get. Hodie oĩum angeloꝶ ordines exultantes: & talibus uocibus alternatĩ cõcinẽtes ſuũ ſociant᷑ dĩm. Hodie

oĩum pr̃iarcharũ & ꝓphetarũ cœtus. Hodie apoſtoloꝶ & diſcipuloꝶ chorus. Hodie oẽs ſãcti martyres. Ho/
die cõfeſſores. Hodie glorioſa dei genitrix ſãctis oĩbus comitata uirginibus. Hodie oĩum beatoꝶ aĩæ lætabũ

dæ & feſtiuæ ſuæ occurrũt cõpatriotæ & ciui. His auditis uox ſiluit: ſed ti lux & cãtus & odor ꝑ horã poſtmo
duũ pdurãtes ceſſauerũt. Itaq; liquido patet ipſũde ſublimioribus & maioribus ciuibus fore: quo & magnus
& mirabilis eſt:& metuẽdus ſuꝑ pene oẽs ſãctos ob ſibi traditã poteſtatẽ. Nulli ſit dubiũ ita præ cæteris quæ
uult poſſe ipſũ aſſequi:ſicut præ cæteris ſua uolũtas diuinæ magis cohæret. Nullas uero me tãtæ audaciæ pu
tet: ut fateat ipſũ Ioanne baptiſta: quoſeſtante ipo ſaluatoronullus maior ſurrexit: Petro & Paulo & cæteris

xii.apo ſtologe⸗ ab ipo xpᷣo electi & ſctiĩficati ſũt: pᷣCſtare gloria: ideſt añ ſtare in gloria. Sed tñ & ſi ꝓhibeat rõ
ipſũ illis maiorẽ obtinere rtenin cæli regno aliquẽ audere dicere: tamẽ nullas uideo rationes cur ſit nefas di

cere: æqualẽ illis in gloria Hieronymũ fore: dũmõ llis in uitæ ſãctitate diſcors nõ fuerit: cũ nõ ſit pſonaꝶ: ac/
ceptor deus: ſed ſingulorũ merita decernẽs: reddẽs unicuiq; qd meruit. Aſt ſi cuiq uideat minorẽ Ioãne &
apoſtolis Hieronymũ:paꝶ uideat᷑ minorẽ ipſũ obtinere. Cũ & ſi illius ſãctitatis merita: illius laboris grauia:
2 ccxxi.

— –½æ-ũ

illius ſcripturæ & ueriſſimæ trãſlatiõis utriuſq; teſtamẽti: officiorũq; ordinationis gudusns Glufi lehu⸗ —
ſed etiã futuris pſpicaciter cernat: paulominus fore nil ipſũ ab eiſdẽ in gloria diſcor erat .*M deu p nis
iudicabit. Porro ne aliqbus deridẽdi laqueũ initiare uidear: dũ Ioãni & apoſtolis ĩ ſan rares g orn Acu⸗
eſſe Hieronymũ ſãctiſſimũ fateor:unũ ꝙ expletis nõdũ diebus ꝗᷓtuor in uiſione uidi enarrabo. erit né 2
. teat: & ne quis me has laudes retexere credat: uel amore catnali: quo hoa ueriestiscoguriog maxime egint⸗
uel ueſanæ mẽtis ĩperitia: uel alia qᷓcũq; cauſa uelit. Sed mehocnò ambigat ab hoĩe ĩtellexi e mintae p m
reuelationẽ quã deus oĩpotẽs ꝗ ſuos exaltat ſctõs: & exaltãdo magnificat. Quarta beüte nocte miht D deco .
gitãti: qd laudis: qd ue debitæ reuerẽtiæ Hieronymi in breui retexerẽ epiſtola demõſtrauit hoc mon iad ul
utdixi: diſponẽs hãc epiſtolã tibi ſcribere cogitarẽ aptã laudis materiã ĩuenire: hora adueniẽte noctis mediæ te
me ſõnus oppſſit: & ecce maxima mihi affuit angeloꝶ multitudo: inter quos fulgẽtes plus infinito ſole duo ſe
erãt uiri ita ſimiles & uniformes: ut nulla eis uideret differentia: qua alter ab altero differre poſſet niſi tria 4
. ſerta ferebat alter ĩ capite & auro & lapidibus præcioſis: alter uero duo. Hi cãdidiſſimis ĩduti colobiis: undiq; 4
. auro gẽmis cõtextis: tãtæ erãt pulchritudinis: ut nõ ualeat aſt piã imaginare. Accedẽtes itaq; illi ambo ꝓpe me
ſub ſilẽtio pauliſꝑ ſtetełũt. Deĩde ille ꝗ tria ferebat ſerta: his me uerbis fuit allocutus. Cogitas Auguſtine: d
debeas laudis de hieronymo ĩ ueritate ꝓferre Et certe diu cogitãs nõdũ noſti: ſed hucambo uenimus: ut eius 1

tibi gloriã indicemus. Hic certe meus ſocius quẽ uides: Hieronymus ipſe eſt: qui ſicut æꝗꝗlis mihi ĩ ui tæ ſe ctĩ „
tate fuit:ita p oĩa in gloria æꝗᷓlis eſt. & quæ poſſũ: & ipᷣe põt.& quæ uolo: & ipe uult. & ſicuti deũ uideo: & ip⸗
ſe uidet: & cognoſcit & ĩtelligit. I quo oĩs nr̃a: & ſactorũ oĩum conſiſtit gloria & btiĩ tudo. Nec habet maiorẽ
uel minorẽ gloriã alter ab altero ſãctorũ niſi ĩquãtũ magis & minus diuinã cõtemplat ſi peciẽ: ſiue cognoſcit.
Sertũ uero tertiũ qd plus illo fero aureola margi eſt: qd uitã finiuit corporis. Qui & ſi ĩ mũdo ob labores:
.poaonitẽtias: erũnas: afflictiões: uerbera: cõtumelias: & hoĩum obprobria: & deriſiones: & cætera ualde grauia:
quæ ita pacifice ptulit:ita gaudẽter ꝓpter deũ: ut ifirmitatibus exultaret: & uerus martyr extiterit: & præmia
martyrii nõ amiſerit: tñ quia gladio uitã nõ finiuit aureolã: quæ ĩ ſignũ dat᷑ martytii: talis nõ habet. Serta ue/
ro duo alia quæ hẽmus aureolæ ſũt: quæ ſolũ uirginibus & doctoribus dant᷑:ut ab aliis diſcernant᷑. Ad hæc
ut mihi uidebat᷑ reſpõdi. Quis enĩ es dñe mi:& ille. Ioãnes inqt baptiſta ſũ: qui hucad te deſcendi:ut nũciarẽ
tibi Hieronymi gloriã. qᷓtenus ipſã gẽtibus nũcies. Hoc enĩ noueris ꝗqa honor & reuerẽtia quæ ſingulis ſãcto
rũ exhibert᷑: cæteris oĩbus exhibet᷑: ne putes ut aliꝗᷓ ſit ĩ cælo ĩuidia: ut ĩ mũdo.Sicut enĩ in mũdo ꝗlibet homi
nũ cæteris pᷣeſſe potius uellet:ꝗᷓ ſubeſſe: ita in cælo ꝓpter charitatẽ ineffabilẽ: ꝗᷓ ſe inuicẽ diligũt beatæ aĩæ: qli
v qu m bet ſanctoꝶ ita alterius gloria gaudet: ſicut ſua. Quin & uellet quiſq; maionſibi eſſet æqalis & pene maior:
cee e; mien ga gloria eſſet ſua: ita minor maioris gloria gaudet ſicuti eã hret: nec uellet ea hre ut ille non hret: ĩmo potius .
4e ſua(ſi fas eſſet)ĩpartiret. Vnde gloria ſinguloꝶ eſt gloria cũctoꝶ:& gloria cũctorũ eſt gloria ſinguloꝶ. His
dictis ſocietas oĩs ia diſceſſit:& expgefactus ita a ſõno:tãtos ĩ me ſubito ſenſicharitatis ardores: ꝗtos in me
nunꝗᷓ ſenſerã. Nã deinceps hactenus nunꝗᷓ aliqualis ĩ me uel iuidiæ: uel ſuperbiæ: ſiue arrogãtiæ fuit appeti
tus uel cogitatio .Teſtis enĩ ẽ deus ꝗoĩa ante ꝗᷓ fiat nouit:ꝙ; ide tãtus ĩ me extitit charitatis feruor: ꝙ plus alie
no bono gaudeo ꝗᷓ meo: plus affecto oĩbus ſele ſler⸗ ſupra eſſe. Hæc iccirco dixeri: non ut laudis acqrã famã:
ſed ut ꝗs hæc nõ putet uana fuiſſe ſõnia ꝗbus ſæpe deludit᷑ mẽs nr̃a. Sæpe etenĩ deus abſcõdita & maxia p ſõ
. nia reſerat. Magnificemus ergo opa ſua: qm pfecta ſũt: nec eſt ĩ eis iniꝗtas. Sãctũ dũi Hieronymũ ꝓpter deũ:
cũ quo regnat ſecure magnificemus: qmi uita ſua magnifice fecit. In morte ſua magnifica recepit. Quapro/
pter magnus eſt ĩ medio nr̃i:& ſãctus & excelſus ĩ uitæ excellẽtiſſimæ ſctĩtate. Magnus ſãctus & excelſus ĩ ſa
piẽtiæ ĩeffabilis ꝓfũditate. lanu ſãctus & p̃excelſus ĩ maivris nũc gloriæ ꝗᷓ̃titate. Mirabilis & laudabilis &
glorioſus ĩ ꝓdigiis ĩuiſis:inauditis: & ĩſuetis.metuẽdus:colẽdus:& uenerãdus:ob ſibi traditã a dño ptãtem:
honorẽ: & gloriã ſẽpiternã. Magnificemus ergo obſecro eũ: ne taceamus: em maior eſtoĩ laude. Notas facia
mus in populis gloriæ ſuæ laudes. Nõ miret᷑ hõ ſeeũ quẽ deus magnificauit & coluit laudamus. Nõ hominẽ
pigeat uenerari & colere: quẽ deus coluit: & ueneratus eſt. Nõ putet quiſpiã Ioãni & apoſtolis in gloria & ſã/
ctitate æquãdo Hieronymũ: Ioãni & apoſtolis exercere iniuriã: qm ipſũ illis pᷣſtare & gloria & ſctĩtate ſi poſ/
ſẽt optarẽt. Gloria enĩ & btĩtudo eius eoꝶ eſt gloria: & btĩtudo eoꝶ eſt ſua. Honor laus & reuerẽtia a nobis ex
hibita Hieronymo: eorũ ſingulis exhibet᷑: & quæ illis ſigillati exhibet᷑: Hieronymo exhibet᷑. Si ergo cupis Io
annẽ baptiſtã & apoſtolos uenerari: ſimul uenerare illu: qm ipſis per oĩa eſt æqualis. Secura igit᷑ mente oĩ de
. pulſa formidine: Ioannẽ baptiſtã Hieronymo æqualẽ: & nõ maiorẽ: quoniã nullus maior ſurrexit oĩ qeuoti
one & reuerẽtia fateamur: qm ſi mĩorẽ facimus Ioãnis gloriæ derogamus: & magis iniurias exercemus q lau
des. Huius mei ?n monis opus ꝗᷓꝗᷓ inſufficiẽter: ꝗᷓꝗᷓ ialiſſime: qꝗᷓ nihil: tũ deuote & reuerẽter expletũ: ad
te uenerabilis pr̃ puro corde & magna aĩ deuoti affectioòe dirigo: ſupplicans ut ingenioli mei uerbula quæ de
meæ pitiæ paupie ĩ laudes eximii Hieronymi obtuli no deridendo: ſed charitate debita æqᷓnimiter tolerãdo le
gas. Et quæ minus debita dixi ad tanti uiri laudes: & meæ imputes imperitiæ & epiſtolæ breuitati: & eius lau/
dum immẽſæ immenſitati. Quoniam certe ſi omniũ mortalium linguæ ſolum eius laudes promerent: mi/
nus debito ſatis eſſet. Mei peccatoris uenerabilis pater eſto memor: ut dũ in illo ſteteris loco: quo illud ſacrũ umm
eximii Hieronymi cadauer quieſcit: eius me interuentionibus recõmẽdes. Quoniam nulli dubium eſt ea
quæ

optat idem Hieronymus poteſt continue obtinere. Non enim ſuo aliqualiter defraudatur deſiderio.

bu Beati Cyrilli epiſcopi hieroſolymitani ad ſanctũ Auguſtinum epiſcopum hipponenſem de miraculis baa
buto Ati Hieronymi preſ byteri poſt mortem celebratis.
Nai VEnerabili ep̃orũ eximio Auguſtino hipponẽſi p̃ſuli Cyrillus hieroſolymitanus põtifex: & oĩum ſa
nöl u (cerdotũ infimus: illius ſeq ueſtigia: cuius ſctĩtas radiare nõ ceſſat. Illius ſcilicet Hieranymi glorioſi
luat: ius memoria ĩ bndictiõe ĩ ſæculũ ſæculi. Qui ꝗᷓtus ſit & tu ſimiliter bñ noſti eius uſus maxĩe collo .
lalp qis & doctrinis: de quo meuellẽ diſſerere cũ ſim reprobus ĩ toto & ĩdignus ꝗᷓſi reputo audaciã. Sed tñ qa tua
leco me cogit dilectio ut aliꝗᷓ tibi ſcribã de ꝓdigiis hoĩbus ĩſuetis: quæ ꝑillũ ĩ diebus nr̃is fecit dñut eũ celebrẽ in
ing muũdo faceret: & cũctis hoĩbus glorioſũ: tũ tuis cõfiſus or̃onibus opus aggrediar ut tua poſcit deuotio: & bre .
edrr uiloꝗo ꝑſtrĩgã de multis pauca. Glorioſũ huius uiri obitũ: uiſionẽq; meã: necnõ & mirifica tũc tpis pacta
eduu te noſſe nõ ãbigo. Nã uir utiq; reuerẽdus & memoriæ obliuioni nõ dãdæ Euſebius nobilis Ltemonek eius di
tta ſcipulus: ĩ quo magiſtri refulſit ſctitas & doctrina: cuius ſapiẽtiã & ꝓbitatẽ & excellẽtiã ùs ignoras: ꝗq poſt bi
ndi enniũ a noſtræ mortalitatis miſia ereptus ſuũ pᷣdilectiſſimũ beatũ Hieronymũ in cæli pr̃ia eſt ſecutus: utno
eme bis indicãt eius crebra miracula:de quibus etiã inferius aliqᷓliter ptractabo: reuerẽdo patri Damaſo portuenſi
vegl epiſcopo: & Theodonio romanoꝶ ſenatori eius fratri Seuero probiſſimo uiro: Euſtochio ſãctiſſimæ mulie- .
teins ri: & tibi & multis aliis quos ſigillatĩ nominari nõ eget: tunc tẽporis per ſuas litteras totius eius obitus ſeriẽ ĩti
eſci⸗ mauit. Vnde amplius ea quæ noſti reiterare fore ſuperfluũ & dicendoꝶ impedimentum- His ergo omiſſis ad
Gi eiuſdẽ quæ non ceſſant cõtinue clarere miracula noſter ſe ſtilus uertat: ut tua poſcit deuotio. Et primo ab Eu
. ſebio uiro ſanctiſſimo eiuſdem Hieronymi ſanctiſſimi diſcipulo ſumat initium.

oe —1 3 . 11 .
⸗ Oſt obitũ glorioſiſſimi Hieronymi ꝗᷓdã hæreſis ĩter græcos: ideſt ſecta ſurrexit: quæ ad latinos uſq; deue

l. RJnit:quæ ſuis nefadis nitebat᷑ rõnibus ꝓbare: aĩæ btorũ uſq; ad uniuerſalis iudicii diẽ: ĩ quo eoꝶ corpo/
Min —- ribus erãt iteꝶ cõiugẽdæ uiſiõe & cognitiõe diuĩa: ĩ ꝗtoĩ coliſtit btitudo ſãctoꝶ pᷣuabant᷑. Et dãnatoꝶ aiæ ſi⸗
mi militer uſq; ad diẽ illu nullis cruciabant᷑ pœnis. Quorũ rõ talis erat: ſicutaĩa cũ corpore meruit uel peccauit: ⸗
“ ita cũ corpore pᷣmia recipit ſiue pnas. Aſſerebat etiã illius ſectæ neqſſimi: nullũ fore purgatorii locũ: ĩquo
“R aĩæ quæ nõdũ de ſuis pctis ĩ mũdo plenã egiſſẽt pœnitẽtiã purgarent᷑. Qua qdẽ ſecta peſtifera crebreſcẽte tã
u e- tus ĩ nos dolor irruit: ut nos amplius pigeret uiuere quo circa meis cũctis ſuffraganeis epis & aliis uiris catho/
icd licis cõuocatis: eis ieiunia & of̃ones indixi:ut ſuã ſic agitari fidẽ diuĩa nõ pꝑmitteret bonitas. Mira res: & forte
huic ſimilis nunꝗᷓ uiſa. Tribus expletis diebus ieiunioꝶ & or̃onũ: ſubſequenti nocte glorioſus Hieronymus
ſauo ſdilectiſſimo filio Euſebio oronibus ĩcũbẽti manifeſte apparẽs: benignaq; eũ allocutiõe cõfortãs ei dixit
A ĩ hac ſecta peſaiferꝭ mĩme formidare: cũ ſibi finis iã ponẽdus erat. Quẽ Euſebius nimio fulgẽtẽ ſplẽdore: ita
lo ut eũ oculus hũanus aſpicere nõ ualeret ĩtuitus ꝗᷓſi de graui ſõno euigilãs: dulces ꝑ oculos fudens lachrymas:
u ita ut pene formare uocẽ poſſet:ꝗᷓtũ poterat clamare cœpit: Pater meus Hieronymus es Quare meã ſocieta/
15 tẽ ſpnis?! Certe teneã te: nec dimittã: nec ſine tuo quẽ dilexiſti filio gradieris. Ad quẽ glorioſus Hieronymus.
No te fili dilectiſſime deſerã. Cõfortare: nãq; uiceſimo die me ſeꝗris: & ſimul in gaudio pꝑmanebimus ſine fi
1 ne. Sed Cyrillo cũctiſq; ffibus nũcia: ut die craſtina iuxta pᷣſæpedni: ubi meũ geſcit corpus: oẽs ĩ unũ cõueni/
. ant: tã catholici ꝗᷓ etiã illius ſectæ uiri. Et tu triũ hoĩum qĩ hac ſũt urbe hac nocte defũcti: cadauera inhuata ĩ
locũ ĩ quo meũ eſthũatũcorpus facies deportari: ſuꝑ ꝗbus ſaccũ quo utebar ponẽs:ſtatĩ uitæ pᷣſtinæ redditi:
2 haãc radicitus hæreſin extirpabũt. Cui uale dicẽs glorioſus Hieronymus diſparuit. Mane auũt facto ad me qui
Bethleẽ tũc erã: uenerailis Euſebius ueniẽs cũcta ꝗᷓ uiderat enarrauit. Quome ſas creatori gras agẽs: & glori
% oſo Hieronymo oĩbus ĩ pᷣdicto loco:ĩ quo ꝓ nobis de ĩtemerata uirgĩe natus ẽ: & ubi etiã ſacratiſſimu Hiero
ſuüH nymi cadauer hũatũ ẽ cõgregatis: pᷣdictoꝶ defunctoꝶ cadauera deferri fecit. Omira erga hoĩes dei miſ̃atio &
züI diſpẽſatio. Quot modis ĩ ſe ſperãtes ſcitiuuare. Quãtis & quot honoribus ſuos exaltat ſãctos. Fiebat ĩterea
H ab illius ſectæ cultoribus deriſio: credẽtibus ꝙ foret exinanita manus dni. Lætet᷑ itaq; oĩs fideliũ cœtus:& deo .
daꝛa uoce exultatiõis pſallãt: qũ ſuſcipimus miᷣicordiã ĩ medio tẽpli ſui. Accedẽs nãq; uir uenerabilis Euſebius
“MDũ aad ſinguloꝶ cadauera: flexis genibus manibuſq; ĩ cælũ extẽlis: cũctis audiẽtibus ſic orauit. Deus cui nihil eſtĩ

ſi⸗ poſſibile: nihil graue ĩ uictæ fortitudinis & uirtutis: ꝗ facis mirabilia magna ſolus: & nullũ te ſpantiũ ſj pnis:

o0 nũc pces tuoꝶ exaudi fideliũ: & ut tua quã dediſti fides: ĩtemerata ĩuiolataq; ſæcula maneat: acetia ut hoꝶ
ex error appareat: & p merita & ĩ terceſſiones glorioſi tui Hieronymi dilecti:ẽ troduc ĩ hæc cadauera aĩas ꝗs de ip
o ſis egredi uoluiſti. Qua ꝗdẽ or̃one finita ſingulũ ſacco: quo ſi upra carnẽ glorioſus Hieronymus utebat᷑: tan/
idle gs cadauer: ꝓtinus ĩ eũ uitæ ſpm̃ ĩ troduxit. Qui hoĩes aptis oculis: oĩbus uitæ ſignis oſtẽſis ſunt pfecte reſu
etGd ſcitati: & cœperũt btãrũ aĩarũ gloriã: & pctõrũ pœnas: tã purgatorii: ꝗ ĩferni clara uoce oĩbus ĩtimare. Na ut .
lau mihi poſtmodũ ĩterrogã ti dixerũt: btũs Hieronymus eos cõduxerat ſecũ ĩ paradiſũ: purgatoriũ: & ĩfemũ: ut
ad quæ ibi agebant᷑: patefaceret uniuerſis. Sibiq; dixetat ꝙ ad corpora redirẽt: & de ppetratis pctis ibi agerẽt po
de nitẽtiã: ꝗq eo die & hora ꝗᷓ uenerabilis Euſebius migraturus erat:& ipſi morituri erãt: ac etiã ſi bñ agerẽt pœni
ole tẽtiã: cũ eo gloriã adepturi: qd & factũ eſt: ut ĩferius declarabo. His igit pactis multitudo maxima populoꝶ
,/ tam fideliũ ꝗᷓ etiam illius ſectæ defenſorum: qui ad tam grande concurrerãt ſpectaculum: tam certum indici

, um & ueritatis experimentũ: necnon beati Hieronymi merita egregia cernens: magnis uocibus ĩmenſas gra/
r Z ii. ccxxii.

ũ
ea
U

tias referũt creatori: ꝙ ſuos in ſe ſperãtes non deſerit. Et ſic Auguſtinechariſſime pius dũs nauiculã ſuæ fidei
ſacratiſſimæ in huius mũdi mari eructãtibus maloꝶ hoĩum fluctibus agitari pmittit: ſed minime naufraga
ri. Quo quidẽ forti ꝗᷓſo eſto aĩo: uiriliter age:nõ formides. Cõtra fidei pſecutores magnanimus dimicare:ſi ub
umbra alarũ tam piu patris: qui ſuorũ fideliũ pces inefficaces nõ ſinit: dũmodo tota ſpe & puro fiãt aĩo. Nõ
enĩ noſtræ nequeũt exaudiri pces:niſi cũ in deo noſtrano pfecte ſpes cõſiſtit: uel quia petimus nõ petẽda. Ad
. ipſũ ergo dũm nõ tm̃ore:ſed toto corde clamemus: du affligimur. Etipᷣe qui dat in uirtute ſua: & nos quo/
tidie oculo reſpicit pietatis: nõ permittet nos tentari ſupra id quod poſſumus. Sed ne nimis deuius a ꝓpoſi/
to modo gradiar: ad incœpta redeã. Et uenerabilis Euſebii obitũ explens primo & uirorũ illorũ trium ſimili/
ter: quos reſuſcitatos noſti migrationẽ ſcribens: quia eadem hora ſunt: & die qua Euſebius de huius mundi
& ualle miſeriæ exempti: aliqua Hieronymi miracula de multis introducã poſtmodum.
Brvueniente aut die quo btũs Euſebius a beato Hieronymo in uiſione: de qua ſupra fatus ſũ ſe migra/
turũ ſcierat: die tertia pᷣeunte lãgore febriũ cõcuſſus ualide ſe ſuꝑ terrã magiſtri nõ ĩimemor: nudũ de
feerri fecit a fribus: & ſingulũ fratrũ benigna cõſolatiõe cõfortauit: & ut ĩ ſctõ manerẽt ꝓpoſito admo
nuit. Deinde ſaccũ quo glorioſus induebat᷑ Hieronymus deferri fecit: & ſupra ſe poni iuſſit. Ordinauitq; ſe
nudũ inſtar glorioſomagiſtri in eccleſia: in qua iacebat ſãctũ Hieronymi cadauer ſepeliri. Poſt hæc cõmunio
ne ſacratiſſimi corporis Ieſu xp̃ᷣi ſe muniẽs:dno ſe & btõ Hieronymo cõmẽdauit. Et per triduũ locutione cor
oraliq; uiſione pᷣuatus: circũſtantibus fratribus alternatim pſalteriũ pſſiones dñi: & alia ſacra cõtinue legẽti
ku⸗ iacuit. Durũ quippe & cũctis recte ĩ mũdo degẽtibus formidabile hoc qd narro. Die aũt quo moriturus
erat:pduas horas ante aĩæ beatæ exifũ: uenerabilis Euſebius tam terribiles actus cœpit pagere: ꝙ circũſtantes
monachi pauore pterriti uelut amẽtes: in terra iacebãt. Nam quãdoq; trãſuerſis oculis: manibus iũctis: facie
terribili:uoceq; dura:qꝗᷓſi ſedẽs clamabat. Nõ faciã: nõ faciam: mẽtiris: mẽtiris. Poſthæc ad terrã rediẽs firma/
bat cerrã: quãtũ potuit clamãs. Adiuuate me fratres: ne pereã. Quod monachi uidentes lachrymãtes & tre/
mẽtes eũ ĩterrogauerũt. Quid habes pater? Ad quos ille. Nò uidetis dæmonũ agmina: quæ me debellare cu/
piũt Et illi. Quid te facturũ uolebãt: cũ dicebas: nõ faciã? Etille.Conant᷑ nãq; ut diuini nomis blaſtemus in
ueniar: & ideo hoc me nõ facere clamabã. Et illi. Quare pater faciẽ abſcõdebas in terrã? Et ille. ne eius aſpectũ
cernerẽ: qui tã turpis & terribilis eſt ꝙ oẽs pene formidines quæ ĩ mũdo ſũt: reſpectu eius nihil ſũt. Inter hæc
uerba actus pores reiterãs: ſicad extremã horã uidelicet deuenit. Fratres aũt qui aſtabãt: pauore & dolore per
territi uelut mortui ſtabãt: quid facerẽt neſciẽtes. Glorioſus deus in ſãctis ſuis:mirabilis maieſtate ſua: beni
gnus & ſe amãtibus miſericors ſãctos ſuos nõ derelinquit in tẽpore neceſſitatis. Ad extremã nãq; horã uene/
rabili Euſebio p̃ueniẽte glorioſus Hieronymus apparuit: eũ benigne cõfortãs. Cuius aduentũdis illa demo
nũ turba: quaſi infinita eius timore pterrita ab eo uelut fumus euanuit: ut plures teſtant᷑ monachi: ꝗ ꝓpriis
oculis diſpẽſatiõe diuia ſe hoc uidiſſe dicũt. Sed hoc magis approbat᷑:nã oẽs circũſtãtes audierũt has ab Euſe
bio uoces. Vnde uenis pater? Quare tatũ moratus es? Cui ſubito cũctis audiẽtibus alia uox rndit. Expecta fi/
li:ne formides: ꝗa te nõ deſerã:quẽ tãtũ diligo. Qua audita uoce breui inde decurſa morula uenerabilis Euſe
bius expirauit:ꝗ qdẽ hora & illi tres ꝗ reſuſcitati ſũt migrauere: & ut puto cũ Euſebio ad æterna gaudia puene
rũt. Nã ꝑ illos oẽs uigiĩti dies quibus poſtꝗᷓ ut noſti reſuſcitati ſũt: ſeĩ tãta pœnitẽtia tradiderũt ꝙ ſine dubio
æterna btitudine potiunt᷑. Silẽtio pᷣtermittẽdũ nequaꝗᷓ puto: quæ ab eiſdẽ tribus uiris ꝑ illos dies: qbus uixe
rũt didici. Cõtinue toto hoc tpecũ aliquo eoꝶ ſecreta uita illius quã poſt hãcbreuem & momẽtaneã expecta
mus: rimari cupiẽs: alternã diẽ ducẽs ad ueſperã. Sed ꝗᷓuis multa ab eiſdẽ didiceri: tñ ad pñᷣs breuitatis cauſa ꝗqᷓ
dã tm referã. Cætera uero alias ea dicturus omittã. Quadã uice ad unũ eoꝶ me iuiſſe cõtigit: quẽ dure lachry
mãtẽ: nec meis uerbis cõſolationẽ aliquã admittẽtẽ operiẽs: tãti fletus cauſã ab eo cœpi inqrere. Qui pluries
de hoc a me ĩterrogatus: nec tñ ad ĩterrogata rñdẽs: tãdẽ meis coactus ĩportunitatibus ſic rñdit. Si quæ pᷣdie
. ſũ exptus nõ ignorares: tibi ieſſet ſemꝑ cauſa fletus.Ad quẽ ego. Quæſo: uꝑ quæ uidiſti ediſſeras. tũcille pau
. liſꝑ tacẽs dixit. Quales credis pœnas & tormẽta: non ſolũ dãnatis: ſed etiã ĩ purgatorio exntibus pᷣparari? Ad
quẽ ego.De ĩcertis quæ uera põt ꝓferri ſnĩa: ut enĩ puto nr̃is ꝗbus affligimur pœnis æqri nõ pñt. Ad qd ille.
Si oẽs quæ ĩ mũdo cogitari poſſẽt pꝑœnæ: tormẽta: afflictiões: mĩori quæ illic habet pœnæ: & tormẽto cõparẽ
tur ſolatia erũt. Mallet eniĩ ꝗlibet uiuẽtiũ ſi illas expiẽtia noſceret pœnas: uſq; ad finẽ mũdi oĩbus his ſimul ſi
ne remedio cruciari pœnis: quas oẽs hoĩes ab Adã hucuſq; ſigillati ꝑtulerũt: ꝗᷓ uno die ĩ ĩferno: ſiue purgato/
rio mĩori: quæ illic habet᷑ pona torꝗri. Et iõ ſi cauſã mei fletus ĩterrogas: timor pœnaꝶ ẽ quæ peccatoribus iu
ſte dant. Scio nãq; erga deũ meũ peccaſſe: & ipſũ iuſtũ fore nõ dubito. Qua dere nõ mireris ſi plãgo: cũ poti
us ſi nõ plãgerẽ uehemẽter admirari deberes. Sed potius admirare quare hoĩes ꝗ ſe mori nõ dubitãt: ſaltẽ ali
orũ experimẽto tãta hic ſecuritate uiuũt: nec tãtas cogitãt guadere pœnas. Ad hæcdolore tactus ĩtrinſeco: ita
ut uix uerba formare poſſẽ dixi. Heu qd audio? Sed qᷓſo ĩ quo tormẽta differũt ĩfernalia ab his: quæ ſũt ĩ pur
gatorio dicas. Etille. Nihil ĩter ſe differũt: qa eædẽ ſũt magnitudine pœnæ purgatorii & inferni: ſed unũ eſt:
quo differre pnt: qa ĩfernales finẽ nõ expectãt: ſed augmẽtũ: ſcilicet ĩ iudicii uniuerſalis die: qũ co rpora ibidẽ
cruciabunt᷑ cũ aĩabus: & purgatorii ſũt cũ fine. Nã poſt expletã pœnitẽtiã ĩde exẽpti gaudiis btiſſimis pfruẽ/
tur. Ad hæc ego. Sũt oĩbus in purgatorio exñtibus æꝗᷓlia tormẽta: uel diuerſa! Ad hæc ille: diuerſa ꝗdẽ. In ali-
quibus

2

— —

X

—

. —

*

ꝗqbus maiora: aliqbus ue leuioraiuxta magnitudinẽ pctõt. Nã in pñia etiã beatoꝶ oẽs aĩæ glorioſæ diuinã co

templant᷑ ſpeciẽ: in quo oĩs cõſiſtit gloria: quæ ꝗquis ſingu læ tãta hẽant gaudia: quãta uelle uel cogitarepnt: tũ

gaudiis nõ ſũt pares: qa maiora hic poſſidet: minora ille iuxta opa quæ fecerũt. Sed ſi tibi aliqua ex hocoriret
admiratio: ut ſcis poſſit ineſſe diuerſitas gaudiorum: quorum cauſa eſt ſolus ipſedeus. In quo nulla potuit

unꝗᷓ fore diuerſitas: ſolutio ſatis patet. Nãcũ diuina cõtẽplatio: & cognitio ſiue intelligentia ſit tota merces &
gloria. In aliquo põt eſſe ſãctoꝶ minor: in aliquo uero maior. Iccirco cũ oẽs ſimul aĩæ deũ ſicuti eſt uideãt &

cognoſcãt: aliqua minus uidet & ĩtelligit: & ſic minor ſibi ineſt gloria. aliqᷓ uero clarius uidet& ſubtilius ĩtelli-

git: & ſic maiorẽ poſſidet gloriã. Sic etiã de illoꝶ miſeroꝶ dãnatoꝶ pœnis dici põt. Nã cũ oẽs aiæ danatoꝶ in
uno cõſiſtant pœnaꝶ loco: tamẽ diuerſis cruciant᷑ pœnis iuxta uitioꝶ qᷓlitates. Tãtu ſiquidẽ differt ĩter Apia/
noꝶ: qui ibi torquent᷑ pœnas & paganoꝶ: ut paganoꝶ cruciamẽta reſpectu eoꝶ: quæ falſi xpᷣiani & pctõres ſu
ſtinent ſint ᷓſi nulla: ꝗꝗᷓ ineffabilia ſũt: neca uiuẽtibus cogitabilia: ut dignũ eſt. Nã illi gratiã dei in uacuũ re/
ceperũt: nec uoluerũta pctis corrigi: dũ uixerũt: ſacris cõtinue uociferãtibus ſcripturis: ꝗs pro nihilo putauere
Cũ ego horribile ẽ inꝗᷓ quod dicis: & utinã ſedulo mortaliũ ĩſiſteret mẽtibus ut uel tãtaꝶ pœnaꝶ terrore a pra
uis ceſſarẽt ſi nollẽt amore gloriæ. Sed quæſo qd erga te pridie exeute aĩa pactũ eſt: Ereutter ĩnoteſce.Ad quod
ille adueniẽte inꝗt mortis meæ hora: tata in loco quo migraturus iaceb nefãdoꝶ affuit ſi pirituũ multitudo:
ꝙ præ multitudine dinumerari oĩno nõ pñt: quoꝶ ſpecies talis erat: ꝙ ea nil pœnoſius: nil ue horribilius exco
gitari põt. potius enĩ qlibet hoĩum flãmis ardẽtibus arſuꝶ ſe exponeret:ꝗᷓ eaꝶ formaꝶ ictu oculi uiſiõe potiri
qui ad me ueniẽtes: oĩa quæcũq; ppetraui opa contra deũ: ad meã merouã reuocabãt: ſuadẽtes mihi ut am/
lius diuinã miſericordiã quã tã grauiteroffenderã nõ ſperarẽ. Et certe noueris ꝙ niſi me diuina miſeratio ad
iuuiſſet:eis reſiſtere non ualebã. Nã dũ oĩ uigore ſpũs deſtitutus eoꝶ uerbis Padlo minus aſſentirẽ: glorioſus

affuit Hieronymus: magno uallatus agmie ageloꝶ: ſepties ſole ſplẽdidior mecõfortãs. Qui ubi illos ſpſs ĩmũᷣ
dos fuit ĩtuitus: me tam dureexacerbãtes: ualde cõmotus erga eos: uoce terribili eis dixit. Quid ad hũc neꝗtiæ *

ſtras ab eo elõgate neqtias: ꝗᷓ̃tũ diſtat oriẽs ab occaſu: hic illa maledictoꝶ ſi pirituũ ſocietas pterrita: diris ulula
tibus & clamoribus limẽ loci ĩ quo iacebã exceſſit. Tũcglorioſus Hieronymus aliqhus ĩperãs angelis: ne a me
diſcederẽt: ſed quouſq; reuertere pectarẽt: cũ cæteris angelisg feſtinater abſceſſit. Eodẽ quoq; abeũte angeli
qui ad me cuſtodiẽdũ remãſerat: me cõfortare cœpe:blãdia & dulcia ꝓmittẽtes:ſi forti aĩio pdurarẽ. Inter hæc
aũt cõſolatiõis eloqa hora ꝗᷓſi decurſa: ſecũdo btũs Hieronymus ueniens: ſtanſq; in limine: uelociter inqt ue/
nite: Tũc ſu hito Aa corpus relĩ quẽs tã grauiter & acerbe: ꝙ certe ꝗtæ fuerit p̃ſſuræ & anguſtiæ: ĩtellectu nõ ca
peret mẽs humana: niſi ut ego didiciſſet. Si enĩ oĩs humanoꝶ ſteſligetia:ques uellet anguſtias & dolores exi/
ſtimaret: reſpctu aĩæ diſſolutiõis a corpore: tñ illa pro nihilo cõputaret. Hæc & alia nõ minus ardua: & ualde
mortalibus formidãda: quæ pro lõgitudine præſẽti opi nõ inſcribã eo loquẽte: incipiebat claudi dies occaſu
ſolis: quo neceſſe fuit: ꝗd ei poſt mortẽ cõtigerit nõ explere. Sed ꝗa præ cæteris affectabã ſequenti die duobus
aliis cũ eo ĩſimul cõuocatis ad narratiõis illius ſeriem redii:hoc cupiẽs abillis etiã duobus aliis paudire: ut triũ
teſtimonio ſolidius edocerer. Itaq; cũ hi i dictare inciperẽttſic radi. Quanꝗᷓ hæcutilia ſint: nec cederet ĩ uacuũ
ſæpius ipſa fari:this quæ iam audiui omiſſis: quæſo ut ꝗd uobis poſt diſſolutionem corporis euenerit: meo
hianti detegatis aĩo. Ad hoc ille qui mihi quæ audiſti trãſacto narrauerat die: Quod Cyrille inqt ĩterrogas:nõ
eſt poſſibile plane fari:qm ſpiritalia nñis minime ſenſibus cõprehẽdunt᷑. Scis nãq; nõ te exanimẽ fore: tñ quid
aut ꝗᷓlis ſit aĩa nõ agnoſcis. Deũ certe ſcis oĩ um eſſe principiũ & finẽ:a quo incipiũt oĩa atq; tendunt. Et tnqd
ſit deus aut qᷓlis: du carnis iſtius grauiſſimæ oorruptibile portas onus nõ ĩtelligis: niſi per ſpeculũ in enygma
te:ſicetiã de angelis: & cæteris incorporeis idẽ liquet. Cũeniĩ multa quæ ſũt notiſſima in natura:noſtræ paruæ
intelligẽtiæ defectu intelligereno poſſimus:ſu cæleſtia & ſpiritalia oĩno aliena a naturæ cognitiõe:quõ ĩtel/
ligemus? Vt dicis inꝗᷓ eſt: ſed uti potes: quæſo dicas. At ille. Circuloquar inqt id quod optas: & dicã paulomi/
nus quod nõ poſſum. At hi qui mecũ ea quæ pridie dixi ſunt experti ſi ita eſt teſtificabunt᷑. Mea pridie aĩa a
corpore totut ſupra fatus ſum preſſuris & doloribus diſſoluta: ſubito ictu oculi ineffabiliter fuit añ dei iudi/
cantis præſentiã deportata. Sed a quibus: & quomõ nõ agnoſco: nec certe mirũ. Nam nuc carnis mole aggra/
uor: tũc aũt erat aĩa ſine carne. Fuerũt etiã ibidẽ iſtoꝶ aĩæ: terroribus incogitabilibus: qd iudex ageret formidã
tes. Heu cur mortales neſciunt: quibus hoc eueniet quod tũc nobis: certe ſi illius nõ foret ignorantia totiẽs nõ
eccarent. Nullũ quæ toto tpꝑe geſſimus peccatoꝶ iudicẽ latere potuit: ĩmo cũcta quæ fecimus: tanꝗᷓ ſi forẽt
præſẽtia:cũctis aſtãtibus clara erãt:ita ut minimũ nr̃oꝶ cogitaminũ:ſicuti fuerat apparebat. Cõſidera nanq;
ꝗbus & quot agitabamur terroribus. Hic dæmanũ multitudo ſtabat: mala teſtificantes quæ fecimus: locũ:
modũ: & tpa declarãtes. Hinc noſmetipſi quæ obiiciebant᷑: nullatenus cõtradicere poteramus: tũ quia iudi/
cẽ cũcta ſcientẽ:tũ quia ipſũ qlibet noſtrũ iuſtiſſimũ cognoſcebat. Heu quid dicã? Quã ſniam præſtolaba/

„ .

mur: ob eius memoriã nũc formido. Hincinde mala undiq; uindictã iudici acclamabãt. Cunq; iam nihil de

& oĩs maledictiois ſpũs ueniſtis? neſciebatis hũc meis fore fouẽdũ auxiliis? ꝓtinus hũc relinquẽtes abite: & ue

eſſet: niſi ſnĩam publicari: quæ peccatoribus digna dat᷑ Ecce glorioſus Hieronymus cũctis ſplẽdidior aſtris a

beato Ioãne baptiſta: ſũmoq; apoſtoloꝶ Petro: necnõ angeloꝶ ingẽti multitudine comitatus:ad præſidentis
iudicis thronũ ueniẽs: noſtrã ſniam ſuſpẽdi modico tꝑis: noſq; ſibi dari ob reuerẽtiã & deuotionẽ: quã ſibi cõ

*

tuleramus: & ꝓpter erroris deſtruendi neceſſitatẽ ut uoluit ĩpetrauit:Deinde nos ſecũ ducẽs oĩ illa btã ualla/
tus ſocietate ubi fideliũ aĩæ inæſtimabili gloria ppetuo pfruunt᷑: quæ ibi gerebant᷑: ut redderemus teſtimoniũ
declarauit. Poſt hæc ad purgatoriũ & infernũ nos deducẽs: nõ ſolũ quæ ibi erãt indicauit: ſed uoluitut pœna/

rũ expientiã ꝓbaremus. His igit᷑ oĩbus ſic Nathen q nr̃a cadauera ſacco quo btũs uſus fuit Hieronymus:
ieronymus nobis ĩperauit: ut ad corpora rediremus. Mandans ut

tetigit uenerabilis Euſebius:idẽ glorioſus
de his quæ uidimus teſtaremur: ꝓmittẽſq; nobis uiceſimo die:ſi de ppetratis pctis nos cetingeret debitã pœ/

nitẽtiã exercere: oũ beato Euſebio qui tũc erat ex hoc ſæculo migraturus: gloriã finis neſciã adipiſci Sicq; cor⸗/

poribus noſtræ aĩæ ſũt coiũctæ. Multa ſiqdẽ Auguſtine chariſſime formidãda: quæ mortaliũ ĩpreſſa menti⸗/
bus: ab eiſdẽ labẽtiũ oĩum terrenoꝶ amorẽ & curã puigilẽ: qua tot aberrãt hoĩes: utputo fũditus extirparẽt: pa
tẽter didici: quæ ſi his chartis ĩprimerẽ: plus cogitato opus pcederet: nec eſſẽ cõpos ſubſcribere iã ꝓmiſſa. Ita
cũ de ꝓximo te eeet⸗ uiſitatuꝶ glorioſi Hieronymi reliquias: ut tuæ quas pridie recepi litteræ fatebant᷑: hæc
oĩa hoc fine claudã: tagens uenerabilis Euſebii ſepulturã: utad miracula redeã enarrãda: quæ ſupius ſũ pollici
tus enarrare. Obitus nãq; Euſebii uenerabilis & triũ hoĩum prædictoꝶ ſeriẽ in pcedẽtibus: ꝗᷓ breuius potui:ĩſe
rui:quædã tibi utputs afloctuoſa ĩ terponẽs. Sed p̃dictoꝶ ſepulturæ ſeries ita patet. Mortuo nanq; uenerabili
Euſebio plura ſũt miracula cũctis uiſa: quæ præcedẽtis uitæ ſãctitatẽ teſtant᷑. Quoꝶ ad præſẽs duo ſolũ dicã.
Monachus ꝗdã cuiuſdã cœnobii præ lachrymis: & uigiliis priuatus corporali lumine oculoꝶ: ſtati ut Euſebii
corpus uenerãdũ facie tetigit: priſtinæ lucis gratiã eſt adeptus. Dæmoniacus aut quidã dũ ſacrũ corpus ad ec/
cleſiã duceremus: eidẽ obuiãs eſt ptinũs liberatus. Iuxta eccleſiã in qua glorioſi Hieronymi cadauer ſanctiſſi
mũ eſt humatũ uenerabilis Euſebii corpus honore debito nudũ magiſtri ĩſtar ſepeliuimus. In cuius etiã cemi

terio hoĩum illoꝶ triũ qui eadẽ ſũt hora mortui:fuere corpora tumulata. His ergo dictis uenerabilis Euſebii

cũcta fileãt: ut prægrãdia & ineffabilia locu teneãt pdigia eximii btĩ Hieronymi iã promiſſa.

i Nameœno & iocũdiſſimo ſiquidẽ geſtoꝶ ſãctiſſimi Hieronymi prato poſitus: uti ſertũ faciẽs p̃cipuos

& decoros miraculoꝶ flores ad huius opuſculi uenuſtatẽ: & nræ poſterorũue ſaluti utiles pro poſſe legã
Quoꝶ oĩum ꝗd pridie erga Sabinianũ hæreſiarchã peſtifeꝶ: quẽ agnoſcis pactũ eſt:primo dicã. Sabinianus

nãq; hæreticoꝶ Lautor: duas in Apo aſſerẽs uolũtates: & quod peius eſtĩter ſe qũq; diſcordes. Ad cuius tã ĩopi
nabilis falſitatis ꝓbationẽ ĩtroducebat illud ad in euãgelio Aps dixit. Pf ſi fieri põt: trãſeata me calixiſte. Eli
ciens ex hoc rõnes grauiſſimas: & pene inextricabiles: ꝙ paſſionẽ uoluerit una fugere uoluntate: & altera eãdẽ

coacte ſubire oportuerit paſſionẽ. Et exhis dicebat ꝙ multa Xps uoluit: quæ obtinere nõ potuit: tantũ innos
doloris exercuit: ut magunitudinẽ explicare nequeamus. Peruertebat naq; idẽ peſtifer anguiæ& lpus rapax ſe
ueſtimẽto ouium induẽs: nobis cõmiſſũ gregẽ. Et ut ſæuitiã diri pectoris efficacius exerceret: opuſculũquod/
dã cõpilauerat: falſis pbas rõnibus hoc ſiceẽ. Quod ꝗdẽ opuſculũ ut fidẽ ei daremus glorioſo Hieronymo to
tius ueritatis ſpeculo ĩtitulauerat. Cuius falſitatis notitiã cõperiẽs: ſciẽs tibi Hierohymũ epiſtolã ſuꝑ huius er

roris deſtructiõe nõ multũ an ſui obitũ edidiſſe: p̃dictũ hæreſiarchã cũ ſuis diſcipulis: & eiuſdẽ nequitiæ mini

ſtris ĩuitaui quodã dnico die in eccleſiã hieroſolymitanã ad diſputãdũ & ſuũ errorẽ neqſſimũ co mprobandũ.

uo nãq; de uniuerſis meis ſuffraganeis epis: & aliis ꝗᷓpluribus orthodoxis: necnõ & ipſo hæreſiarcha cũ ſuis

nefandis diſcipulis in pᷣdicta eccleſia adunatis diſputatio a nona ĩcœpta ad ueſpas uſq; tetẽdit. Cũ aut idem

hæreſiarcha cõtra nos opuſculũ abipſo falſo cõpoſitũ: quod glorioſo ĩtitulabat᷑ Hieronymo allegaret: has tã
tas bti Hieronymi iniurias ferre nõ ualẽs:bonæ memoriæ Siluanus ſanctæ Nazareth eccleſiæ archieps: q tan

ta beatũ Hieronymũ affectiõe aĩ & deuotiõe colebat: ut ſiqd faceret

bat. Vñ ꝗᷓſi ab oĩbus Hieronymus dicebat᷑: pdicto hæreſiarchæ ptinus aſſurrexit: dire eũ ĩcrepãs: ꝙ tot & tan
tas exercuiſſet nequitias. Dũ aũt ĩter eos longa oriret᷑ cõtẽtio:& uterq; obprobria ſibi ĩuicẽ pro poſſe diceret:in
fine ſic ambo pariter ſtatuerũt:ꝙ ſi uſq; in ſubſequẽtis diei hora nona btũs Hieronymus hoc opus falſo cõpo

ſitũ euidẽter onderet: prædictus hæreſiarcha capite puniret᷑: ſin aũt archiepᷣs. Quibus finitis: ſinguli ad ppria

remearũt. Per totã aũt noctẽ ꝗſq;ʒnr̃m or̃nibus uacãs orabat:ut nobis in opportunitatibus auxiliũ eueniret

adño:qui neminẽ unꝗᷓ in ſe ſperantiũ ſpreuit. Magnus dns & laudabilis nimis: cuius certe ſapientiæ non eſt
numerus.Statuto aũt die & hora lætus hæreſiarcha in eccleſiã cũ ſuis neqtiæ filiis ueniẽs:huc illucq; diſcurrẽs

quærebat dei ſeruũ: tanꝗᷓ leo rugiẽs paratus eũ deuorare: ueluti ſi foret deus nõ ĩtelligẽs: nec ſi uoꝶ ſeruoꝶ præ
ces exaudiẽs. Sed tamẽ cũ ſolidius ſe fatuus ſtare crederet: miſerabilius cecidit. Stabat aũt oĩs fideliũ cõcio in ec
cleſia: quilibet ſancti Hieronymi clamans nomẽ: Clauſerat ſiquidẽ glorioſus Hieronymus aures: fingens ſe
dormite or̃ones ſupplicãtiũ nõ intẽdens: ut mirabilior appareret. At ego totus perfuſus lachrymis: ſtupens &
admitãs: cur Hieronymus ſicabeſſet: quid deinceps accideresexpectabam. Deniq; cũ nil miraculi appareret:

ſæuire cœpit hæreſiarcha canina rabie: ut Siluanus quod ꝓmiſerat iam expleret. Ad locũ aũt quo decollãdus

erat Siluanus ſactiſſimus gaudẽs & intrepidus: tanꝗᷓ ad nuptias ueniẽs: epᷣos & oẽs alios catholicos: ꝗ ad hæc

cõcurrerãt his cõfortabatuerbis. Exultate mecũ charſſſimi: gaudete & nolite cõtriſtari: quoniã nõ derelinquit

deus ſperãtes in ſe. Si nõ exaudiat plus meis iã ppetratis merui peccatis. Poſt hæc genua flectens: ſancte inꝗt
