8 otistq intrinſecusſenſi, ſingula up te ne narioreap niin elerde q;= dictaukter larer Pagina breuiter an n
Poſtulautqy ab domurnozurdenilabenegen erẽt: Siquidẽ & hoc: ut ſi i ſoli facerẽ oppido flagitarat. B
“l 5 . erOeAor ret exemplar:nec facile in uulgus ꝓderet. Res ita ãno & ſex mẽſibus er⸗
trãſiit:donec ſupradicta ĩterpᷣtatio de ſcriniis eius nouo ueſtigio H:eroſolymam cõmigrauit. Nam quidam
8 n

tr R
Melt
lari
tolce
huiſti
cio i/
n
CImita
ſtrer
gent
rut. R
iiapo
tclots⸗
ioche
diois e
ri do⸗
ſciam
gentes
e:Kin
Gepti
luono
hin li⸗
tequn
um &
drüme
aplier/
uogin
itü. In
ndidie
teigno
e huſto⸗
entulus
lars n

Acete
tguebir

letbum

Utums
drso
luceis
lorato
ncico:
tnelc
geus lr
hlaniü
emehi
dmmi
eobobe
doqu
vitetan
tant.
n
vidam

pſeudo monachus uel accepta pecunia: ut perſpicue intelligi dat᷑: uel gratuita malitia ut incaſſũ corruptor ni
tit᷑ perſuadere:cõpilatis chartis eius & ſi umptibus Iudas factus ẽ ꝓditor:deditq; aduerſariis latrãdi contra me
occaſionẽ: ut inter ĩperitos concionẽtur me falſarium: meuerbũ nõ expſſiſſe de uerbo:pro honorabili dixiſſe
chariſſimũ: & maligna ĩterpᷣtatiõe qꝗ nefas dictu ſit. noluiſſe tranſferre:hæc & iſtiuſmo

di nugæ crimina mea ſũt. Ac pᷣmũ ante ꝗᷓ de trãſlatione reſj põdeã:uolo ĩ terrogare eos ꝗ malitiã prudentiã uo

cãt: unde apud uos exẽplar epiſtolæ? Quis dedit!/ Qua frõte ꝓfertis:qd ſcelere redemiſtis? Quid apud hoĩes

tutũ erit:ſi nec parietibus ꝗdẽ & ſcriniis nra poſſumus ſecreta cælare? Si ãte tribũalia iudicũhoc uobis crimẽ
ĩpingerẽ:reos legibus ſubiugarẽ: quæ etiã pro utilitatibus fiſci noxiis delatoribus pœnas ſtatuũt: & cũ ſuſcipi
unt ꝓditionẽ: danãt ꝓditorẽ. Lucrũ uidelicet placet: uolũtas diſplicet. Dudũ Eſichiũ uirũ cõſularẽ cõtra quẽ
patriarcha Gamaliel grauiſſimas exercuit inimicitias: Theodoſius prĩceps capite dãnauit: ꝙ ſollicitato nota
rio: chartas illius inuaſiſſet. Legimus ĩ ueteribus hiſtoriis ludi magiſtrũ: qui faliſcoꝶ liberos ꝓdiderat: uinctũ
pueris traditũ: & ad eos quos ꝓdebat remiſſũ. Nec ſceleratã populd romanũ ſuſcepiſſe uictoriã Pyrrhũ Epi/
rotarũ regẽ: cũ in caſtris ex uulnere curaret medici ſui ꝓditione interfici nefas duxit Fabritius: qn potius uin/
ctũ remiſitaddũm: ut ſcelus nec in aduerſario cõprobaret. Quod leges publicæ: qd hoſtes tuent: qd ĩter bel
la & gladios ſãctũ ẽ: hoc nobis ĩter monachos & ſacerdotes xpi ĩtutũ fuit. Et audet qdã ex eis adducto ſuperci
lio: & cõcrepãtibus digitis eructare & dicere: qd enim ſi redemit? Si ſollicitauit: fecit quod ſibi ꝓfuit. Mira ſce
leris defenſio: quaſi nõ & latrones & fures: & pyratæ: faciãt quod ſibi prodeſt. Certe Anna & Cayphas ſeducẽ
tes infœlicem Iudã fecerũt: quod ſibi utile exiſtimabãt. Volo ĩ chartulis meis quaſſibet ineptias ſcribere:Cõ/

mentani in ſcripturis: remordere lædẽtes: digerere ſtomachũ: in locis me exercerecõmunibus: & quaſi limatas

ad pugnandũ ſagittas reponere. qdiu non profero cogitata maledicta: nõ crimina ſunt: ĩmo ne maledicta qui
e: quæ aures publicæ neſciant. Iu corrũpas uulos: ſollicites cliẽtes: & ut in fabulis legimus auro ad Danen
penetres: diſſimulatoq; qd feceris: me falſariũ uoces? Cũ multo peius crimẽ accuſando in te cõfitearis: quod
in me arguis. Alius te hæreticũ: alius te ĩſimulat dogmatũ peruerſorẽ: taces ipſe: reſpõdere nõ audes. Interptẽ
laceras: de ſyllabis calũniaris: & totã defenſionẽ tui putas: ſi tacenti detrahas. Fingis in trãſferendo uel erraſſe:
uel intermiſiſſe me ꝗppiã. hictotus ingenii tui cardo uerſat᷑: hæc tua ẽdefenſio. Nũ iccirco tu nõ es hæreticus:
ſi ego malus interpres ſim?! Nõ hocdico: quo te hæreticũ nouerim (ſciat ille ꝗ accuſauit: noueritille: qui ſcri/
pſit) Sed quod ſtultiſſimũ ſit accuſatũ: ab alio: aliũ criminari: & cõfoſſo undiq; corpore: de dormiẽtis uulnere
ſolatiũ quærere. Hactenus locutus ſũ quaſi aliquid de epiſtola cõmutauerim: & ſimplex tranſlatio poſſit er
rorẽ habere:nõ crimẽ. Nũcuero cũ ipſa epiſtola doceat nihil mutatũ eẽ de ſẽſu: nec res additas: nec ali qch dog
ma cõfictũ: faciut ne intelligẽdo: ut nihil ĩtelligãt: & du alienã ĩperitiã uolũt coarguere: ſuã prodũt. Ego enim
nõ ſolũ fateor: ſed libera uoce profiteor: me ĩ interp̃tatiõe græcorũ abſq; ſcripturis ſanctis ubi & uerboꝶ ordo
myſteriũ eſt: nõ uerbũ e uerbo: ſed ſenſũ exprimere de ſenſu. Habeo quoq; huius rei magiſtrũ Tulliũ ꝗ Prota
gorã Platonis & Oeconomicõ Xenophõtis & Eſchinis ac Demoſthenis duas cõtra ſe orationes pulcherrimas
traãſtulit. Quãta in illis p̃termiſerit: quãta addiderit: quãta mutauerit: ut proprietates alterius linguæ ſuis pro
prietatibus explicaret: nõ ẽ huius tẽporis dicere. Sufficit mihi ipſius trãſlatoris auctoritas: qui ita in ꝓlogo ea
rũdẽ orationũ locutus ẽ. Putaui mihi ſuſcipiẽdũ laborẽ utilẽ ſtudioſis:mihi quidẽ ipſi neceſſarium. Conuerti
enim ex Atticis duoꝶ eloquentiſſimoꝶ nobiliſſimas orationes: inter ſeq; cõtrarias Eſchinis & Demoſthenis:
nec conuerti ut interpres: ſed ut orator: ſententiis iiſdẽ & eaꝶ formis: tã figuris ꝗᷓ uerbis: ad noſtrã conſuetudi
nẽ aptis. In quibus nõ uerbũ pro uerbo neceſſe habui reddere: ſed genus oẽ uerboꝶ uimq; ſeruaui. Non enim
me annumerare ea lectori putaui oportere: ſed tanꝗᷓ appẽdere. Rurſũ in calce monis. Quoꝶ ego ait oratiões
ſicut ſpero ita expreſſero: uirtutibus utens illoꝶ oĩbus. i. ſentẽtiis: & eaꝶʒ figuris: & reꝶe ordine uerba pſequens

eatenus:ut ea nõ abhorreant amore noſtro:quæ ſi e græcis oĩa cõuerſa nõ erũt:tñ ut generis eiuſdẽ ſint elabo/

rauimus. Sed & Oratius uir acutus & doctus hocidẽ in arte poetica erudito ĩterpᷣti pcipit.
Nec uerbũ uerbo curabis reddere fidus Interpres.
Terẽtius Menãdrũ: Plautus & Cecilius ueteres comicos ĩterptati ſũt. Nunqd hærent ĩ uerbis:ac nõ decorẽ ma
gis & elegãtiã ĩ trãſlatione cõſeruãt ꝗᷓ ueritatẽ ĩterpᷣtatiõis! Hãc eruditi xaοπιſXαανcupãt. Vnde & ego do
ctus atalibus ante annos circiter. xx. & ſimili tũc quoq; errore deceptus: certe hocmihi auobis obiiciẽdũ neſci/
ens:cum Euſebii cæſarienſis chronicon in latinum uerterem: tali inter cætera uſus ſum pᷣfatione. Difficile eſt
alienas lineas inſequẽtẽ: nõ alicubi excedere: & arduũ: ut quæ in alia lingua bene dicta ſunt: eundem decorem
& tanſlationẽ conſeruent. Significatum eſt aliqd unius uerbi proprietate:non habeo meũ quo id efferã:& dũ
quæro implere ſententiam longo ambitu uix breuis uiæ ſpatia conſumo. Accedunt hyperbatoꝶ anfractus:
diſſimilitudies caſuũ: uarietates figuraꝶ. Ipſũ poſtremo ſuũ: &ut ita dicã uernaculũ liguæ genus. Si ad uer/
bũ ĩterpᷣtor: abſurde reſonãat. ſi ob neceſſitatẽ aliqd ĩ ordie: uel in ſermone mutauero: ab interpᷣtis uidebor offi

cio receſſiſſe. Et poſt multa quæ nunc proſequi ocioſum eſt: etiã hoc addidi. Quod ſicui non uidetur:linguæ

gratiam in interpᷣtatione nutare: Homerũ ad uerbũ exprimat in latinum. Plus aliquid dicam: eundem ſua in
lingua proſæ uerbis interpretetur: uidebit ridiculum: & poetam eloquentiſſimum uix loquentem. uerum ne
meorum ſeriptorum parua ſit auctoritas: quanꝗᷓ hoc tantum probare uoluerim me ſemperab adoleſcentia
SZ Ixix
4 .*

non uerba ſed ſentẽtias tranſtuliſſe. Qualis ſuper hos genere præfatiũcula ſit in libro quo beati Antonii uita
deſcribit᷑: ipſius lectiõe cognoſce. Ex alia inquit in alia linguã expreſſa ad uerbũ trãſlatio:ſenſũ operit. Et ne⸗
luti læto gramine ſata ſtrãgulat. dũ enĩ caſibus & figuris ſeruitoratio: qd breui poterat iudicare ſermone lon
go ambitu circũacta uix explicat. hocigit᷑ ego uitãs: ita beatũ Antoniũ te petẽte trãſpoſi ui: ut nihil deſit ex ſen
ſu: cũ aliqd deſit ex uerbis. Alii ſyllabis occupẽtur & litteris:tu quære ſentẽtias. Dies me deficiet: ſi & o ĩum qui
ad ſẽſũ ĩterpᷣtati ſũt:teſtimonia replicauero: ſufficit in p̃ſenti nominaſſe Hilariũ cõfeſſorẽ: homelias ĩ Iob:
& in pſalmos tractatus plurimos in latinũuertite græco: nec aſſedit litteræ dormiẽti: & putida ruſticoꝶ ĩterpᷣ
tatiõe ſe torſit: ſed quaſi captiuos ſenſus in ſuã linguã uictoris iure trãſpoſuit. Nec hoc miꝶ ĩ cæteris ſæculiui
delicet: aut eccleſiæ uiris: cũ. lxx. ĩterp̃tes: & euãgeliſtæ atq; apoſtoli idem in ſacris uoluminibus fecerint. Legi
mus in Marco dicẽtẽ dominũ talatacumi:ſtatim ꝛſubiectũ ẽ:qd ĩterpᷣtat puella:tibi dico: ſurge. anar euã
geliſta mẽdacii: quare addiderit: tibi dico. cũ in hebræo tantũſſit. puella ſurge. ſed ut emphaticoterõ faceret: &
ſenſũ uocãtis atq; ĩperatis exprimeret: addidit tibi dico. Rurſi ũĩ Matth æo: redditis a Pditore Iuda trigĩta argẽ
teis: & empto ex eis agro figuli ſcribit᷑: tũc ĩpletũ ẽ qc ſcriptũ eſt per Hieremiam prophetã dicentẽ: & accepe
runt triginta argẽteos pᷣciũ appreciari: quod appreciauerũt a filiis iſrael: & dederũt eos in agrũ figuli:ſicutcon
ſtituit mihi dñs:hoc ĩ Hieremia penitus nõ inuenitur ſed in Zacharia: aliis multo uerbis ac toto ordine diſcre
pãte: uulgata quippe editio itaſe habet:& dicã ad eos ſi bonũ eſt corã uobis date mercedẽ mihi: aut renuite: &
appẽderũt mercedẽ meã triginta argenteos. Dixitq; dominus ad me poneillos in cõflatorio: & cõſt idera ſi pro-
batum ſit: ſicut pbatus ſũ ab eis: & tuli. xxx. argẽteos & miſi eos in domo dri ĩ cõflatorio quãtũ diſtet ab Euan
geliſtæ teſtimonio. Ilxx. trãſlatio perſpicuũẽ. Sed & in hebræo cũ ſenſus idẽ ſit: uerba ppoſtera ſunt: & pene di
uerſa. Et dixi inquit ad eos: ſi bonũẽ in oculis ueſtris: afferte mercedẽ meam: & ſi nõ quieſcite: & appenderunt
mercedem meã triginta argẽteos. Et dixit ds ad me: piice illud ad ſtatuariũ: decorũ pᷣciũ quod appreciatus ſũ
ab eis: & tuli triginta argẽteos & pieci eos in domo domini ad ſtatuariũ. Accuſent apoſtolũ falſitatis quod nec
cũ hebraico: neccũ. lxx. cõgruat trãſlationibus: & quod his maius eſt: errat in vorere Zacharia quippe Hie/
remiã poſuit. Sed abſit hoc de pediſſequo xpi dicere: cui curæ fuit nõ uerba & ſyllabas nuenart: ſed ſentẽtias
dogmatũ ponere. Veniamus ad illud eiuſdẽ zachariæ teſtimoniũ: qd Ioãnes euãgeliſta aſſumit iuxta hebrai
cã ueritatẽ uidebũt in quẽ cõpunxerũt: ꝓ quo in. xx. legimus a èàποαWνοντππſοσεααιαα⁵ο opxnαων1ο
quod interptati ſunt latini. Et aſpicient ad me pro his quæ illuſerunt: ſiue inſultauerunt. Diſcrepat euangeli
ſtæ. lxx. interpᷣtũ: noſtraq; tranſlatio: & tamẽ ſermonũ uarietas ſpiritus unitate cõcordat. In Matthæo quoq;
legimus dominũ pᷣdicãtẽ apoſtolis fugã: & hoc ipſũ Zachariæ teſtimonio confirmante. Scriptũ ẽ ait. Percu/
tiã paſtorẽ: & diſpergẽtur oues.ð at in. lxx. & in hebræo multo aliter ẽ. Nõ enim ex perſona dei dicit᷑: ut euange
liſtauult: ſed ex prophetæ deũ patrem rogantis. Percute paſtorẽ: & diſpergenturoues. In hoc ut arbitror loco
iuxta quorundã prudẽtiã euãgeliſta piaculi reus ẽ:ꝙ auſus ſit ꝓphetæ uerba ad dei referre perſonã. Scribit ſu
pradictus euãgeliſta: ad angeli monitũ tuliſſe Ioſeph paruulũ: & mattẽ eius: & intraſſe in ægyptũ: ibiq; man
ſiſſe uſq; ad obitũ Herodis: ut impleret quod dictum ẽ a domino per ꝓphetam dicentẽ: ex ægypto uocaui fili
um meũ. hoc noſtri codices nõ habent: ſed in Oſee ppheta iuxta hebraicã ſcribit᷑ ueritatẽ. Quia puer iſrael eſt
& dilexi eũ:& ex ægypto uocaui filiũ meũ. Pro quo in eodẽ loco. lxx. tranſtulerunt: quia paruulus ẽ iſrael:& di
lexi eũ: & ex ægypto uocaui filios eius. Nuũ omnino repudiandi ſunt: quia iſtũ locum: qui ad chriſti maxime

pertinet ſacramentũ: aliter tranſtulerũt? An daãda potius uenia: ut hominibus:? iuxta lacobi ſententiam dicen

tis: multa peccamus omnes: & ſiquis in uerbo nõ peccat: iſte perfectus eſtuir: & põt refrenare oẽ corpus?Illud
uero: quod in eodem euangeliſta ſcribit᷑: & uẽiens habitauit in ciuitate: quæ dicitur Nazareth: ut impleretur
quod dictum ẽ per prophetas: quia nazareus uocabitur. Reſpõdeãt rogo dædali & faſtidioſi æſtimatores oĩ-
um tractatoꝶ: ubi legerint:? Diſcãtq; in Eſaia poſitũ. Nã in eo loco ubi nos legimus: atq; trãſtulimus: exiet uir
ga de radice Ieſſe: & flos de radice eſus aſcendet: In hebræo iuxta linguæ illius idioma:ita ſcriptũ eſt: exiet uir/
ga de radice leſſe: & Nazareus de radice eius creſcet. Cur omiſerũt hoc. xx. ſi nõ licet trãſferre uerbũ ꝓ uerbo:
Bacilegiüguel cælaſſe: uel ignoraſſe myſteriũ. Trãſeamus ad cætera. Neq; enĩ epiſtolæ breuitas patit᷑ diutius
ĩ ſinguſis ĩmorari. Idẽ Matthæus loqtur: hoc autẽ totũ factũ ẽ: ut cõpleret᷑:qd ſtera ẽadno ꝑ ꝓphetã dicẽtẽ:
ecce uirgo ĩ utero habebit: & pariet filiũ: & uocabũt nomẽeius Emanuel. Quod. Ixx. trãſtulerũt: ecce uirgo in
utero accipiet: & pariet filiũ & uocabitis nomẽeius Emanuel. Siuerba calũniamur: utiq; nõ ẽ idẽ: habebit & ac
cipiet: nec uocabũt & uocabitis. Porro ĩ hebræo legimus ita ſcriptũ. Ecce nige cõcipiet & pariet filium: & uoca

bit nomẽ eius emanuel. Nõ Achaz q arguebart ĩfidelitatis:nõ iudæi ꝗq erãt dĩũm negaturi: ſed uocabit inꝗt ipa

quæ cõcipiet:ipſa nigd quæ pariet. In eodẽ euãgeliſta legimus: Herodẽ ad aduẽtũ Magoꝶ fuiſſe turbatum.
Scribiſq; & ſacerdotibus cõgregatis ſciſcitatũ ab eis:ubi xpᷣs naſceret᷑.Illoſq; rũdiſſe:in Bethleẽ Iudæ. Sic enim
ſcriptũ ẽ ĩ ꝓpheta. Et tu Bethleẽ terra iuda:nequaꝗᷓ minima es ĩ ducibus iuda. Ex te enĩ egredietur dux: ꝗ regat
Fepu meũ iſrael:hoc exẽplũ in uulgata editiõe ſic fert᷑: & tu Bethleẽ domus Ephrata: modicus es in milibus

,„ℳ₰ e 7 ⸗ ₰ 1 *. „ . ⸗ .„„ —⸗R . „ . .
lIuda:de te mihi egrediet᷑ dux: ut ſit princeps in iſrael. Quãta ſit ĩter Matthæum & ſeptuaginta uerborum:or

diniſq; diſcordia: magis hoc admiraberis ſi hebraicam uideas: in quo ita ſcriptum eſt: & tu Bethleem domus
Ephrata: paruulus es in milibus iuda. Ex te mihi egredietur qui ſit dominator in iſrael. Conſidera gra/

gieems
mwuſe
ſoone
lerge
riunb
lerit.
enleno
niyopa
Micell
Cticüh
Upetræ⸗
inliös
mekent
rapolt
busde
hlch
Uenit 4
luian
lrhcin
Ebs
Ebe
enle
nn
Glernt
n
Wic
n
⸗
lwil
An
ne
derl
gur⸗
ſtnin
nma
ait
Mian
ort.

itni
brai
lo
ngki
guo
Percu
wange
otloco
nbitſu
1 man
auifli
raelel
elaci
nanme
ncheen
Oud
letetut
otes 0i
Netut
ietu
etbo⸗
diutus
cheit⸗
igon
bitade⸗
Auoc
atun
cenin
4 tegit
nllbus
umot.
ſomas
age⸗

Ryvòva: qd nos poſſumus dicere fuſionẽ: pomationemq; & ſplẽdentiam. Atqui non ſolum hebræihabent

datim quæ ab en geliſte ſint poſita: & tu Bethleẽ terra Iuda. pro terra iuda ĩ hebraico habet Ephrata. In. lxx.
domus Ephrata. equaꝗᷓ minima es in ducibus iuda. Quod in. Ixx. legit᷑: modicus es: ut ſis in milibus Iuda.
In hebræo paruulus es:in milibus Iuda.Sẽſuſq; cõtrarius ẽ.lxx.ſibi ĩ hoc dũtaxat loco & hebraico cõcordante
Euãgeliſta eniĩ dixit ꝙ nõ ſit paruulus ĩ ducibus Iuda: cũ e regione ſit poſitũ:paruulus qdẽ es & modicus: ſed
tamẽ de te mihi paruo & modico: egredit᷑: dux in Iſrael m il lud apoſtoli:elegit ĩfirma mundi deus: ut cõfun
dat fortia. Porro qd ſeqtur: ꝗ regat: uel qui paſcat populũ meũ iſrael:aliter ĩ ppheta eẽ: pſpicuũ ẽ. Hoc replico
nõ ut euãgeliſtas arguã falſitatis hoc quippe ĩpioꝶ ẽ: Celſi: Porphyrii: Iuliani)ſed ut reprehẽſores meos argu
am ĩperitiæ:& ĩpetrẽ ab eis ueniã: ut cõcedat mihi in ſimplici epiſtola: quod in ſcripturis ſanctis uelint nolint
apoſtolis cõceſſuri ſũt. Marcus diſcipulus Petri ita ſuũ ordit᷑ euãgeliũ. Pricipiũ euãgelii ieſu xpᷣi: ſicut ſcriptũ
in Eſaia ꝓpheta:ecce ego mitto angeluũ meu ante faciẽ tuã:q præparabit uiã tuã ante te. uox clamãtis ĩ deſto
parate uiã dnmi: rectas facite ſemitas eius. Hoc exẽplũ ex duobus ꝓphetis cõpoſitũ eſt: de Malachia uidelicet &
Eſaia. Nã pᷣmũ quod dicit᷑ ecce ego mitto angelũ meũ ante faciẽ tuã: ꝗ pparabit uiã tuã ãte te: in Malachia in
fine ſcriptũ ẽ. Sequẽs aũt:uox clamãtis ĩ deſerto & cætera:in Eſaia legimus. & quõ Marcus ſtatim in prĩcipio
uoluminis ſui poſuit: ſicut ſcriptu ẽin Eſaia ꝓpheta: ecce ego mitto angelũ meũ: qd nõ ſcribit᷑ in Eſaia ut di/
ximus: ſed ĩ Malachia: in nouiſſimo. xii. ꝓphetaꝶ Soluat hãc quæſtiunculã ĩperita pᷣſumptio: & ego erroris
ueniã deprecor. Idẽ Marcus ĩducit ad phariſæos Saluatorẽ loquẽtẽ. Nunqᷓ legiſtis quid fecerit Dauid: quan/
do neceſſitatẽ habuit: & eſuriuit ip̃e: & ſocii eius: quo ingreſſus ẽ domũ dei ſub Abiathar põtifice:& panes pro
poſitiõis comedit: qbus nõ licebat ueſci. niſi ſolis ſacerdotibus. Legamus ſamuelẽ ſiue utĩ cõmuni titulo habe
tur: Regnorũ libros: ibiq; reperiemus nõ Abiathar ſcriptum eẽ: ſed Abimelech põtificem: ꝗ poſtea a Doech
cũcæteris ſacerdotibus: Saul iubẽte percuſſus ẽ. Pergamus ad apoſtolũ Paulũ: ſcribit ad Corinthios. Si enĩ co
gnouiſſent dominũ gloriæ nõ crucitixiſſent. ſed ſicut ſcriptũ ẽ. qd oculus nõ uidit nec auris audiuit: necĩ cor
hoĩs aſcẽdit: quæ preparauit deus diligẽtibus ſe. Solent in hoc loco apocryphoꝶ quidã deliramẽta ſectari: &
dicere ꝙ de apocalypſi Heliæ teſtimoniũ ſũptũ ſit: cũ in Eſaia iuxta hebraicũ ita legat. Aſæculo nõ audierunt
nec auribus pceperũt. Oculus nõ uidit deus abſq; te quæ pᷣparaſti expectãtibus te. hoc. lxx. multo aliter tran/
ſtulerũt. A ſæculo nõ audiuimus: neq; oculi nfi uiderunt deu abſq; te. & opa tua uera: & facies expectantibus
te miſericordiã. Intelligimus unde ſũptũ ſit teſtimoniu: & tamẽ apoſtolus non uerbum expreſſit e uerbo: ſed
epipαο iοπ eudem ſenſũ aliis ſermonibus indicauit. In epiſtola ad romanos idem apoſtolus Paulus exẽ
plũ de Eſaia ſumẽs: ecce inquit ponã in ſyon lapidẽ offẽſionis: & petrã ſcandali: diſcordat a traſlatiõe ueteri:
& tñ cũ hebraica ueritate cõòcordat. in. lxx. enim contrarius ſenſus ẽ. Nõ ut lapidi offenſiõis occurreretis: neq;
ut petræ ruinæ. Cũ apoſtolus quoq; Petrus hebræis:Pauloq; conſentiẽs: ita poſuerit:incredulis autẽ lapis of

fenſiõis & petra ſcãdali. Ex quibus uniuerſis ꝑſpicuũ ẽ apoſtolos & euãgeliſtas in ĩterpᷣtatione ueterũ ſcriptu

taꝶ:ſenſũ quæſiſſe: nõ uerba:nec magnope de ordine:ſᷣmonibuſq; curaſſe. cum intellectui res pateret. Lucas
uir apoſtolicus & euangeliſta ſcribit Stephanũ primũ Chriſti martyrem in iudaica cõciõe narrantẽ ĩ Ixxv. ani
mabus deſcẽdit Iacob in ægyptũ:& defunctus ẽ ipſe: & patres noſtri tranſlati ſũt in Sychem: & poſiti ſunt in
ſepulchro: qd emit abrahã precio argenti a filiis Emmor patris filii Sychẽ: hic locus in Geneſi multo aliter in

uenit᷑. ꝙ. ſ. abrahã emit ab Ephrõ Etheo filio Scor iuxta Hebrõ quadringẽtis dragmis argẽti ſpelũcã duplicẽ

& agrũ circa eã:ſepelieritq; in eã Sarã uxorẽ ſuã:atq; in eodẽ legimus libro poſtea reuertẽtẽ de Meſopotamia
lIacob cũ uxoribus & filiis ſuis: poſuiſſe tabernacul ante ſalẽ urbẽ Sychimoꝶ quæ ẽ in terra Canaam:& habi
taſſe ibi: & emiſſe partẽ agri ĩ quo habebat tẽtoria ab Emor patre Sychẽ cẽtũ agnis: & ſtatuiſſe ibi altare: & ĩuo

caſſe ibi deũ iſrael. Abrahã nõ emit ſpecũ ab Emor patre Sychẽ: ſed ab Ephrõ tilio Seor.nec ſepultus ẽ in Sy

chem: ſed in Hebrõ quæ corrupte dicit᷑ arboch. Duodecim autẽ patriarchæ nõ ſunt ſepulti in arboch: ſed ĩ Sy
chem ꝗ ager nõ ẽ emptus ab abrahã:ſed a Iacob. Differo ſolutionẽ iſtius quæſtiunculæ: ut obtrectatores mei
quærant: & intelligãt nõ uerba in ſcripturis cõſiderãda ſed ſenſũ. xxi. pſalmi iuxta hebræos idipſũ exordium

eſt: quod dns locutus ẽ in cruce. Heli heli lamazabathani. quod ĩterpretat deus meus deus meus quare me de
reliquiſti. Reddãt rõnẽ cur. lxx. tranſlatores interpoſuerũt: reſpice me.ita enĩ uerterunt deus deus meus reſpi
ce me. quare me dereliquiſti?: Reſpõdebũtutiq; nihil dãni in ſenſu eẽ ſi duo uerba ſint addita. Audiãt & a me

nõ piclitari eccleſiarũ ſtatũ: ſi celeritate dictãtis aliqua uerba dimiſerim. Longu eſt nũc euoluere: quãta. lxx. de
ſuo addiderint: quãta dimiſerint: quæ in exẽplaribus eccleſiæ obelis: aſtericiſq; diſtincta ſũt. Illud enim qd le
gimus in Eſaia: beatus qui habet ſemen in lyon: & domeſticos in Hieruſalẽ: ſolẽt hebræi deridere cũ audierint
necnõ & in amos poſt deſcriptionẽ luxuriæ ſtantia putauerunt hæc & nõ fugiẽtia: re uera ſenſus rhetoricus &
declamatio Tulliana:ſed ꝗd faciemus ad auctẽticos libros in ꝗbus hæc nõ fuerũt aſcripta: & cætera his ſimilia
quæ ſi ꝓferre nitamur:infinitis libris opus ẽ. Porro quãta dimiſerint: uel aſterici teſtes ſũt: utdiximus: uel no

ſtra interpretatio ſi adiligẽti lectore trãſlationi ueteri cõferat᷑: & tũ iure.lxx.editio obtinuit in eccleſiis: uel ga

Fumna E: & ante Chriſti facta aduentũ:uel ꝗa ab apoſtolis in ꝗbus tnab hebraico nõ diſcrepat uſurpata. Aꝗ/
aauũt Proſelitus:& contẽtioſus ĩterpres:qui nõ ſolũ uerba:ſed & etymologiã uerboꝶ trãſferre conatus ẽ:iure
ꝓiicitura nobis. Quis enim ꝓ frumẽto & uino & oleo poſſit uel legere uel ĩtelligere εααοωτ½ριον ει

‚Ixx.

„ 919 , „44 „. . — . . 412 „ 3 4 . „ . . ,
5pàαaſed & pro âορα ille âàο*αſ¾¹)Xο ſyllabas interpᷣtatur & litteras dicat oè Torovpatâοραααι *αdôꝛtSenn

Vuv quod græca & latina lingua omnino nõ recipit. Cuius rei exemplũ ex noſtro ſermone capere poſſumus. mn
Quanta enim apud græcos benedicuntur: quæ ſi ad uerbum tranſferamus in latino: non reſonant: & eregio Hnßn
ne:quæ apud nos placent: ſi uertãtur iuxta ordinem: apud illos diſ plicebũt. Sed ut ĩfinita p̃teream & oſtenda not
tibi uir omniũ nobilium chriſtianiſſime: & chriſtianorũ nobiliſſime: cuiuſmodi falſitatis me in epiſtolæ trãſ zuit
latione rephendãt: ipſius epiſtolæ ponã cum græco ſermone principium: ut exuno crimine intelligant & cæ *
tera Xεπαιααιαναααπ Is αιπ In O à& TνM„aρſIαν sρροοααqd' ego ita uertiſſe memini. Oportebat nos ſ⸗
dilectiſſime clericatus honore nõ abutiiin ſi ugbitete inquiunt in uno uerſiculo quanta mendacia. Primum kh
aya & Iò dilectus eſt non dilectiſſimus. einde oioα æſtimatio dicitur: nõ ſi uperbia: non enim dixit 8 rihe
AR&αα1ed ol οαιε Quoꝶ alterũ tumorẽ: alteꝶ arbitriũ ſonat. Totũq; quod ſeqtur:clericatus honore non 8
abutiin ſupbiã: tuũ ẽ. Quid agis o columẽ litterarũ: & noſtrorũ tẽpoꝶ Ariſtarche: qui de uniuerſis ſcriptori/ 8
bus ſententiã feras? Ergo fruſtra tanto tẽpore ſtuduimus: & ſæpe manũ ferulæ ſubdu ximus Egredientes de
portu ſtatim impegimus. Igit᷑ quia & erraſſe humanũ eſt: &confiteri errorem prudentis. Tu aud reprehen ign
ſor es:tu me obſecro emenda præceptor: & uerbũ deuerbo exprime:debueras ĩ quit dicere. Oporte at enĩ nos ſe 4
dilecte nõ æſtimatione: clericoꝶ ferri. Hæc eſt Plautina eloquẽtia: hic lepos atticus: & muſa ut dicunt: eloqo im
comparãdus. Cõpletur in me tritũ uulgi ſermone prouerbiũ. Oleũ pdit & impẽſas qui bouẽ mittit ad cæro/ ifu .
ma. hæc nõ eſtillius culpa: cuius ſub ꝑſona alius agit Tragœdiã:ſed Rufſini & Melaniæ magiſtrorũ eius:qui . Aanr
illũ magna mercede: nihil ſcire docuerũt. Nec reprehẽdo in quolibet chriſtiano ſermonis ĩperitiã: atq; utinã ſcieſt
Socraticũ illud haberemus.ſcio: ꝙ neſcio: & alterius ſapientis: teipſũ intellige: uenerationi mihi ſemp fuit: ſbuphll
nõ uerboſa ruſticitas: ſed ſancta ſimplicitas. Qui in ſermone imitari ſe dicit apoſtolos: prius imitet᷑ uirtutes ĩ elnel
uita. Illorum in loquẽdo ſimplicitatẽ excuſabit ſanctimoniæ magnitudo: & ſyllogiſmos Ariſtotelis: contor Nichin
taqʒ Crhryſippi acumina reſurgens mortuus confutabit. Cæteꝶ ridiculũ ẽ: ſiqs e nobis manẽs ĩter Crœſi opes mſi
& Sardanapali delitias: de ſola ruſticitate ſe iactet: quaſi oẽs latrones & diuerſoꝶ criminũ rei diſerti ſint: & cru uune
entos gladios philoſophoꝶ uoluminibus: & nõ arborũ truncis occulant. Exceſſi menſurã epiſtolæ: ſednõ ex/ Naii
ceſſi doloris modũ. Nã qui falſarius uocor: & inter mulierũ radios & textrina dilanior: contẽtus ſũ crimen ab inuim
nuere:non ferre. Vnde arbitrio tua cuncta pmitto: ut legas ipſam epiſtolã tã græcã: ꝗᷓ latinã: & ilico intelliges mc
accuſatoꝶ meoꝶ nenias: & opprobroſasquerelas:ſed porro mihi ſufficit amicũ inſtruxiſſe chariſſimum: & in g
cellula latitantẽ diem tantũ expectare iudicii. Optoqʒ ſi fieri põt:& ſi aduerſarii ſinuerint: cõmẽtarios potuis uii
ſcripturaꝶ:qᷓ Demoſthenis & Tullii Philippicas tibi ſcribere. luchan
eati Hieronymi preſbyteri ad Sunnia & Fretelã inſinuantis in ſingulis pene pſalmis in quo. Ixx. interpre An
tum editio ab hebraica ueritate diſcordet: ac docẽtis quid in ſingulis potius ſit ſequendum. Tel
lIlectiſſimis fratribus Sũniæ & Fretelæ & cæteris qui nobiſcũ domino ſeruiunt Hieronymus. Vere hiin
Q ) uobis apoſtolicus & propheticus ſermo cõpletusẽ. In omnẽ terram exiuit ſonus eoꝶ: & in fines orbMMis ie
terræ uerba eorũ. Quis hoc crederet ut barbara getarũ lingua hebraicam quæreret ueritatẽ: & dormi Chuin
tantibus ĩmo contẽdentibus græcis ipſa germania ſpiritus ſancti eloquia ſcrutaret᷑ In ueritate cognoui: quo Ceilel
niam nõ eſt perſonaꝶ acceptor deus: ſed in omni genteq timet deum & operat᷑ iuſticiã & acceptus ẽ illi. Du/ cl
dum tenendo calloſa capulo manus: & digiti tractandis ſagittis aptiores: ad ſtilũ calamũq; molleſcũt. & belli i
coſa pectora reuertuntur in manſuetudinem chriſtianã. Nũc& Eſaiæ uaticiniũ cernimus ope cõpletũ. Con dtdnu
cident gladios ſuos in aratra: & lanceas ſuas in falces. & nõ aſſumet gens contra gentẽ gladiũ: & non diſcẽt ul i
tra pugnare. Rurſumq; in eodẽ paſcet᷑ lupus cũ agno: & pardus reqeſcet cũ hædo: & uitulus & leo & thaurus bh
paſcentur ſimul:& puer paruulus ducet eos:& bos & urſus ĩ cõmune paſcẽtur: paruuliq; eorũ erunt pariter:c& de
leo & bos comedẽt paleas.nõ ut ſimplicitas in feritatẽ tranſeat: ſed feritas diſcat ſimplicitatẽ. Quænitis a merẽ hln H
magni operis: & maioris inuidiæ. In qua ſcribẽtis nõ ingeniũ: ſed eruditio cõprobet᷑: ut du ipſecupio de cæte/ ⸗
ris iudicare: iudicãdũ meoĩbus præbeam. Et in opere pſaltenii iuxta diſtinctionem ſchedulæ ueſtræ: ubicũq; chl
inter latinos græcoſqʒ cõtẽtio eſt: quid magis hebræis cõueniat:ſignificem. In quo breuiter illud admoneo ut wi
ſciatis aliam eſſe editionẽ quã Origenes: & Cæſarienſis Euſebiu .oẽſq; græciæ tractatores xoiyn ideſt commu d
nẽ appellant. atq; uulgatã: & a plæriſq; nunc Aοονlαανoορς dicitur. Aliã. xx. interpretũ quæ & in ſexcuplicibus i
codicibus reperit᷑. &a nobis in ſatinũ ſermonem fideliter uerſa eſt: & hieroſ- olymæ: atq; in orientis eccleſiis de N
cantat᷑. Sup qua re: & ſanctus filius meus Auitus ſepe requiſierat. & quia ſe occaſio fratris noſtri Firmi pᷣſby
teri dedit: qui mihi epiſtolã ueſtrã tradidit a uobis: ſcribens in cõmune reſi põdeo: & me magnæ amicitiæ libe/ le
ro fœnore:quod quanto magis ſoluimus:plus debemus. Sicut autẽ ĩ nouo teſtamẽto:ſiquãdo apud latinos h
quæſtio exorit᷑: & eſt inter exẽplaria uarietas: recurrimus ad fõtẽ græci ſermonis: in quo nouũ ſcriptũ eſt ĩſtru Nuu
mẽtũ:ita in ueteri teſtamento:ſiquãdo ĩter græcos latinoſq; diuerſitas ẽ:ad hebraicã recurrimus ueritatem: ut dis
ꝗcquid de fonte proficiſcit᷑:hoc quæramus in riu ulis. uulgata autẽ & cõmunis iſta editio ipſa ẽ. quæ in. lx. d
ſed hoc intereſt inter utranq; ꝙ uulgata pro locis & tẽporibus & pro uoluntate ſcriptorũ: uetus corru pta edi/ at
tio ẽ. Ea autẽ quæ habet᷑ in Luciano: & quã nos uertimus ipſa ẽ:quæ in eruditorum libris incorrupta & ĩma 4
culata. xx. interpretũ traãſlatatio reſeruat᷑. Quicquid ergo ab his diſcrepat: nulli dubiuũ eſt: ꝗn ita ab hebræo ein
auctoritate Mot
woel

õõ

4 in
Umus,
Letege
ollengi
dleti
ntd
edatnng
—
dit
wre hon
unpti,
lentsste
reptiin
tenin⸗
ntchen
l
einsi
gunni
npfut
lttutes
Contor
hſiopss

nt An

Ande
nmendh
ineligs
um Gin
osPoin

. intenr

8.. Verſ

nesen

Adommi
ouigi⸗
illi.⸗
tabe
eni Con
irul
thaurus
danterde
ga meti
gecee/
: ubicig
loneo ut
commu
pliahu
celisc⸗
mi ſhy
tirlbe
Alaum
jeſtü
ma
xin ,
ſpta d
dim
ehno
Patate

auctoritate diſcordet. Prima de quinto pſalmo quæſtio fuit. neq; habitabit iuxta te malignus. pro quo habet

in græco oαρριααοε 1ονhSανοοαπtiοιο& gata editio cotinet. & miramini: cur ita waτ a ideſt in
colatũ latinus interpres nõ uerterit: ſed pro hoc poſuerit hĩtationẽ: quæ græce dicit᷑ & oiαα quod ꝗdẽ in alio
pſalmo feciſſe cõuĩcit᷑. Heu mihi ꝗa ĩcolatus meus ꝓlongatus eſt. Et in quartodecimo pſalmo rurſũ pro ĩco/
latu hĩtationẽ poſuit. Dne qs habitabit in tabernaculo tuo? Et ſciendum ꝙ ſi uoluerimus dicere: dne ꝗs ĩcolet
tabemnaculũ tuũ: uel illud de ꝗnto. neq; incolet iuxta te malignus: hrer phoniã. Et dũ interpᷣtatiõis ꝓprieta
tem ĩſequimur: oẽm decorẽ trãſlatiõis amittimus. & hãc eſſe regulã boni ĩterpretis:ut idioma alterius linguæ
ſuæ linguæ exprimat ꝓprietate:quod quidẽ & Tulliũ in Protagorã Platonis:& in Oeconomicũ Xenophon/
tis: & ĩ Demoſthenis cõtra Eſchinẽ ofonẽ feciſſeconiicimus. & Plautũ: Terentiũ: Ceciliũq; eruditiſſimos ui/
ros in græcis comœdiis tranſferendis. neq; ex eo qs latinã liguã anguſtiſſimã putet:ꝙ nõ poſſit uerbũ de uer/
bo trãſferre: cum etiã græci plæraq; noſtra per circuitus trãſferãt: & uerba hebraica no interpretatiõis fide: ſed
linguæ ſuæ pprietatibus nitant᷑ exprimere. De eodẽ pſalmo dirige in cõſpectu tuo uiã meã: pro quo haber᷑ in
græco a Te vovvν vio' &» Tuνοαιν¼⁄ d -ä7qch nec. lxx. habẽt nec Aquila:nec Symmachus: nec Theodo/
tion. ſed ſola Luciani editio. Deniq; & in hebræo ſcriptũ repperi oſer laphanii darchachi quod oẽs uoce ſimili
trãſtulerũt. Dirige in cõſpectu tuo uiã tuã:Fᷣm illud quod in or̃one dnica dicit᷑. Pater nr̃ qui es in cælis ſãctifi

cet nomẽ tuũ:nò quod nobis orãtibus ſãctificet᷑: quod perſe ſãctũeſt:ſed quo petamus: ut qd per naturã ſui

ſãctũ eſt: ſãctificet in nobis. ergo & nũc ꝓpheta poſtulat: ut uia dñi quæ per ſe recta eſt: etiaã ſibi recta fiat. De
ſexto pſalmo. Erubeſcãt & cõturbent᷑ uehemẽter oẽs inimici mei. Etdicitis uehemẽter in græco nõ haberi. Scio
ſed in editione uulgata. Cæterũ in Hebræo habet modũ ideſtuehemẽter. Et oẽs ρα ſimiliter trãſtulerũt
Deſeptimo pſalmo. Iudica medne ᷣm iuſticiã tuã. pro quo habet᷑ in græco piyoy us vpit x&α1ο TInVA K
oo vyiv uνideſt m iuſticiam meam: ſed & hoc male. In Hlebræo autem ſedechi habet: quod ĩterpᷣtat᷑ iuſti
cia mea: & nõ ſedachali: quod iuſticiã tuã ſonat. Sed & oẽs ĩterpretes iuſticiã meã uoce ſimili trãſtulerunt.
Nec cuiꝗᷓ uideat᷑ temerariũ: ꝙ iudicari ſᷣm iuſticiã ſuã poſtulet: cũ & ſequẽs uerſiculus hoc ipſũ ſen licer. Et
Fᷣm innocentiã meã ſup mer

quoq; ꝗnto pſalmo ſcriptũ ſit. Proba medne: & tẽta me: ure renes meos: & cor meũ Et in quarto pſalmo dica
tur. Cũ iuocarẽ exaudiuit me deus iuſticiæ meæ. Et ĩ octogeſimoꝗnto pſalmo. Cuſtodi aĩam meã qm ſcũs ſũ.
lIacob quoq; loquit᷑ ĩ Geneſi. Et exaudiet me cras iuſticia mea. De octauo pſalmo. Quoniã uidebo cælos tuos
& dicitis: ꝙ tuos in græco nõ habet᷑. Veꝶ eſt: ſed in hebræo legit᷑ ſamacha:qd ĩterpᷣtat᷑ cælos tuos. Et de editiõe
Theodotiõis in. lxx.ĩterpᷣtibus additũ eſt ſub aſteriſco:cuius rei breuiteruobis ſenſũ aperiã. Vbi qd minus ha
bet᷑ in græco ab hebraica ueritate: Origenes de trãſlatiõe Theodotiõis addidit: & ſignũ poſuit aſteriſcum. ideſt
ſtellã: quæ qd pus abſcõditũ uidebat᷑ illumĩet: & in mediũ ꝓferat. Vbi aũt qd in hebræo nõ eſt: in græcis codi/
cibus ĩuenit᷑ os Noy ideſt iacẽtẽ poſuit uirgulã: quã nos latini ueru poſſumus dicere: qd oſtẽdit᷑ iugulãdũ eſſe
& cõfodiẽdũ:qd ĩ auctẽticis libris nõ ĩuenit᷑: quæ ſigna & ĩ græcoꝶ latinorũq; poematibus ĩueniunt᷑. In ſexto
decio pſalmo. Oculi tui uideãt æqtates: ꝓ quo ĩ græco uos legiſſe dixiſtis oi opo AAuιτιουε ποαανι
a La ideſt oculi mei uideãt æqꝗtates: ſed rectius oculi tui: qa & ſupra dixerat De uultu tuo iudiciũ meũ ꝓde
at. Oculi dñi in ꝓpheta opante nõ praua ſed recta cõſ Piciärin ipſo. Cuſtodi me ut pupillã oculi: dicitis ĩ græ-
co legi. ꝓvA ονπιορποποοαοορπνπRυαXι deſt cuſtodi me dñe ut pupillã oculi: qd nec in hebræo nec in
ullo habet᷑ ĩterpᷣte. Exurge dñe: præueni eũ: & ſupplanta eũ. pro quo in græco ſit ava& Iue' pᷣÿε νοροNaαοροον

aρια οσα ααιιυαα1ονw1àdeſt: Exurge dne: præueni eos: & ſupplãta eos. Sed melius:ſi legat in nume

₰

ro ſingulari. Siqdẽ de ĩpio dictũ eſt: de quo ſtati ſequit᷑: præueni eũ: & ſupplãtaeũ. Eripe ab ĩpio aĩam meã:
nulliq; dubiũ qn diabolũ ſignificet. Septimodecĩo pſalmo. Grãdo & carbões ignis. Et quæritis cur græci iſtũ
uerſiculũ ſecũdũ nõ hẽant ĩterpoſitis duobus uerſibus. Sed ſciẽdũ qa de hebraica: & de Theodotiõis editiõe ĩ/
tra. lxx. ĩterpᷣtationẽ ſub aſteriſco additũ ſit. In eodẽ. Qui pficit pedes meos tanꝗᷓ ceruoꝶ: ꝓ quo ſcribitis ĩ græ
co ĩueniri a ſap ſi jousνονιπνοαRπονσι σιπαοοαdeſt. Qui pficit pedes meos tanꝗᷓ cerui: ſingula/
rẽ numeꝶ pro plurali. Sed in hebræo pluralis numerus poſitus eſt &oẽs ĩterp̃tes pluralẽ numeꝶ trãſtulerũt.
In eodẽ & dediſti mihi protectionẽ ſalutis tuæ. pro quo in græco uos legiſſe dixiſtis: a «Xαρ ο αααιο⅝πεαα
iHονσ11αραααοον.deſt& dediſti mihi ꝓtectionẽ ſalutis meæ. Sed in hebræo ieſacha ſalutis tuæ ſigni/
ficat:nõ meæ:qd & oẽs ĩterptes trãſtulerũt. In ipſo ſupplãtaſti inſurgẽtes in me: ſubtus me. pro quo græco/
plus ĩueniſſe uos dicitis ꝙννο ατιαπιατιππHπ uo*»ů&ρ&ο Iααεοον⅛αιͤ8αιideſt ſupplantaſti oẽs inſur
gẽtes in me: ſed oẽs additũ eſt. In eodẽ. uiuit dñs & bndictus deus meus. Et dicitis ĩ græco nõ hẽri meus jn Vpi
oαπαπενπποπH1dπNτωςdeſt uiuit d's: & bdictus deus: qg; nõ ſub aſteriſco: ſed ab ipſis. lxx. de hebraica ueri
tate trãſlatũ eſt: & cũcti ĩterpᷣtes in hac parte cõſentiũt. In eodẽ. Liberator meus de gẽtibus iracũdis. Pro quo ĩ
græco uos ĩueniſſe dicitis: ab inimicis meis fortibus ſiue potẽtibus. Et qa ſemel ueritati ſtudemus:ſiqd uel trãſ
ferẽtis feſtinatione: uel ſcribentiũ uitio deprauatum eſt: ſimpliciter confiteri: & emendare debemus ρνρ In
uov̈aοαοονοαιdZÿZv0iÿl⁰Xον ideſt liberator meus ex inimicis meis iracũdis. In hebræo nihil aliud habet᷑: niſi
hoc: Liberator meus ab inimicis meis. Septuaginta iracũdis addideruũt. Et pro gentibus tã in Hebræo ꝗᷓ i cũ/⸗
H lxxi.

