ptatibus Epicureus de ſcripturis ſãctis dilucidiſſime cõuiciſti. In qua tua ſuauiſſima & pclariſſima diſputati
one ſatis euidẽter apparuit: nõ placuiſſe auctoribus noſtris: uel ipſi potius: quæ per eos locuta eſt ueritati:oĩa
paria eſſe peccata. Quomõ aũ fieri poſſit: ut etiã ſi hoc de uirtutibus uerũ eſt: nõ tamẽ ideo cogamur fateri
æqualitatẽ oĩum peccatoꝶ ꝗ̃tũ poſſũ adiuuãte dno aperire conabor. Quod ſi effecero approbabis. ubi uero
cauſæ defuero: tu ſupplebis. certe hinc perſuadẽt: qui unã uirtutẽ habuerit: habere oẽs: & oẽs deeſſe: cui una
defuerit. ꝙ prudẽtia necignaua nec iniuſta nec intẽperãs poteſt eſſe. nã ſi aliquid horũ fuerit: prudentia non
erit. Porro ſi prudẽtia tũcerit ſi & fortis & iuſta: & tẽperans ſit. ꝓfecto ubi fuerit: ſecũ habet cæteras. Sic & for
titudo ĩprudẽs eſſe nõ poteſt: uel intẽperãs: uel iniuſta: ſic tẽperantia neceſſe eſt: ut prudẽs: fortis: & iuſta ſit.
Sic iuſticia non eſt niſi ſit prudẽs: fortis: tẽperans. ita ubi eſt una uera aliqua eaꝶ: & aliæ ſimiliter ſũt. Vbi au
tem aliæ deſũt: uera una illa non eſt:etiã ſi aliquo modo ſimilis eſſe uideatur. Sunt enĩ utſcis quædam uitia
uirtutibus aperta diſcretione cõtraria: ut imprudẽtia prudẽtiæ. Sunt autẽ quædã quæ tm uitia ſunt: ideo cõ/
traria: quadã tamẽ ſpecie fallaci ſimilia: ut eidẽ prudentiæ: nõ ĩ prudentia: ſed aſtutia. Nunc eni eã dico aſtu
tiam: quæ uſitatius in malitioſis intelligi: & uocari ſolet: non ſicut noſtra loqui ſcriptura cõſueuit: quæ ſæpe
aſtutiã in bono ponit. Vnde eſtote aſtuti: ut ſerpẽtes. & illud: ut & innocẽtibus det aſtutiã: ꝗᷓꝗᷓ & apud illos:
romanæ linguæ diſertiſſimus dixerit: neq; illi tamẽ ad cauendũ dolus: aut aſtutia deerant: aſtutiã ponens in
bono: ſed apud illos rariſſimũ: apud nr̃os frequẽtiſſimũ eſt. Itẽq; in partibus tẽperantiæ aꝑtiſſime contraria
eſt effuſio parſimoniæ. ea uero quæ tenacitas dici uulgo ſolet: uitiũ ꝗdẽ eſt: tamẽ parſimoniæ ſimile: non na
tura: ſed fallaciſſima ſpecie. Itẽ diſſimilitudine manifeſta cõtraria eſt iniuſticia iuſticiæ. Solet aũt quaſi imi/
tari iuſtitiã uĩdicãdi ſe libido.ſed uitiũ eſt. Ignauia fortitudini pfl picue cõtraria ẽ: duritia uero diſtat natura:
fallit ſimilitudine. Cõſtãtia pars qᷓdã uirtutis eſt. Ab hac ĩcõſtãtia lõge abhorret: & ĩdubie cõtra ſiſtit. Pertina
tia uero cõſtãtia dici affectat: & nõ eſt: qa illa eſt uirt us: hoc uitiũ. Vt ergo nõ iterũ hæc eadẽ cõmemorare ne
ceſſe ſit: exẽpli gratia ponamus aliqd: unde poſſint cætera ĩtelligi. Catilina ut de illo ſcripſerũt: qui noſſe po
tuerũt: frigus: ſitim: famẽ: ferre poterat: eratq; patiẽs inediæ: algoris: uigiliæ: ſupraꝗᷓ cuiꝗᷓ credibile eſt: ac per
hoc & ſibi & ſuis magna pᷣditus fortitudine uidebat᷑: ſed hæc fortitudo prudẽs non erat: mala enĩ ꝓ bonis eli
gebat. Iẽperãs nõ erat: corruptelis enĩ turpiſſimis fœdebat᷑. Iuſtus nõ erat: nã cõtra patriã cciurauctat-E iõ
clxxi.

nec fortitudo erat: ſed duritia ſibi: ut ſtultos falleret: nomẽ fortitudinis ĩponebat. Nam ſi fortitudo eſſetinõ
uitiũ: ſed uirtus eſſet. Si aũt uirtus eſſet: a cæteris uirtutibus tanꝗᷓ ĩſeparabilibus comitibus nunꝗᷓ reli queret᷑
Quapropter dũ ꝗ̃rit᷑ etiã de uitis: utrũ ipſa ſimiliter oĩa ſint: ubi unũ erit: aut nulla ſint: ubi unũ nõ erit: la⸗
borioſũ eſt id oſtẽdere: ꝓpterea quia uni uirtuti duo uitia opponi ſolẽt. Et quod apte cõtrariũ eſt: & qc ſy pe/
cie ſimilitudinis adumbrat. Vnde illa Catilinæ ꝗa fortitudo nõ erat: quæ eſſet cũ ſecũ uirtutes alias nõ habe
bat:facilius uidebat᷑. Quod uero ignauia fuerit: ubi exercitatio ꝗᷓſlibet grauiſſimas moleſtias ꝑpetiendi atq;
tollerãdi: ſupraꝗᷓ cuiꝗᷓ credibile eſt fuit ægre pſi uadere põt. Sed forte acutius intuẽtibus: ignauia apparet ipᷣa
duritia: quia laborẽ bonoꝶ ſtudioꝶ ꝗbus uera acqrit᷑ fortitudo neglexerat. Verũtamẽ qa ſũt audaces ꝗ timi⸗
di nõ ſũt:& rurſus timidi a ꝗbus abeſt audacia:cũ ſit utrũq; uitiũ:qm̃ qui uera uirtute fortis ẽ:nec temere au/
det: nec ĩcõſulte timet: cogimur fateri uitia plura eſſe uirtutibus. Vnde aliqñ uitiũ uitio tollit᷑: ut amore lau/
dis: amor pecuniæ. aliqũ unũ cedit: ut plura ſi uccedãt: uelut ꝗ ebrioſus fuerit: ſi modicũ biberit: & tenacitatẽ
& ambitionẽ didicerit. Poſſũt itaq; uitia etiã cedere uitiis ſuccedẽtibus nõ uirtutibus: & ideo plura ſunt. Vir⸗
tus uero quo una ĩgreſſa fuerit: qm ſecũ cæteras ducit: ꝓfecto uitia cedẽt oĩa ꝗᷓcũq; inerãt. Nõ eniĩ oĩa ĩerãt:
ſed aliqn totidẽ: aliq plura paucioribus uel pauciora pluribus ſuccedebãt. Hæc utrũ ita ſe habeãt: diligenti
us inꝗrẽdũ eſt. Nõ enĩ & iſta diuina ſẽtẽtia eſt: qua dicit᷑: ꝗq unã uirtutẽ habuerit: oẽs habet. eiq; nulla ieſt:
cui una defuerit. ſed hoĩbus hoc uiſũ eſt: multũ qdẽ ingenioſis: ſtudioſis: ſed tamẽ hoĩbus. Ego uero neſcio
quẽadmodũ dicã:nõ dico uirũ a quo denomiata dicit᷑ uirtus: ſed etiã mulierẽ: quæ uiro ſuo ſeruat thori fidẽ
ſi hoc faciat ꝓpter pᷣceptũ & ꝓmiſſũ dei:& quæ pᷣmitus ſit fidelis nõ habere pudicitiã: aut pudicitiã nullã uel
paruã eſſe uirtutẽ. Sic & maritũ qui hoc idẽ ſeruat uxori: & tamẽ ſũt plurimi tales: quoꝶ ſine aliquo peccato
eſſe neminẽ dixerĩ. & utiq; illud qualecũq; peccatũ ex aliquo uitio uenit. Vnde pudicitia cõiugalis ĩ uiris fœ-/
miniſq; religioſis cũ ꝓculdubio uirtus ſit: nõ enĩ aut nihil aut uitiũ eſt: nõ tamẽ ſecũ habet oẽs uirtutes. Nã
ſi oẽs ibi eſſẽt: nullũ eſſet uitiũ:nullũ oĩno peccatũ. Quis autẽ ſine aliquo peccato. Quis ergo ſine aliquo ui/
tio:ideſt fomite quodã uel quaſi radice peccati: cũ clamet qui ſupra pectus dni recũbebat:ſi dixerimus qa pec
catũ nõ habemus: noſipſos ſeducimus: & ueritas ĩ nobis nõ eſt. Neq; hoc apud te diutius agẽdũ eſt: ſed pro/
pter alios ꝗ forte hoc legerit dico. Nã tu qꝗdẽ in eodẽ ipſo opere ſplẽdido cõtra louinianũ etiã hoc de ſcriptu/
ris ſãctis diligẽter ꝓbaſti. Vbi etiã ex hac ipſa epiſtola cuius uerba ſũt: quoꝶ nũc ĩtellectũ reqrimus poſuiſti:
qq ſcriptũ eſt: in multis enĩ offẽdimus oẽs. nõ eni ait offẽditis:ſed offẽdimus oẽs:cũ xpᷣi loqret᷑ apoſtolus:&
cũ hoc loco dicat. Quicũq; aũt totã legẽ ſeruauerit: offẽdat aũt ĩ uno: factus ẽ oĩum reus.Ibi nõ in uno ſed in
multis: nec quoſdã ſed oẽs dicit offendere. Abſit aũt ut ꝗſꝗᷓ fidelis exiſtimet tot milia ſuoꝶ xpᷣi:qui ueraciter
dicũt ſe habere peccatũ: ne ſeipſos decipiãt: & ueritas in eis nõ ſit nullã habere uirtutẽ. cũ uirtus magna ſit ſa
piẽtia. Dixit aũt ipᷣa ſapiẽtia hoĩ. Ecce pietas eſt ſapiẽtia. Abſit ergo ut dicamus tot ac tãtos fideles & pios ho

mines dei nõ habere pietatẽ quã græci uel euſebian uel expᷣſſius & plenius theoſebiã uocãt. Quid autẽ pietas

eſt: niſi dei cultus? & unde ille colit᷑ niſi charitate: Charitas igit᷑ de corde puro & cõſciẽtia bona & fide nõ ficta
magna & uera uirtus eſt: qa ipſa eſt & finis pᷣcepti. Merito dicta eſt fortis ſicut mors:qa ſiue nemo eã uĩcit ſi⸗
cut mortẽ: ſiue qa ĩ hac uita uſq; ad mortẽ eſt mẽſura charitatis: ſicut dñs ait. Maiorẽ hac charitatẽ nemo ha
bet:qᷓ ut aſjam ſuã ponat ꝓ amicis ſuis:ſiue potius:qa ſicut mors aĩam euellit a ſenſibus carnis: ſiccharitas a
cõcupiſcẽtiis carnalibus. Huic ſubſeruit ſciẽtia cũ eſt utilis. nã ſine illa inflat. Quod uero illa ædificãdo ĩple/
uerit: nihil ibi iſta inane qd inflet iueniet. Vtilẽ porro ſciẽtiã definiẽdo mõſtrauit: ubi cũ dixiſſet Ecce pietas
eſt ſapiẽtia: cõtinuo ſubiũxit: Abſtinere uero a malis: ſciẽtia eſt. Cur ergo nõ dicimus q hanc uirtutẽ habet ha
bere oẽs: cũ plenitudo legis ſit charitas? An quãto magis eſt ĩ hoĩe:tãto magis eſt uirtute pᷣditus: Quãto autẽ
minus: tãto minus eſt uirtus? qa ipſa eſtuirtus. & quãto minus eſt uirtus: tãto minus eſt uitiũ. Vbi ergo illa
plena & pfecta erit: nihil ex uitio remanebit. Proinde mihi uident ſtoici falli: qa ꝓficiẽtẽ hoĩem ĩ ſapiẽtia no/
lũt oĩno habere ſapiẽtiã: ſed tũc hr̃e cũ in ea oĩno pfectus fuerit.nõ qa illũ ꝓfectũ negant. ſed niſi ex ꝓfundo
quodã emergẽdo repẽte emicet in auras ſapiẽtiæ liberas: nulla ex parte eſſe ſapiẽtẽ. Sicut enĩ nihil intereſtad
hominẽ pᷣfocandũ utrũ aquã ſtadiis multis ſuꝑ ſe habeat altã: aut unũ palmũ aut digitũ:ſic illos qui tẽdunt
ad ſapiẽtiam ꝓficere quidẽ dicũt: tanꝗᷓ ab imo ſurgẽtes gutgitis in aerẽ.ð ſed niſi totã ſtultitiã uelut oppᷣmẽtẽ
aquã proficiẽdo uelut emergẽdo euaſerint: nõ habere uirtutẽ: nec eſſe ſapiẽtes. Vbi aũt euaſerint mox habe/
re totam. nec quicꝗᷓ ſtultitiæ remanere: unde oĩno ullũ peccatũ poſſit exiſtere. Hæc ſimilitudo: ubi ſtultitia:
uelut aqua & ſapiẽtia: uelut aer ponit: ut animus a p̃focatiõe ſtultitiæ tanꝗᷓ emergẽs in ſapientia repẽte reſpi
ret: nõ mihi uidet᷑ ſatis accõmodata nr̃aꝶ ſcripturaꝶ auctoritati. Sed illa potius: ut uitium uel ſtultitia tene-
bris: luci aut uirtus & ſapiẽtia cõparet᷑: ꝗtũ iſta ſimilia de corporalibus ad ĩtelligibilia duci pnñt: nõ itaq; ſicut
de aqs ĩ aerẽ ſurgẽs: ubi eaꝶ ſũmũ trãſierit repẽte ꝗtũ ſufficit inſpirat᷑: ſed ſicut de tenebris ĩ lucẽ ꝓcedẽs:pau
latĩ ꝓgrediẽdo:illumiat᷑. Quod donec pleniſſime fiat:iam eũ tamẽ dicimus tanꝗᷓ de abditiſſima ſj pelũca egre
dientẽ: uicinia lucis afflatũ tanto magis: quãto magis ꝓpinquat egreſſus. ut illud quod in eo lucet: ſitutiq;
ex lumine: quo ꝓgredit᷑.Illud aũt quod adhuc obſcurũ eſt: ſit ex tenebris unde egredit᷑. Itaq; & non iuſtifica
bitur in cõſpectu dei omnis uiuẽs: & tamẽ iuſtus ex fide uiuit. Et induti ſunt ſancti iuſticia: aliis maius: aliis
minus. Etnemo hic uiuit ſine peccato: & hocalius maius: alius minus. Optimus autem eſt qui minimum.

de
pea
li
ſc
ſt
ic
tene
1na
l
n⸗
huc

—.——

= — —

— ⸗
.,— 5

— — — — —

eleni
lnee
dent⸗
n lae
encl
daterit
Stnd
emerez,
more ln
enaat
Unt. n
diictit
bllinek
tonele
honſtic⸗
nulliuel
petht
iuunske⸗
utes. Ni
lgnoui
spen
ſed N⸗
ſeupd/
polul
btolus
noſeun
venaret
ultlt
poenn
unepenn
Eenohc
deinictll
Enenohen
cchantsn
ricbipe⸗
Huepen
iwat
heppll
pituno
8 giunh
nenki
gitän
toppmen
bltunnnn
cirth⸗
lututer⸗
igla⸗
Kelisßt
ging
ereſtung
nüiu
is s
imumun.

Sed ꝗd ego tanꝗᷓ oblitus cui loquor: doctori ſimilis factus ſũ: cũ ꝓpoſuerĩ qd abs tediſcere uelim? Sed ꝗa de
peccatoꝶ parilitate: unde ad id qd aiebã ĩcidit ꝗᷓſtio: examinãdã tibi ſentẽtiã meã ꝓmere ſtatuerã: iã eã tãdẽ
aliqñ cõcludã. Quia & ſi uerũ eſt:eũ qui habet unã oẽs habere uirtutes: eũ ꝗq unã nõ habet:nullã habere:nec

ſic peccata ſũt paria: ꝗa ubi uirtus nulla eſt: nihil qdẽ rectũ eſt: nec tamẽ ideo non prauo prauius ẽ: diſtortoq;
diſtortius. Si autẽ qd puto eſſe uerius: ſacriſq; lr̃is cõgruẽtius: ita ſũt aĩæ ĩtẽtiões: ut corporis membra: nõ ꝙ

uideãtur locis: ſed ꝙ ſentiãtur affectibus: & aliud illuminat᷑ amplius: aliud minus: aliud oĩno caret lumĩe: &
tenebroſo inumbratobſtaculo: ꝓfecto ita ut quiſq; illuſtratiõe piæ charitatis affectus ẽ: in alio actu magis:
in alio minus: in aliquo nihil: ſic põt dici hre aliã: & aliã nõ habere: aliã magis: aliã minus hr̃e uirtutẽ. Nã &

maior eſt ĩ iſto charitas: ꝗᷓ in illo. recte poſſumus dicere: & aliqᷓ in iſto: nulla ĩ illo:quãtũ ptinet ad charitatẽ:

—

quæ pietatis ẽ: & ĩ ipſo uno hoĩe ꝙ maiorẽ habuit pudicitiã:ꝗᷓ patiẽtia: & maiorẽ hodie ꝗheri:ſi ꝓficit: & ad

huc nõ habeat cõtinentiã: & habeat nõ paruã miſericordiã. & ut gñaliter breuiterq; cõplectar: quã de uirtute
habeã notionẽ: qd ad recte uiuẽdũ attinet: uirtus eſt charitas:ꝗᷓ id qd diligẽdũ eſt: diligit. Hæc ĩ aliis maior:

in aliis minor: ĩ aliis nulla ẽ. Pleniſſima uero quæ iã nõ poſſit augeri: ꝗdiu hichõ uiuit eſtĩ nemĩe. Quaãdiu

aũt augeri põt: pfecto illud: qd minus eſt: ꝗᷓ debet ex uitio eſt. Ex quo uitio nõ eſt iuſtus ĩ terra ꝗ faciat bonũ

& nõ peccet. Ex quo uitio nõ iuſtificabit᷑ in cõſpectu dei oĩs uiuẽs. Propter qd uitiũ:ſi dixerimus: qa peccatũ

nõhabemus: noſmetipſos ſeducimus: & ueritas ĩ nobis nõ eſt: ꝓpter qd etiã quãtũlibet ꝓfecerimus: neceſ/
ſariũ eſt nobis dicere: dimitte nobis debita noſtra: cũ iam oĩa in baptiſmo dicta: facta: cogitata: dimiſſa ſint.
Quid itaq; ꝗ recte uidet: unde & quãdo & ubi ſperãda ſit illa ꝓfectio cui nõ ſit: qd adiici poſſit? Si aũt præce
pta nõ eſſẽt nõ utiq;ʒ eſſet: ubi ſe hõ certius inſpiceret: & uideret. unde auerteret᷑: quo conaret᷑.ꝗqᷓre gratularet᷑

qd pcaret᷑. Magna eſt ergo utilitas p̃ceptoꝶ:ſi libero arbitrio tm det᷑: ut gr̃ dei amplius honorer᷑. Quæ ſi ita

ſe habẽt: unde fiet oĩum reus:ſi ĩ uno offẽdat: ꝗ totã legẽ ſeruauerit? An forte qa plenitudo legis charitas eſt:
quæ deus ꝓximuſq; diligit: in qbus pceptis charitatis tota lex pẽdet & ꝓphetæ: merito ſit reus oĩum: qcõtra
illã facit: ĩ qua pẽdet oĩa?ẽ Nemo aũt peccat niſi aduerſus illã faciẽdo.qa nõ adulterabis: nõ homicidiũ facies
nõ furaberis: nõ cõcupiſces: & ſiqd eſt aliud mãdatũ: in hoc ſermone recapitulat᷑: in eo ꝙ diligis ꝓximũ tuũ
tanꝗᷓ teipſũ. Dilectio ꝓximi malũ nõ operat᷑. Plenitudo aũt legis charitas. Nemo aut diligit pximũ:niſi dili
gẽs deũ: & hoc quãtũ põt: ꝓximo ĩpẽdat: quẽ diligit tanꝗᷓ ſeipſũ: & ut ille diligat deũ: quẽ ſi ip̃e nõ diligit: nec

ſe nec pximũ diligit. Ac phoc ꝗ totã legẽ ſeruauerit: ſi in uno offẽderit fit oĩum reus. ꝗa cõtra charitatẽ facit:

ungde tota lex pẽdet. Reus itaq; fit oĩum: faciẽdo cõtra eam: in ꝗᷓ pẽdẽt oĩa. Cur ergo nò dicant᷑ paria peccata:
4 Paria

An forte qa magis facit cõtra charitatẽ: ꝗ grauius peccat: minus ꝗ leuius? Et hoc ipſo quod admittit: fit ꝗqdẽ
oĩum reus. ſed grauius peccãs uel in pluribus peccãs magis reus. Leuius aũt uel ĩ paucioribus peccãs minus

reus: tãto maiore ſcilicet reatu quãto amplius: tãto minore quãto minus peccauerit: tamẽ etia ſi ĩ uno offen

derit reus eſt: quia cõtra eã facit: in qua pẽdẽt oĩa. Quæ ſi uera ſũt:eo modo & illud abſoluit᷑qd ait hõ etiam
apoſtolicæ græ. In multis enĩ offendimus oẽs. Oẽs enĩ offẽdimus: ſed alius grauius: alius leuius. Quãto ꝗſq;
grauius leuiuſq; peccauerit: tãto in peccato cõmittẽdo maior: quãto in diligẽdo deo & ꝓximo minor. Et rur
ſus tãto minor in peccati ppetratiõe:quãto maior in dei & ꝓximi dilectiõe. ãto itaq; plenior iniqtatis: quã
to inanior charitatis. Et tũc perfecti ſumus in charitate: quaãdo nihil reſtat ex infirmitate. Nec ſane quãtum
arbitror putãdũ eſt leue eſſe peccatũ in perſonaꝶ acceptiõe habere fidẽ dni Ieſu xpi: ſi illã diſtãtiã ſedendi ac

ſtãdi ad honores eccleſiaſticos referamus. Quis enĩ ferat eligi diuitẽ ad ſedẽ honoris eccleſiæ cõtẽpto paupere

iſtructiore atq; ſãctiore? Si aũt de quotidianis cõſeſſibus loquit᷑: qs nõ hic peccat: ſi tñ peccat: niſi cũ apud ſe
ipſũintus ita iudicat: utei tãto melior quãto ditior illo uideat᷑. Hoc eni uidet᷑ ſignificaſſe cũ dicit. Nõne iudi
catis apud uoſmetipſos: & facti eſtis iudices iniquaꝶ cogitationũ. Lex itaq; lihertatis lex charitatis ẽ: de ꝗᷓ di/
cit: ſi tamẽ legẽ pficitis regalẽ m ſcripturas: Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſũ:bñfacitis.Si aurpertene accipi
tis: peccatũ opamini: redarguti a lege tanꝗᷓ trãſ greſſores. Et poſt illã ſentẽtiã ad intelligendũ di
ſatis dixi: quod eſt dicẽdũ putaui eandẽ legẽ libertatis cõmemorãs: ſic loquamini inqt: & ſic facite: ſicut ꝑ le/
gem libertatis ĩcipientes iudicari. Et quoniã quid paulo ante dixerit nouit: quoniã in multis offẽdimus oẽs:
ſuggerit dominicã tanꝗᷓ quotidianã quotidianis: & ſi leuioribus tamẽ uulneribus medicinã. Iudiciũ enĩ in/
quit ſine miſericordia illi: qui non facit miſericordiã. Hinc enĩ & dominus dimittite inꝗt: & dimittet᷑ uobis.
date: & dabit uobis. Supexaltat aũt miſericordia iudiciũ.nõ enĩ eſt aduerſo iudicio: ſed ſupexaltat: qa plures
per miſericordiã colligunt᷑. Sed qui miſericordiã pᷣſtiterũt Beati enĩ miſericordes: qa ipſis miſerebit᷑ deus) &
hocutiq; iuſtũ eſt: ut dimi ttat᷑ eis: quia dimiſerũt.& detur eis: qa dederunt. Ineſt quippe deo & miſericordia
iudicanti: & iudiciũ miſerãti: ꝓpter qd ei dicit᷑· Miſericordiã & iudiciũ cãtabo tibidomine. Nã quiſqs uelut
nimiũ iuſtus iudiciũ ſine miſericordia quaſi ſecurus expectat: irã iuſtiſſimã prouocat: quam timẽs ille dicit.
Ne intres in iudiciũ cũ ſeruo tuo. Vnde dicit᷑ populo cõtumaci. Quid: uultis mecũ iudicio cõtẽdere? Cũ eni
rex iuſtus ſederit in throno: quis gloriat᷑ caſtũ ſe habere cor? Aut ꝗs gloniabit᷑ mũdũ ſe eſſe a peccato. Quæigi
tur ſpes eſt: niſi ſuperexaltet miſericordia iudiciũ? Sed erga illos ꝗ miſericordiã fecerũt: ueraciter dicẽdo: Di/
mitte nobis: ſicut & nos dimittimus: & ſine murmuratiõe dãdo. hilarẽ enĩ datorẽ diligit deus. Deniq; ſãctus

lacobus iam exiſto loco de miſericordiæ operibus loquit᷑: ut quos uehemẽterilla ſentẽtia terruerat conſolet
. .clxxii.

fficillimã de H

6- * 2 „ „ * „ †* 8 .„. .
cũ admonet: quomõ etiã quotidiana peccata ſine ꝗbus hic nõ uiuit᷑: quotidianis remediis expient᷑: ne homo
qui cũ in uno offẽderit: ſit oĩum reus: in multis offendẽdo: qa in multis offẽdimus: ꝓpter magnũ aggerẽ rea
tus ſui minutatĩ collectũ ad tribunal tãti iudicis pueniat. & eã quã nõ fecit miſericordiã nõ inueniat: ſed po/
tius dimittẽdo atq; dãdo mereat᷑ ſibi dimitti peccata: reddiq; ꝓmiſſa. Multa dixi: ꝗbus tibi tædiũ fortaſſis in-
. . — —7 . — . . . 2 — . — — .
ferrẽ: q hæc quæ tamẽ approbas: nõ expectas diſcere: ꝙ ea docere cõſueuiſti. Siquid autẽ eſt ĩ eis: quãtũ ad rẽ

ipſam ptinet: nã quali eloqo explicata ſint:nõ nimis curo.ſiquid ergo ĩ eis eſt qd eruditionẽ offẽdat tuã:qᷓſo

ut reſcribẽdo admoneas: & mecorrigere nõ graueris. Infœlix eſtenĩ qui nõ tãtos etiã ſãctos tuoꝶ ſtudioꝶ la-/
bores: & digne honorat: & de his dño deo nro: cuius munere talis es: gras agit. Vnde cũ libẽtius debeã a quoli
bet diſcere qd inutiliter ignoro: ꝗᷓ prõptius quoſſlibet docere qd ſcio: ꝗto iuſtius abs te hoc charitatis debitũ
flagito: cuius doctrina in nomĩe & adiutorio dni tãtũ in latina ligua eccleſiaſticæ lr̃æ adiutæ ſut: ꝗqᷓtũ unꝗᷓ an/
tea potuerũt: Maxime tamẽ iſtã ſentẽtiã: qcũq; totã legẽ ſeruauerit: offẽdataũt ĩ uno: factus eſt oĩum reus:

ſiquo alio mõ exponi melius poſſe nouit tua dilectio: p dñm obſecro: ut id nobiſcũ cõicare digneris.

rectis beato Hieronymo: uidelicet de ꝓximo pᷣcedẽti: & alio ꝗ habet ĩter ꝗᷓ ſtiões de origine aie.
ipſi etiã duos libros ad pᷣſbyteꝶ Hlieronymũ ſedẽtẽ ĩ Bethleẽ. Vnuũ de origine aĩæ hoĩs. Alteꝶ de ſẽ
tẽtia Iacobi apoſtoli: ubi ait. Quicũq; totã legẽ ſeruauerit: offendat aũt in uno: factus ẽ oĩum reus.
de utroq; cõſulẽs eũ: ſed ĩ illo priore q ſtionẽ quã ꝓpoſui ipſe nõ ſolui. In poſteriore aũt ꝗd mihi de
illa ſoluẽda uideret᷑ nõ tacui: ſed utrũ hoc approbaret etiã ille cõſului. reſcripſit aũt laudãs eãdẽ coſulationẽ
meã: ſibi tamẽ ad reſpõdẽdũ ociũ nõ eſſe reſpõdit. Ego uero quouſq; eſſet in corpore:hos libros edere uolui:
ne forte reſpõderet aliquãdo: & cũ ipſa reſpõſiõe eius potius ederent᷑. Illo aũt defũcto ad hoc edidi priorẽ: ut

qui legit admoneat aut nõ ꝗᷓrere oĩno quomõ det᷑ aĩa naſcẽtibus: aut certe de re obſcuriſſima eã ſolutionẽ /

ſtiõis huius admittere: quæ cõtraria no ſit aptiſſimis rebus quas de originali peccato fides catholica nouit in
paruulis niſi regenerẽtur ĩ xpᷣo ſine dubitatiõe dãnãdis. Poſteriorẽ uero ad hocut ꝗᷓſtiõis de ꝗᷓ ubi agit᷑: etiam
quæ nobis uiſa eſt ſolutio ipſa noſcat᷑. Hoc opus ſic ĩcipit dĩm nim qui uos uocauit.
6 Beati Hieronymi decorpore & ſanguine chriſti. Epiſtola. CXVI.
DAgnitudo cæleſtiũ bnficioꝶ anguſtias humanæ mẽtis excedit. Et ꝓpterea ordinauit ita diuĩa ꝓ
uidẽtia: ut qd capere ĩ nobis ratio rerũ mole uicta nõ poterat: fides deuota cõcipet: & ĩ ſtellectu
redulitatis robuſta nutriret. Cũ ergo ꝓpter tranſgreſſionẽ Adæporigini: & morti teneremur ob
oxii: ꝓſpiciens ex alto deus ex quo eſſemus graui debitores iuxta ꝗᷓlitatẽ captiuitatis: reparauit
munus redẽpiiõis: ideſt ꝓ debita morte offerret indebitã. quia nec nos habebamus unde uiueremus: nec iſte
unde moreret᷑. Materiã ergo de nf̃a mortalitate ſuſcepit: ut de ſua ĩmortalitate collata mori poſſit uita pro
mortuis. Et quia corpus aſſũptũ ablaturus erat ab oculis nris: & ſyderibus illaturus neceſſariuũ erat: ut nobis ĩ
hacdie ſacramẽtũ corporis & ſãguiĩs ſui cõſecraret: ut coleret᷑: uel iugiter iure ꝑ myſteriũ qd/ ſemel offerebat᷑
in p̃ciũ: ut quia quotidiana & ĩdeffeſa currebat ꝓ hominũ ſalute redẽptio ꝓpetua eſſet etiã redẽptiõis oblatio
& perẽnis illa uictima uiueret ĩ memoria: & pᷣſes ſemp eſſet in gr̃a. Vera tunica & perfecta hoſtia fide æſtimã
ck nõ ſpecie: nec exterioris cẽſenda uiſu hoĩs ſed ĩterioris affectu. Vnde merito cæleſtis confirmat auctoritas:
quia caro mea uere eſtcibus: & ſanguis meus uere eſt potus. Recedat ergo oẽ infidelitatis ambiguũ: quadoꝗ
dẽ qui auctor eſt muneris ipſe eſtetiã teſtis ueritatis. Nam uiſibilis ſacerdos uiſibiles creaturas in ſubſtantia
corporis & ſanguis ſui: uerbo ſuo ſecreta poteſtate cõuertit: ita dicẽs Accipite & comedite hoc eſt corpus me-
um. Et ſanctificatione repetita: Accipite inquit: & bibite hic eſt ſanguis meus. Ergo ut ad nutũ pcipiẽtis do/
mini tepẽte ex nihilo ſubſtiterũt excelſa cæloꝶ: profũda fluctuũ: uaſta terrarum: parem potentiã in ſpiritali
bus ſacramẽtis uerbi præbet uirtus: & rei ſeruit effectus. Quãta itaq; & ꝗᷓ celebrãda uis diuinæ benedictionis
operetur: & quomõ tibi nouũ & impoſſibile uideri nõ debeat: ꝙ in chriſti ſubſtãtiã terrena & mortalia com/
mutãtur: teipſum qui iam in chriſto es regeneratus interroga dudũ alienus a uita: peregrinus a miſericordia:
a ſalutis uia intrinſecus mortuus exulabas: ſubito initiatus xpᷣi legibus & ſalutaribus myſteriis innouatus in
corpore eccleſiæ nõ uidẽdo ſed credendo trãſiuiſti. Et de filio pditiõis adoptiuus dei fieri occulta puritate me/
ruiſti in menſura uiſibili permanẽs maior factus es teipſo uiſibiliter ſine quãtitatis augmẽto:cuũ ipſe atq; idẽ
eſſes multo aliter fidei proceſſibus extitiſti. in exteriore nihil additũ eſt: & totũ in interiore mutatum eſt:acſi
homo chriſti filius effectus: & chriſtus in hoĩs mẽte formatus eſt.ſicut ego ſine corporali ſenſu præterita uili
tate depoſita ſubito noua indutus es dignitate: & ſicut hæc quæ in te deus læſa curauit: ĩfecta diluuit: macu/
lata deterſit: non ſunt oculis nec ſenſibus tuis credita:ita cum reuerendo altari cæleſtibus cibis ſaciandis acce
dis ſacrũ dei tui corpus & ſanguinẽ reſpice: honora: mirare: mente continge: cordis manu ſuſcipe: & maxime
hauſtu ĩteriori aſſume. Quod ſi illius ueteris legis mãna: de quo legit pluit eis mãna: ut ederẽt: hocunicuiq;
ſapiebat quod deſideriis cõcupierat. Aliudq; erat quod ſumebat᷑: aliud quod uidebat᷑: inuiſibiliterq; ſaporil
le in ſingulorũ ſenſibus formabat᷑. Si ergo illud ueteris legis manna cælitus elapſũ per multimoelas ſuauita
tes naturæ ſuæ meritũ & generis ſui excedebat intuitum: & ſi creaturã ſuam diſi penſatio largitoris multiplici
diuerſitatecõdiderat: ut pberet guſtus: quod ignorabat aſpectus: quia iuxta recipiẽtis deſidetium eſcæ illius

Argumẽtũ excerptũ ex ſecudo libro retractationũ beati Auguſtini de duabus epiſtolis ſiue tractatibus di ·

f - — — — .-

üeeom

aggei nouitas & dignitas naſcebat᷑. Vnũquẽq; enĩ uariis & alienis ſaporibus reficiebat mellifluum pluuiæ illius do
narſedde, nũ: & multiplex ſicci imbris obſequiũ. quæ cũ ita ſint:qd illic auiditas faciebat: hic fides faciat. & ſicut 1cor/
lanſlin pore cibus ſapiebat:ĩ pectore deus credulitate ꝓficiat. ſicut legimus Accedat hõ ad cor altũ: & exaltabit deus.
Juätün Ideo qd ibi delectatio obtinebat ĩ faucibus:hic bndictio operet in ſẽſt⸗ ibus. Ad cognoſcẽdũ & pcipiẽdũ ſacrifi
rie ciũ ueri dñici corporis: ipa te roboret potẽtia cõſecratoris. & ꝗ tũc latuit pᷣfiguratus ĩ mãna: ſit tibi nũc mani/
ſtudiogtn feſtatus ĩ gra. Ipſũ aũt fuiſſe ĩ mãnæ illius ſpecie p̃figuratũ:etiã ꝓpheta euidẽter oſtẽdit dicẽs: panẽ cæli dedit
Ceigul eis: panẽ angeloꝶ mãducauit hõ. Et ꝗs panis eſt ãgeloꝶ:niſi xps: ꝗ cibo ſuæ charitatis & lumie claritatis nos
Katsd ſatiatEt hũc dat panẽ: dicẽte ꝓpheta: Sexta die duplũ colliges. du enĩ pᷣmo adnica die ĩ lege tribuit & ĩ ſolo
Gümnn ſabbato denegat᷑: iã tũc xpᷣs ab eccleſia cui dñicũ reſurrectiõis diẽ cõſecrauit: recipiẽdus oſtendir & ſynagogæ
toinmen ad quã cultus ſabbati ptinebat: negãdus eſſe ꝑcipit :dũ dies ꝗ eſt dies ſeptimus cæleſtis panis fraude mulcta
. tur:de quo pane uetus narrat hiſtoria: nec ꝗ plus collegerat habuit amplius: nec qminus parauerat repperit
ndun minus: eo ꝙ euchariſtiæ pceptio nõ ĩ ꝗtitate: ſed ĩ uirtute cõſiſtat: ꝙ corpus dni ſacerdote diſpẽſãte tãtu eſtĩ
exiguo: ꝗtũ eſſe cõſtatĩ toto. qd cũ eccleſia fideliũ ſumit: ſicut plenu in uniuerſis: ita integrũ eſſe ꝓbat in ſin
Ana gulis. de quo ſẽſu apoſtolica ſentẽtia deriuata ẽ dicẽs: ꝗ multa habet nõ abũdabit: & q modicũ habet nõ mĩo

tabit. Nõ enĩ de cõmuni pane accipi dictũ põt: quẽ ſi forte eſuriẽtibus apponeremus: nõ ex toto pueniret ad
ſingulos: qa particulatĩ & minutati ꝓportiõe ſua unuſꝗſq; pᷣſumeret. de hoc uero pane cũ aſſumit᷑ nihil mi
nus habẽt ſinguli:qᷓ uniuerſi. totũ unus:totũ duo: totũ plures ſine diminutiõe accipiunt. ꝗa bndictio huius
lru ſacramẽti ſcit diſtribui: nec ſcit diſtributiõe cõſe umi. Sactamẽti itaq huius formã etiã ĩ iudæoꝶ paginis uide
nen mus expſſã. Nã de Melchiſedech ĩ Geneſi legimus. Et Melchiſedech rex Salẽ obtulit panẽ & uinũ: & bndixit
ali Abrahæ. Fuit aut ſacerdos dei altiſſimi: dũq; apᷣputio: ideſt a gẽtili circunciſi io futura bñdicit :eccleſiæ gloria
lumdti pᷣdicat᷑: & ſynagogæ ĩfideli populus ex gẽtibus acquiſitus pponit. Huius ergo Melchiſedech genealogia uel
eig, origo notitiã illius tpis latuit: & oblatiõe panis & uini hocxpi ſacrificiũ pᷣfigurauit: de quo ꝓpheta ꝓnũciat.
1ch Tu es ſacerdos ĩ æternũ ᷣm ordinẽ Melchiſedech. Nã & Moyſes de eo myſterio loquẽs:uinũ & ſãguinẽ ſi ub
una appellatiõe ſignificat: & ĩ bdictiõe priarchæ dñicã paſſionẽ multo amplius demõſtrat: ita inqens. Laua
bit ĩ uino ſtolã ſua: & ĩ ſãguĩe uuæ palliũ ſuũ. Aduerte ꝗᷓ euidẽter cõſtat uini creaturã xpᷣi ſanguĩe occupata:

Loiumtens
ginhick

cälllnin⸗

thadiin . & qd adhuc de hac duplidci ſpecie inꝗrere debeas: ipo dño atteſtãte cognoſce. Niſi inꝗt manducaueritis carnẽ
Kiitli filii hoĩs: & biberitis eius ſãguinẽ: nõ habebitis uitã ĩ uobis. Quod teſtimoniũ contra Pellagii blaſfemias eui
mmn Ae jtiſſimũ atq; ualidiſſimuũ ẽ: qaſſerere arrepta ĩpietate p̃ᷣſumit: nõ ꝓpter uitã: ſed ꝓpter regnũ cæloꝶ baptiſ/
Vreztoul mũ paruulis cõferẽdũ. Sub his enĩ dei uerbis: ꝗbus euãgeliſta ꝓnũciat nõ habebitis uitã ĩ uobis: apte ĩtelligẽ
nus:nelt dũ eſt: ꝙ oĩs aĩa munere baptiſmi uacua nõ ſolũ gloria careat: ſed & uita: Hoc itaq; dnici ſãguĩs uinũ aqꝗᷓ eſſe
ltuuaßn miſcẽduũ nõ ſolũ traditiõe:ſed ipᷣo gñe paſſiõis ondit: ex cuius ſacro latere ſãguis & aqua lãceæ illiſiõe ꝓfluxit
tutnobdſtl ſicut & ꝓpheta multo ãte pcinitdicẽs. Percuſſit petrã: & effluxerũt aquæ. Et apoſtolus. Bibebãt inqt de cõſe
lofkerber quẽte eos petra. Vides ꝙ ꝗ biberit de xpᷣi gra: ſequit᷑ eũ xpᷣi miſicordia. Sed & ĩ Salo mone de ipſo deo pᷣdictũ
ösbao legimus: ſapiẽtia ĩ quit ædificauit ſibi domũ: ideſt corpus hoĩs aſſũpſit. in quo habitat plenitudo diuĩtatis.
ienſtini. Excidit colunas ſeptẽ: qa illũ bndictio gr̃æ ſeptiformis ĩpleuit. mactauit hoſtias ſi uas: miſcuit in cratere uinũ
Gorits ſuuũ: & parauit mẽſã ſuã. Et ĩ ſeqᷓnti. Venite: & edite de meis panibus: & bibite uinũ ꝗd miſcui uobis. Admix-
iignici tũ ergo aqua uinũ legimus. Nũccauſã quare utrũq; dñs miſceri uoluerit inqramus. Quãdo in iudæoꝶ cõui/
nlubſtunni uio nuptiali uinũ: ideſt fides in eis deficiebat: uinũ inqt deficiebat: qa uinea fructũ negabat: de ꝗᷓ dicit᷑. Expe
tonso ctabã ut faceret uuas: fecit autẽ ſpinas: unde & ſertũ ſpineũ capiti redẽptoris ĩpoſuit: quãdo dñs nuptiali te⸗
hinc/ pore:ideſt quãdo ſpõſus ſe eccleſiæ ſuæ paſchali exultatiõe iungẽdo aquas in uinũ cõuertit: manifelte pfigu
inhhäni rãs multitudines gentiũ de ſanguis ſui gratia eſſe uẽturas. Per aquas eni populos ſignificari ſatis aperit᷑ elo/
cellnon quiis.ſicut legit᷑. Aquæ iſtæ quas uidiſti populi ſũt & gẽtes & linguæ. Vnde & aduertimus ĩ aquis figurã gẽ/ .
otluon nũdemõſtrari: in uino autẽ ſanguinẽ dominicæ paſſiõis oſtendi. Ac ſiccũ in ſacramẽtis uino aqua miſcetur
nleimnd chriſto fidelis populus ĩcorporat᷑: & iũgit: & quadã ei copula pfectæ charitatis unitur: ut poſſit dicere cũ apoe .
wondn ſtolo. Quis nos ſeparabit a charitate xpi? Tribulatio: an anguſtia: an pſecutio: & reliqua? Deus aũt hoĩ ſuſce .
naius pta ſactificatiõe miſcet᷑. quã fides ĩipſo peccatore: affectus iuſticix: mißicordia pietatis infũdũt. Etiã ĩn hoc
mgi ipſo: ꝙ in numeroſis tri tici granis panẽ colici nouimus: unitatẽ cõſtat aſſignare populoꝶ. Sicut eni frumen/
umadrl tũ quod ſola purgãtis ſollicitudine ad cãdidã ſj peciẽ molarũ labore perficit ac peraquã & ignẽ ĩ unius panis
Enm ſ ubſtãtiã cõgregat᷑: ſicuariæ gẽtes diuerſæq; natiões: in unã fidẽ cõuenientes: unũ de ſe xpᷣi corpus efficiũt: &
tutmn xpianus populus quaſi tritici grana ĩnumerabilia ĩ ſacrilegis natiõibus fide purgata atq; cribrata diſcernit:
in len Et ĩ unũ:qi infideliũ lolio ptrãſeũte colligit᷑: & duoꝶ teſtamẽtoꝶ ĩſtructiõe: uelut frumẽtũ gemino molarũ
n 6 ope curatũ niteſcit. Et ĩ illã pᷣmæ originis dignitatẽ natiuo cãdore mutat᷑: ac paquã baptiſmi uel ꝑignẽ ſpũs
zaͤn⸗ ſancti: æterni illius panis corpus efficitur. Sicut ergo ſeparari grana ab illius cõfectiõe panis adunatione non
hru cd poſſunt: & ſicutaquæ ad propriã redire ſubſtantiã in uinũ permixtæ iam non poſſũt:ſic & fideles quiq; at; .
teg * ſapiẽtes: qui redẽptos ſechriſti ſanguine & paſſione cognoſcunt: ita debẽt quaſi inſeparabili membra: capiti
⸗ . ß K. ſuo: ſidei obſeruatiõe: & ardẽtiſſima religione ſociari: ut ab eo nõ uolũtate: nõ neceſſitate ſeiungi: nõ illa terre
n næ ſpei abitiõe: nõ deniq; ipa poſſint morte diuelli. Nec dubitet ꝗſꝗᷓ pmarias creaturas: nutu diuĩæ potẽtiæ:
ne . clxxlii.

pᷣſentia ſũmæ maieſtatis ĩ dñici corporis trãſire poſſe naturã: cũ ipſũ hoĩem uideat artificio cæleſtis miſicor
diæ xpᷣi corpus effectũ. Sicut aũt quicũq; ad fidẽ xp̃i ueniẽs ante uerba baptiſi mi: adhuc ĩ uĩculo eſt ueteris de
biti: his uere memoratis mox exuit᷑ oẽ fæce peccati: ita qũ bndicẽdæ uerbis cæleſtibus creaturæ ſacris altaribus
ĩponũtur: ante ꝗᷓ ĩuocatiõe ſui nomĩs cõſecrant᷑: ſubſtãtia illic eſt Panis & uini. poſt uerba aũt corpus & ſan/
guis eſt xpᷣi.qd aũt mirũ eſt: ſi ea quæ uerbo potuit creare: uerbo poſſit creata cõuertere? Immo iã mĩoris ui/

der eſſe miraculi: ſi id qd de nihilo agnoſcit᷑ cõdidiſſe: iã cõditũ ĩ melius ualeat cõmutare. Reqre qd ei poſſit

eſſe difficile: cui facile fuit hoĩem de limi materia figurare: imaginẽ etiã ſuæ diuinitatis ĩduere:cui prõptũ eſt
eũ rurſũ reuocare de ĩferis: reſtituere de pditiõe: reparare de puluere:de terra ĩ cælũ leuare:de hoĩe angelũ face
re:corpus humanũ cõforme corpori ſuæ claritatis reddere: & figmẽtũ ſuũ ĩ regni ſui cõſortio ſublimare:ut

corpus noſtræ fragilitatis aſſũpſerat: nos in corpus ſuæ ĩmortalitatis aſſumat: ad quã glorioſã reſurrectionẽ

Pus

operibus præparare dignet᷑: qui uiuit & regnat in ſæcula ſæculoꝶamen.
¶ Incerta Homelia ſuper euãgelio ſᷣm Marthæum. QC.CXVII. =
Anctus euãgeliſta docet nos neceſſitatẽ inopiæ tolerãtes ſubſidii cauſa amicũ debere pquirere:
& id qd deeſt ad refectionẽ alterius: oportere ab altero mutuari. In tãtũ aũt ad poſtulidi perui
Qcacẽ eſſe uoluit petitorẽ: ut nec nocturnis horis pulſare amici ianuã deſinat: nec excitare eũ du/
ſieſcẽtẽ:ita etiã ut tædiũ inferẽsĩ pudẽtia mereat᷑: qd amicitia nõ meret᷑: & cõmunicationem panis ex
rꝗat ĩportunitas: quã nõ ĩpetrat humanitas. Ait enĩ. Quis ueſtrũ habebit amicũ: & ibit ad illũ media no/
e&c. Videt᷑ ergo ſᷣm lr̃am aliqd perſuadere: ut media nocte geſcẽti amico: & clauſo cubiculo dormiẽti mo
leſti eſſe minime deſinamus. Sed ſi ad ſpiritalẽ nos ĩtelligẽtiã reuocemus: ĩueniemus nõ dure dũm: ſed utili
ter p̃cepiſſe. Nã utiq; poſtꝗᷓ diſcipulos or̃onẽ dñicã docuit: hãc ſubiecit parabolã: ut ĩtelligeremus importu/
nos nos amicos eſſe debere: nõ expoſtulãdo aliquid: ſed potius pᷣcãdo: ideſt xpᷣm nõ carnaht manu pcutiẽdo:
ſed ſpiritali or̃one pulſãdo. Ipſe enĩ ſi recte uiuimus amicus nr̃ eſt. Nã quis amicitior nobis eſt: ꝗᷓ ille ꝗ pᷣcio
ſui ſanguĩs nos redemit. Ipſe inꝗᷓ amicitior oĩbus eſt:q cũ ſit dns: amicus eſſe dicat᷑: dicẽs ad apoſtolos. Iã nõ
dicã uos ſuos:ſed amicos. Huius ergo amici oſtiũ ĩceſſabiliter pulſare debemus: & horis eũ inqetare noctur
nis: & uſq; adeo moleſti eſſe: ut ĩportuni etiã iudicemur. Sed nõ huius ĩportunitatis uereamuroffẽſa: quia

—

hæc apud dũñm ĩportunitas opportuna ẽ. Acceptior enĩ eſt illi ĩpudẽs depᷣcatio: ꝗᷓ ſecura p̃ſ ũptio: hoceſtplus

—

meret᷑ q ſollicitus orat inſtã ter: ꝗᷓ qui cõfidẽs diſſimulat negligẽter. Ait enĩ & ille ſi pſeuerauerit pulſas. perſe
uerãs igit᷑ meret᷑ accipere.qd alibi euidẽtius dicit. Qui pſeuerauerit uſq; in finẽ:hic ſaluus erit. Nõ multũ er
go iuuat freqᷓnter orare:cui cõtigerit aliqũ ceſſare. Sempigit᷑ & ſine ĩtermiſſiõe petẽdũ eſt:& pulſãdũ:ne pᷣca⸗
tio ante acta nihil ꝓſit: ſi nõ ad finẽ eodẽ quo cœperit tenore puenerit. Dico inqt uobis & ſi non dabit illi ſur
gẽs eo ꝙ amicus eius ſit: ꝓpter ĩportunitatẽ eius ſurget & dabit. magna pſeuerãtia eſt: quæ ꝗᷓuis ĩportunaẽ:
moleſta ſit deo: tamẽ plus amica eſt ꝗᷓ amicus. Ecce enĩ qdᷓ amico negat᷑: pſeuerãtia ꝓmeret᷑. Illi recuſat
efiducia: huic de cõtẽtione cõpatit᷑. Illi nõ largit familiariter pulſãti: huic ptinaciter miſeret᷑ oranti. Pulſe/
mus igit᷑ oſtiũ dñi nõ ſolũ per fidẽ: ſed etiã pſeuerantia: ut aperiatK nobis. & media nocte pulſemus: ne grauis

