¶Epiſtola beati Hieronymi ad Marcellã de laudibus Aſellæ uirginis: ad eius exemplũ reliquas puocãs Ne-
maeprehenddttt . .. . chir.
ncipit ſextus liber ſiue tractatus tertiæ partis pncipalis de ſtatu accõtinentia coniugail.
d Celantiã de modo recte uiuẽdi: in qua illã erudit ad obſeruantiã mandatoꝶ dei uidelicet illoꝶ duoꝶ qui

Coõtraria

bus claudit᷑ tota iuſticia.quoꝶ unũ phibet: altesꝶ: iubet. Docet hũilitatẽ: pacẽ: miFicordiã: cõtinẽtiãq; ſectari.

— —

h —

Cotraria uero ſuperbiã: mendaciũ: odiũ: detractionẽq; uitare. Et conuenit hæc epiſtola omni ſexui gradui &
ætati licet ſpecialiter cãiugatæ. In qua illã hortatur ad propoſitũ cõtinẽtiæ ac uiduitatis: oſtẽdẽs quibus arti/
bus ac ſtudiis inſcribatur. C Vetus ſcripturæz

¶ Ad Innocentium papam de muliere ſepties percuſſa: quæ ad exemplum continentiæ coniugalis iſtic inſcri 4 pmorẽtuẽ Ppᷣam .

bitur. æpea me C. cxxxii. —
Argumentum in eandem. ¶ Deſcribit grande C. Cxxxili. De Statii et otmetia
A¶ Incipit ſeptimus tractatus de ſtatu & continentia uiduali. A ae .
¶ Epiſtola Beati Hieronymi ad Furiam de uiduitate ſeruanda. ¶ Obſecras C.cxxxiii. fier icupp
umentum in eandem. Furiamal C. cxxxiii.
Ad Saluinam de morte Nebridii. Vereorne C. XXxiiii. J Saluinam
Argumentum in eandem. (Saluinam illuſtrem C.cxxxiiii.
Ad Geruntiam de monogamia. ¶ In uetere uia — C. cxxxvi. g& runtunn
rgumentum in eandem. (Geruntiam. C.cxxxvi. —
Ad Principiam uirginem de obitu & uita Marcellæ: cuius illuſtræ uiduitatis exemplum merito poſt præce- A Pvmcpian/ vngiez
pta ſubiicitur. ¶ Sæpe & multum C.cxxxviii.
rgumentum in eandem. ¶ Marcellam illuſtreen. C. cxxxviii. 8 De gteytu Riet vita

ncipit Tractatus octauus tertiæ partis principalis epiſtolarum Beati Hieronymi: qui inſcribitur de contt gteplatiua ae lane he
A mundi & uita contemplatiua ac laude heremi. S è —
piſtola beati Hieronymi ad Heliodorũ nondũ epiſcopũ exhortatoria: qua illũ hortat᷑: ut domo cognatis A0 heliodoy

diuitiiſq; relictis ad heremũ deo militaturus accedat: pericula habitationis ĩ urbibus ſeruis dei & dæmonũ tẽ
tamẽta deſcribẽs: ubi etiã ambitũ reprimit ſacerdotii ac epiſcopatus. de periculo illius ſtatus ediſſerẽs: & here .
mũ ac ſolitudinẽ: ad extremũ futurũ iudiciũ repreſentans. ¶Quantoamore C. cxl. — —
¶ Ad Lucinum bethicum hortatoria: ut in ſancta cõuerſatione permaneat: nec retro reſpiciat. Et in fine inci / E lucnmi bethieũ
dẽter de opuſculis ſuis & duabus quæſtionibus. Vtrum ſabbato ieiunandum ſit: & euchariſtia ſumẽda quo
tidie. ¶Non opinanti mihi ðð C. Alis —
¶ Ad Marcellam ſcribit & ſæcularium occupationum æſtus & humanæ mutabilitatis uices deſcribens: ad ſe- Marcella
cedendum exurbe & relinquendum ſæculũ exhortatur: Bethleem & locos ortus dominici magnis præconiis
efferens. ¶ Ambroſius quo C. cxli.
Beati Hieronymi ad Exuperantium exhortatoria: ut abiecta militia ſæculi ac ſpreto connubio deo militet.
Inter omnia C. cxlii.
eati Hieronymi ad Præſidium diaconũ de ratione cærei paſchalis percunctãtẽ ſcribit: & ſolutione dimiſſa
ad contẽptũ ſæculi & heremiticã uitã hortat᷑: ſolicitudines ſæculi & detractoꝶ deſcribẽs calũnias: ac de natu/
ris quarũdã ferarum ediſſerens. ¶ Hieronymus Præſidio C. cxli.
Beati Hieronymi ad Ruffinum preſbyterũ: cuius ad orientem gratulatur aduentũ: cui uitam uirtutemq;
Bonoſi quondã contubernalis ſui deſcribit: qui ſæculo contempto ad heremũ uolauerat: ubi plura de laudi-
bus heremi & uitæ contemplatiuæ ponũtur. ¶ Plus deum C. cxliii.
aulinus & Theraſia ad Sebaſtianũ heremi cultorẽ: cuius uitã Heliæ & Heliſæo ac filiis ꝓphetaꝶ: & miſte Pe⸗
riũ laudat monachi fris: illi uictũ mĩſtrãtis: & utrorũq; oronũ ſuffragiũ poſtulat. Sãcto & merito C. cxliii. †
¶ Militẽ hortat ut relicta ſæculi militia plena diſcrimis æterno regi ĩcipiat militare: perẽne pᷣmiũ ſuſcepturus
Oad aut auri cupiditas: nec flos retardet ætatis: quæ tanꝗᷓ fœnũ ſũt occaſura. ¶ Et ſi ignotus C.cxliiii.

Epiſtola beati Hieronymi de teſtamento Geruntii. monet quaſdã uirgines deo dicatas a patre Geruntio in Je⸗ teſlamẽĩo gerung⸗ —
teſtamento exhæredatas: quæ cũ ſororibus in teſtamentaria cauſa ipſum arbitrũ delegerãt: ut repudiatã pro
pter xpᷣm patris hæreditatẽ non requirãt: cũ fuerint ſepultæ cũ xpo:dicẽs duplex eſſe ſepulchrũ. unũ quo cor
pus codit᷑: aliud quo uetus hõ cũ actibus ſuis ſpoliatus exuitur. ¶ Cuncti mei C. cxlv.
Wade ad hunc tractatum pertinentem aliam epiſtolam ad Iulianũ de pignoribus. In qua illum de amiſſis li
beris conſolatur ad contemptum mundi: & Chriſti militiam cohortatur. quæ habetur prima inter funebres
epiſtolas: ubi melius cadit. ä
Quoniã poſt præcepta ꝗᷓmaxime cõducit ſanctoꝶ uiroꝶ exẽpla pponere: quibus religioſa mẽs ad imitatio
nem uirtutis feruẽtius excitet: ideo poſt ſuperiores epiſtolas de mũdi contẽptu & heremi laudibus pcipui he de Vitn l. p⸗
mi cultoris Pauli pᷣmi heremitæ uita a beato Hieronymo cõſcripta ſubiicit. ¶ Inter multos C. cxlvi. Vhla⸗ .
Tractatus Nonus tertiæ partis pncipalis Epiſtolaꝶ: bti Hieronymi de uita: ſtatu: & regula monacho. ₰⁰. di et X
Epiſtola beati Hieronymi ad Paulinum hortatoria ad conuerſionem monaſticam & ſtudium ſcripturarũ.
Bonus homo C. cxlvii.
Argumentum in eandem. ¶ Laudatus a Paulino C. cxlvii.

¶ Qualis autem & cuius ſãctitatis fuerit iſte Paulinus: qui poſtea fuit nolanæ epiſcopus urbis beatus Grego
rius libro dialogorum oſtendit: qui etiam aliqua ſui ingenii monumenta reliquit: ſicut Gennadlius teſtatur

libro uirorum illuſtrium: ex quo excerptum eſt ſubſcriptum argumenum.è

Argumentum in eandem- ¶ Paulinus nolæx . 1 Cadl.
Ad uiſticmoõchi ¶ Epilſtola beati Hieronymi ad Ruſticum monachum de uita monaſticca. ¶ Nihil C. cxlviüi.
Argumentum in eandem. ¶Ruſticum Gallum C. cxlyiii.

Ad ſes d veliaꝝ ſeñtate 4 ui⸗ titate: ubi in eos ſuehẽs qui ſac as ſupfluas acifru
ctuoſas putãt illatꝶ antiquitatẽ auctoritatẽ atq; utilitatẽ teſtimoniis & exẽplis ſcripturaꝶ oſtẽdit: quæ qm ad
RRe — oẽm ſed pcipue ad monaſticã ptinet diſciplinã: huic tractatui inſerun. ¶ Dignü eſt C. cl.
gula mchoʒ — regula monachorum ex uariis epiſtolis atq; tractatibus beati Hieronymi excerpta: & per quẽdam
upum de oliueto hiſpanũ monachum in certis capitulis rubriciſq; diſtincta: quam Martinus quintus pé/

Sermo beati Hieronymi ad fratres de uigiliaꝶ ſãctitate: ubi in eos ĩuehẽs qui ſacras uigilias ſuꝑfluas ac ĩfru

tifex maximus approbauit. Et ſua bulla ſcripta ipſius ordinis profeſſoribus obſeruãdã tradidit ſicut exẽplũ
De . . bullæ infra ſubiectum oſtendit. ¶ Martinus epiſcopus C. cli
Vita hilarionis ¶ Quoniã ad humanã ĩſtitutionẽ ualidiora ſũt exẽpla ꝗᷓ uerba: & planius põt opere docere ꝗᷓ uerbo:merito in
ſtituta ac pᷣcepta monachoꝶ ſuperioribus epiſtolis digeſta beatoꝶ Hilarionis & Malchi monachoꝶ: exempla
N —1 ſubdunt᷑: quoꝶ uitas ac res geſtas beatus Hieronymus cõſcripſit. ¶ In prologe C.x clxv.
Oe Vita ptilii niochi Epiſtola beati Hieronymi de uita captiui monachi. GQui nauali C. clxix.
(Je⸗ Anncitia 10 Nractatus decimus tertiæ partis pricipalis de amicitia: quæ poſtſingulos ſtatus inſerit: quia oĩ ſtatui cõue
ſna X nit & ætati: ubi & familiares quædam ad amicos inſerunturepiſtolllz. —
ſloreria oꝛtuu M ¶ Beati Hieronymi ad Florentiũ de ortu amicitiæ: ubi illius eflert uirtutes: & miſerationẽ in pauperes. Ruffi⸗

num quoq; ſanctitatis extollit. ¶ Quantus C. (lxxN.
ENS lor entic ¶ Beati Hieronymi ad Florentiũ de uiciſſitudine litterarum inuitans: & libros quoſdam tranſcribi & ſibi mit
ti depoſcens. In ea C.chor.
Ad marcellan/ ent Hieronymi ad Marcellam de muneribus acceptis: quæ myſtice interpᷣtat᷑. Vbi de ceraſis uerecũdia ru/
2 m lla bẽtibus ſibi trãſmiſſis loquit᷑. Inſinuãs ꝗs id genus pomi Romã pᷣmus ĩuexerit. ¶ Parua ſpecie C. cxi.

Beati Hieronymi ad Marcellam de muneribus gratias agens: quæ ad laudem dantis myſtice interpretatur.
ſul ſ Maani Vtabſentiaam Cichei.
4 ann 14 ¶ Beati Hieronymi ad Iulianum diaconum ſe excuſans de ſilentio litterarũ pollicens præteritam negligentiãä
n⸗ futura frequentia compenſare. ¶Antiquus L. cxxi.
nam hypodiawn N¶ Beati Hieronymiad Niciã hypodiaconũ Aglegiæ de uiciſſitudine lr̃aꝶ: cõquerẽs illarũ ĩtermiſſione ſeindi
A9 „ amicitiam. Vbi docet unde tabellarii & librarii nomẽ ſupſit oniginẽ. Turpiliuss C. chxxi,
cheana man Beati Hieronymi Ad Chromatiũ Iouinianũ & Euſebiu de eputola accepta cõgratulãs: de cuius breuitate cõ

—

querit᷑. ubi docet quãdo pergamenoꝶ uſus ac nomẽ incœperit. Bonoſũ quaſi iam ꝑfectũ effert: ſe quaſi iacẽ

.ℳ chryſosonũ⸗ mochi. En deprimit: matrẽ & domu illorum attollit. ¶Non deber C. ci.

Beati Hieronymi ad Ch tyſogonum monachum Aquilegiæ: quærens in ipſo ortu amicitiæ conſ uetudinẽ ſi
R A — 14— lentio litteraꝶ eſſe neglectam. ui circa C. chxi.
yntomu 14 ¶ Beati Hiieronymiall Antoniũ monachu:illi ſuperbiæ crimẽ apigete⸗ ĩterpellatus epiſtolis nõ reſpõ

29 Set ceteroõ5 derit: ubi quædã de humilitate &. cõtrario ſupbiæ uitio deſcribit. ¶ MDominus noſter C.chxui.
Beati Hieronymi ad Theodoſiũ & cæteros anachoritas ſuſſragiũ orationũ implorãs: ut ex ſæculi tenebris li
4 tas beretur. ubi de ſe humillime loquitur. ¶Quamuellem =ðð H C. clxxii.
. . ¶ Vide in hocgenere ſiue tractatu ad Rufſinũ epiſtolã: in qua illũ tunc amicũ dulcibus afſat eloquiis: exhor-
. ias e tans ad pſeuerãtiã charitatis. qin amicitia quæ deſinere põt: uera nunꝗᷓ fuit: Incipit Plus deu:quã ĩter epiſto/
Detractor las de cotemptu mũdi & laudibus heremiinſeruimus. quia de uita Bonoſi heremitæ pertractat.
n ¶ Tractatus Vndecimus tertiæ partis principalis de fictis amicis & detractoribus.

Beati Hieronymi ad Aſellã de fictis amicis: qui corã blãdiebant᷑: & poſt tergũ detrahebãat: ſãctarũ Paulæ
Melaniæ illi coſortiũ ĩputãtes: quã e naui hieroſolymã pgẽs cõſcripſit. ¶Siubi putem C. clxxii.

4 aſe lam

α vrrgĩẽs hemoneſes Beati Hieronymi ad uirgines hemonẽſes: quaꝶ ſcripta præcat᷑: licet ſe fateat᷑ indignũ. ubi & cõtra liuorẽ ho

AI minũ de occultis indicantium loquitur. Chartæ exiguitas C.clxxiii.
Aℳα Maxclla de Onaſo ¶ Beati Hieronymi ad Waicellam de Onaſo 5

4 onymiad ꝛubi inuehit contra detractores: & eos qui omne quod Hierony/
Marcella Necttores hus reprehẽdebat in uitus cõtra ſedictum putabant. ¶ Medici quos C. chexiui.
de ¶ Beati Hieronymi ad Marcellã cõtra detractores: qui eũ temeritatis accuſabãt ꝓpteremẽdationẽ euãgelioꝶ:
De epu. SRatoryg (cripturaꝶ: & ꝙ uirginũ cũ maribus cõſortia reprehẽderat. Poſt priorem. C.clxxiii.

¶Tractatus Duodecimus tertiæ partis pᷣncipalis: in quo cõſolatoriæ in aduerſis ad amicos inſerunt᷑ epiſtolx.
¶ Beati Hieronymi ad Caſtrutium: ubi conſolat eum de cæcitate: quæ ei cõtigerat: docens ægritudines aliquã
do non pona peccati: ſed probationis cauſa euenire. & in fine quomõ beatus Antonius Didymũ de cæcitate
AN celæ d& egrotace fuerit conſolatus interſenut. ¶ Sanctus filius C. clxxiii.
bleſt Beati Hieronymi ad Marcellã de ægrotatione Bleſillæ:quã per flagellũ ægritudinis muliebrẽ fucũ acſæcu/⸗
Adma cella a ſ. 4 laria cõtẽpſiſſe: acin umore dei cœpilſe ꝓficere gloria. Abaham tentatur. C. clwiii.
A m auerſig Beati Pheronymi ad Marcellã in aduerſis probatãa: inſtituẽs ad tolerantiã paſſionũ illas oſtendẽs non eſſe
. cõdignas ad ſuturã gloriã: quæ reuelãda erat in aa ¶ Magnam humilitatem C.clxxiiii.

2

te.Aid
Cd
Aſibin

CdaH

tecüdann

CH

Ppeuu,

(e

Uignni

Cn.

oneand
(duH
rlete,
egli
uetultil

2N
Snothi

iunehul

Cdn.

oni, Sanato uulneri
2

¶ Beati Flieronymi ad uirginem exulem conſolatoria: oſtendens mala præſentia ſpem certam eſſe futurorũ:
& in cunctis pene rebus humanis difficile ſequi læticiam: niſi triſtitia ante pceſſerit:& omnes pene ſanctos tri

bulatione probatos ab Abel iuſto exordiens: & per ueteris teſtamenti exempla recurrens: bonos & iuſtos ma
lorum perſecutionem ſemper ſuſtinuiſſe demonſtrat. C Si deus ac L C. clxxv.

¶ Beati Hieronymi ad amicum ægrotum conſolatoria: qua docet hominem a deo per flagella curari:qui in/
ſtar parentis amorem per diſciplinam impendit: & ad fimilitudinem medici medelam per tormenta largitur
& melius eſſe ſupernæ diſciplinæ iudicio humiliari: ꝗᷓ cum mundo damnari: præſertim cum ipſefidelis mo/
derator ſarcinam ſecundum uires ĩponat: dans in tentatione prouẽtũ ut ſuſtinere poſſimus. quod beati Iob
exemplo declarat: cuius patientiam effert & comparat. ¶ Quanãꝗ certiſſime C. clxxyvi.

Bea ti Hieronymi hortatoria de perferendis obprobriis: quæ in quibuſdam exemplaribus ad Oceanum in

ſcribitur: qua docet teſtimonio ſcripturarum beatos eſſe qui uariis tentatiõibus comprobantur. illos infœli
ces ꝗq hũanã laudẽ aucupãtur: ſed multo ĩfœliciores ꝗ iuſtos uiros ſæculũ cõtẽnentes irridẽt.illos cõſideratio
ne Saluatoris: q pro nobis tãta ſuſtinuit: ad tolerãtiã paſſionũ acdetractionũ ĩ uitãs. C¶ Diuerſoꝶ C. clxxix.
¶ Tractatus. xiii.tertiæ partis principalis: in quo funebres epiſtolæ & epitaphia defunctorũ inſeruntur: qui/
* & eorum uita laudatur: & ſuperſtites conſolantur.
Beati Hieronymi epitaphium Nepotiani p̃ſbyteri ad Heliodorum epiſcopũ: in quo illius uita ante & poſt
ſacerdotium religioq; deſcribitur: de uiciſſitudine quoq; rerum humanarum: de repentino & infœlici princi
pum exitu: de calamitate temporum: clade exercituum romanorum & uaſtatione prouinciarum: quaſi tra/
gicus ſermo perſcribitur. & ad extremum Heliodorus epiſcopus Nepotiani auunculus conſolatur. Gran
ges materias H C. clxxx.
¶ Beati Hieronymi ad Paulam conſolatoria ſuperdormitione Bleſillæ filiæ ſuæ exem plis & auctoritatibus
comprobans defunctos non eſſe lugendos: nec mouere quenꝗᷓ exempla debere eorum qui in ueteri teſtamen
to ſuos planxere: quoniam ad inferos nouerant ante Chriſti aduentum deſcenſuros. Paulã quoq; dolore ni-
mio conſternatã arguit: & cõſolat᷑: filiã inducẽs loquentẽ & matrẽ flere phibẽtẽ. ¶ Quis dabit C. clxxxii.
¶ Beati Hieronymi ad Tyraſium de obitu filiæ cõſolatoria: ubi docet gratulãdu: dns depoſitum repoſcere
dignatus ẽ ſuum: quod mudi piculis caſibuſq; ſubtraxerit: qd ex labore ad requiẽ: & erũnã ad conſeruationẽ
gaudioꝶ adduxerit. Vbi docet dum lazaꝶ plãxiſſe nõ mortuũ:ſ- ed ad uitæ huius mifiam ſuſcitãdũ. oſtẽdit

G hoĩes nõ tã pro orbitate & ſolitudiĩe ꝗᷓ iudicio diffidẽtiæ lugere defùctos. ¶Bidicto & C. clxxxiiii.

eati Hieronymi ad Iulianũ conſolatoria de filiis & uxore defunctis: dicens illum in cõparatione Iob um/

brã quanda & ludũ ſuſtinuiſſe certaminis: quẽ etiam euangelicis ſermonibus & apoſtolorũ exemplo ad con fiys vyore defunctis

A penachit onſolatoria

temptu ſæculi & Chriſti militiã exhortar. ¶ Filius meus C. clxxxiiii.

.

¶ Beati Hieronymi ad Pãmachiũ conſolatota de dormitione Paulinæ uxoris: ubi eius conuerſationem mo

nachalem: erogationẽ elemoſynarum: generis dignitatem: & Paulæ ac Euſtochii affſinitatẽ præcipuis effert
Epitaphium Fabiolæ ad Oceanum. Vbi dediuortio & repudio prioris uiri & ſecundo matrimonio illo ſup

patrimonii: Miſeratio in pauperes: ſtudium ſcripturarum: peregrinatio hieroſolymæ: & in patriã propter ir
ruptionem hunnorũ in otientem coacta conuerſio: & ad extremũu fœlix exitus celebri exequiarũ excurſu illu

ſtratis: miris laudibus prædicatur. ¶Plures anni C. clxxxvii.

urpurati conſulis proxime ante defuncti funerip̃fert. ¶ Cum hoa C. clxxxviu.

requiẽq; trãſiſſe: cuius fidẽ in deteſtada Baſilidis hæreſi laudat:eius hæreſeos deſcribẽs originẽ ſecũdũ Hære
reneũ Lugdunẽſẽ epm dicẽs in gallia exortã: &a fœmis fotã ad hiſpanias uſq; ſerpſiſſe. Studiũ quoq; ipſius
in ſuis libris trãſcribẽdis enarrat: ꝓ ꝗqbus ſex notarios illũ hieroſolyma emiſiſſe Lugubri nũcio C. clxxxix.
(Beati Hieronymi in uitã obitũ: ac res geſtas Paulæ ſanctæ: ac Rarmlilts fœminæ: cuius generis dignitatẽ:
& poſt uiri obitũ: monaſticam cõuerſationẽ: deſertionẽ patriæ: profectionẽ hieroſolymæ magnis effert pco
niis: cũctã eius peregrinationẽ per loca ſancta deſcribens. Deinde ipſius humilitatẽ: cõtinẽtia: clæmẽtiã pro/
fuſã: in pauperes beneficentiã: patiẽtiã:ĩ credibilẽ ĩſtitutionẽ: & ordinẽ monaſterii: hoſpitalitatẽ: fidẽ: & cõſtã
tiã aduerſus hæreticos: ad extremũ fœlicẽ exitũ eius: & in exequiis ſanctoꝶ cõcurſũ atq; frequẽtiam narrat: &
Euſtochiũ filiã: ac uirtutis hæredẽ cõſolat. ¶ Si cuncta C. clxxxix.
C ractatus quartuſdecimus: & ultimus t ertiæ partis principalis de pœnitentia: ꝗbus exhortatoriæ ad pœni
tentiam & obiurgatoriæ in lapſos inſerũtur epiſtolæ.

4

¶ Beati Hieronymi ad Ruſticum: quem poſt promiſſam cum coniuge continentiam lapſũ ad incõtinenti
cohortat᷑: uaria ex ſcripturis de fructu pœnitẽtiæ teſtimonia & exẽpla decerpẽs: eũdẽad loca ſancta & mons

ſticã conuerſationẽ inuitãäs. Quod ignotus C. cxciiii.

. ee . hui ſabiole a) Ocea.

ſtite purgatur: ac narratur quali & quanta pœnitentia crimen diluerit eius deinde conuerſio:erogatio totius

Aarelr ke gun le.

¶ Beati Hieronymi ad Marcelllã de exitu Leæ: cuius ſanctam conuerſationem deſcribit: & ipſius tranſitum

Beati Hieronymi ad Theodoram uiduã hiſpanã de morte Lucinii: quẽ ex mundi erũna gloriat᷑ ad pacem àAN Theodo a vdea hiſpanã

Latori

20 virre Eeulem conſo

aò anat estia cſolator

ortatoria de perendis

. „%

obeys
Oe fune opfis

ʒ
pitaphis hictoz,

–
Ditan gtia bID

Ad pauha

Wraryrer.
d Tyraſtaa Ne obitu filie
i

a)). luanit 5laorta N

de mortr ui

vica. obitir ac res geſů

.

₰△—

giumq; prolapſam. ubi enumerat quantum boni amiſerit: & in quantũ malũ inciderit. In patratorẽ quoq;

Eeleris inuehit: & utrunq; ad pœnitetiã exhortatur ex diuerſis pſalmis lamentationem texens: quam per di-

—☚ 9 . . . . . . „ . „ 7* . . . . . . W
aco adinma . Fuſaza I Obiurgatio beati Hieronymi acerrima in Suſannã uirginem a diacono corruptã:& in fornicationẽ ſacrile

s ſingulos recenſẽdã iniungit. ¶ Quid taces anima!: C. cxc.
Vertit ſtilum lo quendi ad iuuenem qui ſcelus commiſerat. De te autẽ C. cxcvi.
Unſtruit uirginem uerbis quibus utatur. ¶ Quis conſoletur C. cxcvii.

S Sas Gabina Obiurgatio grauis in Sabinianũ diaconũ lapſum ꝙ Suſannã uirginem deo dicatã multis inſidiis & illece/
1

ep Suſam bris impegerit ad ruinã. inuehit acerrime ꝙ nõ reueritus ſacra crucis dominiciq; pᷣſepis ſacraria apud ipſa ſan R

amwn
vng iez erit ctuaria illã de ſacrilegio & ſtupro tẽtauerat: & in profundũ malorum merſus cor gerebat ĩpœnitens: cupiẽs
illum cordis fracta duritia ad pœnitentiam reuocare. Samuel quondã C. cxcvii.
Euacri Ybrn Beati Hieronymi ad Euagrium preſbyterum: arguens ꝙ; leuitã lapſum:& ob id ab eccleſia eiectum incon /
ſolatumq; reliquerit: exemplis docens Ali per pœnitentiã poſſe ſubueniri. Ac monens ut in eo erigendo uir/
gam correctionis & baculũ ſuſtentationis adhibeat. ¶ Niſi uererer C. cxcixx
Eple no ſubſiſtetes ordim
Pl . ((Sequentes Epiiicls non anten præmiſſo. .
„, S Beati Hieronymi ad ſanctum Auguſtinum epiſcopum. omino uere cxcixx r
Semm Auguſit n ABer Ketonym pᷣſ byteri Eum in r . C. cxcix.
Niariũ Wc(fFh6E Beati Hieronymi ad Riparium. Domino uere C. cxcix. ☚
. u ſiioni Beati Hieronymi ad Apronium. ( Neſcio qua tẽtatione = C. cxæcix-
o nöihoheleta Beati Hieronymi de locis & nominibus hebraicarum quæſtionum. ¶ Cum in principiis C. cc. 4
—— Beati Hieronymi ad Gaudẽtiũ de Pacatula puella continentiæ deſtinata. ¶ Cauſaẽ difficilis C. cc.
1 ¾ e” ani heophili Epi ad Epiphaniũ papã admonitoria. ¶ Domino dilectiſſimo. — C. cci
4 Beati Hieronymi ad Paulinum ſenẽ cõcordiæ. Humanæ utez C.cci.
r,a v Valernii ad Ruffinũ ne ducat uxorem diſſuaſoria. ¶ Loqui prohibeor Ce. cci.
clel , E Beati Hieronymi de celebratiõe Paſchæ. ¶ ectis litteris C. ccii.
he aſhr ſen Hieronymi de duobus filiis frugi & luxurioſo. Omniũ quidẽ C.ccvi.
. . ¶ Beati Hieronymi ſuperepiſtola Pauli ad Romanos.i.ſecundum originem preſbyterum ad Heracliũ fra/⸗
2 .4 1ο8 trem. Volentem me C. ccvui.
5la;, vos Beati Hieronymi in epiſtolã ad Romanos Liber primus ad Heraclium. ¶ Paulus ſeruus C. ccviii.
Abigra hiſm cci·¶ Beati Hieronymi ad Abigau hiſpanũ cæcuü. Quanꝗ mihi —— LCLCeccxj
pamachin (Beati Hieronymi ad Paãmachiũ & Oceanũ exhortatoria. ¶ Qui æthiopẽ C. ccx.
Ad ſanctum Auguſtinum epiſcopum. ¶ Domino uere ſancto C. ccxi.

qui uere dicatur pœnitens. Ad te ſurgo . C.ccxi.

NNX anduV ¶ Beati Hieronymi ad Tullianum. ¶ Sancti corruunt C. ccxi.

biurgatio in eum qui ſe dicit pœnitentem: & cõfeſſa peccata reiterat: & in ſæculo conuerſatur. ubi docet

—
.

y (Lemonẽſis Mvun Beati Euſebin Cremonenſis beatiſſimi Hieronymi diſcipulus ad beatum Damaſum epiſcopum portuen/
ſem & Theodonium chriſtianiſſimũ Romanum Senatorem de uita & tranſitu ſancti Hieronymi doctoris

eximii. ¶ Patri reuerendiſſimo C. ccxxi.
Juguſim ¶ Epiſtola beati Auguſtini hipponenſis ad Cyrillum hieroſolymitanum epiſcopum de magniſicentiis bea/
, len Hieronymi. U Glorioſiſſimi . C. ccxx.
C Wrilli ad- maluguſet. Beati Cyrilli epiſcopi hieroſolymitani ad ſanctum Auguſtinum epiſcopum hipponẽſem de miraculis baz
. G pi ao wen tti Hieronymi poſt mortem celebratis. ¶ Venerabili. õ C. ccxxi·

i,

gi⸗

ce/
ſan

dies

cii,
con⸗
llt⸗

P(almoꝶ & Cantic canticorum ſecundũ Origenem egræco traductum.

Pitur: uidelicet pſalmus Domine refugium factus es nobis exponentis.

RIVS Te Cypriane preſbyteroꝶ ſtudioſiſſime de illoꝶ numero ſuper quibus au
diuit Moyſes elige preſbyteros: quos tu ipſe ſcis dignos eſſe: tantũ epiſtolis noue
rã:& beati uiri uocabulũ conſecutũ: qui legem dei ck ac nocte meditatur. nũc aũt
quia exterioris quoq; hominis nobis inuicẽ facta eſt cognitio: & poſt ſalutationẽ
dulceſq; complexus: quibus ſibi amicitia copulat᷑: ut ꝓbes uerũ eſſe qd audieras:
atim a me poſtulas: ut difficillimũ pſalmuũ:qui apud græcos & latinos octogeſi
uſnouus inſcribit tibi ediſſerã: nõ compoſita uerboꝶ oratione plauſuq; popu
ari: ꝗ ſolet ĩperitoꝶ aures decipere atq; palpare: ſed oratione ſimplici & eccleſiaſti
ci eloquii ueritate. ut ſcilicet interp̃tatio nr̃a nõ alio interpᷣte indigeat: qd plæriſq;
nimiũ diſertis accidere ſolet: ut maior ſit ĩtelligẽtiæ difficultas in eoꝶ explanatioi

1 bus: ꝗ in his quæ explanareconant᷑. Aggrediar opus difficillimũ: & ſanctaꝶ præcũ tuaꝶ fulctus auxilio illius

Aerſiculi recordabor: ds dabituerbũ euãgelizãtibus uirtute multa. Ac primu ſciẽdũ:ꝙ; pſalmi iſtius iuxta he
braicũ titulus ſit: Oratio Moyſi uiri dei: iuxta. lxx. Oratio Moyſi hoĩs dei. Inter hoĩem aut & uiꝶ quid interſit:

ſuncta ſcriptura nos doceat. Loquit᷑ ꝗnquagenarius ad Heliã. Homo dei rex uocat te. Cui ille rndit. Si homo

Qei ego ſũ.deſcẽdatignis de cælo: & comedat qnquaginta uiros tuos &te. Ad Timotheũ quoq; apoſtolus ſcri
bit. Tu aut homo S hæc fuge.Porro de uiro dei idẽ apoſtolus ĩſtruit. Volo autem uos ſcire: ꝙ oĩs uiri caput
Aßs eſt: caput aũt mulieris uir: cuput uero Apᷣi deus. Iite uir eſt: qui caput uelare nõ debet: cũ ſit imago & glo/
ria dei: & quotidie Paulus loquit᷑.· Nos aut reuelata facie gloriã dei cõtemplãtes in eandẽ imaginẽ traſforma/
mura gloria in gloriam: ſicut a dni ſpiritu. Et in alio loco: Donec pueniamus in uiꝶ pfectũ: in menſurã ætatis
plenitudinis Xp̃i. Siue igit᷑ uiri ſiue hoĩs appellatio ſãcto uiro cõpetit: & ei qui uidit deũ facie ad faciẽ:& ſalua
facta aĩa eius. cuius ore creaturaꝶ mũdi: eoꝶ dũtaxat quæ uiſibilia ſũt cõditionẽ hoĩs & oĩs retro hiſtoriæ didi
cimus ueritatẽ. qui nõ ſolũnobis qnq; reliꝗt libros: Ceneſim: Exodũ: Leuiticũ: Numeros & Deuteronomiũ:
ſed undecim quoq; pſalmos ab octogeſimonono: cuius principiũ eſt: Dñe refugiũ factus es nobis: uſq; ad no
nageſimũnonũ: qui inſcribit᷑ pſalmus in cõfeſſiõe. Quod aũt in plæriſq; codicibus nonageſimuſoctauus ha
bet titulũpſalmus Dauid: ĩ hebraico nõ tenet᷑: Hãc hnte ſcriptura ſãcta cõſuetudinẽ: ut oẽs pſalmi qui cuius
ſint: titulos nõ habẽt: his deputent᷑: quoꝶ in prioribus pſalmis noĩa cõtinent᷑. Quatuor aũt pſalmi ſũt: qui
hnt oratiõis titulu. ſextuſdecimus qui inſcribit᷑ Oratio Dauid: & incipit: Exaudidne iuſticiã meã. Et octoge/
ſimuſquintus: Inclina dñe: ſimiliter Oratio Dauid. Et octogeſimuſnonus qui nüc in manibus eſt: Dne refu/
giũ factus es nobis. Et centeſimuſprimus: qui habet titulũ Oratio pauperis: cũ anxius fuerit: & in conſpectu
dũui effuderit præcẽ ſuã Dauid: & pauper: qui cũ diues eſſet: pro nobis pauper factus eſt: refert ad XApᷣm: qui ſe
dit ſuꝑ pullũ aſinæ: iuxta Zachariã pauper atq; mãſuetus. Moyſes aũt per quẽ dñs legẽ dedit:cuius ore audi/
uimus loquentẽ deu: faciamus hominẽ ad imaginẽ & ſimilitudinẽ noſtrã: ſtatimq; infert᷑: & fecit deus hoĩem
aad imaginé dei fecit illũ: maſculũ & fœminã creauit illos. ab initio cõditiõis hoĩs uſq; ad mortẽ & reſurrectio/
nẽ oĩa explicat:ꝗᷓlis creatus ſit: ꝗto uiuat tpe: qd agat in ſæculo:quẽ fructũ uitæ hẽat: ꝓpter qd laboret: quo ire
cõtẽdat. & qm̃ qui ſcribit hõ eſt: ſub ꝑſona eius deoĩ generis humani cõditiõe teſtat. Sut aũt qui hũcpſalmũ
ſiue orationẽ ad Iſraeliticũ populũ referãt: quõ in ſolitudine offẽderit deũ atq; cõciderit: & nõ meruerit terrã
promiſſionis intrare: proq; patribus ĩgreſſi ſũt filii: & rurſũ placatũ expectẽt deũ: ꝙ in Xpi cõpleat aduentu.
Oratio iuxta grãmaticos oĩs ſermo loquẽtiũ eſt: cuius ætymologiã ſic explicãt. Oratio eſtoris ratio. In ſcriptu
ris aũt ſãctis difficile orationẽ iuxta hucſenſũ legimus: ſed eã quæ ad præces & obſecrationes ptinet. Aiunthe
bræi uno pſalmoꝶ uolumĩe qnq; libros cõtineri: a primo uſq; ad qᷓdrageſimuũ: &a qdrageſimoprimo uſq; ad
ſeptuageſimũprimũ: &a ſeptuageſimoſecuũdo uſq; ad octogeſimuoctauũ: & ab octogeſimonono qui ꝗᷓrti li
bri initiũ eſt: & quẽ nũc diſſerimus uſq; ad centeſimũquintũ. In quoꝶ oĩum fine duplex amẽ poſitũ eſt: qd
lIxx.trãſſerũt fiat fiat:& a cẽteſimoſexto uſq; ad finẽ ĩſtar.xii.ꝓphetaꝶ:qui & ipſi cũ ꝓprios libellos ediderint:
unius noĩe uoluminis cõtinent᷑.Illud aũt qd pene præterii:aſſerẽs inter.xi. Moyſi pſalmos etiã nonageſimũ
octauũ eẽ:ĩ quo poſitũ ẽ: Exaltate dñm deũ nrm: & adorate ſcabellũ pedũ eius. Moyſes & Aarõ ĩ ſacerdotibus
eius: & Samuel in eis qui ĩuocãt nomẽ illius. Videt᷑ nræ ſnĩæ cõtraire: quõ Moyſi ſit: qui Samuelẽ noĩat:quẽ
multa poſt tpa fuiſſe cognouimus. Cuius quæſtiõis facilis ſolutio eſt: pꝓphetaꝶ nomẽ eẽ Samuelis: qui tanti
meriti fuit: ut cũ Moyſe poneret᷑. In Hieremia. Si ſteterĩt Moyſes & Samuel: iuxta illud exẽplũ qñ hõ dei loqꝗ
turĩ Samaria ad altare: Hæc dicit dũs. Ecce filius naſcet᷑ domui Dauid: Ioſias nomẽ eius. Sciamus quoq; erra/-
re eos ꝗq oẽs pſalmos Dauid arbitrant᷑: & nõ eoꝶ quoꝶ noibus ĩſcripti ſũt. Vn & hũc pſalmũ uolut ſub noĩe
Moyſi a Dauid eẽ cõpoſitũ: ꝙ ſcilicet legis lator cõmunẽ humani generis offenſa & calamitatẽ: & deinde expe

2 f f — — — —,— — ———. —5 — =
Diui Hieronymi Epiſtolage Tettius Secũdæ partis tractatus continens epiſtolares expoſitiones quorundã

—

ctationẽ ſalutis ſacro ore deſcribat. Dñs habitaculũ factus eſt nobis in generatiõe & generationẽ. Pro hĩtatio
ne & refugio in hebraico maon ponit᷑: qd magis hĩtationẽ ꝗᷓ refugiũ ſonat. Narraturus auũt triſticiã: & genus
deploraturus humanũ:a laudibus dei incipit: ut ꝗcquid poſtea hoĩ accidit aduerſoꝶ: nõ creatoris duritia: ſed

eius qui creatus eſt culpa accidiſſe uideat᷑. Qui ſuſtinet tẽpeſtatẽ: uel petræ uel tecti quærit refugiũ:quẽ hoſtis

pſequit᷑:ad muros urbiũcõfugit.feſſus uiator tã ſole ꝗᷓ puluere: umbræ quærit ſolatiũ. & ſæuiſſi ma beſtia li⸗
cet hoĩs ſanguinẽ ſitiat: cupit & nitit᷑ utcũq; potuerit præſẽs uitare diſcrimẽ. Ita & hô a principio conditionis
ſuæ deo utit᷑ adiutore. ut cũ illius ſit gratiæ ꝙ creatus eſt: illiuſꝙ miſericordiæ ꝙ ſubſiſtit & uiuit: nihil boni
opis agere põt abſe q; eo: qui ita liberu cõceſſerit arbitriũ: ut ſuã per ſingula opa gratiã nõ negaret:ne libertas ar
bitrii redudet ad iniuriã cõditoris: & ad eius cõtumaciã qui a deo cõditus eſt: ut abſq; deo nihil eſſe ſe nouerit.
Quod aũt dixit in generatiõe & generationẽ: oĩa ſignificat tꝑa: & an legẽ & in lege & in euãgelii gra. Vñ & apo

ſtolus dicit: Gratia ſalui facti eſtis p fidẽ: & hoc nõ ex uobis: ſed ex dono dei. & oẽs epiſtolæ eius in ſalutationis

principio nõ prius pacẽ hnt & ſic gratiã: ſed añ gratiã & ſic pacẽ: ut donatis nobis pctis nr̃is: pacẽ dni cõſequa-
mur. Anꝗᷓ mòtes naſcerentur: & parturiret᷑ cætera terra & orbis: a ſæculo uſq; in ſæculum tu es deus. Lxx. An
te ꝗᷓ motes firmarent᷑: & figerer terra & orbis: a ſæculo & uſq; in ſeculũ tu es deus. Hũc locũ quidã praua diſſẽ/
ſione ſubuertũt: maxime hi qui uolut añ fuiſſe aĩas: ꝗᷓ hõ in ſexti diei numero cõderet᷑. Ita enĩ legũt atq; diſti
guũt. Dñe refugiũ factus es nobis a generatiõe in generationẽ: prius ꝗᷓ mõtes firmarent᷑: & figeret terra & orbis
ut ſcilicet cõſequat᷑ a ſæculo uſq; ad ſæculũ tu es deus. Sic enĩ dixerut. Si dns ante ꝗᷓ mõtes firmarent᷑: & figeret᷑
terra orbiſq; terraꝶ: refugiũ fuit hoĩum: ergo fuerũt aĩæ ĩ cæleſtibus añ ꝗᷓ hoĩum corpora firmarent᷑. Nos au
tẽ ut ꝓpoſuimus lectionẽ: ita debemus diſtinguere: ante ꝗᷓ mõtes firmarent᷑: & figeret᷑ terra & orbis terraꝶ: a
ſæculo uſq; in ſæculũ tu es deus. ut nõ reſugiũ nrm fuerit an cõditionẽ mũdi: qui necdũ eramus:ſed ꝙ deus ab
æterno uſqʒ in æternũ ſit ſemper deus. Pro eo enĩ ꝙ latinus ĩterpres poſuit a ſæculo uſq; in ſæculum: & hebrai
cedicitur olam: rectius interpretabimura ſempiterno uſq; in ſempiternũ. Simile quid & in ꝓuerbiis experſo
na ſapientiæ qui Chriſtus eſt ner. Dominus creauit me in initio uiarum ſuarũ:in opera ſua ante ſæcula fũda
uit me: ĩ principio ante ꝗᷓ terrã faceret & abyſſos: prius ꝗᷓ ꝓcederẽt fontes aquaꝶ: prius ꝗᷓ mõtes firmarent᷑: ante
oẽs colles generauit me. Nullũ aũt debet uerbũ creatiõis mouere: cũ in hebræo nõ ſit creatio quæ dicit bara:ſed
poſſeſſio.Ita enĩ ſcriptũeſt: Adonay camar breſit dereo:qd in lingua nfr̃a exprimit᷑: Dñs poſſedit me initio ma
nuũ ſuaꝶ. Inter poſſeſſionẽ aũt & creationẽ multa diuerſitas eſt. Poſſeſſio ſignificat: ꝙ ſemp filius ĩ pr̃e F i
filio fuerit. Creatio aũt eius qui prius nõ erat: cõditionis exordiũ. Põt iuxta legis tropologiã hoc qddicit᷑ an ꝗᷓ
mõtes firmarent᷑: & figeret᷑ terra & orbis terraꝶ ſignificare: ꝙ an ꝗᷓ aiæ niæ ſublimia dogmata firmarent: & ter
ra corporis nii figeret᷑ ſiue ſtabiliret᷑ a deo: & orbis terra ꝶ qui hebraice dicit᷑ Thebel: græce ſignificantius dicit᷑
òHu—νοαειομquãâ nos habitatam tranſferre poſſumus: firmaret: ſiue ſtabiliret: deus nobis ſemꝑ refugiũ fuerit.
Habitata eſt aut aia nõ deſerta: quæ hoſpitẽ meret᷑ hr̃e deũ: dicente ſaluatore. Ego & pr̃ ueniemus:& mãſionẽ
apud eũ faciemus. Illud aũt quod & hebraicũ habet: & oẽs alii ĩterpretes: ante ꝗᷓ montes naſcerent᷑: & parturi
rer terra: manifeſte ad tropologiã nos trahit. Neq; enĩ mõtes & terra natiuitatẽ parturitionẽq; recipiũt:ſed cõ
ditionẽ. Ex quo liqdo demõſtrat᷑: ſanctos quoq; excelſaſq; uirtutes: dei ſemp miſericordia pcreari. Conuertis
hoĩem uſq; ad cõtritionẽ: & dicis: reuertimini filii Adã. Lxx. ne auertas hoĩem ĩ humilitatẽ: & ipſi. Cõuertimini
fili hoĩum: iuxta hebraicũ.qd dicit haoc eſt. o deus ꝗq hoĩem còdidiſti: & abinitio eius es refugiũ: &
hĩtatio: cõuertes eũ uſq; ad cõtritionẽ: feciſti eũ atq; plaſmaſti: ut cõtereret᷑ in mortẽ: & uas tuũ extremo uitæ
ſuxæ tpe frãgeret: cui cũ ĩmineat iſta cõditio: ut ortus ĩtereat: & qlõgo uixerit tpe: tñ fine diſſoluat extremo. quo
tidie ei lõris per ꝓphetas. Reuertimini filii Adã: qur̃a culpa Aeltis deũ: & de ĩmortalibus facti eſtis morta
les. Præcipiẽtis enĩ audire noluiſtis ĩperiũ. De oĩ ligno qd eſtĩ paradiſo comedes. de ligno aũt ſciæ boni & ma
li ne comedas. In quocũq; eni die guſtaueris de eo: morte morieris. Porro iuxta illud quod. Ixx. trãſtulerũt: ne
auertas hoĩem in humilitatẽ: & dixiſti: Cõuertimini filii hoĩum: hũc habet ſẽſũ: Obſecro ut hoĩem: quem ad
tuã imaginẽ & ſimilitudinẽ cõdidiſti: & tantũ eũ honoraredignatus es: ut de uo filiũ nucupares: ne eũ humi/
lies pctõ ppetuo: ne ſup illũ uigeat antiqꝗᷓ ſnĩa: terra es tu: & in terrã ibis. Tu enĩ nobis pmiſiſti pœnitẽtiã dicẽs
Nolo mortẽ pctõris: ſed tãtũ ut cõuertat᷑ & uiuat. Tu enĩ dixiſti oĩum ſãctoꝶ tuoꝶ eloqo: Conuertimini ſiue
reuertimini filii hoĩum ad clæmẽtiſſimũ pr̃em: qui occurrit ueniẽtibus:& ſignũ qd ſuo uitio ꝑdiderũt:offert.
& ſtolã incorruptiõis largit᷑ antiquã. qa mille anni in oculis tuis: ut dies heſterna quæ præteriit tranſeut. & ui/
gilia nocturna: ſiue in nocte: ꝗ per ꝓphetas ſuos nos ad pœnitẽtiã puocat dicẽs: Reuertimini filii hoĩ um:peti
mus utañ iã dixi:ne facias hoſum in humilitate ſẽpiterna retineri. Nec enĩ putamus longũ eẽ qd ꝓmittis ſalu
tẽ nobis poſt tpa multa tribuẽdã. Nota de ærernitate & tpis breuitate: æternitati cõparata breuis eſt oĩum tẽ/
poꝶ lõgitudo.In cõſpectu enĩ tuo mille anni qꝗᷓſi una dies reputant᷑. Statiq; ſe ipſe rephẽdit: maledixi unam
diẽ & unius diei ſpatio: mille annoꝶ apud te logitudinẽ cõputari: cu magis debuerĩ dicere: unius ui giliæ ſpatiũ
ĩſtarq; hr̃e mille annoꝶ plixitatẽ. Nox in qᷓtuor uigilias diuidit᷑: quæ ſingulæ triũ horaꝶ ſi patio ſupputant᷑.
Vñ & dũs q̃rta uigilia ad nauigãtes uenit apoſtolos. Sicut unaigit᷑ noctis uigilia cito ptrãſit: maxime uigiliaꝶ
labore defeſſis: ſic& mille annoꝶ ſpatia: apud te qui ſempes: & futurus es: & fuiſti: pro breuiſſimo tpe cõputã
tur. Quodq; infert: ſicut dies heſterna quæ præteriit: iuxta illud apoſtoli ſentiamus qd ſcribit ad hebræos: le/
ſus Xpᷣs

om
Hii
Ar
cht
fuent.
iſione
artuni
e c
lerts
imini
giüd⸗
ultæ
quo
norta
NAm
t:ne
m 1
umi/
ccis
uſiue
ſen.
Au /
npen
5
mti/
mnam
nni
mt⸗
l
