æris exhibeat. totus mũdus ĩ tabernaculi deſcribit᷑ ſacco. pᷣmũ & ſᷣm ueſtibulũ oĩbus patet. Aꝗᷓ.n. & terra cũctis
mortalibus data ſũt. In ſcĩs uero ſcõꝶ ꝗᷓſi ad æthera: & ĩ cælũ: & paucoꝶ ĩtroitus & uolatus ẽ. vii. panes.xii. mẽ
ſiũ ſignificat circulũ. Septẽ lucernæ ſeptẽ erratia aſtra demõſtrat. Et ne lõgũ faciã(neq;. n. ꝓpoſitũ mihi nũcẽ
de tabernaculo ſcribere)ueniã ad ſacerdotalia ueſtimẽta. Et an ꝗᷓ myſticã ſcruter ĩtelligẽtiã: more iudaico quæ
ſcripta ſũt ſimpliciter exponã: ut poſtꝗᷓ ueſtitũ uideris ſacerdotẽ: & oculis tuis oẽ eius patuerit ornamẽtũ :tũc
ſinguloꝶ cauſas pariter reqramus. Diſcamus pᷣmũ cões ſacerdotũ ueſtes: atq; põtificũ lineis fom ĩalibus qᷓ uſ
q; ad genua & poplites ueniũt uerecũda cælant᷑: & ſupior pars ſub umbilico uehemẽter aſtringir ꝛut ſiqñ expe
diti mactãt uictimas: tauros & arietes trahũt: portãtq; onera: & ĩ officio mĩſtradi ſũt:etiã ſi lapſi fuerint: & fœ
mora reuelauerint: nõ pateat qd on 6. Inde & gradus altaris ꝓhibent fieri: ne ſferior populus aſcẽdẽtiũ uere
cuũda cõſpiciat:uocaturq; lĩgua hebræa hoc genus ueſtimẽti: maſchinaſſe:græcæ weοπεM“ nfis fœmialia:

uel brachæ uſq; ad genua ptingẽtes. Refert. n. Ioſephus (nã ætate eius adhuc tẽplũ ſtabat: & nec dũ Veſpaſia/

nus & Titus hieroſolymã ſubuerterãt: & erat ipſe de gñe ſacerdotali: multoq; plus ĩtelligit: qd oculis uidet:
qcaure pcipit᷑ hæc fœmĩalia de byſſo retorta: ob fortitudinẽ ſolere cõtexi: & poſtꝗᷓ ĩciſa fuerint: acu cõſui. Nò
enĩ poſſẽt ĩ telahuiuſcemodi fieri. Secũda exlino tunica ẽ poderis.i. talaris: duplici ſindone: quã & ipſam lIoſe
phus byſſinã uocat:appellaturq; cotonapth.i.x Ty qd hebræo pᷣmone ĩ lineã uertit᷑.hæc adhæret corpori:
& ita arcta ẽ: & ſtrictis manicis: ut nulla oĩno ĩ ueſte ſit ruga:& uſq; ad crura deſcẽdat. uolo ꝓ legẽtis facilitate
abuti ᷣmõe uulgato:ſolẽt militãtes hr̃e lineas: ꝗᷓs camiſias uocãt: ſic aptas mẽbris & aſtrictas corporibus: ut
expediti ſint uel ad curſũ uel ad p̃lia dirigẽdo iacula: tenẽdo clypeũ:enſẽ librãdo: & quocũq; neceſſitas traxerit
Ergo & ſacerdotes parati ĩ mĩſteriũ dei utunt᷑ hac tunica: ut hntes pulchritudinẽ ueſtimẽtoꝶ nudoꝶ celerita-/
te diſcurrãt. Lertiũ gẽus ẽ ueſtimẽti: qd illi appellãt abanech:nos cĩgulũ & baltheũ zonã poſſumus dicere. Ba

bylonii nouo uocabulo hẽnã uocãt. Diuerſa uocabula ponĩus:ne ꝗs erret ĩ noĩe.hoc ci gulu ĩ ſimilitudine pel
lis colubri qᷓ exuit ſenectutẽ: ſicĩ rotũdũ textũ ẽ: ut marſupiũ lõgius putes. Textũ ẽ aũt ſubtegmiĩe cocci:purpu

ræ: hyacinthi: & ſtamĩe byſſino ob decorẽ & fortitudinẽ: atq; ita polymita arte diſtinctũ: ut diuerſos flores ac
ẽmas artificis manu nõ textas: ſed additas arbitreris. lineã tunicã de ꝗᷓ ſupra dixĩus: ĩter ũbilicũ & pectus hoc
ſtrĩgũt baltheo: q ꝗᷓtuordigitoꝶ hins latitudinẽ & ex una parte ad crura depẽdẽs: cũ ad ſacrificia curſu & expedi
tiõe opus ẽ:ĩ læuuũ hũeꝶ retorquet᷑. Quartũ genus ẽ ueſtimẽti rotũdũ pilleolũ: qᷓle pictũ ĩ ulyxeo cõſpicĩus: ꝗᷓ
ſi ſphæra media ſit diuiſa. & pars una põat ĩ capite.hoc græci & nr̃i thiara:nõnulli galeꝶ uocãt. nõ hẽt acumẽ
ſùmo:nec totũ uſq; ad comas caput it lecl tettia partẽ a frõte ĩoptã relinqt. atq; ita ĩ occipitio uitta cõſtri
ctus ẽ: ut nõ facile labat᷑ excapite. Eſt aut byſſinũ: & ſic fabre opatũ lĩtheolo: ut nulla acus ueſtigia foriſecus pa
reãt. His qᷓtuor ueſtimẽtis.i. fœmĩalibus: tunica linea: cigulo qd purpura: cocco: byſſo: hyacĩtnoq; cõtexit᷑: &
pileo: de quo nũc dixĩus: tã ſacerdotes ꝗᷓ põtifices utunt᷑. Reliꝗᷓ aut qᷓtuor ppᷣe põtificũ ſũt. quoꝶ pᷣmũẽ mail
i. tunica talaris tota hyacinthĩa: ex talanibus eiuſdẽ coloris aſſutas hñs manicas & ĩ ſ upiori parte ꝗᷓ collo ĩduit᷑:

apta. qd uulgo capitiũ uocant: oris firmiſſimis ex ſe textis: ne facile rũpant᷑. In extrema uero parte.ĩ. ad pedes.

lxxii.ſũt tintĩnabula:& totidẽ malapunica eiſdẽ cõtexta coloribus:ſupꝑ cĩgula ĩter duo tiĩ tinabula unũ malũẽ.
ĩterduo mala unũ tĩtĩnabuluũ: ut alterut ſibi media ſint. cauſaq; reddit᷑. Iccirco tĩtĩnabula ueſti appoſita ſũt
ut cũ ĩgredit᷑ põtifex ĩ ſcã ſãctoꝶ:totus uocalis ĩcedat:moriturus ſtati:ſi hoc nõ fecerit. Sextũ ẽ ueſtimẽtũ:qd
hebraica liguadicit᷑ ephod. x. &πι%‧α„½. i. ſupherale appellãt. Aquila éραααàα.·¹1. ſupueſtimẽtũ: nos ephod
ſuo ponĩus noĩe.Ht ubicũq; ĩ Exodo ſiue ĩ Leuitico ſupauerale legit᷑: ſ ciamus apud hebræos ephod appella/

ri. Hoc aũt eẽ põtificis ueſtimẽtũ & ĩ qᷓdã epiſtola ſcripſiſſe me memini: & oĩs ſcriptura teſtat᷑ ſacꝶ qd eẽ: & ſo

lis cõueniẽs potificibus. Nec ſtati illud occurrar: ꝙ Samuel ꝗ leuita fuit: ſcribit᷑ ĩ regnoꝶ libro hũiſſe ætatis ad
huc paruulæ ephodbad.i.ſuphũerale lineũ. cũ Dauid quoq; añ archã dñi idẽ portaſſe referat᷑. Aliud ẽ. n. ex ꝗᷓ
tuor ſupradictis coloribus.i.hyacĩtho:byſſo:cocco:purpura:& ex auro hĩe cõtextũ:aliud ĩ ſimilitudinẽ ſacer/
dotũ ſimplex & lineũ. Auri lamã æ. i. bracteæ mira tẽuitate tũdunt᷑: ex ꝗbus fcã fila torꝗnt᷑ cũ ſub tegmie triũ co
loꝶ hyacithi: cocci:purpuræ: & cũ ſtamĩe byſſino: & efficit᷑ palliolũ miræ pulchritudis pſtriĩgẽs fulgoreoculos ĩ
modũ caracallaꝶ: ſed abſq; cucullis cõtra pectus nihil cõtextũ ẽ: & locus futuro rõnali derelictus. Sed ĩ utroq;
humero hẽt ſingulos lapides clauſos & aſtrictos auro: ꝗ hebraice dicunt᷑ ſoom. Ab Aquila & Symmacho &
Theodotiõe onychini.a. lxx.ſmaragdi. trãſferunt᷑. Ioſephus ſardonicas uocat:cũ hebræo Aqꝗlaq; cõſentiẽs. ut
uel colorẽ lapidũ: uel prfiam de pria demõſtraret. Et ĩ ſingulis lapidibus biſſena priarchaꝶ noĩa ſut: qbus iſrae
liticus populus diuidit᷑. Indextro hũero maiores filii Iacob:ĩ læuo mĩores ſcripti ſũt. ut pontifex ingrediens

ſãcta ſãctoꝶ noĩa populi: ꝓ quo rogaturus ẽ dũm: portet ĩ hũeris. Septimũ ueſtimẽtũ eſt mẽſura paruũ ſed

cũctis ſupradictis ſacratius. ĩtẽde quæſo aĩo: ut ꝗᷓ dicunt ĩtelligas hebraice uocat᷑oſnin. græce aũt ρι π nos
rõnale poſſumus appellare. uti ipſo ſtatĩ noĩe ſcias myſticũ eẽ qd dicit᷑.pãnus ẽ breuis ex auro: & qᷓtuor textus
coloribus: hocẽ iiſdẽ ꝗbus & ſuphuerale: hns magnitudinẽ palmi ꝑꝗᷓ̃dꝶ. & duplex: ne facile rũpat᷑. Intexti ſũt
n. ei. xii. lapides miræ magnitudis atq; pcii p qᷓtuor ordĩes: ita ut ĩ ſingulis uerſiculis terni lapides collocent᷑. In
primo ordie ſardius topacius ſmaragdus ponit᷑. Symmachusdiſſẽtit ĩ ſmaragdo:cerauniũ ꝓ eo trãſ H
ecũdo

ſec
ber
ſert
tes.
ttu

nia

tnbiln
uanoe⸗
rcic
.i. ne
hini;
lco ur
etbletie
bu jul
ien
int Al
tüner
rminli
eſa
uckt⸗
ölui N
D
cotpont
ahtat
bus:u
went
Qlentu
ere N
dinepl
ipupr
orsr
Nushor
opel
ciuti
um
coltni
sh
t:
mal
dut:
ecls⸗
ale.
aſit
tüg
ephol
peliy
eaſo
Mtoad
nerq
ſe/
etnüic
allosi
uttoq
chobt
ties u
5 lie
rechen
ornos
ktenns
mlin
i.h
tis⸗ 1
ric⸗

ſecũdo carbunculus: ſaphyrus: iaſpis. In tertio ligurius: achates: ametiſthus. In qᷓrto chryſolitus: onychinus:

beryllus. Satiſq; miror: cur hyacithus pᷣcioſiſſimus ĩ hoꝶ nũero nõ põat᷑:niſi forte ipᷣe alio noĩe ligurius appel
let᷑ ſcrutãs eos:q de lapidũ ſcripſere naturis atq; gẽmaꝶ:liguriũ ĩuenire nõ potui.ĩ ſingulis lapidibus ſᷣm æta
tes. xii. tribuũ ſculpta ſũt noĩa. hos lapides ĩ diademate pᷣncipis Tyri: & ĩ apocalypſi Ioãnis. legius. de ꝗqbus ex
tru it᷑ cæleſtis Hieruſalẽ & ſup hoꝶ noĩbus: & ſpe uirtutũ: uel ordo uel diuerſitas ĩdicat᷑. Per ꝗtuorrõnalis an
gulos qᷓtuor ãnuli ſũt aurei: hũtes cõtra ſe ĩ ſuphuũerale alios ꝗᷓtuor: ut cũ appoſitũ fueritA νππ⁄Ibĩ loco quẽ ĩ
ephod dixiĩus derelictũ: ãnulus ueniat cõtra ãnuluũ: & mutuo ſibi uittis copulent᷑ hyacithĩs. porro ne magnitu
do & põdus lapidũ cõtexta ſtamĩa rũperẽt: auro ligati ſũt atq; cõcluſi. nec ſufficit hocad ſirmitatẽ: niſi & cathe
næ ex auro fierẽt:qᷓ ob pulchritudinẽ fiſtulis aureis tegerent᷑ hẽrẽtq; & ĩ rõnali ſupraduos maiores annulos ꝗ
uicinis ſuphueralis aureis necterent᷑: & deorſũ alios chios- N poſt tergũ ĩ ſuꝑhuerali cõtra pectus & ſtoma/
chũ: exutroq; latere erãt ãnuli aurei: ꝗq cathenis cũ rõnalis ĩferioribus ãnulis ingebant᷑: atq; ita fiebat: ut aſtrĩge
ret᷑ & rõnale ſuphũerali: & ſuphuerale rõnali: ut una textura cõtra uidẽtibus putaret᷑. Octaua ẽlamia aurea.
i. ſiſzaaba:ĩ ꝗᷓ ſctiptũ ẽ nomẽ dni hebraicis ꝗᷓtuor lris: ioth: he:uau:he: qd apud illos ĩeffabile nũcupat. hocſu
pilleolũ lineũ: & cõe oĩum ſacerdotũ ĩ põtifice plus addit᷑: ut ĩ frõte uitta hyacĩthina cõſtringat᷑: totãq; poti
cis pulchritudinẽ: dei uocabulũ coronet: & ptegat. Diximus ꝗᷓ uel cõia cũ ſacerdotibus: uel qᷓ ſpecialia pontiſi
cis ueſtimẽta ſint: & ſi tãta difficultas fuit ĩ uaſis fictilibus: ꝗᷓta maieſtas eritĩ theſauro q ĩtrinſecus latet: Dica
mus igit᷑ prius qd ab hebræis accepimus: & iuxta morẽ nr̃m ſpititalis poſtea ĩtelligẽtiæ uela pãdamus ꝗᷓtuor
colores ad qᷓtuor elemẽta referunt᷑.ex ꝗbus uniuerſa ſubſiſtũt. Byſſus cerræ deputat᷑: qa ex terra gignit᷑. Purpu
ra mari: qa ex eius cocleolis tĩgit᷑. Hyacinthus aeri ꝓpter coloris ſimilitudinẽ. Coccus igni & ætheri: ꝗq hebraice
ſan appellat᷑. q“ la Aααππνιεσι: Symmachus Aααπιανπ interstatus é: p cocco iuxta latinũ eloquiũ apud
hebræos tolach. i. uermiculus ſcribit᷑: & iuſtũ eẽ cõmemorãt ut põtifex creatoris:nõ ſolũ ꝓ iſrael:ſed & ꝓuni
uerſo mũdo roget. ſiqdẽ ex terra & aꝗᷓ & aere & igne mũdus iſte cõſiſtit: & hæc elemẽta ſũt oĩum. Vñ pᷣmũ ue
ſtimẽtũ lineũ terrã ſignificat: m hyacĩthinũ aerẽ ĩ coloredemõſtrãs: qa de terrenis paulatĩ ad excelſa ſuſtolli
mur: & ipſa ueſtis hyacinthina a capite uſq; ad talos ueniẽs indicat aerẽ de cælis uſq; ad terrã fuſũ. Mala autẽ
punica & tĩtĩnabula ĩ ĩferioribus poſita: fulgura tonitruaq; demõſtrãt. ſiue terrã & aquã & oĩum elemẽtoꝶ ĩ
ter ſe cõſonãtiã:& ſic ſibi uniuerſa pplexa: ut ĩ ſingulis oĩa repiant᷑. Quod aut ſupradicti colores auro intexri
ſũt: id fignificari uolũt: qd uitalis color & diuini ſeſus puidẽtia uniuerſa penetret. Suphuerale & duos lapides
uel ſmaragdinos uel onychinos: ꝗ deſuꝑ ſũt: & utrũq; hũeꝶ tegãt: duo hemiſpheria ĩterpᷣtant. quoꝶ aliud ſu
per terrã aliud ſub terra ſit. ſiue ſolẽ & lunã:ꝗᷓ deſup rutilãt zonã illam: ꝗᷓ ſacerdotis pectus arctat᷑: & linea te
nia. i. terra cõſtrĩgit᷑: ĩterpᷣ̃tant᷑ oceanũ.rõnale ĩ meckev poſitũ terrã ediſſeruũt:qᷓ ſſtar pucti licet oĩa ĩ ſe hẽat:tũa
cũctis uallat᷑ elemẽtis. xii. lapides uel zodiacũ ſterpᷣtant᷑ circulũ uel. xii. mẽſes: & ſingulis uerſiculis ſingula aſſi
gnãt tpa: & his ternos deputãt mẽſes: nec alicui gẽtilis uideat expoſitio. nõ. n. ſi cæleſtia & dei diſpoſitionẽ ido
loꝶ noĩbus ĩfamarũt:iccirco dei negãda ẽ ꝓuidẽtia:ꝗᷓ certa lege curtit: & fert᷑: & regit oĩa. Et arctuꝶ:& orionẽ:
& mazuroth: hoc ẽ zodiacũ circulũ: & cætera aſtroꝶ noĩa legiĩus:nõ quo eadẽ apud hebræos uocabula ſint:ſed
quo nos nõ poſſumus ꝗᷓ dicunt᷑: niſi cõſuetis uocibus ĩtelligere. Pulchre aũt hoc ipſũ:qdĩ medio eſt appellat
rõnale. Rõne. n. cũcta ſut plena: & terrena hærẽt cæleſtibus. ĩmo rõ terrenoꝶ & tẽpoꝶ: coloris & frigoris & du
plex ĩter utraq; tẽperies: de cæli curſu & rõne deſcẽdit. Vn & rõnale cũ ephod fortius ſtringit᷑.porro qd dicit᷑
in ipſo rõnali A1απσσſſe & R“οςτHπ:1.manifeſtatio atq; doctrina uel ueritas: hoc ipſũ ſignificat: qd nunꝗᷓ
in dei rõne mẽdaciũ ſit. ſed & ipſa ueritas multis ſignis & argumẽtis monſtret᷑ hoĩbus: & uſq; ad mortales ue
niat. uñ factũ eſt: ut rõnẽ ſolis & lunæ & anni & mẽſiũ & tẽpoꝶ & horaꝶ: tẽpeſtatũ quoq; ſerenitatis atq; uẽ
toꝶ: & reꝶ oĩum noſceremus: accipiẽtes inſcitã a deo ſapiẽtiã: & ipſo hĩtatore atq; doctore domicilii ſui no/
bis & fabricæ ſciẽtiã demoſtrãte. Super oĩa cidaris & uitta hyacinthina cælũ moõſtrat & auri lamĩa: cui in frõte

poõtificis ĩſcriptũ ẽ nomẽ dei: uniuerſa quæ ſubtus ſũt: dei arbitio gubernari. Idipſũ ego puto ſub aliis noĩbus

& in cherubin & qᷓtuor aĩalibus figuratũ: ꝗᷓ ita ſibi pmixta ſũt: & hærent: ut in uno ĩueniantur: & reliꝗᷓ: & ꝙ
inſtãter & ante ſe uadãt: & nõ reuertant᷑. labunt᷑ enĩ tpa: & pᷣterita relinquẽtia:ad futura feſtinant. Quod aũt
ſemp in motu ſunt:id ſignificãt: qd & philoſophi ſuſpicant᷑: currere mũdum ſuo ordine: & inceſſabiliter ue
lut rotã in ſuo axe torqueri. unde & rota in rota.i.tẽpus in tpe:& annus in ſemetipᷣm reuoluit᷑: & ipſæ rotæ ele
uant᷑ ad cælũ: & ſupꝑ cryſtallũ thronus exſaphyro ẽ: & ſuꝑ thronũ ſimilitudo ſedẽtis: cuius ĩferiora ignea ſunt:
ſupiora electrĩa: ut demõſtret ꝗᷓ ĩferiora ſũt:igne & purgatiõe ĩdigere.ꝗᷓ ſurſũ:in cõditiõis ſuæ puritate pſiſtere
Et quõ hicĩ hĩtu ſacerdotis auri lamia ẽ deſup:ita in Eechiel electrũ in pectore & in uertice collocat᷑. Iuſtũ er
go erat ſicut ſupra ex parte diximus: ut pontifex dei creaturaꝶ oĩum typũ portãs:i ueſtibus ſuis indicaret:cũ
cta ĩdigere miicordia dei: & cũ ſacrificaret ei: expiaret᷑ uniuerſalis cõditio: ut nõ ꝓ liberis ac parẽtibus & ꝓpin
quis:ſed pro cũcta creatura & uoce & habitu præcaret᷑. Tetigimus expoſitionẽ hebraicã: & infinitã ſenſuum
ſiluã alteri tẽpori reſeruantes: quædã futuræ domus ſtrauimus fudamẽta. De fœmialibus lineis hoc ſolẽt dice
re: ratio ſeminum & generationũ ad carnẽ pertiuẽs terræ per eã deputat᷑. Vnde & ad Adã loquit᷑ deus: terra es
& in terrã ibis. Cauſaſq; huius rei: quõ de paruulo ſemine & fœdiſſimis initiis tanta uel hominũ uel diuerſarũ
rerum pulchritudo na ſcat᷑: eſſe obuolutas: & humanis oculis non patere. Legimus in leuitico iuxta præceptũ
CXXXVI.

Gxrj

dei:moyſẽ lauiſſe aarõ: & filios eius tã tũc purgatiõe mũdi & reꝶoĩum ſciĩtatẽ baptiſt mi ſacra ſignabãt. nõ acci
piut ueſtes: niſi lotis pus ſordibus. nec ornant᷑ ad ſacra:niſi ĩ xpᷣo noui hoĩes renaſcant᷑ uinũ. n. nouũĩ nouis
utribus mittit᷑. Quod aut moyſes lauat: legis ĩdiciuẽ. hnt moyſẽ & ꝓphetas ipos audiãt. Et ab adã uſq; ad moy
ſẽ oẽs peccauerũt.pᷣceptis dei lauãdi ſumus. & coparati ad ĩdumẽtũ xpi: tunicas pelliceas depoſuerimus: tucin
duemur ueſte linea nihil ĩ ſe mortis hnte: ſed tota cãdida. ut de baptiſmo cõſurgẽtes cĩgamus lubos ĩ ueritate
& tota pᷣſtinoꝶ pctõꝶ turpitudo celet᷑. Vñ & dauid:Bti quoꝶ remiſſe ſuũt iniqtates: & quoꝶ tecta ſũt peccata
Poſt fœmiĩalia & lineã tunicã ĩduimur hyacinthino ueſtimẽto: & ĩcipimus de terrenis ad alta cõſcendere. Hæc
ipa hyacithĩa tunica a. lx. vno Wις⅓.⅞. . ſubucula noĩat᷑: & ppe põtificis ẽ: ſignificatq; rõnẽ ſublimiũ nõ pate
re oĩbus: ſed maioribus atq; pfectis. Haãc habuerũt moyſes & aarõ & ꝓphetæ oẽs: qbus dicit᷑ ĩ mõtẽ excelſũ aſcẽ
de tu: q euãgelizas ſyõ. Nec ſufficit nobis poꝶ ablutio pctõꝶ (baptiſmi gr̃a doctrĩa ſecretior)niſi hũerimus &
opa. un iugit᷑ & ephod.i. ſuphuerale: qd rõnali copulat᷑. ut nõ ſit laxu neq; diſſolutũ: ſed hæreãt ſibi ĩuicẽ& in
auxilio ſint. Rõ etenĩ opibus & opa rone ĩdigẽt: ut qd mẽte pcipimus: oꝑe ppetremus. duoq; lapides ĩ ſuphũe
rali uel xpᷣm ſignificãt & eccleſiã. xii. apoſtoloꝶ ꝗ ad pᷣdicationẽ miſſi ſut: noĩa cõtinẽtes: uel lſam & ſpum:ĩ ꝗ
bus cõtinent legis uniuerſa myſteria. In dextra ſpũs: iĩ læua Ira ẽ. Per lras ad uerba deſcẽdimus: p uerba uenĩus
ad ſẽſu. Quã pulcherordo:& ex ipſo hĩtu ſact̃a demõſtrãs. In huũeris opa ſut: ĩ pectore rõ. uñ & pectuſculũco
medut ſacerdotes. Hoc aũt rõnale duplex ẽ: aptũ & abſcõditũ: ſimplex & myſticũ.xii.ĩ ſe lapides hns: & qᷓ̃tuor
ordines: quos ꝗᷓtuor puto eẽ uirtutes:prudẽtiã: & fortitudinẽ: iuſticiã: & tẽperatiã: ꝗᷓ ſibi hærẽt ĩuicẽ: & du mu
tuo miſcent᷑ duodenariũ efficiũt numeꝶ: uel ꝗtuoreuãgelia: ꝗᷓ ĩ apocalypſi deſcribunt᷑ plena oculis & dũi lu/
ce radiãtia mũdũ illuminãt: in uno ꝗᷓtuor: & ĩ qtuor ſingula. un & Aπιοι α„νππ.1. mäifeſtatio uel do

ctrina & ueritas ĩ pectore ſacerdotis ẽ. Cũ.n. ĩdutus ꝗs fuerit ueſte multiplici: cõſeꝗᷓns ẽ ueritatẽ quã corde reti

net: mone ꝓferre: & ob id ĩ rönali ueritas ẽ.i.ſcia:ut nouerit qᷓ docẽda ſint. & manifeſtatio atq; doctrĩa ut poſ
ſit ĩſtruere alios qd mẽte cõcepit.Vbi ſũt ꝗq ĩnocẽtiã ſacerdoti dicũt poſſe ſufficere? Vetus lex nouæ cõgruit.id
ipſũ moyſes qd & apoſtolus.Ille ſacerdotis ſcĩam ornat ĩ ueſtibus.Iſte timotheũ & titu ĩſtruitĩ diſciplis. Sed

& ipᷣe ueſtimẽtoꝶ ordo p̃cipuus. legamus leuiticũ:nõ pᷣus rõnale:& ſic ſuphumerale: ſed anñ ſuphũerale ſic
rônale: a madatis tuis inqt ĩtellexi: pus faciamus. Et ſic doceamus: nedoctrinæ auctas caſſis opibus deſtruat᷑.
hoc ẽ qdĩ ꝓpheta legimus. Semĩate uobis ĩ iuſticia: & metite uobis fructus uitæ. illuminate uobis lumẽ ſciæ.

Primũ ſemĩateĩ iuſticia: & fructũ uitæ æternæ metite. poſtea uobis ſciam iudicate. Nec ſtati abſoluta ꝓfectio
ẽ:ſiꝗqs ſuphumerale & rõnale hẽat:niſi hæc ipᷣa ĩter ſe forti cõpagie ſolident᷑: & ſibi ĩuicẽ nexa ſint: ut & opatio
rõni: & rõ opibus hæreat. & his pcedẽtibus doctrĩa ſequat᷑ & ueritas. Quatuorelemẽta de ꝗbus ſupra diximus
& duos lapides uel onychinos uel ſmaragdinos: & gẽmas. xii. ꝗᷓ ponunt᷑ ĩ roõnali:ſi eẽt t̃s: ut diſcuterẽ ſingulo
rũ naturas:& cauſas tibi exponerẽ: & qd unuſqſq; ualeat:& quò uirtutibus ſingulis cõparet᷑ plenius ꝗᷓſita me
moraſſe ſufficiat.qd & ſcus papa Epiphanius egregiu ſup hoc uolumẽ edidit qd ſi legere uolueris:pleniſſimã

ſcĩam cõſeꝗris. Ego ià mẽſurã epiſtolæ excedere me ĩtelligo: & excipiẽtis cæras uideo eẽ cõpletas. un & reliqᷓ trã

ſeo: ut tãdẽ finiat᷑ oro. lamĩa aurea rutilat in frõte. nihil. n. nobis pdeſtoĩum reꝶ eruditio: niſi dei ſcia corone
mur lineis ĩduimur: ornamur hyacitniĩs: ſacrato baltheo cĩgimur. dant᷑ nobis opa. rõnale ĩ pectore ponit᷑. acci

pimus ueritatè: ꝓfert ſmo doctrinã. Imꝑſpecta ſũt uniuerſa: ſi nõ tã decoro currui dignus qrat᷑ auriga: & ſup
creaturas creator ĩſiſtẽs: regat ipᷣe ꝗᷓ cõdidit. Quod oli ĩ lamia mõſtrabat᷑: nũcĩ ſigno ondit crucis. auro legis:ſã
guis euãgelii pcioſior ẽ. Tuc ſignũ iuxta Ezechielis uocẽ: gemẽtibus figebat᷑ ĩ frõte. nũc portãtes crucẽ dicius:ſi
gnatũ ẽ ſuꝑ nos lumẽ uultus tui die. Bis ĩ Exodo legimus pcipiẽte dno & Moyſe iuſſa faciẽte: octo ueſtiũ gña
põtificis. In leuitico de ſeptẽ tm deſcriptũ ẽ: & refert᷑ quõ Moyſes frem ſuũ Aaron illis induerit: & de fœmina

libus nihil dicit᷑ hacut arbitror cauſa: ꝙ ad genitalia nr̃a & uerecũda lex nõ mittit manũ:ſed ipſi ſecretiora no

ſtra: & cõfuſiõe digna: tegere & uelare debemus. & cõſcĩam puritatis ac ſeminuũ deo iudici reſeruare. de cæteris
uirtutibus: uerbi gra: ſapia: fortitudiĩe: iuſticia: humilitate mãſuetudiĩe: liberalitate: pit & alii iudicare. pudici
tiã ſolã nouit cõſcia. & huani oculi huius rei certi iudices eẽ nõ pnt. abſq; iis ꝗ paſſim ĩ morẽ brutoꝶ aĩaliũ libi
dini expoſiti ſũt. uñ & apoſtolus de uirgibus inꝗt pᷣceptũ dni nõhẽo: ꝗᷓſi Moyſes loquat᷑: fœmialibus ego nõ

ueſtio: nec ĩpono alicui neceſſitatẽ. Quiuult ſecerdos eẽ: ipᷣe ſeueſtiat: Oꝗqᷓtæ uirgĩes: & ꝗᷓtoꝶ ſpata pudicitia ĩ

die iudicii dehoneſtabit᷑.qᷓtoꝶ ĩfamata pudicitia a deo iudice coronabit᷑. Ipſi igit aſſumamus fœminalia. ipſi

nia uerecũ la opiamus. nõ ꝗᷓramus alienos oculos. ita tegant genitalia: ut nulloꝶ oculis pateãt. neqn ĩtramus

ſcã ſcõꝶ: ſi qᷓ apparuerit turpitudo: morte moriamur. Iã Fmo finit᷑: & ad ſupiora trahor. Tata debet eẽ ſcia &
eruditio põtificis dei: ut greſſus eius & motus & uniuerſa uocalia ſint. ueritatẽ mẽte cõcipiat: & toto eã hĩtu re

ſonet & ornatu. & qcqd agit:qcqd loꝗt᷑:ſit doctriĩa populoꝶ. abſq; tintĩnabulis. n. & diuerſis coloribus & gẽ/
mis: pluribuſq; ornamẽtis uirtutũ nec ſcãĩ gredi põt. nec nomẽ atiſtitis poſſidere. Hæc ad unã lucubratiũculã
— ‧ — . 4 . . „ . „ X. .— —— . . — —
cũ ia funis ſolueret a littore: & nautæ crebnus ĩclamarẽt: ꝓpero mone dictaui:ꝗqᷓ memoriæ tenere poterã. & ꝗᷓ

diuturna rönali pectoris mei lectiõe cõceſſerã. ſatis ĩ telligẽs: magis me loquẽdi ĩpetu ꝗᷓ iudicio ſcribẽtis fluere.
& more torrẽtis turbidũ ꝓferre ſmonẽ. fert᷑ ĩ indice ſeptius Tertulliani liber de Aaron ueſtibus: q interim uſq;
ad hãc diẽ a me nõẽ reptus. Si a uobis ꝓpter celebritatẽ urbis fuerit ĩuẽtus: quæſo ne me ſtillã illius flumini

comparetis. nõenĩ magnoꝶ uiroꝶ ingeniis: ſed meis ſũ uiribus æſtimandus.

ſacrifi
tunbu
busq
tuiexe
bubus
niple
ingtſ
d
Piki
Kno
orte
l
San
ferep
i
n
Ne
get
chu
Kan
cei
Ppr⸗
Gho⸗
n:

Beati Hieronymiad Matcellã de ĩterp̃tatiòe ephod:qᷓ docetĩ ſcripturis ephod dupliciter poni p ſuphũeralßm
pontificis multiplici uarietate diſtincto & lapidibus ornato & pro lineo ſimplici & cãdido quod eratomn·

bus comune ſacerdotibus. 0 Epiſtola. LXII.

tes ĩter ſe pnites fieri:dũ mutuo ꝗd aut uelit aut geſtum ſit nunciãt: licet ĩterdum cõfabulationis
tale cõuiuiũ doctriæ quoq; ſale codiat᷑. Veꝶ tu dũ tota ĩ tractatibus occuparis: nihil mihi ſcribis
niſi qd me torꝗat: & ſcripturas legere cõpellis. Deniq; heri famoſiſſima qõne ꝓpoſita poſtulaſti: ut ꝗd ſẽtirẽ
ſtatĩ reſcriberẽ. Quaſi uero phariſæoꝶ teneã cathedrã: ut quotiẽſcũq; de uerbis hebraicis iurgiũ ẽ:ego arbiter
& litis ſeꝗᷓ ſter expoſcar. Nõ ſũt ſuaues epiſtolæ:ꝗᷓ nõ placẽtã redolẽt: ꝗs nõ cõdit Apitius:ĩ ꝗbus nihil de ma/
groꝶ huius tpis iure ſuffumat. Sed ꝗa uector & ĩternũcius ſᷣmõis nĩi redire feſtiat:rẽ grãdẽ celerius dicto ꝗᷓ de
beo:licet de ſcripturis ſcĩs diſputãti nõ tã neceſſaria ſint uerba:ꝗᷓ ſẽſus.ꝙ ſi eloquẽtiã qᷓrimus: Demoſthenes
eligẽdus aut Tullius ẽ.ſi ſacra diuĩa: ni codices: ꝗ de hebræo ĩ latinũ nò bi reſonãt ꝓuidẽdi. In frõte epiſtolæ

tuæ poſueras:qd ſibi uelit ꝙ ĩ regnoꝶ libro pᷣmo ſcriptũ ẽ:Et Samuel ſꝑ fuiebat an cõſpectũdñi cĩctus ephod

bad:& diploidẽ hẽbat puſillã:quã fecerat ei mĩ ſua. & afferebat ei de diebus in dies:cũ aſcẽderet cum uiro ſuo
ſacrificare ſacrificiũ dieꝶ. Itaq; ᷓris ꝗd ſit ephodbad:quo futurus ꝓpheta pᷣcĩgit᷑.utꝶ ne zona:an ut qdã putãt
turibulũ uel genus aliqd ueſtimẽti ſit. Et ſi ueſtis: quõ ea cĩgit᷑. & poſt ipᷣm ephod qᷓre adiũgit ei bad. In ſeꝗᷓnti
bus quoq; legiſſe te ſcribis: ubi uenit hõ dei ad Heli: & dicit ei hæc dicit dns: Manifeſte onc

bubus iſrael mihi ĩ ſacerdotiũ: ut aſcẽderẽt ad altare meu:& icẽderẽt ĩcẽſũ:& portarẽt ephod. To tũq; libri ordi
nẽ pſecuta etiã deillo loco exẽplar ſupſiſti:ĩ quo Doech Idumæus iuſſu regis ĩterfecit ſacerdotes. Et conuerſus
inꝗt ſcriptura Doech Syrus mortificauit ipᷣe ſacerdotes dni:& occidit ĩ illa die trecẽtos ꝗqnq; uiros:ſiue utĩ he
bræo legit᷑. lxxxy. oẽs q portabãt ephod & nobath ciuitatẽ ſacerdotũ occidit ĩ ore gladii a uiro uſq; ad mulierẽ:
ab ĩfaãte uſq; ad nutriẽtẽ:& uitulũ:& aſinũ:& ouẽ ĩ ore gladii:& ſaluatus ẽ unus filius Abimelech filii Achitob
& nomẽ ei abiathar: & fugit poſt dauid:nõ me teneo: qn ꝓblematis ordinẽ rñſiõe pᷣueniã. Vbi nũc legius & oẽs
portãtes ephodbad? Hoc qᷓre ita dixeri:ĩ ſeqᷓntibus diſces. Illud quoq; qd ſeqtur addidiſti. Et fem ẽ cũ fugeret
Abiathar filius Abimelech ad Dauid:& ipſe cũ Dauid deſcẽditĩ Sicelech:hñs ephod ĩ manu ſua:& renũciatũ
ẽ Saul:qauenit Dauid ĩ Sicelech:ubi cũ regis aduẽtus & ciuitatis timeret᷑ obſidio:dixit Dauid ad Abiathar:de
fer ephod dni: Hæc ſũt ꝗᷓ de regnoꝶ libro excerpta ꝓponẽs: uolumẽ iudicũ trãſcẽdiſti:ĩ quo Micha de mõte Ef
fraĩ ſcribit᷑ mille cẽtũ argẽti ſiclos mri quos illa uouerat:reddidiſſe: itaq; ſculptile ĩde feciſſe & cõflatile.Addi/
dit hæc poſtmodũ ephod & theraphym: cũ utiq; ſi zona ſit: aut ueſtimti genus: ſculptile atq; cõflatile ueſtimti
genus eẽ nõ poſſit. Agnoſco errorẽ pene oĩum latioꝶ putãtiũ ephod & theraphym ꝗᷓ poſtea noĩant᷑: de hoc ar
gẽto qd Micha mĩi dederat fuiſſe cõflatũ: cũ ſcriptura ſic referat: & accepit mr eius haud dubiũ ꝗn fuit uir Mi
cha: & domus eius dei: & fecit ephod & theraphym: & ĩpleuit manũ unius de filiis ſuis: & fcũs ẽ ei in ſacerdotẽ.
Si aut putas ea ꝗᷓ ſupius appellata ſũt ſculptile atq; cõflatile: ephod & theraphym deĩceps noĩari: diſce eẽnõ ea
dẽ. Siqdẽ poſt miis idolũ qd dicit᷑ ſculptile atq; cõflatile:fecit micha ephod & theraphym. ſicut ex cõſeꝗᷓntibus
approbat᷑. & rũderũt ꝗqnq; uiri ꝗ abierãt cõſiderare terrã: & dixerũt ad fres ſuos: ecce noſtis qdẽ ĩ domibusiſtis
ephod & theraphym: & ſculptile atq; coflatile. Et poſt multa ꝗᷓ ĩ medio pᷣtermiſiſti: & aſcẽderũt inꝗt qnq; ui
ri: & illuc irruerut:& ſũpſerũt ſculptile atq; cõflatile: ephod & theraphym. Et ſexcẽti uiri ꝗ cĩcti erãt uaſis bel/
licis ĩgreſſi ſũt domũ Micha:& ſũpſerũt ſculptile atq; cõflatile: ephod & theraphym. Coarguunt eoꝶ opiniões
ꝗut ĩdiſſolubilẽ facerẽt ꝗᷓſtionẽ: ephod argẽtũ putauerũt. Illud breuiter attẽde: ꝙ nunꝗᷓ niſi ĩ ſacerdotio noĩe
tur. Nã & Samuel ꝗ illo cĩctus refert᷑: leuites fuit. & ſacerdotes Nobat hoc dignitatis ſuæ ĩſigne portabãt. Et
qd latis codicibus nõ hr:qñ dauid fugit a Saul uenit ad Abimelech: & gladiũ poſtulauit dicẽs: uide ſi ẽ ad ma
nũ tuã lãcea & gladius:qm gladiũ meũ & uaſa mea nõ ſuſtuli ĩ manu mea. Rndẽſq; ſacerdos dixit: ecce gladi/
us Goliath alienigenæ: quẽ pcuſſiſti ĩ ualle Terebithi:& hic ĩuolutus ẽ ueſtimẽto poſt ephod in ſacrario:utiq;
ephod cõditũ ſuabat᷑.hoc quoq; qd nuũc poſuimus ubi ſculptile & cõflatile legit᷑: licet idolũ ſit: tn qa p errorẽ
religio putabat᷑:ad uenerationẽ eius ſicut ad dei mĩſteriũ ephod & theraphym iſigne cõficit᷑. Theraphym qd
ſit ſi ſpatiũ dictãdi fuerit: ꝓſeqᷓ mur. Nũcĩteri de ephod ut cœpĩus explicãduũẽ. In exodo ubi Moyſi pᷣcipit᷑ ut
ſacerdotalia iubeat fieri ueſtimẽta. Poſt cætera legit᷑ & hæ ſtolæ ꝗqᷓs faciat pectorale ſuphũerale & tunicas ò/
ui a & cidari: & cĩctoriũ. Vbi aut nos poſuimus ſuphumerale ĩ græco hrèτοαπιυ&. lxx. iterptes trãſtulerũt
qd ſcilicet ſupꝑ humeros iſtiuſmodi ueniat ueſtimẽtũ. Deĩde iũgit᷑ & hi accipiẽt aurũ & hyacinthũ & coccinũ
& purpuram & byſſũ: & faciẽt ſuphumerale de byſſo opus textileuanũ. Quid plura: Totus exodi liber ac ue
ſtiũ plenus eſt ſpecie. Nã & in fine eiuſdẽ uoluminis ſ. cribit᷑: & fecit oĩs ſapiens in operibus ſtolas ſanctorum
quæ ſunt Aaron ſacerdotis: ſicut dñs præcepit Moyſi. Et fecerũt ſuperhumerale de auro & hyacintho purpura
& coccino & byſſo retorta. Sed ꝗa ĩ exodo hoc genus ueſtimẽti p̃cipit᷑ tmut fiat: & poſtea actũ refert᷑: nõ tñ eo
Aarõ ueſtit᷑. In leuitico quò ſacerdotalibus ueſtimẽtis ĩdutus fuerit explicat᷑. & applicauit Moyſes aarõ & fili
os eius & lauit eos aqᷓ: & ueſtiuit eũ tunica: & cinxit eũ zona:& ueſtiuit eũ vn Aτuyvqd nos ſi ubtuũicalẽ ſiue tu
nicã quã ſubtus ueſtitus ẽ poſſumus ĩterpᷣtari:& ĩpoſuit ſuꝑhumerale ĩquit: & cinxit eũſm facturã ſuphũe/
„CXXXVII.

—

Piſtolare officiũ ẽ de re familiari aut de quotidiana cõuerſatiõe aliqd ſcribere:& quodãmò abſẽé/

me ad domũ pr̃is
tui exoĩbus tribubus iſrael:cũ eẽnt ĩ terra ægypti ſᷣuiẽtes in domo Pharaõis. & elegi domũu pris tui exoĩbus tri/

xvvij.

mü⸗

ralis: & cõſtrinxit eã ip̃o. Vides itaq; hũc ſuphũerali cĩigi:quõ ſamuel ephodbad illo neſcio quo cĩgebat? ſed ſit̃r
ne te lõgius traha hãc habe ſnĩam. Vbicũq; I. xx. ĩterpᷣtibus hocẽ ĩ codicibus nr̃is couεσ¼½ i. ſuphuerale legit: vnpl
Thebræo ſcriptũ ẽ ephod. Quod qꝗᷓ̃re alibi ĩterpᷣtari uoluerĩt: & alibi ĩ ĩterpᷣtatũ reliqrit:nõ ẽ mei iudicii: cũ hoc mog
ipſuĩ pluribus fecerint: utiq; alibi aliter atq; aliter expᷣſſerĩt nouiſſimæ trãſlatiõis uarietate laſſati ipſa hebræa paſto
uerba poſuerint. Aqla aũt id qd illi iua ſiov dixerũt & νοααιοααπ.˖:. ueſtimẽtũ & ſup ueſtimẽtũ dixit: qd.ſ. tuni tüelt
ca& qd hebræo ſermone uocat᷑ mail ſupiorẽ tunicã: ααααναμ τ. i. u ioν q hebraicæ dicit ephod cũ ſu w
perius palliũ ſignificet: quo tota ſacerdotalis ꝓp tegat᷑ ambitio. Quæris forſan ſi ephod ſacerdotale ſit palliũ:qᷓ ſaela
re ꝗqbuſda locis addat᷑ bar?Audiẽs bar: riſũ tenere nõ poſſũ. Nã cũ apud hebræos dicat᷑ bad: ipſos quoq;. xx.ĩ ix.
terpᷣtes ſic traſtuliſſe manifeſtũ ſit: ꝓbat ut bar ſcribat:error obtinuit. bad aũt lingua hebraica linũ dicit᷑.· licet ves
linũ effertin ſignificãtius exprimat᷑.deniq; ubi nos legimus: & facies femorale lineũ: ut opiant᷑ carnis turpitu Pirai
dines a lũbis uſq; ad crura eoꝶ. In hebræo ꝓ lineo bad ponit᷑. Qua ſpecie uir quoq; ille ꝗq danieli mõ ſtrat᷑: idu ðè
tus ẽ.Et extuli oculos meos & uidi & ecce uir unus ueſtitus ẽ batdin. quo plurali numero ueſtes lineæ nucupa ril
tur. ꝓpterea aut Samuel &. lxxxv. uiri ſacerdotes ephod lineum portaſſe referunt᷑: qm ſacerdos magnus ſolus le⸗
hẽbat licẽtiã ephod nõ lineo ueſtiẽdi. ueꝶ ut ſcriptura cõmemorat: auro hyacintho purpura coccino byſſoq; nun
cõtexto. Cæteri hẽbãt epnod nõ illa uarietateldiſtinctũ: & ex. xii. lapidibus ornatũ: ꝗq ĩ humero utroq; reſidebãt ſa
ſed lineũ & ſimplex: & toto cãdore puriſſimũ. Veꝶ ꝗa ſupra ꝓmiſeraã: me ſi ſpatiũ dictãdi fuiſſet: de theraphi ſct
quoq; breuiter diſſertuꝶ: nec ꝗſqᷓ ĩterim ĩterpellator aduenit: ſcito theraphym ab Aqla morphomata ĩterp̃ta Nlin
ri:ꝗᷓs nõ figuras ſiue figurationes poſſumus dicere. Naĩ eodẽ loco qn ſaul miſit nucios ut acciperẽt dauid: & Cabe
niderui uexari illũ grauiter: & miſit rurſũ dicẽs: afferte illũ ĩ lecto ad me: ut occidã illũ: ut uenerũt nũcii. & ec-

ce cenotaphia ĩ lecto ꝓ cenotaphiis: i hebræo theraphym.i.morphomata poſita ſũt. & nõ decor capraꝶ ut nũ
codices hit: ſed puluillus de capraꝶ pelle cõſutus: ĩtõſis pilis caputãuoluti ĩ lectulo hoĩs mẽtiret᷑ utaũuũt utri
uſq; ſermonis ueritatem pariter explicẽ. in Oſee cõminat᷑ deus a ſe populo fornicãte omnẽ gr̃am ablatuꝶ di/
cẽs:ꝙ diebus multis ſedebũt filii iſrael ſine rege & prĩcipe:ſine ſacrificio: ſine altari:& ſine ſacerdotio: & mani/

feſtationibus. ꝓ ſacerdotio & manifeſtationibus:ĩ hebræo ẽ ſine ephod. iuxta. lxx. quoq; ꝗ ſenſũ magis ꝗᷓ uer 4
ba ĩterptati ſũt: ſacerdotiũ ĩterp̃tari theraphym. I heraphym uero.i. figuratiõibus uel figuris uaria opa ꝗᷓ the-
raphym uocant ĩtellige. Nã & ĩ Exodo cæteriſq; locis ubi deſcribunt ueſtes plumaria arte cõtextæ opus cheru
bin.i.uariũ atq; depictũ factũ eẽ deſcribit᷑: ita tn ut uau lr̃am cherubin nõ hẽat. qa ubicũq; cũ hac lia ſcribunt᷑
aĩalia magis ꝗᷓ opa ſignificaãt. Iuxta igit᷑ hũc ſẽſũ & micha cũ ueſte ſacerdotali: cætera Juod quæ ad ſacerdota/ ni
le ptinẽt ornamẽtũ:pꝑ theraphym feciſſe mõſtrat᷑. Quã nellẽ nũc tibi oẽm hĩtũ ſacerdotis exponere:& per ſin i
gulas ueſtiũ ſpẽs dĩna oſtẽdere ſacr̃a. Veꝶ qa ĩ hoc ipſo breuitatẽ epiſtolæ exceſſimus: & Ioſephus ac Philo ui 3
ri doctiſſimi iudæoꝶ: multiq; de nf̃is id latiſſime pſecuti ſũt: quoꝶ ut aiut uoce audies me: quæ de cætero ue-
lis pns pᷣcũtato pntẽ: ut ſi qꝗd forte neſcimus: ſineteſte: ſine iudice ĩfida aure moliamur. Nos ut ſis:hebræoꝶ le
. ctiõe detẽti ĩ latia ligua rubiginẽ obduximus:ĩ tãtũ ut loquẽtibus quoq; nobis:ſtridor qdã nõ latinus ĩterſtre
pat. un ignoſce ariditati. & ſi ĩperitus ſũ inꝗt ſermone apoſtolus: ſed nõ ſciẽtia. Illi utrũq; nõ deerat: & unum in
humiliter renuebat. Nobis utrũq; deeſt: qa & quod pueri plauſibile hũeramus amiſimus: nec ſcientiã quã uo
lebamus: cõſecuti ſumus. iuxta Eſopianã fabulã du magna ſectamur: etiam minora pdentes. en
Beati Hieronymi preſ byteri ad Fabiolã de. xlii. mãſionibus filioꝶ Iſrael per heremu: illas hiſtorice myſticeq; e
deſcubens ii. Eputola. LXNII. — — ——-— — db⸗
Neptuageſimoſeptio pſalmo quẽ iuxta euãgeliſtã matthæũ ex pſona dmi dictũ credimus:decẽ lu
3 plagaꝶ ĩ ægypto & egreſſidis iſrael ĩ ſolitudinẽ narrat hiſtoria. Cuq; nulli dubiũ ſit facta eẽ ꝗᷓ ſcri
rrra i pta ſũt:ꝗᷓſi aliud lia ſonet: aliud clauſũ ſpũs teneat. Apiã inqꝗt in parobola os meũ:loqᷓr ppoſitio 8
— nes ab initio. Quãta audiuimus: & uidimus: & pr̃esnri narrauerũt nobis. Vnde & apoſtolus iiſ/
dẽ uerhis qa & eodẽ ſpũ: hæc aũt ait oĩa ĩ figura cõtĩgebãt illis. ſcripta ſũt aut ad cõmonitionẽ nr̃am: quos fi/ mt
nes ſæculoꝶ deuenerut. Et nolo uos ignorare fres: qm pr̃es nñi omnes ſub nube fuerũt:& oẽs ꝑ mare trãſierut mn
& oẽs ꝑ Moyſẽ baptizati ſũt ĩ nube & ĩ mari:& oẽs eãdẽ eſcã ſpiritalẽ mãducauerũt:& oẽs eũdẽ potũ ſpiritalẽ
biberũt. bibebãt aut de ſpiritali cõſeqᷓnte eos petra petra auũt erat xp̃s. Si ergo pars hiſtoriæ itĩeris ex ægypto ſpi

ritaliter accipit᷑: & cætera quæ ab apoſtolo p anguſtia tpis prætermiſſa ſuũt: eiuſdẽ eẽ ĩ telligẽtiæ cõuĩcent᷑. Nã
idẽ ppheta q ĩ alio loco dixerat:hĩtaui cũ hĩtãtibus cedar multũ ĩcola fuit aĩa mea: abſẽtiã terræ ſãctæ nõ ferre
ſuſtinẽs: lachrymabiliter ĩgemiſcit & dicit. Hæc recordatus ſũ:& effudi ĩ me aĩam meã:donec trãſeã ĩ locũ ta/
bernaculi admirabilis uſq; ad domum dei in uoce exultationis & confeſſionis ſonus epulantis. Et in alio pſal
mo.Reuela oculos meos: & conſiderabo mirabilia de lege tua. Paulus quoq; lex ſy piritalis eſt. Et ipſe dominus
ſi crederetis Moyſi: & mihi crederetis. de me enim ille ſcripſit. Et euangelium ᷣm Lucam: tũc incipiens a Moy
ſe & omnibus prophetis interpretabatur illis in cunctis ſcripturis: quæ de ipſo dicta erãt. Igitur iudæi paruu
li:& qui ſolidum cibum glutire nequeunt:ſed adhuc lacte nutriuntur infantiæ: legant Pharaonem carneum
& mare rubrum per quod ad Indiam nauigat᷑: & manna coriãdro ſimile: & omnia quæ ſcripta ſut: audiat cor
poraliter. Lepra domoꝶ: & leprã pellis: & ſtaminis: taur homicidã: & iumẽtũ adulterii reũ. & hebræi ꝓpter
uxorẽ ac liberos ſeruire cupiẽtes aure ſibilẽt pforata. Nos aũt derelĩquẽtes Capharnaũ agrũ quõdã pulcherri

henhli
iterß
uid
i. Aeo
Nut i
autunn
Augch
Xman
i et
aäthe⸗
Schenn
nbont
tot⸗
er ſin
lou
tone⸗
roſele
etſare
num
uo

S

ece
ſai
vlito
uil⸗
oſi⸗
erut
ital
oſpi
Ni
ſene

Ut/

eumn
tcot
pte
ennl

mũ: & cũ ieſu egrediẽtes ĩ deſertũ: paſcamur panibus eius. Si ſſipientes ſumus: & iumẽtoꝝꝶ ſimiles ordeaceis.
ſi rõnale aĩal: triticeis & ex grano frumẽti cõmolitis: qd in terrã cadẽs & mortuũ multos fructus attulit. No/
uẽ plagis pcuſſa eſt ægyptus: fractus Pharao: ut dimitteret populũ dei. ad extremũ primogenita pdidit: ut pri
mogenita iſraelis dno ſacrarent᷑. ꝗ prius tenere cupiebãt: iſtãter expellũt. Exterminator trãſit & terrã Geſſen
