iulũ feſtinaſſe? ꝗquis lõgæ epiſtolæ una nox ſufficit. An uos aliqᷓ occupatiõe detẽtos? Nulla neceſſitas maior eſt
charitate. Reſtãt duo: ut aut uos piguerit: aut ego nõ merueri. in ꝗbus magis uolo uos ĩceſſere tarditatis: ꝗᷓ me
condẽnare nõ meritu. Facilius enĩ negligẽtia emẽdari põt: ꝗqᷓ amor naſci. Bonoſus ut ſcnbitis: ꝗſi filius eοο
ideſt piſcis aquoſa petit:nos pᷣſtina cõtagiõe ſordẽtes:ꝗᷓſi reguli & ſcorpiões arẽtia quæq; ſectamur. Ille iã cal/
cat ſup colubti caput: nos ſerpẽti terrã exdiuina ſnĩa comedẽti adhuc cibus ſumus. Ille iã poſt ſũmũ graduũ
pſalmũ ſcãdere: nobis adhuc in pᷣmo aſcẽſu fluẽtibus:neſcio an dicere aliqñ cõtingat:Leuaui oculos meos in
mõtes: uñ ueniet auxiliũ mihi?Ille ĩter minaces ſæculi fluctus in tuto ĩſulæ hoc ẽ eccleſiæ gremio ſedẽs ad exẽ/
plũ Ioãnis libꝶ forte iã deuorat: ego in ſcelerũ meoꝶ ſepulchro iacẽs: & pctõꝶ uĩculis colligatus: dnicũ deeuã
gelio expecto clamorẽ: Hieronyme ueni foras. Bonoſus inꝗᷓ qa ſecũdũ pphetã oĩs diaboli uirtus ĩ lũbo ẽ: trãs
euphratẽ tulit lũbare ſuũ:ubi illud ĩ foramĩe petræ abſcõdẽs: & poſtea ſciſſũ repiẽs: cecinit: dñe tu poſſediſti re
nes meos. Dirupiſti uĩcula mea:tibi ſacrificabo hoſtiã laudis. Me uero Nabuchodonoſor ad babylonẽ.i.cõfu
ſionẽ mẽtis meæ cathenatũ duxit. ibi mihi captiuitatis iugũ ĩpoſuit: ibi ferri circulũ ĩnectẽs: de cãticis S yõ can
tare pcepit. cui ego dixi. Dns ſoluit cõpeditos: ds illum ĩat cæcos. ut breuiter cœptã diſſimilitudinẽ finiã:ego
ueniã depcor: ille expectat coronã. Soror mea ſcĩ Iuliani ĩ xpo fructus ẽ. Ille plãtauit: uos rigate: dũs ĩcremẽtũ

dabit.

.
ut

dabit. Hãc mihi leſus p eo uulnere: qd diabolus ĩflixerat: pſtitit: uiuã reddẽdo p mortua. Huicego ut ait gẽti-
lis poeta oĩia etiã tuta timeo.Scitis ipſi lubricũ adoleſcẽtiæ iter:ĩ quo & ego lapſus ſũ:& uos nõ ſine timore trä
ſiſtis. Hocilla cũ maxiĩe ĩgredit᷑:oĩum ẽ fulciẽda pᷣceptis:oĩum ẽſuſtẽtãda ſolatiis.i.crebris ur̃æ ſcĩtudis epiſto⸗
lis roborãda. Et qa charitas oĩa ſuſtinet: obſecro ut etiã a papa Valeriano ad eã cõfortãdã lIr̃as exigatis. Noſtis
uellares aĩos his rebus plærũq; ſolidari: ſi ſeĩtelligãt curæ eẽ maioribus. In mea enĩ pria ruſticitas uernacula:
deus uẽter eſt: & dedieĩ diẽ uiuit᷑: & ſãctior ẽ ille: q ditioreſt. Acceſſit huic patellæ iuxta tritũ pop uli monẽ ꝓ/
uerbiũ: dignũ opculũ: Lupicinus ſacerdos. Secũdũ illud quoq;: de quo ſemel in uita Craſſu ait riſiſſe Lucillius
ſimilẽ hit labra lectucã: aſino carduos comedẽte: uidelicet ut ꝑ foratã nauẽ debilis gubernator regat: & cæcus
cæcos ducat in foueã. taliſq; ſit rector: ꝗᷓles illi ꝗq regunt᷑: Matrẽ cõem: quæ cũ uobis ſcĩtate ſociet᷑: in eo uos p/
uenit: qa tales genuit: cuius uere uẽter aureus põt dici:eo ſalutamus honore:quo noſtis:unaquæq; ſuſcipien/
das cũctas ſorores: quæ ſexũ uicere cũ ſæculo: quæ oleo ad lãpadas largiter pᷣparato:ſpõſi o periunt᷑ aduẽtũ.O
btã domus:in qua morant᷑ Anna uidua: uirgines ꝓphetiſſæ: geminus Samuel nutritus in tẽplo. O tecta fœli-
cia:in ꝗbus cernimus Machabæoꝶ martyꝶ coronis cinctã martyrẽ matrẽ. Nã licet quotidie Apᷣm cõfiteamini
dũ eius pcepta ſeruatis: tũ ad priuatã gloriã publica hæc acceſſit uobis & apta cõfeſſio: ꝙ ꝑpuos aburbe ufa Ar-
riani quõdãdogmatis uirus excluſũ eſt. Et miramini forſitã:ꝙ in fine iã epiſtolæ rurſus exorſus ſim. qd facia:!
Vocẽ pectori negare nõ ualeo: epiſtolæ breuitas cõpellit tacere: deſideriũ ueſtri cogit loqui: præpropus ſermo.
Cõfuſa turbar᷑ oratio:amor ordinẽ neſcit.
eati Hieronymi p̃ᷣſpyteri ad Chryſogonũ monachũ aquilegiæ: quærẽs ĩ ipſo ortu amicitiæ conſuetudinẽ
ſilentio litteraꝶ eſſe neglectã.
Vicirca te afſectus meus ſit: chariſſimus ambobus Heliodorus tibi potuit fideliter nũciare.ꝗ nõ mſo
re te diligit amore: ꝗᷓ ego diligo. ut ego ſemp in ore meo nomẽ tuũ ſonẽ:ut ad primã quãq; cõfabula/ .
tionẽ iocũdiſſimi mihi cõſortii recorder: & humilitatẽ admirer: uirtutẽ effera: pdicẽ charitatẽ. Veꝶ tu
q natura lynces ĩſitũ hñt: ne poſt tergũ reſpiciẽtes meminerĩt prioꝶ:& mẽs ꝑdat qd oculi uidere deſ iderant?
ita nræ neceſſitudinis penitus oblitus: illã epiſtolã: quã ĩ corde xpianoꝶ ſcriptã apoſtolus refert: nõ parua litu
ra: ſed imis aut aiũt cæris eraſiſti. Et illæ ꝗdẽ ꝗqᷓs diximus feræ ſub frõdẽte captãtes arboris ramo fugaces capᷣas:
aut timidu ceruos aĩal cõprehẽdũt. currẽtẽq; fruſtra p̃dã:dũ hoſtẽ ſuũ ſecũ uehit:rapido deſupꝑ ore dilaniat. &
tãdiu meminere pᷣdãdi:ꝗᷓdiu uẽter uacuus ſiccũ fame gutt᷑ exaſpat. ubi uero ſaãguine paſta feritas uiſcera diſtẽ
ta cõpleuerit: cũ ſaturitate ſuccedit obliuio: tã diu neſcita ꝗqd capiat:donec memoriã reuocauerit eſuries.tu nec
dũ ſatiatus enobis: cur finẽ iũgis exordioſcuramittis an ꝗᷓ teneas:niſi forte negligẽtiæ ſempꝑ excuſatiõe ſocia:aſ
ſeras te nõ habuiſſe qqd ſcriberes: cũ hoc ipſũ debueris ſcribere: aliud no habuiſſe quod ſcriberes.

¶ Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Antoniũ Monachũ:illi ſuperbiæcrimẽ ĩpingẽs: ꝙ decẽ interpellatus epiſtolis

nõ reſpõderit:ubi quædã de humilitate & cõtrario ſupbiæ uitio deſcribit.
Ominus nr̃ humilitatis magr:diſceptãtibus dedignitate diſcipulis: unũ apphẽdit e paruulis dicẽs:ꝗ
ũq; ur̃m nõ fuerit cõuerſus ſicut ĩfas:n põt ĩtroire ĩ regnũcæloꝶ. Quod ne tm docere:nec facere ui/
NMeret: ĩpleuit exẽplo:dũ diſcipuloꝶ pedes lauat: dũ traditorẽ oſculo excipit:duũ loquit᷑ cũ Samaritana
dũ ad pedes ſibi ſedẽte Maria: de cæloꝶ diſputat regno dũ ab inferis reſurgẽs primũ mulierculis appareſcit. Sa
thanas aut ex archãgelico faſtigio nõ aliã ob cauſã niſi cõtrariã humilitati ſupbiã ruit: & iudaicus populus pri
mas ſub cathedras & ſalutatioes in foro uẽdicãs: deputato ãtea in ſtillã ſitulæ gẽtiũ populo ſuccedẽte deletus
7. Cõtra ſophiſtas quoq; ſæculi & ſapiẽtes mũdi Petrus & Iacobus piſcatores mittunt. Cuius rei cauſa ſcriptu
ra ait. Supbis deus reſiſtit: humilibus dat gr̃am. Vides fr qᷓle malũ ſit: qd aduerſariũ habet deũ. ob qd in euã/
gelio & phariſæus arrogãs ſpnit᷑: & humilis publicanus audit᷑. Decẽ iã niſi fallor epiſtolas plenas ta officii ꝗᷓ p
cũ miſi:cũ ne motũ ꝗdẽ facere dignaris: &dno loquẽte cũſᷣuis: fr cum fre. nõ loꝗris. nimis inqes cõtumelioſe.
Crede mihi:niſi ſtili uerecũdia phiberet:tãta læſus ĩgererẽ: ut ĩcipes mihi reſcribere uel iratus. Sed qm̃ & iraſci
hoiĩs eſt: & iniuriã nõ facere xp̃iani: ad antiquũ morẽ reuertẽs: rurſus præcor: ut & diligẽtẽ tediligas: & cõſeruo
ſermonẽ cõſeruus impartias. Vale in domio.

*

¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Theodoſiũ & cæteros anachoritas ſuffragiũ orationũ ĩ plorans: ut ex ſæculi te

nebris liberet᷑ ubi de ſe humillime loquit᷑.
ã uellẽ nũc uro ĩtereſſe cõuẽtui:& admirãdũ cõſortiũ:licet iſti oculi nõ mereant᷑ aſpicere: tota cũ ex/
ultatione cõplecti. Spectarẽ deſertũ oĩ amœnius ciuitate: uiderẽ deſolata ab accolis loca: ſi ad quod
dã paracdiſi ĩſtar ſcõꝶ cœtibus obſideri. Veꝶ qa hoc mea fecere delicta: ne cõſortio btõtʒ ĩſereret᷑ obſeſſũ oĩ cri/
mie caput: Iccirco obſecro: qa uos ĩperare poſſe nõ ambigo: ut me ex iſtius tenebris ſæculi ur̃o liberetis oratu.
Et an dixerãpᷣſẽs:& nũc ꝑ lr̃as uotũ ĩdicare nõ ceſſo:ꝙ mẽs mea oĩ adid ſtudiũ cupiditate rapiat᷑. Nũc ur̃m eſt:
ut uolũtatẽ ſequat᷑ effectus. Meũ ẽ:ut ueli.obſecrationũ ur̃aꝶẽ:ut uelĩ & poſſim. Ego ita ſũ:qᷓſi a cũcto grege
morbida aberrãs ouis. Quod niſi me bonus paſtorad ſua ſtabula humeris ĩ poſitũ teportarit: lababũt grclne
& ſipſo conamine ueſtigia cõcidẽt aſſurgẽtis. Ego ſũ ille ꝓdigus filius:qoĩ quã mihi pr crediderat: portiõe p
fuſa:necdũ me ad genitoris genua ſubmiſi: necdũ cœpi pᷣoris a me luxuriæ blãdimẽta depellere. Et qa paululũ
nõ tã deſiui a uitiis: ꝗᷓ cœpi uelle deſinere. nũc me nouis diabolus ligat retibus. nũc noua ĩpedimẽta ꝓponens:

—

maria undiq; circũdat: & undiq; pontũ.nũc in medio cõſtitutus elemẽto:nec regredi uolo:nec ꝓgredi p oſſum

ſupeſt: ut oratu ueſtro:ſãcti ſpiritus aura me prouehat:& ad portũ optati littoris pſequat᷑.

Vide in hoc genere ſiue tractatu ad Ruffſinũ epiſtolã:in qua illu tũc amicũ dulcibus affat᷑ eloqis: exhor/

—

tãs ad pſeuerãtiã charitatis. qm amicitia quæ deſinere põt: uera nunꝗᷓ fuit:Incipit Plus deum: quã Iter epiſto

lasde cõtẽptu mũdi & laudibus heremi iſeruimus. ꝗa de uita Bonoſi heremitæ ptractat.
¶ Incipit tractatus. xi. tertiæ partis principalis de fictis amicis & detractoribus.

¶ Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Aſellã de fictis amicis: q cora blãdiebant᷑: & poſt tergũ detrahebãt: ſãctaꝶ Pau

læ & Melaniæ illi cõſortiu ĩputantes: quã enaui Hieroſolyma pergẽs cõſcripſit.

uabat. Alius ĩceſſũ meũ calũniabat᷑ & riſũ:ille uultui detrahebat: hic ĩ ſimplicitate aliud ſuſpicabat᷑: pene cer/

te triẽniũ cũ eis uixi. Multa me uirginũ crebro turba circũdedit.diuĩos libros ut po tui:nõnullis ſæpe diſſui.le⸗

ctio aſſiduitatẽ: aſſiduitas familiaritatẽ: familiaritas fiduciã fecerat. Dicãt: ꝗd unꝗᷓ ĩ me aliter ſẽſerit:ꝗᷓ xpianũ
decebat?-Pecuniã cuiuſ. ꝗ accepi: Munera uel parua: uel magna nõ ſpreui? In manu mea æs alicuius ĩſonuit?:

Obliquus ſᷣmo:oculus petulãs fuit:? Nihil mihi obiicit᷑: niſi ſexus meus: & hoc nunꝗᷓ obiicit᷑: niſi cũ Hieroſoly
mã Paula ꝓficiſcit᷑. Iſti crediclerũt mẽtiẽti:curnõ credũt negãti? Idẽ ẽ hõ ipe:q fuerat. fatet iſõtẽ:q dudũ noxiũ

—

loquebat᷑. & certe ueritatẽ magis exprimũt enr riſus: niſi ꝙ facilius credit᷑: qd aut fictũ libenter audit᷑:

aut nõ fictũ: ut fingat᷑: ĩpellit᷑. Añ ꝗᷓ domũu ſãctæ Paulæ noſſẽ: totius ĩ me urbis ſtudia cõſonabãt: oĩum pene

iudicio dignus ſũmo ſacerdotio decernebar. Beata memoriæ. Damaſus meus bmo erat. dicebar ſcũs: dicebar
humilis & diſertus. Nunꝗd domũ alicuius laſciuioris ĩgreſſus ſũſnunqd me ueſtes ſericæ: nitẽtes gẽmæ:pi/
cta facies: auri rapuit ambitio? Nulla fuit aliꝗᷓ romæ mronaꝶ quæ meã poſſet edomare mẽtẽ: niſilugens atq;
ieiunãs: ſꝗllẽs ſordibus: fletibus pene cæcata: quã cõtinuis noctibus dñi miſericordiã depcãtẽ ſol ſæpe dephẽ
dit. cuius caticũ: pſalmi ſũt: ſermo: euãgeliũ: delitiæ: cõtinẽtia: uita:ieiuniũ. nulla me potuit aliꝗᷓ delectare:ni
ſi illa quã mãducãtẽ nunꝗᷓ uidi. ſed poſtꝗᷓ eã ꝓ ſuæ merito caſtitatis:uenerari:colere: ſuſcipere cœpi: oẽs me ili
co debuere uirtutes. Oĩ uilia primũ lnorgas tui.O ſathanæ calliditas ſempꝑ ſcã pſequens.nullæ aliæ romanæ

urbi fabulã pᷣbuerũt: niſi Paula & Melania: quæ cõtẽptis facultatibus: pignoribuſq; deſertis: crucẽ dri: quaſi

quoddã pietatis leuauere uexillũ. Si balneas peterẽt:unguẽta eligerẽt: diuitias & uiduitatẽ hẽrẽt. materies luxu

riæ: libertatis duæ uocarent᷑ & ſãctæ. Nuc ĩ ſacco & cinere formoſæ uolũt uideri: & ĩ gehẽnã ignis cũ ieiuniis &

fetore deſcẽdere: uidelicet nõ licet eis applaudẽte populo perire cũ turbis. ſi gẽtiles hacuitã carperẽt: ſi iudæi hẽ
rẽt ſolatiũ nõ placẽdi eis: ꝗbus diſplicet Ap̃s. Nuc uero proh nefas:noĩe xpᷣianæ: pᷣtermiſſa domo ſuoꝶ cura:
& ꝓprii oculi trabe neglecta: in alieno oculo feſtucã quærũt. Lacerãt ſcm̃ ꝓpoſitũ: & remediũ pœnæ ſuæ arbi/
trant᷑. Si nemo ſit ſcũs: ſi oĩbus detrahat᷑: ſi turba ſit peuntiũ: multitudo peccãtiũ: tibi placet lauare quotidie.
Alius has mũdities ſordes putat. Tu attagenẽ ructas: & de comeſto accipẽſere gloriaris: ego faba uẽtrẽ impleo.
Te delectãt cachĩnãtiũ greges: me Paula Melaniaq; plãgẽtes. Iu aliena deſideras: illæ coõtẽnũt ſua. Te delibu
ta melle uina delectãt: Illæ potãtaquã frigidã ſuauiorẽ. Iu te pdere exiſtimas ꝗqcqd ĩ pñti nõ huũeris: comede
ris: deuoraueris. Illæ futura deſiderãt: & credut uera eẽ: quæ ſcripta ſũt. Eſto ĩepte & inaniter ꝗbus reſurrectio

corpoꝶ pſuaſit: qd ad te? Nobis ecõtrario tua uita diſplicet. Bono tuo craſſus ſis: me macies delectat& pallor
tu tales miſeros arbitraris.nos te miſerabiliorẽ putamus:par pari refert᷑ ſnĩa: & ĩuicẽ nobis uidemur ĩſanire.

Hæc mi dna Aſella cũ iã nauẽ cõſcẽderẽ rapti flẽs dolenſq; cõſcripſi. & gr̃as ago deo meo: ꝙ dignus ſim quem
mũdus oderit. ora aut ut de babylone hieroſolymã regrediar ne mihi dnet᷑ Nabuchodonoſor: ſed leſus filius
Ioſedech. Veniat Eſdras:q ĩterpᷣtat᷑ adiutor: & reducatme ĩpatriã meã. Stultus ego quolebã cãtare cãticũ dñi ĩ

terra aliena: deſto mõte Syna ægypti auxiliũ flagitabã. Nõ recordabar Euãgeliſtæ: qa q de hieruſalẽ egredit
ſtati ĩcidit ĩ latrones: ſpoliat᷑: uulnerat᷑: occidit᷑. Sed licet ſacerdos deſpiciat atq; leuites. Samaritanus ille miſe
ricors eſt: cui cũ diceret᷑: ſamaritanus es:& dæmoniũ hebes: dæmoniũ renuẽs: Samaritẽ ſenõ negauit.qa quẽ?
nos cuſtodẽ: Hebræi Samaritẽ uocãt. Maleficũꝗqdã me garriũt: titulũ fidei ſeruus agnoſco. Maguũ uocat: & iu
dæi dũm meũ. Seductor & apoſtolus dictus ẽ. Iẽtatio me nõ appᷣhẽdit:niſi humana. quotã partẽ anguſtiaꝶ

peſſus ſũ: qui cruei milito? Infamiã falſi crimis ĩportarũt.ſed ſcio p bonã & malã famã pueniri ad regna cæ
c. Saluta Paulã & Euſtochiũ: uelit nolit muũdus in Xpᷣo meas. Saluta matrẽ Albinã: ſororẽq; Marcellam.
Marcellinã quoq; & ſanctã Fœlicitatẽ: & die eisan tribunal Xpi ſimul ſtabimus: ibi parebit: qua mente quis
ixerit. Memẽto mei exẽplũ patiẽtiæ & uirginitatis ĩſigne: fluctuſq; maris tuis præcibus mitiga.
(Beati Hieronymi preſbyteri ad uirgines hemonẽſes: quaꝶ ſcripta precatur licet ſe fateatur indignũ.ubi & cõ

Itibi putẽ gras a me referri poſſe:nõ ſapiã. Potẽs eſt deus ſup pſona mea ſãctæ aĩæ tuæ reſtitue
e qd merer᷑. Ego enĩ ĩdignus nec æſtimare unꝗᷓ potui: nec optare: ut mihi tãtũ in Apo largireris
affectuũ. Et licet me ſceleratũ ꝗdã putãt: & oĩbus flagitiis obrutũ: & pro pctis meis etiã hæc parua
ſint: tũ tu bnfacis: ꝙ ex tua mẽte etiã malos bonos putas. Periculoſù ꝗppe ẽ de ſuo alterius iudica
re: & ſo facilis uenia: praua dixiſſe de rectis. Veniet illa dies:ĩ ꝗᷓ & mecũ dolebis ardore nõ pauco. Ego ꝓbroſus
ego uerſipellis & lubricus: ego mẽdax & ſathanæ arte decipiẽs: Quid enĩ ẽ tutius:hæc uel credidiſſe: uel finxiſ
Ae de ĩſõtibus:an etiã de noxiis credere noluiſſe? Oſculabant᷑ mihi manus qda: & ore uipeo detrahebãt. & dole
bãt labiis:corde gaudebãt. Videbat dñs:& ſubſanabatillos:& miſeꝶ me ſeruũ ſuũ futuro cũ eis iudicio teſet/

tt

— 2 — ——

— — aN ——

—

tra liuorẽ hominũ de occultis indicãtium loquitur.

Hartæ exiguitas indiciũ ſolitudis eſt: & iccirco lõgũ ſmonẽ breui ſpatio coartaui:qa & uobiſcũ uole/
bã ꝓlixius loq:& anguſtia ſcedulæ cogebat tacere. Nũcigit ĩgenio ẽ uicta paupies. Minutæ qdẽ liæ:
ſed cõfabulatio lõga ẽ. Et t ĩ hoc neceſſitatis articulo araduertite charitatẽ: cũ nec penuria ſcriptionis
ualuit ꝓhibere:ne ſcriberẽ. Vos auũt ignoſcite obſecro dolẽti. dico enim læſus:dico lachrymãs:neunũ qdẽ api
cẽ totiẽs uobis tribuẽti officiũ pᷣſtitiſtis. Scio ꝗa nulla coĩo luci & tenebris ẽ:nulla cũ ancillis dei:& pctõre ſocia

tio. Attñ & meretrix dno pedes lachrymis lauit: & dednoꝶ micis canes edũt: & ipſe Saluatornõ uenit iuſtos

uocare ſed pctõres. nò enĩ egẽt ſani medico. Et magis uult pœnitẽtiã pctõris ꝗᷓ mortẽ: & errãtẽ ouiculã ſuis hu
meris refert: & pdigũ filiũ reuertẽtẽ excipit lætus pr: Quĩ potius Apoſtolus ait: Nolite iudicare añ tps. tu enĩ ꝗs
es: ꝗq alienũ ſeruũ iudices? ſuo dno ſtat: aut cadit. Et ꝗ ſtat uideat ne cadat. Et ĩuicẽ onera ura portate. Aliter ſo
rores chariſſimæ hoĩum liuor: aliter Aps iudicat. Nõ eadẽ ẽ ſnĩa tribunalis eius ſedis: & ãgulis ſuſurronũ. Mul
tæ hoĩbus uiæ uident᷑ iuſtæ: quæ poſtea repient᷑ prauæ. & ĩ teſtaceis uaſculis theſaurus ſæpe recõdit᷑. Petrũ ter
negantẽ amaræ ĩ ſuũ locũ reſtituere lachrymæ. Cui plus dimittit᷑: plus amat. De toto grege ſilet᷑: & ob unius

morbidæ pecudis ſalutẽ angeli lætant᷑ in cælo. Quod ſicui uidet᷑ indignũ: audiata dño. Amice: ſi ego bonus:

quare oculus tuus nequã eſt:

¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad Marcellã de Onaſo: ubi ĩuehit cõtra detractores: & eos qui oẽ quod Hierony

mus reprehẽdebat in uitiis: cõtra ſe dictũ putabãt.
Edici quos uocãt chirurgicos:crudeles putant᷑: & miſeri ſũt.An nõ eſt miſeria alienis nõ dolere unlne
) ribus? &mortuas carnes ĩclæmẽti ſecare ferro: nõ horrere curãtẽ: quod horret ipſeꝗq patit᷑: & inimicũ

ræ:nuds nõ erubeſcit ĩcedere. Hieremias de media Hieruſalẽ ad Euphratẽ fluuiũ Meſopotamiæ mittit᷑: ut

ĩiter inimicas gẽtes: ubi ẽ Aſſyrius & caſtra ſũt Chaldæoꝶ ponat e1 αα.. lũbare corrupẽdũ. Exechiel ſter/

core primũ humano:deĩde bubulo: panẽde oĩ ſemẽte cõſperſũ edere iubet᷑: & uxoris ĩteritũ ſiccis oculis uidet.
Amos de Samaria pellit᷑. Curquæſo Nẽpe iò pellit᷑: ꝗa chirurgici ſpiritales ſecãtes uitia pctõꝶ ad pœnitẽtiã
coartant᷑. Paulus apoſtolus Inimicus inqt uobis factus ſũ: ueꝶ dicẽs: & qa Saluatoris dura uidebant eloquia:
plurimidiſcipuloꝶ retrorſũ abierũt. Vñ nõ miꝶ eſt ſi & nos ipſi uitiis detrahẽtes offẽdimus plurimos. Diſpo
ſui naſũ ſecare fetẽtẽ: timeat ꝗ ſtrumoſus ẽ. Volo corniculæ detrahere garriẽti:rãcidulã ſe ĩtelligat cornix. Nũ
quid unus in urbe Romanaẽ: qui hẽat trũcas ĩhoneſto uulnere nares? Nũquid Onaſus ſegeſtanus caua uer
ba & ĩ modũ ueſicaꝶ tumẽtia buccis trucinat᷑ inflatis: Dico quoſdã: ſcelere: piurio: falſitate: ad dignitatẽ ne/
ſcioquã pueniſſe. Quid ad te: ꝗ te ĩtelligis ĩnocẽtẽ Rideo aduocatũ ꝗq prono egeat: quadrãte ĩdignã eloquẽtiã
nare ſubſãno. qd ad te: ꝗ diſertus es? Volo ĩ numarios ĩuehi ſacerdotes. tu ꝗ diues es qd iraſceris? clauſũ cupio
ſuis ignibus ardere Vulcanũ. Nunqd hoſpes eius es aut uicinus:ꝙ a delubris idoli niteris ĩcẽdia ſubmouere:
Placet mihi de laruis: de bubone: de noctua. de niliacis ridere portẽtis ꝗcꝗd dictũ fuerit: in te dictum putas. In
quodcũq; uitiũ ſtili mei mucro cõtorquet᷑:te clamitas deſignari: Cõſerta manu in ius uocas: & ſatyricũ ſcripto
rẽ in ꝓſa ſtulte arguis. An iõ tibi bellus uideris: ꝗa fauſto uocaris noĩe:ꝗᷓſi nõ & lucus iõ dicat᷑ ꝙ minime luce
at. & parcæ ꝙ nequaꝗᷓ parcãt: & Eumenides furiæ ꝙ nõ ſint benignæ: & uulgo æthiopesuocant᷑ argẽtei. Quod
ſi in deſcriptiõe fœdoꝶ ſẽper iraſceris: iã tibi cũ Perſio cãtabo.
Formoſum te optent generum rex & regina: puellæ

*

Te rapiant: quicquid calcaueris hoc roſa fiat.

Dabo tamẽ cõſiliũ:ꝗbus abſcõditis poſſis pulchrior apparere:naſus nõ uideat in facie: ſermo non ſonet ad lo

nag ita & formoſus & diſertus uideri poteris.

Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Marcellã cotra detractores: qui eũ temeritatis accuſabãt ꝓpter emẽdationem
euãgelioꝶ ſcripturaꝶ: & ꝙ uirginũ cũ maribus cõſortia reprehẽderat.

Oſt priorẽ epiſtolã:ĩ qua de hebræis uerbis pauca pſtrixerã: ad me repẽte platũ ẽ quoſdã homũculos
ihi ſtudioſe detrahere: cur aduerſũ auctoritatẽ ueteꝶ & totius mũdi opinionẽ aliqᷓ ĩ euãgeliis emẽ/
dare tẽtaueri. Quos ego cũ poſſẽ meo iure cõtẽnere(Aſino ꝗppe lyra ſuꝑflue canit)tũne nos ſupbiæ

probat᷑:ad græcã originẽ: un & ipſi trãſlata nõ denegãt uoluiſſe reuocare. Quibus ſi diſplicet fõtis unda puriſ
ſimi: cœnoſos riuulos bibãt: & ligertai auiũ ſaliuas & cõchaꝶ gurgites norũt: ĩ ſcripturis legẽdis abiiciant.
Sintq; in hacre tãtũ ſimplices: & Xpi uerba exiſtimẽt ruſticana:in ſbus p tãta iã ſæcula tãtoꝶ ĩgenia ſudaue
rũt ut rõnẽ uerbi uniuſcuiuſq;ʒ magis opinati ſint ꝗᷓ expᷣſſerit. Apoſtolũ arguãtiĩ peritiæ: ꝗob multas lr̃as ĩ ſa/
nire dicat᷑. Scio te cũ iſta legeris: rugare frõtẽ: & libertate aĩ rurſũ ſemĩariũ timere rixaꝶ: ac meũ ſi fieri põt: os di
Firo uelle cõprimere: ne audeã dicere: quæ alii facere nõ erubeſcũt. Rogo: qd a nobis libere dictũeſt? Nunqd ĩ
ãcibus idola cælata deſcripſi. Nunqd ĩterepulas xpianas uirginalibus oculis bacchaꝶ ſatyrorũq; cõplexus ĩne
vuiſaut unꝗᷓ aliquẽ amarior ſermo pulſauit?. Nũquid ex mẽdicis diuites fieri uoluimus?N ũquid repᷣhẽdi hæ
S ii. .clxxiii.

putari:ita ſe natura hẽt: ut amara ſit ueritas: blãda uitia exiſtiment᷑. Hſaias ĩ exẽplũ captiuitatis futu/

lut facere ſolẽt)arguãt:ita rũſũ hẽant:nõ adeo me hẽtis fuiſſe cordis: & tã craſſæ ruſticitatis: quã illi ſolã pſci-
tate hnt: piſcatoꝶ ſe diſcipulos aſſerẽtes: ꝗᷓſi iccirco iuſti ſint: ſi nihil ſcierĩt: ut aliqd de dnicis uerbis aut corrigẽ
dũ putauerimus: aut nõ diuinitus inſpiratu. ſed latinoꝶ codicũ uitioſitatẽ: quæ ex diuerſitate libroꝶ oĩum cõ

„

nõ pœ

reditarias bulrure WVnũ miſer locutus ꝙ uirgines ſæpius deberẽt cũ mulieribus eẽ:ꝗ c maſculis. totius ocu

los urbis oflẽdi:cũctoꝶ digitis notor. Multiplicati ſũt ſup capillos capitis mei: qoderũt me gratis: & ſactus ſũ
eis ĩ parabolã: tu putas aliqd me deĩceps locutuꝶ? Veꝶ ne Flaccus de nobis nideat: amphora cœpit inſtitui

currẽte rota: cur urceus exit? Reuertimur ad nr̃os bipedes aſellos: & illoꝶ aure buccina magis ꝗᷓ cythara concre

pamus. Illi legãt: ſpe Rucheeeepi ſeruiẽtes: nos legamus: ſpegaudẽtes: do ſeruiẽtes. Illi aduerſus pᷣſbyteꝶ ac/

cuſationẽ oĩno nõ putẽt reeipiẽdã: nos legamus: aduerſus pᷣſbyteꝶ accuſationẽ ne recepis:niſi ſub duobus aut
tribus teſtibus peccãtes aũt corã oĩbus argue. Illis placeat humanus ſermo & oĩ acceptioedignus: nos cũ græ/
cis.i.cũ apoſtolo: q græce locutus ẽ: erremus: fidelis ſermo & oĩ acceptiõe dignus. Adextremũuilli gaudeãt galli
cis cauteriis: nos ſolutis uiculis & ĩ Saluatoris myſteriũ p̃paratis: Zachariæ aſellus ille delectet.ꝗ poſtꝗᷓ dũo
terg brebuitrerhit Eſaiæcõſonare uaticinio. Btũs ꝗ ſeminat ſecus oẽm aquã: ubi bos & aſinus calcant.
Tractatus. xii. tertiæ partis principalis: in quo cõſolatoriæ in aduerſis ad amicos ĩſerunt᷑ epiſtolæ
Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Caſtrutiuũ: ubi cõſolatureũ de cæcitate: quæ ei cõtigerat: docẽs ægritudĩes aliqũ
na peccati: ſed ꝓhationis cauſa obuenire. & in fine quõ btus Antonius Didymũ de cæcitate fuerit cõſo⸗
terſerit. . ”MV
Anctus filius meus Heraclitus diaconus mihi retulit ꝙ cupiditate nii Aediſſã uſq; ueniſſes: &
Rõ pãnonius. i. terrenũ aĩal nõ timueris hadriatici maris æſtus & ægæi atq; ionii ſubire diſcrimi/
na. Et niſi te prius fratꝶ retinuiſſet affectus: uolũtatẽ ope cõpleuiſſes. Hẽo itaq; gras: & ĩ acceptũ
tteero. In amicis enĩ nõ res quærit᷑: ſed uolũtas.qa alteꝶ ab inimicis ſæpe pᷣbet᷑: alteꝶ ſolacharitas
Buſt. Simulq; obſecro: ne ĩbecillitatẽ corporis quã ſuſtines: de pctõ tibi æſtimes eueniſſe. Quod ꝗdẽ & apo
ſtoli ſuſpicãtes de eotꝗ natus erat cæcus ex utero: ĩterrogãteſq; dũm ſaluatorẽ: iſte peccauit an parẽtes eius: ut
cæcus ſic naſceret᷑ audiunt. Neq; hic peccauit: nec parẽtes eius: ſed ut manifeſtent᷑ opa dei. Quãtos enim cer/
nimus ethnicos: atq; iudæos:hæreticos: atq; diuerſoꝶ dogmatũ hoĩes uolutari ĩ hoc cœno libidinũ?madere
ſãguĩe feritate po erapzeitate miluos uĩcere? & nihilominus flagellũ nõ appro pinq̃re tabernaculis eoꝶ: nec
eos cũ hoĩbus uerberari. & iccirco ſupꝑbire cõtra deũ:& trãſire uſq; ad cælũ os eoꝶ: cũ ſactos ecõtrario uiros ſcia
mus ægrotatiõibus: miſeriis: & egeſtate torqueri:q forſitã dicũt: ego fruſtra ſci ficaui aiam meã: & laui ĩterĩno
cẽtes manus meas. Et ſtatĩ rephẽdẽtes aiũt. Si narrauero ſic: ecce nationẽ filiorum tuoꝶ reprobaui. Si cæcitatis
cauſã putas eẽ pctm: & id dei ĩferre irã: ccrebro medici remediant᷑: ĩſimulabis Iſaac:q ĩ tãtũ lucis iſtius exꝑs

lat

fuit: ut etiã cui nollet deceptus errore bndiceret. Referes crimẽ ĩ Iacob: cuius caligauerat acies: & cũ ĩterioribus

oculis & ſpũ ꝓphetali lõge poſt futura pſpiceret: & Apᷣm caneret de ſtirpe regia eẽ uẽtuꝶ: Effraĩ & Manaſſem
uidere nõ poterat. Quid ĩter reges Ioſia ſãctius?& tũ ægyptio mucrone ĩterfectus eſt. Quid Petro:ꝗd Paulo
ſublimius: Neronianu gladiũ cruẽtauerũt. Et ut de hoĩbus taceã: dei filius ſuſtinuit ignominiã crucis: & tu pu
tas btõs ꝗ fœlicitate iſtius ſæculi & delitiis pfruunt᷑. Magna ira ẽ:qñ peccãtibus nõ iraſcit᷑ deus. Vñ & ĩ Eze/
chiele ad hieruſalẽ: Ia inꝗt non iraſcar tibi:zelus meus receſſita te. Quẽ eni diligit dñs corripit: & caſtigat oẽm
filiũ: quẽ recipit. Nõ erudit pr:niſi quẽ amat.Nõ corripit magr diſcipulũ: niſi eũ quẽ atdẽtioris cernit igenii.
Medicus ſi ceſſauerit curare:deſpat. Quod ſi rũderis: quõ Lazarus recepit mala ĩ uita ſua: libẽter nũc tormẽta
patiar: ut futura mihi gloria repuet᷑. Nõ enĩ iudicabit dus bis ĩ idipſũ.lob uir ſcũs & ĩmaculatus & iuſtus ĩ gene
ratiõe ſua cur tãta ppeſſus ſit: iius uolumĩe cõtinet᷑. Et ne ueteres replicãdo hiſtorias: lõgã faciã: & excedã mẽ
ſurã epiſtolæ: breuẽ tibi fabulã referã: quæĩfãtiæ meæ tpibus accidit. Btũs Antonius cũ a ſcõ Athanaſio Alexã
driæ epo ꝓpter cõfutationẽ hæreticoꝶ ĩ urbẽ ẽ accitus: & iſſet ad eũ Didymus uir eruditiſſimus: captus oculis:
ĩter cæteras mocinatiões ꝗᷓs de ſcripturis ſcĩs hẽbãt: cũ eius admiraret᷑ igeniũ: & acumẽ aĩ collaudaret: ſciſcitãs
ait: Nũ triſtis es: ꝙ oculis carnis careas? Cũ ille pudore reticeret: ſecũdo tertioq; ĩterrogãs: tadẽ elicuit: ut mœro/
rẽ aĩ ſimpliciter fateret᷑. Cui Antonius: Miror ait prudẽtem uiꝶ eius rei dolere dãno: quã formicæ & muſcæ &
culices hñt: & nõ lætari illius poſſeſſiõe: quã ſci ſoli & apoſtoli meruerũt. Ex quo uides ꝙ; multo melius ſitſpũ
uidere ꝗᷓ carne: & illos oculos poſſidere: ĩ quos pcti feſtuca nõ poſſit ĩcidere. Ad nos licet hoc ãno nõ ueneris:tñ
non deſpamus aduẽtũ tuũ. Quod ſi ſcũs diaconus portitor lr̃aꝶ tuis amplexibus fuerit irretitus:& illo comi⸗/
tãte huc ueneris: libenter ſuſcipiã diſpenſationis morã magnitudine fœnoris duplicatãa.

¶ Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Marcellã de ægrotatiõe Bleſillæ quã ꝑ flagellũ ægritudinis muliebrẽ fucũ: acſæ

rahã tẽtat᷑ ĩ filio: & fideliorĩ uenit᷑. Ioſeph ĩ Ae ypto uendit᷑: ut patrẽ paſcat: & ffes. Exechias uicina
morte terret᷑: & fuſusĩ lachrymas ꝗndeci annoꝶ ſpatio ꝓ telat᷑ ad uitã. Petrus apoſtolus dũi paſſiõe cõ

cularia cõtãpſiſſe: ac in timore dei cœpiſſe profitere gloriat᷑.

¶utit᷑: & amariter flẽs audit: paſce oues meas Paulus lupus rapax: & Beniami adoleſcẽtior ĩ extaſi cæ/
cat ut uideat: & repẽtino tenebraꝶ horrore circũdatus dnm uocat: quẽ dudũ ut hoĩem pſeꝗᷓ bat. Ita & nũc mi
Marcella: Bleſilla nr̃am uidimus ardore febriũ p.xxx.ferme dies iugiter æſtuaſſe:ut ſciret reiiciẽdas delitias cor
poris:qd paulopoſt uermibus exarãdũ ſit. uenit & ad hãcdũs lIeſus:tetigitq; manũ eius. & ecce ſurgẽs miĩſtrat
ei. Redolebat aliqd negligẽtiæ: & diuitiaꝶ faſciis colligata: in ſæculi iacebat ſe pulchro. Sed ĩfremuit lIeſus: & cõ
turbatus in ſpu clamauit dicẽs: Bleſilla exi foras. quæ uocata ſurrexit cũ dño: & egreſſa ueſcit᷑. Iudæi minent᷑ &
tumeãt: quærãt occidere ſuſcitatã: ſoli apoſtoli glorient᷑. Scit ſe uitã ſuã ei debere: ꝗq reddidit. Scit ſe eius imple

XarI

— — —

xari pedes: cuius paulo añ iudiciũ ptimeſcebat. Corpus pene iacebat exaĩe: & anhelos artus mors uicia qᷓtiebat.
Vbi tũc erãt auxilia ꝓpinquoꝶubi uerba inaniora fumo? Nihil tibi debet o ĩgrata cognatio: quæ mũdo piit:
& Xpo reuixit. ꝗ xp̃ianus ẽ gaudeat.ꝗ iraſcit᷑: nõ ſe eẽ indicat xpᷣianũ. Vidua quæ ſoluta ẽ uĩculo maritali: ni/
hil neceſſe habet niſi pſeuerare. At ſcãdalizat quẽpiã ueſtis fulcior: ſcãdalizat Ioãnẽ: quo inter natos mulieꝶ
maior nullus fuit: q angelus dictus ipm quoq; dnm baptizauit: qa cameloꝶ ueſtitus tegmine zona pellicea ci
gebat᷑. Cibi diſplicẽt uiliores? nihil uilius ẽ locuſtis. Illæ xpᷣianos ſcãdalizẽt potius:quæ purpuriſſo & ꝗbuſdã

fucis ora oculoſq; depĩgũt. qᷓre facies gypſeæ & nimio cãdore deformes idola mẽtiunt ꝗbus ſi forte ĩprouidis

lachrymaꝶ ſtilla eruꝑit. ſulco defluit:q̃s nec numerus ãnoꝶ põt docere ꝙ; uetulæ ſint:quæ capillis alienis uerti
cẽ ſtruũt: & pᷣteritã iuuẽtutẽ ĩ rugis anilibus poliũt:quæ deniq; añ nepotũ gregẽ tremẽtes uirgũculæ cõponun
tur. Erubeſcat mulier xp̃iana:ſi naturæ cogit decorẽ: ſi carnis curã facit ad cõcupiſcẽtiã: ꝗqᷓ ꝗ ſũt ſecũdũ apoſto
lũ Xpᷣo placere nõ pnt. Vidua nia añ monilibus ornabat᷑: & die tota ꝗd ſibi deeſſet ꝗᷓrebat ad ſpeculũ. Nuũc lo/
uit᷑ cõfidẽter: Nos aũt oẽs reuelata facie gloriã dñi ſpeculãtes ĩ eãdẽ imaginẽ trãſformamur a gloria ĩ gloriã ꝗᷓ
ſia dni ſpũ. Tũc crines ancillulæ diſponebãt: &uittellis criſpãtibus uertex artabat inoxius. nuc neglectũ caput
ſibi ſcit tm̃ ſufſicere: ꝙ uelat᷑.Illo tpe plumarũ quoq; dura mollicies uidebat᷑: & in extructis thoris iacere uix
poterat. Nũcad orãdũ feſtina eõſurgit. & hymnula uocecæteris alleluia p̃ripiẽs:prior ĩcipit laudare dũm ſuũ.
Hectunt᷑ genua ſup nudã humũ: & crebris Pehrymmit facies ceruſſa añ ſordidata purgat᷑. poſtorationẽ pſalmi

ccrepãt: & laxa ceruix poplites uacillãtes: ĩ ſõnũq; uergẽtes oculi: nimio mẽtis ardoreuix ĩpetrãt: ut geſcant.

Pullaẽ tunica:minus cũ humi iacuerit ſordidat᷑. Soccusẽ uilior: auratoꝶ p̃ciũ calceoꝶ egẽtibus largit Cigulũ
nò auro gẽmiſq; diſtinctũ ẽ: ſed laneũ & tota ſimplicitate puriſſimũ: & ꝙ poſſit magis aſtrĩgere ueſtimenta S
ſciĩdere. Si huic ꝓpoſito ĩuidet ſcorpius: & ſermone blãdo de uetitarurſũ arbore comedere ſuadet:illidat᷑ ei ꝓ
ſolea anathema: & ĩ ſuo morniẽti puluere dicat᷑: Vade retro ſathana:qdĩ terp̃tat aduerſe. Aduerſarius ꝗppe xp̃i
ẽ antixps:cui pcepta diſplicent Api. Oro te qd tale unꝗᷓ: qle apoſtoli fecimus: ut merito ſcaãdalizent᷑ patrẽ ſe/⸗
nẽ cũ nauicula & reti dimittũt. Publicanus a theloneo ſurgit: & ſequit᷑ ſaluatorẽ uolẽs diſcipulus reuerti do/
mũ: & ſuis añ nũciare:magri uoce phibet᷑ſepultura nõ dat᷑ pri: & pietatis genus eſt ĩpiũ eẽ ꝓ dno: Nos ga ſeri
ca ueſte nõ utimur: monachi iudicamur. qa ebrii nõ ſumus: nec cachĩno ora diſſoluimus: cõtinẽtes uocamur
& triſtes. Si tunica nõ cãduerit. ſtatĩ illud e triuio ĩpoſtor & græcus ẽ. Cauillent uafri ora licet: & pingui aqua-
liculo farſos circũferãt hoĩes: Bleſilla nr̃a ridebit:nec dignabit᷑ loquaciũ ranaꝶ audire eõuitia: cũ dominus eius
dictus ſit belzebub.

¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Marcelli in aduerſis ꝓbatã:ĩſtituẽs ad tolerãtiã paſſionu: illas oſtẽdẽs nõ eſſe

cõdignas ad futurã gloriã: quæ reuelãda erat in ea.
Agnã humilitati ntæ ficluciã ſcribẽdi ad uenerationẽ tuã xp̃icharitas dedit: quæ te fecit humilẽ corde
pietatis: & diuitẽ oꝑibus bnᷣdictiõis: Lalis eni de ſcis fidei tuæ diuitiis fama ꝓceſſit: ut ad nos quoq; in
lõginquo poſitos penetrauerit: & auditu græ dei tanꝗᷓ oleo læticiæ ĩpinguauerit oſſa nr̃a. Notũ enĩ fa

Ctũ ẽ nobis bonũ tuũ :qm̃illumĩauit deus uultũ ſuũ ſup te. Segregauit te ex utero cognatiõis & terræ tuæ: non
regiõe ſed ſpũ bonæ uolũtatis: ut de terrenis opibus fidelẽ ſibi coſtituat ĩ cæleſtibus eaꝶ participẽ: de ꝗbus ſcri

ptũ ẽ. Mulieres ſapiẽtes ædificauerũt ſibi domos. FHæc aũt audiẽtes de tua fœlicitate cæleſti: effudimus coram
deo corda nr̃a: & ĩ uoce exultatiõis epulãtis diximus. Ons mortificat: ds uiuificat: deducit ad ĩferos: & reducit.
Dus diuites paupes facit: humiles exaltat: qa calixĩ manu dniẽ. Quod ſi & ad oẽ myſteriũ regni ꝑtinere uidet᷑
attñ & ad tuã ſpecialiter gratiã referri pot: quæ magno dni miſerãtis cõſilio exaltata es:ut humilieris: & humi
liata ut exalteris. Nõ enĩ ignoramus uenerabilis ſoror: & bndicta filia tuã pᷣteritã ĩ hoc ſæculo gloriã. Nã etiã
uidimus te ĩ tpe illo: quo domũ tuã regalis affinitas ambiebat eminẽtẽ ĩ his honoribus ꝗ deſtruunt᷑: qa & ſiip
ſi quoq; a dño altiſſimo tribuunt᷑: qa oĩs ptãs a dño deo ẽ: attñ caduci & fragiles ſũt:ꝗ ſub hoc mũdo agunt᷑:

cuius figura ut umbra pterit. Vñ ĩpẽſius admiramurgratiã: quæ tibi data ẽ: & magnificamus ĩ tedũm: ꝗte ĩ la

boribus hoĩum poſuit: & ſalutifero pr̃næ pietatis uerbere uiſitauit: ut in paucis uexatã:in multis bn diſpone
ret:teſte Apoſtolo.In hoc mũdo corripimur:ne cũ hoc mũdo dãnemur. Vn & Dauid ait. Corripiet me iuſtus
cũ miſericordia: & ĩcrepabit me. oleũ aut pctõris nõ ĩpinguet caput meũ. Ita & ĩ Salomone ſcriptũ eẽ ſine du
bio ĩ ſtudiis ſpiritalibus poſita didiciſti. Quoniã dñs quẽ diligit: corripit: & flagellat. caſtigat aut oẽm filium:

quẽ recipere dignat diſponẽdũ aduitã æternã. De eo & apoſtolus nõ cõfũdit᷑: nec atterit᷑: ſed magis gloriat᷑: &

potẽs fit ĩfirmitatibus ſuis: ꝗ ut nos ſuo cõfortet exẽplo: fat et & pᷣdicat ſibiipſi: cui etiã uſq; ĩ tertiũ cælũ pa/
tuerat aſcẽſus: & quẽ neq; ignea illa rüphea ab auditu paradiſi potuerat excludere: ubi etiã ĩeffabili oĩ linguæ

audierat arcanũ: ſed tñ ne extolleret᷑ ꝓpter excellẽtiã reuelationũ:ita ſe ipſius a quo ĩ tãtũ glorificabat᷑ dñi mo

deramiĩe gubernatũ refert: ut appoſito angelo Sathanæ ĩ ſtimulũ camis ſuæ ideſt ĩ tribulatiõe corporea depᷣ/
meret ſalubriter: neĩflarer inaniter. Propter qd inqt ter dim rogaui: ut recederet a me: &dixit mihi. Sufficit ti
bi gr̃a mea. nã uirtus ĩ ĩfirmitate pficit᷑. Quã ob rẽ cũ tali magro & auctore ĩſtructa ad uirtutẽ p atiẽtiæ & ſpẽ
gloriæ æternæ cofidẽs: eſto filia ſicut eẽ cœpiſti & gloriare ĩ pᷣ̃teritis paſſiõibus tuis: recolens & illa & eiuſdẽ do/
ctoris eloqa. Fideliter enĩ ut cõſcius arcanoꝶ cæleſtiũ cõteſtat᷑:nõ eẽ cõdignas paſſiões huius tpis ad futurã glo
riã quæ reuelabit᷑ ĩ nobis. Tribulatio inꝗt patiẽtiã opat᷑. patiẽtia aũt ꝓbationem. ꝓbatio uero ſpem. ſpes aũt
iiii. .clxxiiii.

nõcõfũdit: ꝗa charitas dei diffuſa eſtin cordibus nr̃is. In charitate radicati oĩa ſuſtinemus. Propterea & Da
uid ait: Diligã te dñe uirtus mea. Dilectio enĩ dñi uirtus ſalutis ẽ: qa deus dilectio eſt. & ꝗ manet in dilectione:
in deo manet. Sciens autem & ꝓpheta: qa momẽtaneũ tribulatiõis ĩ hoc ſæculo ĩmẽſũ pennis gloriæ: ut apo/

ſtolus ait:põdus opat᷑. Scũs ille Rexĩ pſalmo: ut dignus hẽat᷑ igniri tẽtationũ examiĩie dicit. Proba medne:& tẽ

tame. Vñ & iteꝶ idẽ pſalmographus nr qᷓſi pœnitẽs mũdi huſus gloriæ cõfitet: cum dicit. Prius ꝗᷓ humiliarer
ego deliꝗͥ: & qa humiliatiõe curatus ſit: ſtati dicit. Propterea eloquiũ tuũ cuſtodiui. Ob hoc rurſus ꝓpheta:da

nobis ait auxiliũde tribulatiõe: & uana ſalus hoĩs ẽ. Eſtenĩ uana ſalus hoĩum:quæ putat ĩ hac tãtũ uita mor/⸗

