ſed ſua ſnĩa:aut erraſſe martyrẽ:aut noĩe martyris abſurdã & ĩpiã cõſcriptionẽ ab alio diceret eſſe cõpoſitam.

Nunce

s

lin cll,
uetben
tpante

blklcki

t,lut
hincd,
8 oſllan
pantti
nücßn
Uerasa
Agl
cluitec-
fortulg
begothi
Mtäbene
Oino 1
eruann
deſert
cüholtl
letbun
Dren
Eteticus
lüher
nsci
tecte⸗
urme
ittril
Adag
la
enede
ugur
tgun
nnen
Omnnes
ute
Nlias
ſanes
cico⸗
cdec
üpr
ea me
leteal
cemit
usue /
Ani
ſar/
gen
euun
AnN
ſat⸗
fĩ
titu
ntus
um.⸗
unc

Nuc uero ſciens da ſi legant ea:quæ rephendis: nota retorꝗbit in eũ: quiculpat iniuſte. ea qdẽ quæ reprehẽdis
nõ ꝓfers. Iu aut illa cenſoria uirgula & arrogãti auctoritate decernis. Ille arceat a bibliothecis: ille recipiat᷑. Et
iteꝶ. Iſte ipſe qui hodie receptus eſt: craſtino ſi eũ alius aliqs præter me laudauerit:eiiciat᷑. Et cum illo ipſe qui
laudabit.hic aũt catholicus habeat᷑.etiã ſi in aliquãtis uideat᷑ erraſſe.Illi erroris uenia non det᷑:etiã ſi ea dicat:
quæ ego dixi & neq; interpretet᷑ ꝗs eũ: neq; legat:ne ꝗs mea furta cognoſcat. FHic hæreticus e⸗ ſed magiſter
meus ẽ. Et hic licet iudæus ſit & de ſynagoga ſathanæ cõductus uerba uẽdatad p̃ciũ:tũ magiſter meus ẽ & præ
ferat᷑oĩbus: qa apud ipſos ſolos ſcripturaꝶ ueritas ꝑmanet. Si tibi iſtud auctoritatis uniuerſa patiter iniũxii
ſeteccleſia: & exigeret᷑ a te:ut de ſingulis uel de oĩbus iudicares: nõne graue & periculoſũ onus:ne tibi ĩponeret
excuſare debueras? Nucuero in tm quotidiana derogãdi meditatiõe ꝓfecimus: ut iam nec martyribus parca-
mus. Sed ponamus ꝙ nõ ſit martyris libellus iſte:ſed cuiuſcũq; unius de eccleſia:nunqꝗd ſuis uerbis uſus eſt:
qſq; ille eſt ſcriptor: ut meritis cedẽdũuideat auctoris: De ipſis Origenis uoluminibus ponit exẽpla:& qd de
ſingulis ſentiat:nõ ſuis defẽſoriis uerbis: ſed eius ipſius qui accuſabat oñdit. & ſicut aduerſũ te mõ multo me
is uerbis uehemẽtiora ſũt tua ſcripta:ita illũ nõ excuſatis auctoritas: ſed ſua dicta defẽdunt. Et iõ ſupflua eſt
de auctore quæſtio: ubi defenſio talis eſt: quæ aſſertore nõ egeat. Sed ad illud iã neqſſimũ incuſationis eius ca
put & inuidioſiſſimũ ueniẽdũ eſt ĩmo nõ inuidioſũ ſed inuidũ. Ait enĩ ꝗs prudẽtiũ uel qs ſãctoꝶ aggredi uo
luit in latinũ uertere:qd tu auſus es? Ego ipſe inꝗt ſæpe rogatus a multis nõ feci. Et ꝗqdem ſaãcti qᷓre hocnõ fe/
cerint: facilis excuſatio eſt. Nõ enĩ cõtinuo qui ſactus & prudẽs eſt latinus: etiã linguæ græcæ noticiã ſufficien
ter habet. Nec ſãctitati eius detrahit: cui deeſt pegrinæ linguæ noticia. Aut iterũ nõ cõtinuo:ſi ſcientiã ꝗs ha/
bet græci ſermonis:etiã uolũtatẽ interpretãdi habet. Aut etiã ſi habet nõ ſtatĩ diſcutiendus eſt ille:qui pauca
interpᷣtatus eſt: qᷓre nõ plura? Aut curnõ illa: ſed illa? Libertas eſt enĩ in huiuſcemodi ope. & eſt uel in arbitrio
ſcribentis: uel in deſiderio depoſcentis. & tũ deſãcto Hilario dicit: & de ſãcto Victorino. quoꝶ alterũ interpre
tis titulo nihil oĩno arbitror trãſtuliſſe de græco. alterũ ipſe dicit Heliodori cuiuſdã preſbyteri uſũ ſcientia: ut
uæ ille ſibi hauriret ex fonte geæcoꝶ: ipſe latino ea ſermone digereret pro eo:qd aut nihil:aut parũ græce noſl
ſet. Illi ergo cur hoc nõ fecerint: & facilis & manifeſta eſt excuſatio. de te ſane mirandũ eſt ꝗᷓre hoc feceris: Quid
enĩ magis audax: uel ꝗd amplius temerariũ libros iſtos interpᷣtani Origenis: quoꝶ iã pene oẽm continentiã in
aliis libris ſcripſeras? Quoꝶ oĩa iãdicta quæ reprehẽſibilia nuũc dicis e ꝓprii noĩs ſermone ꝓtuleras? An ut
diuinaꝶ ſcripturaꝶ libros quos ad pleniſſimũ fidei inſtrumẽtũ eccleſiis chniſti apoſtoli tradideruũt: noua nũc
a iudæis mutuata ĩterpretatiõe mutares Quid tibi ex his duabus cauſis magis uideat illicitũ. Naã Ori genis di
cta. ſiue placẽt ut hoĩs dicta placẽt.ſiue diſplicẽt: ut hoĩs falſa dicta facile cõtẽnunt᷑.Iſta uero quæ nũc tu ĩter
pretaris: & per eccleſias & monaſteria: per oppida & caſtella trãſmittis quõ ſuſcipiemus? Tanꝗᷓ diuĩa: an tanꝗᷓ
humana Et qd facimus ꝙ prophetaꝶ uel legis latoꝶ hoĩbus titulantur? Quod ueriora hæc abs te ꝗilla quæ
apoſtoli pbauerũt: affirmant᷑? Iſtud cõmiſſũ dic quomõ emẽdabit᷑ Immo nefas quõ expiabit᷑: Si eni ĩ expli/
tanda lege aliqd aliter ſenſiſſe: dãnabile apud te ducit: ipſã legẽ puertere in aliud: ꝗᷓ apoſtoli tradiderũt: quo
tiẽs dãnabile iudicandũ eſt? Curnõ magis pro huius auſi temeritate dicamus: ꝗs ex tot & tãtis prudentibus ẽ
ſãctis uiris: qui an te fuerũt ad iſtud opus auſus ſit manũ mittere? Quis præſupſerit ſacras ſacti ſpũs uoces: &
diuina uolumĩa temerare? Quis præter tediuino muneri & apoſtoloꝶ hæreditati manus intulerit: Et quidẽ
cũ ingens copia fuiſſe ex initio in eccleſiis dei: & præcipue Hieroſolymis eoꝶ qui ex circuciſione crediderãt re⸗
ferat᷑. In ꝗqbus utiq; utriuſq; pfectã fuiſſe ſcientiã: & legis pitiã ꝓbabilẽ: admiſtrati pontificatus teſtat᷑ officiũ.
Quis ergo in iſta eruditoꝶ uiroꝶ copia auſus eſt inſtr̃m diuinuũ: qd apoſtoli eccleſus tradiderũt:& depoſitũ ſã
cti ſpũs cõpilare? Aut nõ eſtcõpilare: cũ quædã qdem ĩmutant᷑: & error dicit᷑ corrigi? Nam ois illa hiſtoria de
Suſãna:quæ caſtitatis exemplũ præbebat eccleſus dei ab iſto abſciſa eſt & abiecta: atq; poſthabita. Triũpue/
roꝶ hymnus qui maxime diebus ſolẽnibus in eccleſia dei canit᷑: ab iſto e loco ſuo penitus eraſus eſt. Et ꝗd per
ſingula cõmemoro: de his quoꝶ cõprehẽdere numerũ nequeo: De quo utomittã illud dicere: ꝙ ſeptuaginta
duoꝶ uiroꝶ per cellulas interpretantiũ: unã & cõſonã uocẽ: dubitãdũ no eſt ſpũs ſacti inſpiratiõe ꝓbatam: &
maioris id debere eſſe auctonitatis: ꝗᷓ id qd ab uno hoĩe:ſibi Baraba aſpirante trãſlatũ eſt. Vt ergo hoc omittã
uide quid dicimus. uerbi cauſa. Petrus Romanæ eccleſiæ per uiginti & quatuor annos præfuit. dubitãdũ nõ
eſt: quin ſicut cætera: quæ ad inſtructionem ptinent: etiã libroru inſtra eccleſiæ ipſe tradiderit: quæ utiq; iam
tũcipſo ſedente & docente recitabant᷑. Quid ergo: Decepit Petrus apoſtolus xpᷣi eccleſiã? & libros ei ſaos:
nihilueritatis cõtinẽtes tradidit. Et cũ ſciret quod uerũ eſt:haberi apud iudæos: apud chriſtianos uolebatha/
beri:qd falſũ eſt? Sed fortaſſe dicit:qa ſine litteris erat Petrus. Et ſciebat gdẽ iuckroß libros magis eẽ ueros qᷓ
iſtos qui erant in eccleſia: ſed ĩterpretari nõ poterat ꝓpter ſermonis ĩperitiã. Et quid:? Nihil in iſto agebat lin/
gua:per ſpm̃ ſactũ cælitus data!“ Nõ ergo oĩbus linguis loquebant᷑ apoſtoli. Sed cõcedamus: quia nõ potue
rit Petrus apoſtolus facere: qd hic mõ fecit. Nũ & Paulus ſine litteris fuit: Hebræus ex hebræis: m legẽ pha/
riſæus: edoctus ſecus pedes Gamalielis: qui etiã & ipſe Romæ poſitus: ſiqd Petro defuiſſe putas non potuit
adĩplere?. Quomõ ergo iſti qui præcipiebat diſcipulis: ut attenderẽt lectiõi: emẽdatas eis & ueras nõ dabãt le/
ctioes Et qui præcipiũt ne attendamus iudaicis fabulis & genealogiis: quæ quæſtiones magis præſtãt ꝗᷓ ædi
ficationẽ / Et iteꝶ cauere nos iubẽt & obſeruare: maxime eos: qui ex circũciſiõe ſunt quõ nõ præuidebãt ꝑ ſpm̃
ii. xcii.

qd futuꝶ eẽt tẽpus:poſt quadrĩgẽtos fere annos:qu eccleſiacognito eo ꝙ ab apoſtolis nõ ſibi eẽt tradita ueri/
tas inſtii legatos mitteret ad iſtos quos illi tũc circũciſionẽ uocabãt: obſecrãs & exorans: ut ſibi de ueritate quæ
apud ipſos eſtaliqd largirent᷑ Per totos iſtos quadrigẽtos annos erraſſe ſe: & ignoraſſe qd uerũ eſt fateret᷑:
Ad ſcitam ꝗdem ſeeſſe ex gentibus ſpõſam xpᷣo per apoſtolos:ſed nõ ab eis ueris monilibus exornatã: putaſ/
ſe ſe lapides eẽ precioſos. Nũc aũt deprehẽdiſſe: ꝙ nõ ſũt ueræ iſtæ gẽmæ quas ſibi apoſtoli Chriſti ĩpoſuerãt
Erubelſcere ſe ad publicũ ꝓcedere:falſis & non ueris lapidibus adornatã. Et iò rogare ſe: ut uel Barabã illũ quẽ

aliqn: utxp̃o nuberet ſpreuerãt: mittant ad ſe:qui poſſit cũ uno electo ex ſuis uiro ornamenta ſibi uera: quæ

apoſtoli nõ præſtiteraãt reparare. Quid ergo miꝶ eſt: ſi me minimũ & nullius numeri hoĩem laceret:ſi Ambro
ſiũ ſecet:ſi Hilariũ:ſi Lactãtiũ:ſi Didymũ reprehẽdat? Nec multũ de iniuria mea dolere debeo pro eo ꝙ opus

meiũu ipſo denuo agreſſus ẽ: cũ me. lxx. ĩterpretibus æquauerit cõtumelia Sed & illud quõ accipiẽdũ eſt: quã/
tũ acceſſiſſe ad ĩcredulitarẽ ex hoc facto gẽtilibus exiſtimatis?nõ enĩ latẽt eos:quæ apud nos agunt? Scientes
enĩ legẽè noſtrã mõ emẽdatã eẽ uel mutatã: nõne dicũt apud ſemetipſos errãt iſti necẽ apud eos aliqd uerita
tis? Ecce cũ ipſi uolut: leges ſuas corrigũt & emẽdant. Certũ eſt aũt errorẽ præceſſiſſe: ubi emẽdatio ſubſecuta

eſt.nec diuinũ uideri poſſe:quod ab hoĩe mutat᷑. Hoc nobis præſtitit ĩmenſa ſapiẽtia:ut oẽs iſipientes etiã a

gentibus iudicemur. Nolo ſapientiã: quã Petrus & Paulus nõ docuit. nolo ueritatẽ: quã apoſtolino probaue
rũt. Tua uerba ſũt poſt quadrigentos annos nõ debere ſimplices latinoꝶ aures nouæ doctrinæ uoce pulſari.
Mõ tu dicis:oĩs qui putabat Suſãnã nuptis & ĩnuptis exẽplũ pudicitiæ præſtitiſſe: errauit. Nonẽ uerũ.& oĩs

ꝗ putabat:ꝙ puer Daniel ſj pũ ſãcto fuerit repletus: & arguerit adulteros ſe enes: erauit. nõ erat ueꝶ. Et oĩs eccle
ſia per orbẽ terraꝶ ſiue eoꝶ qui ĩ corpore ſũt:ſiue eoꝶ qui ad dĩũm prexerũt:ſiue illi ſãcti martyres fuerint: ſeu

& ſãcti cofeſſores ꝗcunq; hymnũ triũ pueroꝶ in eccleſiadñi cecinerũt: oẽs errauerũt:& falſa cecinerũt. Modo

ergo nobis poſt. cc. annos legis ueritas emptapcio de ſynagoga ꝓcedit. poſtꝗᷓ ſenuit mũdus: & cũcta purgẽ/
tur ad finẽ:ſcribamus in ſ. Pufehri ueteꝶ: ut ſciãt & ipſi & hicaliter legerãt: qa Ionas nõ habuit umbtã cu
curbitæ ſed hederæ. Et iteꝶ cũ uoluerit less lator nec hederæ: ſed alterius uirgulti. Sed & Origenes inqt aſte⸗

riſcos fecit ex trãſlatiõe Theodotionis afflumens: ut aneroe uolumia: quæ appellant᷑ hexapla: & qd Orige

nẽ iſtũ qn tibi placet cõdẽnandũ: qũ placet imitãdũ pducis. Veriſimile eſt: ut e defenſorẽ adhibeas: & reum.
Auctorẽ facti tui habere potes eũ:quẽ & primus cõdẽnas:& ad cõdẽnationẽ eius epiſtolis tuis romanũ cogis
ſenatũ. Ante hoc phibere debueras. Nemo ſuccidit arborẽ cui inniti parat.nemo in ſua caſa fidẽ eius explorat
cuius ipſe reprobat fidẽ. Siue hoc fetit Origenes: ſiue nõ qd ad te? Si ad illius exemplũ iudicari uis: relege ſnĩas
tuas: & uide qd dixeris. hocnõ eſtĩ quis ſe defẽdere:ſed ſocios criminis quærere. Noli ergo & tu ſocios criminis
quærere. ſed purgationẽ facti reqre. Verũtamẽ uideamus quid tale etiã reus & actor ſimul Origenes fecerit.
Ego illius necu nũ locũ ex ſcripturis diuinis de hebræis ſuenio trãſlatũ. A te oẽs ſcripturas uideo eẽ mutatas.
Et quõ factũ tuũ& illius ſimile uideri põt? Apoſtatæ quidẽ & iudæi ĩterpretati ſũt ea:quoꝶ lectiõe iudæi ma
xime utunt᷑. Et qꝗa frequẽter:ſi diſputatio accidiſſet: uel ĩmutata eſſe aliquãta: uel deeſſe uel abundare in nñs
ſcripturis mentiebant᷑: uoluit Origenes nñis ondere: qualis apud iudæos ſcripturaꝶ lectio teneret: & ĩ ppriis
paginis uel colũnellis editiones eoꝶ ſingulas qſq; deſcripſit. & ea quæ apud illos ſũt addita uel decerpta certis
ꝗbuſq; ſignis additis ad uerſiculoꝶ capita deſignauit: & ĩ alieno nõ ſuo ope ſuas tmmodo notas fixit. ut ſcire
mus nõ qdnobis:ſed quid iudæis aduerſũ nos errantibus aut deeſſe aut abũdare uideret᷑ Quod tale eẽt:qua/
le ſiquis accepto breuiculo in quo militum noĩa cõtinent᷑: nitat inſpicere: quãti ex militibus ſupſint:quãti in
bello ceciderint. & requirẽs qui inſpicere miſſus eſt ppriã notã: uerbi cauſa: ut dici ſoleto ad uniuſcuiuſq; de
functi nomẽ aſcribat: & ppria rurſus nota ſupſtitẽ ſignet. Nunꝗᷓ uidebit is qui notã ad defũcti nomẽ appo/
nit: &propria rurſũ nota ſupſtitẽ ſignat: ꝙ egeritaliquid: ut hic defũcti: uel ille uiuẽtis cauſã acciperet ſed ꝙ
eos qui ab aliis fuerint pempti: iſte annotationis deſignauit indiciis. Ita ergo fecit & ille ea quæ per alios inter
pretes ſiue pempta fuerãt ſeu etiã abũdantius ꝓlata: ꝓpriis ꝗqbuſdã ſignis: i. aſteriſci & obeliſci notulis deſi/
gnarit. Cæterũ nec uerbũ aliquo de ſuo ſaltẽ unũ ĩſeruit. neq; noſtris exemplaribus fidẽ fecit in aliquo uacilla
re: ſed ea quæ minus uidebant᷑ m curſu litteræ plena & lucida ſpiritalis ĩtelligentiæ oſtẽdit referta myſteriis:
Quid igit᷑ tibi Origenis factũ ĩ hoc põt præſtare ſolatii:cuius neq; opus ſimile aliquod ondere potes& ĩ quo
tãtũ laboras: ut littera occidat cõſequẽtẽ: d ille ecõtrario ſpũs uiuificãtis eẽ conet aſſertor. Tu igit᷑ faber(tuũ
iſtud factũ(nec quenꝗᷓ te in hoccomitẽ uel ſociũ habuiſſe de eccleſia certũ eſt:niſi iſtũ ſolũ quẽ frequẽter com
memoras Barabã. Quis enĩ alius auderet ab apoſtolis tradita eccleſiæ ĩſtrumẽta tem erare: niſi iudaicus ſpũs:
Illi te o mi frater:ante ꝗᷓa iudæis capereris chariſſime:illi te in hæc mala precipitãt. Illi te libellis editis notas in

fligere xpᷣianis: illi nec martyribus parcere faciũt. & de oĩ xpᷣianoꝶ ordine fanda atq; nefãda cõſcribere:turbare
pacẽ noſtrã: ſcãdala eccleſiæ generare. Illi etiã aduerſũ te ipſũ: & ſcripta tua quæ quaſi xpᷣianus aliquãdo locu

tus ſis: cogũt ferre ſnĩam. Etiõ tibi oẽs ſordemus:dũ illi ſuis peſſimis artibus nimiũ placent. Nã quomõ tu(ſi

Pauli litteris acqeſceres dicentis. Siquis frater præuẽtus fuenit in aliquo delicto: uos qui ſpiritales eſtis:ĩſtrui

te huiuſmodi in ſp mãſuetudinisita efferbuiſti: utin nullo prorſusſ piritalis inſtitutionis ordinẽ cuſtodires
Pone eni aliquid me egiſſe cõtumelioſũ:pone ꝙ te uiꝶ ſũmæ eloquẽtiæ: & fratrẽ & collegã: mihiq; imitandu
in diſciplina interpretandi dixi: iniuriã fecerim: tũ poſt pacẽ illã: ſümo uix ſudore reparatã. hæc prima adhuc
de meis

alen,
legur
terek⸗
Puul,
Auerit
ta: gue
Anbe⸗
Fohu⸗
lau
dens
duent
blean
tobaue
ulſar.
1Kon
etle
inkſen
Mo⸗
pue/
ngtr
0
Lteun.
icngs
Port
eſni
mminds
er
Utanas.
deim
eennis
ipr⸗
nens
tſor
tgu⸗
iuin⸗
e
o
ſelg

lnter

de meis iniuriis ad te quærela puenerat. Sed & illã tuã ponamus iniuriã: ĩterpᷣtãdo Onigenẽ te imitatus aliqᷓ
præterierim: quæ minus mih ædificatiõis in fide habere uidebant᷑: culpandus pro hoc erã fortaſſis & emẽdan
dus. Scripta ad te(ut ais fratrũ miſſa ſuũt depoſcẽtiũ: culpas interptis argui. Quid tu uir ſpiritalis agis: Quid
formæ & exempli in rebus talibus cæteris præbes: Fratris turpitudinẽ:nõ ſe olũ nudatã his qui foris ſũt nũcias
ſed obtecta denudas. Pone ꝙ nõ te imitatus hoc feci: ſed ebrietas aliqua ſubrepẽs: ſicut Patriarchæ fecit: nuda
uerit turpitudinẽ noſtrã. Nuũquid maledictionẽ cõſecutus fores:ſi obuerſus incedẽs: leui palliolo reſcripti tui
cõtexiſſes obprobriũ nf̃ᷣm: Et ſi uelaſſes epiſtolã uigilantis: quẽ ſtilus nudauerat dormitãtis Sed aliud reſcri
bere potuerã his:qui ad me talẽ epiſtolã miſerãt.Vt niſi ita reſcripſiſſẽ: aut interpᷣtatus eſſẽ ad uerbũ ea quæ
tu es interp̃tatus ad ſenſũ: etiã ego Origenẽ ſequi uiderer. Nõduũdico quæ ſit illa: aut qlis epiſtola:tñ qm̃ uiri
nobilis Pãmachii cõtinet nomé: qd fuiſſet abſurdu: ſi ei talealiqd rũdiſſes.̈ frater nõ eſt temere de alterius ope
iudicãdũ. Nã & tu ipſe noſti qd feceris: qĩ aduerſũ Iouinianũ Romã miſi libellos: cu eos qdã aliter intellige/
rent: ꝗᷓ ego me dictaſſe meminerã. Nõnecũ iã a plurimis legerent᷑: & offenderent pene oẽs:cũ ꝗbus etiã eſſe te
ipſe putabas: exemplaria iã de foro iam de publico ſubtraxiſti! Et hæc non ad aliũ aliquẽ: ſed ad me remiſiſti:
cauſã pariter: qa multipliciter ſcãdalũ pati uidebant inſinuãs: Quõ ego apologeticũ denuo ſcripſi:& quæ ali
ter intelligebant ad ĩtelligentiã rectiorẽ prout potui: reuocaui.æquũ eſt ergo: ut qd nobis fieri uolumus:aliis
nos faciamus? Sicut enĩ meos libros mihi remiſiſti: ut a me emẽdarent᷑: ita & ad illũ ſuos remitte: & qdculpa
bile uidet ĩſinua: ut ipſe ſe ſi ĩ aliquo errauit emẽdet. Tũ præterea & nos iam in multis exercuimus ingeniũ.
Et multa iã nobis opuſcula deſi iidata ſũt. Ille hoc primũ ꝓpe opus adiit: & fortaſſe cõpulſus: & nihil miꝶ eſt
ſi fluctuauit ĩ primis. Nec occaſio derogatiois xpᷣianis cap tanda eſt: ſed emẽdatiõis utilitas inqrẽda. Hocſi ad
euũ reſcripſiſſes:nõne maiorẽ gratiã & ædificationẽ uel ipſi initia in timore dei habẽti: uel cæteris legẽtibus præ
buiſſes: Quã nũciſtæ tuæ ĩuectiuæ mœroris: & cõfuſionis oĩbus deũ timẽtibus præſtãt:qui & in te fœdiſſi/
mã obtrectãdi libidinẽ: & ĩ me rãdẽdi neceſſitatẽ miſerabilẽ uidẽt. Si enĩ utdixi de tuis libris cõtra Iouinianũ
ſcriptis in quibus nũc eadẽ quæ ill arguebas: ipſe ĩueniris aſſerere: nũcuero in tãtũ ꝓplaberis:ut ſordes nuptia
rũ:nec martyrii cruore diluipoſſecõfirmes: & iſtud quod eſt Manichæoꝶ dogmatis: emẽdationẽ tibi habere
facile uiſũ eſt ĩ his libris: quos iã edideras: & deſcribẽdos plurimis præbueras: qd erat difficultatis in menõme
um opus: ſed interpᷣtationẽ alieni opis: ſiqd forte in eo erratũ: nõ rõ: ſed liuor ſuggeſſerat emẽdare? Maxime
cum adhuc eſſet in ſchedulis: quas nõdũ ad plenũ relegerã uel explicuera: ꝗᷓs nõ editas ĩuenerut? Nõne pfacile
emẽdani poterãt ea: quæ adhuc emẽdata nõ fuerãt? Verũ non hinc: ubi qd culparet nihil habeat:ſed totũ inde
mordet᷑:du per hoc prodi timuit:uñ eſtoẽ qd ipſe dicit:un doctus:un ſcripturaꝶ uidet᷑ interpres. Sed iccirco
cauſã qua ad interpᷣtãdũ adductus ſũ expoſui: ut ſciat me nõ cõtentione ut ipſe Ferslolenuel æmulatiõe ali
qua ꝓtuliſſe: ſed neceſſitate qua ſupius edocui:ad boni & utilis opis inſtrm: Vta iquid ex hocuel odoris uel
coloris accipet ille: qui rudis ipſe opuſculũ cõdebatantiquũ. Autnõ uidemus uetuſtas ædes nouellis ædificiis
ꝓfuiſſe Et interdũ aſſumit᷑ lapis de abditis & abſtruſis antiquæ domus partibus: qui nouæ domus frontem
decoret: & exornet ĩgreſſu: & interdũ totũ nouellæ cõſtructiõis ædificiũ unius antiquæ trabis ſtabilitate mu⸗
nit᷑ Agamus ergo nũc aduerſũ eos:qui ueteribus recte utunt in nobis. nõ nobis licet dicentes trãſferre mate/
riã de ueteri domo ad nouã: niſi tignũ tigno: & lapidẽ lapidi iunxeritis: niſi porticũ de porticu:niſi membrũ de
mẽbro. Et hoc fieri poterat: niſi ſeceſſũde ſeceſſu: niſi cloacã de cloaca trãſtuleritis. Habere enĩ domũ magnã
etiã hocneceſſe eſt. Hoc nãq; eſt uerbũ trãſferre deuerbo qca te añ ĩprobabile: nunc uero laudabile iudicatũ
ẽ. Sed tu ꝗdem tibi & quæ no licẽt:licere defendis. nobis aũt quæ licita: ſũt ĩpingis ad crimẽ. Nã cũ tu ſacras lit
teras & uolumĩa diuina pmutas: laudari uis. nos etiã ſi te imitãtes de hoĩs ſermonibus aliqd qd minus ædi/
ficare credimus: præterimus:in his nobis ueniã nõ das: in ꝗbus exẽplũ dediſti. Verũ agat hoc iſte: ut ſibi uel li
cere uel expedire putat. Ego ĩterim ut recẽſeamus in fine ea quæſparſim pro nr̃a purgatiõe rñũdimus:cũ de me
dixerit: ꝗqᷓſi ſine ſe hæreticus eẽ nõ poſſẽ:oñdi fidẽ meã. & de reſurrectione carnis ipſũ magis errare: qui corpus
qd reſurrecturũ eſt: fragile eẽ ſcripſerit:cõprobaui:Sexus quoq; diuerſitatẽ quõ abraſerit: & corpora in aĩas &
mulieres redigi in uiros dixerit: docui. Meæ quoq; ĩterpᷣtatiõis cauſas ut puto iuſtiſſimas ꝓtuli: ꝙnõ uel con
tẽtiõe excitatus uel gloriæ cupidus:ſed dei timore puocatus. antiquæ materiæ trã ſuexerĩ copias:nouellæ con
ſtructiõis ædificiis pfuturas: & tela uetera rubigineã obducta deterſerim: nõ ut ciuile bellũ mouerẽ: ſed ut ho
ſtile depellerẽ. ipſuũ etiã caput cui manus falſarias iniecerũt:ĩſerui. & adulteriũ blaſtemiæ ĩ filiũ dei & ſpm ſan
ctũ alienũ a meo noĩe:ſed ipſoꝶ ſcelere & ab ipſis docui eẽ cõmiſſũ. In ſingulis quoq;:de ꝗbus iccirco E Orige
nẽ arguere dicebat: ut nos pulſare ſe crederet:& ĩ famare opus trãſlatiõis nr̃æ: ondi ex ipſis cõmẽtariis ſuis.ex ꝗ
bus fidẽ ſuã expectare debere dixerat: & pbari: ꝙ & de aĩæ ſtatu & de reſtitutiõe oĩum: de diabolo atq; refugis
angelis eius eadẽ quæ ĩ illo culpat:ipſe etiã ſie cripſerit: Sed & ꝙ aĩæ in corpore hoc iũctæ uelut in carcere tenerẽ
tur:ipſũ dixiſſe còuici. unũ quoq; eẽ corpus totius naturæ rõnabilis.i.angeloꝶ & aĩaꝶ in ipſis eũ ſcripſiſſecõ/
mẽtariis approbaui. Periurii etiã cõfœderationẽ apud nullũ ita: ut apud ipſũ oñdi. ſacratiſſimã ueritatẽ cõſer
uari. Adæq; & pfectiorẽ doctrinã nõ eẽ oĩbus publicãdã in ipſis cõmẽtariis ipſũ docere cõuici. Tũ deinde ſæ/
culares libros: pro ꝗbus ſedenti atq; uerberãti pro tribunalibus Chriſto dixerat: ſi unꝗᷓ legero: ſi habuero genti
liũ codices:te negaui:nũc nõ ſolũ legere & habere: ueꝶ etiã oẽm ſuæ doctrinæ iactãtiã in his ei geren demon/

xr

„7

ij .

ſtraui. in tãtũ ut etiã per eic ay&αimpiiſſimi Porphyrii inductũ ſe eſſegloriet ad logicã. Et cũgentiliũ dog

mata eſſe diceret: quõ ſẽtiret uel de aĩa uel de cæteris creaturis:ipſũ multo fœdius gentilibus dixiſſe: q; deus ſo/

crũ haberet oſtẽdi. Sed & cũ ſe dixiſſet induabus tm̃ præfatiunculis Origenis meminiſſe:ut ĩgenioſi m agis qᷓ

apoſtolici uiri:breuitatis cauſa. x. ſolas præfatiũculas ꝓtuli:in ꝗbus eũ nõ ſolũ utapoſtolicũ uirũ:ſed alterum

Poſ apoſtolos:& ꝙ eũ cũoĩbus prudẽtibus ſequeret᷑ aſſerui. præterea euidẽter oñdimus:ex more huic eſſetut

nis oĩbus deroget. Et ĩ hoc ſe putet aliqd eẽ: ſi opinatos quoq; uiros & qui aliqd noĩs in litteris habuerint

rep̃hẽdat. Oſtẽdi etiã ꝗᷓ idigne miniſtros & ſacerdotes lacerauerit dei. Sed ne monachis ꝗdem ac uirginibus ip

ſis quas laudabat: illis cõuẽtibus pepcerit atq;oẽm xpᷣianoꝶ ordinẽ & gradũ libellis fœdis ĩfamauerit. Sãctũ
quoq; uirũ Ambroſiũ: cuius adhuc præclaræ uitæ memoria in aĩs oĩum uiget.ꝗᷓ indigne & turpiter laceraue-

rit. Didymũ etia: quẽ dudũ inter uidẽtes ꝓphetas & apoſtolos poſuerat: nũc quoq; ĩter eos:qui diuerſa ab ec/

cleſiis doceãt: collocarit. & oẽs oĩno uel antiquos uel nouellos ſcriptores quod nuũc ĩperitiæ: nũc ineptiæ notet

ad ultimũ:ꝙ nec martyribus parcat. Et hæc oĩa ut ſupius dixi:non extraneis aliqbus: ſed ſuis litteris & ſeipſo
teſte cõuici: per ſingula quæq; exhis ipſis ꝓbatiſſimis ſibi libris teſtimonia ꝓferẽs. quos libros etiã cũde cæte/

ris oĩbus dictis uel ſcriptis ſuis pœnitere ſe dicat: nõ quo uere pœniteat: ſed quo anguſtatus in hocuenerit: ut

aut pœnitẽtia ſibi eſſet ſimulãda: autnõ poſſet mordere uel lædere: quẽ uolebat. illos tũ ut dixi libros ſibi exce

pit ſolos: tanꝗᷓ minime pœnitẽdos. Et iõ nolui eius nũc cætera ſcripta cõtĩgere: ut de iſtis pene ſolis cõuĩceret᷑
e ꝗbus ipſe ia ſibi locũ clauſerat pœnitẽdi. Poſtoĩa uero oſtendi ꝙ ſacros codices: quos apoſtoli eccleſiis tam
ſãcti ſpũs fidele depoſitũcõmẽdauerant: pmutauit. Et ꝙ his qui audaciã uocet in hoĩum opuſculis uertẽdis
ipſe maiore piculo eloquia diuina ſubuerterit. Su peſt iã:ut unuſqſq; qui hoccognoſcit:tali iudicio fauorem
ſuũ alteri nrjm cõferat:qli iudicio a deo cupit ſe iudicari:ne ſuã lædat aĩam: dũ alteri fauorẽ præſtat iniuſtũ.Co

gnoſcat aut per te fili chariſſime: & ſãctus uir ille: cuius epiſtolã amicus meus ĩuectiõe uel accuſatiõe hac ſua
ꝓtulit in xpᷣi adiutorio:nõ ſtudiis:ſed ĩnocẽtiæ fauẽdũ:nec in cauſa ueritatis ſtudioſe agẽdu eẽ magis ꝗ religio

ſe. Præceptũ eſtenĩ dni: ut nõſm faciẽ: ſed rectũ iudicemus iudiciũ. Quia ſicut in unoquoq; minimoꝶ ſuorũ
xpᷣs eſt: qui eſurit & ſitit & nudus eſt. & ip̃e eſt qui reficit᷑ & induit᷑:ita in his qui iudicant᷑ iniuſte:ipſe eſt qui

₰

inique iudicat᷑. Et pro his qui odio habent᷑ Sateriß dicturus eſt odiſtis megratis. Quõ æſtimarit hãccauſã

& hoc factũ ſuũ in tribunalibus Chriſti iudicãdũhabeat eũ ſua cõſcientia: ꝙ codices illius cõtra Iouinianum

ſcriptos: qui iam publice legebant᷑: ſubtraxerit de manibus legẽtiũ: & culpantes prohibuerit atq; culpauerit.
Remiſenit uero ad ipſũ auctorẽ libros ſuos: ĩſinuãs ea quæ ad reprehẽſionẽ uenirẽt: ut uel emẽdaret: uel rem
quoquo mõ poſſet curaret. Meos uero nõ codices: ſed ſchedulas impfectas ſemẽdatas: furto cuiuſdã nebulo

nis & fraude ſubtractas:ſibiq; delatas: cũ me in ibi haberet præſentẽ: mihi ꝗdem nõ offerret neq; cõquereret᷑.
Sed ne increpare qdem: aut etia arguere dignaret᷑: uel per amicũ certe aliquẽ aut etiã per inimicũ: ſed ad orien
tẽ mitteret & diſtringeret linguã eius hoĩs: qui eã tẽperare nõ nouerat. Quid cõtra religionẽ faceret:ſi me præ-
ſentẽ potius cõueniſſet? In tãtũ ne colloqo eius uidebamur indigni: ut ab eo nec argui mereremur/ Et pro no

bis chriſtus mortuus eſt:& pro nr̃a redẽptione ſanguinẽ ſuũ fudit. Peccatores qdẽ:ſed de ipſius grege ſumus:
& inter eius ouiculas numeramur. Veꝶ qa ꝓpterdeũcõtempſit nobilitatẽ ſuã: & totũſe exæquauit humili/
bus:op timũ qdẽ opus eius in fide xpᷣi:& qd exẽplo eẽ cæteris debeat:cõfitemur. Iccirco enĩ eũ noluiſſemus hu

manis ſtudiis cõtentiõibuſq; raptari:ne in aliquo fidei ſuæ ſentiret detrimẽtũ. Certe cũ legerit ꝙ ea ipſa:de qui
bus cæteros arguit: magiſter ille in ipſius electis etiã poſt pœnitẽtiã cõmẽtariis docuerit:qᷓ ſuũ nõ ſit:ꝗᷓ uerum
iudiciũ ſeruet uidebimus. putabit᷑ enr pnor error fuiſſe ignorãtiæ: ſi ei emẽdauerit argutio. Nos aũt ꝗuis ne/
ceſſitate cõpulſi: ridere uiſi ſumus ei qui nos amariſſime pulſauerat: attñ & pro hoc ipſo ueniã petimus:ſiqd
forte aſperius ꝓſecuti ſumus: qa deus cõſcientiæ noſtræ teſtis eſt: ꝙ multo plura reticuimus ꝗᷓ protulimus.
Silere aũt cõtra cõſciẽtiã criminãti: minime potuimus. Cũ ipſius pene fidei ſuæ nõnulli deberẽt iacturã duce
re ſilẽtiũ nr̃m. Poſtea ꝗᷓ iſta dictaui frateraliqꝗs: qui ex urbe a uobis ad nos uenerat:cũ relegẽti mihi aſſiſteret:
ait prætermiſſũ eſſe unũ adhuc excuſationis locũ: quẽ ibi audiſſet ab obtrectatoribus incuſari. Dicebat aut de
eo qd ſcriptũ eſt in præfatiũculamea: qa dixerim de iſto ꝗ me nũc pſequit᷑: & accuſat qdĩ his'quæ de Origene
interp̃tatus eſt: cũ nõnulla offẽdicula eẽ uideant᷑ in græco:ita tũ ea interpretãdo purgauerit: ut nihil in his qd
a fide noſtra diſcrepet latinus lector inueniat. Aiunt inqt de hoc capitulo uides quõ & collaudauit interpreta

tionẽ eius: & teſtimoniũdedit ipſe: q; ſine offẽdiculo ſint ea quæ ille interpretatus eſt:& ipſũ ſecutuꝶ ſee ẽ p
miſit. Cur ergo & ea quæ ipſe trãſtulit abſq; offen ſione nõ ſut: ſicut & illius ſcripta eẽ ipſe teſtatus ẽꝗN bmi
raris ꝙ ibi ſempꝑ culpari mereor: ubi iſtũ laudauero. & recte ꝗdẽ:tñ ueniamus ad rem. Dixi eũ purgaſſe in lati /

na trãſlatione: ſi qua illa offedicula fidei uidebant᷑ in ræe Et nõ ĩmerito: ita tũ ut eadẽ & a me còprobem ge/

ſta. Nã ſicut ille in homeliis de Eſaia duo ſeraphin filiũ & ſpm̃ ſãctũ eſſe interpᷣtatus eſt:& addens de ſuo:ne/
mo æſtimet in trinitate naturæ eſſe differentiã cũ norĩum diſcernunt officia: per hoc ſe curare credit offẽdicu/
la potuiſſe:Ita nos ut ademptis:uel ĩmutatis ꝗbuſdã:uel additis: ſenſũ auctoris adducere conati ſumus ad in

telligentiæ tramitẽ rectiorẽ. Quid hocdiuerſũ: aut qd cõtrariũ: aut qd nõ idẽ fecimus? Sed ꝗa ego de ſcriptis

illius abſq; malitia & calũnia iudicabã: nõ qdobtrectatiõi pateret: ſed qui ꝓfectus fuerit interp̃tantis aſpexi.
Ile aut qui occaſiones ad calũnia quærit:ea rephendit in meis ſcriptis:quæ ante me prior ipſe cõſcripſit.Et re
uera

„% „%71

xtiiij.

kunſ uera ego culpãdus ſũ:ſi m meã ꝗdẽſniam quæ ſcripſit recta ſũt:ᷣm uero ſuũ iudiciũcõtemnẽda. Hoc qua⸗
e⸗ tũ ad trinitatis fidẽ ptinet:ubi utiq; blaſfemiæ crimẽ ducit᷑: ꝙ dixi duo ſeraphin filiũ eẽ & ſpm ſãctũ: ſi ſm ſuã
teum ſnĩam qua aduerſũ meagit:ipſe iudicet᷑. Secũdũ uero ſuũ iudiciũ qd in ſcriptis eius abſq; ꝓpoſito caluniæ iu
delen dicaui abſoluit᷑: pro his quæde ſuo ad explanãdũ ſenſũ auctoris adiecit. De reſurrectione autcarnis puto in
burin trãſlatiõe nr̃a eadẽ cõtineri.quæ in eccleſus prædicant᷑. Cætera uero quæ de creaturaꝶ rõnibus dicta ſũt:ꝙ ni/
nbuß hil ad fidẽ deitatis ptineãt: iã ſupius diximus. Sed ſi iſte hoc mõ ad calũniã uocat: quæ an offendiculũ nõ ha/
tdici bebãt nõ ꝓhibeo.ſi ei placeat reuocare ſnĩam meã illã qua potuiſſet abſolui:& ꝓferre ſuã qua debebat alliga
ene ri. Nõ ergo mea de eo ſnĩa culpabilis putanda eſt: ſed ſua: quæ reprehẽdit in aliis: qd in ſemetipſo ꝓbat. No/
ſiibe⸗ uum aũt hoc iudicii genus eſt: ubi accuſatorẽ meũ ego ipſe defẽdo: & ubi tũ demũ me ille ſuperatũ putat:ſi ſe/
iewn metipſũ reũ ꝓbarit. VYerũtũ ponamus ꝙ epoꝶ ſynodus ſequat᷑ ſnĩas tuas:& iubeatoẽs libros:quihæc talia cõ
Alepſ⸗ tinẽt:cũ auctoribus ſuis ut aiũt deberedãnari. Dãnabunt iſti libri prius in græcis. & qd in græcis dãnat᷑: ſine
lecen duuubio dãnatũ eſt in latinis. Veniat᷑ ad tuos libros:ĩuenient᷑ eadẽ continere.ſᷣm ſnĩam tuã neceſſe eſt:ut cũ ſuo
ett auctore dãnent᷑.Et ſicut nihil ꝓfuit Origeni:ꝙ a te laudatus eſt.ita nec tibi proderit: ꝙa me excuſatus es. Me
ſbier enĩ ſeq neceſſe eſteccleſiæ catholicæ ſniam ſiue aduerſus te ſiue aduerſus tuos datam.
niart Eatus Hieronymus Ruffini maledictis laceſſitus duobus libellis ad Pãmachiũ & Marcellã ſe tuer᷑:
kelite Tertia quoq; epiſtola rũſiua ad Ruffinũ ſingula maledicta refellit: cuius ut clarius modeſtia cõpro
uenilt bet᷑:præmittẽda eſt epiſtola ad eũ phumaniter ſcripta:qua de ſuſpitione coniecta in eum expræfa/
ſuum Ationè libri periarchon cõqueritur. ———— f
ilil⸗ Beati Hieronymi ad Rufſinũ preſbyterũ aquilegienſẽ de callida laudatiõe cõquerentis epiſtola: quæ in ali
Nluni Iu te Romæ moratũ ſermo proprius indicauit. Nec dudito ſpiritaliũ parẽtũ ad patriã reuoca/
eſti W tũ deſiderio: quẽ matris luctus ire phibebat: ne magis corã e rt: uix abſẽs ferre poteras.ꝙ;
ictai quereris ſtomacho ſuo unũquẽq; ſeruire: & noſtro nõ acqeſcere iudicio: cõſcientiæ noſtræ te/
ninun ſtis ẽ dũs: poſt recõciliatas amicitias nullũ ĩterceſſiſſe rãcorẽ: quo quẽpiã læderemus:qn potius
pet,. cũ oĩ cautiõe puidimus:ne ſaltẽ caſus ĩ maliuolẽtiã uerteretur. Sed qd poſſumus facere:ſi unuſqſq; iuſte pu
elten V tat ſe facere: qd facit?& uidet᷑ ſibi remorderi potius ꝗᷓ mordere? Vera amicitiaqd ſentit diſſimulare nõ debet.
ebulo Præfatiũcula librorũ wepiapkcy ad me miſſa eſt. quã ex ſtilo ĩtellexi tuã eẽ. In ꝗqᷓ oblique ĩmo apte ego petor
tet. Qua mẽte ſit ſcripta:tu uideris. qua ĩtelligat᷑: & ſtultis patet. Poterã & ego:qui ſæpiſſime figuratas cotrouer/
orien ſias declamaui: aliqd de uetere artificio repetere: & tuo te more laudare. Sed abſit a me: ut qd rephẽdo te:imi
eprn ter. ꝗqn potius ita ſnĩam tempaui: ut &obiectũcrimẽ effugerẽ: & amicũ quãtũ in meeſt: nec læſus læderẽ. Sed
oro obſecro te:ut ſi deinceps aliquẽ ſequi uolueris: tuo tãtũ iudicio ſis cõtentus. Aut enĩ bona ſũt quæ appetimus
Unu aut mala. Si bona:nõ indigẽt alterius auxilio. Si mala: peccãtiũ multitudo nõ parit errori patrocinium. Hæc
Umi apud te amice potius expoſtulare uolui:ꝗᷓ laceſſitus publice deſæuire: utanimaduertas me reconciliatas amici
nuht tias pure colere: & nõ iuxta Plautinã ſnĩam altera manu lapidẽ tenere: panẽ offerre altera. Frater meus Pauli
Egi nianus necdũ de patria reuerſus eſt. & puto ꝙ eũ Aqꝗlegiæ apud ſãctũ papã Chromatiũ uideris. Sãctũ quoq;
nn preſbyterũ Ruffinum ob quãdãcauſã per Romã mediolanũ miſimus:& orauimus: ut nro aĩo & obſequio
e, uos uideret. Cæteriſ. q; amicis eadẽ ſignificamus: ne mordẽtes inuicẽ: cõſumamini ab inuicẽ. Iam tuæ modera
nf tionis eſt: & tuo mnulla occaſionẽ impatiẽtibus dare:ne non omnes ſimiles mei inuenias: qui poſſint figura/
. tis laudibus delectari. HW .
*“ N hoc libello callide ſe laudatũ a Ruffino in præfatiòe Hieronymus docet periarchon: oſtendit cur
* eoſdẽ libros ex ĩtegro ipſe trãſtulerit. Arguit ꝙ Pãphilo martyri libꝶ defeéſionis Origenis inſcribat
itck ab Euſebio dictatũ. oſtẽdit ſe in epiſtola ad Pamachiũ illu nõ læſiſſe:ſed hæreſis ſuſſ pitiões repuliſ/
ir ſe. Cõmẽt⸗ ios ſane ſuos: & expoſitiones & ſnĩam de baptiſmo: quẽ ille dãnabat tuetur: & de periurio pro le/
gl ddionegentiium ſe purg.. — —
en ¶ Ad Pamachiũ & Marcellã pro ſe cõtra accuſatorẽ & detractorẽ Ruffſinũ defeſionis ſancti Hieronymi docto
ri ris illuſtriſſit liber primus incpitt. ¶ Epiſtola. XXXIX. — mD
Vn T ueſtris & multoꝶ litteris didici obiici mihi in ſchola: tyranica lĩgua canũ tuoꝶ ex inimicis ab
lus ipſo: cur eραπαο libros in latinũ uerterẽ. O ĩpudẽtia ſi ingularẽ: accuſant medicũ ꝙ uenena
Ppꝓgerit: ut ſcilicet ꝙ&αονιανα1ιιινÜ1 malũ uirus: uenenũq; læthale ſuũ: nõ ĩnocẽtiæx me
), rito: ſed crimĩs cõmuniõe tueant᷑: ꝗqſi culpã numerus peccãtiũ minuat. Et in pſonis:nõ ĩ rebus
4 cribunt᷑ cõtra me libri. Ingerunt᷑ oĩbus audiẽdi: & tñ nõ edunt ut ſimpliciũ corda pcutiãt:& mi
hi facultatẽ pro me auferãt rũdẽdi:nouũ malitiæ genus accuſare: qd ꝓdi timeas. ſcribere: qd occultes. Si ſunt
. 4 uera quæ ſcnipſit: cur publicũ timuit: Si falſa: cur ſcripſit?: Oli pueri legimus: ĩtem ꝑantis eſſe arbitror ſcribere
p. qcꝗᷓ: qd occultari uelis. Rogo ꝗs eſt iſte dolor? Quid æſtuãt?:qd ĩſaniut? Quid præconẽ reppuli figuratũ: ꝙ
5 nolui me ſubdolo ore laudari:ꝙ ſub amici noĩe inimici ĩſidias dephẽdi:frater & collega in præfatiũcula uocor

& ſatis apta exponunt᷑ crimĩa mea:qd ſcripſeri:ꝗbus in cælũ Origenẽ laudibus leuaueriĩ. Bono aĩo feciſſe ſe di

eta .. ....
1IIII. zXCIIII.

☛

cit. Et quò nc eadẽ inimicus obiicit: quæ tũc amicus laudauerat uoluerat me ab ĩterpᷣtatiõe ꝗᷓſi præmiũ ſeq

& auctoritatẽ opis ſui ex nr̃is opuſculis mutuari. Suffecerat ſemel dixiſſe: qd ſcripſerã. Quid neceſſe fuit ea/

dẽ rurſus iterare: & frequẽter ĩgerere? Et ꝗᷓſi nemo mihi laudãti crederet ipſa dicta replicare? Nõ eſt tã ſollici/

ta de audiẽtiũ fide:& ſimplex& pura laudatio. qd metuit neilla ſine teſtimoniis dictoꝶ meoꝶ in meis laudi/
bus nõ credat Videtis nos ĩtelligere: prudẽtiã eius & prædicatiõis dyaſyrticæ ſtrophis in ſcholis ſæpe luſiſſe?:

Simplicitatẽ obtẽdere nõ põt:in quo artifex deprehẽdit᷑ malitia. Semel aut multũ bis erraſſe ſit caſus. cur pru
dẽter errat & crebro? Et ſic per totũ texit errorẽ: ut mihi non liceat negare qd laudat Prudentis fuerat & amici
