ligari: qn potius eſt timendũ ne dũ occaſio diſtribuẽdi prfimonii pᷣtendit᷑:dũ nõ uis rẽ maioris pᷣcii minoris uẽ P

dere:ſit ĩpedimẽtũ in ꝓpoſito tuo. Decẽ aliqd emptũ eſt nũmulis uel unũ libẽter accipiã: dũ me ad pᷣliũ feſti/
nantẽ nullæ pᷣpediant moræ. Matthæus ſedẽs ad telonæũ audit. ſeꝗ̃re me. nunquid pus ratiocinia ſupputa/
uit: & reuerſus domũ ſuoꝶ paſſus eſt lachrymas: p̃diorũq; actione licita: nequaꝗᷓ potuit dñi ſeq ueſtigia niſi
mũdi ſe pᷣus onere liberaret? Ille diſcipulus qui renunciare parẽtibus ante cupiebat: uoce Saluatoris arguitur-
Et certe multũ eſt inter eũ: cuius breuis ad domũ recurſus ſtati uẽturi: rephendit᷑: & te: qui tanto iã tpe autnõ
uẽdis tua: qd cito potes facere: aut nõ facile cõtẽnis: ſed uides multa tibi ĩpedimẽto eſſe ne facias. Cũ hæc lege-
ris: ad aſylũ Romuli fugiens: & comœdiæ conſcẽdens arã: uerbere diñi ſæuientis eludis eccleſiã. Totũ deſerere
nõ poſſũù. Vereor ne ĩcurram ſacrilegiũ:ſi altaria derelinꝗᷓ. Euge meus plus de te exacturus ſũ: ſi ad uitã mona
chi elerici aliꝗd dignitatis accedit: ſi in apoſtolico ſtans ordine: quotidie Xpi corpus pia plæbi famulatione di
ſtribuis. Sed còſidera obſecro: ſatis eſſe difſicile locũ Stephani ĩplere: uel Pauli: in angelico ſtare miniſterio: &
populos ſubiacentes candenti deſupꝑ ueſte deſpicere. Præcioſũ eſt margaritũ ſed cito frangit᷑: fractũq; nõ põt
inſtaurari. Nauis us ſit rudis: & ſolidis cõfixa clauis tumẽtes fluctus tabulata nõ ſentiant: cito ti ſi ꝑpiculoſe
nauigat: ꝑforat᷑: & licet plenis uẽtis lucroſius ad optata pueniat: tñ magis ſecuræ ſũt aquæ trãquillæ: & utaꝑ-
tius loquar:plus te ꝗdẽ dicis hr̃e mercedis:ſi ĩ media urbe cõſiſtẽs: monachoꝶ uitã uictites: hæc ſũt uera: quæ

—

dicis: ſednõ tã facile explent᷑ ope: ꝗᷓ dicto. Vt enĩ cætera pᷣtermittã quæ nos ab auſteriori uita retrahunt: illud
ĩferã: ad cuius cõparationẽ: etiãẽ quæ diſſimulaueri:ĩmo timuerĩ dicere: ĩtelliges: Alius barbã cædit æqualiter
& hilaritatẽ frontis nitẽti deſuꝑp coma ꝓtegit. Tu ſi paululũ ut nos ſolemus facere ruſticani capillũ uſq; ad cu
tẽ pſequeris: riſũ pᷣbebis oĩ bus. Quod ſi pulla fuenit tunica: etiã p̃teruntium digitis denotaberis. Caue inꝗᷓ: ut
nò ſtrictæ ſint caligæ: ne crura nõ cadeant.niſi formoſus fueris: ſanctus eſſe nõ poteris. Aliꝗs ĩuitat de optima
tibus ad prãdiũ: oẽs uotiuis ꝑgũt ferus: certe aut eũdũ tibi eſt:aut neganduũ.Si ieris: aut eiſdẽ cibis ueſceris:aut
aliis.

iunt
konis
elcri⸗
dan

Adu

ihre
rdani
nt⸗
itur
cti
te: &
uoci
uiliͤ⸗
os.hi
dali,
lis
lot
uſan
Ni
lau
tore.
elolu
tepa/
1

nbri

inh⸗
tma/
iſüͤt

em:

l

ʒ ᷑᷑esx4 rS—r—-—--

aliis. Si aliis cõuiuarum offendent᷑ oculi. Si iiſdẽ: perit abſtinẽtia. ꝙ ſi ire nolueris: tũc miſer in prãdio comede
ris. ad ſingulas quaſq; phialas & delibuta mellis uina potaberis. Alius in tuũ uultũ cauillabit ille inceſſũ ride
bit: hic habitũ. & imitatores forſitã iudæoꝶ nõne hiceſtĩquiẽt filius fabri Nõne fres eius & ſorores apud nos
ſũt Ego illũ memini ante tot ferme annos:illud feciſſe turpe:dixiſſe turpius: alius furẽ clamabit & mœcchũ.
ſeq; ſceleris finget fuiſſe participẽ. Oĩa pariter prãdia cõſonabũt: & ĩ te temulẽtiũ cõuiuiũ diſſoluet. Quod
ſi fuillis abſtinueris carnibus: & nõ crebro balneas freꝗntaueris: tũc uere p omnes colũnas Manichæi titulus
aſcribetur. Si uolucrum edulium refutaueris: & tenellas columbas: craſſoſq; turtures expetenti gutturi duri/
ordominus denegaueris: ſacrilegii crimen affigetur. Statimq; aient: hi ſunt qui creatorem mundi contem/
nunt:in uſus nr̃os facta ſũt oĩa. Audiui dũo teſte non mẽtior: quendã in ſuã gulã diſertũ:cũ me rumore co/
gnouiſſet eſculẽtioribus cibis abſtinere: dicere: nunqd porcellus ideo factus eſt: ut togatus in ſenatu ſnĩam di
ceret? ꝙ uidelicet me ſtultitiæ condẽnaret: qui putaret: ea quæ ſũt in hoĩum uſus creata:non ſumere. Hæc &

iſtiuſmodi:cũ uitã in urbibus laceret bonã: quid facies fr̃ in medio Caut uitiis:aut anathemati colla ſubmittes

ideſt aut ſectaberis quæ ſũt aduerſa cõtinẽtiæ: aut ſi facere nolueris: ipſe dãnaberis: pᷣtermitto crebras ſaluta/
tiones: obſeqa mr̃onaꝶ: uariaſq; illecebras: qbus etiã rigidiſſimi emolliunt᷑ animi: & ſireneo cãtu ad naufra⸗
gia ptrahunt᷑. ꝙ ad ſpecioſas quaſq; formas oculus ſæpe ĩuitus abſtrahit᷑. ꝙ aures obſcœna dicta feriũt: nũc
illud affirmo: ꝙ etiã ſi iſta nõ eſſent: ad cõparationẽ tñ ingẽtis boni: minora diſerere debueras. Adde ꝙ diaco/
nus es: & abſceſſũ tuũ eccleſiæ dãna nõ ſentiẽt. Helias uixit in heremo: Heliſæũ ꝓphetaꝶ ſecutus eſt chorus.

Praæcurſor dui Ioannes nutritus in ſolitudine: ad hoc tmdeſcẽdit ad iordanis ripas: ut populos argueret cõfſlu

entes: & phariſæos ĩtelligeret clericos iudæorũ: & gñationes uipereas denotaret. Nuꝑ ægypti deſerta uidiſti.

Intuitus es angelicã familiã. Quãti ibi flores ſũt?ꝗᷓ ſpiritalibus gẽmis prata uernãtia? Vidiſti ſerta: ꝗbus dis

coronat.Ille tibi in pectore ignis æſtuet. llla quotidie cogita: tracta: deſidera: & quaſi quodã carcere detentus
exclama heu me qa pegrinatio mea ꝓlongata eſt. Et in paradiſũ mẽte conſcendẽs: totiẽs in terra nõ eris: quo/
tiẽs terrã deſpexeris. Eadẽ nobis certe: cũ his qui habitant per deſerta:cõditio eſt.iiſdẽ ĩfirmitatibus uel uirtu/

tibus ſubiacemus. Si te aquæ potus uexat.ꝗᷓti nobiliores:nõ dicã uina neſciũt:& carniũ ignorat cibos: ſed ĩfu

ſo tm̃ legumĩe ſuſtentant Si balneaꝶ te lauacra ſollicitãt: ꝗᷓti ncipes ciuitatũ: ſiue ob culpã ꝓpriã: ſiue ob in

uidiã: ad ĩſulas deportati: ſine pᷣmio futuraq; mercede abſq; balneis pſeuerant? Nemo id neceſſitate pati nõ

põt: qꝗ pro deo uolũtate pati detractat. habebis cellulã: quæ te ſolũ capiat. ĩmo nò eris ſolus angelica tecum
turba uerſabit. Tot ſocii:quot ſancti. Leges euãgeliũ: fabulabit᷑ tecũ Ieſus. Replicabis apoſtolos: uel prophe

tas. Nunqd poteris talẽ aliũ tuis pᷣmonibus hr̃e cõſortẽ? Terra ſumus:& cinis:& peroĩa momẽta de nr̃a ſalu/

te ſupẽſi:cõtinuo in puluerẽ diſſoluẽdi: qd retractamus facere de neceſſitate uirtutẽ? Certe qnq; moriẽdũ eſt:
ſtercoribus plena uitalia. quæ nos quotidie niæ cõmonent uilitatis: in ſimilẽ putredinẽ oẽ ſecũ tractura ſunt
corpus. qᷓcito relinquamus mũdi anguſtias: & ſi forte ob cõtinẽtiã (qd tñ raro accidit) dolere ſtomachũ: æſtua
re febribus cœperimus: ppetuæ uitæ ianuã morbũ putemus: plenãq; uictoriã: quia ſcriptura docẽte cognoſci
mus: nullũ ante uitæ huius finẽ: plene beatũ eſſe dicendũ. Quãti in mediis opibus & ĩter inſulas cõſulatus re
pẽtina morte ſubtracti ſũt: Nup ĩperator Valentinianus:cũ aduerſus Sarmatas qnq; ꝓpter Illyrii uaſtatio/
nẽ in cõſiſtorio ſæuus ĩfremeret: & totius gẽtis excidiũ rigidus minaret᷑: ſanguine erupente diſcrepuit. Quid

lo quar de fre eius:quẽ cõtra regale faſtigiũ Thraciæ ignis abſorbuit: Necdũ annus cõpletus eſt: quo pᷣncipem

Gratianũ ꝓdente exercitu ſuo añ fœda captiuitas: dehinc miſerabilior oppᷣſſit interitus. Etut iſta tacea: etiã ꝗ
cõi fine perierũt: poſt mortẽ pari cũ oĩbus cõditione ſociant᷑. Quod neqſꝗ eoꝶ quidẽ in die iudicii minimo de
monachis cõparabit᷑. Sectemur ſaltẽ mulierculas: ſexus nos doceat ĩfirmior. Quantæ diuitiis pariter & nobi/
litate pollentes (nolo enĩ uocabula dicere ne adulari uidear)relictis faculatibus: pignoribuſq; contẽptis:id fa/
ctu facile iudicauerũt:qd tu ꝓprio putaſti more difficile?- Id de cærei carmĩe diſce.Illud tibi de uaris floribus
Iumẽ exorna.Eſto & ipſe apis Delboræ: uictoriã imitare: Barach tecũ Siſarã pſequat᷑: & liberato iſrael iudicũ

carmẽ ingemĩes: & Xp̃i mella cõponas. Si ſic lampadẽ pᷣpares:ſponſo ueniẽte no dormies: ſed cubiculũ regis

ĩtrabis. Plura cũ dicere uellẽ: & te mecũ tali exhortatione retinere:ſubito nunciatũ eſt aſellos eſſe cõductos g
me romã uſq; ptraherent. Itaqʒ inuitus placentiã te remitto. Pelicani cũ ſuos a ſerpẽte filios occiſos:mortuos

Tueniũt:lugent:& ſe & ſua latera ꝑcutiũt: & ſãguine excuſſo ad corpora mortuoꝶ:ſie reuiuiſcunt. Aqla qñ ſe/

nuerit grauãtur ipſius pẽnæ & oculi: quæritq; fontẽ: & erigit pẽnas: & colligit in ſe calorẽ: & ſic oculi eius ſanã
tur: & in fontẽ ſe ter mergit: & ita ad iuuẽtutẽ redit. Phoœnix auis eſt in ĩdia: & per ꝗngentos annos de libano ĩ/
plet ſe aromatibus: & ſic nidificat. Et ĩdicat ſacerdoti Heliopolitano menſæ Famenoth aut Farmuth. Im plet
arã ſacerdos ſarmẽtis: & ibi cõfert Phœnix aromata: & electrũ aræ ĩponit. Et pᷣmo ſolis ortu Phœnix ꝗdẽ mo
uet pẽnas: ſolis uero calore accẽdit᷑ electrũ: & ſic exurunt᷑ aromata: & ipa Phœnixincẽdit᷑. Craſtino die de cine
re gignit᷑ uermis: ſecũdo pẽnas affert: tertio ad antiquã redit naturã: & ſicad ſua loca reuertitur. Anguis qũ ſe
nuerit pdit aſpectũ. Et ſi uoluerit redire ad iuuẽtutẽ: ieiunat quadraginta diebus: ut laxet᷑ pellis eius. & ſic an/
guſtũ foramẽ inqrit: ut dũ nitit᷑ exire inde:pellẽ ſenectutis dimittat. Coluberad bibẽdu ueniẽs: in aqua uene/
nũ deponit: ne eũ uenenũ aquacõcretũ occidat. Nuduũ hoĩem timet:ueſtitũ pſequit᷑:caput tñ ſuũ cælat: qñũ
pcutit᷑: ubi ſcit eſſe mortẽ ſuã: Serpẽs quidẽ ſi ſemel calamo ꝑcutiatur: moritur: ſin uero iterum percutiatur:

nili

cõfirmatur: Brumali tpe infirmior efſicitur: & a ſoricibus deuincit᷑. Igitur ante hyemẽ circa ſecolligit ſegetes: om
ut illis eſcã pbeat. Viperæ per os coitũ faciũt: maſculi mortẽ contẽnũt: ſed feœmiĩa ĩ ipſo coitu: ſiue magna dul rii
cedine exagitata: ſiue futuri pᷣſciens pꝑiculi dũ abſorbet ſemẽ: caput maſculi excidit: & ſic eũ occidit. Sed cũ con iic
cepit: uiſcera illius ab ipſis quos cõcepit: comedunt᷑: & ſic matrẽ occidũt. Formicæ quæ nil portãt: nõ rapiunt bu⸗
onera eagꝑ: quæ portãt: ſed cũ depoſuerint triticũ: diuidũt grana: tim ẽtes:ne ſi fuerit pluuia floreſcãt. Vulpes h
ſi diu eſurit: uolutat ſe in puluere: & fingit ſe mortuã: ergo uolatilia ueniũt:& dũ uolũt illam comedere come ume
dunt᷑.Vulpecula cũ leporibus ludit:& ſic illos occidit. Panther pardo ſimilis eſt: & eſt uarii coloris: & mitis.Si ſil
ſaturatus fuerit: tribus diebus dormit. Poſt tertiũ diẽ lauat ſe: & clamat: & ſicodorẽ ſuauẽ emittit: & cõuocat dis
oẽs feras:quæ odore ducunt᷑. Et eſt oĩbus feris amicus: pᷣter draconẽ & aſpidẽ. Teſtudo marina quæ eſt grãdis ſe
ut ĩſula: dũ emergit de alto: oſtẽdit ſe in ipſo mari tanꝗᷓ petrãa: nec ſe mouet ĩde quoaduſq; hoĩes naues ligent: mil
& cũ hæc ſenſerit trahitſe in altũ:ſed cũ eſurierit apit os: & bonũ odorẽ reddit: ad quẽ piſces cæteri colliguntur nni
Perdix aliena oua calefacit:ifuratis ſuis.ſed cũ creuerint in nido pulli euolant: & ad parẽtes ſuos redeũt:mẽtitũ ſie
parentẽ omittẽtes. Perdices ſibi ĩſidiant᷑. & ſi afferãt illos ad ſiluã: qui eos hñt: uocẽ emittũt abſcõſi: & ſic cæte
ri ueniũt: & retibus capiunt᷑: plus pedibus ꝗᷓ pẽnis fugiũt aucupãtes. Et ſi ad hoc fuerĩt: ut capiant: ſimilẽ ſibi be
colore lapidẽ qᷓrunt: & ibi ſe ſupinos ponũt. Vultur cũ cœperit oua edere: pmũ de terra Indiæ Euſtochium ſu
mit: & eſt tanꝗᷓ nux. & intus habet aliꝗd qd mouet᷑: & ſonũ reddit. & hoc ſibi apponit: & multos ꝗdẽ facit feæ 15
tus: unus uero remanet. Myrmicoleon ab añ leo: retro formica: de duabus feris naſcit᷑: eſca uero ipius in ᷣmis um
eſt lac mr̃is:ideſt formicæ:nmutrit enĩ mater legumine tanꝗᷓ formica:ſub ea cõditione quã noſti.o quotiẽſcũq; unn
hanc epiſtolã legeris totiens te ſcias:qd pollicitus es:eſſe uẽtuꝶ. 2
Beati Hieronymi p̃ſbr̃i ad ruffinũ preſbyteꝶ cuius ad orientẽ gratulat aduentũ: cui uitam uirtuteſq; Bonoſi i
quondã contubernalis ſui deſcribit. qui ſæculo contẽpto ad heremũ uolauerat: ubi plura de laudibus heremi a
7 & uitæ cõtemplatiuæ ponunr. =
Lus deũ tribuere ꝗᷓ rogat᷑: & ea ſæpe cõcedere: quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit:mec in cor hoĩs ”
aſcẽderũt: licet ex ſacroꝶ mĩſterio uoluminũ ante cognoueriĩ: tñ in cauſa ꝓpria nunc ꝓbaui Ruffine n
8 Mchariſſime. Ego enĩ qui audaci fieri ſatis uoto credebã: ſi uiciſſitudine lr̃aꝶ imaginẽ nobis pñtiæx me 4
tiremur: audio te Aegypti ſecreta penetrare: monachoꝶ inuiſere choros: & cæleſtẽ ĩ terris circuire familia. O ſi 6
mihi nuncdñs Ieſus xpᷣs uel Philippi ad Eunuchũ: uel Abacuch ad Danielẽ trãſlationẽ repẽte cõcederet: ꝗᷓ ego

nũc tua arctis ſtringerẽ colla cõplexibus.ꝗᷓ illud os qd mecũ uel errauit aliqn: uel ſapuit: ĩpreſſis figerẽ labiis.
Veꝶ quia nõ tã te ſic ad me uenire:ꝗᷓ ad te ſic ire nõ mereor:& ĩualidũ etiã cũ ſanũ eſt:corpuſculũ crebri frege/
re morbi: has mei uicarias: & tibi obuias mitto. quæ te copula amoris ĩnexũ ad me uſq; pducãt. Prima ĩopina
ti gaudii ab Heliodoro fre mihi eſt nũciata fœlicitas: nõ credebã certũ: qd certũ eſſecupiebã: pᷣſertim cũ & ille
abalio ſe audiſſe diceret: & rei nouitas fidẽ ſᷣmonis auferret. Rurſũ ſuſpẽſã uoto nutãte mentẽ ꝗdã Alexandri
nus monachus: qui ad ægyptios cõfeſſores: & uolũtate iã martyres: pio plæbis fuerat traſmiſſus obſeqo: ma/
nifeſtus ad credulitatẽ nuncii auctor ĩpulerat. fateor & in hoc meã labaſſe ſniam. Nã cũ & pr̃iam tuã ignora
ret & nomẽ: in eo tñ plus uidebat᷑ afferre: ꝙ eadẽ aſſerebat: quæ iã alius ĩdicauerat. Tandẽ plenũ & ueritatis põ
dus erupit. Ruffinũ enĩ nitriæ eſſe: & ad beatũ prexiſſe Macchariũ: crebra cõmeãtiũ multitudo referebat. Hic
uero tota credulitatis frena laxaui. & tunc uere ægrotũ eẽ me dolui: & niſi me attenuati corporis uires quadã
cõpede pᷣpediſſent: nec mediæ feruor æſtatis: nec nauigantibus ſemp incertũ mare: pia feſtinatione gradienti:
ualuiſſet obſiſtere. Credas mihi ff: nõ ſic tẽpeſtate iactatus portũ nauta pſpectat: nõ ſic ſitiẽtia ĩbres arua deſi
derãt: nõ ſic curuo aſſidens littore anxia filium mater expectat. poſtꝗᷓ me a tuo latere ſubitus turbo cõuulſit:
J poſtꝗᷓ glutino charitatis hærentẽ ĩpia diſtraxit auulſio.
Tũc mihi cæruleus ſupra caput aſtitit imber.
Tunc maria undiq;: & undiq; cælũ. Tandẽ in ĩcerto pegrinationis errãti:cũ me Thracia Potus atq; Bithynia
totũq; Gallatiæ & Cappadociæ iter: & feruido Cilicum terra fregiſſet æſtu: Syria mihi uelut fidiſſimus naufra
go portus occurrit. ubi ego ꝗeqd morboꝶ eſſe poterat exptus:ex duobus oculis unũ pdidi. Innocentiũ enĩ pa
trẽ alæ meæ repentinus febriũ ardor abſtraxit.nunc uno & toto mihi chariſſimo lumiĩe Euagrio nro fruor:cui
ego ſemp infirmus quidẽ ad laborẽ cumulus acceſſi:Erat nobiſcũ & Helias ſancti Melanii famulus: qui puri
tate moꝶ maculã ᷣuitutis abluerat:& hic necdũ obductã reſcidit cicatricẽ. Veꝶ qui de dormiẽtibus cõtriſtari
apoſtoli uoce phibemur: & nimia uis mœroris læto ſupueniente nuncio tẽperata eſt: ĩdicamus hæc tibi: ut ſi
neſcis diſcas:ſi ante cognouiſti pariter gaudeamus. Bonoſus tuus ĩmo meus & ut uerius dicã noſter: ſchalam
pᷣſagatã Iacob ſõniante iã ſcandit:portat crucẽ ſuã: nec de craſtino cogitat:nec poſt tergũ reſpicit.ſemĩat in la
chrymis: ut in gaudio metat. & ſacr̃o Mloyſi ſerpentẽ in heremo ſuſpẽdit. Cædant huic ueritati tã græco ꝗᷓ ro/
mano ſtilo mẽdaciis ficta miracula. Ecce puer honeſtis ſæculi nobiſcũ artibus ĩſtitutus: cui opes affati: digni/
tas appᷣme inter æquales erat: cõtẽpta mr̃e: ſororibus: & chariſſimo ſibi germano ĩſulam pelago circũſonante
naufragã: cui aſperæ cautes & nuda ſaxa & ſolitudo terrori eſt: quaſi qdã nouus paradiſi colonus ĩcedit. Nul-
lus ibi agricolaꝶ:nullus monachoꝶ: nec paruulus ꝗdẽ quẽ noſti Oneſinus: quo uelut fre in oſculo fruebat᷑:ĩ
tãta uaſtitate adhæret lateri comes. ſolus ibi ĩmo iã Apo comitãte nõ ſolus: uidet gloriã dei: quã etiã apoſtoli
niſi in

—

11 .
ten niſi in deſerto nõ uiderãt. Nõ ꝗdẽ cõſpicit turritas urbes:ſed in nouæ ciuitatis cẽſu dedit nomẽ ſuũ:horrẽt ſac
idul co mẽbradeformi. ſed ſic melius obuiã Xpo rapiet᷑ in nubibus. Nulla euripoꝶ amœnitate pfruit᷑: ſed de late/
con re dñi aquã uitæ bibit. Proponat tibi añ oculos amice dulciſſime: & in pñtiã rei totus aĩo ac mẽte conuertere.
iunt tũc poteris laudare uictoriã:cũ laborẽ pᷣliantis agnoueris. Totã circa inſulã fremit ĩſanũ mare: & furioſis mõ
lbes tibus illiſũ ſcopulis æquor reclamat. Nullo terra gramiĩe uiret: nullis uernãs cãpus dẽſatur umbraculis. abru .
me ptæ rupes quaſi quẽdã horroris carcerẽ claudũt. Ille ſecurus: ĩtrepidus: & totus de apoſtolo armatus: nũc de
Si um audit dũ diuĩa relegit: nũc cũ deo loquit᷑ cũ dum rogat.& fortaſſe ad exẽplũ Ioannis aliqd uidet: dũ ĩ in
toca ſula cõmorat᷑. Quas nũc diabolũ nectere credis trichas? quas parare arbitraris ĩſidias Forſitã antiquæ frau/
didcd dis memor famẽ ſuadere tẽtabit: ſed iã illi riſũ eſt: nõ in ſolo pane uiuit homo. Opes forſitã gloriãq; ꝓponet
: ſed dicet illi: qui cupiũt diuites fieri: icidũt in muſcipulas & tẽtationes. Et mihi gloriatio oĩs in Apo eſt. Feſſa
ntur mẽbra ieiuniis morbo grauãte cõcutiet: ſed apoſtoli reꝑcutiet᷑ eloꝗo.qñ eniĩ ĩfirmor:tũc fortior ſũ. & uirtus

in ĩfirmitate pficit᷑. Minabit mortẽ: ſed audiet: Cupio diſſolui: & eſſe cũ Xp̃o. Ignita iacula uibrabit: ſed exci
ient᷑ ſcuto fidei. Et ne multa replicẽ: ipugnabit ſathanas. ſed tutabit᷑ Ap̃s. Gfas tibi dne Ieſu: ꝙ in die tuo ha
Feorqui pro me te poſſit rogare. Scis ipſe(tibi enĩ patẽt pectora ſinguloꝶ: qui cordis arcana rimaris: ꝗ tantæ
beſtiæ aluo ĩcluſũ ꝓpheta in pfundo uides)ut ego & ille pariter a tenera ĩfantia ad florẽtẽ uſq; adoleuerimus

ititü
(Cæte

ilbi

umſu 101. EEX II, P . . ——“ ——† .
ctſe ætatẽ: ut iidẽ nos nutricũ ſinus: iidẽ amplexus fouerint baiuloꝶ. & dũ poſt romana ſtudia adirem ſemibarba
— ras ripas: eodẽ cibo pari frueremur hoſpitio: ut ego pᷣmus cœperi uelle te colere. Memẽto q̃ſo hũc bellatorẽ tu
ð um mecũ quondã fuiſſe tyronẽ. habeo ꝓmiſſũ maieſtatis tuæ: Qui docuerit & nõ fecerit: minimus uocabit᷑

in regno cæloꝶ. Qui aũt docuerit & fecerit: maximus uocabit᷑ in regno cæloꝶ. Fruat᷑ ille uirtutis corona: & ob
quotidiana martyria ſtolatus agnũ ſequat᷑. Multæ eni ſũt mãſiones apud pr̃em: & ſtella a ſtella differt in cla
ritate. Mihi cõcede ut inter ſctõꝶ caput poſſim leuare calcanea. ut cũ ego uolueri: ille ꝓfecerit. mihi ignoſcas:

S qa ĩplere nõ potuiiilli tribuas pᷣmiũ qd;'meret᷑. Plura fortaſſe ꝗᷓ epiſtolæ breuitas patiebat longo ᷣmone ptra/
H xeri: qd mihi ſemp accidere cõſueuit: q aliqd de Bonoſi nĩi laude dicẽdũ . Sed ut ad illud redeã: unde diſceſ/ „*
ſir ſerã: obſecro te: ne amicũ ꝗ diu ꝗᷓrit᷑: uix ĩuenit᷑ rdifficile Fuat᷑: pariter cũ oculis mẽs amittat: fulgeat qlibet au/
ro: & põpaticis ferculis coruſca ex ſarcinis metalla radiẽt. Charitas nõ põt cõparari. Dilectio pᷣcium nõ habet.
i micitia quæ deſinere põt: uera nunꝗᷓ fuit. Vale in Apo.
i Paulinus & Theraſia ad Sebaſtianũ heremi cultorẽ: cuius uitã Heliæ & Heliſæo ac filus cõparat ꝓphetarũ.
ſcg & miĩſteriũ laudat Monachi fris: illi uictũ miĩſtratis. & utrorũq; oronũ ſuffragiũ poſtulat.
bi, Ancto & merito dilectiſſimo fri Sebaſtiano Paulinus & Theraſia in Xpo dno ſalutẽ. Bũdictus eſt
nge⸗ dũs deus iſrael qui elegit te: & aſſũpſit in uas electionis ſuæ: & ſegregauit ab utero mr̃is antiquæ: &
Dinn dedit tibi pẽnas colũbæ. ut ab huius ſæculi ſtrepitu ꝓcul auolãs diceres: ecce uolaui fugiẽs: & manſi
eile in ſolitudie: quaſi ſolitudo nõ tua ſit:quæ nõ debta eſt: ſed ſecreta & ab huius mũdi tenebris deſolata: a dei lu
hi mine freqᷓntet: & a dæmoniis furẽtibus fugiat᷑: atq; ab angelis gaudentibus excolat᷑. Ipe dñs deus nr̃ donauit
nobis: licet longo ĩteruallo diſtantibus appropinquare tibi in dilectione ꝑ odorẽ bonũ notitiæ tuæ: quã ꝑ fra/
trẽ in dño chariſſimũ Victorẽ accepimus. qui nobis & opus ꝓpoſiti tui: & ſecretu tabernaculi nunciauit: quia
9 ueteꝶ ſctõꝶ ſtrenuus æmulator ſuꝑ torrentẽ tibi gratiſſimũ ſicut illi quondã filii ꝓphetaꝶ Heliſæo duce ſuꝑ
e lIordanẽ pacificã mãſionẽ & ſpiritalia caſtra poſi uſſſes: & diaconus tibi ff Bñdictus Sareptenæ illius Sunami-
i tibis obſeꝗo miĩſtraret. Btũs ille: cui mãdauit dũs ſicut uni uolatiliũ cæli: ut te ſicut Heliã ad torrentẽ ſecreto
u: ſedentẽ: panibus pietatis paſceret: & ad cellulã tuã aſſiduis ſuꝑ hac mĩſtratione ueſtigis uelut ad arcam Noe
eli fructifeꝶ pii germinis ramũ afferẽs colũba reuolaret. Bñdicti uos a dno: qui facit unius moris hĩtare ĩ domo:
lit & qui germanitatis uinculũ duplicauit in nobis: quos in eccleſiæ utero fres fecit: & ſub una fide uaris diſtixit
officiis: ut ſub diuerſo munere alter alteꝶ paſceretis. Tu illũ ſpiritalibus armis ieiunãs & orãs iuuares: & ille ĩ
te cæleſtia ſibi bona ſereret: dũ carnalia tibi alimẽta ſuppeditatnõ idigenti ꝗdẽ peuntis eſcæ ſũptu: qa fames
u tuã iuſticiã & regnũ dei eſurit: ſed t idẽ dñs: qui fecit q intus eſt: fecit qd foris eſt.ſpũs quidẽ ꝓmptus ẽ: ca⸗
uln ro aũt ĩfirma: ideo uiuentẽ licet alam in uerbo dei:qdeſt Aps: qui uerus & uiuus panis eſt: tali emunerar ob/
ip ſeqo: ut corpori tuo: ideſt terrenæ in te fragilitati fuiat cibis modicis: & ipe ieiunioꝶ tuoꝶ abudantia ſaginet᷑.
raui J Ideo enĩ dixit nõ in ſolo pane uiuit hõ: ſed & in oĩ uerbo dei: ꝗqa ut ĩfirmioris ſubſtãtiæ nr̃æ rõnem ne eſuriret
pui, L Hapuitzinde & carni panẽ ipſe creator oñdit. Sed ne corporis curã aiæ pᷣponeremus: quæ uerbo dei paſcitur:
lai nõ in ſolo pane uictũ hoĩs coſtitutũ docuit: quẽ etſi aĩæ cura nõ ꝗᷓrat: t corporis natura depoſcit.Ideo bnñdi/
tſi ctus ille: cui ad opes aĩæ ꝓficit neceſſitas cõditionis tuæ. qa adhuc hõ: & iſto uiſibili pane paſcẽdus es: & ſi inte
lum rius æterno illo pane ſatureris. Nõ enĩ ꝓficeret ſpiritalis uirtus: niſi ſubeſſet carnalis ĩfirmitas. nec eſſet potẽs
nnl fideliũ miſtratio: niſi materiã mĩſtrandi plærũq; ĩopia frna pᷣberet. Vn & apoſtolus ait: in ſãcto cõpẽſationẽ
futurã cũ eccleſiã dei ad cõſolationẽ iſtius bñdictionis hortat᷑: & dicit abũdãtia ur̃a ſit ad illoꝶ ĩopiã: & ut illo
4 rũ abũdantia ur̃æ ſopiæ ſupplemẽtũ fiat: adhuc audio dicere in utroq; ueſtꝶ diuerſa Ioãnis & dni forma cõſi/
nr⸗ ſtit. loãnis in deſto uox clamãtis: & dñi in tẽplo docẽtis. & unus ur̃m in pᷣuitutẽ mĩſterii uocatus ẽ: alter ĩ mo
“2 nachi libertatẽ: ſed utriq; in unũ dei regnũ & gloriã cõuocati. & ambo liberi: qa ambo ſub gra. & ambo ſerui:
ü49 ꝗ ambo ſub lege fidei. ambo liberi a ꝑcto: ambo Fui iuſticiæ. & ambo in ieiuniis dno diẽ ſapitis: & ambo ĩ epu/
ol P iii. .CxXliiii.
in .
„
„ 2 MUU =B *

lis ſincæritatis dno gr̃as agitis: dat eſcã oĩ carni: & dat eſcã uiuã eſuriẽtibus uerã uitã. Vnus ueſtꝶ audiuit ut

dicat ĩtroibo ad altare dei: ad deũ q lætificat iuuẽtutẽ meã. Et alter ab eodem ꝓpheta didicit dicere: ſingulariter
ego ſũ:donec trãſeã. Ergo quia ſic electi eſtis:& dilecti dnño: ut alter alterius onera portetis & charitate pfecta
qua inuicẽ uos paſcitis: ſuſtinetis:ĩſtruitis:locu pletatis: adĩpletis legem Xp̃i:orate pro nobis. cõſerite ualidas
oronũ manus: ut ſupetis multitudinẽ pctõꝶ nr̃oꝶ.Ob hoc enĩ mivicors & miſatordns pctõribus ſuis ſctõꝶ
notitiã charitatẽq; ꝓcurat: & donat: ut etia ſexcuſabiles reos pᷣpotẽs aduocatio meritis dãnatiõis abſoluat. Ma
neatis in regno dni: qd intra uos fecit eſſe per inhabitantẽ in uobis arabonẽ ſpũs ſãcti. in quo clamatis Abba
pr: Bndicti dño filii pietatis & pacis & lIuminis.
Militẽ hortat᷑:ut relicta ſæculi militin Nen⸗ diſcrimis æterno regi ĩcipiat militare: perẽne pᷣmiũ ſuſcepturus:
nec eũ aut auri cupiditas: nec flos retardet ætatis: quæ tanꝗᷓ fœnu ſũt occaſura.

mihi religio ſã uitã tuã:fecit ut te ꝗᷓuis abſentẽ cognoſcerẽ: & ſicut cõſortẽ futuꝶ in Xpᷣo diligere ĩci/

tui fuerit. Vnde magis pᷣſumpſi ſcribere ad te per ipᷣm. Spo etenĩ te exeadẽ uia ad uiã nr̃am eſſe uẽtuꝶ.qũqui

dẽ iſtũ de tuis ſociis ad nos pᷣmiſiſti: quẽ pro pignore tuo eccleſia tenet. ut te poſteũ capiat. Nihil enĩ ẽ benedi

cte fili: qd poſſit aut debeat pᷣferri ei qui eſt uerus dũs & uerus pr̃& ĩperator æternus.cui enim rectius uitã no
ſtrã ĩpendimus: ꝗᷓ illi a quo accepimus: & cui eã uſq; in finẽ debemus? qa ipſius bñficio uiuimus. Si ti in hoc
ſæculo ipſi militauerimus: tũc ad ipᷣm traſire merebimur. ꝙ ſi magis dilexerimus hoc ſæculũ: & maluerimus
Cæſari militare: ꝗᷓ Xpo. poſtea nõ ad Apᷣm:ſed ad gehenna traſferemur: ubi pncipũ huius ſæculi uertit᷑ cauſa
Ideo necaffectu: nec pf̃iam: nec honores: nec diuitias deo p̃ferre debemus: qa ſcriptũ eſt. Præterit huius mũdi
figura. & qui hũc mũdũ dilexerint: cũ ipſo & pibũt. Ideo ipſe dñs in euãgelio cõteſtat᷑ & dicit. Qui amat pr̃em
aut mr̃em plus ꝗᷓ me:nõ eſt me dignus. & qui nõ accipit crucẽ ſuã: & ſequit᷑ me: nõ põt meus eſſe diſcipulus.
De diuitiis aũt ſæculi huius: quas qdã pro ſũmo bono & neceſſario amplectunt᷑: & diligũt: ita dicit. Quia nõ
ꝓderũt theſauri iniqs: iuſticia aũt eripit a morte. Et iteꝶ per ꝓphetã dicitur. Exterminati ſũt oẽs:qui exaltati
fuerãt auro & argẽto. In euãgelio quoq; clamat:atq; pᷣdãnat diuites ſæculi dicẽs. Ve uobis q ſaturati eſtis: qa

eſurietis. Ve uobis ꝗ ridetis nũc:qa lugebitis & flebitis. Noli ergo diutius diligere hũc mũdũ neq; militiã eius:

ꝗa ſᷣm ſcripturæ auctoritatẽ inimicus dei eſt. qcũq; eſt amicus ſæculi. & qui militat gladio: mortis miſter eſt.
Qui aũt ſuũ uel alienũ ſanguinẽ fũdit: hic recipiet fructũ ſtipẽdioꝶ. Aut enĩ exitu mortis tenebit reus:aut cri
mine.qa neceſſe eſt ut miles in bello:in quo tñ nõ tã pro ſe ꝗᷓ pro alio dimicat: aut ſuã mortem uictus ĩueniat:
aut mortis cauſã uictor acqꝗrat.qa uictor eſſe nõ poterit:ſi effuſor ſanguĩs añ nõ fuerit. Ideo dicit dũs. Nõ po
teſtis duobus dñis uire. Sed ꝗa uni deo uiẽdũ eſt: facile puto poſſe diſcerni:cui potius uiri debeat: deo an

mãmonæ: Apo an Cæſari:cũ ipſe Cæſar Xpᷣi ßuus ſtudeat eſſe: utaliquaꝶ gentiũ rex eſſe mereat᷑. Neq; enĩ q
cCcũq; rex terrenus totius terræ qns eſt. Ap̃s aũt totius mũdi rex eſt: ꝗa oĩa per ipᷣm facta ſũt:& ſine ipᷣo factũ eſt

nihil: & ipſe eſt rex regũ: & dns dnantiũ. ipſe in terris:in mari:in abyſſis oĩa quæ uult facit. Nũc igit ſeꝗmur:

huic militemus: cui cõiunctus nunꝗᷓ diſiungit᷑ miles:qui militãtibus ſibi gloria uitæ æternæ: honorẽ regni cæ

leſtis: & diuitias hæreditatis ſuæ: & diuinæ cognitionis cõſ. ortiũ perẽne largit᷑. Scriptũ eſt aũt.qui pecuniã di/
ligit:nõ iuſtificabit᷑.& ꝗ terrenas poſſeſſiones cõcupilſcit:in illis ſicut ſcriptũ eſt ĩ planabit᷑. Nã in eccleſiaſtico
per Salomonẽ loquit᷑ diuina ſapĩa. qa multũ ditati ſũt in auri cauſa: & facta eſt in facie illius pditio ipoꝶ. Li/

gnũ inqt offenſionis eius eſt auꝶ: & deiicit illos qui ſectant᷑ illud: ſed nõ oĩs niſi ĩprudẽs diſperiet in illo. quã

ob rẽ fuge ab illo fili:ſicut a facie ſerpentis:credẽs Apo: qui in euãgelio teſtat᷑ oĩbus hoĩbus.qꝗa nõ in abũdãtia
cuiuſꝗᷓ uita eſt ex his quæ poſſidet. Sed te forſitã ætatis tuæ fiducia: & ſtipes dignitatũ uel diuitiaꝶ augmenta
ſollicitãt. Velut dicas: adhuciuuenis ſũ: & ĩ tpe licet ut parũper militẽ: & uxorẽ ducã: & filios habeã: & poſtea
deo fᷣuiã. Ad hæc tibi rũdet nõ ego: ſed dñs: qui loquit in ꝓphetis & apoſtolis ſuis. & ꝓpheta dicit: ne tardaue/
ris cõuerti ad dũm: nec differes S. die in diẽ: ne ſubito ueniat ira illius. In euãgelio aũt quo ardore pperandũ ſit
ad cõuerſionẽ oſtẽdit. Ag diebus aũt Ioãnis uſ. q; ad hodiernũ diẽ uĩ patit᷑regnũ cæloꝶ:& qui uĩ faciũt: rapiũt
illud. Talis uiolẽtia grata eſt: quæ neminẽ cõcutit: nullius dãno committit᷑. In hãc rapinã manus tuas uerte:
quæ crimẽ nõ habet & cõfert ſalutẽ. Et qd tibi militariũ ſtipẽdioꝶ curatiões: cũ ĩuidia uiolẽtiæ curare?cũ forſi
tan pro tua honeſtate etiã debitoꝶ moderatus exactor ſis: cũ ſine cuiuſꝗᷓ ĩuidia: & cũ dei gra poſſis eſſe uiolen
tus: ut rapias regnũ cæloꝶ. qd ſi patit᷑ & gaudet Apᷣs ĩuadi: qui pro abũdãtia charitatis & potẽtiæ ſuæ capaxẽ
largiendi qd tenet: & qd donauerit obtinẽdi:nã qn ſanctis ſuis in regno ſuo regnare cõceſſerit: ip̃e regnabit in
illis quos cõſortes regni cæleſtis aſſupſerit. Scriptũ eſt enĩ & regnũ dei cũ ſctis fore:& ipſos ſctõs eſſe regnum
dei. Quod ꝓpitio deo cũ cõuerſus fueris: & legẽdo cognoſces: & credẽdo intelliges. De ætatis aũt flore pᷣmo qs
audeat gloriari? Admonet diuina ſcriptura dicens: Oĩs caro fœnũ eſt: & oĩs claritas eius ut flos fœni: aruit fœ
nũ: & flos decidit. Sermo aũt dñi manet in æternũ. Ideo ꝓpheta:illa potius in ꝗbus æterna corporis rediuiui
gloria poſt reſurrectionẽ poſſit manere deſiderãs clamat:ꝗᷓ amabilia ſũt tabernacula tua dñe uirtutũ: cõcupi/
ſcit & deficit aĩa mea in atrio dñi: & de uĩculis cõiugalibus & cæteris tpaliũ reꝶꝝ tã ſpinoſis:ꝗᷓ ĩanibus curis apo

ſtolus: in quo Aps loquit᷑: admonet ne in longũ huius ſæculi tps irrita uota mittamus: & cognoſcere nos iu/

bet: qa

Tſi ignotus tibi ſim facie:iã tn de corde cognoui: qa filius meus in dño chariſſimus Victor referens

perẽ. Retulit enĩ mihi quõ & in militia ſæculari: in qua adhuc tu teneris: ſocius & ſecutor cõtubernii

zue
nat⸗
ſita
hl
ape

nos

— — —

dinitur
ulun bet:qa tp̃s breuiatũ eſt: & dicit: Reliquũ eſt: ut qui hñtuxores tanꝗᷓ nõ hũtes ſint: & ꝗ flent tanꝗᷓ nõ flẽtes:& q
pkech gaudẽt tanꝗᷓ nõ gaudẽtes: & ꝗ emũt tanꝗᷓ nõ poſſidẽtes: & qutunt hoc muũdo tanꝗᷓ nõ utẽtes. Quod cũ dicit:
ualidg oſtẽdit liberos non debere ĩplicari. qñquidẽ liberari ſuadeat ĩpeditos. Si ergo iã forſitã alligatus es uxori: noli
ſai ꝗrere ſolutionẽ. Quod ſi adhuc liber es ab uxore:noli ꝗrere ĩplicationẽ. Nòeni apoſtolus ꝓpter cõiugii condẽ
Uat au nationẽ hoc dicit: qũquidẽ huius fœderis religionẽ magno AXpi & eccleſiæ ſacr̃o cõparat: ſed ꝓpterĩ ſtãtẽ neceſ
Abb ſitatẽ bonũ eſſe aſſerẽs hoĩem ſic eſſe quẽadmodũ ipſe erat. Volo ĩquit uos ſine ſollicitudĩie eſſe:hoc eſt ut ni/
hil p̃terdeũ & ſalutẽ nr̃am cogitemus. Nã uxor & filii ꝗᷓᷓ & ipſa dimittimus: nobis pignora data ſũt. Vn idẽ
ptun apoſtolus ait. Quia tribulationẽ carnis habebũt: qa neceſſitudis nr̃æ carnes ꝗᷓto cariores nobis ſũt: tãto magis
nos diſcruciãt & fatigãt. Nã uxore accepta pᷣmũ optant᷑ filii. & ſi nõ ſuſcipiunt᷑: ſterilitas luget᷑. ſi ſuſcipiunt᷑:
telee orbitas timet᷑. Ac pinde nunꝗᷓ in carnalibus affectiõibus ita reqeſcit aĩus: ut cruciatu careat: dũ neceſſitudines

erein ſuas aut bonas amat cũ amittẽdi metu: aut malas odit cũ amittẽdi uoto. In utroq; miſiis ſi uſtinẽdis ſemꝑ ob
tubemii noxius. Miſerẽ enĩ quxorẽ bonã pdit: miſerior qui malã poſſidet. Inter hæc accidẽtia ſatis fœliciorẽ: qutrũq;
gii nõ nouit.S imiliter & de filiis. ſ. xpiſſime enĩ ſũt miſerrimi parẽtes: uel qui amabiles hit: qbus orbant :ꝛuel qui
benel tales hnt: ut nõ hntibus ſuidere cogant᷑. Audi ergo fili mi & ĩclina aurẽ tuã mihi: & dirũpe oĩa uĩcula tua quæ
cũq; in hoc ſæculo te ĩplicatũ tenet. Cõmuta in melius militia: ut æterno regi ĩcipias militare. Et nũc ut audio

iün qui adiutor & tutator es ciuiũ fias comes Xpi. deĩde in hac militia ſoletis in uotis hre hãc officii † motionẽ: ut
Kiing ꝓPtectores efficiamini. Si aũt deo te ꝓbaueris: im deũ ĩcipies hre ptectorẽ. Vide ad qualẽ militia te ĩuito colle
ltang gã: ut qc hoĩum eſſe optas: hoc tibi deus ſit. quẽ ſi cœperis ſeꝗ: & in eius comitiua ĩcœpꝑis militare: finis mili/
BNii tixæ tuæ erit regnũ nõ terræ & tpis: ſed æternitatis & cæli. — . MM
hin Epiſtola beati Hieronymi de teſtamẽto Gerũtii. monet quaſdã uirgines deo dicatas a pr̃e Serũtio in teſta⸗
pin mẽto exhætedatas quæ cũ ſororibus in teſtamẽtania cauſ. a ipᷣm arbitrũ delegerant: ut repudiatã ꝓpter Apum
nnu Pf̃is hæreditatẽ Ano reqrant: cu fuerint ſepultæ cũ Apo: dicẽs duplexeſſe ſepulchrũ. unu quo corpus cõditur: .
lui aliud quo uetus hõ cũ actibus ſuis ſpoliatus exuX.
Ancti mei ſenſus affectu uobis uaco: & ſi ĩterim loco ſegregor.nã & uidere uos mihi uideor & audi/
re: tã me occupatũ habet ura dilectio. Quod ſi uos ĩ ĩuicẽ faciatis: tũ illud ĩpoſſibile per carnẽ poſſi/
4 bile reddit᷑ ex ſpu: ut fiat duoꝶ hoĩum corpus unũ. Nã ut ꝓbẽ etiã ur̃a mecũ uigilare colloqa: accipi-
kr dir te ꝗ. ehæreditate:qd ſuggeſſiſtis cogitanti altius uideat᷑: qm me etiã in carnaliũ arbitrũ per ſpiritalia delegi-
tel is. poſſẽ quidẽ dicere ꝗs me cõſtituit iudicem aut diuiſorẽ inter uos:ſi nõ ad infideles pceſſiſſet iſta ſnĩa. Iu/
krlitc dæoꝶ enĩ ĩcredulitas hacdni reſpõſione repcutit᷑: non ferit᷑. Nã ipſi aliqũ iudæi in ipo Moyſeuiſtt itationẽ illã
Np Ani nõ uidẽtes: qua ægyptiũ fris liberator occiderat. ſeᷓntiq; die fratrũ diſcordias rixaſq; uolẽs ſedare: auſi ſũt
na dicere: Quis te cõſtituit pncipẽ aut iudicẽ ſuꝑ nos? Ac pinde ſuo illis dns ore reſpondit: quo amplius confuta
ig⸗ rent᷑: ſi pderent᷑ falſo ſe ꝗᷓrere: quẽ ſpreuiſſẽt: dicẽte ipſo: Si credidiſſetis Moyſi: credetis utiq; & mihi. Sed qm
iekt & ego ueſter ſũ: & uos uere ſcio ꝗᷓſiſſe iudiciũ eius q Aegyptiũ gaudẽter occidit: & cũ aduerſario dũ in uia eſtis:
u mittatis cito cõfœderare cõcordiã:apud iudæos ſibi ſuã ſniam relinquemus ſuꝑ ipſos: qui eã ꝓtulere uiuentẽ
Nos humilibus de dũi lenitate dicemus: Nobis datũ eſt ſcire myſteriũ. ac ꝓinde ut ad exordium diuerticuli re
4 uertamur: hæreditatẽ illa uobis arbitror contẽnendã: nec aliqd a iudice ſæculi poſtulandũ. Quò enĩ nobis il/
c los licet adire: qui etiã ſuo iudicio neſciũt ueritatẽ: Quidogd Pilatus ex ipoꝶ curia ſic loquat᷑ ad dĩm. Quid
i, eſt ueritas Nempe hic iudex erat: & negocia cauſaſq; litigantiũ libripendæ iuſticiæ tanto ſtatuto iure ſolue/
ua bat. Et quid hic ualebat facere: ſi nõ nouerat ueritatẽ? Certe euãgeliſtæ adeo iuſtũ fuiſſe Pilatũcõmemorant:
ina ut ĩnocentẽ mallet abſoluere ꝗᷓ punire: & tamẽ ueritatẽ quaſi diſcere cupiat ĩquirit. Nã ueritatis ignoratio in
enna terrogationis eſt actio. Quid ergo dicemus Inanes ſine dubio mortaliũ curas: & uniformẽ mundialiũ reꝶ p/
ta didit falſitatẽ. Ibiq; iudicia uera nõ eſſe: ubi ſint mẽtita negocia: ſeq; in rebus carẽtibus ueritate: carere uero iu/
