Ictiſſimi: ſeipſũ ĩterpᷣtari cupiẽs:inuoluit᷑. Si aũt in græca lĩgua hoc ei accidit quã nutritus in Thar

—A

Niil

1o Ciliciæ a parua ætate ĩbiberat:qd de latinis dicẽdũ eſt:querbũ de uerbo expmere conãtes: obſcuriores faci
unt eius ſẽtẽtias:& ueluti herbis creſcẽtibus frugũ ſtrãgulãt ubertatẽ. Conabimuritaq; apρριοIαſé gl
ſus eis euoluere: & tritã ſimplicitatẽ eloquii ſuo ordini reddere atq; iũcturæ: ut ſim plici ſtamine uerboꝶ: fila hn
decurrãt:puroq; ſub tegmiĩe apoſtolici ſᷣmonis textura ſubcreſcat. Nemo uos ſupet: nemo aduerſũ uos bra/ l
uiũ accipiat: hoc enĩ græce dicit᷑ a Ia&ραπειoτιοι%. Quado qs ĩ certamĩe poſitus iniqtate agonithetæ: uel inſi
diis magiſtroꝶ p πον& palmꝗ ſibi debitã pdit. Multaq; ſũt uerba ꝗbus iuxta morẽ urbis & ꝓuinciæ ſuæ ðð
familiarius apoſtolus utit᷑. Ex ꝗqbus exẽpli gr̃a pauca ponẽda ſũt. Mihi aũt parũ eſt iudicari ab humana die: ſ
hoc eſt àò aeτſ αιεαο & humanũ dico: hoceſt vρρα 1ιρυοναιρ οαα1πτιπι ορ απͤ hoc? 1
nõ grauaui uos: ut nunc dicitur α„αινοααποσααπαραπωπdHÜ1. deſt nullus brauiũ accipiat aduerſũ uos. Qui i
bus & aliis multis uerbis uſq; hodie utunt᷑ Cilices. Nec hoc miremur ĩ apoſtolo:ſi utat eius lĩguæ cõſuetudi m
ne: in qua natus ẽ: & nutritus: cũ Virgilius alter Homerus apud nos priæ ſuæ ſequens cõſuetudinẽ ſceleratũ b
frigus appellet. Nemo ergo uos ſupet ac deuĩcat: uolẽs ĩ humilitate læ ſeq & angeloꝶ religionẽ atq; culturã: ac
ut nõ ſeruiatis ſpiritali ĩtelligẽtiæ: ſed exẽplaribus futuroꝶ quæ necipſe uidet: quos ſupare deſiderat ſiue ui ᷓ”ẽRü
dit: utrũq; enĩ habet᷑ in græco. Præſertĩ cũ tumẽs ambulet: & ĩcedat ĩflatus: mẽtiſq; ſuꝑbiã geſtu corporis pᷣfe SJ?UM
rat. Hoc enĩ ſignificat αοα ειονσοπιαρποας. Fruſtra eũt inflat᷑ & tumet ſenſu carnis ſuæ: carnaliter cuncta in bu
telligẽs: & tracktlontl iudaicaꝶ deliramẽta perqrẽs: & nõ tenẽs caput oĩum ſcripturaꝶ: illũ de quo ſcriptũ eſt ð
Caput uiri xpᷣs eſt. Caput aũt ac pᷣncipiũ totius corporis eorũq; qui credũt & ois ĩtelligẽtiæ ſpiritalis:ex capi/ d̃
te corpus eccleſiæ ꝑ ſuas cõpages atq; iũcturas uitalẽ doctrinæ cæleſtis accipit ſucũ. ut oĩa paulati mẽbra ue/ t
getent᷑: & p occultos uenaꝶ meatus fundat defæcatus ſanguis cborũ: & miĩſtret atq; ſuccreſcat: ĩmo teneat᷑
tẽperãtia corporis: ut de fõte capitis rigati artus creſcat in perfectionẽ dei: & ĩpleat ſaluatoris oro. Pater uolo ſ
ut ſicut ego & tu unũ ſumus: ſic& iſti ĩ nobis unũ ſint. ut poſtꝗᷓ nos xpᷣs tradiderit patri: ſit deus oĩa ĩ oinbus. SðͦͦJMBU
Tale qd & in uerbis & ĩ ſenſibus & in gñe locutiõis obſcuriſſimæ ſcribit ad Epheſios. Veritatẽ aũt loquẽtes ĩ n
charitate: creſcamus ĩ illo poĩa:qui eſt caput xpᷣs:ex quo totũ corpus cõpactũ & cõnexũ ꝑ oẽm iũcturã ſubmi =è”
niſtratiõis: m operationẽ ĩ mẽſurã uniuſcuiuſq; mẽbri augmẽtũ corporis facitĩ ædificationẽ ſui ĩ charitate: .
ſuper quo ĩ cõmẽtariis eiuſdẽ epiſtolæ plenius diximus. Loꝗqmur aũt uniuerſa cõtra eos ꝗ credẽtes exiudæis 1l
in dũm ſaluatorẽ: iudaicas cerimonias ſeruare cupiebat. ſuꝑ qua & ĩ actibus apoſtoloꝶ nõ parua ꝗᷓſtio cõci/ 1
tata eſt. Vn & ſupra Paulus ait de his ꝗ magiſtros legis eſſe ſe iactãt. Nemo uos iudicet ĩ cibo & potu: ꝙ alia
mũda ſit: alia imuda. aut ĩ parte diei feſti: ut alios dies feſtos putẽt:alios nõ feſtos. Nobis enĩ qui chriſtũ cre/ ,
dimus reſurgẽtẽ iugis & æterna feſtiuitas eſt. Aut ĩ parte neomeniæ hoc ẽ calẽdaꝶ & mẽſis noni: qn decreſcẽs 1iI
Iuna finit᷑: & noctis umbra tegit᷑. Chriſtianoꝶ enĩ lumẽ æternũ eſt:& ſemp ſolis iuſticiæ radiis illuſtrat᷑. Aut
in parte ſabbatoꝶ ut nõ faciat ſeruile opus: & onera nõ portẽt: qa nos ſumus chriſti libertate donati: & one/
ra peccatoꝶ portare deſinimus. Hæc inqt oĩa umbra ſũt futurorũ & imagines uẽturæ fœlicitatis: ut ĩ quibus .
iudæi hæſitãt iuxta lr̃am: & tenent in terra: nos iuxta ſpiritũ trãſeamus ad xpᷣm: qui ad diſtictionẽ umbrarũ
nũc corpus appellat. Quomò eniĩ ĩ corpore ueritas ẽ: & ĩ corpus umbra mẽdaciũ: ſici ſpiritali ĩtelligẽtia mũ
dus oĩs & cibus & potus & tota feſtiuitas & ppetuæ calẽdæ & æterna reqes expectãda eſt: Querimus qd dice- n
re uoluerit ĩ humilitate & religiõe angeloꝶ: aut quẽ ſenſũ habeat. Ex quo dns locutus eſt ad diſcipulos: ſurgi 2
te: abeamus hinc: & relinquet᷑ uobis domus ura deſerta. & locus ĩ quo dns ſpiritaliter crucifixus eſt: ægyptus
uocat᷑ & ſodoma: oĩs iudaicarũ obſeruationũ cultura deſtructa eſt. & quaſcũq; offerũt uictimas nõ deo offe
rũt: ſed angelis refugis & ſpiritibus ĩmũdis. Nec mirũ ſi hoc poſt paſſionẽ di faciãt: cũ per Amos quoq; p/
phetã dicat᷑ ad eos. Nũquid hoſtias & uictimas obtuliſtis mihi. xl. ãnis ĩ deſerto domus iſrael- & aſſũpſiſtis j
tabernaculũ moloc: & ſydus dei rẽpha? figuras quas feciſtis ut adoretis eas. Quod plenius ĩ cõcione iudaica
Stephanus martyr exponẽs & reuoluẽs hiſtoriã ueterẽ ſic locutus eſt: & uitulũ fecerũt ĩ diebus illis: & obtule
rũt hoſtias idolo: & lætabant in opibus manuũ ſuaꝶ. Cõuerſus aũt deus eſt: & tradidit eos ut colerẽt militiaã
cæli:ſicut ſcriptũ eſt in libro ꝓphetarũ. Militia auũt cæli nõ tmſol appellat᷑ & luna & aſtra rutilãtia: ſed oĩs an .
elica multitudo eorũq; exercitus: qui hebraice appellant᷑ ſabaoth: ideſt uirtutũ ſiue exercituũ. Vnde & ĩ euã
gelio iuxta Lucã legimus. Et ſubito facta eſt cũ angelo multitudo militiæ cæleſtis laudãtiũ deũ & dicẽtum.
Gloria ĩ altiſſimis deo:& ĩ terra pax hoĩbus bonæ uolũtatis. Facit enĩ deus angelos ſuos ſpũs: & miniſtros ſu —

os ignẽ urẽtẽ: & ut ſciamus ſemꝑ eos qui colebãt idola licet ĩ tẽpore hoſtias uiderent᷑ offerre: nõ deo eas obtu/
liſſe: ſed angelis ꝑ Ezechiel plenius diſcimus. Dedi eis iuſtificatiões & pᷣcepta nõ bona. Nõ eni ſanguinẽ hir/
corum

entig⸗
ücnr
dlitne⸗
igun
cüiue
cet
in u
otegle
bogiln
nosben,
euelint
ncirſur
unadte
ighoe;
1osi
ölueduc
ſcklerti
lluti
Abelt
Ponuſt
Uunchn
npic
erap,/
ibrve⸗
tenent
ervolo
oibus
guitsi
iſubni
atitare
lludrs
ococ/
gan
ſtücre⸗
elcss
tut. u
.Kone/
. gubu⸗
mmbrari
ftani
glde
oslu
r tls
e
Goq⸗
lipiin
iuchid
Lobel⸗
eloßn
edici

iuum⸗

ſ
4 obnn
mnihe⸗
cotum

corum aut taurorũ qᷓrit deus: ſed ſacrificiũ dũi ſpiritus cõtribulatus: cor cõtritũ & humiliatũ deus nõò ſpreuit

& propterea qui uitulũ fecerũt ĩ oreb: & coluerut ſydus rempha:de quo in propheta Amos plenius diſſerui/
mus: adorauerũt figuras quas ip̃ᷣi fecerũt: & tradidit eos: ut ſeruirent militiæ cæli: quæ nũc ab apoſtolo dicit᷑
religio angeloꝶ. Pro humilitate ĩ græco ſanei voροουν legit: ideſt humilitas mẽtis ſiue ſẽſus. Vere enim
humilis ſenſus & miſerãda ſuſpitio deũ credere hircorũ atq; tauroꝶ ſanguine delectari & nidore thymiama
tis: quẽ ſæpe hoĩes declinamus. Quod aũt ſequit᷑: Si mortui eſtis cũ xpᷣo ab elemẽtis mũdi: quid adhuc tanꝗᷓ
uiuẽtes ĩ mundo decernitis? ne tetigeritis: neq; guſtaueritis: neq; cõtrectaueritis quæ ſũt oĩa in ĩteritum ipſ. 0
uſu ſᷣm pᷣcepta & doctrinas hominũ: que ſũt ronẽ quidẽ habẽtia ſapiẽtiæ: in ſupſtitiõe & humilitate: & non
ad parcẽdũ corpori: nõ in honore aliquo ad ſaturitatẽ carnis. hũc nobis habere ſenſũ uidet᷑. Curramus p ſin/
gula: & obſcuritatem ſenſuũ atq; uerboꝶ xpᷣo reſerãte pandamus. Si baptizati eſtis in chriſto:& cũ chriũſto in
baptiſmate cõſepulti: mortui autẽ ab elemẽtis mũdi: pro eo qd eſt elemẽtis: cur mecũ nõ dicitis. Mihi auũt ab
ſit gloriari niſi ĩ cruce dñi noſtri Ieſu chriſti: p quẽ mihi mũdus crucifixus eſt: & ego mũdo? Nec audiſtis do/
minũ dicẽtẽ ad patrẽ de mũdo nõ ſũt: ſicut & ego nõ ſũ de mũdo: & mũdus odit eos:qm nõ ſũt de mũdo:ſicut
& ego nõ ſũde mũdo: ſed ecõtrario ꝗᷓſi uiuẽtes in mũdo decernitis. Ne tetigeritis corpus hoĩs mortui. nec ue/
ſtimẽtũ: & ſcabellũ: in quo ſederit mulier mẽſtruata. Neq; guſtaueritis carnẽ ſuillã: & lepoꝶ: & ſepiaꝶ & lo/
liliginũ murenæ: & anguillæ: & uniuerſoꝶ piſciũ: qui ſquãmas & pẽnullas nõ habent: quæ oĩa in corruptiõe
& ĩteritu ſũt ipſo uſu & ſtercore digerunt᷑.eſca enĩ uentri: & uẽter eſcis: &oẽ qd intrat per os:nõ coinꝗnat ho
minẽ: ſed ea quæ de nobis exeũt. Secũdũ pᷣcepta inqt:& doctrinas hominũſᷣm illud qd Eſaias loquit᷑. Popu
lus hic labiis me honorat: cor uero eius lõge eſt a me. Fruſtra aũt colũt me docẽtes doctrinas hominũ: & præ/
cepta. Vnde & dns corripit phariſæos dicens. Irritũ feciſtis mandatũ dei: ut traditiones ur̃as ſtatueretis. Deus
eni dixit honora pr̃em & matrẽ: & ꝗ maledixerit pri uel mri morte moriet᷑.Vos autẽ dicitis: qcũq; dixerit pa/
tri uel matri:munus quodcũq; eſt ex me: tibi ꝓderit: & non honorificauit patrẽ ſuũ: aut matrẽ: & reliꝗᷓ. Qui
bus infert. Et irritũ feciſtis madatũ dei: ꝓpter traditionẽ ueſtrã. Quãtæ traditiones phariſæoꝶ ſint: quas ho
die Aειeροςοππ: & quã aniles fabulæ: reuoluere neꝗᷓo. Neq; enĩ libri patit magnitudo. Et plæraq; tã
turpia ſũt: ut erubeſcã dicere. Dicã tamẽ unã in ignominiã gẽtis inimicæ. Præpoſitos habẽt ſynagogis ſapiẽ
tiſſimos quoſq; fœdo operi delegatos: ut ſanguinẽ uirginis ſiue mẽſtruatæ: muũdũ uel ĩmũdũu:ſi oculis diſcer
nere nõ potuerit: guſtatu ꝓbent. Propterea ꝗbus iuſſum eſt: ut diebus ſabbatoꝶ ſedeat unuſquiſq; ĩ domo
ſua: & nõ egrediat᷑: neq; ambulet de loco in quo habitat: ſi quãdo eos iuxta litterã cœperimus artare: ut nõ ia
ceãt:nõ ambulẽt: nõ ſtent: ſed tm ſedeãt:ſi uelint pᷣcepta ſeruare: ſolẽt reſpõdere & dicere: Barrachibas: & Sy/
meon: & Helles: magiſtri noſtri tradiderunt nobis: ut duo milia pedes ambulemus ĩ ſabbato & cætera. Iſtiuſ
modi doctrinas hominũ p̃ferẽtes doctrinæ dei. Nõ quo dicamus ſedendũ ſemper eſſe ĩ ſabbato: & de loco in
quo quis fuerit occupatus: penitus nõ recedẽdũ: ſed id quod ĩpoſſibile legis eſt: in quo ĩfirmat᷑ per carnẽ:ſpiri
tali obſeruatiõe cõplẽdũ ſit. Sequit᷑: quæ ſũt quidẽ rõnẽ habẽtia ſapiẽtiæ: hoc loco ꝗdẽ cõiunctio ſu pflua eſt
qd in plæriſq; locis ꝓpter ĩperitiã artis grãmaticæ apoſtolũ feciſſe reperimus. Neq; enĩ ſequit᷑ uel alia cõiun
ctio: quæ ſolet ei ppoſitioni: ubi qdẽ poſitũ fuerit reſpõdere. Vidẽtur igi᷑ obſeruationes iudaicæ apud ĩperi-
tos: & uilẽ plæbiculã imaginẽ habere rõnis: humanæq; ſapiẽtiæ. Vnde & doctores eoꝶ εDι1.ꝓ hocẽ ſapientes
uocant᷑. Et ſi quãdo certis diebus traditiões ſuas exponũt: diſcipulis ſuis ſolẽt dicere oi qoσ*πασαονουν
ideſt ſapiẽtes docẽt traditiões. Pro ſupſtitiõe in græco eSε οTPHιαοαεπ. iam poſitũ eſt. hocẽ falſa religio: & ꝓ
humilitate Iaevοαροs.. quæ magis uirtutẽ ſolet ſonare ꝗᷓ uitiũ: ſed hic Teiοοαοoa Jſic eſtintelli/
gẽdũ ꝙ humilia ſentiat: atq; terrena. a„⁄πσauté σιαα1οαεραε nomen latinus ſermo nõ explicat: apud
nos dicit᷑: ad nõ parcẽdũ corpori. Nõ parcũt iudæi corporibus ſuis ĩ aſſũptiõe ciboꝶ cõtẽnentes interdũ quæ
habẽt: & quærẽtes quæ nõ habẽt. Ex qua neceſſitate: debilitates ĩterdũ & morbos contrahũt:nec honorãt ſe/
metipſos cũ oĩa muda ſint mũdis. nihiloq; poſſit eſſe pollutũ: qd cũ gratiarũ actiõe pereipit᷑: & iccirco a do
mino ſit creatũ: ut ſaturitate & adĩpletione carnis: humanos arcus uegetet: atq; ſuſtẽtet. Elemẽta auta ꝗbus
cõſepulti:ĩmo mortui ſumus:lex Moyſi: & oẽ uetus teſtamẽtũ ĩ telligẽdũ eſt: quibus quaſi ab elemẽtis & reli
gionis exordiis deu diſcimus. Quom eniĩ elemẽta appellant litteræ: per quas ſyllabas ac uerba cõiungimus:
& ad texendã ofonẽ longa meditatiõe ꝓcedimus. Ars quoq; muſica habet elemẽta ſua. Et geometrica ab ele/
mẽtis ĩcipit linearũ: & dialectica atq; medicina habent eαασνσπ ſuas: ſic elemẽtis ueteris teſtamẽti: ut ad
euãgelicã plenitudinẽ ueniat: ſancti uiri erudit᷑ infantia. Vnde. cxviii. pſalmus & oẽs alii qui litteris p̃notan/
ur: per ethicã nos ducũt ad theologicã: & ab elemẽtis occidentis litteræ: quæ deſtruitur: trãſire faciũt ad ſpi/
ritum uiuiſicantẽ. Qui ergo mũdo && elemẽtis eius mortui ſumus: non debemus ea ſeruare quæ mudi ſunt.
ia in altero initiu: in altero perfectioeeeefft.q
uid ſit quod idem apoſtolus ad Theſſalonicẽſes ſcribit: Niſi diſceſſio uenerit primũ: & reuelatus fuerit
homo peccati: & reliqua. — . XCIIII.
N prima ad Theſſalonicẽſes dixerat: De tẽporibus autẽ & momentis fratres nõ neceſſe habetis
ut ſcribã uobis.Ipſi enĩ diligẽter ſcitis:qa dies domini ſicut fur in nocte:ita ueniet. Cũ enĩ dixe/
rint pax & ſecuritas: tũc repẽtinus illis ſtabit interitus ſicut dolor ĩ utero habẽtis: & nõ effugiẽt.
ꝗ iitii. cliiii.

Supra enĩ ad eos ſcripſerat:hoc uobis dicimus in uerbo domini: quia nos qui uiuimus: qui reſidui ſumus: ĩ
aduentu domini nõ præueniemus eos: qui dormierũt: quoniã ipſe dominus in iuſſu & in uoce archãgeli &
in tuba dei deſcẽdet de cælo: & mortui qui in chriſto ſunt: reſurgent primi deinde nos qui uiuimus: qui reſi
dui ſumus ſimul rapiemur cũ illis in nubibus obuiã dno in aera: & ſic ſemper cũ domino erimus. Itaq; cõſo/

lamini inuicẽ in uerbis iſtis. Quod audiẽtes macedones nõ intellexerũt: quos ſecũ uiuẽtes apoſtolus uocet:

& qui dicant᷑ reſidui:qui cũ illo rapiant in nubibus obuiã domino. ſed arbitrati ſũt: dũ adhuc eſſẽt ĩ corpore
& ante ꝗᷓ guſtarẽt mortẽ: chriſtũ in ſua maieſtate futurũ. Quod apoſtolus audiens: rogat eos: & adiurat per
aduẽtũ domini noſtri Ieſu chriſti: ut non cito moueant᷑: neq; per ſpiritũ neq; per ſermonẽ neq; per epiſtolã
tanꝗᷓ ab eo ſcripta:quaſi inſtet dies dñi. Duos aũt eſſe aduentus domini ſaluatoris: & oĩa ꝓphetarum docẽt

uolumĩa:& euangeliorũ fides: ꝙ primũ in humilitate uenerit: & poſtea ſit uenturus in gloria: ipſo dño pro/

teſtãte quæ ante cõſũmationẽ mũdi uẽtura ſint. & quomõ uẽturus antixps: quãdo loquit ad apoſtolos. Cũ

uideritis abominationẽ deſolatiõis: quæ dicta eſta Daniele ꝓpheta ſtate ĩ loco ſãcto: qui legit ĩtelligat: tunc

qui in iudæa ſũt fugiãt ad mõtes: & qui in tecto nõ deſcẽdãt tollere aliquid de domo ſua. Et iteꝶ tũc ſiqs uo/
bis dixerit. Ecce hic xps aut illic: nolite credere. Surgẽt enĩ pſeudo xpᷣi & pſeudo ꝓphetæ: & dabunt ſigna ma
gna & ꝓdigia: ita ut ĩ errorẽ ĩducant ſi fieri põt: etiã electi. Ecce pᷣdixi uobis. Si ergo dixerĩt uobis Ecce ĩ deſer/

to eſt: nolite exire. Ecce ĩ penetralibus: nolite credere. Sicut enĩ fulgur exit ab oriẽte: & paret uſq; ĩ occidẽtẽ: ita
erit aduẽtus filii hoĩs.Ac deĩde:tũc apparebit ſignũ filii hoĩs in cælo:& uidebũt filiũ hoĩs ueniẽtẽ in nubibus

cæli cũ uirtute multa & maieſtate: & mittet angelos ſuos cũ tuba & uoce magna: & congregabit electos eius a
quatuor uẽtis:a ſũmo cæloꝝꝶ uſq; ad termĩos eorũ. Rurſũq; de antipᷣo lxoquit᷑ ad iudæos. Ego ueni ĩ nomĩe
pr̃is mei: & nõ credidiſtis mihi.ſi alius ueniet in nomĩe ſuo: illũ ſuſcipietis. Igitur Theſſalonicẽſiũ aĩos: uel
occaſio nõ ĩtellectæ epiſtolæ: uel ficta reuelatio: quæ ꝑ ſõniũ decepat dormiẽtes: uel aliquoꝶ cõiectura Eſaiæ
& Danielis euãgeliorũq; uerba de antixpᷣo pᷣnũciata: in illud tẽpus ĩterpᷣtantiũ mouerat: atq; turbauerat: utĩ
maieſtate ſua tũc chriſtũ ſperarẽt eſſe uẽturũ. Cui errori medet apoſtolus:& exponit quæ an aduentũ xpᷣi de
beãt pᷣſtolari: ut cũ illa facta uiderit:tũc ſciãt antixpᷣm: ideſt hoĩem peccati & filiũ ꝑditionis: q aduerſat᷑ & ex
tollitur ſupra oẽ quod dicit᷑ deus: aut qd colit᷑: & qui in tẽplo dei ſedeat eſſe uẽturũ. Niſi inꝗt uenerit diſceſ/
ſio primũ: qd græcedicit᷑ nò Iaσαπ os gẽtes quæ romano ĩperio ſubiacẽt: recedant ab eis: & reuelatus
fuerit hõ peccati: ideſt oſtẽſus: quẽ oĩa ꝓphetaꝶ uerba pᷣnũciãt:hõ peccati: in quo fõs oĩum peccatoꝶ eſt: &
filius pditionis: ideſt diaboli. Ipſe eſt uniuerſoꝶ pditio: qui aduerſat᷑ chriſto: & ideo uocat᷑ antixps: & extolli
tur ſup omne qddicit᷑ deus:ut cũctaꝶ gentiũ deos ſiue ꝓbatã omnẽ & uerã religionẽ ſuo calcet pede:& ĩ tem
lo dei uel hieroſolymis ut quidã putãt:aut certe in eccleſia ut uerius arbitramur: ſederit oſtẽdẽs ſe eſſe tanꝗᷓ
ipſe ſit chriſtus & filius dei. Niſi inquit fuerit romanũ ĩperiũ ante deſolatũ: & antixps pceſſerit: xps nõ ueni/
et: qui ideo ita uẽturus ẽ: ut antixpᷣm deſtruat. Meminiſtis ait ꝙ hæc ipſa quæ nũc ſcribo p epiſtolã:cũ apud
uos eſſẽ præſenti ſermone narrabã: & diceba uobis xpᷣm nõ eſſe uẽturũ:niſi pᷣceſſiſſet antixpᷣs. Et nũc ꝗd deti
neat: ſcitis. ut reueletur in ſuo tempore.hoceſt quæ cauſa ſit: ut antichriſtus in pᷣſentiarũ nõ ueniat: optime
noſtis. Nec uult aperte dicere romanũ imperium deſtruẽdum: quod ipſi qui imperãt: æternũ putant. Vnde
ſᷣm Apocalypſim Ioãnis in fronte purpuratæ meretricis ſcriptũ eſt: nomen blaſſemiæ:ideſt romæ æternæ. Si
enĩ aperte audacterq; dixiſſet. Non ueniet antixpᷣs: niſi prius romanũ deleat᷑ imperiũ: iuſta cauſa ꝑſecu tiõis
in orientẽ tũceccleſiã conſurgere uidebatur. Quodqʒ ſequit᷑. Iam eniĩ myſteriũ operat iniquitatis tantũ: utꝗ
tenet nũc teneat: donec de medio fiat: & tũc reuelabitur ille iniquus: hũc habet ſenſũ. Multis malis atq; pec-
catis: quibus Nero ĩpuriſſimus Cæſarũ:mũdũ præmit: antixpᷣi parturit᷑ aduẽtus: & quod ille operaturus eſt:
poſtea in iſto ex parte cõpletur. Tantũ ut romanũ imperiũ: quod nũc uniuerſas gẽtes tenet: recedat: & de me
dio fiat: & tũc antichriſtus ueniet fons iniquitatis: quẽ dominus Ieſus interficit ſpiritu oris ſui: diuina uideli
cet poteſtate: & ſuæ maieſtatis ĩperio. Cuius iuſſiſſe: feciſſe eſt: nõ in exercitus multitudine: nõ in robore mi/
litũ: nõ in angelorũ auxilio. ſed ſtatim utille aduenerit ĩterficiet᷑ antixp̃s. Et quomõ tenebræ ſolis fugant ad
uẽtu:ſic illuſtratiõe aduẽtus ſui: eũ dñs deſtruet atq; delebit. Cuius opera Sathanæ ſũt opera. Et ſicut chri-
ſto plenitudo diuinitatis fuit corporaliter: ita & in antixpo omnes erũt fortitudines: & ſigna & prodigia: ſed
uniuerſa mendacia. Quomodo eni ſignis dei: quæ operabat᷑ per Moyſẽ magi ſuis reſtitere mẽdaciis: & uirga
Moyſi deuorauit uirgas eorũ:ita mendaciũ antixpᷣi Chriſti ueritas deuorabit. Seducũtur autẽ eius mẽdacio:
qui perditioni ſunt præparati. Et quia tacita ꝗſtio poterat cõmoueri: cureni cõceſſit deus omnẽ eum habere
uirtutẽ: ſigna atq; prodigia: per quæ ſeducant᷑: ſi fieri poteſt:etiã electi dei? Solutio præuenit ꝗᷓſtionẽ: & qd;
opponi poterat:ante qᷓ opponat᷑: abſoluit. Faciet inquit oĩa nõ ſua uirtute:ſed cõceſſiõe dei: propter iudæos
ait: ut qui noluerũt charitatem recipere ueritatis: hoc eſt chriſtũ: quia charitas dei diffuſa eſt ĩ corda credẽtiũ.
Et ipſe dicit. Ego ſũ ueritas. de quo in pſalmis ſcriptũ eſt: Veritas de terra orta eſt. Qui ergo charitatẽ & ueri-
tatẽ nõ receperuũt: ut Saluatore ſuſcepto ſalui fierẽt: mittet illis deus nõ operatorẽ: ſed ipſã operationẽ: ideſt
fontẽ erroris: ut credãt mendacio: quia mẽdax eſt ipſe: & pater eius. Et ſiquidẽ antichriſtus de uitgine natus
eſſet: & primus ueniſſet in mũdũ:poterãt iudæi habere excuſationẽ: & dicere: ꝙ putauerint ueritatẽ: & iccir
co mendaciũ pro ueritate ſuſceperũt. Nuũcaut ideo iudicandi ſũt: ĩmo proculdubio cõdẽnandi. quia chriſti
ueritate

S

nu:

Gele

uitet
gcolo⸗
locet;
Ntpore
ratpet
diſtoli
docit
iopto⸗
0.
tetunc
buo/
nama
1 deler⸗

ltiit

bibus

eiusa
omie
Neuel
Wlaie
tatuti
ünc⸗
1den
Alcel
ds
G:
lebli
Kiten
kenj
öuen⸗
apud
Ccet
puime
Vn
1251
ios
urg
Ge
nuelt
(deme
uidel
otem⸗
ankal
.
tichn⸗
Luig
daao:
habere
al
udnn
Luen
il
natus
icat⸗
nli
utute

—

R ueritate contẽpta poſtea mendaciũ:ideſt antixpᷣm ſuſcepturi ſunt. MU
Beati Damaſi papæ ad Hlieronymũ deĩ terpretatione oſanna ſciſcitantis. 0 Epiſtola. XV.
Illectiſſimo filio Hieronymo Damaſus epᷣs in dño ſalutẽ. Cõmẽtaria cũ legerẽ græco latinoq; ſer
mone in euãgelioꝶ ĩterpretatione a nr̃is: ideſt Orthodoxis uiris oli ac nupꝑ ſcripta quæ de eo qd
legit᷑ Oſãna filio Dauid: nõ ſolũ diuerſa: ſed etiã cõtraria ſibimet ꝓferunt᷑. Studiuũ ergo dilectio/
mnis tuæ depcor: ut ardẽti illo ſtrenuitatis ĩgenio: abſciſis opiniõibus abiguitatibuſq; ſcrupuloſis
d ſehẽat apud hebræos: uiuo ſẽſu ſcribas: ut de hoc ſicut de multis tibi curæ niæ in Apo ieſu gras referant.
Btĩ Hieronymi ad Damaſũ rũſiua Oſãna m hebraicã ueritatẽ ĩterpretantis. ¶ Epiſtola. XCVI.
— Vlti ſuꝑ hoc ſermone diuerſa finxerũt:e qbus nr̃ Hilarius in cõmẽtariis Matthæi ita poſuit. O/
ſãna hebraico ſermone ſignificat redẽptio domus Dauid. Primũ redẽptio lingua hebræa ephod
interpretat᷑. Deinde domus beth. Dauid uero in hoc loco nõ eſſe nomẽ inſertũ oĩbus patet. Alii
opinati ſũt Oſãna gloriã dici. Porro gloria caboth appellatur. Nõnulli gram: cũ gra thoda: ſiue
anna nũcupet) Reſtat ergo ut omiſſis opinionũ riuulis: ad ipſũ fontẽ: unde ab euangeliſtis ſũptũ eſt recurra/

QG —mus. Nã quð illud neq; in græcis neq; in latinis codicibus poſſumus ĩuenire:ut cõpleret id qd dictũ eſt ꝑ pro

phetas. Quoniã Nazareus uocabit᷑. Et illud. Ex ægypto uocaui filiũ meũ: ita & nũc ex hebræis codicibus ue/
ritas expᷣmẽda eſt. Vnde ĩ hãc uocẽ uulgus & maxime cõſona ĩter ſe paruuloꝶ turba ꝓrupit: dicẽte Matthæo
Turbæ aũt quæ pᷣcedebãt:& quæ ſeq bant clamabãt dicẽtes. Oſãna filio Dauid. Bñdictus q uenit in noĩe dnmi.
Marcus uero ita poſuit:clamabãt dicẽtes oſãna bñdictus quenit ĩ noĩe dni:bnidictũ qd uenit ĩ noĩe dni regnũ
pf̃is nĩi Dauid oſãna ĩ excelſis.Ioãnes quoq; pari uoce cõſẽtit.Et clamabãt Oſãna bndictus ꝗ uenit ĩ noĩedni
rexiſrael. Solus Lucas uerbũ oſãna nõ poſuit: in reliqᷓ ĩterpᷣtationis parte cõſẽtiẽs. Bñdictus quenit rexĩ noĩe
dni: pax in terra: & gloria ĩ excelſis. Igit᷑ ut diximus ip̃a hebræa uerba ponẽda ſũt:& oĩum interpretũ opinio di
rigẽda: quo facilius ꝗd ſup hoc ſẽtiendũ ſit: ex retractiõe cũctoꝶ ipᷣe ſibi lector ꝗd ſequat᷑ ĩueniat. In cẽteſimo
xvii. pſalmo ubi nos legimus. O dne ſaluũ me fac:o due Pipihare buidictu⸗ quenit in noĩe dni: In hebræo le
git᷑ Anna adonai oſiãna: Anna adonai aſſiẽna baruch abbadaſen adonai. Quod Aqla Symmachus Theodo/
tion & qnta editio:ne qd ĩ latino mutare uideamur:ita expᷣmũt: vρ&ο dne: ασσον⁵2 ſalu fac: &νρε
dne αοσ2¹π ideſt bn pſperare: Xον αιεοεbndictus: 8S⁵7Xαο Rοασquenit e“ονονονπαπ1ανρποin noie
dnñi. Sola ſexta editio cũ ĩterpᷣtibus. lxx. ita cõgruit. ut ubi cæteri poſuerũt A“eilli ſcripſerint c. Et qa oſiãna
qd nos corrupte ꝓpterignorãtiã dicimus oſãna: ſaluificaui ſiue ſaluũ fac expᷣmat᷑: oĩum ĩterpᷣtatiõe ſignatũ ẽ
Nũcillud ĩ cura eſt: ꝙ ſine adiectione ſaluãdi ſolus anna Fᷣmo ſignificet. Sciendũq; qa in hoc loco ter dicatur
anna:& pᷣmũ qdẽ ac ſecũdũ eiſdẽ Ir̃is ſcribit᷑ aleph nõ he:tertiũ uero heth nõhe. Symmachus igit᷑ ꝗ ĩ cẽteſimo
xvii. pſalmo cũ oĩum iterpᷣtatione cõſẽſerat: ut nobis manifeſtiorẽ tribueret ĩtellectũ. In cẽteſimo. xv. pſalmo
ubi dicit᷑: Odne libera aĩam meã: ita ĩterpᷣtatus eſt: obſecro dñe libera aſĩam meã. Vbi aũt. Ixx.o: & ille obſecro
trãſtulerũt. Aqla & cæteris editionibus oAα terptantibus in hebræo ſcribit᷑ anna: ueꝶ ita ut in pncipio aleph
habeat nõ heth. Ex quo aĩaduertimus ſi ex aleph ſcribat᷑ anna:ſi ignificari obſecro. Si aũt ex heth eẽ cõiunctio
nẽ: ſiue ĩteriectionẽ: quæ apud græcos ponir Cuius ĩterpᷣtationẽ latinus
ſᷣmo nõ epᷣmit. Sed qm hæ minutiæ & iſtiuſmodi diſputatiois archanũ ꝓpter barbariẽ linguæ pariter ac lr̃aꝶ
legẽti moleſtiã tribuũt: ad explanãdi cõpendiũ uenio: ut dicã ea quæ de. cvii. pſalmo: ꝗ manifeſte de xpo ꝓ/
phetat: & ĩ ſynagogis iudæoꝶ creberrime legebat᷑. Vñ & populus notior erat: hos uerſus eẽ aſſũptos: qd ille ꝗ
repromittebat de gne Dauid: uenerit ſaluaturus iſrael: dicẽte Dauid. Lapidẽ quẽ reprobauerũt ædificãtes: hic
factus eſt in caput anguli. Adno factũ eſt iſtud: & eſt mirabile in oculis nr̃is. Hæc eſt dies quã fecit ds: exulte
mus & lætemur in ea. O dne ſaluũ me fac: o dne bñ ꝓſperare. Bndictus qui uenit in noĩe dni. Bndiximus uo/
bis de domo dni: deus dis & illuxit nobis. Vnde & in euãgeliſtaꝶ ſcriptura cõmemorat᷑: phariſæos & ſcribas
ſup hoc indignatione cõmotos: ꝙ uiderẽt populũ pſalmi ꝓphetiã ſuꝑ Xpᷣo intelligere cõpletã: & clamantes
pueros oſiãna filio Dauid: & dixiſſe ei: audis qꝗd iſti loquunt᷑ Et leſũ rñdiſſe eis. Nunꝗᷓ legiſtis: qa ex ore infa/
tiũ & lactentiũ pfeciſti laudẽ: cẽteſimũ ſeptimũ decimũ octaui pſalmi aſſertione firmantẽ. Et de eo quidẽ q
facile expᷣmi poterat Benedictus qui uenit in noĩe dni: oĩum euãageliſtaꝶ ſcriptura cõſẽtit. De uerbo uero oſi⸗
anna quia græcũ nõ poterant tranſferre ſermonẽ: ſicut in alleluia & in amen: & in plæriſq; factũ uidemus:ip/
ſum hebræũ poſuerunt: dicẽtes oſianna. Lucas igit᷑ q inter omnes euangeliſtas græci ſermonis eruditiſſimus
fuit: quippe ut medicus: & qui euãgelium græcis ſcripſerit: quia ſe uidit pprietatẽ ſermonis trãſſerre nõ poſ-/
ſe: melius arbitratus eſt tacere: ꝗᷓ id ponere: quod legenti faceret quæſtionẽ. Ad ſummã ſicuti nos in linguam
latinam habemus interiectiones quaſdã: ut ĩſultando dicamus uah: & in admirando pape: & in dolẽdo hei:
& quãdo ſilentiũ uolumus iperare:ſtrictis dentibus ſpiritũcoarctamus & cogimus: tm ſibilũ in ſonando ſci/
licet . Ita & hebræi inter reliquas proprierates linguæ ſuæ habent interiectionẽ: ut quando uolũt dominũ de
præcari: ponant uerbũ petentis affectu: & dicant. Anna domine: ꝙ. Ilxx. dixerunt: o domine: oſi. ergo ſaluifica
interpretatur. Anna interiectio depræcantis eſt: ſi eæ duobus his uelis compoſitum uerbum facere: dices oſian
na: ſiue ut nos loquimur oſanna media uocali litteras eliſa: ſicuti facere ſolemus in uerſibus Virgilii: quando
Me ne ĩcœpto deſiſtere uictã? Scãdimus: nince: ꝓde. Aleph nãq; lĩa pᷣma uerbi ſeꝗntis extrem uerbi korss,
.clv.

git

ioth: inueniens excluſit. Quapropterut ad ꝗᷓſtionis originẽ reuertamur: ubi nos legimus in latino. O die ſal-

uũ me fac:o dne bñ cõplace: bndictus qui uenit in noĩe dni: iuxta hebræũ ſenſũ legere poſſumus:obſecro dne: i
ſaluũ fac: obſecro dne: ꝓſperare. Bndictus qui uenit in noĩe dñi. Saluũ aũt fac dicit᷑: ut ſubaudiamus popu/ tan
lIũ tuũ iſrael:ſiue gñaliter mundu. Deniq; Matthæus qui euãgeliũ hebræo ſermone cõſcripſit. Ita poſuit oſã
na barrama: ideſt oſanna in excelſis: ꝙ ſaluatore naſcẽte: ſalus in cælũ uſq;: ideſt etiã ad excelſa puenerit: pace d⸗
facta nõ ſolũ in terra: ſed & in cælo: ut iã dici aliq ceſſaret: ĩebriatus eſt gladius meus in cælo. Hæc ĩterim iux bi⸗
ta mediocritatẽ ſenſus mei: breuiter ſtrictiq; dictaui. Cæteꝶ ſciat btĩtudo tua in iſtiuſmodi diſputationibus
moleſtiã in legendo nõ debere ſurripe quia facile & nos potuimus aliqd emẽtiri: ꝙ ex una uoce ſolueret quæ- Ui
ſtionẽ: ſicuti & cæteros feciſſe mõſtrauimus: ſed magis condecet ob ueritatẽ laborare pauliſꝑ. Et pegrino au/ nl.
rẽ accõmodare ſermoni: ꝗᷓ de aliena lingua fictã falſã ue referre ſniam. ut
Elieronymus Amãdo preſ bio de diuerſis ꝗᷓſtionibus quaꝶ pma ẽ ꝗd ſignificet illud euãgelicũ ̃m Matthæ ß.
um. Nolite ſolliciti eſſe de craſtino: ſufſicit enĩ diei malitia ſua. C.XxCVII. iie
Reuis epiſtola lõgas nõ ualet explanare ꝗᷓſtiones: & in arctũ multa cõcludẽs ſtringere uerbis: qd YM leln
3 ſeſibus dilatatũ eſt. Interrogas qd ſignificet illud in euãgelio iuxa Matthæũ. Nolite ſolliciti eſſe nei⸗
ſ. de craſtino. Sufficit enĩ diei malitia ſua. Craſtinũ in ſcnipturis ſanctis futuꝶ tpᷣs ſignificat. ſicut nti.
& Iacob ĩ geneſi loquit᷑. Exaudiet me cras iuſticia mea. & ubi altare extruitura duabus tribubus Lco
Rubẽ:& Gad:& dimidla tribu Manaſſe: & a cũcto iſraele. ad eas legatio mittit᷑: cũ Phinees põtifici ridiſſent: oppe
Iccirco ſe altare feciſſe: ne cras filiis ſuis:colẽdi deũ poſſeſſio denegaret᷑. Et multa iſtiuſmodi in ueteni reperies perli
ĩſtrumẽto. Qui ergo de futuris nos cogitare ꝓphibuit: cõceſſitde præſentibus ꝓpter humanæ uitæ fragilitatẽ. AZ6ot
Quod aũt adiicit:ſufficit diei malitia ſua:hoc modo intellige.ſufficit nobis de pntibus huius ſæculi cogitare naeck
anguſtiis. Quid neceſſe eſt ſenſũ ad ĩcerta & futura extẽdere: quæ aut cõſeq nõ poſſumus: aut forſitan cito in uitu.
uenti pdamus? xaρρα enĩ qua latinus uertit in malitia: apud græcos duo ſignificat: & malitiã & afflictionem: duti
quam xakοοσ græci dicunt: & hoc magis pro malitia trãſſferri debuit. Quod ſicontẽtione ꝗs ducitur nolens etix
aKlay afflictionẽ ſonare: & anguſtias: ſed malitiã: illo ſenſu explanandũ eſt: quo mũdus in maligno: hoceſt mült
in malo poſitus ſit. Et in dñica or̃one dicamus. Libera nos a malo ut ſufficit nobis cõtra malitiã huius ſæculi der⸗
pnᷣs hr̃e certamẽ. In ſecũdo ꝗᷓſiſti loco:de beati apoſtoli Pauli pᷣma ad Cotinthios epiſtola: in qua loquitur. Aſed
Oẽ peccatũ qd fecerit homo:extra corpus eſt. Qui aũt fornicat᷑:in corpus ſuũ peccat. Legamus ergo paululũ facl
ſupius: & ſic ad hæc uerba ueniamus: ne de extremis partibus: & ut ita dicã cauda capituli totã ſnĩiam noſſe cu uſucd
piamus. Corpus inꝗt nõ fornicationi ſed dno: & dñs corpori. Deus aũt & dñm ſuſcitauit: & nos cũ illo ſuſci- de
tabit per uirtutẽ ſuã. Neſcitis qa corpora ur̃a mẽbra Xpᷣi ſũt. tollens ergo mẽbra Xpi: faciã mẽbra meretricis? d
Abſit:an neſcitis: qa qui cõiungit ſe meretrici:unũ corpus eſt Erũt eni inꝗt duo in carne una. Qui aũt cõiun ”M
git ſe dno: unus ſpũs eſt. Fugite fornicationẽ: oẽ peccatũ quodcũq; fecerit homo: extra corpus eſt:qui auũt for n
nicat᷑: in corpus ſuũ peccat. Et reliqua: ſãctus apoſtolus cotra luxuriã diſputãs: & in ſupioribus dicẽs. eſca uẽ ”ZMB
tri:& uẽter elcis.Deus aũt & hunc & iillã deſtruet:cõſeqᷓnter uenit ad fornicationẽ. Eteni luxuria mater libidi/
nis eſt:uentrẽq; diſtentũ cibo: & uini potationibus irrigatũ: uoluptas genitaliũ ſeqꝗtur.atq; ut alibi dictũ eſt:
pro mẽbroꝶ ordine: ordo uitioꝶ eſt. Oẽ itaq; peccatũ: uerbi gr̃a: furtũ:homicidiũ: rapina:piuriũ: & cæteta his cet⸗
ſimilia:poſt factũ pœnitudinẽ hñt: & licet ĩuitet lucrũ: tamẽ mordet cõſcia. uoluptas ſolaac libido etia in ipo d
tpe pœnitẽdi:pᷣteritos ſtimulos patit᷑: & titillationẽ carnis & ĩcentiua peccati. ut per hæc quæ corrigi cupimus d
cogitantes: rurſũ ſit materia delinꝗᷓndi: aliter cætera peccata forinſecus ſũt. Quicqd enĩ egerimus: in alios agi n
mus: fornicatio nõ ſolũ cõſcĩiam fornicantis: ſed & corpus maculat. Ac ſpᷣm ſnĩam dñni: in qua ait. Propter hoc n
relinq thomo pr̃em & mr̃em: & adhærebit uxori ſuæ:& erũt duo in carne una:etiã ipſe cũ meretrice unũ cor/ K
pus efficit᷑: & peccat in corpus ſuũ:dũ tẽplũ Xpᷣi facit corpus eſſe meretricis. Dicamus & aliter: ne ullã græcoꝶ ü
ſnĩam pᷣterire uideamur. Aliud eſt peccare per corpus: aliud in corpore. furtũ homicidũ & cætera abſq; forni/ e
catione peccata per manus admiĩſtramus extrinſecus: fornicatio ſola in corpore nr̃o exercet᷑ a nobis: nõ per cor e
pus in alios: & per pᷣpoſitio miniſteriũ habet in ſe aut paſſionẽ. ſũt qui ita ediſſerãt ꝙ ſᷣm ſcripturã uxor uiri
corpus ſit: & quicũq; fuerit fornicatus peccet in corpus ſuũ:hoc eſtin uxorẽ:dũ eã ſua fornicatiõe cõmaculat
& facit eã nõ peccantẽ ſua cõmixtione peccare. Tertia ideſt extrema ꝓpoſitio tua fuit de eadẽ apoſtoli epiſto C
la:ubi de reſurrectione diſputãs: uenit ad eundẽ locũ: in quo ſcriptũ eſt. Oportet eniĩ eũ regnare: donec ponat S

oẽs inimicos ſuos ſub pedibus ſuis. Oĩa enĩ ſubiecta ſũt ſub pedibus eius: nouiſſima aũt & inimica deſtruet
mors. cũ aũt dixerit quia oĩa ſi ubiecta ſũt ei:haud dubiũ ꝗn præter eũ qui ſubiecit ei oĩa.cũ uero ſubiecta ei fu
erint oĩa:tunc ipſe filius ſubiiciet᷑ ei: qui ſibi ſubiecit oĩa:ut ſit deus oĩa in oĩbus.& miror te hoca me ꝗrere uo

luiſſe:cũ ſactus Hilarius pictanen.epᷣs undecimũ librũ cõtra Arrianos hac qᷓſtione & ſolutiõe cõpleuerit. Ta/
men pauca ſaltẽ dicamus. Omne in hoc ſcandalũ eſt: quare filius patri ſubiectus eſſe dicat᷑: quid eſt turpius:
ſiue inferius patri ſubiici:quod ſæpe pietatis eſt: & in pſalmo ſcribit᷑. Nõne deo ſubiecta erit aĩa mea an cru/ S
cifigi & maledictũ crucis fieri? Maledictus enĩ oĩs qui pẽdet in ligno.qui ergo pro nobis maledictus factus eſt
ut nos de maledictione liberaret: mraris ſi pro nobis ſubiectus ſit: ut nos patri faciat eſſe ſubiectos? Dicens in

euãgelio: Nemo uadit ad patrẽ niſi per me. & cũ exaltatus fuero a terra:omnia traham ad me. Chriſtus in his

—

Eendi⸗
d dopu,
nendae
eltenimin
tationbe
vetet ux
EGund /

n Manhr,

euehug
ilcnr ſan
ustububue
atilliat
eentpent
aplui
laptu
nabin
Klinm:
cunles
gulc
☛
alogutr
Popullli
Amnolee
iilolls
metenin
iaittün
uiüfr

5

cslavi
Verbit⸗
Cctielt
Aettihu
ninio
pmas
Aos
dperhar
Uni cot/
ligro⸗
ſ ſomn
nißre⸗
utor
ommn
ec poan
delku
echan
ren 1

nd
atl
Nensnn

nnhs

qui fideles ſũt ſubiectus eſt pr: qa oẽs credẽtes ĩmo oẽ hoĩum genus corporis ipſius mẽbra reputantur. In his

aut qui creduli ſũt:ideſt iudæis & ethnicis & hæreticis ĩſubiectus eſſe dicit᷑: qa pars mẽbroꝶ eius nõ eſt ſubie

cta fidei. In fine aut mũdi cũ oĩa mẽbra regnantẽ uiderint Xpᷣm: ideſt corpus ſuũ:etiã ipſa ſubiicientur Xpᷣo

ideſt corpori ſuo: ut oẽ Xpi corpus ſubiiciat᷑ deo & pr̃i: & ut ſit deus oĩa in oĩbus. nõ ait ut ſit pr oĩa in oĩbus:
ſed ut ſit deus: qd ꝓpriũ nomẽ eſt trinitatis: & tã ad pr̃em ꝗᷓ ad filiũ & ſpm ſãctũ referri põt.ut humanitas ſu

biiciat diuinitati. humanitatẽ in hoc loco dicimus nõ mãſuetudinẽ & clæmẽtiã: quã græci üαορποααοεν
uocãt. ſed oẽ hoĩum genus. Porro qd ait: ut ſit oĩa in oĩbus:hoc ſenſu accipiẽdũ eſt:dũs atq; ſaluator noſter
nũc oĩa nõ eſt eſt in oĩbus:ſed pars in ſingulis. uerbi gra in Salomone ſapĩa:in Dauid bonitas: ĩ Iob patiẽtia:
in Daniele cognitio futuroꝶ: in Petro fides: in Phinees & Paulo zelus: in Ioane uirgitas: in cæteris cætera. Cũ
aũt reꝶ oĩum finis aduenerit: tũc oĩa in oĩbus erit: ut ſinguli ſctõꝶ oẽs uirtutes habeant: ut ſit Aps totus in cũ
ctis. Repperi iunctã epiſtolæ & cõmẽtariolo tuo breuẽ chartulã: in qua hæc ĩdita ferebant᷑. Querẽdũ ab eo:
ideſt a me: utrũ mulier relicto uiro adultero & ſodomita: & alio per uim accepto poſſit abſq; pnĩa coĩcare ec/
