ſimus inimicus deſtruat᷑ mors. Et ita pacificatis oĩbus pr̃iq; ſubiectis: cũ erit iã deus oĩa ĩ oĩ bus: Salomò tm̃
mõ:ideſt ſolus pacificus nomĩabit᷑. Cõpetẽter ergo ĩ hoc libello ꝗde amore ſpõſæ & ſ põſi erat ſcribẽdus etiã
ꝓ hoc neq; filius Dauid: neq; rex: neq; aliud hoꝶ qd ad corporeũ ptinere poſſit ĩtellectũ ſcribit᷑: ut merito de
eo ꝑfecta iã ſpõſa dicat. Quia & ſi aliqũ cogno uimus xpᷣm ᷣm carnẽ:ſed nũc iam nõ nouimus:ne quis putet
eũ corporeũ aliqd amare: aut ĩ carne poſitù: & macula aliqᷓ amori eius credat induci Propterea cãticũ cantico
rũ Salomoni tmmõẽ: & neq; filio Dauid: neq; regi iſtael: neqʒ aliqᷓ in his prorſus miſcet carnalis nomis ĩtelli⸗
gẽtia. Et ne mireris ꝙ cũ unus atq; idẽ ſit dũs atq; Saluator nr: dicamus eũ uelut minorẽ pᷣmo in ꝓuerbiis:&
deĩde ꝓficiẽtẽ ĩ eccleſiaſtẽ: & poſt hæc hr̃e pfectionẽ ĩ cãticũ cãticoꝶ:cũ etiã ĩ euãgeliis uideas ſcripta: ubi pro
pter nos & ipe in nobis dicit᷑ proficere. Sicenĩ ꝓfert᷑: qa lIeſus ꝓficiebat ætate & ſapiẽtia apud deum hoĩes.
Puto ergo ꝙ ꝓ his oĩbus neq; filius Dauid:neq; rex iſrael ſcribit᷑: ſed & ꝓ eo adhucꝙ ĩ cãtico cãticoꝶ ſpõſa ia
in tãtũ ꝓfecerat: ut maius aliqd eſſet:ꝗᷓ ẽ regnũ hieruſalẽ. Naã hieruſalẽ cæleſtẽ dicit apoſtolus eſſe: atq; ad eã
memorat credẽtes accedere. Hũc ergo ſpõſũ ad quẽ nũc ſpõſa feſtinat:idẽ Paulus cũ eũ põtificẽ maximũ di/
cit: ita de eo ſcribit: qᷓſi ꝗ nõ ĩ cælis ſit: ſed penetrarit & ptranſierit oẽs cælos: & illuc quoq; eum hæc ſua pfecta
ſpõſa ſectet᷑: ĩmo illuc adherẽs ei & cõiũcta cõſcendit. eſt eniĩ facta cũ eo unus ſpũs. Vnde uidet᷑ mihi & ad Pe
trũ q nõ poterat eũ pᷣmo ſequi: cũdiceret: Quo ego uado uos nõ poteſtis uenire: dixiſſe: ſeꝗᷓris autem poſtea.
Quod aũt ſit aliqd maius:& ab iſi rael: inde colligimus: ꝙ in numeroꝶ libro oĩs qdẽ iſrael numerat᷑: &. ii.tri/
bus iſrael certo ſub numero cẽſent᷑. Tribus uero leuitica utpote cæteris eminẽtior ſupra hũc numeꝶ habet᷑:
& nequaꝗᷓ iſraelitico numero deputat᷑. Dicit enĩ ita. Hæcẽ uiſitatio: ĩ recẽſiti ſũt filii iſrael ſᷣm domos fami
liarũ ſuarũ. Oĩs uiſitatio eoꝶ cũ uirtute ſua ſexcẽta tria milia ꝗngẽti qnꝗginta. Leuitæ autẽ nõ ſũt numerati
cũ eis: ſicut pᷣcepit dñs Moyſi.Vides quom ut eminẽtiores a filiis iſrael ſeꝗᷓ ſtrãtur leuitæ: nec numero ſociã
turEt rurſũ Leuitis eminẽtiores ſcribunt ſacerdotes. Sic eni ĩ eadẽ ſcri ptura cõtinet᷑. Et locutus eſt inꝗtdis

ad Moyſẽ

l
lele
ſpi
ſol
lui
die
dt
ſ
cer
l⸗
gi
cat.
kex⸗
tes⸗

lütione
u
Wnarlſ
dt in
ncoge
küun
8 laidl.
alomon
ueropo⸗
ogregn,
Atcoru:
ſtender
ediengin
Erpen
Aticocit
derobet⸗
tliltael

lii

vekupe
it loe,
terlt
niiuik
Sckecere
hipi
onons
tonr
gnet
unile
Gol/
id
nitmoin
mmnol
it. Cun
itpln
üüeuant
Enoul
ommoti
duseri
entode
putet
mntico
itell⸗
is,
ipto
ies
dlaii
alei
nüͤci/
glecr
adle
olten
i
be
lhun

ad Moyſẽ dicẽs: Accipe ſũmã Leuitaꝶ: & cõſtitues eos ĩ cõſpectu Aarõ ſacerdotis: & mĩſtrẽt ei. Vides & ĩ hoc
quomõ ſupiores Leuitis nomĩet ſacerdotes. & rurſus leuitas eminentiores ponit filiis iſrael. Hæc auũt uiſi ſu/
mus diſcutere paulo curioſius: uolẽtes etiã p hæc oſtẽdere rõnẽ: ꝗa ĩ ipſis quoq; attitulatiõibus libroꝶ ſuorũ
Salomò differẽtiis uſus ẽ neceſſariis. Sed aliud ĩ ꝓuerbiis: aliud ĩ Eccleſiaſte: aliud etiã ĩ cãticoꝶ cãtico ex ipᷣa
ĩſcriptiõe tituli deſignauit. & adhuc qd ĩ cãtico cãticoꝶ ubi iã pfectio oſtẽdit᷑: neq; filius Dauid: neq; rex ſcri
bit᷑. Põt etiã hocdici: ꝗa cũ factus fuerit ſuus ſicut dñs: & diſcipulus ſicut magiſter: uidet᷑ iam neq; ſuus eẽ ſer
uus: factus uidelicet ſicut dñs. neq; diſcipulus eſſediſcipulus: quippe ꝗ ſicut magiſter effectus ẽ. ſed fuiſſe ꝗ/
dẽ aliqũ diſcipulus: nũc uero eſſe ſicut magiſter. & fuiſſe qdẽ ᷣuus aliqn: nunc uero eſſe ſicut dns. Simili igit᷑
rõne etiã de rege: & ĩ his ĩ quos regnat aduerti poſſe uidebit᷑: cũ regnũ iã tradet᷑ deo & pri. Sed & hoc non late
at:nõnullos attitulationẽ libelli huius cãtica cãticoꝶ ſcribere: qdnõ recte ſcribit᷑. Nõ enĩ pluraliter ſed ſingu
lariter cãticũ hic dicit᷑ cãticoꝶ. Hæc ꝗᷓſi ĩ p̃fatiõe dicta ſũt a nobis de ſuꝑſcriptiõe ipᷣa uel attitulatiõe libelli. Ia
nũc dño nr̃o nos adiuuãte: ipᷣius opis adoriamur exordia. & tamẽ ne illud qdẽ remaneat ĩ nobis omiſſũ: qd;
ꝗbuſdã reqrẽdũ uiſũ ẽ:adhucde ipᷣa attitulatiõe ac ſupꝑſcriptiõe libri:quæ ita habet᷑: cãticũ cãticoꝶ:qd eſt ipᷣi
Salomoni. Sic enĩ accipiũt quaſi cãticũ hoc eſſe dixerit cãticoꝶ Salomonis: & ut ex plurimis ſuis canticis hoc
unũ eſſe ſignauerit. Sed nos quomõ recipiemus huiuſmodi ĩtelligẽtiã: cũ neq; eccleſia dei ulla extrĩſecus Sa
lomonis cãtica legenda ſuſcepitneq; apud hebræos a ꝗbus eloqa dei ad nos uident eſſe trãſlata: aliquid pᷣter
hos tres libellos Salomonis: ꝗ & apud nos ſũt: amplius habeat᷑ in canone? Volũt tũ ꝗ hoc aſſerũt inde cõfir/
mare ſentẽtiã: ꝙ ĩ regnoꝶ tertio libro ſcriptũ eſt: multa fuiſſe Salomonis cãtica: ut unũ ex multis eſſe confir/
mẽt. Hoc ibi ergo refert᷑: & deus dedit prudẽtiã Salomoni: & ſapiẽtiã multã ualde: & latitudinẽ cordis ſicut
arenã quæ eſt ad orã maris: & factus ẽ ſapiẽs Salomõ ualde ſup ſapiẽtiã oĩum antiquorũ: & ſuꝑ oẽs ſapiẽtes
ægypti:& ſup Gethan Zariten & Eman & Thalcat & Doida filiis Maol. & erat nomĩatus ĩ uniuerſis gẽtibus
circuitũ. & locutus ẽ Salom tria milia parabolaꝶ: & erãt cãtica eius ꝗqnq; milia. & ex his qnq; milibus cãti/
cis uolũt iudæi hoc unũ eẽ cãticũ: qd habemus. Sed uſq; quo uel ubi cãtata ſint: nõ ſolũ ad uſũ: ſed necad no
titiã ꝗdẽ ꝑuenit eccleſiaꝶ dei. Operoſũ ẽ aut:& pꝓcul ab ope ꝓpoſito:ſi uelimus nũc ĩquirere:ꝗqᷓ multoꝶ libro
rũ cõmemoratio fiat ĩ ſcripturis diuinis: quoꝶ lectio nulla nobis oĩno ẽ tradita. Sed neq; apud iudæos habe/
ri ꝗdẽ uſũ huiuſmodi repperimus lectionũ: quæ ſiue ꝓ eo ꝙ aliqua ſupra humanã ĩtelligẽtiã cõtinebãt: pla/
cuit ſpiritui ſãcto auferri de medio:ſiue ꝙ eſſẽt de ſcripturis his quæ appellant᷑ apocryphæ: ꝓ eo ꝙ multa in
eis corrupta & cõtra fidẽ uerã ĩueniũtur a maioribus tradita: nõ placuit eis dari locũ: nec admitti ad auctori/
tatẽ: ſupra nos eſt pnũciare de talibus. Illud tn palã eſt: multa uel ab apoſtolis: uel ab euangeliſtis exẽpla eſſe
ꝓlata:& nouo teſtamẽto ĩſerta:quæ ĩ his ſcripturis quas canonicas habemus:nunꝗᷓ legimus: in apocryphis
tamẽ inueniunt᷑: & euidẽter ex ipſis oſtẽdunt᷑ aſſũpta. Sed nec ſic ꝗdẽ locus apocryphis dãdus ẽ.nõ enĩ trãſe
undi ſũt termini quos ſtatuerũt pf̃es nri. Potuit enĩ fieri: ut apoſtoli uel euãgeliſtæ ſãcto ſpũ repleti ſciuerit
qd ſumẽdũ exillis eſſet ſcripturis:ꝗd ue refutãdũ. Nobis aũt nõ eſt abſq; ꝑiculo aliqd tute pᷣſumere:qbus nõ
ẽ tãta ſpũs abũdãtia. Et ideo de pᷣſeti uerſiculo nos eã tenemus editionẽ: quã ſupra expoſuimus: maxime cũ
euidẽs ĩ eo habeat diſtictio. ubi ait cãticũ cãticoꝶ qd eſt ipi Salomoni. Si enĩ uoluiſſet ĩtelligi cãticoꝶ Salo/
monis hoceſſe cãticũ: dixiſſet utiq; canticũ cãticoꝶ: quæ ſũt Salomoni: uel cãticũ excãticis Salomonis. Nuũc
aũt ꝗa dixit: qd eſt Salomoni: oſtẽdit iſtud cãticũ q; ẽ ĩ manibus: & qd erat ei canẽdũ:hoc eſſe Salomonis.
Et hoc deattitulatione quã ꝓpoſuicõtinere. Videamus ergo iam & quæ ſequũtur.
Homelia prima.
Sculet᷑ me ab oſculo oris ſui.Meminiſſe oportet illud qd ĩ p̃fatiõe pᷣmonuimus:qa libellus hic Epi/
thalamii habẽs ſpeciẽ drãmatis ĩ modũ cõſcribit᷑. Drãma autẽ eſſe diximus ubi certæ pſonæ ĩtrodu/
cunt᷑: quæ loquũtur: & aliæ ĩterdũ ſupueniũt: aliæ recedũt aut accedũt: & ſic totũ ĩ mutatiõibus agit᷑ pſonaꝶ
Hæc ergo erit totius libelli ſpecies: & ſᷣm hãc ꝓ uiribus hiſtorica a nobis aptabit᷑ expoſitio. Spiritalis uero in/
telligẽtia ᷣmn hoc nihilominus: qd in p̃fatiõe ſignauimus: uel de eccleſiæ ad xpᷣm ſub ſpõſæ uel ſponſi titulo:
uel de aĩæ cũ uerbi dei cõiuctiõe dirigit᷑. Introducit᷑ ergo nũc P hiſtoriæ ſpeciẽ ſpõſa qᷓda: quæ ſuſcepit qᷓdam
ſpõſalioꝶ & dotis titulo digniſſima munera ab ſpõſo nobiliſſimo. Sed plurimo tẽpore morã faciẽte ſpõſo:
ſollicitari eã deſiderio amoris ſui: & cõfici iacẽtẽ domui ſuæ. & agẽtẽ oĩa: quatenus poſſit aliqn uidere ſpõſũ
ſuuũ:atq; oculis eius pfrui. Quæ necdifferri amorẽ ſuũ: nec adipilſci ſe poſſe qd deſiderat uidet: cõuertat ſe ad

or̃onẽ: & ſupplicet deo:ſciẽs eũ pr̃em eſſe an ſui. Cõſideremus ergo eã leuãtẽ ſãctas manus ſine ira & diſce/

ptatiõe ĩ habitu ornato: cũ uerecũdia & ſobrietate ornatã digniſſimis ornamẽtis: ꝗbus ornari decet nobilem
ſpõſã: æſtuãtẽ uero deſiderio ſpõſi: & ĩterno uulnere amoris agitata: orationẽ ut diximus fudere ad deũ: & di
cere de ſpõſo ſuo: Oſculet᷑ me ab oſculo oris ſui.Hæc ſũt quæ drãmatis ĩ modũ cõpoſita hiſtorica cõtinet ex/
planatio. Interior uero ĩtellectus uideamus ſi hoc mõ poterit cõpetẽter aptari. Eccleſia ſit deſiderãs xp̃o cõiũ
gi. Eccleſiã autẽ pſonã oĩum aduerte ſãctoꝶ. hæc ergo eccleſia ſit quaſi orum una perſona:quæ loquat & di
cat:oĩa habeo: repleta ſũ muneribus quæ ſpõſalioꝶ uel dotis titulo ante nuptias ſumpſi. Dudũ enĩ cũ pᷣpara
rer ad cõiugiũ filii regis:& pᷣmogeniti oĩs creaturæ obſecuti ſũt: & mĩſtrauerũt mihi angeli ſãcti eius: deferen
tes ad me legẽ ſpoſalis muneris loco. lex nãq; pangelos diſpoſita dici᷑ in manu mediatoris. Miniſtrauerunt
B v. .xv.

HD

mihi etiã ꝓphetæ. Locuti ſũt enĩ oĩa & ipi ꝑp quæ nõ ſolũ oſtẽderẽt: & ĩdicarẽt mihi de filio dei: cui me delatis
his quæ appellant᷑ arris: & muneribus dotalibus ſpõdere cupiebãt: ueꝶ ut & ĩ amorẽ me eius deſt ideriũq; ſi uc
cẽderent: pronũciauerunt mihi propheticis uocibus de aduẽtu eius: & ĩnumeris uirtutibus operibuſq; eius:
immẽſis repleti ſpiritu ſancto prædicauerũt. Pulchritudinẽ quoq; eius & ſpeciem ac mãſuetudinem deſcri/
ſerũt: ita ut oĩbus his ad amorẽ eius ĩtegraliter ĩflãmarer. Sed qm ſæculũ iam pene finitum eſt: & ipᷣius qui/
dẽ pᷣſẽtia nõ dat᷑ mihi ſolos aũt mĩſtros eius uideo aſcẽdẽtes & deſcẽdẽtes ad me ꝓpter hoc ꝙ ad te patrẽ ſpõ/
ſi mei pᷣcem fũdo: & obſecro: ut tãdẽ miſ̃atus amorẽ nr̃m: mittas eũ: ut iã nõ mihi ꝑ miĩſtros ſuos ägelos dũ/
taxat & ꝓphetas loquat᷑: ſed ipe p ſemetipſũ ueniat: & oſculet᷑ me ab oſculis oris ſui: uerba ſcilicet in os meũ
ſui oris ĩfũdat:Ipſũ audiat loꝗntẽ:ipſũ uideã docẽtẽ. Hæc enĩ ſũt xpᷣi oſcula:quæ porrexit eccleſiæ:cũ ĩ aduẽ
tu ſuo ipᷣe vp̃s in carne poſitus euãgelizauit ei uerba fidei & charitatis & pacis: m ꝙ Eſaias ꝓmiſerat: & pᷣmiſ
ſus ad ſpõſã dixerat:nõ legatus neq; angelus: ſed ipe dns ſaluabit nos. Tertio uero expoſitiõis loco ĩtroduca/
mus aĩam: cuius oẽ ſtudiũ ſit cõiũgi & ſociari uerbo dei: & ĩtra myſteria ſapiẽtiæ eius ac ſciẽtiæ eius uelut ſpõ
ſi cæleſtis thalamos ĩtrare: cuiq; aĩæ pᷣſẽtia eius etiam munera data ſũt dotis ſcilicet nomĩe. Sicut enĩ eccleſiæ
dos fuit legis & ꝓphetaꝶ uolumiĩia: ita huic lex naturæ & naturalis ſenſus ac libertas arbitrii dotalia munera

deputent᷑. habẽs aũt hæc dotis ſuæ munera: ſit ei pᷣmo eruditiõis doctrina a monitoribus doctoribuſq; deſcẽ

dẽs. Sed qm in his nõ eſt ei plena atq; pfecta deſiderii ſui & amoris expletio: depᷣcet᷑ ut mens eius pura & uirgi
nalis ipſius uerbi dei illumĩatiõibus & uiſitatiõibus illuſtret᷑. Cũ enĩ nullo hoĩs uel angeli miĩſterio diuinis ſẽ
ſibus & ĩtellectibus mẽs ĩplet᷑: tũc ipſius oſcula uerbi dei ſuſcipe ſeſe credat. Propter hæc ergo & huiuſmodi
oſcula dicat aĩa orãs ad deũ: Oſculet᷑ me ab oſculo oris ſui. Dũ enĩ ĩde capax fuerit: ut ipᷣius uerbi dei capet ue/
rã ſolidãq; doctrinã: neceſſaria ſuſcepit oſcula: ideſt ſẽſus ab ore doctoꝶ. Vbi uero ſpõte iã cœpit obſcura cer
nere: enodare pplexa: ĩuoluta diſſoluere: parabolas & ænigmata dictaq; ſapiẽtũ cõpetẽtibus ĩtelligẽtiæ lineis
explicare: tũc iã oſcula ipſius ſpõſi ſui: ideſt uerbi ſuſcepiſſe ſe credat. Ideo aũt oſcula pluraliter poſuit: ut in/
telligamus uniuſcuiuſq; obſcuri ſẽſus illumĩationẽ oſculũ eſſe uerbi dei ad aĩſam pfectam delatũ. & m hoc
forte dicebat ꝓphetica & pfecta mẽs: Os meũ apui: & attraxi ſpiritũ. Os aũt ſpõſi ĩtelligamus uirtutẽ dici: ꝗᷓ
illumĩet mẽtẽ: & uelut ſmone quodã amoris ad eã fcõ(ſi tũ cape mereat᷑ tãtæ uirtutis pᷣſẽtiãĩcognita quæq;
& obſcura manifeſtat. & hocẽ uerius ꝓpriuſq; & ſãctius oſculũ:qd a ſpõſo dei uerbo porrigi dicit᷑ ſpõſæ pu
ræ ſcilicet aĩæ & pfectæ. Cuius rei imago ẽ illud oſculũ: qd ĩ eccleſia ſub tẽpore myſterioꝶ nobis ĩuicẽ damus
uotiẽs ergo ĩ corde nr̃o aliqd qd de diuinis dogmatibus ſẽſibuſq; ꝗqᷓrit᷑:abſq; monitoribus inueniemus: to
tiẽs oſcula nobis data eſſe a ſpõſo uerbo dei credamus. Vbi uero credẽtes aliqd de diuis ſẽſibus ĩuenire nõ poſ
ſumus: tũc affectu huius oronis aſſumpto petamus a deo uiſitationẽ uerbi eius: & dicamus: Oſculet᷑ me ab
oſculo oris ſui. Scit autẽ pater uniuſcuiuſq; aĩæ capacitatẽ: & nouit quo tẽpore:cui aiæ: quæ oſcula uerbi ſui
porrigere ĩ ĩtellectibus dũtaxat & ſẽſibus debeat. Quia bona ſũt ubera tua ſuꝑ uinũ: & odor unguẽtoꝶ tuo/
rũ ſupꝑ oĩa aromata. Intellige pᷣus ꝗſi ĩ hiſtoriæ drãmate ſpõſã eleuatis ad deu manibus or̃onẽ fudiſſe ad pa/
trẽ: & oraſſe: ut iã ueniret ad eã ſpõſus:& ipᷣe ei oſculũ ꝓprii oris ĩfũderet. Dũq; hæc oraret ad pr̃em: ĩ ipa or̃o/
ne ꝗᷓ dixit: Oſculet᷑ me ab oſculo oris ſui: parãs etiã alia oronis uerba ſubiũgere ac dicere: qa ĩ hoc pᷣncipio ſer/
monis afſuiſſet ſpõſus: & orãti ei aſtitiſſet: ac reuelaſſet ubera ſua:ipſũq; ſpõſũ unguẽtis mirificis: & quibus
fragrare ſpõſũ decebat: cõſtituiſſet delibutũ. Spõſa uero ubi adeſſe uidit eũ pro quo orabat ut adeſſet: & ad/
huc loꝗnti ſibi pᷣſtitũ qd orabat:ac data ſibi ab ipſo oſcula quæ popoſcerat:læta ꝓ hoc reddita: decore ube
rũ ac fragrãtiæ ipᷣius odore pmota: ꝓpoſitæ or̃onis monẽ cõuertit ad pᷣſentiã ſpõſi ꝗq aderat: & cum dixiſſet:
Oſculert᷑ me ab oſculo oris ſui:ſubiũgit poſt hæcad pᷣſẽtẽ iam ſpõſũdicẽs: Bona ubera tua ſuꝑ uinũ: & odor
unguẽtoꝶ tuoꝶ. Hæc interĩ ſᷣm hiſtoricã ĩtelligẽtiã quã drãmatis ĩ modũ pᷣdiximus textã. Nũc uero qd ĩtel
lectus interior habeat reqramus. Diuerſis uocabulis pᷣncipale cordis appellari ĩ ſcripturis diuinis ĩuenimus:
quæ uocabula pro cauſis ac rebus de ꝗbus agit᷑ aptari ſolẽt. Interdũ enĩ cor dicit᷑.ut beati mũdo corde: & cor/
de credit᷑ ad iuſticiã. Si uero cõuiuii tẽpus ſit: ꝓ ſpecie & ordine diſcũbentiũ uel ſinus uel pectus appellat᷑. ſi/
cut Ioãnes in euãgelio refert de quodã diſcipulo quẽ amabat Ieſus:ꝙ ĩ ſinu eius uel ſupra pectus eius recũbe/
ret. Ille profecto cui reſpõdẽs Simon Petrus dicebat: Interroga ꝗs eſt hic:de quo dicit. Poſt hæcuero recũbẽs
ſuꝑ pectus Ieſu dicit ei: Oñe quis es? In iis enĩ certũ ẽ:ꝙ Ioãnes in pᷣncipali cordis Ieſu: atq; internis doctrinæ
eius ſenſibus requieuiſſe dicat᷑: ibi reꝗrẽs & pſcrutãs theſauros ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ:qui recõditi erãt ĩ xpᷣo Ieſu.
Sed ꝙ ſinus xpᷣi in loco dogmatũ ſãctorũ accipiat᷑:puto ĩdecẽs nõ uideri. Diuerſis ergo modis ut dicere cœpe
ramus: p̃ncipale cordis ĩ ſcripturis ſãctis deſignat᷑: ſicut & ĩ Leuitico: nihilominus ubi de ſacrificiis pectuſcu
lum ſeparatiõis & brachiũ ſacerdotibus ſequeſtrat᷑: & in hoc ſeqᷓ ſtratũ ac ſeparatũ pectuſculũ & brachiũ:præ
cellẽs cæteros hoĩes principale cordis & operũ decus uult eſſe in ſacerdotibus. De quo plenius in libro Leuiti-
co:prout dũs dare dignatus eſt: expoſuimus. Secundũ hæc ergo etiã in pᷣſenti loco quãdoqdẽ amatoꝶ uidet᷑
drama qd agitur: in uberibus pᷣncipale cordis ĩtelligimus: ut tale uideat eſſe qd dicit᷑: Cor tuũo ſpõſa & mẽs
ideſt dogmata quæ ĩtra te ſũt: uel doctrinæ gratia ſuperat oẽ uinũ: qd cor hoĩs lætificare ſolet. Sicut enim in
his de quibus dicit: quia deũ uidebunt: cor cõpetẽter dictũ eſſe uidebitur: & inter diſcumbẽtes ſinus acpectus

ponitur pro habitu ſine dubio diſcumbentiũ formaq; cõuiuii: & rurſus ut apud ſacerdotes pectuſculum &

brachiũ

exj

dchi⸗
uclue
eilg⸗
lus qui⸗
nriſpo⸗
dos i⸗
10s mei
üiach;
ai
rocucr,
duthni
elel
munen
lei
2uig
liumnsli
iulmoc,
pet le/
ſanar
elnrs
ltutin
ndhoe
eidai,
aqug
palrn
edam
emut
enöll
mer
erbiſui
vtuo/
pa⸗
oio/
ſer⸗
ibus
Nad/
eube
llet:
Lodot
glinl
mus:
NCN
lat.
ecibe
cibs
ckunn
le
eCpe
culeu
üͦpe⸗
eulo⸗
ns
imin
ectus
mmd

chi

Bx

brachiũ myſticis deſignat᷑ eloqis:Ita etiã arbitror in pnti loco ubi amãtiũ habitus & colloqa deſcribunt᷑: gra⸗
tiſſime hoc ipᷣm pᷣncipale cordis in uberibus appellatuũ. Bona ergo ſũt ubera ſpõſi: qñquidẽ theſauri ſũt in eis
ſapiæ & ſciæ recõditi. Vbera aũt hæc uino cõparat ſpõſa: ſed ita cõparat: ut pᷣferat.Vinũ aũt illa ĩtelligẽda ſũt
dogmata & doctrinæ quæ per legẽ & pphetas añ aduẽtum ſpõſi ſumere ſpõſa cõſueuerat. Sed nũc cõſiderãs
hãcdoctrinã quæ ex uberibus ꝓfluit ſpõſi: mirat᷑ & ſtupet uidẽs eã longe pᷣſtantiorẽ: ꝗᷓ illã ex qua an aduentũ
ſpõſi lætificata fuerat: tanꝗᷓ ex uino ſ piritali:qd miĩſtrabant ſancti pr̃es & ꝓphetæ:qui etiã huius gñis plãtaue
rũt uineas: ut Noe pᷣmus & Eſaias in cornu in loco uberi: & coluerũt eas. Vidẽs nũc multã eſſe eminẽtiã dog/
matũ & ſciæ apud ſponſũ & lõge ex eo pfectiorẽ: ꝗᷓ fuit apud antiquos emanare doctrinã: dicit. Bona ſut ube/
ra tua ſuꝑ uinu: ſuꝑ illã ſcilicet doctrinã: qua lætificabar ab antiqs. De hoc enĩ antiquoꝶ uino ĩtelligẽdus eſt
eccleſiaſtes dicere: ubi ait. Ego dixi in corde meo: ueni & tentabo te in læticia: & uidebo in bono. Et iteꝶ de eiſ/
dẽ uineis loꝗᷓns idẽ eccleſiaſtes dicit. Magnificaui mihi opus meũ:ædificaui mihi domos: plantaui mihi uine

a8: feci mihi hortos & paradiſos: & reliqᷓ. Sũt auũt huius uineæ myſtice etiã miſtri ꝗqdã:qui uini fuſores appel/

lant᷑. Sic enĩ idẽ dicit: Et feci mihi cãtores & cantatrices in læticia filioꝶ hoĩum: uini fuſores & uini fuſitrices.
Vide ergo ſi poſſimus cũ in cæteris:tũ etiq in hoc ĩtelligere ſaluatorẽ ueteri uino nouella ubeꝶ ſuoꝶ fluẽta mi
ſcẽtem: cũ Maria & Ioſeph ꝗrentes ĩuenerũt eũ in tẽplo ſedentẽ in medio doctoꝶ: & audientẽ atq; ĩterrogan/
tẽ eos:qñ mirabant᷑ hoĩes ſuper rũſis eius. Sed & ibi fortaſſis ſpecies formæ huius explet᷑: ubi aſcendẽs ĩ mõtẽ
docebat populos:& dicebat. Dictũ eſt antiqs: nõ occides: ego aũt dico uobis: Oĩs qui iraſcit᷑ fratri ſuo:ſine cau
ſa reus erit. Et dictũ eſt antiquis. Nò adulterabis: ego aũt dico uobis: Ois qui uiderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ
eã:iã mœcchatus eſt eã in corde ſuo. Inꝗᷓtũ ergo doctrina hæc eius pcellit illã antiquã:in tãtũ ſponſa ĩ telligit
& ꝓnũciat bona eſſe ubera eius ſupꝑ uinu.Sed & ꝙ uorax dicit᷑ filius hoĩs: & bibẽs:& dicũt.Ecce homo uorax:
& uinũ bibens: Ad hoc nihilominus reſpicit: tale & illud uinũ fuiſſe in cana galilææ: qd bibebatur in cõuiuio
nuptiali: quo deficiente fecit & aliud uinũ: cui teſtimoniũ reddit Architriclinus: ꝙ ſit ualde bonũ: & eo uino
qd expenſũ fuit: multo pᷣſtantius cũdicit: Oĩs homo pmo bonũ uinũ ponit. & cũ inebriati fuerĩt id qd dete/

rnuus eſt:tu aut ᷣuaſti uinũ bonuũuſi . nũc. Sed & Salomonem qui pro accepta dei ſapĩa in admiratione fuit re

ginæ Sabæ: quæ uenerat tẽtare eũ in ꝗ ſtionibus: in ꝗbus eũ eadẽ regina ſcrutet᷑ & miret᷑: audi ſcripturã referẽ
tẽ: Et uidit inqt regina Saba oẽm ſapiam Salomonis: & domũ qua ædificauit: & apparatũ cõuiuii eius: & ſe/
dẽ pueroꝶ eius: & ordinẽ miſtroꝶ eius: & ueſtes eius: & uini fuſores eius: & holocauſta eius: quæ offerebat in

domo dei. & ſtupefacta eſt: & reliqua. In his ergo aduerte:quõ hæc quæ uenit a finibus terræ audire ſapientiã

Salomonis:inter cætera mirat᷑ & cibos cõuiuii eius:uel uini fuſores eius:ſupꝑ his dicitK obſtupuiſſe. Neſcio auũt
ſi ita ineptã putemus fuiſſe reginã: quæ ob hoc uenerat a finibus terræ ut audiret ſapiam Salomonis: ut mi⸗/
ret᷑ cibos corporales & uinũ iſtud cõe: ac pincernas uini in miĩſterio regis. Quid eni in his admiratiõe dignum
uideatur: quæ coĩa pene oĩbus ſũt hoĩbus? Sed mihi uidert᷑ mirataã eE cibos doctrinæ eius & uinũ dogmatũ:
quæ ab eo per diuinã ſapĩam pᷣdicabant᷑. Hoc erat uinũ & illud qd per Hieremiãa refert᷑ de filiis Ionadab filii
Recab:quieo tpe quo peccata populi ĩualuerãt:& pro iniqtatibus plæbis captiuitas imminebat: cõuocati ſũt
ut biberent uinũ: & dixerũt: quia mandauerat eis pater ſuus Ionadab: ne biberent uinũ ipᷣi & filii ſui ĩ ſæculũ:
neq; domos ædificarẽt: neq; ſeminarẽt ſemẽ: neq; plantarẽt uineas:ſed in tabernaculis habitarẽt oĩbus diebus
uitæ ſuæ. & amplectit᷑ eos deus eo ꝙ cuſtodierint p̃ceptũ pr̃is ſui: & noluerit bibere uinũ. pro peccatis eni tũc
populi & iniqtatibus eoꝶ erat uinea eoꝶ ex uinea ſodomoꝶ: & palmites eoꝶ ex Gomorra: uua eoꝶ uua fellis
& botrus amaritudis: uenenuũ aſpidũ & furor draconũ erat uinũ eoꝶ. Propter hoc ergo laudabiles habent filii
Ionadab: qui tale uinũ uenenata ſcilicet dogmata & aliena a fide dei bibere & ſuſciꝑe recuſarunt. Propter hoc
ergo fortaſſis ꝑcuſſit uineas ægyptioꝶ: ſicut in pſalmo ſcriptũ eſt: ne talẽ facerẽt uinũ. Igit ſicut intelleximus
uini differẽtias: eaſq; pro diuerſitate dogmatũ cõſtare pſpeximus: qd ait hic ſpõſa: quia bona ſunt ubera tua
ſuꝑuinũ:ſuper uinũ utiq; ĩtelligamus bonũnõ malũ. Bonis enĩ nõ malis cõparata dogmatibus ſponſi dog/
mata pᷣferunt᷑. Bonũ enĩ uinũ guſtauerat pᷣus in lege & ꝓphetis: ex quo uelut pᷣmeditata erat ſpõſa læticiã cor
dis accipe ac pparare: ut capere poſſet etiã illã: quæ affutura erat per ubera ipᷣius ſpõſi: excellentiorẽ cũctis cer/
nẽs eoꝶ doctrinã. & ideo dicit: Bona ſũt ubera tua ſuꝑuinũ. & uide ſi adhnuc formæ huic aptare poſſimus illã
euãgelii parabolã: quæ dicit: Simile ẽ regnũ cæloꝶ theſauro abſcõdito in agro: quẽ ꝗ ĩuenerit abſcõdit: & præ
gaudio eius uadit & uẽdit oĩa quæ hẽt:& emit agꝑ illũ.Eſt ergo theſaurus is nõ ĩ deſto aliquo loco:neq; in ſil
uis: ſed ĩ agro abſcõditus. Et poſſibile utiq; ẽ agꝶ illũ hr̃e etiã uineas: quæ afferãt uinũ: hre etiã theſauꝶ ꝓpter
quẽ diſtractis oĩbus emit agꝑꝶ illũ is ꝗ ĩuenerat ibi theſauꝶ. Põt ergo dicere ille qemit agrũ: qa bonus ẽ theſau
rus ꝗẽ in agro magis ꝗᷓ uinũ qd eſt in eo.Ita ergo & bonus ẽ ſpõſus atq; ubera ſpõſi:quæ uelut theſaurus ab/
ſcõditus eſt in lege & pphetis magis ꝗᷓ uinũ qd eſt in eis:illa ſcilicet doctrina quæ palã eſt:& letificat audiẽtes.
Bona ergo ſũtubera ſpõſi. Theſauri enĩ ſũt ſapĩæ & ſcĩæ in eo abſcõditi: qcũ apti& reuelati fuerit oculis ſpõ/
ſæ: multo pᷣſtantiores ei uidebunt᷑: ꝗᷓ fuit pᷣus iſtud uinũ legis & doctrina ꝓphetica. Sed & ſi tertiã expoſitio/
nẽ de aĩa pfecta & uerbo dei ſentire debeamus: poſſumus dicere: qa ꝗs donec paruulus eſt: & nõdũ ſemetipᷣm
ex ĩtegro obtulit deo:bibit uinũ qd affert ager ille ꝗq habet ĩtra ſe etiã theſauꝶ abſcõditũ: & bibẽs lætificat᷑ ex ui
no. Cũ aũt obtulerit & deuouerit ſemetipᷣm deo: ac uaſarius fuerit effectus: atq; iuenerit theſauꝶ abſconditũ
xvi.

xj

& ad ipa ubera fõteſq; puenerit uerbidei: uinũ & ſicerã iã nõ bibet: dicẽs ad ipſũ dei uerbũ dehis theſauris qui
ĩipᷣo ſcĩiæ & ſapiæ rechaiti ſũt:quia bona ſũt ubera tua ſuꝑ uinũ.Sũt aũt unguẽta qdã ſpõſi:quorũ fragratia
delectata eſt ſpõſa: & dicit: Odorunguẽtoꝶ tuoꝶ ſup oĩa aromata. Aromata ſpecies ſũt pigmẽtoꝶ. Spoſa au
tẽ habuit quẽdã uſũ & notitiã aromatũ: hoc eſt uerboꝶ legis & ꝓphetaꝶ: qbus an aduentũ ſpõſi mediocriter
licet: ĩſtrui tũ uidebat᷑: & exerceri ad cultũdei: utpote paruula adhuc & ſub curatoribus & auctoribus ages &
pædagogis. lexenĩ pædagogus nr fuit ad Ap̃ᷣm. Hæc aũt oĩa aromata fuerãt in ꝗbus enutriri uiſa eſt: & ſpõſo
ſuo p̃parari. Sed ubi uenit plenitudo tẽpoꝶ: & adoleuit: atq; unigenitũ ſuũ pr̃ ſpu ſãcto unctũ miſit in hunc
mundũ:odorata ſpõſa diuini unguẽti fragrãtiã: ſẽtienſq; ꝙ illa oĩa aromata ꝗbus pᷣus uſa uidebat᷑: lõge infe/
riora ſũt ad cõparationẽ ſuauitatis noui huius & cæleſtis unguẽti ait. Odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſuꝑoĩa aromata
Et qm Apᷣs idẽ ſpõſus atq; idẽ põtifex dicit᷑: põtifex qdẽ ſᷣm hoc ꝙ mediator eſt dei & hoĩum oĩſq; creaturæ:
pro qua & ꝓpiciatio factus eſt: ſemetipᷣm offerẽdo hoſtiã pro peccato mũdi. S ponſi us uero ſᷣm hoc ꝙ cccleſiæ
iũgit nõ hnti maculã aut rugã aut aliqd hoꝶ: cõſidera ne forte unguentũ illud põtificale qd in Exodo cõponi
iubet᷑ arte pigmẽtarii:iſtius unguẽti qd nunc odorata ſpõſa mirat᷑: teneat rõnẽ. Et uidens illa ꝗdẽ aromata
ꝗbus cõpoſitũ unguẽtũ uidebat quo Aarõ unctus eſt: m̃ erat terrena & materiæ corporalis: hoc aũt unguẽ⸗
tũ quo nũc unctũ uidit ſpõſũ: ſpiritale eſt & cæleſte: Iccirco dicat: qa odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſupꝑ oĩa aromata.
Videamus ergo quõ cõpoſitũ ſit illud unguentũ. Et locutus ẽ dis inqt ad Moyſẽ dicẽs: Accipe tibi florẽ myr/
rhæ electæ ꝗngẽtos ſiclos: & cynnamomũ ſuaue ducẽtos ꝗnquagita ſiclos: & calamũ ſuauẽ ducẽtos ꝗnquagĩ
ta ſiclos:ſᷣm ſiclũ ſanctũ: & oleũ ex oliuis & facies illud oleũ chriſmatis ſãcti unguẽti arte pigmẽtarii. Hæc au
tẽ in lege qdẽ referri audierat ſpõſa: ſed rõnẽ eoꝶ ueritatẽq; nũc pſpicit. Vide ergo ꝙ iſtæ quatuor ſpẽs unguẽ
ti iſtius: formã tenebãt ĩcarnationis uerbi dei: qd ex ꝗᷓtuor elemẽtis cõpaginatũ corpus aſſũpſit: in quo corpo/
re myrrha illa mortis eius quã ſiue ut põtifex ꝓ populo: ſiue ut ſpõſus pro ſpõſa ſuſcepit:Fᷣuat ĩdicia. Quod
uero nõ ſimpliciter myrrha ſed flos myrthæ & myrrhæ electæ ſcriptũ eſt: nõ ſolũ mortẽ eius ſed & pᷣmogenitũ
eũ futuroꝶ ex mortuis ĩdicabat:atq; eos qui cõplãtati fuiſſẽt ſimilitudini mortis eius nõ ſolũ uocatos: ſed ele
ctos futuros. Cynnamomũ uero ĩmaculatũ dicit᷑: ꝓpter eccleſiã ſine dubio: quã purificauit lauacro aquæ: &
ĩmaculatã fecit nõ hñtẽ maculã aut rugã:aut aliqd huiuſmodi: ſed & calamus aſſumit᷑: qaligua eius etiã eſt
calamus ſcribæ uelociter ſcribentis: doctrinæ gram pigmẽtis deſignãs ſuauitatis. In eis quoq; ſpecies adhibet
callidiſſimas: ut referat ad ardẽtiſſima: in qua uel ſpũs ſãcti feruore: uel futuri per ignẽ iudicii oſtẽdit᷑ forma.

his uero qngẽtoꝶ: ſiue ducẽtoꝶ ꝗnquaginta: ꝗnq; ſenſuũ in eo myſteriũ tenet cẽtupliciter ꝑpfectoꝶ:ut remiſ/

ſionẽ pctõꝶ p eũ datã ſignificet.ꝗnquagenarius enĩ Iubilæus in his eſt qntupliciter poſitus. Sed hæcoĩa oleo
puro colligunt᷑:per qd oſtẽdit uel mificordiæ: uel ſalutis cauſa fuiſſe: ꝙ is qui erat in forma dei: formã ſᷣui ſu
ſcepit: uel ea quæ ex materiali ſubſtãtia in xpo fuerãt aſſũpta: per ſpm ſctm̃ redacta in unũ fuiſſe: atq; in unã
ſpeciẽ: quæ eſt pſona mediatoris effecta. Illud ergo oleũ materiale: nullo gũe oleum læticiæ appellari potuit.
Iſtud aũt oleũ:ideſt ſpũs ſãcti unguẽtũ: quo unctus eſt Aps & cuius nũcodorẽ ſpõſa pſpiciens admirata eſt:
oleũ leticiæ: ꝗa ſpũs gaudiũeſt: merito appellat᷑ quo unxit eũ deus qui dilexit iuſticiã: & odio habuit iniqtatẽ
Propterea enĩ dicit᷑. Vnxit eũ dũs deus ſuus oleo leticiæ præ participibus ſuis. Et ideo odor unguẽtoꝶ eius eſt
ſuꝑoĩa aromata. Simili aũt expoſitione utimur etiã ſi ad unãquãq; aĩam in amore & deſiderio uerbi dei poſi
tã tranſferat hic mo: cui fuerint oẽs doctrinæ per ordinẽ decurſæ. in qbus añ agnitionẽ uerbi dei exercitata ui
det᷑ & erudita: ſiue ex moralibus deſcẽdentes ſiue ex naturalibus ſcholis. Erãt enĩ ei oĩla iſta aromata qᷓdã: ꝓ eo
ꝙ in his ĩſtitutio ꝓbabilis: & moꝶ conꝗrit᷑ emẽdatio: ꝙ depᷣhẽdit᷑ in his uanitas ſæculi: & caducaꝶ reꝶ reſpiciũ
tur falſa miracula. Erãt ergo ei hæc oĩa uelut aromata & odoramẽta qᷓdã aĩæ pigmẽta: ſed ubi ad agnitionẽ di
uinoꝶ myſterioꝶ:& diuinoꝶ dogmatũ ſciam uentũ eſt: ubi ad ianuas ſapiæ ip̃ius & nõ ſapiæ huius mundi:
neq; pᷣncipiũ huius mũdi: quideſtruunt acceſſũ eſt:ſed ad ipſã dei ſapĩam quæ ĩter pfectos diſſerit᷑: & ubi my
ſteriũ qd poribus gñationibus nõ fuit notũ: filis hoĩum reuelatũ ẽ: ubi inꝗᷓ aĩa ad tãti cognitionẽ aſcẽdit arca
ni: merito dicit: odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſpiritalis ſciliceti telligẽtia & myſtica ſuper oĩa aromata moralis natura
liſq; philoſophiæ. Nõ aũt lateat nos: ꝙ in quibuſdã exẽplaribus pro eo ꝙ legimus:qa bona ſũt ubera tua ſuꝑ
uinũ: ĩuenimus ſcriptũ: ꝗqa bonæ ſũt loqlæ tuæ ſuꝑ uinũ:ꝙ qᷓuis uideant᷑ ſignificaſſe euidentius ea ipᷣa:quæ a
nobis ſpiritali ĩterpᷣtatione diſerta ſũt:tũ nos. Ixx. terpᷣtũ ſcripta p oĩa cuſtodimus certi ꝙ ſpũs ſãctus myſte/
rioꝶ formas obtectas ineſſe uoluit in ſcripturis diuinis: & nõ palã atq; in ꝓpatulo hri. Vnguentũ exinanitũ
nomẽ tuũ. ꝓpterea adoleſcẽtulæ dilexerũt te: ac traxerũt te poſt ſe:in odore unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus hiſtori

ca qdẽ expoſitio eadẽ quæ in ſuꝑioribus pcurrit etiã in pnᷣti loco:donec fiat aliꝗᷓ mutatio perſonaꝶ:itaq ordo

drãmatis: qui a nobis in hac expoſitione receptus eſt: poſcit. Põt ſane in pphetia qᷓdã uideri ex pſona ſpõſæ p/
lata de Ap̃o:ꝙ futurã eſſet in aduẽtu dmi & ſaluatoris nri.ut nomẽ eius ita per orbẽ terræ: & per uniuerſũmũ/
dũ diffunderet᷑: ut fieret odor ſuauitatis in omni loco:ſicut & apoſtolus dixit. Quia Xpᷣi bonus odor ſumus
in omni loco. Aliis quidem odor ex morte in mortẽ: aliis autẽ odor de uita ad uitã. Si enim omnibus fuiſſet
odor uitæ in uitã: dixiſſetq; utiq; & hic: omnes dilexerũt te: & traxerunt te. Sed nunc ait: ubi nomẽ tuũ eſt fa
ctũ exinanitũ:dilexerũt te nõ illæ uetulæ ac ueterẽ hoĩem ĩdutæ aĩæ: neq; rugas hũtes neq; maculas: ſed adole
ſcẽtulæ in augmento ſcilicet ætatis & pulchritudinis poſitæ animæ: quæ ſemper innouãtur: & de die in diem

ſen
te
iii
le⸗

1l
n⸗
nor

7,

ſcin
I
wuut
lepo
unn
P
una
nter,
nol
i
neei
Ahin
ſite
co⸗
Gen
hb
uu
uol
mo⸗
izi⸗
cut?
kustt
tueiu
gubu
nieine
1el
ſuci
Drcr
Cinn⸗
mnp
tt
at
wde⸗
lüͤhab
ilnns
wul
uu
li⸗
n
ſini
lsl
Piic
ſaib
noie
itel
lltig⸗

u,

xvij

dundgu renouant᷑: nouũ ſe hoĩem ĩduentes:qui ſᷣm deũ creatus eſt. Propteriſtas ergo adoleſcẽtulas & ĩ augmẽtis ui/
lgin tæ & pfectibus poſitas exinaniuit ſe ille: qui erat in forma dei: ut fieret unguentũ exinanitũ nomẽ eius: utnõ
Sle iã ĩacceſſã lucẽ tmmodo habitaret: & in forma dei pmaneret:ſed uerbũ caro fieret: quo poſſẽt iſta adoleſcẽtu
ocnte læ & ĩ augmẽtis ꝓfectuũ poſitæ aĩæ nõ ſolũdiligere: ſed & trahere eum ad ſe. Trahit enĩ unaq q; aſa & aſſumit
gis aad ſe uerbũ dei pro capacitatis & fidei ſuæx menſura. Cũ aũt traxerintad ſe aiæ uerbũ dei: & ſeſibus ſuis atq; in
pih tellectibus ĩſeruerint: & dulcedis eius & odoris ſẽſerint ſuauitatẽ: ubi unguẽtoꝶ eius fragrantiã cœperĩit inue
tin hun nire: dutaxat aduẽtus eius & redẽptiõis ac paſſiõis cauſas charitatẽq; agnouerit: qua pro ſalute oĩum uſe ad
lgeilt mortẽ crucis ĩmortalis acceſſit. & his oĩbus uelut diuini cuiuſdã & ĩeffabilis unguẽti odoribus ĩuitatæ adole⸗
aroman . ſcẽtulæ:ideſt aĩæ plenæ uigoris atq; alacritatis effectæ currũt poſt ipᷣm: atq; ad odorem ſuauitatis eius nõ leui
crextur gradu nec tardis paſſibus: ſed rapido curſu & tota ꝓperatione feſtinãt: quẽadmodũ & ille qui dicebat:ſic cur
Pectlele ro: ut cõprehendã. Veꝶ ꝙ ait: Vnguentũ exinanitũ nomẽ tuũ: ꝓpterea adoleſcẽtulæ dilexerũt te: & traxerunt
locion te poſt ſe: in odorẽ unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus: trahũt ad ſe Apᷣm adoleſcẽtulæ: ſiqdẽ de eccleſiis ĩtelligat᷑. quæ
iarotman una quidẽ eſt: cũ pfecta eſt. multæ uero ſũt adoleſcẽtulæ: cũ adhuc ĩſtruunt᷑ & pficiũt. Iſtæ ergo trahũt ad ſe
ütungi⸗ Xpᷣm per fidẽ:qa xpᷣs ubi uiderit duos uel tres in fide noĩs ſui: uadit illuc:& eſt in medio eoꝶ in fide tractus: &
omat unanimitate puocatus. Si uero tertia expoſitiõe de aĩa uerbũ dei ſeꝗᷓnte ĩtelligi hæc oportet: quæcũq; aĩa fue/
fon, tit erudita pᷣmo in moralibus: ſecũdo etiã in naturalibus exercitata: per illa oĩa quæ ĩ his diſciplinis edoceri ſu
gnguu pra oſtẽdimus: ip ſa mo emẽdatio & eruditio reꝶ ac ꝓbitas diſciplinæ trahit ad ſe uerbũ dei: & libẽs trahit᷑. gra
r tiſſime eni ad eruditas aĩas uenit: & trahi ſe ab his ĩdulgẽter accipit: benigneq; cõcedit. Requiro ſane ſi ſolũ no
mni mẽ eius ꝗa unguẽtũ factũ ẽ exinanitũ tm̃ opis egerit: & ita ſuſcitauerit adoleſcẽtulas: ut pᷣmo traherẽt eũ ad ſe:
en & hñtes eũ apud ſe caperẽt unguẽtoꝶ eius odorẽ: & ſtatĩ currerẽt poſt eũ.ſi hæc inꝗᷓ oĩa ſolo noĩe eius effecta
ſũt:qd putas faciet ipa eius ſi ubſtãtia: Quid ex illa adoleſcẽtulæ iſtæ uirtutis: quid uigoris excipiẽt:ſi quo pa
nyni, cto potuerit aliqnad ipſã eius incõprehẽſibilẽ atq; ĩeffabilẽ ſubſtãtiã puenire/ Ego puto ꝙ ſi in hocaliqũ per

lae uenerit: iã nõ ambulant neq; currũt: ſed uinculis quibuſdã charitatis eius aſtrictæ adhæreant ei: ne ultra mo/
rrs bilitatis alicuiis ullus in eis reſideat locus: ſed ſint cũ eo unus ſpũs: & cõpleat᷑ in illis hoc qd ſcriptũ eſt. Sicut
geie tu pater in me & ego in teunum ſumus: ita & iſti in nobis unũ ſint. Sed nũc interim ut uider᷑ ſpõſa conſocia/
de tis ſibi adoleſcẽtulis multis: quaꝶ in poſterioribus nõ eſt numerus: quæ dicit᷑ ab uno ſolo ſẽſu & odoratu tm
modo capta currere ſe in odorẽ unguentoꝶ ſpõſi cõmemorat: ſiue ꝙ ipa curſu ĩdigeat ad hoc & ꝓfectu: ſiue ꝙ;

ir ipᷣa quidẽ pfecta ſit. Pro his auũt adoleſcẽtulis quæ adhuc curſu & pfectibus ĩdigent: etiaã ipa ſe currere fatet᷑: ſi
R* cut & ille qui cũ ipe ſub lege nõ eſſet: fit tñ ſub lege: ut eos qui ſub lege ſũt lucrifaciat. & iteꝶꝶ cũ in lege ſit Xpᷣi:
ihui his tñ qui ſine lege ſüt: fit & ipᷣe ſine lege: ut eos qui ſ ub lege ſũt ſaluet. Et hoc fit ut diximus ſolo adhucodora
HNT tu eius accepto. Quid putas ageret: cũ & auditũ eaꝶ & uiſũ g& tactũ guſtũq; occupauerit uerbũ dei: & ſingulis
votuit quibuſe ; ſenſibus uirtutes ex ſe cõpetẽtes naturæ eaꝶ capacitatiq; pbuerit:ita ut oculus ſ. i uidere potuerit glo
* riã eius: gloria tanꝗᷓ unigeniti a pr̃e aliud ultra uidere iã nollet: neq; auditus ali ud ᷓ uerbũ uitæ & ſalutis audi
itri re. Sed & cuius manus palpauerit de uerbo uitæ: nihil ultra materiale: nihil fragile caducũq; palpabit: nec gu⸗
ſtus cũ guſtauerit bonũ uerbũ dei: carnẽq; eius & panẽ qui de cælo deſcẽdit: aliud qd po ſthoc guſtare patier.
i Præ dulcedine nãq; ip̃ius & ſuauitate oĩs reliquus ei ſapor aſper uidebit᷑ & amarus. & ideo hoc ſolo ueſcetur.
