cũ ſcriptura in pᷣmo & tertio & quarto & ꝗnto & ſexto die expletis operibus ſinguloꝶ dixerit: & uidit deus
uia bonũ ẽ: in ſecũdo die hoc oĩno ſubtraxit nobis ĩ telligẽtiã derelĩquẽs nõ eſſe bonũ duplicẽ numeꝶ: quia
ab unione diuidat: & p̃fi guret fœdera nuptiaꝶ. unde & in archa Noe oĩa aĩialia quæcũq; bina ĩgrediunt᷑:im/
mũda ſũt. Impar numerus eſt mũdus. Quanꝗᷓ in duplici numero oſtẽdat᷑ & aliud ſacramẽtũ. ꝙ ne in beſtiis
ꝗdẽ & ĩmũdis auibus. digamia cõprobata ſit. bina enĩ & bina ingrediunt᷑ ĩmũda. & ſeptena quæ mũda ſũt:
ut haberet Noe poſt diluuiũ: ꝙ de ĩpari numero ſtat deo poſſet offerre. Si aũt trãffert Enoch: & ſeruat ĩ di-
luuio Noe:nõ reor iccirco trãſſatũ Enoch. ꝙ uxorẽ nõ habuerit: ſed ꝙ primus ĩuocauerit deũ & crediderit in
Saluatorẽ. de quo Paulus apoſtolus ĩ epiſtola ad Hebræos pleniſſime docet. Porro Noe quaſi ſecũda radix
humano gñi ſeruabat᷑: utiq; cũ uxore & filiis debuit reſ. eruari. Quanꝗᷓ in hoc myſteriũ ſcripturaꝶ ſit archail
la: iuxta apoſtolũ Petrũ typus eccleſiæ fuit. in qua octo animæ ſaluæ factæ ſũt. Quãdo ingredit᷑ in eã Noe:
tam ipſe ꝗᷓ fili eius ab uxoribus ſeparant᷑. Quãdo uero egredit in terrã: iũgunt᷑ paria. & quod ĩ archa ideſtĩ
eccleſia fuerit ſeparatũ: in mũdi cõuerſatiõe ſociat᷑. Simulq; ſi archa plures habuit mãſiones & nidulos: & bi
camerata: & tricamerata: & diuerſas beſtias: & ꝓ qualitate aĩaliũ habitatiões quoq; maiores uel miores: æſti
.mo diuerſitas illa mãſionũ pᷣfigurauerit eccleſiæ ueritatẽ. ¶ Cap. x.
ꝗ Vod aũt uobis obiicit ĩ ſecũda dei bñdictiõe comedẽdaꝶ carniũ licẽtiã datã: quæ ĩ pᷣma cõceſſa non
fuerat: ſciat quomõ repudiũ iuxta eloquiũ Saluatoris: ab initio nõ dabat᷑: ſed ꝓpter duriciã cordis
nri:p Moyſẽ humano gni cõceſſũ eſt: ſic & eſũ carniũ uſa q; ad diluuiũ ignotũ fuiſſe. Poſt diluuiũ uero quaſi
Theremo murmurãti populo coturnices: ita dẽtibus nr̃is neruos & uirulẽtias carnis ĩgeſtas docet apoſtolus
ſcribẽs ad epheſios:deũ ꝓpoſuiſſe in adipletiõe tẽpoꝶ recapitulare oĩa: & ad pricipiũ trahere in Chriſtũ ieſũ
quæ ſũt ſup cælos & ſup terrã. Vnde & ipſe Saluator in apocalypſi Ioãnis: Ego ſũ inqt alpha & c initiũ & fi
nis. Abexordio cõditiõis humanæ: neccarnibus ueſcebamur:nec dabamus repudiũ: nec p̃putia nobis eripie
bant᷑: in ſignũ:hoccurſu uſ q; ad diluuiũ puenimus. Poſtdiluuiũ aũt cũ datiõe legis: quã ĩplere nullus potu
it: carmnes ĩgeſtæ ſũt ad ueſcẽdũ:& repudii cõceſſa dunicia: & cultellus circũciſiõis appoſitus. quaſi dei manus
plus ĩ nobis creauerit ꝗᷓ neceſſe ẽ. Poſtꝗᷓ aut Chriſtus uenit ĩ fine tẽpoꝶ: &. o. reuolauit & alpha: & extremita
tẽ retraxit ad pncipiũ:nec repudiũ nobis dare pmittit᷑:neccircũcidimur:nec comedimus carnes dicẽte apoſto
lo: Bonũ ẽ uinũ nõ bibere: & carnẽ nõ comedere: & uinũ enĩ cũ carnibus poſt diluuiũ dedicatũ eſt. Capͥ.XI.

illius numerũ: imitemur & circũciſionẽ. neq; eni in parte ſectãdus & in parte repudiãdus eſt. Porro
Iſaac unius Rebeccæ uir Chriſti pᷣfigurat eccleſiam: quæ digamiæ ſugillat laſciuiã. Si aũt duas bigas
& cõcubinaꝶ habuit lacob & nõ uult aduerſarius acqeſcere: lppiẽtẽ Liam deformẽ atq; fœtoſã: Syna

gogæ typũ

Vid loquar de Abrahã ut ipᷣe aſſerit trigamo: q ſignũ fidei ĩ circũciſiõe ſuſcepit? Si imitamur uxorũ

an,
Bir
dalia
OPter
thini
Nn
ocedi
dus
tnga/
et: ri

dei
Aco
lelan
Ppter
ams
Euni
lice
ſgun
ioe
8noui
sciri
aplli
ruit
leretet
uetbi,
ntate:
tdeus
quui
eſtis
alüt:
kidi⸗
etitin
rdir
Chall
Noe:
celti
Aͤbi
alli

non⸗
cotds
qui
ſtolus
iͦeli
udef
enpie
potu
anus
emita
poſto
N.
ori
Potto
bigas
Snn
hi

turi

gogæ typũ p̃tuliſſe: Rachel uero pulchrã & diu ſterilẽ: eccleſiæ ſignificaſſe emyſteriũ: ſciat eo tẽpore hoc feciſ
ſe Iacob:qn erat ĩter Aſſyrios & ĩ meſopotamia Laban duriſſimo dno ſeruiebat. Quãdo aũt ſactã terir
di uoluit: & in mõte galaad extruxit aceruũ teſtimonii: ĩ quo nihil ĩter ſarcinas eius meſopotamiæ poſſeſſor
ĩuenerat:iurãs ſe nunꝗᷓ ad locũ in quo ſeruierat reuerſuꝶ. & ad torrẽtẽ Iaboth cũ angelo luctatus: claudicare
cœpit: & Xα ννmvÖοονaimarcuit: ſtati qʒ Iſrael ſortitus eſt nomen. & illa quondã dilecta cõiunx ꝓ qua
quõdã ſeruierat iuxta Bethleẽ: in qua erat uirginitatis pco dñs naſciturus:e filio doloris occidit᷑ :& conſortia
meſopotamiæ euãgelica in ciuitate moriunt᷑. Miror aũt cur Iudã & Thamar nobis ꝓpoſuerit in exẽplũ: niſi
forte & meretricibus delectat᷑: aut occiſũ Onã ꝙ fratri ſemẽ ĩuiderit: quaſi nos qualẽcũq; ſemĩs fluxũ abſq;
liberoꝶ opere cõprobemus. Perſpicuũ eſtde Moyſe ꝙ periclitatus eſſet in diuerſorio: niſi Sephora quæ ĩter/
p̃tat᷑ auis: filiũ circũcidiſſet: & p̃putiũ nuptiaꝶ cultro euãgelico deſecaſſet. Iſte nẽpe Moyſes eſt: qui cũ uidiſ
ſet uiſionẽ magnã: & ãgelũ ſiue dũm loquẽtẽ ĩ rubo: nequaꝗᷓ ualuit ad eũ accedere: niſi ſoluiſſet corrigiã cal
ciamẽti ſui: & abieciſſet uĩcula nuptiaꝶ. Nec miꝶ hocde amico & ꝓpheta legifero dei: cũ oĩs populus acceſ-
ſurus ad mõtẽ Syna: & dei auditurus eloquiũ: tribus diebus ſãctificari iuſſus ſit: & ſe ab uxoribus abſtinere.
Quod quidẽ ſcimus:licet pᷣpoſteræ faciã hiſtoriæ ordinẽ cõfũdere:etiã ad Dauid fugiẽtẽ ab Abimelech ſacer
dote dictũ. Si mũdi ſũt pueri ab uxoribus. & ille reſpõdit ab heri & nudiuſtertius. Panes eni ppoſitiis qua/
ſi corpus Chriſti de uxoꝶ cubilibus cõſurgẽtes edere nõ poterãt. Et nobis in trãſitu eſt cõtẽplandũ qd dixit.
Si mudi ſũt pueri ab uxoribus: uidelicet ꝙ ad mũditias corporis xp̃i oĩs coitus ĩmũdus ſit. In lege quoq; pci⸗/
pit᷑: ut põtifex niſi uirginẽ nõ ducat uxorẽ:ne uiduã accipiat. Si eadẽ uirginis uiduæq; cõditio eſt: quare alte
ra recipit᷑: altera reprobat᷑ Et ſacerdotalis uidua ĩ domo iubet᷑ ſedere pr̃is ſui:nec ſecũdũ noſſe mfimonium
Si ſororuirgo morit᷑ ſacerdotis: quo mõ ipſa ad pfis exequias: ita pater ad eam iubet᷑ accedere. Si uero nupta
ſit: quaſi aliena cõtẽnit᷑. Qui uxorẽ duxerit: & qui plantauerit uineã uelut ꝓpagines filioꝶe: phiber ad bella
ꝓcedere. Nõ eni põt dni ſeruire militiæ ſeruus uxoris. & de ſpeculis mulieꝶ ieiunãtium quaſi de puriſſimis
corporibus uirginũ: luter in tabernaculo fundit᷑. & intriſecus in ſãctuario tã cherubin qᷓ ꝓpiciatorũ & archa
teſtamẽti & mẽſa ꝓpoſitiõis & candelabrũ & thuribulũ ex auro mũdiſſimo ſũt. Ne 2eniĩ in ſancta ſanctoꝶ
inferri poterat argentũ. (Tab. XII.
Vid moror in Moyſe: cũ mihi ꝓpoſitũ ſit curſim celeriterq; dictãti ſingula breuiter pſtrigere: & in/
telligẽtiæ quaſdã lineas ducere? Trãſcẽdã ad Ieſũ N aue. qui an dictus eſt Auſes:ſiue ut rectius habe
ebræo Oſee ideſt Saluator. Ipſe enĩ ᷣm epiſtolã Iudæ ſaluauit: & eduxit populũ Iſrael de ægypto:& ĩ
terra repromiſſiõis ĩduxit. Hic Ieſus ſtatĩ ut uenit ad lordanẽ:aquæ nuptiaꝶ quæ ſe emp in lege fluxerãt: are/
factæ ſũt & ſteterũt. & ſiccis pedibus ac nudis populus oiĩs trãſit:& uenit ĩ galgala. ibiq; ſecũdo eſt circũciſus.
Quod ſi iuxta litterã accipimus: penitus ſtare nõ põt. Si eni duplex haberemus p̃putiũ. uel abſciſſa pellicu/
la iteꝶ naſceret᷑: recte ſecuda circũciſio haberet locũ. Nũcaũt hic ngalheat: ꝙ Ieſus cultello euãgelii populũ
qui p deſerta uenerat circũcidit. & circũcidit cultello petrino: ut qd in Moyſi filio ante pᷣfigurabat᷑ ĩ paucis:
id ſub leſu duce ĩpleret᷑ in cũctis. Sed & ipſa p̃putia in unũ cumulũ coaceruata: & ſepulta: & terra obruta. &
ablatũ obprobriũ ægypti: & nomẽ loci Galgala qd ĩterpᷣtat᷑ reuelatio:oſtẽdũt dũ in pᷣputio ambulauerit po/
pulus deſertũ: oculos eius fuiſſe cæcatos. uideamus & cõſequẽtia. Poſt euãgelii circũciſionẽ: & conſecratio
nẽ. xii. lapidũ ĩ loco reuelatiõis ſtati paſcha celebrat᷑. Immolat᷑ eis agnus: & ſctẽ terre ueſcunt᷑ alimẽtis. Egre
dit᷑ leſus. occurrit ei pnceps militiæ gladiũ tenẽs. ideſt uel ꝓ circũciſo populo pugnare ſe mõſtrãs: uel deſecãs

glutinũ nuptiaꝶ. Similiterq; ut Moyſi pceptũ fuerat: & huic dicit᷑: ſolue corrigiã calciamẽti tui. locus enĩ in

quo ſtas: terra ſãcta eſt. Quia ſic erat dñi armatus exercitus ĩ tubis ſacerdotalibus ꝗᷓſi ad euangelicã pᷣdicatio/⸗
nẽ ſub typo Iericho mũdus ſubuertit᷑. Et ut ĩfinita pᷣtereã (neq; enĩ nũc ꝓpoſitũ ẽ mihi oĩa uteris ĩſtrumenti
aperire myſteria)qnq; reges q in terra repromiſſiõis añ regnabãt: reſiſtebãtq; euãgelico exercitu Ieſu pugnã/
te ſuperant᷑: hoc puto ĩtellectui eſſe pſi picuũ:ꝙ ãteꝗᷓ dis populũ ſuũ educeret de ægypto: & circũcideret eum
uiſus: odoratus: guſtus: auditus: tactuſe regnauerit. & his ꝗᷓſi pncipibus fuerint uniuerſa ſubiecta. Quos
lIeſus ad ſpelũcã corporis cõfugiẽtes: & adten hralu locũ:ideſt ipſũ ĩgrediẽtes corpus ĩterfecit: ut p id occide
rẽtur: px qd an regnabãt. Verũ iã tẽpus eſt ut caſtitatis Ieſu uexillũ leuemus. Moyſes ſcribit᷑ habuiſſe uxorẽ.
Moylſẽ aũt & dñs nr̃ & apoſtolus ĩterpᷣtant᷑ ĩ legẽ. habẽt Moyſẽ & ꝓphetas. & ab Adã uſq; ad Moyſẽ regna⸗

uit peccatũ. etiã ſup eos ꝗ nõ peccauerũt:ĩ ſimilitudinẽ pᷣuaricatiõis Adæ.nulliq; dubiũ eſt:ĩ utroq; teſtimo/

nio Moyſẽ legẽ ſignificare. ſicut ergo legimus ꝙ Moyſes: ideſt lex habuerit uxorẽ: oſtẽde mihi Ieſũ Naueuel
uxorẽ habuiſſe uel filios. & ſi potueris monſtrare: uictũ meeſſe fatebor. Et certe pulcherrimũ terræ iudææ in
partitiõe accepit locũ.moriturq; nõ ĩ uicenario numero: ꝗq ſempiĩ ſcripturis ĩfauſtus eſt: ĩ quo ſeruiuit Iacob
& uẽditus eſt Iloſeph: & quẽ diligit Eſau: accipiẽs ĩ eo quædã munera. Sed ĩ decimo. de cuius laude crebro di/ .
vimus.ſepeliturq; ĩ Thanat ſareth. ideſt ĩ pfectiſſimo pncipatu. ſiue ĩ numero o perimẽti noui. ut uirginu
ſignificaret greges. Saluatoris auxilio cooptos ĩ mõte Ephraym. hoc eſt ĩ mõte Kgikero. ab aqlone montis
Gaas ꝗĩterpᷣtatur cõmotio. Mõs enĩ S yon latera aquilonis: ciuitas regis magni:quæ oppoſita eſt ſemp inui/
diæ: & p ſingulas tẽtatiões dicit: mei uero pene moti ſũt pedes Cũq; in ſepukura lIeſu:liber ꝗ ex nomine eius
appellat: expletus ſit: rurſũ ĩ ludicũ uolumine: ꝗqſi uiuẽs reſurgẽſq; deſcribit᷑: & ſub ayεαα1τιπιισιρ
c iii. Xxui.

illius p̃dicant᷑. Et legitur: miſit Ieſus populũ.& abierũt filii iſrael: unuſ. ꝗſq; in hæreditatẽ ſuã. ut poſſiderẽt
terrã. Et ſeruiuit populus dno cũctis diebus Ieſu &c. Statiq; ſubiũgit᷑.& mortuus eſt Ieſus Naue ſeruus do
mini cẽtũdecẽ annoꝶ. Porro Moyſes uidit tm terrã repromiſſiõis: & intrare nõ potuit: & mortuus eſt terra
Moab. & ſepeliuit eũ dñs ĩ ualle terræ Moab cõtra domũ Phegor. & nõ cognouit uir ſepulchrũ eius uſhĩ di
em hãc. Cõparemus utriuſq; ſepulturã. Moyſes ĩ terra Moab morit᷑: Ieſus ĩ terra Iudex. Ille ſepelit ĩ ualle
cõtra domũ Phegor: qd ĩterpᷣ̃tat ignominia. ꝓprie ꝗppe Phegor ĩ lingua hebræa papus appellat᷑. hicin mõ
te Ephraym ab aqlone mõtis Gaas. Et eſtĩ uerbis ſimplicibus ſemp diuinaꝶ ſcripturarum ſẽſus anguſtior.
Quia apud iudæos gloria erat & ĩ partubus & parturitiõibus & maledicta ſterilis: quæ nõ habebat ſemẽ in
iſrael. & beatus cuius erat ſemẽ in Syõ: & domeſticiĩ hieruſalẽ: & ĩ benedictiõe maxima ponebat :Vxor tua
ſicut uitis abũdãs: in lateribus domus tuæ. Filii tui ſicut nouellæ oliuaꝶ in circuitu mẽſæ tuæ. Iccirco ſepul/
chrũ eius poſitũ in ualle deſcribit᷑ cõtra domũ idoli: q prope libidini cõſecrat᷑ Nos auũt ꝗ militamus ſub le
ſu duce uſq; ad pᷣſentẽ diẽ ignoramus ubi Moyſes ſit ſepultus. Contẽnimus enĩ Phegor & omnẽ ignominiã
eius: ſciẽtes ꝙ qui in carne ſũt: deo placere nõ poſſũt. Et dñs ante diluuiũ quoq; dixerat: Nõ pmanebit ſpũs
meus in homine: quia caro eſt. Quã ob rem & Moyſes moriẽs plangitur.nuptiæ enĩ finiũtur in morte: uir/
initas poſt mortẽ incipit coronari. . ” 4 . ap. XIII. .
Ampſon quoq; ꝓducitin mediũ.nec decaluatũ quõdã domini Naxzareũ a muliere cõſiderat: qui li
cet typũ teneat Salugtorigrc meretricẽ ex gẽtibus adamarit eccleſiã:& multo plures hoſtiũ moriens
qᷓ uiuus occiderit: tñ coniugalis pudicitiæ exẽpla nõ pᷣbet. Et certe iſte eſt ᷣm ꝓphetiã lacob. qui cũ concitus
equi pnicitate ferret᷑: a ſerpẽte pcuſſus retrorſũ cecidit. Delborã aũt & Barath & uxorẽ Heber Cynei cur enu
merauerit prorſus nõ ĩtelligo: cũ aliud ſit bellorũ pᷣnceps & hiſtoriæ ordinẽ texere: aliud figuras aliꝗs ſignifi
care cõiugii. quæ ĩ iſtis oĩno nõ cõparẽt. Porro ꝙ pᷣfert Ieptæ pr̃is fidẽ lachrymis uirginis filiæ ꝓ nobis facit.
Et nos enĩ nõ tã uirgines ſæculi qui eas quæ ꝓpter Chriſtũ ſũt uirgines pᷣdicamus. & a plæriſq; hebræoꝶ rep
hẽdit᷑ pr̃ uoti temerarii.quia dixerit. Si tradẽs tradideris filios Ammon ĩ manibus meis: qcũq; exierit de do/
mo mea ĩ occurſũ mihi: cũ reuerti cœpero ĩ pacea filiis Ammon erit dno: & offerã illud holocauſtũ. Si canis
inquiũt ſi aſinus occurtiſſet: ꝗqd faceret: Ex quo uolũt dei diſpẽſatiõe eſſe factũ: ut qui ĩproſpecte uouerat:
. errorẽ uotoꝶ filiæ morte ſẽtiret. Si aũt Samuel nutritus ĩ tabernaculo duxit uxorẽ: qd hoc ad pᷣiudiciũ uirgi
nitatis? Quaſi nõ hodie quoq; plurimi ſacerdotes habeãt mrimonia: & apoſtolus epiſcopũ deſcribat unius
uxoris uiꝶhabẽtẽ filios cũ oĩ caſtitate. Simulq; noſcẽdũ ꝙ Samuel leuita nõ ſacerdos nec põtifex fuerit. Vn
de & faciebat illi mater ſua ephotbad: ſuꝑ humerale uidelicet lineũ. ꝗq habitus ꝓprie leuitaꝶ & mioris eſt or
dinis. unde & ĩ pſalmis nõ nomĩat᷑ ĩter ſacerdotes: ſed ĩter eos qui ĩuocãt nomẽ dñi. Moyſes inqt & Aarõ in
ſacerdotibus eius: & Samuel ĩter eos qui ĩuocãt nomẽ eius. Leui enĩ genuit Caath: Caath genuit Aminadab
Aminadab genuit Chore: Chore genuit Aſſir: Aſir genuit Helcana: Helcana genuit Sub: Sub genuit Tou:
Tou genuit Helm: Helm genuit Ieroã: Ieroã genuit Helchana: Helchana genuit Samuelẽ. Nulliq; dubiũ
eſt ſacerdotes de Aarõ & Eleazar & Phinees ſtirpe gnatos. Qui cũ & ipſi habuerĩt uxores: recte nobis oppone
rẽtur: ſi errore Encraticaꝶ ducti cõtẽderemus mrimonia reprobãda. & nõ eſſet nr̃ põtifex ᷣm ordinẽ Melchi/
ſedech ſine patre ſine mre ayéτιͤd ρN1deſt ſine nuptiis. Et re uera magnos fructus ex liberis Samuel ca
pit. ut quia ipe placuit deo: tales genuerit qdño diſplicerẽt. Quod ſi Booꝛ & Ruth nobis obiicit ad cõproba
dã digamiaã: ſciat ĩ euãgelio ob typũ eccleſiæ etiã Raab meretricẽ ĩ ordine maiorum dñi enumeratã. Porro
Dauid ducẽtis pᷣputüs emiſſe iactat uxorẽ: nouerit illũ & alias habuiſſe qᷓplurimas: & Michol filiã Saul: quã
pater alteri tradiderat: poſtea recepiſſe: & ia ſenẽ Sunamitis puellæ calefactũ eſſe cõplexibus. Nec hoc dico ꝙ;
de ſctis uiris ꝗcꝗᷓ detrahere audeã: ſed ꝙ aliud ſit ĩ lege uerſari: aliud ĩ euãgelio. Ille occidit Vriã etheũ: mo-
chus extitit in Berſabe. Et quia erat uir ſanguinarius: nõut plæriq; exiſtimãt ꝓpter bella: ſed ꝓpter homicidi
um tẽplũ dñi ædificare ꝓhibet᷑. Nos aũt ſi unũde minimis ſcãdalizauerimus: & ſi fratri dixerimus racha: &
nõ recte uiderimus: expedit ut mola aſinaria liget᷑ circa collũ noſtrũ: & rei erimus gehẽnæ: & adulteriũ nobis
in ſolo aſpectu reputabit᷑. raſit ad Salomonẽ: p quẽ ſe cecinit ipſa ſapiẽtia: & cũ uxoriũ eũ dicat: atq; in illi
us laudibus ĩmoret᷑: miror cur nõ iũgat & illud de Cãtico cãticoꝶ. Sexagĩta ſũt reginæ: & octogĩta cõcubinæ
& adoleſcẽtulæ quaꝶ nõ eſt numerus. Et illud de regnoꝶ tertio: ꝙ ſeptĩgẽtas habuerir uxores: & trecẽtas con
cubinas: & alias ĩnumerabiles. Hæ nẽpe ſũt: quæ auerterũt cor eius adno. & tñ anteꝗᷓ plures haberet uxores:
& carnis uitiis laberet᷑: in p̃ncipio regni & adoleſcẽtiæ extruxit dũo tẽplũ. unuſqſq; enĩ non de futuris:ſed de
pᷣſentibus iudicat᷑. Quod ſi Salomonis exẽpla ei placẽt:iã nõ digamus erit: & trigamus. ſed niſi ſeptingẽtas
habuerit uxores: & trecẽtas cõcubinas: typũ eius & meritũ ĩ plere nõ poterit. Obſecro te lector: & idipſũ ſæpe
cõmoneo: ut ſcias me quæ loquor neceſſitate dicere: nec detrahere his q in lege pceſſerit: ſed ſeruiſſe eos tẽpo
ribus & cõditiõibus ſuis: & illã dni ĩpleſſe ſentẽtiã: Creſcite & multiplicamĩ: & replete terrã: & qd his maius
eſt: futuroꝶ typos pᷣbuiſſe. Nobis aũt ꝗbus dicit᷑: tẽpus ĩ collecto eſt: ſupeſtut ꝗq habẽt uxores ſic ſint qᷓſinõ
habeãt: aliud pᷣcipi: & uirginitatẽ a Saluatore uirgine dedicari. Heliã & Heliſeũ ꝗſtulte in catalogo poſuerit
maritoꝶ: me tacẽte manifeſtũ eſt. Si enĩ Ioãnes Baptiſta uenit in ſpũ & uirtute Heliæ: & Ioannes uirgo eſt:
utiq; nõ ſolũ in ſpiritu eius uenit: ſed etiã ĩ corporis caſtitate. Porro illud qd' de Ezechia cõmemorari poteſt:

hoc

*

?

7 „ 2⸗—

uij.

et

l ꝗqᷓqᷓ hoc ille ſolida ſtoliditate nõ uiderit: ꝙ poſt uitã recuperatã: &. xxv. annoꝶ ſpatia ꝓtelata dixerit: amodo
u2 filios faciã: ſciat ĩ hebræis uolumĩbus nõ haberi: ſed legi ꝓ hoc: pater filiis notã faciet ueritatẽ tuã. Nec miꝶ
iiui ſi Olda uxor Sellom ꝓphetiſſa cõſulat᷑ ab Ioſia rege Iudæ: iã cap tiuitate uicina. & ira dni ſtillãte ſuꝑ Hieru/
Nte. ſalẽ: cũ hæc norma ſit ſcripturaꝶ. ut deficiẽtibus uiris ſactis: mulieres ĩ uiroꝶ laudent᷑ obprobria. ſupfluum

aũt eſt de Daniele dicere: cũ hebræi uſq; hodie autumẽt illũ: & tres pueros fuiſſe eunuchos:ex illa dei ſenten/

tia quã Eſaias loqtur ad Ezechiã: & de filiis tuis qui naſcẽtur ex te tollẽt: & faciẽt eunuchos in domo Regis:
in Rurſuſq; ĩ Daniele legimus: & dixit rex Aphanez pricipi eunuchoꝶ: ut ĩ troduceret de filiis captiuitatis iſra
i el: & de ſemine regio: & de tyrannoꝶ puens in qbus nõ eſſet macula: pulchros facie: & ĩ telligẽtes ſapientiã.
l⸗, Et argumẽtant iſi de ſemie regio electi ſt Daniel & tres pueri: de ſemine autẽ regio eunuchos fore ſcriptura
ble p̃dixit: hos eſſe qui eunuchi facti ſũt. Si uero & illud oppoſuerit: qd ĩ Ezechiel dicit᷑: Noe & Daniel £ Iob.ĩ
i terra peccatrice filios & filias liberare nõ poſſe. Reſj põdẽdũ eſt ꝗ iuxta hyppotheſi in dictũ ſit. N ecenĩ eo tem
pore Noe & lob erant:quos multis anteſ. æculis cognouimus. Et eſt ſenſus: ſi tales & tales uiri fueri t in terra
ð peccatrice filios ſuos & filias liberare nõ po terũt: quia iuſticia pf̃is nõ liberabit filiũ. nec peccatũ alterius alte/
ri reputabit᷑. aĩa enĩ quæ peccauerit ipſa moriet᷑: Sed & hoc dicẽdũ: Daniel iuxta hiſtoriã libri eius. cum Ioa/
bi chim Rege captũ eo tẽpore: quo Ezechiel quoq; ductus eſt ĩcap tiuitatẽ: quomõ ergo potuit habere filios qui
adhuc puer erat: & expleto triẽnio ĩtroductus eſt ad regis obſequiũ? Acne ꝗs putet Ezechiel iã uiri meminiſ
nli ſe Danielis & pueri: Factũ eſt inqt in ãno ſexto regis ſcilicet Ioachi. in mẽſe ſexto in qnta mẽſis. & ego ſe edebã
dtu⸗ iidomo mea & ſenes Iuda ſedebãt corã me. Atq; ĩ eadẽ die ad eũ dicit᷑. Si fuerit Noe & Daniel & Iob. Erat igi
ai tur Daniel ach huc puer: & notus populo: uel ꝓpter ĩterpᷣtationẽ ſõnioꝝꝶ regis: uel ꝓpter Suſãnæ liberationẽ:
c& occiſionẽ pſbyteroꝶ. Et ꝑſpicue cõprobat eo tempore: quo hæc dicebant᷑ de Noe: & Daniele & Iob. adhuc
c. a. Fue fuiſſe Danielẽ: nec potuiſſe hre filios & filias quos ſua iuſticia liberaret. Hucuſq; de legeꝗ Capᷣ. AXIIII.
teb EEnit ad euãgeliũ: & pponit nobis Zachariã & Heliſabeth: Petrũ & ſocrũ eius: & cõſueta uecordia
do⸗ nõ ĩtelligit. iſtos quoq; ĩter eos ꝗ legi ſeruierũt: debuiſſe numerari. Neq; enĩ euãgeliũ an crucẽ Chri
rs leſt: quod paſſiõe & ſãguĩe ipſius dedicat᷑. Iuxta quã regulã & cæteri apoſtoli. ut ei ex ſuꝑfluo ĩte/
etat: rĩ cõcedã:habuerũt quidã uxores ſed quas eo tẽpore acceperãt: quo euãgeliũ neſciebãt. Qui aſſũpti poſtea ĩ
ug apoſtolatũ relin quũt officiũ coniugale. Nã cũ Petrus ex pſona apoſtoloꝶ dicit ad dĩñm: Ecce nos relinqmus
MM oĩa: Et ſecuti ſumus te. Rndit ei dns. Amẽ dico uobis qm nemo eſt qdimiſerit domũ aut parẽtes: aut fratres
D4 aut uxorẽ: aut filios ꝓpter regnũ dei: qui nõ recipiat multo plura ĩ ſæculo iſto: & in ſæculo futuro uitã æter/
or⸗ nã. Si aũt nobis illud oppoſuerit ad ꝓbãdũ: ꝙ oẽs apoſtoli uxores habuerĩt: nuquid nõ habemus ptãtẽ mu
un lieres uel uxores circũducendi. quia yvyn apud græcos utrũq; ſignificat: ſicut cæteri apoſtoli & cephas & ffes
b dni? Iungat & illud qd in græcis codicibus eſt. Nũquid nõ habemus ptãtẽ ſorores: mulieres: uel uxores circu
lon Qqucẽdi: Ex quo apparet eũ de aliis ſãctis dixiſſe mulieribus: quæ iuxta morẽ iudaicũ magiſtris de ſua ſubſtaã/
dubi tia mĩſtrabãt: ſicut legimus ipſi quoq; dno factitatũ. Nã & ordo uerboꝶ hoc ſignificat. Nũquid non habe/
ppone mus ptãtẽ mãducãdi & bibẽdi: aut ſorores mulieres circũducẽdi? Vbi de comedẽdo & bibẽdo acde admiĩſtra
lelchi tiõe ſũptuũ pᷣmittit᷑: & de mulieribus ſororibus ſic infert: pſpicuũ eſt nõ uxores debere ĩtelligi: ſed eas ut di/
ela ximus: quæ de ſua ſubſtãtia mĩſtrabãt. Quod & ĩ ueteri lege de Sunamite illa ſcribit᷑: quæ ſolita ſit Heliſeũ
prbi recipe: & ponere ei mẽſã & panẽ: & cãdelabrũ &c. Aut certe ſi yvyalma uxores accipimus nõ mulieres: id qd
onog aadlit᷑ ſorores: tollit uxores. & oſtẽdit eas germanas in ſpiritu fuiſſe: nõ cõiuges. Quanꝗᷓ excepto apoſtolo Pe
gi tro nõ ſit manifeſte relatũ de aliis apoſtohszc, uxores habuerit. & cũ de uno ſcriptũ ſit: ac de cæteris tacitũ: in „D3ß
io telligere debeamus ſine uxoribus eos fuiſſe: de ꝗbus nihil tale ſcriptura ſignificat. Et tamẽ ille ꝗq nobis obiecit
YM Zachariã & Heliſabeth: uel Petrũ & ſocrũ eius: ſciat de Zacharia & Heliſabeth Ioãnẽ fuiſſe gñatũ:ideſt de
nicdi nuptiis uirginẽ: de lege euãgeliũ: de mrimonio caſtitatẽ: ut a ꝓpheta uirgine uirgo dñs & ãnũciaret᷑ & bapti/
ha zaret᷑. Poſſumus aũt de Petro dicere: ꝙ habuerit ſocrũ eo tẽpore:quo credidit. & uxorẽ iã non habuerit:ꝗꝗᷓ le
nobs gat ĩ periodis: & uxor eius & filia. Sech nuũc nobis de canone oẽ certamẽ eſt. Et quia ad apoſtolos ꝓuocauit:
inlli pncipes diſciplinæ noſtræ & xpᷣiani dogmatis duces uirgines nõ fuerit: ut eos ĩteri uirgines cõcedamus nõ fu
ubin iſſe. Neq; enĩ hoc pᷣter Petrũ ꝓbari põt: nouerit hos eſſe apoſtolos. de quibus Eſaias uaticinat᷑: niſi dũs ſaba
on oth reliqſſet nobis ſemẽ: quaſi ſodoma eſſemus: & ſimiles gomorræ fuiſſemus. Qui ergo erãt ex iudæis: uir
ors: ginitatẽ quã in iudaiſmo amiſerãt in euãgelio habere nõ poterãt. Et tamẽ Ioãnes unus ex diſcipulis ꝗ mini/ Johis apl procetnie
.ſdtd mus tradit᷑ fuiſſe ĩter apoſtolos: & qusſics Chriſti uirginẽ reppererat: uirgo pmãſit. & ideo plus amat a do
gi⸗ mino: & recũbit ſuꝑ pectus leſu. ex quo Petrus quxorẽ habuerat: qd ipſe ĩterrogare nõ audet: illũ rogatutiĩ
flee dettanet Et poſt reſurrectionẽ nũciãte Maria Mlagdalene Iñs reſi urrexiſſet: uterq; cucurrit ad ſepulchrũ:
ͤtipo ſedil ep̃uenit. Cũq; eſſẽt ĩ naui & piſcarẽtur ĩ lacu geneſareth: leſus ſtabat ĩ littore: nec ſciebãt apoſtoli quẽ
mans uiderẽt. Solus uirgo uirginẽ recognoſcit. & dicit Petro: Dominus eſt. Rurſũ poſt auditã ſententiã: ꝙ ab alio
iſin cingẽdus eſſet Petrus: & ducẽdus quo nollet: & crucis fuiſſet illi paſſio ꝓphetata: & ille diceret: dũe quid iſte:
luent noſẽs deſerere Ioãnẽ: cũ quo ſemp fuerat copulatus: dicit eidominus. Si uolo eũ eſſe quid ad te? Vnde & ſer-
Al mo exiuit inter fratres illũ diſcipulũ nõ morituꝶ. Ex quo oſtẽdit᷑ uirginitatẽ non mori: nec ſordes nuptiarũ
eeſ abluere cruore martyrii: ſed manere in Chriſto. & dormitionẽ eius trãſitũ eſſe nõ mortẽ.Si aũt obnixe cõten

ſo⸗ ciii, eXilii⸗

derit Ioannẽ uirginẽ nõ fuiſſe: & nos amoris pcipui cauſã uirginitatẽ diximus: exponat ille. ſi uirgo nõ fuit:
cur cæteris apoſtolis plus amatus ſit? At ſi tu dicis ſuꝑ Petrũ fundat᷑ eccleſia. licet idipſũ in alio loco ſuꝑoẽs

. — ₰. . ℳℳℳ——N . . . ₰ „
apoſtolos fiat: & cũcti claues regni cæloꝶ accipiũt: & ex æquo ſup eos eccleſiæ fortitudo ſolidet᷑: tamẽ ꝓpte/

rea ĩter. xii. unus eligit᷑: ut capite cõſtituto: ſciſmatis tollat᷑ occaſio. Sed cur nõ Ioãnes electus eſt uirgo-⸗ Aeta
ti delatũ eſt. quia Petrus ſenior erat. ne adhuc adoleſcẽs ac pene puer: ꝓgreſſe ætatis hoĩbus p̃ferret᷑. & magi
ſter bonus qui occaſionẽ iurgii debuerat auferre diſcipulis: & qui dixerat eis: Pacẽ meã do uobis:pacem relin
quo uobis. & qui uoluerit ĩter uos maior eſſe: minimus omniũ ſit: in adoleſcẽtẽ quẽ dlilexerat cauſa p̃bere ui
deret᷑ inuidiæ: Vt aũt ſciamus Ioannẽ tũc fuiſſe pueꝶ: manifeſtiſſime docẽt eccleſiaſticæ hiſtoriæ. ꝙ uſq; ad
Traiani ĩperiũ uixerit.ideſt poſt paſſionẽ dni ſexageſimo ãno dormierit. Quod & nos in libro de illuſtribus
uiris breuiter ꝑſtrinximus. Petrus apoſtolus eſt: & Ioãnes apoſtolus maritus & uirgo. Sed Petrus apoſtolus
tm: Ioannes & apoſtolus & euãgeliſta & propheta. Apoſtolus: quia ſcripſit ad eccleſias ut magiſter. Euange
liſta: quia librũ euãgelii cõdidit: quod excepto Matthæo alii ex. xii. apoſtolis nõ fecerũt. Propheta: uidit enĩ
ĩpathmos inſula: in qua fuerat a Domitiano pᷣncipe obdũi martyriũ relegatus Apocalypſim ĩfinita futuro
rũ myſteria cõtinẽtẽ. Refert aũt Tertullianus: ꝙ a Nerone miſſus in feruẽtis olei doliũ: purior & uigetior exi
uerit:qᷓ ĩtrauerit. Sed & lu eius euãgeliũ multũ diſtat a cæteris. Matthæus ꝗſi de hoĩe incipit ſcribere: liber
gnationis Ieſu Chriſti filii Dauid. filii Abrahã. Lucas a ſacerdotio Zachariæ. Marcus a ꝓphetia Malachiæ ꝓ
phetæ & Eſaiæ. Primus habet faciẽ hoĩs: ꝓpter genealogiã. Secundus faciẽ uituli: ꝓpter ſacerdotiũ. Tertius
uocẽ leonis: ꝓpter uocẽ clamãatis ĩ deſerto: parate uiã dni: rectas facite ſemitas eius. Ioãnes uero noſter: quaſi
aquila ad ſuꝑna uolat: & ad ipſũ patrẽ peruenit dicens:In pncipio erat uerbũ: & uerbũ erat apud deũ:& deus
erat uerbũ.Hoc erat in pncipio apud deũ. Expoſuit uirginitas qd nuptiæ ſcire nõ poterãt. Et ut breui ſermo
ne multa cõprehẽdã: doceãq; cuius pᷣuilegii ſit Iloannes: ĩmo in Ioãne uirginitas: a dno uirgine mater uirgo:
uirgini diſcipulo cõmẽdat᷑. Verũ caſſo labore ſudamus. Obiicit nobis quippe aduerſarius apoſtolicã ſenten
tiꝗ: & ait. Adã pᷣmus formatus eſt. deinde Eua. & Adã nõ eſt ſedutus. mulier aut ſeducta: in puaricatiõe ſa-
cta eſt. Salua auũt fiet ꝑ filioꝶ gñationẽ: ſi pmãſerint ĩ fide & dilectiõe & ſãactificatiõe cũ ſobrietate. Cõſidere⸗
mus cur apoſtolus ad hãc ſentẽtiã: & unde puenerit. Volo ergo uiros orare in oĩ loco: leuãtes ſãctas manus
ſine ira & cogitatiõibus. Cõſequẽteritaq; mulieribus dat pᷣcepta uitæ:& ait. Similiter & mulieres ĩ habitu or
nato:cũ uerecũdia & caſtitate ornantes ſe.nõ intortis crinibus: aut auro: uel margaritis: ſiue ueſte pᷣcioſa: ſed
Fᷣm qd decet mulieres ꝓmittẽtes pietatẽ per opera bona. Mulier in ſilẽtio diſcat: cũ oĩ ſubiectiõe. Docere au/
tẽ mulieri nõ pmitto: neq; domĩari in uiro. ſed ſubdita eſſe ĩ ſilẽtio: Et ne uideret᷑ mulieris dura cõditio: quæ
eã ĩ mariti redigeret ſeruitutẽ: legis recordat᷑ antiquæ: & ad originale exẽplũ redit: ꝙ Adã pᷣmus factus ſit. de-
niq; mulier ex coſta eius: & ꝙ; Adã diabolus ſeducere nõ potuerit:ſed Euã. & ꝙ poſt offẽſã dei:ſtatĩ uiro ſub
iecta eſt:& ad maritũ illius facta cõuerſio. Quodq;ʒ errorẽ ueterẽ illa quæ ſemel cõiugio copulata eſt: & reda⸗
cta in cõditionẽ Euæ filioꝶ ꝓcreatiõe deleret. ita tamẽ ſi ipſos filios erudiret in fide & dilectiõe Chriſti: & ſaã-
ctificatione & pudicitia. Non enĩ ut male habetur in latinis codicibus: ſobrietas eſt legẽda: ſed caſtitas. ideſt
OD△οÖ,oρονννα. Vide igit quomò ex hoc duoc hlo teſtlinonio ſuperis. & qd putabas eſſe ꝓ nuptiis: ꝓ uirgi/
nitate ſẽtire cogaris. Nã ſi ſaluatur mulier in filioꝶ generatione: & liberorũ numerus ſalus matrũ eſt:curad/
didit ſi permãſerit filii in charitate: & ſanctificatiõe cũ caſtitate? Tũc ergo ſaluabitur mulier: ſi illos genuerit
filios: qui uirgines permãſuri ſunt: ſi quod ipſa perdidit acquirat in liberis: & dãnũ radicis & carnẽ flore com
cet & pomis. ¶ Cap. XxyV.
Vpra in trãſitu ubi nobis aduerſarius ꝓpoſuerat Salomonẽ multinubũ: qui tẽplũ dei extruxit:ſtri
ctim reſpõderã: ut ꝑ ꝗᷓſtiões reliqᷓs currerẽ. Nũc ne clamitet: & hũc & alios in lege priarchas: & ꝓphe
tas. & ſãctos uiros a nobis eſſe temeratos: ꝓponamus huiuſipſius: qui multas uxores & cocubinas habuit de
Vnuptiis uolũtatẽ. Nemo enĩ melius ſcire põt:quid ſit uxor uel mulier:illo qui paſſus eſt. Loqtur ergo ĩ pro/
uerbiis: mulier inſipiẽs & audax: inops panis efficit᷑. Cuius panis Nẽpe qui de cælo deſcẽdit. Statĩq; ſubiun
git. Terrigenæ apud eã pereũt: & in profũdũ infernũ ĩcurrũt. Qui ſũt terrigenæ: qui apud eã pereũt? Vtiq; il
li qui ſequũtur pᷣmũ Adã:qui de terra eſt:& nõ ſᷣm illũ qui de cælo eſt. Et rurſũ in alio loco. Sicut ĩ ligno uer
mis: ita perdit uirũ ſuũ uxor malefica. Si aũt aſſerueris hoc de malis cõiugibus dictũ eſſe: & ego tibi breuiter
reſpõdebo. Quæ enĩ mihi incũbet neceſſitas uenire in dubiũ: utrũ bona an mala futura ſit:quã duxero? Me
lius eſt inqꝗt habitare ĩ terra deſerta: ꝗᷓ cũ uxore litigioſa: & iracũda. Quã rarũ ſit uxorẽ ſine his uitiis ĩueniri:
nouit ille qui duxit uxorẽ. unde pulchre Varius geminus ſublimis orator. Qui non inquit litigat: celebs eſt.
Melius eſt habitare ĩ angulo tecti: ꝗ cum uxore maledica in domo cõmuni. Si domus cõmunis eſt mariti &
uxoris: erigit uxorẽ in ſupbiã: & cõtumeliã uiro facit: quãto magis ſi ditior uxor fuerit: & ĩ domo eius uir mã
ſerit? Incipit enĩ nõ uxor: ſed dũa eſſe. & uiro ſi offẽderit migrãdũ eſt. Stillicidia eiiciũt hoĩem in die hyemali
de domo ſua. Similiter & mulier maledica de ꝓpria domo aſſiduis quippe iurgiis & quotidiana garrulitate
facit perfluere domũ eius: & eiicit eũ de ædibus ſuis: ideſt de eccleſia. Vnde & ſu pra ab eodẽ Salomone pcipi
tur:fili ne ſupfluas. Et oltolus ad hebræos. Propterea inꝗt debemus intẽdere amplius his quæ dicũtur: ne
forte ſuꝑfluamus. Illud uero ꝗs taceat: quod ſub enygmate ſcribit᷑ Sanguiſugæ tres filiæ erat dilectiõe e⸗
ctæ. ſed

— —. — — — —

— . —,—¶—ꝑ ——

—.

ar.

fiit ctæ. ſed iſtæ nõ ſaturauerũt eam: & quartæ nõ ſufficitdicere: ſatis eſt. Infernus: & amor mulieris: & terra quæ
Po nõ ſatiat᷑ aqua: & ignis non dicit: ſatis eſt. Si ſanguiſuga diabolus eſt: diaboli filiæ ſi ũt dilectiõe dilectæ: quæ
pte⸗ ſatiari ĩterfectoꝶ cruore nõ poſſũt. Infernus: & amor mulieris: & terra arens: & ignis exæſtuãs. Nõ hic de me
Aegn retrice: nõ de adultera dicit᷑. ſed amor mulieris gnaliter accuſat᷑: qui ſemꝑ inſatiabilis eſt: qui extiĩctus accen/
magi dit᷑: & poſt copiã rurſũ inops eſt: animũq; uiriſẽ effeæminat: & excepta paſſiõe quã ſuſtinet: aliud nõ ſinit co
drelin gitare. Simile quid & in ſequẽti parabola legimus. Per tria mouet᷑ terra. quartũ aũt nõ põt ferre. Si ſeruus re
eteui gnet: & ſtultus ſi ſaturet᷑ panibus: & odioſa uxor ſi habeat uirũ bonũ: & ancilla ſi eiiciat dũam ſuam. Ecce &
a hic ĩter maloꝶ magnitudinẽ uxor ponit᷑. Quod ſi reſpõderis: ſed uxor odioſa:dicã tibi quod & ſupra. Ac per
nbus hoc periculũ ĩminet. ferri graue eſt. Qui enĩ ducit uxorẽ: in ambiguo ẽ: utrũ odioſã an amabilẽ ducat. Amor
ſolus — NVillius inferno & arenti terræ & incendio cõparatur. Cap. XVI.
ange u Eniamus ad eccleſiaſtẽ: de ipſo quoq; teſtimonia pauca ponẽtes. oĩbus tẽpus eſt: & tẽpus omni rei
lteni ſia ub cælo. Tẽpus pariẽdi:& tẽpus moriẽdi.tẽpus plãtãdi: tempus euellẽdi: quod plãtatũ eſt. pepe/
utuo rimus in lege cũ Moyſe: moriamur in euãgelio cũ Chniſto. Plantauimus in nuptiis:teuellamus per pudicitiã
jorei qd plãtatu eſt. Iẽpus amplexãdi: & tẽpus lõge fieri ab amplexu. Tẽpus amãdi:& tẽpus obediẽdi. Tempus
liber belli: & tẽpus pacis Simul nos cõmonet: ne legẽ euãgelio pᷣferamus: ne puritatẽ uirginitatis putemus nu/
chirg ptiis æquãdã: Meliora ſũt dicẽs nouiſſima ſermonis: ꝗ initiũ eius. Statiq; ſi ubiägizne dixeris quid factũ eſt.
ertius quia dies priores meliores erãt: hi. quia nõ ſapienter ĩterrogaſti de hoc. Et reddit cauſã quare dies poſterio
qual res meliores ſũt ꝗᷓ priores: quia bona inquit eſt ſapiẽtia cũ hæreditate. In lege eni ſapiẽtiã carnis mors ſ. eque/
Adens batur occidẽs. In euãgelio ſapiẽtiã ſpũs hæreditas expectat æterna. Ecce hoc inueni dixit Eccleſiaſtes hominẽ
iſemo unũ de mille inueni .& mulierẽ in his oĩbus nõ ĩueni Verũtamẽ repperi:ꝙ fecit deus hoĩem rectũ: & ip̃i quæ
i ſierũt cogitatiões malas. Rectũ hoĩem ueniſſe ſe dicit. Cõſt idera uim uerbi. In hoĩe & uir & fœmina cõtinet᷑
laten & mulierẽ inquit in his oĩbus nõ inueni. Legamus pncipiũ Geneſeos.& ĩueniemus Adã:hoc eſt hoĩem:tam
lieſ⸗ uirũ ꝗᷓ fœminã nũcupari. Cũ ergo boni creati ſumus & rectia deo: ipſi uitio nro ſumus ad peiora delapſi. &
ſlete quod in paradiſo rectũ in nobis fuerat: egredientibus de paradiſo dãnatũ eſt. Quod ſi obieceris anteꝗᷓ pecca/
U rẽt:ſexũ uiri & fœminæ fuiſſe diuiſũ:& abſq; pecato eos potuiſſe cõiungi: quid futuꝶ fuerit: incertũ ẽ. Ne
iruon enĩ dei poſſumus ſcire iudicia:& ex nr̃o arbitrio illius ſentẽtiæ p̃ᷣiudicare. Hoc qd factũ eſt:in ꝓpatulo eſt.
X* qui in paradiſo uirgines permãſerũt: eiecti de paradiſo copulati ſũt. Aut qd nocebat:ſi paradiſus nuptias re

cipit: & nulla eſt ĩter maritũ uirginẽq; diuerſitas: etiã in paradiſo eos ante ſociari/ Eiiciunt᷑ de paradiſo & qd

real pE - . nn eh. e Orrn . . .
ibi nõ fecerũt: in terra faciũt: ut ſtatĩ a pncipio cõditionis humanæ: uirginitatẽ paradiſus: & terra nuptias de

dicauerit. In oĩ tẽpore ſint ueſtimenta tua candida. Candor ueſti ũ ſẽpi ternus uirginitatis eſt puritas . In ma
lnd tutino ſeminauimus ſemẽ noſtrũ: & ad ueſperã nõ ceſſemus. Qui ſeruiuimus in lege nuptiis: uirginitati in
ili⸗ t Manſeo ad Cãticũ canticoꝶ. & qc; aduerſarius totũ putat eſſe ꝓ nuptiis: uirginitatis cõtinere ſacra/
idel Amẽta mõſtrabo. Audiamus qd loquat᷑ ſ põſa ãteꝗ ſ põſi us eius ad terras ueniat. patiat᷑ inferos: pene

mln⸗ tret: ac reſurgat: ſimilitudines auri faciemus tibi cũ diſtictiõibus argẽti:quoaduſq; rex in accubitu ſuo ẽ ãteꝗᷓ
reſurgeret dns: & Euãgeliũ coruſcaret: nõ habebat auꝶ ſponſa:ſed ſimilitudines auri. Argẽtũ aũt qd ĩ nupti
is ſe habere pollicet᷑: habebat uariũ atq; diſtiĩctũ in uiduis: cõtinẽtibus: ac maritatis. Deindeſſi põſus reſpõdet

