mẽs hoĩum appoſita ſit ad malitiã. Itẽ ꝙ pᷣma ſit aĩæ factura: & deĩceps corporis plaſmatio ex eodẽ libro ſub
eodẽ capitulo poſt multa: & diligenter inquit obſerua: quia nõ dixit ipſius figuratio ſumus atq; plaſmatio:
ſed ipſius factura. plaſmatio quippe originẽ de terra e limo trahit. factura uero iuxta ſimilitudinẽ & imagi/
nẽ dei ſũpſitexordiũ. Quod in cẽteſimo.xviii.pſalmo ſimul poſitũ tanꝗᷓ diuerſa ſignificat. Manus tuæ dne
fecerunt me: & plaſmauerunt me. Factura primũ locũ tenet. deinde plaſmatio. Quid adhuc aliud eſt: qd con
demnari uult? Dicatut id deeius libris ĩmo de eius corde ꝓferamus. Quod enĩ inquit unã naturã & aĩarum
& angelorũ moleſtũ eſt hoc. Sed uideamus quid ipᷣede hoc ſetiat in his libris: quos nobis ad cõfeſſiõis exẽplũ

. ℳ

–. — — — — — —

—

— ⏑

2

lta at
⸗R
ellnon
lellbhng
i luper
Ccici
gno
ttemles
dat: ſu
Suagen
etguber
llali
fne i⸗
ecundi
echiodi
ite N
gendu/
Juæ nu
osexhi
hoium

lüibee

eelturs
eslhen
iAd
Curmg
Curno
vparg
1
bers:
oes
keri:
Jlede
lbode
D
rit cei
. ul
onend
cooe
lahe
nester
aulle
neci
keici/
nim-
ſunt
irſed
hl
inqun
ſcentu
ro ſo
mato

& ad credendũ regulã ponit. Itẽ ex eodem libro de eo capitulo: ubi ſctiptũ eſt: ueniẽs euãgelizauit pacem his
qui longe & his qui ꝓpe: qdcũ de iudæis & de gentibus pᷣmũ dictũ expoſuiſſet: poſtmodum addidit hæc: &

hæc quidẽ iuxta uulgatã interpᷣtationẽ dicta ſũt. Cæteꝶ qui illud apoſtoli legit: de Ap̃o memorãtes pacẽ faci/

ens per ſanguinẽ crucis ſuæ his quæ in terra erãt: & his quæ in cælis: & cætera quæ in eodẽ dicunt᷑ loco:non pu
tabit nos qui iuxta ſpm̃ Iſrael uocamur fuiſſe longe: & iudæos qui tmmodo iſrael nũcupant in carne fuiſſe p/

pe.Et hanc totã ĩ telligentiã ad angelos uirtuteſq; cæleſtes: & ad aĩas tẽperauit humanas: qd in ſuo Aps ſãgui
ne terrena & cæleſtia copulauerit: quæ ĩter ſe diſſidebat. Et bonus paſtor morbidã ad montes reuectãs ouẽ: fe
cerit eſſe cũ cæteris dragmãq; quæ perierat: dragmis quæ ſaluæ fuerint copulauerit. Vides quãtã diuerſitatẽ

naturæ facit inter aĩas & angelos? ꝗta eſt inqt ĩter ouẽ & oues: & inter dragmã & dragmas. Sed pauca addidit

dicẽs: qd aũt ait ut duos cõderet in ſemetipſo in unũ nouũ hoĩem:qd & magis uidet᷑ ſuperiori de iudæis & gẽ

tibus ſenſui cãuenire: ſic ſuæ intelligentiæ coaptauit: ut dicat hoĩem iuxta imaginẽ & ſimilitudinẽ dei factũ:
eandẽ poſt recõciliationẽ formã receptuꝶ: qua & nũc angeli hnt: & ipſe pdiderit. Nouũ aũt hoĩem dicit eſſe:
qui quotidie renouat᷑: & habitaturus eſt in nouo mũdo: ſicut oues ab oue: & dragma a dragmis differunt: ita

& aĩas cũ angelis eſſe dicit. & eandẽ formã quã nũchñt angeli pᷣmus homo habuerit: & perdiderit homĩem ha

bituꝶ dicit in futuro. Si natura: ſi ſpecie: ſi forma nõ differat: quõ nullus pudor eſt erudito hoĩ ſuas ſnĩas ſub
alterius noĩe cõdemnare maximecũ hocita nõ ſᷣm uulgatã expoſitionẽ: ſed ſᷣm apoſtoli ſenſũ dici debere de

cernas. Sed uideamus ꝗd ad hæc ĩ eodẽ loco addit᷑. poſt pauca ſic inqt. Et ĩſſtaurationẽ noui hoĩs tũc plene pfe
cteq; cõplendã: cũ cæleſtia terreſtriaq; fuerint copulata: & ĩ uno ſpᷣu & ſẽſu eadẽq; ſnĩa acceſſerimus ad prem
Nelſcio ꝗd tale & in alia epiſtola:ſiꝗs tñ recipit prudẽtibus quibuſq; lectoribus Paulus ſubĩdicat dicẽs:hi oẽs
teſtimoniũ fidei accipientes: nõ receperũt ꝓmiſſionẽ a deo pro nobis aliqd melius puidẽte: ut nõ abſq; nobis
cõſumarent᷑. Propterea uniuerſa creatura cõgemiſcit nobiſcũ: qui in tabernaculo iſto cõgemiſcimus: & cõdo
let quia timore dei in utero cõcepimus: & dolemus: & p̃ſtolat᷑ reuelationẽ filioꝶ dei: ut de uanitate ſeruitutis

cui nũc eſt ſubiecta liberet᷑. & fiat unus paſtor & unus grex: & or̃o dni cõpleat᷑ dicẽs. Fiat uolũtas tua:ſicut ĩ cæ
lo & in terra. Cæleſtia & terreſtria: ideſt angelos & hoĩes: ſicut ante unã formã geſſerũt:& unũ ouile habuerũt
ita & in futuro dicit eſſe reparanda. Quia xpᷣus uenit utrunq; facere unũ gregẽ: & hoc futuros hoĩes eſſe dicis:

uel ꝙ nunc ſũt angeli: uel ꝙ ante ipſi hoĩes: ideſtaĩæ fuerũt. Et quõꝗᷓſo te ta amice: ĩmo iã nec amice:ſed ſcur

riliter mulierculas irridebas: quæ cũ plauſu uẽtris & femoris negarẽt ſe poſt reſurrectionẽ:in corpore iteꝶ fra/

gili futuras. ſed ſimiles angelis: uel id ipſũ futuras eſſe: ꝗqd angelos? Et hæc cũ tãta irriſione dici a mulieribus

arguis quæ de tuis illis electis cõmẽtariis ſcripta ꝓferunt᷑. Nũquid nõ hoc tibi tale uidet᷑: quale ſiq; furti aliũ

ĩcuſans: id ipſũ unde aliũ arguit:in ſuo ſinu cõtegat furtũ: Et poſtea ꝗᷓ late porauerit:& magnifice fuerit ĩue

Cctus in furẽ: poſtea ꝗᷓ teſtes produxerit: iuris quoq; iurãdi dederit ſacra:poſt hæcoĩa furtũipſũ: pro quo aliũ

iã ſe cõuiciſſe putauerat: de ſinu eius extrahatur? Tũ deinde arguis alios: ꝙ ĩterrogati de talibus:nõ pmpte nec
ſtatiĩ rũdeant. Et hicipſe de apoſtolo dicis: qd neſcio quid tale in epiſtola ſua prudẽtibus quibuſq; lectoribus
Paulus ſubindicat. Et nõ quibuſq;: ſed prudentibus. Nos miſeros quid irrides o nr pœnitẽs? Si qd apoſtolus

nõ manifeſte ptulit: aut neſcire: aut dubitare nos dicimus. Et tu nõĩtelligere: ſed ſubitelligere: & ideo nõ tã in

dicamus ea: ꝗᷓ ſubindicamus tibi. Iã ſi reuelata ſũtilla: quæ oculus nõ uidit: nec auris audiuit: & in cor homĩs
nõ aſcenderũt: ſed tibi uenit qd ꝑfectũ eſt: & deſtructa tibi ſũt ea quæ ex parte ſũt:clama de his & prædica. Et

quæ apoſtolũ ſubĩidicaſſe dicis:tu pindica: qui nõ ſolũ ea quæ ſubĩdicata:uerũ & quæ cõfirmata ab eo ſcribis

eſſe nũcdãnas. Hæc enĩ oĩa quæ nũc anathematiæari iubes:dũ apoſtoli dicta exponis: aſtruxeras. Et tanꝗᷓ illi

us ſenſibus hæc ĩſerta eſſe docueras. Quid adhuc aliud eſt qd dãnare cæteros iubet? Quod corpus hoc inquit
carcerẽ: & uincula eſſe aiæ dicũt. & ipſã aĩam nõ ire aſſerũt: ſed redire ꝗᷓſi ad ea loca: ubi iã ante fuerat. Profera
mus ergo & de hoc quõ ipſe ſẽſerit teſtimonia. Etipſis iſtis cõmentario libro ſecũdo: ex eo capitulo: ubi dicit.

huius rei gra ego Paulus uinctus Ieſu xpᷣi poſt pauca:quia in pluribus inquit locis ſcriptũ eſt: uinculũ aĩæ cor
pus hoc dici:ꝙ; quaſi clauſa in carcere teneat᷑ :dicamus ꝓpterea Paulũ corporeis nexibus coerceri nec reuerti: &
eſſe cũ xpo: ut pfecta in gẽtes per eũ pᷣ̃dicatio cõpleat᷑.lItẽde eadẽ re ex eiſdẽ commentariis libro tertio capitulo

ubi dicit. pro quo legatione fungor in cathena: poſtaliquãta ꝑillũ iteꝶ ſuũ alin gu ipſe eſt: ita dicit.alius ue
r0 ꝓpter corpus humilitatis: & cathenã iſtã qua circũdat᷑: & nec dũ ſcimus ſᷣm qd oportet nos ſcire: & per ſpe/
culũ uidemus in enygmate:iſta eũ dixiſſe cõtendit. Et tũcuere poſſe in cõfidentia euãgelii apire myſteria: cum
cathenã depoſuerit: & de carcere liber exierit. Niſi forte & in uinculis abſq; uinculis cõputandus eſt: qui con/

uerſationẽ habet in cælis: & de quo dici põt. Vos aũt in carcere non eſtis: nec in carne:ſed in ſpᷣu:ſi tũ ſpũsdei
habitat in uobis. Itẽ de eadẽ re ex cõmentario epiſtolæ Pauli ad Philomenẽ ſub eo capitulo: ubi ait. ſalutat te
Ephrafas cõcaptiuus meus: poſt aliqᷓta: niſi forte recõditũ aliqd & ſacratũ(ut ꝗdã putãt)in uerbo captiuitatis

onsdit : capti pariter & uĩcti in uallẽ hãc deducti ſũt lachrymaꝶ. Vides quõ hæ tanꝗᷓ myſtica & ſecrata dicit

hri apd quoſdã: quoꝶ tñ & ipᷣm unũ eẽ:i multis ſæpe docuimus: Sed uti figura p quã ſciæ myſticæ uideat ĩui
diã declĩare. Hæc inqt quõ ſe hẽant uideris. Nũquid & oĩa reſtituẽda eẽ ĩ unũ ſtatũ:atq; ĩ unũ corpus redinte
rãdos nõ ſolũ hoĩes: ſed & dæmões & ãgelos refugas. Dictũa me potes referre: uis mihi inqt nõ fiat: ſed qd ex

alterius pſona dixi alterius ſit. Siqd ſane exide dictũ: ac nullius ĩteriecta ꝑſona ſcriptũ legeris hoc mihi merito

Ixxxvii.

vrviſ

debet aſcribi. Et quid oẽs iſtos effundimus: quos ſupius deſudauimus agones? Tãtũ ualet frõtis duritia. Sed
age fiat: acqeſcamus etiã in hoc:nõ ut res:ſed ut ipſe poſtulat cõuincat᷑: ex his cõmẽtariis libro ſecũdo de ea re
quã ꝓpoſui ſub eo capitulo: ubi ſcriptũ eſt: ſolliciti ſeruare unitatẽ ſi pũs in uinculo pacis: unũ corpus & unus
ſpũs: ſicut uocati eſtis in una ſpe uocationis uræ poſt aliꝗ̃ta. Quærit᷑ inꝗt quõ una ſpes uocatiõis ſit: cũ apud
pr̃em diuerſæ ſint mãſiones:ad quod unã ſpem uocationis regnũ cæloꝶ: quaſi unã domum dei pr̃is eſſe dici
mus. Et in una domo plurimas mãſiones. Alia enim gloria ſolis: alia gloria lunæ: alia ſtellaꝶ. Aut certe illud
ſubtilius indicat᷑: quod in fine & in cõſumatione reꝶ in pᷣſtinũ ſtatũ reſtituenda ſint oĩa: qñ oẽs unũ corpus
efficiemur: & in unũ perfectũ reformabimur: & or̃o pro nobis Saluatoris ĩplebit᷑. Pater da: ut quõ ego & tu
unũ ſumus:ita & iſti in nobis unũ ſint. Accepiſtis & hanc eius de reſurrectione oĩum abſq; ulla ambiguitate
ſnĩam: accipite & aliã: & tunc cõcludã apologiæ nt̃æ pᷣmũ uolumẽ. Innumera ſũt enĩ eius dicta de talibus. Itẽ
ex eodẽ libro ſub eo capitulo ubi ſcriptũ eſt: ex quo totũ corpus cõpactũ & conglutinatũ per oẽm iuncturam
admiſtrationis m operationẽ in menſurã uniuſcuiuſq; mẽbri augmentũ corporis facit in ædificationẽ ſuiĩ
charitate. ſic cœpit in fine reꝶ cum deũ uidere cœperimus facie ad faciẽ: & in mẽſurã puenerimus plenitudis
Xpi: de cuius plenitudine nos oẽs accepimus:ita ut AXpᷣs nõ ex parte ſit: ſed totus in nobis: & relictis initiis par
uuloꝶ creuerimus in eũ uirũ: de quo ꝓpheta dicit: ecce uir oriens nomẽ eſtilli. & Ioãnes baptiſta cõmemorat
poſt me ueniet uir: qui ante me factus eſt: qm̃ ante me erat. Tuncin occurſũ unius fidei & unius agnitionis fi
lii dei:quẽ nunc pro uarietate mentiũ: nõ una nec eadẽ fide agnitionis cognoſcimus:totũ corpus qd prius diſ
ſipatũ fuerat: & in diuerſa laceratũ: in ſuã cõpaginẽ iuncturãq; rediget᷑: ita ut una ſubmiĩſtratio eadẽq; opera
tio & unius ætatis cõſumata perfectio: totũ faciat creſcere corpus æqualiter. & oĩa mẽbra iuxta mẽſurã ſuam
incrementũ ætatis accipiant. hæc aũt tota ædificatio per quã eccleſiæ per partes corpus augebit᷑: & mutuaĩ ſe
charitate cõplebit totas rõnabiles creaturas: ſub unius rõnabilis aĩalis ĩtelligamus exẽplo.Et quodcũq; de hu
ius mẽbris dixerimus & partibus: hoc ſciamus eſſe referendũ ad unãquãq; rõnabilẽ creaturam. Putemus hoc

aĩal ita per artus: uenas: carneſe laceratũ: ut necos oſſi hæreat: nec neruus iungat᷑ ad neruũ. ſeparati oculiia/

ceant: ſeorſũ nares: manus aliũ locũ teneãt: in aliũ piecti ſint pedes: & reliqua mẽbra in hunc modũ ĩter ſediſ
perſa & diuiſa. Fingamus aliquẽ uenire tantæ ſciæ medicũ iuxa fabulas ethnicoꝶ Eſculapiũ poſſit imita/
ri: & nouã figurã nouũq; hoĩem Virbiũ ſuſcitare. hic neceſſe habebit unũquodq; mẽbrũ in ſuo loco reſtitue
re: & cõpagẽ copulare cõpagi: & quodã glutino partibus reſtitutis unũcorpus efficere. Hucuſq; nobis una ſi/
milituco ꝓceſſerit. Nunc in eadẽ ſimilitudine ad id quod intelligi uolumus:aliud trahat᷑ exemplũ. Paruulus
creſcit: & occulto æuo in perfectã adoleſcit ætatẽ. ſuũ manus hñt argumẽtum: ſua pedes ſentiũt incrementa:

uenter dũ neſcimus ĩ plet᷑:humeri dũ fallunt᷑ oculi dilatant᷑.Et oĩa mẽbra per partes iuxta menſurã ſuã ſic cre

ſcũt: ut tñ nõ ſibi ſed corpori uideant᷑ augeri. Ita ergo & in reſtitutione oĩum: qñ corpus totius eccleſiæ diſper
ſũ atq; laceratũ uerus medicus Ieſus xp̃s ſanaturus aduenerit: unuſꝗſq; ſᷣm menſuram fidei & agnitionẽ filii
dei: quẽ ideo agnoſcere dicit᷑: quia pᷣus nouerat: & poſtea noſſe deſinit:ſuũ recipiet locũ. & incipiet id eſſe: qd
fuerat. ita tamẽ ut nõ iuxta aliã hæreſim oẽs in una ætate ſint poſiti: ideſt oẽs in angelos reforment᷑: ſed unũ/
quodq; mẽbrũ iuxta mẽſurã ſuã &officiũ perfectũ ſit. Verbi gra:ut angelus refuga id eſſe incipiet qd creatus
eſt. & homo qui de paradi o fuerat eiectus: ad culturã iteꝶ paradiſi reſtituat᷑. Iſta aũt uniuerſa ſic fiant: ut in
uicẽ inter ſe charitate iungant᷑. Et dũ cõgaudet membrũ mẽbro: & in alterius ꝓuectione lætat᷑: Xpi corpus ec
cleſia pᷣmitiuoꝶ habitet in cæleſti hieruſalẽ: quã in alio loco apoſtolus uocat matrem ſctõꝶ. Hæc tua dicta le
gunt oẽs latine: quæ etiã nunc tu quoq; iubes eos legere:ubi dicis ꝙ oẽs rõnabiles creaturæ quæ ſnb unius ra/
tionabilis aĩalis exemplo intelligunt᷑: ita in unũ corpus reparandæ ſint: tanꝗᷓ ſi unius hoĩs membra diuulſa
rurſus in eiſdẽ corponis ſoliditatẽ Eſculapii arte reparent᷑: in quibus quidẽ diuerſa futura definis ofſicia: utpo
te membroꝶ.ſed corpus unũ hoc eſt unius naturæ & hocoĩum unũ corpus primitiuã eccleſiam uocas: & cor
pus eſſe noĩas Xpi: cuius corporis ſuũ membrũ ſuo officio reſtituendũ ais eſſe angelũ refugã: qui eſt utiq; dia
bolus. & in hoc qd ab initio creatus eſt reparandũ. Similiter & hoĩem aliud mẽbrũ ad cultũ paradiſi tanꝗᷓ co/⸗
lonũ originariũ reuocãdũ.& hæc nulla ut fieri ſolet: cũ de rebus talibus pedetenti:cauteq; dicit᷑: alterius ĩterie
cta pſona ꝓſequeris. Vt uel dubitaſſe te aliqs in rebus tã ſecretis & abſconditis exiſtimaret: ſicut Origenes iſte
cuius te & diſcipulũ nõ negas & pꝓditorẽ fateris: ſemꝑ facere iuenit ĩ talibus. Sed abrupta & definita ſnĩa tanꝗᷓ
ſi angelus queret in Daniele aut Xps in Paulo mortaliũ auribus futuroꝶ archana enũcias ſæculorum. Et ais
nulli ueteꝶ electa a Xpo plebs fideliũ credas. Si Origenes aliqd de diuinæ diſpenſationis ſecretioribus ſuſpi/
catus ẽ: nemo recipiat. Et ſi Clæmẽs aut ille apoſtoloꝶ diſcipulus: aut illæ alexãdrinæ eccleſiæ: & ipſius magr
Origenis tale aliqd dixerũt. Etiã ſi Gregorius ille põticus uir apoſtolicaꝶ uirtutũ. Etiã ſi iſte alius nazãzenus

& Didymus uidẽs ꝓpheta ambo magñ mei: ꝗbus ſapiẽtius ĩ fide nihil hẽt mũdus. Oẽs iſti ut Origenes erraue
rũt: ſed accipiãt erroris ſui ueniã. qa & ego aliqũ erraui: & nũc pnĩam gero: ſed ueniã accipe debeo. Origenes

uero cũ eadẽ quæ ego dixerit: etiã ſi pnĩam egit: uenia nõ accipiet:iĩmo pro his quæ oẽs diximus: ſolus ipe da/
net᷑. Ipᷣeẽ qoĩa mala fecit.Ipᷣe eni ꝓdidit. Vn ẽ totũ qcqd nos loqmur: qcqd ſcribimus: qcqd dicti putat᷑ erudi
ti: & qdde græcis bonis latia facimus nõ bona. Nemo ergo ꝗᷓnꝗᷓ hoꝶ audiat. Sed hæc ſola ſuſcipite quæĩ meis

cõmẽtariis ĩuenitis: & maxime ĩ epiſtola ad epheſios ĩ ꝗdus Origenis dicta uehemẽtiſſime cõfutaui. Ego autẽ

— W.(——

dir

ne⸗

bla

lnc

her⸗
Gn

n

dl
⸗
ken

nid
dal
Wn
di⸗
ge⸗
ſer
de⸗
mi
nil
i
cun

gui

lxrviij

ſeru taui rut credere & tenere debeatis reſi urrectionẽ carnis ita fu turã: ut corpora cõuertantur in aĩas: & uxores
unn dirigant in uiros: & qcdante mũdi cõſtitutionẽ: aĩæ in cæleſtibus fuerĩt. Et ĩde ob quaſdam cauſas ſoli deo co
all gnitas: in uallẽ hanc deductæ ſint lachrymaꝶ: qd corpori mortis ĩſertæ ſint: & qck in fine ſæculoꝶ oĩs natu/⸗
kli ra rõnabilis in unũ corpus reſtituat᷑ ſicut ab initio fuit: ita £ homo ad paradiſũ reuocet᷑: & angelus refuga ſi u
elhl ra Petrũ & Paulũ:cui ipſi ad paradiſũ: utpote hoĩes:ille añ inid qd ex initio creatus eſt reparet 8 fiant oẽs ſi
4 mul eccleſia pᷣmitiuoꝶ in cæleſtibus:& ſint dũ in ofliciis quidẽ ſingulis gbuſea ; ſunt mẽbra Xpi. Vniuerſitas
l uero cũctoꝶ pfectũ xpᷣi ſit corpus. hæc tenẽtes o fideles: prudẽteſq; diſcipuli & iſtas meas ĩdubitatas diffini/
isn tiones cuſto ientes Origenẽ tamẽ pro his ipſis dictis condẽnantes bñ agetis: ualete. Vides qa totũ cũ irriſt iõe
Nlalt agis/ Et pœnitere te ideo dicis: ut fallas eos ꝗbus ſcribis? Nã & ſi uere te pœniteat: ut debet:qd facies ob oẽs il/
huli las aias: qs p tot annos hæc tua tam uenenata (ut ipſe ais)doctrina decepit: Deĩde ꝗs unꝗᷓ per tuã pnĩam emẽ
kunn dabitur: cũiſte ipſe libellus: in quo & pœnitens & accuſator & iudex es: auditores tuos rurſũ: ad hæcipſa & le-
diſui genda & tenẽda trãſmittat? Ad ultimũ etiã ſi hæc ita non eſſent: ipſe tamẽ tibi etiã poſt pnĩam oĩs aditus ue/⸗
tul⸗ niæ pcluſiſti. Ais enĩ etiã ipſũ Origenẽ pœnituiſſe pro his dictis: libello pniæ ad Fabianũ tunc urbis romanæ
muper epᷣm dato: & tũ poſt pnĩam:poſt centũ & ꝗqnquaginta annos mortis ſuæ in ius eũ trahis: & ad dãnationẽ uo/
mont cas. Quð ergo pro his dictis tibi uenia dabit᷑ pœnitenti: ſi ille qui ante te pro his pœnituit ueniã nõ meret᷑ Si
lonig militerut ſcripſiſti: ſcripſit. ut pœnituiſti: pœnituit. Aut ſimiliter pro pnia debetis abſolui. Aut ſi negas ue/
nudtl niã pœnitẽti:qd- ego nõ opto: tu purges nos pariter condẽnari pᷣm quandã euãgelii parabolã. Oblata eſt dño
hopen a iudæis adultera ut uiderẽt ꝗd de ea ᷣm legẽ iudicaret. Ille miſericors & miſerator ait ds: ſiꝗqs urſm peccatum
iſium nõ habet: mittat ſup eã lapidẽ: & tuncoẽs inꝗt diſceſſerũt. Et iudæi quidẽ licet ĩpii & ĩcreduli tũ erubuerũt cõ
tmile ſcientias ſuas:ne cũ ipſi eſſent peccatores: in peccatores uiderent᷑ ulciſci. Et latro ille de cruce dicebat ad aliũ la/
dehn tIeronẽ: qui ſimul pẽdebat in cruce & blaſfemabat: qa nec deũ times: uel quod in eodẽ nos ſumus iudicio. Nos
nusher ciũ eadẽ quæ in nobis ſũt: cõdẽnemus in aliis: nec cũ iudæis erubeſcimus: neccũ latrone miteſcimus.
doulin L . Argumentum ſecundum libri eiuſdem Ruffini.
erſedl INhn Oc ſecundo libro ſub apologiæ ſpecie Ruflinus in beatũ Hieronymũ maledicta cõgerit dicẽs:cũ li/
timit, bellis ſuis eo maxime qui de uirginitate ſcriptus eſt: oẽm ordinẽ eccleſiæ lacerare:ſanctũ Ambroſiũ
telutue carpere: oẽs ſcriptores ineptiæ aut ĩperitiæ accuſare: periuriũ quoq; deteſtabile cõmittere: qui cõtra abiuratio
unaſ⸗ nẽ: nõ ſolũ libros ſæculares legat: ſed illis ſe iactet & efferat ĩpio Porphyrio: & Baraba pceptore gloriet: & ĩ deũ
uulus blaſfemus fuerit:quẽ ſociũ hre dixerit Origenẽ:quẽ ĩprobat decẽ p̃fatiũculis in cælũ extulerit: & apoſtolis co/
nta⸗ æaquarit: & uetus teſtamentũ qd apoſtoli cõmẽdarũt:noua trãſlatione ſubuerterit.
tae⸗ Incipit ſecundus liber controuerſiarum Ruffini contra doctorem præclariſſimum beatum Hieronymum:
Epiltola. XII.
iti Vperiore quidẽ libello dogmaticas eius obiectiones: quas aliis ĩpingit ĩmerito: in ſeipſũ teſtẽ re/
let torfimus. nũc uero iam explicitis: & poſt tergũ reiectis his quæ fidei uicinæ ſũt cauſationibus: cõ
Aund⸗ fidentius ei de cæteris terminationibus rñũdebimus. Eſt enĩ etiam illud accuſationis eius grauiſſi
gun 4 mũ caput:qd ſimiliter ut cætera mẽdacia ueritatis falce reſecandũ eſt. Ait enĩ confœderatos eſſe
tnti v quõſdã Origeni ad piuriũ.Et iſtud myſticæ eius traditiõis archanũ abſcõditũ eſſe in ſexto ſtromatum libro:
ut nec ab ullo alio inter tot ſæcula niſi aſe ſolo dephenſũ. Veꝶ ne riſũ ei moueã:ſi iuſiurãdi ſacro alienũ me eſſe
lae cCcofirmẽ: a cõfœderatione piurii planiore uia ad manifeſtationẽ ueritatis ĩcedã. Et ei qd facillime ꝓbare poſſũ

ion nec habuiſſe me unꝗᷓ libros iſtos: necante legiſſe a quoꝗᷓ p̃ſtitos. Et ſicut non poſſũ excuſare de eo qd quale ſit
ul⸗ neſcio: ita nec accuſari quidẽ poſſũ de eo: qd uel ſi ſit: penitus ignoro. Iſte tũ qui arguit uel ab illo traditũ: uel
adiſcipulis eius dici: qd ſcriptũ eſt: qui loquit᷑ ueritatẽ cũ pximo ſuo: ꝓximus nõ ſit niſi ille qui perfectus ſit

& ſymmyſtes. & iteꝶ qch⸗ apoſtolus dicit: qa ſapĩam loqmur inter pfectos: & qd ſcriptũ eſt: nolite ſanctũ da/
4 re canibus: neq; mittatis margaritas ur̃as ante porcos: ut aſſerãt inꝗt per hæc ueritatẽ nõ oibus aperiendã. Vi-
no⸗ deamus qd ipſe in iſtis electis cõmentariis libro ſecũdo ſub eo capitulo ubi ſcriptũ eſt: ꝓpter quod deponẽtes
gitene mẽdaciũ loqmini ueritatẽ unuſqſq; cũ pximo ſuo qm ſumus inuicẽ mẽbra: poſt pauca: ꝓpter quod inquit
vle Paulus ipſe. pfectus in alia epiſtola loquebat᷑ lapian auũt loquimur ĩter perfectos. Ergo hoc eſt qc iub etrut
gtni unuſqſq; myſtica atq; ſecreta & ea quæ ueritate dei ſũt plena loquat᷑ cũ ꝓximo ſuo ut & dies diei eructet uer/
B dũ: & nox nocti indicet ſcĩam:hoc eſt clara quæcq; & lucẽtia his indicet: qui merent audire: Vos eſtis lux mun
⸗ di. Porro tenebroſa autĩ uoluta & oĩ—um ſacroꝶ nocte uelata aliis referat: qui & ipſi nox tenebræ uel caligo ſüũt
4 de quibus dicit: & caligo ſub pedibus eius. Moyſ. es ingredit᷑ in turbinẽ & caliginẽ: ubi erat deus. Et de ipſo deo
ſcriptũ eſt. Poſuit tenebras latibulũ ſuũ. Loquat itaq; ueritatẽ atq; myſteria unuſquiſq; cum pꝓximo ſuo:nec
1 det ſanctũ canibus: neq; mittat margaritas ante porcos. Sed quæcũq; oleũ habuerint ueritatis: illas in thala/
mũ ſponſi & penu regis ĩducant. Videte ꝗᷓſo uos: & diligentius ꝑſpicite: ſi aliũ aliquẽ in oĩbus his quæ ſcribit:
o⸗ niſi ſe & ſua dicta cõdẽnet. Si inimici ſui lacerare eũ & arguere pro ſcriptis ſuis uellent: quo alio ordine:ꝗbus
eh⸗ aliis aduerſus eũ ſniis uterent᷑: niſi quibus ipſe aduerſũ ſe tanꝗᷓ aduerſũ alios utit. Condemnatio aduerſum
4 . eum ſi ꝓferenda ſit epiſtola ſua:ſufficit ſi ſolũ nomẽ immutes. textus enim criminum nec in alium omnino

quẽpiam ſicut in ipſum conuenit ſolum. Quæ cõdemnari iubet: hæc iterũ obſeruari iubet. quæ agit: arguit.

.Ixxxviii.

quæ deteſtatur: operatur. Beati diſcipuli eius: qui eũ audiũt uel imitant᷑. VYerũtñ qm piurii dogma ꝓponit᷑.
nihil ad me: ſi iſte uel agat: uel ſcribat: qa apud nõénullos fratrũ hancetiã nobis inurere conatus eſt maculam.
Et nunciteꝶ iterare per lras: ſᷣm ab ipſo datã regulã: quid ego ipſe de piurio ſentiã ꝓfero. ut de ſe ĩterim ipᷣi iu
diciũ derelinquã. Eteni cũ dns & ſaluator n dicat in euãgeliis: dictũ eſt antiquis: nõ periurabis: Reddes eni
dno iuramenta tua. Ego aũt dico uobis: nolite iurare oĩno. Oiĩs qui docet ex quacũq; cauſa periurandũ eſſe:
ego dico ꝙ alienus ſit a fide Xpi: & ab eccleſiæ unitate catholicæ. Sed uelim nuũc poſtea ꝗᷓ de meut ipſe ſtatuit
anathemati ſatiſſeci: elaborare paululũ ſi patienter accipitis: & hoc quod iſte per orgia quædã & myſticas con
fœderationes obſeruari periuriũ dicit: quos habeat cultores & ſymmyſtas aperire. Certa eſt enĩ & ſatis uera il
la dei ſnĩa quæ dicit: quia ex fructibus eoꝶ cognoſcetis eos. & nos ergo ſicut dicit iſte: periurii dogma ſuſcepi/
mus:ſi ad hocedocti ſumus: & talis ĩ nobis arbor plãtata ẽ: nõ põt freri: ut nõ tales aliq ex nobis ſæpius germi

nauerint fructus. Verũ etiã myſtici dogmatis auctoritate coaleſcerẽt. Equidẽ quantũ ad perſonã meam perti

net: quẽ ſolũ ex his oĩbus quæ ſcribit: lacerare ſe putat: nõ mihi ipſi ferã teſtimoniũ: nec dicã: quod etiã ſit iu/
randũ: cũ forte neceſſitas exigit. & ſi nõ cautus ſim. at certe timidus eſſe cupio. Poſtremo & ſi obſuare nõ poſ/
ſũ: erraſſe me nouerit. hoc ergo nõ dicã. tamẽ ſiue errẽ in his: ſiue caueã: iſte ĩterim cauſã cõmiſſi alicuius: qua
me in talibus arguat: nõ habebit. Ego aũt qualiterapud iſtũ ſacratiſſima ſit huius nõ dogmatis ſed fœdiſſimi
& ueriſſimi uitii obſeruantia: iteꝶ ex ſcriptis eius ꝓbabo. Nihil enĩ ex liuore & ex inuidia cõfictũ aduerſũ eum
ꝓferã: ut ipſe cõtra nos facit: ſed ipſũ ſe teſtẽ & ſcripta ſua aduerſũ eũ ꝑducã. Vt ſciat ſe nõ ab inimicis argui:
ſed a ſemetipſo redargui. Libellũ quẽdã de cõſeruãda uirginitate: Romæ poſitus ſcripſit. Quẽ libellũ oẽs pa/
gani & oẽs inimici dei apoſtatæ ꝑſecutores: & quicũq; ſũt: qui xpᷣianũ nomẽ odio hutt: certatĩ ſibi deſcribebãat.
Pro eo ꝙ ibi oẽm xpᷣianoꝶ ordinẽ: oẽm gradũ:oẽm ꝓfeſſionẽ:uniuerſãq; pariter fœdiſſimis exprobratioibus
ĩfamauit eccleſiã. Et ea crimĩa quæ gẽtiles falſo in nos cõferre putabant᷑: iſte uera eſſe:ĩmo multo peiora a no
ſtris geri:ꝗᷓ illi criminabant aſſeruit. Nã pmo illas ipſas uirgĩes: de quaꝶ uirtute ſcribere uidebat᷑: ifamat. Et
dicit de eis his uerbis. Aliæ uirili habitu ueſte mutata: erubeſcũt ſe fœminas eſſe: qd natæ ſũt. Crinẽ amputãt
& ĩpudenter erigũt fauces eunuchinas. Sũt quæ ciliciis ueſtiunt᷑ & cucullis farbefactis: ut ad ĩfantiam redeãt
imitant᷑ noctuas & bubones. Dicit & mille alia de his ꝓbra grauiora. ſed ne uiduis quidẽ parcit. Ait nãq; deip
ſis: nulla illis niſi uẽtris cura:& quæ ꝓxima ſũt uẽtri.Alia quoq; ingerit obſcœna ꝗᷓplurima. Sed & monacho
rũ oẽ genus ꝗᷓ fœde: ꝗᷓ turpiter laceret: longũ eſt:ſi ipſius uerbis uel ſcriptis uelĩ pbare. De diaconis uero & pre
ſbyteris quæ dedecora deſcripſerit: pudet retexere. Initiũ tñ lacerationis ipſius ponã: ex quo facilius coniicere
poſſitis ꝗqtũ in ſequẽtibus augeſcat ĩuectio. Sũt alii inqt(de mei ordis hoĩbus loquor)ꝗ ideo p̃ſbyteriũ & dia/
conatum ambiũt: ut mulieres licentius adeãt. Oẽs his cura deueſtibus ſi bi oleãt:ſi pes laxa pelle non folleat.
Crines calamiſtri ueſtigio rotant᷑. digiti de annulis radiãt: & ne plãtas humilior uiaſj pargat: uix ĩprimũt ſum
ma ueſtigia. Tales cũ uideris: ſpõſos magis æſtimes ꝗᷓ clericos. Et poſtea ꝗᷓ ſpatiatiĩ nõ tã uitia ꝗᷓ crimina ſacer
dotũ uel mĩſtroꝶ exprobrans: etiã ingreſſũ eoꝶ: & ſalltratoe⸗ ad mr̃onas:nõ ſolũ decolorauit: ueꝶ etiã execra
bilẽ fecit: quõ poſtea ꝗᷓ oẽ genus xpᷣianoꝶ cocidit & ĩfamauit: ſibi quoq;ʒ nõò parcat audite. Redibo enĩ poſtex
ceſſũ quendã ad hoc qd ꝓpoſuerã: ꝓpter qd & libelli huius res popoſcit fieri mentionẽ: & oſtendã apud iſtũ
tã licito hii piuria: ut ſcriptis quoq; ſuis dephendi ea nõ erubeſcat. Igit᷑ in hoc ipſo libello:cũ moneret ſæcula/
res codices legi nõ debere: & diceret qd faceret cũ pſalterio Oratius? Cũ euangeliis Maro? Cũ apoſtolis Cicero:
Nõne ſcãdalizabit frater: ſi te uiderit in idolio recũbentẽ Et cætera cũ dixiſſet eiuſmodi ꝗbus alienã eſſea xpᷣo
aſſereret libroꝶ ſæculariũ lectionũ: inſerit etiã reuelationẽ quãdã ad ſediuinitus factã ſatis honorificis refer/
tã pᷣceptis. Refert enĩ ꝙ poſtea ꝗᷓ ſæculo renũciaſſet: & ad deũ fuiſſet conuerſus: fauore tũ ſæculariũ libroꝶ ual
de teneret᷑: nec facile poſſet tali carere deſiderio: & pro hoc ſubito inqt raptus in ſpu ad tribunal iudicis pertra-
hor. Vbi tãtũ lumiĩs & tãtũ erat excircũſtantiũ claritate fulgoris: ut piectus in terrã ſurſũ aſpicere nõ auderẽ.
Interrogatus cõditionẽ: xpᷣianũ me eſſe rũdi. Et ille qui p̃ſidebat: mẽtiris ait. Ciceronianus es nõ xpᷣianus. Vbi
theſaurus tuus eſt: ibi & cor tuũ. Ilico obmutui: & inter uerbera (iã enĩ cædi me iuſſerat)cõſciæ magis igne tor
quebar. clamare ti cœpi: & eiulãs dicere. Miſerere mei dne: miſerere mei. Hæc uox inter flagella reſonabat.
Tandẽ ad pᷣſidẽtis genua ꝓuoluti qui aſtiterant pcabant᷑: ut ueniã tribueret adoleſcẽtiæ: & errori locũ pniæ cõ
modaret. Exacturus deinde cruciatũ:ſi gentiliũ lraꝶ libros aliqũ legiſſẽ. Ego qui tanto cõſtrictus articulo uel/
lẽ etiã maiora ꝓmittere:deierari cœpi: & nomẽ eius obteſtans dicere. Dñe ſi unꝗᷓ habuero codices ſæculares: ſi

legero:te negaui. In hæc uerba dimiſſus reuertor inqt ad ſi upos. Audiſti qᷓ nouũ ꝗᷓ honorificũ iuramẽti ſui ex/

poſuerit genus Reſidẽte in tribunalibus ipſo xp̃o dno aſſiſtentibus angelis & ĩtercedẽtibus ꝓ ſe inter uerbera
& cruciatus:iurat ſe ſæculares libros nec habituꝶ unꝗᷓ nec lectuꝶ. Relegant᷑ nũc quæſo quæ ſcribis: ſi una eius
opis pagina eſt: quæ nõ eũ iteꝶ Ciceronianũ ꝓnunciet: ubi non dicat:ſed Tullius noſter: ſed Flaccus noſter:&
Maro.Iã uero Chryſippũ & Ariſtidẽ: Empedoclẽ & cætera græcoꝶ auctoꝶ noĩa: ut doctus uideat: & plurimæ
lectionis tanꝗᷓ fumos & nebulas lectoribus ſi pargit. Deniq; inter cætera etiã Pythagoræ libros legiſſe ſe iactat:
quos ne extare quidẽ eruditi hoĩes aſſerunt. Sed iſte ne aliqua ex parte iuramentũ ſuum de auctoribus genti/
lium præteriret: etiam ea quæ non ſunt ſcripta legiſſe ſe ſcribit. Sed in omnibus opuſculis ſuis fere multo
plu a & ꝓlixiora teſtimonia de his ſuis ꝗᷓ de ꝓphetis noſtris uel apoſtolis ponit. Puellis quoꝙ & mulierculis

.

lle

aumper
tiäſttin
end
lusqu
Cedlillni
etlüeum
ugui
ios ,
lanbebi,
drntbs
otnano
D
nni
unnlin
nigi
nonic
etoden
onicer
Aa/
ollent.
ürlum
naſacet
iexecn
polte
huliti
ſarul⸗
Ciav’
lenſi⸗
et
okul
henmg
uere.
us N
e tot
onabat.
nirci
ulonel
laresl
iſuie⸗
netbeni
naeis
oſteru⸗
lumne
achat
gnn/
muleo

ſcribens quæ non utiq; niſi de noſtris ſcripturis ædificari cupiunt: & debẽt: exempla eis Flacci ſui: & Tullii uel
Maronis ĩtexit. Iã uero in illo libello quẽ de optimo gne ĩterpretãdi ĩtitulauit: ubi pᷣter tituli annotationẽ:ni/
hil optimũ:ſed totũ peſſimũ eſt. ibi enĩ aſſeuerat hæreticos illos ꝗbus nũc cõicat: & ĩcurrit ĩ illã ſnĩam apoſto/
li nri nõ ſuiſille enĩ ſuũ aut Flaccũ dicit aut Tulliũ)qui ait. Qui enĩ nõ diſcernit:ſi mãducat:dãnatus eſt.In il
lo ergo libello ut aſſerat ꝙ nullo gñe uerbũ de uerbo interpᷣtari rõ ſinat:quõ ei iteꝶ rõnabile uiſũ eſt: capita ĩte
gra dictata ex codice Ciceronis ĩſeruit. Nõne ipſe dixerat: qd faciat cũ pſalterio Oratius? Cũ euangeliis Maro?

QCu apoſtolis Cicero- Nõne ſcadalizabit᷑ fr: ſite uiderit in idolio recũbentẽ?ĩ quo utiq; ipſe ſe idolatriæ reũ ſta

tuit. Si enĩ qui uiderit legentẽ hoc: ſcãdalizat᷑: multo amplius qui ſcribentẽ. Sed qm qui ad idolatriã deuol/
uit᷑:nõ plene nec ĩtegre ꝓphanus efficit᷑: niſi pus negauerit Apᷣm: ipſi AXpo in faciẽ corã ſedẽti in tribunalibus
aſſiſtẽtibus quoq; clariſſimis mĩſtris angeloꝶ:dicit: ſi legero: uel habuero gentiliũ libros:te negaui. & nũcnõ
ſolũ legit: & habet: nõ ſolũdeſcribit: & cõparat: uerũ etiã diuinis eos uerbis & ſermonibus eccleſiaſticæ ædifi/
cationis ĩterſerit. Res quã dico: oĩbus qui legut libellos eius:ſatis nota eſt: & teſte nõ ĩdiget. Sed eſt hoĩs de tã

ſacrilego piurii barathro ſe cupiẽtis eripe:adhibere ſibi aliqd excuſ- ationis cõmentũ: & chcere. Nõ modo lego:

ſed ea quæ in adoleſcẽtia didici: qa ſũ tenacis memoriæ: ita ut poſſim plura ſimul de diuerſis capita cõtinua/
re: ipſa nũc ꝓfero. Siꝗs a me modo exigeret: ut phbarẽ: ſi hodie ante ꝗᷓ ſol oriret᷑: nox fuiſſet in terris: aut ſi uſ.
ad ſolis occaſũ dies illuſtrauerit mu nduũ:qd aliud dicerẽ:niſi magis ab illo:qui dubitaret de eo: ꝙ oẽs nouerãt
cauſas dubitationis: ꝗᷓ a me ꝓbatiõis oportere depoſci? Sed in hoc licet oẽs ſciãt eſſe uerũ qd dicimus: & oẽs in
telligant: tũ ꝗa de aĩa hoiĩs res agit᷑: de piurii crimine: de negationis Xpᷣi ſacrilegio:nõ põt facilis hri cõdẽnatio.
Nundqd illud imitabimur: qui reos nec ĩterrogatos: nec rndẽtes: ſed nec pntes: & nõ ſolũ nõ pntes: ſed & mor-
tuos: nõ ſolũ mortuos: ſed & eos quos ſemp ante laudauerat: & nõ ſolũ eos quos laudauerat: ſed & eos quos
ſecutus fuerat: & magr̃os habuerat? Timeat᷑ dni ſnĩa. pᷣmo illa quæ dicit: nolite iudicare ut nõ iudicemini. Et
iteꝶ: qua mẽſura mẽii fueritis: eadẽ & remetiet᷑ uobis. Quid ergo licet ex ſupfluo: unũ tñ ꝓferã teſtẽ aduerſũ
eũ pᷣualidũ: & cui p̃ſcribere nõ põt.ipſũ iteꝶ ſe & ſua pferã ſcripta. Quãuis ergo oẽs libelli eius hoc teſtent᷑: &
ſuꝑfluade hoc mea uideat aſſertio: tũ utendũ aliquo ſpali teſtimonio eſt: ne minus plenũ his qui forte ſcri/
pta eius nõ legerunt: uideat eſſe qd dicimus. cũ libellos eius quos aduerſus Iouinianũ ſcripſit:repᷣhendiſſem:
cuidã Dõnioni beatæ memoriæ ſeni: qui ſibi hoc ipſu iudicauerat. iſte reſcribẽs excuſat: & dicit. nullo gne po
tuiſſe fieri ſe erraſſe:hoĩem qui oĩum hiet ſciam. Cũ ergo enumeraſſet uel ſyllogiſmoꝶ gña: uel dicẽdi ac ſcri
bendi artes: quas uidelicet ille qui reprehenderet ignoraret: cõtinuo ſubiũgit hoc: ſtultus inqt ego: qui me pu
taueri hoc abſq; philoſophis ſcire nõ poſſe:qui meliorẽ ſtili partẽ elegerã eã: quæ deleret: ꝗ quæ ſcriberet. Fru
ſtra ergo Alexandri uerti cõmẽtarios: ne ꝗcꝗᷓ me doctus magtr̃ wepi eiαααπσιοναPorphyrii itroduxit ad logicã.
& ut humana contẽnã:ſine cauſa Gregoriu nazanzenũ & Dydimũ in ſcripturis e ααονσaà habui. EHlc eſt
qui AXpo dixit: te negaui:ſi uel habuero gentilium codices: uel legero. Si nihil aliud uel de Porphyrio ſilere de
buerat:qui ſpalis hoſtis Xpᷣi eſt: qui religionẽ xpᷣianã: quantũ in ſe fuerit: penitus ſubuertere conatus eſt ſcri
ptis ſuis:quẽ iſte nũc ĩtroductorẽ & ĩſtructorẽ ad logica hr̃e gloriat᷑. nec argumẽtari põt:ſe ante hæc didiciſſe.
Ante enĩ ꝗᷓ conuerteret᷑: mecũ pariter & lIr̃as græcas & lingua penitus ignorabat. Poſtiuramẽtũ oĩa hæc:poſt

ſacti dati ſ ponſionẽ. Sine cauſa argumẽtamur. cõtinuo dicet᷑ nobis. Erras homo:deus nõ irridet᷑: nec ſi yllogiſ

mi apud eu de Alexandri cõmentariis intexunt᷑᷑. Vt uideo frater male tibi auſpicatus es: ꝙ introductor tuus
ſit Porphyrius. Quo te ĩtroduxit perfidus? Si ad illũ locũ ubi ipſe eſt: ibi & fletus & ſtridor dentiũ eſt. Ibi enĩ
& apoſtatæ & inimici dei: fortaſſis & periuri ibi habitant. Non bonũ introductorẽ tibi elegiſti. Magis ſi acci/
pis cõſiliũ meũ: ad illũ nos ĩtroductorẽ pariter conuertamus: qui ĩtroducit ad patrẽ. qui dixit: nemo uenit ad
pfem niſi per me. Doleo frater ſi credis. & ſi nõ credis: doleo te ſuſpitiones alieni piurii: in antiqs & ueterulis
chartulis ꝑſcrutari: cũ in tuo ore iugis ac ſine fine piurii inexplitabile ſacrilegiũ pſeueret. Nõne recte tibi cõue
niet illud dici: quod apoſtolus dicit. tu aũt qui Iudæus cognominaris: & reqeſcis in lege: & gloriaris in deo: in
ſtructus per legẽ: confidis te ipſũ ducẽ eſſe cæxcoꝶ: lumẽ eoꝶ qui in tenebris ſunt: eruditorẽ inſipientiũ: magi/
ſtrũ infantiũ: habentẽ formã ſciæ ueritatis in lege. qui ergo doces aliũ: te ipſũ nõ doces. Qui dicis nõ mœcchã
duũ: mœccharis. Qui prædicas nõ furandũ: furaris. Qui abomiaris idola: ſacrilegiũ piurii committis. Et quod
eſt ultimũ & grauiſſimũ: nomẽ dei per te & philoſophiã tuã blaſfematur inter gentes. Sed trãſeamus iã hinc
ad alterius obiecti purgationẽ. Si tamẽ conuictũ ſe piurii & puaricationis ſimul: perurgente etiã conſcia ſua
fatet᷑. Alioꝗn ſi inficias eat:etiã teſtes ꝗᷓplurimos fratꝶ habere poſſũ: qui in meis cellulis manẽtes in mõte oli
ueti: ꝗplurimos ei Ciceronis dialogos deſcripſerũt. quoꝶ & ego quaterniones cũ ſcriberent: freqᷓ nter in mani

bus tenui & relegi. Et ꝙ; mercedes multo largiores ꝗᷓ pro aliis ſcripturis ſolent: ab iſto eis darent᷑ agnoui. Mihi

