ge ea quæ ĩterpᷣtatus ſũ: uide ſiqd in iis dogmaticũ ĩuenies. Certe ſi aliqd hoꝶ quæ nũcad dãnationẽ uoco re/
peries. poſtremo ait ſi uis plenius noſſe(ꝗm apud me etiã ſuſpitio huiuſmodi dogmatũ ſempꝑ execrabilis fue
rit)lege cõmẽtarios meos ĩ epiſtola Pauli ad Epheſios. Et ex his quæ ſcripſi: noſces quid de eo ſẽſeri. legẽs enĩ
eũ uel ĩterpᷣtãs noſces: & hæc ẽ tua tati magiſtri grauitas: ut eũ quẽ ĩ aliis laudas:cõdẽnes ĩ aliis:/ Et quẽ ĩ pfati
onibus tuis alteꝶ poſt apoſtolos eccleſiaꝶ magiſtrũ dixiſti: nũc hæreticũ dicas? Quis hæreticus eccleſiaꝶ ma
giſter aliqũ dici potuit? Erraui inꝗt ĩ hoc. Sed ꝗdiu p̃fatiũculã ſubiicis?: Cõmẽtarios lege. Sed illos quos deſi
gnaui: & cui hoc iuſtũ uidet᷑: ut is ꝗ tot libros cõſcripſit: in ꝗpus oĩbus pene pconia eius uſq; ad cæluũ fert: qui
tot iam ãnis & lecti ſũt ab oĩbus & legunt᷑.ex quibus ꝗᷓplurimi ita edocti iã de hoc mũdo deceſſerũt: & prexe
rũt ad dñm: hãc Origenis ſentẽtiã tenẽtes: quã ex libroꝶ iſtius aſſertiõe didicerãt: & abierũt ſperantes iuxta

i iiii. .Ixxxiiii.

4

huius teſtimoniũ ĩuẽturos ſe eũ ᷣm apoſtolos eccleſiaꝶ magiſtrũ. & nũciteꝶ ſcribit ĩuenerũt eũ cũi pus hæ/

reticis & gẽtilibus cõdẽnatũ. Quomò ſe ex cõtẽtiõe cõmutet & dicat: qa illũ quẽ. xxx. fere ãnis cõtinuis legẽs
& ſcribens apoſtolis exæquaui: nunc hæreticum pronũcio. Nunquid aliquos nouos eius libros modo legit:
quos ante non legerat: Sed ex us eiſdem dictis eu: & tũcapoſtolum: & nũc hæreticũ dicit: & nullo mõ hocita
fieri potuit. Aut eni tũc recte dixit: & mõ liuore quodã cõtẽtiõe puertit᷑: & audiẽdus nõ eſt. Aut ſi tũcmale di

xit: & mõ ſeipſũ cõdẽnat. quale ergo ĩ ſe cæteroꝶ expectabit iudiciũ is: qui ᷣm apoſtoli ſẽtẽtiã a ſemetipᷣo dã

nat᷑ Et qd ĩquit abſcidit pœnitẽtia?Nõ errat & uerbo maxime? licet qdẽ de errore pœnitere. Sed ſimulali
qs pœnitentiã agit: ſimul accuſat: ſimul iudicat: ſimulq; condẽnat. Quaſi uero ſiqua meretrix una ſe nocte:
aut duabus a ſcortando cõtineat: debet continuo leges de pudicitia ſcribere: & non ſolum leges condere: uerũ
& ſepulchra obruere omniũ quæ iam defunctæ ſunt fœminarũ:ꝙ; eas ſuſpicetur ſui ſimilem uitam duxiſſe:
pœnitẽtiã agẽs ꝙ hæreticus fueris bn facis. Quid hoc ad me: qui nunꝗᷓ hæreticus fui:? Pœnitẽtiã agis ꝓ errore

recte facis. Si tamẽ ipſã pœnitẽtiã legitime geras nõ accuſãdo: ſed depcãdo: nõ cõdẽnando: ſed flendo. Nam

quæ pœnitẽtiæ ueritas eſt: ubi ĩdulgẽtiæ decretũ ipſe ſibi pœnitens dictat: Qui pœnitet ꝓiis quæ male locu
tus ẽ: uulnus ſuũ nõ iteꝶ male loꝗᷓndo curat: ſed ſilẽdo. Sicenĩ ſcriptũ eſt. Peccaſti: geſce. Sed nũcipſe te reũ
ſtatuis: & iterũ reatu ipſe te abſoluis. Et ex reo ipſe te iudicẽ facis. Hæciã nõ tua qui irrides ĩ nos: ſed nra q ita
nos irrideri patimurẽ miſeria. Verũtamẽ ueniamus ad hos duos cõmentarios: quos cæteris oĩbus opuſculis
ſuis cõdẽnatis ac renũciatis ſolos exceperit: & ꝗᷓ caſte ſe in his & cõtinẽter egerit: uideamus. Ex his enĩ ſolis &
fidẽ ſuã probari uult.Et qd Origeni in oĩbus aduerſet᷑. ꝓferant᷑ ergo iſti qui ei ſoli exoĩbus ſcriptis ſuis pla/
cẽt. ideſt ĩ epiſtola Pauli ad Epheſios libri tres: & in Eccleſiaſtẽ (ut puto)unus. Sed nũc ĩterĩ ꝗ primus occur-
rit in epiſtola ad Epheſios cõmẽtarius relegat᷑. Etiã ibi cõſociũ & cõcordẽ ſymmyſten ut ipᷣe ait: in iis quæ ar/

guit approbo. Et pᷣmo oĩum de ꝗbus irridet mulierculas: quæ ſe dicũt poſt reſurrectionẽ nõ habituras fragi/

le corpus:quippe quæ angeloꝶ futuræ ſint ſimiles: quid ipſe ſentiat uideamus. In tertio cõmẽtarioꝶ libro in
epiſtola Pauli ad Epheſios ſub eo capitulo ubi ſcriptũ eſt: qui uxorẽ ſuãdiligit: ſemetipſũ diligit. nemo eni

unꝗᷓ carnẽ ſuã odio habuit. & poſt aliquãta ita ait. Roueamus igit᷑ & uiri uxores: ut animæ niæ corpora. ut &

uxores in uiros: & corpora redigãtur ĩ aĩas. & nequaꝗ ſit ſexuuũ ulla diuerſitas. Sed quomõ apud angelos nõ
eſt uir neq; mulier: ita & nos qangelis ſimiles futun ſumus: iam nũc incipiamus eſſe: qd in cæleſtibus repro
miſſũ eſt. Hæc & eccleſiis ĩ tuis comẽtariis ſcripſiſſe ſcẽs: quomõ eas ad exẽplũ fidei tuæ & ea quæ arguis cõ/
futãda ꝓponis Et quomõ de tuis uerbis mulieres arguis:?: Veinde quæ mulier dixit aliqũ: ꝙ uxores cõuertan
tur ĩ uiros: & corpora redigant᷑ in animas: qd tu ſcribis Ergo ſᷣm te nõ ſolũ reſurrectio nõ erit: ſed neccorpo

L rũ:qd cõfiteri etiã iſtos quos tu feciſti hæreticos dicis. Vbi nã ultra corpus ꝗqrimus:ſi in aiam redigit᷑: Erit er

go iam totũ anima: & nuſqꝗᷓ corpus. Et iterũ ſi uxores in uiros cõmutabunt᷑:pro eo qd' ſubiuũxiſti: ut nequaꝗᷓ

ſit ſexuũ diuerſitas: qᷓſi hoc ut oſtẽderes qꝗa ſexus fœmineus ĩteribit: ex eo qd rediget in uirũ: ſolus aut mane

bit uirilis: neſcio qdẽ ſi hæc tibi de ſedicere fœminaꝶ ſexus ipſe pmittat. tamẽ & ſi ab illis cõcedat᷑: qua conſe
quẽtia poteris oſtẽdere ibi uirilẽ ſexũ eſſe neceſſariũ: ubi fœmineus neceſſarius nõ ꝓbat᷑ Quia naturali quo

daã uĩculo ĩ tãtũ ſexus alter eget alterius: ut ſi alter nõ ſit: alterius opus non ſit. Eteni ſi luteã formã ex reſurre

ctione hõ habere putat᷑: quâ in paradiſo habuit: ubi ſcriptũ eſt: quia maſculũ & fœminã fecit eos: & bñdixit
eos.Si uero & tu & mulierculæ quas ĩcuſas:dicitis neq; uir neq; mulier eſt:quomõ ergo aut corpora redigen/
tur in aĩas: aut mulieres cõuertent ĩ uiros:cũ uel paradiſus utrũq; ſexũ patiat: uel ſimilitudo angeloꝶ: ut tu
quoq; fateris :nullũ oĩno recipiat? Et miror quomõ ab aliis exigas de ſexuũ diuerſitate ſentẽtiã: de qua tu uo
Iẽs diſſerere: tãtis te ĩuoluis nodis:ut euoluere te nullatenus poſſis. quãto rectius faceres: ſi nos quos culpas:
imitareris in talibus: & hæc ſoli deo ut ſeueritas habet noſſe ꝑmitteres: & te potius ignorare fatereris:ꝗᷓ ea ſcri
beres: quæ paulo poſt tu ipſe dãnares? Velĩ mihi cõſciẽtia ſua teſte nũc diceret: nõ dico: ſi ĩ aliquo opuſculo
meo: ſed ſi ĩ epiſtola ſaltẽ mea: quã alicui familiari meo negligẽtius ſcripiſſẽ: ĩueniſſetſcriptũ: qa corpora in
aĩas redligent᷑: & uxores ĩ uiros: ſi nõ etiã æreis litteris ſcribi p portas ciuitatũ pcepiſſet: ſi nõ in foro:ĩ curia: ꝓ
roſtris etiã recitari. Quãtos ex hoc accuſationũ titulos: quæ uolumia cõſcripſiſſet? Quã me totis armis ac te
lis fœcũdiſſimi ſui pectoris purgeret dicẽs? qa ſi mihi nõ creditis dicẽti quia fallit cũ dicit corpus reſurgere: &
carnẽ negat: uel cũ fateat᷑ qdẽ carnẽ: mẽbra aut negat & ſexũ: uidete quomõ ipᷣe ſcribit ĩ epiſtola ſua: qa corpo
ra uertant in aĩas:& uxores in uiros. Sed nos te qdẽ hæc ſcribẽtẽ: nõ ſolũ nõ arguimus hæreticũ: ſed & ſatifſa/

cimus tanꝗᷓ magiſtro. Mulieres tamẽ illæ quas tam ĩdignis & inhoneſtis cõtumeliis laceraſti: exhibebũt ante
tribunal xpᷣi: & hæc quæ ĩ his cõmẽtariis doces: & illa quæ oblitus tui rurſũ cũ cõtumeliis ſcribis. & ibi utraq;
recitabunt᷑: ubi ceſſabit iã fauor hominũ: & redẽpti laudibus plauſus ſilebunt. & tecũ ꝓ his uel geſtis ueldi-

ctis tuis iudicabunt᷑ apud iuſtũ iudicẽ xpᷣm. Verũ pgamus diſcurrere qd etiã de ꝗſtiõibus ſcribat. hoc eni ad
fidẽ ꝑrinet:ĩ ꝗbus de carnis reſurrectiõe ſicuariat cætera: ut ꝗᷓſtiones. Itẽ ex comẽtarioꝶ libro de epiſtola Pau
li ad epheſios de eo capitulo ubi dicit apoſtolus: Sicut elegit nos in ipſo ante mũdi cõſtitutionẽ uteſſemus ſã
cti & ĩmaculati corã ipſo: ita ait pro cõſtitutione mũdi in græco ſcriptũ habet &aρεσοMναh«ου Noô
idipſũ aũt ρπD+νοRMπ: d cõſtitutio ſonat. Vnde & nos ꝓpter pauptatẽ liguæ & reꝶ nouitatẽ: & ſicut qdam

ait: ꝙ græcorũ & ſermo latior & linguæ fœlicior ſit: conabimur: nõ ita uerbũ ex uerbo trãſferre: qd ĩpoſſibile
eſt: qᷓ

— e —

—— ——

lr/
leptt
ie
nalec
zo i
nulal
nocke:
erneri
uxſſle⸗
erore
Nin
leloen
etetei
tigitn
uſculs
ſolis
isplr
occut⸗/
uxat⸗
lng⸗
lbronn
moen!
a,ut⸗
losno
srepto
usco,
lettan
vpo
uter
du
wuane
conle
igo
telune
zidut
en
uttu
tuuo
pos
aſau
ſoulo
otain
nu
ac te
te: &
orpo
tiſſa⸗
tante
traq
elch

ni 1

eſt:qᷓ uim uerbi quodã explicare circuitu. xa Iaι& „αeni pprie dicit: cũ quid deorſũ iacit᷑: & ad inferiorẽ locũ
mittitura ſublimi. uel cum aliqua reſumit exordium. Vnde & hi qui ædium futurarũ prima iaciũt funda⸗
menta Ma& Iaâαριüü⅝υdeſt initia fundamẽtorũ ieciſſedicunt᷑. Volẽs itaq; Paulus oſtẽdere quia deus uni
uerſa ſit machinatus ex nihilo: nõ creaturã nõ cõditionẽ nõ facturã: ſed & ROι0ο„αν ideſt initiũ iacti funda

mẽti ad eũ retulit:ut nõ iuxta Manichæũ & cæteras hæreſes: quæ factorẽ & materiã ponũt: aliud quid unde

creaturæ factæ ſint anteceſſerit creaturas: ſed oĩa ex nihilo extiterĩt. Quod aũt electos nos ut eſſemus ſãcti &
ĩmaculati corã ipſo: hoc eſt deo: ante fabricã mũdi teſtatus eſt: ad præſciẽtiã dei ꝑtinet: cui oĩa futura iam fa
cta ſũt.Etante ꝗᷓ fiãt: uniuerſa ſũt nota. Sicut & Paulus ipᷣe p̃deſtinat᷑ in utero mris ſuæ. Et Hieremias ĩ uul
ua ſactificat᷑:eligit᷑: roborat᷑. & in typo xpᷣi ꝓpheta in gẽtibus mittit᷑. Hucuſqʒ edidit unã expoſitionem. Sed
ſub cuius ꝑſona huiuſmodi ĩtelligẽtia accipiẽda ſit nõ expſſit. hoc tm̃ egit ꝙ ex cõſeqᷓntibus reprobat priora.
Aiteni in cõſeqᷓntibus. alius uero ꝗqdeũ conat oſtẽdere. Vnde manifeſte oſtendit: ꝙ ꝑ illã priorẽ expoſitionẽ
nõoſtẽdat᷑ iuſtitia dei: qd utiq; ĩpiũ eſt. Sed piſtũ quẽ dicit aliũ: cuius aſſertionẽ ſine dubio uolẽs apud oẽs
indubitatã & catholicã demõſtrare: dedit tale teſtimoniũ: ꝙ hac ſua aſſertiõe iuſtũ eſſe deũ conet᷑ oſtendere:
qd nõ ex præiudicio ſciẽtiæ dei:ſed ex merito electorũ unũquẽqʒ eligat. Dicit aũt uiſibiles creaturas cæxlũ ter
rã maria: & oĩa quæ ĩtra ea ſũt alias fuiſſe ĩuiſibiles creaturas: in qbus & aĩas quæ ob quaſdã cauſas ſoli deo
notas deiectæ ſũt deorſũ in uallẽ iſtã lachrymaꝶ in locũ afflictiõis & peregrinatiõis nræ: in quo ſãctus conſti
tutus orabat ut ad ſedẽ priſtinã reuerteret᷑ dicẽs. Heu mihi qa incolatus meus ꝓlõgatus eſt. habitaui cũ habi
tantibus cedar: multũ incola fuit aĩa mea. Et in alio loco. Miſer ego hõ: qs me liberabit de corpore mortis hu
ius Et alibi. Melius eſt reuerti & eſſe cũ xp̃o. Et alibi. Ante ꝗᷓ humiliarer ego deliq. & cætera his ſimilia. I taq;
pᷣus ꝗᷓ aĩæ in quiũt pcipitarent᷑ in mũdũ. Magiſter dicis inqunt: & nõ dicis ꝗ ſũt iſti ꝗ hæc inqunt: ꝙ aĩæ eſſẽt
prius ꝗᷓ pcipitarent᷑ in mũdũ. Nõne recte inqt dixi:qa talpa es: & nihil uides? Dixi iã ſupꝑius qa illi hæcdicũt:
qui deũ iuſtũ eſſe aſſerũt: quẽ utiq; ſi cor haberes me ipſũ eſſe ĩtelligeres. neq; enĩ ita ĩpius ſũ: ut aliũ me & di
uerſũ eſſe ab his ſtatuã: ꝗqdeũ iuſtù defendũt: qdoẽs utiq; facimus qui ſanũ ſapimus. Dic ergo magiſter dic:
quid iſti qui tu es ĩqquiũt? Itaq; pus ꝗᷓ aĩæ inqunt pcipitarent᷑ ĩ mũdũ: & mũdus ex aĩabus fieret cũ habitatri/
cibus ſuis in infimũ deiectus ipᷣe elegit Paulũ deus: & ei ſimiles corã ſe qui erat ſãcti & ĩmaculati. Nemo aũt
eligit niſi de pluribus: & ubi ſũt aliq uiliores: ibi ppetrat᷑ electio. Quomõ aũt ĩ babyloniæ captiuitate quãdo
a Nabuchodonoſor in Chaldeã ductus eſt populus:miſſi ſũt ꝓphetæ: Exechiel: Daniel: tres pueri: Aggeus
& Zacharias: nõ ꝙ ipſi meruerit captiuitatẽ: ſed ut eſſẽt in ſolatio captiuoꝶ: ita & ĩ illa directiõe mũdi eos ꝗ

ante ꝗᷓ mudus fieret electi erãt: a deo miſſos eſſe in eruditionẽ & magiſteriũ aĩarũ peccatricũ: ut p̃dicatiõe eo/

rũ reuerterent ad eũ locũ unde corruerat. Et hoc eſſe qc'a Moyſe ĩ octogeſimonono pſalmo dicit᷑:Dne refu/⸗
giũ factus es nobis in gnatiõe & pgenie: ante ꝗᷓ mõtes firmarent᷑: & fieret terra & orbis terraꝶ. Quo ſcilicet an
te ꝗ mũdus fieret: & uniuerſa gnatio pᷣncipiũ ſumeret: ſctis ſuis deus refugiũ fuerit. Hæc ſũt quæ ĩ illis quos
ſolos exoĩbus opuſculis tuis eligis: & ad cõdẽnãdos cæteros relegi iubes comẽtariis ſcribis. Mũdũ ais fuiſſe ĩ/
uiſibilẽ:ante qᷓ hic uiſibilis fieret.In quo mũdo cũ reliqs habitatoribus angeli ſcilicet & aĩæ erãt. Iſtas aĩas ais
ob ꝗᷓſda cauſas. ſoli deo cognitas in hoc uiſibili mũdo naſciĩ corporibus: & quæ ante habitauerãt cælũ: apud
pᷣus ſæculũ:nũc hic habitat terrã:ſcilicet nõ extra cauſas al iqᷓs: quas ipſæ inibi uiuẽdo cõmiſerĩt: & ais ꝙ ſcti
quiq;: ut eſt Paulus: & cæteri ſimiles ei p gñatiões ſingulas ad eruditionẽ eaꝶ a deo pdeſtinati ſunt: ut eas pᷣdi
catioe ſua ad illã habitationem: unde collapſæ fuerãt reuocarẽt. Et hoc copioſiſſimis ſcripturaꝶ teſtimoniis
firmas. Et quæ ſũt alia quæſo dicta p ꝗqbus Origenẽ in ius uocas? quæ alia ſũt in ꝗbus eũ dãnari iubes? Aliũ
neĩ tuis dãnas: Et ſi ut tu ſuades:huiuſcemodi dicta dãnãda ſũt: feres tu pmus ſententiã. Et ꝓ dictis talibus
ipſe por teipſũ cõdẽnabis. Neq; enĩ tibi iam ultra ullũ remãſit effugiũ. Nullæ hic ſtrophæ ꝓ ꝗbus cæteros ar
guis habebuũt locũ. In ipſa etenĩ pœmitẽtia tua poſt cõòuerſionẽ iam emẽdatus & correctus iſtis libris auctori
tatẽ dediſti: uidelicet ut exiis tua ſentẽtia deiis quæ dãnanda dicis dogmatibus ꝓbaret᷑. Et ideo quæ hic ſcri/
pta ſũt tanqꝗᷓ ſi modo hæc ꝓnũcies & definias audiẽda ſunt. Et hic talia definis: ꝗᷓlia dicis eſſe dãnãda. Sed nõ
ſũ inꝗt ego ꝗ definio.aliũ dico eſſe: qui hæc ita dicat. ideſt iſtũ ipſũ. ubi ĩmutas exponentis pſonã? Vt uidea
mus ꝗ eſt ille: quẽ talia dicis aſtruere. Ais ergo: alius uero eſt qui deũ iuſtũ conat᷑ oſtendere: dicis quæ iam ſu
pradiximus. Sed iſte quẽ dicis aliũ deũ iuſtù aſſertiõe hac ſua ut ais oſtẽdit. & a te alius & diuerſus eſt. De te
ipſo ꝗd ſẽtis?: Tu negas iuſtũ eſſe deũ? Magiſter dũ tu multũ uides: & ſatis arguis captos oculis talpas: puto
te incurriſſe A νοTα Toy: & ex utraq; parte concludi. Aut enĩ iuſtũ deũ negabis: ut alius ſis & contrarius illi
q hæc dicit. Aut ſi ut oĩs cõfitet eccleſia:etiã tu deũ iuſtũ eſſe confitearis:tu es q hæc dicis: & tu es ꝗ pmus exci
pis ſẽtẽtiã: quã ĩ aliũ fers:& tu qui tuo met ipſius mucrone cõfoderis. Sufficere opinor hæc apud iuſtiſſimos
iudices & futurũ dei iudiciũ præſtolãtes. Nõ qa cõdẽnare debeãt eũ qui feſtucã uider ĩ oculo ffis ſui: & ĩ ſuo
trabẽ nõ uidet: Sed emẽdare & ad uerã pœnitẽtiã reuocare. Verũ ne forte latuerit eũ locus iſte unus ex his li/
bris quos ad liquidũ ſe recẽſuiſſe putauerat: & quoꝶ exẽplũ cæteris oĩbus cõdẽnatis ad cõfeſſionẽ fidei ꝓpo/
ſuerat: regramus quomõ etiã ĩ cæteris ſentiat. Idẽ ĩ eodẽ libro de eo capitulo ubi ſcriptũ eſt: ᷣm placitũ uolũ
tatis ſuæ in laudẽ gloriæ ſuæ: poſt pauca ita ait. Inuadũt itaq; ĩ hoc loco occaſionẽ: ꝗ añ conſtitutionẽ mũdi
aĩas putãt cũ angelis & cæteris uirtutũ cæleſtiũ noĩbus in cæleſti hieruſalẽ fuiſſe uerſatas: qd nec Smhnpla-
i v. Ixxxv.

citũ dei:necĩ laudẽ gloriæ eius & gratiæ poſſit ĩtelligi: alios nudos barbaros ſᷣuos debiles: alioſq; diuites roma
nos nobiles liberos ſanos in diuerſis horis & diuerſa parte gñari: niſi cauſæ pceſſerit: ꝗbus ex meritis hæc ani
marũ unaquæq; ſortita eſt. Et illud qd ad romanos ſcriptũ eſt: qdã putãt noſſe: & nec norũt. An non habet
ptãtẽ figulus luti de eadẽ maſſa facere aliud uas ĩ honorẽ: aliud ĩ cõtumeliã? Sed ad eũdẽ ſẽſũ referũt:ut quo
mõ maſa uita ſeu bona: laborioſa uel facilis: fruſtra in hoc mũdo agit᷑: niſi credamus dei eſſe iudiciũ: ita & di/
uerſitas ĩ hoc mũdo naſcẽtiũ iuſticiã dei arguat: niſi aĩarũ merita pceſſerit. Sed enĩ inqunt hoc nõ ita accipi/
mus:nõ ſᷣm bnplacitũ uolũtatis dei erit.nec ĩ laudẽ gloriæ & græ eius alios elegiſſe ante conſtitutionẽ mũdi:
ut eſſẽt ſãcti & ĩmaculati: & haberẽt adoptionẽ ꝑ Ieſũ xpᷣm: alios ultimæ cõditiõi & pœnis ppetuis deſtinaſ-/

ſe: amaſſe Iacob ante ꝗᷓ exoriret᷑ ex utero:odiſſe Eſau pᷣus qᷓ digna odiis ppetraret:niſi cauſæ pceſſeri t: quæ iu

ſticiã dei ꝓbẽt. Quid expᷣſſius hac aſſertiõe? qd euidentius uel ab Origeneuel a quoꝗᷓ eorũ quos te arguere di
cis: de his dogmatibus uel cogitari uel dici potuit? Quod ſcilicet diuerſitas & inæꝗᷓlitas quæ eſt hic ĩ hocmũ/

do naſcẽtiũ ad dei iniuſticiã referat᷑. Cauſã dicis dediſſe ipſã ſibi unãquãq; aĩam: ex his ſcilicet motibus aĩo⸗/

rũ quos p̃us ĩ cæleſti hieruſalẽ: quæ ẽ mater oĩum uiuẽdo geſſerũt. & hoc inqt nõ ex mea pſona dictũ eſt:ſed

aliũ dicere deſcripſi. Dixi quæ dixi: qa ĩuadũt ꝗqdã occaſionẽ. Necego nego: ꝙ de alio dicere uidearis. Sed iſte

alius quẽ hæc dicere ais: utrũ tibi cõcors & cõſonãs: an uero cõtrarius ſit & inimicus: nõ denegaſti. Cũ enĩ aliũ
iſtũ cõtrariũ tibi aliquẽ nomĩas: ſoles ponere quædã dicta eius. ſed ſtatĩ ea deſtruere & ĩpugnare: ut Martio/
nis & Valẽtini & Arrii & cæterorũ. Cũ uero aliũ qdẽ nomĩas: & dicta eius cũ ualidiſſimis aſſertiõibus ſcribis:
teſtimoniis quoq; ſcripturaꝶ copioſiſſimis munis: nõne etiã nos tardiſſimi & quos tu talpas dicis: uidemus

iſtũ cuius dicta ponis: & nõ deſtruis: aliũ te eſſe Et fieri hæc rhetorica figura: cũ ſub aliena pſona ſuã ſentẽti/

am ꝓferũt. Fiũt iſta ab oratoribus: cũ aut offẽdere aliquos metuũt: aut inuidiã declinare cupiũt. Nã ſi tu te

exhoc defenſũ putas:qd in his dictis aliũ nomiĩes: multo erit excuſabilior ille: quẽ inſimulas. Nã ille non ſo

lIũ hoc ĩ cõſuetudine habet:ut dicat alios ita dicere:& ꝗbuſdã ita uideri: ſed multo cautius dicit ille de talibus
ſe hoc nõ definire: ſed opinari magis. Quod ſi alii melius uiſũ fuerit: ut his omiſſis illa teneant᷑: uide ꝗᷓta ille
cautiõe uſus eſt. & tñ a te ad dãnationẽ uocat᷑. Tu ꝗa tmmõ aliũ nominas effugiſſe te putas. Ex his eni eũ dã

nas: in ꝗbus eũ ſeꝗᷓ ris & imitaris. Sed ꝓgrediamur legẽdo cõmẽtarios: ne ĩmorado 1 ſingula: excludamurab
ẽgloriæ eius:q ante ſpe/

agnitiõe plurimoꝝꝶ. Itẽ ex eodẽ libro de eodẽ capitulo ubi ſcriptũ eſt: ut ſimus ĩ lau
rauimus in xpo. Si ſperauimus tm̃ dixiſſet in Chriſto: & non p̃miſiſſet ante ſperauimus: quod græce dicitur
ρρνππο πιεſſet manifeſtior ſenſus eos qui ſperauerũt in xpo ſorte uocatos: eſſe p̃deſtinatos ſᷣm ꝓpo/

ſitũ eius: q uniuerſa operat iuxta cõſiliũ uolũtatis ſuæ. Nuũc uero ꝓpoſitiõis adiectio ad illã nos ĩtelligẽtiam .

trahit: de qua ſuperius diſputauimus: exponẽtes hoc qd ſcriptũ eſt: ꝗ bndixit nos ĩ oĩ bndictiòe ſpintali ĩ cæ
leſtibus ĩ xpᷣo. Sicut elegit nos ĩ ipſo añ mũdi cõſtitutionẽ: ut eſſemus ſctĩ & ĩmaculati corã ipo:qd ſcilicet ſi
cut iã nos bndixerat ĩ oĩ bndictiõe ſpiritali ĩ cæleſtibus: & elegerat nos an cõſtitutionẽ mũdi: ita etiã nũc ſpe/
raſſe ante dicamur ĩ xpo: ex tpe quo electi & pᷣdeſtinati: & bndicti ſumus ĩ cæleſtibus. hucuſq; ĩteri: quæ enĩ
ſequũtur maiora ſũt. Nũc ergo gfas ago deo: ꝙ me põdere grauiſſimæ ſuſpitiõis releuauit. Fortaſſe enĩ uide
bar aliqbus de alio iſto cõtẽtioſius uel calũnioſius agere: cũ ᷣm rhetoricã figurã iſtũ quẽ dicit aliũ ipſũ phibe

rẽ eſſe. Sed ne ꝗᷓ ulli auditoꝶ nũc ꝓrſus dubitatio remaneret: qs eſſet iſte alius de quo ſupius dixerat declara/

uit. Tanꝗᷓ uere bonus magr & ꝗ nullas uelit ex dictis ſuis ambiguitates diſcipulis remanere: dignatus ẽ ĩ hoc
loco illũ quẽ ſupra aliũ dixerat euidẽtius ꝗs eſſet oſtẽdere. Ait ergo. nũc uero ꝓpoſitiõis adiectio ad illã nos i/
telligẽtiã trahit: de ꝗᷓ ſupius diſputauimus. exponẽtes illud qd ſcriptũ ell. gbedlrir nos ĩ oĩ bnᷣdictiõe ſpiri/
tali:ĩ cæleſtibus ĩ xpo. Et qd ibi ex pſona alterius dictũ: ut minus ĩtelligẽtibus putabat᷑: ne qs error his quos
iuſſerat ex iſtis libris ꝗd de Origene ſẽtiret ſentẽtiã ſuã noſcere remaneret: ad ſuã pſonã nũc reuocãs: nec aliũ
aliquẽ nominãs: dicit ea quæ ſuperius legimus: ꝙ ſcilicet ſicut iã nos bndixerat ĩ oĩ bndictiõeſi iritali in cæle
ſtibus: & elegerat añ cõſtitutionẽ mũdi: ita etiã ſperaſſe dicamur ĩ xpᷣo: ex eo tpe quo electi & Pcdeſtinati: bñ
dicti ſumus in cæleſtibus. Abſoluit ergo me(ut puto)ipſe ſuo teſtimonio oĩ ſuſpitiõecalũniæ: ꝙ alius iſte nõ
ſit alius ꝗᷓ ille ipſe. Sed & maiora adhuc excõſeꝗᷓntibus: ſicut promiſimus oſtẽdemus. Poſt hoc eniĩ quod di/
xgerat nos ante ſperaſſe in chriſto: & ex eo iam tẽpore. ideſt ante cõſtitutionẽ mũdi: & ante ꝗᷓ in corporibus na
ſceremur: in cælis eſſe benedictos & electos. iterũ illũ ſuũ aliũ introducit: & dicit. Alius uero hoc dogma non
ſuſtinens qd ante fuerimus: & ſperauerimus in chriſto: ꝗᷓ in iſto corporedegeremus: illo intelligentiã tranſ/
fert. Hoc in loco omnẽ ſuũ fetorem: quiſq; ille eſt: iſte eius alius exhalauit. Dicat enĩ nobis hic quẽ uult aliũ
eſſe q hocdogma nõ ſufferat: ꝙ ante ꝗᷓ in hoc corporedegeremus: & fuerimus: & ſperauerimus in xpo (Hoc
eſt enĩ pro quo dãnari iubet Origenẽ) quem uult hicaliũ intellexiſſe: ceu aliquẽ cõtrariũ ſibi Quid dicis ma/⸗

giſter/ Bicorni illo urgeris: de quo exponere diſcipulis ſoles. Si eni hicaliũ iſtũ quiante fuiſſe animas: ꝗᷓ ĩ cor
pore degerẽt nõ recepit: te eſſe dixeris proditũ eſt: quod in ſuperioribus cælabatur. Inuenies enĩ tua cõfeſſio/

ne alius ille tu eſſe: qui definis omnia dogmata: que dãnari iubes. Si uero non es tu in ſupioribus alius: ne ti-
bi ea quæ ĩ probas aſcribãtur. nec hic tu eris alius qui nõ ſuſtineas: an fuiſſe aĩas ꝗᷓ in corpore degeremus. Eli-
ge utraãlibet excuſationis partẽ. Iſtũ alium quẽ frequẽter inducis: teuis intelligamus: an alteꝶ aliquẽ catholi/
cũ eũ uis uideri? An hæreticũ/ Dãnãdũ: an abſoluẽdũ? Si catholicus ẽ iſte alius tuus ꝗ in ſuꝑioribus dicebat:
. ante

na
ni
bet
quo
XAdi,
api
ͤdi⸗
iri
ereci
mü/
aio⸗

H

diſte
ialiä
Arto⸗
tibis:
mus
neti⸗
tute
onſo
bbu
ſall⸗
eici
ur
e
lonn

,Po

am
nicx
cetſi
eſpe⸗
1ren
iuide
Phbe
clun,
hor
nosl
hiin
vos
clle
Abi
en
Ac/
na
non
nl
talii
So⸗
stna
ſiot
eſſo⸗
nen⸗
M
oli
hat.
mnte

ante hũc mũdũ uiſibilẽ fuiſſe aĩas: cũ angelis & cæteris uirtutibus: ĩ ſupiori hieruſalẽĩ cæleſtibus cõſtitutas:&
ibi uiuẽdo cõtraxiſſe cauſas ſibi diuerſitatis uel naſcẽdi in hocmũdo: uel alias ꝗſlibet cõditiões tolerãdi. Erunt
ergo iſta catholica dogmata: & ĩterim ĩpiũ dãnare qdcatholicũ ẽ. Si uero aliũ iſtũ hæreticũ dixeris: hæreticũ
deſignabis eũ: qui fuiſſe aĩas nõ recepit: & ſperaſſe in Apo ante ꝗᷓ in corpore naſcerent᷑. Qua hinc exitur magi
ſter/ Quo erumpit᷑ Quo rurſũ euaditur-/ Quocunq; te conuerteris hærebis. Non dicã nullus ſubtrahendi te
aditus datur: ſed ne reſpirãdi quidẽ paululũ fit copia. Sic tibi Alexandri tui ariſtotelici cõmẽtarii ꝓfuere?- Sic
Porphyrii απιι να. Sic te tot & tantoꝶ philoſophoꝶ græce & latine: ĩſuꝑ & iudaicæ eruditionis excoluitdi
ſciplina: ut in iſtas anguſtias tã intricabiles deuenires Et tã miſerabiliter coartareris: ut nec ad alpes poſſes eẽ
defenſus? Sed parcamus: iam deferendũ eſt lĩis. & ut ipſe ait operi magno ſõonus nõ eſt aſcribendus: ꝗꝗᷓ ipſe
parcat nemini. Et tã ratione dictoꝶ ꝗᷓ flagello linguæ: quos libitũ fuerit uerberet. Et ſiquis minus adulabit᷑:
cõtinuo hæreticus & ſcriptis & miſſis per diuerſa cẽtũ codicibus deſignet᷑. Iñ nos nõ ipſũ:ſed priarcha imite/

mur Dauid: qui cõprehẽſũ in ſpeluncã inimicũ ſuũ Saul:cũ eũ poſſet iugulare: noluit:ſe ed ei pepcit. qd& iſte

ſibi a nobis aliquotiẽs factũ: no ſolũ uerbo: ſed & reatq; ope:etiã ſi faten nõ uult: corde tũ & conſcĩa retinet.
Demus ergo ueniã ei:qui dare ueniã neſcit: qui ſine ullo humanitatis reſpectu de dictis alterius iudicat. & ĩte
rim educamus eũ de ſpelunca: uſq;ʒquo in illã incidat. de qua etiã ſi oẽs conemur & cupiamus: exire nõ poſſit.
Dicat ergo qui põt fieri:ut in ſupioribus illis:ubi iſtud dogma cõfirmabart ab eo:qui iuſtũ deũ conabat᷑ oſten
dere: ubi aliũ quẽ dixit uere ne alterius pſona fuerit talis: qualẽ nunc condẽnari uult? Hic uero ubi contrarius

eſt: & nõ recipit quæ in ſupioribus dicta ſũt: aliũ ſeipſũ dixerit: Poteſt enĩ fieri: ut cõſcius ſibi ſit:ita ſenſiſſe ſe

cũ ſcriberet: licet ſtilo id no potuerit explicare. Sit ergo uenia: & ponamus in hoc loco iſtũ aliũ:hũc eſſe ipſum
qui nõ recipit dogma: quod dicit aĩas fuiſſe ante ꝗᷓ in corpore degeremus: & ſperaſſe in Apo. Repetamus ipᷣm
capitulũ: & quo rurſus tẽdat diligentius proſequamur. Ait itaq; Alius uero hoc dogma non ſuſtinẽs: ꝙ ante
fuerimus: & ſperauerimus in Xpo: ꝗᷓ in iſto corpore degeremus: illo ĩtelligentiã tranſfert: ut dicat in aduentũ
qñi ſaluatoris: qñ in nomie eius oẽ genu flectatur: cæleſtiũ & terreſtriũ & infernoꝶ: & oĩs lingua confiteatur:
quia dñs Ieſus xps in gloria eſt dei patris. Cũ enĩ ei fuerint uniuerſa ſubiecta: alios uolũtate: alios neceſſitate
ſubiiciẽdo. & eos qui ante pnñtiam maieſtatis eius ſperauerint in eũ: futuros eſſe in gloria laudũ eius: & uocari
pOHXW⅞α1ρ. eos uero q reperti fuerint neceſſitate credẽtes eo tpe: quo nec diabolus & angeli eius poterũt
negare regnantẽ eſſeſ perantes: ſed nõ in laudẽ gloriæ eius: quod quidẽ & nũc ex parte uidemus expleri qa alia

ſit merces eius qui uoluntate ſequat᷑ deũ: alia qui neceſſitate. uerutamẽ ſiue per occaſionẽ:ſiue per ueritatẽ tmm

XAps annunciet᷑:dumodo ſciant & ſperantes ꝙ pro diuerſitate ſpei diuerſa ſint pᷣmia recepturi: oĩs in hoc loco

admittitur cauillationis occaſio. In ſuperioribus dixiſti:ꝙ hi qui ante ſperauerũt in Xpo: illi ſũt qui ante ꝗᷓ in
hoc uiſibili mundo in corporibus naſcerentur: ſpem in Xpo habuerũt in cæleſtibus poſiti. Sed ne iſtud dog „

ma tuum uideretur: aliã introduxiſti expoſitionẽ: qua dicis eo tpe quo omne genu flectetur dno Ieſu: uniuer

ſa cretatura cæleſtiũ terreſtriũ & ĩfernorũ: duobus ei modis erit ſubiecta. Quidã uolũtate: quida neceſſitate. &
uoluntate an ſubiectos ſanctos oẽs qui per uerba pᷣdicationis modo eis credũt: & iſtos uocari m⁵Hααα K Tα
ideſt qui ante ſperauerũt in Apo. Neceſſitate aũt ſubiectos: qui nunc quidẽ ꝑ pᷣdicationẽ uerbi nõ crediderũt
Tuũcauũt iã negare nõ poterunt:ſicut diabolus & angeli eius: & qui cũ ipſis neceſſitate crediderũt: quiq; oẽs cũ

quibus & diabolus & angeli eius:quia poſtea credẽt:nõ uocabunt ante ſperãtes: pro eo ſcilicet:ꝙ illi ante cre/
diderũt in Xpo: & ſperauerunt in eũ uolũtate.Iſti uero poſtmodũ & neceſſitate. Et ideo ais eos diuerſa pᷣmia

recepturos. pᷣmia tamẽ ponis in his oĩbus:qui modo no credũt: & diabolo & angelis eius: licet ĩferiora: & eum
decuius ſola pœnaꝶ aliqn uenia opinionẽ nõ ſniam alterius atulsde in regno xp̃i ad pᷣmia ſecũda perducis.
Ethoc uis ĩtelligi: quia ſicut nihil ĩtereſt utrũ ueritatean neceſſitate Xps annunciet᷑:ita nihil refert: neceſſita
te an uoluntate credatur. Hæc ſũt quæ nobis diſcere de cõmentariis tuis iubes. Iſtas noõ regulas cõfuſionis fi/
dei doces: ut hoc dãnetur in aliis: qddomi diſcit᷑. Nã utiq; ſi tu es nunc alius: qui primũ dogma illud nõ ſuſti
nes: qd aĩas in cæleſtibus fuiſſe dicitante ꝗᷓ in corporibus naſcerent᷑: tu es ſinedubio qui diabolũ & angelos
eius atq; oẽs incredulos nõ ſolũ uenia donas: ueꝶ etiã ſecũdis munerãdos eſſe pᷣmiis polliceris. Si uero hoc ſe
cundũ refugis: tu eris primi illius dogmatis pater. Et miror quõ iſti prudẽtes & eruditi uiri: qui hæceius legũt
ſcripta: & quibus nũcilla abillo ſcribunt᷑ :rideãt de me: ꝙ me talpã noĩ̃et. & nõ ſentiãt ſe magis ipſos ab eo tal
pas iudicari: quos putat hæc in ſuis libris nõ uidere defoſſa. Si enĩ putaret eos legẽtes ĩtelligere poſſe: nunꝗᷓ ad
cõdẽnanda ea quæ ipſe mag docet: iſtoꝶ libroꝶ habere iuſſiſſet exemplũ: in quibus ea ipſa plenius & manife
ſtius cõtinent᷑: que cõdẽnare nos ſuadet. Oſtendimus ĩterim iſtũ ipſũ aſſerere in iſtis electis cõmentariis ſuis
ea quæ dãnari in alterius libris iubet: ideſt ꝙ aĩæ fuerit in cæleſtibus an ꝗᷓ in hoc mundo in corporibus naſce/
rent᷑.& ꝙ oẽs uel ꝑctõres uel ĩcreduli cũ diabolo & angelis eius: eo tpe quo omne genu flectet Ieſu cæleſtiũ ter
reſtriũ & infernoꝶe:nõ ſolũ ueniã accipiẽt: ueꝶ etiã ad ſecũda pᷣmia uocabunt᷑. Sed qm hæc rei nouitas nõ du/
bito ꝙ fidẽ difficile mereat᷑: ut qs credat ea dãnare quæ aſtruit: ſcio qd deſideratis. Vt ſi poſſumus talia ex eiſ
dẽ libris pferamus exẽpla: & tã euidẽtia: ut nullus oĩno alius ſuus noĩet᷑.ita faciã. Itẽ ex eodẽ libro:ꝙ ĩ ſæculi fi
ne xp̃s & oẽs ſacti ſui ſupra dæmões hẽbũt ſedẽ. Et utiidẽ ipi dæmõe ſᷣm uolũtatẽ ſedẽtis ſupra ſe xpᷣi:& ſctoꝶ
eius agãt. Ex eo capitulo: ubi dicit apoſtolus ut oſtẽderet ſæculis ſupueniẽtibus abũdãtes diuitias græ uæ in
„IXXXVI.

—

bonitate ſupꝑ nos in Xpᷣo ieſu poſt pauca:qd nos inꝗt qui quondã lege tenebamur inferni: & ꝓppter uitia atq;
peccata ut opibus carnis:ita eramus & ſuppliciis deſtinati: nũc in xpᷣo regnemus: ſedeamuſe q; cum eo. Sedea/
mus auũt nõ in humili quocũq; loco:ſed ſuꝑ oẽm pᷣncipatũ: ptãtẽ: & dñationẽ. & oẽ nomẽ q;noĩatũ eſt: non
ſolũ in hoc ſæculo: ſed etiã in futuro. Si eni Aps reſuſcitatus eſta mortuis: & ſedet ad dexterã dei ĩ cæleſtibus
ſuꝑ oẽm pᷣncipatũ & ptãtẽ & uirtutẽ: & nos ſedebimus regnabimuſq;ʒ cũ Xpo. neceſſe eſt: ut ſuper his ſuper
quæ ſedet ille: ſedeamus. Sed qui diligẽs lector eſt: ſtati dicet & reqret. ꝗd ergo maior homo angelis: & cũctis
in cælo ptãtibus/ Quod qa piculũ eſt rndere: pncipatus:ptates:ac uirtutes:& dnationes:& oẽ nomẽ qd noĩa
tur: nõ ſolũ in hoc ſæculo: ſed etiã in futuro: maxime qa oĩa ſubiectaſũt xpᷣi pedibus: nõ ad bonã partem:ſed
ad cõtrariã refert: ut dicat eſſe eos angelos refugas. Et pncipẽ mundi huius: & lucifeꝶ qui mane oriebat᷑: ſuꝑ
ꝗbus ſacti ſeſſuri ſũt cũ Apo.lIllis quoq; tribuẽtes bñficiũ:qui nũc ĩferni & male libertate ſua abutẽtes uagen
tur paſſim: & per pcipitia corruãt pctõꝶ. Cũ aũt tales habuerit ſeſſores: iuxta ſedẽtiũ uolũtatẽ incipiẽt guber
nari. Nũquid & hic ambiguitas aliqua derelicta eſt: ut locus hic egeat aſſertore? Vbi euidẽtiſſime nulla illius
alii ſibi ĩteriecta ꝑſona: dicit angelos refugas: & pncipẽ mundi huius: & lucifeꝶ qui mane oriebat᷑: in fine Xp̃o
. ſuꝑ ſe ſedẽte & regnãte cũ ſanctis ſuis cõſortes ac ſocios:nõ ſolũ regni eius: ſed & uolũtatis futuros. Secundũ
uolũtatẽ nãq; Ap̃i & oĩum ſctõꝶ eius agere: hoc eſt ad ſumã btitudinẽ pueniſſe. Neq; enĩ eſt alia pfectio or̃o
nis qua ſupplicare nos docuit pfi: niſi ut fiat uolũtas eius ſicut in cælo & in terra. Sed ꝗſo patiẽter audite. Nõö
quidẽ oĩa: quæ de ipſis dogmatibus in libris eius cõtinent reuoluẽtẽ. Tãta enĩ ſũt: ut plura mihi ſi exeq ea cu⸗/
piã: uolumĩa cõſcribẽda ſint: ſed tãta ꝗta ſatiſfacere legentibus poſſint: ꝙ nõ iſte caſu in hæc ĩcidat: quæ nũc
diſcipulis imitãda ꝓponit. ſed latiſſima & freꝗᷓnti aſſertione cõfirmat. Sed uideamus quæ ſũt: quæ nos ex his
ꝓbatiſſimis edocet cõmẽtariis. Itẽ ex eodẽ libro.qd nõ ſolũ ĩ pnti ſæculo: ueꝶe etiã in futuro aſcẽſus ſit hoĩum
& deſcẽſus: de eo capitulo in quo ait.ſuꝑ oẽm pᷣncipatũ:ptãtẽ: ac uirtutẽ: &oẽ nomẽ qd noĩat᷑: nõ ſolũ ĩ hoc
ſæculo: ueꝶ etiaã in futuro poſt aliꝗᷓta. ſi aũt ſũt inꝗt ptãtes uirtutes & pncipatus & dñationes: neceſſe eſtut &
ſubiectos habeãt: & timẽtes ſe: & ſeruiẽtes ſibi: & eos qui a ſua fortitudĩe roborent᷑. Quæ diſtributiões officio
rũ: nõ ſolũ in pñtiaꝶ: ſed etiã in futuro ſæculo erũt. Vt per ſingulos ꝓfectus & honores: aſcẽſiões etiã & deſcẽ/
ſiones: uel creſcat alius: uel decreſcat. Et ſub alia atq; alia ptãte: uirtute: pncipatu atq; dnatione fiat. Cur magĩ
ut tuis tecũ uerbis agã: poſt quadringẽtos fere annos: qetas & ſimplices hæc latinorum mẽtes doces? Curno/
uas uoces quas ab apoſtolis nemo ſuſcepit ĩſuetis auribus ĩgeris? Quæſo teut parcas romanis auribus: parcas
fidei: parcas uoce quæ ab apoſtolis laudata eſt. Cur in medio ꝓfers qd Petrus & Paulus edere noluerũt? Vſq;
quo tu hæc ſcriberes:nõ uſq; quo ego interpᷣtarer: ut doces: ſed uſe qquo tu hæc ante. xv. fere annos ſcriberes:
ſine his mũdus xp̃ianus nõ fuit!. Quid eniĩ tu modo doces: ꝙ in futuro ſæculo adhuc aſcẽſiones & deſcẽſiões
fiãt? Et pficiant aliq: & aliqui decreſcãt? Ergo illud qd dicis in hoc ſæculo uita acqꝗrit᷑ uel amittit᷑: nõ eſtuerũ:
an occultã hẽt aliquã interpᷣtationẽ! Nõ enĩ pnĩam agis pro his quæ in iſtis cõmentariis cõtinent᷑. Itẽ qd eccle
ſia unũ corpus:no ſolũ & hoĩbus: ſed & angelis & oĩbus uirtutibus cæleſtibus ĩ telligendũ ſit: ex eodẽ libro de
eo capitulo ĩ quo ſcriptũ ẽ: & ipſũ dedit caput ſup oẽm eccleſiã poſt pauca:nõ ſolũ inqt hoĩum:etiã ſed ange/
loꝶ cũctarũq; uirtutũ & rõnabiliũ creaturaꝶ eccleſia ĩtelligi põt. Itẽ qd aĩæ: qa in illa pori uita nouerãt deũ:
modo eũ nõ quaſi ignotũ cognoſcãt: ſed quaſi poſt obliuionẽ denuo cognoſcãt ex eodẽ libro ita dicit. Quod
uero in agnitione eius: ideſt yc quidam ſicĩtelligunt: ut ĩter at vorav& Vασι c eſtinter notionem &
agnitionẽ illud ĩterſit ꝙ notio illud ſit qdante nõ ſctuimus: & ea poſtea ſcire cæpimus. Agnitio uero eoꝶ que
poſtea recordamur:& porẽ quãdã uitã in cæleſtibus ſuſpicamur: poſtꝗᷓ in corpora iſta deiecti & obliti dei pa/
tris: nũc eũ per reuelationẽ cognouimus: ſm illud qd ſcriptũ eſt: remiſcent᷑: & cõuertent᷑ ad dũm oõs fines ter/
. ræ. & multa his ſimilia. Quod aũt ait iteꝶ: qa quidã hæc dicũt: puto me ſatis euidẽter in ſu pioribus edocuiſſe
Quod ſi qũ ponit:quia quida hæc dicũt: nec tũ iſta quæ dicunt deſtruit: iſte ipe ſit quidã uel alius maxime cũ
iã cõcordes his ſnĩas abſ. q; ulla mteriectione pſonæ ab eo dictas freꝗᷓ nter onderim. Sed ꝗd adhuc eſt:qd ei di/
ſplicet in alio t aſtra inquit uel cætera quæ in cælo ſunt: rationabilia dicit & delicti capacia. Videamus ergo
qd ipſe de talibus ſẽtiat in eodẽ libro ex eo capitulo: ubi ſcriptũ eſt. oportet enĩ eũ regnare: donec ponat inimi/
cos ſuos ſub pedibus ſuis. Poſt aliquãta põt inqꝗt ita rñderi: ꝙ abſq; peccato nullus ſit. Et ſydera ipſa nõ ſunt
mũda corã deo:oiſi q; creatura paueat creatoris aduentũ. Vnde crux ſaluatoris nõ ſolũ ea quæ in terris ſũt: ſed
etiã quæ in cælis erãt: purgaſſe perhibet᷑. Itẽ / Ppter corpus humilitatis & corpus mortis hoĩem filii iræ appel
lent᷑: ex eodẽ libro de eo capitulo ſcriptũ eſt: & eramus natura filiiiræ ſicut cæteri. Poſt aliꝗta: nos uero inquit
dicamus eſſe pᷣmũ oẽs hoĩes natura filios iræ ꝓpter corpus humilitatis & corpus mortis. & ꝙ ab adoleſcentia
