bus retẽta eſt: nõ in refectionẽ: ut ille arbitrabat᷑: ſed in opus dei: ut rebus ꝓbatũ ẽ. Nã oĩa illius regiõis luſtrãs

monaſteria: put potuit refrigeria ſumptuũ fribus dereliqt: quos amor ſaãcti uiri de toto illuc orbe cõduxerat.

Inde breui curſu tranſſretauit Seleuciã:de qua aſcẽdens Antiochiã: ſãcti cõfeſſoris Paulini modicũ charitate
detẽta media hyeme: calẽte ardore fidei: fœmia nobilis: quæ pᷣus eunuchoꝶ manibus portabat᷑ aſello ſedẽs p/
fecta eſt. Omitto Syriæ Coeles & phœnicis iter. Neq; enĩ adephoricũ eius diſpoſui ſcribere: ea tm̃ loca noĩabo
quæ ſacris uolumibus cõtinent᷑ Beryto romana colonia: & antiqua urbe Sidone derelicta: & Sareptæ littore:
Heliæ eſt ingreſſa turriculã: in qua adorato dno ſaluatore: perarenas Tyri: in ꝗbus genua Paulus fixit: puenit
ad Coth: quæ nũc Ptolemais dicit᷑: & p cãpos Magedo lIoſiæ necis cõſcios: ĩtrauit terrã philiſtiim. Mirata rui/
nas Dor urbis quondã potẽtiſſimæ: & uerſa uice Stratonis turrẽ ab Herode rege iudææ: in honorẽ Cæſaris au
guſti cæſareã nuncupatã: in qua cornelii domũ Xpi uidit eccleſiã & Philippi ædiculas: & cubicula qᷓtuor uirgi
nũ ꝓphetaꝶ: deĩde Antipatrida ſemirutũ oppidũ: qd de pr̃is noĩe Herodes uocauerat: & Lydã uerſã ĩ dioſpo
lIin Dorcadis: atq; æneæ reſurrectione ac ſanitate inclytã: haud ꝓcul ab ea Arimathiã uiculũ Ioſeph: qui dũm
ſepeliuit: & Nobe urbẽ quondã ſacerdotũ: nũctumulũ occiſoꝶ: Ioppen fugiẽtis portũ Ionæ. Et ut aliqd per/-
ſtringã de fabulis poetaꝶ religatæ ad ſaxũ Andromadæ deſpectatricẽ. Repetitoq; itinere Nicopoli: quæ pᷣus
Emmaus uocabat᷑: apud quã in fractione panis cognitus dis Cleophæ domũ in eccleſiã dedicauit. Atq; inde

pPficiſcẽs aſcẽdit Bethorõ ĩferiorẽ & ſuꝑiorẽ: urbes a Salomone cõditas: & uaria poſtea tẽpeſtate deletas: ad dex

terã aſpiciẽs Haylon & Gabaon: ubi Ieſus filius Naue cõtra ꝗnq; reges dimicãs ſoli imperauit & lunæ: & Ga
baonitas ob dolos & ĩſidias fœderis ĩpetrati: in aqᷓrios lignarioſq; dãnauit. In Gabaa urbe uſq; ad ſolũ diruta
paululũ ſubſtitit reco rdata peccati eius:& cõcubinæ in fruſtra chuiſiae tribus Beniamin: in trecẽtos uiros p/
pter Paulũ apoſtolũ reſeruatos. quid diu moror? Ad leuã Mauſoleo Helenæ derelicto: quæ Adiabenoꝶ regi/
na in fame populũ frumẽto iuuerat:ĩgreſſa eſt hieroſolymã urbẽ trinomiã: Iebus:ſalẽ: hieruſalẽ: quæ ab He
lio poſtea hadriano de ruinis & cineribus ciuitatis: in Heliã ſuſcitata eſt. Cũq; ꝓconſul palæſtinæ: qui familiã
eius optime nouerat:pᷣmiſſis apparitoribus iuſſiſſet parari pᷣtoriũ: elegit humilẽ cellulã: & cücta ci ardore
ac ſtudio circuiuit: ut niſi ad reliꝗᷓ feſtinaret: a pᷣmis nõ poſſet abduci. Etcũ ꝑueniſſet hieroſolymã: ꝓſtrataq;
añ crucẽ ꝗᷓſi pendẽtẽ dñm cerneret: adorabat. ingreiſl⸗ ſepulchꝶ reſurrectionis:oſculabat᷑ lapidẽ:quẽ ab oſtio
monumẽti amouerat angelus. Et ip̃m corporis lIocũ: in quo dñs iacuerat: ꝗᷓſi ſitiẽs deſideratas aqs: fideli ore lã
bebat. ꝗd ibi lachrymaꝶ:ꝗᷓtũ gemituũ:qd doloris effuderit: teſtis eſt cũcta hieroſolyma: teſtis eſt ipſe dñs:quẽ
rogabat. Vnde egrediẽs aſcendit Syon: quæ in arcẽ uel ſpeluncã uertit᷑. Hãcurbem quondam expugnauit &
ædificauit Dauid. Vnde de expugnata ſcribit᷑. Ve tibi ciuitas Ariel:ideſt leo dei:& quòdam firmiſſima: quam

expugnauit Dauid. De eaq; dictũ eſt. Fundamẽta eius in mõtibus ſanctis diligit diũs portas Syon: ſup oĩa ta⸗/
bernacula Iacob. Nõ eas portas quas hodie cernimus in fauillã & cinerẽ diſſolutas: ſed portas ꝗbus nõ pᷣualet
ĩfernus:& per quas credentiũ ad Ap̃m igredit᷑ multitudo. Oſtẽdebat illic colũna eccleſiæ porticũ ſuſtinẽs:infe
cta cruore dñi: ad quã uinctus dicit᷑ & flagellatus. Monſtrabat᷑ locus ubi ſu p centũ uiginti credentiũ aĩas ſpᷣs
ſanctus deſcẽdiſſet: ut Iohelis uaticiniũ cõpleret᷑. Deinde pro facultacula ſua paupibus atq; cõſeruis pecunia
diſtributa: prexit ad bethleẽ: & in dextera parte itineris ſtetit ad ſepulchꝶ Rachel: in quo Beniamin nõ ut ma/

ter uocauerat moriens: Benoni hoc eſt filius doloris mei: ſed ut pater ꝓphetauit: in ſpu filiũ dexteræ pcreauit.

Atq; inde in ſpᷣecũ Saluatoris ingrecliet Peſti uidit ſacrũ uirgis diuerſoriũ & ſtabulũ:ĩ quo agnouit bos poſ
ſeſſorẽ ſuũ: & aſinus pᷣſepe dni ſui: ut illud ĩpleret᷑: qd in eodẽ ꝓpheta ſcriptũ eſt. Btũs qui ſemĩat ſuꝑ aquas
ubi bos & aſinus calcant:me audiente iurabat cernere ſe oculis fidei infantẽ pãnis ĩuolutũ:uagientẽ in pᷣſepe
dñm: magos adorantes: ſtellã fulgentẽ deſuꝑ: mr̃em uirginẽ: nutritiũ ſedulũ: paſtores nocte ueniẽtes: ut uide
rẽt uerbũ qd factũ erat: & iã tũc euãgeliſtæ Ioannis pᷣncipiũ dedicarẽt:In pncipio erat uerbũ:& uerbũ caro fa/
ctũ eſt: paruulos ĩterfectos: Hærodẽ ſæuientẽ: Ioſeph & Maria fugientes in ægyptũ: mixtiſq; gaudio lachry-
mis loꝗᷓ bat᷑. Salue bethleẽ: domus panis. in qua natus eſt ille panis: qui de cælo deſcendit. Salue Effrata regio
uberrima atq; aprrooꝑ: cuius ſterilitas deus eſt. De te quõdã Michæas uaticinatus eſt. Et tu bethleem do/

mus Effrata nõ minima es in milibus Iuda: ex te mihi egredier᷑: qui ſit pnceps ĩ iſrael:& egreſſus eius ab initio

adiebus æternitatis. ꝓpterea dabis eos uſq; ad tps parientis. pariet: & reliqæ fratrũ eius cõuertent ad filios iſra
el. In te enĩ natus eſt pnceps: qui ante lucifeꝶ genitus ẽ: cuius de pr̃e natiuitas oẽm excedit ætatẽ. Et tã diu in te

dauitici gñis origo ꝑmanſit: donec uirgo pareret: & reliqæ populi credẽtis in Xpᷣm cõuerterent᷑ ad filios iſrael:

& libere pᷣdicarẽt. Vobis oportebat pᷣmũ loq uerbũ dei: ſed qm repuliſtis illud: & ĩdignos uos iudicaſtis æter/
næ uitæ:ecce cõuertimur ad gẽtes. Dixerat enĩ deus. Nõ ueni niſi ad oues pditas domus iſrael. Et eo tpe Iacob
ſuꝑ eo uerba cõpleta ſũt. Nodeficiet pᷣnceps ex iuda: & dux de femoribus eius: donec ueniatcui repoſitũ eſt: &
ipſe erit expectatio gentiũ. Bene Dauid iurabat: bene uota faciebat: dicẽs: Si ĩtroiero in tabernaculum domus
meæ: ſi aſcẽdero in lectũ ſtrati mei:ſi dedero ſõnũ oculis meis:& palpebris meis dormitationẽ: & requiẽ tẽpo/
ribus meis: donec ĩueniã locũ dño:tabernaculũ deo Iacob. Et ſtatĩ qld deſideraret expoſuit. atq; oculis ꝓpheta
libus:quẽ nos ueniſſe iã credimus: ille uẽtuꝶ eſſe cernebat. Et audiuimus eũ in Effrata:ĩuenimus eũ in cãpis

ſiluæ. Zob ꝗppe ſᷣmo hebraicus: ut te docẽte didici:nõ Mariã mr̃em dñi hoc ẽ aſtin: ſed ipᷣm ideſt aſton ſigni

ficat. Vnde loquit᷑ cõfidenter: Introibimus in tabernaculũ eius: adorabimus in loco: ubi ſteterunt pedes eius.
Et ego miſera atq; peccatrix digna ſũ iudicata depoſtulare pᷣſepe:in quo dũs paruulus uagiit: orare ĩ ſpelũca:
in qua uirgo puerpera dñm fudit infantẽ Hæc reqes mea: qa dni mei pr̃ia eſt. Hichabitabo: qm̃ Saluator ele
git ei. Paraui lucernã Xpo meo. Aia meailli uiuet: & ſemẽ meũ ſeruiet ipſi. Haud pcul ĩde deſcẽdit ad turrem
Ader:ideſt gregis. Iuxta quã Iacob pauit greges ſuos:& paſtores nocte uigilantes audire meruerũt: Gloria ĩ ex

celſis deo: & ſup terrã paxhoĩbus bonæ uolũtatis. Dũq; fuãtoues: ĩuenerũtagnũ dei puro & mũdiſſimo uel/

lere.qcd in ariditate totius terræ cæleſti rore cõpletũ eſt: & cuius ſanguis tollit peccata mũdi: & extermiatorem
ægypti litus fugauit in poſtibus. Statĩq; cõcito gradu cœpit per uiã ueterẽ pgere: quæ ducit gazam ad poten/
tias uel ad diuitias dei. & tacita ſecũ uoluere: quò eunuchus ethiops gentiũ populos p̃figurãs mutauerit pellẽ
ſuã. & dũ uetus relegeret ſſtrumẽtũ: fontẽ repperit euãgelii: atq; inde ad dexterã trãſit. A bethſur uenit Eſtol:
quæ in botrũ uertit᷑. Vnde in teſtimoniũ terræ fertiliſſimæ: & in typũ eius qui dicit: Torcular calcaui ſolus: &

de gentibus nõ fuit uir mecũ: exploratores botrũ miræ magnitudis portauerũt. Nec poſt longũ ſpatiũ ĩtrauit

Saræ cellulas: uidẽs ĩcunabula Iſaac: & ueſtigia ꝗrcus Abrahã:ſub qua uiditdiẽ Xpi: & lætatus eſt. atq; ide cõ
ſurgẽs aſcẽdit Ebron: hoceſt cariatharbæ: ideſt oppidũ uiroꝶ quatuor: Abrahã: Iſaac: Iacob: & Adam magni
quẽ ibi cõditũ iuxta libꝶ Ieſu Naue hebræi autumãt:licet plæriq; Caleph quartũ putẽt: cuius ex latere memo
ria demonſtrat᷑. Noluit ꝑgere ad Cariathſephor: ideſt uinculũ Ir̃aꝶ:qa contẽnens occidẽtem lr̃am: reppererat

ſpm uiuificantẽ. Magiſq; mirat᷑ ſu piores & ĩferiores aquas: qᷓs Othonihel filius Ieptoneceneze ꝓ auſtrali ter

ra: & arida poſſeſſione ſuſcepat. & quaꝶ ductu ſiccos pᷣoris inſtrumẽti agros faciebat irriguos: ut redẽptionẽ
ueteꝶ pctõ in aqs baptiſmi repirẽt. Altera die orto iã ſole ſtetit in ſupcilio Caphar baruchæ ideſt uillæ bñdi⸗

ctionis: quẽ ad locũ Abrahã dñm ꝓſecutus eſt. Vnde latã deſpiciẽs ſolitudinẽ: & terrã quõdã Sodoma: & Go
morræ: Adamæ & Seboim: cõtẽplata ẽ balſami uineas: in Engaddi: & Segor uitulã conſternantem: quæ pus

Balæ uocabat᷑. & in Zoarã ideſt paruulã: ſyro mone trãſlata eſt. Recordabat ſpelũcæ Loth: & uerſa ĩ lachry
mas uirgĩes ſocias admonebat:cauendũ eſſe uinũ:in quo eſt luxuria. Cuius opus Moabitæ ſũt & Ammonitæ
Diu hæreo in meridie:ubi ſj põſa cubantẽ repperit ſi ponſũ:& Ioſeph inebriatus eſt cũ ffibus ſuis. Reuertar in
Hieroſolymã:& per Theucã:atq; Amos: ut rutilantẽ montis oliueti lucẽ aſſ piciã:de quo Saluator alſcẽdit ad
pr̃em. In quo per annos ſingulos uacca ruffa in holocauſtũ dũo cremabat᷑: & cuius cinis expiabat populũ iſra
el:in quo iuxta Ezechielẽ cherubin de tẽplo trãſmigrãtes:eccleſiã dni fundauerũt. Ingreſſa ſepulchꝶ Lazari:

Mariæ & Marthæ uidit hoſi pitiũ:& Bethfage uillã ſacerdotaliũ: & maxillaꝶ:& locũ in quo pullus laſciuiẽs gẽ

tiũ: dei frena ſuſcepit: apoſtolorũq; ſtratus ueſtibus mollia terga pᷣbuit ad ſedẽdũ. Rectoq; itineredeſcẽdebat
Hierico: cogitãs illũ de euãgelio uulneratũ: ac ſacerdotibus & leuitis mẽtis feritate pᷣtereũtibus clæmẽtiã ſama
7 SS 5 ritæ:ideſt

—

—

—

oecee — — — —

ritæ ideſteuſtodis: ꝗͥ ſemiuiuũ ſuo iumẽto ĩpoſitũ: ad ſtabulũ eccleſiæ reportauit. & locũ adomin qdinterp/
tat᷑ ſanguinũ: qa multus in eo ſanguis: crebris latronũ fũdebat incurſibus. Et arboreſt ſ ycomorus Zachæi.i.
bona pnĩæ opa: ꝗbus cruẽta dudũ: & noxia rapinis pctã calcabat. Excelſũq; dnm de excelſo uirtutũ ĩ tuebat᷑.
& iuxta uiã cæcoꝶ loca: ꝗ receptis lumibus utriuſq; populi credẽtis in dũm ſacia pᷣmiſſerãt. Ingreſſa Hierico
uidit urbẽ: quã fundauit Hlazel in Abiran Bᷣmogenito ſuo: & cuius portas poſuit in Segub nouiſſimo filioꝶ.
Intuita eſt caſtra Galgalæ: & aceruũ p̃putioꝶ: & ſecũdæ circũciſionis myſteriũ: & duodeci lapides: qui de ior/
danis illuc trãſlati alueo duodeci apoſtoloꝶ fundamẽta firmauerãt: & fontẽ quondã legis amariſſimũ: & ſte
rilẽ: quẽ uerus Heliſæus ſua erudiuit ſapia: & in dulcorẽ ubertatẽq; cõuertit. Vix nox trãſierat: feruentiſſimo
æſtu uenit ad iordanẽ: ſtetit in ripa flumĩs: & orto ſole: ſolis iuſticiæ recordata eſt quõ ĩ medio iordanis alueo
ſicca ſacerdotes poſuerint ueſtigia. Et ad Heliæ & Heliſæi ĩperiũ: ſtãtibus ex utraq; parte aqs:iter unda pᷣbue/
rit: pollutaſq; diluuio aquas: & totius humani gnis ĩterfectione maculatas: ſuo dns mãdauerit baptiſmate.
Longũ eſt ſi uelim de ualle achor dicere: ideſt tumultus atq; turbaꝶ:in qua furtũ & auaritia condẽnata eſt: &
de Bethel domo dei: in qua ſupnudã humũ: nudus & paup dormiuit Iacob: & poſito ſub caput lapide: qui ĩ
ZEacharia ſeptẽ oculos hie deſcribit᷑. Et in Eſaia lapis dicit᷑ angularis. Vidit ſchalã uſe; ad cælũ tendentẽ: in ꝗᷓ
dis deſup ĩnitebat aſcẽdentibus porrigens manũ: & negligẽtes de ſublimi pcipitãs. Sepulchra quoq; in mote

Effraim leſu filii Naue: & Heleazari filii Aaron ſacerdotis: e regione uenerata eſt: quoꝶ alter cõditus eſtĩ Tã

nathſare: a ſeptẽtrionali parte mõtis Gaas: alter in Gabaa filii ſui Finees: ſatilſ qʒ mirata eſt:ꝙ diſtributor poſ/

ſeſſionũ ſibi mõtana & aſpa delegiſſet. Quid narrẽ Silo in quo altaredi fuptũ:hodieq; mõſtrat᷑: & raptũ Sa/

binaꝶ a Romulo: tribus Beniamitica pᷣcucurrit. Trãſiuit Sichè: nõut plæriq; errãtes legũt: Sichar: quæ nunc
Neapolis appellat᷑: & ex latere mõtis Garazim ſtructã circa puteũ Iacob intrauit eccleſiã: ſup quo reſidẽs dis:

ſitiẽſq; & eſuriẽs Samaritanæ fide ſatiatus eſt: quæ qnq; Moſaicoꝶ uoluminũ uiris: ſextoq; quẽ ſe hr̃e iacta⸗/

bat: ertore Doſithei derelicto: ueꝶ Meſſiã: & ueꝶ repperit ſaluatorẽ. Atq; inde reuertẽs uidit. xii. priarchaꝶ ſe

pulchra: & ſebaſten: ideſt ſamariã: quæ in honorẽ Auguſti ab Herode græco ᷣmone auguſta eſt noĩata. Ibi ſi
ti ſũt Heliſæus:& abdias ꝓphetæ. & quo maior ĩter natos mulieꝶ nõ Sir Ioãnes baptiſta. ubi multis ĩtremu
it mirabilibus. Nãq; cernebat uariis dæmones rugire cruciatibus: & añ ſepulchra ſanctoꝶ ululare hoĩes more
lupoꝶ: uocibus latrare canũ: fremere leonũ: ſibilare ſerpẽtũ: mugire tauroꝶ. Alios rotare caput: & poſt tergũ

terrã uertice tãgere: ſuſpẽſiſq; pede fœmiĩs: ueſtes defluere in factẽ. Miſerebat oĩum: & ſi ingulis effuſis lachry/
mis Kpi auxiliũ pᷣcabat᷑. Et ſicut erat ĩualida: aſcẽdit pedibus montẽ: in cuius duabus ſpelũcis pſecutiõis & fa
mis tpe Abdias ꝓpheta centũ ꝓphetas aluit pane & aqua. inde cito itinere pcurrit nazareth nutriculã dni:cha
naan & Capharnaũ: ſignoꝶ eius familiares. Lacũ Tyberiadis: nauigãte dno ſctificatũ. Et ſolitudinẽ: in ꝗᷓ mul
ta populoꝶ milia paucis ſaturati ſũt panibus: & de reliq; ueſcentiũ repleti ſũt cophini.xii.tribuũ iſrael. Scan/
debat montẽ Thabor: in quo tranſſiguratus eſtdũs. Aſ piciebat pcul montes hermon & hermonũ: & cãpos la
tiſſimos galilææ: in ꝗbus Siſara & oĩs exercitus eius Barach uincẽte ꝓſtratus eſt. Torrẽs Ciſon qui mediã pla/
niciẽ diuidebat: & oppidũ iuxta Naim: in quo uiduæ ſuſcitatus eſt filius:mõſtrabat. Dies mihu pᷣus ꝗᷓ ſermo
deficiet:ſi uoluero cũcta pcurrere:quæ Paula uenerabilis fide ĩcredibili puagata eſt. Trãſibo ad ægyptũ: & in

Sochoth:atq; apud fontẽ Sãpſon:quẽ de molari maxillæ dẽte ꝓduxit:ſubſiſtã parũper:& arentia ora colluã:
ut refocillatus uideã Moraſchim ſepulchꝶ quõdã Micheæ pphetæ: & nũc eccleſiã. & ex latere derelinꝗᷓ Chor/

treos: & Getheos: Mareſa: Idum æã: & Lachis. Et per arenas molliſſimas pgentiũ ueſtigia ſubtrahentes: latãq;

heremi uaſtitatẽ. Venia ad ægypti flumẽ Sior:qui ĩterpᷣtat᷑ turbidus: & ꝗnqʒ ægypti trãſeam ciuitates: quæ lo

quunt lingua Chananitida: & terrã Geſſen: & cãpos Taneos: in us fecit deus mirabilia: & urbẽ Noo: quæ
poſtea uerſa eſt in alexandriã. & oppidũ dũi Nitriã: in quo puriſſimo uirtutũ nitro ſordes lauantur quotidie
plurimoꝶ. Quod cũ uidiſſet: occurrẽte ſibi ſctõ & uenerabili epo Iſidoro confeſſore & turbis inumerabilibus
monachoꝶ: ex ꝗbus multis ſacerdotalis & leuiticus ſublimabat gradus. lætabat᷑ quidẽ ad gloriã dmi:ſed ſe ĩdi/

gnã tãto honore fatebat᷑. Quid ego narrẽ Macharios: Arſetas: ſerapionas: & reliꝗᷓ colũnaꝶ xpi noĩa? Cuius nõ

itrauit cellulã quoꝶ nõ pedibus aduoluta eſt? & per ſingulos ſanctos Apm ſe uidere credebat: & ꝗcqd ĩ illos
cotulerat in dim contuliſſe lætabat᷑. Mirus ardor: & uix in fœmia credibilis fortitudo: oblita ſexus & fragilita
tis corporeæ: ĩter tot milia monachoꝶ cũ puellis ſuis hĩtare cupiebat. & forſitã cũctis eã ſuſcipiẽtibus ĩpetraſ/
ſet:niſi maius ſctõꝶ locoꝶ traxiſſet deſideriũ. Atq; ppter feruẽtiſſimos æſtus de Peluſio mãma naui gatione
pueniẽs:tãta uelocitate reuerſa eſt: ut auẽ putares. Nec multo poſtin ſãcta bethleẽ manſura ppetuo:anguſto

per trienniũ manſit hoſpitio: donec extrueret cellulas ac monaſteria: & diuerſoꝶ peregrinoꝶ iuxta uiã conde/

tret mãſiones: in qua Maria & Ioſeph hoſi pitiũ nõ ĩuenerãt. Hucuſq; iter eius deicriptũ ſit: qd cũ multis uir/
ginibus & filia peragrauit. Nũc uirtus latius deſcribat: quæ ipſius ꝓpria eſt: & in qua exponẽda deo iudice ac
teſte pfiteor me nihil addere: nihil in maius extollere more laudantiũ. ſed ne reꝶ excedat fidẽ: multa retrahere

& ne apud detractores & genuino me ſemp dẽte rodẽtes: fingere puter: & cornicẽ Eſopi alienis coloribus ador
nare: quæ pᷣma xp̃ianoꝶ uirtus eſt: tãta ſe humilitate deiecit: ut qui eã uidiſſet: & pro celebritate nomĩs uidere
geſtiſſet: ipſã eſſe nõ crederet: ſed ancillaꝶ ultimã. Et cũ frequẽtibus choris uirginũ cingeret: & ueſte: & uoce:
& habitu:& ĩceſſu minima oĩum erat. Nunꝗᷓ poſt uiri mortẽ uſq; ad diẽ dormitionis ſuæ cum ullo comedit

uiro:qᷓuis eũ ſctĩ & in pontificali ſciret culmĩe cõſtitutũ. Balneas niſi piclitans nõ adiit. Mollia etiã ĩ grauiſ/
ſima febre lectuli ſtrata nõ habuit: ſed ſuꝑ duriſſimã humũ ſtratis ciliciolis qeſcebat: ſi tñ illa qes dicẽda eſt:
quæ iugibus pene ofonibus dies nocteſq; iungebat: illud ĩplens de pſal terio: Lauabo p ſingulas noctes lectũ
meũ:lachrymis meis ſtratũ meũ rigabo: in qua fõtes crederes lachryma. Ita leuia peccata plangebat: ut illã
grauiſſimoꝶ criminũ crederes reã. Cũq; a nobis crebrius monerer᷑: ut parceret oculis: & eos puaret euangelicæ

lectioni: aiebat. Iurpãdaeſt facies: qua cõtra dei pᷣcepto purpuriſſo & ceruſſa & ſtibio depinxi. Affligẽdũ cor

pus q q multisuacauit delitiis. Longus riſus ppeti cõpenſandus eſt fletu. Mollia linteamĩa & ſerica pcioſiſſi /

ma aſperitate cilicii commutanda. quæ uiro & ſæculo placui:nũc Apo placere deſidero. Si inter tales tãtaſq;
uirtutes caſtitatẽ in illa uoluero pdicare: ſupfluus uidear. In qua etiã cũ ſæcularis eſſet: oĩum Romæ mr̃onaꝶ
exẽplũ fuit.quæ ita ſe geſſit: ut nunꝗᷓ de illa etiã maledicoꝶ auderet ꝗd fama cõfingere. Nihil aio eius clæmẽ/
tius: nihil erga hoĩes blandius fuit. Nõ appetebat potẽtes: nec tñ ſuꝑbos & gloriolã ꝗrentes faſtidio deſpicie/
bat. Si pauperẽ uiderat:ſ uſtẽtabat. Si diuitẽ: ad bũfaciendũ cohortabat᷑. Liberalitas ſola excedebat modũ. Et
uſuras tribuẽs: uerſurã quoq; ſæpius faciebat: ut nulli ſtipes rogantiũ denegaret. Fateor errorẽ meũ: cũ in lar/
giendo eſſet pfuſior: arguebã. Illud ꝓferẽs de apoſtolo: Nõ ut aliis refrigeriu: nobis aũt tribulatio: ſed exeꝗ̃li/
tate in hoc tpe: ut nr̃a abũdantia ſit ad illoꝶ ĩopiã. Et hoc de euãgelio ſaluatoris: Qui habet duas tunicas: det
alterã nõ hñti. Et puidendũ eſſe: ne qd libenter faceret: ſemꝑ facere nõ poſſet: multaq; huiuſcemodi: quæ illa

mira uerecũdia: & ſmone parciſſimo diſſoluebat: teſtẽ ĩuocãs deũ ſe pro illius noĩe cũcta facere: & hoc hfr̃e uo
ti: ut mẽdicans ipſa moreret᷑: ut unũ numũ filiæ nõ dimitteret: & in funere ſuo alieno ſindone ſĩuolueret᷑. Ad
extremũ ĩferebat. Ego ſi petiero multos ĩueniã: qui mihi tribuant. Iſte mẽdicans ſi a me nõ accepit: quæ ei poſ
ſũ etiã de alieno tribuere: & mortuus fuerit: a quo eius aĩa reqret᷑ Ego cautior in re familiari cupiebã: ſed

illa ardẽtior fide: toto ſaluatori aĩo iungebat᷑: & pauperẽ dũm: paupꝑ ſpu ſeꝗᷓbat᷑: reddens ei qd accepat: pauꝑ

pro ipſo effecta. Deniq; cõſecuta eſt qd optabat: & in grãdi ære alieno filiã dereliqt: qd hucuſq; debẽs:nõ ſuis

uiribus: ſed Xpi ſe uidet mificordia redditurã. Solẽt plæræq; mronaꝶ buccinatoribus ſuis dona cõferre: & in
paucos largitate ꝓfuſa: manus a cæteris retrahere: quo illa oĩno carebat uitio. Ita enĩ ſingulis ſuã pecuniã di/
uidebat: ut ſingulis neceſſariũ erat. Nõ ad luxuriã: ſed ad neceſſitatẽ. Nemo ab ea paupeꝶ uacuus reuerſus ẽ:
qd obtinebat: nõdiuitiaꝶ magnitudie: ſed prudentia diſpẽſandi. illud replicãs. Bti miſicordes: qm ipſi miſe
ricordiã cõſequent?᷑. Et ſicut aqua extinguit ignẽ: ita elemoſyna extinguit pctm. Et facite uobis amicos de ini/
quo mãmona: qui uos recipiãt in æterna tabernacula. & date elemoſynã: & ecce oĩa mũda ſũt uobis. & uerba
Danielis regẽ Nabuchodonoſor monẽtis: ut elemoſynis redimeret peccata ſua. Sed ĩ uiuis lapidibus qui uol
uunt᷑ ſup terrã: de ꝗbus ĩ apocalypſi Ioãnis ciuitas magni regis extruit: quos ĩ ſapphiꝶ: & ſmaragdũ: & iaſpi-
dẽ: & cæteras gẽmas eſſe uertẽdos ſcriptura cõmemorat. Veꝶ hæc poſſũt eẽ coĩa cũ paucis: & ſcit iabolus non

in ſũmo uirtutũ culmĩe poſita. Vnde loquit᷑ ad dĩũm: poſt amiſſã Iob ſubſtantiã: poſt euerſã domũ:poſt li/

beros ĩterfectos coriũ pro corio: & oĩa quæ habuerit homo dabit pro aĩa ſua. ſed extẽde manũ tuã: & tage oſſa

eius & carnes: niſi in faciẽ bdixerit tibi. Scimus plæroſq; dediſſe elemoſynã: ſed de pprio corpore nihil dediſ/

ſe: porrexiſſe egẽtibus manũ: ſed carnis uoluptate ſuꝑatos: dealbaſſe ea quæ foris erãt: & ĩtus plenos fuiſſe oſ/
ſibus mortuoꝶ. At nõ paula talis: quæ tãtæ continẽtiæ fuit: ut ꝓpe mẽſurã excederet: & debilitatẽ corporis ni/
miis ieiuniis ac labore cõtraheret. Quæ exceptis diebus feſtiuis uix oleũ in cibo caperet: ut ex hoc uno æſtim et

qd de uino & liqmine: & piſcibus: & melle: & ouis & reliqs: quæ guſtui ſuauia ſũt: iudicarit. In ꝗqbus ſumẽdis

quidã ſe abſtinẽtiſſimos putant. & ſi his uẽtrẽ ĩigurgitauerit: tutã pudicitiã ſuſpicant᷑.Sẽper ꝗdẽ uirtutes ſe/
quir inuidia: feriũtq; ſũmos fulgura montes. Nec miꝶ ſi hoc de hoĩbus loquar: cũ etiã dus nr̃ phariſæoꝶ zelo

ſit crucifixus: & oẽs ſcti æmulos habuerit. In paradiſo quoq; pens fuerit: cuius ĩuidia tũ mors ĩtroiuit in or-
bẽ terraꝶ. Suſcitauerat ei dis Adab Idumæu: qui eã colaphizaret: ne ſe extolleret: & quaſi quodã ſtimulo car

nis ſæpius ammonebat: ne magnitudie uirtutũ altius ſaperet: & aliaꝶ uirlis fœmiĩaꝶ ſe in excelſo crederet con
ſtitutã. Ego aiebã liuori eſſe credenduũ: & dãdũ ĩſaniæ locũ: qd feciſſet Iacob in ffe ſuo Eſau: & Dauid in ptina
ciſſimo inimicoꝶ Saul: quoꝶ alter Meſopotamiã fugerit: alter ſe alophyllis tradiderit: malẽs hoſtibus ꝗᷓ inui
dis ſubiacere. At illa radebat. Iuſte hæc diceres: ſi diabolus cõtra ſeruos dei & ancillas nõ ubiq; pugnaret: & ad
oĩa loca fugiẽtes nõ pcederet: ſi nõ ſctõꝶ locoꝶ amore retinerer: & Bethleẽ meã in alia reperire poſſẽ parte ter/
raꝶ. Cur enĩ nõ patiẽtia liuorẽ ſuperẽ? Cur nõ humilitate frangã ſi nPbi & pcutienti: alterã offeram maxillã?

dicẽte apoſtolo Paulo. Vincite in bono malũ. Nõne apoſtoli gloriabant᷑ qn pro dno ſũt paſſi cõtumeliã? Nõ/

ne ipſe ſaluator humiliauit ſe: formã pui accipiẽs: & factus ẽ obediẽs pri uſq; ad mortẽ:& mortẽ crucis:ut nos
ſua paſſione ſaluaret? Iob niſi certaſſet: & uiciſſet in plio: nõ accepiſſet coronã iuſticiæ: nec audiſſet a dño. Pu
tas me aliterlocutũ tibi: ꝗᷓ ut appareres iuſtus? Bti dicunt in euagelio: qui pſecutionẽ patiunt᷑ ꝓpter iuſticiã:

ſecura ſit cõſcia: ꝙ nõ ꝓpter peccata patiamur: & afflictio in ſæculo materia pᷣmiorũ eſt. Siqn ꝓcatior fuiſſet

4–

inimicus: & uſq; ad uerboꝶ iurgia ꝓſiliſſet: illud pſalterii decãtabat.Cũ cõſiſteret aduerſũ me pctõrobmutui

& ſilui a bonis. Et rurſũ. Ego aut ꝗſi ſurdus nõ audieba: & quaſi mutus nõ D os ſuũ.Et factus ſũ ſicut hõ

nõ audiẽs: & nõ hũs ĩ ore ſuo redargutiões. In tẽtatiõibus deuteronomii uerba uoluebat. Tẽtat uos dis deus
ueſter: ut ſciat ſi diligatis dĩm deũurm de toto corde uio: & de tota aĩa ura. In tribulationibus & in anguſtiis

Eſaiæ

E*—

us
in
l⸗

7

ſe
‚
ba
ol

b,

— — — — —

— — —◻⏑

1

8
5

HEſaiæ replicabat eloꝗa. Qui ablactati eſtis a lacte: qui abſtracti ab ubere: tribulationẽ ſuꝑ tribulationẽ expe/
ctate: ſpem ſup ſpem: adhuc puſillũ ppter malitiã labioꝶ: ppter linguã malignã. Et ſcripturæ teſtimoniũ in

cõſolationẽ ſuã diſſerebat. Ablactatoꝶ eſſe:eoꝶ ſcilicet qui ad uirilẽ ætatẽ pueniſſent:tribulationẽ ſu tribu/
„ * . .— — . . .„ - J₰ . „ „ —— . ₰—
lationẽ ſuſtinere:ut ſpem ſupꝑ ſpem mereant accipe:ſciẽtes qm̃ tribulatio patiẽtiã opat᷑: patiẽtia aũt pbationẽ

ꝓbatio uero ſpem:ſpes aũt nõ cõfundit. Et qd ſi is qui foris eſt hõ nĩ corrũpat᷑: ille qui ĩtus eſt ĩnouet᷑. & ĩpræ

ſentiaꝶ leue & momẽtaneũ tribulationis uræ æternæ gloriæ põdus opat in uobis: nõ aſpicientibus quæ uiden
tur:ſed quæ nõ uident᷑. Quæ enĩ uident᷑: tpalia ſũt.quæ aũt no uident᷑: æterna. Nec longũ forę tps:etiã ſi hu/
manæ ĩpatiẽtiæ tardũ uideat᷑: qn dei ſtatĩ uideat᷑ auxili dicẽtis. Tpe opportuno exaudiui te: & ĩ die ſalutis au
xiliatus ſũ tibi. Nec doloſa labia & linguas inimicoꝶ eſſe metuẽdas: cum dno adiutore lætemur: & ipᷣm debe/
mus audire monentẽ. Per patientias ur̃as poſſidebitis aĩas ur̃as. Et nõ ſũt cõdignæ paſſiones huius tpis ad fu/
turã gloriã: quæ reuelat᷑ in nobis. Et alibi. Tribulationẽ ſuꝑ tribulationẽ ſuſtinere: ut patienter agamus in oĩ
bus:quæ accidũt nobis. Patiẽs enĩ uir multũ prudẽs. Qui aũt puſillanimis eſt: uehementer ĩſipiẽs. In lãgori/

bus & crebra infirmitate dicebat. Quãdo ĩfirmor:tũc fortior ſũ.& hẽmus theſauꝶ iſtũ in uaſis fictilibus: do/

nec mortale hoc ĩduat imortalitatẽ: & corruptiuũ hocueſtiat᷑ ĩcorruptione. Et iteꝶ. Sicut ſupabũdãt paſſio
nes AXpᷣi in nobis: ita & ꝑ AXpᷣõm abũdauit & cõſolatio: Ac deĩde ut ſocii paſſionũ eſtis: ſie eritis & cõſolationis.

In merore cantabat: Quare triſtis es aia mea: & quare cõturbas me? Spera in deo: qm adhuc cõfitebor illi ſa/

lutare uultus mei: & deus meus. In piculis loqᷓbat: Qui uultuenire poſt me:abneget ſemetipᷣm: & tollat crucẽ
ſuã: & ſequat᷑ me. Etiteꝶ. Qui uultaĩam ſuã ſaluã facere: pdet eã. & quiꝓdideritaĩam ſuã ꝓpter me: ſaluam

eã faciet. Quãdo diſpẽdia rei familiaris euerſio totius prfimonii nũciabat᷑:aiebat. Quid enĩ ꝓdeſt hoĩ: ſi totũ

mũdũ lucrifecerit: & aĩæ ſuæ dãnũ habuerit? Aut quã dabit hõ cõmutationẽ ꝓ aĩa ſua? Et nudus exiui de uen

tre mr̃is meæ: nudus & redeã. Sicut dno placuit:ita factũ eſt.ſit nomẽ dui bñdictum. Et illud: Nolite diligere

mũdũ: neq; ea quæ ſũt in mũdo.qm̃oẽ qd in mũdo eſt: deſideriũ carnis eſt: & cõcupiſcẽtia oculorũ:& ſupbia
uitæ huius. quæ nõ eſt expre: ſed ex mũdo. Et mũdus trãſiet: & cõcupiſcẽtia eius. Scio ei ſcriptas infirmitates
grauiſſimas liberoꝶ: & maxime Toxotiiſui: quẽ diligebat plurimũ. Cũq; illud uirtute cõpleuiſſet: turbata ſũ:

& nõ ſũ locuta:in hæc uerba prupit. Qui amat filiũ aut filiã plus ꝗᷓ me:nõ eſt medignus. Et orãs ad dum loꝗᷓ/

bat᷑: Poſſide filios mortificatoꝶ: qui pro te quotidie mortificãt corpora ſua. Noui ſuſurronẽ quẽdam:qd ge
nus hoĩum pnitioſiſſimũ eſt: qᷓſi beniuolũ nũciaſſe: ꝙ ꝓ nimio feruoreuirtutũ ꝗbuſdã uideret ſſana: & cere/
brũ ipſius dicerẽt cõfouẽdũ. Cui illa ridit. Theatrũ facti ſumus mundo: & angelis & hoĩbus.nos ſtulti ꝓpter
Xp̃m: ſed ſtultũ dei fapiẽtius eſt hoĩbus. Vnde & ſaluator loquit᷑ ad pr̃em. Tu ſcis ĩſipientiã meã:quẽ ĩ euã/
gelio: & ppinq ꝗᷓſi mẽtis ĩpotẽ ligare cupiebãt:& aduerſarii ſigillabãt dicẽtes. Dæmoniũ hẽt:& Samaritanus ẽ
Etin belzebub p̃ᷣncipedæmonioꝶ eiicit d?monia. Sed nos audiamus apoſtolũ cohortãtẽ. Hæcẽ gloria nr̃a:
teſtimoniũ cõſcĩæ nr̃æ: qm in ſctitate & ſinceritate: & in gra dei cõuerſati ſumus in mũdo. Et dũm dicentẽ ad
apoſtolos. Ideo mũdus odit uos: qm nõ eſtis de mũdo. Si enĩ eſſetis de mũdo: amaret utiq; mũdus:qd ſuum

erat. Et ad im dñm uerba uertebat: Tu noſti cordis abſcõdita: & hæc oĩa uenerũt ſuꝑ nos:& nõ ſumus obli/

ti tui:nec iniq; egimus ĩ teſtamẽto tuo: nec auerſum eſt retrorſũ cor nrẽ̃m. & propter te mortificati ſumus tota
die. reputati ſumus ut oues oceiſionis. Sed dũs auxiliator meus: nõ timebo ꝗd faciat mihi homo. Legi enĩ. Fi
li honora dñm: & cõfortaberis: & extra dũm nullũ timueris. His & talibus teſtimoniis: qᷓſi armatura dei: & ad
uerſus oĩa ꝗdẽ uitia:ſed pᷣcipue ĩſtruebat ſe cõtra ĩuidiã ſæuientẽ. & patiendo iniurias furorẽ rabidi pectoris

mitigabat. Deniq; uſq; ad diẽ mortis: & huius patiẽtia: & alioꝶ zelus oĩbus patuit. Qui ſuũ rodit auctorẽ: &

dũ æmulũ lædere nitit: in ſemetipᷣm ꝓprio furore bacchat᷑. Dicã & de ordine monaſterii: quõ ſctõꝶ cõtinẽtiã
in ſuũ uerterit lucrũ: Semĩabat carnalia: ut meteret ſpiritalia:dabat terrena: ut cæleſtia tolleret: breuia cõcede/

bat: ut ꝓ his æterna mutuaret. Poſt uiroꝶ monaſteriũ: qd uiris tradiderat gubernandũ: plures uirgĩes exdiuer
ſis puinciis cõgregarat: tã nobiles q;medii: & ĩfimi gñis: in tres turmas monaſteriaq; diuiſit. Ita dutaxat: ut in

ope: & in cibo ſeparatæ: pſalmis & oronibus iũgerent᷑. poſt alleluia cãtatũ quo ſigno uocabant᷑ ad collectam:
nulli reſidere licitũ erat: ſed pma ſeu ĩter pᷣmas ueniẽs: cæteraꝶ opiebat᷑ aduẽtũ:pudore & exẽplo ad laborẽ eas
ꝓuocãs:nõ terrore. Mane hora tertia: ſexta: nona: ueſpe:noctis medio: ꝑ ordinẽ pſalteriũ cãtabãt Nec licebat

cuiꝗᷓ ſoroꝶ ignorare pſalmos. & nõ de ſcripturis ſctis quotidie aliqd diſcere. Die tm dnico ad eccleſiã pcedebãt
excuius hĩtabãt latere. Et unũquodq; agmẽ mr̃em ꝓpriã ſeꝗ bat᷑ :atqʒ ĩde pariter reuertẽtes inſtabãt opi diſtri

cto: & uel ſibi: uel cæteris ĩdumẽta faciebãt. Siqua erat nobilis:nõ pmittebat᷑ de domo ſua hr̃e comitẽ:ne ue⸗/

teꝶ actuũ memor: & laſciuiẽtis ĩfantiæ: errorẽ refricaret antiquum: & crebra cõfabulatione renouaret. Vnus

oĩum hitus linteamĩe ad tergẽdas ſolũ manus utebant᷑. Auiris tãta ſeparatio:ut a ſpadonibus quoq; eas ſeiũ

geret: neullã daret occaſionẽ linguæ maledicæ: quæ ſctõs carpere ſolita eſt in ſolatiũ delinqᷓndi. Siqua uel tar

dior ueniebat ad pſalmos & ope pigrior: uariis eã modis aggrediebat᷑. Si erat iracũda: blãditiis. Si patiẽs corre

. . . . ae tgs . . „ . „⁊ . „ . . „ .
ctione:illud apoſtoli imitãs. Quid uultis: in uirga ueniã ad uos: an in ſpu lenitatis & mãſuetudis Excepto ui

ctu: & ueſtitu: nullã hre ꝗd patiebat᷑: dicẽte Paulo. Hñtes uictũ & ueſtitũ his cõtẽti ſimus:ne cõſuetudĩe plus
hũdi pᷣberet locũ auaritiæ: quæ nullis expler᷑ opibus: & ꝗᷓto amplius habuerit: plus requirit: & neq; copia: neq;

iopia minuit᷑. Iurgantes ĩter ſe Fmone leniſſimo fœderabat. Laſciuientẽ adoleſcẽtulaꝶ: carnẽ crebris & dupli/

V ii. .Cxcii.

catis frãgebat ieiuniis: malẽs eas ſtomachũ dolere ꝗᷓ mentẽ. Si uidiſſet aliquã cõptiorem cõtractione frõtis: &
uultus triſtitia arguebat errãtẽ: dicẽs munditiã corporis Rec ueſtitus aĩæ eſſe ĩmunditiã. Et turpe uerbum:
atq; laſciuũ nunꝗ de ore uirgineo lerzdürbus ſignis libidinoſus aĩus oñdit᷑: & p exteriorẽ hoĩem: ĩterioris
hoĩs uitia demõſtrant᷑. Quã linguoſã: garrula: ac ꝓcacẽ: rixiſq; pſpexerat delectari: & ſæpius cõmonitã nolle
cõuerti: ĩter ultimas: & extra cõuentũ ſoroꝶ ad fores triduũ orare faciebat: & ſeparati cibũ cape: ut quã obiur
gatio nõ correxerat: emẽdaret pudor. furtũ ꝗᷓſi ſacrilegiũ deteſtabat᷑.Et qd inter ſæculi hoĩes: uel leue putat᷑:
uel nihil: hoc in monaſteriis grauiſſimũ dicebat eſſedelictũ. Quid memorẽ clæmẽtiã & ſedulitatẽ in ægrotã
tes: quas miris obſequiis & miſteriis cõfouebat: Cũq; aliis lãguẽtibus large pᷣberet oĩa: & eſũ quoq; exhiberet
carniũ: ſi qñ ipſa ægrotaſſet: ſibi nõ ĩdulgebat: & in eo ĩæqualis uidebat᷑: ꝙ in aliis clæmẽtiã in ſe duritiã com
mutabat. Nulla iuuenũ puellaꝶ: ſano & keg tocorpore: tãtæ ſe dederat cõtinẽtiæ:ꝗᷓ ipſa fracto & ſenili:debi
Iitatoq; corpuſculo. Fateor: in hac ꝑtinatior fuit: ut ſibi nõ parceret: & nulli cederet admonẽti. Referã qdex/
ptus ſũ.Mẽſe iulii feruẽtiſſimis æſtibus incidit in ardorẽ febris: & poſt deſperationẽ: cũ dei miicordia reſpi/
raſſet: & medici pſuaderẽt ob refectionẽ corporis ſui uino opus eſſe tenui & paruo: ne aquã bibẽs in hydropẽ
uerteret᷑: & ego clã beatũ papã Epiphaniũ rogarẽ: ut eãẽ moneret ĩmo cõpelleret uinũ bibere: illa ut erat pru/
dẽs & ſollertis ĩgenii: ſtat ſenſit ĩſidias: & ſubridẽs meũ eſſe qd ille diceret ĩtimauit. Quid plura:cũ btũs põ⸗/
tifex poſt multa hortamẽta exiſſet foras: qᷓrẽti mihi qꝗd egiſſet: rndit. Tãtũ pfeci: ut ſeni hoĩ pene pſuaſerim:
ne uinũ bibã. Hæc refero: nõ ꝙ ĩconſiderãter & ultra uires ſũpta onera ꝓbẽ: dicẽte ſcriptura: ſuꝑ teonus ne le-

uaueris: Sed ꝙ mẽtis eius ardorẽ & deſideriũ fidelis aĩæ ex hac quoq; ꝓbare ueli pſeuerãtia dicẽtis. Sitiuit alja

mea: ꝗᷓ multipliciter tibi caro mea. Difficile eſt modũ tenere in oĩbus: Et uere iuxta philoſophoꝶ ſententiam
neοατνορο aâταπ οταο1τοετατ1 deſt modus uirtus eſt: uitiũ nimietas reputatur: qd nos uno &
breui mone expᷣmere poſſumus:ne ꝗd nimis. Quæ in cõtemptu ciboꝶ tantã habebat ptinaciã.In luctu mi-
tis erat: & ſuoꝶ mortibus frãgebat᷑: maxime liberoꝶ. Nã & in uiri & filioꝶ dormitione ſem p piclitata eſt. Et
cũ os ſtomachũq; ſignaret: & matricis dolorẽ: crucis niteret᷑ ĩpreſſione lenire: ſupabatr᷑ affectu: & crudelẽ mẽtẽ
parẽtis uiſcera còſternabant.aĩumq; uincẽs fragilitate corporis uĩcebat᷑. Quãſemel lãgor arripiẽs longo tpe
oſſidebat: ut & nobis inqetudinẽ: & ſibi diſcrimĩa offerret. In quo illa lætabat᷑: p momẽta cõmemorans. Mi
ſer ego hõ: ꝗs me liberabit de corpore mortis huius? Dicat prudẽs lector ꝓ laudibus me uitupationẽ ſcribere.
Teſtor Ieſũ cui illa uiuit:& ego ſᷣuire cupio:me utraq; in parte nihil fingere:ſed quaſi xpᷣianũ de xpᷣiana quæz
ſũt uera ꝓferre:ideſt hiltonia mbere:nd panegyricũ: & illius uitia alioꝶ eſſe uirtutes. Vitia loquor ſᷣm aĩum
meũ & oĩum ſoroꝶ ac fratrũ deſideriũ: qui illã diligimus: & abſentẽ ꝗqrimus. Cæteꝶ illa ĩpleuit curſũ ſuũ: fi/
dẽq; uauit:& nũc fruit᷑ corona iuſticiæ: ſeꝗturq; agnũ quocũq; uadit. ſatarat᷑ quæ eſuriuit: & læta decantat.
Sicut audiuimus:ita & uidimus in ciuitate dñi uirtutũ: in ciuitate dei nri. O beata reꝶ cõmutatio. fleuit ut ſ‚/
per rideret. deſpexit lacus cõtritos: ut fontẽ dñm repiret. ueſtita cilicio eſt: ut nũc albis ueſtimẽtis uteret: & di/
ceret. Scidiſti ſaccũ meũ: & induiſti me læticia. Cinerẽ ſicut panẽ mãducabat:& potionẽ ſuã cũ fletu miſcebat
dicens: Fuerũt mihi lachrymæ meæ panes die ac nocte: ut in æternũ pane angeloꝶ ueſceret᷑: & caneret. Guſta/
te & uidete qm̃ ſuauis eſt dñs. Et eructauit cor meũ uerbũ bonũ:dico ego opa mea regi. Et Eſaiæ ĩmo dñi p Eſa

iam in ſe cerneret uerba cõpleri. Ecce qui fuiũt mihi mãducabũt: uos aũt eſurietis. Ecce qui uiũtmihi bibẽt:

uos aũt ſitietis. Ecce qui uiũt mihi lætabunt: uos aut cõfundemini. Ecce qui uiũt mihi exultabũt: uos aũt

