mẽte retinebis: quod agere cõpelleris. Nã oĩ oblatione & hoſtia præcioſior eſt obtemperãtia mãdatoꝶ. dicẽte
ꝓpheta. Ecce obediẽtia melior eſt ꝗᷓ ſacrificiũ: & ambitio ꝗᷓ adeps arietum. Et alibi Initiũ bonæ uitæ facere: iux
ta quæ præcepta ſũt apud deũ magis ꝗᷓ ĩmolare hoſtias. Et alibi: qui cõſeruat legem: multiplicat oblationẽ. Sa
crificiũ ſalutare eſt attẽdere mãdatis: & diſcedere aboĩ iniquitate. Nec nobis blãdiri debemus in factis iuſſorũ
ſi in ꝓhibitoꝶ traſgreſſione peccemus: cũ trãſgreſſionis crimen bñfacti meritũ tollat. Quod nõ mei ſenſus aſ-
ſertio: ſed utriuſq; teſtamẽti exempla probãt: ubi ĩuenimus etiam dei amicus ob unius cõtemptus errorem bo
noꝶ retro factoꝶ munificẽtiã pdiciflt. Sic Adã facile cum diabolo credidit ſeducenti poſt familiaritatẽ & col/
loquiũ dei unius pomi cupiditate ſupatus pdidit paradiſũ. Et quia per trãſgreſſionẽ unũ hr̃e præſũpſit:mul
ta ſimul bona amuſit. Sicuxor Loth poſt angeloꝶ colloquia cõtra ĩteritũ retro aſpiciens: in figmentũ ſalis re/
pente cõuerſa eſt. Quis hic præſumptionis ſpũs: qui tãtã in aĩo noſtro operat᷑ audaciã: ut cũ ſanctos hoĩes de
leuibus etiã culpis uideamus punitos eſſe: & nos quotidie ĩ maioribus & pluribus delinquẽtes intactos in me
dia dãnatione fore credamus: ꝗᷓꝗᷓ leue nunꝗᷓ ſit deũ etiam in exiguo cõtemnere: qui nõ tantũ ad qualitatẽ pec
cati reſpicit: ſed etiã ad pſonæ cotemptũ. ꝓpter quod nõ ſolũ hoĩ intẽdẽdũ qle ſit quod iubet᷑: ſed quãtus ſit
ille qui iubet. Excludit᷑ hoc loco uulgaris illa ſnĩa: qua mihi ſuo iudicio religioſi & qui ſapientes ſibimet uidẽ/
tur dicere ſolẽt:Sufficitnobis ut nõ criminalia pctã & maiora faciamus. facilis eſt enĩ omiſſio minorũ delicto
rum. qui dũ aĩali ſapientia occupãt aĩos: ſpiritalẽ intelligẽtiã: & cõſuetudinẽ diuinæ legis ignorant: quæ ſæpe
eccatũ oſtendut:quod nobis nõ uidet᷑ eſſe peccatũ: & quæ illic ĩpietatẽ facit: ubi nos pietatis opus oſtẽdimus
Saul & lIoſaphat reges fuerũt iſrael:& dũ miſericordiã his quos deus oderat præſtiterũt dei offenſã ĩ opere pie/
tatis ĩcurrũt. Ecõtrario Phinees filiiq; Leui gratiã dei humana cæde & ſuoꝶ parricidio meruerũt. Vides quaen
tũ ab humanis ſenſibus per noſtrã ĩperitiã increpat diuina ſentẽtia: ut nobis ĩterdũ cæleſtis iudicis diſpẽſatio
ne neſcientibus iniuſta uideant: quæ per cauſaꝶ ſcientiã iuſte & ſatis recte facta pbant᷑. Et rurſũ ea quæ no/
ſtro iudicio recte pbant᷑: apud deum plærũq; reproba & ingrata uident᷑. quis hodie patris Abrahæ exem plo in
noxiũ uolẽs filiũ trucidare humano iudicio nõ crederet᷑ inſanusEcõtra quis in tactu arcæ dni imitatus Ozam
hoĩum iudicio cõdẽnaret᷑? Cõſideremus igit quãtus caſus ſit temere cotẽnentis: cum tãta ruina eſſe dicit᷑ in ne
g igentia obſequentis: uel quã dãnationẽ excepturos credimus ĩdeuotos: cũ tantã reprobationẽ deuoti exce/
perint. Tepidũ diſcipulũ nõ amat Ap̃ᷣs. Quiuult meus eſſe diſcipulus ait: abneget ſemetipſũ:& tollat crucẽ
ſuã: & ſequat᷑ me. Beatæ itaq; ſũt ilæ aĩæ: quæ dorſũ ſuũ curuauerũt: ut ſuſcipiant ſuper ſe ſeſſorem: & frena
eius patiant᷑.ut quocũq; uoluerit flectat eas. Quãdo enĩ magiſter præcipit obediẽtis indiciũ eſt:ſi dimiſſo ad
uerſus eum audiat capite. ſi aut uertat tergũ ſignũ eſt cõtẽnẽtis.
De tribus generibus monachoꝶ in ægypto cõmorantiũ. ¶ Cap.iii.
quia monachoꝶ fecimus mentionẽ: & te ſcio libenter audire quæ facta ſunt: aurẽ pauliſper accom

Qui. liii.

91

moda. Tria ſũt in ægypto monachoꝶ genera: Cœnobitæ quos illi anſes gentili lingua uocãt: quos nos in com
mune uiuẽtes poſſumus appellare. Anachoritæ qui ſoli habitãt per deſerta: & ab eo ꝙ ꝓcul ab hoĩbus receſſe
rũt nũcupant᷑. Tertiũ genus ẽ quod ipſi remeboth dicũt: teterrimũ atq; neglectũ: quod in noſtra puincia aut
ſolũ aut primũ eſt. Hi bini uel trini nec multo plures ſimul habitãt: ſuo arbitrio ac ditione uiuentes. & de eo
uod laborauerũt in mediũ partes cõferũt: ut hẽant alimenta coĩa. Habitãt aũt ꝗᷓplurimi in urbibus & caſtel/
Iis.& quaſi ars ſit ſãcta nõ uita:qcquid uendiderint maioris eſt precii. Inter hos ſæpe ſunt iurgia: quia ſuo ui/
uentes cibo nõ patiunt ſe alicui eſſe ſubiectos. Re uera ſolẽt certare ieiuniis: & rẽ ſecreti uictoriæ faciũt. Apud
hos affectata ſũt oĩa: laxæ manicæ: caligæ follicãtes: ueſtis craſſior: crebra ſuſpiria: uiſitatio uirginũ: detractio
clericoꝶ. & ſiquãdo dies feſtus aduenerit: ſaturant᷑ ad uomitũ. His igit quaſi quibuſdã peſtibus exterminatis
ueniamus ad eos ꝗ plures ſũt: & in cõmune habitat: ideſt quos uocari cœnobitas diximus. Prima apud eos con
fœderatio obedire maioribus: & quicquid iuſſerint facere: Diuiſi ſint per decurias atq; centurias: ita ut nouẽ
hoĩbus præſit decimus. & rurſum præpoſitos ſub ſe centeſimus habeat. maneãt ſeparati: & ſeiunctis cellulis
uſq; ad horã nonã ut inſtitutũ eſt nemo pergatad alium: exceptis his decanis quos diximus. ut ſi cogitationi
bus forte quis fluctuet: illius cõſolet alloquiis. Poſt horã nonã in cõmune cõcurrit᷑: pſalmi reſonant: ſcripturæ
recitant ex more: & cõpletis orationibus cũctiſq; reſidentibus: medius quẽ patrẽ uocãt: incipit diſputare. quo
loquẽte tantũ ſilentiũ fit:utnemo aliũ reſpicere: nemo audeat excreare. dicentis laus eſt in fletu audientium:
tacitæ uoluunt᷑ per ora lachrymæ: & nec in ſingultus quidẽ erũpit dolor. Cum uero de regno Xpᷣi & de futura
beatitudine & de gloria cœperit annuũciare uentura: uideas cũctos moderato ſuſpirio & oculos ad cælũ leuãtes
inter ſe dicere: quis dabit mihi pennas ſicutcolumbæ: & uolabo & requieſcam. Poſt hæc cõſiliũ ſoluit: & una/
quæq; decuria cum ſuo parente pergit ad menſã: quibus per ſingulas hebdomadas uiciſſim miniſtrant. nul/
lus in cibo ſtrepitus eſt: nemo comedẽs loquit᷑: Viuit᷑ pane & leguminibus: & holeribus quæ ſolo ſale condiũ/
tur. Vinũ tantũ ſenes accipiunt: quibus cũ paruulis ſæpe fit prandiũ: ut alioꝶ ætas feſſa ſuſtẽtet᷑: alioꝶ no frã

gatur incipiens. Dehinc conſurgunt pariter: & hymno dicto ad præſepia redeunt. ibi uſq; ad ueſperücum ſuis

unuſꝗſq; loquit᷑ &dicit: Vidiſtis illum & illum quãta in ipſo gratia ſit? quantũ ſilentiũ?ꝗᷓ moderatus ĩceſſus?:

Si infirmũ uiderint cõſolant᷑: ſi in dei amore feruentẽ cohortant ad ſtudiũ. & quia nocte extra ſuas orationes

publicas in ſuo cubili uigilant: circũeunt cellulas ungulogeee aure appoſita quid faciant diligenter explorant.
quẽ tardiorẽ deprehẽderint nõ ĩcrepant: ſed diſſimulato quod norùt eũ ſæpius uiſitant: & prius incipientes ꝓ
uocant orare ꝗᷓ cogant. Opus diei ſtatutũ eſt: quod decano redditũ fert᷑ ad æconomũ:qui & ipſi per mẽſes pa
tri oĩum cũ magno reddit timore rationẽ. a quo etiã cibi cum facti fuerint deguſtant᷑. Ieiuniũ totius anni x
le eſt excepta ꝗᷓdrageſima: in qua ſola concecht diſtrictius uiuere. Apentecoſte cœnæ mutant in prandia: quo
& traditioni eccleſiaſticæ ſatiſfaciãt:& uentrẽcibo nõ onerẽt duplicato. Ad tertiũ ueniaã genus: quos anachori
tas uocãt: & qui de cœænobiis exeuntes excepto pane & ſale amplius ad deſerta nil deferunt. Huius uitæ auctor
Paulus:illuſtrator Antonius: & ut ad ſuperiora cõſcendã princeps Ioãnes Baptiſta fuit. Talẽ uero uirũ Hiere/
mias quoq; ꝓpheta deſcribit dicens: Bonũ eſt uiro cũ portauerit iugũ dni ab adoleſcẽtia ſua: ſedebit ſolitarius:
& tacebit:quia ſuſtulit ſuꝑ ſe iugũ: & dabit percutiẽti ſe maxillã: ſaturabit obprobriis:qa nõin ſemepiternum
abiicietdũs horum laborẽ: & cõuerſationẽ in carne nõ carnis alio tẽpore ſi uolueris explicabo. Nũc ad ꝓpoſitũ

redeã: bonũ eſt obedire maioribus: parere pfectis: & poſt regulas ſcripturaꝶ uitæ tuæ tramitẽ ab alius diſcere:

nec præceptore uti peſſimo ſcilicet præſũptione tua.
¶De Caſtitate. ¶ Cap.iiii.
Ortificate inqt apoſtolus mẽbra ueſtra:quæ ſunt ſupterrã. Vnde ipſe poſtea cõſiderãs aiebat. Viuo
aũt iã nõ ego. Viuit uero in me Apᷣs. Qui mortificauerit membra ſua:& in imagine noctis perambu
lauerit: nõ timebit dicere: factus ſum ſicut uter in pruina. Vnde idem apoſtolus caſtigabat corpus ſu
um: & in ſeruitutẽ redigebat: ne aliis prædicans ipſe reprobus inueniret᷑. corporiſq; expſona generis humani
inflatus ardoribus loquebat᷑: Miſer ego homo: quis me liberabit de corpore mortis huius Etiteꝶ ſcio quoniã
nõ habitat in me hoc eſtin carne mea bonũ.Velle enĩ adiacet mihi: ut faciam aũt bonũnequaꝗᷓ. neq; quoduo
lo bonũ:ſed qd nolo malũ illud facio. Et denuo: Qui in carne ſũt:deo placere nõ pnt. uos autẽ nõ eſtis ĩ carne
ſed in ſpiritu:ſi tamẽ ſpũs dei habitat in uobis. Vnde poſt cogitationũ diligentiſſimã cautionẽ ieiunioꝶ ti bi
arma ſumẽda ſũt: & canendũ cũ Dauid Humiliaui in ieiunio animã meã. Matrẽ ita uide:ne per illã alias uide
recogaris: quaꝶ uultus cordi tuo adhæreant: & tacitũ uiuat ſub pectore uulnus. Ancillulas quæ illi in obſeqo
ſunt: tibi ſcias eſſe ĩ ĩſidiis.quia quãto uilior eaꝶ cõditio: tãto facilior ruina eſt. Volo ergo te ꝓpterhas cauſas
nõ habitare cũ matre. & præcipue ne ipſã offerentẽ delicatos cibos renuẽdo cõtriſtes: aut ſi acceperis oleũ igni
adiicias: & ſter frequẽtiam puellaꝶ per diẽ uideas quod noctibus cogites: adoleſcentiã tuã nulla ſorde cõma/
cules: ut ad altare Ap̃i quaſi de thalamo uirgo procedas: & habeas de foris bonũ teſtimoniũ: licet de cæteris uir
tutibus ut ſapientia: fortitudine: iuſticia: humilitate: mãſuetudine & liberalitate poſſunt & alii iudicare. pudi
citiã ſola nouit cõſcientia: & humanioculi huius rei certi iudices eſſe nõ poſſunt. Fœminæ quoq; quæ nomen
tuum nouerint: uultũ neſciant. nã Ioannes Baptiſta ſãctam matrẽ habuit: põtificiſq; filius erat: & tamen nec
matris affectu: nec patris opetibus uincebat᷑.ut in domo parentũcũ periculo uiueret caſtitatis. Viuebat in he
remo

— —

—
—

l
ceſſe remo oculis deſiderantibus Xp̃ᷣm: nihil aliud dignabatr aſpicere: ueſtis aſpera:zona pellicea: cibus locuſtæ: &
Ar mel ſilueſtre:oĩa uirtuti & cõtinentiæ præparata. unde martyrẽ quẽdam tormẽta no uicerãt:ſed ſ upabat uolu
deen ptas. Tandẽ cælitus inſpiratus præciſã mordicus linguã in oſculantis ſe faciẽ expuit: & ſic libidinis ſenſũ ſuc⸗
Aſtel, cedens doloris magnitudo præripuit. Nã quò qui ignẽ tetigerit ſtatim adurit᷑: ita uiri tactus & fœmiĩæ ſentit
o ui⸗ naturã ſuã: & diuerſitatẽ ſexus ĩtelligit. Itẽ quõ poterit libidinẽ refrenare: qui nec manũ ualet cohibere nec lin
Apl d guã: Sed & hoſpitiolũ tuũ nunꝗᷓ mulierũ pedes terãat. Videas ne ſi ub eodẽ tecto mãſites: nec in præterita ca/
O0 ſtitate cõfidas. qa nec Dauid ſanctior: nec Sampſone fortior: nec Salomone potes eſſe ſapientior. memẽto ſẽ/
nans per ꝙ paradiſi colonũ de poſſeſſione ſua mulier eiecerit: ergo tãti ſibi ſãctus quilibet fr aſſiſtat. Nã ſcio quoſ/
8con dã corpore cõualuiſſe: &aĩo ægrotare cœpiſſe. Periculoſe tibi miniſtrat: cuius uultũ frequẽter attẽdis. Si tñ ui
nous dquuaa te uiſitat aut uirgo:nunꝗᷓ domũ ſolus introeas. ſolus cũſola & abſq; arbitro uel teſte nõ ſedeas tantaq
lluli cõfabulandi fiducia ſit: ut intrãte alio nõ paueas: nec erubeſcas. Speculũ enĩ mẽtis facies eſt: & taciti oculi cor
tioni dis fatent᷑ arcana. Tales quoq; habeto ſocios: quoꝶ cõturbernio nõ ĩfameris. nõ ueſte ſed moribus ornent᷑:&
dttr pudicitiã hĩtu polliceant᷑. Corrũpunt mores bonos cõfabulationes peſſimæ. Caueto oẽs ſuſpitiones.& ꝗcqd
q ꝓbabiliter fingi pot:ne fingat᷑ ante deuita. Crebra munuſcula & ſudariola & faſciolas & ueſtes appllicitas &
iun. oblatos ac deguſtatos cibos blãdaſq; & dulces litterulasſãctus amornõ habet. Audi me:mel meũlumẽ meum
us meuũq; deſideriũ Xps eſt. Oẽs delitias & lepores & riſu dignas urbanitates & cæteras ineptias amatoꝶ in comœ
e diis erubeſcimus: & in ſæculi hoĩbus deteſtamur: quãto magis in clericis & monachis: quoꝶ & ſacerdotiũ pro
ä poſito & ꝓpoſitũ ſacerdotio ornat᷑? Nec hoc dico: ꝙ aut in te aut in ſanctis uiris iſta formidẽ: ſed ꝙ in oĩ ꝓpo/
l, ſito & gradu & ſexu boni & mali reperiant᷑: malorũc; cõdẽnatio laus bonoꝶ ſi it. Vide quid poſſint frena: ui/
uö⸗ tiis nos retrahũt: ĩtroducũt ad uirtutũ choros: in Apoq; mõte pulchertimo habitare nos faciũt. Quãdiu in pa-

t tria tua es: habeto cellulã pro paradiſo: uaria ſcripturaꝶ poma decerpe. his utere delitiis: haꝶ fruere complexu.
Si ſcãdalizatte pes oculus manus tua: proiice ea. nulli parcas: ut ſoli parcas aĩiæ tuæ. Qui⸗ uiderit inqt dns mu/
lierẽ ad cõcupiſcendũ eã:iã mœcchatus eſt eã in corde ſuo. Quis gloriabit᷑ caſtũ ſe habere cor? Atranõ ſũtmũ

. ſ
ſus

da in cõſpectu dñi: quãto magis hoĩes quoꝶ uita tẽtatio eſt? Ve nobis miſeris: quotiẽs cõcupiſcimus: totiens
. fornicamur. Inebriatus eſt inꝗt gladius meus in cælo: multo amplius in terra: quæ ſpinas & tribulos generat.
Vas electionis in cuius pecto re Ap6s reſe onat: macerat corpus ſr uũ: & tamẽ cernit naturalẽ carnis ardorẽ ſuæ re/
. pugnare ſnĩæ: ut quod nõ uult hoc agere cõpellat᷑: & tu te arbitraris abſq; lapſu & uulnere poſſe trãſire:niſi oĩ
i cuſtodia ſeruaueris cor tuũ: maxime cũ plurimi etiã ſi cõtinentes iracũdi ſunt: ebrioſi: ꝓcaces:ſupꝑbi ex cõtinẽ/
tia magis inflati: pcuſſores: maledici: cupidi: timidi: multũ ſibi placẽtes ut iudices cõtinentiã: qua ſi præferũt ĩ
cötinẽtiæ ſubminiſtraſſe materiã. ſed illecotinẽs uere ẽ qui uniuerſa mẽbroꝶ officia a malis affectibus ſubtra
or, hit: & cogitatũ a tota neqtia cõpeſcit: quãto plura ti ſũt præmia:- Nã & ego cũ eſſem iuuenis: & ſolitudinis me
or deſerta uallarẽt: incentiua uitioꝶ ardorẽq; naturæ ferre nõ poterã. quæ cũ crebris ieiuniis frãgerem: mẽs cogita
tionibus æſtuabat: ad quã edomãdã cuidã me fratri qui ex hebræis crediderat in diſciplinã dedi:ut poſt Qui
tliliani acumina: grauitatẽq; Frõtonis: Ciceroniſq; fluuios: & lenitatẽ Plinii alphabetu diſcerẽ: ſtridentia anhe
lãtiaq; uerba meditarer: quid ibi laboris ĩſumpſerim: quotiẽſq; ceſſauerĩ:& cõtentione diſcẽdi rurſus incœpe
. rim: teſtis eſt cõſcientia tã mea qui paſſus ſum: ꝗᷓ eꝶ qui mecũ duxerũt uitã: & gras ago dño: ꝙ de amaro ſemi
ne litteraꝶ dulces fructus capio. Prima igit᷑ tentamẽta clericoꝶ ſũt mulieꝶ acceſſus. nociuũ genus fœmiĩa: ia/
nua diaboli: uia iniqtatis: ſcorpionis pcuſſio: cũ proximat ſtipula accẽdit ignẽ: flãmineo igne pculit fœmĩa cõ
ſcientiã pariter habitantis: exuritq; fundamẽta mõtiũ. Ego iudico ſi cũ uiris fœmĩæ hitent uiſcariũ nõ deerit
uo diaboli. Si alligauerit ꝗs ignẽ in ſinu ſuo: & ueſtimẽta ſua nõ cõburent᷑: Mihi crede no põt toto corde cũ dũo
bu habitare: qui fœmiĩaꝶ acceſſibus copulat᷑. Sed dicis qui ambulat ſimpliciter: ambulat cofidenter. bene & argu
u— te:ſed oportet bonũ hĩe teſtimoniũ ex his qui foris ſũt. licet corã deo recte ambulas: tũ corã hoĩbus bona ꝓui
denda: quia aſtutiores ſũt filii lucis filiis tenebraꝶ. Cũ ergo a te hoc genus nõ amputat᷑: das rephẽdẽtibus te lo
43 cũ:ipſe te detrahẽtiũ morſibus tradidiſti. Nã inter illecebras uoluptatũ etiã ferreas mẽtes libido domat:quæ
0 maiorẽ in uirginibus patit᷑ famẽ: dũ dulcius putat oẽ quod neſcit. Narrãt gentiliũ fabulæ cãtibus ſirenaꝶ nau
ne tas in ſaxa præcipites: & ad Orphei citharã arbores: beſtias: ac ſilicũ dura mollita. Difficile quoq; ĩter epulas ſer
hDH uat᷑ pudicitia. nitens cutis ſordidũ oſtẽdit aĩum: licet ꝗqdã putẽt maioris eſſe uirtutis præſentẽ cõtẽnere uolu/
e ptatẽ: tũ ego ſecurioris arbitror cõtinentiæ neſcire qd quærat. Remotio igit uiri caſtitatis collocat arma: cõſtru
it in melioribus caſtra pudoris. Tecla poſt tentationẽ paſſionis Antiochiæ cũ Paulo phibet᷑ pariter pgere. ne/
„ mo miles cũ uxore pergit ad bellũ. Germinãt fœmiĩæ ſpinas cũ uiris hĩtãtes: arcana mẽtiũ acuto mucrone con
i cutiũt. Nemo igit inter ſerpẽtes & ſcorpiones ſecurus ingredit᷑. Libido enĩ ſemꝑ ſui relinꝗt plenitudinẽ. nunꝗᷓ
ſatiat᷑: & extincta reaccẽdit᷑:uſu creſcit & decreſcit: nec rõni paret: quæ ĩpetu ducit᷑. Vnde uirginitas in eo fœli/
cior eſt ꝙ carnis incẽtiua nõ nouit:& uiduitas in eo fœlicior eſt ꝙ præteritas nõ recolit uoluptates. Viro enĩ lu/
xurioſo uerbũ caſtitatis offenſio eſt. Qui uiuut in monaſterio: & quoꝶ ſimul magnus eſt numerus:nunꝗᷓ ſo/

li extra ꝓcedũt. De agmine colũbaꝶ crebro accipiter unã ſeparat: quã ſtati ĩuadat & laceret: & cuius carnibus
& cruore ſaturet᷑. Morbidæ oues ſuũ relinquut gregẽ: & luporũ faucibus deuorant᷑. Rarus igit᷑ tibi ſit egreſſus
in publicũ: martyres tibi quærant in cubiculo tuo. nunꝗᷓ tibi cauſa erit ꝓcedẽdi: ſi ſemp neceſſarie ꝓceſſurus

Q iiii. Cluüi.

ſis. Alioꝶ uulnus noſtra ſit cautio. Peſtilente flagellato ſtultus ſapiẽtior erit. Nã etiã quæ hoĩes æſtimãt ſi/
bi ſalutaria deo uolẽte uerti uidemus in pnitiem. in trãquillitate eni tẽpeſtas orit᷑. nihil deo aduerſãte ſ. ecuꝝ
eſt. naturale quoq; eſt unũquẽq; in ſuo ꝑpiculo de alio plus ſj perare.ſiqn ſenſeris exteriorẽ hoĩem florẽ adole/
ſcentiæ ſuſpirare: & accepto cibo cũ te in lecto poſitũ dulcis libidinũ põpa cõcuſſerit: arripe ſcutũ fidei: in quo
ignitæ diaboli extinguunt᷑ ſagittæ. Oẽs enĩ adulterãtes quaſi clibanus corda eoꝶ:licet difficile eſthumani ani
mã aliqd nõ amare: utin quoſ. cũq; mẽs noſtra trahat᷑ affectus Carnis igit᷑ amor ſi piritus amore ſupet᷑: deſide
riũ deſiderio reſtringat᷑.qcqd inde minuit᷑ hic creſcat. Nõ ſinas ergo cogitationẽ creſcere:dũ paruus eſt hoſtis
ĩterfice: neqtia elidat᷑ in ſemine. Audi pſalmiſtã: Beatus qui allidet paruulos ſuos ad petrã.Impoſſibile eſt in
ſenſũ hoĩs nõ irruere motũ & medulſlaꝶ calorẽ. Ille tu laudat᷑: ille prædicat beatus: qui ſtatĩ cũ cœperit cogita/
re: ſterficit cogitatus: & allidit eos ad petrã. petra aut erat Aps. nã fides pura morã nõ patit᷑. cũ apparuerit ſcor
pio ilico cõterendus ẽ: Ardẽtes igit᷑ diaboli ſagittæ ieiunioꝶ & uigiliaꝶ frigore reſtinguẽdæ ſũt. Erras nãq; fra/

ter erras:ſi putas unꝗᷓ xpᷣianũ pſecutionẽ nõ pati. Tuũc enĩ maxime oppugnaris:ſi te oppugnani neſcis. Nemo

eni eſt tãta firmitate ſuffultus: ut de ſtabilitate debeat eſſe ſecurus: dicẽte apoſtolo. Qui ſtat uideat ne cadat:
qm nullus hoſtili exercitu obſidente ſecurus eſt. Nã aduerſarius noſter tanꝗᷓ leo rugiẽs aliqd deuorare quærẽs
orcuit: & tu pacẽ putas: ſedet in inſidiis cũ diuitibus & in occultis: ut interficiat innocẽtem. Quod de libidine
diximus: referamus ad auaritiã & ad oĩa uitia quæ uitant ſolitudine. & iccirco urbiũ frequẽtiã declinamus: ne
facere còpellamur: quæ nos nõ tã natura cogit facere ꝗᷓ uoluntas.

De Paupertate. . ¶ Cap̃. v.

— 4*

Vondã diues adoleſcẽs oĩa quæ in lege præcepta ſũt ſe ĩpleſſe iactabat.ad quẽ dũs in euãgelio. Vnũ

tibi inqꝗt deeſt. Si uis pfectus eẽ: uade uẽde oĩa quæ hẽs: & da paupibus: & ueni ſequære me. Quioĩa
ſe dicebat feciſſe: in primo certamine diuitias uincere non põt. Vnde difficile intrãt diuites regna cæ/⸗
loꝶ: quæ expeditos & alaꝶ leuitate ſubnixos hĩtatores deſiderãt. Vade inꝗt uẽde nõ partẽ ſubſtãtiæ: ſed uni/
uerla quæ poſſides: & da nõ amicis: nò cõſanguineis:nõ ꝓpinquis:nõ uxori: nõ libens: plus aliqd addã: nihil
tibi ob metũ inopiæ reſeruabis: nec cũ Anania dãneris & Saphyra:ſed da cũcta paupibus: & facamicos de ini/
quo mãmona: qui te recipiãt in æterna tabernacula: ut me ſequaris utdnm. Nã oĩs qui reliquerit domu uel
fratres aut ſorores aut patrẽ aut matrẽ aut uxorẽ aut filios aut agros ꝓpter nomẽ meu: centuplũ accipiet: & ui/

tã æternã poſſidebit. O quãta beatitudo pro paruis magna recipere: æterna pro breuibus: pro morituris ſemp

uiuẽtia:& hr̃e deũ debitorẽ. In actibus apoſtoloꝶ qndni noſtri adhuc calebat cruor: & feruebat recẽs in creden
tibus fides: uẽdebãt oẽs poſſeſſiones ſuas: & precia eag ad apoſtoloꝶ ꝓferebãt pedes: ut onderent pecunias eẽ
calcandas: dabaturq; ſingulis put opus erat. Vnde Ananias & Saphyra diſpẽſatores timidi ĩmo corde dupli/
ci: & ideo cõdenati:quia poſt uotũ abſtulerũt ꝗqᷓſi ſua:& non eius cui ea uouerãt. partẽq; ſibi iã alienæ ſubſtan
tiæ reſeruarũt: metuẽtes famẽ: quã uera fides nõ timet: & præſentẽ meruere uindictã nõ crudelitate ſniæ: ſed
cotrectionis exẽplo. Vẽde ergo oĩa quæ habes:& da paupibus: no diuitibus:nõ ad luxuriã ſed ad neceſſitatem
ſiue ille ſacerdos ſit: ſiue cognatus: ſiue afſinis: nihil aliud in eo cõſideres niſi paupertatẽ.quodq; in ægyptiis
& ſyriis monaſteriis moris eſt: ut qui ſe deo uouerit ſæculo renũciantes oẽs ſæculi delitias cõculcarint: led ut
nõ quod ſæculo renuciamus uolũtas ſit nõ neceſſitas: ut pauꝑptas hẽat expeditã gloriã:nõ illata cruciatũ. Cæte
rũ iuxta miſerias huius tpis & ubiq; gladios ſæuientes ſatis diues eſt: qui pane no indiget: & nimiũ potens eſt
qui ſeruire nõ cogit᷑. Multi enĩ ædificãt parietes: & colũnas eccleſiæ ſubſtruũt: marmora nitent auro: & ſi plen/
dẽt laquearia: & gẽmis altare diſtinguit᷑: & miniſtroꝶ dei nulla eſt electio. Nũcuero mihi aliquis opponat di/
ues in iudæa templũ & mẽſas lucernas thuribula ſeyphos & alia ex auro fabricata: tüchæc ꝓbabant᷑ a dno: qũ
ſa erdotes hoſtias ĩmolabãt: & ſanguis pecoꝶ erat redẽptio pctõꝶe: ꝗᷓ hæc oĩa præceſſerũt in figura. Nũc uero
cũ paupꝑtatẽ domus ſuæ paup ns dedicauerit: cogitemus crucẽ: & diuitias lutu putabimus. ſed nunqd tp̃s ut
hitetis in domibus laqueatis ideſt ornatis & cõpoſitis: & quæ nõ tã ad uſũſũt ꝗᷓ ad delitias inqt ꝓpheta. Nam
habitaculũ meũ in quo fuerũt ſancta ſanctoꝶ & cherubin & mẽſa ꝓpoſitiõis pluuiis rigabit᷑: ſquallebit ſoli/
tudine:& ſole torrebit. quæ aũt utilitas fulgeregẽmis: & Xpᷣm in paupe fame mori:Iam nõ ſũt tua quæ poſſi/
des: diſpẽſatio tibi credita eſt. Caue ne qſi fidelis & famoſus quõdã tuoꝶ diſpẽſator alienã pecunia diſtribuẽ
dã accipias. nã cũ Crates ille thebanus hõ quodã diſertiſſimus ad philoſophãduũ athenas pꝑgeret: magnũ auri
põdus abiecit: nec putauit ſe poſſeuirtutes ſimul & diuitias poſſidere: & nos ſuffarcinati auro Apᷣm pauperẽ
ſeqmur: ſub prætextu elemoſynæ priſtinis opibus cubantes.Nã quõ poſſumus aliena fideliter diſtribuere:
nĩa timibũde reſeruamus Intelligis qd loquor. Dedit enĩ tibi dũs ĩ oĩbus ĩtellectũ: præter uictũ & ueſtitũ &
manifeſtas neceſſitates nihil cuiꝗᷓ tnbuas: ne filioꝶ panẽ canes comedãat. Tu ergo cõſidera:ne Xpi ſubſtãtiam
ĩprudẽter effũdas: ideſt ne ĩmoderato iudicio rẽ paupeꝶ tribuas nõ pauperibus:qd pars ẽ ſacrilegii:& ſecũdũ
dictũ prudẽtiſſimi uiri liberalitate liberalitas peat.Sũt quoq; qui paupibus paꝶ tribuũt: & ſub prætextu ele/
moſynæ diuitias quærũt: quæ magis uenatio ꝗ elemoſyna dicẽda Encbeſtiarſi⸗ aues: ſic& capiunt᷑ piſces. mo
dicũ in hamo eſcæ ponit᷑: ut matronaꝶ in eo ſacculi ꝓtrahant.nos aũt humiles atq; paupculi nec hẽmus diui
tias nec oblatas dignamur accipe. balſamũ piꝑ:& poma palmaꝶ ruſtici nõ emũt. Qui enĩ uolũt diuites fieri:
Iciduũt in tẽtationes: laqueũ dhaboli & deſideria multa. Et præſerti ꝗa ætas optata cũctis nõ uicinã mortem
quæ

4n
8

— — 2 A.

— —

guernis
biclne

nsne

Mi
loi⸗
ace/
uni/
nnhl
eini⸗

Uuel

/

— — —

quæ debet᷑ mortalibus ĩ naturæ lege:ſed caſſa ſpe annoꝶ ſpatia pollicet᷑. nemo enĩ tã fractis uiribus & ſicdecre

pitæ ſenectutis ẽ:ut nõ ſe putet adhuc unũ annũ eẽ uictuꝶ. Veꝶ qd ago:fracta naue de mercibus diſputo. nõ ĩ
telligimus antichriſtũ appropinꝗᷓre: quẽ dns Ieſus ĩterficiet ſpũ oris eius. Iuuenis qdẽ põt moricito: ſed ſenex
diu uiuere nõ põt: maxime qa ad cõparationẽ æternitatis oẽ ꝙ in mũdo patimur una dies appellari põt: non
hiĩtationis ſed ꝑpegrinationis. Nã quotidie cõmutant᷑: tñ æternos nos credimus. Hoc ipſũ quod dico qd ſcribo
quod lego: qd emẽdo:de uita mea trahit᷑. Quot pũcta notarii:tot meoꝶ dãna ſũt tẽpoꝶ. Oẽs nã q; diu itiæ de
iniquitatedeſcẽdut: niſi alter ꝑdiderit: alter ĩuenire nõ põt. Vnde uulgata ſnĩa mihi uidet᷑ eẽ ueriſſima: ꝙ di/
ues: aut iniquus: aut iniqui hæres. Vides enim hoĩes maria trãſire: ante potentũ excubare fores: pati oĩa quæ
ſeruoꝶ cõditio uix patit᷑: ut diuitias cõgregent: ut aliquã accipiãt dignitatẽ: &poſtꝗᷓ hoc fuerint cõſecuti: tra/
dere ſe luxuriæ & uoluptatibus & oĩ iniqtati: ut qd auaritia cõgregat: luxuria cõſumat. Iſti ergo pro laboribus
ſuis efficiunt᷑ hoſpitiũ dæmonũ.q tẽplũ dei eẽ debebãt:fiũt tabernacula æthyopũ.Poſtꝗᷓ enĩ ditati fuerint: &

. fas & nefas ad altiſſimũ cõſcẽderint:tũc cõſciẽtia peccatoꝶ ſuoꝶ ſemꝑ mortẽ: ſemp iudiciũ formidabũt:& ad
e

uẽ febritiũculã ꝗᷓſi latrones ĩ carcere de æternis ſuppliciis ſuſpirabũt. Diuites aũt quiingreſſi fũt regna cæloꝶ

ipſis diuitiis ad bona utentes opa diuites eẽ deſierũt: & diſpẽſatores magis dei ꝗᷓ diuites appelladi. Obſecro er/
go te:ne lucra mũdi in Xp̃i quæras militia. Negociatorẽ clericũ: & ex inope diuitẽ factũ: ex ignobili glorioſũ:

quaſi quãdã peſtẽ fuge. & præſerti cũ ſciã te toto renũciaſſe mũdo: & abiectis calcatiſq; diuitiis or̃oni lectioni
ieiuniis uacare quotidie: ꝓcuratores quoq; & diſpẽſatores domoꝶ alienaꝶ atq; uillaꝶ clerici eſſe nõ pnt: qui ꝓ
prias iubent cõtẽnere diuitiaꝶ facultates. Auaritiæ itaq; malu tibi oĩno uitãdum eſt: nõ quo aliena nõ appetas
Hoc enĩ & publicæ leges puniũt)ſed quo tua quæ tibi ſũt: aliena nõ ſerues. Si in alieno inqt fideles nõ fuiſtis:
quod ueſtrũ eſt ꝗs dabit uobis? Sed dicis iuuenis ſũ delicatus: & manibus meis laborare no poſſum:ſi ad ſene
ctã uenero:ſi ægrotare cœpero: ꝗs mei miſerebit᷑ Audi ad apoſtolos loquẽtẽ Ieſũ. Reſpice uolatilia cæli & cæ/
tera. Si ueſtis defuerit: lilia pponant᷑. Si eſurieris beatos audies paupes & eſurientes. Si aliqꝗs afflixerit dolor: le
gito illud apoſtoli ꝓpter hoc cõplacebo mihi in ĩfirmitatibus meis. Illud aut ꝙ derelicta militia caſtraſti te ꝓ/
pter regna cæloꝶ: qd aliud ꝗᷓ pfectã ſecutus es uitã? Perfectus aũt ſeruus Xpᷣi nihil præter Apᷣm habet. aut ſi/
ꝗd præter Apᷣm habet: pfectus nõ eſt. Igit᷑ ut cõcludã ſi ꝑfectus es: cur bona paterna deſideras Dns euangeliũ
uocibus tonat: nõ poteſtis duobus dnis ſeruire: & audet qſquã mendacẽ Apᷣm faceremammonæ & Xpo ſer/

uiẽdo: qui dicit ſe in Apᷣm credere:debet quò ille ambulauit: ſic ambulare. Affatim diues eſt qui cũ Xp̃o pPaupꝑ

eſt. Nã ſerui dei qui diebus & noctibus ſeruiũt dño ſuo: qui in terris poſiti angeloꝶ imitant᷑ cõuerſationẽ: &
nihil aliud loquunt᷑: niſi quod ad laudes dei ptinet: habẽtes uictũ& amictũ his cotẽti ſũt diuitiis: qui plus ha
bere nolũt:ſi tũ ſeruãt ꝓpoſitũ. Alioꝗn ſi amplius deſiderãt his quoq; quæ neceſſaria ſũt ꝓbant᷑ ĩdigni. Quic
qd tamẽ corpora nr̃a defẽdere põt:& humanæ ſuccurere ĩbecillitati:quos nudos natura ꝓfudit: hæc una appel
lãda eſt tunica. Si ergo uis l quod ꝓpheta eſt: qd Xpᷣs eſt:da pauperibus quo neceſſitas ſuſtentet᷑: nõ quo
opes augeant᷑. Quodq; ſiqd plus hẽs ꝗᷓtibi ad uictũ ueſtitũq; neceſſariu eſt: illud eroga: in illo debitorẽ te eſſe
noueris. Nã aliena rapere cõuincif᷑ qui neceſſaria ſibi retinere conat᷑. Clerici quoq; qui de bonis parẽtũ ſuſtẽ/
tari pnt:ſiqd paupeꝶ accipiũt ſacrilegiũ ꝓfecto cõmittũt. Scit enĩ hoſtis antiquus magis cõtinẽtiæ ꝗᷓ nũmoꝶ
eſſe certamẽ. facile nãq; abiicit ꝙ hæret extrinſecus: ĩteſtinũ bellũ piculoſius eſt. Zacheus diues erat: apoſtoli
paupes:& quãtũ ad diuitias nihil:quãtũ ad uolũtatẽ totũ mũdũ reliquerũt Si offeramus xpᷣo opes cũ aĩa nia
libẽter ſuſcipiet: Si aut quæ foris ſũt deo: quæ intus diabolo demus:nõ eſt æqua partitio. Nolo igit᷑ ꝙ ea tan/
tũ offeras quæ põt fur rape:hoſtis ĩuadere: ꝓſcriptio tollere: & quæ ad ĩſtar undaꝶ & fluctuũa ſuccedentibus
ſibi dñis occupant᷑:& quæ nolis uelis in morte dimiſſurus es: illud offer quod nullus tibi poſſit hoſtis auferre
Nã aurũ deponere ĩcipiẽtiũ ẽ:nõ pfectoꝶ:ſeipſũ offerre deo ꝓpᷣe xpᷣianoꝶ ẽ. Nec enĩ imaginẽ crucifixi põt ni
ſi qui in hocſæculo ſe nudũ mortuũq; reddiderit. Infinita nanq; de ſcripturis exempla ſuppeditãt: quæ aua
ritiã doceãt eſſe fugiendã. Veꝶ quod nõ ante plures annos geſtum ſit referã. Quidam ex fratribus parciorꝗᷓ
auarior neſciens. xxx. denariis dominũ uenditum centum ſolidos quos lina texẽdo acqſierat moriens dereli/
quit. Initũ eſt ĩter monachos cõciliũ(nam in eodẽ loco circiter quinq; milia diuiſis cellulis habitabant)quid
facto opus eſſet. Alii paupibus diſtribuẽdos eẽ dicebat: alii dãdos eccleſiæ: nõnulli parẽtibus remittẽdos. Mac

charius uero & Panthomius & Iſidorus & cæteri quos patres uocãt:ſãcto in eis loquẽte ſpũ decreuerũt ĩfodiẽ

dos eſſe cũ eodẽ dicẽtes: pecunia tua tecũ ſit in pditione. Neq; hoc crudeliter ꝗſꝗᷓ putet eſſe factũ. Tãtus quoq;
cũctos per totã ægyptũ terrorĩuaſit: ut unũ ſolidũ dimiſiſſe ſit criminis. Radix oĩum maloꝶ eſt auaritia:iõq;
& ab apoſtolo idoloꝶ ſᷣuitus nũcupat᷑. Nõ qdẽ occidet aĩam iuſtã dñs:iunior fui & ſenui: & nõ uidi iuſtũ de
relictũ: nec ſemẽ eius quærẽs panẽ. Helias coruis paſcit᷑ miniſtrãtibus. Vidua Sareptena ipſa cũ filiis ſuis peri
tura ꝓphetã paſciteſuriẽs: & miꝶ in modũ Capſace repleto: q alẽdus uenerat:alit. Petrus apoſtolus ait argẽtũ
& auꝶ nõ eſt mecũ. quod aũt habeo hoc tibi do. ſurge & ambula in noĩe Ieſu. at nũc multi licet ſermone tace
ant: ope loquunt᷑.fidẽ & miſericordiã no habeo. quod aũt hẽo auꝶ & argẽtũ: hoc tibi nõ do. Audi Iacob qd
in ſua epiſtola poſtulet. Si fuerit dũs meus mecũ: & ſeruauerit me in uia: per quã ego iter facio:& dederit raihi
panẽ ad maducandũ:& ueſtẽ ad ueſtiẽdũ.tãtũ neceſſaria depræcatus eſt. Vnde & latrones ad ſãctũ Hilario/
nẽ: Quid faceres ſi latrones ad teuenirẽt: Quibus reſpondit: Nudus lattones non timet. At illi: occidi poſſes.

1

Poſſũ inqt:ſed nõ timeo:qui ſum mon paratus:cuius qui mirant᷑ ſigna & portenta quæ facit:mirent᷑ & incre
dibilẽ abſtinentiã: ſcientiã: & humjĩlitatẽ. Ego aũt nil ita ſtupeo: ꝗᷓ gloriã & honorẽ calcare potuiſſe. qa factu
eſt difſicile gloriã uirtute ſuperare: & ab his diligi quos præcedis. Cũ ergo Ap̃i gaudeas libertate: ac ꝓpemodũ
in dogmate cõſtitutus ſis:nõ debes ad tollendam tunicã tecta deſcẽdere: nec reſpicere poſt tergũ: nec aratri ſe/
mel arrepti ſtiuã capere.ſed ſi fieripõt: imitare Ioſeph. & ægyptiæ dominæ palliũ derelinque: ut nudus ſequa
tis dominũ Saluatorẽ: qui dicit in euangelio: niſi ꝗs tulerit crucẽ ſuã: & ſecutus me fuerit: nõ põt meus eſſe di
ſcipulus. ꝓiice ſarcinã ſæculi:ne quæras diuitias: quæ cameloꝶ prauitatibus cõparant᷑.nudus & leuis ad cælũ
uola: ne alas uirtutũ tuaꝶ auri deprimãt. põdera ut ĩpleas ſacculũ.quẽ dominus euacuare præcipit. Si igit᷑ qui
habẽt poſſeſſiones & diuitias iubent᷑ oĩa uendere: & dare paupibus: & ſic ſequi Saluatorẽ: dignatio tua nõ de/
bet quærere quod erogaturus es. Vidua illa in euãgelio paupcula: quæ duo minuta miſit in gazophylatiũ:cũ⸗
ctis præfert᷑ diuitibus.quia totũ quod habuit dedit. & tuigit᷑ eroganda nõ quæras: ut fortiſſimũ tyrũculũ ſuũ
Xp̃s agnoſcat.ut lætus tibi de longiſſima regione ueniẽti occurrat pater:ut ſtolã tribuat & annulũ:ut ĩmolet
pro te uitulũ ſaginatũ. L
De utilitate paupertatis. ¶ Cap̃.vi.

illi ſit utiliter ꝓuiſũ. Præſciuit enĩ deũ ĩfirmitatẽ eius coſideraſſe: & Gie⸗ diuitiaꝶ ſarcinã & ſolitu
dinẽ portate nõ poſſet. Deinde ſciat quãtas tẽtationes: quãta pericula trãſiuerit noĩe pauptatis:ſi af/

fluentia deeſt: quæ frequẽter cõtraria eſt. ad aĩ diuitias quãtotius ſine ĩpedimẽto in pauptatetrãſit᷑. certe quã

tis malis caruit cõſideret. Caret inuidia: vmulatiõe: inſidiis: dolo: ſupbia: cõtentione: & his quæ hoĩbus in hoc
ſæculo diuitiæ ſolẽt cõflare.fluxu enĩ reꝶ & ubertate copiaꝶ aĩus ſaluie uigor mẽtis infringit᷑: uirtus corporis
eneruat᷑. At in paupertate nõ laſciua cõuiuia:nõ turpes potationes. oĩa ſobriatoĩa rigida:oĩa humilia:nõ abie
cta:qm cõſcientia pura & uirtute ſũt plena. nõ eſt abũdans extraneis facultatibus: n facile ad diuitias aĩ:ideſt

ad uirtutes huius mũdi diues accedit. filius enĩ dei difficilius dicẽs diuitẽ introire in regnũ cæloꝶ: utiq; intelli
git pauperẽ facilius: ne ſe ob pauꝑtatẽ alienũ eſſe a cura dei exiſtimet: ꝓphetæ teſtat᷑ dicẽs & pauperẽ & diuitẽ

ego feci: & pro oĩbus æqualis eura mihi eſt. Nõ eſt enĩ deus pſonaꝶ acceptor:nec pro illo tantũ curã gerere pro

fitet᷑: qui in ſæculi diuitiis pollet: ſed pro oĩbus & pro pauperibus curã ſuſtinet: remuneraturus quẽ inuenerit

aut in diuitiis humilẽ: aut in paupertate patiẽtẽ: diſtributi ueluti totius corporis humani & miniſteriũ quæri/
tur ſinguloꝶ. Cõſideret hoĩs corpus eſſe unũ qdẽ corpus:ſed plurima mẽbra. Nunqd oĩa ſunt oculus aut pes
aut reliqua mẽbra? Sed ſicuti ait apoſtolus doctor gentiũ in fide & ueritate: quæ ĩferiora ſũt mẽbra maiorem
his tribuimus honorẽ. Et quẽadmodũ uirtus ſinguloꝶ mẽbroꝶ in ſuo ordineatq; officio demõſtrat᷑: ita in to
tius generis humani corpore uelut minor paupꝑtas & diuitiæ collocãtur: utdiuitiis humanitas dei examĩe cõ/
probet᷑. Exultare debet paup:deo gras agere:ꝙ multis primonii nexibus liberatus: in die ꝓphatiõis nõ grauat᷑ cõ
pedibus facultatũ: facilius liber ſequit᷑ diſcipulus dũm nullis nexibus ĩplicatus. Nõ deſit etiã ab ipſo in quãtũ

põt miſicordia iuſta ĩ egenos: qa ſicut iuſtus efficit de frugalitate ĩferioribus:& nõ hñtibus ꝓrogator nõ uerea
tur: nec ipſe deficiat: cũ in uſu ſãctæ admiſtratiois hẽat prõptiſſimã uolũtatẽ. Nihil enĩ ſibi deerit: nõ cupiatin

ſæculo diues fieri: ne mala ſibi plurima acqꝗrat dicẽte ac monẽte glorioſo Paulo hñtes uictũ & ueſtitũ his cõtẽ
ti ſimus. Immo ſi uera fide & ꝓpter ſalutẽ credere cæleſtes ſibi diuitias cooptet: & cõparet: ꝗᷓs unuſqſq; & mibi/
cordia & reliqs actibus bonis cõparat & aſſumit. Tpalibus enĩ æterna ſũt præponẽda: caducis ſtabilia: ſollici/

tis ſecuriora: piculoſis libera:ihonorificis clariora. Igit cũ Xp̃ᷣs dixerit Primũ quærite regnũ dei:& hæc oĩa ap/

ponent uobis: nulli dubiũ fore credo his copiã neceſſariã reꝶ in terris nõ defecturã: qbus cæleſtia præparant᷑.
