teraq; his ſimilia: quæ ſtudio breuitatis omitto:ne faſtidiũ ſtomacho tuo faciã. In cõſequentibus quoq; nar
rat Moyſes: ꝙ in cõſecratiõe Aarõ & filiorũ eius obtulerit uitulum pro peccato: & poſuerit Aaron & filii eius
manus ſuper eum ſuper caput uidelicet uituli: qui erat pro peccato: & mactauerit eũ: & tuleriteũ de eius ſan/
guine:& poſuerit ſuꝑ cornua altaris in circuitu digito ſuo:atq; altare mũdauerit. Similiterin ariete fecerit:&

de ſãguine eius tetigerit auriculã eius dexterã: & manũ dexterã: & ſũmitatem pedis dextri. Et poſt multa alia

quæ narrare lõgiſſimũ eſt: & enumeratis diebus. vii.ita legimus. Factũ eſt quoq; die octauo: & uocauit Moy/
ſes Aaron:& filios eius: & oẽs ſeniores iſrael:& dixit ad Aaron. Tolle uitulũ de bobus pro peccatis & arietem
in holocauſto ĩmaculatũ: & offeres deo in cõſpectu domini: & ſenioribus iſrael lo quere dicens. Tollite hir-
cum de capris uiuũ pro pctõ: & uitulum ĩmaculatũ anniculũ in holocauſtũ. Dixitq; Moyſes ad Aaron: Acce
de ad altare: & fac pro pctõ tuo reliqua. Rurſũq; eleuauit Aaron manus ſuꝑ populũ: & benedixit eis. Deſcen
ditq; cum feciſſet pro peccato & holocauſto & ſalutari. Mulier generat liberos lege naturali: & ĩmunda eſt:
ſi maſculũ pepit diebus. .ſi feminã diebus. xxx. Accuſa creatorẽ cur ĩmũdũ ꝗcꝗᷓ nominet: qd ipᷣe cõdidit.
Et nõ ſolũ ip̃a ĩmuda eſt:ſed & oẽ qd tetigerit. Cũq;ʒ dies inqt purgatiõis eius cõpleti fuerint: ſup filio aut fi
lia offeret agnũ anniculũ ĩmaculatũ: & pullũ colũbarũ: & turturẽ ꝓ pctõ:ad hoſtiũ tabernaculi teſtamẽti ſa
cerdoti.qui offeret ĩ cõſpectu dñi: & expiabit pro ea ſacerdos. De leproſo quoq; qd in die purgatiõis eius offe
ratur pro eo uictima pro pctõ: duoq; turtures: & duo pulli colũbaꝶ. unus pro pctõ:alius in holocauſtũ.Et 4
fluxũ ſeminis patit:eodẽ ſacrificii ordine pro pctõ & holocauſto liberat᷑. Etad extremũ ĩfert᷑. Timoratos fa⸗
cite filios iſrael ab ĩmũditiis ſuis: & nõ morient᷑ ꝓ pctõ ſuo.ſi cõtamĩauerit tabernaculũ teſtamẽti. Ip̃i quoq;
Aaron pcipit᷑: utnõ in omni tpe ĩgrediat in ſancta ſanctoꝶ: ne forte moriat᷑. Cũq; ait uoluerit ĩtrare: oflerat
lvi.

uitulũ pro pctõ: & arietẽin holocauſtũ. Duoſq; hircos accipiat ab uniuerſo populo. unũ ex eis offerat ꝓ pctõ
ſuo:& unũ ꝓ pctõ populi: & arietẽ ĩ holocauſtũ. Alter hircoꝶ cũcta pctã ſuſcipit populi in typũ dñi Saluato

ris: & offert in ſolitudinẽ: & ſic placat᷑ deus oĩ multitudini. Ad extremũ dicit᷑: ſi comederit hõ de ſãctificatis ꝑ

ignorantiã: imputatur ei iniquitas: atq; delictũ: & uoti reus erit. Vnde & apoſtolus monet euchariſtiã dñi cũ
cautione ſumendã: ne in cõdẽnationẽ nobis ſumamus atq; ĩudiciũ.Si dãnatur in lege ignorantia:quãto ma
gis in euãgelio conſciẽtia?! Trãſeamus ad numeros & ob cõtẽtioſoꝶ ĩpudẽtiã cõfutãdam ſũma quæq; carpa
mus. Nazareus ſãcto crine uenerabilis alterius ſubita morte maculat᷑: & oẽs dies cõſecratiõis eius pᷣteriti irri/
ti fiũt:poſteaq; pro eo offerunt᷑ duo turtures: & duo pulli colũbaꝶ. Vnus pro peccato: & alter in holocauſtu.
In die quoq; cõſumationis eius offert᷑ agnus cũ holocauſto: & agna pro peccato: Et poſt multa ſcriptũ eſt.
ut nũc magnificet᷑ fortitudo dñi: ſicut locutus eſt dicẽs: Dũñs lõganimis & multæ miſericordiæ auferẽs iniqui
tatẽ & ſcelera: & mũdans nõ faciet innocentẽ: pro quo. xx. interpᷣtati ſũt: & emũdãs nõ mũdauit reu: ꝙ ſolus

etiã poſt indulgẽtiã reus ſit propriæ conſciẽtiæ. Cũq; ait ignorauerit populus: & fecerit unũ exhis quæ facere

nõ debuit præter cerimoniaꝶ lõgũ ordinẽ infert᷑ & dicit᷑. Offerte hircũ caprarũ pro pctõ: & placabit ſacerdos
pro oĩ ſynagoga filioꝶ iſrael: & ꝓpiciabit ei dñs:quia igno rãtia eſt: & ipſi offerẽt oblationẽ ſuã in ſacrificium
diño pro pctõ ſuo in cõſpectu eius: qm̃ neſcierũt. Ibiq; addit᷑: ſianima una peccauerit per ignorãtiã offeret ca
pram anniculã pro pctò ignorãtiæ corã dno: &dep̃cabit᷑ pro eo ſacerdos: eo ꝙ ignorauerit pro pctò ignoran/

tiæ corã dño: & rogabit pro eo: & propiciabir᷑ ei. In calẽdis ſinguloꝶ mẽſiũ offert hircus capraꝶ pro pctõdno.
In paſcha quod per dies octo a die.xv. mẽſis primi uſq;ʒ ad.xxi. diẽ ſacrificiũ pro pctõ eſt. In pentecoſte hir/

cus pro pctõ o ert & in calẽdis menſis ſeptimi qũ tubarũ clangor cõcinit᷑ eadẽ hirci pro pctõ religio cõſer/

uat᷑ dei quoq; decimo eiuſdẽ menſis ſeptimi: qm ieiuniũ eſt uſq; ad ueſperũ: offert᷑ hircus caprarũ pro pctõ

præter eũ hircũ: qui ante holocauſtũ pro pctõ ex lege mactat᷑ :in diebus quoq; Senephegiæ: qũ ſgalane, ta⸗
bernacula in die. xv. eiuſdẽ mẽſis ſeptimi uſq; ad diẽ. xxii. inter uictimas ſemꝑ pro pcto hircus o erebat: ut
illud ĩpleat᷑ beati Dauid. Tibi ſoli peccaui:& malũ corã te feci:ut iuſtificeris in ſermonibus tuis: & uincas cũ
iudicaris. Sexciuitates eligunt exilii eoꝶ: qui nõ ſpote: ſed per ignorantiã: uel iactu lapidis:uel impulſiõe ma
nus: uel ioco: uel laſciuia abſq; inimicitiis infœlicitate magis ꝗᷓ uolũtate peccauerut: & tũ nõ abſq; crimie ſũt:
dũ relegant᷑ in ppetuũ: & ante cõſtitutũ diẽ nec ſupplicatiõe:nec pᷣcio eoꝶ reuerſio ĩpetrari & redimi poſſit in

deuteronomio: qui liber præteritoꝶ enumeratio eſt. pſpicue demõſtrat᷑: non in opibus nũs atq; iuſticia: ſed

dei miſericordia nos cõſeruari dicente dño per Moyſẽ. N e dicas in corde tuo: cũ ſubuerterit eos dis deus tu

us a facie tua. In iuſticia mea introduxit me dñs: ut poſſideã terrã hanc: & ĩpietate gentiũ iſtaꝶ dũs cõſumet
eos a facie tua: nõ ĩ iuſticia tua: & directiõe cordis tui intrabis ut poſſideas terrã eoꝶ: ſed ĩpietate eoꝶ dñs deus
tuus cõſumet eos a facie tua: ut ſuſcitet uerbũ:qd locutus eſt patribus tuis: Abraha: Iſaac: & Iacob: & ſcies ꝙ;
nõ iuſticia tua dũs deus tuus dabit tibi terrã optimã: ut poſſideas eã: quia populus duræ ceruicis ẽ. In eo aut
quod dixit: Perfectus eris cũdnño deo tuo quo ſenſu dixerit exſi equẽtibus approbat᷑. Cũ ingreſſus inqt fueris

terrã: quã dũñs deus tuus dabit tibi: nõ diſces facere abominationẽ gẽtiũ illaꝶ. Nõ inueniet in te qui traducat

filiũ: uel filiã ſuã per ignẽ: diuinatiõibus: uel oĩbus auguriis & maleficis artibus & ĩcãtatiõibus nõ ſeruies:utiĩ
terroges magos & ariolos: & mortuos.abominatio enĩ dni eſt oĩs qui facithæc. Et ꝓpter has abominationes
dis deus tuus cõſumet eas a facie tua: pfectus eris cũ dno deo tuo. Deniqʒ ĩfert ꝗa gentes iſtæ quas tu poſſide
bis ariolos & diuinos audiuit. Tibi aũt nõ dedit dis deus tuus: Statimq; ſubiũgit ꝓphetã unũ ex te de fribus
tuis ſicut meſuſcitabit dñs deus tuus: im audies. Ex quo onditur pfectũ hicdici nõ qui cũctas uirtutes ha/
beat:ſed qui pfectũ & unũ ſequat᷑ deũ. Narratq; ſimiliter de cõditione exulũ: qui per ignorãtiã peccauerunt:
quo & qᷓdiu cõfugere debeãt: atq; ſubiungit. Quãdo ædificaueris domũ nouã facies loriculã tecto tuo ĩ cir/
cuitu ne ſanguinis reus ſis cũ aliq; ceciderit ex ea. Et iteꝶ. Si fuerit ĩ te uir qui nõ ſitmũdus a nocturno fluxu
egrediet᷑ extra caſtra: & nõ ingrediet᷑ mediũ caſtroꝶ: cũq; adueniet ueſpera lauabit ſe aqua: & poſt occubitũ
ſolis ingrediet᷑ mediũ eoꝶ. De leſu filio naue duo tm̃ ponam teſtimonia: peccauit Achaz: & totus populus of
fendit. Dixitq; dis ad Ioſue: Non poterũt ſtare filii rael in conſpectu inimicoꝶ ſuoꝶ ſ. ed dorſa uertent ad
uerſariis ſuis: quia factũẽ anathema in eis. Etnõ addã ut ſim uobiſcũ: niſi cõtritũ fuerit anathemade medio
ueſtrũ. Cũq; ſacrilegiũ quæreret᷑: & ſors latentem inueniſſet reũ: ĩterficiunt᷑ cũ Achaz filii eius: & filiæ: boues

aſini: pecora: & tebernaculum. & quæcunq; habere potuit: igne deleta ſunt. Eſto ꝙ ip̃e peccauerit: quid cõ/

miſere filii? quid boues? quid aſini? quid pecora? Facdeo calumniam: quare unus peccauerit. & pars populi
trucidata ſit? Cur & ipſe lapidatur: & omnia quæ habere potuerit ultrix flãma conſũpſerit: Dicamus & aliqd
aliud. Non erat inquit ciuitas: quam non tradidit dominus filiis iſrael. abſq; Eneo qui habitabat in Gabaon
omnes pugnando ceperunt. quia a domino factũ erat: ut induraret cor eoꝶ. & pugnarẽt cõtra iſrael: utĩ terfi
cerent᷑. & nõ fieret in eis miſericordia. & perirẽt: ſicut præcepit dũs Moyſi. Si domini factũ eſt uoluntate: ut
pacem no reciperent: nec ſuſciperẽt iſrael: dicamus iuxta apoſtolũ: Quid ergo quærit᷑ Voluntati enĩ eius ꝗs
poteſt reſiſtere: De Samuel & Malachi Ionathan fauum mellis guſtauit ĩ ſceptro:& illuminatis oculis peri
clitatur: ꝙ neſciens fecerit. Hoc enim ſcriptura teſtatur: ꝙ ignorauenit apatre eſſe p̃ceptũ: ne quiſꝗᷓ guſtaret:
donec uictoria domini cõpleret᷑: In tantũ autẽ iratus eſt dominus: ut ſors inueniret occultũ: & ippe fateretut

etal

un
tit
Dr
Ae
at

dei

ſu

D
op
üic,
tom
Ct
tllrri⸗
uſti⸗
telt.
niqui
ſolus

lacete

erdos
ium
tetea
oran⸗
ehur,
oſer/

pcto

lua⸗
rut
cbi
demne
ſelir
ſütn
uiſ
lasu
lummet
Scen
ſasg
eoai⸗
fuens
Nhuer
Guti
vns
bus
la/
unt:
ſcht/
unn
hiti
ok
ntal
nel⸗
ones
dcs/
g
baon
ſeff
eru

¶¶ Secudus liber eiuſdem dialogi contra pelagianos.

peccare. Id enim fecit quod uitare non potuit.
enim in eo condemnatur: quod facere non potuit. AT. Sæpedixi te non intelligere conatus meos: nec cõſide/

dicens. Guſtaui in ſũmitateſceptri: qe eſt in manu mea parũ mellis: & ecce ego morior. Et poſtea ĩterceſſiõe

& pᷣcibus populi liberatus eſt: dicẽs ad Saul. Nuc Ionathan moriet᷑: qui fecit ſalutẽ hãc magnã in iſrael? Abb

ſit. Viuit dũs: Si ceciderit de capillis capitis eius in terrã:quia cũ domino fecit diẽ hanc. & liberauit dñs Iona/
than: & nõ eſt mortuus. Samuel iraſcit Sauli: Qnon uult ire cũ Poſtea pᷣcibus uincit᷑: ut oñdat humani
animi in diuerſũ mutationẽ. Pergit Bethleem: ſingulos filioꝶ Ieſſe putat ipſos eſſe: quos dñs reqrebat. Cũq;

uidiſſet Eliab ait: Ecce in cõſpectu dni Ap̃us eius. Et ait dñs ad euũ. Ne reſpicias ad uultũ eius: &ad ſtaturam

corporis illius: qm abieci eu. Aliter enĩ uidet hõ: aliterdeus. Hõ enĩ uidet in facie: deus in corde. Atq; in hunc

modũ per oĩs errat: per oĩs corrigit᷑: ut pateat humanæ mẽtis infirmitas. Miphiboſeth Saul filius interficit
dolo a Recab & Baana filiis Rẽmõ Berotite. Cũq; nũciaſſent Dauid: & caput aduerfſarii demõoſtrarent:occiſi
ſũt: Dauid dicẽte: Viri ĩpii occiderũt uirũ iuſtũin domo ſua & in lectulo ſuo. Certe Miphiboſeth iuſtus non
erat: & tũ in eo iuſtus appellat᷑: qd abſq; noxa Iterfectus eſt. Oza Leuites cũ archa dñi tranſfert᷑ hieruſalẽ: &
laſciuiẽtes boues plauſtrũ in partẽ alterã declinaſſẽt: miſit manũ: ut ſuſtẽtaret inclinata. Statimq; ſequitur.

Iratus ẽ furor dũi ĩ Oꝛã:& pcuſſit eũdeus ibi ꝓ ignorãtia:& mortuus iuxta archã dei. Cõtriſtatuſq; Dauid

pcuſſerit dũs Ozã:timuit dũm in illa die:& ait.Quõ ingrediet᷑ ad me archa dñi: Dauid iuſtus & ppheta: &
unctus in regẽ:quẽ elegitdũs ſᷣm cor ſuũ:ut faceret cũctas uolũtates eius:ut uidet ignorãtiã dni furore puni/

tã terret tatq; triſtat᷑. nec quærit cauſã adũo:quare pcuſſit ignorãtẽ. ſed ſimilem ſnĩam ptremiſcit. Præcepit

Dauid prĩcipi exercitus Ioab:ut numeret populuũ:ſtatimq; ſcriptura cõmemorat: & percuſſit cor ſuu:& dixit
ad dũm: peccaui uehemẽter: quia hoc feci. cuũ iuberet ut fieret: utiq; quid diceret ignorabat. & tñ ſe ipſe rephen
dit: & pro hac culpa.lxx.milia hoĩum angeli gladio trucidant᷑.Salomon cõpletis tẽpli cerimoniis utraſq; pal
mas tẽdit ad dũm: & ait: Cũ peccauerit tibi populus.nõ eſt enĩ homo: quinõ peccet. Abia ꝓpheta Salonites
neſciebat ad ſe uenire uxorẽ Hieroboã. dixitq; dñs: Ecce uxor Hieroboã ĩgredit᷑:ut quærat uerba a te pro filio
ſuo:qꝗ ægrotat iuxta hoc:& iuxta hoc loꝗ̃ris ad eã. Heliſeus ſedebat ĩ mõte: uenit ad euũ mulier: cuius filius mor
tuus erat: & amplexa pedes eius uociferat᷑. Repellẽte aũt eã Gieꝛi:dixit ad eũ uirdei:dimitte eã: qm anima eius
Zamaritudine eſt. Et ds cælauita me. ut nõ annũciaret mihi. In libro dieꝶ legim us.fuerũt filii Sobal pr̃is Ca
riathiarim: qui ꝓphetabat exdimidio. Et iteꝶ. Filii aũt Alma Bethleẽ & Netophat hi corona domus Ioab.
& qui prophetabat exdimidio Sarai & cætera. Similiter utiq; ſãcti erãt qui ꝓphetabãt. & tũ pfectã nõ merue
rut accipe ꝓphetiã. Nequaꝗᷓ de futuro m tropologia: ſed ĩpræſentiaꝶ iuxta hiſtoriã. ꝓphetates. Abachucꝓ

pheta cãticu ſuũ hoc ĩſcribit titulo. Oratio Abachuc ꝓphetæ p ignorãtibus. Locutus enĩ fuerat audacterad

dũm: & dixerat. Vſq;quo die clamabo: & nõ audies? Vociferabor ad te uim patiẽs:& nõ ſaluabis? Quare oñ
diſti mihi iniꝗtatẽ & laborẽ: uidere prædã & iuſticiã? Cõtra me factũ eſt iudiciũ:& cõtradictio potẽtior: ꝓpter
hæc lacerata eſtlex. & nõ puenituſq; ad finẽ iudiciũ: quia ĩpius præualet aduerſus iuſtũ: ꝓpterea egredit iudi

cium puerſũ:pro quo ſe ipſe rephendẽs q per ignoraãtiã ſit locutus:ſcribit cãticũ pœnitẽtiæ. Si pctm̃ nõ erat

ignorãtia: ſupflſuo ſcribit librũ pœnitudinis: & uoluit id lugere:qd pctm̃ nõ habet. In Ezechiel extrema par/
te: ubi perædificiũ tẽpli in mõte ſiti eccleſiæ multa poſt ſæcula futuræ ſacramẽta narrant᷑: primo die & ſepti
mo die mẽſis primi offerunt᷑ uictimæ pro pctis oĩum: in quo per errorẽ: aut ignorãtiã peccauerunt. Septem
quoq; diebus paſchæ hircus ſemꝑ pro pcto mactat᷑. ſeptimi mẽſis ꝗntadecima die: idẽ pro peccatis ſacrificio
rũ ordo celebrat᷑. Et poſt alia plurima: quæ nõ eſt iſtius tẽporis replicare: ſcriptũ eſt: Erat aũt ibi locus ad occi/
dentem: dixitq; ad me:iſte eſt locus:ubi coquere debẽt ſ acerdotes hoſtiã pro pctõ: & pro ignorãtia. Hieremi/
as loquit᷑ ad deũ: Scio dñe qd nõ eſt hoĩs uia eius:nec uiri eſt: ut ambulet & dirigat greſſus ſuos. Ideoq; pra⸗
uũ eſt cor hoĩs & inſcrutabile: quis cognoſcet illud?In puerbiis legimus. Eſtuia quæ uider᷑ recta eẽ apud ho-
mines: & nouiſſima eius ueniũt in pfũdũ inferni. Ecce & hic manifeſte ignorãtia cõdẽnat᷑: cũ aliud putat ho
mo: & ſub ſpecie ueritatis ad inferna delabit᷑. Multæ ĩquit cogitatiões in cordehoĩs: ſed nõ ti illius uoluntas:
quæ incerta & fluctuans:atq; mutabilis eſt: ſed dei cõſiliũ obtinet. Quis ĩquit gloriabit᷑ caſtũ ſe habere cor?
Et quis cõfidet mũdus eẽ a pctõ? Dulcis eſt enĩ homini panis mendacii. Et poſtea ĩplebit᷑ os eius calculo. A
dño greſſus hoĩs dirigunt᷑: mortalis aũt quom ſcire poterit uias ſuas? Ois uir uidet᷑ ſibi iuſtus: filius malus
iuſtum ſe facit: & nõ audat exitũ ſuũ: ſed corrigit corda oĩum deus. filius malus excelſos habet oculos: & pal
pebris ſuis eleuat᷑: Eſt enĩ iuſtus qui peritiin iuſticia ſua. Vnde dicitur ad eũ. Nec ſis iuſtus multũ: nec quaſi
per ſapiẽtiã quæras ſupflua: ne forte obſtupeſcas. Quæcunq; eni laborauerit hõ:ut requirat:non inueniet.ſi
dixerit ſe ſapiens intelligere: reperire nõ poterit. Coreniĩ filioꝶ hominũ repletũ eſt malitia.
ianos. H ¹(Epilſtola. XVIII.
cuſſis nubibus: clarum uiſus es ueritatis lumen aperire. ſed quid ad rẽ/His enim cunctis teſtimoniis
uideris hominum accuſare naturam. ac per hoc inuidiam referre ad deum: ſi tales homines condi/
ut obliuione &ignorantiæ peccato carere nõ poſſint. Ex quo perſpicuum ẽhominem poſſe ſi uolueritnõ

Vbi autem aufertur poſſibilitas: aufertur & uitium. Nemo

dit:

rare quid tu argumẽteris: ſed quia quæ deus iuſſerit pobliuione: errore: & ignotãtia: quaſi pro pctõofferunt᷑

RIOBOLVS. Multa quidem de ſcripturis memoriter: copio ſed⸗ dixiſti. Et quaſi quibuſdam diſ

lvij.

ſacrificia. Siue hoc male iuxta te:ſiue bene iuxta me. Deus præcepit:meũ eſt obſeruare quod iuſſit: tuũ dei iuſ
ſa reprehẽdere. CRI. Quoniã uim facis pſpicuæ ueritati: & trahis me ad blaſſemiã :cocedã tibi hoc in ueteri
lege præceptũ:de ꝗ ſcriptũ eſt. Vetera traſierũt :Ecce facta ſut oĩa noua. Nuquid & de euangelio poteris hoc
approbatre: ut puniat᷑ qſpiã pro eo q neſciat Et anpœnas luat:ꝗᷓ reus ſit cõſciẽtiæ AT. Du ignoramus: Ma
nichæus nobis cõſutgit repẽte: qui legẽ dicat abolitã: & ſolos noui teſtamẽti legendos libros. CRI. Quid enĩa
me audiuiſti:ut hoc autumes Et lex enĩ pr̃ibus data:pro tẽpore iuſta & ſãcta eſt:& ueniẽte euãgelii pfectio/
ne: uiliora ceſſarũt.A T. Ergo nequaꝗᷓ obſᷣuãdũ eſt:qd lege præcipit᷑. CRI. Quædã obſᷣuãda:quædã p̃termit
tenda ſut. A T. Quoniã te uideo eſſedoctiſſimũ: dic mihi: quæ de ueteri teſtamẽto obſeruare debeã: & quæ re
linquere/ CRI. Mãdata obſeruare debemus: quæ ad uitã & mores ptinẽt corrigẽdos: de quibus dictũ eſt. Mꝗ
datũ dñi lucidũ illuminãs oculos. Quæ aut ad cerimõias legis: & ritus ſacrificioꝶ ptinẽt:relinquẽda ſũt.AT.
Ignoſcemihi:cũ legis & oĩum ſcripturaꝶ ſciẽtiã iactites:nõ animaduertis quid uelim dicere. CRI. Hocintel-
ligo: qd loqueris: ſed nõ quod taces. A T. Tacere uideor: qui tãtis exẽplis docere te uolui: peccare hoĩem per
ignoratiã: & pro peccato ut in lege hoſtias: ita & in euãgelio offerẽdã pœnitudinẽ. CRI. Da teſtimoniũ noui
teſtamẽti: ubi error & ignorãtia & ĩpoſſibilitas mãdati teneat crimẽ. AT. Nõ neceſſe eſt multa pferre:unum
pꝓfera: cui cõtradicere nõ poteris. Vas electiõis Pll picue loquit᷑. Conſentio enĩ legi dei iuxta ĩteriorẽ hoĩem. ui-
deo aut aliã legẽ in mẽbris meis: repugnãtem legi mentis meæ: & captiuantẽ me in lege peccati: quæ eſt in mẽ
bris meis. Miſer ego hõ: quis me liberabit de corpore mortis huius? Gra dei perieſum xpᷣm dñm nr̃m. CRI.
Protuliſti teſtimoniũ: qd ꝓ me facit. Liberati ergo de corpore huius mortis p gr̃am dñi nf ieſu xp̃i: nequaꝗᷓ
ultra peccare debemus. AT. Liberati quidem ſumus baptiſmo Saluatoris. ſed mihi ediſſere quare dixerit:ui/
deo aliã legẽ in mẽbris meis repugnãtẽ legi mẽtis meæ: & captiuãtẽ me in lege peccati: quæ in mẽbris meis eſt.
quæ ẽ iſta lex regnãs ĩ mẽbris hoĩs:& repugnãs legi mẽtis eius/ Rñde ſimpliciter. Taces? Audi eüdẽ apoſtolũ
pᷣdicãtẽ:qd enĩ opornõ cognoſco.nõ enĩ qdᷓ uolo operor: ſed qd odi illud facio. Sin aũt qc; uolo hoc facio:
cõſentio legi:qm̃ bona eſt. Nũc aũt nequaꝗᷓ operorillud: ſed qd in me habitat pctm̃.Scio enĩ ꝙ nõ habitatiĩ
me hoc eſt in carne mea bonũ. uelle enĩ adiacet mihi: operari autẽ bonũ nò ĩuenio. nõenĩ qd; uolo bonuũ:hoc
ago. ſed qd/ nolo malũ: hoc facio. Sin aũt qd nolo: hoc ego facio: nequaꝗᷓ ego operorillud: ſed qd habitat in
me pctm. CRI. Miror tehoĩem prudẽtẽ ſic ĩtelligere apoſtolũ ut eũ ex pſona ſua: & nõ ex alioꝶ hoc dicere ſẽ/
tias. Qui enĩ cõſcientia in ſe loquẽtis Chriſti libere pclamat: an expimẽtũ quæritis eius: qui in me loquitur
xp̃s Etin alio loco: Curſũ cõſumaui:fidẽ ſᷣuaui.de cætero repoſita ẽ mihi corona iuſticiæ:iſte hoc deſe dicere
poterat: opari bonũ nõ ĩuenio?& non qd; uolo bonũ: hoc facio. ſed qd nolo malũ:hocago? Quidillud erat
konuga⸗ uolebat facere: & nõ poterat Et quid illud erat mali:qd nolebat: & tũ uitare nõ poterat? Ergo non
ex ſui pſona hoc dicit. ſed ex pſona gñis humani:quæ uitiis ſubiacet obcarnis fragilitatẽ. A T. Parũ mihi tol-
lis:ut totũ tribuas. Ego enĩ unũ hoĩem licet apoſtolũ ĩ telligo ſubiacere pctõ:tu totũ humanũ genus aſſeris:⸗
qd ſi uerũ eſt: in gũe tenemus ſi peciem. nã & apoſtolus hõ eſt: & ſi hõ eſt: uel de aliis uel deſe qſihõ loqui/
tur: Miſer ego hõ:quis me liberabit de corpore mortis huius? Et qm̃ non habitat in me:hoc eſt in carne mea
bonuũ Corruptibile enĩ corpus aggrauat animã: & depᷣmit terrena hĩtatio ſenſũ multa curãtẽ. CRl. Si loq̃/
ris: quaſi ego hoc ex pſona gñis humani accipiã: & nõ ex pſona pctõrũ. A T. Et quis tibi hoc cõcedit: ut ex per
ſona pctõris hoc loquat᷑ apoſtolus? Si enĩ ex pſona pctõris hoc accipias:debeatdicere:miſer ego peccator: &
non miſer ego hõ. hõ ꝗppe naturæ eſt: peccator uolũtatis. Niſi forte & illud qd ſcriptũeſt: Vanitas uanitatũ
& oĩa uanitas: ad pctã refert᷑: & nò ad oẽs hoĩ̃es. Et iterũ: Verũtũ & in imaginẽ pambulabit hõ. ac deĩde: Hõ
uanitati aſſimilatus eſt:dies eius uelut umbra ptrãſeut Si hoc Pauli teſtimonio nõ moueris: audi aliud eiuſ
dẽ: cui cõtradicere nõ potes. Nihil mihi cõſcius ſum: & cætera. recolẽdadicit teſtimonia. Mire:nec me ipᷣm iu
dico:nihil mihi cõſcius ſũ. Qui hoc dicebat:nullius utiq; peccati ſibi cõſcius erat. Sed quia legerat:delicta qs
ĩtelligit! Et ſũt uiæ: quæ uident᷑ uiro iuſtæ. nouiſſima arit eaꝶ reſpiciũt in ꝓfudum inferni. Et iteꝶ omnis uir

uidet᷑ ſibi iuſtus. deus autẽ corda hoĩum dirigit. iccirco tẽperabat ſnĩam ne forte p ignorãtiã deliquiſſet. ma

vime cũ ſcriptura teſtet᷑.eſt iuſtus:qui pit in iuſticia ſua. Et alibi: iuſte qd iuſtuũ eſt ſectaberis: ne opinione ue
ritatis a iuſticia declinemus: recordãtis Saulis & Achaz. CRI. Ne cõtẽdere uidear: & in diuerſũ abſ. q; menſura
funẽ trahere:ſaltẽ hoc mihi cõcede:iuſtos in ſcripturis plurimos appellari. AT. Nõſolũ plurimos: ſed innu/
merabiles. CRI. Si innumerabiles iuſti ſunt. & hoc negari nõ poſſit quid mali locutus ſũ: poſſe ecẽ hoĩem ſi/
ne peccato: ſi uelit hoceſt aliis uerbis dicere poſſe iuſtũ ſine peccato eſſe: in eo ꝙ iuſtus eſt.AT. Iuſtos eẽ con
cedo. ſine omni autem pctõ: omnino nõ aſilntio⸗ Eteni abſe q; uitio: quod græce dicit᷑ α hoĩem poſſe eẽ
aio: ſine eſſe nego. id enĩ ſoli deo cõpetitomniſ. q; creatura peccato ſubiacet: & indiget miſericordia dei: dicen
te ſcriptura: Miſericordia domini plena eſt terra. Et ne quaſi maculas quaſdã in ſanctis uiris uidear pſcruta

ri: in ꝗbus errore ſuũt lapſi: pauca pferã: quæ nõ ad ſingulos: ſed ad oẽs in cõe ptineãt. In triceſimopᷣmo pſal/
mo ſcriptũ eſt:dixi ꝓpnũciabo aduerſũ me:ini quitatẽ meã dno: & tu dimiſiſti ĩpietatẽ cordis mei. Satimq; ſe

quit᷑ ꝓ hac:hocẽ ĩpietate:ſiue iniꝗtate(utrũq; enĩ ĩ telligi põt)orabit ad teoĩs ſãctus in tpe oportuno. Si ſan
ctus eſt: quomõ orat pro iniquitate Siiniquitatẽ habet: qua rõne ſanctus appellat᷑ Iuxta illũ uidelicet mo/
— „. . . . „ ₰ . . .„ „ * „ ℳ— „ „ „ . . . . .
du: qui & in alio ſcribit᷑. Septies cadit iuſtus: & reſurget. Et iuſtus accuſator ſuiẽ in prĩcipio ſᷣmonis: Et alias

em u,
tnme
(AR.
itul⸗
ßelt,
Col
lato⸗
biu
ute
ſiutn
creſe⸗
guin
cer
ldert
onon
hi
ſens⸗
ogu
eme

con

Alienati ſũt pétõres a uulua:errauerũt ab utero: locuti ſũt falſa. Vel ſtatim ut nati ſũt: ſubiacuere peccato in
ſimilitudinem præuaricationis Adæ: qui eſt forma futuri. Vel certe ſtatim: ut de utero uirginali natus ẽ xpᷣs:
de quo ſcriptũeſt. Oĩs qui aperit uuluã ſanctũ dno uocabit᷑. Oẽs hæretici errauerũt: nõ ĩtelligẽtes myſterium
natiuitatis eius: magiſq; ad ſpecialem natiuitatẽ Saluatoris ꝗᷓ ad oĩum hoĩum referri põt hoc quod dicitur.
Qui apit uuluã ſactus uocabit᷑ dio. Solus enĩ Xpus clauſas portas uuluæ uirginalis apuit: quæ tñ clauſæ iu
giter pmãſerũt. Hæc eſt porta oriẽtalis clauſa:per quã ſolus põtifexingredit᷑ &egredit᷑: & nihilominus ſemp
dauſa eſt. Ilud quoq; qe; in uolumine lob ſcriptũ eſt. Nũquid mũdus erit hõ corã deo? aut in opibus ſuis ir
rephẽſibilis uir: ſi aduerſus famulos ſuos nõ credit? Et cõtra angelos prauũ ꝗd reppit: quãto maxis in iis qui
habitãt domos luteas: e quibus & nos de eodẽ luto ſumus? Quod ſi aſſerueris:hocdici ex pſona Eliphat the
manite:ĩtellige nõ ab eo dici. ſed ab illo qui ſub pſona angeli in uiſiõe: & in reuelatiõe loquit᷑ ei ſnĩas dei. Sed
eſto ut loquat᷑ Eliphat: qcpſpicueangelus lo quit᷑. Nũquid nõ hoc ex pſona Iob ꝓprie dicit᷑: Tentatio eſt ui
ta hoĩs ſup terrã Et ſi ego peccaui: quid ego poſſũ facere Et quare oblitus es: nec feciſti iniquitatis meæ obli/
uionẽ & emẽdationẽ peccati mei? Quomõ enĩ põteſſe iuſtus hõ ſupꝑ terrã apud deũ Et iteꝶ. Si fuero iuſtus

n audiet me:ſed iudicio eius indigebo. Et rurſũ: quia ſũ ĩpius cur fruſtra laboro? Si lotus fuero nitro:& mũ/

dus mũdis manibus: ſatis me ſorde tinxiſti. Si peccauero cuſtodies me. Ab iniqtate aũt menõ facies ĩnocẽtẽ.
Et ſi ĩpie egero:ue mihi. Et ſi fuero iuſtus nõ potero reſſ pirare. Plenus enĩ ego ſu ignominiæ. Et iteꝶ. Quis eni
erit mũdusa ſorde? Necunus quidẽ: etiãſi unius diei fuerit uita eius ſuꝑ terrã: & numerabiles menſes illius.
Quod ſi dixeris pnomẽ qs:nõ pro ĩpoſſibili:ſed ĩterdũ pro difficili accipi. Rñdebo tibi. Etubi eſtillud qd te
mere ꝓtuliſti? Facilia dei eẽ mãdata: & ea facile poſſe cõpleri dicẽte ſcriptura. Vir ĩ dolore laborat ſibi: & uim
facit pditiõi ſuæ: ut oppreſſa:& ſubiugata:& moriẽte carne: uiuat in eo ſpũs: ridiculãq; illã expoſitionẽ De/
molſthenis ueſtri nõ dixiſſe Iob. Quis erit mũdus a pctõ? Sed ꝗs mũdus aſorde? Prætereo: ꝗa ꝓbare conat᷑:
ſordes pãnoꝶ ſignificari ĩ ĩfãtia:nõ uitia pctõrũ. Aut certe ſi nõ ſic intelligit:dicite uos:qd ſi Etiat. Tã etiã ĩuo
lutusdictoreſt: & nimio uerboꝶ ſqualore cooptus: ut ſuſpitionẽ magis ꝗᷓ ĩtelligẽtiaã lectori præbeat. ad extre
mũ ĩfert:Ego auũt ad hoc qd rũdebo? Manũ ponã ſuꝑ os meũu:ſemel locutus ſũ. In ſecũdo non addã. Ecce Iob
noſter ĩmaculatus: & ſine ꝗᷓrela: & abſtinẽs ſe ab oĩ malo: ꝗli fine iuſticiæ coronat᷑: ut miicordia dei ĩdigeat.
Hoc eſtillud q; in ꝓuerbis legimus. Quis gloriabit᷑ caſtũ ſe habere cor? Aut quis cõfidit ſe mũdũ eẽa pcto:

Fac qd & hic:nõ proĩ poſſibili: ſed pro difficili dixerit. Tolle ergo ſnĩam:& rade de libro tuo:facilia dei eẽ mã/

data. Quod ſi illud Ioãnis apoſtoli appoſueris: mãdata eius nõ ſũt grauia. Et de euangelio. Iugũ meũ ſuaue
eſt: & onus meu leue. Facile reuinceris: leuia eũ dixiſſe euãgelii mãdata: ad cõparationẽ ſupſtitiõis iudaicæ: ĩ
qua uaria cærimoniaꝶ gña quærebant: quæ iuxta lĩam & apoſtoli dei ſnĩam nullus potuit explere. Vn & in
actibus apoſtoloꝶ ſcribit᷑: nũc ergo quid tentatis ĩponere iugũ ſuꝑ ceruicẽ diſcipuloꝶ: qd neq; pr̃es nr̃i: neq;
nos portare potuimus: ſetl per gram dni Ieſu ſaluari credimus: quẽadmodũ & lli Iacobus ſcnbit apoſtolus.
Si iudicas legẽ: nõ es factor legis: ſed iudex.Ille iudicat legẽ:q dicit aliqd nõ iuſte præceptũ:& ignoratiã nõ ha
bere pctm̃. Et fruſtra offerri uictimas pro errore: qd peccati nõ habet cõſciẽtiã. Neq; enĩ in lege rõ quærit᷑: ſed
auctoritas. Idẽ in eadẽ dicit epiſtola. Ira uiri iuſticiã dei nõo pat᷑.& ꝗs nr̃m carere poſſit ira:de qua ſcriptũ eſt.
Ira pdit etiã ſapiẽtes. Significãterq; nõ irã dei: ſed irã uiri poſuit. Ira enĩ dei iuſta eſt. ira autẽ uiri de ꝑturbata

—„ *

mẽte ꝓcedit. Vnde & in pſalmo dicit᷑: Iraſcimini: & nolite peccare. qui uerſiculus quẽſẽſum hẽat: apoſtolus

docet. Sol nõ occidat ſup iracundiã ur̃am: ut pctm̃ᷣ oĩno ſit uel leuiter iraſci:iuſticia aũt irã celeri ponitudine
mitigare. Vnde pro ocioſo uerbo reddituri ſumus ronẽ in die iudicii. Et in eodẽ euãgelio legimus: qui iraſcit᷑

fri ſuo ſine cauſa:reus erit iudicio.licet in plæriſe ; codicibus antiꝗs ſine cauſa additũ ſit:ut ſcilicet:ne cũ cauſa

quidẽ debeamus iraſci. Quis hoĩum poterit dicere: ꝙ ira quæ abſq; iuſticia eſt: in ſẽpiternũ uitio careat? Et
iteꝶ ne glorieris in craſtinũ. Neſcis enĩ quid adueniẽs pariat dies Vnde ſcriptũ eſt: ne beatũ dixeris quẽpiã an
te mortẽ. ꝗᷓdiu enĩ uiuimus: in certamine ſumus: & ꝗᷓdiu in certamine:nulla eſt certa uictoria. quæ etiã apo/
ſtolo fortiſſime plianti: in futuro ſæculo reſeruat᷑. Dns atq; ſaluator ſub pſona aſſũpti hoĩs lo quit᷑: Inſipien
tiſſimus enĩ oĩum hoĩum ſũ. & nõ eſt hoĩs prudẽtia in me. Et in. lxviii. pſalmo: Deus tu ſcis inſipiẽtiã meã:
ſed fatuũ dei ſapiẽtius eſt hoĩbus. In Eccleſiaſte quoq; ſcriptũ eſt: In multitudie ſapiẽtiæ multitudo ſciẽtiæ.
& q addit ſciẽtiã: addit dolorẽ intellectus: ꝙ pfectiõe careat. Et ex eo qd nouit: quãta nõ nouerit: & odio inqt
habui uitã: qm malũ eſt opus qd; operor ſup tertã. oĩa enĩ uanitas: & pᷣſũptio ſpũs:nemo ſcit: ꝗd futuꝶ ſit.
quia ſicuti eſt: quis annũciabit ei? Sunt iuſti: ad quos peruenit quaſi opus impiorum. Et ſunt impii: ad quos
puenit quaſi opus iuſtoꝶ. Hociccirco dicit: qꝗa certum iudicium ſolius dei eſt: & quos putamus iuſtos:ſæpe
peccatores inueniuntur. & quos ecõtrario peccatores: apud dei ſcientiã iuſti ſunt: quantũcunq; laborauerit

homo:ut ĩquirat:nõ reperiet.Et ſi dixerit ſapiẽs. noſſe ſe:inuenire nõ poterit.Oĩum enĩ unus occurſus eſt:cor

daq; filioꝶ hoĩum repleta ſũt malitia. & in certo ſtatu: quæ græce we ερ dicitur: muſcæ morituræ: ſiue
ut in hebraico habetur: mortuædemoliunt᷑: atq; corrumpunt ſuauitatẽ olei. quis mortaliũ aliquo errore nõ
capit᷑? Quẽ hæreticoꝶ & falſoꝶ dogmatũ uenena nõ maculãt:? Tẽpus inqt ẽ: ut ĩcipiat iudiciũ dedomo dñi.
Si autẽ primũ a nobis: quis finis eoꝶ qui nõ credũt euãgelio Et ſi iuſtus uix ſaluer: ĩpius & peccator ubi pa-/
rebit: Certe iuſtus eſt ꝗ in die iudicii uix ſaluat᷑.ſaluaret᷑ aũt facile: ſi nihil haberet maculæ. ergo iuſtus ẽ in eo

7/-⸗

ꝙ floret multis uirtutibus: & uix ſaluatur in eo:quod in quibuſdam dei indiget miſericordia. Quatuor ſunt
pturbatiões: ꝗbus genus uexat humanũ: duæ præſentes: & duæ futuræ. duæ bonoꝶ: & duæ maloꝶ. Aegritu

—

do quæ græcedicit᷑ A: & gaudiũ qd illi Xapav uel A“ποοα: ꝗꝗᷓ ½6ρπ ouptas a plæriſq; dicat al

terũ mali: altee boni. excedimuſq; mẽſura: ſi gaudeamus ſu p his: quæ nõ debemus: diuitiis: potẽtia: honori/

buſo,:inimicoꝶ ĩfœlicitate:uel mortibus. aut econtrario præſẽtiũ maloꝶ dolore cruciamur aduerſis: exiliis:
aupate: lãgore: & mortibus ppĩquoꝶ: qdᷣ apoſtolus fieri ꝓhibet. Et rurſũ ſi cupiamus ea quæ arbitramur
oncharellitateshonores: ꝓſperitates oĩum reꝶ: & corpoꝶ ſuauitatẽ. & cætera: quoꝶ præſẽtia gaudio frui
mur. & metuimus illa: quæ putamus aduerſa: ꝗbus ad pfectũ carere iuxta Stoicos Zenonẽ uidelicet & Chry
ſippũ poſſibile eſt. cui ſẽtẽtiæ oĩs ſcripturæ ſãctæ cõſentit auctoritas. Vñ & Ioſephus Machabeoꝶ ſcriptorhi
ſtoriæ: fragi & regi poſſe dixit pturbatioes animi:nõ eradicari. & ꝗnq; Thuſculanaꝶ qõnũ Ciceronis libri his
diſputatiòibus referti ſũt. Pugnat enĩ iuxta apoſtolũ aduerſũ nos leiglir⸗ corporis: & ſpiritalia neꝗtiæ ĩ cæ-
leſtibus manifeſta ſũt dicẽtẽ o pa carnis & opa ſpũs:& hæc ſibi ĩuicẽ aduerſant᷑: utno quæ uolumus ſpᷣa facia
mus. Si nõ qd uolumus facimus: ſed qd; nolumus illdopamur: quõ dicit poſſe hoĩem ſine pctõ eẽ ſi uelit?:Ec
ce apoſtolus. Oẽſq; credẽtes qd uolũt ĩplere nõ pnt. Charitas opit multitudinẽ pctõrũ: noò tã p̃teritoꝶ ꝗᷓ pñ⸗
tiu: ne ultra dei in nos manente charitate peccemus. Quã ob rẽ de muliere peccatrice dicit᷑: Dimittunt᷑ ei pctã
multa. Ex quo ĩ telligimus nõ nræ ſolũ eẽ ptatis facere qd uelimus:ſed & clæmẽtiæ: Si ntam adiuuet uolutatẽ

deus lux apellat᷑: & tenebræ ĩ eo ſũt ullæ. qnũ dicit nullas tenebras ĩ dei lumĩe repiri:ondit oĩa alioꝶ lumĩa aliqᷓ

ſorde maculari Deniq; & apoſtoli appellant᷑ luxmudi. Sed nõ ẽ ſcriptũ: ꝙ in apoſtoloꝶ luce nullæ ſint tene
bræ. Et de Ioãne ſcribit᷑. Hicuenit in teſtimoniũ: ut teſtimoniũ phiberet de lumĩe: ut oẽs crederentpiillu. Nõ
erat ille lux: ſed ut teſtimoniũ phiberet de lumĩe. Eratlux uera:quæ illumĩat oẽm hoĩem ueniẽtem ĩ hũcmũ
du. Vñ & de eo ſcriptũ eſt. Qui ſolus habet ĩmortalitatẽ: & lucẽ hĩtat ĩacceſſibilẽ. Et certe legimus ĩmortales
angelos: ĩmortales thronos: & dnatiões: cæteraſ. q; uirtutes. Sed ſolus deus eſt ĩmortalis. quia nõ eſt pergr̃am
ut cætera:ſed per naturã. Quã ob cauſã idẽ apoſtolus ſcribit Deu ſolũ eſſe ſapiẽtem. Cũ & Salomò & multi
alii ſãcti ſapiẽtes uocent᷑: Et dicat iuxta hebraicuũ ad pncipem Tyri:Sapiẽtior Daniele es tuX Quomõ ergo ſo
lus lux:ſolus ĩmortalis:& ſolus ſapiẽs appellat᷑: cũmulti ĩmortales & luces & ſapientes ſint! Sic pfectio hoĩs:
nò ex natura:ſed ex gra ueniẽs:ĩ perfectos eos: qui pfecti uident᷑ eẽ demoſtrat. Quod aũt ſcriptũẽ.Et ſanguis
Ieſu filii eius mũdat nos ab oĩ pctõ:tã in cõfeſſiõe kap tiſmatis: ꝗᷓ in clæmẽtia plenitudinis. Sed aliud eſt muũ⸗
dari a deo:aliud per ſe eſſe ſine uitio. Iuxta illud Iob. Luna nõ ſi pledet:& ſtellæ nõ ſũt mũdæ in cõſ pectu eius:
ꝗto magis hõ putredo:& filius hoĩs uermis!: Oẽ enĩ os obſtruit᷑: & noxius eſt mũdus deo: qa ex opibus legis
nò iuſtificabit oĩs caro corã eo: nullaq; diſtãtia eſt ꝑſonaꝶ. Oẽs eni peccauerũt: & indigẽt gloria dei: iuſtifica/
ti gratis per gr̃am ipſius. Sin aũt ſcribit: exiſtimamus fide iuſtificari hoĩem ſine opibus legis:ſiquidẽ unus eſt
deus: qui iuſtificat circũciſionẽ ex lege:& præputiũ ex fide: Manifeſte oñdit:no in hoĩs merito:ſed in dei gra eẽ
iuſticia: qui ſine legis opibus credẽtiũ ſulcipitfidẽ. Vñ ſequit᷑: ptm nũ nõ dnabit᷑. Cur:qa nõ eſtis ſub lege:
ſed ſub gr̃a. Nò enĩ uo ẽtis:neq; currẽtis:ſed miſerẽtis eſt dei. Vn & gẽtes quæ nõ ſectabant᷑ iuſticiã cõprehẽ/
deruũt iuſticiã. Iuſticiã aut ex fide. Iſrael aũt ſequẽs legẽ iuſticiæ: in legẽ iuſticiæ nõ puenit:qm non ex fide:ſed
ex opibus offẽderũt in lapidẽ offẽſiõis. Finis eni legis Aps ad iuſticiã oĩ credẽti. Cũctæ ꝓpe epiſtolæ apoſtoli
hochit pᷣncipiũ. Gratia uobis & paxa deo pie & Xpo ieſu dno nro. Et ſimili fine clauduntur Ad Corinthios
quoꝙ ſcribit᷑.Vt nõ ĩdigeatis ulla donatiõe: expectãtes reuelationem dñi nii ieſu Xpi:qui & cõfirmabit uos
uſq; in finẽ ſine crimie:in die dni nii ieſu Apᷣi. licet ergo nulla ĩdigeamus donatiõe: tũ expectamus reuelatio/⸗
nem dni ni ieſu Xp̃i:qui tũc nos in oĩbus cõfirmabit: & ondet ſine crimie:cũ dies dñi nñi ieſu Xp̃i:aqmũdi fi/
nis aduenerit: utnõ gloriet᷑ oĩs caro in cõſpectu eius. Paulus plãtauit: Apollo rigauit: ſed dũs ĩcremẽtũ dedit: er
go neq; qui plãtat:neq; qui rigat eſt aliꝗd:ſed qui ĩcremẽtũ dat deus. ipius enĩ agricultura: ipᷣius ædificatio ſu
mus. Iuxta gr̃am dei: qua ſapiẽs architectus ponit fũdamẽtũ. Nolite inqt uoſmetipſos decipe. Siqs ſapiẽs eſt
in uobis in ſæculo iſto: fatuus fiat: ut ſit ſapiẽs. Sapiẽtia enĩ mũdi ſtulticia eſt apuddeũ. Dñs cognoſcit cogita
tiões hominũ: ꝗqa uanæ ſut. & iteꝶ. In nullo enĩ mihi cõſcius ſũ:ſed necĩ hoc iuſtificatus ſũ:qa qui me iudicat
dis eſt. Dicit᷑ & uobis: qui ſine pctõ uos eẽ dicitis:qd hẽtis: qd nõ accepiſtis? Si aut accepiſtis :qd gloriamini:

