et: nõ cõtrahit᷑ pauptate: & læta cõtẽnit & triſtia. na iuſti & fortis uiri eſt: nec aduerſis frangi:nec ꝓ
peris ſubleuari: ſed in utroq; eſſe moderatũ. Nolo orare te in angulis plateaꝶ:ne rect iter præcũ tuaꝶ fraãgat
aura popularis. Nolo te dilatare fimbrias: & oſtẽtui hr̃e philateria: & cõſciẽtia repugnãte pharſaica am bitione
circũdari. & fidelis mecũ lector ĩtellige qd taceã: & qd tacẽdo magis loquar. Quanto melius erat hoc in corde
portare: ꝗᷓ in corpore?& deũ hre fautorẽ: nõ aſpectus hoĩum? Quãuis enĩ aliis uitiis carere poſſumus: hypo/
criſeos tu maculã nõ hie aut nulloꝶ: aut paucoꝶ eſt. ſed ſicut depræcãtis humilitas meret᷑ præmia: ita ſupbia
cõfidẽtis dei auxilio deſerit. Iu aut frater inferius accube: ut minore ueniẽte ſurſũ iubearis aſcẽdere. Supꝑ quẽ
enĩ ait ds reqeſcit ſpũs meus: niſi ſup humilẽ & ꝗetũ & tremẽtẽ uerba mea? Sed uis ſcire quales ornatus dñs
quærathẽto prudẽtiã: iuſticiã: tẽperantiã: fortitudinẽ. his plagis cæli ĩcludere:hæc te qᷓdriga uelut auriga Apᷣi
ad metã concitũ ferat. Nihil hoc monili præcioſius: nihil hac gẽmarum uarietate diſtinctius: & oĩ parte decori
& ornamẽto tibi ſũt: & tutamini philoſophoꝶ ſnia eſt ſibi hærere uirtutes. & apoſtoli lacobi: cui una defuerit
oẽs deeſſe.& ſicut quatuor ſũt uirtutes qbus pugnamus & tegimur:ſic quatuor uitia ſüũt: ꝗbus ab hoſte pꝑcuti
mur:ſtultitia: iniqtas: luxuria: formido. ſed malitia finẽnõ habet. Cognatæ quoq; ſibi ſũt uirtutes rectitudo
& ſimplicitas: nec ab ĩuicẽ ſeparari quæut. Simplex & humilis & ruſticus qui arcana ſapiæ cõprehẽdere neꝗt:
ſi tũ ſapiẽtũ exẽpla in uiuẽdo ſectet᷑: iure ĩter ſapiẽtes cõnumerabit᷑. Melius eſt enĩ parua bona cũ charitate fa
cere ſine ſcia: ꝗᷓ magis effulgere uirtutibus cũ admixtiõe diſcordiæ. Excelſa nãq; piculoſius ſtant. & citius cor/
ruũt quæ ſublimia ſũt. ſed pſpicuũ eſt: oẽm creaturã ꝗqᷓuis ad pfectionẽ uenerit: ti ĩdigere miſericordia dei: &
plenã pfectionẽ ex gratia dei nõ ex merito poſſidere. Nihil ſic placet deo:ſicut ſimplicitas & ĩnocẽtia. Vn ſpũs
ſcũs in uolatilibus nõ apparuit niſi in colũba ꝓpter ſimplicitatẽ: in quadrupedibus in oue ꝓpter mãſuetudi/
nẽ. Illud quoq; tibi uitãdũ eſt cautius: ne uanæ gloriæ ardore capiaris. C facis elemoſynã deus ſi olus uideat.
cũ ieiunas: læta ſit facies tua. nec ad te obuia prætereũtiũ turba cõſiſtat: ut digito demõſtreris: ne ſatis religio/

ſus uelis uideri: & ne plus humilis ꝗᷓ neceſſe eſt: nec gloriã fugiendo quæras. plures enĩ pauptatis miſericordiæ

ac ieiunii arbitros declinãtes in hoc ipſo placere cupiũt: quod placere cõtẽnunt: & miꝶ in modũ laus dũ uitat᷑
appetit᷑. Cæteris pturbationibus ꝗbus mens gaudet: & ægreſcit: ſperat & metuit: plures ĩuenio extraneos. hoc
uitio pauci admodũ ſũt: qui caruerint. Igit᷑ nõ quæras gloriã: & cũ ĩglorius fueris nõ dolebis. Qui eniĩ uerbaĩ/
crepãtis humiliter recipit: iã ppinquã habet ueniã reatus: quẽ geſſit. Grauius eſt enĩ pficere malũ ꝗᷓ facere. Nõ
eſt tũ tãtæ uirtutis ab aliis factã inturiã ſuſtinere: quãtæ gratiæ dñi eſt mitẽ atq; tranqllũ iniuriã facere nõ poſ
ſe. Neq; uero te moneo ne de diuitiis glorieris: ne de generis nobilitate iactes: nec te cæteris præferas. Scio hu/
militatem tuã: ſcio ex affectu te dicere: One nõ eſt exaltatũ cor meũ: neq; elati ſũt oculi mei. Stultiſſimũ ꝗppe
eſt docere quod nouerit ille quẽ doceas. Vox ex ĩduſtria ꝗᷓſi cõfecta ieiuniis tenuis nõ ſit & deficiẽs. Sut qppe
nõnulli exterminãtes facies ſuas: ut appareãt hoĩbus ieiunãtes: qui ſtatim cũaliquẽ uiderint ĩgemiſcũt:demit
tunt ſupciliũ: & opta facie uix librãt unũ oculũ ad uidendũ. Veſtis pulla:cingulũ ſacceũ: & ſordidis manibus
pedibuſq;:uẽter ſolus quia uideri nõ põt: æſtuat cibo. his quotidie pſalmus ille cãtat᷑:Deus diſſipauit oſſa ho
minũ ſibi placentiũ. Triſtitiã ſimulãt: & qᷓſi longa ieiunia furtiuis noctiũ cibis ꝓtrahũt. Pudet reliqua dicere:
ne uidear potius ĩuehi qᷓ monere: oĩa hæcargumẽta ſũt diaboli. Imitare igit᷑ eũ potius: cuius pallor ex ieiuniis
elemoſynæ in paupes: obſequm in ſeruos dei: humilitas & cordis & ueſtiũ: acin cũctis ſermo moderatus. Tra
de quoq; te illi: cuius ſermo & hĩtus & ĩceſſus doctrina uirtutũ eſt. nõ cothurnatã affectes eloquẽtiã:nec mo/
re pueroꝶ argutas ſentẽtiolas in clauſulis ſtrues. Hæc præteriẽs tetigi: ut eruditis cõtẽtus auribus nõ magnope
cures qd ĩperitoꝶ de ĩgenio tuo rumuſculi iactitat: ſed ꝓphetaꝶ quotidie medullas bibas. quo & ſi pritii gnis
ĩter monaches eẽ cœpiſti: nõ tibi ſit tumoris ſed humilitatis occaſio: ut imiteris filiũ hoĩs:qui noõ uenit min
ri:ſe

Kn
tun

mkt
iis tu
,
rigt
tlone
bnt⸗
n
pi
gle
is
Nßi
cori
enit
cuti

do

t:
1

dir
. 4
tat
hoc

bai⸗

nis coce

ri: ſed mĩſtrare. Nã quãto humilior: tãto ſublimior es. lucet margarita ĩ ſordibus. Quãtũcũq; eni te deieceris
humilior Apo nõ eris. Ideo qᷓᷓ mihi multoꝶ ſũ cõſcius delictoꝶ: & quotidie in orone flexis genibus loq̃r. Deli
cta iuuẽtutis meæ ne memineris dũe. Iñ ſciẽs dictũab apoſtolo: Ne ĩflatus in ſupbia ĩcidat in iudiciũ diaboli
& in alio loco ſcriptũ eſt Supbis deus reſiſtit:humilibus aũt dat gratiã. Nihil ita pueritia uitare conatus ſuũ: ꝗᷓ
tumẽtẽ aĩum & erectã ceruicẽ dei cõtra ſe odia ꝓuocantẽ. Noui enĩ magiſtrũ dnm & deũ meũ in carnis humi
litate dixiſſe. Diſcite a me: qa mitis ſum & humilis corde. & ante per os Dauid ceciniſſe: Memẽto dne Dauid
& oĩs mãſuetudinis eius. & in alio loco legimus Ante gloriã humiliat᷑ cor uiri: & añ ruinã eleuat᷑. Nihil enĩ ut
crebro diximus tã piculoſũ eſt ꝗᷓ gloriæ cupiditas & iactantia: &Q tumẽs aĩus cõſcia uirtutu. Iccirco plus ẽ aĩum
depoſuiſſe ꝗᷓ cultu. difficilius arrogãtia ꝗᷓ auro caremus & gẽmis. Nil itaq; ꝓdeſt uile palliolum: furua tunica:
corporis illuuies: ſimulata pauptas: ſi noĩs dignitatẽ opibus deſtruas: ſi ĩter ſordes & ĩopiã peccata nõ caueas.
Fidele nãq; teſtimoniũ eſt: ſi nò habet cauſas mẽtiẽdi. Cui enĩ plus credit᷑: abeo plus exigit᷑. potẽtes potenter
tormẽta patient᷑.· Nec ſibi qſqᷓ de corporis tmmõ caſtitate ſupplaudat: cũ etiã couitiũ ĩ fratrẽ homicidii ſit rea
tus. Cadit qdẽ mũdus: & ceruix erecta nõ flectit᷑. peunt diuitiæ: & nequaꝗᷓ ceſſat auaritia. Cõgregare ꝗᷓ multi fe
ſtinãt: quæ rurſus ab aliis occupent᷑.
¶ De humilitate Ap̃i quẽ imitari debemus. Cap̃. xxyi.
Hriſtus baptizat a ſeruo: & a deo filius appellat᷑.ĩter publicanos meretrices & pctõres ad lauacrũ ue/
nit: & ſãctior ẽ Baptiſta ſuo: ꝗq de cælo uenit in uteꝶ:de utero ĩ pᷣſepe de pᷣſepeĩ crucẽ:de cruce ĩ ſepul
chꝶ: de ſepulchro ad inferos: de inferis uictor remeauit ad cælos. Imitemur ergo ſaluatorẽ noſtrũ: qa
ipe mitis & humilis paſtor agnus & aries appellat: qui pro nobis ĩmolatus eſt: qui ab Iſaac cornibus tenet ſẽ
tibus. Ex quo nil hac humilitate ſublimius: qui bethleẽ ĩ hoc paruo foramĩe cæloꝶ cõditor natus ẽ. hic ĩuolu
tus pannis: hic uiſus a paſtoribus: hic mõſtratus a ſtella: hic adoratus a magis. In baptiſmo humilitas xpi nr̃a
ſublimitas: illius crux nr̃a uictoria: illius patibulũ nr̃ triũphus ẽ. Cũigit᷑ lauacꝶ & crucis ſignũ ĩ frõtibus dæmõ
aſpexerit cõtremilcit. q aurea capitolia nõ timẽt. crucẽ timẽt. ꝗcõtẽnũt ſceptra regalia & purpuras cæſaꝶ & da
pes xpᷣianoꝶ: ſordes tñ & ieiunia ptimeſcũt. Iubet enĩ Aps ne ꝗs diſcipuloꝶ dicat: qꝗ ipſe eſt Ap̃s. Mira rõ nõ
uult pᷣdicari.ꝗ gaudet ĩtelligi:agnoſci amat: & odit oñdi:magis uult ſe ĩuẽtũ eẽ ꝗᷓ ꝓditũ:ut uirtus ſua illũnõ
fauor oñderet alienus. Quæ aũt maior põt eẽclæmẽtia: ꝗᷓ ut filius dei filius hoĩs naſceret᷑: decẽ mẽſiũ faſtidia
ſuſtineret: partus expectaret aduẽtũ:ĩuolueret᷑ pãnis: ſubiiceret᷑ parẽtibus:p ſingulas adoleret ætates: & poſt cõ
tumelias uocũ alapas & flagella: crucis quoq; nobis fieret maledictũ: ut nos a maledicto legis abſolueret. pfi.
factus ẽ obediẽs uſq; ad mortẽ: ut id ope ĩpleret: quod añ ex pſona mediatoris fuerat depræcatus dicẽs pr̃ uo/
lo: ut quõ ego & tu unũ ſumus:ita iſti in nobis unũ ſint. Ergo qa ad hoc uenerat: ut qd ĩpoſſibile legi:qa nemo
iuſtificabat ĩeffabili miicordia uinceret: publicanos & pctõres ad pœnitẽtiã puocabat. Vn nouũ & mirabile ẽ
apud nos. Dñs ſolus petẽtes ſe amat: ſolus iraſcit᷑ niſi petat᷑. Illo enĩ tpe quo ſupplicia mereant deus argumẽtũ
ſaluatiõis oſtẽdit᷑: ĩtelligere poſſumus ꝗᷓtũ ualeret præſtare nõ læſus: qui tãtũ donaret iratus. Amemus & nos

Xpm: eiuſq; ſe emp queramus amplexus: & facile uidebit᷑ oẽ difficile. breuia putabimus uniuerſa quæ lõga ſũt

quodq; btã dei genitrix a filio ſuo nõ didicit cælos fabricare: angelos creare: mira deitatis ĩſignia opari: ſed tm̃
humiliari:cæteraq; uirtutũ documẽta ĩtra hu militatis cuſtodiã aggregare.
¶ De Iuſticia & uitæ rectitudine. ¶ Cap̃.xxvii.
J Tiã de iuſticia diſſeramus quæ eſt ſingulaꝶ reꝶ & pſonaꝶ æqſſima diſtributio: quã ꝗs obtinens & cui
adhærẽs uitã ſuã diſpoſite & ſine turbatiõe cõſeruat: cuſtodit ĩ oĩbus æꝗtatẽ:ſcit ꝗd deo debeat:qd ſcĩs
d æqualibus reddat: qd nõ deneget ptãtibus huius ſæculi: qd ſibi retineat: qd ꝓxĩo cõpetat: qd alie/

coæꝗᷓles honorare: & tributa ĩpendere ptãtibus: ſupbũ nõ eẽ: ſed magis mitẽ & humilẽ: pxĩos tanꝗᷓ ſe diligere:
alienos & inimicos nõ pſeq odio: ſed amare: ſubiectũ eẽ prioribus uel ætate maioribus: qa & dns du eſſet ofĩ um
dis a Ioãne qui maior eſt in natis mulieꝶ: qa prior illo in natiuitate hoĩum erat baptizator: & ſic adipleri oẽm
iuſticiã pteſtat᷑: ex hac miſericordia naſcit᷑ obſequm deificũ: generat᷑ in his oĩbus qſq; ĩuenit᷑: nõ immerito in

Xpo ĩuenit᷑ pmanere: qm hæc oĩa ipſe Aps eſt. Paulus nos glorioſus ĩformat & ĩſtruit de Apo dicẽs:qui eſt no
bis a deo iuſticia & ſãctificatio & redẽptio. Itẽ ĩalio loco Qui & miſericordia & pax & dei lectio: quẽ agapẽ uo

cãt. Iniquus enĩ ſi ſequit᷑ iuſticiã: negat iniqtatẽ. Stultus ſi ſequat dei ſapĩam negat ſtultitiã. Quodq; ſapia

fortitudo tẽperãtia & caſtitas ſolũ ꝓdeſt hntibus: Iuſticia uero aliis & miſeris ꝓdeſt: quæ patrẽ uel fratrẽ non
nouit: ſed nouit ueritatẽ: pſonã nõ accipit: & deũ imitat᷑. Diſcite ergo bñfacere. Virtus enĩ diſcẽda eſt. Nec na/

turæ tãtũ bonũ ſufficit ad iuſticiã: niſi ꝗs erudiat᷑ cõgruis diſciplinis. Diſcẽda eſt ergo iuſticia: & magr̃oꝶ terẽ/⸗
da ſũt limina. Sæcularis auũt iudex acceptis muneribus cõdẽnat ĩſontẽ: & reũ liberat. quod interdũ de eccleſiæ
principibus dici põt: ꝙ ꝓpter munera lacerẽt legẽ:& nõ pducũt iudiciũ ad finẽ.
efide ſpe & timore. Cap.xxviii .
Iaũut fides ut inqt apoſtolus Paulus ẽ ſubſtãtia ſpandaꝶ reꝶ ꝗqᷓs ſpamus: & index reꝶ ꝗᷓs nõ uidemus:
Credere & fide q; debet:ꝙ deus ea quæ ꝓmittit potẽsẽ adiplere: & ſpẽ ſuã ĩ futuꝶ trãſferre:& tũc ple
na fide poterit ad ea quæ ꝓmiſſa ſũt facillime ꝑpuenire. hæc nobis uniuerſa ĩuiſibilia añ oculos ponit:
R iiii. .clxiũiii.

ſtaut côgruit. Iuſtũ ẽ enĩ deũ colere & diligere ex toto corde:& ex tota aĩa:& ex tota uirtute.Sãctos &

ad hac ingreſſi diaboli & poteſtatũ huius mũdi & haꝶ tenebraꝶ uniuerſa deſerimus: deo cum fiducia pxima X
mus. Credere enim & ſperare neceſſe eſt: quæ deus iuſſit: cũ quæ diabolus in ſe ruerat abnegamus. fidẽ ſpe⸗ 1
ſequit᷑: itaq; de ipſa loqꝗᷓmur. Eſtigit᷑ expectatio rerũ oĩum futuraꝶ: ꝗᷓ ſaluamur Paulo ſcribẽte apoſtolo.ſpe
eni ſalui fe ſumus. ſpes aũt quæ uidet᷑ nõẽ ſpes.qd enĩ uidet ꝗs ſpat.ſi aut qd nõ uidemus ſpamu 2 patiẽtiã .
. expectamus. Hæcĩ ſe habet timorẽ:nõ illũ cuius obliuiſci: & quẽ foras mittere glqꝗs ĩ fide uiui t: Sed ꝗq unus ẽ l⸗
de ſpiritibus qbus ĩpletus Eſaias teſtat᷑ Exiet uirga de radice ieſſe: & flos de radice eius aſcẽdet: & reqeſcet ſuꝑ n
euũ ſpiritus ſciæ & pietatis: & replebit eũ ſpũs timoris dni: illũ ſpm̃ quẽ Dauid canit dicens. Timete dñm iuſti W
eius. Vñ & btĩ efficiunt eodẽ ꝓteſtãte & dicẽte:Btuũs uir qui timet dñm:illũ dicit timorẽ qui caſtus eſt & pudi⸗
cus. Quoniã timor dmi caſtus inꝗt Dauid manet in ſæculuũ ſæculi: ergo eſt duplex timor: unus appetẽdus:ali/ 4 HD
us fugiẽdus eſt:igit᷑ appetẽdus timor admonitio & cuſtodia oĩ um reꝶ: qua credimus & ſi pamus. Timemus i
eni iudiciũ:ꝗa ſpamus:& metuimus dñm:qa fortẽ illũ iudicẽ credimus. Vera nãq; uita eſt deũ noſſe:timere odl.
eius potẽtiã: amare pietatẽ. Timor nãq; uirtutũ ẽ cuſtos:ſ. ecuritas ad lapſũ facilis. Si pauorẽ hũueris ſollicitus nen
eris: & ſi ſollicitus fueris leo in caulas ouiũ tuaꝑꝶ ĩtrare nõ poterit. qd ad præpoſitos eccleſiaꝶ uel ad aĩæ cuſto/ .
. dẽ ptinet. Qui cautus eſt & timidus põt ad tpᷣs uitare pctã: qui ſecurus eſt de iuſticia repugnat:illiuſq; auxilio
deſtitutus ĩſidiis hoſtiu paret. Nunꝗ tuta eſt humana fragilitas. & quãto magis uirtutibus creſcimus: tanto M
magis timere debemus:ne de ſublimibus corruamus. Si iuxta eccleſiaſtẽ radix ſapĩæ eſt timere deũ: fructus
ſapiæ qs eſt niſi uidere deũ bonũ:aut diligit qui nõ ĩuitus aut neceſſitate aut legũ metu facit bonu:ſed iccirco I
bonũ eſt: ut mertedem bonã opis habeat. .V ”
(Pe Charitate & pace. ¶ Cap̃. xxix. an
Dcharitatẽ nũc trãſitũ faciamus: ꝗa oĩ bus maior eſt:ĩter cætera ſic fatet᷑ Paulus. Manẽt aũt tria hac 1
A ffigdes Spes & Dilectio:ſed maior his dilectio eſt. Eſt ergo dilectio uinculũ aĩoꝶ caſta & ſincæra & ſine “
. ( Saæymulatioe: charitas cõſumatio ofĩum mãdatoꝶ breuis oĩum præceptoꝶ: quã cũ qs hũerit oĩa habet ſe
“ ine hacin aliis remanet ĩperfectus. & ut cognoſcat uia prudẽtia ꝗtücharitas ualear: legimus rũſũ dñi ĩ euãge q ᷑ j
lio dicẽtis cũ ĩ terrogaret᷑: Diliges dim deũ tuũ extoto corde tuo:& ex tota aĩa tua:& ex tota uirtute tua.& dili/ de
ges ꝓximũ tuũ tanꝗᷓ teipſũ. in his duobus præceptis pẽdet lex & pphetæ. Vides in hac ſola uniuerſa legis cau dQ
da pẽdere. uere qſqꝗs hãc habet: iã dei filius dici põt: ex hac ſola poterit deo ſimilis eẽ. Conſidera qui deũ diligit u
nunqd ſpat: nunqd timet:nunqd fidit?nõ: ſed tm diligit. Deus inꝗt Paulus cũ dilexiſſet muũdũ: miſit unicũ fi ðͦJM
liũ ſuũ in ſimilitudinẽ carnis pcti:ut de pctõ cõdẽnaret pctm in carne: qui præponit eã rebus oĩbus dicens. & m
ſi locutus ſũ linguis horĩum & angeloꝶ: chatitatẽ aũt nõ hẽam: factus ſũ ſicut æramẽtũ tĩniens: aut cimbalus 0
cõcrepãs. Et ſi hũero ꝓphetiã:& cognouero oĩa myſteria & oẽm ſciam.& ſi hũero fidẽ ita ut mõtes trãſferam ”ð
& ſi tradidero corpus meũ ita ut ardeã: Charitatẽ aũt nõ hẽam nihil ſũ. Charitas magnanima eſt: charitas be/ 8
nigna eſt: charitas nõ æmulat᷑: nõ ĩflat᷑: nõ agit pperã: nõ irritat᷑:nõ cõfũdit:nõ quærit quæ ſua ſũt:nõ cogitat
malũ:nõ gaudet ſup iniu ſticia: gaudet aũt ueritate. Ola ſuſtinet: oĩa credit: oĩa ſpat:charitas nunꝗᷓ excidit. Ni B
hilenĩ amãtibus duꝶ eſt. nullus difficilis ẽ cupiẽtibus labor. Solus tñ ille amor ꝓbabilis eſt: qui deo & uirtuti
bus aĩæ coaptat᷑.· Nihil eſtenĩ qd nõ toleret qui pfecte diligit. Qui aũt clæmẽtiã nõ habet: nec ĩdutus eſt uiſce .
ra mificordiæ & lachrymag: quis ſpiritualis ſit: nõ adipleuit legẽ Api. Vñ legit᷑ ꝙ btus Ioãnes euãgeliſta cum
Epheſi ſenex uix ĩter diſcipuloꝶ manus deferret᷑:nihil aliud p ſingulas ſolebat pꝓferre collectas niſi Filioli mei 1
diligite alterutrũ. Diſcipulis aũt petẽtibus qᷓre ſemp id diceret:rũdit ꝗqa præceptũ dni eſt: & ſi fiat ſolũ ſufficit.
ſed obſecro ne amicus qui diu quærit᷑ uix ĩuenit᷑: difficile ſuat᷑: pariter cũ oculis mẽs amittit: nã amicitia quæ Ne
deſinere põt nunꝗᷓ uera fuit. Vera nãq; amicitia nullo liuore ĩ ꝗto: auget᷑ numero:tãto creſcit & robore. Declia n
igit᷑ a malo & fac bonũ:inqre pacẽ & pſequere eã. Niſi oderimus malũ: bonũ amare nõ poſſumus.qn potius HW
faciẽdũ eſt bonũ: ut declinemus a malo. pax querẽda eſt: ut fugiamus bella:nec ſufficit eã quærere:niſi ĩuentã ⸗
fugiẽtẽq; oĩ ſtudio pſeqᷓmur: quæ exupat oẽm ſẽſũ.in ꝗᷓ hĩtatio dei eſt ꝓpheta dicẽte. Et factus eſt in pace lo/ nüä
cus eius. Infernus itaq; ĩter fres diuidit. Quicqd igit᷑ ſeparat ĩter fres ĩfernus dicẽdus eſt. Concordia enĩ paruæ ir
res creſcunt: ſic & diſcordia maxime dilabunt᷑. Pulchre igit᷑ pſecutio pacis dicit᷑: iuxta illud apoſtoli:Hoſpita N
litatẽ pſequẽtes:ut nõ leui uſitatoq; ſermone: & ut ita loꝗr ſũmis labiis hoſpites ĩuitemus: ſed toto mẽtis ardo
re teneamus: ꝗſi auferẽtes ſecũ de lucro noſtro atq; cõpendio. 8
(Se infirmis & pauperibus recreandis. L Caß. xxx.
Iꝗs cœpit ægrotare trãſferat᷑ ad exedrã latiorẽ: & tãto ſenũ mĩſterio cõfoueat᷑: ut nec delitias urbiũ: 4
ec mũis quærat affectũ: nec liceat dicere cuiꝗᷓ tunicã & ſagũ textaq; tunicis ſtrata nõ hẽo. Ita œæcono/ in
micus uniuerſa moderet᷑ ut nemo qd poſtulet: nemo dehæreat: uias fratribus:hoſpitũ laua pedes: .
paupibus & fribus refngeria exhibe: ſũptũ manu ꝓpria diſtribue: qm ꝗcꝗd hint clerici paupeꝶẽ: & domus eo/
rũoĩbus debẽt eẽ ces. ſuſceptiõi enĩ pegrinoꝶ & hoſpitũ ĩuigilare debẽt. Docet Salomõ miſericordiæ opibus li⸗
ſſiſtẽdũ:nec niis fidẽdũ uiribus: ſed a deo eẽ auxiliũ flagitãdũ.ſed eſto ꝙ æqueris paupibus: inopũ cellulas di/
gnanter iĩtroeas: manus debiliu ſis:aquã portes:ligna concidas: focũ extruas. ſed ubi uĩcula:ubi alapætubi ſpu
ta: ubi flagella: ubi patibulũ: ubi mors?Cũ hæc oĩa quæ dixi feceris:ab Euſtochio Paulaq; uiceris. Hæc dico nõ l
quo de atdoremẽtis tuæ ꝗcꝗᷓ dubitẽ: ſed quo currentẽ ĩpellã:& acriter dimicãti feruorẽ auge.. hl

De poœnitẽtia

.

nus
lexe
itus
ſto⸗
lio
nto⸗

0

nae

ſ

ig⸗
Ul
dau
git
ifi

lus
am
be⸗
tt

+— — —

—
—

—

.
3

¶ De penitẽtia & miſericordia dei. . ¶Cap. xxxi.
Rripe quæſo occaſionẽ:& fac de neceſſitate uirtutẽ.nõ quærunt ĩ xpᷣianis initia:ſed finis.Paulus ma
le cœpit:ſed bñ finiuit. Iudæ l audant initia: ſed finis ꝓditiõe danat᷑.& licet deus nõò uelit mortẽ pctoò/
Aris: ſed utcõuertat᷑: & uiuat: tũ tepidos odit: & cito ei nauſeã faciunt. Cuiq; plus dimittit plus diligit.
n meretrix illa Api dilectrix in euãgelio baptizata lachrymis: & crine quo multos an cœpat pedes dñi tergẽs

ſaluata eſt.no ꝗdẽ huit criſpãtes mitras:nec ſtridẽtes calceolos:nec orbes ſtibio fultginatos nã quãto fœdior:
tãto pulchrior: quæ demũ plorat ad crucẽ: unguẽta parat:quærit in tumulo: hortulanũ ĩterrogat:pgit ad apo

ſtolos:reptũ nũciat.Illi dubitãt:iſta cõfidit.nõ enĩ tã pcti crimẽ arguit: ᷓ uelox cõuerſio in pœnitẽtiæ celerita

te laudat᷑.nec deus cogeret pœnitere:ſi nõ eſſet pœnitẽtibus ueniã cõceſſurus. Nihil enĩ tã repugnat deo: ꝗᷓ cor
ĩpœnitẽs. hoc ſolũ crimẽ eſt:qd ueniã cõſequi nõ põt:præcipue ꝗa nõ iniuſtus ut ꝓptermulta mala paucorũ
obliuiſcat᷑ bonoꝶ:ĩmo de nullo ſic iraſcit᷑ deus:qu ſi pctõr ſuꝑbiat: & erectus & rigidus non flectat᷑ in fletu:
nec miſericordiã poſtulet pro delicto. nihilq; ſicoffẽdit deũ: ſicut erecta ceruix poſt pctã: & ex deſperatiõe cõtẽ
tus. Vn & uos nõdeſpetis ueniã ſceleꝶ magnitudine: qa magna pctã magna debebit pœnitẽtia. Nãdeus nõ
uult ĩferre ſupplicia:ſed terrere paſſuros. Ipſeq; ad pœnitẽtiã ꝓuocat:ne faciat qd cõminatus ẽ. Dæmonũ eni
nullus ẽ qn pereat. oẽs ad prædã feſtini ueniẽt: an faciẽ ipſoꝶ uẽtus urẽs:& ꝗcquid aſpexerĩt:qcqd uultui eoꝶ
obuiũ fuerit: urere deſiderabũt & pdere:ſed nec ꝗſꝗᷓ ꝑ patiẽtiã bonitatis dei de pctõꝶ ſuoꝶ ĩpunitate cõtẽnat:
nec illumnon æſtiet offẽſũ:qa necdũ exptus reatũ. Immo magna ẽ ira:qñ peccãtibus nõ iraſcit᷑ deus.Vñ ĩ Eze
chiele ad hieruſalẽ: Iã nõ iraſcar Ebirrelus tuus receſſit a me. ſed re uera deus hoĩbus nõ iraſcit᷑: ſed uitiis: quæ
cũ in hoĩe nõ fuerint: nequaꝗᷓ punit. Habet aũt ira dei mẽſuras quãtũ & quãato tꝑe:& ob ꝗᷓs cauſas & ꝗbus ĩfe
rat᷑: iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Cibabis nos pane lachrymaꝶ in mẽſura. Miſericordiã igit᷑ a deo cõſequit᷑: qui ſe
putateẽ miſeꝶ. nã deus quinullis uiribus ſupari põt: publicani tn præcibus uicit᷑. Quãto ergo tpe te errare no
ſti: quãto tpe deliqſti: tãto tpe humilia te ipſũ deo: & ſatiſfacito ei in cõfeſſione pœnitẽtiæ. qm̃ qui pctõr ẽ ali
qua ſorde maculatus:de ercleſia Xp̃i nõ põt appellari:nec Apᷣo ſubiectus dici. Igit᷑ qa errauimus iuuenes:emẽ
demur ſenes: iungamus gemitus: & lachrymas copulemus: culpa ſimpliciter cõfitẽdo. nã qui poſt lapſum pec
catorũ ad ueram pœnitentiã ſe cõuertit: cito a miſericordiæ iudice ueniã ĩpetrabit: quoniã apud deũ non tam
ualet menſura tpis ꝗᷓ doloris: necabſtinẽtia tm ciboꝶ ꝗᷓ mortificatio uitioꝶ: ſed & magnũ peccatũ magnis diu/
turniſq; cruciatibus luit᷑: culpaq; leuis præſenti ſupplicio cõpenſata ſit. & ſicmagnuũ peccatũ magna indiget
miſericordia. Cõcluſit enĩ deus omnia ſub peccato: ut omnibus miſereat. ſed fruſtra uoce aſſumit᷑: ſi pmanet
opera. ſed ne & diutius pertraham: habeto pauca pro pluribus: in quibus non tam ordo quærit᷑ ꝗᷓ profectus.

Age ergo tu: caue: curre:feſtina. Age ut in hac ſpiritualitate perficias. cauene quod accepiſti bonum: incautus

& negligens cuſtos amittas. curre: ut nõ negligas. feſtina: ut cælerius comprehendas. Nam cœpiſſe multorũ
eſt: ad culmen perueniſſe paucorum. Tribuat tibi Chriſtus: ut audias: & taceas: & intelligas: & ſic loquaris.
¶ Cap̃ᷣ.xxxii.
¶ Finis cõcludens in regula.
I quoniã ita ſe natura habet: ut amara ſit ueritas: & blanda uitia exiſtiment᷑: ut Paulus ait apoſtolus
Inimicus uobis factus ſum uerum dicens. Vnde & quia ſaluatoris dura uidebant᷑ eloquia: plurimi
diſcipulorum retrorſum abierunt: nõ mirum eſt ſi & nos ipſi uitüs detrahentes offẽdimus plurimos.
diſpoſui tamen naſum ſecare fetentẽ: timeat qui ſtrumoſus eſt. Quid tamen ad te qui intelligis innocentem?
Nemo reprehẽdat quod aliquos aut laudamus aut carpimus: cũ & in arguendis malis ſit correptio cæteroꝶ:
& in optimis prædicandis boni ad uirtutum ſtudia concitent᷑. Nos enim ut ſcitis hebræoꝶ lectione detẽti: in
latina lingua rubiginem induximus: in tantum ut loquentibus quoq; ſtridor quidã non latinus interſtrepat.
Vnde ignoſce ariditati. & ſi imperitus ſum ſermone inquit apoſtolus ſed non ſcientia. illi utrũq; nõ deerat: &
unũ humiliter renuebat. nobis utrũq; deeſt: quia & quod pueri plauſibile habueramus amiſimus: nec ſcien/
tiam quam nolebamus cõſecuti ſumus: iuxta eſopionã fabulãdum magna ſectamuretiam minora perdẽtes:
Nõ ꝓlongabunt ultra ſermones mei quoſcũq; loquor. Ea ꝓpter moneo: & flens gemenſq; cõteſtor:utdum
huius mũdi uitã currimus. nõ duabus tunicis ideſt duplici aio ueſtiamur: nõ calciamentoꝶ pedibus uidelicet
opibus prægrauemur: nõ diuitiaꝶ onera ad terrà præmãt:nõ uirgæ hocẽ potẽtiæ ſæcularis quærat᷑ auxiliũ:nõ
pariter e& pᷣ̃m uelimus hr̃e & ſæculũ: ſed ꝓ breuibus & caducis æterna ſuccedant: Sed & præcor uos ꝗ fideles
eſtis: ut ita uitã urjam & cõuerſationẽ fuetis:ne ĩ ipo uel ip̃ᷣi ſcãdalũ patiamini: uel aliis ſcãdalu faciatis:ſed ſitĩ
uobis ſũmi ſtudii ſummæq; cautelæ: ne quis in hãc ſãctoꝶ cõgregationẽ pollutus ĩtroeat: ne quiſqs lebuſeus
habitet in nobis. Dns Ieſus cõterat ſathanã ſub pedibus ueſtris: & ĩcolumes uos & ꝓlixa ætate florentes Xp̃s
deus noſter tueat᷑ oĩpotẽs. Sed & ſpũs ſactus nobis præſtare dignet᷑: & in hoc ſæculo factores mãdatoꝶ ſuo/

rũ effecti ĩ huius uitæ agone pbati: & fideles inuẽti ſpiritualibus fructibus dilatati his cõtinentihus mereamur

adiungi. Ipſi gloria & mperium cum eodem ſpiritu ſancto in cuncta ſæcula ſæculorum. Amen.-

¶ Quoniã ad humanã inſtitutionẽ ualidiora ſunt exẽpla ꝗᷓ uerba:& planius põtope docere ꝗqᷓuerbo: merito ĩ

ſtituta ac ꝑræcepta monachoꝶ ſupioribus epiſtolis digeſta beatorum Hilarionis & Malchi monachoꝶ exem

plaſubdunt :quoꝶ uitas ac res geltas beatus Hieronymus cõſcripſit.

R— ¶ Incipiunt Capitula deuita ſancti Hlilarionis.
N prologo materiæ magnitudo ad laudem geſtoꝶ præſcribitur.
De ortu beati uiri ſituq; genitalis loci & prima indole mirandoꝶ.

ſubſtantia ilico ad heremũ cõuolauerit.
De admirabili abſtinentiæ eius principio.
De primis aduerſus eum d?ymonum Iudibriis.
De uariis diaboli præſtigiis eo orante oſtenſis.
De breuiſſima habitationis eius cellula.
Detotius uitæ eius abſtinentia ſtupenda.
Delatronibus ad terrendu eù uenientibus.
De muliere Hleutheropolitana quæ prima illũ pro ſterilitate ſua interceſſit.
De Ariſtenete Helpidii præfecti cõiuge pro tribus filiis infirmâtibus depræcante

+

De muliere cæca uirtute eius illuminata.
De auriga Gazenſi & merſica & iuuene adæmonio liberatis.
De Orione a peſſimo dæmone liberato. L
De Gazano a paralyſi ſubleuato.
De Italico circenſes equos nutriente. J
Deuirgine dei quam iuuenis adamauerat: & diſſoluto maleficio.
De Candidato Cõſtantii imperatoris a dæmone ſaluato.
De Bactro camelo enormis magnitudinis a dæmone pleno.
De honore illi a ſancto Antonio delato.
De ſtudio ipſius: qui erga oĩum curam ſollicitus erat.
De auan fratris deminutione: & largiiterum augmentatione.
De uirentis faſce ciceris:in cuius fetorem fratris qui miſerat auaritiã deteſtatus eſt.
De fletu uiri dei qui ſe mirabiliter lamentabat: & beati Antonii nũciaro deceſſu.
Qu ob frequẽtãtiũ multitudinẽ monaſterii locu deſerẽs ad ſolitudines cõuolauit.
Deſcriptio habitationis beati Antonii: & de miraculo in eius ortu facto.
De pluuiis præcibus beati Hilarionis ĩpetratis: & multitudine ſerpentũ depulſa.
Quod inde etiam honores fugiens deceſſit: & de præuiſo aduentu Gazenſium.
De Hadriano eius diſcipulo: & cõtumacia eius iuſte punita.
De Hauderii filio adæmone curato dum nauigaret Siciliam.
Quõ ad mediterranea loca fugerit ſub penuria & ſcutario quodã a dæmone liberato⸗
De quodã a morbo intercutis curato:& Heſitio diſcipulo ipſũ quærente.
De dracone magnitudinis miræ apud Epidaurũ dalmatiæ oppidũ igne crematũ.
De impetu mani ab eo compreſſo.
De piratis quos dum fugaret obuios habuit.
Deimmudis ſpiritibus hincinde cum inter cicladas nauigaret coclamantibus.
De hortulo cypri:ubi quinq; annis ante obitum hitauit: & paralytico ibidẽ curato.
De teſtamento breui:quod ipſe manu propria ſcripſit Heſitio.
De ultimis ipſis ad aiam ſermonibus & ſepultura eius.
De Heſitio qui corpus eius cum maximo diſcrimine furatus eſt.
LDe Conſtantia deuota muliere: quæ corpus eius furatũ audiẽs expirauit.

Cap. vi.

———

ualiter ſancto Antonio iũctus habitũ mutauerit: pſpectoq; eius uitæ tenore ad patria rediens

0 Prologus in uitã ſancti Hilarionis a ſancto Hiero nymo fœliciſſime editã. Cap.i.
Cripturus uitã beati Hilarionis: habitatorẽ eius ĩuoco ſpm̃ ſãctũ: ut qui illi uirtutes largitus eſt:mihi
ad narrãdas eas ſermonẽ tribuat: ut fcã dictis exæquent᷑. Eoꝶ eni ꝗ fecere uirtutes: ut ait Criſpus:tãta
auctoritas: quãtũ eã uerbis potuere extollere pclara ĩgenia. Alexãder magnus Macedo: quẽ uel arietẽ uel
pardũ uel hircũ capraꝶ Daniel uocat:dũ ad Achillis tumulũ pueniſſet: fœlicẽ te ait iuuenis: q magno frueris

Cap̃.i.
Cap:ii.
diſpartita oĩ

Cap̃.v.

Cap̃. x.
Cap. xi.
Cap.xii.
Caßp.xiii.

Cap.xvi.

Cap.xyvii.
Cap̃.xviii.
Caß. xix.
Capᷣ.xxi:
Capᷣ.xxiii
Caßp. xxv.
Capᷣ.xxvi.
Cap̃.xxviie

Cap. xx.

Cap̃. XXXI.
Capᷣ.xxxii.

Capᷣ.xxxiii.
Caßp̃. xxxiiii.

Cap.xxxv.
Capᷣ.xxvi.

Cap.xxxviii.

Capᷣ.xxxix.

pᷣcone meritoꝶ:Homeꝶ uidelicet ſignificãs. Porro mihi tãti ac talis uiri cõuerſatio uitaq; dicẽda ẽ: ut Home
rus quoq; ſi adeſſet: uel ĩuideret materiæ: uel ſuccũberet. Quanꝗᷓ enĩ ſcũs Epiphanius Salamiæ Cypri eps: q
cũ Hilatſone plurimũ uerſatus eſt: laudem eius breui epiſtola ſcripſerit: quæ uulgo legit: tamen aliud eſt lo/
cis cõmunibus laudare defunctũ: aliud defuncti ꝓprias narrare uirtutes. unde & nos fauore magis illius ꝗᷓ in/

iuria cœptum ab eo opus aggredientes: maledicoꝶ uoces contẽnimus. qui olim detrahentes Paulo meo: nũc

forte detrahent & Hilarioni.illum ſolitudinis calumniati: huic obiicientes frequentiã. ut qui ſemꝑ latuit nõ
fuiſſe: qui a multis uiſus eſt: uilis æſtimet᷑. Fecere hoc & maiores eoꝶ quondã phariſæi: ꝗbus nec Ioãnis here/
mus ac eiuniũ: nec dñi ſaluatoris turbæ: cibi: potuſq; placuerũt. Verũ deſtinato operi imponã manũ: & ſcyl

leos canes obturata aure trãſibo.

De natiuitate

ſo
he

ö
i⸗
P mii
a
Cn.
1N
.i
ui,
il.
.
W.
anii,⸗
ir.

¶ De natiuitate & uita beatiſſimi Hilarionis heremitæ ſãctiſſiii ¶Cap. ii.
lIlarion ortus uico Thabatha: ꝗᷓ circiter quinq; milia a Gaza urbe Palæſtinæ ad auſtrũ ſitus ẽ: cũ ha-
beret parẽtes idolis deditos: roſa(ut dicit de ſpinis floruit. Aꝗbus miſſus alexãdriã Grãmatico tra
ditus ẽ. Ibiq; quãtũ patiebat illa ætas magna ĩgenii & moꝶ documẽta pᷣbuit: in breui carus oĩbus &
quẽdiarte gnarus. Quodq; his maius ẽ oĩbus: credẽs in dũm lIeſuũ: nõ cyrci furoribus: nõ arenæ ſanguine:nõ
heatri Ilaæuria delectabat᷑: ſed tota illi uolũtas ĩ eccleſiæ erat cõgregatiõe. ¶ Cap.iüi.
Vdiẽs autẽ tũc celebre nomẽ Antonii qd ꝑoẽs ægypti populos ferebat᷑ incẽſus: uiſendi eius ſtudlio per/
rexit ad heremũ. & ſtatim: ut eũ uidit: mutato priſtino habitu duobus fere mẽſibus iuxta eũ mãſit:con/
tẽplãs Ordinẽ uitæ eius:morũq; grauitatẽ.ꝗᷓ creber in oratide:ꝗᷓ humilis in ſi uſcipiẽdis fratribus: ſeuerus in cor/
nipiẽdis: alacer ĩ exhortãdis eſſet. & ut cõtinẽtiã cibiq; eius aſpitatẽ nulla unqᷓ infirmitas frangeret. Porro fre/
quẽtiã eoꝶ:ꝗ ad eũ ob uarias paſſiões: aut ĩpetus dæmonũ cõcurrebãt: ultra nõ ferẽs: nec cõgruũ eẽ dicẽs: pati
in heremo populos ciuitatũ. ſicq; ſibi magis ĩcipiẽdũ eſſe: ut cœpiſſet Antonius: illũ quaſi uirũ fortem uicto
riæ armaaccipe: ſe necdũ militare cœpiſſe: reuerſus ẽ cũ ꝗbuſdã monachis ad patriã. & parẽtibus iã defunctis:
partẽ ſubſtãtiæ fratribus: partẽ paupibus largitus ẽ: nihil ſibi oĩno fuãs: timẽs illud de actibus apoſtolorum
Ananiæ & Saphyræ uel exẽplũ uel ſuppliciũ: maximeq; dominicæ ſentẽtiæ memor dicẽtis: Qui nõ renũciaue
rit oĩbus quæ habet: nõ põt meus eſſe diſcipulus. Erat autẽ annoꝶ. xv. ſic nudus & armatus ĩ Chriſto:ſolitudi
nẽ quæ ĩ ſeptimo miliario a Maionia Gazæ emporio ꝑ littus eutibus ægyptũad læuã flectit᷑: igreſſus ẽ. Cũq;
eſſent cruẽta latrociniis loca & ppinqui amiciq; eius ĩminẽs piculũ denũciarẽt:cõtẽpſit mortẽ:ut mortẽ euade
ret. Mirabãtur oẽs animũ: mirabãtur ætatẽ:niſi ꝙ flãma qᷓda pectoris & ſcintilla fidei in oculis relucebant. Le
nes erant genæ: delicatum corpus & tenue: & ad omnem iniuniã ĩpatiens:quod leui uel frigore uel æſtu poſſet

affligi. .——

Cap̃.iiii.
Git᷑ ſacco tantũ mẽbra coopertus:& pelliceũ habẽs epẽditen: quẽ illi beatus Antonius proficiſcẽti dede/
ſnt:ſagum ꝙ ruſticũ inter mare & paludes uaſta & terribili ſolitudine fruebat᷑: quindecim tantũ caricas
poſt ſolis occaſũ comedẽs. Et qꝗa regio latrociniis ĩfamis erat:nunꝗᷓ in eodẽ loco mãſitãs. Quid faceret diabo/
lus? quo ſe uerteret? qui gloriabatur ante dicens: in cælum aſcendam: ſuper ſydera cæli ponam thronum meũ
& ero ſimilis altiſſimo:cernebat ſe uinci a puero:& prius ab eo calcatum fuiſſe: quã per ætatem peccare potuiſ
ſet. Titillabat itaq; ſenſus eius & pubeſcẽdi corpori:ſolita uoluptatũ incẽdia ſuggerebat. Cogebat tyrunculus
xpᷣi cogitare:qd neſciebat:& eius rei aĩo põpã uoluere: cuius expimẽta non nouerat. Iratus itaq; ſibi: & pectus
pugnis uerberãs:quaſi cogitatiões ceſſiõe manus poſſet excludere:ego te inquit aſelle faciã ut nõ calcitres: nec
te hordeo alã: ſed paleis: fame te cõficiã & ſiti: graui onerabo põdere: p æſtus ĩdagabo & frigora:ut cibum poti
us ꝗᷓ laſciuiã cogites. Herbaꝶ ergo ſucco & paucis caricis: poſt triduũ uel quatriduũ deficiẽtẽ animã ſuſtenta
bat:orãs frequẽter: & pſallẽs:& raſtro humũ fodiẽs: ut ieiunioꝶ laborẽ labor opis duplicaret.ſimulq; fiſcellas
iuũco texẽs: æmulabat᷑ ægyptioꝶ monachoꝶ diſciplinã: & Apoſtoli ſentẽtiã dicẽtis. Qui autẽ nõ opat᷑: nõma
ducet. Sicattenuatus: & ĩ tãtũ exeſo corpore: ut oſſibus uix hæreret. ¶ Cap̃. v.
qVadã nocte cœpit ĩfãtũ audire uagitus: balatus pecoꝶ: mugitus boum: plãctus ꝗᷓſi mulierũ:leonũ rugi
tus: murmur exercitus: & rurſus uariaꝶ portẽta uocũ: ut ante ſonitu ꝗᷓ aſpectu territus cederet. Intelle/
xit & monũ ludibria: & puolutus genibus xp̃i: crucẽ ſignauit ĩ frõte: taliq; armatus caſſide:& lorica fidei circũ
datus iacẽs fortius pᷣlibat᷑: quodãmò uidere deſiderãs quos horrebat audire: & ſollicitis oculis huc illucq; circũ
ſpiciẽs. Cũ ĩterĩ ex ĩprouiſo:ſplẽdẽte luna:cernit rhedã feruẽtibus equis ſupꝑ ſe irruere. Cũq; ĩclamaſſet lIeſũ:an
te oculos eius repẽtino terræ hiatu põpa oĩs abſorpta 6. Tũc ille ait: Equũ & aſcẽſorẽ proiecit in mare. Et hi in
curribus: &hi ĩ equis: nos autẽ ĩ noĩedei nri magnificabimur. ((CQ. vi.
Vltæ ſũt tẽtatiões eius:& die noctuq; uariæ dæmonũ inſidiæ: quas ſi oẽs narrare uelim modũ excedã uo
Iumiĩs. Quotiẽs illi nudæ mulieres cubãti: quotiẽs eſuriẽti largiſſimæ apparuere dapes? Interdũ orãtẽ
lIupus ullulãs: & uulpecula ganiẽs trãſiliuit: pſallẽtiq; gladiatoꝶ pugna ſpectaculũ pᷣbuit:& unus ꝗſi interfe
ctus & ante pedes eius corruẽs: ſepulturã rogauit. Orabat ſemel fixo ĩ terrã capite: & ut natura fert hoĩum ab

ducta ab orone mẽs neſcio ꝗd aliud cogitabat. Inſiliit dorſo eius feſtinus gladiator: & latera calcibus: ceruicẽ

flagello uerberãs:eia ĩqt curdormitas? Cachĩnaſq; deſup:ſi defeciſſet: an hordeũ uellet accipe ſciſcitabat C. vii
Git᷑ a ſextodecĩo uſq; ad uiceſimũ ſuæ ætatis annũ æſtus & pluuias breui tuguriunculo declinauit: qd;
Aiũco & carice texerat. Extructa deĩceps breui cellula: quæ uſq; hodie pmãet: latitudie pedũ qᷓtuor: altitu
dine pedũ qnq;:hoc ẽ ſtatura ſua hũiliore: porro lõgitudie paulo ampliore: ꝗᷓ eius corpuſculũ patiebat᷑: ut ſe/
pulchꝶ potius ꝗᷓ domũ crederes. Capillũ ſemel ĩ anno die paſchæ to tõdit.Suꝑ nudãhumũ ſtratumq; iũceũ:
uſq; ad mortẽ cubitauit. Saccũ quoq; ſemel fuerat ĩdutus:nunꝗᷓ lauãs & ſupfluũ eẽ dicẽs:mũditias in cilicio
ꝗᷓrere. Nec mutauit alterã tunicã: niſi cũ por penitus ſciſſa eſſet. Scripturas quoq; ſcãs memoriter tenẽs:poſt
ojiones & pſalmos ꝗᷓſi deo pᷣſete recitabat: & qꝗa lõgũ ẽ ꝑ diuerſa tpa carpti aſcẽſũ eius edicere:cõprehẽdã breui
