& manus & totius corporis trũcum in ſenẽ dirigebas: uolẽs illum ſuſpectũ facere ſtultiſſime hæreſeos:poſtq̃ᷓ

lapſus ore arido:reſupinaq; ceruice:ac trementibus labiis conticuiſti: & tandem totius populi uota completa

ſũt. Quid tibi fecit delirus & fatuus ſenex? Surrexit: ut ſe ĩdicaret pauca dictuꝶ eſſe. Salutataq; & uoce & ma/
nu eccleſia:cũcta inquit:quæ locutus eſt collegio frater: ætate filius meus contra Anthropomorphitaꝶ hære-

ſim bene & fideliter Iocutus ẽ: quæ mea quoq; dãnat᷑ uoce:ſed æquũu eſt: ut liqdo explicemus quomõhãc hæ
reſim cõdẽnemus: qui riſus omniũ: quæ acclamatio cõſecuta eſt: puto ꝙ retineas. hoc eſt illud quod in epiſto

lIa tua:loquẽtẽ illũ ad populũ quæ uellet: & ꝗlia uellet: uel laudas: uel reprobas. Quid & hic dubius ĩcedis? Si

bona erant quæ loquebat᷑: cur nõ aperte prædicas Si mala:cur nõ cõſtanter reprehendis? At qui colũna ueri⸗
tatis ac fidei: qui de tanto uiro audet dicere: loquẽte illo ad populũ: quæ uellet: & qualia uellet: de ſe ipſo ꝗᷓ pru
denter & uerecunde: ꝗᷓ humiliter referat cõſideremus. Cũ inquit & nos quadã die an eũ locuti eſſemus: & præ
ſens lectio ꝓuocaſſet audiẽte illo. & uniuerſa eccleſia de fide & oĩbus eccleſiaſticis dogmatibus hæc locuti ſu
mus: quæ & ſemp gratia dei indeſinẽter in eccleſia docemus: & in catheceſibus. Rogo quæ eſtiſta confidentia?
qui tantus animi tumor? Gorgian leontinũ cũcti philoſophi & oratores lacerant: ꝙ auſus ſit publice ſella po
ſita polliceri reſponſuꝶ ſe:de qua ꝗſq; te interrogare uoluiſſet. niſi me honor ſacerdotii: & ueneratio noĩs re⸗
ſeruaſſet. & ſcirem illud apoſtoli. neſciebam fratres: quia pontifex eſt. Scriptum eſt enĩ. Principem populitui
nõ maledices. qua uociferatiõe & indignatione uerboꝶ: de tua narratione conquerer? Licet ipſe noĩs tui exte
nues dignitatẽ: cũ patrẽ pene oĩum epiſcopoꝶ: & antiquæ reliqas ſãctitatis: & ope & ſᷣmone deſpicias. Dicis te
quadã die cũ præſens lectio ꝓuocaſſet audiente illo: & uniuerſa eccleſia: de fide & oĩbus eccleſiaſticis dogma
tibus diſputaſſe. Non eſtmorari Demoſthenẽ: qui pulcherrimã orationẽ cõtra Eſchinẽ dicit recitaſſe. fruſtra
ſuſcipimus Tulliu. Refert enĩ Cornelius Nepos ſe præſẽte:iiſdẽ uerbis: qbus edita eſt: pro Cornelio ſeditioſo
tribuno defenſionẽ poratã. En Lyſias noſter & Gracchus: & utaliqd de neotericis ĩfera. Qu. Aterius: qui inge
niũ in numerato habebat: ut ſine monitore tacere non poſſet: de quo egregie Cæſar Auguſtus. Qu. inquit no
ſter inflãminãdus eſt. Quiſꝗᷓ ne prudentũ: & ſani capitis: in uno eccleſiæ tractatude fide & de oĩbus eccleſia/
ſticis dogmatibus: ſe aſſerat diſputaſſe/ Quæſo teut oſtendas mihi quæ ſit illa lectio: toto ſcripturaꝶ ſapore

cõdita: cuius te occaſio ꝓuocaret: ut repẽte ad ꝑiculũ ĩgenii deſcẽderes Et niſi tibi diſertitudinis tuæ fluuiusin

undaſſet poteras argui ꝙ nò poteras ex tẽpora decũctis dogmatibus dicere. Verũ ꝗd hoceſt? aliud ꝓmittis: &

aliud exhibes. Cõſuetudo aũt apud nos iſtiuſmodi eſt: & iis qui baptizandi ſũt: per. xl. dies publice tradamus

ſãctã & adorãdã trinitatẽ. Si te præſens lectio ꝓpuocauit: ut de cũctis dogmatibus una hora diceres: qd neceſſe
fuit.xl. dierũ replicare doctrinã Sin aũtea referebas: quæ per totã quadrageſim locutus es: quomodo te qua
dam die: ut de cũctis dogmatibus diceres: una lectio puocauit? Sed & hicambigue loquit᷑. Poteſt enim fieri ut
quæ per.xl. dies trahere ſolebat in eccleſia baptizãdis: hæc ſub unius lectionis occalione pſtrinxerit. eiuſdẽ enĩ
eloquẽtiæ eſt& pauca multis & multa paucis uerbis poſſe dicere. Hoc quoq; ĩtelligi dat ꝙ poſtꝗillum una le

ctio ꝓuocauit:ĩflãmatus ardoredicẽdi: per. xl. dies nunꝗᷓ tacuerit. Sed & ocioſus ſenexeius ore dependens: dũ

res inauditas ſcire deſiderat: pene dormiẽs occiderit: utraq; tolerãda ſũt: forſitã & hic ſimpliciter more ſuo ſit
locutus. Ponamus reliꝗ: ꝗbus poſt lacinioſæ diſputationis labyrinthos:nequaꝗᷓ dubia: ſed aptã ponit ſentẽ
tiã: & miros tractatus ſuos hoc fine cõcludit. Cũ hæc ipſo præſẽte locuti eſſemus: & ipſe poſt nos cauſa hono

ris: quẽ ei ſup oẽm mẽſurã exhibuimus: ꝓuocatus eẽt: ut diceret: prædicationẽ noſtrã laudauit: atq; miratus
eſt: &catholicã fidẽ oĩbus declarauit. Quãtũ ei ſupoẽm mẽſurã honoris exhibueris declarat ſupra mẽſurã cõ
tumelia:qn eũ per archidiaconũ tacere iuſſiſti: & orãtẽ in populis laudis cupidũ ptonabas. Docẽt præſẽtia de

præteritis. Ile per totũ exinde triẽniũ ſuas iniurias deuorat: priuataq; ſimultate cõtẽpta fide tm correctionem

poſtulat. Tu ꝗ ſũptibus abũdas: & totius orbis religio lucrũ tuũ eſt: grauiſſimos illos legatos tuos huc illucq;
trãſmittis: & dormiẽtem ſenẽ ad ridendũ ſuſcitas. & re uera cui tãtũ honoris detuleras:uſtũ erat: ut tua præ/

ſertim extẽporalia dicta laudaret. Quia uero ſolẽt ĩterdũ hoĩes laudare quos nõ ꝓbãt:& alienã ſtultitiã caſſis
nutrire

bonͤn
laband
ebanger
s lte
ſatnan
otiſun,
cond Pt
Nöneann
wuulorde
dins Po/
Adeind
inplan
nsdoeulo
poſti
completi
ceNma⸗
g hare
öhäche
nepilo
ſcedisi
lünauen⸗
ipbn
nar
reloanl
hnſant
leſcl
tonobn
pohlini
olstulere
iat
urchgn
ſefuln
ſalnol⸗
guine
uitno
lela/
glpore
unuusin
mittode
nadamus
4 necele
botequa
nſeniut
uſceeni
nune
lens: i
eſuo ſt
nitſant⸗

—

nutrire præconiis: nõ ſolũ tua dicta laudauit: ſed laudauit & miratus eſt. & ne miraculũ quoq; paruũ eſſet: ca

tholicæ eẽ fidei oĩ populo declarauit. Hæc ꝗᷓ uere dixerit: & nos teſtes ſumus: qui audiuimus ad quos tuis uo
cibus uenit exais temere ſe cõmunicaſſe dicẽs. Rogatuſq; ab oĩ mõaſterio: ut ad te de Bethleẽ reuerteret᷑ tãtoꝶ
præces nõ ferens: ſic reuerſus eſt ueſpe:ut medio noctis aufugeret: ut litteræ ad papã Syritiũ pbãt. qs ſi legeris:
ꝓpuidebis quomõ tua dicta miratus ſit: & catholica declarauerit. Veꝶ nugas terimus: & aniles & ſupfluas cãti
lenas lõgo ſermone cõuĩcimus. Trãſeamus ad ſecũdã quæſtionẽ:ĩ qua qſi nihil ſibi ꝓpoſitũ ſit: ſecurus & ru
ctãs dormire ſe ſimulat: ut legẽtes faciat dormitare. Sed de reliꝗs quæ ad fidẽ ptinẽt: mo nobis erat.i.oĩum
uiſibiliũ & ĩuiſibiliũ cæleſtiũ fortitudinũ: & terreſtriũ creaturaꝶ: unũ& eũdẽ eẽ cõditorẽ deu.i.ſãctã trinitatẽ
iuxta Dauid dicẽtẽ. Verbo dni cæli firmati ſũt: & ſpũ oris eius oĩs uirtus eoꝶ.qd ſimpliciter ondit & hoĩs crea
tio. Ipſe eſt enĩ quiaccepto limo de terra pſalmauit hoĩem: & per gratiã ꝓpriæ ſufflationis aſam donauit rõna

bilẽ. & liberi arbitrii nõ partẽ aliquã ſuæ naturæ iuxta quoſdã: qui hocĩpie prædicãt: ſed ꝓpriã cõditionẽ:& de

ſãctis angelis æque ordiunt᷑ ᷣm diuinã ſcripturã de deo dicentẽ. Qui facit angelos ſuos ſpiritus: & miniſtros
ſuos ignẽ urentẽ. de ꝗbus debemus credere: ꝙ ĩmutabilis naturæ ſint: nõ cõcedit nobis diuina ſcriptura dicẽs
angelos quoq; qui nõ cuſtodierũt ſuũ principatũ:ſed reliquerũt domiciliũ in iudiciũ magni dei uinculis æter
nis in tenebris cuſtodiuit. qa ĩmutati ſũt: & ex ꝓpriadignitate & gloria magis ꝗdei in dæmonũ ordinẽ abiſſe
eos cognouimus. Aĩas uero hoĩum & angeloꝶ ruina aut ex cõuerſiõe fieri neq; credidimus aliquãdo: neq; do
cuimus. Abſit enĩ & alienũ hoc eẽ a prædicatiõe eccleſiaſtica cõfitemur. Quærimus utrũ animæ anꝗᷓ homo in
paradiſo fieret:& plaſi maret Adã de terra: inter rõnabiles fuerint creaturas: utrũ ꝓpriũ ſtatũ habuerint: uixe
rint: moratæ ſint: atq; ſubſtiterint: &an Origenis doctrina ſit uera: qui dicit cũctas rõnabiles creaturas incor
porales & inuiſibiles: ſi negligentiores fuerint paulatim ad inferiora labi: & iuxta qualitates locoꝶ.ad quæ de
fluunt:aſſumere ſibi corpora. Verbi gratia:primũ ætherea: deinde aerea. Cũq; ad uicinia terræ puenerint: craſ
ſioribus corporibus circũdari. nouiſſime humanis carnibus illigari: ipſoſq; dæmones qui ꝓprio arbitrio cum
pᷣncipe ſuo diabolo de dei miniſterio receſſerũt: ſi paululũ reſipiſcere cœperĩt: humana carne ueſtiri.ut hac de
inceps pœnitẽtia poſt reſurrectionẽ eodẽ circulo quo in carnẽ uenerãt:reuertãtur ad uiſionẽ dei liberati etiam
aereis æthereiſq; corporibus. & tũc oĩa genua curuent᷑ deo: cæleſtiũ: terreſtriu: & infernoꝶ: & ſit deus oĩa in oĩ/
bus. Cũ ergo iſta quærant᷑: cur tu omiſſis ſuꝑ ꝗbus pugna eſt:de numeri tui ordine & loco certamiĩs egrediẽs
longe alienis diſputatiõibus ĩmoraris? Credis ꝙ cũctas uiſibiles & ſuiſibiles creaturas unus deus fecerit: hoc &
Arrius cofitet᷑: qui dicit illũ inuiſibiliũ:hũc uiſibiliũ aſſerit creatorẽ. Recte mihi de huius ſatiſfeceris quæſtio
ne:credẽs ꝙ uniuerſitatis trinitas ſit creatrix. Iſtud Arriani & hemerriani negãt:ſpiritũ ſãctũno conditorẽ ſed
cõditũ blaſfemates. Sed ꝗs te hoc tẽpore inſi imulat Arrianũ: Dicis aĩas hoĩum non partẽdei eẽ naturæ quaſi
Manichæus nũc ab Epiphanio ſis uocatus. Deteſtaris eos qui aĩas ex angelis aſſerũt fieri: & illoꝶ ruinã noſtra
dicũt eſſe ſubſtãtiã. Noli diſſimulare qd noſti: nec ſi mplicitate quod nõ habes fingere. nec Origenes unꝗᷓ di
xit exangelis aĩas fieri cũ ipſos angelos nomẽ eẽ offici doceat: nõ naturæ. In libris enĩ periarchon & angelos &
thronos & dnationes: ptãtes & rectores mũdi & tenebraꝶ: & o nomẽ qd noĩat᷑: nõ ſolũ in præſẽtiſ. æculo: ſed
& in futuro:dicit aĩas eẽ eoꝶ corpoꝶ:quæ uel deſiderio uel miniſterio ſuſceperint. Solẽq; ipſũ & lunã & oĩum
aſtroꝶ choꝶ:eẽ aias rõnabiliũ quondã & ĩcorporaliũ creaturaꝶ: quæ nũcuanitati ſubiectæ: ignitis uidel icet
corporibus:quæ nos impiti & rudes luminaria mũdi appellamus: liberabunt a ſeruitute corruptiõis in liber/
tatẽ gloriæ filioꝶ dei. Vn oĩs creatura cõgemiſcit: & parturit: & apoſtolus deplorat dicẽs. Infœlix ego hõ: ꝗs me
liberabit de corpore mortis huius? Nõò eſt iſtius tpis cõtra dogma gẽtiliũ: & ex parte platonicũ ſcribere. An an
nos ferme.x. in cõmẽtariis Eccleſiaſtes: & in explanatiõe epiſtolæ al Epheſios:Arbitrorſenſũ animæ meæ pru
dentibus explicatũ:hocnũc rogo: qui tãta loqueris qui de cũctis ſermonibus ſub uno tractatu ediſſeris uerita
tẽ:ut rũdeas ſciſcitãtibus breuẽ abſolutãq; ſentẽtiã. Quãdo plaſmauit deus hoĩem ex limo: & per gratiã pro/
priæ inſufflatiõis ei animã tribuit: Vtrum illa aĩa fuerit an & ſubſtiterit: & ubicũq; uerſata ſit: quæ dei poſtea
inſufflatione donata eſt: & in ſexto die q corpus exlimo formatum eſt: & eſſe & uiuere:dei ptãte ſuſcepit. De
hoc taces:& qd quærit ſcire diſſimulãs in ſupfluis quæſtionibus occuparis. Origenẽ relinqs intactũ: & contra
Martionẽ Apollinarẽ: Eunomiũ: Arriũ: Manichæũ: cæterorũq; hæreticoꝶ ineptias debaccharis: manuũ peteris
& pedẽ porrmises ti dogma qd retines: latenter ĩſinuas: ſic nos ruſticos placas: ut tuis penitus nõ diſpliceas.
Dicis ex angelis dæmones: potius ꝗᷓ aĩas fieri:qᷓſi nõ & ipſi dæmones iuxta Origenẽ:hocẽ piũ:animæ ſint aerii
corporis:& hoc eſt ĩpiũ: exdæmonibus poſtea:ſi reſipiut humanæ aĩæ ſint futuri angelos ſcribis eẽ mutabiles.
& ſub eo qd piũ eſt:illud qd impiu eſt introducis: ut multis piodis aĩæ fiãt ex dæmonibus: nõ ex angelis: ſed
apparẽtibus ex manifeſtius fieri. finge aliquẽ tribunitiæ ptãtis ſuo uitio degradatũ per ſingula militiæ eque
ſtris officia ad tyronis uocabulũdeuolutũ:nõ ex tribunitio ſtat ſit tyro: ſed an primicerius: deinde ſenator: du
cenarius: puer: tyro: ſed primicerius factus eſt. Docet Origenes per ſchalã Iacob paulatĩ rõnabiles creaturas ad
ultimũ gradũ. i. ad carnẽ & ſãguinẽ deſcẽdere. necfieri poſſe: ut de cẽtenario numero ſubito ꝗs ad unũ nume
rũ præcipitet᷑: niſi per ſingulos numeros:qꝗᷓſi per ſe chalæ gradus adultimũ uſq; pueniat:& tot mutare corpora:
quot de cælo ad terrã mutauerit mãſiões.hæ ſũt ſtrophæ ueſtræ atq; præſtigiæ: quibus nos piloſiores & aĩales
hojĩes dicitis:qa nõ recipiamus ea quæ ſpiritus ſũt. VYos Hieroſolymitæ etiã angelos deridetis: ptrahunt᷑ in me/
h i. IxXi.

dio ueſtra myſteria: & de gẽtiliũ fabulis dogma coõtextũ: chriſtianis auribus publicat᷑ Hoc qduos imitamini
olim in Platone cõtẽpſimus. Cõtẽpſimus aut: qa Xpii ſtultitia: qa fatuũ dei ſapiẽtius ẽ hoĩbus. nõ pudetchri
ſtianos & ſacerdotes: ꝗᷓſi de rebus ludicris agat uerbis dubiis hærere. Et ambiguas librare ſnĩas: ꝗbus loquẽs
magis ꝗᷓ audiẽs decipit᷑: unus ex choro uro cũ a me teneret᷑: ut diceret qd ſẽtiret de aĩa:fuiſſet ne an carnẽ:an nõ
fuiſſet: fuiſſe rndit ſimul corpus & aĩam. ſciebã hoiem hæretici laꝗos ĩ ̃mone quærere.tãdẽ retexi eũ fateri:ex
quo corpus aĩaſſet: ex tũc eã dicere aſam nũcupata:quæ prius uel demõ: uel angelus ſathanæ: uel ſpiritus for
nicatiõis aut ĩ parte cõtraria dnatio: poteſtas: adminiſtrator ſpiritus: aut nucius appellata ſit. Sic fuit aĩa an ꝗᷓ
Adã in paradiſo formaret᷑: in quolibet ſtatu & ordine: & uixit & erat aliqd. Neq; enĩ poſſumus ĩcorporalẽ &
æternã ĩmobilẽ torpẽtẽq; ſentire. Neceſſe eſt enĩ ut aliꝗᷓ cauſa præceſſerit: cur quæ prius ſine corpore fuit:po/
ſtea circũdata ſit corpore: ſic cõtra naturã eẽ in corpore. Ergo reſurrectio corponis cõtra naturã enit: ſed nõ fiet
reſurrectio cõtra naturã. Er: o iuxa ſnĩam noſtrã corpus qd cõtra naturã eſt:reſi urgẽs aĩam nõ habebit. Dicis
aĩam nõ eẽ dedei ſubſtãtia: pulchre. dãnas enĩ ĩpiiſſimũ Manichæũ:quẽ noĩare pollutio eſt. Dicis ex angelis
aĩas nõ fieri: acqꝗeſco pauliſper:licet nouerĩ quo ſenſu dixeris. qa ergo didicimus ꝗd neges: uolumus ſcire qd
credas. Accepto inqs de terra limo plaſmauitdeus hoĩem: & per gratiã ꝓpriæ inſufflationis aſam donauit rõ
nabilẽ: & liberi arbitrii nõ partẽ aliquã ſuæ naturæ: iuxta quoſdã q hoc ĩ pie prædicãt:ſed ꝓpriã cõditionẽ. Vi
dete quãto circuitu qd nõ quærimus eloquat᷑. ſcimus ꝙ de terra deus plaſmauit hoĩem. nouimus ꝙ ĩfuffla/
uit in faciẽ eius. & factus eſt in aĩam uiuẽtẽ.noõ ignoramus: ꝙ aĩa rõnabilis ſit & ꝓprii arbitrii: & ſcimus ꝙ dei
illa cõditio ſit. Nemo dubitat errare manichæũ:qui dicit eũ eẽ de dei ſubſtãtia. Hoc nũc interrogo. Aĩa iſta dei
cõditio: liberi arbitrii: rõnabilis: neq; de ſubſtãtia creatoris: qn facta ſit: utrũ eo tpe: quo de limo factus eſt hõ:

& ĩſufflatũ eſt ſi piraculũ uitæ in faciẽ eius:an quæ prius fuerit:& inter rõnabiles creaturas & incorporeas erat

atq; uiuebat:dei poſtea ĩſuff atiõe donata ſit. Hictaces:hic ſimplicẽ & ruſticũ te ſimulas:& ſub uerbis ſcriptu
ræ:ea quæ ſcriptura nõ ſentit: abſcõdis. In eo loco: ubi dicis: ꝙ; nullus quærit: nõ illã partẽ aliquã eẽ diuinæ na
turæ: iuxta quoſcdã: qui hoc ĩpie prædicãt: illud magis debueras dicere: qc'oẽs quærimus: nõ eã quæ prius fue
rat:nõ eã quã an cõdiderat: quæ inter rõnabiles atq; ĩcorporeas & ĩuiſibiles creaturas multo iã tpe uerſabant᷑.

nihil hoꝶ loqueris. ꝓducis nobis Manichæũ: & abſcõdis Origenẽ.& ſicut paruulis cibũ poſcentibus: ludicra

quædã offerũt gerulæ: ut auocẽt mẽtes eoꝶ:ſic tu nos ruſticos auocas: & alia rndes ut dũ alterius pſonæ nouita

te tenemur: qd uolumus no quæramus. eſto hoc nõ lo quaris: & ſimplicitas tua nihilin ſe hẽat:qd callide tace

as: qui ergo de aĩa ſemel dicere ĩcœpas: & de tãta re an exordiũ cõditiõis humanæ repetere:cur diſpẽſatione pẽ
dente ad angelos & ad diſi penſationẽ dnici corporis repẽte trãſcẽdis? & cauſa in medio prætermiſſa:nõ ſoluis
dubia noſtra:ſed in luto hærere nos pateris: Si inſufflatio:qd nõ uis:& qd nuũc relinꝗs ambiguum: humanæ
aĩæ cõditio eſt: Eua in cuius faciẽ non ĩſufflauit deus: un alam habuit? Taceo de Eua:quæ in typo eccleſiæ de
coſta uiri ædificata nõ debet poſt tãta ſæcula nepotũ calũnia ſuſtinere. Cayn & Abel primi ex primis hoĩbus

un habuere aĩas/Oẽ deinceps humanũ genus qbus aĩaꝶ cẽſet᷑ exordiis!/ Vtrum ex radice iuxta bruta aĩalia:ut

quõ corpus ex corpore:ſicaĩa generet ex aĩa an rõnabiles creaturæ deſiderio corpoꝶ paulati ad terrã delapſæ:
nouiſſime etiã humanis illigatæ corporibus ſint? An certe qd eccleſiaſticum eſt ſm eloquia Saluatoris: pater
meus uſq; mò opat᷑: & opor.&illud Eſaiæ:qui format ſpm̃ hoĩsin ipſo.& in pſalmis:qui fingit per ſingu

los corda eoꝶ:quotidie deus fabricet᷑ aĩas/ Cuius uelle: feciſſe ẽ. & cõditor eẽ nõ ceſſat. Scio quæ contra hæcſo
leatis dicere:& adulteriora nobis atq; infeſta ꝓponere:quæ lõgior pugna ẽ.nec huius tpis patitur anguſtias

Eadem controuerſia & in uos retorqueri poteſt:& quodcunq; in conditorem præſẽtis temporis uidetur indi
gnum: hocetiam & donante eo non eſt indignum. Naſci de adulterio non eius culpa eſt qui naſcitur: ſed il/
lius qui generat. quomodo enim in ſeminibus non peccat terra quæ fouet: nec ſemen quod in ſulcis iacitur:
nec humor & calor quibus temperata frumenta in germen pullulant. Sed uerbi gratia fur & latro qui fraude
exinde enpit ſemina: Sic in generatione hoĩum recipit terra. i. uulua quod ſuum eſt: & receptum cõfouet:con
fotũ corporat:corporatũ in mẽbra diſtinguit. Et inter illas ſacri uẽtris anguſtias dei manus ſempꝑ ope . Idẽq;

eſt corporis & animæ creator. Noli deſpicere bonitatẽ figuli tui qui te plaſmauit:& fecit ut uoluit.Ipſe eſt dei

uirtus & dei ſapientia: qui in utero uirginis ædificauit ſibi domu. Iepto inter uiros ſanctos apoſtoli uoce nu/
merat᷑. meretricis ẽ filius:ſed audi: ex Rebecca & Iſaac Eſau genitus: hiſpidus tã mẽte ꝗᷓ corpore:ꝗᷓſi bonũ tri/
cicũ in loliũ auenaſq; degenerat. qa nõ in ſeminibus: ſed in uolũtate naſcentiũ cauſa eſt uitioꝶ atq; uirtutũ.
Si offenſa eſt naſci in corporibus humanis: quõ Iſaac: Sãpſon: Ioãnes Baptiſta de tepromiſſidõe naſcunt᷑? In
telligis qd ſit uitã ſuã audacter & libere pfiteri. pone errare me:apte dico q ſentio. Et tu ergo aut libere no/
ſtra ꝓfitere: aut cõſtanter tua loquere. noli ſtatuere te in acie mea: ut ruſticitate ſimulata: in tuto abeas:cũ uo/
Iueris pugnãtis terga cõfodere. Nõ eſtiſtius tpis cõtra Origenis dogmata cõſcribere. alteri iſtud ſi Chriſtus ui
tã dederit opi dedicamus. Nũc quærit᷑ ad eã ꝗbus arguit᷑ rndere: & ſimplex ſit & apta eius riſio. Tranſeamus
hicad famoſiſſimã de reſurrectiòe carnis & co rporis quæſtionẽ. in qua te rurſũ lectoradmonitum uolo: ut ti
more & iudicio dei me ſcias loq:& te audiredebere.N eq; enĩ tãtæ ſtultitiæ ſu:ut ſi in expoſitiõe illius fides me
ra eſt: & pfidiæ nulla ſuſpitio: quærã accuſãdi rõnẽ. & dũ uolo aliũ notare culpæ:ipſe noter caluniæ. Lege er/
dereſurrectiõe dnicæ camis: quæ ſubdita ſut: & cũ legeris & placauerit(ſcio enĩ placitura ignorãtibus) ſuſ/

pende

–☛ = — — — — — — ——

nitimin
detchi
loi
miann;
ikutenen
dinttus ſor
taini
Poraleg
fuit o
Anö ſet
bit Dics
angels
leirge
Dhauitto
tions. N
iluſhr,
us ei
Aiſtade
eſtha
Dreag ent
hoſahn
lunnen
hnuhe

bot.

ludn

Enoluta
lletnee
onepe
ſolus
lmanæ
llirce
hoibus
iluut
cpſe
nopate
erſngu
zherho
ltiuzt
rinchi
ſeli/
gaitur:
mnude
letcon
lti
zeſtcei
ce nu⸗
nüͦti⸗
ttuti⸗
nt! In
e no⸗
cino⸗
tus i
amus
eut 1
Sne
eet⸗/
ſ uſ⸗

nde

pende iudiciũ: expecta pauliſper: atq; uſq; ad finẽ riſionis noſtræ cohibe ſnĩam: & ſi tibi poſtea placuerit:tũc
nos caluniæ denotabis: paſſionẽ quoq; eius in cruce & mortẽ ac ſepulturã: quæ uniuerſa ſeruauit: ac reſurre/
ctionẽ ueritate & nõ putatiue cõfitemur: qui & primogenitus ex mortuis primitias maſſæ corpoꝶ noſtroꝶe:qᷓ
ſi in ſepulchro poſitas puexit ad cælũ: ſpem nobis reſurrectionis in reſurrectione ꝓprii corporis tribuẽs. unde
& oẽs ſic ſperamus reſurgere.quæ eni iuxta apoſtolũ ſeminant᷑ corruptione:reſurgent in ĩcorruptione. quæ
ſeminant in ignobilitate: ſurgentin gloria. Seminat᷑ corpus aĩale:ſi urget corpus ſpiritale. de ꝗqbus & ſaluator
docẽs locutus eſt. Qui enĩ digni fuerint ſæculo illo: & reſurrectione ex mortuis: neq; nubẽt:neq; nubent᷑: neq;
ultra mori poterũt: ſed erũt ſicut angeli dei:cũ ſint filiireſurrectionis. Rurſum in alia parte epiſtolæ:hoc eſt in
fine ſuoꝶ tractatuũ ait: auribus illudẽs naſciẽtiu: ſtrepitũ reſurrectiõis ac põpã acuerboꝶ ambiguitate libera

uit. ſed neq; a ſecũdo glorioſo aduẽtu dñi nũ leſu Chriſti ĩtermiſimus: ꝗ uẽturus ẽ ĩ gloria ſua iudicare uiuos
& mortuos.ipſe enĩ ſuſcitabit oẽs mortuos:& añ ſuuũ tribunal faciet eẽ:& unicuiq; reddet ᷣm ꝙ egit ꝑ corpus

ſiue bonũ ſiue malũ:ſcilicet utcoronãdus ĩ corpore ꝙ; caſte egit & iuſte:aut cõdẽnandus ꝙ uoluptatibus pari

ter iniqtatibuſq; uiuit. hoc qdĩ euagelio legimus: ĩ cõſumatiõe mudi:ſi fieri põt: ſeduci etiã electos ĩ hoc o pa

tur capitulo: cũ turba ĩperita: aut uulgus ĩdoctũ mortuos & ſepultos audit reſurrectionẽ mortuoꝶ ueritate:&

2„

nõ putatiuecõfiteri: ac ᷣmitias maſſæ nroꝶ corpoꝶ: & deũ corpore ad cæleſtia pueniſſe. auditq; reſurrecturos
nõĩ Dtgnhis alieniſq; corporibus: quæ aſſumunt ĩ fantaſmate: ſed ſicut ſurrexit dns ĩ corpore:qd apud nos ĩ
ſacto ſepulchro cõditũ iacuit: ita & nos in ipſis corporibus ꝗbus nũc circũdamur & ſepelimur:in die iudicii re
ſurrecturos. & ne hoc paꝶ ꝗs æſtimaret:addidit ĩ extremo capitulo:& unicuiq; reddet pᷣm Fedir incorpore:ſi
ue bonũ: ſiue malũ: ſcilicetad coronãdũ in corpore: quod caſte egit & iuſte: aut cõdẽnãdũ qd uoluptatibus &
iniquitatibus ſeruiuit. hæc audiẽs indoctuũ uulgus in tãto mortuoꝶ ſepulti corporis reſurrectiois ſonitu nul
lã ſtrophã:nullas inſidias ſuſpicat᷑. Credit eſſe qd dicit᷑. Sãctiores enĩ ſũt aures populi:qꝗᷓ ſacerdotis animus.
Iterũ atq;ʒ iteꝶ te lector comoneo: ut patiẽtiã habeas:& diſcas qd ego quo qʒ per patiẽtiã didici. & tn ante qᷓuul
tũ dictionis euoluã: & dogma Origenis de reſurrecttiõe breuiter exponã:nõ poteris uim ſcire antidoti:niſi ue
nena pſpexeris. Illud diligenter obſerua: & caute relegẽs memora ꝙ nouies reſurrectionem nominãs corporis:

nec ſemel ꝗdẽ caris inſeruit: ſuſi pectũq; tibi ſit quod de induſtria prætermiſit. Dicit ergo Origenes in pluri/

bus locis: & maxime in librode reſurrectione quarto: & in expoſitiõe pᷣmi pſalmi: & in ſtromatibus duplicẽ er
rorẽ uerſari ĩ eccleſia noſtroꝶ: & hæreticoꝶ: nos ſimplices & philoſarcas. i. amatores carniũ dicere: ꝙ eadẽ ofſa
& ſanguis & caro:idẽ uultus & mẽbra totiuſq; corporis particulæ reſurgẽt in nouiſſima die: ſcilicet ut pedibus
ambulemus: opemur manibus: uideamus oculis: auribus audiamus: circũferamuſ e uentrẽ ĩſatiabilẽ:& cibos
ſtomachũcõcoquẽtẽ: Cõſequẽs aũt eẽ q iſta credamus: dicere nos ꝙ a nobis comedẽdũ ſit & bibendũ: digerẽ
da ſtercora: & effundẽdus humor: ducendæ uxores: liberi pcreandi. quo enĩ membra genitalia:ſi nuptiæ non
erũt? quo dentes:ſi cibi nõ molẽdi ſũt?ẽ Quo uenter & cibi:ſiiuxta apoſtolum & hic & illi deſtruent᷑ ipſo iteꝶ
clamate:caro & ſaguis regnũ dei nõ poſſidebũt:neq; corruptio ĩcorruptionẽ. hæcnos ĩnocẽtes & ruſticos aſſe
rit dicere. hæreticos uero ĩ quoꝶ parte ſũt Martion: Apelles: Valẽtinus: Manes: nomẽ ĩſaniæ penitus & carnis
& corporis reſurrectionẽ negare: & ſalutẽ tãtũ tribuere aĩæ:fruſtraq; dicere: nos ad exẽplũ dñi reſurrecturos
cũ ipſe quoq; dis in fantaſmate reſurrexerit: & non ſolum reſurrectio eius: ſed ipſa natiuitas ſoAοτσιπſν.1. pu
tatiue magis uiſa ſit: ꝗᷓ fuerit. Sibi aũt utrãq; diſplicere ſniam: fugere ſe & noſtroꝶ carnes: & hæreticoꝶ fantaſ
mata: ꝗa utraq; pars in cõtrariũ nimia ſit. Aliis id eſſe uolentibus qd; nõ erũt: aliis reſurrectionẽ corpoꝶ oĩno
denegatibus Quatuor inqt elemẽta ſnut: philoſophiſꝗq; nota & medicis: de ꝗbus oẽs res & corpora humana
coõpacta ſũt: terra: aqua: aer: & ignis. Terrã in carnibus: aerem in halitu:aquã in humore: ignẽ in calore ĩ telligi
Cũergo aĩa caducũ hoc fœdũq; corpuſculũ dei iuſſiõe dimiſſerit: paulati oĩa redire ad materiæ ſuæ ſubſtãtias
carnes in terrã elabi:halitũ in aera miſceri:humorẽ reuerti ad abyſſos: calorẽ ad æthera ſubuolare. Et quom ſi
ſextariũ lactis & uini mittas in pelagus: ſi ueliſq; rurſũ ſeparare qd miſſũ eſt: uinũ ꝗqdẽ & lac quod miſeras:
nõ perire:tñ nõ poſſe qd fuſũ eſt ſeparari:ſic ſubſtãtiã carnis & ſãguinis nõ pire qdẽ in originalibus materiis:
nõ tn ĩ antiquã ſpeciẽ redire: nec poſſe ex toto eadẽ eẽ: quæ fuerint. Cuũ aut iſta dicant᷑ ſoliditas carniũ: ſãguinũ
ius: craſſitudo neruoꝶ: uenarũq; pplexio: & oſſiũ duricies denegat᷑. Ala rõne reſurrectionẽ corpoꝶ cõfitemur

eoꝶ: quæ ſepulchris poſita ſũt: dilapſaq; ĩ cinerẽ: Pauli apoſtoli: & Petri apoſtoli: & ſinguloꝶ ſingula. neq; eni

fas eſt:ut ĩ aliis corporibus aĩæ peccauerint:in aliis torqueant᷑.nec iuſti iudicis alia corpora pro xpᷣo ſaguinẽ fũ

dere: & alia coronare. Quis hæc audiens: reſurrectionẽ carnis eũ negare putat Eſt inquit ſingulis hoĩbus rõ
quædã deo artifice inſita: quæ futuras materias in medullæ principiis tenet. & quomõ tãta abor magnitu/
do: trũcus: rami: poma: folia nõ uident᷑ ĩ ſemr̃e:ſũt tñ ĩ rõne ſemĩãs quã græci &αε Inpοιοαιοονοοοant: & gra
no frumsti eſt intrinſecus: uel medulla: uel uenula:quæ cũ in terra fuerit diſſoluta:trahit ad ſe uicinas materi
as: & in ſtipula: folia: ariſtaſq; cõſurgit. neq; enĩ in grano radices: culmus: folia: aniſtæ: paleæ diſſoluta ſũt: ſic
& in rõne humanoꝶ corpoꝶ manẽt quæda ſurgẽdi antiqᷓ principia: & qſi a“ epiav.i. ſemĩariũ mortuoꝶ ſinu

terræ cõfouet᷑. Cũ aũt iudicii dies aduenerit: & in uoce archangeli: & in nouiſſima tuba tremuerit terra: moue
—C — ₰ . — — — — — – .* . * * —
bunt ſtati ſemĩa: & in pũcto horæ mortuos germiabũt: nõ tn eaſdẽcarnes: nec in his formis reſtituẽt: quæ fue

rũt.Vis ſcire uerũ eẽ qddicimus: audi apoſtolũ.Sed dicit aliqs. quomõ reſt urgẽt mortui? quo aut corpore ue/
h ui. Ixxiii.

7-

u)

niẽt!inſipiens tu. qd ſeminas nõ corpus: qdfuturũ ẽ:ſeminas. ſed nudũ granũ: utputa tritici: uitis: & arboris.
Et qa degrano tritici ac ſemẽte uerboꝶ ex parte iã diximus: nũcde acino uĩacii diſſeramus. granũparuũ ẽ:ita
ut uixduobus digitulis teneri poſſit. Vbi ſũt radices? ubi radicũ: & truũci: & ppaginũ tortuoſa pplexio?: Vbi pã
pinoꝶ umbracula& uuaꝶ pulchritudo futura uina parturiẽs? Aridũ ẽ qd tenet᷑: & peneuix cerrit᷑. ſed ĩ ficco
illo grano potẽtia dei & occulta rõne ſemẽtis ſpumãtia muſta ſinuant᷑: hoc ligno tribuis. hoĩ nõ tribuis. Quod
piturũ ſicornat᷑: qd mãſurũ nõ ẽ:nec pſtinã recipiet uilitatẽ: & uis rurſus oſſa:ſãguinẽ . mẽbraut creſcẽtibus
capillis tõſore egeas: naſus pituitas digerat: ĩcremẽta unguiũ ſecãda ſint: ĩferiores partes uel ſtercora uel libidi
nes effluãt. Si affers iſtas ĩeptias ruſticoꝶ & carnis:ĩ ꝗᷓ deo placere nõ poſſumus:ꝗᷓſi inimici obliuiſceris reſurre
ctionẽ mortuoꝶ. Semĩat᷑ ĩ corruptioe:ſurget ĩ ĩcorruptiõe. Semiĩat᷑ ĩ cõtumelia: ſurget ĩ gloria. Semĩat᷑ ĩ ĩfirmi
tate: ſurget ĩ uirtute. Semĩat corpus aĩale:ſurget corpus ſpiritale. Nuũc oculis uidemus: auribus audimus: ma/
nibus agimus: pedibus äbulamus. In illo aũt corpore ſpiritali toti uidebimus: toti audiemus: toti opabimur:
toti ãbulabimus. & trãſfigurabimur. i metaſtematice mẽbroꝶ qbus nũc utimur: diuerſitas denegabit᷑. Aliud
nobis ſpiritale & æthereũ pmittit᷑: qd nec tactui ſubiacet: necoculis cernit᷑: nec põdere prægrauat᷑: & pro locoꝶ
in ꝗbus futurũ eſt uarietate mutabit᷑. Alioꝗn ſi eædẽ cames erũt & corpora quæ fuerũt:rurſũ mares & fæmĩæ
rurſũ nuptiæ uiris hirſutũ ſuꝑciliũ: barba plixa: mulieribus genæ lenes: & anguſta pectora: & cõcipiẽdo & par
turiẽdo fœtus uẽter: & femora dilatanda ſut. Reſurgẽt etiã infãtuli: reſurgẽt & ſenes. Illi nutriẽdi ſũt: hi bacu/
lis ſuſtẽtãdi. Nec uos o ſimplices reſurrectio dñi decipiat: ꝙ latus & manus monſtrauerit:in littore ſteterit:in
itinere cũ Cleopha ambulauerit: & carnes & oſſa habere ſe dixerit. Ilud corpus aliis pollet priuilegiis. de uini ſe
mine & carnis uoluptate nõ natũ eſt. Comedit poſt reſurrectionẽ ſuã:& bibit: & ueſtitus apparuit:tangen dũ
ſe præbuit. ut dubitãtibus apoſtolis fidẽ faceret reſurrectionis. Sed tñ nõ diſſimulat naturã aerei corporis &
ſpiritalis. Clauſis ingredit᷑ oſtiis: & in fractione panis ex oculis euaneſcit. Ergo & nobis poſt reſurrectionẽ bibẽ
duũeſt & comedendũ: & poſtreſurrectionẽ ſtercora digerẽda. Et ubi erit illa ꝓmiſſio: oportet mortale hoc ĩdue
re ĩmortalitatẽ/ Hæceſt oĩs cauſa: ꝙ ĩ expoſitiõe fidei tuæ ad decipiẽdas aures ignorãtiũ nouies corpus: & nec
ſemel carnes noĩas:dũ hoĩes putãt te carnes ĩ corporibus cõfiteri: & idẽ carnes eẽ qdcorpus. Si idẽ eſt nõ diuer
ſũ ſignificat. Scio enĩ te hoc eẽdictuꝶ: putaui idẽ corpus eẽ qdcarnẽ:ſimpliciter ſũ locutus. Quare nõ cames
potius noĩas: ut corpus ſignifices: & indifferẽter nũccarnẽ nũc corpus: ut & corpus ĩ carne:& caro ĩ corpore de
mõſtret Sed mihi crede: nõ ẽ ſimplex ſilẽtiũ tuũ. Alia enĩ carnis: alia corporis definitio ẽ. oĩs caro ẽ corpus:nõ
oẽ corpus eſt caro. Caro ẽ pprie quæ ſaguine: uenis: oſſibus: neruiſq; cõſtrĩgit. Corpus ꝗᷓꝗᷓ & caro dicat᷑:ĩterdũ
tñ æthereũ: uel aereũ noĩat. Quod tactui uiſuiq; nõ ſubiacet:& plæruũq; uiſibile ẽ atq; tagibile. Paries corpus
eſt:ſed nõ caro. Vn apoſtolus corpora cæleſtia appellat: & corpora terreſtria:cæleſte corpus:ſolis: lunæ: ſtella/
rũ. Terreſtre: ignis: aeris: aquæ: terræ: & reliquoꝶ: quæ abſ. Tal his ſentiunt᷑ elemẽtis. Vides nos ĩtelligere ſub
tilitates ueſtras: & archana: quæ in cubiculis & ĩter pfectos loquimini. Et quæ populus foris ſtãs nec meret᷑ au/
dire pfertis in mediũ. Hoc eſt illud qd reducta ad auriculã manu: & cocrepãtibus digitis: ridẽtes dicitis: oĩs glo
ria filiæ regis ĩtrinſecus: & ſtroduxit me rex in cubiculũ ſuũ. Patet quare corporis: & nõ ſãguinis reſurrectionẽ
dixeris: ſcilicetut nos rudes carnẽ te dicere putaremus ĩ corpore: & ii ꝗ pfecti ſũt: ĩtelligerẽt carnẽ in corpore de/
negari. Deniq; apoſtolus in epiſtola ſua ad Colocẽſes: uolẽs corpus xpi carneũ & non ſj piritale:aereũ: tenue:de
molſtrare: ſignificãter locutus eſtdicẽs. Et uos cũ eſſetis aliquãdo alienati a xpo: & inimici ſẽſus eius in opibus
malis: recõciliauit in corpore carnis ſuæ per mortẽ. Rurſũq; in eadẽ epiſtola. In quo circũciſi eſtis circũciſione
nõ manufacta in expoliatione corporis carnis. ſi corpus carnẽ ſolũ ſignificat. & nõ eſt nomẽ ambiguũ: nec ad
diuerſas ĩtelligẽtias trahi põt: ſatis ſupflue corporeũ & carneũ dicit: quaſi caro nõ ĩtelligat᷑ in corpore.In ſym/
bolo fidei & ſpei nræ: qd ab apoſtolis traditũ eſt: qd nõ ſcribit᷑ in charta & attramẽto: ſed in tabulis cordis car
nalibus poſtcõfeſſionẽ trinitatis & unitatẽ eccleſiæ: oẽ xp̃iani dogmatis ſacramẽtũ carnis reſurrectione inclu
dit᷑. Et tu in tãtũ in corporis & iteꝶ corporis: & tertio corporis: & uſq; nouies corporis: uel ſermone: uel nume
ro ĩmoraris: nec ſemel nomĩas carnẽ: qd illiſemel nominãt carnẽ: corpus uero tacẽt. Sed &illud quod argute
ſubnectis & pᷣcaues: prudẽterq; diſſimulas ſcito nos ĩtelligere. his enim teſtimoniis ueritatẽ reſi urrectionis ꝓ/
bas: quibus Origenes negat: & de dubiis ĩcerta cõfirmãs certã fidei domũ ſubita tẽpeſtate ſubuertis. Seminat᷑
ĩquit corpus aĩale: ſurget corpus ſpiritale. neq; enim nubẽt: neq; nubent᷑: ſed erunt ſicut angeli in cxlis. Quæ
alia exẽpla aſſumeres: ſi reſurrectionẽ carnis ueritate &nõ putatiue:ut loqueris confitereris! Poſt illa quibus
ignorãtiũ blãditus es auribus: ꝙ in ipſis corporibus: in ꝗbus mortui ſumus & ſepulti reſurgemus: hoc potius
adiũge & dic: qm ſpũs carnẽ & oſſa nõ habet: ſicut me uidetis hre: & pprie ad Thomã. Infer digitũ tuũ in ma/
nus meas: & manũ tuãin latus meũ: & noli eſſe ĩcredulus: ſed fidelis. Sic & nos poſt reſurrectionẽ eadẽ habe/
bimus mẽbra quibus nũc utimur. eaſdẽ carnes & ſãguinẽ & oſſa: quoꝶ in ſcripturis ſãctis opa:nõ natura dã-
nant᷑. Deniq; in Geneſi ſcriptũ eſt. Nõ pmanebit ſpũs meus in hoĩbus iſtis:quia caro ſũt.Et Paulus apoſto/
lus de pᷣma doctrina & opibus iudæoꝶ. Nõ acqeui ait carni & ſãguini. Et ad ſãctos qui utiq; in came erãtdicit
Vos aut in carne nõ eſtis:ſed in ſpũ.ſi tũ dei ſpũs hĩtat in uobis. negãs enim eos in carne:quos in carne eẽ con
ſtabat: nõ carnis ſubſtãtia: ſed pctã dãnabat. Hæc eſt uera reſurrectionis cõfeſſio: quæ ſic gloriã carni tribuit:

ut auferat ueritatẽ. qd uero dicit apoſtolus corruptibile hoc& mortale: hoc ipſũ corpus: ideſt carnẽ: quæ tunc
uidebat᷑

ibaou
tentin
uinle
endi
ons &
edce
Ncidue
D ner
odver
oams
morde
Puund
iterdi
corpus
ſtella⸗
Nreſib
eretan⸗
roüge
echion
porc⸗
enuet:
opl
loone
ner
hin/
scat
inlu
lnume
Agute
ninat
Quæ
uidus
vous
nmy
abe
adi
volto⸗
ithia
eecon⸗
buit
rtune
cut

0t

uidebat᷑ oſtẽdit. Quod aũt copulat ĩduere ĩcorruptionẽ & ĩmortalitatẽ: illud ĩdumẽtũ.i.ueſtimẽtũ: nõ dicit
corpus abolere: qd ornat in gloria: ſed qd an in glorioſũ fuit efficere glorioſũ: ut mortalitatis & infirmitatis li
uente ueſte depoſita ĩmortalitatis auro: &ä(ut ita dicã) firmitatis atq; uirtutis ĩduamur: uolẽtes nõ ſpoliari car
ne:ſed ſupueſtiri ĩ gloria: &domiciliũ noſtꝶ: qdde celo eſt ſuꝑindui deſiderantes:ut deuoret᷑ mortale a uita.
certe nemo ſupinduit᷑:niſi ꝗ an ueſtitus ẽ:ſic & dñs nr ĩ mõte trãſfiguratus eſt in gloria. nõ ut manus ac pedes
cæteraq; mẽbra pderet: & ſubito in rotũditate uel ſolis uel ſphæræ uolueret᷑.ſed eadẽ mẽbra ſolis fulgore ruti
lãtia: apoſtoloꝶ oculos ꝑſtringerẽt. uñ & ueſtimẽta eius mutata ſũt ĩ cãdorẽ: nõ in aerẽ: ne forte & ueſtes eius
aſſeras ſpiritales. & facies ĩnqt fulgebat: ſicut ſol. Vbi aũt facies noĩatur: æſtimo ꝙ & cætera mẽbra conſpecta
ſũt. Enoch trãſſatus eſt in carne: Helias carneus raptus eſtin cælũ. Necdũ mortui: & paradiſi iã coloni habent
quoq; mẽbra: cũ qbus rapti ſũt: atq; trãſlati: qd imitat᷑ ieiunio:illi poſſidẽt conſortio dei: ueſcunt᷑ cæleſti pane
& ſaturantoĩ uerbo dei: eudẽ hũtes deũ:quẽ & cibũ. Audi ſaluatorẽ dicẽtẽ: & caro mea reqeſcit in ſpe. Et ĩ alio
loco:caro eius nõ uidet corruptionẽ. Et rurſũ: oĩs caro uidebit ſalutare dei:& ſemꝑ ingeminãs proferat magis
hæc Exechiel: qui oſſa iũgẽs oſſibus: & educẽs ea de ſepulchris ſuis: & ſuꝑ pedes ſtare faciẽs: carnibus neruiſq;
cõſtrĩgit: &cutedeſup tegit. tonet Iob tormẽtoꝶ uictor: & teſta radẽs putridæ carnis ſaniẽ miſerias ſuas reſur
