pturis ſãctis ſiniſtra: quæ dextra?. & qd ſignificetne ſis multuũ iuſtus: Quod uidelicet ſiniſtra ſit: ſi iudæoꝶ &
m 1il. „CGAXII.⸗

gẽtiliũ ſeqᷓmur libidinẽ: & ſemꝑ æſtuemus ad coitũ. Dextra:ſi Manichæoꝶ ſeqᷓmurerrorẽ: & ſimulata pudi/
citia ĩpudicitiæ retibus ĩplicemur. Via aut regia ſit: ita appetere uirginitate: ne nuptiæ cõdẽnent Præterea ꝗs
tã iniquus meoꝶ opuſculoꝶ iudexerit: ut prima mrimonia dãnare me dicat: cũ etiã de ſecũdis dixiſſe me lege
rit? Côcedit apoſtolus ſecũdas nuptias: ſed uolẽtibus. Sed his quæ ſecõtinere nõ pnit: ne luxuriate in Ap̃o nu
bere uelit: hntes dãnationẽ: ꝙ; pmã fidẽ irritã fecerĩt. & hoc cõcedit: ꝗqa multæ abierũt retrorſũ poſt ſathanã.
Cæteꝶ beatiores erũt:ſi ſic pmãſerĩt. Cõtinuoq; ſubiũgit apoſtolicã auctoritatẽ: ᷣm cõſiliũ meu. Porro ne au/
ctoritas apoſtoli ꝗᷓſi hoĩs leuior uideret᷑: addidit. Puto aũt ꝙ &ego ſpm̃ dei habeã. Vbi ad cõtinẽtiã ꝓuocat:
ibi nõ hoĩs:ſed ſpus dei cõſilio uſus ẽ. Vbi aut nubẽdi cõcedit ueniã: ſpmdei nõ noĩat:ſed prudẽtiæ liberat cõ
ſiliũ: ita ſingulis relaxãs: ut unuſe lchlerre põt.Propoſitis ergo teſtimoniis:i qbus apoſtolus ſecũdas cocedit

nuptias: ſtati ſubiecimus: quõ uirgibus: ob fornicatiõis piculũ cõcedit nuptias: & excuſabile facit qd perſenõ
appetit᷑: ita ꝓ eadẽ fornicatiõe cõcedit uiduis ſecũda mrimõia. Melius ẽ enĩ licet alteꝶ & tertiũ unũ uiꝶ noſſe

qᷓ plurimos.i.tolerabilius ẽ uni hoĩ ꝓſtitutã eẽ ꝗᷓ multis.ᷣ faceſſat calũnia. De ſecũdo hic & de tertio & qᷓrto:ſi
libet mrimõio diſputauimus: nõò de pᷣmo. Sed ne qs ĩ eo ꝙ diximus tolerabilius ẽ uni hoĩ ꝓſtitutã eẽ ꝗᷓ multis
ad pmu mr̃imoniũ referat. cũ oĩs nobis quæſtio de digamia &trigamia fuerit. Deniq; digamiæ & trigamiæ diſ

putationẽ hoccalce ſignauimus. Oia licẽt: ſed nõ oĩa expediũt. Non dãno digamos: ĩmo nec trigamos: & ſidi

ci põt octogamos. Plus aliqd ĩferã: etia ſcortatorẽ recipio pœnitentẽ: Quicqd æqliter licet: æqᷓli lace pẽſãdũẽ.

Erubeſcat calũniator meus dicẽs me pᷣmadãnare mrimõia: q legit nõdãno digamos & trigamos:& ſi dici pot

octogamos. Aliud eſt nõ dãnare: aliud prædicare. Aliud ẽ ueniã cõcedere: aliud laudare uirtutẽ. Si aũt durus ĩ
eo uideor: qa dixi ꝗcqd æꝗᷓliter licet: æqᷓli lce pẽſãdũ eſt: puto nõ me crudelẽ iudicabit & nigidu: quia alia loca

uirginitati & nuptiis: alia trigamis & octogamis: & pœnitẽtibus legerit præparata. Apm ĩ carne uirginẽ:ĩ ſpũ
monogamũ: ꝙ unã habet eccleſiã: nf̃ in reliqꝗs ſermo teſtatus eſt & crediti ſumus nuptias cõdẽnare. Dãnare di

cor nuptias:cuius hic ſᷣmo 6. Nulliq; dubiũ eſt ſacerdotes de Aaron & Eleazar: & Finees generatos:qui cũ &

ipſi uxores hũerint: recte nobis opponerent᷑. ſi errore Encraticaꝶ cõtẽderemus mrimonia reprobãda: Tatia/

nũ Encraticaꝶ pncipẽ qui abiicit mrfimonia: rephẽdimus: & ipſi nuptias cõdẽnamus. Rurſũq; ubi uirgines &
uiduas cõparo:qd de nuptiis ſẽſeri: & quõ tres gradus uirginitatis: uiduitatiſq; uel continẽtiæ & cõiugii feceri
declarat ipſa quæ ſcripta ſũt. Nõ nego beatas eẽ uiduas: quæ ita poſt baptiſmu manſerint: nec illaꝶ detraho
merito: quæ cũ uiris in caſtitate pdurat. Sed ſicut hæ maioris præmii apud deu ſũt ꝗᷓ nuptæ cõiugali officio
Fuiẽtes:ita & ipſæ æquo patiant᷑ aĩo uirginitatẽ ſibi præferri. Ad Gallatas quoq; teſtimoniũ apoſtoli ꝓponẽ
tes. Ex opibus legis nõ iuſtifieabit᷑ oĩs caro:huiuſcemodi ſẽſũ intulimus. opa legis & nuptiæ ſũt. Vn & maledi
cunt in ea: quæ nõ hnt filios: quæ ſi cõcedunt᷑ etiã in euãgelio: aliud ẽ idulgẽtiã ĩfirmitati tribuere: aliud ẽ uir
tutibus præmia polliceri. Ecce pſpicue nuptias dicimus cocedi ĩ euãgelio: ſed tñ eaſdẽ ĩ ſuo officio pmanẽtes:
p̃ᷣmia caſtitatis cape nõ poſſe. Quod ſi ĩdigne accipiũt:mariti nõ mihi iraſcant᷑: ſed ſcripturis ſcis:imo epis &
pᷣſbyteris & diaconibus: & uniuerſo choro ſacerdotali leuitico: ꝗq ſe nouerũt hoſtias offerre nõ poſſe: ſi opi ferui
ant cõiugali. Scd eo loco ubi de Apocalypſi teſtimoniũ poſuimus: nõne manifeſtũ eſt: qd de uirginibus & ui/
duis & còiugibus ſẽſerimus:? Hi ſũt qui cãtatcãticũ nouũ: qd nemo põt cãtare:niſi qui uirgo eſt. hi ſũt primi
tiæ dei & agni & ſine macula. Si uirgies pᷣmitiæ dei ſũt: ergo uiduæ & ĩ mfimonio cõtinẽtes erũt poſt ᷣmitias:
hocẽ ĩ ſecudo & tertio gradu.In ſecũdo & tertio gradu uiduas ponimus & maritas: & hæretico furore dicimur

dãnare nuptias? Multaſũt quæ per oẽm libꝝ cauto moderamie de uirginitate: de uiduis:de nuptiis diximus.

Sed breuitatis ſtudio unũ adhuc ponã teſtimoniũ:cui nõ reor cõtradictuꝶ:niſi eũ qui autſe inimicum pbare

uoluerit: aut uecordẽ. nã cũ ppoſuiſſẽ ꝙ dns iſſet ad nuptias ĩ chana galileæ: poſt quædã etiã hæcaddidi. Qui

enĩ ſemel iuit ad nuptias: ſemel docuit eẽ nubẽdũ: & tũc uirginitati poſſet officere:ſi nuptias poſt uirginitatẽ
& uiduitatis caſtimoniã: nõ in gradu tertio poneremus. Nuc aut cũ hæreticoꝶ ſit dinare cõiugia: & dei ſꝑnere
cõditionẽ: ꝗcqd de laude dixerint nuptiaꝶ libẽter audimus. Eccleſia enĩ nõ dãnat mrimonia: ſed ſubiicit: nec
abiicit: ſed diſpẽſat. ſciẽs ſicut ſupra diximus in domo magna: nõ ſolũ eẽ uaſa aurea & argẽtea: ſed & lignea &

fictilia: & alia eẽ in honorẽ:alia in cõtumeliã. Et ꝗcũq; ſe muũdauerit:eũ futuꝶ eẽ uas honorabile: & neceſſariu
in oẽ opus bonũ præparatũ. Quicqd inquãde laude dixerint nuptiaꝶ:libẽter audimus. Laudari nuptias libẽ?
ter audimus & nuptias cõdẽnamus? Eccleſia mrimonia nõ dãnat: ſed ſubiicit. Velitis nolitis. maritus ſubiicit

uirginitati: & uiduitati eccleſia nuptias: Sed nuptias in ſuo ope ꝑmanẽtes ſubiicit: non danat. nec abiicit: ſed
diſpẽſat. In ptate uĩa eſt.ſi uelitis ſᷣm pudicitiæ gradũ ſcãdere. Quid ĩdignamini:ſi in tertio ſtãtes nolitis ad
ſupiora ꝓperare Igit᷑ cũ totiẽs & tã crebro lectorẽ admonuerim: & p ſingula pene tractatuũ milia cautus uia
tor ĩceſſeri:me ita recipe nuptias: ut eis cõtinẽtes uiduas uirgineſq; præferrẽ:debuerat prudẽs & benignus le/

ctor etiã ea quæ uident᷑ dura: æſtimare de cæteris: & nõ in uno atq; eodẽ libro crimĩari me diuerſas ſnias ptu/

liſſe. Quis enĩ tã hebes & ſic ĩ ſcribẽdo rudis ẽ: ut idẽ laudet & dãnet?ædificata deſtruat: & deſtructa ædificet:

& cũ aduerſariũ uicerit:ſuo nouiſſime mucrone feriat Si ruſticani hoĩes & uel rhetoricæ uel dialecticæ artis
ignari detraherẽt mihi tribuerẽ ueniã ĩperitiæ: nec accuſationẽ rephẽderẽ: ubi nõ uolutatẽ ĩ culpa cernerẽ: ſed

ignorãtiã. Nũc uero cũ diſerti hoĩes: & liberalibus ſtudiis eruditi: magis uelit lædere ꝗ ĩtelligere: breuitera me
rnſũ hẽant corrigere eos debere pctã: nõ rephẽdere. Patet cãpus: ſtat ecõtra acies: aduerſarii dogma manifeſtũ

eſt: &

tive
locc

pul,
teten
melge
Nfonn
Athani,
Onean,
uocx
bentes
8 cacech
etſeno
innole
inel
nllis
Amnirdl
0sAl
eſicii
idi di
itdungi
alialon
neiſii
Mänancd
quici
a: Tann
rgens
gifee
Ldettaho
lothas
lppone
deuit
nietes:
0 isd
cgilnn
sb/
itpin
nlun
batru
mns.
mpbur
4. Qu
nitui
lpner
lt: nec
Ga,
ceſlani
gli
ſubiat
busn
utus n
1l
iupl⸗
lot
crands
tilt
Aa e
leſtü
eſte

eſt: & utuirgilianũ aliqd ĩferã: Illũ aſpice cõtra. Qui uocat. Rñdeãt aduerſario. Aliter teneãt modũin diſputã
do: aliter uirgã in docẽdo: & me in libris ſuis: qd uel prætermiſeri uel addiderim doceãt. Rephẽſores nõ audio
ſequor magiſtros. Delicata doctrina eſt: pugnati ictus dictare de muro. Et cũ ipe unguẽtis delibutus ſis cruen
tũ militẽ accuſare formidinis. Nec hoc dicẽs ſtatim iactãtiæ reus ſũ: ꝙ cæteris dormiẽtibus: ſolus certauerim.
Sed hoc dico:cautius eos poſſe pugnare:qui me uiderĩtuulneratũ. Nolo tale certamẽ adeas. in quo tãtũ te ꝓp
tegas: & torpẽte dextra ſiniſtra clypeũ circuferas. aut feriendũ tibi eſtaut cadẽdũ. Nõ poſſũte æſtimare uicto
rẽ: niſi aduerſariũuidero trucidatũ. Legimus o eruditiſſimi uiri: in ſcholis pariter & Ariſtotelica illa de Gorgiæ

fontibus manãtia: ſimul didicimus plura eẽ uidelicet genera dictadi. Et ĩter cætera aliud eẽ gymnaſticos ſcrtibe

re: aliud dogmaticos. In priori uagã eẽ diſputationẽ: & aduerſario rndẽtẽ: nũc hæc nũcilla ꝓponere. Argumẽ
tari ut libet: aliud loq:aliud agere panẽ ut dicitoñdere: lapidẽ tenere. In ſequẽti aũt apta frõs: & ut ita dicã ĩge
nuitas neceſſaria eſt. Aliud eſt quærere: aliud definire. in altero pugnãdũ: in altero docẽdũ eſt. Tu me ſtãtẽ in
prœlio: & de uita piclitãtẽ ſtudioſus magiſter doceas. Noli exobliquo & uñnõ putaris: uulnus ĩferre: directo
pcute gladio. Turpe tibi eſt hoſtẽ dolis ferire nõ uiribus:ꝗᷓſi nõ & hæc ars ſũma pugnãtiũ ſit:alibi minari: ali/

bi pcutere. Legite obſecro uos Demoſthenẽ: legite Tulliũ.ac ne forſitã rhetores uobis diſpliceãt:quoꝶ artis eſt

ueriſimilia magis ꝗᷓ uera dicere. legite Platonẽ: Theophraſtũ: Nenophõtẽ: Ariſtotelẽ: & reliquos ꝗ de Socratis
fõte mandtendgdeilis cucurrere flumĩbus. qd in illis aptũ ꝗd ſimplexẽ Quæ uerba nõ ſẽſuũ? Qui ſẽſus nõ ui
ctoriæ: Origenes:Methodius: Euſebius: Apollinaris: multis uerſuũ milibus ſcribũt aduerſus Celſũ & Porphy
riii. Cõſiderate qbus argumẽtis & ꝗᷓ lubricis ꝓblematibus: diaboli ſpũ cõtexta ſubuertat. Et qꝗaĩterdũ cogunt᷑
lo Ga nõ ſẽtiũt:ſed qcknereſe eſt: dicũt aduerſus eos qui dicunt eẽ gẽtiles. Taceo de latinis ſciptoribus: Ter/
tu

iano: Cypriano: Minutio: Victorino: Lactãtio :Hilarione nõ metã defẽdiſſe:ꝗᷓ alios uidear accuſaſſe:Pau

lũ apoſtolũ ꝓferã:quẽ quotiẽſcũq; lego:uideor mihi nõ uerba audire:ſed tonitrua: Legite epiſtolas eius & ma
xime ad Romanos: ad Gallatas: ad Epheſios: in ꝗbus totus in certamie poſitus eſt: & uidebitis eũ in teſtimo/
niis: quæ ſumit de ueteri teſtamento: ꝗᷓ artifex: ꝗᷓ prudnes: ꝗᷓ diſſimulator ſit eius qd agit. Vident quædã uerba
ſimplicia: & ᷓſi ĩnocẽtis hoĩs acruſticani: & ꝗ nec facere necdeclinare nouenit ĩſidias. Sed quocũq; reſpexeris:
fulmĩa ſũt. Hæret ĩ cauſa. capit oẽ qd tetigerit. tergũ uertit: ut ſuꝑet.fugã ſimulat: ut occidat. Calumniemur
ergo illũ:atq; dicamus ei: Teſtimonia ꝗbus cõtra Iudæos: uel cæteras hæreſes uſus es:aliter in ſuis locis:aliter ĩ

tuis epiſtolis ſonãt. Videmus exẽpla captiua.ſeruierũt tibi ad uictoriã: quæ in ſuis uolumĩbus nõ dimicant.

Nõne nobis loquit᷑ cũ ſaluatore:aliter foris:aliter domi loqmur: Turbæ parabolas: diſcipuli audiũt ueritatẽ.

Proponit phariſæis dñs quæſties: & nõ ediſſerit. Aiud eſt docere diſcipulũ: aliud aduerſariũ uĩcere. Myſteri

um inqt meũ mihi: myſteriũ meũ mihi & meis: Indignamini mihi ꝙ Iouinianũ nõ docuerĩ: ſed uiceri Immo
ĩdignant᷑.ii illũ anathematizatũ dolẽt. & cũ laudãt qd ſũt: accuſãt qdeẽ ſe ſimulãt. Quaſi uero rogãdus fue/
rit ut mihi crederet: & nõ ĩuitus ac repugãs in ueritatis uĩcla ducẽdus. Et hæc dicerẽ: ſi uincẽdi ſtudio cõtra re/

Ki ſcripturaꝶ qppiã locutus fuiſſẽ: & ſicut uini fortes in cõtrouerſiis ſolẽt facere:culpã præmio redimerem.

ũc uero cũ ĩterpᷣ magis apoſtoli fuerĩ ꝗᷓ dogmatiſtes: & cõmentatoris ſim uſus officio: ꝗcqd duꝶ uidetur ei

magis ĩputet᷑ quẽ expoſuimus:ꝗᷓ nobis qui expoſuimus: niſi forte ille aliter dixit: & nos ſimpilcitatẽ uerborũ

eius maligna ĩterpᷣtatiõe detorſimus. Qui hoc arguit de ipſis ſcripturis ꝓpbet. Diximus ſi bonũeſt mulierẽ nõ
tãgere: malũ ergo eſt tãgere. nihil enĩ bono cõtrariũ eſt:niſi malũ. Si aut malũ eſt:& ignoſcit᷑ :iõ cõcedit᷑ine ma
lo d deterius fiat:& cætera:uſ. q; ad ꝓpoſitionẽ alterius capituli Hociõ ſubiecimus: qa apoſtolus dixerat. Bo

nũ eſt hoĩ mulierẽ nõ tãgere. Propter fornicationẽaũt unuſꝗſq; uxorẽ ſuã hẽat: & unaquæq; ſuũ uiꝶ hẽat. In

quo differũt uerba mea a ſẽſu apoſtoli: niſi forte in eo ꝙ ille pnunciat ego dubito. Ille definit: ego ſciſcitor. Ille
apte dicit:bonuũ eſt hoĩ mulierẽ nõ tãgere:ego quotidie quæro:ſi bonũ eſt mulierẽ nõ tãgere. Si dubitãtis eſt:
non confirmãtis. Ille dicit. bonuũ eſt nõ tãgere: ego qd bono cõtrariũ eẽ poſſit:adiũgo.Statĩq; in cõſequẽtibus

aiaduertẽda apoſtoli prudẽtia: Nõ dixit. bonũ eſt hoĩ uxorẽ nõ hr̃e: ſed bonũ eſt inꝗt mulierẽ nõ tãgere:ꝗᷓſi &

in tactu eius piculũ ſit: qᷓſi ꝗ illã tetigerit nõ euadat. Vides igit᷑ nõ de cõiugibus nos exponere:ſed de coitu ſim
pliciter diſputare: ꝙ ad cõparationẽ pudieitiæ & uirginitatis: & angelicæ ſimilitudis: bonũ eſt hoĩ mulierẽ non
tãgere. Vanitas uanitatũ: oĩa uanitas dicit Eccleſiaſtes. Si oẽs craturæ bonæ: ut a bono creatore conditæ: quõ
uniuerſa uanitas? Si terra uanitas: nunqd & cæli & angeli & thronidnatiões ptaãtes cæteræq; uirtutes: Sed quæ
per ſe bona ſũt: ut a bono crearore cõdita: ad cõparationẽ melioꝶ uanitas appellant᷑. Verbi gratia: lucerna lam
padis cõparatiõe pro nihilo eſt: lãpas ſtellæ cõparatiõe nõ lucet: ſtellã lunæcõfer: &cæca eſt. Lunã ſoli iũge: &
rurilat. Solẽ xpo cõfer. & tenebræ ſũt. Ego ſũ inꝗt qui ſũ. Oẽm igit creaturã ſideo cõtuleris nõ ſ ubſiſtic. Ne tra
das inꝗt Heſter hæreditatẽ tuã his ꝗqno ſũt:idolis ſcilicet & dæmonibus. & certe erãt idola & dæmões:qbus ne
traderent orabat. In Iob quoq; legimus: a baldab dictũ de ĩpio. Auellar de tabernaculo ſuo fiducia eius: & cal/
cet ſup eũ:ꝗᷓſi Rexĩteritus: hĩtẽt in tabernaculo eius ſocii eius qui nõ eſt. Haud dubiũ eſt: qn diabolus: qui cũ

hẽat ſocios: nõ aũt hret niſi eẽt: tũ qa deo piit nõ eẽ dicit᷑. Ergo ᷣm hũc cõparatiõis ſẽſũ: malũ diximus mulierẽ
tãgere: licet uxoris nulla facta ſit mẽtio: qa bonũeſt nõ tãgere. Et ſubiecimus uirginitatẽ frumẽtũ nuptias or /

deũ fornicationẽ ſtercus bubulũ nũcupãtes. Vtiq; frumẽtũ & ordeũ creatura dei eſt. Veꝶ r euagelio:maior tur
ba ordeaceis panibus: mior frumẽtaceis paſcit᷑. Hoĩes inꝗt & iumẽta ſaluos facies dne. Aliis uerbis ad ipſũ lo⸗/
m iii. .Cxiii.

cuti ſumus: qũ auꝶ uirginitatẽ: argẽt nuptias diximus: & cẽtũ qᷓdraginta qᷓtuor milia nirginu ſignatoꝝꝶ: qui
cũ mulieribus nõ ſũt coinꝗnati. In quo oſtẽdiuolumus: oẽs qui uirgines nõ pmãſerint: ad cõparationẽ puriſ
ſimæ & angelicæ caſtitatis: & ipſius dii nri ieſu xpᷣi eẽ pollutos. Quod ſicui al pum & reprehẽſione dignũ ui/
det᷑ tãtã nos ĩter uirginitatẽ & nuptias feciſſe diſtãtiã: ꝗᷓta ĩter frumẽtũ & ordeũ eſt: legat ſãcti Ambroſii de ui
duis libꝶ: & iueniet illũ ĩter cætera: quæ de uirginitate & nuptiisdiſputauit: etiã hocdixiſſe. N eq; ita cõniugiũ
prætulit apoſtolus ut ſtudia uirginitatis extingueret: ſed a cõtinẽtiæ pfectiõe ĩcipiẽs: ad ĩcõtinẽtiæ remedia de
ſcẽdit. Et cũ brauiũ ſuꝑnæ uocatiõis fortibus demõſtraſſet: deficere tn in uia neminẽ paſſus eſt: ita plaudẽs:pᷣo
ribus: ut non deſpiceret & ſequẽtes. Didicerat enĩ & ipſe qa ds leſus: aliis panẽ ordeaceũ ne in uia deficerent:
aliis corpus ſuũ: ut ad regnũ tẽderẽt demoſtrauit: & ĩ cõſequẽtibus. Nõ ergo copula nuptialis ꝗᷓſi culpa uitan
da: ſed ꝗᷓſi neceſſitatis ſarcina declinãda eſt. Lex enĩ aſtrĩgit uxorẽ ut in laboribus & triſtitia filios generet: con
uerſio eius ad unũ uiꝶ ſit: ut ei ipſi dñet᷑. Ergo laboribus & doloribus in generatioe filioꝶ adiicit᷑ nupta:nõ ui⸗
dua. & dnatui uiri ſubdit᷑ copulata: nõ uirgo. Et in alio loco. Precio inꝗt empti eſtis: nolite fieri ſerui hoĩum.
Videtis ꝗᷓ euidẽs cõiugalis ſit definitio ſeruitutis. Et poſt puſillũ.Si igit onũ cõiugiũ:ſᷣuitus malũ:qd eſt qñ
nequeãt ſe ĩuicẽ ſactificare ſed pdere? Vniuerſa quæ nos de uirginitate ac nuptiis lato mone diffudimus:ille
breui artauit cõpẽdio:in paucis multa comphẽdẽs. uirginitas eo pſuaſio cõtinẽtiæ: nuptiæ remedia ĩcõtinẽ
tiæ prædicant᷑. Et ſignificãter a maioribus ad miĩora deſcẽdẽs: uirginibus brauiũ ſupnæ uocatiõis oſtẽdit: nu/
ptas ne in uia deficiãt:cõſolat᷑. Alios laudat:alios non deſpicit. Cõiugiũ ordeo: uirginitatẽ corpori Ap̃i compa
rat. Et puto multo minorẽ diſtantiã inter frumẽtũ eſſe & ordeu: ꝗᷓ ĩter ordeũ & corpus Api. Deinde nuptias di
cit & ꝗᷓſi neceſſitatis ſarcinã declinãdã: & definitionẽ eẽ euidẽtiſſimæ ſeruitutis. Et multa alia: quæ in tribus li
bellis de uirginibus latiſſimæ pſecutus ẽ. Ex ꝗbus uniuerſis pſpicuũ eſt: me nihil noui de uirginibus nuptiſq;
dixiſſe: ſed maioꝶ in oĩbus ſecutũ eẽ ſnĩam: tã huius uidelicetꝗᷓ reliquoꝶ: qui de eccleſiaſticis dogmatibus diſ
putarũt. quoꝶ æmulari exopto negligẽtiã: potius ꝗᷓ alioꝶ obſcurã diligẽtiã. Tumeãt cõtra me mariti: qrre dixe
rim. Oro te qꝗᷓle illud bonũ eſt qd orare phibet?qd corpus Apᷣi accipe nõ pmittit? Quãdo ĩpleo mariri officiũ:
nõ ĩpleo cõtinẽtis. Iubet idẽ apoſtolus in alio loco: ut ſempꝑ oremus.ſi ſemꝑ oradũ eſt:nunꝗᷓ ergo cõiugio bᷣuiẽ
dũ. Quoniã quotiẽſcũq; uxoni debitũ reddo: orare nõ poſſũ. Hoc ꝗqᷓre dixenm: pſpicuũ eſt: qa ĩterpᷣtabar illud
apoſtoli dictũ. Nolite fraudare ĩuicẽ: niſi forte ex cõſẽſu ad tps: ut uacetisor̃oni. Paulus apoſtolus dicit: qũcoi
mus cũuxoribus: nos orare non poſſe. Si per coitũ qd minus eſt ĩpedit᷑:ideſt orare: quãto plus qd maius eſt:
ideſt corpus NXßiphuberaceipetpeuius ad cõtinẽtiã cohortat᷑: ne ĩpediant᷑ orones ntæ. Quod hic quæſo pctm̃
meũ eſt?: Quid cõmerui?: Quiddeliq Si turbidæ & nebuloſæ aquæ fluũt: nõ ẽ aluei culpa: ſed fõtis. An iccirco
arguor: ꝙ de meo auſus ſũ adiicere: ꝗle illud bonũ ẽ: qdcorpus AXp̃i accipe nõ pmittit? Ad hoc breuiterrñũdebo.
Quid eſt maius: orare: an Apᷣi corpus accipe: Vtiq; accipecorpus Xpi. Si percoitũ qd minus eſt ĩpedit᷑: mul/
to magis qd maius eſt. Diximus in eodẽ uolumĩe panes ꝓpoſitiõis ex lege nõ potuiſſe comedere Dauid & ſo/
dos eius:niſi ſe triduo mũdos a mulieribus rũdiſſẽt nõ utiq; a meretricibus: quod dãnabat᷑ a lege: ſed ab uxo
ribus ꝗbus licite iügebant᷑. Populũ quoq; qn accepturus erat legẽ ĩimõte Syna:tribus diebus iuſſũ eẽ ab uxori/
bus abſtineri. Scio romæ hãc eẽ cõſuetudinẽ: ut fideles ſemꝑ Ap̃i corpus accipiãt: qd nec reprehendo:nec pbo.
Vnuſqſq; enĩ in ſuo ſenſu abũdat.Sed ipſoꝶ cõſciẽtiã cõuenio:q eodẽ die poſt coitũ cõicãt:& iuxta Perſiũ no
ctẽ flumie purgat. Quare ad martyres ire nõ audẽt? Quarenõ ĩgrediunt᷑ eccleſias? An alius in publico: alius
in domo Aps eſt/ Quod in eccleſia nõ licet: nec domi licet. Nihil deo clauſũ eſt: & tenebræ quoq; lucent apud
deũ. Probet ſe unuſqſq; & ſicad corpus xpᷣi accedat:nõ ꝙ dilatæ coĩonis unus dies:aut biduũ ſãctiorẽ efficiat
Xp̃ianũ: ut qd hodie nõ merui: cras uel pendie merear: Sed ꝙ dũdoleo me no coĩcaſſe corpori Xpi: abſtineam
me pauliſp ab uxoris amplexu: ut amon coniugis amorẽ Xpi præferã: duꝶ eſt: & non ferẽdũ. Quis hocſi æcula
riũ ſuſtinere põt?/ Qui pòt ſuſtinere:ſuſtineat. qui nõ põt:ipſe uiderit. nobis cura eſtnon ꝗd unuſꝗſq; poſſit:
aut uelit: ſed ꝗꝗ ſcripturæ præcipiãt: dicere. Illud quoq; in cõmẽtariolis meis eiuſdẽ apoſtoli carpit᷑: in ꝗbus di
xi: ueꝶ ne ꝗs putet ex eo qd ſequit᷑: ut uacetis oroni. Et iteꝶ ad idipſũ reuertimini: apoſtolũ uelle hoc: & nõ ꝓp
pter maiorẽ ruinã cõcedere:ſtati infert:ne tẽtet uos ſathanas: ꝓpter ĩcõtinẽtiã ur̃am. Pulchra nimiꝶ ĩdulgẽtia
& iteꝶ reuertimini ad idipſũ: qd erubeſcit ſuo uocare noĩe:qd tẽtatiõi præfert ſathanæ:qd cauſã habet ĩcotinẽ
tiã. Laboramus qᷓſi obſcuꝶ diſſerere:cũ expoſuerit ſe ipᷣe qui ſcripſit. Hoc aũt dico iuxta ĩdulgẽtiã:nõ ſᷣm impi
um.Et muſſitamus adh ucnuptias nõ uocare ĩdulgẽtiã:ſed præceptũ:qᷓſi nõ eodẽ mõ ſecũda & tertia mrimo
nia cõcedant᷑:& reliqᷓ. Quid hic locutus ſũ: qd apoſtolus nõ dixerit: Nimiꝶ illud qd erubeſcit ſuo uocare noĩe
Ego arbitror qn dicitadidipſũ:& rẽ ipſã tacet:nõ eũ noĩare pala coitũ: ſed uerecude oñdere. An qd ſeqꝗtur: qd
tẽtatiõi præfert ſathanæ: qd habet cauſã ĩcõtinẽtiã! Nõne alio uerboꝶ ordine idipſũ eſt: ne tẽtet uos ſathanas
ꝓpter ĩcõtinentiã uf̃am? An qꝗadixi: & muſſitamus adhuc nuptias nõ uocare ĩdulgẽtiã: ſed præceptũ/ Quod
ſi duꝶ eſt: ĩputet᷑ apoſtolo qui ait. Hoc aũtdico pᷣm ĩdulgẽtiã:nõ ſᷣm impiu:& nõ mihi qui excepto præpoſte/
ro ordine:nec ſẽſũ nec uerba mutaui. Trãſeamus ad reliꝗ. epiſtolari enĩ breuitate feſtinatoro. Dico inꝗt apo/
ſtolus nuptis & uiduis: bonũ eſteis ſi ſic ꝑmãſerĩt: ut ego. Si aut ſe nõ cõtinẽt: nubãt. Melius eſt eni nubere⸗

riu. Quod capitulũ nos ſic ĩterp̃tati ſumus: poſtꝗᷓ nuptis cõceſſeratuſũ cõiugii: & oſtẽderat ipſe ꝗd uellet ꝗ

ut cõcederet:trãſit ad nuptas & uiduas: & ſui pponit exẽplu:& fœlices uocat:ſi ſic pmãlerit.ſi laut ſe nõ cetentt
nubant:

— — — —

Migi
pui
ü,
licer
nini
ncdi
fenn
bautn
eretn
tano
hoinn
l gi
muiſe
iciini
ditm,
ionp
ptin
mmbusli
uupiſg
abuscl
jrdir
okkei
goſti
barild
tgin
auelt
ſopeni
luno
lmul,
dabor
debuo
Pbon⸗
nerſtn
eriin⸗
coralis
ntn
ichat
ſneam.
ſaul
ſt
=
Anop
in
iuni
minht
müimo
tenot
ut:9
thans
eN
ne
ler
ſtge
nenet
bant

„

nubãt: Idipſũ dicẽs qd ſupra. ꝓpter fornicationẽ aũt: & ne tẽtet uos ſathanas ppter ĩcõtinẽtiã ur̃am. Redditq;
cauſã cur dixerit:ſi ſenõ cõtinẽt nubãt. melius eſt enĩ nubere uri. Iõ melius eſt nubere: qa peius eſturi. Tol
le ardorẽ libidinis: & nõ dicet:qa melius eſt nubere. Melius ſemꝑ ad cõparationẽ deterioris reſpicit: nõ ad ſim

plicitatẽ incõparabilis per ſe boni: uelut ſi diceret. Melius eſtunũ oculũ hie ꝗᷓ nulluũ. Et poſt paululũ. cũ apo

ſtrophã feciſſẽ:ad apoſtolũ ĩtuli.Si per ſe bonæ nuptiæ ſũt:moli eas ĩcẽdio cõparare:ſed dic ſimpliciter bonũ
eſt nubere. Suſpecta eſt mihi bonitas eius rei: quã magnitudo alterius mali: malũ eẽ inferius cogit. Ego autẽ
nõ leuius malũ: ſed ſimplex p ſe bonũ uolo VYult apoſtolus ĩnuptas & uiduas abſq; coitu maneren ad exẽ/

plũ ſui ꝓuocat: & fœliciores uocat:li ſic pmãſerint.Si aut ſe cõtinere nõ pnt:& ardorẽ libidinis:nõ tã cõtinen
tia uolũt ꝗᷓ fornicatiõe reſtinguere: melius eſt nubere ꝗᷓ uri. Ad qd nos ĩtulimus. Iõmelius eſtnubere: qa peius
eſt uri:nõ nr̃am ſnĩam ꝓferẽtes:ſed ĩterpᷣtãtes illud apoſtoli melius eſt nubere ꝗᷓ uri.i. melius eſt meritũ duce/
reꝗᷓ fornicari. Si uri uel fornicari bonũ eẽ docueris: tũc bono melius præfert᷑. Si aũt uri malũ eſt:qd malo præ

fert:nõ eſtgermanæ & puræ ĩtegritatis: nec eius beatitudinis quæ angelis cõparat᷑. Si dixero melius eſt uirgi/
nẽ eẽ qᷓnuptã: bono melius prætuli. Si aut alteꝶ gradũ fecero: melius eſt nubere ꝗᷓ fornicari:ibi non bono me/

— .

lius: ſed malo bonũ prætuli. Multa diuerſitas eſtĩter id melius qd nuptiis: & ĩter id qd fornicatiõi anponit᷑.

Obſecro te:qd ĩ hac diſſertiõe peccaui:Propoſitũ mihi erat:nõ ad meã uolũtatẽ ſcripturas trahere: ſed id dice
re qꝗ ſcripturas uelle ĩtelligebã. Cõmẽtatoris officiũ eſt:nõ qd ipſe uelit: ſed qd ſẽtiat ille quẽ ĩ terpᷣtat᷑ expone
re. Alioqn ſi cõtraria dixerit: nõ tã ĩterpres erit ꝗᷓ aduerſarius eius: quẽ nitit᷑ explanare. Certe ubicũq; ſcripturas
nõ ĩterptor: & libere de meo ſenſu loquor: arguar me qlibet duꝶ qd dixiſſe cõtra nuptias. Quod ſi nõ reppere
rit: qeqd uel aufteꝶ eẽ uidet uel duꝶ:id nõ ſcriptoris auctoritati ſed ĩterptãtis officio deputet. Illud uero ferre

qs poſſit: qd in me rephẽdit᷑:qre exponẽs capitulũ apoſtoli: ĩ quo de cõiugibus ſcripſit:tribulationẽ carnis hẽ

bunt huiuſmodi dixeri: nos ignari reꝶ: putabamus nuptias ſ altẽ carnis hie lætitiã! Si aũt nubẽtibus & ĩ car
ne tribulatio ẽ:ĩ qua ſola uidebant᷑ hre delitias: qd erit reliquũ ꝓpter qd nubãt:cũ & ĩ ſpũ & ĩ aĩa & ĩ ipſa car/
ne tribulatio ſit? Quæ hæccõdẽnatio mrimonii eſt: Si ĩfantũ uagitus: filioꝶ mortes: diuortia: dãna domus:&
cætera huiuſmodi tribulationem diximns nuptiarum? Dum adhuc uiueret ſanctæ memoriæ Damaſus: li
prum contra Heluidium de beatæ Mariæ uirginitate perpetua ſcripſimus: in quo neceſſe fuit nobis ad uirgi/
nitatis beatitudinem prædicandam: multa . moleſtiis dicere nuptiarum. Num uir egregius & eruditus in
ſcripturis: & uirgo eccleſiæ uirginis doctor aliquid in illo ſermone reprehendit: In libro quoq; ad Euſto/
chium: multo duriora de nuptiis diximus: & nemo ſuperhac re læſus eſt. Amator quippe caſtitatis: præco/
nium pudicitiæ intenta aure captabat. Lege Tertullianum: lege Cyprianum: lege Ambroſium: & cum illis
me uel accuſa:uel libera. Inuẽtæ ſunt plautinæ familiæ & ſciolæ tm ad detrahendũ: qui in eo ſe doctos oſten/
tare uelint. ſi oĩum dicta lacerẽt & in una atq; eadẽ cauſa & me & aduerſariu:ideſt utrũq; rephendãt: & cum e
duobus alteꝶ neceſſeſit uĩcere: ambos uictos eẽcõtẽdãt: Porro ubi de digamis & trigamis diſſerẽtes diximus:
melius ẽ licet alteꝶ & tertiũ unũ uiꝶ noſſe:ꝗᷓ plurimos: ideſt tolerabilius ẽ uni hoĩ ꝓſtitutã eẽ: ꝗᷓ plurimis: Nõ
ne ſtati cur hæc dixerimus ſubiecimus? Siqdẽ & illa ĩ euãgelio ſamaritana ſextuũ maritũ hĩe ſe dicens: arguit᷑ a
dno:ꝙ nõ ſit uir eius. Ego etiam nunc libera uoce ꝓclamo nõ dãnari in eccleſia digamiã ĩmo nec trigamiã: &
ita licere ꝗnto & ſexto & ultra: quõ & ſecũdo marito nubere. ſed quõ nõ dãnant᷑ iſtæ nuptiæ:ita nec prædican
tur. ſolatia miſeriæ ſũt:nõ laudes cõtinẽtiæ. Vn & ĩ alio loco dixi. ubi unus maritus excedit᷑ nihil refert ſecũdus
an tertius ſit: qa deſinit eẽ monogamus. Oĩa licẽt: ſed nõ oĩa expediũt.Nõ dãno bigamos: ĩmo nec trigamos:
& ſi dici põt octogamos:hẽat quælibet octauũ maritũ: & deſinat eẽ pſtituta. Veniã & ad illũ locũ:in quo ar/
guor ꝗᷓre dixerĩ dutaxat iuxta habraicã ueritatẽ in die ſecũdo nõ additũ ſicut in pᷣmo & tertio & reliqꝗs: uidit de
us qa bonũ eſt: ſtatimq; ſubieceri nobis ĩtelligẽtiã derelinq. Nõ eẽ bonũ duplicẽ numeꝶ: qui ab unionediui/

dat: & præfiguret fœdera nuptiaꝶ. Vñ & in archa Noe oĩa aĩalia quæcũq; bina ĩgrediunt᷑ ſmunda ſut: Impar

numerus eſt mũdus. In hoc neſcio ꝗd rephẽdat ĩterĩ de ſecũda die: utꝶ ꝗa ſcriptũ eſt:& ſcriptũ eẽ nõ diximus
An qa etiã ſi ſcriptũ eſt: nos aliter ĩtelleximus: ꝗᷓ ſcripturæ ſimplicitas patit᷑. Scriptũnõ eẽ in ſecũdo die: uidit
deus ꝗa bonũ ẽ: nõ meũ accipiãt teſtimoniũ: ſ. ed cũctoꝶ hebræoꝶ: & alioꝶ ĩterpᷣtũ: Aqlæ uidelicet & Symma/
chi & Theodotiõis. Siauũt ſcriptũ nõ eſt cũ in cæteris diebus ſcriptũ ſit aut reddãt aliã ꝓbabiliorẽ cauſã: qᷓre nõ
ſcriptũ ſit:aut ſi nõ repperint:ĩ grati ſuſcipiãt qd a nobis dictũ ẽ. Porro ſi ĩ archa Noe oĩa aĩalia quæ bina iĩgre
diunt᷑ imuũda ſũt: & ĩpar numerus mũudus eſt:& hoc ſcriptũ eẽ nemo dubitat:q̃re ſcriptũ ſit ediſſerãt.ſi aut nõ
ediſſerũt qda me expoſitũ eſt:uelit nolint ſuſcipiẽt. Aut ꝓfer meliores epulas & me cõuiua utere. Aut qᷓliacũq;
nia cœnula cõtẽtus eſto: ſcilicet nũcenumerãduũ mihi eſt: qui eccleſiaſticoꝶ de ĩpari numero diſputarut: Clæ
mens: Hippolytus: Origenes: Dionyſ ius: Euſebius: Didymus. nforũq; Lertullianus: Cyprianus: Wictorinus:
Lactãtius: Hilarius. Quoꝶ Hilarius deſe eptenario: ideſt de ĩpari numero diſſerẽs: quæ & quãta dixerit ad For
tunatũ liberillius teſtimonio eſt. An forſitã Pythagorã & Architan tarẽtinũ: & Scipionẽ in ſexto de republica

de ĩpari numero ꝓferã diſputãtes: Et ſi hos audire noluerit obtrectatores mei: grãmaticoꝶ ſcholas eis faciã
coclamare: numero deus ĩpare gaudet. Grãde piaculuũ: euerſæ ſũt eccleſiæ: orbis audire nõ põt: ſi mũdiorẽ uir/
gĩtatẽ diximus eẽ ꝗᷓ nuptias: ſi parẽ numeꝶĩ pari ſubiecimus: & ueteris teſtamẽti typos euãgelicæ ueritati ꝓpfe/
ciſſe moſtrauimus. Cætera quæ in libro nĩo reprehẽſa ſũt: uel leuiora puto: uel ad eũdẽ ſenſũ ptinẽtia. uñ ad
m uu. CxXIIII.

Giij.

.

ea rdere nolui: ne & ſibelli excederẽ magnitudinem: & tuo uiderer ĩgenio diffidere: quẽ pronũ cauſæ meæ añ
habui: ꝗᷓ rogarẽ. Igit hocextrema uoce pteſtor:menec dãnaſſe nuptias necdãnare: rmdiſſe aduerſario:nõ meo
tũ inſidias formidaſſe. Virginitatẽ aũt ĩ cælũ fero:nõ qa hẽo:ſed qa magis miror:qd nõ hẽo. Ingenua & uere
cũda cõfeſſio eſt: quo ipſecareas: id in aliis prædicare. N unꝗd quia graui corpore terræ hæreo: auiũ nõ miror
uolatus- Nec columbam prædico: ꝙ;
Rad it iter liquidum: celeres neq; commouet alas:
Nullus ſe decipiat:nemo blãdo adulatore ſe præcipitet. Prima eſt uirginitas a natiuitate: ſecũda uirginitas a
ſecũda natiuitate:nõ ẽmeus ſermo. Antiq̃ ſnia ẽ. Nemo põt duobus dñis ſeruire:carni & ſi piritui. Caro cõcu

piſcit aduerſus ſpm: ſpũs auũt aduerſus carnẽ. hæc ad ĩuicẽ ſibi aduerſant᷑:utno quæ uolumus: faciamus. Quã

do aliqd tibi aſpeꝶ uidet᷑ in nro opuſculo:nõ ad mea uerba reſpicias: ſed ad ſcripturã uñ mea tracta ſũtuerba.
Xps uirgo:miĩ̃ uirginis nñ uirgo ppetua mr̃ & uirgo.Ieſus eni clauſis ingreſſus eſt oſtiis: & in ſepulchro eius:
qd nouu & in petra duriſſima fuerat exciſũ: nec antea ꝗs:nec poſtea poſitus eſt. Ortus cõcluſus eſt fons ſigna

tus: de quo fõte ille fluuius manat iuxta Iohel: ꝗ irrigat torrẽtẽ: uel funiũ: uel ſpinaꝶ pctõꝶ. funiũ ꝗbus an al
ligabant᷑: ſpinaꝶ quæ ſuffocabãt ſemẽtẽ prſſfamilias. Hæc eſt porta oriẽtalis ſut ait Ezechiellſem p clauſa &

lucida:& opiẽs in ſe: uel ex ſe pferẽs ſãcta ſãctoꝶ:per quã ſol iuſticiæ & põtifex nr̃ ᷣm ordinẽ Melchiſedech in

gredit & egredit᷑. Rndeãt mihi: quõò leſus ingreſſus eſt clauſis oſtiis: cũ palpãdas manus & latus coſiderãdũ e
oſſa carnẽq; mõſtrauerit: ne ueritas corporis fãtaſma putaret᷑. & ego rũdebo quõ ſcã Maria ſit & m & uirgo.
Virgo poſt partũ. mĩ añ ꝗᷓ nupta. Igit᷑ ut dicere cœæpamus: xps uirgo: uirgo Maria: utriuſq; ſexus uirginitatis
decdicauere principia. Apoſtoli uel uirgines: uel poſt nuptias cõtinẽtes. Epii: pᷣſbyteri:diaconi: aut uirgines eli/

Bant:aut uidui: aut certe poſt ſacerdotiũ in æternũ pudici. Quid nobiſipſis illudimus & iraſcimur:ſi ſudãti/
U

s nobis ſem p ad coitũ præmia pudicitiæ denegent᷑? Volumus opipare comedere:uxoꝶ adhærere complexi
bus ĩ nũero uirginũ & uiduaꝶ regnare cũ xpo. Idẽ ergo hẽbit fames præmiũ & ĩgluuies: ſordes & mũditiæ: ſac/
cus & ſericu. Lazarus recepit mala in uita ſua: & diues ille purpuratus: craſſus & nitidus: fruitus eſt carnis bo

nis dũ aduiueret. Sed diuerſa poſt mortem tenẽt loca. miſeriæ delitiis: & delitiæ miſeriis cõmutant᷑. In noſtro

arbitrio eſt: uel Lazarũ ſequi: uel diuitem.
Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Dõnionẽ epiſtola ĩuectiua cõtra Garrulũ monachũ detractorẽ ſuũ: qui cõtra

louinianũ ſcripta carpebat: quẽ monet ut ſcriptis agat: ſi audeat detractare: nõ maledictis. Q.-XLVIII.

trẽ ſuũ: & cõtra filiũ mris ſuæ ponũt ſcãdalũ. Scribis eos:ĩmo neſcio quẽ de triuio:de cõpitis: de
plateis circũforanũ monachũ:rumigerulũ:rabulũ:uafrũ tãtũ ad detrahendũ: qui per trabẽ oculi
ſui feſtucã alterius nitat eruere: cõcionari aduerſũ me: & libros quos cõtra Iouinianũ ſcripſi:cani
no dente rodere: lacerare: conuellere. Huc dialecticũ urbis ueſtræ plautinæ familiæ columẽ nõ legiſſe qdem
a In yopvac: ideſt prædicamenta Ariſtotelis: nõ wepi vauανιαςπα ideſt de ĩterptatiõe: nõ Iouna: ideſt lo/
cales ſedes argumẽtoꝶ: nõ ſaltẽ Ciceronis ſouρ.1. partitiões: ſed per ĩperitoꝶ circulos: muliercularũq; ovu
Toσ1απ½.i. conuiuia ſyllogiſmos texere: & qſi ſophiſmata nr̃a callida argumẽtatiõe diſſoluere. Stultus ego qui
me putaueri hæcabſq; philoſophis ſcire nõ poſſe:qui meliorẽ ſtili Partẽ eã legerĩ quæ deleret ꝗᷓ quæ ſcnberet.
Fruſtra ergo Alexãdri uerti cõmẽtarios ne qcꝗᷓ me doctus magiſter caαναισινν itroduxit ad logicã:& ut hu/
mana cõtẽnã ſine cauſa Gregoriũ naꝛiãzenũ & Didymũ ĩ ſcripturis ſcĩs cathetiſias. i. purgatores hũi. nihil mi
hi ꝓfuit hebræoꝶ eruditio: & ab adoleſcẽtia uſq; ad hãc ætatẽ quotidiana ĩ lege: ꝓphetis: euãgeliis: apoſtoliſq;
meditatio. Inuentus eſt hõ abſq; præceptore pfectus vνα οασοορρds Foyoc: ideſt ſpititifer cathedralis
qui eloquẽtia Tulliũ:argumẽtis Ariſto telẽ: prudẽtia Platonẽ: eruditioe Ariſtarchũ: multitudine libroꝶ Calcẽ
teꝶ:Didymũ ſciẽtia ſcripturaꝶ: oẽſq; ſui tpis uĩcat tractatores Deniq; dicit᷑ materiã poſcere: & ad camẽ & ad
deũ aliqd referẽs in utrãq; partẽ: hoc eſt & pro iuſticia & cõtra iuſticiã diſputare. liberatus eſt mũdus a piculo
& hæreditariæ uel cẽtũuirales cauſæ de barathro erutæ: ꝙ hic foꝶ negliges ſe ad eccleſiã trãſtulit. Quis hoc uo
lẽte fuiſſet ĩnoxius? Quẽ crimĩoſũ nõ huius uaſſetoro Cũ cœpiſſeti digitis partiri cauſã:& ſyllogiſmoꝶ ſuo
rũ retia tẽdere. Nã ſi apploſiſſet pedẽ: ĩtẽdiſſet oculos: rugaſſet frõtẽ: iactaſſet manũ: uerba wimaſſen tenebras
ilico an oculos effudiſſet iudicibus. Nec miꝶ ſi me & abſentẽ etiãiã diu abſ- q; uſu latinæ linguæ ſemigræculũ
barbarũq; hõ latiniſſimus & facũdiſſimus ſupet: cu præſẽtẽ Iouinianũ Ieſu bonæ qlẽ & quãtũ uiꝶ:cuius ne-

mo ſcripta ĩtelligeret qui ſibi caneret tãtũ:& muſis eloquẽtiæ ſuæ mole oppᷣſſerit. Quæſo igit᷑ pr̃ chariſſime

ut moneas eũ: ne loquat᷑ cõtra ppoſitũ ſuũ: ne caſtitatẽ hĩtu pollicẽs uerbis deſtruat: ne uirgo uel cõtinẽs (ipſe

enĩ uiderit qd eẽ ſe iactet)maritos uirgĩbus cõparet:& fruſtra aduerſus hoĩem diptiſſimũ tãto tpe digladiatus

ſit. Audio præterea eũ libẽter uirginũ & uiduaꝶ cellulas circumire: & adductoſi upꝑcilio de ſacris ĩter eas liis phi
loſophari qd in ſecreto: qd in cubiculo mulierculas docet. ut hoc ſciĩt eẽ uirgines:qd maritas. ut florẽ ætatis
nõ negligãt: ut comedãt & bibãt: & balneas adeãttmũditias appetãt: unguẽta nõ ſpnant. An magis ieiunia &
udicitiã & illuuiẽ corporis. Vtiq; illa præcipit quæ plena uirtutis ſunt.fateat᷑ ergo publice qd domi loquit᷑.
Aut ſi& domi eadẽ docet quæ & publice: a puellaꝶ cõſortio ſeparãdus eſt. Miroraut non erubeſcere iuuenẽ &
monachum

Itterætuæ & amorẽ pariter ſonant & querela. Amorẽ tuũ quo ſedulo monẽs: etiã quæ tuta ſũt:
in nobis ptimeſcis. querelã eoꝶ quinò amãt: & querẽtes occaſionẽ in pctis: garriũt aduerſus fra

S

mer
nöne
ner monachũ: ut ſibi uidet᷑ diſertũ: cuius de ore ueneres fluũt.ꝗ tãtæ in ſermocinãdo elegãtiæ eſt: ut comico ſale
min ac lepore cõſpſus ſit: luſtrare nobiliũ domos: hærere ſalutatiõibus mronaꝶ:religionẽ nr̃am pugnã facere: & fi
L dẽ Xpᷣi cõtẽtiõe torquere uerboꝶ:atq; ĩter hæc ffi ſuo detrahere. Vtiq; ſi errare me arbitratus eſt(in multis eniĩ
offẽdimus oẽs: & ſiꝗs in uerbo nõ peccat hic pfectus eſt uir)debuit uel arguere: uel interrogare per lias. qd uir
initu eruditus & nobilis fecit Pãmachius:cui ego rnſu dedi: ut potui. & epiſtola lõgiore diſſerui:quo unũquodq; ſẽ
