fuerĩt: tũc eis remittet peccatũ. Quod qᷓdiu ĩ peccato uixerit: nõ dimittet᷑. Parce ꝗᷓſo aĩæ tuæ. Crede dei futuꝶ
eſſe iudiciũ. Recordare a quo epo diaconus ordinatus ſis: nec miꝶ: quis ſãctũ hoĩem: tñ ĩ hoĩe eligẽdo potuiſ
ſe falli:cũ & deũ pœniteat: ꝙ Saul ĩ regẽ unxerit. Et ĩ duodeciĩ apoſtolis Iudas ſit ꝓditor reptus: & de quondã
ordinis tui hoĩbus: Nicolaus Antiochenus ĩmũditiarũ oĩ-um: & Neophitaꝶ hæreſeos auctor extitiſſe referat᷑
Nuũc tibi illa nõ replico: ꝙ plures uirgines uiolaſſe narreris: ꝙ a te nobiliũ uiolata mrimonia: publico cæſa ſint
gladio: ꝙ ꝑ lupanaria ĩpurus & helluo cucurriſti. Magna qdẽ iſta ſũt põdere ſuo: ſed fiũt eorũ quæ illaturus

ſũ cõparatiõe leuiora. Rogo ꝗᷓtũ crimẽ ẽ: ubi ſtuprũ & adulreriũ parũ eſt? Infœliciſſime mortaliũ: tu ſpelũcã
illã: ĩ qua dei filius puer natus ẽ: & ueritas de terra orta ẽ: & terra dedit fructũ ſuũ:de ſtu pro cõdicturus ingre/
deris. Nõ times:ne de pᷣſepe ĩfãs uagiat:ne puerpa uirgo te uideat: ne mr dñi cõtẽplet᷑ Angeli clamãt: paſto/

res currũt: ſtella deſuper rutilat: Magi adorãt: Herodes terret: Hieroſ. olyma conturbat᷑: & tu cubiculũ uirgi/
nis:decepturus uirginẽ irrepis. Paueo o miſer & tota mẽte cũ corpore phorreſco:ponere tibi uolens añ oculos
tuos opus tuũ. Tota eccleſia nocturnis uigiliis xp̃ᷣm dñm pſonabat: & ĩ diuerſarũ gẽtiũ linguis unus ĩ laude
dei ſpũs cõcinebat. Tu ĩter oſtia quõdã pᷣſepis dni: nũc altaris:amatorias epiſtolas fulciebas: ꝗqᷓs poſtea illa mi
ſerabilis: quaſi flexo adoratura genu: ĩueniret & legeret. & ſtabas deĩceps ĩ choro pſallẽtiũ:& impudicis nuti/
bus loqᷓbaris. Proh nefas: nõ poſſũ ultra ꝓgredi. Prorũpũt lachrymæ ante ꝗᷓ uerba: & ĩdignatiõe pariter ac do
lore ĩ ipſo meatu fauciũ ſpũs coartat᷑. Vbi mare illud eloqᷓntiæ Tullianæ? Vbi torrẽs fluuius Demoſthenis:
Nũc ꝓfecto muti eſſetis ambo:& ur̃a lĩ gua torpeſceret. Inuẽta ẽ res: quã nulla eloqᷓntia explicare queat. Rep
tũẽ facinus q nec Mimus fingere: nec Scurra ludere:nec Atellanus poſſit effari. Moris ẽ in ægyptiis: & ſyris
monaſteriis: ut tã uirgo ꝗᷓ uidua: quæ ſe deo uouerit: & ſæculo renũciãtes oẽs delitias ſæculi cõculcarĩt: mũda
nũ crinẽ monaſteriorũ matribus offerãt deſecãduũ:nõ ĩtecto poſtea cõtra apoſtoli uolũtatẽ inceſſuræ capite:
ſed ligato pariter ac uelato orẽt. Nec hoc ꝗſpiã pᷣter tõdẽtes nouit & tõſas:niſi qa qd ab oĩbus fit: pene noſci/

tur ab oĩbus. Hoc aũt duplicẽ ob cauſã: de cõſuetudine uerſũ eſt ĩ naturã: ne uel quia lauacrũ non adeũt: uel
quia oleũ nec capite necore norũt: a paruis aĩalibus quæ ĩter cutẽ & crinẽ gigni ſolẽt: & cõcretis ſordibus opp/

mant.Videamus igit᷑ tu uir bone inter iſta quid feceris futuro matrimonio. Inſj pelũca illa uenerabili: quaſi
quoſdã obſides accipis capillos: ſudariola ĩfœlicis & cingulũ dotale pignus deportas. Iuras ei te nullã ſimili-
ter amaturũ. Deinde curris ad paſtoꝶ locũ: & angelorũ deſup ſtrepitu cõcinẽte: ĩ eadẽ uerba teſtaris. Nihil di
co amplius: ꝙ ĩ oſcula rueris: ꝙ amplexus ſis. Totũ ꝗdẽ de te credi poteſt: ſed ueneratio p̃ſepis & cãpi: nõ me
ſinũt plus credere:ꝗᷓ te uolũtate tm & aĩo corruiſſe. Miſer: nõne quãdo in ſpelũca cũ uirgine ſtare cœpiſti cali
gauerũt oculi tui? lingua torpuit:cciderũt brachia? pectus ĩtremuit? nutauit ĩceſſus: poſt apoſtoli Petri Ba
ſilicã: in qua chriſti flãmeo cõſecrata eſt: poſt erucis & reſurrectionis & aſcẽſionis dñicæ ſacramẽta:in quibus
rurſũ ſe in monaſterio uicturã ſpopõderat: audes crinem eius accipere: ut tecũ noctibus dormiturũ: quẽ chri-
ſto meſſuerat in ſpelunca. Deinde a ueſpere uſq; mane feneſtræ illius aſſides: & quia propter altitudinẽ:hæ/
rere uobis cõminus nõ licebat: per funiculũ uel accipis aliquid: uel remittis. Vide quãta diligẽtia domini fue

iIt: ut nunꝗᷓ domi uirginẽ niſi in eccleſia uideris: & cũ talẽ uterq; ueſtrũ habuerit uolũtatẽ: niſi per feneſtram
nocte facultas uobis non fuerit colloquendi. Oriebatur tibi: ut poſtea didici: ſol inuito. Exanguis: marcidus:

pallidus: ut ſuſpitione omni careres: euangeliũ chriſti: quaſi diaconus lectitabas. Nos pallorem ieiunii puta
bamus: exangue os contra inſtitutũ ac morem tuũ quaſi confectum uigiliis mirabamur: Iam tibi & ſchalæ p
quas deponeres miſeram parabantur. Iam iter dilſi poſitum: decreta nauigia: cõdicta dies: fuga animo pertra/-
Cctata:& ecce angelus ille cubiculi Mariæ ianitor: cunarum domini cuſtos: & ĩfantis chriſti gerulus:corã quo
tanta faciebas: ipſe te prodidit. Ofuneſtos oculos meos: o diem illã omni maledictione digniſſimam: in qua
epiſtolas tuas: quas hucuſ. q; retinemus: cõſternata mente le i. Quæ ibi turpitudines: quæ blanditiæ? quan/
ta de cõdicto ſtupꝑro exultatio? Hoc ne diaconũ decuit:non dicã lo qui: ſed ſcire potuiſſe? Vbi miſer iſta didi/
ciſti: qui ĩ eccleſia te nutritũeſſe iactabas? niſi ꝙ in eiſdẽ epiſtolis iuras te nunꝗᷓ pudicũ:nunꝗᷓ fuiſſe diaconũ:
cxcviii.

Si negare uolueris:manus tua te redarguet:ipᷣi apices ꝓclamabũt. Hẽas igit interĩ lucrũ ſceleris:nõ poſſũ tibi
ingerere quæ ſcripſiſti. Iaces itaq; aduolutus genibus meis: & minã euomẽs: ut tuis uerbis utar: ſãguinis: de/

pcaris. Et o te miſerũ: neglecto iudicio dei: me tãtũ ꝗᷓſi iudicẽ times! Ignoui fateor. Quin enĩ aliud poſſũ tibi

facere. Chriſtianũ hortatus ſũ: ut ageres pœnitẽtiã: & ĩ cilicio & in cinere uolutareris. ut ſolitudinẽ peteres: &

ut uiueres ĩ monaſterio: ut dei miicordiã iugibus lachrymis impetrares. At tu bonæ ſpei columẽ ſecretis ſti/
mulis ĩflãmatus: factus es mihi ĩ arcũ puerſũ: & cõtra me cõuitioꝶ ſagittas iactas. Inimicus tibi fctũs ſũ uera
dicẽs. Nõ dole de maledictis. Quis enĩ neſciat nihil niſi flagitioſũ tuo ore laudari? Hoc plãgo:qd ipᷣe nõ plã
gis: ꝙ te nõ ſentis mortuũ: ꝙ quaſi gladiator paratus libidine in ꝓpriũ funus ornaris: amiciris linteis: digitos
Fults oneras: dẽtes puluere teris: raros ĩ rubẽti caluaria digeris capillos: taurina ceruix thoris adipeis intume
ſcẽs: nec qa ꝓpter libidinẽ fractaẽ: iclinat᷑. Suꝑ hæc unguẽtis fragras: mutas balneas: & cõtra renaſcẽtes pilos
pugnas: p forũ ac plateas nitidus ac politus amator ĩcedis. Facies meretricis facta ẽ tibi: neſcis erubeſcere. Cõ/
uertere miſer ad dũm: ut ad te deus cõuertat᷑.Age pœnitẽtiã: ut & ille agat pœnitẽtiã ſuꝑ oĩbus quæ locutus
ẽ malis: ut faceret tibi. Quid neglecto uulnere ꝓprio alios niteris ĩfamare! Quid me bũ tibi & ſedulo cõſulen
tẽ quaſi phreneticus morſu laceras: Eſto ego flagitioſus ſim: ut uulgo iactitas: ſaltẽ mecũ age pœnitẽtiã. Cri
minoſus ut ſimulas: imiłare lachrymas crimiĩoſi. Num mea pctã uirtutes tuæ ſũt? An maloꝶ tuoꝶ putas ſo
latiũ:ſi multos tui ſimiles hẽas?! Fluat paululũ de oculis lachrymæ ĩter ſericũ & liteamĩa: quibus tibi uideris
fulgidus & formoſus. Intellige te nudu: cõſciſſũ: ſordidatũ: mẽdicãtẽ. Nunꝗᷓ ẽ ſera pœnitẽtia. ꝗᷓuis de hiero/
ſolymis deſcẽderis: & ſis ĩ itinere uulneratus: ĩde te Samaritanus ĩpoſitũ iumẽto: curãdũq; ad ſtabulũ referat

Sed & ſi mortuus iaces ĩ ſepulchro: tñ & fetentẽ dns ſuſcitabit. Imitare ſaltẽ cæcos illos: ꝓpter quos Saluator

dimittẽs domũ ſuam & hæreditatẽ ſuam: hierico uenit. Sedentibus in tenebris & umbra mortis: luxorta eſt.

Qui poſtꝗᷓ pᷣterire dĩm cognouiſſẽt: cœperũt clamare. Fili Dauid miſerere nri. Poteris & tu uidere: ſi clames:

ſi accitus ab eo ſordida ueſtimẽta ꝓiicias. Cũ cõuerſus ĩgemueris: tũc ſaluus eris: & tũc ſcies ubi fueris. Tãgat
modice cicatrices tuas: ptractet luminũ quõdã tuoꝶ ueſtigia. Licet ab utero ſic genitus ſis: & ĩ delictis cõcepit
te mr tua: aſꝑget te hyſopo:& mũdaberis. lauabit te: & ſuꝑ niuẽ dealbaberis. Quid ĩ cauernis terræ hæres?: &
totus ĩ cœno iacesIlla quã decẽ & octo ãnis ſathanas uĩxerat:poſtꝗᷓ a Saluatore curata eſt: cælũ erecta ſuſpe
xit. Quod ad eã dictũ ẽ:tibi dictũ puta. Peccaſti: ꝗeſce. Quid lõgius recedis a facie dei? & hĩtas in terra Naim?:
uid totus ĩ ſalo fluctuas:nec ſtatuis ſupra petrã pedẽ tuũ. Caue ne te Phinees cũ Madianita fornicãtẽ ſero
haſta cõfigat. Quid plus ꝗᷓ Thamar uirginẽ frater & cõſãguineus polluiſti? uerſus ĩ Abſalõ occidere eũ cupis
gte rebellãtẽ plãgit & mortuũ. Clamat cõtra te ſãaguis Nabuthæ: & uinea Iſrael: hoc ẽ ſeminis dei: & hortus
uoluptatũ: quẽ ĩ laſciuiæ holera cõuertiſti: dignã de te ultionẽ repoſcũt. Mittit᷑ tibi Helias tormẽta & ĩteritũ

nũciãs. Incuruare: & ſacco ueſtire pauliſ p.de te poterit dicere deus. Vidiſti quia reueritus fuerit Achab a facie

mea!Nõ ſuꝑducã malitiã ĩ diebus eius. Sed forte blãdiris tibi: ꝙ a tali ep̃o diaconus ordinatus es. Iã ut ſupe-/

„ .„„ — * T1T— „ „ ⸗ — „— ———— „. ,. TP. 1*.
rius dixi: nec patrẽ ꝓ filio: nec filiũ ꝓ pr̃e puniri. Aĩa enĩ quæ peccauerit:ip̃a moriet᷑. Et Samuel habuit filios

4 receſſerũt a timore dei: & abierũt poſt auaritiã & iniqtatẽ. Et Heli ſacerdos ſctus fuit. ſed habuit filios: qui
ut ĩ hebræorũ uolumibus legimus: fornicabant᷑ cũ mulieribus ĩ tabernaculo dei: & ĩ ſimilitudinẽ tui ĩpuden
ter ſibi dei miniſteriũ uẽdicabãt.unde & locus tabernaculi ipᷣe ſubuerſus ẽ: & ꝓpter uitia ſacerdotũ dei ſãctu/
ariũ deſtitutũ ẽ. Quanꝗᷓ & ipe Heli dũ ẽ nimiũ lenis in filios offẽdit deũ. Tãtũq; abeſt ut ualeat te epᷣi tui iuſti
cia liberare: ut timendũ ſit: ne propter te de ſolio ſuo corruens: pereat inſanabilis. Ozias leuites arcã dñi: quã
portare ipſe debuerat: ꝗſi ruentẽ ſuſtẽtare uoluit: & percuſſus eſt. Quid de te futurũ putas:qui ſtãtẽ ærcã dñi
præcipitare conatus es? quãto magis epiſcopus qui te ordinauit: ꝓbabilis eſt: tãto tu amplius deteſtandus:ꝗ
talẽ hominẽ fefelliſti.Solemus mala domus nr̃ æ ſcire nouiſſimi: ac liberorũ & cõiugũ uitia: uicinis canẽtibus
ignorare. Nouerat te oĩs Italia. Vniuerſi te ſtare ante altare ingemiſcebãt. Nec tu tam callidus eras: ut prudẽ
ter tua uitia cælares. Sic æſtuabas: ſic ſudãtẽ te & laſciuiẽtẽ huc atq; illuc rapiebat uoluptas: ut quaſi quoſdã
triũphos: palmãq; uitiorũ ageres de expletis libidinibus. Deniq; ĩter gladios barbari: & barbari mariti: & ma/
riti potẽtis excubias: ipudicitiæ flãma te rapuit. Nõ timuiſti ĩ illa domo adulteriũ facere: ĩ qua ſine iudice læ-
ſus uir ſe poterat ulciſci. Duceris ad hortulos: ad ſuburbana ptraheris: tã libere & inſane te agis: ut abſẽte ma
rito uxorẽ te putes habere: nõ adulterã. Vnde ꝑ quoſdã cuniculos dũ illa tenet᷑: erũpis. Romã occultus ingre

deris: latitas ĩter Sanitas latrones: & ad pᷣmũ mariti nũciũ: qd nouus tibi ex alpibus Hãnibal deſcẽdiſſet: na/

uigio te credis ĩcauto: tanta fugæ celeritas fuit: ut tẽpeſtatẽ terra duceres tutiorẽ. Veniſti utcũq; Syriã: inde te

uelle Hieroſolymã tranſcẽdere: & ſeruiturũ dño polliceris. Quis nõ ſu ſcipeteũ: qui ſe monachũ ꝓmittebat?

pᷣſerti ignorãs tragoœdias tuas: epi tui cõmẽdatitias: ad cæteros ſacerdotes epiſtolas legẽs. Tu aũt ĩfœlix trãſſi
gurabas te in angeluũ lucis: & miſtrũ ſathanæ miniſtrũ iuſticiæ ſimulabas. Sub ueſtitu ouiũ latebas lupus: &
poſt adulteriũ hoĩs: adulter xpᷣi eſſe cupiebas. Hæciccirco retuli: ut totã tibi ſcænã operũ tuoꝶ quaſi in breui
depingerẽ tabella: & geſta tua añ oculos tuos ponerẽ: ne mificordiã dni nimiãq; clæmẽtiã materiã exiſtimes
delictoꝶ. Rurſũ crucifigẽs tibi metipſi filiũ dei: & oſtẽtui habens: & nõ legẽs illud qd ſeqtur. Terra enĩ ueni⸗
entẽ ſæpe ſuꝑ ſe bibẽs imbrẽ: & generãs herbã opportunã illis a ꝗbus colit᷑: accipit benedictionẽ a dno. Profe
rens aut ſpinas & tribulos reproba eſt & maledictiõe ꝓxima: cuius cõſumatio in cõbuſtionẽ.

—

¶ Beati Pleronzmi preſbyteri ad Euagriũ preſbyterũ: arguens ꝙ Leuitam lapſũ:& ob id ab eccleſia eiectũ in⸗
4 conſolatum reliquerit: exemplis docẽs illi per pœnitẽtiam poſſe ſubueniri. Ac monens utin eo erigẽdo uirgã
. correctionis: & baculum ſuſtentationis adhibeat.
i⸗ Iſi uererer brĩſſime frater: ne ĩter ſimulatos amicos Iob mihi portio poneret᷑: qui uidẽtes plagã eius:
ueluti ans haberẽt cõſolationẽ: iugi ſilẽtio qeuerũt. Prope fuerat: ut ego ſuppoſita manu ori: & ob .
durata ĩiguæ fiſtula: ianuas labiorũùᷣ meoꝶ taciturnitate cõcluderem. Sed abſit hoc 2 fide mea: ut ali/
quã plagã dicã eſſe: quæ nõ hẽat cõſolationẽ: cũ mihi ꝓpheta ꝓclamet. Nunqd medicus nõ ẽ jĩ Galaad aut
5 reſina nõ eſtillic?quare nõ aſcẽdit ſanitas filiæ plæbis meæ Galaad eni aceruus teſtis ĩ terpᷣtat᷑: & hũc aceruũ
me teſtẽ: totũ canonẽ diuinoꝶ libroꝶ eſſe ſentimus: ubi ĩdiſſolubiliũ cumulus teſtimonioꝶ uelut ꝗdã cõgeſtus
⸗ &E lpidũ: ĩ quo tumulo medicus uerus deus meus lIeſus xps: ſi ᷓſitus fuerit ĩueniet᷑. Reſina aũt ꝗd niſi cõtinẽ/
0, tiæ uirtus eſt:? quæ diſſoluta cõiũgit: & ſciſſa cõglutinat?: Quod nos ſciẽtes nõ dubitamus ad cõlolationẽ pla/
gæ quæ cõtigit oris nri lamẽta milcere. Audiuimus enĩ horrẽdæ cladis excidiũ: audiuimus exultãtes de ruina
n xpᷣi milites. Sathan & iubiliatio uocis: quã ĩ triũpho ſuo diabolicus dedit exercitus: ad aures nras uſq; perue-/
Ui nit.Et teſtẽ deũ ĩuoco ĩ aſam meã: qa ita cõmota ſũt uiſcera mea:ita cõtremuerũt oſſa mea:ut oẽm partẽ cor/ .
ℳ Poris mei ſentirẽ eadẽ plaga torqri. Abſq; dãno meo hoc accidiſſe dixerĩ malũ: ubi niẽbra corporis mei diabo
lica ſagitta ꝑcuſſit: cũ apoſtolus dicat. Si patit unũ mẽbrũ: cõpatiunt᷑ oĩa mẽbra. ſed nõ admittit᷑ aius meus ĩ
/ totũ lamẽtatiõi uacare uel fletui: ꝗa & aduerſũ uos mihi eſt locus iraſcẽdi. Eccecõtra cõmunes inimicos pceſ
d2· ſit uobiſcũ frater ĩ plio: ꝗq ſubito ꝓſtratus eſt caſu. Hũc uos nec ſepulturæ dignũ iudicaſtis honore: ſed reliꝗ/
Nt ſtis eũ feris: & alitibus deuorãdũ. Vhi eſt miicordia xpᷣianæ religiõis: quã magiſter ueſter ſacrificio docuit eẽ
t. meliorẽ? Ecce iacet frater ab hoſte pcuſſus: adhuc forſitã palpitãs. Et uos ꝗa ſine uulnere reuertimini: neccõ
. ſolationẽ qdẽ obtuliſtis. Nolite A. ſine formidine btĩſſimi ffes: fortiorẽ pcuſſit inimicus: ut celerior ei poſt/
a moduũ aditus eſſet ad reliquos. Vt ꝗd rogo ſpernitis uulneratũ: aut ſicut putatis & mortuũ? Melior illa Reſ- .
bi pha coõcubina Saulis: quæ corpora mortuorũ: quæ Dauid ꝓ Gabaonitaꝶ ultione pcuſſerat: eo uſq; accincta
A ſacco:hoc ẽ cilicio cuſtodiuit:donec eis roraret aqᷓ de cælo: ideſt donec ꝓ uenia eoꝶ miſicordia cæleſtis deflue
be ret. Melior ille ludas machabæus: ꝗ etiã ꝓ mortuis ffibus or̃onẽ credidit eſſe faciẽdã: quos furata de Iãma ci/
́92 uitate idoloꝶ dona ꝓſtrauerãt. Vt ꝗd rogo medicus nir ĩter liberorũ ſuorũ loculos tot cõſtituit gãa pigmẽto/
rũ:ſi nihil ẽ exemplaſtris eius quo poſſit ſanari uulnus: quod ĩfixit inimicus? Ita ne fieret aliꝗᷓ plaga: que ſciẽ
5 tiã nr̃i lateret archiatri: cui nequaꝗ artis ſue pueritia ꝓuideret? Et ſi placet apiamus ſcholã medici nri: &a pᷣn
6 cipio canonis & uulnerũ & medicaminũ ſpecies reqramus. Et ecce ĩ limine ipſius ſcholæ occurrũt illi ſeminis
G6 carnalis auctores: quenenato ſerpẽtis ore pcuſſi nõ ſtati ppetuæ pœnæ mortis addicti ſũt: ſed eiecti de para/-
⸗ diſi delitiis: ideſt de eccleſiæ libertate: & ſacri cõmunione myſterii ideo tẽporaliter ſub typo mœroris tribula/
tioniſq; dãnati ſũt: ut malagmatæ pœnitẽtiæ ſanarent᷑: & uſq; eo a ligno uitæ: ideſt xp̃i participes exules fie/

rẽt: donec ꝑ illũ:aut ꝑ rõpheã:ĩdeſt ignitã martyrii paſſionẽ: aut p cherubin dñi ꝗ ĩterpᷣtat᷑ multitudo ſciẽtiæ
remanerẽt. De ꝗbus nũcꝑ ſingula nò eſt tẽporis loqui. Quid uero ille fratricida:cui ob ſignũ mãdatũ ĩponit
nec ab aliquo poſſit occidi. Noò uult enĩ mortẽ peccatoris: ſed ut cõuertat᷑: & uiuat. Nec lege ab his diſtat ille
pᷣnceps patrũ:ꝗ pᷣmus credidit. & reputatũ eſt illi ad iuſticiã. qui captũ ab hoſtilt legione filiũ ffis aſſũpta uer
naculorũ turba eripuit. quẽ poſtmodũ de Sodomæ plaga: ideſt de ĩcẽdio gehẽnæ hĩto cum diuina maieſtate
colloquio: hũc liberatiõis ſuæ merito liberauit. Et tu ergo aſſume uernaculoꝶ turbã: ideſt ꝓprio ope tuo non
alieno & fratri auxiliũ pᷣſta captiuo. Loꝗre cũ do: hocẽ ora ad opus: ꝗ ſtuprũ ſororis ĩ alienigenaꝶ manibus
ĩcidẽtis:nõ ſolũ horruerũt: uerũ etiã uĩdicauerũt. Requiretamẽ qui ultores fuere pcti. Nõne Symeò atq; Le/
ui? Et tu ꝗ ex tribu Leui es: ꝗ eccleſiaſtico puis officio (Symeõ aũt obediẽs ĩterpᷣtat᷑) tu ergo q obaudiẽs fuiſti:
dei ĩobediẽtẽ aĩam liberare aut uĩdicare cur ceſſas? Aĩa enĩ ffis ſoror tua ẽ: quã ſi paſſus fueris alienigenis ui
re:peccaſti. Sed dicis forſitã: Leuita ẽ ille:ꝗq cecidit: nõ põt ei iã remedii medtema cõferri. Erras frater: erras: re *
rH curte ad ſcholã medici. Ecce in ſecũdo loco: ideſt Exodi libro: ubi totius populi uulnus plagaq; deſcribit᷑: etiã *
leuitæ peccaſſe referunt᷑: qores ad correptionẽ legiſlatoris emẽdati eſſe phibent᷑. Et nõ tã ĩ eis pctĩ crimẽar⸗
guit᷑:ꝗᷓ ueloxcõuerſio ĩ pœnitẽtiæ celeritate laudat᷑.Cuius rei etiã ĩ ezechiele dñs nir̃ dicit de leuitis:ꝗq pᷣmia me
exierũt: cũ erraſſet Iſrael. Ipe quoq; põtifexad ſuggeſtionẽ populi idolũ fabricauit: ꝓ quo orãs Moyſes fino
liberat᷑ auxilio. Sed dicis forſitã: Adhuc nec leuitæ ſctĩficati erãt: nec põtifex cõſecratus: cũ iſtius mali crimen
admiſſũ ẽ. Nõ cõtradico pitiæ tuæ: quã ex ſcripturaꝶ uoluminibus cõcepiſti. Tñ ſic poſſẽ rũdere tibi ſn apo
ſtolicã ſẽtẽtiã: qᷓ loquit᷑ ad hebræos: quia ĩ Abrahæ lubis latẽs Leui: decimas a Melchiſedech accepit: & dedit.
Aut ipᷣe Aarõ qd tibi minus uidet fuiſſe de põtificali honore uel gradu: cũ ægyptios ſignis pcuſſit horrẽdis: &
egrederet᷑ nocte cũ populo:& ſãctũ paſcha celebrauerit: Scimus aũt qa ſine ſacerdote paſcha nõ pot celebrari
Sed pᷣ̃termiſſis his ĩterrogare te uolo:qd erat Aarõ:cũ aduerſus Moyſẽ ĩuidiæ uirore pcuſſus:iũcta ſibi Maria
murmurauit. At fortaſſe dicas: minus ẽ ſuidia ꝗᷓ fornicatio. Lege ergo btm̃ apoſtolũ: ꝗ dicit. N eq; fornicarii:
neq; uidi: neq; maledici: neq; auari: neq; detractores regnũ dei cõſeꝗnt᷑. Vides ubi uelut æꝗlia ſibi ſimiliaq;
iuũgunt᷑: quæ ad cælorũ regna nõ ſubeũt: & aduertecuius pœnæ ſentẽtiã mereat ĩuidia: p qua ꝓphetiſſa Ma
tia lepræ fœditate percutit. uel cuius auaritia: pro qua Giezi Heliſæi miniſter ſimili ſorte dãnatur. ITu ergo
8 cxcix.

qui auarũnõ deteſtaris: qui ĩuidũ nõ refugis: fornicatorẽ fratrẽ: & ad tp̃s ruẽtẽ:æternæ mortis pœna cõdẽnas.
Nec ideo hocdicimus: ut peccãdi frena laxemus. Sed aduertat ꝗſquis hoc legerit: quia nõ uiuẽtibus loqmur:
ſed mortuũ cõſolamur. Deniq; reſurgat: & uidebis: ꝗa ſtati ei trademus pſalmiſtæ uerſũ dicẽtis. Virga tua &
baculus tuus ipſa mecõſolata ſũt. Accipiat ergo uirgã correptiõis & baculũ:quo ſuſtẽtari poſſit ĩfirmus. Ita
enĩ ĩtelligimus apoſtolũ:qa neq; ĩu idi: neq; fornicatores:neq; auari: neq; aliena appetẽtes regnũ dei poſſide
. bũt:ideſt quos ĩ hoc uitio tpᷣs receſſiõis ĩuenerit: qa alibi dũs dicit. Vnũquẽq; ĩ uiis ſuis iudicabo. Et ipſe apo
ſtolus ait. Quales aãtea fuerit: nihil mea ĩtereſt. Et ĩ epiſtola ſua btũs Ioãnes orari mãdat ꝓ fratre:ꝗqnõ habet
peccatũ uſq; ad mortẽ. Credo ꝗ nõ uſq; ad extremũ uitæ finẽ peccatoꝶ ſuorũ malis fuerit ſubiectus. Nã de le
uitis: qdᷓ ſuperius dixeras nõ eos fuiſſe ſctificatos: cũ peccatis fuere polluti: ꝗd tibi uidet illud in btĩ Eſdræ li-
bris: ubi reuerſi de captiuitate Babyloniæ: & reſtructis nup tẽpli dñi fũdamẽtis: nõ ſolũ plebs uulgi: ueꝶ & ſa-
cerdotalis familia: & illius Ieſu magni: iuenit᷑ mulieribus alienigenis: hoc eſt Syris Idumæis Moabitis & Am
monitis eſſe pmixta. Qui tñ oẽs pcti eiuſdẽ accipiẽtes cõſiliũ Eſdræ: & reiiciẽtes mulieꝶ alienigenaꝶ cõſortia
ſorde caruerũt. Vnde uides: quia ſicut pctĩ cõtagiõe maculamur:ita expulſiõe eius abluimur.
— Sequentes epiſtolæ non ſubſuntordini præmiſſo.
¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad ſanctum Auguſtinum epiſcopum. =
Omino uere ſãcto: & btĩſſimo papæ Auguſtino Hieronymus ĩ xpᷣo ſalutẽ. Anno p̃terito ꝑ fratrẽ no
I ſtrũ Aſteriũ hypodiaconũ dignatiõi tuæ epiſtolã miſerã: prõptũ reddẽs ſalutatiois officiũ: quã tibi
arbitror redditã. Nũc quoq; p ſãctũfratrẽ meũ Præſidiũ diaconũ: obſecro pᷣmũ ut memjĩeris mei:deĩde ut ba
iulũ lr̃arũ hẽas cõmẽdatũ:& mihi ſcias germaniſſimũ: & ĩ qpuſcũq; neceſſitas poſtularit foueas atq; ſuſtẽtes:
nõ quo aliꝗᷓ te xpo tribuẽte ĩdigeat:ſed quo bonoꝶ amicitias auidiſſime expetat. Et ſi ĩ his cõiũgẽdis maximũ
putet bñficiũ cõſecutũ. Cur aũt ad occidẽtẽ nauigauerit:ipᷣo poteris narrãte cognoſcere. Nos ĩ monaſterio cõ
. ſtituti uariis hĩcide fluctibus ꝗᷓtimur: & pegrinatiõis moleſtias ſuſtinemus: ſed credimus ĩ eo ꝗq dixit. Cõfidi
te:ego uici mũdũ: ꝙ ipo tribuẽte: & pᷣſule cõtra hoſtẽ diabolũ uictoriã conſeq mur.Sãctũ & uenerabilẽ fratrẽ
nr̃m papã Alipiũ: ut meo obſeqo ſalutes obſecro. Scti ffes qui nobiſcũ ĩ monaſterio dño ſᷣuire feſtinãt: oppi
do te ſalutãt. Incolumẽ te & memorẽ mei xpᷣs deus nr̃ tueat᷑ oĩpotẽs dnie uere ſãcte & ſuſcipiẽde papa.
N¶ Heati Hieronymi preſbyteri. ss
Vm ĩ urbe leges anteriori tꝑe cõmeaſſe:nimiũ ſũ cõtriſtatus:ꝙ te totũ ibidẽ mĩme potui repire.lnue
Ani eniĩ te mediũ: &utita dicã partẽ aĩæ tuæ Seueꝶ chariſſimũ: de quo ex parte gauiſus ſum. Perfecte
enĩ gauderẽ:ſi te totũ ĩuenirẽ. Vnde ex parte ꝗᷓ te reppererã gratulabar: & ꝓpter partẽ tuã: quã nequaꝗᷓ cerne
bã:oĩbus modis cõtriſtabar. Proĩde dixi aſæ meæ. Quare ttiſtis es: & qᷓre cõturbas me? Spera ĩ deo: & faciet pᷣ/
ſentẽ amicũ:quẽ diligis. Vñ cõfido ĩ dũo:& ſpero ꝙ me faciet de tua uiſioe gratulari.O ſi oculis cerni dilectio
oſſet: ꝓfecto uideres: quãta apud te nr̃a eẽt dilectio. Aut enĩ æqparãs dilectiõi tuæ: magnu tibi afferret gau
diũ. Aut ſi maior eſſet:magnũ tibi afferret imitatiõis ſtudiũ. Ergo qa ĩ dno te chligo: dilige diligẽtẽ. Et ut cæte
ri tecũ diligãt p eccleſiaſticã auctoritatẽ hortare. Nã qd petis me lris tuis: ut ego ꝓ te orẽ: id recte facerẽ:ſi ego
ipſe a peccatis liber eſſẽ: ut ꝓ aliis liceret orare. Et ideo te admoneo: ut oones aſſiduas aĩ tui propter me emit/
tas ad qnm: & memor ꝓfeſſionis: illã ante oculos tuos cõſtituas diẽ: in qua iuſtus ab auditu malo nõ timebit

Et ideo iuſtus non timebit: quia non audiet: uade in ignẽ æternũ:ſed ueni benedicte patris mei:pcipe regnũ.

ad quod nos perducat:qui uiuit & regnat in ſ æcula ſæculord. Amen.
¶Beati Hieronymi preſbyteri ad Riparium. =
Omino uere ſãcto: atq; oĩ affectiõe uenerabili Ripario Hieronymus in xpo ſalutẽ. Ap̃ᷣi te aduerſũ
hoſtes catholicæ fidei bella bellare tuis lñis & multoꝶ relatiõe cognoui: uẽtoſq; eſſe cõtrarios: & ine⸗
tionẽ mutuã fautores eſſe pditiõis: ꝗ defẽſores ſæculi eſſe deberẽt: tñ ſcias ĩ hãc ꝓuĩciã: nullis hũanis auxiliis:
ſed ꝓprie xpᷣi ſentẽtia pulſũ eſſe nõ ſolũ de urbe:ſed de palæſtinæ quoq; finibus Catilinã. noſq; dolere pluri/
mũ ꝙ cũ Ltulo multi cõiurationis ſocii remãſerũt: q in Ioppe remorant᷑. Nobis aũt melius uiſũ ẽ locũ mu/
tare:ꝗᷓ fidei ueritatẽ. ædificiorũꝙ & mãſionis amœnitatẽ amittere:ꝗᷓ eoꝶ cõmunione maculari:qꝗbus imp̃ſe en
tiarũ aut credẽdũ erat: autcerte quotidie nõ lingua ſed gladiis dimicãdũ. Quãta aũt paſſi ſimus: & quomõ ex
celſa manus xpᷣi ꝓ nobis ĩ hoſte ſæuierit: puto tecelebri nũcio oĩum cognouiſſe. Quæſo ergo te: ut arreptum
opus ĩpleas: nec patiaris te pᷣſente: nõ hre xpᷣi eccleſiã defẽſorẽ. Certe ſciatunuſqꝗſq;: ꝙ uel tibi ſufficiat ꝓ uiri
li parte: qa nõ uiribus corporis: ſed charitate aĩ dimicãdũ: quæ ſupari nunꝗᷓ poteſt. Sãcti fratres: qcũ nr̃a ſũt
paruitate: plurimũ te ſalutãt. Puto aũt & ſãctũ fratrẽ Alentiũ diaconũ tuæ dignatiõi cũcta narrare fideliter.
Incolumẽ te & memorẽ mei xpᷣs dñs noſter tueat᷑: oĩpotẽs dñe uere ſãcte & ſuſcipiẽde frater.
— Beati Hieronymi preſpyteri ad Apronũ Epiſtola. “
Eſcio qua tẽtatione diaboli factũ ſit: ut tuus labor & ſancti Innocẽtii pᷣſbyteri induſtria & noſtrũ de
Aſideriũ ad pᷣſens nequaꝗᷓ uideat᷑ habere efſectũ. Deo gras: ꝙ te ſoſpitẽ & fidei calore feruẽtẽ inter ipſa
tentamenta diaboli cognoui. Hoc meum gaudiũ eſt: quando in chriſto audio filios meos dimicare: & iſtum
zelum in nos ipſe confirmet: cui credimus: ut pro fide eius ſanguinem uoluntarie fundamus. Euerſam nobi
lem domũ funditus doleo. & tamẽ quid in cauſa ſit: ſcirenõ potui. Neq; enĩ portitor litterarum noſſe ſe di/

48,
ur:

1

le
de⸗

bet

li⸗

ſoy

tla

n0
lbi
ba
8:
i
6
di

„

tre
di

xit. Vnde dolere poſſumus pamicis cõmunibus & xpi: qui ſolus potẽs & dñs eſt: & eius clæmẽtiã depcari: li-
tet ex parte dei mereamur offẽſam: qui inimicos dũi fouemus. Optimũ aũt facies: ſi cũctis rebus omiſſis: ori
entẽ & pᷣ̃cipue ſancta loca petas. hic enĩ quieta ſũt oĩa. Et licet uenena pectoris nõ amiſerit: tamẽ os ĩpietatis
nõ audẽt aperire. ſed ſũt ſicut aſpides ſurdæ & obturãtes aures ſuas. Sctõs fratres ſaluto. Noſtra aũt domus
ſ̃m carnales opes hæreticorũ perſecutionibus penitus euerſa: chriſto ꝓpitio: ſpiritalibus diuitiis plena ẽ. Me
lius eſt panem manducare:ꝗᷓ fidem perdere.

4 S ¶Beati Hieronymi preſbyteri de locis & nominibus hebraicarum ꝗᷓ ſtioſſſun.

c Vm in vncipiis librorũ debeã ſecuturi opis argumẽta pꝓponere: cogor pus reſpõdere maledictis Te-
entii quippiã ſuſtinẽs: ꝗ comœdiarũ ꝓlogos ĩ defenſionẽ ſui ſcænas dabat. Vrgebat eũ. L. Lanuui
nus nro Lucio ſimilis: & quaſi publici ærarii poetã furẽ criminabat᷑. Hoc idẽ paſſus eſt ab æmulis & mantua
nus uates: utcũ quoſdã uerſus Homeri trãſtuliſſet ad uerbũ: cõpilator ueterũ diceret᷑. Quibus ille rudit: ma/
narũ eſſe uiriũ clauã Herculis extorꝗᷓre de manu. Sed & Tullius: qui in arce eloquentiæ ſtetit: rex oratoꝶ: &
latinæ linguæ illuſtrator: repetundaꝶ accuſat᷑ a græcis. Nõ mirũ ergo ſi cõtra me paruũ homũculũ ĩmũdæ ſu

es grũniãt: & pedibus margaritã coculcẽt: cũ aduerſus uiros doctiſſimos: & qui gloria ĩuidiã ſupare debuerãt

liuor exarſerit. Verũ hoc merito illis accidit: quoꝶ ĩ theatris curia:cõcione: ꝓ roſtris:eloquẽtia ꝑpſonabat.Sẽ/
per enĩ ĩ ꝓpatulo fortitudo æmulos habet:feriũtq; ſũmos fulgura mõtes. Me uero pculab uibibusoroili⸗
tibus: turbis remotũ: ſic quoq; ut Quiĩtilianus ait latẽtẽ inuenit ĩuidia. Vñ lectorẽ obſecro:ſiqs tũ hoc quoq;
captus amore legerit: ut ĩ libris Hebraicarũ qᷓſtionũ: quos ĩ oẽm ſãctã ſcxipturã diſpoſui ſcribere: nõ ꝗᷓrat elo
quẽtiã: nõ oratorũ leporẽ: ſed magis inimicis ꝓ nobis ipſe reſpõdeat.nouo opi ueniã cõcedẽdam. Vt enĩ nos
humiles paupculi: nec habemus Guitinener oblatas dignamur accipe: ita & illi nouerit: nõ poſſe notitiã ſcri
pturarũ & diuitias xp̃i cũ mũdi pariter hr̃e diuitiis. Studii ergo nr̃i erit: uel eorũ ꝗ de libris hebraicis uarios ſu/
ſpicant᷑ errores refellere: uel ea quæ ĩ latinis & græcis codicibus ſcatere uident᷑: auctoritati ſuæ reddere. Etymo
logias quoq; rerũ:nominũ:atq; regionũ: quæ nro ſᷣmone reſonãt: uernaculæ linguæ explanare rõne. Et quo
facilius emẽdatio cognoſcat᷑: ipſa pᷣmũ ut apud nr̃os ſũt teſtimonia ꝓponamus: ex collatiõe eoꝶ quæ ſequũ
tur: quid aut minus aut plus aut aliter ſit indicãtia. nõ quo.Ixx. ĩterpᷣtum: ut inuidi latrãt errores arguamus.
Nec enĩ noſtrũ laborẽ illorũ repᷣhẽſionẽ putamus cũilli Ptolemæo regi Alexãdriæ myſtica quæq; in ſcriptu/
ris ꝓdere noluerit: & maxĩe ea quæ xpᷣi aduẽtũ pollicebant᷑: ni iudæi uiderent᷑ aliũ deũ colere: uel credere: quos
ille ſectator Platonis magni iccirco faciebat: qa unũ deũ colere dicerent᷑. Sed & euãgeliſtæ dñs quoq; & ſalua/
tor nr:necnõ & Paulus apoſtolus: multa ꝗᷓſi deueteri teſtamẽto ꝓferũt: quæ ĩ nris codicibus nõ habent᷑: ſuꝑ
ꝗbus ĩ ſuis locis plenius diſſeremus. Ex quo pſpicuũẽ illa magis uera eſſe exẽplaria:quæ cũ noui teſtamẽti au
ctoritate cõcordãt. Accidit hoc: qa Ioſephus q.Ixx.interpᷣtũ ponit hiſtoriã: qnq;ʒ ab eis libros Moyſi trãſlatos
refert: quos nos quoq; cõfitemur: plus ꝗᷓ cæteros cũ hebraicis cõcordare. Sed hi ꝗ poſtea ĩterp̃tes extiterũt: Aꝗ
lIã loquor & Symmachũ & Theodotionẽ lõge aliter habẽt: ꝗᷓ nos legimus. Ad extremũ qd etiã obtrectatores
nr̃os placare poſſit:pegrinæ merces tm̃ uolẽtibus nauigãt: balſamũ: piper: & poma palmariũ ruſtici nõ emãt
De Origene aũt ſileo:cuius nomẽ: ſi parua licet cõponere magnis: meo nomĩe inuidioſius eſt. Quanꝗᷓ in ho/
meliis ſuis: quas ad uulgũ loquit᷑: comunẽ editionẽ ſequat in tomis: ideſt diſputatiõe maiori hebraica uerita
te ſuperat᷑: & ſuoꝶ circũdat᷑ agmĩbus:ĩterdũ lĩguæ pegrinæ qᷓ̃rit auxilia. Hoc unũ dico: qꝗa uellẽ cũ ĩuidia no/
minis eius ſciẽtiã hr̃e etiã ſcripturaꝶ: floccipendẽs imagines: umbraſq; dæmonũ:quẽ ruſtici oꝛellũ nominãt
laruarũ: quaꝶ natura eſſe dicit᷑ terrere paruulos: & ĩ angulis occurrere tenebroſis. r
. ¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Gaudẽtiũ de Pacatula puella cõtinẽtiæ deſtinata.
Auſa ẽ difficilis paruulæ ſcribere: quæ nõ ĩtelligit ꝗd loꝗᷓris: cuius aĩum neſcias: de eius piculoſe uo/
lũtate ꝓmittas: ut ſᷣm pclari oratoris exordiũ: ſpes ĩ ea magis laudãda ꝗᷓ res ſit. Quid enĩ horteris ad
cCcòtinẽtiã: quæ placẽtas deſiderat: quæ in ſinu mĩis garrula uoce balbutit:cui dulciora ſũt mella ꝗᷓ uerba? Au
diat ꝓfũda apoſtoli: quæ anilibus magis fabulis delectat ꝓphetaꝶ enygmata ſẽtiat: quã triſtor gerulæ uul/
tus exagitat: euãgelii ſtelligat maieſtatẽ: ad cuius fulgura oĩs mortaliũ ſẽſus hebetat᷑ ut parẽti ſubiiciat hor-

tor: quæ manu tenera ridẽtẽ uerberat matrẽ. Itaq; Pacatula nr̃a hoc epiſtoliũ poſt lectura ſuſcipiat. Interim

mõ elemẽta lr̃aꝶ cognoſcat. Iũgat ſyllabas: diſcat nomĩa: uerba cõſociet: atq; ut uoce tinnula iſta meditet᷑: p
ponant᷑ ei cruſtula: mulſa: pᷣma: & ꝗcqd guſtu ſuaueẽ. qd uernat ĩ floribus: qd rutilatĩ gẽmis: qd blandit᷑
in puppis acceptura feſtinet. Interĩ & tenero tentet pollice filia ducere: rũpat ſine ſtamina: ut aliquãdo nõ rũ/
patipoſt laborẽ luſibus geſtiat: de matris pẽdeat collo:rapiat oſcula propinquoꝶ: pſalmos mercede decãtet:
amet: quod cogiturdiſcere: ut non exigatur opus: ſed delectatio: non neceſſitas: ſed uoluntas. Solẽt quædam
cũ futuram uirginẽ ſpopõderint: pulla tunica eam induere: & furuo operire pallio: auferre linteamina: nihil
in collo nihil in capite auri ſinere. Re uera bono conſilio: ne habere diſcat in tenero: quod poſtea ponere com/
pellatur. Aliis econtra uidetur. Quod enim amat: ſi ipſa non habuerit habentes alias non uidebit?nugarum
eſtiens moniliumq; & nitelarum genus fœmineum eſt: multaſq; etiã inſignis pudicitiæ: quãuis nulli uiro/
rũ: tamen ſibi ſimus libenter ornari: quin potius habendo ſatietur: & cernat laudari alias: quæ iſta non habe/
ant: meliuſqʒ eſt ut ſatiata contẽnat: ꝗᷓ non habendo habere deſideret. Tale quid & iſraelitico feciſſe uidens
.„CC.

dominũ populo: utcupiẽtibus ægyptias carnes uſq; ad nauſeã & uomitũ pᷣberet examĩa coturnicũ.multoſ. q
ſæculi repies hoĩ̃es facilius carere expta corporis uoluptate: ꝗᷓ eos q a pueritia libidinẽ neſciãt. Ab aliis enĩ no/
ta calcari: ab aliis ignota appeti. Illos uitare pœnitẽdo ſuauitatis inſidias quas fugerũt. Hos carnis illecebris:
& dulci titillatione corporis blãdiẽtis: dũ mella putãt: uenena noxia reperire. Mel eni diſtillare labia meretri
cis: qd ad tẽpus ĩpinguat ueſcẽtiũ fauces: & poſtea felle amarius ĩuenit᷑. Vnde & in dni ſacrificiis mel noõ offe
runt: cæraq; cõtẽpta:quæ mellis hoſpitiũ eſt: oleũ accẽdit᷑ in tẽplo dei:qd de amaritudine expᷣmit᷑ oliuarum.
Paſcha quoq; cũ amaritudinibus comedi: in azimis ſinceritatis: & ueritatis iubet :quæ ſi habuerit ĩ ſæculo Pp/
ſecutionẽ ſuſtinebit. Vnde & ꝓpheta myſtice cãtat. Sedebã ſolus: qa amaritudine repletus ſũ. Quid igit᷑ lu/
xuriandũ eſt in adoleſcẽtia: ut poſtea luxuria fortius cõtẽnatur?Abſit inquiũt. Vnuſquiſq; enĩ in qua uoca/
tione uocatus eſt: in ea pmaneat. Circũciſus ꝗs: ideſt uirgo uocatus eſt: nõ adducat pᷣputiũ:hocẽ nõ qᷓrat pelli
ceas tunicas nuptiarũ: ꝗbus Adã eiectus de paradiſo uirginitatis ĩdutus eſt. In pᷣputio ꝗs uocatus eſt: hoc eſt
habẽs uxorẽ: & mrimonii pellecircũdatus: nõ ꝗrat uirginitatis & æternæ pudicitiæ nuditatẽ: quã ſemel habe
re deſiuit: ſed utat᷑ uaſe ſuo ĩ ſãctificatiõe & pudicitia: bibatq; de fontibus ſuis: & nõ ꝗrat ciſternas lupanariũ
diſſipatas: quæ puniſſimas aquas pudicitiæ cõtinere nõ poſſũt. Vnde & idẽ Paulus ĩ eodẽ capitulo de uirgini
tate & nuptiis diſputãs: puos carnis uocat ĩ mr̃imonio cõſtitutos. liberos eos gabſ. q; iugo nuptiaꝶ tota domi
no ſeruiut libertate. Quod loꝗmur: nõ in uniuerſũ loqmur: ſed ĩ parte tractamus. nec de oĩbus: ſed de qbuſ-
dam dicimus, ad utrũꝙq; enĩ ſexũ: nõ ſolũ ad uas ĩfirmu noſter fmo dirigit᷑. Virgo es: qd te mulieris delectat
ſocietas qd fragilẽ & ſubtilẽ ratẽ magnis cõmittis fluctibus?& grãde periculũ uauigatiõis ĩcertæ ſecurus aſcẽ
dis- Neſcis ꝗqd deſideres: & tamẽ ſicei iungeris:qᷓſi aut añ deſideraueris: aut ut leuiſſime dicã: poſtea deſidera
turus ſis. ad miniſteriũ iſte ſexus ẽ aptior. Elige ergo anũ deformẽ: elige phatæ cõtinẽtiæ in dũo. Quid ad
te adoleſcẽtula: ꝗd pulchra: qd luxurioſa delectat? Vteris balneis: cute nitida: rubicundis genis incedis: carni
bus ueſceris:affluis diuitiis: p̃cioſa ueſte circũdaris: & iuxta ſ. erpẽtẽ mortiferũ ſecure dormire te credis. Atnõ
habitas ĩ eodẽ hoſpitio: ĩ nocte dũtaxat. cæterũ totos dies in huiuſmodi cõfabulatione cõſi umis. quare ſolus
cũ ſola & nõ cũ arbitris ſedes? ut cũ ipſe nõ pecces aliis peccare uidearis: ut exẽplo ſis miſeris: qui nominis tui
auctoritate delinquãt. Tu quoq; uirgo & uidua cur tã lõgo pᷣmone uiri cõtineris?cur cũ ſolo relicta nõ metu
is ſaltẽ alui te & ueſicæ cogat neceſſitas: ut exeas foras: ut deſideres ĩ hac re eũ: cum quo licẽtius ꝗᷓ cũ germano
uerſaris. multo uerecũdius cũ marito egiſti. Sed de ſcripturis ſãctis aliqd ĩterrogas: ĩterroga publice: audiant
ediſſequæ: audiãt comites tuæ. Omne quod manifeſtat᷑ luxeſt: bonus ſermo ſecreta nõ ꝗrit: ꝗn potius dele
ctatur laudibus ſuis: & teſtimonio plurimoꝶ. Magiſter egregius cõtẽnit uiros: deſpicit fratres: & ĩ unius mu

