nined . 0icgere coceſſu eſt: facile in publicũ ꝓferas. ne ſacrariũ dei ꝗſꝗᷓ ꝓfanus aſpiciat. Ozas arcã quã nõ licebat attin
Quigin gens: ſubita morte ꝓſtratus eſt. Neqʒ enĩ uas aureũ: & argentuũ tã caꝶ deo fuit ꝗᷓ tẽplũ corporis uirginalis. præ
tgne,ma ceſſit umbra: nũc ueritas eſt. Tu quidẽ ſimpliciter loqueris: & ignotos quoſq; blãda nõ deſpicis. Sed aliter ui/
mellhu dent ĩpudici oculi:nõ norunt aĩæ pulchritudinẽ cogitare ſed corporũ. Ezechias theſaurũ dei mõſtrauit Aſſy/
numenu riis: ſed Aſſyrii nõ debuerũt uidere qdcuperẽt. Deniq; frequẽtius bellis iudæa cõuulſa: uaſa primũ dni capta:
Aüimen atq; trãſlata ſũt ĩter epulas:atq; cõcubinaꝶ greges: quia palmauitioꝶ eſt honeſta polluere. Balthaſar potat ĩ
☛ phyalis. Nec declines aurẽ tuã in uerba malitiæ. Sæpe eni indecẽs aliquid loquẽtes: tentat mẽtis arbitriuũ. Si li
ciigii benter audias uirgo quod dicit᷑: ſi ad ridiculũ caſu labaris: qcquid dixeris: laudãt: ꝗqcquid negaueris: negãt. Ca
r:tot ſtã uocãt & ſãcta: & in qua nullus ſit dolus. Ecce uere ancilla Api dicẽtes. Ecce tota ſimplicitas. nõ ut illa horri
eid da:turpis: ruſticana terribilis: & quæ iõ forſitã maritũ nõ hũit ꝗa ĩuenirenõ potuit. Naturali ditimur malo:
nilecu, Adulatoribus noſtris libenter fauemus: & ꝗqᷓ nos rũdeamus indignos: & calidus rubor ora pfudat: attamẽ ad
lict uaud ſuã itrinſecus aĩa lætat᷑. Spõſa Xpᷣi arca eſt teſtamẽti ĩtrinſecus & extrinſecus deaurata: cuſtos legis dni.
tinei Gaude ſup his: ſerua quæ legis. Sicut in illa aliud nõ fuit: niſi tabulæ teſtamẽti: ita & in te nullus ſit extrinſe/
Alnd cus cogitatus. Supꝑ hoc ꝓpiciatoriũ quaſi ſup cherubin ſedere uult dns. mittit diſcipulos ſuos: ut in te ſicut in
1 lltp pullo aſinæ ſedeat. Curis te ſæcularibus ſoluas: ut paleas & lateres ægypti derelinquẽs: Moyſẽ ſequaris in here
tipoſi⸗ mo: & terrã repromiſſionis ĩtroeas. Nemo ſit qui ꝓhibeat: no mater: nõ ſoror:nõ cognata:nõ germanus. dns
en qun te neceſſariaã habet. Quod ſi uoluerint ĩpedire: timeãt flagella Pharaonis: qui populu dei ad colendũ eũ nolẽs
Pulum dimittere: paſſus eſt ea quæ ſcripta ſũt. Ieſus igreſſus in tẽplũ: ea quæ tẽpli nõ erat: piecit. Deus enĩ ⁊elotes eſt
uegn & nò uult fieri patris domũ ſpeluncã latronu. Alioquin ubi æra numerant᷑: ubi ſũt caueæ columbaꝶ & ſim/
lelro Palicitas enecat᷑: ubi in pectore uirginali amor ſæculariu negocioꝶ æſtuet: ſtati uelũ tẽpli ſcindet᷑. Sponſus con
biscic ſurget iratus: & dicet. relinquet᷑ uobis domus ueſtra deſerta. Lege euãgeliũ: & uide quõ Maria ad Pedes dni ſe⸗
niun dẽs: Marthæ ſtudio præferat᷑. & certe Martha ſedulo hoſpitalitatis obſequi o: dno atq; diſe“ apulis cõuiuiũ præ
npis Parabat. Martha inqt Martha ſollicita es: & turbaris erga plurima. pauca aut neceſſaria ſũt: aut unũ. Maria
n te/ bonã partẽ elegit: quæ nõò auferet᷑ ab ea. Eſto & tu Maria. cibis præferto doctrinã. Sorores tuæ curſitẽt & quæ
neſhbr rãt: quõ Apᷣm hoſpitẽ ſuſcipiãt.tu ſemel ſæculi onere piecto: ſede ad pedes dni tui. & dic: Inueni eũ quẽ quæ
didis rebat ala mea. tenebo eũ: & nõ dimittã. Etille rndeat. Vna eſt colũba mea: pfecta mea. Vnaẽ matri ſuæ: electa
usto genitrici ſ uæ: cæleſti uidelicet hieruſalẽ. ſempꝑte cubiculi tui ſecreta cuſtodiat. ſemꝑ tecũ ſponſus ludat intrin
enguu ſecus. Orãs loqu eris ad ſpõſũ:cũ legis: ille tibi loquit᷑: & cũte ſõnus oppreſſerit : ueniet poſt parietẽ: & mittet
Nv, manũ ſuã per foramen. & tãget uentrẽ tuũ. & expgefacta cõſurges dicẽs uulnerata charitate ego ſũ. Et rurſus
ab eo audies. hortus cõcluſus ſoror mea: fons ſignatus, Cauene domũ exeas: & uelis uidere filias regionis alie-/
linn næ. ꝗuis fres hẽas Priarchas. & iſrael parẽte læteris. Dina egreſſa corrũpit Nolo teſt põſũ quærere p plateas. no
Lant lo te circuire angulos ciuitatis. licet dicas: ſurgã & circuibo ciuitatẽ: & in foro & ĩ plateis querã: quẽ dilexit ai
l, mea: & ĩterroges. Nũquid quẽ dilexitaĩa mea: uidiſtis? Nemo tibi rũdere dignabit᷑. Spõſus ĩ plateis nõ pot ĩue
4 , niri: arcta & anguſta uia ẽ: quæ ducit ad uitã. Deniq; ſequit᷑. quæſiui eũ: & nò ĩueni. uocaui eũ: & nõ rndit mi
n hi. Atq; utinã nõ ĩueniſſe ſufficiat. uulneraberis: nudaberis: & gemebuũda narrabis: iuenerunt mecuſtodes
circũeunt ciuitatẽ. pcuſſeruũt me: & uulnerauerut me.tulerũt palliũ meuũ mihi. Si aũt hæc exiẽs patit᷑ illa quæ di
e xerat: ego dormio: & cor meu uigilat: & faſciculus ſtactẽ fratruelis meus mihi ĩ medio ubeꝶ meoꝶ cõmorabit᷑
nn. Quid de nobis fiet: quæ adhuc adoleſcẽtulæ ſumus?:quæ ſpõſa ĩtrãte cũ ſpõſo:remanemus extrinſecus?ẽ Ze/
ulii lotypus eſt AXpᷣs.nõ uult ab aliis uideri faciẽ tuã. Excuſes licet:atq; cauſeris obducto uelamie: ora cotexi: te quæ
reper/ ſiui: & dixi annũcia mihi: quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis: ubi cubas in meridie: neqũ efficiar ſicut opta ſupꝑ gre/
nido⸗ ges ſodaliũ tuoꝶ.ĩ dignabit᷑: tumebit: & dicet. Si cognoueris teipſã o pulchra ĩter mulieres: egredere tu in ueſti
uin giis gregũ. & paſce hædos tuos in tabernaculis paſtoꝶ. Sis inꝗt pulchra. & ĩter oẽs mulieres ſpecies tua diligat᷑
hun ab ſpõſo:niſi tecognoueris: & oĩ cuſtodia ᷣuaueris cortuũ:niſi oculos iuuenũ fugeris: egracltens de thalamo
coſßo meo: & paſces hzc⸗ tuos: qui ſeparãdi ſũt a ſiniſtris. Itaq; mi Euſtochiũ filia: dna:conſerua: germana (aliud
hiri eni ætatis: aliud meriti: aliud religiõis: hoccharitatis nomẽ eſt) Audi Eſaiã loquẽtẽ. populus meus ĩtra cubicu
ln⸗ lũ tuũ.claude oſtiũ tuũ:abſcõdere puſillũ.aliquãtulũ donec trãſeat ira dni. Foris uagent᷑ uirgines ſtultæ tu in/
nepe trĩſecus eſto cũ ſpõſo: qa ſi oſtiũ clauſeris: & ſm euãgelii præceptũ ĩ occulto draueris patrẽ tuũ ueniet pulſabit
glut⸗ M — sl M v. cxy.
orate

& dicet. ecce ego ſto añ ianuã & pulſo.ſiqs mihi aperuerit ĩtroibo & cœnabo cũ eo & ipſe mecũ. & tu ſtati ſolli
cita rũdebis. Vox fratruelis mei pulſantis & dicẽtis api mihi ſoror mea: ꝓxima mea: colũba mea: pfecta mea.
neceſſe eſt utdicas: Diſpoliaui me tunicã meã: quõ Aua illãlaui pedes meos: quõ inquinabo eos? Ilico cõſur
ge & api: ne te morãte ptraãſeat: & poſtea cõqueraris: & dicas: apui ego patrueli meo: patruelis meus ꝑtraſiuit.
uid enĩ neceſſeeſt: ut cordis tui oſtia clauſa ſint? Spoſo aperiant᷑ Apo: claudant᷑ diabolo ſᷣm illud.Si ſpũs
oteſtatẽ habentis aſcẽderit ſuꝑ te: ne dimiſeris locũ tuũ. Daniel in cœænaculo ſuo: neq; enĩ pmanere poterat ĩ

4

humili: feneſtras apertas ad Hieruſalẽ hũit: & tu habeto apertas feneſtras:ſed unde lumẽ introeas:unde uide/

as ciuitatẽ domini. ne aperias illas feneſtras: de quibus dicit᷑. Intrauit mors per feneſtras noſtras. Illud quo

tibi uitandũ eſt: ne uanæ gloriæ ardore capiaris. Quõ inquit leſus poteſtis credere gloriã ab hoĩbus accipiẽtes

Vide quale malũ ſit:quod qui habuerit:nõ põt credere.Nos uero dicamus. Quoniã gloriatio mea tu es: & qui

loriat:in domino gloriet᷑. Et ſi adhuc hominibus placerẽ Xpi ſeruus nẽ eſſem. Et mihi aut abſit gloriari:ni
8 8 P P 8

ſi ĩ cruce dñi nr̃i leſu Xpi:per quẽ mihi mũdus crucifixus eſt: & ego mũdo. Et illud in te laudabimur tota die:
in te laudabit᷑ aĩa mea. Cũ facis elemoſi ynam: deus ſolus uideat. Cõ ieiunas:læta ſit facies tua. Veſtis nec ſatis
mũda: nec ſordida: & nulla diuerſitate notabilis: ne ad te obuiã p̃tereuntiũ turba cõſiſtat: aut digito demõſtre
ris. Frater eſt mortuus: ſororis eſt corpuſculũdeducẽdũ.caue ne dũ hoc ſæpius facis: ipſa moriaris. Nec ſatis re

ligioſa uelis uideri: nec plus humilis ꝗᷓ neceſſe eſt: ne gloria fugiendo quæras. Plures enĩ paupertatis miſericor

diæ: atq; ieiunii arbitros declinãtes: in hocipſo cupiũt placere: ꝙ placere cõtẽnunt. Et miꝶ in modũ laus dum
uitat᷑: appetit᷑ Cæteris pturbationibus: quibus hoĩs mẽs gaudet: ægreſcit: ſperat: & metus plures ĩuenio extra
neos:hoc uitio pauci admodũ ſũt:qui caruerĩt: & ille eſt optimus: qui ꝗᷓſi in pulchro corpore rara neuoꝶ ſor/
de reſpergit᷑. Neq; uero te moneo: ne de diuitiis glorieris: ne de generis nobilitate te iactes: ne te cæteris præfe/
ras. Scio humilitatẽ tuã. Scio teexaffectu dicere: Dne nõ eſt exaltatũ cor meu: neq; elati ſunt oculi mei. Noui

apud te & matrẽ tuã: ſupbiã per quã diabolus cecidit: penitus locũno habere. Vnde te ſup ea ſcribere ſupfluũ

ſit. Stultiſſimũ quippe eſtdocere: quod nouerit ille: quẽ doceas. Sed ne hoc ipſũ tibi iactantia generet. ꝙ ſæcu

li iactantiãcõtempſiſti: ne cogitatio tacita ſubrepat: ut quia ĩauratis ueſtibus placere deſiſti: placere conenis in

ſordidis. Et qn in cõuẽtu frat ueneris: uel ſororũ: humilis ſedeas: ſcabello te cauſeris indignaã: uox ex ĩduſtnia

quaſi cõfecta ieiuniis: tenuis nõ ſit: & deficiẽtis imitata greſſũ:humeris inuitaris alterius. Sũt ꝗppe nõnullæ ex
terminãtes facies ſuas: ut appareãt hoĩbus ieiunãtes:quæ ſtati :ꝛut aliquẽ uiderit ĩgemiſcũt:dimittũt ſupciliũ
& opta facie:uix unũ oculũ librãt ad uidẽdũ. Veſtis pulla:cigulũ ſacceũ: & ſordidis manibus:pedibuſq; uẽter
ſolus qa uideri non põt: æſtuat cibo: his quotidie pſalmus iſe cãtat᷑. Dñs diſſipabit oſſa hoĩum ſibi placẽtiũ.
Aliæ uirili hitu ueſte mutata: erubeſcũt fœmiĩiæ eẽ: qd natæ ſũt. Crinẽ amputãt: & ĩpudẽter erigũt facies eunu/
chinas. Sũt quæ ciliciis ueſtiunt᷑: & cucullis fabrefactis: ut ad infãtiã redeãt imitant᷑ noctuas & bubones. Sed

ne tãtũ uidear diſputare de fœminis. Viros quoq; fuge: quos uideris cathenatos: quoꝶ fœminei cõtra apoſto/
luũ crines hircoꝶ barba:nigrũ palliũ & nudi in patiẽtia frigoris pedes. Hæcoĩa argumẽta ſũt diaboli. Talẽ olim

Anthinũ:talẽ nuper Sophroniũ Roma cõgemuit. Qui poſtꝗᷓ nobiliũ introierũt domos: & deceperut mulier
culas oneratas peccatis: ſemp diſcentes: & nunꝗᷓ ad ſcientiã ueritatis peruenietes: triſtitiã ſimulãt: & quaſi lon
ga ieiunia furtiuis noctium cibis protrahut. Pudet dicere reliqua: ne uidear potius ĩuehi:ꝗᷓ monere. Sut alii de
meiordinis hoĩbus loquor)qui ideo preſ byteratũ: & diaconatũ ambiuũt: utmulieres licentius uideãt. Ois his
cura de ueſtibus: ſi bene oleant:ſi pes laxa pelle nõ folleat. Crines calamiſtri ueſtigio rotant᷑: digiti de annulis
radiat. & ne platas humilior uia ſpargat: uiæx ĩprimut ſũma ueſtigia. Tales cũ uideris ſponſos magis æſtimato
Aclericos. Quidã ĩ hoc oẽ ſtudiũ uitãq; poſuerũt: ut matronaꝶ noĩa domos moreſq; cognoſcãt. Ex ꝗbus unũ
qui huius artis eſt pnceps: breuiter ſtrictiq; deſcribã: quo facilius magio cognito diſcipulos recognoſcas. Cũ
ſole feſtinus exurgit:ſalutãdi ei ordo diſponit᷑: uiaꝶ cõpẽdia reqrunt᷑: & pene uſq; ad cubicula dormientiũ ſe/
nex ĩportunus ĩgredit᷑. Si puluillũ uiderit: ſi mãtile elegãs: ſi aliqd domeſticæ ſupellectilis laudat: mirat: & at
trectat: & ſe his ĩdigere cõquerẽs: nõ tã ĩpetrat:ꝗᷓ exrorquet: qa ſingulæ metuut ueredariũ urbis offendere: huic
inimica caſtitas: inimica ieiunia: pradiũ nidoribus ꝓbat: & altilis geranopepa: uulgo papizo noĩat. os harbaꝶ
& ꝓcax: & ĩ cõuitia ſemp armatũ. Quocũq; te uerteris: pᷣmus ĩ facie ẽ. Quioqd nouũ ĩſonuerit:aut auctor aut
exaggerator ẽ famæ. & q p horaꝶ momẽta mutat᷑: tã nitide feroceſſcit: ut illũ Thracii Regis putes eẽ germanũ
uanis callidus hoſtis pugnat ĩſidiis. Sapiẽtior erat coluber oĩbus beſtiis ꝗs creauerat dñs ſup terrã. Vn & apo
ſtolus. nõ inqt ignoramus eius aſtutias. nec afſectatæ ſordes: nec exquiſitæ muũditiæ cõueniũt xpᷣiano. Siquid
ignoras: ſiqd de ſcripturis dubitas: interroga eũ: quẽ uita cõmẽdat: excuſat ætas: fama nõ reprobat.q poſſit di
cere deſpõſaui enĩ uos uni uiro uirginẽ caſtã exhibere Xpo. Aut ſi nõ eſt: ꝗq poſſit exponere: melius ẽ aliqd ne/
ſcire ſecuraã:qꝗᷓ cũ piculo diſcere. Memẽto qa in medio laqueoꝶ ambulas: & multæ ueteranæ uirgines: caſtitatis
ĩdubitatæ:ĩ ipo mortis limĩe coronã pdiderede manibus. Siquæ ancillulæ ſunt comites ꝓpoſiti tui: ne eriga/
ris aduerſus eas: ne ĩfleris utdna.unũ ſpõſũ hr̃e cœpiſtis:ſimul pſallitis: Xp̃i ſimul corpus accipitis:cur mẽſ adi
uerſa ſit: Prouocent & aliæ: honor uirginũ ſit inuitatio cæteraꝶ. Quod ſi aliquã ſẽſeris ĩfirmiorẽ ĩ fide:ſi uſcipe
cõſolare: bladire. & pudicitiã illius fac lucrũ tuũ. Siqᷓ ſimulat fugiẽs ſeruitutẽ: huic apte apoſtolũ lege. melius
ẽ nubere:ꝗᷓ uri. Eas aũt uirgies & uiduas: quæ ocioſæ & curioſædomos circueũt mronaꝶ: quæ rubore frõtis at/
. S trito

titoßp
Nul
uedüt
tasm
lta
tui
tesoe
AAten
N
ina
ſtorii
toct
mol
bru⸗
mebꝛ
ceas.
guuch
ſe ite
ſcctei
wbiti
ren⸗
ei
ba.
iet
mbu
ſih
ſiun
titd
n
toc
Pet
uin
tenen
lut.
lal

nec

Cevf

dil trito paraſitoꝶ incedunt ĩmodũ:qᷓſi quaſdã peſtes abiice. Corrũpunt mores bonos cõfabulationes peſſimæ.
wle N ulla illis niſi uẽtris cura . & quæ uẽtri ꝓxia. Iſtiuſt. moi hortari ſolẽt & dicere: mi catella: rebus tuis utere. & ui⸗
iluit ue dũ uiuis: & nuquid filiis tuis Fuas Vinoſæ atq; laſciuæ: qd uis mali ſſinuãt:ac ferreas quoq; mẽtes ad deli-
Sihi tias molliut. && cũ luxuriatæ fueri t:ĩ xpᷣo nubere uolũt. habẽtes dãnationẽ: pᷣmãa fidẽ irritã fecerunt. Nec tibi
te diſta multuũ uelis uideri:aut lyricis feſtiua carmibus metro ludere. Nõ delubẽ matronaꝶſ. aliua delicata ſecte
Ceui, ris. quæ nũc ſtrictis dẽtibus: nũc labiis diſſolutis: balbutiẽtẽ lĩguã ſdimidiata uerba moderãtur: ruſticũ putan
tes oẽ qd naſcit᷑. Inde illis adulteriũ etiã liguæ placet. Quæ pars fideli cũ ĩfidele: Quæ eni cõmunicatio luci
din ad tenebras Qui coͤſenſt us xpo cũ belial: Quid facit cũ pſalterio Oratius cũeuãgeliis Maro cũ apoſtolo Cice
aad ro? Nõne ſcaãdaliꝛat᷑ frater:ſi te uiderit idolio recubẽtẽ⸗ Et licet oĩa mũuda mũdis: & nihil reiiciẽdũ: qd cũ gra
inn tiaꝶ actiõe pcipit: tñ. ſimul bibere no debemus calicẽ xpᷣi: & calicẽ dæmonioꝶ. Referã tibi meæ infœlicitatis hi
„* ſtoriã. Cũ ante annos plurimos: domo: parẽtibus: ſorore: co natis: quodq; his difficilius e:coſit uetudine lautio
Nehti ris cibi: pptercæloꝶ me regna caſtraſſẽ: & Hieroſe olymã militaturus pergerẽ: bibliotheca: quã mihi Romæ ſũ
* mo ſtudio ac labore cõfecerã:carere oĩno nõ potera. Ita. miſer ego lecturus Tulliũ ieiunabã. poſt noctiũ cre/
rtit bras uigilias: poſt lachrymas: quæ mihi pᷣteritoꝶ recordatiõe peccatoꝶ ex ĩtimis uiſceribus fluebãt: Plato ſu⸗
“Rl mebat in manibus. Siquãdo memetipſũ reuerſus pꝓphetas legere cœpiſſẽ:ᷣmo hortebat ĩcultus. Et lumẽ
K cæcis oculis nõ uidebã: nõ oculoꝶ putabã culpa eẽ: ſed ſolis. Duita me antiquus pẽs illuderet: meclia ferme
AA quadrageſima medullis ĩfuſa febris corpus ĩuaſit echauſtũ: & ſine ulla reqe(quod dictu quoq; ĩcredibile ſit)
derts ſic ĩfœlicia mẽbra depaſta ſũt: ut oſſibus uix hærerẽ. Interim parantur exequiæ: & uitalis aĩæ calor toto frige
lor ſcẽte iã corpore:i ſolo tãtũ tepẽte pectuſculo palpitabat. Cũ ſubito raptus in ſpũ ad tribunal iudicis ptrahor:
Rks ubi tãtũ luminis erat: & tãtũ excircũſtãtiũ claritate fulgoris: ut piectus in terrã: ſurſũ aſpicere nõ aucders In/
Nuu

terrogatus de cõditiõe: chriſtianũ me eẽ reſpõdi. & ille ꝗ pᷣſidebat: mẽtiris ait. ciceronianus es:nõ xp̃ᷣianus. ubi
enĩ theſaurus tuus:ibi & cor tuũ.Ilico obmutui. & ĩter uerbera (nã cædi me iuſſerat cõſciẽtiæ magis igne torq̃

Altau par. Illũ mecũ uerſiculũ reputãs: in ĩ ferno autẽ qs cõfitebit᷑ tibi: Clamare tn cœpi: & eiulãs dicere. Miſerere mei
Merun dne. miſere mei. Hæc uox ĩter flagella reſonabat. tãdẽ ad p̃ſi idẽtis genua ꝓuoluti: ꝗ aſtabãt:pᷣcabant᷑ ut ueniã
ialn⸗ tribueret adoleſcẽtiæ. & errori pœnitẽtiæ locũ cõmodaret: exacturus deĩde cruciatu: ſi gẽtiliũ libros aliqñ legiſ
ulka ſẽ. Ego q tãto cõſtrictus articulo:uellẽ etiã maiora ꝓmittere:deũ iurare cœpi:& nomẽ eius obteſtãs dicere:dne
lli ſiunꝗᷓ habuero codices ſæculares: ſi legero: te negaui. In hæc ſacramẽti uerba dimiſſus: reuertor ad ſupos: & mi
gin rãtibus cũctis oculos apio: tãto lachrymaꝶ ĩbræ pfuſos: ut etiã ĩcredulis fidẽ facerẽ ex dolore. Nec uero inanis
eiii⸗ opor ille fuerat: aut uana ſõnia: ꝗbus ſæpe deludimur,teſtis ẽtribunal illud:ante qd iacui.teſtis iudiciũ triſte
Geumny/ timui: ira mihi nunꝗᷓ cõtigat talẽ ĩcidere qõnẽ: liuẽtes habuiſſe me ſcapulas: plagas ſẽſiſſe poſt ſõniũ:& tã
ne dl to dehic ſtudio diuĩa legiſſe:qto mortalia ante nõ legerã. Auaritiæ tibi quoq; uitãdũ ẽ malũ:nõ ꝙ aliẽa nõ a
Apoſo. petas (hoc enĩ & publicæ leges puniũt)ſed qd tua quæ ſũt aliena nõ ᷣues. Si ĩ alieno ĩquit fideles nõ Kuillinrge
lilin urm ẽ:qs dabituobis? Aliẽa nobis auri argẽtiq; ſũt põdera.nr̃a poſſeſſio ſpiritalis ẽ:de ꝗᷓ alibi dr. Redẽptio uiri
mullteet ꝓprie diuitiæ. Nemo enĩ põt duobus dnmis Fuire. aut enĩ unũ odiet: & alteꝶ amabit. aut unũ patiert᷑: & alteꝶ cõ
Ailon tẽnet. nõ poteritis deo ſuire & mãmonæ. i. diuitiis. Nã & apud gẽtiles Syroꝶ ligua mãmona diuitiæ nũcupã
alüſe tur. Cogitatio uictus: ſpĩæ ſũt fidei. Radix auaritiæ cura gẽtiliũ. At dicis. Puella ſũ delicata: & quæ mãibus me
Disi is laborare nõ poſſũ. Si ad ſenectã uenero:ſi ægrotare cœpo: qs mei miebit᷑ Audi ad apoſtolos loquẽtẽ leſũ:
ANnlGS ne cogitetis ĩ corde ur̃o qd mãducetis: neq; corpori ur̃o qd iduamini. Nõne aĩa plus ẽ ꝗᷓ eſca? & corpus plus ẽ
nan ꝗᷓ ueſtimẽtũ Reſpicite uolatilia cæli:qm̃ nõ ſerũt: neq; metũt: neq; congregãt ĩ horrea: & pater ueſter cæleſtis
uur paſcit illa. Si ueſtis defuerit:lilia pponãtur. Si eſurieris audias beatos paupes: & eſuriẽtes. Si aliqs te afflixerit
Ci dolor:legito ꝓpter hoc cõplaceo mihi ĩ ĩfirmitatibus meis: & datus ẽ mihi ſtimulus carnis meæ: angelus ſa/
nuͦſ⸗ thanæ ꝗ me colaphizet. ne extollar. Lætare ĩ oĩbus iudiciis dei.exultauerũt enĩ filiæ iudæ ĩ oĩ bus iudiciis tuis
dat dne.Illa tibi ſẽp ĩ ore uoxreſonet. Nudus exiui de utero mr̃is meæ: nudus etiã redeã ad terrã: & nihil itulimus
huie ĩhũc mũdũ:neq; auferre qd poſſumus. At nũcplæraſq; uideas armaria ſtipare ueſtibus: tunicas mutare quo
biz tidie: & tñ tineas nõ poſſe ſupare. quæ religioſior fuerit: unũ exterit ueſtimẽtũ: & plen is arcis pãnos trahit. In
aut ficiunt᷑ mẽbranæ colore purpureo.Auꝶ liq̃ſcit ĩ las:gẽmis codices ueſtiunt᷑. & nudus ante fores eoꝶ xp̃s mori
mai tur. Cũ manũ egẽti porrexerĩt:buccinãt. Cũad Agapẽ uocauerĩt: p̃co cõducit᷑ :ꝛuidi nupꝑ:nomẽ tñ taceo. ne ſa
Lap⸗ tyrã putes: nobiliſſimã mulierẽ Romanoꝶ Baſilica beati Petri ſemiuiris antecedẽtibus: ppria manu: quo re
ul ligioſior putarer᷑ ſingulos nũmos diſi partire paupibus. Interea ut uſu noſſe pfacile e:anus ꝗda annis pãniſq;
ſrd obſita pᷣcurrit: ut altes: nũmũ acci pet:ad quã cũ ordie pueniſſet: pugnus porrigit᷑ ꝓ denario: & tãti crimis re-
* us ſãguis effũdit᷑. Radix oĩum maloꝶ ẽ auaritia. Ideoq; ab apoſtolo idoloꝶ ſuitus appellat᷑. Quære pᷣmũ re

gnũ dei: & hæc oĩa apponẽtur tibi. nõ occidet famæ aĩam iuſtã dns. Iunior fui: & ſenui: & nõ uidi iuſtũ dereli

ctũ:neq; ſemẽ eius ꝗᷓrẽs panẽ. Helias coruis miniſtrãtibus paſcit᷑. Vidua Sareptena ipſa cũ filiis nocte mori/
. 4 tura ꝓphetã paſcit eſuriẽtẽ. Et miꝶ ĩ modũ capſace cõpleto ꝗ alẽdus uenerat:alit. Petrus apoſtolus ĩquit.Ar/
⸗ gẽtũ & auꝶ nõ habeo:qd autẽ habeo: hoc tibi do. In noĩe dñi Ieſu ſurge: & ambula. At nũc multi: licet S᷑mõe
taceãt: ope loquũtur. Fidẽ & miſericordiã nõ habeo: qd autẽ habeo: argẽtũ & aurum: hoc tibi nõ do. Hlabẽtes
. . autẽ uictũ & ueſtitũ: his contẽti ſimus. Audi Iacob:qd in ſua oratiõe poſtulet. Si fuerit dĩs meus mecũ:& ſer
icxvi⸗
to

.—

uauerit me ĩ uia hae: p quã ego iter facio: & dederit mihi panẽ ad mãducãdũ: & ueſtẽ ad ueſtiẽdũ. Tãtũ neceſ
ſaria pcatus ẽ: ut poſt ãnos uigin ti diues dñs: & ditior pater: ad terrã reuertat chanaan. Infinita de ſcripturis
exẽpla ſuppeditat: quæ auaritiã doceãt eſſe fugiẽdã. Verũ qa nũc ex parte de ea dicit᷑: & ſuo ſi Chriſtus annue

rit uolumini reſeruat᷑: ꝗd ante nõ plures ãnos nitriæ geſtũ ſit: referamus. Quidãa ex fratribus parcior magis ꝗᷓ
auarior: neſciẽs. xxx. argẽteis diũm uẽditũ: cẽtũ ſolidos: quos lina texẽdo acquiſierat: moriẽs dereliquit. Initum

ĩter monachos cõſiliũ(nã in eodẽ loco circiter ꝗnq; milia diuiſis cellulis habitabãt) ꝗd hĩc facto opus eſſet.

Alii paupibus diſtribuẽdos eẽ dicebãt.alii dãdos eccleſiæ: nõnulli parẽtibus remittendos . Macharius uero &
Pabo & Iſidorus & cæteri quos patres uocãt: ſãcto in eis loquẽte ſpiritu decreuerũt ĩfodiẽdos eẽ cũ eodẽ dicen
tes pecunia tua tecũ ſit in pditiõe. Nec hoc crudeliter quiſꝗᷓ putet factũ: tãtos cũctoſq; ꝑ totã ægyptũ terror in
uaſit: ut unũ ſolidũ dimiſiſſe: ſit criminis. Et qm monachoꝶ fecimus mẽtionẽ: & te ſcio libẽter audire quæ ſã
cta ſũt: aurẽ pauliſper accõmoda. Tria ſũt in ægypto genera monachoꝶ. Primũ cœnobitæ: qd illi ſauches gẽ
tili lgua uocãt: nos ĩ cõmune uiuẽtes poſſumus appellare. Secũdũ anachoritæ q ſoli habitãt pꝑ deſerta. & ab
eo ꝙ ꝓcul ab hominibus receſſerĩt: nũcupãtur. Tertiũ genus ẽ: qd remeboth dicũt: deterrimũ atq; neglectũ:
& quod ĩnf̃a ꝓuĩcia aut ſolũ: aut primũ ẽ:hi bini uel trini nec multo plures ſimul habitãt ſuo arbitratu: ac di
tione uiuẽtes. Et de eo qd laborauerint: ĩ mediũ partes cõferũt: ut habeãt alimẽta cõmunia. Habitant autem
ꝗplurimi ĩ urbibus: & caſtellis. & quaſi ars ſit ſãcta nõ uita ꝗcqd uẽdiderĩt: maioris ẽ p̃cii. Inter hos ſæpe ſũt
iurgia. qa ſuo uiuẽtes cibo: nõ patiũtur ſe alicui eẽ ſubiectos. Re uera ſolẽt certare ieiuniis. & rẽ ſecreti uicto/
riæ faciũt. Apud hos affectata ſũt oĩa: laxæ manicæ: caligæ follicates: ueſtis craſſior: crebra ſuſpiria: uiſitatio
uirginũ: detractio clericorũ. Et ſiquãdo dies feſtus uenerit ſaturãtur ad uomitũ. His igit quaſi ꝗbuſdã peſti
bus exterminatis: ueniamus ad eos ꝗ plures ſũt: & in commune habitãt.i. quos uocari cœnobitas dixi. Prima
apud eos cõfœderatio ẽ obedire maioribus. & qcqd iuſſerĩt facere. diuiſi ſũt p decurias atq; cẽturias. ita ut no/
uẽ hoibus decimus pſit. & rurſus decẽ ppoſitos ſubſe cẽteſimus habeat.manẽt ſeparati:ſeiũctis cellulis:uſq;
ad hora nonãa: ut ĩſtitutũ ẽ. Nemo pgit ad aliũ exceptis his decanis quos diximus. ut ſi cogitationibus forte qs
fluctuat:illius cõſolet᷑ alloquiis. Poft horã nonã ĩ cõmune cõcurrit᷑.pſalmi reſonãt.ſcripturæ recitant᷑ ex mo
re. Et cõpletis orationibus: cũctiſq; reſidẽtibus: medius quẽ patrẽ uocãt ĩcipit diſputare. Quo loquẽte tm ſilẽ
tiũ fit: ut nemo aliũ reſpicere:nemo audeat excreare. dicẽtis laus in fletu ẽ audiẽtiũ. tacite uoluunt᷑ p ora lachry
mæ. & ne in ſingultus ꝗdẽ erũpit dolor. Cũ uero de regno xpi: & de futura beatitudĩe: & de gloria cœperit an/

nuũciare uẽtura:uideas cũctos moderato ſuſpirio: & oculis ad cælũ leuatis ĩtra ſe dicere: qs dabit mihi pẽnas ſi

cutcolbæ: & uolabo. & reqeſcã/ Poſt hoc cõciliũ ſoluit. & unaꝗᷓ; decuria cũ ſuo parẽte pgit ad mẽſã. ꝗbus p
ſingulas hebdomadas uiciſſim miniſtrãt. Nullus in cibo ſtrepitus ẽ. Nemo comedẽs loqtur. uiuit᷑ pane:legu
minibus & holeribus: quæ ſale ſolo cõdiunt᷑. Vinũ tatũ ſenes accipiũt. ꝗbus & cũ panuulis ſæpe fit prãdiũ:ut
alioꝶ feſſa ſuſtẽtet᷑ ætas:alioꝶ nõ frãgat᷑ incipiẽs:Dehĩc cõſurgũt pariter: & hymno dicto ad pᷣſepia redeunt:
ibiuſq; ad ueſperã cũ ſuis unuſꝗſq; loqtur: & dicit. Vidiſtis illũ & illũ: quãta ĩ ipo ſit gra- quãtũ ſilẽtiũqᷓ mo
deratus inceſſus? Si ĩfirmũ uiderit: cõſolant᷑. Si ĩ dei amore feruẽtẽ: cohnortantur ad ſtudiũ. Et qa nocte extra
oratiões publicas in ſuo cubili unuſꝗſq; uigilat: circũeũt cellulas ſinguloꝶ: & aure appoſita qd faciãt: diligen
ter explorãt. Quẽ tardiorẽ dephẽderit: nõ ĩcrepãt. ſed diſſimulato quod norũt: e ſæpius uiſitãt. & prius inci
piẽtes: ꝓuocãt magis orare: ꝗᷓ cogũt. Opus dei ſtatutũẽ: quod decano redditũ: fert ad œconomũ: q & ipſe per
ſingulos mẽſes patri omniũ cũ magno tremore reddit rõnẽ. A quo etiã cibi cũ facti fuerĩt: deguſtãtur. Et qa
nõ licet dicere cuiꝗᷓ tunicã & ſagũ textaq; iucis ſtrata nõ habeo: ita ille uniuerſa moderat᷑: ut nemo ꝗd poſtulet
nemo nõ habeat. Si uero ꝗs cœperit ægrotare: trãſfert ad exedrã latiorẽ: & tãto ſenũ miniſterio confouet᷑: ut
necdelitias urbiuũ: nec matris qrat affectũ. Dominicis diebus orationi tm & lectiõibus uacãt. qdꝗqdẽ & oĩ tpe
cõpletis opuſculis faciũt. Quotidie aliqd de ſcripturis drã. Ieiuniũ totius anni æquale ẽ:excepta qᷓdrageſima: ĩ
qua ſola concedit ſtrictius uiuere. Apentecoſtecœnæ mutant᷑ prãdia: quo & traditioni eccleſiaſticæ ſatiſſfiat
& uẽtrẽ cibo nõ onerẽt duplicato. tales philo Platonici monis imitator: tales Ioſ. ephus Græcus Liuius: ſecun
da iudaicæ captiuitatis hiſtoria eẽ nos debere refert. Veꝶ qa nunc de uirginibus ſcribẽs: pene ſupfluũ de mona
chis diſputaui: ad terti genus ueniã: quos anachoritas uocant: & ꝗ de Cœnobio exeutes: excepto pane & ſale:
amplius ad deſta nihil pferũt. Huius uitæ auctor Paulus: illuſtrator etiã Antonius: & ut ad ſuperiora cõſcen
dã: priceps Ioãnes Baptiſta fuit. Talẽ uero uirũ Hieremias quoq; ppheta deſcribit dicẽs. Bonũ eſt uiro cũ por
tauerit iugũ ab adoleſcẽtia ſua:ſedebit ſolitarius & tacebit:qm ſuſtulit ſupꝑ ſe iugũ & dabit pcutiẽti ſe maxillã
ſaturabit᷑ obprobriis: qa nõ ĩ ſempiternũ abiiciet dns Hoꝶ laborẽ & cõuerſationẽ ĩ carne nõ carnis: alio tpe ſi
uolueris explicabo. Nuc ad ꝓpoſitũ redeã: qa de auaritia diſſerẽs ad monachos uenerã. Quoꝶ tibi exẽpla ppo
nẽs nõ dico auꝶ: atq; argẽtũ: & cæteras opes: ſed ipſã terrã & cælũ deſpicies: & xp̃o copulata cãtabis: pars mea
dominus. Poſt hoc ꝗᷓꝗᷓ apoſtolus orare nos ſemper iubeat: & ſanctis etiam ipſe ſit ſomnus oratio:ſic tamen di

uiſas orandi horas debemus habere: ut ſi forte aliquo fuerimus opere detenti: ipſum nos ad officiũ tẽpus ad/

moneat: horã tertiã ſextam nonam: diluculum quo q; & ueſperam: nemo ẽ qui neſciat. Nec cibi ante ſuman

tur: niſi oratione premiſſa: nec recedatura menſa: niſi referatur creatori gratia. Noctibus bis terq; ſurgendũ
reuoluẽda de ſcripturis quæ memoriter retinemus. Egrediẽtes de hoſpitio: armet oratio occurat anteꝗᷓ ſeſſio.

imu
ſaht

auu

ſunt
mer⸗
nich
hon

a

lu⸗

inea
Ptuns
Annue
agi;
nütum
elle,
eg
dicen
torin
lurſi
hes R
„KD
ecti
nne
autem
epeſüt
uicko/
ſitatio
i peſti
DPnma
utno/
suſqh
bteq
exmo
mmſi
acht
t an⸗/
no ſi
busp
kelleg
diüut
leunt
Imo
enr

inci

„

Nec prius corpuſculũ reqeſcat. ꝗᷓ aia paſcat᷑. Ad oẽm actũ:ad oẽm inceſſũ:manus pi gat crucẽ Nulli detrahas

nec aduerſũ filiũ matris tuæ ponas ſcãdalũ. Tu quæ es: ut alienũ puũ iudices? Suo dno ſtat: aut cadet. Stabit
autem: potẽs eſt dñs ſtatuere illũ. Nec ſi biduo ieiunaueris: putes te nõieiunãtibus eſſe meliorẽ. Tu ieiunas &

iraſceris. Ille comedit & forte blãditur. Tu uexationẽ mẽtis: & uẽtris eſun rixãdo digeris. Ille moderatis alitur
cibis: & deo gratias agit. Vnde quotidie clamat Eſaias. Nõ tale ieiuniũ elegi: dicit dns. Et iteꝶ in diebus ieiuni
orũ ueſtroꝶ ĩueniũtur uolũtates ueſtræ: & oẽs ꝗ ſub ueſtra poteſtate ſũt ſtimulatis. in iudiciis & litibus ieiu
natis: & pcutitis pugnis humilẽ. Vt qd mihi ieiunatis? quale illud põt eẽ ieiuniũ: cuius irã nõ dicã nox occu/
pat: ſed ſuna ĩtegra derelinqt. Teipſã cõſiderãs: noli ĩ alterius ruina: ſed ĩ tuo ope gloriari. Necillaꝶ tibi exem
pla ꝓponas: quæ carnis curã faciẽtes: poſſeſſionũ redditus: & quotidianas domus ĩpẽſas ſu pputãt. Neq; eni
undecim xpᷣi apoſtoli: Iudæ pditiõe ſũt fracti. nec Phigelo & Alexãdro faciẽtibus naufragiũ: cæteni a curſu fi/
dei ſubſtiterũt. Nec dicas: illa & illa ſuis rebus fruit᷑: honorat᷑ ab hoĩbus:fratres ad eã cõueniũt & ſorores. Nuũ/
qd ideo uirgo eẽ deſinit: Primũdubiũ ẽ: an uirgo ſit talis. nõ enĩ quò uidet hõ: uidet deus: hõ uidet in facie. de
us aut ĩ corde. De hiĩc etiã ſi corpore uirgo ẽ:an ſpuũ uirgo ſi it: neſcio. Apoſtolus autẽ ita uirginẽ definit:ut ſit ſã
cta corpore & ſpũD ad extremuũ habeat ſibi gloriã ſuã. uincat Pauli ſentẽtiã: delitiis fruat᷑: & uiuat. Nos melio
rũ exẽpla ſectemur. Propone tibi beatã Mariã: quæ tantæ extitit puritatis: ut mater dni eẽ mereret᷑. Ad quã cũ
angelus Gabriel in uiri ſpecie deſcẽdiſſet: dicẽs. Aue gratia plena: dominus tecũ: cõſternata & pterrita rndere
nõ potuit. Nunꝗᷓ enĩ a uiro fuerat ſalutata. Deniq; nũciũ ediſcit:& loqtur:& quæ hominẽ formidabat:cũ an
gelo loqtur ĩtrepida. potes & tu eẽ mater dñi. Accipetibi tomũ:magnũ:nouũ: & ſcribe ĩ eo ſtilo hoĩs:uelociter

ſpolia detrahe: & poſtqᷓ acceſſeris ad Prophetiſſã:& cõceperis ĩ utero:& peperis filiũ:dic:a timore tuo dñe cõce

imus: & doluimus: & pepimus ſpũm ſalutatiõis tuæ. quẽ fecimus nup ſup terrã. tũc& filius tuus tibi reſpõ
debit: & dicet. Ecce mater mea & fratres mei. Et mirũ in modũ:ille quẽ in latitudine pectoris tui paulo ante de
ſcripſeras: quẽ in nouitate cordis ſtilo ſignaueras: poſtꝗᷓ ſpolia ex hoſtibus recepit: poſtꝗᷓ denudauerit princi

patus & poteſtates: & affixerit eas cruci: cõceptus adoleſcit: & maiori affectu ſpoſa te ĩcipit habere de matre.

Grãdis labor: ſed grãde pᷣmiũ:eẽ qd martyres: eẽ qd apoſtoli:eẽ quod Chriſtus ẽ. Quæ qdẽ uniuerſa tũc pro
ſunt:cũ in eccleſia fiunt:cũ in una domo paſcha celebramus.ſi arcã ĩ gredimur cũ Noe.ſi pereute Ierico:Raab
merettrix iuſtificata nos cõtinet. Cæteꝶ uirgines: quales apud diuerſas hæreſes: & quales apud ipuriſſimũ Ma
nichæũ eẽ dicũtur:ſcorta ſunt æſtimandæ:nõ uirgines. Si enim corporis earũ auctor ẽdiabolus:quõ poſſunt
honorare plaſmationẽ ortus ſui: Sed qa ſicut uirginale uocabulũ glorioſũ:ſub ouiũ pellibus lupos tegunt.
Chriſtũ mẽtitur Antichriſtus: & turpitudinẽ uitæ falſo noĩs honoreueſtiut. Gaude ſoror: gaude filia:gaude
mi uirgo. qa qc aliæ ſimulãt:tu uere eẽ cœpiſti. Hæc oĩa quæ digeſſimus: dura uidebũtur eis:quæ nõ amant
xpᷣm. Qui autẽ oẽm ſæculi põpã pro purgamẽto habuerit: & uana duxerit uniuerſa ſub ſole: ut Chriſtũ lucni

faciat: q comortuus ẽ dno ſuo:& cõſurret: & crucifixit carnẽ cũ uitiis & cõcupiſcentiis: libere pclamãt:qs nos

ſe epabit a charitate dei an tribulatio languſtia? an pſecutio an fames: an nuditasan piculũ? an gladius? Et
iĩterũ certus ſũ: qa neq; mors:neq; uita:neq; angeli: neq; pricipatus: neq; ptãtes: nec; ſſtãtia: neq; futura:neq;
fortitudo:neq; excelſũ:neq; ꝓfũdũ:neq; alia creatura poterit nos ſepararea charitate dei quæ ẽ in xpᷣo ielu dno

nio. Dei filius pro nra ſalute hoĩs factus ẽ filius.nouem mẽſibus ĩ utero ut naſcat᷑: expectat. faſtidia ſuſtinet
cruẽtatus egredit᷑: pãnis inuoluit᷑ blãditiis delinit᷑. Etille pugillo mudu ĩcludẽs pᷣſepis cõtinet᷑ anguſtiis. Ta

ceo quouſq; ad triginta annos ignobili parẽtũ pauptate cõtẽtus ẽ: uerberat᷑: & tacet. crucifigit: & pro crucifigẽ

tibus depcat᷑. Quid igit᷑ retribuã dño:pro oĩbus quæ retribuit mihi? Calicẽ ſalutaris accipiã: & nomẽ dñi ĩuo

cabo. Præcioſa in cõſpectu dñi mors ſcõꝶ eius.Hæc ẽ ſola digna retributio: cũ ſanguis ſanguine cõpenſatur.
& redẽpti cruore xpᷣi:pro redẽptore libẽter occũbimus. Quis ſcõꝶ ſine certamĩe coronatus ẽAbel iuſtus occi⸗
dit᷑. Abrahã uxorẽ piclitat᷑ amittere. Et ne ĩ imẽſũ uolumẽ extẽdã: quære: & inuenies ſingulos aduerſa perpeſ
ſos. Solus Salomõ in delitiis fuit: & forſitã ideo corruit. Quẽ enĩ diligit dñs:corripit. caſtigat aüt omnem fili
umꝛr quẽ recipit. Nõne melius ẽ breui tẽpore dimicare: ferte uallu: arma ſumere: laceſſere ſub lorica: & poſtea
gaudere uictorẽ: ꝗᷓ ĩpatiẽtia unius horæ Fuire ppetuo: Nihil amãtibus durũẽ. nullus diflicilis cupiẽti laborẽ

—N/,0wM2Dea.—)2!

Reſpice quãta Iacob pro Rachel pacta uxore ſuſtinuit. & bᷣuiuit inqt ſcriptura Iacob pro Rachel annis ſeptẽ.
& erãt in cõſpectu eius quaſi dies pauci.qm amabatillã. unde & ipſe poſtea memorat: die uerebar æſtu:& ge
lu nocte. Amemus & nos xpᷣm:eiuſq; ſemꝑ qᷓramus amplexus: & facile uidebit᷑ oẽ difficile. breuia putabimus
uniuerſa: quæ lõga ſũt. & iaculo illius uulnerati:p horaꝶ momẽta dicemus:heu me qꝗa peregrinatio mea pro
longata eſt a me. Non ſunt enim condignæ paſſiones huius temporis: ad futuram gloriam quæ reuelabitur ĩ

nobis. Quia tribulatio patientiam operatur: patientia autem probationem. probatio uero ſpem. ſpes autẽnõ

confundit. quoniam charitas dei diffuſa eſt in cordibus noſtris. Quado tibi graue uidetur eſſe: quod ſuſti/
nes: Pauli ſecundum epiſtolam ad Corinthios lege. In labonibus plurimum. in carceribus abundantius .in
plagis ſupra modum. in mortibus frequenter. Aiudæis quinquies quadragenas una minus accepi. ter uir
gis cæſus ſum. ſemel lapidatus ſum: ter naufragium feci. nocte & die in profundo maris fui. In itineribus
ſæpe:periculis fluminum: periculis latronũ: periculis ex genere: periculis ex gẽtibus: periculis in ciuitate: peri
culis in deſerto: periculis in mari: periculis in falſis fratribus: in laboribus:in miſeriis: in uigiliis multis: in
DM CxVII.

fame & ſiti: in ieiuniis plurimis: in fiigore & nuditate. Quis noſtrũ ſaltẽ minimã portionẽ de catalogo hatße-

ſibi poteſt uẽdicare uirtutũ: Ob quæ ille poſtea cõfidẽter aiebat: curſũ cõſumaui:fidẽ ſuaui.ſupeſt mihi coro

na iuſticiæ: quã retribuet mihi in illa die dns: iuſtus iudex. Si cibus inſulſior fuerit: contriſtamur. & putamus
,◻ . . — . — „ ” — „ . . 1-— ſ. ‧◻⏑ —„— 1 4 .
deo nos aliquod pᷣſtare beneficiũ: cũ aquã bibimus. Aqtius uinum ſi bibimus: calix frãgit᷑: mẽſa ſubuertit᷑:uer

ba reſonãt: & aqua tepidior ſanguine uindicat᷑. Regnu cæloꝶ uim patit᷑. & uiolẽti rapiũt illud. Niſi uim fece/
tis: cxloꝶ regna nõ capies. Niſi pulſaueris ĩportune: panẽ nõ accipies ſacramẽti. At nõ tibi uidet᷑ uiolẽtia: cum

caro cupit eſſe: qd deus ẽæ Et illic ubi angeli corruerũt ãgelos iudicatura cõſcẽdit? Egredere ꝗᷓ ſo pauliſꝑ de car/

cere: & p̃ſentis laboris ante oculos tuos tibi pinge mercedẽ. quã necoculus uidit: nec auris audiuit: nec ĩ cor ho
minis aſcẽdit. Qualis erit illa dies: cũ tibi Maria mater dni choris occurret comitata uirgineiscũ poſt rubrum
