perſpeximus: & manus nræ cõtrectauerũt de uerbo uitæ. quæ ab uniuerſis eccleſiaſticis: & eruditis uiris ꝓbat᷑.
Reliquæ aũt duæ: quaꝶ pᷣncipiũ ẽ. Senior electæ dniæ: & natis eius: & ſeqᷓntis. Senior Caio chariſſimo: quẽ ego

diligo in ueritate: Ioãnis pᷣſpri aſſerunt᷑. cuius & hodie alteꝶ ſepulchrũ apud Epheſũ oſtẽdit᷑: & nõnulli putat evael
duas memorias eiuſdẽ Ioãnis euãgeliſtæ eſſe. ſuꝑ qua re cũ per ordinẽ ad Papiã auditorẽ eius uẽtũ fuerit: diſ- aacte
ſeremus. Quartodecimo igit᷑ anno: ſecũdã poſt Neronẽ ꝑſecutionẽ monẽte Domitiano in pathmos iſulam zulelti
relegatus ſcripſit apocalypſim: quã ĩterpᷣtant᷑ Iuſtinus martyr & Hireneus. Interfecto aũt Domitião: & actis ulalr
eius ob nimiã cudelitatẽa ſenatu receſſis: ſub Nerua pᷣncipe redit Epheſum: ibiq; uſq; ad Traianũ pᷣncipẽ per Aiterro⸗
ſenehan eornt Aſiæ fundauit: rexitq; eccleſias: & confectus ſenio. lxviii. poſt paſſionẽ dñi anno mortuus iux ehor
ta eandẽ urbem ſepultus eſt. B
Ermas cuius apoſtolus Paulus ad romanos ſcribẽs meminit: ſalutate Phlegontam: Hermã: Patrobam: KK
Herma: & qui cũ eis fratres ſũt: aſſerunt auctorẽ eſſe libri: qui appellat paſtor: & apud quaſdã græciæ 2 itn
ecdleſias etiã publice legit᷑. Re uera utilis liber: multiq; de eo ſcriptoꝶ ueterum uſurpauerunt teſtimonia. Sed Ad
apud latinos pene ignotus eſt. = Mau
Hilo iudæus natiõe Alexãdrinus de gñe ſacerdotũ: iccirco a nobis inter ſcriptores eccleſiaſticos ponitur Anan
N qa libru de pᷣma Marci euageliſtæ apud Alexandriã ſcribens eccleſia: in nroꝶ laude uerſatus eſt. Nõ ſo/ Auite
lũ eos ibi: ſed in multis quoq; ꝓuinciis eſſe memorãs: & habitacula eoꝶ dicẽs monaſteria. ex quo apparet talẽ *
primũ Xpo credentiũ fuiſſe eccleſiã: quales nüc monachi eſſe nitunt᷑: & cupiunt: ut nihil cuiuſꝗᷓ ꝓprium ſit. lunn
Nullus inter eos diues: nullus paup. primonia egẽtibus diuidant᷑: or̃oni uacet᷑: & pſalmis.doctrinæ quoq; & inl t
cõtinentiæ quales & Lucas refert primũ Hieroſolymæ fuiſſe credẽtes. Aiũt hũc ſub Caio caligula romæ peri
clitatũ quo legatus gentis ſuæ miſſus fuerat. Cũ ſecunda uice ueniſſet ad Claudiũ: in eadẽ urbe locutũ eſſe cũ Ti
apoſtolo Petro: eiuſq; habuiſſe amicitias. & ob hãc cauſa etiã eccleſiã Marci diſcipuli Petri apud Alexandriã
ſectatoris ornaſſe laudibus. Extãt huius pclara: & innumerabilia opa in ꝗqnq; libros Moyſi: de cõfuſione lin/ n
guaꝶ liber unus. de natura & ſĩuentione beſtiaꝶ repentiũ: uolatiliũ: & piſciũ libri tres. De his quæ ſenſu præca i⸗
mur: & teſtamur: liber unus. de eruditione liber unus. de hærede diuinaꝶ reꝶ liber unus. de diuiſione æquali-
um & cõtrarioꝶ liber unus: de tribus uirtutibus liber unus. Quare quorũdã in ſcripturis mutata ſunt nora i· kün
. ber unus. de pactis libri duo: de uita ſapientis liber unus: de gigãtibus liberunus: ꝙ ſemnia mittantur a deo li an
bri.v. Quæſtionuũ & ſolutionũ in exodo:libri. v. de tabernaculo & catalogo libri. iui. Necnon de uictimis & re N
promiſſionibus ſiue maledictis. & de puidentia: de iudæis: de cõuerſatione uitæ: de Alexandro dicẽte ꝙ ꝓpriã ANRAN
rõnẽ multa aĩalia hẽant: & ꝙ oĩs ĩſipiẽs puus ſit: & de uita nroꝶ: librũde quo ſupra diximus: ideſt de apoſtoli Er
cis uiris quæ & iſcripſit theodoretitii ideſt heteo. hocẽ de uita cõtẽplatiua: ꝙ uidelicet cæleſtia cõtẽplent᷑: & ſeẽ
per deũ orẽt: & ſint ab aliis iudicibus iudices: de agricultura duo: de ebrietate duo. Sũt & alia eius monumẽta en
ĩgenii:quæ ĩ nr̃as manus nõ puenerũt. Dehoc uulgo apud græcos dr̃ vo α ov &ιοντρ ροντωπα 1ο wl
vie&ιideſt aut Plato Philoné ſequit᷑: aut Platonẽ Philo: tanta eſt ſimilitudo ſenſuũ & eloquii. fhir
Vcius Anneus Seneca Corduben ſis Sotionis Stoici diſcipulus: & patruus Lucani poetæ: continentiſſi- ode
. mæ uitæ fuit: quem non ponerem in catalogo ſanctorum: niſi meillæ epiſtolæ prouocarẽt: quæ legun/ ſe
tur a plurimis: Pauli ad Senecã: & Senecæ ad Paulũ. In ꝗbus cũ eſſet Neronis magiſter: & illius tempons po/ EN
tentiſſimus: optare ſe dicit eius eſſe loci apud ſuos: cuius ſit Paulus apud xp̃ianos. Hic ante bienniũꝗᷓ Petrus E
ue⸗

leihti & Paulus coronarentur martyrio a Nerone interfectus eſt.

nenin Oſephus Mathatiæ filius ex hieroſolymis ſacerdos: a Veſpaſiano captus cũ Tito filio eius relictus ẽ hie
Mur; roſolymis. Hic romã ueniẽs ſeptẽ libros iudaicæ captiuitatis ĩperatoribus patri filioq; obtulit. qui & bi
eltibe pliothecæ publicæ traditi ſũt. Et ob hoc ĩgenii gloriã ſtatuã quoq; meruit romæ. Scripſit auũt & alios. xxiiii.an
ömun tiqtatũ libros. ab exordio mundi uſq; ad. xiiii. annũ Domitiani Cæſaris: & duos archeotecos: ideſt conflictus
deen aduerſũ Appionẽ grammaticũ alexandrinũ: qui ſub Caligula legatus miſſus ex parte gentiliũ cotra Philonẽ:
lilun etiã librũ uituꝑationẽ gẽtis iudaicæ cõtinẽtẽ ſcripſerat.Alius quoq;ʒ liber eius 4 ĩſcribit᷑ e bi AUTo Ive X0ο
ſlecon yio uovideſt de potẽtia dicẽdi: ĩde elegãs habet᷑. In quo & machabæoꝶ ſũt digeſta martyria. Hic enĩ in. xviii.
8anno⸗ antiqtatũ libro manifeſtiſſime cõfitet ꝓpter magnitudinẽ ſignoꝶ Apᷣm a phariſæis interfectũ: & Ioannẽ ba/
ptiſtã uere ꝓphetã fuiſſe: & ꝓpter ĩ terfectionẽ Iacobi apoſtoli diruptã hieroſolymã. Scripſit autem de dño in
s al hunc modu. Eodẽ tpe fuit leſus uir ſapiens. ſi tamẽ uiꝶ eũ oportet dicere. Erat enĩ mirabiliũ patrator operũ:
hennti & doctor eoꝶ:qui libenter uera ſuſcipiunt: plurimos quoq; tã de iudæis: ꝗ de gentibus ſui habuit ſectatores:
Unlet & credebatur eſſe Xp̃us. Cũq; inuidia noſtroꝶ principum cruci eũ Pilatus addixiſſet: nihilominus qui eũ pri
liucr: mum dilexerant: perſeuerauerunt in fide. Apparuit enim eis tertia die uiuens. Multa & hæc & alia mirabilia:
niin carminibus prophetarum de eo uaticinantibus: & uſq; hodie chriſtianorum gens ad hoc ſortita uocabulum
aluetit non defeeit. . . . . .1. — 1 SS
len Vſtus tyberienſis de puincia galilæa conatus eſt ipſe iudaicaꝶ reꝶ hiſtoriã texere: & quoſdam commẽ
lr a3 tariolos de ſcripturis componere. Sed hunc Ioſephus arguit mendacii. Conſtat autem illũ eo tempore
iil ſcrip ſiſſe: quo & Ioſephus. H =
i, Læmẽs de quo apoſtolus Paulus ad Philippẽſes ſcribẽs ait. Cũ Clæmente: & cæteris coopatoribus meis
h quoꝶ noĩa ſcripta ſũt in libro uitæ. Quartus poſt Petrũ romæ epᷣs Siqdẽ ſecũdus Linus fuit:& tertius
beih⸗ Uetus. Taetſi plæriq; latinoꝶ ſecundũ poſt Petrũ apoſtolũ putant fuiſſe Clæmentẽ. Scripſit ex ꝑpſona roma
innit næ eccleſiæ ad eccleſiã Corinthioꝶ ualde utilẽ epiſtolã: quæ & in nõnullis locis publice legit᷑: quæ mihi uidet
encll characteri epiſtolæ: quæ ſub Pauli noĩe ad hebræos fert᷑ cõuenire. Sed & multis de eadẽ epiſtola nõ ſolũ ſenſi/
ſilm bus: ſed iuxta uerboꝶ quoq; ordinẽ abutit᷑. Oĩno gradis in utraq; ſimilitudo eſt. Fertur & ſecũda eius nomĩe
Cacts epiſtola: quæ ueteribus reprobatur. Et diſputatio Petri & Appionis longo ſermone conſcripta:quã Euſebius
apehenr in tertio hiſtoriæ eccleſiaſticæ uolumine coarguit. Obiit tertio Traiani anno: & nomiĩs eius memoriã uſq; ho
uus iu die Romæ extructa eccleſia cuſtodit.
4 EGnarnu antiochenæ eccleſiæ tertius: poſt Petrũ apoſtolũ ep̃s. Cõmouẽte pſecutionẽ Traiano: dãnatus
whan — ad beſtias rwomã uinctus mirtix. Cũq; nauigãs Smyrnã ueniſſet: ubi Polycarpus auditor Ioãnis epᷣs erat
grear ſcripſit unã epiſtolã ad Epheſios: alterã ad Magneſianos: tertiã ad Trallẽſes: quartã ad Romanos: & ĩde regre
nuel diens ſcripſit ad Philadelphios & ad Smyrneos: & ppriã ad Polycarpũ: comẽdans illi antiochenſẽ eccleſia: ĩ qᷓ
& de euãgelio: qd nupa me trãſlatũ eſt:ſuꝑ pſona Xpᷣi ponit teſtimoniũ: dicẽs. Ego uero & poſt reſurrectio/
vonitn nẽ in carne eũ uidi. Et credo qa ſit: & q uenit ad Petrũ. & ad eos qui cũ Petro erãt: & dixit eis. Ecce palpate me:
Nob⸗ & uidete qa nõ ſũdæmoniũ ĩcorporale. Et ſtatĩ tetigerũt eũ: & crediderũt. Dignũ autẽ uidet᷑ qa tanti uiri feci/
ret tli mus mẽtionẽ: & de epiſtola eius quã ad romanos ſcribit: pauca ponere. De Syria uſq; ad Romã pugno ad be/
unſt. ſtias in mari: & in terra: noctedieq;ʒ ligatus cũ decem leopardis: hoc eſt militibus: qui me cuſtodiũt: ꝗbus &
chu cũ bifeceri: peiores fiũt. Iniqtas aut eoꝶ mea doctrina eſt: ſed nõ iccirco iuſtificatus ſũ. Vtinam fruar beſtiis:
e quæ mihi ſũt pᷣparatæ: quas & oro mihi ueloces eſſe ad ĩteritũ: & ad ſupplicia: & allici ad comedẽdũ me:ne ſi/
lſeci cutad alioꝶ martyꝶ nõ audeãt corpus attingere. ꝙ ſi uenire noluerĩt: ego uim faciã: ego me urgeã: ut deuorer:
dei Ignoſcite mihi filioli: ꝗd mihi ꝓſit: ego ſcio. Nũc ĩcipio AXpᷣi eſſe diſcipulus: nihil de his quæ uident᷑ deſiderãs
nelin⸗ ut leſũ pᷣm inueniã. Ignis:crux: beſtiæ: cõfractio oſſiũ:mẽbroꝶ diuiſio: & totius corporis cõtritio: & tormẽ
na ta diaboli: in me ueniãt: tm̃ Xpᷣo fruar. Cũq; iã dãnatus eſſet ad beſtias & ardore patiẽdi rugientes audiret leo
egul nes ait. Frumentũ Xp̃i ſi ũ:dentibus beſtiaꝶ molar: ut panis mũdus inueniar. Paſſus eſt anno. xi. Traiani. Re
noial liqæ corporis eius Antiochiæ iacent extra portã daphniticã in cimiterio.
deol Olycarpus Ioãnis apoſtoli diſcipulus: & ab eo Smyrnæ epᷣs ordinatus totius Aſiæ pᷣnceps fuit. Quip/
r pe qui nõnullos apoſtoloꝶ & eoꝶ qui uiderãt dĩũm: magiros habuerit: & uiderit. Hic ꝓpter quaſdã ſuꝑ

ppi Aie paichæ ꝗſtiones: ſub ĩperatore Antonino eccleſiã in urbe regente Anacleto: romã uenit: ubi plurimos cre-
oſol dentiũ: Martionis & õ deceptos reduxit ad fidẽ. Cũq; ei fortuito obuiã fuiſſet Martiõ: & di
al ceret. Cognoſcis nos Reſpondit. Cognoſco pᷣmogenitũ diaboli. poſtea uero regnãte. M. Antonino. &. L. Au
me relio: Commodo quarta poſt Neronẽ perſecutione Smyrnæ ſedente proconſule: & uniuerſo populo in am/

* phiteatro aduerſus eũ perſonante: igni traditus eſt. Scripſit ad philippeſes ualde utilem epiſtolam: quæ uſq;
hodie in aſiæ conuentu legitur.
u⸗ P) Apias loãnis auditor Hieropolitanus eps in aſia quinq; tm̃ ſcripſit uolumĩa: quæ pᷣnotauit explanatio 7
ęY ſermonũdñi: In ꝗbus cũ ſein pᷣfatione aſſerat nõ uarias opiniones ſequi.ſed apoſtolos auctores hie ait.
. . Coõſiderabã qd Petrus:qd Andreas dixiſſent: qd Philippus:qd IThomas:qd Iacobus:qd Ioãnes:qd Matthæ-/

us: uel alius quilibet diſcipulorũ dñi. Quid etiã Ariſtion & ſenior lIoannes diſcipuli dni loquant᷑. Non enim

lviii.

tãtũ mihi libri ad legẽdũ proſũt:qᷓtũ uiua uox:& uſq; hodie in ſuis auctoribus pſonãt. Ex quo apparet ex ipo
catalogo nominu: auu eſſe Ioannẽ: qui inter apoſtolos ponitur:& aliũ ſeniorẽ oannẽ: que poſt Ariſtionem
enumerat. Hoc autẽ diximus ꝓpter ſupiorẽ opinionẽ: quã a plærniſq; retulimus traditã: duas Poſteriores epi/
ſtolas Ioannis: nõ apoſtoli eſſe: ſed pᷣſoñi. hic dicit᷑ mille annoꝶ iudaicã edidiſſe VSu ideſt nouitatẽ: quẽ ſecu ti
ſut Heræneus & Apollinaris: & cæteri qui poſt reſt urrectionẽ aiut in carne cũ ſã ctis dñm regnatuꝶ. Tertullia/
nus quoq; in libro de ſpe fideliũ.& Victorinus pictauienſis: & Lactantius hac opinione ducuntur. B F
Vadratus apoſtoloꝶ diſcipulus Publio athenaꝶ epᷣo ob Xp̃i fidẽ martyrio coronato: in locũ eius ſubſti
L tuit᷑: eccleſiã gradi terrore diſpſã fide & ĩduſtriaſ ua cõgregat. Cũq; Pladrianus Athenis exegiſſet hye-
PFmẽeS ymmiſteſq; Eleuſinæ in oĩ bus pene græciæ ſacris initiatus dediſſet occaſionẽ his: qui xpianos oderant:
abſq; pcepto ĩperatoris uexare credẽtes: porrexit ei libruũ pro religione nĩa cõpoſitũ: ualde u tilẽ: plenũq; rõnis
& fidei: & apoſtolica doctrina dignũ. In quo & antiꝗtatẽ ſuæ ætatis oſtẽdẽs ait:plurimos a ſe uiſos:q ſubdno
uarus in iudæa oppᷣſi calamitatibus: ſanati fuerat. & qui a mortuis reſ urrexerãt.
ARiſtides atheniẽſis philoſophus eloqᷓntiſſimus: & ſub pᷣſtino habitu diſcipulus Ap̃i uolumẽ nii dog⸗
matis rationẽ cõtinẽs: eodẽ tpe quo & Quadratus Hadriano pᷣncipi dedit ideſt apologeticũ pro xp̃ianis:
ÿ hodie pſeuerãs apud ſilogos ingenii eius pro iudicio eſt. .l è
Grippa cognomẽto Caſtoris: uir ualde doctus aduerſũ. xxiiii. Baſilidis hæretici uolumĩa: quæ in euãge
liũ cofecerat: fortiſſime diſſeruit: ꝓdens eius uniuerſa myſteria: & pphetas enumerãs Barrabã & Barthe
cab: & ad terrorẽ audiẽtiũ alia qᷓdã barbara noĩa: & deũ maximũ eius Abraxas: qui quaſi annũ cõtinens iuxta

græcoꝶ numeꝶz: ſupputet᷑. Mortuus eſt auũt Baſilides: a quo Gnoſtici in alexãdria tpibus Hadriani qua tẽpe/

itate & Chocebas dux iudaicæ factionis xpᷣianos uariis ſuppliciis enecauit.
Geſippus uicinus apoſtoloꝶ tempoꝶ: & omnes a paſſione dñi uſq; ad ſuam ætatẽ eccleſiaſticoꝶ operũ
texens hiſtorias: multaq; ad utilitatẽ legentiũ pertinentia hincinde congregans: quinq; libros cõpoſuit:
ermone ſimplici: ut quoꝶ uitam ſectabat᷑: dicendi quoq; expᷣmeret characterẽ: aſſerẽs ſe ueniſſe ſi ub Aniceto
Romã: qui decimus poſt Petrũ eps fuit: & pſeueraſſe uſq; ad Eleuthenũ eiuſdẽ urbis epᷣm: qui Aniceti quon/
dam diaconus fuerat. Præterea aduerſũ idola diſpu tãs:quo pᷣmum errore creuiſſet ſubtexit hiſtoriã. Ex quo
oſtendit qua floruerat ætate: Ait enim Tumulos mortuis: templaq; fecerunt: ſicut uſq; hodie uidemus: e qui
bus eſt & Antinous ſeruus Hadriani Cæſaris: cui & Gymnicus agon exercetur. apud Antinoum ciuitatẽ: quã
ex eius nomine uocatam: cõdidit.& ſtatuit ꝓphetas in templo. Antinoum aut in delitiis habuiſſe Cæſar Hla/
drianus ſcribitur. = =
Vtinus philoſophus: habitu quoq; philoſophoꝶ incedens: de Neapoli urbe palæſtinæ pro religione
HXpi plunmũ laborauit. In tantu ut Antonino quoq; pncipi: & filis eius & ſenatui librũ cotra gẽtes ſcri
ptum daret: ignominiãq; crucis nõ erubeſceret. Et aliu libru ſucceſſoribus eiuſdem Antonini. M. Antonino
quoq; &. L. Aurelio cõmodo dedit. Extat eius & aliud uolumẽ cõtra gentes: ubi de d?æmonũ quoq; natura diſ
putat: & quartũ aduerſus gentes cui titulũ prænotauit «Xαοοοdeſt caſtigatio. Sed & aliũ de monarchia
dei: & aliũ librũ quẽ pᷣnotauit Pſalten: & aliũ de aĩa. dialogus cõtra iudæũ quẽ habuit aduerſus Triphonẽpᷣn

cipem iudæoꝶ. Sed & cõtra Martionẽ inſignia uolumĩia: quoꝶ Heræneus quoq; in quinto aduerſus hæreſes
libro meminit: & aliũ librũ cõtra omnes hæreſes: cuius facit mẽtionẽ in apologetico: quẽ dedit Antonino Pio.
Hiccũ in urbe roma hr̃et a Ipi ac: ideſt ludos exercitatorios: & Creſcenſẽ Cynicũ qui multa aduerſũ xpia
nos blaſſemabat redargueret guloſũ: & mortis timiduũ: luxuriæq; & libidinũ ſectatorẽ: ad extremũ ſtudio eius

& ĩſidiis attractus accuſatuſq; ꝙ xpᷣianus eſſet:pro Apᷣo ſanguinẽ fudit.

Blito Aſianus Sardenſis epᷣus: librũ imperatori. M. Antonino ſecũdo: qui Frõtonis oratoris diſcipulus

Mkfuit: pro xpᷣiano dogmate dedit. Scripſit quoq; & alia: de quibus iſta ſunt: quæ ſubiecimus: de paſcha li-
ros duos: de uita ꝓphetaꝶ librũ unu: de eccleſia librũ unũ: de dnica librũ unu: deſenſibus librũ unum: de fi⸗

de librũ unu: de lapiis librũ unũ: de aĩa & corpore librũ unum: de baptiſmate librũ unũ:de ueritate librũ unũ

de generatione Api librum unũ: de Pphetia ſua librũ unũ: de philoxenia librũ unuũ: & aliũ librum qui clauis
inſctibitur: de diabolo librũ unũ: de apocalypſi loannis librũ unũ: & elegaꝶ libros ſex. Huius elegans & decla
matoriũ ingeniũ. Tertullianus in ſeptẽ libros quos ſcripſit aduerſus eccſeſiã pro Mõtano dedit: icẽs eũa plæ
riſq; noſtroꝶ prophetam putari.
tHeophilus ſextus antiochenſis eccleſiæ epiſcopus: ſub imperatore. M. Antonino ſecundo: librum con/
Ntra Martionem compoſuit:qui uſ q; hodie extat: feruntur eius & ad Autolicum tria uolumina: & cõtra
hæreſim Hermogenis liber unus: & aliis breues eleganteſ. qʒ tractatus ad ædificationẽ eccleſiæ pertinentes legi
ſub nomine eius in euangelio & in prouerbia Salomonis commentarios: qui mihi cũ ſuperioꝶ uoluminũ ele
ãtia: & phraſi non uidentur congruere.
Pollinaris aſiæ hieropolitanus epiſcopus ſub imperatore. M. Antonino ſecundo floruit: cui & inſigne
uolumen pro fide chriſtianorum dedit. Extant eius & alii quinq; aduerſum gentes libri: & de uentate

üdquo:
eente Montano.

aduerſum cataphrygas qui tunc primum cum Priſca & Maxmilla inſaniebant uaticinantes incipi/

1

eterii⸗ WC uy corinthoꝶ eccleſiæ epᷣus: tãtæ eloqᷓntiæ & induſtriæ fuit:ut nõ ſolũ ſuæ ciuitatis & puinciæ po

Kone M pulos: ſed & aliaꝶ urbiũ & ꝓuinciaꝶ epos epiſtolis erudiret. Eqbus eſt una ad Lacedæmonios. Alia ad
Athenienſes. tertia ad Nicomedienſes. quarta ad cretẽſes. quinta ad eccleſiam Amaſtrinã: & ad reliquas Pon
iſtmetu ti eccleſias. ſexta ad Gnoſianos: & ad Pynitum eiuſdem urbis epiſcopũ. ſeptima ad Romanos quã ſcripſit ad
el Sotyrem epiſcopũ eoꝶ. Octaua ad Chryſophorã ſanctam fœminam. Claruit ſub imperatore Antonino ſe/
cũdo: &. L. Aurelio commodo.
usſabdi ENnn⸗ cretẽſis Gnoſiæ urbis eps ſcripſit ad Dionyſiũ corinthiorũ epᷣm ualde elegantẽ epiſtolã: in qua
rhe ocet:nõ ſemp lacte populos nutriẽdos:ne quaſi paruuli ab ultimo occupent die:ſed & ſolido ueſci de/
Ndern Sere cibo: ut in ſpiritalẽ pficiat ſenectutẽ. Et hic ſub. M. Antonino ſecũdo: &. L. Aurelio cõmodo floruit.
gtni AQArtianus qui pᷣmum oratoriã artẽ docens nõ paruã ſibi ex arte rhetorica gloriam comparauerat: Iuſtini
tubd R artyris ſectator fuit. florẽs in eccleſia ꝗᷓdiu abeius latere nõ diſceſſit. Poſtea uero inflatus eloquentiæ
tumore nouã cõdidit hæreſim: quæ Encratitaꝶ dicit᷑: quã poſtea Seuerus auxit: a quo eiuſdẽ pris hæretici Se
ni, ueriani uſq; hodie appellant᷑. Porro Tatianus ĩfinita ſcripſit uolumia. E quibus unus cõtra gẽtes florentiſſi-
an mus extat liber: qui inter oĩa opera eius fertur inſignis. Et hic ſub imperatore. M. Antonino ſecũdo: &. L. Au/
. relio commodo floruit.
nnetie P ilippus eƷC cretenſis hoc eſt urbis Cortynæ: cuius Dionyſius in epiſtola ſua meminit: quam ſcri pſit
ABanthe ad eiuſdem ciuitatis eccleſiam. præclaꝶ aduerſum Martionẽ edidit librum. tpibuſq;. M. Antonini ſecũ
ns um dit,: &. L. Aurelii cõmodi claruit.
uatihe ¶ MVſanus nõ ignobilis ĩter eos qui de eccleſiaſtico dogmate ſcripſerũt:ſub ĩperatore.M. Antonino ſe cun
Ho cõfecit libro aduerſus quoſdã ffes: qui de eccleſia ad Encratitaꝶ hæreſim declinauerät.
oper HOgeſtus & ipſe ſub ĩperatore. M. Antonino: &. L. Aurelio comodo aduerſum Martionẽ ſcripſit! ibros
olut qui uſq; hodie perſeuerant. ferunt᷑ ſub nomjĩe eius & alia cynagmata ideſt dogmata. Sed ab erudit is:qſi

Anceun Pleudepigrapha ideſt falſæ ſupꝑſcriptionis repudiant᷑. . .
lIn9 1 Ardeſanes in meſopotamia clarus habitus eſt: qui pᷣmũ Valentini ſectator: deinde confutator nouã hæ
Ren reſim cõdidit: ardẽs eius ab aſſyriis pdicat ingeniũ. Et in diſputatione uehemẽs. Scripſit ĩfinita adu erſũ
deli oẽs pene hæreticos: qui ætate eius pullulauerat. In quibus clariſſimus ille eſt & fortiſſimus liber: quẽ. M. An/-
igli tonino de Faſto tradidit: & multa alia ſup pſecu tione uolumiĩia: quæ ſectatores eius deſ. yra lingua uerterũt in
a, ¶Eræcã. Si aut tãta uis eſt: & fulgor in interpᷣtatione: ꝗᷓtam putabimus in ſermone ꝓprio.
u ctor tredecimus romanæ urbis eps: ſuꝑ ꝗᷓ ſtiones paſchæ utilia quidẽ ſcribẽs opuſcula: rexit eccleſiã ſub
Geuero pᷣncipe annis decẽ.

ie Ireneus Photini eps: qui Lugdunenſẽ in gallia regebat eccleſiã: pſbytera martyribus eiuſdẽ loci ob quaſ
W A eccleſiæ ꝗᷓſtiões legatus Romã miſſus: honorificas ſuꝑ noĩe ſuo ad Eleutherii epᷣm ꝓfert Ir̃as Poſtea
mmdr i Photino ppe nonagenario ob Xp̃i martyrũ coronato: in loco eius ſubſtituit᷑. Conſtat aũt Polycarpi: cuius
omuthe ſupra fecimus mentionẽ ſacerdotis & martyris hũc fuiſſe diſcipulũ Scripſit ꝗnq; aduerſus hæreies libros: &
, cõtra gentes uolumẽ breue. & de diſciplina aliud. Et ad Martianũ fratrẽ de apoſtolica p̃dicatione: & librũ ua/
“ rioꝶ tractatuũ: & ad Baſilicũ de ſciſmate. & ad Florinũ de monarchia: ſiue ꝙ deus nõ ſit cõditor maloꝶ. Et de
ma octaua ideſt ogdoade egregiũ ovyſa 'ua: ideſt documentu: In cuius fine ſignificans ſe apo ſtolicoꝶ tẽpora
n uicinũ fuiſſe: ſic ſcripſit. Adiuro te qui trãſcribis librũ iſtũ: per dũm Ieſũ xpᷣm:& per glorioſũ eius aduentum:
ſiu uo iudicaturus eſt uiuos & mortuos: ut cõferas: poſtꝗᷓ trãſcripſeris: & emẽdes illũ ad exemplar: unde ſcripſi/
dons idiligentiſſime. Hanc quoq; obteſtationẽ ſimiliter trãſſeras: ut ſueniſti in exẽplari. Feruntur eius & aliæ ad
. Victorẽ ẽᷣm romanũ de ꝗſtione paſchæ epiſtolæ: in ꝗbus commonet eũ non facile debere unitatem collegii
huin ſcindere. Siquidẽ Victor multos Aſiæ & orientis epos qui. xiiii. luna cũ iudæis paſcha celebrãt: dãnandos cre
Anu diderat. In qua ſnia etiã hi qui diſcrepabãt abillis Victori non dederũt manus. floruit maxime ſub Cõmodo
ncei/ ncipe:qui.M. Antonino ſecũdo in ĩperium ſucceſſerat.
krümn Antenon Stoicæ ſectæ philoſophus iuxta quandã ueterẽ in Alexandria cõſuetudinẽ: ubi a Marco euã/
icu geliſta ſemꝑ eccleſiaſtici fuere doctores: tãtæ prudẽtiæ & eruditionis: tã in ſcripturis diuinis: ꝗᷓ in ſæcula
Gde NAi litteratura fuit: ut Indiã quoq; rogatus ab illius gẽtis legatis a Demetrio alexãdriæ epᷣo mitteret᷑. ubi reppit

eünhe Bartholomæũ unũ de duodeciĩ apoſtolis: aduentũ dm Ieſu xp̃i & Matthæi euãgeliũ pᷣdicaſſe: qd hebraicis lris
ſcriptũ: reuertens alexandriã ſecũ retulit. Huius multi quidẽ in ſanctã ſcripturã extãt cõmẽtarii. Sed magis
man uiua uoce eccleſis ꝓfuit. Docuitq; ſub Seuero pᷣncipe: & Antonino cognomẽto Caracalla.
cin Hodon genere aſianus a TEriano de quo ſupra diximus romæin ſcripturis eruditus: edidit plurima

lix.

elg pPuſcula: præcipuumq; aduerſus Martionem opus: in quo refert: quomodo ipſi quoq; inter ſe Mar/
unie tionitæ diſcrepent: & Appellem alium hæreticũ aſe quondam fuiſſe cõuictum: & riſui habitum: eo ꝙ deum
quem coleret: ignorare ſe diceret. Meminit in eodem libro quem ſcribit ad Galiſtionem Tatiani ſe romæ fuiſ
nlge ſe adiutorẽ: ſed & in Hexameron elegantes tractatus cõpoſuit:& aduerſũ Cataphrigas ĩſigne opus. Tpibuſ. q
entadte . Commodi & Seueri floruit.
hapi⸗ H Nnen alexandrinæ eccleſiæ preſbyter:Pantheni:de quo ſupra retulimus: auditor: poſt eius mortem:

Alexandriæ eccleſiaſticam ſcholam tenuit catetheſeon: ideſt doctrinarũ magiſter fuit. Feruntur eius inſignia
uolumĩa plenaq; eruditionis & eloqᷓntiæ tã de ſcripturis diuinis ꝗᷓ de ſæcularis Ir̃aturæ inſtrumẽto:e ꝗbus illa
ſũt: ſtromatũ ideſt uarietatũ octo vno In πιο7deſt ĩformationũ libri octo:aduerſus gẽtes liber unus. Pæ
dagogi libri tres: de paſcha liber unus: de ieiunio liber unus:de diſputatione liber unus. Et alius liber qui ĩſcri
bit᷑. Quiſnã diues ille ſit: qui ſaluet᷑: de obtrectatiõe liber unus de canonibus eccleſiaſticis: & aduerſe ũ eos qui
iudæoꝶ* ſequunt errorẽ: liber unus: quẽ ꝓprio Alexandro Hieroſolymoꝶ epᷣo ονσαεαονποιοNideſtoſtendit.

Meminit aut in ſtromatibus ſuis uolumis Tatiani aduerſus gẽtes de quo ſupra diximus: & Caſſiani cuiuſdã
xροdNον—„hαπρορͤ1τι: qdopuſculũ inuenire nõ potui. Necnõ & de iudæis Ariſtobolũ quendã: & Demetriũ: &
Eupolermũ ſcriptores aduerſus gẽtes refert: qui in ſimilitudinẽ Ioſephi Pxαιοννπ deſt principia tẽporum
Moyſi & iudaicæ gẽtis aſſeruerut. Extat Alexãdri hieroſolymitaꝶ epi: qui cũ Narciſſo poſtea rexit eccleſia:epi
ſtola ſup ordinatione Aſclepiadis cõfeſſoris ad antiochẽſes cõgratulantis eis: in qua ponit in fine. Hæcuobis
qmi fres ſcripta trãſmiſi: per Clxmentẽ beatũ pᷣſbrj̃m: uiꝶ: illuſtrẽ: & pbatũ: quẽ uos quoq; ſcitis. & nunc pleni/
us recognoſcetis: qui cũ huc ueniſſet: iuxta ꝓpuidentiã: & uiſitationẽ dei cõfirmauit: & auxit dni eccleſiã. Con/

ſtat Origenẽ huius fuiſſe diſcipulũ. Floruit aũt Seueri & Antonini filii eius tpibus.
NIciades cuius Rhodon in ope ſuo: quod aduerſũ Mõtanũ: Priſcã: Maximillãq; cõpoſuit: recorda tur.
Scripſit cõtra eoſdẽ uolumẽ pcipuũ.Et aduerſus gẽtes iudæoſq; libros alios: & pncipibus illius tꝑis apologeit u
cũ dedit.floruit aut. M. Antonini Cõmodiq; tpibus. Gibun
NPollonius uir diſertiſſimus ſcripſit aduerſus Montanũ: Priſcu: & Maximillã inſigne & longũ uolumẽ: *
n quo aſſerit Montanũ & ĩſanas uates periſſe ſuſpẽdio: & multa alia in ꝗbus de Priſca & Maximilla re hie
ert: ſi hegant eas accepiſſe munera: cõfiteant nõ eſſe pphetas: qui accipiant: & mille hoc teſtibus approbabo. 1
Sed & ex aliis fructibus ꝓbant᷑ ꝓphetæ. Dic mihi: crimẽ fucat ꝓphetes ſtibio oculos linit: Prophetæ ueſtibus Rr
& gẽmis ornant᷑ Prophetes tabula ludit & teſſeris? Propheta fœnus accipit:? Rndeant. Vtrum hoc fieri liceat u
4

an nõ. Meũ eſt approbare: qd fecerit. Dicit in eodẽ libro. xl. eſſe annũ: uſq; ad tp̃s quo ipſe ſcribebat librũ: ex
quo hæreſis cataphrygaꝶ habuerit exordiũ. Tertullianus ſex uoluminibus aduerſus eccleſiã editis: quos ſcri- .
pſit de extaſi.Septimũ ꝓprie aduerſus Apolloniũ elaborauit. In quo oĩa quæ ille arguit: conat defendere. Flo )
ruit aũt Apollonius ſub Cõmodo Seueroq; pᷣncipibus.
Erapion undecimo Cõmodi imperatoris anno Antiochiæ epus ordinatus: Scripſit epiſtolã ad Carniũ

ſni

& Pontiũ de hæreſi Montani: in qua & hæc addit. Vt aũt ſciatis falſi huius dogmatis ideſt noui ꝓphetæ Aa
. aboĩ mundo inſaniã reprobari:niſi uobis Apollinaris beatiſſimi: qui fuit in Hierapoli Aſiæ eps: Ias. Ad Dõ/ i
nuũ quoq; qui pſecutionis tpe ad iudæos declinauerat uolumẽ cõpoſuit: & aliũ de euãgelio:qd ſub noĩe Petri Du
fert᷑: librũ ad Rhocenſẽ Ciliciæ eccleſiæ: quæ in hæreſim eius ex lectione diuerterat. Legunt᷑ & ſparſim eius bre Innl
ſtolæ auctoris: ſui cιο ideſt intelligentiæ: & uitæ cõgruentes. MUMD Ab
Pollonius romanæ urbis ſenator ſub Cõmodo ac Seuero pᷣncipe: ꝓditus xpᷣianus eſſet: ĩpetrato ut ra Ron
„ tionẽ fidei ſuæ redderet: inſigne uolumen cõpoſuit: qd in ſenatu legit: & nihilominus ſnĩa ſenatus pro enbe
Chriſto capite truncatus eſt: ueten apud eos obtinente lege: abſq; negatioe nõ dimitti chriſtianos: qui ſemel lit
ad eoꝶ iudiciũ pertracti eſſeent. Z nuitbt
1Heophulus Cæſareæ Paleſtinæ: quæ olim Turris Stratonis uocabatur: eps: ſub Seuero pᷣncipe: aduer/ Ulul
N ſũ eos: qui. xiiii.luna cum iud æis paſcha faciebãt: cum cæteris epiſcopis Synodicam & ualde utilẽ com/ mn
poſuit epiſtolam. =SW Z “ H
Achillus Corinthi ep̃ ſub eodẽ Seuero principe clarus habitus: de paſcha exomni qui in achaia erãt epi une
ſcopoꝶ perſona elegantẽ librũ ſcripſit. U l
lycrates Epheſioꝶ epᷣs cũ cæteris epᷣis Aſiæ: qui iuxta quandã ueterẽ cõſuetudinẽ cũ iudæis. xiiii. luna figne
paſcha celebrãt. Scripſit aduerſus Victorẽ epiſcopũ romanũ epiſtolam ſynodicam. In qua docet ſe apo
koli Ioannis & ueterum auctoritatẽ ſequi:de qua hæc pauca excerpſimus. Nos igitur inuiolabilẽ celebramus d
diẽ: neq; addentes aliquid neq; dementes. Etenim in Aſia elementa maxima dormierunt: quæ reſurgẽt in die Venn
domini:quãdo uenturus eſt in nomine patris de cælis in maieſtate ſua: & ſuſcitaturus omnes ſãctos. Philip/ MmMi
pum loquorde duodecim apoſtolis qui dormiuit Hieropoli. Et duas filias eius quæ uirgines ſenuerũt: & ali⸗ guon
am filiam ſuam quæ ſpiritu ſancto plena in Epheſo occubuit: ſed & Ioannes qui ſ uper pectus domini recu/ AN
buit: & põtifex eius fuit auream laminam in fronte portans: martyr & doctor in epheſo dormiuit: & Polycar lt
pus epiſcopus & martyr ſmyrnæ requieſcit. Traſeas quoq; epiſcopus & martyr de ennia in eadẽ ſmyrnæ reqe lu
ſcit. Quid neceſſe eſt Fugaris epiſcopi & martyris recordari:qui in Laodiceã ſoporat᷑ & Papirii & beati Mili/
tonis in ſancto ſpiritu eunuchi: qui ſemperdomino ſeruiens poſitus eſt in ſardis. & expectat in aduentu eius elt
reſurrectionem. Hi omnes obſeruauerunt paſchæ diem. xiiii. luna ab euangelica traditiõe in nullam partem ſii
declinantes: & eccleſiaſticum ſequentes canonem. Ego quoq; minimus omnium ueſtrum Policrates ſecun/ Nult
dum doctrinam propinquorum meorum: quos & ſecutus ſum (Septem ſiquidem fuerunt propinqui mei
epiſcopi: & ego octauus) ſẽper paſcha celebraui quãdo populus iudæorum azima faciebat. Itaq; fratres. lxv. d
annos ætatis meæ natus in domino: & a multis de toto orbe fratribus eruditus peragrata omni ſcriptura:

nſini
bus ll
nus.,
quiiſen
eos gui
ſtenct,
cululdi
etnü.
porum
lliͤrpi
cuobis
nepleni⸗
ſiCon

otch tur,
Pologet

volum;
umllare
bnbabo,
eueltbbus
.
jerilcat
lbrüen
guoslr⸗

cere, o

(amii
pphetr
AD
noiebeti
meiusbte

ratouttn
natuspr⸗

gui ſene

e: aduet/
ltle com/

neritepi

iii, lunz

etſeapo
bramus

itindie
.Philip
ini tecv/
APohher
jmrt.
eati M
entuen⸗
npum
esſan
g e⸗
R
wprun

non formidabo eos:qui nobis minantur. Dixerũt enĩ maiores mei: obedire deo magis oportet ꝗᷓ hominibus.
Hoc ppterea poſui ut ingeniũ & auctoritatẽ uiri & paruo opuſculo demonſtrarẽ. floruit tpibus Seueri prin/

cſpis eadẽ ætate qua Narciſſus Hieroſolymæ.

Eraclitus ſub Cõmodi Seueriq; ĩperio in apoſtolum commentarios compoſuit.
Avximus ſub iiſdem pᷣncipibus famoſam quæſtionem inſigni uolumine uentilauit. Vnde malum: &
Emateria a deo facta ſit.
Andidus regnantibus ſupraſcriptis in Hexameron pulcherrimos tractatus edidit.
pion ſub Seuero principe ſimiliter in Hexameron tractatus fecit.
Extus ſub imperatore Seuero librum de reſurrectione ſcripſit.
KRabianus ſub eodẽ principe edidit quædã opuſcula ad xpᷣianũdogma ptinẽtia.
das de. lxx. apud Danielẽ hebdomadibus pleniſſime diſputauit: & chriſtoriographiã ſuperioꝶ tẽpo/⸗
rũ: uſq; ad decimũ Seueri pduxit annũ: in qua erroris arguit᷑: qui aduentũ Antixpᷣi circa ſua tꝑa futurũ
dixerit. ſed hoc ideo: ꝗa magnitudo ꝑſecutionũ p̃ᷣſentem mundi minabatur occaſum. D
Ertullianus pᷣſbyternũcdemũ pᷣmus poſt Victorẽ & Apolloniũ latinoꝶ ponit᷑: ꝓuinciæ Africæ ciuita/
Ais Carthaginẽſis: pĩ̃e Cẽturione pcõſulari. Hicacris & uehemẽtis ĩgenii ſub Seuero pᷣncipe & Antonĩo

.

Caracalla maxvime floruit. Multaq; ſcripſit uolumĩa: quæ qa nota ſũt pluribus: p̃ᷣtermittimus. Vidi ego quẽ/

dã Paulũ cocordiæ: qd oppidũ italiæ eſt ſenẽ: qui ſe beati Cypani iã graãdis ætatis notariũ: cũ ipſe admodũ eẽt

adoleſcẽs: romæ uidiſſe diceret: referreq; ſibi ſolitũ nunꝗᷓ Cypanũ abſq; Tertulliani lectione unã diẽ pteriſſe.

ac ſibi crebro dicere. da magrm uidelicet Tertullianũ ſignificans. Hic cũ uſq; ad mediã ætatẽ p̃ſbyter eccleſiæ
pmanſiſſet: inuidia poſtea & cõtumeliis clericoꝶ romanæ eccleſiæ: ad Montani dogma delapſus: in multis li
bris nouæ ꝓphetiæ meminit. Specialiter aũt aduerſũ eccleſiã texuit uolumĩa: de pudicitia: de pſecutiõe:de ie/
iuniis: de monogamia: de extaſi libros ſex: & ſeptimũ quẽ aduerſũ Apolloniũ cõpoſuit. ferturq; uixiſſe uſq;
ad decrepitã ætatẽ: & multa quæ nõ extant opuſcula cõdidiſſe.
o NRigenes:qui & Adamãtius: decimo Seueri Pertinacis anno aduerſũ xp̃ᷣianos pſecutiõe cõmota:a Leoni
NQe pre Xpi martyrio coronato: cũ ſex fribus & matre uidua paup relinquit᷑: annos natus circiter decẽ &
eptẽ. Rem eni familiarẽ ob cõfeſſionẽ Xp̃i fiſcus occupauerat. Hic Aſexandriæ diſt perſa eccleſia decimoocta/
uo ætatis ſuæ anno catetheſeon ideſt doctrinaꝶ opus aggreſus. poſtea a Demetrio eius urbis epᷣo ĩ locum Clæ
mẽtis pᷣſpri confirmatus: per multos annos floruit. Et cũ iã mediæ eſſet ætatis: & ꝓpter eccleſias Achaiæ quæ
pluribus hæreſibus uexabantur: ſub teſtimonio eccleſiaſticæ epiſtolæ Athenas per Palæſtinã pgeret: a Theo/
chriſto & Alexãdro Cæſareæ & Hieroſolymitaꝶ epis pſpyter ordinatus: Demetrii offendit aĩos:qui tãta in eũ
debacchatus eſt ſſania: ut per totũ mundũ pro noĩe eius ſcriberet. Et cõſtat eum ante ꝗᷓ cæſareã migraret fuiſſe

Romæ ſub Zepherino epo: & ſtati alexandriã reuerſũ: Heraclã pᷣſbyteꝶ iteꝶ: qui ſub habitu philoſophi pſe-/

uerabat adiutorẽ ſibi feciſſe ¶ Qui quidẽ & poſt Demetriũ alexandrinã tenuit eccleſiam.

Quãtæ aũt gloriæ fuerit: hincapparet ꝙ Firmianus Cæſareæ eps: c omni Cappadocia eũ inuitauit: & diu te⸗
nuit. Et poſtea ſub occaſione ſctõꝶ locoꝶ Palæſtinã ueniẽs diu Cæſareæ ĩ ſãctis ſcri pturis cõuerſatus eſt. Sed
& illud: quod ad Mammeã mr̃em Alexãdri ĩperatoris religioſã feæminã rogatus uenit Antiochiã: & ſũmo ho
nore habitus eſt. ꝙ ad Philippũ ĩperatorẽ: qui pᷣmus de regibus romanis xpᷣianus fuit: & ad mr̃em eius lr̃as
fecit. quæ uſq; hodie extãt. Quis ignorat?& ꝙ tãtũ ĩ ſcripturas diuinas habuerit ſtudiũ: ut etiã hebræã linguã

cõtra ætatis gentiſq; ſuæ naturã ediſceret: & exceptis. xx. interptibus alias quoq; editiones in unũ cõgregaret
uolumẽ. Aqlæ ſcilicet Põtici: pſeliti: & Theodotionis hebionei: & Symmachi eiuſdẽ dogmatis: qui in eu ãge

liũ quoq; cata Matthæũ ſcribit cõmentarios: de quo & ſuũ dogma affirmare conat᷑. Præterea quintã & ſextã
& ſeptimã editionẽ: quas etiã nos de eius bibliotheca habuimus: miro labore rep pit: & cũ cæteris editionibus
cõparauit: & qa indicẽ opeꝶ eius in uolumibus epiſtolaꝶ quas ad Paulã ſcripſimus in quadã epiſtola contra
Varronis opa cõferẽs poſui:nũc omitto.Illud de ĩmortali eius ingenio nõ tacẽs: ꝙ Dialecticam quoq; & Geo
metriã: Aritmethicã: Muſicã:Grammaticã: Rhetoricã: omniũq; philoſo phoꝶ ſectas ita didicit:ut ſtudioſos
quoq; ſæculariũ lr̃aꝶ ſectatores haberet: & interpretarert᷑ eis quotidie. Cõcurſuſq; quotidie ad eũ miri fierent:
quos ille ppterea recipiebat: ut ſuboccaſione ſæcularis lr̃aturæ in fide Xpi eos inſtitueret. De crudelitate autẽ
perſecutionis quæ aduerſũ xpᷣianos ſub Decio cõſurrexit: eo ꝙ in religione Ppilippi deſæuitet: ꝗᷓtos ĩterfecerit
ſupfluũ eſt dicere. Cũ etiã Fabianus romanæ eccleſiæ ep̃us: in ipſa occubuenit. Et Alexander Babylaſq; hiero/
ſolymoꝶ & Antiochenæ eccleſiæ põtifices in carcerẽ pro cõfeſſione dormierit. Et ſi uꝑ Oriqgenis ſtatu ſiꝗs ſcire
uelit: qd actũ ſit: ᷣmuũ qdẽ de epiſtolis eius: quæ poſt pſecutionẽ ad diuerſos miſſæ ſũt. Deĩde & de ſexto Eu/⸗
ſebii cæſariẽſis eccleſiaſticæ hiſtoriæ libro. Et pro eodẽ Origene in. vi. uolumĩbus: poſſit liqdo cognoſcere. Vi
