hoc bonũ & ꝗᷓ deſiderabiliter eſſet cõcupiſcẽdũ: uerũ etiã ꝙ niſi dãtedeo eſſe nõ poſſet. DHocuerat enĩ eũ ſapiẽ
tia. Nã hoc dicit: & hoc ipſũ erat ſapiẽtiæ ſcire cuius eſſet hoc donũ. Nec tũ ei ſnĩa iſta ſufficit: ſed ait Adii do

minũ: & pcatus ſũillũ. Nò igit᷑ tmmõ ĩ hoc nos adiuuat deus: ut ſciamus quid agẽdũ ſit: uerũ etiã ut amãdo
agamus: qcdiſcẽdo iã ſcimus. Nemo itaq; põt eẽ nõ ſciẽs ſolũ: ueꝶ etiã cõtinẽs niſi deus det. Vñ cũ ia ille hr̃et

ſciẽtiã pᷣcabat᷑: ut eſſet ĩ illo:qd ſciebat ꝗanõ eſſet ex illo. Aut ſi ꝓpter arbitriũ ꝓpriũ aliquãtulũ ex illo: nõtñ

.

no niſi ex illo: qa nemo põt eſſecõtinẽs niſi deus det. Iſte aũt de ſpũalibus diuitus ĩ ꝗqbus ẽ: utiq; etiã ipa lumi
noſa & ſpecioſa cõtinẽtia nõ ait ĩ te ex te eẽ pñt: ſed ait niſi exte te eẽ nõ pnt: ut quẽadmodũ nõ ei ſũt alibi ni/

ſi ĩ illa: ſicei nõ aliũde niſi ex illa eſſe poſſe credant᷑: & ob hoc qd miſat᷑. Ons a corde eius auertat ſic gloriet᷑ ꝗᷓ

ſinõ accepit. Et nos ꝗdẽ de ſãctæ uirginis diſci plina: & hũilitate xp̃iana: ĩ qua nutrita & educata ẽ: hoc exiſti/

mamus: qd illa uerba cũ legeret ſi tũ legit ĩgemuit. & pectus humiliter tutudit: ac fortaſſis & fleuit: deũq; cui
data a quo ſctificata ẽ fideliter orauit: ut quò illa nõ ſũt uerba ip̃ius: ſed uerba alterius: ita nõ ſit talis: & fides

eius ꝗᷓ ſe aliqd hr̃e credat: de quo ĩ ſe nõ ĩ dño gloriet᷑. Nã gloria ꝗdẽ eius ĩ ipa eſt: nõ ĩ uerbis alienis ſicut apo/
ſtolus dicit. Opus aũt ꝓpbet unuſquiſq;: & tũc gloriã hẽbit ĩ ſemetipo: & nõ ĩ altero: ſed abſit ut gloria ſua ipa

ſit: & nõ ille cui dicit᷑: gloria mea: & exaltãs caput meuũ. Ita ꝗppe ẽ mea ſalubriter gloria eius cũ deus ꝗĩ illa eſt
ipe ẽ gloria eius a quo habet oĩa bona ꝗbus ẽ bona: & hẽbit oĩa: ꝗbus melior erit ĩ quãtũ ĩ hacuita melior eſſe
poterit. Et qbus pfecta erit qn fuerit diuĩa gẽa nõ humana laude pfecta. ĩ do aũt laudabit aĩa eius ꝗſ⸗ atiauit
ĩ bonis deſideriũ eius: quia & hoc deſideriũ ipe ĩſpirauit: ne uirgo eius ſit ĩ aliquo bono gloriet᷑ qᷓſi nõ accepit.
De hoc ergo eius affectu utrũ nõ fallamurĩde nos fac potius reſcribẽdo certiores. Nã illud optime nouimus
cũ oĩbus ueſtris cultores uos eſſe: & fuiſſe indiuiduæ trinitatis. Sed nõ hic ſolũ error humanus obrepit: ut ali
qd ſecus ſentiat de ĩdiuidua trinitate. Sũt aũt & alia ĩ qbus pnitioſiſſime errat᷑. Sicuti hoc ẽ unde diutius for
taſſe: ꝗᷓ ſatis eẽt ueſtra fidelitas. tuæq; prudẽtiæ ĩ hac eiſtol⸗

mus. Abſit oĩno ut tale aliqd ĩ aĩo nõ dicimus tuo: uel ſacratæ uirginis filiæ tuæ: ſed in cuiuſꝗᷓ extremi meriti

familia uel familiæ ueſtræ liber iſte fecerit: ex quo nõnulla uerba: quæ facilius ĩtelligi poſſũt: ponẽda credidi/-

mus. Si aũt diligẽtius ĩtẽdatis etiam illa quæ ibi uidet᷑ uelut ꝓ gra ſiue adiutorio dei dicere: ſic ĩuenietis ambi/
gua: ut poſſint referri: uel ad naturã: uel ad doctri nã: uel ad remiſſionẽ pctõrũ. Nã & qd cõfiteri cogunt᷑ot
re nos debere: ne tremus ĩ tẽtationẽ: puᷣt ad hoc referre: ut hactenus nos rñũdeãt ad id adiuuari: quotiẽs orãti/
bus atq; pulſãtibus nobis apiat᷑ ĩtelligẽtia ueritatis: ubi diſcamus qd facere debeamus: nõ ut uires accipiat uo
lũtas nr̃a:qbus id qd dicimus faciamus. Et ꝙ uobis ĩ gr̃a uel adiutorio dei dicũt dũm xpᷣm bñ uiuẽdi ꝓpoſi tũ
exẽplũ. Ad eãdẽ doctrinã reuocãt: qa ſcilicet ĩ eius exẽplũ diſcimus ꝗadmodũ uiuere debeamus. Non auũt uo
Iũt ad hocnos iuuari ut qd diſcẽdo cognoſcimus:etiã diligẽdo faciamus. Aut certe in eodẽ libro ĩuenire aliqd

ſi poteſtis ubi excepta natura: excepto qd ad eãdẽ naturã ꝑtinet arbitrio uolũtatis: excepta remiſſiõe pctõꝶ &
reuelatiõe doctrinæ: tale dei & adiutoriũ cõfitet᷑: quale cõfitet᷑ & ille qui dixit. Cũ ſcirẽ quia nemo eſſe põt cõ/

tinẽs niſi deus det. Et hoc ipſũ erat ſapientiæ ſcire: cuius etiã hoc donũ. Adii dĩũm & depcatus ſũ illũ. neq; enĩ
iſte aut naturã peccãdo uolebat accipe:ĩ qua cõditus erat:aut de naturali uolũtatis arbitrio ſata ebat:cũ quo
cõditus erat: aut remiſſionẽ peccatoꝶ deſiderabat: q potius cõtinẽtiã ne peccaret optabat: uel ꝗ faciẽdũ eſſet

ſcire cupiebat: cũ iam ſe ſcire fateret᷑: cuius eſſet hoc donũ: ſed utiq; tãtas uolũtatis uires: tãtũ dilectiõis ardo

rem uolebat accipere ſpiritu ſapiẽtiæ: qui ſufficeret ad ĩ plẽdam magnitudinẽ cõtinẽtiæ. Si ergo aliqd tale in/
uenire potueritis: uberrimas gratias agimus ſi reſcribẽdo inſinuare dignemini. Satis enĩ dici nõ poteſt quãtũ

cupiamus in eorũ hominũ ſcriptis qui ꝓpter acrimonia atq; facundiã leguntura plurimis aperta confeſſio/

nem illius gratiæ reperiri: quã uehemẽter cõmẽdat apoſtolus: qui etiã mẽſurã fidei ſine qua ĩpoſſibile ẽ deo
placere: ex qua iuſtus uiuit. quæ ꝑ dilectionẽ operat᷑: ãte quã & ſine qua oĩno nulla cuiuſꝗᷓ opa bonaæſtimã
da ſũt. Quoniã omne quod nõ eſt ex fide peccatũ eſt deũ dicit unicuiq; partiũ. Nec ſola reuelatione ſcientiæ

nos diuinitus adiuuari: ut pie iuſteq; uiuamus ĩ hoc ſæculo quæ ſine charitate ĩflat.Verũ etiã ĩſpiratiõe cha/

a locuti ſumus: ꝗᷓꝗᷓ qbonũ qd exdeo ẽ negat eſſe
ex deo:neſcimus cui facit iniuriã niſi deo.ac ꝑ hoc illi utiq; trinitati: qd malũ abſita nobis:ſicut abeſſe credi/

ltats
ſipot
ubiun
lona
ſauber
necno⸗
ueltae
ituclu

embu

1
ol
wepit
uir
lin
ucert
bus
lchit
nitül
diu
ſubt
polt
ing⸗
aut
cöti

ſe
pel

uul

isn
u
en⸗
an
lo⸗
e⸗
tup

10 1

in ritatis ipius quæ plenitudo legis ẽ: & quæ cornĩmut ſciẽtia nõ ĩflet ædificat. Sed adhuc nuſꝗ tale aliꝗd ĩ eox
used Iis potuimus aliqꝗd ĩuenire. Maxime aut hoc iſto libro eſſe uellemus: exquo delerita ill poſi uimus uerba
h⸗ ubi uirginẽ xpi ita laudãs tanqᷓ ſpuales diuitias nullas ei niſi ex ip̃a eſſe nõpnt: nõ uulteã ñ dño gloriari: ſed ſic
nt h gloriari: qſi nõ accepit. In libro Juis nec ipᷣius: nec tuæ reuerẽtiæ nomẽ expſſerit: tñ a mr̃e uirginis: ut ad eam
“Rj ſcriberet ſe poſtulatũ eſſe cõmemorat. In ꝗdã uero epiſtola 1 ua idẽ Pelagius ubi & nomẽ ſr uu aptiſſime põit
tic, nec nomẽ ſacræ uirginis tacet dicit ad eã ſe ſcripſiſſe: & eiuſdẽ ſui oꝑis teſtimonio ꝓbare nitit ſegram dei quã
üin uel tacereuel negare aſſerit aptiſſime cõfiteri. Sed utrũ ipe ſit liber ĩ quo deſi pũalibus diuitiis illa uerba poſu
“ it uel utrũ ad ueſtrã puenit ſãctitatẽ reſcrip tis ueſtris petimus nos dignemini facere certiores.
acipit epiſtola ad matrẽ & filiam in gallia cõmorantes. Argumentũ in eandem.
KM N terpellatus a fre monacho ad matrẽ & filiã cõtinẽtiã ꝓfeiſas ſcribit: & utrãq; rephẽdit: ꝙ ſeparatĩ ha
A bitarẽt. filiã uero artius obiurgat: ꝙ mir̃e freq; relictis monacho extraneo cohæſiſſet: oſtendẽs qᷓtũ uirgi
nübe nibus ex delitiis uirorũq; cõſortio periculũ ĩmineat. ¶ Prologus.
liei Etulit mihi ꝗdã fratere gallia ſe hr̃e ſororẽ uirginẽ: matrẽq; uiduã: quæ ĩ eadẽ urbe diuiſis habitarẽt cel/
ſapi lulis: & uel ob hoſpitii ſolitudinẽ: uel ob cuſtodiẽdas arultatiilculis: pᷣſules ſibi quoſdã clericos aſſum
dich pſiſſet: ut maiore dedecore iũgerent alienis: ꝗᷓ a ſe fuerãt ſeparatæ. Cũq; ego ĩgemiſcerẽ: & multo plura tacen-
mich do: ꝗᷓ loqᷓndo ſignificarẽ: ꝗᷓſo te inꝗt: corripias eas lis tuis: & ad cõcordiã reuoces: ut miĩ filiã: & filia matrem
ſehie agnoſcat. Cui ego optimã inꝗᷓ mihi iniugis ꝓuĩciã: ut alienus conciliẽ: qs filius fraterq; nõ potuit. Quaſi ue/
notn ro epiſcopalẽ cathedrã teneã. & nõ clauſus cellula: ac ꝓcula turbis remotus: uelpᷣterita plãgã uitia: uel uitare
lum nitar pntia. ſed & ĩcõgruũ ẽ latere corpore: & ligua ꝑ totũ orbẽ uagari. Et ille nimirũ ait: formidoloſus es. ubi
bini⸗ illa quõdã cõſtãtia: ĩ ᷓ multo ſale orbẽ defricãs Lucilianũ qppiã detuliſti?: Hocẽ aio qd me fugat: & labra di
ierq⸗ uidere nõ ſinit. Poſtqꝗᷓ enĩ arguẽdo crimia factus ſũ crimiĩoſus:& iuxta tritũ uulgi ſᷣmone ꝓuerbiũ: iurganti/
S bus & negãtibus cũctis: nec aures me credo hie nec tãgo. Ipſiq; parietes ĩ me maledicta reſonarũt: & ĩ me pſal
igui lebãt ꝗ bibebãt uinũ. Coactus malo: tacere didici: rectius eſſe arbitrãs ponere cu ſtodiã ori meo: & oſtiũ mu/
Ahde nitũ labiis meis: ꝗᷓ declinare cor meũ ĩ uerba malitiæ: & dũ carpo uitia: ĩ uitiũ detractiõis ĩcurrere. Quod cum
1eo⸗ dixiſſe: nõẽinqt detrahere: ueꝶe dicere: nec puata correptio gnalẽ facit doctrinã. cũ aut rarus: aut nullus ſit: ꝗ
uli ſub huius culpæ reatũ cadat. Quæſo ergo te: ne me taãto itinere uexatũ fruſtra ueniſſe patiaris. Scit eni dns ꝙ
heock poſt uiſionẽ ſãctoꝶ locoꝶ hãc uel mavme cauſã habui: ut cũ tuis lris ſorori mederer ac matri. Et ego. Iã iam
vrche inꝗᷓ qd uis faciã: nã & epiſtolæ trãſmarinæ ſũt: & ſpaliter 'mo dictatus: raro põt inuenire quos mordeat. Ie
Ntiauit aũt obſecro: ut clã ſmonẽ hunc hẽas.cũq; portaueris eũ ꝓ uiatico:ſi auditus fuerit:collætemur pariter.ſi aut
wht cõtẽptus fuerit: qd; & magis reor: ego uerba pdideri: tu itineris lõgitudinẽ. ¶ Incipit Epiſtola.
Mümus Rimũ uos ſcire cupio ſoror & filia: me nõ iccirco ſcribere: qa aliquid de uobis ſiniſtru ſuſpicer: ſed ne
utali cæteri ſuſpicent᷑: ueſtrã me orare cõcordiã. Alioꝗn qd abſit: ſi peccatorũ uos exiſtimarẽ glutino ceſ-
usſot ſiſſe: nunꝗᷓ ſcriberẽ: ſcirẽq; me ſurdis narrare fabulã. Deinde hoc obſecro: ut ſi mordacius ꝗppiã ſcri-
telſe MHlſero: nõ tã mex credatis auſteritatis eſſe: ꝗᷓ morbi. putridæ carnes ferro curant᷑ & cauterio. uenena 'pentino
eh⸗ pellunt᷑ antidoto. Quod ſatis dolet maiori dolore expellit᷑. Ad extremũ hocdico: ꝙ ſi etiã hæc cõſcia criminis
eriti uuluus nõ hẽat: hẽt tn fama ignominiã. Mater & filia nomĩa pietatis: officioꝶ uocabula: uicula naturæ: ſecũ
d⸗ da poſt deũ fœderatio. Nõ ẽ laus: ſi uos diligitis. ſcelus ẽ: ꝙ odiſtis. Dũs Ieſus xps ſubiectus erat parẽtibus ſu-
Wbr is: uenerabat᷑ matrẽ: cuius erat ipe pr. Colebat nutritiũ: quẽ nutrierat: geſtatũq; ſe meminerat alterius utero:
atotd alterius brachiis. Vn & ĩ cruce pẽdẽs cõmẽdat parẽtẽ diſcipulo: quã nunꝗᷓ an crucẽ dimibat. Tu uero filia(iã
oriti enĩ deſino ad matrẽ loꝗ: quã forſitã & ætas Tbecillitas ac ſolitudo excuſabilẽ faciũt) tu inꝗᷓ filia: eius domũ
inr anguſta iudicas: cuius nõ tibi fuit uẽter anguſtus? Decẽ mẽſibus utero clauſa uixiſti: &uno die ĩ uno cubicu
wlii lo cũ mĩenõ duras: An oculos eius ferreno potes: Et quæ oẽs motus tuos utpote illa quæ genuit: quæ aluit:
ſuo & ad hãc adduxit ætatẽ facilius ĩtelligit: teſtẽ domeſticã fugis Si uirgo es: qd times diligentẽ cuſtodiã? Si cor-
rupta: cur nõ palã nubis: Secũda poſt naufragiũ tabula ẽ: ꝙ male cœpis: ſaltẽ hoc remedio tempare. Neq; ue
ro hoc dico ꝙ poſt pctm̃ tolla pœnitẽtiã: ut qd male cœpis: male ꝑſeueres: ſed deſperẽ ĩ iſtiulmodi copula
* diuulſionẽ. alioqn ſiad matrẽ migraueris poſt ruinã: facilius poteris cũ ea Plãgere: qd p illius abſẽtiã pdidiſti
2 ꝓſi adhuc ĩtegra es: & nõ pdidiſti: ua:ne pdas. Quid tibi neceſſe ĩ ea uerſari domo: ꝗᷓ neceſſe hẽs quotidie:
R⸗ aut pire: aut uĩcere: Quis unꝗᷓ mortaliu iuxta uiperã ſecuros ſõnos capit? quæ etſi nõ pcutiat:certe ſollicitat:
lr ſecurius ẽꝑire nõ poſſe:ꝗ iuxta piculũ nõ piſſe. In altero trãqllitas eſt: ĩ altero gubernatio. ibi gaudemus: hic
l euadimus. Sed forte rũdeas. Nõ bñ morata mr ẽ: res ſæculi cupit: amat diuitias: ignorat ieiuniũ: oculos ſtibio
ne linit: uult cõpta ꝓcedere: & nocet ꝓpoſito meo. nec poſſũ cũ huiuſcemodi uiuere.Primũ qdẽ etiã ſi talis ẽ: ut
dein caulſaris: maius hẽbit pᷣmiũ:ſi talẽ nõ deas: illa te diu portauit ĩ utero: diu aluit: & difficiliores infatiæ mores
i blada pietate ſuſtinuit. Lauit pãnoꝶ ſordes: & ĩmudo ſæpe fœdata ĩ ſtercore. Aſſedit ægrotãti: & quæ pro te
. ſua faſtidia ſuſtinuit: tua quoq; paſſa ẽ: ad hãc pduxit ætatẽ: ut xpᷣm amares:docuit. nõ tibi diſpliceat eius cõ
ui uekfatts- quæ te ſpõſo tuo uirginẽ cõſecrauit. Quod ſi ferre non potes: & delitias eius fugis: atq; ut hoc uul go
olet dici: ſæcularis ẽ mr: habes alias uirgines: habes ſãctũ pudicitiæ choꝶ. Quid matrẽ deſerẽs eũ eligis: qui
“ forſitã ſuã reliꝗt uxorẽ & matrẽ? Illa difficilis: ſed iſte facilis. Illa iurgatrix: ergo iſte placabilis. Quẽ qᷓro utrũ
.Cxxvlii.

uiꝶ ſecuta ſis:an poſtea ĩueneris Si eũ ſecuta es:manifeſtũ ẽ cur matrẽ reliq̃ris. Si poſtea reppiſti oſtẽdẽs ꝗd

ĩ mĩis hoſpitio nõ potueris ĩuenire. durus dolor: & meo mucrone meuulnerãs. ꝗ ambulat inqt ſimpliciter:

ambulat cõfidẽter. Lacerẽ ſi me nõ morderet cõſciẽtia mea: & ĩ aliis meũ crimẽ no rephẽderẽ:nec p trabẽ ocu/

li mei alterius feſtucã uiderẽ. Nuũc auũt cũ ĩter fres ꝓcul habitãs: eorũq; fruens cõtubernio honeſte ſub arbitris

& uideã raro: & uidear: ĩpudẽtiſſimũ eſt eius te uerecũdiã nõ ſeq: cuius ſeq̃ris exẽplũ. Quod ſi dixeris: & mi/
hi ſufficit cõſciẽtia mea: habeo deũ iudicẽ: ꝗ meæ uitæ ẽ teſtis: non curo:ꝗd loquant᷑ hoĩes:audi apoſtolũ ſcri

bẽtẽ: ꝓuidẽtes bona:nõ ſolũ corã deo: ſed etia corã oĩbus hoĩbus:ſiqs te carpit: ꝙ ſis xpᷣiana & uirgo: ne cures.
uod iõ dimiſis matrẽ: ut ĩ monaſterio ĩter uirgĩes uiueres: talis decractio laus tua ẽ. Vbi nõ luxuria in puel

la dei: ſed duritia carpit᷑: crudelitas iſta: pietas ẽ. Illũ eni pᷣfers mri: quẽ pᷣferre iuberis & aĩæ tuæ. Quẽ ſi & ipᷣa
pᷣtulerit: & filiã te ſẽtiet: & ſororẽ. Quid igit᷑ ſcelus ẽ ſãcti uiri he cõtuberniũ: Obtorto collo me ĩ ius trahis:
ut aut ꝓbẽ qd nolo: aut multoꝶ ĩuidiã ſubeã. Sctũs uir nunꝗᷓ a mĩe filia ſeiugit. Vtrãq; ſuſcipit: & utrãq; ue

nerat᷑. Sic ꝗᷓlibet ſãcta filia mris uiduæ ĩdiciũ caſtitatis ẽ. Si coæuus tuus ẽ ille neſcioꝗs: matrẽ tuã honoret ut

ſuã. Si ſenior te ut filiã diligat: & parẽtis ſubiiciat diſciplinæ. Non expedit amboꝶ famæ: plus te illum ama/
re: ꝗᷓ matrẽ: ne nõ uideat in te effectũ eligere: ſed ætatẽ. Et hoc dicerẽ ſi fratrẽ monachũ nõ haberes: ſi domeſti

cis careres pᷣſidiis. Nũc uero proh dolor ſter matrẽ atq; germanũ: & matrẽ uiduã: fremq; monachũ: cur ſe alie
nus ĩterſit: Bonũ ꝗdẽ ẽ:ut te & filiã noueris:& ſororẽ. Si aut utrũq; nõ potes: & mi qſi dura reſpuit᷑: ſaltẽ fra
ter placeat. ſi frateraſpior ẽ: mollior ſit illa: quæ genuit. Quid palles? qd eſtuas? Quid uultũ ĩfamiæ rubore
ſuffũdis & tremẽtibus labiis ĩpatiẽtiã pectoris coteſtaris Nõ ſupat amorẽ matris & fris: niſi uxoris affectus.
Audio pᷣterea te ſuburbana rura uillaꝶ amœnitates cũ affinibus & cognatis & iſtiuſmodi gñis hoĩbus circui /

re. Nec dubito ꝗn uel cõſobrina: uel ſoror ſit:ĩ quarũ ſolatiũ noui gñis ducaris aſſecla. Abſit quippe: ut ꝗuis

ꝓximi ſint & cognati: uiroꝶ te ſuſpicer captare cõſortia. Obſecro ergo te uirgo: ut mihi rndeas. Sola uadis in

comitatu ꝓpinquoꝶ: an cũ amaſio tuo: qᷓuis ſis ĩpudẽs: ſæculariũ oculis eũ ĩgerere nõ audebis. Si enĩ hoc fe/
ceris: & te: & illũ familia uniuerſa cãtabit. uos cũctoꝶ digiti denotabũt.ipᷣa quoq; ſoror aut affinis ſiue cogna
ta quæ ĩ adulationẽ tui ſãctũ nõnunꝗᷓ corã te uocãt: cũ ſe paululũ auerterit: portẽtuoſũ ridebũt maritũ. Sin

aut ſola ieris: qd & magis æſtimo: utiq; ĩter ſuos adoleſcẽtes:ĩter maritas fœmĩas atq; nupturas: ĩter laſciuas
uellas: & comatos lunatoſq; iuuenes furuarũ ueſtiũ puella gradieris. dabit tibi barbatulus qlibet manũ: ſu⸗/

ſtẽtabit laſſã. & pᷣſſis digitis aut tẽtabit᷑: aut tentabit. Erit tibi ĩter uiros matronaſ. q; cõuiuiũ: ſpectabis aliena

oſcula: pᷣguſtatos cibos.& nõ abſqʒ ſcãdalo tuo ĩ aliis ſericas ueſtes: aurataſq; miraberis. In ipo quoq; cõuiuio

ut ueſcaris carnibus: ꝗſi ĩuita cogeris. ut uinũ bibas: dei laudabit᷑ creatura. ut laues balneis: ſordibus detrahe-

tur. & oẽs te: cũ aliqd eoꝶ ſuadẽt: ſi retractas feceris: purã: ſimplicẽ: dĩam: & uere ĩgenuã: cõclamabũt. Perſo/

nabit ĩterĩ aliquis cãtor ad mẽſa: & ĩter pſalmos dulci modulamjĩe currẽtes: qm alienas nõ audebit uxores: te
quæ cuſtodẽ nõ hẽs: ſæpius reſpectabit. loquet nutibus. & ꝗcqd metuit dicere: ſignificabit affectibus. Inter
has & tãtas illecebras uoluptatũ:etiã ferreas mẽtes libido domat. quæ maiorẽ ĩ uirginibus patit᷑ famẽ: dũ dul
cius putatoẽ: qd neſcit. Narrãt gẽtiliũ fabulæ: cãtibus ſirenaꝶ nautas iſſe ĩ ſaxa pcipites. & ad Orphei citha/
rã arbores beſtiaſq;: ac ſilicũ dura mollita. Difficile ĩter epulas fuat᷑ pudicitia. Nitẽs cutis ſordidũ oſtẽdit ani

mũ. Legimus ĩ ſcholis pueri: & ſpirãtia ĩ plateis æra pſpeximus: aliquẽ oſſibus uix hærẽetẽ: illicitis arſiſſe amo
ribus. & an uita caruiſſe: ꝗᷓ peſte. Quid tu facies puella ſani corporis: delicata: piguis: rubens: æſtuãs inter car
nes ĩter uina? & balneas (iuxta maritas: iuxta adoleſcentulos?quæ etſi rogata nõ feceris: tũdeforme putes te

ſtimoniũ ſi rogeris. Libidinoſa mẽs ardẽtius honeſta pſeq uit᷑.& qd nõ licet:dulcius ſuſpicat᷑. Veſtis ipſa ui
lis & pulla animi tacẽtis ĩdiciũ eſt:ſi rugã nõ habet: ſi P terrã ut altior uidearis trahat᷑: ſi de ĩduſtria diſſura ſit

tunica:ut aliqd ĩtus appareat:opiatq; qd fœdũ e: & apiat qdᷣ formoſũ. Caliga quoq; ambulãtis nigella ac ni

tẽs ſtridore ad ſe iuuenes uocat: papillæ faſciolis cõprimunt᷑: & criſpãti cigulo anguſtius pectus arctat᷑. Capil
li uel ĩ frõtẽ:uel ĩ aures defluũt. palliolũ ĩterdũ cadit: ut cãdidos nudet humeros: & ꝗſi uideri noluerit: cælat

feſtina qd uolẽs detexerat. Et qñĩ publico q̃ſi p uerecũdiã opit faciẽ: lupanariũ arte id ſolũ oñdit: qd oſtẽ ſũb
magis placere põt. Rñdebis. Vn me noſti/ Et quõ tã lõge poſitus iactas ĩ me oculos tuos Fratris hoc tui mihi

—

narrauerũt lachrymæ: & ĩtolerabiles pmomẽta ſingultus. Atq; utinã ille mẽtitus ſit: & magis timens hoc: ꝗᷓ
arguẽs dixerit. Sed mihi crede. Nemo mẽtiẽs plorat:dolet ſi ibi platũ iuuenẽ: nõ qdẽ comatũ: nõ ueſtiũ ſerica
rũ:ſed roſulũ:& ĩ ſordibus delicatuũ: q ipᷣe ſacculũ ſignet: textrinũ teneat: pẽſa diſtribuat: regat familiã: emat

qcqd de publico neceſſariũ ẽ. Diſ pẽſator & dũs & pᷣueniẽs officia puuloꝶ: quẽ oẽs rodãt famuli: & qcqd dna
nõ dederit: illũ clamitẽt ſubtraxiſſe. Quærulũ ſuuloꝶ genus ẽ: & q̃tũcũq; dederis:ſ emp eis minus ẽ. Nõ eni
cõſiderãt de ꝗ to: ſed ꝗtũ det᷑. dolorẽq; ſuu ſolis: qd pnt detractiõibus cõſolant᷑.ille paraſitũ:iſte ĩpoſtorẽ:hic
hæredipetã: alius nouo quolibet appellat uocabulo. Ipſũ iactãt aſſidere lectulo: obſtetrices adhibere lãguẽti

portare mattulã: calefacere lĩtea: plicare faſciolas: facilius mala credũt hoĩes: G qu odcũq; domi fingit᷑: rumor

I publicũ fit. Nec mireris:ſi ancillæ & ſᷣuuli de uobis iſta cõfingãt: cũ m quoq; id ipſũ ꝗᷓrat᷑: & frater. Fac igit᷑

4 LBg „ . .. 4 . „— — = . 1 . . —.
qd; moneo: qq pcor: ut pᷣmũ mĩi: dehinc ſi id fierinõ põt: ſaltẽ fratri recõcilieris. Aut ſi iſta tam cara nomma
noſtiliter deteſtaris: diuidere ab eo quẽ tuis diceris p̃tuliſſe. Si aũt & hoc non potes reuertere ad tuos. ſi no po
tes deſerere alienũ: ue honeſtius ſodali tuo utere. Separentᷣdomus ueſtræ: diuidaturq; conuiuiũ: ne maledici

Pfin
nuclix
te fon
etueni
linsſe
Mnlen
letns
glile
ai
mona
potui
Viße
inqn
holem
nee
litn
Akar
ſcho⸗
Etn

Sy

le hoĩ es ſie ub uno tectulo uos manẽtes: lectulũ quoq; criminent᷑ hr̃e cõmunẽ. Potes & ad neceſſitates tuas quale
b: 4 uoluiſti hr̃e ſolatiũ: & aliqᷓ ex parte publica carere infamia. Quanꝗᷓ cauenda ſit macula: quæ nulla nitto m
ecar Hieremia: nulla fullonũ herba dilui põt. Quãdo uis ut te uideat & inuiſat: adhibe arbitros: amicos: liberos:
uben fuulos:bona cõſciẽtia nullius oculos fugit. Intret ĩ trepidus: ſecurus exeat. Taciti oculi: & ᷣmo ſilẽs: & totius
am, corporis habitus: uel trepidationẽ ĩterdu: uel ſecuritatẽ loquũtur. Aperi ꝗᷓſo aures tuas: & clamorẽ totius ciui
dliſe tatis exaudi. Iã pdidiſtis ueſtra uocabula: & mutuo ex uobis cognomina ſuſcepiſtis: tu illius diceris: & ille tu
lte, us. Hæc mater audit: & frater: paratiq; ſũt: & pcant᷑ uos ſibi diuidere: & puatã ueſtræ cõiũctiõis ĩfamiã laudẽ
nnpuel facere cõmunẽ. tu eſto cũ mre: ſit ille cũ fre. Audẽtius diliges ſodalẽ fris tui: honeſtius amabit mater amicũ fi
li lii:ꝗᷓ filiæ ſuæ. qd ſi uolueris: ſi mea monita rugata fronte cotẽpſeris: epiſtola tibi hæc uoce libera pclamabit.
taht⸗ H Quid alienũ ᷣuũ obſides: Quid miſtrũ xpᷣi famulũ tibi facis? Reſi pice ad populũ. ſinguloꝶ facies ĩtuere. Ille
iue uin eccleſia legit: & te aſpiciũt uniuerſi. niſi ꝙ pene licẽtia cõiugali de tua infamia gloriaris. Neciã ſecreto dede-
oretut⸗ core potes eſſe cõtẽta. pcacitatẽ: libertatẽ uocas. facies meretricis facta eſt tibi. neſcis erubeſcere. Iteg me mali
nam gnũ:iteꝶ ſuſpitioſũ: & rumigerulũ clamitas. Ego ne ſuſpitioſi us?ego ne maliuolus: q ut in pᷣncipio epiſtolæ
omell ffatus ſũ: ideo ſcripſi: qa nõ ſuſpicabar:an tu negligẽs: diſſoluta cõtẽptrix: quæ ãnos nata. xxv. adoleſcẽtem
leile necdũ bñ barbatulũ ita brachiis tuis ꝗᷓſi caſſibus incluſiſti? Optimũ re uera pædagogũ:ꝗ te moneat:q aſpita
ltifa te frõtis exerceat. Et ꝗᷓqᷓ in nullis ætatibus libido ſit tuta: t uel cano capite uel apta defẽdatignominia. Veni⸗
ubore ett ueniet tp̃s: dies enĩ allabit᷑ dũ ignoras: & iſte formoſulus tuus: qa cito ſeneſcũt mulieres: maxime quæ iuxta
ectus. uiros ſuũt: uel ditiorẽ repperiet: uel iuniorẽ. Tũc te Ppnitebit cõſilii tui:& tæ lebit ptinaciæ: qũ & rem & famã
ini⸗ anmiſeris: qũ qd male iũctũ fuerat: diuider᷑ bñ. Niſi forte ſecura es: & coaleſcẽte tãti tpis charitate: diſſidiũ nõ
tuis ereris. Tu quoq; mater quæ ppter ætatẽ maledicta nõ metuis: noli ſic uindicare: ut pecces. magis a te diſcat
Asin filia ſeparari: ꝗᷓ tu ab illa ſei ũgi. habe filiũ & filiã & geneꝶ: ĩmo & cõtubernalẽ filiæ tuæ. Quid ꝗᷓris aliena ſola
M tia: & ignes iã ſopitos ſuſcitas honeſtius ẽ tibi ſaltẽ culpã filiæ ſuſtẽtare: qᷓ occaſionẽ tui qᷓrere. Sit tecũ filius
n monachus: pietatis uiduitatiſq; p̃ſidiũ. qd tibi alienũ hoĩem qris: ĩ ea pᷣſertĩ domo:quæ filiũ & filiã cape nõ
Fn potuit? Eius iã ætatis es:ut poſſis nepotes hr̃e ex filia. Inuita ad te utrũq; Reuertat᷑ cũ uiro: quæ ſola exierat.
ſau Viꝶ dixi:nõ maritũ. Nemo calũniet᷑. ſexũ ſi, ignificare uolui: nõ cõiugiũ. Aut ſi erubeſcit & retractat: & domũ
“l in ꝗᷓ nata ẽ arbitrat᷑ anguſtã: uos ad eius hoſi pitiũ ꝑpgite.Quanuis arctũ ſit:facilius matrẽ & fratrẽ cape põt: ꝗᷓ
Alen hoſem alienũ: cũ quo certe ĩ domo una ſine cubiculo caſta manere nõ poterat. Sint in una domo duæ fœmi/
*“õ næ: & duo maſculi. Si aũt & tertius ille Tpi ſõ&σααtuus abirenõ uult: & ſeditiöes ac turbas cõcitat: ſit biga
nne ſit triga: frater ueſter ac filius & ſororẽ illis exhi bebit & matrẽ: alii ui tricũ & geneꝶ uocẽt: ille nutritiũ appellet
Dr & fratrẽ. Hæc ad breuẽ lucubratiũculã breui hmone dictaui: uolẽs deſiderio poſtulantis ſatiſfacere: & ꝗᷓſi ad
Recr ſcholaſticã materiã me exercẽs. Eadẽ enĩ die mane pulſabat oſtiũ ꝗ ꝓfecturus erat. ſimulq; ut oſtẽderẽ obtre
her ctatoribus meis: ꝙ & ego poſſẽ:quicqd ueniret ĩ huccã dicere. unde & ſcripturis pauca pſtrixi. Nec ofũonẽ me
inf am ut ĩ cæteris libris facere ſolitus ſũ: illaꝶ floribus texui. Hæc tẽporalis ẽ dictio: & tanta ad lumẽ lucernulæ
“Ä facilitate ꝓfuſa: ut notarioꝶ manus ligua pcurreret. & ſigna ac furta uerboꝶ uolubilitas ſermonũ obrueret.
4 Quod iccirco dixi: ut qui nõ ignoſcit ingenio: ignoſcat uel tẽpori.
x“ Epiſtola beati Hieronymi ad Marcella de laudibus Aſſellæ uirginis: ad eius exẽplũ reliquas ꝓuocãs.
. Emo rep̃hẽdat ĩ epiſtolis aliquos: aut laudamus laut carpimus. cũ & ĩ arguẽdis malis ſit correptio
H cæteroꝶ: & ĩ optimis pᷣdicãdis bonoꝝꝶ ad uirtutẽ ſtudia cõcitent᷑. N udiuſtertius de btã memoria Pau-
ui læ & Liæ aliqᷓ dixeramus. Ilico Pupigit aĩum: & mihi uenit ĩ mẽtẽ: nõ debere nos tacere de uirgine: q
. de ſecũdo ordine caſtitatis locuti ſumus. Igit Aſellæ noſtræ uita breuiter rpiradleſlcui ꝗſo ne hãc epiſtolã
8 legas Grauat quippe laudibus ſuis. Sed his potius quæ adoleſcẽtulæ ſüt: egeredignare: ut ad exẽplũ eius ſe
l ſſtituẽtes cõuerſationẽ illius pfectæ uitæ normã atbitrent Prætermitto ꝙ ĩ mĩis utero bndicit ei an ꝗᷓ naſca/
tur. ꝙ ĩ phiala nitẽtis uitri: &Qoĩ ſpeculo purioris br uirgo tradit᷑ p qetẽ. ꝙ adhuc ĩfãtiæ ſuoluta pãnis: & uix
n än decmũ ætatis excedẽs: honore futuræ btitudinis cõſecrat᷑. Sit græ oẽ qd an laborẽ fuit: licet deus pᷣſcius
gi futuroꝶ: & Hieremiã ſcti ſicetĩ utero: & Ioãnẽ ĩ aluo mr̃s faciat exultare: & Paulũ anconſtitutionẽ mũüdi ſe/
hi paret i euãgeliũ filii ſui.ad ea uenio: quæ poſt duodecimũ ãnũ ſudore pꝓprio elegit: arrip uit: tenuit:cœpit: ĩ/
q pleuit. Vnius cellulæ clauſa anguſtiis latitudine paradiſi fruebat. Idẽ terræ ſolũ & ofonis locus extitit: & qe⸗
a tis. Ieiuniũ pro ludo habuit: inediã pro refectiõe. Et cum eã non ueſcẽdi deſideriũ: ſed humana cöfectio:ad. ci⸗
bum traheret: pane & ſale: & aqua frigida cõcitabat magis eſuriẽ: ꝗᷓ reſtringebat. Et quia pene oblitus ſũqdĩ

cn principio debui dicere: cum primũ hoc propoſitum arripuit:aurum colliſ ui: quod murenulã uulgus uocat:
enl ꝗquod ſcilicet metallo in uirgulas lenteſcẽtes: quædã ordinis flexuoſi cathena cõtexitur: abſ- q; parentibus uen-

hi digdit: & tunicã fuſciorẽ: quã a matre ipetrare non poterat:pio induta negociationis auſpitio: ſe repente dno
en cõſecrauit:ut intelligeret uniuerſa cognatio: nõ poſſe aliud ei extorꝗᷓri: quæ iam ſæculũ dãnaſſer in ueſtibus.
not Sedut dicere cæperamu ita ſe ſemp moderate habuit: & ĩtra cubiculi ſui ſecreta cuſtodiuit: ut unꝗᷓ pedẽ p/
e ferret ĩ publicũ:nunꝗᷓ uiri noſſet alloquiũ.& qd magis ſit admirãdũ:ſororẽ uirginẽ amaret potius ꝗ uideret.
ne Odpabat manibus ſuis: ſciẽs ſcriptũ eſſe. Qui nõ opat᷑: nõ maducet. S põſo aut orãs loꝗᷓ bat᷑:aut pſallens. Ad
D martyrũ limina pene ĩuiſa ꝓPperabat.Et cũ gauderet ꝓpoſito ſuo:ĩ eo uehemẽtius exultabat: ꝙ ſe nullus co/

.„CXXIX.

4 2 5 . M . HW

„0

gnoſceret. Cũq; ꝑ oẽm qnũ iugi ieiunio paſceret᷑: biduo triduoq; ſic pmanẽs: tũ uero ĩ quadrageſima nauigii cem

ſui uela tẽdebat. oẽs pene hebdomadas uultu lætãte coniũgẽs Et qd ĩpoſſibile forſitã eſt hoĩ bus ad credẽdũ: Bele
deo aut pᷣſtãte poſſibile ẽ: ita ad ꝗqnꝗᷓgenariã puenit ætatẽ: ut nõ doleret ſtomachus.nõ uiſce cruciaret᷑ incu/ mi
ria: nõ ſicca humus iacẽtia mẽbra corrigeret: nõ ſacco aſpata cutis fetorẽ aliquẽ ſitũq; cõtraheret. ſed ſana cor ellet
pore:aĩo ſanior: ſolitudinẽ putarereeſſe delitias: & ĩ urbe turbida ĩueniret herem ũ monachoꝶ. Et hæc ꝗdẽ tu hteln
melius noſti a ꝗᷓ pauca didicimus. & cuius oculis duricies de genibus cameloꝶ ĩ illo ſacto corpuſe culo præ orã u
di freꝗntia obcaluiſſe ꝑſpecta eſt. Nos qd ſcire poſſumus: explicamus. Nihil illius ſeueritate iocũdiu 8. nihil rie
ſuauitate triſtius. nihil triſtitia ſuauius. Ita pallor ĩ facie ẽ: ut cũ cõtinẽtiã ĩdicet:nõ redoleat oſtẽtationẽ. Ser/ ani
mo ſilẽs & ſilẽtiũ loꝗᷓns. nec citus: nec tardus ĩceſſus. idẽ ſemꝑ habitus. neglecta mũdicies. & ĩculta ueſtis :cul 1. P
tus ipᷣe ſine cultu. Sola uitæ ſuæ æqlitate ꝓmeruit: utĩ urbe põpaæ: laſciuiæ delitiarũ: ĩ qua humilẽ eſſe mibia un
eſt: & boni eã pdicẽt: & mali detrahere nõ audeãt. Viduæ eã imitent᷑: & uirgines. Maritæ colãt. noxiæ timeẽt dil
ſuſpiciãt ſacerdotes. ume⸗
NVncipit ſextus liber ſiue tractatus tertiæ partis principalis de ſtatu accõtinẽtia cõiugali. H
d Gelãtiã de mõ recte uiuẽdi: in ꝗᷓ ill erudit ad obuãtiã mãdatoꝶ dei uidelicet illoꝶ duoꝶ qbus claudit᷑ ic .
tota iuſticia: quoꝶ unu ꝓhibet: alteꝶ iubet. Docet humilitatẽ: pacẽ: miſicordiã: cõtinẽtiãq;ʒ ſectari. Cõtraria un 4
uero ſuꝑbiã: mẽdaciũ: odiũ: detractionẽq; uitare. Et cõuenit hæc epiſtola oĩ ſexui gradui & ætati licet ſi paliter iin
Ncciugatæ. In qua illã hortat᷑ ad ꝓpoſitũ cotinẽtiæ ac uiduitatis: ondẽs qbus artibus ac ſtudiis inſcribat.· iun
. Etus ſcripturæ celebrata ſnĩa ẽ eſſe pudorẽ quo gloria ĩuenit & grẽa: & eſſe rurſus pudorẽ ꝗ ſolet .
9 u parere pctm: cuius dicti ueritas ꝗᷓꝗᷓ ſatis ad oĩum ĩtelli geẽtiã ipa ſui luceat claritate: mihi tamẽ ne 1 4
ſcio quõ ĩ pnñti cauſa ꝓpius ĩnotuit.Prouocatus enĩ a ſcribẽdũ lris tuis quæ miris hoc a me ob⸗
NMcratioibus flagitabat: diu fateor de riſiõe dubitaui: ſilẽtiũ mihi ĩperãte uerecũdia. Cui tñ for/ Uern
tiſſime reſiſtebat & uim faciebat pᷣcũ tuaꝶ fidelis ambitio. Pugnabatq; acriter cũ hæſitatiõe mea hũilitas ob/ funlu
ſecrãtis: & magna ꝗᷓdã fidei uiolẽtia oris clauſtra pulſabat. Cũq; ſic aĩum ĩ utroq; nutãtẽ cogitatio diuerſa li⸗ ninſi
braret pene pudor excluſit officiũ. Sed meilla quã ſupra poſui ſapiẽtis ſnĩa armauit ad depellẽdã ĩutilẽ uere neemo
cũdiã & dãnoſũ ſilẽtiũ reſoluẽdũ. Cũutiq; ipſa ſcribẽdi cauſã tã honeſtã uiderẽ eſſe tã ſãctã: ut peccare me oĩ Nuit
no crederẽ ſi tacerẽ. Illud mecũ ſcripturæ reputãs tpᷣs tacẽdi & tpᷣs loqndi. Et iteꝶ ne retineas uerbũ ĩ tpe ſalu⸗ ln
tis. Et illud bti Petri Parate ſemꝑ ad ſatiſfactionẽ oĩ poſcẽti uos rõnẽ. Petis nãq; & ſollicite ac uigilãter petis: litet
ut tibi certã ex ſcripturis ſctis pᷣtiniamus regulã: ad quã tu ordines curſũ uitæ tuæ. & cognita dni uolũtatein riin
ter honores ſæculi & diuitiaꝶ illecebras moꝶ magis diligas ſupellectilẽ: atq; ut poſſis in cõiugio cõſtituta: nõ tur
ſolũ cõiugi placere: ſed etiã ei ꝗ ĩdulſit cõiugiũ:cui tã ſactæ petitiõi tãq; pio deſiderio nõ ſatii ſacere qd aliud ẽ m
ꝗ pfectũ alterius nõ amare: Parebo igit᷑ pcibus tuis: teq; patatã ad ĩplẽdũ dni uolũtatẽ: ipius nitar ĩcitare ſen Ea
tẽtus. Idẽ eniĩ uerus oĩum dũs ac magiſter ꝗq nos & placere ſibi iubet: etiã docet quõ placere ei poſſumus. Ipſe Inte
itaq; te ĩformet: ipᷣe te doceat ꝗ ĩterrogãti ĩ euãgelio adoleſcẽti qd faceret: ut mererer uitã æternã: diuina cõti- Ml.
nuo mãdata ꝓponit ondẽs nobis eius uolũtatẽ eſſe faciẽdã a quo ſpamus & pᷣmia. ꝓpter qd alio teſtat᷑ loco. duz
Nõ oĩs ꝗ dicit mihi dne dne ĩtrabit ĩ regnũ cæloꝶ: ſed ꝗ facit uolũtatẽ pr̃is mei ꝗq ĩ cælis eſt: ipᷣe ĩtrabit ĩ regnũü ilols
cæloꝶ. Quo manifeſte oſtẽ lit᷑ nos nõ ſola dei cõfeſſione tãti pᷣmii magnitudinẽ ꝓmereri: niſi fidei & iuſticiæ ung
opa cõiucta ſint. Qualis ẽ eni illa cõfeſſio: quæ ſicdeu credit: ut ꝓ nihilo eius ducat ĩperiũ: aut ex aĩo:aut ue/ guie
redicimus dñe dne ſi eius quẽ dĩũm cõfitemur pcepta cõtẽnimus. Vnde ipe ĩ euãgelio dicit. Quid aũt uocatis murk
me dne dne & nõ facitis quæ dico: Et iteꝶ populus hic labiis me honorat: cor aut eoꝶ lõge ẽa me. Et rurſũ lo/ ub
quit᷑ p ꝓpheta: Filius honorificat patrẽ: & fuus dum ſuũ timebit. Et ſi pr ego ſũ: ubi ẽ honor meus? Et ſi dñs
ego ſu: ubi ẽ timor meus? Ex quo apparet: nec honorari ab eis: nec timeri: q eius pcepta nõ faciũt. Vnde ad Da lai⸗
uid expſſius dicit᷑: ꝗ pctm admiſat: & ꝓ nihilo duxiſti deũ. Et ad Heli fit ᷣmo dni:dicẽs.Qui honorificat me ini
honorificabo eu. Qui auũt ꝓ nihilo me hnt: ad nihilũ redigent᷑ Et nos ſecuro aĩo ſumus: ac bono:q ꝑ ſingula hon
quæq; peccata ĩhonorãtes deũ: clæmẽtiſſimũ dñm ad iracũdiã ꝓuocamus: eiuſq; ĩperia ſu biſſime cõtẽnẽdo ien
ĩ tãtæ maieſtatis imus iniuriã. Quid eniĩ unꝗᷓ tã ſupbũ: qd uero tã ingratũ uideri põt: ꝗᷓ adueil us eius uiuere beuin
uolũtatẽ: a quo ipſũ uiuere accepꝑis? ꝗᷓ illius pcepta deſpicere: ꝗ ideo aliqd ĩperat: ut cauſas habeat remuneran
di? Neq; eni obſequii nii deus idiget: ſed nos illius ĩdigemus ĩpetii. Mãdata eius deſiderabilia ſuꝑ aurũ: & la 4
pidẽ pcioſũ nimis & dulciora ſup mel & fauũ: quoniã in cuſtodiendis illis retributio multa. Et ideo nobis ira
icit᷑. Iccirco magis illa ĩmẽſitas: illa dei bonitas offendit᷑: quia eã pꝑ tãti etiã pᷣmii detrimẽta cõtẽnimus:nec ſo- dir
lũ ĩperia: ſed etiã pmiſſa illius ꝓ nihilo ducimus. Vnde ſæpe ĩmo ſemp: illa nobis dñi reuoluẽda ſentẽtia: ſi An
uis ad uitã uenire ſerua mãdata. Hoc eni tota nobiſcũ lege agitur. hoc ꝓphetæ: hoc apoſtoli docẽt: hoca no/- lcl
bis: & uox xpᷣi: & ſãguis efflagitat: qui ideo ꝓ oĩbus mortuus eſt: ut qui uiuũt: iam nõ ſibi uiuãt: ſed ei qui ꝓ hen
illis mortuus eſt. Viuere aute illi nò eſt aliud: ꝗᷓ eius pcepta ſeruare: quæ nobis ille: quaſi certũ dilectionis ſuæz Nu
pignus: ſeruaãda mãdauit: dicẽs. Si diligitis inꝗt me: mãdata mea Fᷣuate. Et qui habet mãdata mea: & ſeruat cum
ea: ille eſt ꝗq diligit me. Acrurſus. Siqs diligit me: monẽ meũ pᷣuabit: & pater meus diliget eũ: & ad eũ uenie⸗ nu
mus: & maãſionẽ apud eũ faciemus. Qui nõdiligit me: ſermones meos non ſeruat. Grandẽ uim obtinet uera lin
dilectio. Et qui pfecte amatur: totã ſibi amãtis uẽdicat uolũtatẽ. Nihilq; eſt ĩperioſius charitate. Nos ſi uere i⸗
.

nabigi
telici⸗
et incu⸗
n cot
qetu
Prroti
1s, nihll
ne.Ker
ſisrnl
emißi
timeit

chudi
Cötran
Pilin
f·
gſoler
mene
me, ob⸗
lſot,
itasob⸗
merlal⸗
tlleuere
Nemeol
peli⸗
berpens
lüttein
tutun
Aaluc’
iarlen
u lpe
nacot⸗
lhoo,
gnü
lllciz
utue/
ocaus
ülo⸗
tlici⸗
ex⸗
ſcume

ſugl

xpᷣm diligimus: ſi nos eius redẽptos ſãguĩe recordamur: nihil magis uelle: nihil oĩno debemus agere: ꝗᷓ qc il⸗
lũ uelle cognoſcimus. Duo aũt ſut genera mãdatoꝶ: in ꝗbus claudit᷑ tota iuſticia. ꝓhibẽdi unũ eſt: iubedi al/
terũ. Vt enĩ mala ꝓhibent᷑: ita pcipiunt᷑ bona. Ibi ociũ operat᷑:hic ſtudiũ. Ibi coercet᷑ animus: hic incitat᷑. hic
feciſſe: illic nõ feciſſe: culpabile eſt. Vnde ꝓpheta dicit: ꝗqs eſt hõ:q uult uitã: & cupit uidere dies bonos?- Pro/

hibe linguã tuã a malo: & labia tua ne loquant dolũ. Declina a malo & fac bonũ. Et btũs apoſtolus odientes

malũ: adherẽtes bono. Hoc itaq; duplex diuerſũq; pceptũ: ꝓhibẽdi ſcilicet & ĩperãdi: æquo oĩbus iure man/
datũ eſt. Nõ uirgo: nõ uidua: nõ nupta: ab hoc ĩperio libera eſt. In quouis ꝓpoſito.in quouis gradu: æquale
peccatũ eſt: uel ꝓhibita admittere: uel iuſſa nõ facere. Neq; uero eoꝶ te ſeducat error: ꝗ ex arbitrio ſuo eligũt:
quæ potiſſimũ dei mãdata cõtẽnãt: quæ ue qᷓſi uilia ac parua deſpiciãt. Nec metuut: ne ſᷣm diuinã ſenten tiã
minima cõtẽnẽdo: paulati decidãt. Stoicoꝶ ꝗdẽ eſt peccatoꝶ tollere difſerentiã: & delicta oĩa paria iudicare.
necullũ ĩter ſcelus & erratũ diſcrimẽ facere. Nos uero etſi multũ ĩter peccata diſtare credimus: qa & legimus.
