ria nõ oẽs dormiemus: oẽs aũt ĩmutabimur. utrũq; enĩ in græcis codicibus ĩuenit᷑. Sup quo Theodorus hera Gden
cleotes: quæ urbs olim perinthus uocabat᷑: in cõmentariolis apoſtoli ſic locutus eſt: oẽ quidẽ nõ dormiemus nier
oẽs aũt ĩmutabimur. Enoch enĩ & Helias mortis neceſſitate ſupata: ita ut erãt in corporibus de terrena cõuer feſun
ſatione ad cæleſtia regna trãſlati ſũt. Vnde & ſancti qui die cõſumationis atq; iudicii in corporibus reperiẽdi Pp
ſuũt cũ aliis ſãctis: qui ex mortuis reſurrecturi ſũt: rapient in nubibus obuiã Xpo in aera: &nõ gultl mortẽ ul
erũtq; ſemp cũdno grauiſſima mortis neceſſitate calcata. Vnde ait apoſtolus: oẽs quidẽ non dormiemus: oẽs tunn
aũt ĩmutabimur. Qui enĩ ex mortuis reſurrexerint: & in nubibus uiuẽtes rapti fuerint: trãſibũt ad ĩcorruptio i
nẽ:& a mortalitate in ĩmortalitatẽ mutabunt᷑: nõ in tpe:nõ ſaltẽ in breui ſpatio: ſed in atomo & in puncto tẽ OW ß”
poris atq;ꝛ momẽto: quo palpebra oculi moueri poteſt in nouiſſima tuba. Tãta eni fiet celeritate reſurrectio Ar
mortuoꝶ ut uiui quos in corporibus ſuis cõſumationis tps ĩuenerit: mortuos de ĩferis reſurgẽtes pᷣuenire nõ h
ualeãt. Quod manifeſtius Paulus diſſerẽs ait. Canet enĩ tuba: & mortui reſurgẽt ĩcorrupti: & nos immutabi/ r
mur. Oportet enĩ corruptibile iſtud ĩduere ĩcorruptionẽ: & mortale iſtud ĩduere ĩmortalitatem: ut poſſit in mnn
utrãq; partẽ uel in pœnis uel in cæloꝶ regno manere ppetuo. Diodorus tharſenſis eps pᷣterito hoc capitulo in iti
cõſeꝗntibus breuiter annotauit: in eo ꝙ ſcriptũ eſt: & mortui reſurgẽt ĩcorrupti: & nos ĩmutabimur. Si inqt pb
ĩcorrupti reſurgẽt mortui: haud dubiũ ꝗn & ipſi ad meliora mutati: qd neceſſe fuit dicere & nos immutabi/ luut
mur? An in hoc uoluit ĩtelligi: ĩcorruptio coĩs ſit oĩum: ĩmutatio aũt ꝓprie iuſtoꝶ:dũ nõ ſolũ incorruptio/ l

nẽ & ĩmortalitatẽ: ſed & gloriã conſequunt᷑ Apollinaris licet aliis uerbis eadẽ quæ Theodorus aſſeruit quoſ W
dã nõ eſſe morituros: & de pñti uita rapiendos in futurã: ut mutatis glorificatiſq; corporibus ſint cũ Chriſto:
Quod nũcde Enoch & Helia credimus. Didymus nõ pedibus ſed uerbis ĩ Origenis trãſiẽs ſnĩam: cõtraria uia

gradit᷑. Ecce myſteriũ uobis loquor: oẽs quidẽ dormiemus: nõ oẽs aũt ĩmutabimur. qd ita diſſeruit. Si nõ ĩdi P

geret reſurrectio ĩterprete: nec obſcuritatẽ hret in ſenſibus: nunꝗᷓ Paulus poſt multa quæ de reſurrectione lo/
cutus eſtĩtuliſſet. Ecce myſteriũ uobis dico: oẽs quidẽ dormiemus: ideſt moriemur: nõ oẽs aũt ſed ſoli ſancti
imutabunt᷑. Scio ꝙ in nonullis codicibus ſcriptũ ſit. nõ quidẽ oẽs dormiemus: oẽs aũt ĩimutabimur. Sed coſi
derandũ: an ei qd pᷣmiſſũ eſt: oẽs imutabimur: poſſit cõuenire qd ſeꝗtur:mortui reſurgẽt incorrupti: & nos 8
Imutabimur. Si enĩ oẽs ĩmutabunt᷑: & hoccõe cũcæteris eſt:ſuꝑfluũ fuit dicere: & nos ĩimutabimur. Quam

ob rẽita legendũ eſt:oẽs quidẽ dormiemus: nõ oẽs aũt ĩmutabimur. Si enĩ in Adã oẽs moriunt᷑: & in morte
dormitio eſt: oẽs ergo dormiemus ſiue moriemur. Dormit auũt iuxta idioma ſcripturaꝶ: qui mortuus eſt ſpe
reſurrectionis futuræ. Oĩſq; qui dormit expgiſcit᷑: ſi tũ nõ ſubita uis mortis eũ oppᷣſſerit: & mors ſõno fuerit

copulata. Cũq; oẽs ita dormierint lege naturæ: ſoli ſãcti in corpore & aĩa in melius mutabunt᷑: ita ut ĩcorru/ 8
ptio oĩum reſurgentiũ ſit. Gloria aut atq; mutatio ꝓprie ſctõꝶ. Quodq; ſeqtur iuxta græcos ey Inpimu ſiue
poοσοX“ͤ1Hτν. Vtrüq; eni legit: & ni ĩterpretati ſũt in momẽto & in ictu ſiue in motu oculi: idem pᷣfatus no
Didymus ita explanauit. Iũcta ſimul oĩum reſurrectiõe rapient᷑ obuiam Xpo. Sed hi quos mors diſſoluerit
. quæ pns ſermo ſignificat. Quãdo enĩ dicit in puncto tpis & in motu oculi atq; momẽto: futurã oĩum reſur/ KW
rectionè cunctã pᷣmæ & ſecũdæ reſurrectiòis fabulã excludit: ut alii pmi: alii nouiſſimi reſurrecturi eſſe credã
tur. Atomus aut punctũ tꝑis eſt. quod ſecari & diuidi põt. Vnde & Epicurus ex ſuis atomis mundũ ſtruit: & ltn
uniuerlſa nck
Ni⸗

4 melt
utcüel
himt

velten

ha D

kerncbal

far

ſann

umäd

mih
eſlerich
Paraueri
t at 4
opbun
coe
rragin⸗
ulsr,
Connih
lienhl
luoten
mmemas
mncduer
cenill
dmort:
lenusdis
ſcompen
pnn .
lelumnain
pPuenr i
immutbi
tpoalt 6
apinbin
ur.Aun
mmuth,/
womnpti⸗
ſnitql
i Chulto
intuu
Sinil
ectoneb
lſoliint
it elell
ptim

ut. un

Vin mone

uvelh⸗
lono n
ut Cconn/
orne iu
ſem ins
leluen
lunniu⸗
let
6 ſrutu⸗
miel

uniuerſa cõformat. Ictuſqʒ oculi ſiue motus qui græce dicit᷑ ꝑ& tanta uelocitate tranſcurrit: ut pene ſenſu
uidentis effugiat. Veꝶ qa in plæriſq; codicibus ꝓ pσ ideſtictu uel motu pi legitur: hoc ſentire debemus
ut quõ leuis pluma uel ſtipula: aut tenue ſiccũq; foliũ uẽto flatuq; raptat᷑: & de terra ad ſublime trãſtertur. ſic
ad ictũoculi: & ad nutũdei: oĩum mortuoꝶ corpora mouebunt᷑: parata ad aduentu iudicis. Quodq; iũgit &
dicit. In nouiſſima tuba: canet enĩ tuba: & mortui reſurgẽt ĩcorrupti:& nos ĩmutabimur. Oportet eni corru/
ptibile hoc ĩduere ĩcorruptionẽ: & mortale hoc ĩduere ĩmortalitatẽ: duplicẽ habet ĩtelligentiã: ut clagor tubæ
aut uocis ĩdicet magnitudinẽ: iuxta illud qd ſcriptũẽ: ſicut tuba exalta uocẽ tuam: Aut aptã oĩum reſurrectio
nẽ iuxta illud quod ĩ euãgelio legimus: tu aũtcũ facis elemoſynã:noli tuba canere añ te.hoc ẽ abſcodite fac mi
ſericordiã: & in ſecreto: ne uidearis de alterius miſia gloriari. Quærimus aũtcur ad nouiſſimã tubã mortuos
ſcripſerit reſurrecturos. Quado enĩ nouiſſima dicit᷑: utiq; aliæ præceſſerũt. In apocalypſi Ioãnis. vii. deſcribu
tur angeli cũ tubis: & unoquoq; clãgẽte:primo uidelicet ſecũdo & tertio ꝗᷓrto & qnto & ſexto:qd per ſi ingulos
actũ ſit: ĩdicat᷑. Nouiſſimo aũt ideſt ſeptimo claro tubæ ſtrepitu pſonãte: mortui ſuſcitant᷑: corpora quæ pri
us hũerant corruptibilia: ĩcorrupta recipiẽtes. Vn poſt nouiſſima tubã exponit apoſtolus qd ſequat᷑. Canet
eni tuba:& mortui reſurgẽt ĩcorrupti:nos aũt ĩmutabimur:qũ dicit nos:aliũ ſe:& eos:qui ſecum ſunt:præter
mortuos eẽ ſignificat. Ad qd ĩtelligendũ:ſuũt qui dicãt mortuos qui reſurgãt ĩcorrupti: eẽ corpora mortuoꝶ:
eos aũt qui dicant eẽ mutadi: aĩas debere accipi:qn in maiorẽ gloriã fuerint cõmutatæ: & puenerint in uiꝶ pfe
ctũ: & mẽſurã ætatis plenitudinis Xpi. Alii uero aſſerũt mortuos debere ĩtelligi pctõres: qui reſurgẽt ĩcorrupti
ut poſſint æterna ſuſtinere ſupplicia. Eos aũt qui cõmutant᷑: eẽ ſãctos: qui de uirtute ĩ uirtutẽ: & de gloria trãſ
ferun t᷑ in gloriã. Vñ ad ĩcorruptionẽ mortuoꝶ ĩtulit. Oportet enĩ corruptiuũ hoc induere ĩcorruptionẽ. Ad
idaũt qd dixerat: nos ĩmutabimur: illud adiuxit. & mortale hoc ĩduet ĩmortalitatẽ. aliud eſt enĩ ĩmortalitas:
aliud incorruptio. ſicut aliud mortale: & aliud corruptiuũ. Quicqdaut mortale eſt: & corruptiuũ eſt: ſed non
qd corruptiuũ: ſtatim & mortale. Corruptiua ꝗppe ſũt corpora quæ carẽt aĩa: & tũ nõ ſũt mortalia. qa nunꝗᷓ
huũere uitã. qd ꝓprie aĩantiũ eſt. un ſignater apoſtolus: corruptioi incorruptionẽ: & mortalitati ĩmortalitatẽ:
reſurrectionis futurã tpe copulauit. Achatius: Cæſareæ: quæ prius Turris Stratonis uocabat᷑:poſt Euſebiũ

Pamphili epᷣs in quarto oXαππο αιſHιαaααπιH νσideſt collectarum quæſtionu libro: ꝓponẽs ſibi haãc eandẽ

quæſtionẽ latius diſputauit: & utrũq; ſuſcipiẽs qd ĩter ſeuidet᷑ eẽ cõtrariũ: poſt principiũ qcłomiſimus:ſic lo

cutus eſt. Dicamus primũ de eo:qd magis in plurimis codicibus inuenit᷑. Ecce myſteriũ dico uobis:oẽs ꝗdem
dormiemus:nõ oẽs aũt ĩmutabimur.M yſteriũ dixit: ut attẽtiores faceret auditores de reſurrectiõe plenius diſ
ſerturus. Dormitio aũt mortẽ iſtã quæcõis eſt oĩum ſi ignificat: uñ rectiſſime poſuit ꝙ oẽs dormiamus:ideſt

moriamur:ſicut ſupra dixit. Quõin Adã oẽs moriunt᷑: ſic & in Xpo oẽs uiuificabunt᷑. Cũ ergo oẽs morituri
ſint: audite ſacf̃a quæ dico. oẽs qdem dormiemus: ſed nõ oẽs ĩmutabimur. Canet enĩ tuba:haud dubiũ quin
angelus ſeptimus: & mortui reſurgẽt incorrupti. Si aũt incorrupti erũt mortui: quõ nõ ĩmutabunt᷑: cũ incor
ruptio ipſa mutatio ſit: Sed hæc cõmutatio ꝗᷓ Paulus mutãdus: & ſãcti ſũt:glorificatio ĩtelligit᷑. Incorruptio
auũt iccirco cõis eſt oĩum: qa in eo miſerabiliores erũt pctõres: ut ad tormẽta ppetui ſint: & nõ mortali & corru
ptibili corpore diſſoluant᷑. Legimus in eadẽ epiſtola apoſtolo diſſerente ſecretã diuerſitatẽ reſurrectiõis: non

in natura corpoꝶ: ſed in uarietate gloriæ: dũ alii reſurgũt ad pœnas ppetuas: alii ad gloriã ſẽpiternã. Alia eni

caro uolatiliuũ: alia piſciũ: alia iumẽtoꝶ: & corpora cæleſtia: & corpora terrena. Sic inꝗt erit & reſurrectio mor/
tuoꝶ:cui ſentẽtiæ magis acqeſcit eccleſia. ut oẽs cõi morte moriamur: &nõoẽs mutemurĩ gloriã. Iuxta illud
qd Daniel ſcribit: multi dormiẽtes ĩ terræ puluere reſurgẽt: alii in gloriã æternã: alii in cõfuſionẽ obꝑrobriũ
ſempiternũ. Qui enĩ reſurgẽt in obprobriũ & cõfuſionẽ ſempiternã: nõ reſurgẽt in ætemã gloriã. in quã Pau

lus:& qui cũ eo ſũt mutabunt᷑.Quæ cũ ita ſe hẽant:& ſicĩtellecta ſint a nobis:eoꝶ tãtũ cõmutationẽ ſuſcipe

re:qui reſurgẽt in gloriã. Pctõꝶ aũt & qui mortui infideliũ appellant᷑: & reſurgẽt incorrupti: nequaꝗᷓ cõmuta
tionẽ: ſed pœnas ppetuas eẽ dicẽdas. Trãſeamus ad ſecũdã lectionẽ: quæ ita fert᷑ in plæriſq; codicibus. nõ qui
dẽ oẽs dormiemus. oẽs aũt ĩimutabimur: Ex qua nõnulli aſſerũt multos uiuos in corporibus reperiẽdos. & ſi
nõdormiãt oẽs:nõ oẽs eſſe morituros.ſi aũt nõ moriant᷑ oẽs:nõ oẽs reſurrecturos. Reſurgere enim ꝓprie di/
cit᷑: qui prius moriendo cecidit. Vn & Paulũ uolũt ſcribere in prima ad theſſalonicenſes epiſtola. Nos qui ui
uimus: qui reſidui ſumus: in aduẽtu dni nõ præueniemus eos qui dormierũt. qm ipſe dũs in iuſſu: in uoce ar

chageli: in tuba dei deſcẽdet de cælo: & mortui in xpᷣo reſurgẽt primi. deinde nos qui uiuimus: qui reſidui ſu/

mus ſimul cũillis rapiemur in nubibus obuiã Xpo in aera: & ſic ſemꝑ cũdno erimus. Et ex his dictis ꝓbare co
₰ — — — . „— . — — ⸗ . . — .—
nant᷑ apoſtoluũ Paulũ & ꝗ cũ eo ſcribebãt epiſtolã: putaſſe ſe nõ eſſe morituros: ſed repiendos die cõſumatiõis
in corpore. Quod ſi ueꝶ eſt: errauit Paulus: & humana æſtimatiõe deceptus eſt: ut arbitraret᷑ ſe ĩueniẽdũ in cor

pore:qd falſũ eſſe reꝶ exitus approbauit. Hoc ĩtellexerãt & illi theſſalonicenſes ſacia ſermonis myſtici neſciẽ⸗
tes: & cõiecturis uariis fluctuabãt. dicebãtq; ſi Paulus ĩueniẽdus in corpore eſt: ꝓximus eſt dies iudicii. Vñ cor

rigit eos: ſecũdã epiſtolã ſcribens. Rogamus uos fres per aduentu dni nii Ieſu xpi: & nr̃am cõgregationẽ ĩipſũ

utnõ cito mẽte moueamini: nec terreamini: neq; p ſpm: neq; ꝑ uerbũ neq; per epiſtolã tanꝗᷓ per nos miſſa:qſi

inſtet dies dui:ne ꝗs uos ſeducat ullo mò.qm̃ niſi diſceſſio uenerit primũ: & reuelatus fuerithõ peccati: filius
pditiõis q aduerſat & extollit᷑ ſup oẽ qddicit᷑ deus: & qdcolit᷑: ita ut in tẽplo dei ſedeat: oſtendens ſe tanꝗᷓ ſit
r clix.

deus: Nõ meminiſtis ꝙ cũ apud uos eſſẽ: hæcdicebã uobis/ Quibus dictis hoe ant eos reuocet ab errore:ne

putẽtdiẽ appropĩquare iudicii: & id quod ſcripſerat: nos qui uiuimus: qui reſidui ſumus: in aduẽtudni non
præueniemus eos qui dormierũt:aliter ĩtelligãt:ꝗᷓ intelligi uoluitipſe qui ſcripſit. Neq; eni fieri põt:ut qui ad
Timotheũu ſcripſerat. Ego enĩ iã delibor: & tpᷣs relolutiõis meæ inſtat: putaret ſe in carne ppetuũ: & nunꝗᷓ eſſe
morituꝶ: & de uita terrena ſtatĩ ad regna cæleſtia trãſituꝶ: præſerti cũ ad Romanos ſcribẽs eadẽ dixerit. Quis
me liberabit de corpore mortis huius: Et ad Corĩthios. habitãtes in corpore pegrinamura dno. magis aũt uo
lumus exire de corpore:& præſẽtes eſſe cũ deo. qui hæcdicebat: nouerat utiq; ſe eẽ morituꝶ. Melius eſtigit᷑ ſpi
ritaliter ſẽtire qd ſcriptũ eſt:& dormitionẽ in præſẽti loco nõ mortẽ accipe:per quã aĩa a corpore ſeparat᷑: ſed
pctm̃ poſt fidẽ & offẽſã dei: dormitionẽq; poſt baptiſmũ:de qua & ad corĩthios loquebat᷑: Et iõ interuos mul
ti infirmi ſũt: & dormiũt plurimi. Et in alio loco. Ergo & qui dormierũt in xpo pierũt: qui cũ mortui ſint: non
ſũt ppetua morte pituri: qa nõ in mortali crimĩe cõtinent᷑: ſed leui modicoq; pctõ. Quod & alius ſactus ui/
tare cupiẽs loquebat᷑: ne forte obdormiã in morte. Eſt igit᷑ ſõnus pcti qui ducit ad mortẽ: & eſt alia delicti dor
mitio quæ mortenõ ſtrigit᷑. Qui ergo uixerit ea uita quæ dicit. Ego ſũ uita (etenĩ uita nr̃a abſcõdita eſt cũ xpᷣo
ĩdeo)& nunꝗᷓ ab ea fuerit ſeparatus: nec ad mortẽ uſq; peccauerit: iſte de uiuẽtibus & ſemꝑ uiuẽtibus eẽ dicit᷑:
de ꝗqbus & Saluator in euãgelio Ioãnis myſtico ſermone teſtat᷑. Qui credit in me:nõ monet᷑. Et oĩs qui uiuit:
& credit in me:nõ moriet᷑ in æternũ. Vñ & apoſtolus dni ſui calcãs ueſtigia: ea docuit diſcipulos: quæ didicit a
magiſtro:oẽs itaq; nõ dormiemus. Qui enĩ oĩ cuſtodia ſeruatcor ſuũ: & ad Xpᷣi præcepta uigilat: mandatiq;

eius memor eſtdicẽtis: uigilate: qa neſcitis qua hora fur ueniat. Et in alio loco.ne dederis ſomnũ oculis tuis:&

palpebris tuis dormitationẽ: ut ſaluus fias:ꝗᷓſi caprea de uinculis: & qᷓſi auis de laqueis: iſte nõ dormiet. Cũq;
igit᷑ quidã nõ dormiãt: qui ſemꝑ in Xpo uiuut & uigilãt: ſequit᷑ ut nequaꝗᷓ oẽs dormiãt: & ecõtrario oẽs ĩmu/
tent nõ ĩmutatiõe gloriæ: quæ ppriedebet᷑ ſãctis: ſed ea ĩmutatioe: qua corruptiuuũhoc ĩcorruptiuũ efficit᷑: ut
uel pœnas uel præmia recipiãt ſebiterna. Qlod ſi dormierit aliqs in xpᷣo: & negligẽtiæ ſõno obdormierit: de/

bet audire qd ſcriptũ eſt. Nunꝗd qui dormit nõ reſurget? Qui uero nõ dormit ſed uigilat: & ſempuiuitĩ xpᷣo
de uita ad uitã traſiet: ſiue rapiet᷑ in nubibus: ut ſempꝑ cũ dũño ſit.De iſtiuſmodi dormiẽtibus Lazarus erat: de

quo dũs ait. Lazarus amicus nr dormit. & de hoc dormiẽte dicebat ad Marthã: qui credit ĩ me:etiã ſi mortuus

fuerit uiuet. & oĩs ꝗquiuit: & credit ĩ me:nõ moriet᷑ ĩ æternũ. Qui enĩ tota mẽte ĩ xpᷣo cõfidit:etiã ſi uthõ lapſus

mortuus fuerit ĩ pctõ: fide ſua uiuit ĩ ppetuũ. Alioꝗn mors iſta cõis ẽ: credẽtibus & nõ credẽtibus debet᷑ æqliter
& oẽs pariter reſurrecturi ſũt. Alii in cõfuſionẽ æternã: alii ex eo: ꝙ credut: in ſẽpiternã uita. Et ſic ſtare põt: ut
ui credit in xp̃o:nõ moriat᷑: & etiã ſi mortuus fuerit uiuat in æternũ. quod iuxta corporalẽ mortem: excepto
Enoch & Helia:nulli cõtigiſſe pſpicuũ eſt. Quiaũt fidei magnitudine ſemꝑ uiuũt in chriſto: nõ dormiẽt neq;
morient:ſed imitatores eruũt uitæ apoſtolicæ: qui abſq; ulla culpa uixerũt in lege iuſticiæ: & ad finẽ dñi trãſeũ/
tes:credẽtelq; in eu:qui uita uocat᷑ & reſurrectio:nunꝗ dormiere: nunꝗᷓ mortui ſũt. Aĩa enĩ quæ peccauerit:ip

ſa moriet᷑. Sicut igit aĩa quæ peccat: uiuẽte corpore mortua eſt: & eadẽ die qua peccauerit: dormit in mortẽ:di

cẽte eccleſiaſte: ꝗ peccauerit: mortuus eſt ex tũc: ſic aĩa quæ xp̃i præcepta ſeruauerit: etiã ſi corpus mortuũ fue
rit: uiuet ĩ æternũ. Hoc aut ſciẽdũ: ꝙ magis cõueniat ueritati: ita legere: oẽs qdẽ dormiemus:nõ oẽs aũt ĩmuta
bimur: maxĩe qa ſequit᷑:mortui reſurgẽt incorrupti: & nos imutabimur.Si enĩ oẽs ſũt ĩmutãadi iuxa alterã le/
ctionẽ: quõ poſtea dicit᷑: qſi præcipuũ atq; priuatũ & ꝓpriũ apoſtoloꝶ: & nos imutabimur? Quãdo aũt dicit
nos: ſãctos quoſq;ʒ ſignificat. Quæritis quò ĩtelligẽdu ſitillud: quod in prima ad Theſſalonicẽſes epiſtola ſcri
bit᷑ Hocenĩ uobis dicimus in uerbo dñi: qa nos qui uiuimus: qui reſidui ſumus in aduẽtu dñi non præuenie
mus eos:qui dormieruũt. qmipſe ds in iuſſu: & in uoce archãgeli: & ĩ tuba dei deſcẽdet de cælo: & mortui qui ĩ
Apo ſut:reſurgẽt primi.deinde nos qui uiuimus: qui reſidui ſumus: ſimul cũ illis rapiemur in nubibus obuiã
Xpo ĩ aera:& ſic ſemp cũ dio erimus. Sup quo ꝗᷓuis ſi upior Achatii diſputatio plenius diſputarit:tñ dicẽdũẽ:
d uideat aliis: Theodoro uidelicet apollinari & diodoro: qunã ſequunt᷑ ſnĩam. quoꝶ Diodorus hæc ſcripſit
reſiduos: Atq;ʒ uiuẽtes Paulus apoſtolus uocat nõ quo uelit ĩtelligi: & ſe & alios reſurrectionis tꝑeĩ corpore re
piendos: ſed nos dixit ꝓeo quod eſt iuſtos: de quoꝶ & ego ſũ numero. ſpſi enĩ rapientur obuiã Xpᷣo & nõ pec/
catores. Viuẽtes aũt nõ iuxta tropologiã ſãctos accipimus: qui pctõ nõ mortui ſũt: ſed oẽs quos in corpore ad
ueniẽs Xps inuenerit. Quod ſequit nõ præueniemus eos qui rmmietiitmequacj ad peccatores referre debe-
mus. Neq; enĩ pctõres cũ iuſtis rapient᷑ obuiã Apo: ſed eos quos mos diſſoluerit. Veꝶ qd iſta perqro:& apo/
ſtolicis dictis calũnia facio? cũ ipſe manifeſtiſſime ſcnibat ꝗ reſidui ſumus ĩ aduẽtu qñi? Qui ſũt aũt reſidui:
uerbis diſcimus Saluatoris. ſicut in diebus Noe ducebãt uxores & nubebãt: & repẽte uenit diluuiũ: & tulitoẽs
ſicerit aduẽtus filii hoĩs. Quibus ſermonibus approbat᷑ in fine mũdi multos uiuos & adhuc in corporibus re/
periẽdos Sequit᷑ in iuſſu in uoce archangeli: & mortui reſurgẽt primi. Et hoc rurſuũ Saluator loquit in euage
lio. Media aũt nocte ſpõſus ueniet:qui utiq; uiuentes in corpore deprehẽdet.qũ duo erũt ĩ lectulo uno:unus
aſſumet᷑: & alius relinquet᷑: & duæ molẽtes:una aſſumet᷑: & alia relinquet᷑. Quibus dictis oſtẽdit᷑: medio no/
ctis: ſecuris oĩbus cõſumationẽ mũdi eſſe uẽturã. Origenes in tertio uolumine sFuyuu& incovr ideſt expoſi⸗
tionũ epiſtolæ Pauli ad Theſſalonicenſes primæ: poſt multa: quæ uario prudentiq; ſermone diſſeruit: hæc in
tulit: de ꝗbus nulli dubiũ eſt: & Achatiũ plæraq; libaſſe. Quid eſtergo qddicũt Theſſalonicenſes in u erbodei

Paulus

Pau
eos:
lus:
1
lüco
negu
tanm
lemea
tco
Carn

M

benen
iuläinn
dgli
Annik
gent
gbürn
B igtti
epargk e
teruos nll
tuiſintnon
bſichul,
ndelie
ettciri
bus Cat
igquinit
luedllan
immtni
bollsnc
mir i
tosin/
üchct
ormmierdde
puutiri
ansenti
iſinorun
thöln⸗
ebetait
ſtarpir

ttemeechn .

Lormim
ediinii
peceunmt,
tinmonil
mortuͤf
Saütimue
adleti/
aitda
pibt li
la⸗
ottunqutt
busobuui
narlanpi

ſcotporen

onen

tcotpole⸗
—
olo
üͦt ran
ulus
orbion⸗
utinenig
unoin
oi⸗

uchren

Paulus & Siluanus: & Timotheus. Nos qui uiuimus:qui reſidui ſumus in aduentu dñi non præueniemus
eos:qui dormierũt. Qui ſũtiſti uiuẽtes qui loquunt talia?Vtiq; Paulus nõ ab hoĩbus:nec per hoĩes apoſto/

lus: & chariſſimus eius filius in fide Timotheus & Siluanus: qui illis erat in affectione & uirtutibus copula/

tus. Et hoc nõ ſolũ illi: ſed quicũq; Pauli & ſcientia & cõuerſatiõe ſimilis eſt:dicere põt:nos qui uiuimus:quo/
rũcorpus mortuũ ẽ ꝓpter pctm:ſpũs aut uiuit: ꝓpteriuſticia: & quoꝶ mortificata ſũt mẽbra ſuꝑ terrã: ita ut
nequaꝗᷓ cõcupiſcat caro cõtra ſpm. Si enĩ adhuc deſiderat caro: uiuit: & ꝗa uiuit:deſiderat: & nõ ſũt mortifica/
ta mẽbra illius ſuꝑ terrã. Quod ſi mortificata ſũt: nequaꝗᷓ cõtra ſpm cõcupiſcũt: quæ mortificatiõe ſui huiuſ
cemodi deſideriu ꝑpdiderũt. Sicut igit᷑ ꝗquita caruere pᷣſẽti: ad meliora trãſlati ſũt: magis uiuũt:depoſito mor
tis corpore: & uitioꝶ oĩum ĩcẽtiuis. Sic qui mortificatiõe leſuũ in corpore ſuo circũferũt: & nequaꝗᷓ uiuũt iuxta
carnẽ: ſed iuxta ſpm: uiuũut in eo qui uita eſt. & uiuit in eis Xps.de quo ſcriptũ eſt. Viuus eſt ſermo dei & efli/
cax: qui eſt dei uirtus deiq; ſapiẽtia. Viuũt enĩ in ꝗbus uiuit uirtus dei: oĩ humana fragilitate depoſita: & in
ꝗbus uiuit ſapiẽtia quæ abſcoòdita eſt in deo: & in ꝗbus uiuit & opat᷑ iuſticia. Aps enĩ factus eſt nobis nõ ſolũ
iuſticia ex deo: ſed & ſapiẽtia & oẽ quod uirtus eſt. Et ſiꝗdẽ in præſẽti loco ſe a dormiẽtibus & ĩ Apᷣo mortuis:
qui hãc ſcribũt epiſtolã: ſepararẽt: uideret᷑ ſupflua annotatio: & exuno loco aſſũptũ teſtimoniũ non ualeret.

Nuc uero eodẽ ſenſu: qa & eodẽ ſpũ: in prima ad Corithios loquit᷑: oẽs nõ dormiemus: oẽs aũt ĩmutabimur:

in momẽto:in motu oculi:in nouiſſima tuba. Canet enĩ tuba: & mortui reſurgent ĩcorrupti: & nos ĩmutabi/-
mur. Hoc qdĩ præſẽti loco ſcriptũ ẽ: in tuba dei deſcẽdet de cælo: cõpara illi: qd ad corinthios dicit᷑: in nou iſſi
ma tuba. Canet enĩ tuba & cætera. Illi aũt quod ad Theſſalonicẽſes dicit᷑: & mortui in Apo reſurgẽt pᷣmi:hoc
quod ad Coninthios ſcriptũ eſt: & mortui reſurgẽt incorrupti. Porro qd ſequit᷑: Deinde nos qui uiuimus:qui
reſidui ſumus: illi ridet: & nos ĩmutabimur: quoꝶ utruq; ſic ĩtelligi põt. Nos qui uiuimus: qui reſidui ſumus
in aduẽtu dñi: & nos qui ĩmutabimur: & nõ ſumus exhis: qui appellãtur mortui: ſed uiuimus: iccirco præſen
tiã dñi nõ in morte:ſed in uita præſtolamur: qa de iſraelitico genere ſumus. & electæ ſũt de nobis reliqæ: de ꝗ/;
bus dis olim loquebat᷑. Dereliq mihi ſeptẽ milia uiros: quino curuauerũt genu an Baal. In Ioãnis quoq; euã
gelio uiuoꝶ & nõ uiuoꝶ duplexordo deſcribit᷑. Oĩs qui credit in meetiã ſi mortuus fuerit uiuet: & oĩs qui ui
uit & credit in me:nõ moriet᷑ in æternũ. Si uiuos ita ĩtelligimus: ut iã a nobis dictu eſt: dormiẽtes & in Chriſto
mortuos illos eẽ credamus: qui cũ uelint in Apo uiuere: tn peccato mortui ſũt. Sin aut reliquiæ & electio ſᷣm
gratiã appellant᷑ uiuentes: q nõ itacreduũt: nec de iſraelitica nobilitate generati ſi ũt: dormiẽtes & mortui appel/
labunt᷑ in xp̃o.Sũt qui hũc locũ ita ediſſerãt. Viui appellant᷑: qui nunqꝗᷓ peccato mortui ſũt. Qui aũtpeccaue/
rũt: in eo ꝙ peccauerut mortui ſũt: & poſtea cõuerſi ad pœnitẽtiã: pugant antiꝗᷓ delicta. mortui appellant᷑: ꝗa
peccauerũt: In Apo aũt mortui:qa plena ad deũ mẽte couerſi ſũt. Porro qui uiuũt: & hnt teſtimoniũ fidei: &
necdũ receperũt pmiſſionẽ dei: qui & de aliis melius ꝗddã cogitauit: ut noõ abſq; his qui iuſti ſũt coronent᷑: in
eo hũt beatitudinẽ:ꝙ fruunt᷑ bono coſciẽtiæ: & uiuũt: & relicti ſut in aduẽtu diñi ſaluatoris. Sed qa clæmẽs eſt
deus: & uult ſaluare etiã eos qui dormierũt: & in Apo mortui ſũt: nõ præueniẽtillos neq; ſoli rapient᷑ in nubi
bus:ſed iuxta exẽplũ euãgelicæ parabolæ unũ denariũ unãq; mercede: & undecimæ horæ oparii & p̃ᷣmæ qĩ ui
neã miſſi ſũt: ſalutis preciũ accipiẽt. Nechocalicui uideat᷑ iniuſtũ: ut diſpar labor unũ præmiũ conſequat᷑:
Magna ꝗppe diuerſitas eſt eoꝶ qui poſt uulnera ſũt ſanati:& eoꝶ qui nunꝗᷓ uiderũt mortis errorẽ. De his pu/
to dictũ:quis eſt hõ qui uiuit:& nõ uidebit mortẽ redimet de morte aiam ſuã. N eq; eni ut qdã putãt:ꝗs pro
eo quod eſt nullus accipit᷑: ſed ꝗᷓſi dixerit quiſputas: iuxta illud quod ſcriptũ eſt. Quis ſapiẽs: & ĩtelliget hæc:
Etin alio loco. Dne ꝗs habitabit in tabernaculo tuo? Et iteꝶ. Quis cognouit ſenſu dni Reſidui ergo erunt de
credentibus pauci: qui aduẽtũ dni uideant: m illud qd deus uerbũ factũ eſt: nequaꝗᷓ in uilitate carnis: ſed in
gloria triũphãtis: & cõſie iderãdũ quõ primũ appellauerit dormientes. deinde in Apo mortuos: quos uiuentes
præuenire nõ poterũt. Qui enĩ nõ cuſtodierit hoc qd ſcriptũ ẽ. nedederis ſõnũ oculis tuis: neq; palpebris tuis
dormitationẽ: ut ſaluus fias. ſicut caprea de uĩculis: & ſicut auis de laqueis dormiet. & culpabilis ſopore torpe
ſcet. Cũq; dormierit: trãſibit in mortẽ. ſicut enĩ mouet᷑ qui u igilat: ſic qui dormit iacet ĩmotus: & mortis tor/
pet ſimilitudine. Quod aũt dormitionẽ ſequat᷑ mors: & prima ad corĩthios epiſtola docere nõ poterit.ĩ qua
ſcriptũ eſt. Nũc auũt Apᷣs ſurrexit ex mortuis: primitiæ dormiẽtiũ: qa per hoĩem mors: & per hoĩem reſurrectio
mortuoꝶ. Et poſt paululũ: nõ oẽs dormiemus: ſed oẽs ĩmutabimur: in momẽto:in ictuoculi: in nouiſſima tu

ba. Canet enĩ tuba: & mortui reſurgẽt incorrupti: & nos ĩimutabimur. Cũ ergo hæc dedormitione dicantur &

morte: & illud legamus in apoſtolo. Surge qui dormis: & exurge de mortuis: & illuminabit te AXp̃s: iuremus
dno: & uotũ faciamus deo lacob: unuſqſ q; dicẽs in corde ſuo:ſi aſcẽdã ſupꝑ ſtratũ meu: ſi dedero ſomnũ ocu/
lis meis: & palpebris meis dormitationẽ: donec ĩueniã locũ dno: haud dubiu: ꝗn in aia ſua tabernaculũ deo Ia
cob:ut deus in illo æterna ſede reqeſcat: ſequit᷑ qa ipſedis in iuſſu: & reliqᷓ. Deſcẽdet enĩ miſſusa prenõ diuer
ſitate uirtutis:ſed diſi pẽſatione iudicis: & deſcẽdet ad eos:q deorſũ ſũt uerbuũ dei & ſapia & ueritas atq; iuſticia

& qᷓꝗᷓ mortui ſint ad quos dignat᷑ deſcẽdere: nõ tñ ſũt ab eo alieni. Mortui enĩ uocant᷑ in Apo:quiaũt uiuunt
hoc hit pᷣuilegiũ ꝙ eligunt᷑ e pluribus:attũ utrũq; agmẽ & mortuoꝶ in Kpo & uiuẽtiũ pariter rapiet in nubi

bus obuiã Xpo: ut nõ eũ expectẽt: donec ad terrena deſcẽdat: ſed præſẽtia illius & cõtubernio in ſublimibus
fruant᷑. Quãtaq; clæmẽtia Api: ut pro ſalute nf̃a:nõ ſolũ caro factus ſit: ſed ad mortuos uſq;ʒ deſcẽderit: & in

ipſa morte hẽat ſigna uiuẽtiũ.Aqua enĩ & ſanguis de latere eius egreſſa ſüt. Deſcẽdet igit ſermo diuinus uoce
archãgeli præcedẽte: & præparate ſibi uiã: in iis qui eius pñt ferre præſ. Etiã. qd ut queamus ĩ telligere: primi ad
uentus myſteriacognoſcamus. Scriptũ eſt de Ioãne:qui præcurſor eius fuerat: ꝙ in heremo clixerit. Ego uox
clamãtis in deſerto: & reliꝗᷓ. ꝗd clamauit uox in deſerto! Parate uiã dni: rectas facite ſemitas eius: ob qd præ
miuũ: quã ue mercedẽ? Oĩs uallis ĩ plebit᷑: & oĩs mons &collis humiliabit᷑: & erũt praua indirecta & aſpera in

uias planas: & uidebit oĩs caro ſalutare dei nii. Hoc auũt iõ: ꝗa uerbu caro factu eſt: & habitauit in nobis. Nũc
aũt nequaꝗᷓ uox ꝓphetæ in deſerto erit:ſed uox archãgeli parãtis uiã.n in carnis humilitate ueniẽti: ſed ei qui ”
eſt apud patrẽ uerbũ deus: & tũc qdẽ egrediebant᷑ in deſertu: ut audirẽt aſſũp ti hoĩs præcurſorẽ: & uiderẽt arũ k
dinẽ uẽto agitatã: de qua factæ ſut tibiæ: & uocalis calamus: qui in ore pueroꝶ dulci ſonat modulamie canen nn
tiũ in plateis atq; dicentiũ. Cãtauimus uobis: & nõ ſaltaſtis. Nuũc aut ĩ uoce archãgeli præcedẽtis dum deſcẽdẽ cor
tẽ de cælis: & in clariſſima tuba unuſqſq; credẽtiũ: uel ad prœliũ uel ad ſacerdotaſia miniſteria ꝓuocat᷑. Legi/
mus in numeroꝶ libro ſacratas deo tubas quæ an hoſtias ꝑſonẽt: Sin aũt magna eſt uox angeli & tubæ & ar c
chãgeli: ꝗto maior erit tubæ dei quæ parat uias primũ dormiẽtiũ: & mortuoꝶ in Xpᷣo: Deinde eoꝶ qui uiuũt S
& reſidui ſũt:& ſermonis dei præſtolant᷑ aduentũ forſitã ſimplicis tubæ clãgor dormiẽtibus & mortuis ĩ xpᷣo no⸗
neceſſarius eſt. Voxaut archãgeli: & tubæ dei iis qui uiuũt: & in præſẽtiã dni reſeruant᷑: uideamus qꝗd poſſit ĩ ſrtr
telligi: & id qd ſequit᷑: ſimul cuillis rapiemur. Quo uerbo oſtẽdi puto ſubitũ ad meliora traſcẽſũ: & iccirco rap 6
tu ſe uoluiſſe dicere: ut uelocitas trãſeuntis: ſenſũ cogitatis excederet. Quod & in alio loco eiuſdẽ uerbi ꝓprieta De
te ſignauit: Scio hoĩem in Xpo añ annos.xiiii.ſiue ĩ corpore:ſiue extra corpus:neſcio:deus ſcit:raptũ iſtiuſmo n
di uſq; in tertiũcælũ: & ſcio huiuſmodi hoĩem: ſiue in corpore: ſiue extra corpus: neſcio deus ſcit: qa raptus eſt 1
in paradiſũ: & audiuit uerba ineffabilia: quæ nò licet hoĩ loqui. Alii enĩ ꝓficientes: & ut ita dicã gradientes ad lig
maiora creſcebãt: donec fierẽt iuxta id qd ſcriptũ eſt: magni ualde nimis: & quoſdã in cælũ aſſũptos legimus. ie
Paulus aut uas electionis in tertiũ cælũ raptus aſcẽdit & iccirco audiuit uerba ineffabilia. Quõ aũt ii ꝗ rapiun Plu
tur in nubibus rapiantur obuiã Xpo diligẽtius cõtẽpladũ eſt: ſcimus nubes ꝓphetas: qbus præcepit deus ne ten
pluerẽt ſuꝑ Iſrael imbrẽ:qn ĩpleuerũt mẽſurã patrũ ſuoꝶ:& facta eſt lex:& ꝓphetæ uſ. q; ad Ioãnẽ baptiſtã. Et Obt
ꝗa deus poſuit in eccleſia primũ apoſtolos: ſecũdo ꝓphetas: nõ ſolũ ꝓphetæ: ſed & apoſtoli nubes ĩtelligendi ch⸗
ſũt. Siqs igit᷑ rapit᷑ ad Apᷣm: aſcẽdit ſuꝑ nubes legis & euãgelii: ſup ꝓphetas: & apoſtolos: & aſſũptis alis colũ/ do
bæ: eorũq; doctrina ad excelſa ſubleuatus occurrit: no deorſũ. ſed in aere: & ſpiritali ĩtelligẽtia ſcripturaꝶ. Oc/ a65
currẽs aut in ſpiritalibus & terrena dimittẽs: ſiue ille ſit dormiẽs: ſiue in xpo mortuus ſiue uiuẽs: & ĩ illius prz ex
ſentia reſeruatus: ſemp cũ illo erit: & pfruet᷑ uerbo dei: & ſapiẽtia: ueritate atq; iuſticia. Hæc celeri ſermone di
ctaui: qd eruditi uiri de utroq; ſẽtirẽt loco: & ꝗbus argumẽtis ſuas uellẽt pbare ſnias: ur̃æ prudẽtiæ exponens. n
Neq; enĩ tãta eſt meæ puſillanimitatis auctonitas: qui nihil ſũ: & inuidoꝶ tatũ morſibus pateo: ꝗᷓta eoꝶ qui
nos in dno præceſſerũt. Nec iuxta Pythagoræ diſcipulos: præiudicata doctoris opinio. Sed doctrinæ rõ péde
randa eſt. Siqs auũt cõtrariæ factiõis ĩmurmurat: ꝗre eoꝶ explanatiões legã: quoꝶ dogmatibus nõ acqeſco: ſci
at meillud apoſtoli libẽter audire: oĩa ꝓbate: quod bonu eſt retinete. Et Saluatoris uerba dicẽtis: eſtote ꝓbati

nuũmularii:ut ſiqs numus adulter eſt:& figura Cæſaris nõ hebet:nec ſignatus eſt moneta publica:reprobet᷑ .
Qui aũt Xpᷣi faciẽ claro præfert lumĩe:in cordis nr̃i marſupiũ recõdat᷑. Eteni ſi dialecticã ſcire uoluero: aut

phuloſophoꝶ dogmata: & ut ad noſtrã redeã: ſcientiã ſcripturaꝶ: nequaꝗᷓ ſimplices eccleſiæ uiros interrogare .
debeo:quoꝶ alia gra eſt: & unuſ. in ſuo ſeſu abũdat: præſerti cũ in domo magna pr̃is familiæ uaſoꝶ diuer
ſitas multa dicat᷑: ſed eos qui artẽ chdicere ab artifice: & in lege dñi meditant᷑ die ac nocte. Ego & in adoleſcẽtia

& in extrema ætate ꝓfiteor: & Origenẽ & Euſebiũ Cæſarienſẽ uiros eẽ doctiſſimos: ſed erraſſe in dogmatũ ua
rietate. Quod ecõtrario de Theodoro: Achatio: Apollinare poſſumus dicere: & tn oẽs in explanationibus ſcri/
pturaꝶ:ſudoris ſui nobis memoriã reliquerũt: in terra auꝶ quærit᷑: & de fluuioꝶ alueis ſplẽdens ꝓfert gloria
Pactoluſq; ditior eſt cœno:ꝗᷓ fluẽto. Cur me lacerãt amici mei: & aduerſũ me ſilentẽ craſſæ ſues gruniut: Qua
rũoẽ ſtudi eſt: ĩmo ſcientiæ ſupciliũ aliena carpere: & ſic ueteꝶ defedere pfidiã: ut pdãt fidẽ ſuã. Meũ ꝓpoſi/
tũ eſt antiquos legere: ꝓbare ſingula: retinere quæ bona ſut: & a fide eccleſiæ catholicæ nõ recedere: uolẽs ad ali
as quæſtiũculas rndere: & uel mea uel aliena dictare: extẽplo a ffe Syſinnio admonitus ſum: ut & ad uos: & ad
cæteros ſãctos ffes:qui nos amare dignant᷑: las ſcriberẽ. Cohibebo igit gradum: & ſi uita comes fuerit:futuro
me opi reſeruabo: ut & uobis per partes pareã: & fructu ac ſenile corpuſculũ onus poſſit ferre moderatũ.Illud
5 aũt breuiter in fine cõmonebo: hoc qd in latinis codicibus legit᷑: oẽs ꝗdẽ reſurgemus:nõ oẽs aũt ĩimutabimur:
in græcis uolumibus nõ hẽni.ſed uel oẽs dormiemus: nõ oẽs aut ĩimutabimur. uel nõ oẽs dormiemus: oẽs aũt
ĩmutabimur: quoꝶ quis ſenſus ſit: ſupra diximus. N(¶ rgumẽtũ ſequẽtis epiſtolæ.
Omine africanæ eccleſiæ græcos tractatores in latinum uerti præcat᷑:in quo ſtudio dicit illũ utilius
4 erſatuꝶ:qꝗᷓ in traducẽdis canonicis ſcri pturis a. lxx. iĩ terpᷣtibus trãſlatis: quoꝶ cõcors editio maiorẽ ꝗᷓ
unnius hoĩs auctoritatẽ hiet: Arguit quoq; Hieronymũ ĩ expoſitiõeepiſtolæ ad Galathas: q, apoſtolu
Paulũ in reprehẽſiõe Petri ſimulate locutũ & ad leniẽdos tumultuãtiũ aĩos dixerit eſſe mẽtitũ. qm ſi aliquod
ẽdaciũ in ſcripturis admittit᷑: omnis eaꝶ uacillabit auctoritas.
Beat Auguſtini ad Hieronymũ de ĩterpretatione græcoꝶ ſeriptoꝶ puocantis: & de ſuꝑflua poſt. lx. interpᷣ/
tes editiõe

—

-
—— — —.— — — —

—

WGe
lni A
N
ape
ſdenn
bo Nir
eiri
iecanen
delcit⸗
deler,
ben
luuunr
tusi po
lpollti
umprp
Ppren
Kulno
puack
entesal
kgma
grun
tceune
pelitr
Ant
Uocoli
ag0.
liußn
monecl
ponnm
eoße gii
o poce
eſcorſa
epbui
diobei L
eto:ant
enogare
dut
llſcira
natiͤu
duslo/
gont
iſheh
lani
vosd
hetumn
üllu

tlhimm

0isil

iudu
mol
olol

vte⸗
0

eloe

tes editiõe acde expoſitiõe epiſtolæ ad galathas carpentis. ¶ Epiſtola. CIIII.
Omino dilectiſſimo & cultu ſincæriſſimo charitatis obſequẽdo atq; amplectẽdo ffi & cõpreſby
tero Hieronymo Auguſtinus. Nunꝗᷓ æque quiſqꝗᷓ tã facile cuilibet ĩnotuit:ꝗᷓ mihi tuoꝶ ĩ dno ſtu
dã tui munus hẽo: præſẽtiã uidelicet corporis quã ipſã etiaã poſtea ꝗᷓ te beatiſſimus nũc epᷣs tunc
uero iã epatu dignus frater Alipius uidit: remeãſq; a meuiſus eſtqnegarenõ poſſũ)magna ex parte mihi eẽ re/
latu eius ĩpreſſã: & añ reditũ cũ te ille ibi uidebat: ego uidebã: ſed oculis eius. Nõ enĩ aĩo me atq; illũ ſed corpo
reduos ꝗ nouerit: dixerit: cõcordia dũtaxat & familiaritate fidiſſima: nõ meritis ꝗbus ille antecellit. Quia ergo
me p̃mitus coĩone ſpus quo in unũ nitimur: deinde illius ex ore iã diligis: nequaꝗᷓ ĩpudẽter ꝗᷓſi aliqs ignotus
cõmẽdo germanitati tuæ frem ꝓfutuꝶ: quẽ nũs conatibus: deinde adiutorio tuo uere ꝓfutuꝶ ſpamus. Niſi

forte qd talis eſt: ut ipſe tibi per eũ fiã cõmẽdatior:ꝗᷓ ille per me. Hactenus fortaſſe ſcribere debuerã: ſi eẽ uellẽ

epiſtolaꝶ ſolenniũ more cõtẽtus: ſed ſcatet animus in loquelas coĩcandas tecũ de ſtudiis nris quæ habemus ĩ
Xpᷣo leſu dño nr̃o:qui nobis multas utilitates & uiatica quædã demõſtrati a ſe itineris etiam per tuã charitatẽ
nõ mediocriter miniſtrare dignat᷑. Petimus ergo & nobiſcũ petit oĩs africanaꝶ eccleſiaꝶ ſtudioſa ſocietas: ut ĩ
ĩterpᷣtãdis eoꝶ libris qui græce ſcripturas nr̃as ꝗᷓ optime tractauerũt curã atq; opam ĩpẽdere nõ graueris. Po/
tes enĩ efficere: ut nos quoq; hẽamus illos tales uiros: & unũ potiſſimũ: quẽ tu libentius in tuis litteris ſonas.
De uertẽdis aut in linguã latinã ſãctis Iris canonicis laborare te nollẽ: niſi eo mõ quo Iobĩ terpretatus es: ut ſi/
gnis adhibitis qꝗd ĩter hãc tuã: &. lx. quoꝶ eſt grauiſſima auctoritas: ĩterpretationẽ diſtet: appareat. Satis aũt
nequeo mirari: ſi aliqd adhucin hebraicis Iris & exẽplaribus inuenit᷑: qd tot ĩterpretes illius linguæ ptiſſimos
fugerit. Omitto enĩ. xxx. de quoꝶ uel cõſilii:uel maioris ſpũs cõcordia: qᷓſi unus hõ eẽt: nõ audeo in aliqua par
tẽ certã ferre ſnĩam: niſi qd eis præminẽtẽ auctoritatẽ in hoc munere ſine cõtrouerſia tribuẽdã exiſtio. Illi me
plus mouẽt:q cũ poſteriores ĩterpᷣtarent᷑:& uerboꝶ locutionũq; hebræaꝶ uiã atq; regulas mordacius ut fert᷑:
tenerẽtinõ ſolũ ĩter ſe nõ cõſẽſerũt: ſed etiã reliq̃rũt multa: quæ tãto poſt eruẽda & ꝓdẽda remanerẽt. Si enĩ
