redẽptũ notariũ tuũ Dic nomẽ notani: ꝗtũ auꝶ datũ ſit: ubi: per quẽ:aut cui datũ. Vtiq; pditorẽ tuũ abieciſti
añ: & tãti facinoris reũ a tuo cõſortio ſeparaſti. Vide ne magis illud ueꝶ ſit a paucis illis amicis tuis & Euſebio
& cæteris data exẽplaria: quæ ita ĩter ſe cõgruũt: atq; cõſentiũt: ut ne pũcto quidẽ aliqd ab altero differãt. De/
ĩde cuius prudẽtiæ eſt: dare exẽplarillis: qd nõdũ emẽdaueras? Scriptæ ad puꝶ nõ erãt ſchedulæ: & emẽdan/

dos errores tuos iã alii poſſidebãt. Sẽtiſne nõ hærere ĩter ſe mẽdaciũ. Et qꝗ tibi in articulo tpis ꝓfuit: ut eoꝶ⸗

ſnĩas ſubterfugeres patere diſcuſſũ? & tuis te uerbis redargui: Ex quo apparet iuxta ĩclyti oratoris Elogium te
uolũtatẽ hr̃e mẽtiẽdi: artẽ fingẽdi nõ hr̃e. Sequarordinẽ epiſtolæ. & ipſa ut locutus es uerba ſubnectã. Eloqn
tiã ut dicis tuã: & in pfatione mea laudaſſe me fateor. & etiã nũc laudarẽ: niſi tu eã cõtra Tullii tui ſniam mul
ta iactãtia faceres odioſã. Vbi iactaui eloqntiã meã: qui etiãa te laudatã nõ libẽter accepi? An hoc dicis: qa nõ
uis ſubdola pᷣdicatiõe palpari: apte accuſaberis: ut qui laudãtẽ reſpuis: ſẽtias criminãtẽ. Impitiã aũt tuãnõ tã
ſtultus erã: ut rephenderẽ: quã nemo põt fortius accuſare: niſi tu ip̃e dũ ſcribis. Sed uolui oſtẽdere cõdiſcipu/
lis tuis: qui tecũ nõ didicerũt lr̃as: qd per trigita annos in oriẽte ꝓfeceris: qui ꝓcacitatẽ di
ſertitudinẽ: & maledicere oĩbus bonæ cõſciæ ſignũ arbitraris. Ne tibi ut dicis ferulas adhibeo: neq; athenoge/-
ronta meũ ſcutica & plagis lras docere cõtendo. Sed qa flumẽ eloꝗntiæ tuæ: atq; doctrinæ oẽs tractatores fer/
renõ poſſumus: & ĩgenii acumiĩe pſtringis oculos nr̃os:in tãtũut oẽs tuos ĩuidos putes:certatiĩ oppᷣmere te cu
pimus. Ne ſi ſemel in ſcribẽdo obtinueris pncipatũ: & in eloꝗᷓntiæ arce ſteteris: cũctis nobis qui aliud ſcire uo
lumus: mutire nõ liceat. Ego philoſophus rhetor grãmaticus dialecticus hebræus græcus latinus trilinguis:
hoc modo & tu bilinguis eris: qui tãtã habes græci latiniq; ſmonis ſcĩiam: ut & Græci te latinũ: & Latini tegræ
cũ putẽt. Et papa Epiphanius wey Ia αισoα quia qnquelinguis contra te: & Amaſiũ tuum loquitur.Si/
mulq; admiror qua temeritate cõtra tãtaꝶ artiũ uiꝶ audeas dicere. Tu qui tot diſciplinaꝶ oculis uigilas: quõ
uenia donãdus es: ſi erraueris & nõ ppetuo pudoris ſilẽtio cõtegendus. Quod cũ legiſſẽ: & me putarẽ alicubi
in mone lapſũ qui enĩ in uerbo nõ peccat: iſte pfectus eſt)& ſuſpicarer eũ aliqd meoꝶ ꝓlatuꝶ eſſe uitioꝶ: ſu⸗

bito ĩtulit añ biduũ mihiꝗᷓ proficiſceret haꝶ baiulus in manus uenerunt: quæ in me declamaſti. Vbi eſt lergo

qd minaris & dicis:quõ donãdus es uenia: ſi erraueris & nõ ppetuo pudoris ſilẽtio cõtegendus? niſi forte præ
anguſtia tpis nõ potuiſti ea in ordinẽ digerere. Aut aliquẽ de eruditis cõducturus eras: q in opuſculis meis gẽ
maꝶ eloꝗᷓntiæ tuæ ornamẽta ꝑquireret. Supra ſcripſiſti gratis a me miſſũ codicẽ ſuſcipe:quẽ cẽſu magno cu
peres cõparatũ: & nuũc humilitatis p̃ſtigiis loꝗᷓris: imitari te uolui: ſed refeſtinãte eo qui ad te remeabat: malui
paucis ad te ꝗᷓ ad alios ꝓ tuis maledictis latius ſcribere. Et ĩterĩ audacter frueris ĩperitia tua. Semel enĩ cõfeſſus

es dicẽs.ſupflua tibi rephẽſio fuit ĩ paucis: quæ pfeſſa nobis habet᷑ ĩ oibus. Nec rephendã qd cõparatũ codicẽ

pro empto

1

ims
lgeſt
dets
8e
ul
hell⸗
ben
Nec,
nlen⸗
taccu⸗
ctato
p
nones
vepur
egne
mi
hnge
oll
Algn
otunl
eanll
leal⸗
iisze⸗
emen⸗
noler
ins⸗
auto
kalſti
ſbio
De/
ehn⸗
eſoß
tumt
Hoi
mmnl
nota
apo⸗
ni
ge
sker⸗
tecl
re vo
gs
regnt

11.

pro empto poſueris:cũ cõparatio æqualiũ ſit: emptio p̃cii annumeratio: & feſtinãte eo ꝗ ad te remeabat:ſor/
didiſſimæ elocutiõis wepiσαονο“αοa ſéſibus rndebo: & te nequaꝗᷓ ſolœciſtã acharbarum: ſed mẽdacẽ ſub/
dolũ ĩpudicũ cõuincã. Si ad me tm epiſtolã ſcribis: ut me cõmoneas: & emẽdatũ uelis: ne cæteris ſcãdalũ faci
as: & aliis furẽtibus iugulent alii: cur libros cõtra me ſcribis ad alios: & legẽdos p ſatellites tuos toto orbe diſp
gis? Vbi eſt ſyllogiſmus tuus: quo me irretire conaris & loꝗᷓris/ Quẽ ĩ hoc magr optime emẽdare cupiebas: ſi
illos ad quos ſcribis: nihil deliqrant? Si me quẽ arguis: nõ ad me ſcripſeras? & ego tuis rũdebo tibi ßmonibus
quẽ emẽdare cupiebas magr ĩdocte Eos ne quinõ peccauerãt? An me ad quẽ nõ ſcripſeras Brutos putas eſſe
lectores: & oẽs nõ ĩtelligere prudẽtiã tuã Immo malitiã: qua & ſerpẽs prudẽtior fuit cũctis beſtiis ĩ paradiſo:
ut a meſecretã admonitionẽ flagites: quẽ publica accuſatiõe pſeq̃ris: & nõ te pudet accuſationẽ tuã apologiã
uocare? Quereriſq;: curopponã clypeu pugiõi tuo: & tibi qᷓſi religioſus & ſãctulus pſonã humilitatis ĩponis
& dicis. Si errauerã: ꝗqᷓre ſcribis aliis: & nõ meipſũ redarguis hoc ipſũ ĩ te retorq̃ bo. Quicqd enĩ me nõ feciſſe
cauſaris: qᷓre nõ ipſe feciſti? Welut ſiꝗs pugnis aliquẽ: calcibuſq; collidẽs: ſi reſiſtere uoluerit dicat ei. None ti/
bi pᷣceptũ ẽ:ꝗ te pcuſſerit ĩ maxillã: pᷣbe illi & alterã? Quid enĩ bone uir tibi p̃ceptũ ẽ: ut me uerberes?: Oculum
mihi efſodias & ſi paululũ me cõmouero: euãgelii mihi præcepta cãtabis. Vis ſcire totas argutiaꝶ tuaꝶ ſtro/
phas & uulpeculaꝶ ĩſidias: quæ hitãt ĩ pietinis: de ꝗqbus Ezechiel loquit᷑.qᷓſi uulpes ĩ deto ꝓphetæ tuiiſrael.
Auſculta qd feceris. Ita me ĩ tua pᷣfatiõe laudaſti: ut obiicerent᷑ mihi laudes tuæ: & niſi me alienũ tãto laudato
redixiſſẽ: hæreticus iudicarer. poſtꝗᷓ reppuli crimĩa. i. laudes tuas: & abſq; ĩuidia tuinomiĩs: rũdi crimĩbus: nõ
crimĩatori: atq; ut me catholicũa te ĩfamatus ꝓbarẽ: iuectus ſũ ĩ hæreticos. iraſceris: furis: & luculẽtiſſimos li

bros cõtra me cudis.quos cũ legẽdos & cãtandos oĩbus tradidiſſes: certatĩ ad me de Italia & urbe Roma atq;

Dalmatia ſcripta uenerũt:qbus me laudator pᷣſtinus ornaſſet p̃coniis.ð Fateor ilico ad obiecta rñdi: & me non
eſſe hæreticũ totis uiribus ꝓbare conatus ſũ. Miſiq; hos ipos apologiæ meæ libros ad eos quos tu uulneraue/
ras: ut uenena tua nr ſeqᷓret᷑ antidotus. Ob hãc culpã mittis mihi & pores libros & recẽtẽ epiſtolã plenã iniu/

rias: & criminũ. Quid me uis facere bone amice? Taceã? Videbor crimẽ agnoſcere. Loꝗr:! Ierres me gladiis tu

is: & accuſationẽ nõ iã eccleſiaſticã: ſed tribunaliũ cõminaris. Quid feci? Quid cõmerui?In quo te læſi quia
me negaui hæreticũ? qa te laudibus duxi ĩdignũ? quia hæreticoꝶ fraudulẽtias & piuria apto mõe deſcripſi.
Quid ad te:q & catholicũ & ueracẽ te eſſe iactas: q libẽtius me accuſas ꝗᷓ te defẽdis. Nuũ mea defẽſio accuſatio
tua eſt? Aut aliter orthodoxus eſſe nõ poteris:niſi me hæreticũ cõprobaris. Quid tibi ꝓdeſt ſocietas mea Aut
quæeſtiſta prudẽtia? Accuſatus ab alus: accuſas aliũ. Ab alio appeteris: & illi tergũ obuertẽs: qeſcẽtẽ cõtra te p
uocas. Teſtor mediatorẽ Ieſũ: ĩuitũ me & repugnantẽ ad hæc uerba rũdere. Et niſi tu ꝓuocares ſemp taciturũ
fuiſſe. Deniq; noli me accuſare: & ego ceſſabo eltlete⸗ Qur enĩ eſt audiẽtiũ ædificatio: duos ſenes iter ſe p/
pter hæreticos digladiari:p̃ſerti cũ am bo catholicos ſe uideri uelit/ Omittamus hæreticoꝶ pr̃ociniũ: & nulla
erit ĩter nos cõtẽtio. Eodẽ feruore quo Origenẽ an laudauimus: nũc laudatũ eũ toto orbe dãnemus. Iũgamus
dextras: aĩos copulemus: & duos oriẽtis atq; occidẽtis alacri ſeqmur ĩceſſu. Errauimus
iuuenes: emẽdemur ſenes. Si fr es: me gaude correctũ. Si amicus ſi ũ: de cõuerſione tua debeo gratulari. Quã/
diu ĩter nos iurgiũ fuerit: uidebimur recta fidẽ neceſſitate dicere:nõ uolũtate. Inimicitiæ nr̃æ ĩuicẽ nobis tol⸗
lũt teſtimoniũ ueræ pniæ. Si unũ credimus: ſi idẽ & uolumus & nolumus: ex quo firmas naſci amicitias etiã
Catilĩa teſtat᷑: ſi hæreticos pariter odimus: & ueterẽ æq; danamus errorẽ: qd cõtra nos tẽdimus. cũ eadẽ oppu
gnemus: eadẽ defẽdamus. Ignoſce mihi: ꝙ Origenis eruditionẽ & ſtudiũ ſcripturaꝶ an ꝗᷓ eius hæreſim pleni
us noſſẽ: in iuuenili ætate laudaui. & ego tibi dabo ueniã: ꝙ apologia libroꝶ eius cano ſcripſeriscapite. Añ bi
duũ ꝗᷓ ad nos epiſtolã ſcriberes: libellos meos in manus tuas ueniſſe teſtaris. Et iccirco non habuiſſe ſpatiũ ex
ocio rñdendi. alioqn ſi meditatus in nos paratuſq; dixiſſes: fulmĩa iacere nõ crimĩa uidereris. Et qs tibi credet
hoĩ ueraciſſimo:ut negociator oniẽtaliũ merciũ ꝗ & hinc deportata uẽdere neceſſe habebat: & ibi emere: quæ
huc rurſus adueheret: biduũ tmaqlegiæ fuerit: ut rapti & ex tpe cõtra nos dictare epiſtolã cogereris? Libri enĩ
tui quos limaſti ꝑ trienniũ:diſertiores ſũt. niſi forte nõ fuit ĩpræſentiaꝶ ꝗᷓ tuas emẽdaret nenias. Et iccirco oẽ
iter dictiõis tue al. q; palladis arte ſalebris & uoragĩbus uitioꝶ ĩcidit᷑. Tã aptũ tpis mẽdaciũ eſt: ut nõ dicã re-
ſpõdere:ſed legere biduo mea ſcripta nõ potueris. Ex quo apparet te illã epiſtola aut pluribus diebus ſcripſiſ/
ſe: ut ſtili ipſius elegãtia ꝓbat.aut ſi tumultuaria dictatio eſt: nimiũ te negli gẽtẽ:q cũ extpalis talis ſis medita
tus deterior fueris. Illud aũt qd tergiuerſaris: & dicis te ea trãſtuliſſe de græco: quæ ego pus latino ᷣmone tra
ſtulerim: nõ ſatis ĩtelligo qd uelis dicere:niſi forte adhuc cõmẽtarios ad epheſios crimĩaris. & qᷓſi nihil tibi ſu/
per hoc rũſũ ſit: obduras frõtis ĩpudentiã: nec auribus obturaris uoces recipis ĩcantantis. Nos ĩ cõmẽtariis &
illis & aliis & nr̃as & alioꝶ ſnĩas explicauimus: apte cõfitẽtes quæ ſũt hæretica: quæ catholica. Hicẽ enĩ cõmẽ/

tarioꝶ mos & explanãtiũ regula: ut opiniões ĩ expoſitiõe uarias pſequat᷑ .& qd uel ſibi uel aliis uideat᷑:ediſſe/

rat. Et hoc nõ ſolũ ſãctaꝶ ĩterpretes ſcripturaꝶ:ſed ſæculariũ quoq; lr̃aꝶ explanatores faciũt:tã latinæ liguæ
ꝗᷓ græcæ. Iu ĩ libris periarchõ idipſũ obtẽdere nõ potes. arguet enĩ te p̃fatiũcula tua: in ꝗᷓ polliceris detrũcatis
malis: & quæ ab hæreticis addita fuerãt: optima remãſiſſe. ut ꝗcqd ibi uel bonũ uel maluũ dixeris: iã nõ ei ĩpu/
tet᷑: quẽ trãſſers. ſed tibi: q ĩterpᷣtatus es. niſi forte hæreticoꝶ errores emẽdare debueras: & Origenis mala ꝓfer
reĩ mediũ. Sed de hoc: qa nos remittis ad codicẽ: añ tibi rndimus: ꝗᷓ tua ſcripta legeremus. De Pãphili libro:
V⸗ *Cy.

Cv.

ðð

nò ridiculoſa ut tu ſcribis: ſed ridicula mihi forte res accidit: ut poſtꝗᷓ Euſebii aſſeruerĩ eẽ nõ Pãphili:ad extre-
mũ huc dixeri: etiã me ennos plurimos hoc putaſſe ꝙ Pãphili fuerit: & a te exẽplar huius uolumis mutuatũ.
Vide ꝗ̃tũ timeã cachĩnos tuos: ut etiã nũc eadẽ ĩgerã. De tuo codice ꝗᷓſi Pãphili exẽplar accepius. Credidi xpᷣia
no: & credidi monacho. nõ putaui tãtũ ſceleris a te poſſe cõfingi. Poſtea uero ꝑ ĩterpᷣtationẽ tuã: ꝗᷓſtiõe cõtra
Origenẽ toto orbe cõmota ĩ qᷓrẽdis exẽplaribus diligẽtior fui.& ĩ cæſariẽſi bibliotheca Euſebii uolumĩia reppi
amοMαα ρρπιgä*νιρ. Quæ cum legiſſé: pᷣmũ eũ liby dephẽdi: quẽ tu ſolũ ſub noĩe martyris edidiſti de filio
& ſpu ſctõ:ĩ bonã partẽ plæriſq; blaſtemiis cõmutatis. Et hocuel Didymũ uel te: uel aliũ feciſſe neſcio quẽ q
tu aptiſſime ĩ libris piarchõ feciſſe cõuinceris: maxĩe cũ idẽ Euſebius (lut iã ĩ duobus libris docui)ſcribat: Paphi
lũ nihil ꝓprii opis edidiſſe. Dic ergo & tu: a quo exẽplar accepis nec mihi ad ſubterfugiẽdũ crimẽ mortuos ali
quos noĩes:ut cũ auctorẽ ondere nõ potueris: aliũ ꝓferas ꝗ nõ poſſit rñũdere.Sin aũt riuulus ille ĩ tuis ſcriniis
fõtẽ hẽt: ꝗd ſequat᷑ etiã me tacẽte nõ dubitas. Veꝶ fac ab alio quolibet amatore Origẽis libris huius titulũ: &

auctoris uocabulũ còmutatũ: cur hocã latinã liguã uertis? Videlicet ut teſtionio marryris oẽs Origenis ſcrip⸗/

tis crederẽt: pᷣmiſſa munitiõe tãti auctoris & teſtis? nec tibi ſufficit doctiſſimi uiri apologia: niſi ſcribas & ppri
um uolumẽ ꝓ defẽſione eius:qbus ꝑ multos diſſemĩatis: tuto ia libros piarchõ uertis e græco: & hos ipos pᷣfa⸗
tiõe cõmẽdas dicẽs:nõnulla ĩ his ab hæreticis deprauata: quæ tu de alioꝶ libroꝶ Origenis lectione correxeris.
Me quoq; laudas: ne tibi amicoꝶ meoꝶ ꝗſpiã cõtradicat. Origẽis ꝓphetica phyſica pdicas. Eloqᷓntiã meã fers
Tcælũ: ut ĩ finẽ ĩ cœnũ depᷣmas: ffem & collegã uocas: & imitatorẽ te mei opis cõfiteris. Cũq; a me trãſlatas Ori
genis. Ilxx. homelias: & nõnullos tomos ĩ apoſtolũ iactes: in ꝗbus ſic cũcta limaueri: ut nihil ĩ illis qc a fide ca
tholica diſcrepet: latinus lector ĩueniat: nũc eoſdẽ libros hæreticos crimĩaris: & uerſo ſtilo quẽ pᷣdicaueras:qa
cõſortẽ putabas accuſas: qm mõ pfidiæ tuæ cernis inimicũ. Quis e duobus calũniatorẽ martyris Ego q illũ di
co hæreticũ nõ fuiſſe: nec ſcripſiſſe lib: qui ab oĩbus rephẽdit᷑:an tu q uolumẽ hoĩs Arriani titulo cõmutato
ſub noĩ̃e martyris edidiſti Nõ tibi ſufficit ſcãdalũgræciæ: niſi illud & ĩ latioꝶ auribus ĩgeras: & ĩclytũ marty⸗
rẽ: tua ꝗᷓtũ ĩ te ẽ trãſlatiõe deformes? Tu qdẽ alia mẽte feciſti: nõ ut martyrẽ argueres: nõ ut me accuſares: ſed
ut Origenis ꝑ nos ſcripta defẽderes. Attñ cito romanã fidẽ apoſtolica uoce laudatã: iſtiuſmodi pᷣſtigias nõ re
cipe: etiã ſi ãgelus aliter annũciet ꝗᷓ ſemel pᷣdicatũ ẽ: Pauli auẽte munitã nõ poſſe mu tari. Ergo fr ſiuea te falſa
tus ẽ liber(ut multi putãt)ſiue ab altero: ut tu forſitã pſuadere conaberis: & temere credidiſti hæretici homiĩs
oνπτπιιπÜππ eſſe martyris muta titulũ: & romanã ſimplicitatẽ tãto piculo libera. nõ tibi expedit: ut Pp te clariſſi

mus martyr hæreticus iudicet᷑. Vt ꝗ effudit ꝓ xpᷣo ſãguinẽ cõtrarius fidei xpᷣi approbet᷑. Dic potius:ĩueni libxʒ

putaui illũ martyris: ne timeas pnĩam. Iã tenõ urgebo: nõ q̃rãa quo accepis. uel mortuoꝶ aliquẽ noĩato: uel
ĩ platea ab ignoto hoiĩe te emiſſe dicito. Nõ enĩ dãnationẽ tuã Grimusſeccénerſone. Melius ẽ ut tu erraueris
ꝗ ut martyr hæreticus fuerit. Interi de pnti cõpede: utcũq; erue pedẽ. In futuro iudicio tu uideris: qd ad marty
ris cõtra te rñdeas ꝗᷓ rimõias. Proponis etiã tibi qd nemo obiicit: & diluis qd nullus accuſat. Ais. n. ꝙ ĩ meis liis
legeris. Dic ꝗs tibi pmiſit ut terpᷣtans: qdã auferres:qᷓdã mutares:qᷓdã adderes Statĩ qʒ tibi ipᷣe rũdes: & cõtra
me loꝗ ris. En tibi dico. Quæſo qs pmiſerit: ut ĩ cõmẽtariis tuis: ꝗdã de Origene: ꝗᷓdã de Apollinare: qᷓdã de te
ipo ſcriberes: Et nõ de Origene totũ: aut ex te: aut ex alio. Interi ĩ te:dũ aliud agis crimẽ fortiſſimũ ꝓdidiſti: &
oblitus es ueteris ꝓpuerbii.mẽdaces memores eẽ debere. Dicis enĩ me ĩ cõmẽtaris meis:ꝗᷓdã de Origene:qᷓ dã de
Apollinare: ꝗqᷓdã ex me ipo poſuiſſe. Si ergo Apollinaris ſũt & Origenis quæ ſub alioꝶ noĩe poſui: quõ ĩ libris
tuis mihi crimẽ ĩpingis ꝙ qn ſcribo alius hoc dicit: ꝗqdã ſic ſuſpicat᷑:alius ille & qdã ego ſim. Inter Apollinarẽ
& Didymũ & explanatiõis ſtilus & dogmatũ magna diuerſitas ẽ. cũ ĩ uno capitulo diuerſas pono ſnĩas:nuũ cõ
trarios ſẽſus ſeq credẽdus ſũ? Sed hæc alias. Nũc ꝗᷓro a te:qs tibi obiecerit: ꝗre de Origene uel abſtuleris ꝗᷓdã:
uel addideris: uel mutaueris: & te ꝗſi ĩ eculeo appẽſũ ĩterrogauerit: bona ſũt: an mala quæ trãſtuliſti? Fruſtra
ſimulas ĩnocẽtiã: ut ĩterrogatiõe ſtulta uerã pcõtationẽ extenues. Ego nõ accuſaui ꝗᷓre Origenẽ p uolũtate trã/
ſtuleris. Hoc enĩ & ipe feci:& a me Victorinus Hilarius Ambroſiuſq; fecerunt. Sed ꝗᷓre traſlationẽ hæreticã
pfatiõis tuæ teſtionio roboraſti: Cogis me eadẽ rurſus iterare:& p meas lineas ĩcedere. Dicis eni ĩ eodẽ ꝓlogo te
ea quæ ab hæreticis addita fuerãt ãputaſſe: & p his repoſuiſſe bona. Si hæreticoꝶ mala abſtuliſti: ergo quæ di
miſiſti uel addidiſti: aut Origenis erut aut tua: quæ utiq; quaſi bona poſuiſti. Sed multa in his mala negare
nõ poteris. Quid ĩquies ad me? Origeni ĩputa. Ego enĩ ea tm quæ ab hæreticis addita fuerũt: commutaui. Ex-
pone cauſas:quare hæreticoꝶ mala tuleris: & Origenis ĩtegra dereliqris. Nonne perſpicuũ eſt:ꝙ mala Orige

nis ex parte ſub hæreticorũ nũcupatione damnaueris: & ex parte ſi uſceperis quia nõ mala ſed bona:& tuæ eſ/

ſe fidei iudicabas: Hæc ſũt de quibus quæſiui utrũ bona eſſẽt an mala. Quæ in pᷣfatione laudaſti: quæ ampu
tatis peſſimis: quaſi optima mãſiſſe cõfeſſus es: & te in ueræ argumẽtationis appẽdi eculeo.ut ſi bona dixeris
hæreticus cõprehendaris. ſi mala: ſtatim audias: curergo quæ mala ſũt: in p̃fatione laudaſti? Et nõ illud adiũ
xi: qd tu callide ſimulas: cur quæ mala erãt: ad latinorũ noticiã traſtuliſti? Mala enĩ oſtendere interdũ nõ do
centis ẽ: ſed uitãtis: ut caueat lector: nõ ut ſequat᷑ errores. ut nota contẽnat:quæ nõnunꝗᷓ ignota miraculo ſũt:
Et audes poſt hæc dicere: ꝙ ego auctor taliũ ſcriptoꝶ ſim. tu aũt ut ĩterpres: in quibus emẽdare aliqd potueris
plus egeris ꝗᷓ interpres. in quibus nõ potueris:ſolũ interpres fueris. Rone iſta diceres: ſi libri tui periarchõ præ
fatiunculã nõ haberẽt. Quod & Hilarius in trãſferẽdis eius ho meliis fecit ut & bona & mala nõ interpᷣti: ſed

ſuo ĩputarent᷑ auctori. Si nõ dixiſſes amputaſſe te peſſima: & optima reliqſſe: utcunq; de luto cuaderes E-loe

tin
bn
b
1
de
ert
8
dap
Nl
ur

r

man,
eſe
Bnor
telalin
homi
clunſl
ilbe
beuel
nens
uun
dölis
cotn
icete
ſA
ice
bis

7

nate

ultri
tetti⸗
netci
owot
urch
egite
1.
Dg
le /
ne
lens
gi
0
Dlür
ens
tz
4

ſoc

eſt qd deſtruit ſtrophas ĩgenioli tui: & te hĩc ĩde cõſtrictũ euadere nõ ſinit. Nec in tãtũ abutare ſimplicitate
lectoris: & ſic oẽs ꝗ tuã ſcripturã lecturi ſũt: brutos putes.ut cũ uulnera putreſcere ſinas ſano corpori te ĩpo/
nere emplaſtra nõ rideãt. De carnis reſurrectiõe ꝗd ſẽtias: iã ĩ apologia tua didicimus: nullo mẽbro ãputato
nec aliꝗᷓ parte corporis deſecta. Hæcẽ tuæ ſimplicitatis pura & apta cõfeſſio: quã ab oĩbus italiæ epis aſſeris eẽ
ſuſceptã. Crederẽ dicẽti: niſi me dubitare de te iſte liber: nõ Pãphili faceret. Et tũ miror quõ ꝓbauerit Italia:
qd roma cõtẽpſit. Epi ſuſcepunt: qd fides apoſtolica cõdẽnauit? Scribis quoq; me lris ĩdicaſſe ꝙ papa Theo
philus expoſitionẽ fidei nupꝑ ediderit: quæ ad nos necdũ puenit: & polliceris: ꝙ qcꝗd ille ſcripſerit: tu ſeqᷓris.
Ego me hoc ſcripſiſſe nõ noui:nec iſtiuſmodi unꝗᷓ Iras direxiſſe. Sed tu iccirco ad ĩcerta cõſẽtis: & his ꝗᷓ qlia fu
tura ſint neſcis: ut certa declines: & ad eoꝶ nõ tenearis aſſẽſũ. Duas ſynodicã & paſchalẽ eius epiſtolas contra
Origenẽ illiuſq; diſcipulos: & alias aduerſũ Apollinarẽ & eũdẽ Origenẽ ꝑ hoc ferme biẽniũ ĩterpᷣtatus ſũ:& ĩ
ædificationẽ eccleſiæ legẽdas nr̃æ liguæ hoĩbus dedi. Aliud opeꝶ eius neſcio me trãſtuliſſe. Et tũ tu qui papæ
Theophili dicis teĩ oĩbus ſẽtẽtiã ſeq:caue ne hoc magr̃i & cõdiſcipuli tui audiãt. & offẽdas ꝗᷓplurimos: qme
latronẽ: te martyrẽ uocãt. ne iraſcat᷑ is tibi:q cõtra papã Epiphaniũ ad te epiſtolas dirigens: hortabat᷑ ut ꝑpma
neres ĩ fidei ueritate. ut nõ mutares ullo terrore ſẽtẽtiã. Quæ epiſtola holographa tenet᷑ ab is:ad quos plata ẽ
Et poſt hæc moretuo loq̃ris: ut de quo ſupra dixeras: ego tibi etiã furẽti ſatiſfaciã. Nũcdicis qd tibi uidet᷑: ha
bes ne ultra aliqd: quo neruos tuæ loqꝗcitatis ĩtẽdas? Et ĩdignaris: ſi putide te loq arguã: cũ com œdiaꝶ turpi/
tudines & ſcortoꝶ amatorũq; ludicra eccleſiaſticus ſcriptor aſſumas. Porro qdĩterrogas qn papæ T'heophi
li ſẽtẽtiã ſeq cœperi: eiq; fidei coĩone ſociatus ſim: & ipᷣe tibi rũdes: tũc credo: qñ Paulu quẽ ille dãnauerat ſũ
mo niſu: ĩ oĩbus ſtudiis defẽdebas: q eũ ꝑ ĩperiale ſcriptũ recipe ſacerdotiũ: qd epᷣali iudicio amiſerat: ĩſtiga
bas. Nõ pus ꝓ me rndebo: ꝗᷓ de alioꝶ iniuriis loq̃r. Cuius ẽ hũanitatis: cuius ue clæmẽtiæ: ĩſultare alioꝶ miſe
riis: & uulnera cũctis aliena mõſtrare? Sic ne te docuit ille ſamarites ſeminecẽ ad ſtabulũ reportare? oleũ pla/
is ĩfũdere mercedẽ ſtabulario polliceri? Sic reuectã ouẽ: reptã dragmã: ꝓdigũ filiũ legis eſſe ſuſceptũ? Eſto
ego te læſeri: & qbuſdã ut dicis ſtimulis ad maledictoꝶ inſaniã ꝓuocari: ꝗd meruit hõ latẽs: ut nudares cica⸗/
tricẽ eius: & obductã cutẽ ĩſpato dolore reſcĩderes! Nõne etiã ſi ille dignus eſſet cõtumeliis: tu facere nõ debe/
res? Aut ego fallor: aut illud ẽ ueꝶ qd plurimi iactitãt: te Origeniſtaꝶ hoſtes ĩ illo pſeq.& ſub occaſiõe unius
Tutrũq; ſæuire. Si papæ Theophili ſẽtẽtiis delectaris: & nefas putas põtificũ decreta couelli: qd de cæteris di/
cis: quos ipe dãnauit? Quid de papa Anaſtaſio: de quo nulliſ(ut ais)ueꝶ uidet᷑: ut tãtæ urbis ſacerdos: uel ĩno
cẽti tibi iniuriã facere potuerit: uel abſẽti. Nec hocdico ꝙ de epoꝶ ſẽtẽtiis iudicẽ: aut eoꝶ cupiã ſtatuta reſci/
di:ſed ꝙ unuſqſq; ſuo piculo faciat qd ſibi uidet᷑: & ipſe nouerit quomõ de ſuo iudicio iudicãdũ ſit. Nobis ĩ
monaſterio hoſpitalitas co rdi ẽ: oẽſ q; ad nos ueniẽtes læta humanitatis fronte ſuſcipimus. Veremurenĩ ne
Maria cũ Ioſeph locũ nõ ĩueniãt ĩ diuerſorio: ne nobis Ieſus dicat excluſus: hoſpes erã: & nõ ſuſcepiſtis me.
ſolos hæreticos nõ recipimus: quos uos ſolos recipitis. Propoſitũ qppe nobis ẽ pedes lauare ueniẽtiũ nõ meri
ta diſcutere. Recordare fr cõfeſſiõis eius & pectonis qd flagella ſecuerũt. Memẽto carceris: tenebraꝶ: exilii:me
tallorum: & nõ ĩdignaberis hoſpitio trãſeũtẽ eſſe ſuſceptũ. An iõ tibi rebelles uidemur: qa calicẽ aquæ frigi/
dæĩ nomiĩe diſcipuli xp̃i ſitiẽtibus porrigimus? Vis ſcire unde illũ: & nos plus amare: & tu odiſſe plus debeas:
hæreticoꝶ factio nup fugata de ægypto & alexãdria: ſe hieroſolymã cõtulit: & huic uoluit copulari: ut quoꝶ
unus eſſet dolor: una fieret & accuſatio. Quos ille reppulit: ſpreuit: abiecit. dicẽs ſe nõ eſſe inimicũ fidei: nec
cõtra eccleſiã bella ſuſcipe: qd pus tẽtauit doloris fuiſſe: nõ pfidiæ: nec alterius appetiſſe ĩnocẽtia: ſed ſuã
bareuoluiſſe. Impiũ putas poſt ſnĩas ſacerdotũ poſt ĩperiale reſcriptũ: qd ꝗle ſit nouerit ipᷣe ꝗq meruit. Quid
tibi uidet de his: q danati palatia obſidẽt? Et fcõ cuneo fidẽ xpᷣi ĩ uno hoĩe pſequunt᷑. Mex auũt coĩonis: & pa
pæ Theophili: nullũ aliũ teſtẽ uocabo niſi ipſũ quẽa me læſũ ſimulas: cuius epiſtolas ad me ſp datas etiã eo
tpenõ ignoras: quo mihi eas reddi ꝓhibeas: & quotidie miſſis tabellariis inimicũ eius: amicũ nrjm: & familia
riſſimũ iactitabas: & ea ꝗᷓ nũc ĩpudęẽter ſcribis: mẽtiebaris: ut illius cõtra nos odia cõcitares: & iniuriæ dolor fi/
eret oppᷣſſio. Sed uir prudẽs & apoſtolicæ ſapiæ tpe ac rebus ꝓbauit:& nr̃m ĩ ſe animũ & ur̃as cõtra nos ĩſidi
as. Si diſcipuli meiſ(ut ſcribis) tibi romæ ĩſidias cõcitarũt: & ĩemẽdatas ſchedulas tedormiẽte furati ſũt. Quis
papã Theophilũ aduerſus pduelles ĩ ægypto ſuſcitauit? Quis regum ſcita? Quis orbis ĩ hac parte cõſẽſũ. Et
gloriaris te ab adoleſcẽtia Theophili fuiſſe auditorẽ & diſcipulũ: cũ & ille an ꝗ eps fieret ꝓ humilitate ſibi ĩſi
ta nunꝗᷓ docuerit? Et tu poſtꝗᷓ hic epᷣs factus ẽ: Alexãdriæ nõ fueris? Et audes dicere ĩ ſuggillationẽ mei magi⸗/
ſtros meos nec accuſo:nec muto Quod ſi uerũ ẽ: ſuſpectã mihi facis cõuerſionẽ tuã.nec enĩ dãno ut crimiĩa

ris ĩſtitutores meos. Sed metuo illud Eſaiæ. Ve ꝗ dicũt malũ bonũ: & bonũ malũ. qponũt tenebras lucẽ: &

lucẽ tenebras. q dicũt amaꝶ dulce: & dulce amaꝶ. Iu aũtdũ ĩter mulſũ magiſtroꝶ & uenena pariter bibis: a
magẽo apoſtolo receſſiſti: q docet etiã angelũ: & ſe ſi in fide errauerit nõ ſequẽdos. In Vigilantii nomĩe quid
ſõnies neſcio. Vbi eniĩ eũ ſcripſi hæretica apud Alexãdriã cõmunione maculatũ: Da librũ: profer epiſtolam:
nuſꝗᷓ oĩno reperies: & eadẽ licẽtia ĩmo impudẽtia mẽtiendi: qua putabas oẽs tuis ſermonibus credituros ad-
dis: quando teſtimoniũ de ſcripturis in eũ tam iniurioſe poſuiſti: ut ego id repetere meo ore nõ audeã. Non
audes repetere: qui tacẽdo amplius criminaris? Et quia nõ habes qd obiicias: ſimulas uerecũdia: ut lector te

putet mihi parcere: qmẽtiẽs nec tuæ aĩæ pepciſti. Quod ẽ illud teſtimoniũde ſcripturis: qd de tuo illo pudẽ

tiſſimo ore nõ exeat: Aut qd ĩ ſctis libris põt turpe memorari? Si erubeſcis loq:ſcribe ſaltẽ: ut nos ꝓcacitatis
cvi.

—

ꝓprius ſermo cõuincat:ut cætera ſileã: ex hoc uno capitulo cõprobabo ferreã te frotẽ poſſidere fallaciæ. Vide
ꝗqtũ timeã crimĩationẽ tuã. Si ꝓtuleris qd minaris: mea erũt uniuerſa quæ tua ſũt. Ego ĩ Vigilatio tibi ridi.
eadẽ enĩ accuſabat: quæ tu poſtea & amicus laudas:& inimicus accuſas. Scio a quo illius cõtra me rabies con
citata ſit:noui cuniculos tuos. Simplicitatẽ quã oẽs pᷣdicãt nõ ignoro: ꝙ ꝑ illius ſtultitiã tua ĩ me malitia de
bacchata ſit: quẽ ego ſi epiſtola mea reppuli: ne ſolus hr̃e uidearis baculũ lr̃aꝶ: nõ debes tu rpitudinẽ ſimula
re uerboꝶ quã nuſꝗ oĩno legiſti: ſed ĩtelligere & cõfiteri: ꝑ illius uecordiã tuis calũniis fuiſſe rnſuũ. In epiſtola
ſctĩ papæ Anaſtaſi lubricus extitiſti:& turbatus ĩ quo figas gradũ: non reppis. Mõ eniĩ dicis a me eſſe cõpoſi
tã: nũc ab eo ad tedebuiſſe trãſmitti: cui miſſa ẽ. Rurſũ ĩiuſticiã ſcribẽtis arguis:etiã ſi ſcripta ſit ab illo: ſiue

nõõ ſcripta ad te nihil ptinere teſtaris: ꝗ pᷣceſſoris eius habeas teſtimoniũ. & rogãtẽ Romã ut eã illuſtrares pᷣſẽ

tia tua: oppiduli tui amore cõtẽpſeris. Si a me fictã epi ſtolã ſuſpicaris: cur eã ĩ romanæ eccleſiæ carthario nõ
reqris? ut cũ dephẽderis ab epo nõ datã: manifeſtiſſime crimĩs reũ teneas. & nequaꝗᷓ araneaꝶ mihi opponas
caſſiculos: ſed fortiſſimo me & ſolidiſſimo cõſtrĩgas reti. Si aũt romani epii eſt: ſtulte facis: ab eo exẽplar epi/
ſtolæ petere: cui miſſa nõ ẽ. & nõ ab illo ꝗq miſerit. & de oriẽte expectare teſtimoniũ: cuius auctorẽ & teſtẽ ha/
beas ĩ uicino. Vade potius Romã: & pᷣſes apud eũ expoſtula cur tibi & abſẽti & ĩnocẽti fecerit cõtumeliã. Pri
mũ ut nõ recipet expoſitionẽ fidei tuæ: quã oĩs ut ſcribis Italia cõprobauit: & baculo tuaꝶ uti noluerit lr̃arũ
cõtra canes tuos. Deĩde ut epiſtolas cõtra te ad oriẽtẽ mitteret: & cauteriũ tibi hæreſeos dũ neſcis inureret. di/
ceretq; libros Origenis piarchòa te eſſe tranſlatos: & ſimplici romanæ eccleſiæ plebi traditos ut fidei ueritatẽ
quã ab apoſtolo didicerãt: p te pderẽt. & quo tibi maiorẽ faceret ĩuidiã: auſus ſit criminari hos ipos pᷣfatiõis
tuæ teſtimonio roboratos. Nõ eſt leue qd tibi ĩpingit tãtæ urbis põtifex. uel ab alio obiectũ temere ſi uſcepit.
Vociferare & clamita ꝑ cõpita:ꝑ plateas:nõ eſt: nõ eſt meus liber.& ſi meus ẽ: ſchedulas inemẽdatas Euſebi/
us furto abſtulit. aliter ego eclichi mo nec edidi: Vni eas dedi: aut certe paucis. & tã ſceleratus inimicus tã ne/
gligẽtes amici fuerũt: ut oĩum codices ab eo pariter falſarent᷑. Hoc fraterchariſſime facere debueras: & nõilli
tergũ obuertẽs in me trãſmarinas maledictoꝶ tuoꝶ ſagittas dirigere. Quid enĩ uulneribus tuis ꝓdeſt:ſi ego
fuero uulneratus? An ſolatiũ ꝑcuſſi ẽ:amicũ ſecũ uiderere moriẽtẽ? Syritii iã ĩ dno moriẽtis pfers epiſtola:&
uiuẽtis Anaſtaſii dicta cõtẽnis. Quid eni tibi ut ais: officere poteſt: ꝙ te ignorãte aut ſcripſit aut forte nõ ſcri
pſit Et ſi ſcripſit:ſufficit tibi totius orbis teſtimoniũ: qd nulli ueꝶ uidet᷑: ut tãtæ urbis ſacerdos uel ĩnocẽti ĩ
iuriã facere potuerit: uel abſẽti. Innocẽtẽ te uocasad cuius ĩterpᷣtationẽ Roma cõtremuit Abſentẽ:q accuſa
tus rñdere nõ audes. Et tm romanæ urbis iudiciũ fugis: ut magis obſidionẽ barbaricã qᷓ pacatæ urbis uelis ſẽ/
tẽtiã ſuſtinere. Eſto ꝙ pᷣteriti ãni ego epiſtolã finxeri. Recẽtia ad oriẽtẽ ſcripta ꝗs miſit? In ꝗbus papa Anaſta
ſius tãtis te ornat floribus: ut cũ ea legeris magis te uelle defedere: ꝗᷓ nos accuſare. Simulq; cõſidera illã inimi
cabilẽ prudẽtiã tuã: & ſales atticos: & ſctĩ eloquii uenuſtatẽ. Ab alus appeteris: alioꝶ crimĩatiõe cõfoderis: &
cõtra me furibũdus iactaris: & loqris. Nunqd & ego nõ poſſũ enarrare: tu quomõ de urbe diſceſſeris? qd de
te ĩ pᷣſẽti iudicatũ ſit?ꝗd poſtea ſcriptũ: qd iurauerisſ ubi nauẽ cõſcẽderis?⸗ Quã ſctẽ piuriũ uitaueris poterã

—

pãdere: ſed plura ſuare ſtatui: ꝗᷓ referre. Hæc ſũt tuoꝶ ornamẽta uerboꝶ. Et poſt iſta:ſiqd ĩ te aſpeꝶ dixero:
ſtati mihi ĩſcriptionẽ & gladios cõminaris. Et ĩterĩ hõ eloqᷓntiſſimus arte ludis rhetorica. & ſimulas te pteri⸗
re: quæ dicis. ut qobiecta ꝓbare nõ poteras: ꝗᷓſi ptermiſſa facias crimĩoſa. Hæc ẽ tua tota ſimplicitas: ſic ami
co parcis: & reuas te ad tribunalia iudicũ: ut aceruũ criminũ mihi dum parcis obieceris. Vis noſſe ꝓfectiõis
meæ de urbe ordinẽ Narrabo breuiter. Mẽſe auguſto flãtibus eteſiis cũ ſãcto Vĩcẽtio p̃ſbytero & Adoleſcẽte
fre & aliis monachis ꝗq nũc hieroſolymæ cõmorant᷑.nauĩ ĩ romano portu ſecurus aſcẽdi:maxĩa me ſctõrũ fre
quẽtia ꝓſeqnte. Veni Rhegiũ: ĩ ſcyllæo littore paululũ ſteti: ubi ueteres didici fabulas: & pcipitẽ fallacis Vly
xis curſũ: & ſyrenaꝶ cãtiea: & ĩſatiabilẽ carybdis uoraginem. Cũq; mihi accollæ illius loci multa narrarẽt: da
rẽtq; cõſiliũ: ut nõ ad Prothei colũnas: ſed Ionæ portũ nauigarẽ: illũ enĩ fugiẽtiũ & turbatoꝶ: hũc ſecuri ho/
minis eſſe curſũ: malui ꝑ maleas & cicladas Cypꝶ pgere. Vbi ſuſceptus a uenerabili eo Epiphanio: cuius tu
teſtimonio gloriaris: ueni Antiochiã: ubi fruitus ſu coĩone põtificis cõfeſſoriſq; Paulini. & deductus media
hyeme & frigore grauiſſimo ĩtraui hieroſolymã. Vidi multa miracula. & quæ pus ad me fama ptulerat: ocu/
loꝶ iudicio cõprobaui. Inde cõtẽdi ægyptũ:luſtraui monaſteria Nitriæ: & ĩter ſctõrũ choros aſpides latere p/
ſpexi: ꝓtinus cõcito gradu Bethleẽ meã reuerſus ſũ: ubi adoraui pᷣſepe & ĩcunabula ſaluatoris. Vidi quoq; fa
moſiſſimũ lacũ: nec me inerti tradidi ocio: ſed multa didici: quæ an neſciebã. Quid aũt de me Romæ iudica/
tũ ſit:& qd poſtea ſcriptũ nolo taceas: pᷣſertĩ cũ hẽas teſtimoniũ ſcripturaꝶ:& ego nõ uerbis tuis:quæ ſimula
re potes: & ĩpunito iactare mẽdacio: ſed ſcriptis eccleſiaſticis arguẽdus ſũ. Vide quãtũ te timeã: ſiuel paruã
ſchedulã cõtra me Romani ep̃i: aut alterius eccleſiæ ꝓtuleris oĩa quæ ĩ te ſcripta ſũt: mea crimina cõfitebor.
Nunquid & ego non poſſem profectionẽ tuam diſcutere? cuius ætatis fueris? unde: quo tẽpore nauigaris:
ubi uixeris? quibus interfueris? Sed abſit: ut quod in te rephendo faciam: & in eccleſiaſtica diſputatione ani/
lium iurgiorũ deliramenta compingam. Hoc ſolum prudentiæ tuæ dixiſſe ſufficiat: ut caueas in alterũ dice
re: quicquid in te ſtatim retorꝗri poteſt. In ſancti Epiphanii nomine miratur tua tergiuerſatio: ut poſt opuſ
culum: poſt orationẽ: neges eum cõtta te potuiſſe ſcribere: quomodo ſi contẽdas no potuiſſe eum mori qui
paulo ante uixerat: aut certior ſit tui teprehẽſio:ꝗᷓ poſt pacẽ excõmunicatio, Ex uobis inquit exierũt:ſed non

iri
bie⸗ con
dlitag.
linlln
epiltol
ecöol
lleſie
ngi
haron

Oppom .

Pbre,
tellehy

nelib

etitlan

Uteretch
illentu
ötanis
lulepi
Euſehn
Custie
Anol
lelhin
piknli
tenöle
inoeii
gacal
elsla
Nnl
inimt
is
g
Poten
ciren:
tien
ſcam
s
lai
füͤte
Nerd
unho⸗
uiustu
mecla
tocu⸗/
letep⸗
0 1
uchn
imul
pai
tebon
“
nean!
tüdee
hul
vgu
ſvon

RENETrr
2

fuerũt ex nobis. Si enĩ fuiſſẽt ex nobis: mãſiſſẽt utiq; nobiſcũ. Hæreticũ poſt unã & alterã cõmonitionẽ ui/
tãdũ apoſtolus pᷣcipit: qutiq; ante ꝗᷓ uitet᷑ atq; danet᷑: eccleſiaſtici gregis portio fuit. Simulq; riſũ tenere no
poſſũ.ꝙ a quodã prudęẽte cõmonitus ĩ laudes Epiphanii pſonas Ehic eſt ille delirus ſenex: hic eſt
hic qui ſex milia Origenis libros te pᷣſente cantauit: ꝗq oĩum gẽtiũ linguis pᷣdicationẽ ſibi contra
Origenẽ iniũctã putat:qui iõ eũ legi ꝓhibet: ne alii eius furta cognoſcãt: lege ſcripta tua: & epiſtolã eius: im
mo epiſtolas: e qbus unũ ꝓferã tuæ fidei teſtimoniũ: ut nõ ĩmerito nũca te laudatus eſſe uideat᷑. Te aũt fra/
ter liberet deus:& ſanctũ populũ xpᷣi: qui tibi creditus eſt: & oẽs fres qui tecũ ſunt: & maxie Ruffinũ pᷣſbyteꝶ

ab hæreſi Origenis & aliis hæreſibus: & pditiõe earũ. Si enĩ ꝓpter unũ uerbũ aut duo quæ cõtraria fidei ſunt

multæ hæreſes abiecte ſũt ab eccleſia: ꝗᷓto magis hic ĩter hæreticos habebit᷑: ꝗ tantas puerſitates & tam mala
dogmata cõtra fidẽ adĩuenit: & dei eccleſiæ hoſtis extitit: Hxcẽ uiri ſancti de te teſtificatio. ſic ab eo ornatus:
ſic Iaudatus ĩgrederis. Iſta ẽ epiſtola quã de cubiculo ffis Euſebii nũmis aureis ꝓduxiſti: ut calũnieris ĩterpᷣtẽ
ut me aptiſſime teneres crimĩs reũ: qᷓre ꝓ honorabili chariſſimũ trãſtuliſſẽ. Sed qd ad te-ꝗq prudẽti cõſilio cũ
cta moderaris: & ſic medius ĩcedis: ut ſi ĩueneris ꝗ tibi credãt: nec Anaſtaſius cõtra te: nec Epiphanius ſcripſe
rint: niſi ipſæ epiſtolæ reclamauerit: & fregerit tuæ frõtis audaciã: ſtati iudiciũ utriuſq; cõtẽnas: & nõ ad te ꝑ
tineat ſiue ſcripſerĩt: ſiue nõ ſcripſerĩt: qa de ĩnocẽte & abſẽte ſcriberenõ potuerũt. Nec ĩ ſãctũ uiꝶ hæc mala
cõferẽda ſũt: ut oſtẽdat᷑ ore qdẽ & olcuo pacẽ dediſſe: mala aũt & dolũ ĩ ſuo corde uaſſe. Sicenĩ argumẽta
ris: & hæc ſũt uerba defẽſionis tuæ. Ipſius eſſe aduerſũ te epiſtolã & orbis agnoſcit: & auctẽticã in manus tu/
as ueniſſe cõuĩcimus: & miror du pudore: ĩmo qua ĩpudẽtia neges: qd uerũ eſſe nõ ambigis. Ergo pollutus
erit Epiphanius: ꝗ tibi pacẽ dedit: & ĩ ſuo corde dolũ fᷣuauit. Cur non illud uerius ſit: qd te pᷣmũ monuerit?

qꝙ; uoluerit emẽdare? & ad rectũ iter reducere: ut Iudæ oſculũ nõ refutaret? ut pditorẽ dei frãgeret patiẽtia?
P geret p

Et poſtꝗᷓ ſe ĩ tellexit caſſo ſudare labore: nec pardũ mutare uarietates: nec æthiopẽ pellẽ ſuã: qd mẽte cõcepe/
rat Iñis ĩdicaſſe. ale qd & cõtra papã Anaſtaſiũ diſputas: ut qa Syritii epi habes epiſtolã: iſte cõtra te ſcribe/
renõ potuerit. Vereor ne tibi factã iniuriã ſuſpiceris. Neſcio quomõ hõ acutus & prudẽs ad has ineptias de/
uoluaris: ut dũ ſtultos lectores putas: te ſtultũ eſſe demõſtres. poſt egregiã argumẽtationẽ ponis in clauſula

Abſit hoca uiris ſãctis: de ueſtra ſchola ſolẽt iſta ꝓcedere? Vos nobis pacẽ ꝓficiſcẽtibus dediſtis: & a tergo ia/

cula uenenis armata ieciſtis: & ĩ hoc eadẽ prudẽtia ĩmo declamatiõe diſertus eſſe uoluiſti: pacẽ dedimus: nõ

hæreſim ſuſcepimus. Iũximus dextras: abeũtes ꝓſecuti ſumus: ut uos eſſetis catholici:nõ ut eſſetis hæretici.
