illa ſalomonica pmiſerit inqramus: F ulgeb ũt iuſti: & tanꝗᷓ ſcintillæ in arũdineto diſcurrẽt. Quideſtut ꝗbus
flãmaꝶ claritas cõdonat᷑ iſta humilis locus ubi diſcurrant & abiectus offſerat᷑ nõ loci deſi pectu decreſcere uide/
antur: qui corpoꝶ luce creuerũt? quid eſtinꝗᷓ qd aſtris per arũdineta cõparati uolitabũt & ĩ ſyderii forma ful/
goris ſtirpes terraꝶ miſerrimas permeabunt?cu lõge incõgrue miſceant᷑: uel fulgores arũdinetis: uel arũdine/
ta fulgoribus. Aĩaduerte oro te diuini uerba myſterii:cui ut nõ de bobus: ita nec de arundineto cura eſt. aut in
ſurrectione arũdineta qd faciũt.niſi ꝙ nos per oĩum formas uel pecudũ uel ſtirpiũ laborat oſtẽdere. ac p hoc
ut apoſtolus ait pro nobis cuncta ſcripta ſũt. Intellige per arundineti imagines infideles hoĩes & ĩcredulos de

mõſtrari. Eorũq; corpora ſu pficie grata & interius caſſa uirtutibus: quæ ubi pᷣmũſ pus uanitatis inflaret ſiby

la ſerpẽtis imitent᷑: & ſonos ꝓprios uiperaꝶ pgenies obſequant᷑. Scintillæ inꝗt in arundineto. ſancti ergo in⸗
ter pctõres: qm nõ oĩs caro eadẽ caro in arundineto ait: ideſt uacua luce co rporea: & alienis arſura fulgoribus:
Quibus ſanctoꝶ claritas futura pro pœna eſt. qm deus ignis cõſumens eſt: & iuſti in imaginẽ deitatis adueni
ent. Fecit enĩ deus hoĩem ad imaginẽ ſuã ſicut illũ. & apoſtolus teſtat᷑ credere ſe: qd illi ſimilis ſit futurus ne/
ceſſarie. Si eni ſimilis deo fuit cũ factus eſt: & ſimilis futurus eſt cũ reſ urget: qm qcꝗd nunc in nobis diſſimile
uidet᷑ auctori:id oĩ uitio trãſgreſſionis ĩpreſſũ eſt. & uiuã ueritatis formã artifex medaciorum ſtrumoſis acti
bus deformauſt: ſuãq; prauitatẽ nñis etiã mẽbris: dũ mẽtes corrupit aſcribit quæ per reſurrectionis gloriã ma
leadiectãuel iminutadiluent᷑: & id ſolũ qdᷓ auctorẽ reꝶ tanꝗᷓ ĩ ſpeculo reddat emicabit: ut ĩterpollator opus
ſuũ ſe doleat pdidiſſe. & homo tandẽ ſe integrũ eſſe gloriet᷑. nõ tũ hoc oẽs ut iã diximus: ſed iuiti tmĩ luce eri
mus. qm omnes quidẽ reſurgemus: ſed nõ oẽs imutabimur. diſcretioné eni faciet pſonaꝶ diuerſitas merito/
ru. Nãetſi ĩteripſos ſãctos erit aliqua de opatione diſtatia: dicente apoſtolo ſtellã a ſtella differre in claritate:
quã diuerſitatẽ uel de ĩpiis uel de peccatoribus ſẽ tiemus: quoꝶ alii in iudicio: alii in ſctõrum cõcilio reſur güt:
Qui ſi reſurgant reſt urrectionis ipſius tpe ſegregant᷑ ꝛqd de hĩtu fo rmaq; dicemus? quæ ut mihi uider non
ueſte aliq textili neq; mulieꝶ elaborata pẽſis: ſed ſuis meritis & ofonibus erit iuenta: beato Ioãne hoc in reue/
latiõe moſtrãte: ꝗ ſactos ait ĩdutos byſſinũ ſe uidiſſe. Et ne forte ſi ubtegmĩa byſſini ut ſtamia qᷓramus: & ma
tenales uel corruptibile ac fluxũ aliqd exerceri in cæleſtibus opinaremur:ſubdidit biſſynũ autẽ iuſtificationes

ſanctoꝶ

ſand
mile
dil
gi
noit
ſeere⸗
ſapi
dati
hece
pue.
cogn
ſerij
ctüß
ſpis
tolo⸗
cö.
ſicc
leoß⸗
liell
gori
nno
funat
gure
Letar
dulu⸗
bueri
velti
liorl
ene
des
Tul
ota⸗
lsa
manu
ſormi
elerl
ntan
cx
mir⸗
Ai
coli
cuci
uel le
lelt
guiä
nu
tne 1
guso
noeb

ilin
Jnaum
r nhl
nus; e
rka ter
tern
Nſolig
horor
füfuum
hröpgi
ubus le/
nletet,
tger aüt
Umong
sanbi
emuto:
4 1
Lhuuus
aceret
nnon’
lulln⸗
sibu
Dtetil
lemori
lleal
gla
enange
ön
üchat:
useru/
4 ſnia
tabus
ulce/
akal,
ine/
autin
cphoe
lloe
teſb
enonn⸗
olhus:
Aeni
tusne/

ünle.

losict
onima
br op's
uceer,
nend/
Anlta:
uigin
er non
teve⸗
Am
none
ctoß

ſanctoꝶ ſũt. Tũc ergo ut ĩtelligo in ſupficie SHD nr̃i ueniẽt:quæ nũc ſũt tecta ſub corpore. Tunc uicuiq;
miſeꝶ me cõſcia ſua ueſtis fiet. Tũc ea quæ de fũdamẽto illo quale aliud nõ põt poni ab unoquoq; ſupædifi-
cata ſũt:pᷣminebũt: aut mercedẽ accipiat qui mãſura cõſtituit: aut detrimentũ patiat᷑ qui arſura cõſtruxit. Iã
qd illa cõmemorẽ quæ ſequunt᷑: quæ tota ſctõꝶ ſũt: carnẽ ſine terra: corpus ſine dolonis ſẽſu: aiam ſine metu
uitã ſine fine: ætatẽ ſine tpe: lucẽ ſine nocte: beatitudinẽ ſine fine?: Videbo hoĩem & in hoĩe deũ. qm̃ deus oĩa
in oĩbus eſt. Totũ ꝗcqd nuc ĩpoſſibile hoĩ cernit᷑: id tũ fieri per munificẽtiã ppetui regis uelare & reuelare:liꝗᷓ
ſcere ac reſolidare: enq; fieri quẽ & ĩtrare ad diſcipulos cõcreta & corporea parietũ ualuarũq; nõ ſenſerĩt: & di/
ſcipuli tñ ſtare oẽs ſe ĩtus aſpexerũt. & oĩa quæ ſine hoc corpore dei ſpũs fouebat:corpus cũ dei ſpu eſſe futuꝶ
Satiari delectatione haꝶ ETitanoni xpᷣianitas nõ põt. Hæciilli reqes: hocoblectamentũ eſt. hæc uoluptas:
hæ delitiæ ire mente in ſedẽ dei: ibiq; ſibi locũ & partẽ ſedis nõ ſua pᷣſũptide: ſed diuinitatis pollicitatiõe uſur
pare. Nec hoc illi arduũ uidert᷑: poſtꝗᷓ iã ibi in Apo dno ſuũ eſſe hoĩem recognoſcit. Vẽdicat ſibi æquũ ius de
cognitione per deũ carnis aſſũptæ: qm de carne eius ſumus: & de oſſibus eius. Ipſe eni eſt caput corporis eccle
ſiæ: ipſe pᷣncipiũ oĩs pᷣncipatus: & poteſtatũ euangelizãte ſic apoſtolo. Ex quo totũ corpus compactũ & ꝓdu/

ctũ per cõiunctionẽ: & copulatũ creſcit in augmentũ dei. Quid ergo uentuꝶ iudiciũ & diẽ dñi piis optabilẽ: &

ĩpis fugiendũ? Quid illud igneũ diluuiũ nõò aquaꝶ fumante terra: fugiente mari: cælo in libri ſpeciẽ cõplica/
to loquar? Triſtitia hæc diuitibus ſæculi: ſed expectanda paupibus Xpi. pro ꝗbus in pſalmo dis ſuſpirat di/
cẽs. Propter miſeriã inopũ & gemitũ paupeꝶ nunc exurgã. Quid tribunal illud ex maieſtate iudicantis ĩmen
ſũ & duodeci ſedibus adorandũ? tantãq;ʒ datã filio ptãtẽ: ut in iudicando habeat etiã angeloꝶ ſubſtãtias qua
ſi eoꝶ creator addictas: dicẽte apoſtolo. Neſcitis qm & angelos iudicabimus?& quid erit qd nõ mancipandũ
illi eſſe credat᷑: cui & ſpiritalis illa neqtiaꝶ natura übiacedi eſt. Quid ergo tunc faciẽt:qui nũc in honoribus
gloriant᷑? Qui per terribiles p̃fecturas: & faſces: & æternos ut æſtimant coſulatus: deo ſe cõparare nitunt᷑ rapi
na nõ natura: Quid faciet qui cõiungit domũ ad domũ:qui pturbata ciuitate: & cũctis quibus ſtringebatur
hincinde limitibus fractis: montes flumiĩa mariaq; trãſiliens: quãtũ ad ipſũ ptinet unã uult poſſeſſionẽ eſſe:
quæ coĩs oĩum terra eſt: & inſatiabili cupiditate latitudinẽ ĩmenſi orbis excedẽs in Alexandri macedonis an/

xietatẽ & ĩnumerabiles epicureoꝶ mundos diffũdit᷑. acqſitiſq; per auiditatẽ mũdi huius anguſtiis: in aliũ cre
dulus nõ æſtimata ꝓprii corporis poſſibilitate accẽdit᷑: autumãs paſſuꝶ ſe damnũ eſſe de iure:ſi fidẽ nõ adhi/

buerit de furore. Quid hi facient qui tanꝗᷓ correptores moꝶ dni familiã attentius caſtigatiuſq; uiuentẽ: aut ĩ
ueſtis humili colore: aut in cibi arida parcitate:aut in uigiliaꝶ nõ ocioſa ſobrietate: uelut aut indumẽtis mol/

lioribus delicatam:aut epulis copioſioribus ſaginatã: aut thoris calidioribus oſcitantẽ diuellũt ac uexãt:neſci

entes ꝙ in ſanctis dei martyribus cõfeſſoribuſq; oculi eius pu pilla feriat᷑.Peribũt ſine dubio: peribũt ĩ illa die
oẽs cogitatiões eoꝶ: nec eos apud tribunal illud. L. Craſſus defendet: aut. M. Antonius: aut iſtis eloquentior
Tullius. qm̃ oĩs tunc ſæculi lingua obmuteſcet:& ſola erit in ruſticulis ſuis facũda iuſticia:quæ infantiũ fecit

ora diſerta: & mutoꝶ linguas nouũ ſoluit ĩ canticũ: cæleſtẽq; ſibi harmoniã per ſui miſericordiã de ſuis ouicu
lis acqſiuit.Ad cuius gloriã celebrandã: etiã ſi hoĩum ſtudia ceſſauerit: in cõfuſione gñis humani:lapides cla

maturi eſſe mõſtrant᷑. Sed quo ego a materia ꝓpoſita: uelut mortaliũ iprobitatẽ increpaturus exceſſi?& uni/
formis mali: tanꝗᷓ publicus accuſator mũdanis uitiis dũ me aliquoꝶ miſeret: nõ pepci: cũ etſi iudicandis tpᷣs
eſſet: lapidẽ tamẽ mittere ſuꝑ adulterã nõ auderẽ. Et ſi ad ĩnocentis iudiciũ purioris cõſcĩiæ me armaret aucto
ritas: tᷣs tamẽ expectare debebã docẽte apoſtolo: qui ſanctis nõ iudiciũ ſuſtulit: ſed diſtulit. Ait enĩ nolite iu/
dicare ante tps. Illud nempe reſurrectionis tp̃s innuẽs expectandũ quo per ĩcorruptionis gloriã rediuiua caro
miranda aſſiſtet iudici:de æternitate iam manente cõſcĩa:cũ abſiſtet formido de lapſu:nõ trepidabit tunc in
aliũ ferre ſnĩam: cũ de ſe meruerit eſſe ſecurus. Cæteꝶ nunc cũcta ſũt dubia:cũcta mutabũda: dicẽte apoſtolo
cõſiderans teipᷣm: ne & tu tẽteris: qui aliũ utiq; ſtatus tui neſcius: facile iudicas de ruina: Quod etſi miſeris fi-/

duciã & beatis dies dat pᷣmia: potius ſanctoꝶ ideſt uera laudamus: ꝗᷓ ĩprouidi aut intẽpeſtiui uel de cõſciẽtia

uel de tpedenotemur. Redeamus ergo ad illas ſanctoꝶ nobiliſſimas & lætiſſimas cogitationes. nã nihil læti/
useſt: ꝗ mortalẽ de ꝓmiſſa ſibi hæreditate meditari. Illũ quidẽ quẽ diximus: ante oculos collocemus. Quãdo

quidẽ ſecurius eſt uera calebrare: ꝗᷓ miſeranda culpare: licet uere fœlicia ſine pctõꝶ nõ poſſunt ĩfœlicitate nar
rari. Cernamus utiq; (ut cõſtituimus)dei ſanctos cũ facibus per oĩa uolitare: & coruſcantibus ad uindictã dex-

tris ancipitis gladios ſtringere. Hæc enĩ eſt gloria ſanctoꝶ dei:hæc in hoc ſæculo deſi picabilis militia: hæc lin/
guis oĩum indetractionibus diſſipata. Hic tũc patiẽtiæ nræ fructus: hæc ſufſerentiæ merces erit. Hæ pᷣmia ꝓp
noie blaſſematoꝶ ſubiectã ſibi hre oẽm aĩam ſuperbã: & oẽm extollẽtem hoĩem: potẽtiſſimos quondã reges
mũdi: & toto odoratos orbe cũ manicis ferreis cõpedibuſq; ſiſtendos: nobileſq; eoꝶ ĩmaniũ põdera cathena/
rũ collo & ceruicibus ſuſtinẽtes: ante fulgorẽ illius auguſti tribunalis: his quos aliqñ contẽpſerãt: deſpexerãt:
irriſerãt offerendos. Mutata enĩ uice ut hoc ſæculũ lautoꝶ ſit: aliud futuꝶ credere miſeroꝶ. Ve enĩ diuitibus:
qm̃ pepcerũt conſolationẽ ſuã:ſed illis diuitibus qbus dicendũ erit: eſuriui:& nõ dediſtis mihi mãducare: ſiti
ui & no potaſtis me. Illis utiq; diuitibus: qui de iniuſto mãmonæ amicos facere noluerũt: qui meditati ſũt in
cogitationibus ſuis exuberãte fructu: quo neminẽ refrigerabãt: noua ĩmenſis fructibus receptacula moliri. ꝗ

ubi in craſti nũ comederẽt: ignorarẽt. Aĩa eoꝶ eo tꝑe expoſtulabatur: ſub una tñ nocte uana ſollicitudine oc/
I ii .Ixxxii.

cupata: cũ theſaurizare nõ ceſſauerint: nec defoſſis inuigilare opibus omiſerĩt. Hinc Lazarus paupꝑ:cũ eo pa
triarcha qui pegrinus uixit in mũdo:lætat᷑ in cubili ſuo .At diues ecõtra in æternis flagrat incẽdiis: & oĩ expo/
liatus dignitate atq; ſu bſtantia: deſpecti quondã inopis diuinũ ĩplorat auxiliũ. eiuſ q; uel minimo exoptat di
gitulo cõtingi: cuius egeſtatẽ ĩter optimas dapes ſuas & copioſa cõuiuia micis quidẽ de menſa decidẽtibus nõ
ſuſtentabat. Cũ itaq; pᷣſcriptũ iudiciũ per nos ideſt per ſanctos eſt celebranduũ: nobis uindicta in natiões & in
populos eſt donata. Quod cũ cogitat᷑: quæ in nobis mens?qs ardor aĩt qc- deſideriũ futuroꝶ ꝑps pñtiũ contẽ
ptus!: facilius ſentiri ꝗᷓ dici põt. Aut ꝗs eſt: ꝗq nõ ad iſta feſtinãs diſſoluiſſe cupiat: & eſſe cũ Apᷣo? Aut quid ma
gnũ eſt? ſi pro tantis & talibus bonis mors contẽnat᷑: pro ꝗbus etiã hæc uita cõtemnẽda eſt. qm pro his ꝗ per
diderit alam ſuã ſaluat illã. At cõtra: qui hic ſaluauerit aĩam ſi uã: pdit eã. Eteni cũ plæriq; in hoc mũdo uelut
furialibus flãmis ita ſint animi ambitione ſuccẽſi: ut nõ opibus coditis nec primoniis nec ipᷣis quoq; filiis par
cant: quos etiã de auaritia accuſati opponere cõſi ueuerũt: dũ p̃fecturas cõſi ularitateſq; mercent᷑: quas ptãtes
& mors adimit: & ſucceſſor excludit: quæ demẽtia eſt nõ ea potius ĩpenſis oĩbus & detrimẽto uitæ ipſius com
parare: quæ ꝓmotos faciãt uel de uitæ æternitate ſecuros: uel de iudicii perpetua dignitate glorioſos! Ipᷣs ad/
monet: & locus ipſe ſuggerit: nec materia uider aliena: q̃ de meritis cœpimus tractare ſanctoꝶ: ut ĩfœliciſſi/
mæ infeœlicitatis blaſſemias diluamus: quæ ad hanc uidet᷑ ſpeciẽ ptinere. Extiterunt enĩ qui uirtutes egregias
& cæleſtes per ſanctoꝶ reliqas iã utiq; ꝓpe nris tpibus Pane maluerũt detractione mordere: ꝗᷓ ueneratione
ſuſcipe:antiquũ illud uenenũ in dei famulos iudaicæ ĩfidelitatis euomẽtes: qd illi quõdã in ipſũ dim uiperi
nis linguis & mortikferis ſibilis effuderũt dicentes: In qua ptãte hoc facis? & qs tibi dedit hãc ptãtẽ! Recitabãt
nãq; nobis iuxta poſitis: quæ diuinis & beatiſſimis Geruaſio & Protaſio ĩfidelitas ſtulta lo bat᷑. Quos dum
papæ Ambroſio aliq decerpere machinant᷑: uiolare ſacrilegis monibus nõ timebãt:hoc modo rationẽ mira/
culoꝶ cõquirẽtes. Quid eſt iſtud ꝙ ex eo ꝙ martyres ſũt uirtutũ dona meruerũt. Cur tã tarde qd iapridẽ illis
cõceſſũ eſt: exercet Aut ſi ea tẽpeſtatate cũ paſſi ſũt: nõ oſtẽderunt: qm nec opati ſũt:qd eſt hoc qd modo ui/
dent᷑ oſtẽdere? Aut illos maiores reuelatiõe Ambroſius fecit: ꝗᷓ dignatio martyrii. Agnoſcis ne aliis licet uerbis
ita mẽdaciter qde dño ꝓdidimus martyribus ingeſtũ? In qua ptãte hoc facis & ꝗs tibi hãc dedit ptatẽ? Iepi
da ut arbitrorcõſolatio & de liuore gñata ꝗrere an diuinũ ſit: qd uideas eſſediuinu. & rõnẽ poſcere cũ credere
ſit neceſſe:& cũ apoſtolus dicat: charitas oĩa credit: ꝗqs dubitat: ꝙ ſine charitate dei ſũt: qui fidẽ tãtis nõ appli/
cuere uirtutibus? Negat aũt fidẽ: qui quaſi tẽtator inꝗrit. Vnde hæc ptãs:quaſino manifeſtũ ſit in ea ſactos
martyres nũc in ſpᷣu miracula facere: in qua ptãte aduerſarios ſuos pus in carne & in paſſione uicerũt. Cõfera

mus pedẽ cõtra iſtos: (i dici fas eſtfilios iudæoꝶ. Et ut nuꝑ eoꝶ parentẽ: ideſt iudæũ qui ſe in ſacrilegio pru/

dentẽ nimiũ putabat: dono deitatis oppᷣſſimus: ita & hunc ſub xp̃iano noĩe blaſfemiaꝶ ſobolẽ deſtruamus ꝑ
eũ qui dixit: pdã ſapĩam ſapientũ: & prudentiã prudentũ reprobabo. ut & nos in triũpho gemino ꝑ dñm glo
riemur. & illi agnoſcãt intelligentiã reꝶ diuinaꝶ in fide catholica: nõ in ſapia ſæculi cõſtitutã: monẽte dno:ni
ſi credideritis: nõ ĩtelligetis. Vt manifeſtius cõſtet & fidelibus patere ĩfidelitatis obſcura:& ab infidelibus fide
litatis etiã plana nõ cerni. Forſitã ꝗras pro tua ſollicitudine & uigilãtia diligẽtiaq; uitali: quæ fueritilla ꝗᷓſtio:
in qua trophæũ nobis dis de falſo iſraelita donauit: referã: nec tacebo: qm hus rebus paginã tibi amas extendi.
Etſi enĩ nõ cõgrue: necdũ poribus abſolutis alia cœpta uideant᷑ ĩterſeri: ti pro te malo aliqᷓ etiã nõ ſuo ordine
loq:ꝗᷓ tuis mihi modo or̃onibus donata p̃terire. Quidã de inimicis crucis Apᷣi inter familiares dei: & quidem

doctores de ſcandalo illo gentis ſuæ: qdin dum nrm ſuſceperunt: ſpu blaſfemiæ dñm pulſans ꝓtulit exẽpla

de lege. Et ut quondã pater eius homicida in pina tẽpli dum tentans: qd de ipſo ꝓmiſſũ eſſet in lege ĩprobus
pdicabat: ita hic ne aut minus doctæ ꝑfidiæ uideret᷑: aut nudũ pateret ſine maiori auctoritate mẽdaciũ: plu/
ra ait miracula ꝓpheta noſter fecit Heliſæus: ꝗᷓ ds ueſter Xp̃s. Nã cũ pro magno Lazaꝶ de morte in lucẽ re
uocatũ eſſe referatis: qd amplius dicere poteritis: ꝗᷓ a uiuo mortuũ reſuſcitatum? Profero qd ueꝶ eſſe etiã ur̃a
cõfeſſione cẽſet᷑. Heliſæus enĩ noſter iã mortuus oppoſitis oſſibus eius mortuũ:quẽ iuxta corpus eius pyra/
taꝶ fugiens aduentũ ſupremi officii deſerẽs munus turba piecerat: exanimis aĩauit. & de frigidis oſſibus atq;
exangui corporealienũ cadauer uitali calore perfudit. nec qc'habuit dedit. ſed alii: qcipſe tunc nõ habebat:
ĩdulſit. Hoc credo uobis maius cæteris uirtutibus uideat᷑: mortuũ in auras uitales:remiſſũ eſſe per mortuum
Et eo tpe quo ipſe eſſet naturali lege cõſtrictus: alteri legẽ ſoluiſſe naturæ. Hoc ſi pᷣſtat cũctis opationibus: cur
hic potior nõ habeat᷑: quẽ tñ ꝓpheta in dnim cõfitemur: aut ſi uel ſimile huic aliqd noſtis edicite. ut & honore
Ppcellat: qui fuerit merito uirtutis excellẽtior. Obſtupuere ad hæc dicta pceres nr̃: & nullũ referentes rũſũ:nec
qd telũ repcuteret ꝓducentes pene ſub inani aduerſarii machina: ĩutiliq; ariete cõciderũt: adeo ut ille qui ꝓlu/
diũ oĩum ut aiũt eſſe debuiſſet: etiã uictoris gloriã ſine certamiĩe reportaret. Quod ubi mihi eſt nunciatũ: ĩge
mui tantã nobis ĩeſſe negligenria:ur nec ueritatẽ poſſimus aſtruere: cũ alii ualeãt ĩculcare pro ueritate mẽda
ciũ. Rogatoq; dno qm nihil nim eſt: ut ſuis arma ſi uggereret: quo eius ignauiæ auferet᷑ obprobriũ: cedo mihi
inꝗᷓ iſtũ magniloquũdicentẽ: labia nr̃a a nobis ſũt:ꝗs noſter dñs eſt:⸗ Proferã ꝓfecto per eũ: qui diſpdit lĩguã
magniloquãa: ut ĩtelligãt dno famulũ nõ æquandũ. Licet ipſi noluerint iudæi ꝓphetas ueteres nulla miracu
la pPpriis edidiſſe uirtutibus. Deniq; ipſe Heliſæus cũ ſpu magri hæreditatus uelut ĩſolẽtiordonoꝶ remune-
ratione ueniſſet: ſcindere tamẽ aquas niſi ſub dei iuocationenõ potuit. Sed fateor ipſius hanc quæ ꝓpoſita E
interim

interin
ſemito
dioſue
pici mnl
nouetat
ſelulet
ſpie⸗
üli
tii
hriti
muog
lberne
iſton
hus tu⸗
magni
1
dequ
cüuin
luet
leſüt
n
uimu

p

(or

phe
noge
voſatt.
2tati.
niſu
Doh
Den
aütk⸗
renng
tenuit
ceſu
benn
nücl

expo,
dtarcl
Duse
8 in
cont
S per
ouelat
Pptätes
uscom
I d,
Nliaſl,
gregin
katlone
unpeni
ntabit
Sdum
mir/
leils
Nloui⸗
betbis
ilepi
gedere
öappli
ichos
(Cöter
iopru⸗
amus
m go
ecnonni
busfice
ſtio
Ntendi.
ordine
guicen
teini
ſipwen
nüp
luce 1
enii ui⸗
pyra/

15 tq;
bebat:

ttuum
us:cut
nonote
nſüne
üp⸗
atüiig⸗
temit
lomli
lini
mitacl
mmune⸗
a⸗
menim

interim fuiſſe uirtutẽ: ut maior gloria nr̃æ fidei ſit: ſi tẽtatorẽ etiã dũ credimus oppᷣmamus. Quid ais dũi blaſ
femator Heliſæus inqt ipſe mortuus aliũ mortuũ cõtactu ſui corporis ſuſcitauit. Hoc loco plene ut ĩ oĩbus
dno ſuo ꝓphetæ uirtus aſſurgat: quæ in dño Ieſu xpo cũ ſepulchrũ eius lapidibus infidelitas ur̃a muniret: la/
pidẽ milites obſiderẽt: credo ne reſurrectio eius idoneis teſtibus ĩdigeret. Nã reſurrectuꝶ ſi uolebatis credere
noueratis. Subito enĩ ille ĩfernis terræ cardibus cõcuſſis: cũ ſtupore militũ & ruina ſaxoruũ: nõ aliũ aliquẽ: ſed
ſe ſuſcitauit in lucẽ. Heliſæi hæc ppria dona ſi fuiſſẽt: ſibi dare maluiſſet: nec pᷣſtare alii poterat: quo ĩdigeret
ſibi. Deniq; hoc maius eſſe ui etiã pdiderũt maiores: dũ dñm in cruce deriderẽt dicẽtes: alios ſaluos fecit: ſe-
ipſũ ſaluũ faciat: deſcẽdat decruce: & credimus ei. uĩoꝶ ergo ſnĩa uincimus. Vñi ꝓmiſerunt ſe credituros eſſe:
ſipᷣſtitiſſet ſibi: qd aliis pᷣſtare cõſueuiſſet. Cur nõ creditis: qd eſſe pᷣſtãtius nõ negatis? Nemo certe hãc habu/
it ptatẽ. Deniq; & dñs dicit de aĩa ſua. Ptãtẽ habeo ponẽdi eã: & ptãtẽ habeo reſumendi eam. Recenſe ſuꝑbas
maioꝶ tuoꝶ imagines: & priarchaꝶ retexe uirtutes: & inueni ꝗs talẽ habeat ptãtẽ. Quare nò ei credã ꝙ poſſit
liberare aſam meã: qui potuit & ſuã Plura dicturo: ſuggeſſit recordatio uolumẽ creſcere: & ideo curſũ huius
qſtionis eſſe reuocandũ. Quoniã adhucprior illa aſtatin ianuis: cui æque ſua ſpatia & ſi habenis reſtrictiori/
pus tũ adhuc illibata debent᷑. Et uere nõ fuerũt neceſſario in hac parte multa dicenda: ne & ille creſceret. Si tñ
magnũ pꝓtuliſſe aliqd putaret ſe: qd qreret ꝓlixa diſputatione uictoriã: cuius nõ ſapĩam: quæ nulla in eo erat
ſed ſuꝑbiã: quæ abũdat infregimus. Repudiato uero iſto iſraelita: uel ne pugnã ſeſe feciſſe gloriaret᷑: qiqui/
dẽ quæ diximus ad ſtructionẽ nroꝶ potius: ꝗᷓ ad illoꝶ certamẽ cõflictũq; ꝓtulimus: qui nõ tunc uult credere
cũ uincit᷑. Ne aũt ſanctũ dare canibus ĩpudenter aut dediſſe: & margaritas porcis ſj parſiſſe iudicemur: reuertẽ
dũ eſtilluc: unde ad iſtũ locũ pene pciſis ſenſuũ tramitibus deuiaui: & oues domus iſrael diligẽtius circũeun/
dæ ſũt. Quoniã ſi charitas dei in nobis eſt: ꝗs ĩfirmat᷑: & ego nõ ĩfirmor?ꝗs ſcãdalizat᷑: & ego nõ uror:Docen
diq; magis ſũt: ne uſq; ad blaſfemias loquant᷑: ſi forte aut nõ teneãt: autnõ ĩ telligãt ꝓphetata. Quærũt an di
uina uirtus ſit: quæ nũc cœpit in martyribus apparere. cuius legis hoĩes hoc reqrunt?. Nẽpe xpᷣianæ: quæ ſic
eſt pphetationibus ĩſtructa: ut nihil ta nouũ: tã ĩopinatũ nr̃is tꝑibus poſſit ĩgruere: ꝙ; fides aut admiretur ele
ctior:aut blaſfemer᷑ ĩfirmior. Oĩa uſq; ad duũĩm ꝓphetæ ueteres pᷣdixerũt. Oĩa poſt duũm quæ deerãt apoſtoli
ꝓphetauerũt:beato Paulo per libertatẽ ſancti ſpũs nõ tacẽte qui ait. Ex parte ſcimus & ex parte ꝓphetamus:
nò ꝙ oĩa neſciat: aut oĩa no ꝓphetet: in quo p̃ſerti loqtur Xps. Sed ex parte de toto ꝓphetat: & ex parte de to/
to ſcit. Prophetat nobis id: q ſcit illius tpis eſſe: qꝗd futuꝶ erat. Quod uero ꝓphetat uẽturæ utiq; ꝓphetizat
ætati. Prophetat aũt totũ:etſi ꝓphetat ex parte.Hæc eni ꝓphetat: quoꝶ aptione pars eius tꝑis quæ uſq; ad fi
nẽ ſuꝑeſt ĩdigebat. Ex parte ergo ꝓphetat: qm iã ex parte fuerat pphetatũ: & ideo ꝓpheta ſciebat uẽtura quæ
ꝓphetabat. Cuius uel ꝓphetiæ particulas plenitudo ut ipſe dixit tpis aboleuit hoc mundo. Cũ uenerit qd pfe
ctũ eſt: qd ex parte eſt: deſtruet ſcilicet cũ in cõcluſione mudi nec ſcia maior: nec ꝓphetia ulterius ſit querẽda.
Deniq; ĩtelligẽtiæ iſtius uirtutẽ ut aꝑtius demoſtraret: ſubiũxit: uidemus nunc per ſpeculũ in enigmate: tũc
aũt facie ad faciẽ. Per figura ĩterĩ ſũt uniuerſa:& ꝗbuſdã imaginũ lineis obũbrata: ut ĩfirmitas carnis nr̃æ: ter/
renaq; ſubſtãtia magis ſe ad ſpiritaliũ extẽderet ueritatẽ: ut ea illi deſideriũ pulchritudis ſuæ etiã per ſpeculũ
tenuiter oſtẽſa feciſſet. Quãtaq; ipſa eſſet in ſua ſubſtantia nos doceret: cũ tã admirabilis etiã in repcuſſis lu/
ce ſua enigmatibus appareret: & ideo nũc per ſpeculũ pollicita cõſpicimus: nõ tñ ꝓpter uirtutũ merita poſſi/
demus: & oſtẽſa adhuc miramur: nõ tradita tenemus. Tũc uero ꝓphetia ſciẽtiaq; ceſſabũt:cum in ipſã pro/
miſſionũ oĩum uirtutẽ: quæ ꝓmittebat erit ingreſſus. Hinc etiã ꝓphetia ſemꝑ obſcura eſt: ꝙ alio tẽpore cani
tur: alio cernit᷑: Quod dicit᷑: dũ nõ uidet᷑: quaſi nõ pᷣdictũ nõ credit᷑. Deniq; Eſaias cũ redẽptionẽ noſtrã tãto
ante in uirginis utero meruiſſet agnoſcere: eãq; uelut iã p̃ᷣſentẽ populo demõſtraret dicẽs: ecce uirgo cõcipiet:
& pariet filiũ: & uocabit nomẽ eius Emanuel. pᷣſentẽ & futurã infideliũ iſraelitarũ turbauit ætatẽ. Nã & illi
ueteres ꝓphetã ſuũ:qm̃ nõ uiderẽt: qd oſtedit interemerũt:& hi oleraeu ſibi: qm ꝓphetiã nõ repeterẽt: oc
ciderũt. Quod nobis etiã ut nõ in dei martyres accidat p̃cauẽdũ eſt. Si eos quos por ætas inſecuta eſt: nr̃a blaſ
femet. Et qm ut diximus: qd pᷣdictum fuerat: uenit: uẽturũ nihil eſt: qd no fuerit ante pᷣdictum:dñno ipſo ſic
dicẽte. Ecce p̃dixi uobis oĩa. Videamus potius ſi hæc aliqñ maioꝶ auribus pbant᷑ infuſa: quæ modo nĩ̃s ocu
lis tanꝗᷓ impleta fingunt᷑. Videamus ſihæc oĩa opat᷑ unus atq; idẽ ſpũs. Si deniq; nec angelus de cælo euãge
lizat: pter ꝗᷓ euãgelizatũ eſt nobis. Licet ipſe quæ fiũt uirtutes diñi perdemonũ tormẽta teſtent᷑: qn ſathanas
nõ deiiciat ſathanã: quia uniformitas nequitiæ indiuiſa naturaliter ſocietate cõflata: ſimilitudinis acceſſione
nõ detrimẽtũ ſui metuat: ſed capiat augmẽtũ. Nam & multos in unius formã legionis prauitas ſpũs & iniq/

tatis uiperinæ cõfœderatio cõglobauerat: nec ſibi oberat multitudo: quæ ſicut acqrebat miſerã ſociata infir

mitate uirtutẽ: ita formidabat incurrere diuiſa pmixtione inanis ſubſtatiæ uacuitatẽ. Sed hac parte interim
argumẽtationis omiſſa ſicut ꝓpoſuimus: ea quæ in eccleſiis dñi: ſcõrũq; ceæmiteriis admiramur: credẽda eſſe
diuinitus fieri. ſi ꝓphetata fuerint: cõprobemus. Atq; in hac tã dura difficiliq; materia: nec ab aliquo antea ꝑ
tractata: dũm cõſulere deberemus: ſi ceſſãte merito: repudiari nõ timeremus audacia: qm quæ ipſius ſunt: ne
mo extra ipſũ poterit explicare. Etenĩuero unde miſeris tãta fiducia: unde eſt ĩterpellãdi dum familiaritas tã
amica:ut in hãc uocẽ audeamus erũpere: Oſculet᷑ me oſculo oris ſui. Quis tãtum cõcepit optatũ? Quis tam
grãdia uota ſui æſtimator negligẽs ſuſpirauit: ut ipſus os cominus concupiſcat attingere farc uel urint nos
ui JIxxXII.

xiif.

eoꝶ dignet᷑ oſculo: quos ipſedignatus oſculari: ut in ſecũdis poſtremi tertiiſq; ſiſtentes: de eoꝶ labiis aliquã
ex parte ſcĩam trahere mereamur: qui totã ſapiam plenitudinẽ de dni ipſius ore didicerunt. Quanꝗᷓ & ſi ma/
gnoꝶ meritoꝶ pᷣuilegiis fulciremur: poſita erãt in exẽplis: uelut alta qdã repetita füdamina uerecũdiæ: ne qd
indecẽs & ĩordinate pᷣſũptio leuitatis auderet. Quidnã electius beato Petro? Quid ad ſpem erectius? qd liberi
us in fide? quẽ oris ſui oſculo dñs ſe oſculatuꝶ eſſe ꝓmiſit dicẽs: Tibi dabo claues regni cælorũ. Et illud: ſuper
hãc petrã ædificabo eccleſiã meã. In hic põdere ſe quodã pudoris ĩcuruans: fiduciã quam elatior habebat ex
merito: uerecũdior ad ĩterrogãda ſubmittit:cũ ĩ cœna dii nõꝑ ſe ꝗs dñm eẽt traditurus inqrit. humiliterq; pu
dibũdus oſculũ dii ore petit alieno. ꝙ illi etſi apud dnm fiducia erat: ut ſubinde etiã hoĩ ĩconceſſa pᷣſumeret.
& ibi cũ per maria gradientẽ dũm audet poſcere: ut ipſũ pariter ſolidata ſub ueſtigiis aquarũ terga ſuſtentẽt.
aliqd ſibi diffidẽtior: ſe cõſultior nobis: ꝗbus ſuo actu imitabiles formas: tanꝗᷓ in ſpeculo collocabat: ſi ꝑ lega
tũ p̃ſciẽtiã di cautus exploret. Qua hic ĩſtructione dignior? Quacõſulẽdi arte ſubtilior? Quid nos facere de

bemusqbus cũ fiducia nullius ſit meriti: debet eſſe ſaltẽ pudor exẽpli. Imitãtes uel in hac parte beatũ Petrũ.

qui nõ ſolũ qua humilitate: ueꝶ etiã per quæ ad deſiderata puenire poſſimus: oſtendit. ab illo abſolutionem
ꝗſtionis huius:quẽ ipſenõ erubuit ĩterrogare: qramus. Abillo inꝗᷓ: qui in ipſo dũi pectore: uelut ſuꝑ arcã no/
ui ueteriſq; teſtamẽti recũbens: nõ modo ad ueſtibulũ aliquoꝶ diuinoꝶ oraculoꝶ diligẽs inquiſitor acceſſit.

ſed ipᷣm penetrale ſecretæ diſpoſitionis: tanꝗᷓ familiaris ſacerdos ĩtrauit. Et ideo ſolus uidit in pncipio uerbũ:

nilli uelut exterior ſacroſãcti tẽpli ara: ſicĩterior metienda cõmittit᷑ Ipſe nos de eo libro:quẽ ſeptẽ ſignacu/
lis clauſũ fleuit: reſeratũq; lætatus eſt: nõ per aliquẽ pſeudo typũ: ſed per patẽtes ianuas in ſuũ pectus uerita
tis ĩducat. Atqui nedum cõſulit᷑ moremur: pᷣuenit ĩquirẽtes. & pᷣſciæ cõpẽdio: qd trepidũ aliqn nris menti/

bus futuꝶ cernebat: illuminat. Reddit eni uelut pcũctatus rnſa de pathmos. De eo utiq; loco: ubi cæloꝶ ſecre

ta pcluſa Cæſari nõ alienus ĩtrauit: & angeloꝶ ſacra pulſus ab hoĩum cõuerſatione cognouit. Ait enĩ uidi ſub
ara dei aĩas occiſoꝶ martyꝶ ꝓpter uerbũ dei: & teſtimoniũ Ieſu: qd habebãt. Et datæ ſuntillis ſtolæ: & clama
uerũt uoce magna dicẽtes: uſq;quo dne ſãctus & uerus nõ uindicas ſãguinẽ nr̃m ab his qui in terris ĩhabitaãt?
Et datæ ſũt eis ſingulæ ſtolæ albæ: & dictũ eſt eis: ut reqeſcãt adhuc paruo tpedonec compleat᷑ numerus con/
ſeruoꝶ & fratrũ eoꝶ: qui occident᷑ poſtea exẽplo eoꝶ. Oapocalypſim uere diuinã: & tãto apoſtolo merito cõ
feſſionis tpe patefactaã: ut magis ad tolerantiã durarent cũ illi paſſoꝶ merita mõſtrarent᷑. Nõ ergo errãdũ ẽ:
per folia ſyllabaꝶ:quoꝶ ut paginæ in certis mũdi malis ſpiritibus luctabant᷑: ita loca uentis huius aeris turba
bant᷑. Ecce euidẽtiſſime apoſtolus hoc qd habebat enucleat: & obſcuriſſime ꝗᷓſtioni lumẽ ĩfert. Senſerat hæc
aliqũ uidẽda: quæ nũc ſiniſterior lingua: tanꝗᷓ oleo mollitis arte ſermonibus: in audientiũ & ſuũ iaculat᷑ ĩteri-
tũ. Et ppterea uidi ĩquit ſub ara dei aſas occiſoꝶ martyꝶ. De fide teſtis nullus ambigit: teſtimoniũ uẽtilet᷑: in-
telligẽtia reſpſi nutet: nõ dicẽtis auctoritas.Ac pᷣmũ iſtud eſt aiaduertendũ: ꝙ aĩas occiſoꝶ martyꝶ apoſto⸗
lus teſtat᷑ ſe uidiſſe. ne ꝗs cũ de muneribus diſputare cœpimus: poſt reſurrectionẽ dicat tribuẽda martyribus
quæ adhuc aĩs docent indulta. p̃ſertim cũ iſtud adſtipulet᷑ nobis: ꝙ de mora iudicii cõquerunt᷑. quã reſurre/
cturus utiq;:nõ qui iã reſurrexit: accuſat. qm aliud eſt poſcere ut teneas: aliud iã tenere. Stolæ aũt martyꝶ do
nant᷑ exercitui: & tanꝗᷓ tate libertatis ĩgratus: magna cælũ pulſat ſuidia de tarditate uindictæ: qa nõ leui põde
re ſermonibus exprobrat: dicẽdo quouſq; dne.hoc eſt dicere: quouſq; nõ uindicas: quos ſtatĩ uindicare debuiſ
ſes/ Quouſq; dne: hoc eſt dicere: nunqd nõ ultra finẽ differs ſæculoꝶ? Na iã ad finẽ uſq; ꝑuentũ eſt: & de nia
ultione nõ loꝗ̃ris. Quod cũ dicũt: mirabiliter ſubiungit᷑. Nõ uindicas ſãguinẽ nrjm ab his:qui in terris ĩhabi/
tantErgo nõ quouſq; ſi adhuc illi mortales uerſant in terris: q dñi famulos fuſte: lapide: ungula:flagris:plũ
bo:ferro:beſtiis:igne ſunt pſecuti. Quouſq; enĩ ĩputatio eſt ꝓlixioris ætatis: ut aut quouſq; ſit ſine fine. Sed
adhuc pſecutores morant in carne: aut illi uita exceſſerũt:etiã ſi in terris habitãt:ſi quouſq; nõ fallit. Sed nihil

falſũ pfert᷑ a teſtibus ueritatis: & ideo magis ĩterpretatio: nõ fides ꝗᷓrẽda eſt: quæ ſubobſcura elocutiõe nõ ex/

cludit᷑:ſed uelat᷑. Cũ ergo dicũt. Quouſq; dne ſactus & uerus nõ uindicas ſanguinẽ nr̃m ab his qui in terris in
habitant?nõ enĩ eoꝶ mortaliũ ſanguinẽ mortelq; deſiderãt: qui in eos quondã aut populari ſeditione ſæuie
rũt: aut tribunalibus ſuffulti: capitales ſnĩas ꝓmulgarũt: qm in terris adhuc inhabitant. Nec fas eſtut accuſẽ-/
turdefũcti: qui dũ uiuerẽt ſũt defẽſi his uerbis: Ne ſtatuas illis dñe hoc pctm.ignorãt enĩ qd faciũt. Quod ſi
ĩter paſſionũ tormẽta: &amaros mortis dolores:tã pie ꝗlibet pro iniuſtis: pro ĩpiis: pro cruẽtis: pro blaſfemã/
tibus ſupplicarũt: ſi eo deniq; tpe: quo ipſe anguſtiaꝶ ſenſus extrema patientũ poterat excitare maledictum:
p̃catio pro hoĩe fuſa eſt. Quis nõ ĩtelligit:nõ mẽtes martyrũ:ſed pſecutoꝶ pſonas fuiſſe notatas? eoſq; appe
ti quos in terris adhuc ĩhabitare credendũ eſtillo tꝑe: quos qdẽ ignorãtia no defendit: nõ eos qui in terris hĩta
re iã per cõditionẽ naturalis ſubſtãtiæ deſierũt: & oli ab ip̃is martyribus ſub ignoratione ſũt excuſati. Qui iſti
ſũt ignoramus. Spiritales ſine dubio neqtiæ & tenebraꝶ ptãtes: quæ & in terris adhuc ĩhabitabãt:& nõ cum
ignorãtia in dei famulos peccauerũt. Nacũ ipſidno dixerit: ꝗqd ueniſti ante tp̃s torꝗre nos: quõ eius famulos
neſcierũt: quos nec pſecuti eſſent: ſi eius famulos ignoraſſẽt? Ergo cũ pſecuti ſũt: ſcierũt quos per tormẽta a
dno ſuo detrahere conabant᷑. At ĩde cũ beati martyres pro hoĩbus ĩtercedũt: eoſq; ignorãtiæ excuſatione de/
fendũt: ſequit᷑ ut ſciẽtes teneant᷑ in crimĩe: quiq; ipſas ignorantiæ tenebras hoĩbus ſuffuderũt: quoꝶ furor eti
am ĩ pietates excuſat humanas. quos nõ alios dicere poterimus:ꝗᷓ qui etiã ſuis nõ amici ſũt:dũ eis nõ pmittũt

eſſe: qd

— —————

ſijnti ul

zdeo veſt
polun⸗

mniſcate
minſtrat

nudt iue
ſuliner⸗
apprn
leellos⸗
jrliße⸗
tentiue⸗
ſetamus
zueta.
innoße
maot
bosouiü⸗
aaielte
Mici⸗
ſuuale
lgu
letutes:
lutonis
crütect
ſeelta⸗
tpeno
Mecni
vl⸗
ſiiad
Leyber
ſütuti
fuenn
tüeran
bitati
chuim
nͤſiner
öndi⸗
lnͤ
uroſe
guic⸗
Phei⸗
mit
eltſi
gvor
polls
rbll
mone
n
eg⸗
Drr⸗
Cüin
etſin
ſpen
lent
Vena
pui
ee⸗

li .
Eineql
AAlber
cſie
bebate
N
Umere,,
lllente,
ſip ln
laereie
überi.
tionen
atcino⸗
Acceſlt.
letbii
ſignaa,
duent
menti⸗
Nſecre
iciſub
Cdam
htite
tuscon
nentoc
idue⸗
ustutben
erathur
latiten⸗
tletin
apold⸗/
tejnhn
reſune/
nc⸗
upoc⸗
Cehul
lenia
iubi⸗/
sgli
neel
Anhnl
enoe/
terusin
e ſaut
Accul⸗
uoll
flemi⸗
um
shinn

„

uic
Gan
muls
neta4

ece/

eſſe:qd bonũ eſt: etiã dei famulis inimici ſũt: dũ eos qd bonũ neſciũt: pſequunt᷑. Poſt haꝶ ſãctaꝶ aĩaꝶ ꝗrelã
ſeꝗ ntia uideamus. Et datæ ſũt ait eis ſingulæ ſtolæ albæ. Quid hoceſt ꝙ iteꝶ ueſtiunt᷑ nã pᷣus ut ſcriptũ eſt:

adeo ueſtes ſũt cõſecuti: & ĩdumẽtis nũc geminata libertate donant᷑: quæ utiq; ueſtimẽta cũ ſpualia ſint non
poſſumus uereri: ne illa quæ pᷣus data ſũt extra uideant᷑: nec ſane ꝗrela gnata eſt. Igit᷑ qm diuerſitas ipſoꝶ & ſi

gnificatio ueſtiũ nõ ſine myſterio eſt ĩtelligere debemus donoꝶ uarietates: & opationũ diuitias. qm oĩa ſub/
miniſtrat unus atq; idẽ ſps. Accipiũt ergo ueſtes pᷣus ubi percõfeſſionẽ corpora poſuerũt. Credo ut ueſtiti: nõ

nudi ĩuenirent᷑. Rurſus accipiũt alia ueſtimẽta poſt ĩterpellationẽ: ĩmo poſt ĩmutationẽ tã longæ patientiæ

ſuſtinẽtiæq;. Quæ utiq; cũ accipiũt: quis nõ ĩtelligit: ut noua illos ueſte ita uirtute pfuſos: qua nũc emicant
& apparẽtꝙ ſi aliud poſtulaſſent: aliud accepiſſẽt: aut dona reſpuerẽt:aut amplius qꝗrerẽt irriſi. At cũ nec irri

dere illos dei ſit: qbus magna ꝓmiſit: & hi poſt ſecũdã magnificentiã nõ ꝗrant᷑: dubitamus ne ad cõſolationẽ
ꝗrelagꝶ eã ſpeciẽ ptinere: quæ uindicta poſtulãtibus eſtdonata? Ac ſi ad cõſolationẽ: quæ maior cõſolatio po
terit ĩueniri hac ptãte qua dæmones ideſt ſuos pſequunt᷑ inimicos: Nã ſi ſtolas iſtas ad ſpeciẽ nr̃aꝶ ueſtiũ cõ
feramus: alias quoq; aliquas: ne in his reponẽdis egeãt: inqramus. Sed hoc ridiculũ eſt: qd ſtatĩ occurrit: qa
a uera & neceſſaria ſĩterpretatione diſcedit. De uindictæ mora gñata eſt ꝗrela. In finẽ utiq; tẽpoꝶ ideſt nr̃orũ:
(in nos enĩ finẽ ſæculoꝶ deuenerũt: ut mora credat ad hãc diluendam ſtolis aĩæ ueſtiũtur: ut oĩno nudi ſine
maiori ptectione putarẽtur. Alia enĩ rõ aĩaꝶ eſt corpore expoliatoꝶ: alia hoĩum adhuc in carne uiuẽtiũ. No/⸗
bis ouiũ uellera & opatio mulieris ĩidumẽta pcurant. Illis faciut merita ueſtimentũ. Cũ ergo poſt ꝗᷓrelã marty
rũ aĩæ ſtolis amiciunt: diuina ptectione donant᷑. qua ſe ſupueſtin etia ille uas electiõis optabat: quã ueſtem
Adã cũ amiſiſſet: etiã in paradiſo nudus ĩuentus eſt. Deniq; ĩdicat opatio qd ſtolas ĩtelligere debeamus.ſi po
ſtulaſſe uindictã martyres credimus: ergo ad cõſolationẽ credimus ĩterim aliqd accepiſſe. Si ppter ſtolas ue/
lut quaſdã ueſtiũ largitiones qrela ſedata eſt: curnõ hæc & pᷣma dona meruerũt Sed qmut dixi: uirtutũ ua/
rietates: qbus diuinitus pclare muniebant᷑: in ſtolis ſũt deſignatæ: ideo poſt ſecũdã munificentiã iuxta poſtu
lationis formã in eos pſecutores: qui in terris ihabitant: qd cõſecuti uideant᷑: oſtẽdunt qd adhuc etia habituri
erũt: dũ pari pſecutionecõſeruos eoꝶ: donec pdeſtinatus teſtii numerus ĩpleat: occidẽt. Hic & iſtud nõ ocio
ſe eſt accipiẽdũ:ꝙ ĩter duo pſecutionũ tpa: hæc martyꝶ uox pceſſit ut deſignent illos blaſfſemare: qui eos nr̃o
