Lõginũ. Cẽſorinũq; romanæ facũdiæ notare quẽ uellet: & de ſenatu doctorum excludere. Hic bñ nũmatus
plus placebat ĩ prãdiis: nec miꝶ: ꝗq multos ĩ eſca reſolutus: ĩcrepare ſolitus erat. factoq; cuneo circũſtrepentiũ
garruloꝶ ꝓcedebat ĩ publicũ: intus Nero: foris Cato: Totus ambiguus: ut excõtrariis diuerſiſq; naturis unũ
monſtrũ nouamq; beſtiam diceres eſſe compactam: iuxta illud poeticum. .
Prima leo:poſtrema draco:media ipſa chimæra. B
Nunꝗᷓ ergo tales uideas: nec huiuſmodi hoĩbus appliceris: nec declines cor tuũ in uerba malitiæ: & audias:ſe/
dens aduerſus fratrẽ tuũ loꝗᷓ baris: & aduerſus filiũ mr̃is tuæ ponebas ſcãdalũ. Et iteꝶ. Filii horum dẽtes eoꝶ
arma ſagittæ. Et alibi: molliti ſũt ᷣmones eius ſuꝑ oleũ & ipi fũt iacula. Et apertius ĩ Eccleſiaſte: ſicut mordet
Fpẽs ĩ ſilẽtio:ſicꝗ frfi ſuo occulte detrahit: ſed dicis: ipe nõ detraho: aliis non loqᷓntibus qꝗd facere poſſũ? Adex
cuſãdas excuſatiões ĩ pctis iſta pᷣtẽdimus. Chriſtus arte nõ illudit᷑. Nequaꝗᷓ mea: ſed apoſtoli ſnĩa eſt. Noli/
te errare: deus nõ irridet᷑. Ille ĩ corde: nos uidemus ĩ facie. Salomõ loquit in puerbiis: uẽtus aqlo diſſipat nu/
bes: & uultus triſtis liguas detrahẽtiũ. ſicut enĩ ſagitta ſi mittat᷑ cõtra durã materiã: nõnunꝗᷓ ĩ mittẽtẽ reuer/
tit᷑: & uulnerat uulnerãtẽ. illudq; cõplet᷑: facti ſũt mihi ĩ arcũ prauu. Et alibi: Qui mittit ĩ altuũ lapidẽ: recidet
ĩcaput eius:ita detractor cũ triſtẽ faciẽ uiderit audiẽtis:ĩmo ne audiẽtis ꝗdẽ: ſed obturãtis aures ſuas ne audi
at iudiciũ ſãguĩs: ilico cõticeſcit: pallet uultus: hærẽt labia: ſaliua ſiccat᷑. Vñ idẽ uir ſapiẽs cũ detractoribus ĩ/
quit ne cõmiſcearis. qm repẽte ueniet pditio eoꝶ: & ruinã utriuſq; ꝗs nouit! Tam ſcilicet eius ꝗloquit᷑:ꝗᷓ illi/
us ꝗ audit loꝗᷓntẽ. Veritas angulos nõò amat: nec ꝗᷓrit ſuſurrones. Iimotheo dicit᷑. aduerſũ pᷣſbyteꝶ accuſati/
onẽ cito nõ recepis.peccãtẽ aũt corã oĩbus argue: ut cæteri metũ hẽant. Nõẽ facile de pfecta ætate credẽdum:
. quã uita pᷣterita defẽdit: & honorat uocabulũ dignitatis. Veꝶ qa hoĩes ſumus: & ĩterdũ cõtra ãnoꝶ maturi/
tatẽ pueroꝶ uitiis labimur: ſi me uis corrigere delinꝗᷓntẽ: apte ĩcrepa. tm ne occulte morcdeas. corripiet me iu/
ſtus in miſicordiã: & ĩcrepabit me. Oleũ aũt Percats ris nõ ĩpinguet caput meũ. Quẽ eniĩ diligit dns corripit:
caſtigat aũt oẽm filiũ quẽ recipit. Et ꝑ Eſaiãclamat dũs: populus meus ꝗ btõs uos dicũt ſeducũt uos: & ſemi/
tas pedũ ueſtroꝶ ſuppꝑlãtãt. Quid enĩ mihi ꝓdeſt:ſi aliis mala referas mea ſi me neſciẽte pctis meis ĩmo de/
tractiõibus tuis alteꝶ uulneres: & cõcertatĩ oĩbus narrãs ſic ſingulis loq̃ris quaſi nihil dixeris alteri? hoc ẽ nõ
emẽdate: ſed uitio tuo ſatiſſfacere. Præcipit dñs peccãtes ĩ nos argui debere ſecreto: uel adhibito teſte: & ſi au/
dire nolueriĩt: referri ad eccleſiã:hñdoſq; ĩ malo ptinaces quaſi ethnicos & publicanos. Hæc expᷣſſius loquor:
ut adoleſcẽtẽ meũ & liguæ & auriũ prurigine liberẽ: ut renatũ ĩ xpo ſine ruga & macula quaſi pudicã uirginẽ
exhibeã caſtũ tã mẽte ꝗᷓ corpore:ne ſolo nomĩe gloriet: & abſq; oleo bonorũ operũ extincta lapade excludat᷑
a ſpõſo. Habes ibi ſãctũ doctiſſimũq; põtificẽ Broculũ:ꝗ uiua & p̃ſenti uoce nr̃as ſchedulas ſi upet:quotidia/
niſq; tractatibus iter tuũ dirigat: nec patiat te in partẽ alterã declinando uiã relinꝗre regia: p quã iſrael ad ter
rã repromiſſiõis ꝓperãs: ſe trãſiturũ eſſe ꝓmittit. Atq; utinã exaudiat uox eccleſiæ ĩ plorãtis: Dne pacẽ tuam
da nobis. Oia enĩ dediſti nobis. Vtinã qd renũciamus ſæculo uolũtas ſit: nõ neceſſitas: & pauptas hẽat expe
tita gloriã: nõ illata cruciatũ. Cæteꝶ iuxta miias huius tpis & ubiq; gladios ſæuiẽtes ſatis diues ẽ: ꝗpane noĩ
diget: nimiũ potẽs eſt: ꝗ fuire nõ cogit᷑. Sãctus Exuperius Toloſæ eps: uiduæ Sareptenis imitator eſuriẽs pa/
ſcit alios: & ore pallẽte ieiuniis: fame torꝗᷓtur aliena: oẽmq; ſubſtãtiã xpᷣi uiſceribus erogauit. nihil illo ditius:
qui corpus dñi caniſtro uimineo ſanguinẽ portabat ĩ uitro. q auaritiã eiecit etẽplo: q abſ q; funiculo & ĩcrepa
tione cathedras uẽdẽtiũ colũbas: ideſt dona ſacti ſpũs mẽſaſq; ſubuertit mãmonæ: & nümularioꝶ æra diſp/
ſit: ut domus dei domus uocet᷑ oronis: & nõ latronũ ſpelũca. Huius euicino ſectare ueſtigia: & cæterorũ qui
uirtutũ illius ſimiles ſunt:quos ſacerdotiũ humiliores facit & paupes. Aut ſi pfecta deſideras: exi cũ Abrahã
de pr̃ia tua & cognatiõe tua: & pge quo neſcis.ᷣ ſi hẽs ſubſtãtiã uẽde: & da paupibus.ſi nõ hẽs:grãdi onere libe
ratus es: nudũ xpᷣm nudus ſeqre. Durũ: grãde: difficile: ſed magna ſũt præmia.
Vigilioxa Auctovitate Ayei⸗ C8S ermo beati Hieronymi ad fratres de uigiliaꝶ ſanctitate: ubi in eos inuehẽs qui ſacras uigilias ſuperfluas
at er o ii litate ac infructuoſas putãt illarũ antiquitatẽ auctoritatẽ atq; utilitatem teſtimoniis & exemplis ſcripturaꝶ oſten
P dit: quæ qm ad oẽm ſed p̃cipue ad monaſticã ptinet diſciplinã: huic tractatui inſerunt᷑. J

Ignũ eſt fratres aptũq; prorſus ſatiſq; eõueniẽs de ſãctis uigiliis nũc dicere: & ꝓferre ſermonẽ: qn ipa
lucubratio exigit᷑ a ſollicitis. Nox ecceẽ caligo corporis: quæ nõ ſolũ hoĩ̃es: ſed etiã cũctos ſõno deti/
net aĩantes: ut reformatis uiribus pꝑ ſoporẽ poſſit diuturnos labores ſuſtinere uiuentes. Bonus deus:
quui ita proſpexit: ita conſtituit: ut hõ exiturus ad opus ſuũ & ad operationẽ ſuamuſe q; ad ueſperã haberet ui
cariũ tempus: in quo duris laboribus & multa fatigatione requieſcere præſtitit. Nouimus aut multos homi
nũ ut aut maioribus ſuis placeant: aut ſibi aliquid peculiariter proſint noctis particulã ad aliquod opuſculũ
ſegregare id pro lucro ducere quod furati de ſopore ſuo operari potuerint. a Salomone uero laudatur & fœ/
mina: quæ penſa & lanificium & lucernam uigilanter exercet. Addidit etiã ꝙ ex hoc laus uiro eius in portis &
gloria magna naſcatur. Quod ſi in carnalibus inſtrumentis: ideſt uictui aut ueſtitui neceſſariis: qui uigilat
nõ reprehenditur immo laudatur: & mirari me fateor eſſe aliquos qui ſacras uigilias tam ſ pirituali opere fru
ctuoſas orationibus hymnis lectionibuſa q; fœcundas: aut ſuperfluas eſtimant: aut ocioſas: aut quod his eſt

deterius

leri
han⸗
ki⸗
ſe nes
ſe lias
Gea
nel
ntuig
luuene
lekeb⸗
cuyn
guo⸗
rega
won
Kaien
lütu
umic
unmg
ſtitui
uat⸗
li.u
geis
occul
ntare
nutu
Den
ung
non
ſuß
ſü
e-
ſt
(t
le
nr.
nü

Athock deterius importunas: & quidẽ ſi ſũt hoĩes a religiõe noſtra alieni qui iſta ſic ſentiãtnõ eſt miꝶ. Quõ enĩ pro/
eree: hanis religioſa placere pnt:quibus ſi placerẽt noſtri eẽnt:qa ſumus utiq; xpᷣiani. Si uero noſtri ſũt quos uigi
üman “ ſalutifer actus defẽdit: ut nihil de his deterius ſuſpicer: aut pigri ſũt: aut ſõniculoſi: aut qdhis eſt ꝓpximũ
repenüh ſenes uel infirmi. Si pigri fũt: erubeſcãt: qa illis inſonãt uerba Salomonis. Vade ad formicã o piger: & æmula-
urisund re uias eius. Si ſõniculoſi ſũt expergiſcant: ſcriptura ꝓclamãte O piger quouſq; dormis?qn aũt de ſono ſur/

ges: paululũ quidẽ dormis: modicũ ſedeas: puſillũ aut dormitas: puſillũ uero cõplecteris manibus pectus. De
inde ſupueniet tibi tanꝗᷓ uiator pauptas: ĩopia tanꝗᷓ bonus & leuis curſor cito ueniet. Si ſenex es: qs te cõpellit
clas:ſe, ut uigilesXquanꝗᷓ & nõ copulſus pro ætate tn uigilas. Et ſi ſtarenõ potes: & tuã cogitas ĩpoſſibilitatẽ: nõ debes
iuuenes & ualẽtes ad tuũ reuocare torporẽ: ꝙ ꝓpter uarias tẽtationes iuuẽtutis ſeipſos ꝓpenſioribus macera

ite
“ re debent uigiliis. Si uero ĩfirmus es mẽbris: qd facere nõ potes noli rephẽdere. ĩmo riga & tu m ꝓphetam la⸗
lüedden chrymis ſtratũ tuũ: Et dic ſicmemor fui tui ſuꝑ ſtratũ meũ.iniũge etiã uigilãtibus ut teſuis præcibus iuuent:
ſt Nei , quo adiutus adno ſupꝑ lectũ doloris tui canere poſſis. Et tu aliqn merearis dicere: in matutinis meditabor in
patnu, te qa fuiſti adiutor meus. Alioqn ſtultũ & ſatis extraneũ eſt:ut ga ipſi currere no ualemus bene currẽtibus de-
eieteuet rogamus. Nã & ſi nõ poſſumus debemus tögrarutar potẽtibus. Sic enĩ ut de cõſenſu malitiæ participat᷑ cũ
teler faciẽtibus pœna: ſic participatio gloriæ ſperãda eſt decvᷣſenſiõe bonitatis. Alios enĩ effectus coronat: alios uo/
Sneadd lũtas pia lætificat. nec ſane oneroſũuel difficile uideri debet etiã delicatis corporibus ĩſe eptimana duaꝶ nocti/
otibui um:ideſt ſabbati atq; dñicæ portionẽ aliquã dei miniſterio deputare. Iſta eni q̃ſi purificatio ẽdiegꝶ. v. uel nocti
itaſil um: ꝗbus ſtupore carmali ĩgraueſcimus: aut mũdanis actibus oſcitamus. Nec erubeſcãt aliq in bono ſtudio ſã
Autn⸗ ctitatis: cũ nõ erubeſcãt in Ppetrãdo ope fœditatis. Merito ergo ſcriptura in uerbiß ingerit. Eſt ꝓfuſio quæ
R ducit ad pctm.In bono enĩ ope cõfũdi pctm̃ . ſicut in malo faciẽdo nõ cõfũdi ꝑnities ẽ. Si ſãctus es: ama uigi/
mau lias. ut theſauꝶ tuũ uigilãdo cuſtodias: ipſe ĩ ſcĩtate fueris. Si pctõr es: magis curre: ut uigilãdo & orãdo pur/ .
amein geris: duũ tũſo pectore frequ ẽtius clamas. Ab occultis meis muüda me: & ab alienis parce bᷣuo tuo. Qui eni iã ab
nnor occultis deſiderat emũdari: neceſſe eſtut eũ no delectetiſtis miſeriis inqnariſRes exigit chariſſimi: ut de ucto 3
M ritate uigiliaꝶ & antiqtatedeq; ipſa utilitate paucadicamus. Nlagis enĩ qlibet labor ſuſcipit᷑: ſi añ oculos ppo
nc naturutilitas Antiqua eſt uigiliaꝶ deuotio familiare bonũ oĩbus ſãctis. Hſaias deniq; ꝓpheta clamat ad deu:
ncd: De nocte uigilat ſpus meus ad te deus: qm lux præcepta tua ſup terrã. Dauid regio & ꝓphetico ſanctificatus
loceno. unguẽto ita canit: One deus ſalutis meæ in die clamaui & nocte corã te. Et in alio pſalmo: Memor fui nocte
ala noĩs tui dñe: & cuſtodiui legẽ tuã. Sed forſitan in lectulo ſuo poſitus hæc cantabat. Quod aliquãti pigriores
cnot. ſuffſicere putauerũt. ſi tantũ in ſtratu ſuo aut ore unuſqſq; aut pſalmũ forte ſubhmurmuret. Quod ꝗdẽ & ip/
npe ſũ bonũ eſt dei ſemp:& ubiq; meminiſſe ſalutare eſt. ec qd ſit melius exurgẽtẽ cõſpectui diuino aſſiſtere ac
lur cipe eiuſdẽ pphetæ aliã uocẽ: quæ & tẽpus & locũ & habitũ depræcãtis oſtẽdit. In noctibus extollitemanus ue
gida ſtras ĩ ſãcta: & bñdicite dĩũm. & ne ueſptinas tãtũ horas noctis æſtimes appellatas: occurrit & dicit: Media no
der cte ſurgebã: ut cõfiterer tibi ſup iudicia iuſticiæ tuæ. Habes & tẽpus expreſſũ exurgẽdi: & ſollicitudinem quõ
lam deo cfitearis oſtẽſã. Adhuccõſiderãti mihi ĩtẽſionẽ ſãctoꝶ maius aliqd & laborioſus occurrit: & ultra huma
Ape næ naturæ cõditiõe ſuggerit᷑: cũ eudẽ audio ꝓphetã alio pſallẽtẽ. Si aſcẽdero in lectũ ſtrati mei.ſi dedero ſom
hot nuoculis meis & palpebris meis dormitationẽ & requiẽ tpibus meis: donec inueniã locũ dño tabernaculũ deo
Iacob. Quis enĩ tm̃ ſtupeat dei amorẽ: aĩ deuotionẽ: ut ſonũ ſibi ſine quo humana utiq; corpora deficiãt peni
us: tus ĩterdixerit: donec locũ ad tẽplũ dño fabricãdũ rex & ꝓpheta repiret?: Quæ res nos debet firmiter admonere
teha ut ſi ipſi locus dni eſſe uolumus: & tabernaculũ eius ac tẽplũ cupimus haberi ppetuũ: ſicut Paulus aſſerit dicẽs
1d . Vos eſtis tẽplũ dei uiui:inquãtũ poſſumus exemplo ſanctoꝶ uigilias diligamus: ne de nobis dicat᷑ ut pſallit᷑:
tün dormierũt ſõnũ ſuũ: & nihil ĩuenerũt. Quin potius gratulabũdus unuſqſq; iã dicat in die tribulationis meæ
brhi deu exquiſiui manibus meis nocte corã eo:& nõ ſũ ceceptus Qui⸗ bonũ eſt cõfiteri dno:& pſallere noĩ tuo al
telbe tiſſime: ad annũciãdũ mane miſericordiã: & ueritatẽ tuã per noctẽ. Hæc & huiuſmodi tãta ac talia iõ ſãctiilli
cecinerũt: & ſcripta reliquerũt: ut nos eoꝶ poſteri patribus excitaremur exemplis ad celebradas etiã noctibus
tfluas ſalutis nr̃æ excubias Sed a ueteribus ueniamus ad noua:de miſtris legis ad mĩſtros euãgelii: de nouo etiã teſta
oſten mẽto uigiliaꝶ gratia cõſignet᷑. Anna Phanuelis filia uidua cõtinuis orationibus & ieiuniis dno ſeruiẽs:nõ di/
ſceſſiſſe de tẽplo die ac nocte in euãgelio legit᷑ Paſtores illi ſãctiſſimi dũ ſup greges ſuos nocturnas exercẽt ui/
i ͤö filng⸗ angelos & Apᷣm natũ in terris primũ audire meruerũt. Iam uero ĩſtituto ſaluatoris noĩe tota ad uigi/
odeni⸗ andũ auditores exuſcitat:ſiue parabola boni ſeminatoris dicẽdo:Dũ dormirẽt hoĩes uenit malus:& ſupſemi
geus nauit ꝛizania in triticũ: & abiit: quod ſi nõ dormiſſẽt nec malus fortaſſe zizania ſemĩare potuiſſet: ſiue cũdi/
etui cit: Sint lũbi ueſtri præcicti: & lucernæ ardentes in manibus ueſtris: & uos ſimiles hoĩbus expectantibus duũm
homni ſuũ quãdo reuertat᷑ a nuptiis. Beatiſerui illi quos cũ uenerit dñs ĩuenerit uigilantes. Et ſi ueſptina hora uene/
ſNi rit:ſi media nocte:ſi galli cãtu: & ĩuenerit eos uigilãtes bti ſũt.lllud aũt ſcitote qa ſi ſciret pr̃familias:qua hora
lü2, fur ueniret: uigilaret utiq;: & nõ ſineret pfodi domũ ſuã. Itaq; & uos eſtote parati: qa qua hora nõ putatis fili/
a4 us hoĩs uenturus eſt. Nec uerbis ſolũ docuit uigilias: ſed etiã docuit exemplo. nãq; teſtat᷑ in euangelio. Quia
erat Ieſus pnoctãs in oratione dei. Pernoctabat dñs nõ ſibi ſed ut ſcirẽt ſerui inopes & infirmi qd agere debe/

iu rẽt quãdo dominus diues in orationibus nec ullius indigens ꝗfortiſſimus per noctẽ in oratione duraret: ſic &

lius

S

.
inerepat Petrũ in tpe paſſionis dicẽs Nõ potuiſti una hora uigilare mecũ. Et ad oẽs iã dicit. Vigilate inquit & nil
orate: ne intretis in tẽtationẽ. Hæc uerba & eiuſmodi exempla oro uos quẽ nõde ꝓfundo etiã ſõno & morti ſi pp
millimo ualeãt ſuſcitare:His ĩſtructi ſermonibus: his cõfirmati documẽtis btĩ apoſtoli & ipſi uigilarũt: & ui/
giilias ĩperarũt. Petrus ab angelo in carcere ſuſcitat᷑: & ipſo reſerãte portã ferreã in domum Mariæ puenit: ubi tusi
erãt multi cõgregati nõ ſtertẽtes utiq; ſed orantes. Idẽ ĩ ſua epiſtola ponit ac dicit. Sobrii eſtote:ac uigilate: qa
aduerſarius ueſter diabolus tanꝗᷓ leo rugiẽs circuit quærẽs quẽ deuoret. Paulus & Syllæas in cuſtodia publica le⸗
circa mediũ noctis orãtes hymnũ audiẽtibus uinctis dixiſſe memorant᷑. Vbi repẽte terræmotu cõcuſſis carce/ an
ris fundamẽtis & ianuæ ſpõte aptæ: & oĩum uincula ſut ſoluta. Idẽ btũs apoſtolusa Troade pfecturus ſermo inn
nẽ ducebat uſq; ad mediã noctẽ accẽſis layternis ꝗpluribus in cœnaculo. Ex qua Euthycus adoleſcẽs ſommno o
oppᷣſſus diſputãte Paulo prolixius a feneſtra deductus cecidit de tertio tecto: & ſublatus & mortuus eſt: quo mi
ſtati reddito uitæuſq; ad lucẽ ſermocinatus deo gubernãte ꝓfectus eſt:qᷓplene idem ꝗᷓq; copioſe ſu pexercen)/ lti
dis uigiliis adhortatus Theſſalonicẽſibus ſe cribẽs ait. Itaq; nõ dormiamus ſicut cæteri: ſed uigilemus & ſobrii den
ſimus. Nã ꝗ dormiũt nocte dormiunt: & ꝗ ĩebriant᷑ nocte ebrii ſũt. Nos auũt ꝗdei ſumus:ſobrii ſimus. Mire neo
cõcludit ſiue uigilemus ſiue dormiamus ſimul cũillo uiuamus. Ad Coriĩthios aut: Vigilate ſtati ĩ fide: cõforta n
mini uiriliter agite. Sic& ad Epheſeos ſcribit orãtes ĩ oĩ tpe ĩ ſpũ & ĩ ipſo uigilãtis quoq; exẽplũ ponẽs ĩ cata ni
logo uirtutũ ſuaꝶ fũctũ ſe uigiliis multis apud Corĩthios gloriat᷑. Hæc ſufficiãt de antiqtate & auctoritate 3
uigiliaꝶ Eupeſt ĩ ſecũdũ ꝓmiſſũ ordinẽ de eaꝶ utilitate aliqd cõferamus:ꝗqꝗᷓ ſẽtiri magis poſſit p exercitiũ ip- de
ſa utilitas: ꝗᷓ loquẽtis ſermo narrare. Guſtanduũ enĩ uidet᷑ qa ſuauis eſt dominus ſicut ſcriptũ eſt. Qui ergogu ke
ſtauit intelligit: & ſentit quãtũ põdus pectoris uigilãdo deponit᷑:quãtus mẽtis ſtu por excutit᷑: quãta lux ani “””M
mã uigilãtis & orãtis illuſtrat gra:quæ uiſitatio mẽbra uniuerſa lætificat. Vigilãdo timor oĩs excludit᷑: fiducia en
naſcit᷑: caro macerat᷑: uitia tabeſcũt: charitas roborat᷑: recedit ſtultitia: accedit prudẽtia: mẽs acuit᷑: error obtũ/ mo⸗
* dit᷑: criminũ caput diabolus gladio ſpũs uulnerat᷑. Quid hac utilitate magis neceſſariũ? qd iſtis lucris commo gen
dius?qd hac dilectiõe ſuauius? qd hac fœlicitate beatiusteſte aũt ꝓpheta qui ĩ principio pſalmoꝶ ſuoꝶ btm̃ dut⸗
uiꝶ deſcribẽs ſummã btĩtudinẽ eius in hoc uerſiculo collocauit: Si in lege dñi meditat die ac nocte. Bona eſt g (a
dẽ diuturna meditatio: ſed efficacior eſt nocturna: quia per diẽ neceſſitudines uariæ obſtreput: occu pationes me
diſtrahut mẽtẽ: ſenſũ duplex cura diſpgit. Nox qeta: nox ſecreta opportunã ſe præbet or̃onibus: aptiſſimam me
uigilãtibus du carnalibus occupationibus expeditũ collectũ ſenſũ in tãt hominẽ diuinis cõſpectibus ſiſtit. A
Inde diabolus diuinaꝶ ſemp reꝶ callidus æmulator ſicutieiunia & uirginit atẽ uana baptiſmata & inania ſu S
is cultoribus dedit: ita & hoc ſãctũ æmulatus officiũ nocturna & uigiliis ſuis cũ miſerationibus addidit. Vnde 1
iã noſtri ſide ſuoꝶ ĩſtitutiõe nõ excitant᷑ ad hndas uigilias ſacras uel in aduerſa uarietatis uſi urpatiõe cernẽtes .
alienas ad dei rebus nõ eé fateat᷑: qs niſi æmularet᷑ iniquus ad deceptionẽ: niſi deo placitas eſſe cognoſceret ad .
celebrãtiũ bũdictionẽ. In chariſſimi fres ꝗuigilat oculis uigilet & corde:q orat ſpũ oret & mẽte:qa ualdeĩuti KW
leẽ oculis uigilare aĩo dormiẽte. Cũ ecõtrario ex pſona eccleſiæ ſcriptura teſtat᷑. Ego inqt dormio:& cor meũ .
uigilat. Curãdũ ẽ etiã ne nimietate cibi uel potus uigilaturi pectus oneret᷑:necruditates eructãtes & crapulam
nõ ſolũ ipi nobis ĩſuaues ſimus: ſed græ ſpũs ĩdigni iudicemur. Quidã nãq; uir ĩter paſtores eximius Sicut fu .
mus inꝗt fugat apes:ſici digeſta tractatio auertit & abiicit ſ pus ſci chariſmata. Ergo tanꝗᷓ diuĩo fùcturi mĩ
ſterio ãte nos ꝑ abſtinẽtiã parare debemus: ut ingrauati expeditius uigilare poſſimus Cogitatio quoq; mala P

pellat᷑: ne male uigilantis or̃o fiat ſicut legit᷑ in peccatũ. Sunt enĩ ex maligno uigiliæ ſicut in ꝓuerbiis legit᷑: qᷓ
re ablatũeſt ſõnus ab oculis eoꝶ. Nõ enĩ dormiut inqt niſi male fecerint. Abſint fratres: ablint ab hoc conuẽ
tu tales uigiliæ. Sit potius uigilantiũ clauſũ diabolo: apertũ Xp̃o: ut quem labiis ſonamus: corde teneamus.
Tũcacceptabiles noſtræ uigiliæ: tũc pnoctatio ſalutaris erit:ſi cõpetenti diligẽtia & deuotiòe ſincæra miniſte
riũ noſtrũ & diuinis obtutibus offerunt᷑. Hæc de uigiliaꝶ auctoritate antiqtate: necnõ utilitate dicta ſuffici/
ant Gratia dñi noſtri leſu Api cũ oĩbus nobis amẽ.
U Sequit᷑ regula monachoꝶ ex uariis epiſtolis atq; tractatibus bti Hieronymi excerpta:& per quẽdã Lupũ de .
oliueto hiſpanũ monachu in certis capitulis rubriciſq; diſticta: quà Martinus ꝗntus põtifex maximus appro S
bauit. Et ſua bulla ſcripta ipſius ordinis pfeſſonibus obſeruandam tradidit ſicut exem plum bullæ infra ſubie
ctũ oſtendit. “ .
Artinus eps ſeruus ſeruoꝶ dei ad ppetuã rei memoria: & ſi pro cũctoꝶ Xpi fideliũ ſequit᷑ ꝗbus curã
apoſtolatus officii gerimus ſtatu ſalubriter dirigẽdo & ampliaãdo diligenter abhibeas ſolitudinis no
MAſtræ partes. Illos tibi affectuoſiori ꝓſeqmurcharitate qui mudanis abiectis illecebris in humilitatis
ſpũ ſedulo uirtutũ dño famulant᷑. Vnde ea quæ pro illoꝶ ſub uera rel igionis obſeruãtia ſtabiliẽdo ꝓpoſito p
uide emanaſſe cõòperimus: ut firma illiba taq; pmaneãt libẽter apoſtolico munimie roboramus. Nup ſiqdẽ
pro parte dilecti filii Lupi de oliueto ordinis monachoꝶ heremitaꝶ ſacti Hieronymi generalis præpoſiti no/
bis expoſito ꝙ dudũ ipſe & plæriq; alii pfeſſores ordinis eiuſdẽ ſancti Hieronymi ſub regula ſãcti Auguſtini
tũc uiuẽtis ⁊elo deuotiõis accẽſi ob frugẽ uitæ melioris arctius & pfectius qua regula diſtaret huiuſcemodi: &
in uero ſtatu monachali: quem ipſe ſãctus Hieronymus cu ſuis monachis & fratribus pfeſſus fuiſſe & in con
mune obſeruaſſe perhibet᷑ uiuere: & ut nomẽ gerebat eiuſdẽ ſãcti: ſiceius uitã regulã & opa deſiderabãt imita
1I.

— — ðð

—T

eeõ

quit
nortiſt
Kui,

t:i

atee
ublia
(arce/
ſermo
Omno
lequo
Lercen,
ſobti
Mire

icat
oritate
itii
rpogt

urane

fduca
obtuͤ/
omtno
bin
elg
tiones
mam
llbi,
niaſu
Vnde,
netes
etad
juti
neu

uti

no

atls
top
ci
no/
lni
on
ita
li⸗

rnm ——=

ri. Iccirco ad huiuſmodi ordinis ſtabile potius fundamẽtũ pro ĩſtitutione regulæ¶ monachoꝶ heremitaꝶ ordi
nis ſancti Hieronymi ex diuerſis epiſtolis & tractatibus per dictũ ſanctũ Hieronymũ editis: & per eccleſiam
approbatis:nonnullã uerã religionis doctrinã uitãq; monachalẽ: quã idem ſanctus cũ ſuis monachis & fratri
bus in eius uita in coĩ quo ad ea quæ principalia ſũt ſtatus & uitæ monachalis per multa & uſq; ſui tpa obli/
tus obſeruauit:& aliquos alios obſeruare mouit cõtinentia: Lupus ipſe cõtraxerat: cõpilauerat: & uelut in unũ
corpus ſub certis titulis reduxerat: ſub quibus ipſe & plæriq; alii monachi & fratres dicti ordinis ex tunc in an
tea degere: & pmanere:acilla in regulã ſuſcipere ꝓponebãt & affectabãt. Nos tũc huiuſmodi ꝓpoſitũ codignũ
& rationi cõſonũ recenſentes huiuſcemodi regularẽ & monachalẽ obſeruantiã per ipſũ ſanctũ Hieronymum
in uita eius obſeruanda merito laudantes & approbãtes. Illamq; in dei eccleſia in ordinẽ monachalem attolli
& obſeruari intenſis deſideriis affectantes eidẽ Lu po doctrinã & ĩſtituta monachalia eiuſdẽ ſancti Hierony
mi ex eiſdẽ epiſtolis & tractatibus prout per ipſum Lupum extracta cõpilata & reducta fuerãt loco regulæ ſa/
cti Auguſtini in regulam monachalem ordinis monachorum heremitarum dicti ſancti Hieronymi& eiuſ/
dem ſancti uitam præfatam in ordinem huiuſmodi ſuſcipiendam: acipſam regulam dicti ſancti prioribus
monachis fratribus & perſonis prædictis ſub ea uiuere cupientibus: quos etiam acipſum Lupum poſtꝗᷓ ſecun
dum eandem regulam uota ſua principalia emiſiſſent a regulædicti ſancti Auguſtini obſeruantia extunc pe/

nitus abſolutos eſſe uolumus: & decreuimus obſeruandam tradendi & publicandi plenam & liberam per ali/

as noſtras litteras quas & earũ tenores præſentibus haberi uolumus pro expreſſis: conceſſimus facultatem ac
per eaſdem litteras uoluimus. quod poſtꝗᷓ idem Lupus regulam huiuſmodi tradidiſſet & publicaſſet: ut præ
fertur extuncipſe:ac priores: monachi: fratres: & perſonæ prædicti ſecundu illam uota ſua principalia religio/
nis huiuſcemodi emittere profiteri & uiuere tenerentur. Ipſaq; regula ſic tradita & publicata robur obtineret
perpetuæ firmitatis. Cum autem ſicut exhibita nobis nuper pro parte eiuſdem Lupi petitis:licet ipſe poſt/
modum ad ſalutarẽ dicti ordinis monachalis inſtitutionem eiuſq; ſoliditatem & incrementum prouide intẽ/
dens præfatam uitam dicti ſancti Hieronymi monachalem in ordine huiuſcemodi eiuſq; doctrinam & inſti/
tuta monachalia: prout ex epiſtolis & tractatibus prædictis per ipſum Lupum extracta compilata & reda/

cta fuerunt: ut præfertur dictarum litterarum uigore loco dictæ regulæ ſancti Auguſtini in regulam ordinis
monachorum heremitarum huiuſcemodi aſſumpſerit & erexerit atq; ſuſceperit:ipſamq; regulam prioribus:

monachis: fratribus: & perſonis huiuſmodi ordinis ſub ea uiuere cupientibus iuxta illius continentiam inuio
labiliter obſeruandam tradiderit publicauerit ac obſeruari decreuerit. Ipſi iq; pores monachi& fratres uota ſua
principalia ſecundum regulam huiuſcemodi in manibus dicti Lupi profeſſi fuerint: Illaq; decætero utentes
ſecundum eam regantur & gubernentur: ac ipſam in regulam eorum tanꝗᷓ ueram doctrinam monachalem
ſancti Hieronymi laudantes & approbantes acceptarunt: & ſecundum eam etiam monaſteria eiuſdem ordi/
nis monachorum regunt atq; gubernant. Idem tamen Lupus aſſumptionem erectionem ſuſceptionem tra/
ditionem publicationem & decretum aliaq; præmiſſa excertis cauſis dubitat uiribus non ſubſiſtere pro par/
te dicti Lupi nobis fuit humiliter ſuppllicatum: ut aſſumptioni erectioni ſuſceptioni & publicationi ac aliis

præmiſſis pro illorum ſubſiſtentia firmiori robur apoſtolicæ confirmationis aducere de benignitate apoſto/

lica dignaremur. Nos igitur qui religionis propagationem & diuini cultus augmentum noſtris uigere tempo
ribus intenſis deſideriis affectamus huiuſcemodi ſu pplicationibus inclinati aſſumptionem erectionem ſu/
ſceptionem & publicationem & alia præmiſſa: ipſamq; regulam prout inferius deſcribitur: ac omnia & ſingu
la ĩ ea cõtẽta ac inde ſecuta rata hũtes & grata: ea auctoritate apoſtolica ex nr̃a cetta ſcientia confirmamus: &
præſentis ſcripti patrocinio communimus: ſupplẽtes omnes defectus: ſiqui forſitan interuenerint in eiſdem.
Statuentes nihilominus harum ſerie: & etiam ordinantes ꝙ de cætero Lupus ipſe eiuſq; ſucceſſores præpo
ſiti generales priores monachi fratres & profeſſores ac conuentus & monaſteria dicti ordinis monachorum
heremitarum ſancti Hieronymi: quæ nunc ſunt & erunt in poſterum profiteantur uota ſua tria principalia

religionis: acetiam regantur & gubernentur per dictum Lupum eiuſq; ſucceſſores præpoſitos:ac uiuere te/

neantur ſecundum regulam huiuſmodi eiuſq; continentiam & effectum: ac ipſius ſuſceptionem traditionẽ
& publicationẽ præfatas aliaq; inſtituta ordinis huiuſmodi regularia. Volumus inſuꝑ atq; cõcedimus ad ſe/
renandas conſcientias pfeſſorum huius ordinis: & pro ipſorũ maiori quiete animoꝶ. Quod ſiqui ꝓfeſſorũ

huiuſmodi dictã regulamn ſeu aliqua de cõtentis in ea humana fragilitate aut infirmitate cauſante ſeu alias

tam exacte ꝓut tradit᷑ in eiſdem nò obſeruauerint: non propterea mortalis peccati uinculo ſunt ligati:ſed ſu/
per ſuos ſuperiores pro eorum exceſſu & trãſgreſſione ac modo culpæ iniũgi ualeat pœnitentia ſalutaris:quã
ſuſcipere & adimplere teneant᷑: non obſtantibus conſtitutionibus apoſtolicis: ac prædicti & aliorum quorũ

cunq; ordinum ſtatutis & conſuetudinibus etiam iuramento confirmatione apoſtolicauel quacunq; firmi/
tate alia roboratis cæteriſq; contrariis quibuſcunq;: Tenor uero regulæ huiuſmodi de uerbo ad uerbum ſequi

tur:& eſt talis.

C⸗ ii. cli i. .

¶ Capitula regulæ beatiſſimi Hieronymi excerptæ exepiſtolis &opuſe culis ſuis:

Exhortatio. De obecdientia.
De caſtitate. De paupertate.
De correctione & doctrina præſidentis.
De laudibus & utilitate heremi.
De periculo habitandi in urbibus. =
De abſtinentia philoſophoꝶ antiquoꝶ: ſacerdotũ: aliorũq; ſanctorum.
De temperatis ieiuniis.

De tribus generibus monachorum.
De utilitate paupertatis.
De ſolitudine.
De periculo uitæ ſolitariæ.
De abſtinentia præcipue a carnibus.

De cõtemplatione:oratione:& lectione.

De uigiliis. Deueſtibus. De laboribus manuũ.
De laude religionis & inductione ad eam.
De laude & detractione uitanda & periculis huius uitz.
De iuramento:uindicta:mendacio:ſtultiloquio prohibendo.
De patientia:recõciliatione:& mortuis non lugendis.
De tribulationibus & obprobriis pferendis. De timore ultimi iudicii & defectu huius uitæ.
De uirtute humilitatis & ſimplicitate & timenti animo uitando.
De humilitate Ap̃i:quem imitari debemus. De iuſticia & uitæ rectitudine.
De fide ſpe& timore. Decharitate & pace. De ĩfirmis & pau peribus recreandis.
De pœnitentia & miſericordia dei. Concluſio & finis regulæ.

0 Incipit exhortatio ad capeſcendam monaſticam diſciplinam ex uariis epiſtolis beati Hieronymi excerpta.
¶ Cap. i.
Ratres chariſſimi nõ queo quẽ mente cõcepi ore proferre ſermonẽ: & cordis læticiã lingua nõ expli/
cat. Hoc aũt nõ ſolũ ego patior qui cupio narrare quæ ſentio: ſed etiam & uos mecũ patimini: plus
exultantes in cõſcientia ꝗᷓ in elo quio proferentes. Cum itaq; nihil ſit xpᷣiano fœlicius: cui promittũ/
tur regna cæloꝶ. nihil laborioſius: qui de uita quotidie periclitat᷑: nihil eo fortius: qui uincit diabolum. nihil ĩ
pecillius: qui a carne ſuperat᷑. Vtriuſq; rei exempla ſũt plurima. Latro credidit in cruce:& ſtatim meret audire
Amen dico tibi: hodie mecũ eris in paradiſo. Iudas de apoſtolatus faſtigio in pditionis tartaꝶ labit᷑: & nec fa/
miliaritate cõmuni: nec intinctione bucellæ: nec oſculi gratia frangit᷑ ne quaſi hominẽ tradat: quẽ filiũ dei no/
uerat. Nos quidẽ parua dimiſimus: gradia poſſidemus. Cẽtuplicato fœnore Ap̃i ꝓmiſſa reddunt᷑. Hæc dici⸗/
mus non tã tibi ꝗᷓ aliis ſub tuo noĩe:ut prima te fili fronte doceamus magna co piſſe: excelſa ſectari: & adole/
ſcentiæ ĩmo pubertatis ĩcentiua calcantẽpfectæq; ætatis gradũ ſcandere. Scis eni dogma noſtrũ humilitatis
tenere ueſtigiũ: & per ima gradientes ad ſuma nos aſcendere. Igit᷑ ſanctus mihi ĩuocandus eſt ſpiritus: ut hoc
ſuo ſenſu ore meo defendat. Nõ quidẽ campũ rhetorici deſideramus eloquii: non dialecticoꝶ tẽdicula & Ari/
ſtotelis ſy pineta cõquirimus ſed ad ſanctaꝶ ſcripturaꝶ grauitatẽ cõfugimus: ubi uulnerũ uera medicina eſt:
ubi doloꝶ certa remedia. Veꝶ quia memoria labit᷑: oĩum quæ dixerimus deſideras comentariolu fieri: ut obli
uionẽ lectio cõſolet᷑. Ideo pauca quæ tibi reor fore neceſſaria: credidi ſubnectẽda. Illo enĩ noſtra tẽdit oratio:
ut quoꝶ unus eſt labor:unũ & præmiũ ſit. Nauigantes nãq; rubꝶ mare: in quo optandũ nobis eſt: ut uetus
Pharao mergat᷑ cũ ſuo exercitu: multis difficultatibus atq; piculis ad urbẽ maximã perueniũt: utroq; littore gẽ
tes uagæ ĩmo beluæ habitant fœrociſſimæ: ſemp ſolliciti: ſemꝑ armati: totius anni cibaria. latẽtibus ſaxis ua/
diſq; duriſſimis plena ſunt oĩa. Quorſum iſtaperſpicuũ eſt. Nam ſi ſæculi negociatores tanta ſuſtinent: ut
ad incertas perueniãt perituraſq; diuitias: & ſeruẽt cũ aĩæ diſcrimine: quæ multis periculis quæſierũt: ꝗd Xp̃ᷣi
negociatori faciendũ ẽ: qui uenditis oĩbusquærit præcioſiſſimã margaritã? ꝗ totis ſubſtãtiæ opibus emit agꝶ
quo reperiat theſauꝶ:quẽ nec fur effodere: & latro nõ poſſit auferre. Noſſe igit᷑ oportet quid iuſſũ ſit: quidue
prohibituũ: ut ſcientes utrunq; ſeruemus. Alioquin ante ſcientiã mandati ĩpoſſibile eſt noſſe quid fiat. Et hæc
ergo nõ integris rate uel mercibus quaſi ignaros fluctuũdoctus nauta præmoneo: ſed quaſi nup e naufragio
eiectus in littus timida nauigaturis uoce denũcio. Cuncti tamẽ mei ſẽſus affectu uobis uaco. ſed obſecro uos
ut conatus meos orationibus adiuuetis: ut ds & ſaluator pro cauſa ſua reſpõdeat. Veſtrũ itaq; eſt ut uolun/
tatẽ ſequat effectus. Meũ eſt ut uelim obſecrationũ ueſtraꝶ eſt: ſed ipſum meũ ſine dei ſemp auxilio non erit
meũ.deus ſem p largit᷑: ſempq; donaturus eſt.nec mihi ſufficit quod ſemel dedit:niſi ſempꝑ dederit. Si enĩ du/
ri iudicis ſententiã crebra mulieris flexit petitio: quãto magis paterna uiſcera ĩterpellatione ſedula molliunt᷑:
Scitote tñ ante oĩa nobis eſſe nihil antiquius:ꝗqᷓ Api iura ſeruare:nec patrũ trãſferre terminos: ſemꝑpq; memi/
niſſe romanã fidẽ apoſtolico ore laudatã.
¶ Deobedientia. ¶ Cap̃.ii.
N Ccipe ergo fili doctrinã noſtrã ea ſimplicitate & ueritate: quã dicimus: qa nõ quærimus hoĩum glori
am: deus teſtis eſt. Necad hoc loquimur: ut humanas amicitias aucupemur: ne noſtræ adulatiõis ſer
mone & nos & alios decipiamus. Nec ut nos apud homines aliqd uideamur: ſed ut apud deum ho/
lagna mereant᷑. Hoc eſtitaq; totũ quod apprehenſa manu inſinuare tibi cupio: & ut ſim pliciter mo/
tum

tum mentis meæ fatear: nũ monachi ĩcunabula moreſq; diſcutimus. Si uis igit᷑ aduitã ingredi: ſerua præce/
ta: hoc eſt ab omni præcepto illicito quo phiberis recedas. & ad oẽ bonũ quod iuberis proptus accedas. Reſ/
pice ſanctũ uirũ Pãmachiũ: & feruentiſſimæ fidei Paulinũ pᷣſbyteꝶ:qui nõ ſolũ diuitias: ſed ſeipſos dno ob/
tulerũt. Qui cõtra diaboli tergiuerſationẽ nequaꝗᷓ pellẽ pro pelle: ſed carnes & oſſa & aĩas ſuas dño ſuo conſe
crarut: qui te & exemplo & eloquio: ideſt & opere & lingua poſſint ad maiora pducere. Nobilis es & illi. ſed in
Xpo nobiliores diues & honoratus & illi ĩmo de diuitibus pauperes & inglorii. & iccirco ditiores & magis ĩcly-
ti: quia pro Xpo pauperes & ihonorati. Cõtẽnis auꝶ: cõtempſerũt & multi philoſophi. Nõ enĩ ſatis eſt pfecto
& cõſumato uiro opes cõtẽnere: pecuniã diſſipare: & piicere quod in momẽto & pdi & inueniri pòt: fecit hoc
& Antiſthenes: fecerũt plurimi: quos uitioſiſſimos legimus. Plus enĩ deber Api diſcipulus præſtare: qᷓ mundi
philoſophus gloriæ aĩal & popularis auræ atq; rumoris uenale mãcipiũ. Tibi nõ ſufficit opes cõtẽnere: niſi &
Xp̃m ſequanis.teipſũ uult dominus hoſtiã uiuã placẽtem deo:te inꝗᷓ nõ tua: & deo uariis tentationibus com
monet: quia multis plagis & doloribus erudit᷑ iſrael. & quẽ diligit dñs corripit. flagellat aũtoẽm filium quem
recipit. & ꝙ ſi teipſũ domino dederis: & apoſtolica uirtute pfectus ſequi cœperis Saluatorem: tuc ĩtelliges ubi
fueris: & in exercitu Xpi ꝗᷓ extraneũ tenueris locu. Vnde& præpoſitũ monaſterii timeas ut dũm: diligas ut pa/
rentẽ. Credas tibi ſalutare ꝗcqd ille præceperit: nec de maioris ſnĩa iudices: cuius officii eſt obedire & implere
quæ iuſſa ſũt: dicente Moyſe. Audi iſrael & tace. neq; ipſe tedoceas. Nulla ars abſq; magiſtro diſcit᷑. Etiam
muta aĩalia & feraꝶ greges ductores ſequunt᷑ ſuos. In apibus principes ſũt. Grues quoq; unã ſequunt᷑ ordine
litterato. Imperator unus. Iudex unius prouinciæ. Roma ut cõdita eſt duos fratres ſimul reges hre nõ potuit:
& fratricidio dedicat᷑. In Rebeccæ utero lacob & Eſau bella geſſerũt. Singuli eccleſiaꝶ epi: ſinguli archipᷣſbyte

ri: ſinguli archidiaconi: & oĩs ordo eccleſiaſticus ſuis rectoribus utit᷑. In naui unus gubernator. In domo unus

dns. In quouis grandi exercitu unius ſignũ expectatur. Et ne plura replicando legenti faſtidium faciaã:per hæc

omnia ad illud tendit oratio:ut doceam te nò tuo arbitrio relinquẽdum:ſed uiuere debere in monaſterio ſub

unius diſciplina patris conſortioq; multorũ: ut ab alio diſcas humilitatem: ab alio patientiã. hic te ſilentiũ: il/
le tedoceat mãſuetudinẽ. nõ facias qcuis:comedas qd; iubenis habeas quãtũ acceperis: & illud opis tui penſa
pſoluas: ſubiiciaris cui nõ uis: laſſus ad ſtratum uenias: necdũ expleto ſomno ſurgere cõpellaris. Tantis occu/
patus negociis nullis uacabis cogitationibus. & dũ ab alio tranſis ad aliud: opuſq; ſuccedit operi: illud ſolum
