bus tortuoſæ regionẽ flaãmiferã petũt.De ꝗbus Salom ſic ppria uoce teſtat᷑ & dicit.Sũt uiæ quæ uidẽtur ho
minibus iuſtæ: & in fine illarũ triſtitia & dolor, Et p has uias illi pcipites gradiũtur: qbus curſus inimicæ uitæ
blãdimẽtis fallacibus adulat᷑: quos fallit ſurdũ tẽpus & decipit: recipit ĩteritus: & ĩcludit: quos ſicut in ſcopu/
los periturã nauẽ tẽpeſtas ĩpellit:ſicĩfœlix fœlicitas in ĩteritũ ꝓnos & laudabiles ducit. Et ſicuti aliquẽ ſecuris
ĩceſſibus gradiẽtẽ repẽtino caſu aut marmoris lenitas aut labina pauimẽtiſubuerſa pedu tutela contorſit:ita
quos in fœliciter ducit ſecũdarũ reũ iter ĩcertũ uitaq; male iocũda: neceſſe ẽ in irreuocabilẽ lapſũ ſubitaneus ca
ſus ĩpingat.ſicuti Salomõ ſanctiſſimus teſtat᷑: & clamat. ſicuti inquit ꝗq in pauimẽto cadit: ſiccaſus maloꝶ fe
ſtinãter ueniet. Hi ſũt proculdubio ꝗnõ merẽtur alicuius miſeriæ uẽtilatis flagitationibus agitari: ꝗbus æter-
na ægritudo nutrit᷑: nec uerberari cũ ſanctis dno caſtigãte:cũ quo poſt flagella regnet᷑: quoꝶ Dauid hoc car/
mine flagitat mẽtionẽ. In cogitationibus hoĩum nõ ſũt:& cũ hoĩbus nõ flagellabuũtur. ideo tenuit eos ſupbia
eoꝶ. Cernis igit᷑ medicinali flagello ĩmeritos deſpici: & meritos amicabiliter caſtigari⸗Parens enĩ oĩum deus:
utẽ medicus fidelis erga ſuſceptos & genitor circa liberos ſi uos: quos amat ſic ferit: utcorrigat: non ut occidat.
Ergo fœlix ẽ ꝗ uapulat: ubi amoris ẽ plaga. Beatus quẽ ſu pni uerberis remecdliũ curat:corrigit: emẽdat atq; cõ/
pPonit:cũ Dauid beatus ꝓpheta & ſatis illuſtris ſiccõcionet & clamitet dicẽs. Fœlix quẽ tu emẽdaueris domĩe:
& de lege tua docueris eũ.Ergo quoniã exdiuino pmiſſu diuerſæ mordacitatis anguoribus ſubiacemus: ac lõ/
ga calamitate curãdã gerimus uitã:ĩ examẽ noſtræuirtutis pᷣdictas olim miſerias æquanimirer pferamus. In
foœlices autẽ multiplices caſus: anxietates & fletus: quos ĩcurrimus nati:mẽtis fœlicitate portemus. Nec mirã
dũ ẽ enĩ ꝙ maloꝶ frequẽtiũ ſtragibus uariis ſic mortaliũ uita populet᷑ in mũdo:in quo nemo naſcit᷑ ridẽs:in
quo nemo lumẽ uitæ niſi cũ lachrymis auſpicat᷑. Cũ nos deniq; maternæ uuluæ tẽtoriũ oſtẽderet mundo:flẽ
tes didicimus mũdũ: ut ꝗᷓſi maloꝶ gmitias in primis lachrymis guſtaremus: Salom ꝓpheta hac ꝓnũciatiõe
teſtat᷑. Ego inqt natus accepi cõmunẽ ætatẽ: & in ſimiliter Rcti Keidi terrã: primã uocẽ ſimilẽ oĩbus emiſi plo
rãs. In emolumẽtis nutritus ſũ & curis magnis. Nemo enĩ ex regibus aliud habuit natiuitatis initiũ. Vnus eſt
ergo oĩbus ĩtroitus ad uitã: & ſimilis exitus. Neceſſe ẽ enĩ ut ꝗ uenerit: trãſeat: ubi uitã gerit pegrinã: maxime
cũitaalomon ꝓteſtet᷑: unus inquit introitus ad uitã:& ſimilis exitus. Quid ergo ꝓſperitatis aut læticiæ põt
nobis occurrere: ubi pᷣmo di flere: &cter ipſa cunabula naſcẽtis ĩfãtiæ: & in ipſo uitæ ueſtibulo:nihil aliud mi/
hi de mũdo ꝗᷓ fletus occurrit. Limina mũdi cũ fletu calcamus eqdẽ trãſituri. O anguſtũ & ſatis anxiũ tẽpus ui
tæ mortalis: ubi cũ initio noĩatur & finis:initiũ noſtrũ cũ fineſi uſcipimus. I captus ẽ morte ꝗ natus ẽ. Teſtes
ſũt mortui: cũ nõ negãt ſe morituri. Ergo qm ituri uenimus: pegrinãtiũ more quod acciderit ĩtra mũdi hoſi pi/
tiũ: qſi trãſeũtes ferẽdo mala ĩpoſita:bona deuotiõe portata uĩcamus. Peius enĩ nocet malũ:ſi male portet᷑.læ

dũt & ipſa bona:ſi male portẽtur. Ibi ꝓfecto ſolamẽ uirtutis opus ẽ:ſub cõtẽplatiõe.ſ.ſupnæ mercedis:ubi ſic

deſiderat᷑ finis & exitus uitæ: ſicut in pelago tutela portuẽſis optat᷑. Quis eni ĩter anxietates uagientis ſæculi
erũnaſqʒ morboꝶ lædẽtiũnõ magis mortẽ deſideret:ꝗᷓ lõgã ſatis & lãguidã uitã Dicẽte Salomone. Melior eſt
mors ꝗᷓ uita amara: & requies æterna ꝗlangor perſeuerans. Et alibi. Melius eſt tibi mori:qᷓ uiuere.mors enim
omni homini dat requiem. Pro certo intra mala graſſantia neceſſario exitus ſitienter optatur. Sed ſicutnec no
ſtrũ fuerat naſci:itanec poteſtatis nr̃æ ẽ mori. Alioqn ſi in nr̃a poteſtate mori cõſiſteret:eſſet in poteſtare non
mori. Ad hoc inter noſtras anguſtias mortis requiem flagitam us: qa inter mala de bono ſolamen eſt nõ tacere
nauigantium more quibus refrigerium eſt inter infeſtos atq; ſollicitos curſus loqui de ſecuritate portuẽſi:ad
quam etſi non liceat quantum animus cupit celerius peruenire: iuuat tamẽ: & ſatis pulchrum ẽ: meliores par
tes optare. Sed quoniã nec noſtræ poteſtatis ẽ potiri melio ribus: qu æ de morte naſcũtur: expectãtes meliora

–—

bonũ ĩterĩ geramus ĩter mala certamẽ. Bonũ autẽ certamẽ ẽ: malis nõ cedere:ſed mala uirtutis bono portare

.clxxvii 6

Qrvij

X

4

per quæĩ meliora de morte naſcẽtia morbis atq; morte carẽtia ſublimati portemur. Sine ducatu enĩ atq; mor
fu ĩfcœlicitatis ĩ triũphos ĩmortalis gloriæ nõ puenit᷑: qa ꝑ diſcrimĩa cõficit᷑ curſus ĩ portu. Primo triũphator
nõ põt dici:niſi cui uictoriã uirtus ĩuenit:quæ oẽ qd timet᷑: ſub ſe cernit eliſũ:trahitq; ĩuicta captiuũ. Eſt in/
terea ſæculũ ut ẽ mare ĩpatiẽs natura & ſine uẽtis ĩflatũ: erigẽs.ſ. in ipſa tranqllitate minaces atq; terribiles flu
ctus: qd licet ſeſſores nõ noceat ſuos. habet tñ aliqd formidinis etiã ĩnoxia magnitudo: nec nauigantibus de/
ſũt formidĩes fraquẽter & ictus undarũ. Nunꝗᷓ deniq; gubermnator totos ſinus ſecurus explicuit. & in hocmũ
do ꝗ fragoſũ uitæ huius & turbidu ꝗqrimus curſũ: maloꝶ tãgimur nimis frequẽter & cauſis: maxĩe qu os intra
regia caſfra militia cæleſtis ſignatos Icluſit. Iã diximus ſæculũ pelago cõparari:in quo rara ſũt ꝓſi pera:dẽſa ſũt
turbulẽta: expaueſcit᷑: timet᷑: morbi quoq; nõ deſũt:ſolus exitus ſecuritatis ẽ portus.hiĩc atq; illinc ingruũt ca
lamitatis ĩcurſus ĩfeſtæ:ſed uſq; ad portũ.i.ad exitũ uirtutis ẽ tolerare. Inter picula gubernatornauem tuet᷑ &
ſeruat. Inter calamitates aĩus rector animã gubernat & regit:ꝗᷓuis aliqs piculis paululũ tẽperatis nauigiũ tra/⸗
ctabile ducat: ſed potius illa expectat᷑: atq; triũphis maioribus excipit᷑ nauis:quæ turbido flamĩe coactos ĩ uer
ticẽ fluctus potẽter excuſſit. Hãc accipit ꝓfũdo cũ gaudio turba portuenſis. Hãc excipit ſecuritas triũphalis.
Specioſus ẽ miles ĩ exercitu cõſtitutus armoꝶ. Squallet uero deformi uirtute ſegnis & uacuus:qin cãpo necſi
bi ẽ cognitus:nec alteri notus. Caret enĩ laudibus: caret & pᷣmiis. & ideo nociuũ debet eſſe piculũ : ubi naſcitur
p̃miũ.nec debet miles reuocari: aut pati formidinẽ. ubi ſeqtur palma uictoriæ: Sua enĩ fœlicitate miſer ẽ:q cũ
ĩfœlicitatibus: ꝗbus gloria gignit᷑:nunꝗᷓ meruit habere cõflictũ. nec ſuã uirtutẽ didicit: quẽ calamitas non ex/
cuſſit. Sempꝑ deniq; inertibus mẽbris ſuaꝶ uiriũ iacet miles ignarus & ignotus ſibi: ꝗq nunꝗᷓ belloꝶ calẽtiũ glo/
rioſis æſtibus anhelauit: nunꝗᷓ ſudoribus triũphos inuenit.nec eũ ſeꝗtur fœlicitas pᷣmioꝶ:q ſarcinã geſtarenõ
uult armoꝶ. Etideo in uſu debet eſſe qd pᷣmiũ generat: & optabile qd gloriã parit. Ergo qm cũ diuerſis tẽtatio
nũ iaculis dimicãdu ẽ nobis: ſi ꝗd emerſerit: quod uires examinet: qd mẽbra cõcutiat: qd animũ ꝓbet: quaſi oc
caſionẽ muneris arripiamus amplexu uirtutis: Ita debet eſſe animi in nobis uirtus atq; mẽtis ĩcõcuſſæ robur
inuictũ: ut ẽ petra ĩ mari: quã ĩter fluctus natura fũdauit: quæ undaꝶ tumẽtiũ colliſiõe frequẽti uapulat nec
mouet᷑. Itaq; ubi hominẽ aduerſa in pliũ ꝓpuocãt:& ĩ certamẽ calamitatis urget & cogit: animus fœlixuirtutis

—

clypeũ produ cat amarũ: p̃ſtetq; ĩter picula tutũ & ſecurũ:ĩteri foœlicia oſtẽdat fœlicẽ: ĩter angores exhibeat læ-/
tũ:ĩter morbidas ægritudĩes ſaii lciarg- ſuſtinẽtiæ iaculo uicta clamitate uictorẽ. Supat᷑ enĩ morbus ĩ cor
pore: ſidiſcat aĩus ſuſtinere. Et ideo ubi corpus iacet ĩfirmũĩ receſſibus maior alẽda ẽ uirtus: parãdũq; qd nec
laſſitudo decutiat: aut ætas inclinet. Tene ig: t᷑ frater: tene fidei robur ĩuictũ: tene munimẽ ĩmobile chriſtianũ
ſupni uigoris firmitate fundatũ. Inter laguẽtia mẽbra ſatiſq; rigẽtia incolumẽ ualidũq; gere fidei aĩæq; ſcutũ:
& pigrũ uiceris morbũ niriolu lãgorẽ. Arietãtibus malis obicibus occurre uirtutis: uince dum uapulas. Sic
enĩ potẽtia chriſtiana alit᷑ ĩcõmodis: malis mouet aduerſis. Militiæ cõuenit chriſtianæ excuti calamitatibus &
probari. ſpſius ẽ ſub ĩfœlicitatibus & anguſtiis fœlliciter ampliari: ſub pᷣſſuris adoleſcere: & p̃ſſuras pubeſcẽdo
calcare. Ipſius ẽ exercitatiõibus crebris propriũ nutrire munimẽ:& cũ periculis habere certamẽ. Ipſius ẽ ad por
tũ pberuæ fœlicitatis furẽtia mũdi diſcrimĩa nauigare. & ſub ictibus diſciplinæ medicinalis potẽter ipſa ne/
ceſſitate regnare. Noſtrũ eſt inꝗᷓ calamitatis exercitio in gloriæ faſtigiũ ſublimari: & malis pᷣmentibus in bona
p̃ᷣmia ꝓmoueri. Apud nos ĩfirmitas uel qᷓlibet pᷣſſura argumẽtũ ẽ potẽtiæ: & mater pro certo palmatæ uirtutis
ſicuti beatiſſimus apoſtolus Paulus ĩter uarios ictus: diuerſaq; uerbera: & ĩpetus procelloſos in morboꝶ pᷣlio
cõſtitutus: ut cæleſtis armiger ĩ ĩfirmitatibus otẽs gloriat᷑ & dicit. Libẽtiſſime itaq; magis gloriabor in ifirmi
tatibus: ut inhabitet ĩ me uirtus xpᷣi. ꝓpter ꝗ libet mihi gloriari in ĩfirmitatibus: ĩ cõtumeliis: - neceſſitatibus
ĩꝑpſecutiõibus:ĩ anguſtiis ꝓpterxpᷣm. Cũenim ĩ firmor: tũc potẽs ſũ. Etiteꝶ. Quotiẽs inqꝗt ĩfirmor: tũc uerius
ꝓbor:& placeo mihi in ĩfirmitatibus meis.ᷣ Et iteꝶ cũ a ſe ſtudiũ carnis rogaret auferri: didicit in ĩfirmitate uir
tutẽ poſſe nutriri. Datus ẽ inꝗt mihi ſtimulus carnis an elus ſathanæ: qme colaphizæet: ut nõ extollar. ꝓpter
qd ter dũm rogautn diſcederet a me: & dixit mihi. Sufficit tibi gratia mea. nã uirtus in ĩfirmitate pficit᷑. Nũ
qd igit᷑ uirtus documẽtis erudit᷑ mollioribus? Cũ perierĩt maximaꝶ exẽpla uirtutũ: nauigiũ noſtru agitationi.
bus gaudet. Cũ in turbinibus erigit᷑: cũ inſanis fluctibus uerberat᷑: cũ hoc iter aduerſis emergẽtibus cõfragoſũ
nõ parcit: ĩ aſſiduũ certamẽ deuotã laceſſendo uirtutẽ. Secus enĩ apud dũm haud poſſumus eſſe fœlices: niſi
cCcotigerit ĩfœlicitatibus & terreno ſquallore purgari. Ille porro iudicãdus ẽ miſer & æger: q uoluptatibus mar
daie illecebras uolutat᷑ & iacet. Ille ſe nouerit ĩfœlicẽ: quagat᷑ ĩter oblectamẽta uitioꝶ eneruata fœlicitate
cõfoſſus. Miſer & ĩfœlixẽ ꝗ nõ fuerit ĩ fœlicitate tẽtatus. Caret enĩ munere: ꝗ caret & certamĩe. Qui tela formi
dauit aduerſi certamĩs: nunꝗᷓ meruit nomẽ ſortiri uictoris. ꝓculdubio iacentis caĩ formidoloſa timere:hũilis
& ĩertis ẽ tuta ſectari.ĩperfectũ ac lãguẽdũ bonũ ẽ ĩociũ ſine certamĩe piecta uirtus. Iacet enĩ uigor eneruatus
ac debilis: iacet aĩus Eireieter cãdor obſcurus. & iõ a fortiſſimo milite ſempꝑ ĩ acie ſtãdũ ẽ: & ꝗrẽda occaſio: q̃ᷓ
uirtus eniteſcat excuſſa. Amatori eniĩ plioꝶ ornamẽta ſũt uulnera. Ergo ad contẽnẽdos labores: & ad uirtutis
notitiã expimẽti opus ẽ uſu: eligẽdaꝶ.ſ. uiriũ nutritore. Solidũ enĩ corpus ẽ: moleſq; robuſta mẽbrorũ: quã
freqᷓns uſus agitauerit. Agricolis deniq; frequẽtiopꝑe lacertoſæ ſũt uires: tritæ ſũt manus: dũ ĩter ſẽtes ac tribu
los curuato corpore ſudonibus ꝗrit᷑ fructus. Ars nautica: cuius nauigiũ ſæpe ꝓcella cõtorſit:dũ ĩter Rianch tẽdit

ĩ portũ:didicit fluctus trãſmittere & cũ tẽpeſtate pugnare. Ad excutiẽda tela laceratus exereitus ualet & uicto

»

0t

— ☛⏑ 2 —

—1 —

—

rias ĩter uulnera qᷓrit: regi proprio placiturus. Agilia ſũt mẽbra curſoribus: & hos uſus magiſter docuit: & ĩſtru

xit. Quid pluribus?nemo nõ acceſſiõe tẽtationũ pfectiores partes aſcẽdit: & primũ uictor ĩuaſit. Itaq; nos dũ

primũ exigua ſuſtinemus: & mediocria: neceſſe ẽ: ut ampliora uel maxima ferre pdiſcamus. Noſtræ eni mili⸗/

tiæ ſpecimẽ ẽ lucidũ ꝑ ardua cõponere gradũ: p dura uectari: & miſeriaꝶ durã duris uiribus pferre cẽſurã. Ad
cælũ nobis ꝑ aſpa: p anguſta: per duros anfractus & loca ſita ẽ uia: quã uiã nõ tenuit ꝗ tẽtari noluit.Ad cæluũ
deus fortiſſimũ militẽ uocat:quẽ comitãtibus gloriis pᷣſſuræ deducũt: pᷣmiaq; uictorẽ ſuſcipiũt regnaturum.
Nũ quid nobis ĩterea aliqd ĩponit abruptũ: c excedat liberati põderis qualitatẽ?: Nuũquid ĩgerit qd exceſſu
trãſcẽdat idoneitatẽ noſtræ uirtutis Fideliſſimus moderator ſarcinã pro uiribus iubet ĩponi. Hoc Paulus p̃co
niũ teſtat᷑ & ꝓbat. Fidelis inquit deus: ꝗ nõ uos patiet᷑ tẽtari ſupraid qd poteſtis ſufferre. Ita nos a dño agi:re
q; credamus. A pceptoribus ludoꝶ regutur diſcipuli: eis plurimũ laborẽ ĩgerũt & ĩponũt: quos uiderint ſol/
ertibus ĩgeniis cæteris eminere: & nos aĩalibus dño nio ſubiectis onus pro qualitate uiriũ tẽperamus. Impo

nimus fortioribus fortia. & exilibus parua:qbus ulle nutritor ille uirtutis ĩ iuuẽtutis maximũ robur erigat &

ꝓmoueat uires. Hoc mõ nr̃a rudimẽta leuibus uerberãtur: ut exĩde grauioribus ex amore.ſ. diuiĩæ uirtutis uſi
tatas pparet uires. Quæ rõ ꝗᷓuis diuinis redũdet pluribus documẽtis: tũ aliquo & de mũdanis utamur exẽplo.
Nõ enĩ nocet alienis uti ea parte ꝗᷓ nra ſũt. Nunqd tu ĩuiſos eẽ Lacedæmoniis liberos ꝓprios opinaris:? quorũ
ĩdoles & artus teneros adhhc.ſcaboris ignaros expiũtur: & admotis uerberibus publicis ipſa illos paterna pie/
tas adhortat᷑: ut ictus flagelloꝶ fortiter ferãt: & laceratos & ſemianimes depᷣcãtur & rogat: ut pſeuerẽt uulne/
rapᷣbere uulneribus. Quid mirũ?ſi te deus & generoſos liberos ꝓpriãq; familiã ob nitorẽ lsche uirtutis duræ
tẽtari ꝑmittat regna ppetuauictoribus collaturus: ꝗ ſic laboris pcia cõtra ꝗᷓcũq; mala pollicet᷑: & dicit. Qui per
ſeuerauerit uſq; in finẽ:hic ſaluus erit.& iteꝶ:uenite ad me oẽs ꝗ laboratis: & onerati eſtis: & ego uobis requiẽ
dabo. Exitiũ tẽporis perituri æternitatis ẽ pciũ. Deuotio tribulatiõis reddet ſempiternis fructibus fœcundata.
apud nos fœcuda captiuitate regnũ ꝗrit᷑: ſecuritas piculis emit: ſudoribus reqes cõparat᷑. Nã uirtus inꝗt apo
ſtolus in ĩfirmitate pficit᷑. Cõmodius ẽꝓfecto affectibus lãguidis carnaliter agitari:ꝗᷓ ſanis artubus ſupplicio
cæco cõſciẽtiã portare uexatã. Plæriq; enĩ peccatis ægrotãt ex ipſa inanitate mẽbroꝶ. Dũ eni ab ĩfirmitatibus
uacãt: morbida laxitate fluat neceſſe ẽ corpus: atq; lethali morbo ſoluat᷑: hoĩemq; ꝑ uitia ac ſiluas erroꝶ neq/
ter ſanũ pcipitẽ ducat. Liberos tu iudicas: aut a morbis alienis: quos uoluptates barbaræ deuĩ xerũt. Nõ habẽt
cathenã: ſed eos luxuria ferali mordacitate ĩ uĩculis tenet. Ita inciderũt in laqos feraliũ uoluptatũ:ſicut aues au
cupali fraude captiuæ: quæ quo magis conãtur euadere: eo ĩnumenis ſe nexibus illigãt: & in ꝓpfũdiores ſinus de
mergũt. Profecto illi ſani ſũt: quos morbus ĩuoluit: atq; iactat ſſanus. Incolumis uero ẽ: quẽ quolibet uerbere
corrigit deus: ꝗ ſe hoĩs amatorẽ caſtigãdo teſtat᷑. Quos diligo inꝗt ds: redarguo: & caſtigo. Et ideo ſe ſanum
nõ iudicet: ꝗq aut morbis aut ſordibus caret: nec ĩfirmitatis remedio cõfouet᷑. Illi uero ſũt miſeri: ꝗ nimiæ fœli/
citatis inerti trãquillitate torpeſcũt: qbus fucata ſanitas ut fallat & decipiat: adulatur: quos uidelicet æterna te-
nuit ægritudo: æterno tortore cotũ hoĩem poſtmodũ uexatura. His tantæ ſũt uiæ: quãtæ ſuccurrerĩt uolupta
tes: his iter ẽ: qd/ comes libido piculis dictauerit peritura. Arrepti enĩ anfractibus uitioꝶ trahẽtiũ uario lapſu

rotãtur in ĩteritũ miſeri ĩ certiſſimã uiã nõ reddituri:in exteriora tẽduũt animũ: more quoꝶ nunꝗᷓ regreſſus ẽ ĩ

ꝓprio fõte.Siqdẽ hãc uitã cui finis ẽ comes: utipſi opinantur: proſperis curſibus ducunt: ſed gradus ĩ ultimis
male oĩno finit᷑: & dureĩ nouiſſimo ſtat᷑. Et qd ꝓderit perdiſcrimina cucurriſſe: ſi poſt curſũ contigerit interi
re Fruſtra deniq; nauis ꝑ ſuperbũ pelagus & inſanũ amicis fluctibus cõmoda proſperitate cucurrit in portũ:
ſi cũ naufragio peruenit: & piturã portus accipit. Cõmodius igit᷑ ẽ cuiuſlibet ducatu pᷣſſuræad portũ nauigio
puenire:qᷓ nauigio morbidæ laxitatis pacto curſu in pœnas exire. Sæpe itaq; potior ẽ pauꝑtas opibus:deformi
tas forma: cõtumelia laudibus: puitus poteſtate: ĩbecillitas uiribus: libertate captiuitas: humilitas dignitate-
Dauid illuſtris ꝓpheta huiuſmõi carmẽ expᷣſſit:Bonũ ẽ inꝗt mihi dne:qa hũiliaſti meut cognoſcã iuſtificati/⸗
ones tuas. Ergo melius ẽ ſuꝑnæ diſeiplinæ iudicio humiliari:ꝗᷓ cũ mũudo dãnari:dicẽte apoſtolo:cũ iudicamur

a dno corripimur: ne cũhoc mũdo dãnemur. Ergo qd ex amore dni nr̃is utilitatibus p̃rogatur: ſine murmure

ſufferamus. Impẽdit᷑ ut a medico remediu: a dno diſciplina: artis ẽ medicinæ aliquotiẽs ignibus & ferro cura/

re. Quid mirum ſi dominus noſtraꝶ medicus animaꝶ turbinibus excutiat: morbis examinet: calamitatibus
purget?Fortitudinis eſt noſtræ quaſi perignes & flãmas uaſorum more purgari. Quod ſcriptuta teſtatur &

probat. Vaſa inquit figuli probat fornax: & homines iuſtos tentatio tribulationis. Et alibi inquit. Aurum
& argẽtum & ferrum & plumbũ: & omne quod per ignem tranſierit emundabitur. Nunqd uaſa dicunt figu/

lo:cur nos arbitrio flãmarum examinas? & incendiis coquẽtibus uris & probas: quæ niſi arbiter ignis iudicio

ſuo aptiſſima pronũciauerit: in uſu eſſe nõ poſſunt. Nos quoq; niſi tentationum purgauerit iudiciũ: uel exa
mẽ noſtroꝶ figulo mẽbroꝶ inutiles ĩuenimur: q nos urit ut curet: tẽtatut liberet: uexat ut ſaluet. Nihil enĩ tã
inqnatũ ta ſordidũ:qd nõ a uitiis purgationibus expief᷑. Sæpe deniq; uidimus ſordidatos ĩproperio ueniſſe
in cãdorẽ: ferrũq; ſitu obductũ in antiquã faciem ſplendeſcere. Vidimus aurum argentumq; diſciplina flã/
mæ purgati: & arbores truncatas cultu lætiſſimo reuiuiſcere: amœniſq; uirgultis ornari. Vidimus infœcun/
ditatem ſterilia reuocari: & exhauſto ſtipite exire radicẽ: & frugem maximã comitari. Itaq; in nobis quod for-
te peccatis pᷣminẽtibus æſtuabat qcꝗd macula ſquallẽtis uetuſtatis obſta bat: hoc ægritudinis luce excluſum
clxxviii.

eſt:ideo te ſanũ frater medica reddit ægritudo mẽbroꝶtſola ĩ te materia carnis indiget uirium ſanitatis: acne te
forte uexaret: utili mõ uexat᷑ & morbo.hæc ẽ quã ĩ oĩbus pcutit canicula ſenectutis: & ſicut fœnũ areſcit florẽ
ꝓpriũ pditura:ſicut ſcriptũ ẽ. Oĩs caro fœnũ:& oĩs claritas eius ut flos fœni. aruit fœnũ:& cecidit flos: uerbũ
aũt dñi manet ĩ æternũ. Aequanimiter igit᷑ pferamus: ſi corpus ſicut fœnũ legimus caſuris floribus periturũ
lædẽtibus malis iactet᷑ exhauſtũ: cuius ſanitas aĩſæ morbũ cõſueuit ĩferre: & cõtra cõmoda ſpũalia ferales ac
barbaras elicere uoluptates. Sæpe deniq; caro milites caſtitatis effrenata diſtinxit. pro nobis ẽ igit᷑: ſi lõgis fla/
gellis & mordacibus caſtigemur: cuius tn ſanitate ĩpugnamur. Amamus carnẽ ſtolidi: haud dolemus aĩæ car/
cerẽ & ſepulturã. Theſauꝶ itaq; ipſius carnis fragilitate cõtẽpta:qd acciderit deuotiõis amplexibus rapiamus
Meticuloſũ ẽ enĩ xpᷣianũ militẽ uelle lætãtiũ mõ ĩ trãquilla cõſiſtere. Deiectæ mẽtis ẽ turbinẽ formidare:cõtra
riũ uero ĩter cõtraria trepidare. Infœlicitatis ẽ aduerſa neſcire. Fœlicitatis ẽ cũ aduerſis noſſe cõgredi: & ſcire pu
are. Nã cũ oẽs ictus utiã diximus ꝗbus quatimurdiuino gignantur ex munere: exterũ ſe nouerit ab amore
dei ꝗ neſcit tẽtatiõibus uectitari: cũ legalis tuba multiplici carmie auditui nr̃o ĩculcet & dicat. Tẽtat inꝗt domi
nus nr̃ uos: ut ſciat ſi diligitis eũ ex toto corde ueſtro: & ex tota aĩa ueſtra. Et alibi: fili inqꝗt ne neglexeris diſci/
plinã dei: & ne defeceris ab eo correptus. Quẽ enĩ diligit deus corripit. Et iteꝶ. Correptionẽ inꝗt dni noli cõtẽ/
nere. Ipſe enĩ dat dolorẽ: & ipſe refrigeria. Percutit: & manus eius ſanitatẽ pᷣſtãt. Sed forſitã dicis.INFIR. Vti
nã ut cæteris:ſub ſpe ſanitatis daret᷑ p ĩterualla tẽtari. Vtinã ſoſpitatem ĩtercapedinis qualiſe cũq; ſucceſſus:
liceret paululũ deguſtare. qd hoc ẽ: ut morbus ĩ mẽbris ita uerſet᷑: & degat ĩcluſus: ut excluſerit ſanitatẽ nõ re/
diturã? Vt pnitioſus comes uſq; ad terminũ uitæ cõcuſſa mẽbra deducat:deducat᷑ quoq; ipſe morte cum mẽ
bris excludẽdus: Quid ẽ hoc: ut ſanitatis cẽſu ꝑ oẽ ſpatiũ uitæ fruſtrati ſint artus inducto frigore uenaꝶ cali/
dus uigor euanuit ĩ algorẽ. Inceſſus quos natura dederat: torpor ĩcluſus excluſit. Nõ deniq; ad exercitũ tabidi
corporis iter: uel paululũ deguſtat᷑. Nõ genua ſolitas flectũtur in pces. Digitoꝶ ĩpar ordo ĩterno ſtupore tur
batus arcet᷑ ſolita cõtrectare. Quid pluribus? oẽ officiũ corporis ſtationibus quõdã ſolitũ neruoꝶ adeſſe ſical
et ĩcluſũ: Proh dolor ſolus ſic debui caſtigari? Solus tã pnitioſis ictibus ſubiacere:& diuturnis malis ĩuolui:
HIERO. Quælo te frater: ut hæc murmura patiẽtiæ frenis arceas: & ſilẽtio qᷓruloſas uoces ĩcludas: cũ te ſola
mẽ ꝓpheticũ ſic alloquat & dicat. Cõiũgere inqt deo: & ſuſtine: ut creſcat ĩ nouiſſimo uita tua. Oẽ qd tibi ap
plicitũ fuerit accipe: & ĩ dolore ſuſtine: & in humilitate tua patiẽtiã habe: qm igne ꝓbat᷑ auꝶ & argẽtũ. Hoĩes
uero receptibiles ĩ camino humiliatiõis. Cũ legalia iura atq; carmina recẽſeo ꝓphetaꝶ.auctoritatis quoq; mũ
danæ egregias ſentẽtias cõcipit auditus:niſi fMorecuina epis furtiuas: quæ neceſſe ẽ p̃ceptis legalibus ĩſeran
tur. Nò enĩ nocet alienis uti ea parte qua nra ſũt. Hæc prima ſciẽtia ẽ.Auꝶꝶ inqt ꝓbat ignis: & miſeria bonos ui
ros. Et alibi. Nihil inꝗt eo uidet᷑ ĩfœlicius: cui nihil unꝗᷓ euenit aduerſi. Nõ licuit illi ſe expiri: ubi oĩa illi ex uo
to fluxerũt. Et alibi. Miſerũ inqt te iudico: ꝙ nõ fuiſti miſer: trãſiſti ſine aduerſario uitã. nemo ſciet qd potue/
ris: nec tu qdẽ. Opus ẽ enĩ ad notitiã ſui expimẽto. Quid ꝗſq; poſſit: niſi tẽtatus nõ didicit. Etalias. Diu enĩ eẽ
fœlicẽ: & ſine morbo animi trãſire uita: ignorare ẽ reꝶ naturæ alterã partẽ. Ergo miias emergẽtes quibus igno
ta diſcũtur& fœlicitas naſcit᷑: uirtus quoq; excuſſa purgat᷑: fœlici aio pferamus: ſiue qa pati nos oportebat: ſi
ue qa captiui iã detinemur. Auro niſi addiderit flãma fulgorẽ uilitatẽ patitur purgamẽtis obſcuꝶ.Ita ꝗ nõ fue
rit miſeriaꝶ tẽtamẽtis excuſſus: iacet partiũ fœlicitatis: acſuæ uirtutis ignarus. Merito Salomõ hac uoce teſtat᷑
Qui tẽtatus in aliquo nõ ẽ: neſcit qualis ſit. Benedic ergo dũm tpe tribulatiõis: quẽ laudaſti tpe ſanitatis. Vte
re carmibus uocis ꝓpheticæ. Benedicã inꝗt dũm ĩ oĩ tpe: ſemp laus eius ĩ ore meo. Vox illa quoq; maximi Sa
lomonis ex tecõſtãti pconio depromat᷑: qua defectæ uires ĩgeti nutrimẽto lactãtur: & ĩ nouella talia reparatæ
cõſurgũt.Si bona ſuſcepimus de manu dni: quare autẽ mala no ſuſtineamus: Dns dedit: dns recepit:ut dño
uiſũẽ: ita factũ ẽ.ſit nomẽ dñi bñdictũ.Aduerſũ igit᷑ ſatiſq; cõtrariũ ẽ: pbatiõis tpe ĩ dĩũm murmurare:ꝗ aut

uitæ nr̃æ peſtiferã laudẽ erũnaꝶ iactatioòe uexat: ut liberet: aut iuſticia uẽtilat: ut coronet: ac uexatiõe mẽbrorũ

aut delictũ uapulat. aut iuſticia ꝓpbat᷑ utuicat. Nq; ut ad ſolamẽ paſſionũ tuaꝶ ꝓbatiõis antiquæ palmæ tu
um meritũ reuoluamus: iuſtiſſiſſimis utamur exẽplis. Quanꝗᷓ notũ ſit pſonaꝶ merita lõgis gradibus diſcre-
pare:nõ ẽ iniquũ:ſi hoĩs chriſtiani certamẽ uictricis iuſticiæ cõgreſſiõibus cõparemus. Mediocria ſũt quæ ui/
deris ĩ hoc mũdo pferre: ſi recẽſueris qd Iob familiaris dñi querit pmittẽte dno ſuſtinere. Iẽperauit deus: ut cõ
grueret atq; cõpeteret uiribus tuis. Primo ne potes ꝗ ĩparis es iuſticiæ titulus eſſe ſuccedentibus æqualis? Mi/
nus autẽ uiro iuſto ꝗᷓteris: ſed grauius a cæteris uulneraris. Illius ſũt magna: ſed nec minora ſũt tua. nãq; ipſe
magnus es: qui ſeqᷓris magnũ. Vnus hic fuit Iob patriarcha maieſtatis cultor ĩuictus: æqualitatis cẽſibus opu
lẽtus & diues: cuius illuſtriũ meritoꝶ pco extitit dñs:cũ inimicæ factiõis ĩſtrumẽta feralia laudis pᷣconio pᷣueni
ret. Animaduertiſti pueꝶ: meu Iob: quia non eſtei ſimilis quiſꝗᷓ in tertis: homo ſine querela: uerus dei cultor
abſtinens ſe ab omni opere malo: & permanens in innocentia ſua: & in ſimplicitate cordis. Igit᷑ cum exdiuino
pmiſſu hoſtilibus iaculis quateret: eũq; frequẽs latrõis ĩſinuatio truculẽta pulſaret. emergẽtes ictus patiẽtiæ
clypeo debellauit: malorũq; ĩgruẽtiũ ſiluã feralẽ ſagittis atq; crucibus plena obicibus iuſticiæ robuſtus occur
rit. Ille inimico turbineadẽptis opibus nõ ſentit aliquod dãnũ ꝗ lucru in danis inuenit: qui dominũ pectoris
ſinibus portabat incluſum. Ille cum ædificium concuſſis angeci uis repentina torqueret: in lapſum liberis
ſubductis orbat᷑: & ſide ſtabilis & ĩmobilis pdurabat. Cuius & ĩnoxia mẽbra atq; dno plena cũ beſtiaꝶ legio/

nibi
tatet
tii
tüͤf
el
ſide
b⸗
unt
ia⸗
iſt
tat
zol

ſic
neg

tut

lor⸗ nibus uerminarent: & plagatũ feſtis ictibus corpus: & uermiũ globus cuniculos cõfoſſæ carnis pnitioſus er
bi raret: ĩtra uulnera iuſtus ĩcolumis militabat: & quẽ peſtilẽtibus plagis rabies ĩfeſta carpebat: hoſtiles turbies
ui trãquillitate mẽtis ut cederẽt pferebat. Iuſtus uapulãdo uicit: inimicus cædẽdo defecit. Huic ſuoꝶ negat᷑ Fui/
8sa tiũ famuloꝶ:circa te tui fũgũtur ſeruilibus miniſtroꝶ. Te amici frequẽti acceſſu cõſolãtur & dolẽt: ut ſi natu
fla/ ra pmitteret: hoc onus tecũ portarẽt. Vnaẽ frater una ẽ animi uirtus: quæ nos ex huius uitæ tu rbinibus qua
at⸗ ſi de pelago eruẽs ĩ portũ trãqllitatis ĩducat. En dies ꝓnis lapſibus accelerat in occaſũ. ecce mdus ĩmudus ſor
mus dibus ſenectutis rotat᷑ ĩ lapſũ.ecce nos ſuffragio mortis uictores ſuſcipit cælũ. Cũcta nobis euadẽtibus pere-
ötra unt:& occaſu iã finitimo nõ reditura ſorbẽtur. Apud nos poſt perditũ mũdũ: poſt corporis mortẽ ſanata ſũt
en oĩa. lætabimur ĩcolumitate mẽbroꝶ: ubi uita nullo morbo uexabit᷑. Iõĩ te frater offſicia corporis ĩpedita pſtan
ote tiſſimus aĩus illuſtri ducatu ita gubernet & regat: ut hæc calamitas corporis ſit occaſio uotiua uirtutis. Non
otmi enĩ ẽ arbor ſolida nec robuſta niſi quæ aſſidui turbinis ĩcurſioe ſtipitibus cõcuſſis huc atq; illuc inclinata ten
iſ⸗ tat᷑:in qua ſæpe uẽtoꝶ turbinũ flamẽ ĩcurrat. Ipſis enĩ uexationibus coſtrĩgit: pᷣmit᷑: fiſſiſq; radicibus citius
ts/ roborat᷑. Ita nos mordacibus flagellis maloꝶ frequẽtiũ munimur extẽſi: corrigimur uerberati:cõſtrigimur cæ- .
V ſi:caremus ſqualloribus: dũ lõgis caſibus uẽtilamur. Ergo ĩter erubeſcẽtes: ĩmanibuſq; miſeriis affectos artus
lus: regnet cæleſti uigore robuſta atq; ĩcolumis uirtus:qua ferãtur cõtraria:& illa cõmoda quæ uocãtur aduerſa.
e, Inter ipſas anguſtias ſapiens adminiculo ſolaminis pari lætatur: & pubeſcit: & am bitioſa ratione amplia/
m tur & uiuit. Ignorat deniq; quæ patitur: qui memor eſt inuictæ uirtutis: qui ducatu rõnis plæroſq; comperit
al⸗ fuiſſe malis oppᷣſſos: & malo ſuo magiſtra rõne auctos atq; nutritos. Ergo tibi patẽt ſe olatia ronis: ut iã pro cõ/
didi modis habeat᷑ calamitas corporis: quæq; iacet totius corporis maſſa captiua. Sed ueniet te ĩcolumẽ redditura
tur quæq; tota ĩ te mẽbra ſũt occupata. Sed ligua ĩ laudes dni quotidiano nutriat᷑ argumẽto: copiã laudis ĩ regnis
cal cæleſtibus narratura. Dominus te medicina cæleſti confoueat: & ſub tali pondere inflexibili uirtute durare .
it permittat.
la ¶ Beati Hieronymi p̃ᷣſbyteri epiſtola hortatoria de perferẽdis obprobriis: quæ ĩ ꝗbuſdã exẽplaribus ad Oce

anũ ĩſcribit᷑: qua docet teſtimonio ſe cripturaꝶ beatos eſſe ꝗq uariis tẽtationibus cõprobãtur. Illos ĩfœlices ꝗq hu

3 manã laudẽ aucupãtur: ſed multo ĩ fœliciores ꝗ iuſtos uiros ſæculũ cõtẽnẽtes irridẽt illos cõſideratiõe ſaluato
i ris: ꝗ nobis tãta ſuſtinuit: ad tolerãtiã paſſionu ac detractionũ inuitans. H
ę Iuerſoꝶ obprobrii tribulatiões multiplices qbuſdã ĩſidiãtibus te ſuſtinere cognoui. Cuius rei cauſa
. nõ tãtũ ſi hæc refellas doleo: quãtuũ gratulor ſi libẽter excipias. In hoc enĩ nobis xpi oſtendit᷑ fides: ti/
x mor cernit: & manifeſtat᷑ mors:ſi obprobriis & tẽtatiõibus pro ſuo nos grataãter ſubiugemus nomie.
H Et hoc nobis nõ cõtrariũdebeat eſſe: ſed gratũ pro eo uel parua perpeti: ꝗq maiora pro noſtra ſanne ppeſſus ẽ:

pᷣſertĩ cũ ſciamus regnũ cæloꝶ nõ ſine uariis tẽtatiõibus adipiſci:ut ſcriptũ ẽ. Oportet nos ꝑ multas tribulati
ones ĩtroire ĩ regnũ dei. Si ergo p multas tribulatiões cæleſtis ꝗbuſdã regni aditus apit᷑: illis utiq; claudit: qui
nolũt ſuſtinere uel pauca. Oportet ergo nos diuerſa tẽtationũ genera & tribulationũ æquo aĩo ppeti: p quæ
nobis cæleſtis ianua ꝓmittit᷑ apiri. Beatus apoſtolus Iacobus nos hortat᷑ & docet quales in tribulatiõibus eſſe
debeamus: cũ dicit. Oẽ gaudiũ exiſtimate fratres mei: cũ ĩ tẽtationes uarias ĩcideritis.Vnde ſatis pᷣpoſterũ & cõ
trariũ ẽ nos ĩ huiuſmodi rebus mœ ſtitia aliqua fatigari:in ꝗbus gaudiũ potius iubemur habere ꝗᷓ luctum. Et
alibi idẽ apoſtolus dicit: Beatus uir ꝗ permanet ĩ tẽtatiõibus: qm cũ ꝓbatus fuerit accipiet coronã uitæ:quã re
promiſit deus diligẽtibus ſe. Vide ergo quãtũ homini tẽtatio ꝓſit: p quã beatitudinẽ cõſequit᷑ & coronã. Sed
illud ĩtelligẽdũ ẽ: cũ ita dicit: qm cũ ꝓbatus fuerit accipiet coronã uitæ: quã repromiſit deus diligẽtibus ſe. Illos
inqt ꝓbatos: & ab his deũ diligi: ꝗ ob noĩs eius cauſã tẽtatiõe pſtiterĩt: qeus merito corona ꝓmittit᷑: illos uero
reprobos & nullius uitæ pᷣmio dignos:quos nulla tẽtationũ cauſa uexarit. Quapropter & nos gaudere in tẽta
tiõibus & portare debemus: p quas & ꝓbati æternæ uitæ pᷣmio coronemur. Hoc etiã ipᷣe dũs ĩ euãgelio ſuo de
clarauit dicẽs. Beati eſtis cũ uos maledicẽt & pſequẽtur: & dicẽt oẽ malũ aduerſũ uos: ꝓprter iuſticiã: gaudete &
exultate: qm merces ueſtra copioſa ẽ in cælis. Quis ergo poſt huiuſmodi uocẽ tẽtari ſe nõ ſinat?: Quis abhomi
nibus pſequi ſe iuſticiæ cauſa nõ optet?: Quis non tribulari uellet! Quis ſe non maledici deſideret?ut mereat᷑
xp̃iuoce laudari:& cæleſti copioſaq; mercede munerari. Vtinã ob dni mei nomẽ: atq; iuſticiã cũcta ĩfidelium
turba me ꝑſequat᷑ & tribulet. Vtinã ĩ obprobriũ meũ ſtolidus hic mũdus exurgat tãtũ: ut ego merear a chri⸗/
ſto laudari: & ſuæ pollicitatiõis ſperare mercedẽ. Grata itaq; & deſiderãda tẽtatio ẽ: cuius pᷣmiũſ perat a ch ri/
ſto in cælo: nec maledictio grauis ẽ: quæ diuina laude mutatur. Suſtineamus ergo nos paululũ in hacuita ten
tari: ut æternam poſtmodũ poſſimus pro tẽporali capere tentatione mercedẽ. Hoominuũ quoq; obprobria de/
tractioneſq; patiẽter: & leuiter toleremus: ut domini laudibus digni eſſe poſſimus. Nã ſihumanam laudem
ꝗrimus diuinã amittimus. Quiſqs enĩ ab hoĩbus tatũ laudat᷑:culpat᷑ axpᷣo:ſicut ſcriptum ẽ. Ve uobis diuiti
bus qui conſolationẽ ueſtrã habetis. Ve uobis qui ſaturati eſtis: quia eſurietis. Ve uobis qui ridetis: & iocatis
nũc: quia lugebitis & flebitis. Ve cum benedixerint uobis oẽs homines. Vide ergo ꝗᷓ grauis & moleſta ſit hu/
mana laudatio: cui ita dominus comminatur⸗Homines enim animales atqꝙ terreni: non niſi quæ tempora⸗
lia & terrena ſunt diligunt: & quæ diligunt hæc laudare uidentur. De illis ſcriptũ ẽ. Oẽ animal dil igit ſimileſi
hiit,: & ſicomnis homo ſecundum genus ſuum laudat opes: epulas: & diuitias: & eos qui præcioſis & mollibus
Clxxix .

gloriant᷑ ĩ ueſtibus: quæ oĩa lex ſancta ꝓhibet atq; cõdẽnat. Eos uero q dilectiõe & timore dñi cogẽte: abiiciũt

hæc oĩa: & ſcõs ſecũdũ legis ordinẽ ſe exhibẽt:irridẽt atq; ſubſanãt:ĩ fœlices atq; miſeri ſuoꝶ malorũ nimieta/

tecæcati: qbus nõ ſufſicit ꝙ ꝓpria nolut lugere peccata: adhucĩſuꝑ eos ꝗ lugere uidẽtur irridẽt:& ĩ ſubſãnatio
ne habẽt: quos debuerãt imitari. Sed ueniet tẽpus: ut eoꝶ riſus uertat᷑ in luctũ: ꝗbus nũcnĩ plãctus ẽ riſus: &
ut ſe fuiſſe diuites lugeãt ꝗ nũc xpᷣi paupibus ĩprudẽter inſultãt. De qbus ſcriptura dicit. Iũc ſtabũt iuſti ĩ ma
acõſtãtia aduerſus eos ꝗ ſe anguſtiauerũt: & ꝗ abſtulerũt labores eoꝶ. Vidẽtes turbabũtur timore hornibi/
i: & ſubitatiõeĩſ peratæ lucis dicẽt intra ſe pœnitẽtiã agẽtes: & præ anguſtia ſpus gemẽtes. Hi ſunt quos aliqũ
habuimus in deriſũ: & ĩ ſimilitudinẽ ĩproperii. Nos ĩſẽſati uitã illoꝶ æſtimabamus ĩſania:& finẽ eoꝶ ſine ho
nore. Quomõ ergo nũccõputati ſũt ĩter filios dei: & ĩter ſcõs ſors illoꝶ ẽ Ergo nos errauimus a uia ueritatis: &
iuſticiæ lumẽ néLuct nobis: & ſol nõ ẽ ortus nobis. Laſſati ſumus ĩ iniqtatis uia & pditiõis:& ambulauimus
ĩ ſolitudies difficiles: uiã autẽ dñi ignorauimus. Quid ꝓfuit nobis ſuꝑbia: aut qd diuitiarũ iactatio cõtulit no
bis trãſierũt oĩa iſta tanꝗᷓ umbra. O ſi hæc nũc glorioſi & diuites lugerẽt: & ꝗ alios irridẽt:dũ tẽpus ẽ: & ipſi ſe
Herẽt: & nõ neceſſe haberẽt eo tẽpore gemere:quo nullus iã gemitus fletuſq; ꝓficiet. Cuius tẽporis iudiciuũ bea
tus apoſtolus lacobus cerni᷑ memorare: dũ diuites ut ĩ pſẽti ſe lugeãt: hortat᷑ & cõmonet dicẽs. Agite nũc diui
tes: plorate ululãtes ĩ miſeris quæ adueniẽt uobis. Diuitiæ ueſtræ putrefactæ ſũt: & ueſtimẽta ueſtra a tineis
comeſta ſũt. Aurũ & argẽtũ ueſtrũ eruginauit: & erugo eoꝶ in teſtimoniũ uobis erit: & m anducabit carnes ue
ſtras ſicut ignis. Epulati eſtis: & i luxunis nutriſtis corda ueſtra in die occiſiõis. Sciebat enĩ ꝙ ꝗſqs ſe in pᷣſẽti tẽ
pore fleſſet: ĩ futuro nõ fleret. Hoc & ipſe dñũs dicit. Beati q lugẽt: qm ipſi cõſolabũtur. Qui lugẽt inꝗt hoc tpe:
ipſi poſtmodũcoſolabũtur a xpo. Ridẽtibus uero dr. Ve uobis ꝗ ridetis nũc: ꝗa lugebitis. Sed nequis putet:
dis generaliteroĩbus ridẽtibus cõminet᷑: cũ alibi dicat ſcriptura. Vir autẽ ſapiens tacitus ridebit. Eſt ergo ſine
crimine riſus: & riſus ĩ crimĩe. Sapiẽtis riſus nihil ĩ ſe criminis habet. Ille uero indignus ẽ ꝗ ſãctos: & eos ꝗq ſe
deo exhibẽt irridet: de quo dictũ eſſe puto. Qui irridet inopẽ: ad iracũdiã ꝓuocat eũ q fecit illũ. Sed quis ẽ iſte
inops:cuius ſi ubſãnatiõis cauſa dñs ꝓuocat᷑ ad irã: niſi ille qhumanas terrenaſq; opes iccirco cõtempſit:ut illi
placeret aupen difficile opulẽs placere potuiſſet? Merito illis iraſcit᷑ ds: ꝗ ꝓpter ſe pauperẽ factũ irridere nõ
metuũt. Irridebãt enĩ ſcribæ & phariſæi xpᷣm:qa diuitias cõtẽpſit: ſicut ſcriptũ ẽ. Hæc audiẽtes ſcribæ & phari
ſæi: q erãt auari irridebãt eũ. Habemus & nos entbasthabemus etiã phariſæos: ꝗq nũc diſcipulos xpᷣi ſpernẽtes
