vt uſq; ad Gallũ & Voluſianũ:ideſt uſq; ad. lxix. ætatis annũ:& mortuus eſt Tyri:ĩ qua urbe & ſepultus eſt.
Ammonius uir diſertus & eruditus in philoſophia eodem tempore Alexandriæ clarus habitus eſt: qui
¶uinter multa ingenii ſui & præclara monumenta etiam de conſonantia Moyſi: & leſu elegans opus com
pdᷣſ uit: & euangelicos canones excogitauit: quos poſtea ſecutus eſt Euſebius cæſarienſis. Hunc falſo accuſat
Porphyrius ꝙ exchnſtiano ethnicus fuerit. Cum conſtet eum uſq; ad extremam uitã: chriſtianũ pieueraſſe.
Ix.

9 . .
Mbroſius pᷣmũ Martionites. Deinde ab Origene correctus eccleſiæ diaconus & cõfeſſionis dũicæ gloriæ
inſignis fuit. Cui pro Theochriſto pᷣſ bytero liber Origenis de martyrio ſcribit᷑. Huius ĩduſtria & ſũptu
& inſtãtia: dũ uiueret adhuc ĩfinita Origenes dictauit uolumĩa. Sed & ipſe qppe ut uir nobilis nõ ĩelegãtis in
genii fuit: ſicut eius ad Origenẽ epiſtolæ indicio ſũt. Obiit ante mortẽ Origenis: & in hoca plæriſq; rephendi
uir locuplex amici ſui egeni ſenis & pauperis nõ recordatus ſit. —
Riphon Origenis auditor: ad quẽ nonnullæ eius extãt epiſtolæ: in ſcripturis erudientiſſimus fuit: qdᷣ
quidem & multa eius ſparſim oſtendunt opuſcula: ſed præcipue liber quem compoſuit de uacca ruffa
In Deuteronomio: & de dichotonòmatibus: ideſt de qualibet ætate animalibus quæ offerebãtur in lege: quæ
cũ columba & turture & Abraham ponuntur in Geneſi.
Inutius Fœlix romæ ĩſignis cauſidicus ſcripſit dialogũ xpᷣiani & Ethniti diſputãtiũ q octauus ĩſcribit᷑.
Sed & alius ſub noiĩe eius fert de fato: ue cõtra Mathematicos: qui cũ ſit & ipſe diſerti hoĩs non mihi ui
det᷑ cũ ſuperioris libri ſtilo conuenire. meminit huius Minutii & Lactantius in libris ſuis.
c Aius ſub Zepherino romanæ urbis epᷣo: & ſub Antonino Seueri filio diſputationẽ aduerſũ Proculum
Iõrani ſectatorẽ ualde ĩſignem habuit: arguens eũ temeritatis ſupernouã ꝓphetiã defendendã. Et in
eodẽ uolumine epiſtolas quoq; Pauli.xiii.tm enumerans.xiiii.quæ fert᷑ ad hebræos: dicit non eius eſſe: ſed &
apud romanos uſq; hodie quaſi Pauli apoſtoli nõ habetur.
Erillus Arabiæ Botrenus epus cũ aliꝗᷓto tꝑe glorioſæ rexiſſet eccleſiã: ad extremũ lapſus in hæreſim quæ
Xpm ante ĩcarnationẽ negat: ab Origene correctus: ſcripſit uaria opuſcula. S& maxime epiſtolas ĩ Abus
Origeni gras e it. Sed & Origenis ad eũ lræ ſũt. extat dialogus Origenis & Berilli in quo hæreſeos coarguitur
Claruit aũt tab Alexãdro Mlãmeæ filio & Maximino & Gordiano qui in ĩperium ſucceſſerůüt.

Page⸗ cuiuſdã eccleſiæ eps nomẽ ꝗppe urbis ſcire non potui)rõnẽ paſchæ tẽpoꝶ canonũq; ſcripſit:

tut:

ſq; ad pmũ annũ Alexãdri ĩperatoris. Et ſedecĩ annoꝶ circulũ quem græci ef a Aεα16ρ&οααο οτι:
perit. Et Euſebio: qui ſup eodẽ paſchæ canone decẽ & nouẽ annoꝶ circulũ svyea a Aαααερπα compo⸗

*

T

ſuit: occaſionẽ dedit. Scripſit nõnullos in ſcriptura cõmentarios. Eqbus hoc repperi in numeꝶ: & in Exodũ:

& in canticũ cãticoꝶ. In Geneſim: & in Zachariã:ĩ Eſaiã de Daniele:de apocalypſi: de ꝓuerbiis: de eccleſiaſte:
de Saul:de Phitoniſſa: de Antixpo: de reſurrectione cõtra Martionẽ: de paſcha aduerſũ oẽs hæreſes & ſimilia
de laude dei Saluatoris: in qua pnñte Origene ſe loq ĩ eccleſia ſignificat. In huius æmulationẽ Ambroſius quẽ
de Martionis hæreſi ad uerã fidẽ correctũ diximus: cohortatus eſt Origenẽ in ſcripturas cõmẽtarios ſcribere:
pbẽs ei ſeptẽ & eo amplius notarios: eorũq; expẽſas: & librarioꝶ parẽ numeꝶ. Quodq; his maius eſt ĩcredibili
uotidie ſtudio ab eo opus exigẽs. Vn in quadã epiſtola Dioethẽ ideſt opis cõpulſorẽ:eũ Origenes uocat.
Lexander epᷣs cappadociæ cũ deſiderio ſctõꝶ locoꝶ hieroſolymã pgeret: & N arciſſus epᷣs eiuſdẽ urbis iã
ſenex regeret eccleſiã: & N arciſſo: & multis clericis eius reuelatũ ẽ: altera die mane ĩtrare eᷣm: q adiutor
ſacerdotalis cathedræ eſſe deberet. Itaq; re ita cõpleta: ut p̃dicta fuerat: cũctis in palæſtina ep̃is in unũ cõgrega
tis: admittẽte quoq; ipᷣo uel maxime Narciſſo hieroſolymitanæ eccleſiæ cũ eo gubernaculũ ſuſcepit. Hoc in fi
ne cuiuſdã epiſtolæ quã ſcribit ad Aronitas ſuꝑ pacẽ ecccleſiæ ait. Salutat uos Narciſſus: qui añ me hic tenu/
it ealẽ locũ. Et nunc mecũ eũdẽ or̃onibus regit annos natus circiter.c.xvi. &c. & uos mecũ pᷣcat᷑: ut unũ idẽq;
ſapiatis. Scripſi t & aliã ad Antiochẽſes per Clæmẽtẽ pᷣſbẽm Alexandriæ: de quo ſupra diximus necnõ ad Ori
genẽ E pro Origene cõtra Demetriũ: & ꝙ iuxta teſtimoniũ Demetrii eũ pᷣſbrm conſtituerit. Sed & aliæ ad di/
uerſos ferunt᷑ epiſtolæ. Ardẽte aũt pſecutione ſub Decio:quo tpe Babylas Antiochiæ paſſus eſt:ductus Cæſa
reã & clauſus in carcere: ob cõfeſſionẽ XApᷣi martyrio coronat᷑.
i Vlius africanus: cuius qnq; de tpibus extãt uolumina: ſub ĩperatore. M. Aurelio Antoino qui Macri
no ſucceſſerat: legationẽ pro ĩſtauratione urbis Emaus ſuſcepit: quæ poſtea Nicopolis appellata eſt. hu
ius ẽ epiſtola ad Origenẽ ſup ꝗᷓſtionẽ Suſãnæ eo ꝙ dicat ĩ hebræo hãc fabulã nõ hri: nec cõuenire cũ hebraica
ueritate. a potu pᷣmi pᷣſecoa: a potu ſchĩchiſæ: cõtra quẽ doctã epiſtolã ſcribit Origenes Extat eius ad Ariſtidẽ
alia epiſtola:ĩ ꝗᷓ ſupdiaphonia ꝗᷓ uidet᷑ eẽ ĩ genealogia ſaluatoris apd Matthæũ & Lucã pleniſſime diſputat.
gO Eminus Antiochiæ eccleſiæ p̃ſbr̃ pauca ĩgenii ſui monumẽta cõpoſuit. Florẽs ſub Alexandro pᷣncipe: &
epo urbis ſuæ Ethebruno: eo maxime tpe quo Heraclas Alexãdrinæ eccleſiæ Põtifex ordinatus eſt.
Heodorus:qui poſtea Gregorius appellatus eſt. Neocæſareæ ponti epᷣs ad modum adoleſcẽs ob ſtudia
græcaꝶ & latinaꝶ lraꝶ de Cappadocia Beritũ: & inde Cæſaream palæſtinæ trãſiit: iũcto ſibi fratre Theo
oro. Quoꝶ cũ egregiã indolẽ uidiſſet Origenes hortatus eſt eos ad philoſophiã: in qua paulati Xpᷣi fidẽ ſub
introducẽs: ſui quoq; ſectatores reddidit. & quin quẽnio itaq; eruditi ab eo remittunt ad pr̃em. E ꝗbus Theo
dorus ꝓficiſcens ανασνονωαOααροππ ſcripſit Origeni. Et cõuocata grãdi frequentia ipſo quoq; Ori-
gene præſente recitauit: qui uſq; hodie extat. Scripſit & ue âαααο i Eccleſiaſten: breuẽ quidẽ: ſed ualde
utilem: & alia huius uulgo ferunt epiſtolæ. Sed pᷣcipue ſigna atq; miracula: quæ iã epus cũ multa eccleſiarum
gloria perpetrauit.
Ornelius romanæ urbis epus: ad quẽ octo Cypriani extant epiſtolæ: ſcripſit epiſtolã ad Fabiũ antioche
næ eccleſiæ epᷣm de Synodo Romana: Italica Africana: & aliam de Nouatiano: & de his: qui lapſi ſunt:
tertiam

ſüt
gads in

henddt
uit:

a ruſh

ege:qur

llerbie,
amihiu

toculum
i. Rein
ſleſed

ſim qle
Bi gbus
Atgnitut

ſoipſt
Auocit:
compo⸗
1Bod⸗
ccelalte
Alimli
oliusqvie
ſcnbere
ictecibli
locat.
eutbiz ii
gadiumt
cogreg
Hocink
nictenu/
nüide
adOr
liradc⸗
tus Crli

i Mai
taelthu
ebtucr
Mrltide
Alhucn.
zaahen
selt.
obltudi
re Ihe

iß⸗ ib

rrrrrerrre

tertiã de geſtis Synodi: qᷓrtã ad eudẽ Fabiũ ualde plixã & Nouatianæ hæreſeos cauſas &anathema cõtinentẽ
Rexit eccleſiã ſub Gallo & Voluſiano annis.ii.cui ob Chriſti amorẽ martyrio coronato ſucceſſit Lucius.
Yprianus Afer primũ glorioſæ rhetoricã docuit. Exinde ſuadente p̃ſ bytero Cecilio a quo & cognomen

etiã in preſbyteꝶ: eps Carthaginẽſis cõſtitutus eſt. Huius ĩgenii ſupfluũ eſt indicẽ texere:cũ ſole clariore ſint
eius opera. paſſus eſt ſub Valeriano & Galieno principibus ꝑſecutiõe octaua eodẽdie quo Romæ Cornelius
ſupraſcriptus: ſed non eodem anno.
P Ontius diaconus Cypriani uſq; ad diẽ paſſionis eius cum ipſo exiliũ ſuſtinens:egregium uolumen uitæ
paſſionis Cypriani reliquit. .
Ionyſius Alexãdrinæ urbis ep̃s ſub Heracla xaeèεαο ſcholam p̃ſbyter tenuit. Origenis uel inſigniſſi/

Tos plurimas miſit epiſtolas: quæ uſq; hodie extãt: ſed ad Fabiũ Antiochenæ urbis epᷣm ſcripſit de pœnitẽtia
& ad romanos per Hippolyt alterã: ad Syxtũ: qui Stephano ſucceſſerat: duas epiſtolas: & ad Philemonẽ: &
ad Dionyſiũ Romanæ eccleſiæ p̃ſbyteros: duas epiſtolas: & ad eũdem Dionyſiũ poſt Romæ epᷣm: & ad Noua
tianũ cauſantẽ ꝙ ĩuitus Rom æ epᷣs ordinatus eẽt: cuius epiſtolæ hoc exordiũ ẽ: Dionyſius Nouatio fñi ſalutẽ.
Si inuitus ut dicis ordinatus es: ꝓbabis: cũ uolens ſeceſſeris. Eſt eius ad Dionyſium & ad Didymum altera epi
ſtola: & Cortaſticæ de paſcha plurimo declamatorio ſermone cõſcriptæ: & ad alexandrinã eccleſiã de exilio: &
ad Heraclã in ægypto ejm & alia de mortalitate: & de ſabbato: & pigymnaſio. Et ad Hermanionẽ: & alia de p
ſecutione Decii: & duo libri aduerſũ Nepotẽ epᷣm qui mille annoꝶ corporale regnũ ſuis ſcriptis aſſeuerat. In
ꝗqbus & de Apocalypſi Ioãnis diligentiſſime diſputat. Etaduerſũ Sabelliũ & ad Damonẽ Beronicis epᷣm: & ad
Deliſpoꝶ & ad euphrã: & quatuor libri ad Dionyſiũ Romanæ urbis epᷣm: & ad Laodicẽſes de pœnitẽtia. Item
Canõ de pœnitẽtia & ad Origenẽ de martyrio: ad Armenios de pœnitẽtia: de ordine delictoꝶ: de natura ad Ti
motheũu: de tẽtatiõibus ad Euphranorẽ: ad Baſilidẽ quoq; multæ epiſtolæ: in quaꝶ una ſe aſſerit etiã ĩ Eccleſia
ſten cœpiſſe ſcribere cõmẽtarios. Sed aduerſus Paulũ Samoſatenũ an paucos dies ꝗᷓ moreret᷑: inſignis eius fer
turepiſtola. Moritur. xii. Galieni anno.
n Ouatianus Romanæ urbis pᷣſbyter aduerſus Corneliũ cathedrã ſacerdotalẽ conatus inuadere: Nouatia
Nnoꝶ græce dicit Cheron: dogma cõſtituit: & nolẽs apoſtatas ſuſcipe pœnitẽtes. Huius auctor Nouatus
Cypʒani pᷣbyter fuit. Scripſit aũtde paſcha:de ſabbato: decircũciſione: de ſacerdote: deoratiõe: decibis iudai-
cis: de inſtãtia: de Attalo. Multaq; alia: & de trinitate grande uolumen quaſi e Iouuny operis Tertulliani fa
ciẽs: qd plæriq; neſcientes Cypriani exiſtimant.
Alchion diſertiſſimus Antiochenæ eccleſiæ p̃ſbyter: ꝗppe qui in eadẽ urbe rhetoricã florẽtiſſime docue
rat: aduerſũ Paulũ Samoſatenũ: qui Antiochenæ eccleſiæ ep̃s dogma Artemonis inſtauraret. excipienti
us notariis diſputauit: quidialogus uſq; hodie extat. Sed & alia grãdis epiſtola ex perſona Synodi ab eo ſcri/
pta ad Dionyſiũ & Maximũ Romanæ & Alexandrinæ eccleſiæ epiſcopos dirigit᷑.
. Rchelaus epᷣs Meſopotamiæ: librũ diſputatiõis ſuæ quẽ habuitaduerſũ Manichæũ exeuntẽ de Perſide
ESyro ſermone cõpoſuit: qui trãſlatus in græcũ haber᷑ a multis. Claruit ſub ĩperatore Probo qui Aurelia
no Tacitoq; ſucceſſerat.
Natolius Alexãdrinus Laodiceæ Syriæ eps: ſub Probo & Caro impatoribus floruit. mire doctrinæ uir in
Arithmetica. Geometria. Aſtronomia. Grãmatica. Rhetorica. Dialectica. Cuius ingenii magnitudinẽ
de uolumine quod ſup palcha cõpoſuit: & decẽ libris de Arithmeticæ ĩſtitutioibus ĩtelligere poſſumus.
u Ictorinus Pictauiẽſis eps: nõ æque latinã ut græcã lingnã nouerat. Vnde opa eius grãdia ſenſibus: ui/
4 liora uident᷑ cõpoſitione uerboꝶ. Sũt aũt hæc cõmentaria i Geneſim: In Exodum: in Leuiticũ: in Eſaiã:
in Ezechielẽ: in Abacuch: in Eccleſiaſtẽ: in cãticũ Cãticoꝶ: ĩ Apochalypſin Ioãnis aduerſũ oẽs hæreſes. & mul
ta alia: ad extremũ martyrio coronatus eſt.
an er pᷣſbyter Euſebii Cæſarienſis ep̃i neceſſarius tãto bibliothecæ diuino amore flagrauit: ut ma/

Iximã partẽ Origenis uoluminũ ſua manu deſcripſerit: quæ uſq; hodie in Cæſarienſi bibliotheca reſer/

uat: ſed & in. xii. ꝓphetas. xxv. 20 Incισο ideſt quæſtionũ Origenis uolumina manu eius exarata reppi:quæ

tãto amplector & ſeruo gaudio: ut Crœſi opes hr̃e me credã. Si enim læticia eſt: unã epiſtolã habere martyris:

ꝗto magis tot milia uerſuũ:quæ mihi uident᷑ ſui ſanguinis ſignaſſe ueſtigia: Scripſit añ ꝗᷓ Euſebius ſcriberet
Apologeticũ pro Origene.& paſſus eſt Cæſareæ palæſtinæ ſub ꝑſecutione Maximi.
CVrius Alexandrinæ eccleſiæ pᷣſbyter: ſub Caro & Diocletiano principibus eo tpe quo eandẽ eccleſiã The
onas eps regebat: florẽtiſſime docuit populos: & tãtã ſermonis diuerſorũq; tractatuũ: qui uſq; hodie ex
tãt inuenit elegantiã: ut Origenes iunior uocaret᷑. Cõſtat hũc mire aαοπιες ideſt induſtriæ: & appetitorem
uolũtatiæ paupertatis: ſciẽtiſſimũq; Dialecticæ artis poſt ꝑpſecutionẽ omne uitæ ſuæ tpᷣs romæ fuiſſe uerſatũ
huius eſt longiſſimus tractatus: de ꝓphetia Oſee quẽ in uigilia paſchæ habitũ ipe ſermo demonſtrat.
WVcianus uir diſertiſſimus: Antiochenæ eccleſiæ pᷣſbyter tm in ſcripturaꝶ ſtudio laborauit: ut uſq; nunc
uidã exemplaria ſcripturaꝶ Luciana nuncupent᷑, Feruntur eius de fide libelli: & breues ad nonnullos

G .Ixi.

tũ ſortitus eſt: xpᷣianus factus:oẽm ſubſtãtiam ſuã paupibus erogauit. Ac poſt non multũ tpis electus

mus auditor fuit: hic in Cypriani & Africanæ Synodi dogma cõſẽtiẽs de hæreticis baptizãdis ad diuer/

ſtolæ. Paſſus Nicomediæ obcofeſſionẽ Xpi ſub Nlee tione Maximi. ſepultuſq; Helenopoli Bithyniæ.
p Eileas de urbe ægypti: quæ uocat᷑ Iynus: nobili genere & nõ paruis opibus ſi uſ⸗ cepto epatu elegantiſſi/
Amülibꝶ de martyꝶ laude cõpoſuit. diſputatioeq; actoꝶ habita. duerſũ iudicẽ: qui eũ ſacrificare coge⸗/
pro Xpo capite trũcat᷑. Eodẽ in ægypto pſecutionis auctore: quo Lucianus Nicomediæ. .
Rnobius ſub Dioclitiano prĩcipe Sichæ apud Africã florẽtiſſime Rhetoricã docuit. Scripſitq; aduerſũ
gentes quæ uulgo extant uolumina. ”õs .
rmianus: qui & Lactãtius Arnobii diſcipulus ſub Dioclitiano principe attritus eſt cũ Famo grãmatico
Eecuius de medicinalibus uerſu cõpoſiti extãt libri. Nicomediæ rhetoricã docuit: ac penuria diſcipuloꝶ ob
ræcã uidelicet ciuitatẽ: ad ſcribẽdũ ſe cõtulit. hẽmus eius Sympoſiũ qd adoleſcẽtulus ſcripſit Africæ & odo/
oricon de Africa uſq; ad Nicomediã hexametris uerſibus: & aliũ librũ qui ĩſcribit Graãmaticus. Et pulcherri

9 e11 „„ . „ . .. . . . . .1
S muũ de ira dei: & ĩſtitutiõe diuĩa aduerſũ gẽtes libros ſeptẽ. & epitomẽ ideſt breuiariũ eius opis ĩ libro uno: Ace

1

falo: & Aſclepiadẽ libros duos. & depecriie liby unũ. Ad Probũ epiſtolaꝶ libros quatuor. Ad Seuerũ epi/

ſtolaꝶ libros duos: ad eundẽ de opificio dei: uel formatiõe hoĩs libꝶ unũ. Hic extrema ſenectute magiſter Cæ

ſaris Criſpi filii Cõſtantini in Gallia fuit:qui poſtea a patre ĩterfectus eſt.
& Vſebius Cæſareæ palæſtinæ eps:in ſcripturis diuinis ſtudioſiſſimus. & bibliothecæ diuinæ cũ Pamphilo
&. martyre dalgerilm pueſtigator:edidit 1 finita uolumina. De quibus hæc ſ ut. eu 5 gelicæ οπα Feoc
ideſt expoſitiõis li ri. xx. euãgelicæ ꝓpaſtiles libri. xv. Theopha nias libri.x.ecclaſiaſticæ hiſtoriæ libri x. chro/
nicoꝶ canonũ oĩmodã hiſtoriã. & eoꝶ epitomẽ: ideſt breuianiũ.Et de euãgelioꝶ diaphonia. In Eſaia libri.x. &
cõtra Porphyriũ qui eodẽ tpe ſcribebat in Sicilia: ut quidã putãt: libri.xxx. de quibus ad me.xx. puenerũt. To
picõ librũ unũ. Apologias pro Origene libros ſex.de uita Paphili libros tres de martyribus alia opuſea cula. &
in. c. l. pſalmos eruditiſſimos cõmẽtarios: & multa alia. floruit maxime ſub Cõòſtantino impatore & Cõſtãtio
Et ob amicitiã Pãphili martyris ab eo cognomẽtũ ſortitus eſt.
r Hetitius Eduoꝶ: ideſt Auguſtudunenſis epᷣs ſub Cõſtantino celeberrimæ ſamæ habitus eſt ĩ Galliis. Le
AͤWVentan cõmẽtarii in Canticũ canticoꝶ & aliud grade uolumen aduerſus Nouatianũ: non præter hoc
quicꝗᷓ eius operũ repperi.

„.*

I Ethodius Olympii Lyciæ & poſtea Tyri eps: nitidi cõpoſitiq; ſermonis: aduerſũ Porphyrium còfecit li
4 „ bros:& Sympoſiũ decẽ uirginũ:de reſurrectione opus egregiũ cõtra Origenẽ: & aduerſus eundẽ de Phi
toniſſa:& de Antexuſio. In Geneſi quoq; & in Canticũ canticoꝶ cõmentarios & multa alia quæ uulgo lecti-
tant᷑. Et ad extremũ nouiſſimæ pſecutionis: ſiue ut alii affirmant ſub Decio & Valeriano in chalcide græciæ
martyrio coronatus eſt. B
Vuencus nobiliſſimi generis Hiſpanus preſbyter quatuoreuangelia hexametris uerſibus pene ad uer/
bum tranſſferens. quatuor libros cõpoſuit. Et nonnulla eodẽ metro ad ſacramentoꝶ ordinem pertinen/
tia. Floruit ſub Conſtantino principe.
NVſtachius genere Pamphilus Sydeces: primum Heriſæ Syriæ: deinde Antiochenæ rexit eccleſiam: & ad

h

polin Thaciarum: ubi uſq; hodie conditus eſt. Extãt eius uolumina de anima: de engaſtrinunco aduerſũ Ori
enem. Et infinitæ epiſtolæ quas enumerare longu eſt.
. Arcellus Anticyranus eps: ſub Conſtãtino & cõſtãtio principibus floruit: multa q;ʒ diuerſaꝶ hypotheſe
on ideſt diſputationũ ſcripſit uolumina: & maxime aduerſum Arrianos. ferunt contra hunc Aſtenii: &
Apolhnaris libri Sabellianæ eũ hæreſis arguentes: ſed & Hilarius ĩ ſeptimo aduerſuũ Arrianos li bro noĩs eius
qquaſi hæretici meminit. Porro ille defẽdit ſe nõ eſſe dogmatis: cuius accuſat᷑. Sed cẽõmunione Iulii:& Athana
ſii Romanæ & Alexãdrinæ urbis pontificũ ſe eſſe inimicũ.
4 . Thanaſius Alexandrinæ urbis ep̃ᷣus multas Arrianoꝶ ppeſſus inſidias ad Conſtantẽ Galliarũ principẽ
lNfugit. Vnde reuerſus cũ litteris: & rurſũ poſt mortẽ eius fu gatus: uſq; ad Iouiniani im piũ latuit:a quo
recepta eccleſia ſub Valente moritur. Ferunt eius aduerſũ gẽtes duo libri: & cõtra Valẽtẽ unus:& de uirginita

& cortapſicæ epiſtolæ ideſt caſtigationes ſolẽnes: & multa alia quæ enumerare lõgũ eſt.
Ntonius monachus: cuius uitã Athanaſius Alexãdrinæ urbis eps inſigni uolumine proſecutus eſt:mi/
it ægyptiacæ ad diuerſa monaſteria apoſtolici ſermonis: ſenſuſ qʒ epiſtolas ſeptẽ: quæ ĩ græcã linguam
ſũt: quaꝶ precipua ad Arſenotas. Floruit Cõſtantino & filiis eius regnãtibus.

Arege Coſtantio Macedoniæ partis cũ Euſtaſio Sebaſteno princeps fuit.

bus elpræcipui fut: aduerſum iudæos &gentes & Nouatianos ad Gallathas libri.x, & euangelia homeliæ
breues

ecdidit ſub Conſtantino principe cõmẽtarios in Mattheũ & in Ioannẽ: & in pſalteriũ: & in apoſtolum:

uerſũ Arrianorum dogma componens multa ſub Cõſtantino principe pulſi us eſt in exilium Traiano/

te:& deperſecutionibus Arrianoꝶ plurimi: & de pſalmoꝶ titulis: & hiſtoria Antonii monachi uitã cõtinens:

lilius Anquiianuseße artis medicæ ſcripſit contra Marcellũ de uirginitate libꝶ: & nõnulla alia. Et ſub
Heodorus Heracleæ IThraciaꝶ epiſcopus elegantis apertiq; ſermonis & magis hiſtoricæ mrelligentin:

Vſebius Emiſenus epiſcopus elegantis & rhetorici ingenii ĩnumerabiles & qui ad plauſum populi per
tinent: confecit libros. Magiſq; hiſtoriam ſecutus ab his qui declamare uolunt: ſtudioſiſſime legit᷑. E ꝗ

nir,
ntiſſi⸗
coge⸗

luetſh

natich
ocl/
no:Ace
mepi,

ter

nphilo
elftoe
Lchtro⸗
ti. X&
it. To
ula &
ſtänio

lis le

terhoc

keitli
tehi
lecti⸗
grrcr

Avet/
ettinen⸗

m.Nad
raiano-

poltee
ſteni &
oiselus
Achann

„ 6
nnape
taqvo
gnnn

tinens

entie
olun
ul N
tih
wel⸗
leus

hreues ſed plurimæ. Floruit temporibus Conſtantii.ſub quo & mortuus Antiochix ſepultus eſt.
7 Riphylus Cypriletrenſis ſiue Leuconte epiſcopus eloquẽtiſſimus ſuæ ætatis: & ſub rege Conſtantino ce
leberrimus fuit. Legi eius in Cãtico cãticorũ cõmẽtarios. Et multa alia cõpoſuiſſe refert᷑: quæ in noſtras
manus minime peruenerüt. —r L
1d Onatus a quo Donatiani ſub Cõſtante Cõſtantioq; principibus aſſerẽs a noſtris ſcripturas in pſecutio
ne ethnicis traditas: totã pene Africã & maxime iudæã ſua pſuaſione decepit. Extãt eius multa ad ſuam

Rhrxreſim ptinentia. Et de ſpiritu ſãcto liber Arriano dogmati cõgruẽs.
Sterius Arrianæ philoſophus factionis ſcripſit regnante Conſtantio in epiſtola ad romanos & in euãge
ia & pſalmos cõmẽtarios & multa alia quæ a ſuæ partis hominibus ſtudioſiſſime legunt᷑.

WU 1 Vcifer Caralitanus ep̃s cũ Pancratio & Hilario romanæ eccleſiæ clericis ad Conſtantiũ ĩperatorẽ a Libe

rio epo pro fide legatus miſſus: cũ nollet ſub noĩe Athanaſii Nicenã dãnare fidẽ in palæſtinã relegatus
miræ cõſtantiæ: & præparati animi ad martyriũ contra Conſtantiũ impatorẽſcripſit.librũq; ei legendũ miſit.
acnõ multo poſt ſub Iuliano principe Caralis reuerſus Valentiniano regnante obiit. .
„ Vſebius natione Sardus & ex ſectore urbis romanæ Vercellen ſis eps ob cõfeſſionẽ fidei a Conſtãtio prĩ
cipe Scytopolim & inde Cappadociã relegatus: ſub Iuliano impatore ad eccleſiã reuerſus edidit in pſ. al/
mos eomẽtarios Euſebii Cæſarienſis: quos de græco in Latinum uerterat. Mortuus eſt Valentiniano & Valẽ
Kenan ubus⸗
Ortunatianus natione Afer Aqlegienſis epe impante Conſtantio in euangelia titulis ordinatis breui &
ſermone ruſtico ſcripſit cõmentarios. Et in hoc habet deteſtabilis ꝙ; Liberiũ romanæ urbis ep̃m pro fide
ad exiliũ pgentẽ primus ſollicitauit & fregit: & ad ſubſcriptionẽ heræſeos cõpulit.
AChatius quẽ quia luſcus erat monopthalmõ ideſt unoculũ nũcupabant: Cæſariẽſis eccleſiæ in palæſti
H na eps elaborauit: in eccleſiaſten. xvii.uolumina & ſynton & zetematon: & multos præterea: diuerſoſq;
tractatus. In tantum auũt ſub Conſtantio imꝑatore claruit: ut in Liberii locũromæ Fœlicem Arrianum epiſco
um conſtitueret. MDD
ANrapion inhuſæos qui ob elegantiã ingenii cognomẽ ſcholaſtici meruit carus Antonii monachi:edidit
aduerſu Manichæũ egregiũ libʒ: & de dſalmoꝶ titulis aliũ. Et ad diuerſos utiles epiſtolas. Et ſub Con/
Munntio principe etiã in cõfeſſione inclytus fuit.
¶laarius urbis Pictauoꝶ Aqtaniæ eps factiõe Saturnini Arelatẽſis epi deS ynodo hyterẽſi Phrygiã relega/
eardhalein aduerſũ Arrianos cõfecit libros. & aliũ libæ de Synodo: quẽ ad galliaꝶ epos ſcripſit: & in
plalmos cõmẽtarios:primũ uidelicet & ſecũdũ & a.xviii.uſq; ad extremũ.ĩ quo ope imitatus Origenẽ nõnulla
etiã de ſuo addidit. Eſt eius ad Cõſtãtiũ libellus: quẽ uiuẽti Cõſtantinopoliporrexerat: & alius ĩ Cõſtantium:
quẽ poſt mortẽ eius ſcripſit:& liber aduerſũ Valentẽ & Vrſatiũ hiſtoriã Ariminẽſis & Seleucenſis Synodi cõ
tinẽs: & ad præfatu Saluſtinũ ſiue cõtra Diaſcoꝶ: & liber hymnoꝶ: & myſteriorũ alius: & cõmẽtarii ĩ Matthæ
um: & tractatus in Iob quos de græco Origenis ad ſenſũ trãſtulit: & alius elegãs libellus cõtra Auxentiũ: & nõ
nullæ ad diuerſos epiſtolæ. Aiũt ꝗqdam ſcripſiſſe eũ in Cãticũ cãticoꝶ. Sed a nobis hoc opus ignorat᷑.mortuus
. eſt Pictauis Valẽtiniano & Valẽte regnãtibus.
Ictorinus natiõe Afer romæ ſub Cõſtantio principe Rhetoricam docuit: & in extrema ſenectute Xp̃i ſe
Ntradẽs fidei:ſcripſit aduerſus Arrium libros more dialectico ualde obſcuros: qui & ab eruditis nõ intelli/
& cõmentarios in apoſtolũ.
Itus Botrenus eps ſub Iuliano & Iouiniano principibus fortes aduerſũ Manichæũ ſcripſit libros & non
nulla alia. morit᷑ aũt ſub Valente. H
Amaſus romanæ urbis eps elegãs in uerſibus cõponẽdis ingeniũ habuit. Multaq; & breuia metro edidit
& prope octogenarius ſub Theodoſio principe mortuus eſt.
Pollinaris Laodicenæ Syriæ ep̃s patre pᷣſbytero magis grãmaticis in adoleſcẽtia operã dedit. Et poſtea in
ſanctas ſcripturas ĩnumerabilia ſcribẽs ſub Theodolts impatore obiit. Extãt eius aduerſũ Porphyrium
libri: qui inter cætera opera eius uel maxime probant᷑. ð .
Regorius Lacticus Hiliuerti eps uſq; ad extremã ſenectutẽ diuerſos mediocri ſermone tractatus cõpo/
utt. Etde fide elegantẽ librũ: hodieq; ſupeſſe dicit᷑. ss
rtianus Nupmei urbis Barcilonæ eps caſtitate & eloquentia: & tã uita ꝗᷓ ſermone clarus ſcripſit uaria
puſcula:de qbus ẽ certus & cõtra Nouatianos.ſub Theodoſio prĩcipe iã ultima ſenectute mortuus ẽ.
Hotinus de Gallogræcia Marcelli diſcipulus & Smyrnino ep̃s ordinatus Hebionis hæreſim inſtaurare
Nconatus eſt. & poſtea a Valentiniano principe pulſus ab eccleſia plura ſcripſit uolumina. In quibus uel
præcipua ſũt cõtra gentes: & ad Valentinianũ libr. JUMUWM

*) Henadius genus — eps edidit cõtra Arrianos librũ: dicunt᷑ & eius eſſealia opuſcula: quæ necdũ legi

.
— er-

8

uiuit uſq; hodie decrepita ſenectute.
Idymus Alexãdrinus captus a parua ætate oculis: & ob id elemẽtoꝶ quoq; ignarus: tantũ m iraculũ ſui
oĩbus præbuit ut dialecticã quoq; & geometriã quæ uel maxime uiſ u indiget: uſq; ad pfect ũ didicerit.

„’
.

4

Is plura opa nobilia cõſcripſit. Cõmẽtarios in pſalmos oẽs:cõmẽtarios ĩ euãgeliũ Matthæi & Ioãnis & de dog
matibus & cõtra arrianos libros duos: & de ſpũ ſancto librũunũ: quẽ ego in latinũ uerti. In Eſaiã tomos decẽ.
In Oſex octo ad me ſcribẽs cõmẽtarioꝶ libros tres:&& in Zachariã meo rogatu libros qnq;. Et ĩfinita alia quæ
dirigere pprii iudicis eſt. Viuit uſq; hodie: &. lxxxiii. ætatis ſuæ exceſſit annũ.
Ptatus Aferes Mileuitanus ex parte catholica ſcripſit ſub Valẽtiano & Valẽtino principibus aduerſũ
Donatianæ partis calũniã libros ſex: in ꝗbus aſſerit crimẽ Donatianoꝶ in nos falſo retorqueri. .
IEtilius Seuerus in Hiſpaniade genere illius Seueri:ad quẽ Lactaãtii duo epiſtolaꝶ iſcribu nt᷑ libri:cõpo/
fuit uolumẽ quaſi occepyricũ:totius ſuæ uitæ ſtatũ cõtinẽs tam proſa ꝗᷓ uerſibus: ꝙ uocauitcataſtrophẽ:
igeſt cõuerſationẽ ſiue perã: & ſub Valentiano principe obiit.
cVrillus PHieroſolymæ eps ſæpe pulſus ab eccleſia & receptus. ad extremũ ſub Theodoſio principe octo
annis incõcuſſũ epatum tenuit. Extãt eius cathaceſes: ideſt doctrinæ quas in adoleſcẽtia cõpoſuit.
Ee¶ Sitius apud Theſ phiſiũ rhetorem cũ Gregorio Nazianzeno epᷣo adoleſcẽs Cæſareæ eruditus eſt: & eiuſ

Aen urbis eps plurimo labore corruptã bibliothecã Origenis & Paãphili in mẽbranis inſtaurare conatus
eſt. Ad extremũ ſub Theodoſio principe propter eccleſiã paſſus eſt. Ferunt᷑ eius uarii multipliceſq; tractatus
quos noſſe perfacile eſt.
Hilanius Cypri Salamine eps ſcripſit aduerſũ oẽs hæreſes libros: & multa alia: quæ ab eruditis propter

cudit opera.
6 Efrem Edeſſenæ eccleſiæ diaconus: multa Syro ſermone cõpoſuit ad tantã uenit claritatem: ut poſt le/
Etionẽ ſcripturaꝶ publice in quibuſdã eccleſiis eius ſcripta recitent᷑. Legi eius de ſpu ſancto egregiũ uo/
lumen:quod quidaã de Syriaca lingua uerterat. Et acumẽ ſublimis ingenii etiã in tranſlatiõe cognoui, deceſſit
ſuh Valente principe. MG
Aſilius Cæſareæ Cappadociæ quæ prius Maza uocabat᷑ eps: egregios cõtra Eunomiũ elaborauit libros:
& de ſpũ ſãcto uolumẽ & in hexameron homelias. ix. Et aſtericon ideſt intellectu. & breues uarioſq; tra
Cctatus. morit᷑ imperante Gratiano. l
12 Regorius Naziãzenus uir eloquẽtiſſimus præceptor meus a quo ſcripturas explanãte didici:ad. xxx. mi

.—

Hlia uerſuũ oĩa opa ſua cõ
naſii: laudes Maximi philoſophi poſt exiliũ reuerſi: quẽ falſo noĩe quidã Herona ſu pſcripſerũt: qa eſt & alius
liberuituperationẽ eiuſdẽ Maximi cõtinens: quaſi nõ licuerit eundẽ & laudare & uituperare pro tpe. Et liber
hexametro uerſu uirginitatis & nuptiaꝶ cõtra ſe diſſerentiũ. aduerſũ Eunomiũ libri duo.de ſi piritu ſãcto liber
unus. Cõtra Iulianũ impatorẽ liber unus. Secutus eſt aut Polennonũ dicẽdi charactere: uiuo q; ſe epᷣm in loco
ſuo ordinãs ruri uitã monachi exercuit. Deceſſitq; añ hoc & ferme trienniũ ſub Theodoſio princip.
Vcius poſt Athanaſiũ Artianæ partis eps uſq; ad Theodoſiũ principẽ: a quo & expulſus eſt Alexãdrinã
eccleſiã tenuit. Extãt eius ſolẽnes de paſcha epiſtolæ & pauci uariaꝶ hypotheſeon libelli.
Iodorus Tharſenſis eps dũ Antiochiæ eſſet preſbyter: magis claruit. Extãt eius in apoſtolũ cõmẽtarii: &
multa alia ad Euſebii magis emiſſeni characterẽ pertinẽtia. Cuius cũ ſenſũ ſecutus ſit: elo quẽtiã imitari
n potuit ꝓpter ignorantiã ſæculariũ litterarũ. MU
6 Vnomius Arrianæ partis Cizycenus eps in apertã hæreſeos ſuæ prorum pẽs blaſſemiam: ut quod illi te
unt:iſte publice fateret᷑ uſq; hodie uiuere dicit᷑:in Cappadocia: & multa cõtra eccleſiã ſcribere. Rñderũt
ei Apollinaris Didymus Baſilius Cæſariẽſis Gregorius Naziãzenus & Niſenus.

. Vcillianus Abileæ epᷣs qui factione Hyctitii & Hytatii Treueris a Maximo tyranno cæſus eſt: edidi

. dnuln opuſcula:de quibus ad nos aliqua puenerũt. Hic uſq; hodie a nonnullis Gnoſtice ideſt baſilidis
uel Marci:de quibus Hireneus ſcripſit: hæreſeos accuſat᷑: defẽdẽtibus aliis nõ ita eũ ſenſiſſe ut arguit.
Atrononus prouinciæ Hiſpaniæ ualde eruditus: & in metrico opere ueteribus cõparandus cæſus eſt: &
ipſe Treueris cũ Priſcilliano Fœliciſſimo Iuliano Enchrotia eiuſdem factionis auctoribus. Extant eius
ingenii opera diuerſis metris edita. ’J
Vyerianus Bericus ſcripſit pro ſuſpitione qua cũ Priſcilliano accuſabat hæreſeos apologeticũ:tumẽti cõ
poſitoq; ſermone. poſtea poſt ſuoꝶ cædem tædio uictus exilio mutauit ꝓpoſitũ: & iuxta ſãcta ſcripturã
canis reuerſus ad uomitũ ſuu flliſ deuotã Xpo uirginẽ matrimonio copulauit.

a Mbroſius Mediolanẽſis epᷣs uſq; in præſẽtẽdiẽ ſcribit:de quo qa ſu peſt meu iudiciũ ſubtrahã:ne ĩ alter

4 Autrã partẽ aut adulatio in me reprehendat᷑: aut ueritas.

e

Vagrius acris & feruẽtis ingenii: cum adhuceſſet preſbyter diuerſarum hypotheſeon tractatus mihi le
hr qus necdũ edidit. Vitã quoq; beati Antonii de græco Athanaſii in ſermonẽ noſtrũ trãſtulit.
Ibroſius Alexandrinus auditor Didymi ſcripſit aduerſum Apollinarem uolumen multorum uer-
1 D de dogmatibus. Et utad me nuper quodam narrante perlatum eſt: commẽtarios in Iob:qui uſq;
eſupereſt. è
Aximus philoſophus natus Alexandriæ: Conſtantinopoli eps ordinatus eſt: & pulſus inſignẽ de fide ad

uerſus

res:a ſimplicioribus ꝓpter uerba quoq; letictantur. Supereſt uſq; hodie: & in extrema ſenectu te uaria 8

poſuit. Eꝗbus illa ſunt de morte fratris Cæſaris: laudes Cypriani:laudes Atha/

un

nosde⸗
alin gur

Alel

ipeoch

utt,

reconans
Strachan

proptet
kutenann

poſtle,

egii l /
ldeceſlt

itlbbtos
rolqtn

tmi
sAn/
ſtdlus
elr bber
colber
zminbon

.

netani
tiäimitan

noc lite

Ricerit
ſ⸗alrt

alli
.
a
tant eus
tunii

.

ſanpeu
peialt

.

lenl

genius

¶ ncipit uirorũ illuſtriũ poſt Hieronymũ Genna
leridi

us Arrianos ſcripſit liby: quẽ Mediolani Gratiano principi dedit- .
Regorius Emiſenus eps frater Baſilii: ante paucos annos mihi & Gregorio Naziãzeno contra Eunomi
unm legit libros: qui & multa alia ſcripſiſſe & ſcribere dicit.
Oannes Antiochenæ eccleſiæ preſ byter: Euſebii Emiſeni Diodoriq; ſectator multa cõponere dicitur:de
quibus periperiſenes tantũ legi.
Elaſius Cæſareæ Palæſtinæ poſt Eunomium epiſcopus acurati limatiq; ſermonis fertur quædam ſcribe
re:ſed cælare.

Heotimus Cythiemoꝶ epiſcopus in morẽdialogoꝶ & ueteris eloquẽtiæ breues cõmẽtatioſq; tractatus

edidit. Audio eũ & alia ſcribere.
xter Patiani de quo ſupra dixi filius clarus ad ſæculũ & Chriſti fidei deditus: fert᷑ ad me oĩmodã hiſto/

Rria texuiſſe:quã necdũ legi.

NMphilotius Hyconii epiſcopus nuꝑ mihi libꝶ legit deſpiritu ſãcto ꝙ deus eſt: & q adorandus quoq;

N omnipotens ſit.

phronius uir apprime eruditus laudes Bethleẽ adhuc puer & nuꝑ de ſubuerſione Serapis inſignẽ li/
brũ cõpoſuit. De uirginitate quoq; ad Euſtochiũ & uitã Hilarionis monachi opuſcula mea in græcũ ele
gãti ſermone trãſtulit. pſalteriũ quoq; & ꝓphetas quos nos de hebræo in latinũ uertimus.
leronymus preſ byter patre Euſebio natus: oppido ſtridonis: qd a Gotthis euerſũ Dalmatiæ quõdã pã
1 Pondcc- cõfiniũ fuit uſq; in præſentẽ diẽ ideſt annũ Theodoſii principis.xiiii.hæc ſcripſi. Vita Pauli
moachi. Epiſtolaꝶe ad diuerſos lib unũ. Ad Heliodoꝶ exhortatoriã. altercationẽ Luciferiani. & Orthodoxi:
chronicõ oĩmodæ hiſtoriæ. In Hieremiã & in Ezechiele Homelias. xxviii. quas de Græco in latinum uerti. De
Seraphin & Oſanna. De frugi & luxurioſo filio. De tribus quæſtionibus legis ueteris. Homelias in Cãticũ cã
ticoꝶ duas. aduerſus Heluidiũ de uirginitate Mariæ ppetua. Ad Euſtochiu de uirginitate ſeruãda. Ad Mar/
cellã libꝝ unũ: Cõſolatoriã de morte niliæ ad Paulã. In epiſtolã Pauli ad Galathas cõmentarioꝶ libros tres. In
epiſtolã ad Titũ librũ unũ. In epiſtolã ad Philæmonẽ libꝶ unũ. In eccleſiaſten cõmẽtarios quæſtionũ Hebrai
caꝶ. In Geneſi libꝶꝝ unũ. De locis libꝑ unũ:de ſpũ ſãcto Didymi quẽ ĩ latinũ trãſtuli libꝶ unu. In Lucã home
lias. xxxix. In pſalmos uſq; ad. xvi. tractatus ſex. Captiui monachi uitã & beati Hilariõis. Nouũ teſtamẽtũgræ
cæ fidei reddidi. Vetus iuxta hebraicã trãſtuli. Epiſtolaꝶ aũt ad Paulq & Euſtochiũ qa quotidie ſcribunt᷑ ĩcer
tus eſt numerus. Scripſi præterea in Michæa explanationũ libros duos. In Sophoniã liby unũ. In Naũ libi

unũ. In Abacuch libros duos. In Aggæũ liby unũ. Multaq; alia de ope ꝓphetali: quæ nuchẽo in manibus: &ε

necdũ expleta ſũt. Aduerſũ louinianũ libros duos. Et ad Pammachiuũ appologeticũ & epitaphiũ.
Eu ſebii Hieronymi explicit liber uirorum illuſtrium.
pit uiror Aus quõdã pᷣſpyter Maſſilienſis fœliciter: & pᷣmo capitula.
Iacobus. (Iulius. Paulinus. (Vitellius. Netolei preſbyter. ¶ Heliodorus preſbyter.
¶ Pachomius mõachus Ter heodorus Oreſieſis mõa us. ¶ Macharius monachus. Euagrius monachus.

Theodorus alius monachus. ¶Prudentius. ¶¶ Audentius eps. ¶ Cõmodianus. ¶Fauſtinus p̃ſbyter.

uffinus preſbyter. ¶I Ticonius. ¶ Seuerus preſbyter. ¶Antiochus eps. ¶ Seuerianus epiſcopus.

NNiceas epiſcopus. I Olympius epCᷣs. ¶ Baciarius preſbyter. Q] Sabacius eps. ¶Iaac. Vrſinus.
(Macharius. Heliodorus alius eps. Ioanes eps. QI Paulus eps. ¶. Heluidus. I] Theophilus eps
Euſebius Vigilantius Preibyter 1

Simplicianus eps. Vigilius eps. I Auguſtinus ep̃s. ¶ Orſius pᷣſbyter.

aximus eps: ¶ Petronius eps. ¶ Pelagius hæreſiarches. Innocẽtius eps. ¶ Cæleſtius. C Iulianus eps.

4 Lucianus preſbyter. ¶ Auitus preſbyter. ¶ Paulinus eps. ¶ Eutropius preſbyter. ¶I Euagrius alter.
igilius alterdiaconus. (IAtticus eps. Neſtor hæreſiarches. ! Cæleſtinus es. Q Theodorus eps.

altidius ep̃s. ¶ Cyrillus eps. ¶ Timothæus epiſcopus. ¶ Leporius preſbyter. ¶ Victorinus rhetor.

(Cſſianus preſbyter. ¶ Philyppus preſ 5 ¶Eucherius epiſcopus. ¶ Vincẽtius eps. ¶¶ Syagrius.

Ilaac preſ byter. ¶Siluanus preſbyter. ¶ Hilarius ep̃s. ¶ Paulinus. Hiarius ep̃s. Leo epiſcopus

¶ Mocimus preſbyter. CT imotheus hætreſiarches. ¶ Aſclepius epiſcopus. ¶ Petrus eps. ¶ Paulus eps.
Paſtor epilcopus. Victor epiſcopus. 4 Victorinus ep̃sa Muſæus preſbyter. ¶ Vincẽtius alius preſbyter.
