ris traducẽ etiã aĩæ diffũdant᷑. & hæc ꝗbus poterãt aſſertionibus cõfirmabãat.qd puto ĩter latinos Tertullia/
nũ ſenſiſſe: uel Lactãtiu: fortaſſis & nõnullos alios. Alii aſſerunt: ꝙ formatis in utero corporibus: deus quoti
die faciat aĩas: & ĩfũdat. Alii factas iã olim ideſt tũc cũ oĩa creauit deus ex nihilo:nũc eas iudicio ſuo naſci di/
ſpenſet in corpore. Hoc ſentit & Origenes:& nõnulli alii græcoꝶ. Ego uero cũ hæc ſingula legerim: deo teſte
dico quia uſq; ad pns certi & definiti aliqd de hac qõne nõ teneo. ſed deo reli quo ſcire ꝗd ſit in uero:& ſicui ip
ſe reuelare dignabit᷑. Ego tn hæc ſingula & legiſſe me nõnego: & adhucignorare cõfiteor. p̃ter hoc qdᷓ manife
ſte tradit eccleſia deũ eẽ & aĩaꝶ & corpoꝶ cõditorẽ. Ante ꝗᷓ ſẽſibus diſputẽ: Theophraſti uerba mirabor. Au
dio inꝗtide aĩa qõnes cõmotas eſſe:de qua reutrũ recipi debeat qᷓrimonia aut abiici:’uos ꝓbate. Si qõnes de ani
mæ ſtatu in urbe cõmotæ ſũt quæ eſt iſta qᷓrimonia uel qᷓrela/ Quæ utrũ recipidebeat: ep̃oꝶ iudicio derelin/
quit. niſi forte qõnẽ & qᷓrimoniã id ipſũ ſignificare putat. Et in Capri cõmetariis huiuſcemodi figurã reppe/-

rit. Deinde ponit:legi quoſdã dicẽtes: ꝙ pariter cũ corpore per humani ſeminis traducẽ etiã aiæ diffũdant᷑: &

„ 2

hoc quibus poterãt aſſertionibus cõfirmabãt. Rogo quæ eſt iſta licẽtia figuraꝶ quæ modoꝶ & tẽpoꝶ ptur/
batio? Legi dicẽtes qbus poterãt aſſertionibus cõfirmabãt:& in cõſequẽtibus alii aſſeruũt:q; formatis in utero
corporibus: deus quotidie faciat nouas aĩas: & ĩfũdat. Alii factas iã olim: ideſt tũc cũoĩa deus creauit ex nihi/
lo.nũc eas iudicio ſuo naſci diſpẽſet in corpore. Tã putide & cõfuſe loqtur: ut plus ego ĩ rephẽdẽdo laborẽ:q
ille in ſcribẽdo. Ad extremũ poſuit: ego uero cũ hæc ſingula legerim: & adhuc pẽdẽte ſnia quaſi nouũaliqd p
tuliſſet: adiecit: ego ti hæc ſingula & legiſſe me nõ nego: & adhucignorare cõſiteor. Oĩfœlices aĩæ quæ tãtis
uitioꝶ lãceis uulnerant᷑ nõ eas puto iuxta Origenis errorẽ tm laboraſſe: cũ de cælo in terris ruerent: & craſſis
corporibus ueſtirent᷑: ut nũc & uerbis & ſniis hincinde colliſas: ut pᷣtermittã ꝙ de humani

ſeminis traducediffũdi aĩa dicit᷑. Scio inter xpᷣianos uerboꝶ nõ ſolere uitia reprehẽdi. ſed ex paucis oñdereuo

lui cuius temeritatis ſit: docere qd neſcias: ſcribere qc ignores ut ſimilẽ prudẽtiã & in ſẽſibus reqramus. Mit
tit epiſtolã ideſt robuſtiſſimũ baculũ: quo romanæ urbis amet᷑ eps. & in ipſa qõne proqua canes latrãt: di⸗/
cit ſe neſcire: qd qᷓrit᷑ ſi ignorat: pro quo ſibi calũnia cõmouet᷑: qd neceſſe eſtapologiã mittere: quæ nõ habet
defeſionẽ ſui: ſed ignorãtiæ cõfeſſionẽ! Hoceſt ſuſpitiones hoĩum nõ ſopire: ſed ſerere. Tres ſup aĩaꝶ ſtatu
ponit ſnĩas: & ĩ fine cõcludẽs ſingula inqt me legiſſe nõ nego: & adhuc ignorarecõfiteor. Axceſilã aut Carnea
dem putes: qui oĩa ĩcerte ꝓnũciãt: licet & illos ſupet cautione.Illi enĩ oĩum philoſophoꝶ ĩuidiã nõ ferentes:
ꝙ uitã e uita tollerẽt: ueriſimilia repperũt: ut ignorãtiã reꝶ phabili aſſertiõe tẽperarẽt. iſte ſedicit ĩcertũ: & etri
bus oĩno neſcire qd uerũ ſit. Si hoc erat rũſurus:quæ eũ rõ ĩpulit: ut tm̃ põtificẽ ĩſciẽtiæ ſuæ teſtẽ faceret: Ni⸗
miꝶ hæc illa eſt laſſitudo: ꝙ. xxx.ãnoꝶ itinere cõfectus Romã uenirenõ potuit. Quãta & alia neſcimus:& tñũ
ſĩperitiæ nr̃æ teſtes nõ ꝗᷓrimus? De pfe: filio: & ſpũ ſancto: de natiuitate dni Saluatoris ſup qua Eſaias clami
tat. gñationẽ eius qui enarrabit? Audacter loquit᷑ & myſteriũ oĩbus retro ſæculis ignoratũ ſciẽtiæ ſuæ uendi
cat. Et hoc ſolũ ignorat: quod ignoratũ cũctis ſcãdalũ facit. Scit quõ deũ uirgo generarit: & neſcit quo ipſe ſit
natus. Aĩaꝶ & corpoꝶ cõditorẽ fatet᷑ dĩm. Siue aĩæ ante corpora fuerint: ſiue cũ corpoꝶ naſcant᷑ exordiis: ſi/
ue iã formatis in utero: figuratiſq; corporibus ĩmittantur. In omnibus nouimus auctorem dnm. Nec de hoc
nũc quæſtio eſt: utrum deus: an alius eas fecerit. Sed e tribus quas poſuit: quæ ſit illaꝶæ ſnĩa uera neſciſſe ſedi-
cit. Vide ne ſtatim tibi obiiciatur: iccirco te tum ignorantiam confiteri:ne unum dãnarecogaris. & Tertul-
liano & Lactãtio ideo parcere:ne Origenem cũ illis iugules. Quantum memoria ſuggerit: niſi tamen fallor

1
Neri
Otha

1i
N

ſhi)
tare
eius
ketie
bro⸗
Si P
auc
hon
Aun

ttſe
Aer,
no,
8ho⸗
iunt
duet;
Alu,
Atr
ſann
onii
tepo
dier
keüd
ded
tN
en
lotas

ſach

ip
nule
OtN
lean
klin⸗
Ppe⸗
nt:&
dtut/
Uteto⸗

mhi⸗

neſcio me legiſſe Lactãtiũ ex traduce factã aĩam dicere. Cæteg ꝗ legiſſe te ſcribis: dic in quo libro legeris:neut

me dormiẽtẽ: ſic illũmortuũ calũniatus eſſeuidearis. Sed in hoc cotabũdus incedis & cautus. Dicis enĩ puto ĩ
ter latinos Tertullianũ ſẽſiſſe uel Lactãtiũ. fortaſſe & alios nonullos. Nõ ſolũ de aiaꝶ ſtatu dubitas:ſed de au

ctoꝶ ſñiis putas.ᷣ Et tũ aliqd intereſt.de aĩabus aũt apte neſcis: & inſcientiã cõfiteris. De auctoribus ſic noſſe te

dicis: ut putes potius ꝗᷓ pſumas. In ſolo Origene nõ ambigis. Dicis ꝗppe hoc ſentit Origenes. Interrogaba te:

bũ ſentit: an male? Neſcio inqs. Quid meigit᷑ miſſis tabellariis & creberrimis nũciis docere conaris: ut ſciaam
qd neſciã Et ne forte nõ credã ĩperitiæ tuæ & arbitrer te callide reticere qd noſtiz iuras deo teſte:ꝙ uſq; ad p/
ſens certi & definiti: aliqd de hac qõne nõ teneas: & deo relinqs ſcire qd ſit in uero: & ſicui ipſe reuelare digna/
bit᷑. Per tãta ſæcula tibi uidet᷑ nullus fuiſſe: cui de hac qõne dis reuelarit? Nõ patriarcha: nõ ꝓpheta: nò apo

ſtolus:nõ martyr? Ne tibi qdẽ qñ in carceribus & exiliis morabaris: huiuſcemodi ſacramẽta patuerũt. Dñs ĩ

euãgelio. Pater inqt reuelaui nomẽ tuũ hoĩbus. Qui patrẽ reuelauit: de aĩaꝶ ſtatu docuit. Et miraris ſi cõtra

te fratꝶ ſcãdala cõcitent᷑: cũ id neſcire te iures:qd Xpᷣi eccleſia ſe noſſe fateat Expoſita fide ſua: ĩmo inſciẽtiæ

cõfeſſione trãſit ad aliud: & excuſare ſe nitit᷑: cur libros periarchon in latinũ uerterit. Et hoc ſcribit ad uerbũ ſa

ne: quia audio etiã inde eſſe diſputatũ: ꝙ quædã Origenis rogatus a ffibus de græco in latinu tranſtuli: puto
ꝙ oẽs intelligãt:hoc pro ſolo liuore culpari. Si enĩ aliqd eſt ꝙ diſpliceat in auctore: quare id ad interpretẽ de/
torquet᷑ Sicut in græcis habet᷑: rogatus ſũ: ut latinis onderẽ. Græcis ſẽſibus uerba dedi latina tmmodo. Siue

ergo in illis ſenſibus laus ineſtaliq: nõeſt mea. ſiue culpa ſimiliter nõ eſt mea. Audio inꝗt etiã inde eſſe diſpu

tatũ:qᷓprudẽter accuſationẽ ſuã diſputationẽ uocat: ꝙ quædã Origenis rogatus a fribus: de græco in latinũ

trãſtuli. OQuæ ſũt illa ꝗdã? Nomẽ nõ habẽt: Taces? Libelli accuſatoꝶ loquunt᷑.puto ait:q; oẽs intelligat hoc
4 ge P c telligat oc

pro ſolo liuore culpari.pro quo liuore: Nũ ĩuident eloquẽtiæ tuæ? Aut feciſti: qd nullus hoĩum unꝗᷓ facere
potuit:Ecce & ego Origenis multa trãſtuli. Et pᷣter te nemo nec inuidet: nec calumniat᷑. Si enĩ inꝗt aliqd eſt
qd diſpliceat in auctore: quare id ad interp̃tem detorquer᷑? Sicut in græcis habet: rogatus ſũ: ut latinis onde/
rem: græcis ſenſibus uerba dedi latina tmmõ. Siue ergo in illis ſẽſibus laus ineſt aliqua:nõ eſt mea. ſiue culpa

ſimiliter nõ eſt mea: Et miraris ſi de te hoĩes male ſentiãt: cũ de te aptis blaſſemiis dicas:? Si eſt aliqd qd diſpli

ceat in auctore: oĩbus quæ ĩ illis libris dicta ſũt:diſj plicẽt. Et tu ſolus dubitas: & qᷓreris cur ad ĩterpᷣtẽ detorꝗᷓat᷑:

qd in trãſlationis tuæ pᷣfatione laudaſti. Rogatus ut quõ habebat᷑ in græco: in latinũ uerteres. Vtinã feciſſes
qc; rogatũ te eſſe ſimulas: nulli nũc ĩuidiæ ſubiaceres. ſi tu trãſlationis ſeruaſſes fidẽ: mihi neceſſitas nõ fuiſ/
ſet: ĩterpᷣtationẽ falſã ueraĩterpᷣtatione ſubuertere. Nouit cõſciẽtia tua quæ addideris: quæ ſubtraxeris: quæ
in utrãq; partẽ: ut tibi uiſũ fuerit ĩmutaris. Et poſt hæc audes dicere: ꝙ & bona & mala: nõ tibi: ſed auctori de-
beãt ĩputari/ Etoppreſſus ĩuidia: adhuc uerba moderaris? Et quaſi ſ ur ariſtas pẽdenti mnkecee Nradli loque/

ris? Siue in illis ſenſibus laus eſt: ſiue culpa:defendere nõ audes. & tn daãnare nò uis. Eligeeduobus quod uis
optio tibi dat᷑: ſi bona eſt interpᷣtatio tua: lauda. Si mala cõdẽna: uerũ excuſat ſe: & ſubnectit aliã ſtrophã. Di
citen ꝗnĩmo etiã aliud adieci ſicut in præfatiũcula mea deſignaui: ut inꝗtũ poſſẽ aliquãta deciderẽ: illa ta/
men quæ mihi ad ſuſpitionẽ ueniebãt:qd nò ab ipſo Origene ita dicta: ſed ab aliis uiderent eſſe inſerta pro/
pter hoc:ꝙ de eiſdẽ rebus in aliis auctoris eiuſdẽ locis catholice dictũ legerã. Mira eloquẽtia: & attico flore ua
riata. qnĩmo etiã & quæ mihi ad ſuſpitionẽ ueniebãt: auſũ illũ eẽ hæc romãuerboꝶ portẽta trãſmittere. Cõpe

ditã putas linguã eius & inextricabilibus nodis ligatã uix in humanũ ſonũ erũpere. Sed ad cauſã redeã. Quis

tibi dedit hãc icẽtiã: ut multa de interpᷣtatione decideres? Rogatus eras: ut græca in latinũ uerteres:nõ ut emẽ
dares: ut alterius dicta ꝓferres: nõ ut tua cõderes. nõ feciſſe te: qd rogatus es: recidẽdo plurima cõfiteris. Atq;
utinã pcidiſſes mala: & nõ in rõnẽ maloꝶ tua multa poſuiſſes. E ꝗbus unũ ꝓferã: ut ex hoc cognoſcant᷑ & cæ

tera. In pᷣmo libro piarchõ: ubi Origenes lingua ſacrilega blaſſemauit:q; filius pa trẽ nõ uideat: tu etiã cauſas

reddis: puaſi ex pſona eius ꝗ ſcripſit: & Didymũ ĩterpᷣtaris. In quo ille caſſo labore conatur
alienũ errorẽ defedere. ꝙ Origenes bñ dixerit qdẽ. Sed nos ſimplices hoĩes & cicu7res

necillius ſapiétiã: nec tuã: qui ĩterp̃tatus es: ĩtelligere poſſumus. Præfatio tua quã noĩas: & in qua me miris

ornas laudibus: te reũ peſſimæ traſlationis facit. Dicis enĩ ꝙ degræco multa decideris: licet taceas qd addide/
ris. Quæ decidiſti mala erãt an bona? Neq; enim bona ſed mala. Quæ reſeruaſti bona an mala? Vtiq; bona.
Neq; enĩ mala trãſſerre poteras. Ergo mala amputaſti: & reliqſti bona.nulli dubiũ eſt. Probat᷑ aũt:ꝙ trãſla/
ta ſuùt pene oĩa mala. Quicqꝗd igit᷑ malũ ĩ trãſlatione mõſtrauero: tibi ĩputabit᷑: qui illud pro bono traſtuli/
ſti. Aliud eſt:ſi iniquus cenſoreiuſdẽcriminis reus: alios de ſenatu pellis: alios ĩ curia retines. Sed dicis: oĩa mu

tare nõ poterã. ſed ea tm: quæ addita ab hæreticis æſtimabã. Ergo quæ reliquiſti eius ſũt: quẽ ĩterpᷣtabaris. Si

eius ſũt:quẽ interpᷣtatus es:reſpõde utrũ bona an mala ſint. Mala trãſferre nõ poteras. Semel enĩ quæ ab hæ
reticis addita fuerant: amputaſti. niſi forte hæreticoꝶ amputare debueris: & Origenis errores in latinum inte
gros uertere Dicergo: quare Origenis mala in latinum uerteris: ut auctorem mali proderes: an ut laudares:

Si prodis:in præfatione cur laudas Reſtat: ut quaſi bona ꝓtuleris. ſed hæc oĩa probant᷑ mala. Igit᷑ unius &

auctor & interpres rei criminis erunt: & implebit᷑ illa ſnĩa: Videbas furem: & currebas cum eo. & cũ adulteris

portionem tuam ponebas. Non eſt neceſſe rem planam argumentatione dubiã facere. qd ſequit reſponde/
at: unde illi ſit orta ſuſpitio hæcab hæreticis addita. Quia inquit de iſdem rebus in aliis locis eiuſdem aucto⸗

Ee

ris catholicedictũ legerã. Videamus qd; primũ eſt: ut ordine uenerit ad ſecũdũ. Probo ego intermulta Orige
nis mala: hæc maxime hæretica: Dei filiũ creaturã.ſpm ſãctũ miniſtrũ. mũdos ĩnumerabiles æternis ſibi ſæ/
. „ „ * — * . — — ₰ . — —
culis ſuccedẽtes. angelos uerſos ĩ aĩas hoĩum. aĩam Saluatoris fuiſſe añ ꝗᷓ naſceret᷑ ex Maria. &hãc eẽ quæ cũ

ĩ forma dei eſſet: nõ rapinã arbitrata ĩ æqualẽ ſe eſſe deo: ſed ſe exinaniuit formã ſerui accipiẽs. Reſurrectionẽ
nr̃oꝶ corpoꝶ ſic futurã: ut eadẽ mẽbra nõ habeãt:qa ceſſantibus mẽbroꝶ officiis ſupfluo mẽbra reddantur.
Ipſaq; corpora tenuia & ſpiritalia paulatim euaneſcere: & in aerẽ tenuẽ atq; in nihilu diſſipari In reſtitutio/
ne oĩum qũ indulgẽtia principalis uenerit: cherubin & ſeraphin: thronos: prĩcipatus: dnationes: uirtutes: po
teſtates: archãgelos: diabolũ:dæmones: aĩas oĩum hoĩum:tã xp̃ᷣianoꝶ ꝗᷓ iudeoꝶ gẽtiliũ:unius cõditiois & mẽ

ſuræ fore: Cuq; ad formã & librã æquitatis puenerint: & rõnabiles creaturas oĩum corpoꝶ fæce depoſita: no/

uus de mũdi exilio populi reuertẽtis mõſtrauerit exercitus:tũc rurſus ex alio prĩcipio fieri mundũ aliũ & alia

corpora:quibus labẽtes de cælo aĩæ ueſtiant᷑. ut uerẽduũ nobis ſit: ne qui nũc uiri ſumus: poſtea naſcamurin

fœminas. & quæ hodie uirgo:poſtea ꝓſtibulũ ſit. Hæc in Origenis libris ego hæretica doceo. tu oñde:in quo
eius ope his cõtraria legeris. Nolo dicas: quæ de eiſdẽ rebus in aliis locis eiuſdẽ auctoris catholice dicta legerã:
nec me mittas ad ſex milia eius libros: quos legiſſe beatũ papã Epiphaniũ criminaris. Sed ipſa loca noĩa. nec
hoc mihi ſufficiat: niſi eadẽ dicta ad uerbũ ꝓtuleris. Nõ eſtfatuus Origenes. & ego noui. cotraria ſibi loq nõ
põt. Igit᷑ ex hac ſupputatione illa ſnĩa naſcit᷑: nõ hæreticoꝶ eſſe quæ amputaſti: ſed Origenis.cuius ideo ma/
laĩterpᷣtatus es: qa putaſti bona. & tibi tã bona ꝗᷓ mala illius amputãda: cuius ſcripta ĩ ꝓlogo cõprobaſti. Se
quit᷑ ĩ eadẽ apologia Origenis: ego neq;ʒdefenſor ſũ: necaſſertor: nec primus ĩterpres. Alii añ me hoc idẽ opus
fecerãt: feci & ego rogatus a ffibus.ſi iubet᷑ ne fiat: iuſſio obſeruari ſolet in poſteꝶ.ſi culpant᷑ qui añ iuſſionẽ
fecerũt: culpa a primis incipiat. Tãdẽ euomuit qd uolebat: & oĩs animi tumorin nræ accuſationis erupit ĩui

diã. Vbi ĩterpretat᷑ libros periarchõ me ſequi ſe dicit: ubi accuſat᷑:cur hoc fecerit meũ ponit exẽplũ.& ſecurus

piclitãs ſine me uiuere nõ põt. Audiat igit᷑ qd neſcire ſe ſimulat. Nemo tibi obiicit: qᷓre Origenẽ ĩterpᷣtatus
es? Alioqn Hilarius & Ambroſius hoc crimine tenebunt᷑. Sed qꝗa ĩterpretatus hæretica pᷣfationis tuæ laude
firmaſti: ego ipſe quẽ in crimẽ uocas ideo. xx. homelias eius trãſtuli: & nõnulla de tomis: ut & mala ĩ bonotꝶ⸗
ĩterpretatione ſubtraherẽ: & apte in libris periarchon ad coarguẽdã trãſlationẽ tuã: quid lector uitaret oñde
rem. Vis Origenẽ in latinũ uertere! Habes multas homelias eius & tomos: in ꝗqbus moralis tractat᷑ locus: &

ſcripturaꝶ pãdunt᷑ obſcura:hæc interp̃tare. hæc rogãtibus tribue.qd primus labor tuus ĩcipit ab ĩfamia? Cur

trãſlaturus hæretica in defẽſionẽ eoꝶ pᷣmittis quaſi martyris librũ: Et id romanis auribus ĩgeris:qd trãſlatũ

totus orbis expauit Aut certe ſi ideo interp̃taris: ut eũ hæreticũ arguas: nihil degræco mutes. Et hoc ipſũ p̃fa
tione teſtare:qd prudẽtiſſime papa Anaſtaſius in epiſtola: quã còtra te ſcribit ad eᷣm Ioannẽ: ſuo ſermone
cõplexus eſt: me liberãs qui id feci. & te arguẽs qui facere noluiſti. Ac ne forſitan hoc quoq; neges: ſubieci exẽ/

pluũ eius: ut ſi nõ uis audire fratrẽ monẽtẽ: audias epᷣm calũniãtem. dicis te nõ eẽ defẽſorẽ:nec aſſertorẽ Orige/
nis: iã nũc tibi ꝓferã librũ tuũ de quo infamoſa illa pᷣfatiuncula præclari opis tui his uerbis loqꝗ ris. Cuius di
uerſitatis cauſa: plenius tibi in apologetico: quẽ Pãphilus in libris ſuis ſcripſit: edidimus: breuiſſimo libello

ſupaddito: in quo euidẽtibus (ut arbitror) pbamẽtis deprauatos eſſe in ꝗplurimis ab hæreticis & maliuolis li

bros eius oñdimus. Et præcipueiſtos quos nũc exigis ut interp̃ter ideſt periarchõ. Nõ tibi ſuffecerat Euſebii:

uelcerte: uttu uis Paphili pro Origene defẽſio: niſi qd ab illis minus dictũ putabas. tu quaſi ſapiẽtior& do

ctior adderes õgũ eſt:ſi uelim totũ librũ tuũ huic opi inſerere: & ꝓpoſitis capitulis ad ſingula rudere: quid

in his uitioꝶ ſermo habeat: quid emẽdatioꝶ aſſertio: quid ĩcõſequẽs textus ipſe uerboꝶ. Vn lacinioſæ diſpu

tationis faſtidia fugiẽs: & in arctũ uerba cõpingẽs: tm uerſibus rndebo. Statim de portu egrediẽs nauẽ ĩpetit.
Referẽs enĩ de apologia Pãphili martyris: quã nos Euſebii Arrianoꝶ pricipis pbauimus: de qua dixerat: pro

ut potuimus: uel res popoſcit latino ſermonedigeſſimus intulit: illud eſt qd deſiderioꝶ uir Machari te ad/

monitũ uolo:ut ſcias hãc quidẽ fidei regulã: quã de libris eius ſupra expoſuimus eſſe talẽ quæ & amplecten

da & tenẽda ſit. In oĩbus enĩ his catholicũ ineſſe ſenſũ euidẽter ꝓbat᷑: ꝗuis Euſe ebii libro multa ſubtraxerit: &

in bonã partẽ de filio & ſpũ ſãcto uiſus ſit cõmutare:tũ multa in illo ſcãdala repiunt᷑: & aptiſſime blaſſemiæ

quæ iſte ſua negare nõ poterit catholica eſſe ꝓnũciãs. Dicit Euſebius: ĩmo ut tu uis: Pãphilus ĩ iſto uolumĩe
filii & pris: miniſtrũ ſpm ſãctũ:nõ de eadẽ patris filiiq; ſubſtãtia: aſas hoĩum lapſas eſſe de cælo: & in hoc qd
ſumus deangelis cõmutatis in reſtitutione oĩum æquales: & angelos & dæmones & horĩes fore: & multa alia
tã ĩpia & nefaria: quæ etiã replicare ſit criminis. Quid faciet aſſertorcriminis & ĩterpres Pãphili?/ Si in his quæ
emẽdauit tata blaſfemia eſt: in illis quæ ab hæreticis falſata cõtingit ꝗᷓta ſacrilegia cõtinent᷑ Cuius opinionis
cauſã hãc ſuſpicat᷑: ꝙ uir neq; ſtultus: neq; inſanus dicere ſibi repugnãtia nõ potuerit. Et ne forſitan putare/
mus: diuerſis eũ uaria ſcripſiſſe tpibus: & pro ætatibus edidiſſe cõtraria addidit: quid facimus: ꝙ; interdũ ĩ eiſ-
dem locis: atq; lut ita dixerim) in cõſequẽti pene capite: ſnĩa cõtrarii ſenſus inuenient᷑ inſerta: Nunquid in eo
dem opere eiuſdẽ libri: & interdũ(ut diximusſtatim in cõſequẽti capitulo oblitus ſui eẽ potuit: Verbi gratia
ut qui ſupꝑius dixerat:nuſquã ĩueniri in omni ſcriptura: ubi ſpũs ſanctus: factus uel creatus eſſe diceret᷑: con⸗/
tinuo ſubiiceret: inter cæteras creaturas factũ eſſe ſpiritũ ſanctũ? Aut iteꝶ: ꝗ patrẽ & filiũ unius ſubſtãtiæ:
quod græce ouoνσνdicit deſignauit: in conſ. equẽtibus ſtatim capitulis alterius eẽ ſubſtaãtiæ & creatum
L poterat

pote
hot⸗
bil
Or⸗
usde
niliu
oin
Pr
tideb

kue
Don
Unus
Droni
lerdo

A

Pel
inte

met
Kul
i

nece

üdl
belo
olol
ſchi⸗
c⸗

lipn
etlt⸗
1t0
ſten⸗
tit
emir
mie
cq
1Al
gur
vons
ae
iel
neo
ti
vn/
ue:

etal

poteratdicere eũ: quẽ paulo antede ipſa creaturadei pris ꝓnunciauerat natũ. Hæc ipſius uerba ſũt: negarenõ
põt. Nolo dicas uerbi cauſa: ut qui ſuperius dixerat: ſed ipſũ librũ noĩa: ubi pus bene dixerat: & poſtea male:
ubi ſpm ſctm̃ & filiũ de dei pr̃is ſcribẽs eſſe ſubſtatia: ſtatĩ in conſeꝗᷓntibus aſſeruerit creaturas: neſcis ne me
Origenis hr̃e oĩa! Legiſſe ꝗᷓplurima? Ad populũ phaleras. ego te intus & in cute noui.uir doctiſſimus Euſebi
us: coctiſſimũ dixi nõ catholicũ: ne more ſolito mihi & in hoccalũniã ſtruas. per ſex uolumĩa nihil aliud agit
niſi ut Origenẽ ſuæ oſtẽdat fidei: ideſt Arrianæ pfidiæ. Et multa ponit exẽpla.Et hoc conſtãter ꝓbat. Tibi er/
go in quo ſõnio Alexandrini carceris reuelatũ eſt: ut quæ ille uera ꝓfitet᷑: falſata cõfingas? Sed forſitan hic ut
Arrianus: ab hæreticis addita: in occaſionẽ ſui traxit erroris: ne ſolus male ſẽſiſſe cõtra eccleſiã putaret᷑. Quid
tndebis pro Didymo: qui certe in trinitate catholicus eſt. Cuius etiã nos de ſpu ſancto librũ in latinã linguã
uertimus. Certe hic in is: quæ ab hæreticis in Origenis opibus addita ſũt: conſentire nõ potuit. & in ipſis Peri
archon quos tu interp̃tatus es libris: breues dictauit cõmẽtariolos quibus nõ negaret ab Origene ſcripta quæ
ſcripta ſũt. Sed nos ſimplices hoĩes: nõ poſſe ĩtelligere: quæ dicunt᷑: & quo ſenſu in bonã partẽ accipi debeãt
pſuadere conat᷑. Hoc duũtaxat de filio & ſpᷣu ſancto. Cæteꝶ in aliis dogmatibus & Euſebius & Didymus aper/
tiſſimũ Origenis ſecta cõcedunt. & quod oẽs eccleſiæ reprobãt: catholice dictũ eſſe defendunt. Videamus tñ
ꝗbus argumẽtis ꝓbare nitit᷑ Origenis ab hæreticis ſcripta uitiata. Clæmẽs inꝗtapoſtoloꝶ diſcipulus:q roma/
næ eccleſiæ poſtapoſtolos ep̃s & martyr fuit: libros edidit: q appellant᷑ ideſt recognitio.In
quibus cũ ex pſona Petri apoſtoli doctrina quaſi uere apoſtolica ĩ alurckei exponat᷑:in aliquibus ita Euno/
miidogma inſeritur: ut nihil aliud ꝗᷓ ipſe Eunomius diſputare credat᷑: filiũ dei creatũ de nullis extãtibus aſſe/
uerans. Et poſtalia plixũ eſt ſcribere: quid ꝗᷓſo ait de his ſentiendũ eſt: ꝙ apoſtolicus uir hæretica ſcripſe/
rit? An id potius credendũ: ꝙ puerſi hoĩes ſub uiroꝶ ſanctoꝶ aſſertionẽ dogmatũ ſuoꝶ nomiĩe tanꝗᷓ facilius
credendã interſeruerint ea: quæ illi nec ſcripſiſſe credẽdi ſũt. Clæmentẽ quoq; alexandrinæ eccleſiæ pᷣſbyterũ
uirũ catholicũ ſcribit in libris ſuis interdũ dei filiũ dicere creatũ: & Dionyſiũ alexandrinæ urbis epᷣm uirũ eru/
ditiſſimũcontra Sabelliũ quatuor uolumibus diſputantẽ in Arrianũdogma delabi. Et ſub his exẽplis illud
agit: ut nõ eccleſiaſticos catholicos uiros male ſẽſiſſe: ſed ab hæreticis eoꝶ ſcripta corrupta eſſe teſtet᷑. Et cõ
cfudat ad extremũ dicẽs: de Origene quoq;: in quo ſimiliter ut in his quos ſupra diximus: quædã diuerſitas in
uenit᷑: iſtud nos ſufficiat ſentire: quod de pᷣiudicatis iã catholicis ſentitur uel ĩtelligit᷑ uiris: ne ſimili cauſæ nõ
diſſimilis nõ ſufficiat excuſatio. Sed ꝗd cõtendit᷑: ut ꝗcqd in libris oĩum reperit᷑:ab aliis corruptũ ſit:⸗ Id ſi ita
eſt: nihil eoꝶ erit: quoꝶ fertur noĩbus. Se his deputabit᷑: a quibus dicit᷑ eſſe uitiatũ. Quanꝗᷓ & illoꝶ non erit:
quoꝶ incerta ſunt noĩa. atq; ita fiet: ut tibi oĩa ofum ſint: nihil alienũ ſit. Hac defẽſionis pturbatiõe nec Mar
tion nec Manichæus nec Arrius nec Eunomius accuſari poterũt. quia qcqd nos ab his ĩpie dictũ obiecerimus
diſcipuli rĩũdebunt: nõ a magiis ſuis ita dictũ: ſed ab inimicis eſſe uiolatum. Hoc gñe & iſte ip̃e tuus liber tuus
nõ erit: ſed forſitan meus. Et meus liber: quo tibi accuſatus rũñdeo: ſi in illo aliqd reprehenderis: nõ erit meus:
ſed tuus: a quo rephendit᷑. Et dũ oĩa ad hæreticos refert: qd eccleſiaſticis tribues: quibus ꝓpriũ nihil relinꝗs?
Et quõ inquies in libris eoꝶ uitioſa nõnulla ſũt?:Si me cauſas uitioꝶ neſcire rrndero:nõ ſtati illos hæreticos iu
dicabo. Fieri enĩ põt: ut uel ſimpliciter errauerint: uel alio ſenſu ſcripſerint: uel a librariis ĩperitis eoꝶ paulati
ſcripta corrupta ſint. Vel certe anteꝗᷓ in Alexandria quaſi dzmoniũ meridianũ Arrius neſceretur: ĩnocenter
quædã & minus caute locuti ſũt: & quæ nõ poſſint puerſoꝶ hoĩum calũniã declinare. Obiiciunt᷑ Origeni cri
mina: & tu nõ illũ defendis: ſed alios accuſas. ne crimẽ renuis: ſed criminoſoꝶ turbã requiris. Si tibi diceretur
quos habet Origenes in hæreſi ſocios? ratiõe iſta ꝓferres. Nunca te quærit᷑:hæc quæ in Origenis libris ſcripta
reperiunt᷑: bona ſint an mala. Taces: & pro his alia loꝗ̃ris. Clæmens hoc ait: Dionyſius in iſto errore rephendi
tur. Anaſtaſius eps ſic Dionyſiidefendit errorẽ: Apoſtoloꝶ ſcripta ſimiliter deprauata ſũt. Quõ & nũc ab ali
is tibi hæreſeos crimẽ ĩpingit᷑: & tu pro te taces: & pro mecõfiteris. Ego neminẽ accuſo: pro me tm̃ rñdiſſe con
tentus. Nò ſũ quod arguis. ſi tu es quod accuſaris: ipſe uideris: neca ſolutio mea me:nec reatus te: aut ĩnocẽ
tẽ aut obnoxiũ criminis approbabũt. Præmiſſa falſatione ab hæreticis apoſtoloꝶ: & utriuſq; Clæmentis atq;
Dionyſii uenit ad Origenẽ: & his uerbis loquit᷑.ipſius hic cõquerentis: & deplorãtis ſcriptis ac uocibus ꝓba/
uimus. Quid enĩ adhuc ipſe in carne uiuẽs: ſentiens:uidẽſq; ppeſſus ſit: de libroꝶ ſuoꝶ uel ſermonum corru
ptionibus: uel adulterinis editionibus ex ipſius epiſtola: quã ſcribit ad quoſdã caros ſuos alexandriã euiden/
terdocet᷑: ſtatĩq; exemplũ ſubiũgit epiſtolæ. Et qui falſitatẽ ſcripruraꝶ Origenis hæreticis ĩputat :ipſe ĩcipit
a falſitate: nõ ita ĩterpretatus ut habet in græco. Nec id latinis ĩſinuans quod ipſe in ſuis lĩis ꝓfitetur. cũ illa
epiſtola tota Demetriũ alexandrinæ urbis pontificẽ laceret: & in totius orbis epos & clericos ĩuehat᷑: & fruſtra
ab eccleſiis excoicatũ eſſe ſe dicat: nec uelle in maledictis referre uicẽ: ne ſcilicet maledicus uideat᷑ eſſe homo: ꝗ
in tãtũ cautus ſit ad maledicendũ: ut nediabolo quidẽ audeat maledicere. Vnde & Cãdido Valentiniani dog
matis ſectatori calũniandi occaſionẽ dederit: ꝙ diabolũ ſaluandæ dixerit eſſe naturæ. Hicdiſſimulato argu/
mẽto epiſtolæ fingit pro Origene ꝙ ille nõ loquit᷑ Vnde epiſtolæ ipſius partẽ paululũ ex ſuperioribus tran/
ſtuli: & his iunxi:quæ ab ipſo comatice doloſeq; trãſlata ſũt. ut quo conſilio ſupꝑiora tacuerit lector agnoſcat.
Cõtra ſacerdotes ergo eccleſiæ gñaliter diſputãs: a ꝗbus ĩdignus coĩone eoꝶ fuerat iudicatus: hæc ĩ tulit. Quid
neceſſe eſt de pphetaꝶ ſermonibus dicere: quibus ſæpiſſime paſtoribus: & maioribus natu: & ſacerdotibus ac
1 ci.

Ppncipibus populi cõminant᷑ & arguũt eos?: Quæ abſq; nobis de ſãctis ſcripturis eligere poteſtis: & liquido per

uidere: ꝙ forſitan hoc tp̃s ſit: de quo dicit᷑. nolite credere amicis: nec ſperetis in pncipibus.Et nũc ĩpleat᷑ uatici
niũ.duces populi mei me neſcierũt:filii ſtulti ſũt:& nõ ſũt ſ apiẽtes. ſapientes ſũt ut faciãt mala. bn aũt facere
neſciũt: quoꝶ magis miſereri ꝗᷓ eos odiſſe debemus: & orare pro illis ꝗᷓ eis maledicere. Ad bndicendũ enĩ & nõ
ad maledicendũ creati ſumus. Vnde & Michael cũ aduerſus diabolum diſputaret de Moyſi corpore: ne tãto
quidẽ malo auſus eſt iudiciũ ĩferre blaſſemiæ. ſed dixit: icrepet tibi dus. Cui ꝗd ſimile etiã ĩ Zacharia legimus
Increpet tibi dñs diabole: & ĩcrepet dñs in te qui elegit Hieruſalẽ. Itaq; & nos cupimus ĩcrepari a dno eos qui

nolũt cũ humilitate a ꝓximis ĩcrepari. Dicẽte aũt Michaele: ĩcrepet tibi dñs diabole:& Zacharia ſimiliter: utꝶ

ĩcrepet:an nõ ĩcrepet deus diabolũ ipſe uiderit. Et ſi ĩcrepat:quõ ĩcrepet ipſe cognoſcat.Et poſtea multa quæ
ꝓlixũ eſt ſcribere addit. Nos hoc ſentimus ꝙ eiicient᷑ de regno celoꝶ:nõ quia grãdia peccauerũt. Verbi gra for
nicatores & adulteri & maſculoꝶ cõcubitores & fures: ſed & qui minora dereliqrunt exeo qd- ſcriptũ eſt: neq;
ebrioſi:neq; maledici regnũ dei poſſidebũt: & tã in bonitate ꝗ in ſeueritate dei eſſe menſurã. Vnde cũcta niti
muragere cõſilio:in uini quoq; potu & in moderatione ſermonis: ut nulli audeamus maledicere. ergo cũ pro

pter dei timorem caueamus in quẽpiam maledicta conferre recordamtes illius dicti non ſuit auſus iudicium
inferre blaſfemiæ: quod dicitur de Michaele contra diabolum. Et in alio loco. dominationes quidem repro/
bant: glorias autem blaſtemant quidam eorum :qui libenter contentiones reperiunt. aſcribunt nobis & no/
ſtræ doctrinæ blaſfemiam ſuper quam ipſi uiderit quomodo illud audiãt: neq; ebrioſi: neq; maledici regnũ
dei poſſidebũt: licet pr̃em malitiæ & ꝑditionis eoꝶ qui de regno dei eiicient᷑ dicãt poſſe ſaluari: ꝙ ne ꝗqdẽ men
te quis captus dicere põt. Cætera quidẽ ex eadẽ epiſtola tranſtulit pro hoc ꝙ fine in uerborũ Origenis ĩterpre/
tati ſumus: ergo cũ ꝓpter timorẽ dei caueamus in quẽpiã maledicta conferre: & reliqua: iſte fraudulenter am
putatis ſupioribus: ex qbus ĩferiora depẽdent: ſiccœpit trãſferre epiſtolã: quaſi hoc ſenſu ſi uperius eſſet exor
diũ: & ait. Quidã enĩ qui libenter hut criminari pximos ſuos: aſcribũt nobis & doctrinæ ntæ crimẽ blaſfemiæ
qd anobis nuſꝗᷓ audierũt.de quo ipſi uiderint uolẽtes obſeruare mandatũ illud quod dicit: quia maledici re/
gnũ dei nõ poſſidebũt: dicẽtes aſſerere me prem malitiæ & pditionis eoꝶ: qui de regno dei eiiciuntur: ideſtdia
bolũ eſſe ſaluandũ: ꝙ ne aliquis quidẽ mẽte motus & manifeſte ĩſaniẽs dicere poteſt. Cõferte Origenis uerba

quæ ſupra ad uerbu trãſtuli: his quæ ab iſto nõ uerſa ſunt: ſed euerſa: & quantã inter ſe nõ ſolũ uerboꝶ ſed &

ſenſuũ habeant diſſonantiã pſpicietis. Obſecro ne moleſtia ſit uobis ꝓlixior interpᷣtatio. Iccirco oĩa enĩ uerti/
mus: ut quo cõſilio ſupiora tacuerat: ꝓbaremus. Habet dialogus apud græcos Origenis:& Cãdidi Valentinia
næ hæreſeos defenſoris: in quo duos andabatas digladiaãtes ſpectaſſe me fateor. Dicit Cãdidus filiũ de patris
eſſe ſubſtantia. Errãs: ꝙ eũ iaeſt, plationẽ aſſerit. Eregione Origenes iuxta Arriũ: &
Eunomiũ repugnateu uel platũ eſſe: uel natũ:ne deus pater diuidat in partes. Sed dicit ſublimẽ & excellẽtiſ/
ſimã creaturã uolutate extitiſſe pris: ſicut & cæteras creaturas. Rurſus ad ſecũdã ueniũt quæſtionem. Aſſerit
Cãdidus diabolũ peſſimæ eſſe naturæ: & quæ ſaluari nunꝗ põt. Cõtra hoc recte Origenes rudit no eũ peritu/
ræ eſſe ſubſtãtiæ: ſed uolũtate ppria & corruiſſe & poſſe ſaluari. Hic Cãdidus uertit in calũniam:quaſi Orige
nes dixerit diaboli naturã eſſe ſaluãdã. qd ille falſo obiectũ hic refutat. Et intelligimus in hoc tmdialogo ab
Origene argui hæreticã falſitatẽ. & nõin cæteris libris: de ꝗbus nunꝗᷓ ꝗſtio fuit. alioqn oĩa quæ hæretica ſunt
nõ erunt Origenis: ſed hæreticoꝶ. Oẽs aũt ppemodũ illius Tomi his erroribus plenis ſũt. Nihil Origenis erit
ſed eoꝶ quoꝶ ignoramus uocabula. Nõ enĩ ſufficit græcos & antiquos calũniari: de ꝗbus pro uetuſtate tẽpo
rũ & longinqtate regionũ habet licentiã ꝗcqd uoluerit mẽtiẽdi. Venit ad latinos:& primũ ponit Hilariũ con
feſſorẽ: ꝙ poſt ariminenſẽ ſynodũ liberillius falſatus ab hæreticis ſit. Et ob hanc cauſa cũ in concilio epoꝶ ei
ꝗſtio moueret᷑: ꝓferri librũ de domo ſua iuſſit: qui neſciente ſe in ſcriniis ſuis hæreticus tenebat᷑. Cũq; platus
fuiſſet:& ab oĩbus hæreticus iudicatus:auctor libri excõicatus de cocilii cõuentione diſceſſerit. & tãtæ auctori
tatis ſe putat: ut familiaris meus narrat dns: ut nemo ei cõtra cõfeſſorẽ iſta ſimulãti: audeat cõtradicere. Rũde
ꝗſo: Synodus a qua Hilarius excoĩcatus eſt: in qua urbe fuit: Dic epᷣoꝶ uocabula: ꝓfer ſnĩas ſubſcriptionum
uel diuerſitatẽ uel cõſonantiã. Doce qui eo anno cõſules fuerint: qs ĩperator hãc ſynodum iuſſerit cõgregari.
Galliæ ne tm̃ ep̃i fuerit:an & Italiæ & Hiſi paniæ certe: quã ob cauſã ſynodus cõgregata ſit. Nihil hoꝶ nomias:
ſed uiꝶ eloquẽtiſſimũ & cõtra arrianos latini ſe ermonis tubã: ut Origenẽ defẽderes: excoĩcatũ a ſynodo crimĩa
ris. ſed cõfeſſoris calũnia utcũq; toleranda eſt. Trãſit ad inclytũ martyrẽ Cypᷣanũ: & dicit Tertulliani librum
cui titulus eſt de trinitate: ſub noĩe eius Conſtantino poli a macedonianæ partis hæreticis lectitari. In quo cri/
mine mentit᷑. Nã nec Tertulliani liber eſt: nec Cypᷣani dicit᷑:ſed Nouatiani:cuius & ſcribit᷑ titulo:& auctoris
eloquiũ ſtili pprietate demoõſtrat. Et ſuperfluũ puto apertas ĩeptias cõfutare: cũ mihi mea ĩgerat᷑ fabella:a ſy
nodo uidelicet: & ſub noĩe eiuſdẽ amici Damaſi romanæ urbis epi ego petar: cui ille eccleſiaſticas epiſtolas di
ctãdas tradidit: & apollinarioꝶ uerſutiæ deſcribant᷑ ꝙ Athanaſi librũ ubi dñicus homo ſcriptus ẽ: ad legẽdũ
acceptũ:ita corruperit: ut in litura id qd raſerũt:rurſus ſcriberẽt. ut ſcilicet non abillis falſatũ: ſed a me additũ
putaret᷑. Quæſo te amice chariſſime: ut in eccleſiaſticis tractatibus: ubi de ueritate dogmatũ ꝗrit᷑: & de ſalute
aĩaꝶ nr̃aꝶ maioꝶ flagitatur auctoritas:huiuſcemodi deliramẽta dimittas: & prãdioꝶ cœnaruq; fabulas pro
argumẽto n teneas ueritatis. Fieri enĩ pt: ut etiã ſi a meueꝶ audiſti: alius qui huius rei ignarus eſt: near⸗ a
te eile

ic det
knti
theer
hetit
epin
eos
terun
1 gur
igiabor
g⸗
canit
Dro⸗
cn
1 repro⸗
Ano/
1 regni
lene
1 terpre⸗
nteran
letevt
kemir
ellei⸗
eltci
Suetti
uſed
luerti
ntinin
atns
iu&
leal⸗
Gen
enitu/
ODir
15
Alunt
Gelit
iipo
con
gei
Atus
Kori
düde
num
nn.
ni
imia
tum
ct/
lors
ah⸗
l
ii
lue
pio
14

ſe

te eſſe cõpoſitũ: & quaſi mimũ Philiſtionis uel Lẽtuli: ac Marilli ſtrophã eleganti ſermone confictã. Quo nõë
pueniat ſemel effrenata temeritas Poſt excoĩcationẽ Hilarii poſt Cypani hæreſeos librũ
poſt Athanaſii me dormiente liturã ſimul & inſcriptionẽ erupit aliqn cõtra papã Epiphaniũ & dolorẽ pecto
ris ſui: quo eũ in epiſtola: quã ad Ioannẽ epᷣum ſcripſerat hæreticũ arguit: in apologia pro Origene digerit: &
his ſermonibus coſolatur. Quin potius aperiẽda eſt in hoc loco ueritas latẽs. Nõ eni poſſibile in tã iniquo iu
dicio uti quẽquã hoĩum: ut de cauſa æquali nõ æqualiter ſentiat. Sed ꝙ auctores obtrectatoꝶ eius hi ſũt: qui
in eccleſia diſputare latius ſolẽt: uel etia libros ſcribere: qui totũ de Origene uel loquunt uel ſcribunt. Ne ergo
plures ipſoꝶ furta cognoſcãt: quæ utriq; ſi ĩgrati in magrm nõ eſſent: nequaꝗ crimĩoſa uiderent᷑: ſim plicio/⸗
res quoq; ab eius lectione deterrerẽt. Deniq; ex ipſis: qui ſe uelut euãgelizadi neceſſitatẽ per oẽs gẽtes & p
oẽs linguas hr̃e putat:de Origene male loꝗndi ſex milia libroꝶ eius ſe legiſſe: qᷓplurima multitudine audiẽte
cõfeſſus eſt. Qui ſi utiq; lut ipſe dicere ſolet)pro cognoſcẽdis eius malis legebat: ſufficere poterãt decẽ libri ad
cognoſcendũ: aut. xx. certe ut ꝗplurimũ. xxx. Sex milia auũt libros legere nòiã eſt errores: ac mala uelle cogno/
ſcere: ſed totã pene uitã diſciplinis eius ac ſtudiis dedere. Quõ ergo iſte merito audiẽdus eſt: cũ eos culpat ꝗ ĩ
ſtructionis ſuæ cauſa per pauca eius ſalua fidei gloria atq; ĩtegra pietate legerũt? Qui ſũt iſti qui in eccleſia di
ſputare latius ſolẽt: Qui libros ſcribere? Qui totũ de Origene loquunt᷑ & ſcribũt: Qui dũ ſua nolũt furta co/
gnoſci: & ĩgrati ſũt in magr̃m: iccirco ſimplices ab illius lectiõe deterrẽt?: Noĩatim debes dicere: & ipſos hoĩes

denotare. Ergo beati epi Anaſtaſius & Theophilus & Venerius & Chromatius: & oĩs tã oriẽtis ꝗᷓ occidẽtis ca

tholicoꝶ ſynodus: qui pari ſnĩa:quia pari & ſpᷣu illũ hæreticũ denũciat populis: fures libroꝶ illius iudicandi
ſũtEt qn in eccleſus pᷣdicant:nõ ſcripturaꝶ myſteria: ſed Origenis furta cõmemorãt? Nõ tibi ſufficit paſſim
cõtra oĩs detractio: niſi ſpecialiter cõtra beatũ & ĩſignẽ eccleſiæ ſacerdotẽ ſtili tui lanceã dirigas? Quis eſtille ꝗ
uel neceſſitatẽ euãgelizãdi per oẽs gẽtes:& per oẽs linguas hr̃e ſe putat:de Origene mala loq̃ndi:qui ſex milia
libroꝶ eius ſe legiſſe:qplurima fratrũ multitudine audiẽte cõfeſſus eſt? In qua multitudine & caterua fratrũ:
tu quoq; medius eras: qñ ille in ſua epiſtola ꝗᷓritur: pro Origenis hæreſi nefaria a tedogmata eſſe ꝓlata. Crimi
