honor: uinculũ fidei: cõcordia ſacerdotii eſt. Præterea aliud ꝗddã ĩferimus: aduerſũ qd ne mutire qdã audeat
Hilarius deucapolim urbis. Si enĩ hæretici baptiſma nõ hñt:& ideo baptizãdi ab eccleſia ſũt:qꝗa in eccleſia nõ
fuerũt. Ipſe quoq; Hilarius nõ eſt xpᷣianus. In ea ꝗppe eccleſia baptizatus eſt: quæ ſempꝑ ab hæreticis baptiſ/
mũ recepit: ante ꝗᷓ Ariminẽſis ſynodus fieret: ante ꝗ lucifer exularet. Hilarius romanæ eccleſiæ diaconus ab
hæreticis uenientes in eo ꝙ us acceperãt: baptiſmate ſuſcipiebat. Niſi forte tm̃ arriani hæretici: & ab iis aliũ
baptizatũ recipe nõ licet: ab aliis licet. Diaconus eras o Hilari: & Manichæos recipiebas. Diaconus eras: & He
bionis baptiſma cõprobabas. repẽte poſtꝗᷓ exortus eſt Arrius totus tibi diſplicere cœpiſti. Segregas te cũ tuis
Fuulis: & nouũ balneũ apis. Si te angelus aliq; aut apoſtolus baptizauit: nõ refringo: qd ſeq̃ ris. Si uero ĩ ſi/
nu meo natus: ſi ubeg meoꝶ lacte nutritus: aduerſũme gladiũ leuas: redde qd dedi. Et eſto ſi potes: aliterchri
ſtianus. Meretrixſũ: ſed tũ mi tua ſũ. Nõ ſeruo unius thori caſtitatẽ. talis erã qũ cõceptus es.cũ Arrio adulte
riũ cõmitto. feci & antea cõpar cũ Hebione: cũ cherintho Nouato. hos amplexaris: hos in mris tuæ domũ iã
adultos recipis. Neſcio qd te unus adulter offẽdat.ꝙ ſi negandũ qſpiã putauerit hæreticos a maioribus niis
ſemp fuiſſe ſi uſceptos: legat btĩ Cypani epiſtolas: in ꝗbus apud Stephanũ romanæ urbis epᷣm inueteratæ cõ/
ſuetudiĩs lacerat errorẽ. legat & ipſius Hilanii libellos: quos aduerſũ nos de hæreticis rebaptizãdis edidit. & ibi
repiet ipſũ Hilariũ cõfiteri a Iulio: Marco: Silueſtro: & cæteris ueteribus ep̃is: ſimiliter ĩ pœnitentiã oẽs hære
ticos ſuſceptos: nec tñ ſibi & ueritati mãſuetudinẽ pᷣiudicare debere. Synodus quoq; Nicena: cuius paulo añ
fecimus mẽtionẽ: oẽs hæreticos ſuſcepit: exceptis Pauli Samoſateni diſcipulis. & qd his maius eſt: ei Noui-
tianoꝶ ſi cõuerſi fuerĩt pᷣſbr̃i gradũ ſeruãt. quæ ſnĩa & Lucifeꝶ ĩpugnat: & Hilariũ: dũ idẽ & clericus eſt & ba
ptizatus. Poterã diẽ iſtiuſmodi eloqo ducere. & oẽs ppoſitionũ riuulos uno eccleſiæ ſole ſiccari. Veꝶ qa tam
multũ ſermocinati ſumus: & plixitas cõcertatiõis audiẽtiũ ſtudia laſſauit: breuẽ tibi aptãq; aĩ mei ſnĩam ꝓfe
rã. in illa eſſe eccleſia pmanẽdũ:quæ ab apoſtolis fũdata: uſq; ad diẽ hãc durat. Sicubt audieris eos:qui dicun
tur xpᷣi: nõ a dno lIeſu xpᷣo:ſed a quoꝗᷓ alio nücupari: utputa Martionitas: Valẽtinianos: Montẽſes: ſiue Cam
Pates: ſeito nõ eccleſiã xpi: ſed antixpieſſe ſ ynagogã. Ex hoc enĩ ipſo qd poſtea ĩſtituti ſũt:eos ſe eſſe indicãt:
quos futuros apoſtolus pᷣnũciauit. Ne etiaã ipſi ſibi blãdiant᷑: uel ſi de ſcripturarũ capitulis uident᷑ ſibi affir/
mare:q dicũt:cũ & diabolus de ſcripturis aliꝗᷓ ſit locutus. & ſcripturæ nõ in legẽdo cõſiſtãt: ſed in ĩtelligẽdo.
alioꝗn ſi lr̃am ſ. eqmur: poſſumus & nos quoqʒ nouũ nobis dogma cõponere.ut aſſeramus in eccleſiã nõ reci
piẽdos q calciati ſint: & duas tunicas habeãt. LVCIFERIANVS dixit. Nõ te uiciſſe æſtimes: uicimus utriq;

uterq; nĩm palmã refert: tu mei: & ego erroris. utinãq;ʒ mihi ſic ſẽper diſputare cõtiĩgat: ut ad meliora pficiẽs

deſerã: q male tenebã. Vnũ tn tibi cfiteor: qꝛ mores meoꝶ appᷣme noui: facilius uinci poſſe: ꝗᷓ perſuaderi.

Beati Hieronymi preſ byteri ad Cteſiphontẽ de libero arbitrio cõtra Pelagianos hæreticos: quideigiæ ad/

– rr-— ð

uerſantes cuncta ad humanã referũt uoluntatem.

—

mihi ex ueteri mitteres quæ

ſtoicoꝶ fõte manarũt lla enĩ eoꝶ quæ græcæ appellãt wcon nos perturbationes poſſumus dicere: ægritudi/
nem uidelicet & gaudium:ſpem & metum. quorum duo præſentia: duo futura ſunt. Aſſerunt exinaniri &
extirpari poſſe de mentibus: & nullam fibram radicemq; uitiorum in homine omnino reſidere meditatione
& aſſidua exercitatione uirtutum. Aduerſum quos & peripatetici qui ex Ariſtotelis fonte deſcendunt:fortiſ/

ſime diſputant. & academici noui quos Tullius ſequitur.& eorum non dico res quæ nullæ ſunt: ſed umbras

& momenta ſubuertunt. Hoc eſt enĩ homĩem ex hoie tollere: & in corpore cõſtitutũ eẽ ſine corpore:& optare
potius ꝗᷓ docere: dicẽte apoſtolo. Miſer ego homo: q me liberabit de corpore mortis huius? Et quia epiſtola

ris hreuitas nõ põt oĩa coprehẽdere: ſtrictim tibi uitãda deſeribã. Vnde & illud uirgilianũ eſt.

9n ſtionẽ: quæ an lIras tuas plæroſq; in oriẽte decepit. ut p ſimulatã humilitatẽ ſupꝑbiã diſcerẽt. & di
c&CcCcerẽt cũ diabolo: In cælũ aſcẽdã: ſup ſydera cæli ponã thronũ meũ: & ero ſimilis altiſſimo. Quæ
WÆ⅛ enĩ pòt admiſſa maior eſſe temeritas: ꝗᷓ dei ſibi nõ dicã ſimilitudinẽ: ſed equalitatẽ uendicare &
breui ſnĩa dtum hæreticoꝶ uenena cõplecti quæ de philoſophoꝶ & maxie Pythagoræ & Zenonis p̃ncipis

— — —— — — —

— — —— — —.-—

— —w— — — —

— — — — ——. —

— — — — - —

b
lce hn,
limin
quoß⸗
odir
ng
oec,
terpio
(Oten
blegi
udeat
ſuns
pptll,
us ab
aliü
Re
tuis
diſi⸗
erchn
Adlle
nii
Snis
2007
Ab
Chre⸗
loni
Noul
kaba
Atam
1⸗
un
m
cit:
lit/
o.
tecl
tnq
is
en.

one

te

Hinc metuunt: cupiuntq;:dolent:gaudentq;ʒmeq; auras
Deſpiciunt:clauſi tenebris & carcere cæco.
Quis enim poteſt aut non geſtire gaudio: aut mœrore contrahi: aut ſpe extolli:aut timore terreri. Quam ob
rem & grauiſſimus poeta Flaccus ſcripſit in Satyra.
Nam uitiis ſine nemo naſcitur.optimus ille eſt
Qui minimis urgetur.
Pulchre qdã nroꝶ ait:philoſophi pr̃iarchæ hæreticoꝶ eccleſiæ puritatẽ puerſa maculauere doctrĩa: ut neſciãt
illud dictũ de humana fragilitate. Quid gloriat᷑ terra & cinis? pᷣſertĩ cũ de iiſdẽ apoſtolus dicat: Video aliã le
gẽ in mẽbris meis repugnãtẽ legi mẽtis meæ: & ducentẽ me in captiuitatẽ. Et iteꝶ. Non enĩ qd uolo hoc ago:
ſed qd nolo id opor. Si qd nõ uultopat᷑: quõ ſtare põt hoc qddicit: poſſe hoĩem ſine pctò eſſe ſi uelit:K Qua
rõne põt eſſe qd uelit: cũ apoſtolus aſſerat ſe qd cupiat ĩplere nõ poſſe Cũq; ab eis q ramus: qui ſint illi quos
abſq; pctõ putẽt? Noua ſtropha eludere cupiut ueritatẽ: ſe nõ eos dicere ꝗ ſint uel fuerit: ſed ꝗ eẽ poſſint. Egre
gii doctores dicũt eſſe nõ poſſe: qd nunꝗᷓ fuiſſe demõſtrat: dicẽte ſcriptura. Oẽ qd futuꝶ eſt: iã factũ eſtĩ pᷣo/

6

n tpe. Neq; nũc mihi neceſſe eſt ire p ſingulos ſctõꝶ: & q̃ſi in corpore pulcherrimo neuos quoſdã & maculas

demõſtrare. qd plæriq; nr̃oꝶ ſimpliciter faciũt cũ paucis ſniolis ſcripturaꝶ poſſint hæreticoꝶ & ꝑ eos philo/
ſophoꝶ argumẽta cõui ci. Quid eni dicit uas electioõis? Cõcluſit deus oĩa ſub pctõ: ut oĩum miſereat᷑. Et ĩ alio
loco. Oẽs enĩ peccauerũt & ĩdigẽt gloria dei. Eccleſiaſtes quoq; per quẽ ſe cecinit ipᷣa ſapia libere pteſtat᷑: & di

cit: Nõ eſt enĩ hõ iuſtus ſupꝑ terrã:ꝗ nõ peccet.Et iteꝶ:Si peccauerit populus tuus:nõ eſt enĩ hõ qui nõ peccet
&&ꝗs gloriabit caſtũ ſe hr̃e cor/ & nõ eſt mudus a ſorde:nec ſi unius diei fuerit ſi up terrã uita eius. Vn & Dauid

dicit. Ecce eni in iniqtatibus cõceptus ſũ: & in pctis cõcepit me mr̃ mea. Et in alio pſalmo: Nò iuſtificabitur ĩ
cõſpectu tuo oĩs uiuẽs. Quod teſtimoniũ ſub noĩe ueritatis noua argumẽtatiõe deludut. Aiũt enĩ ad cõpara
tionẽ dei nullũ eſſe pfectũ: quaſiſcriptura hoc dixerit. Neq; enĩ ait:Nõ iuſtificabit᷑ ad cõparationẽ tui oĩs ui/
uẽs: ſed nõ iuſtificabit᷑ in cõſpectu tuo oĩs uiuẽs. Quãdo eni ĩ cõſpectu tuo hocĩtelligi uult: qd etiã ꝗ hoĩbus
ſancti uident᷑: dei ſciæ atq; notitiæ nequaꝗᷓ ſãcti ſint. Hõ enĩ uidet in facie: deus auũt in corde. Si aut inſpiciẽ/
te deo & oĩa cõtẽplante: quẽ cordis archana nõ fallũt: nullus eſt iuſtus: pſpicue oſtẽdit᷑ hæreticus nõ hoĩ em ĩ
excelſa ſuſtollere: ſed dei potẽtiæ derogare. multaq; alia: quæ ſi de ſcripturis ſctis uoluero cõgregare: no dicã
epiſtolæ: ſed uolumĩs quoq; excedã modu. Nihil noui aſſerũt qui in huiuſcemodi applaudẽte pfidia ſimpli
ces ꝗqdẽ & ĩdoctos decipiũt: ſed eccleſiaſticos uiros ꝗ in lege dei die ac nocte meditant᷑: decipe nõ ualẽt. Pudeat
ergo eos pᷣncipũ & ſocioꝶ ſuoꝶ. qui aiũt poſſe hoĩem ſine peccato eſſe ſi uelit: qd græci dicũt à αορ Iu Toy:
& qa hoc eccleſiaꝶ pruriẽtes aures ferre nõ poſſũt: ſimulãt ſe ſine peccato quidẽ dicere: ſed αααααπ Toy: &
nõ græcũ ſermonẽ ãva uaρ In Toy dicere audere: quaſi aliud ſit ſine peccato: aliud αaα0 In Tov: & nõ græcũ
ſermonẽ: qapud illos cõpoſitus eſt duobus uerbis ſermo latinus expſſerit: ſi abſq; pctõ dicis ααaρ
dicere diffiteris. Dana eos ergo qui te ααααaπα o pdicant: ſed nõ facis. Noſti eni qd intrinſecus diſcipulos
tuos doceas: aliud ore cõmemorãs: & aliud cælãs cõſcia: nobiſq; alienis & ĩdoctis loqris ꝑ parabolã: tuis autẽ
myſteria cõfiteris: & hoc iuxta ſcripturã te facere iactas. Quia dictũ eſt turbis Ieſus parabolis loꝗᷓ bat᷑: & ad di
ſcipulos in domo dicit. Vobis datũ eſt ſcire myſteria regni cæloꝶ: illis aut nõ eſtdatũ. Sed ut dicere cœperã ex
ponã breuiter pᷣncipiũ& ſocioꝶ tuoꝶ noĩa: ut aĩaduertas qualiũ conſortio gloriaris. Manichæus electos ſuos
quos ĩter idæas: ideſt formas Platõis ĩ cæleſtibus collocat: dicit oĩa carere pcto: nec ſi uelit poſſe peccare. Ad tã

ta enĩ eos uirtutum culmina tranſcẽdiſſe ut carnis operibus illudãt. Priſcillianus ĩ Hiſpania pars manichæi

de turpitudine cuius te diſcipuli diligũt uerbũ perfectionis: & ſcientiæ ſibi temere uendicantes ſoli cum ſolis
clauduntur mulierculis: & illud eis inter coitũ amplexuſq; decantant.
Tum pater omnipotens fœcundis imbribus æxther
Coniugis in gremiũ lætæ deſcendit: & omnis
Magnus alit magno commixtus corpore fœtus.
Qui qdẽ partẽ hargnoftn hæreſeos de baſilidis ĩpietate ueniẽtẽ. Vn & uos aſſeritis eos ꝗ abſq; legis ſcia ſunt
petã uitare nõ poſſe. Quid loqᷓr de Priſcilliano: q& ſæculi gladio: & totius orbis auctoritate dãnatus eſt? Eua
grius põticus Hypborita: ꝗ ſcribit ad uirgĩes: ſcribit ad monachos: ſcribit ad eã cuius nomẽ nigredis teſtat᷑: &
Pfidiæ tenebras edidit librũ & ſnias: mùρπαααquaâ nos ĩpaſſibilitatẽ: uel ĩperturbationẽ poſſumus dice
re: qñ nunꝗᷓ aius ulla pturbatione cõtagiõe & uitio cõmouer᷑: & ut ſimpliciter dicã: uel ſaxũ uel deus eſt. Hu
ius libros per orientẽ græcos: & interpretante diſcipulo eius Rufino latinos plæriq; in occidente lectitant: qui
librũ quoq; ſcripſit quaſi de monachis: multoſq; in eo enumerat qui nunꝗqᷓ fuerũt & quos fuiſſe ſcribit Ori/
geniſtas ab ep̃ᷣis damnatos eſſe nõ dubiũ eſt Amonium uidelicet & Euſebium & Eu thymiũ: & ipſũ Euagriũ:
Origenẽ quoq; & Iſidorum & multos alios: quos dinumerare tediũeſt: & iuxa illud Lucretii.
Acueluti pueris abſinthia tetra medentes
Cum dare conantur prius ora pocula circum
Contingant:dulci mellis flauoq; liquore. V
Ita ille unũ Ioannẽ in ipſius libri poſuit pᷣncipio: quẽ & catholicũ & ſctm fuiſſe nõ dubiũ eſt: ut per Ulins c.
„XIIX.

caſionẽ cæteros quos poſuerat hæreticos eccleſiæ ĩtroduceret. illã aũt temeritatẽ ĩmo ĩſaniã eius quis digno
poſſit explere ſermone: ꝙ librũ Sixti pythagorei hoĩs abſq; xpo: atq; ethnici ĩmutato noĩe S ixti martyris: &
romanæ eccleſiæ epi pnotauit. in quo iuxta dogma pythagoricũ hoĩem exæquãt deo: & de eius dicũt eſſe ſub
ſtãtia. Multa de pfectione dicunt᷑: ut qui uolumẽ philoſophi neſciũt ſub martyris noĩe bibãt de aureo calice
babylonis. Deniq; in ipſo uolumiĩe nulla ꝓpphetaꝶ: nulla pr̃iarchaꝶ: nulla apoſtoloꝶ: nulla Xp̃i fit mẽtio: ut
epᷣm & martyrẽ ſine xpi fide fuiſſe cõtendat. Vnde & uos plurima cõtra eccleſiã uſurpatis teſtimonia. Fecerat
hoc & in ſãcti Pamphili martyris noĩe: ut librũ pᷣmũ ſex libroꝶ defẽſionis Origenis Euſebii Cæſariẽſis (quem
fuiſſe arrianũ nemo qui neſciat)noĩe Paphili martyris prænotaret: quo ſcilicet egregia illa quatuor Origenis
pi aραο°Iumia latinis iĩ funderet auribus. Vis adhuc & aliũ noſſe tui erroris pncipẽ. Doctrina tua Ori
genis ramuſculus eſt. In eo enĩ pſ⸗ almo: ubi ſcriptũ eſt: ut de cæteris taceã: Inſup & uſq; ad noctem erudierũt
me renes mei: aſſerit uirũ ſctm: de quoꝶ uidelicet & tu numero es: cũ ad uirtutũ uenerit ſũmitatẽ: ne in nocte
quidẽ ea pati: quæ hoĩum ſũt: nec cogitatione uitioꝶ aliqua titillari. nec erubeſcas de ſocietate taliũ renuens
eoꝶ noĩa: quoꝶ blaſfemiis iungeris. Iouiniano rnſũ eſt: tibi rnſũ credito. nec fieri põt: ut diuerſus ſit eoꝶ exi-
tus: quoꝶ eſt una ſnĩa. Cũ hæc ita ſe habeant: qd uolũt miſeræ mulierculæ oneratæ pctĩs: quæ circũferent᷑ oĩ
uẽto doctrinæ: ſemꝑ diſcentes & nunꝗᷓ ad ſciam ueritatis puenientes: & cæteri muliercularũ ſocii prurientes
auribus & ignorantes ꝗd audiat: qd loquant᷑: ꝗquetuſtiſſimũ cœnũ quaſi nouã ſuſcipiant tẽperaturã:q iux⸗
ta Exechielẽ liniũt parietẽ abſq; tẽperamẽto: & ſupueniẽte ueritatis pluuia diſſipant᷑. Simõmagus hæreſim
cõdidit. Helenæ meretricis adiutus auxilio. Nicolaus anthiocenus oĩum ĩmũditiaꝶ reptor: choros duxit fœ-
mineos. Martion Romã pᷣmiſit mulierẽ: quæ decipiendos ſibi aĩos p̃pararet. Appelles Philomenem ſi uaꝶ co
mitẽ habuit doctrinaꝶ. Mõtanus ĩmundi ſpũs pᷣdicator multas eccleſias per Priſcã & Maximillã nobiles &
opulentas fœmias pᷣmũ auro corrupit: & deĩde hæreſi polluit. Dimittã uetera: ad uiciniora trãſcendã. Arri/
us ut orbẽ caperet: ſororẽ pᷣncipis ante decepit. Donatus per africã ut ĩfœlices quoſq; fetẽtibus polluerataqs.
Lucillæ opibus adiutus eſt. In Hiſpania Agape Elpidiũ mulier cæcũ cæca duxit in foueã: ſucceſſorẽ ſui Pri/
ſcillianũ habuit Zoroaſtri magi ſtudioſiſſimũ: & ex mago epᷣm: cui iuncta galla nõ gẽte ſed noĩe Germanam
hucillucq; currentẽ alterius & uicinæ hæreſos reliquit hæredẽ. Nuũc quoq; myſteriũ iniqtatis opat᷑ duplex ſe
xus: utrũq; ſupplãtat: ut illud ꝓpheticũ cogamuraſſumere. Clamauit pdix: cõgregauitq;:nõ pepit:faciẽs di/
uitias ſuas nõ cũ iudicio. In dimidio dieꝶ derelinquet eũ: & nouiſſimũ eius erit ĩſipiẽs. Illud uero qcad deci/
piendos hoĩes quoſqꝙ; poſtea huic ſnĩæ coaptarũt nõ abſq; dei gra:cũ pᷣma legẽtes frõte decipiat intro ĩſpectũ
& diligẽtiſſime uẽtilatũ decipere nõ põt. Ita enĩ dei gram ponũt: ut nõ per ſingula opa eius nitamur: & rega/
mur auxilio: ſed ad libeꝶ referüt arbitriuũ: & ad pcepta legis ponẽtes illud Eſaiæ: legẽ eni deus in adiutoriũ po
ſuit: ut in eo deo referẽdæ ſint græ ꝙ tales nos condiderit: qui nro arbitrio poſſimus & eligere bona: & uitare
mala: & nõ intelligũt iſta: dicẽtes ꝙ per os eoꝶ ĩtolerabilẽ blaſſemiã diabolus ſibilet. Si enĩ in eo tm dei eſt gra
ꝙ; ꝓpriæ nos cõdidit uolũtatis: & libero arbitrio cõtenti ſumus: nec ultra eius ĩdigemus auxilio:ne ſi ĩdigueri
mus liberũ frangat arbittiũ: ergo nequaꝗᷓ ultra orare debemus: nec illius clæmẽtiã pcibus flectere: ut accipia
mus quotidie qd ſemel acceptũ in nr̃a eſt ptãte. Iſtiuſmodi hoĩes tollũt or̃onẽ:& per libeꝶ arbitriũ nõ hoĩes
ꝓpriæ uolũtatis ſed dei potentia factos eſſe iactãt: qui nullius ope indigẽt. Tollant᷑ & ieiunia: oĩſq; cõtinẽtia

Quid eni mihi neceſſe eſt laborare: ut accipiã per ĩduſtriã qd ſemel meæ factũ eſt ptãtis/ Hoc qddico nõme
um eſt argumẽtũ unius diſcipuloꝶ eius: ĩmo iã magr̃ & totius doctor exercitus: & cõtra apoſtolũ uas pditio/
nis per ſyllogiſmos & nõ ut ſui iactãt ſyllogiſmoꝶ ſpineta decurrẽs:ſicphiloſophat & diſputat. Si nihil ego

abſq; dei auxilio: & per ſingula opa eius eſt oẽ qd geſſero: ergo nõ ego qui laboro:ſed dei in mecoronabit᷑ auxi
liũ: fruſtraq; dedit arbitrii ptatẽ: qd ĩplerenõ Pec ũ niſi ipſe me ſẽper adiuuerit. Deſtruit enĩ uolũtas:quæ al
terius ope ĩdiget. Sed libeꝶ dedit arbitriũ deus: qd aliter libeꝶ non erit: niſi fecero qduoluero. Ac per hoc ait.
Aut utor ſemel poteſtate: quæ mihi data eſt: ut libeꝶ ſeruetur arbitriũ: aut ſi alterius ope ĩdigeo: libertas ar/

bitrii ĩ me deſtruet᷑. Qui hæcdicit: quã nõ excedit blaſfemiã? quæ hæreticoꝶ uenena nõ ſupat? Aſſeruntſe ꝑ
arhitrii libertatẽ nequaꝗᷓ ultra neceſſariũ hr̃e deu: & ignorãt ſcriptũ qd habes qd no accepiſti:ſi aũt accepiſti:
qd gloriaris quaſi nõ acceperis: Magnas agit deo gr̃as: ꝗ per libertatẽ arbitrii rebellis in deũ eſt. Quã nos liben
ter amplectimur: ita dũtaxat ut agamus ſemp gras largitori: ſciamuſq; nos nihil eſſe: niſi qd donauitĩ nobis

ipſe ſeruauerit: dicẽte apoſtolo. Nõ eſt uolẽtis neq; currẽtis: ſed miſerẽtis dei uelle: & currere meũ ẽ. Sed ipſũ
meũ ſine dei ſemꝑ auxilio nõ erit meũ. Dicit enĩ idẽ apoſtolus: Deus ꝗ opat᷑ nobis uelle & pficere. Et ſaluator
in euangelio. Pr meus uſq; modo opat᷑: & ego opor.Sẽper largitor: ſempꝑq; donator eſt. Nõ mihi ſufficit qch
ſemel donauit:niſi ſẽper donauerit. Peto ut acci pia:& cũ accepero rurſus peto. auarus ſũ ad accipiẽda bñnficia
dei. nec ille deficit in dado: nec ego ſatior in accipiẽdo:ꝗᷓto plus bibero:tãto plus ſitio.legi enĩ pſalmiſtæ uoce
cãtari. Guſtate & uidete: qm ſuauis eſtdns. oẽ q;' hẽmus bonũ:guſtus ẽ dni. Cũ me putauero ad calicẽ perue

niſſe uirtutum: tunc bibã principium. Principiuũ en ſapientiæ timor domini qui expellit atq; deſtruiturcha

titate. hæceſt hominibus ſola perfectio: ſi impfectos eſſe ſe nouerint. & uos inquit cũ oĩa feceritis: dicite ſerui
inutiles ſumus: quod debuimus facere fecimus. Si ĩutilis ẽ ꝗ fecit oĩa: qd de illo dicẽdũ ẽ q explere nõ potuit:

Vnde& apoſtolus: & ex parte accepiſſe: & ex parte cõprehẽdiſſe ſedicit: & nec dũ eẽ pfectu pᷣteritorũ obliuiſci

An
4
eee
tiur
ſem
nac
geit
Au
ſput
necel
iait
llca
Por
Aut
ſtn
Güͤm
iſu
ad
lem
teinf
ſie
clue
inbin

Akhoa

dar
tot
tü
et
necel
ſinep
culat⸗
eol.
tüque
EN
ertipea
ctocor
ticdich
P
Ulege
i
ldk
inmehn
keaütb
(lorne
.*
wolun

Plitc⸗

Qur
wultt⸗
un
bnin
nigen

ln

ipo
itare
ſtgia
nen
capi
hoie
initi
ne
no/
le
kaun
Uz1
catt,
at;/
tſep
iſu:
ben
obis
plä
ator
d
niaa
hoce
etue
tcha
ſuui
ut!
iſ⸗

& in futuꝶ ſe extẽdere qui ſemp pᷣ̃teritoꝶ obliuiſcit᷑: & futura deſiderat: oſtẽdit ſe pñtibus nõ eſſe cõtentum.
uod aũt rurſũ iactitãt liberũ nobis arbitriũ deſtrui: audiãt ecõtrario eos arbitrii deſtruere libertatẽ: qui ma
le eo abutunt᷑ aduerſũ bñficiũ largitoris. Quis deſtruit arbitriũ: ille qui ſemꝑ deo agit gras: & quodcũq; ĩ ſuo
riuulo fuit ad fontẽ refert: an qui dixit. Recede a me quia mũdus ſũ: nõ habeo te neceſſariũ. Dediſti eni mihi

ſemel arbitrii libertatẽ: ut faciã qd uoluero. Quid rurſũ te ĩgeris:ut nihil poſſim facere:niſi tu in me tua do/

na cõpleueris fraudulẽter p̃tendis: ut dei grẽam ad cõditionẽ hoĩs referas: & nõ in ſingulis operibus auxilium
dei requiras: ne ſcilicet libeꝶ arbitriũ uidearis amittere: & cũ dei cõtẽnas adminiculũ: hoĩum quæras auxilia.

Audite ꝗᷓ ſo: audite ſacrilegũ. Si inꝗt uoluero curare digitũ: mouere manũ:ſedere: ſtare: ambulare: diſcurrere:
ſputa iacere: duobus digitulis nariũ purgamẽta decutere: releuare aluũ: urinã digerere: ſemꝑ mihi auxiliũ dei

neceſſariũ erit? Audi ĩgrate: ĩmo ſacrilege apoſtolũ p̃dicantẽ. Siue mãducatis: ſiue bibitis: ſiue aliud ꝗd agitis
oĩa in noĩe dñi agite. Et illud Iacobi. Age nũc qui dicitis hodie: & cras ꝓficiſcemur in illã ciuitatẽ: & faciemus
illicannũ unũ: ut negociemur & lucremur qui neſcitis de craſtino. Quæ enĩ eſt uita nr̃a! Aura eſt eni ſiue ua/
por paululũ apparẽs: Deinde diſputat ꝓ eo qd debeatis dicere. Si dñs uoluerit & uixerimus ut faciamus hoc
aut illud. Nunc aũt exultatis in ſupꝑbiis ur̃s. oĩs iſtiuſmodi gloriatio peſſima eſt. Iniuriã tibi fieri putas: & de
ſtrui arbitrii libertatẽ: ſi ad deũ ſemꝑ auctorẽ recurras: ſi exillius pẽdeas uolũtate: & dicas. oculi mei ſemꝑ ad

dnm: qm̃ ipſe euellet de laqo pedes meos. Vnde audeas lingua ꝓferre temeraria unũquenq; arbitrio ſuo regi.

Si ſuo arbitrio regit᷑:ubi eſt auxiliũ dei. & ſi xpᷣo rectore nõ ĩdiget:quõ ſcribit Hieremias:nõ eſt ĩ hoĩe uia eius
& a dno greſſus hoĩs dirigunt᷑ Facilia dicimus eſſe mãdata: & tñ nullũ ꝓferre potes ꝗ uniuerſa cõpleuerit. Rn
de mihi facilia ſũt: an diflicilia? Si facilia pfer quis ea ĩpleuerit: & cur Dauid in pſalmo canat. Qui fingis dolo

rẽ in pcepto: & iterũ: ꝓpter uerba labiorũ tuoꝶ: ego cuſtodiui uias duras. Et ds in euãgelio. Intrate per angu

ſtã portã: & d gie⸗ inimicos ur̃os: & orate pro his qui pſequunt uos.ſin aũt difficilia:cur auſus es dicere:fa/⸗
cilia eſſe dei mãdata: quæ nullus ĩpleuerit? Nõ intelligis tuas inter ſe repugnare ſnĩas Aut eni facilia ſunt:&
infinita eſt multitudo hoĩ um:qui ea ĩpleuerint:aut difficilia: & temere dixiſti eẽ facile qc⸗ difficile eſt. Soletis

& hoc dicere poſſibilia eſſe mandata: & recte a deo data: aut ĩpoſſibilia:& nõ in his eſſe culpã qui accepe man /

data: ſed in eo qui dedit ĩpoſſibilia. Nunqd præcepit mihi deus ut eſſẽ qd eſt: nihil inter me eſſet & dnm crea/
torẽ: ut maior eſſẽ angeloꝶ faſtigio: ut haberẽ qd angeli nõ habẽt: De illo ſcriptũ eſt quaſi ꝓpriũ:qui pecca/
tũ nõ fecit:necdolus inuẽtus eſt in ore eius. Si hoc eſt mihi cũ Xpo cõe eſt:quid ille habuit propriũ: alioquin
per ſe tua ſnĩa deſtruetur. Aſſeris poſſe hoĩem eſſe ſine peccato ſi uelit:& poſt grauiſſimũ ſomnũ ad decipiẽ/
das rudes aĩas fruſtra conaris adiungere: nõ abſq; dei gra. Si enĩ ſemel homo per ſe põt eſſe ſine peccato: quid
neceſſaria eſt dei gr̃a! Sin aũt ſine illius gra nihil põt facere: quid neceſſe fuit dicere qd nõ põt Poteſt inꝗt eẽ

ſine peccato: põt eſſe pfectus ſi uoluerit. Quis enĩ xpᷣianoꝶ nõ uult eſſe ſine peccato: aut quis perfectionẽ re/

cuſat: Sufficit enĩ uelle:& ſtatĩ ſequit᷑ poſſe ſi uelle pᷣceſſerit. nulluſq; xpᷣianoꝶ qui nolit eſſe ſine peccato.oẽs
ergo ſine peccato erũt. quia utiq; oẽs cupiũt eſſe ſine peccato: & in hoc ĩgratus teneberis: ut quia nullũ aut ra/
rũ quenꝗᷓ ſine peccato ꝓferre potes: oẽs ſine peccato eſſe poſſe fatearis. Poſſibilia inquit mandata dedit deus.
Et quis hoc negat: Sed quomodo hæc intelligenda ſit ſnĩa: uas electionis apertiſſime docet. Ait enim. Quod
erat ĩpoſſibile legis: in qua infirmabat᷑ per carnẽ:deus filiũ ſuũ mittẽs in ſimilitudinẽ carnis peccati & de pec/
cato cõdẽnauit peccatũ in carne.Et iterũ. Exoperibus legis nõ iuſtificabitur oĩs caro. Quod ne de lege Moyſi
tm dictũ putes: & nõ de oĩbus mandatis: quæ uno legis noĩecõtinent᷑: idẽ apoſtolus ſcribit dicẽs. Cõſentio enĩ
legi dei iuxta interiorẽ hoĩem. uideo aũt aliã legẽ in mẽbris meis repugnantẽ legi mẽtis meæ: & captiuãtẽ me
in lege peccati: quæ eſt in mẽbris meis. Miſer ego homo: quis me liberabit de corpore mortis huius? Gra dei ꝑ
Ieſũ Apᷣm dnim nr̃m. Cur aũt hoc dixerit alio ſermone demõſtrat. Scimus enĩ ꝙ lex ſpiritalis eſt. ego aũt car/
nalis ſũ: uenundatus ſub peccato. Quod enĩ operor: nõ cognoſco. Nõ enĩ quoduol illud operor. ſed qd odi
illud facio. Sin aũt quod nolo hoc facio: cõſentio legi: qm Pona eſt. Nunc aũt nequaꝗᷓ operor illud: ſed quod
in me habitat pctm̃. Scio enĩ ꝙ nõ habitat in me:hoc eſt in carne mea bonũ. Velle enim adiacet mihi. perfice/
re aũt bonũ nõ inuenio.nõ enĩ quod uolo bonũ: hoc facio. ſed qd nolo malũ:hocago. Si aũt qd nolo:hoc fa
cio: nequaꝗᷓ ego operor illud:ſed qd habitat in me peccatũ. Reclamabis: & dices: Manichæoꝶ dogma noſce:
& eoꝶ qui de diuerſis naturis eccleſiæ bella concinnãt: aſſerentiũ malã eſſe naturã: quæ immutan nullo mo/
do poſſit. Et hoc nõ mihi ſed apoſtolo ĩputa: qui nouit aliud eſſe deũ: aliud eſſe hoĩem: aliã carnis fragilitatẽ
aliã ſpũs fortitudinẽ. Caro enĩ deſiderat cõtra ſpm̃:& ſpũs cõtra carnẽ: & hæc inuicẽ ſibi aduerſant᷑. ut nõ quæ

uolumus: ipſa faciamus. a me nunꝗᷓ audies malã eſſe naturã. ſed quõ ſit carmnis fragilitas diſſerẽda: ipſo ꝗ ſcri

pſit docẽte diſcamus. Interroga eum quare dixerit. nõ enĩ qd uolo: hoc operor. ſed qd odi malũ: illud facio.
Quxæ neceſſitas illius ĩpediat uolũtatẽ: quæ tãta uis odio digna ĩperet facere:ut nõ qduult: ſed qd odit: &nõ

uult facere cõpellat᷑ Rndebit tibi: o hõ tu ꝗs es: ꝗ rñdeas deo? Nunqd dicit figmẽrũ figulo: qᷓre me feciſti ſici

An nõ hẽt ptãtẽ figulus luti de eadẽ maſſa aliud ꝗdẽ uas facere in honorẽ: aliud aũt in cõtumeliã Obiice deo
fortiorẽ calũniã:qᷓre adhuc cũ in utero eſſẽt Eſau & Iacob:dixerit Iacob dilexi. Eſau aũt odio habui. Accuſa eũ

iniꝗtatis: cur Achar filius Chari:de Hierichõtina pᷣda aliꝗᷓ furatus ſit & tãta milia hoĩum illius uitio trucidata

ſint. Quã ob rẽ filii Heli peccauerĩt:& oĩs pene populus extictus: archaq; ſit capta. Dauid peccauit ut enume

nalis ueſter Porphyrius) qua rõne clæmens & miſericors deus ab Adam uſq; ad Moyſem: & a Moyſe uſq; ad
aduentũ Xpi: paſſus ſit uniuerſas gẽtes perire ignorantia legis & mandatoꝶ dei. Neq; enĩ Britãnia fertilis pro
uincia tyrãnoꝶ & ſcythicæ gẽtes oẽſq; uſq; ad oceanũ ꝑ circuitũ barbaræ natiões Moyſem ꝓphetaſq; cogno/
uerant. Quid neceſſe fuit eũ in ultimo uenire tpe: & nõ prius ꝗᷓ inumerabilis periret hoĩum multitudo? Quã
ꝗſtionẽ btũs apoſtolus ad Romanos ſcribẽs prudẽtiſſime uẽtilat: ignorãs hæc: & dei cõcedẽs ſcĩiæ. Dignare &
iſta neſcire: quæ ꝗᷓris. Cõcede deo potẽtiã ſui. nequaꝗᷓ te ĩdiget defeſore. Ego miſabilis ꝗ tuas expecto cõtume
lias:qillud ſemꝑ lego: Gra ſalui facti eſtis: & Beati quoꝶ remiſſæ ſũt iniqtates: & quorũ tecta ſũt peccata. Vt

de mea fragilitate loquar: noui me multa uelle: quæ faciẽda ſũt: & tñ ĩplere nõ poſſe. Spũs enĩ fortitudo du/
cit ad uitã: ſed carnis fragilitas ducit ad mortẽ. Et audio duũm cõmonẽtẽ. Vigilate & orate: ne intretis in tenta-

tionẽ. Spũs ꝓmptus eſt: caro aũt infirma. Fruſtra blaſſemias & ignorantiã auribus ĩgeris: & nos ais liberũ ar/
bitriũ cõdẽnare. Dãnet ille ꝗq dãnat: Cæteꝶ nos ex eo differimus a brutis animalibus: ꝙ liberi arbitrii cõditi ſu
mus. ſed ipſũ libeꝶ ut diximus arbitriũ: dei nitit᷑ auxilio: illiuſq; per ſingula ope ĩdiget. Quod uos nõ uultis.
Sed id uultis:ut ꝗ ſemel habet libeꝶ arbitriũ: deo adiutore nõ egeat. Libeꝶ arbitriũ dat liberã uolũtatẽ. & nõ
ſtati ex libero arbitrio homo facit: ſed dũi auxilio:ꝗ nullius ope indiget. Iu ipſe qui pfectã & deo laudabilẽ ĩ
oĩbus iuſticiã iactitas: & peccatorẽ te eſſe confiteris: rĩde mihi uelis an nolis carere peccato? Si uis quare iuxta
ſniam tuã nõ ĩples:qd deſideras Sin aut nõ uis: cõtẽptorẽ te pceptoꝶ dei eẽ demõſtras. Si contẽptor es: utiq;
& pctõr. Si pctõr audi tibi ſcripturã loquentẽ: pctõri dixit deus. Quare tu enarras iuſticias meas: & aſſumis
teſtamẽtũ meũ per os tuũ: Iu uero odiſti diſciplinã: & pieciſti uerba mea retrorſũ. Verba dei dũ nõ uis face/
re poſt tergũ tuũ piicis. Et nouus apoſtolus orbi terraꝶ faciẽda & nõ faciẽda decernis. Sed nõ eſt ita ut loꝗris:

aliud in tua mẽte uerſat᷑. qũ enĩ te dicis pctõrem. & poſſe hoĩem ſine peccato eſſe:ſi uelit: & illud uis intelligi :·

te quidẽ ſctm̃ eſſe: & oĩ carere peccato: ſed per humilitatẽ peccati nomẽ aſſumere: ut alios potius laudes: & ti-
bi detrahas. Illud quoq; argumẽtũ ur̃m ferre ꝗs poſſit: Dicitis his uerbis: Aiud eſteſſe: aliud eſſe poſſe. Eſſe
nõ eſt in nra poſitũ ptãte: eſſe aũt gñaliter poſſe dici. Quod licet alius nõ fuerit: tn poſſit eſſe: ꝗᷓ eſſe uoluerit.
Rogo quæ eſtiſta argumẽtatio: poſſeeſſe qd nõ fuerit Poſſe fieri: qd nullũ feciſſe teſteris? Id cuilibet tribue/
re: qan futurus ſit ignores Et dare neſcio cui qd; in priarchis: ꝓphetis & apoſtolis fuiſſe neꝗas approbare? au
di eccleſiaſticã ſimplicitatẽ: ſiue ruſticitatẽ: aut ĩperitiã ut uobis uidet: loꝗre qd credis: publice p̃dica: qd ſecre
to diſcipulis loꝗris. Qui dicis te hr̃e arbitrii libertatẽ: quare nõ libere qd ſentis: loqᷓ̃ris! Aliud audiũt cubiculo/
rũ tuoꝶ ſecreta: aliud nroꝶ populi. Eten uulgus ĩdoctũ nõ põt arcanoꝶ tuoꝶ onera ſuſtentare: nec cape ſo/
lidũ cibũ: qd infatiæ lacte còtentũ eſt. Nec dũ ſcripſi.& cõmĩaris mihi reſcriptoꝶ tuoꝶ fulmiĩa: ut ſcilicet hoc
timore pterritus no audeã ora reſerare. & nõ aĩaduertis iccirco nos ſcribere: ut uos rndere cogamini: & apte ali
qn dicere: qd pro tpe ꝑpſonis & locis: uel loꝗmini uel tacetis. Nolo uobis libeꝶ eſſe negare: qd; ſemel ſcripſeri/
tis. Eccleſiæ uictoria eſt: uos apte dicere qd ſentitis. aut enĩ idẽ rũſuri eſtis: qd'& nos loqmur: & nequaꝗ eritis
aduerſarii: ſed amici. Aut ſi còtraria nro dogmati dixeritis: in eo uincemus: qd oẽs cognoſcẽt eccleſiæ ꝗd ſẽtia
tis. Snĩas ur̃as ꝓdidiſſe: ſupaſſe eſt. patet pᷣma frõte blaſſemia. Nõ neceſſe habet couinci:qd ſua ſtati ꝓfeſſiõe
blaſſemiũ eſt. Minamini nobis rũſionẽ: quã uitare nullus põt: niſi ꝗ oĩno non ſcribit. Vnde noſtis ꝗd dicturi
ſumus: ut rũſionẽ paretis Forſitan ur̃a dicemus: & iccirco ingenii uri acuetis ſtilũ. Eunomiani: Arriani: Ma/
cedoniani: noĩbus ſeparati: ĩpietate cõcordes: nullũ nobis laborẽ faciũt. Loquunt enĩ qd ſentiũt. ſola hæchæ
reſis eſt: quæ publice erubeſcit loq: qd ſecreto docere nõ metuit. Magr̃oꝶ ſilentiũ ꝓfert rabies diſcipulorum.
Quod audierũt in cubiculis:in tectis pᷣdicant: ut ſi placuerit auditoribus qd dixerint: deferat ad gloriã magro
ru. Si diſplicuerit: culpa ſit diſcipuli: nõ magri. Ideo creſcit ur̃a hæreſis: & decepiſtis plurimos: maximeq; eos

adhærẽt mulieribus: & ſciũt ſe peccare nõ poſſe. Quia ſemp docetis: ſemꝑ negatis: & audire mereminiillud

ꝓpheticũ. Gloriã illis in partubus: & parturitioibus da illis dñe. Quid dabis illis? Vuluã ſterilẽ: & ubera ari/
da. Feruet aĩus: nec poſſu uerbũ cohibere. Epiſtolaris anguſtia nõ patit᷑ lõgi opis magnitudinẽ. Nullius ĩ hoc
opuſculo nomẽ ꝓprie tangit᷑. Aduerſus magim puerſi dogmatis locuti ſumus. Quriratus fuerit:atq; ſcripſe
rit: ſuo ꝗᷓſi mus pdet᷑ indicio: ampliora in uero certamĩe uulnera ſuſcepturus. Muſti anni ſi unt: ꝙ ab adoleſcẽ/
tia uſq; ad hãc ætatẽ diuerſa ſcripſi opuſcula: ſemꝑq; habui ſtudiũ audiẽtibus loq:qd publice leccleſia didi⸗
cerã: nec philoſophoꝶ argumẽta ſectari: & apoſtoloꝶ ſimplicitati acqeſcere: ſciẽs illud ſcriptũ.pdã ſapĩam ſa
pientiũ: & prudẽtiã prudentiũ reprobabo. & fatuũ dei ſapiẽtius eſt hoĩbus. Cũ hæc ſe ita habeant: ꝓuoco ad
uerſarios: ut oẽs retro chartulas ex ĩtegro diſcutiãt. Et ſiqd in meo ĩgeniolo uitii repererĩt: ꝓpferãt in medium.
Aut enĩ bona erũt.& cõtradicã eoꝶ calũniæ: aut rephenſibilia: & cõfitebor errorẽ: malẽs emẽdare ꝗᷓ pſeuerare
in prauitate ſentẽtiæ. Et tu ego doctor egregie: aut defende quod locutus es: & ſentẽtiaꝶ tuaꝶ acumiĩa aſtrue
eloquio ſubſequẽti. ne quando tibi placuerit: neges quod locutus es. aut ſi certe erraſti quaſi homo libere cõfi
tere: & diſcordiaꝶ inter ſe redde concordiã. In mentẽ tibi ueniat tunicam ſaluatoris: neca militibus fuiſſecon
ſciſſam. Fratrum inter ſe cernis iurgia. & rides atq; lætaris: quod alii in tuo nomine: alii in Chriſti appellent.
Imitare Ionam: & dicito. Si propter me eſt illa tempeſtas: tollite me: & mittite in mare. Ille humilitate deie/
ctus eſtin ꝓfũdũ: ut in typũ dni glorioſus reſurgeret. Tu per ſuphbiam ad aſtra ſubſtolleris: ut de te loquatur
ieſus

raret populũ: & cur in toto Iſraele tãta hoĩum cæſa ſint milia. Et ad extremũ(qd ſolet nobis obiicere cõtuber-/

—
—

Stuber,
4, 4 ieſus. Videbã ſathanã ſicut fulgurcadentem de cælo. Quod autẽ in ſcripturis ſanctis multi iuſti appellent᷑:
lspr ut Zacharias: & Eliſabeth: Iob: Ioſaphat: & Ioſias & multi: quoꝶ nominibus ſacra ſcriptura cõtextaẽ: ꝗꝗᷓ in
gno, ꝓmiſſo ope plenius ſi gratiã dñs dederit:dicturus ſim: tamẽ in pᷣſenti epiſtola hoc breuiter ſtrinxiſſe ſuffici/
Nin at: quod iuſti appellẽtur: nõ quod omni uitio careant: ſed ex maiori parte uirtutũ cõmẽdẽtur. Deniq; & Za
narei charias ſilentio cõdẽnatur: & Iob ſuo ſpᷣmone reprehẽditur: & Ioſaphat & loſias:quiiuſti abſq; dubio ſcripti
oͤtume ſuũt: feciſſe narrãtur: quæ dño diſplicerẽt. Quoꝶ alter ĩpio auxiliũ tulit: & correptus eſt a ꝓpheta: alter cõtra
a. N p̃ceptũ domini exore Hieremiæ occurrit Machao regi ægypti: & interfectus eſt. & tñ uterq; iuſtus appellar᷑.
dodu, De cæteris non eſt huius ſcribere:neq; enĩ a me libru:ſed epiſtolã flagitaſti. Qui dictãdus eſt exocio: &
tenta oẽs oblatratiões eoꝶ Chriſti auxilio deſtruendæ. quod nobis ſanctaꝶ ſcripturaꝶ teſtimoniis aſſerẽdũ eſt: in
erüa ꝗbus quotidie credẽtibus loꝗtur deus. Iludq; te per ſanctæ S illuſtris domus cõciliabulũ præcor:atq; cõmo
itiſi neo: ne per unũ: aut multũ tres homuculos ſi uſcipiãt tantarũ fæces hæreſeon: autut Paꝶdicã infamiã: ut ubi
uults. primũ uirtus & ſanctitas laudabat᷑ ibi præſumptionis diabolicæ & ſordidiſſimæ ſocietatis turpitudo uerſe/
Ard tur. Sciantq; ꝗ huiuſcemodi hõibus opes ſuggerũt:hæreticoꝶ multitudinẽ cõgregare: & Chriſti hoſtes face
labl re: & enutrire aduerſarios eius: fruſtraq; aliud lingua p̃tendere cũ animus ſentirealiud comprobetur.
tiut ¶ Argumentuũdialogi ſubſequentis cõtra Pelagiũ̃ excerptum ex Gẽnadio de uirisilluſtnbus.
uig Elagius hæreſiarches anteꝗᷓ proderetur hæreticus ſcripſit it ſtudioſis neceſſaria tres de fice trinitatis
* P lbros. Et pro actuali cõuerſatiõe æglogaꝶ ex diuinis ſcripturis liber unus capituloꝶ ĩdiciis in modũ
ſre, J Cypriani martyris præſignatum. poſtꝗ hæreticus publicatus eſt ſcripſit hæreſei ſuæ fauentia.
s: Item aliud argumentum ex epiſtola beati Hieronymi de. xii. tractatoribus —
Ai IElagius de quo apud fideles bmo eſt: de quo etiã mihi grauis cauſa diſputatiõis uerboꝶ pene in to
Ben IKP to orbe annuciata eſt: quẽ oẽs eccleſiæ quaſi lupu de ſilua cõmirẽt aureũ colorẽ ſuꝑ nigrũ uenenum
,J. componens: fontem primi mellis dulcem amaritudinis malitiæ cõmiſcuit. Item Iſidorus. viii.æti
ltei mo ogiarum. Pelagiani a Pelagio monacho exorti. Hi liberum arbitrium diuinæ gratiæ anteponunt: dicen/
esſufſicereſolam uoluntuem adimplenda iufſa duunuanngggggg.,.,.—oK˖⸗
n ¶ Prologus cdlialogi beati Hieronymi preſbyterirectæ fideicontra Pelagianumonachum hæreticidogmatis
Cler teptorem: quẽ ſub Attici& Critoboli nominibus uoluit ppellan. — AEPiſtola. XVII.
