pfectæ ĩtegritatis. qd ſi minus in eis eſt:ꝗᷓ in mre dñi: ĩmo ꝗa eſt: hẽtis ꝓle fœcũdã: & uirginẽ ppetuã: qa ſicut
in cõparatiõe dei nemo bonus: ita & in côparatiõe mr̃is dni nulla ĩuenit᷑ pfecta: quis uirtutibus eximiis cõpro
bet᷑. Vnus eſt pr nr:qui in cælis eſt:unus eſt magĩ: una eſt forma uirginitatis in Maria: cui uos oẽsſut imaginẽ
teformetis ĩtegritatis: faciẽ ĩprimere debetis in ſculpturã ſpũs ſc. Quoniã hæc eſt hortus cõcluſus:fons ſigna
tus: puteus aquaꝶ uiuẽtiũ: ad quã nulli potuerũt doli irrũpere: necpræualuit fraus inimici: ſed pmãſit ſacta
mẽte & corpore: multis donoꝶ priuilegis ſublimata. Iccirco imitamini moribus: ſeqmini caſtitate: huius ĩ plo-
rate auxiliũ.· ꝙ ſi me qa ita loquor: præſũptiõis uelit arguere ſuidoꝶ aliꝗs: ꝙ uobis ſcripſerim: arguat charita/
tẽ atq; dilectionẽ: qa rogatibus uobis ne hoc ꝗdẽ ĩexpertus iudicaui negãdu. Malui enĩ excipe ruborẽ pudo/
ris: ꝗᷓ nõ exequi iuſſionẽ ufam: quaꝶ præcibus nõnuquã deus nr obedire uidet᷑ Præſerti cũ hẽatis uobiſcũ qꝗ̃s
iĩmitari uirtutis eſt: cũqbus diſcere poteſtis. Affectũ a me potius: ꝗᷓ magiſteriũ ad laudẽ huius diei reqſiſtis.Vñ
excuſarenõ debui: ppter obſeruãtiã gratuitatis: ne ĩpartirẽ deuotioõi ur̃æ quæ madaſtis. ꝙ ſi docere nequi: ſal-

tẽ ad laudẽ tãtæ uirginis echortari oĩno curaui: qtenus nõ deeſſẽ uobis: quẽ diligitis: in die tãtæ feſtiuitatis: ſed

iũgerer p̃cibus: iſgerer uotis.ſi quõ mẽte ad ea uobiſcũ eleuari merear: ur̃is ſuffragrãtibus meritis: ad quæ pue
nit btã & ĩtemerata uirgo Maria: ecce hodierna die ad illũ præclaꝶ & ſplẽdidu thronũ ãgeloꝶ ipſa p humilita

tẽ ꝑ ĩtegritatẽ carnis aſcẽdit. Vn ĩtẽperãtia olĩ eximios archãgeloꝶ & ſupbia deiecit. Quapropter gaudete: gau

dete inꝗᷓ: qa uobis uia patefacta eſt cæloꝶ. Quãuis enĩ nobis eadẽ pmittant᷑: uobis tn iã præſto ſũt: quæ cum.
angelis ĩcorruptionẽ ſeruatis. Quæ licet de hoc mũdo ſitis: fauẽte deo iã in hoc mudo non eſtis:qa etſi ſæculũ
uos hr̃e meruit: tenere oĩno potuit. Btã itaq; Maria hodie iã ab oĩbus gẽtibus lõge lateq; prædicat᷑: & uobis:
quæ ſecutæ eſtis exẽplũ tãtæ uirginis: bti udo cõdonat᷑ cæleſtis. Quas nõ illecebræ ſollicitãt corporis: nõ collu-
uio præcipitat uoluptatis: nõ æſtus ĩflãmat ĩcentiuæ carnis: ĩmo angelica imitatio delectat in terris: quoꝶ in
futuro æꝗᷓlitas repromittir᷑ in cælis. Beatæ igit᷑ eſtis filiæ: ſed & beatæ uiduæ: quæ cælibem in Xpo uobiſcũ du⸗
cũt uitã: ꝗa ſ̃m apoſtolum liberatæ a lege uir: ſic pꝑmãſeruũt. Beatior inqt erit: ſi ſicꝑmãſerit ſm meũ conſiliũ.

Puto enĩ ait:ꝙ & ego ſpm̃ dei hẽo:euidẽter uolẽs exprimere: ꝙ ĩterſit ĩter eã: quæ adhuc eſt iũcta lege uiro: & ĩ

tereã: quæ iã ſoluta uinculo beatior prædicat᷑ Quod ſi utraq; btã ꝗa in Xpo:beatior tñũ quæcũq; iã ſoluta eſt

uinculo: & cæleſtia ſectat᷑: Iõ uiduæ ſemp uirginibus bn copulant᷑: utait apoſtolus. Mulier innupta & uir/
cogitat quæ ſũt dmi: ut ſit ſãcta corpore & ſpu. quodãmõenĩ magiſteriũ uirginitatis uiduaꝶ gliſcit: & con
ortat᷑ exẽplis quæ cũ uiris caſtũ ſeruauerit cõnubiu: docẽt ĩtegritatẽ magis uirginibus deo ſeruãdã: & qd ꝓpe
modũ nõ ĩferioris uirtutis eſt: coiugio abſtinere: qd aliqn delectauerit: ꝗᷓ coiugi delectamẽta neſ. cire. In utroq;
ſiqdẽ gradu fortitudo laudat᷑: & cæleſtis uitæ prædicat᷑ uirtus. Iccirco cognationẽ iã cũ Apo uterq; ordo ſortit᷑
Vñdns: Siqs fecerit inqt uolũtatẽ pris mei:qui in cælis eſt: ipſe meus fr ſoror & mater eſt:ubi nõ ſexus:nõ ætas
nõ cõditio diſcernit: ſed qui fecerit ĩquit uolũtatẽ pris mei: qui in cælis eſt. Vñ ꝗa libera facultas cuctis præſta-
tur: eſtote chariſſimæ id ad qd uos Ap̃i gr̃a uocauit:eſtote mr̃es Apᷣiac ſpõſæ: eſtote ſorores ac ꝓpinquæ: quia
qd carne nõ potuiſtis: gra totũ cõdonatu eſt uobis. Et iõ diligite matrẽ dni: quæ uobis ſpõſũ genuitimortalẽ.

Cuius & uobiſcũ ſoror eſt ipa:qa uolũtatẽ pf̃is fecit:ut eẽt mater. Propinqua qdẽ uobis nõ carne ſed ſpiritu:ut

unitas cõmẽdet eccleſiæ: & locietas corporis Apo ĩtelligat᷑. Ex quo dns: uolo pr inquit quia ego & tu unũ ſu/

mus: ut & ipſi in nobis unũ ſint. Quæ ꝓfecto unitas: p unũ mediatorẽ dei & hoĩum efficit᷑. Facite ergo uoſlũta

tẽ pr̃is & uos:ut unũ eẽ poſſitis. Ornate lãpades ur̃as: occurrite ſpõſo:qa iã ad oſtiũ pulſat: & matrẽ:ſi eã dili
gitis. ſequimini. Intus aũt parate & ornate lãpades ur̃as: quia filiæ regis eſtis. Ois enĩ gloria uia abintus ſit:

intus hẽte:q; foris luceat:ne forte ĩter has ſolẽnitates prius ꝗᷓ ſpõſus ueniat:ur̃æ lãpades extinguant᷑. Nã cele
britas huius diei nõ niſi accẽſis lampadibus intus & foris recte colit᷑. Iõ emẽdũ eſt oleũ:dũ uacat:ne cũ ſpoſus
uenerit:qd abſit: uacuæ ĩueniamini. Præterea quæ ſurſũ ſũt ſapite: ubi bta puenit uirgo: & nõ quæ ſup terrã.
qa ur̃a cõuerſatioſſ eſtis iã qd uouiſtis cælis fore debet. Illuc dirigite mẽtẽ: illuc abſcõdite uitã ur̃am: donec P
trãſeat furor dñi: quo btã dei genitrix hodie puenit.Ibi nãq; hẽtis ſpõſũubi põtificẽ: ibi oĩa qcũq; quæſiſtis.
Illuc dirigite mentẽ: ut cũ Aps uirginis filius apparuerit ĩ fine ſæculi:cũ ipſo & uos appareatis in gloria Amẽ.
Beati FHieronymi preſbyteri de aſſũptiõe itẽ ſmo:ꝗ annũciatiõis: ĩcarnatiõis: ac uirginitatis attollit ĩſignia.
Cientes ffes dilectiſſimi auctori nr̃o multũ nos debere cõditos:plus redẽptos:redẽptionis niæ comer/
ciũ ueneremur. & illũ ſacratiſſimũ uteꝶ ex quo hoĩ deus unitus apparuit: & ſi nequimus meritis: ſal
tẽ celebremus obſequiis: ſciẽtes erroris nr̃i tenebras parti eius fulgore diſperſas:qa quæ hoĩes per pro
thoplaſtoꝶ negligẽtiã primæ miis cõtumacia tã arrogãtia ꝗᷓ gula pdiderãt: huius ſacræ uirginis partus nõ ſo
Iũ reſtaurauit irupta:ſed dona cõtulit ſẽpiterna. & iõ cũctis præconiis ueneremur ſalutis auctricẽ: quæ dum

tuit᷑: ipſa eã inter procellas ſæculi frequẽter aſpiciat: ipſa ĩter ĩcurſus mũdiales cõtinua of̃one cõfoueat. neq;
enĩ Aubich eſtillã: quæ meruit pro liberãdis ꝓferre preciũ: poſſe ĩpartiri ſuffragiũ libertatis. nĩa ĩter hæc or̃o iu
gis ad dum dirigat᷑: ut qui pro honore nois ſui uiſcera illa: quæ ſcĩficauerat: ĩtrauit: quæ etiã nos ipſi ſedulitate
debita ueneremur: ꝓſit nobis ad remediũ qd p eã ſe nobis dedit p̃ciu. Merito btã Maria ſingulari a nobis præ
conio attollit᷑: quæ ſingulare cõmerciũ mũdo pᷣbuit:merito ĩter fœmĩas:tũc etiã lætabat᷑:cũ Fngulare medici/
nã pudica aluo geſtabat. Sciebat ꝗdẽ põdera uẽtris quæ pudorẽ nõ pdiderat caſtitatis. Mirabat partus ĩſignia
quæ nulla nouerat uiri cõtagia. Obñ fœcũda uirginitas: quæ nouo inauditoq; genere & mr̃ dici poſſet: & uir-
go. Pepit enĩ a quo concepit: Portauit a quo creata extitit. Siquidẽ ipſeeſt auctor Mariæ: qui eſt ortus ex Ma/
ria. Sic inenarrabiliter btã Maria mi & uirgo eſt: quæ duũ fructũ prægnatiõis extulit: integritatis diſpẽdiũ non
incurrit. apud quã ita cæleſtis ꝓuidẽtia negocii ipſius cõditionẽ diſpoſuit: ut magis obedenti exhiberet ĩ mã
dato: cũ honorificẽtiã ſuã cognoſceret ex angelo. neq; enĩ fidẽ derogat nũcii: quæ dignitatẽ ĩtelligit nũciãtis:

angelo ei dicẽte. Spũs ſãctus ſupueniet in te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Iõq; & qd naſcet᷑ ex te ſãctũ uo/
cabit᷑ filius dei. Credidit admonita: qd audiuit. meruit ſactificata: qd credidit. Deniq; tatũ ſeſe ad cæli faſtigiũ

ſubleuauit: ut uerbũ in principio apud deũ: ideſt dei filiũ de ſũma cæliara ſi uſcipet. Cũq; ſe per myſticũ diuini

tatis arcanũ carni nr̃æ: fragilitatiq; comiſceret: latuit ĩ hoĩe diuinitas:ut diuinitate humanitas nõ piret:& ſub
uelamẽto aſſuptæ carnis abſcõditus præcioſius redemit pditos:ꝗᷓ ſi defẽ ſaret abĩminẽte hoſte captiuos. Im/

mẽſa pietas: & ſupra ꝗᷓ fari poſſit prædicãda maieſtas: uſſcera puellæ aura ſãcti ſpũs implebant innupta uir/

ginis uulua uerbi ſemĩe creſcente turgebat. Replebant inꝗᷓ arcana uiſceꝶ ſacri ſi pus fœcunditate repleta: & erat

ſpes in partu: quia nõ fuerat uoluptas in coitu. Stupebat præcioſiſſima genitrix: & apud ſetacita reꝶ nouita-
te mirabat᷑. urebat᷑ æſtu cogitatiõis ab igne: & pcuſſa reꝶ nouitate obſtupeſcebat mirabiliter. Sciẽs enĩ ſuã ĩte/

ritatẽ mirabat᷑ uẽtris ubertatẽ fœlix Maria:o Fenierh⸗ glorioſa: o puerpa ſublimis: cuius uiſcernibus auctor cæ-

terræq; cõmittit: fœlicia oſcula labris ĩpreſſa lactẽtibus cũ ĩter crebra iudicia reptãtis infatiæ: utpote uerus ex
te filius tibi mr alluderet: cũ uerus ex pre dis ĩperaret. nã auctorẽ tuu ipſa cõcipiẽs edidiſtiĩ tpe puberẽ: quẽ ha
bueras añ tpa cõditorẽ. Fœlix puerpiu: lætabile angelis: expectabile lãctis: neceſſariũ pditis: cõgruũ ꝓfligatis:
qui poſt multas aſſũptæ carnis iniurias: ad ultimũ uerberatus flagellis: potatus felle: patibulo affixus. Vt te
uerã matrẽ onderet: ueꝶ ſe hoĩem patiẽdo tormẽta mõſtrauit. Tu ergo btã glorioſaq; Maria ĩter iſta & ꝓpter
iſta laudabilis: ꝗᷓ ſic meruiſti donũ fœcũditatis: ꝗᷓ uirginitatis nõ amiſiſti ſuffragiũ. Tu es enĩ bndicta ĩter mu

lieres: Iu p̃rogata cũctis uirginũ cateruis: Iu ſeqris agnu quocũq; prexerit: Iu uirgineos choros & ab ĩcẽtiux
caris illecebris alienos ꝑ albẽtia lilia roſaſq; uernãtes ad fotẽ pennis uitæ ĩuitas: Tu ĩ illa btõꝶ fœliciſſima re

giõe primiordis dignitatẽ adepta es: plãtis roſcidis oberrãs ĩter paradiſi amœnitates & gramĩeos choros tene/⸗
ro poplite pgẽs: fœliciq; palma uiolas ĩmarceſſibiles carpis: ITu cõcinẽtibus ſine fine angelis cõiũcta archange
liſq; ſociata ĩdefeſſa clamitare uoce:ſcũs:ſcũs: ſcũs nõ deſinis. Sed qd dicã pauꝑ ĩgenio: cũ dete quicqd dixero

.* ◻ —2 1 * — +2 2 — — . —„ — . . 3 6
minus ꝓfecto ẽ: ꝗ dignitas tua meret᷑ Si matrẽ uocẽ gẽtiũ: pcellis.ſi formã dei appellẽ: digna exiſtis. ſi nutricẽ

cæleſtis panis uocitẽ: lactis dulcedie reples. Lacta ergo mi cibũ nrm: lacta cibũ angeloꝶ: lacta eũ ꝗ talẽ te fecit:

ue ipe fieret ĩ te. ꝗqtibi munus fœcũditatis attulit cõceptus: & decus uirginitatis nõ abſtulit natus.ꝗ prius qᷓ na

ſceret᷑: te matrẽ creauit:ex ꝗ naſceret᷑.ut illinc pcederet tanꝗᷓ ſpõſus de thalamo ſuo: quo mortalibus oculis poſ
ſet uideri. Quãta fuit hæcdignatio: ut crearet exte quã creauitportaret᷑ manibus: ꝗᷓs formauit: ſuggeret tua
ubera:ꝗᷓ ipe ĩpleuit? Quas itaq; laudes claritati dei dicemus quas g
nos hõ fieret: ut matrẽ hoiĩs eligeret: ut uteꝶ niæ cõditiõis ĩtraret: ut cõtumelias nati ĩfãtis ſubiret:atq; cũcta
humanitatis neceſſario ſuſtineret. Agẽtes ergo ꝗᷓtũ ſufficimus creatori nr̃o gras:aſſũptionẽ glorioſiſſimæ dei

inüc. S cũgaudio celebremus. Dignũnãq; ẽ cũ ſũmaei gratulatiõe famulari:p quã ĩſignia uirginitatis pul/

ularũt. Siq eipᷣa uirgo extitit an cõiugiũ: uirgo ĩ cõiugio: uirgo p̃gnãs:uirgo pariẽs :uirgo lactãs: & dicta meri
ro mr:nõ de marito. Sanctæ ꝗppe mũii oĩpotẽs filius nullo mõ natus uirgitatẽ abſtulit: quã naſciturus elegit.
Exultẽt ergo uirgĩes: uirgo pepit Apᷣm:nihil ex eo qd uouerut putẽt extermiatũ:qa manſit uirgo poſt pattũ.
Exultẽt

auctorẽ ſuũ cõcepit ex cælo:nobis redẽptorẽondit in ſæculo. & ga ad uicẽ eius mĩis nr̃æ eccleſiæ forma conſti/

gr̃as ei agemus? Qui nos ita dilexit:ut ꝓpter

Nick
N
lteni
conen
lueſit.
Dna Ani

ecimer,

nentiſl

perpro
ttusnöo
Qurdhun

naconſt.

leat, nen
1ec dio u
ſeduline
inobon
emecha,
tus llgnn
llet Kun⸗
tuser ihè
pdiün
beretini
nüdin

ſictuuo⸗

lülgi
cüchuuni
ret d, ſub

uos.Im/

nuptaun
letrctent
gnouin
eniſuäit⸗
auctorce
htenetusen
eigniht
iſſigns
lus Ftte
happer
hitetmu
icetur
cae,
otos tene⸗
anhmng
Alrn
linumme

lerelen
gusq
etet iud
cutpet
1g
ſinrii
anoh
Gckamen
nolly⸗

Exultẽt uiduæ feſtũ uirgis celebrãtes:ãna uidua uirginẽ matrẽ agnouit. Exultẽt cõiugatæ ſolẽnia btẽ mũis fie
ꝗᷓntãtes: eliſabeth cõiugata a uirgie mie ſalutata ẽ dni. Exultẽt & puericõtinẽtiã uouẽtes puero. Ipe ĩtegritatẽ
ueritiæ cõſecrauit: ꝗ ſuæ mũñi fœcũditatẽ attulit: uirgĩtatẽ nõ abſtulit. ipi gloria ꝑ ĩfinita ſæcula ſæculoꝶ amé.
Tractatus bti Hieronymi ad Euſtochiũ de uĩculis btĩ Petri: declarãs un ſolẽnitas ipſa huerit initiu: & expo/

nit pſalmũ. cxxxviii. Dne probaſti me. oſtẽdẽs illũ ipſi beato apoſtoloꝶ principi cõuenire.
epiſſimo rogatuo uirgo Apᷣi Euſtochiũ ame tua depoſcit charitas: ut tibi tuiſq; uirgibus notũ fa/
ciã: uñ btĩ Petri apoſtoli ĩ calẽdis auguſti ꝗᷓ celebrat feſtiuitas initiũ hũerit: & qᷓre nec poſt nec ãtea ſed
prima die mẽſis. Ingeritis aut quoſdã eẽ: ꝗq hoc die apoſtolũ Petrũ eductũ eẽ ab angelo de carcere cre/

dultimũ petitis uobis declarari: qliter pſalmus cẽteſimus triceſimuſſexus apoſtoloꝶ principi btõ Pe/

dãt.

tro cõueniat:uel ſi de ipo ꝓphetatus ſit. Ad qᷓ duo priora breuiter me rñdere oportet: ut ĩ poſtremo mihi liceat

ĩmorari. Beatũ Petrũ apoſtolũ hoc die eductũ de carcere eẽ ꝗ credit: ipſius repetitiõis euagelicæ legat textũ: &
ĩueniet errorẽ ſe paſſũ eẽ. In tãtũ enĩ apte refert᷑ ut cũctis legẽtibus facile ſit ad ĩtelligẽdũ. Naã Ferodes rex He
rodis maioris filius:qĩ Saluatoris necẽ cõſẽtiẽs fuit: dni nii ieſu Ap̃i doctrinã: ꝗᷓ p apoſtolos pᷣdicabat᷑ ſubuer
tere ſtudẽs miſit manus: ut affligeret quoſdã de eccleſia. Ibi dat ĩtelligi plures ipſius ſignificatos conatus eẽ: ꝗ
adhuc ſupbiæ ſuæ ramos oñdẽs: occidit Iacobũ fratrẽ Ioãnis gladio: & hoc tãtũ facinus diebus azimoꝶ facere
ſtuduit. erat inqt dies azimoꝶ. & ꝗq dũm Saluatorẽ ãno p̃terito diebus azimoꝶ occiderãt: Petrũ apoſtoluĩ ip/
ſis diebus extinguere ſatagebãt. Quẽ cũ apphẽdiſſet: miſit ĩ carcerẽ. tradẽſq; ꝗᷓtuor qᷓternionibus militũ cuſto
diẽdũ: uolẽs poſt paſcha pducere eũ populo: ſed nõ ẽ cõſiliũ: nõ ẽ ſcĩa: nõ ẽ ſapia nec fortitudo aliꝗᷓ cõtra deũ.
In ipſa inqt nocte cũ pducturus eẽt eũ Herodes:erat Petrus dormiẽs ĩter duos milites uĩctus cathenis duabus
& cuſtodes añ ianuã cuſtodiebãt carcerẽ: ecce angelus dni aſtitit: & lumẽ refulſitĩ hĩtaculo carceris. Percuſſoq;
latere Petri excitauit eũ dicẽs: ſurge uelociter: & ceciderũt cathenæ de manibus eius: & exiẽs ſeꝗᷓ bat᷑ angelũ. Ec/
ce quõ Petrus diebus azimoꝶ ĩcarceratus: poſt paſcha ereptus ſit: & nõ ĩ calẽdis auguſti. Sed hæc feſtiuitas tã/
ti apoſtoli qᷓliter adinuẽta ſit pãdã. Octauianus Cæſar impii ſui æmulũ. M. Antoniũ habuit: quẽ aſſiduis con
greſſiõibus acpᷣſul uixextiguere ualuit:quẽ Cleopatra cõiũx mortuũ dolẽs:ſeq; ipſã uiuã ſepeliẽs uberibus ſu
is aſpides apponẽs: maluit uiro ſuo cõmori ꝗqᷓ manus ĩcurrere Romanoꝶ. Cæſaruero de tyranno celebrata ui-
ctoria Romã repedauit: ducẽs ſecũ ĩfinitũ captiuoꝶ numeꝶ: & antiquoꝶ Ptolemæoꝶ —Iι gazas: ut nec añ
nec poſt tãta copia auri: argẽti: gẽmarũq; Romã adducta fuiſſe noſcat᷑. Cũ aũt hoc die Romã ingrederer ob
triumphũ tãtæ uictoriæ: ac pacẽ firmiſſimã toto orbi collatã: uocatus ẽ Auguſtus: ꝗ pᷣmo ſolũ Cæſardicebat᷑
Coronat ciuitas:fit læticia ĩgẽs ĩ populo:ſtatuit᷑ a ſenatu: & oĩbus romanis ſcriptis firmat᷑:nũciaturq; p uni/
uerſũ orbẽ oĩbus gẽtibus Octauianũ Auguſtũ ĩter deos debere coli: & ut mẽſis iſte: ꝗ antiqtus ĩ ordine mẽſiũ
ſextilis dicebat in honorẽ Auguſti Auguſtus uocet᷑: & hoc tripudiũ ſolẽnitatis ob triũphũ Auguſtalis uicto/
riæ lege ppetua uolumus cuſtodiri. ſicquouſq; ad magni Cõſtãtini ĩperiuũuẽtũ eſt: ꝗ poſtꝗ dignatiõe ſuꝑna p
ſcõs apoſtolos Petrũ & Paulũ uiſitatus: & p Silueſtrũ papã baptizatus ẽ: & ex pſecutoxe fidei defẽſor & man
datoꝶ xpᷣi cuſtoditoraſſiduus fcus haꝶ ſolenitatüfitaſinata phorreſcẽs: Papæ dicit ſilueſtro. hactenus pr̃ hu
mãis utẽs legibus ſicut ip̃e noſti oĩ ſtudio & hos dies & alios excolebã. Nuũc qa placuit dño Ieſu xpᷣo me pctõrẽ
ſibi famulũ facere: iniquũ mihi uidet᷑ haꝶ celebritatũ fauorabilibus laudibus extolli. Vide ergo quõ ad hono
rẽ ſũmi dei btõ Petro apoſtolo hãcdiẽ dedicẽ. Scũs aũt Silueſter hoc audiẽs: gaudio repletus gras deo retulit:
& cũ ſui cleri cõſilio Auguſto ridit:ẽ carcer:ĩ quo btũs Petrus Apoſtolus pro Apᷣo agonizãs uinculatus fuit: &
ſacri fõtis lauacro pluribus ibi baptizatis dedicauit: hucoĩ ſorde purgari facias: qᷓtenus in eccleſia ibi fabricata
ad honorẽ tãti apoſtoli fideliũ uota penniter reddant᷑. Hocaudiẽs Auguſtus lætus efficit: purgat᷑ locus: fabri

cat᷑ eccleſia: & hæc cõſecrat᷑ ab eodẽ papa. Affuit ibi Auguſtus: & ſacris ſcriptis ꝑ ueredarios toto orbi mandare

ſtuduit: ĩ hæc uerba. Notũ eẽ uolumus oĩbus Apᷣm pie colẽtibus btm Petrũ apoſtolũ a deo nobis datũ paſto/
rẽ & pᷣncipẽ ſũmo ſtudio uenerari uelle aſſidue: & maxime in hacdie calẽdaꝶ auguſtaꝶ: ĩ quo ut deus auobis
ſoliti eramus adorari: ut ip̃e pius paſtor pᷣ̃cibus deo fuſis:nos & impiũ nim adiuuare digner. ualete. Scũs aũt
ſilueſterh ũc diẽ celebrẽ oĩbus eccleſiis eẽ ĩſtituit. ut ſicut celebrat᷑ ad honorẽ terreni principis: ad decus celebret᷑
clauigeri cæleſtis. Accepit aũt hæc celebritas nomẽ bti Petri apoſtoli ad uĩcula: ꝓpter uĩculoꝶ ꝗᷓ ibi paſſus ẽ &
tormẽta: ut ubi abũdauit pctm: ſupabũdaret & gra. hæc domus uĩculoꝶ hoc ordine fcã ẽ domus ſcãꝶ or̃onũ.
Hæc breuiter ad duo inqſita rñdi: nũcad pſalmũ ueniã: & ſi btõ petro cõueniat: ut ĩ nullo urjm bonũ deſideriũ
fraudet᷑ oñdã. dicat ergo uerbis ꝓpheticis do btũs Petrus. Dne ꝓbaſti me: qm uocaſti: cognouiſti: qũ pᷣſũpſi:
& auſus fui dicere:etiã ſi oportuerit me mori tecũ:nõ te negabo. Tu aũt cognouiſti oẽs cogitatiões meas a lõge
an ꝗᷓ eas cogitarẽ: ſemitã meã & directionẽ meã ĩueſtigaſti: & oẽs uias meas pᷣuidiſti & pbaſti:qa nò erat dolus
in ligua mea: cũ dicerẽ ſi me oportuerit mori tecũ:nõ te negabo: tu auũt firmaſti me:& poſuiſti manũ tuã ſuꝑ
me:firmaſti me de tua pᷣſcia ꝓ eſſẽ negaturus: & poſuiſti manũ tuã ſuꝑ me:ut pctm̃ lachrymæ ſeq̃rent᷑. Mira
bilis fcã ẽ potẽtia tua exme: cõfortata ẽ nec potero ad eã. Conatus ſũno negare: pmiſi etiã me mori magis eli/
gere ꝗᷓ negãtis crimẽ ĩcurrere. ſed p̃ſcia tua ita cõfortataẽ: ut nõ portro ad eã: qd nuc faciã? negaui dũm & ma
gẽm: necut qdã opinant᷑ hoĩem negaui. Ego illũ negaui cui dixi. Tu es Aps filius dei uiui. Ill negaui: quẽ pedi
bus ambulãtẽ ſuꝑ undas exptus ſũ.Illũ quẽ uoceſola uidi mortuũ uocãtẽ de ſepulchro.Illũquẽcælis patenti/

bus uidi cũ Moyſe & Helia:&è uocẽ audiui ſuꝑeũ de cælo: hic ẽ filius meus dilectus: ipſũ audite. Illũ ꝗ eæcũ ta

ctu ſuo illumiĩauit: querbo leproſos mũdauit: qiuſſu dæmia expulit: & multas uirtutes ſuæ deitatis ondit.
Quid nũc faciamus Nouatiane/ Perdimus apoſtolũ Petrũ an recipimus reuertẽtẽ ad Apᷣm? Ecce AXpᷣs eũ reci
pit: tu eiicies? Sed clamat cõtra te Paulus. Si deus iu ſtificat: tu ꝗᷓre cõdẽnas: Dicis:credite: bap tizatis non debet
pœnitẽtibus ſubueniri. Ece apoſtolo pœnitẽti ſuccurrit᷑: qẽ epoꝶ eps: & maior gradus reddit᷑ plorãti:ꝗ ſi ubla
tus ẽ denegãti. Quod ut doceã: illud ondo: ꝙ nullus apoſtoloꝶ nomẽ paſtoris accepit. ſoli. n. huius noĩs ptatẽ
poſt reſurrectionẽ ſuã Petro pœnitẽti dus cõceſſit: & negatus: quã ſolus hũit Petro tribuit ptãtẽ: ut no ſolũre
cuꝑaſſe: qd amiſerat: pbaret᷑: ueꝶ & multo amplius pœnitẽdo: ꝗq negãdo pdiderat: acqſiſſe. hoc magi bonus ĩ
electo diſcipulo formauit exẽplũ.utoĩs diſcipulus Xpi ſit ĩtegro aĩo: & pœniteat ſi ita euenerit uel delinꝗᷓt: nec
rẽ noxiã ſibi pmittere debet ut decreſcat. Sed ꝗ tãto citius uĩcit᷑: tãto citius repurgat᷑. Certe oĩs ſcĩtas ad deum
ducit: & o& pctm ad diabolũ. Et ſubdno bono poſiti: quõ credimus nobis poſſibilitatẽ ad diabolũ eũdi cõceſſã
& reuertẽdi ad dum denegatã Addo aliqd. Certe hoĩem ꝑ pctma ſe recedere deus nõ uult: & pctõrẽ ad ſeueni
re oẽm uult: & ſi illud potuit fieri:qd deus nõ uult: qᷓto magis põt fieri: qd deus uult? Iõ deniq; cogitatio pcti
nõ ẽiõ adeo ꝓhibita ꝑ naturã:ſed p impiu: ut laboris eius pugna ĩcũberet: pmiũ de certamĩe pueniret. uoluit
enĩ deus hoĩ opis fatigationẽ relinꝗᷓre: ne ĩ ali⸗ detrimẽti parte pᷣmiũ ĩpediret. Duos certe bonoꝶ & maloꝶ po
pulos eẽ:nemo ẽꝗ neſciat:bonos dicimus credẽtes: & peſſimos nõ credẽtes. nõ credẽtes eẽ ſub diabolo:& credẽ
tes ſub deo. Magna pᷣdicatio tua: q ſeruũ diaboli ad te uocas: ſeruũ dei a te repellis. ꝗſi ꝗq uelis deũ lucrari quod
nõ hẽt: & pdere qd hẽt. Hincad dei cõputãs diuitias: qd poſſit deus mortuos ſuſcitare: & ĩfirmos ſaluare non

oſſit. Na ĩcreduli mortui: & credẽtes licet pctores ſint: uiuũt ĩ ĩfirmitate ſua: & ſi Saluator nr hẽt:ĩmo ꝗa hẽt
Pe tẽ ſuſcitãdi mortuos: quõ uirtutẽ nõ hẽt ꝗᷓcũq; fuerint ĩfirmitates curãdi: Exutroq; latere blaſfemat᷑ auo

is ꝗ ponitẽtibus negatis effectũ. Si enĩ poſſe eũ docetis ifirmitatẽ oẽm curare:ſed ſi nolit ĩpiũ arguitis. Si uel

le & nõ poſſe eũ forſitã dixeritis: a deitate excluditis: ut miſericordiã uobis ex utroq; latere codẽnati denegetis:

cũ negatis familiæ dei peuũti nõ poſſe ſuccurri. Hactenus cũ Nouatianis ſim locutus: reuertamur ad apoſtolũ

pœnitetẽ & flẽtẽ amariſſime atq; dicẽtẽ. Quo ibo a ſpũ tuo? & quoa facie tua fugiamScio qa tu es Aps filius
dei uiui:quã ſciam nõ reuelauit mihi caro & ſaguis: ſed pr̃ tuus:q ĩ cælis eſt. Quo fugiã? Quite deuũ noui:& oĩ

potẽtẽ agnoui? Si ſcælos aſcẽdero:tu illic es:ſi deſcẽdero in ĩfernũ: ades.Ibi eniĩ p paſſionẽ ſpaliter deſcẽdiſti

ubi p potẽtiã tuã: ſicut ubiq;:gñaliter pᷣſto es: Si ſũpſero pẽnas measdiluculo.i.an lucẽ:pẽnas hoc loco ꝓ cogi

tationibus ponit:qꝗᷓ repẽtino uolatu ubiq; ſũt. In cælo ĩ terra ĩ abyſſo: & ubicũq; finiunt᷑ mania. Si ergo inqt: il

lIuc añ lucẽ tuæ reſurrectiõis uadã: ubicũq; inacceſſibilitas ſolet fugitiuũ abſcõdere: ut illuc ire poſſim: manus

tua deducet me: & qᷓſi fugitiuũ tenebit medextera tua. An lucẽ hic: an reſurrectionẽ poſuit Saluatoris: qa ĩ tene
bris fuit oẽ ſæculũ iacẽte dno ĩ ſepulchro:ĩ quo tpe pœnitẽtia Petri agebat᷑. In quo etiã dicit forſitã tenebræ cõ
culcabũt me: & ĩ tribus negatiõibus ſuis: tres fugaꝶ partes clauſas eẽ ſibi: ſi fugeret: memorabat ĩ cælo:ĩ ĩferno

c ĩ poſtremis maris. ergo negare:tenebræ ſũt:& fugere:cõculcatio tenebraꝶ. hoc timẽs ne cõprehẽſus ab ipſis

tenebris cõculcaret᷑: ꝗſi tenebris malis ſuis ſi ubmerſus: opibus eẽt deditus tenebraꝶ:hñs tractũ pennẽ: iuges la
chrymas dolores æternos. Hoc enĩ mõ cõculcant᷑ tenebræ mortis huius: ꝗ corporaliter morimur. Si uere fue/
ro moriẽs inqt nõ cõculcabora tenebris: ſed ad delitias ſcõꝶ attingã: nox ipᷣa illumĩatio mea eſt ĩ delitiis meis.
Ibi enĩ hebo uci AXpᷣm meũ:qꝗ nõ patit᷑ obſcuritatẽ tenebraꝶ:ĩ cuius cõſpectu nox ſicut dies illuminabit᷑. hæc
docti p̃dicãte Petro apoſtolo & cãtamus & credius: ſicut tenebræ eius ſũt: ita & lumẽ eius ẽ. Tenebræ enĩ nõ oĩ

bus creaturis obſcurũ faciũt.ſiqdẽ & feræ oẽs ſed & noctiuagæ beſtiæ noctiũ nullũ patiunt᷑ obſcuꝶ:ſed & aues

ſũt:qᷓ ĩ noctibus uolant. Vñ docemur: natura oculos nõ oĩa aĩalia a creatore hos eẽ ſortita: ut ĩ tenebris uidere

nò poſſint. Deus enĩ ad reqem hoĩum noctes ĩſtituit: ut gñatiõi humanæ gete poſſet eẽ cõſultũ. Ipſius ergo

ſũt tenebræ: cuius ẽ lux:qd Manichæus negat. Ipſe etiã creator corpoꝶ nr̃oꝶ:cotra qd ſuſcipit:q ĩpœnitẽs Pe
trus dicit᷑. tu poſſediſti renes meos:q ſuſcepiſti me ex utero mr̃is meæ. Sicut enĩ ĩ ore dũ loqmur:& ĩ ope dũ ali
qua opamur: cordis nĩ Cogisataofcümusita qd cogitamus an ꝗᷓ dicẽdo uel opando pãdat᷑: a renibus gignit᷑.
m illud:qd ĩ alio pſalmo dicimus deo :qm̃ tu poſſediſti renes meos. Dicit enĩ qa ita tibi ĩ me nihil occultũ eſt
ut nõ ſolũ ꝗᷓ ſũt cogitata cõſideres: ſed & cogitada:ꝗᷓ ſut ĩ renibus cernas. Tu dne ꝗ ſuſcepiſti me exutero mĩis

meæ: ita ut qcꝗd abortu meo ſemiſonis balbutiẽtis ĩfãtiæ uerbis aliq forte peccaui cognoſcas. ĩ hocetiã cõfi/

tebor tibi: qa terribiliter mirificatus es:mire opa tua qᷓ & oculis meis uidi:& exercẽte te ne ieſu Xpe cognoui.
& aĩa mea cognouit nimis: ĩtra me clredil :nõ ĩ ſupficie uerboꝶ: ſed ĩtus ĩ uiſceribus aĩæ: qd ita eẽ tibi no
ẽoccultũ.Siqdẽ tibi occultũ nõ ẽ:necos meũ.i.os meũ:qd feciſti ĩ occulto.Si ergo nec os meũ tibi occultũ eſt:
d; occultũ naturaliter eẽ uoluiſti: quõ an te occultũ erit in corde:qd manifeſtari iuſſiſti?Ad altiora ducimur
cuũ de oſſibus & ſubſtãtia:ꝗᷓ ĩ ĩferioribus ẽ terræ: tractamus. Agit᷑ eni ĩ hoc loco:ꝙ cũdies reſurrectiois aduene/
rit: ubicũq; fuerit os meũ: & ſi ĩ ferioribus terræ fuerit ſubſtãtia mea: impfectũ meu uidebutoculi rura ſolo

iſpectu oculoꝶ tuoꝶ exurget. In libro. n. reſurrectiõis: ꝗq nati ſũt: ſcribunt᷑. quotquot de die ĩ diẽ formabunt᷑.

nemoẽ ĩ eis: q ibi ſcriptus nõ ſit. ĩ quo libro mihinõ ſũt ĩ amore & honore niſi ſoli amici tui deus. nimis eni
Sfortatus ẽ pncipatus eoꝶ.Siqdẽ participes eos tui æterni impii repromittis. nec hæretici audiẽdi ſũt: ꝗ dicũt:
16 debuit mudus ſubſiſtere ꝑ eũ: q pᷣſcius erat hoĩes ꝑ pctã & ſcelera ſua ad æternũ gehẽnæ ĩcẽdiũ deſtinãdos.
Sienim

bien

tus:

mus
Aen⸗
tos
ſtette
ſni
lüto
ſbpro
niet
ſai
bie

gel

bis
m⸗

(he

gehe
Pnub

o

⸗
G
lir
Cen
tbin⸗
de⸗
uu
lten
eot
tüi
lſte
ui

tuc

ad Si enĩ ita putetis fieri debuiſſe: cõſultũ magis reis iudicabitis Iſcis. ſi enĩ mũdus fuiſſeta ſuo traãſitu reuoca/
A tus:nullus fuiſſet ſcõꝶ particeps regni:& dũ ꝓuidebat᷑ malis:ne ad ĩteritũdeuenirẽt: & ut nõ pirẽt ꝓ merito ſuo
nace mali: hãc boni accipiebãt ſnĩam: ne uel tpalẽ uitã ſuſcipẽt: ꝗbus debebat᷑ æterna. nos aũt cum ꝓpheta gau dea/
ſü mus: cũ ſcĩs dei atq; cũ apoſtolo Petro dignis honoribus amicos dni recordemur. quoꝶ tãtus ẽ nuerus: ut ſuꝑ
lcie . arenã multiplicati eẽ noſcant᷑. Quid aũt erit ſi occidat dñs pctõres: occidat neronẽ: & poſteũ oẽs uiros ſãguĩa
i rios:ꝗ ſcõs dni occiderũt! Si ur̃m o hæretici deus eẽt ſecutus cõſiliũ:me pirẽt Nero:aut Dioclitianus:uel cæxteii
Ghel ĩterfectores ſcõꝶ:nec feciſſet apoſtolos nec martyres naſci: eẽt par iudiciũ iuſtis & iniuſtis: & oẽs una pueniens .
lrn ſnĩa:p quã oẽs uiderent añ puniti: ꝗ nati. Sed uos o uini ſãguinũ declinate a nobis: q dicitis. qa ĩ uanũ accepe/
Num rũt ciuitates ſuas: hoc ẽ: ſine cauſa ſut mortales efſecti: & oĩa cũ mũdo ꝑeũt. & par ẽip̃a pditio.nõ ẽ ita.oẽs enĩ ĩ
ſli libro ſcripti ſũt: oẽs reſurgẽt: ſed aliis dabit᷑ odor uitæ ĩ uitã æternã: aliis odor mortis ĩ mortẽ ppetuã. ubi deue
leie niẽt hi ꝗbus dicit᷑: nõne ꝗ oderũt te deus odio hũi: & ſupꝑ inimicos tuos tabeſcebã Hæc Petrus loquit᷑: & eccle
tohai ſia ĩ Petro ꝓnũciat.Perfecto inqt odio oderã illos: & inimici facti ſũt mihi. & his iõ anathematizatis: ꝓpba me
ttnou dne: & ſcito cor meũ:qd de te ſẽtiã:qd de te creda. Interroga me: & ſcito ſemitas meas. Sit tibi ſollicitudo de ec-
alnn cleſia tua: & deouibus tuis: & de paſtoribus tuis: & uide:ſi uia iniqtatis ĩ me ẽ. uia iniqꝗtatis diabolus eſt: qſe ad
Aanl ambuldũ ĩ ea ĩcredulis & hæreticis pbet. Et uide inqtĩ populo tuo: ne ſit aliqꝗs ĩ quo uia iniquitatis iter errori
dinol bus pᷣbeat.excludẽſq; uiã iniqtatis deduc me ĩ uiã æternã: ut portæ mortis & iferi nõ pualeãt mihi:ᷣm uerbũ
en tuũ dñe Ieſu Ape: qui regnas in ſæcula ſæculorum. Amen.
ogahet ¶ Incipit tractatus quĩtus ſecũdæ partis de hebraicis locis noĩbus & interpᷣtatione hebræoꝶ nominũ. Libellus
nakano de hebraicis locis: uel locoꝶ diſtãtis quẽ btũs Hieronymus Euſebiũ imitatus ſcripſit:loca ipſa per litteras al/
s Hiel phabeti diſtinguens:ſicut ꝓlogus indicat. l
mntgets Vſebius ꝗ a btõ Pãphilo martyre cognomẽtũ ſortitus ẽ: poſt decẽ eccleſiaſticæ hiſtoriæ libros: poſt
polbli tẽpoꝶ canones: quos nos ĩ latina ligua edidimus: poſt diuerſaꝶ uocabula nationũ qᷓ quõ apud hebræ
Pflin os olĩ dcã ſint & nũc dicant᷑ expoſuit: poſt choſmographiã terræ iudææ: & diſtictas tribuu ſortes ip/
duidi ſius quoq; hieruſalẽ tẽpliq; ĩ ea cũ breuiſſima expoſitiõe picturã: ad extremũ ĩ hoc opuſculo laborauit: ut con

cädfſi gregaret nobis de ſcriptura oĩum peneurbiũ: motiũ: fluminũ: uiculoꝶ & diuerſoꝶ locoꝶ uocabula ꝗᷓ uel eadẽ
manẽt: uel ĩmutata ſũt poſtea: uel aliꝗᷓ exparte corrupta. Vn & nos admirabilis uiri ſequẽtes ſtudiũ ſᷣm ordi/

nhqtl nẽ lr̃aꝶ:ut ſũt ĩ græco poſita trãſtulimus relinquẽtes ea ꝗᷓ digna memoria uident᷑: & plæraq; mutãtes. Semel
manms enĩ & ĩ tẽpoꝶ libro pᷣfatus ſũme uel ĩterpᷣtẽ eẽ uel noui opis cõditorẽ: maxĩe cũ qdãuix pᷣmis ĩbutus lris hunc
giane eũdẽ libꝶ auſus ſit ĩ latinã lĩguã nõ latine uertere cuius impitiã ex cõparatiõe eoꝶ quæ trãſtulimus prudens
Crrtö . ) ati lector ſuenit. Vt enĩ excelſa mihi nõuẽdico: ita terræ ihærẽtia me ſupergredi poſſe credo. ¶Tractatus.
=è? . 7„ „ . . .— . . ₰ . „ 12
ilund Rarath Armenia. ſiqdẽ ĩ mõtibus Ararath aa poſt diluuiũ ſediſſe phibet᷑: & dicunt᷑ ibidẽ uſq;

hodie ꝑmanere ueſtigia. Meminit hoꝶ mõtium & Hieremias ĩ uiſioe cõtra babylonẽ.Ioſephus
ien quoq; ĩ pmo ãtiqtatũ iudaicaꝶ libro ſæculariũ liaꝶ hiſtoricos ꝓferẽs aĩaduertẽs inqt noe terrã di
eit 220 Hluuio liberatã ſeptẽ alios dies abire pmiſit: & uniuerſa aĩalia beſtiaſq; patẽtibus clauſtris emittẽs
le cũ ſua ple egreſſus ẽ: ĩmolãs deo hoſtias gaudẽſq; cũ liberis. Hũc locũ Armenii exitũ uel egreſſũ uocãt.Si

ibipis

4R
f.

Neh ) quidẽ ibi cultores illaꝶ regionũ arcã ſediſſe teſtant & lignoꝶe qᷓda ſupeſſe monumenta Arcæ huius & diluuii
aiviond . N oẽs ꝗ barbaras ſcripſere hiſtorias recordant Quoꝶ unus ẽ Beroſus chaldæus: ꝗ ſup diluuio referẽs locutus ẽ.
Hüns — Dicit huius Nanis ĩ armenia ꝓpter mõtẽ carduenoꝶ pars aliqᷓ manere: & quoſda bitumẽ ex ea auellẽtes cir⸗
ik cũferre: quo utunt uel maxie hi qluſtrant uel 6 e expiãt. Sed & Hieronymus ægyptius: q antiqtates phœnicũ
9 pulchro Fmõe cõſcripſit:& Manaſeas & multi alii. Nicolaus quoq; dam aſcenus ĩ nonageſimoſexto libro re⸗/
niöhe fert. Etĩ armẽia ſup muniadẽ mõs noĩe Beas: ad quẽ multos ĩ diluuio cõfugiſſe autumat: ibiq; ſaluatos eẽ: Ali
Nliä os uero ĩ arce alueo ſupnatãtes ad eius uerticẽ ſit upueniſſe. & uſq; ad multas ates; ligna arcæ mõſtrari ſolida
. quos qdẽ ego puto nõ eſſe alios niſi eos quos Moyſes legifer iudæoꝶ ĩ ſuis uolumibus edidit. Acharurbs re/
u gni Nebroth ĩ babylone. Porro hebræi hãc eẽ dicũt meſopotamiæ ciuitatẽ.ꝗᷓ hodie quoqʒ uocat᷑ Niſibi a Lu/
d cullo quõdã romano cõſule obſeſſã: captãq; & an paucos ãnos a romano impatore Perſis traditãäã. Agai ad
wnd, occidentalẽ plagã uergit Bethelis nõ multũ ab ea diſtãs. Sita aũt ẽ Bethel eũtibus Heliã de neapoli leua parte
enäcon⸗ uiæ duodecĩo circiter miliario ab Helia: & uſq; hodie paruus licet uicus ondit᷑.Sed & eccleſia ædificata eſt: ibi
ognn dormiuit lacob pgẽs meſopotamiã. Vñ & ipſi loco Bethel idẽ domus dei nomẽ ĩpoſuit. Agai uero uix paruæ
de ruinæ reſidẽt: & ocus tãtũmõ moõſtrat᷑. Et ſciẽdũ ꝙ ĩ hebræo.g. lram nõ hẽt hoc nomẽ ſed uocat᷑ ai ſcribiturq;
ulien p elementũ qd apud eos dicit᷑ aim. Aſtaroth carnaym terra gigãtũ quõdã ĩ ſupcilio domorũ Sodomoꝶ
han quos ĩterfecit chodorlagomor. Sũt hodie duo caſtella ĩ bethania hoc uocabulo nouẽ ĩter ſe milibus ſeparata
zin ĩter adarã & Abellã ciuitates. Arboch corrupte ĩ nrs codicibus arbor ſcribit᷑. cũ ĩ hebræis legat arbe.i. ꝗtuor:
ſi⸗ eo ꝙ qᷓtuor pr̃iarchæ Abrahã Iſaac & Iacob ſepulti ſũt: & Adã magnus ut ĩ leſu libro ſcriptũ ẽ licet eũ di cõdi
nbun, tũ ĩ loco caluariæ ſuſpicant᷑. Hæcẽ aũt eadẽ chebron olĩ metropolis philiſtinoꝶ & hĩtaculũgigãtũ regũq; po
insen ſtea Dauid ĩ tribu Iuda ciuitas ſacerdotalis & fugitiuoꝶ. Diſtat ad meridianã plagã ab Helia milibus circiter
ahair . uigĩti duobus ꝗᷓrcus Abrahã q̃ ẽmãbræ uſqʒ; ad Cõſtãtini regis impiũ mõſtrabat᷑: & mauſoleuũ eius ĩpræſẽtia
du rũ cernit᷑. Cũq; a nfis iã ibidẽ eccleſia ædificata ſit a cũctis ĩ circuitu gẽtibus therebiti locus ſuꝑſtitioſe colit᷑.eo

ſubea angelos Abrahã quõdã hoſpitio ſuſcepat. Hxæcergo pᷣmũ arbæ: poſtea thebron uocata filioꝶ thaleb
Trcita uocabuluẽ: lege uerba dieꝶe. Ahilath ĩ extremis finibus palæſtiæ iũcta meridianæ ſolitudini & mari ru
bro:uñ ex ægypto iudæã & ĩde ad ægyptu nauigat᷑. Sedit ibi legie womana cognomẽto decia. &oli ꝗdẽ aylat a
ueteribus dicebat᷑: nũc uero appellat᷑ Ayla. Sed & helimitaꝶ qᷓdã natio fuit cui impauit chodorlamogor: cuius
T actibus quoq; apoſtoloꝶ mẽtio fit: & ĩ regnoꝶ libris urbs qᷓdã palæſtinæ elã ſcribit᷑. Adama una de ꝗnq; ci
uitatibus ſodomoꝶ euerſa cũ cæteris. Aſophõtamar. In hac hĩtabãt quòdã amorræi quos ĩterfecit chodorla
mogor iuxta heremũ cades. Eſt & aliud caſtellũ Thamara unius Qdiei itinere a mãphis oppido ſeparatũ pgẽti/
bus Ayla de hebrõ ubi nũc romanũ pᷣſidiũ poſitũ: Allus regio idumæoꝶ& ꝗᷓ nũc gabailene dicit᷑ uicia petræ ciui
tati. Nã eütibus thama nũcdeſertus locus & pximus tainne uico grãdi: ꝗ ſitus ẽ ĩter Heliã & dioſi poli.Eſt fõs
ſupradicto Aena loco uñ & aenã.i.fõtis nomẽ accepit: In qno ſtas idolũ maxiĩe illius regiõis ueneratiõe colit᷑.
Porro hebræi affirmat Aenã nõ locũ ſignificare ſed biuiũ ubi certo intuitu neceſſariũ ſit ad unã deduabus uiis
eligẽdã. Areaatat locus trãs iordanẽ: ĩ quo plãxerũt quõdã lacob tertio ab hierico lapide duobus milibus ab
iordane: ꝗ nũc uocat᷑ betaglia: quod ĩterpᷣtat᷑ locus Iacob:qd ibi more plãgẽtiũ circũeutĩ funere Ilacob. Aelim
caſtra filioꝶ iſrael ẽ locus ĩ deſerto: ĩ quo.xii. fõtes &. lxx. palmaꝶ atbores Moyſes de mari rubro exiẽs reppit.
Aelus ĩ deſto ubi filii iſrael caſtrametati ſũt. Aſſeroth pars heremiubi mana & Aarõ cõtra Moyſẽ locuti ſũt
hĩtauerũt quõdã ænei aſſeroth uſq; ad urbẽ Gatã. Veꝶhæc loca nõ aſſeroth ſed aſſerim appellari hebrai putãt
Aſſemona caſtra filioꝶ iſrael: ĩ deſerto ab etã: ꝓ quo Aqla & Symmachus exploratoꝶ uiã ĩterpᷣtati ſũt: ubi ad
uerſũ cananæũ ꝗ ab auſtro cõtra iſrael eru pat ĩ ſolitudiĩe dimicat᷑. Achieqꝗᷓ & achalgai ꝓ hac S ymmachus in
terptat uituli: ẽ aũt e religiõe quõdã moabnuch areopoleos ad oriẽtalẽ plagã. Aaron rupes qᷓdã ĩ ſublime pie
cta ĩ finibus amorræoꝶ inter moab & amorræos. Moab uero Arabiæ auitas q ẽ etiã areopolis noĩat᷑:oñdũt re
iõis illius accolæ locũ uallis ĩtertuptæ diuerſæ ſatis horribilẽ & piculoſũ:q a plæriſq; nũc arnoas appellat᷑: ex

