Gnnen da genua ſollicitudo aĩæ ſuſcitauerit: habeto lanam ſemp ĩ manibus. uel ſtaminis police fila deducito: uel ad
lcti tftfteourquẽda ſubtegmina ĩ alueolis fuſa uertant᷑.alia rũq; neta: aut in globũ collige aut texenda compone. Quæ
⸗ ſäA texta ſũt reſpice.quæ errata rephẽde. quæ faciẽda cõſtitue. Si tãtis operũ uarietatibus fueris occupata:nunqᷓ di
alnis es tibi lõgi erũt. ſed quis æſtiuis tẽdant᷑ ſolibus: breues uidebãtur. in ꝗbus aliqd opis pᷣtermiſſũnõ ẽ. Hæc obſ
nctii uãs & teipſã ſaluabis. & alias: & eris magiſtea ſcẽ cõuerſatioõis. multarũq; caſtitatẽ lucrũ tuũ facies. ſcriptura di
uugnem cẽte: In deſideriis ẽ oĩs aĩa ocioſi. nec iccirco tibi ab ope ceſſãduũ ẽ:qa deo ꝓpitio nulla re indiges.ſed ideo cũ oĩ/
lebo pruus laborãdũ ẽ: ut poccaſionẽ opis nihil aliud cogites: niſi qd ad dñi ptinet ſuitutẽ. Simpliciter loquar. Quã
sſͤte uis oẽm cẽſũ tuũ in paupes diſtribuas. nihil apud xpᷣ̃m erit pcioſius:niſi qd manibus tuis ipſa cõfeceris: uel in
Cnens uſus ꝓprios. uel in exẽplũ uirginũcæteraꝶ. uel quod auiæ matriq; offeras: maiora ab eis in refectiõe pauperũ:
lunen pcia receptura pene pᷣterii:qd uel pᷣcipuũ ẽ. Dũ eſſes paruula:& ſãctæ & beatæ memoriæ Anaſtaſius epᷣs roma
kemüt nã regeret eccleſiã: de oriẽtis partibus hæreticoꝶ ſæua tẽpeſtas ſimplicitatẽ fidei: quæ apoſtoli uoce laudata ẽ
r volluere & labefactare conata ẽ. Sed uir ditiſſimæ pauptatis: & apoſtolicæ ſollicitudis ſtatim noxiũ pculit ca
lele put.& ſibilãtia hydræ ora cõpeſcuit. Et qa uereor:ĩmo rumore cognoui:in ꝗqbuſdã adhucuiuere: & pullulare
e teſt ueoenenata plataria: illud te pio charitatis affectu pᷣmonẽdã puto:ut ſãcti Innocẽtii:q apoſtolicæ cathedræ: &
ustel. uõè-ſuupradicti uiri ſucceſſor & filius ẽ: teneas fidẽ. nec pegrinã: quãuis tibi prudẽs callidaq; uidearis: doctrinã reci
japo/ pias. Solẽt enĩ huiuſcemodi p angulos muſſitare. & quaſi iuſticiã dei qᷓrere: cur illa aĩa in illa ẽ nata ꝓuincia.
ſcx Quid cauſæ extitit: ut alii de cariſtianis naſcãtur parẽtibus:alii ĩter feras & ſæuiſſimas natioes: ubi nulla dei
gi notitia ẽ. Cũq; hoc quaſi ſcorpionis ictu ſimplices quouſq; pcuſſerint: & fiſtulato uulnere locũ ſibi fecerĩt:ue
ndn mnena diffudut. Putaſne fruſtra ĩfaãs paruulus: & q uix matrẽ riſu: & uultus hylaritate cognoſcat: ꝗ nec boni ali
non quid fecit: nec mali: dæmõe corripit᷑ morbo opprimit᷑ regio? & ea ſuſtinet: quæ uidemus ĩpios hoĩes nõ ſuſti
cnla⸗ nere & ſuſtinere deo ſᷣuiẽtes? Sin autẽ iudicia ſũt inquiũt dũi uera: iuſtificata ĩ ſemetipſis:& nihil apud deum
eger iniuſtũ ẽ: ipſa rõne cõpellimur: ut credamus aĩas fuiſſe in cæleſtibus. & ppter qᷓdã antiqua peccata dãnatas ĩ
vaſen corporibus hũanis. &ut ita loquamur:ſepultas. noſ. ĩ ualle lachrymaꝶ pœnas luere ueteꝶ peccatoꝶ. Vnde
tones & ppheta dicit: pᷣuſqᷓ huiliarer ego peccaui. & educ de carcere aſam meã. & iſte peccauit ut cæcus ex utero naſce
ne . ret᷑: an parẽtes eius? & cætera his ſimilia. Hæc ĩpia & ſcelerata doctria olim ĩ ægypto & oriẽtis partibus uerſa/
loli bat᷑. & nuũc abſcõdite ꝗᷓſi ĩ foueis uiperarũ apud plæroſq;ʒ uerſat᷑.illarũq; partiũ polluit puritatẽ. & ꝗᷓſi hæredi
eno⸗/ tatio malo ſpᷣpit ĩ paucis: ut pueniat ad plurimos. Quãcertus ſũ: ꝙ ſi audieris: nõ recipias. habes enĩ apud deũ
alti. magiſtras. quaꝶ fides norma doctrinæ ẽ. Intelligis quid loquar. Dabit enĩ tibi deus in oĩbus ĩtellectu. nec ſta
„Aus tim aduerſũ ſeuiſſimã hæreſim: & multo his neqora quædixi:reſpõſionẽ ordinis flagitabis. ne nõ tm̃ phibu/
inn iſſe uidear: ꝗᷓ cõmouiſſe. cũ p̃ſtis opis ſit ĩſtruere uirginẽ: nõ hæreticis rãdere. Cæteꝶ oẽs fraudulẽtias eoꝶ: &

dicdi cuniculos quibus nitunt᷑ ſubuertere ueritatẽ: in alio opedeo adiuuãte ſi ubuertimus. Quod ſi uolueris: prom
pte libẽterq; mittemus. Vltroneas enĩ aiuũt putere merces: & pcia facilitate decreſcũt: quæ ſemp in raritate ma

mnon . . — „ . . . . . ..
lios iora ſũt. Solet ĩter plæroſq; eẽcertamẽ uti ſolitaria: an cũ multis uita melior ſit: quaꝶ prior pᷣfert᷑ ꝗdẽ ſecũdæ
eu ſed in uiris ꝗdẽ piculoſa ẽ. ne abſtracti ab hominũ frequẽtia ſordidis & ĩpiis cogitationibus pateant. & pleni

u arrogãtiæ: & ſupercilii cũctos deſpiciant: armentq; linguas ſuas: uel clericis uel aliis monachis detrahẽdo. De
quibus rectiſſime dicitur. fili hominum dentes eoꝶ arma & ſagittæ: & lingua eoꝶ gladius acutus. Quanto

8 magis in fœminis: quarum mutabilis fluctuanſq; ſentẽtia: ſi ſuo arbitrio relinquatur: cito ad deteriora dela
bit N oui ego in utroq; ſexu per nimiam abſtinentiã: cerebri lanitatẽ in quibuſdã fuiſſe uexatã. Præcipueq;
8 iiiin his: qui in humectis & frigidis habitauerunt cellulis: ita ut neſcirent: quid agerent: quo ue ſe uerterent:

quid loqui: quid tacere deberent. Certe ſi rudes ſæcularium litteraꝶ:de tractatibus hominũ diſertoꝶ quippi
am legerint: uerboſitatem ſolam diſcũt abſq; notitia ſcripturarum. Et iuxta uetus elogiu: cũ loqui neſciant:
tacere nõ poſſunt: docentq; ſcripturas: quas non intelligunt: & cũ aliis perſi uaſerint: eruditoꝶ ſibi aſſumunt
ſuperciliũ prius imperitorum magiſtri: ꝗ doctorum diſcipuli. Bonum eſtigitur obedire maioribus: parere e
ctis: & poſt regulas ſcripturarũ:uitæ ſuæ tramitẽ ab aliis diſcere: nec pceptore uti peſſimo.ſ.pᷣſũptione ſua. De
talibus fœminis & apoſtolus loquitur: quæ circũferũtur omni uẽto doctrinæ: ſemper diſcentes: & nunꝗᷓ ad
ſcientiã ueritatis peruenientes. Matronaruũ maritis a ſæculo ſeruiẽtiũ tibi cõſortia declinentur:ne ſollicitetur
animus: & audias: quid uel maritus uxori: uel uxor locuta ſit uiro. Venenatæ ſunt huiuſcemodi confabulati

ones. Super quarũ dãnationẽ ſæcularẽ uerſum aſſumens apoſtolus fecit eccleſiaſticum. Corrũpũt mores bo/

nos cõfabulationes peſſimæ. Cuius iãbici metrũ du uerbum ſeruat exuerbo: nequaꝗᷓ expᷣ̃ſſit latina tranſlatio.
Graues fœminæ & maxime uiduæ ac uirgines tibi comites eligatur: quarũ ꝓbata ẽ cõuerſatio:ſermo modera
tus: ſancta uerecũdia. Fuge laſciuiã puellarũ: quæ ornãt capita. crines a fronte demittũt: cutẽ poliũt: utuntur
pigmẽ tis: aſtrictas habẽt manicas: ueſtimẽta ſine ruga: ſoccoſq; criſpates: ut ſub noĩe uirginali uẽdibilius pere
ant. Mores enĩ & ſtudia dominarũ plærũq; ex ancillaꝶ & comitũ moribus iudicantur. Illa tibi ſit pulchrauilla

amabilis: illa habẽda ĩter ſocias: quæ neſcit eſſe ſe pulchrã: quæ negligit formæ bonũ: & procedẽs ad publicũ

nõ pectus & colla denudat:nec pallio reuolu to ceruices aperit: ſed quæ cælat faciẽ: & uixuno oculo:qui uiæ ne
ceſſarius eſt patente ĩgreditur. Dubito an loquar. Sed uelim: nolim: quia crebro fit: dicẽdũ eſt: non quo hæc in
te timere debeã: quæ iſta forſitã neſcias: nec unꝗᷓ audieris: ſed quo peroccaſionem tui cæteræ pᷣmonende ſint.
Cincinnatulos pueros & calamiſtratos: & peregrini muris olentes pellicula:de quibus illud Arbitri eſt: non be
ne olet: qui ſemper bene olet: quaſi quaſdã peſtes & uenena pudicitiæ uirgo deuitet: ut taceam de cæteris quo
rum importuna uiſitatio: & ſe infamat & alias:ut etiã ſi nihil mali perpetretur: tamẽ hoc ſit uel maximũma/
lum fruſtra patere maledictis: & morſibus ethnicorũ. Nechoc de omnibus dicimus: ſed de iis quos eccleſia ipᷣa
rep̃hendit: quos interdũ abiicit. In quos nõnunꝗᷓ epiſcoporũ & pᷣſbyterorũ cenſura deſæuit: ut prope periculo
ſius ſit laſciuis puellis ad loca religionis: ꝗᷓ ad publicum procedere: quæ uiuunt in monaſterio: & quarũ ſimul
magnus eſt numerus: nunꝗᷓ ſolæ: nunꝗᷓ ſine matre procedunt. De agmine colubarum crebro accipiter unam
ſeparat: quã ſtatim inuadat & laceret: & cuius carnibus & cruore ſaturet᷑. Morbidæ oues ſuum relinquũt gre
gem: & luporum faucibus deuorantur. Scio ego ſanctas uirgines quæ diebus feſtis propter frequẽtiã populo
rum pedẽ domi cohibent: nec tunc egrediũtur: quando maioreſt adhibẽda cuſtodia: & publicũ penitus deui/
tãduũ. Ante annos circiter. xxx. de uirginitate ſeruãda edidi librũ: in quo neceſſe ſuit mihi ire cõtra uitia: & pro
pter inſtructionẽ uirginis: quã monebã diaboli inſidias patefacere. Qui ſᷣmo offendit plurimos: dũ unuſqſq;
in ſe intelligens quod dicebatur: non quaſi monitorem libẽter audiuit. ſed quaſi criminatorẽ ſui operis aduc
ſatus eſt. Verũtamẽ quid profuit armaſſe exercitum reclamãtium: & uulnus conſcientiæ dolore mõſtraſſetli
ber manet: hoĩes pᷣterierunt. Scripſi ad plæraſq; uirgines ac uiduas ποA;αασ α & qcquid dici poterat: in il
lis opuſculis defloratũ eſt. ut aut ſuperfluo cads a nobis repetantur. aut nũc p̃ᷣtermiſſa plurimũ noceant. Cer
te & beatus Cyprianus egregiũ de uirginitate uolumẽ edidit. & multi alii ta latino ſermone:ꝗᷓ græco:omniũq;
gẽtiũ litteris atq; linguis pᷣcipui in eccleliis agminis uita laudataẽ. Sed hoc ad eas pertineat: quæ necdũ elege/
runt uirginitatẽ: & exhortatione indigent. ut ſciant quale ſit: ut eligere debeat. Nobis lecta ſeruãda ſũt: & qua
ſi ĩter ſcorpiones & colubros incedẽdũ: & accinctis lũbis: calciatis pedibus: & apprehẽſis manu baculis: iter per
Iſidias huius ſæculi: & inter uenena faciamus. poſſimuſq; ad dulces iordanis peruenire aquas: & terrã repro/
miſſionis intrare. & ad domũ dei aſcẽdere. ac dicere cũ ꝓpheta: domine dilexi decorẽ domus tuæ: & locũ habi/
tationis gloriæ tuæ. Et illud. Vnam petii adomino hanc requira: ut inhabitẽ in domo domini oĩbus diebus
uitæ meæ. Fœlix illa conſciẽtia: & beata uirginitas: in cuius corde pᷣter amorẽ xpᷣi: ꝗ eſt ſapientia: caſtitas: patiẽ
tia: atq; iuſticia: cæteræq; uirtutes nullus alius uerſaturamor. nec ad recordationẽ hominis aliqu ſuſpirat. nec
uidere deſiderat: quẽ cũ uiderit nolit dimittere. Sanctũ uirginũ propoſitũ: & cæleſtis angelorũq; familiæ glo
riã quarũdã non beneſe agentium nomẽ infamat. quibus apertedicendũ eſt: utaut nubant:ſi ſe non poſſunt
continere. aut contineãt: ſi nolũt nubere. Digna res riſu: ĩmo plãctu: incedentibus dominis ancilla uirgo pro
cedit ornatior. ut pro nimia cõſuetudine quã ĩcomptã uideris dominã ſuſpiceris. Nõnullæ ſeparatæ & abſq;
arbitris qᷓrũt hoſpitia: utuiuãt licẽtius: utant᷑ balneis: faciãtq; quod uolunt: & deuitẽt conſciẽtias plurimarũ.

Hæc uidemus & patimur & ſi aureus nũmus affulſerit ĩter bona oꝑa reputamus. Finẽ iungo pricipio: necſe

mel monuiſſe cõtentus ſũ. Ama ſcripturas ſanctas: & amabit te ſapientia. dilige eã: & ſeruabit te. honora illa:
& amplexabitur te. Hæc monilia in pectore & in auribus tuis hæreant. ninil aliud nouerit lingua: niſi chriſtũ.

Nihil poſſit ſonare:niſi quod ſãctũ eſt.Auiæ tuæ tibi ſem per ac matris in ore dulcedo uerſetur. Quaꝶ imita

tio forma uirtutis eſt.
¶ Uncipit alia epiſtola ad Demetriadem ſub nomine FHieronymi inſcripta de uirginitate & uita perfecta.
Argumentum.
Fficiũ ſuũ in cõmẽdatione uirginis exponẽs a temeritate & ambitiõe ſe purgat: & in ſtiturus uirginẽ
de bono naturæ ꝑtractat optimũ ĩcitamẽtũ: dicẽs debere aliquẽ id aſſeꝗ poſſe quod cupiat: hominẽ
. Sð ad imaginẽ

4

pitrer
tiller
notih
go
uta
ntſ
(eeie⸗
inßmo
lei
uali
fühnd
coss
autel
eatem
mecot

/.

eiul
Alal
wal
det

brot
.
eius
dim
ca
cat
lit
nen

ich
ec
.

ſor

guippi

lcant⸗

umunt
Urexe ſe
de
unq
äten
ulat
dres bo,
llao⸗
mollen
Ituntur
ius der
chrail
publici
nuirne
ohcin
deſin.
enonbe
ens⸗
nüma,
lelaißn
denau
üſimul
tunam
uütgre
vopu,
deu/
A pro
uſſq
e
ſſeli
tin il
(er
ge/
g
rper
Pro/
,
iebus
Pari
t. nee
go
ſſunt
opto
ab
nari,
necle
illi⸗
nſtü⸗
mita

1.

gin⸗
nine
jni

me contẽplatione æternitatis exhortans.

ad imaginẽ dei creatũ rõnis participẽ aſſerit in hoc pfectiorẽ effectũ: qd libeꝶ accipit arbitriũ: ut in eo eſſet iu/
ſticiæ bonũ uolũtariũ nõ coactũ: arguẽs illos qui opus dei rephendẽtes aſſerũt talẽ hoĩem fieri debuiſſe: ꝗ ma

lũ facere oĩno nõ poſſet. Effert aũt naturæ bonũ ex ĩſito dolore a rubore peccati: & læticia cũctis ĩnata ex cõſci
entia recte factoꝶ exẽpla ex ueteri teſtamẽto ꝓponẽs eoꝶ qui ſine lege iuſtificati ſũt. Probat quoq; teſtimoni
is ſcripturaꝶ peccatũ uolũtati peccãtis ĩpingi nõ neceſſitati naturæ. Exẽplis quoq; aſtruẽs in eadẽ natura me/
rita eſſe diuerſa: & per multa tpa hoĩes ꝓpterea ſine lege relictos. qa erat ad iuſticiã ſufficiẽs ſine lege natura: &
talibus dictis facillima uirgintex naturæ bono ꝓpoſita. ſuadet deũ & ſpõſi ſcrutãdã uolũtatẽ: oſtẽdens illam
quadrifarii partitione diſtingui: dũ qdã iubent᷑: phibent alia: & concedunt aliqua: & aliqua ſuadent᷑. aſſerẽs
uirginẽ quæ cõſiliũ amplexata eſt multo magis ſeruare debere pᷣceptũ: & deſpectis terrenis ſemp cæleſtia ſuſ/
pirare: aſum optimis rebus occupare: & uiã pfectionis in teneris annis quodã riſu & exercitatione in naturam
trãſſerre. Excitat deĩde uirginẽ ex domeſtica gloria: & quadã cõparatione ſui gñis uiris ac magiſtratibus pᷣfert:
nõ tm hoĩum oculos aſſerẽs in illã eſſe cõuerſos: ſed deũ cũ oĩ angeloꝶ militia ipſius pᷣſtolari certamẽ. Docet
quoqʒ; minima pcepta nõ negligẽda. & ſᷣm apoſtolicã ſnĩam: oĩa ſine murmuratione cõplẽda. Duo dicit eſſe
uitia quæ difficilius ſupant᷑: gulã atq; libidinẽ. Quæ cũ uirgo ſãcta calcauerit: facilius uincere debet quæ cruci

ant: ſpnere potuit quæ delectãt. Admonet illã ad ſãctitatẽ exduplici dignitate filiatiõis: ac deſpõſationis: do/
cẽs ea ex hoc debere eſſe pfectã: ſicut & pater pfectus eſt:neminẽ lædere:nulli detrahere:nec detrahẽtes audire:

in ſmone modeſtiã grauitatẽq; ſeruare. Docet deĩde uirtutes uitiaq; diſcernere: & qd inter uerã & fictã humi
litatẽ ĩterſit. Monet adulãti nõ credere:nec quenꝗᷓ adulatione deci pe: moderata ſeruare ieiunia: de dignitate

nataliũ nõ gloriari. Raro in publicũ pcedere. Inſtruit quoq; decõgruo or̃onis tꝑe: & modo lectionis ſcriptura

rũ. Inſinuat qualis debet eſſe ornatus in Xpᷣi ſpõſa. hortat ut cauta ſit atq; ſollicita cõtra callidi hoſtis ĩſidias:

docẽs qualia contra eũ ſint arma ſumẽda: ipſius in tẽtando aĩas ſimplices ꝓdens aſtutiam. Erudit quoq; ad

cautelã in diſcernẽdis cogitationibus & quæ cogitatio aſcribat᷑ culpæ: & qualiter pᷣmis motibus reſt iſtatur. Ad
extremũ ad oẽm laborẽ ferendũ illã conſideratione inſtabilitatis humanæ & futuri aduẽtu iudicii tamẽ maxi
YUB/ Q¶Aliud argumentu.
Ota ꝙ a plæriſq; hæc epiſtola dicit᷑ nõ eſſe Hieronymi: ſed alicuius pelagianiſtæ eo ꝙ nimis bonũ natu/
ibeꝶ pᷣdicet arbitriũ. Beda p̃ſbyterdicit eã eſſe Iuliani eius hæreſis ſectatoris in libro de gra dei contra eũ/
dẽ iulianũ. Nos plæraq; huius epiſtolæ ab auguſtino nouimus eſſe rephenſa tanꝗᷓ græ dei aduerſãtia. Vnde
& ſuſpicat᷑ illã a pelagiano perſcriptã ſicut ipſe ſcribit in epiſtola ad iulianũ Demetriadis matrẽ: quã ob hoc
ipſi libello ſubdidimus. Continet tñ multa ſalutaria monita: & coĩter in exẽplaribus ſub noĩe Hieronymi ha
bet᷑ inſerta: ideoq; & nos illã ĩſcripſimus.
I ſũmo ĩgenio pariq; fretus ſcia: officiũ ſcribẽdi facile me ĩplere poſſe crederẽ:tũ tã arduũ hoc opus
ingredi: ſine magno difficultatis timore nõ poſſẽ: ſcribendũ tñ eſt ad Demetriadẽ uirginẽ Xp̃i:uir/
ginẽ nobilẽ: uirginẽ diuitẽ: & qd his maius eſt: ardore fidei nobilitatẽ diuitiaſq; calcantẽ. Quã utiq;

pro tã ĩſignis admiratione uirtutis: ut laudare oĩbus facile: ita docere difficile eſt. Cui eni orĩo deeſſe poſſit: in
eius laude celebrãda: quæ ſũmo loco nata: in ſũmis opibus delitiiſq; nutrita: tãtis tãq; uariis huius uitæ blan
dimẽtis: uelut tenaciſſimis qbuſdã irretita uinculis ſubito erupit: cũctaq; ſimul corporis bona cũ uirtute mu

taueritquæ florẽ adhuc ipᷣm ineũtis ætatis: quodã fidei gladio: ideſt uolũtate ſucciderit? & crucifigẽs cũ Xpᷣo
carnẽ ſuã uiuã: ſanctãq; hoſtiã ſacrauerit deo? ac nobiliſſimis ſanguiĩs poſteritatẽ uirginitatis amore cõtẽpſe
rit? Prona aũt & facilis dicẽdi uia eſt: quæ ipſa ubertate materiæ curſũ or̃onis accẽdit: ſed alio nobis magis iti/
nere pgendũ eſt: ꝗbus ꝓpoſitũ eſt: iſtitutionẽ uirgĩs: nõ laudẽ ſcribere. nec tã paratas iã uirtutes eius expᷣmere
ꝗ parãdas: magiſq; reliquã ordinare uitã: ꝗᷓ ornare pᷣterita. Eit aũt difficillimũ: cũ eius pſona facere: in qua cu
piditas tãta diſcẽdi eſt tatuſq; ꝑfectionis ardor: ut ei quælibet ꝑpfecta doctrina: par eẽ uix poſſit. Meminit enĩ
recteq; meminit quas mudi opes: gloriãq; reſpuerit: ꝗbus uoluptatibus renũciauerit: quas deniq; cõtẽpſerit
uitæ pntis illecebras. Et ideo cõtenta nò eſt cõ hoc mediocriq; gne uiuẽdi. Et ꝙ facile ipſa multoꝶ ſocietate ui
leſcat:nouũ aliqd & ĩuſitatũ reqrit: pᷣcipuũ:ac ſingulare quoddã flagitat.nõ minus couerſationẽ ſuã:ꝗᷓ cõuer
ſionẽ uulteſſe mirabile. In ſæculo nobilis: apud deũ cupit eſſe nobilior. Tã pᷣcioſa reqrit in moribus: ꝗᷓ cõtem
pſit in rebus. Hũc itaq; tã deuote mẽtis ardorẽ: hãc tãtæ ꝑfectionis ſiti: qd unꝗᷓ ſatiabit flumẽ ingeni? Quæ
uis aliqñ oronis: quæ copia tantũ expᷣmere uerbis poterit: ꝗᷓtũ parata eſt uirgo rebus ĩplere? Nobis uero donã
da eſt uenia:qui ad orãdũ dñi tabernaculũ: ſᷣm uires nr̃as munus offerimus. Neueremur ne temere ſcribẽdo:
ad tãtæ nobilitatis uirginẽ: ultro nos morſibus tradamus ĩuidiæ. Scribimus eni petente ſancta mĩ̃e eius:ĩmo
iubẽteidq; a nobis trãſmarinis miro cũ deſiderio aĩ flagitãte: quæ facile oſtẽdit: quo ſtudio:ꝗᷓtaq; cura in filia
germẽ cæleſte plãtauerit: dũ illud tã ſollicite cupit abaliis irrigari. Remoti ergo a temeritate: & ab ambitiõe li-
beri: ꝓpoſito ĩſudemus opi: nec de mediocritate diffidamus ĩgenii: qd credimus: & fide mr̃is: & merito uirgis
adiuuari. Quotiẽs mihi d. ĩſſtitutiõe moꝶ: & ſãctæ uitæ cõuerſiõe:dicẽdũ eſt: ſoleo pᷣmo humanæ naturæ uĩ
qualitatẽq; mõſtrare: & qd effici poſſit: oſtẽdere: aciã ĩde audiẽtis aium ad ſpecies ĩcitare uirtutũ ne nihil ꝓſit
N c(ð Ccxxi.

ad ea uocari: quæ forte ſibi ĩpoſſibilia eſſe pſenſerit. Nunꝗᷓ enĩ uirtutũ uiã ualemus ĩgredi: niſi ſpe ducamur
comite. Siqdẽ appetẽdi oĩs conatus perit: cõſeqᷓndi deſpatione. Quẽ ego exhortatiõis ordinẽ cũ in aliis quoq;
opuſculis tenueri: tü hic maxime obſeruãdũ puto: ubi eo plenius naturæ bonũ declarari debet: quo ĩſtituẽda
eſt uita pfectior: ne tanto remiſſior ſit ad uirtutẽ aĩus ac tardior: ꝗto minus ſe poſſe credat: & dũ qd ineſſe ſibi
ignorat: id ſe exiſtimat nõ hr̃e. Proferẽda ſemp in notitiã ea res eſt:cuius uſus deſiderat G explicandũ cquid
bonũ natura põt: cũ ꝗcqd poſſe phbat᷑: iplendu eſt. Hxæcigit pᷣma ſãctæ ac ſpiritalis uitæ füdamenta iaciant᷑: ut
uires ſuas uirgo agnoicat: quas demũ bn exercere poterit: cũ eas ſe hĩ̃e didicerit. Optima enĩ ĩcitamẽta ſunt cũ
docet᷑ aliqs poſſe: qd cupiat. Nã in bello ea exhortatio maxima eſt: eaq; plurimũ auctoritatis habet: quæ pu/
gnatorẽ de uiribus ſuis admonet. Primũ itaq; debes naturæ humanæ bonũ de eius auctore metiri: deo ſcilicet

qui cũ uniuerſa mũdi & quæ ĩtra mũdũ ſũt: oꝑa bona: & ualde bona feciſſe referat᷑: ꝗto putas pᷣſtantiorẽ iſßᷣm
diſſe? quẽ dũ ad imaginẽ & ſimilitudinẽ ſuã facere diſpoſuit:

hoĩem fecit: ꝓpter quẽ oĩa etiã ĩtelligit᷑ illa cõdi dũ J
añ ꝗ faceret: qualẽ eſſet facturus oſtẽdit. Deĩde cũ ſubiecit ei uniuerſa aĩalia: cũq; etiã cõſtituit eoꝶ dnm:quæ
uel mole corporis: uel uiriũ magnitudine: uel armis dẽtiũ: multo ualẽtiora hoĩe fecerit: declarat: qto pulchrius
ſit homo ipᷣe cõditus.quẽ uel ex hoc uoluit naturæ ſuæ ĩtelligere dignitatẽ: dũ fortia ſibi ſubiecta mirat᷑ aĩalia
Neq; enĩ nudũ illũ ac ſine pᷣſidio reliquit: nec diuerſis periculis uelut expoſuit infirmũ.ſed quẽ inermẽ extrin
ſecus fecerat. melius ĩtus armauit,. rõne ſcilicet atq; prudẽtia: ut per ĩtellectũ uigorẽq; mẽtis: quo cæteris pᷣſta⸗
bat aĩalibus factorẽ oĩum ſolus agnoſceret: & ĩde ſeruiret deo: unde aliis dñabat᷑.quẽ tũ iuſticiæ dns uolũtari

um eſſe uoluit:nõ coactũ. Et ideo reliꝗt eũ in manu cõſilii ſui. Poſuitq; an eũ uitã & mortẽ: bonũ & malũ: &
qd placuerit ei: dabit᷑ illi. Vnde etiã in Deuteronomio legimus: uitã & mortẽ dedi añ faciẽ tuã: bndictionẽ &

maledictionẽ: elige tibi uitã: ut uiuas. Hinciã ꝓuidendũ eſt:ne forte illud remordeat te: in quo temere ĩperitũ

uulgus offedit. Et ideo nõ uere bonũ factũ hoĩem putes: qa is facere malũ põt. nec ipſa naturæ uiolẽtia aſtrin

git᷑ ad ĩmutabilis boni neceſſitatẽ. Nã ſi diligẽter retractes: & ad ſubtiliorẽ ĩtellectũ cogas aĩum. hinc tibi meli
or ſtatus hoĩs:ac ſupior apparebit: unde putat᷑ ĩferior. In hoc enĩ gemini itineris diſcrimie: ĩ hac utriuſq; par/
tis libertate rõnabilis aĩæ decus poſitũ eſt. Hinc inꝗᷓ totus naturæ nr̃æ honor cõſiſtit: hinc dignitas:hĩc deniq;
optimi quiq; laudẽ merent᷑: hinc p̃miũ.nec eſſet oĩno uirtus ulla in bono pꝑſeuerãtis: ſi is ad malũ trãſire non
potuiſſet. Volẽs naq; deus rationabilẽ creaturã uolũtarii boni munere: & liberi arbitrii ptãte donare: utriuſq;
partis poſſibilitatẽ hoĩ iſerẽdo: ꝓpriũ eius fecit eſſe: qd uelit: ut boni ac mali capax: naturaliter utrũq; poſſet:
& ad alterutrũ uolũtatẽ deflecteret.neq; enĩ aliter ſpotaneũ hr̃e poterat bonũ: niſi ea creatura quæ etiã malũ
hre potuiſſet. Vtrũq; nos poſſe uoluit optimus creator.ſed unũ facere: bonũ ſcilicet: qd & ĩperauit: maliq; fa
cultatẽ: ad hoc tm dedit: ut uolũtatẽ eius. ex nia uolũtate faceremus. qd cũ ita ſit:hoc quoq; ipᷣm: ꝙ etiã mala
facere poſſumus:bonũ eſt:bonũ inꝗᷓ: quia boni partẽ meliorẽ facit. Facit eni ipſã uolũtariã ſui iuris:no neceſ/

ſitate deuictã. ſed iudicio liberã. licet enĩ nobis eligere: refutare: probare: reſpuere: nec eſt quo magis rõnabilis

creatura cæteris pᷣferat᷑ niſi ꝙ cũ oĩa alia cõditionis tm ac neceſſitatis bonũ habeãt:hæc ſola habeat etiã uolũta
tis. Sed plæriq; ipie:nõ minus ꝗᷓ ĩperite cũ ſuꝑ ſtatu hoĩs qᷓrit᷑: uereor dicere: quaſi rephendentes opus dni: ta/
lIẽ illũ aiũt debuiſſe fieri: qui oĩno facere nõ poſſet malu. Vicit itaq; ei figmẽtũ:qui ſe finxit:ꝗd me feciſti ſic⸗
& ĩprobiſſimi hoĩum dũdiſſimulãt: idipſũ bn admiĩſtrare: quod facti ſũt: aliter ſe factos eſſe malũt: ut qui ui
tã ſuã emẽdare nolũt: uideant emẽdare uelle naturã. cuius bonũ ita gñaliter cũctis ĩſtitutũ eſt: ut in gẽtilibus
quoq; hoĩbus: qui ſine ullo cultu dei ſũt: ſe nõnunꝗᷓ oſtẽdat: ac pferat. Quã multos enĩ philoſophoꝶ & au/
diuimus: & legimus: & ipſi uidimus caſtos: patiẽtes: modeſtos: liberales: abſtinẽtes: benignos: & honores mũ
di ſimul & delitias reſpuẽtes: & amatores iuſticiæ: nõ minus ꝗᷓ ſciæ. Vnde qᷓſo homibus alienis a deo iſta: quæ
deo placẽt? Vnde aũt illis bona:niſi de naturæ bonoEc cũ iſta quæ dixi: uel oĩa in uno: uel ſingula ĩ ſingulis
hr̃i uideamus. Cũ oĩum natura una ſit: exẽplo ſuo: ſibi ĩuicẽ oſtẽdũt: oĩa in oĩbus eſſe poſſe:quæ uel oĩa moiĩ/
bus: uel ſingula in ſingulis ĩueniat᷑. Quod ſi etiã ſine deo hoĩes oſtendũt: quales a deo facti ſũt: uide qd xp̃ia⸗/
ni facere poſſũt: quoꝶ in melius per Apᷣm natura & uita ĩſtructa eſt:& quidiuinæ quoq; gr̃æ iuuant᷑ auxilio.
Age iã ad aĩæ nræ ſecreta ueniamus.ſeipᷣm unuſqſe q; attẽtius reſpiciat. Interrogemus ꝗd de hoc ſẽtiãt ꝓpriæ
cogitationes: ferãt ſnĩam de naturæ bono:ipᷣ̃a cõſcia inſtruamurdomeſtico magiſterio aĩ: & mẽtis bona non
aliũde magis quæq;: ꝗᷓ ab ipſa mẽtediſcamus. Quid illud obſecro eſt qd ad oẽ pctm̃ aut erubeſcimus: aut ti/
memus ?& culpã facti nunc rubore uultus: nunc pallore: mõſtramus ac trepidante aĩo: etiã in minimis deli/
ctis teſtẽ effugimusconſcĩa remordemur? Exdiuerſo aũt in oĩ bono læti: coſtantes: intrepidi ſumus? Idq; ſi
occultũ eſt: palã etiã fieri cupimus?& uolumus? niſi ꝙ teſtimonio ſibi ẽ ipſa natura: quæ hocipſo declarat bo
nũ ſuũ: quo ei malũ diſplicet: & dũ in bono ope cõfidit: qd ſolũ eã deceat oſtẽdit. Hincillud eit:qd frequẽter
carnifice occulto: in auctorẽ ſceleris conſciæ tormẽta deſeuiũt: & latentẽ reũ ſecreta mẽtis pœna pſequit᷑. Nec
ullus poſtculpã ĩpunitatis locus eſt: dũ fit reatus ipſe ſuppliciũ. Hinc eſt: ꝙ ecõtrario innocẽs etiã ĩter ipa tor
mẽta fruit᷑ cõſcĩæ ſecuritate: & cũ de pœna metuat: de innocentia gloriat᷑. Eſt enĩ inꝗᷓ in aĩs nris naturalis qᷓdã
(ut ita dixeriſctĩtas quæ uelut in arce aĩ pᷣſ.idẽs:exercet mali boniq; iudiciũ: & ut honeſtis:rectiſ. q; actibus fa⸗
uet:ita ſiniſtra opa cõdẽnat: atq; ad cõſciæ teſtimoniũ: diuerſas partes domeſtica quadã lege diiudicat. Necul
lo ꝓrſus ĩgenio: aut fucato aliquo argumẽtoꝶ colore decipit:ipᷣis nos cogitatiõibus fideliſſimis & ĩ tegerrimis
ſane

—

ſne e
lting
güchu

geteeis

gh

utkael

cutus:

litatet.
anoiun
clum
dmit
ſelip
cii
Meicl
gnuni
raulti/
gi e
wunt
lar
Unatt
nlle
ud
nate
deus
totl
aqb
ſuo:
aium
umh
wür
tedn
lic
And

Ucamut

1 quo
liid
eſſelbei
dantn
luntch
uxpu/,
lalte
driißn
doluit:
imque
Achtin
raiali
kertnn
isplt⸗
olütari
alüͦ:
oni &
ſpentiü
Aaſtnn
tbimel
Par/
tcenig
Uenon
tiuſ
pole
imii
giih⸗
limin
onecll⸗
nablls
volüta
ii:ta⸗
li ſic⸗
uiui
*
Kau/
tes mu
iqgie
inuls
oi
tyu,
nlo,
r
unon
un/
eln
lil
ratbo
gnirt
Ne
fawot
i
nsta⸗
Eeul
nmos
ſane

ſane teſtibus:aut arguiraut defendit. huius legis ſcribẽs ad romanos meminit apoſtolus: quã oĩbus ĩſitã: ue-

lut in qbuſdã tabulis cordis ſcriptã eſſe teſtat᷑. Cũ eni inqt: gẽtes quæ legẽ nõ hnt: naturaliter quæ legis ſũt fa
ciũt:huiuſmodi legẽ nõ hñtes: ipſi ſibi ſũt lex: qui oſtẽdũt opus legis ſcriptũ in cordibus ſuis teſtimoniũ red/

Qẽte eis cõſcia eoꝶ: & ĩter ſe ĩuicẽ accuſantiũ cogitationũ aut etiã defẽdẽtiũ. hac lege uſi ſũt oẽs: quos ĩter Adã
atq; Moyſẽ ſancte uixiſſe: atq; placuiſſe deo: ſcriptura cõmemorat. Quoꝶ tibi exẽpli cauſa aliq ꝓponẽdi ſũt:
ut facile ĩtelligas ꝗᷓtũ ſit naturæ bonũ:cũ eã legis uice docuiſſe iuſticiã ꝓbaueris. Abel pmus hanc magiſtrã ſe/
cutus: ita dĩm ꝓmeruit: ut dũ ei offerret hoſtiã: tã grate ſ- acrificiũ eius acceptũ deo fuerit: ut frem in ĩuidiã cõ/

citaret. Quẽ iuſtũ in euãgelio dns ipſe cõmemorans breuiter pfectionẽ eius expoſuit. Ois eni uirtutũ ſpecies
uno iuſticiæ noĩe cõtinet.· Beatũ Enoch ita placuiſſe deo legimus: ut eũ ex medio mortaliũ rapet: & in mundo
cõſumatũ de mũudi hitatione trãſſerret. Noe iuſtus in gnatiõe ſua: & pfectus aſſerit᷑: cuius ſactitas eo magis ẽ
admirabilis: quo prſus a iuſticia declinãte mũdo: ſolus iuſtus ĩuentus eſt: nec ab alio ſctitatis ꝗᷓſiuit exemplũ
ſed ipſe pᷣbuit.Et ideo totius orbis ĩminẽte naufragio: ſolus ex oĩbus meruit audire. Intra tu & domus tua in
arcã: quia te uidi iuſtũ in gnatione iſta corã me. Ante deũ aũt ille iuſtus ꝓbat᷑: qui corpore ſãctus eſt & corde.

Melchiſedech ſacerdos dei legit᷑: cuius meritũ facile ex hoc ĩtelligi põt:ꝙ; multo poſt futurũ dũi ſactẽ̃m:ante ſi/

gnauit ac ſacrificio panis & uini myſteriũ corporis & ſanguĩs expſſit ac ſacerdotii ſui typo Xp̃i ſacerdotiũ figu
rauit: cui a pre dr: tu es ſacerdos in æternũ ᷣm ordinẽ Melchiſedech. Nã & bndicit Abrahã pncipẽ pr̃iarcharũ

qui per circũciſionẽ pater iudæoꝶ: per fidẽ gentiũ: illius ſignat ſſime oſtẽdit figurã: qui per fidẽ ſuã iudæis do
nauit bndictionẽ: & gẽtibus. Loth quoq; ſancti Noe uirtutẽ ſecutus: inter tot peccãtiũ exẽpla iuſticiã non re/
liꝗt: & ut illũ totius mundi exẽplũ nõ uicit.ita hoc tota illa in qua hĩtabat regione peccãte: contra multitudis

uitia: tenuit ſctĩtatẽ. Qui ut beatus apoſtolus Petrus ait: uiſu & auditu iuſtus erat: & inter peſſimos poſitus:

mala eoꝶ & oculis aduerſabat᷑ & auribus: atq; ideo ſimili exemplo: utille diluuio: ita hic eſt ereptus incendio.

Quid Abrahã amicũ dei: qd Iſaac & Iacob memorẽ ꝗᷓ ꝑfecte ĩ pleuerũt dii uoluntatẽ: uel hinc poſſumus æſti
mare ꝙ familiari quadã & pcipua dignitate: eoꝶ ſe deu uoluit noĩari. Ego ſũ inꝗt deus Abrahã: deus Iſaac: &
deus Iacob:hoc nomẽ meũ ſempiternũ & memoriale in gñatiões gñationũ. Ioſeph fidelis dni famulus a pue
ro tribulationibus magnis iuſtus oſtẽdit᷑: qui pmu a fribus iſmahelitis in ſeruũ addictus eſt: ab eiſq; uẽditus:
a ꝗbus ſe uiderat ado rãdu:deĩde ægyptio dno traditus ſemꝑ tñ ingenuæ aĩæ tenuit dignita tẽ:docuitq; exẽplo
ſuo:& ſeruos liberos in nõ peccãdo:nõ cõditionẽ cuiꝗᷓ obelle: ſed mentẽ. Hic ꝗᷓ ſo remorare pauliſ p: & caſtum
aĩum ſollicite uirgo cõſidera. Cõcupiſcit᷑ a dna fœmia adoleſcẽs: nec ad cõcupiſcẽtiã reuocat᷑. Roga t: & fugit:

una hac in re & blandit᷑ & ſupplicat.quæ in cæteris ĩ perabat. Amator dei:mulieris amore nõ uincit᷑. Caſtũ ani

mũ nec ætas adoleſcẽtiæ pmouet: nec diligentis auctoritas. Cõtẽpta freqᷓnter dna ꝓpiores adoleſcẽti inſidias

tædit. In ſecreto ac ſine teitibus manuiĩ pudẽs apphendit: ac ꝓcatioribus uerbis hortat ad crimẽ. nec qdẽ hinc

uĩcit᷑: ſed ut uerba uerbis: ita res rebus refert. Nã qui freqᷓnter rogatus negauerat: nuc cõprehẽſt us aſtringit. &

ante ꝗ illud euãgelicũ diceret᷑ qui uiderit mulierẽ ad cõcupiſcendã eã: iã mœcchatus eſt eam in corde ſuo. Ille

nõaſpectu ſolũ ſed ipſo pene cõplexu puocatus a fœmia: fœminã nõ cõcupiuit. Caſtitatis uirtutem hucuſq;

mirata es. Nunc reſpice benignitatẽ: pus ꝗᷓ ꝓpheta diceret: unuſqſq; malitiã pximi ſui nõ reminiſcat in corde

ſuo: ille pro odio reddidit charitatẽ: & cũ uideret fres ſuos: imo inimicos ex fribus. Cũq; ab eis cognoſci uellet:

dilectionis afſectũ pro dolore: teſtatus eſt: deoſculabat ſingulos: & irriguis fletibus pauentiũ colla pfundens:

odiũ fratꝶ charitatis lachrymis abluebat. quos tã uiuo pre: ꝗᷓ mortuo: germano ſemper dilexit amore. Nec re

cordatus eſt illũ:in quo ob necẽ fuit deiectus lacũ: nõ cogitauit addictà germanitatẽ pcio:ſed pro malis bonũ

retribuẽs: apoſtolicũù pceptũ ſub naturæ adnuc lege cõpleuit. Quid de beato Iob dicã famoſiſſimo illo athleta

dei? qui poſtdireptas opes: & funditus deleta primonia: poſt filioꝶ ac filiaꝶ unũ ſubito ĩteritũ:ad ultimũ pro

prio cõtra diabolũ corpore dimicauit. Auferunt᷑ oĩa quæ extrinſecus poſſidebat: & extranea bona repẽte deci-

duũt: ut magis ppria clareſcant. Oibus ꝓrſus uelut ĩdumẽtis exuit᷑: ut expeditius & fortius nudus triũphet. &
hoſtẽ quẽ ferẽdo dãna an ſuꝑauerat: rurſus tolerãdo ſupplicia deuincat: de quo tale ipſius dñi teſtimoniũ ẽ.
Nunqd cõſideraſti pueꝶ meu lob? Nò eſtenĩ ſimilis ei quiſꝗᷓ in terris. hõ ſine qᷓrela: uerus dei cultor: abſtinẽs
ſe aboĩ malo: nec ĩmerito. Sẽper eni ſut ipſe ait)tanꝗᷓ tumẽtes ſup ſe fluctus timebat dnm: & pntiæ eius pon/
dus ferre nõ poterat: nec audebat aliqñ cõtẽnere: quẽ ſemꝑ aaell⸗ credebat: dicebatq; ſecurus ſũ: nõ eni rephẽ/
dit me cor meũ ĩ oĩ uita mea:qui an ꝗᷓ ds inimicos pᷣcipet eſſe diligẽdos: dicere poterat: ſi in malis inimici mei
gauiſus ſũ: ſi dixi in corde meo: bnfactũ eſt. Nec du euãgelicũ illud ſonuerat: oĩ petẽti te: tribue: & iã ille dice/
bat: ſi exire paſſus ſu inopẽ ianuã meã: fine uiatico: nõdu legerat illud apoſtoli: dni qd iuſtũ eſt & æquũ: pᷣuis
pᷣſtate. Et cõfidẽs clamabat ad dum: ſi ſeruo nocui: ſi ancillà læſi: oĩa tu ſcis dne. Prius ꝗᷓ idẽ apoſtolus pcipet:
diuitibus nõ ſublime ſapere: neq; ſpare in ĩcerto diuitiaꝶ: ſic habuit ille diuitias ut ſe alibi diuitẽ eſſe monſtra
ret. In diuitiis inꝗᷓ no cõfidebã: nec iĩ lapide pᷣcioſo:& hoc nõ uerbis tm: ſed ipſi quo q; rebus pbauit. dicebatq;
per ſingula: dũs dir. dis abſtulit: ſicut dno placuit: ita factũ eſt. ſit nomẽ dmi bndictũ in ſæcula. Nudus exi/
ui de utero mr̃is meæ: nudus redeã illuc. quo enĩ affectu poſſideamus aliqd: docemus: cũ id amiſimus. & cu/
piditatẽ fruẽdi: carẽdi dolor ꝓdit: quẽ qui in catẽdo nõ habuit: in poſſidẽdo quonã modo habuit? Ouiꝶ ante
euãgelia euãgelicũ: & apoſtolicũ. ante apoſtolica pᷣcepta diſcipulũ apoſtoloꝶ: qui aperiens occultas diuitias
ii. cxxii.

naturæ: & in mediũ pferẽs: ex ſe quid oẽs poſſimus: oſtẽdit. docuitq; ꝗᷓtus ſitille theſaurus aĩæ quem nos ſine

uſu poſſidemus: & qd ꝓferre nolumus: nec hr̃e nos credimus. poſt multa quæ de natura diximus: etiã ſ- ctõꝶʒ

exæẽplis bonu eius oſtẽdimus: ac ꝓbauimus. Et ne ecõtrario ad ipſius culpã ptinere putet᷑: ꝙ aliquii. niꝗ fuerit:
ſcripturaꝶ utar teſtimoniis: quæ peccates ubi crimĩe uolũtatis grauãt:nõ excuſant neceſſitate natu ræ. In ge⸗
neſi legimus. Symeon & Leui fres cõſumauerũt iniquitatẽ ſuã ex uolũtate ſua ad Hieruſalẽ dñs locutus eſt:

ꝓpter qd ipſi dimiſerũt uiã meã: quã dedi ante faciẽ eoꝶ: & nõ exaudierũt uocẽ meã: ſed abierũt poſt nolũta
tẽ cordis ſui mali. acrurſus idẽ ꝓpheta. Et peccaſtis deo: & nõ exaudiſtis uocẽ eius: & in madatis illius: & in le⸗
gitimis: & in teſtimoniis eius ambulare noluiſtis. Per Eſaiã quo ꝓphetã dis locutus eſt: ſi uolueritis: & audie

ritis me: quæ ſũt bona terræ: mãducabitis. Si aut nolueritis: neq; audieritis me:gladius uos cõſumet. Et rurſũ

oẽs uos occiſione decidetis: quia uocaui uos: & nõ exaudiſtis: locutus ſũ: & neglexiſtis: & feciſtis malũ an con
ſpectũ dñi: & quæ nolebã elegiſtis. Ipſe quoq; dns in euãgelio ait: Hieruſalẽ hieruſalẽ quæ occidis ꝓphetas: &
lapidas eos:qui ad te miſſi ſũt: quotiẽs uolui cõgregare filios tuos: quẽadmodu gallina cõgregat pullos ſuos:
ſubalis ſuis: & noluiſti? Vbi uelle uidemus: & nolle eligere: & refutare: ibi nõ uis naturæ: ſed libertas ĩ telligit.

Volũtatis plena ſũt utriuſq; teſtamẽti uolumĩa:ꝗbus tã bonũ eſſe:qᷓ malũ uolũtariũ ſemp aſcribit᷑: quæ nos
modo breuitatis cauſa omittimus: maxime cũ ſciamus te ſacræ lectioni deditã: de ipſo uberius fonte potare.

Neq; uero nos ita defẽdimus naturæ bonũ: ut eã dicamus malũ nõ poſſe facere: quã utiq; boni ac mali capa/

cẽ etiã pfitemur. Sed ab hac eã tmmodo iniuria uindicamus: ne eius uitio ad malum uideamur ĩpelli:quinec

bonũ ſine uolũtate faciamus uel malũ. & ꝗbus libeꝶ eſt: unũ ſem p exduobus agere:cum ſemputrũq; poſſi⸗/

mus.unde enĩ alii iudicaturi ſũt:alii iudicãdi? niſi ꝙ in eadẽ natura diſpar uolũtas eſt: & 1. cũ oẽs idem poſſi

mus diuerſa faciamus. Itaq; ut hoc ipᷣm clarius lucere poſſit: alia exẽpla ſũt pferẽda. Adã de paradiſo eiicitur.
