daã munus offerimus. Et ſpe recipiẽdæ laudis: eos a ꝗbus laudari uolumus: an laudamus. S æpe adulatiũ reſiſti

mus uerbis ad faciẽ: & ĩ ſecreto mẽtis fauemus. maximũq; fructũ cœpiſſe nos ducimus: ſi uel fictis laudibus

pdicamur. Neccogitamus qd ipſi ſumus: ſed qd alteris eſſe uidemus. Vnde eo pducta res eſt: ut neglecta ueri

tate meriti: de ſola opinione curemus:qui teſtimoniũ uitæ nræ nõa cõſcia nr̃a:ſed a fama petimus. beata mẽs
eſt: quæ ꝑfecte hoc uitiũ uincit: nec adular aliqn: nec adulãti credit. quæ nec decipit alteꝶ: necipſa decipitur:

tmq; hoc malũ nõ facit aliqn: nec patit᷑. Nihil End ĩte fictũ ſit:nihil oĩno fucatũ.Cõſciam tuã: quæ certe deo

ſeẽper patet:ĩ multitudie uerſari puta. Nunꝗᷓ aliud corde:aliud ore pCtẽdas. Quicqd pudet dicere: pudeat etiã
cogitare. Illud uero notũ iã oĩbus: atq; diuulgatũ eſt:ꝗᷓ utilis ꝗᷓq; huic ꝓpoſito neceſſaria eſt ieiunioꝶ & abſti/

nẽtiæ uirtus: maxime ĩ his annis:in ꝗqbus corpori maior æſtus ĩeſt.Nõ mãducare itaq; carnẽ:neq; bibere uinũ

apoſtolica uoce laudatũ eſt. Quicqd illud qd ĩflãmare corpus pot:qd fomentũ ſuggerit uoluptati: caſtitatis
amore fugiendũ eſt. Nec tñ ita magno huius rei labore grauari te uolumus: ut ſub ipſo ſtatĩ onere ſuccũbas.
p qd multi: dũ nimio feruore mẽtis rõnẽ ſuaꝶ uiriũ nõ haberẽt: ſubito cõciderũt: & pene añ debilitatẽ:ꝗᷓ ſãcti
tatẽ de ꝓpoſito ſuo cõſecuti ſũt. Optimus eſt in oĩ re modus: & laudabilis ubiq; mẽſura. Corpus nõ fragẽdũ:
ſed regendũ eſt. Sit ergo moderata & ſãcta: ſimplicia in oĩ mẽtis humilitate ieiunia: quæ ita attenuẽt corpus:
ne aĩum eleuẽt. ne res humilitatis gignat ſuꝑbiã. & uitia de uirtute naſcant᷑. Ego inqt cũ mihi moleſti eſſent:
ĩduebar cilicio:& humiliabã ĩ ieiunio aĩam meã. Veſtis abiectio:cibi uilitas:ieiunii laſſitudo:exti guere debẽt:
nõ nutrire ſuꝑbiã. Quis rẽ medicinæ uulnus faciat& ide ſane lædat quoq;:uñ iã læſa curãda ſũt(aut quæ ſu

pererit ſpes ſalutis: ſi iſta aĩiæ remedia ipᷣa ſint uenena? laborẽ ieiunii tui miſericordiæ opa cõmẽdẽt. & abſtinẽ

tia tua paupeꝶ refectione ſit auctor. Dns loquit᷑ p ꝓphetã. Miſericordiã uolo & nõ ſacrificiũ. In euãgelio Xpᷣi
uerba legimus. Bti miſericordes: qm ipſi miſericordiã cõſeqᷓnt᷑. Sed ꝗᷓſo hãc curã uitæ tuæ auia mrq; ſuſcipi/
ant. Illæ has partes pro te agãt. Illæ theſauꝶ tuũ in cælũ leuẽt. Illaꝶ ſit eſuriente alere cibo: ueſtire nudos: uiſi
tare ĩfirmos: pegrinos tecto ſuſcipe: & æterni ſpe pᷣmii xpo in paupꝑibus fœnerari: qui dixit. Quodcũq; feciſtis
uni ex his fribus meis minimis: mihi feciſtis. Tibi uero maxiĩe dũ ꝓpoſito matureſcat aĩus: aboĩbus occupatio
nibus recedẽdũ eſt:& oẽ ſtudiũ oĩſi q; cura in ornãdis moribus exhibẽda. Quibus ita uocare debes: & tota occu
Pare mẽtẽ: ut nõ diuitẽ te ſẽtias eſſe: necdñam nobilitatis. ad hoc tm̃ memineris: ut cũ claritate gñis moꝶ ſãcti

tate cõtẽdas.& cũ nobilitate corporis aĩ uirtute nobiliter pficias: magiſe q; illa nobilitate glo rieris: quæ filios dei

& cohæredes Xpi facit: ad quã ſi ſemꝑ ĩſpicias: dũ credis gaudiũ te hre: qd maius eſt: deſinis de eo:qd minus ẽ
loriari. Ois iſta pᷣclari gñis dignitas & illuſtris Auitii ſãguĩs decus ad aiĩam trãſſerant᷑. Ille clarus:ille ſublimis
ille ſit nobilis:ille tũc ĩtegrã nobilitatẽ ſuã ſuare ſe putet:ſi dedignet᷑ ᷣuire uitiis:ab eiſ. q; nõ ſupari.A quo eni
ꝗs ſupat᷑.huius & uus eſt, Quid enĩ hac ſeruitute aĩ ĩdignius? ꝗqd ue turpius?ꝗᷓ cũ in eo aut dnat᷑ odiũ: aut re

gnat fuidia?qᷓ cũ eũ:aut auaritia poſſidet:aut captũ ira tenet? uel certe cætera ſibi uitia uendicãt? Nò eſt ſibi
8 94 2

aliꝗs de nobilitate gñis blãdiat᷑:ſi ex meliore parte fit famulus. Multo ẽ ĩidignius mẽte pᷣuire q corpore. Super
fluũ arbitror te monere:ꝗᷓ parca ĩ ꝓcedẽdo debeas eẽ: ꝗᷓ rara: cũ te hoc etiã ſæcularis ab ĩfantia honeſtas docue
rit. Et facile ĩtelligas: id tibi multo magis ĩ hac uita eẽ uãdũ: quã maxie ſecretũ decet. Illud admoneo ut ipis
quoq; ſalutatiõibus quæ tibi in cubiculo tuo exhibẽdæ ſũt:certiſſimũ modũ ponas: nõ ſint nimiæ: neq; quo/
tidianæ: ne nõ tãtũ officiũ: qᷓ inꝗetudinẽ p̃ſtare uideant᷑. Et ꝗᷓqᷓ oẽ uitæ tuæ tpᷣs diuĩo debeas opi conſecrare: &
nullã ꝓrſus horãa ſpiritali pfectu uacuã eſſe cõueniat: cũ tibi ĩ lege di die ac nocte meditãdũ ſit: debet tn ali/
ꝗs eẽ determĩatus & cõſtitutus horaꝶ numerus: quo plenius deo uaces. & ꝗ te ad ſũmã aĩ ĩtẽtionẽ: uelut ꝗdã
lege cõtineat. optimũ ẽ ergo huic opi matutinũ deputari tps: ideſt meliorẽ diei partẽ:& uſq;ʒ ad horã tertiam
quotidie ĩ cæleſti agone certantẽ: hocuelut ſpiritalis quodã palæſtræ exerceri gymnaſio:his tu ꝑ ſingulos dies
horis ĩ ſecretiori domus parte ora: clauſo cubiculo tuo. Adhibe tibi etiã ĩ urbe ſolitudinẽ: & remota pauliſper
ab oĩbus ꝓpius deo iũgere: aſpectuiq; tuoꝶ reddita lectiõis fructũ & oronis oſtẽde. Nihil enĩ ĩ hoc ſecreto ma
gis agere debes: ꝗᷓ aſam diuis eloqis paſcere. Et ꝗᷓtũ ei ꝑ totã ſufficere poſſit diẽ: hoc eã ueluti cibo pĩguiore ſa/
N yv. cxxv.

tiare. Ita ſcripturas ſctãs lege: ut ſemp memferis:dei illa uerba eſſe: q legẽ ſuã nõ ſolũ ſciri: ſed etiã ĩpleri iuber.
Nihil eni ꝓdeſt faciẽda Leiſle⸗s nõ facere. Optime uteris lectiõe diuĩa: ſi eam tibi adhibeas ſpeculi uice: ut
ibi uelut ad imaginẽ ſuã aĩa reſpiciat: & uel fœda quæq; corrigat: uel pulchra plus ornet: lectionẽ freꝗnter ir-
rũpat or̃o:& aĩam iugiter adhærẽtẽ deo grata uiciſſitudo ſãcti oꝑis accẽdat. Nũc te igit᷑ ordo inſtruat cæleſtis
hiſtoriæ. Nũc ſctm Dauid oblectet cãticũ. Nũc Salomonis erudiat ſapia. Nũc ad timorẽ dni ĩcitẽt dicta pro
phetaꝶ. Nũc euãgelica & apoſtolica ꝑfectio te Xpo ĩ oĩum moꝶ ſctĩtate cõiungat: quæ paranda ſũt: memo/
riæ penitus ĩſere: eaq; iugi meditatione cõſerua: quæ maturãda ſũt: freᷓnter reuolue: ut diuinũ hoc ſtudiũ &
cæleſtis ſchola & mores ſimul uirgis ornẽt:& ſenſũ:tradantq; tibi cũ ſapia ſctĩtatẽ. Vñ ſcriptura dicit. Qui ꝗ/
runt deũ ĩueniũt ſapĩam: cũ iuſticia. Sit aũt ipſa lectio tẽperata:cui finẽ cõſiliũnõ laſſitudo ĩponat. Nã ut ĩ/
moderata ieiunia & ardor abſtinẽtiæ: & enormes ĩordinatæq; uigiliæ: ĩtẽperantiæ coarguunt᷑: idq; nimietate
pariũt: ut hæc ipſa poſtea qdẽ. nec mediocriter fieri poſſint: ita ſtudiũ lectionis in rephẽſionẽ intẽperãs cadit
quodq; laudabile eſt in gñe ſuo:fit de nimietate ſui culpabile. Gnaliter qdẽ ſtrictiq;: ſed breuiter dicẽdũ ẽ. In
bonis quoq; rebus: ꝗcqd modũ exceſſerit:uitiũ eſtrnagn eſt: magna inꝗᷓ: & quæ grãdi ſtudio cõſtat: pfectæ
uitæ rõ: cẽõſumatæq; ſapiæ eſt:ſcire ꝗd quo ĩſeqᷓris modo:& ad oẽm actũ pᷣferẽdo cõſiliũ: nihil facere:qd feciſ-
ſe pœniteat. Intra unius horæ ſpatiũ mutat hĩtus: ieiunare: abſtinere: plſallere: uigilare:nõ tã ſtudio opus hũt
ꝗᷓ uolũtate. Quilibet ĩcipiẽs:ſtatĩ ut uoluerit: ad iſta pfectus eſt.ĩmo illi hoc facilius facere poſſũt:qui recẽtis
corponis uires de ſæculo ad ꝓpoſitũ afferũt. mores uero mutare: ſingulaſq; uirtutes aĩ formare in ſe: atq; pfi⸗

cere:grãdis ſtudii eſt: & lõgæ Coſuetudis. Itaq; multi in hoc ꝓpoſito ſeneſcimus. Et ea ppter quæ ad ipᷣm ꝓppo/

ſitũ uenimus:no habemus. Tua uero cõuerſatio noua eſſe debet:mira grauitas: patiẽtia:mãſi uetudo: pietas.

qcqd ſãctius eſt: atq; pfectius. Quicqd magis deo te cõmẽdare põt: & maiorẽ in cælo facere: id ſemꝑ ſeq̃re: id

ſemp amplectere. Spõſa Xpi nihil debet eſſe ornatius Tãto maiore placẽdi ſtudio opus eſt:ꝗqᷓto maior Eille:

cui placẽdũ eſt. Sæculi uero uirgĩes: quæ ſe nuptiis præparãt:& ĩdulgẽtiã magis apoſtoli: ꝗᷓ conſiliũ ſequi ma/
lũt: magiſq; amplectunt᷑ incõtinẽtiæ remediũ:qᷓ pᷣmiũ cõtinẽtiæ: ut ſpõſis placeãt:eoſq; ĩ amorẽ ſui magis ĩci

tẽt mira ſe ſollicitudie formare ſtudẽt: & naturalẽ corporis pulchritudinẽ ornãdi arte cõmẽdãt. Hæceſtillis
dies ſingulos cura pᷣcipua: decẽtibus fucis colorare faciẽ: ĩplicare auro carnem: & ardẽtes cõchaꝶ lapides capitis
honorẽ facere:ſuſpẽdere ex auribus primonia: brachia ornare monilibus ac latera: & ĩcluſas auro gẽmas a col/
lo ĩ pectus demittere. Nõ miĩorẽ ſpõſus tuus reꝗrit ornatũ: q cũ uniuerſã eccleſiã ſalutaris aquæ lauacro puri/
ficatã ſine macula rugaq; reddiderit: quotidie cupit eã fieri pulchriorẽ. ut ſemel a uitiis pctiſq; mũdata ſemp
ornet᷑ decore uirtutum. Et ſi hoca tota reqꝗrit eccleſia: in qua & uiduæ còtinent᷑ & nuptæ: ꝗqᷓtũ putas expectat a
uirgĩe: quæ ex pulcherrimo hoc quodã eccleſiæ prato: uelut auguſtior qdã flos uidet᷑ electa. Aſſume ergo oẽm
illũ ornatũ: ꝑ quẽ placere Ap̃o potes. ſatis placere deo crede faciẽ tuã:ſi hoĩbus pulchra apparere nõ ſtudeas.
Iſtud ornamẽtũ fᷣua capitis: qd acqſiuiſti chriſmatis ſacr̃o:cũ tibi ĩ cæleſtis regni myſteriũ diadema quoddã
regalis unctiõis ĩpoſitũ eſt. Optima ornamẽta ſũt auriũ uerba dei:ad ea ſola paratus eſſe debet auditus uirgi
nis: eaq; pcioſiſſimis lapidibus anteferre. Oĩa prſus mẽbra decorent᷑ opibus ſctĩtatis: totaq; uirgĩalis aĩ puk⸗
chritudo gẽmati monilis ĩſtar: uario uirtutũ fulgore reſplẽdeat. Tũc uere cõcupiſcet rex decorẽ tuũ:dicetq; ti/
bi:tota formoſa es ꝓxima mea. & macula nõ eſt ĩ te. & hæc tibi ornamẽta quæ dixi: etiã erut munimẽta maxi
ma. & quæ teipſã ornare deo: & cõtra diabolũ armare poſſint. q p leue ĩterdũ quodcũq; uitiũ ad aĩam ĩgredit᷑
Et ſi uirtutũ ppugnacula nõ reſiſtãt: nr̃o nos repellit loco. Et continuo de hoſte fit dũs. Propter qd ſcriptura
nos adhortat᷑: & dicit. Si ſpũs ptãtẽ hñtis aſcẽderit ſuꝑ te: locũ tuũ ne dimiſeris. Ab eo iã tꝑe quo pᷣmũ p uirgi
nitatis ꝓfeſſionẽ dño cõſecrata es: aduerſarii in te creuit odiũ. Et q aliena lucra pro ſuis dãnis habet: ſeamiſiſſe
dicit: ꝗcqd te poſſeſſurã dolet. Grãdi tibi opus ẽ uigilãtia: grãdiq; cura. & tãto ſollicitius cauẽdus ẽ inimicus:
o apud eũ ditioreẽ cœpiſti. Vacuus uiator & nudus nõ timet latronis ĩſidias. Securus a nocturnis furibus:
ormit paup: etiã ſi cauſtra nõ muniat. Diuiti uero opes ſuæ latronis ſemꝑ imaginant occurſũ: & iugi ſollici
tudie noctiũ ſõnũ adimũt. Vñ tuæ quoq; diuitiæ: cæleſtis theſaurus: iſta cautiõe ĩdigẽt: atq; cuſtodia. ꝗto di⸗
tior es: tãto debes eſſe uigilãtior. Qui enĩ plus poſſidet:plus debet timere ne pdat. Inuidere nõ ceſſat auctorĩ/
uidiæ. Et ꝗ ſemel adeo ipᷣe piectus ẽ: tãto maiori liuore torquet᷑: ꝗto aliquẽ apud eũ uiderit clariorẽ. Qui ĩui/
dit Euæ paradiſũ: ꝗᷓto magis ĩuidet tibi regnũ cæloꝶ. Cũcta (mihi crede)ille nũccircuit: ut btũs Petrus ait: de/
uorãdi te cupidus in modũ rugiẽtis leonis ĩgredit᷑. uel more doloſi hoſtis uniuerſa pluſtrãs: explorat oẽs adi/
tus aĩæ tuæ: an ſit aliqd ĩfirmũ & minus tutuũ: p qd poſſit irrepe. Rimat nũc ille oĩa: & ſingula quæq; p̃tẽtas:
rit uulneri locũ:cuius tu ĩſidias ſollicite debes pᷣuidere: ut cũ paulo nõ ignores aſtutias eius. Qui tũ terribiles
diaboli ptãtes pncipatuſq; deſcribat: nos nihilominus hortat ad pugnã: hoſtiũq; uĩ pãdit: ut augeat ſollicitu
dinẽ militũ. Nõ enĩ uult nos eẽ timidos: ſed paratos. Deniq; nõ fugã ſuadet: ſed arma ſi uggerit. Propterea ĩꝗt
accipite arma dei: ut poſſitis reſiſtere ĩ die malo: & ĩ oĩbus pfecti ſtare. ac ſtati ĩiſtrumẽta ſingula ſpiritalis pu
gnæ tradẽs: addidit: & dixit. State ergo ſuccĩcti lũbos uros ĩ ueritate:& ĩducti lorica iuſticiæ: & calciati pedes ĩ
p̃paratione euãgelii pacis: in oĩbus aſſumẽtes ſcutũ fidei. in quo poſſitis oĩa tela neqſſimi ignea extiĩguere. &
Bsin ſpũs qd eſtuerbum dei:peroẽm or̃onem. Et qm̃ de hoc bello: licet etiam fœminis triumphare:ſuſcipe

æcarma Pauli: & tãti hortatiõe ducis certã pᷣſume uictoriã. hæceni ſi tu oĩa ĩſtrumẽta poſſideas ſecura ꝓce/

das ad

ol
ns tul
Eebot
ſtete ge
al
ſoötec⸗
nioht

Nella

ſelnit
ſeler.
iputa
lupat
eilar
ſite
ent.
utcde
nuctes

(tits

bli⸗
lrr.
Adu
Crar
nd
nez⸗
utp
gie⸗
Vn
ſate
n
1ul
nidi
neti
mou
miͤ
ſeuit
ud
gri
m⸗
uo
coc
te

P

title:
nimn⸗
gsii
kilsp
capins
a ol
opun,
iſeng
ectata
voim
udens,
oddi
lirgi
t/
mani
nedi⸗
un
pung.
milille
nicus:
nbus:
olleci
10 di⸗
nori⸗/
iiui /
tede /
zadi/
tetas:
abils
liau
eiigt
ispu
Alsi
ge
lape
ee
4

1l

das ad pliũ ſpiritale. nec pauebis diabolũ cũ toto exercitu ſuo. Cadẽt enĩ a latere tuo mille: & decẽ milia a dex-
tris tuis: a te aũt nõ appropinꝗᷓbũt. btũs quoq; Iacobus:ille xp̃i miles emeritus: nõ minore nobis auctoritate
de hoc bello uictoriã pollicet᷑. Subditi inꝗt eſtote deo:reſiſtite aũt diabolo: & fugiet a uobis. Oñdit quõ reſi/
ſtere debeamus diabolo: ſi utiq; ſimus ſubditi deo. Eiuſq; faciẽdo uolũtatẽ: ut diuinã etiã mereamur gr̃am.
& facilius neꝗᷓ ſpũi auxilio ſcti ſpũs reſiſtamus. Neq; uero apta contra nos pugnat acie: nec publica nobiſcũ
frõte cõgredit᷑. ſed dolo uĩcit ac fraude: nr̃aq; cõtra nos utit᷑ uolũtate. de cõſẽſu nr̃o aduerſarius uires accipit:
nr̃oq; nos: ut dici ſolet: iugulat gladio. Infirmus hoſtis ẽ:ꝗq nõ põt uĩcere:niſi uolẽtẽ. Procul a nobis deſpatio
ꝓcula nobis oĩs recedat pauor aduerſarioꝶ: nos adiuuemus: ſed uĩcamus aduerſarios. Dant illi ꝗdẽ cõſiliũ:
ſed nr̃jm ẽ uel eligere:uel reſpuere:qd ſuggerũt. Nõ enĩ cogẽdo ſed ſuadẽdo nocẽt: nõ extorꝗnt a nobis cõſẽſũ
ſed expetũt. Vn etiã Ananiæ dr: qᷓre tẽtauit cor tuũ ſathanas: mẽtiri te ſpũi ſctõ: qd utiq; illi apoſtolus nunꝗᷓ
ĩputaret:ſi id abſq;ipᷣius uolũtate diabolus feciſſet. Ipa etiã eua iõ cõdẽnat a dno:qa ab eo quẽ poterat ſupꝑare
ſupata ẽ:nec enĩ meruiſſet a dño iuſtitia puniri: quæ uicta ẽ: niſi uĩcere ip̃a potuiſſet. Huius neqſſimi hoſtis
eilauel pma calliditas: & ars doli plena: fatigare cogitatiõibus rudes aĩas: & nouellis in ꝓpoſito mẽtibus de
ipa ĩterdũ cõuerſatiõe afferre mœrorem: ut facile ab huius rei ꝓfectu deterreat᷑ aĩus: cuius initia amara cogno
uerit. Itaq; ſolet tã ſordidas nõnunꝗᷓ & ĩpias cogitatiões ĩſerere mẽti: ut ꝗ tẽtat᷑:dũ ſuũ illud putat eẽ: qd cogi
tat: deteriorẽ ſe ꝑ ſpiritũ ĩmũdũ ꝓpoſito ſuo arbitret᷑ effectũ: multoq; puriorẽ aiam habuiſt ſe credat:cũ ad/
huc res ſæculi amaret. Vuult eni iis ꝗbus ĩuidet: callidiſſimus inimicus horrorẽ ꝓpoſiti ex deſpatiõe facere ſã

Cctitatis: ut eos obſidęæéte triſtitia: etſi a pꝓpoſito nõ reuocat:certe retineat a ꝓfectu. Propter qd maxĩe ſãctaꝶ ti

bi ſcripturarũ ſtudiũ diligẽdũ ẽ: illuminada diuis eloqis aĩa: & coruſcãte dei uerbo diaboli repellẽdæ ſũt tene
bræ. Cito enĩ fugit ille ab ea aĩa: quã ſmo diuinus illumĩat: quæ cæleſtibus ſemꝑ cogitatioibus occupat᷑. In ꝗᷓ
aſſiduũ ẽ dei uerbũ: cuius uĩ neꝗᷓ ſpũs nõ põt ferre. Et iccirco btũs illud apoſtolus ſpiritalis belli ĩter cætera in
ſtrumẽta gladio cõparauit. Eſt aut tutiſſimũ: atq; pfectũ: ut aſſueſcat animus ſollicita ſemꝑ ꝑuigiliq; cuſto/
dia diſcernere cogitatiões ſuas: & ad pᷣmiaĩ mot uel ꝓbare: uel reprobare qꝗd cogitat: ut uel bonas cogitatio/
nes alat: uel ſtat extiguat malas. hic nãq; fõs ẽ boni: & qd origo peccãdi: oĩſq; ĩgẽtis delicti ĩ corde pᷣncipiũ ẽ
cogitatio: quæ unũquodq; opus uelut ĩ ꝗᷓdã cordis tabula depigat: añ ꝗᷓ faciat. nã ſiue ille actus: ſiue ſᷣmo ſit:
ut ꝓferat᷑: an diſpõit᷑:& cogitationũ cõſilio diſcernit᷑ qd futuꝶẽ.Vides ꝗᷓ breui ĩ terdũ momẽto:ꝗq; iſta ꝗs co
gitet: cogitataq; pficiat:nec ꝗcꝗᷓ oĩno uel ligua: uel manu: cæteriſq; mẽbris agit᷑ niſi cogitatiões ãte dictauerĩt.
Vñn & dns ĩ euagelio dicit: de corde hoĩs ꝓcedũt cogitatiões malæ: Adulteriũ: fornicatio: homicidia: furta: fal/
ſa teſtimonia: auaritia: neqtia: dolus: ĩpudicitia: oculus malus: blaſſemia: ſuꝑbia: ſtultitia. Hæc ſũt quæ coĩ
qnãt hoĩes. Ois ergo ſollicitudo tua oĩ ĩtẽtiõe debet eẽ ĩ cuſtodia. Ibi te maxime oportet obſuare ꝑeccatũ: ubi
naſci ſolet: ſtatĩq; ad pᷣmã tẽtatiõis repugnare faciẽ: & malũ añ ꝗᷓ creſcat extĩguere. Nec enĩ expectãdũ eſtaug
mẽtũ eius rei: quæ timeri debet a paruo: & quæ tãto facilius uĩcit᷑: ꝗto ei citius repugnat᷑. Ideo clamat ſcriptu
radiuĩia: oĩ cuſtodia ſᷣua cor tuũ. Ex his enĩ exitus uitæ. Diſtiguẽdũ ẽ aũt ĩter iſtas cogitatiões qbus uolũtas fa
uet:ꝗᷓs cũ dilectiõe amplectit᷑: & ĩter eas cogitatiões: quæ tenuis umbræ mõ pᷣteruolare mentẽ ſolẽt:ſeſeq; tm̃
mõ uel trãſeudo mõſtrare: ꝗᷓs græci typos uocãt uel certe ĩter illas: que repugnãti ac ĩuito aĩo ſuggerunt᷑: qbus
mẽs cũ horrore quodã remittit᷑: ac reſiſtit: ꝗbus ut cõtriſtat᷑ñ admiſſis: ita gaudet expulſis. In ꝗbus ꝗdẽ:quæ ſe
leuiter mẽti oſtẽdũt: & q̃ſi fugiẽdo demõſtrãt ſe: nec peccatũ oĩno: nec pugnaẽ. In his aũt cũ ꝗbus aliꝗdiu aĩa
luctat᷑: ꝗbus reſiſtit uolitas æqᷓle certamẽ ẽ. Aut enĩ cõſentimus & uĩcimur: aut reſpuimus & uĩcimus: & ac
qrimus de pugnatiõe uictoriã. In illa ergo tmmõ cogitatiõe pctmẽ: quæ ſuggeſtiõi cõſẽſũ mentis dedit: quæ
malũ ſuũ blãde fouet:quæ ĩ factũ geſtit irrũpe. Huiuſmodi cogitatio etiã ſi ex aliquo ĩpedita caſu: nõ ĩpleat
uolũtatẽ: nihilominus actiõe crimis cõdẽnat᷑ a dno: utillud ĩ euãgelio legimus: Qui uiderit inqt mulierẽ ad
cõcupiſcẽdũ eã: iã mœcchatus ẽ eã ĩ corde ſuo apud deũ: cui nota ſũt oĩa etiã an ꝗᷓ fiãt:uolũtas ꝑtecta faciẽdi:
reputat᷑ ꝓ ope facti. Qua de re debes (æpe enĩ repeto: qd fieri ſemꝑ nolo]ſctas ſcripturas ſine ĩtermiſſiõe me
ditari. hiſq; tuã replere mẽtẽ: & malis cogitatiõibus locũ auferẽs:diuinis aĩum ſẽſibus occupare:ꝗᷓtũq; deũ di
ligas: ex dilectiõe legis eius oſtẽdere. Vñ ſcriptura dicit. Qui timẽt dũm inꝗrẽt qd bnplacitũ ẽ illi:& ꝗ diligũt
eũ: replebunt lege eius. Tuũc ſẽties ꝗᷓtũ ad eius amorẽ adiuuet te ſapia: ꝗtũ ſit ĩ te diuĩæ legis auxiliũ: & dño cũ
Dauid læta cãtabis: ĩ corde meo abicõdi eloqa tua: ut nõ peccẽ tibi. Excitãdus ẽ eni ſpiritalibus ſtimulis ſemꝑ
aĩus: maiori quotidie ardore renouãdus. ofonis ĩſtãtia: illumĩatio lectiõis: ſollicitudo uigiliarum: & diurna:
& nocturna eius ĩcitamẽta ſũt. Nihil enĩ ĩ hoc ꝓpoſito ocio deterius ẽ.qd nõ ſolũmõ nõ acꝗrit noua:ſed etiã
parata cõſumit. Sãctæ uitæ rõ ꝓceſſu gaudet: & ceſcit: ceſſatiõe torpeſcit: & deficit. quotidianis & recẽtibusã/
cremẽtis mẽs ĩſtaurãda ẽ. & uiuẽdi nobis hoc iter:nõ de trãſacto: ſed de reliquo metiẽdũ. Quãdiu ſumus in
hoccorpore: nunꝗᷓ nos ad pfectũ ueniſſe credamus. Sic. n. melius puenit᷑. Iãdiu nõ relabimur retro qᷓdiu ad
pora cõtẽdimus. Aut ubi cœpimus ſtare: deſcẽdimus: nrjmq; nõ ꝓgrecdi: iã reuerti ẽ. Ceſſet oĩs ignauia: & ĩuti/
lis de pᷣterito labore ſecuritas. Si uolumus nõ redire: currẽdũ ẽ. Btũs apoſtolus de die ĩ diẽ uiuẽs deo.ne ꝗd an
feciſſet: ſed ꝗd facere deberet: ſp attẽdẽs: dicebat. Fres ego me nõ arbitror comphẽdiſſe aliqd. Vnũ auũt: ꝗᷓ qdẽ
ſũt retro obliuiſcẽs: ad ea uero ꝗᷓ ſũt ora:me extẽdẽs ad deſtiatũ pſequor brauiũ ſuꝑnæ uocatiõis dei. Si btũs
Paulus uas electiõis: ꝗ ita xpᷣm ĩdutus erat: ut diceret: uiuo aũtiã nõ ego: uiuit uero in me xp̃s: adhuc tñ ſe ex-
„QXxVI.

luten

tendit: creſcit: & ꝓficit. Quid nos facere debemus: ꝗbus optãdũ ẽ:ut ĩ fine nio Pauli pᷣncipio cõparemur? Er- epen
go tu hũc imitare: ꝗ dixit: imitatores mei eſtote: ſicut & ego xpi. Obliuiſcere oẽ p̃teritũ. & quotidie ĩcohare te oc
puta: ne ꝓ pnti die: quo debes ſᷣuire deo: pᷣteritũ ſputes. Optime ꝗſita cuſtodies: ſi ſemꝑ inqras. dãnũ parata
ſẽtiẽt: ſi parare ceſſaueris. Dicas forſitã gradis laborẽ. Sed reſpice qd ꝓmiſſũẽ. Oẽ opus leue fien ſolet: cum agcer
eius p̃ciũ cogitat᷑: & ſpes pᷣmii ſolatiũẽ laboris. Sicdurus agricola ĩaratũ diu cãpũ: & pĩguiores ocio glebas: ui iuiuce
olẽto uomere ſcidiſſe ſe gaudet: & mirũ ĩ modũ ipᷣa opis difficultate lætus: ſpẽ ſegetis de labore metit. Sic ne⸗ elbü
gociatorauidus maria ctẽnit: ſpectare auſus fluctuu ſpumas: rabiẽq; uẽtoß. duũq; ĩoĩ labore ac piculo lucri Aus
cogitat:& laſſitudinẽ ſimul obliuiſcit᷑: & timorẽ.Cõſi idera ꝗſo magnitudinẽ pᷣmii. tui⸗ ſi tñ cõſiderari põt: c href
qd ĩmẽſũ ẽ: poſt abſceſſũ aĩæ: poſt carnis ĩteritũ: poſt fauillas & cinerẽ: ĩ meliorẽ ſtatũ uirgo reparãda es. mã ſaien
datũ terræ corpus ĩ cælũ eleuãdũẽ. Poſt hæc angeloꝶ es donãda cõſortio: regnũ accepturacæloꝶ: & ĩ ppetuũ olt
regnatura cũ xpo:qd ergo retribues dno: ꝓ oĩbus quæ retribuit tibi? Quid tanto remuneratore dignũ facies! gli
Aut quẽ laborẽ duꝶ putabis: cuius tãta ſũt pᷣmia? Vñn btũs apoſtolus nullæ inqt ſũt cõdignæ paſſiões huius cit
tẽporis: ad futurã gloriã quæ reuelabit᷑ ĩ nobis. Quid eni dignũ uel facere: uel pati poſſumus:ĩ breui hoctpe ð
uitæ nr̃æ: cũ id ĩmortalitate ſit recõpẽſãdũ? Propter qd idẽ apoſtolus ait.Id enĩ qd in pnti ſæculo ẽ momẽta hop
neũ ac leue tribulatiõis nf̃æ: ſupra modũ ĩ ſublimitate æternũ gloriæ põdus opat nobis. Reſpuant honores:
deſpiciant᷑ diuitiæ. Ipa quoq; uita nr̃a martyrii amore cõtẽnat᷑: & hæc oĩa etiã ſi ꝓ æternitatis pᷣmio nõ daren nie
tur:eſſẽt tñ qũñq; pitura. Amittũt etiã hocilli ꝗ ſemꝑ cupiũt poſſidere. Quã multos memoria nra retinet ſ ma 4*
ximis honoribus ac diuitiis cõſtitutos repẽte de ſũmo iũllo potẽtiæ faſtigio cõcidiſſe: & eos: ꝗtumore elati: ali te
ud qddã: ꝗᷓ hoĩes eẽ putabãt:exitu tãdẽ ſuo docuiſſe nos:ꝗ fuerit. Quid enĩ ĩ hoc mũdo ſtabile? Quid uero Dũõ
firmũ ẽ qd porro nõ breue: & ĩcertũ: & caſui nõ ſᷣuiẽs:?qᷓle iſtud bonũẽ:qd ſemp timeas amittere?qd uel au nk
ferẽdũ abs te metuas? uel a te relinꝗndũ ſcias? nã etſi nullo eripiat᷑ caſu: uel morte certe pdẽdũ ẽ. Et ſi uita no le
ſtra tẽdat᷑ p mille ãnos:& ad extremũ illũ totius diẽ ætatis quotidiana delitiaꝶ uoluptate ueniamus: qle hoc En
ꝗᷓſo diu ẽ: qd fine delet᷑ Aut qs illius uoluptatis fructus ẽ: ꝗ ſtatĩ ut ceſſauerit:uidebit᷑ tibi non fuiſſe: Age iã Ete
trãſactũ uitæ tuæ tp̃s:aĩo reuolue. Nõne uidebit tibi umbra qᷓdã fuiſſe:qd trãſiit: & ĩſtar ſõnii tenuis incertu .
eſſe oẽ qd uidet᷑ Hoc idẽ & decrepitus ſenex ſentire põt. Cui cõuenit dicere:cũ ꝓpheta Dies mei ſicut umbra H
declinauerũt: & ego ſicut fœænũ arui. Quod ſi hæc etiã hic poſſumus dicere: ubi qᷓuis breuis: tũ quia pnñs ẽ uita i
iſta magnipẽdit᷑: ꝗd ĩ futuro dicturi ſumus: ubi maiori ætatis ſciẽtia: trãſactũ oẽ ꝓ nihilo ẽ Hæc tu tecũ dili
gẽter reuoluẽs & breuitatẽ uitæ huius æternitatis cõtẽplatiõe deſi piciẽs: ipſũ quoq; cõptẽtũ mũdi maiori cũ ſi
uirtute cõtẽne: & ad illũ tãtũ diẽ para te:ĩ quo mũdi gloria finiẽda ẽ:illũ ĩquã diẽ: quẽ Saluator diluuio cõpa
rauit: ꝗ multos fallaci ſecuritate deceptos: futuro ut ait apoſtolus: cõprehẽdet aduẽtu. Quem btũs quoq; Pe i⸗
trus deſcribẽs ait. Adueniet auũt dies dni ſicut fur: ĩ ꝗᷓ cæli magno ĩpetu trãſibũt: elemẽta uero a calore reſoluẽ m
tur. Cũ hæc oĩa diſſoluẽda ſint: ꝗqᷓles oportet nos eẽ ĩ ſctis cõuerſatiõibus & pietatibus expectãtes & ꝓperates
T aduẽtu dii dei:ĩ quo cæli ardẽtes ſoluent᷑: & elemẽta ignis ardore tabeſcẽt! Recẽs factũ ẽ:& qd ipᷣa audiſti:cũn% 8
ad ſtridulæ buccinæ ſonũ gotthoꝶ clamorẽ: lugubri oppᷣſſa metu dna orbis Roma cõtremuit. Vbi tũc nobili E
tatis ordo. Vbi certi & diſticti ullius dignitatis gradus! Permixta oĩa: & timore cõfuſa. oĩ domui planctus: & ðWB
æꝗlis fuit ꝑ cũctos pauor. Vnũ erat ſᷣuus & nobilis. Eadẽ oĩbus imago mortis: niſi qa magis eã timebãt illi: ꝗ 1)
bus fuerat uita iocudior. Si ita mortales timemus hoſtes & humanã manũ: ꝗd faciemus cũ clangore terribili mg
tuba ĩtonare de cælo cœpit: Etad illã archangeli uocẽ oĩ buccina clariorẽ: totus ſimul remugiet mũdus: cũ ui/ L
derimus ſuꝑ nos nõ manufacta arma concuti: ſed & uirtutes cæloꝶ cõmoueri: ſicut ꝓpheta dicit.Cũ uenerit N
dns ponere orbẽ terræ deſtũ: & pctõres pdere ex eo:qs tũc nobis pauor:quæ caligo: quæ tenebræ cũ uos ſæpi/ ik
us ac totiẽs admonitos: & tñ ĩparatos dies repperit? tũc inꝗt plangẽt ſe ſuꝑ ſe oẽs tribus terræ: & uidebũt filiũ Fi
hoĩs ueniẽtẽ ĩ nubibus cæli cũ uirtute multa & maieſtate. Tuc dicẽt mõtibus cadite ſuꝑ nos: & collibus opite ci
nos: & petris apite uos nobis. Veꝶ hæc eoꝶ ſint: ꝗ uariis huius mũdi detẽti curis de muùdi nõ cogitãt fine. Tu ie
uero cui aduẽtus xp̃i dierũ noctiũq; meditatio ẽ: cui ꝓ cõſcĩæ puritate dñi ẽ optãda pñtia: quæ cõſumationz- Nu
ſæculi ꝗᷓſi certũ pᷣmii tui tᷣs expectas:exultationẽ de cælo capies:nõ timorẽ. Tunc enĩ tu ſãctoꝶ mixta choris: luſe
& ſãctis comitata uirginibus ĩ ſpõſi obuiã ſubuolabis: & dices. Inueni quẽ ꝗᷓſiuit aĩa mea. Nec ullius iã tpis e
ſeparationẽ timebis: quæ ſemel ĩmortalitatis gloria:& ĩ corruptiõis ſplẽdore donãda es: & cũ xp̃o ſemꝑ futu/
ra es: Apoſtolo dicẽte qm ipᷣe dns in iuſſu: & in uoce archãgeli: & ĩ tuba dei: deſcẽdet de cælo: & mortui qui in lel⸗
xpᷣo ſũt: reſurgẽt pᷣmi. Deinde nos qui uiuimus: qui reliqmur: ſimul rapiemurcũ illis in nubibus obuiã dno unr
in aera:& ita ſ- emꝑ cũ xpᷣo erimus. Hæc ſit igit᷑ cura tua ſemꝑ:hoc ſtudiũ:hæc iugiter uirginis corde uoluant᷑. iul
In his totius diei uerſet᷑ labor. In his noctis ſõnue reponat᷑. In hoc aĩa rurſus euigilet. Eteni nullus labordu/ de
rus: nullũ tẽpus lõgũ uideri debet: quo gloria æternitatis acquirit᷑. ti
C Epiſtola bti Augu ſtini ad Iulianã Demetriadis uirginis matrẽ de pᷣ̃ori libello ad Demetriadẽ ſe cripto: ubi il at
lũ tanꝗ giæ dei aduerſatẽ: & bonũ uirgialis ſctitatis naturæ & libero arbitrio attribuentẽ carpit: & danat q̃dã eſl
ipius libelli. uerba ĩſerẽs & arguẽs: quẽ librũ ipᷣe ſuſpicat᷑a Pelagio ſcriptũ ad uirginẽ. Hãc aut epiſtolã uelut ue
antidotu quoddã ad uenenũ ip̃i libello ſubiecimus: maxie ut btm Hieronymũ hæreſis calũnia purgaremus. R
Ominæ debitis in xpo officiis honorãdæ & merito illuſtri filiæ Iulianæ Alipius Auguſtinus ĩ dno ſa uü

upar
Net
Ken
Aebaenl
*0.
k.Sene⸗
l⸗ lucri

rge

aes. mi
ippetui
ükciez
S huins
ihorte
momen
lonores:
nödaten
netima
elati:li
liduero
Auela
iuitano
iehoe
eAgeii
incerti
uumbtz
seuita
kcücli
iorici
iocip
vogbe
telolu⸗
pperits
diſtici
enobl
Ctus
itilig
tennhil
Erüu⸗
uenerit
slepi/
itfliü
opite
e,Iu
tone
hotis:
ips
futu/
guiin
idio
nant,
otdy

ubil
tii
Uelut
ns⸗
oſa

lutem. Grate admodũ nobis iocundeq; accidit ut ſimul nos conſtitutos apud Hipponẽ tuæ reuerẽtiæ litteræ
reperirent: quibus hæc ſcripta redderemus ueſtra ĩcolumitate cognita gaudentes: uiciſſimq; nram quam uo/
bis cordi eſſe cõfidimus:mutua dilectiõe nũciãtes Dna debitis ĩ xpᷣo officiis honorãda & merito illuſtris filia.
Scire aũt uos optime ſcimus ꝗtũ uobis debeamus religiõis affectu: ꝗtaq; nobis & apud deũ & ĩter hoĩes ſit cu
rade uobis. Licet enĩ uos ꝑ Iras pᷣmũ:deĩde etiã pñtia corporali pia & catholica hocẽ uera mẽbra xp̃i exiguitas
nr̃a cognouerit:tñ etiã ꝑ miſteriũ ur̃m cũ accepiſſetis uerbũ auditus dei ſicut dicit apoſtolus: Accepiſtis nõ ut
uerbũ hoĩum:ſed ſiẽ ẽ uerbũ dei:cuius miſterii ui adiuuãte gr̃a & miſicordia ſaluatoris ĩ domo ur̃a tãtus ſru
ctus exortus eſt: ut humanis nuptiis iã paratis ſcta Demetrias ſpaãlẽ ſpõſi illius pferret amplexũ cui ſy pecioſo
præ filiis hoĩum ad habendã ſpiritus uberiorẽ fœcũditatẽ: nec amittẽdã carnis ĩ tegritatẽ uirgines nubut. Ne/
ſciremus aũt quẽadmodũ nr̃a illa tũc exhortatio a fidei & nobili uirgĩe fuiſſet accepta: niſi nobis ꝓfectis cum
poſt Paulũ ꝓtfeſſa fuiſſet ſãctimoniã uirginalẽ: hoc inge dei donũ qd pfuos ſuos ꝗdẽ plãtat & rigat: ſed ꝑ ſe
ipſũ incremẽtũ dat nobis opariis ꝓueniſſe: uf̃arũ lr̃aꝶ Ixtiſſimo nũcio: & ueraci teſtimonio diceremus. Quæ
cũ ita ſint nemo nos ĩprobos dixerit: ſi ĩ uobis admonẽdis: ut cõtraria græ dei dogmata deuitetis neceſſitudie
ſumus ꝓpẽſiore ſolliciti. Nã licet nos apoſtolus nõ ſolũ opportune ueꝶ etiã ĩportune pᷣdicãdo uerbo inſtare
pcipiat: non tñ eoꝶ hoĩum numero hẽmus:ꝗbus ſᷣmo uel pagina nra ĩportuna uideat᷑: qn id qd ad ſanã do/⸗
ctrinã nõ Tilner uos ut uigilãter euitetis alloqmur. Hic ergo ẽ ꝙ admonitionẽ nr̃am tã grato aio ſuſcepiſtis
ut ĩ epiſtola tua ad quã nõ reſcribimus diceres ſane: ꝙ me hortat᷑ reuerẽtia ur̃a: ne indulgeã aures his oĩibus ꝗ
prauis tractatibus uenerãdã fidẽ ſæpe corrũpũt gras uberes ago tã piæ admonitiõi. Quod utiq; adiũgis: & di
cis ſed nouerit ſacerdotiũ ur̃m lõge me ac domũculã meã ab huiuſmodi pſonis eẽ diſcretã: oĩſq; familia nr̃a
adeo catholicã ſequit fidẽ utĩ nullã hæreſim aliqũ deuiauerit:nec unꝗᷓ lapſa & nõ dico ĩ eas ſectas quæ uix ex
piant᷑: ſed nec ĩ eas:quæ prauos hr̃e uident᷑ errores: hoc ẽ qc nos magis magiſq; cõpellit nõ tacere apud uos:
dehis ꝗ etiã illa quæ ſana ſũt uitiare conant. Domũ enĩ nt̃am nõ paruã xpᷣi eccleſiã deputamus. Hic prauus
ẽerror illoꝶ ꝗ putãt ex nobiſippis nos hre. Siqd iuſticiæ & cõtinẽtiæ: pietatis: caſtitatis ĩ nobis ẽ: eo ꝙ ita nos cõ
diderit deus ut ultra pᷣter qd; nobis reuelat ſcia nihil nos adiuuet: ut ea quæ faciẽda diſcẽdo nouimus etiã dili
gẽdo faciamus: naturã ſcilicet atq; doctrinã definiẽtes tmmõ eſſe dei gram & adiutoriũ: ut iuſte recteq; uiua/
mus & ipſa charitatẽ. Ad hndã uero uolũtatẽ bonã ubi ẽ hoc ipſũ qd iuſte uiuimus?& ipſã charitatẽ quæ in
oĩbus dei donis ita excellit: ut etiã deus dicta ſit:q una ĩplet ĩ nobis ſiqd diuinæ legis: & admonitiõis ĩplemus
nolut nos diuinitus adiuuari: ſed noſipos dicũt arbitrio ꝓprio nobis ad iſta ſufſicere. Nõ uobis uideat error
iſte mediocris ꝓfiteri uelle xpianos: nec uelle audire apoſtolũ xpi. ꝗqcũ dixiſſet. Charitas dei diffuſa eſt ĩ cordi
bus nr̃is: ne ꝗſꝗᷓ eã hr̃e nõ niſi ꝑ ꝓpriũ putaret arbitriũ cõtinuo ſubiũxit: Per ſpm̃ ſctm ꝗ datus ẽ nobis. Hanc
magnã eẽ grẽ̃am ſaluatoris ꝗ alcẽdit ĩ altũ: captiuauit captiuitatẽ: & dedit dona hoĩbus qſꝗs nõdũ cõfitet᷑: ꝗᷓ;
tũ: & ꝗᷓ exitiabiliter erret ĩtelligis. Quõ ergo a uobis ꝗbus tãtã dilectionẽ debemus admonẽdis ut talia cauea-
tis diſſimulare poſſemus: cũ legiſſemus librũ quẽ ad ſãctã Demetriadẽ ꝗſnã ſcripfit: uel utrũ ad uos puene/

rit: uſis potius reſcriptis noſſe uoluimus:iĩ quo libro ſi fas Elegat uirgo xpᷣi.unde credat uirgĩalẽ ſuã flẽs ſcti/

tatẽ oẽs ꝗᷓ ſpiritales diuitias nõ niſi ex ſeipᷣa ſibi eẽ: atq; ita pᷣus ꝗ ſit pleniſſime btã diſcat deo eẽ qd abſit ĩgra/
ta. Verba enĩ ad illã ſcripta ĩ eodẽ libro iſta ſũt. Habes ergo & hic inꝗt ꝑ quæ merito pᷣponaris aliis: ĩmo hinc
magis. Nã corporalis nobilitas atq; opulẽtia tuoꝶ ĩtelligunt᷑: nõ tua eẽ. ſpũales uero diuitias: nullus tibi pᷣter
te cõferre poterit. In his ergo iure laudãda: ĩ his merito cæteris pferẽda es:quæ niſi ex te & ĩ te eẽ nõ pñt. Cernis
nẽpe ꝗᷓta ĩ his uerbis ſit cauẽda pꝑnities. Nã utiq; qd dictũ ẽ nõ pñnñ̃ft eẽ bona niſi ĩ te:optiĩe & ueriſſime dictũ ẽ
iſte plane cibus eſt. Quod uero ait. Nõ niſi exte hoc oĩno uirus ẽ. Abſit ut hæc libenter audiat uirgo xpᷣi: quæ
pie ĩtelligit ꝓpriã paupꝑtatẽ cordis hũani: & deo niſi ſpõſi ſui donis neſcit ornari. Audiat ergo potius apoſtolũ
dicẽtẽ. Deſpoſaui uos uni uiro uirginẽ exhibere xpᷣo. Timeo aũt ne ſicut bpẽs Euã ſeduxit ĩ uerſutia ſua:ſic &
ueſtræ mẽtes corrũpant᷑ a caſtitate quæẽ ĩ xpo. Et pꝓpterea de his quoq; ſpiritalibus diuitiis nõ iſtũ qui dicit.
Nullus eas pᷣter te tibi cõferre põt: & niſi ex te & ĩ te eẽ nõ pñt. ſed illũ audiat ꝗ dicit:Hẽmus theſauꝶ iſtũ ĩ ua
ſis fictilibus: ut eminẽtia uirtutis dei ſit & nõ ex nobis. De ipᷣa quoq; ſacra cõtinẽtia uirgĩali:ꝙ nõ ſibi ſit ex ſe
ipſa: ſed ſit donũ dei ꝗuis credẽti nolẽtiq; collatũ: eũdẽ audiat ueracẽ piũq; doctorẽ ꝗ cũ hic ageret ait. Vellẽ
oẽs eẽ ſicut meipſũ.Sed unuſꝗſq; ꝓpriũ donũ habet a deo.alius ſic:alius aũt ſic. Audiat etiã ipſũ nõ tm ſuũ:
ſed uniuerſæ eccleſiæ unicũ ſpoſũ. De tali caſtitate atq; ĩtegritate dicẽtẽ. Nõ oẽs ca piut uerbũ hoc:ſed quibus
datũ eſtut ĩtelligat ex eo qd habeat tam magnũ bonũ atq; pclarũ ſe potius deo & duũo gr̃as agere debere: ꝗ cu
iuſq; uerba qd uel ex ſeſe ipſa id habeat: ut nõ dicamus aſſentãtis adulatoris: nede occultis hoĩum temere iu
dicare uideamur: certe erratis laudatoris audire. Omne ꝗppedatũ optimũ: & & donũ pfectũ deſurſũ ẽ: ſicut
etiã dicit apoſtolus Iacobus deſcẽdẽs a pr̃e luminũ. Hinc ergo & ſctã uirginitas ꝗᷓ te filia uolẽtẽ gaudẽtẽq; ui/
cit. Nã poſterior actu: por gñe: ex te honore: ex te ætate ſ ubſeqᷓns: ſctitate pᷣcedẽs ĩ qᷓ etiã tuũ eẽ cœpit qd ĩ te
eſſe nõ potuit. Illa qppe carnaliter nõ nupſit: ut non tm̃ ſibi ſed etiã tibi ultrateſt Pũaliter augeret: quoniã &
tu ea cõpẽſatiõe mĩorilla es qd ita nupſiſti ut naſceret᷑. Hæc dei dona ſũt: & ueſtra ꝗdẽ ſũt:ſed non ex uobis.
Habetis enĩ theſauꝶ iſtũ ĩ terrenis corporibus: & adhuc fragilibus tanꝗᷓ in uaſis fictilibus: ut eminẽtia uirtu/
tis ſit dei: & nõ exuobis. Nec miremini. qa dicimus: & ueſtra eſſe: &c uobis nõ eſſe. Nã & panẽ quotidianũ
.Cxxvii.

dicimus nrm:

ſed tũ addimus da nobis:ne putet᷑ ex nobis. Proĩde ſicut ſcriptũẽ ſine ĩtermiſſiõe orate:ĩ oĩbus
gras agite. oratis eni ut pſeueranter & pficiẽter hẽatis. gr̃as agitis: qa nõex uobis hẽtis. Quis enĩ uos ab illa ex
Adã maſſa mortis pditiõiſq; diſcernit? An uero qũ apoſtolo dicẽte audierit hõ. ꝗs eni te diſcernit: rñſurus eſt
bona uolũtas mea: fides mea: iuſticia mea: & nõ cõtinuo qd ſequit᷑ auditurus. Quid enĩ hẽs qd nõ accepiſti:!
Si aũt & accepiſti: qd gloriaris ꝗſi nõ accepis?! N olumus ergo ut diuitias: nullus tibi p̃ter te cõferre poterit. In
his iure laudãda: ĩ his merito pᷣferẽda es: quæ niſi ex te & ĩ te eſſe nõ pnt. Nolumus ꝓrſus ita gloriet ꝗſi nõ acce

perit. Dicat ꝗqdẽ. In me ſũt deus uota mea: quæ redda laudes tibi. Sed qꝗa ĩ illa nõ etiã ex i lla memjerit etiã di/

cere. Dñe ĩ uolũtate tua p̃ſtitiſti decori meo uirtutẽ. Nõne ille q uenit ꝗrere: & ſaluare qd pierat:qa etſi etiã ex

illa ppter arbitriũ ꝓpriũ ſine quo nõ opamur bonũ:nõ tamẽ ſicut iſte dixit: nõ niſi exilla ppriũ ꝗppe arbitri

um:nõ niſi dei gr̃a iuuatr nec ipa uolũtas eſſe ĩ hoĩe põt. Deus eni inꝗt apoſtolus ꝗ opat᷑ ĩ nobis:& uelle & ope

rari & ꝓ bona uolũtate.nõ ſicut iſti ſẽtiũt tmmõ ſciẽtiã reuelãdo: ut nouerimus ꝗd facere debeamus: ſed etiã

ĩſpirãdo charitatẽ: ut ea quæ diſcẽdo nouerimus: eti diligendo faciamus. Nã utiq; nouerat ille qᷓ magnũ bo

nũ eſſet cõtinẽtia quæ dicebat. Et cũ ſcirẽ qa nemo eſſe pot cõtinẽs niſi deus det. Nõ ſolũ ergo ſciebat ꝗᷣtũ eẽt

