ſoleo patrũ ſuoꝶ. & uniuerſus iuda & hieruſalẽ luxerũt eũ: pcipueq; Hieremias: cuius oẽs cãtatores atq; cãta/
trices uſq; in pntẽ diẽ lamẽtationes ſup Ioſiã replicãt. & quaſi lex obtinuit in iſrael. Ecce ſcriptũ fert in lamen
tationibus. Puto ꝙ ſermonibus dei per quẽlibet nõ acqeuiſſe peccatũ ſit. De ipſo Hieremias loquit᷑ (ꝗꝗᷓ hoc
plæriq; m anagogen ĩtelligãt de dno Saluatore) Spũs faciei nẽĩæ Xpᷣs dñs captus eſt pro peccatis nr̃is. Cui di/
ximus. Sub umbra tua uiuemus in gẽtibus. Moyſes cui locutus eſt dis facie ad faciẽ: & ſalua facta ẽ aĩa eius.
ad aquas cõtradictionis offendit. nec meruit cũ fratre Aaron terrã repromiſſiõis ĩtrare. De ꝗbus & pſalmiſta
canit. Abſorpti ſunt iuncti petræ iudices eoꝶ. audient uerba mea: qm placuerũt. & eſt ſenſus. Iudices populi
iudæoꝶ Moyſes & Aaron deuorati ſunt a peœato populi iuxta petrã: de qua aquarũ fluẽta manarũt. & certe

cũ iſti iuſti fuerĩt: & obedierint ſermonibus dei:qui per ſe ſuauiſſimi ſũt. Deniq;ſequit᷑.de cadaueribus ĩ ſoli
tudĩe mortuoꝶ quaſi craſſitudo terræ dirupti ſũt ſuꝑ terrã. Diſperſa ſũt oſſa nia ſecus infernũ. In Oſeæ lo/
quit᷑ deus. Deſpòſabo te mihi in iuſticia & iudicio. Statĩq; ſubiũgit. Et miicordia &miſatiõibus: & in fide:
ut largitoris pᷣmio recognoſcat ꝙ ipſe ſit dñs. In eodẽ ſcriptũ eſt libro. Deus ego ſũ: & nõ hõ: in medio tui ſan
ctus. Et nõ ĩgrediar ciuitatẽ uitioꝶ: ſcilicet cõciliabulũ. Ipſe ſolus hãc nõ ĩgredit᷑ ciuitatẽ: quã ædificauit Cayn
ĩnoiĩe filii ſui Enoch: quæ oĩa ſacerdotũ quotidie ora cõcelebrãt: Q uαωοοννοανναπα Iοσ di lingua nia dr.
Qui ſolus es ſine pctõ: quæ laus iuxtaſnĩam tuã fruſtradeo reputat᷑: ſi ẽ cõis cũ cæteris. Nõ enim iuxta Amos
cõuertimus iuſticiã in abſinthiũ: & fructus iudicii in amaritudinẽ. Loquunt᷑ nautæ atq; rectores in libro lo/
næ. Rogamus dne ne pdas nos ꝓpter hoĩem iuſtũ: neq; ĩducas ſuꝑ nos ſãguinẽ ĩnocẽtẽ. Sicut enĩ placuit tibi
ſic factù eſt dũe. Neſciũt cauſas: qd mereat᷑ ꝓpheta ſᷣuus fugitiuus:& tñ iuſtificãt deũ:& ſãguinẽ ĩnocẽtẽ fatẽ
tur:cuius opa nõ norũt.Et ad extremũ:ſicut placuit tibi dne:ſic factũ eſt. Nõ quærũt iuſticiã ſnĩæ dei:ſed ue
ritatẽ iuſti iudicis cõfitent᷑. Micheas lachrymabili uoce teſtat᷑. Periit ſemẽ de terra: & rectus ĩ hoĩbus nõ ẽ.oẽs
ſãguĩe ĩſidiant᷑.unuſqſq; fratrẽ ſuũ uenat᷑ ad mortẽ. Malũ manuũ ſuaꝶ dicũt bonũ.Et iteꝶ. Qui optimus
corde ĩter eos eſt:ꝗᷓſi ꝑiurus eſt. Et qui rectus ꝗᷓſi ſpina de ſepe.Hæc hoĩum iuſticia eſt: ut iuxta uerba eiuſdẽ
ꝓphetæ: nec amico: nec cõiugi: nec filiis ſit credendũ. qa inimici hoĩs domeſtici eius: quã ſnĩam etiã ſᷣmo dñi
cus cõprobauit. Vnde dat᷑ cõſiliũ ꝑ eũdẽ pphetã. Indicabo tibi o hõ ꝗd ſit bonũ: & qd dns ꝗrat ate: utiq; face
re iudiciũ: & diligere miſicordiã: & ſollicitũ ambulare cũ deo tuo. Nunqd dixit: habeto æꝗqlitatẽ dei: & nõ hoc
qd maximũ eſt: ſollicitũ ambulare cũ deo tuo? ut nunꝗᷓ ſecurus ſis:ut oĩ obuantia cuſtodias cor tuũ:ut cõſi
deres qm in medio laqoꝶ ambules: & ſub muroꝶ pinnis ĩgrediaris: ut illud quotidie mediteris. Iuxta ſemitã
ſcãdalũ poſuerũt mihi. Supꝑbis eniĩ reſiſtit deus:humilibus aũt datgr̃am. Qui cautus & timidus eſt:põtad tẽ
pus uitare peccata:ꝗ ſecurus eſtde iuſticia ſua:repugnat deo:illiuſq; auxilio deſtitutus: inſidiis hoſtiũ patet.
Cõputreſcãt dicit Abachuc oſſa mea: & ſubter me uermes ſcateãt: tm ut reꝗeſcã ĩ die anguſtiæ: ut aſcendã ad
populũ fortẽ meũ.Hic tribulationes & anguſtias:afflictionẽq; aĩ depᷣcat᷑: ut in futuro uiroꝶ iã cũ Apo regnã

tiũ numero ſociet᷑: Ex quo pſpicuũ eſt:hic pugnã atq; certamẽé: & in futuro eẽ uictoriã. Ieſus filius loſedech:

qd ĩterpᷣtat iuſtus dñi: ſacerdos magnus:ĩdutus deſcribit᷑ ueſtibus ſordidis: q pctm̃ n fecit: & tũ nra pctã por
tauit. Ad cuius dextrã ſtabat ſathanas: ut aduerſaret᷑. Dicitu rq; ad eũ poſt pugnã atq; uictoriã: auferte ueſtẽ
ſordidã ab eo: & ecce abſtuli a te iniqtatẽ tuã. & hæres Iouiniani loqtur.Sine oĩ oĩno pctõ ſũ:ſordida ueſtimẽ
ta nõ habeo: ꝓprio regor arbitrio: maior apoſtolo ſũ. ille facit qdnõ uult: & qd uult nõ facit: ego facio qd uo/
lo:& qd nolo nõ facio.pparata ſũt mihi regna cæloꝶ: ĩmo ipſe ea mihi meis uirtutibus p̃paraui. In quo Adã
tenet᷑ obnoxius. Et alii ꝗ reos ſe putant in ſimilitudinẽ pᷣuaricationis Adã. Ego ſolus cũ mea caterua nõ tene/
or. Alii clauſi cellulis: & fœmias nõ uidentes: qa mifi ſũt: & uerba mea nõ audiũt: torꝗᷓ nt deſideriis. Ego etiã ſi
mulieꝶ ualloragmĩbus: nullã habeo cõcupiſcẽtiã. De me enĩ dictũ eſt: lapides ſãcti uoluũtur ſuꝑ terram: &

ideo nõ ſẽtio: qa liberi arbitrii ptãte Xp̃i trophæũ circũfero. Audiamus ꝑ Eſaiã clamantẽ deũ. Populus meus

ꝗ btõs uos dicũt: ſeducũt uos: & ſemitãpedũ ur̃oꝶ ſupplantaãt. Quis magis ſupplantat populũ dei: ꝗ liberi
arbitrii ptãte ſubnixus: deſpicit auxiliũ coditoris: & in ſua uolũtate ſecurus eſt. An ꝗ ad ſingulas ſnĩas pcepto
rũ dñi iudiciũ ꝑtimeſcit? Ad huiuſcemodi hoĩes loquit deus: ue uobis: ꝗ ſapiẽtes eſtis apud uos: & ĩtelligẽtes

ur̃o iudicio.Eſaias iuxta hebraicũ plorat:& dicit:ue mihi:qa tacui qa ĩimunda hns labia: & in medio populi

ĩmunda hũtis labia: habitãs uidi dũm ſabaoth oculis meis. Ille uirtutũ merito dei fruebat᷑ aſpectu: & cõſcien
tia pctõꝶe labia ſua fatebat᷑imunda. Nõ ꝙ locutus eſſet aliqd qd uolũtati dñi repugnaret: uel ꝙ ſiluiſſet uel ti

more uel pudore pterritus: nec arguiſſet libertate ꝓpphetica populũ delinꝗntẽ. nos peccãtes aliqũ corripimus
ꝗ adulamurdiuitibus: & pſonas accipimus pctoõꝶ turpis lucri gra. niſi forte tota eis loquamur cõfidẽtia: quo

rũ opibus ĩdigemus. ut talia nõ agamus: ut abſtineamus nos aboĩ ſpecie pctõꝶ. Certe ueꝶ tacuiſſe pctm eſt.
ꝗꝗᷓ apud. lxx.nõ ſit ſcriptũ: qa tacui. ſed qa cõpũctus ſũ conſcia ſcilicet pctõꝶ:ut illud cõpleat᷑ ꝓpheticũ. Ver
ſatus ſũ in miſeria:dũ ĩ fingit᷑ mihi ſpina. ille peccati ſi pina cõpungit᷑: tu uirtutũ floribus uernas. Erubeſcet in
qt luna: & cõfundet ſol: qn uiſitauerit ds ſup militiã cæli in excelſis. hoc eſt qd & in alio loco ſcriptũẽ. Aſtra
quoq; nõ ſũt mũda in cõſpectu eius. & aduerſũ angelos ſuos puerſũ ꝗd reppit: luna erubeſcit: & ſol cõfundit᷑
& cælũ operit᷑ cilitio: & nos ĩtrepidi atq; lætãtes: qa oĩ caremus uitio: occurremus iudicis maieſtati: qñ tabeſcẽt
mõtes: erecti uidelicet in ſupbiã. & oĩs militia cæloꝶ uel aſtra: uel angelicæ dignitates. & cõplicabunt ſicut li/
bri cæli: & oĩs exercitus eoꝶ iſtar folioꝶ defluet: qm ĩebriatus eſt inꝗt in cælo gladius meus & nũc ſup idumæ

am deſcẽdet gladius dei ĩebriat in cælis. & tuũ ſoliũ erit in ſctitate ſecuꝶ: In idumæã deſcẽdet: quæ ĩterpretat

uel inguinalt uel terrena: ut pphetica auctoritate diſcamus oẽm terrã mũdi ĩdigere iudicio. Vñ ſequit᷑.Vi
ctima dii in boſra: quæ interpretat᷑ caro. & ĩterfectio eius multa in terra Edon: ideſt in ſanguĩe. Iuxta qd po/
nit apoſtolus. Caro & ſãguis regnũ dei nõ poſſidebũt. Ve quæ cõtradicit uictori ſuo: ue qui dicit pri:’ut quid
me genuiſti & matri quare me peperiſti? Hoc ad eos pertinet:quidicũt: quare talis cõſtitutus ſũ:qui non poſ
ſim in perpetuum carere peccato? Quare tale uas fictũ: ut non adamantinũ permanerẽ: ſed ad omnẽ tactũ fi

ctile atq; fragile Omnes ſicut oues errauimus. & oĩum noſtrum dominus peccata portauit. Intuitus eſt enĩ

diligen ter: inſpexit. nullũq; repperit: qui iudicaret iuſte: qui ſuam in omnibus faceret uoluntatem. Et iccirco
brachiũ

—————

8
tot
mec
ſtel
ee
ni
lider
ſonit
upe

buili
Olah,
nſle
otniſn
utn
tanindi,
taAno
libeo l/
kouthi
citihĩ
leiſel le
Znoe o,
loptimns
baeillci
ifmodi
ungkr
Anöhoe
iͦutcoli
talemti
otalt
iſert,
enliad
zonegni
oldech⸗
ctipot
tte uelte
uueſtine
ogcto⸗
hi
nötee/
peil
entam
us meus
lben
Heepto
lgees
popul
colcen
ſetuelt
ifimn
ingio
(tnet.
iciNe
Nlotnn
,Aln
ſundt
cutli/
idum
Prti
uit.N

brachiũ eius ſalutẽ præbuit:& iuſticia ſua ſaluauit oĩa:ut oĩs mundus ſubiiciat᷑ deo:& illius clæmẽtia cõſerue
tur. Fuimus enĩ ĩimundi: nõ pauci: ſed oẽs. Quaſi pãnus menſtruatæ reputata ſunt oĩa in lege opera nr̃a. Ad
hieruſalẽ in Ezechiel loquit᷑ deus. Perfecta eras in decore meo: & eſt ſenſus: nõ in tuis operibus: nõ in tua cõſci
entia: cordiſq; iactantia: ſed in meo decore: quo teclæmẽtiæ meæ libertate donauerã. Deniq; in cõſequẽtibus
loquit᷑ ad eã: q ſaluator nõ ſuo merito:ſed eius miſericordia. Recordabor pacti mei tecũ in diebus adoleſcen
tiæ tuæ: & ſuſcitabo tibi pactũ ſempiternũ: & recordaberis uiaꝶ tuaꝶ: & cõfunderis. Et iterũ: ſuſcitabo pactũ
meũ tecũ: & ſcies quia ego dis: ut recorderis & cõfundaris: & nõ ſit tibi ultra aperireos pro confuſione tua. cũ
fuero placatus tibi in oĩbus quæ feciſti: ait dis deus. Ecce aperte diuino ſermone monſtrat᷑: qd in alio loco di/
xerit. Et mũdans te nõ faciet ĩnocentẽ: ꝙ iuſti quoq; & poſt peccatũ in ſtatũ p̃ſtinũ reſtituti: os aperire nõ au/⸗
deant. ſed cũ apoſtolo dicant: qui nõ ſi ũ dignus uocari apoſtolus: quia pſecutus ſũ eccleſiam dei. Deniq; & in
alio loco per eundẽ ꝓphetã ad eos: qui illius miſericordiã conſecuti ſũt loquit᷑ deus. Et recordamini uiaꝶ ur̃a/
rũ: & oĩum ſceleꝶ ueſtroꝶ: ꝗbus polluti eratis. & diſplicebit uobis in cõſpectu ueſtro in cunctis malitiis quas
feciſtis.& ſcietis qa ego dns:cũ bnfecero uobis ꝓpter nomẽ meũ:nõ ſᷣm uias ueſtras malas: neq; ſᷣm ſcelera ur̃a
peſſima. Erubeſcamus atq; dicamus: qd loquunt᷑ hi qui iã pᷣmia conſecuti ſũt. Loquamur pctõres ſuꝑ terrã
& in fragili mortaliq; corpore cõſtituti:qd ſanctos uidemus in cælis dicere: & iã ĩcorruptione & ĩmortalitate
donatos. Et dicitis inꝗt: Nõ eſt recta uia dui: cũ ueſtræ uiæ prauæ ſint. Phariſeoꝶ eſt hoc ſupciliũ: ut peccata
ꝓpriæ uolũtatis referant ad coditoris iniuriã: & illius iuſticiã calũnient᷑. Sacerdotes tẽpli myſtici qd interpre
tatur eccleſia:filii Sadoch cũ ueſtimentis miniſterii nõ egrediunt᷑ ad populũ: ne humana cõuerſatione ſãcti/
ficati maculent᷑. Et tu in medio uulgi: unuſq; de populo mundũ eẽ te credis. Hieremiã ꝓphetã breuiter pcur
rentes ſenſu magis ꝗᷓ ſermone carpamus. Currite inquit in exitibus hieruſalẽ:& quærite in plateis eius ſicubi
reperire poteritis uirũ: qui iuxta iuſticiã uiuat & fidẽ: & ero ꝓpicius propter eũ. Quãuis enĩ dicant: uiuit dñs
fraudulenter iurant. Et hocipſũ in mẽdacio refutat peccatoꝶ ſacrificia. Veſcẽdas tradit offerentibus hoſtias:
dicẽs ſe nõ mandaſſe pribus eoꝶ: qn deduxit eos de terra ægypti. ut offerrẽt huiuſcemodi ſacrificia. Nõ enĩ uo
luntate:ſed idoloꝶ cõparatione mãdauit: malens ſibi offerri uictimas ꝗᷓ dæmonibus. Oẽs receſſerunr ab eo:
nullus eſt qui loquat᷑ bona: & agat pœnitẽtiã a peccatis ſuis. Sequunt᷑ ꝓprias uoluntates: quaſi equus prom

ptus ad prœliũ. Intendũt linguã ſuã quaſi arcũ. Mentiunt᷑ oĩa: & nõ eſtin eis ueritas. Amicoꝶ quoq; cauen/
das inſidias præcipit: & nulli credere pximoꝶ. Singulos enĩ ĩſidiari amicis & fratrẽ a fratre decipi. Et hoc face/
re: nõ naturæ malo: ſed ꝓpria uolũtate: quia docuerunt linguã ſuã mendaciũ: & pni ferunt᷑ ad iniuſticiã. Si
æthiops ante mutauerit pellẽ ſuã: & pardus uarietatẽ ſuã: & uos poteritis facere bonũ: cũ didiceritis mala. Er

go pellis æthiopica & pardoꝶ uarietas: diſciplinæ eſt: nõ naturæ: quæ docet᷑ & diſcit᷑: tamẽ auferri non põt: ui

tio mollita maligni:niſi per eũ cui oĩa poſſibilia ſunt. Vnde loquitur ad eũ: qui ſolus uerus medicus eſt: ſana

medñne & ſanabor. Saluũ me facdñe: & ſaluus ero. Tu es gloria mea & ſpes mea. Si enim ad conditionẽ meã
ĩfœlicitatẽq; reſpiciã: nihil aliud niſi hoc poſſũ loqui. Maledictus homo qui annunciauit patri meo dicens.
Ecce natus eſt tibi puer: fiat homo ille ſimilis urbibus quas ſubuertit deus. Quare enim in uulua nõ ſtatiĩ pe/
rii? Et fuiſſet mihi ſepulchrũ mater mea: & uulua eius infernus ſempiternus. Quare egreſſus ſũ ex utero: ut
uiderẽ labores & miſerias& cõſumerẽtur dies mei in erũnis. Tãtũ de ſua cõditione ſecurus eſt: & ſic cõfidit in
fortitudine: ut mortẽ præferat uitæ. Nouerat enĩ uulnus ſuũ: & potentiã eius quẽ cælare nihil põt:qui loqui
tur per ꝓphetã. Deus appropinquãs ego: & nõ ꝓcul. Qui enĩ eælum replet & terrã: nullus poteſt uitare eius
noticiam & cordis occulta cælare. Qui ſcrutatur renes ĩtroſpicit: &ut ſciamus dei eſſe bonũ oẽ quod gerimus
Ego inquit plantabo eos: ut nequaꝗᷓ eradicentur: & ego dabo eis cogitationẽ & ſenſũ: ut intelligant me. ſi co/

gitatio & ſenſus dantura deo: & intellectus dni ex illius qui noſcendus eſt: radice pullulat: ubi eſt liberi arbi/

trii tm ſuperba iactitatio? Volumus ſcire cõditionẽ noſtram audiamus hiſtoriã. Ioachim rex iuda:cu nctiq;
ſocii eius & pᷣncipes auditis ſermonibus Vriæ: uoluerunt occidere eũ. Quod cũ ille didiciſſet: timore pertern-/
tus: fugit in ægyptũ. Cur mortẽ timebat: qui explicabat ſnĩam dñi: & qui a ſe nunciari duni nouerat uolũtatẽ?
Dedignamur per ſingula auxiliũdei: & ad illius nutũ cũcta gerere negligimus: cum legamus ſactos uiros etiã
homium indiguiſſe præſidio. Periclitatur Hüieremias & manifeſte dicitur: ꝙ auxilio ei fuerit manus Diſan fi
lii Safan: ne traderetur in poteſtatẽ uulgi: & obrueretur lapidibus. Abolitis legis cxrimoniis & duro pondere
ueteꝶ præceptorum repromittitur euãgelii gra: legẽq; dñs pollicetur: ut oẽs eum nouerint a minimo uſ. q; ad

maximũ dicẽs. Dimittã peccata eorum: & iniquitatem illoꝶ ultra memornon ero. Quam autẽ habuerint ſã

cti uiri in lege ueteri iuſticiam: ſequenti ſermone demonſtrat. ſi filii iſrael: & filii iuda iniquitatẽ fecere perpe/
tuam in cõſpectu meo: ab adoleſcentia ſua uſq; ad diẽ præſentẽ: & ciuitas hieruſalẽ ab initio conditionis ſuæ
uſq; ad diem euerſionis ſuæ: me ad iracundiam prouocauit. Attende quid dicat: finem iunge pᷣncipio: omne
mediũ tempus in uitio eſt. Hieremias ſanctificatus ante ꝗᷓ natus: uirgo: propheta ueteris teſtamẽti: ptimeſcit
Sedechiam: & flebiliter obſecrat dicens. Nunc ergo domine mi rex audi depræcationẽ meã: & ptauaſentapud
te obſecratio mea. ne remittas me in domum lIonathã ſcribæ: ne ibi peream. O propheta:cur times impiũ re/
gem: Cur eum metuis: quem noſti iam iãq; periturum?carcerem reformidas: cui paratur paradiſus! Reſpon
debit mihi:homo ſum mortali in carne & corruptibili conſtitutus:dolorẽ ſentio: horreſcoq; cruciatus: quos
g ii .lIxii.

lvi.

¶ Tertius eiuſdem Dialogi liber contra Pelagianos.

etiã dñs meus pro mea ſalute ſenſurus ẽ. Miſeret humano gñi deus: & nõ uult perire quod fecit. Noli timere

Iacob dicit dñs. Ego eni ſũt tecũ:& interficiã oẽs gentes in quas diſperſi te: te uero ipſũ perire nõ faciã: ſed caſti
gabo te cũ iuſticia: & ita miſerebor tui: ut te ĩnoxiũ nõ relinquã. Vnde & nos dicimus eſſe iuſtos: eſſe ſanctos

uiros: & poſt peccata placentes deo:nõ ſuo tm̃ merito:ſed eius clæmẽtia:cui oĩs creatura ſubiecta eſt:& ĩdiget

miſericordia eius. Audiant hæretici qui eleuantur per ſuperbiam: & dicunt. Ecce ipſi nobis fecimus cornua.
Audiant illud quod audiuit Moab. Audiuimus ſuperbiam ioab ſuperbus eſt ualde. Altitudinem illius & ela

tionẽ & gloriationẽ: & ĩflationẽ cordis ego cognoui dicit dñs: qm nequaꝗᷓ iuxta inflationẽ eius & fortitudo il

lius eſt. Diciturq; ad huiuſcemodi hoĩes. Inimici autem eorũ: haud dubiũ quin gregis dñi: confirmant dicen

tes.nõ peccauimus cũ peccauerint in puchritudine iuſticiæ: & in expectatione patrũ. Deinde uis ſcire quando
oĩa peccata finiantur. Audi eundẽ prophetã: in tpe illo dicit dñs. Quæret iniqtas in iſrael: & non erit. & pecca

tum iuda: & nõ inuenietur. Cur quæſo ſequit᷑: quia propitius ero illis? Vbi autẽ propitiatio eſt:pᷣceſſerat an/

te peccatum. Tolle igit᷑ poſſe: & cocedo oĩa donante deo ſubſiſtere. Bonũ eſt præſtolari cũ ſilentio ſalutare do
mini: bonũ eſt ponere in puluere os ſuũ: dare pcutienti ſe maxillã: ſaturari obprobriis: ſpem habere in d’ũo.
Si enĩ abiecit & miſerebitur iuxta multitudinem miſericordiaꝶ ſuaꝶ. Neq; enĩ humiliauit corde ſuo & abie/

cit filios hominũ. Fruſtra murmurat homo pro peccatis ſuis. Scrutemur uias noſtras: & quæramus: & reuer

tamur ad dũm. Leuemus corda cũ manibus ad dum in cælũ: dicamuſq; ei. Iniq; egimus: & ad iracundiã pro/
uocauimus. Iccirco tu inexorabilis es. Daniel ꝓpheta loquit᷑ ad Nabuchodonoſor: ꝙ dñeturexcelſus regni ho
minũ: & det illud cuicũq; uoluerit: & extremu atq; ꝓiectum conſtituat ſi uper illud. Interroga eum qua cau⸗
ſa ultimum atq; deſpectu conſtituat in tegem: & faciat quod uoluerit. & diſcute utrũ ipſius uolũtas iuſta ſit
de quo ſcriptum eſt. Qui ſuſcitat de terra humilẽ & de ſtercore eleuat pauperẽ. ut collocet eum cũ pᷣncipibus
cum principibus populi ſui. An forſitan iuxta te abſq; iudicio atq; iuſticia gloriã quærit:aurẽq; popularem:
ut humiles erigat in regnum: & potentes humilitate cõmutet? Audi prophetam dicentẽ. Omnes habitatores
tertæ quaſi nihil reputati ſunt apud eũ. Fecit enim quodcnuq; uoluit in cælo & in terris. & nemo eſt: qui te/
ſiſtat uoluntati eius:aut poſſit dicere: quare hoc feciſti?cuius ſunt omnia opera in ueritate: & uiæ illius iuſti/
cia: & ſuperbientes poteſt ipſe humiliare. Anthiochus Epiphanes rex crudeliſſimus ſubuertit altare. ipſamq;

iuſticiam fecit cõculcari: quia conceſſum erat ei adno. Cauſaſq; reddit propter paccata plurima. ergo nõ fecit
quod ipſe tm uoluit: ſed quod dũs propter peccata populiconceſſit. Deniq; ſequitur: ꝙ non ex propria fece/
rit fortitudine: ſed exeius imperio: qui præcepit ut tieret. Illud autẽ in oratione ſua loꝗtur. Peccauimus: iniq;

egimus: iniuſte geſſimus: & receſſimus a mandatis tuis:& cætera huiuſcemodi ſoletis dicere: quod & Dauid:

& Daniel & omnes prophetæ non pro ſe: qui ſancti erant: ſed ex perſona populi ſunt locuti. Aduerſum quã

opinionem ipſe reſpondebit & dicet. Cũ adnuc orarem: & confiterer peccata mea: & peccata populi mei iſrael

Vides ergo ꝙ tam pro peccatis ſuis ꝗᷓ pro peccatis populi dominũ ſit depræcatus: & effuderit depræcatiões ſu/

as in conſpectu domini dei ſui. Vis iterũ noſſe: quando peccatũ & iniquitas finiat? Quanꝗᷓ diuerſa ſit aucto
rum interp̃tatio. Audi eundem prophetã. Lxx. hebdomadæ cõpletæ ſut ſuper populũ tuum: & ſup ciuitatẽ
tuam ſanctã: ut cõpleanturiniquitates: & finẽ accipiat peccatum ut diſpereat iniquitas: & reueletur iuſticia
ſempiterna. Quãaãdiu ergo ille finis adueniat: & corruptiuũ hoc atq; mortale incorruptiõe & ĩmortalitate mu

tetur: neceſſe eſt nos ſubiacere peccato: nõ naturæ & conditionis: ut tu calumniaris uitio: ſed fragilitate & cõ/
mutatione uoluntatis humanæ: quæ per momenta uariatur. quia deus ſolus eſt immutabilis. Quæris ubi

Abel: ubi Enoch: ubi Ieſus filius Naue: ubi Heliſeus cæteriq; ſanctoꝶ peccauerĩt. Nõ eſt neceſſe nodũ in ſcir

po quærere. utinã poſſem & manifeſta reticere peccata. ſi uis a me uerũ audire: neſcio. Nihil inquit mihi con

.

ctũ nullus iuſtificat᷑. Vnde & Pauluslo quitur cõfidẽter. Oẽs peccauerunt:& ĩdi

us oĩa ſub peccato: ut oĩum miſereatur. & cætera quæ ſæpe replicauimus.

RITOBOVS. Delectatus ſum tuoꝶ multiplicatione ſermonũ: de quibu
tiloquio nõ effugies peccatũ. ſed quid ad cauſa? Certe hoc fateberis eos qui Chriſti baptiſma cõſe

i⸗ poſſe in ſempiternũ iuſticiã cuſtodire. ac per hoc oẽ uitare peccatũ. A T. Nõ erubeſcis explo/

ſaã atq; dãnatã Iouiniani ſnĩam ſeqEt ille enĩ his teſtimoniis tuiſq; niti᷑ argumentis: ĩmo tu illius ĩuenta ſe⸗

ctaris.Iu oriẽte docere deſiderãs: quæ olim Romæ: & dudũ in africa condẽnata ſunt. Lege ergo qd illi rũſũ ſit

& tibi reſpõſũ dicito.In dogmatibus enim & quæſtionibus diſſerẽdis nõ pſona: ſed cauſa qᷓrenda eſt. & tamẽ

hoc ſcito baptiſmum præterita donare peccata: nõ futurã ſeruare iuſticiã. Quæ labore & induſtria: acdiligẽ/

tia: & ſemper ſuper oĩa dei clæmẽtia cuſtoditur. ut nr̃m ſit rogare: illius tribuere quod rogatur. noſtrũ incipe

re: illius perficere. nrum offerre quod poſſumus: illius ĩplere qd non poſſumus. Niſi enim dũs ædificauerit

domũ: in uanũ laborauerũt: qui ædificãt eã. niſi dũs cuſtodierit ciuitatẽ: in uanũ uigilabit qui cuſtodierit eã.
Vnde & apoſtolus pᷣcipit: ſiccurrite ut cõprehẽdatis. Oẽs quidẽ currũt: ſed unus accipit coronã. Et in pſalmo

ſcriptũ eſt. Domineut ſcuto bonæ uoluntatis tuæ coronaſti nos. Noſtra enĩ uictoria & corona uictoriæ: illi/

us protectione

ſcius ſũ: nec tamẽ in hociuſtificatus ſũ. Homo uidet in facie: deus in corde. Apud eius conſcientiã atq; coſpe/
gent gloria dei: & cõcluſit de

IEpiſtola. XIX.
s ſcriptũ eſt. In mul

cuti ſũt nõ hr̃e peccatũ. Et ſi abſq; peccato ſũt: iuſtos eſſe. Cũq; ſemel iuſti fuerint: ſi egerint ſolli

timere

ſelaſti

ſunco
Kilige
Cotnu,
lus Aeh
tiuudoil
ntcicen
quando
Apecc
eratan/

Atatedo
in duo.

Kabie/
Ateuer
ii Pto⸗/
tgnuho
uacau/
ullaſit
whds
laen
binone
kequin⸗
ius ulti
ilng
onöket
nia keer/
uutnig,
Dauid:
m qai
eiirul
möesſ⸗
ſitaud
hcuutti
riuſtau
itatem
tecco/
ns ubi
unlar
uhicon
coſpe⸗/
ulitde

us protectione & clypeo præparatur: & hiccurrimus ut in futuro comprehendamus: ubi accipiet coronã qui
in hoc ſæculo uictor extiterit: ecce ſanus factus es: iam noli peccare: ne quid deterius tibi fiat. & neſcitis quia
templũ dei eſtis: & ſpũs dei habitat in uobis. Siqs templũ dei uiolauerit: diſperdet eum deus. Et in alio loco:
Dñs uobiſcum eſt:qdu uos eſtis cum eo.ſi reliqueritis eũ: & ille relinquet uos.In cuius putas delubro: atcq;
ſacrario Xpᷣi puritas permanet: tẽpliq; ſerenitas: nullo nubilo còtriſtat᷑. Eundem ſemꝑ uultũhabere nõ poſ
ſumus: quod de Socrate falſo philoſopho gloriant᷑: quãto magis aĩum? multæ facies horum: ſic & corda di
uerſa: ſi fieri poſſet: ut ſemp aquæ baptiſmatis merſos tenerẽt: uolitantia nos deſuper peccata nõ tangerent:
ſpũs ſanctus tueretur. Sed ĩpugnat inimicus: nec uictus recedit: ſed ſemꝑ in inſidiis eſt: ut ſagittet in occulto
rectos corde. In euãgelio iuxta hebræos: quod chaldaico ſyroq; ſermone: ſed hebraicis liis ſcriptum eſt: quo
utunt᷑ uſq; hodie Nazareni ſᷣm apoſtolos: ſiue ut plæriq; autumant iuxta Matthæum: quod in Cæſariẽſi ha
betur bibliotheca: narrat hiſtoria. Et ecee materdomini: & fratres eius dicebãt ei. Ioannes baptiſta baptizat in
remiſſionẽ peccatoꝶ. Eamus & baptizemur ab eo. Dixit aũteis. Quid peccaui: ut uadã & baptizer ab eo? Ni
ſi forte hoc ipſũ quod dixi ignorantia eſt. Et in eo.dẽ uolumine. Si peccauerit inquit frater tuus in uerbo: & ſa
tis tibi fecerit: ſepties in die ſuſcipe eũ. Dixit illi Simon diſcipulus eius: ſepties in die? Reſpondit dns: & dixit
ei. Etiam ego dico tibi: uſq; ſeptuagies ſepties. Etenĩ in ꝓphetis quoq; poſtqᷓ uncti ſunt ſpiritu ſancto: ĩuen/

tus eſt ſermo peccati. Ignatius uir apoſtolicus & martyr: ſcribit audacter: elegit dñs apoſtolos: qui ſu per oẽs
homines peccatores erant. De quoꝶ celeri conuerſione pſalmus canit. Multiplicatæ ſunt infirmitates eorum

poſtea accelerauerunt: quibus teſtimoniis ſi nõ uteris ad auctoritatẽ: utere ſaltem ad iniquitatẽ: quid omnes

eccleſiaſtici uiri ſenſerint. Facaliquẽ baptizatũ uel ſtati: uel in ipſis diebus morte ſubtractum: & cõcedo tibi

quod cõcedere non debeo: nec cogitaſſe aliquid: nec locutũ: in quo errore & ignorantia laberetur. Non ideo
ſine peccato erit: quia uidebiturnõ ſuperaſſe: ſed fugiſſe peccatũ. Ac nõ potius: quia dei miſericordia de pec/
cato ꝶ carcere liberatus migrauit ad dum. Hæc & nos dicimus poſſe deũ quicqd uoluerit: & hominẽ per ſe &
ꝓpria uoluntate: quod tu aſſeris ſine peccato eſſe nõ poſſe. Sin aũt poteſt: fruſtra nunciungis: & gram qua
potens nõ indiget. Quod ſi nõ poteſt abſq; gra:ſtulte tu dixiſti poſſe: quod nõ poteſt. Quicqd enĩ ex alterius
pendet arbitrio: nõ eius eſt quem poſſe cõtendis: ſed illius ſine quo eũ no poſſe perſpicuum eſt. CRI. Rogo:
uæ eſt iſta prauitas: ĩmo abſq; ratione cõtentio: ne hoc quidẽ mihi das: ut egreſſus aquas baptiſmatis: ſine
peccato ſit?AT. Aut ego ſenſũ meũ uerbis explicare nõ ualeo: aut me explicante: tu ad intelligẽdũ tardior es.
CRI. Quo nam modo? AT. Recordare quid & tu dixeris: & ego quid loquar. Poſuiſti homĩem ſine peccato
eſſe ſi uelit. Ego ĩpoſſibile hoc in homine eſſe reſpondeo: nõ quia ſtatim de baptiſmate homo peccato nõ ca/
reat: ſed iliudtem pus quando ſine peccato eſt: nequaꝗ poſſibilitatihumanæ: ſed dei gratiæ deputatur. Tol
leigitur poſſe: & ego eſſe concedã. Quomodo enim poteſt: qui per ſe no põt: Aut quæ illa ĩpeccãtia: quæ ſta
tim corporis huius morte finitur? Aut certe ſi ultra uitã protaxerit: delicti & ignorantiæ periculo ſubiacebit.
CRI. Dialectica me arte concludis: & nõ xpᷣiana loqueris ſimplicitate. nodos mihi quoſdã inter eſſe: & eẽ poſ
ſe concinnens. AT. Ego ne uerborũ ſtrophis ludo: cũ hocde tua ꝓceſſerit officina? Iu enĩ dicis nõ eſſe homi/
nem ſine peccato: ſed eſſe poſſe: cũ ecõtrario ego tibi tribuam ꝙ negaſti: eſſe hominẽ ſine peccato per dei grati
am: & tamẽ per ſenõ poſſe. CRI. Fruſtra ergo dantur præcepta: ſi ea implere nõ poſſumus. ATTI. Deus poſ
ſibilia mandauit. hoc nulli dubiũ eſt. Sed quia homines poſſibilia nõ fecerunt: iccirco oĩs mundus ſubditus
eſt deo: & indiget miſericordia eius. Oẽ enĩ quod fieri poteſt: tribus cõſtat tpibus: aut præterito: aut pñti: aut
futuro. Hoc quod aſſeris: poſſe hominẽ ſine peccato eſſe ſi uelit: monſtrat factũ eſſe de pᷣterito: aut certe nũc
fieri. de futuro poſtea uidebimus. Quod ſi nullũ potes oſtẽdere: qui ſine omni oĩno peccato aut fuerit aut ſit
reſtat ut de futuro tmdiſputatio ſit. Interim in duobus tꝑibus præterito aut pnti uictus teneris. Si aliqs fue/
rit poſtea maior patriarchis: prophetis: apoſtolis: qui peccato careat: tunc futurus de futuro ſi potueris pſua
deto. CRI. Loquere ut uis: argumẽtare ut libet. Nunꝗᷓ mihi libeꝶ arbitriũ extorquebis: quod ſemel conceſſit
deus. nec ualebis auferre: qd mihi tribuit deus poſſe ſi uoluero. A T. Exempli gra: uno tm utamur teſtimonio

Inueni Dauid filiũ Ieſſe uirũ ſᷣm cor meum: qui faciet oẽs uoluntates meas. Dauid ſanctũ eſſe nõ dubiũ eſt.

& tamẽ qui electus eſt: ut omnes dei uoluntates faceret: aliqua feciſſe reprehẽditur. utiq; poſſibile erat ei face
re: qui ad hoc electus eſt: ut omnes dei uoluntates faceret. nec deus in culpa eſt. qui pr ædixit eum cũctas ſuo/
rum pceptorũ facere uolũtates: ſed ille qui pdicta nõ fecit. Neqʒ eni dixit inueniſſe ſe uirũ: qui cũctas in ppe/
tuũ ſuæ iuſſionis faceret uoluntates. Hoc & nos dicimus poſſe hoĩem nõ peccare: ſi uelit.pro tpe:pro loco: ꝓ
ĩbecillitate corporea: ꝗqdiu intẽtus eſt aĩus:ꝗᷓdiu chorda nullo uitio laxat᷑ in cithara. Quod ſi paululũ remiſe
rit: quomodo qui aduerſus flumen lembũ trahit: ſi remiſerit manus:ſtatĩ retrolabit᷑: & fluẽtibus aquis quo
nõ uult ducit᷑. Sic humana cõditio:ſi paululũ ſe remiſerit: diſcit fragilitatẽ ſuã: & multa ſe non poſſe cogno/
ſcit. Putaſne apoſtolũ Paulũ eo tempore quo ſcribebat lacernã ſiue penulã: quã reliqui troadæ apud Eutar
pum ueniẽs: aflerre libtos: & maxime mẽbranas de cæleſtibus cogitaſſe myſteriis/ & nõ de his quæ in uſu com
munis uitæ uel corporis neceſſaria ſunt: Da mihi hoĩem: qui nõ eſuriat: nõ ſitiat: neq; algeat. nõ doleat: non
febricitet: nõ torminibus & urinæ difficultatibus torqueatur. Et ego tibi cõcedã: poſſe hominẽ & nihil niſi de
uirtutibus cogitate. Cæditur apoſtolus a miſterio: & cõtra pontificẽ: qui cædere ĩperauerat: ſnĩam dirigit per-
g üi. .lxiii.

cutiet te deus. paries dealbate: ubi eſt illa patientia Saluatoris: qui quaſi agnus ductus ad uictimã nõ aperu/⸗
it os ſuũ ſed clæmẽter loquit᷑ uerberanti? Si male locutus ſũ: argue de elo ſeu de peccato. Si aũt bñ quid me
cædis- Nõ apoſtolo detrahimus: ſed gloriã dni pᷣdicamus: qui in carne paſſus: carnis iniuriã ſuperat & fragili
tatẽ: ut taceã illud: qd cõmemorat Alexander ærarius: multa mihi mala oſtẽdit. reddet illi dns ĩ illa die iuſtus
iudex. CRI. Cogis me ut loquar: qd iãdudũ geſtio. & tũ erũpentia uerba nõ ꝓmo. AT. Quis enim te phibet:
cſentis dicere? Aut enĩ qd dicturus es bonũ eſt: & nos bono fraudare nõ debes. aut malũ: & iccirco nõ noſtri
gra:ſed pudore ſiluiſti. CRlI. Dicã aliqn qd ſentio. Ois diſputatio tuailluc delabit᷑: ut naturã accuſes.& cul⸗
Pã referas ad deũ: qui talẽ hoĩem cõdidit.A T. Hoe illud erat qd nolebas: & uolebas dicere dic ꝗᷓſo: ut oẽs tua
fruant᷑ prudẽtia. Rephendis deũ: quare hoĩem fecerit: hoĩem. rephendãt & angeli: cur angeli ſint. Ois creatura
cauſer᷑: quare id ſit qd cõdita eſt: & nõ id qd condi potuit. Scilicet nũc mihi puerilibus declamantiunculis lu
dendũ eſt. & a culice atq; formica uſq; ad cherubin & ſeraphin ueniã. Cur nõ ſingula in meliori ſtatu condita
ſint. Cũq; ad excelſas uenero ptãtes: cauſabor: & dicã quare deus ſolus tm̃ deus ſit: & nõ oĩa deos fecerit. Aut
enĩ ĩpoſſibilitatis iuxta te: aut ĩuidie reus erit. Repᷣhende eũ cur & diabolũ in hoc mũdo tm̃eſſe cõcedat. & au/
fer coronã cũ certamẽ abſtuleris. CRI. Nõ ſũ tã uecors: ut qᷓrar cur diabolus ſit: cuius ĩuidia mors ĩtroiuit in
orbẽ terraꝶ. Sed hocdoleo: cur uiri eccleſiaſtici: & qui magroꝶ ſibi uſurpãt uocabulũ: tollãt libeꝶ arbitrium

quo ſublato Manichæoꝶ ſecta cõſtruit᷑. A T. Ego ne libeꝶ tollo arbitriũ: qui in tota diſputatione mea nihil

aliud egi: niſi ut oĩpotẽtiã dei cũ libero arbitrio cõſeruarẽ/ CRI. Quõ ſeruas libeꝶ arbitriũ: qui dicis hoĩem ni
hil poſſe facere: niſi deus ſemꝑ adiuuerit? AT. Si in culpa eſt qui libero arbitrio iungit dei adiutoriũ: ergo ille
laudet᷑: qui dei tollit auxiliũ.CRI. Nõ tollo dei auxiliũ. Quippe per cuius gr̃am poſſumus: ſed utrũq; ſuis fi⸗
nibus terminans. ut dei ſit græ ꝙ dedit liberi arbitrii ptãtẽ: & nr̃æ uolũtatis facere ꝗqd: uel nõ facere: quo & faci
entibus pᷣmiũ: & nõ facientibus pœna ſeruet᷑. A T. Videris mihi quaſi obliuioſus eſſe. & quaſi nihil ſupra di⸗/
ctũ ſit: per eaſdẽ diſputationis lineas reuerti. Hoc enĩ longa diſcretione concluſũeſt: ut gram ſuam dns:qua
nbis cõceſſit libeꝶ arbitriũ in ſingulis operibus iuuet: atq; ſi uſtẽtet. CRI. Quid ergo coronat in nobis atq; lau
dat: quod ipſe opatus eſt? AT. Voluntatẽ noſtrã quæ obtulit omne quod potuit. & laborẽ quo cõtendit: ut
faceret: & humilitatẽ quæ ſemper reſpexit ad auxiliũ dei. CRI. Ergo ſi nõ fecimus qd præcipit: aut uoluit nos
adiuuare deus: aut noluit. Si uoluit: & audiuit: & tamẽ nò fecimus qd uoluimus: nõ nos: ſed ille ſuperatus ẽ.
Sin aũt noluit adiuuare:n eſt culpa eius qui uoluit facere:ſed illius qui potuit:& noluit facere. AT. Nõ ĩtel
ligis AAHιπα11πtuÜ in grande blaſfſemiaꝶ decidiſſe barathrũ: ut ex utraq; parte: aut iualidus ſit deus: aut
ĩuidus:& nõ tantũ ei laudis ſi t: ꝙ bonoꝶ auctor ſit & adiutor: quãtũ uituperationis ꝙ mala nõ coercuit. De/
trahat ergo illi: cur diabolũ eſſe permiſerit: cur paſſus ſit: & hucuſ. patiatw᷑ quotidie aliquid in mũdo male fie

ri. Quærit hoc Martion: & oẽs hæreticoꝶ canes: qui uetus laniãt teſtamẽtũ: & huiuſcemodi ſyllogiſmũ texe/

re cõſueuerũt. Aut ſciuit deus hoĩem in paradiſu poſitũ præuaricaturũ eſſe mandatum illius: aut neſciuit. Si

ſciuit: nõ eſt in culpa is qui præſcientiã dei uitare nõ potuit:ſed ille qui talẽ condidit: ut dei nõ poſſet ſcientiã
deuitare. Si neſciuit: cui præſcientiã tollis: aufers & diuinitatẽ. Hoc enĩ genere in culpa erit: qui elegit Saul fu
turũ poſtea regẽ impiiſſimũ: & Saluator aut ignorantiæ aut iniuſticiæ tenebit᷑ reus: cur in euangelio ſit locu-

tus. Nõne duodeci ego elegi apoſtolos: & unus de uobis diabolus eſt⸗ Interroga eũ:cur Iudã elegerit pditorẽ?⸗

Cur ei loculos cõmiſerit: quẽ furẽ eſſe nõ ignorabat. Vis audire rationẽ. Deus pntia iudicat nõ futura. Neccõ
dẽnat ex pñtia: quẽ nouerit talẽ fore:qui ſibi poſtea diſ pliceat. Sed tãtæ bonitatis eſt: & ĩeffabilis clæxmẽtiæ: ut
eligat eum: quem interim & bonum cernit: & ſcit malũ futuꝶ: dãs ei poteſtatẽ cõuerſionis & pœnitẽtiæ: iuxta
illum ſenſũ apoſtoli: ignoras quia benignitas dei ad pœnitentiã te adducit? Secũdu duritiẽ aũt tuã: & cor im
pœnitẽs theſaurizas tibi irã in die iræ: & reuelationis iuſti iudicii dei:qui reddat unicu iq; ᷣm opera eius.Neq;
enĩ ideo peccauit: quia deus hoc futuꝶ nouerat. Sed p̃ſciuit deus quaſi deus: qd ille erat ꝓpria uolũtate futu-
rus. Accuſa ergo deũ mẽdacii: quare dixerit per Ionam. Adhuc tres dies & Niniue ſubuertet. Sed rũdebit tibi
per Hieremiã. Ad ſũmã loquar cõtra gentẽ:& regnũ: ut eradicẽ & deſtruã: & diſperdã illud. Si pœnitẽtiã ege
rit gẽs illa a malo ſuo: qd locutus ſũ aduerſus eã: agã & ego pœnitẽtiã ſuper malo qdcogitaui: ut facerẽ ei. Et

ad ſũmã loquar de gente & regno ut ædificẽ & plantẽ illud: ſi fecerit malũ in cõſpectu meo: ut nõ audiat uocẽ

meã pœnitentiã aga ſup bono qd locutus ſũ ut facerẽ ei. Indignabat᷑ quõdã & Ionas: cur deo fuerit iubẽte mẽ
titus: ſed iniuſti mœroris arguit᷑: malẽs cũ pnicie ĩnumerabilis populi ueꝶ dicere ꝗᷓ cũ tantoꝶ ſalute mentiri.

Ponit᷑ enĩ exẽplum. tu doles ſuper hedera: ſiue cucurbita:in qua nõ laboraſti: neq; feciſti ut creſceret: quæ ſub

una nocte nata eſt: & una nocte periit: & ego nõ parcã ciuitati magnæ:in qua ſũt plus ꝗᷓ centum uiginti milia

hoĩum: qui neſciũt quid ſit inter dextrã & ſiniſtrã ſuã? Si paruuloꝶ ætate & ſimpliciũ: quos certe pctõres fuiſ
ſe nõ poteris approbare:tãta fuit hoĩum multitudo:qd dicemus de utriuſq; ſexus ætate diuerſa? quæ iuxta

Philonẽ prudentiſſimũ philoſophoꝶ:ab ĩfantia uſq; ad decrepitã ſenectutẽ ſeptenario ordinedeuoluit᷑: dũ

ſibi ſic ĩuicẽ ætatũ incremẽta ſuccedũt: ut qñ de alia trãſeamus ad aliã ſẽtire minime ualeamus. CRI. Tota ar-/

gumẽtatio tua huc tẽdit. ut græci dicũt v ſèòαοos libeꝶ apellamus arbitrium uocabulo tribuas re aufe
— „—„ — . — — 2 „ . . „ . .. ₰
