ꝗſi nõ acceperitis?: Iã ſaturati eſtis:iã diuites facti eſtis. & utſs ciamus: nõ ex nobis: ſed exdei cũcta pẽdere iudi,/

cio: ueniam inꝗt citius ad uos:ſi dũs uoluerit. qui enĩ dicit ueniam aduos: oſtendit ſe uelle:monſtrat cupere:
ꝓmittit aduentũ. Sed ut cautius hoc loquat᷑ infert ſi dñs uoluerit. ſiquis enĩ putat quid noſſe: necdũ nouit
ſicut noſſe oportet:uas electiõis humilitate deiectus:ĩmo cõſcientia fragilitatis ſi uæ loquit. Ego ſu minimus
apoſtoloꝶ:qui nõ ſũ dignus uocari apoſtolus. qm̃ perſecutus ſum ecclelſiã dei:gratia aũt dei ſum id qd ſum:
& gra ipᷣius in me uacua nõ fuit:ſed oĩbus illis amplius laboraui. nõ ego auũt:ſed gratia dei quæ mecum eſt.di/
cit ſe plus oĩbus apoſtolis laboraſſe:ſtatimq; laborẽ ſuũ ad dei refert auxiliu. Nò ego inquiens: ſed gratia dei
quæ mecũ eſt.ſicut & in alio loco loquit᷑. Fiduciã auũt alẽ nabemus per ieſum Xpᷣm ad deu. Non qa exnobis
ipis ſufficiẽtes ſimus reputare aliquid: quaſi exnoſtro.ſed ſufficiẽtia noſtra ex deo eſt:qui & dignos nos fecit
miniſtros noui teſtamẽti. Nõ enĩ iuſtificat᷑ hõ exo pibus legis niſi per fidẽ ieſu Ap̃i. unde infert & nos in ieſũ
Chriſtum credimus:ut iuſtificemur ex fide chriſti & non ex operibus legis. quia ex opꝑibus legis nõ iuſtificabi

— —— —

tuorſunt

Legntn

rt

Onort,

ſetlun

dltramu
uddoni
etclh
ntth
Aborhl
lbuh
rrieg
luelte⸗
togpi⸗
nepci
tuoluͤts
umintli
eſintten
bili N

ihüen’

imornag

mulr
el⸗
olris
lngns
ctueus
us leg
late
nuseſt
eigiaet
prehe
fidetlal
poltul
nthios
brtuos
Auno/
ilit⸗
Citer
noſu
ogie
nchcat
mmin.
iud/
nout
itmus
ſum
ſtch
ude
obo
leut
leli
ahi

tur oĩs caro. ſi enĩ ex lege iuſticia. ergo xp̃us ſine cauſa gratis mortuus eſt: in lege maledictio eſt. Scriptum eſt
eni: Maledictus oĩs:qui nõ pmanet in oibus:quæ ſcripta ſũt in libro legis: ut faciat ea. Chriſtus nos redemit
de maledictiõe le ctus pro nobis maledictio.Si eni data eſſet lex: quæ poſſet uiuificare: uere ex lege eẽt iu
ſticia. Sed coclucht ſcriptura oĩa ſub pctõ: ut repromiſſio per fidẽ ieſu chniſti daret credẽtibus: lex ergo pæda
gogus ni fuitiĩ chriſtũ: ut ex fide iuſtificemur. Vñ addit: &uno uerſiculo oĩa cõprehẽdit: dicẽs .Euacuati eſtis
Ichriſto:qui in lege iuſtificamini:a gr̃a excidiſtis. Hæc cucta pcurro:ut ondã a nullo legẽ eẽ cõpletã:& per le/
gem mãdata oĩa quæ cõtinent᷑ in lege. Deus eſt enĩ qui opat᷑ in nobis:& uelle & Pleere laborat apoſtolus: &
tuxta iuſticiã: quæ in lege eſt: ſine qᷓrimonia cõuerſatus: oĩa pro chriſto ducit ꝗſqꝗlias. ut ĩueniat᷑ ĩ Chriſto nõ
habẽs ſuã iuſticiã: quæ ex lege:ſed quæ ex fidechriſti eſta deo. Vũ ſcribit ad Theſſalonicenſes. Fidelis auũt eſt
dũs: qui ſᷣuabituos:& cu ſtodieta malo. ergo nõ liberi arbitrii ptãte: ſed dei clæmẽtia cõſeruamur. Acne putes
argumẽtatiõibus uanis quæ mouẽt audiẽtibus quæſtiones: ueritatẽ fidei poſſe ſubuerti:idẽ apoſtolus ſcribit
ad Timotheũ: O Timothee depoſitũ cuſtodi: deuitãs ꝓfanas uocũ nouitates: & cõtradictiões falſi noĩs ſcien
tia:quã qdã ꝓmittẽtes circa fidẽ errauerũt. Bonitas enĩ & miſericordia Saluatoris nr̃i: nõ ex opibus iuſticiæ:
quæ fecimus: ſed ſᷣm ſuã miſericordiã ſaluos nos fecit: ut iuſtificati illius gra: hæredes ſimus ſᷣm ſpem uitæ
æternæ. Hæc breuiter ꝗᷓſi ex latiſſimo atq; pulcherrimo apoſtolicæ doctrinæ prato carpſimus: ut duræ frõtis
ĩpudẽtiacõterat᷑. Trãſeamus adeuangelia: & apoſtolicos igniculos clariſſima Api lãpade cõpleamus. Ois ait
quiiraſcit fratri ſuo ſine cauſa: reus erit iudicio. Qui aũt dixerit racha: qd ĩterpᷣtatur uanus & abſq; cerebro:
reus eritcõcilio:haud dubiũ ꝗn ſctoõrũ & angelici ſenatus. Qui aũt dixerit fatuæ: reus erit gehẽnæ ignis. Quis
nr̃m põt huicuitio nõ ſubiacere?cũ etiã pro ocioſo uerbo reddituri ſimus ronẽ in die iudicii Si ira & pᷣmonis
iniuria atq; ĩterdũ iocus iudicio: cõcilioq;: & gehẽnæ ignibus delegat᷑: qd merebit turpium reꝶ appetitio?! &
auaritia: quæ radixeſt oĩum malorũ? Si inꝗtoffers donũ tuũ ad altare: & ibi fueris recordatus ꝗa frater tuus
habet aliqd aduerſus te: dimitte ibi donũ tuũ ante altare: & uade pᷣmũ recõciliari fratri tuo: & tũc ueniẽs offe/
res munus tuũ. Meæ eſt ptãtis: ut nõ habeã aliqd cõtra frem meũ.Vt aũt ille aduerſus me hẽat:aut nõ habe/
at: in illius uolutate cõſiſtit. Quid ergo facia: ſi recõciliari noluerit?obſecrẽ: flectã genua: ſed audirecontẽnet.
an obtorto collo nolentẽ in ius amicitiæ traham? Et quæ eſt maior inimicitia: ꝗᷓ amicitias neceſſitate ſociare?!-

Neq; enĩ dixit roga eũ: ut tibi conciliet᷑: ſed recociliari pᷣmũ fratri tuo: & ſicofferes munus tuũ ad altare. Non

; ĩpoſſibilia deus pᷣcepit: ſed in tãtũ patientiæ culmẽ aſcẽdit:ut prope ĩ poſſibilia pro difficultate nimia pᷣce/

piſſe uideat᷑ ad deſtruẽdã ſnĩam tuã: qua ſcribis facilia eẽ dei mãdata. Scaãdalizãtem manũ:oculũ: & pedẽ iu

bemur abſcidere. Eſto per tropologiã dictũ ſit pro amiciſſimis: & pro cõſãguineis: & fraterno nobis uel cõiu/
gali amore ſociatis: facile ne arbitramurob quaſdãoffẽſas: tãta ſubito abſcidere charitatẽ. Quodq; dicit᷑. Sit
Fmo ueſter:eſt eſt:nõ nõ: qd aũt amplius eſt:ex malo eſt. forſitã de ura ſchola repiat᷑: qui nunꝗ mentitus ſit:
nec audierit illud ꝓpheticũ & apoſtolicũ. Ego dixi in exceſſu mẽtis meæ: oĩs hõ mendax. Et neſciat ſcriptũ in
alio loco. Os qd mẽtit᷑: occidit animã. Verberãti maxillã: alterã iubemur opponere. Tollẽti tunicã: etiã palli
um cocedẽdũ eſt. Angariãti ſe mille paſſibus: duobus milibus colla pᷣbẽda ſũt. Petẽti te:da.& uolenti a te acci
pere mutuũ: ne aduertaris. Si duos nũmulos huero: & alius popoſcerit: aut dabo ipſi:& mihi mendicandum
erit. aut ſi nõ dedero: trãſgreſſor legis ĩueniar. Illud aut qd dicit᷑: Diligite inimicos ueſtros: bifacite his ꝗ ode
rũt uos: & orate pro Pledhetibusdecaluniatibus uos. Forſitã in uro cœtu ĩuenit᷑.apud uos rara auis eſt. Qui
pctã ſimpliciter cõfitent᷑: merent᷑ humilitate clæmẽtia Saluatoris. Quodq; ſequit᷑. Cauete:ne iuſticiã hoc eſt

elemoſynã ueſtrã faciatis corã hoĩbus: ut uideamini ab eis. Neſcio ꝗs poſſit ĩ plere. Ad largiẽdũ fruſtũ panis

& binos nũmulos præco cõducit᷑.& extẽdẽtes manuũ huc illucq; circũſpicimus,. quæ ſi nullus uiderit: contra/

Cctior fit. EHto unus de mille ĩueniat᷑: qui iſta nõ faciat. Rñde quæſo: ubi ſũt facilia mãdata? Nolite inꝗt ſoli/
citi eſſe de craſtino. Craſtinus enĩ dies ſollicitus erit pro ſe. Sufficit dei malitia ſua. Vos de craſtino non cogita
tis: & ĩſtar auiũ præſẽtibus cõtẽti eſtis.quoꝶ epiſtolæ biblinæ uolitãt trãs flumina æthiopiæ: ut ĩter ſimias &

pauos noua deophir Salomoni dona mittant᷑. Vis audire facilitatẽ pceptoꝶdei: auſculta qd dicir᷑. Quãar/
cta & anguſta uia eſt: quæ ducit ad uitã: & pauci ſũt:qĩueniũteã. Nõ dixit:qui gradiunt᷑ per eã. Hoc enĩ dif/
ficillimuũ eſt. Sed qui ĩueniũt. Pauci eni ĩueniũt:& multo pauciores ĩgrediunt᷑ p eã. Filius inꝗt hoĩs nõ habet
ubi caput ſuũ reclinet. Qui dicit in Eſaia. Suſcipite laſſũ: & hæc eſt reqes mea. ſi no habet ubi caput ſuũ recli/
net & quo reqeſcit: dicẽs in alio loco. Suꝑ quẽ reqeſca: niſi ſup humilẽ: & ꝗetũ: & tremẽtẽ uerba mea: ubi eſt
mãdatoꝶ facilitas? Multi hoc qd ſcriptũ eſt. Nõ ueni uocare iuſtos: ſed pctõres ad pœnitẽtiã: ſimpliciter ac-
cipiũt: iuxta illũ ſenſu: nõ ĩdigẽt ſani medico: ſed ii qui male habẽt. Alii uero interpᷣtant᷑ coactius. nõ ueni uo/
care iuſtos. nullus enim ad perfectũ iuſtus eſt: ſed ex aliqua parte peccator:ſed peccatores quibus mundus re
fertus eſt:dicente Dauid. Saluũ me facdomine: quoniã defecit ſanctus:& corrupti ſunt:& abominabiles fa/
Cti ſunt in adinuẽtionibus ſuis. Oẽs declinauerunt:ſimul inutiles facti ſũt: nõ eſt qui faciat bonu:nõ eſt uſq;

ad unum. Nolite inquit poſſidere aurum: neq; argentũ: neq; pecuniã in zonis ueſtris:nõ peram in uia:no pa

nem: neq; duas tunicas: neq; calciamenta: neq; ungamn Hæc inquies præcepta apoſtolica ſunt. Et certe Pe/
trus apoſtolus caligas habuiſſe narratur: dicentead eum angelo: pcinge te: & calcia te caligis tuis: duas autẽ
tunicas: ut de cæteris taceam: puto ꝙ & ego & tu poſſideamus. ſi tamen amplius non habemus: hæc dico.

Et iteꝶ:iterũq;ac p ſingula ĩgerã: ut erubeſcas ad ſnĩam ſi uã: facilia dei es mãdata. Fratrẽ tradet frater in mor
tem: & pr̃ filiũ. cõſurgẽt filii cõtra parẽtes: & ĩterficiẽt eos & eritis inqt odio cũctis hoĩbus ꝓpter nomẽ meũ.&
qa facilia iuſſerat: & ſciebat facile ea poſſe cõpleri: ꝓpterea ut rei facilitatẽ oñderet: copulauit dicẽs. Qui pſeue
rauerit uſq; in finem hic ſaluus erit. Non ueni inqt pacẽ mittere ſuper terra: ſed gladiũ: ueni diuidere hoĩem

cõtra pr̃em ſuu:& filiã cõtra matrẽ: & nurũ cõtra ſocrũ. Et ne oĩa pcurrẽdo:lõgiorẽ ſnĩam faceret:uno cuncta

ſᷣmone cõprehẽdit dicẽs. Inimici hoĩs domeſtici eius. Cunq; poſuiſſet: qui amat prem: aut mr̃em ſi up me: nõ
eſtmedignus. Et quiamat filiũ: aut filiã ſup me:nõ eſtme dignus: crux Xpi facilis eſt. Nudũ poſt Apᷣm per/

ere ludus eſt: iocus eſt. Et ubi pᷣmia quæ difficultate ſupata quærunt᷑. Nõ colligunt᷑ zizania in præſẽti ſæcu
Pne & frumẽtũ pariter eradicet᷑. palea dñica futuro iudicio reſeruat᷑: q iuſti fulgebũt ꝗᷓſi ſol. Et egredient

angeli: & ſeparabũt malos de medio iuſtoꝶ. Petrus mergit᷑: & meret᷑ audire. modicæ fidei quare dubitaſti? Si
in illo modica fides: in quo magna ſit neſcio. De corde inqt egrediunt᷑ cogitatiões peſſimæ homicidia adulte

ria fornicatiões furta falſa teſtimõia blaſfemiæ.hæc ſũt quæ coinꝗnãt hoĩes: ꝓcedat qui in corde ſuo hæc nõ

eſſe teſter: & plenã in corpore iſto mortali iuſticiã cõfitebor. Qui uult inꝗt ſaluare animã ſuã pdet eã: & qui
pdiderit animã ſuã ꝓpter me:ſaluã faciet eã. Hæc ſũt facilia mãdata. Iteꝶ dico: ue mũdo ab ſcãdalis. neceſſe
eſtenĩ ut ueniãt ſcãdala. Et ꝓpterea in alio loco ſcriptũ eſt. In multis offẽdimus: ſiue erramus oẽs: no pauca
pctã:ſed multa: nec quorũdã:ſed oĩum poſuit. Oẽs enĩ quæ ſua ſũt quærũt:& nõ ea quæ dei ſũt unus bonus
deus dicit᷑: & magiſtri qᷓſi hoĩs bonitas refutat᷑. in lege doctiſſimus: oĩa feciſſe ſe dicit. quã ob rem & amat᷑ a
dno. Et tñ plenã iuſticiã nõ habet: ꝗa noluit ſubſtãtiã ſuã paupibus erogare. Vñ difficultas difſicultati: ĩmo
ĩpoſſibile ĩpoſſibili tũc cõparat᷑: qa neccamelus ĩgredi põt ꝑ foramẽ acus: nec diuites puenire in regna cæloꝶ
uis nr̃m nõ lauat exteriora calicis & parapſydis: & ĩteriora habet nequaꝗᷓ ſordibus inquinata? Quis ſepul/
chroꝶ extriſecus dealbatoꝶ põt ſimilitudinẽ declinare? Ne& nobis dicat leſus. de foris ꝗdẽ uidemini hoĩbus
iuſti. Intus aũt pleni eſtis hypocriſi & iniqtate: ꝗᷓuis & aliis uitiis carere poſſumus. Hypocriſeos maculã hie
nõ poſſe:aut paucorũ eſtaut nulloꝶ. Pater inqt ſi poſſibile eſt trãſeat calix iſte a me. Verũtamẽ nõ ſicut ego
nolbil ed ſicut tu uis pr.Filius dei ꝗ dixit. Et facta ſũt: mãdauit: & creata ſũt oĩa. Secũdũ hoc ꝙ filius hoĩs di
cit ſnĩam tẽperat. Pater ſi poſſibile eſt. Veruntũ nõ ſicut e uolo:ſed ſicut tu. Et Critobolus meus adducto
ſupcilio loquit᷑. Põt hõ ſine pctõ eſſe ſi uelit. Apoſtoli audiũt. Sic nõ potuiſtis una hora uigilare mecũ. Nõ
dixit: Noluiſtis. Sed nõ potuiſtis. Apoſtoli mei una hora uigilare nõpñt: ſõno mœrore: & carnis fragilitate
ſupari. & tu potes lõgo tpe oĩa pctã ſupare! Marcus euãgeliſta ſcribit de dno. Et nõ poterat ibi ne unã ꝗdem
facere uirtutẽ: niſi paucis ægrotãtibus manus ĩponẽs ſanauit eos: &admirabat᷑ ꝓpter incredulitatẽ eoꝶ. Dñs
dicit᷑ non potuiſſe in nazareth ne unã qdẽ facere uirtutẽ. & infidelitatis alienæ ſtuporeretinet᷑: & uos poteſtis
oẽ qd uultis. Deniq; in cõſequẽtibus ſcribit᷑. Abiit in finibus Tyri & Sidonis: & ĩgreſſus domũ neminẽ uole
bat ſcire: & latere nõ potuit. Vere utiq; cupiebat latere. Et qd cupiebat: quare facere non poterat: ut aduentu
ſuo oĩum cõſciẽtiã declinaret! Quæris cauſas cur latere nõ potuerit: Cogita aſſũpti hoĩs ueritatẽ: & oĩ carebis
ſcãdalo. Si filius dei aliqd in carne & pꝓpter carnẽ nõ potuiſſe narrat᷑: nos qui toti carnei ſumus: & quotidie
ſpũs opibus repugnamus cõtra apoſtoli ſnĩam quæ uolumus cuũcta faciemus Petrus apoſtolus tria uult fa
cere in mõte tabernacula. unũ dno: alterũ Moyſi: tertiũ Heliæ: neſciẽs qd loquat᷑ timore pterritus. & nos py/
thagoricæ philoſo Pi ructamus ſuperbiã. de die & hora cõſumatiõis ultimæ: & angelos cæloꝶ & filiũ igno
rare rñdit: & uos plenã ſciẽ tiã pollicemini. Carnis ĩfirmitas deo hĩtatore gaudebat: & tũ menſurã fragllitatis
ſuæ excedere nõ potuit. utnõ ToAοναε)1: ideſt putatie iuxta ueteres hæreticos: ſed uere dei filius hoĩs filius cre

deret᷑. Apoſtolos parũper relinquẽs cecidit in terrã pnus: & orabatdicens: Pater ſi poſſibile eſt: Cur quæſo ſẽ/

tentiã ambigẽter expᷣmebat:qui in alio dixerat: quæ apud hoĩes ĩpoſſibilia: apud deũ poſſibilia ſũt? Sed hõ
paſſurus hoĩs loqtur uerbis. Ille dicit. Si poſſibile eſt: una hora p̃tereat: Tu dicis poſſibileeſt omni pecca/
ta uitare. In ꝗbuſdã exẽplaribus & maxime in græcis codicibus: iuxta Marcũ in ſhe eius euãgelii ſcnbit᷑. Po/
ſtea cu accubuiſſẽt undeci apparuit eis Ieſus: & exprobrauit ĩcredulitatẽ & duriciẽ cordis eoꝶ. qa his qui uide
rant eu reſurgentẽ: nõ crediderũt. & illi ſatiſſaciebãt dicẽtes. Sæculu iſtud iniꝗtatis & ĩcredulitatis ſubſtantia
eſt: quæ nõ ſinit perĩmũdos ſpũs uerã dei appᷣhendi uirtutẽ. iccirco iã nũcreuela iuſticiã tuã. Cui ſi cõtradici
tis: illud certe renuere nõ audebitis. Mũdus in maligno poſitus eſt. & ꝙ dñm ſuũ ſathanas tẽtare auſus ſit:&
uictus atq; cõfuſus receſſerit uſq; ad tp̃s utiq; paſſiõis. Et ſucceſſor Iouiniani audet loq eos qui plena fide ba
ptiſma cõſecuti ſut: nõ poſſe tentari: imo aliis uerbis poſſe hoĩem baptizaatũ ſi uoluerit: nequaꝗᷓ ultra pecca
re. Zacharias iuſtus auditab angelo: qa non credidiſti uerbis meis: eris tacens: & nõ poteris loqui uſq; in diẽ
natiuitatis eius. Pater Lunatici de apoſtolis loquit᷑. Rogaui diſcipulos tuos: ut eiicerẽt eũ. i. dæmonẽ: & non
potuerunt. Et ipſidiſcipuli interrogãt Saluatorem. Quarenõ potuimus eiicere illum?& audiunt cæteri: p/
pter ĩ credulitatem ueſtram. Cur quæſo:qa omnia poſſe domino ſeruabatur: intrauit cogitatio in apoſtolos:

quis eoꝶ maioreſſet Et emendant᷑ doctrina Saluatoris:dum minimus maior agnoſcitur: & humilitas ſub/

limitate mutatur. Nõ recipit᷑ ab urbe Samaritanoꝶ: quia facies eius erat ciuis hieruſalem. Iacobus & Ioãnes
uere filii tornitrui: & eli ardore feruentes. Phinees & Helias ignem de cælo deducerecupiunt: & co rripiuntur
a domino. Qui utiq; nõ corriperentur: ſi abſq; errore uoluiſſent. Ibãt cũ illo populi: hoc eſt cũĩdomino: qui

ndi
non
ni
glos
lub⸗
is
tut
1

conuerſus dixit: Siquis uenit ad me: & nõ odit patrẽ ſuũ & matrẽ ſuã & uxorẽ & filios & fratres & ſorores:in/
ſuper & animã ſuã: nõ põt meus eſſe diſcipulus. Et in hoc loco temerariis ꝓclamabo: põt hõ ſi uelit oĩa pctã
uitare: facilia ſuũt mãdata eius. qui merent᷑ audire a do Saluatore. Vos eſtis: qui iuſtos uos eſſe dicitis coram
hoĩbus. Deus aũt nouit corda ufa. qa qd apud hoĩes excelſũ eſt: abomi nabile eſt corã deo. Impoſſibile inꝗt ẽ
ut ſcãdala nõ ueniãt: puto ꝙ peccatũ ſcãdalũ ſit:qd per ſcãdalũ uenit. Niſi fallor enĩ ο ι„ο & αακν Wu—iAͤX0ν
apud græcos ex offeſione & ruina nomẽ accepit. ꝓpterea in multis offendimus oẽs: fac ut nõ corruerim. certe
offendi: & nõ in uno:ſed in pluribus. arbitror ꝙ & in aliquo offendiſſe:pctm ſit. Dixeruũt dno apoſtoli: Auge
nobis fidẽ. Qui rũdit eis: Si hẽretis fidẽ quaſi granũ ſynapis: qd utiq; minimueſt oĩum ſeminu.& Critobo/
lus meus fidei nobis mõtibus ĩtumeſcit. Dicebat aut inꝗt & parabolã illis ꝙ ſemꝑ oportet orare: & nunꝗᷓ de
ficere. Fruſtra ſemꝑ oramus:ſi in nro arbitrio eſt facere qd uolumus. Dixerũt apoſtoli. & ꝗs põt ſaluus eſſe?

Audiũt adũo:quæ ĩpoſſibilia ſũt apud hoĩes:poſſibilia apud deũ ſũt. Ergo aliqua quæ apud hoĩes ĩpoſſibi/

lia ſũt: certe ea eſſe poſſibilia exeo oñdit᷑: ꝙ-apud deũ poſſibilia ſunt. ſit ergo & apud deu poſſibile:homini ſi

uelit domare ĩpeccãtiã. nõ ipſius merito: ſed ſua clæmẽtia: & apud hoĩes nequaꝗᷓ poſſibile liberi arbitrii ptã/
te:qd nutu donãtis accipit᷑. Nò ſufficit apoſtolis dudũ ſuꝑ dignitate quæſiſſe: qs eoꝶ maioreſſet. Sed in ipo
neceſſitatis & paſſiõis articulo ſcribit᷑ de eis. Facta eſt aut cõtẽtio ĩter illos: ꝗs illoꝶ maior eſſet: Optimure ue
ra tps ſſtãtẽ cruce de dignitate cõtẽdere. Simon inqt Simon: ecce Sathanas expetiuit uos: ut cribraret ſicut tri
ticũ. Ego aũt rogaui pro te: ut nõ deficeret fides tua: & certe iuxta uos in apoſtoli erat poſitũ ptate:ſi uoluiſſet
ut nõ deficeret fides cius: qua utiq; deficiẽte pctm̃ ſi ubingredit᷑. In ꝗbuſdã exẽplaribus:tã græcis ꝗᷓ latinis ĩue/
nit᷑: ſcribẽte Luca: Apparuit illi angelus de cælo cõfortãs eũ. Haud dubiũ:ꝗn dñm ſaluatorẽ. Et factus in ago
nia: plixius orabat. factuſq; eſt ſudor eius: ſicut guttæ ſãguinis decurrẽtis in terrã. Saluator in paſſioe ab an
gelo cõfortat᷑. Et Critobolus meus nõ ĩdiget auxilio: habẽs liberi arbitrii ptãtẽ. & tã uehemẽter orabat: ut gut
tæ ſãguinis ex parte prũperent: quẽ totũ erat in paſſione fuſurus. Qu id inꝗt dormitis? Surgite & orate ne in
tretis ĩ tẽtationẽ. debuit iuxta uos dicere. Quid dormitis? Surgite & reſiſtite. libeꝶ en hẽtis arbitriũ: & ſemel
uobis cõceſſa a dũo ptãte: nullius alterius indigetis auxilio. Si enĩ hoc feceritis: no ſtrabitis in tẽtationẽ. Non
poſſũ ait ego facere a memetipſo aliqd: ſed ſicut audio iudico. QArriani obiiciut caluniã. ſed rndet eccleſia:exꝑp
ſona hoĩs hæc dici: qui aſſũptus eſt. tu cõtrario loꝗris: poſſũ ſine peccato eſſe: ſi uoluero. Ille nihil põt ex ſe fa
cere: ut hoĩs indicet ueritatẽ. Tu potes oĩa pctã uitare: ut adhucin corpore cõſtitutus avioùoy eſſe te doceas.
negat ffibus & ꝓpinqs ire ſe ad xenophegiã. Et poſtea ſcriptu eſt. Vt auũt aſcẽderũt fres eius: tũc & ipᷣe aſcẽdit
ad ſolẽnitatẽ: nõ manifeſte: ſed ꝗᷓſi in abſcõdito. Ituꝶ ſe negauit: & fecit qd pus negauerat. Latrat Porphyri/
us ĩcõſtãtiæ ac mutatiõis accuſat: neſciẽs oĩa ſcãdala ad carnẽ eẽ referẽda. Moyſes inqt dedit uobis legẽ: & ne/
mo ex uobis facit legẽ utiq; poſſibilẽ. neq; enĩ culpa ĩpetrãtis eſt: ſed fragilitas audientis: ut oĩs mundus ſub
ditus fiat deo. In euãgelio ᷣm Ioãnem in multis: & græcis: & latinis codicibus ĩ uenit᷑ de adultera muliere: quæ
accuſata eſt apud dũm. accuſabat auũt & uehemẽter urgebãt ſcribæ & phariſæi iuxta legẽ eã lapidare cupien/
tes. At ieſus ĩclinãs digito ſcribebat in terra: eoꝶ uidelicet qui accuſabãt: & ν pctã mortaliũ:ſᷣm quod ſcri
ptũ eſt in ꝓpheta. Relinquẽtes auũt te ſup terrã ſcribant᷑. Tãdẽ caput eleuãs dixiteis. Qui ſine peccato eſtue
ſtrũ:pᷣmus mittat ſuꝑ eã lapidem. Hoc qꝗ; dicit᷑ ſine peccato: græce ſcriptũ eſt ava απρ Ta To. qui ergo dicit:
aliud eẽ eſt ſine pctõ: & aliud ava uap In ſov: aut græcũ ſmonẽ nouo uerbo exprimat: aut ſi expᷣſſũ eſt a lati/
nis: ut ĩterptatiõis ueritas habet pſpicuũ eſt ava uap Iu Toy nihil aliud eſſe: niſi ſinepctò: & quia accuſatores
oẽs fugiũt Qederat enĩ uerecũdiæ eoꝶ clæmẽtiſſimus iudex ſpatiũ recedẽdijrurſũq; in terraſe cribens terramq;
deſpiciẽs: paulati diſcedere: & oculos illius declinare cœperut. ſoluſq; remãſit cũ muliere:cui locutus eſt ieſus

Vi ſut qui te accuſabãt? nemo te cõdẽnauitquæ ait. nullus dñe. Rndit ei ieſus. nec ego te cõdẽnabo. uade &

ammodo noli peccare. Præcepit dis ne ulterius peccaret: ſicuti & alia ſimiliter ĩ lege mãdauit. Sed utrũ ea fe
cerit necne:ſcriptura nõ dicit: Oẽs inquit qui uenerũtanteme: fures fuerũt & latrones. Si oẽs:nullus excipit᷑.
Quiuenerũt inqt:nõ qui miſſi ſũt. de ꝗbus ppheta ait. ipi ueniebãta ſe: & ego nõ mittebã eos:quo uerbo ſo

lius xpi potẽtia reſeruat᷑: qui ad ſua uenerãt: & ſui eũnõ receperũt. Dueſſẽ inqt in mudo cũ eis: ergo ſeruabã

eos in noĩe tuo:qd dedi eis: & cuſtodiui: & nullus ex eis piit: niſi unus filius pditiõis.nõ dixit:dedi eis liberi ar
bitrii ptãtẽ: utip̃i de ſuo labore ſaluarẽt: ſed ego cuſtodiui eos: ego uaui. Deniq; ĩfert. Non peto: ut eos aufe
ras de mũdo: ſed ut cuſtodias illos a malo. in actibus apoſtoloꝶ ſcriptũ eſt: iter Paulũ & Barnabaã ꝓpter Ioã-
nem qui cognominatus eſt Marcus: ortã diſſẽſionẽ ita ut ſe- epararent᷑: & Barnabas Marcũ: & Paulus ſyllã aſ-
ſumerẽt in euãgelii miniſteriũ. Paulus ſeuerior: ille clæmẽtior. uterq; in ſuo ſẽſu abuũdãt. Et t diſſẽſio habet
aliqd humanæ fragilitatis. in eodẽ uolumĩe legit᷑. Traãſierũt phrygiã & gallatia regionẽ: ꝓhibiti a ſpũ ſãcto
loqꝗ uerbũin Aſia.quo maledicto in ipa puincia puto uſq; hodie hæreticos:qui cõtraſpm ſactã faciũt pluri/
mos repiri. Cũq; ueniſſẽt ait in Myſiã: tẽtabãt ire in Bithynia: ſed nõ dimiſit eos ſpũs Ieſu. Nota ꝙ ſpũs Ieſu
ſpũs ſãctus ſit: q in alio loco ꝓpter unitatẽ ſubſtãtiæ pris ſpũs appellat᷑.Voluerunt loq in aſia: & phibent᷑ a
ſpũ ſãcto. Tẽtãt ire in Bithyniã: & nõ eos ꝑmittit ſpũs Ieſu. Satis ĩportune: ſi eis faciẽdi uel nõ faciẽdi ſemel
dederat liberi arbitrii ptãtẽ. Sequit᷑. Tpa inqt ignorãtiæ reſpiciẽs deus nũc præcepit hoĩbus ubiq; pœnitẽtiã
agere. Significãter pterita in lege tpa: tpa ignorãtiæ demltrauit. Rurſũ ait. Veniã ad uos deo uolente. Cur

.

ĩTterpoſuit uolũtatẽ dei:ſi hẽbat ſui arbitrii ptãtẽ? Iacobus apoſtolus. Siqs ait puauerit totã legẽ:offẽderit au
tem in uno:reus eſt oĩum factus. Quis noſtrũ in nullo aliquãdo peccauit:Si auũt peccauit: qd negari nõ po/
teſt: & per unũ peccatũ oĩum eſt reus peccatoꝶ:nõ ſuis uirib us: ſed dei miſericordia ſaluar᷑. Siꝗs in uno nõ
peccauit:pfectus eſt uir. Si aliquãdo in ſmone peccaſti: ubi eſt apud te pᷣſũpta pfectio: maxime cũ ſequat᷑
Linguã aut hominũ nullus põt domare: ĩcõtinẽs maluũ:plena ueneni mortiferi. Rogo te: ut mihi rũdeas ſi lĩ
gua ĩcõtinẽs eſt malũ:& plena ueneni mortiferi:& nullus põt domare liguã mortaliũ: & tanti criminis reus
es: Vbi in ppetuũ peccatoꝶ fuga? Vñ bella:& unde rixæ ĩter uos!“ N õne ex uoluptatibus: quæ militãtin mẽ
bris ueſtris/ Aut mẽbra nõ habetis humana:aut ſi homo nõ põt eẽ ſine mẽbris: cõfitemini uoluptatẽ atq; lu
xuriã in ueſtris artubus militare. Dauid qui dixerat cõfidẽter: ꝓba me dne: & tenta me. ure renes meos &cor
meũ: qa an oculos meos mißicordia tuaẽ: & cõplacui in ueritate tua. Et iteꝶ: Ego aũt ĩ ĩnocẽtia mea ĩgreſſus
ſũ:& pes meus ſtetit in directo. ꝗꝗᷓ iudicii ueritate dei miſicordiã mitigaret: tiñ ga hoc auſi us ẽ dicere: relinꝗr᷑
parũper fragilitati ſuæ. & ut uos dicitis arbitrii libertati: & padulteriuũ lapſus in homicidiũ:poſtea loquit᷑: Mi
ſerere mei deus: pᷣm magnã mificordiã tuã. Et ſᷣm multitudinẽ miſerationũ tuaꝶ dele iniꝗtates meas. Nec
hocdico quo uiꝶ ſãctũ acuſẽ:de quo ſcriptũ eſt: ꝙ fecit oẽs uolũtates dei.Sed ꝙ multis aliis bonis hæc uitia
cõpẽſarit:& ſaluatus ſit miſericordia dei: cuius iudiciũ eſt in põderibus S& ad quẽ Aſaph loquit᷑. Cibabis nos
pane lachrymaꝶ: & potuũ dabis nobis in lachrymis in mẽſi ura. neq; enĩ iniuſtus eſtdis: ut tm pctã condẽnet:
& bonoꝶ operũ nõ meminerit. Vñ & in alio loco idẽ Dauid canit: Ego dixiin abundãtia mea: nõ moueborin
æternũ. Dũñe in uolũtate tua p̃ſtitiſti decori meo uirtutẽ. Auertiſti faciẽ tuã a me: & factus ſũ cõturbatus. Di/
xieni ꝓnuũciabo cõtra me iniqtatẽ meã dño: & tu remiſiſti ĩpietatẽ cordis mei. Iuſtoq; pcipit᷑: reuela ad diũm
uia tuã: & ſpera in eũ: & ipe faciet. Et educet ꝗſilumẽ iuſticiã tuã: & iudiciũ tuũ tanꝗᷓ meridiẽ. Salus enĩ iu⸗

—

ſtoꝶ a dño: ꝗa nõ eſt ſanatio in carne eoꝶ a facie iræ eius. Et quotidie iuxta apoſtolũ:q dixerat: Non enĩ hĩtat
in carne mea bonũ: ĩgemiſcũt dicẽtes. Renes mei ĩpleti ſũt illuſiõibns:& nõ eſt ſanitas in carne mea. Breues
enĩ poſuit dies noſtros: & ſubſtãtia noſtra ꝗᷓſi nihil in cõſpectu eius. uniuerſa uanitas oĩs hõ uiuẽs: uel uiuẽs
in corpore uel uiuẽs in uirtutibus. & tũ oĩa uanitas. Incerto enĩ ſtatu fluctuat:& dũ nõ timetin ſereno: patit᷑
tẽpeſtatẽ. Cũ enĩ eẽt in honore:nõ ĩtellexit. cõparatus eſt iumẽtis ĩſipiẽtibus: & ſimilis factus eſt illis. pro ni/
hilo inꝗt ſaluos faciet eos: haud dubiũ ꝗn iuſtos. qui nõ ꝓprio merito:ſed dei ſaluat clæmẽtia. & delicta no
ſtraa te nõ ſũt abſcõdita. hoc expſona Chniſti dicit᷑ ſi ille: qui peccatũ nõ fecit: necdolus ĩuẽtus eſtin ore eius:
Pro nobis doluit: & peccata noſtra portauit: quãto magis debemus noſtra uitia cõfiteri? Renuit inqt cõſola
ri aia mea: cõſiderãs delicta quæ fecerã. Recordatus ſũ dei: & lætatus ſi ũ: cogitãs me illius clæmẽtia cõſeruan
du.Nocte cũ corde meo meditabar:& ſcopebã ſpm̃ meũ:& dixi:nũc cœpi: hæc eſt mutatio dexteræ: excelſi. iu
ſti uox eſt: qui poſt meditatiõem ſõnii & cõſciẽtiæ cruces ad extremũ ait. Nũc cœpi pœnitẽtiã agere: uel ſciẽ/
tiæ lumẽ ĩtrare. & hæcipᷣa de bonis ad meliora mutatio nõ meaꝶ uiriũi: ſed dexteræ & potẽtiæ dei ẽ: in æternũ
miſicordia ædificabit᷑. Nullũ enĩ tps eſt: quo non ædificet᷑ mibicordia in ſingulis ꝗbuſq; ſãctoꝶ. & his qui de
peccatis trãſeũt ad uirtutes.Aſ- agitta uolãte per diẽ: a negocio pambulãte in tenebris:qs noſtrũ poterit libera
ri ?Ecce enĩ pctõres ĩtẽderũt arcuũ:utſ. agittẽt in obſcuro rectos corde. nolũt prauos uulnerare: ſed rectos corde.
Sagitta per diẽ uolitat: per hæreticos in ſãctaꝶ ĩ telligẽtia ſcripturaꝶ. Negociũ in tenebris & nocte pambula/
bat per philoſophos:qui per obſcuritatẽ monũ ĩuoluere cupiũt ueritatẽ. Plãtati in domo dni ĩ atriis dei no
ſtri florebũt:plãtati in domo ñi iuſti ſũt: in eccleſia cõfirmati. Sed ii no in præſentiaꝶ: ſed in futuro in atriis
dñi florebuũt:ubi eſt certa & ſecura poſſeſſio. Miſericors & miſator dũs: lõganimis & multæ miſeratiõis. Sua
uis dũs oĩbus:& miſericordia eius ſi up oĩa opa illius. Tãtas audis miſericordias: & ĩ tua audes uirtutecõfide
re? Confiteant᷑ tibi dũe oĩa opa tua. Sed de cũctis opibus dei & hoĩes ſut. ergo oẽs hoĩes ſua pctã cõfiteant᷑. Le
gimus in Samuele dictũ de ſalomone. Ipſe ædificabit domuũ nomini meo:& firmabo regnũ eius uſq; in ſẽpi
ternuũ. Ego ero ei in patrẽ: & ipe erit mihi in filiũ. Et iteꝶ. Si inique egerit:corripiã eũ in uirga hoĩum.mibicor
diã aũt meã nõ auferã ab eo. Cũ egiſſet Dauid gras deo: ad extremũ ĩtulit: & hæc ẽ lex hoĩs. Dne deus ſẽper re

ſpice ad clæmẽtiã tuã: & ĩfirmitatẽ carnis diuino auxilio ſi uſtẽtare. Quid mihi ĩquit & uobis filii Saruiæ. Ma

ledicat Semei. Dñns præcepit ei:ut maledicat Dauid. Et ꝗs rũdebit ei: qᷓre hoc feciſti? Volũtas enĩ dei nõ diſ/
cutiẽda: ſed cũ gratiaꝶ actiõe patiẽda eſt. Et in alio loco ds mãdauit: ut diſſiparet conſiliũ Achitophel bonũ
ut adduceret ſu per Abſolõ malũ:cuius certe cõſiliũ erat ꝗſi cõſiliũdei. Et qua rõne ptãs liberi arbitrii maiore
ptãte ſubuerſa eſt? leroboã qui peccare fecit Iſrael: arguit᷑ ᷓre reliꝗᷓ rit præceptũdni. Diciturq; ad eũ: Dedi ti/

bi regnũ domus Dauid:& nõ fuiſti ſicut ſuus meus Dauid:qui cuſtodiuit mandata mea:& ambulabat poſt
me in toto corde ſuo: & fecit placitũ in cõſpectu meo. Ergo & poſſibilia ſũt dei mãdata: quæ Dauid feciſſeco

gnoſcimus:& tñ laſſeſcere ſãctos ad perpetuitatẽ iuſticiæ. In multis regibus legimus de ſtirpe Dauid: ꝓnon

ſuo merito:ſed Dauid patris uirtutibus cõſeruati ſint: qui fecerit placitũ in cõſpectu dei. Et uenit᷑ ad Aza re/
gẽ Iuda:de quo ſcriptũ ẽ. Fecit Aza rectũ ĩ cõſi pectu dñi: ſicut Dauid patereius. Cũq; in multis laudibus eius
cõmemorata eſſet hiſtoria:ad extremũ ĩtulit: ſed excelſa nõ abſtulit. Attamẽ qa cor eius pfectũ erat cũ deo oĩ
bus diebus uitæ ſuæ. Ecce & iuſtus dicit. qppe cuius cor pfectũ erat cũ deo: & tñ in eo errauit:ꝙ excelſa nõ ab
ſtulit: quæ Ezechiã: & Ioſiã legimus abſtuliſſe. Helias in cuius ſi pũ & uirtute uenit Ioãnes baptiſta:ad cuius
impræcationẽ

lein
noo⸗
nons
ſnr,
kuhl
nlsreng
tinni
engl
d cnr
geſlue
tlingt
uut: ai
. Ne
cide
abönor
nclener
nedorn
tus D
Adin
eniuu⸗
nihi
Beue
Auui;
dhu
Poni
lcan
reeins
clolh
euan
iiu
lſck/
temmü
uic⸗
tlben
cont⸗
nbuh
deim
ams
K
de
lle
ſchi
ficot
dette
d/
voni
Jote
din/
do
leco
non
Ile/
eus

oi

ius

1

ne

ſpræcationẽ uenit ignis de cælo:& Iordanis fluẽta diuiſa ſũt:timuit Iezabel & fugit:laſſuſq; in ſolitudine ſe/
dit ſub arbore: & pᷣſſus anguſtia mortẽ rogauit dicẽs. Sufficit mihi dñe: tolle aſam meã: neq; enĩ melior ſum
fibus meis. Hũc iuſtũ negare ꝗs põt? Et tñ nõ dicã mulierẽ:ſed hoĩ fœminã formidare: de animi pturbatio

ne deſcẽdit: quæ uitio carere nõ põt: dicẽte Dauid. Dñs auxiliator meus:nõ timebo ꝗd faciat mihi hõ. De Io/
ſaphat rege iuda ſcriptũ eſt. Et fuit dis cũ Ioſaphat: qambulauit in uiis Dauid pr̃is ſui poribus. Ex quo ĩtelli

git᷑ pᷣmas eũ Dauid habuiſſe iuſticias: & nouiſſima nõ hr̃e peccata. Nõ ſpauit ait in Baalim: ſed ĩ deo pris ſui:
& ambulauit in pceptis illius: & nõ iuxta peccata iſrael. Cõfirmauitq; dns regnũ in manu eius: & dedit oĩs iu
da munera lIoſaphat. factæ ſũt ei ĩfinitæ pecuniæ: atq; diuitiæ: & multa gloria. Cũq; ſũpſiſſet cor eius audaci
am pꝓpter uias dni: etiã excelſa & lucos de iuda abſtulit. Hic Achab regi ĩpiiſſimo affinitate cõiunctus ẽ. Cũq;
poſt prœliũ reuerteret᷑ Hieruſalẽ: occurrit ei Hieu filius Aman iudæus: & ait ad eũ: ĩpio pᷣbes auxiliũ:& iis qui
oderũt dũm: amicitia iũgeris. Et iccirco irã quidẽ dñi merebaris: ſed bona opa iuenta ſũt in te: eo ꝙ abſtuleris
lucos de terra iuda: & pparaueris cor tuũ: ut reqreres dũm. Ac ne putemus pᷣteritas iuſticias hoc peccato & ĩcre
patione ꝓphetica fuiſſe deletas: poſtea de Ochoꝛia ſtirpe eius ſcriptũ eſt: ꝙ ĩuenerit eũ Hieu latentẽ in ſama/
ria: adductũq; occiderit. & ſepelierũt inqt eũ: eo ꝙ eſſet filius Ioſaphat: qui ꝗᷓſierat dñm in toto corde ſuo. De
Ezechia ſcriptũ eſt. Fecit rectũ in oculis dni iuxta oĩa: quæ fecit Dauid pater eius. iſte abſtulit excelſa: & cõtri/
uit ſtatuas: & ĩcendit lucũ:cõtriuitq; ſerpentẽ æneũ:quẽ fecerat Moyſes. & iteꝶ in dno deo iſrael cõfiſus eſt. &
poſt ipſũ nõ fuit ſimilis ei in cũctis regibus iuda:& qui fuerũt ante eũ.Adhæſit dno:& nõ receſſit ab eo: & cu⸗
ſtodiuit mãdata eius: quæ p̃cepit ds Moyſi. Et erat ds cũ eo. & in oĩbus in quibus ĩcedebat:ſapiẽter agebat.
Cũq; rex aſſyrioꝶ Sẽnacherib cepiſſet uniuerſas urbes iudæ: miſit ad eũ Ezechias in Lachis dicẽs: peccaui. Re
cede a me: quodcũq; iuſſeris dabo. Impoſuitq; rexaſſy yrioꝶ Ezechiæ trecẽta talẽta argẽti: & triginta talẽta auri
& dedit Ezechias oẽm pecuniã: quæ ĩuenta ẽ ĩ domo dui:& ĩ theſauris domus regis. In tpe illo cõcidit ualuas
tẽpli dñi: & heos⸗ quos deaurauerat: oĩa dedit regi aſſyrioꝶ. Cũq; de eo tanta dicant᷑: non timuit neceſſitate
cogẽte: quæ dno cõſecrarat: regi offerre aſſyrio: diciturq; ad eũ: ego cuſtodiã ciuitatẽ hãc: propter me & ppter
Dauid ſeruũ meũ:nõ ꝓpter te:qa ſupiora feciſti: qũ centũ. lxxxv. milia exercitus aſſyrioꝶ angelo cedẽte ꝓſtra
ta ſũt.Illud quoq; diligẽtius attẽdendũ: ꝙ ſcriptura cõmemorat.ægrotauit Ezechias uſq; ad mortẽ: uenit ad
eũ Eſaias filius Amos dicẽs. Præcipe domui tuæ: qa morieris tu. Quiauertit faciẽ ſuã ad parietẽ: & orauit ad
dñm dicẽs. Obſecro dne: memẽto quõ ambulauerim in cõſpectu tuo in ueritate & corde ꝑpfecto: & bonũ ĩ ocu
lis tuis fecerĩ. Fleuitq; ezechias fletu magno. Certe iuſtus erat ezechias: & corde pfecto iturus erat ad dum: plo
rare nõ debuit. ꝗris rõnẽ fletuũ? Si cogitaueris hoĩem: nõ miraberis cauſas doloris. Nullus enĩ ſtrepidus ua/
dat ad iudiciũdni: hiñs cõſciam pctõꝶ. Cũq; fleuiſſet: factus eſt ſermo dniad Eſaiã ꝓphetã dicẽs: reuertere: &
dic Ezechiæ duci meo: Duxdei appellat᷑: cui mors fuerat nũciata. qa humilitate ꝓſtratus eſt) Hæc inqt dicit
dñs Dauid pfis tui. Audiui or̃onẽ tuã: uidi lachrymã tuã. addit᷑ ei tps uitæ: & de aſſyrioꝶ manibus liberat᷑. &
tñ ſignũ poſtulat: utcredat ueꝶ eſſe: qd deus repromiſerat:qd ſaltẽ paruæ fidelitatis ĩdicium eſt. Miſit quoq;
rex babylonis nũcios & legatos: q ei cõgratularent ob reſtitutã corporis ſanitatẽ. Qui oſtẽdit eis oẽs theſauros
aromatũ: auri quoq; & argẽti & uaſoꝶ ſupellectilẽ: nõ fuit inqt res: quã nõò oſtẽderet eis Ezechias in domo &
in oĩ ptãte ſua. Ex quo intelligimus etiã uaſa tẽpli babyloniis mõſtrata legatis. Vnde & ira dni cõcitat᷑: & po/
ſtea Eſaiæ uaticinatione cognoſcit: De filiis tuis eunuchi erũt: & oĩa uaſa tẽpli trãſferent᷑ babylonẽ. ob quam
culpã etiã in libro dieꝶ ſcriptũ eſt. Cecidit Exechias elatione cordis ſui. certe Ezechiã iuſtũ nemo niſi ĩpius de
negabit. Dicas peccauit in ꝗbuſdã: & iccirco iuſtus eſſe deſinit. ſed hoc ſcriptura nõloquit᷑. Nõ enim exeo ꝙ
parua peccauit: iuſticiæx nomẽ amiſit. ſed ex eo ꝙ multa bona fecit: iuſti uocabulũ poſſidet. Hoc totũ dico: ut
ſcripturaꝶ ſãctaꝶ teſtimoniis cõprobet᷑. Nõ ex eo pctõres eſſe iuſtos: ꝙ alii peccauerũt. ſed ex eo iuſtos pma/-
nere: ꝙ multis uirtutibus floreant. De lIoſia ſcriptũ eſt. Fecit rectũ in còſpectu dñi: & ambulauit in uia Dauid
pñs ſui: nõ receſſit neq; ad dextrã neq; ad ſiniſtrã. & tñ cum eſſet iuſtus tpe neceſſitatis & anguſtiæ: mittit ad
Oldã ꝓphetiſſã uxorẽ Sellũ filii Tecuæ filii Aaras cuſtodes ueſtiũ. Et hæc inꝗt habitabat hieruſalẽ in ſecũda.
haud dubiũ ꝗn urbis partẽ ſignificet: quæ ĩteriori muro uallabat᷑. Et illa rñdit:hæc dicit dñs deus iſrael:ite &
diciteuiro ꝗ miſit uos ad me: in quo occulta & regis & ſacerdotũ & oĩum uiroꝶ rephenſio eſt: ꝙ nullus uiroꝶ
ſanctus potuerit repiri: qui poſſet futura p̃dicere. Deniq; ĩterficit᷑ Ioſias a Pharaone rege ægypti: eo ꝙ nolue-
rit audire uerba dni exore Hieremiæ ꝓphetæ. Siue ut in Paralipomenon ſcriptũ ell nolut t Ioſias reuerti: ſed
parauit cõtra eũ bellũ: nec acqeuit ſmonibus Nechao ex ore dei. Etinfert᷑. Mortuuſq; eſt: & ſepultus ĩ mau
