rata mater & uirgo ꝓceſſit: atq; ĩ regni ſolio ſublimata poſt xpᷣm glorioſa reſedit.Sic itaq; ubiq; cõfidẽter ſã/
cta dei canit eccleſia: qd de nullo alio ſãctoꝶ fas eſt credere: ut ultra angeloꝶ uel archãgeloꝶ merita traſcẽde-/
rit: quia & ſi ſimilitudo repromittit᷑ ſãctis: ueritas nõ negat᷑. hoc quippe pᷣuilegiũ nõ naturæ eſt: ſed gĩæ bea-
te uirginis Mariæ: de qua natus ẽ ipſe deus & hõ. Iccirco & ipſa plus ẽ meritis & nõ natura: qᷓ uirgo & homo.
Vnde & ſi cæteræ uirgines imitant illã uſq; ad cõtẽptũ partus: & Gabrielis nouæ ſalutationis obii equiũ:dein
ceps totũ diuinũ eſt:qd operatũ eſtin ea teſte angelo: qa ſpũs ſãctus & uirtus altiſſimi obumbrabit te. Ante
hocipſũ ſane uterus uirginis: quis mũdus: ꝗuis ĩpollutus: & alienus a cõtagiõe peccati: quis ſãctus: tamẽ ad/
huc uilitate humanitatis ĩduit᷑: ut ita dicã. ac ſi lana cadidiſſima: ſuoq; colore dealbata: ad quã ſane cũ acceſ
ſiſſet ſpũs ſãctus: quaſi ipſa: eadẽq; lana cũ inficit᷑ ſanguĩe cõchilii uel muricis: uertit᷑ in purpurã: uerſa eſt &
ipſa ſine coitu ĩ matrẽ: ut nõ ſit iãẽ amodo: qd fuerat.ſed purpura ueriſſima: ad indumẽtũ & gloriã ſũmi re/
gis diuinitus aptiſſime dedicata. ut nulli deĩceps ea uti ſu fœmineo licuerit niſi deo. Quippe ut ita loquar:
beata & glorioſa uirgo Maria eo mõ: quãuis dudũ incõparabilis eſſet uniuerſis: quæ ſub cælo ſũt uirginibus:
ut decẽter poſſet ĩ ſe ſuſcipe diuinitatis admixtionẽ: ſalua utraq; natura: tamẽ cũ gra replet᷑: cũ ſpiritu ſãcto
pfundit᷑: cũ uirtute altiſſimi obũbrat᷑: fit pᷣcioſior meritis: celſis ſublimior faſtigiis: pulchrior ſãctitate: glori
oſior ſuoꝶ p̃rogatiuis meritoꝶ:ita ut nullis iam uſibus ſit ipſa eadẽq; mãcipãda: niſi diuinis. Vndeo ſactiſ/
ſimæ uirgines etſi imitari oportet tãtã & talẽ uirginẽ: tãq; pclarã uenerari: multũ tamẽ cõuenit: & ultra ãge/
licã quodãmodo dignitatẽ quãtũ fas eſt: cũ gaudio laudibus eam digniſſimis efferre: quæ ut diximus: nõ te/
mere chriſti p gratia: ſuper choros angeloꝶ exaltata deuotiſſime hodie pᷣdicat᷑: quia pceſſit eam deus & ſalua
tor noſter ex ea uera fide genitus ad cæleſtia: ut pararet ei ſicut ipſe ſuis repromiſit diſcipulis ĩ æthereis mãſio
nibus locũ. Hinc quoq; Dauid ꝓpheta olĩ gratulabũdus xpo canit. Aſũmo inqt cælo egreſſio eius: & occur/
ſus eius uſq; ad ſũmũ eius. Aſcẽdit ergo eandẽ gloriam reſũpturus: licet nõ amiſerit quã prius habuerat ante
ꝗᷓ mũdus fieret. Aſcendit & p̃parauit huic ſanctiſſimæ ac glorioſiſſimæ uirgini locũ ĩmortalitatis: ut cum eo
regnare poſſet in perpetuũ: & hæc eſt huius p̃ſentis diei diuini feſtiuitas: in qua glorioſa & fœlixad æthereũ
puenit thalamũ. Quæ ꝓfecto feſtiuitas: ſicuti beata Maria incõparabilis eſt uirginibus cæteris: ita incompa

rabilis eſt omniũ ſanctoꝶ feſtiuitatibus: & admiraãda eſtetiã angelicis uirtutibus. Propter qd ex perſona ſu/

pernoꝶ ciuiũ in eius aſcẽſione admirãs ſpiritus ſanctus ait in cãticis. Quæ eſt iſta quæ aſcẽdit per deſertum:
ſicut nirgul fumi ex aromatibus? Et bene quaſi uirgula fumi: quia gracilis & delicata: quia diuinis extenua
ta diſciplinis: & cõcremata intus in holocauſtũ incẽdio pii amoris: & deſiderio charitatis. Vt uirgula inquit
fumi ex aromatibus: nimirũ qa multis repleta eſt uirtutũ odoribus: manãs ex ea flagrabat ſuauiſſimus odor
etiã ſpiritibus angelicis. Aſcẽdebat autẽ dei genitrixde deſerto præſẽtis ſæculi uirga de radice Ieſſe olim exor/
ta: ſed mirabant electorum animæ præ gaudio quæ nã eſſet quæ etiam meritoꝶ uirtutibus angelorum uin/
ceret dignitatem. De qua rurſus idem ſpiritus ſanctus in eiſdẽ canticis. Quæ eſt inquit iſta quæ aſcẽdit qua-/
ſi aurora conſurgens: pulchra ut luna: electa ut ſol: terribilis ut caſtrorũ acies ordinata?! Admiratur aũt ſpũs
ſanctus: quia oẽs de aſcenſu huius uirginis admirantes facit. quod quaſi noui diluculi aurora rutilãs aſcẽſu

er Denn
rd /

Ataoisen

ulicen
Demidn
ludbbe
dtluule
mälung;
lutsnir
Areahzuc
epollg.
qinicken
re gei
8sluisſh,
eculaſtan
muruoti
eſiinc
olllinee
mantmn
Psnd
neintene
ligererli⸗
ttrilcide⸗
lgirber
Ahomo,
luücen
tte. Ae
tumea
necil
etlaeld
nilümin,
inloaur
uignuns
inlin
Unng
Nceoliil
Allni⸗
imusnote
lalau
1s,Aolcu⸗
buerumne
utcunnc
Aetheri
tinong
eſoulu
rdeletum
nis eenu
u n
Pumusocn
olime
otumin
ſcichtqe⸗
raithos
liil

iudæos: ante ꝗᷓ Abraham fieret: ego ſũ. Quibus utiq; uerbis oſtendit: ſe qui loquebatur: in eo ſemper fuiſſe

ſuo reſplẽdeat multis freta & uallata ſãctoꝶ agmibus. Vnde dicit᷑ terribilis ut caſtroꝶ acies ordinata. Siqdẽ
terribilis ſuis facta uirtutibus ut caſtrorũ acies admodũ ordinata hincide ſãctoꝶ fulta pᷣſidiis: pulchra delu⸗
na ĩmo pulchriorꝗᷓ luna: quia iã ſine defectu ſui coruſcat cæleſtibus illuſtrata fulgoribus: Electa ut ſola ful
ore uirtutũ: qa ipſe elegit eã ſol iuſticiæ: ut naſceret exea. Ad cuius ꝓfecto exeqas quaãtũ fas ẽ credere famu/
Ebanrangel, & uniuerſæ cæloꝶ cõgratulabantur curiæ. Nec miꝶ qa honor maternus eius ẽ: qẽ natus ex ea:
uẽ oĩs cælorũ ordo uenerat᷑ & adorat ſup ſeeleuatũ cũ preĩ ſede maieſtatis dñi. Legimus igit᷑ ꝗᷓ ſæpe ad fune

ra & ad ſepulturas quorũlibet ſãctoꝶ angelos adueniſſe: & exequiis eoꝶ obſeqa pſtitiſſe: necnõ & aĩas electo

rum uſq; ad cælos cũ hymnis & laudibus detuliſſe: ubi & utriuſq; ſexus chori cõmemorãtur freꝗᷓ nter auditi:
laudeſq; ceciniſſe. ĩterea & qd pſpicatius ẽ multo nõnunꝗᷓ lumĩe eoſdẽ reſplẽduiſſe.Inſi u- & adhuc uiuẽtes
in carne ibidẽ miri odoris fragrãtia diutius pſẽſiſſe. Quod ſi ad recreãdã ſpẽ dilectiſſimæ filiæ & corroboran/
dã fidẽ ĩterdũ aſtãtiũ: ſaluator ni Ieſus xp̃s ob merita ſuorũ amplius cõprobãda: talia & tãta dignatus ẽ exhi
bere ꝑ ſuos cæli miſtros circa defũctos: quãto magis credẽdũ hodierna die militiã cæloꝶ cũ ſuis agminibus fe
ſtiue obuiã ueniſſe genitrici dei: Eãq; ingẽti lumĩe circũfulſiſſe: & uſq; ad thronũ oli ſibi etiã ante mũdi con
ſtitutionẽ paratũ:cũ laudibus & cãticis ſpiritalibus pduxiſſe? Nulli dubiũ oẽm illã cæleſtẽ hieruſalẽ tũc exal
taſſe ineffabili læticia: tũciocũdatã eſſe ĩæſtimabili charitate: tũcq; cũ oĩ gratulatione iubilaſſe: qm feſtiuitas
hæc quæ nobis hodie reuoluit᷑ ãnuaillis oĩbus facta ẽ continua. nec ĩmerito. Credit᷑ enĩ ꝙ ſaluator oĩum ipſe
ꝗtũ dat᷑ intelligi per ſe totus feſtiuus occurrit: & cũ gaudio eã ſecũ in throno collocauit. Alias aut quomõ im
pleuiſſe credit᷑: qd ĩ lege ipe p̃cepit: honora patrẽ tuũ: & matrẽ tuã/ Porro ꝙ pattẽ honorauerit: ipe ſibi teſtis
eſt:cũ ad iudæos ait.ego gloriã meã nõ q̃ro:eſt ꝗ qᷓrat:& iudicet: ſed ego honorifico prem meũ: & uos ĩhono/
raſtis me. De matre uero euãgeliſta cũ rediret ueniẽs ait nazareth erat ſubditus illis. Sed alia ẽ natura ꝗᷓ deus
aterᷣm ſe honorat᷑: alia qua idẽ parẽtibus ſubdit᷑. In utraq; tamẽ unus idẽq; xp̃ recte credit: eo ꝙ uerbum
caro factũ eſt: & habitauit ĩ nobis: unus Emanuel: qd ẽ nobiſcũ deus. hãc quippe unionẽ diuinitatis atq; hu
manitatis incõfuſã atq; indiuiſa fides catholiea ßuat: quã ſane ĩtelligẽdo cognoſcit naturalis: atq; ſm ſubſtã
tiã cõuẽtio unitatis ut neq; cõuerſio ĩ alterutram duaꝶ ſubſtãtiaꝶ partẽ recipiat᷑: nec diuiſio.ſic nãq; credere
honorareẽ matrẽ dñi: quæ & deũ nobis genuit: & hoĩem. neq; hoĩem ſine deo: neq; ſine hoĩe deũ:ſed deũ &

hoĩem unũ & uerũ leſũ xpᷣm. Alioꝗn dei genitrix dici nõ poſſet.qd multi hæreticoꝶ negir conati ſunt: niſi

deũ uere genuiſſet incarnatũ: & ꝓpterea duas ĩ xpo recte cõfitemur natiuitates: unã uidelicet de pr̃e:ſine ini/

tio: & ſine tẽpore ſẽpiternã & coæternã deo pri. Alterã de mr̃e cũ tẽpore qñ mibſationẽ ĩduẽs & mibſicordiam:

[põtanea uolũtate ad nos deſcẽdit hõ natus deus. Ac p hoc iuxta ueritatẽ: & mr̃is geſtat᷑ utero qui ſemꝑ deus
agnoſcit᷑. Hinc etiã Theotocõ eã ueraciter cõfitemur. dei ſcilicet genitricẽ: necnõ & Chriſtotocõ: nõ ꝙ uerbũ
carnẽ ſecũ detulerit: neq; olĩ p̃fatæ carni copulatus ſit: ſed tũc qñ uerbũ caro factũ ẽ: ex carne uirginis: diuini/

tatis atq; humanitatis ſi ubſtãtia in utero ita ĩcõfuſe unit᷑: ut una pſona ſit deus: & hõ xp̃s. ex duabus ſiqdem

naturis: ſine cõfuſiõe alterius: nõ niſi unus ĩueniat᷑ leſus dus manẽs deus ĩ forma dei ſemetipſũ exinaniuit

formã ſerui accipiẽs: manẽs unus idẽq; ĩ forma ſerui: quã ſuſcepit.totus quippe deus ĩ carne uirginis:de qua
natus ẽ: & totus hõ. Hinc quoq; apoſtolus: ĩ quo inquit habitat oĩs plenitudo diuinitatis corporaliter. Qua

proptero filiæ eſtote prudẽtes ſicut ſpẽtes:& ſimplices ſicut colũbæ: ut ex prudẽtia pfectæ ĩ telligentiæ ãnulũ

tidei ur̃æ: & margaritã ꝓ qua oĩa reliqſtis integrã inuiolatãq; ſeruetis: ne dotẽ ſimul & arrã ſpus ſãcti(qd ab
ſit)pdatis. Diligẽtius itaq; procurate:ſi quomõ ſimplicitas colũbæ quæ fuit in Maria illæſa ĩuiolataq; in uo/

bis cuſtodit᷑. De qua Salomõ in cãticis: quaſi in eius laude: ueni inquit colũba mea: ĩmaculata mea. Iam enĩ

hyems trãſiit:imber abiit & receſſit. Acdeinde ĩ quit: ueni de libano: ueni coronaberis. nec ĩmerito igitur ueni

rede libano iubet᷑: quia libanus cãdidatio ĩterpᷣtatur. Erat enĩ cãdidata multis meritoꝶ uirtutibus: & dealba/

ta niue cãdidior: ſpũs ſancti muneribus:ſimplicitatẽ colũbæ in omnibus repreſentãs: quoniã quicquid in ea
geſtũ eſt: totum puritas & ſimplicitas: totũ ueritas & gratia fuit: totũ miſericordia & iuſticia: quæ de cælo pro
ſpexit:& ideo ĩmaculata:quia in nullo corrupta. Circũdedit enĩ uirũ in utero ſicut Hieremias ſãctus teſtat᷑:

& non aliunde accepit. Faciet inquit dns nouũ ſuper terrã: & mulier circũdabit uirũ: uere nouũ & omniũ no/

uitatũ ſupereminẽs nouitas uirtutũ: quãdo deus: quẽ ferre nõ poteſt mũdus: neq; uidere aliꝗs ut uiuere poſ
ſit: ſicingreſſus eſt hoſpitiũ uentris: ut corporis clauſtra neſcirẽt: ſicq; geſtatus: ut totus deus in eo eſſet: & ſic
exiuit ĩde: ut eſſet ſicut Ezechiel fatet᷑: oĩno clauſa. Vnde canit᷑ ĩ eiſdẽ cãticis de ea:hortus cõcluſus:fõs ſigna/
tus emiſſiões tuæ paradiſus. uere hortus delitiaꝶ in quo cõſita fũt uniuerſa floꝶ gña: & odoramẽta uirtutũ.
ſicq; cõcluſus: ut neſciatuiolari neq; corrũpi ullis inſidiaꝶ fraudibus. Fons itaq; ſignatus ſigillo totius trini/
tatis: ex quo fõs uitæ manat:in cuius lumĩe oẽs uidebimus lumẽ. Quia iuxta Ioãnẽ ipᷣe & qillumĩat oẽm ho
minẽ ueniẽtẽ ĩ hũc mũdũ. Cuius ꝓfecto emiſſio uteri ſupnoꝶ ciuiũ oĩum eſt paradiſus. Deiſto nãq; uentris

agro pr̃iarcha Iſaac lõge adorãs aiebat dicẽs. Ecce odor filii mei:ſicut odor agri pleni:quẽ bndixit dũs. ꝗᷓuis pu

tẽt parũ ĩtelligẽtes: ꝙ pores ſãcti minus dexpᷣo intellexerit myſteriũ ĩcarnatiõis:cũ & ipᷣi eadẽ ſaluati ſint gra/⸗
tia. Vnde cõſtat tẽpus nõ p̃iudicaſſe ſacramẽto uniti hoĩs ac dei: Ita ut iam eſſet in illo ꝑ unitatẽ pſonæ ab ini
tio ſæculi: qui nõdũ erat natus de Maria uirgine:qd multis ſcripturarũ declarat indiciis. Vnde dominus ad

.XI.

myſterio unitatis. Quã ut cõmẽdaret:ante ꝗᷓ Abrahã fieret:ĩquit ego ſũ. Nã Abrahã ante ꝗᷓ fieret humanita
— — . — . . . — =— £ι
tis eſt breuitas. Ego aũt ſũ: æternitas naturæ declarat᷑. In qᷓ nimiꝶ æternitate iã ſe fuiſſe: ꝗ loq bat᷑ ꝑ ſacramen
tũ ſuæ ĩcarnatiõis ſſinuat. Quod apoſtolus Iudas uolẽs aptius dilucidare: Ieſus ĩquit populũex ægypto ſal

uãs: ſecũdo eos ꝗq nõ crediderũt pdidit. & alibi Paulus: neq; tẽtemus xpᷣ̃m ſicut quidã eoꝶ tẽtauerũt: nõ piã

eſſet Ieſus aut xp̃s natus ex Maria: ſed ĩ illo unico filio dei iã unitas pſonæ cõmẽdabat᷑: quæ occulta erat ĩ
myſterio. Quod & alibi euidẽter: qui e egit nos inqt an mũdi cõſtitutionẽ ĩipᷣo: qa ꝓfecto qcquid deus fecit
ab initio: xps fecit totũ ꝑ unitatẽ ſacramẽti. Et ideo iã Ieſus erat ĩ filio: qui populũ educebat. & xps in eo: ꝗ tẽ
tabat᷑: qm ſempꝑ ꝑ ſacramẽti unitatẽ ĩ deo fuiſſe nõ dubitat᷑. Alioqn niſi ita credideris: aut xp̃s deus nõ erit oĩ
no: aut cõtra ꝓphetã deus recẽs eſſe uidebit᷑. Sed ne talibus ꝗᷓtiamur calũniis: ſcrutãdæ ſũt ſcripturæ: ĩ ꝗbus
unitas in xpo cõmẽdat᷑ pſonæ: qm non pᷣiudicat tẽpus:ne unus ſemp dicat᷑ hinc quoq; btũs Petrus loꝗns de
pr̃ibus ait:ꝑ gram dni nri Ieſu xpi credimus ſaluari: quẽadmodu & illi. Nanq; illos qñs ſolus ducebat: & nõ
erat cũ eo deus alienus. unde nec nobiſcũ deus recens: qa unus idẽq; eſt: ꝗ & eoꝶ ductor fuit: & ni:p paſſionẽ
carnis ſuæ redẽptor. unus ſiꝗdẽ ſua ĩ carne: unus in ſacramẽto: atq; unus in ſpũ. nec admittit oĩno: ut alius
filius hoĩs: alius filius dei ĩtelligat᷑. Qui nec tẽpore pᷣſcribit᷑: nec paſſiõe ſeparat᷑.ſed totus deus ĩ xpᷣm: & xpᷣs
in deũ trãſiit: ut quicqd dei filius ẽ: xps dicat᷑: & ꝗcquid in carne xpᷣs ptulit: id deus ptuliſſe recte credat᷑. Alio
quĩ ſi ad rõnẽ reſpicias:& ad ſẽſus humanos: nequaꝗᷓ ita hactenus potuerũt inter ſe cõuenire deitas & huma/
na cõditio. Cõuenerũt tñ ĩ xpo: & unus ẽ ex ambobus Emanuel. Vnde mihi uider᷑: ꝙ altitudinẽ tãti myſterii
diligẽter ĩtelligere & uidere nõ potuerũt: qui aut duos filios certe: aut aliud xpᷣm: ꝗ̃dei filiũ æſtimauere. Qua
propter nec nos hominẽ ſeorſũ colimus qd nefas ẽ: nec adoramus: ſed deũ magis ĩcarnatũ.q ꝓpriũ ſibi cor⸗

pus aĩatũ uniuit.ita ut deus uerbũ caro fieret:& nõ in aliũ quẽlibet:ſed ĩ ſemetipſũ: ꝗq unus & uerus dei filius

ſempꝑ erat. Iccirco nõ aliũ ꝗᷓ eudẽ: ipſũq; dei filiũ & colimus: & adoramus. Qui nihil ipſe ꝓ aſſũpto hoĩe ẽ au/
ctus.nihilq; ꝙ uerbũcaro factũ ẽ ĩminutus:uel ĩmutatus eſt. & ideo unus idẽq; ſemꝑ cũ deo pr̃e filius adora
tur. nõ nouus: nõ recẽs ex tẽpore: nõ alienus a natura uel gñe. Quod ſi tibi nouũ uidet᷑: ꝙ ꝓ te hoĩem aſſum

pſit: noueris ꝙ hoc ſemꝑ cũ eo: & in eius cõſilio fuit: ut ſic fieret. & nũc quãdo plenitudo tẽporis uenit: id fa/
ctũ eſt: qd ĩ xpo ſemꝑ factũ fuit. Talibus quippe pores ſãcti diuinitus afficiebant᷑ odoramẽtis: talibus inſpi
rabant᷑ de xpo pᷣſagiis: ꝙ naſciturus eſſet ĩ mũdo: ĩ quo eſſet oĩum ſalus & bñdictio æternæ hæreditatis. Iſtæ
ſiqdẽ ſũt fidei ueſtes: iſtæ ꝗbus pores ſãcti ueſtiebant᷑: iſtæ quas Rebecca ĩmo ſpũs ſanctus ſecũ domi habu,
it: ꝗbus induit Iacob filiũ ſuũ. Alias aũt niſi a ſpũ ſãcto puatadomi & plata eſſẽt:qd miri oderis ĩ eiſdẽ pater

Iſaac hauriret? Ita ut diceret: cũ pᷣſenſiſſet ueſtimẽtoꝶ fragrãtiã: ecce odor filii mei: ſicut odor agri pleni: quẽ

bndixit ds. Sed forte dicturus ẽ aliqs. Quid ad Rebeccã ſpũs ſãctus ptinet Cũ multis ĩ locis pſonæ ꝓ deo fi

guratæ accipiant᷑. Verũtamẽ & ſpũs ĩ hebræo ruha fœminino gũe dicit᷑: nõ ꝙ ſexus ĩ deo mõſtret᷑.ĩmo ne for

te ſuſpicet᷑: ſub regula triũ liguaꝶ ſpũs ſãctus diuerſe accipit᷑: in hebræo: ſeilicet ut dixi fæmineo gñe legitur.

ſpiritus ſãctus bñ per Rebeccã ĩtelligit᷑. Et ideo totũẽ in myſteriũ qd gerit᷑: ut ꝑueſtimẽtoꝶ fragrãtiã xp̃s an
nũciet᷑: quẽ nos ꝗcũq; baptizati ſumus: ĩduimur. In quo bndixit nos:nõ qlicũq; ſed oĩ utait apoſtolus bene
dictiõe ſpiritali ĩ cæleſtibus. Vnde & angelus Mariæ loꝗns a bdictiõe exorſus ait: bidicta tu ĩ mulieribus: &
bndictus fructus uẽtris tui. Cuius pfecto ĩ ſpũ lge odorẽ trahẽs pater Iſaac bñdicebat filiũ:ĩ quo cæleſtis oĩs
bñdictio mũdo effloruit: & bñ ab eo plenus ager dicit᷑: qa plena gr̃a uirgo Maria ꝓnũciat᷑: de cuius utero cre-
dẽtibus fructus uitæ effulſit. & nos inqt euãgeliſta oẽs de plenitudine eius accepimus gr̃am ꝓgr̃a. Quapro/

pter obſecro uos o filiæ: talẽ ac tãtã gr̃am ne ĩ uacuũ recipiatis:quæ ẽ in xpᷣo Ieſu:in quo eſt deus & hõ:ſic uni

In græco uero ne ſexus in eo credat᷑. v⅜νμα neutro iuenit: & in latino maſculinũ eſſe decernit᷑. Qui nimirũ

tus ĩ una eadẽq; pſona: ut legat᷑ ꝗᷓſæpe ĩ ſcripturis diuinis: hõ deo coæternus ꝓpter unionẽ ſubſtãtiæ: ac dein

de deus hoĩ uideat᷑ cõpaſſus: cũ nec initiabilis ſit hõ: nec paſſibilis deus:tñ ſic unitus ẽ deus ſuo corpori:ut nul
lã patiat᷑ fieri ĩter deũ & hoĩem humana opiniõe diſtãtiã. ne forte(qd abſit)alius filius dei: & alius filius hoĩs
credat᷑. pᷣſertĩ qa ſcriptura ſic cõnectit: & cõcorporat deũ & hoĩem: ut necin tẽpore hoĩem admodũ qs a deo:
nec ĩ paſſiõe poſſit ab hoĩe deũ diſcernere. Vnde ſi ad tẽpus reſpicias: ĩuenies qdẽ ꝓcerto ſemp filiũ hoĩs cũ fi
lio dei. Si ad paſſionẽ ſĩuenies ſemꝑ cũ filio hoĩs eũdẽ dei filiũ ita unitũ:& ĩdiuiduũ:q̃tũ ad uocẽ ſcripturæ p/

tinet: ut nec hõ ſeparari a deo tẽpore: necab hoĩe deus ualeat paſſiõe. Siꝗdẽ ut hæc aptius ĩtelligatis:ipius xpi

uerba diſcutite. Nemo aſcẽdit ĩquit ĩ cælũ:niſi qui deſcẽdit de cælo: filius hoĩs:ꝗ eſt ĩ celo. Quis ꝗſo eſt ꝗ lo⸗
quit᷑ Qhriſtus utiq;. ubi. rogo tũc erat: quãdo hæc loꝗᷓ bat᷑ In terra ſcilicet. & quomõ ſe decælo ante ꝗ naſce⸗
ret ꝛdeſcẽdiſſe teſtat᷑ Etiã & cũ loquit᷑ in cælo ſe eſſe fatet᷑: eũdẽq; ſe filiũ hoĩs dicit: cũ utiq; de cælo niſi deus
deſcẽdere nõ Potuerit: & cũ ĩ terris loquit᷑: nõ niſi unus icdẽq; xp̃s fuit.Et hæcẽ mira & admirabilis nouitas: ĩ/
mo oĩum nouitatũ ſupeminẽs nouitas unitatis. Quã niſi diligenter prudẽs uirgo ab exordio ſancti euãgelii
aĩaduertas: magis errare oĩ ĩ ſcriptura uideberis diura:
utraſq; formas operatũ: humanitatis ſcilicet acdiuinitatis: & . hocduas exercuiſſe opatiões. Operata eſt enĩ

utraq; forma uel natura:cũ alterius cõmunione qq; ꝓpriũ habuit:uerbo ſiꝗ dẽ operãte quod uerbi ẽ:& carne

exequẽte quæ carnis erãt: cõmunicãte eiſiqdẽ uerbo ĩ eadẽ opatiõe: dũ & idẽ deus atq; hõ ĩ una ſubſtãtia uel
pſona:ſine diuiſiõe aut cõmixtiõe credit: & pᷣcognita una idẽtitas pᷣdicat᷑. Verũtamẽ deus uerbũẽ:& nõ caro:

quanꝗᷓ

ꝗ ĩtelligere ueritatem. Cõſtat igit᷑unũ eũdẽq; xpᷣm ᷣm

hunmni
Pſtnne
hpoll
flt:ö
Culen
ceugkei
In eoegt⸗
usndente
ucicd

uloit⸗

cebat en,

kppallon

no: utal
pm:
ctelat A
shunnn
titimzttei
uaner Du
briüftbicon
tusdeihlin
toholeial⸗
–

OiemAlun

lenitidkr
enbui
Citats.
lomilube⸗
ſelcipat⸗
iplengri
mepcol
imonetot
eleginn
uinimti
iirsan
olusbene
lenbus.
leliso
utetocte
Quapro
hoſcun
trarden
giutnul
lushos
iguln
üoii
npruer
dstplu
ſoll,
nriint
Pniin
noltzi
iani
gent⸗
nnek
ienm.
Ntinns
Anon⸗

gunng

rat ſemp ĩuenire ſe credat. Ignorat ſiꝗdẽ iudiciũ:rõne multotiẽs caret: modum neſcit:nec aliud cogitare põt:

quanꝗᷓ carnẽ ronabiliteraĩatã aſſũpſerit. Hancq; ſibi unitiõe naturali: & m ſubſiſtẽtiã couniuit. Similiter
& caro eſt animata: & nod uerbũ. licet uerbi dei caro cõſpecta ſit: acuiſa. Vñ & Ioãnes: qd fuit abinitio: qd
audiuimus inquit: & uidimus: & pſpeximus: & manus nr̃æ tractauerũt de uerbo uitæ: ꝓfecto cũ nemo deum
uerũ uidere aut tractare poſſit manibus: niſi per ſacrẽ̃m ſibi uniti hoĩs. Quæ nimiꝶ unitio tã mira eſt: ut di/
ſcerni nequeat. Alioꝗn qd fuitab initio uerbũ: quõ recte dicit: hoc totũ eſſe: qd apoſtoli audierãt: qd uiderãt
qd manibus tractarãt Niſi ꝗa Xpᷣs unus idẽq; erat. Ac per hoc quod audierãt: qd uiderãt: qld tractarãt: uer
bũ uitæ erat:& nihil aliud exduabus naturis:ꝗᷓ unũ iuxta ſubſiſtẽtiã uel pſonã. Hinc ẽ: ꝙ unus idẽq; manẽs
filius unigenitus indiſſeparatus in utriſq; naturis cõſpicit᷑: & quæ ſunt eiuſdẽ ſubſtantiæ naturaliter opabat᷑
ſm unicuiq; inſitã eſſẽtialẽ ꝗᷓlitatẽ:uel naturalẽ ꝓprietatẽ:quæ ſi naturã hĩet ſingularẽ & incõiunctã:nõ age/
ret utiq;. Nuũc aut Emanuel dũ unus eſt: & in eo ipſo uterq; idem deus & hõ: quæ utriuſq; naturæ ſũt ueraci/
ter geſſit: m aliud:aliter quæ geſta ſũt: operãs. Ergo ſᷣm ꝙ deus ipſe idẽ egit quæ diuina ſũt:iᷣm ꝙ hõ:idẽ ipſe
quæ humana ſũt.ſeipſũ uolẽs oſtẽdere: ꝙ deus idẽ ipſe & hõ ſit. Et ideo idẽ ipſe tã quædiuina ſut agit:ꝗᷓ quæ
humana. Similiter & loquit᷑. & nõ alius quidẽ miracula opatus eſt. alius ꝓpetrauit humana: paſſioneſq; ſu/
ſtinuit. Sed unus idẽq; Xps filius dei atq; hoĩs filius: qui & diuina geſſit & humana. Siquidẽ inſeparabiliter
atq; indiuiſe cões Aps habuit actiones. Sed intelligẽdæ ſũtipſoꝶ opeꝶ qualitates: contemplãdumq; ſemp ad
quæ puehat᷑ humilitas carnis: & ad quæ ĩclinet altitudo diuinitatis: ita ut per oẽm textũ ſacti euãgelii uideat᷑
nihil caro ſineuerbo agere:neq; uerbũ ſine carne ꝗcꝗᷓ efficere. Vñ qd cõcipit & parit uirgo:ſicut nõ ſine poten/
tia uerbi eſt: ita nõ ſine ueritate carnis: qe naſcit᷑: qd pãnoꝶ faſciis iacet ĩuolutus: & in præſepio reclinat᷑. Por
ro ꝙ ſtella duce a magis adorat᷑ ſicut deitatis eſt: ita & humanitatis: cũ in ægyptũ per fugã ne capiat᷑ adducit᷑.
Sicitaq; oĩa uirtutũ opa cõſideranda ſũt: ut reddamus deo: quæ dei ſũt: & hoĩ: quæ ſũt hoĩs. Quoniã ſicutẽ
unus: qui Lazaꝶ uerbo potẽtiæ ſuæ uocat: ut exeat foras a monumẽto:ſicip̃e unus ẽ: ꝗ fleuithumanitatis affe
ctu. Sic ꝗppe cũcta oportet cõſiderare: quatenus & plena diuinitas in Xpo ĩtelligat hoĩ unita: & plena huma
nitas in deu aſſũpta. Hæc iccirco dixerim: tãtiſp de fide ĩcarnationis Xp̃ichariſſimæ: qa ꝙ plures orientalium
circumeũt ſuis fæcibus obuoluti moneri debuiſtis ne ſuo obnubilare uos uelint obſcuritatis eloqo: uel græco
turbine Latinã cõfũdere puritatẽ. Sũt enĩ & prudẽtes uirgines: ſũt & fatuæ. Et iõ dilectiſſimæ imitamini quã
amatis beatã & glorioſã uirginẽ: cuius hodie in terris feſta colitis: de qua dicit᷑. Maria aũt cõſeruabat oĩa uerba
hæc: quæ de Apo dicebant ſcilicet cõferẽs in corde ſuo. Cõferte ergo & uos in cordibus ur̃is chariſſimæ quæ de
ipſo eodẽq; dño catholice dicunt᷑: ut & fidẽ ĩtegrã ſeruare poſſitis: & matrẽ eius debite uenerari. Quoniã nul/
lus honor eius eſt alius:niſicũ ille iure honorat᷑: qui naſcidignatus eſt ex ea. Cæteꝶ rogo quæcunq; eſtis filiæ
quæcũq; mr̃es: cogitate attẽtius: & ppẽditediligẽtius: qbus afficiebat᷑ beata & intemerata uirgo Maria dolori/
bus poſt Xpi ad cælos aſcenſũ: expletis oĩbus: quæ de ipſo erant ab angelis prædicata: & a prophetis multifarie
multiſq; modis præſignata: diuinis declarata oraculis: uirtutibus exhibita: & quæ humanitatis ſunt oſtenſa
præſagis. Quæſo ſiqua ſũt in uobis uiſcera pietatis: cõſiderate quo cruciabat᷑ amore: quo ue deſiderio æſtua/
bat hæc uirgo: cũ reuolueret aĩo: cũcta quæ audierat: quæ uiderat: quæ cognouerat. Puto ꝙ ꝗcquid cordis eſt:
qcqd mẽtis: qcquid uirtutis humanæ: ſi totũ adhibeas: nõ ſufficiat: ut cogitare ualeas: quãto ĩdeſinẽter crema
bat᷑ ardore pii amoris: quãtis mouebat᷑ repleta ſpũ ſacto cæleſtiũ ſecretoꝶ ĩcitamẽtis: qa etſi diligebat Apᷣm ex
toto corde: & ex tota aĩa: & ex tota uirtute: nouis tñ quotidie ĩflamabat᷑ præſẽtia abſẽs deſiderioꝶ affectibus:
tãto ſiqdẽ ualidius: quãto diuinius illuſtrabat᷑ ĩtus uiſitatiõibus: quã totã repleuerat ſpũs ſãcti gr̃a: totã ĩcan
duerat diuinus amor:ita ut in ea nihil eẽt mudanus qd uiolaret affectus: ſed ardor cõtinuus & ebrietas pfuſi
amoris. Nã & Aps aboĩbus eſt amãdus ex toto corde: & ex tota aĩa: atq; ex tota uirtute quærẽdus: maximetñ
abea ardẽtius: cuius & dñs erat: & filius. Fortaſſis ergo præ nimio amore in loco quo ſepultus dicit᷑: iterdũ hiĩ/
taſſe eã credimus. ꝗᷓtenus piis paſceret᷑ ternus amor obtuitibus. Sic nãq; locus medius eſt hincĩde cõſtitutus:
ut adire poſſit aſcẽſiõis eius ueſtigia: & locũ ſepulturæ ac reſurrectiõis: ſeu oĩa in ꝗbus paſſus ẽ loca ĩuiſere:nõ
ꝙ iã uiuẽtẽ quæreret cũ mortuis: ſed ut ſuis cõſolaret᷑ aſpectibus. Hoc ꝗppe habet ĩpatiẽs amor:ut quæ deſide
qddiligit. Amor nõ accipit de ĩpoſſibilitate ſolatiũ:neq; ex difficultate remediũ. Quæ licet btã uirgo Maria
quis iã in ſpũ eẽt: tũ dũ in earne uixit: camalibus mouebat ſẽſibus: & iõ ꝗᷓſæpe locoꝶ recreabat᷑ uiſitationibus
& quẽ genuerat mẽtis cõplectebat amplexibus. Deniq; amor Xp̃i deſideriũ pariebat: deſideriũ uero gliſcẽs: qᷓ
ſi nouis reparabat᷑ ardoribus: ĩ tãtũ: utcredã nõnunꝗᷓ ꝙ oĩa etiã & ſemetipſaã ttãſcẽderet: qa oĩno amor ĩpatiẽs
qd amat nõ põt nõ uidere. Hinc eſt chariſſimæ: ꝙ oẽs ſãcti oĩa quæ meruerãt: pro paruis duxere:ſi dĩm quẽ
amauerãt: nõ uiderẽt: ſicuti & uenerabilis btã uirgo Maria: nõdũ dignu pro ĩnumeris & ĩmẽſis bificiis redde
bat ĩterdũ obſequiũ ſãctitatis: dũ bñficioꝶ in terris poſita nõ poterat uidere largitorẽ. Et iõ hodie dilectiſſimæ
eleuat᷑ ſuꝑ choros angeloꝶ: ut poſſit ſpeciẽ uultũq; uidere Saluatoris: quẽ amauerat: quẽcupierat ex toto deſi
derio cordis. Quod ſi gaudiũ fit in cælo de quolibet pctõre cõuerſo: multo magis putandũ pro tantæ uirginis

exaltatione & gloria qd exultatio fiat in ſupnis: cuius nimiꝶ feſtiuitas oĩumſupnoꝶ ciuiũ eſt Jarulattcehr⸗

ſertim qa eius celebritas laus & fauor eſt Saluatoris.Vñ credimus:ut ſupra dictũ eſt:ꝙ nõ hũc tãtũ diẽ ſolẽnẽ
ducãt pro eius amore annuuũ: ueꝶ cõtinuũ etiã & æternũ iocũditatis læticia ac ueneratiõis obſeqo cũ oĩ colunt

tripudio amoris & gaudii. Nec ĩmerito igit oĩs illa cæleſtis ciuitascõgratulat᷑ & uenerat mr̃em: cuius ſuper ſe
adorat filiũ regẽ: añ quẽ tremũt ptates: & curuat᷑ oẽ genu. De huius nimiꝶ ad cælos aſcẽſione multo admirã/

tis ĩtuitu ſecretorũ cõtẽplator cæleſtiũ ĩ cãticis:uidi inꝗt ſpecioſã aſcẽdẽtẽ ꝗſi colubã deſupꝑ riuos aqꝶ. & uere

ſpecioſa ꝗᷓſi colũba:qa illius ſpeciẽ colũbæ ac ſimplicitatẽ demoõſtrabat quæ ſupꝑ dum uenit: & docuit anag
hicẽ: ꝗq baptizat. & bi deſuꝑ riuos aquaꝶ: qa ſuꝑ aquã refectiõis educauerat eã dis: & nutriuerat. ex qua mu
ti deducti riui oẽm irrigãt terrã delitiaꝶ: & infüduũt hortũ uoluptatis: ex ꝗbus quotidie lota & pfuſa dei geni/
trix:aſcẽdit hodierna e ſpecioſa ualde & admirabilis. Cuius odor inæſtimabilis erat nimis: & iò ĩeffabilis. ad
cuius ꝓfecto fragrãtiã odoris oĩs illa cæleſtis Hieruſalẽ læta decurrit: quã circũdabãt flores roſ⸗ ate e lilia cõual
liu: eo ꝙ oẽs aĩæ martyrio rubricatæ: eã æternæ dilectiõis cõplectunt᷑ am plexibus: & uirginitatis ſj plẽdore can/
didatæ: ac ſi lilia in ualle humilitatis enutritæ circũdãt ea: ueneratiõis gra obſequẽtes. Recte igit᷑: qm btã dei
genitrix & martyr & uirgo fuit: ꝗquis in pace uitam finierit. Hinc quoq; ꝙ uerep aſſa ſit: Symeon propheta lo
quẽs ad eã: & tuã inqt ipſius aĩam ptraſibit gladius. Ex quo cõſtat , ſupra martyrẽ fuerit. Alii nãq; ſãcti etſi
paſſi ſũt pro Xpo in carne: tñ in aĩa: qa ĩmortalis eſt: pati nõ potuerut. Btã uero dei genitrix: qa in ea parte paſ
ſa eſt:quæ ĩpaſſibilis habet᷑:iõ ut ita fatear: qa ſpiritaliter & caro eius paſſa eſt gladio paſſionis xpᷣi:plus qᷓ mar
tyr fuit. Vncõſtat:qa plus oĩbus dilexit: ꝓpterea & plus doluit: intatũ ut aĩam eius totã ptrãſiret: & poſſide/
ret uis doloris ad teſtimoniũ eximiæ dilectiõis. Quæ qa mẽte paſſa eſt plus ꝗᷓ martyr fuit.nimiꝶ qd eius dile
ctio amplius fortis ꝗᷓ mors fuit: qa mortẽ Xpi ſuã fecit. Nũc auũt circũdãt eã flores roſaꝶ: ĩdeſinẽter eius admi
rãtes pulchritudinẽ inter filias Hieruſalẽ. In qua poſuit rexthronũ ſuũ: ꝗa cõcupiuit eius ſpeciẽ ac decorẽ. Fu

it enĩ plena charitate & dilectiõe. Iccirco ſequit᷑ poſt eã purpuratoꝶ exercitus:cãdidatoꝶ grex. Quã ſi diligen

tius aſpicias: nihil uirtutis ẽ: nihil ſpecioſitatis: nihil cãdoris gloriæq; qd ex ea non reſplẽdeat. Et iõ bñ circũdãt

cã flores roſaꝶ: & lilia cõualliũ: ut uirtutes uirtutibus fulciant᷑: & formoſitas decore caſtitatis augeat᷑. Nã oĩs

ſplẽdor & gloria to illuſtrat᷑ fulgore ſuoſ ublimius: tanto apparet pᷣſtãtior claritate quorũulibet ſubiectoꝶ:&

eximior prædicat᷑. Sic& btã dei genitrixcuius plãtatio ac ſi roſæ ĩ Hierico ſpalius refulſit: & cãdor uirgitatis
ſplẽdidius emicuit: cũ circũdat᷑ officio charitatis. Submittit ſcõꝶ claritas: ut eius amplius ſplẽdor & gloria cõ

mẽdet᷑:quæ ſupꝑangeloꝶ choros eleuata: iã btã prædicat᷑: & iã btiſſima. nã angeloꝶ ꝗquis celſior natura ſit: nõ
tñ gra maior: qa & ipſi gratuita gra ne corruerẽt: ſũt ſaluati.Vn Dauid inqt: uerbo di cæli firmati ſunt: & ſpũ
oris eius oĩs uirtus eoꝶ. Conſtat beatã & glorioſã uirginẽ Maria: in quã ſupuenit ſpũs ſcũs: & deus totus illa/

pſus portat᷑ nouẽ mẽſibus in utero ut credẽdũ eſt:ampliora ꝓmeruiſſe uirtutũ priuilegia: & pcepiſſegratiã: ab
angelis etiã collaudatã. Vñ & ſi mirabilis eſt eoꝶ uirtus: & firmitas ppetuitatis: mirabilior ti in Maria: quam
obũbrauituirtus altiſſimi: ut ultra oẽm uirtutẽ ſit angelicã: ꝙ factũ eſt in ea:& admirabile cũctis ſæculis ſactẽm
Ac per hoc etiã angelis exinde maior præſtat᷑ gra: cũ inſtaurant ab ea oĩa: quæ uenerant & adorãt ſupꝑ ſe Apᷣm
regẽ dũm natũ ex eadẽ uirgine. Hinc & Maria cũctis tãto uenerabilior: quãto gratioſior. & quãto uirtute altiſ
ſimi extollit᷑ ad ſublimia: tãto clarior reſultat in gloria. plena ſiqdẽ gra:plena plena uirtutibus:nõ põt nõ
poſſidere pleniter gloriã claritatis æternæ: quã pleniſſime accepit: ut mi fieret ſaluatoris. Quã uiderũt oẽs fi⸗
liæ Syon: & btĩſſimã dixerũt: acreginæ laudauerũt eã: qm tãtã eã uiderũt quãtã nullus narrãdo expleuit mor
taliũ: ꝗquãto magis deũ: qui talẽ ac tãta fecit ea: ut ipſe fieret per ea. Vñ Dauid: & hõ inqt natus eſtin ea: & ipſe
fũdauit eã altiſſimus. Btã igit talis ac tata natiuitas: btã & ſupnoꝶ ciuiũ ſocietas: & admirabilis charitatis eoꝶ
unanimitas. ubi nemo angeloꝶ: nõ dico beatæ uirginis Mariæ ueꝶ neq; alicuius ſãctoꝶ ĩuidet gloriã: ſed to/
tũ ĩ altero unuſꝗſq; Polliſetgch gratis præſtat᷑ oĩbus: ut deoĩbus & ĩ oĩbus glorificet᷑ deus:honoret᷑: & adore
tur aboĩbus. ubi nõ ſexus: nõ ætas: nò dignitas generis: ſed meritoꝶ ꝗᷓlitas ſola diſcernit᷑ ubi plurimũ ſtella a
ſtella differt claritate: qᷓuis oẽs in ſuo ſint ordine ſuſcitãdi. Quod ſi eſt alia claritas ſolis: & alia claritas lunæ: &
alia claritas ſtellaꝶ: una ti claritas eſt ꝗᷓ illuſtrant᷑ oĩa. Iccirco btã dei genitrix: quæ adhuc tãtis in terra prædica
tur laudibus: nõ ĩmerito credit hodierna die exaltata & glorificata necnõ & clarificata: quãtũ nouitille: qui eã
elegit in ſua ſapia: qua diſpoſuit oĩa. Quod ſi in domo ꝓris manſioes multæ ſũt: credimus ſplẽdidiorẽ mriho
die filiũ præſtitiſſe: quã ſibi olim ædificauit domu ſubnixã colũnis ſeptẽ: in qua nimiꝶ domo parant᷑ nuptiæ
eccleſiaꝶ dei: & fœderant terrenis cæleſtia. In eo nãq; utero uirginis ſpõſo imortali nitginitas cõſecrat᷑: ut ſit

tãtũ cæleſte cõmerciũ. & iõ chariſſimæ celebrate ſolẽniter uirginis feſtũ: quæ cæleſtẽ uobis uitã in terris ondit

qm qui nõ nubẽt:neq; nubent :erũt ſicut angeli in cælo. Nec miꝶ ſi angelis cõparat᷑ uirginitas: quæ angelorũ
dio fœdere copulat nuptiaꝶ. & ſi quælibet uirginitas tãtũ erigit᷑: ut ãgelis cõparet: multo magis btã & glorio
ſa uirgo Maria: quæ ſingulari cõmèdat᷑ puilegio: & ĩmẽſo ditat mercimonio. Iccirco dilectiſſimæ amate quã
colitis: & colite quã amatis: qa tũc eã uere colitis & amatis: ſi imitari uelitis de toto corde: quam laudatis. Hæc
nãq; uita uobis de cælo fluxit: quã pfeſſæ eſtis ſi upra uſũ naturæ. hæc uita eſt quã tenetis: de cælis uenit ſpon
ſus:quẽ ſeꝗ cũ mr̃e debetis:nec ĩmerito uiuẽdi uſũ de cælo quæſiſtis: quæ uobis de cælo ſi põſũ petiſtis.Iõ ur̃a

cõuerſatio in cælis ſit ſemp:qm uerbũ dei: qd amatis: nõ niſi in ſinu pr̃is ĩuenit᷑. Licet igit᷑ ubi q; totus ſit: & nõ

lõge ab uno quoq; nr̃m: tñ nõ niſi caſto rurſus haurit᷑ pectore. Prope eſt enĩ inꝗ t Moyſes in corde tuo: & ĩ ore
tuo tãtũ eũ recto ſi quæſieris corde: unguentũ exinanitũ eſt nomẽ eius. ꝓpterea ac ſi adoleſcẽtulæ diligite aĩo
qd pro uobis effuſũ eſt.hẽtis naq; hẽtis ſãcta uirgines ſpõſũ uirginẽ: uirginitatis & caſtitatis amatorẽ:ꝗ ma/
trem

ni
tate
ten
tis:

ex
tea
iü
nitl
lete
nos
gur
ui
un
cit
du
tete
u

— —

—oμ — — — — —

. = S=S

lupe ſ
amti,
4 Uete
loin⸗
u mul
elgeni,
Uiacön
Otecan,
nbtäge
phetalo
licierſ
Partepal
lus Im 11
poſſice,
keiuclle
ius adn
lecote
li ligen
ncitcigit
k. Nios
iectoged
itpint⸗
gorici
unſitno
nt alpi
otus lla/
nniieb
ugam
slaim
ſeRßn
nuteaidl
arnu
itossſ
elit not
eranſe
tanseg
jüſeo⸗
Aore
lunr
prrcie
equ ei
müho
nuptir
Erutlit
s oüdit
ngloi
goro
negi
as En-
nitſpen
lol
ſir⸗ 10
0 ſole
tedi
ig mna/
tem

trẽ uirginẽ iõ elegit: ut ipſa oĩbus eẽt explũ caſtitatis: quæ qᷓſi in ſpeculo refulget forma uirtutis. hẽtis igit in
ea magiſteria pbitatis expſſa: ꝗᷓ primũ eligere: qd reſpuere: ꝗd ſeq debeatis. Prima eius uirtus eſt fudamentũ
oĩum uirtutũ & cuſtos humilitas ipſa:de qua Bonat. Quia reſpexit inꝗt humilitatẽ ancillæ ſuæ: ecce enĩ ex
hoc beatã me dicẽt oẽs generationes. Ergo primũ diſcẽdi incitamentum nobilitas eſt magiſtri. Deinde merces
laboris optimi fructus btĩtudinis. Quid igit᷑ nobilius matre dni? qd ſplẽdidius ea: quã ſplẽdor elegit pĩnæ glo⸗
riæ? Quid caſtius? Quæ corpus Xpiſine contagione corporis generauit: & tn in ea ſoluhumilitatẽ reſpexiſſe
dũm pfitet᷑: quæ cuſtos eſt cæteraꝶ uirtutũ. Collocauerat enĩ in tuto ſtatiõis portu ſublimia meritoꝶ ſuorũ
exercitia: & iò diuinitus illuſtrat᷑ un dũs: ad quẽ reſpicia: niſi ad humilẽ & ꝗetũ: actrementẽ ſermones meos!:
Fecirenĩ qd pmiſerat: & reſpexit humilitatẽ ancillæ ſuæ. uñ & beata iã ab oĩ ſæculo prædicat᷑. Iccirco & uoso
filiæ: ſi uere uirgines eẽ uultis:humilitatẽ ſectamini: & matrẽ dñi: quæ ſe ancillã uocat: cordis amore imitari ꝓ
curate: quæ didicit ab ipo ſpõſo: cui uos deuouiſtis humilitatẽ: quã uox exſe docuit. Vñ ait idẽ: diſcite a me qa
mitis ſũ & humilis corde. Nõ ergo btã dei genitrixa filio ſuodno nro didicit cælos fabricare: nõ angelos creare
nõ miracula deitatis ĩſignia opari. ſed tãtũ humiliari: cæteraq; uirtutũ documẽta ĩtra humilitatis cuſtodiam
aggregare. Vn cũ ea ſemp ſingulaꝶ uirtutũ pudicitia comes irremota maſit: qa oĩno pudor ĩdiuiduus uirgini
tati eẽ debet: ſine quo recte caſtitas uera uari nõ põt. Nũquid igit᷑ btã uirgo Maria ſine pudoris ſui cuſtode
ꝓceſſit! Et iõ ſi placet uobis chariſſimæ talis ac tãta uirgo: placeat & opus uirtutis: cuius uitaoĩum eſt diſcipli
na: cuius mores inſtituta ſũt eccleſiaꝶ: quæ præcellit cùctos: ſupeminet uniuerſis: ꝓpterea quæcũq; uirgo ſi⸗
bi ab ea optat præmiuũ: & ĩplorat auxiliũ: debet imitari exẽplũ. Rogo uos o uirgines: rogo & uiduæ imitamini
Paulã uiduã matrẽ:exemplar cõtinẽtiæ & caſtitatis. Imitamini Euſtochiũ:quã hẽtis uobiſcũ uirginẽ & formã
