ter ĩ ſacris ſcripturis legit᷑. Aſcẽdere dicit deus: cũ filius carnẽ ex nobis aſſũptã ĩ cxlũ uelut captiuã duxit capti
uitatẽ. quia naturã huani gñis quæ a diabolo ĩ mũdo captiua retinebat᷑ aſſumẽs locũ ĩ cælũ ubi nunꝗᷓ an fue
rat: tanꝗᷓ cuptiuã deportauit. Abſcõdere faciẽ ſuã deus legit᷑ cũ hoĩbus ꝗbuſdã eoꝶ exigẽtibus culpis: cogniti

onẽ ſuã abſcõdit: ſicut ĩ populo iudæoꝶ nũc ĩpletü uidemus: quia negates filiũ dei ſciẽtiã iudæi ita ꝑdiderũt

„

AXvI

atq; flagellat & flagellado adducit ad ſe. uel cælare dei dicit᷑: cũ nullũ peccatũ ĩ punitũ uult relinꝗre. Iuſtus ẽ

ut ſimiles fierẽt gẽtibus quæ deũ nò nouerũt. Oſtẽdere faciẽ ſuã dicit᷑ deus: cum reſpectũ gratiæ ſuæ quibus
uult ſcilicet electis ſuis: in corda eoꝶ occulta inſpiratiõe inſinuat: & ad diligẽdũ ſe: amorẽ ſuũ infũdit. Sede⸗
re dicit᷑ deus nõ corporaliter humano more: ſed potẽtialiter ſupomnẽ creaturã regnãdo eã poſſidere. Vñ eſt
illud ĩ pſalmo. Regnabit dñs ſupꝑ oẽs gẽtes: deus ſedet ſuꝑ ſedẽ ſuã. Sedere aũt deus dicit᷑ ſuꝑ Cherubi quod
ĩterpᷣtat᷑ plenitudo ſciẽtiæ: p quod ſignificant᷑ ſacti angeli: ſiue mẽtes ſpiritualiũ uiroꝶ: in ꝗbus deus ĩuiſibi
liter pᷣſidet & regnat. In illis eni ſedẽt: qui ſciẽtia eius & dilectiõe pleni ſũt.In ꝓuerbiis qppe Salomonis: Aĩa
iuſti ſedes eſt ſapiẽtiæ. Sapiẽtia uero dei pris Chriſtus ẽ: qui ĩ aĩabus ſãctoꝶ dei ſedere dicit᷑. Deſcẽdere deus ĩ
mũdũ dicit᷑: qñ aliquod nouũ quod ante nõ fecerat ĩ creatura humana operat᷑: ſicut filius dei pr̃is deſcẽdiſſe

narrat᷑: q uerã carnẽ ex Maria uirgine ꝓpter redẽp tionẽ nr̃am ſuſcepit. & deus hõ fieri dignatus eſt nõ amit

tẽdo quod erat: ſed aſſumẽdo quod nõ erat.de cuius aſſũptiõe.i.incarnatiõe ut ĩ pſalmo ſcriptũ eſt: Inclina
uit cælos & deſcẽdit & caligo ſub pedibus eius. Cælos ĩclinauit: qui aduẽtũ ſuũ ꝓnũciãs: angelos ſiue ꝓphe⸗
tas miſit: qui aduẽtũ eius hoĩbus nũciarẽt. Caligo ſub pedibus eius: quia ĩpii hoĩes ob ſuã malitiã ĩcarnatio
nẽ eius agnoſcere nõ potuerũt: nec adhuc poſſut. Stare deus dicit᷑: cũ nos ĩfirmos. i. ſuã creaturã: ad pœnitẽ
tiã & cõuerſionẽ patiẽter ſuſtinet: utẽ illud ĩ Abachuc ꝓpheta: Stetit & mẽſus ẽ terrã. & diſſoluit gẽtes.i.ſte
tit ad ſupueniẽdũ: & diſſoluit credẽtes in ſea uinculis peccatoꝶ. Tranſire dicit᷑ deus cũ de cordibus quorũdã
hominũ in ꝗbus antea ꝑ fidẽ cõdebat᷑: poſtea ſubrepẽte pfidia: uel quolibet delicto: ab eis recedit & ad alios
trãſit. quẽadmodũ de Iudæis ad gẽtes. de hæreticis ad catholicos: ſeu de ꝗbuſſlibet irreligioſis & negligẽtibus
pro uitio ſuo recedere dicit᷑: & ad alios trãſire. quod nõ localiter aut uiſibiliter ſed ſuiſibiliter occultoq; iudi/
cio facere cõſueuit. Ambulare dicit᷑ deus: nõ de loco ad locũ trãſeũdo: quia ĩpiũ eſtita credere: ſed ambulatio
eius ẽ in cordibus ſãctoꝶ delectatio: ſicut ſcriptũ eſt: Et inhabitabo in eis: & ambulabo: & ero illoꝶ deus. Vel
certe dei ambulare eſtĩ ſactis pᷣdicatoribus ſuis de loco ad locũ trãſire. Loqui dei eſt ĩuiſibiliter ſine uoce uel
quolibet ſtrepitu ĩ mẽtibus ſãctoꝶ uolũtatẽ ſuã atq; rectũ ĩtellectũ ĩſpirare: ſeu futura ſicut ĩ ſãctis ꝓphetis
reuelare. quæ locutio dei ut quidã uolũt: tribus modis accipit᷑. Primo nãq; mõ p ſubiectã creaturã: ſicut ad
ad Moyſẽ in rubo & igne apparuit: uel ſicut ad Abrahã atq; Iacob & cætetos ſãctos: qbus ĩ angelis apparuit.
Secũdo uero mõ in ſonis: ſicut ad Iacob & ad Zachariã ꝓphetã & ad Ioſeph ſpõſũ Mariæ & aliis ſctis: qbus
ſecreta reuelare uoluit. Tertio aũt mõ neq; ꝑ creaturã uiſibilẽ neq; p hoĩem: ſed occulta cũ ĩſpiratiõe ĩuiſibili
ter corda eoꝶ tãgẽdo efficit: ſicut libris ꝓphetaꝶ ſcriptũ eſt: cũ ipi ꝓphetæ ſubito afflati ſi pũ ſãcto exclamãt
dicẽtes: hæc dicit dis: dei eſt bona acta ꝓbare: ſicut & illud in Geneſi: Vidit deus cũcta quæ fecerat & erãt ual
de bona:ideſt ĩtelligẽtibus eſſe bona demſtrauit. Aliter uidere dei eſt mala hominũ ſciẽter reprobare. ſicut
eſt illud in Eſaia ꝓpheta. Et uidit deus: & apparuit malũ in oculis eius. Itẽ aliter uidere dei ẽ nos uidẽtes face

re. ut eſt illud ĩ pſalmo. Proba me dne & ſcito cor meũ. Modus iſte locutiõis ĩ libro Iob ſimiliter reperit᷑: ubi

de ſapiẽtia pr̃is poſtqᷓ plurima inſignia locutus eſtde deo pr̃e adiũxit: tũc uidit illã: & enarrauit: & inueſtiga/
uit: & ſperauit. i. uidẽtes fecit atq; pdicãtes: & ſueſtigãtes atq; aliis nũciãtes. Cognoſcere dei eſt cognoſcentes

facere: ut qui prius de ſe quales eſſet incogniti erãt: Peius ĩterrogationẽ & pbationẽ quales eſſẽt ſibi metipſis

cogniti fierẽt. tale eſt illud in lege Moyſi de populo iſraelitico: T ẽtabo inqt eos:utrũ cuſtodiãt mãdatũ meũ
— . . —μ — . . . . .——. . . . . .
an nõ. Nefſcire dei dici᷑ quoſdã reprobos reprobare: ſicut in euangelio dicit: Neſcio unde ſitis. recedite a me
oẽs qui operamini iniquitatẽ. Cælare dei dicit᷑: cũ creaturã ſuã: quã nõ uult perire: ſepe caſtigat: comprimit:

enĩ: & ideo oĩs iniuſticia execrabilis eſtilli. quia ut dictũ eſt nihil impurũ patit᷑ impunitũ. Iraſci dicit᷑ nõ aĩæ
motu uel quauis alia pturbatiõe: quæ oĩno illi accidere nõ põt: ſed creaturæ delinquẽti.i. hoĩbus ĩpiis & pec
catoribus iuſtã dicit᷑ inferre ultionẽ. hoceſt reddere illis quæ merent᷑. & hec eſt ultio diuina. iſte furor eius di
citur. Pœnitere deus dicit᷑: nõ ꝙ more hominũ de trãſactis opibus pœniteat. qui enĩ oĩa nouit ante ꝗᷓ fiãt: ꝓ
ſuis pᷣteritis actibus pœnitere nõ põt. ſed pœnitẽtia dei eſt ſtatuta mutare.i. de bono exigẽtibus culpis malũ:
de Saule legit᷑ pœnituiſſe deũ: ꝙ cõſtituit eũ regẽ. uel ſicut nũc uidemus in populo Iudæoꝶ: qui cũ eſſet po/
pulus dei ob ĩpietatẽ ſuã factus eſt ſynagoga ſathanæ. De malo uero ĩ bonũ ſicut acciditĩ populo gẽtiũ: qui
cũ prius nò eſſet populus dei: nuc aut per gratiã chriſti populus dei factus eſt. Hoc quippe mõ occulto dei iu
dicio Iudas Chriſti pditor de apoſtolatus lapſus gradu in ĩferni baratro demerſus eſt. Latro uero poſt crimẽ
rapacitatis de cruce ad paradiſũ trãſlatus eſt. Hãc quoq; mutationẽ de bono ad malũut dictũ eſt:ſiue de ma
lo ad bonũ: quia occulto iuſtoq; dei iudicio P ſẽtẽtiã iuſticiæ ſuæ ſiue ꝑ miſericordiã eius fiat: pœnitẽtiã dei
dicimus. ſicut exp̃ſſius ĩ libro Hieremiæ ſcriptũẽ. Nõ pœnitere dei ẽ ſtatuta nullo mõ mutare.unde ẽ illudĩ
pſalmo. Iurauit ds & nõ pœnitebit eũ. Et pf ad filiũ: Tu es ſacerdos ĩ æternũ ſecũdũ ordinẽ Melchiſedech.
Sacerdos enĩ dei pris dictus ẽ filius dei: nõ ſecũdũ diuinitatẽ ſed ſecũdũ humanitatẽ: ĩ qua ſe ꝓ nobis pꝑ paſ-/
ſionem & mortẽ ſi uam acceptabile ſacrificiũ deo patri obtulit. & ipſè eſt ſacerdos qui & ſacrificiũ. Obliuiſci
dicit᷑ deus cũ quibuſdã ĩpiis & peccatoribus nõ miſeret: quod utiq; nõ facit ꝓpter crudelitatẽ quæ in deo nõ
eſt: ſed p occultũ iuſtũq; iudiciũ ſuũ. Indurare dicit᷑ deus quorũdã corda maloꝶ: ſicut de Pharaone rege ægy
pti ſcriptũ eſt. nõ ꝙ oĩpotẽs deus per potẽtiã ſuã eoꝶ corda induret: quod ĩpiũ eſtita credere: ſed exigẽtibus
eoꝶ culpis cũ duricia cordis: quã ipſi ſibi oĩa mala perpetrãdo nutriũt nõ aufert᷑: quaſi illos obliuiſcit quos

277

Xvirj.

lls

„ . in iſto iudicio induratos ſinit. Dormire dei eſt: cũ unigenitus dei patris in aſſũpta carne ꝓ nobis mori digna
““ tus eſt. cuius morte recte dulcis fuiſſe prædicat᷑: ipſo dicente pꝑ Hieremiã pphetã: Ideo quaſi ĩ ſõno excitatus
l ſũ: & uidi:& ſõnus meus dulcis eſt mihi. Aliter dormire deus dicit᷑: cũ fides eius ĩter ꝓſi pitates huius mũudi
DH quorüda corda fideliũ nõ uigilat: ſed dormit. hãc dormitationẽ ipſe ſignificauit: cũ ĩ mari ĩter fluctus maris
tiia dormiuit. Vel certe dormire dei ẽ ãxius tarde ſubuenire. ſicut ẽillud ĩ pſalmo: Exurge quare obdormis dñe:⸗
Si Vigilare dei eſt in defẽſiõe ſuoꝶ electoꝶ: & ultiòe inimicoꝶ ſuoꝶ manifeſte ſedemoſtrre.—
¶Beati Hieronymi preſbyten ad Damaſum papam obſecrantis: ut ſibi reſpondeat cui in Syria debeat cõmu
. Mportuna in euãgelio mulier tãdẽ meruit audiri. &clauſo cũ ſeruis oſtio: media licet nocte ab
he⸗ amico panes amicusaccœpit. Deus ipſe qui nullis cõtra ſe uiribus ſupari põt: publicani ſcibus
1 uincit᷑. Niniue ciuitas quæ peccato periit: fletibus ſtetit. Quorſũ iſta tã lõgo repetita pricipio:

t Gidelicer ut paruũ magnus aſſ picias ut diues paſtor morbidã nõ cõtẽnas ouẽ. Chriſtus paradiſi u de cruce la
le tronẽ intulit. Et ne qs aliqũ ſerã cõuerſionẽ putaret: fecit homicidii pœnã eſſe martyriũ. Chriſtus ĩquã ꝓdi/
gũ filiũ reuertẽtẽ lætus amplectit & nonagintanouẽ pecudibus derelictis: una ouicula quæ remanſerat: hu
“ meris boni paſtoris aduehut .Paulus ex Pattore fit prædicator. oculis camalibus excæcat᷑: ut mẽ te plus ui/
deat. & qui uĩctos Chriſti famulos ducebat ad cõciliũ Iudæoꝶ: ipſe poſtea de Chriſti uinculis gloriat᷑. Ego igi
4 tur ut ante iam ſcripſi: Chriſti ueſtẽ in Romana urbe ſuſcipiẽs: nũc barbaro Syriæ limite teneor. & ne putes
alterius hãc de me fuiſſe ſentẽtiã: quid mererer: ipſe conſtitui. Verum ut ait Gentilis poeta.

d Cælum non animum mutat: qui tranſ mare currit.
Ita me ĩceſſabilis inimicus poſt tergũ pſecutus ẽ: ut maiora ĩ ſolitudine bella nũc patiar. Hinc enĩ pᷣſidiis ful
ud ta mundi Arriana rabies fremit. Flinc in tres partes ſciſſa eccleſia ad ſe rapere feſtinat. Monachoꝶ circa cõma
ets nẽtiũ antiqua ĩ me ſurgit auctoritas. Ego interiĩ clamito: ſiqs cathedræ Petri iungit᷑: meus eſt. Miletius: Vi/
talis atq; Paulinus tibi hærere ſe dicũt. poſſẽ credere: ſi hocunus aſſereret. nũcaũt duo mentiunt᷑ aut oẽs. Ic/
nt. circo obteſtor btĩtudinẽ tuã: p crucẽ dni: ꝑ neceſſitatẽ decoris fidei ntæ & paſſionẽ. ut qui apoſtolos honore
ſeqꝗᷓris: ſequaris & merito. ita in ſolio cũ duodeci iudicaturus ſedeas. ita te alius ſenẽ cũ Petro cingat. ita mu/
bl nicipatũ cæli cũ Paulo cõſequatis: Vt mihi litteris tuis apud quẽ ĩ Syria debeã cõmunicare Egnitſñes noli de
niö ſpicere aĩam pro qua Chriſtus mortuus eſt.
un ¶ Secuũdus tractatus de ĩpugnatiõibus diuerſaꝶ hæreſu & hæreticoꝶ beati Hieronymi ad marcellã cõtra Ḿ
n tani hæretici inſaniã: qui ꝓmiſſionẽ ſãcti ſpus in ſe dicebat eſſe cõpletã oſtẽdẽs nõ in eo tãtũ ſed in aliis eius
e⸗ dogma a gatholica eccleſia diſcrepare. ꝗs aut fuerit ipe motanus & quo tẽpore hæreſis ſuſcitata ſit habes qui
i —ꝑ to hiſtoriæ eccleſiaſticæ libo. Epiſtola octaua. —— —
n w BEſtimonia de lLloãnis euãgelio cõgregata tibi ꝗqdã Mõtani ſectator ĩgeſſit: in ꝗbus ſaluator ni ſe
e⸗ H t ad patrẽ ituꝶ miſſurũq; paraclytũ pollicet᷑. Quæ ĩ quod ꝓmiſſa ſint tẽpus:& quo cõpleta ſint
ſ8. ;) tẽpore apoſtoloꝶ acta teſtant᷑ . Decima die dixit poſt aſcẽſũ dñi: hoc eſt quĩquageſima poſt re
ei ſurrectionẽ ſpiritũ ſactũ deſcẽdiſſe linguaſq; credẽtiũ eſſe diuiſas: ita ut unuſqſq; oĩum gẽtiũ ſermone loꝗᷓ
me ret᷑. qũ quidã adhuc paꝶ credẽtiũ muſto eos ebrios aſſerebãt. & Petrus ſtãs ĩ medio apoſtoloꝶ oĩſe q; cõuen/
nrx tus ait: uiri Iudæi & oẽs qui habitatis in Hieruſalẽ: hoc uobis notũ ſit: & auribus pcipite uerba mea. Nõ eniĩ
vi ſuiicut uos æſtimatis hi ebrii ſunt: nã eſt hora diei tertia. ſed hoc eſt quod dictũ eſt ꝑ lohel ꝓphetã: In nouiſſi/ .
ain mis diebus dicit dñs. effũdã de ſpiritu meo ĩ oẽm carnẽ: & ꝓphetabũt filii & filiæ eoꝶ: & iuuenes uiſiones ui
pee Qebũi: & ſeniores ſonia ſõniabũt. & qdẽ in ſeruos meos & ancillas effundã de ſpiritu meo. Si igit᷑ apoſtolus
di Petrus ſuꝑ quẽ dns fũdauit eccleſiã & ꝓphetiã & ꝓmiſſionẽ dni illo tpe voler memorauit:quo mõ poſſu/
up mus nobis aliud tẽpus uĩdicare/ Quod ſi uoluerit reſpõdere: & Philippi deinceps quatuor filias ꝓphetaſſe
li: & ꝓphetẽ Agabũ reperiri. & in diuiſiõibus ſpũs ĩter apoſtolos & doctores ꝓphetas quoq; apoſtolo ſcribette
do⸗ formatos.ipſũq; Paulũ apoſtolũ multa de futuris hæreſibus & de fine ſæculi ꝓphetaſſe: ſciãt a nobis nõ tã
gui ꝓphetiã repelli quæ dni ſignata ẽ paſſiõe: ꝗᷓ eos nõ recipi: qui cũ ſcripturæ ueteris & nouæ auctoritate nõ cõ/
liu gruãt. Primũ ĩ fidei regula diſcrepamus. Nos patrẽ & filiũ & ſpiritũ ſãctũ ĩ ſua unũquẽq; pſona ponimus:
me licet ſubſtãtia copulemus: illi Sabellii dogma ſectates trinitatẽ ĩ unius pſonæ anguſtiis cogũt. Nos ſecũdas
na nuptias nõ tã appetimus ꝗᷓ cõcedimus: Paulo iubẽte ut uiduæ adoleſcẽtulæ nubãt: illi ĩ tatũ putãt ſcelerata
ei coiugia iterata: ut qcũq; hoc fecerit adulter habeat. Nos unã qᷓdrageſimã ſecũdũ traditionẽ apoſtoloꝶ toto
uli ãno tꝑe nobis cõgruo ieiunamus:Illi tres ĩ ãno faciũt qᷓdrageſimas: ꝗᷓſi tres paſſi ſint Saluatores. Nõ quo &
h. pꝑ tot annũ excepto Pentecoſtẽ ieiunare non liceat: ſed ꝙ aliud ſit neceſſitate: aliud uolũtate munus offerri.
p Apud nos apoſtoloꝶ locũ epi tenẽt: apijd eos eps tertius ẽ. Habẽt enĩ primos de pepuſa phrygiæ priarchas.
nſa ſecũdos quos appellãt Cenones. atq; ita in tertiũ.i. pene ultimũ locũ epiſcopi deuoluũtur. quaſi exinde am
n bitioſior religio at: ſi quod apud nos primũ eſt: apud illos nouiſſimũ ſit. Illi ad oẽ pene delictũ eccleſiæ ob/
ſerant fores: nos quotidie legimus: malo pœnitẽtiã peccatoris ꝗᷓ mortẽ. Et nũquid qui cadit non reſi urger: di
bus cit ds Et cõuertimini ad me filii cõuertẽtes: & ego curabo coõtrities ueſtras. Rigidi autẽ ſunt. nõ quo & ipſi
Peiora nõ peccẽt:ſed ꝙ inter nos & illos ſit:ꝙ illi erubeſcũt cõfiteri peccata quaſi iuſti:nos dũ pœnitẽtiã agi/

.cxvViii.

mus: facilius ueniã ꝓmeremur. Prætermitto ſcelerata myſteria quæ dicunt᷑ de lactente puero: & de uictu ro
martyre cõfarrata. malo iniqua nõ credere: ſit falſũ oẽ: quod ſanguinis eſt. Aperta eſt cõuincẽda baſſemia di
cẽtiũ: deũ primũ uoluiſſe in ueteri teſtamẽto per Moyſẽ & prophetas ſaluare mũdũ.ſed quia nõ potueritex
plere: corpus ſũpſiſſe de uirgine: & in Chriſto ſub ſpecie filii pᷣdicãtẽ mortẽ obiſſe pro nobis. Et quia P duos
gradus mudũ ſaluare nequiuerit: ad extremũ per ſpiritũ ſanctũ in Mõtanũ Priſca G& Maximillã inſanas fœ-
minas deſcẽdiſſe: & plenitudinẽ quam Paulus nõ habuerit dicens: ex parte cognoſcimus: & ex parte ꝓpheta
mus: & nũc uidemus per ſpeculũ in enygmate: abſciſũ & ſemiuirũ hab uiſſe Mõtanũ. Hæc ſũt quæ coarguti
one nõ indigẽt. pfidiã eoꝶ expo ſuiſſe: ſuperaſſe eſt. Nec neceſſe eſt ut ſingula deliramẽta quæ proferũt: bre⸗
uior epiſtolæ ſermo ſubuertat: cum & tu ipſas ſcripturas apprime tenens: non tam ad eoꝶ mota ſis quæſtio
nes: ꝗᷓ quid ſentirem a me uolueris ſciſcitari.

6 Beati Hleronymi cõtra Iouinianũ hæreſiarchã Satyrici libri: cuius dogmata qualia fuerint: quæ beatus FHlie

ronymus deſtruit & refellit: infraſcriptũ indicat argumentetn.
Ex libro Auguſtini de hæreſibus: ad quod uult deum diaconum lIouinianus.
Ouinianus hæreſiarcha de monacho clericus docebat ſicut ſtoici preſbyteri oĩa peccata paria eſ
ſe: nec poſſe hominẽ peccare lauacro regnñationis accepto: nec prodeſſe ieiunia: uel cibis aliqbus
abſtinẽtiã. Virginitatẽ uiduitati: cõiugatoſq; fornicatoribus etiã poſt pœnitẽtiã æquabat: adeo
fæ uirgines ꝓuectæ ætatis quædã in urbe romana: ubi hoc docebat nupſerint. unius quoq; meriti: præ
mii: retributiõis: ordiniſq; oẽs iuſtos eſſe apud deũ. Cito tamẽ ſecta hæc oppreſſa extincta & ad nihilũ caſſa/
ta eſt reuelante beato Hieronymo. nec ad aliquoꝶ ſacerdotũ deceptionẽ peruenit: Damaſo papa: Valẽtinia
no auguſto Arcadio & Bautone conſulibus.
¶ Beati Hieron ymi cõtra louinianũ Satyricus liber primus: & Epiſtolæ nonæ. ¶ Cap. I.
Auci admodũ dies ſunt:ꝙ ſancti ex urbe Roma fratres cuiuſdam Iouiniani cõmẽtariolos trãſmiſe-
rũt: rogãtes ut eoꝶ ineptiis reſpõderẽ: & Epicurũ xpᷣianoꝶ ĩ euãgelico atq; apoſtolico uigore cõtere-
rem. quos cũ legiſſẽ & oĩno nõ intellexiſſẽ: cœpi reuoluere crebrius. & nõ uerba modo atq; ſẽtẽtias:
ſed ſingulas pene ſyllabas diſcutere: uolẽs prius ſcire quid diceret: & ſicuel ꝓbare uel redarguere quod dixiſ/
ſet. Veꝶ ſcriptoꝶ tanta barbaries eſt: & tãtis ſpurcitiis ſpurciſſimus ſermo cõfuſus: ut nec qd loquat᷑: nec ꝗq/

bus arpurneti⸗ uelit ꝓbare quod loqtur: potuerĩ ĩtelligere. Totus enĩ tumet: totus iacet: attolit ſe p ſingula:

—— ——

& ꝗᷓſi debilitatus coluber: in ipo conatu frãgit᷑. nõ eſt cõtẽtus nio.i.humano more loq. altius ꝗdã aggredit᷑.
Parturiunt montes. naſcetur ridiculus mus. Quodipſe.
Non ſani eſſe hominis: non ſanus iuret Oreſtes.

Preterea ſic inuoluit omnia: & quibuſdam inextricabilibus nodis uniuerſa perturbat: ut illud plautinarum

litterarũ ei poſſit aptari.
Has quidem præter Sibyllam leget nemo.
Nã diuinãdũẽ. Furioſas Apollinis uates legimus. Et illud uirgilianũ: Dat ſine mẽte ſonũ. Heraclytũ quoq;
cognomẽto oο ι ιεονοâdeſt tenebroſũ ſudãtes philoſophi uix ĩtelligũt. Sed quia ad noſtrũ aviyuar .τ1
cuius libros multo difſicilius eſt noſſe: ꝗᷓ uĩcere.ꝗqᷓꝗᷓ & in uictoria nõ parua ſit difficultas. Quis enĩ eũ ſuꝑare
queat: cuius aſſertionẽ penitus ignoret? Et ne lectorẽ lõgius trahã: cuiuſmodi eloqntiæ ſit: & cuius uerborũ
floribus ornatus icedat: ſecũdi libri ſui mõſtrabit exordiũ. quod heſternã crapulã ructatis ita euomit. Satiſ/
facio inuitatis: nõ ut claro currã nomĩe:ſed ut rumore purgatus uano uiuã. Obſecro agrũ nouellæ plãtatio/
nũ arbuſta teneritudinis: erepta de uitiorũ gurgitibus audiẽtiã cõmunitã agmiĩbus. Scimus eccleſiã ſpe fide
charitate ĩacceſſibilẽ inexpugnabilẽ. Nõ eſt in ea ĩmaturus oĩs docilis ĩpetu irrũpere: uel arte illudere põt nul
lus. Rogo quæ ſũt hæc portẽta uerboꝶ Quod deſcriptionis dedecus? Nõne uel p febrẽ ſõniare eũ putes: uel
arreptum morbo frenetico Hippocratis uĩculo alligãdũ? Quotienſ. cũq; eũ legero: ubi me defecerit ſpũs: ibi

eſt diſtĩctio: totũ ĩcipit: totũ pendet ex altero. neſcio qd cui cohæreat: exceptis teſtimoniis ſcripturaꝶ: quæ il
lo uenuſtiſſimo eloquẽtiæ ſuæ flore mutare noò auſus eſt. reliquus ſermo oĩ materiæ cõuenit: quia nulli con

uenit. Quæ res mihi aliquã ſuſpicionẽ ĩ telligẽtiæ dedit: uelle eũ ita nuptias pᷣdicare: ut uirginitati detrahat.
Quãdo enĩ mĩora maioribus coæquant᷑: ĩferioris cõparatio ſupioris iniuria eſt. Neq; uero nos Martionis &
Manichæi dogmata ſectãtes nuptiis detrahimus. nec Tatiani pricipis Encraticaꝶ errore decepti: oẽm cogita
tũ ſpurcũ putamus. qui nõ ſolũ nuptias:ſed cibos quoq; quos deus creauit ad utẽdũ dãnat & reprobat. Sci/
mus in domo magna non ſolũ uaſa eſſe aurea & argẽtea: ſed & lignea & fictilia: & ſuper fundamẽtũ Chriſti
quod Paulus architectus poſuit: alios ædificare aurũ: argẽtum: lapides precioſos: alios ecõtrario fœnum: li/
na & ſtipulam. Non ignoramus honorabiles nuptias & torum immaculatũ. legimus primam dei ſenten/
tiã: Creſcite & multiplicamini & replete terram. ſed ita nuptias recepimus: ut uirginitatem quæ de nuptiis
naſcitur præferamus. Nunquid argentum non erit argentum: ſi aurum argento precioſius eſt? Aut arboris
& ſegetis contumelia eſt: ſi radici & foliis culmo & ariſtis poma præferantur & fructus? Vt poma exarbore:

uN frumẽtum exſtipula: ita uirginitas ex nuptiis. Centeſimus & triceſimus fructus ᷓqᷓ de una terra & de una ſe
ac mẽte naſcat᷑: tamẽ multũ differt in numero. Triginta referunt᷑ ad nuptias. Nã & ipſa digitoꝶ cõiuctio: qua
tter ſi molli oſculo ſe cõplexãs: & fœderãs maritũ pingit & cõiugẽ. Sexaginta uero ad uiduas eo ꝙ in anguſtia &
Hcx tribulatiõe ſũt poſitæ. Vnde & ſuperiori digito deprimunt᷑. quãtoq; maior eſt difficultas ex parte quõdam
lo⸗ uoluptatis illecebris abſtinere: tãto maius eſt præmiu. Porro cẽteſimus numerus diligẽter quæſo lector atte/
l de:de ſiniſtra trãſfert᷑ ad dexterã. & iiſdẽ quidẽ digitis: ſed nõ eadẽ manu: qbus in læua nuptæ ſignificant
dn uiduæ: circulũ faciẽs: exprimit uirginitatis coronã. Hæc de ĩpatiẽtia magis ꝗᷓ iuxta ordinẽ diſputatiõis dixeri
di Cũ eni adhucde portu egrediar: & rudẽtibus uela ſuſtollã: in mediũ me quæſtionũ pelagus ſubitus lo quẽdi
eli æſtus arripuit. Vnde ꝓhibebo curſũ. & pauliſper ſinus cõtrahã. nec indulgebo mucroni: iam nũc ꝓ uirgini/
tate ferire cupiẽti. Baliſta quãto plus retrahit᷑: tãto fortius mittit᷑.nõ eſt dãnũ dilatio: ubi certior ti t ex dilati
one uictoria. Proponã breuiter aduerſarii ſentẽtias. & de tenebroſis libris eius quaſi de foueis ſerpẽtes ꝓiiciã
E neq; ſinã uenenoſum caput ſpiris maculoſi corporis ꝓtegi. Pateat quod noxiũ eſt: ut poſſit conteri cum pa/
L tuerit. ¶ Cap. II. J ð
. Icit uirgines uiduas & maritatas: quæ ſemel in Chriſto lotæ ſũt:ſi nõ diſcrepẽt cæteris operibus eiuſ
dem eile meriti. nitit᷑ approbare eos qui plena fide in baptiſmate renati ſũt: a diabolo nõ poſſe ſub/
uerti. Tertiũ proponit abſtinẽtiã ciboꝶ: & cũ gr̃arũ actide pceptionẽ eoꝶ: nullã eſſe diſtãtiã. Quartũ quod
tael extremũ eſtoĩum: qui ſuũ baptiſma ſeruauerint: unã in regno cæloꝶ habere remunerationẽ. Hec ſũt ſibila
HA ſerpẽtis antiq.his cõſiliis draco de paradiſo hoĩem expulit. Nã his etiã ſaturitatẽ ieiuniis pᷣferendo: repromi
lo ſit eos ĩmortales futuros quaſi nunꝗᷓ poſſẽt corruere. & dũ diuĩtatẽ æqualẽ deo pollicet᷑: expulit eos de para
her diſo. ut qui nudi & expediti & abſq; nulla macula uirgines dni cõſortio fruebant᷑: deiecti ĩ uallẽ lachrymaꝶ:
l tunicis cõſutis & pelliciis ueſtirent᷑ .Sed ne lectorẽ diutius morer: ſequar ueſtigia partitionis expoſitæ: && ad/
mm uerſus ſingulas ꝓpoſitiões eius: ſcripturaꝶ uel maxime nitar teſtimoniis : ne ꝗrulus garriat ſe elo quẽtia ma
gis ꝗᷓ ueritate ſuꝑatũ. Quod ſi expleuero: & illũ utriuſq; teſtamenti nube oppᷣſſero: aſſumã exẽpla ſæcularis
. quoq; litteraturæ: ad quã & ipſe ꝓuocat. doceboq; etia ĩter philoſophos & egregios in republica uiros: uirtu
i⸗ tes uoluptatibus.i. Pithagorã & Platonẽ & Ariſtidẽ: & Ariſtippo & Epicuro & Alcibiadi ab oĩbus ſolere pᷣfer
8 ri. Vos ꝗᷓſo utriuſq; ſexus uirgines & cõtinẽtes mariti quoq; & bigami: ut conatus meos of̃onibus adiuuetis.
gnus⸗ cũctoꝶ in cõmune lIouinianus hoſtis eſt. Nã qui æqualia oĩum aſſerit merita: tã uirgĩtati facit iniuriã: dum
lul eã nuptiis cõparat: ꝗᷓ nuptiis: ſic eas licitas aſſerẽs: ut ſecũda & tertia mr̃imonia. ſed in eo bigamis & trigamis
ec aduerſarius ẽ: ibi ponẽs ſcortatores quõdã libidinoſiſſimos poſt pœnitẽtiã: ubi duplicata & triplicata mrio/
ula: nia. niſi ꝙ in eo bigami & trigami dolere nõ debẽt: quia idẽ ſcortator & pœnitẽs: in regno cæloꝶ etiã uirgini/
iſ, bus adequat᷑. Proponã igit᷑ manifeſtioribus uerbis & habẽtibus aliquã cõſeꝗᷓntiã argumẽta eius & exempla
de nuptus. eodẽq; ordine oĩa quæ ab eo dicta ſi ũt: digerã. Nec moleſtũ lectori ſit: ſi nauſeã eius & uomitũ le/
gere cõpellat. libẽtius antidotũ Chriſti bibet: cũ diaboli uenena pceſſerit. Audite patiẽter uirgĩes: audite qᷓſo
mun uoluptuoſiſſimũ cõcionatorẽ. ĩmo quaſi Sirenaꝶ cãtus & fabulas clauſa aure traſite. ueſtras ferte pauliſꝑ ĩ
iutias.putate uos cũ dño crucifixas: phariſeoꝶ audite blaffemias. Cap. III.
Rima inꝗt dei ſentẽtia ẽ: ꝓpter quod dimittet hõ patrẽ & matrẽ ſuã: & adhærebit uxori ſuæ: & erũt
o duo ĩ carne una. ac ne forte diceremus hoc ſcriptũ ĩ ueteri teſtõ: aſſerit a dũo quoq; id ipſũ ĩ euãgelio
clirmari: quod deus cõiũxit hõ nõ ſeparet. ſtatĩq; ſubnectit: Creſcite & multiplicamini & replete terrã. & p
zue ordinẽ replicat Enos: Seth: Cainan: Malalehel: Iareth: Enoch: Matuſalẽ: Lamech: Noe oẽs habuiſſe uxores .
tüx & ex dei ſẽtẽtia filios ꝓcreaſſe: quaſi gñatiõis ordo & hiſtoria cõditiõis humanæ ſine cõiugibus & liberis potu
erit enarrari. Iſte inꝗt eſt Enoch qui ambulauit cũ deo: & raptus ĩ cælũ eſt. Iſte Noe qcũ eſſẽt utiq; multi uir
tio⸗ gines ꝓpter ætatẽ ſolus cũ filiis & uxoribus naufrago orbe ſaluatus ẽ. Rurſus poſt diluuiũ: quaſi altero prin
ee cipio gñis humani uiroꝶ & uxoꝶ paria iungunt᷑. & ex ĩtegro gnatiõis ĩſtaurat᷑ bndictio: Creſcite & multipli
zull camini & replete terrã. Iuſupꝑ etiã comedẽdaꝶ carniũ licẽtia relaxat᷑. Et oẽ quod mouet uobis erit ĩ eſcã ſicut
ld olera herbaꝶ: dedi uobis uniuerſa. currit ad Abrahã Iſaac & Iacob. ex ꝗbus prior trigamus: ſecũdus monoga
ebi mus: tertius quatuor uxoꝶ eſt: Liæ: Rachel: Balæ: OZelphæ. & aſſerit Abrahã ob fidei meritũ bñdictionẽ ĩ ge
xil neratiõe filii accepiſſe. Sarã in typũ eccleſiæ: cui defecerãt muliebria: maledictionẽ ſterilitatis partus bndicti
cn one mutaſſe. ꝙ Rebecca ierit quaſi ꝓphetes ĩterrogare dñm. & audierit ab eo duæ gẽtes & duo populi ĩ utero
tuo ſũt. ꝙ Iacob ĩ uxore ſeruierit. & exiſtimãte Rachel uiri eſſe dare liberos: acdicẽte da mihi liberos ſi nõ mo

6 riar: Reſpõderit: nũquid pro deo ego ſũ: qui ĩ te cõcluſit? In tantũ inqt ſciebat fructus nuptiaꝶ eſſe dñi: non
mariti. Quod lIoſeph uir ſctũs atq; caſtiſſimus & oẽs patriarchæ uxores habuerint: qbus ꝑ Moyſẽ æqualiter

bndicat deus. Iudã quoq; ꝓponit & Thamar. & occiſũ Onan ſtringit adno: quia fratri inuidẽs ſemẽ nupti
ut arũ dedita opera pdebat. Moyſẽ ꝓponit & Mariæ leprã: quæ fratri ꝓ uxore detrahẽs: ilico dei ultione pcuſſa
li eſt. Laudar ãpſon: & uxoriũ Nazareũ miris effert pconiis. Delbo rã quoq; replicat & Barach:ꝙ abſq; uirgi
* nitatis bonis Siſarã & Iabĩ & currus ferreos debellarit. Iabel uxorẽ Haber Cynei deducit in mediũ: & palo ar
4 matã pdicat manũ. Inter Leptæ patrẽ & filiã uirginẽ quæ ĩmolata ſit dno icit nullã fuiſſe diſtãtiã: qn poti
us fidẽ patris pfert ei: quæ cæſa ſit lugẽs. Venit ad Samuel alteꝶ Nazareu dni: qui ab infantia nutritus in ta-

Xix.

bernaculo eſt domini: & ueſtitus ephod bad: quod ĩterpretat᷑ ueſtibus lineis: dicitq; eos filios procreaſſe: nec
ſacerdotalẽ pudicitiã uxoris imminutã eſſe cõplexu. Booz cũ ſua Ruth in area collocat. & leſſe ac Dauid in/
de producit. Ipſũq; Dauid ducẽtis præputiis: etiã cũ uitæ periculo: regis filiæ queæſiſſe cõcubi tus. Quid dicã
de Salomone: quẽ ponẽs ĩ cathalogo maritoꝶ imaginẽ aſſerit ſaluatoris. & de illo uult eſſe ſcriptũ: Deus iu/
diciũ tuũ regi da: & iuſticiã tuam filio regis. Et dabitur ei de auro arabiæ. & adorabũt pro eo ſemper. ac repẽ/
te trãſcendit ad Heliã & Heliſeũ: & narrat quaſi grãde myſteriũ: ꝙ requieuerit ſpũs Heliæ in Heliſeo: & cur
hæc dixerit tacet: niſi forte Heliã quoq; & Heliſeu habuiſſe uxores arbitrat᷑. Tranſit ad Ezechiã. Et cũ ĩ eius
laudibus immoret᷑:miror cur oblitus ſit dicere:amodo filios faciã. Ioſiã uirũ ſanctiſſimũ:ſub quo in tẽplo
deuteronomii liber repertus eſt. Ab holda uxore Sellũ inſtructuũ refert. Daniel quoq; & tres pueros ĩter ma/
titos ponit: & ad euãgeliũ repẽte trãſcẽdẽs Zachariã & Heliſabeth: Petrũ ponit & ſocrũ eius: cæteroſ. q; apo
ſtolos. Et cõſequẽter infert dicẽs. ſi aut uoluerint aſſumere uanã defẽſionẽ: & obtẽdere ꝙ rudis mũdus egue
rit incremẽto: audiãt Paulũ loquẽtẽ: adoleſcẽtiores uiduas uolo nubere: & honorabiles nuptiæ: & cubile im
maculatũ: & mulier alligata eſt uiro: quãdiu uiuit. Si aũt mortuus fuerit: nubat cui uult tãtũ ĩ dũo. Et adã
nõ eſt ſeductus. mulier aũt ſeducta: facta eſt in præuaricationẽ. ſalua aũt fiet per filioꝶ gñationẽ:ſi permãſe
rint in fide & dilectiõe & ſactificatiõe cũ ſobrietate. Certe ceſſet hic illud apoſtolicũ: & qui habent uxores:ſic
ſint quaſi nõ habeat:niſi forte dicatis ꝓpterea eas nubere: quia iam cõuerſæ ſũt retro poſt ſathanã: quaſi ex
uirginibus nulla cadat. & nõ ſit eaꝶ maior ruina. Ex quo manifeſtũeſt uos Manichæoꝶ dogma ſectari: phi
bentiũ nubere & ueſci cibis: quos deus creauit ad utẽdũ cauterizatã habẽtiũ cõſciẽtiã Et poſt multa quæ nũc
ocioſũ eſt reuoluere: excutit ſe quaſi in locũ rethoricũ: & facit apoſtraphã ad uirginẽ dicẽs: nõ tibi facio uir/
go iniuriã. elegiſti pudicitiã ꝓpter præſentẽ neceſſitatẽ. placuit tibi ut ſis ſancta corpore & ſ, piritu. nõ ſupbi/
as: eiuſdẽ eccleſiæ mẽbrũ es: cuius & nuptæ ſunt. Cap. IIII.
Imius fortaſſe fueri in expoſitioe ꝓpoſitionũ eius: & legẽti faſtidiũ fecerĩ. ſed utile ratus ſũ cuncta
molimina eius: quaſi ĩſtructã aciẽ cõtra me proponere. & totũ hoſtilẽ exercitũ cũ ſuis turmis ac du/
cibus cògregare. ne poſt primã uictoriã: alia mihi deĩceps prœlia naſcerent. Igit᷑ nõ dimicabo cõtra ſingulos:

nec paucoꝶ ero paſſim cõgregatiõe cõtentus. toto certadu eſt agmiĩe. & incõpoſiti hoſtiũ cunei: ac latrocinii

more pugnãtes: inſtructa ac ordinata acie repellẽdi. Apponã in prima frõte apoſtolũ Paulum: & fortiſſimũ
ducẽ ſuis telis: ideſt ſuis armabo ſentẽtiis: ſciſcitãtibus enĩ ſi uper hac quæſtiõe Corithiis: pleniſſime reſpõdit
doctor gẽtiũ & magiſter eccleſiæ. quicqd ſtatuerit hic: Chriſti in illo loquẽtis legẽ putemus. Simulq; ne lecto
ris tacita cogitatio: cũ cæperimus ſingula quæ ꝓpoſita ſũt diluere: ſempꝑ ad apoſtolũ ſe reſeruet: & ſtudio ua
lidiſſimaꝶ quæſtionũ priora negligẽs: ad extrema feſtinet. Inter cætera Corinthii per lr̃as quæſierãt: utrum
poſt fidẽ chriſti celibes eſſe deberẽt: & cõtinẽtiæ cauſa quas habebãt uxores dimitterent An ſi uirgines credi/
diſſent inirẽt mrimonia: Et cũ ex duobus ethnicis unus credidiſſet in chriſtũ: utrũ nã credẽs relinqᷓret no cre
dẽtẽ Et ſi eſſẽt ducẽdæ uxores: chriſtianas tãtũ accipi iuberet: an & ethnicas? Videamus igit᷑ qd ad hæc Pau/
lus reſpõderit. de his aũt quæ ſcripſiſtis mihi: bonũ eſt hoĩ mulierẽ nõ tãgere. ꝓpter fornicatiões aũt unuſ/
quiſq; uxorẽ ſuã habeat: & unaquæq; uiꝶ ſuũ habeat. uxori uir debitũ reddat. ſimiliter & uxor uiro uxor p/
prii corporis nõ habet poteſtatẽ: ſed uir. ſimiliter & uir corporis ſui nõ habet ptãtẽ: ſed mulier. nolite frauda
re ĩuicẽ: niſi forte ex cõſenſu ad tẽpus uacetis ofoni. Et iteꝶ ad ipſũ reuertimini: ne tẽtet uos ſathanas ppter
incõtinẽtiã ueſtrã. Hoc aũt dico iuxta ĩdulgẽtiã: nõ iuxta ĩ periũ.uolo enĩ oẽs hoĩes eſſe ut meipſũ. ſed unuſ
quiſq; propriũ donũ habet ex deo. alius qdẽ ſic: alius auũt ſic.dico aũt ĩ nuptis & uiduis: bonũ eſt eis ſi ſic per/
mãſerint ut ego.Si aũt ſe nõ cõtinẽt:nubant.melius eſt enĩ nubere qᷓ uri. Reuertamur ad caput teſtimonii.
bonũ eſt inquit hoĩ mulierẽ nõ tãgere. malũ eſt ergo tãgere. nihil enĩ bono cõtrariũ eſt: niſi malũ. Si aũt ma
lũ eſt & ignoſcit᷑:iõ cõcedit᷑: ne malo quid deterius fiat. quale enĩ ilico bonũ eſt: quod cõditiõe deterioris con
cedit᷑ Nunꝗᷓ eni ſubieciſſet: unuſquiſq; uxorẽ ſuã habeat: niſi pᷣmiſiſſet ꝓpter fornicationẽ aũt. Tolle for/
nicatiões & nõ dicet unuſqſq; uxorẽ ſuã habeat. uelut ſiꝗs diffiniat:bonũ ẽ triticeo pane ueſci: & edere puriſ-
ſimã ſimilã. Tamẽ ne qs cõpulſus fame comedat ſtercus bubulũ: cõcedo ei: ut ueſcat᷑ hordeo. Nũ quid iccir/
co frumẽtũ nõ habebit puritatẽ ſuã: ſi fimo hordeũ p̃ferat᷑. Bonũ eſt illud naturaliter: quod cõparationẽ nõ

habet mali: quod pᷣlatioe alterius nõ obũbrax. Simulq; aĩaduertẽda eſt apoſtoli prudentia: Nõ dixit bonũ E

uxorẽ nõ habere:ſed bonũ eſt mulierẽ non tangere: quaſi & in tactu periculũ ſit. quaſi qui illã tetigerit: non
euadat: quæ uirorũ precioſas aias capit: quæ facit adoleſcentiũ euolare corda. Alligabit quis in ſinu ignẽ: &

. —

non cõburet Aut ambulabit ſuper carbones gnis & non ardebi t? Quo modo igi tur qui ignẽ tetigerit: ſta tĩ
aduritur: ita uiri tactus & fœminæ ſentit naturã ſuam: & diuerſitatem ſexus intelligit. Narrant & geriliũ fa-

bulæ Mitram & Erichthoniũ uel in lapide uel in terra: de ſolo æſtu libidinis eſſe generatos. Vnde & noſter Io
ſeph: quia tangere nolebat illã ægyptiã fugit ex manibus eius. & quaſi ad morſũ rabidiſſimæ canis: ne pau⸗/
liſper uirus ſerperet: palliũ quod tetigerat: abiecit. Pro pter fornicationẽ autẽ unuſquiſq; uxorẽ ſuam habe/
at:& unaquæq; uirũ ſuum habeat. nõ dixit unuſquiſq; propter fornicationẽ uxorẽ ſuã ducat. alioqn hac ex
cuſatione libidini frena laxaſſet. ne quotienſcũq; uxor morit: totiẽs ducẽda ſit alia: ne fo rnicemur. ſed unuſ

quiſq;ʒ uxorem ſuam habeat: ſi eam inquit habeat ſua utatur: quã habebat anteꝗᷓ crederet. quam bonũ erat

non tãgere. & poſt fidẽ Chriſti ſororẽ tãtũ noſſe: nõ cõiugẽ. niſi fornicatio tactũ eius ereulabilefacerer D
. “ ꝓprii corporis nõ habet poteſtatẽ: ſed uir. ſimiliter & uir ſui corporis nõ haber ben ile ukar rgd 8
ſi de his eſt: qui ĩ mrimonio ſũt: an eis liceat uxores dimittere: quod & ds in cuangelio plubuit. P

u ⸗ ſtolus ait: ponueſtmulierã no tãgere. Sed quia qui ſemel duxit uxorẽ:niſi ex cõſenſu non nale ſ bülirute
pe ner dare repudiũ nõ peccãti: reddat cõiu gi debituũ. quia ſpõte ſe alli gauit: ut reddere cogeret᷑. iel rchere
Kar ĩuicẽ:niſi forte ex cõſenſu ad tẽpus:ut uacetis oroni. Oro te quale illud bon ũeſt: quod rarrei 1 ec Au in
iein corpus Chnſſti accipi nõ permittit? Quadiu ĩpleo mariti officiũ nõ im pleo cõtinẽtis. Iubet ẽ apo in
tipo alio loco: ut ſemꝑ oremus.ſi ſem P orandũ eſt: nunꝗᷓ ergo cõiugio ſeruiẽdũ: quoniã quotienſcũq; er de
tma, tũ reddo: orare nõ poſſũ. Petrus apoſtolus experimẽtũ habẽs coiugaliũ uinculoꝶ: uide gu⸗ mò rme e⸗
Nado cleſia: quid doceat chriſtianos. ſimiliter uiri cohabitãtes iuxta ſciẽtiã: quaſi ĩfirmioni uaſculo nu iebr . e
edue entes honorẽ. & ſicut cohæredes multiplicis græ: ut nõ pediant᷑ oratiões ueſtræ. Ecce eodẽ ſe u quila e
llin ſpiritu ĩpediri dicit orones officio cõiugali. Quod aũt ait ſimiliter iccirco ad imitationẽ ꝓuocauit uiros: quia
tadi iam ſupra uxoribus pᷣceperat dicẽs:ut uideãt uiri in timore caſtã ueſtra cõuerſationẽ. quaꝶ ſit nõ enerius
miſe .— poſitio criniũ: & diſtinctio auri: & in cultu ueſtis ornatus: ſed abſcõditus cordis hõ: in corru btioe mitis . 1
toſe lẽtis ſpus: hoc eſt corã deo placẽs. Cernis quale cõiugiũ inter uiros uxoreſq; Præcipiat: Coha bitãt s iuxrta 4 .
nlte tiã: ut nouerint quid uelit: quid deſideret deus: & tribuãt honorẽ uaſ. culo muliebri. ſi abllinanus nos a co
igi tu:honorẽ tribuimus uxoribus. ſi nõ abſtinemus: pſ picuũ ẽ honori cõtrariã eẽ cõtu meliã. Ad uxo eileg,
Eni ut uideat ĩquit uiri caſtã cõuerſationẽ ueſtrã & ornatũ in abſcõdito cordis hoĩe in ĩcorruptiõe nutiseſi e e
