us: qui nihil de Origenis errore traſtuli-
mus. Sin aũt Origenis:blaſfemia fides illius eſt. dũ mihi ĩcõſtãtiæ crimẽĩ pingit:ſe hæreticũ ꝓbat. Siue bene

credit laudator meus cõfeſſiõe ſua me aſſumit in ſociũ. Siue male:oſtẽdit me ic añ laudatũ:qa participem ſui

utabat erroris. Sed aduerſus illos libros qui per angulos garriũt. & furtiua accuſatiõe me mordẽt: cũ editi fue
rint: & de tenebris ad lucẽ pceſſeriĩt: atq; ad nos uel ſtudio fratruũ uel temeritate æmuloꝶ potuerit pueniretrñ-/

dereconabor. Neq; enĩ magnope formidaãdũ eſt: quos metuit auctor ſuis pãdere:& tãtũ cõfœderatis legẽdos

eẽ decreuit. Tũc aut agnoſcã crimĩa: aut diluã: aut ĩ accuſatorẽ quæ ſũt obiecta retorꝗbo. Et oſtẽdã:ꝙ hucuſq;
ſilẽtiũ modeſtiæ fuerit: nõ malæ coſciẽtiæ. Interĩ apud tacitũ lectoris iudiciũ purgatũ me eẽ uolui: & grauiſſi⸗/
mũ ĩter amicos crimẽ refellere:ne por læſiſſe uidear: qui & uulneratus nequaꝗᷓ còtra pſecutorẽ tela direxi. ſed
meo tmuulneri admoui manũ. Quẽ obſecro:ut abſ. q; præiudicio ꝑſonaꝶ culpã ĩ eũ referat: qui laceſſiuit.nec
læſiſſe cõtẽtus:qꝗᷓſi aduerſus elinguẽ ſemꝑq; tacituꝶ tres elucubrauit libros. Et Mar-/

tiõis de meis opuſculis fabricatus eſt. Geſtit aius & illius repẽte doctrinã: & meã iſi patã uecordiã cognoſcere.

Fortaſſe breuitpe didicit. qd docere nos debeat. & qcłillũ ſcire nullus putabat: ſubitũ eloquẽtiæ flumẽ oſtẽde
re. Sic

—. / — —

=r =—

S— — — —.

— - — —

xr.

emiüe⸗
lſite re. Sic pf illedii faciat: ſicmagnus leſus ĩcipiet cõferre manũ. Quãauis librauerit accuſatiõis ſuæ haſtas: & to/
tiſolli, iiss aduerſũ nos uiribus ĩtorſerit: cedimus ĩ deũ ſaluatorẽ: ꝙ ſcuto circũdabit nos ueritas eius. Et cũ pſalmiſta
eulunc, citare poterimus: ſagittæ paruuloꝶ factæ ſũt plagæ eoꝶ. Et ſi coſtiterit aduerſũ mecaſtra:nõ timebit cor meũ
e lullh, Si ſteterit aduerſũ me prœliuũ:in hoc ego ſi pabo. Sed hoc alias. Nũc ad id reuertant᷑ qd cœpamus. Obiiciũt mi
tn hi ſectatores eius: cerealiaq; arma expediut feſſi reꝶe. ꝗᷓre piarchon libros Origenis noxios: & eccleſiaſticæ fidei
Ani repugnãtes ĩ latinũ ᷣmonẽ uerterĩ ad quos breuis & ſuccicta rñſio ẽ. Tuæ me fr pãmachi & tuoꝶ litteræ cõpu
Vulet lerunt:dicẽtes illos ab alio fraudulẽter eẽ trãſlatos & ĩterpollata nõnulla: ueladdita uel mutata. Ac ne paꝶ epi
lgie ſtolis hiem fidẽ: miſiſtis exẽplaria eiuſdẽ tranſlatiõis cũ præfatiũcula laudatrice mea. Quæ cũ legiſſẽ: cõtuliſ/
Ntermili ſẽq; cũ græco ilico aĩaduerti: quæ Origenes de pr̃e & filio & ſpũ ſcõ dixerat. Et quæ romanæ aures ferre nõ po
tcönil terãt ĩ meliorẽ partẽ ab ĩterpᷣte cõmutata. Cætera aũt dogmata de angeloꝶ ruina: de aĩaꝶ lapſu: de reſurrectio
buiſah nis præſtigiis: de mũudo uel ĩtermũdis Epicuri: de reſtitutiõe oĩum ĩ æqualẽ ſtatũ. & multo his deteriora quæ
– longũ eẽt retexere: uel ita uertiſſe utin græco ĩuenerat uelde cõmẽtariolis Didymi qui Origenis aptiſſimus ꝓ
uchgitli pugnator eſt: exaggerata & firmiora poſuiſſe: ut qui in trinitate catholicũ legerat: in aliis hæreticu nõ caueret.
mlite, Alius forſitan qui nõ eẽt amicus eius diceret: aut totũ muta qch⸗ maluũ eſtꝛaut totũ prode qd optimu putas. Si
eiſi ꝓPpter ſimplices noxia quæq; ab hæreticis addita ſimulas: in pegrinũ nõ uis trãſſerre ſermonẽ: cedo cqd eſt
kiſe noxiũ. Sin aũt ueritatis Hfidẽ in trãſlatiõe cõſeruas cur alia mutas: & alia dimittis intacta? Quanꝗᷓ aptacõfeſſio
Alun eſt in eodẽ ꝓplogo emẽdaſſe te praua & optima reliqſſe. Ex quo nõ interp̃tis libertate: ſed ſcriptoris auctoritate
ai retineberis. Siqd ĩ his quæ uertiſti hæreticũ cõprobet᷑: & manifeſti crimis arfettie rn teueneni calicẽ circũ
Lini linere melle uoluiſſe: ut ſimulata dulcedo uirus peſſimũtegeret. Hæc & multa his duriora inimicus diceret: &
te nõ interpretẽ mali opis: ſed utad ſtipulatorẽ unius eccleſiæ traheret. Ego aũt memet tatũ defediſſe cõtẽtus:
rdei n libnis piachon ſimpliciter qcin græco habebat expſſunõ ut crederet lectorhis quæ interpptabariſed
lein HD in libris piarchon ſimpliciter: qd in græco habebat expſſi: nõut crederet lector his quæ interptabar: ſed ne cre-
nnni eret illis: quæ tu añ trãſtuleras. Duplex in ope meo utilitas fuit:dů & hæreticus auctor pPdit & nõ uerus ĩter
da Pres arguit᷑. Acne ꝗs me putaret iis cõſẽtire: quæ uerterã interpᷣtatiõis neceſſitate præfatiõe monui & docui:
uanenn bus lectornõ deberet credere. Prior trãſlatio laudẽ auctoris cõtinet: ſecũda uitupationẽ:. Illa lectorẽ Puocatalt
wolei ctedẽdũ: iſta ad nõcredendũ monet. Ibi & ego mutus laudator aſſumor: hicin tãtũnõ laudo q- trãſſero:ut co
uutier gar accuſare laudantẽ. Eadẽ res: nõ eadẽ mẽte pfecta eſt: imo unũ inter diuerſos exitus huũit. Abſtulit quæ erãt
mmelt dicẽs. ab hæreticis deprauata: & addidit quæ nõ erãt: aſſerẽs ab eodẽ in locis aliis diſputata: ꝙ niſi ipſa loco mõ
Cuulu ſtrauerit: un trãſtuliſſe ſedicit: phare no poterit. Mihi ſtudii fuit nihil mutare deuero. Ad hoc ĩterpretabarut
ſchia⸗ matle ĩterpᷣtata cõuincerẽ. Putatis me ĩterpᷣtẽ. Proditor fui: pdidi hæreticũ ut eccleſiã ab hæreſi uindicarẽ. Cur
ihllu Origenẽ in qbuſdã an laudaueri:prælatus huic opi oſtẽdit liber. Nuũcſola ĩterpᷣtatiõis meæ cauſa reddit: quæ
fnisl⸗ cipietatis habet uolũtatẽ: nõ debeo ĩpietatis argui: pdẽs ĩpiũ: qd ꝗᷓſi piũ eccleſiis tradebat.· Septuagitalibros
guogga eius:ut meus neceſſarius crimĩat᷑ in latinũ uerterã. Et multa de tomis. Nunꝗᷓ de ope meo fuit quæſtio.nunꝗᷓ
nmnel Ruoopma cõmota eſt. qd neceſſe erat latinis auribus tradere: qd deteſtat᷑ & Græcia?: Quod orbis accuſat: Ego per
isnetn tot annos tã multa cõuertẽs nõ ſcãdaluũ fui. Iu ad primũ & ſolũopus:ignotus prius temeritate factus es nobi
Neuinn lis. Docet ipſa præfatio: & Pãphili martyris lib pro defẽſione Origenisa te eẽ traſlatũ. Et hoc agis totis uiri/
enicht brus:ut cuius fidẽ martyr ꝓbat: eccleſia nõ refutet. Sex libros: ut añ iã dixi: Euſebius Cæſarienſis ep̃s: Arrianæ
nuto⸗ quõdã ſignifer factiõnis: pro Origene ſcripſit latiſſimũ & elaboratũ opus: & multis teſtimoniis approbauit
nulee Origenẽ ſuxta ſe catholicũ.i.iuxta nos Arrianũ eẽ. Hoꝝꝶ tu primũ libꝶ uertis ſub noĩe martyris. Et miramur
unpor ſi me homſculũ parui precii: Origenis laudatorẽ uelis: cũ martyri caluniã feceris: pauciſq; teſtimoniũs de filio
Dbam dei & ſpũ ſcõ cõmutatis: quæ ſciebas diſplicitura Romanis: cætera uſq; ad finẽ ĩtegra dimiſiſti. Hocidẽ faciẽs .
Kme in apologia: ꝗqᷓſi Pãphili: qd& in Origenis piarchon trãſlatiõe feciſti. Si iſte Paphili libereſt de ſex libris:quis
lo⸗ erit primus Euſebii? In ipſo uolumĩe:qd tu Paphili ſimulas. ſequẽtiũ libroꝶ facta mẽtio z. In ſecũdo quoq;
lg & reliqs dicit Euſebius: qd in pᷣmo libro an iã dixerit. Et ꝙ eadẽ repetere nõ debeat. Si totũ opus Pamphili eſt:

iguen cur relquos libros nõ trãſſers? Si alterius: cur nomẽ ĩmutas aces ipæ res lo quent᷑: uidelicet ut crederẽt mar
rülul⸗ tyri: qui Arrianoꝶ pᷣncipẽ deteſtaturi erãt. Quid tibi aĩ fuiſſe dicã amice ſimpliciſſime:te ne potuiſſe hæretici
rber hoĩs libris martyris nomẽ ĩponere:- Et ignoras ſubauctoritate teſtis Api Origenis faceredefẽſores Pro erudi/
peli tiõe ꝗᷓ polles: & iclytus aa tractator ĩ occidẽte laudaris: ita ut corruptiuũ teoẽs tuæ partis noĩent: nõ re
ute⸗ or te ignoraſſe Euſebii ovv IaOααα Päphilũ martyrẽ nihil oĩno opis cõcdidiſſe. Ipſe enĩ Euſebius amator &
præco & cõtubernalis Pãphili tres libros ſcripſit elegãtiſſimos: uitã Pãphili cõtinẽtes: In ꝗbus cũ cætera miris

na laudibus prædicaret: humilitatẽq; eius ferret ĩ cælũ: etiã hoc tertio libro addidit. Quis ſtudioſoꝶ amicus non
N. . fuit Paphili?Si quos uidebatad uictũ neceſſariis ĩdigere: præbebat large quæ poterat. Scripturas quoq; ſctãs
6 nõ ad legẽdũ tãtũ: ſed &ad hndũ tribuebat prõptiſſime. nec ſolũ uiris: ſed & fœmiĩs q́ uidiſſet lectidi deditas.
1 Vn& multos codices præparabat.ut cũ neceſſitas popoſciſſet: uolẽtibus largiret᷑.Et ipᷣe qdẽ ꝓpᷣi opis nihil oĩ
* no ſcripſit: exceptis epiſtolis ꝗᷓs ad amicos forte mittebat: ĩ tantũ ſe humilitate deiecerat: Veteꝶ aut tractatus
ſcriptoꝶ legebat ſtudioſiſſime: & ĩ eoꝶ meditatiõe uerſabat᷑. Defẽſor Origenis & laudator Paphili dicit Pãphi
ſe. lũ nihil oĩno ſcripſiſſe: nec ppᷣie cꝗᷓ cõdidiſſe ßmonis. Et hocdicit iã Paãphulo martyrio coronato. Nec hẽas ſut
ſ 4 ſugiũ:poſt editos ab Euſebio libros:hoc Paãphilũ ſcripſiſſe. Quid facies? Eo libro quẽ ſub noĩe martyris edidi

. k V.⸗ d XCV-
e i⸗

ſti:uulneratæ ſũt cõſciẽtiæ plurimoꝶ. Nõ ualet apud eos ſup Origenis dinatiõe epoꝶ auctoritas: quẽ putãt
a martyre prædicatũ. Quid faciẽt epiſtolæ Theophili epi? qd papæ Anaſtaſii in toto orbe hæreticũ pſequẽtes
Cũ liber tuus ſubnoĩe Pãphili editus: pugnet cotra epiſtolas eoꝶ: & epiſtolaꝶ nomini teſtimoniũ opponat:
Quod feciſti in libris piarchon:hoc facito & in iſto uolumie. Arudi cõſiliũ amici. nõ te pœniteat
artis tuæ: uel dicito tuũ non eẽ: uel ab Euſebio preſbytero deprauatũ. Vñ ꝓbari tibi poterit: ꝙ a te traſlatũ eſt⸗
Nõ manus tua tenet᷑: nõ tantæ es eloquẽtiæ: ut nullus te poſſit imitari. Aut certe ſi res ad ꝓbationẽ uenerit:&

ĩpudentiã frontis oppreſſerint teſtimonia plurimoꝶ: palinodian Stheſicori morecãtato. Melius eſt te pœni

tere facti tui:ꝗᷓ & martyrẽ in calũnia: & deceptos in errore pſiſtere. nec erubeſcas de cẽmutatiõe ſnĩæ: nõ es tan/
tæ auctoritatis & famæ: ut erraſſe te pudeat. Imitare me: quẽ plurimũ amas:ſine quo necuiuere nec mori po/

tes. & mecũ clama quã ego laudatus a te ĩ defẽſiõe mei locutus ſũ.Euſebius cæſariẽſis epᷣs:cuius ſupra memini

in ſexto libro hoc idẽ obiicit Methodio epᷣo & martyri: quod tuin meis laudibus crimĩaris. & di/
cit: quõ auſus ẽ methodius nũccõtra Origenẽ ſcribere: ꝗ hoc & hocde Origenis locutus ẽ dogmatibus Nõ E
huius loci pro martyre loqui. Neq; enĩ oĩa in locis oĩbus diſſerẽda ſũt: nunc tetigiſſe ſufficiat hoc ab Arriano
hoĩe obiici clariſſimo & eloquẽtiſſimo martyri:qdtu in me & amicus laudas: & offenſus accuſas. Habes occa
ſionẽ & de præſenti loco ſi uelis:mihi calũniã ſtruere: cur nũc & Euſebio detrahã: quẽ in alio loco añ laudaui?
Alteꝶ qdem nomẽ Euſebii: ſed eadẽ quæ ſuper Origenis uocabulo eſt calũnia. Laudaui Euſebiũ in eccleſiaſti
ca hiſtoria: ĩ digeſtiõe tẽpoꝶ: in deſcriptiõe ſãctæ terræ & hæc opuſcula in latinũ uertẽs:meæ lĩguæ hoĩbus de/
di. Nõ ex eo Arrianus ſũ: qa Euſebius qui hos libros cõdidit: Arrianus eſt. Si auſus fueris me hæreticũ dicere:
memẽto præfatiũculæ piarchon:in qua fidei tuæ me eẽ teſtaris. ſimulq; obſecro: ut amicũ quõdã tuũ expoſtu
lãtẽ patiẽter audias. Cõtra alios digladiaris: aut facis calũnia: aut pateris. Quos accuſas: & in ꝗbus accuſaris:
ordis tui ſũt. recte an pperã: uos uideritis. Mihi etiã uera accuſatio cõtra fratrẽ diſplicet. nec reprehẽdo alios:
ſed dico ꝗd ipſe nõ facerẽ. Tãtis ſpatiis terraꝶ ſeparatus ꝗd peccaui in te? Quid cõmerui? An ꝗa origeniſten

me nò eẽ rndi? Nunqd defẽſio mea accuſatio tua eſt? Ettu ſi nõ es origeniſtes: uel nõ fuiſti: credo iurãti. Si fui
ſti: ſuſcipio pœnitẽtẽ. Quid doles: ſi id ſũ qd eẽ te dicis? An qa piarchon Origenis libros poſt te trãſſerre au/

ſus ſũ: & interpᷣtatio mea ſuggillatio putat opis tui?: Quid poterã facere Miſſa mihi eſt laudatio tua.i. accuſa
tio mea. tã fortiter me plixeq; laudaueras: ut ſi tuis laudibus acqeuiſſẽ: oẽs hæreticũme putarẽt. Vide qd ro/
manæ ad me epiſtolæ clauſura teneat: Purga ſuſpitiones hoĩum: & cõuincecriminãtẽ. ne ſidiſſimulaueris: cõ
ſenſiſſe uidearis. Tali cõſtrictus articulo: interpᷣtaturus eoſdẽ libros: auſculta qd ſcripſerim.hocmihi præſtite
rũt amici mei: nõ dixi amicus meus:ne tibi uiderer arguere: ut ſi tacuero reus: ſi rũdero: inimicus iudicer. Dura
utraq; cõditio: ſed e duobus eligã: qd leuius eſt. Simultas reditegrari põt. Blaſfemia ueniã nõ meret᷑. Aiaduer
tis ĩuito mihi & repugnãti hoc onus ĩpoſitũ Et futurã huiuſcemodi ope ſimultatẽ: neceſſitatis accuſatiõe cu
ratã:? Si interpᷣtatus eẽs libros piarchon abſq; meo noĩe rõne quereris in reprehẽſioe tua a me poſtea eẽ trãſla/
tos. Nũc aũt iniuſte doles: in eo ope a me tibi eẽ rũſũ: in quo a te laudãdo accuſatus ſũ. Quã eni tu laudẽ uo/
cas:oẽs accuſationã intelligirr coltat apud te ꝙ accuſaueris: nõ indignaberis ꝙ rũderi. Eſto: tu bono aĩo ſcripſe
ris: & hõ innocẽs & amicus fidiſſimus: de cuius nunꝗᷓ egreſſũ eſt ore mendaciũ: meneſcius uulneraris: qd ad
me qui pꝑcuſſus ſũ? Nò iccirco curari nõ debeo: qa tu meono aĩo uulneraſti. Cõfoſſus iaceo: ſtridet uulnus in
pectore: candida prius ſanguine mẽbra turpant᷑: & tu mihi dicis. noli manum adhibere uulneri:ne ego te ui/
dear uulneraſſe/ Quanꝗᷓ & ipſa tranſlatio magis Origenẽ ꝗᷓ tearguit. Tu enĩ emẽdaſſe quæ addita ſüt ab hæ
reticis: arbitratus es. Ego prodidi qd ab illo ſcriptũ græcia uniuerſa conclamat. Quis rectius arbitratus ſit: nec

meũ:nec tuũ iudiciũ eſt. Vtriuſ. q; ſcripta cenſoriã lectoris uirgulã ſentiãt. Tota illa epiſtola:qua pro me ſ- atiſ

factio cõtra hæreticos & accuſatores meos dirigit᷑. Quid ad te: ꝗ & Orthodoxũ & laudatorẽ meũ te eẽ dicis?
Si aſpior ſũ in hæreticos:& illoꝶ in publicũ ſtrophas ꝓfero: lætare in ĩuectiõe mea: ne ſi dolueris: hæreticus eẽ
uidearis. Quãdo ſine noĩe cõtra uitia ſcribit᷑: qui iraſcit accuſator ſui eſt. Prudẽtis hoĩs eſt:etiã ſi doleat diſſi/
mulare cõſcientiã: & cordis nubilũ frontis ſerenitate diſcutere. Alioqn ſi qdcõtra origenẽ & ſectatores eius di
cit: in te dictũ putas: Ergo & epiſtolæ papæ Theophili & Epiphanii & alioꝶ epoꝶ: ꝗs nup ipſis iubẽtibus trã
ſtuli: te petũt: te lacerat. Impatoris quoq; ſcripta: quæ de Alexãdria: & ægypto Origeniſtas pelli iubẽt:me ſug
Ferete dictata ſũt. Vt Romanæ urbis põtifex miro eos odio deteſtet᷑: meũ còſiliũ fuit. Vt totus orbis poſt traſ⸗

ationẽ tuã in odio Origenis exarſerit: quẽ antea ſimpliciter lectitabat: meus opatus eſtſtilus. Si tantũ poſſũ:

mirorcur menon metuas. Ego ille moderatus in epiſtola publica: qui diligenter caui: ne quid in te dictũ pu⸗
tares: ſcripſi ad te ſtatim breuẽ epiſtolã expoſtulãs ſu p laudibus tuis. Quã quia Romæ nõ eras. amici mei tibi
mittere noluerũt: eo ꝙ te dolerẽt: cũ ſodalibus tuis indigna noĩe chriſtiano de mea cõuerſione iactitare: Cuius
exemplũ huic uolumini ſubdidi: ut ſcias ꝗᷓtum dolorẽ: qᷓta moderatione neceſſitudinis tempaui. Audio præ
terea te quædã de epiſtola mea philoſophecarpere. & hominẽ rugioſæ frontis adductiq; ſupꝑcilii Plautino in

me ſale ludere: eo ꝙ Barabã iudæuũ dixerĩ præceptorẽ meũ. Necmiꝶ ſi Baranina: ubi eſtaliqua uocabuloꝶ ſi

militudo: ſcripſeris Barabam: cũ tantã habeas licentiã nominũ ĩmutãdoꝶ ut de Euſebio Pamphilũ: de hære
tico martyrẽ feceris. Cauẽdus hõ: & mihi maxie declinãdus ne me repẽte:duũ neſcio:de Hieronymo Sardanapa
lũ noĩes. Audi ergo ſapiẽtiæ columẽ:& norma catonianæ ſeueritatis. Ego nõ illũ magiſtrũ dixi: ſed meũ ĩ ſcri/
pturas

tit
es

W

hui⸗
ſaſti
de/
ice
lt
lang
Alos
ſn
Filli
e/
aul
do⸗
co

ſire

tl
as
8ee
l
d
i
lg
ni
1
.
hi
uus

4

pturas ſãctas ſtudiũ uolui cõprobari: ut onderẽ me ſiclegiſſe Origenẽ: quõ & illũ audierã. Neq; enĩ hebræas
ltas a te diſcere debui:aut iniuria tibi facta ẽ:ꝙ ꝓ te Apollinarẽ Didymũq; ſectatus ſũ. Nunqd in illa epiſtola
Gregoriũ uiꝶ eloquẽtiſſimũ nõ potui noĩare?: Quis apud latinos par ſui eſt? Quo ego magĩo glorior & ex/
ulto:ſed eos tm poſui ꝗ ĩ rephẽſione erãt: Vt ſimiliter me Crg ne nõob fidei ueritatẽ:ſed ob eruditiõis meri

tũ legiſſe teſtarer. Ipſe Origenes & Clæmẽs & Euſebius: atq; alii ꝗplures: qñ de ſcripturis aliqᷓ diſputãt: &εαο

lũt approbare qd dicũt: ſic ſolẽt ſcribere.referebat mihi hebræus: & audiui ab hebræo: & hebræoꝶ iſta ſniaẽ.
Certe etiã Origenes patriarchen Huillũ: ꝗ tpibus eius fuit noĩat: & triceſimũ tomũ in Eſaiã: in cuius fine ediſ
ſerit. ue tibi ciuitas Ariel: quã expugnauit Hauid:illius expoſitione cõcludit: ut cũ aliter pᷣus ſẽſiſſeſe dicat:do
ctũ ab illo:id qd eſtuerius eẽ cõfitet᷑. Octogeſimũ quoq; nonũpſalmũ:q ſcribitur or̃ Moyſi hoĩs dei: & reli

quos.xi.qui nò hũt titulos ſᷣm Huilli expoſitionẽ: eiuſdẽ Moyſi putat.necdedignat᷑ hebræã ſcripturã inter/

pretãs ꝑ ſingula loca:qd hebræis uideat᷑: miſerere. Lectis nu papæ I heophili epiſtolis: in qbus Origenis ex/

ponit errores dicit᷑ obturaſſe aures ſuas: & auctorẽ tãti maſi clara cũ oĩbus uoceclamaſſe & dixiſſe uſq; ad il/

lud tp̃s ſeignoraſſe: ꝙ tã nefaria ſcripſerit. nõ recuſo: nec dico ꝙ alius diceret forſitã non potuiſſe eũ ignorare:

qd ĩterpᷣtatus eſt. Cuius apologiã ſcriptã ab hæretico ſub noĩe martyris edidit: cuius defẽſionẽ etiã ꝓprio uo/
lumie ꝓfeſſus eſt. aduerſu qd in ſequẽtibus ſi dictãdi ſpatiũ fuerit diſputabo. hoc loquor cui cõttadicere no
põt. Si ſibi licet nõ ĩtellexiſſe qd trãſtulit: quare mihi nõ liceat ignoraſſe libros piarchon: quos an no legi: &
eas tm homelias legiſſe quas trãſtuli: ĩ ꝗbus nihil eẽ mali ipſius teſtimoniũ eſt. Sin aũt cõtra ſniam ſuã nũc
me in eis arguit:in ꝗbus an laudauerat: undiq; ſtrictus tenebit᷑. Autenĩ iccirco me hæreticũ hoĩem laudauit:
qa eiuſdẽ mecũdogmatis erat.aut nũc fruſtra inimicus accuſat: quẽ prius ut orthodoxũ pdicauit: Sed forſitã
tuũc errores meos: ꝗᷓti amicus tacuit: & tũc iratus pfert: qd prius cælauerat. Quanꝗᷓ nõ mereat fidẽ ĩcõſtatia: &
ꝓfeſſæ inimicitiæ ſuſpitionẽ hẽantmẽdacii: Tũ audacter cõferã gradu: uolẽs ſcire ꝗd hæreticũ ſcripſeri. ut aut
cũ illo agã pœnitẽtia: & Origenis mala ignoraſſe me iurẽ: ac nũc pᷣmũa papa theophilo didiciſſe ĩpietates eius
aut certe doceã me qdẽ bñ ſẽſiſſe: ſed illũ more ſuo ĩtelligere. Neq; enĩ fieri põt: ut in eiſdẽ ad Epheſios libris:
quos ut audio criminat᷑: & bn & male dixerĩ. &de eodẽ fòte dulce amarũq; ꝓteſſerit. ut qui toto oꝑe dãnauerĩi
eos: q credũt aĩas ex angelis cõditas: ſubito mei oblitus id defẽderẽ: qd an danaui. Stultitiam mihiobiicere nõ
pòt: quẽ diſertiſſimũ & eloquẽtiſſimũ ĩ ſuis opuſculis p̃dicauit. Alioqn ſtulta uerboſitas & garruli fabulæ po
tius hoĩs ꝗᷓ eloquẽtis putãda ẽ. Quid in illis libris ꝓprie accuſet ignoro. Fama enĩ ad me criminũ eius: nõ ſcri/
pta uenerut. & ſtultuũ iuxta apoſtolũ pugnis aerẽ uerberare. In in ĩcertũ rndebo: donec ad certa pueniã.
— meũ docebo ſenex qd puer didici: multa eẽ gña dictionũ. & pro qualitate materiæ nõ ſolũ ſnĩas
ſed & ſcripturaꝶ uerba uariari. Chryſippus & Antipr ĩter ſpineta uerſant᷑. Demoſthenes & Eſchines cõtra ſe
ĩuicẽ fulminãt. Lyſias & Iſocrates dulciter fluũt. Mira in ſingulis diuerſitas. ſed oẽs in ſuo ſẽſu pfecti ſũt. Le/
ge ad Herẽniũ Tullii libros: lege rhetoricos eius. aut qa illa ſibi dicit ĩcohata & rudia excidiſſe de manibus: re/
uolue tria uoluminade Oratore:ĩꝗbus ĩtroducit eloquẽtiſſimos illius tꝑis oratores Craſſũ & Antoniũ diſpu
tãtes: & quartũ Oratorẽ: quẽ iã ſenex ſcribit ad brutũ: tũc intelliges aliter cõponi hiſtoriã: aliter orones: aliter
dialogos: aliter epiſtolas: aliter cõmẽtarios. Ego in cõmẽtariis ad Epheſios ſic Origenẽ & Didymũ & Apollina
rẽ ſecutus ſũ: ꝗ certe cõtraria ĩter ſehñt dogmata: ut fidei meæ nõ amitterẽ ueritatẽ. Cõmẽtarii qd opis hẽant
alterius dicta: ediſſerũt. quæ obſcure ſcripta ſũt: pleno ᷣmone manifeſtãt: multoꝶ ſnias replicãt: & dicũt hũc
locũ qdã ſic ediſſerũt: alii ſic ĩterpᷣtant᷑: alii ſẽſũ ſuũ & ĩtelli gẽtiã his teſtimoniis & hac nitunt᷑ rõne firmare. ut
prudeẽs lector cũ diuerſas explanatiões legerit: & multoꝶ uel ꝓhãda uel ĩprobanda didicerit: iudicet ꝗd uerius
ſit: & qᷓſi bonus trapezita adulterinæmoiscta pecuniã reprobet: nõ diuerſæ ĩterptatiõis & cõtrarioe ĩter ſe ſe/⸗
ſuũ tenebit᷑ reus:q ĩ uno ope qd ediſſerit: expoſitiões poſuerit plurimorũ.Puto ꝙ puer legeris Aſpri in Virgi
liu & Saluſtiũcõmẽtarios: Vulcatii in orones Ciceronis: Victorini in dialogos eius & Terẽtii comœdias pᷣce/
ptoris mei Donati æque in Virgiliũ:& alioꝶ in alios: Plautuũ uidelicet: Lucretiũ:Flaccũ: Perſiũ atq; Lucanũ.
Argue ĩterpᷣtes eoꝶ: quare nõ unã explanationẽ ſecuti ſũt: & in eadẽ re qduel ſibi uel aliis uideat᷑ enumerent.
Prætermitto græcos: quoꝶ tu iactas ſciẽtiã: & dũ ꝑegrina ſectaris: pene tui ſermonis oblitus es. ne ueteri ꝓuer
bio:ſus Mineruã docere uidear: & in ſiluã ligna portare:Illud miror:ꝙ; Ariſtarcus nñi tpis puerilia iſta neſcie/
ns. Quanꝗᷓ tu occupatus in ſẽſibus & ad ĩſtruẽdã mihi calũniã cernulus grãmaticoꝶ & oratoꝶ pcepta cõtẽ/
pſeris: paruipẽdens poſt anfractus reddere: aſpitatẽ euitare cõſonãtiu: hiulcã fugere dictio
nem: ndiculũ eſt debilitati & fracti totius corporis uulnera pauca mõſtrare. Nõ eligo qd rephẽda: eligatipſe
qd quo uitio careat. Ne illud qdẽ ſocraticũ noſſe debuerat.ſcio qd neſcio. Nauẽ agere ignarus nauis timet.
Abrotanũ ergo nõ audet: niſi ꝗ didicit dare. Quod medicoꝶ eſt: pmittũt medici. tractãt fabrilia fabri. Scribi
mus ĩdocti doctiq; poemata paſſim. Niſi forte ſe lr̃as nõ didiciſſe iurabit: qd illi & abſq; iuramẽto pfacile cre
dimus. uel ad apoſtolũ cõfugiet profitẽtẽ: & ſi impitus mone:ſed nõ tñ ſcĩa. Ille hebræis litteris eruditus: &
ad pedes doctus Gamalielis: quẽ nõ erubeſcit: iã apoſtolicæ dignitatis magiſtrũ dicere græcã facũdiã contẽne
bat: uel certe qc; erat humilitatis diſſimulabat. ut pdicatio eius nõ ĩ pſuaſiõe uerboꝶ:led ĩ ſignoꝶ uirtute cõ/⸗

ſiſteret ſpnẽs alienas opes:q ĩ ſuis diues erat.qᷓꝗᷓ ad impitũ & pſin. las ſtatus ſnĩas corruẽtẽ:nunꝗᷓ ꝓ tribuna

li Eeſtus diceret: iſanis Paule ĩſanis: multæ te lræ ad ĩſaniã cõuertũt. Vt ꝗ latinis muſſitas: & teſtudineo gradu
XCV=

*

Dr

moueris potius ꝗᷓ ĩcedis:uel græce debes ſcribere:ut apud hoĩes græci monis ignaros aliena ſcire uidearis. Vel

ſi latina tempaueris an audire grãmaticã: ferulæ manũ ſubtrahere: & ĩter paruulos partẽ . ar-
tẽ loquẽdi ſcribere:ꝗqᷓuis Crœſuũ qs ſpiret & diarios: læ marſupiuũ non ſequunt᷑. Sudoris comi
tes ſũt & laboris: ſociæ ieiunioꝶ nõ ſaturitatis: cõtinẽtiæ nõ luxuriæ. Demoſthenes plus olei ꝗᷓ uini expẽdiſſe
dicit᷑: &ẽεopifices noctumis ſemp uigiliis pueniſſe. Quod ille ĩ una lĩa fecit expᷣmẽda: ut acancro diſceret: tu
in me crimĩaris: qre hõ ab hoĩe hebræas lias didiceri. Inde eſt ꝙ qdã ineruditi prudẽter remanẽt: dũ nolůt di
ſcere qd ignorãt. Nec Oratiũ audiuũt cõmonẽtẽ. Curneſcire pudẽs praue: ꝗ diſcere malo? Loquit᷑ & ſapiẽtia
quã ſub noĩe Salomonis dicimus in maliuolã aĩam nunꝗᷓ ĩtrabit ſapiẽtia: nec hĩtabit in corpore ſi ubclito pec
catis. Spũs enĩ ſanctus eruditionis fugiet dolũ: & recedet a cogitatiõibus ſtultis. Aliud eſt ſi uulgi lectiõe cõ/
tenti doctoꝶ aures deſpiciũt: & cõtẽnũtillud elogiũ quo ꝓcaximpitia deno tat. Nõ tu in triuiis indocte ſole-
bas: Stridẽti miſerũ ſtipula diſpdere carmẽ? quaſi nõ curatoꝶ turba Mileſioꝶ in ſcholis figmẽta decãtent. Et
teſtamẽtũ ſuis Beſſoꝶ cachĩno mẽbra cõcutiat. Atq; ĩter ſcurraꝶ epulas nugæ iſtiuſmodi frequẽtent᷑ Quo
tidie in plateis fictus Ariolus ſtultoꝶ nates uerberat: & obtorto ſcorpiõe dẽtes mordẽtiũ quatit. Et miramur
ſi impitoꝶ libri lectorẽ ĩueniãt. Indignant᷑ qᷓre Origeniſtas ſcripſeri inter ſe orgiis mẽdacioꝶ fœderati. Noĩa
tu libruũ: in quo hoc ſcriptũ legeri: ideſt ſextũ ſtromatũ Onigenis: in quo Platonis ſnĩæ nĩm dogma cõponẽs.
ita loquit᷑ Platoin tertio de republica libro: ueritas quoq; ſectãda magnopeẽ. Si enĩ ut pauloante rectiſſime
dicebamus: deo indecẽs: & ĩſutile mẽdaciu eſt: hoĩbus qnq; utile: ut utant eo ꝗᷓſi cõdimẽto atq; medicamine:
nulli dubiũeſt: ꝗn huiuſmodi licẽtia medicis dãda ſit: & ab ĩprudẽtibus remouenda. Vera inqtaſſeris. ergo
pᷣncipes urbiũ ſi ꝗbus & aliis hoccõcedit᷑:oportet aliqũ mẽtiri:uel cõtra hoſtes uel ꝓ patria & ciuibus. Abaliis
uero ꝗ uti mẽdacio neſciũt: auferẽdũ eſt mẽdaciũ. Hæc Origenes: Et uos igit illius pcepti memores: loqmi/
ni ueritatẽ unuſqꝗſq; cũ ꝓximo ſuo. Nõ debemus dicere: ꝗs ẽ ꝓximus meus: Sed cõſiderare quõ philoſophus
caute dixerit: deo ĩdecẽs & ſutile eẽ mẽdaciũ:hoĩbus ĩterduũ utile. Et ꝙ ne pro diſpẽſatiõe ꝗdẽ putadus ſit de/
us aliqũ mẽtiri. Si aũt cõmodũ audiẽtis exegerit: uerbis loquit᷑ ambiguis: & p enygmata: quæ uult ꝓfert. Vt
& ueritatis apud eüdignitas cõſeruet᷑. & qd noxiũ eẽ poterat: ſi nudũ ꝓferret in uulgus:quodã tectu uelamie
ꝓferat᷑. hõ aũt cui ĩcuũbit neceſſitas mẽtiẽdi: diligẽterattẽcdat: ut ſic utat᷑ interdũ mẽdacio: quõ cõdimẽto atq;
medicamjĩe: ut ſeruet mẽſurã eius. ne excedat termĩos:qbus uſa eſt Iudith cõtra Olofernẽ:& uicit eũ prudenti
ſimulatione uerboꝶ:. Imitet᷑ Heſter: quæ Artaxerſis ſnĩam diu tacita gẽtis ueritate correxit. Et in pmis patri/
archã Iacob: quẽ legimus bñdictiões pr̃is artifici ĩpetraſſe mẽdacio. Ex quo ꝑſpicuũ eſt ꝙ niſi ita mẽtiti fue⸗
rimus: ut magnũ nobis ex hoc aliqd qᷓrat᷑ bonũ: iudicãdi ſimus qᷓſi inimici eius: q ait. Ego ſum ueritas. Hæc
Origenes ſcripſit negare nõ poſſumus.ſcripſit in his libris:quos ad pfectos & ad diſcipulos loꝗᷓbat᷑. docetq;
magiſtris mẽtiẽduũ: diſcipulos aũt nõ debere mẽtiri. Qui ergo bñ mẽtit᷑:& abſe q; ulla uerecuũdia ꝗcqd in buccã
uenerit cõfingit in ffes: magiſtrũ ſe optimũ ꝓbat. Illud quoq; carpe dicit᷑: ꝙ ſecũdũ pſalmũ ĩterpᷣtãs ꝓ eo:qd

legimus in latino: apphẽdite diſciplinã: & in hebraico uolumĩe ſcriptũ eſt: dixerim in
comẽtariolis meis: adorate filiũ. Et rurſũ oẽ ſpalteriũ in romanũ uertẽs ſonũ:quaſi ĩmemor expoſitiõis anti/
quæ poſuerĩ adorate pure.qd utiq; eẽ cõtrariũ oĩbus patet. Et re uera ignoſeẽdum eſt ei: ſi ignoret linguæhe
braicæ ueritatẽ: qui interdũ & in latinis hæſitat: neſcii ut uerbũ deuerbo ĩterptet᷑. ideſt
deoſculaminidicit᷑: qgᷓ ego uolẽs trãſterre nõ putidũ ſenſũ magis ſecutus ſũ: ut dicerẽ: adorate. Quia eni qui
adorãt ſolẽt deoſculari manũ: & capita ſi ubmittere: ꝙ ſe Iob beatus elemẽtis & idolis feciſſe negat dicẽs:ſi uidi
ſolẽ cũ ſurgeret & lunã ĩcedẽtẽ clare: & letatũ ẽ in abicõdito cormeu: & oſculatus ſũ manũ meã ore meo:quæ
iniqtas maxima eſt & negatio cõtra deũ altiſſimũ. Et hebræi iuxta linguæ ſuæ ꝓprietatẽ deoſculationẽ ꝓ ue
ueneratiõe ponũt. Id trãſtuli: qd ipſi ĩtelliguũt. quoꝶ uerbũ eſt bar. Bar aũtapud illos diuerſa ſignificat. Dicit᷑
enãĩ & filius. ut eſtillud: Bariona filius colũbæ: & Bartholomeus filius Tholomei: & Barchineus & Barchiſeus
& Barabas. Triticũ quoq; & ſpinaꝶ faſciculus & electus ac purus. Quid igit᷑ peccaui: ſi uerbũ ambiguũ diuer

ſa ĩterpᷣtatione cõuerti:& qui ĩ cõmẽtariolis: ubi libertas eſt diſſerẽdi: dixerã: adorate filiũ in ipſo corpore: ne

uiolẽtus uiderer ĩterpᷣs: & iudaicæ caluũniæ locũ darẽ: dixerĩ adorate pure ſiue electe.qd aqla quoq; & Symma
chus trãſtulerit. Quid ergo eccleſiaſticæ fidei nocet: ſi doceat lector: quot modis apud hebræos explanetur?
Origeni licet tertio tractare. ĩnumerabiles mudos ĩtroducere: & rõnabiles creaturas aliis atq;
aliis ueſtire corporibus: Chriſtũq; dicere ſæpe paſſũ: & ſæpius paſſurũ: ut qd ſemel ꝓfu it: ſempꝑ ꝓſit aſſũptũ.
tibi quoq; ipe tatã aſſumis auẽtẽ: ut de hæretico martyrẽ: de Origenis libris hæreticoꝶ adulteria mẽtiaris: mi/
hi n licebit diſputare de uerbis & ĩ cõmẽtarioꝶ ope latinos docere: qd ab hebræis didici? Niſi enĩ & plixũ eſ-
ſet:& redoleret gloriolã: iã nũc tibi onderẽ: qd utilitatis hẽat magiſtroꝶ limĩa terere: & artẽ ab artificibus diſce
re: ut uideres quãta ſilua ſit apud hebræos ambiguoꝶ noĩum atq; uerboꝶ: Quæ res diuerſæ ĩterp̃tationi ma
teriã pᷣbuit: dũ unuſqſq; ĩter dubia qd ſibi cõſequẽtius uider: hoctrãſfert. Quid ad pegrina te mitto/ Reuol
ue: Ariſtotelẽ & Alexãdrũ Ariſtotelis uolumĩa diſſerẽtẽ & quãta ambiguoꝶ ſit copia eoꝶ lectiõe cognoſces.
ut tãdẽ deſinas amicũ tuu ĩ eo rephẽdere: qd ne ꝑſõniũ ꝗdẽ aliq didiciſti. Sed qa Paulinianus fr meus in cõ
mẽtariis ad Epheſios qᷓdã ab eo rephenſa narrauit: & pauca ex his memoriæ tradidit: mihiq; ip̃a demõſtrauit
loca: nõ debeo ſubterfugere.ꝗᷓſoq; lectorẽ: ut ſi paululũ in ꝓponẽdis & diluẽdis crimibus lõgior fuero: neceſ/

i
ve
t
ſeus
liet
eine
uma.

eut

pĩ
etm
ie⸗
n
vol
*,
1
el⸗

ſitati det ueniã. Nõ enĩ alterũ accuſo:ſed me nitor defẽdere: & obiectã hæreſeos calũniã refutare. In epiſtola
Pauli ad Epheſeos tria Origenes ſcripſit uolumĩa. Didymus quoq; & Apollinaris ꝓpria opuſcula condide/
rũt. Quos ego uel trãſferẽs uel imitãs: qd in ꝓlogo eiuſdẽ opis ſcripſeri ſubiiciã. Illud quoq; ĩ p̃fatione cõmo
neo: ut ſciatis Origenẽ tria uolumjĩa in hãc epiſtolã cõſcripſiſſe: quẽ & nos ex parte ſecuti ſumus. Apollinarẽ
& Didymũ quoſdã cõmẽtariolos edidiſſe. Ex ꝗbus licet pauca decerpſimus: & nõnulla quæ nobis uidebant
adiecimus: ſiue ſubtraximus: ut ſtudioſus ſtatĩ in prĩcipio lector agnoſcat hoc uel alienuũ eẽ uel nĩm. Quicqd
ergo ĩ explanatiõe huius epiſtolæ uitii potuerit demonſtrare:ſi ego illud in græcis uolumibus: unde in latinũ
uertiſſe me dixi: oñdere nõ potuero: crimẽ agnoſcã. & meũ erit: qd alienũnõ fuerit. Tñ nerurſus uideamur
cauillari: & hac excuſatiois ſtropha gradũ nõ auderecõferre: ponã ipᷣa teſtimonia: quæ uocant᷑ in crimẽ. In p/
mo ſtatĩ uolumĩe teſtimoniũ Pauli:in quo loquit᷑: ſicut elegit in ipſo nos an cõſtitutionẽ mũdi: ut eſſemus
ſãcti & ĩmaculati corã ipſo: ſic ĩterpᷣtati ſumus: ut electionẽ iuxta Origenẽ eoꝶ diceremus:nõ ꝗ prius fuerãt:
ſed ad dei pᷣſcientiã referemus. Deniq; diximus: ꝙ ait electos nos: ut eſſemus ſãcti & ĩmaculati corã ipo:hocẽ
