Quiſꝗᷓ ne extẽta manu uertit faciẽ & ĩter ſacras epulas Iudæ oſculũ porrigit? Ad aduẽtũ igit᷑ ut reor tuũ nõ

pauet monachoꝶ turba: ſed gaudet: certati tibi ꝓceduũtobuiã. Et de heremi latibulisexeũtes: ſua te cupiũt hu
militate ſupare. Quis eos cõpellit exire: Nõne amor tui? Quis ꝑ heremũ ſupatos ĩ unũ cogit. None tua dile
ctio? Amari enĩ parẽs debet. Amari parẽs & eps debet: nõ timeri. antiqᷓ ſnia eſt: quẽ metuit: ꝗs odit. quẽ odit

piiſſe cupit. Vñ & ĩ nr̃is lr̃is cũ initia paruuloꝶ timore cõſiſtãt: pfecta dilectio foras mittit timorẽ. Nõ ꝗqᷓras

monachos tibi eẽ ſubiectos iõ magis ſubiectos hẽas. Tu offers oſculu:illi colla ſubmittũt. Exhibes militẽ: &

ducẽ ĩpetras:ꝗᷓſi unusin pluribus es: ut ſis unus expluribus. Cito ĩdignat᷑ libertas:ſi opprimit᷑. Nemo plusi

petrat a libero: ꝗᷓ qui uire nõ cogit. Nouimus canones eccleſiaſticos. Nõ ignoramus ordines ſinguloꝶ: & le-
ctione & quotidianis exẽplis uſq; ad hãc ætatẽ multa didicimus: multa expti ſumus: qui in ſcorpionibus ce-

dit: & lubis pr̃is hr̃e ſe putatdigitos groſſiores: cito regnũ mãſueti Dauid diſſipat. Certe romanus populus ne

in rege ꝗdẽ ſi upbiã tulit. Duxille Iſraelitici exercitus:qui decẽ plagis afflixerat ægyptũ: & ad cuius ĩperiũ cæ

& terra & maria puiebãt: ĩter cũctos hoĩes: quos tũc terra gñauit: mãſuetiſſimus pᷣdicat᷑. Et iõ p.xl. ãnos obti/
nuit pᷣncipatũ: qa ptãtis ſuphiã lenitate & mãſuetudĩe tempabat. Lapidabat᷑ a populo: & pro lapidãtibus ro
Fabar⸗ qa potius deleri ipſe uult de libro dei:ne cõmiſſus ſibi grex peat. Cupiebat illũ imitan paſtorẽ: quẽ ſcie

at etiã errantes oues ſuis humeris portatuꝶ. Paſtorinꝗt bonus ponit aĩam ſuã pro ouibus ſuis. Boni ꝗppe

paſtorisdiſcipulus optat anathema eẽ pro fribus ſuis atq; cognatis: qui ſũt Iſraelitæ ſᷣm carnẽ. Et ſi ille pire

cupit nepditi pereãt: quãto magis bonis paſtoribus nimietate puidẽdu eſt: ne ad iracudiã ꝓuocẽt filios ſuos⸗
& nimietate diuitiæ etiã leniſſimos aſperos eẽ cõpellant. Epiſtola cogit me breuius loq. Dolor lõgius. ſcribit
in ſuis illis ut ille uult pacificis: ut ego ſẽtio mordaciſſimis litteris: qd nunꝗᷓ a me læſus ſit: nec dictus hæreti/
cus. Quonã igit᷑ mõ me ipſe lædit: ægrotãtẽ morbo peſſimo? & rebellẽ eccleliæ uẽtilãs: ab aliis laceſſitus accur

rit aduerſariis parcere: lædere no lædẽtẽ? Ante ꝗᷓordinaret᷑ frater meus: nunquã dixit fuiſſe ĩter ſe & ſãctũ pa

pã Epiphaniũ de dogmatibus qõnẽ. Et quæ eũ rõ cõpellebat: ſicut ipſe tñ ſcribit: indeĩter populosdiſputare
unde nemo ꝗrebat: Scit enĩ prudẽtia tua piculoſas eſſe huiuſmodi qõnes: & nihil eẽ tutius ꝗᷓ tacere: niſi for⸗
te neceſſe eſt loq de grãdibus. Certe qd illud tm ĩgeniũ flumẽq; eloquẽtiæ fuit: ut in uno eccleſiæ tractatu cũ
cta coprehẽdiſſe ſe itede ꝗbus ſingulis nouimus eruditiſſimos uiros ĩfinita uerſuũ milia cõſcripſiſſe. Sed
hoc qd ad nos Noueritille qui audiuit: ſciat ipſe qui ſcripſit: meq; ab accuſatione ſui ipſe etiam liberet. Ego
nec interfui: necaudiui. Vnus e populo ſũ:ĩmo ne unus quidẽ: quia multis clamãtibus tacui.Cõferamus ar/
guẽtis accuſãtiſq; pſonas. & cuius uel meritũ uel uita uel doctrina pceſſerit: illi magis accõmodemus fidẽ. Vi

des ne ꝙ clauſis ut dicit᷑ oculis: ſũma quæq; pſtringã: nõ tã eloquẽs quod mẽte cõcepi:ꝗᷓ indicans qd reticeã?

Intellexi:te & ꝓbaui diſputationẽ tuã.quod enĩ eccleſiaſticæ paci cõſuleres: quaſi ſireneos cãtus obturata au/

reprætrãſis. Alioqn quiaa parua ætate ſacris lris eruditus es: noſti quo ſenſu unũquodq; dicat᷑: quõ in ambi
is ſmiis tuus ᷣmo liberatus: & aliena nõ dãnet: & nr̃a nõ deneget. Sed fides pura & apta nõ quærit ſtrophas
& argumẽta uerboꝶ. Quod ſimpliciter credit᷑: ſimplicitercõfitẽdũ eſt. Poterã quidẽ libere pclamare: & inter

gladios quoq, igneſq; babylonios dicere: cur aliud ridet ꝗᷓ quærit᷑/ curnò ſimplex nec aperta confeſſio? To
tum timet: totum temperat:totum relinquit ambiguum: & quaſi ſuꝑariſtas graditur. Verũ ſtudio & appel
latione pacis: feruẽte ſtomacho uerba nõ quomodo quærunt᷑ reſpondet:ac libere lædere læſus ipſe non au/
det. ergo ſterim ſileo. nũc & diſpẽſationẽ meã uel ĩperitiã ſimulabo uel metuũ. qd mihi accuſãti facturus eſt:

quiutipſe eteſtat᷑ laudãti detrahit? Iota eius epiſtolainõ tam expoſitione Inr̃is plena eſt cõtumeliis:ꝛnomen

lell

leni⸗
tll⸗
ven
wi
get
⸗
les
bon
te
dop⸗

1
l

= — –⏑

püüthu
detunche
liolt
Mien
mnlne
mohui
og:l⸗
ubusce
hulusne
iücxli
nosobt⸗
iubuo
guiſe⸗
uge
lenm
luos⸗
ſobit
rret/
Sacut
üp
Hutar
or⸗
umci
le Sel
rtlg⸗
nusat
li⸗N
etii
ataau-
nambi

meũabſq; ullis ofſiciis qbus nos ĩuicẽ palpare ſolemus hoĩes frequẽter aſſumitur:carpit᷑: uẽtilat᷑: quaſi de li
bro uiuentiũ deletus ſu. Sed illũ meæ Iræ ſugillauerũt: aut iſtiuſmodi nugas unꝗᷓ ꝗſierim: ꝗq ab adoleſcẽtia in
monaſterii clauſus cellulis magis eẽ uoluerim aliqd:ꝗᷓ uideri. Quoſdã ex nobis ſic cũ honore appellat: ut lace
ret:ꝗᷓſi & nos nõ poſſumus ea dicere: quæ nemo tacet.e uo clericũ factũ criminat᷑: cũ & ipſe nõnullos eiuſce
modi clericos habeat. & Honeſiniũ legerit ĩter Pauli renatũ uincula diaconu cœpiſſe eẽ de uo. Sed ſycophã
tã iactitat. & ne ꝓbare cogat᷑: audiſſe ſe dicit. o ſi & mihi liceret dicere: quæ multi clamitãt: & alioꝶ maledi-
ctis acqeſcere: iã & nos ĩtelligeret ſcire: quæ oẽs ſciũt. & me quoq; audire: quæ nullus ignorat. Dicit ei uelut pᷣ
mia pro calũnia reſtituta. Quis tã argutũ &callẽs nõ bhonelet ĩgeniũ Quis tãto põt eloquẽtiæ flumini rñ
dere? Quid eſt plus ſuſtinere caluniã: an facere? Accuſare quẽ poſtea diligas: an pcti ueniã tribuere? Quid mi
nus ferẽdũ de ſycophanta ædilẽ fieri:an conſulẽ? Scit & ipſe qd taceã:qd loquar:qd & ego audierim: qd pro
Chriſti metu forraſſe nõ credã. Origenẽ me arguituertiſſe in latinũ. hoc nõ ſolus ego feci: ſed & cõfeſſor Hi/
larius fecit. & tũ uterq; nrjm noxia quæq; detrũcãs: utilia trãſtulit. legat ipſe: ſi nouit: Arbitror enĩ eũ aſſidua
cõfabulatione & quotidiano latinoꝶ coſortio Romanũ nõ ignorare pmonẽ. Aut ſi certe penitus nõ ĩbibit: in
terpretent ei qui ſolẽt. & tũc ſciet & me in hoc ipſo laudãdũ eẽ: qd detrahit. Sicut enĩ per ĩterpᷣtationẽ & idio
mata ſcripturaꝶ Origeni ſemꝑ attributa trãſiui: ſic ĩpietatẽ dogmatũ cõſtãtiſſime abſtuli: ſicueritatẽ uaui.
Nũquid ego in turba mitto Origenẽ? Nũquid ut cæteros tractatores ſcio me: aliter habere apoſtolos: aliter
relictos tractatores? Illos ſemp uera dicere: iſtos in ꝗqbuſdã ut hoĩes errare. Nouũ defẽſionis genus: ſic Orige/
nis uitia nõ negare: ut cũ illo cæteros criminis uidelicet quẽ apte defẽdere nõ audeas: multoꝶ ſimili errore tue
aris. Sex milia Origenis tomos nõ poterat ꝗſꝗᷓ legere: quos ille nõ ſcripſit. faciliuſq; credo teſtẽ huius ſermo
nis ꝗᷓ auctorẽ eſſe mẽtitũ. Fratrẽ meũ cauſã dicit eẽ diſcordiæ. hoĩem qui ꝗeſcit in monaſterii cellula: &cleri/

catũ nõ honorẽ ĩterpᷣtat᷑ ſed onus.cũq; nos uſq; ad pntẽ diẽ ficta pacis oñſione lactauerit: occidentaliũ ſacer

dotũ cõmouit aures:dicẽs eũ adoleſcẽtulũ & pene pueꝶ ĩ parrochia ſua Bethleẽ preſbyterũ cõſtitutũ. Si hoc

uerũ ẽ:cũcti Palæſtini ep̃i nõ ignorãt. Monaſteriũ enĩ ſãcti papæ Epiphanii noĩeuetus addictũ: ĩ quo frater

meus ordinatus eſt preſbyterin Eleutropolitano territorio: & nõ in Heliẽſi ſitũ eſt. porro ætas eius: & beatitu
dini tuæ nota eſt. &cũ. xxx. ãnoꝶ ſpatia iã pueneritiputo eã in hoc nõ eẽ reprehẽdendã: quæ iuxta myſteriũ
aſſũpti hoĩs in Xp̃o pfecta eſt. Recordet᷑ legis antiquæ: & poſt. xxv. annos a leuitica tribu eligi in ſacerdotiũ
puidebit. Aut ſi in hocteſtimonio ſolo hebraicã ſequit ueritatẽ: nouerit.xxx. annoꝶ fieri ſacerdotẽ. Ac ne for
ſitan dicat:uetera trãſierũt: & facta ſũt oĩa noua:audiat cũ Timotheo:adoleſcẽtiã tuã nemo contẽnat. Certe
ipſe q ep̃s ordinatus eſt: nõ multũ ab ea in qua nũc frater meus eſt:diſtabat ætate. Vel ſi hoc in epis licet: in
preſ byteris nõ licet:ne per antiphraſin a ſuo noĩe diſcrepare uideant᷑: cur ipſe aut eius aut minoris ætatis: &
qc; his amplius eſt: miniſtrũ alterius eccleſiæ ordinauit preſbyterũ: Quod ſi nõ põt pacẽ hr̃e cũ fratre:niſi cũ
ſubdito: &ordĩationis ſuæ epᷣm tenuẽte: oñdit ſe nõ tã pacẽ cupe:ꝗᷓ ſub pacis occaſiõe uĩdictã. Nec alterius ꝗe
tis & pacis ocio eẽ cõtentũ:dumõ ĩtegrũ hẽat: qd minat᷑:etiã ſi ipſe eu ordinaſſet: & hic ſecreti amator ꝗeſce
re uellet ne ꝗcꝗᷓ exerceret. ꝙ ſi eccleſia ſcinderet: nihil ei deberet ꝓpter honorẽ:cũctis ſacerdotibus debitũ. Huc
uſq; anfractus eius ĩmo cathegoria & lacinioſus cõtra nos pᷣmo ptractus eſt. Cui ego qdẽ epiſtola breuiter pᷣ/
teriẽs rũdi. Vt exiis quæ dixi intelligat ꝗd tacuerim: & nouerit nos hoĩes eẽ rénaleaĩal: & prudẽtiã ſuã poſſe ĩ/
telligere. Nec ita obtuſi cordis ut ĩſtar brutoꝶ aĩaliũ: uerboꝶ tm ſonum: & nõ ſnias audiamus. Nuc ꝗſo teut
ueniã tribuas dolori meo. Et ſi ſupbũ ẽ ridiſſe: multo ſit ſupbius accuſaſſe:ꝗᷓꝗᷓ ita rũderim: ut ſilẽtiũ meũ po/
tius indicauerim: ꝗᷓ pmonẽ. Quid ꝓcul pacẽ qᷓrũt: & uolũt eã nobis ab aliis ĩperari: Sint pacifici: & ilico pax ſe

quet᷑. Cur noĩe ſãctitatis tuæ cõtra nos pro terrore abutunt᷑ Et cũ epiſtola tua pacẽ & mãſuetudinẽ ſonet:il /
loꝶ uerba duriciẽ cõminant᷑ Deniq; ꝗᷓ pacificas & ad cõcordiã ptinentes:p Deſideriũ preſ byteꝶ lr̃as nobis mi

ſeris:hinc ꝓbamus ꝙ illis qui pacẽ uelle habere ſe falſo iactãt: eas reddere noluerũt. Eligãt itaq; ꝙ uolunt. aut
boni ſumus: aut mali. Si boni: dimittãt quieſcere. Si mali: ꝗd maloꝶ expetũt ſocietatẽ: ꝗᷓtu ualeat humilita/
tis exẽplũ didicit: qui nũcdiſſimulat: qui ſuo cõſilio olim diſiũcta ſociauit. probat ſe nũc ad alterius uolũtatẽ
copulata diſcerpere. Nuꝑ nobis poſtulauit & ĩpetrauit exiliũ: atq; utinã ĩplere potuiſſet: ut ſicut illi uolũtas

iĩputat᷑ pro ope:ita & nos nõ ſolù uolũtate: ſed & effectu coronã haberemus exilii: füdẽdo magis ſãguinem &

patiendo:ꝗᷓ faciẽdo contumelias. Xp̃i fundata eſt eccleſia: pſ ecutionibus creuit: martyriis coronata eſt. Aut ſi
iſti ſoli iuxta quos legimus: amãt rigorẽ: & nõ nouerũt perſecutionem ſuſtinere: ſed facere: ſunt & hic iudæi:
ſuntuarioꝶ dogmatum hæretici: & maxime ĩpuriſſimi Manichæi: cur eorum: ne uerbo quidẽ quẽpiam au/
dent lædere nos ſolos expellere cupiunt! Nos ſoli qui eccleſiæ cõicamus: eccleſiã ſcindere dicimur. oro te non
æqua eſt iſta poſtulatio? Vt aut illos nobiſcũ expellãt:aut nos cũ illis teneant: niſi ꝙ in eo magis honorant:
quos ſaltẽ ab hæreticis exilio ſeparãt. Monachus proh dolor monachis: & minat᷑ & ĩportat exiliũ. Et hoc mo
nachus apoſtoli cam cathedram habereſe iactans. nõò nouit tyrocinatio iſta ſuccũbere: & impendenti gladio
magis ceruices:ꝗᷓ manus ſubiicit. Quis enĩ monachoꝶ nõ exul patriæ: nõ exul eſt mũdi? Quid neceſſe eſt au/
ctoritate publica: & reſcripti impendiis: & toto orbe diſcurſibus? tangat ſaltem digitulo: & ultro exhibemus.
Dñi eſt terra & plenitudo eius. Apᷣs loco nõ tenet᷑ incluſus.præterea qd ſcribis nos P te:& promanã eccleſiã cõ

municareei a quo iubemur cõmunione ſaparari: Nõ necelſſe eſt ire tã lõge: & hic in palæſtina eodẽ mõ eiiũgi

ILxxyii.

mur. Et ne hoc qd ꝓcul ſit: in uinculo Bethleẽ preſbyteris eius: quãtũ in nobis eſt cõione ſociamur. ex quo ꝑ
ſpicuũeſt dolorẽ ꝓpriũ cauſã eccleſiæ nõ putãdũ:nec ſtomachũ unius hoĩs:ĩmo per illü alioꝶ gnali eccleſiæ
uocabulo nũcupãdũ. Quapropter qd in pricipio epiſtolæ dixi:etiã nunc repeto: nos uelle pacẽ chnſti optare
cõcordiã. & te rogare: ut illũ moneas: pacẽ nõ extorquere:ſed uelle. Sit præteritaꝶ nr̃arũ cõtumeliarũ dolore
cõtentus. Et uetera uulnera ſaltẽ noua obliteret charitate.ſit talis ꝗᷓlis ante fuit qñ nos ſuo arbitrio diligebat.
Verba ei de alieno ſtomacho nõ fluãt. Faciat qd uult: & nõ qd uelle copellit᷑. Aut quaſi põtifex cũctis æqua
liter ĩperet. aut quaſi imitator apoſtoli: uniuerſoꝶ ſaluti ex æquo ſeruiat. Si talem ſe præbuerit: ultro præbe
mus manus: extẽdimus brachia: amicos & parentes habeat: & ſentiat in chriſto: ſicut oĩbus ſanctis: ita & ſibi
nos eſſe ſubiectos. Charitas patiẽs eſt: charitas benigna eſt: charitas nõ æmulat᷑: nõ ĩflat᷑:oĩa ſuſtinet: oĩa cre/
dit. Cũctaꝶ uirtutũ mater eſt charitas: & quaſi ſparſũ triplex apoſtolica ſnĩa roborat᷑: Dicente:fides:ſpes: cha
ritas. Credimus: ſperamus: atq; ita per fidẽ & ſpem dilectionis uinculo copulamur. Iccirco enĩ & nos patrias
nĩas dimiſimus: ut quieti abſq; ullis ſimultatibus in agris & in ſolitudine uiueremus ut pontifices Xp̃i: qui
L tñ rectã fidẽ p̃dicãt:nõ dñoꝶ metu: ſed patrũ honore ueneremur: ut deferamus epis: ut epis. & nõ ſub noĩeal
terius:aliis ꝗpus nolumus: puire cogamur. Nõ ſumus tã ĩflati cordis: ut ignoremus qd debeat᷑ ſacerdotibus
Xpᷣi.qui enĩ eos recipit:nõ tã eos recipit:qᷓ illũ:cuius epᷣi ſũt. Sed cõtẽti ſint honore ſuo.patres ſe ſciãt eẽ:non
dnos: maxĩe apd eos: ꝗ ſpᷣtis ambitiõibus ſæculi:nihil ꝗeti & ocio p̃ferũt. Tribuataũt or̃onibus tuis Aps deus
oĩpotẽs: ut pacis nõ ficto noĩe:ſed uero & fidei amore ſociemur: ne mordentes ĩuicẽ cõſumamur ab ĩuicem.
¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad Theophilum epiſcopum. in qua de litteris gratias agit: & contra Origenia
nos hæreticos excitat. Epiſtola. XXIIII.

Eatiſſimo papæ Theophilo Hieronymus Salutem. Meminit beatitudo tua: ꝙ eo tpe: quo tace
bas: nunꝗᷓ ab officiis meis ᷣmo ceſſauerit. Neccõſideraui: qd tu pro diſpẽſatione tũc faceres: ſed
quid me facere cõueniret. Et nuũc ſũptis dignationis tuæ epiſtolis: fructũ aliquẽ cœpiſſe me ui/
deo euãgelicæ lectionis. Si enĩ duri iudicis ſnĩam crebra mulieris inflexit petitio: quanto magis
paterna uiſcera ĩterpellatione ſedula molliunt᷑: qd de canonicis & eccleſiaſticis monitis gratias
agimus? Quẽ enĩ diligit dũs: corripit. & flagellat oẽm filiũ: quẽ recipit. Sed tñ ſcito nobis nihil eſſe antiqus:
ꝗ Kp̃i iura ſeruare. nec patrũ tranſterre terminos: ſempq; meminiſſe romanã fidẽ apoſtolico ore laudata: cu
ius ſe eſſe participẽ alexãdrina eccleſia gloriat᷑. Super nefaria hæreſi quod multã patiẽtiã geris: & putas eccle

. ſiæ uiribus incubantes tua poſſecorrigi lenitate: multis ſanctis diſplicet. ne dum paucorum pœnitentiã præ
ſtolaris: nutrias audaciam perditorum. & uis facti robuſtior fiat. Vale in Chri.
RTheophili epiſcopi ad Hieronymum: uictos Ongenianos nũcians. ¶Epiſtola. XVWV. 1
Ilectiſſimo & amãtiſſimo fratri Hieronymo Theophilus eps. Sanctus eps Agatho cũ dilectiſſi P
mo diacono Athanaſio in eccleſiaſtica directus eſtcauſa. quã cũ didiceris: nõ ambigo ꝗn noſtrũ
ſtudiũ ꝓbes: & in eccleſiæ uictoria glorieris. Nanq; Origenis hæreſim in monaſtenis Nitriæ ꝗ/ D
dam furioſi hoĩes ſerere & fũdare cupiẽtes: ꝓphetica falce ſucciſi ſũt. Quia recordati ſumus co⸗
monentis apoſtoli. Argue eos ſeuere. feſtina igitur tu: & partem huius præmii recepturus: dece e
ptos quoſq; emendare ſermonibus. Optamus: ſi fieri poteſt: in diebus noſtris catholicam fidem: & eccleſiæ
regulas cum ſubiectis nobis populis cuſtodire: & omnes nouas ſopiredoctrnus.
C Hieronymi ad Theophilum gratulatoria pro detectis & uictis hæreticis. ¶ů Epiſtola. XXVA. N
— Eatiſſimo papæ Theophilo Hieronymus. Nup tuæ beatitudinis pcepi ſcripta: emendantia ue
. S tus ſilentiũ. & me ad ſolitũ officiũ ꝓuocãtia. Vn licet per ſãctos fres Pluſculũ Priſcũ & Subulũ nn
tuus ſermo ceſſauerit: tñ quiauidimus illos ⁊elo fidei cõcitatos raptim Palæſtinæ luſtraſſe regio ui
K(. nes: & diſpſos regulos uſq; ad ſuas hacbtaaſcutos: hremhſter ſcribimus:ꝙ totus mundus exul/ h
tet: & in tuis uictoriis gloriet᷑. Erectumq; Alexãdriæ uexillũ: & aduerſus hæreſim trophœa ful- u
gẽtia gaudẽs populoꝶ turba ꝓſpectet. Macteuirtute: macte ꝛelo fidei oñdiſti qdᷓ hucuſq; taciturnitas diſpẽ
ſatio fuit: nõ cõſẽſus. Libere eni reuerẽtiæ tuæ loquor. Dolebamus tenimiu eẽ patientẽ: & ignorãtes magiſtri ui⸗
gubernacula: geſtiebamus in interitũ perditoꝶ. Sed ut uideo exaltaſti manũdiu: & ſuſpẽdiſti plagam ut feri mm
res fortiter. Suꝑ ſuſceptionecuiuſdã nõ debes cõtra urbis huius dolere pontificẽ qui nihil tuis litteris præce-/ u
piſti. & temerariũ fuit: de eo qd neſciebat ferre ſnĩam: tũ reorillũ nec audere: nec uelle te in aliquo lædere. u
Beati Hieronymi preſbyteri reſponſiua increpationis hæreticoꝶ ſuſcipientis officiũ: & illius ſententiaam
Romani põtificis fidei cõgruere cõgratulantis. 1 Epiſtola. XxXVII.
„ Eatiſſimo papæ Theophilo Hieronymus. Duplicẽ mihi gram beatitudinis tuæ lræ p̃ſtiterũt:q l
& ſãctos & uenerabiles Agathonẽ epᷣm:& diaconũ Athanaſiũ hũerint portitorẽ:& aduerſũ ſcele
ratiſſimã hæreſim ⁊elũ fidei demõſtrarint. Vox beatitudinis tuæin toto orbe perſonuit: & cun I
ctis chriſti eccleſiis lætãtibus: diaboli uenena ſiluere. Nequaꝗᷓ amplius antiquus ſerpens ſibilat

ſed contortus & euiſceratus intauernarum tenebris deliteſcens: ſolem clarum ferre nõ ſuſtinet.
Qui quidem ſuper hac re: & ante ꝗᷓ ſcriberes: ad occidentem epiſtolas miſeram: ex parte hæreticorũ ſtrophas:
mex linguæ hominibus indicãs: ex diſpẽſationedei factũ puto: ut eo in tpe: tu quoq; ad Anaſtaſiũ papã ſcri

ervuf

en beres. Et nr̃am dũ ignoras:ſniam roborares. Verũa te nũcadmoniti:magis ſtudiũ accõmodabimus: ut hic &
ſi⸗ 2 ꝓcul ſimplices ab errore reuocemus. Nectimeamus ſubire odia quorũdã. Nec enĩ debemus hoĩbus placere:
ſed deo:ꝗᷓꝗᷓ ardẽtius ab illis defẽdat᷑ hæreſis:qᷓ a nobis oppugnet᷑ Simulq; obſecro: ut ſiqua ſynodica habes:
N hin ad me dirigas: quo poſſim tãti põtificis auctoritate firmatus liberius & cõfidẽtius pro XApo ora reſerare. Vin/
gr centius preſbyteran biduũ:qᷓ nãc epiſtolã darẽ de urbe uenit. & ſuppliciter te ſalutat: crebroq; ſᷣmone cõcele/
gu bprat Romã & totã Italiã tuis poſt Apᷣm epiſtolis liberatã. Annitere ergo papa amãtiſſime atq; beatiſſime. &
e oẽm occaſionẽ ad occidẽtales epos ſcribe: & mala germina acuta: ut ipᷣe ſignificas: ſuccidere falce nõ ceſſent.
itaſti Theopluli epiſcopi ad Hieronymum preſbyterum: quod fugati ſint Origenis ſectatores. & quod hipocri

as eiuſdem fautores euitet. ¶ Epiſtola. XXVIII.
Omino dilectiſſimo: &amãtiſſimo fratri Hieronymo preſ bytero Theophilus eps. Didici ꝙ &
ſactitas tua nouerit Theodoꝶ monachũu: eiuſq; ſtudiũ cõprobaui: qa cũ anobis Romã nauiga/

ed

ſpercn

sati
Mign turus exiret: noluit añ proficiſci: niſi te & ſanctos fratres. qui tecũ ſunt in monaſterio quaſi ſua
bneell uiſcera: amplexaret & ſuiſeret: quẽ cũ ſuſceperis pro eccleſiæ traquillitate lætare. Vidit enĩ cun
wonbu cCta Nitriæ monaſteria: & referre põtcõtinẽtiã & mãſuetudinẽ monachoꝶ. Quò extinctis & fu/
teenon gatis rigenis ſectatoribus: pax eccleſiæ reddita ſit: & diſciplina dni cõſeruert Atq; utinam apud uos quoq;
ßocens deponerẽt hipocriſim: quiocculte dicunt᷑ ſubruere ueritatẽ. De ꝗbus nõ bene ſentientes in his re ionibus fra
iuiceme tres hoc me ſcribere prouocarũt. Quã ob rem cauete: & effugite huiuſcemodi hoĩes. Et iuxta qd ſcriptũ eſt.
Oügenn Siquis non affert ad uos eccleſiaſticam fidem: huic ne aue dixeritis. Quanꝗᷓ ex ſuperfluo faciã:hæc tibi ſcribe
re: qui errantes potes ab errore reuocare:tamen nihil nocet prudentes & eruditos uiros pro ſollicitudine fidei
gnote commoneri: Omnes fratres qui tecum ſunt nomine meo falutariuobllee
R”ZZMZM Epiphanii epiſcopi ad Hieronymum preſbyterum de profligatione Origenianæ hæreſeos per Theophi⸗
lemend lum epiſcopum: cuius epiſtolam interſerit gratulantis. T Epiſtola. XXIX.
wnn Omino amãtiſſimo filio: ac fratri Hieronymo: Epiphanius in dño Salutẽ. Generalis epiſtola:
hgenn O quæ ad oẽs catholicos ſcripta eſt: ad te proprie ptinet: qui zelu fidei aduerſus cũctas hæreſes ha/
mmgu bens Origenis proprie: & Apollinaris diſcipulos aduerſaris. quoꝶ uenenatas radices: & in altũ
Ariar defixã ĩpietatẽ oĩpotẽs deus ꝓtraxit in mediũ. Vt in Alexandria ꝓditæ:in toto orbe areſcerent.
* Scito enĩ fili chariſſime Amalech uſq; ad ſtirpẽ eẽ deletũ: & in mote Raphadin erectu trophœũ

i crucis. Etenĩ quò porrectis in altũ Moyſi manibus uincebat Iſrael:ſic dis cõfortauit famulũ ſuũ Theophi/
lũ:ut ſup altare eccleſiæ Alexãdrinæ cõtra Origenẽ uexillũ poneret. Et ĩpleret᷑ in eo qd dicit᷑:ſcribe ſignũhoc.
qa delebo fũditus Origenis hæreſim a facie terræ cũ ipſo Amalech. Etne uidear eadẽ rurſus iterare:& plixiorẽ
epiſtolã texere: ipᷣa ad uos ſcripta direxi. ut ſcire poſſitis:quæ nobis ſcripſerit: & quãtũ boni ultimæ ætati meæ

an cõceſſerit dis. ut quod ſemꝑ clamabã. tãti põtificis teſtimonio ꝓbaret Iã auũt puto & te aliqd opis edidiſſe: &
“ iuxta priorẽ epiſtolã qua te ſup hacre fuerã cohortatus: elimaſſe librũ: quem tuæ linguæ hoĩes legãt. Audio
une, enĩ & ad occidẽtẽ quorũdã hoĩum naufragia pueniſſe: qui nõ cõtenti ꝑditione ſua uolũt plures mortis habe/
W re participes. ꝗᷓſi multitudo peccãtiũ ſcelus minuat: ut numeroſitate lignoꝶ maior gehẽnæ flãma ſuccreſcat.
i Sanctos fratres qui tecũ ſunt in monaſterio domino ſeruientes. & tecum & per te plurimũ ſalutamus.
all Omino dilectiſſimo fratri & coepiſcopo Epiphanio Theophilus in dno Xpo Salutẽ. Dñs qui locu
tus eſtad ꝓphetã: Ecce cõſtitui te hodie ſupꝑ gentes & regna eradicare & ſuffodere & diſpdere: & rurſũ
K. Naaificare ac plãtare ſingulis tpibus jdctetfel iæ ſuæ largit᷑ gram: ut ĩtegrũ corpus cõſeruet᷑: & in nul
e lo hæreticoꝶ dogmatuũ uenena pᷣualeãt. Quod qdẽ nuc uidemus expletũ. Nã eccleſia Api quæ nõ habet ma
bhli culã neq; rugã aũt aliqd iſtiuſi modi: egrediẽtes de cauernis ſuis Origenis colubros eu ãgelico enſe trũcauit: & .
ego⸗ ſm Nitriæ monachoꝶ agmen cõtagione peſtifera liberauit. Pauca ergo ex his quæ geſta ſũt: in gñali epiſtola
enl/ quã ad oẽs in cõe direxi: prout patiebat᷑ anguſtia tpis cõpreh ẽdi. Dignationis tuæ ẽ quæ in huiuſcemodi cer/
i⸗ taminibus ſæpe añ nos pugnauit: & poſitos in plio cõſolari: & cõgregare totius inſulæ epos: ac ſynodicas lr̃as
dlp tã ad nos ꝗᷓ ad Cstirimookians urbis epᷣm. & ſi quos alios putaueris mittere: ut cõſenſu oĩum & ipᷣe Orige/
glin. nes noĩatim:& hæreſis nefaria cõdẽnet᷑. Didici enĩ ꝙ caluniatores ueræ fidei Ammonius Euſebius & Eutini
len us nouo pro hæreſi furore bacchãtes Cõſtãtinopolim nauigarint: ut & nouos ſi quos uoluerint decipiant: &
dtrcs ueteribus ſuæ ĩpietatis ſociis cõiũgant .Curæ igit᷑ tuæ ſit: ut cũctis epᷣis ꝑ Iſauriã atq; Pãphiliã & cæteraꝶ ꝓ
„. uinciaꝶ quæ in uicino ſũt:rei ordinẽ pãdas: & nr̃am (ſi dignũ putas)epiſtolã ſubiicias.ut oẽs uno ſpũ cõgrega
tun ti cũ uirtute dñi nñ Ieſu xp̃i tradamus eos ſathanæ in ĩteritũ ipietatis: quæ poſſidet eos. Et ut celeris nr̃a Con
ſtãtinopolim ſcripta pueniãt:mitte ĩduſtriũ uirũ & aliquẽ de clericis: ſicut & nos de ipſis Nitriæ monaſteriis
ürg pr̃es monachoꝶ cũ aliis ſãctis & cõtinẽtiſſimis uiris miſimus:q poſſint cũctos ĩ pnñti docere quæ geſta ſũt.&
ick ſupoĩa qᷓſumus: ut ĩpẽſas ad dũm fũdas pces:quo poſſimus etiã in iſto certamine uictoriam cõſeq. Nõ enim
gan parua læticia & in Alexandria & p totã ægyptũ populoꝶ corda pſuaſit. Exquo pauci hoĩes electi ſũt: ut purũ
ſbu Ep eccleſiæ pmaneret. Saluto fratres qui tecum ſunt. Teplkbe quæ nobiſcum eſt in domino ſalutat.
hnet⸗ Epiſtola beati Hieronymi preſ byteri ad Theophilum epiſcopũ. In qua librũ illius ſũmis laudibus effert:
hlas: excuſans ꝙ celerius non uerterit in latinu. ¶XXX.
ſan⸗ Ixxvui.

Eatiſſimo papæ Theophilo Hieronymus Salutẽ. Ex eo tpe quo beatitudinis tuæ accepi epiſtolas:
8 iũcto paſchali libro uſq; in pntẽ diẽ ita & mœrore luctus & ſollicitudie acdiuerſis ſuꝑ ſtatu eccleſiæ
hinciĩde rumoribus exagitatus ſũ: ut uix uolumẽ tuũ potueri in latinũ ſᷣmonẽ uertere. Optime enĩ
noſti iuxta ueterẽ ſnĩam nò eſſe triſtẽ eloquẽtiã: maxime ſi ad ægritudinẽ animi accedat corporis ægritudo.
Et hãc ipſã epiſtolã febre æſtuãs: & ꝗntũ iã diẽ decũbens lectulo nimia feſtinatiõe dictaui: breuiter indicans
beatitudini tuæ: magnũ me laborẽ ſuſtinuiſſe in trãſlatiõe eius. ut oẽs ſnĩas pari uenuſtate traſſerrẽ:& græcæ
eloquẽtiæ latinũ aliꝗᷓ ex parte rñderet eloqum. In pᷣncipio phil oſopharis: & gnaliteragens dũ oẽs erudis: unũ
iugulas. In reliqs aut qd uel difficillimuũ ẽ: rhetoricæ elo quẽtiæ iũgis Philoſophos: & Hemoſthenẽ atq; Plato
nem nobis cõſocias. O quãta dicunt᷑ in luxuriã: quãtis præconiis extollit᷑ cõtinẽtia. & de intimis ſapiẽtiæ di⸗/
ſciplinis diei ac noctis: lunæ curſus ac ſolis rõne:mudi iſtius natura deſcribit᷑. & hãc ipſã diſputationẽ ad ſcri
pturaꝶ refers autem: ne in paſchali libro uidearis de ſæcularibus ꝗcꝗᷓ fontibus mutuatus. Quid plura? In
his laudare te uereor neaſſẽtandi crimẽĩcurrã. Optimus liber eſt: & in philoſophis: & agens ſuſceptã cauſam
abſq; ĩuidia pſonaꝶ. Vn obſecro te ignoſcas tarditati etiã meæ. Ita enĩ ſãctæ & uenerabilis Paulæ cõfectus ſu
dormitioe: ut abſq; trãſlatiõe huius libri: uſq; ĩ pntiaꝶ nihil aliud diuini opis ſcripſerim. pdidimus enĩ ut ip
ſe noſti repẽte ſolatiũ.qd (utcõſciẽtiæ nr̃æ teltis ẽ dns) nõ ut ꝓprias ducimus neceſſitates: ſed ut ſãctoꝶ refri
geria ꝗbus illa ſollicite Fuiebat. Saãcta & uenerabilis te filia tua Euſtochiu: quæ nullã pro matris abſentia rece
pit cõſolationẽ: te uniuerſa fraternitas ſuppliciter ſalutat. Libros quos dudũ ſcripſiſſe te nuciaſti: uel legẽdos
nobis: uel uertendos tranſmitte. Vale in chriſto.
¶ Præfatio Rufſini preſbyteri Aquilegiẽſis in libros periarchon Origenis: in quo dicit ſe Hieronymũ imita/

tum: qui eiuſdẽ Origenis aliqua traduxerat: & ꝓfitet᷑ quæ a fide diſcrepat detractatuꝶ. Nota qd hicprimũ
inter Hieronymũ & Ruffinu exorta eſt cõtẽtio: cũ callide in ea pfatione Hieronymi mẽtio habita crederet: ſi
cut mox ſubiecta teſtatur. (Epiſtola. XXXI.
Qio qꝗᷓplurimos fratrũ ſcientiæ ſcripturaꝶ deſiderio ꝓuocatos: popoſciſſe ab aliquãtis eruditis ui
. ris: & græcaꝶ Irarũ peritis: ut Origenẽ Romanu facerẽt: & latinis auribus eũ donarẽt. In qd etiã cũ
frater & collega ueſter ab eo Damaſo depᷣcatus: homelias duas de catico cãticoꝶ ĩ latinũ trãſtuliſ
ſet ex græcoꝛita in illo ope ornate magnificeq; pᷣfatus eſt: ut cuius legedi Origenẽ:& auidiſſime pquirẽdi deſi
deriũ cõmoueret:dicẽs illius animæ cõuenire:qd dictũ eſt. Introduxit me rex in cubiculũ ſuũ aſſerẽs eũ: qck
cũ in cæteris libris oẽs uincat in cãticis cãticoꝶ: Etiã ipſe ſe uicerit. Pollicet ſane in ipſa p̃fatiõe ſe & ipſos in cã
tico cãticoꝶ libros: &alios qplunimos Origenis Romanis aunbus largiturũ. Sedilleut uideo in ſtilo ꝓprio
placẽs: rem maioris gloriæ ſequit: ut pateruerbi ſit potius ꝗᷓ iterpres. Nos ergo rẽ ab illo ꝗdẽ cœptã ſeqꝗmur
& ꝓbatãa:ſed nõ æquis eloquẽtiæ uiribus: tãti uiri ornare poſſumus dicta. Vn uereor ne uitio meo id accidat
ut uir quẽ ille alteꝶ poſt apoſtolos eccleſiæ doctorẽ ſciẽtiæ ac ſapiẽtiæ merito cõprobauit: inopia monis nñ
lõge ſe inferior uideat᷑. Quod ego ſæpe cõſiderãs reticebã: nec depcãtibus me frequẽter in hoc opus fribus an
nuebã. Sed tuauis fideliſſime ter Machari:tãta eſt:cui obſiſtere ne impitia ꝗdẽ põt: ꝓpter qd ne te ultra tã
grauẽ paterer exactorẽ: etiã cõtra ꝓpoſitũ meũ ceſſi. ea tu lege atq; ordine: ut ꝗtũ fieri pot:ĩterpᷣtando ſequar
regula pᷣdeceſſoꝶ. Et eius pcipue uiri:cuius ſuꝑius fecimus mẽtionẽ: qui cũ ultra. lxx. libellos Origenis: quos
homeliticos appellauit: aliquatos etiã de tomis ĩ apoſtolũ ſcriptis traſtuliſſet in latinũ: in ꝗbus cũ aliquanta
offendicula inueniant᷑ in græco: ita elimauit oĩa ĩterpretãdo atq; purgauit:ut nihil in illis qd a fide noſtra di
ſcrepet latinus lector ĩueniat:huũcetiã nos licet nõ elo quẽtiæ uiribus diſciplinæ tñ regulis inꝗtũ poſſumus: ſe
ꝗqmur:obſᷣuãtes ſcilicet ne ea quæ in libris Onigenis a ſeipſo diſcrepãtia ſĩueniunt᷑ atq; cõtraria ꝓferamus: cu
. ius diuerſitatis cauſã plenius tibi ĩ apologetico: quẽ Paphilus p libris ipſius Origenis ſcripſit: edidimus bre
uiſſimno libello ſupaddito: ĩ quo euidẽtibus ut arbitror pbamẽtis co rruptos eẽ ĩ ꝗᷓplurimis ab hæreticis & ma
liuolis: libros eius ondimus: & iſtos p̃cipue quos nũc exigis ut ĩterpᷣter. ideſt piarchõ: qd de pncipiis uel de pri
cipatibus dici põt: ꝗ ſũt re uera alias & obſcuriſſimi & difficillimi. De rebus enĩ ibi talibus dil putat:ĩ ꝗbus phi
loſophi oĩ ſua ætate cõſũpta nihil ſuenire potuerũt. Hicuero ni quãtũ potuit egit: ut creatoris fidẽ & creataꝶ
reꝶ rõnẽ: quã illi ad ĩpietatẽ traxerũt: ad pietatẽ ip̃e cõuerteret. Sicubi ergo nos ĩ libris eius aliqd cõtra id ĩueni
mus:qd ab eo ĩ cæteris locis fideliter de trinitate fuerat definitũ: ueluti adulteratũ hoc & alienũ: aut pᷣtermiſi
mus: aut ſjm eã regulã ꝓtulimus: quã ab ipſo frequẽter ĩuenimus affirmatã. Si ꝗᷓ ſane uelut pitis iã & ſcienti
bus loquẽs: dũ breuiter trãſire uult obſcurius ptulit: ut manifeſtior fieret locus: ea quæ de ipſa re ĩ aliis eius li
bris aptius legeramus: adiecimus explanatiõi ſtudẽtes: nihil tũnr̃m diximus. Sed licet ĩ aliis locis dicta ſua tũ
reddidimus. Hoc aut iccirco ĩ p̃fatiõe cõmonui:ne forte calũniatores iteꝶ ſe criminãdi putarẽt ĩueniſſe mate/
ria: ſed uiderint ipſi ꝗd peruerſi & cõtentioſi homines agant. Nobis interim tantus labor: ſi tamẽ orantibus
uobis deus iuuerit: iccirco ſuſceptus eſt. nõut calũnioſoꝶ ora(quod fieri nõ poteſt: licet forte etiam hoc deus
faciet clauderemus: Sed ut pficere ad ſcientiaã reꝶ uolẽtibus meteriã præberemus. Illud ſane oẽm qui hos li/
bros uel deſcripturus eſt: uel lecturus in cõſ pectu dei pr̃is & filii & ſpiritus ſancti: conteſtor: atq; conuenio:
per futuri regni fidẽ per reſurrectiõis ex mortuis ſacramẽtũ: perillũ qui p̃paratus eſt diabolo & angelis ſuis
æternũ ignẽ:ſic nõillũ locũ æterna hæreditate poſſideat: ubi eſt fletus & ſtridor dẽtiũ:& ubi ignis eoꝶ nõ exti

denleſe guet᷑ & uermis eoꝶ nõ moriet᷑.neqͥs addat aliqd huic ſcripturæ: ne auferat:ne inſerat: ne ĩmutet. ſed confe-
uneeni rat cum exẽplaribus: unde ſcripſerit: Cemenket ad litterã: & diſtinguat. &nõ emendatũ uel nõ diſtinctũ co
Ontuc⸗ dicẽ nõ habeat: ne ſenſuũ difficultas: ſi diſtinctus codex nõ ſit: maiores obſcuritates legentibus generert.
IHten ¶ Pammachii & Oceani ad beatu Hieronymũ belbrteraromonktiſſ i: utdecallida Ruffini interpretatione
Age & mentione illius in præfatione habita ſe purget. (Epiſtola. XXXII.
duni Anctus aliqs ex fribus ſchedulas ad nos cuiuſdã detulit: quæ Origenis uolumẽ qd Periarchõ ſcribi
blue⸗ tur.ĩ latinũ ſermonẽ uerſũ tenerẽt. Et qm in his multa ſũt: quæ tenuitatẽ nii ĩgenii pmouẽt:quæq;
enrch/ minus catholice dicta enſtimamus: ſuſpicamur etiam ad excuſationẽ auctoris multa de libnis eius
Vaſe eſſe ſubtracta: quæ aptã ĩpietatẽ eiuſdẽ mõſt rare potuiſſẽt:qſumus præſtaãtiã tuã: ut hoc ſpecialiter nõ tam
Muren nobis qᷓuniuerſis: qui in urbe hĩtãt: pfecturũ opus digneris ĩpẽdere.ut ſupradictũ libꝝ Origenis ad fidẽ:quẽ
iculin admodu ab ipſo auctore editus ẽ: tuo ᷣmone manifeſtes: & quæ adefeſore eius ĩterpollata ſut:ꝓdas. Et quæ
ſetd etiam in his ſchedulis quas ad ſãctitatẽ tuã direximus: uel cõtra catholic regula: uel ĩperite edita ſuũt: redar/
enint guas atq; cõuincas. Sane ſubtiliter in præfatione operis ſui mentionẽ tacito noĩe tuæ ſanctitatis expreſſit:qdᷣ
kogrii a te promiſſum opus ipſe complerit: illud oblique agens etiam teſi imili ratione ſentire. Purga ergo ſuſpitio/
entane nes hominũ: & cõuince criminantẽ: neſi diſſimulaueris: cõſentire uidearis: ”M .
leid ¶ Apologia beati Hieronymi ad eoſdẽ rmſiua. In qua docet ſe Origenis doctrinã nõ dogma ſectatũ docetq; il
lum ita legẽdũ:ut exceptis bonis contraria fidei reſpuant᷑. Illius quoq; errores detegit: & præfationẽ in libros
inn periarchon carpit: illorũq; interpretationé uitioſam damnat. (Epiſtola. XXXIII. –
enni Chedulæ quas miſiſtis: honorifica me affecere cõtumelia:ſic ĩgeniũ pᷣdicãtes: ut fidei tollerẽt uerita/
ni tem. Et qa eadẽ in Alexãdria & Romæ & iin toto pene orbe boni hoĩes ſuꝑ meo noie iactare coſe ueue
. rũt: & tãtũ me diligũt: ut ſine me hæretici eẽ nõ poſſint: omittã pſonas: rebus tm̃ & criminibus rũde/
u o. Neq; enĩ pdeſt maledicẽtibus remaledicere: & aduerſarios talione mordere: cui peipit malũp malo no red
icdh dere: ſed uĩcere bono malũ:ſaturari obprobriis: alterã uerberãti pbere maxillã. Obiiciũt mihi:qᷓre Origenẽ
ult aliqũ laudau erĩ. Ni fallor: duo loca ſũt:ĩ ꝗbus eũ laudaui.pfatiũcula ad Damaſ uũĩ homeliis cãticis cãticoꝶ:&
ne ꝓœmiũ ĩ libro hebraicoꝶ noĩum. Quid ibi de dogmatibus ccclelia dicit . Quid de pr̃e & filio &£ ſpũ ſancto.
iigl Quid de carnis reſurrectiõe⸗ Quid de aĩæ ſtatu atq; ſ ubſtatia: Simplex interptatio atq; doctrina ſim plici uo
ſong ce laudata eſt. nihil ibi de fide: nihil de dogmatibus cõprehẽſu eſt. Mortalis tãtuũ tractat locus.& allegoriæ nu
bilũ ſerena expoſitiõe diſcutit᷑. Laudaui intep̃tationẽ: nõ dogmatiſtẽ.ĩgeniũ:nõ fidẽ. philoſophũ nõ apoſto
Ppe lũ.Quod ſi uolũt ſuper Origenẽ meũ ſcire iu diciũ:legãt in Eccleſiaſtẽ cõmẽtarios. replicẽtĩ epiſtola ad Ephe
ecun ſios tria uolumina: & ĩtelligẽt me ſemp eius dogmatibus cõtraiſſe. Quæ eni ſtultitia eſt: ſic alicuius laudare
ait doctrinã: ut ſequar & blaſſemiã? Et beatus Cyprianus Tertulliano magiſtro utit᷑: ut eius ſcripta probant.
Ons d Cũq; eruditi & ardẽtis delectet ĩgenio:Mõtanũ cũ eo Maximillãq; nõ ſequit᷑. Fortiſſimos libros contra Por/
ibun phyriũ ſcribit Apollinaris. Eccleſiaſticã pulchre Euſebius hiſtoriã texuit. alter eorũ dimidiatã xp̃ᷣi introducit
Alnti œconomiã: alter ĩpietatis Arrii aptiſſimus ꝓpugnator eſt. Ve inqt Eſaias:qui dicũt bonũ malũ:& malũ bonũ
egur & qui faciũt amaꝶ dulce: & dulce amaꝶ: nec bonis aduerſarioꝶ ſi honeſtũ ꝗd huũerint detrahẽdũ eſt: necami
gos coꝶ laudãda ſũt uitia: & unũquodq; nõ pſonaꝶ: ſed reꝶ põdere iudicãdũ ẽ. Mordet᷑ & Lucilius:qd ĩcõpoſito
