tali eẽ:de qᷓ hoĩ dicit᷑: hõ ſicut fœnũ dies eius: & ꝗdẽ tu ſcã filia etiãẽ documẽtis edocta es ꝓbare ſnĩam: qa oĩs ca
ro fœnũ: & oĩs gloria eius ꝗᷓſi flos fœni. Aruit fœnũ: & flos decidit. uerbũ auũt dmi: & ꝗ fecit illud manet in æter/
nũ. Ob hoc uere dictũ ẽ uana ſalus hoĩs:qa oĩa uana ſubcælo. Vñ & ĩ pſalmis hẽs: uniuerſa uanitas oĩs hõ ui
uẽs. Sed de quo gñe hoĩum iſta dicat: ĩ cõſequẽtibus docet: de eis ſcilicet ꝗ uane cõturbant amore diuitiaꝶ ſua
rũ: qᷓs ſicut bæluæ cæcæ inhiãt ſine fine cupiẽdi:& cõgerẽdi theſaurizãtes ĩ terra:& ignorãtes cui cõgregẽt eas.
Relinquẽt inꝗt alienis diuitias ſuas: & poſtꝗᷓ ĩ uanitatedefeceritdies eoꝶ: rapti ĩ ĩfernũ oẽs nõ dnmi: ſed ſerui di/
uitiaꝶ ſuaꝶ: nihilillicſuenient ĩ manibus ſuis: qa nihil pᷣmiſerũt: niſi æternaꝶ merita pcenan. Illa aũt nõẽua
na ſalus hoĩs:de ꝗᷓ dicit. Dñi ẽ ſalus: & ſuꝑ populũ tuũ bñdictio tua. Et iteꝶ. Salus auũt iuſtoꝶ a dño ẽ. Ideo &
ſpes in deo poſita non cõfundet: ſicut ſalus uana nõẽ: quæ ſpat in Apo: & cõfert᷑ a Xpo. Ergo qa accepiſti auxi
liũ de tribulatiõe:ne cõcupiſceres humanã diẽ:& uana ſalute hoĩs gauderes:gloriare ĩ dũo: & bndic eum.ꝗ tibi
tribuit ĩtellectu: ne in uia pctõꝶ ſtare pſiſteres: neq; ĩ filiis gnationis iſtius pmaneres: qbus nõ ẽ ſalus:qa pua/
leſcũt ĩ uanitates ſuas: uenitatis ĩmemores: qa dũ cõfidũt ĩ multitudine diuitiaꝶ ſuaꝶ nõ ponũt deũ adintots
ſuũ. Tibi aũt fcã ẽ ſors ĩ hæreditate Iacob: & illumĩattſũt oculi tui ĩ agnitionẽ ueritatis: ut ĩ telligeres: quia me-/
lius ẽ modicũ iuſto ſuꝑ diuitias pctõꝶ multas.Ideo enĩ miſericors & miſerator dñs: qa talibus ſuis p̃parat ad
inuẽtiones ſuas ad uitã horum ꝓpagãdã. Permiſit te iſtius ſæculi fluctibus uẽtiſq; iactari: ut expta naufragiũ
de cætero ſimiliter piclitari caueres. Itaq; cũcta quæ paſſa es: ſicut ĩtelligis uulnera qdẽ corporis tui: ſed & aĩæ
remedia fuerũt. In circũciſiõe cordis opa tua:ut gloria tua nõ eẽt ex Roibus ſed exdeo: ꝗ deponit potẽtes de ſe
de: & exaltat humiles. & eſuriẽtes ĩplet bonis. & diuites dimittit inanes. Deus ſciẽtiaꝶ dns: uide quanta gloriã
tuã repẽſatione mutauit: ꝗq te maluit participẽ reꝶ cæleſtiũ fieri: ꝗᷓ ad finẽ terreſtriũ pmanere: ut ab humana
dignitate trãſires ĩ regnũ dei. Et ꝗdẽ multis hoĩbus huius ſæculi uanitate captiuis ſimilia deus auxilia pcipien
dæ ĩ æternũ ſalutis offerre dignat᷑. ſed plæriq; ſupantibus ſana cõſilia ſollicitudinibus diuitiaꝶ ac delectatiõi
bus corpoꝶ: nolut ĩtel bger ut bi agãt: & malũt lata uia ꝑditiõis ſpatiari cũ multis:ꝗᷓ anguſtã ſemitã ĩuenire
cũ paucis. Vñ & tu btiſſima:cui donatũ ẽ nõ induraripia caſtigatiòe: ſed corrigi:neq; gloriari ĩ diuitiis:ſed ſpẽ
& rẽ ĩ deo ponere:& a ſorte diuitũ pctõꝶ diuidi: quoꝶ cor ut cœnũ ẽ: ꝗqa & cor ſicut theſauꝶ fuũ iĩ terra demer
gũt: trãſi ad btõꝶ paupeꝶ ſortẽ: quoꝶ formã AXps accepit: & fcus ẽ refugiũ paupi. Neq; diuites ſed paupes btĩ
quoꝶ eẽ ꝓnunciat regnũ cæloꝶ. Tuũ ẽ ergo nũc ĩ magna graꝶ actiõe cõfiteri: & pſallere dño:quæ ita ut audi
uimus: hĩtu & corde humilitatis honorata es: ut linguæ & mẽti tuæ dauitica uerba cõueniãt. Bonũ mihi eſt: ꝙ
humiliaſti me: ut diſcerẽ mãdata tua. Adiicereetiã qd ſtati ſequit uere poteris: Bonũ mihi eſt lexoris tui:ſuꝑ
milia auri & argẽti. Elegiſti enĩ theſauros tuos ponere ĩ pceptis altiſſimi. Dicimus & nos cõgratulãtes tibi ĩ uer
bis ꝓphetæ. Gaude filia ſio: lætare filia hieruſalẽ: &obliuiſcere maloꝶ: quæ tibi de huius ſæculi bonis orta ſũt:

quæ elegiſti tibi bonã partẽ:quæ nõ auferet᷑ tibi. Nemo enĩ põt auferre theſauros repoſitos in ſinu Apᷣi : neq;

euertere domũ ipſo angulari lapide fudatã. Nõ eni ligno putribili neq; ſtipula fragili aut fœno areſcẽte infir
mũ ſup arenã ædificiũ collocaſti ĩmobilis fũdamẽti qd Aps:pᷣter qd aliud fũdamẽtũ nemo põt ponere incõ /
ſ maäcfi⸗Aogt & auro & lapidibus pᷣcioſis extruere ccepiſti in po. & ꝗa pficis hoc ædificiũ dei enĩ ædifica⸗/
tio eſt)ille ſapiẽs architectus ĩſiſtitopi tuo:ut doceat te peurrere curſũ bonũ:obliuiſci quæ retro ſũt:& extẽdi
ad brauiũ ſuꝑnæ uocatiõis: ut apphẽdas ĩ quo apphẽſa es: & accipies coronã iuſticiæ: & diadema gloriæ de ma
nu dñi. Cũq; magna dies illa in igne cœpit reuelari:non concremer᷑ opus tuũ ſapiẽtis ignis examĩe:ſed ꝓbet᷑.
nec extinguat᷑ lumẽ tuũ:ſed ĩter ſtellas clariores emicet:ĩter illos ꝗ fulgebũt ſicut ſol in regno dei:& ſicut luna ĩ
æternũ pfecta: quos iã pdiẽ ſol nõ uret: neq; luna ꝑ noctẽ. Erũt enĩ ĩ hieruſalẽ urbe illacæleſti pmanẽtes: cum
ipſe dns ut ſcriptũẽ: erit & nomẽ & lumẽ. Vidẽtes ergo & puidẽtes ĩ ſpũ reuelatiõis magnãtibi gaudioꝶ meſſẽ
floreſcere: exultamus ĩ dno: & gaudẽtes fruétibus tuis ĩ uoce exultatiõis pſalmi canimus. Magna opadñi: exꝗ
ſita ſter oẽs uolũtates eius: qa multũ abũdauit bonitas eius: ſupabũdare tribulatiõibus tuis.qñ aick te in eoꝶ
ſorte uocauit perẽni leticia: & hæreditate cæleſti: & ĩ honore regali & in cõceſſu ſi npiudiclali. Tolerädæ ſunt in
hoc ſæculo humilitates paſſiõis: quæ tibi a deo recompẽſabunt᷑. & tu bñdicta ſimiliter ĩter hæc uerba cõſola/
re ut & ueteꝶ doloꝶ obliuiſcaris: & in pñti ꝓpoſito quo ado pa ſalutaria eleuaſti manus tuas corde pfecto fir
mata: fiducialiter futuroꝶ bonoꝶ tibi ppetuã fœlicitatẽ feſtiua meditatiõe promittas: teq; ipſã aſum geſtan/
tẽin cælum ꝓcures: utdũ corpore moraris in terra:iã ad Apᷣm mente puenias. dumq; Apᷣm conaris imitari: &
uſtigio eius afſigeris depoſitis oneribus & ĩpedimentis atq; cõpedibus: ꝗqbus ſæculi huius diuites attinent᷑: ſe
dates in tenebris & in umbra mortis: tu iam liberata expedita comiteris dũm maieſtatis crucifixũ: cuius ima
ginẽ nõ põtportare: niſi qui in hoc ſæculo nudũ ſe reddit & mortuũ: ut ſecundũ ipᷣm dũm dicat. Venit enim
princeps

nnnnnnmmmmuntenmmumm n

princeps mũdi huius: & ĩ me nihil iuenit: uel ſecũdũ ꝓphetã Dauid: Factus ſũ ĩter uiuentes qᷓſi mortuus: ut

ſicĩter mortuos libera poſſis iuxta apoſtolũ dicere: Viuo auũt iã nõ ego: uiuit aũt in me Xps. quia facta es ſi/

cut glo rioſa Iudith ĩter uirtutes pudicitiæ meritis uiduitatis ĩcorruptæ po tẽs:ſicut & Anna uenerabilis in ieiu
nioꝶ caſtimonia orationi inſtãs nocte ac die.

¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad uirginẽ exulẽ cõſolatoria: oſtẽdẽs mala pntia ſpem certã eẽ futuroꝶ:& ĩ cũctis

pene rebus humanis diffſicile ſeq læticiã: niſi triſtitia añ pceſſerit: &oë pene ſcos tribulatioe pbatos ab Abeliu
ſto exordiẽs: & per ueteris teſtamenti exempla recurrens bonos & iuſtos maloꝶ pſecutionẽ ſemꝑ ſuſtinuiſſe
demonſtrat.
Ideus ac dñs nr̃ Apᷣs Ieſus ſecuritatẽ: pacẽ: tranqllitatẽ: quietẽ: pſi peritatẽ: læticiã:& quæcũq; alia eſſe
iocũditatũ genera pñt: ſeruis & cultoribus ſuis: tã in pnti ꝗᷓ in futuro ꝓmitteret: eẽt nobis nõ ĩmerito
dolendũ atq; flẽdu: ſiqᷓ in pñti uita cõtraria pateremur: eo ꝙ præter ĩſperatũ dolorẽ: cuius eo ſemper
acerbior uis ẽ: quo magis repẽtinus acciderit: futura quoq; ꝓmiſſio eẽt am bigua pñtis ſpei ſj poliatiõe fruſtra/

ta. At uero cũ ecotrario ſollicitudines: bella: tẽpeſtates: inqetudines: miſerias: triſtitias: odia: ac alia quæcũq; in

cõmodoꝶ: atq;ʒ erũnaꝶꝝ genera eẽ credunt᷑ ĩ pnti nos paſſuros eẽ pdixerit cõtra pᷣdictæ cõmonitiõis tædiũ: de p/
miſſa nõ eritqs ꝓſperitateſecurus. Si uero cõmotus fueris: ĩ ipſa cõmotiõe habebis ſolatiũ: & qᷓuis ex prædicto
malo aduerſæ ualitudinis ꝗſpiã acerbiſſime pturbet᷑: pturbationẽ tũnõ abſq; cõſolatiõe ſuſcipiet:ꝗ ĩ eo pro/
miſſæ ſanitatis ſigna eẽ cognoſcit:pari rõne nos quoq; iocũdos eẽ: ac lætos: dũ ſpei nræ ſigna cõſpicimus: com

probationẽ eius ſumimus: cũ ꝑ mala pñtia: futura bona ĩdubitatæ fidei manibus iã tenemus: ſiqdẽ ut dictũ

eſt: ſalus nr̃a ĩ tpe tribulatiõis: nullã ergo debet generare triſtitiã: qualecũq; illud ẽ:qd maxima uidet᷑ ſignifi/

care læticiã. Eſt eni ille ſupbus ac ĩuidus:aut ſui faſtidioſus boni:quẽ eius ꝓbatio reddit triſtiorẽ. Dicit enĩ in

euãgelio dũs. Vos lugebitis & flebitis: mũdus aũt gaudebit: uos cõtriſtabimini: ſed triſtitia ur̃a uertet᷑ ĩ gaudi
um. Amplectẽda ẽ ergo triſtitia: quæ gaudiũ parit: & nõ eius materia cõſiderãda:qa ſæpe ꝑ dulcedinẽ fructus
lacet: qe horruit ĩ radice: Et iteꝶ ait dñs. Hæc locutus ſũ uobis: utĩ me pacẽ hẽatis. In hoc aũt mũdo p̃ſſurã
hẽbitis. Quid hoc ẽ ꝙ dicit: ut ĩ me pacẽ habeatis:ĩ hoc mũdo pᷣſſurã hẽbitis? niſi ut tata ĩ nobis ſit eius credlu/
litas pollicitatiõis: ut cũ mũdi mala patimur: futuræ ſpei fiducia ĩ ſüma pace nos eſſe credamus: tãtaq; ĩ nobis
ſpes futuroꝶ ſit: ꝙ oĩno nõ ſẽtiamus nos ſuſtinere quæ patimur: ſed ea potius arbitremur iã obtinere quæ cre
dimus. ſiqdẽ dicfũ ẽ. Vñ totũ nos ĩ futuro hr̃e cognoſcimus: ſæpe ſalui facti ſumus. ſpes aũt quæ uidet᷑ non
ẽſpes. Ad hæc ergo tãtã ĩ nobis fidei ſtabilitatẽ dis eẽ deſiderat: ut & certius eẽ qd credimus: ꝗᷓ qd patimur iu/
dicemus: & uerius hẽamus ſperãda ꝗᷓ ſẽſibilia: & pntes anguſtias nõ ſetiamundi ĩfuturã ſpem tota aĩ ĩtẽtiõe
ꝓtẽdimur. Ac ſi bellator aliqs dolorẽ uulneris: aut cõtẽnat: aut neſcit dũ oĩbus uiuacitatis ſẽſibus ſolã uidet᷑ co
itare uictoriã. Nã & ꝗ tpe byemis uadit ad balneas: prius aſpitatẽ frigoris nudus patiẽter excipit: qa eũ ſecu/

tura calefactio cõſolat᷑. Ita certa ſpes rẽ uĩcit ĩſtãtẽ: ut illud quodãmõ eẽ ĩcipiat qd futuꝶ ẽ:& deſinat eẽ quod

pñs ẽ. Vt ĩ me inꝗtdus pacẽ habeatis:hoc dicere ẽ firmius:ſit uobis qd ĩ me ẽ:ꝗ ſempꝑ ſũ:qᷓ qd in tpali gerit mũ
do: ꝗqa mũdus trãſibit: & malitia quæcũq; agit᷑ ĩ ipſo finiet᷑. Pax uero mea nulla unꝗ defectiõe tpis ſoluet᷑. Et
alibidicit. Mulier cũ parit: triſtitiã habet: qm uenit dies eius. Cũ aũt pepit pueꝶ: non meminit ia pᷣſſuræ ꝓpter
gaudiũ: ꝗa natus ẽ hõ in mũdo.& uos nũc gdẽ triſtitiã habetis:ſed triſtitia ur̃a uertet᷑ in gaudiũ. Iteꝶ auũt uide
bo uos: & gaudebit cor uĩjm: & gaudiũ ur̃Um nemo tollet a uobis. Aptiſſimũ nãq; ad cõparationẽ tribulationũ
pᷣſentiũ & futuroꝶ gaudioꝶ pᷣgnãtis mulieris ĩduxit exẽplũ:quæ quãuis cauſã partus nõ abſq; ĩgẽti ſciat do/⸗
lʒore trãſire: qa auiditate nimia liberos cupit: dolores ſpernit: dũ qd ſatis diligit cõcupiſcit: & an gaudet ex ꝓle
ꝗcõtriſtet ex partu: nec recuſat fœcũditatis exordia: quãuis certa ſit ea nõ abſq; magnis angoribus euẽtura: qm̃
S maius gaudiũ cogitat: triſtitiæ cauſas amplectit᷑.ſi & ĩ omnibus pene rebus humanis difficile põt eẽ læticia
niſi triſtitia añ p̃ceſſerit: & amaritudo pᷣeũtis doloris cõmẽdat amplius gaudia ſecutura. Sic ꝗdẽ pᷣcioſior ſalu
britas ẽ᷑:quæ poſt langoris recupat mcomodũ: & a qᷓlibet parte ex maiore ſæpe laboris neceſſitate ad ampliorẽ
ſolet fœlicitatẽ ueniri: ſic quiliæ ſcĩam deſiderat hr̃e:ſi diſcẽdi nõ ſuſcepit tædia:peritiæ gaudia adipiſci nõ po
terit. Nec cuiuſſibet eruditiõis ꝗqſꝗᷓ hie poterit gloriã: niſi aĩ æſtus an fuerit ppefſus. Agricola quoq; de uberta

te frugũ lætari nõ poterit. niſi prius terrã multo labore cõfecerit: & tãto magis ꝓſperitatis ſpem cõgerit: quäato
ſe amplius deſudaſſe cognouerit: & de labore ĩpenſo ſperat ubertatis augmẽtũ. Quid qd in creaturis pene oĩ
bus ita eſſe cognoſcimus:illic maiorẽ fructũ gigni: ubi oneroſæ acerbitatis cauſa pᷣceſſerit?nã & æſtatis & au/
tumni tpis: quæ tpa miſtra ſũt frugũ:ſterilitatẽ nimiã nõnunꝗᷓ hyemis lenitas intulit: cũ fœcũditatẽ maximã

frigoris læpe pᷣſtiterit auſteritas.Et ꝗcꝗqd clæmẽtia ueris reſoluit:ſ pem ubertatis amiſit. Arbores uero ipſæ tan

to numeroſiore grauant᷑ fructu: quãto acerbioris frigoris uiolẽtia reprimunt᷑.cũ p̃coces flores opportuna ca/

ſtigatio refrenando ad piculũ feſtinare nõ patit᷑ utile ĩpedimẽtũ pruinæ. & quod reprimit nõ obfocat: ſed ĩclu
dit. At uero ſi paulo clæmẽtior uis extiterit ĩbriũ: quãto luxuriãt prius ĩdiſciplinata feſtinatiõe: tãto poſt fru/
ctibus deſerunt᷑:cũ futuræ uires ĩportuno tpe cõſumunt᷑.Semina quoq; ipſa terræ iacta arn commiſſa:quæ

glaciali frigore arcente tardius ſurgũt ĩ frugẽ: utili radice ꝓficiũt: ac tãto poſtmodũ amplioribus fructibus p/

grauata curuant᷑. Nauigantibus quoq; ipſis longæ ſerenitatis ſpem pollicet᷑ nimis ualida & diuturna tempe
ſtas. Sic & oĩum fere creaturaꝶ ſpem: difficile exultatio aliqua: niſi mœrore præeũte ſuccedit. Quæ cũita ſint:
S v. clxxv.

xæaquanimiter ferre cõuenit etiã ſi nos tribulationũ acdoloꝶ aſpioris hyemis ꝓcella cõcuſſerit: tãto ampliorem
æſtatis fructũ delaturi: quants pñti frigore uitã hre cõtigerit acriorẽ. Digerit enĩ auſteritatẽ: quã poterat reſer
uare ꝗcqd primo ĩpetu erupit in exitũ. Nec ulla nos ĩſurgẽtis pelagi debet terrere tẽpeſtas: cum uẽtura nĩa ſit

etiã nunꝗᷓ finiẽda tranqllitas. Dmi ẽ enĩ uoxilla dicẽtis. Beati eſtis cũ uos maledixerint hoĩes: & ꝑpſecuti uos fue

nnt: & dicẽt oẽ malũ aduerſus uos. gaudete & exultate: qa merces ur̃a copioſa eſt ĩ cælis. Quiſꝗs enĩ mercedis

& beatitudinis ſuæ cauſas nò tũ ĩgenti gaudio ſuſcipit:certũ eſt eũ aut ĩfidelitate:aut ĩperitia laborare:optãdũ
eſt etiã ꝗuis ſiramaꝶ: qd lucrũ parit:& cũlæticia maiore ſumẽdũ:ꝗcꝗd ampliorẽ generat mercedẽ. Nec cõge/
ſtio laboris uitãda eſt: quæ ẽ augmẽtatio cõmodoꝶ. Sic nãq; negociatoꝶ auiditas amplioris quæſtus cauſa:

nec maria ptimeſcit: nec terrena diſcrimina:quæ ĩterdũ etiã cauſæ ſolẽt eẽ dãnoꝶ. & ꝓpter maioris lucri ſpem
nauigatiõis & pegrinatiõis incõmoda libẽter aſſumit: ꝗa qᷓuis magnus facile cõtẽnit᷑ labor: ubi nõ tam laboris
quãtitas: ꝗᷓ eius utilitas cogitat᷑. & ſi id fieri ꝓpter tpalia & ĩcerta lucra cõſpicimus: qd nobis ꝓpter æterna & ſi
ne ulla ambiguitate uẽtura: ſit agẽdũ: cogitemus. nã cũ illoꝶ lucra ĩſidiæ uel picula pᷣcedãt: ſimiliternrja com

moda diſpẽdiis cumulant᷑: & ſub periculo fœliciora cõtingũt: quæ cõmoda in tãtũ tribulationẽ nõ metuũt: ut
etiã mors poſſit ꝓpter illa cõtemni. Siqdem p̃cioſa ĩ cõſpectu dũi mors ſãctoꝶ eius. ſed ego te cur ad tribula/
tiõis patiẽtiã humanis aut pntis uitæ ꝓpuocare conor exẽplis:cũ nullũ pene ſciamus fuiſſe ſanctoꝶ:q ꝓcelloſũ
huius tpis agonẽ abſq; tribulatiõis tẽpeſtate trãſierit? & tãtoꝶ odia ĩſectationẽq; ptulerit:ꝗᷓtos uitæ ſuæ diſ/
ſimilitudine caſtigarit: Caſtigare enim aliũ uidet᷑:qſꝗs ab eius cõuerſatiõe diſſentit. Nõne ſcũs Abel:ꝗq in hoc
mũdo primus ĩnocentiã conſeruaſſe reperit᷑ atq; iuſticiã cũ illibata deo obtuliſſet munera: mox utmuneꝶ re/
ſpectu deo placuit: uſq; ad mortis illationẽ: humanũ: uel quod ſceleratius ẽ: fraternũ ſtatim ĩuenit᷑ odium ĩui
diãq; fenſiſſe! & fratris eius:q illi & pro germanitatis neceſſitudine: & ꝓ ſolatii cauſa:qa ſoli adnuc pᷣter huma
ni generis principes ĩ uniuerſo mũdo erant: maiorẽ debebat charitas affectũ: ſed iniuſticia maluit oĩ coſolatio
nedeſtitui:ꝗᷓ iuſti cuiuſpiã ſocietate diſſona cõfoueri: ſi tũ cõſolatio recte dicẽda eſt: ubi tantum diſſidet aĩus:
quantũ uitadiſcordat. OQ Cain miſerande ꝗd agis? Cur in fraterni & innoxii ſanguinis effuſionẽ crudeli ſatis
odio furioſoq; prorũpis Quid tibi ſolitarius cõmeruit frater quã uim ĩtulitX: quã fecit iniuriã? Sed quæ ma/
ior iniuſto iniuria eſſe põt:ꝗᷓ uita iuſticiæ In hoc tibi tm diſplicuit ſolitarius ff: ꝙ deo placere geſtiuit:? Fuiſſes
& tu deo placẽs. nunquid & te ille excluſerat:an tã parcã dei charitatẽ eẽ cognoueras: utuos ſimul amarenon

poſſet Sed qñũ hoc amens ſentit inuidia quæ cõtra bonũ ſemp laborat & nõ uidet:Deniq; qc iuſtũ ẽ uidẽdo

nõ paſſa eſt mouẽdo magis accepta uilefacit. Erubeſceo nimis miſerãde: liuore teſtaris: meliorẽ te eẽ: cuicũq;

te exchibes nociturũ. Quæ igit᷑ hæc tanta crudelitatis duritia fuit ut nõ uel ſolitudinem tuam recogitares quo

animo poſtmodũ parricidali illi cãpo reuerſus es? qualiter poſtea ab ſq; unico fratre ſolus in toto muũdo uixi/
ſti?non tam in fratre lucrans hæreditatẽ: ꝗᷓ ꝙduo eratis auxiliu ſolitudinis perdens. Quid enĩ intra cogitatio/
nis tuæ ſecreta uoluebas? quando tecũ illum ſolum familiarem: quem ſolum collegã habere cõſueueras nõ ui

debas?non ſanius fuerat ſi ita te furor inuidiæ copuliſſet: ut ipſe in te ſceleratas uerteres manus? & arma parri
cidalia tua ꝗᷓ fratris uita ſenſiſſet?: Nullus ram crudelis homicida eſt:ꝗᷓ qui ita erga alterũ ſæuit: ut non parcat
ſibi. Quid ꝙ miſer facinus tuum interroganti deo negas & dum excuſare credis accuſas: ut nulla tibi nec con

feſſiõis: nec mendacii poſſit ratio ſubuenire. Nam niſi ſciuiſſes malũ eſſe parricidiũ non negaſſes.ſed hæc cõ/
ſuetudo peccantis eſt: ut malum ſemper uelit negando geminare: & dicere: aut ſe nõ feciſſe quod fecit:aut bo/

no operatum eſſe zelo:quod eum conſtat malo geſſiſſe liuore. Et putas miſer ꝙ illum facinus latuerit tuum:

quem indigni muneris tui cauſa non latuit! Non ergo quia illum quicꝗᷓ lateat: interrogat: ſed ne tibi ignorã

tiæ excuſationem relinquet. nam cum fratrem negas te ſcire quid geſſeris cõfiteris: & aſperitatem criminis ſup

preſſa cõfeſſione confirmas. Hoc ideo paulo latius executi ſumus: ut tam inuidiæ malũ cuius æſtimari crude/

litas nõ poteſt: ꝗᷓ in præſenti uita cõditionẽ iuſticiæ pãderemus: quæ ſtatim cum odio ſui cœpit: quæ nec tunc

quidẽ abſq; ultima ꝑſecutione eſſe potuit: cũ unum tantũ heberet inimicũ. Sed ſi tam graue odiũ ab uno ho
ſte ppeſſa eſt: ut uſq; ad uitæ interẽptionẽ ueniret: nõ hõ quicũq;: ſed frater: ꝗd ex ea tũc ſuſtinere poſſe creden
dũ eſt eũ: qui hoſtes tot extraneos habet? & niſi per molẽ auctæ prauitatis a multis põt audire ſocioꝶ: quiſq;
iuſticiæ cultoꝶ: uenite circũueniamus iuſtũ: quoniã inutilis & cõtrarius eſt opibus noſtris. Sed dicit aliquis:
quiſquis uitare inuidiã cupit:timeat pluribus ĩnoteſcere uel placere. Ecce iuſtus Abel nullos habuit ꝗbus ĩno
teſceret uel placeret: & tamẽ inuidiæ odiũ uitare nõ potuit. Errat enĩ qcũq; abſq; hoĩum amicitiis cõtrahi non

poſſe opinat᷑ inuidiã:cũ illa nõ tam humanas amicitias: ꝗᷓ ſolã dei amicitiã pſequat᷑. Vñ ne ille ꝗdẽ abſq; ĩui

diæ infeſtatiõe eſſepotuit: qui uel ſoli deo placere geſtierit. ſufficit enim ad ĩuidiæ ſtimulos incitados: ſi te illi
placere cognouerit: ultra quẽ alius eẽ nõ põt. Sed nec ſãctũ Noeĩ præſẽti uita ĩcõcuſſe ſecuritatis qetẽ habuiſ
ſe cognouimus: dũ iniqs exiſtẽtibus cũctis ſolus in uniuerſo orbe nitit cuſtodire iuſticia: dũ arcã fabricat repa
rãdi orbis ſemĩa cõtinẽtẽ: dũ ſe futuro diluuio præparat:& fidẽ uẽturæ ĩundatiois ſedula cura denuciat.dũ tã
ſibi ꝗᷓ ſuis ꝗq; cũctis animãtibus alimẽta cõquirit: iuſticiæ merito uitã mortis tpe reſeruaturus: dũ poſt tãtã

hominũ numeroſitatẽ: ſolũ ſe cũ ſuis remãſiſſe ſupſtitem dolet:& ſolatium nõ pdit deſolata iuſticia:cui con

ſortiũ deus eſt: omni celebtitate feſtiuus. Ecce & ille rem paſſus exilii:pemptahominũ frequentia: & ſi nõ oĩ
ſolatio deſtitutus pris: tũ pene ſolus relictus: agnouit ſe dno ualde Fuire. Vñ nõ magnope exꝗrebat uanã ho/
minũ

ler
ſit
ve

is

1
,

ſaturare.

minũ conſolantiũ gratiã: ꝗq iocũdiorẽ ac pleniorẽ hẽbat in deo fiduciã. Scũs quoq; Abrahã:quæ uel qᷓ̃ta ppeſ/
ſus ẽ:dũ fidẽ ſolus ĩter ciclo Fuat ĩcredulos?- dũ patriã & ppiquos deſerit dũ uxoris ſterilitatẽ doletX:du pro/
ptereſcæ inopiã mõ ĩ ægypto: mõ in terra geraris pegrinatiõis ſẽtit iniurias?dũ mori ꝓpteruxoris pulchritudi
nẽ timet? dũ ſibi ereptã mœret:duũ ꝓferre eã nõ metuit:qd æqſſimi iudicis dei nõẽ paſſa iuſticia? dũ corpori
uulnus iuber᷑ circũciſiõis ĩferre: dũ filiũ cũ mr̃e eiicit?dũ in Iſaac dilecto tẽtat᷑:dũ religioſus parricida eſſe pᷣci/⸗
pit᷑: ſed facile ad oẽm iacturã conſetit fidelis:cui magis ac magis:ac maxia ſuccreſcũt. Quãdoqdẽ etiã cẽtuplũ
receptura ꝓmittit᷑. Ipſe uero Iſaac ꝗbus tẽtationũ generibus qtit᷑:dũ eſcæ ĩopiã patit᷑:dũ pegriatiõis expit᷑ la/
bores? dũ ꝓpter uxoris ſpeciẽ nimia ipᷣe metuit:qa ãxietate cõficit᷑: & eo ipo quo oblectabat᷑ affligit᷑ cũ illi for
ma cõiugis quæ ĩ ſecuritate placuerat:ĩ formidĩe diſplicebat dũ regis æmulationẽ patit᷑ dũ eã ꝗqdẽ poſſidere
illi abſq; inuidia nõ licet. Sactus quoq; Iacob ꝗᷓ multa patitur. Primũ cũ fratris ſui Eſau: propter collatam ſibi
benedictionem: mortiferam ſibi inuidiã cõtrahit: dũ eius odium: indignationemq; declinans ad Laban ſolus
pergit:cũ ꝓpter uxorẽ ſuit: cũdilectæ ſponſæ ſoror nõ amata ſupponit᷑: cũ prioris amoris dãno matrimonia
illi fraude geminantur: & rurſũ pro non optato cõnubio ſeptẽni uitio ſubiugat᷑: cũ fraudẽ patitur de merce/
de:cum poſt. xx. annorũ mercenariã ſeruitutẽ occulta magis fuga:ꝗᷓ libera ꝓficiſcẽdi expeditione diſcedit. dũ
Labã perſecutionẽ timet: cũ fratris ſui formidat curlu di deluſã filiã ſuã Dinã phorreſcit: cũ dilectiſſimæ
uxoris Rachel funus deflet: cũ dilectiſſimũ filiũ Ioſeph acerbo funere cõſũptũ a beſtiis dolet ſine ſolatio ſepul
turæ:dũ Beniamin etiã cõſũptũ odioſe putabat: quẽ cõtulerat charitatẽ:& quẽ nõ amplius eſſe uiſurũ metu
ebat. defeſſus iã tã annis ꝗᷓ laboribus ſenex & pater iuſtiſſimus ĩgemiſcit. Sãctiſſimus etiã Ioſeph de tẽtatio/
nũ generibus cõflictat: & ꝗtit᷑:cui acſi tribulationũ ſemiĩa ſpecies uidẽtur fuiſſe iuſticiæ. Nã quotiẽs aliqd ſã/
cte uel pie geſſit: totiẽs ĩtolerabiliũ tẽtationũ diſcrimĩa ſubire cõpulſus ẽ iuſticiæ: cõſẽtiẽs & ſpe cõfortãte per
durãs: ut laborãdũ nobis ſit: qꝗd ĩ eo laudãdo pᷣmo debeamus aſſumere: iuſticiæ ſcitatiſq; pſeuerãtiã an patien
tiæ eqᷓnimitatis uirtutẽ! Nã cũ fr na dilectiõe ſõniũut fr fribus ĩdicaret:ĩuidiã eoꝶ odiũq; cõtraxit: ꝗſi autipᷣe
ſe ſõniaſſe finxiſſet: aut uiſionẽ illã ad ſubiugãdoꝶ ac terrẽdoꝶ idiciũ nũciaſſet. Inde cũ ad ipſos cognoſcendæ
ſalutis eoꝶ cauſa fuiſſeta pre directus iniũctũ ſibi iter feſtinus aggreſſus eſt: quo celerius eorum poſſet odia
Beati Hieronymi ad amicũ ægrotũ còſolatoria: ꝗᷓ docet hominẽ a deo p flagella curari: ꝗ ĩſtar parẽtis amo
rẽ pꝑ diſciplinã ĩpẽ dit: & ad ſimilitudinẽ medici medelã ꝑ tormẽta largit᷑: & melius eſſe ſupnæ diſciplinæ iudi
cio hũiliari: ꝗᷓ cũ mũdo dãnari: p̃ſertiĩ cũ ipſe fidelis moderator ſarcinã ſecũdũ uires ĩponat: das ĩ tẽtatiõe puẽtũ
ut ſuſtinere poſſimus.qd beati Iob exẽplo declarat:cuius patiẽtiã effert & cõparat.
Vanꝗᷓ certiſſime nouerĩ erpiet tuã alieni cõſolamĩs leuamibus atq; remigiis nõ ĩdigere:cũ lãgores
erũnaſq; lãguidi corporis ſtuporẽq; mẽbroꝶ rigẽtiũ ni rle calẽtiſq; animi fœlicitate ipſe confoueas:
dac medica rone cures: atq; cõponas: tn ĩter aduerſa pᷣſidiũ:ĩter motbos remediũ:ĩter curas ſolatiũ: in
fluctibus alienæ manus remigiũ ſemꝑ ꝗrit᷑ & optat᷑. Pars ẽ eni ꝓculdubio maxĩaꝶ medelaꝶ frni cõſolaminis
fructus:& fomes dictogemußedlie conſolatiõe leua mẽ feſſis animis ĩtroducit. Etſi nõ corporeis in mẽbris: re
ceſſibus aĩ tñ & abditis ſpiritali ſtudio cõponit hoĩem: & ĩſerit ut medicus ſoſpitatẽ: iuuatq; conamina exhau
ſtaꝶ uiriũ ſub lõgaꝶ ſarcina pᷣſſuraꝶ: maxĩe cũ ſcriptũ ſit: fr fratrẽ adiuuãs exaltabit᷑. Ob hoc igit᷑ qm dnicarũ
reꝶ religioſa neceſſitas ita me detinet occupatũ: ut freᷓntatu corporalis acceſſus erũnas tuas illuſtrare nõ det᷑
facultas. Placuit ſicut petiſti: ut ꝗᷓlicũq; ſolatio lr̃aꝶ lenirẽ tã lõga tẽtamẽta uirtutis: ĩmo potius ſalutis cõmo
duũ uiſitarẽ: & aſum xpiana uirtute fũdatũ ĩ robur maximũ ꝓmouerẽ Qui regnoꝶ cæleſtiũ pᷣdã cẽſt uq; mune
ris ſẽpiterni cõtẽdimus occupare:eſſe nõ poſſumus ſine aliꝗᷓ cõgreſſiõe uictores. Nunꝗᷓ enĩ delicata ac ignara
certamis uirtus uictoriæ palmifeꝶ culmẽ aſcẽdit: aut pᷣmiũ de ſubactis aduerſis accipit: ꝗ uictoria cariorẽ uiliſ
ſimã ĩdicat ſui corporis uitã. Nec mortis enĩ cõcutit᷑ metu: cui de morte uita naſcit᷑. Precioſũ ẽ illi & ſã guinẽ fũ
dere. fœlicitatis ẽ cũ ĩfœlicitate pugnare. Sũmæ ſanitatis ẽ acerba uulnera ſuſtiĩere. Iacturaã quoq; ferre mẽbro
rũ opiat᷑ maximũ lucꝶ. Et ut qd ẽultimũ dicãip̃claꝶ ẽ illi ĩ io certamĩe palmiferã creditori afam reuocare.
Melius eniĩ ſie rõ termiat᷑: ſi qd naturæ debet᷑: uirtute ſoluat᷑. Ferẽda ſũt fr: ferẽda ſũt igit᷑ cũcta: p quæ te dns
afflictiõe lõgiſſima uoluit expiri: & ĩ magna pᷣmia deſtinari.INFIR. Quis aiſti nõ iam ſũmiſſis uiribus ferat
iſtos ĩuetabiles caſus & pnitioſæ calamitatis ĩcurſi/ us: atq; morbos ĩfectos:ꝗᷓtũ uideo iã cũ ipſo corpore moritu
ros. HIERO. Cum periculis iam neceſſe eſt congrediatur: & certet: quẽ tẽpeſtas inter fluctus inuenit. Et quis
nemo libẽs periculũ patiaturaut ferat: tamẽ ſub põdere pꝑiculi cogente neceſſitate durat᷑.INIR. Sed alia mi
hi anxietas acce dit: quæ mœroribus duplicatis meos ſẽſus ĩuoluat: & mordacibus curis ĩexplicabiles curas im
ponat. Mouet enim me ꝙ cũ talibus tẽtamẽtis & cũ tã obſtinati morbi certamĩe mihi ſoli cõtigerit dimicare:
cum alios mouerim & mitior ibus plagis eſſe correctos: & cõpẽdioſo luctamine extitiſſe uictores. Cur mihi
dominus nõ cũ cæteris certamẽ ĩdixit? Cur me nõ ſicut cæteros caſtigauit: HIERO. Primo enĩ nõ debes in tã
arduo certamĩe conſtitutus de humilibus cogitare. Inferiora ſũt enĩ pᷣmia inferioribus pugnis. Vbi deniq; for
tia fortibus ĩperant᷑: fortiorẽ fortior mũeris ſeqtur cẽſus.& iõ ignominiã iudicat: fortis cũ ĩferiore cõponi. Ma
gnus ẽ enĩ qui uicerit magna. Deuotiõis ẽ maximæ: maxima ſuſtinere. Ingẽtis uirtutis ẽ:ingẽtia ſu pare. nãq;
meritis eminẽtioribus excellit a cæteris accedẽs apud Regẽ: quẽ plurimũ turbauerit cauma belloꝶ: & reddide/
clxxvi.

Cexvj

rint ſupata uictorẽ. Adeſt deniq; pda:ĩ ipſo cõflictu cõgruẽs qualitati certaminis merito deſtinata uictoris.
Numero caſtrẽſi põdera pro uiribus Reges ĩ ponũt: medici pro cauſis medelas ĩpẽdũt. Qui curãdus ẽ: nõ dicit
medico qua lege curet᷑. nec miles eligit quo mittat᷑: nec ſeruus quo uerbere caſtiget. Quod enĩ ex maioris pẽ/
det arbitrio: no eſt in poteſtate ſubiecti. Ergo ꝗq ſuperna regimur poteſtate & ĩter mũdi miſerias mille formes
corrigẽdi uerſamur: nec noſtrũẽ de poteſtate dni: aut plagas eligere: aut alia certamĩa quæ ferẽdo uincamus:ſi

cut nec puoꝶ ẽ eligere de dñis genera flagelloꝶ. Nunꝗᷓ enĩ exarbitrio pẽdẽtis pẽdet licẽtia uerberãtis. Poteſta-

tis ẽ emẽdare: cõditiõis ẽ ſubiacere. Regis ẽ onus ĩponere: & militis ẽ ſuſtinere. Quippe cũ& ab ipſo Rege nihil
gerat᷑ iniuſtũ: ꝗ ſuis legionibus pro uiriũ qualitate bellicos ſudores ĩponẽs: fortes mittit ad fortia: ĩferioribus

coõpetẽtia iubet: ut nec ĩferior cõtra ꝓprias uires certamĩe potẽtioris arceat᷑: nec potẽtiorĩferioris certamine de

gradatis meritis humiliet᷑. & dũ hoc agit᷑: ut nullus in alieno minoret᷑: aut certe ſuccũbat: oẽs cupit eſſe uicto

res: nec inimicus ẽ medicus q ferit: ut piculũ tollat: & uulnereuulnus excludat. Necaduerſatur paternus affe/
ctus ſi liberos doceat amplexibus flagelloꝶ. Paterna eniĩ flagella exercitia ſũt ĩnoxiæ pietatis. ergo qm caſtiga
tio corrigẽtis: amoris ẽ cauſa: cũ de pietate deſcẽdat: ama medicũ pcuſſorẽ:cuius plaga mater ẽ medicinæ. Ni/
hil enĩ impiũ pietas parit: ut uirtutibus amplexis: fructũ pietatis ſpiritaliter curatus ĩcludat. Ego inqt dũs ne/
cabo: & uiuere faciã: pcutiã & ego ſanabo. INEFIR. Sed aiſti. Ergo ferit pietas/IE. Ferit utiq; ne ĩpietas iudi/
cet᷑: ſi nõ corrigat delĩquẽtẽ. Cũ enĩ nò deſit ĩ hoĩe: qd curet᷑: ferit ut curet: ut ſũt manus medici:quæ multa læ
dẽdo cõferũt ſanitatẽ: nõ ſine murmure patiẽtis: hoc mõ & nos ſub cura ictus medẽtis ĩter ipſas mœroris an/
guſtias: ſicĩ dominũ murmuramus:ũt in medicũ uulnerati: q curãtur & dolẽt. Aggredere igit᷑ frater: aggrede/
re ſuſtinẽtiæ remediũ tuũ:quo ualeas grauidã tẽtationibus ſarcinã leuigare: & picula dũ pateris ſupare. Iacen
tia mẽbra animus rigidus cõſolet᷑ & curet. Regnũ teneat uirtus intra corpus anxietatibus apeinatnur anima
incluſa piculis uigeat ipſius libertate uirtutis. quæ in cõflictu tẽtationis uariæ legalibus tubis iã dudũ uiſa ẽ
pparari:& in ipſo ueſtibulo dñicæ ſuitutis cõtra ĩfeſtas calamitates armari. Fili inquit accedẽs ad ſuitutẽ dei:
ſta in iuſticia & timore: & ppara aĩam tuã ad tẽtationẽ. Ergo cũ tẽtatio noſtris utilitatibus p̃roget: nõẽ miran
dũ ſi nobis eius ardor accidat: ſicut beatiſſimus Petrus in epiſtola ſua monet: ac dicit. Nolite mirari ardorẽ ac-
cidẽtẽ uobis: ꝗq ad tẽtationẽ ueſtrã fit: ne excidatis inter uarios ſæculi fluctus. Frequẽtibus pcellis chriſtiana ui/
ta quatit᷑ atq; tẽtat᷑: & pſſuris ĩnumeris lætat᷑ & creſcit. Quod Salomõ beatiſſimus ꝓpheta:& ſatis illuſtris te
ſtat& phbat. Cõiũgere inquit dño: & ſuſtine: ut creſcat in nouiſſimo uita tua. Nauigiũ uitæ niæ agitationibus
gaudet: ſola trãquillitate turbat᷑. Stupet enĩ curſus ceſſatibus uẽtis. piclitat: ſi ꝑiculis nõ prober᷑. Incertum ẽ
enĩ utꝶ ad dum ptineat: quẽ pᷣſſura mater gloriæ uẽtilãdo nõ purgat:pᷣmẽdo nõ nutrit:caſtigãdo nõ ꝓbat:cæ
dẽdo nõ curat. nã cũ uerbera nobis atq; uania tẽtamẽta amor diuinus ĩpẽdat: ac ſicut medicus cõferat remedi/
um de cõtrariis: & torquẽdo ſuccurrat: nõ ſe pbat ad amorẽ ptinere dñi: ꝗ plagis medicinalibus nõ meruit ſub
iacere. Sed forſitã dicis. Si meus ẽ amator deus: cur me igit amatoris mei flagella graui laceratiõe moœ ſtificãt:
& lædẽdo cõturbãt? Si me amplexibus flagelloꝶ torquet: ꝗ amat: iã partes odii falſus amor exercet: iam malo
oderit ne torqueat: ĩmo caue ne oderit: roga ut amare dignet᷑. Amor enĩ emẽdat:odiũ uero ſuppliciũ cõmina
tur. Amor diſciplinã cõſueuit ĩpẽdere: odiũ uero dictãte ſẽtẽtia reatũ recitare. Quod odiũ natiuitate humani
generis ex deo in hominẽ ꝓpagat᷑. Et ideo eſt hoĩs ꝙ odit: aut iraſcit᷑ deus: odit dũ offendit: iraſcitur dũ nõ ro/
gat᷑ offenſus. In odiũ enĩ ſui puocat dũm: ꝗ factis odibilibus ſe odibilẽ facit: & offẽſũ rogare contẽnit. Cæterũ
amatdeus hominẽ: ut artifex fabricã: ſed odit mala opa quibus fabrica uerget᷑ in lapſũ: & cogitur ĩ labinã. Et
ꝗ mala opera odit: malorũ operũ non poteſt amare factorẽ:ſicut Salomon ſanctiſſimus protulit. Odiũ ſunt
inquit deo ĩpius & ĩpietas eius. Ergo melius eſt in hoc mundo annis uergentibus perituro: cuius ſenectutem
p̃mit ac ſorbet occaſus ex amoredomini medicinalia ſuſtinere uerbera: ꝗᷓ exodio expectare inſanabilẽ plagam
& ſub fulmine ſentẽtiæ ducere dãnabilẽ uitã. Melius ẽ inter manus medici trãſituꝶ ac modicũ ſuſtinere tor/
mẽtũ:ꝗᷓ renũciare medico: & incurrere ſuppliciũ æternis tortoribus uexatiiũ. Aut ſi adhuc miraris amatoris
noſtri medicinã per flagella conſtare: illud quoq; debes mirari: ꝙ torqueãt remedia: quos medicus amat: qui
nocendo quod nocet excludit. Vtiq; qui nocentia ꝗrit excludere: non põt non nocere: & ideo nocẽdo curat: ut
carior ſit ſanitas pparata mœroribus. Si enim medicina nõ laceraret ſanãdũ meritũ ſanitatis ire ſemp delecta
ret in uolũtariũ uulnus. Si nõ mordacibus adiumentis nocẽtiũ medelaꝶ cura pcioſa cõſtaret: curãdũ cauſa nõ
cogeret ĩ mœrorẽ. Et iõ remediis nocẽtibus cura pficit᷑: ut mœroris pᷣcio redẽpta ſanitas carior hẽat᷑ & grata. Er
go q amãdus ẽ: quolibet examine nõpõtnõ emẽdari. Qui corrigẽdus ẽ: nõ põt nõ flagellari amatoris uerbere.
ꝗcurãdus ẽ medẽtis mordacitate: nõ põt nõ noceri. Quid miraculo ſtupes: de piculis expectat auxiliũ:quẽ cu
rat ignis & ferrũ. Multa ſũt enĩ quæ nõ niſi pcuſſa ſanãtur. Multi ſũt quos medici ſine ferro curare non poſ/
ſũt. Qui ſanitatẽ diuerſa ꝑ tormẽta rogati cõcedũt: amariſſima pocula exigẽte morbo remedii cauſa nõ ſitien
tibus ſæpe ppinãt: quænoò ſine frõtis rugoſitate ſorbẽtur. Nã ſi uultũ bibẽtis attendas: triſtis & anxius bibit:

ut lætus & ĩcolumis uiuat. O ratiõabilis & ĩcõmodis cõmoda ſatis puerſitas mediciæ. Verget᷑ hõ bibere qd nõ

ſitit: cui remediũẽ aliqũ qꝗ ſitit. Nã qa ĩterdũ ciboꝶ abſtinẽtiã p̃cipiunt: indicta ieiunitate corpus exonerãt
ut de ipſa laſſitudine refectũ atq; fortiſſimũ reddãt. Repẽtina uulnera quæ caſus in caſtris aduexit: fouent: li/
gãt: ſarciut: curãt: mœſtificando lætificant: fatigando confortant: lædẽdo medẽtur. nã dum patulo uulneri cõ

tinuata partiũ cute ꝗbuſdã fibulis inferũt ſanitatẽ: uitã conſoldo pollicẽtur: quã curãdo cõponũt. Sed leuio
ra ſũt iſta quædiximus: apud quos nõẽ remecdiũ ſine ſcalpello demere putredines eneruatas: & amputare de
hoĩe uiuo mortuas partes: icet unũ mẽbroꝶ nõ ſine ſenſu totius corporis amputet᷑: hõ tñ ſuis dãnis cõſentit:
ut uiuat. Apud illos aliquotiẽs detractis cutibus & ipſa oſſa radũtur: ne totus hõ periens eradat᷑. Apud ipſos
nõnunꝗᷓ collectio uerminãs & æſtuãs tumor medicinali ferro ſulcat᷑ Apud ipſos ignis urit: ut refrigeret. mor
det & lacerat puluis: ut ſanet. Quid plura: Sub medica pietate plurimũ torꝗ tur: ut plurimũaniuat. Ecce neceſ
ſariũ ꝑiculũ: in quo beneficiũ ẽ fidele tormẽtuũ. Periclitat᷑ pro certo: quẽ medicus curat: ſed periit & decipit᷑:cui
renũciat. Huic enĩ ſub tormẽto uita ꝓmittit᷑: alii uiuẽdi ſpes denegat᷑. Ergo ubi neceſſitas exigit: periclitari me
lius ẽ ꝗᷓ ꝑpire.Incõmodis nocere cũ fructu cõmodius puto:qᷓ negatis ĩcõmodis ĩterire.i.ſãctius remedio ſibino
ceri ꝗᷓ nõ poſſe curari. Hoc ſecũdũ cæleſtẽ medicũ loquor: & curã magis refero ſpiritalẽ: non illã ſolã quæ arte
moritura mortalibus uerſat᷑ in mẽbris. Nobis ẽ ergo melius adño redargui: caſtigari: & ſub eius plaga curari:
ꝗᷓ ab eius medicina ĩcurabiles remoueri. Arcet enĩ a ſuis ulceribus deus: quos uidet ĩcurabilis morbiiniqtate ue
xatos: & ſicut puluerẽ aut paleã ĩpetu turbinis ꝑ uitia diſſipatos atq; diſperſos: ſicut ĩpſe in ſua uoce loꝗtur di
cens. Recedãta me iniqui: uias enim illoꝶ ſcire nolo: qm lucerna eoꝶ extinctaẽ: & gemitũ habebũt in uita ſua
Erũt enĩ ſicuti paleæ:quæ a uẽto uolãt.& ſicut puluis: ꝗqa tẽpeſtatibus tollit᷑. Eoꝶ uias nõ uult ſcire: qa unam
oĩno nolũt tenere ꝑ dura ĩ ardua ſublimitate. Ad unũ enĩ dũm una uia in xpᷣo tenẽda ẽ: quæ anguſtãtibus tẽ/
tamẽtis in ſpatio longæ ſecuritatis ĩducat. Huic ſoli uiæ patet palatiũ eæli. Cæteræ uero uoluptatũ anfracti/
