nes uerbi: & nõ ſoluũ miſcet ĩ cratere ſuũ uinũ:ſed & mella odorata ſatis adhibet & dulcia:ꝗᷓ nõ in ore & labiis
ſuauitatẽ reddãt:ſed & ĩterioribus tradita faucibus dulcedinẽ ſuẽt. Poſſumus aũt ligna ſiluæ accipeeos ange
los quniuſcuiuſq; hæreſeos auctores fautoreſq; uiſi ſũt extitiſſe ita ut uideat᷑ eccleſia cõparãs ſuauitatẽ doctri
næ xpi ad aſperitatẽ hæreticoꝶ dogmatuũ: acſterilẽ ĩfructuoſãq; doctrinã dicere: mella qdẽ ſuauia & dulcia eẽ
dogmata eccleſiaſtica: quæ ĩ xpi eccleſia pdicãtur. Ligna uero ſiluæ eẽ ea ꝗᷓ diuerſis hæreticis affirmãtur. Et de
iſtis uidebit᷑ ĩfructuoſis lignis ſiluæ dici: qd ĩ euãgeliis ſcriptũ ẽ: Ecce iã ſecuris ad radicẽ arboris poſita ẽ. Oĩs
ergo arbor quæ nõ facit fructũ bonũ: excidet᷑: & ĩignẽ mittet᷑. Fraternus ergo ſpõſæ ẽ ut arbor meli in eccleſia
ſpoſi. cæteri uero hæreſiarchæ tanꝗᷓ ifructuoſa ligna ſiluæ diuino iudicio ut ſecuri excidẽda:& ĩ ignẽ mittẽda.
Igit᷑ ĩ huius meli umbra cõcupiſcit ſpõſa reſidere: uel ut diximus ĩ ptectione filii dei: uel aia refugiẽs oẽs reliq̃s
doctrinas: & adhærẽs uni ſoli uerbo dei: cuius etiã dulcẽ habeat fructũ meditãdo.ſ. indeſinẽter legẽ dei: & ſem
er eã uelutmudũ aĩal ruminãdo. Veꝶ de appellatiõe umbræ iſtius ſub ꝗᷓ ſedere cõcupiſſe ſedicit eccleſia:nõ

puto abſurdũ ſi ea quæ ĩuenire poſſumus ĩ ſcripturis diuinis ꝓferamus ĩ mediũ:ut quæ ſit umbra meli huius

dignius & diuinius agnoſcat᷑. Ait Hieremias ĩ lamẽtatiõibus Spũs uultus nr̃i:xpᷣs dñs cõprehẽſus ẽ ĩ corrupti
onibus nr̃is:cui diximus ĩ mẽbra eius uiuemus ĩ gẽtibus. Vides ergo quõ ſpũ ſcõ ꝑmotus ꝓpheta uitã de um/
bra xpᷣi pᷣberi gẽtibus dicit.Et quõ nõ uitã nobis pᷣbeat eius umbra:cũ & ĩ cõceptu corpons illius ad Mariã dica

tur Spus ſcũs ueniet ſupꝑ te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Stergo obuũbratio fuit altiſſimi ĩ cõceptu corpo
ris eius: meri to umbra eius uitã gẽtibus dabit. Et merito ſpõſa eius eccleſia ſub meli umbra ſedere cõcupiſcit:
ſine dubio utuitæ quæ ẽ in eius umbra particeps fiat. Reliquoꝶ uero lignorũ ſiluæ umbra talis ẽ:ut ꝗ ſederit

ſub ipſa ſedere uideat᷑ ĩ regiõeumbræ mortis. Sed adhucut magis ac magis planior reddat᷑ locus: q haber in

manibus: reqramus quõ apoſtolus dicat. Legẽ umbra habere futuroꝶ bonoꝶ: & oĩa quæ uel de diebus feſtis
uel ſabbatis: uel neomeniis ſcripta ſũt umbrã eẽ memorat futuroꝶ bonoꝶ ĩ his.ſ.ꝗq ſm lr̃am gerebant᷑: & quõ

oẽm ueteꝶ culturã exẽplar & umbrã ꝓnũciet eẽ cæleſtiũ.Q uod utiq; ſi ita ẽ: oſtẽdutur ſub umbra legis ſediſſe
omnes quicunq; ſub lege erant: &Q umbram magis ueræ legis habebant. Nos autem alieni ſumus abumbra eo

rum: quoniam non ſumus ſub lege:ſed ſub gratia. ſed quanuis non ſumus ſub umbra illius quam legis lit/

tera faciebat: ſumus tamen ſub umbra meliore. In umbra enimchriſti uiuimus ĩter gẽtes. Et ẽ profectus ꝗ

dã de umbra legis uenire ad umbrã chriſti: ut qa xps ẽ uita & ueritas & uia: effſiceiamur primo ĩ umbra uiæ: & ĩ
xxiie

umbrauitæ: & ĩ umbra ueritatis: ut cõprehẽdamus ex parte: & ĩ ſpeculo ac in enigmate: ut poſt hæc ſi inceda
mus ꝑ hãc uiã quæ ẽ xp̃ᷣs:quo uenirj poſſimus in hoc ut facie ad faciẽ cõprehẽdamus ea quæ prius ꝗᷓſiin um
bra & ĩ enigmate uideramus. ra ſuͤtẽ
rit & cõcupierit in hacumbbrarreſidere. Sed & Iob oẽm hominũ uitã dicit eẽ ſuper terrã: credo pro eo ꝙ aĩa ĩ hac
uita uelamẽto huius craſſi corporis obũbrat᷑. Oẽs ergo ꝗ ĩ hac uita ſunt neceſſe ẽ in umbra quadã eẽ. Sed alii
qdẽ ſũt ſedẽtes ĩ regiõe umbræ mortis: hi ꝓfecto ꝗ nõ credũt xp̃o. Eccleſia uero cũ fiducia dicit. In umbra ſj põ

ſi cõcupiui & ſedi: quis certe fuerit tẽpus quo potuerit ꝗs ſub umbra legis reſidẽs defendi a duritia arboris &

— *

æſtus. Sed trãſiit illud tẽpus. Veniẽdũ eſt nũc ad arboris meli umbrã: & ꝗquis diuerſa ꝗs utat᷑ umbra: uidet᷑ ta
mẽ oĩs aĩa donecĩ pᷣſẽti uita ẽ umbrã habere neceſſariã. Propter illud ctece ardorẽ ſolis: ꝗ cũ exortus fuerit: cõ
tinuo ſemẽ qd in alta radice demerſũ ẽ areſcit:& depit. Sed hũc ardorẽ tenuiter ꝗdẽ legis umbra ꝓpellit: chriſti
uero umbra in ꝗᷓ nũcĩ gẽtibus uiuimus. i ĩcarnatiois eius fides auertet penitus & extiguet. Ille enim adurebat

ãbulãtes ſub umbra legis tpe paſſiõis xpᷣi ſicut fulgur uiſus ẽ cecidiſſe de cælo. ꝗᷓuis etiã huius umbræ tẽpus ĩTẽ

finẽ ſæculi cõpleat᷑: ꝗa ſicut diæximus poſt cõſumationẽ ſæculi iã nõ p ſpeculũ necĩ enigmate ſed facie ad faci
em uidebimus ueritatẽ: ſimileeẽ puto & illud qd ſcriptũ ẽ ſub umbra alaꝶ tuaꝶ exultabo. ſed & ĩ ſequẽtibus

huius libelli ita dicit ſpõſa Fraternus meus mihi: & illi ipſi: ꝗ Pan ĩter lilia donec reſpiret dies: & moue
ũtur: &ꝑ miſicordiã dei patebit ueritas ſo

ant᷑ umbræ:edocẽs p hoc qꝗa ueniet tẽpus: cũ oẽs umbræ remoue
la. ſed & qd ait & fructus eius dulcis in faucibus meis: illius aſam hoc credo dicere quæ nihil emortuũ: nihilĩ

ſeſibile habet in faucibus ſuis: & in nullo brorlu ſimilis ẽ illis: de qbus dicit᷑. ſepulchꝶ patẽs ẽ guttur eorum.
Quicũq; enĩ uerba mortis & interitus de faucibus ꝓferũt: ipſoꝶ fauces ſepulchra dicũtur: ſicut ſũt oẽs ꝗ uel cõ

tra uerã fidẽ loquũtur: uel cõtra diſciplinã caſtitatis & iuſticiæ & ſobrietatis aliqd ꝓferũt. Ipſi ergo ſũt quorũ
fauces ſepulchra ſũt & loca mortis: unde matris uerba ꝓferũtur. Iuſtus autẽ dicit. Quã dulcia faucibus meis

elegi tua. Et alius querba uitæ docebat: ita dicit. Os noſtrũ patet ad uos o corinthii: cor noſtrũ dilatatũ ẽ. ſed

& alius q uerbo apuit os ſuũ: Os meum aperui & attraxi ſpiritũ. Introducite me ĩ domũ uini. ſponſæ uerba
adhuc ſut: ſed ad amicos & familiares ſpõſi ut arbitror dirigũtur: a ꝗbus uidet᷑ expoſcere: ut introducãt eã in
domũ læticiæ: ubi uinũ bibit᷑ & epulæ parãtur. Quæ autẽ uiderat cubiculuũ regiu deſiderat etiã nũc regale in/

troire couiuiũ: & frui uino læticiæ: ſupra iã diximus amicos ſpõſi ꝓphetas & oẽs qui miniſtrauerũt uerbũ dei
ab initio ſæculi ĩtelli gendos: ad quos recte uel eccleſia chriſti:uel aĩa uerbo dei adhærẽs dicat: ut ſeintroducant
in domũ uini.i.ubi ſapiẽtia miſcuit in cratere uinũ ſuũ:& depᷣcat p fuos ſuos oẽm inſipientẽ & egẽtẽ ſenſu di

cẽs. Venite mãducate panes meos: & bibite uinũ qd miſcui uobis. Iſta ẽdomus uini: domuſq; còuiuii: ĩ quo

cõuiuio oẽs ꝗ ueniũt ab oriẽte & occidẽte recũbẽt cũ Abrahã Iſaac & Iacob in regno dei:Ad quã domũ & adqd
cõuiuiũ ꝓphetæ ꝑducũt aĩas: quæ ti eos audiũt: & ĩtelligũt.ſed & ſacti angeli cæleſteſ. qʒ uirtutes ꝗ in miniſte

rio mittũtur ꝓpter eos qui hæreditatẽ capiũt ſalutis:iſtud ẽ uinũ cui ſcribũtur illi pſalmi ꝗ pro torcularibusat
titulãtur:iſtud ẽ uinũ quod attulerũt illi palmites qui in ieſu pmãſerũt:nõ ſolũ in terris ſed etiã ĩ cælis.ᷣ ſic eni

audioſillud qd dicit᷑. Quia oĩs palmes qui non manet ĩ me nõ põt afferre fructũ. Nemo enĩ ꝓducit fructum

uini huius niſi ꝗq ꝑmanet ĩ uerbo & ſapiẽtia & ueritate & iuſticia & pace:oĩbuſq; uirtutibus. Iſtud ẽ uinũ quo
etiã inebriari iuſtis & ſcĩs quibuſq; optabile dicit᷑. Hæc puto & ĩ ſpũ: iãẽ tũc Noe cõtuẽs inebriatus eẽ dicit᷑. &
Dauid admiratus huius cõuiuii calicẽ dicit. Et poculũtuũ inebriãs ꝗᷓ pclarũ ẽ.Ad hãc ergo domũ uini eccleſia

uel aĩa unaquæq; deſiderãt quæ pfectæ ſüt intrare & dogmatibus ſapientiæ myſteriiſq; ſciẽtiæ: epularũ uelut
ſuauitate & uini læticia pfrui. Sciendu ſane eſt: quia ſic eſt: ut iſtud uinũ quod de dogmatibus ueritatis pᷣſſũ
coòmiſcet᷑ in cratere ſapiẽtiæ: ita & cõtrariũ uinũ: cũ inique inebriãtur peccatores: & hi qui falſæ ſciẽtiæx dogma
ta pnitioſa ſuſcipiũt:De quibus Salomõ in ꝓuer biis dicit. Hi autẽ edũt cibos ĩpietatis: uino autẽ iniquo ine/
briãt᷑.De hoc eodẽ uino iniquo etiã ĩ Deuteronomio legimus ita ſcriptũ:ex uineis ſodomoꝶ uitis eoꝶ & pal
mes eoꝶ:ex gomorra uua eoꝶ uua fellis: & botrus amaritudinis eis: Furor draconũ uinũ eoꝶ: & furor eoꝶ aſpi
dũ ĩſanabilis. Illud autẽ uinũ qd deuite uera pcedit nouũ ſemꝑẽ. ſemp enĩ ꝑ ꝓfectus diſcẽtiũ ſciẽtiæ & ſapiẽ

tiæ diuinæ ĩnouat᷑ agnitio. Et ideo dicebat ieſus diſcipulis ſuis quia nouũ bibã illud uobiſcũ ĩ regno patris mei

ℳ — .* — . 7 „ . — — . .
Innouat᷑ enĩ ſempagnitio ſecretoꝶ arcanorũq; reuelatio ꝑ ſapientiã dei:nõ ſolũ hominibus ſed & angelis cæ-

leſtibuſq; uirtutibus. Ordinate in mecharitatẽ eiuſdẽ ſpõſæ ad eoſdẽ uerba ſunt:niſi ꝙ poſſũt fortaſſe etiam
apoſtolichriſti ĩter eos haberi ad quos iſta memorant᷑. Quod ergo ait ordinate in me charitatẽ: hũc habet ſen
ſum: Oẽs hoĩes amãat ſine dubio aliqd: &nullusẽ qui ad id ætatis uenerit ut amare iã poſſit: & nõ aliqd amet
ſicut etiã in pᷣfatiõe huius e ſufficiẽter oſtẽdimus. ſed hic amor: uel hæc charitas ĩ nõnullis quidẽ ſuo ordie
& cõueniẽter aptata ꝓcedit. In plurimis uero cõtra ordinẽ. Dicit᷑ autẽ cõtra ordinẽ eẽ ĩ aliquo charitas: cũ aut
id diligit: qd nõdebet: aut qd debet diligit. ſed plus iuſto diligit: aut minus iuſto. In iſtis ergo inordinata eſſe
charitas dicit᷑: in illis uero quos ualde paucos arbitror eſſe ꝗ. ſ.peruiã uitæ incedunt: & non declinant neq; ad

cdlextrã necy ad ſiniſtrã in ipſis ſolis ordinata eſt charitas & ordinẽ ſuũ tenet.ẽ autẽ ordo eius & mẽſura huiuſ

modi. Verbi gratia deũ diligerenullus modus nulla mẽſuraẽ niſi hæc ſola: ut ei totũ exhibeas qᷓ̃tũ habes.ĩ xpᷣo

enĩ ieſu diligẽdus ẽ deus ex toto corde & ex tota aĩa & ex totis uiribus. In hoc ergo nulla mẽſura eſt. Diligere

uero pximum eſt mẽſuraaliqua. ꝓximũ in quit tuũ dilige: ſicut teipſum. Si ergo aut in deidilectione minus

6 enĩ us poteritad illa quæ uera ſüt & pfecta puenire:niſi prius deſideraue

Iqf⸗
buensn
ſg
un cen
n n
Hicia
lerut.
juoſt
anult
nn ſun
ſachtn
edu⸗
Gupta
zuul
ulü
guipl
lo gci
ſanob
lanhi
tlleg
ltits.
mibih
Elalea
bustüe
lerß.
bedac
108t
tats,
Viri
liniun
noͦul
ſntc⸗
ete
ſiic
muti
ciate
duchie
benin
cuntn
k
kant
me

inegg⸗
inum
keme
dihe
dli
naſ
ots *
clen
enrc

chri

urcdu

tipigi
akai
neulbus
amole
ritasſo
ꝛnchli
orum,
ueli
qvoni
uses
eſl
lebe
tein
Leln⸗
büei
cant
Nudi
icgo
minle
nbuen
,ſceni
rudun
nüi⸗
diat
adela
uclut
uffli
om

volne/

aliqd feceris ꝗᷓ potes: & ꝗᷓ in uiribus tuis ẽ: aut ĩter te & pximũ tuũnõ fuaueris æꝗtatẽ: ſed aliqd differẽtiæ ha/
bueris: nõ eſt ĩ te charitas ordiata:nec ordinẽ ſuũ tenes. Veꝶ qm nobis ſᷣmo deordine charitatis ẽ: diligẽtius ꝑ
ſingula reqramus: uel quos diligi:uel quãtũ diligi oporteat. Nã ſi ut dicit᷑ mẽbra alterutrum ſum us: puto ꝙ;
hunc efſectũ erga pximos habere debeamus: ut eos nõ ꝗſi aliena corpora: ſed ueluti mẽbra nr̃a diligamus. Se-/
cũdũ hoc enĩ ꝙ mẽbra noſtra inuicẽ ſumus: eqᷓlẽ erga oes habere dilectionẽ: ſimilẽq; cõueniet. Secudu hoc ue⸗
ro ꝙ ſüt ĩ corporealiqua mẽbra honorabiliora & honeſtiora: alia uero inhoneſtiora & iferiora:puto rurſũ
pro mẽbroꝶ meritis & honore:etiã dilectiõis librari debeat modus. Siqs ergo rõnabiliter cũcta agere 'm uer/
bũ dei ac ſuos etiã affectus tẽperare ꝓponit: puto ꝙ erga hæc ſingula ordinẽ charitatis & ſciredebeat & tenere.
Verũ ut aptius fiat qd dicimus: paulo euidẽtioribus utamur indiciis. Siqs uerbi gra laboret ĩ uerbo dei: arcr
aĩas noſtras inſtruat & illuminet: uiã ſalutis doceat: uiuẽdiq; ordinẽ tradat: nõ tibi uidet᷑ & hic pximus eẽ ꝗqdẽ
ſed multo ãplius alio ꝓxio diligẽdus: ꝗ hoꝶ nihil gerit? Na & ille qdẽ diligẽdus ẽ pro eo ꝙ mẽbra unius cor/
poris ſumus: uniuſq; ſi, ubſtãtiæ: ſed hic multo amplius qcũq; & ius ꝓximi nobiſcũ habeat: qd cæteri hoĩes ha
bẽt. dat tũ hãc maiorẽ charitatis erga ſe cauſaã: ꝙ uiã dei oſtẽdit: & aĩæ ſalutẽ diuini uerbi illuminatioibus con
fert. Quod ſi aliꝗs me errãtẽ & ĩ pcipitio poſitu muliebris peccati ad lucẽ reuocet ueritatis: & de ipſo iã interi/
tu eripiat:ac trahat ad ſalutẽ:atq; ex ipſis faucibus æternæ mortis arripiat: nõ tibi uidet᷑: ꝙ illa ipſa ſi fieri põt

plenitudine charitatis qua deũ diligimus: diligẽdus ſit poſt deũ Et ne putes ꝙ nos pſt umamus: audi apoſto/

lũ Paulũ de his ꝗ in uerbo dei laborãt dicẽtẽ: ut ſupabudãter habeatis in charitate eos q huiuſmõi ſunt ꝓpter
opus ipſoꝶ. Videamus & aliũ adhuc ordinẽ charitatis eius dutaxat: quæ erga pxĩos haberi uidet᷑. Si ſi it nõ ha
bẽs qdẽ docẽdi uel ĩſtruẽdi gratiã: neq; uerbu dui pdicãdi: ſed tñ ſãctæ uitæuir ĩnocẽs ĩmaculatus: & qĩ iuſti
ficatiõibus & mãadatis dei ĩgrediat᷑ ſine ꝗᷓrela: uidet ne t alis tibi hicuir ĩ eodẽ charitatis ordĩe habẽdus:quo il/
leq nihil agit: quãdoqdẽ uterq; ꝓximus dr. Nõne & hic ꝓpter opus ſuũ: & uitæ meritũ ſecũdũ apoſtolidictũ
ut ille ꝗq ĩ uerbo dei laborat: ſupabudãtius habẽdus ẽ ĩ charitate ꝓpter opus uitæ ſi uæ. Eſt adhucalius ordo cha
ritatis. lubemur enĩ & inimicos nr̃os diligere. Sed uideamus ſi etia in ipſis unus ſolus modus erit dilectionis:
an ibi habebit locũ ſmo iſte: qui dicit. ordinate ĩ me charitatẽ. Puto ergo ꝙ ĩ his ſit ordo charitatis. Verbi gra:
Eſtaliꝗs mihi inimicus & alus tũ bene agẽs: pudicus: ſobrius: mãdata plurima dei ex parte cuſtodiẽs:ĩ aliqui
bus tũñ errãs ut hõ: Et alius qui inimicus quidẽ ſit & ipſe nobis: tũ ſit ſuæ uitæ atq; aĩæ inimicus: paratus ad ſce

lera:pᷣ̃ceps ad flagitia:nihil ſãcti:nihil religioſi ducẽs:nõ tibi uidet᷑ etiã eẽ ĩter ipſos inimicos qdã diuerſitas ha

bẽda charitatis? Puto quidẽ ꝙ ex his ſatis patuerit eẽ ui quidẽ charitatẽ unã: multas t habere cauſas: & mul/
tos ordĩes diligẽdi: & ppter hoc nuc dicere ſpoſã: ordiate ĩ mecharitatẽ: hoc ẽ docete me diuerſos ordies chari
tatis. Quod ſi adhucaddendu his aliquid uidetur: poſſumus illud in medium aducere quod ait apoſtolus.
Viri diligite uxores ueſtras: ſicut corpora ueſtra:ſicut chriſtus dilexit eccleſiam. Quid ergo debent quidem
uiri uxores ſuas diligere: alias uero mulieres non debent omnino diligere in omni caſtitate & ſanctitate! An

nõ uidebũutur etiã ipæ eẽ de ꝓximis? ſed ĩpẽdẽda qdẽ ẽ dilectio uel ĩ cõiugẽ: uel ĩ matrẽ: uel ĩ ſororẽ:ſi tũ fideles

ſint: & deo adhærẽtes: & erga aliã mulierẽ nullã ſm illã ꝗᷓ ꝓxĩa dr:ẽ nobis ĩpẽdẽda dilectio.ꝙ ſi hoc abſurdũ ui
der Debetautẽ ᷣm madati ordinẽ etiã erga eas caſta haberi dilectio)prorſus ĩter ipſas pſonas fœminaꝶ ꝗbus
iĩpẽdẽda dilectio ẽ: habẽdus ꝓfecto ẽ ordo ꝗdã ĩ charitate: cõueniẽſq; diſtĩctio: & maiori ꝗdẽ cũ honorificẽtia
matri deferẽda ẽ dilectio. Sequẽti uero gradu cũ qᷓdã nihilominus reuerẽtia etiã ſororibus. Proprio uero quo
dã & ſequeſtrato ab his more charitas cõiugibus exhibẽda. Poſt has uero pſonas pro meritis etiã & cauſis uni
cuiq; ĩ oĩ utdiximus caſtitate deferẽda dilectio ẽ. Secũdũ hæc etiã de patre uel fratre atq; aliis ꝓpinquis obſer

uabimus. Erga ſcõs uero ꝗ nos ĩ xpo genuerũt: ſed & paſtores atq; epos: uel ꝗ uerbo dei pᷣſũt pᷣſbyteri: aut qui

beati miniſtrãt ĩ eccleſia: uel ꝗ in fide pᷣcellũt cæteros. Quõ uero pro uniuſcuiuſ. q; meritis affectio pẽſabitur
charitatis lõge eminẽtior: ꝗᷓ erga eos hẽri põt. Qui autẽ nihil hoꝶ aut nõ integreegerut: ſed & ĩter parẽtes fide
les & ĩfideles: & fratres fideles ac ĩfideles ſororeſq;: põt ne fieri: ut nõ erga hos ſingulos diuerſus ordo habeat᷑
charitatis? Quas diuerſitates ĩtuẽs ſpõſa: & uidẽs de his oĩbus aĩæ ad pfectionẽ tẽdẽti:neceſſariã uideri ſcienti
am eaꝶ reꝶ: ut uniuſcuiuſq; loci & ordinis mẽſuras poſſit tenere chantatis: dicit ad amicos ſpõſi: eos uidelicet
uerbũ dei miniſtrãt: ordinate ĩ me charitatẽ. hocẽ docete me: & tradite mihi: quõ p hæcſingula ordinẽ ſuare
Jebe⸗ charitatis. Oẽs enĩ hoĩes ſicut iã diximus: m hoc ꝙ ſimiles & ex nobis ſũt ſimiliter diligẽdi ſũt: immo
oĩs rõnabilis natura a nobis utpote rönabilibus æqualiter diligẽda . Adiiciẽdum tn in charitateẽ unicuiq; ad
hoc quõ ẽ: & ad hoc ꝙ rõnabilis ẽ: Si uerbi gratia: aut ĩ monbus: aut ĩoꝑe:autin ꝓpoſito: autin ſciẽtia: autĩ ſtu
diis cæteros pᷣcellit: pro his ſingulis m ſuũ quẽq; meritũ ad generalẽ ilectionẽ: addẽdu eſt etiã ſpecialis aliqd
charitatis. Vegꝶ ut maior de his habeat᷑ aucto ritas:ab ipſo deo capiamus exẽplũ. Ipſe enĩ amat oĩa ꝗᷓ ſũt:æqua
liter ut nihil oderit eoꝶ qᷓ fecit. Neq; enĩ fecit aliqd:qd odio haberet. nõ tůob noc ſimiliter dilexit hebræos ut
ægyptios: & Pharaonẽ ut Moyſẽ & Aarõ. Nec rurſus aliquos filios Iſit rael ſimiliter dilexi t ut Moyſẽ & Aarõ &
Mariã. nec iteꝶ Aarõ & Mariã ſimiliter dilexit: ut Moyſẽ. ꝗquis ueꝶ ſit: ut dr̃ ad eũ: Parcis autem oĩbus qa oĩa
tua ſũt dũe amatoraĩaꝶ. ſpiritus eniĩ incorruptiõis eſt in omnibus. tn illeq mẽſura & numero & põdere diſpo
ſuit oĩa ſecũdũ mẽſura:ſine dubio uniuſcuiuſq; meritoꝶ & dilectiõis ſuæ tẽperat librã. Nuquid non putabi
mus: qa nõ ſimiliterab eo dilectus ẽ Paulus cũ ꝑſeꝗret᷑ eccleſiã dei ſicut diligebat: dũ ipſe cũ ea ꝑſecutiões cru
„XXVIIIe

ciatuſq; tolerabat? & cũ dicebat: ſibi ineſſe ſollicitudinẽ omniũ eccleſiaꝶ? Multũ ẽ nũc ut ĩteriſtos ordines cha
ritatis: etiã de effectu odii:ꝗ uidet huic charitatis effectui cõtrarius: ĩſeramus. quia etiã dnis dicit inimicus ero

inimicis tuis. & aduerſabor aduerſariis tuis. Et iteꝶ ſi peccator tu aſſiſtis: & ei quẽ odit diñs:amicus es: ꝗᷓ utiq;
hãc hũt abſolutionẽ: quã & illud qd dictu eſt: honora patrẽ tuũ & matrẽ tuã. & iteꝶ ꝗnõ odit patrẽ: & reliq.
In quo ꝓfecto inimicus charitatis in deũ his q aduerſant᷑: cõtrariũ uider᷑ generare effectũ:dũ nulla põt eſſe cõ
ſonãtia luci & tenebris: & Xpo cũ Belial: nec eadẽ portio eſſe fideli cũ infideli. His ergo ut potuimus de charita
te ordinibus expoſitis patet ad ĩtelligẽdũ: qd ſit: quod poſcat ſpõſa.i.eccleſia uel aĩa tẽdẽs ad pfectionẽ pᷣſtari

ſibi ab amicis ſpõſi: qm ĩtroduci ſe popoſcerat in domu uini: ubi ſine dubio ĩtellexerat in oĩbus quæ uiderat:
eminere & pcellere gratiã charitatis & ipſa didicerat maiorẽ oĩ um: ſolãq; eſſe charitatẽ: quæ nunꝗ cadet. Ideo

depoſcit: utordinẽ eius diſcat: ne forte aliqd inordinatũ faciẽs uulnus ab ea aliquod accipiat: ut in poſteriori/

bus dicit᷑. Vulneratæ charitatis ego ſũ. Ea autẽ ſiue ad angelos dei accipiamus: a ꝗbus ſe ſſtrui poſtulat: & mu

niri nihil abſurdũ uidebit᷑ m hoc qd de populo dicit᷑: Lætamini gẽtes cũ populo eius: & cõfortẽt eos oẽs an /

geli dei. & ut in aliis dicit᷑. Circũdat angelus dini in circuitu timẽtiũ eu. & erripiet eos. Et itẽ alibi. Nolite contẽ/
nere unũ ex minimis iſtis: ꝗ in eccleſia ſũt: qa angeli eoꝶ ſemꝑ uidẽt faciẽ patris mei: q in cælis ẽ. Sed & in Apo

calypſi Ioãnis angelo Tiatirẽſi teſtimoniũ dat filius dei: præ charitate quã ordinauit angelus ipſe in eccleſia ſi

bi cõmiſſa. Sic enĩ ſcriptũ eſt: Scio oꝑa tua & charitatẽ tuã & fidẽ: & miniſteriũ & patiẽtiã: & opa tua nouiſſi/

ma maiora ꝗᷓ pora. Sed &ſi ad prophetas hæc referamus ꝗ miniſtrauerut uerbũ dei ante aduẽtũ ſponſi: utper

. „ . . £ . . . . — . . . — . 2 .
ipſoꝶ doctrinã uideat᷑ eccleſia uelle ordinẽ diſcere charitatis. i. ꝓpheticis ſſtrui uoluminibus: nõ uidebit ab/

ſurdũ. Sed & oẽs ſãcti ꝗ de hacuita deceſſerũt: habẽtes adhuc charitatẽ erga eos ꝗ in hoc mũudo ſũt:ſi dicitur

curã gerere ſalutis eoꝶ: & iuuare eos pᷣcibus ſuis ni⸗ interuẽtu ſuo apud deu: nõ erit ĩcõueniẽs. Scriptũ nãq; ẽ
in machabæoꝶ libris. Ita hic ẽ Hieremias ꝓpheta dei ꝗ ſemꝑ orat ꝓ populo. Sed & ad apoſtolos hæc dici utſu
praiã dixi nõ uidebit᷑ alienu. Per hos enĩ oĩs eccleſia dei uel aĩa ꝗrẽs deũ ĩtroducit᷑ in domũ uiniut ſupra dixi
mus: & aromatibus atq; odoribus replet᷑: & cõponit ĩ melius: ſicuti poſterioribus legimus: & edocemur oẽm
ordinẽ rõnẽq; charitatis. Cõfirmate me in unguẽtis: ſtipate me in malis: qa uulneratæ chanitatis ego ſũ.In græ
co qdẽ habet᷑ cõfirmate me in amyris.Amyrim genus quoddã arboris nominãs: qd lIatini putãtes myrrhã di
ctũ unguẽta ĩterpᷣtati ſũt. Igit᷑ ordo ſᷣmonis huiuſmodi ẽ. Poſtea ꝗᷓ ſpõſa & uerba exore ipſius ſponſi audiuit:
& cubiculũ regis ĩgreſſa ẽ:& domũ uini locũq; cõuiuiiac ſapiẽtia: & in eo uictimas & craterẽ mixtũ ſacramẽtis
eius aſpexit:quaſiĩ hoꝶ oĩum admiratiõe ſtupẽs & ſaucia poſtulat ab ipſis nihilominus amicis & ſodalibus
ſpõſi utcõfirmaret᷑: & quaſi deficiẽs ſuſtẽtaret᷑ ĩcubẽs paululũ ſuparborẽ amyrã uel melia. Amoris etiã uulne
re pcuſſa arboꝶ ſolatia ſiluarũq; ſectat᷑. Hæc ſᷣm litterãa. Sed ex his ut exequi poſſimus ĩtelligẽtiã ſpiritalem

ĩdigemus illa gratia: quã cõſequi adeo meruit ipſe Salomõ: ꝗq oĩum quæ ſũt radicũ & arboꝶ & uirgultoꝶ na/

turas didicit: ut ſciremus & nos: ꝗᷓ uis & quæ natura ſit arboris amyræ: quo cõpetẽter ex hac ſpiritalis aptari

poſſit expoſitio. Hoc ẽ autẽ ꝙ ſolũ puenire ad nos de huius arboris notitia potuit: qa odorẽ ſolũ habeat ſua/
uẽ:nullũ tn afferat fructũ. Melia uero arbor notũ cũctis ẽ: qd nõ ſolũ ferat fructũ:ſed & dulciſſimũ & ſuauiſ
. — „ ⸗ „ —„— ,— . . .
ſimũ ferat. Oẽs igit᷑ hoĩes arbores dicũtur ſiue bonæ ſiue malæ & fructuoſæ ſiue ĩfructuoſæ: ſicut & dñs ĩ euã

gelio dicit. Aut facite arborẽ bonã: & fructũ eius bonũ: aut facite arborẽ malã:& fructum eius malũ. Et oĩs ar

bor quæ nõ facit fructũ bonũ excidet᷑: & in ignẽ mittet᷑. Ires ergo differẽtiæ in hoĩbus uidẽtur eẽ. Quidã qui
oĩno nullũ fructũ afferũt: & ecce alii q afferãt. Sed ĩ hisqꝗ afferũt: aut mali ſũt fructus aut boni. Hicergo ſpõſa
i. eccleſia xpᷣi cõfirmari ſe poſtulat: & reclinari ꝗdẽ ſuꝑ una arborẽ meliã afferẽtẽ fructus bonos: & recte ac cõ
petẽter. Sup his enĩ cõfirmat᷑ & ſtipat᷑ eccleſia qĩ bonis opibus fructificãt & creſcũt. Quid autẽ eſt qd ĩ amy

ris infructuoſis. ſ. arboribus cõfirmari uult: odore ſolo gaudẽtibus. Ego puto ꝙ iſtos ꝗ ſolo odore gaudent: &

necdũ fructus fidei afferũt: illos dicat quos Paulus ad corĩthios ſcribẽs dicit: ꝗ ſuocãt nomẽ dñi nñ ieſu xp̃i in
oĩ loco ipſoꝶ & noſtrũ. Pro eo ergo ꝙ ſuocãt nomẽ dñi ni ieſu xp̃ᷣi hnt in ſemetipſis odoris quãdã ex ipſa in/
uocatiõe noĩs ſuauitatẽ. Pro eo uero ꝙ nõ cũ oĩ fiducia & libertate accedũt ad fidẽ nullos fidei afferũt fructus.
In loco hoc poſſumus nos cathecuminos eccleſiæ ĩ telligere: ſuꝑ quos ex parte aliqᷓ cõfirmãtur eccleſiæ. Habẽt
enĩ & in ipſis nõ paꝶ fiduciæ & ſpei plurimũ qd & ipſi fiãt aliqů arbores fructiferæ: & plãtẽtur ĩ paradiſo dei
ab ipſo agricola patre. Ipſe enĩ ẽ ꝗ plãtat huiuſmodi arbores ĩ eccleſia xpᷣi:q ẽ paradiſus delitiaꝶ ſicut & dñs di
cit. Oĩs plãtatio quã nõ plãtauit pater meus cæleſtis eradicabit᷑. Stipat᷑ eccleſia & ĩter melias & ſupꝑipſas reqe
ſcit. Quæ meliæ illæ putãdæ ſũt aĩæ quæ quotidie ĩnouãtur ad imaginẽ eius ꝗ creauit eas. Quia enĩ p ĩnouʒ
tionẽ ſui imaginẽ reparat filii dei:merito & ipᷣæ arbores meliæ appellant᷑: qa & ipſe ſpõſus eaꝶ ĩ ſu iohibus di
ctus ẽ ſicut arbor meliãa eẽ in lignis ſiluæ. Et ne mireris ſi idẽ ipſe & arbor uitæ & diuerſa alia dica ei idẽ & pa
nis uerus: & uitis uera: & agnus dei & multa alia nominer. Oiĩa nãq; hæc uerbũ dei unicuiq; efficit᷑ prout mẽ
ſura uel deſideriũ participatis expoſcit ſe. ad quod ſignificãdũ illud ꝙẽ & manna unicuiq; eſſet unus cibus:
unicuiq; tamen deſiderii ſui reddebat ſaporẽ. Præbet ergo ſeipſũnõ ſolũeſuriẽtibus panẽ & ſitiẽtibus uinum
ſed & delitiari uolẽtibus ſemetipſũ & fragrãtia exhibet poma.Prop terea ergo & ſpoſa uelut refecta iã & bene
paſta fulciri ĩ meliis ſe poſcit: ſciẽs ĩ uerbo eẽ ſibinõ ſolum oẽm cibũ:ſed & omnes delitias: & per ea maxime
diſcurrit: dum ſe uulneratã ſẽtit eẽ iaculis charitatis. Siꝗs uſꝗᷓ ẽ:ꝗ fideli hoc amore uerbi dei arſit aliqũ:ſiqs ẽ

utſphe
urch
ſurchi
luulnen
uschant
(unta
lüͤil
Anirut
Dosllu
ſeril
hihe
nlüt&
1lcep
keyee
hcti
ſhrlia
mnaſt
ige
ſämms
et m
cotpo
teas
nöte
ubia
i
uett
nen⸗
tn
ſoli⸗
ine
nin
ol
did

eusl

080sn/
iteconti
tecclelu
Ahouiſ
nſiue
debit ab⸗
licein
ptünihi
cclantu
ſupndn
mur dem
fühge
hic
Audiuiti
crammets
ſodalibus
emävulne
ſintlen
Alogn
ls
aben un
lunl
Achiai
. Eostt
Aucigi
eno hil
ecte c
gkiam
ucentd
eſutßiin
cripli in
thmwcus⸗
i. Hye⸗

„4

talii
jocbosd
iiciaf
ptolt e
uchis
suinmn
jaben

munne

e

ut ppheta dicit:q electis iaculis eius dulce uulnus plagãq; accepit: ſiqs E ſcientiæ eius am abili cõfixus telo:
ita ut diurnis eũ deſideriis nocturniſq; ſuſpiret:aliud qd loquino poſſit: audirealiud nolit: cogitare aliud ne
ſciat: deſiderare p̃ter ipſũ aut cupe aliud uel ſperare no libeat:iſta aĩa merito dicat: Vulneratæ charitatis ego ſũ
& ab illo uulnus accepi de quo dicit Eſaias. Et poſuit me ſicut iaculũ electũ: & in pharetra ſua abſcõdit me. Ia
li uulnere decet deũ ꝑcutere aĩ as: talibus iaculis teliſq; cõfigere ac ſalutaribus eas uulneribus ſauciare. ut qa de
us charitas eſt: dicãt & ipſæ. Quia uulneratæ charitatis ego ſũ.Et qdẽ in hoc quaſi amatorio drãmate ſponſa
cnaritatis ſedicit uulnera ſuſcepiſſe. Põt autẽ ſimiliterferuẽs aĩa erga ſapiẽtiã dicere:qa uulneratæ ſapientiæ
ego ſũ:illa.ſ.quæ ſapiẽtiæ eius pulchritudinẽ potuit ĩ tueri. Põt & alia aĩa uirtutis eius magnificẽtiã cõtuẽs: &
admirata potẽtiã uerbi dei dicere: qa uulneratæ uirtutis ego ſu. Talis credo aliqua ſicut erat illa quæ dicebat:
Dũs illuminatio mea & ſaluator meus: quẽ timebo. Sed & aĩa erga morẽ iuſticiæ eius feruens: & diſpẽſationũ
ac puidẽtiæ eius iuſticiã cõtuẽs dicit ſine dubio: Vulneratæ iuſticiæ ego ſũ. & alia bonitatis eius ac pietatis ĩmẽ
ſitatẽ reſpiciẽs:ſimilia loꝗtur.Sed & hoꝶ oĩum generale ẽ iſtud charitatis uulnus: quo ſeuulneratam pdicat
ſpõſa. Sciẽdũ tamẽ eſt: ꝙ ſicut ſunt iſta dei iacula: quæ aĩæ habẽti deſideriũ bonoꝶ ſalutis uulnus infligunt:
ita ſũt & iacula maligni ignita: ꝗbus aĩa quænõ eſt ſcuto fidei ptecta uulnerat᷑ in mortẽ. De ipſis dicit pphe/

ta:Ecce peccatores intẽderũt arcũ:parauerũt ſagittas ſuas in pharetra ſua: ut ſagittẽt in obſcuro rectos corde.

Hic peccatores de occulto ſagittãtes dæmones inuiſibiles dicit. & ipſi ſũt habẽtes qᷓda iacula fornicatiõis: alia
cupiditatis & auaritiæ: ꝗqbus ꝗplurimi uulnerãtur. habent etiã ſpicula iactãtiæ & uanæ gloriæ. ſed iſta ualde
ſubtilia ſunt: ita ut cõfixã ſe aĩa ab eis: ſauciatãq; uix ſentiat: niſi ſi ĩduta ẽ armis dei: & ſtat uigilãs & ĩ mobilis
erga aſtutias diaboli: ſcuto ſemetipſam fidei ꝑ oĩa cõtegẽs: & nullã corporis partẽ fidei nuda relinquẽs. Quã/
tacũq; autẽ dæmones fecerint tela: ſi inueniãt mẽtẽ hoĩs fide munit etiã ſi fuerint ignita: etiã ſi cupiditatum
flãmis & incẽdiis ardeãt uitioꝶ: fides plena cũcta reſtringit. Leua eius ſub capite meo: & dextera eius ample/
ctet᷑ me. Deſcriptio ẽ quidẽ amatorii drãmatis ſpõſæ feſtinãtis ad cõnubiũ ſponſi: uelut t paulo aptioribus
corporis ap pellationibus currit. Sed cõuerte te uelocius ad ſpiritũ uiuificãtẽ: & refugiẽs appellationes corpo/
reas: uere pſpice quæ ſit uerbi dei leua: quæ ſit dextera: qd etiã caput ſponſæ eius aĩæ.ſ.pfectæ uel eccleſiæ: &
nõ te rapiat carnalis & paſſibilis ſenſus. Ipſa enĩ eſt hic ſponſi dextera & leua: quæ in puerbiis de ſapiẽtia dicit᷑

ubi ait. Lõgitudo enim uitæ in dextera eius. In ſiniſtra uero eius diuitiæ & gloria. & ſicut hic ſapiẽtiã non ideo

aliquã fœminã dici putabis qa fœmineo noĩe appellari uidet᷑: ita ne in hoc ꝗdẽ qm̃ maſculino genere ſpõſus
uerbũ dei dicit᷑: corporaliter ĩtelligere debes leuã eius aut dextera uel amplexus ſpõſæ uel aĩæ pro fœminei ge/
neris declinatiõe pcipe: ſed uerbũ dei quis apud græcos maſculino: apud nos neutro ꝓferat᷑. Suꝑ maſculinũ
tñ & neutrũ ac fœæmininũ genus & ſuperoẽ oĩno qd ad hoc reſpicit eſſe cogitãda ſũt iſta:de ꝗbus ſᷣmo ẽ. & nõ
ſolũ uerbũ dei:ſed & eccleſia eius atq; aĩa perfecta: quæ & ſpõſa nominat᷑. ſicenĩ & apoſtolus dicit:In chriſto
enĩ neq; maſculus neq; fœmina: ſed oẽs in ipſo unu ſumus. Hæc autẽ ppter hoĩes qui aliter audire nõ poſſũt
niſi his uerbis quæ in uſu habẽtur:in ſcriptura diuina humani more referũtur eloquii: ut uerbis ꝗqdẽ notis eas
& ſolitis audiamus.ſenſu tamẽ illo quo dignũẽ de diuinis rebus & incorporeis ſentiamus. Nã ſicut is qama

torẽ dicit ſe eſſe pulchritudinis ſapiẽtiæ: hoc oſtẽdlit ꝙ naturalẽ qui ĩ ſe ẽ charitatis affectũ ad ſtudia tranſtule

rit ſapiẽtiæ: Ita & hic ſponſa depoſcit uel aĩa uel eccleſia: ut ſpõſus ſuus ꝗ eſt uerbũ dei. Leua quidẽ ſua caput
eius ſuſtẽtet: dextera uero eius oẽ eius reliquũ cõplectat: & cõſtrĩgat corpus. Eſt autẽ leua in qua ſapientia di/

uitias cõtinere & gloriã dicit᷑. Quas autẽ habet diuitias eccleſia & quã gloriã niſi illas: quas accepit ab eo ꝗ cũ

diues eſſet: pauper factus ẽ: ut ilſius pauptate eccleſia fieret diues? Quæ autẽ eſt gloria? illa ſinedubio de qua
dicit: Pater clarifica filiũ tuũ: paſſionis ſine dubio gloriã deſignãs. Fides ergo paſſionis xpᷣi gloria & diuitiæ ec
cleſiæ ſũt quæ in leua eius continẽtur: Leuã autẽ puto uerbũ dei hoc modo debere intelligi: qm quidẽ ſunt in
eo quædã diſpẽſationes ante incarnationẽ geſtæ: Sunt uero aliquæ & per incarnationem. Illa pars uerbi dei ꝗᷓ
ante aſcẽſionẽ carnis in diſpẽſationibus pacta ẽ: dextera põt uideri. hæcuero quæꝑ incarnationem ſiniſtra ap
pellari. Vnde & ſiniſtra diuitias & gloria habere dicit᷑. Per incarnationẽ nãq; diuitias & gloriã quæſiuit oĩum
ſcilicet ſalutẽ. In dextera autẽ lõgitudo uitæ eſſe dicit: per quod ſine dubio illa eius pars quæ in pricipio apud
deũdeus erat uerbũ: ſempiternitas indicat᷑. Hãc ergo leuã eccleſia cuius chriſtus eſt caput: optat habere ſub ca
pite ſuo: & fide ĩcarnatiois eius caput ſuũ muniri. Dextera uero eius amplecti. i. illaagnoſcere: & de illis ĩſtrui:
quæ ante huius quoq; ꝑ incarnationẽ geſta diſpẽſatiõis tẽpus in arcanis habẽtur & reconditis. Dexrera nãq;
ibi putãda ſũt eẽ oĩa: ubi nihil de peccatoꝶ miᷣiis: nihil de fragilitatis lapſu cõtinet. Hic uero leua ubi uulne/
ra nr̃a curauit: & peccata noſtra portauit: factus etiã ipſe pro nobis peccatũ: & maledictũ. Quæ oĩa quauis ca
put & fidẽ ſuſtẽtẽt eccleſiæ: menito tñ ſiniſtra uerba dei appellabutur: in ꝗbus aliqua etiã pᷣter illã naturã quæ
tota dextera ẽ: & tota lux & ſplẽdor & gloria ptuliſſe memorat᷑. Adiuraui uos filiæ hieruſalẽ ĩ uirtutibus: & ĩ
uirnibus agn: ſi eleuaueritis & ſuſcitaueritis cnaritatẽ quoaduſq; uelit. Spõſa adhuc ad adoleſcẽtulas loquitur

pꝓuocans eas & exhortãs ĩmo & adurans per ea quæ eis cara eſſe nouit & amabilia: ut ſi forte eleuare cœperint

charitatẽ iacentem quippe in eis: & excitare eam: utpote adhuc dormientem apud eas: in tantum eleuent eã:
in tantu ſuſcitẽt: inquãtũ uoluerit ſponſus:mecminus aliqd in ea agant ꝗᷓ uolutas ipſius patit᷑. Hæc eſtenim
amantis ſpõſæ perfectio:ut a nullo uelit cõtraanimos & uolũtatem eius fieri quem diligit: & ut hoc non ne⸗

gligẽter aut ſegniter agãt: p uirtutes agri.i. p plãtaria & uirgulta quæ in agro ſunt: & p uires eius ſine dubio: p
ea quæ in eo ſata ſũt adiurãtur. Tali ordine taliq; uerboꝶ cõpoſi itione textus hii ſtorici drãmatis dirigat Nuc
iã qd arcani intrinſecus contegat: reqramus. Ois aĩa pcipue quæ filia ẽ hieruſalẽ habet aliquẽ agrũ ꝓ Priũ: qni
ei ſecreta quadã p ieſũ meritoꝶ ſorte delatus eꝛſicut fuit &ille ager Iacob: cuius ſ uauitate pmotus Iſaac patri
archa myſticis aiebat eloqis: Ecce odor filii mei ſicut odor agri pleni quẽ benedixit dns. Hlabet ergo unaquæq;
aĩa: ut diximus agrũ ſuũ. Vita nãq; & cõuerſatio eius ager eſteius. In hoc agro aĩa quæ diligẽs & ſtudioſa eſt
ſatis agit & ſtudet plãtare bonos ſenſus: & oẽs excolere animi uirtutes. nõ ſolũ autẽ animi uirtutes ſed & uires
opeꝶ:quibus uidelicet ĩpleri poſſũt miniſteria mandatoꝶ. Eſt ergo ut diximus: unicuiq; animus ſuus ager:
quẽ colit & plãtat & ſeminat ſecũdũ hæc quæ diximus. eſt autẽ & oĩum ſimul filiaꝶ Hieruſalẽ unus quidam
& cõmunis ager:de quo Paulus ait: Dei agricultura eſtis uos. Quẽ agꝶ cõmunẽ: exercitiũ eccleſiaſticæ fidei 8.
cõuerſationis accipiamus: In quo certuũ eſtuirtutes ineſſe cæleſtes & uires ſpiritaliũ gratiarũ. Vnaquæq; ani/
ma quæ nuũc filiæ Hieruſalẽ hic appellant᷑: ſciẽtes ꝙ matrẽ habeat Hieruſalẽ cæleſtẽconferat aliqd neceſſe eſt
ad agrũ hũc excolẽdũ: & cæleſti eũ poſſeſſione dignũ cupiat effici. In iſtius ergo agri uirtutibus eleuari chari/
tatẽ chriſti & exercitari ab adoleſcentulis & initia fidei habẽtibus ꝓteſtat᷑ eccleſia: & dicit ad eas. Si leuaueritis
& exercitaueritis charitatẽ quoaduſe q; uelit:hocẽ ſi iam in hoc ueneritis:ut incipiatis agi nõ ſpiritu timoris &
adoptionis: & in hoc ꝓfeceritis ut perfecta in uobis dilectio foras mittat timorẽ: & ut eleuetis atq; exaltetis in

uobis charitatẽ: & excitetis eã: tãdiu eleuate eã:& tãdiu extollite: quãdiu ipſe uelit filius charitatis:ĩmo ipſe q

ex deo eſt charitas: nec forte putãtes ſufſicere humanæ charitatis mẽſuras in charitate dei mi nus aliqd ꝗᷓ deo
dignũ eſt agatis. Mẽſura enĩ charitatis hæc ſolaeſt: ut tantũ quãtũ ipſe uult diligat᷑. Volutas autẽ dei ſemper
eadẽ eſt: necunꝗᷓ mutat᷑. Nunꝗᷓ ergo ĩmutatio aliqua aut finis ullus in dei charitate reci pit᷑. Notãdũ ſane eſt
ꝙ nõ dixit ſi acceperitis charitatẽ: ſed ſi leuaueritis: quaſi quæ ẽ ꝗdẽ ĩ uobis: ſed iacet & nunꝗᷓ erecta ẽ. Et rurſũ

nõ dixit ſi inueneritis: ſed ſi excitaueritis charitatẽ: quaſi quæ ſit intrĩſecus qdẽ: ſed iaceat & dormiat in eis do

nec inueniat ſuſcitãtẽ. Ipſã credo & Paulus ſuſcitabat tũc adhucin diſcipulis dormiẽtẽ: cũ dicebat Exurge 4
dormis: & cõtinges chriſtũ. Vox fraterni mei: Frequẽter nos admonere cõuenit: ꝙ libellus hici modũ drãma
tis texit᷑. Præſens enĩ uerſiculus quẽ ꝓpoſuimus tale aliqd indicat:q cũ ſ põſæ ſermo eſſet ad adoleſcẽtulas fi/
lias Hieruſalẽ:ſubito quaſieminus uocẽ ſj ponſi ſenſerit:q̃ſi cũ aliqbus loquẽtis ĩterrupto p; ſermone: quẽ fa
ciebat ad adoleſcẽtulas ſponſa aurẽ conuerterit ad auditũ: ꝗq ad eã puenerat: & dixerit Vox fraterni mei. Spon
ſũ uero ĩtellige primo ꝗqdẽ anteꝗᷓ appareret oculis ſpõſæ uoce ei ſola agnitũ. Poſt hæc uero etiã conſpectibus
eius apparuiſſe ſuꝑ motes quoſdã uicinos illi loco ĩ quo ſpõſa morabat᷑ ſalientẽ: &m agnis ꝗbuſdã paſſibus
