Ne Incipit quintus tractatus tertiæ partis principalis de ſtatu & continẽtia uirginali. Et primo de uirginibus
ins eo dicatis. .
eĩuc ¶ Ad uirgines deo dicatas hortatoria: qua illas per exẽpla ſanctorum ad religioſam cõuerſationem & obſer/
muns uantiam uirginitatis inuitat.

Olæ iccirco filiæ & dominæ meæ: Dominæ ideo diximus: quia ſpõſæ domini mei Ieſu xp̃i ĩ mo/

iter

nei⸗ naſterio manẽtes nihil ſentiat niſi piũ Ieſũchriſtũ. hinc paradiſũ ſolæ poſſideãt: ubi dulci & io
blal cunda quiete ineffabilẽ trinitatẽ intueant᷑: in ſacris litteris choris interſint angelicis: dulcibus eo-
brr Mrtum melodiis miſceant᷑: diuina in eccleſia cõtinebo myſteria. Informet mentẽ ſanctoꝶ patriar/
ali charũ c patrũ antiquoꝶ obedientia. Prophetaꝶ oracula dulci meditatiõe cor accendãt ad promiſſa fœlicia.
nre Apoſtolica documẽta fidei cuncta detegãt ſacramẽta. Euangeliorũ codex ſemper ut ſpeculũ teneat᷑ in mani/
lbi pus. Martyres ſancti cũcta ſæculi huius aduerſa: & tẽpeſtates huius maris procelloſi: cũ omnibus diabolicis
erſutiis & infeſtationibus dæmonũ doceãt cõculcari. Confeſſoꝶ præcioſa deuotio ad diuinoru contẽplatio
i.· nem aſſiduã affectus aſtringat. Regularẽ uitã inſtruat ſanctoꝶ monachoꝶ mira cõuerſatio. Frangere omnẽ
ſexus molliciẽ & uirginitatis ſeruare ꝓpoſitũ pᷣcioſiſſima uirgo uirginũcum cæteris uirginibus ſacris edoceat
Pe ſermper. O folix ſocietas. O fœlices uos: ſi talis ac tãti muneris nõ ſitis ingratæ: fœliciſſimæ nimirũ ſi dignita-
eue⸗ tẽ ueſtrã ipſæ cognoſcitis: quæ oĩum regi & dno reginæ ſpecioſæ matrimonio copulatæ ipſũ dũmodo uelitis
leus habere meremini. quẽ angelici ſpũs uidere cõcupiſcũt:in quo oĩa cõſiſtũt:in quo ſola cũcta pmanẽt:per quẽ
ab oĩa fiũt: cui uniuerſa famulant᷑: cuius pulchritudinẽ ſol & luna mirant᷑: cuius tactu odoreq; mortui reuiui/
ſu/, ſcũt.O excellẽtia dignitatis.O ineffabilis gloria. In fragili ſiqdẽ corpore deũ & ſpõſũ talẽ ĩtueri poteſtis. Hic
s qſo mẽs ueſtra uigeat. hoc dies diei eructet uerbũ: & ſciẽtiã nox indicet nocti. Angelicis choris ſanctoꝶ ſe ocie/
1b tatibus hic ſtudeatis ĩtereſſe: ut poſtmodũ in corporis exitu uobis gaudẽtes & læti tanꝗᷓ noti occurrãt. ſi ſic fe
ha ceritis nihil uobis dulcius: nihil iocũdius: ꝗᷓ his intereſſe cõuiuiis: his babol ſatiari: quibus ſemel deguſtatis
terrena omnia amara cernũtur. Vera tũc clauſi ura cœnobii cuius tædet mẽtes uagabũdas & deuias nobis pro
n⸗ ſũma reputabitur gloria: & reputabitis exire monaſterii limites eſſe neceſſe potius mori. Experto itaq; ſeni cõ
e⸗ ſulenti credite filiæ ſi ſemel guſtatis ꝗᷓ dulcis eſt dominus: ad quem accedentes lapidem uiuũ ab hominibus
jnte quidem reprobatũ: a deo autem electum poteritis ab eo illud audire. Venite & oſtendam uobis omne bonũ:
zald & tunc oſtendet talia qualia non niſi aſſuetæ mentes norunt. Scio quid loquor chariſſimi mei. Nam ut inſi
chn pientiam loquar ego homunculus ſic abiectus: ſic uilis: in domo domini adhucuiuẽs in corpore an gelorum
HK ſæpe choris interfui: de corporis per hebdomadas ſi uſtentationibus & nutrimẽtis nihil ſentiens diuinæ uiſio
. nis intuitu. Poſt multorum dierũ ſpatia præſcius futurorũ corpori reditus flebam: quid ibi man ens fœlicita
rin tis habebam: quid inenarrabilis delectationis ſentiebam: teſtis eſt ipſa trinitas quam cernebã neſcis quo in/
1 tuitu. Teſtes ſunt & ipſi beati ſpiritus qui aderant. Teſtis & cõſciẽtia mea qui tãtis bonis fruebar: quæ quot

& qualia ſunt neſcit proferre mollicies corporis mei.
¶ Prologus in regula uiuendi ſanctimonialiũ: quam beatus Hieronymus ad Euſtochium & cæteras uirgi/
nes iam ſenex inſcripſit:& diſtinxit capitulis fœliciter incipit.
din 6 Epeſcẽs in mẽbris procliuũ corpus ad terrã ex qua exiit:iamq; rugoſa frõte ſenẽ:& naturæ pene por/
tentum: ueſter prædilectarũ in domino filiarum: & dominarũ chriſti uirgines ſ. acratiſſimæ: Euſto/
chium & reliquæ ad agni nouas nuptias: ſub obedientiæ: pudicitiæ: paupertatis: & religionis in do-
mo dñi adunatæ propoſito:nimiũ ſollicitat piæ deuotionis & charitatis affectus: ut tremulẽta manus ſuæpa-

ir rumper uetuſtatis oblita: deo uiuendi non mũdo: ſpiritui non carni. & quod arduũ eſt: nõ ſibiipſi normam
yH & regulam: & chriſti & apoſtolorum uita collectam: & ſanctorum etiã patrum anachoritarum: quos per ſe/
id ptem annos hæremorũ antra circuiẽs: non ſine admiratione & informatione repperi obſeruationis & imita-
P tionis digno commendandã præconio in præſenti libello edoceatofficio calami paratas mentes ad bonũ: ue-
ducg luti lingua iam dudum ſolebat uoce non mortua. O fœlix affectio: o deſiderium in domino cõmendadum:
un ut quædeficiente per ſeniũ & cõmunem ætatis finem lingua doctoris de caſu timetis: qui promptus eſt: præ
lhe ſumptuoſe & non timide ambulantibus in uia dei: in qua tot latent aduerſa: quot momẽta ſunt temporũ.
nſe expoſcit ueſtra pietas: ut depicta ſibi pericula & fomẽta remedii accipiens procliuus ſemper ad malum in pri
bid⸗ mordio iuuentutis rationaſis & aĩalis animus: ac cernens: gradiatur per tuta. O prudens conſiliũ: ut pro uo/
letmi ce ſcripturam. & pro faciliter tranſeũti diu manſurũ cõmutet. O iuſta & ſancta exhortatio: & percdligna exau/
inon ditionis beneficio. Sed prædilectæ filiæ. & ſi iuſtũ & ſanctũ eſt: quod petitis a patre: patris tamẽ negat ætas.
nors prohibet inſufficientia: licet ingerat charitas. Stupent oculi palpitãtes in tenebris. horret naturæ phreneſi in-
nai conſtãs manus peragere iuuenilia. Hortatur tamẽ ſemper charitatis ardor: ne parcat labori: unde tantus col-
nnn Higitur fructus: quẽ non putarem in uobis quæ ſcripturæ de domini uolũtate melius eſtis edoctæ: ut blãdimẽ-
iuss tialiquid fatear: licet ueritatis: niſi ad alias ſuccedẽtes per tẽpora informandũ traheret᷑: tantus hic labor. Vin-
b cat igit᷑ duellũ hoc charitas: quæ ipſũ inuĩcibilẽ uicit: ut ĩmortalis moreret᷑ pro nobis. Verũ fruſtra hæc ſpera
euhi tur uictoria in tanta ĩpoſſibilitate naturæ: niſi deuotæ orationes filiarum adſint: quibus deus paruit in tãtũ
ogt ab antiquo: ut etiã eum pœniteret eoꝶ: quæ primitus minãdo ſpopõderat: quãuis pœnitere nõ poſſit.

ii. cii.

ium & cæteras uirgines iam ſenexinſcripſit: prout prologus indicat.
Echacitate & unitate ſeruanda.
De non habendo aliquid proprium. .
De eligendo ſorores ad accipiendũ & adminiſtrandũ bona monaſterii.

Decommunitate & humilitate ſeruanda.

De ſimonia uitanda in recipiendo ſorores.
De obedientia exhibenda prælatis.
De regimine abbatiſſæ.
De obedientia & ſubiectione erga abbatiſſam.
De contritione facienda & generali accuſatione ſui in feria ſexta. Cap̃.ix.
De mirifica uita ſanctorum patrum.
De uanitate ſcientiæ mundialis.
De promptitudine implendi mandata impoſita.
De ſororum operibus in cœnobio faciendis. Capᷣ.xiii.
De officio poteſtate & regimine abbatiſſæ.
De periculo & præeminentia dignitatis.
De ordine in openibus abbatiſſæ.
De iuriſdictione epiſcopi in ſorores.
De ordine ſeruando inter epiſcopũ & præpoſitum preſbyterum & ſorores.
De præpoſito preſbytero poſt epiſcopum per epiſcopum eundem ſororibus adhibendo.
Deordine ſeruando per ſorores erga mares & ſi pecialiter in loquendo.
De fictitiis & nocuis ſermonibus uitandis.
De ſilentiis diebus ac noctibus debitis obſeruandis.
De refrenatione linguæ in loquendo.
Deconſortio marium fugiendo.

De obſequiis ſeruitricum quærentium uictus & neceſſaria ſororibus. Capᷣ.xxv.

De dulcedine contemplationis erga diuina.
De clauſuradomus.
De præcioſarum ueſtium deteſtatione.
De periculo ambitionis ueſtium.
Deconſideratione extremi iudici. = Cap̃. xxx.
De abiectione exquirenda in ueſtibus.
De auſteritate exquirenda in ſtatu.
De matutino & modo dicendi diuinum officium.
De ordine horarum primæ tertiæ ſextæ nonæ.
De cibis & ordine comedendi. Capᷣ.xxxv.
De ſobrietate & ieiunio. 5

De lectionibus legendis ad menſam.

Deoperationibus ſororum poſt prandium.
De horis ueſpertinis & com pletorio.
De charitate ſeruanda erga infirmas ſorores.
De auctoritate epiſcopi & præpoſiti circa obſeruationes huius regulæ ſeu ordinis.
inis capitulorum.
De charitate & unitate ſeruanda.

Peipimt capitula in regulam ſiue normam uiuẽdi ſanctimonialiũ: quam beatus Hieronymus ad Euſto

Cap̃.i.

Cap̃. iii.

Cap.iiii.
Cap̃. v.
Cap. vi.

Cap.vii.
Cap̃ᷣ. vii.

Cap. xi.

Capᷣ.xv.
Cap.xyi.
Cap̃. xvii.

Cap.xvui.

Capᷣ.xix.
Capᷣ.xxi.

Cap.xxiii.

Cap.xxyi.

Cap̃.xxxi.

Capᷣ.xxxii.

Qapᷣ.xxiii.
Cap. xxxiiii.

Capᷣ.xxxvii.
Capᷣ.xxxviii.
Cap̃..

Capᷣ.i.

Vis autẽ in monaſterio cõſtitutus ſororibus: primus ſit arripiẽdus modus deo uiuendi & regu⸗/
la: ipſe ſolus xp̃ᷣs huius ꝓpoſiti ĩcœptor & doctor: in unius reſi põſione inſtruit uniuerſos. Si uis
ingt idẽ magiſter hæc petenti ad uitã ĩ gredi: ua mãdata. ꝙ ſi forte qᷓrat᷑ quæ ſint: ilico ſic ꝑcun/
AKanti: expoſuit. Diliges dũm deũ tuũ ex toto corde: mente: & uiribus tuis: & plus ꝗᷓ teipſu: & pꝓp

imũ tuũ ſicut teipſũ. In his duobus pᷣceptis pendet ꝗcquid eſt legis: quicqd etiã ꝓphetæ & ſancti uiri pſcru/

tati ſunt. Et attẽdite ſollicite quæſo chariſſimæ.
re uita eſt. nã uiuẽtibus ĩ mũdo uita nõ eſt: ſed

quæ ingredi nõ ſolũ totis affectibus cupitis ad uitã: quæ ue/
mors. Sed iã dei auxilio eſtis iter igreſſæ: gch ſine pᷣceptis chari

. — „ —„ „ —F 1 -— „ — . .
tatis nõ ĩgredit᷑ ꝗſquã ad deo uiuẽdũ. Propter hoc enĩ apoſtolus Paulus nõ glonat in linguis angeloꝶ & ho/
minũ: nõ ĩ cognitiõe myſterioꝶ dei:nõ ĩ ſpũ ꝓphetiæ:nõ in aſĩ peritatibus carnis: nõ etiã ĩ elemoſynaꝶ operi

—

bus: ꝗᷓꝗ ad oĩa pietas ualeat: dumodo charitas deſit. Hæc itaq; ſolũ reddit hoĩem deo uiuẽtẽ: hæc religioſos:
habitatores ſũt dæ?mones. cũ hac uero ſunt paradiſus in
hi dilectæ filiæ: licet lõga uos macerẽt ieiunia: abiecta & nigra ue/
ſtis deformet:

hæc monachos facit: ſine hac monaſteria ſũt tartara:
tertis: & in eis degẽtes ſũt angeli. Ideoq; mi

cha⸗
hor

—

r,.

. X Il,
W.
ll,

.M.

——f.ↄ

△

ſtis deformet. Lõga ołſiciorũ & opeg texat᷑ ſeries: ſi ĩtus deſit charitas: ad infimũ nõdũ religiõis gradũ puẽtũ
e ſt. Propterea chariſſimæ hic ĩcipiẽdũ eſt iter:ad apoſtolicæ pfectiõis apicẽ: ſi uere relatiua eſt charitas: & ad

unũ nõ põt ꝓprie dilectio fraterna dici: iccirco eſt neceſſe ꝙ plures ſint: ꝗ ſe mutuo excharitate diligãt. ut di/

cat᷑ iuxta ꝓphetã: bonũ & iocũdũ eſt habitare fres ĩ unũ. Quod ſatis approbat ſapiẽtia dicẽs: frater ꝗ ſimul iu
uat᷑ a fre: qſi ciuitas firma. Et ite: ſi fuerit duo ſimul: fouebũt ſe mutuo: ſed ſi unus gradiat & cadat: ue ſoli:

qm ſubleuãtẽ nõ habet. Propterea ſolitarioꝶ uita quã ſatis expertus ſũ: periculoſiſſima eſt: & ardua.& ſi bo

na ꝗᷓ pluries & deo eſt uicina.nõ tñ æque ſecura:ut ſimul habitãtiũ ĩ uĩculo dilectionis:& chatitatis affectu.

Qui ſibi ĩuicẽ ꝑ tentamẽta deficiẽtibus auxiliant᷑:ſibi inuicẽ admiſtrant pietatis & charitatis obſeqa. Sed cer
te ſi fratres aut ſorores ſimul in unũ nõ habitẽt:nõ iã bonũ:ſed malũ eſt. Omne etiã pᷣm philoſophos ĩ tantũ
habet bonitatis: in quãtũ unitatis attinẽs ſuæ naturæ. Quod ſi ſingulũ unũ ĩ tota mũdi machina ſe creatũ

eſt bonũ: nõ tamẽ eſt optimũ: niſi cæteris nexũ. Propterea ĩ exordio mũdi uidit deus: ꝙ cũcta quæ fecerat erãt

ualde bona. Iccirco chariſſimæ ĩ apoſtolica uita uobis de ſæculo adunatis corpora: ſit cor unũ & aĩa unain
titudinis enĩ credẽtiũ erat cor unũ
& aĩa una in dno. Nulla uita ꝓcerto eſt deterior:ꝗᷓ ſimul degerecorpore: & nõ mẽte. Et uere ĩflices ſũt qbus

dno:uelut de apoſtolis: & de ipſis apoſtolicis uiris ĩ actibus eoꝶ legit᷑. Mu

nõ ineſt una ſed diuerſa uolũtas. Sit itaq; uobis ſemp unus affectus: una uolũtas: una fraternitas: una ꝓpor
tio morũ: una iocũditas: una triſtitia. ne alteri qd placet: diſpliceat alteri. quo gaudet altera: triſtet & altera.
& ſic habere poteritis religionis ꝓpoſitũ: ſi unanimes in domo dei habitetis. Hæc uere uita dei nõ diaboli. ue
re monaſtertäns infernus. ueęre uita religioſa: nõ diabolica.
— ¶ Denon habendo aliquid proprium. ¶ Cap̃. ii.
Nte mẽtis ueſtræ oculos ſemꝑ euangelicũ illud appareat: ſtolidiſſimi uiri illius exẽplũ: qui ædificiũ
ſuũ qd ſũmope fecerat: ĩgruẽtibus ffamibus flãtibus uẽtis: & imbribus inundãtibus pluuiaꝶ totũ

Amiſit in caſura: qm ædificatũ erat in ſabulo. nec mirũchariſſimæ. firmũ enĩ qd aut ſtabile ĩ mobili diu ma/

nere nõ põt. Aedificat fatuus ille in ſabulo:q in uita apoſtolica & religiõis ꝓpoſito appetit tẽporales diuitias.
Hic attedite filiæ diligẽter. hic periculũ oẽ eſt: hic interitus: hic mors æterna. Qui ia renũciauerũt oĩbus quæ
poſſidẽt: qui relictis oſbus quæ habebãt in ſæculo: ad xpᷣm imitãdũ paupculũ: qui ubi caput reclinet non ha
bet. Cõcurrẽtes ex uoto:ſub iuramẽti pollicitatiõe ꝓmiſerũt:nihil tẽporale:nihil terrenũ pᷣter xpᷣm ſolũ: non
ſolũ poſſidere ſed nec etiã appetere quæ iã dimiſerunt: tenere uel qᷓrere debẽt. Hinc xps apoſtolis nõ portare
ſacculũ: neq; perã: neq; æs in zonis mãdat. ut ex hocĩ telligãt eoꝶ uitæ ſectatores: ꝙ nihil ꝓpriũ ĩ monaſterio
licet habere. certe nõ tunicã niſi quæ ex neceſſitate portat᷑. nõ caligã: necaliud minimũ quodq;. Verũ etſi xp̃s
& apoſtoli aliqᷓ quæ ſibi dabant᷑: ꝓpter neceſſitatẽ tenebãt:nulli ſinguloꝶ licebat aliqd ex his cõtingere tanꝗᷓ
ſuũ. Sed peſſimus ille pditor atq; latro: ferẽs loculos oĩa portabat in eis ueluti totius cõgregationis cõmunia:
& miniſter cõmunis ſinguloꝶ neceſſitatibus puidebat. Exhoc edocti apoſtoli & fideles poit xpᷣi aſcẽſionẽ ni/
hil oĩno ſuũ eſſe dicebant:ſed erãt illis oĩa cõmunia:& ſi ingulis diuidebant᷑ put unicuiq; opus erat. Sic & uos
chariſſimæ filiæ: & ſi liceat habere aliqd tẽporale ad uictũ: & tegumẽtũ: quæ duo plene ſufſiciũt xpᷣiano: nihil
horũ alicuius ſit ueſtrũ ſed cõmune:q uodcũq; etiã minimis puellulis ꝗbuſq;ʒ diſtribuat᷑: ut decet.
¶ De eligendo ſorores ad tecipiendũ & adminiſtrandũ bona monaſteri. ¶ Cap̃. üi.
, obteſtor uos oẽs & ſingulas corã deo: & xpo Ieſu: ꝗq iudicaturus eſt oẽs: ut auꝶ & argẽtũ atq; ci⸗
to trãſiẽs pecunia:nulla cor ueſtrũ rõne ſeducat: ut nitat᷑ aliqua ueſtrũ cũ Anania & Saphyra mętiri
8 ſãcto quẽ nihil latet: retinẽdo apud ſe aliqd quãtũcũq; minimũ tẽporale: ultra ea quæ exneceſ/
ſitate portant᷑.nec tamẽ hoc:niſi de licẽtia abbatiſſæ. Semꝑ eoꝶ mortis iudiciũ terribile uos terreat. Na l
ꝙ ex eorũ morte factus ẽ timor magnus in uniuerſa eccleſia: & oẽs ꝗq audierũt: timuerũt. Nudus Ieſus nudas
ꝗrit amicas & ſpõſas. Quod ſi ipſuũ ſequi tẽporale aliqd appetẽs ſeu deſiderãs forte uolueris: onerata grauedi
ne nudũ ſeqꝗ nõ poteris. Hinc bti pau pes dicunt᷑ ſpiritu: ut ex hoc ſciat᷑: ꝙ nõ ſufficit cũcta tẽporalia in mũdo
relinꝗᷓndo ad monaſterii pauptatẽ accedere:ſi mẽs miſera appetit: quæ reliꝗt. Magis eniĩ cõtẽplant᷑ oculidni
affectũ: ꝗᷓ cenſũ. Melius eſt eni ĩ ſæculo cũ cæteris diuitibus diuitiis iſiſtere: ꝗq in monaſterio paupꝑ ipſas appe/
tere. Propter qd uolo hortor & moneo uos chariſſimæ: ut hæc ppetuo in ueſtro monaſternio obsuatio mane
at: ꝙ nulla ſcilicet oĩno tãgere: aut aliqᷓliter retinere audeat p hora cenſũ: aut obolũ: aut aliqd quãtũcũq; mi/
nimũ: ꝗᷓꝗᷓ a matre aut ſorore mittat᷑. Eligant aut iuxta apoſtoloꝶ ritũ cõmuni uoto abbatiſſæ & cæteraꝶ ſin/
gulis annis: aut ſi decẽs uidebit᷑ & utile: cõfirment᷑ duæ aut plures ex ſororibus boni teſtimonii plenæ ſi pu ſã/
cto: & ſapiẽtia: quibus iniũgatur hoc opus: ut quoſcũq; prouẽtus tã domus:ꝗᷓ ſingulaꝶ ſ. oroꝶ recipiãt: & ex
his ſorornbus neceſſaria fideliter adminiſtrẽt. Caueãt quoq; ne aut ex parcitate murmur: aut ex abudantia tu
mor in ſororibus habeat locũ. ſed iuxta apoſtolorũ uitã plus cuiꝗᷓ aut minus tribuat᷑: iuxta qd exigit neceſſi/
tas:nõ uolũtas:ut nõ iam altera ſit egens: altera abundãs: ſed unaquæq; ex ꝓuiſione cõdecẽti moueat᷑ ad dei
laudẽ. Prouideant inſuper ſic: ꝗbus hic pietatis iniũctus eſt labor: ut ſingulis mẽſibus aut hebdomadis ſiue

diebus paratæ ſint: tam de his quæ ꝓueniũt: ꝗᷓ de his quæ expediunt in capitulo corã abbatiſſa & cõuentu ſo/

rorũ ſigillatim reddere rationẽ. Quod fiat ſaltẽ ſemel in menſe: ne & ipſæ apud ſorores furti ſint fuſi pectæ: &
eis ex negligentia male exequẽdi materia detur. L

Liii. ciii.

¶ De communitate & humanitate ſeruanda. = C Capᷣ.iiii.
. . . . 2 — . —„ . .—— . „ .
Ic ſic dei ſponſæ ſponſũ leſu aſtringite mẽtibus mũdis a terrenoꝶ cõtagione: qim̃ ſecũ in habitatione ni
hil patit eſſe terrenũ. Sic ſic apoſtolicæ fœminæ proiicite peras & ſacculos: ut neq; marſupia ex latere pẽ

hil eſt clauſũ: qd eſt deditũ uſibus omniũ. Veſtimẽta duplicia ſũt ex euãgelio ꝓhibita uobis: ut diſcatis ea ſo
lũ habere:quæ naturæ tm̃ ſubueniãt: & nõ quæ nutriãt tineas. Siqua uero ſi upfſũt: uno claudant᷑ in loco: ut

/

ex his quæcũq; ſoror eget indui poſſit. Nulla unꝗᷓ in ueſtibus pcioſitas: nulla melioritas. alterã dominã: alte

ram ancillã oſtẽtet: ſed in omnibus æquales exiſtãt: quæ uni ſpõſo nuptæ cõmuniuoto ꝓfeſſæ ſũt.Nõ quæ

rat obſecro filia regis filiæ militis præeminere põpis terrenis in xpi & apoſtoloꝶ cõſortio. Nõ eni Petro uili pi

ſcatori Bartholomæus nobilis anteponit᷑ a xpᷣo: ĩmo piſcatori totius mũdi monarchiæ tradit᷑ principatus. Di
gnitatibus carnis ſpiritalis uita nõ eget: & carnis auras xpᷣs in ſuo nõ ꝗrit cõiugio. In ſæculo nubãt Paribus fi⸗
liæ reguũ: filiæ militũ præeminẽtias ꝗᷓrant & honores. In monaſterio uero oblitæ populi ſui & domus ſuæ: in
duo ſolũ gloriã ꝗrant: & exultẽt: ꝙ de maiori pcipitio mõtis ſũt ad uitã apoſtolicã ſũptæ. Propter qd' admo⸗/
neo uos filiæ: ut qᷓcunq; officia uobis domus a matre monaſterii ĩpoſita: libẽti aĩo expleatis. Hilarẽ enĩ dato/
rem diligit deus. nec uerecũdent᷑ in uilibus nobiles: nec illa recuſent. ſed audiãt ſapientẽ. Quaãto maior es:hu

milia te in oĩbus. Audiãt & xpᷣm: quid apoſtolis de huiuſmodi põpis in ultima cœna humana mẽte diſceptãa

tibus definiuerit. Reges gentiuũ dnant᷑ eoꝶ: & qui poteſtatẽ habẽt ſupꝑ eos: benefici uocant᷑. Vos aũt nõ ſic: ſed
qui maior eſt in uobis fiat ſicut minor. Etꝗq pceſſor eſt:ſicut miniſtrator. Verũ ne doctoris doctrina ex cõtra/
ria operatione uileſcat: ſtati ſubinfert ex ſimilitudine quadã cũ ĩterrogatioe cõcludẽs. Nã quis maior: ꝗq recũ
bit: an q miniſtrat? Nõne qui recũbit? Ego aũt in medio ueſtrũ ſũ:ſicut q miniſtrat. Erubeſcat ſiqdẽ ſtercus
uiliſſimũ: & uapor ad modicũ parẽs humana mẽs ſe extollere: & domus officia abnuẽs a cæteris ſororibus ſi/
bi uelle ſeruiri. Nam xpᷣs cuius gñationẽ quis enarrare nõ põt: nõ uenit miniſtrari: ſed miniſtrare. In ultima
cœna diſcipulorũ abluẽs pedes: hoc ſuis teliquit humilitatis exẽplum.
De ſimonia uitanda in recipiendo ſorores. ¶ Cap̃. v.

d Eteſtabilẽ hæreſim ſimoniæ quã cõmuni prauitate diaboli moniales aſſuetæ cõmittunt:etiã in auditu

A horreat ueſtra ſocietas Gieei pœna: & Simonis uos terreat prauitas. Vox Petri xpi uicarii ad Simonẽ:
nunꝗᷓ de ueſtris exeat auribus. Pecunia tua tecum ſit in pditione. Exiſtimas eni donũ dei haberi pecunia. Do/
nũ dei eſt ſpũs ſãctus. Cõmunis mercatoꝶ habet uſus: ut uẽditio cõmutet᷑ in melius. Aſſerit quippe ſimonia
cus pecuniã eſſe pᷣſtãtiorẽ dono dei. cũ idẽ in ipſã cõmutat. Ad uos ueniẽtes ſorores ſãctas ad xpᷣi ſuſcipite nu
ptias gratis. Præponat᷑ ſãctitas pecu niæ. Exquirat bonitas uitæ: non gnoſitas carnis: nõ utilitas mũdi. Nulla
oĩno pactio: nulla opinio quæ mẽtis puritatẽ pturbet pᷣueniat. Beatu ſapientia clamat: q excutit manũ ob oĩ
munere. & ꝗ poſt aurũ nõ abiit: nec ſperat ĩ pecunia: quæ ſubuertit iudiciũ. Siqua ſoroꝶ inopiã ex ſua abun
dãtia ſupplere deſiderat iuxta apoſtolicũ ritũ: oĩa quæ habet in ſæculo ante ſoroꝶ pedes ponat. & cũctis quæ
habebat ĩ ſæculo renũciãs ĩtratura: fiat ſicut una ex minimis. & ſublato dno cũ affectu: oĩa quæ portatur ele/
ctis miniſtratricibus domus pᷣbeant᷑: ut exhis tribuãt ꝓut unicuiq; opus eſt. Nec murmuret quidẽ quæ ſua
monaſterio tradidit: ſi ſibi nõ maiori ſũptu adminiſtret ꝗᷓ cæteris quæ ex pauptate uenerunt.nec extollat᷑: &
ceruice erecta more fœmineo ĩproperet cæteris: ſe tãtũ ex ſuis facultatibus attuliſſe. plus enĩ attulit ſoror pau
percula:ſi ĩgrediẽs affectũ habẽdi dimiſit: ꝗqᷓ quæ multũ afferẽs domo ſ uꝑbiã tulit. Gloriet᷑ aũt potius qin di
uitiæ quæ ſolitæ ſũt poſſeſſores pᷣcipitare in mortẽ: nõ pᷣualuerũt aduerſus eã: & quæ cõmuni uſu ſũt malæ:
ex ſubuentione ſororũ ſibi factæ ſũt bonæ. Alioꝗn melius fuiſſet ſibi cũ parua pœna cũ ſuis diuitiis in mũdo
pmanẽdo dãnari: ꝗᷓ ipſas relinꝗᷓndo in monaſterio exorta ſupbia ad infernũ cũ maiori pœna deduci. humili/
entur etiã paupes: quæ ex pauptate nihil ſubuẽtioni domus potuerũt cõtribuere: ſicut & illæ. & gras deo ĩ hu
militate retribuãt: ꝙ quæ p̃us in mũdo uiuere nõ poterat ex alienis labonibus habent: quæ ſibi ſufficiũt: ſicut
& diuites. Mirũ qdẽ de infœlici cõditione pluriũ hominuũ. Sunt enĩ nõnulli uiles & abiecti ĩ ſæculo: qui quo/
tidianis laboribus ſeultra uires affligẽtes ꝓ uictu captado uiliſſimo: & uix raris fabis & rapis cũ rudi & horde
aceo pane ſaturant᷑. Cũ uero ad xpᷣi mẽſã accedũt: & militiã xpᷣi ſuſcipiũt: ſuæ egeſtatis obliti: lautiora ꝗrũt ꝗᷓ
milites: qui ſũt aſſueti magnificis. Hæc igit᷑ oĩa in chriſti & apoſtolica uita locũ nõ habeat. oẽs ex miniſterio
ſint cõtẽtæ: nec murmuratiõe pereãt: ſi abũdãter ſibi tribuãt adminiſtrãtes. Recipiẽs ſiquidẽ naturæ neceſſa

ria:neceſſitatũ limites nõ excedat. Si uero modicũ:diſcat cũ apoſtolo pᷣuire dno ĩ fame & in ſiti: & in egeſtate

nuditatis & frigoris: ita ut accepta cruce gradiat᷑ poſt xpᷣm abnegãs ſemetipſũ.
4* 5 ¶ De obedientia exhibẽda prælatis. ¶ Cap̃. vi.
Olo auũt uos mortuas ſæculo: uitiis & cõcupiſcẽtiis carnẽ crucifigere cũ xp̃o:& quæ ia cœperũt ꝓprio ſeſe
uoto caſtrare ſub ppetuæ uirginitatis & caſtitatis ꝓpoſito:in monaſterio uelut ĩ duritia lapidis fore cũ
chriſto ſepultas: atq; iuxta decretũ ſũmi poſt xpᷣm põtificis Petri: qui ligãdi ſoluẽdiq; tenet pncipatũ a dño:
reſuſcitãdaꝶ in gloria cũ xpo ſic deuotiõe firmet ueſtrũ propoſitũ:ut fides & ſpes ſit tota in deo. Caſtigẽt ani
mas in obediẽtia charitatis & fraternitatis amore ſimplici: & corde inuicẽ ſediligentes attentius. N ihilut pu
to ſtultius eſt: nihil intolerabilius:ꝗᷓ peregrinos & aduenas pcipere ciuibus: & in loco non ſolito ſe oſtẽdere di/
rectorẽ

eant: neq; opus ſit clauibus: ut iam ex ipſis mõſtret᷑ exterioꝶ indiciis: ꝙ nihil haber intrĩſecũ pᷣter Ieſũ: ꝙ ni/

üð

“
Alet
intu
ſtrue
nsar
cula
quit
ſus
lei
u⸗

obt

uditu
noné:
a Do⸗
moni
btenu
Nulla
ioboi
abun
gur
rele⸗
elua
&
tpau
jndi
mälr
müco
coih
tſcut
igbo⸗
hotce
lſteno
eceſt
eſtue

olce
ſtecil

1di:

etant
utpu
elec/
ole

p

Otẽ uitæ ſpũs eſtis renatæ:nõ ex corruptibili ſemine: ſed ĩcorruptibili: p uerbũ dei uiuẽtis & pmanẽtis ĩ æternũ:

tectorẽ itineris: & de ſemitis: & de ſecuritate itineris: de breuitate tramitis iuxta uoluntatis libitum uelle doce

re. Mõſtraret᷑ quippe portẽtũ nauigatoribus: & pro certo nunꝗᷓ ueniret ad portũ: ſi cuius uolũtati pateret᷑ de
eſſet nauigii: quicũq; remigator ordinaret ad uotũ. Nõciuitas: nõ regnũ: nõ minima domũcula diu maneret

in rure: ſi cuius uolũtati pateret᷑ deeſſet. Propter qd ipſe papa Petrus qui religionis apoſtolicæ uitã uolebat ĩ

ſtruere ſicut a magiſtro didicerat: ut magis intelligat᷑ qualiter aĩa caſtiget᷑ in obediẽtia charitatis & fraternita/

tis amore: exponit aptius. Oẽs inꝗt honorificate: fraternitatẽ diligite: deũ timete: regẽ honorificate. Et ne ex/
cuſationis arripiat᷑ ſcutũ: ſub particulari nomĩe præeminẽtis dignitatis gñaliter infert oĩbus. ſerui ſubditi in/
quit eſtote in oĩ timore dnis. Et ne pᷣlati ĩ medliũ pducat᷑ prauitas:quæ plærũq; ſi ubditis pᷣſtat cauſã magni ca
ſus:nõ tm̃ inꝗt bonis & modeſtis: ſed etiã diſcolis. Verũ ne forte uideat᷑ graue humanæ uoluntati ſe abnega
re: & crucẽ tollere: obediẽtiæ ꝓponit meritũ: quo oĩs labor dulceſcat etiã grauis. Hæc inqt eſt gr̃a. O fœlix &
abũdãs gratia. In obedientia ſũma uirtutũ cauſa eſt. Nam ſimplici greſſu hominẽ ducitad xpᷣm: & non ſolũ
mẽs excuſat ad reddẽdã deo rationẽ de ſubditis: ſed nec etiam obligat᷑ reddere de ſeipſa. O ſũma libertas: qua
obtenta vürpolir homo peccare. M.
¶ De regimine abbatiſſæ. R ¶ Cap᷑p. vi.
Trende diligenter mea dna chariſſima Euſtochiũ: ꝗᷓ grauis imponit᷑ ſarcina humeris tuis: quæ de ſubdi
ltorũ aĩabus: decorpore: de uerbis: de moribus obligaris apud diuinuũ examẽ reddere rationẽ. Caue ꝗᷓſo:
ne de teetia leuis ſuſpitio in malo poſſit oriri: nediſpgas quas conaris educere. Sic ordinata: ſic rationi cõfor
mia mãdata ſororibus ꝓferas: ut etiã deprauatæ ſuphæq; mẽtis animent ad obediẽtiæ ſemitas. Sic dulcis:ſic
mitis ſit ſermo: utduritiæ furorẽ nõ ſuſcitet: ſed fragat exortũ. Sic erga ĩobediẽtes uirilis & cõſtãs ſit animus:
ut oĩs muliebris mollicies diſcedat e medio. Excidant in ortus pᷣmordio uepres:ne nimiũ excreſcẽtes germina
ſeminũ ſufſocẽt. Nihil quippe ĩ rectore periculoſius eſt: ꝗᷓ uana humilitas ad correptionẽ erga ſupbos ꝓter/
uoſq; ſubditos. Singularũ ſororũ uolũtates ĩ re difficili ptractanda ſemꝑ auide audias: nec tm cuiuſcũq; uo
lũtati innitaris. Verũtamẽ ſi quicꝗᷓ utile ꝓdat᷑: nõ attẽdat᷑ perſona quæ ꝓtulit. Elegit enĩ deus infirma: ut for
tia quæq; cõfũdat. Tuã uero in rebus gerẽdis cõmunibus nõ tmuolũtatẽ exꝗras & teneas: niſi maior pars di/
ſcretaꝶ filiaꝶ id cõmuni uoto collaudet. Superbaꝶ inſenſatarũq; mẽtiũ eſt: ſuo tm̃ uti cõſilio. Nõ audiat᷑ cu
iuſquã uolũtas ſub uerborũ murmure & loco abſcõdito: ſed pala cuctis pᷣſentibus cũoĩ charitate liceat dicere
& audire. Si cõceptui ꝓprio maior pars ſororũ diſſidet: nõ uelis ſola oĩbus cõtraire. In exercẽdis furor: odiũ:ĩ
uidia ſeu deriſio ſic penitus diſcedat: ut nõ niſi pax: charitas: amor: & alterutrũ ſupportatio cognoſcat᷑: qua/
tenus fiendoꝶ ſolus ſpũs ſanctus auctor meliora inſpiret. Non ſit ĩter uos quas charitas ſimulunit: fœmina
lis quædã abuſio. ut undiq; cachinnis & uocibus aer reſonet: & audientiũ aures præ ſtrepitu terreant᷑. Sed cũ
omni modeſtia ſtãtes una loꝗᷓnte cæteræ ſileãt. Nec altera alterã ex auiditate loquẽdi interrũpat: & præbeat

impedimẽta dicenti.

¶ De reuerentia & ſubiectione erga abbatiſſam. ¶ Cap̃.viii.
Ropter qd hortor:moneo: & oro uos chariſſimæ & dilectiſſimæ filiæ: quæ iã mortuæ eſtis ſepultæ cum
Achriſto: quæ iã carne cõtẽpta cũ eius gloria: cognito ꝙ oĩs cato fœnũ: & eius gloria flos fœni: ad nouita/

ut tanꝗᷓ peregrinæ & aduenæ abſtineatis uos ab oĩbus deſideriis carnalibus: quæ militãt aduerſus aĩam: ſubii

ciẽtes uos in oĩ obediẽtia: & timore: & reuerẽtia pᷣpoſitæ matri ueſtræ: ut iã oĩno nihil aliud uelle: uel nolle ali
cui liceat: niſi quæ abbatiſſa domus mãdauerit facienda. Nihil graue:nihil ĩportabile uideat᷑: ſi iuſſũ ꝓpriæ

nõ cõcordet uolũtati. Vere obediẽs: & ꝗ ꝓ xpᷣo caret oĩ arbitrio uolũtatis:nihil nouit difficile:nihil iniuſtum.
Memẽtote chariſſimæ: qm xpᷣo ĩ ur̃æ religiõis ĩgreſſu: dimiſiſtis oẽm uolẽdi & nolẽdi licẽtiã.niſi quæ eius ui/
ces gerẽtes ordinarẽt de uobis. Obeditis enĩ xpᷣo firmiſſimæ: cũ p̃poſitæ uobis parere ſtudetis. Tũc enĩ ſpõſo

xpo: cui deſpõſatæ fidẽ totã uouiſtis: p̃ter quẽ nullũ ultra amatorẽ admittere in deſpõſatione iuraſtis: magis

gratæ magis placẽtes eſtis: citiuſq; meremini duci ad thalamuũ: ut cũ oĩ iocũditate dulcibus amplexibus aſtri-
gamini:cũ eius ſtudueritis in uicaria parere mãdatis.uicarii enĩ honor redũdat in deũ.Sic iubet lex cõiu gii: ut

ſpõſa ſub lege ſit ſpõſi.Aemulamini ſemp ĩter uos hac dei æmulatione: ut certatĩ ad inuicẽ altera conet᷑ exce/

dere alterã in obedientia. Non igit eſt monaſteriũ: nõ religioſi: nõ monachi: ubi ſubditis obediẽtia deeſt erga

prælatũ. Deſtructioni eſt corpus expoſitũ: cũ mẽbra diſcordãt a capite.

¶ De correctione faciẽda & gnali accuſatiõe criminũ in ſexta ferii. Cap̃. ix.
eOntumax:pᷣſũptuoſa: ac ſupba mulier:in ſãcto ueſtro cõſortio: quæ dedignat eſſe ſubiecta: ac ſuis liti/
us & iurgis ſcãdalũ pᷣbet quieti ſoroꝶ: & eis obediẽtiæ mõſtrauit contẽptuũ: arduis crebriſq; ieiuniis ca
ſtiget᷑: cũ reſiſtit mãdatis ĩpoſitis. Si ieiunia nõ caſtigant ſupbiã: edomet᷑ & uerberibus cõtumeluſq; & graui

bus diſciplinis: ut iã diſcat cũ Petro: imo xpo: ni ei obediat: partẽ cũ xpo ĩ regno xpi & dei nõ habebit: ꝗᷓ ĩpo/

ſita uideant᷑ extranea: nec cõſona rationi. Sed ſi nec ſic ĩdomita ſupbia ſtuduerit obedire: cũ apoſtaticis ãgelis
„ G „ „ 1 . „ . . . „ 121: U.— . ⸗ —⏑
expellat᷑: quæ partẽ nõ habebit ĩ regno. O infœlix ſupbia uitæ: ut ꝓ ĩplẽdis uoluptatibus carnis renũciet hære
ditati cæli: quã fuerat aſſecutura p xpᷣm. Nõdũ deo uiuit: nondũ religionis ſemitã xpᷣiq; nuptias attigit: quæ

nõ efficit ita ſimplex& pura: ut ꝗcquid ſibi mandatũ fuerit ꝑ ppoſitã matrẽ: angelico putet ore trãſmiſſum.

Liiii. .ciiii.

n

Tunc unaquæq; cæteris ſe beatiorẽ æſtimet: cũ in laboribus pᷣponirt᷑ reliquis. Non pudeat ſingulis hebdoma/

dis ſexta feria: quo die Saluator obprobria & mortẽ ꝓ hoĩe ab hoĩe ptulit: unãquãq; ſoroꝶ ſuã uitam coram
oiĩ cœtu ſoroꝶ diſcutere. & de cõmiſſis cõtra pᷣcepta & regulã ſe ꝓprio ore crimĩari: acdiſciplinã ſubire: quate
nus ſtimulata mẽs cogitationis: ſtimulo accuſationis ac uerboꝶ: caueat accuſanda pu lẽdaq; cõmittere. Nec n
tamẽ ꝓpter hoc occulta cogitamina cordiũ ꝓdant᷑: nec occulta peccata quæ ſolis debent᷑ ſacerdotibus cõfite⸗ heae
ri. ſed ſolũ quæ pᷣceptis obuiãt publicis: & exẽpla peccãdi ſororibus pᷣbent. Si uero timore uel uerecũdia ſeip/ lin
ſam accuſare neglexerit: liceat unicuiq; ꝓpalare tale crimẽ alterius: ut nullatenus radices inobediẽtia & ſuper Aurxe
bia in ſancto hortulo ueſtro arripiãt: nõ euellẽdas de facili. Verũ ſi quippiã iuxta fœminaꝶ modũ: quæ nihil busl
retinere norũt abſcõditũ: ĩmo ante garrulãdo manifeſtãt: ꝗᷓ ſciãt: aliqd de his extra cœnobii limites ꝓdiderit: cig
ſubeat grauiſſimã pœnã: ut doctrina tacẽdi: doceatur in pœna. 2 ulle
(¶ De uita mirifica ſanctoꝶ patrum: quos in heremo reppertt. Eap.x. nto
Eferã uobis quædã nõ minus imitãda p opera ꝗᷓ audiẽda de aliqbus ſanctiſſimis uiris: ut bonoꝶ exem ſuor
D pla obedientiæ humilitatẽ: qua carẽte in ædificii ſpiritalis ſtructura: in füdamẽto uirtutũ quicqd ædiſi mer
cat eſtuanũ. Veſtras mẽtes doceãt:& crebra memoria geſtoꝶ ſanctoꝶ uitæ religionẽ inſtruãt & uirtutẽ. Dũ uobi
igit᷑ per heremorũ antra ſeptẽ annis ſãctos patres degentes ibidẽ in terris uelut in cælis angelos aſſiſtẽtes aſſi/ hon
duo labore itineris: arduiſq; uiuẽdi incõmodis: cæteriſq; innumeris calamitatibus pagrãdo uiſitarẽ: de quo/
rũ uita moribuſq; mirificis: quæ luculẽter ipſe pſpexi: libellũ cõpegi: qui uobis ut lucerna ſtat in candelabro
ad meditationẽ religionis & uitæ. nihil ita carũ: ita ſtudioſũ appetebat a monachis: ꝗᷓ ꝙ in eis qui iuberet poſ “
ſet ĩueniri. Profecto nõ taceã tãtã charitatẽ: tãtãq; humilitatẽ quã ſãctæ illæ mẽtes habebãt:ut adhuc cernẽs ð
oĩs laboris & grauedinis oblitus itineris: heremos humanæ naturæ tã deteſtabiles & ĩgratas in paradiſos pu/ ſfſue
tarẽ pene cõuerſas. Mirũ auditu: ſed fœlix obtutu: ſic ſanctoꝶ hominũ corda charitas trãſformauerat in crea ”
turas deificas: ut caro pene eſſet neſcia carnis. Licet ꝑ Ioãnẽ dicat᷑: ꝙ quicqd eſt in mũ do: aut eſt cõcupiſcẽtia õ
oculorũ: aut cõcupiſcẽtia carnis: aut ſupbia uitæ. Nã ſic ſimplicia & humillima corda obediẽtiæ & humilita/ H
tis innitebant ueſtigiis: ut quaſi quorũdã philoſophoꝶ uideret in eis uerificari opinio: qui unã ponũt in hoĩ 3
bus uniuerſis aĩam ſolã. Nã abbates & patres nihil oĩno uelle ſciebant: niſi qd ſubditi. & ſubditi antea cona
bant᷑ iuſſa ĩplere:ꝗᷓ forẽt emiſſa: & qbuſdã quodãmõ indiciis nitebant᷑ pphetare de uolũtate mãdãtis.
3 ¶ De uanitate ſcientiæx mundialis. ( Cap xxi. õ
Pie⸗ fatuitas quæ natos ad labores hoĩes in mũdo: mereris trãſuehere ad gloriã ereptos de pœnis. Nõ l
hac fatuitatẽ doctiſſimã Athenis Plato didicit. nõ Ariſtoteles. nõ Anaxagoras: nõ cæteroꝶ ſtultoꝶ mũ Ne
di ſapientũ turba pcepit. nõ certe miſer ego Hieronymus fatuoꝶ ſapiẽtũ imitator: ante ꝗᷓ ſãcta uerbera luerẽ
Quanꝗᷓ ut meas miſerias detegã: me an ꝗqᷓ uiceſimũ annũ ætatis attigerẽ: urbs romana in ſũmũpᷣelegerat ma/ lr
giſtrũ in oĩbus pene liberalibus artibus. Nõdũ ſancti ſpũs ſcholas intrauerã: nõdũ cæcutiẽs puenire ad ſãctæ m

ueritatis poterã diſciplinã. Non academiæ: nõ certe romæ huius doctæ fatuitatis reſonauere gymnaſia: quæ
ſancta retinet heremus. Verũ nõ ſine labore didiciſti tuã ſapientiã fatuã Plato: quẽ mũdus retinere nõ pote/
rat mũdi ſapientiã inſequẽtẽ: per diuerſaꝶ nationũ & gentiũ: regionũq; partes infinitis erũnis ĩnumeriſq; ꝑ
agrando laboribus. Nec tamẽ fatuiſſimæ ſapiẽtiæ finẽ: qui eſt ſũmũ bonũ:ad quod te naturæ mouebat intẽ/
tio in orbe uniuerſo reperire ſciuiſti: quẽ ſancti ruſtici hãc fugiẽtes inuenerũt in heremis latitã tes. Attende &
tu fatuorũ ſapientũ pᷣnceps Ariſtoteles: & fueris abſq; dubitatione: ꝓdigiũ grãdeq; miraculũ in tota naturat

cui pene uidet infuſũ quicqd naturaliter eſt capax humanũ genus:qm ſapientia mũdi ſtultitia eſt apud deũ do
ſi charitas nõ informat: ſi intellectus nõ captiuat᷑ ad fidẽ: ſi cor ad chriſti ſeruitutẽ nõ inclinat᷑. Qui iudæis ẽ b
ſcandalũ: paganis ſtultitia: nobis uero credẽtibus honor & gloria. in quo ſolũ gloriatur apoſtolus: qui glori/ 4
atur inquiens in domino glorietur. ” 3
¶ De promptitudine adimplendi madata impoſita. CCap.zdii. i
Ihil honorabilius nihil ue glorioſius chariſſimæ: ꝗᷓ ſeruitus xpᷣi. Hæc ſane pᷣferẽda imperatoꝶ faſtigio: d
