ſtoriæ ueritatẽ pari uoce cõcordat: Aſcẽdi aũt ſᷣm reuelationẽ: & neminẽ uidi niſi Petrũ & Iacobũ fratrẽ domi
ni. Et rurſũ ĩ alio loco. Nũquid nõ habemus poteſtatẽ mãducãdi & bibẽdi?: Nũquid nõ habemus poteſtatẽ
uxores circũducẽdi: ſicut & cæteri apoſtoli & fratres dñi & CephasEt ne forte aliqs iudeoꝶ teſtimoniu nõ ad
mitteret: qui etiã nomĩa fratrũ illius ediderut:ſimili eos aſſerẽs in fratribus errore deceptos quo ĩ pr̃e æſtimã
do ſũt lapſi: argute pᷣcauit: & ait hæc eadẽ uocabula ab euangeliſtis in alio loco nomĩari: & eoſdẽ eſſe ffes dñi
filios Mariæ. Matthæus loqtur: Erant aũt ibi & mulieres: haud dubiũ qn anñ crucẽ dni etiã mulieres multæ a
lõge expectãtes: quæ ſecutæ fuerũt leſum a galilæa miĩſtrãtes illi. Inter quas erãt Maria magdalene & Maria

lIacobi & Ioſeph mater: & mater filioꝶ Zebedei. Itẽ Marcus: Erãt aũt & mulieres a lõge aſpicientes: inter qᷓs

erant Maria magdalene & Maria Iacobi minoris & Ioſeph mater & Salome. Ibiq; poſt modicũ: & aliæ mul
tæ: quæ aſcẽderãt cũ eo in hieruſalẽ. Necnõ & Lucas: Erãt aũt Maria magdalene & Ioãna & Maria Iacobi: &
cæteræ cũ eis. Hæc iccirco replicauimus: ne caluniet & clamitet ea quæ ꝓ ſe faciãt a nobis eſſe ſubtracta: & ſẽ
tentiã ſuã nos teſtimoniis ſcripturaꝶ ſed lubrica diſputatiõe cõuulſã. Ecceĩ quit Iacobus & Ioſeph filii Ma/
riæ quos iudæi fratres appellauerũt: Ecce maria iacobi minoris & ioſephtis mater. minoris autẽ iacobi: ad di
ſtinctionẽ maioris qui erat filius Zebedei: ſicut & in alio loco Marcus ponit:Maria aũt magdalene & maria
iacobi & ioſephitis uiderũt ubi poneret᷑: & trãſacto ſabbato emerũt aromata: & uenerũt ad monumẽtum: &

utiq; ait:

.

— — — — — — — — ———————

me

e

lar⸗
ſa

utiq; ait: Quã miſeꝶ erit & ĩpiũde matia hoc ſẽtire: & cũ aliæ fœæminæ curã ſepulturæ leſu habuerit: matrẽ

eius dicamus abſentẽ: aut alterã eſſe mariã neſcio quã cõfingamus: pᷣſertĩ cũ euãgeliũ Ioannis teſtet᷑ pᷣſentẽ

eã illic fuiſſe qũ illã de cruce dñs iã uiduã ut matrẽ loãni cõmẽdabat. Aut nunqd euãgeliſtæ fallunt᷑ & fallũt:
ut eoꝶ mariã matrẽ dicerẽt quos iudæi fres eſſe dixerũt: Ofuror cæcus & in ꝓpriũ exitũ mẽs ueſana. Dicis ad
crucẽ dñi matrẽ eius fuiſſe pntẽ: dicis Ioanni diſcipulo ob uiduitatẽ & ſolitudinẽ cõmẽdata: ꝗᷓſi iuxta te non
haberet ꝗᷓtuor filios & ĩnumeras filias: quaꝶ cõſortio frueret᷑. Viduã quoq; nomias: qd ſcriptura nõ loquit᷑
Et cũ oĩa euãgeliſtaꝶ exẽpla ꝓponas: ſolius tibi Ioãnis uerba nõ cõplacẽt. Dicis trãſitorie ad crucẽ dñi eã fuiſ
ſe præſẽtẽ: ne cõſulto p̃teriſſe uidearis: & tũ quæ cũ illa mulieres fuerãt ſiles. Ignoſcerẽ neſciẽti: niſi uiderẽ cõ/
ſulto reticẽtẽ. Audi itaq; Ioãnes qd dicat: Stabãt autiuxta crucẽ dñi mater eius & ſoror miĩis eius Maria Cleo
phæ & Maria Magdalenæ. Nulli dubiũ eſt duos fuiſſe apoſtolos Iacobi uocabulo nũcupatos: Iacobũ Zebe
dei:& Iacobũ Alphei. Iſtũ neſcio quẽ minorẽ lacobũ: quẽ Mariæ filiũ: nec tñ matris dni ſcriptura cõmemo/
rat apoſtolũ: uis eſſe an nõ? Si apoſtolus eſt: Alphei filius erit: & credit in Ieſũ: & nõ erit de illis fribus de ꝗbus
ſcriptũ eſt: Neq; enĩ tũc fres eius credebãt in Ieſũ.Si nõ eſt apoſtolus: ſed tertius neſcio ꝗs Iacobus: quomõ
eſt frater dñi putãdus?& quomò tertius acdiſtĩctiõe maioris appellabit᷑ minor: cũ maior & minor non inter

tres ſed ĩter duos ſoleãt pᷣbere diſtãtiã & fraterdri apoſtolus ſit Paulo dicẽte: Deinde poſt triẽniũ ueni hieru

ſalẽ uidere Petrũ: & manſi apud illũdiebus. xv. aliũ apoſtoloꝶ uidi neminẽ: niſi Iacobũ fratrẽ dñi.Et in eadẽ

epiſtola: Et cognita gra quæ data eſt mihi Petrus & Iacobus & Ioãnes: qui uidebant᷑ colunæ eſſe. Ne aũt hũc

putes Iacobũ filiũ Zebedei:lege actus apoſtoloꝶ:iã ab Herode fuerat interẽptus. reſtat concluſio: ut Maria

iſta quæ Iacobi minoris ſcribit᷑ mater:fuerit uxor Alphei: & ſoror Mariæ mrĩ̃is dni: quã Mariã Cleophæ Ioã/

nes euãgeliſta cognomiĩata pie ſiue a gẽtilitate familiæ: aut qᷓcũq; alia cauſa ei nomẽ ĩponẽs. Si aũt inde tibi
alia atq; alia uidet᷑: ꝙ alibi dicat Maria Iacobi minoris mr: & hic Maria Cleophæ: diſce ſcripturæ conſuetudi

nẽ eundẽ hoĩem diuerſis nomĩbus nũcupari. Raguel ſocer Moyſi & Iethro dicit᷑. Gedon nonullis cauſis im
mutãdi nomis añpᷣmiſſis ſubito Hieroboal legit᷑. Ozias rex iuda uiciſſim Azarias uocat᷑. Mõs thabor thabi

riũ dicit᷑. Rurſũ Hermon Phœnices cognominant ſanior: & Amoreus cognominat eũ ſanir. Eadẽ cæli plaga
tribus nomĩbus appellat nageb thema darion. Lege Ezechiel Petrus & Simon dicit᷑ & Cephas. Iudas Iacobi

Zelotes: in alio euãgelio Thadeus dicit᷑. Multaq; alia: quæ ad exẽplũ hoꝶ ipſe ſibi de oĩbus ſcripturis lector
poterit cõgregare. Nũcillud eſt qd conamur oſtendere: ut fratres dni appellent filii materteræ eius Mariæ:

antea nõ credẽtes poſtea crediderũt: licet fieri potuerit: ut uno ſtati credẽte alii diu ĩcreduli fuerit: & hãc fuiſſe
matrẽ Iacobi & Ioſephtis. i. Mariã Cleophæ uxorẽ Alphei: hãc dictã Mariã lacobi mĩoris. Quæ ſi eſſet ma/

ter dñi: magis eã ut in oĩbus locis matrẽ illius appellaſſet: & nõ alioꝶ: dicẽdo matrẽ alterius uoluiſſet ĩtelligi.
Veꝶ ĩ hac parte cõtentioſũ funẽ nõ traho.Alia fuerit Maria Cleophæ: alia Maria Iacobi & Ioſephtis: dũmõ
cõſtet nõ eandẽ Mariã Iacobi & Ioſephtis eſſe quã matrẽ dñi. Et unde ais fres dñi dicti ſũt: ꝗ nõ erant fres? Iã

nuũc doceberis ꝗtuor modis in ſcripturis diuinis fres dici natura: gẽte: affectu: cognatiõe. Natura Eſau Iacob

xii. priarchæ: Andreas & Petrus Iacobus & Ioãnes. Gẽte ꝗᷓ oẽs iudæi ĩter ſe fres uocant᷑: ut in deuteronomio:
Si aũt emeris fratrẽ tuũ: qui eſt hebræus: uel quæ eſt hebræa:ſeruiet tibi ſex ãnis: & ſeptĩo ãno dimittes eũ li/
berũ abs te. & ĩ eodẽ cõſtituẽdo: cõſtitues ſuꝑ te pᷣncipẽ quẽ elegerit dũs deus tuus:eũ qui ex fratribus tuis ſit.
Nõ enĩ poteris cõſtituere ſupꝑ te hoĩem alienigenã: qa non eſt frater tuus. Et rurſũ: Ne uiſo uitulo fris tui uel
oue eius errãtibus per uiã: negligas ea. Reuerſiõe reduces ea fratri tuo: & reddes ea fratri tu. Quod ſi nõ ap/
propĩquat tibi frater tuus: neq; noueris eũ: colliges ea intra domũ tuã: & erũt ea tecũ donecꝗᷓrat ea frater tu/
us: & reddes ei. Et apoſtolus Paulus. Optabã inꝗt egoipſe anathema eſſe a Chriſto ꝓ fratribus meis cognatis

Ffm carnẽ qui ſũt iſraelitæ. Porro cognatiõe fratres uocãtur:qui ſũt de una familia. i.pria: quas latini prnita/

tes ĩterpᷣtant᷑:cũ ex una radice multa gñis turba diffũdit᷑: ut ĩ Geneſi. Dixit aũt Abrahã ad Loth: nõ ſit rixa in
ter me & te: & ĩter paſtores meos & paſtores tuos: quia fratres nos ſumus: ibiq; elegit ſibi Loth regionẽ iorda/
nis: & eleuauit Loth ab oriẽte: & diſceſſerũt unuſꝗſq;a ffe ſuo. Et certe Loth non eſt frater Abrahæ: ſed filius
fratris eius Arã. Thara quippe genuit Abrahã & Nachor & Arã: & Aram genuit Loth. Et rurſũ: Abrahã aũt
erat ãnoꝶ. lxxv. cũ exiret de carra. Et ſũpſit Abrahã Sarã uxorẽ ſuã: & Loth filiũ fris ſui. Quod ſi adhuc dubi
tas fratrẽ fratris filiũ nũcupari: accipe exẽplũ. Cũ autẽ audiſſet Abrahã:quia captiuus ductus eſt Loth frater
ſuus: numerauit uernaculas ſuos trecẽtos decẽ & octo. Et cũ cædẽ nocturni impetus deſcripſiſſet: adiecit & re
duxit oẽm equitatũ ſodomoꝶ: & Loth fratrẽ ſuũ reuocauit. Sufficiebãt hæc ad ea quæ diximus approbãda.
Sed ne in aliqua cauilleris: & te quaſi lubricus anguis euoluas: teſtimonioꝶ ſtrĩgẽdus es uĩculis: ne q̃rulus ſi
biles: & dicas te magis argumẽtatiõibus tortuoſis ꝗᷓ ſcripturaꝶ ueritate ſupatũ. lIacob Iſaac filius ac Rebeccæ
cũ fratris inſidias metuens meſopotamiã prexiſſet: acceſſi t& deuoluit lapidẽ ab ore putei: & adaquauit oues
Laban fratris mr̃is ſuæ. Et oſculatus eſt Iacob Rachel: & exclamãs uoce ſua plorauit: & ĩdicauit Rachel quia
frater eſt pr̃is eius: & quia filius Rebeccæ eſt. Ecce & hic eadẽ lege qua frater ſororis filius appellat᷑. Et iterum.
Dixit aũt Laban ad Iacob: Quoniã frater meus es:nõ ſeruies mihi gratis. Dic mihi quæ ſit merces tua. Exple
tis itaq;.xx.ãnis cũ ignorãte ſocero uxoribus filiiſq; comitatus reuerteret ad patriã: cõſecutus eſt eũ Laban in

moõte galaad. Et cũ idola quæ Rachel occultabat quæſita nõ inueniſſet in ſarcinis: reſpondit Iacob: & dixit ad
e xXli.

xlj

—

*

Laban. Quæ culpa mea eſt:& qd delictũ meũ: ꝙ perſecutus es me& quare ſcrutatus es oĩa uaſa mea? Quid
inueniſti de oĩbus rebus tuis? Pone hic in cõſpectu fratrũ tuoꝶ & fratrũ meoꝶ: & redarguẽt inter nos duos.
Reſpõde qui ſint iſti fres Iacob & Laban: qui tũc fuerãt ĩ pᷣſenti. Eſau certe frater Iacob abſens erat. & Laban

filius Bathuel fratres excepta ſorore Rebecca nõ habuit. Innumerabilia ſũt iſtiuſmodi libris inſerta diuinis.

—

Sed ne lõgũ faciã: ad extremã diuiſiõis partẽ reuertar.i. & affectu fratres dici: qui in duo ſcĩdit᷑.in ſpiritale &

in cõmune. In ſpiritale: quia oẽs chriſtiani fres uocant᷑: ut ibi Ecce ꝗᷓ bonũ & ꝗqᷓ iocundũ habitare fres in unũ.

Et in alio pſalmo ſaluator: Narrabo inqt nomẽ tuũ fratribus meis. Et alibi: Vade dic fratribus meis. Porroĩ

cõmune: qa oẽs hoĩes in cõmune ex uno patre nati pari germanitatis cõiungimur. Dicite ait his qui oderũt
uos: fres noſtri eſtis. Et apoſtolus ad Corithios: Siquis frater nomĩat᷑ fornicator: aut auarus: aut idolis ſerui
ens: aut maledicus: aut ebrioſus: aut rapax: cũ eiuſmodi nec cibũ ſumere: & cætera his ſimilia. Interrogo nũc
iuxta quẽ modũ fratres dñi ĩ euãgelio ĩtelligas appellari. iuxta naturã. Sed ſcriptura nõ dicit: nec Mariæ eos
uocãs filios & Ioſeph iuxta gẽtẽ. Sed abſurdũ eſtut pauci exiudæis uocati ſint fratres: cũ oẽs qui ibi erãt hac
lege iudei fratres potuerũt appellari iuxta affectũ humani iuris ac ſpũs. Verũ ſi ſic qui magis fres ꝗᷓ apoſtoli

quos docebat ĩtrĩſecus: quos mr̃es uocabat & fres. Aut ſi oẽs qa hoĩes: ffes ſtultũ fuit nũciari ꝗᷓſi ppriũ: ecce

fres tui ꝗᷓrẽtes te: cũ gñaliter oẽs hoĩes hoc iure ſint fres. Reſtat igit᷑ ut iuxta ſupiorẽ expoſitionẽ fres eos ĩtelli
gas appellatos cognatiõe: nõ affectu: non gentis pᷣuilegio: nõ natura. Quomõ Loth Abrahæ: quomõ Iacob
Laban eſt appellatus frater: quomodo & filiæ Saphaad accipiũt cleꝶ ĩter fratres ſuos: quomõ & Abrahã ipᷣe
Sarã ſororẽ ſuã habuit uxorẽ. Etenĩ ait: Vere ſoror mea eſtde pr̃e:ſed nõ de mr̃e:ideſt fratris eſt filia nõ ſoro/
ris. Alioqn ꝗᷓle eſt ut Abrahã uir iuſtus pr̃is ſui filia cõiugẽ ſũpſerit: cũ in pᷣmis hoĩbus ꝓpter auriũ ſanctita/
tẽ idipſũſcriptura nõ nomĩet malẽs ĩtelligi ꝗᷓ ꝓferri:& deus lege poſtea ſãciat & minet᷑: qui accepit ſororẽ ſuã
de pf̃e ſuo uel de mre ſua:& uiderit turpitudinẽ eius: & in ipſa uiderit turpitudinẽ illius:obprobriũ eſt: exter
minabunt corã filiis gñis ſui: turpitudinẽ ſororis ſuæ detexit: peccatũ ſuũ accipiẽt. Impitiſſime hominũ iſta
nõ legeras: & toto ſcripturarũ pehss derelicto ad iniuniã uirginis tuã rabiẽ cõtuliſti ĩ exẽplũ eius quẽ fabulæ
ferũt: cũ uulgo eſſet ignotus & nihil boni poſſet facinoris excogitare: quo nobilis fieret Dianæ ĩcendiſſe tem
plũ:& nullo ꝓdẽte ſacrilegiũ fert᷑ ipſe in mediũ ꝓceſſiſſe clamitãs ſeſe ĩcendiuũ ſubieciſſe: ſciſcitãtibus ephe/
ſi ncipibus quã ob cauſã hoc facere uoluiſſet:rndiſſe ut qa bene nõ poterã: oĩbus male ĩnoteſcerẽ. Et hocq
dẽ græca narrat hiſtoria. Tu uero tẽplũ dnici corporis ſuccẽdiſti: tu cõtamĩaſti ſãctuariũ ſpũs ſancti: ex quo
uis quadrigã fratrũ & ſoroꝶ ꝓceſſiſſe congeriẽ. Deniq; cũ iudæis uoce ſociata dicis: Nõne hic eſt fabri filius?:
Nõne mater eius dicit᷑ Maria! & ffes eius Iacobus & Ioãnes & Simon & Iudas: & ſorores eius oẽs apud nos
ſũtOẽs niſi de turba nõ dicit᷑.q; te oro ãte hãc blaſfemiã nouerat: quis dipõdio ſupputabat?! Cõſecutus eſ
cuolebas: nobilis es factus ĩ ſcelere. Egoipſe qui cõtra te ſcribo: cũ in eadẽ urbe tecũ conſiſtã:qᷓre balbutis &

erubeſcis albus ut aiũt ater ue ſis neſcio. Prætermitto uitia pmonis: ꝗbus oĩs liber tuus ſcatet. Taceo ridicu/
lũuũ exordiũ.O tẽpora:o mores. Nõ qꝗro eloquẽtiã: quã ipſenõ habẽs in fratre Craterio reqſiſti.Nõ inquã fla⸗

gito linguæ nitorẽ. animæ qᷓro pietatẽ. Apud xpᷣianos aũt ſolœciſmus eſt magnus & uitiũ: turpe ꝗd uel nar/
rare uel facere. Ad calcẽ uenio: & te cornuta iterrogatiõe cõcludo.ſicq; tecũ agã:ꝗᷓſi ſupius nihil egeri. eodẽq;
modo dictos eſſe fres dñi :quo Ioſeph dictus ẽ pater. Ego inꝗt & pater tuus dolẽtes qᷓrebamus te. Mater hæc
loqtur:nõ iudæi. & ipſe euãgeliſta referẽs: Et erãt pater & mater illius admirãtes ſup his quæ dicebãtur de eo
& his ſimilia quæ iam enumerauimus: ĩ ꝗbus parẽtes uocabant᷑. Acne forte de exẽplarioꝶ ueritate cauſeris:
qa tibi ſtultiſſime pſuaſiſti græcos codices eſſe falſatos: ad Ioãnis euãgeliũ uenio: in quo pleniſſime ſcribit᷑:
Inuenit Philippus Nathanael. & ait illi: Quẽ ſcripſit Moyſes ĩ lege.& ꝓphetæ: Inuenimus lIeſũ filiũ Ioſeph
a nazareth. Certe hoc ĩ tuo codice cõtinet᷑. Reſpõde mihi quomõ leſus ſit filius Ioſeph:quẽ còſtat de ſpũ ſã/
cto eſſe pcreatũ. Vere Ioſeph pater fuit: ꝗqᷓuis ſic hebes dicere nõ audebis. An putabat᷑ Eodẽ mõ æſtimẽtur &
fratres: quo æſtimatus eſt & pater. Sed qm iam e cautibus & cõfragoſis locis enauigauit oratio: pãdẽda ſunt
uela: & in epilogos illius irruẽdũ: in ꝗbus ſciolus ſibi uiſus Tertullianũ in teſtimoniũ uocat: & Victorini pi/
ctauionẽſis epiſcopi uerba ꝓponit. Et de Tertulliano qdẽ nihil amplius dico ꝗᷓ eccleſiæ hoĩem nõ fuiſſe. De

Victorino uero id aſſero: qd& de euãgeliſtis fratres eũ dixiſſe dui nõ filios Mariæ. Fratres aũt eo ſẽſu quẽ ſu

perius expoſuimus ꝓpinqtate: nõ natura. Verũ nugas terimus: & fõte ueritatis omiſſo: opinionũ riuulos cõ

ſectamur. Nũquid nõ poſſũ tibi totã ueteꝶ ſcriptoꝶ græciæ cõmouere: Egnatiũ: Polycarpũ: Hirenæũ: Iuſti
nũ martyres:multoſq; alios apoſtolicos & elo quẽtes uiros: qui aduerſus Hebionẽ & Theodotũ byzãtiũ: Va
lẽtinũ hæc eadẽ ſentiẽtes plena ſapiẽtiæ nolumiĩa cõſe cripſerũt: quæ ſi legiſſes aliqñ plus ſaperes. Sed melius
puto breuiter ad ſingula reſpõdere: qᷓ diutius ĩmorãdo uolumẽ extẽdere. in illud nũc impetũ facio: in quo tu
uirginitatẽ & nuptias cõparãdo: diſertus eſſe uoluiſti. Riſimus in te ꝓuerbiũ: camelũ uidimus ſaltitatẽ. Di/
cis: Nũquid meliores ſũt uirgines Abrahã Iſaac & Iacob: qui habuere cõiugia? Nunqd nõ quotidie dei mani

bus paruuli fingunt᷑ in uẽtribus: ut merito erubeſcere debeamus Mariã nu pſiſſe poſt partũ/ Quod ſi hoc U1
lis turpe uidet᷑: ſupereſt ut nõ credãt etiã deũ pergenitalia uirginis natũ. Turpius eſt enĩ iuxta eos deũ puir /
ginis pudẽda genitũ: qᷓuirginẽ ſuo uiro nupſiſſe poſt partũ. Iunge ſi libet & alias naturæ cõtumelias nouem

mẽſibus uterũ inſoleſcẽtẽ: faſtidia: partũ:ſanguinẽ: pãnos. Ipſe tibi deſcribat infãs tegmĩe mẽbranaꝶ ſolito
S cõuolutus,

ma
da
deni
ſh⸗
dio⸗
ſic
Hho
Kun
hon
a⸗
Ron
cr
g
ut⸗
tral
gui
zude
inh
Et⸗
dat

li

id
05,
dan
nis,
leg
nö.
toi
rüt
erui
nuͦc
eos
hac
doli
ecce
telli

cob

unt
.
De
ſu

(0

a
us
tu
i/
mi
cl

cõuolutus. Ingerant᷑ dura pᷣſepia: uagitus paruuli: octauæ diei circũciſio: tẽpus purgatiõis: ut ꝓbetur ĩmũ/

dus. Nõ erubeſcimus: nõ ſilemus. Quãto ſũt humiliora quæ ꝓ me paſſus eſt:tanto plus illi debeo. Et cum
oĩa replicaueris: cruce nihil cõtumelioſius ꝓferes: quã ꝓfitemur & credimus: & in qua de hoſtibus triũpha/
mus. Sed ut hæc quæ ſcripta ſũt nõ negamus: ita ea quæ nõ ſũt ſcripta renuimus. Natũ deũ eſſe de uirgine
credimus: quia legimus. Mariã nupſiſſe poſt partũ nõcredimus: quia non legimus. Nec hoc ideo dicimus:
quo nuptias cõdẽnemus(ſipſa qdẽ uirginitas fructus eſt nuptiaꝶ)ſed qd nobis de ſãctis uiris temere æſtima
re nihil liceat. Poſſumus enĩ hac æſtimatiõis poſſihilitate cõtẽdere plures quoq; uxores habuiſſe Ioſeph: qa
plures habuerit Abrahã: plures habuerit Iacob: & de his eſſe uxoribus fres dñi. qd plæriq; nõ tam pia ꝗᷓ auda
ci temeritate cõfingũt. Tu dicis Mariã uirginẽ nõ permãſiſſe. ego mihi plus uẽdico etiã ipſũ Ioſeph uirginẽ
fuiſſe per Mariã: ut ex uirginali cõiugio uirgo filius naſceret᷑. Si enĩ in uirũ ſanctũ fornicatio nõ cadit:& aliã
eũ uxorẽ habuiſſe nõ ſcribit᷑: Mariæ aũt quã putatus eſt habuiſſe:cuſtos potius fuit qᷓ maritus: Relinquitur

uirginẽ eũ mãſiſſe cũ Maria:qui pater dni meruit appellari. & quia dei cõparatiõe uirginitatis & nuptiarum

ſũ aliqua dicturus: obſecro lecturos: ne me putẽt nuptiis detraxiſſe in uirginũ laude: & aliquã feciſſe diſtan/
tiã inter ſãctos ueteris teſtamẽti & noui:ideſt ĩter eos qui habuere cõiugia:& hos qui a cõplexu mulieꝶ peni

tus receſſerũt. Verũ pro cõditione tẽpoꝶ aliæ eos tũc ſubiacuiſſe ſentẽtiæ: & aliæ nos: in quos fines ſæculorũ

decurrerũt. Quãdiu lex illa pmãſit Creſcite & multiplicamini & replete terrã: & maledicta ſterilis quæ nõ pa
rit ſemẽ in iſrael: nubebãt oẽs: & nubebant᷑: & derelictis parẽtibus fiebant una caro. Quãdo uero uoxilla p/
tonuit: Tẽpus breuiatũ eſt: reliquũ eſt: ut qui habẽt uxores ſic ſint quaſi nõ habẽtes. adherẽtes dũo unus cũ
eo efficimur ſpũs. & quare: quia ſine uxore eſt: cogitat ea quæ dei ſũt quomõ placeat deo. Qui aũt cũ uxore
eſt: ſollicitus eſt quæ ſũt huius mũdi: quom placeat uxori. Et diuiſa eſt mulier: & uirgo quæ nõ eſt nupta:
cogitat quæ ſũt dei: ut ſit ſãcta corpore & ſpiritu. Nã quæ nupta eſt: cogitat quæ ſũt muüdi: quomodo place
at uiro. Quid oblatras?- quid repugnas? Vas electionis hæc loquitur: Diuiſa eſt dicens mulier & uirgo. Vide
quantæ fœlicitatis ſit quæ & nomẽ ſexus amiſerit uirgo: iam muliernõ uocatur. Quæ non eſt nupta cogitat
quæ ſunt domini: ut ſit ſancta corpore & ſpiritu. Virginis diffinitio ſanctam eſſe corpore & ſpiritu: quia ni
hil proſit carnem habere uirginem: ſi mẽte quis nupſerit. Quæ uero nupta eſt cogitat quæ ſunt mũdi: quo/
modo placeat uiro. Idem tu putas eſſe diebus & noctibus uacare orationi: uacare ieiuniis. & ad aduentũ ma
riti expolire faciem: greſſum frangere: ſimulare blanditias. Illa hoc agit ut turpior appareat: & naturæ bonũ
infuſcet iniuria. Hæcad ſpeculũ pingitur: & in cõtumeliam artificis conatur pulchrior eſſe ꝗᷓ nata eſt. Inde
infãtes garriũt: familia perſtrepit: liberi ab oſculis & ab ore depẽdent: cõputant᷑ ſumptus: impẽdia pparant᷑.
hinc cocoꝶ accincta manus carnes terit: hinc textricũ turba cõmurmurat. nũciat᷑ interi uir ueniſſe cũ ſociis.
Ila ad hirũdinis modũ luſtrat uniueſa penetralia: ſi thorus rigeat:ſi pauimẽta uerterĩt: ſi ordinata ſint pocu
la:ſi prãdiũ pᷣparatũ. Reſpõde quæſo ĩter iſta ubi ſit dei cogitatio: & hæ fœlices domus. Cæteꝶ ubi tympana
ſonãt:tibia clamitat:lyra garrit:cymbalũ cõcrepat: quis ibi dei timor: Paraſitus ĩ cõtumeliis gloriat᷑: ĩigrediũ
tur expoſitæ libidinũ uictimæ: & tenuitate ueſtiũ nudæ ĩpudicis oculis ingerunt᷑. His ĩfœlix uxor aut lætat᷑
aut perit: aut ſi triſtat᷑ offẽdit᷑ maritus. & hinc iurgia cõcitant᷑: hinc diſcordia ſeminariũ repudii. Aut ſi aliqᷓ
inuenit᷑ domus: in qua iſta nõ fiãt: quæ tamẽ rara eſt: ipſa diſpẽſatio domus: liberorũ educatio: neceſſitates
mariti: correctio ſeruuloꝶ: quã a dei cogitatiõe nõ auocẽt:? Defecerũt inꝗt ſcriptura Saræ muliebria: poſt qd
dicit᷑ ad Abrahã: Oĩa quæcũq; dicit tibi Sara audi uocẽ eius: quæ nõ eſt in partus anvietatibus & dolore: quæ
deficiẽtibus mẽſtrui cruoris officiis mulier eſſe deſiſtit: a dei maledictiõe fit libera.nec ẽ ad uirũ cõuerſio eius.
ſed ecõtrario uir ſubiicit᷑ ei: & dñi uoce pᷣcipit᷑: Oĩa qᷓcũq; tibi dicit Sara audi uocem eius. & ſic ĩcipiũt uacare
ofoni: quia qᷓdiu in cõiugio debitũ ſoluit᷑: orãdi p̃teritur inſtãtia. Nõnegamus uiduas: nõ negamus maritas
ſãctas mulieres ſueniri: ſed quæ uxores eſſe deſierit: quæ ĩ ipſa neceſſitate cõiugii imitant᷑ uirginũ caſtitatẽ.
Hoc eſt qd apoſtolus breuiter Chriſto in ſe loquẽte teſtatus eſt: nupta cogitat quæ ſũt mũdi: quomõ place/
at uiro: nobis ſup hoc cãpũ ĩtelligẽtiæ derelinquẽs. Neq; tamẽ alicui neceſſitatẽ ĩponit aut laqueũ: ſed id qd;
honeſtũ eſt ſi Badetuoli oẽs eſſe ſicut ſeipſũ.& ꝗᷓꝗᷓ de uirginitate dñi pceptũ nõ habeat: quia ultra hoĩes eſt:
& quodãmõ ĩpudęẽtis erat aduerſũ naturã cogere: alioq; mõ dicere: Volo uos eſſe qd angeli ſũt? Vnde & uir
go maioris eſt meriti: dũ id cõtẽnit: qd ſi fecerit nõ delinqt: nihilominus in coherẽtibus infert: Cõſiliũ autẽ

do tanꝗᷓ miſericordiã cõſecutus a dno: ut ſim fidelis. Exiſtimo ergo hoc bonũ eſſe ꝓpter ĩſtãtẽ neceſſitatem:

quia bonũ eſt hoĩ ſiceſſe. Quæ eſt iſta neceſſitas? Ve pᷣgnãtibus & nutriẽtibus ĩ illa die.Ideo ſilua ſuccreſcit:
ut poſtea recidat᷑. Ideo ager ſerit᷑ ut metat᷑. Iam plenus ẽ orbis: nos nõ capit: quotidie bella ſecãt: morbi ſub/
trahũt: naufragia abſorbẽt:& nihilominus de termis litigamus. De hoc numero ſũt illi qui agnũ ſequũtur:
qui ueſtimẽta ſua nõ coinqnauerũt. uirgines enĩ pmãſerũt. Obſerua quid ſignificet coinꝗnauerũt. Ego nõ
audeo exponere: ne heluidius calũniet. Quod aũt ais quaſdã eſſe uirgines tabernarias: ego tibi plus dico eſſe
in his & adulteras: & qd magis mireris clericos eſſe caupones: & monachos ĩpudicos. Sed qs nõ ſtati intelli/
gat: nectabernariã uirginẽ: nec adulteꝶ monachũ: nec clericũ poſſe eſſe cauponẽ? Nunqd uirginitas eſtcul/
pa?Sed ſimulator uirginitatis in crimie eſt. Ego certe ut aliis pſonis pᷣtermiſſis ad uirginẽ ueniã: quæ inſtito
rias exercet artes: neſcio an corpore qd ſcio ſpiritu uirgo nõ ꝑmanet. Rhetoricati ſumus: & in morẽ declam-
e ii. .Xlii.

toꝶ paululũ luſimus. Tu nos Heluidi coegiſti: qui iam euangelio coruſcãte eiuſdẽ uis eſſe gloriæ uirgines &
maritas. Et quia arbitror te ueritate ſupatũ ad detractionẽ uitæ meæ & ad maledicta cõuerti (ſolent enĩ hoc
& mulierculæ facere: quæ uictoribus nis male optãt in angulis)illud dico p̃ueniens gloriæ mihi fore tua cõ
uitia: cũ eodẽ quo Mariæ detraxiſti ore me laceres: & caninã facũdiã ſᷣuus dni pariter experiat᷑ & mater.
¶ Argumẽtum ſequentis Libelli excerptũ ex Gẽnadio de uinis illuſtribus.
IIeilãtius pᷣ byter natione Gallus hiſpaniæ barcilonẽſis eccleſiã parrochiæ tenuit. Scripſit & ip̃e ꝗdẽ
zelo religiõis aliꝗᷓ. ſed uictus ſtudio humanæ laudis: & pſumẽs ſupra uires ſuas: hõ lingua politus:
5ſenſu ſcripturæ exercitatus: expoſuit prauo ingenio ſecũdã Danielis uiſionẽ: ſanctoꝶ quoq; reli
quias minime uenerãdas: uigilias nõ cuſtodiendas. & alia locutus eſt friuola: quæ in catalogo hæreticorũ ne-
ceſſario exponentur.

Vlta in orbe monſtra gnata ſũt: Cẽtauros & ſirenas: ululas & onocratolos T Eſaia legimus. Iob
Leuiathan & Behemoth myſtico ſermone deſcribit. cerbeꝶ & ſtymphalidas aprũq; erimantiũ
& leonẽ nemæũ: chimerã atq; hydrã multoꝶ capitũ narrant fabulæ poetaꝶ. Cacũ deſcribit Vir
gilius. triformẽ geryonẽ hiſpaniæ ꝓdiderũt. Sola Gallia mõſtra nõ habuit: ſed uiris ſemp forti
bus & eloqhẽtiſſimis abũdauit. Exortus eſt ſubito Vigilãtius ſeu uerius dormitatius: qui ĩmũdo ſpiritu pu-
gnet cõtra Chriſti ſpiritũ. & martyrũ neget ſe epulchra ueneranda. dãnãdas dicat eſſe uigilias. nunꝗᷓ niſi ĩ pa-
ſca alleluia cãtandũ. cõtinẽtiã hæreſim: pudicitiã libidinis ſeminariũ. Et quomõ Euphorbus in Pythagora
renatus eſſe perhibet᷑: ſic & in iſto Iouiniani mẽs praua ſurrexit. ut & in illo & in hoc diaboli reſpõdere coga/
murinſidiis. cui iure dicet᷑: Semẽ peſſimũ para filios tuos occiſioni peccati pr̃is tui. Ille romanæ eccleſiæ au/
ctoritate dãnatus inter phaſides aues & carnes ſuillas nõ tam emiſit ſpiritũ ꝗᷓ eructauit. Iſte caupo callaguri
tanus & in puerſũ ꝓpter nomẽ uituli mutus Quitilianus miſcet aquã uino: & de artificio pᷣſtino ſuæ uene/
na pfidiæ catholicæ fidei ſociare conat᷑: ipugnare uirginitatẽ: odiſſe pudicitiã: in cõuiuio ſæculariũ cõtra ſan
ctorũ ieiunia ꝓclamare:duũ inter phialas philoſophat᷑: & ad placẽtas liguriẽs: pſalmoꝶ modulatiõe mulcet᷑.
ut tm̃ ĩter epulas Dauid & Idithim & Aſaph & filiorũ Chore cãtica audire dignet᷑. Hæc dolẽtis magis effudi
aĩo ꝗᷓ ridẽtis:dũ me cohibere nõ poſſũ: & iniuriã apoſtoloꝶ ac martyrũ ſurda nequeo aure trãſire. Proh ne/
fas epos ſui ſceleris dicit᷑ habere cõſortes:ſi tũ epiſcopi nominãdi ſũt: qui nõ ordinãt diaconos:niſi pᷣus uxo/
res duxeriĩt:nulli cælibi credẽtes pudicitiã: imo oſtendẽtes ꝗᷓ ſãcte uiuãt: qui male de oĩbus ſuſpicant᷑. & niſi
pCᷣgnãtes uxores uiderit clericoꝶ: infãteſq; de ulnis matrũ uagiẽtes: Chriſti ſacramenta nõ tribuũt. Quid faci
ent oriẽtis eccleſiæꝗd ægypti & ſedis apoſtolicæ: quæ aut uirgines clericos accipiũt: aut cõtinẽtes: aut ſi uxo
res habuerit: mariti eſſe deſiſtũt Hoc docuit dormitãtius: libidini frena pmittẽs: & naturalẽ carnis ardorem
qui in adoleſcẽtia plærũq; ferueſcit ſuis hortatibus duplicãs: imo extinguẽs coitu fœminaꝶ. ut nihil ſit: quo
diſtemus a porcis: quo differamus a brutis animãtibus: quo ab equis. de ꝗbus ſcriptũ eſt: Equi inſaniẽtes in
fœminas facti ſũt mihi:unuſqſq; in uxorẽ proximi ſui hinniebat. Hoc eſt qd loqꝗtur p Dauid ſpũs ſãctus:
Nolite fieri ſicut equus & mulus: ꝗqbus nõ eſti tellectus. Et rurſũ de dormitãtio & ſociis eius:In chamo & fre
no maxillas eoꝶ cõſtrĩge: qui nõ approximãt ad te. Sed iam tẽpus eſt: ut ipſius uerba ponentes ad ſingula rn
dere nitamur. Fieri enĩ põt: ut rurſũ malignus ĩterpres dicat fictã a me materiã: cui rhetorica declamatiõe re/
ſpõdea: ſicut illã quã ſcripſi ad Galliam: matri & filiæ ĩter ſe diſcordãtibus. Auctores ſũt hius dictatiũculæ
meæ ſãcti pſbyteri Riparius & Deſiderius: ꝗ parrochias ſuas uicinia iſtius ſcribũt eſſe maculatas. miſerũtq;
libros p fratrẽ Siſinniũ: quos ĩter crapulã ſtertẽs euomuit: & aſſerũt reptos eſſe nõnullos: qui fauentes uitiis
ſuis: illius blaſfemiis acquieſcãt. Eſt quidẽ ĩperitus: & uerbis & ſciẽtia & pᷣmone ĩcõditus: nec uera quidẽ põt
defẽdere. Sed ꝓpter hoĩes ſæculi & mulierculas oneratas peccatis: ſemp diſcẽtes: & nunꝗᷓ ad ſciẽtiã puenien-
tes: una lucubratiũcula illius neniis reſpõdebo: ne ſãctoꝶ uirorũ qui ut hæc facerẽ: me depcati ſũt: uidear lit
teras reſpuiſſe. Nimiꝶ reſpõdet gñi ſuo: ut qui de latronũ & cõuenaꝶ natus eſt ſemĩe: quos cõſul Pompeius
edomita hiſpania: & ad triũphũ redire feſtinãs: de pirenæi iugis depoſuit: & in unũ oppidũ cõgregauit: unde
& cõuenaꝶ urbs nomẽ accepit. Hucuſq; latrocinet᷑ contra eccleſiã dei: & de Teutonibus aruis delkibent. q; de
ſcẽdẽs incurſet Galliarũ eccleſias: portetq; nequaꝗᷓ uexillũ Chriſti: ſed inſigne diaboli. Fecit hoc idẽ Põpeius
etiã in oriẽtis partibus: ut Cilicibus & Iſauris pyratis latronibuſq; ſupatis:ſui nomiĩs ĩter Ciliciã & Iſauriã cõ
deret ciuitatẽ. Sed hæc urbs hodie ſeruat ſcita maioꝶ: & nullus in ea ortus eſtdormitantius. Galliæ uernacu
lũ hoſtẽ ſuſtinẽt: & hoĩem moti capitis:atq; Hippocratis uĩculis alligãdũ: ſedẽtẽ cernũt in eccleſia: & ĩter cæ
tera uerba blaſſemiæ: iſta quoq; dicẽtẽ. Quid neceſſe eſt te tato honore nõ ſolũ honorare: ſed etiã adorare il/
lud neſcio qd: qd in modico uaſculo trãſſerẽdo colis? Et rurſũ in eodẽ libro. Quid puluerẽ lintheamĩe circũ
datũ adorãdo oſcularis Etĩ cõſequẽtibus ꝓpe ritũ gẽtiliũ uidemus ſub p̃textu religiõis ĩtroductũ ĩ eccleſus
ſole adhuc fulgente: moles cæreorum accẽdi: & ubicũq; puluiſculum neſcio quid in modico uaſculo pᷣcioſo
lintheamiĩe circũdatũ oſculãtes adorãt. Magnũ honorẽ pᷣbent huiuſmodi homines beatiſſimis martyribus:

quos putãt de uiliſſimis cæreolis illuſtrãdos: quos agnus qui eſtĩ medio throni cũoĩ fulgore maieſtatis ſuxæ

illuſtrat. Quis enĩ o inſanũ caput aliqũ martyres adoraui t quis hominẽ putauit deũ nonne Paulus & Bar/
nabas:cũ

Beati Hieronymi Prelbyteri in Vigilantiũ hæreticcd. 7 Epiſtola. Xl.

hoc

ac5

c⸗
tus:
eln
ine⸗

lob
ntiü
Vir
otti
Pu⸗
5
ora
/
/

1e/

et.
udi
ne/
o/

41

re⸗
lr
g-
tiss
ot
en⸗/
rlit
ius
de
ius
co
icu

⸗
ü
ſis
ſo

.*

1s:

1/

nabas: cum a lycaonibus Iupiter & Mercurius putarentur: & eis uellent hoſtias immolare: ſciderũt ueſtimẽ/
ta ſua & ſe homines eſſe dixerunt?non meliores non eſſent olim mortuis hominibus Ioue atq; Mercurio:
ſed ꝙ ſub gẽtilitatis errore honor eis deo debitus deferretur. Quod & de Petro legimus: qui Corneliũ ſe ado-
rare cupientem: manu ſubleuauit: & dixit: Surge. nam & ego homo ſum. Et audes dicere illud neſcio quid
quod in modico uaſculo tranſferendo colis. Quid eſtillud neſcio quid: ſcire deſidero? Expone manifeſtius:
ut tota libertate blaſfemes puluiſculum neſcio quid in modico uaſculo præcioſo lintheamine circudatum.
Dolet martyrum reliquias pᷣcioſo operiri uelamine: & non uel pannis uel cilicio colligari: uel proiici ĩ ſterꝗli/
niũ: ut ſolus Vigilãtius hebrius & dormiẽs adoret᷑. Ergo ſacrilegi ſumus qñ apoſtoloꝶ baſilicas ĩgredimur:
Sacrilegus fuit Cõſtãtinus ĩperator:qui ſãctas reliqas Andreæ Lucæ & Timothei trãſtulit cõſtãtinopolim:
apud ꝗᷓs demones rugiũt: & habitatores Vigilãtii illorũ ſe ſentire pᷣſentiã cõfitẽtur? Sactilegus dicẽdus eſt &
nũc Auguſtus Arcadius: qui oſſa beati Samuelis lõgo poſt tẽpore de iudæa trãſtulit thracia? Oẽs ep̃i non ſo
lũ ſacrilegi ſed & fatui iudicandi: ꝗ rẽ uiliſſimã & cineres diſſolutos ĩ ſerico & uaſe aureo portauerũt? Stulti
orĩum eccleſiaꝶ populi: q occurrerut ſãctis reliquiis: & tãta lætitia ſũt iocũdati: ꝗᷓſi pſentẽ uiuentẽq; ꝓphetã
cernerẽt: atq; ſuſciperẽt. ut de Palæſtina uſq; ad chalcedonẽ iungerent populoꝶ examina: & in Chriſti laude
una uoce reſonarẽt: Videlicet adorabãt Samuelẽ & nõ Chriſtũ: cuius Samuel & leuita & ꝓphetes fuit? Mor
tuũ ſuſpicaris: & iccirco blaſfemas. Lege euãgeliũ. Deus Abrahã: deus Iſaac: deus Iacob. nõ eſt deus mortuo
rũ: ſed uiuoꝶ. Si ergo uiuũt: honeſto iuxta te carcere non claudunt᷑. Ais enĩ uel in ſinu Abrahæ: uel in loco re

frigerii: uel ſubter aram dei aĩas apoſtoloꝶ & martyꝶ cõſediſſe: nec poſſe de ſuis tumulis & ubi uoluerit adeſ

ſe pᷣſentes. Senatoriæ uidelicet dignitatis ſũt: & nõ ĩter homicidas teterrimo carcere: ſed ĩ libera honeſtaq; cu
ſtodia in fortunatoꝶ inſulis & in cãpis elyſiis recludant᷑. Tu deo leges pones? Tu apoſtolis uicula iniicies ut
uſq; ad diẽ iudicii teneant᷑ cuſtodia: nec ſint cũ dno ſuo? de qbus ſcriptũ eſt: Sequũturagnũ quocũq; uadit.
Siagnus ubiq;: ergo & hi qui cũ agno ſũt: ubiq; eſſe credẽdi ſũt. Et cũdiabolus & dæmones toto uagent᷑ ĩ or/
be:& celeritate nimia ubiq; pᷣſentes ſint: martyres poſt effuſionẽ ſanguis ſui ara operient᷑ incluſi: & inde exire
nõ poterũt: Dicis in libello tuo: ꝙ dũ uiuimus:mutuo ꝓ nobis orare poſſumus.poſtꝗᷓ aũt mortui fuerimus
nullius ſit ꝓ alio exaudiẽda or̃o.pᷣſertĩ cũ martyres ultionẽ ſui ſanguĩs obſecrãtes impetrare nõ quiuerĩt. Si
apoſtoli & martyres adhuc ĩ corpore cõſtituti poſſũt orare ꝓ cæteris: qũ ꝓ ſe adhuc debẽt eſſe ſolliciti:quãto
magis poſt coronas uictorias & triũphos? Vnus hõ Moyſes ſexcẽtis milibus armatoꝶ ĩpetrat a deo ueniã. &
Stephanus imitatordni ſui: & pᷣmus martyr in Chriſto: ꝓ pſecutoribus ueniã dep̃catur: & poſtꝗᷓ cũ Chriſto
eſſe cœperit: minus ualebũt: Paulus apoſtolus ducẽta ſeptuagitaſex ſibi dicit in naui animas cõdonatas: &
poſtꝗqᷓ reſolutus eſſe cœperit cũ Chriſto: tũc ora clauſurus eſt: & ꝓ his ꝗ in toto orbe ad ſuũ euãgeliũ credide/
rũt: mutire nõ poterit? Meliorq; erit Vigilãtius canis uiuẽs: ꝗᷓ ille leo mortuus? Recte hoc de eccleſiaſte ꝓpo/
nerẽ: ſi Paulũ in ſpiritu mortuũ cõfiterer. Deniq; ſancti nõ appellant mortui: ſed dormiẽtes. Vnde & Laza/
rus qui reſurrecturus erat dormiſſe phibet᷑. & apoſtolus uetat theſſalonicẽſes de dormiẽtibus cõtriſtari. Tu
uigilãs dormis: & dormiens ſcribis: & ꝓponis mihi librũ apocryphũ: qui ſub nomiĩe Eſdræ a te & ſimilibus
tui legit᷑: ubi ſcriptũ eſt: ꝙ poſt mortẽ nullus ꝓaliis audeat depcati: quẽ ego librũ nunꝗᷓ legi. Quid enĩ neceſ
ſeeſt ĩ manus ſumere: qd eccleſia nõ recipit? Niſi forte balſamũ mihi & barbellũ & theſaurũ Manichæi: & ri

diculũ nomẽ Leuſiboræ ꝓferas. & qa ad radices pirenæi habitas: uicinuſq; es Hiberiæ Baſilidis ãtiqſſimi hæ
retici & ĩperitæ ſciẽtiæ: ĩcredibilia portẽta pſeqꝗᷓris: & ꝓponis qd totius orbis auctoritate dãnat᷑. Nã in cõomẽ

tariolo tuo: ꝗᷓſi ꝓ te faciẽs de Salomone ſumis teſtimoniũ: ꝙ Salomõ oĩno nõ ſcripſit: ut qui habes alterum
Eſdrã:habeas & Salomonẽ alteꝶ: & ſi tibi placuerit: legito fictas reuelatiões oĩum pr̃iarchaꝶ & pphetaꝶ. &
cũ illas didiceris ĩter mulieꝶ textrinas cãtato. ĩmo legẽdas ꝓpone ĩ tabernis tuis: ut facilius ꝑ has nenias uul/

gus ĩdoctũ puoces ad bibẽdũ. Cæreos aũt nõ clara luce accẽdimus: ſicut fruſtra calũniaris. ſed ut noctis tene

bras hoc ſolatio tẽperemus. & uigilemus ad lumẽ: necæci tecũ dormiamus ĩ tenebris. Quod ſi aliqui ꝓpter
ĩperitiã & ſimplicitatẽ ſæculariũ hominũ: uel certe religioſax fœmiĩarũ:de ꝗbus uere poſſumus dicere: confi
teor zelũ dei habẽt: ſed nõ ſm ſciẽtiã: hoc ꝓ honore martyrũ faciũt: quid inde ꝑdis Cauſabant᷑ quòdã & apo

ſtoli: ꝙ periret unguẽtũ: ſed dñi uoce correpti ſũt. Neq; enĩ xp̃s idigebat unguẽto: nec martyres lumĩe cxreo

rũ: & tñ illa mulier ĩ honore xpᷣi hoc fecit: deuotioq; mẽtis eius recipit᷑. Et qcũq; accẽdũt cæreos ſᷣm fidẽ ſuam

habẽt mercedẽ: dicẽte apoſtolo: unuſqſq; in ſuo ſẽſu abũdat. Idolatras appellas huiuſcemodi homĩes/ Non
diffiteor oẽs nos qui ĩ xpo credimus: de idolatriæ errore ueniſſe: Nõ enĩ naſcimur: ſed renaſcimur xpᷣiani. Et
a quõda colebamus idola: nũcdeũ colere nõ debemus: ne ſimili eũ uideamur cũ idolis honore uenerari. Il-/

lud fiebat idolis: & iccirco deteſtadũ eſt. hoc fit martyribus: & iccirco recipiẽdũ eſt. Nã & abſq; martyrũ reliq
is: p totas oriẽtis eccleſias qũ legẽdũ eſt euãgeliũ: accẽdunt᷑ lumĩaria iã ſole rutilãte: nõ utiq; ad fugãdas tene
bras: ſed ad ſignũ lætitiæ lendltradͤ. Vnitese uirgines ille euãgelicæ ſempꝑ habẽt accẽſas lãpades ſuas. Et ad
