uſq; ad ſupiora eaꝶ: quæ reticulato ut diximus ope diſtinctæ ſut. Indeq; pſpiciens alloquat᷑ ſponſã: & dicat
ei. Exurge. ueni ꝓpxima mea: formoſa mea: colũba mea: & reliꝗ. hæc ſũt: quæ ut ſuperius deſignauimus: diffi-
cultatẽ plurimã dirigendi ordis: & aperiẽdæ ĩtelligẽtiæ hr̃e nobis uiſa ſũt. Quæ ut puto euidentiora fecerit re
petita hæc nũcĩdago ſermonũ. Spiritalis auũt in his expoſitio nõ ita laborioſa ac difficilis habeat᷑. Spõſa enim
uerbi aĩa: quæ eius in domo regali: hoc eſt in eccleſia cõſiſtit: doceturq; a uerbo dei: qui eſt ſpõſus ſuus:quæ/
cũq; repoſita ſũt & recõdita intra aulã regiã: & cubiculũ regis diſcit in hacdomo: quæ eſt eccleſia dei uiui: etiã
uini cellas illius qd de ſanctis torcularibus cõgregatũ eſt: cellã uini nõ ſolũ noui: ſed & ueteris ac ſuauis: quæ ẽ
doctrina legis & pphetaꝶ: in qbus ſufficiẽter exercitata recipiat in ſeipſam qui erat in pᷣncipio apud deũ deus
uerbũ: ſed nõ ſemꝑ ſecũ ꝑmanẽtẽ. Nõ enĩ poſſibile eſt hochumanæ naturæ: ſed ĩterdũ qdẽ uiſitet᷑ ab eo: ĩter

duũ uero relinquat᷑: utamplius deſideret eũ. Cũ uero uiſitat᷑ a uerbo dei ſᷣm ꝓpoſitũ uerſiculi ſenſũ: p montes

ſaliẽs uenire dicit᷑ ad eã: excelſos ſcilicet & eleuatos reuelãs ei cæleſtis ſciæ ſenſus ita ut pueniat uſq; ad ædifica
tionẽ eccleſiæ quæ eſt domus dei uiui: coluna & firmamẽtũ ueritatis: & ſtet iuxta parietẽ: & poſt parietem: ut
neq; penitus abſcõdat᷑: neq; oĩno ĩ prõptu ſit. Verbũ enĩ dei. & ſmo ſciæ:non in publico & palã poſitus:neq;
cõculcandus pedibus apparet: ſed cũ ꝗᷓſitus fuerit: ĩuenit᷑: & iuenit᷑: nõ ut diximus in ꝓpatulo poſitus: ſed ob
tectus:& quaſi poſt parietẽ latẽs.Aĩa autem quæ in eccleſia eſſe dicit᷑: nõ intra ædificia parietũ collocataĩtelli
it: ſed ĩtra munimẽta fidei: & ædificia ſapiæ poſita: celſiſq; ueſtigiis charitatis obtecta. Propoſitum ergo bo
nũ: & fides rectoꝶ dogmatũ eſſe in domo eccleſiæ facit. cuius domus mẽbra ꝗᷓdã ſũt: quæ uel cubiculũ: uel do
mus uini: uel alia huiuſmodi ꝓ graꝶ ſcilicet gradibus: & donoꝶ ſpiritaliũ diuerſitatibus appellant᷑. Sic ergo
& paries nũc pars qᷓdã domus huius eſt: quæ põt ĩdicare dogmatũ firmitatẽ: ſub qua ſtare dicit᷑ ſpõſus:& ĩ q/
bus tã magnus & excelſus eſt: ut emineat oẽ ædificiũ: & pſpiciat ſponſã ideſt aĩam. Et nõdũ ꝗqdẽ aptũ ſe ei to
tũq; manifeſtet: ſed quaſi per retia ꝓſpiciẽs hortet᷑ eã: & prouocet nõ ſedere intrinſecus ſegnẽ: ſed exire ad ſe fo
ras: & conari: ut nõ ia p feneſtras & retia: neq; p ſpecula in enigmate: ſed ꝓcedẽs foras facie ad faciẽ uideat eũ.
Nuũcenĩ ꝗa nõdũ põt ita eũ ĩtueri: ꝓpterea nõ an ſed retro ei & poſt parietẽ ſtet. Incubit aũt ꝑ feneſtras:quæ ſi
nedubio patebãt ad recipiendũ lumẽ: ad illuminandã domũ. Per has ergo ᷣmo dei incũbens & pſpicies ꝓuo/
cat exurgere: & ad ſe uenire aiam. Poſſumus aũt ſenſus corporeos feneſtras ĩtelligere: p quos aut mors aut ui/
ta ĩtrat ad aĩam. Sic enĩ deſignat Hieremias ꝓpheta: cũ de pctõribus loqtur dicẽs. Aſcẽdit mors per feneſtras
uf̃as. Quò aſcẽdit mors per feneſtras Si oculi pctõris uideant mulierẽ: & mœcchent᷑ eã in corde ſuo: ſic mors
ĩgreſſa eſt ad aĩam per feneſtras oculoꝶ. Sed & cũ recipit ꝗs auditũ uanũ: & pcipue falſæ ſciæ dogmatũ puer/
ſoꝶ tũc per auriũ feneſtras mors ĩtrat ad aĩam. Si uero aĩa ĩtuẽs ornamẽtũ mũdi:& ex pulchritudine creatura

rũ cõditorẽ oĩum intelligat deũ: & opa eius miretur. laudetq; opeꝶ creatorẽ: ad aĩiam hancuita ĩgredit᷑ per fe-

neſtras oculoꝶ. Sed & cũ auditũ ĩclinat ad uerbũ dei: & rõnibus ſapiĩæ ac ſciĩæ eius delectat᷑:huic per auriũ fene
ſtras ad aĩam ſapiæ lumẽ ĩgreditur. Per has ergo feneſtras ꝓſpiciẽs uerbũ dei: & ꝓfectũ ſuũ ad ſponſã aĩam di
rigẽs: aſſurgere hortatur eã & uenire ad ſe: ideſt corporea & uiſibilia relinꝗᷓre: & ad ĩcorporea & ĩuiſibilia ac ſpi
ritalia ꝓperare. qm quæ uidẽtur tpalia ſũt: quæ aũt nõ uidẽtur: æterna ſunt. Sic& ſpũs dei circuire dicitur: &
ꝗrere dignas aĩas: quæ apte recteq; fieri poſſint ad hĩtaculũ ſapiæ. Quod aũt per retia feneſtraꝶ ꝓſpicere dr:

illud ſine dubio ĩdicat: ꝙ donec in domo huius corporis poſita ſit aĩa:nõ põt nudã & apꝑtã dei ſapiẽtiam ca/
pere: ſed per exẽpla ꝗᷓdã & ĩdicia atq; imagĩes reꝶ: uiſibiliũ: illa quæ ſũt ĩuiſibilia & ĩcorporea contẽplatur: &
hoc eſt pſpicere ad eã ſpõſũ per retia feneſtraꝶ. Si uero de xpᷣo & eccleſia exponamus: domus in qua hĩtabat
eccleſia ſcripturæ ſũt legis & pphetaꝶ. Ibi enĩ & cubiculũ regis eſt oĩbus diuitiis ſcĩæ ac ſapiæ repletũ:ibi & do
mus uini: doctria. ſ. uel myſtica uel moralis:quæ lætificat cor homĩs. Adueniẽs ergo Ap̃s ſtetit paululũ poſt
parietẽ ueteris teſtamẽti. Stetit enĩ poſt parietẽ:cũ nõ manifeſtaret᷑ ad populũ. ubi uero affuit tp̃s: & cœpit ꝑ
feneſtras legis ac ꝓphetaꝶ per ea ſcilicet quæ de eo pdicata fuerãt apparere: & oſtẽdere ſe eccleſiæ intra domũ:
hoc eſtintra lr̃am legis ſedẽti: ꝓuocat eã ĩde exire: & uenire foras ad ſe. niſi enĩ exeat: niſi ꝓcedat: & ꝓgrediat᷑a
lra ad ſpm: nõ põt ſpõſo ſuo cõiungi: neq; xpo ſociari. Vocat ergo eã: & ĩuitata carnalibus ad ſpiritalia: a uiſi/
bilibus ad ĩuiſibilia: a lege uenire ad euãgelia. Et ideo dicit ei:Surge ueni ꝓxima mea:formoſa mea: columba
mea. Et ut aliqᷓ etiã de his quæ poſtmodũ dicẽda ſi ũt: pueniamus: timẽtes ſeſu ꝑdere:qui occurrit in hoc loco:
ꝓpterea fortaſſis & illud dicit ad eã. ꝗa etiã hyems trãſiit: pluuia abiit: ſimul & paſſiõis ſuæ tpᷣs iudicãs trã/
ſacta hyeme & deiectis ĩbribus ipᷣe paſſus eſt: ſimul& illud quoq; per ſpiritalẽ deſignãs ĩtelligẽtiã: ꝙ uſq; ad
illud ts: quo xps paſſus eſt: ibres fuerũt ſuꝑ terrã. Mãdabat eni adhucdũs ĩbribus ꝓphetis ſcilicet ut pluue/
rẽt uerbi pluuiã ſupꝑ terrã. Sed qauſq; ad Ioannẽ baptiſtã ꝓphetica finiunt᷑ officia: merito imbres abiiſſe & di
ſceſſiſſe dicũtur. Ceſſarũt aũt pphetici ĩbres: nõ ad dãnũ credẽtiũ: ſed ad maiora eccleſiæ lucra. Quid eni ĩbri/
bus opus eſt: ubi flumẽ dei lætificat ciuitatẽ? ubi in co rde uniuſcuiuſq; credentiũ fons aquæ uiuæ fit ſaliẽtis ĩ
uitã æternã Quid opus ĩbribus: ubi iã flores apparuerũt in terra nr̃a? & ex aduẽtu dni iã nõ excidit᷑ ficulnea:
quæ pᷣus nõattulerat fructũ. Nũcenĩ iã ꝓduxit groſſos ſuos.ſed & uineæ dederũt odorẽ ſuum. unde & unus
uidã exiſta uinea dicebat: qa xpᷣi bonus odor ſumus deo in oĩ loco: in his qui ſalui fiũt: & in his qui peunt.
Sed hæc ſicut ſupra deſignauimus: ante ꝗᷓ ad ipſa ſcripturæ loca ueniremus: pᷣſũpſimus. ne forte fugeret nos
ſenſus: qui occurriſſe uidebat᷑ in tpe: nũc repetamus quõ ꝑ retia ꝓſpicere dicat᷑: ſcriptũ eſt:nõ enĩ inique ten/
dunt retia auibus. Etiteꝶ. Iuſtus ſi ĩcurrerit ĩ pctm: effugere iubet᷑: ſicut & dãmula ex laqis: & aues ex retibus:
Plena eſt ergo uita mortaliũ laꝗᷓis offẽſionũ: retibus plena deceptionũ: quas tẽdit aduerſũgenus humanũ il/
le:qui cõtra dũm gigas uenator Mẽbroth appellat᷑. Veꝶ etenĩ gigas qs alius eſt niſi diabolus: qui etià aduer/
ſus deũ rebellat? Laqᷓi ergo tẽcationũ & decipulæ ĩſidiaꝶ diaboli retia appellant᷑. Et qm hæc retia ubiq; tetẽde/
rat inimicus: atq; in ip̃is pene oẽs inuoluerat: oportebat eſſe aliquẽ qui fortior & eminẽtior fieret his & cõtere
ret ea: ut ſeqᷓntibus ſe uia poſſet apire. Iccirco ergo & ſaluator pᷣuſꝗᷓ in cõiugiũ & in ſocietatẽ ueniret eccleſiæ:
tẽtat᷑ a diabolo: ut uincẽs retia tẽtationũ per ipᷣa ꝓſpiceret:& per ipᷣa uocaret eã ad ſe docẽs ſine dubio & oſten/
dens ei: ꝙ nõ per ociũ & delitias: ſed per multas tribulatiões & tẽtatiões ueniẽdũ ſibi eſſet ad xpᷣum. Nullus er
go alius fuit qui retia iſta ſupare potuerit. Oẽs enĩ peccauerũt: ſicut ſcriptũeſt. & rurſus ut ſcriptura dicit.nõ
eſt iuſtus ſuꝑ terrã: qui fecerit bonũ & nõ peccauerit. Et iteꝶ. nemo mudus a ſorde nec ſi unius diei fuerit ui
ta eius. Solus ergo eſt dñs & ſaluator nr̃ Ieſus xp̃ᷣs qui peccatũ nõ fecit.ſed pctm̃ eũ pater fecit pro nobis.ut in
ſimilitudine carnis peccati de peccato dãnaret peccatũ. Venit ergo ad iſta retia: ſed iuolui in eis ſolus ipᷣe non
potuit. Quinĩmo diruptis eis & cõtritis: dat eccleſiæ ſuæ fiduciã: ut audeat iã caſſare laqos: & trãſire per retia
& cũ oĩ alacritate dicere: Aĩa nr̃a erepta eſtde laq̃o uenãtiũ:laqus cõtritus eſt: & nos liberati ſumus. Quis auũt
cõtriuit laqᷓos niſi ille qui ſolus in eis teneri nõ potuit- Quãuis ipe & in morte fuerit uolũtarie: & nõ ut nos ne
ceſſitate peccati. Solus eſt enĩ qui fuit inter mortuos liber: & qa liber ĩter mortuos fuit: Iccirco deuicto eo qui
habuit mortis ĩperiũ: abſtraxit captiuitatẽ: quæ tenebat᷑ in mortẽ. Et nõ ſolus ſemetipᷣm reſuſcitauit a mor/
tuis: ſed & eos ꝗ tenebãtur in morte ſimul excitauit: ſimulq; ſedere in cæleſtibus ſecit. Aſcẽdẽs enĩ ĩ altũ capti
uã duxit captiuitatẽ. nõ ſolũ aĩas educẽs: ſed corpora eoꝶ reſuſcitãs. Sicut teſtat᷑ euangeliũ: ꝙ multa corpora
ſctõꝶ reſuſcitata ſũt:& apparuerũt multis: & ĩtroierũt ĩ ſãctã ciuitatẽ dei uiuentis hieruſalẽ. Hæc nobis expo
ſitio de retibus ſecũdo ĩ loco aſſũptaẽ. Sit ſanę legentis iudiciũ: quæ eaꝶ myſticis dignius aptari poſſiteloqis.
Reelia quarta.
Vrge ueni ꝓxima mea:ſpecioſa mea: colũba mea: qm ecce hyems trãſiit: pluuia abiit: & receſſit ſibi:

miĩa ſua: uites florẽtes dederũt odorẽ ſuũ. Quid cõtineat ordo drãmatis: iã ſupra deſcripſimus: nũc
uel ᷣmo dei ad aſam ſe dignã ſibiq; aptã: uel ꝗd xp ad eccleſiã dicere ĩtelligẽdus ſ it:aduertamus. Sed
mus ᷣmo dei loquat᷑ ad hãcſj pecioſã decorãq; aiam: cui ꝑ ſẽſus corporeos lideſt ꝑ ĩtuitũ lectiõis: & pau/

iteri P

ditũ doctrinæ 2 feneſtras apparuit. ꝓceritatẽq; ei ſuæ magnitudis demõſtrauit: ita ut in ſupioribus ei loꝗᷓ

₰- — —w — — — — . . .
ret incũbẽs atq; ĩde euocãs eã: ut ꝓcedat foras: & extra ſẽſus iã corporeos effecta deſinat eſſe in carne: ut men⸗/

to audiat: uos aũt nõ eſtis in carne ſed in ſpᷣu. Nõ enĩ aliter diceret eã uerbũ dei ꝓximã ſibi: niſi coniũ geret ſe ei

& fieret cũ eo unus ſpũs: necdiceret eã ſpecioſã: niſi uideret imaginẽ eius renouari de die in diẽ: & niſi uideret
eã capacẽ ſpũs ſãcti: ꝗ in ſpecie colubæ deſcẽdit in iordane ſup Ieſuũ:nõ ei diceret:colũba mea. Concepat enim

amorẽ uerbi dei: & cupiebat ad ipᷣm uolatu celeri puenire dicẽs. Quis mihi dabit pẽnas ſicut columbæ: & uola

bo: & reqeſcã cũ apphendero ſapiæ & ſcĩæ theſauꝶ Puto eni ꝙ ũ ꝗ mortẽ xpᷣi recipiũt:& mortificant mẽbra
ſua ſuꝑ terrã: cõſortes efficiant ſimilitudis mortis eius: ita & i. quirtutẽ ſpũs ſacti recipiũt: & ſctificant᷑ exeo
& donis

flores uiſi ſũt in terra: tp̃s putatiõis aduenit: uox turturis audita ẽ in terra nia. Arbor fici pduxit ger

ittl
ito
ler
düt
bi
i

lg⸗
dee

tamg,
latur
hibe
iebicec⸗
luli dul
ceit 3
nclon
Pgredlre⸗
Uaau
Clunbe
hocloe⸗
cinti
cul
tutplun,
büiedt
tleniibr
tlalitui
Hculnen.
eAunns
nipeunt,
getetnos
gneten,
erketibe
umanüh
täadler⸗
gtetile
cotete
etlelir:
Koſten,
Nuer
tadierd
eikventun
nobss uin
usihemm
iepernn
Qus it
outnone
ncheol
uttamot/
ialu capt
lacpolt
woboepo

Mcloi⸗

kltlbi
iplung
lunust
umdss
zosapin
nbus ali
nenute
ikni⸗
hili uikn
cepntemn
rdlic
nt nchn
leniei⸗
achns

MU

& donis eius replent᷑: qa ipe in ſpᷣe colũbæ apparuit: ut etiã ipicolũbæ fiãt: ut de terrenis & corporeis locis euo
lent ad cæleſtia: pẽnis ſãcti ſpũs ſubleuati. Quod ſi aũt tᷣ opportunũ quo hæc fieri poſſint cõſeꝗᷓnter ĩſeru/⸗
it: qa ecce hyems inꝗt traãſiit: pluuia abiit. Nõ enĩ añ aĩa uerbo dei iungit᷑ & ſociat᷑: niſi oĩs ex ea hyems pturba
tionũ acuitioꝶ pcella diſceſſerit: & ultra iã nõ fluctuet: & circunferat᷑ oĩ uento do ctrinæ. Vbi ergo ex aĩa hæc
cũcta diſceſſerint: deſideriorũq; ab eadẽ tẽpeſtas defuerit: tũc ĩcipiẽt in ea flores uernare uirtutũ:tũc eius mẽti
& tpᷣs putationis adueniet:& ſiqd ſupfluũ:qdq; minus utile fuerit in eius ſẽſibus uel ĩtellectibus reſecabit᷑: &
ad gẽmas ſpiritalis ĩtelligẽtiæ reuocabit᷑. Tũc etiã uocẽ turturis audiet: illius ſine dubio ſapiæ: quã diſpẽſator
uerbi loꝗtur inter pfectos ſapĩæ dei altioris: quæ abſcõdita eſtin mĩſterio. Hoc nãq; ĩdicat appellatio turturis
Hæc nãq; auis in ſecretio ribus & remotis a multitudie locis: uitã trãſiit: aut deſerta montiũ diligẽs:aut ſecre/
ta ſiluaꝶ ꝓcul ſempꝑa multitudine poſita: aut a turbis aliena. Quod aũt & aliud: qd opportunitati: tꝑis hu/
ius: amoœnitatiq; cueniat: ficus ĩ quit pduxit germiĩa ſua: notãdũ qdẽ fructus ip̃ius ſpũs: ꝗ ſũt: gaudiũ:chari
tas: pax: &. Sed iã tũ germĩa eoꝶ pferre incipit ſpũs hoĩs: q in ipſo eſt: figuraliter ficulnea nominatus. Sicut
eni gñaliter in eccleſia diuerſæ arbores ſingulæ quæq; aĩæ credentiũ ĩtelligunt :de ꝗbus ait: oĩs arbor:quã nõ
plãtauit pr̃ meus cæleſtis: eradicabit᷑: & iteꝶ Paulus: ꝗ ſe dicit adiutorẽ dei eẽ ĩ agricultura dei ait etiã ipe: ego
plantaui: Apollo rigauit. Sed & dũs in euãgeliis. Aut facite arborẽ bonã: & fructũ eius bonũ:aut arborẽ malã
& fructũ eius bonũ.ſicut ergo gñaliter ita ſinguli ꝗq; credẽtiũ diuerſæ arbores ĩ telligunt᷑. Eſt ergo & ĩ aĩa ficus
q̃dã quæ ꝓducit germẽ ſuũ: & ẽ uitis quæ floreat: & reddat odorẽ ſuũ. Cuius uitis palmites purgat pi cæleſtis
agricola ut fructũ plurimũ aferãt. ſed hæc pᷣmo p odoris ſuauitatẽ quæ ex flore reddit᷑: lætificat odoratũ.ſᷣm
eũ ꝗ dicebat: qm xpᷣi bonus odor ſumus deo ĩ oĩ loco. Hæc ergo initia uirtutũ uidẽs ᷣmo dei ĩ aĩa uocat eã ad

ſemetipſũ: ut feſtinet & exeat: & abiiciẽs cũcta corporea uenit ad eũ: ut pfectiõis eius particeps fiat. Iccirco igit᷑

uaſi adhuc iacẽti: & in rebus corporeis ĩcubãti pᷣmo dicit: Exurge & qᷓſi quæ ſtatĩ obedierit: & obſecuta ſit uo
lũtati collaudat᷑ ab eo:& audit: pxima mea: & coluũba mea. Et poſt hæc ne ad tẽtationũ turbĩes trepidaret: an/
nũciat ei ꝙ hyems diſceſſit: & pluuia tranſierit: & abierit ſibi. Bñ aũt uitioꝶ & pctõꝶ naturã uno miro ſermo/
ne ꝓlato ſignificauit: ut huiuſmodi diceret hyemẽ & pluuiã: quæ ex uitioꝶ delicto tempeſtateq; deſcẽdãt:ſi⸗/
biq; abiiſſe ĩdicãs: & p hoc nullã eſſe ſubſtãtiã pctõꝶ. Nõ enĩ decidẽtia de hoĩe uitia ad aliquã aliã ſubſtaãtiã
cõgregant᷑ ſed ſibi abeũt: & ĩ ſemetipſa reſoluta euaneſcũt: atq; in nihilũ redigunt᷑. Et ideo dixit: qa abiit ſibi.
Sicergo tranqllitas aĩæ apparẽte ei uerbo dei & ceſſãte peccato: & ita demũ florẽte uinea: incipit uirtutes atq;
arbuta ideſt bonoꝶ opeꝶ fructũ germiĩare. Sed nuũc ites: xps hæc loꝗtur ad eccleſiã: & in anni circulũ oẽ pñtis
uitæ ſpatiũ ponit. Et p hyemẽ qdẽ illud ĩdicat tp̃s in quo uel ægyptios grãdo & turbines ac reliꝗᷓ decẽ plagarũ
uerbera flagellabãt: uel cũ diuerſa bella pferebat iſrael: uel etiã cũ corã ipſo Saluatore reſtitit: & ĩcredulitatis
turbine correptus eſt: & naufragio fidei ſubmerſus. Vbi ergo illoꝶ delicto ſalus gẽtibus facta eſt: uocat nunc
ad ſe eccleſiã: dicitq; ei. Exurge & ueni ad me: qa iã hyems quæ ſubmerſit ĩcredulos: & uos in ignorantia rep/
mebat: abſceſſit:ſed & pluuia ptrãſiit:ideſtiã nõ mãdabo nubibus ꝓphetis ſcilicet ut pluãt pluuiã uerbi ſuꝑ
terras. Sed ipſa uox turturis: hoc eſt ipſa dei ſapia loquet in terris & dicet. Ipſe ꝗ loꝗbar adſũ. Flores ergo cre/
dentiũ populoꝶ: & orientiũ eccleſiaꝶ apparuerũt in terra: ſed & putatiõis ts per fidẽ meæ paſſiõis: & reſurre
ctionis aduenit. Amputant enĩ & execrant᷑ ab hoĩbus peccata: cũ ĩ baptiſmo donat᷑ remiſſio pctõꝶ. Vox ꝗdẽ
turturis ut diximus: iã nõ ꝑ diuerſos ꝓphetas: ſed ipſius ſapiæ dei: audit᷑ in terris. Et ficulnea germinant: quæ

põt in fructibus ſãcti ſpũs accipi: qui nũc pᷣmũ aperiunt᷑ & demõſtrant᷑ eccleſiæ: uel etiã in lia legis: quæ an ad

uentũ xp̃i clauſa erat: & cõſtricta: & ĩdumẽto quodã ĩtelligẽtiæ carnalis obtecta. Expñtia uero eius & aduentu
pꝓlatũ eſt ex ea germẽ ſpiritalis ĩtelligẽtiæ: Et ſẽſus uiridis & uitalis: q in ea tegebat᷑ apparuit: & eccleſia tegeba
tura xpo in ficulnea ideſt in lege nõ apparuit arida. nec occidentẽ lr̃am ſeꝗ ſed florẽtẽ & uiuificantẽ ſpm. Sed
& uites florere dicũtur & dediſſe odorẽ ſuũ. Pñt qdẽ & diuerſæ eccleſiæ: quæ ꝑ orbẽ terræ hntur: uites dici flo/
rere: ut uineæ. uinea dũi Sabaoth domus iſrael eſt: & hõ iuda: dilecta nouella: Iſtæ ergo uineæ cũ pmo accedũt

ad fidẽ: florere dicunt᷑. Cũ uero p religionẽ opeꝶ ſuoꝶ ſuauitate adornant᷑: odorẽ ſuũ dediſſe dicunt᷑. Etnõ ſi

ne cauſa puto ꝙ nõ dixerit odorẽ dederũt: ſed odorẽ ſuũ: ut oſtẽderet ineſſe unicuiq; aiæuim poſſibilitatis:&
arbitrii libertatẽ: qua poſſit agere oẽ qd- bonũ eſt. Sed qa hoc naturæ bonũ pᷣuaricatiõis occaſiõe decerptũ: uel

ad ignominiã: uel ad laſciuiã fuerat ĩflexũ: ubi ꝑ gram reparat᷑: & p doctrinã uerbi dei reſtituit᷑: odorẽ reddit

ſine dubio illũ: quẽ pᷣmus cõditor deus ĩoleuerat: ſed peccati culpa ſi ubtraxerat. Poſſunt aũt & uites uel uineæ
itelligi uirtutes celeſtes: & angelicæ: quæ hoĩbus largiũtur odorẽ ſuũ:ideſt doctrinæ & ĩſtitutiõis bonũ: quo
ĩtroducũt & ĩbuunt aĩas:donec ad pſectionẽ ueniãt: & ĩcipiãt capaces fieri dei. Sicut & apoſtolus ad hebiæos
ſcribẽs dicit: nõne oẽs ſũt mĩſteriales ſpũs in mĩſteriũ miſſi ꝓpter eos: qui hæreditatẽ capiẽt ſ- alutis Et ideo di
cũtur ab ipᷣis ꝗᷓſi mũ florẽ & odorẽ bonoꝶ opeꝶ cape hoĩes: nũc fructus ipſos uitis ab eo ſpare: ꝗq dixit: no bi/
bã de gñatione uitis huius donec bibã illu uobiſcũ nouũ in regno pris mei. Illi ergo pfecti flores & fructus ab
ipſo ſperãdi ſũt. initia uero: & ut ita dicã ꝓficiẽdi ſuauitas: põt acæleſtibus uirtutibus miſtrari. Vel certe ꝑ eos
ꝗqdicebãt: ut ſupra diximus: qm xpᷣi bonus odor ſumus deo in oĩ loco. Sed & alio modo poſſumus adhuc ĩtel
ligere hæc quæ hntur in manibus: utdicamus: ueluti ꝓphetiã quãdã uideri ad eccleſia factã: p quã uocet᷑ ad re
promiſſiones futuras: ut quaſi poſt cõſumationẽ ſæculi:cũ tp̃s roſurrectionis aduenerit: dicat ei exurge. & qa

D uii. XXXIII.

Fmo hic ſtatĩ opus reſurrectiõis deſignat: tanꝗᷓ ex reſurrectiõe clarior & ſplẽdidior effecta: ĩuitat᷑ ad regnũ: &
dicit ei: ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea: colũba mea: ꝗa hyems trãſiit. Hyemẽ ſine dubio huius pñtis uitæ pro
cellas: & turbines noĩans. ꝗbus humana uita tẽtationũ ꝓcellis agitat᷑. Irãſiit ergo hyems iſta cũ pluuiis ſuis:
abiüit ſibi. Sibi enĩ unuſqſq; egit in hac uita:oẽ qd egit.pᷣncipiũ uero repromiſſionũ futurarũ flores. Securim
ad radicẽ arboris poſitã in cõſumationẽ ſæculi: ut excidat oẽm arborẽ nõ facientẽ fructũ bonũ: tp̃s putatiõis
ĩtellige.uocẽ uero turturis quæ in Iris repromiſſionis audit᷑: quã mãſueti in hæreditate ſuſcipient Xp̃i pſonã
facie ad faciẽ: & nõ iã ꝑ ſpeculũ & in enigmate docẽtis aduerte. Ficulnea uero quæ germẽ ſuũ ꝓducit totius cõ
gregationis iuſtoꝶ fructus habeat᷑. Iſttæ uero ſãctæ & beatæ angelicæ uirtutes: qbus electi ꝗq; & bti ex reſur/
rectione ſociabunt᷑: qui erũt ſicut angeli dei: ipſe ſũt uites florẽtes & uineæ quæodorẽ ſuũ unicuiq; aĩæ & gra
tiã:quã a cõditore ſuſcepit pᷣus: & nũc iteꝶ ꝑpditã recuꝑauit: ĩpartiũt. ſuauitateq; cæleſtis odoris fetorẽ tandẽ
abiectæ ab eis mortalitatis: corruptioniſq; depellũt. Surge & ueni ꝓxima mea: colũba mea: in uelamibus pe/
træ: iuxta ꝓmurale. Oſtẽde mihi faciẽ tuã: & auditã facmihi uocẽ tuã: qm uox tua ſuauis eſt: & facies tua ſpe
cioſa. Secũdũ ppoſiti drãmatis ordinẽ: ſpõſus qui ſaliens ſuꝑ mõtes & exiliẽs ſup colles ad ſpõſã uenerit: p/
ſpiciens eã & ĩtuens p feneſtras: ſecũdo iã loco dicit ad eã. Surge ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea: colũba mea.
Nũc uero addit etiã hocut oſtẽderet ei locũ:ad quẽ uenire debeat: qui locus ſub uelamẽto & tegmie ſaxi ſit po
ſitus. Sit aũt idẽ locus nò tã iuxta muꝶ: ꝗᷓ iuxta pmurale quodda. Promurale aũt dicit᷑: cũ extra muros q am/
biũt eiuitatẽ: alius ducit murus. & eſt murus an muꝶ. Tu deĩde ꝗᷓſi ſi reuerẽtiæ cauſa ipſa ſpõſa obtecta ſit &
uelata: petit ab ea ſpõſus: ut ueniẽs ad illũ locũ:quẽ ſupra oſtẽdit: utpote ſecretiorẽ: ibi ei ꝗſi reiecto uelamĩe
oſtẽdat faciẽ ſuã. Et qa pro multa reuerẽtia taceret ſpõſa: deſiderat ſpõſus aliqũ etiã uocẽ eius audire:& dele/⸗
ctari in uerbis eius. & dicit: ut auditã ſibi faciat uocẽ ſuã. Videt᷑ tũ ꝙ nõ ei penitus ĩcognita ſit Rciigtinnen
uocis eius ignarus ſit. Sed ꝗa ĩterceſſerit aliqd in quo nec faciẽ eius uiderit: nec uocem audierit. Iſte ſit ppoſiti
drãmatis textus:cui & hocaddit᷑: ꝙ ueris tps agi uideat᷑: cũ & flores apparuiſſe memorant in terra: & uoxtur/
turis pſonare. & germẽ arboris ꝓduxiſſe. Propter hoc uelut opportuno tpe pgredi ꝓuocat ſp 6ſũ: quæ ſine du
dio hyemẽ totâ intra domus clauſtra reſederit. Sed hæc nullã mihi uident᷑: qtũ ad hiſtoricã narrationẽ perti
net: utilitatẽ cõferre legẽtibus: aut aliquã ſaltẽ narrationis ipſius ſeruare cõſeqᷓntiã: ſicut in cæteris ſcripturæ
hiſtoriis ĩuenimus. Vnde neceſſe eſt cũcta ad ſpiritalẽ traãſſerre ĩ telligentiã. Primo ergo ĩtellige mihi aix h ye .
mẽ cũ adhuc paſſionũ fluctibus iactat᷑: & uitioꝶ ꝓcellis: acduris malignoꝶ ſpirituũ flatibus uerberat᷑. In his
poſitã nõ hortat᷑ eã ſermo dei foras exire: ſed itra ſemetipſã colligi: & uniri undiq;:atq; cõtegi: cõtra pnitioſos
malignoꝶ ſpirituũ flatus. Nulli nũc in diuinis Iñis ſtudioꝶ flores apud eã: nec ꝓfundioris ſapiæ ſecreta & re/
cõdita myſteria: quaſi p uocẽ turturis reſonãt. Sed neq; odoratus eius gr̃æ aliqd quaſi ex uineæ floribus reci⸗/
pit: neq; uiſus eius tanꝗᷓ in ficulneæ germie delectat᷑. ſed ſufficit ut in tẽpeſtatibus tẽtationũ a lapſu peccati
tuta ac munita pmaneat. Quod ſi obtinuerit ut illæſa pduret: & hyems trãſiit: & uenit ei uer(ſuer nãq; ei ẽ cũ
ꝗes aĩo dat᷑:& trã quillitas mẽti: tũc ad eã uenit uerbũ dei)tũc eã uocat ad ſe: & hortat᷑ ut exeat:nõ ſolũ extra do
mũ:ſed extra ciuitatẽ: ideſt nõ ſolũ extra carnis uitia efficiat᷑: ſed extra oẽ ꝗcquid corporeũ & uiſibile cõtinet ĩ
mũdo. Nãq; figuraliter in lege ciuitatẽ iã in ſi upioribus euidẽter oſtẽdimus. euocat᷑ ergo aĩa extra murum: &
uſq; ad ꝓmurale pducit᷑ cũ abiiciẽs & relinꝗns ea: quæ uidẽtur: & tpalia ſũt: cõtendit ad ea quæ nõ uident᷑: &
æterna ſũt. Oſtẽdit᷑ ergo ei iter iſtud ſub uelamĩe petræ agẽdũ:nõ ſub aere nudo: neq; ut patiat ſolis ardores:
ne itesꝶ: fuſca fiat: ne iteꝶ dicat deſpexit me ſol. ꝓpterea ſub uelamiĩe petræ agit hoc iter. Hoc aũt ipſũ uelamẽ
nõ uult ex frõdibus ei eſſe: aut lintheis aut pellibus: ſed petram uult ei eſſe uelamen: ideſt firma & ſolida Xp̃i
dogmata. ipᷣm nãqʒ eſſe petrã Paulus ꝓnunciat dicẽs: petra aũt erat Ap̃s. Xpᷣi ergo doctrinæ fide ſi obtegatur
aĩa: & uelet᷑: tuto põt ad illud puenire ſecretũ: ubi reuelata facie gloriã dni cõtẽplet᷑. Merito aũt uelamen iſtud
petræ tutũ credit᷑ qa & Salom de ea dicit in ꝓuerbiis: ꝙ ueſtigia pentis nõ poſſũt dephẽdi ſuꝑ terrã. Sic eni
ait. Tria ſũt quæ ĩpoſſibile eſt mihi ĩtelligere: & quartũ qd ignoro. Veſtigia aqlæ uolitãtis: & uiã ſerpẽtis ſuꝑ

petrã:& ſemitas nauis in pelago: & uias uiri in iuuẽtute. Serpẽtis ergo ideſt diaboli ueſtigia ideſt ſigna aliqua

peccati in hac petra: quæ eſt Aps: ueniri nõ poſſunt. qa ſolus eſt: qui pctm non fecit. Huius ergo petræ uero
uelamiĩe aĩa tute puenit ad ꝓmuralẽ locũ: ideſt ad cõtẽplãdũ ĩcorporalia & æterna. De hac eadẽ petra alia uer
bi ſpecie Dauid in. xvii. pſalmo dicit. Et ſtatuit: ſupra petrã pedes meos: & direxit ſemitas meas. nec mireris ſi
apud Dauid petra hæc quaſi füdamentũ & crepido eſtaĩæ: per quã pgit ad deũ.Et apud Salomonẽ uelamen
eſt aĩæ ad myſſtica ſapiæ ſecreta tẽdentis: cũ & ipſe Ap̃s nũcuia dicat᷑: per quã credẽtes ĩcedũt.nũc etiã pᷣcurſor
ſicut ait Paulus: in qd p̃curſor ĩtroiuit pro nobis Ieſus. Simile eſt & iſtud qd per Moyſem dicit᷑ a deo. Ece po
ſui te in foramĩe petræ & uidebis poſteriora mea. Igit᷑ petra iſta: quæ Aps eſt: nõ eſt exoĩ parte clauſa:ſed hẽt
foramẽ. Foramẽ uero eſt petræ: qui reuelat & ĩnotelſcere facit hoĩbus deũ. Nemo ergo uidet pr̃em: niſi filius.
nemo ergo uidit poſtrema dei: ideſt quæ in poſtremis tpibus fiũt: niſi poſitus in foramĩa petræ: ſcilicet cũ ea
Xpo reuelate didicerit. Et hic ergo ſub uelamie petræ aĩam pximã ſibi eflſectã ĩuitat ſᷣmo dei:ad pmuralẽ iã lo
cũ: ſicut ſupradiximus: ad cõtẽplanda ea: quæ nõ uident᷑: & æterna ſũt. & ibi dicit ad eã. Oſtẽde mihi faciẽ tu
am: ꝓfecto ut uideat: ſi aliqd in uultu eius ueteris adhuc uelamis habeat: ſed poſſit ĩtrepidis obtutibus glori⸗

am qmi ſpeculati. t hæcipſa dicat. Et uidimus gloria eius: glona tanꝗᷓ unigeniti a p·erplenũgiæ e ueritatis.

Sed&

geds
cutenn
lilo⸗
lloqu
ſuus
ſocli⸗
len
arN
netbo
perin
ſia
cen
luct
ltaß⸗
ſri
lina⸗
ll
gitu
nnge
Ause
noc
Lide⸗
lröck
zütn
lecti
ſteac
catu
dist
gi
leg⸗
at⸗
tuat
eiuse
ecel
ſunnb
unbr
Uor
Me

leb

gnig
tehn
Ius luis
ecnin
utanö
h. Mn
totlusc⸗
ertkln,
dte tn⸗
ibos de
tuld⸗
enent
ba es,
105 gan⸗
eclaſtt
duehmie
ſee,
eineng

tppolt

Luortur⸗
elinedl
vnien
Vnptutr
zirye⸗
lchnhis
ninoſos
enar⸗
ure!
luperi
igeitti
lüetnch
ecodnetl
nurun
nident:
sarlore:
ſübllum
ſlch N
chegun
menltu
ni eni
niqe
errevero
mmdauet
minisl
uclumen
tizaute
oborße
ſaladli
vilihlus
lcetcie
liü
nifnin
bugot
nentals⸗

Sed & cũ digna fuerit: ut de ipſa dicat᷑: ſicut & de Moyſe dictũ eſt: ꝗa Moyſes loqᷓbat᷑: & dis rũdebat ei: tunc
cõplet in eo: qd ait: auditã fac mihi uocẽ tuã. Ingens uero laus eius oſtendit in eo: qd dicit᷑. Vox tua ſuauis. Si
cut enĩ ſapientiſſimus ppheta Dauid dicebat: ſuauis ſit ei diſputatio mea. Suauis aũt eſt uox aĩæ: cũ uerbum
dei loꝗtur cũ fide:& dogmatibus ueritatis exponit.cũ diſpẽſatiões dei & iudicia eius explanat. Si uero aut ſtul
tiloquiũ:aut ſcu rrilitas: aut uanitas de ore eius ꝓcedũt: aut uerbũ ocioſi ũ: de quo reddẽda ſit rõ in die iudicii: ĩ
ſuauis & iniocũda uoxiſta eſt. Ab hacuoce xpᷣ auertit auditũ ſi uũ. Et ideo quæq; perfecta aĩa ponit ori ſuo cu
ſtodiã: & oſtiũ circunſtantiæ labiis ſuis: ut talẽ ſemp ſᷣmonẽ ꝓferat: qui ſale cõditus: det gram audientibus: &
dicat de ea uerbũ dei: ꝗa uox tua ſuauis. Sed & facies tua ĩ quit ſpecioſa: Si ĩtelligas illã faciẽ de qua Paulus di/
cit: Nos aũt oẽs reuelata faciæ. Et itẽ cũ dicit. tũcaũt facie ad faciẽ: tũc uidebis quæ ſit aiæ facies: quæ laudet a
uerbo dei: & ſpecioſa eſſe dicat᷑. Illa ſine dubio quæ quotidie renouat᷑ ad imaginẽ eius qui creauit eãũ quæ non
hẽt in ſe maculã: aut rugã aut aliqd huiuſmodi: ſed & ſãcta & ĩmaculata: qualẽ & ipſe ſibi exhibuit Apᷣs eccle
ſiã: aĩas ſcilicet quæ ad pfectionẽ uenerũt: quæ oẽs ſimul efficiũt corpus eccleſiæ. Quod corpus utiq; pulchrũ
uidebit᷑ & decoꝶ: ſi aĩæ ex ꝗbus corpus illud efficit in oĩ pfectiõis decore ꝑpmãſerint. Sicut eni cũ aĩa in iracun
dia eſt: turbatũ & feꝶ reddit corporis uultũ: cũ uero in mãſuetudie & tranqllitate pſiſtit placidũ mitẽq; red/
dit aſpectũ: ita & eccleſiæ facies pro uirtutibus & motibus credẽtiũ aut decora ꝓpnũciatur aut turpis: m qd &
ſcriptũ legimus: ueſtigiũ cordis in bonis uultus hilaris. Et itẽ alibi: cordis læti facies florida: in triſtitiis aũt po
ſiti mœſtus eſtuultus. Cor ergo lætũ eſt cũ hẽt in ſe ſpm̃ dei: cuius pᷣmus fructus charitas eſt: ſecũdus gaudiũ
eſt. Ex his puto quoſdã ſapiẽtes ſæculi aſſũpſiſſe illã ſnĩam quæ dicit: qa ſolus ſapiẽs ſpecioſus eſt. oĩs aũt ne
quã turpis eſt. Supeſt nobis ut aliqd aptius etiã de noĩe ꝓmuralis dicamus. Quod ſicut ſupra diximus ĩdicat
muꝶ eſſe añ muꝶ: qd etiã in Eſaia hoc modo dicit᷑. Ponit muꝶ & circa muꝶ murus munimẽtũ ciuitatis eſt.
Alius uero murus an muꝶ uel circa muꝶ maiora & ualidiora munimẽta deſignat. Per qd oſtẽdit᷑: qa euocãs
Fſmo dei aĩam & educẽs eã a corporalibus negociis & corporis ſeſibus docere eã de futuri ſæculi myſteriis cupit
& ĩde ei munimẽta cõquirere: ut ipſe futuroꝶ munita & circũdata in nullo poſſit uel illecebris uĩci: uel tribu/
latiõibus fatigari: nũc etiã uideamus quõ hæca xpo ad eccleſiã dicantur quæ eſt pxima ei & ſpecioſa. Specioſa
aũt nulli alii niſi ſoliipᷣi. hoc eniĩ ſignificat cũ dicit ſpecioſa mea. hãc ergo exuſcitat xps: & ipſi euãgeliũ reſur/
rectionis annũciat. & ideo dicit exurge. ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea. Quia auũt dedit & ei pẽnas colũbæ po/
ſtea qui dormiuit in medio ſortiũ: media aut inter duas uocatiões iſraelis eccleſia uocata eſt: qa pᷣmo iſt taelu
catus eſt:poſt hæc ubi ipſe offedit & occidit uocata eſt eccleſia gẽtiũ.cũ aũt plenitudo gẽtiũ ĩtroierit tunc iteꝶ
oĩs iſrael uocatus ſaluabit᷑. In medio ergo duaꝶ ſortiũ dormit eccleſia. Et ꝓpter hoc dedit ei pennas colũbæ de
argẽtatas ꝙ; ſignificat rõnabiles pẽnas in ſãcti ſpũs donis. Et poſteriora dorſi eius uel in uiriditate auri ut qdã
leguũt: uel ut alii ſcriptũ hñt: in pallore auri. Quod ondere põt: qa poſterior illa uocatio: quã exiiſi rael futurã di
cit apoſtolus: nõ erit in obuantia legis: ſed in pcioſitate fidei. Auri nãq; uiriditatis gerit ſpem. Fides autẽ uir-
tutibus florẽs. Põt aũt dici. In medio ſortiũ dormire uel geſcere eccleſia: in medio duoꝶ teſtamẽtoꝶ: & pẽnæ
eius deargẽtatæ ex ſenſibus legis auꝶ in poſterioribus dorſi eius ĩ telligi euãgelici muneris donũ.Ad hãc ergo
eccleſiã dicitxpᷣs. Veni tu colũba mea: & ueni in opimẽto petræ: docẽs eã ut opta ueniat: ne ꝗd patiat᷑ ab ĩcur/
ſantibus eã tẽtationibus: ſed ſub umbra petræ ĩcedat obtecta dicẽs. Spũs uultus nii xpᷣus dñs cui diximus. In
umbra eius uiuẽs in gẽtibus. Obtecta aũt ĩcedit & adoꝑta:qa debet ptãtẽ hr̃e ſuꝑ caput ꝓpter angelos: Cum
aũt puenerit ad ꝓmuralẽ locũ ideſtad futuri ſæculi ſtatũ: ibi ad eã dicit. Oſtẽde mihi faciẽ tuã: & auditã mihi
fac uocẽ tuã:qa uox tua ſuauis eſt. Auditã uult fieri uocẽ eccleſiæ ſuæ. qa qui eũ cõfeſſus fuerit corã hoĩbus:&
ipſe cõfitebitur eũ corã pr̃e ſuo quiĩ cælis eſt. Quia uox tua ſuauis eſt: & ꝗs nõ fatet᷑ ſuauẽ uocẽ eccleſiæ catho
licæfidẽ uerã cõfitẽtis? Inſuauẽ uero & iniocũdã eſſe hæreticoꝶ uocẽ qui nõ dogmata ueritatis: ſed blaſfemi
as in deũ: & iniqtatẽ in excelſũ loquũtur? Sic & facies eccleſiæ ſpecioſa eſt. Hæreticoꝶ uero turpis & fœda: ſiqs
eſt tũ qui bñ nouerit pulchritudinẽ uultus ꝓbare:ideſt ſiquis ſpiritalis eſt: qui ſcit examĩare oĩa. Nã ap ud ĩpe
ritos & aĩales hoĩes pulchriora uident᷑ mẽdacii ſophiſmata: ꝗᷓ dogmata ueritatis. Poſſumus aũt adhucde lo/
co ꝓmurali etiã hoc addere ꝙ; ꝓmurale ſit pr̃is in quo poſitus unigenitus filius enarrat oĩa:& enũciat eccleſiæ
ſuæ quæcũq; in ſecretis & in abſcoditis pr̃is finibus cõtinẽtur. Vnde & quidã ab eo edoctus dicebat: deum ne

mo uidit unꝗ. Vnigenitus filius qui eſt in ſinu pr̃is ipſe enarrauit. Illuc ergo euocat ſponſaã ſuã Xp̃us:ut & de

oĩbus eã quæ apud pr̃em hnñtur edoceat & dicat. Quia oĩa uobis nota feci: quæ audiui a pr̃e meo: & ut itee di
cat. Pf uolo ut ubi ego ſũ: illic ſit & mĩſter meus. Capite nobis uulpes puſillas exterminãtes uineas: & uineæ
nr̃æ florebũt: Secũdũ drãmatis ordinẽ mutata eſt pſona. Nõ enĩ iã ad ſponſã ſed ad ſodales loquit᷑ ſponſus:
& ipſis dicitut capiãt uulpes puſillas: quæ ĩſidiãtur uineis: ubi pmũ germẽ oſtẽderĩt: nec ſinũt eas puenire ad
florẽ. Capi ergo eas pcepit ſaluti & utilitati cõſulens uineaꝶ. Sed hæcut cœpimus ſpiritali expoſitione diſcu/
tienda ſut. Et puto ꝙ ſi de aĩa hæc quæ ſeuerbo dei cõiungit: aduertas uulpes cõtrariæ ptãtes & nequitiæ dæ-
monũ intelligi debeãt p cogitationes prauas & ĩtelligentiã puerſã: exterminãtes in aĩa uirtutũ florẽ: & fructũ
fidei perimẽtes. Prouiſio igit uerbi dei qui eſt ds uirtutũ mãdat Dheli⸗ ſuis:qui ad miſteriũ miſſi ſũt ꝓpter
eos qui hæreditatẽ capiũt ſalutis: ut capiãt exunaqꝗq; aĩa huiuſmodi cogitatiões a dæmonibus ĩmiſſas: ut ab
iectis eis poſſint florẽ uirtutis afſerre. Capiũt aũt cogitatiões malas in eo: cum ſuggerũt mẽti nõ eſſe eas a deo:
D iuiii. xxxiiii.

ſed eſſe a maligno ſpu: & dãt aĩæ diſcretionẽ ſpirituũ: ut intelligat quæ ſit cogitatio ſᷣm deũ: & quæ ſit exdia/
bolo. Vt aũt ſcias eſſe cogitationes quas ĩmittit diabolus in cor hoĩum: uide in en Keli⸗ qd ſcriptũ eſt. Cũ au
tẽ ĩmiſiſſet ĩ quit diabolus in cor Iudæ ſchariotis ut traderet eũ. Sũt ergo huiuſmodi cogitatiões: quæa dæmo

nibus iniiciũtur in cordibus hoĩum: Sed qa nõ deeſtdiuina ꝓuidentia: ne forte p huiuſmodi ĩportunitatẽ tur

baret libertas arbitrii: & nõ eſſet iuſta cauſa iudicii: Iccirco benignis angelis & amicis ptãtibus homĩum cura
mãdat᷑: ut cũ deceptores quaſi uulpes ĩcurſare cœperit hoĩem: dextris eũ auxiliis ſubleu et. Et ideo dicit᷑: Capi
te nobis uulpes puſillas. Cõpetẽter ſane cũ adhuc puſillæ ſüt capi eas mãdat & cõprehẽdi. Duũ enim cogitatio
mala in initiis eſt: facile põt abiici a corde. Nã ſi frequenter iteret᷑: & diu pmaneat:adducit aĩam ſine dubio ad
cõſenſũ. Et poſt cõſenſũ intra cor ſuũ cõfirmatũ:certũ eſt qa ad peccati tẽdat effectũ.Dũ ergo in initiis eſt: &
puſilla eſt: capi debet & abiici: ne ſi adulta fuerit & ĩueterata iã nõ poſſi texpelli Deniq; & Iudas initium mali
habuit in amore pecuniæ. Et hæc fuit illi uulpes puſilla. ſed ab hac cũ uideret dũs Iudæ aĩam quaſi florẽtẽ ui
neã lædi: cape eã uolẽs: & abiicere ex eo: cõmiſit ei pecuniæ loculos: ut poſſidens qd amabat a cupiditate ceſſa/
ret. Sed illa utpote hũs ſui arbitrii libertatẽ nõ eſt amplexus medici ſapĩam: ſed ĩdulſit ſemetipᷣm illi magis cõ
ſilio: quo exterminabat᷑ aĩa ſua ꝗᷓ quo ſanabat᷑. Si uero hæc de xp̃o & eccleſia ĩtelligamus:ſᷣmo uidebit᷑ ad do/
ctores eccleſiæ dirigi: & mãdari eis de captione uulpiũ exterminãtiũ uineas. Vulpes aũt puerſos doctores hæ-
reticoꝶ dogmatũ poſſumus ĩtelligere: qui ꝑ argumẽtũ calliditatẽ ſeducũt corda ĩnocentiũ: & uineã dñi exter
minant: ne floreãt in fide recta. Dat ergo pceptũ doctoribus catholicis: ut dũ adhucpuſillæ ſũtiſtæ uulpes: &
nõdũ plures aĩas deceperũt: ſed initiũ habet praua doctrina: arguere hos & refrenare feſtinẽt: & uerbo uerita/
tis cõtradicentes reuincere & cape hos aſſertionibus ueris. Si enĩ pmanſerint in pᷣncipiis & ĩdulſerint: ᷣmo eo/
