fratre poteris mutuari: licet tibi græca ſufficiãt: & nõ debeas turbidos nri ĩgenioli riuulos qᷓrere: qui de ipſis fõ/ iiſſe
tibus bibis. ꝓpterea quia docto uiro loquor & tã diuinis ſcripturis ꝗᷓ ſæculi litteris erudito. Illud dignationem nil
tuã admonitãuolo: ne me putes in modũ ruſtici balatronis cuncta Origenis reprobare: quæ ſcripſit: quod in lir⸗
me criminatur Calphurnius lanarius & diſcipuli eius: & quaſi Dionyſiũ philoſophũ arguãt ſubito mutaſſe kuuli
ſentẽtiã: ſed tãtũ praua dogmata repudiare. Scio enĩ æquali maledicto eos ſubiacere: qui bona mala dicũt: & cd
illos q mala bona iudicãt: qui faciũt amaꝶ dulce: & dulce amaꝶ. Aut quæẽ tãta ptinatia ſic laudare alicuius win
doctrina: ut ſequare blaſtemiã: De ſecundo problemate tuo Tertullianus in libris de monogamia diſſeruit aſ i
ſerẽs ſanctos dici fideliũ filios: quod quaſi candidati ſint filii: & nullis idolatriæ ſordibus polluãtur. Simulq; lein
conſidera: ꝙ & uaſa ſacra in tabernaculo legerimus: & cætera quæ ad ritum cerimoniarum pertinent:cũ utiq; e
ſancta eſſe non poſſint: niſi ea quæ ſentiunt & uenerãtur deu. Idioma igitur ſcripturaꝶẽ: ut interdũ ſanctos
pro mũudis & purificatis atq; expiatis nominet: ſicut & Berſabee fanctintrata ſcribit᷑ ab ĩmunditia ſua: & ipſũ
tẽplũ ſanctuarium nominat᷑. Obſecro te: ne tacito mẽtis iudicio meaut uanitatis arguas: aut falſitatis. Teſtis
ẽ enĩ conſciẽtiæ meæ deus ꝙ ab ipſo procinctu & interpᷣtationis exordio ſupradicta neceſſitas me traxit: & ſcis VAH
ipſe non bene fieri: quod occupato animo fiat. Pilleolum textura breue: charitate latiſſimũ ſenili capiti cõfo
uẽdo libenter accepi: & munere & muneris auctore lætatus. A
¶Ad eũdẽ Paulinũ de ope Didymi de ſpũ ſãcto: quẽ ipſe ꝓpter ĩperitiã cuiuſdã qui de ſpiritu ſãcto ſcripſe lus
rat tranſtulit in latinum. . è= bir
Vm ĩ babylone uerſarer: & purpuratæ meretricis eſſẽ colonus: & iure ꝗritũ uiuerẽ: uolui aliqd garrire
de ſpũ ſcõ: & cœptũ opuſculũ eiuſdẽ urbis põtifici dedicare. Et ece olla illa: quæ ab Hieremia poſt ba O”
Nculũcernit᷑:a facie cœpit aq lonis ardere: & phariſæoꝶ cõclamare ſenatus: ut nullus ſcribaĩ eis fictus:
ſed oẽs qſi ĩdito ſibi plio doctrinaꝶ aduerſũ me ĩperitiæ cõuĩcẽdũ factio cõiurat. Ilico ego uelut poſtliminio 1
hieroſolymã ſũ reuerſus: & poſt Romuli caſã & Iludoꝶ lupcaliũ: diuerſoriũ Mariæ & ſpelũcã Saluatoris ĩſpe =?
xi. Itaq; mi Pauline qa ſupradictus põtifex Damaſus: ꝗ ad hocopus me pᷣmus ĩpulerat:iã dormiuit ĩ dño:tã l

tuo ꝗᷓ uenerabiliũ mihi ancillaꝶ xp̃i Paulæ & Euſtochii nũc adiutus oratu: canonicũ qd cãtare nõ potui ĩ ter M.
ra aliena: hic a uobis ĩ iudæa prouocatus ĩmurmuro: auguſtiorẽ multo locũ exiſtimãs ꝗ ſaluatorẽ mũdi ꝗᷓ qui
fratris genuit parricidã. & ut auctorẽ titulo fatear: malo alieni opis ĩterpres exiſtere:ꝗᷓ ut ꝗdam faciunt infor/
mes corniculæ alienis me coloribus adornare. Legi dudũ de ſãcto ſpiritu cuiuſdã libellos:& iuxta comici ſentẽ
tiã ex græcis bonis latina uidi nõ bona. nihil ibi dialecticũ: nihil uirile atq; diſtrictũ: qd lectores uel ĩgratis ad ⸗

ndei aſſẽſũ trahat:ſed totũ Hlaccidũ: molle:nitidiiatq; formoſũq ſitis hĩcide odoribus pigmẽtatũ. Didymus uero

d meus oculũ habẽs ſ. põſæ de cãtico cãticoꝶ: & illa lumia quæ in cãdẽtes ſe egetes ſt ublimare pcepit Ieſus ꝓcul alti
us ĩtuet᷑: & antiquũ nobis morẽ reddit: ut & uidẽs uocet᷑ ꝓpheta:certe ꝗ hũc legerit locũ:latinoꝶ furta cogno
r ſcet: & cõtẽnet riuulos: cũ cœperit haurire de fõtibus. Impitus ßmone E:ſed nõ ſciẽtia:apoſtolicũ uiꝶ ex ipſo ſti
D. lo exprimẽs tã ſẽſus lumineꝗᷓ ſimplicitate uerborum.
Atu Epiſtola Chromatii & Eliodori epiſcoporum poſtulãtium ex archiuis Euſebii cæſarienſis martyrilogium
ucn⸗ perſctibi. —” —. .
dne Omino ſancto fratti Hlieronymo Chromatius & Eliodorus epiſcopi ĩ dño ſalutẽ. Cũ religioſiſſimus
räli — Auguſtus Theodoſius mediolanẽſẽ urbẽ fuiſſet ĩgreſſus:uniuerſoſq; italiæ epos ad ſe ĩuitaret:& cau
e ſã aliquãtoꝶ epiſcopoꝶ q ex Arriana fæce ſuas animas inquinaſſẽt pquireret:cõtigit & noſtrã parui
ument tatẽ ĩ eodẽ adeſſe coõcilio. In quo cũ dicẽda dicta eſſẽt: & diffiniẽda diffinita: cœpit chriſtianiſſimus prĩceps ſan
ithui ctũ Gregoriũ epᷣm cordubẽlſis eccleſiæ ĩ eo pᷣferre antiſtitẽ: ꝙ dominico die ſiue ieiunãs matutiĩas:ſiue nõ ieiu
li nãs ueſptinas explicãs miſſas eoꝶ martyrũ quoꝶ natalitia eſſent: plurimoꝶ noĩa memoraret. Factũ eſt ut oẽs
olgro⸗ pariter ſtatueremus ad tuã ſcribere charitatẽ: ut famoſiſſimos feriales de archiuis ſancti Euſebii cæſareæ palæ
tmi⸗ ſtinæ epi ĩquirẽs martyrũ ad nos dirigas feſta: ut poſſimus hoc officiũ ꝑ tuã induſtriã in melius pfectiuſq; ad
honorẽ dei martyrũ exhibere.
ens me. ¶ Beati Hieronymi rñſiua:teſtãtis Euſebiũ cæſariẽſẽ ex annalibus ĩpetratis a Cõſtãtino auguſto geſta mar
nisplu tyrũ perſcripſiſſe. Quorum numerus tantus eſt: ut ultra quinq; milia ſingulis diebus præter diẽ Calendas Ia-
lngu/ nuarii poſſint aſcribi
erdicte Hromatio & Eliodoro ſãctis epᷣis Hieronymus pᷣſbyter. Cõſtat dũm nr̃m Ieſũ xpᷣm oĩ die martyrũ
ertbit. ſuoꝶ triũphos excipe:quoꝶ paſſiões a ſãcto Euſebio cæſariẽſi epo ſcriptas repperimus. Nã cũ cõſtãti
eiAce Auguſtus cæſareã fuiſſet ĩgreſſus:& diceret pᷣmemorato antiſtiti: ut peteret aliqua beneficia cæſa
umſine riſi eccleſiæ pfutura: Legit᷑ rũdiſſe Euſebiũ: opibus ſuis ditatã eccleſiã nulla petẽdi beneficia neceſſitate cõpel
machio li.ſibi tũ deſideriũ ĩmobile extitiſſe:ut ꝗeꝗd in republica romanoꝶ geſtũ ſi it erga ſanctos dei iudices iudicibus
äͤtbi ſuccedẽtes ĩ uniuerſo orbe romano ſollicita pſcrutatiõe monumẽta publica diſcutiẽdo ꝑquirerẽt:& ꝗ marty/
ütatiin rũ: & a quo iudice:ĩ qua ꝓuĩcia: uel ciuitate: qua ue die: ꝗᷓ paſſiõe pſeuerãtiæ ſuæ obtinuerĩt palmã: de ipſis ar
denetſs chiuis ſublata ipſi Euſebio regio iuſſu dirigerẽt. Vnde factũ ẽ: ut idoneus relator exiſtẽs & eccleſiaſticã hiſtoriã
,hͤrſer texeret: & oĩum pene martyrũ ꝓuinciaꝶ ĩperii romanoꝶ diligẽs hiſtoriographus declararet: quatenus oẽs ſa
plicho crificiũ deo offerẽtes eoꝶ noĩa meminiſſent:ſciẽtes ꝙ pro die ipſo quo ſacrificiũ offerũt: uictores diaboli exti/
uſi tiſſent:& ſub martyrii ſui trophœo pollẽtes atq;ouãtes ad regẽ ſuũ ꝑueniſſent xpᷣm. Hac de cauſa ſingulorũ
Anonen mẽſiũ:ſingulorũq; dierũ feſta cõſcripſi mus: ut iubere dignabamini perẽnẽ paruitatis nræ memoriã fore cre/
Iudn dẽtes cũ diebus oĩbus: p tot annoꝶ ſpatia ſãcta ſactoꝶ noĩa fuerũt feſtiue celebrata. Et qm̃ ꝑ ſingulos dies di
nutaſe uerſarũ puinciarũ:ac diuerſarũ urbiu plus ꝗᷓ octingẽtoꝶ uel nõgẽtorũ miliũ martyrũ noĩa ſunt noĩata: ut nul
icit: & lus dies ſit: ꝗq nõ ultra ꝗnq; miliũ numeꝶ reperiri poſſit aſcriptus: excepto die calẽdarũ ianuarii: cõſiderãs in/
Alcnius ter ĩnumerabiles turbas lectoris animũ poſſe laceſſere ĩtra unũ mẽſẽ:ne id eueniat ſuccincte & breuiter:eorũ ꝗ
“ ſut in ampliſſima feſtiuitate ĩ ſuis locis tãtũpro oĩbus memoratis ꝓſecutus ea ſũ: ut amputato faſtidio unus
inl de omnibus ſuſſiceret libellus aſcriptus. Sane in prima parte libelli oĩum apoſtoloꝶ feſta conſcripſimus: ut
rinng dies uarii nõ uideãturdiuidere: quos una dignitas & apoſtolatus in celeſti gloria facit eſſe ſublimes.
lnas heati Hieronymi plogus in librũ de ĩfãtia Saluatoris ex hebræotraditũ: quẽ ab euãgeliſta Matthæo ſcri/
a ptũ: ſed a Manichæi diſcipulo aſſerit deprauatũ: & ĩter canonicas ſcripturas nõ enumerãdũ.
ilin Ominis ſanctis ac beatiſſimis Chromatio &£ Eliodoro epis Hieronymus exiguus xpit fuus ĩ dnoſalu
gils . rẽ. Qui terrã auricõſciẽtia fodit: no ilico arripit qcqd foſſa ꝓfuderit lacerata. ſed prius ꝗᷓ pondus fulgi⸗
h ððð dũ uibrãtis iactu ferri reſ plẽdeat: in reuertẽdis ſuſpirãdiſq; ceſpitibus ĩmorat᷑: & ſpes nõ aliter lucris
Ppn auger. Arduũ opus iniũgit᷑: cũ fuerit mihi de ueſtra beatitudie ĩperatũ: qd nec ipſe ſãctus Matthæus apoſto
it lus & euãgeliſta uoluit in apto ſcribi. Si enĩ hoc ſcriptũ nõ eſſet euangelio ſuo: qd edidit addidiſſet. Sed fecit

hũclibellũ hebraicis r̃is obſignatũ. Quẽ uſq;adeo nõ edidit: ut hodie manu ipſius liber ſcriptus hebraicis liis
m a uiris religioſiſſimis hẽat᷑:qeũ a ſuis poribus p ſucceſſus tẽpoꝶ ſuſceperũt. Hũc aũt ipſũ libꝝ cũnunꝗᷓ alicui
g trãſferẽdu dederir: textu eius aliter atq; aliter narrauerũt. Sicq; factũ ẽ: ut a manichæi diſcipulo noĩe Leuthon

nholn ꝗ etiã apoſtoloꝶ geſta falſo ſmone coſcripſit: hic liber editus nõ ædificatiõis: ſed ſubuerſiõis materiã exhibue
eohiiß rit. Eteni ꝗtelis pbat ĩ ſynodo: cui merito aures eccleſiæ nõ paterẽt: Ceſſẽt nũc oſculãtiũ morſus.nõ iſtũ libel
Clinmn lũ canonicis nos ſupaddimus ſcripturis: ſed ad detegẽdũ hæreſeos fallaciã apoſtoli atq; eu ãgeliſtæ ſcripta trãſ
wreſß ferrimus: iĩ quo ope tã iubẽtibus epis piis obtẽperamus: ꝗᷓ ĩpiis hæreticis obuiamus. Amor ergo chriſti ẽ:cui ſa
6ie tiſfacimus: credentes ꝙ nos ſuis orationibus adiuuent: qui ad Saluatoris noſtri ſanctam infatiam per noſtrã
otuiilet ſPrernt obedientiam peruenire. . H
ichiigu Libruũ ipſũ de infãtia licet ĩ quodã exẽplari reppererim: ꝗ aniles qᷓſdã fabulas cõtinere uidebat᷑: quæ ſimpli
ntinn⸗ ciores fallere poſſẽt trãſcribi nolui: idignũ putãs ĩ tãta bmonũ Hieronymi maieſtate leuia cõmiſceri: quia au
alet⸗ ctoritati euangelicæ ĩ chana galilææ initiũ ſignorum Saluatoris fuiſſe teſtãti repugnare uidet᷑. & ideo non

immerito a beato papa Gelaſio ĩter apocrypha cõputat᷑.xy. diſ. c. Sancta Romana.
Hieronymi ad Paulinũ de oĩbus diuinæ hiſtoriæ libris. ubi exẽplis & rõnibus ĩſtruit eũ in ſcripturis ſan/ ⸗
ctis ſine pceptore & ĩterpᷣte nõ poſſe pficere: & p ſingulos pcurrẽs libros ſũmatĩ myſteria reſerat ſcripturarũ: ſe no 1
pᷣuiũ ſpodẽs ac ſociũ ſtudioꝶ ſi ſæculũ dereliquerit. Ml rleeu
later Ambroſius tua mihi munuſcula pferẽs detulit: & ſuauiſſimas litteras quæ a principio amiciti gud
Prri fidẽ ꝓbatæ iã fidei & ueteris amicitiæ p̃ferebãt. Vera enĩ illa neceſſitudo ẽ: & xpᷣi glutino copulata Diunt
quã nò utilitas rei familiaris: nõ pᷣſentia tãtũ corpoꝶ: nõ ſubdola: & palpãs adulatio: ſed dei timor & e
diuinarũ ſcripturarũ ſtudia cõciliãt. Legimus in ueteribus hiſtoriis quoſdã luſtraſſe ꝓuĩcias: nouos adiiſſe po N
pulos: maria trãſiſſe: ut eos quos ex libris nouerãt: corã quoq; uiderent. Sic Pythagoras mẽphiticos uates: ſic tbila
Plato ægyptũ: & Archytũ Tarẽtinũ: eãq; orã italiæ quæ quodã magna græcia dicebat᷑ laborioſiſſime peragra liberi
— uit: Vt ꝗ athenis magiſter erat & potẽs: cuiuſq; doctrinã achademiæ gymnaſia perſonabant:fieret peregrinus An
atq; diſcipulus: malẽs aliena uerecuũde diſcere: ꝗᷓ ſua ĩpudẽter ĩgerere. Deniq; cũ litteras quaſi toto fugiẽtes or ubel
be pſequit᷑:captus a pyratis atq;ʒ uenũdatus:etiã tyrãno crudeliſſimo paruitcaptiuus: uinctus: & fuus. Tamẽ uirlie
qa philoſophus: maior emẽte ſe fuit.Ad Titũ Liuiũ lacteo eloquẽtiæ fõte manãtẽ deultimis hiſpaniæ gallia guoͤp
rũq; finibus quoſdã ueniſſe nobiles legimus. Et quos ad cõtẽplationẽ ſui roma nõ traxerat: unius hominis fa beꝛth
ma pduxit. Habuit illa ætas inauditũ oĩbus ſæculis celebrãdũq; miraculũ: ut tantã urbẽ ĩgreſſi: aliud extra ur irui
bẽ ꝗrerẽt. Apollonius ſiue ille magnus ut uulgus loquit᷑: ſiue philoſophus ut Pythagorei tradũt: ĩtrauit Per· vrbh
ſas: ptrãſiuit Caucaſũ: albanos: ſcythas: maſſagetas: opulẽtiſſima indiæ regna penetrauit.& ad extremu latiſſi hunl
mo Phyſon amne trãſmiſſo puenit ad brachmanas: ut Hiarchã in throno ſedẽtẽ aureo: & de Tatali fonte po guon
tãtẽ ĩter paucos diſcipulos de natura: de moribus: ac ſyderũ & dieꝶ curſu audiret docẽtẽ. Indeꝑ kmitsibey ſeg⸗
lonios:chaldæos:mœdos: aſſyrios: parthos: ſyros: phœnices: arabes: palæſtinos reuerſus alexadriam: perrexit klem
ad æthiopiã: ut gymnoſophiſtas & famoſiſſimã ſolis mẽſã uideret in ſabulo. Inuenit ille uir ubiq; qd diſce N
ret: & ſemꝑ ꝓficiẽs ſemp ſe melior fieret. Scripſit ſuꝑ hoc pleniſſime octo uoluminibus Philoſtratus. Quid uui
loquar de ſæculi hoĩbus?:cũ apoſtolus Paulus uas electionis & magiſter gẽtiũ qui de cõſciẽtia tãti ĩ ſe hoſpitis lor⸗
loꝗ bat ait: An expimẽtũ ꝗritis eius ꝗ in me loqtur xp̃spoſt Damaſcũ arabiãq; luſtratã aſcẽderit Hieroſoly (ee
mã: ut uideret Petrũ:& mãſerit apua eũ diebus. xv. Hoc enĩ myſterio hebdoadis & ogdoadis futurus gentiũ mi
pᷣdicator ĩſtruẽdus erat. Rurſũq; poſt annos.xiiii.aſſũpto Barnaba & Tito expoſuerit apoſtolis euãgeliu: ne . Kcce
forte ĩ uacuũ curreret: aut cucurniſſet. Habet enĩ neſcio qd latẽtis nepyia uiuauox: & ĩ aures diſcipuli deau truti.
ctoris ore traſfuſa fortius ſonat. Vnde & Aeſchines cũ rhodi exularet: & legeret illa Demoſthenis oratio: quiẽa nt.
aduerſus eũ habuerat: mirãtibus cũctis atq; laudãtibus ſuſpirãs ait: Quid ſi ipſã audiſſetis beſtiã ſua uera milb
reſonãtẽ? Nec dico ꝙ ſit in mealiqd tale: qd; uel poſſis a me audire uel uelis diſcere: ſed quo ardor tuus & diſcẽ inr
di ſtudiũ etiã abſq; nobis ꝑ ſe ꝓbari debeat. Ingeniũ docile & ſine doctore laudabile ẽ. Nõ qd ĩuenias:ſed quid dn
ꝗras cõſideramus. Mollis cæra & ad formãdũ facilis etiã ſi artificis & plaſtæ ceſſẽt manus:tñ uirtute totũ ẽ ꝗc ſ
qd eſſe põt. Paulus apoſtolus ad pedes Gamalielis legẽ Moyſi & pphetas didiciſſe ſe gloriat᷑: ut armatus ſpiri
talibus telis poſtea diceret cõfidẽter. Arma enĩ militiæ nræ nõ carnalia ſuũt ſed potẽtia deo ad dectructionẽ mu i
nitionũ cõſilia deſtruẽtes: & oẽm altitudinẽ extollẽtẽ ſe aduerſus ſciẽtiã dei & captiuãtes omnẽ ĩtellectum ad W
obediẽduũ xpᷣo:& ſubiugare parati cũctã inobediẽtiã/Ad Timotheũ ſcribit ab ĩfantia ſacris litteris eruditũ: & n
hortat᷑ ad ſtudiũ lectiois: & ne negligat gratiã quæ data ſit ei ꝑ ĩpoſitionẽ manus pᷣſbyteri: Tito pcipit:ut ĩter i
cæteras uirtutes epi: quẽ breui Smõe depiĩxit: ſciẽtiã quoq; ĩtelligat ſcripturaꝶ: Obtinẽtẽ inquit eũ ꝗ ſecũdum ul
doctrina ẽ fidelẽ ᷣmonẽ: & ut potẽs ſit exhortari in doctrina ſana: & cõtradicẽtes reuĩcere/Sancta qppe ruſtici l
tas ſolu ſibi ꝓdeſt: & quãtũ ædificat ex uitæ merito eccleſiã xpᷣi:tãtũ nocet ſi deſtruẽtibus nõ reſiſtat. Malachi l
as ꝓpheta ĩmo ꝑ Malachiã ĩterrogauit dns ſacerdotes legẽ.In tãtũ ſacerdotis officiũ ẽ ĩ terrogatũ rũdere de le .
e. In deuteronomio. Interroga patrẽ tuum: & annunciabit tibi ſeniores tuos: & dicẽt tibi. In pſalmo quoq;
cxviii. Cãtabiles mihi erãt iuſtificatiões tuæ ĩ loco pegrinatiois meæ. Et in deſcriptiõe iuſti uiri:cũ eũ arbori ui Na
. rin 5 15 I . rul
tæ DHauid quæ ẽ in paradiſo cõpararet:ĩter cæteras uirtutes etiã hoc ĩtulit.In legedni uolũtas eius: & ĩ lege eius
meditabit die ac nocte. Daniel ĩ fine ſacratiſſimæ uiſiõis Iuſti ait fulgẽt ſicut ſtellæ:& ĩtelligẽtes:hoc eſt docti un
ſi firmamẽtũ. Vides quãtũ ĩter ſe diſtẽt iuſta ruſticitas & docta iuſticia. Alii ſtellis:alii cælo comparãtur: ᷓ 8
iuxta hebraicã ueritatẽ utrũq de eruditis poſſit ĩtelligi. Ita enĩ apud eos legimus. Qui autẽ docti fuerĩt fulge . e
bũt quaſi ſplẽdor firmamẽti: & ꝗ ad iuſticiã erudiũt multos:ꝗᷓſi ſtellæ ĩ ppetuas æternitates. Cur dicit᷑ Paulus S=
apoſtolus uas electiõis?nẽpe qa uas legis & ſcãrũ ſ. cripturaꝶ armariũẽ. Phariſæi ſtupẽt ad doctrinã dni: & mi an
rãturĩ Petro & loãne quõ legẽ ſciãt cũ Iras nõdidiceri t. Quicqd enĩ aliis exercitatio & quotidiana ĩ lege medita du
tio tribuere ſolet:illis ſ. pũs ſcũs ſuggerebat.& erãt iuxta q ſcriptum ẽ ocoσ οα Xαατο 1 docibiles deo. i. annos Ka
ſaluator ĩpleuerat: & in tẽplo ſedẽs de qõnibus legis ĩ terrogãs magis docet dũ prudẽter ĩterrogat niſi forte ru .
ſticũ Petrum: ruſticũ & Ioannẽ dicimus. quorũ uterq; dicere poterat etſi imperitus ſermone nõ tũ ſciẽtia. Io A
annes ruſticus: piſcator ĩdoctus. Vnde uoxilla obſecro? In pricipio erat uerbũ: & uerbũ erat apud deũ: & deus dn
erat uerbũ. ονοοασ enĩ græcemulta ſignificat. Nã & uerbũ ẽ:& rõ: & ſupputatio: & cauſa uniuſcuiuſq; rei:per II
quã ſunt ſingula quæ ſubſiſtũt. Quæ uniuerſa recteĩ telligimus ĩ xpo. Hoc doctus Plato neſciuit.hoc Demo

ððß

tigſn,
turruſ

Nammiai
Copulan
dlmor .
uatesli
epenge
Eregunns
ugletezot
us. Tans
nirglli
ominisſ
lleunut
tauit Der
mülauiſi
bonte 0
th
upenen
gaiſe
1. Quud
eholpits
lenſoß
geniü
i
prickan
aio:gvi
ſun ueln
ls dle
ſellquil
totü ege
atus ſpli
ionem
ctum
tuditii
bitutin
leiin
etulta
Minki
lae del
quog
tbon u
ege eius
itun
it fug
Paus
i:An
emen
iann
ſotteuu
ieu.
Aceus
ife
Deno

ſthenes eloquẽs ignorauit. Perdã inꝗqt ſapiẽtiã ſapiẽtiũ: & prudẽtiã prudẽtiũ reprobabo. Vera ſapiẽtia perdet
falſã ſapiẽtiã: & quanꝗᷓ ſtultitia pdicatiõis ĩ cruce ſit: tamẽ paulus ſapiẽtiã loꝗtur ĩter pfectos. Sapiẽtiã autem
nõ ſæculi huius nec principũ quæ deſtruit: ſed loꝗtur dei ſapiẽtiã in myſterio abſcõditã: quã pᷣdeſtinauit an/
te ſæcula. Dei ſapiẽtia xps ẽ. Chriſtus enĩ dei uirtus & dei ſapiẽtia. Hæc ſapiẽtia in myſterio abſcondita eſt: de
qua & noni pſalmi titulus pᷣnotat᷑ pro occultis filii: in quo ſũt oẽs theſauri ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ dei abſcõditi: &
qni in myſterio abſcõditus erat pᷣdeſtinatus ẽ ante ſæcula. Prædeſtinatus autẽ & p̃figuratus in lege & pphetis.
Vnde & pphetæ appellabãtur uidẽtes. qa uidebãt eũ: quẽ cæteri nõ uidebãt. Abrahã uidit diẽ eius: & lætatus
eſt. Apiebãtur cæli Exechieli: ꝗ populo peccatori clauſi erãt. Reuela inqt Dauid oculos meos: & cõſiderabo mi
rabilia de lege tua. Lex enĩ ſpiritualis ẽ: & reuelatiõe opus ẽ ut ĩtelligat᷑: acreuelata facie dei gloriã cõtẽplemur.
Liber in Apocalypſi ſeptẽ ſigillis oſtẽdit᷑: quẽ ſi dederis oĩ ſciẽti litteras ut legat:reſpoõdebit tibi.Nõ poſſum.ſi

gnatus ẽ enĩ. Quãti hodie putãt ſenoſſe litteras: & tenẽt ſignatũ librũ:nec apire poſſut:niſi ille reſerauerit qui

habet clauẽ Dauid: ꝗ apꝑit & nemo claudit:claudit & nemo apit?In actibus apoſtolorũ ſcũs Eunuchus immo

uir(ſic enĩ eũ ſcriptura cognominat)cũ legeret Eſaiã ĩterrogat᷑ a Philippo: putaſne ĩtelligis quæ legis? Rnditq;
quõ poſſũ niſi aliꝗs me docuerit: Ego ut de me loquar ĩterim nec ſanctior ſũ hoc Eunucho:nec ſtudioſior: ꝗ
de æthyopia. i. de extremis mũdi finibus uenit ad tẽplũ. reliqt aulã regiã: & tãtus amator legis:diuinæq; ſcien
tiæ fuit: ut etiã in uehiculo ſacras litteras legeret: tñ cũ librũ teneret: & uerba dni cogitatiõe ꝑcipet:lingua uolue
ret: labiis pſonaret: ignorabat eũ quẽ in libro neſciẽs uenerabat᷑. Venit Philippus: oſtẽdit ei Ieſũ: qclauſus late
bat in littera. O mira doctoris uirtus. Eadẽ hora credit Eunuchus: baptizat᷑: & fidelis & ſcũs factus ẽ: ac de diſci
pulo magiſter. plus ĩ deſto fote eccleſiæ ꝗᷓ in aurato ſynagogæ tẽplo repperit. Fæc a me breuiter pſtrincta ſũt
(neq; enĩ epiſtolaris anguſtia euagari lõgius patiebat jut ĩtelligeres teĩ ſcripturis ſanctis ſinepᷣuio & mõſtran
te ſemitas nõ poſſe ĩgredi. Taceo de grãmaticis: rhetoribus: philoſophis: geomettis: dialecticis: muſicis: aſtro/
nomis: aſtrologis: medicis. Quoꝶ ſciẽtia mortalibus uel utiliſſima ẽ: & in tres partes ſcindit᷑: in doctrinã: rõnẽ
& uſũ. Ad minores artes ueniã: & quæ nõ tã lingua ꝗᷓ manu admiſtrãtur: Agricolæ: cemẽtarii: fabri: metallorũ
lignorũ ue cæſores: Lanarii quoq;:& fullones: & cæteri quariã ſupellectilẽ & uilia opuſcula fabricãt abſq; do
ctore nõ poſſũt eſſe quod cupiuũt. Quod medicoꝶẽ: Promittũt medici: tractãt fabrilia fabri. Sola ſcripturarũ
ars ẽ quã oẽs paſſim uẽdicãt. Scribimus ĩdocti doctiq; poemata paſſim. Hãc arrula anus: hãc delirus ſenex
hãc ſophiſta uerboſus: hãc uniuerſi pſumũt: lacerãt: docẽt anteꝗᷓ diſcãt, Alii adducto ſupcilio grandia uerba
trutinãtur ĩter mulierculas de ſacris litteris philoſophatur. Alücdiſtütſproh pudor)a fœminis: qd uiros doce/
ant. & ne paꝶ hoc ſit: quadã facilitate uerboꝶ ĩmo audacia ediſſerũt aliis qd ipſi nõ ĩtelligũt. Taceo de mei ſi
milibus ꝗ ſi forte ad ſcripturas ſanctas poſt ſæculares litteras uenerint: & mone cõpoſito aurẽ populi mulſe/
rint: ꝗcqd dixerit: hoc legẽ diſputãt. nec ſcire dignãtur: qd ꝓphetæ: quid apoſtoli ſenſerint. Sed ad ſẽſũ ſuũ in
cõgrua aptãt teſtimonia:ꝗ̃ſi grãde ſit & nõ uitioſiſſimũ dicẽdi genus deprauare ſentẽtias: & ad uolũtatẽ ſuã
ſcnpturã trahere repugnãtẽ: quaſi nõ legerimus Homero cẽtonas: & Virgilio cẽtonas: ac non ſic etiã Maronẽ
ſine xpo poſſumus dicere chriſtianũ: qa ſcripſerit: Iã redit & uirgo:redeũt ſaturnia regna: Iã noua ꝓgenies cæ
lo dimittit᷑ alto: & patrẽ loquẽtẽ ad filiũ: Nate meæ uires: mea magna potẽtia ſolus. Et poſtuerba ſaluatoris in
cruce. Talia ꝑſtabat memorãs fixuſq; manebat. Puerilia ſũt hæc: & circulatoꝶ ludo ſimilia docere qd ignores
ĩmo ut cũ ſtomacho loquar:nec hoc ꝗdẽ ſcire qd neſcias. uidelicet manifeſtiſſimaẽ Geneſis:ĩ qua de creatura
mũdi: de exordio generis humani: de diuiſione terræ: de cõfuſione linguaꝶ: & deſcenſione uſq; ad æg ptu gen
tis ſcribit hebræoꝶ. Pater Exodus cu decẽ plagis: cũ decalogo myſticis diuiniſq; pceptis. In prõptu ẽ euiticus
liberĩ quo ſingula ſacrificia ĩmo ſingulæ pene ſyllabæ & ueſtes Aaron & totus ordo Leuiticus inſp irant cæle
ſtia ſacramẽta. Numeri uero nõne totius arithmeticæ & ꝓphetiæ Balaã & quadragĩtaduaꝶ per heremũ man
ſionũ myſteria cõtinẽt: Deuteronomiũ quoqʒ ſecũda lex & euagelicæ legis pᷣfiguratio:nonne ſic ea habet quæ
priora ſũt: ut tũ noua ſint oĩa de ueteribus: Hucuſq; Moyſes: hucuſq; Pẽtateucus: ꝗqbus quinq; uerbis loqui
ſe uelle apoſtolus in eccleſia gloriat᷑. Iob exẽplar patiẽtiæ quæ nõ myſteria ſuo ſᷣmone cõplectit᷑ Proſa ĩcipit:
uerſu labit᷑: pedeſtri Smone finit᷑:oẽſq; leges dialecticæ ꝓpoſitiõe: afſũptione: cõfirmatiõe: cõcluſione determi
nãtur. Singula ĩ eo uerba plena ſũt ſẽſibus. Et ut de cæteris ſileã reſurrectionẽ corporũ ſic ꝓphetat: ut nullus
de ea maniteſtius uel cautius ſcripſerit. Scio inquit ꝙ redẽptor meus uiuit: & in nouiſſimo die de terra reſurre
cturus ſũ: & rurſũ circũdabor pelle mea: & ĩ carne mea uidebo deũ. Quẽ uiſurus ſũ egoipᷣe: & oculi mei cõſpe
cturi ſũt & nõ alius. Repoſita ẽ hæc ſpes mea in ſinu meo. Venia ad leſũ naue typũ domini:nõ ſolũ in geſtis:
uerũ etiã in noĩe. Trãſit Iordanẽ: hoſtiũ regna ſubuertit:diuidit terrã uictori populo: & ꝑ ſingulas urbes:uicu
los:mõtes:flumĩa terrẽtes:atq; cõfinia eccleſiæ cæleſtiſq; hieru ſalẽ ſpiritalia regna deſ. enbir. In iudicum libro
uet principes populi: tot figuræ ſũt. Ruth moabitidis Eſaiæ explet uaticiniũ dicentis. Emi tte agnũ domine
ominatorem terræ de petra deſerti ad montem filiæ ſyon. Samuel in Heli mortuo & in occiſione Saul uete
rem legem abolitam monſtrat. Porro in Sadoch atq; Dauid noui ſacerdotii: nouiq; imperii ſacramẽta teſtat.
Malachin ideſt tertius & quartus regum libera Salomòe uſq; ad ieconiam & ab Hieroboã filio Nabach uſq;
ad Oſee qui ductus eſt in aſſyrios regnum Iuda & regnũ deſcribit Iſrael. Si hiſtoriã reſpicias: uerba ſimplicia
ſunt. Si in litteris ſenſũ latentẽ inſ, pexetis: eccleſiæ paucitas: & hæreticorum contra eccleſiam bella narantur.
eIXXVIII⸗

ziud
Duogdecim ꝓphetæ in unius uolumis anguſtias coartati multo aliud ꝗᷓ ſonãt in littera p̃figurãt. Oſee crebro aol
nominãt Ephraĩ: Sãmariã: Ioſeph: leſirael & uxorẽ fornicariã & fornicatiõis filios: & adulterã cubiculo clau nila
ſã mariti multo tẽpore ſedere uiduã: & ſub ueſte lugubri uiri ad ſe reditũ pᷣſvolari. Iohel filius Phatuel deſcri haem
pit terra. xii. tribuũ eruca: bruco: locuſta:rubigine uaſtate corruptã: & poſteuerſionẽ prioris populi effuſũ ſpi ſtün
ritũ ſãctũ ſuꝑ ſuos dei & ancillas.i. ſuꝑ. cxx. credẽtiũ noĩa & effũdẽdu iri ĩ cœænaculo ſyõ.qui.cxx.ab uno uſq aun
ad. xv. paulatim & ꝑ ĩcremẽta ſurgẽtes. xv. graduũ numeꝶ efficiũt: ꝗĩ pſalterio myſtice cõtinẽtur. Amos pa/ Alſea
ſtor & ruſticus & ruboꝶ mora diſtrĩgẽs paucis uerbis explicari nõ pòt. Quis enĩ digne exprimat tria aut qua/ ucn
tuor ſcelera Damaſci: Gaze: & Tyri: & Idumeæ: & filioꝶ Amõ & Moab: & in ſeptimo octauoq; gradu iudeæ & e
iſrael? Hic loqtur ad uaccas pingues quæ ſũt ĩ mõtes Samariæ: & ruiturã domũ maiorẽ minorẽq; teſtat᷑. ö=eſe caaul
cernit fictorẽ locuſtæ: & ſtãtẽ dũm ſuꝑ muꝶ litũ adamãtinũ: & uncinũ pomoꝶ attrahẽtẽ ſupplicia peccatori / Actü
bus & famẽ in terrã: nõ famẽ panis nec ſitim aquæ: ſed audiẽdi uerbũ dei. Abdias qui ĩterpᷣ̃tat᷑ fuus dei perto g
nat cõtra Edõ ſãguineũ terrenũq; hominẽ. fratris quoq; Iacob ſemꝑ æmulũ haſta pcutit ſpiritali. Ionas colũ/ fl
ba pulcherrima naufragio ſuo paſſionẽ dñi pfigurãs mũdũ ad pœnitẽtiã reuocat: & ſub nõie niniue ſalutẽ gẽ dert
tibus nũciat. Micheas Demoraſti cohæres xp̃i uaſtationẽ annũciat filiæ latronis: & obſidionẽ ponit cõtra eã: deod
qa maxillã pcuſſerit iudicis iſrael. Naũ conſolator urbis ĩcrepat ciuitatẽ ſanguinũ: & poſt euerſionẽ illius log ſfen
tur. Ecce ſup mõtes pedes euãgelizãtis & annũciãtis pacẽ. Abacuch luctator fortis & rigidus ſtat ſup cuſtodiã
ſuã: & figit gradũ ſup munitionẽ. ut xpᷣm ĩ cruce cõtẽplet᷑: & dicat.Opuit cælos gloria eius: & laudis eius plena in
ẽ terra. Splẽdor eius ut lux erit:cornua in manibus eius: ibi abſcõdita ẽ fortitudo eius. Sophonias ſpeculator Grin
& arcanoꝶ dni cognitor audit clamorẽ a porta piſciũ: & eiulatũ a ſecũda: & cõtritionẽ a collibus. Indicit quoq;
ululatũ hĩtatoribus Pylæ: qa cõticuit oĩs populus chanaãa:diſpierũt uniuerſi: ꝗq ĩuoluti erãt argẽto: Aggeus fe aunin
ſtiuus & lætus ꝗ ſemĩauit ĩ lachrymis: ut ĩ gaudio meteret:deſtructũ tẽplũ ædificat:dmq; patrẽ ĩducit loquẽ iu
tẽ. Adhucunũ modicũq;: & ego mouebo cælũ & terrã & mare & aridã: & mouebo oẽs gẽtes. Et ueniet deſidera (⸗
tus cũctis gẽtibus. Zacharias memor dũi ſui multiplex ĩ ꝓphetia ieſũ ueſtibus ſordidis ĩdutũ: & lapidẽ oculo zor
rũ ſeptẽ: cãdelabrũq; aureũ cũ totidẽ lucernis quot oculis:duas quoq; oliuas a ſiniſtris lãpadis cernit & dextris. ſere
ut poſt equos uarios & ruffos & albos: & diſſipatas qᷓdrigas ex ephraim: & equũde hieruſalẽ pauperẽ regẽ uati . cce
cinet᷑: & pdicet ſedẽtẽ ſupꝑ pullũ filiũ aſinæ ſubiugalis. Malachias apte & in fine oĩum ꝓphetaꝶ de abiectione (ed
iſrael & uocatiõe gentiũ. Nò ẽ mihi ait uolũtas ĩ uobis dicit dñs exercituũ: & munus nò ſuſcipiã de manu ue/ iſto
ſtra. Ab ortu enĩ ſolis uſq; ad occaſũ magnũẽ nomen meũ ĩ gentibus:& in oĩ loco ſacrificat᷑ & offert noĩẽ meo
oblatio mũda. Eſaiã: Hieremiã: Ezechielẽ⸗Danielẽ: qꝗs poſſit uel ĩtelligere uel exponere? Quoꝶ primus nõ pro
phetiã mihi uidet᷑ texere ſed euãgeliũ. Secũdus uirgã nuceã: & ollã ſuccẽſã a facie aqlonis: & pardũ ſpoliatum
ſuis coloribus: & quadruplex diuerſis metris nectit alphabetũ. Tertius pricipia & finẽ tãtis habet obſcuritati
bus ĩuoluta: ut apud hebræos ipſæ partes cũ exordio geneſeos ante annos. xxx. nõ legãtur. Quartus uero ꝗ &
extremus ĩter qᷓtuor ꝓphetas tẽpoꝶ cõſcius & totius mũdi Philoſtoricus lapidẽ pᷣciſũ de mõte ſine manibus:&
regna oĩa ſubuertẽtẽ claro ſmòe ꝓnũciat. Dauid Simonides noſter Pindarus & Alcæus Flaccus quoq; Catul
lus & Serenus Chriſtũ lyra pſonat: & in decachordo pſalterio ab ĩferis ſuſcitat reſurgẽtẽ. Salomõ paciſficus & i⸗
amabilis dni mores corrigit: naturã docet:eccleſiã iũgit & xpᷣm: ſcãrũq; nuptiarũ dulce canit epithalamiũ. He ſei
ſter in eccleſia typo populũ liberat de piculo: & ĩterfecto Aman ꝗ ĩterpᷣtat᷑ iniqtas:partes cõuiuii & diẽ celebrẽ fkr
mittit ĩ poſteros. Paralipomenõ liber.i.ĩſtrumẽti ueteris π1. breuiariu tãtus ac talis eſt: ut abſq; illo ſi Wa
qs ſciẽtiã ſcripturaꝶ ſibi uoluerit abrogare: ſeipſũ irrideat. Per ſingula ꝗppe noĩa iũcturaſq; uerboꝶ & pᷣmiſ inn
ſæ ĩ regũ libris tãgũtur hiſtoriæ: & ĩnumerabiles explicãtureuãgelii qõnes. Eſdras & Neemias adiutor uideli ſin
cet & cõſolator adno ĩ unũ uolumẽ coartant᷑: ĩſtaurãt tẽplũ:muros extruũtciuitatis: oĩſq; turba populi rele Sð
untis ĩ patriã & deſcriptio ſacerdotũ leuitaꝶ iſraelis proſelitoꝶ: ac ꝑ ſingulas familias muroꝶ ac turriũ opa di ni⸗
uiſa. Aliud ĩ cortice pᷣferũt: aliud retinẽt ĩ medulla: Cernis me ſcripturaꝶ amor raptũ exceſſiſſe modũ epiſtolæ⸗ hin
& tn nõ ĩpleſſe quod uolui.Audiuimus tantũ qd noſſe:qd cuꝑe debeamus: ut & nos quoq; poſſimus dicere: Ins
Cõcupiuit aĩa mea deſiderare iuſtificatiões tuas ĩ oĩ tẽpore. Cæteꝶ ſocraticuũ illud ĩplet᷑ in nobis. Hoc enĩ ſcio hur
tãtũ qd neſcio. Tãgã & nouũ breuiter teſtamẽtũ. Matthæus Marcus Lucas & Ioãnes: quadriga dñi & uerum ule
cherubin: qd interpᷣtat᷑ ſciẽtiæ multitudo ꝑ totũ corpus oculati ſũt: ſcintillæ emicant:diſcurrunt fulgura: pe un
des habẽt rectos: & ĩ ſublime tẽdentes terga pẽnata & ubiq; uolitãtia: Tenẽt ſe mutuo: ſibiq; perplexi ſunt:æ wid
quaſi rota ĩ rotã uoluũtur: & pergunt quocunq;ʒ eos flatus ſancti ſpũs perduxerit. Paulus apoſtolus ad ſeptẽ w
eccleſias ſcribit(Octaua enim ad hebræos a plæriſq; extra numerum ponitur) Thimotheum inſtruit ac Titũ ſan
Philæmonem pro fugitiuo famulo depræcatur. ſuper quo tacere melius puto ꝗᷓ pauca ſcribere. Actus apoſto un
lorum nudam quidem ſonare uidentur hiſtoriam: & naſcẽtis eccleſiæ infantiam texere:ſed ſi nouerimus ſcri El
torem eorum Lucam eſſe medicũ: cuius laus eſt in euangelio:animaduertemus pariter oĩa uerba illius aiz OðUðJM
anguẽtis eſſe medicinã. Iacobus Petrus Ioannes Iudas apoſtoli ſeptẽ epiſtolas ediderũt tam myſticas ꝗᷓ ſuc/ Ac
cinctas: & breues pariter & longas: breues in uerbis: longas in ſententiis: ut rarus ſit qui non earum lectio/ Ecu
ne còcutiat᷑. Apocalypſis Ioãnis tot habet ſacramẽta: quot uerba.paꝶ dixi pro merito uolumĩs. Laus oĩs ĩferi uI

orẽ: in uerbis ſingulis multiplices latẽt ĩtelligẽtiæ. Oro te frater chariſſime ĩter hæc uiuere: iſta meditari:nihil i

tnebe⸗
uloch
l cklai
no ul⸗
nos 4
ut qun,
lucerg⸗

Ccatori,
li deno
scoli/
llui 4
Cotta eiᷣ⸗
liuhe
cuſtocli
uplen
eculatot
irgog
geſe
atlogi
deſiden
leoall⸗
dextns,
ggevati
ectione
mnu ue
noimeo
unöpo
oliatun
ſauntai
neoge
nbus
gnl
liu
niü, Be
celebri
gillol
Pmil
r uiceli
vlirte
io 4
plv⸗
cete:
enilco
(uerum
guruße
ſunta
dlent
4 Tui
wpoſb
mus ſai
iusii
⸗
ſecko /
hbian
inchi

aliud noſſe: nihil ᷓrere. nõne tibi uidet᷑ iã hic in terris regni cæleſtis hitaculũ? Nolooffẽdaris in ſcripturis ſan
ctis ſimplicitate & quaſi uilitate uerboꝶ: quæ uel uitio ĩterp̃tũ: uel de ĩduſtria ſicprolata ſũt: ut ruſticã cõtẽtio
nẽ facilius ĩſtruerẽt: & ĩ una eadẽq; ſẽtẽtia aliter doctus: aliteraudiret ĩdoctus. Nõ ſum tã petulãs & hebes: ut
hæc me noſſe pollicear: & eoꝶ fructus cape: quoꝶ radices ĩ cælo fixæ ſũt: ſed uelle fateor: ſedẽti me pᷣfero: magi
ſtrũ renuẽs: comitẽ ſpõdeo: Petẽti dat᷑: pulſãti apit᷑: ꝗrẽs inuenit. Diſcamus ĩ terris quoꝶ nobis ſcientia pſeue
ret in cælo: obuiis te manibus excipiã. &ut inepte aliqd acde Hermagoræ timiditate effũdã: qcqd ꝗſieris tecũ
ſcire conabor. Habes hic amãtiſſimũ tui fratrẽ Euſebiũ: q litteraꝶ tuaꝶ mihi gratiã duplicauit: referens hone
ſtatẽ moꝶ tuoꝶcõtẽptũ ſæculi: fidẽ amicitiæ: amorẽ chriſti. Nã prudentiã & eloquii uenuſtatẽ etiã abſq; illo
ipſa epiſtola p̃ferebat. Feſtina ꝗᷓſo te: & hærẽti in ſalo nauiculæ funẽ magis pᷣcide ꝗᷓ ſolue. Nemo renũciaturus
ſæculo bene põt uẽdere quæ cotẽpſit ut uẽderet. Quicqd in ſũptus de tuo tuleris: pro lucro cõputa. Antiquũ
dictũẽ. Auaro tã deeſt quod habetꝗᷓ quod nõ habet. Credẽti totus mũdus diuitiaꝶ ẽ. Infidelis etia obolo indi
get. Sic uiuamus tanꝗᷓ nihil habẽtes & 7âà poſſidẽtes. Victus & ueſtitus diuitiæ chriſtianoꝶ. Si habes ĩ pote/
ſtate rẽ tuã uẽde:ſi nõ habes proiice. Tollẽti tunicã & palliũ relinquẽdũẽ. Niſi.ſ.tu ſemꝑ recraſtinãs: & diẽ de
die trahẽs: caute & pedetẽtim tuas poſſeſſiũculas uẽdideris: nõ habet chriſtus unde alat paupꝑes ſuos. Totum
deo dedit: q ſeipſũ obtulit. Apoſtoli nauẽ tãtũ & retia reliquærunt. Vidua duo æra miſit ad gazo phylatiũ: &
pᷣfertur Crœſi diuitiis. Facile cõtẽnit oĩa:ꝗ ſe ſemp cogitat eſſe morituꝶ.
CIneibir tertia pars principalis epiſtolarũ ſiue tractatuũ beati Hieronymi de moribus atq; uirtutibus:qbus

riſtiana cõuerſatio ĩſtituitur. Quæ & ipſa in plures ſubdiuidit᷑ epiſtolas ſiue tractatus: ĩter quos ille pponi

tur:in quo de uirtutibus ac uitiis in genere tractar᷑.
Primus tractatus tertiæ partis prĩcipalis de uirtutibus & uitiis: in quo epiſtola illa pᷣmittit᷑: quæ perfectum
hominem ad interiora deducens: eius uitã quæ ſit ſancta: & in quo actu poſita: quo ſtudio teneatur: qua ſub
Eae negetur oſtendit.

Beati Hieronymi ad amicũ quẽdaã: uel ſicut in aliis repperi uoluminibus ad Cteſiphõtẽ de hoĩe pfecto: ubi
ĩteriorẽ hominẽ: exteriorẽq; demõſtrat: docẽs eius uitã ĩ ſui auctoris ſapiẽtia pea quæ creata ſũt cõtẽplatiõe cõ
ſiſtere. Excitat quoq; animũ ad meditationẽ caſus ac reparatiõis hũanæ ſtati in ipſo occaſuĩ mulieris ſemĩe:i.
cõceptu uirgis repromiſſæ. Ad cõſiderationẽ quoq; reſurrectionis iudicii gloriæq; ſanctoꝶ ĩducit. Qua occa
ſiõe digrediẽs exprobrat ĩfidelitatẽ eoꝶ ꝗ miraculis nõ creduũt quæ deus in ſcoꝶ corpoꝶ reuelatiõe opat .Vbi &
hiſtoriã narrat cõfutatiõis hebræi: & cauſã retardatæ uindictæ achumanæ explicat ignorãtiæ.
jCce iteꝶ ad te ſcribo: & nihildignũ qd prudẽtiã tuã legere deceat ĩuenio: & ꝗd miꝶ ſi te abſente
uelut a ſole ſolo deſtitutũ frigidi cordis alget ĩgeniũ: & mẽs a lumĩe pegrina ſtultitiæ nubilo ſuf/
focata torpeſcit: ac tãto minus ſapio: quãto ate latius ſeparor. Quod ſi ĩpitiaꝶ qd tibi ĩ meo ſer
Amone placuerit:tuis mihi oratiõibus pᷣſtabit᷑. Deniq; ut oẽm ſtultitiã meã diligentius recogno/
Nſcas: etiã ſtomachũ meũ poſt illud ſuſceptũcærotũ tuũ teabſẽte curaui: a quo peius mereor pati:
& cui poſt ſactũ miniſteriũ tuũ & angelicã ſeruitutẽ manus ĩtuli medicoꝶ qᷓſi ꝓpheta nõ eſſetĩ iſrael:ut mihi
ſiqd paterer facilius eſſe debuerit ad te reuerti:ꝗᷓ gẽtiliter cogitare: & melius uel difficillimi itineris laborẽ ꝑpeti
