carperet: laceraret: exponeret: præcipue auaritiã: nec minus uanitatẽ inſectatus eſt. multa de ſuꝑbia: nõ pauca
de ſupſtitione diſſeruit. Vere fatebor mihi pinxiſſe uidet᷑ uitia multoꝶ. Cæterũ de familiaritatibus uirginum

&& monachoꝶ atq;ʒ etiã clericoꝶ ꝗᷓ uera ꝗᷓ fortia diſputauit. Vnde & a quibuſdã quos nominare nolo dicit᷑ nõ

amari: quin & fremere dicuntur: cum in illo opuſculo ſcriptũlegũt: Cælibẽ ſpernit uirgo germanũ & cætera.
— ¶ Epiſtola. B

— IVWdi filia & uide & inclina aurẽ tuã: & obliuiſcere populũ tuũ & domũ patris tui:& cõcupiſcet rex de-

(*

corẽ tuũ. In quadrageſimoquarto pſalmo deus ad aiam loquit᷑ humanã: ut ᷣm exemplũ Abrahæ
exiens de terra ſua & de cognatione ſua relinquatchaldæos: qui quaſi dæmonia interpretant᷑: & ha/

*
7
—

bitet in

dire Salomonis: & ad eũ ueneris: cõfitebit᷑ tibi cũcta quæ nouit: & inducet te rex in cubiculũ ſuũ: & miꝶ in mo
dũ colore mutato: ſermo tibi ille cõueniet quæ eſt iſta quæ aſcẽdit dealbata? Hoc iccirco mi domina Euſtochi
um ſcribo (dominã quippe uocare debeo ſponſã dñi mei)ut ex.ipſo principio lectionis agnoſceres:nõ menũc
laudẽ uirginitatis eſſe dicturũ: quã probaſti optimã: & cõſecuta es:nec enumeraturũ moleſtias nuptiaꝶ:quõ

intumeſcat uterus:uagiat infãs:cruciet pelle e: domus cura ſollicitet: & oĩa quæ putant᷑ bona: mors extrema
præcidat. hit enĩ & mariti ordinẽ ſuũ: honorabiles nuptias: & cubile ĩmaculatũ: Sed ut intelligeres tibi exeutè
de ſodoma:timẽdũ eſſe Loth uxoris exemplu. Nulla eſt eni in hoc libello adulatio. Adulator quippe blãdus

inimicus eſt. Nulla erit rhetorici pompa ſermonis: quæ te etiã inter angelos ſtatuat: & beatitudine uirginitatis

expoſita.mũdu ſubiiciat pedibus tuis. Nolo tibi uenire ſupbiam de ꝓpoſito: ſed timorẽ. Onuſta incedis auro
latro uitandus eſt. Stadiũ eſt hæc uita mortalibus.hic cõtẽdimus: ut alibi coronemur. Nemo inter ſerpẽtes &

ſcorpiones ſecurus ingreditur. Et inebriatus eſt inquit dũs: gladius meus in cælo: & tu pacẽ arbitraris in terra:

quæ generat tribulos: & ſpinas: quã ſerpẽs comedit. Nõ eſt nobis colluctatio aduerſus carnẽ & ſanguinem:
ſed aduerſus prĩcipatus & poteſtates huius mũdi: & haꝶtenebraꝶ aduerſus ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus.

Magnis inimicoꝶ circũdamur agminibus:hoſtiũ ꝑlena ſũt oĩa. Caro fragilis & cinis futura poſt modicũ:pꝑu/

gnat ſola cũ plunbus. Cu aut fuerit diſſoluta: & uenerit princeps muũdi huius: & ĩuenerit in ea peccati nihil: tũc

ſecura audies per ꝓphetã. Nõ timebis a timore nocturno: a ſagitta uolãte per diẽ: a negocio perambulãte in te
nebris: ab incurſu & dæmonio meridiano. Cadẽt a latere tuo mille: & decẽ milia a dextris tuis: ad te autẽ nõ ap
propinquabũt. Quod ſi eoꝶ te multitudo turbauerit: & ad ſingula incitamẽta uitioꝶ cœperis æſtuare: &dixe

rit tibi cogitatio tua: ꝗd faciã ? Reſpondit tibi Heliſæus: Noli timere quia plures nobiſcũ ſũt: ꝗᷓ cũ illis: & ora/
bit: & dicet: Dñe aperi oculos puellæ tuæ: utuideat: & apertis oculis uidebis igneũ currũ: qui te ad exemplũ He

liæ in aſtra ſi uſtollat: tũc læta cãtabis: Anima noſtra ſicut paſſer erepta eſt de laqueo uenantiũ:laqueus con/
tritus eſt: & nos liberati ſumus. Quandiu hoc fragili corpore detinemur: quãdiu habemus theſaurũ iſtũin ua

——,ꝑ—

ſis fictilibus:& cõcuꝑiſcit ſpus aduerſus carnẽ: & caro aduerſus ſpiritũ nulla eſt certa uictona. Aduerſarius ni

diabolus tanqua leo rugiẽs aliquid deuorare quærẽs circuit. Poſuiſti ait Dauid tenebras: & facta eſt nox. In ip
a pertraſibunt oẽs beſtiæ ſiluæ. Catuli leonũ rugiẽtes: ut rapiãt & quærãt adeo eſcã ſibi. Nõ quærit diabolus
horĩes ĩfideles:no eos qui foris ſũt: & quoꝶ carnes coxit rex Aſſyrius in olla. de eccleſia Api rapere feſtinat: eſcæ

eclus

quẽ Hã de cõſeruãda uirginitate Romæ poſitũdeſcripſiſſe. In quo Xpianoꝶ ordinẽ omnẽ Frac omnẽq; ꝓfeſ
ſionẽ uniuerſã quoq; fœdiſſimis exprobrationibus infamaret eccleſiã. Nã ipſas uirgines de quaꝶ uirtute ſcri

rogione uiuentiũ: quã alibi propheta ſuſpirat dicẽs: Credo uidere bona dni in terra uiuentiũ. Verũ nõ
ſufficit tibi exire de pria tua: niſi obliuiſcaris populi & domus patris tui: ut camecõtẽpta ſpõſi iũgaris ample/
xibus: Ne reſpexeris inquit retro: nec ſteteris in omni circa regione:ſed in monte ſaluũ te fac:ne forte compre/
hẽdaris. Nõ expedit apprehẽſo aratro reſpicere poſt tergũ:necde agro reuerti domũ: nec poſt Ap̃i tunicã ad
tollendũ aliud ueſtimẽtũ tecta deſcẽdere. grãde miraculũ. Pater filiã cohortat᷑: ne meminerit patris ſui. Vos
de patre diabolo eſtis: & deſideria patris ueſtri uultis facere. Et alibi dicit ad iudæos: Qui facit pctm: de diabo/
lo eſt:tali primũ parente generati nigri ſumus:& poſt pœnitentiã:necdũ culmĩe uirtutis aſcenſo dicimus. Ni
gra ſũ & ſpecioſa filiæ Hieruſalẽ. Exiui de domo infãtiæ meæ: oblita ſum patris mei: renaſcor in Ap̃o. Quid
pro hoc mercedis accipio? Sequit᷑ & cõcupiſcet rex decorẽ tuũ. Hoc ergo illud magnũ ẽ ſact̃m. Propter hoc hõ
relinquet patrẽ & matrẽ ſuã: & adhærebit uxori ſuæ: & erũt ambo in carne una:iã nõ ut ibi in una carme: ſed in
uno ſpũ. Nõ eſt ſpõſus tuus arrogãs: nõ ſupbus: Aethiopiſſã duxit uxorẽ ſtatim ut uolueris ſapiam ueri au/

copilr,

NäRuch

niten

unuteſan
quo
trabono

nine, Fel

Ano
luodnon
mo Paucz
itginum
odici?ns
& ceten,

cetterde
iAbrahe
nk/
Verü n
amdl/
compre⸗
tkuniciad
ſui. Vos
leclabo⸗
mus Ni
Quil
rhocho
eledin
lenau/
inmo
ſtochi
enuic
quo
tema
Neütt
Ndus
mnitats
lsauto
nter.
uinem:
ihiltie
ſteinte
noap
KAo*
lül
uscon/
üinui
hnusni
lnp
bolus
elex
eils

eius ᷣm Abacuc electæ ſunt: Iob ſubuertere cupit: &deuorato iuda:ad cribrãdos apoſtolos expetit poteſtatẽ.
Nõ uenit Saluator pacẽ mittere ſup terrã: ſed gladiũ. Cecidit Lucifer: qui mane otiebat᷑: & ille qui in paradiſo
delitiaꝶ nutritus eſt: meruit audire: ſi exaltatus fueris ut aquila: inde detrahã te: dicit ds. Dixerat enĩ in corde
ſuo. Supꝑ ſydera cæli ponã ſedẽ meã: & ero ſimilis altiſſimo. Vnde quotidie ad eos qui per ſchalã Iacob ſom/

niãte deſcẽdũt: loquit᷑ deus: Ego dixi dii eſtis: & filii altiſſimi oẽs. Vos aũt ſicut hoĩes moriemini: & tanqᷓ unus

de principibus cadetis. Cecidit enĩ primus diabolus. & cũ ſtet deus in ſynagoga deoꝶ: in medio aũt deos diſcer
nat: apoſtolus eis qui dii eſſe deſinũt: ſcribit. Vbi eni in uobis ſũt diſſenſiones & æmulatiões nõne horĩes eſtis
& ſᷣm hominẽ ambulatis? Si apoſtolus uas electionis & præparatus in euãgeliũ Xpi: ob carnis aculeos & incẽ
tiua uitioꝶ reprimit corpus ſuũ: & ſeruituti ſubiicit: ne aliis prædicãs ipfe reprobus inueniat᷑: & tñ uidet aliã
legẽ in mẽbris ſuis repugnãtẽ legi mentis ſuæ: &captiuũ ſe in legem ducipcti: ſi poſt nuditatẽ: ieiunia: fames:
carcerẽ: flagella: ſupplicia: in ſemetipſũ reuerſus exclamat: Infœlixego ho: quis me liberabit de corpore mortis

huius?tu te putas ſecurã eẽ debere Caue quæſo neqn de te dicat deus: uirgo iſrael cecidit. & nõ eſt:qui ſuſcitet

eã. Audẽter loquar: cũ oĩa poſſit deus:ſuſcitare uirginẽ nõ põt poſt ruinã. ualet quidẽ liberare de pœna. ſed nõ
uult coronarecorruptã. Timeamus illa pphetiã: ne in nobis etiã cõpleat᷑. Virgines bonæ deficiẽt. Obſerua qd
dicat: & uirgines bonæ deficiẽt: quia ſũt & uirgines malæ. Qui uiderit inꝗt mulierẽ ad cõcupiſcẽdã eã: iãẽ mœc
chatuseſteã in corde ſuo.Perit & mẽte uirginitas. Iſtæ ſũt uirgines malæ: uirgines carne non ſpiritu: uirgines

ſtultæ quæ oleum nõ hntes excludunt ab ipſo. Si aũt & illæ quæ uirgines ſunt: ob alias tñ culpas: uirginitate
corpoꝶ nõ ſaluant᷑: quid fiet illis: quæ proſtituerũt mẽbra Xp̃i:& mutauerũt templũ ſancti ſpũs in lupanar?

Ilico audiẽt. Deſcẽde ſede uirgo in terra. Filia Babylonis ſede in terra.nõ eſt thronus filiæ Chaldæon. nõ uoca
beris ultra mollis: & delicata. Accipe molã. mole farinã: diſcoperi uelamẽ tuũ: reuela canos: denuda crura:trã
ſi flumĩa. reuelabit᷑ ignominia tua: apparebũt obprobria tua. & hoc poſtdei filii thalamos:poſt oſcula fratrue
lis & ſpõſi. Illa de qua quõdam ſermo ꝓpheticus cõcinebat: Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deaurato:
circũdata uarietate: nudabit᷑: & poſteriora eius ponent in faciẽ ipſius. Sedebit ad aquas ſolitudinis poſita ua
ga. & diuaricabit pedes ſuos oĩ traſeunti: & uſq; ad uerticẽ polluet᷑. Rectius fuerat homini ſubiſſe coru igiũ:am
bulaſſe per plana:ꝗᷓ ad altiora tendentẽ in ꝓfundũ infernicadere. Ne fiat obſecro ciuitas meretrix fidelis S yon

ne poſt trin itatis hoſpitiũibi dæmones ſaltẽt: & Syrenæ nidificẽt: & ericii. Nõ ſoluat᷑ faſcia pectoralis.ſed ſta

tim ut libido titillauerit ſenſũ: aut blãdæ uoluptatis ĩcendiũ dulci nos calore perfuderit: erumpamus in uocẽ:
Dins auxiliator meus: nõ timebo quid faciat mihi caro. Etcũ poſt paululũ interior homo ĩter uitia atq; uirtu
tes cœperit fluctuare: dicito: quare triſtis es aſa mea: & quare cõturbas me? Spera ĩ dno:quia cõfitebor illi ſalu
tare uultus mei: & deus meus. Nolo ſinas cogitationẽ creſcere. Nihil ĩte Babyloniũ:nihil cõfuſionis adoleſcat
Dũ paruus eſt hoſtis ĩterfice: nequitia elidatin ſemine. Audi pſalmiſtã dicentẽ. filia babylonis miſera: beatus

qui retribuet tibi retributionẽ tuã. Beatus qui tenebit: & allidet paruulos ſuos ad petrã. Quia eniĩ ĩpoſſibile eſt

in ſenſ hominis nõ irruere motũ medullaꝶ: calorẽ nõ ſentire:ille laudar: ille prædicat beatus: qui ſtatĩ ut cœ
Perit cogitare:ĩterficit cogitatus: & allidit ad petrã.petra autẽ Apᷣs eſt. O quotiẽs egoipſe in heremo cõſtitutus
& in illa uaſta ſolitudine: que exuſta ſolis ardoribus: horridũ monachis præſtat habitaculũ:putabam me Ro

manits intereſſe delitiis. Sedebã ſolus: quia amaritudine repletus erã. horrebãt ſacco mẽbra. deformis & ſqual

lida cutis ſitũ æthyopicæ carnis obduxerat. quotidie lachrymætquotidie gemitus: & ſiquãdo repugnãtẽ ſom
nus ĩminẽs oppreſſiſſet nuda humo uix oſſa hærentia collidebã. De cibis uero & potu taceo: cũ etiã languẽtes
monachi aqua frigida utant᷑. & coctũ aliquid accepiſſe: luxuria ſit. Ille igitK ego:qui ob gehẽnæ metum talime

carcere ipſe dãnauerã: ſcorpionũ tãtũ ſocius & feraꝶ: ſæpe choris ĩtererã puellaꝶ. pallebãt ora ieiuniis: & mẽs

deſideriis æſtuabat in frigido corpore: & ante hominẽ ſuũ iã carne præmortua: ſola libidinũ ĩcẽdia bulliebãt.
Itaqʒ omni auxilio deſtitutus:ad leſu iacebã pedes: rigabã lachrymis: crine tergebã: & repugnantẽ carnẽ hebdo
madaꝶ inedla ſubiugabã. Nõ depudeſco ĩfidelitatis meæ. quin potius plãgo me nõ eſſe: quod fueri. Memini

me clamatẽ diẽ crebro iũxiſſe cũ nocte: nec prius a pectoris ceſſaſſe uerberibus: ꝗᷓrediretdño ĩ crepãte tranqlli/
tas. Ipſã quoq; cellulã meã ꝗſi cogitationũ meaꝶ cõſciã ptimeſcebã. & mihimet iratus & rigidus: ſolus deſerta

penetrabã. Sicubi cõcaua ualliũ: aſpa mõtiũ: rupiũ pᷣ̃rupta cernebã: ibi meæ oronis locus: ibi illud mibrimæ car
nis ergaſtulũ collocabã: & ut ipᷣe mihi teſtis ẽ dñs: poſt multas lachrymas: poſt cælo oculos ĩhærẽtes:nõnunꝗᷓ
uidebar mihi ĩtereſſe agmĩbus angeloꝶ: & lætus gaudẽſq; cãtabã poſt te ĩodore unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus. Si
autẽ hoc ſuſtinẽt illi: qui exeſo corpore ſolis cogitatiõibus. oppugnant᷑: qd patit puella: quæ delitiis fruit᷑/? Nẽ
pe illud apoſtoli uiuẽs mortua eſt. Siqd itaqʒ in me poteſteſſe còſilii:ſi experto credit᷑: hoc primũ moneo:hoc
obteſtor: ut ſponſa Xp̃i uinũ fugiat pro ueneno. Hæc aduerſus adoleſcẽtiã prima arma ſũt dæmonũ. Nõ ſic
auaritia quatit: inflat ſupbia:delectat ambitio: facile aliis caremus uitiis: hic hoſtis nobis ĩcluſi us eſt: quocunq;
Pergimus: nobiſcũ portamus inimicũ. Vinũ & adoleſcẽtia duplexẽ ĩcendiũ uoluptatis : quid oleũ flãmæ adii

cimus Quid ardẽti corpuſculo fomẽta ignin miniſtramus Paulus inquit ad Timotheũ: iã noli aquã bibere

ſed uino modico utere: ꝓpter ſtomachũ tuũ: & frequẽtes infirmitates tuas. Vide quibus cauſis uini potus cõce

dat᷑: ut ex hoc ſtomachi dolor: & frequẽs medeat ifirmitas. Et ne nobis forſitan de ægrotationibus blandire/
mur: modicũ præcepit eſſe ſumendũ: medici potius cõſilio: ꝗᷓ apoſtoli: licet apoſtolus ſit medicus ſpiritalis: &

M iii. cxiii.

ne Timotheus ĩbecillitate ſupatus:euãgelii prædicãdi nõ poſſet ĩplere diſcurſus. Alioqn ſe dixiſſe meminerat:
& uinũ in quo eſt luxuria: & bonũ eſt hoĩ uinũno bibere:& carnẽ nõ mãducare. Noe uinũ bibit: & ĩebriatus

eſt poſt diluuiũ: rudi adhuc ſæculo: & tũcprimũ plãtata uinea. Vnde ĩebriani uino forſitã neb⸗ ciebat. Et ut ĩtel
ligas ſcripturæ in oĩbus ſacrjUm: margarita ꝗppe eſt ſermo dei: & ex oĩ parte forari põt:poſt ebrietatẽ nudatio fo⸗
moꝶ ſubſecuta eſt libido iũcta luxuriæ. Prius enĩ uẽter extẽdit᷑: & ſic cætera mẽbracocitant᷑. Audi de illa quid
dicat ſcriptura: Mãducauit enĩ populus: & bibit: & ſurrexerũt ludere. Loth amicus dei in monte ſaluatus: & de
tot milibus populis ſolus iuſtus ĩuentus inebriat᷑ a filiabus ſuis. & licet illæ putarẽt genus hoĩum defeciſſe: &
hoc facerẽt liberoꝶ magis deſiderio ꝗᷓ libidinis: tũ ſciebãt uiꝶ iuſtũ hoc niſi ebriũ nõ eſſe factuꝶ. Deniq; d fe
cerit ignorauit: & ꝗᷓꝗᷓ uolũtas nõ ſit in crimie: errorin culpa eſt. Inde na ſcunt Moabitæ: & Ammonitæ inimici
Iſrael: qui uſq; ad quartã & decimã ꝓgeniẽ: & uſq; in æternũ nõ ĩgrediunt in eccleſiã dei. Helias cũ Ieſabel fu
geret: & ſub quercu iaceret feſſus: a ueniẽte ad ſe angelo ſuſcitat᷑. & dicit eiꝛſu rge & mãduca Reſpexit & ecce
ad caput eius panis collirida: & uas aquæ. Reuera nõ poterat eideus cõditũ meꝶ mittere: & electos cibos:& car
nes cõtuſione mutatas. Heliſæus filios ꝓphetaꝶ inuitat ad prandiũ: & h erbis agreſtibus eos alẽs cõſonũ prã

dentiũ audit clamorẽ: mors in olla homo dei. Nõ iratus eſt cocis. Lautioris enĩ mẽſæ cõſuetudinẽ nõ habebat

ſed farina deſup iactata: amaritudinẽ dulcorauit. Eadẽ ſpũs uirtute qua Moyſes mutauerat marã ĩ dulcedinẽ
Necnõ &iillos qui ad eũ cõprehẽdẽdũ uenerãt: oculis pariter ac mẽte cæcatos: cũ Samariã neſcios induxiſſet:qᷓ
libus epulis eos refici ĩperauerit: auſculta. Pone eis panẽ & aquã: manducẽt: & bibãt: & remittant᷑ ad dominu
ſuũ. Potuit & Danieli de regiis ferculis opulẽtior menſa traſferri. Sed Abacuc ei meſſoꝶ prandiũ portat:arbi/
tror ruſticanũ.ideoq; & deſiderioꝶ uir appellatus eſt: quia panẽ deſiderii nõ manducauit: & uinũ cõcupiſcen
tiæ nõ bibit. Innumerabilia ſũt de ſcripturis diuina riñſa: quæ gulã dãnent: & ſimplices cibos præbeãt. Verum
quia nũc nõ eſt ppoſitũ de ieiuniis diſputare: & uniuerſa exequi ſui eſt uoluminis & tituli:hæc ſufficiãt pau/
ca deplurimis. Alioqn ad exemplũ hoꝶ poteris tibi ipſa colligere: quõ primus de paradiſo hõ uẽtri magis obe
diens:ꝗᷓ deo in hãc lachrymaꝶ deiectus eſt uallẽ. Et ipſũdum Sathanas fame tentauerit in deſerto: & apoſto/
lus clamitet:eſca uentri: & uẽter eſcis:deus aũt hũc & illas deſtruet. Et de luxurioſis:quoꝶ deus uẽter eſt:id eniĩ
colit unuſqſq; quod iliit quo ſollicite puidendũ eſt: ut quos ſaturitas de paradiſo expulit: reducat eſu/

ries. Quod ſi uolueris rũdere: te nobili ſtirpe generatã: ſemp in delitis: ſemp in plumis: nõ poſſe a uino & eſcu

lentioribus cibis abſtinere:nec his legibus uiuere deſtrictius reſpondebo. Viue ergo lege tua: quæ dei nõ potes

Nõõ ꝙ deus uniuerſitatis creator & dñs inteſtinoꝶ noſtroꝶ rugitu & inanitore uẽtris: pulmonũq; delecter ar/

dore: ſed ꝙ aliter pudicitia tuta eſſenõ poſſit. Iob deo carus: & teſtimonio ipſius ĩmaculatus & ſimplex: audi
quid de diabolo ſuſpicet᷑: uirtus eius in lubis: & poteſtas eius ĩ umbilico. Honeſtæ uiri mulieriſq; genitalia
ĩmatutatis ſũt appellata noĩbus.Vn & de lumbis Dauid ſup ſedẽeius ꝓmittit᷑ eẽ ſeſſurus. Et. lxxy. aiæ intro
ierũt in ægyptũ quæ exierũt de fœmore Iacob. & poſtqᷓ cũ luctãte dno latitudo fœmoris eius emarcuit: a libe/

roꝶ opere ceſſauit. Et qui paſcha facturus eſt: accinctis mortilicatiſq; lum bis facere præcipit᷑:& ad Iob dicit de

us: accinge ſicut uir lũbos tuos. & Ioãnes zona pellicea cingit᷑. Apoſtoli iubent᷑ accictis lumbis euãgelii tenere
lucernas. ad hieruſalẽ uero quæ reſperſa ſãguine in campo ĩuenit᷑ erroris:in Ezechiele dicit᷑: non eſt præciſus
umbilicus tuus. Omnis igit᷑ aduerſus uiros diaboli uirtus in lumbis eſt. omnis in umbilico cõtra fœmĩas forti

tudo. Vis ſcire ita eẽ ut dicimus: accipe exempla. Sãpſon leone fortior: & ſaxo durior: & qui unus & nudus mil

le eſt pſecutus armatos: in Dalidæ molleſcit amplexus. Dauid ſᷣm cor dni electus. & qui uẽtuꝶ Apᷣm ſancto
ſæpe ore cantauerat: poſtꝗᷓ deambulãs ſuptectũ domus ſuæ Berſabeæ captus eſt nuditate: adulterio iũxit ho
micidiũ. Vbi & illud breuiter attende: ꝙ nullus ſit in domo tutus aſpectus. Quapropter ad dũm penitus loꝗ
tur. Tibi ſoli peccaui: & malũ corã te feci. Rex enĩ erat:aliũ nõ timebat. Salomon per quẽ cecinit ipſa ſapien/
tia:qui diſputauit a cedro libani uſq; ad hiſopũ quæ exiuit per parietẽ: receſſit a dno: quia amator mulieꝶ fuit
& ne aliquis ſibi de ſanguinis ꝓpinquitate cõfideret:ĩ illicitũ Thamar ſororis Ammon fr exarſit ĩcẽdiũ.Piget

dicere: quot quotidie uirgines deo ſacratæ ruãt. quãtas de ſuo gremio mater pdateccleſia. Sup quæ ſydera ini
micus ſupbus ponat thronũ ſuũ.quot petras excauet: & habitet coluberĩ foraminibus eaꝶ. Videas plæraſq;

matres ante ꝗᷓ nuptas: ĩ fſœlicẽ cõſcientiã mentitas: tantũ ueſte fuſca ꝓcedere. quas niſi tumor uteri: & infantiũ
ꝓcdiderit uagitus: ſãctas & caſtas ſeeſſe glorificãt: & erecta ceruice: & ludentibus pedibus ĩcedũt. Aliæ uero ſte
rilitatẽ præbẽt. & necdũ nati hoĩs homicidiũ faciũt. Nõnullæ cũ ſe ſenſerintcõcepiſſe: & ſcelere abortu uenena
meditatur. & frequẽter etiã ipſe cõmortuæ triũ criminũ reæ ad inferos pducunt᷑:homicidæ ſui: Api adulteræ:
necdũ nati filii parricidæ. Iſtæ ſũt quæ ſolẽt dicere:oĩa mũda mũdis. ſufſicit mihi cõſciẽtia mea. Cor mũdum
deſiderat deus. Cur me abſtineã a cibis: quos creauit deus ad utẽdũ? Et ſi qñ lepidæ feſtiuæ uolũt uideri: & ſe
mero ĩgurgitauerĩt: ebrietati ſacrilegiũ copulates aiũt: abſit: ut ego me a Xpi ſanguine abſtineã. Et quã uiderĩt
pallẽtẽ atq; triſtẽ: miſerã & manichæã uocãt. Et cõſequẽter(tali enĩ ꝓpoſito ieiuniũ hæreſis eſt)hæ ſũt quæ p
publicũ notabiliter ĩcedut. & furtiuis oculoꝶ nutibus: adoleſcẽtiũ greges poſt ſe trahũt:quæ ſempꝑ audiũt per

ꝓphetã: facies meretricis facta eſt tibi. impudorata es u. urpur tãtũ in ueſte ſit tenuis: & laxius ut crines de

cidãt ligatũ caput: ſoccus uilior: & per humeros hyacinthina lena forte uolitẽt. ſuccinctæ manicæ brachiis ad

haærentes. & ſolutis genibus fractus ĩceſſus. hæc eſt apud illas tota uirginitas. Habeant iſtæ huiuſmodi lauda

10 res

õsl
itel
umd
lech
ſemt
inſin
igtts
guic
in
uing
perm
cateat
ſimus
nolo⸗
tuo“
leroe
ingu⸗
bon⸗
uͤuel
lntst
en

lumna

nident tores ſuos. & ſub uirginali noĩe lueroſius pereãt. libenter enim talibus nõ placemus. pudet dicere(proh nefas)
ebrann triſte ſed ueꝶ eſt. Vnde in eccleſias agapetaꝶ peſtis ĩtroiit: Vnde ſine nuptiis aliud nomẽ uxoꝶ: Immo uñno/
tutitel uum cocubinariũ genus. Plus ĩferã. Vñn meretrices uniuiræ. Quæ eadẽ domo: uno cubiculo: ſæpe uno tenent᷑
ltofe & lectulo. & ſuſpitioſas nos uocãt:ſi aliqd æſtimamus. Frater qui ſpiritalis eſt: ſororẽ uirginẽ deſerit cælibem.
ln quid ſpernit uirgo germanũ fratrẽ. quærit extraneũ. & cũ in eodẽ propoſito eẽ ſe ſimulẽt: quærũt alienoꝶ ſpiritale
dus: e ſolatiũ: ut domi habeãt carnale cõmerciũ. Iſtiuſmodi hoĩes Salomon in ꝓuerbiis ſj pernit dicẽs. Alligabit quis
eciſlec in ſinu ignẽ: & ueſtimẽta eius nõ cõburent᷑ Aut ambulabit ſuꝑ carbones Snek pedes nõ ardebut: Exploſis
Gke Si & extermĩatis his quæ nolũt eſſe uirgines: ſed uideri: nũcad tem ihi oĩs rigit᷑ oratio. Quæ quanto prima
einimnie lomanæ urbis uirgo nobilis eẽ cœpiſti: tãto tibi amplius laboradũ e: ne & pᷣſẽtibus bonis careas: & futuris. Et
label ſi quidẽ moleſtias nuptiaꝶ: & ĩcerta cõiugii: de domeſtico exẽplo hũiſti: cũ ſoror tua Bleſilla ætate maĩior: ſed p/

poſito minor:poſt acceptũ maritũ: ſeptimo mẽſe uiduata eſt. Oinfœlix humana cõditio: & futuri neſcia: &

itgerre 5 —
rden uirginitatis coronã: & nuptiaꝶ pdidit uoluptatẽ. Et quanꝗᷓ fm pudicitiæ graduũ teneat uiduitas: tñ quas illam
oni zi per momẽta ſuſtinere æſtimas cruces: ſpectãtem quotidie in ſorore: ꝙ ipſa perdiderit Et cũ difficilius experta

kabehrt careat uoluptate: minorẽ cõtinentiæ ſe ſciat habere mercedẽ: ſit tn & illa ſecura:ſit gaudẽs. Cẽteſimus & ſexage
ſimus fructus de uno ſũt ſemine caſtitatis. Nolo habeas cõſortia matronaꝶ: nolo ad domos nobiliũ accedas:

leds
nolo te ftequẽter uidere quod cõtemnẽs uirgo eſſe uoluiſti.ſi ſibi ſolẽt applaudere mulierculæ deiudicibus ui
lomini ris: & in aliqua dignitate poſitis:ſi ad ĩperatoris uxorẽ cocurrit ambitio ſalutantiũ:cur tu facis iniuriam uiro
ratbi, tuo Ad hoĩs cõiugem dei ſy ponſa ꝗd ꝓperas· Diſce inac parte ſ. uꝑbiam ſanctã. ſcito te illis eẽ meliorẽ. Neq;
piſen uero eaꝶ tantũ te cupio declinare decurſus: quæ marito ĩflant honoribus: quas eunuchoꝶ greges ſepiũt: dᷣ
Venum in quaꝶ ueſtibus attenuata ĩ filu auri metalla texunt ſed etiã eas fuge: quas uiduas neceſſitas fecit: nõ uolun
ütan tas:nõ ꝙ mortẽ optare debuerint maritoꝶ: ſed datã occaſionẽ pudicitiæ nõ libenter acceperint. Nũc uero tä
goche tũ ueſte mutata: priſtina nõ mutat ambitio. præcedit caueas baſternaꝶ: ordo ſemiuiroꝶ: & rubentibus buccis
tpoſb, cutis farta diſtendit᷑: ut eas putes maritos nõ amiſiſſe: ſed quærere. plena adulatoribus domus: plena cõuiuüis.
“ Clerici ipſi quos in magiſterio eſſe oportuerat doctrinæ pariter & timoris: oſculant capita matronaꝶ. & extẽ/
*K ta manu: ut bndicere eos putes uelle:ſi neſcias: precia accipiũt ſalutãdi. INle interĩquæ ſ acerdotes ſuo uiderint
hänan indigere præſi idio: erigunt in ſ upbiã: & quaſi maritoꝶ expertes dnatu: uiduitatis præferũt libertatẽ. Caſtæ uo
on cant᷑ & noĩe.Et poſt cœnã dubiã apoſtolos ſ. omniãat. Sint tibi ſociæ quæ ſe ieiunio tenuãt:ꝗqbus Dallor in facie
Wü eſt: quas ætas ꝓbauit & uita: quæ quotidie in cordibus ſuis canũt: ubi paſcis:ubi cubas in meridie? quæ ex afle
nl ctu dicũt:cupio diſſolui & eſſe cũ Xpᷣo. Eſto ſubiecta parẽtibus. imitare ſ ponſum tuũ.Rarus ſit egreſſus in pu
bkan blicũ. Martyres tibi quærant᷑ in cubiculo tuo. Nunꝗᷓ cauſadeerit ꝓcedendi: ſi ſemp qñ neceſſe eſt: ꝓceſſura ſis
tue uære moderatos cibos: & nunꝗᷓ tibi ſit uenter expletus. Plures ꝗppe ſũt: quæ cũ uino ſint ſobriæ:ci boꝶ largi
ri⸗ utte ſüt ebriæ. Ad of̃onẽ tibi nocte ſurgẽti:nõ indigeſtio ructũ faciat: ſed inanitas. Crebrius lege:diſce qᷓpluri/
alde ma. Tenẽti codicẽ ſomnus obrepat: & cadentẽ faciẽ pagina ſaãcta ſuſcipiat. Sint tibi quotidiana ieiunia: & re-
lii fectio ſaturitatẽ fugiẽs. Nihil pdeſt biduo triduoq; traſmiſſo: uacuũ portare uentrẽ: ſi pariter obruat᷑: ſi com
tenetec penſet᷑ ſaturitate ieiuniũ. Illico mẽs repleta torpelſcit: & irrigata humus ſpinas libidinũ germinat. Siquãdo
welis ſenſeris exteriorẽ hoĩem florẽ adoleſcẽtiæ ſuſpirare: & accepto cibo: cũ te in lectulo cõpoſitã dulcis libidinũ põ
vlot pa cõcuſſerit arripe ſcutũ fidei: in quo ignitæ diaboli extinguunt᷑ ſagittæ. Oẽs adulterantes: qſi clibanus corda
lueml eoꝶ. At tu Xp̃i comitata ueſtigiis: & ſermonibus eius intẽtata dic. Nõne cornr̃m ardens erat in uia:cũ aperi/
ſanch ret nobis Ieſus ſcripturas? & illud ignitũ eloquiũ tuũ: & ſeruus tuus dilexit illud. Difficile eſt humanã anima
intſ aliqd nõ amare: & neceſſeeſt ut in quoſcũq; mẽs noſtra trahat affectus. carnis amor ſpiritus amore ſuperetur:
wob Deſideriũ deſiderio reſtinguat. Quicꝗd inde minuit᷑ hiccreſcit: quin potius ſemper ingemĩa: & dic ſuꝑ lectu
Ppien⸗ Iũ meũ in noctibus:quæſiui quẽ dilexit aĩa mea. Mortificate inqt apoſtolus mẽbra ueſtra quæ ſũt ſup terrã.
nfut Vñ & ipſe cõfidenter aiebat uiuo aũt iã nõ ego:uiuit uero in me Aps:qui mortificat mẽbra ſua: & in imagine
Poet pambulat:nõ timet dicere: factus ſũ ſicut uter in pruina. Quicꝗd in me fuerit humoris libidinis excoctũ eſt:è&
tami infirmata ſũt in ieiunio genua mea: & oblitus ſũ mãducare panẽ meũ. Auoce gemitus mei adhæſit os meum
aſ⸗ carni meæ. Eſto cicada noctiũ. Laua per ſingulas noctes lectũ tuũ lachrymis tuis:ſtratũ tuũ riga. Vigila & fias
anliü ſicut paſſer in ſolitudine:Pſalle ſpiritu pſalle & ſenſu. Benedic aĩa mea dnm: & ne obliuiſcaris oẽs retributio
goſte nes eius: qui ꝓpiciat᷑ cũctis iniquitatibus tuis: qui ſanat oẽs ĩ firmitates tuas: & redimet ex corruptiõe uitã tuã:
enen⸗ qs nr̃m ex corde dicere põt. Quia cinerẽ qᷓſi panẽ mãducabã: & potionẽ meã cũ fletu miſcebã. an nõ flẽdũ:nõ .
lterr gemẽdũ: cũ me rurſus ſerpẽs ĩuitat ad illicitos cibos cũ de paradiſo uirginitatis eiectũ tunicis uult ueſtire pel
idum liciis? quas Helias ad paradiſũ rediẽs ꝓiecitad terrã Quid mihi & uoluptati quæ in breui præteriit: qd cũhoc
„AOe. dulci & mortifero carmine ſirenaꝶ? Nolo illi ſubiacere te ſnĩæ: quæ in hoĩe eſt lata danatio. in doloribus in an
idetit xietatibus paries mulier: lex iſta nõ eſt mea:ſed dei. ad uiꝶ cõuerſio tua. ſi cõuerſio illius ad maritum quæ uiꝶ
gurß nõ habet Xp̃m: & ad extremũ morieris. Finis iſte cõiugii. meũ ꝓpoſitũ ſineſe exu eſt. Hẽant nuptæ tp̃s ſuũͥ. Na
titulus uirginitatis mihi maria dedicat᷑ & in Apo. Dicat aliqs. Et audes nuptiis detrahere quæ a deo benedictæ
Se ſũt? Nõ eſt detrahere nuptiis:cũ illis uirginitas anteferat᷑. Nemo malũ bona cõparat. Glorient & nuptæ cũa
l uirginibus ſint ſecũdæ: Greſaite ait & multiplicamini: & replete terrã. Creſcat & multiplicer ille qui ĩpleturus
h M iiu. ccxiiii.

toles

eſtterrã. tuũ agmẽ in cælis eſt. Creſcite & multiplicamini: hoc explet edictũ poſt paradiſũ & nuditatẽ: & ficus

folia auſpicantia pruriginẽ nuptiaꝶ. Nubat & nubar ille: qui in ſi udore faciei co medit panẽ ſuũ: cu ius terra tri
bulos & ſpinas germinat. & cuius herba ſentibus ſuffſocat᷑. meũ ſemẽ cẽtena fruge fœcundũ eſt. Nò oẽs capi/
unt uerbũ dei. ſed hi ꝗbus datũ eſt. Aiũ eunuchũ neceſſitas facit: me uolũtas ſicut ſcrip tu eſt. Tẽpus am plexã
di: & tp̃s abſtinẽdi manus a cõplexibus: tpᷣs mittẽdi lapides:& tpᷣs colligẽdi. Poſtꝗᷓ de duritia nationũ generati
ſuũt filu Abrahæ: cœperũt lapides uolui ſup terrã: ptralſeũt ꝗqppe mudi iſtius tu rbines: & in curru dei rota cele
ritate uoluunt᷑. Cõſuãt tunicas: qui ĩcoſutã deſurſũ tunicã pdiderũt. quos uagitus delectat ĩfãatiũ: in ipſo lu/
cis exordio fletu lugẽtes quo nati ſũt. Eua in paradiſo uirgo fuit: poſt pelliceas tunicas initiũ ſũpſit nuptiaꝶ.
Tua regio paradiſus eſt. Serua ꝙ nata es.& dic: Reuertere aĩa mea in requiẽ tuã Et ut ſcias uirginitatẽ eẽ natu
ræ: nuptia poſt delictũ: uirgo naſcit᷑ caro de nuptiis: in fructu reddẽs: qd in radice pdiderat. Exiet uirga de ra/
dice ieſſe: & flos de radice eius aſcẽdet. Virga mater eſt dni: ſimplex: pura: ſincæra: nullo extrinſecus germine co
hbaærẽte: & ad ſimilitudinẽ dñi unione fœcũda. uirgæ flos Apᷣs eſt dicẽs. ego flos cãpi: & liliũ cõualliũ. Qui & in
alio loco lapis prædicat abſciſus de mõte ſine manibus. ſignificãte ꝓpheta uirginẽ naſcituꝶ eſſe de uirgine. ma
nus qppe accipiunt᷑ pro ope nuptiaꝶ: ut ibi: ſiniſtra eius ſub capite meo: & dextera illius amplexabit᷑ me. In hu
ius ſenſus cõgruit uolũtatẽ etiã illud: ꝙ aĩalia quæ in arca Noe bina ĩducunt᷑timmunda ſũt. impar numerus
eſt mundus. ꝙ Moyſes & Ieſus naue nudis in ſanctã terrã pedibus iubent᷑ ĩcedere: Et diſcipuli ſine calciamen
toꝶ onere: uinculis pelliũ ad prædicationẽ noui euãgelii deſtinant᷑. ꝙ milites ueſtimẽtis Ieſu ſorte diuiſis: cali
gas nõ habebãt quas tollerẽt. Nec enĩ poterat hr̃e dus: quod ꝓhibuerat ſeruis. Laudo nuptias: laudo cõiugiũ.
ſed quia mihi uirgines generãt: lego de ſpinis roſã: de terra aurũ:decõcha margaritam. Nundd qui arat: tota
die arabit/ Nõne & laboris ſui fruge lætabit᷑: Plus honorant᷑ nuptiæ: qñ quod de illis naſcit᷑: plus amat᷑. Qvid
ĩuides mater filiæ: quæ tuo lacte nutrita eſt?tuis educata uiſceribus:in tuo adoleuit ſinu? Tuillã uirginẽ ſedu
la pietate ſeruaſti. Indignaris ꝙ noluit militis eẽ uxor:ſed regis Grande tibi beneficiũ præſtitit. Socrus dei eſſe
cœpiſti. De uirginibus inquit apoſtolus præceptũ dninõ hẽo. Cur/Quia & ipſe ut eẽt uirgo: nõ fuit imperii
ſed ꝓpriæ uolũtatis. Neq; enĩ audiẽdi ſũt:qui eũ uxorẽ habuiſſe cõfingũt. cũ decõtinentia diſſerens: & ſuadẽs
ppetuã caſtitatẽ ĩtulerit: uolo aũt oẽs eſſe ſicut meipſũ. & infra. Dico aũt ĩnuptis & uiduis:bonu eſtillis ſi ſic
maneat ſicut & ego. & in alio loco. Nũquid nõ habemus poteſtatẽ circũducẽdi mulieres: ſicut & cæteri apoſto
li Quare ergo no habet dñi de uirginitate præceptũ? quia maioris eſt mercedis: quod nõ cogit᷑: & offert᷑. quia
ſi fuiſſet uirginitas impata: nuptiæ uidebant᷑ ablatæ. & duriſſimũ erat cõtra naturã cogere: angelorũq; uitam
ab hoĩbus extorquere. & id quodãmodo dãnare: quod cõditũ eſt. Alia fuit in ueteri lege fœlicitas. Beatus q ha

bet ſemen in ſyon: & domeſticos in hieruſalẽ. & maledicta ſterilis: quæ nõ pariebat. & filii tui ſicut nouellæ oli

uaꝶ:in circuitu menſæ tuæ. & in repromiſſiõediuitiaꝶ: & nõ erit ĩfirmus in tribubus tuis. Nũc eunuchis dici/
tur: ne te lignũ arbitreris aridu. Habes locũ pro filiis & filiabus in cæleſtibus ſempiternũ:nuũc benedicunt᷑ pau/-
peres:& Lazarus diuiti præfert᷑ in purpura. Nũc qui infirmus eſt: fortior eſt. Vacuus eſt orbis: & ut de typicis
taceã: ſola erat benedictio liberoꝶ. Propterea & Abrahã iam ſenex Cethuræ copulat᷑. & Iacob mãdragoris re/
dimit᷑. & cõcluſam uuluã in eccleſiæ figurã Rachel pulchra cõquerit᷑. Paulatim uero ĩcreſcente ſegete meſſor
imiſſus eſt. Virgo Helias: Heliſæus uirgo: uirgines multi filii prophetarũ. Hieremiæ dicit᷑: & tu ne accipias
uyxorẽ. Sanctificatus ĩ utero:captiuitate ꝓpinqua: uxorẽ prohiber accipere. Aliis uerbis idipſum apoſtolus lo
quit᷑. Aeſtimo hoc bonũ eẽ ꝓpter ĩſtãtẽ neceſſitatẽ. qm̃ bonũ ẽ hoĩ ſic eẽ. Quæẽ iſta neceſſitas quæ aufert gau
dia nuptiaꝶ: Tẽpus breuiatũ eſt. reliquũ eſt: ut & qui hñt uxores:ſic ſint qᷓſi nõ habeant. In ꝓximo eſt Nabu/
chodonoſor. ꝓmouit ſe leo de cubili ſuo: quo mihi ſuꝑbiſſimo regi ſeruitura cõiugia? quo paruulos quos ꝓ/
pheta cõplorat dicẽs adhæſit lingua lactẽtis ad faucẽ ipſius in ſiti. paruuli poſtulauerũt panẽ: & qui agerer
eis: nõ erat. Inueniebat ergo ut diximus: in uiris tantũ hoc cõtinẽtiæ bonũ: & in doloribus iugiter Eua parturie
bat.Poſtꝗᷓ uero uirgo cõcepit in utero:& peperit nobis pueꝶ:cuius principatus in humeros eius:deũ fortẽ:pa/
trẽ futuri ſæculi: ſoluta maledictio eſt. Mors per Euã: uita per Mariã. Ideoq; & diutius uirginitatis donũ flu/

xit in fœmĩas: qa cœpit a fœmiĩa. Stati ut filius dei ingreſſus eſt ſup terrã: nouã ſibi legẽ inſtituit. ut qui aban

gelis adorabat᷑ in cælo: haberet angelos & in terris. Tũc Holofernis caput Iudith uidua & cõtinẽs amputauit.
Tũc Amã qui ĩterpretat᷑ iniquitas: ſuo cõbuſtus eſt igne. Tũc lacobus & Ioãnes relicto patre reti & nauicula:
ſecuti ſũt ſaluatorẽ: affectũ ſanguinis & uincula ſæculi & cura domus pariter relinquẽtes. Tũc primũ auditũ
eſt: qui uult uenire poſt me: abneget ſemetipſũ: & tollatcrucẽ ſuã: & ſequat me Nemo eniĩ miles cũ uxore per/
gitad prœliũ. Diſcipulo ad ſepulturã patris ire cupiẽti:nõ pmittit᷑. Vulpes foueas hnt:& uolucres cæli nidos:
ubi requieſcãt. filius aut hoĩs noò habet ubi caput ſuũ reclinet. Ne forſan cõtriſteris: ſi anguſte mãſeris. Quiſi
ne uxore eſt: ſollicitus eſt ea quæ dni ſũt: quõ placeat dũo. Qui aũtcũ uxore eſt: ſollicitus eſtea: quæ ſũt huius
mũdi: quõ placeat uxori. Diuiſa eſt mulier: & uirgo. Quæ nõ eſt nuptacogitat quæ ſũt dñiiut ſit ſãcta corpo⸗
re & ſpũᷣ. Nã quæ nupta ẽ: cogitat quæ ſũt mũdihuius: quò placeat uiro. Quãtas moleſtias hẽant nuptiæ: &
quot ſollicitudinibus uĩciant᷑: in eo libro quẽ aduerſus Heluidiũ de beatæ Mariæ ppetua uirgĩtate edidimus:

puto breuiter expreſſũ. Nũc eadẽ replicare flonduelt. Et ſicui placet:de illo põt haurire fonticulo. Veꝶ ne pe

nitus uidear omiſiſſe:nũcdicã: ꝙ cũ apoſtolus ſine ĩtermiſſiõe orare nos iubeat:& qui ĩ cõiugio debitũ ſoluit:
. 1 . =G orare

okate ne

ingtun
oultis

uitgo ſi

Abei

perlai

venenit

Nrlul
Genun
zütele⸗
uideter
gensi⸗
ceſlitu
gentip
nstſec

benter⸗
ſtüuoc
utur
Alln
lulel
Caud
nuc
culo⸗
mo:
tenet
dinit
Ano
Piien
ſurg
patal
honi
tirgu
n
geit
ſens
mar
der
hæ,
lote
mea:
din

lün
triſa

ir orare nõ poſſit:aut oramus ſemꝑ & uirgines ſumus: aut orare deſinimus: ut cõiugio ſea eruiamus. Et ſ inuplerit
8 n ingt uirgo: no Pecat: tribulationẽ tn carnis habebũt huiuſmodi.Et in principio libelli præfatus ſ ũ me de an/
in r guſtiis nuptiaꝶ: aut nihil oĩno: aut pauca dictuꝶ. Et nũc eadẽ admoneo: ut ſi tibi placet ſcire quot moleſtiis
ai uirgo ſit libera:quot uxor aſtricta ſit: legas Tercullianu ad amicũ philoſ: oph ũ: & de uirginitate alios libellos:
etti & btĩ Cypriani uolumẽ egregiu: & papæ Damaſi ſupꝑ hac re uerſu ꝓſaq; copoſita: & Ambroſii noſtri quæ nu
l per ſcripſit ad ſororẽ opuſcula. In ꝗbus tãto ſe effudit eloqo: ut quicqd ad laudes uirginũ ptinet exquiſierit: ĩ
pl olu/ uenerit: expreſſerit: ordinarit. Anobis diuerſo tramite incedet᷑. Wirginitatem no tãtũ efferimus: ſed ſeruamus.
eran, Nec ſufficit ſcire: qbonũ eſt: niſi cuſtodiar attẽtius: quod electuũ eſt. qa illud iudicii eſt. hoclaboris: &illud
ei natu cõmune cũ pluribus: hoc cũ paucis. Qui pſeuerauerit inqt uſq; in finẽ: hic ſaluus erit. Et multi uocati: pauci
Nden, aut electi. Itaq; obteſtor te corã deo: & xpo Ieſu: & electis angelis eius: ne uaſa tẽpli dni: quæ ſolis ſacerdotibus
