los in uiris pudicitiæ frena laxant᷑: & ſolo ſtupro: atq; adulterio cõdẽnato: paſſim ꝑ lupanaria & ancillulas li⸗/
bido ꝑmittit᷑: ꝗq̃ſi culpã dignitas faciat: nõ uolũtas. Apud nos: qd nõ licet fœmiĩs:æque nõ licet uiris: & eadem
Fuitus pari cõditione cẽſet᷑. Dimiſit ergo (ut aiũt)uitioſũ: dimiſit illius & illius crimis noxiũ:dimiſit pene di⸗
xi qd clamãte uicinia: uxor ſola nõ pdidit. Sin aũt redarguit᷑: quare repudiato marito nõ ĩnupta pmanſerit:
facile culpã fatebor:dũ tñ teferã neceſſitatẽ: melius eſt inꝗt apoſtolus nubere ꝗᷓ uri. Adoleſcẽtula erat: uiduita
tẽ ſuã ſuare nõ poterat. Videbat aliã legẽ in mẽbris ſuis repugnãtẽ legi mẽtis ſuæ: & ſe uictã & captiuã ad coi/
tũ trahi. melius arbitrata eſt apte cõfiteri ĩbecillitatẽ ſuã: & umbrã quãdã miabilis ſubire cõiugii:ꝗᷓ ſub glo/

ria unius uiri opa exercere meretricũ.Idẽ apoſtolus uult uiduas adoleſcẽtulas nubere:filios ꝓcreare:nullã da/

re occaſionẽ aduerſario maledicti gra. Et ꝓtinus cur hoc uelit exponit.Iã enĩ qᷓdã abierũt retro poſt ſathanã.
Igit᷑ & Fabiola: qa pſuaſerat ſibi: & putabat a ſe uiꝶ iure dimiſſũ: nec euãgelii uigorẽ nouerat: in quo nubẽdi
uniuerſa cauſatio uiuẽtibus uiris:fœmiĩs ãputat᷑:dũ multa diaboli uitat uulnera:unũ ĩcauta uulnus accepit.

Sed qd ego in abolitis & antiꝗs moror: ꝗrẽs excuſareculpã: cuius pnĩam ipſa cõfeſſa eſt? Quis hoc crederet: ut

poſt mortẽ ſecũdi uiri ĩ ſemetipſã reuerſa:quo tpe ſolẽt uiduæ negligẽtes: iugo ſuitutis excuſſo:agere ſe liberi
us: adire balneas: uolitare p plateas: uultus circũferre meretricios: ſaccũ ĩdueret: ut errorẽ publice fateret᷑: & to
ta urbe ſpectante romana anñ diẽ paſchæ in baſilica quõdã Laterani: qꝗ Cæſariano trũcatus eſt gladio: ſtaret in
ordine pœnitẽtiũ: epo: pᷣſbis: & oĩ populo collachrymãtibus: ſparſũ crinẽ: ora lurida: & ſqllidas manus: ſordi

da colla ſubmitteret? Quæ peccataſfletus iſte nõ purget? Quas ĩueteratas maculas hæc lamẽta no abluãt? Pe-

trus trinã negationẽ trina cõfeſſione deleuit. Aarõ ſacrilegiũ & cõflatũ ex auro uituli caput: frnæ correxere pᷣ⸗
ces. Dauid ſctĩ & mãſuetiſſimi uirihomicidiũ pariter & adulteriũ. vii. dieꝶ emẽdauit fames. iacebat in terra:
uolutabat᷑ in cinere: & oblitus regiæ ptãtis lumẽ qᷓrebat in tenebris. Illũq; tm reſpiciẽs: quẽ offenderat:lachry/⸗
mabili uoce dicebat. Tibi ſoli peccaui: & malũ corã te feci. & redde mihilæticis ſalutaris tui:& ſpᷣu pᷣncipali cõ
firma me. Atq;ʒ ita factũ eſt: ut ꝗ me pᷣus docuerat uirtutibus ſuis quõ ſtãs nõ caderẽ: doceret p pnĩam quõ ca/
dẽs reſurgerẽ. Quid tã ĩpium legimus ĩter reges: ꝗᷓ Achab: de quo ſcriptura dicit: Nõ fuit alius talis ut Achab
quenũdatus ẽ: ut faceret malũ ĩ cõſpectu dni: Hiccũ ppter ſanguinẽ Nabuthæ correptus fuiſſet ab Helia:&
audiſſet irã dñi per ꝓphetã: occidiſti: & ĩſuꝑ poſſediſti: & ecce ego ĩducã ſi uꝑ te malũ: & demetã poſteriora tua

& reliꝗᷓ: ſcidit ueſtimẽta ſua: & opuit cilicio carnẽ ſuã: ieiunabatq; in ſacco: ambulabat demiſſo capite. Tũc

factus eſt ſmo dei ad Heliã Thelſ bitẽ dicẽs. None uidiſti Achab humiliatũ corã me? qa ergo humiliatus eſt ti
moris mei cauſa:nõ iducã malũ in diebus eius. Ofœlix pnia:quæ ad ſedei trahit oculos:quæ furẽtẽ ſnĩam dei
cõfeſſo errore mutauit. Hoc idẽ & Manaſſen ĩ Paralipomenõ: & Niniuẽ feciſſe legimus ĩ ꝓpheta. Publicanũ
quoq; in euãgelio. Eꝗbus pᷣmus nõ ſolũ indulgentiaã: ſed & regnũ recipe meruit. Alius ĩpendentẽ dei fregit irã
Tertius pectus uerberãs pugnis: oculos nõ leuabat ad cælũ. Et multo iuſtificatior receſſit publicanus humili
còfeſſione uitioꝶ: ꝗᷓ phariſæus ſupha iactatione uirtutũ. Nõ eſt loci huius ut pnĩam pᷣdicẽ:& qᷓſi cõtra Mõta/
nũ Nouatũc;ʒ ſeribẽs dicã illã hoſſia dno eſſe placabilẽ: & ſacrificiũ deo ſpm cõtribulatũ.& malo pnĩam pec/
catoris ꝗᷓ mortẽ. & exurge exurge hieruſalẽ. & multa alia: quæ ꝓphetaꝶ clangũt tubæ. Hoc unũ loquar: qd &
legentibus utile ſit: & pnti cauſæ cõueniat. Nõ eſt cõfuſa dũm in terris: & ille eã no cõfundet in cælo. Aperuit
cũctis uulnus ſuũ: & decolorẽ in corporetcicatricẽ flẽs Roma cõſpexit. Diſſuta habuit latera: nudũ caput clau
ſũos. Nõ eſt ingreſſa eccleſiã qni:ſed extra caſtra cũ Maria ſorore Moyſi ſeparata cõſedit: ut quã ſacerdos eie-
cerat: ipſe reuocaret. deſcẽdit de ſolio delitiaꝶ ſuaꝶ. accepit molã: fecit farinã: & diſcalciatis pedibus tranſiuit
fluẽta lachrymaꝶ. Sedit ſup carbones ignis. Ii ei fuere in adiutoriũ. Faciẽ per quã ſecũdo uiro placuerat: uerbe
rabat. oderat gẽmas: linteamina uidere nõ poterat: ornamẽta fugiebat. Sic dolebat quaſi adulteriũ cõmiſiſſer
& multis ĩpendiis medicaminũ unũ uulnus ſanare cupiebat. Diu morati ſumus in pniĩa. in quauelut ĩ uado⸗
ſis locis reſedimus: ut maior nobis & abſq; ullo ĩpedimento ſe laudũ eius campus aperiret. Recepta ſub oculis
oĩs eccleſiæ cõmunione: quid fecit? ſcilicetin die bona: maloꝶ nõ oblita eſt. & poſtnaufragiũ rurſũ tẽtare no⸗
luit pericula nauigãdi: qn potius poſboẽm cenſũ quem hr̃e poterat(erat aũt ampliſſimus: & rũdens gñi eius)
dilapidauit: acuendidit: & in pecuniã cõgregatũ uſibus paupetꝶz: præparauit: & primo omnium OαοοHιw—wtν
ideſt languẽtium uillã inſtituit. In quo ægrotantes colligeret de plateis: & conſũpta languoribus: atq; inedia
miſeroꝶ mẽbra refoueret. Deſcribã ego nunc diuerſas miſeroꝶ homium calamitates: truncas nares: efloſſos

Axxxvij.

4

oculos: ſemiuſtos pedes: luridas manus: tumẽtes aluos: exile fœæmur: crura turgẽtia: & de exeſis ac putridis car-
6 nibus uermiculos bulliẽtes. Quotiẽs morbo regio & fetore cõfectos humeris ſuis ip̃a portauit: Quotiẽs lauit
purulentã uulneꝶ ſaniẽ: quã alius aſpicere nõ audebat: p̃bebat cibos ꝓpria manu: & ſpirãs cadauer ſorbitiun/
culis irrigabat. Scio multos diuites & religioſos ob ſtomachi anguſtiaã exercere huiuſcemodi miſericordiã: per
ä aliena miĩſteria: & clæmẽtes eſſe pecunia:nõ manu: quos eqdẽ nõ reprobo: & teneritudinẽ aĩ nequaꝗᷓ ĩterpᷣtor
x ftigdelitatẽ: ſed ſicut ĩbecillitati ſtomachi ueniã tribuo: ſic pfectæ mẽtis ardorẽ: cælũ laudibus fero. Magna fi/
e des iſta nõ cõtẽnit. Scit ꝗd in Lazaro diues purpuratus aliqñ nõ fecerit: quali ſupba mẽs retributiõe damnata
n ſit. Ille quẽ deſpicimus: quẽ uidere nõ poſſumus: ad cuius ĩtuitũ nobis uomitus erũpit: nii ſimilis ẽ. De eodẽ
nobiſcũ formatus eſt luto: iſdẽ cõpactus eſt elemẽtis. Quicqd patit᷑: & nos pati poſſumus. Vulnera eius æſti-
, memus ꝓpria: & oĩs aĩ in alteꝶ duritiaclæmẽti in noſmetipſos cogitatione franger.
Non mihi ſi linguæ centum ſint: oraq; centum: Ferrea uox:
n Omnia morbortum percurrere nomina poſſum.
l⸗ Quæ Fabiola in tãta miſeroꝶ refrigeria cõmutauit: ut multi paupeꝶ ſani lãguẽ tibus ĩuiderent: ꝗᷓꝗᷓ illa ſimili
8 liberalitate erga clericos & monachos ac uirgies fuerit. Quod monaſteriũ nõ illius opibus ſuſtẽtatũ eſt? Quẽ
t nuduũ & paralyticũ: & clunicũ nõ Fabiolæ ueſtimẽta texerut? In quo ſe ĩdigentiũ nõ Hudit pᷣceps & feſtina lar
⸗ gitio? Anguſta miſericordiæ eius Roma fuit. Peragrabat ergo ĩ ſulas:& totũ Ethruſcũ mare: Volſcorũq; puin
. ciã: & recòditos curuoꝶ littoꝶ ſinus: in qbus monachoꝶcõſiſtũt chori: uel ꝓprio corpore: uel traſmiſſa per ui
, ros ſctõs ac fideles munificẽtia circuibat. Vñ repẽte & cõtra opinionẽ oĩum hieroſolymã nauigauit: ubi mul/

toꝶ excepta cõcurſu nro parump uſa ẽ hoſpitio: cuius ſocietatis recordãs uideor mihi adhuc uidere quã uidi.
4 Ieſu bone:quo illa feruore:quo udio ĩtẽta erat diuĩs uolumibus?& ueluti quãdã famẽ ſatiare deſiderãs:per
ꝓphetas:euãgelia: pſalmoſq; currebat: ꝗᷓſtiones ꝓponẽs: & ſolutas recõdẽs in ſcriniolo pectoris ſui. Nec uero
ſatiabat᷑ audiẽdi cupidie:ſed addẽs ſciam: addebat dolorẽ: & qᷓſi oleũ flãmæ adiiciens maioris ardoris fomẽta
capiebat. Quadã die cũ in manibus Moyſi numeros teneremus: & me uerecũde rogaret: qd ſibi uellet noĩum
tãta cõgeries: cur ſingulæ tribus in aliis atq; aliis locis uarie iũgerent᷑:quõ Balaã ariolus ſic futura xpᷣi myſteria
ꝓphetaret: ut nullus ꝓpe modũ ꝓphetaꝶ tã apte de eo uaticinatus ſit: Ridi ut potui: & uiſus ſũ ĩterrogatiõoi
eius ſatiſfacere. Euoluẽs ergo libꝶ puenit ad eũ locũ ubi catalogus deſcribit᷑ oĩum mãſionũ: ꝑ quas de ægypto
eegrediẽs populus puenituſq; ad fluẽta iordanis. Cũq; cauſas ꝗᷓreret & rõnes ſinguloꝶ in ꝗbuſdã hæſitaui: In
aliis ĩoſteſo cucurri pede: in plæriſq; ſimpliciter ignorãtiã cõfeſſus ſi ũ. Tũc uero magis cœpit urgere: & ꝗᷓſi nõ
mihi liceret neſcire qd neſcio poſtulare: ac ſe ĩdignã tatis myſteriis dicere. Quid plura: Extorſit mihi negandi
uerecũdiã: ut ꝓpriũ ei opus huiuſcemodi diſputatiũculæ pollicerer: qd uſq; in pns tp̃s & nunc intelligo dni
uoluütate dilatu: reddet memoriæ illius: ut ſacerdotalibus poris ad ſe uolumiĩs ĩduta ueſtibus: p mundrhuius
ſolitudinẽ gaudeat ſe ad terrã repromiſſionis aliqn ueniſſe. Veꝶ qd cœpimus ꝓſeqᷓmur. Quærentibus nobis
4.. dignũ tãtæ fœmiæ hĩtaculũ: cũ illa ita ſolitudinẽ ciber tdiuerſorio Mariæ carere nollet: ecce ſubito diſcurrẽ
Z tibus nũciis: oriẽs totus ĩtremuit: ab ultima Mæotide: inter glatialẽ Tanain: & Maſſagetaꝶ ĩmanes populos:
ubi Caucaſi rupibus feras gẽtes Alexãdri clauſtra cohibẽt: etupiſſe Hũnoꝶ examia: quæ richus eqs: huc il/
lIucq; uolitãtia cædis pariter ac terroris cũcta cõplerẽt. Aberat tũc romanus exercitus: & bellis ciuilibus in Italia
tenebat᷑. Hãc gentẽ Herodotus refert ſub Dario rege Mædoꝶ uigiti annis oriẽtẽ tenuiſſe captiuũ:& ab ægy/
ptiis atq; Ethiopibus annuũ exegiſſe uectigal. Auertat leſus ab orbe romano tales ultra beſtias. Inſi pati ubiq; .
aderãt: & famã celeritate uincẽtes: nõ religiõi: nõ dignitatibus: nõ ætati: nõ uagiẽtis miſebant᷑ infaãtiæ. Coge/
bant᷑ mori: quiuere nõdũ cœperãt. & neſciẽtes malũ ſuũ: ĩter hoſtiũ manus ac tela ridebãt. Cõſonus inter oẽs
rumor petere eos hieroſolymã: & ob nimiã auri cupiditatẽ ad hãc urbẽ currere: neglecta pacis ĩcuria ſartiebat
antiochia. Tyrus ſe uolẽs a terra abrũpere: ĩſulã ꝗᷓrebat antiquã. Tũc & nos cõpulſi ſumus parare naues: eẽ in
littore. aduentũ hoſtiũ pᷣcauere: & ſæuientibus uẽtis magis barbaros metuere ꝗᷓ naufragiũ: nõ tã ppriæ ſaluti .
ꝗ uirginũ caſtimoniæ ꝓuidentes. Erat in illo tpe quædã inter nos diſſenſio: & barbaroꝶ pugnam domeſtica
H bella ſuꝑabant. Nos in oriente iã tenuit fixa files d inueteratũ locoꝶ ſctõꝶ deſideriũ. Illa quæ tota ĩ ſarcinis
.— erat: & in oĩ urbe pegrina: reuerſa eſt ad pr̃iam: ut ibi pauꝑ uiueret: ubi diues fuerat. manẽs ĩ alieno: quæ mul
tos pᷣus hoſpites habuit. Et ne ſmonẽ lõgius trahã:in cõſpectu romanæ urbis paupibus erogaret: qd illa teſte
uendiderat. Nos hoc tm dolemus: ꝙ pcioſiſſimũ in ſãctis locis monile pclldim us, Kecepir roma:qd amiſerat:
ac ꝓcax & maledica lingua gentiliũ oculoꝶ teſtimonio cõfutata eſt. Laudẽt cæteri miſericordiã eius: humilita/
tẽ: fidẽ: ego ardorẽ plus animi laudabo. Librũ quo Heliodoꝶ quondã iuuenẽ ad heremu cohortatus ſũ: tene/
bat memoriter: & romana cernens mœnia: incluſã ſe eẽ plangebat. Oblita ſui ſexus: fragilitatis ĩmemor:ac ſo
litudis tm cupida: ibi erat: ubi aĩo morabat᷑. Nõ poterat teneri cõſiliis amicoꝶ:ita ex urbe ꝗſi de uĩculis geſtie/
bat erũpere. Diſpẽſationẽ pecuniæ & cautã diſtubutionẽ: genus ĩfidelitatis uocabat. Nã aliis diſtributionẽ ele
moſynaꝶ tribuere: & ſuis pariter effuſis ipſa pro Apo ſtipes optabat accipe. Sic feſtinabat: ſic ĩpatiẽs erat mo
rarũ: ut illã crederes pfecturam. Itaq; dũ ſemper paratur: mors eã inuenire nõ potuit ĩparatã. Inter laudes fœ
minæ ſubito mihi Pammachius meus exorit᷑. Paulina dormit: ut iſte uigilet. præcedit maritum: ut Chriſto
famulu derelinquat. hic hæres uxoris: & hæreditatis alu poſſeſſores. Certabãt uir& fœmia ꝗs in portu Abra/
clxxxyviii.

——

hæ tabernaculũ figeret. & erat hæc inter utrũq; contẽtio:ꝗs humanitate ſuꝑaret. uicit uterq;: & uterq; ſupera
tus eſt. Ambo ſe uictos & uictores fatent᷑: dũ qd alter cupiebat: uterq; pfecit. Iungũt opes: ſociant uolũtates
ut qd æmulatio diſſipatura erat:cõcordia creſceret. N ecdi, dictũ:iã factũ. Emit᷑ hoſpitiũ:& ad hoſpitiũ tur/
ba cõcurrit. Nõ eſt enĩ labor in Iacob: nec dolor in iſrael. Adducũt maria: quos in gremio ſuo terra ſuſcipiat.
Mittit Roma nauigãtes: quos nauigaturos littus molle cõfoueat. Quod Bublius ſemel fecit in inſula Mileta
erga unũ apoſtolũ. Et ne cõtradictioni locũ tribuã:in una naui: hæciſti & freqᷓnter faciũt: & in plures: nec hoc
ſolũ ĩopum neceſſitas ſuſtẽtat᷑: ſed ꝓna in oĩbus munificentia aliꝗd & hñtibus ꝓuidet. Xenodotiũ ĩ portu ro
mano ſitũ totus pariter mundus audiuit.ſub una æſtate didicit Britãnia: qd ægyptus & Parthus nouerãt ue
re. Quod ſcriptũ eſt timẽtibus dum oĩa cooperant in bonũ:in obitu tãtæ fœmĩæ uidimus cõprobatũ. Quo/
dã pᷣſagio futuroꝶ ad multos ſcripſerat monachos: ut uenirẽt: & ſe graui onere laborãtẽ abſe oluerẽt: faceretq;
ſibi de iniquo mãmona amicos: ꝗ eã reciperẽt in æterna tabernacula. uenerũt: amici facti ſũt: dormiuit illa:
qd uoluit:& depoſita tãdẽ ſarcina leuior uolauit ad cæxlũ. Quantũ hr̃et uiuentis Fabiolæ Roma miraculũ: in
mortua demòſtrauit. necdũ ſpm̃ exhalauerat: necdũ debitã Xpo reddiderat aĩam.
Et iam fama uolans tanti prænuncia luctus.
Totius urbis populũ ad exeqas cõgregabat. Sonabant pſalmi: & aurata tecta tẽploꝶ reboãs in ſublime qua/
tiebat alleluia. hic iuuenũ chorus. illic ſenũ: qui carmĩe laudes fœmineas & facta ferãt. Nõ ſic Fuluius de gal
lis:nõ Papyrius de Samnitibus: nõ Scipio de Numãtia:nõ Põpeius de Põti gentibus triũphauit. Illi corpora
uicerãt:hæc ſpiritales neꝗtias ſubiugauit. Audio ꝓcedẽtiũ turmas: & cateruati ĩ exeqis eius multitudinẽ flu/
ctuantẽ. Nõ plateæ: nõ porticus: nò ĩminẽtia deſuꝑ tecta cape poterãt pſpectãtes. Tũc ſuos in unũ populos
Roma cõſpexit. Fauebãt ſibi oẽs in gloria pœnitẽtis. Nec miꝶ ſi de eius ſalute hoĩes exultarẽt: de cuius cõuer-/
ſione angeli lætabant᷑ in cælo. Hoc tibi Fabiola ĩgenii mei ſenile munus: has officioꝶ inferias dedi. Laudaui/
mus ſæpe uirgines: uiduas: ac maritatas: quaꝶ ſupfuere cãdida ueſtimẽta: quæ ſequunt᷑ agnũ quocũq; uadit
Fœlix pconiũ: qd nulla totius uitæ ſorde maculat᷑. Procul liuor: faceſſat ĩuidia. Si prfamilias bonus eſt: qua/
re oculus noſter malus eſt? Quæ ĩciderat in latrones: Xpi humeris reportata eſt. Multæ mãſiones ſunt apud
prem. ubi abũdauit pctm: ſupabundauit gra. Cui plus dimittit᷑: plus amat.
Beati Hieronymi preſbyteni ad Marcella de exitu Leæ: cuius ſanctã cõuerſationẽ deſcribit: & ipſius trãſitũ
purpurati cõſulis ꝓxime ante defuncti funeri pfer.
Vm hora ferme tertia hodiernæ diei. xxii. pſalmũ: ideſt tertii libri p̃ncipiũ legere cœæpiſſemus:& do
cere cogeremur: tituli ipſius partẽ ad finẽ ſecũdi libri: partẽ ad pᷣncipiũ tertii libri ptinere: ꝙ ſcilicet
& defecerũt hymni Dauidi:filii leſſe: finis eſſet poris. Pſalmus uero Aſaph pᷣncipiũ ſequẽtis: & uſq;
ad eũ locũ pueniſſemus: in quo iuſtus lo quit᷑. Dicebã:ſi narrabo ſic:ecce gñationẽ filioꝶ tuoꝶ pᷣuaricatus ſũ:
qd in latinis codicibus nõ ita habemus expᷣſſũ: repẽte nobis nunciatũ ẽ: ſactiſſimã Leã exiſſe de corpore. Ibiq;
ita te palluiſſe cõſpexi: ut fere aut paucæ:aut nulla ſit aĩa: quæ fracto uaſe teſtaceo nõ triſtis erũpat. Et tu ꝗdẽ
nõ ꝙ futuri ĩcerta eſſes dolebas: ſed ꝙ triſte funeri obſequiũ nõ dediſſes. Deniq; in mediis fabulis rurſũ didici
mus reliqas eius iã hoſtiã fuiſſe delatas. Quæras quo ptineat illa replicatio? rndebo tibi uerbis apoſtoli:mul/
tũpoẽm modu.pᷣmũ ꝙ uniuerſoꝶ gaudiis ꝓſequẽda ſit: quæ calcato diabolo: coronã iã ſecuritatis accepit. ſe
cũdo ut eius uita breuiter explicet᷑. tertio ut deſignatũ cõſulẽ de ſuis ſæculis detrahẽtẽ: eſſe doceamus in tarta/
ro. Et ꝗqdẽ cõuerſationẽ Leæ nr̃æ: qs poſſit digno eleuare pconio? ita eã totã ad dũm fuiſſe cõuerſã: ut monaſte
rii pnceps: mr uirginũ fieret. poſt molliciẽ ueſtiũ ſacco mẽbra triuiſſe. Inſõnes or̃onibus duxiſſe noctes:& co⸗
mites ſuas plus exẽplo docuiſſe ꝗᷓ uerbis. humilitatis fuit tãtæ: tãq; ſubiectæ: ut quõdã dña plurimoꝶ: ancilla
hoĩs putaret᷑: niſi ꝙ eo Xpᷣi magis eſſet ancilla:dũ dña hoĩum nõ putat᷑. Inculta ueſtis:uilis cibus:neglectũ ca
put ita tñ: ut cũ oĩa faceret: oſtẽtationẽ fugeret ſinguloꝶ: ne recipet in pnti ſæculo mercedẽ ſuã. Nũcigit᷑ pro
breui labore æterna beatitudine fruit᷑: excipitangeloꝶ choris: Abrahæ ſinibus cõfouet᷑: & cũ pauꝑe quõdã La
zaro diuitẽ purpuratũ: & nõ palmatũ cõſulẽ: ſed atratũ ſtillã digiti mĩoris cernit inqrere. O reꝶ ꝗta mutatio:
Ille quẽ an paucos dies dignitatũ oĩum culmĩiĩa pᷣcinebãt:qui qᷓſide ſubiectis hoſtibus triũpharet:capitolinas
aſcẽdit arces: quẽ plauſu quodã & tripudio populus romanus excepit: ad cuius ĩteritũ urbs uniuerſa cõmota
eſt: nũc deſolatus eſt nudus: nõ in lacteo cæli palatio: ut ipſius uxor cõmẽtat᷑ ĩfœlix: ſed in ſordẽtibus tenebris
cõtinet᷑. Hæc uero quã unius cubiculi ſecreta uallabãt: quæ paup uidebat᷑ & tenuis: cuius uita pu tabatamen
tia: Ap̃m ſequit᷑ & dicit. Quæcũq; audiuimus: ita & uidimus: in ciuitate dei nñi: & reliꝗᷓ. Quapropter moneo:
& flẽs gemẽſẽ q; cõteſtor: ut dũ huius mũdi uiã currimus:nõ duabus tunicis. i. duplici ueſtiamur fide.nõ calcia
mẽtoꝶ pellibus mortuis uidelicet opibus p̃grauemur. nõ diuitiaꝶ nr̃aꝶ onera ad terrã pᷣmãt.nõ uirgæ.i.potẽ
tiæ ſæcularis qᷓrat᷑ auxiliũ: nõ pariter & Xpᷣm uelimus hr̃e & ſæculũ ſed ꝓ breuibus & caducis æterna ſuccedãt
& cũ quotidie ſᷣm corpus loquor:pᷣmoriamur:in cæteris nõ nos ppetuos æſtimemus: ut poſſimus eẽ ppetui.
Beati Hieronymi p̃ſbri ad Theodorã uiduã Hiſpanã de morte Lucinii quẽ ex mundi erũna gloriat᷑ ad pacẽ
requiẽq; trãſiſſe: cuius fidẽ in deteſtãda Baſilidis hæreſi laudat: eius hæreſeos deſcribẽs originẽ ᷣm Herenæũ
lugdunẽſẽ epᷣm dicẽs in gallia exortã: & a fœmis fotã ad hiſj panias uſq; ſerpſiſſe. Studiũ quoq; ipᷣius in ſuis li
bris trãſcribẽdis enarrat: pro ꝗbus ſex notarios illũ Hieroſolymã emiſiſſe.

– — ◻ —

—◻ £ͤ

— — — —

Pera
Ates
tur,
iat.
letn
hoe
r.
tue
lo,
et
Uln
bin

re potui.nõ quo eius uicẽ doleã: quẽ ſcio ad meliora tranſiſſe: dicẽte Moyſe: trãſiẽs uidebo uiſionẽ
hãc magnã: ſed quo torꝗar deſiderio: nõ meruiſſe me eius uiri uidere faciẽ: quẽ in breui tpe huc eẽ
uẽtuꝶ credebã. Veꝶ eſtillud ſuꝑ neceſſitate mortis pphetale uaticiniũ: ꝙ fres diuidat & chariſſima ĩter ſe no
mina crudelis & dura diſſociet: ſed hẽmus cõſolationẽ: ꝗa dni uoce iugulat᷑: per quẽ ad eã dicit᷑. Ero mors tua
o mors: ero morſus tuus ĩferne. & in cõſeqᷓntibus. Adducet urẽtẽ uẽtũ dñs de deſerto aſcendẽtẽ: q ſiccabit oẽs
uenas eius: & deſolabit fontẽ illius. Exiuit enĩ uirga de radice ieſſe: & flos de uirgĩali fruticæ pullulauit: ꝗ loqᷓ/
ret᷑ in cãtico cãticoꝶ. Ego flos cãpi: & liliũ cõualliũ. Flos nr̃ mortis ĩteritus: ideoq; & mortuus eſt: ut mors illi/
us morte moreret᷑. Quod aũt de deſerto dicit᷑ adducẽdus: uirgĩalis uterus demòſtrat᷑: ꝗ abſq; coitu & ſemine

uiri deũ nobis fudit ĩfantẽ: q calore ſpũs ſancti exiccaret fontes libidinũ: & caneret in pſalmo: In terra deſerta
& ĩuia & ĩaquoſa: ſic in fancto apparui tibi. Aduerſũ mortis ergo duritiã & crudeliſſimã neceſſitatẽ hoc ſola

tio erigimur: ꝙ reuiſuri ſumus eos quos dolemus abſentes. Neq; enĩ mors: ſed dormitio & ſõnus appellatur.
Vnde & btũs apoſtolus Paulus uetat de dormiẽtibus cõtriſtari.ut quos dormire nouimus: ſuſcitani poſſe cre
damus:& poſt digeſtũ ſoporẽ uigilare cũ ſactis: & cũ angelis dicere. Gloria in excelſig deo: & in terra pax homi

nibus bonæ uolũtatis. In cælo ubi nõ eſt pctm̃: gloria eſt: & ꝑpetua laus: & ĩdefeſſa pᷣconia. In terra aut ubi ſe/
ditio & bella atq; diſcordiæ pax ĩpræcaãda eſt: & paxnõ in oĩbus:ſed in his qui bonæ uolũtatis ſũt: & ſalutatio

nẽ audiũt apoſtolicã. Gr̃a uobis & pax a deo pr̃e & dño Ieſu xpᷣo multiplicet᷑: ut in pace ſit locus eius: & habi/
tatio eius in ſyon:ideſt in ſpelũca:in ſublimitate dogmatũ atq; uirtutũ: ih aĩa credẽti:scuius quotidie angelus
uidet faciẽ dei: & reuelato uultu gloriã dei cõtẽplat᷑. Vnde obſecro te:quã currentẽ (ut aiũt)ĩpello: ut Luciniũ

tuũ deſideres quidẽ ut ffem: ſed gaudeas regnare cũ Apo. qa raptus eſt: ne malitia ĩmutaret mẽtẽ eius.placita

enĩ erat deo aĩa illius: & in breui ſpatio tpa multa cõpleuit. Nos dolẽdi magis ſumus:qui quotidie ſtamus in
pᷣlio: & uitiis pctõꝶ ſordidamur. Accipimus uulnera: & de ocioſo uerbo reddituri ſumus ronẽ. Ille iã ſecurus
& uictor te cõſpicit de excelſo: & fauet laboranti: & iuxta ſe locũ pᷣparat eodẽ amore & eadẽ charitate: ꝗᷓ officii
oblitus cõiugalis: in terra quoq; ſororẽ te hr̃e cœpat: ĩmo frem: qa caſta cõiunctio ſexũ non hẽt nuptialẽ. Etſi
adhuc in carne poſiti & renati in Ap̃o:nõ ſumus græcus & barbarus: uus & liber: maſculus & fœmia: ſed oẽs

in eo unũ ſumus ꝗ̃to magis cũ corruptiuũ hoc ĩduerit ĩcorruptionẽ:& mortale hoc ĩduerit ĩmortalitatẽ: non

nubẽt: neq; nubent᷑: ſed erũt ſicut angeli in cælis? Quãdo dicit nõ nubẽt: neq; nubent᷑: ſed erũt ſicut angeli in
cælis: nõ natura & ſubſtãtia corpoꝶ tollit᷑: ſed gloriæ magnitudo mõſtrat᷑. Neq; enĩ ſcriptũ ẽ:erũt angeli: ſed
ſicut angeli. ubi ſimilitudo ꝓmittit: ueritas nõ denegat᷑.erũt inqꝗt ſicut angeli: ideſt ſimiles angeloꝶ. Ergo ho
mines eſſe nõ deſinẽt. ĩclyti qdẽ & angelico ſplẽdore decorati. ſed tũ hoĩes: ut & apoſtolus apoſtolus ſit: & Ma
ria Maria. & cõfundant hæreſes: quæ ideo ĩcerta & magna ꝓmittũt: ut quæ certa & moderata ſũt: auferãt. Et
quia hæreſeos ſemel fecimus mẽtionẽ: ꝗᷓ Lucinius nr digna tuba eloqᷓntiæ p̃dicari põt?ꝗ ſpurciſſima ꝑ hiſpa/

nias Baſilidis hæreſi ſæuiẽte: & ĩſtar peſtis & morbi totas ĩter Pyrenæũ & Oceanũ uaſtante puĩcias fidei eccle/

ſiaſticæ tenuit puritatẽ: nequaꝗᷓ ſuſcipiẽs Armazel: Barbelõ: Abraxã: Balſamo: & ridiculum Leuſeborã: cæte
raq; magis portẽta ꝗᷓ noĩa: quæ ad iperitoꝶ & mulierculaꝶ aĩos cõcitãdos: qſi de hebraicis fõtibus hauriunt:
barbaro ſimplices quoſq; terẽtes ſono: ut quẽ nõ ĩtelligũt plus mirent᷑. Refert FHlerenæus uir apoſtolico ꝶ tẽ/
poꝝꝶ: & Papiæ auditoris euãgeliſtæ Ioanis diſcipulus: epſq; eccleſiæ lugdunẽſis: ꝙ Marcus ꝗdam de Baſilidis
Gnoſtici ſtirpe deſcẽdens pᷣmũ ad Gallias uenerit & eas partes p quas Rhodanus & Carõna fluũt: ſua doctri⸗/
na maculauerit: maximeq; nobiles fœmĩas: ꝗᷓdã in occulto mylteia repromittẽs: hoc errore ſeduxerit magicis
artibus & ſecreta corpoꝶ uoluptateamorẽ ſui cõciliãs. Inde Pyrenæũ trãſiẽs hiſpanias occuparit: & hoc ſtudii
habuerit: ut diuitũ domus: & in ipſis fœmĩas maxime ſibi appeteret: quæ ducunt᷑ uariis deſideriis ſem p diſcẽ
tes: & nunꝗᷓ ad ſcſam ueritatis pueniẽtes. Hocille ſcripſit añ annos circiter trecẽtos: & ſcripſitĩ his libris: quos
aduerſus oẽs hæreſes doctiſſimo & eloᷓntiſſimo mone cõpoſuit. Ex quo ppẽdat prudentia tua:ꝗᷓ Lucinius
nr̃ laude ſit dignus. qui clauſit aurẽ: ne audiret iudiciũ ſãguĩs:&oẽm ſubſtãtiã ſuã diſꝑſit:& dedit paupibus:
ut iuſticia eius maneret in æternũ. nec priæ ſuæ largitate cõtentus: miſit hieroſolymã & alexãdriã tantu auri:
ꝗtũ multoꝶ poſſit ĩopiæ ſubuenire. Quod cũ multi mirent᷑:& pᷣdicẽt:ego in illo magis laudabo feruorẽ & ſtu
diũ ſcripturaꝶ:quo ille deſiderio opuſcula nĩa flagitauit:& miſſis ſex notariis (qa in hac puĩcia latini pmonis

ſcripto rũq; penuria eſt) deſcribi fecit ꝗᷓcũq; ab adoleſcẽtia uſq; in pnñs tpᷣs dictauimus. Nõ nos honorãt:q par/

uuli & minimi xp̃ianoꝶ hoĩum ſumus: & obcõſciam pctõꝶ bethleemitici ruris ſaxa ĩcolimus: ſed Xpm qui
honorat᷑ in uis ſuis:& apoſtolis repromittit dicẽs: Qui uos recipiũt: me recipiũt: & ꝗ me recipiũt:recipiũt eũ:
ꝗ miſit me. Itaq; chariſſima filia hãc epiſtolã amoris mei in illũ hẽto epitaphiũ: & quicqd poſſe me ſcieris in
ope ſpiritali audacter ĩ pera: ut ſciãt ſæcula poſt futura eũ ꝗ dicit ĩ Eſaia. Poſuit me ut ſagittã electã: in phare
tra ſua abſcondit me:duos uiros tantis maris atq; terraꝶ inter ſe ſpatiis ſeparatos ſuo acumine uulneraſſe: &
cũ mutuo in carne ſe neſciant:amore ſpũs copulent᷑ Subſcriptio.Sanctã te corpore& ſj piritu ſeruet ille ſama
ritanus: ideſt Saluator & cuſtos:de quo in pſalmo ſcribit᷑. Nõ dormitabit: neq; dormiet qui cuſtodit iſtael:ut
iſrael au interpretatur uigil qui deſcẽdit ad Daniel: ad te quoq; ueniat:& poſſis dicere: ego dormio: & cor me
um uigilat. H

.clxxxix.

Vgubri nuũcio cõſternatus ſi up ſãcti & uenerabilis mihi dormitiõe Lucinii uix breuẽ epiſtolã dicta/

Chen

—

N¶ Beati Hieronymi preſ bi in uitã obitũ: ac res geſtas Paulæ ſanctæ: acadmirabilis fœmĩæ: cuius gñis dignita/
tẽ: & poſt uiri obitũ: monaſticã conuerſationẽ: deſertionẽ priæ: ꝓfectionẽ Hierſolymæ magnis efſert pconi/
is: cunctã eius pegrinationẽ per loca ſancta deſcribẽs. Deinde ipſius humilitatẽ: cõtinentiã: clæmentiã pꝓfuſa:
in pauperes bnficentiã: patientiã: ĩcredibilẽ inſtitutionẽ: & ordinẽ monaſterii: hoſpitalitatẽ: fidẽ: & cõſtantiã
aduerſus hæreticos: ad extremũ fœlicẽ exitũ eius: & in exequiis ſanctoꝶ: concurſũ atq; freᷓntiã narrat. & Eu/⸗
ſtochiũ filiã: ac uirtutis hæredem conſolat᷑.
VNcũdta mei corporis mẽbra uerterent᷑ in linguas: & oẽs artus humana uoce reſonarẽt: nihil dignum
ſãctæ ac uenerabilis Paulæ uirtutibus dicerẽ. Nobilis gñe: ſed multo nobilior ſctitate: potẽs quon/
daã diuitiis: ſed nunc Ap̃i pauptate inſignior: græcoꝶ ſtirps: ſoboles Scipionum: Pauli hæres: cuius
uocabulũ trahit: Martiæ papyriæ miĩ̃is Africani: uera & germana ꝓgenies: Romæ pᷣtulit Bethleẽ: & auro tecta
fulgentia: ĩ formis luti uilitate mutauit. Nõ meremus ꝙ talẽ amiſimus: ſed gras agimus: qd habuimus: ĩmo

habemus. deo enĩ uiuũt oĩa: & ꝗcqd reuertit᷑ ad dũm in familiæ numero computar᷑:ꝗꝗᷓ amiſſio illius cæleſtis

domus hitatio ſit: quæ ꝗᷓdiu in corpore fuit: pegrinata eſta dio: & uoce ſemp flebili ꝗᷓrebat dicens. Heu mihi
ꝗa ꝑegrinatio mea ꝓlongata eſt: hĩtaui cũ hĩtantibus Cedar: multũ ꝑegrinata eſt aĩa mea. Nec miꝶ ſi planxe
rit ſe uerſari in tenebris (hoc enĩ Cedar ĩterpretat᷑ )cũ mundus in maligno poſitus ſit: & ſicut tenebræ illius ita
& lumẽ eius. Luxq; in tenebris luceat: & tenebræ eã nõ cõprehenderũt. Vnde & illud crebrius inferebat. Adue-
na ſũ & pegrina ſicut oẽs pr̃es mei.Et iteꝝ. Cupio diſſolui & eſſe cũ Apᷣo. Quotiẽs autẽ ĩfirmitate corpuſculi:
quã ĩcredibili abſtinentia: & duplicatis cõtraxerat ieiuniis uexabat᷑: hoc in ore uoluebat. Subiicio corpus meũ
& in pᷣuitutẽ redigo:ne aliis p̃dicans: ipſa reproba ĩueniar.& bonũ eſt uinũ nõ bibere:& carnẽ nõ mãducare: &
humiliaui in ieiunio aſam meã: & totũ lectũ uerſaſti in ĩfirmitate mea: & uerſata ſũ in miſeria: dũ mihi cõfigi
tur ſpina. Atq; inter doloris aculeos: quos mira patientia ſuſtinebat: quaſi aptos ſibi cælos aſpiceret loꝗᷓ bat᷑.
Quis dabit mihi pẽnas ſicut colũbæ?& uolabo & reqeſcã. Iector Ieſũ & ſctõs angelos eius:ipſũq; ꝓpriũ an/
gelũ: qui cuſtos fuit & comes admirabilis femiæ: me nihil in gram: nihil more bladientiũ loqui. Sed qcqd di
cturus ſũ pro teſtimonio dicere: & minus eius eſſe meritis: quã totus orbis canit. Sacerdotes mirant᷑: uirginũ
chori deſiderãt: monachoꝶ & paupeꝶ turbæ deplãgũt. Vult lector eius breuiter ſcire uirtutes? Oẽs ſuos pau/
peres paupior ipa dimiſit. Nec miꝶ de ꝓpximis & familiola: quã in utroq; ſexu de ſeruis & ancillis in fres ſoro-
reſq; mutauerat iſta ꝓferre: cũ Euſtochiũ uirginẽ: & deuotã Xpo filiã: in cuius cõſolatione libellus hic cudit᷑:
ꝓcula nobili gñe: ſola fide & gra diuitẽ dereliqᷓrit. Carpamus igit᷑ narrãdi ordinẽ. Alii altius repetãt: & a cuna
bulis eius:ipſiſq; ſut ita dicã) crepũdiis mr̃em Bleſillã: & rogatu pferant pr̃em: quoꝶ altera Scipionũ: Graccho

rũq; ꝓpgenies eſt. alter ꝑ oẽs fere græcias uſq; hodie Stẽmatibus: & diuitiis: ac nobilitate Agamemnonis fert

ſanguinẽ trahere:qui decẽnali Troiã obſidione deleuit. Nos nihil laudabimus:niſi qd; ppriũ eſt: & de puriſſi
mo ſãctæ mẽtis fõte pfert᷑.qᷓꝗᷓ dñs atq; ſaluator in euãgelio doceat apoſtolos ſciſcitãtes qd ſibi reddendũ ſit.
qm ſua pro noĩe eius dimiſerũt: cẽtuplũ ĩpræſẽtiaꝶ recepturos: & in futuro uitã æternam. Ex quo ĩtelligimus
nõ laudis eſſe poſſidere diuitias: ſed pro Apo eas cotẽnere. nõ tumere ad honores: ſed pro Xpo eos paruipẽde/
re. Vere qd pollicitus eſt ſeruis ſuis & ancillis: ſaluator reddit in pnñti. Nã quæ unius uerbis cõtẽpſit gloriã: to
tius orbis opinione celebrat᷑. Quã romæ hĩtantẽ nullus extra romã nouerat. latentẽ in bethleem & barbara &
romana terra mirat᷑. Cuius enĩ gẽtis hoĩes ad ſãcta loca nõ ueniũt?: Quis aũt in ſctis locis pᷣter Paulã qdplus
inter hoĩes miraret᷑: iuenit: Hæc ſicut ĩter multas gẽmas pᷣcioſiſſima gẽma micat: & iubar ſolis paruos ignicu
los ſtellaꝶ obruit: & obſcurat: ita cũctoꝶ uirtutes & potẽtias ſua humilitate ſupauit. Minimaq; fuit ĩter oẽs:
ut oĩum maior eſſet. & ꝗᷓto plus ſe deiiciebat: tãto magis a Xpo ſubleuabat᷑. Latebat: & nõ latebat. fugiendo
gloriã: gloriã merebat᷑: quæ uirtutes ꝗᷓſi umbra ſeꝗt᷑: & appetitores ſui deſerẽs: appetit cõtẽptores. Sed ꝗd ago
narrãdi ordinẽ p̃termittẽs?dũ in ſingulis teneor:nõ ſᷣuo pᷣcepta dicẽdi. Tali igit᷑ ſtirpe gñata iũcta ẽ uiro Ioxo
tio: ꝗq Aeneæ & Iulioꝶ altiſſimũ ſãguinẽ trahit. Vn etia filia eius Api uirgo Euſtochiũ Iulia nũcupat᷑.& ipſe.
Iulius a magna dimiſſum nomen iulo.

Et hæcdicimus: nõ quo hñtibus grãdia ſint: ſed quo cõtẽnẽtibus mirabilia. ſæculi hoĩes ſuſpiciunt eos: ꝗ his
pollẽt pᷣuilegiis. nos laudamus:q pro ſaluatore iſta deſpexerĩt: & miꝶ in modũ quos hũtes paruipẽdimus: ſi
hfe noluerit: p̃dicamus: his inꝗᷓ orta maioribus: & fœcũditate ac pudicitia ꝓbata:pᷣmũ uiro: deĩde ꝓpinꝗs: &
totius urbis teſtimonio: cũ ꝗnq; liberos edidiſſet. Bleſillã ſuꝑ cuius morte eã Romæ conſolatus ſu. Paulinã:

quæ ſanctũ & admirabilẽ uiꝶ: & ꝓpoſiti & ſuaꝶ reꝶ Pammachiũ reliquit hæredẽ: ad quẽ ſuꝑ obitu eius par/

uulum libellum edidim us. Euſtochiũ: quæ nunc in ſanctis locis uirginitatis & eccleſiæ monile pᷣcioſum eſt.
Ruffinã: quæ immaturo funere pium matris aĩum conſternauit. & Toxotiũ: poſt quẽ parere deſiuit: ua intel
ligeres eam nõ diu ſeruire uoluiſſe officio coniugali.ſed mariti deſiderio: qui mates o ptabat liberos: edidiſſe.
Poſtꝗᷓ uir mortuus eſt:ita eum plãxit: ut ppe ipſa moreretur.ita ſe conuertit ad dni ſeruitutem: ut eius mor/
tem uideretur optaſſe. Quid ergo referam amplæ & nobilis domus & quondã opulẽtiſſimæ: omnes penedi⸗
uitias in pauperes erogatas? Quid in cunctos clæmentiſſimũ aĩum & bonitatem etiam in eos quos nunꝗᷓ ui/
derat euagantẽ? Quis inopum moriens nõ illius ueſtimẽtis obuolutus eſt? Quis clunicoꝶ non eius facultati
bus ſuſtentatus eſt quos curioſiſſime tota urbe perquirẽs damnum putabat:ſi quiſꝗᷓ debilis & eſuriens cibo

E

— — — — —— — — —— —. — —

ita⸗
ni/
lli⸗
ntiä

Bu

um
on/
lius
ce
mo

ſuſtentarer alterius. Expoliabat filios. inter obiurgantes ꝓpinquos:maiorẽ ſe eis hæreditatẽ: Ap̃i miſicor/⸗

diã: dimittere loꝗᷓ bat᷑. Nec diu potuit excelſi apud ſæculũ gñis & nobiliſſimæ familiæ uiſitationes & frequẽ/

tiã ſuſtinere. Mœrebat honore ſuo: & ora laudantiũ declinare ac fugere feſtinabat. Cũq; orientis & occidentis
epos ob quaſdã eccleſiaꝶ diſſenſiones Romã ĩperiales lræ cõtraxiſſẽt: uidit admiribiles uiros: Xpiq; põtifices:
Paulinũ antiochenæ urbis epᷣm: & Epiphaniuũ Salamie Cypri: quæ nũc Cõſtãtiana dicit᷑: quoꝶ Epiphanium
etiã hoſpitẽ habuit: Paulinũ in alia manentẽ domo quaſi ꝓpriũ humanitate poſſedit. Quoꝶ accenſa uirtuti
bus: per momẽta pr̃iam deſerere cogitabat. Nõdomus: nõ liberoꝶ: nõ familiæ: nõ poſſeſſionum: nõ alicuius

rei: quæ ad ſæeulũ ptinet: memor:ſola ſi dici põt & ĩcomitata ad heremũ Antonioꝶ atq; Paulötꝶe pgere geſtie

bat. Tandẽq; exacta heme apto mari: redeuntibus ad eccleſias ſuas epis: & ipſa uoto cũ eis & deſiderio naui/
gauit. Quid ultra differo? Deſcẽdit ad portũ fratre: cognatis: affinibus: & ꝗd his magis eſt:liberis ꝓſeꝗᷓntibus
& clæmẽtiſſimã mr̃em pietate uincere cupientibus. Iã carbaſa tẽdebant᷑: & remoꝶ ductu nauis in altũ ꝓtrahe
bat᷑. Paruus Toxotius ſupplices manus tendebat in littore. Ruffina iã nubilis: ut ſuas expectaret nuptias: ta/
cẽs fletibus obſecrabat. Et tũ illa ſiccos tẽdebat ad cælũ oculos: ĩpietatẽ in filios pietate in deũ ſuperans. neſcie
bat ſe mrem: ut Xpi ꝓbaret ancillã. torquebant᷑ uiſcera: & quaſi a ſuis mẽbris diſtraherent᷑: cũ dolore pugna/
bat. in eo cũctis admirabilior: ꝙ magnãa uinceret pietatẽ. Inter hoſtiũ manus & capauitatis durã neceſſitatẽ:
nihil crudelius eſt ꝗᷓ parẽtes a liberis ſeparari. Hoc cõtra iura naturæ plena fides patiebat᷑.ĩmo gaudẽs aĩus ap
petebat: & amorẽ filioꝶ maiore in deũ amore contẽnens: In ſola Euſtochio: quæ & pꝓpoſiti & nauigatiõis eius
comes erat: quieſcebat. Sulcabat ĩterim nauis mare: & cũctis qui cũ ea uehebant littora reſ piciẽtibus: illa auer
ſos tenebat oculos: ne uideret qd ſine tormẽto uidere nõ poterat. Fateor nulla ſic amauit filios.ꝗqbus añ ꝗᷓ ꝓfi/
ciſceret᷑ cũcta largita eſt: exhæredãs ſe in terra: ut hæreditatẽ inueniret in cælo. Delata ad inſulas Põtias: ꝗᷓs cla
riſſimæ quondã fœmiĩaꝶ ſub Domitiano pncipe pro cõfeſſione noĩs Xpi Flauiæ Domicillæ nobilitauit exili
um: uidẽſq; cellulas:in ꝗbus illa longũ martyriũ duxerat ſũptis alis hieroſolymã: & ſãcta loca uidere cupiebat
Tardi erãt uẽti: & oĩs pigra uelocitas. Inter Scyllã & Carybdi hadriatico ſe credẽs pelago:quaſi per ſtagnũ ue/
nit Metonẽ. Ibiq; refocillato paululuũ corpuſculo. ?YM
Et ſale tabentes artus in littore ponens.
Per Maleas:& Cytheram: ſparſaſq; per æquor
Cyclapas: & crebris freta concita terris. ́JJMU ðèYUĩ&
Poſt Rhodũ & Lyciã: tandẽ uidit Cyprũ: ubi ſãcti & uenerabilis Epiphanii pedibus ꝓuoluta: decem ab eo die
