obſcura ſũt: te quoq; ĩ illis falli poſſe credit᷑: Si manifeſta: illos ĩ eis falli potuiſſe nõ credit᷑. Huius igit rei p tua
charitate expoſitis cauſis: certũ me facias obſecrauerĩ. Legi etiã quædã ſcripta quæ tua dicerent᷑: ĩ epiſtolas apo
ſtoli Pauli: qᷓꝶ ad galathas cũ enodare uelles:uenit ĩ manus locus ille:quo apoſtolus Petrus a pnicioſa ſimula
tiõe reuocat.· Ibi patrociniũ mẽdacii ſuſceptũ eẽ: uel a te tali uiro: uel a quopiã: ſi alius illa ſcripſit: Fateor non
mediocriter: donec refellant᷑: doleo. ſi forte refelli pñt ea quæ me mouẽt. Mihi enĩi uidet exitioſiſſime credi:ali
quod in ſãctis libris hẽri mẽdaciũ:ideſt eos hoĩes per quos nobis illa ſcriptura mĩſtrata eſt: atq; cõſcripta aliqd
in libris ſuis fuiſſe mẽtitos. Alia ꝗppe quæſtio eſt: ſit ne aliqũ mẽtiri uiri boni. & alia quæſtio eſt: utrũ ſcriptorẽ
ſãctaꝶ ſcripturaꝶ mẽtiri oportuerit: imo uero nõ alia: ſed aulla eſt quæſtio. Admiſſo enĩ ſemel ĩ tãtũ auctori
tatis faſtigiũ officioſo aliquo mẽdacio:nulla illoꝶ libroꝶ particula remanebit: quæ nõ ut cuiq; uidebit᷑ uel ad
mores difficilis: uel ad fidẽ ĩcredibilis: eadẽ pnicioſiſſima regula ad mẽtiẽtis auctoris cõſiliũ officiũq; referat᷑.
Si enĩ mẽtiebat᷑ apoſtolus Paulus cũ apoſtolũ Petrũ obiurgãs diceret: ſi tu cũ ſis Iudæus: gẽtiliter& nõ Iudaice
uiuis:quẽadmodũ cogis gẽtes iudaizare& recte illi uidebat Petrus feciſſe: quẽ nõ recte feciſſe & dixit:& ſcripſit

utꝗᷓſi aĩos tumultuãtiũ deliniret. qd rũdebimus: cũ exurrexeri tpꝑuerſi hoĩes ꝓhibẽtes nuptias quos futuros ip
ſe pnũciauit: & dixerĩt totũ illud quod idẽ apoſtolus de mrimonioꝶ iure firmãdo locutus ẽꝓpter hoĩes ꝗ dile

ctione cõiugũ tumultuari poterãt:fuiſſe mẽtitũ: ſcilicet nõ qdhoc ſẽſerit: ſed ut illoꝶ placaret᷑ aduerſitas“ Nõ
enĩ opus eſt: multa cõomemorare. pnt enĩ uideri etiã de laudibus dei eẽ officioſa mẽdacia: ut apud hoĩ̃es pigrio
res dilectio eius ardeſcat: atq; ita nuſꝗᷓ certa erit in ſãctis lĩis caſtæ ueritatis auctoritas. Nõne attẽdimus eundẽ
apoſtolũ cũ ingenti cura ueritatis cõmẽdandæ dicere. Si aũt xps nõ reſurrexit: inanis eſt prædicatio nr̃a:ĩanis

eſt & fides ur̃a. Inuenimur aũt & falſi teſtes dei: qꝗa teſtimoniũ diximus aduerſus deũ qd ſuſcitauit Apᷣm:quẽ
nõ ſuſcitauit. Siqs huic diceret: qd in hoc mẽdacio phorreſcis: cũ id dixeris: qd etiã ſi falſũ ſit: ad laudẽ dei ma

xime ptinet Nõne huius deteſtatus inſaniã qbus poſſet uerbis & ſignificatiõibus in lucẽ penetralia ſui cordis
apiret clamãs: nõ minore aut fortaſſe etiã maiore ſcelere in deo laudari falſitatẽ ꝗᷓ ueritatẽ uituperari? Agẽdũ
eſt igit utad cognitionẽ diuinaꝶ ſcripturaꝶ talis hõ accedat: qui de ſcis libris tã ſcẽ & ueraciter exiſtimet: ut no
lit aliqᷓ eoꝶ parte delectari per officioſa mẽdacia: potiuſq; id qd nõ ĩtelligit trãſeat:ꝗ cor ſuũ præferat illi uerita
ti. Profecto enĩ cũ hoc dicit: credi ſibi expetit: & id agit: ut diuinaꝶ ſcripturaꝶ auctoritatibus nõ credamus. Et
ego qdẽ q̃libuſcũq; uiribus ꝗᷓs dñs ſuggerit: oĩa illa teſtimõia quæ adhibita ſũt aſtruẽdæ utilitati mẽdacii aliter

oportere ĩtelligi onderẽ: ut ubiq; eoꝶ firma ueritas doceret᷑. Quã eni teſtimonia mẽdacia eẽ nõ debẽt: tã nõ de

bẽt fauere mẽdacio. Sed hoc ĩtelligẽtiæ tuæ relĩquo. Admota enĩ lectiõi diligẽtiori cõſideratiõe: multo id fortaſ
ſe facilius uidebis ꝗᷓ ego. Ad hãc aũt cõſiderationẽ coget te pietas: ꝗᷓ cognoſcis fluctuare auctoritatẽ ſcripturaꝶ
diuinaꝶ: ut ĩ eis qd uult:qſq; credat: qd nõ uult:nõ credat: ſi ſemel fuerit pſuaſũ aliꝗᷓ illos uiros p quos nobis
hæc miſtrata ſũt in ſcripturis ſuis officioſe potuiſſe mẽtiri. niſi forte regulas ꝗſdã daturus es:qbus nouerimus
ubi oporteat mẽtiri: & ubi nõ oporteat. Quod ſi fieri põt:n ullo mõ me-ndacib
quæſo:nec me oneroſũ aut ĩpudentẽ iudices: per humanitatẽ ueraciſſimã dni nri. Nã ut nõ dicã nulla: certe

nõ magnaculpa meus error ueritati fauet: ſi recteĩ te ueritas põt fauere mẽdacio. Multa alia cũ ſi inceriſſimo

dioꝶ quieta læticia: & uere exercitatio liberalis. quanꝗᷓ ergo percupiã oĩno te noſſe:tñexiguũ qd/

us dubiiſq; rénibus id explices

ſx
ſen
teſt
ne!

it

corde tuo loqui cuperẽ: & dexp̃iano ſtudio cõferre: ſed huic deſiderio meo nulla epiſtola ſatis eſt. Vberius id
poſſũ per fratrẽ quẽ miſcẽdũ & alendũdulcibus atq; utilibus ſermocinationibus tuis miſiſſe me gaudeo: &
tñ quãtũ uellẽ nec ipſe qd eius pace dixerim: forſitã capit: ꝗᷓꝗᷓ in nihilo meilli prætuleri. Ego enim me fateor
tui capaciorẽ: ſed ipſũ uideo fieri pleniorẽ: quo me ſine dubitatiõe ancedit: & poſtea 5 redierit: qd dno adiuuã
te ꝓſperato fiat curſu: cũ eius pectoris abs te cumulati particeps fuero: nõ erit ĩpleturus qdĩ me adhucuacuũ

erit: atq; auidũ ſenſuũ tuoꝶ. Ita fiet: utego etiã tũcegẽtior ſim: ille copioſior. Sane idem frater aliqᷓ ſcripta nr̃a 4
fert ſecũ: ꝗbus legendis ſi dignationẽ adhibueris: etiã ſincerã fraternãq; ſeueritatẽ adhibeas quæſo. Nõ enĩ ali ſul
ter ĩtelligo quod ſcriptũ eſt. Emẽdabit meiuſtus in miſericordia:& arguet me. oleũ aut pctõris non ĩpinguet g
caput meũ: niſi qa magis amat obiurgator ſanans: ꝗ adulator ungẽs caput. Ego auũt difficillime bonus iudex ſee
lego qd ſcripſer: ſed aut timidior recto aut cupidior. Video etiã ĩterdũ uitia mea: ſed ea malo audirea meliori Bahr
bus:necũ me recte fortaſſe reprehendero: rurſus mihi blandiar: & meticuloſam mihi uidear in me potius ꝗᷓiu gennr
ſtä tuliſſe ſententiam. Ü—— –— — —,—
Eiuſdẽ ad eundẽ de reſcriptione libni uiroꝶ illuſtrum: & de eodẽ capitulo apoſtoli ad galathas: cuius inſcri/
bitur argumentum. liet
Ibꝶ uiroꝶ Illuſtriũ cõmẽdat: ſed ĩcõgrue putat epitaphiu appellari: cũ etiã uiuẽtiũ ĩſcribant᷑ opuſcu on
la. Monet quoq; Hieronymũ: ut expoſitionẽ ſuã in apoſtolũ ad galathas ĩgenua ſeueritate emẽdet: i
ne omittẽdo officioſa mẽdacia: ſcripturaꝶ obroget auctoritas. ſuã de ea reſnĩam apit:putãs ĩſtituta ler
legalia ſcut cõuerſis exgẽtibus pnitioſa: ſic natura iudæis fuiſſe pmiſſa duũmõ ĩillis nõ ponerẽt ſpẽ ſalutis.In H’M e
fine uero errores Origenis oſteſr⸗ catalogũ hæreticoꝶ rogat deſcribi. J 1ſ e⸗
(Bpiſtol⸗ Auguſtini ad Hieronymu. CV. 2 .
. . . .. .7 . . „ . Inms
= Omino dilectiſſimo & cultu ſinceriſſimo charitatis obſuãdo: atq; amplectẽdo ffi & Grebyre .
. ro Hieronymo Auguſtinus in dño ſalutẽ. Hẽo gram ꝙ ꝓ ſubſcripta ſaluatione mihi plenã epi⸗/
ſtolã reddidiſti: ſed breuiorẽmultũ: ꝗᷓ ex te uellẽ ſumere.tali uiro:a quo tpꝑa ꝗᷓtalibet occupet:nul e
lus ſermo plixus eſt. Quanꝗᷓ itaq; nos negocioꝶ alienoꝶ:eorũq; ſæcularniũ curis circũſtemur igezæz,. Nee
tibus: tũ epiſtolæ tuæ breuitati facile nõ ignoſcerẽ: niſi cogitarẽ ꝗᷓ paucioribus uerbis meis redderet᷑. Quare ag HM
gredere quæſo iſtã nobiſcũ lrariã collocutionẽ:nec multuad nos diſiũgẽdos liceat abſẽte corporali. qᷓ ſimus ti
ĩdño ſpũs unitate cõiũcti: etiã ſi ab ſtilo qeſcamus:& taceamus. Et libri ꝗqdẽ quos dehorreo drico elaboraſti: 8
pene totũ nobis te exhibẽt. Si enĩ ꝓpterea te nõ nouimus: qa faciẽ corpons tui nõ uidimus: hocmõ:nec ipſe te
noſti. nã tu quoq; nõ uides eã. Si aũt tibi nõ ob aliud notus es: niſi qꝗa noſti animũ tuũ:& nos eũ nõ mechoen, SS
ter nouimus in liis tuis: in ꝗbus bñdicimus dñm: ꝙ tibi & nobis oĩbuſq; ffibus:qui tua legut: te talẽ dedit. Li/ N
ber qdẽ tuus ĩter cætera nõ diu eſt: ꝙ uenit in manus nas: & quæ ſit eius ĩſcriptio:neſcimus adhuc. Nõ enim
hoc codex ipſeut aſſolet in limĩari pagina prætẽdebat: epitaphiũ tñ appellari dicebat fi: apud quẽ ĩuẽtus eſt: 2
qd ei nomẽ tibi placuiſſeut uideret᷑: crederemus: ſi eoꝶ tãtũ hoĩum: uel uitas: uel ſcripta legiſſemus: q iã defũ
cti eſſẽt. Cũ uero multoꝶ: & eo tpe:quo ſcribebat: & nũcuſ. q; uiuẽtiũibi cõmemorarent᷑ opuſcula: miramur

cur hũc ei titulũ: uel ĩpoſueris: uel ĩpoſuiſſe credaris. Tnutiliter a te coſcriptũ: eũdẽ libꝶ ſatis approbamus. In
expoſtitiõe quoq; epiſtolæ pauli apoſtoli ad galathas ĩuenimus aliqd: qd nos multũ moueat. Si enĩ ad ſcriptu
ras ſãctas admiſſa fuerint: uelut officioſa mẽdacia: qd in eis remanebit auctoritatis: Quæ tãdẽ de ſcripturis il
lis ſnĩa ꝓferet᷑:cuius põdere cõtẽtioſæ falſitatis ſubruat᷑ĩ probitas? Statim enĩ ut ꝓtuleris:ſi aliter ſapit: quicõ
tra nitit᷑: dicet: illud qd ꝓlatũ erit: honeſto aliquo officio ſcriptorẽ eẽ mẽtitũ. Vbieniĩ hoc nõ poterit:ſi poterit
in ea narratioe: quã exorſus apoſtolus ait. Quæ aut ſcribo uobis: ecce corã deo: qa nõ mẽtior: credi affirmariq;
mẽtitus: eo loco:ubi dixit de Petro & Bamaba:cũ uiderẽ ꝗa nò recte ĩgrediebant ad ueritatẽ euãgelii? Si enĩ re/
cteĩgrediebant᷑ illi:iſte mẽtitus eſt. Si aut ibi mẽtitus eſt:ubi ueꝶ dixit? An ibi ueꝶ dixiſſe uidebit᷑: ubi hoc dixe
rit: qd lector ſapit/ Cũ uero cõtra ſẽſũlectonis aliqd occurrerit: officioſe o mẽdacio deputabit Nõ enĩ deeſſe po
terũt cauſæ cur exiſtimet᷑: nõ ſolũ potuiſſe: ueꝶ etiã debuiſſe mẽtiri: ſi huic regulæ cõcedit᷑ locus. Nõ opus eſt
hãc cauſã multis uerbis agere: præſertiĩ apud te: cui ſapiẽter ꝓuidẽtidictũ ſatis ẽ. nequaꝗᷓ uero mihi arrogaueri
ut ĩgeniũ tuũ diuino dono aureũ:meis obolis ditare cõtendã. nec eſt qſ. quã magis te idoneus ꝗ opus illud emẽ
det:neq; enĩ a me docẽdus es: quõ ĩtelligat᷑: qd idẽ dicit: factus ſũ iudæis tanꝗᷓ iudæus: ut iudæos lucrifacerẽ: &
cætera quæ ibi dicunt᷑: cõpaſſiõe mibicordiæ nõ ſimulatiõe fallaciæ. Fit eni tanꝗᷓ ægrotus ꝗ miĩſtrat ægroto:nõ
cũ ſe febres hr̃e mẽtit᷑:ſed cũ aĩo cõdolẽs cogitat:quẽadmodũu ſibi pᷣuiri uellet:ſi ipᷣe ægrotaret:nã utiq; iudæus
erat:xpᷣianus aũt factus:nõ iudæoꝶ ſact̃a reliquerat: quæ cõueniẽter ille populus:& legitimo tpe quo oporte/
bat:accepat.Iõq; ſuſceperatea celebrãda:cũ iã chriſti eſſet apoſtolus: ut doceret nõ eẽ pnitioſa iis:q ea uellẽt ſi
cut a parẽtibus per legẽ accepant cuſtodire:etiã cũ in Ap̃o credidiſſẽt: nõ tñ ĩ eis etiã cõſtituerẽt ſi pẽ ſalutis:qm̃
per dnm lIeſũ ſalus ipſa: uæ ipſis ſacris ſignificabat᷑: aduenerat. Iõq; gẽtilibus ꝙ ĩſuetos a fide reuocarẽt onere
graui & nõ neceſſario nullo mõ ĩponẽda eẽ cẽſebat. Quapropter nõ iõ Petrũ emẽdauit:ꝙ; pr̃nas traditiões:obſ
uaret:qd ſi facere uellet:nec mẽdaciter: nec ĩcõgrue faceret.ꝗᷓuis enĩ iã ſupflua: tñ ſolita nõ nocerẽt. Sed qm gẽ/
tes cogebat iudaizare:qd nullo mõ poſſet:niſi ea ſic ageret:tanꝗᷓ adhuc etiã po ſt dni aduẽtũ neceſſaria ſaluti

forent: quod uehementer per apoſtolatũ Pauli ueritas diſſuaſit. Necapoſtolus Petrus hoc ignorabat: ſed id
faciebat:

õ

leiut
ude
ne lun
10 n;
tcni
onpnni
Neniil
iingte
hnus iude
kamelon
oigzi

insinlai

ntoplln
teematt
i n 141
ſluuh

wicpi⸗
mponn
mnß
ung
äſim
lbondt
nerſſſe
i
decitli
Venin
s ell
i gefü
iramur
mus
Alcipn
fnul
irgnic

ſpornt

muig
ienite
toedie
leſene
opn 4
npi
Auleni
lwnit
oton⸗
en
0 onn
allil
lutoln
rironet⸗
osth
gis
aliun
1ſcd 4
oehat

faciebat:timens eos qui excircunciſione erant. Ita & ipſe uere correctus eſt. Et Paulus uera narrauit: ne ſancta

ſcriptura: quæ ad fidẽ poſteris edita eſt: admiſſa auctoritate mendacii tota dubia nutet: & fluctuet. Nõeni po

teſt: autoportet lris explicari: ꝗta & ꝗᷓ inexplicabilia mala cõſequant᷑: ſi hoccõceſſerimus. Poſſet aut opportu
ne: minuſq; piculoſe demõſtrari: ſi corã ĩter nos colloqueremur. Hoc ergo iudæoꝶ* Paulus dimiſerat: qdma/

luũ hẽbãt. Et in primis illud: qd ignorãtes dei iuſticiã: & ſuã iuſticiã uolentes cõſtituere:iuſticiæ dei:nõ ſũt ſub

iecti. Deinde ꝙ poſt paſſionẽ & reſurrectionẽ Xpi: dato ac manifeſtato ſacro gratiæ ſᷣm ordinẽ Melchiſedech
adhuc putabãt uetera ſacta: nõ excõſuetudie ſolẽnitatis: ſed ex neceſſitate ſalutis eẽ celebrãda: quæ ti ſi nunqꝗᷓ

fuiſſent neceſſaria: ifructuoſe atq; inaniter pro eis Machabæi martyres fierent. Poſtremo illud qd prædicato
res græ xpᷣianos: Iludæi tanꝗᷓ hoſtes legis pſequebant᷑: hos atq; huiuſmodi errores & uitia dicit ſe danare: & ut
ſtercora arbitratũ: ut xpᷣm lucrifaceret: non obpᷣuatiòes legis: ſi more patrio celebrarent᷑: ſicut & ab ipſo celebra
ta ſũt: ſine ulla ſalutis neceſſitate. nõ ſicut iudæi celebrãdas putabat: aut fallaci ſimulatiõe: qd in Petro rephẽ
derat. Nã ſi ꝓpterea illa ſacr̃a celebrauit: qa ſimulauit ſe iudæũ: ut illos lucrifaceret: cur etiã non ſacrificauit cũ
gentibus: qa & iis: qui ſine lege erãt: tanꝗᷓ ſine lege factus eſt: ut eos quoq; lucrifaceret: niſi ꝗa & illud fecit: ut
natura iudæus: & hoc totũ dixit: nõ ut fallaciter ſe fingeret eẽ qd nõ erat: ſed ut miſericorditer eis ita ſubueniẽ
dũ eẽ ſẽtiret: ac ſe ipſe in eodẽ errore laboraret: nõ ſcilicet mẽtientis aſtutia: ſed cõpatiẽtis affectu: Sed eoipſo lo

co generaliter ĩtulit: factus ſũ ĩfirmis ĩfirmus: ut ĩfirmos lucrifacerẽ. ut ſequẽs cõcluſio:oĩbus oĩa factus ſũ:ut

oẽs lucrifacerẽ: ad hæc referẽda ĩtelligat᷑ ut cuiuſq; ĩfirmitatẽ tanꝗᷓ in ſeipſo miſeratus appareat. Nõ enĩ & cũ

diceret: qs ĩfirmat᷑: & ego no ĩfirmor: ĩfirmitatẽ alterius ſimulaſſe potius ꝗᷓ cõdoluiſſe uole bat ĩtelligi. Quare
arripe obſecro te ĩgenuã & uere xp̃ianã cũ charitate ſeueritatẽ ad illud opus corrigẽdũ atq; emẽdãdum: &

ο Wαν ut dicit cane. Incõ parabiliter enĩ pulchrior ẽ ueritas xpᷣianoꝶ: ꝗᷓ Helena græcoꝶ. Pro iſta enĩ fortius

—

nr̃i martyres aduerſus hac Sodomã:ꝗ pro illa Heroes aduerſus Troiã dimicauerũt. Neq; ego hociõ dico: ut

oculos cordis recipias: quos abſit: ut amiſeris: ſed ut aduertas: quos cũ hẽas ſanos & uigiles: neſcio ꝗᷓ diſſimula
tione auertiſti: ut nõ ĩtenderes: quæ cõſequant aduerſa:ſi ſemel creditũ fuerit poſſe honeſte atq; pie accipi: ſcri

ptorẽ diuinoꝶ libroꝶ in aliꝗᷓ ſui parte mẽtiri. Scripſerã iã hinc aliquãdo ad te epiſtolã: quæ nõ perlata eſt
ꝗa necs prexit: cui pferẽdã tradidera. ex qua illud mihi ſuggeſtũ eſt: cũ iſtã dictarẽ: qd in hac quoq; præter/

mittere nõ debui: ut ſi alia eſt ſnĩa tua: eadẽq; melior: timori meo libẽterignoſcas. Si enĩ aliter ſẽtis: uerũq; tu

ſentis: nã niſi ueꝶ ſit: melius eẽ nõ põt: ut no dicã nulla certe nõ magna culpa: meus error ueritati fauet: ſi re/

cte in quoꝗᷓ ueritas põt fauere mẽdacio. De Origene aũt qd reſcribere dignatus es: iã ſciebã: nõ tm in eccleſiaſti

cis lr̃is: ſed in oĩbus recta & uera quæ ĩuenerimus approbare atq; laudare. falſa uero & praua ĩprobare atq; re-
prehẽdere. Sed illud de prudẽtia doctriaq; tua deſideraba: & adhuc deſidero: ut nota nobis facias ea ipſa eius

errata: ꝗbus a fide ueritatis ille uir tãtus receſſiſſe cognoſcit᷑. In libro etiã quo cũctos quoꝶ meminiſſe potuiſti
ſcriptores eccleſiaſticos & eoꝶ ſcripta cõmemoraſti: cõmodius fieret: ut arbitror: ſi noĩatis eis quos hæreſiar-

chas eẽ noſti: q ne ipos qdẽ prætermittere uolueris: ſubiũgeres etiã in ꝗbus cauẽdi eſſẽt. ꝗᷓᷓ nonullos etiã præ

termiſeris: qd ſcire cuperẽ: quo cõſilio factũ ſit. Aut ſi illuduolumẽ forte onerare noluiſti: ut cõmemoratis hæ
reticis nõadderes: in ꝗbus eos catholica dãnarit auctoritas: quæſo ne graue ſit lĩario labori tuo: quo nõ medio

criter per dñi nri gratiã in latinã linguã ſãctoꝶ ſtudia & accẽdiſti & adiuuiſti: id qd ibi perhumilitatẽ meã fra

terna charitas ĩdicit: ut ſi occupatiões tuæ ſinunt oĩum hæreticoꝶ diuerſa dogmata: qui rectitudinẽ fidei xpia

næuſq; ad hoc tẽpus uel ĩpudẽtia uel ptinacia deprauare conati ſut: uno libello breuiter digeſta edas in noti⸗
tiã eoꝶ. qbus aut nõ uacat ꝓpter negocia: aut nõ ualẽt ppter alienã liguã tã multa legere atq; cognoſcere. D 4
te rogatẽ: niſi hoc ſoloret eẽ indiciũ minus de charitate pᷣſumẽtis. Nuc ĩterea fratrẽ nrm ĩ Xpo Paulũ multũ cõ
Mẽdo benignitati tuæ: cuius ĩ nr̃is regiõibus exiſtimatioòi bonũ corã deo teſtimoniũ phibemus. Argumentũ.

Dduas pores epiſtolas reſcripta poſtulat: mirat᷑ ꝙ noua eius editio libri Iob ex hebræo a ueteri m. Ixx.
iĩterp̃tes diſſonaret: hortat᷑ ut potius uterẽ editionẽ græcã ſᷣm. xx. latinæ ueritati reddat ꝓpter illoꝶ au/
Qcoritatem etiã ab apoſtolis approbata: ꝗᷓ nouã texat ex hebræo: quã eccleſia haud facile ſit receptura.
¶ Beati Auguſtini epᷣi ad beatũ Hieronymũ pᷣſbyterũ ad reſcribẽdu pror uocãtis & ad interpᷣtationẽ ſcripturaꝶ
exgræco m. Ixx. interpᷣtes exhortãtis. Epiſtola. CVI. —
N Omino uenerabili & deſiderabili ſãcto fri & cõpreſbytero Hieronymo Auguſtinus in dno ſalu/
tẽ. Ex quo cœpi ad te ſcribere: aut tua ſcripta deſiderare: nunꝗᷓ mihi occurrit occaſio: qᷓ ut per dei
ſeruũ ac miſtꝶ fideliſſimũ mihiq; pchariſſimuũ mea tibi afferrer epiſtola: ꝗlis filius nr̃ Cypria⸗
nus diaconus. Per hũccerte ita ſpo lras tuas: ut certius ĩ hocreꝶ genere qcꝗᷓ ſpare nõ poſſim. Nã
iũ in petẽdis reſcriptis memorato filio nro deerit: nec gra in ꝓmerẽcdis: nec diligẽtia in cu ſtodiẽdis:nec
alacritas in pferẽdis: nec fides in reddẽdis: tãtũ ſi aliquo mõ merear. Adiuuet dns: & adſit cordi tuo & deſiderio

meo: ut: ut frnã uolũtatẽ nulla maior uoluũtas ĩpediat. Quia ergo duas iã epiſtolas miſi: nullã aut tuã poſtea

recepi: eaſdẽ ipſas rurſũ mittere uolui: credẽs eas nõ pueniſſe. Quæ ſi & puenerũt: ac fortaſſe tuæ potius ad me
minime puenire potueruũt: ea ipſa ſcripta quæ iã miſiſti: iteꝶ mitte: ſi forte reſeruata ſũt. Sin minus rurſus di

cta qd lega: dũ tn his rndere ne graueris: qd iãdiu eſt ut expecto: pmas etiã ꝗᷓsad teadhuc pᷣſbyter lĩas præpara
uerã mittẽdas ꝑ quẽdã fiem nim ꝓfutuꝶ: qui poſtea nobis collega factus iã ex hac uita migrauit: nec eas tũc

x uiii,. clxii.

ipᷣe pferre potuit: qa cõtinuo duũ pficiſci diſpoſuit: ẽatus ſarcina detẽtus:ac deĩde 1 breui defũctus e:etia nuc
mittere uolui: ut ſcias in tua colloqaꝗᷓ oli inardeſcã:quã uĩ patiar: ꝙa me tã loge abſüut ſẽſus corporis tui: ꝑ
quos adire poſſit ad aĩlum tuũ aĩus meus miff dulciſſime & in dñi mẽbris honorãde. In hac⸗ ut epiſtola hoc
addo: qd poſtea didicimus ex hebræo lIoba te interp̃tatũ: cũ iã quãdã hẽremus interpᷣtationẽ tuã eiuſdẽ ꝓphe

tæ ex græco eloqo uerſã in latinũ:ubi tũ aſteriſcis nolaſti:quæ in hebræo ſũt:& in græco deſũt. obelis aut quæ
in græco ĩueniunt᷑ & in hebræo nõ ſũt tã mirabili diligẽtia: ut ꝗbuſdã in locis ad uerba ſingulas ſtellas ſignifi/

cãtes uideamus eadẽ uerba eẽ in hebræo: in Græco aũt nõ eẽ. Porro in hac poſteriore ĩterpᷣtatione: quæ uerſa

ͤ ex Hebræo:nõ eadẽ uerboꝶ fides occurrit:nec paꝶ turbat cogitãtẽ: uel cur inilla prima tãta diligentia figant
aſteriſci:ut minimas etiã particulas or̃onis indicẽt deeſſe codicibus græcis quæ ſũt in hebræis: uel cur in hac al

£ι

tera quæ ex hebræis eſt: negligẽtius hoc curatũ ſit: ut nõ exdẽ particulæ locis ſuis ĩuenirent᷑ :ꝛaliqd inde exẽpli
gratia uolui ponere. Sed mihi ad horã codex defuit: qui ex hebræo eſt. Verũtũ ꝗa præuales ĩgenio:nõ ſolũ ꝗd

dixerim: ueꝶ etiã qd dicere uoluerim: ſatis ut opinorĩtelligis: ut cauſa reddita qd mouet:ediſſeras. Ego ſane te

mallẽ græcas potius canõicas nobis ĩterpᷣtari ſcripturas:quæ. xx.ĩterpᷣtũ auctoritate phibent᷑ Perduꝶ enĩ erit

ſi tua ĩterpᷣtatio per multas eccleſias frequẽtius cœperit lectitari: qd a græcis eccleſiis latinæ eccleſiæ diſſona/

bũt: maxiĩe qa facile cõtradictor cõuincit᷑: græco ꝓlato libro: ideſt linguæ notiſſimæ. Quiſqs aũt in eo: qd ex he

bræo trãſlatũ eſt: aliquo inſolito pmotus fuerit:& falſi crimẽ intẽderit: uixaut nunꝗᷓ ad hebræa teſtimonia p

uenit᷑:ꝗbus defẽdat᷑ obiectũ. Quod ſi etiã puẽtũ fuerit:tot latinas & græcas auctoritates dãnari: qꝗs ferat?: Huc
accedit: ꝗa etiã còſulti hebræi pnt aliqd rälere ut tu ſolus neceſſarius uidearis: ꝗ etiã ipos poſſis cõuincere.ſed
tũ ꝗ iudicet: miꝶ ſi potueris ſĩuenire. Nã ꝗdã fraternr eps cũ lectitare cõſtituiſſet ĩ eccleſia: cui præeſt: interpᷣ/
tationẽ tuã: mouit qddã lõge aliter abs te poſitũ apud Ionã ꝓphetã: ꝗᷓ erat oĩum ſenſibus memoriæq; ĩuetera

tuũ:& tot ætatũ ſucceſſionibus decãtatũ. Factus eſt aũt tãtus tumultus in plæbe:maxime græcis argu ẽtibus &

inclamãtibus calũniã falſitatis: ut cogeret᷑ ep ciuitatis iudæoꝶ teſtimoniũ flagitare. Vtrũ aũt illi ĩperitia an
malitia: hoc eſſe in hebræis codicibus ruderunt: qd& græci & latini hẽbãt: atq; Gecbant. Quid plura:coactus
eſt hõ uelut mẽdoſitatẽ corrigere uolẽs poſt magnũ periculũ nõ remanere ſine plæbe. uñ etiã nobis uidet ali/
qũ te quoq; ĩ nõnullis falli potuiſſe: & uide hoc ꝗle ſit in eis litteris: quæ nõ poſſũt collatis uſitataꝶ lĩguaꝶ: te
ſtimoniis emẽdari. Proinde nõ paruas deo gĩas agimus de ope tuo: ꝙ euãgeliũ ex græco ĩterpᷣtatus es: qa pene
ĩoĩbus nulla offẽſio eſt: cũſcripturã græcã cõtulerimus. Vnde ſi qſꝗ ueteni falſitati cõtẽtioſus fauerit: ꝓlatis
collatiſq; codicibus: uel docet᷑ facillime uel refellit᷑. Etſi quædã ranſſſima merito mouẽt ꝗs tã durus ẽ: q labori
tã utili nõ facile ignoſcat: cui uicẽ laudis referre nõ ſufficit? Quid tibi aũt uideat᷑: curin multis aliter ſe hẽat he
bræoꝶ codicũ auctoritas: aliter græcoꝶ: quæ dicit᷑. xx. uellẽ dignareris aperire. Neq; enĩ paruũ põdus habetil
la:quæ ſic meruitdiffamari. Et qa uſos apoſtolos:nõ ſolũ res ipſa indicat: ſed etia te atteſtatũ eſſe memini:ac
p hoc plurimũ ꝓfueris: ſi eã ſcripturã græcã: quã. xx. opati ſũt: latinæ ueritati reddideris. quæ ĩ diuerſis codici
bus ita uaria ẽ: ut tolerari uix poſſit: & ita ſuſpecta: ne ĩ græco aliud ĩueniat᷑: ut inde aliqd pferre: aut ꝓbaredu
biter᷑. Breuẽ putabã futurã hãc epiſtolã: ſed neſcio quò ita mihi dulce factũ eſtĩ ea ꝓgredi ac ſi tecũ loquerer.

Vccenſet Hieronymus tribus epiſtolis ſub titulo quæſtionũ ſua opuſcula eẽ reprehẽſa: & ad ſingu-
la quæq; rũdet. Libꝶ de eccleſiaſticis ſcriptoribus nõ epitaphiũ ut ille opinabat᷑: ſed de illuſtribus ui/
iis aſſerit prænotatũ. Suã expoſitionẽ epiſtolæ de reprehẽſiõe Petri in epiſtola ad galathas: & aucton
tate ueteꝶ & ex apoſtolicis actibus cõfirmat. Cõtra uero Auguſtini ſnĩam ĩter eos qui ex gẽtibus uel ex circũci
ſiõe crediderãt ĩprobat: dicẽs illã chæriti & Ebionis hæreſi couenire. In fine uero ſuã ĩterpᷣtationem ex hebræo
tanꝗᷓ eccleſiæ fructuoſã tuet᷑ obiecta refellẽs.

((Beat Picronymiadauguſtinüiadtres priores miliuade ttulo uiroeilluſt-iü: de expoliueepiſtolæad gaa

thas: & de ſua ex hebræo ſcripturaꝶ traductione. C Epiſtola. CVII.
Omino uere ſcõ & btĩſſimo papæ Auguſtio Hieronymus ſalutẽ ĩ xpᷣo. Tres ſimul epiſtolas ĩmo
breues libellos ꝑ diaconũ cyprianũ tuæ dignatiõis accepi: diuerſas ut tu noĩas ꝗᷓſtiões: ut ego ſẽtio
ꝛ rephẽſiões meoꝶ opuſculoꝶ cõtinẽtes. ad ꝗᷓs ſi ridere uoluero:libri magnitudie opus erit. tñ co⸗
nabor ꝗᷓtũ facere poſſũ:modũ noõ egredi epiſtolæ lõgioris: & feſtinãti frfi morã nõ facere. qa añ triduũ ꝗᷓ ꝓfectus
erat: a me epiſtolas flagitauit: ut pene ĩ pcictu hæc q́liacũq; ſuũt efficerecõpellar: & tumultuario rũdere ᷣmone:
nõ maturitate ſcribẽtis: ſed dictatis temeritate. plærũq; nõ ĩ doctrinã: ſed ĩ caſũ uertit᷑: ut fortiſſimos quoq;
milites ſubita bella cõturbãt: & an cogunt᷑ fugere:ꝗᷓ Pont armacorripe. Cæteꝶ nr̃a armatura xp̃s ẽ: & apoſto
li Pauli ĩſtitutio:ꝗ ſcribit ad epheſios. Aſſũite arma dei: ut poſſitis reſiſtere ĩ die malo.& rurſu:State ſuccictilũ
bos ur̃os ĩ ueritate:& ĩduti lorica iuſticiæ: & calciati pedes ĩ pparationẽ euãgelii pacis. ſup oĩa accipiẽtes ſcutü
fidei:ĩ quo poſſitis uniuerſa tela maligni ignita extiguere: & galeã ſalutis aſſũite. & gladiũ ſpũs: qd ẽ uerbũ dei.
His quõdaã telis rex Dauid armatus ꝓcedebat ad phiũ. & qnq; lapides de torrẽte accipiẽs leuigatos: nihil aſpita
tis & ſordiũ ĩter huius ſæculi turbines ĩ ſẽſibus ſuis eẽ mõſtrabat:bibẽs de torrẽte ĩ uia.& iccirco exaltatus caput
ſuperbiſſimu Goliã ſuo potiſſimũ mucrone trũcauit. pcutiẽs ĩ froõte blaſfemũ: & ĩ ea parte corporis uulnerãs:
in ꝗᷓ & plumptor ſacerdotii Ozias lepra pcutit᷑: & ſanctus gloriat᷑ in dño dicẽs: ſignatuẽ ſup nos lumẽ unleus
tui dne:

Sed obſecro te px dũm: nete pigeat ad oĩa reſpõdere: & pᷣſtare mihi quãtũ potueris:pᷣſẽtiã tuã. ¶ Krgumẽtũ.

uil
ach
tibus
ſed r̃
ſalpe
ſcait
zmus
gbus
ias
nosen
noerr
jidek⸗
ntechi
ſtieni
iutn
Phüi
Proh
busip
berot
Reſion
iuſon
erpſo
ideo
uirie
onken
oD
guoe
cerp
Uu:
ene
ſion
utlt
mee
ſeſus
ſale
Ile⸗
w
g⸗
inr
t

be

— — — — — — .---——

ieini
mnunin
ltol 1 .
lli
Vaitg
lu
ueuet
aßen
trinhwel
nde diil

nö Cligt

polner
ugenient
Ediſon,
gdeiſe

ſtinoni

lent⸗ Ne

incerſd
Nhnnß
hinern
enbus
penun
crcus
cetii
lonne
anher⸗
ei ns
iaglle
tleberte
lushoel
mennmn
eſoi
bart
ibaer⸗
ſnn
nbusu/
Kuckon
A acii
hebrro

tulg

lvine
ttie⸗
tefmone
nosglo
Ara
ſuntii
s lun

„

. abi .

tui dũe. Dicamus & nos: paratũ cor meũ deus: paratũ cor meũ cãtabo & pſallã ĩ gloria mea. Exurge pſalteriũ
& cithara:exurgã diluculo: uti nobis poſſit ĩpleri.Aꝑros tuũ:& ego ĩ plebo illud: & dñs dabit uerbũ euãgelizã

tibus uirtute multa. Te quoq; ipſũ orare nõ dubito: ut ĩternos còtẽdẽtes ueritas ſupet. Nõ enĩ tuã qris gloriã

ſed xpi. cũq; tu uiceris: & ego uicã: ſi meũ errorẽ ĩtellexero. & ecõuerſo me uĩcẽte tu ſupas:qa nõ filii parẽtibus
ſed parẽtes liberis theſaurizãt. Et ĩ paralipomenõ libro legimus: filii iſrael ad pugnãdũ ꝓceſſerit mẽte paci
fica: ĩter ipos quoq; gladios & effuſiões ſãguĩs & cadauera ꝓſtratoꝶ: nõ ſuã ſed pacis uictoriã cogitãtes. Rnde
amus igit᷑ ad oĩa: ac multiplices qõnes breui ſi deus iuſſerit ſmone ſoluamus. Prætermitto ſalutatiõis officia:
ꝗqbus meũ demulces caput. Taceo de bladitiis: ꝗbus rephẽſionẽ mei niteris cõſolari. Ad ipſas cauſas ueniam:
Dicis accepiſſe te librũ meũ a quodã fratre: q titulũ nõ haberet:ĩ quo ſcriptores eccleſiaſticos tã græcos ꝗᷓ lati
nos enumerauerĩi. Cũq; ab eo ꝗreres: ut tuis uerbis utar: cur limĩaris pagina nõ eſſet ĩſcripta:uel quo cẽſeretur
noĩe: rũdiſſe appellari epitaphiũ: & argumentaris ꝙ recte uocaret᷑: ſi eoꝶ tmuel uitas uel ſcripta ibi legiſſes: ꝗ
iã defũcti eẽnt. Cũ uero multoꝶ ĩ eo tꝑe quo ſcribebat᷑: & nũc uſq; uiuẽtiũ:ibi cõmemorarent᷑ opuſcula: mira
ri tedicis: cur ei hunc titulũ ĩpoſueri. Puto ĩtelligere prudẽtiã tuã:ꝙ ex ope ipᷣo titulũ potueris ĩtelligere. Legi
ſti enĩ & græcos: & latinos q uitas uiroꝶ illuſtriũ deſcripſerũt:q d' nunꝗᷓ epitaphiũ huic opi ĩſcripſerint:ſe ed de
illuſtribus uiris: uerbi gr̃a ducibus: philoſophis: oratoribus: hiſtoricis: poetis: epicis: tragicis: comicis. Epita/
phiũ autẽ pprie ſcribit᷑ mortuoꝶ. Quod qdẽ ĩ dormitiõe ſcẽ memoriæ Nepotiani pᷣſpyteri olĩ feciſſe me noui
Ergo hic liber de illuſtribus uiris uel ꝓprie de ſcriptoribus eccleſiaſticis appellãdus e:licet a plæriſq; emẽdatori
bus ĩperitis de auctoribus dicat᷑ ĩſcriptus. Secũdo loco ꝗᷓris dixeri ĩ comẽtariis epiſtolæ ad galathas paulũ id ĩ
etro nõ potuiſſe rephẽdere: qc ipſe fecerat: nec ĩ alio arguere ſimulationẽ: cuius ipᷣe tenebar᷑ reus. & aſſeris repᷣ
hẽſionẽ apoſtolicã nõ fuiſſe diſpẽſatoriã ſed uerã: & menõ debere docere mẽdaciũ: ſed uniuerſa ꝗᷓ ſcripta ſũt
ita ſonare: ut ſcripta ſint. Ad qᷓ pmũ rĩdeo debuiſſe prudentiã p̃fatiũculæ cõmẽtarioꝶ meoꝶ memſiſſe dicẽtis
expſona mea. Quid igit᷑ ego ſtultus aut temerarius: q pollicear qd ille nõ potuit? mime. qn potius in eo mihi
uideor cautior: atq; timidior: ꝙ ĩbecillitatẽ uiriũ meaꝶ ſentiẽs: Origẽis cõmẽtarios ſũ ſecutus. Scriꝑ ſit enĩ ille
uir ĩ epiſtola Pauli ad galathas ꝗnq; proprie uolumĩa:& decimũ ſtromatũ ſuoꝶ libroꝶ comatico ſuꝑ expleti
onẽ eius mone cõpleuit. Tractatus quoq; uarios & excerpta ꝗᷓ uel ſola poſſent ſufficere cõpoſi uit. Prætermit/
to Didymũ uidẽtẽ meũ & Apolliĩatẽ laodicenũ de eccleſianup egreſſũ: & Alexãdrũ ueterẽ hæreticũ. Euſebiũ
quoq; emiſenũ & Theodoꝶ heracleotẽ: q & ipſi nõnullos ſup hacre cõmẽtarios reliꝗrũt. Eꝗbus ſi pauca de/

cerperẽ fieret aliq qd nõ penitus cõtẽneret᷑.ltaq; ut ſim pliciter fatear:legi hæcoĩa: & ĩ mẽte mea plurĩa coacer

uãs:accito notario: uel mea uel aliẽ̃a dictaui: necordis nec uerboꝶ ĩ terdũ: nec ſẽſuũ memor. Iã dñi miſicordiæ
ẽ:ne ꝑ ĩperitiã noſtrã ab aliis bdicta diſpareãt: & nõ placeãt ĩter extraneos:ꝗᷓ placẽt ĩter ſuos. Siqd igit rephẽ
ſionedignũ putaueras ĩ explanatiõe nra: eruditiõis tuæ fuerat ꝗᷓrere: ut ea quæ ſcripſimus haberẽtur ĩ græcis
ut ſi illi nõ dixiſſẽt: tũcmeã pprie ſẽtẽtiã cõdẽnares: pᷣſerti cũ libere p̃fatiõe cõfeſſus ſim Origenis cõmẽtarios
me eẽ ſecutũ: & uel mea uel aliena dictaſſe. Et ĩ fine eiuſdẽ capituli: qd rephẽdis ſcripſerĩi. Sicui nõ placet iſte
ſeſus: quo nec Petrus peccaſſe: nec Paulus ꝓcaciter oñdit᷑ arguiſſe maiorẽ: debet exponere: ꝗᷓ cõſequẽtia Paulus
T altero rephẽdat:qd ipſe cõmiſit.Ex quo oñdi menõ definite id defẽdere: qd ĩ græcis legerã: ſed ea expᷣſſiſſe
ꝗ legerã: ut lectoris arbitrio derelĩquerẽ: utrũ pbãdaeẽntan ĩprobanda. Iu igit᷑ ne qd ego petierã: nõ faceres
nouũ argumẽtũ reppiſti: ut aſſeres gẽtiles:ꝗ ĩ xpᷣm credidiſſẽt: legis onere liberos. eos aũt qex iudæis crederẽt
legi eẽ ſubictos: ut ꝑ utrorũq; pſonã: & Paulus recte rephẽderet eos: ꝗ legẽ ſuarẽt:q̃ſi doctor gẽtiũ. Et Petrus
iure rephẽderet᷑ qprĩceps circũciſiõis: id ĩpauerit gẽtibus qd ſoli ꝗ ex iudæis erãt debuerũt obᷣuare. Hoc ſi pla

cet. ĩmo qa placet: ut ꝗcũq; cred ũt ex iudæis: debitores ſint legis faciẽdæ: tu & ut eps ĩ toto orbe notiſſimus:de

bes hãc ꝓpmulgare ſẽtẽtiã: & ĩ aſſẽſũ tuũ oẽs coepos tradere. Ego ĩ paruo tuguriũculo: c monachis.i. cũ cõpec/
catoribus meis de magnis ſtatuere nõ audeo: niſi hoc ĩgenue cõfiteri:me maioꝶ ſcripta legere: & in cõmẽtariis
Fm oĩum cõſi/ uetudinẽ uarias ponere explanatiões ut emultis ſeꝗᷓ̃tur unuſqſq;: qd uelit. Quod qdẽ te puto ĩ
ſæculari latura: & ĩ diuĩs libris legiſſe & phaſſe. Hãc autẽ expoſi itionẽ quã pᷣmus Origenes ĩ decĩo Stromatũ
libro:ubi epiſtolã Pauli ad galathas ĩ terpᷣtat᷑: & cæteri deĩceps ĩterpᷣtes ſũt ſecuti:illa uel maxĩe cauſa ſubĩtro/
ducũt: ut Porphyrio rũdeãt blaſfemãti:ꝗ Pauli arguit ꝓcacitatẽ: ꝙ prĩcipẽ apoſtoloꝶ Petꝶ auſus ẽ rephẽdere:
& arguere ĩ faciẽ:ac rõne cõſtrĩgere:qꝙ; male fecerit.i.ĩ eo errore fuerit:ĩ quo fuit ipᷣe:q aliũ arguitdelĩquẽtem.
Quid dicã de Ioãne:q duduiĩ põtificali gradu cõſtãtinopolitanã rexit eccleſiã: & ꝓprie ſuꝑ hoc capitulo latiſſi
mũ exarauit libꝶ:ĩ quo Origẽis & ueteꝶ ſentẽtiã ẽ ſecutus. Si igit᷑ me rephẽdis errãtẽ: patere me ꝗᷓſo errare cũ
talibus: & cũ erroris mei multos ſocios habere pſpexeris: tu ueritatis tuæ ſaltẽ unũ ad ſtipulatorẽ ꝓferre debe
bis. Hoc de explanatiõe unius capituli epiſtolæ ad galathas. Sed ne uidear aduerſus rõnẽ tuã niti teſtiũ nume
ro & occaſiõe uiroꝶ illuſtriũ ſubterfugere ueritatẽ: nec manũ audere cõſerere: breuiter de ſcripturis exẽpla ꝓpo
nã:ĩ actibus apoſtoloꝶ uox facta ẽ ad petrũ dicẽs: ſurge petre occide:& mãduca.i.oĩa aĩalia qᷓ̃drupedũ & pẽ/
tiũterræ: & uolatilium cæli. Quo dicto oſtẽdit᷑ nullũ hoĩem ſecũdu naturã eẽ pollutum: ſed equaliteroẽs ad
chriſti euãgeliũ ꝓuocari. Ad qd petrus rũdit abſit. Quia nunꝗᷓ mãducaui cõmune & ĩmũdũ. Et uox ad eum
de cælo facta ẽ dicens: quæ deus mudauit: tu ne cõmune dixeris. Iuit itaq; cæſareã:& ĩ greſſus ad Corneliũ ape
nẽs os ſuũdixit ĩ ueritate cõperi:qa nõ ẽ ꝑſoaꝶ acceptor deus: ſed ĩ oĩ gẽte ꝗ timet eũ: & opat᷑ iuſticiã: acceptus

illi. Deniq; cecidit ſpũs ſcũs ſuꝑ eos & obſtupuerũt excircũciſiõe fideles ꝗ uenerãt cũ Petro:ꝙ; & ĩ natiões gra
ſpus ſãcti fuiſſet effuſa. Tũc rñdit Petrus:nũqd aquã qs phibere põt: ut nõ baptizẽtur hi ꝗ ſpuũm ſcũm accepe
rũt: ſicut & nos? Et iuſſit eos baptizari ĩ noĩe ieſu xpᷣi. Audierũt autẽ apoſtoli & fres ꝗ erãt ĩ iudæa: ꝗa & gẽtes
acceperũt uerbũ dei. Cuũautẽ aſcẽdiſſet Petrus Hieroſolymã:diſceptabãt aduerſũ illu: ꝗ erãt ex circũciſiõe dicẽ
tes: quare ĩtroiſti ad uiros pputiũ hũtes & mãducaſti cũ illis? Quibus oĩ rõne expoſita:nouiſſime orationẽ ſu
am hoc ſ mone cõcluſit:ſi ergo eãdẽ gratiã dedit illis deus:ſicut & nobis ꝗ credidimus ĩ dũm leſu xpᷣm: ego ꝗs
erã: ꝗ poſſẽ phibere deũ His auditis tacuerũt: & glorificauerũt deũ dicẽtes. Ergo & gẽtibus pœ nitẽtiã deus ad
uitã dedit. Rurſũ cũ multo poſt tẽpore Paulus & Barnabas ueniſſent Antiochiã: & cõ regata eccleſia retu/
liſſent. quãta feciſſet deus cũ illis: & ꝗa apuiſſet deus gẽtibus oſtiũ fidei:qdã deſcẽdẽtes d iudæa docebãt fres:
atq; dicebãt:niſi circundamini ſᷣm morẽ Moyſi: nõ poteſtis ſalui fieri. Cõmota igit᷑ ſeditiõe nõ mĩma aduer/

ſus Paulũ & Barnabam: ſtatuerũt aſcẽdere: & ipſi ꝗ accuſabatur: & hi quiaccuſabãt ad apoſtolos & pſpyteros

hieroſolymã ſi up hac qõne. Cuq; hieroſolymã prexiſſent exurrexerũt: ꝗdã de hæreſi phaniſæorũ ꝗ crediderat
ĩxpᷣm dicẽtes. Oportet circũcidi eos:& pcipe illis:ut ſᷣuẽt legẽ Moyſi.Et cũ magna ſupꝑ hoc uerbo oriret qõ: Pe
trus ſolita libertate. Viri inꝗt fratres uos ſcitis qmab antiqs diebus ĩ nobis elegit deus p os meũ audire uerbũ
euãgelii:& credere: & ꝗ nouit corda deus teſtimoniũ phibuit:das illis ſi pũm ſcũm: ſicut & nobis. & nihil diſcre
uit ĩter nos & illos fide purificãs corda illoꝶ. Nũc autẽ ꝗd tẽtatis deũ ĩponere iugũ ſup ceruicẽ diſcipuloꝶ: qd;
neq; pr̃es nñi neq; nos portare potuimus?: Sed p gratiã a nr̃i ieſu xpᷣi credimus ſaluari:quẽadmodũ & iilli.Ta
cuit autẽ oĩs multitudo: & ĩ ſentẽtiã eius Iacobus apoſtolus & oẽs ſimul pᷣſbyteri tranſierũt. Hæc nõ debent
moleſta eẽ lectori: ſed & mihi & illi utilia: ut ppemus anteapoſtolũ Paulum nõ ignoraſſe Petrũĩmo prĩcipẽ
huius eſſe decreti: legẽ poſteuãgeliũ nõ eſſe ſeruãdã. Deniq; tantæ auctoritatis Petrus fuit: ut paulus in epi/
ſtola ſua ſcripſerit. Deĩde poſt anos tres ueni hieroſolymã uidere Petrũ: & mãſi apud eũ diebus. xy. Rurſ uq⸗
ĩcõſequẽtibus poſt ãnos.xiiii.aſcẽdi iterũ hieroſolymã cũ Barnaba aſſũpto & Tito. Aſcẽdi autẽ ſecũdũ reue-
lationẽ: & expoſui eis euãgeliũ:qd pᷣdico ĩ gẽtibus oſtẽdẽs nõ habuiſſe ſecuritatẽ pᷣdicãdi euãgelii: niſi Petri:
& q cũ eo erãtfuiſſet ſẽtẽtia roboratũ. Statiq; ſeqtur. Separati autẽ his quidebãtur aliqd eẽ: ne forte ĩ uacuũ
