buit ſepulchrũ: & ſciſſis ueſtibus: ut parẽtis mõſtraret affectũ: ꝓcidẽs ĩ terrã adorauit: & dixit. Nudus exiui
de utero matris meæ: nudus & redeã. dñs dedit: dñs abſtulit. ſicut dno placuit: ita factũ eſt: ſitnomẽ dñi bene
dictũ. Tu ut parciſſime dicã: inter multorũ officia propĩquoꝶ: & cõſolantes amicos: tuoꝶ exequias proſecu/-
tus es. Perdidit ille ſimul oẽs diuitias: & ſuccedẽtibus ſibi maloꝶ nũciis ad ſingulas plagas feriebat ĩmobilis:
cõplẽs ĩ ſe illud de ſapiẽte p̃coniũ. Si fractus illibat orbis:ĩpauidũ ferient ruinæ. Tibi maior pars derelicta eſt
ſubſtãtiæ: & tantũ tẽtaris quãtũ ferre potes. Necdũ enĩ ad eũ pueniſti gradũ: ut totis aduerſuũ te cuneis dimi/
Ccetutr.

— — —

— — ☚– = C — —

—— m. ——

—AA——

cetur. Diues quõdã dis: & ditior pr̃e: ſubito orbus & nudus ẽ. Cũq; ĩ oĩbus his quæ cõtigerãt ei: nõ peccaſſet

corã dño: nec ꝗcꝗᷓ locutus ẽ ĩſipiẽs: exultãs deus ĩ uictoriã famuli ſui: & illius patiẽtiã ſuũ ducẽs triũphũ:di/

xit ad diabolũ. Aĩaduertiſti famulũ meũ Iob: qa non ẽ qſqᷓ ei ſimilis ſuꝑ terrã hõ ĩnocẽs: uerax: dei cultor:ab
ſtinẽs ſe ab oĩ malo: & adhuc pſeuerãs ĩ ĩnocẽtia. Pulchre addidit. Et adhuc ꝑſeuerãs ĩ ĩnocẽtia: qa difficile ẽ

p̃ſſſam malis ĩnocẽtiã nõ dolere. Et ĩ hoc ipſo fide ꝑiclitari: ꝙ ſe uideat iniuſte ſuſtinere ꝗd patit᷑. Ad quæ rũ
dẽs diabolus dño ait. Coriũ ꝓ corio: & oĩa quæ habuerit dabit ꝓ aĩa ſua. Sed extẽde manũ tuã: & tãge oſſa: &

carnes eius: niſi ĩ faciẽ bdixerit tibi. Calidiſſimus aduerſarius & ĩueteratus dieꝶ malorũ: nouit alia eſſe quæ

extrĩſeca ſint: & a philoſophis quoq; mũdi a diaphora: hoc ẽ ĩdifferẽtia nominent᷑:ĩ eorũq; amiſſione: atq;

cõtẽptu pfectã nõ eſſe uirtutẽ: alia quæ ĩtrĩſecus & deſiderara cogãt dolere pdẽtẽ. Vñ audacter dei renuit pᷣdi

cationẽ: & dicit nequaꝗᷓ eũ debere laudari: qui nihil de ſe: ſed totũ extra ſe dederit: qui ꝓcorio ſuo coria obtu/-
lerit filiorũ: & depoſuerit marſupiũ: & fruat᷑ corporis ſanitate. Vn ĩ telligat prudẽtia tua uſq; ad hũc terminũ
pueniſſe tẽtationes tuas: & dediſſe te coriũ ꝓ corio: pellẽ pro pelle:oĩa quæq; hẽs: parũ eſſe re ꝓ anima tua.
Necdũ aũt extentã in te manũ dei: nec tactas carnes: nec oſſa cõfracta. ad quoꝶ dolorẽ diffſicile ẽ nõ ingemiſce

re: & in faciẽ dei bdicere ꝓ eo qd eſt maledicere. Vnde & Nabuta ĩ regũ libris dicit᷑ bdixiſſe deũ & regem: &

iccirco lapidat᷑ a populo. Sciẽs aũt dus athletã ſuũ ĩmo uirũ fortiſſimũ: etiã ĩ iſto èxtremo pfectoq; certamĩe

poſſe ſuꝑare. Ecce inqt trado illũ tibi: tm aĩam illius cuſtodi. Caro uiri ſãcti dat᷑ in diaboli poteſtatẽ: & aĩæ ſa
nitas reſeruat᷑: ne ſi illud pcuſſiſſet: in quo ſenſus eſt mẽtiſq; iudiciũ:nõ eſſet culpa peccantis: ſed eius qui ſta
tũ mẽtis euerterat. Laudẽt te alii: & tuas contra diabolũ uictorias panegyricis ꝓſequant᷑ laudibus: ꝙ læto uul

tu mortes tuleris filiarũ:ꝙ in quadrageſimo die dormitiõis earũ: lugubrẽ ueſtẽ mutaueris: & dedicatio oſſiũ

martyris cãdida tibi ueſtimẽta reddiderit: ut nõ ſẽtires dolorẽ orbitatis tuæ: quẽ ciuitas uniuerſa ſentiret: ſed

ad triũphũ martyris ultaresne. ſãctiſſimã cõiugẽ tuã nõ quaſi mortuã: ſed quaſi ꝓficiſcẽtẽ deduxeris. Ego

te nequaꝗᷓ adulatiõe decipiã: ne lubrica laude ſupplãtẽ. Loquarq; illud potius qꝗ tibi audire cõdecet. Fili ac/
cedẽs ad ſeruitutẽ dei ppara aĩam tuã ad tentationẽ: & cũ oĩa feceris dicito: Seruus ĩutilis ſũ:nõ feci qd facere
debui. tuliſti liberos: quos ip̃e dederas. recepiſti ancillã quã mihi ob breue ſolatiũ cõmodaueras. nõ cõtriſtor
ꝙ recepiſti: ſed ago gr̃as ꝙ dediſti. Quod quõdã diues adoleſcs oĩa quæ ĩ lege pᷣcepta ſũt: ſe ĩpleſſe iactabat:
ad quẽdis in euãgelio. Vnũ inqt tibi deeſt: ſi uis ꝑfectus eſſe: uade uẽde oĩa quæ habes: & da Paupihutts- ue
ni ſequere me. Qui oĩa ſe feciſſe dicebat: ĩ pᷣmo certamiĩe diuitias uĩcere nõ põt. Vnde & difficile intrãt diuites
in regna cælorũ: quæ expeditos: & alaꝶ leuitate ſubnixos hitatores deſiderãt. Vade inqt & uẽde nõ partẽ ſub/
ſtãtiæ: ſed uniuerſa quæ poſſides. & da: nõ amicis: nõ cõſãguineis: nõ ꝓpinꝗs: nõ uxori:nõ liberis. Plus aliqd
addã: nihil tibi exoĩbus metu inopiæ reuabis: ne cũ Anania dãneris: & Saphyra: ſed da cuncta paupibus: &
fac tibi amicos de iniquo mãmona: qui te recipiãt ĩ æterna tabernacula: ut me ſequaris ut duim. Mudi poſſeſ
ſionẽ nõ hẽas:ut poſſi canere cũ ꝓpheta. Pars mea dns: & ut uerus leuita nihil de terræ hæreditate poſſideas

Et hochortor ſi uis eſſe pfectus:ſi apoſtolicæ dignitatis culmẽ cupis: ſi ſublata cruce xpᷣm ſequi: ſi apprehẽſo

aratro nõ reſpicere poſt tergũ: ſi in ſublimiſſimo tecto poſitus pᷣſtina ueſtimẽta cõtẽnis: & ut euadas ægyptiã
dñam: ſæculi palliũ derelinꝗs. Vnde & Helias ad cælorũ regna feſtinãs: nõ põt ire cũ pallio: ſed mũdo ĩmun
do ueſtimenta dimittit. Sed hocais apoſtolicæ dignitatis eſt: & eius qui uelit eſſe pfectus. Cur aũt & tu nolis
eſſe pfectus? Cur qui in ſæculo pᷣmus es:non in chriſti familia primus ſis: an quia uxorẽ habueris? habuit &
Petrus: & tamẽ cũ reti eam & nauiculã dereliquit. Prouidẽtiſſimus dũs: & omniũ ſalutẽ deſiderans: malẽſq;

paonitentiã peccatoris ꝗᷓ mortẽ: abſtulit tibi hanc excuſationẽ: ut non illa te retrahat ad terras: ſed tu eam ſe/
quaris ad paradiſi regna tendentem. Bona liberis paras: qui te ad dominũ præceſſerũt: ut partes earũ non in

diuitias ſororis pficiant: ſed in redẽptionẽ animæ tuæ: atq; alimenta miſerorũ. Hæc monilia filiæ tuæ a te ex

petunt: his gẽmis ornari capita ſua uolũt. Quod periturũ erat in ſerico: in uilibus pauperũ tunicis reſeruer᷑.

Repetüũt a te partes ſuas. Iunctæ põſo nolũt uideri pauperes & ignobiles: propria ornamẽta deſiderãt. Nec
eſt ꝙ te excuſes nobilitate & diuitiarũ põdere. Reſpice ſanctũ uirũ Pãmachiũ: & feruentiſſimæ fidei Paulinũ
preſbyterũ: qui nõ ſolum diuitias: ſed ſeipſos domino obtulerũt: qui contra diaboli tergiuerſationẽ nequaꝗᷓ
pellem pro pelle: ſed carnes & oſſa & animas ſuas domino còſecrarũt. Qui te & exẽplo & eloquio: ideſt & ope
re & lingua poſſũt ad maiora perducere. Nobilis es? & illi: ſed in illis chriſto nobiliores. Diues & honoratus?:
& illi:ĩmo ex diuitibus pauperes & inglorii: & iccirco ditiores & magis inclyti: quia pro chriſto pauperes & in
honorati. Et tu quidẽ bene facis: ꝙ ſãctorũdiceris uſibus miniſtrare: fouere monachos: eccleſus oflerre ꝗplu
rima. Sed hæc rudimẽta ſũt militiæ tuæ. cõtẽnis aurũ: cõtẽpſerunt & multi philoſophi. Equibus unus utcæ
teros ſileam: multaꝶ poſſeſſionũ præciũ proiecit in pelagus: abite dicẽs ĩ profũdũ malæ cupiditates. ego uos
mergã: ne ipſe mergar a uobis. Philoſophus gloriæ animal & popularis auræ uile mãcipiũ: totam ſimul ſarci
nam depoſuit: & tu te putas in uirtutũ culmine conſtitutũ: ſi partẽ ex toto offeras. Teipſũ uult dũs hoſtiam

uiuã placentẽ deo. te inꝗᷓ: non tua. & ideo uariis tentationibus cõmonet: quia multis plagis & doloribus eru

dituriſrael. & quem diligit dns corripit. flagellat autẽ omnẽ filiũ: quem recipit. Paupcula uidua duo æra mi
nuta miſit in gazophylatiũ:& quia totũ obtulit: quod habebat: omnes dicitur in oblatione munerũ dei ſupe

raſſe locupletes: quæ nõ pondere ſui: ſed offerentiũ uoluntate penſatur. Cũ multis erogaueris cenſum tuuũ:

T v. clxxxv.

Qhv.

& quidã tua gaudeãt liberalitate: tamen multo plures ſũt quibus nihil dediſti. Neq; enĩ Darii opes: & Crœſi
diuitiæ ualẽtexplere pauperes mũdi. Quod ſi teipſũ dno dederis: & apoſtolica uirtute perfectus: ſequi cœpis
Saluatorẽ:tũc ĩtelliges ubi fueris:& in exercitu xpᷣi quẽ extremũ tenueris locũ.Non plãxiſti filias mortuas:&
paternæ in genis lachrymæ xpᷣi timore ſiccatæ ſũt: Quãto maior Abrahã:qui unicũ filiũ uolũtate iugulauit:
& quẽ hæredẽ mũdi futurũ audierat: nõ deſperat etiã poſt mortẽ eſſe uicturũ. Iepte obtulit uirginẽ: & iccirco
in enumeratiõe ſanctorũ ab apoſtolo ponit᷑. Nolo tmea offeras dno: quæ põt fur rapere:hoſtis ĩuadere: pro/
ſcriptio tollere: quæ & accedere poſſũt: & recedere: & inſtar undarũ & fluctuũ a ſuccedẽtibus ſibi dũñis occupã
tur. Atq; ut uno cũcta ſermone cõprehendã: quæ uelis nolis ĩ morte dimiſſurus es. Illud offer qd tibi nullus
hoſtis poſſit auferre: nulla eripere tyrãnis: qd tecũ pgat ad ĩferos: ĩmo ad regna cæloꝶ: & ad paradiſi delitias.
Extruis monaſteria: mults a te p inſulas Dalmatiæ ſanctoꝶ numerus ſuſtentat. ſed melius faceres: ſi & ipſe
ſanctus ĩter ſãctos uiueres. Sãcti eſtote: qm ego ſanctus ſũ dicit ds. Apoſtoli gloriant᷑: ꝙ oĩa dimiſerĩt: & ſe
cuti ſint Saluatorẽ. & certe pᷣter retia & nauẽ nihil legimus eos dimiſiſſe: & tamẽ teſtimonio futuri iudicis co/
ronant᷑. quia ſe offerẽtes totũ dimiſerãt: qd habebãt. Hæc loquor nõ in ſigillationẽ operũ tuorũ: uel ꝙ exte-
nuẽ liberalitatẽ & elemoſynas tuas: ſed quo te nolim inter ſæculares eſſe monachũ: & inter monachos ſecula
rẽ. Totũq; a te expetã: cuius audio mẽtẽ diuino cultui deditã. Si huic cõſilio nr̃o uel amicus uel aſſecla uel pr
pinquus renitit: & te ad delitias ſplẽdẽtis mẽſæ reuocat: ĩtelligito eũ nõ de tua aĩa ſed de ſuo uentre excogita/
re & oẽs opes lautaq;ʒ cõuiuia ſubita morte finiri. Octo & ſex ãnorũ ĩtra.xx. dies duas filias amiſiſti: & arbitra
ris ſenẽ diu uiuere. cuius ut ætas lõga tẽdat᷑: audi & Dauid. Dies uitæ niæ. Ixx. anni: ſi aũt amplius. lxxx. & ꝗc
quid ſupeſt labor & dolorẽ. Fœlix & oĩ dignus btiĩ tudine: quẽ ſenectus xpᷣo occupat ſeruiẽtẽ:quẽ extrema di/
es Saluatori ĩuenerit militãtẽ: qui nõ cõfudet᷑ cũ loquet᷑ inimicis ſuis ĩ porta: cui ĩ ĩtroitu paradiſi dicet᷑. Rece
piſti mala ĩ uita tuatnũc aũt hic lætare. Nec enĩ uleiſcet᷑ bis dũs in eadẽ re. Diuitẽ purpuratũ gehẽnæ flãma ſu
ſcepit. Lazarus paupꝑ & plenus ulceribus: cuius carnes putridas lãbebant canes: & uixde micis mẽſæ locuple/
tis miſerã ſuſtẽtabat aĩam: in ſinu Abrahæ recipit᷑: & tãto priarcha parẽte lætat᷑. Difficile: ĩmo ĩpoſſibile eſt:
ut & pᷣſentibus quis & futuris fruat᷑ bonis.ut & hic uẽtrẽ:& ibi mẽtẽ ĩpleat. ut de delitiis trãſeat ad delitias:ut
in utroq; ſæculo primus ſit: ut in cælo & in terra appareat glorioſus. Quod ſi tibi tacita cogitatio ſcrupulum
mouerit: cur monitoripſe nõ talis ſim: qualẽ te eſſe deſidero? Et noõnullos uideris in medio itinere corruiſſe?
Illud breuiter reſpõdebo:nõ mea eſſe quæ dico:ſed dni Saluatoris.nõ monere quid ipſe poſſim: ſed quid de/
beat facere: qui ſeruus futurus eſt xp̃i. & athletæ ſuis ĩcitatoribus fortiores ſũt. & tamẽ monet debilior: ut pu
gnet ille:qui fortior eſt. Noli reſpicere Iudam negantẽ: ſed Paulũ reſpice cõfitẽtẽ. Iacob ditiſſimi patris filius
ſolus & nudus in baculo ſuo ꝑgit Meſopotamiã: iacet laſſus in itinere: & ꝗ delicatiſſime a Rebecca matre fue
rat educatus: lapide ad caput ꝓ puluillo utit᷑. Vidit ſchalã de terra uſq; ad cælũ: & aſcẽdẽtes peã angelos: & de
ſcẽdẽtes. & deſup ĩnitentẽ dominũ ut laſſis manũ pornigeret: ut aſcẽdẽtes ſuo ad laborem puocatet aſpectu.
Vnde & uocatur locus ipſe Bethel: ideſt domus dei: in qua quotidie aſcẽdit & deſcendit᷑. Et ſancti enĩ corru⸗
unt: ſi fuerint negligentes: & peccato inũ recipiunt gradũ: ſi ſordes fletibus lauerint. Hocideo dico: ut
non terreant deſcẽdẽtes: ſed prouocẽt aſcẽdentes. Nunꝗᷓ exẽplũ a malis ſumitur: etiam in ſæculi rebus ſem
a meliori parte incitamenta uirtutũ ſunt. Oblitus ꝓpoſiti: & epiſtolaris breuitatis plura dictare cupiebã. Ad
materiæ quippe dignitatẽ: & ad meritum perſonæ tuæ parum eſt omne quod dicit᷑. Et ecce tibi noſter Auſo/
nius cœpit ſchedulas flagitare: urgere notarios: & hinnitu feruentis equi ingenioli mei feſtinus arguere tardi/
tatem. Memento igitur noſtri: & cura ut in chriſto ualeas. Atq; ut cætera taceam: domeſtica ſanctæ ueræ exẽ
pla ſectare: quæ uere ſecuta xpᷣm peregrinationis moleſtiã ſuſtinet: & ſit tibi tanti dux fœmina facti. Tribu/
at tibi chriſtus: ut audias: ut taceas: ut intelligas: & ſic loquaris.
Beati Hieronymi preſbyteri ad Pammachium conſolatoria de dormitione Paulinæ uxoris: ubi eius con/-
uerſationem monachalem erogationem elemoſynarũ: generis dignitatem: & Paulæ ac Euſtochii affinitatẽ

A⸗

præcipuis effert præconiis. —ôòẽßG
Anato uulneri: & in cicatricem ſuperductæ cuti: ſi medicina colorẽ reddere uoluerit: dum pulchritu
dinem corporis quærit: plagaã doloris inſtaurat. Ita & ego ſerus conſolator qui ĩportune per biẽniũ
tacui: uereor nenunc importunus loquar: & attrectãs uulnus pectoris tui quod tempore & ratione
curatum eſt: cõmemoratione exulcerem. Quæ enĩ aures tam duræ: quæ de ſilice exciſa præcordia: & hyrcana/
rum tigriũ lacte nutrita poſſunt ſine lachrymis Paulinæ tuæ audire nomẽ? Quis parturientẽ roſã: & papilla
tũcorymbũ: ante ꝗᷓ in calathũ fundatr orbis & tota rubentiũ foliorũ pandatur ambitione: ĩmature demeſſũ:
equis oculis marceſſere uideat Fractũ eſt pcioſiſſimũ margaritũ. Virẽs ſmaragdi gẽma cõtrita eſt. Quid bo
ni habeat ſanitas: langor oſtendit: plus ſenſimus: qd habuimus: poſtꝗᷓ habere deſiuimus. In agro terræ bo/
næ tres fructus legimus. Centeſimũ: ſexageſimũ: & triceſimũ. In tribus mulieribus & ſanguine & uirtute cõ/
inctis: tria chriſti præmia recognoſco. Euſtochiũ uirginitatis flores metit. Paula laborioſã uiduitatis areã te-
rit. Paulina caſtum matrimonii cubile cõſeruat. Tali filiarum mater fulta comitatu: totum ſibi in terris uen
dicat: qd chriſtus promiſit in cælo. Et ut qu adrigã domus una emitteret ſanctitatis: & fœminarũ uirtutibus
tũdetent uiti: addit comes Pãmachius. Verũ Ezechielis cherubin: frater: cognatus: gener: maritus: ĩm alrer
amãtiſtimus

— — —

—

amãtiſſimus:qa ſancta cõſortia ſj pũs: uocabula nõ tenẽt nuptiaꝶ:huic rigæ Ieſus pᷣſidet. De his eꝗͥs & Aba

cuch canit. Aſcẽde ſuꝑ equos tuos: & eqtatio tua ſalus. Impari curru: pari aĩo ad palmã tẽdit᷑. Diſcolores equi

ſed uolũtate cõcordes unũ aurigæ iugũ trahũt: nõ expectantes flagelli uerbera: ſed ad uocis hortamẽta feruen
tes. Dicamus aliqd de philoſophis. Quatuor uirtutes deſcribũt Stoici: ita ſibi ĩuicem nexas: & mutuo cohæ/
rẽtes: ut qui unã nõ habuerit oĩbus careat:prudẽtiã: iuſticiã: fortitudinẽ: tempantia. Has oẽs ſic habetis ſingu

li:ut tũ emineatis in ſingulis. Prudentia in te:in miĩ̃e iuſticia: in uirgine fortitudo:in nupta tempantia pᷣdicat᷑
Quid eni eo ſapiẽtius qui contẽpta mũdi ſtultitia Apᷣm ſecutus eſt:dei uirtutẽ:& dei ſapiam Quid mrĩ̃e iu/⸗

ſtius? quæ inter liberos opibus diſtributis docuit diuitias contẽnendo: qd filii amare deberẽt? quid Euſtochio

fortius? quæ nobilitatis portas: & arrogantiã gñis cõſularis uirginali ppoſito fregerit: & in urbe pᷣma pᷣmũ ge/

nus ſubiugauerit pudicitiæ? Quid Paulina tempantius? quæ legẽs illud apoſtoli. Honorabiles nuptiæ: & cu

bile ĩmaculatũ: nec ſororis fœlicitatẽ: nec mr̃is cõtinentiã auſa appetere: maluit in humilioribus tuta pgere: ꝗ
pẽduli gradu in ſublimioribus fluctuare:qᷓꝗᷓ illa ſemel inito mrimonio:nihil aliud diebus ac noctibus cogita/

uerit: niſi ut reddito fructu nuptiaꝶ: ſecũdũ caſtimoniæ gradũ arriperet. & tãti dux fœmia facti: uiꝶ ppoſito

ſuo iungeret: nõ relinꝗns ſaluti ſuæ comitẽ: ſed expectãs! Dũq; crebrius abortiuis: & expta fœcũditate conce/
ptuũ:nõò deſperat liberos: & ſocrus auiditatẽ: miiq; triſtitiã pᷣponit ĩbecillitati ſuæ paſſa eſt aliqd de Rachelis
exẽplo:ac pro filio doloris:ac dexteræ: uiꝶ deſiderii ſui pepit hæredẽ. Certiſq; auctoribus didici illã: nõ pᷣmæ ſẽ

tẽtiæ dei. Creſcite & multiplicamini: & replete terrã. nec officio coiugali uire uoluiſſe: ſed ad hoc optaſſe fili/

os: ut Apo uirgines pareret. Legimus & uxorẽ ſacerdotis Phinees auditacaptiuitate arcæ dũi ſubito uteri do/
lore correptã edidiſſe filium Hichabod:& inter manus & officia fœmĩaꝶ aĩam emiſiſſe cũ ple. De pᷣma proles
Beniamin hoc eſt filius uirtutis ac dexteræ: De ſecũda ĩclytus ſacerdos dei ex arcæ cognomine naſcitur. Nobis
poſt dormitionẽ ſomnũq; Paulinæ:Pammachiũ monachũ eccleſia pepit poſthumũ & pr̃is & cõiugis nobilita

te pritiũ: elemoſynis diuitẽ: humilitate ſublimẽ. Apoſtolus ſeribit ad Corĩthios. Videte ffes uocationẽ ur̃am:
quia nõ multi ſapientes: non multi nobiles. Hoc naſcẽtis eccleſiæ rudimẽta poſcebãt: ut granũ ſinapis paula/

tim in arborem creſceret: ut ſenſim euangelii fermẽtum totã eccleſiæ maſſam altius eleuaret. Noſtris tempo/

ribus Roma poſſidet: quod mũdus ante neſciuit. Tuncrari ſapientes: potentes: nobiles: xpiani. Nunc multi
monachi: ſapientes: potentes: nobiles. Quibus cunctis Pammachius ſapientior: potẽtior: nobilior: magnus

in magnis: pᷣmus in pᷣmis: ρ1ιπα Iνοος monachog. Tales Paulina morte ſua nobis liberos dedit: quos ui

uens cocupiuerat poſſidere. Lætare ſtenilis: quæ nõ paris: erumpe & clama quæ nõ parturis. qm quot Romæ
ſunt pauperes: tot filios repẽte genuiſti. Ardentes gemmæ: quibus antea collũ & facies ornabant᷑: egentiũ uen

tres ſaturant. ueſtes ſericæ & au& in fila lenteſcens in mollia lanaꝶ ueſti menta mutata ſunt: quibus repellat᷑

frigus: non quibus nudet᷑ ambitio. Delitiaꝶ quondã ſupellectilẽ uirtus inſumit. Ile cæcus extendẽs manum

& ſæpe ubi nemo eſt: clamãs hæres Paulinæ cohæres Pammachii eſt. Illũ trucũ pedibus: & toto corpore ſe tra/

hentem teneræ puellæ ſuſtentat manus. Fores quæ pus ſalutantiũ turbas uomebãt: nunca miſeris obſiden/

tur. Alius tumenti aqᷓliculo mortẽ parturit: alius elinguis & mutus: & ne hoc ꝗdẽ hnjs unde roget: magis rogat
dũ rogare nõ poteſt. Hic debilitatus a paruo: non ſibi mendicat ſtirpem. Ille putrefactus morbo regio: ſuper/
uiuit cadaueri ſu.
Non mihi ſi centum linguæ ſint:oraq; centum:
Omnia pœnarum percurrere nomina poſſim.

Hoc exercitu comitatus incedit: in his Apᷣm confouet: hoꝶ ſordibus dealbat᷑. Munerarius paupeꝶ: & egenti/
um candidatus ſic feſtinat ad cælũ. Cæteri mariti ſuper tumulos coniugũ ſpargunt uiolas: roſas: lilia: floreſq;
purpureos:& dolorẽ pectoris his officiis conſolant᷑. Pammachius noſter ſanctã Fauillam oſſaq; uenerãda ele
moſynæ balſamis rigat. His pigmẽtis atq; odoribus fouet cineres quieſcẽtes: ſciẽs ſcriptũ: Sicut aqua extĩguit
ignẽ: ita elemoſyna pctm̃. Quantas uires habeat miſericordia: & quibus donãda ſit pᷣmiis: beatus Cyprianus
randi uolumiĩe executus: & Danielis cõſiliũ ꝓbat: qui regẽ ĩpiiſſimum ſi ſe audire uoluiſſet: ſcit paupeꝶ ſu/

ſtentatione ſaluandũ. Gaudet huiuſcemodi filia & mater hærede: nõ dolet o pes ad aliũ perueniſſe: quas cer/

nit üſdẽ ꝗbus ipſa uoluerat erogari. quin potius gratulat abſq; labore ſuo ſua uota cõpleri.nõ enĩ ſubſtantiæ
diĩminutio: ſed operarii commutatio eſt. Quis enĩ hoc crederet: ut conſulum ꝓnepos: & Furiani germinis de/

cus inter purpuras ſenatorum fuſca tunica pullatus ĩcederet: & non erubeſceret oculos ſodalium: ut deriden/

tes ſe ipᷣe derideret!/ Eſt cõfuſio:quæ ducit ad mortẽ. & eſt confuſio: quæ ducit ad uitã. Prima uirtus eſt mona
chi contẽnere hoĩum iudicia:& ſemp apoſtoli recordari dicẽtis. Si adhuc hoĩbus placere uellẽ: Ap̃i fuus nõ eſ
ſẽ. Tale ꝗd & dũñs loquit᷑ ad ꝓphetas: ꝙ poſuerit faciem eoꝶ: quaſi urbẽ æneã: & lapidẽ adamantinũ: & colum
nam ferreã: ne pauerẽt ad iniurias populi: ſed ĩprudentiã ſubſannantiu frontis rigore cõtererent. Ingenia libe
raliter educata facilius uerecũdia: ꝗᷓ metus ſupat. & quos tormẽta nõ uincunt: interdũ uincit pudor. Non eſt
paꝶ uiꝶ nobilẽ: uiꝶ diſertũ:uirũq; locupletẽ:potentiũ in plateis uitare comitatũ: milſcere ſe turbis: adhærere
paupibus:ruſticis copulari:de pᷣncipe uulgũ fieri. Sed ꝗᷓto humilior: tãto ſublimior. Lucet margaritũ in ſor/
dibus: & fulgor gẽmæ puriſſimæ etiã in luto radiat. Hoceſt qddũs repromiſit: glorificantes me glorificabo.

Alii hoc intelligant de futuro: qĩ mœror uertetur in gaudium: & tranſeunte mundo ſanctorum corona non

.clxxxyvi.

Chxvj.

tranſiit. Ego & ĩpræſentiaꝶ uideo ſctõꝶ ꝓmiſſa cõpleri. Añ ꝗᷓ Xpo tota mẽte Fᷣuiret:notus erat in ſenatu: ſed
multi alii habebãt ĩfulas ꝓcõſulares. Totus orbis huiuſcemodi honoribus plenus eſt. Primus erat ĩter pᷣmos
Præcedebat alios dignitate: ſed & alios ſeqᷓbat᷑. ꝗᷓuis clarus honor uileſcit in turba. & apud uiros bonos: indi/
gnior fit ipa dignitas:ꝗᷓ multi ĩdigni poſſidẽt. Vnde egregie de Cæſare Tullius cũ quoſdã ait ornare uoluit.nõ
illos honeſtauit: ſed ornamẽta ipſa turbauit. At nũc oẽs Ap̃i eccleſiæ Pãmachiũ loquunt᷑. Mirant᷑ urbes pau
perẽ:quẽ hucuſq; diuitẽ neſciebãt. Quid cõſulatu illuſtrius-/ Annuus honor eſt: & poſtꝗᷓ alius ſucceſſerit pᷣor
deſinit. Latẽt in multitudie laureæ: & triũphi interdũ triũphantiũ ſordibus polluunt᷑. Quod añ ꝑ manus pa
tritias tradebat᷑: & ſola nobilitas poſſidebat: quo cõſul Marius uictor Numidiæ: & Teutonũ: atq; Cymbroꝶ
ob ignobilitatẽ familiæ putabat᷑ indignus:qd Scipio ultra annos pro uirtute meruit:nũc ſola militia poſſidet
& agreſtia dudũ corpora:fulgẽs palma circũdat. Plus ergo accepimus ꝗdedimus parua dedimus: parua dimi
ſimus: & grãdia poſſidemus. Cẽtuplicato fœnore Xpi ꝓmiſſa reddunt᷑. In tali agro & Iſaac quondã ſeuerat:
qui paratus ad mortẽ an Guigelinieragelica Dortauit crucẽ. Si uis inꝗt pfectus eſſe:uade & uẽde oĩa quæ hẽs:
& da pauꝑibus: & ſeqᷓre me. Si uis pfectus eſſe: ſemꝑ gradia in audiẽtiũ ponunt arbitrio. Et ideo uirgĩtatẽ apo
ſtolus nõ ĩperat: qadns diſputãs eunuchis: qui ſe caſtraſſẽt ꝓpter regna cæloꝶ: ad extremũ intulit. qui põt
cape capiat. Nõ eſt enĩ uèlẽtis neq; currẽtis: ſed miſerẽtis dei. Si uis Ftctus eſſe:nõ tibi ĩponitur neceſſitas: ut
uoluütas pᷣmiũ cõſequat᷑. Si uis ergo eſſe ꝑpfectus: & deſideras eſſe: qd ꝓphetæ: qd apoſtoli:qd Ap̃s eſt. uende
nõ partẽ ſubſtãtiæ: ne timor penuriæ ĩ fidelitatis occaſio ſit. & cũ Anania & Saphyra pereas: ſed uniuerſa quæ
poſſides. Cũq; uẽdideris: da paupibus: nõ locupletibus: nõ ſupbis. Da quo neceſſitas ſuſtentet᷑: & nõ quo au/
geant᷑ opes. Cũq; legeris illud apoſtoli. Boui triturãti os nõ alligabis: & dignus eſt oparius mercede ſua. Et qui
altario miĩſtrant: de altario participant᷑. Memẽto quoq; huius ſnĩæ: hũtes uictũ & ueſtitũ his contẽti ſimus:
ubi uideris fumare patinas: & Phaſides aues lentis uaporibus diſcoqui: ubi argẽti põdus: feruẽtes buricos: mã

mos: comatulos pueros: pcioſas ueſtes: picta tapetia: ubi ditior eſt largitore: cui largiendũ eſt: pars ſacrilegii ẽ:·

r paupeꝶ dare nõ paupibus. & tñ nõ eſt ſatis pfecto: & cõſumato uiro: opes cõtẽnere: pecuniã diſſipare: & pii
cere qd in momẽto: & F & ĩueniri põt.Fecit hoc Crates thebanus: fecit Antiſthenes: fecerũt plurimi: quos ui
tioſiſſimos legimus. Plus debet Xpᷣi diſcipulus præſtare: ꝗᷓ mũdi philoſophus gloriæ aĩal: & popularis auræ:
atq; rumoꝶ uenale mãcipiũ. Tibinõ ſuffnicitopes cõtẽnere: niſi Apᷣm ſequaris. Apᷣm aũt ſequit᷑: ꝗ peccata di/
mittit & uirtutũ comes eſt: Xpᷣm ſcimus ſapiam: hic theſaurus in agro ſcripturaꝶ noſcit᷑: hæc gemma multis
emit᷑ margaritis. Sin aũt adamaueris captiuã mulierẽ: ideſt ſapiam ſæcularẽ: & eius pulchritudiĩe captus fue/
tis: decalua eã: & illecebras criniũ: atq; ornamẽta uerboꝶ: cũ emortuis unguibus ſeca. Laua eã ꝓphetali nitro:
& rũc reqeſcẽs cũilla dicito. Siniſtra eius ſub capite meo: & dextera illius amplexabit᷑ me. Et multos tibi fœtus
captiua dabit: ac de Moabitide efficiet᷑ Iſraelites: Xps ſctificatio eſt: ſine qua nemo uidebit faciẽ dei. Aps redẽ
ptio: ideſt redẽptor & p̃ciũ: AXps oĩa: ut qoĩa ꝓpter Apᷣm dimiſerit: unũ ĩueniat pro oĩbus: & poſſit libere pcla
mare: pars mea diñs. Sẽtio te diuĩs ardere doctrinis: nec temeritate quorũdã docere: qc;neſcias: ſed ante diſcere
qd docturus ſis. Sĩplices epiſtolæ tuæ olent ꝓphetas: apoſtolos ſapiũt. nõ coturnatã affectas eloᷓntiam: nec
more pueroꝶ argutas ſentẽtiolas in clauſulis ſtruis. Cito turgẽs ſpuma dilabit᷑: & qᷓuis grãdis tumor contrari
us ſanitati eſt. Scitũ eſtillud quoq; Catonis: ſat cito: ſit ſat bene. qd nos quondã alole estuli cũ a ꝑpfecto Ora
tore in p̃fatiũcula diceret᷑ riſimus. Meminiſſe te puto erroris mutui: qũ oẽ Atheneũ ſcholaſticoꝶ uocibus con
ſonabat. Sat cito: ſit ſat bi. Fœlices inꝗt Fabius eſſent artes: ſi deillis ſoli artifices iudicarẽt. Poetã nõ põt noſ/
ſeniſi qui uerſũ põt ĩſtruere. Philoſophos nõ ĩtelligit: niſi ꝗ ſcit dogmatũ uarietates. Manufacta & oculis pa
tẽtia magis ꝓbant artifices. Nra ꝗᷓ dura ſit neceſſitas: hinc potes aĩaduertere: ꝙ uulgi ſtãdũ eſt iudicio: & ille ĩ
turba metuẽdus: quẽ cũ uideris ſolus deſpicias. Hoc pᷣteriens tetigi: ut eruditis cõtẽtus auribus: non magnope
cures: qd ĩperitoꝶ de ĩigenio tuo rumuſculi iactitẽt: ſed ꝓphetaꝶ quotidie medullas bibas Ap̃i myſtes: pfiar/
chaꝶ ſymmiſtes. ſiue legas: ſiue ſcribas: ſiue uigiles: ſiue dormias: Amos tibi ſemper buccina in auribus ſonet
hic lituus excitet aſĩam tuam: hoc amore furibundus quære ĩ lectulo tuo quẽ deſiderat anima tua. Et loquere
confidenter ego dormio & cor meum uigilat. Cũq; inueneris eũ: & tenueris nõ dimittas. Et ſi pauxillũ dormi
tanti elapſus fuerit emanibus: noli ꝓtinus deſperare. Egredere in plateas: adiura filias hieruſalem: reperies eã
cubantẽ in meridie: laſſum: ebrium: noctis rore madefactũ: inter greges ſodaliũ: in aromatũ uarietatibus: ĩter
poma paradiſi. Ibi ei daẽ mãmillas tuas: ſuggat de erudito pectore: requieſcat inter medios cleros pẽnæ colũbæ

deargentatæ: & interiora eius in fulgore auri. Paruulus iſte & puer: qui butyro & melle ſaginat᷑: qui ĩter caſea/

tos nutritus eſt montes: cito creſcit in iuuenẽ: uelociter in te hoſtes ſpoliat: mature pᷣlatur Damaſcũ: & regẽ
uincit aſſyriũ. Audio te Nenodotiũ in portu feciſſeromano: & Bügi de arbore Abrahã in auſonio plãtaſſe lit/

tore: quaſi Aeneas noua caſtra metaris: & ſup undã Tyberis: ubi illecogẽte quondã penuria cruſtis fatalibus

& quadris patulis non pepercit: tu uiculum nẽjm: ideſtdomum panis ædificas: & diuturnã famem repẽtina ſa
turitate compenſas. Euge noſter initia tranſgrederis: ſtatũ ſummũ tenens: de radice puenis ad cacumen: pri⸗/
mus ĩter monachos:in pᷣma urhe pᷣmus ſequeris priarchã Loth: qd interpᷣtat᷑ declinãs: cãpeſtria eligat: & iux-
ta Pythagoræ lĩam. Y. facilia magis & ſi iniſtta ac peritura ſectet᷑ 8 in arduis & ſaxoſis cũ Sara tibi monumẽ
tũ para:ut iuxta ſit ciuitas lĩaꝶ. DHeletiſq; gigantibus filiis Enachim: hæreditatẽ tuã gaudiũ & tiſus excipiat.

—k . — —

d
0
1
no

r
da
d
ler

at:
.
do
zut
de
ll
/

Diues erat Abrahã auro: argẽto:pecore:poſſeſſione: ueſtibus: tantãq; hẽbat familiam: ut ad ſubitos nuncios
iuuenibus electis armare poſſet exercitũ: & quatuor reges: quos qnq; reges fugerãt: in dan cõſecutus occideret
& tñ poſt tã crebra hoſpitalitatis officia: dũ nõ refutat hoĩes: ſuſcipe meruit deũ. Nõ ſeruis & ancillulis ĩpera
bat: ut miſtrarẽt hoſpitibus. nec bonũ qd exercebat: p alios minuit: ſed qᷓſi repta pᷣda cũ Sara ſua humanitati
ſolus ĩcubuit..ipſe pedes lauit: ipſe pinguẽ uitulũ portauit humeris de armẽto. Stetit ut puus pegrinis pran/
dentibus: & Saræ manibus coctos cibos ieiunaturus appoſuit. Hæc moneo fr chariſſime pietate qua te diligo
ut nõ ſolũ pecuniã: ſed teipᷣm Xpo offeras hoſtiã uiuã: ſanctã: placẽtẽ deo: rõnabile obſequiũ tuũ: & imiteris
filiũ hoĩs: qui no uenit miĩſtrari: ſed miſtrare. Et qd priarcha alienis: hoc diſcipulis & ſeruis magiſter exhibuit
& dũs. Coriũ pro corio & oĩa quæ homo poſſidet: dare põt pro aĩa ſua. Sed tange inqt diabolus carnes eius: ni
ſi in faciẽ bũdixerit tibi. Scit hoſtis antiquus maius cõtinentiæ ꝗᷓ nũmoꝶ eſſe certamẽ. facile abiicit᷑: qd hæret
extrĩſecus. Inteſtinũ bellũ piculoſius eſt. Cõiuncta diſglutinamus: unita diſſuimus. Zacheus diues erat: apo
ſtoli paupes. reddidit ille quadruplũ qd rapuerat: diuiſitq; paupibus medietatẽ ſubſtãtiæ ſuæ: quæ remãſe/
rat. ſuſcepit Ap̃ᷣm hoſpitẽ: ſalus facta ẽ domui eius. & tñ qa paruulus erat: & apoſtolicæ ꝓceritati ſe nõ potue/
rat coextẽdere nõ fuit in. xi. numero apoſtoloꝶ. Apoſtoli aũt ꝗᷓtũ ad diuitias nihil: ꝗᷓtũ ad uolũtatẽ totũmũ/
dũ pariter reliqᷓrunt. Si offeramus Xpo opes cũ aĩa nr̃a: libẽter ſuſcipiet.Si aũt quẽ foris ſunt deo: quæ intus
ſũt diabolo demus:nõ ẽ æqua pattitio. & dicit᷑ nobis: Nõne ſi recte offeras: & recte nõ diuidas peccaſti?/ Quod
patritii gñis pmus ĩter pᷣmos monachos eſſe cœpiſti: nõ tibi ſit tumoris: ſed humilitatis occaſio: ſciẽti filiũ dei
factũ filiũ hoĩs. Quãtũcũq; te deieceris:humilior Apo nõ eris. Eſto ĩcedas nudis pedibus: fuſca tunica ueſtia-
ris: æqueris paupibus: iopu cellulas dignãter ĩtroeas: cæcoꝶ oculus ſis: manus debiliũ: pes claudoꝶ: ip̃e aquã
portes: ligna cõcidas: focũ extruas: ubi uincula ſũt: ubi alapæ ubi ſputa? ubi flagella? ubi patibulũ ubi mors

Et cũ oĩa quæ dixi feceris: ab Euſtochio tua Paulaq; uinceris: ſi nõ opeat certe ſexu. Ego qdẽ Romæ nõ erã: &

tuncme tenebat heremus. Atq;ʒutinã ptenuiſſet: q ſocero tuo uiuẽte Toxotio ſæculo ᷣuiebãt. Sed tũ audio
quæ ĩmũditias plateaꝶ ferre nõ poterãt: quæ eunuchoꝶ manibus portabant᷑: & iæquale ſolũ moleſtius tran
Icendebãt: ꝗbus ſerica ueſtis oneri erat: & ſolis calor incẽdiũ: nunc ſordidatæ & lugubres & ſui cõparatiõe for/
miculæ: uel lucernas cõcinnunt: uel ſuccendũt focũ: pauimẽta uerrut: mundãat legumĩa: holeꝶ faſciculos ĩ fer
uentẽ ollã deiiciũt: apponũt mẽſas: calices porrigunt:effudũt cibos:hucillucq; diſcurrũt. & certe magnus uir/

ginũ chorus cũ illis habitat. nü huiuſcemodi miĩſteria aliis: ĩperare nõ poterãt: Sed nolũt uinci ab his labore:

corpoꝶ: quaſi ipæ ſupantuirtute aĩ. Hæc dico: nõ quo de ardore mẽtis tuæ qcꝗᷓ dubitẽ: ſed ꝙ currentẽ ĩpellã:
& acriter dimicati feruorẽ feruore augeã. Nos in iſta puincia ædificato monaſterio: & diuerſorio propterea ex
tructo: ne forte & modo lIoſeph cũ Maria in bethleẽ ueniẽs: nõ ĩueniat hoſpitiũ: tãtis de toto orbe còfluenti/
bus turbis obruimur monachoꝶ: ut nec cœptũ opus deſerere: nec ſupra uires ferre ualeamus. Vn ꝗa pene no
bis illud de euãgelio cõtigit: ut futuræ turris nõ añ cõputaremus expẽſas: cõpulſi ſumus frem Paulinianũ ad
pf̃iam mittere: ut ſemirutas uillulas: quæ barbaroꝶ effugerüt manus: & parentũ cõmuniũ hũt cineres: uẽde/
ret: ne cœptũ ſctõꝶ mĩſteriũ deſerẽtes: riſũ maledicis & æmulis pbeamus. In calce epiſtolæ recordatus ſũ qua
drigæ ur̃æ: & ꝓpoſito quintã deeſſe Bleſillã pene oblitus de ea loqui: quæ pᷣma de uobis pᷣceſſerit ad dũm. Ve
re nunc ꝗnq; in tres: ac duas uidemus eſſe diuiſas. Illa cũ ſorore Paulina dulci ſõno fruit᷑: tu duaꝶ medius ad
AXpm leuius ſubuolabis. l
Epitaphiũ Fabiolæ ad Oceanũ: ubi de diuortio & repudio poris uiri: & ſecũdo mrimonio illo ſuꝑſtite purga
tur: ac narrat᷑ quali & qta pnia crimẽ diluerit: eius deĩde cõuerſio: ero gatio totius pr̃imonii: Miatio in paupe
res:ſtudiũ ſcripturaꝶ: pegrinatio hieroſolymæ: & in pr̃̃am ꝓpterirruptionẽ hũnoꝶ in oriẽtẽ coacta cõuerſio:

& ad extremũ fœlixexitus celebri exeqaꝶ excurſu illuſtratis: miris laudibus pdicat᷑.

Lures anni ſũt: ꝙ ſuꝑ dormitione Bleſillæ Paulã uenerabilẽ fœminã recẽti adhuc uulnere conſola/
tus ſũ. Quartæ æſtatis eirculus uoluit᷑: ex quo ad Heliodoꝶ epᷣm: Nepotiani ſcribẽs epitaphiũ: ꝗc/
qd hr̃e potui uiriũ:in illo tũc dolore cõſumpſi. An hoc ferme bienniũ Pãmachio meo pro ſubita pe
regrinatiõe Paulinæ breuẽ epiſtolã dedi: erubeſcẽs ad diſertiſſimũ uiꝶ plura loq: & ei ſua ĩgerere: ne nõ tã cõſo
lari amicũ uiderer:ꝗᷓ ſtulta iactãtia docere pfectũ. Nũc mihi fili Oceane uolenti: & ultro appetẽti debitũ mu/

nus ĩponis: qd ꝓ nouitate uirtutũ: ueterẽ materiã nouã faciat. In illis enĩ uel parẽtũ affectus: uel mœror auũ/
culi: uel deſideriũ mariti tẽperandũ fuit: & pro diuerſitate pſonaꝶ: diuerſa de ſcripturis adhibere medicamĩa
Imßſentiaꝶ tradis mihi Fabiolã: laudẽ xpᷣianoꝶ: miraculũ gentiliũ: luctũ paupeꝶ: ſolatiũ monachoꝶ. Quic

qd pᷣmũ arripuero ſeqᷓntiũ cõparatiõe uileſcit. Ieiuniũ pᷣdicẽ? ſed pualeſcũt elemoſynæ. Humilitatẽ laudẽ?ſed

maior eſt fidei ardor. Dicã appetitas ſordes:& in cõdẽnationẽ ueſtiũ ſericaß plæbeiũ cultũ:& fᷣuilia ĩdumẽta

̃ſita:plus eſt aĩum depoſuiſſe:qᷓ cultũ. Difficilius arrogãtia ꝗᷓ auro caremus & gẽmis. His enĩ abieſtis ĩterdũ
glorioſis tumemus ſordibus: & uẽdibilẽ pauꝑtatẽ populari aure offerimus. Cælata uirtus: & cõſciæ fota ſecre

to:deũ ſolũ iudicẽ reſpicit. Vñ nouis mihi eſt efferẽda p̃coniis: & ordie rhetoꝶ pᷣtermiſſo: tota de cõuerſatiõis

ac pniæ ĩcunabilis aſſumẽda. Alius forſitã ſcholæ memor. Qu.M.
Vnum qui nobis cunctando reſtituit rem:
Et totã Fabioꝶ gentẽ ꝓłerret in mediũ: diceret pugnas: deſcriberet prœlia: & per tãtæ nobilitatis gradus Fabio
.clxxxvii.

lIã ueniſſe iactaret:ut ꝙ in uirga nõ poterat:in radicibus demõftraret. Ego diuerſorii Bethleemitici: & p̃ſepis
dñi amator: in quo uirgo puerpera deũ fudit ĩfantẽancillã Api:nõ de nobilitate ueteris hiſtoriæ: ſed de eccle-
ſiæ humilitate ꝓducã. Et ꝗa ſtati ĩ pncipio ꝗᷓſi ſcopulus ꝗdã: & ꝓcella mihi obtrectatoꝶ eius opponit᷑: ꝙ ſe⸗
cũdũ ſortita mr̃imoniũ pᷣus reliꝗrit:nõ laudabo cõuerſã:niſi pᷣus reã abſoluero:tãta por maritus uitia habu

iſſe narrat᷑: ut ne ſcortũ qdẽ & uile macipiũ ea ſuſtiere poſſet. Quæ ſi uoluero dicere pdã uirtutẽ fœmiæ: quæ
maluit culpã ſubire diſſidii: ꝗᷓ corporis ſui ĩfamare partẽ: & maculas eius detegere. Hoc ſolũ ꝓferã: ꝙ uerecũ-

dæ mr̃onæ: & xianæ ſatis ẽ. Præcepit dñs uxorẽ nõ debere dimitti: excepta cauſa fornicatiõis: & ſi dimiſſa fue
rit manere innuptã. Quicqꝗd uiris iubet᷑: hoc cõſeqᷓnter redũdat in fœæmias. N eq; enĩ adultera uxor dimitten
da eſt: & uir mœcchus tenẽdus. Siꝗs meretrici iũgit᷑ unũ corpus facit. Ergo & quæ ſcortatori: ĩpuroq; ſociat᷑:
unu cũ eo corpus efficit᷑. Aliæ ſũt leges Cæſaris: aliæ Api: aliud Papinianus: aliud Paulus nr̃ pcipit. Apud il/
