tẽditurq; ad ſeptẽtrionẽ areopolis:i quo & militũ exoĩ parte pᷣſidia diſtributa: plenũ ſanguinis & formidinis

teſtant ĩgreſſũ. Hic quõdã moabitaꝶ fuit. & poſtea Seon rex amorræoꝶ iure belli eũ obtinuit. Sed & terra fi-
lioꝶ iſrael trãs iordanẽ ab Arnone ĩcipiẽs uſq; ad mõtes. hermon & libanũ oñdit᷑. Ar locus uel oppidũ Arnoe
qd a. lxx.ĩterpᷣtibus p extẽſã uocalẽ & dicit᷑ Oſemon locus deſerti: deniq; & ipſũ uocabulũ ĩcultã terram deſer
tãq; ſignificat. Abelſathin locus ĩ deſerto ad meridianũ moabitaꝶ. Azor ſiue zazer terminus urbis amon E
nuũc philadelphia dr̃ diuidẽs eã amorræoꝶ uſq; regionẽ. & etiã ĩ octauo circiter lapide eius ad ſolis occaſũ uicus
zazer uſq; ĩ pſetẽ diẽ pmanẽs. Azoer oppidũ moabitaꝶ qd ſitũẽ ſuꝑ ripaã torrẽtis Arnõpoſſeſſũoli a gẽte ter
miacuimẽ: & poſtea retẽtũa filiis Lothĩ moabitis cũ priores accolas ſubuertiſſẽt: & ondit᷑ uſq; hodie ĩ uertice

mõtis illius. Sed & torrẽs p abrupta deſcẽdẽs ĩ mare mortuu fluit. Cecidit aut Azoerĩ ſortẽ tribus Gad contra

faciẽ Rabba. Aſtaroth antiqᷓ ciuitas og regis baſſa:ĩ ꝗᷓ hitauerũt gigãtes: & poſtea cecidit ĩ ſortẽ tribus manaſ
ſæ regiõis betpaneæ. & ſex malibus ab Adar urbe arabiæ ſeparata ẽ. Porro Araab Oſtra. xxv. milibus diſtat: di/
ximus & ſupra de Aſtaroth Carnaim. Agriſpetula mos ẽ moabitaꝶ ĩ quẽ adduxit ballach filius Sophor ba/
laã diuinũ ad maledicẽdũ iſrael ſi uꝑ uerticẽ: ꝗ ꝓpter uehemẽs p̃ruptuũ uocat᷑ exciſus:& unũ mari mortuo ꝓcul
ab Arnoe. Araboth moab ubi ſecudo numeratus eſt populus: qd Aquila interpretat᷑ humilia ſiue æqualia
Moab haãc habẽs cõſuetudinẽ: ut heremũ ꝓpter planitiẽ omana ideſt æqualẽ ĩterpretet᷑ & planã:deniq; Sym/
machus pro Araboth moab capeſteria moab trãſtulit: & eſt uſq; hodie locus iuxta mõtẽ phogor eũtibus alibi
Adæ in elbũ Arabiæ cõtra hierico: qui ita appellat. Araba hacutſi upra Aquila trãſtulit plagã: Symmachus
ĩterdũ cãpeſtrẽ ĩterdũ ĩhĩtabilẽ: Theodotiò occidẽtalẽ. Atharothciuitas oli amorræoꝶ trãs iordanẽ: qᷓ poſtea
cecidit ſortẽ tribus gad: uocatus ẽ aũt Acharoth a filiis Salma ſiue Salmò utĩ paralipomenõ ſcriptũ ẽ. Atha
roth Sophã & hæcciuitas tribus Gad. Arach ciuitas amorræoꝶ uicina deſᷣto cades:& uſqʒ nũc ondit᷑ uilla ad
oppidũ Mallatis qᷓrto lapide de Achebron uiceſimo ĩ tribu Iuda. Aſemona ciuitas in deſerto:ad meridiẽ iu/
dææ diuidẽs ægyptũ & ſortẽ tribus Iudæ: ad mare uſq; ad occidẽtẽ: poſui & ſupra aſemona caſtra filioꝶ Iſrael.
Achabi terminus iudææ puĩciæ ad oriẽtalẽ reſ piciẽs tribus Iudæ. Eſt aũt & uicus nũc uſq; grãdis nouẽ mili
bus a neapoli cõtra oriẽtẽ deſcẽdẽtibus ad iordanẽ & leribuĩ p eã ꝗ appellat᷑ atrabitĩe:ſed & cõfiniũ amorræoꝶ
acrabĩ dicit᷑. de quo loco nõ extermiauit alienigenas tribus neptali: ut ĩ iudicũ libro ſcriptũ ẽ. Aſada cõfiniũ
iudææ reſpiciẽs ad aqlonẽ. Arath termĩus & ipe iudææ còſtãs achedrõ milibus. xx. ad meridiẽ: de quo ſupra
poſitũ ẽ. Aſarenã termius iudææ ad ſeptẽtrionẽ Aſernai termĩus & ipe iuldææ. Atrbeſa termĩus & ipᷣe iu/
dææ ortũ ſolis aſpiciẽs. Eſt & uſq; hodie uicus arbel trãs iordanẽ ĩ finibus pellæ ciuitatis Palæſtiæ: & alius hoc
uocabulo ĩ cau opgrã diſtãs ab oppido legiois milibus nouẽ. Aulon nò græcũ ut qdã putãt ſed hebræũ uo
cabulũ ẽ.appellat᷑ aut uallis grãdis atq; cãpeſtris ĩ ĩmẽſã lõgitudinẽ ſe extẽdẽs:qᷓ circũdat᷑ ex utraq; parte mõti
bus ſibi ĩuicẽ ſuccedẽtibus & cohærẽtibus ĩcipiẽtes a libano & ultra en uſq; ad deſertũ Pharã pueniũt.Sũtq;
ĩipᷣo Aulone.i.uallone cãpeſtri urbes nobiles. Sitopolis tyberias ſtagnũq; ꝓpter eã. Sed & hierico mare mor-
tuũ & regiões ĩ circuitu ꝑ ꝗqᷓs medius iordanis fluit oriẽs de fõtibus paneadis & ĩ mari mortuo ĩtuẽs. Amale/
chites regio ĩ deſerto.ad meridiẽ iudææ trãs urbẽ pᷣ̃ᷣtereũtibus aialã cuius & ſcriptura recordat᷑ dicẽs Amalech
hiĩtat ĩ terrã ad auſtrũ: ſed & iuxta eũalius cananæus hi tabat:ꝗq & dimicauit cõtra filios Iſrael ĩ deſerto:de qui

4

bus ita ſcribit᷑.Amalech aũt & cananæus hitabãtĩ ualle. Araba planũ: Aqla & Symmachus cãpeſtrẽ ĩterp
tant᷑

. * 4 „

thub
mnin
eagle
Obni
egnge
odh
Crraini
uſs
e cl,
basrin
lbbue
Axlmn
reppt
Ccunlſit
ziputi
itubia
achusn
ime ne
üdütte
ellake
micins
Ltemh
iAnoe
maeler
mon
ſünicus
geteter
uertce
Gcnmn
smand
iſtardi⸗
photby
uo el
ign⸗
busabi
umachus
oſte
leAkn
ullaxl
ndiei
olenl
nottro
ncölni
o ſupe
Gißenn
Alusko⸗
brrün
memn
itin
emol
Amae⸗
hmien
ge ⸗
iing
tmnt

—

tant᷑ ſicut ſu pra dcm̃ ẽ. Porro ẽ & alia uilla araba noĩe ĩ finibus diocæſareæq̃ᷓ oli Saporĩe dicebat᷑ & alia tribus
milibus a Sicopoli cõtra occidẽtẽ. Aian ꝗᷓ nũc philadelphia urbs arabiæ nobilis.ĩ qᷓ hĩtauerũt hodie raphai
g's antiꝗᷓ quã ĩterfecerũt filii Loth hĩtãtes ꝓ eis in Alan. Argob regio regis Baſſa Og ſup iordanẽ ꝗᷓ cecidit
ſortẽ dimidiæ tribus manaſſæ.& ẽ uſq; hodie uicus circa ieraſã urbẽ arabiæ. xv. ab ea diſtãs milibus cõtra occi
dẽtẽ ꝗ arta appellat᷑ qd ĩterpᷣtat Symmachus mẽſerã. Aſedoch urbs amorræoꝶ ꝗᷓ ceciditĩ ſortẽ tribus rubẽ
appellat᷑ aũt additio cognomẽto Aſedoch phagã.qdi ligua nra reſonare abſciſſu. Abarin mõs ẽ ĩ quo mor-/
tuus ẽ Moyſes. dicit᷑ aũt & mõs eẽ Nabã ĩ terra Moab cõtra lIerico ſupra iordanẽ ĩſup aliophaga. Oſtẽditurq;
aſcẽdẽtibus de Libiade ĩ eſbĩ ãtiquo hodieq; uocabulo: iuxta mõtẽ phagor nomẽ p̃ſtinũ retinẽte a quo coõtra
eũ regio uſq; nũcappellat᷑ phaſga. Anochiar qd ĩterpᷣtat Eciayaiciat. Hæcẽ baſſã ĩ ꝗᷓ ſũt uici. x.ĩ mote galaad
ꝗqceciderũt ĩ ſortẽ dimidiæ tribus manaſſæ: ꝗ locus nũc uocat᷑ golõ ĩ terra baccanea. Antillibanus: ea ꝗᷓ ſupra
libanũ ad oriẽtalẽ plagã reſpiciẽtia Antillibanus appellant cotra regionẽ Damaſci. ꝗcecidit ĩ ſortẽ tribus ma⸗
naſſæ. Aæeta ciuitas Cananæoꝶ ĩ parte tribus Iudæ ad quã uſq; pſecutus ẽ leſus ꝗqnq; reges. Sed & hodie uo
cat uilla Axecha ĩter eleutheropoli & Aeliã. Aiolĩ uallis aquæ p̃ruptũ ſuꝑ qd orãte quõdã leſu luna ſtetit
iuxta uillã quſq; nũc aiolĩ dr cõtra orietẽ bethellis tribus ab ea milibus diſtãs aut ꝓcul a gabaa & raia ſaulis ur
bibus.Porro hebræi affirmãt Aioli uicũ eẽ iuxta Intopoli ĩ ſecũdo lapide pgẽtibus Aeliã. Achor hebraice di
Emathachor qd ĩterpᷣtat᷑ uallis tumultus uel turbaꝶ eo ꝙ ibi tumultuatte & turbatus ſit iſrael:ĩ ꝗᷓ lapidaue
rũt quõdã Achã ꝓpter furtũanathema tis. Eſtaut a ſeptẽtriõe Ierico & uſq; hodie a regiois accolis ſic noĩat᷑: me
minit huius oſee ꝓpheta. Aſedoch alia ciuitas nõ qᷓ ſupra licet eodẽ noĩe uocet᷑: quã expugnauit quõdã leſus
rege eius ĩterfecto. Aſorciuitas regni iabi quã ſolã ĩtẽdit Ieſus: qa metropolis erat oĩum regnoꝶ philiſti. ẽ &

alia uilla uſq; hodie Aſor ĩ finibus Aſcalõis cõtra oriẽtẽ eius q̃ ceciditĩ ſortẽ tribus iudæ: cuius & ſcriptura me/

minit appellãs eã ad diſtinctionẽ ueteris aſor nouã. Armõ regio Aeneoꝶ: quã obtinuit Ieſus: hebræus uero
quo pie legẽte ſcripturas didici affirmat mõtẽ Hermõ paneadi ĩminere: quẽ quõdã tenuere ænei & amorræi:
de quo nuc æſtiuæ niues tyꝶ ob delitias deferunt᷑. Sed Flalaach mõs quẽ Aqꝗla ĩterpᷣtat᷑ diuidẽtẽ mõtẽ.i. limpi
duũ ſiue lubrai. Armõ mõs amorræoꝶ de quo nũcdcm quẽ ſinices uocãt Samor: & amorræus appellauit Sa/
uir: dẽq; ĩ uertice eius ĩſigne tẽplũ qd ab ethuuth cultui habet e regione paneadis & libani & terra filioꝶ iſrael
trãs iordanẽ a ſolis ortu prupto Armõ uſq; ad mõtẽ Aermõ extẽdit. Auober ciuitas quã expugnauit leſus
& ẽ uſq; hodie uilla iuxta dioſpoli qᷓſi qᷓrto miliario ad oriẽtalẽ plagã qᷓ uocat᷑ Bethoanabal. plæriq; aũt affir/
mãt ĩ octauo ab ea miliario ſitã appellari bethanabal. Aſdod ĩ ſortibus Iudæ ꝗᷓ nũc uocat᷑ azotus: ĩ ꝗ derelicti
ſũtgigãtes qappellabant᷑ Emathi: & ẽ uſe q; hodie ĩſigne oppidũ palæſtiæ. Acder urbs quã expugnauit Ieſus
rege illius ĩterfecto. Afec& hæc ciuitas ẽ quã rege ipius trucidato expugnauit Ieſus. Achſaph & cõtra huius
regẽ philoſophus pugnaſſe deſcribit᷑: appellaturq; uia theſſalus ĩ octauo lapide diocæſareæ ad radicem mõtis
tabor ĩ capeſtribus. Accarõ ĩ tribu dã ſiueut ego arbitror tribu iudæ & leuã cananæoꝶ urbs una de ꝗnq; oli
ſatrapis palæſtinæ: & decreta ẽ ꝗdẽ tribui iuda. nec tñ tẽta ab ea:qa hĩtatores pᷣſtios nequit expellere. Sed & uſ
q; hodie grãdis ĩtus ciuiũ iudæoꝶe.f Accarõ dr ĩter Azotũ & Iamã ad onẽtẽ reſpiciẽs. Quidã putãt Accarõ tur
ri ſtratõis poſteacæſareã nũcupatã. Axotus ꝗᷓ ſupra Aſda uſq; hodie no ignobile municipium palæſtinæ &
una de ꝗnq; ciuitatibus Allophyloꝶ: decreta qdẽ tribui iudæ: ſed nõ retenta ab ea: qa nequaꝗᷓ ueteres accolas
Potuit expellere, Aſcalõ urbs nobilis palæſtinæ ꝗᷓ & ipſa ãtiꝗtus una fuit de ꝗnq; ſatrapis phili ſtinoꝶ: ſepa
rata qdẽ tribui iudæ p ſortẽ tñ nõ retẽta ab ea qa hĩtatores eius ſupare nõ potuit. Afeta termius amorræoꝶ
ſuꝑ iordanẽ ĩ ſortẽ tribui rubẽ. Sed & uſq; hodie ẽcaſtellũ grade afeta noĩe iuxta oppidũ palæſtinæ. Agad ſi
ta ad radices mõtis Hermõ. Aemach urbs ꝗᷓ cecidit ĩ ſortẽ rubẽ. Sed nũc amatus uilla d trãs iordanẽ ĩ uiceſi
mopᷣmo miliario a pelle ad meridiẽ. Eſt & alia uilla uicinia gadare noĩe Amatha ubi calidæ aquæ erũpũt. In re
gnoꝶ quoq; libris ſcribit᷑. Ab ĩtroitu Emath uſq; ad mare hoc ẽ deſerti qd mare mortuũ. Ego aũt inueſtigans

reppi Emath urbẽ coeles Syriæ appellari:ꝗᷓ nũc græco ſermõe epiphania dr̃. Amori trãs iordanẽ in tribu gad

hocẽ Amã de ꝗᷓ dixĩus ſupra philadelphia ciuitas illuſtris arabiæ. Adara ĩ tribu iuda iuxta deſertu.ẽ quoq; &
alia uilla ĩ finibus dioſĩ poleas iuxta tha uiticã regionẽ ꝗᷓ athauina uilla uſi q; hodie ſicuocat᷑. Athaica uicus in

deſerto ſitus. ĩ poſſeſſiõe tribus iudæ p ꝗᷓ Symmachus ĩterpᷣtat pauimẽtũ. Acor ĩ tribu iudæ:de ꝗᷓ & ſupra di

ximus Adomi quõdã uillula nũc ruinæ ĩ ſorte tribus iudæ: ꝗ locus uſq; hodie uocat᷑ male dni & græce dr ana/
ba Latine aũt appellari pnit aſcẽſus ruffoꝶ ſiue rubẽtiũ pꝓpter ſãguinẽ ꝗ illis crebro a la/

tronibus fũdit᷑. Eſt aũt cõfiniũ tribus iudæ & Beniamĩ deſcẽdẽtibus ab helia lericũ:ubi caſtellũ ĩſit ũ ẽob auxi

lia uiatoꝶ huius ſãguinarii & cruẽti loci:dñs quoq; ĩ pabola deſcẽdẽtis iericũ de hieroſolyma recordat᷑. Amã
ĩ tribu iuda. Aſeri tribu iudæ. appellat᷑ aut nuc uicus pgrãdis pgẽtibus Aſcalonẽ de Azota. Aſarſaul tribu
iudæ urbs ſacerdotibus ſeparata. Eſt uſq; hodie uilla Betheminĩ noĩe ĩ ſecũdo lapide de Atherebitho hoc eſt
tabernaculũ Abraha ꝗᷓtuor milibus Acherõ. Aſtaol ĩ tribu iudæ uſq; hodie uilla uocabulo Aſto ĩter Azotũ
& aſcalonẽ pmanet. Aſna ĩ tribu iudæ. Adolã ĩ tribu Iudæ & uſq; hodie uicus nõ paruus ad oriẽtẽ Eleuthe
ropoleos ĩ decimo eius miliario hoc noĩe uocat᷑. Adithã ĩ ſorte tribus Iudæ. Dicit aut & qdã uilla atlia iux/

ta Gazã: & alia adita iuxta Dioſpolin: ꝗſi ad oriẽtalẽ plagã reſpiciẽs. Adaſa ̃ tribu ludæ uſq; hodie uicus iux

ta guſuas. Sed miror quõ guſnẽſẽ regionẽ ĩ tribu Iudæ poſuerit cũ pſpicuũ ſit fᷣm libꝶ Ieſu ſorte eã tribui
E v. „Xlv.

fraĩ cecidiſſe. Acherĩ tribu iudæ. Aſã ĩ tribu iudæ ẽ uſq; hodie uicus noĩe Bethaſã ad Aeliã ptinẽs in. xv. ab
urbe miliario. Aſẽénã ĩ tribu iudæ. Agaf ĩ tribu iudæ nuũc uſq; uicus ĩ finibus Eleutheropolis ẽ. Eſt & alia uil
lagrãdis iudæoꝶ noĩe. Aena Darona cõtra auſtralẽ plagã chchrois nouẽ ab ea milibus ſeparata. Aſtamos ĩ
tribu iudæ uicus & ipſe iudæoꝶ ĩ Daroma ad aqlonẽ loci auẽ. Aui ĩ tribu iudæ. Eſt uicus auea iuxta alteꝶ de
quo ſupra dixius ade oriẽtalẽ plagã reſpiciẽs cũctis hĩtatus xp̃ianis. Affeta ĩ tribu uidæ. Auata ĩ tribu iudæ.
Areba ĩ tribu iudæ. Aſtaroth cõtra Rama ĩ tribu ioſeph. Aſtaroth ciuitas ĩ tribu effraĩ nuũc uicus ad aqlonẽ
ex baſte ĩ qᷓrto eius miliario acurus dr. Adara ciuitas tribus effraĩ. Aſer ciuitas tribus manaſſæ nũc demõſtrat᷑
uilla deſcẽdẽtibus ab neapoli ſintopoli ĩ. xy. lapide iuxta uiaã publicã. Acharoth ciuitas tribus Beniamĩ. ſũt aũt
duæ acharoth haud pcul ab Aelia. Araboth ciuitas ſortis Beniamiĩ ſacerdotibus ſepata ĩ tertio ab Aelia milia/
rio. de ꝗᷓ & hieremias ꝓpheta fuit. Adar ciuitas ſortis Beniamĩ. Aelmõ ciuitas tribus beniami ſacerdotibus ſe
parata. Aiuxt caſis.i. uallis Caſis ĩ tribu Beniami. Auĩĩ tribu Beniami. Aphra ĩ tribu Beniamĩ. Eſt & hodie
uicus Effrẽ ĩ ꝗnto miliario Bethelis ad oriẽtẽ reſpiciẽs. Aumieniaĩ tribu Beniamin. Affini ĩ tribu Beniamãĩ.
Ari ĩ tribu beniamĩ.ẽ & uilla iuxta dioſpoli ꝗᷓ nũc appellat᷑ uſq; Betariph. Ampla ĩ tribu Beniami. Aſarĩ tri
bu Symeõ. Armathabob ĩ tribu Symeòis ciuitas ſacerdotibus ſepata. Aſẽna ĩ tribu Symeõis. Amethar ĩ tri
bu zabulò. Auiuia ĩ tribu zabulõ: & alia uillaAuiuia eũtibus de neapoli Aeliã ĩ. x. miliario. Annuatõ tribu za
bulõ. Achaſelut ẽ ciuitas tribus Iſachar: appellat᷑ aut & qdã uicus facalus iuxta mõtẽ tabor ĩ cãpeſtribus ĩ octa
uo miliario diocæſareæ ad oriẽtẽ reſpiciẽs. ſicut ſupra dixius. Affraĩ ciuitas tribus Iſachar ẽ hodieq; uilla affa
rea noĩe ĩ ſexto miliario legiois cõtra ſeptẽtrionẽ Alimedech. ſortis aſſis. Amach ĩ tribu aſſer. Amet ĩ ſorte tri
bus Iſachar. Auerich ĩ ſorte tribus Iſachar. Aſtiſap ĩ tribu Aſſer ciuitas ſeparata leuitis. Amer ĩ tribu Aſſer
ẽ ꝗqᷓdã uilla noĩe Bethenea ĩ qntodeciĩo lapide a cæſarea ſita ĩ mõte cõtra oriẽtalẽ plagã ĩ ꝗᷓ & lauacra dicunt eẽ ſa
lubria. Acrau ĩ tribu Aſſer. Amõĩ tribu Aſſer. Accho qᷓ nũc Ptolemais appellat᷑ ſortis aſſer de ꝗᷓ hĩtatores
pſtios nequit expellere. Achæifĩ tribu aſlerf alienigenæ pmãſerũt. Hæc ẽ & diſpa ĩ nono miliario Ptolemai
dis pgẽtibus tribus. Auiuia ſortis Aſſer. Affec ſortis Aſſerĩ qᷓ hĩtatores pᷣſtini pmãſerũt. Adeuiue ĩ tribu ne
“ Aſſor tribu neptalĩ quã rex Aſſyriõ ꝓphetaſſe ſcribit᷑. Aſſeddi ĩ tribu neptali. Amath ĩ tribu neptali.
Azanot ĩ tribu neptali:ẽ aut & nũc uicus ad regionẽ diocæſareæ ptinẽs ĩ cãpeſtribus. Ahilõ ſordis Dã ſepata
leuitis. & ẽ hodie uicus alius haud ꝓcul a nicopoli.ſciẽdũ ꝙ ahilõ. xx.ediderũt ubi erãt urſi. Arad ẽciuitas ĩhi
tatores filii hebad: ſoceri Moyſi ĩ medio iſraelis. Ader apud quẽ Gedeõ caſtrametatus ẽ. Ariſoth ciuitas ſiſar
prĩcipis iabis. Eſt aũt Iabis trãs iordanẽ nũcuilla pgrãdis a ciuitate Pellex ſex milibus diſtãs pgẽtibus Heraſã.
Aredh aſcẽſus ꝓ quo Aqla ĩterpᷣtat᷑ ſaltuũ:Symmachus mõtiũ. Aruir ubidimicauit Iepte:ẽ hodieq; uilla
ĩ mõte ſita uiceſimo ab Helia lapide ad ſeptẽtrionẽ. Arnaubi ſcriptura refert ſediſſe Abimelech. Aiali ciui
tas ĩ terra abulõ: de ꝗᷓ fuit & ille aiolõ ꝗ ĩdicauit populũ iſrael. Abel uineaꝶ ubi dimicauit iepte terra filioꝶ
Amõ:nã & uſq; ĩ pntẽ diẽ ĩ ſeptĩo lapide pailadelphiæ uilla Abel cernit᷑ uĩetis cõſita. Alia quoq; ẽ ciuitas noĩe
abilla uini fertilis: ĩ duodecimo a gadaris miliario: cõtra oriẽtalẽ plagã: necnõ & tertia ĩ phœnice Abilla ĩter da
maſcũ & Paneadẽ. Aramethẽ Sophi:ciuitas Helcane & Samuelis ĩ regiõe tãnitredis iuxta dioſpolim: uñ fuit
lIoſeph q in euãgeliis Abarimathia fuiſſe ſcribir. Abuezer qd ĩterpᷣtat᷑ lapis adiutorii ſiue lapis auxliator. Eſt
auũt locus ubi tulerũt philiſtim arcã teſtamẽti ĩter Heliã & aſcalonẽ iuxta uilla bethamus. Aphes domus ubi
dimicauit Saul: ꝓ quo Aqla poſuit ĩ finibus domui. Anuegel ꝓ quo Aqla auſtꝶ: Symmachus menidiẽ trã
ſtulerũt. Arith ubi Dauid ẽ uilla Arath noĩe ad occidẽtalẽ helim: Aialim ꝓ quo Aqla trãſtulit ceruoꝶ: The
odotion lapides ceruoꝶ Endorꝗᷓ eſtĩ ezraela ubi filii iſraelis ſe ad p̃liũ pparates caſtra poſuerũt. Et ẽ hodie grã
dis uicus Endor: iuxta mõtẽ Thabor ad meridiẽ ĩ qᷓrto miliario. Afech iuxta endor iſraelis ubi dimicauit Sa/
ul. Arma ad quẽ locũ ſpolioꝶ partẽ miſit Dauid. Atherith ad hũc quoq; locũ miſit p̃dæ partem Dauid.
Ama in deſertũ euntibus gabaon ethonodacheſim: ꝓ quo S ymmachus poſuit ĩferiorẽ uiã. Areaorne.i.
hieruſalẽ. Aſſur ciuitas iudæ quã ædificauit Salomõ. Abelmaula urbs unius de pricipibus Solomõis. Vñ
fuit & Heliſæus ꝓpheta. Eſt autẽ nũcuicus in aulone de quo ſupra diximus in decimo a ſintopoli miliario cõ
tra auſtralẽ plagã noĩe Bethaula. Sed & Abel in ea uillula nũc nũcupat᷑ ĩter neapolim & ſintopoli. Auothar
ciuitas unius de pricipibus Salomonis. Ailath ſupra littus rubri maris ĩ terra dã: de quo ſupra dictum eſt.
Aeloth quã extorſit Azarias. Aenda huius expugnator Aſſa rex fuit atq; ſubuerſor. Aſiongaber in hoc
loco claſſis Ioſaphat tẽpeſtate in atria eſt. Fert᷑ autẽ ipſa eſſe eſſia haud procul ab Ailach in rubro. Aela bor/
gozati nomina fluminũ in terra mœdoꝶ: ad quoꝶ montes captiuus iſrael ductus eſt. Albana fluuius da/
maſci. Aopſithe uel Aphaſoti quod Aquila in libertatem uertit. Ailam quã expugnauit rex Aſſyriorum
Achias in aſſyriorũ. Aſſima oppidũ in terra iudæ quod ædificauerut hi qui ad eã uenerunt de Emath. Ar-
thẽ refert Ioſephus hanc eſſe petram urbem nobilẽ palæſtinæ. Ardamelech idolum aſſyriorum quod & Sa
maritæ uenerati ſunt. Armonium iuxta Eſaiam uiæ nomen eſtin uiſione contra Moab pro quo Aquila
ouoraim. Agallim & huius Eſaias meminit in uiſione contra Moab. Eſt autem Agallim uicus ad auſtralẽ
plagam partem Areopolios diſtans ab eo milibus octo. Aelim puteus dimon & huius loci in eadem ui/
ſione Eſaias recordatur. Ariel huius quoq; Eſaias meminit quam Aquila & Symmachus interpretati ſũt
leonem dei:hanc putãt eſſe quidã ariopolim eo ꝙ ibi nucuſq; anel idolũcolunt uocatũ acratoi apotaamarte.
Vnde

tha
ſtr⸗

ptu

gal
ſoip
libe
Vau
poli⸗
lſus
heme
ſipo
goin
ſute

Pran

bus
gus
rad
ptaſ
Barn
uni⸗

ulckt

Nnds U

chatu⸗
Mon

ll
llit
D

na
alaul
aunggi
lene⸗
uluce,
adlan
lütai⸗
mulir
btius D
Ahoce
eniani,
Auim
thurit
tnbun
usioch
illuach
ſorten
bu Ale
unkeil
hitarote
Dtolenui
ſtnbune
neptlli,
lſenntr
nt ihi
rllar
Nerli.
tequln
Ailiaui
enblag
utasnoie
laiterch
muifut
lurkt
onuslbi
nedeni
nople
falegi
caut do,
nDud
ennei
nlinwa
Auotnt
l
berinba
Aelbo⸗
luuis 4
Gronn
math X

olae

o Nnin

4 ut

edend⸗ J

nummt⸗
⸗

ſita ẽ ĩ cõiũctionẽ & ĩ terpᷣtatus.ſ ymmachus uero ſollicitauit & huũiliauit:
menia in Eſaia ꝗᷓ ẽ ararat. Aſael huius meminit Zacharias ꝓpheta. Auauel turris hieruſalẽ ſicut ĩ Zacha/

us nĩ atq; ſaluator natus ẽ ĩ ſexto mi

Vnde & ciuitatẽ dictã ſuſpicãtur. Mihi aũt ur iuxta coſeꝗᷓntiã textũq; ꝓphetiæ Ariel ibi ag. allegorice hieruſa
lẽ:ſiue tẽplũ ſignificare hoc ẽ leonẽ dei ꝙ forte regnũ fuerit & potẽs. De hoc ĩ libris hebraicarũ qonũ plenius di
ctũ ẽ Adama ĩ Eſaia ꝓ quo aꝗla & ſymmachus humũ: Theodotiò terrã ĩterpᷣtant᷑. Age fullonis & hoc ĩ Eſa
ia ſcriptũẽ. Oñdit᷑ aũt nũc uſq; lucus ĩ ſuburbanis hieruſalẽ. Aſedech & hãc Eſaias ꝓpheta futurã ĩ ægypto
uaticinat᷑. Sciẽdũ aũt ĩ hebræo ꝓ hoc noĩe ſcriptũ ſit arabes qd ſiccitatẽ qdã ĩterpᷣtãtur ĩ ſolẽ: & alii ĩ teſtã

trãſferũt uolẽtes uel Heliopoli ſignificari uel Oſtracinẽ. Sed & huius rei diſputationẽ ꝗa lõgior ẽ in libris he/

braicaꝶ qõnũ repis. Arafad urbs damaſci quã oppugnauit rex aſſyrioꝶ ſicut ĩ Eſaia & Hieremia & libris re
oꝶ ſcribit. Auẽgaba & huius Eſaias meminit: quã aqla trãſtulit aut maua lau ſe le qᷓ ĩ medio noĩs po
egimus ſuꝑ hocĩ regnoꝶ libris. Ar

riæ libro ſcriptũẽ. Aſſeremoth ĩ Hieremia: ꝓ quo in hebræo ſcriptũſ adamoth: qd aqla ĩterpᷣtat ſuburbana
Amoth ĩ Hieremia: aqla uertit ĩ officinas uel tabernas. Aalaoth ĩ Hieremia ꝓ quo ĩ hebreo legit᷑ Luit. Ae
thau ĩ Hieremia: quã aqlã ualidã: ſymmachus interptat᷑ ãtiquã. Acheldemach ager ſãguinis: q hodieq; mõ

ſtrat ad auſtralẽ plagã mõtis ſyõ lIeuon iuxta Salĩ ubi baptizabat Ioannes:ſicut in euãgelio circa loannem ſcri

ptum eſt Et oſtenditur nunc uſq; locus in octauo lapide ſincopoleos ad meridiem iuxta ſalem & Iordanẽ.
Abel ꝗᷓ Babylõ ĩterp̃tat cõfuſio. Erat autẽ ciuitas regni Nẽbroth: ĩꝗᷓ eoꝶ ꝗ ædificauerut turrĩ lõge di/
uiſæ ſũt liguæ:quoꝶ prĩcipẽ lIoſephus fuiſſe Nẽbroth affirmat. Teſtẽ quoq; eius hiſtoriæ Sibyllam

ræcã exhubẽs: locus inqt ĩ quo turrĩ ædificarũt nũc appellat᷑ Babylõ ꝓptercõfuſionẽ ſᷣmonis eorum

galuſſimã turrĩ oĩ ſtudio fabricabãt. Siꝗdẽ hebræi cõfuſiõe Babel uocãt. De hac turre & diuerſitate linguaꝶ

ſcripſit & ſibylla ĩ hũc modũ. Cũ oẽs mortales una ligua uterẽtur ꝗdã ex his altiſſimã turrĩ ædificauerũt: cæ/
lũ ꝑ eã cupiẽtes ſcãdere. dii uero turbines mittẽtes euertere turri: & ppria & diuerſã unicuiq; tribuere linguam
Vñn urbẽ Juoch cõtigit appellari Babylonẽ. Betheluiais ĩ duodecimo ab Helia lapide ad dextrã eũtibus Nea/
polĩ:qᷓ primũ luza. i. amigdalũ uocabat᷑: & cecidit ĩ ſortẽ tribus Beniamĩ iuxta Bethã & Gai: quã expugnauit
leſus rege illius ĩterfecto. Porro qdã putãt ſm errorẽ græcoꝶ uoluminũ Valamĩaulas antiqtus nucupatũ:ue
hemẽter errãt. Verbũ qppe hebræũ & nomẽ ipſius ciuitatulæ pariter miſcuerunt: cũ ullã ſignificet pᷣus.i. vpõ
Tspov luza uero amitha & ſit ſenſus:uocabat᷑ auũt Bethel pᷣus luza. Nec bethaĩ q; aut oppidũ ſi/

gnificat: hebræi putãt eudẽ eẽbethel. ſed ex eo tẽpore quo ibi ab Hieroboã filio Nabath uituli aurei fabricati

Fat. & a. x. tribubus adorati uocatũẽ Bethaĩ. i. domus idoli:ꝗᷓ ãte uocabat᷑ domus dei. Sed & ſuꝑ hoc ĩ libris he

braicarũ qõnũ plenius diximus. Bala ꝗᷓ ſegor nũc azora nũcupat᷑ ſola de ꝗnq; ſodomorum urbibus Loth pᷣci

bus rebuata. Imminet aũt mari mortuo & pᷣſidiũ ĩ ea poſitũẽ militũ romaoꝶ:habitatoribus quoq; ꝓpriis fre
quẽtat᷑:& apud eã gignit᷑ balſamũ:poma palmaꝶ ãtiquæ ubertatis ĩdicia. Nullũ aũt moueat ꝙ ſegor eadẽ ⁊0
ara dr:cũ idẽ nomẽ ſit paruulæ uel iunioris. ſed ſegor hebraice zora ſyriace nũcupat᷑. Bala auũt interpᷣtat᷑ abſor
pta:ſuꝑ quoĩ libris hebraicaꝶ qõnũ plenius dixĩus. Balanus. i. ꝗᷓ̃rcus luctus: ſub ꝗᷓ Rebeccæ nutrix ſepulta ẽ
Barath ĩter cades & barath hodieq; agar puteus demõſtrat᷑. Bethleẽ ciuitas Dauid ĩ ſorte tribus iudæ.In qᷓ de
lan ab Helia cõtra meridianã plagã iuxta uiã ꝗᷓ ducit Chebro: ubi & ſe
pulchꝶ cũ Abimelech ſociauerũt iurãtes. Nec mouere debet quenꝗᷓ ſi ĩterdũ ciuitas iudæ eaſdẽ ĩ tribus Syme

onis uel Beniamĩ repiat tribus iuda bellicoſiſſimis uiris pollẽs & crebro aduerſarios ſupans ĩ oĩbus tenuit prĩ
cipatũ: & iccirco & aliaꝶ: tribuũ ſortes ĩ eius ĩterdũ funiculo nũcupat᷑. Alioqn ĩ medio tribus iudæ hiĩtaſſe Sy

meonẽ ſcriptura manitfeſtiſſime docet. Balã ĩ tribu iuda. Baſcnat ĩ tribu iuda. Bethdagõĩ tribu iuda. ſed &
uſq; hodie grãdis uicus cafodago ĩter dioſpolĩ & ianuã demõſtrat᷑. Bethaloth ĩ tribu iudæ. Bethafiti ĩ tribu
iuda uicus trãs raphĩ milibus. xiiii. eũtibus ægyptũ ꝗẽ termĩus palæſtiæ. Bethoraba p qua ſymmachus trã
ſtulit ĩ locis ꝗ iuxta ĩhĩtabilẽ ſũt ſignificãs heremũ. eſchaia ĩ tribu Manaſſæ ſepataa leuitis ĩ regiõe baſani
tidi. Bethaĩ ĩ tribu Beniamiĩ iuxta Gai & Bethel cõtra macinas: ſed plæriq;: ut ſupra dictũ ẽ idẽ putant eẽ Be
thel. Baliloth ĩ tribu Beniami. Bethſur ĩ tribu iuda uel Beniami: & ẽ hodie bethſura uicus eũtibus nobis ab
Helia chebrõ ĩ uiceſimo lapide. Iuxta quã fõs ad radices mõtis ebuliẽs ab eadẽĩ ꝗᷓ gignit᷑ ſorbet humo: & apo
ſtoloꝶ acta referũteunuchu cãdacis reginæ ĩ hoc eẽ baptizatũ a Philippo.Eſt & alia uilla Bethoſor ĩ tribu iu
da mille paſſibus diſtãs ab Eleutheropoli. Berothĩ tribu Beniamiĩ. Bola ĩ tribu Symeõis. Bou ĩ tribu beni

amin. Betaalothĩ tribu Beniami: ꝓ quo ſymmachus ĩterpᷣtat᷑ in cãpeſtribus. Bethalla in tribu Beniamin.

Borooth ĩ tribu beniami. Balla ĩ tribu ſymeõis. Bathul ĩ tribu Symeõis. Beraraoth in tribu S ymeonis.
Beth ĩ tribu Symeonis. Baale ĩ tribu Symeonis. Bethabaethĩ tribu Symeonis. Bethleẽ ĩ tribu zabulõ
ad cuius diſtĩctionẽ altera bethleẽ appellat᷑ Iudæ. Baſphale⸗ tribu Iſachar. Bethue in tribu Aſſer:& nũc
appellatur uicus bethetem in octauo miliario ptolemaidis contra orientem. Bethagon locus ĩ quo duæ tri
bus zabulon & Iſachar habent confinia. Bethameth quod interp̃tatur Symmachus uallis Eſtautem ſortis
aſſer. Bethana in tribu neptalim: & eſtuillæ nomen bethanea in quintodecimo a cæſarea lapide: in qua di
cuntur lauacra eſſe ſalubria: quæ& ſupra nomine Aueane poſuimus. Bene in tribu Dan. Barath in tri/
bu dan uſq; hodie proprie adazotum. Berecha uiculus appellatur. Bezel urbs regis adembezeth: & ho/
dieq; duæ uillæ ſunt nomine beæeth uicinæ ſibi in ſeptimo lapidea Neapoli deſcendentibus ſintopolim.
.xlvi.

4

Bethſã ex hocoppido tribus Manaſſæ accolas priſtinos nõ potuit expellere. & nũc appellar᷑ ſinthoplis urbs
nobilis palæſtinæ: quã interdũ ſcriptura cognominat domũ ſan: quod ĩ noſtra lingua interpretatur iniquus.
Bethſanies ciuitas ſacerdotalis ĩ tribu beniami:ĩ ꝗᷓ uſq; hodie demõſtrat᷑ de eleu theropoli ꝓgẽtibus nicopoli
ĩ.x. miliario cõtra oriẽtalẽ plagã. Bethnati ſorte tribus neptali. Sed nec de hac priſtinos accolas tuibus nepta
lim ualuit expellere. Bethſanies altera in tribu Neptalim in qua & ipſi cultores p̃ſtini pmaſerũt. Baalemo
ni mõs circa libanũ ĩ finibus allophyloꝶ. Baleth ĩ tribu dã. Bethara qd iĩterp̃tat domus aquæ ſiue putei:
quã ĩ expeditiõe ſclaudi occupauit gedeõ. Bethaſepta ubi terga uertit madiã. Balanus. i. ꝗrcus ſithinioꝶ ubi
regnauit abimelech: ꝗᷓ uſq; hodie ondit᷑ĩ ſuburbão rure neapoleos ꝓpe ſepulchꝶ loſeph. Bõthõii qd ĩterpᷣtat
Agla & ſymmachus tribulos. Bera ubi Abimelech Ioatã fuiſſet hĩtauit. Diſtat aut uicus bera a bereopoli. viii.
milibus ad aqlonẽ. Baalthamar iuxta gaba ubi filii iſrael aduerſũ tribũ beniamĩ iniere certamẽ: & uſq; hodie
bethamari ĩ ſupradictis locis uiculus appellat᷑. Betchur uſq; ad hũc locũ populus iſrael fugiẽtes pſecutus eſt
aliẽigẽas appellãs eu lapidẽ adiutorii. Bauia ubi Saul ungẽdus ĩ regẽ cũ ſamuele cibũ ſũpſit. Porro bauia a
la ſẽp excelſã trãſtulit. Boſeth nomẽ petræ ſuꝑ q ĩ libris hebraicaꝶ qõnũ dixiĩus. Beſſor turris ad quã uenit
Dauid. Beroſã ad quã pᷣaæ partẽ Dauid miſit. Bari locus ad quẽ uſq; pſecutus ẽ Michol filia ſaul uir ſuus
lachrymãs. Baalaſſor iuxta effraĩ:ubi ab elaſõ pecora tõdebãtur. Bethamacauſ. q; ad hãc pſecutus ẽ Ioab Pp
duellẽ labe:& poſt eã legimus ab aſſyrioꝶ rege captã. Eſt aut aſcẽdẽtibus de eleutheropoli Eliã ĩ octauo lapi/
de nũc uilla qᷓ achanũ dr᷑. Ballath urbs quã ædificauit ſalomõ. Bethſariſſa uñ uenit hõ cũ muneribus ad hæ
liſæũ ꝓpheta. Eſt aũtĩ finibus dioſpoleos uilla. xv. ferme ab ea milibus diſtas cõtra ſeptẽtrionẽ ĩ regiõe tãniti/
ca. Bethagã uia p quã Ochoꝛia ugiſe legimus. Baſethath urbs antiꝗᷓ iudæ. Bethſathath uicus ſamariæ:
ad quẽ uenit Hieu rex iſrael q ĩ alti
ĩterpᷣtat᷑ domus curuãtiũ.S ymmachus domus ſinguloꝶ eo ꝙ auguſtus & hũilis ĩtroitus ſingulos tm: & nec
ipſos ĩgredi ſuſtineret. Beuich quã cõſtruxerũt ſamaritani:ꝗ de babylõis regiõe trãſierũt. Biblos ciuitas phœ
nicis cuius meminit Ezechiel: ꝓ ꝗᷓ ĩ hebraico cõtinet᷑ Gobel. Babaſtus ciuitas ægypti: iuxta Ezechielẽ. Barĩ
terra cedar ſicut ſcribit Hieremias. Babylõ idolũ ẽ Obel. Bethſaida ciuitas ẽ ĩ galilæa Andreæ Petri Philippi
apoſtoloꝶ ꝓpe ſtagnũ Genazareth. Bethfage uilla ĩ mõteoliueti ad quã uenit dũs Ileſus. Bethãia uillaĩ ſe

cũdo ab Aelia miliario ĩ latere mõtis oliueti: ubi ſaluatornr̃᷑ Lazaꝶ ſuſcitauit: cuius & monumẽtũ eccleſia nũc

ibidẽ extructa demòſtrat᷑. Bethaiba trãs iordanẽ ubi Ioanes ĩ pœnitẽtiã baptizabat: un & uſq; hodie plurimi
de ffibus hoc ẽ de numero credẽtiũ ibi renaſci cupiẽtes uitali gurgite baptizatur. Bethſaida piſcina ĩ hieruſalẽ
ꝗ uocabat᷑ ꝓhatica: & a nobis ĩterp̃tari põt pecualis. Hæc qnq; quõdã porticus habuit. ondunt gemini lacus.
Quoniã unius hybernis pluuiis adipleri ſolet. Alter miro ĩ mõ rubẽs ꝗſi cruẽtis aꝗs antiq ĩ ſe opis ſigna teſtã
tur. Nã hoſtias ĩ eo lauari a ſacerdotibus ſallitas ferũt: unde & nomẽ acceperit.
Oronã Aſtaroth camaym nũc uicus grãdis ĩ ĩgulo Bathenos: & appeliat᷑ carnea trãſfluẽta iordanis:
tradũtq; fuiſſe ibi domũ Iob. Sed & ſupra memorauimus carnẽ uĩtuli ĩ nono ab Aelia miliario. Ca
des ubi fõs ẽ iudicii: & cades barneĩ debto ꝗᷓ cõiũgit ciuitati Petræ ĩ Arabia: ubi oculuit Maria: & Moy
ſes rupe pcuſſa aquã ſitiẽti populo dedit. Mõſtrat᷑ ibidẽ uſq; ĩ pᷣſẽtẽ diẽ ſepulchrum uia ſed prĩceps Amelech
ibi achdorlamagorcæſi ſũt. Cene regio pᷣncipũ ldumæoꝶ. Caraitami filii Rubẽ. Nũc aũt ẽ uicus xpᷣianis oĩ
bus florẽs iuxta mediabã urbẽ arabix:& appellat᷑ Coraiatha ĩ. x. miliario ſupradictæ urbis: cõtra occidẽtalẽ pla
gã uicinus eius loci ꝗ appellat᷑ Baiae. Cariachbarbe uillula ꝗrta ꝗᷓ & Chebrò de ꝗᷓ iã ſu pra diximus. Cauath
uicus arabiæ q nũcchanathadi: quã cũ cepiſſet Nabau appellauit nabothliã. fuit autĩ tribu Manaſſæ ĩ regio
ne traconitidis iuxta boſtiã. Caathacha chriſia. i. aurea. Sũt aut mõtes auri fertiles ĩ deſto ꝓcul.xi. milibus
Achachiel: iuxta quos Moyſes deuteronomiũ ſcripſiſſe phibet᷑. Sed ĩ metallo æris faho ꝙ nr̃o tpe corruit mò
tes uenaꝶ auri plenos oli fuiſſe uicios extimãt. Cademoth ĩ deſto ex quo loco miſit legatos Moyſes ad Sean
regẽ amorræoꝶ. Cariath uicus ꝗ ſub gama metropolifuit. Cedes ciuitas quã cepit lIeſus rege ipſius ĩterfe/
cto. Eſt aũt ĩ ſorte tribus iudæ. Cathẽoth altera ciuitas filioꝶ Rubẽ urbs ſepata leuitis. Capſaol ĩ tribu iudæ
Cina ĩ tribu iudæ. Cella ĩ tribu iuda ubi quõdã ſedit Dauid:& nũccella ad oriẽtalẽ plagã eleutheropoleos pj/
gẽtibus chebrõ ꝗᷓſioctauo miliario:ĩ ꝗ ſepulchꝶ mõſtrat᷑ ꝓphetæ Abacuch. Cariathbal ciuitas Iari ĩ tribu iu
da. Cana ĩ tribu Ephraĩ. Capſa ĩ tribu Ephraĩ. Caue ĩ tribu Manaſſæ. Cariathiariꝗᷓ & cariathlual ciui/

tas ſaltuũ una de urbibus Gabaonitaꝶ ptinẽs ad tribũ iudæ:euũtibus ab Aelia Dioſi poli miliario uno. De hac
fuit Vrias ꝓpheta: quẽ ĩterfecit Ioachi ĩ Hieruſalẽ ſicut ſcribit Hieremias. Sed ĩ Paralipomen libro filius Su

bal appellat᷑ Cariathiari. Ciſõ ĩ tribu Iſacharciuitas ſepata leuitis. Carto ĩ tribu Zabulõ ſepata leuitis. Ca

—

na uſq; ad Sydonẽ maiorẽ:ẽ ꝗqppe & altera minor ad cuius diſtictionẽ maiorhæc dr Fuit aut Cana ĩ tribu Aſ

ſer ubidis ni ſaluator aquãcõuertit ĩ uinũ. Vñ & Nathanael uiriſraelita ſaluatoris teſtimonio cõprobat᷑: &Eẽ
hodie oppidũ ĩ galilæa genitũ. Cedes ſortis N eptali ciuitas ſacerdotalis ac fugitiuoꝶ ĩ galilæa ſu p motẽnep/

tali. Sed & has cepit rex aſſyrioꝶ:qᷓ nũc ad uſus appellat᷑ i.xx. Tyri miliario iuxta Paneadẽ. Cariã ĩ tnibu nep

tali ciuitas ſeparata leuitis. Ceron in tribu Zabulõĩ qua pᷣſtini remãſere cultores. Carcar ubi erãt zebee &

Salmana quos ĩterfecit Gedeõ.. ẽ uſq; hodie caſtellum cognomẽto carcaria unius diei itinere a petra diſtãs.
Chamò ciuitas ĩ ꝗᷓ ſepultus ẽ Iaiar cũ primũ iudicaſſet populũ iſrael. Appellat᷑ aut hodie uicus canoanaĩ cã

imo cãpo ſitus ẽ nõ aãplius. xii.milibus a legiõis oppido ſepat᷑: ꝓ quo aqla

ile⸗

pls ub
nnn po latiſſimo ſe legibus a legiõe ad ſeptẽtrionalẽ plagã Eirbus ptolemaidẽ. Ciſor torrẽs iuxta mõtẽ thabor:

nchn ubi cõtra Siarã dimicatũẽ. Cadomi torrẽs iuxta quẽ Delbora bellũ geſſit. Callaſtitanoꝶ. i. uallis gigãtũ ad
uune uerſus quos pliatus ẽ dama. Clautomõ.i.fletuũ locus a plãctu nomẽ accepit. Cera regio philiſti. Carmeli
Bule us ubi quõdã nabal carmelius fuit: & nũc uilla ẽ Carmelia ĩ deſto lapideoppidi chebrõ uergẽs ad oriẽtalẽ pla/
epute⸗ gã: ubi & romanũ pᷣſidiũ ẽ poſitũ. Chedrõ appellat᷑ torrẽs ſiue uallis cedrõ iuxta hieruſalẽ ad oriẽtalẽ plagã:
ioglh cuius Ioãnes euãgeliſta meminit. Cyrene ĩ finibus ægypti: ad quẽ locũ rex aſſyriorum trãſtulit damaſcenos
irni thoa quæq; ẽ iuxta ægyptu. Charcedrõ.i. cathagi: cuius Eſaias & Exechiel ĩ uiſiõe tyri recordat᷑: ꝓ quo in he/
dpolni braico tarſis ſcriptũ. Sed & de hac ĩ libris hebraicaꝶ qõnu plenius diximus. Cela. i. uallis Ioſaphat ĩter hieru
Ggale ſalẽ & mòtẽ oliueti: lege pphetã Iohel. Cedõ ĩ Ezechiel qd Aqla & Symmachus ĩterpᷣtãtur oriẽtẽ. Cedar in

Ezechiel prĩceps cedar: Sed & Eſaias & Hieremias ĩ uiſiõe arabiæ huius uocabuli recordant᷑. Eſt autẽ regio in
heremo ſaracenoꝶ a filio iſmaelis cedar ita cognomiĩata. Carioth ĩ regiõe moabitarũ: ſicut hieremias dicit.
Ninen Capharnaũu iuxta ſtagnũ genaſareth uſq; hodie oppidũ ĩ Alilæa gẽtiu ſitũ ĩ finibus zabulõ & neptali.
luitu Hucuſ. ;p.c. littetã.i. græce legere debemus: exide p elemẽtũ chi qd aſpirationẽ ĩ ſe cõtinet: & a latinis mini
elon me habet ſcribẽdũ pariterac legẽdũ. Challiãne ciuitas regi Nẽbroth ĩ babylõecuius & Eſaias meminit dicẽs
& challiãne ubi turris ædificata ẽ. Challach aſſyrioꝶ egrediẽs deterra Senar. Charrã ciuitas meſopotãiæ trãs

ccutus t
danan

ulg edeſſãaã qᷓ uſq; hodie charra dr: ubi romanus cæſus ẽ exercitus: & craſſus duxcaptus. Cedrõ q quõdã appella
dugadhe lacq lich . „Ad, 2¹8 e duxcap Jquod PPella
Etmt- bar Arbe licet male ĩ græcis codicibus hẽat᷑ arboch: cõdita ẽaũt an ſeptẽ ãnos q tanus urbs ægypti cõderet dixi
* mus de hac& ſupra. Fuitautẽ & metropolis: & quos gigãtes & potẽtes ĩtelligere debemus. Chobaa ad leuã
4 partẽ damaſci:ẽ aũt chobaa uilla ĩ iiſdẽ regiõibus habẽs accolas hebræos: ꝗ credẽtes ĩ xpᷣm oĩa legis pᷣcepta cu
e⸗ ſtodiũt. Et a priĩcipe hæreſeos hebeõitæ nucupant᷑: cõtra iſtiuſmodi dogma Paulus apoſtolus ſcribit ad gala/
Män thas. Chabrata qd ĩterpᷣtat᷑ Aꝗla i.iuxtauiã qᷓ ducit ĩ ephrata.i.retheleẽ: ubi Rachel cã Benia/
⸗ tr min pepiſſet occubuit. Sup hoc uerbo qd nobis uidet᷑ ĩ libro hebraicaꝶ qõnũ diximus. Chaſbi ubi geminos
. hri iudæ filios thamar edidit. ondit᷑ autẽ nũc locus deſtus iuxta odolã in finibus eleutheropoleos. De hoc quoq;
hiiri ĩ libris hebraicaꝶ qonũ pleniusdiſputatũẽ. Choreb mõs dei ĩ regiõe madiã iuxta mõtẽ ſyna ſupra arabiã ĩ de
uli ſerto: cui iũgit᷑ mõs & deſertũ ſaracenoꝶ ꝗ uocat᷑ pharã. Mi autẽ uidet᷑ ꝙ duplici noĩe idẽ mõs nũcſ yna nunc
anir choreb uocet᷑. Characdla caſtra filioꝶ iſrael. Cheuerth mare ubi ẽ terminus iudææ ĩ tribu neptali: ſed & op pi
Punni dũ qd poſitũ ĩ honorẽ Triberii Cæſaris Herodes rex iudææ ĩſtauratũ appellauit tiberiadẽ: ferũt hoc primũ ap
uenſal pellatũ noĩe. Cheffira uicus ad ciuitatẽ ptinẽs gabaõ ĩ tribu beniamĩ. Chaliõ ĩ tribu Iudæ. Chaptis ĩ tribu
