tur. ultra uero nõ haberet pgreſſũ: ne putaret᷑ neceſſaria: tanꝗᷓ uel ab illa ſalus eſſet: uel ſine illa eſſe nõ poſſet.
Quod putauerũt hæretici. qui dũ uolũt & iudæi eſſe & xp̃iani:neciudæi nec xpᷣiani eſſe potuerũt. quoꝶ ſentẽ
tiã mihi cauẽdã: ꝗqᷓuis in ea nunꝗᷓ fuerim: ti beniuolentiſſime admonere dignatus es. In cuius ſniæ nõ conſen
ſionẽ ſed ſimulationẽ timore Petrus ĩciderat: ut de illo Paulus ueriſſime ſcriberet: ꝙ eũ uidiſſet nõ recte ingre
dientẽ ad ueritatẽ euãgelii: eiq; ueriſſime diceret: ꝙ gẽtes iudaizare cogebat.qd Paulus utiq; non cogebat: ob
hoc illa uetera ueraciter ubi opus eſſet obſeruans: ut dinanda nõ eſſe mõſtraret: pdicans tn inſtãter nõ eis: ſed
reuelata fidei gra ſaluos fieri fideles: ne ad ea quenꝗᷓ uelut neceſſaria ſuſcipiẽda cõpelleret. Sic aũt apoſtolum
Paulũ credo ueraciter cũcta illa gegnſlener tñ nũc quenꝗᷓ factũ ex iudæo xpᷣianũ uel cogo uel ſino talia ueraci/

ter celebrare: ſicut nec tu: cui uidet᷑ Paulus ſimulaſſe: ea cogis iſtũ uel ſinis talia ſimulare. An uis ut etiã ego di
cã: hanceſſe ſummã ꝗᷓſtionis ĩmo ſnĩæ tuæ: ut poſt euãgeliũ Apᷣi bnfaciant credẽtes iudæi:ſi ſacrificia offerãt

uæ obtulit Paulus: ſi filios circũcidãt: ſi ſabbatũ obſeruẽt: ut Paulus ĩ Timotheo: & oẽs obſeruauere iudæi:
dũmodo hæc ſimulate ac fallaciter agãt? Hoc ſi ita eſt: nõ iã in hæreſim Hebionis: uel eoꝶ quos uulgo Naza
reos uocãt: uel qualibet aliã ueterẽ: ſed in neſcioquã nouã delabimur: quæ ſit eo pnitioſior: quo nõ errore ſed

ꝓpoſito eſt ac uolũtate fallaci. Quod ſi rũdes: ut te purges ab hac ſnĩa:tũc apoſtolos laudabiliter iſta ſi imulaf

ſe: ne ſcãdalizarent᷑ ĩfirmi: qex iudæis multi crediderãt: & ea reſpuẽda nõdũ ĩtelligebãt. Nũc uero cõfirmata ꝑ
tot gentes doctrina græ xpᷣianæ: cõfirmata etiã per oẽs Xpᷣi eccleſias lectione legis & ꝓphetaꝶ: quõ hæc intelli
ẽda nõ obſeruãda retinent᷑? Quiſꝗs ea ſimulãdo agere uoluerit uideat inſanire. cur mihi nõ licet dicere apo
ſtolũ Paulũ & alios rectæ fidei xpianos tunc illa uetera ſacr̃a Paulũ obſeruãdo ueraciter cõmẽdare debuiſſe: ne
putarent᷑ illæ ꝓpheticæ ſignificatiõis obuationes a piiſſimis pr̃ibus cuſtoditæ tanꝗᷓ ſacrilegia diabolica a po
ſteris deteſtatæ. Iã enĩ cũ ueniſſet fides:quæ pus ülis obᷣuationibus pᷣnũciata poſt mortẽ & reſi urrectionẽ do
mini reuelata ẽ: amiſerũt tanꝗᷓ uitã officii ſui. Verũtamẽ ſicut defũcta corpora neceſſario deducẽda erãt quo/
dãmodo ad ſepulturã nee ſi imulate: ſed religioſe: nõ aũt deſerẽda cõtinuo: uel inimicorum obtrectationibus
tanꝗᷓ canũ morſibus ꝓiiciẽda. Proĩde nũc qſꝗs xpᷣianoꝶ:qᷓuis ſit ex iud æis ſimiliter ea celebrare uoluerit: tanꝗᷓ
ſopitos cineres ſeruans: nõ erit pius deductor uel baiulus corporis: ſed impius ſepulturæ uiolator. Fateor ſane
in eo

8 Ctrn
kͦe
ntrod,
Shecal
itutn
ſlarae
hloſe,
s hutne
ſiboni
8 cely
dnaſ⸗
Chler.
niuntc
onaele

itus ſe

ceptani
Usbont
unetlib
ämuln
ipoene
tnetbi
gob
malüd
adepe
guen⸗
mäſtll
lütit
miſece
nteßln
icüäneni
onmndll
tnruie
nile

oklmn⸗

panlen
cenge
Cnth
Aolun
auerie⸗
icel
aokei
cteiltn
leN
erwe
4 ſimu
imn
1xc nl
Pcereint
bollene
0la 1
canih
etitge⸗
mondi
entung
gollne
ineo

in eo ꝙ epiſtola mea cõtinet: ꝙ ideo ſacr̃a iudæoꝶ Paulus celebrãda ſuſcepat cũ iã Xpi eſſet apoſtolus:ut doce
ret:no eſſe pnitioſũ iis: qui ea uellẽt: ſicut a parẽtibus per legẽ acceperãt cuſtodire: minus me poſuiſſe illo dũ/
taxat tꝑe: quo primũ fidei gra reuelata eſt. ITũceniĩ hoc nõ erat pnitioſũ. Progreſſu uero tpꝑis erat ꝑnitioſũ: ni
ſi illæ obſeruationes ab oĩbus xpᷣianis deſererentur: ne ſi tũc fierẽt: nõ diſcerneret᷑ qd deus per Moyſẽ populo
ſuo pᷣcepit: ab eo qꝗ in tẽplis dæmonioꝶ ſpũs ĩmundus ĩſtituit. Proĩde potius culpanda eſt negligentia mea:
ꝗa hicnõ addidi quã obiurgatio tua: uerũtamẽ lõge ante ꝗᷓ lr̃as tuas accepiſſẽ: ſcribẽs cõtra Fauſtu manichæũ
quõ eundẽ locũ quis breuiter explicaueri: & hoc illic nõ p̃termiſerim: & legere poterit: & nõ dedigner᷑ benigni
tas tua: & a chariſſimis nris: per quos hæc ſcripta nunc miſi: quõ uolueris: tibi fides fiat: illud me añ dictaſſet
mihiq; de aĩo meo crede: quod corã deo loꝗᷓns: iure charitatis expoſco nunꝗᷓ mihi uiſũ fuiſſe etiã nunc xpᷣia/
nos exiudæis factos ſacramẽta illa uetera quolibet affectu: quolibet aĩo celebrare debere: aut eis ullo modo li
cere: cũillud de Paulo ſempita ſcripſeri: ex quo illius lrfæ mihi ĩnotuerũt: ſicut nec tibi uidet᷑ hoc tꝑe cuiꝗᷓ iſta
eſſe ſimulanda: cũ hoc feciſſe apoſtolos credas. Proinde ſicut te ecõtrario loqꝗᷓris: & licet reclamãte: ſicut tu ſcri
bis mundo:libera uoce ꝓnuncias: cerimonias iudæoꝶ pnitioſas eſſe & mortiferas xpᷣianis: & quicuq; eas obſer
uauerit: ſiue ex iudæis: ſiue ex gẽtibus: eũ in barathru diaboli deuolutũrita ego haãc uocẽ tuã oĩno cõfirmo: &
addo: quicũq; obſeruauerit eas: nõ ſolũ ueraciter: uerũ etiã ſimulate: eũ in barathrũ diaboli deuolutũ. Quid
ꝗris amplius?: Sed ſicut tu ſimulationẽ apoſtoloꝶ ab huius tpis rõne ſecernis: ita o apoſtoli Pauli ueracem

tuc in his oĩbus cõuerſationẽ ab huius tpis: qᷓuis minime ſimulata cerimoniaꝶ iudaicaꝶ obſeruatiõe ſecerno:

qm tũc fuit approbanda: nuncdeteſtãda. Ita qᷓuis legerimus: lex & ꝓphetæ uſq; ad Ioannẽ baptiſtã: quia pro
pterea qᷓrebãt iudæi Apᷣm interficere: quia nõ ſolũ ſoluebat ſabbatu: ſed etiã prem ſuũ dicebat deũ: æqualẽ ſe
faciẽs deo: & quia gram pro gra accepimus: & qm lex per Moyſẽ data eſt: gr̃a & ueritas per Ieſũ facta eſt: & per
Hieremiã ꝓmiſſũ eſt:datuꝶ deũ teſtamentũ nouũ domui iuda: no ſᷣm teſtamentũ:qd diſpoſuit pribus eoꝶ
nõ tamẽ arbitror ipſũdũñm fallaciter a parẽtibus circũciſũ: aut ſi hoc ꝓpter ætatẽ minime ꝓhibeat: nec euũ arbi
tror illud dixiſſe fallaciter leproſo: quẽ certe nõ illa per Moyſẽ p̃cepta obſeruatio: ſed ipſe mũdauerat: uade &
offer pro te ſacrificiũ: quod pᷣcepit Moyſes in teſtimoniũ illius. Nec fallaciter aſcẽdit ad diẽ feſtum: uſq; adeo
nòo cauſa oſtẽtationis corã hoĩbus: ut nõ euidẽter aſcẽderit: ſed latẽter. At enĩ dixit idẽ apoſtolus: ecce ego Pau/
lus dico uobis: quia ſi circũcidamini: Aps uobis nihil ꝓdeſt. Decepit ergo Timotheũ: & fecit ei nihil prodeſſe
Xp̃ᷣm An quia fallaciter factũ eſt: ideo nõ obfuit: At ipſe hocnõ poſuit: nec ait:ſi circũcidamini ueraciter: ſi/
cut nec fallaciter: ſed ſine ulla expoſitione dixit. Si circũcidamini: Aps uobis nihil pderit. Sicut ergo tu uis hic
locũ dare ſnĩæ tuæ: ut uelis ſubiĩtelligi niſi fallaciter: ita nõ ĩpudẽter flagito: ut nos etiã illic ĩtelligere ſinas: eis
diſtũ: ſi circũcidamini: qui ꝓpterea uolebãt circũcidi: ꝙ aliter ſe putabãt in Xpo ſaluos eſſe nõ poſſe. Hocer/
go aio: hac uolũtate: iſta ĩtentione ꝗſqs tũc circũcidebat᷑: Apᷣs ei nihil oĩno ꝓderat: ſicut alibi apte dicit. Nã ſi
per legẽ iuſticia: ergo Xpᷣs mortuus eſt gratis. hoc deelarabat: & qd ipſe cõmemoraſti: Euacuati eſtis a po. ꝗ
in lege iuſtificamini: a gra excidiſtis. Illos itaq; arguit: qui ſe iuſtificari in lege credebãt: nõ qui legitima illa in
eius honorem a quo mandata ſunt: obſeruabant intallſgentes & qua prænunciandæ ueritatis ratione man/
data ſunt: & quouſq; debeant perdurare. Vnde illud quod ait ſi ſpiritu ducemini: non adhuc eſtis ſub lege.
Vnde uelut colligis apparere qui ſub lege eſt non diſpenſatiue ut noſtros putas uoluiſſe maiores: ſed uere ut

ego ĩtelligo eum ſpiritum ſanctũ nõ habere. Magna mihi uidet᷑ ꝗᷓſtio: quid ſit eſſe ſub lege ſic quẽadmoduũ

apoſtolus culpat. Neq; hoc enĩ eũ ꝓpter circũciſionẽ arbitror dicere: aut propter illa ſacrificia: quæ tũc facta a
pribus: nũc a xp̃ianis nõ fiũt: & cætera huiuſmodi. ſed etiã hoc ipſũ: qd lex dicit: nõ concupiſces. qd fatemur:
certe xpᷣianos obſeruare debere: atq; euãgelica maxime illuſtratione pᷣdicari. Legẽ dicit eſſe ſancta: & mãdatũ

ſanctũ & iuſtũ & bonũ. Deĩde ſubiungit: quod ergo bonũ eſt: mihi factũ eſt mors: Abſit:ſed peccatũ: ut ap/

pareat peccatũ: per bonũ mihi operatũ eſt mortẽ: ut fiat ſupra modũ peccãs pctm̃ per mãdatũ. Quod aũt hic
dicit: pétm̃ per mandatũ fieri ſupra modũ: hoc alibi. Lex ſubintrauit ut abuũdaret delictũ. Vbi aut abundauit
delictũ: ſuperabũdauit & gra. Et alibi: cũ ſuperius de diſpẽſatione græ loquerert᷑ qd ipſa iuſtificet: uelut ĩterro
gatus ait. Quid ergo lex? atq; huic interrogationi cõtinuo rndit. Præuaricationis gratia poſita eſt: donec ueni
et ſemẽ cui pmiſſũ eſt. Hos ergo dãnabiliter dicit eſſe ſub lege: quos reos facit lex: non ĩplentes legẽ: dũ no ĩtel
ligẽdo gratiæ bnficiũ ad faciẽda dei pcepta quaſi de ſuis uiribus ſuꝑba elatione pᷣſumunt. Plenitudo eni legis
charitas. Charitas uero dei diffuſa eſt in cordibus nris: nõ per nos ipſos: ſed per ſpm ſanctũ: qui datus eſt no/
bis. Sed huic rei quantũ ſatis eſt explicandæ ꝓlixius fortaſſe & ſui proprii uoluminis ſermo debetur. Si ergo

iſtud quod lex ait: Non cõcupiſces:ſi humana infirmitas gratia dei adiuta nõ fuerit:ſub ſe reũ tenet:& pᷣuari

catorẽ potius damnat ꝗᷓ liberat peccatorẽ: quanto magis illa quæ ſignificationis cauſa præcepta ſũt: circunci/
ſio & cætera: quæ gratiæ reuelatione latius ĩnoteſcẽte neceſſe fuerit aboleri: iuſtificare neminẽ poterãt! Nõ ta
men ideo fuerant tanꝗᷓ diabolica gentiũ ſacrilegia damnanda: etiã cũ ipſa gratia iam incipet reuelari:quæ um
bris talibus fuerat prænuciata: ſed permittenda paululũ eis maxime qui exillo populo cui data ſunt uenerãt
poſtea uero tanꝗᷓ cum honore ſepulta ſunt: axpᷣianis oĩbus irreparabiliter deferẽda. Hoc aũt quod dicis nõ di
ſpenſatiue ut maiores noſtri uoluere: quid ſibi uult oro te? Aut enĩ hoc eſt quod ego appello officioſum mẽ/
dacium: ut hæc diſpenſatio ſit officiũ uelut honeſte mentiendi. aut quid aliud ſit oĩno non intelligormiſtfor⸗
ſüi. clxix.

te addito nomine diſpenſationis fit: ut mendacium non ſit mendaciũ. Quod ſi abſurdum eſt: cur ergo non
aperte dicis officioſũ mendaciũ defendendu? Niſi forte nomẽ te mouet: quia non tã uſitatũ eſt in eccleſiaſti/
cis libris uocabulũ offici: qd Ambroſius noſter nõ timuit: qui ſuos quoſdã libros utiliũ pᷣceptorũ plenos de
officiis uoluit appellare. An ſi officioſe mẽtiat᷑ culpandus eſt qſ. q;: ſi diſt pẽſatiue approbãdus Rogo te men/
tiatur ubi legerit: qui hoc putat: quia & in hoc magna qſtio eſt:ſi ne aliqn boni uiri ĩmo uiri xpᷣiani: qualibus
dictũ eſt: ſit in ore ueſtro eſt eſt: nõ nõ: ut nõ ſub iudicio decidatis: & qui fide audiunt: perdes oẽs qui loquun
tur mendaciũ. Sed hæcut dixi & alia & magna ꝗᷓſtio eſt. Eligat quod uoluerit: qui hoc exiſtimat ut mẽtiatur:
dũ tamẽ ab ſcribentibus auctoribus ſanctaꝶ ſcripturaꝶ & maxime canonicaꝶ ĩconcuſſe credat᷑: & defendat᷑
abeſſe oĩno mendaciũ: ne diſpenſatores Apᷣi: de quibus dictũ eſt: hic iam ꝗritur inter diſpenſatores: ut fidelis
quis in ueniat᷑: tanꝗᷓ magnũ aliquid ſibi fideliter didiciſſe uideant᷑ pro ueritatis diſpẽſatione mentiri:cũi pſa fi
des in latino ſermone ab eo dicat᷑ appellata: quia fit qd dicit᷑. Vbi aũt fit quod dicit᷑: mẽtiendi utiq; non eſt lo
cus. Fidelis igit diſpenſator apoſtolus Paulus ꝓculdubio nobis exhibet in ſcribendo fidẽ: quia uenitatis diſpẽ-
ſator erat nõ falſitatis. ac per hoc ueꝶ ſcripſit uidiſſe ſe Petrũ non recte ingredientẽ ad ueritatẽ euãgelii:eiq; in

faciẽ reſtitiſſe: ꝙ gentes iudaizare cogeret. Ipſe uero Petrus quod a Paulo fiebat utiliter libertate charitatis: ſã
cta ac benigna pietate humilitatis accepit: atq; ita rarius & ſanctius exemplũ pᷣbuit poſteris: quo nõ dedigna,/

rent᷑ ſicubi forte recti tramitẽ reliqſſent: etiã a poſterioribus corrigi: ꝗᷓ Paulus: quo cõfidenter auderẽt etiã mi
nores maioribus pro defendenda euãgelica ueritate ſalua fraterna charitate reſiſtere. Nã cũ ſatius multo ſit a
tenendo itinere in nullo ꝗᷓ in aliquo declinare: multo eſt tñ mirabilius & laudabilius libẽter accipere corrigen/

tẽ: ꝗᷓ audacter corrigere deuiantẽ. Laus itaq; iuſtæ libertatis in Paulo & ſanctæ humilitatis in Petro quantum

mihi pro modulo meo uidet᷑: magis fuerat aduerſus calũniantẽ Porphyriũ defendẽda: ꝗᷓ ut ei daret᷑ obtrectã
di maior occaſio: qua multo inordinatius criminaret᷑ xpianos fallaciter uel ſuas lr̃as ſcribere: uel dei ſui ſacra/
mẽta tractare. Flagitas a me: ut aliquẽ ſaltẽ unũ oſtendã: cuius in hac re ſnĩam ſim ſecutus: cũ tu tã plures no
minati cõmemoraueris: qui te in eo quod aſtruis pceſſerũt petẽs: ut ſi te reprehẽdo errantẽ: patiar te errare cũ
talibus quoꝶ ego fateor neminẽ legi. Sed cũ ſint ferme ſex aut ſeptẽ: hoꝶ quatuor auctoritatẽ tu quoq; ĩfrin
gis. Nã Laodicenũ: cuius nomẽ taces: dicis nup de eccleſia egreſſu. Alexandrũ aũt ueterẽ hæreticũ: Origenem
uero ac Didymũ reprehenſos abs te lego ĩ recentioribus opuſculis tuis: & nõ mediocriter: nec de mediocribus
ꝗſtionibus ꝗᷓuis Origenẽ mirabiliter ante laudaueris. Cũ is ergo errare puto: quia nec te ipſe patieris: quis hoc
perinde dicat᷑: ac ſi in hac ſnia nõ errauerint. Nã qs eſt: qui ſe uelit cũ quolibet errare? Tres igit᷑ reſtant. Euſe/⸗
bius: Emiſenus: Theodorus Heracleotes: & quẽ paulo poſt cõmemoras Ioannes: qui dudũ in põtificali gra/
du cõſtantinopolitanã rexit eccleſiã. Porro ſi qᷓras: uel recolas quid hinc ſẽſerit noſter Ambroſius: quid nr̃iti
dẽ Cyprianus: in uenies fortaſſe nec nobis defuiſſe: quos in eo: quod aſſerimus ſe remur: ꝗᷓꝗᷓ ſicut paulo ante
dixi: tmmodo ſcripturis canonicis: hanc ingenuã debeã ſeruitutẽ: qua eas ſolas ita ſequar: ut ſcriptores earũ:
nihil oĩno in eis erraſſe: nihil fallaciter poſuiſſe: nõ dubitẽ. Proinde cũ ꝗro tertiũ: ut tres etiã ego tnbus oppo⸗
nã. Poſſẽ quidẽ ut arbitror facile reperire:ſi multa legiſſẽ. Verũtamẽ ipſe mihi pro his oĩbus: immo ſuphos
oẽs apoſtolus Paulus occurrit. Ad ipſũ cõfugio: ad ipſũ ab oĩbus qui aliud ſentiũt lr̃aꝶ eius tractatoribus pro
uoco: ipſũ interrogans appello: & reqro in eo quod ſcripſitad galathas: uidiſſe ſe Petrũ: non recte ingredientẽ
ad ueritatẽ euangelii: eiq; ꝓpterea in faciẽ reſtitiſſe: ꝙ illa ſimulatione gentes iudaizare cogebat.Vtrũ uerum
ſcripſerit:an forte neſcioqua diſpẽſatiua falſitate mẽtitus ſit: & audio eũ paulo ſupius in eiuſdẽ narratiõis ex
ordio religioſa mihi uoce clamantẽ. Quæ aũt ſcribo uobis: ecce corã deo. quia nõ mentior. Dent ueniã qꝗlibet
aliud opinantes: Ego magis credo tãto apoſtolo in ſuis & pro ſuis lris iuranti: ꝗᷓ cuiq; doctiſſimo de alienis lit
teris diſputanti. Nec dicit timeo ſic Paulũ defendere: ꝙ nò ſimularit errorẽ iudæorũ: ſed uere fuerit in errore:
qm neq; ſimulabat errorẽ:qui libertate apoſtolica: ſicut illi tpi cõgruebat: uetera illa ſacramẽta ubi opus erat
agẽdo cõmendabat ea: nõ ſathanæ uerſutia decipiendis hoĩbus: ſed dei puidentia ꝓnunciandis rebus futuris
ꝓphetice cõſtituta. nec uere fuerat in errore iudæoꝶ: qui nõ ſolũ nouerat: ſed etiã inſtanter & acriter p̃dicabat
eos errare: qui putabãt gẽtibus ĩponenda: uel iuſtificationi quorũq; fideliũ neceſſaria. Quod aũt dixi: eũ fa/

ctũ iudæis: tanꝗᷓ iudæũ: & tanꝗᷓ gentilẽ gẽtilibus. nõ mentientis aſtu: ſed cõpatiẽtis affectu: quẽadmodũ dixe

rim: paꝶ mihi uiſus es attẽdiſſe: ĩmo ego fortaſſe nõ ſatis hoc explanare potuerim. Neq; enĩ hoc ideo dixi: ꝙ
miſericorditer illa ſimulauerit: ſed quia nõ ea ſic ſimulauit: quæ faciebat ſimilia iudæis:quẽadmodũ nec illa
quæ faciebat ſimilia gentibus quæ tu quoq; cõmemoraſti.atq; in eo me: quod nõ igrate fateor adiuuiſti · Cũ
enĩ abs te queſiſſẽ in epiſtola mea:quõ putaret᷑: ideo factus iudæis tanꝗᷓ iudæus: quia fallaciter ſuſcepit ſacra
mẽta iudæoꝶ: & cũ gẽtibus tanꝗᷓ gentilis factus ſit: nec tamẽ ſuſcepit fallaciter ſacrificia gentiũ: Tu rndiſti in
eo factũ gentibus tanqꝗᷓ gẽtilẽ:ꝙ pᷣputiũ recepit: ꝙ indifferẽter pmiſerit ueſci cibis quos dãnant iud æi: ubi qᷓto
utrũ & hoc ſimulate fecerit. Quod ſi abſurdiſſimũ atq; falliſſkmu eſt: ſic ergo & illa:in quibus iudæoꝶ cõſue
tudini cõgruebat: libertate prudẽti: nõ neceſſitate ſeruili: aut qdeſt indignius: diſpenſatione fallaci: potius ꝗᷓ
fideli. Fidelibus enĩ & iis qui cognouerũt ueritatẽ: ſicut ipſe teſtatur: niſi forte & hic fallit: oĩs creatura dei bo/

na eſt: & nihil abiiciendũ quod cũ gratiaꝶ actione accipit᷑. Ergo & ipſi Paulo nõ ſolũuero: uerũ etiã diſpenſa

tori:maxime fideli:nõ ſolũ cognitori: uerũ etiã doctori ueritatis:omnis utiq; in cibis creatura dei:nõ ſimulate
ſed uere

tüſ
ſla
ert
b⸗
let

ſ

ree
in!
cuil
uu

—.,.— —

—

eg
elali
ene 4
te men
qualbee
ul n
mitann
nciipi
Snonelt

anttu
eritetin
mulooltn
eoongn
dgvunnn
kobenci;
uilen,
luren
aeci
wgin
ngren
loenbes
uue
nt bud⸗
elign
uidnin
loent
s eni:
voppo⸗
ſuphos
buspro
peleni
üuemn
Müsen
igbe
lenolt
nenore.
pusenn
8tunus
Mlch
geüh
Nlidie

dciig

lun
mdln
hiſ⸗
oll⸗
i⸗
en

mu

ſd lete

ſed uere bona erat. Cur ergo nihil ſimulate accipiẽdo ſacroꝶ cerimoniarũq; gentiliũ: ſed de cibis: & pputio: ue
rũ ſentiendo:ac docẽdo:tũ tanꝗᷓ gẽtilis factus eſt gẽtibus: & nõ potuit fieri iudæis tanꝗᷓ iudæus: niſi fallaciter

ſuſcipiendo ſacr̃a iuldæoꝶ Cur oleaſtro inſerto obſeruauit diſpẽſationis ueracẽ fidẽ & naturalibus ramis: nõ

extra ſed in arbore cõſtitutis: neſcioqd diſpẽſatoriæ uelamẽ ſimulationis obtẽdit? Cur factus tanꝗᷓ gentilis gẽ
tibus: quod ſentit docet: qd agit ſentit. factus aũt tanꝗᷓ iudæus iudæis: aliud claudit in pectore: aliud pmit in
uerbis: in factis: in ſcriptis. Sed abſit hoc ſapere. Vtriſq; enĩ debebat charitatẽ de corde puro & conſcĩa bona &
fide nõ ficta. ac per hocoĩbus oĩa factus eſt: ut oẽs lucrifaceret nõ mentientis aſtu: ſed cõpatiẽtis affectu: ideſt
nõ oĩa mala hoĩum fallaciter agẽdo: ſed alioꝶ oĩum malis oĩbus tanꝗᷓ ſi ſua eſſent miſericordes medicinæ dili
gentia pcurãdo. Cuũitaq; illa teſtamẽti ueteris ſacra etiã ſibi agẽda minime recuſabat: non miſericorditer falle
bat:ſed oĩno non fallẽs: atq; hoc modo a dno deo illa uſq; ad certi tpis diſpenſationẽ iuſta eſſe cõmẽdans: a ſa
crilegis ſacris gentiũ diſtinguebat. Tũc aũt nõ mẽtiẽtis aſtu: ſed cõpatiẽtis affectu:iudæis tanꝗᷓ iudæus fiebat:
qn eos ab illo errore: quo uel in Apᷣ̃m credere nolebãt: uel per uetera ſacerdotia ſua cerimoniaꝶ obſeruationes
ſea peccatis poſſe mundari: fieriq; ſaluos exiſtimabant: ſic liberare cupiebat: tanꝗᷓ ipſe illo errore teneretur: di
ligens utiq; ꝓximũ tanꝗᷓ ſe ipſũ: & hæc aliis faciens quæ ſibi abaliis fieri uellet: ſi hoc opus eſſet. Quod cũ dũs
monuiſſet: adiunxit. Hæc eſt auũt lex & pphetæ. hũc cõpatientis affectũ in eadẽ epiſtola ad Galathas pcipit di
cens. Si poccupatus fuerit homo in aliquo delicto: uos qui ſpiritales eſtis ĩſtruite huiuſmodi in ſpᷣu lenitatis
intẽdens te ipſũ ne & tu tẽteris. Vide ſi nõ dixit fieri tanꝗᷓ ille: ut illũ lucrifacias: nõ utiq; ut ipſũ delictũ fallaci
ter ageret: aut ſe id hr̃e ſimularet: ſed ut in alterius delicto qd etiã ſibi accidere poſſet attenderet: atq; ita alteri
tanꝗᷓ ſibi altero uellet miſericorditer ſubueniret. hoc eſt nõ mẽtientis aſtu: ſed cõpatiẽtis affectu. Sic iudæo:
ſic gẽtili: ſiccuilibet hoĩ Paulus in errore uel peccato aliquo cõſtituto: nõ ſimulãdo qd nõ erat: ſed cõpatiẽdo:
quia eſſe potuiſſet: tanꝗᷓ qui ſe hoĩem cogitaret: omnibus oĩa factus eſt: ut oẽs lucrifaceret. Te ipſũ ſi placet
obſecro te pauliſꝑ ĩtuere: te ipᷣm inꝗᷓ erga me ipſũ & recole: uel ſi habes cõſcripta relege uerba tua in illa epiſto
la:quã mihi per fratrẽ nim iã collegã meũ Cypanũ breuiorẽ miſiſti ꝗᷓ ueraci ꝗᷓ germano ꝗᷓ pleno charitatis af/⸗
fectu: cũ qᷓdã me in te cõmiſiſſe expoſtulaſſes grauiter ſubiũxiſti: In hoc lædit᷑ amicitia: in hoc neceſſitudinis
iura uiolant᷑:ne uideamur certare pueriliter: & fautoribus ĩuicẽ uel detractoribus nr̃is tribuere materiã contẽ
dendi. Hæc abs te uerba nõ ſolũ exaĩo dicta ſentio: ueꝶ etiã benigno aĩo ad cõſulendũ mihi. Deniq; addis qd
etiã ſi nõ adderes appareret: & dicis hoc ſcribo: ꝗa te pure & xpᷣiane diligere cupio: nec ꝗcꝗᷓ in mea mẽte retine/
re quod diſtet a labiis. Ouir ſancte mihiq; utdeus uidet aiam meã ueraci corde dilecte: hocipſũ qd poſuiſti
in Iris tuis:qd te mihi exchibuiſſe nõ dubito:hoc ipſũoĩno apoſtolũ Paulũ credo exhibuiſſe in Ir̃is ſuis nõ uni
cuilibet hoĩ: ſed iudæis & græcis & oĩbus gẽtibus filiis ſuis: quos in euãgelio genuerat: & quos pariendos par/
turiebat: & deinde poſteroꝶ tot milibus fideliũ xpianoꝶ: ppter quos illa memoriæ cõmẽdabat᷑ epiſtola: ut ni
hil in ſua mẽte retineret: qd diſtaret a labiis. Certe factus es etiã tu tanꝗᷓ ego nõ mẽtientis aſtu: ſed cõpatientis
affectu: cũ cogitares tã me nõ relinꝗᷓndũ in ea culpa ĩ quã me ꝓlapſũ exiſtimaſti:ꝗᷓ nec te uelles ſi eo modo ꝓla
pſus eſſes. Vnde agẽs grẽ̃as beniuolæ mẽti erga me tuæ ſimul poſco: ut etiã mihi nõ ſuccẽſeas:ꝙ cũ in opuſcu/
lis tuis ali me mouerẽt: motũ meũ ĩtimaui: tibi hoc erga me ab oĩbus obſeruari uolẽs:quod erga te ipſe ſᷣua/
ui.ut ꝗcqd ĩprobandũ putant in ſcriptis: nec claudãt ſubdolo pectore: nec ita reprehẽdant apud alios: ut tace
ant apud me: hinc potius exiſtimans lædi amicitiã: & neceſſitudis iura uiolari. Neſcio eniĩ utrũ amicitiæ xpᷣia
næ putãdæ ſint: in quibus magis ualet uulgare puerbiũ: Obſequiũ amicos ueritas odiũ parit: ꝗᷓ eccleſiaſticũ.
Fideliora ſũt uulnera amici:ꝗᷓ uolũtaria oſcula inimici. Proinde chariſſimos nros qui nũis laboribus ſincæriſ-
ſime fauerit hoc potius ꝗᷓta poſſumus ĩſtãtia doceamus: quo ſciãt fieri poſſe: ut ĩter chariſſimos aliqd alteru/
tro mone cõtradicat᷑: nec tamẽ ipſa charitas minuat᷑: necueritas odiũ pariat: quæ debet᷑ amicitiæ: ſiue illud
ueꝶ ſit qꝗcõtra dicit᷑: ſiuecorde ueraci qualecũq; dicit᷑: nõ retinẽdo in mẽte qd a labiis diſtet. Credãt igit fres
nñ familiares tui: ꝗbus teſtimoniũ ꝑhibes ꝙ ſint uaſa Xpᷣi:me ĩuito factũ:nec mediocrẽ de hac re dolorẽ ĩeſſe
cordi meo: ꝙ læ meæ pᷣus in multoꝶ manus uenerint: ꝗᷓ ad te ad quẽ ſcriptæ ſũt puenire potuerũt. Quo autẽ
modo id acciderit: & longũ eſt narrare: & niſi fallor ſuꝑfluũ:cũ ſi ufficiat ſiqd mihi in hoc credat᷑:nõ eo factum
aio quo putat᷑: necoĩno meæ fuiſſe uolũtatis aut diſpoſitionis aut cõſenſiõis aut ſaltem cognitiõis: ut fieret.
Hæcſi nõ credũt quod teſtedeo loquor: quid amplius faciã: nõ habeo. Ego tamẽ abſit ut eos credã:hoctuæ ſã
ctitati maliuola mẽte ſuggerere ad excitãdas ĩter nos inimicitias: quas miſericordia dni dei nri auertata nobis
ſed ſine ullo nocẽdi aĩo facile de hoĩe humana uitia ſuſpicari: Hoc eni me de illis æquũ eſt credere: ſi uaſa ſũt
Xpi: nõ in contumeliã: ſed in honorẽ facta: & diſpoſita in domo magna: a deo ad omneopus bonũ. Quod ſi
poſt hãcatteſtationẽ meã: ſi in noticiã eoꝶ uenerit: facere uoluerint: ꝗᷓ nõ recte faciãt: & tu uides. qd ſane ſcri
pſerã: nullũ me librũ aduerſus te romã miſiſſe: ideo ſcripſerã: qa & libri nomen: ab ipſa epiſtola diſcernebã.
Vnde omnino neſcioquid aliud te audiſſe exiſtimauerã: & romã nec ipſam epiſtolã: ſed tibi miſerã: & aduer
ſus te non eſſe arbitrabar: quod ſincæritate amicitiæ ſiue ad admonendũ: ſiue ad te uel me abs tecorrigendũ:
feciſſe me noueram. exceptis autẽ familiaribus tuis: teipſum obſecro per gr̃am: qua redempti ſumus: ut quæ
cunq; tua bona quæ domini pietate tibi conceſſæ ſunt:in litteris meis poſui:non me exiſtimes inſidioſo blan
diloquio poſuiſſe. Siquid autem in te peccaui: dimittas mihi. Necillud quod de teneſctocuius poetæ fu
iii. „clxx.

—. . „.p . 2 1. . 2 . ta
ineptius fortaſſe: ꝗᷓ litteratius a me comemoratum eſt: amplius ꝗᷓ dixi: ad te trahas. cũ cõtinuo ſi ubiecerim:no

hoc ideo medixiſſe. ut oculos cordis reciperes: quos abſit unꝗᷓ ut amiſeris: ſed ut aduerteres: quos ſanos & ui/ n
giles haberes. propter ſolã ergo palinodiam ſi ſcripſerimus aliquid: quod ſcripto poſteriore deſtruere debea/
mus imitandam: nõ propter Steſichori cæcitatem: quã cordi tuo nec tribui:mec timui: attingendũ illud exiſti
maui: atq; idẽtidem rogo: ut me fidenter corrigas: ubi mihi hoc opus eſſe proſpexeris. Quanꝗᷓ enim ᷣm hono 4
rum uocabula: quæ iam eccleſiæ uſus obtinuit: epiſcopatus preſ byterio maior ſit: tamen in multis rebus Au 1
guſtinus Hieronymo minor eſt. Licet etiam a minore quolibet nõ ſit refugienda uel dedignãda correptio De
interpretatione tua iam mihi perſuaſiſti: ꝗqᷓ utilitate ſcripturas uolueris traſſferre de hebræis rut ſcilicet ea:quæ d
aiudæis prætermiſſa uel corrupta ſunt: proferres in mediũ: ſed peto inſinuare digneris: a quibus iudæis utrũ 4
ab eis ipſis: qui ante aduentũdomini interpretati ſunt? Et ſi ita eſt: quibus uel quonã eorum An ab iſtis po/ r
ſterius: qui propterea putari poſſũt aliqua de codicibus græcis uel ſubtraxiſſe: uel in eis corrupiſſe: ne illis teſti me
moniis de chriſtiana fide uincerentur? Illi autẽ anteriores: cur hoc facere uoluerint: non inuenio. Deinde no/ hel
bis mittas obſecro interpretationẽ tuam de. x. quam te edidiſſe neſciebam. librum quoq; tuum: cuius men n
tionẽ feciſti: de optimo genere interpretandi: cupio legere: & adhuc noſſe: quomodo coæquãda ſit in ĩterpre/ ul
te peritia linguaꝶ cõiecturis eoꝶ: qui ſctipturas ediſſerendo pertractant: quos neceſſe eſt etiã ſi recte atq; uni
us fidei fuerint uarias parere in multoꝶ locorũ obſcuritate ſententias: quis nequaꝗᷓ ipſa uarietas: ab eiuſdẽ fi in
dei unitate diſcordet. ſicut etiã unius tractator: ᷣm eandem fidem aliter atq; aliter eudem locum poteſt expo 1
nere. quia hoc eius obſcuritas patit᷑. Ideo aũt deſidero interpretationẽ tuam de. Nx. ut tanta latinorum inter 1p
pretũ qui qualeſcũq; hocauſi ſũt: quantũ poſſumus:ĩperitia careamus:& hi ꝗq me inuidere putãt utilibus la/ ln
boribus tuis: tandem aliq ſi fieri poteſt: intelligant: propterea me nolle tuã ex hebræo interpretationem in ec le
cleſiis legi. ne cõtra. Ixx. auctoritatẽ tanꝗᷓ nouũ aliquid proferentes: magno ſe cãdalo perturbemus plæbes Chri un
ſti: quaꝶ aures & corda illam interpretationẽ audire conſueuerunt: quæ etiã ab apoſtolis approbata eſt. Vn/ d
de illud apud Ionam uirgultum ſiin hebræo: nec hedera eſt: nec cucurbita: ſed neſcio quid aliud: quod trun/ ð=
co ſuo nixum nullis ſuſtentandũ adminiculis erigatur: mallem iam in omnibus latinis cucurbitam legi. Nõ un
enim fruſtra hoc puto ſeptuaginta poſuiſſe: niſi quia & huic ſimile ſciebãt. Satis me immo fortaſſe plus ꝗᷓ ſa 8
tis: tribus epiſtolis tuis reſpondiſſe arbitror: quarum duas per Cyprianum accepi: unam per firmum. Reſcri-
be quod uiſum fuerit ad nos uel alios inſtruendos. Dabo autem operam diligentiorem: quantum me adiu/
uat dominus: ut litteræ: quas ad te ſcribo: prius ad te perueniant: ꝗ ad quenꝗᷓ: a quo latius diſpergantur. Fate .
or enim nec mihi hoc fieri uelle de tuis ad me: quod de meis ad te factũ: iuſtiſſime expoſtulas. Tamen placet
nobis inuicẽ non tm charitas: ueꝶe etiam libertas amicitiæ. ne apud me taceas uel ego apud te: quod in noſttis
litteris uiciſſim nos mouet: eo ſcilicet aĩo qui oculis dei in fraterna dilectione non diſplicet. Quod ſi inter nos .

—

fieri bal ſine ipius dilectionis pernitioſa offenſione nõ putas: nõ fiat. Illa enĩ chanitas: quã tecũ habere uelle
rofiteor: maior eſt. ſed melior hæc minorꝗᷓ nulla eſt.
Sancti Auguſtini ep̃i ad beatũ Hieronymu preſbyteꝶ expoſitionẽ petẽtis de eo quod ſcribitur in canonica

—

ac uitioꝶ ᷣm philoſophoꝶ catholicorũq; ſententias. Epiſtola. CXV.
Vod ad te ſcripſi honorãde mihi in Chriſto frater Hieronyme quærens deanima humana:ſi na
ſcentibus ſingulis nouæ ſingulæ nuncuſq;ʒ fiunt: ubi peccati uinculũ contrahunt: qu od per ſa/
cramentũ gratiæ Chriſti etiam in infantibus recenter natis ſoluendũ eſſe non dubitamus: cũ in .
non paruũ uolumẽ procederet: nolui nulla alia onerare quæſtione. ſed quod urget acrius:mul/ .
t
B

Iacobi. Siquis totã legẽ ſeruauerit: offendataut in uno: factus eſt oĩum reus: ubi ꝑlurima tractat de cõnexide P

omhus e igendũ. Proinde quæro: & per de obſecro: ut exponas mihi quod multis exiſtimo profutu/
rum.aut ſi iam Veſabs te uel ab alio aliquo expoſitũ habes: dirigas nobis quomodo accipiẽdũ ſit: quod in epi
ſtola Iacobi apoſtoli ſcriptũ eſt. Quicũq; eni totã legẽ ſeruauerit: offendat autẽ in uno: factus eſtoĩum reus.
quæ res talis ac tanta eſt: ut q hinc tibi nõ iã olim ſcripſi:multũ me pœniteat. De agenda nãq; præſenti uita
quomodo ad uitã perueniamus æternã: no de præterita perſcrutanda: quã penitus demerſit obliuio: ſicut eſt
illud quod de anima ꝗᷓrendũ putaui: hæcuertitur quæſtio. Eleganter aũt dictũ eſſe narratur: quod huic rei ſa/
tis apte conuenit. Cũ quidã ruiſſet in puteum: ubi aqua tanta erat: ut eũ magis exciperet ne moreretur:ꝗᷓ ſuf
focaret ne loqueretur: acceſſit alius: & eo uiſo admirans ait. Quomodo huc cecidiſti? At ille. Obſecro inquit
cogita quomodo hinc me liberes: non quomodo hucceciderim quæras. Ita quoniam fatemur: & fide catholi
ca tenemus de reatu peccati tanꝗᷓ de puteo etiam paruuli infantis animam Chriſti gratia liberandam: ſatis eſt
ei:ꝙ modum quomodo ſalua fiat nouimus: etiam ſi nunꝗᷓ quomodo in malum illud deuenerit nouerimus
Secfideo putaui eſſe querẽdum:ne forte exillis opinionibus incarnationis animæ aliquã teneamus ĩcautius:
quæ liberandã prorſus aĩam paruuli cõtradicat: negans eã eſſe in iſto malo. Hocigitur firmiſſime retento: ꝙ
aĩa paruuli de reatu peccati liberãda eſt: nec alio modo liberãda niſi gra dei per Ieſũ xpᷣm dominum noſtrum
ſi poſſumus etiam ipſius mali cauſam & oniginẽ noſſe: uaniloquis non diſputatoribus: ſed litigatoribus para
tius inſtructiuſq; reſiſtimus. Si aut nõ poſſumus:nõ ꝗqa latet miſeriæ principiũ: ideo pigreſcere miſ. ericordiæ
debet officium. Aduerſus eos autẽ qui ſibi uidenturſcire quod neſciunt: hoc tutiores ſumus: ꝙ hancigno/
rantiam

denmn
nosli,
re debe,
lluder
bmbor⸗
kebags
tepto.
ete⸗ gur

Arsuni
eilotl
Meinleno
cuius en
ini tene⸗
de t ll
deiulcin
deſtepe
rkum inter
tlibus 1,

dneminee

den

nnelt ,
os n,
nly N
eluil
un Neln
nmeu/
Anmut kee
nenpint
linmln
tintetmm

hereuel:

(anonic:

conkri⸗
.
mamlim
vodoel
muszcl n
ciumul,
opwfun
golng
olumten.
ioſank
hurnir
nennil
eo ngu
glertd
mlint
vovenmn
15 aums
eteten 09
nnoſkun
vnbuß
lenone
. mei⸗
nam

rantiam noſtrã non ignoramus. Aliud eſt enim quod neſcire malum eſt:aliud quod ſciri uel non poteſt: uel
non opus eſt: uel ad uitam quam quærimus indifferẽs eſt. Hoc eſt uero quod de litteris apoſtoli Iacobi nunc
requiro: in hac ipſa qua uiuimus & ut ſemperuiuamus deo placere ſtudemus actione uerſatur. Quomodo
igitur intelligẽdũ eſt obſecro te: quicunq; totam legem ſeruauerit: offendat autem in uno: factus eſt omniũ
reus? Ita ne qui furtum fecerit:ĩmo uero qui dixerit diuiti: ſede hic: pauperi autem tu ſta illic: & homicidii &
adulterii & ſacrilegii reus eſt? Quod ſi non eſt: quomõ qui uno offendit factus eſtomniũ reus? An illlud qc
dixit de diuite & paupere ad iſta non pertinet: quorũ ſiquis offenderit: fiet omniũ reus Sed recolendũ eft un
de uenerit illa ſentẽtia: & quæ illam ſuperiora pepererint: quibuſq; cõnexa dependeat. Fratres mei nolite in/
quit in perſonaꝶ acceptione habere fidem domini noſtri leſu chriſti gloriæ. Eteniĩ ſi introierit in couentu no
ſtro uir annulũ aureum habens in ueſte candida: introierit autem & pauper in ſordido habitu: & intendatis
in eũ qui indutus ueſte præclara: & dicatis ei: tu ſede hic bene:pauperi autẽ dicatis:tu ſta illic: aut ſede ſub ſca
bello pedũ meorum: nõne iudicatis apud uoſmetipſos? & facti eſtis iudices cogitationũ iniquarum: Audite
fratres mei dilectiſſimi: nõne deus elegit pauperes in hoc mũdo: diuites in fide: & hæredes regni: quod repro/

miſit deus diligẽtibus ſe? Vos autẽ exhonoraſtis pauperem: propter illũ ſcilicet cui dictũ eſt:ſta illic: cum ha/

benti annulũ aureum dictum eſſet: tu ſede hic bene. Acdeinde ſequitureandem ipſam ſentẽtiam latius uer-
ſans & explicans: nonne inquit diuites per potentiam opprimũt uos: & trahũt ad iudicia? Nonne ipſi blaffe/
mant bonũ nomẽ: quod inuocatum eſt ſuperuos? Siquidẽ legem perficitis regalem m ſcripturam: diliges
proximũ tuũ ſicut teipſum: benefacitis. Si autẽ perſonas accipitis: peccatum operamini: redarguti a lege qua
li tranſgreſſores. Vide quẽadmodum tranſgreſſores legis apellat: qui dicunt diuiti ſe ede hic: & pauperi ſta il/
lic. Vnde ne putarent contẽp tibile eſſe peccatũ: in hac una re legem tranſgredi: ſecutus adiunxit. Quicũq; to
tam legem ſeruauerit: offendat aũt in uno: factus eſt omniũ reus. Qui enim dixit non mœcchaberis: dixit: &
non occides. Quod ſi non occidis: mœccharis autẽ: factus es tranſgreſſor legis. propter id quod dixerat redar
guti a lege: quaſi tranſgreſſores. Quæ cum ita ſint conſequẽs uidetur: niſi alio modo intelligendũ oſtendat᷑:
ut qui dixerit diuiti: ſede hic: & pauperi ſta illic:huic non honorẽ: quem illi deferens: & idolatra & blaſfemus
& adulter & homicida: & ne quod longum eſt: cũcta cõmemorem: reus omniũ criminũ iudicãdus eſt. Offen
dẽs quippe in uno factus eſt omniũ reus. At enĩ qui unam uirtutẽ habet: oẽs habet: & qui unam non habet:
nullã habet. Hoc ſi uerũ eſt: confirmat iſta ſentẽtia: ſed ego eam exponi uolo: non cõfirmari: quæ per ſeipſã
apud nos oĩbus philoſophoꝶ auctoritatibus firmioreſt. Et illud uidẽ de uirtutibus & uitiis: ſi ueraciter di/
citur: nõ eſt cõſequẽs: ut ꝓpter hoc oĩa peccata ſint paria. Nã G de ĩſeparabilitate uirtutũ: niſi forſitã fal/
lor:tamẽ ſi uerũ memini: quod uix memini: oĩbus philoſophis placuit: qui eaſdẽ uirtutes agẽdæ uitæ neceſ/
ſarias eſſe dixerũt. Hoc aũt de parilitate peccatoꝶ ſoli Stoici auſi ſũt diſputare: cõtra omnẽ ſenſũ gñis huma
ni. quã eorũ uanitatẽ in Iouiniano illo: qui in hac ſentẽtia Stoicus erat: in aucupãdis aũt & defenſãdis uolu/
