Hieronyme adeſto mihi:ſi placet:qᷓꝗᷓ hoc& maiori ſũ dignus ſupplicio:tũ ne falſitas locũ teneat ueritatis ſuc
curre: Quod ſi fas no eſt: ut adiuuet: propicius mihi eſto in hora mortis: ut gloriæ finis neſciæ nõ ſim expers.

Hæc

“

diuinũ nomen: & btĩ Hieronymi pᷣmitte

—— 2 —

——— ——,

——4°

— + —ʒ—

*

Hxcdicẽs: ſpiculatori collũ præbuit: ut feriat ipſũ rogat. Eleuat aũt ſpiculator enſẽ antiſtitis uenerandi capui

uno ictu cupiẽs amputare. Adeſt ſubito Hieronymus glorioſus cũctis cernentibus: manu extenſa tenet enſẽ:
Siluano im perans ut exurgat. Deinde hæreſiarchã increpans ſcripturas falſo cõpoſitas innuens: eiq; minans:
ab omniũ euanuit᷑ oculis. Quod huic eius ſimilibus utinã eueniret. Cõfeſtim ut glorioſus Hieronymus diſ/
paruit hæreſiarchæ caput terrã petiit a corpore detrũcatum: tanꝗᷓ ſi enſe ſpiculatoris manus amputaſſet ictu
uno. Quod ta mirabile: cuncti uidẽtes qui aderãt ilico ſtupefacti: deo gratias egerũt & Hieronymo glorioſo:
& ad ueritatis tramitẽ hæreſiarchæ diſcipuli rediere. Ecce quãtũ uenerabilis antiſtitis fiducia in duo & btõ Hie
ronymo fuit efficax: qui pro ueritate mori minime formidauit. Exẽplar certe factus eſt uenerãdus antiſtes cæ
teris xpᷣianis. Nõ enĩ xp̃ianus ille eſt: qui pro ueritate mori timet. Si enĩ Apᷣs pro nobis aĩam poſuit: ut nos ab
oĩ redimeret ſeruitute: & nos pro ipſo cũ tps eſt:aĩas ponere minime timeamus. Quia nemo niſi legitime cer/⸗

tãs põt coronam gloriæ obtinere.
Ju Erũ qa de Siluano aliqd dictũ noſti: aliud quoddã nõ minus: utputo mirabile erga eũ factũ narro: cuius
–

fuerũt teſtes: quot Nazareth urbs & Bethleẽ tenẽt:qui ꝓpriis oculis hoc uiderũt. Serpẽs ille ãtiquus
di abolus ob ſuã deiectus ſuphia in ĩferni ꝓfundũ: uenerãdi antiſtitis Siluani nimig ĩuidẽs ſã ctitati:in eũ do/
lis ut callidior cũctis animãtibus: grauiter eſt cõmotus quiut uiꝶ dei infamẽredderet: quatenus qui ſuo ſãcti
tatis exẽplo releuabant᷑ ad rectæ cõuerſatiõis ſemitas: ſuo caſu deciderẽt ad peiora. Nocte quadã formã ſancti
uiri ſumẽs:cuidã mulieri nobiliſſimæ iã in ſtratu quieſcẽti apparuit: & ſe ad eã illicite accedere fingẽs: cõſenſũ
ſui corporis inqrebat. Ad quod pterrita mulier uiri ignorãs ſpeciẽ: du fecij hoĩe ſolã in thalamo cemeret: nec
qd faceret ſciret:diras cœpit uoces emittere illa:ut clamoribus aſſiduis oẽs excitarent᷑ dormientes:& nõ ſolũ de
illa domo: ſed etiã cõuicini. Quioẽs ad prædictæ mulieris thalamũ accurrentes quid hoc eẽt: interrogauere pa
uidã mulierẽ. Interea callidus ſerpẽs ſub thoro ſe ponẽs cœpit latere. Qui accurrerãt hæc audiẽtes: quis hic hõ
fuerit: ubiq; perꝗrere ĩcoœperũt. Veꝶ illi diu pſcrutãtes: tandẽ ad locũ ueniẽtes: ubi peſtifer latebat anguis:alie
na ſpecie occultatũ hoĩem inuenerut. Qui eũdẽ candelis accẽſis intuentes: Siluanũ archiepᷣm crediderunt. Ad
quod oẽs qui aderant ſtupefacti: & ueluti amẽtes affecti: quaſi qd agerẽt: ꝗd ue dicerẽt ignorabãat: ſciẽtes eiuſ
dẽ ſanctitatis nomẽ. Et qa hoc tã deteſtabile ĩopinabileq; cernebãt eũ ĩterrogauerũt cur tãtas neqtias ppetraſ
ſet. At ille. Quid inꝗt malũ feci: ſi mulier hæcme ad huiuſmodi negociũ ĩuitauit?. Quod mulier audiẽs eum
fore mẽdacẽ lachrymãs correſj põdit. Tũc ille:ut hoĩes illos erga dei uirũ ad maius odiũ incitaret: quatenus illũ
citius diffamarẽt:talia cœpit: & tã abhorrenda uerba fari:ꝙ nullus præ turbatione auribus poterat ſuſtinere.
Quo circa eũcõtumeliis & obprobriis exacerbãtes:coacte extra domiciliũ expulerũt. Mane aut facto quæ ge/
ſta fuerãt enarrãtes Siluanũ archiepᷣm hipocritã: & dignũ incẽdio acclamabant. Qua de re quaſi totaẽ Naza/
reth cõmota uerſus archiepᷣm: ita ut audiẽdo eius nomẽ ꝗlibet blaſfemaret. Mira huius uiri patientia: & ma/
gnæ ſãctitatis indiciũ. Volat.ad innoxii antiſtitis aures tanti fama diſcriminis: os tũ nõ mouer ad iniurias. In

ter tot aduerſa cor manet ĩmobile:ad nullã ſe uertẽs ĩ patientiã. Gratias diuino ſemp agens nomini: ſua hoc cõ

fitet᷑ noxia meruiſſe. Heu qd dicã Auguſtine. Nõ ſolũ iniurias & obprobria fere ut poſſum fugio: ſed etiã ꝗa
uerbulis frangor: præmia opto. necde laboribus curo: ꝗqᷓ ſciã ad regnacæloꝶ nõ aliter quẽpiã: ni ſi laboꝶ & af
flictionũ tramite puenire. Quid enĩ aliud debeo iudicare: cũ me a ſãctis in moribus & uita diſcordẽ ĩuenio: ni
ſi addiſcordẽ in morte & præmio repiri?Flebilia & grauia mihi adſũt: ſi ſãctoꝶ uitã & meã recordor. Miro ꝗp
pe auditu ſãctoꝶ geſtã reuoluunt hoĩes: uti ego: & tamẽ nil ipſi uolũt ꝑagere. Porro hoc ad meã detegẽdam
inſipientiã eſt: quod dicã pluries me ab eiuſdẽ Siluani ore audiſſe ſcio: nunꝗᷓ tãtũ ſe fœlicẽ fuiſſe: ꝗtum cũ ſe
ab hoĩbus deſpici & cõculcari cernebat. Creuit in tantũ eius infamia ꝙ eius opinio uſq; Alexandriã: Cyprũ: &
per ciuitates affines pene ore omniũ eſt delata. At qui limẽ domus ĩnoxii antiſtitis calx tangere non audebat.
Manẽs uero in ſupnis dñs ſpectatoroĩum:ſuos ſinit labi ſãctos:in tribulationũ erunas:ut tũc fideles patien/
tia eos reddat: ſed eos exigente neceſſitate in preſſuris minime derelin quit. Reuoluto itaq; anno quo diaboli
aſtutia talia erga dei hoĩem ppetrauerat: ciuitatẽ Nazareth: ut illaꝶ gentiũ aliqualiter ſcandalũ mitigaret: uir
dei occulte de ſerens: ad eccleſiã in qua glorioſi Hieronymi humatũ quieſcit corpus: tanꝗᷓ ad refugii portum
ueniens: ſe in ſepulturæ loco poſuit oraturus. Quo per duaꝶ horarũ ſpatium ſicmanẽte: uir qdam nequitiæ
ſpũ inflãmatus:in prædictã eccleſiã ĩ trans: ſanctũq; reperiẽs ſuꝑ ſepulturã in orone poſi itiiad eũ uelut draco
cucurrit: ei ĩproperãs ꝙ mulieꝶ mẽtes ad libidinoſas ſuas uoluptates cõtinue incitaret. Cui agnus ĩnoceus Sil/
uanus ſe deſpici gaudẽs humilitate ſolita: ut iſte ſæpe ei diceret blandis colloqis ĩuitabat. Quod peſſimus ille
latro audiens: gladiũ ex uagina ſuo pẽdente lateri: ĩpudica trahens dextera ipſũ: ut in Siluani antiſtitis guttur
ĩmergeret eleuauit. Cui cũ hoc uerbũ: Succurre Hlieronymeglorioſe ueneradus antiſtes opponeret. In guttur
proprium eleuatum gladium immerſit: uiri illius dextera retrouerſa. Et ſicut decebat ſeipſum uir nequiſſi/
mus interemit ut in Reu caderet: quem effodit. Admirabile hoc: ſed non minus eſt mirabile: id quod reſtat.
Caſu itaq; alius ſuperueniens uir nequiſſimus:hoc quod ultione diuina perpetratum fuerat:ut uidit:proti/
nus gladium arripiẽsꝗ dei uiro:ꝛhominem illum æſtimans interemptum) Siluanum interficere conabatur. Ne
nimia uecba loquar: id quod primo acciderat: huic euenit. Quin nondum uir iſte ſecundus in terram cecide/
rat: ꝙ duo alii uiri eccleſiam intrauere. Qui id uidentes diuiniignari iudicii: hoc tanti fuiſſe pactũ ſcelus a dei
iiii. .ccxxiiii.

hoĩe putauerũt. Quoꝶ unus id præ alio graue ferẽs furia ueſaniæ undiq; ĩflãmatus: latro cœpit ꝗtũ poterat
exclamare: uſq;quo tua uiget malitia:? Iu mulieres ad tuas libidinoſas cogis uoluptates: & hoĩes interficis in
occulto: certe tuæ hodie nequitiæ finis erit: & ſubito pro poſſe cucurrit: ut eum extingueret uibrato & denuda
to enſe. At ubi Siluanus more ſolito:ſuccurre glorioſe Hieronyme:exclamauit uir ille: ut duo primi ſe manu
& enſe proprio ĩterfecit. Vir aũt alius qui cũ ipſo uenerat hoc ĩtuens tremebũdus ob uiſionẽ ad eccleſiæ fores
cucurrit. Quiid qdẽ maleficiis factũ putãs: ꝗ̃tũ poterat exclamare cœpit: huc oẽs accurrite: ecce maleficus ſilua
nus archiep̃stnõ ſolũ mulieres uitupat:ſed ſuis etiã incantatiõibus necat hoĩes toto pro poſſe. Fit his auditis
nimius uiroꝶ & mulieꝶ concurſus: uerberãt aera uoces cõbuſtione dignum Siluanũ archiepᷣm neqſſimũ ac/
clamãtes: hæc ad meas ſonãt aures. Triſtis ego & lachrymãs ad tãtũ pgo mõſtrũ. Stabat agnus ĩter lupos atro
ciſſimos ſæuiẽtes ut canes: famelici rabie nõ minima: mitiſſimus & lætus tanꝗᷓ fungẽs ꝓſperis: nil dicẽs aliud
niſi hoc iuſte patio?: ꝗqa in deũ meũ peccaui grauiter. Verberat᷑ uir ĩnocẽs. Capit᷑ ab oĩbus: ut ad ſupplicia tanto
lætior ꝗᷓto pœna grauior deducat᷑. At dũ ego manu ſilẽtiũ populo eius optãs furorẽ nimiũ mitigare ĩſumo eo
amplius iracũdia & furore populus inflãmat. Cũq; iã captus Siluanus extra eccleſiã duceret᷑:ſubito glorioſus
Hieronymus: ut uiſ eſt:de loco in quo iacebat ſurgẽs:tãto circũfuſus lumine:ꝙ radiis in eũ intuẽtiũ oculi ui
brarent cũctis apparuit: luo deuotiſſimo antiſtiti auxilia donaturus qui ſua dextra: Siluani uenerãdi capiens
dexterã his qui eũdẽ captũ retinebãt antiſtitẽ uoce terribili: ut eüdẽ dimitterẽt ĩperauit. Tãtæ ſiqdẽ fuit uirtu/
tis hæc uiſio: ut añ ꝗᷓ finiret᷑ uox talis: oẽs repẽte tãtus timor ĩuaſit: ꝙ oĩ uigore corporis deſtituti ĩ terrã uelut
mortui cecidere. Inter hæc mulier queda a nefando ſpũ obubrata: cathenis uincta compedibus: maniciſq; fer
reis alligata pluriũ hoĩum manibus liberatiõis obtin ẽdæ cauſa ad eccleſiã deportat᷑.At ubi mulieris pes tãgit
limen: ululatus & uoces terribiles: miſerere mei glorioſe Flieronyme: nã per te crucior añ tpᷣs diabolus emitte/
re nꝗ ceſſabat. Cui Hieronymus glorioſus. N efãde inqt ſpuũs ab hacexi famula dei: & tuas detege: quas erga
Siluanũegiſti fallacias: in Siluani forma oĩbus te demòſtrãs. Iũc diabolus: ut glonioſus Hieronymus iuſſe/
rat:ut ab oĩbus Siluanus ep̃s putaret᷑:apparuit: & rẽ quã fecerat: ut ĩfamẽ redderet dei famulũ enarrauit. His
dictis diris clamoribus & ululatibus neffiſus ſpus de tẽplo diſparuit. Quod ubi tã mirabile negociũ eſt ꝑactũ
glorioſus Hieronymus antiſtitis ſui dexterã nõ relinquẽs: Quid optas inqt uoce leui Siluane chariſſime tibi
placitũ me factuꝶ?At ille. Mi dñe ut me hic amplius nõ relinquas. Ad quẽ glorioſus H0ieronymus correſpon
dit. Quod poſtu las ita fiat. Poſt meuelociter ergo ueni.hæc dicens cũctoꝶ uiſui ſe negauit. Interuallo autho/
ræ unius facto Siluanus archieps expirauit. Fit ob hoc cũctis ſtupor & admiratio inaudita. Vndiq; mulieꝶ &

uiroꝶ: necnõ & pueroꝶ cõfluit multitudo. Lachrymaꝶ effuſione terra madet: uoces: lam ẽatiõe:ululatus:ge
. △●* . 2- .* ☛ . . — — .. * ℳ 2
mitus: & ſuſpitia in Rama ſonãt. Quilibet ſe reũ eo qd in Siluanũ coõmiſiſſet: ueniã petẽs clamabat. Per totã
autẽ ſequẽtẽ noctẽ gẽtiũ multitudo ab eccleſia nõ recedit.Itaq; mane facto clero ad antiſtitis funus p̃parato:

3 . . . . . — — „ . . . . .
corpus eiuſdẽ ad Nazareth eccleſiã deportat᷑: tã iſtius ciuitatis:ꝗᷓ illius.ſ .Bethleẽ populi multitudine comita

tũ. In ꝗᷓ quidẽ eccleſia Nazareth corpus illius uenerandũ humauimus ut decebat. Longa certe adhuc uerba
ac etiam admiranda forent. At uero nuc Siluani uenerandi præſulis actus finiam. Quædã alia nõ minus grã
dia breui uerboꝶ ſchemate narraturus.
Arrandũ puto quoddã ſatis mirabile: quod partim relatiõe ueridicoꝶ teſtiũdidici: partim oculoꝶ uiſu.
Duo uiri nobiliſſimi: & rebus trãſitorũs locupletes:licet catholicæ fidei ueritatis inſcii: tñut in gentili ri/
tu geniti ſatis boni: glorioſi Hieronymi mirabilia audientes ex ciuitate Alexandria nſultis adunatis opibus:
deuotiõe eiuſdẽ feruidi cœperũt iter: ut eiuſdẽ glorioſi Hieronymi reliquias uiſitarẽt. Cũq; iam cœpto itinere
quoddam a tramite deuii ĩtroiſſẽt nemus: ubi nullahoĩum: autequoꝶ ueſtigia uidebant᷑: bti Hieronymi ĩuo
tantes nomẽ: eiuſdẽ ſecuſtodiæ tradiderũt. In eodẽ ſiquidẽ nemore: quidã latronũ habẽs ſub ſe plures quin/
gentis latronibus hĩtabat princeps: hos & illos ad aliquod p̃deſtinãs iter: ut trãſeutes ĩterficerẽt: & ad eundẽ &
cæteros ſpolia reportarẽt. Is itaq; princeps hos trãſeũtes intuẽs: tribus cõuoꝛatis latronibus: ut ad eos ĩterficiẽ-

dũ accederẽt: iperauit. Qui ſui priĩcipis ĩplere iuſſa tupiẽtes: aſſũptis armis illorſũ qua gradiebant᷑ Alexãdrini

cõcito curſu tendũt. Magna ſiquidẽ glorioſi Hieronymi merita: magna & ꝓdigia forte ut puto a ſactis modi
cis taliaunꝗᷓ uiſa. Accelerãt latrones: ut trãſeütes mactẽt. Sed dũ ꝓpe fuint: quos prius ſolũ cernebant duos

paulominus ĩnumerables eſſe uidẽt. Inter quos uir præibat tãto lumie circuluſtrãs: ut ĩtuendi in eũ aliquali

ter fas nõ eẽt. Apprehẽdit timor: ſtupor: & admiratio: hos tanes: aliud poſſint facere neſciũt:niſi ad la/

trones alios remeare. At ubi iã forẽt a lõge redeũtes retrouerſi: ſolũ duos ut prius hoĩ̃es reuiderũt. Mirant᷑ ni/

mis latrones: & ſe illuſos arbitrãtes: cæperũt ad trãſeutes hoĩes retrogradi. At ubi appropiquarũr: uti prius ui/
derãt: nũc uiderũt. Magis ac magis ſtupefacti latrones cernẽtes in uacuũ ſe rediſſe: terga uerterũt: & uelociter
ad ſuũ ꝗd feciſſẽt expectãtẽ principẽ deuenerũt. Increpat dos princeps qd tadiu pegiſſent. Sed cũ rẽ geſtã au
diſſet: eos inſipiẽtes & fatuos exiſtimãs: duodeci aliis latronibus conuocatis: cũ eiſdẽ uerſus hoĩes trãſeutes me
at curſim. A lange duos cernũt: ſed ꝓpinqui uti primi uiderant: ſic & iſti. Eorũdẽ ptinus tremũt haſes: trepi/
dat cor: fiunt uelut amẽtes: oĩ uigore aĩ deſtituti. Tãdẽ in ſe redeuũtes eos latẽter ſequunt᷑ cupiẽtes ꝗd deĩceps
accidat edoceri. Trepidãt uero huius neſcii trãſeũtes hos uidẽtes hoĩes: & ĩter ſe quiii ſint auide pecũctant᷑. De

niq; iã occaſi ſolis inclinata die: cũ ꝗd ĩ nocte faciãt neſciãt: illos duodeciĩ latroes uiatores exiſtimãtes: ad eoſdẽ

cõſulendũ

—

cõſulẽdũ ſtatuũt declinare. At ubiad latrones uieniẽdi iter carpũt:eoſdẽ latrones ſolũduos cernũt. Quo uigo

re latrones adepti trãſeũtibus: & ipſi ptinus obuiarũt. Qui oẽs inuicẽ iũcti ſe ſimul ſalutarũt. Interi ĩterrogãt

latrones qui ſint: uñ ueniãt:& quo pgãt. At illi inqunt. Sumus de Alexãdria: inde ueniẽtes Bethleẽ petimus
ut glorioſi Hieronymi religas uiſitemus. Ad hæc latronũ princeps. Qui inqt fuerũt uiri: qui hucuſq; uobiſcũ
tãtũmõ ueniebat: Mirant᷑ hos talia fari uiatores: & ſe poſtꝗᷓ nemus ĩtrauerũt: neminẽ niſi ipſos & tres alios ui
diſſe: uel audiſſe dicũt. Quæ geſta fuerãt tũc latronũ narrat princeps: illos obſecrat: ut ipſis ob quã cauſã hoc
acciderit: ſi noſcũt debeãt indicare. Quibus illi ob aliã cauſã: niſi ꝗa glorioſi Hieronymi cuſteliæ ſe dederũt:
hoc eueniſſe ſe neſcire dicũt. Ad hoc latrones ſpũ ſacto qui ubi uult ſpirat ſubito inſpirite oĩ quã prius hẽbãt
fœrocitate depoſita in terrã: eoꝶ pedibus ꝓuoluti: pro excogitatis flagitiis ueniã poſtulãtes: illos ad latrones
alios pduxerũt. Sed quod dicã nõ minus patet ad cõtuendũ. Hora prima noctis ad latrones expectãtes deue-
niũt:poſt hoc qd acciderat declarãt: eoſdẽ ſuppliciter exorãtes: ut ii flagitiis ſolitis iam expulſis:ad glorioſũ ui
ſitãdũ cadauer Hieronymi ſecũ irẽt. Fit his uerbis cæteris latrõibus irnſio. Promittũt ſiqdẽ ſuo prĩcipi: & illis

aliis necẽ duriſſimã: ſi audeãt amplius iſta fari. Nõ ceſſãtibus illis priora iteꝶ loq uerba: latronũ ꝗᷓplurimi ca/

nis rabie furibũdi mox in eos inſurgut enſibus denudatis. Potuerũt nemperõpheas ęgleuure:ſed ipſis glorioſi
FHieronymi auxilia poſtulantibus enſes deponere:donec illi qui fuerãt occidẽdi a Hieronymo poſtularũt nul
latenus ualuerũt. Oineffabilis clæmẽtia ſaluatoris: quot modis quos uult facit ad agnitionẽ ſui noĩs deueni/
re/ Repẽte hæc tã ĩſueta oĩs illa latronũ uidẽs cõcio: altis deo & glorioſo Hieronymo uocibus debitas agũt lau/
des eiuſdẽ ſe uouẽtes reliqas uiſitare. Facto igit᷑ mane plures trecẽtis hoĩhus qui tũc tpis ibi erãt talia ppetrãtes
cũ eiſdẽ Alexãdrinis ex illo exeutes nemore: ad glorioſi Hieronymi tumulũdeuenerũt: cũctis tã ĩſueta pdigia
enarrantes. Baptizant᷑ itaq; gentiles Alexandrini: & cũctis mũdi uanitatibus conculcatis religioſã in quodam
cœnobio uitã ducht. Latrenes aũt illis ſimiliter ad lucẽ ueritatis ſãctæq; & laudabilis uitæ: diuina gratia & glo
rioſi Hieeronymi meritis puenerũt.
V Ncuti Cõſtantinopolitanis lr̃is hac de re mihi ſpecialiter directis trãſacto nõ longo dieꝶ ſpatio ĩtellexi ſi⸗/
— mile pene miraculũ:illi qd ſupra fatus ſũ: duobus accidit Romanis iuuenibus: a Romana urbe Bethleẽ
ueniẽtibus: ꝓ glorioſi Hieronymi uiſitãdo Sorpore⸗Quod tractabo ſicuti breuius potero. Cũ igit᷑ duo illi iuue

nes cuidã appropinquarẽt ruri a Cõſtantinopoli per duodeci forte diſtãte miliarioꝶ ſpatiũ: añ ꝗᷓ rus aduobus

miliaribus introirẽt eadẽ fere hora duos cõtigerat hoĩes ĩterimi. Quoꝶ mortis rumore pᷣdictæ reſonãte ruri:lo
ci eiuſdẽ uiri cõgregati circũquaq; ꝗs hoꝶ fuerit interfector: cœperũt inꝗrere uehemẽter. Cũq; diligẽter perꝗ/
rerẽt adeſſe cettũ meminẽ niſi p̃dictos iuuenes:quiiã ꝓpe uenerant: repientes eoſdẽ ꝓtinus tenigerũt: ab eiſdem

credẽtes fore hoĩes ĩterfectos. Mirantr itaq; huius ignari iuuenes: & hoꝶ ſe nil ſcire totis niſibus cõiurabãt. At

illi eoꝶ pro nihilo cõputãtes uerba: captos eoſdẽ ad rus conant᷑ ducere feſtinanter. Poſt hocde rure: ꝙ ad eoſdẽ
uiros iuſticia nõ ſpectabat: cũ accuſatiõibus ad Cõſtantinopolitanũ dñium capti iuuenes deſtinant᷑. Quĩ:ne
nimis lõgus fiã uerbis: qd nõ fecerãt tormẽtoꝶ rigore:iuuenibus iã cõfeſſis: adiicit᷑ more ſolito ſnĩadecolladi.
Heu quale cor audiẽdo tot lamẽta ĩnocẽtiũ:quos & iuuentutis & pulchritudinis maxima uenuſtas: & ortus
nobiliſſimus decorabãt: poſſet ſe a lachrymis cõtinere? Flẽtes itaq; iuuenes grauibus lachrymis pallidas facies
irrigãtes: ululatus: gemituſq; & ſuſpiria ꝓmere nò ceſſãtes: glorioſe dicebat Hieronyme: hoc talene eſt pᷣmiũ
quod oſequẽtibus tibi præſtas? Eſt tale qd lobore tui meruimus itineris? Heu romana urbs nr̃i præſcia ortus:
nõ ſic tecredebamus neſciã nr̃æ finis.Ad locũ nãq; tanti ſupplicii:ibidẽ gẽtiũ multitudine maxima expectate
ĩnoxii iuuenes cõducunt᷑.O ĩeffabilis miſericordia dei noſtri:qua cælũ redũdat & terra:nec ad ſe currẽtis obli/
uiſcit᷑ miſereri. Flexis in loco quo plectẽdi erãtgenibus in cælũ utiq; iuuenes manibus eleuatis: Glorioſe ma/
gna uoce inqunt Hieronyme nĩæ ſalutis & auxilii portus: noſtræq; ſpei anchora ſaluberrima & uitalis: hac ĩ

Qlina hora noſtris ĩdignis ſupplicatiõibus pias aures: ut ſi hoc quo punimur ſcelus nõ geſſimus: tuas liberatio

nis opes pietate ſolita ſentiamus. Quod ſi fecimus:exigẽte iuſticia cõdẽnemur. Hæc ubi dixerũt: colla exten
duũt carnificibus feriẽda: nil dicẽtes aliud:ꝗᷓ ſuccurre ſuccurre Hieronyme glorioſe. Quid miꝶ ſi tot lachrymis
cũctoꝶ ad ſe currẽtiũ miſericors opifer Hieronymus ſe a miſerẽdo nõ potuit abſtinere:cũ circũſtãtiũ oĩum: &
carnificũ corda ad cõpaſſionẽ mouerent᷑ Eleuatis ſiqdẽ enſibus iuuenũ carnifices colla feriũt: accolla pcuſſio
nũ ſigna uti porphyretici lapides forẽt recipiũt. Mirant carnifices credẽtes ſe ictus fefelliſſe:denuo eleuant ut

plus pñt enſes & feriũt: ſed enſes uti eẽnt paleæ iuuenes nunꝗᷓ lædũt. Orit᷑ ex hoc ĩter aſtãtes admira tio:& ſtu
plus p P 4

por uehemẽtiſſimus oẽs capit: hincindegentiũ ad tã inſuetã uiſionẽ cõfluit multitudo. Audit hoe & ipſe ſen/
tentiæ lator: & currit:iubet iterũ carnificibus: ut ſe uidẽte denuo feriãt: & ti oẽĩmode illeſa iuuenũ colla ma/
nẽt. Stupẽs magis ac magis iudex:tantiq; Snarugeruraculinil ſcit aliud cur hæc fiaãt: 3 ueneficia cogitare. Præ
cipit itaq; mĩſtris oĩ mora poſtpoſita nudos tradi arſuros iuuenes rogi flãmis. Circa illos mox copioſus ignis
accẽdit᷑: ĩfundit᷑ lignis oleũ & pix: ut eoꝶ uita citius deſtruat᷑. Quid mirãdũ ſi cõpos ꝓtegẽdi ab enſibus glorio
ſus Hieronymus a flãmis ſuis ſe ĩuocãtes ſedulis uocibus iuuenes potuit liberare:/ Surſũ igniũ flãmæ in ĩmẽ
ſũ ſcãdunt. At iuuenes ſubalis cõſiſtẽtes Hieronymi glorioſi ſalubriter pꝑmanẽt ueluti in amœno ſi geſcerent
uiridario & iocũdo. Poſt hæc iudex utrũ hoc aſcribẽdũ miraculis an ueneficiis certius cupiẽs expiri: ut ſi hi die
bus octo ſuſpẽſi uiuerẽt: quo uellent abirent ſoluti & liberi cẽſuit. Suſpenſis itaq; illis mox Hieronymi glo⸗/
Vs „CCXXV.

rioſi præſẽtia minime defuit:qui plãtas manibus tenẽs pedũ illæſos & uiuaces ſtatutis diebus mirabiliter ob

ſeruauit. Currunt igit᷑ octauo die totius ciuitatis & circũ adiacẽtiũ uillaꝶ uiri: currit & iudex. Cernũut clare glo/
tioſũ miraculu: patefaciẽtibus qui uiderũt:qui ad cuſtodiẽdos iuuenes fuerãt deputati. Mirant᷑ oẽs uocibus
in excelſis: laudes pagũt creatoni & Hieronymo glorioſo. Mox de eculeo ĩnoxii iuuenes deponunt᷑: & maximis
honoꝶ exequiis ab oĩ populo uenerant᷑. Veꝶ ceu in urbẽ Cõſtantinopolitanã capti & dolore uehemẽtiſſimo
ĩtrauerant:liberi honorifice: & cũ gaudio ineffabili exigerũt. Et tãdẽ annuente deo a multis Cõſtantinopolita
ni populi comitati Bethleẽ attingentes: ueneratiõe debita glorioſi Hieronymi reliqas uiſitarũt. Statĩq; depo
ſita ſæculariũ oĩ cura cœnobiu in quo iuſſit glorioſus Hieronymus intrauerũt: & uacantes dienoctuq; pœni
tẽtiæ & of̃onibus celebri uita ſãctitatis pſpicuæ in prædicto cœnobio adhucmanẽt.
Agnæ admiratiõis gaudii deuotiõiſq; tã præcedẽs iuuenũ miraculũ extitit: ſed multæ formidinis cõſtat
ſequẽs in ſacris ordinibus maxime cõſtitutis. Apud ſuperiorẽ Thebaidẽ quoddam dominaꝶ fuiſſe ãte

uita honeſtæ religionis recluſiõe cõtinua decoril. q; moribus ꝑmanebãt. Ad hoc qui inſut figãt aures: ne quod
una hauſerit auriculæfũdat altera. Nauis ꝗᷓtũcũq; ſana ſit & integra:modicuũ ĩmo nihil ꝓdeſt: ſi alta uolẽs ſe/
care maria: paruũ quod fudo ineſt foramẽ relĩquat: ut dira naufragia nõ admittat. Cur hæcſim fatus: præſen/
tis narratiõis hiſtoria reſerabit. Multis ita pollens prædictu monaſteriũ uirtutibus: unũ peſſimuũ quo ruit ſi
moniæ uitiũ retinebat. Nã ĩſtigãte diabolo in eiſdẽ dominabus hæc obſeruabat᷑ abuſio: ut ſiquã uellẽt in mo
nialẽ recipere: nõ tantũ intuitu chaxit:ᷣtis & miſericordiæ recipiẽdæq; bonitate: ꝗtũ recipiebat reſpectuũ pecu/
niæ. Nulla enĩ ĩ monaſteriũ intrare mãſura poterat: niſi certa pecuniæ ꝗᷓtitas ſecũ iret. In hoc ſiquidẽ erat moa/
ſterio ſãctimonialis quædã dña ætate grãdæua: quæ ab ĩfantia ſua ieiuniis & of̃onibus oĩ reſoluta cœno deo
uixerat: quæ uitiũ illud ꝗplurimũ abhorrebat. Cui nocte quadãut erat ſolita in or̃one poſitæ glorioſus Hiero
nymus apparẽs:locũ illũ ĩmẽſo luſtrãs lumĩe eidẽ pᷣcepit: ut ad Abbatiſſam cæteraſq; illius cænobii moniales

mane pergeret: nuncians ꝙ niſi a peccato iã inueterato manũ extraherent: ultionẽ diuinã ſubito expectarent.

His dictis diſparuit. Perterrita uiſione inſueta ſactimonialis dña qs hic fuerit iubẽs talia nũciari in ſeipſa aui
de ptractãs: totã illã noctẽ pegit inſõnẽ. Crepuſcula diei adueniente: oẽs in capitulo moniales ꝓpulſato tin/
tiĩnabulo cõgregauit. Quibus admirãtibus ad quæ forẽt tãta feſtinatiõe ĩ capitulo cõuocatæ: ſcĩmonialis na
ex eaꝶ aſſurgẽs medio: quæ uiderat & audierat oĩbus patefecit. Fit ilico ex hoc monialibus cũctis irriſio: hanc
exclamãt fatuã: multiſq; garriũt deriſiõibus hãc forte illa nimia ebrietate ſõniaſſe. Illa uero accepta contume
lia: patiẽtiæ ſcuto ſe mumiens: de eaꝶ ſiqdẽ ptinacia nimiũ dolẽs: ſed de ſua deſpectiõe gaudis acKolitas rediit
or̃ones: ſupplicãs cõtinuo: ne ſuis mõialbus qd audierat eueniret. Trãſactis igit diebus decẽ: nocte media pᷣdi
ctæ ſcĩmoniali dñæ hac de re deuotis or̃onibus ĩcũbẽti:glorioſus iteꝶ apparuit Hieronymus eidẽ: ut quæ pᷣus
nũciauerat mõialis: denuo ĩtrepide nũciaret allocutiõe mãdauit benigna. Ad quẽ illa. Quis inqt es dne talia mi
hi madãs? Hieronymus ĩ quiẽs ſũ: ab eiuſdẽ euanuit oculis. Illa uero ſciẽs eaꝶ duritiẽ: ꝗd ageret ꝗdue diceret:
neſciebat. tadẽ mallẽs a monialibus inſana & ebria repu tari: ꝗᷓ diuinis cõtraire p̃ceptis: cõgregatis ite monia/
libus quæ uiderat & audierat: uoluit ĩtimare. Aſt ut eã aſſi urgere mõiales peſtiferæ cõſpexerut: diuini neſciæ iu
dicii ſibi de ꝓximo futuri: an ꝗᷓ uerba ĩcipet e capitulo cũ magnis cachĩnatiõibus exegerũt. Quin? Trãſactis ĩ
ſup diebus tribus dormiẽti prædictæ ſactimoniali dũæ glonoſus Hieronymus ĩeffabili quaſi ſocietate ualla/
tus angeloꝶ: nocteapparẽs media eã excitauit: eiq; iuſſit ꝓtinus ut de illo exiret monaſterio: nec ſubito futurã
ſnĩam expectaret. Cu illa uero multis lachrymis ſupplicaret: ne hoc fieret: glorioſus inꝗt Hieronymus. Ad Ab
batiſſã & cæteras pergito oĩ mora poſtpoſita:eiſdẽ nũciãs: ꝙ niti pœniteãt: hac nocte diuinã ſẽtiẽt ultionẽ. Si
autẽ in ſua pmanebũt duritia: ſtatim exiens amplius in monaſterio nõ moreris. his finitis abſceſſit. Hæc igit᷑
audiens ſãctimonialis anxia: plenaq; triſtitiis capitulũ adiit: & cãpanã cœpit uehemẽter ei ut ad capituluũ acce

derẽt moniales reſonare. Quo Abbatiſſa de ſõno euigilãs: cognoſcẽſq; ab hac fore cãpanã pulſatã: cũ iracũdia

ad capitulũ ꝓperauit. At ubi illã uidit: diris eã minis ĩcrepãs: nullũ uoluit audire uerbũ: ꝓmittẽs ꝙ niſi ceſſa/
ret hoc agere:ſecũ ĩ mõaſterio amplius nõ maneret. Cui ſcĩimonialis dna: ne tardes inqt quæſo agere quæ pmit
tis. Profecto me noſcas hoc loco ãplius nõ mãſurã. Glorioſus eqdẽ Hieronymus apparẽs mili tãtumõ hoc
ſtatĩ monaſterio futuꝶ iudiciũ patefecit. Hæc audiẽs Abbatiſſa deridere cœpit: hãc æſtimãs ueſano capite iſta
fari: & oſtiariã conuocas iuſſit: ut hãcde mõaſterio ptinus effugaret: mãdãs eidẽ: ut aliqᷓ hora ſic extra dimiſſã
oſtmodũ faceret ĩtroire: ut ſicab incœptis opibus iã ceſſaret. hac de re læta ſãctimonialis dna ꝗcitius potuit
e monaſterio eſt egreſſa:lachrymis tñ fuſa dofonbul q; repleta: pro his quæ monaſterio nouerat euenire. Ter/
ribilis ſiquidẽ deus fortis atq; potẽs: & quis reſiſtet ei ſheu cuxeu hoĩes nõ formidãt?:ſciẽtes ſe nullatenus poſ/
ſeab eius effugere manibus: ut eius in eos magnũ & inenarrabile iudiciũ nõ cõprehendãt: ſaltem his miſeri ter
reant᷑ exemplis. Audiãt ꝗ ĩ ſuis cõfidut diuitiis: ꝗq; ĩ ira cõcitãt excelſũ dũm: ſuæ auaritiæ ſiccitate. Quale huic
monaſterio a deo ꝓpter pecunias faciẽ auertenti de cælo ẽ iudiciũ iaculatũ.pene limẽ oſtii ſcĩmonialis dna ex
ceſſerat: ꝙ ſubito totũcorruit moaſteriũ:oẽs opprimẽs moniales: ita ut ex eis uiua aliqᷓ nõ remãſit. Scimonia
lis uero illaĩ quodã uenerabili dominaꝶ monaſterio: qceſt apud inferiorem Thebaidẽ hactenus ſcĩtate præ/
cipua uiua manet.

d Ignũ

uos annos dicit᷑ eximiũ & diues monaſteriũ: oĩ pulchritudine & excellẽtia decoratũ. In quo pene ducẽtæ dnæ

ℳ

1

—— ————

W Ignu cẽſui pᷣmiſſis miraculis aliqua alia diuini cõtra peccãtes manifeſti iudicii declaratiua iungere: ut ſi

forte præ iudicioꝶ multitudĩe peccatoꝶ corda tenacia & pluſꝗᷓ lapidea ĩ carnea uerterẽtur: quatenus cũ
ſe ob peccata cernerẽt bæluas: rõnẽ & cognitionẽ ſui conarent᷑: ut fierẽt hoĩes adipiſci. Abiecta etenĩ rõne: qua
ſũt hoĩes:ĩfra bruta animalia redigũtur. Græcoꝶ qdã hæreticus die quadã cũ ſacerdote quodã ĩ hieroſolymi/
tana eccleſia publice diſputabat. Cũq; ſacerdos ob ſuæ partis defenſionẽ auctoritatẽ quãdã glorioſi Hierony
mi allegaret: ut græci deſtrueret: rõnes temerario peſtifer græcus oreglorioſũ fuiſſe Hieronymũ totius uerita/
tis lumẽ mẽtitũ nõ erubuit uoce fari. At ꝗ uoce talẽ neqtiã ppetrauerat: uocẽ deĩceps ullatenus nõ formauit.
Widã ĩſupꝑ alius hæreticus peſtifer arrianoꝶ ĩ quadã diſputatiõe cuidã glorioſi Hieronymi auctoritatẽ
õtra eũ ĩducẽti: ut mẽtitur ſua temeritate rũdit: ſubito fuit diuina ultiõe ꝑcuſſus. Nã nõdũ uerbũ uo
ce finiẽs clamare pꝑ totũ diẽ ſine aliqua ceſſatiõe nõ deſiit: Miſerere mei Flieronyme glorioſe: quiaa te pœnis
duriſſimis torqueor. Et hoc pꝑ totũ illũ diẽ quãtis uocibus poterat clamãs hora cõpletorii miſabiliter cũctis ꝗ
ad hæccõcurrerãt cernẽtibus: expirauit.
Aereticus qdã alius peſtiferæ hæreſis arrianæ cui ante meuũ obitũ finẽ pius ĩponat dns ĩ eccleſia Syõ glo
I

rioſi Hieronymi imaginẽ cernẽs. Vtinã inꝗt ſic te cũ uiuebas meis manibus ænuſſſſem: qa te meo gladio
ſſẽ. Hæcut ita dedit: gladiu euaginãs tota ui ipſũ in imaginis illius guttur ĩfixit. Quã magnus iſte Hie
ronymus tot faciẽs mirabilia:cui ſecũdũ ſua opa ſimilis nõ apparet:potuit eq dem ĩbecillis ĩ imaginis gutture
gladiũ figere dextra: ſed de imagine gladiũ:& a gladio manũ quouſq; res ĩnotuit: extrahere nullatenus fuit cõ/
Pos. Mox quoq; ex pcuſſionis loco tanꝗᷓ ex hoĩs corpore uiui ſaguini?unda fluxit: quæ uſq; mõ pro miracu/
lo declarado fluere nunꝗᷓ ceſſat. Eadẽ inſu p hora:qua res ſic acta ẽ iudici ĩ atrio exiſtẽti idẽ glorioſus Hierony
mus cũ gladio gutturi ĩfixo apparens: pꝓ offẽſione huiuſmodi uindictã fieri poſtulauit: narrãs eqdẽ ſibi factã
& hæc dicẽs abuit. Stupefactus itaq; iudex: cũ cæteris ꝗq aſtabãt: ad eccleſiã pperãs hæreticũ manu gladit̃t infixũ
tenẽtẽ repperit. Qui ꝓtinus ut ii uiderũt: manũ fuit cõpos a gladio remouẽdi. Captus itaq; hæreticus ĩ ſua perꝰ
manẽs duritia:ob aliud ſe nõ dolere:niſi ꝙ uiuũ nõ teneret Hieronymũ: garriẽs a populi multitudine lapidi/

bus:lignis: enſibus: & lãceis iugulatur.
n Epos meus loãnes quẽ agnoſcis oĩ fulgẽs pulchritudĩe:quẽ mihi ĩ locũ fili adoptaui: ut puto tibi pridie

ꝗd ei euenerit: enarrauit.ſed tã ut pᷣſtantius memoriæ comẽdet᷑:ſilẽtio nõ trãſibo. Captus itaq; idẽ Ioã
nes Ante duos ãnos a Perſis: & Perſaꝶ Regis miĩſtris uẽditus ꝓpter eminẽtẽ ſuã pulchritudinẽ ad Regis exercẽ
da obſeqa deputat᷑. Cũq; p annu ĩ curia nõ paruo dolore & tædio pmãſiſſet: eodẽ reuolutiõis anni die prãdẽti
Regi ᷣuiẽs: Præ taiſtitia ſea lachrymis nõ potuit cõtinere. Hoc Rex ĩtuẽs lachrymaꝶab eo auide ꝗrit cauſam.
Qua cõperta. In quodã eũ caſtro quo ibi nocte qᷓdã exiſtente diris lachrymis undiq; madefacto. In ſõnis eidẽ
glorioſus Hieronymus ueniẽs: manũq;ʒ eius ut ſibi uidebat᷑: capiẽs ad ciuitatẽ Hieruſalẽ ſecũ duxit. Experge/
factus mane:putãs ſe in caſtro a milinchu⸗ retineri:ĩ domo qua maneo ſe ĩuenit. Qui admiratione uelut amẽs

quaſi ut ĩ caſtr o:uel ĩ domicilio meo ſtaret: nullatenus diſcernebat. In ſe poſtremo rediens emiſſa uocedor/

miẽtẽ familiã excitauit. Currũt igit᷑ ad me famuli adeſſe Ioannẽ inefſabili gaudio nũciantes. Quare dubius ac
currens: quẽ a Perſis uĩctũ putabã: pᷣſentẽ cerno. Quo quidẽ quid ei acciderat enarrãte:deo & glorioſo Hiero
nymo laudes maximæ perſoluuntur.
Anctimonialis ꝗdã dna:oĩum pene pulcherrima fœmiĩarum ætateiuuencula: ſed aĩ ſapiẽtia ualde cana
beati Hieronymi deuotiſſima: ĩ quodã cœnobio multa ſcĩtate ut opinor adhucuiuit: cui qd audies dr
cõtigiſſe. Sit mulier hæc aliis ĩ exẽplũ: quæ hucillucq; p plateas & uicos diſcurrere nò ceſſãt: ſua ſtultorũ homi

nũ illaqᷓ antes aĩas uiſiõe. Nullo tot diabolus aĩas rete capit: quot laq̃o peſſimo mulieꝶ. Sactimoialis hæc: ut

oĩum dnaꝶ teſtimonio cõprobat᷑:nunꝗᷓ niſi eã maxĩa cõpellat neceſſitas extra ſuã cellã gradũ figit. Neq; enĩ
aliud agit opus ꝗn aut oronibua uacat: aut lectiõibus & meditatioibus ĩplicatur: aut corpus reficir dormiẽdo.
His dirus ſerpẽs atiquus diabolus opibus ĩuidẽs: ut eãa (õ ꝓpoſito reuocaret: cuiuſdã nobiliſſimi iuuẽis ani
mũ ĩ eiuſdẽ ſcĩmòialis ĩ tãtũ ĩcitauit cõcupiſcẽtiã:ꝙ nil poterat die noctuq; alid: niſi quõ poſſet eã attigere co
gitare. Circa mõaſteriũ ueri lumiĩs obcæcatus cõtinue pgẽs nullũ remediũ aliud repire ꝗbat. Tãta nãq; ĩſcitiæ
nube caligatus extitit: ut multotiẽs ſe ſuis ꝑnitioſis turbatũ affectibus cernẽs: uoluerit ſeaqs tradere ſuffocan
dũ.Stulti amoris ſtultũ iuuenẽ cathena de dieĩ diẽ ſtrĩgit. VYt hæcad ſcĩmonialis aures reſonẽt ad ſuã non au
det pudicitiã. Qua de reoĩ ad hoc auxilio deſtitutus quẽdã ĩueniẽs magũ: ueneficia d?'monũ ĩcãtatiões nefã
dis artibus exercẽtẽ magnã ꝓmittit: ſi qd optat exptus fuerit: pecuniæ ꝗtitatẽ. Tũc ueneficioꝶ magus ſuis car
minibus cõuocatũ dæmonẽ decipiẽdi cauſa nocte media feſtine ad ſãctã deſtinat monialẽ. Ad cellulã itaq; ac
cedẽs dæmõ trãſire ultra cellulæ Hieronymi imagĩs ĩ cella pictæ timore nimio neqt limẽ. Mira tes Auguſtine
ut multiplicibus patet exẽplis: tãtus glorioſi Hieronymi timor diabolo ineſt: ut etiã ſuæ picturæ nõ audeat
apparere. Nã ſicui ab eodẽ obſeſſo corpori pcioſa demõſtret᷑ imago: ab eodẽ cõtinuo diabolus effugat᷑. Igit cõ
miſſũ explẽdi opus neꝗᷓ ſpũs deſperãs: ad mittẽtẽ reuertit᷑.ſibiq; negari ad monialẽ ĩtroitũ pandit ob glorioſi
Hieronymi imaginẽ cellæ pictã: quẽ diridẽs magus dimiſit. Moxq; cõuocatũ aliũdæmonẽ ꝗᷓ poteſt mittit ci
tius ad huiuſmodi opa finiẽda. Fitq; ſecũdo id quod primo. At ſecũdus ꝑ horã forte manẽs coactus excelſas
cœpit uoces emittere. Si me FHlieronyme hinc ſinis recedere: huc ulterius nõ reuertar. Ad hæc ſtupefacta muli
ccxxvi.

er:quæ in oratidibus in cellula ihærebat: quis iſtas fũdat uoces: nimio pauore pcũctat. Nò ceſſãte diabolo ſic
clamare: excitatæ illius ceænobii moniales: timore pcuſſæ grãdi tremulæ ad illa accurrũt cellã: cruce dii peũte.
At ubi illũ fore neꝗᷓ ſpiritũ ſciut: eũdẽ cõiurãt:ut ebeat qua de cauſa uenerit: intimare. Narras eqdẽ diabolus
rei ſeriẽ: ſeq; gemitibus & ululatibus pãdẽs cathenis igneis uĩctũ a Hieronymo retineri: Rogat eas: ut ſuis me/
reat᷑ p̃cibus abeũdi gratiã ĩuenire. At ubi hæc moniales audiunt: deo & glorioſo Hieronymo laudes reddunt:
ſuppliciter poſtulãtes ut dæmonẽ huũc nullatenus reuerſurũ de eodẽ cœnobio effugaret. Vix orationũ uerbis
finitis: diabolus niagnis ſtridoribus ex eodẽ loco recedens magum adiit: euq; capiẽs tãtis uerberibus & cruciati
bus flagellauit: ut p multa horaꝶ ſpatia aliquod uitale ſignũ paulo minus appareret: diris clamans uocibus:
Mei cruciatus cauſa fuiſti ad illã me deſtinãs monialẽ. Certe in te iiſdẽ uerberibus uindicabor. Inter hæc autẽ

uerba tã horrida magus cũ ſe pene pnitiei protritũ cerneret: ſuas uidẽs artes nullũ ſibi auxiliũ adhibere: ad toti

us refugii portũ Hieronymũ Norier ũ iã naufragus ſe dirigẽs:glorioſe inꝗt Hieronyme.huic ad tuã clæmẽtiã
ſubueni miſero accurrẽti:ei ſola miſicordiæ dona pergrãdia nõ denegãs. Promitto nãq; ſi tuis hac hora iutus
auxiliis pnitiei tã horribili nõ ſuccũbã:ꝙ deĩceps cũctis exutus fallaciis a tuis obſequiis nõ recedã. His finitis
