ꝗcõſpectus tui tã pcioſa uiſiõe fraudari. ut quis potius cõpẽſatio ſeꝗret᷑: ꝗ ad muſcã religiõis acharõ deuenirẽ
Hæc mihi de abſẽte mũdus iſte ſuggeſſit: ꝗ te pᷣſẽte in me nõ hẽbat cõſiliũ. Tu me enĩ curiã feceras ꝓphetarũ:
nõ cõuenticulũ ſirenarũ. Ac nũcĩ me ad deſtructionẽ ſancti cõtra me opis tui oĩs ſtultitiæ ſenatus ĩgrediens
qᷓdruplici forma mecũ agit. nã fœnus te abſẽte exigit: qd te pᷣſẽte nõ pᷣſupſit.utĩ telligas ſiqd apud te iuxtadeũ
ſapui:tuũ fuiſſe qd ſapui. Sic abſente Moyſe populus iſraeliticus fornicat᷑:ſic in naui dno dormiẽte apoſtoli
tẽpeſtate turbant᷑: ſic in bethſaidæ porticibus hominẽ nõ habẽtẽ aquam piſcinæ ſalutaris ignorat. Quanꝗᷓ &

hic aliud genus culpæ aduertã. Co rpuſculũ curaui: cũ aĩa lãgueret. exteriorẽ hominẽ foui:cũ ĩterior ægrotaret

huũanis ſubueni: cũ diuĩa laborarẽt. uitio publicæ cõſuetudis ĩclinatus: quo oẽs ſumus ĩ minimis cauti: & ĩ ma
ximis negligẽtes. Hocq;ʒ ideo fit: ꝗa ubi uera uita ſit ignoramus. Fallit nos uidelicet ſol iſte:decipit dies iſta: tra
ctus nos iſte circũuenit. Mũdus ĩducit:du & ſole amplius eſſe nil putamus. & lucẽ arbitramur eſſe: quã oculis
uidemus. & hoĩem iudicamus eſſe: quẽ cernimus. & mũdũ credimus facere cũ uita: ignorãtes ubi ſit hõ: & qd
ſit hõ: & quæ eius hoĩs uita ſit: qd ſi ſtelligeremus: nõ aliud generati aliud uiueremus. Ita uitæ origiĩe deſta.ui
uẽdi quoq; ꝑdidimus rõnẽ. Ac pmũ ubi hõ ſitiſte: de quo loqmur audiamus. Quoniã diſputationẽ quandã
nobis ipſa diuiſio generauit: quẽ ĩtra hoc corpus ꝗd dei artificis manu limo terræ formatũ uelut quodã ua/
ſculo ĩtellige cõtineri:dicẽte apoſtolo: Habemus theſaurũ iſtũ in uaſis fictilibus:qubiq; hoc corpus ĩfuſus
uitalẽ ſẽſũ ꝗ ſibi nõ deficit cũ carne mutuatus ẽ. Regitipᷣe:nõ regit᷑: & hẽt potius ꝗᷓ habet᷑. ut uitã nõ accipiat:
ſed miniſtret. Nã cũ terrenã iſtã pigrãq; materiã ĩ uſũ miĩſterii ſùptã ſpũs liqdus aĩaret:fit dñs corporis:nõ hõ
ſub corpore. Deniq; hoc quod dixi uaſculum ipſo uiuit p̃ſente: & ipſo moriturabeunte. Hic ergo & uiſibilis

& caducus illius interioris uel habitatio uel miniſter uel uagina eſt. Ipſe uero qui uere eſt homo: quoniam ſic

ſecundus factæ diuiſionis eſt locus ut ipſe inuiſibilis: ita omnia eius inuiſibilia ſint neceſſe eſt. Non ad il
lum ſi ægrotat manus ualet peruenire medicorum: nõ herbarum ſuccis ſi deficit reparatur. Nihil ad eum cor

poraleintrare poteſt: ſubſtãtiæ tantum ſuæ illi ſimilitudo deſcendit: uerbo curatur: obedientia conualeſc it.

⸗

Deniq; cũ ſibi ĩ eccleſia laodicenſi & beatus & diues & bene oculatus: & bene ueſtitus ſm exteriorem hominẽ
uideret᷑: ĩcrepat᷑ a dominotdiciturq; illi. Neſcis quia tu es miſer & miſerabilis: & paupꝑ & cæcus:& nudus. Qui
utiq; ut dixi nec ſine ueſte:nec ſine oculis:nec ſine diuitiis habebat Sed ille ĩuiſibilis deus nr illũ ĩuiſibilẽ ho/
minẽ ĩ pauptate: & cæcitate:ĩ nuditate eſſe cernebat: cui etiã ſuadere dignat᷑: ut ab ipſo auꝶ mercet᷑ ignitũ: &

ueſtẽ albã qua glorioſiſſime ueſtiat: & collyriũ quo recipiat uiſũ. Habet ergo & ſuos oculos p̃ter iſtos carnales

quos poteſt uel amittere uel curare. Eſt & iuxta ſe nudus adeo ut egeat ueſtimẽto:ſed miro mõ ad mẽdicũ ut

ipſe ait dñs loquit᷑: & iubet illũ a ſe diuitias cõparare. Quibus mercibus ſi & nudus & Pauß E:uel illã ueſtẽ no
biliſſimã uel illud auꝶ purgatũ iã igne mercabit᷑. Vnde cõmercii talis poterit eẽ ĩpẽſa: uide

licet ſi aut exterioris
hoĩs emolumẽta trãſfoueat: aut ipſis ꝗbus ipſe diues forinſecus uidebat᷑: nõ utẽdo diteſcat: oculoſq; coporis
ꝗbus mũdialiũ rapiebat᷑ ardore deſpectu corruptæ uniuerſitatis obcæcet. Ita ille ĩuiſibilis hé: quere ut dixi/
mus:hõẽ: & in cõtẽptu huius exterioris attollit: & nuditate ueſtit᷑: & cæcitateilluminat᷑. Sic Iacob Effraim &
Manaſſem nepotũ ſuoꝶ nõ ſolũ loca: ueꝶ etiã merita ĩcorporea cæcitate cernebat. Nã cũ illũ Ioſeph filius ſu/

us:q ſupradictos paruulos offerebat: nec ante pedes ſuos cernere iudicaret ſenſit ĩ parẽtis reſponſione illa etiã

quæ eſſẽt fu tura: ꝓſpicere. Sed ut ille ĩterior hõ exteriorẽ iſtum facit ſua uita uiuẽtẽ:& de fõte naturæ ſuæ ani/

mat irrigãdo:ſic rurſũ exterior ꝑ co rruptelã mortiferæ materiei ſuæ illũ ſi cupiditatibus illicitis alligarit : occi/
dit. Et cũ alter naturæ uideat alterius: trãſit ĩ uictoris unuſꝗſq; ſubſtãtiã: ut aut carnalẽ quoq; ſpiritalis ſpiri
talẽ ſuis uirtutibus pᷣſtet:aut carnalẽ animã caro uictrix eius efficiat. Deniq; cũ dns diluuio delere humanũ ge

nus cogitaret iratus:nõ pmanebit inquit ſpũs meus ĩ hominibus: qm̃ caro ſũt:& ꝗa utiqʒ; oẽs carne ueſtimur:

& ſine dubio in carne nõ ſumus qui nõ ſecũdũ carnẽ ambulamus:hiĩc etiã gignit᷑ utnõ ſemꝑ homo iſto ap/

pellationis noĩe cẽſeat᷑. nã pro uirtutibus ſuis aut uitiis & formas ſumit:& noĩa. Deniq; ait ppheta:nolite fie

ri ſicutequus & mulus. Sũt ergo hoĩes qui apud dũm ſũt equi & muli: & dis ait. Nolite piicere margaritas ue

ſtras ante porcos. Sũt ergo hoĩes & porci. Et iteꝶ ipſe dis. Ecce ego mitto uos ſicut oues in medio lupoꝶ. Sür

ergo hoĩes & lupi. & ecõtrario hoĩes ſũt & oues: & ait adhuc dũs Petro: Paſce oues meas & ipſe prius ueni poſt

me: & faciã te piſcatorẽ hominũ. Sũt hoĩes & piſces. Sed hæ formæ actuũ uidẽtureẽ: nõ corpoꝶ. Nã corporis
noſtri certus ẽ ſtatus:utoĩum animãtiũ:ſed qm̃ apud deũ nõde ſtatu corporis nri:ſed de uitæ meritis iudica/
mur:apparet omnẽ hoĩem mẽte ſua ſibiipſi
uiſibilis hoĩs: aut culpataut uirtute p̃ᷣſtat᷑. Ipſius ſiquidẽ uitiũ ẽ:ſi ſubiectus paſſus ſit eſſe ſubiectus. Si cõtra
diuinã diſpoſitionẽ fit in dñatu ſeruitus: & uitute dnatus. Sed ne uidear qm̃ paululũ deiecto uelut pariete
ad illũ inuiſibilẽ hominẽ diſputatiõe puenit: corpus oĩno deſtruere: qd adeo magni ẽ ſacramẽti: ut hoc ipſo

ideſt ĩ nro fragili& ĩfirmo dns uenerit:nõ hoc egi: aut hoc ago:ſed illud oſtẽdere tẽtaui: huius exterioris uitã il
lius ĩterioris uita cõſiſtere. Iterũ ĩterioris mortẽ deſcẽdere huius de morte ubi ꝓpinatũ uenenũ p uitia fuerit:
nihil hẽre iſtũ de uita: niſi ab illo irrigatus fuerit: nihil tenere alterũ in natura: alteꝶ ut dixi aut ĩfectum uitiis

aut deterſũ uirtute trãſire. Igit᷑ qm iã & ubi ſit hõ: & qd ſit hõ breuiter licet oſtẽdi: quæ nũc eius hoiĩs uita ſit ui
deamus. S yon iſta certe mudialis quæ mala pro bonis habet: & bona pro malis: quã totus orbis ſeqtur & colit

atũ: nomẽq; formare. Quod utiq; ex illius quẽ deſcribimus in

e
3

nõ hæc affluẽtia diuitiaꝶ ẽ: nõ in faſtigio potẽtũ: nõ in iuriſdictiõis aſtu:nõ ĩ põpoſitate facũdiæ:nõ ĩ uiribus

p prœlia glorioſis: nõ ĩ mercibus ꝓuinciaꝶ mutatiõe & ſui pegrinatiõe creſcẽtibus. nõ ĩ lenocinio formaꝶ: nõ
ĩambitu muneꝶ:nõ ĩ his ẽ deniq; oĩbus quæ uidemus:qm cũcta hæc occidũt: & ſine iſtis beate etiã iuxta ſæcu
lũ uiui ſolet. Sed illa ẽ uita uera: uita numerãda:deũ noſſe: timere eius potẽtiã:amare pietatẽ:mũdũ in opifi/
ce mirari: ĩterpellatorẽ cõtẽnere:eſſe uictu modico pro naturæ neceſſitate contẽtũ:ueſte uili uel pro pudoris ra

tiõe uel pro tẽporis iniuria cõmunitũ. Sic reliquã creaturã nõ ex ſui copia:uel pro uitali rõne:ſed pro adiumen

to huius lucis attingere. Quicqd enĩ amplius ẽ a malo ẽ. omnẽ hoĩem amare quaſi fratrẽ:nullũ lædere:ſerui/
re oĩbus: formã ſerui ſuſtinere cũdño: ꝗ nobis pᷣ̃ter miniſteriũ qd ĩterius cotinet᷑: quotidie ſeruit in mũdo:pro
ducẽdo ſolẽ: emittẽdo lucẽ: pluuias infũdẽdo:tẽpora uariãdo: fruges uel gignẽdo uel maturãdo. Nobis enim
in totius creaturæ facie uel ubertatedeſeru it: qm̃ pro nobis cũcta generauit. Sed ut ad hoiĩs officia reuertamur

nudũ tegere:alere eſuriẽtẽ: ſitiẽtẽ potare: ĩfirmos uiſitare: triſtib us cõdolere: mortuos ſepelire: nihil apud ſe

habere quaſi ſuũ:ſed oĩa ſua cum omnibus iudicare cõmunia: ac tũc magis ſibi uiuere cũ uiuere æſtimat᷑ aliis:
ſibiq; recõdere cũ aliis credit᷑ erogare. Et hæc tũ adhuc exterioris hoĩs liniamẽta cõtingũt. Cæteꝶ illa interioris
hoĩ s uita ĩ diuinaꝶ reꝶ cognitidòe cõſiſtit:nõ quacælũ terræ parte uoluat᷑:nõ an cõtrario curſu ſydera rapiant᷑
nõ an oceano generet plenitudo lunaris augmẽtũ: nõ an orbẽ muũdi rotũditas ipſa ſuſpẽdat: an quadriforma
angulis ꝓminẽtioribus aſtringat: an unus ipſe muũdus ſit: an plures ſint. Nam hæc& ad animæ nõ tendũt uti

litatẽ: & apud deũ ſtulta iudicãtur. ſed ĩ illis ſanis cogitatiõibus:ſiqũ uerſat᷑ tũc uiuit & paſcit᷑.Quæ ſũt autẽ·

iſtæ ſane cogitatiões. Illæ ſine dubio cũ mẽs noſtra ſui recordatur auctoris: cũ illũ uelut per quãdã reſipiſcen

tiã ſui opificem ſuum ueneratur ac contuetur:cũ eius opera ipſum in eius operibus uiſura miratur:dicẽte bea
to Paulo. Inuiſibilia enim eius a creatura muñdi per ea quæ facta ſũtĩtellecta conſpiciuntur: & ſempiterna
quoq; eius uirtus & diuinitas:ideſt cum ex immenſis uiſibilis creaturæ ad uniuerſitatem inuiſibilis creatoris
extendimur: & illum p hæc dum inæſtimabilem dicimus æſtimamus: cum eius altitudinem p donũ ſpũs ſã
cti euoluẽtes (quoniã ipſe ſolus nos in ipſum qui ex ipſo eſt ĩtromittit omnia principia creaturæ ſi urgentis)

tiſout

U ti⸗
mus

uImau

gili
ſpiiti

aiuer

ſit
uellit
Ginu
uiteſt

(ulle⸗

ipſähe
noiſe
lucda
muscꝛ
mustn
naten:
huski⸗
wwnin
munl
g
tatiſu
cele⸗a
nope
ponsi
(etere
g u
nant
duͤaua
p.
lacot

noleſ⸗

ballos

telee
gia
weuct
lüeii
kiſ
Lerd
nie⸗
dei⸗
ladg
ſidrr
Min
mor
lein⸗
leyn
gei
lta⸗
ide
l
,
4

tomin;
d
liho,
nitud⸗
Analen
dici un
eſte no
tenons
Copons
t dic,
kans
lins
ſuan
it: occi/
luhii
ug
ſtinur
ſto 1/
oliehe
uture
5. dir
nipoſt
otpons
ludica
musin
icötta
Patiete
ocipſo

iswitil

a fuent

n uitis

ltaſitui
rcolt
inbus
nens
taſecn
nopf /
Norst
Aiumen
eſeru/
ilopro
senim
tamur
pud ſe
t alis:
tetions
apin
itorma
düͤtu

tanti

ipilen
teteben
bitemm
tatons
un

quaſi facti ab ipſo anteriores aſpicimus: & cũ ea quæ deus fecit qᷓſi faciat adhuc ĩtuemur:mũdiq; totã originẽ
trãſcurrẽtes ſeu antiqores efficimurꝗᷓ ſimus ætate. Et cũ uniuerſa prius ꝗᷓ nos eſſemus effecta ſint: naturã oĩ/-
um tñn ꝗᷓſi p nos genitã dũ auctori inſerimur reputamus:ĩ quã nõ ut fuiremus:ſed ut dominaremur intraui-
mus. Separati utiq; a ſapiẽtia mũdiali quæ uniuerſa aut fortuitis aut atomis aſcribit diuinis meditationibus
ſublimati: & ab illis qaut materiã ſẽ p fuiſſe dixerũt:deũq; tãtũ artificẽ reꝶ uoluerũt ſeparati p ipſius adiutori
um: aut q hæc ipſa pro diis elemẽta coluerũt: aut ꝗ familias deoꝶ p ſexus: p ætates: p partes: uelut ꝑ plæbẽ ali/

quã ſubiectà ſenſibus ĩtroduxerũt:diſcreti p ſpinitũ ſanctũ: & ĩ altiora ſubducti uera uita uiuẽtes:hocẽ uerã

ſapiẽtiã ſapiẽtes:qm ſtultitia iſta caret. Recordemur mudus ex nihilo a deo factus ẽ: & ꝙ cũcta animalia P
deũ uerbo opifice uocata uenerũt: quæ a natura nec fuerũt: qm ſoli ipſi fas ẽ uocare quæ nõ ſunt rang ea quæ
ſũt.ꝙ ipſũ hominẽ cui tãta poſſeſſio ꝓbat᷑ ad imaginẽ ſuã nõ aliqs Prometheus ex fabula:ſed ille cõditor uni
uerſitatis manu quoq; ſua: ne qua pars eius uacaret in nobis:de limo terræ facere dignatus ẽ.quæ cogitatio ut
dixi uita ẽ aĩæ: qm hæc primaẽ rõ uiuẽdi: utcui ſe debeat aĩa nõ ignoret. ne aliũ pᷣter hũc decepta ueneret᷑. ne
uitæ ſuæ myſteria uelut uitæ auctores adoret. ne in tm elemẽta miret᷑: ut nõ digna iudicet quæ facta credãtur
cũ ille magis ſit admirãdus: ꝗ tã mirãda ꝓduxit.o quã anguſta ẽ hæcdiuina cogitatio: & qᷓuitæ plena ẽ:o ꝗᷓtũ
ipſũ hominẽ ad oẽ ſtudiũ ꝓbitatis accẽdit:o ꝗᷓtũilli maieſtatẽ ſui cõmẽdat auctoris: cũ aliud ille nihil ĩ creatu
ra oĩ ſe pᷣter manu dei formatũ eẽ cõſiderat.nõ terrã:nõ maria:nõ cælũ:nõ deniq; ſydera tã mũda: tã pura: tã
lucida:hoĩem ſolũ cuiuſdã limi & grauioris & ſordidioris elemẽti illa formatũ eſſe dextera: cuius dexteræ pal.
mus cælũ mẽſurat ĩ mẽſura:cuius pugillus terræ ſpatia tã finita iacẽtis ĩcludit:tãti fuit illũ fuiſſe olim. Videa

mus tñ q̃tũ illi pᷣterea applaudeat benignitas creatoris.quæ nõ illu de ſyderibus efficit: qm̃ ſi eẽt ĩde creatus:de

materiæ potius claritate: ꝗᷓ de artificis dignatiõe polleret: cũ mĩor ipᷣe cuicorporis origine uiderert᷑. Si de cæleſt i
bus factus ad terraꝶ cultũ deduceret ad terras: cuius eẽt glorioſius mox futuꝶ de humo excitatũ ſyderibus im

poni.ſuũ inꝗᷓ deus nr̃ ſuũ pprie uoluit eẽ qd ſumus:nihil materiæ: nihil elemẽtis: nihil ꝗbuſſlibet prĩcipiis uel

magnis uel minimis nos debere. Quæ cũcta ſi retractet: & ĩ ſe mẽs cõuerſa cõſideret: ex nris fiunt moderatiora
& anguſtiora primordiis. At ubi ꝑ cõtactũ formati manus dei deſiuimus eẽ qd fuimus: & ĩ nouã materiæ ꝗli
tatẽ ſubiacẽs opifici ſuo ꝑ elemẽti cõuerſionẽ clarificata natura ẽ: nouũq; corporis nii ĩter elemẽta(ſi fas eſt di
ci)eſſe cœpit elemẽtũ: ſtatĩ oĩbus mũdi corporibus ſublimiores effecti nõ naturæ ſubſtãtias ſed potẽtia creato
ris: p quã de ſubiacẽti cæteris creatura ortũ ẽ:qd creaturis oĩbus ĩperaret. Deniq; ſi metallũ nr̃æ carnis & cor/
poris ĩtuearis:nihil humilius: nihil uilius:nihil inuenies oĩ iniuriæ paſſioniq; ſubiectius. Sola terra elemẽtoꝶ
cæteroꝶ uidet ancilla: ſola in ſe cũctorũ potẽtias nõ ſine detrimẽto ſui ſentit: uel dũ uẽtis puluerulẽta diſper-
git:ueldũ fluctibus humefacta abſorbet᷑: uel d ſydeꝶ ignibus cocta deuorat᷑. ut hõ exea ſe eſſe non mo glo
riari nõ qᷓat: ſed etiã poſſit erubeſcere. At uero ſi ſtatũ noſtꝶ cõtẽplemur: qm pᷣſtãtiorẽ eũ cæteris animãtibus
dũ ad ſuã imaginẽ deus ĩformat ĩducit: ĩuenies terrã ipſã.i.ſemẽ nii corporis ſiqs ĩ ea ſẽſus ẽ gaudere potuiſſe
ꝓpter nos ĩ ꝗbus imaginẽ & ſimilitudinẽ creatoris accepit fœlicior facta ſit demutataꝗᷓ ſit orta. manus enĩ
ei cõtigit eã: cuius cõtactum ſui cauſa dũ fieret ipſa nõ meruit. Quid enĩ hoc ſtatu pclarius?quid poterimus
noſſe ſublimius? Quid tã diligẽter ĩ mẽbra digeſtũ? qd tã decore p articulos ĩflexũ? qd tã ſublimiter in ora &
oculos erectũ? ꝗd ta uocaliter ĩ uerba modulatũ?qd ĩ corde tã uelociter animatũ? qd in ſẽſu ditius?ꝗd ĩ cogita
tiõe ſecretiusqd ĩ mone efſuſius?ꝗd ĩ ingenio fortius?qd ĩ diſpoſitione inſtructius?:qd ĩ memoria tenacius
qd ĩ affectu bladius?qd in cogitatu ſubtilius? Vt euidẽter appareat ꝙ illũ ꝓtoplaſtũ iã cũ oĩbus dignit atibus
uenuſtatũ: ĩmo ſtatũ filii ſui dei nri ad finẽ ſæculoꝶ pro redẽptioe nr̃a uẽturi ĩ noc corpus ornarit: cui paradi/
ſũ etiã illo tẽpore uelut amœniſſimũ pᷣdiũ & urbanis cõuenuſtatũ:& ruſticis cõſitũ ſub lege donatũ mortis il
le pᷣſeminator inuidit:uenenũq; ſuũ decipiẽdo primoꝶ hoĩum credulã nouitatẽ in corpora nr̃a latẽter ĩmerſit
& exduabus ſubſtãtiis unicã hominis pfectãq; naturã quadã diuiſionis diſcordia diſſecauit. ut cũ nobis una
mẽs eſſet.i. illa quã germanitas aĩæ & corporis gignebat: aliã uolũtatẽ ꝑ uitiatã naturã cõtra animã parturiet
Deniq; & apoſtolus ait. Video aliã legẽ in mẽbnis meis repugnãtẽ legi mẽtis meæ: & captiuãtẽ me in lege pec-
cati: quæ ẽ in mẽbris meis. Et alibi. Caro cõcupiſcit aduerſus ſpum:ſpũs autẽ aduerſus carnẽ. Hæc ĩuicẽ aduer
ſãtur ſibi:utnõ ꝗᷓcũq; uultis illa faciatis. Hic etiã iſte nr cõditor: quel nos nobis: uel mũdũ pro nobis fecerat:a
primis illis hoĩbus offẽſus: maledicta ſuꝑ ſingulos ꝓut criminis quãtitas exigebat effudit. Et quãuis iratus:
mox tũ myſteriũ nræ ſalutis: ut pius pateroſtẽdit. Neq; æquũ fuerat alio tẽpore de ſalutis nræ remedio cogita

re: niſi eo quo mors eſſet ĩuẽta. Sicut a prudẽtioribus prima frote morbi adhibet᷑ medicus: ut capite ualitudis

dephẽſo facilius remediũ ſalutare ſuccurrat. Nõ ergo tũc tãtũdñs ac ſaluator noſter pmiſſus eſt: cum clamat

Eſaias. Ecce uirgo in utero concipiet:& pariet filium. Et tũccum ad Abraham dictum eſt. Ad hoc tẽpus ueniã

& erit Saræ filius. Nã hoc erat pene iã ſero. & tãta milia patriarchaꝶ ſine ſpe mortua uidebãtur: quibus utiq;
uita eſſe nõ potuit: ſi dĩm nõ ſperauerũt eſſe uẽtuꝶ:dicẽte apoſtolo. Spe enĩ ſalui facti ſumus. Spes enĩ quæ
uidet᷑ nõ ẽ ſpes: ſed quæ ſperat᷑. Et qᷓliter ſpes eſſe potuit:ſi non fuit repromiſſa. Immo ut pᷣmo hoĩ illa ſapiẽ
tior oĩbus beſtiis beſtia mortẽ ſapuit: ita oportuit illũ dũm noſtꝶ uerã ſapiẽtiã iã tum illo tẽpore ſuffragium
ſapere uitale: quod & fecit: neq; deſiſtit publicare: ne tanta eius factura uno inimiciariete propulſata ſine pᷣſi
dio alicuius lapſui potius ꝗᷓ decori generata uideretur. Simul ne & is ualidior haberet: ꝗ tan tum cpus alie/
elIXXX=

S

næuirtutis obruere potuiſſet: ꝗᷓille: ſi opus ſuũ qd ſup oẽs creaturas ĩeffabiliter fecit: aut Fuare non potu iſſet:

aut reparare noluiſſet. Defẽdit inꝗᷓ ille ſe hac ĩuidia. Defẽdit ille nr cõditor: & redẽptor: pariterq; ſe & poſſe &
uelle mõſtrauit: qm nec uirtus potẽtiæ defuit uel dignatio pietatis. Hæc nobis magis adorãda: ꝙ ſub ipſa erro
ris nr̃i tẽpeſtate nõ ſubſiſtit: maiorq; etiã dũ exacerbat᷑ erupit:dũ ubi pœnã merebamur ſpes redẽptiõis oſtẽdi
tur: & in naufragii acerbo diſcrimine portus ſalutis apit ut nouo more quæ materia fuerat iracũdiæ:eſſe cœ-/
pit origo clæmẽtiæ. ſic arcana opatiõe manifeſtãs qci firmitatẽ niam argumẽtũ ſuæ uoluerit eẽ uirtutis:quã
tũq; nos amaret duũ in ipſũ peccauimus oſtẽderet: quoꝶ obliuiſci etiã poſt errata nõ poſſet: ĩmo quos pcioſi

us redimeret ꝗᷓ feciſſet. Quærat nũchũana crudelitas criminoſis uel priuata ergaſtula uel publicos carceres cũ

manicis ferreis & duris rigida trabe cõpedibus irata ſuſpiret: & in pœnas multimodas ad ĩuẽtionẽ laxet ĩgenia
oĩſq; iudex ſurrecti capitis caſtitatẽ ꝓpriæ mẽtis diſcrimĩe ꝓbet alieno. Hoc magis amicus atrocitati quo ma
gis alienus ẽ crimini. Ipſi enĩ ſolẽt truculẽtiores eẽ in reos: quiſũt a reatu puriores. Hi ſtudioſius malefici uel
cæcitate: qui bonũ exornãt malo: ꝗ cõtinẽtiã ſub geſtu crudelitatis attollũt: & crudelitatẽ ꝓpriãaliena ĩfœlici/
tate cõmẽdãt. Quãdo uirtutibus ſuis miſeroꝶ aſtipulãtur exitiũ: & ĩnocẽtiæ iudicãtis noxioꝶ cruciamẽta ſup
plaudũt. Deus autẽ noſter cõtra omnẽ ſpem: cõtra oẽm pene fidẽ ex diuitiis miſicordiæ ſuæ ĩ malo bonũ na

ctus: ĩ iracũdia generãs cõfirmãſq; pietatẽ peccãdi ſemẽ fructũ uoluit euadere miſerãdi: & ꝗq nos ꝓpter trãſgref

ſionẽ pdere debuiſſet: ꝓpter ſuã miſericordiã reparãdũ eſſe ꝓmiſit. Et illo tẽpore quo ſupplicia merebamur
argumẽtũ ſaluationis oſtẽdit: ut ĩtelligere poſſemus: quãtũ ualeret pᷣſtare nõ læſus: qui tãtũ donaret iratus.
In primo ergo hoĩe ut loqᷓbat᷑ ſtatim nobis iudiciariũ ſi popõdit auxiliũ: ſtatim de bono theſauro bona ꝓpdu/
xit: ſtatim ignotũ ipſis angelis ſacramẽtũ quod ĩ plẽdu eſſet ĩ nouiſſimo tẽpore publicauit: & terreno adæ Ada
ꝓmiſit e lo. N cũ ſerper pro merito ſuo maledictio fulminaret: iubet eu terrã pro cibo habere:ſupra uen
trẽ repere: & qm mortẽ illã ipſe feciſſet addidit dicẽs. Et ponã inimicitias ĩter te & ĩter mulierẽ & inter ſemẽ tu
um & ſemẽ mulieris. Ipſa calcabit caput tuũ: & tu eius obſᷣuabis calcaneũ. None cõſideras?nõ ne cõſpicis qd;
eidẽ tũc minabit᷑ ĩ xpo? Aliud enĩ ſemẽ mulieris nullũ prorſus accipio: niſi illud qd apoſtolus ait factum ex
muliere: factũ excarne.Illud qc; ut euãgeliſta ait Ioſeph filius putabat᷑ eſſe ſed nõ erat: illud utiq; qd uerbũ
caro factũ ẽ. Nã ſi generãdi publicã iſtã & naturalẽ circũſpicimus rõnẽ: ſemina nõ habẽt mulieres. deniq; nul
la cõcipit ſine uiro. Ac p hoc qm tũc in Adã ſemẽ humanæ generatiõis eſſet trãſgreſſiõe uitiatũ: ſemen cæleſte
ꝓmittit᷑. & apoſtolus ſentit nõ ex corruptiõe uiri: ſed ex deo. qd tuũ caro fieret in muliere:etiã elemẽta illa cor/

poreæ ſubſtaãtiæ. i.humoris & ſanguinis ĩ ipſo ſibi uaſculo: ĩ quo ipſa elemẽta ſita ſũt naturaliter aptaret. Ma
ter itaq; di nfi ieſu xpi illa iã tũc muliere ꝓmiſſa ẽ. Hæc inimicitiis oppo ſita ẽ ſerpẽtis. Ponã inqt inimiciti/

as inter te & mulierẽ. nõ certe pono dicit: ne ad Euã hoc ptinere uideretur. Verbũ ꝓmiſſionis ẽ: qd trãſmittit᷑
in futurũ. Ponã inqt inimicitias ĩter te & mulierẽ. Ilã utiq; mulierẽ quæ ſaluatorẽ parturiat: nõ quæ generet
fratricidã. Ponã inquit inimicitias ĩter te & mulierẽ. i. ſuſcitabo mulierẽ quæ repudiata facilitate credẽdi: non
ſolũte audiat:ſi aut ſuauitatẽ pomorũ pro adoptione mõſtraueris oculoꝶ: aut diis ſimilẽ eſſe pmiſeris: ſed eti

am ipſo Gabriele deferẽte uerbũ: rõnẽ de ꝓmiſſionis exigat nouitate dicẽdo. Quẽadmodũu erit iſtud: qm uiꝶ

nõ cognoui. Illã utiq quã ad uiſionẽ angeli pudor aureus tremefecit: Fidei ti ardore & cõſtãtia labi neſciã ad
inqrẽdã rõnẽ reddidit audacẽ. Et quæ adueniẽti p̃ſtitit de pudore:qd tacuerit:hæc ꝓmittẽti de admiratiõe nõ
ceſſit. Nã & ſollicita de eo qd annuciabat᷑ exqſiuit. Deniq; & angelus nõ ĩfidelitatẽ redarguit: ut in Zacharia:
ſed ſtatuit de diuinæ oHaridi⸗ nouitate: dicẽs. Spũs ſcũs ſuꝑueniet in te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Ecce
iſtud ſemẽ mulieris. qd nõ ꝑ traducẽ genitaliũ miniſterioꝶ cõmixtione ſexus utriuſq; infunderetur in uterũ:
ſed clauſtro clauſo ĩdefloratæ uirginitatis ĩueniret ĩ utero. Deniq; rẽ nouã plenãq; miraculi nouo uerbo ꝓphe
ta dũ pmittit exeqr. Ecce uirgo ĩ utero cõcipiet & pariet filiũ. Quotidie certe de ꝓcreãdi neceſſitate mulieꝶ cõce
ptus & cernimus & audimus. De nulla tñ dr. In utero cõcepit: qm ſubſtãtia futuri hoĩs fuſa p uitz coaleſcit in
fœmĩa: Vteruſq; mulieris nõ pncipiũ ẽ naſcituri hoĩs: ſed depoſiti nutrimẽtũ. Maria autã nõ tã pᷣmaꝗᷓ ſola ĩ
utero cõcepit: cuius pudoris illibatio cõceptũ uteri ſine dano uirgiĩtatis exp̃ſſit: quæ ſola nobis pepit nõ ac
cepit ex nobis: dicẽte dio. Vos de ĩferioribus eſtis: ego de ſupioribus ſũ. Quæ ſola materẽ filio: cũ uirgo ſit ma
rito. Cuius cõceptionẽ ignorãte uirgitate partus agnouit. Quæ ſola mulier dicta ẽ nõ cõcipiẽdo ſed pariẽdo.
Ex hacergo ſemẽ ꝓmiſſũẽ mulieris: qd ſecũduũ hoĩem dñs deus nr̃ ẽ:q nõ ĩſuſus ẽ utero:ſed ĩuẽtus:euãgeliſta
cõfirm ãte cũ dicit de Maria. Inuẽta ẽ ĩ utero hñs. Ecce & ab ipo p̃cedẽte ꝓphetiæ ᷣmõe nõ deuiat qd fuerat nũ
ciatũ. Virgo ĩ utero cõcipiet:ſed ĩ myſterii nouitate ᷣmõis etiã parilitate cõcordat:eoq; ſtilo facti hiſtoria ſigna

tur: quo faciẽdũ denũciat & ꝓpheta. Ait Eſaias: Virgo ĩ utero cõcipiet. Matthæus refert ĩuẽta ẽ ĩ utero habens

Verbo ipo ꝓmiſſiõis rñdet effectus: quã nõ aliter loꝗt euãgeliſta ꝗᷓ uates: nec ad expᷣmẽdã opis ueritatẽ ĩuẽtæ
elocutiõis difficultate cõfũdit᷑. Vbi ſũt grãmatici? Vbi cõciliarii?. Quæ iſtos ut extra cõſuetudinem loquant᷑
ſchola pduxit: Quæ tã apte ſignare nouitatẽ mõſtrauit doctrina:“ nõ ĩdicãt huano ſenſu:qm nõ opus uma
nũẽ quod loquũtur.Etcũ rẽ nouã nec antea factã ſic notãt: ut ĩtelligas cũ mirabili ope: & mirabilẽ natũ ſcito
eſſe ſermonẽ. Re petamus deniq;ʒ ſanctas fœminas patriarcharũ: uideamuſq; ſi ſicde aliqua ſcriptum eſt. Le

gimus de Sara. Et dominus uiſitauit Saram ſicutdixit.Et fecit deus Saræ ſicut locutus eſtei: & concepit: &

peperit

criminoſoꝶ cõtagia pſequẽtes: quo minus ac negligẽtius facinorum uitauere cõſortia. Omiſeros & oĩ pᷣditos

pert
cauxot
ſapti⸗
oaditu
racaue
Ed70
Cöolum
mantü.
mus.t
voluä
ret.Der
ausd
elerat
llace
ſmnſen
loſepl
moni
Grani
minss
Dauid
n)
mmuür
Ntno
pel
gelſ
uului
epi⸗
uamg
gud
bus
cune
nuui
nuun
nüͤſiea
nils
Gam⸗
nee
aneus
ſuet
cti
liun
utte
d
n

A

lor

lyf

wuilen peperit Abrahæ filiũ. In Iſaac diuina beniu olẽtia mõſtrat his uerbis. Et exaudiuit illũ deus: & cõcepit Rebec/
poſleg ca uxor eius. Deniq; . de Iacob uxoribus ſic ponit᷑. Et cõcepit Lia: & pepit filiũ Iacob &c. De nulla certe harũ
plien ſcriptũ eſt in utero cõcepit. Que tñ quicqd cocipiebãt extra uterũ cõcipe nõ po terãt: ſed qm̃ de cõuentu uirili
oſiil cõcipe ſe nouerãt: ꝗbus nõ pᷣueniebat ſalua uirginitate cõceptus. Sola uero Maria de utero cõcepit: cũ irreſera
ellec, to aditu ſeminali clauſo utero concepit. Ad huius coceptionis ſemẽ:ſi recte ratiocinabimur: & interius diuina
ir tractauerimus: ꝓceſſit in figura pro tpe illa ſnĩa: quæ pᷣmogenita bndictionis uel lninie obligauit: dicẽ
ſall te dño. Omne maſculinũ qcaperit uuluã ſanctũdño uocabit Quod eſt iſtud maſculinũ quod apit uuluã:
GW cũ oĩum fœminaꝶ uuluas aperiat nõ puerperii neceſſitas: ſed maritalis agnitio: Deniq; nulla uirgo dicit᷑ poſt
eige maritũ. qd nomẽ clau ſis uidetur futuris myſteriis cõuenire. Et ſupius de Rachel ſcripturã habere mo nſtraui
guon mus. Et exaudiuit illã deus: & aperuit eius uuluã: & concepit. Nõ certe pᷣus dixit concepit & poſt aperuit eius
eſau uuluã: ſed pus aperuit uidelicet ut maritus aptis uuluæ ianuis uelut ſeminaturus agrũ paratũ ſemibus intra
dißdin ret. Deniq; ſ ubiungit & cõcepit. No itac partu: ſed cõceptione: ĩmo coceptione patefacta eſt: nec illã partuniẽ
* dus dũ naſcitur: ſed qui parturiendũ ſeminaturus fuerat reſignauit. Et ſi iã ante conceptũ quippe ut cõcipet/
inſn reſerata eſt: nõ eã certe ille qui natus eſt diu poſtea poterat reſ. erare: dũ dicit naſciturus: qui etiaã cõcipi dũ eſſet
„ illa clauſa nõ potuit. Omne maſculinũ inquit qd aperit uuluã ſanctũ dio uocabit᷑ Quæx eſt iſta ro: quæ nec
rii m ſenſũ uidet im pleta Iacob pᷣmi locũ fratris fraudulenter ñ uadit: nec ordine ꝓhibet᷑: nec doloſitate dãnat .
n lIoſeph filii per auũ pᷣpoſtera ſᷣm naſcendi gradũ benedictione ſignant.nec cæcitas erat futura ꝓſpiciẽtis: nec
cinur monitor filius dexterã parẽtis quæ pinguioris bñdictionis ſuco minorẽ irrigabat inflexit. Quæ oĩa utiq; ſunt
racu cõtraria: ſi putamus de his dictũ eſſe. Omne maſculinũ qcaperit uuluã: ꝙ qui de uirili ſemine naſcitur ex fœ
an minis. Sed qm aliud ĩterius habet illa ſnĩa. Ideo iſtiuſmodi pᷣmitiui bñdictiones & cedũt & perdũt.Ieſſe filius
kli Dauid nõ pᷣmus aut ſecũdus aut tertius: ſed oĩum ultimus ungitur a ꝓpheta: & deſpicabilior cũctis eligit᷑ ĩ re
nen gem. Nec illi pᷣmo aut ſecũdo cõtra Dauid ſnĩam legis de primitiuis ꝓmulgata blandit᷑: quia iudicaſſet utiq;
leni d maximos:ſi ab his matrũ uuluas meminiſſet aꝑiri: qñ hoc utiq; aut in qua dicimus impletũ qcutiq; nõ pote
gicsgt rat nõ ĩpler? Quæ eſt iſta cuius uuluã fœdus reſerat: nõ maritus? quæ uitgo concipit? quæ nõut concipet uir
Aume go eſſe deſiit? Nõcerte illa de qua ſcriptura dicit: cognouit adã uxorẽ ſuã: & peperitei filiũ. ſed illa de qua euã
kueti geliſta ſignat: & nõ cognouit eã loſeph: donec pepit filiũ. Igit in Maria hoc ſine dubitatione pfectũ eſt: cuius
mnigl uuluã noõ defloratio uirginitatis aperuit: nec partus effuſus ſed partus effuſio. quæ uirgo pepit: quæ uirgo cõ
ncalke cepit: quæ pᷣus mater facta eſt qᷓ maritata. De hac iſtud maſculinũ qd uere ſanctũ uocandũ eſſet exiit:qq; uul
lacer/ uam ſᷣm ꝓmiſſionẽ partus editus nõ ſᷣm cõſuetudinẽ naturãq; cõmunẽ:dũ cõcipit᷑ uiri ſemine reſerauit: Sed
tunt t qm diuites dei ſenſus uelociter explicare nõ poſſumus tãtis in ſcripturaꝶ molibus ad unã ſpeciẽ opponenti/
immicn bus: ut laxari ſit facilius ꝗᷓ euadi: qũ oĩs ſcriptura cũctoꝶ ſenſuũ unus trames ſit: quẽ in humano ſermone de/
tilmint currere qs ualebit? Nec ſi angelicas pẽnas mortaliũ linguis ſpũs aſcribat. Redire ad ꝓpoſitũ cõuenit: & prauo
egenen nauigio nõ in altũ uela cõfigere: ne in piculũ currat audacia: ſed pro infirmitatis ſolatio in conſpectu littoris
didaimmn nauigare. ut ſiqd formidinis oriat᷑: uel ſpes ſit facile teneri poſſe qd cernit᷑. Dicebamus ſemẽ mulieris domi/
nisſalet nũ ſãctũ: ꝗa ſᷣm carnẽ pr̃em hoĩem nõ hr̃et:eũq; iã ingeſtũ eſſe ſerpẽti quẽ in utero uirgĩs dei ſpũs non mate/
lqitin rialis gñaſſet humor. Deniq; qd ſeꝗtur maiorẽ ab hoĩe uirgĩs ꝓmittit effectũ dicẽdo: ipſa tuũ calcabit caput:
neſain ꝗs ambigit ꝙ pᷣterdnm nrjm caput ſerpẽtis nemo calcauit. Ipe enĩ ſolus ſuꝑ dracones & ſcorpiões ambulauit:
tatiend Ipſe captiuã duxit captiuitatẽ. Nã qd ſeqtur & tu eius obſeruabis calcaneu: ad quẽ aliũ credimus ptinere: Cal
Lachunn caneus quidẽ pars extrema ueſtigii eſt. Et dũs poſt Ioãnis baptiſmũ poſt dieꝶ. xl. ieiuniũ cũ ab eodẽ ſerpente
nbi boe tẽtat tertiæ illius doloſitatis iã uictor exclamat. Vade retro poſt me ſathana: qd aliud niſi a tergo poſitũ uel
nn uteni relictũ iubet ſuũ obſeruare calcaneũ! Hæc ſupra dixi: & ĩde ad hoc nos ipſa deduxit or̃o: ꝙ hõ ille ĩterior cũ co
boper. gitat nõ in hocmũdo: ſed ſupra iᷣm mũdũ cũ illo opifice reꝶ ac ſuo uiuere uidet: dicẽte Dauid:beati ꝗ ſcru/
lice⸗ tant teſtimonia eius: ut pene hoc ſit(ſi fas eſt dici)deũ fieri: diuina meditari: illũ dĩũm nrĩjm ſalutis nr̃æ iã tunc
alelatin ꝓdidiſſe myſteriũ. Vnde & in pſalmis ait. In capite libri ſcriptũ eſt de me. Caput libri eſt geneſeos: qm ois ſcri
aili ptura unus eſt liber: & unus de quo ſcriptũ eſt deus. & iſtã ꝓmiſſionẽ ipſo eſſe uidemus in capite: & caput ui/
D tr nix ſpes eſt: & ideo caput uitalis libri ſpes facta per deu.illũ inꝗ ut ſæpe diximus cõditorẽ ſeneſcẽte iã mũ/
zoſtm do: qd in ᷣma mũdi ætate ꝓmiſeratp̃ſtitiſſe. Vnde ꝓpheta ait uirga tua & baculus tuus ipᷣa me cõſolata ſũt:
uin uirga mater eſt dni: ex qua baculus iſte: feſſo iã pætatẽ mũdo: ꝗ eũ ſuſtentaret exiit. Illũ ergo in uirgis uteꝶ de
vii lapſũ:ut redẽptionis nix totã hiſtoriã retexamus partu effectũ hoĩem ſe exhibuiſſe pro hoĩe: & creaturã ſi ua
ernni ſe de creatore feciſſe. Illũ formã ſerui accepiſſe: ſed ſe exinaniſſe ptãtis uolũtate nõnatura deitatis Per quãnõ
talen poterat nõ eſſe qd fuerat. Iluũ malecdlicta pro ſalu taribus meruiſſe miraculis. Illũ (puta:illũ palmas: illũ coro/
dtihe nã ſpineã: illũ poſtremo crucẽ fuiſſe perpeſſũ: illũ inferna Penetraſſe:illũ tertia die reſu rreuſſe ĩid corpus qd
inin cruci fuerat affucũ: illu hoĩem oſt mortẽ deũ uiuũ cælũ petiſſe uictorẽ: ſedere ad dexterã dei: uentuꝶ ſuo tꝑe
gun ad iudiciũ faciendũ illuũ ſpu dei per ſctõꝶ ſuoꝝꝶ ora quotidie celebrari. Hæc cogitaſſe uixiſſeẽ: hæc cogitatio
rum paſtus aĩæ eſt: in hæc relabi uel recurrere cũdno iungi eſt: & cũ ipſo per hæc humiliari eſt: cũ ipſo pati: cũ ipſo
gili⸗ mori: cũ ipſo etiã ſi uſcitari. Quiddicã de ipſa reſurrectione in qua cũ rideamura gentibus nõ ſeparamur a
4 Xpᷣo:licet & multi qui ſe xpᷣianos dicant reſurrectionẽ carnis excludaãt. ſed ſic ſint illi ſine corpore: ꝗbus forte
4 .Ixxxi.
Pt:
N

cõcedit᷑ (ſi fas eſt dicialiter repſentari dño: ꝗᷓ dũs remeauit ad pr̃m. nos ut credimus & loquamur. Quid inꝗᷓ
hac cogitatione latius: quid hac ſpe eſſe poterit erectius: fixũq; magis ĩ nr̃is aĩs inhærere d ebet: nos aliqn cum
hĩc exierimus ad corpora nr̃a eſſe redituros: & aĩæ iteꝶ & corporis diuortiũ coniugaturos: nõ id agere ut nihil
ſimus oĩno: ſed ut meliores per dei ſpm reformemur. qm iã hic dum id pignus nobis ꝓmiſiſſe accepimus: Et
hoccorpus qd in natura caducũ eſt: & merito p̃ſtinæ traſgreſſionis grauatũ & maledictione diuina fert ad ter
rã ibis: rurſũ poſt multa tpa ideſt in finẽ ſæculoꝶ: cũ minima pars fauillæ ſint: aut forte iã nul la ab eadẽ terra
quæ illũ corrũpit in nihilu: Quoniã ipſa liberanda eſta ſeruitute corruptionis in integrã mẽbroꝶ ſuoꝶ ſolidi
tatẽ: & in ſtatũ pulchritudinis decorẽq; renouandũ. Quẽ talis cogitatio nõ cũ admiratione delectet? reliquias
inꝗᷓ corpoꝶ nr̃oꝶ aut nullas aut minimas certe & quaſi ꝗᷓtulaſ. ü & tũ ſordidas & animi nunꝗᷓ ſine horrore
inſpectas in ſuũ iteꝶ hoĩem: nõ ut Pythagoras mẽtiens & delirãs de Euphorbo eſſe credat᷑: ſed in ꝓpriũ ſuum
corpus & nomẽ per oſſa per neruos per uenas per cũcta uitalia nõ modo artuatũ: ueꝶ etiã articulatũ recõpagi
nandũ. Hoc aũt nõ eſtauguſtũcũ oĩum uel frugũ uel ſtirpiũ ſemina maiora & pulchriora in graminibus re/
deant: ꝗᷓ quæ in terra: uel ab hoĩbus ſata ſũt uel ſua ſpõte ceciderũt. Quis nõ ſemẽte iſta ut ita dixerim læter:
quæ nos meliores ꝗᷓ acceperat reddetdicẽte apoſtolo reſurrectio mortuoꝶ ſeminat᷑ ĩcorruptione: ſurger aũt
in ĩcorruꝑtione. Quæ poſſeſſio pᷣncipiũ huic ſpei poterit cõparari? Aut quid erit aliud qd ad cõtẽptũ mortis
attollat ꝗᷓ hæc meditatio diuinis ꝓmiſſionibus & ꝓphetaꝶ uocibus excitata? Quid tale Theombrotus ambra
chiota in Platonis libro diſputãte didicerat: qui homicida ſui eſſe nõ timuit: ac ſe altiſſimo p̃cipitauite muro:
dũ & nullũ poſt mortẽ autumaret eſſe iudiciũ: & ſinediſcrimine meritoꝶ aliquo oẽs aĩas poſt corpora æqua
liter ferti arbitraret᷑ ad cælũ. qd adeo oẽs pro uero tenuerunt: & ſicoẽs illos ſæculi ſapientes una nebula huius
erroris ĩuoluit: ut & ipſe laudabilis tã ut putant doctor Socrates homicidã ipſũ ſe puati:ne publice occideret᷑
occiderit. Aliud longe beatus apoſtolus pᷣmeditatũ habebat & cognitũ: qui nõ ab hoĩbus ſed per reuelationẽ
dñi niũ Ieſu xp̃i: qd docebat accepat: nec academiæ nemoroſæ obſcuris tectus umbraculis: ſed cæleſti illuſtra/
tus lumie.nec in ludo aliquo lratorio inter puerulos oſcitãtes: ſed in tertio cælo inter angelos coruſcantes ĩbu
tus ĩ contẽptũ uitæ pñtis exclamat: Mihi uiuere Apᷣs eſt: & mori lucrũ. Nõ certe muꝶ de quo ſe præcipitet ad
mortẽ: ſed Apᷣm dñm: per quẽ hoc mortale ab ĩmortalitate abſorbeat᷑ inqrit. Eteni itelligit ei lucrũ eſſe mori
cũ ſit uita futuracũ Apo. Sine dno aũt nihil ꝓdeſtetiã ſi totũ mundũ lucret᷑: aiæ aũt ſuæ detrimentũ eſſe paſ
ſuꝶ. Credebat igit uir ille uas electionis ſe per Apᷣm dñm nr̃m de hac terra quæ nunꝗᷓ ſineuſura reddit qd acce
pit. ſed alia minore:alia plærũq; maiore cũ fœnore ut trigeſimũ & ſexageſimũ & cẽteſimũ dno ipſo in euange
lio germina quæ plantauerat ſie legẽte. De qua terra etia ueritas quã Pilatus ignorabat: quã nemo utiq; pᷣnci
pũ huius ſæculi uidit. Si enĩ cognouiſſent: nunꝗᷓ dũm gloriæ crucifixiſſent. De ipſa inꝗᷓ ſe apoſtolus tranſſor
matũ corpori claritatis dñi in lucentia mẽbra techttu ait. per Salomonẽ quoq; iſtud ſapia pmittẽte cũ dicit:
Fulgebũt iuſti: & tanꝗᷓ ſcintillæ in arũdineto diſcurrẽt. Et ideo in hanc uocẽ Mihi uiuere Xps eſt ſecurus eru/
pit: in qua utiq; quæ fuerũt merita uictura ſũt: qui lõge ur ignorauerũt: ita & ignorabunt᷑. nucſi uidet᷑ ꝙ ſnĩa
