apoſtolos dicit: Sint lũbi uri p̃cincti: & lucernæ ardẽtes dnman bur ur̃is. Et de Ioãne baptiſta: Ille erat lucer/
na ardẽs & lucẽs: ut ſub typo lumiĩs corporalis illa lux oſtẽdat᷑: de ꝗᷓ ĩ pſalterio legimus: Lucerna pedibus me
is uerbũ tuũ dne: & lumẽ ſemitis meis. Male facit ergo romanus eps: ꝗq ſup
Fm nos oſſa uenerãda:ſᷣm te uile puluiſculũ ollerech ſacrificia:& tunae
MU rM e iii. .Jxliii.

mortuoꝶ hominũ Petri & Pauli
os eoꝶ xpᷣi arbitrat᷑ altaria- Et non

ſolũ unius urbis: ſed totius orbis errãt epi:q cauponẽ Vigilãtiũ cõtẽnẽtes: ĩgrediunt᷑ Baſilicas mortuoꝶ in ꝗ

pus puluis uiliſſimus & fauilla neſcio quæ iacet litheamiĩe colligata: ut polluta oĩa polluat: & ꝗᷓſi ſepulchra

phariſaica foris dealbata ſint: cũ intus ĩmũdo cinere iuxta te ĩmũde oĩa oleãt atq; ſe ordeãt.Et poſt hæcde ba/-

rathro pectoris tui cœnoſã ſpurcitiã euomẽs audes dicere: Ergo cineres ſuos amãt aiæ martyꝶ: & circũuolãt

eos:ſempꝑq; pñtes ſũt: ne forte ſi aliqs peccator aduenerit: abſẽtes audire nõ poſſint. O portẽtũ in terras ulti/
mas deportãdũ. Rides de reliquiis martyrũ: & cũ auctore huius hæreſeos Eunomio: eccleſiis xpᷣi calũniã ſtru
is. nec tali ſocietate terreris: ut eadẽ cõtra nos loꝗris: quæ ille cõtra eccleſiã loqtur. Oẽs eni ſectatores eius baſi
licas apoſtoloꝶ & martyꝶ nõ ingrediũtur: ut ſcilicet mortuũ adorẽt Eunomiũ:cuius libros maioris auctori/
tatis arbitrant᷑ ꝗᷓ euãgelia. & in ipo credũt eſſe lumẽ ueritatis: ſicut aliæ hæreſes paraclitũ in Mõtanũ ueniſſe

cõtẽdũt.& Manichæũ ipſũ dicũt eſſe paraclitũ. Scribit aduerſũ hæreſim tuã: quæ olĩ erupit aduerſũ eccleſiã
ne & in hoc ꝗᷓſi reptor noui ſceleris glorieris: Lertullianus uir eruditiſſimus inſigne uolumẽ qd ſcorpiacũ uo

cat rectiſſimo nomĩe. quia arcuato uulnere in eccleſiæ corpus uenena diffudit: quæ oli appellabat᷑ caicia hæ/
reſis: & multo tẽpore dormiẽs uel ſepulta: nũca dormitãtio ſuſcitata eſt. miror ꝙ nõ dicas nequaꝗᷓ ppetran/
da martyria. deũ enĩ qui ſaguinẽ hircoꝶ taurorũq; nõ ꝗrat: multo magis hominũ nõ reqrere. Quod cũ dixe
ris: ĩmo & ſi nõ dixeris ita habeberis ꝗᷓſi dixeris. Qui enĩ reliqas martyrũ aſſeris calcãdas eſſe: ꝓhibes ſãguinẽ
fudi ꝗ nullo honore dignus eſt. De uigiliis & pnoctationibus ĩ baſilicis martyrũ ſæpe celebrãdis ĩ altera epi/
ſtola quã ferme ante biẽniũ ſãcto ripario Prelbytero ſcripſerã reſpõdi breuiter. Quod ſi ideo eas æſtimas re/
ſpuẽdas: ne ſæpe uideamur paſcha celebrare: & nõ ſolẽnes poſt ãnũ excercere uigilias: ergo & die dñico nõ ſũt
Chriſto offerẽda ſacrificia: ne reſurrectiõis dñi crebro paſcha celebremus: & ĩcipiamus non unũ paſcha habe
re: ſed plurima. Error aũt & culpa iuuenũ uiliſſimaꝶq; mulieꝶ: qp noctẽ ſæpe dephẽdit᷑: nõ ẽ religioſis hoĩ
bus ĩputãdus: qa & in uigiliis paſchæ tale ꝗd fieri plærũq; cõuĩcit᷑: & tñ paucoꝶ culpa nõ pᷣiudicat religiõi: ꝗ
& abſq; uigiliis pnt errare uel in ſuis uel ĩ alienis domibus. Apoſtoloꝶ fidẽ Iudæ ꝓditio nõ deſtruxit. Et nras
ergo uigilias malæ alioꝶ uigiliæ nõ deſtruẽt: ꝗn potius pudicitiæ uigilare cogant᷑: ꝗ libidini dormiũt. Quoa

enĩ ſemel feciſſe bonũ eſt: nõ põt malũ eſſe ſi frequẽter fiat. aut ſi aliqᷓ culpa uitãda eſt: nõ ex eo ꝙ ſæpe:ſed ex
eo qd fit aliqñ:culpabile eſt.nõ uigilemus itaq; diebus paſchæ: ne expectata diu adulteroꝶ deſideria cõpleã/

tur: ne occaſionẽ peccãdi uxor ĩueniat: ne maritali nõ poſſit recludi claue. Ardentius appetit ꝗcqd eſt rarius.
Nõ poſſũ uniuerſa ꝑcurrere: quæ ſãctoꝶ pᷣſ byteroꝶ litteræ cõprehendũt. de libellis illius aliqd ꝓferã. Argu/

mẽtat᷑ cõtra ſigna atq; uirtutes: quæ ĩ baſilicis martyꝶ fiũt: & dicit eas ĩcredulis ꝓdeſſe:nõ credẽtibus:q̃ſi nũc

hoc qᷓrat᷑ ꝗbus fiãt:& nõ qua uirtute fiãt. Eſto ergo ſigna ſint infideliũ: ꝗ qm ſᷣmoni & doctrinæ credere no/

luerũt:ſignis adducant᷑ ad fidẽ: & dñs ĩcredulis ſi igna faciebat: & tn nõ iccirco dñi ſuggillãda ſũt ſigna. qa illi

infideles erãt. Sed maiori admiratiõi erũt: qa tantæ fuere potẽtiæ: ut etiã mẽtes duriſſimas edomarẽt: & ad fi
dẽ cogerẽt. Itaq; nolo mihi dicas ſigna ifideliũ ſũt: ſed rũde quomõ ĩ uiliſſimo puluere & fauilla neſcio qua:
tãta ſit ſignoꝶ uirtutũq; pᷣſẽtia. Sẽtio ſẽtio infœliciſſimæ mortaliũ 8 doleas: qd timeas. Spũs iſte imùdus

q hæc te cogit ſcribere: ſæpe hoc uiliſſimo tortus eſt puluere: ĩmo hodieq; torꝗ tur: & qui ĩ te plagas diſſimu-
lat: ĩ cæteris cõfitet᷑. Niſi forte ĩ morẽ gẽtiliũ ĩpioꝶq; Porphyrii & Eunomii: has pᷣſtigias dæmonũ eſſe cõfin

gas: & nõ uere clamare dæmones: ſed ſua ſimulare tormẽta. Do cõſiliũ. Ingredere Baſilicas martyꝶ & aliqua

do purgaberis. ĩuenies ibi multos ſocios tuos: & nequaꝗᷓ cæreis martyꝶ qui tibi diſplicẽt: ſed flãmis ĩuiſibili

bus cõbureris: & tũc fateberis qd nũc negas: & tuũ nomẽ qui in Vigilãtio loq̃ris: libere ꝓclamabis te eſſeaut

Mercuriũ ꝓpter nümoꝶ cupiditatẽ: aut Nocturnũ iuxta Plauti Amphitrionẽ: quo dormiente in Alcmenæ

adulterio: duas noctes Iupiter copulauit: ut magnæ fortitudinis Hercules naſceret᷑: aut certe libeꝶ patrẽ pro

ebrietate & cãtharo ex humeris: depẽdẽte: & ſẽper rubẽte facie: & ſ pumãtibus labiis effrenatiſq; cõuitiis. Vn

& ĩ hac ꝓuĩcia cũ ſubitus terremotus noctis medio oẽs de ſõno excitaſſet: tu prudẽtiſſimus & ſapiẽtiſſimus
mortaliũ nudus orabas: & referebas nobis Adã & Euã de paradiſo eiectos ſicoraſſe. & illi qdẽ apertis oculis

erubuerũt: nudos ſe eſſe cernẽtes: & uerẽda texerũt arboꝶ foliis. tu & tunica & fide nudus: ſubitoq; timore p

territus: & aliqd hũs nocturnaꝶ crapulaꝶ ſãctoꝶ oculis obſcœnã partẽ corporis ĩgerebas: ut tuã ĩdicares pru
dẽtiã. Tales habet aduerſarios eccleſia. Hi duces cõtra martyrũ ſanguinẽ dimicãt. huiuſcemodi oratores cõ/

tra apoſtolos ptonãt. ĩmo tã rabidi canes cõtra Xpi latrãt diſcipulos. Ego cõfiteor timorẽ meũ: ne forſitã de
ſupſtitione deſcẽdat. Quãdo iratus fuero: & aliqd mali ĩ meo aĩo cogitauero: & me nocturnũ fãtaſma delu/⸗
ſerit: Baſilicas martyꝶ ĩtrare nõ audebo: ita totus & corpore & aĩo ptremiſco. Rideas forſitã & muliercularũ

deliramẽta ſubſãnes. Nò erubeſco eaꝶ fidẽ: quæ pᷣmæ uiderũt dũm reſurgentẽ: quæ mittunt ad apoſtolos:

quæ ĩ mr̃edni Saluatoris ſctis apoſtolis comẽdant. Tu ructato cũ ſæculi hoĩbus. ego ieiunabo cũ fœmĩs: ĩ-
mo cũ religioſis uiris: ꝗ pudicitiã uultu p̃ferũt:& pallida iugi cõtinẽtia ora portãtes xpᷣi oſtẽdũt uerecundiã.
Videris mihi dolere & aliud: ne ſi inoleuerit apud Gallos cõtinentia & ſobrietas atq; ieiuniũ: tabernæ tuæ lu

cra nõ habeãt: & uigilias diaboli ac temulẽta cõuiuia tota nocte exercere nõ poſſis. Præterea iiſdẽ ad me rela-
tũ ẽ epiſtolis: ꝙ cõtra auctoritatẽ apoſtoli Pauli. ĩmo Petri: Ioãnis: & Iacobi: q dextras dederũt Paulo & Bar/

nabæ cõmunicatiõis & p̃ceperũt eis: ut paupeꝶ memores eſſẽt. tu ꝓhibeas Hieroſolymã in uſus ſãctoꝶ aliqᷓ

ſũptuũ ſolatia dirigi.Videlicet ſi ad hoc rndero: ſtati latrabis meã me cauſã agere: ꝗ tãta cũctos largitate do/
— naſti:ut

t

n naſti: ut niſi ueniſſes Hieroſolymã: & tuas uel pr̃onoꝶ tuoꝶ pecunias effudiſſes: oẽs piclitaremur fame. Ego
ha hoc loquor: qd beatus apoſtolus Paulus in cũctis pene epiſtolis ſuis loꝗtur: & pᷣcipit in eccleſiis gẽtiũ ꝑ unã
ba⸗ ſabbati:hoc eſt ĩ die dni o oẽs cõferre debere. quæ Hieroſolymã in ſctõrũ ſolatia dirigant᷑: & uel Fcbilapules
lt ſuos: uel quos ipſi ꝓbauerit: & ſi dignũ fuerit: ipſe aut dirigat: aut pferat qc collectuũ eſt. In actibus apoſto/
lt⸗/ lorũ loquẽs ad Fœlicẽ pᷣſidẽ: poſt ãnos ait plures elemoſynas facturus ĩ gẽtẽ meã ueni Hieroſolymã: & obla/
ſtru tiões & uota:in ꝗbus ſĩuenerũt me purificatũ in tẽplo. Nũquid ĩ alia parte terraꝶ & ĩ iis eccleſiis ꝗᷓs naſcentes
bali fide ſua erudiebat: quæ ab aliis accepat: diuidere nõ poterat:⸗ Sed ſctis pauperibus dare cupiebat: ꝗ ſuas pro
ton⸗/ xpo facultatulas relinꝗ ntes: ad dñi Puitutẽ tota mẽte cõuerſi ſũt. Lõgũ ẽ nũc: ſi de cũctis epiſtolis eius oĩa te/
niſle ſtimonia reuoluere uoluero: in ꝗbus hoc ait: & tota mẽte feſtinat: ut Hieroſolymã & ad ſctã loca credẽtibus
leſii pecuniæ dirigãtur. nõ in auari tia: ſed ĩ refrigeriũ. nõ ad diuitias cõgregãdas: ſed ad ĩbecillitatẽ corpuſculi ſu/
üuo ſtẽtandã: & frigus atq; inediã declinãdã. Hac in iud æa uſq; hodie pſeuerãte cõſuetudine: nõ ſolu apud nos:
he, ſed & apud hebræos: ut ꝗĩ lege dñi meditant dieac nocte: & patrẽ nõ habẽt ĩ terra:niſi ſolũ deũ ſynagogaꝶ:
ran⸗ & totius orbis foueant᷑ miniſteriis. ex æqtate dũtaxat: nõut aliis refrigeriũ: & aliis ſit tribulatio: ſed ut alioꝶ
dire abũdãtiã: alioꝶ ſuſtẽtet ĩopiã. Rñdebis hoc unũquẽq; poſſe ĩ pr̃ia ſua facere.nec paupes defuturos: ꝗ eccle/
nin’ ſiæopibus ſuſtẽtãdi ſint. Nec nos negamus cuũctis paupibus etiã iudæis & Samaritanis. ſi tãta ſit largitas:ſti

pes porrigẽdas. Sed apoſtolus faciẽda qdẽ docet ad oẽs elemoſynã: ſed maxiĩe ad domeſticos fidei. De ꝗbus

epi/
& ſaluator ĩ euãgelio loꝗᷓ bat᷑. facite uobis amicos de mãmona iniqtatis: qui uos recipiat ĩ æterna tabernacu/
ſüͤt la. Nũquid iſti paupes ĩter quoꝶ pãnos & ĩgluuiẽ corporis flagrãs libido dñatur: pnt habere æterna taberna
labe, cula? qui necpᷣſentia poſſidẽt nec futura? Nõ enĩ ſimpliciter paupes: ſed paupes ſpũ beati appellant᷑. de qui
8hoi bus ſcriptũ eſt:Btũs qĩ telligit ſup egenũ & pauperẽ:in die mala liberabit eũ dñs. In uulgi pauꝑibus ſuſtẽtã
ͦg dis: nequaꝗᷓ itellectus: ſed elemoſyna opus eſt. In ſctis paupibus btitudo eſt ĩtelligẽtiæ. ut ei ttibuat qui eru

beſcit accipe: & cũ accepit: dolet: metẽs carnalia: & ſeminãs ſpiritalia. Quod aũt aſſeris eos melius facere qui
utant᷑ rebus ſuis: & paulati fructus poſſeſſionũ ſuaꝶ pauperibus diuidẽt: ꝗ illos qui poſſeſſiõibus uenũda
e tis ſemel oĩa largiant᷑: nõ a meeis: ſed a dño reſpõdebit᷑. Si uis eſſe ꝑfectus: uade & uẽde oĩa quæ habes: & da
aupibus: & ueni ſeq̃re me. Ad e loquit᷑ quiuult eſſe ꝑfectus: qui cũ apoſtolis patrẽ nauiculã & rete dimit/

tnis

4
tit. Iſte quẽ tu laudas:ſe ecũdus & tertius gradus eſt: quẽ & nos recipimus dũmõ ſciamus pᷣma ſecũdis & terti
rn is pferẽda. Neca ſuo ſtudio monachi deterrẽdi ſüt a te liguis uipereis & morſu ſæuiſſimo.de ꝗbus argumen
. i⸗ taris & dicis.Si oẽs ſe clauſeri t& fuerĩt in ſolitudine: Js celebrabit eccleſt ias? q ſæculares homies lucrifaciet?
no⸗ qs peccãtes ad uirtutes poterit cohortari? Hoc enĩ mõ ſi oẽs tecũ fatui ſint: ſapiẽs qs eſſe poterit? Et uirgitas

gilli nõ erit approbãda. Si eni oẽs uirgĩes fuerit: nuptiæ nõ erũt: ĩteribit humanũ genus: ĩfates ĩ cunis nõ uagiẽt:
d obſtetrices abſq; mercedibus mẽdicabũt: & grauiſſimo frigore ſolutus õ dormitãtius uigilabit ĩ
lectulo. Rara eſt uirtus: nec a pluribus appetit᷑.atq; utinã hocoẽs eſſẽt:qd pauci ſũt.de quibus dicit᷑:multi

a. . 1er ur. 1000 Arar. iir : m
ů uocati: pauci aũt electi. & uacui eſſẽt carceres. Monachus aut nõ doctoris ſed glangert habet officiũ. qui uel
ſe uel mũdũ lugeat: & dni pauidus pᷣſtolet᷑ aduẽtũ. qui ſciẽs ĩbecillitatẽ ſuã & uas fragile qd portat: timet of
8 federe ne ĩpigat:corruat:atq; frãgat᷑. Vnde & mulieꝶ maxĩeq; adoleſcẽtulaꝶ uitat aſpectũ: & ĩ tãtũ caſtiga/

tor ſui ẽ: ut etiã quæ tuta ſũt ꝑtimeſcat. cur ĩ quies pgis ad heremũ uidelicet ut te nõ audiã: nõ uideã: ut tuo
furore nõ mouear: ut tua bella non patiar: ne me capiat oculus meretricis: ne forma pulcherrima ad illicitos
ducat amplexus. Rñdebis hocno eſt pugnare:ſed fugere. Sta ĩ acie: aduerſariis armatus obſiſte. ut poſtꝗᷓ ui/
ceris: coroneris. Fateor ĩbecillitatẽ meã. Nolo ſpe pugnare uictoriæ: ne pdã aliqñ uictoriã. ſi fugero: gladiũ
D dimittã. ſi ſtetero: aut uĩcẽdũ mihi eſt: aut cadẽdũ. Quid aũt neceſſe eſt certa dimittere: & ĩcerta ſectari? Aut
D ſcuto aut pedibus mors uitãda eſt. Tu qui pugnas & ſuꝑari potes: & uĩcere. Ego cũ fugero:nõ uĩcar ĩ eo ꝙ fu
gio. ſed “ fugio:ne uĩcar. N ulla ſecuritas ẽ uicino ſerpẽte dormire. põt fieri ut menõ mordeat:tñ põt fieri
ut aliqũ me mordeat. Matres uocemus ſorores & filias & nõ erubeſcimus uitiis nr̃is nomĩa pietatis obtende/

i

bli

en

nls

is re. Quid facit monachus in cellulis fœmiĩaꝶ: quid ſibi uolũt ſola & pᷣuata colloquia: & arbitros fugiẽtes ocu
e li?Sãctus amor ĩpatiẽtiã nõ habet. Quod de libidine diximus: referamus ad auaritiã: & ad oĩa uitia quæ ui/
n tant᷑ ſolitudine. Et iccirco urbiũ freꝗᷓntias declinamus: ne facere cõpellamur: quæ nos nõ tã natura cogit face
4. re: ꝗᷓ uolũtas. Hæcut dixi ſãctoꝶ pᷣſbyteroꝶ rogatu unius noctis lucubratione dictaui: feſtinãte admodũ fre
ic Siſinnio: & ꝓpter ſãctoꝶ refrigeria ægyptũ ire ꝓperãte: alioquĩ & ipſa materia aptã habuit blaſſemiã: quæ
u idignationẽ magis ſcribẽtis ꝗᷓ teſtimonioꝶ multitudinẽ flagitaret. Quod ſi Dormitãtius ĩ mea rurſus male
drul dicta uigilauerit: & eodẽ ore blaſſemo quo apoſtolos & martyres lacerat: de me quoq; putauerit detrahẽdũ:

los:

ke 3 ) nequaꝗ illi breui lucubratiũcula: ſed tota nocte uigilabo: & ſociis illius ĩmo diſcipulis uel magiſtris: qui niſi
i

tumẽtes uteros uideriĩt fœmĩarũ: maritos eaꝶ Chriſti miniſterio arbitrant᷑ indignos.

N Beati Hieronymi preſ byteri ad Riparium preſbyterum blaſfemiã Vigilantii de non uenerandis reliquiis
di gereſtantis. Epiſtola. XIIII.
ela⸗ — . 7 . . —„ „ . bi⸗ . . . . . „ —-⸗—
4 2 Cceptis pᷣmũ litteris tuis nõ rñdere ſupbiæ eſt incaute id facere temeritatis. De his enĩ rebus ĩter
rogas: quæ & ꝓferre & audire ſacrilegiũ ẽ. Ais Vigilãtiũ qui a lc av ſipão iv hoc uocat᷑ nomĩe
4 nã Dormitãtius rectius diceret᷑. Os fetidũ rurſus aperire: & putorẽ ſpurciſſimũ contra ſanctoꝶ

e iiii. xliiii.

——.6.* ee uàw0dmen(n*2n.ꝛ C 2Z

martyꝶ ꝓferre reliqas: & nos qui eas ſuſcipimus appellare cinerarios & idolatras: qui mortuoꝶ hominũ oſſa

ueneremur. O infœlicẽ hoĩem: & oĩ lachrymaꝶ fote plãgẽdũ: qui hæc dicẽs nõ ſeĩ telligit eſſe Samaritanũ &

iudæũ: qui corpora mortuoꝶ ꝓ ĩmũdis habẽt: & etiã uaſa quæ in eadẽ domo fuerint pollui ſuſpicant᷑: ſeq̃n

tes occidẽtẽ litterã: & nõ uiuificãtẽ ſpiritũ. Nos aũt non dico martyꝶ reliqas: ſed ne ſolẽ qdẽ & lunã. nõ ange
los: nõ archãgelos: nõ cherubin: nõ ſeraphin: & oẽ nomẽ qd nomiĩat᷑: & in pᷣſenti ſæculo & ĩ futuro colimus

& adoramus. ne fuiamus creaturæ potius ꝗᷓ creatori: qui ẽ bũdictus ĩ ſæcula. Honoramus aũt reliqas marty

rũ: ut ecuius ſũt martyres adoremus. Honoramus fuos: ut honor ſuoꝶ redũdet ad dũm: qui ait: Quiuos
ſuſcipit: me ſuſcipit. Ergo Petri & Pauli imũdæ ſũt reliquiæ?! Ergo Moyſi corpuſculũ ĩmũdũ erit? qd iuxta
hebraicã ueritatẽ ab ipſo ſepultũ eſt dũo? Et quotiẽſcũq; apoſtoloꝶ & ꝓphetaꝶ & oĩum martyꝶ baſilicas ĩ/
gredimur: totiẽs idoloꝶ tẽpla ueneramur? Accẽſiq; ante tumulos eoꝶ cærei idolatriæ inſi ignia ſunt? Plus ali/
quid dicã: qd redũdet ĩ auctoris caput: & ſſanũ cerebrũ uel ſanet aliqũ uel deleat. ne tãtis ſacrilegiis ſimula⸗

crũ aĩæ ſubuertant? ergo & dni corpus in ſepulchro poſitũ ĩmũduũ fuit? Et angeli qui candidis ueſtibus ute/

bant᷑ mortuo cadaueri atq; polluto pᷣbebãt excubias ut poſt multa ſæcula Dormitantius ſõniaret: ĩmo eru
ctaret ĩmũdiſſimã crapulã: & cũ Iuliano pſecutore ſãctoꝶ: baſilicas aut deſtrueret: autĩ tẽpla cõuerteret Mi
ror ſãctũ epᷣm: ĩ cuius parrochia eſſe pᷣſbyter dicit᷑: acqꝗeſcere furori eius: & nõ uirga apoſtolica: uirgaq; ferrea
cõfringere uas ĩutile: & tradere in ĩteritũ carnis: ut ſpũs ſaluus fiat. Meminerit illius dicti: Si uidebas furem:
currebas cũ eo: & cũ adulteris portionẽ tuã ponebas. Et in alio loco: In matutino interficiebã oẽs peccatores
terræ: ut diſpderẽ de ciuitate dñi oẽs opantes iniqtatẽ. Et iteꝶ. Nõne odiẽtes tedomĩe odio habui & ſ up ini/
micos tuos tabeſcebã? Perfecto odio oderã illos. Si nõ ſũt honorãdæ reliqæ martyꝶ: quomõ legimus: p̃cioſa
in cõſpectu dni mors ſctõrũ eius? Si oſſa mortuoꝶ polluũt cõtĩgẽtes: quomõ Heliſeus mortuus mortuũ ſu
ſcitauit! Et dedit uitã corpori: q; iuxta Vigilantiũ iacebat ĩmũdũ: Ergo oĩa caſtra iſraelitici exercitus: & po/
puli dei fuere ĩmũda: qa Ioſeph & pr̃iarchaꝶ corpora portabãt ĩ ſolitudine: & ad ſãctã terrã ĩmũdos cineres
ptulerãtIoſeph quoq; qui ĩ typo pᷣceſſit dni ſaluatoris nr̃i ſceleratus fuit: q tãta ambitiõe Iacob ĩ Hebrõ oſ/
ſa portauit: ut ĩimũdũ pr̃em auo & attauo ſociaret ĩmũdis:& mortuũ mortuis copularet? O p̃cidẽdã liguã a
medicis: ĩmo inſanũ curãdũ caput: ut qui loqui neſcit: diſcat aliqn reticere. Ego uidi hoc aliqn portẽtũ: & te
ſtimoniis ſcripturaꝶ qᷓſi uinculis Hippocratis uolui ligare furioſũ. Sed abiit: exceſſit: euaſit: erupit: & inter
Hadriæ fluctus: Cotiiq; Regis alpes:in nos daclamãdo clamauit. quicqd enĩ amẽs loquit᷑: uociferatio & cla
morẽ appellãdus. Tacita me forſitã cogitatiõe rephẽdas: cur ĩ abſẽtẽ ĩuehar. Fatebor tibi dolorẽ meũ. Sacri/
legiũ tãtũ patiẽter audire nõ poſſũ. Legi enĩ Syromaſten Phinees: auſteritatẽ Heliæ: zelũ Simonis Chana/
nei:Petri ſæueritatẽ Ananiã & Saphyrã trucidãtis: Pauliq; cõſtãtia: ꝗ Helymã magũ uiis dni reſiſtẽtẽ: æter/
na cæcitate dãnauit. Nõ eſtcrudelitas ꝓ deo: ſed pietas. Vnde & in lege dicit᷑. Si frater tuus & amicus & uxor:
uæ eſt in ſinu tuo deprauare te uoluerit a ueritate:ſit manus tua ſi up eos: & effũde ſanguinẽ eoꝶ: & auferes
malũ de medio iſrael. Iteꝶ dicã. Ergo martyꝶ ĩmũdæ ſũt reliqæ/ Et qd paſſi ſũt apoſtoli: ut ĩmũdũ Stepha/
ni corpus tãta funeris ambitiõe pcederẽt: ut facerẽt ei plãctũ magnũ: ut eoꝶ luctus ĩ njm gaudiũ uerteretur.
Na qd dicis eũ uigilias execrari:facit & hoc cõtra uocabulũ ſuũ ut uelitdormire Vigilãtius: & nõ audiat ſal/
uatorẽ dicẽtẽ ſic: Nõ potuiſtis una hora uigilare mecũ. uigilate & orate ne ĩtretis in tẽtationẽ. ſt pũs prõptus
eſt: ſed caro ĩfirma. Et ĩ alio loco Propheta decãtat: Media nocte ſi urgebã: ut cõfiterer tibi ſuꝑ iudicia iuſticiæ
tuæ. Dominũ quoq; in euãgelio legimus pnoctaſſe: & apoſtolos clauſos carcere tota nocte uigilaſſe: ut illis
pſallẽtibus terra ꝗᷓteret᷑: cuſtos carceris cregeret:magiſdnariis & ciuitas terrerent᷑. Loquit᷑ Paulus. Oroni inſi
ſtite uigilãtes ĩ ea. Et ĩ alio loco: in uigiliis freqᷓnter. Dormiat itaq; Vigilãtius: & ab extermĩatore Aegypti cũ
Aegyptiis dormiẽs ſuffocet᷑. Nos dicamus cũ Dauid:Nõ dormitabit neq; dormiet qui cuſtodit iſrael: ut ue/
niat ad nos ſactus Ethir: qui interptat uigil. Et ſi quãdo ꝓpter peccata nra dormierit:dicamusad eũ. Surge:
ut quid dormitas domĩe excitemuſe q; illum: & nauicula fluctuãte clamemus: Magiſter ſaluos nos fac. Peri
mus. Plura dictare uoluerã: ſi nõ epiſtolaris breuitas pudorẽ nobis tacẽdi ĩponeret. & ſi libroꝶ ipſius ad nos
uoluiſſes mittere cantilenas: ut ſcire poſſemus ad quæ reſcribere deberemus. Nũc aũt aerẽ uerberauimus:&
nõ tã illius ĩfidelitatẽ: quæ oĩbus patet:ꝗᷓ noſtrã fidẽ aperuimus. Cæteꝶ ſi nolueris lõgiorẽ nos aduerſũ eũ li
brũ ſcribere mitte nenias illius & ĩeptias: ut Iloãnẽ baptiſtã audiat p̃ᷣdicãtẽ. Iã ſecuris ad radices arboꝶ poſita
eſt. Omnis enĩ arbor quæ nõ facit fructũ bonũ excidet᷑: & in ignẽ mittet.·
6 Argumẽétum ſequentis opuſculi excerptũ ex Iſidoro libro octauo ætimologiatp.
Vciferiani a Lucifero Syrimiæ epo orti: qeps catholicos q Cõſtãtini pſecutiõe pfidiæ Arrianoꝶ coſi/
tẽtes erãt: & poſtea correcti redire ĩ catholicã eccleſiã delegerũt: dãnãtes ſiue qd crediderũt:ſiue qd
ſe credere ſimulauerũt. quos catholica eccleſia mr̃no rece pit ſinu tanꝗᷓ Petrũ poſt fletum negatiõis.
Hãc illi matris charitatẽ ſu pbe accipiẽtes:eoſe q; recipere nolẽtes: ab eccleſiæ cõmunione receſſerũt. Et cũ ipſo
Lucifero ſuo auctore qui mane oriebatur cadere meruerunt.
¶ Altercatio Luciferiani & Orthodoxi cuiuſdã edita a btõ Hieronymo pᷣſ bytero cõtra Luciferianũ ĩſcripta.
Roxime accidit: ut quidã Luciferi ſectator cũ alio eccleſiæ alũno odioſa loꝗᷓcitate cõtẽdens: cani
nã facũdiã exercuerit. Aſſerebat quippe uniuerſũ mũdũ eſſediaboli. Etut iam Rmilut eſt eis
icere:

—— 222 — —„ — — —-

— —

l,
ly,

t
ſ
tten
.
dt
ini
oſa
ſu
es
ol⸗
ni⸗

ter
da
cri⸗
12/
er⸗
or:

,
l

— —

dicere: factũ de eccleſia lupanar. Atille cõtrario rationabiliter quidẽ & oportuno loco & tẽpore defẽdebat: nõ
ſine cauſa Chriſtũ mortuũ fuiſſe: nec abſurdoꝶ tm cauſa dei filiũ deſcẽdiſſe. Quid plura: dũ audiẽtiã & cir/

culũ lumina iam in plateis accẽſa ſoluerẽt: & incõditã diſputationẽ nox ĩterrũperet: cõſputa pene ĩuicẽ in fa

cie receſſerũt. Hoc tamẽ his qui affuerũt ſtatuentibus: ꝙ in ſecretã porticũ primo mane coueniret᷑: quo cum
iuxta placitũ oẽs cõueniſſẽtuiſũ eſt utriuſq; ſermonẽ a notariis excipi. Atq; ita cũctis reſidentibus HELLA

DIVS LVCIFERIANVS dixit. Hoc pᷣmũ mihi reſpõderi uolo: utrũ Arriani xpᷣiani ſint an non? HIERO
NyVMVS ORITHODOXVS. Ego plus inqt ĩterrogo: utrũ ne oẽs hæretici chriſtiani ſint. V. dixit. Quẽ
hæreticũ dixeris xpᷣianũ negaſti. O R. Oẽs ergo hæretici chriſtiani nõ ſũt.LV. Iam ſuperius audiſti. OR. Si

chriſtiani nõ ſunt:diaboli fũt. LV. Nemo dubitat. OR. Si aũt diaboli ſũt: nihil refert hæretici ſint an genti

les. LV. Nõ refello. OR. Igit᷑ præfixũ ĩter nos habemus de hæretico ſic loquẽdũ ſicut de gẽtili. LV. Plane fi/

xum. OR. Quære modo ut libet: qm inter nos cõſtat nũchæreticos gẽtiles eſſe. V. Quod ĩterrogatio mea
cogere uolebat expreſſũ eſt hæreticos chriſtianos nõ eſſe. Nuũc reſtat cõcluſio. Si arriani hæretici ſũt: & hære/
tici oẽs gẽtiles ſũt:& arriani gẽtiles ſũt:& ita cõſtat nullã ſocietatẽ eccleſiæ eſſe cũ arrianis ideſt cũ gen tilibus.

—

manifeſtũ eſt ergo ueſtrã eccleſiã quæ ab arrianis ideſt a gẽtilibus epos ſuſcipit: nõ tam epos recipere de ca/

pitolio ſacerdotes: ac per hoc antixpᷣi magis ſynagoga ꝗᷓ Ghriſti eccleſia debeat nũcupari.OR. Ecce ĩpleta eſt
ꝓphetia: parauit mihi foueã & ipſe incidit in eã. V. Quo nã modo!OR. Si arriani ut dicis gẽtiles ſunt: &

arrianoꝶ cõuẽticula caſtra ſũtdiaboli: quomodo in caſtris diaboli baptizatũ recipis LV. Recipio: ſed pœni

tentẽ. OR. Prorſus quid dicas nõ intelligis: quiſꝗᷓ ne gentilẽ recipit pœnitẽtẽ? DV. Ego ſimpliciter ĩ exordio
ſmonis oẽs hæreticos gẽtiles eſſe reſpõdi. Verũ quia captioſa rſio fuit: ᷣmæ qᷓſtiõis tibi palmã tradẽs ad ſe-
cũdã ueniã. in qua aio laicũ ab arrianis ueniẽtẽ recipi debere pœnitentẽ: clericũ uero nõ debere. OR. Atq ĩ pri
maꝗᷓſtione quã obtinuiſſe me dicis: etiã ſecũdã obtinui. LV. Doce quomõ obtinueris. OR. Neſcis & laicos

&& clericos unũ habere chriſtũ: nec aliũ neophytis aliũ epiſcopis eſſe deũ: Cur ergo nõ recipiat clericos: qui re/

cipit laicos pœnitẽtes! LV. Non eſt epiſcopi ipſũ lachrymas fundere pro peccatis: & corpus attrectare domi
ni. Nõ eſt epiſcopi ad fratrũ genua puolui: & de ſublimi loco euchariſtiã miniſtrare populo. Aliud eſt luge-
re quod fueris: aliud neglecto peccato in eccleſia uiuere glorioſũ. Tu qui heſterno die ſacrilegus creaturã dei
filiũ prædicabas: qui quotidie peior iudæis blaſfemiaꝶ lapides in chriſtũ iaciebas: cuius manus ſanguĩe ple/
næ ſunt: cuius ſtilus lancea militis fuit: ad unius horæ cõuerſionẽ uirginẽ eccleſiã adulter ĩgrederis. ſi peccaſ/
ſe te pœnitet: officiũ depone ſacerdotis:ſi te nõ peccaſſe confidis: pmane quod fuiſti. OR. Rhetoricaris: & a
diſputationũ ſpinetis ad cãpos liberæ declamatiõis excurris. Veru deſine quæſo a cõmunibus locis: & in gra-
dũ rurſũ acin lineas regredere: poſtea ſi placuerit latius diſſeremus LV. Nulla declamatio hiceſt. Dolor pa

tientiã ſuperat: propone ut libet: argumẽtare ut libet: nunꝗᷓ perſuadebis idẽ eſſe epiſcopũ quod laicũ pœni/

tentẽ. OR. Quoniãa obſtinate tenes aliã eſſe rationẽ epiſcopi: aliã laici ad cõpẽdiũ tentationis: tribuo qd po
ſtulas: nec me pigebit locũ te faciẽte manũ tecũ cõſerere.expone mihi quare laicũ ueniẽtem ab arrianis recipi
as: epiſcopũ nõ recipias. LV. Recipio laicũ: quia erraſſe ſecõfitet᷑: & dns mauult pœnitẽtiã peccatoris ꝗᷓ mor
tẽ. OR. Recipio & ego epᷣm: qa & erraſſe ſe cõfitet᷑: & dũs mauult pœnitẽtiã peccatoris ꝗᷓ mortẽ. LV. Si erra/
re ſe cõfitet᷑: cur epᷣs pſeuerat deponat ſacerdotiũ:cõcedo ueniã pœnitenti. OR. Ridebo tibi & ego ſermoni
bus tuis. Si laicus erraſſe ſe cõfitet᷑: quomõ laicus perſeuerat: deponat ſacerdotiũ laici ideſt baptiſma:& ego
do ueniã pœnitẽti. Scriptũ eſt enĩ: Regnũ quippe nos & ſacerdotes deo & pr̃i ſuo fecit. Et iteꝶ. Gẽtẽ ſãctã: re

gale ſacerdotiũ: populũ acquiſitũ. Oẽ qd licet xpiano: cõmune eſt tã epo ꝗᷓ laico. Qui pœnitentiã agit: pora

cõdẽnat. Si nõ licet eo pœnitẽti ꝑſeuerare qd fuerat: nõ licet laico pœnitẽti in eo pmanere: ꝓpter qd poœni/
tentiã cõfitet᷑. LV. Recipimus laicos: q̃ nemo cõuertit ſi ſcierit baptizãdũ:& ita fiet ut nos ſimus cauſa pdi
tiõis eoꝶ ſi repudiẽtur. OR. Tuĩ eo qd recipis laicũ unã aĩam recipiẽdo ſaluas: & ego ĩ recipiẽdo epᷣm non di
cã unius ciuitatis populos: ſed uniuerſã cui pᷣeſt puĩciã eccleſiæ ſocio: quẽ ſi repellã multos ſecũ in ruinã tra/
het. Quã ob rẽ quæſo uos ut eã rõnẽ quã in paucis recipiẽdis habere uos exiſtimaſtis: etiã ad totius orbis ſa/
lutẽ cõcedatis. Quod ſi diſplicet & tã duri eſtis. ĩmo tã irrationabiliter ĩclæmẽtes: ut eũ qui dederit baptiſma
hoſtẽ xpi: eũ qui acceperit filiũ putetis: nos nobis aduerſa nõ facimus: aut ẽm cũpopulo recipimus quẽ fa-
cit xp̃ianũ: aut ſi ẽm nõ recipimus: ſcimus etiã nobis populũ reiiciendũ. LV. Oro te nomie xpi nõ legiſti de
epis dictũ: uos eſtis ſal terræ. Si aũt ſal infatuatũ fuerit: in quo ſaliet᷑: ſed & ad nihilũ eſt utile: niſi ut ꝓiiciat᷑
foras: & cõculcet ab hoĩbus. Sed & illud qd/ populo peccatore ſacerdos deũ exoret: ac ꝓ ſacerdote nullus ſit
alius ꝗq dep̃cet. Quæ qdẽ duo ſcripturaꝶ capitula in ſentẽtiã cõcurrũt unã. Nã ut ſal omnẽ cibũ cõdit: necẽ
aliqd ꝓ ſe tã ſuaue qd abſq; eo guſtũ demulceat: Ita mũdi totius & eccleſiæ ꝓprie cõdimẽtũ eps eſt: qui ſi in
fatuatus fuerit: ſiue per negationẽ: ſiue ꝑ hæreſim: ſiue p libidinẽ: & ut ſemel dicã ꝑ uniuerſa peccata: a quo

alio poterit cõdiri: cũ ipſe fuerit cõdimẽtũ? Sacerdos quippe ꝓ laico offert oblationẽ ſuã: ĩponit manũ ſubie

cto:reditũ ſãcti ſpũs inuocat: atq; eũ qui traditus fuerat ſathanæ in interitũ carnis: ut ſpũs ſaluus fieret indi
cta in populũ or̃one altario recõciliat. nec pus unũ mẽbrüũ reſtituit ſanitati: ꝗᷓ oĩa ſimul mẽbra cõflauerit. fa
cile quippe ignoſcit filio pater: cũ mater ꝓ uiſceribus ſuis depcat᷑. Si ergo hoc quẽ diximus gradu laicus pœ-
nitẽs reſtituit eccleſiæ: ibiq; cõſequit᷑ ueniã ubi luctus pᷣceſſerat: manifeſtũ eſt ſacerdotẽ de gradu ſuo motũ
e v. xlv.

in eundẽ locũ nõ poſſe reſtitui: quia aut poœnitẽs ſacerdotio carebit: aut in honore pſiſtẽs reduci in eccleſiam
nõ poterit ꝑ ordinẽ pœnitẽtis. Tu mihi nũc infatuato ſale eccleſiæ ſaporẽ cõtamĩas. tu enĩ eũ qui proiectus
foras iacere deberet in ſtercore a cũctis hoĩbus cõculcadus ſuꝑaltariũ reponis. Et ubi erit illud apoſtoli præce
ptũ: Oportet epiſcopũ eſſe ſine crimĩe quaſi diſpẽſatorẽ dei. Et iterũ. ꝓbet aũt ſe unuſꝗſq;: & ſic accedat ubi
dnica denũciatio ẽ: ne miſerimus margaritas nr̃as ante porcos. Quod ſi de oĩbus gñaliter dictũ intelligis: ꝗᷓto
magis de ſacerdotibus pᷣcauẽdũ eſt:cũ etiã de laicis ſic habeat᷑ Separamini inqt dñs ꝑ Moyſẽ a tabernaculis
iſtoꝶ hominũ duriſſimoꝶ: & nolite tãgi ab oĩbus qui ſũt eoꝶ: ne ſimul pereatis ĩ peccato eoꝶ. Et rurſũ ĩ duo
deci ꝓphetis. Sacrificia ro tanꝗᷓ panis luctus: oẽs qui mãducãt ea cõtamĩabunt᷑. Et ĩ euãgelio: dñs lucerna
inquit corporis eſt oculus tuus. ideſt eccleſiæ lumẽ eſt eps. Si aũt oculus tuus ſimplexeſt: totũ corpus tuũ lu/
cidũ erit. Sacerdote enĩ fidẽ uerã pᷣdicãte exoĩ corde tenebræ diſcutiũtur: & cauſã reddit. Neq; enĩ lucerna ac
cẽdit᷑ & ponit᷑ ſub modiũ:ſed ſuꝑ cãdelabrũ: ut luceat oĩbus quiĩ domo ſũt. Lucernã enĩ hoceſt deus ſcien/
tiæ ſuæ igniculũ in epo ſuccẽdit: ut nõ ſibi tm̃ luceat: ſed oĩbus ꝓſit. Et in cõſequẽti. Si inꝗt oculus tuus neꝗᷓ
fuerit: oẽ corpus tenebroſũ eſt. Si enĩ lumẽ qd in te eſt tenebræ ſũt: ipſæ tenebræ quaãtæ erũt! Et recte. Nãcũ
ideo eps in eccleſia cõſtituat᷑ ut populũ coerceat ab errore: quãtus erit error ĩ populo: cũ errat ille qui docet:
Quomõ põt peccata dimittere:q ipſe peccatoreſt quomõ ſãctũ ſacrilegus faciet unde ad me lumẽ introiet:
cũ oculus meus cæcus ſit- Proh dolor antixpi diſcipulus eccleſiã Chriſti gubernat. Et unde eſt illud: Non po
teſtis duobus dnis ſeruire? Sed & illud. quæ cõmunicatio luci ad tenebras? qui conſenſus xp̃o ad belial: Legi
mus in ueteri teſtamẽto. Homo ĩ quo fuerit macula & uitiũ: nõ accedat offerre dona dño. Et rurſũ. Sacerdo
tes qui accedũt ad dominũ deũ ut ſacrificẽt: mũdi ſint: ne forte dereliquat eos dñs. Et in eodẽ:& cũ accedunt
miniſtrare ſãcta: nõ adducãt in ſe delictũ: ne moriant᷑. Et multa alia: quæ ꝓſequi infinitũ eſt. ſed ſtudio bre
uitatis omitto. Neqʒ enĩ numerus teſtimonioꝶ: ſed auctoritas ualet. Ex ꝗbus oſtẽdit᷑ uos ꝑ modicũ fermen
tũ totã eccleſiæ maſſã corrupiſſe. Et de eius manu hodie euchariſtiã accipere: quã heri quaſi idolũ reſpueba/
tis. OR. dixit. Multa ꝗqdẽ de ſacris uolumĩbus memoriter copioſeq; dixiſti: ſed cũ totũ circũieris ſaltũ: meis
caſſibus cõcluderis. Sit quippe arrianoꝶ eps hoſtis xpi: ſit ĩfatuatũ ſal: ſit lucerna ſine igniculo: ſit oculus ſi⸗-
ne pupilla: nẽpe eo puenies ut ſalire nõ poſſit: quia ſal ipſe nõ habeat. nõ illumĩet cæcus: nõ accẽdat extictus
Tu aũt cũ cõditũ cibũ ab eo deuores:cur inſulſũ arguis cõditorẽ?: Igniculus eius in eccleſia tua lucet: & lucer/
nam eius criminaris extinctã. Oculos tibi præbet: & cæcus eſt. Quã ob rẽ oro te: ut aut ſacrificãdi ei diligẽtiã
tribuas:cuius baptiſma ꝓbas: aut reprobes eius baptiſma: quẽ nõ exiſtimas ſacerdotẽ. Neq; enĩ fieri pot: ut
qui in baptiſmate ſanctus ſit: ſit apud altare peccator. LV. Sed ego recipio laicũ pœnitẽtẽ per manuũ impo/
ſitionẽ & ĩuocationẽ ſpũs ſancti:ſciẽs ab hæreticis ſpiritũ ſanctũ nõ poſſe cõferri.OR.Oẽs ꝓpoſitionũ uf̃a/
rum calles ad unũ cõpitum cõfluũt: & pauidoꝶ more ceruoꝶ dũ uanos pennarũ euitatis uolatus fortiſſimis
retibus ĩplicamini. Nã cũ in pf̃e & filio & ſpiritu ſancto baptizatus hõ tẽplũdni fiat: cũ ueteri æde deſtructa
nouũ trinitatis delubrũ ædificet᷑: quom dicis ſine aduẽtu ſpũs ſancti apud arrianos peccata poſſe dimitti:
Quomõ antiꝗs ſordibus aĩa purgat᷑: quæ ſanctũ nõ habet ſpiritũ? Neq; enĩ aqua lauat animã: ſed pus ipſa
lauatur ſpiritu: ut alios lauare ſpiritaliter poſſit. Spiritus inquit Moyſes dñi ferebat᷑ ſuper aquas.Ex quo ap
paret baptiſma nõ eſſe ſine ſpiritu ſacto. Bethſaida lacus iudææ: niſi per aduentũ angeli debilitata corporali
ter mẽbra ſanare nõ poterat. Et tu mihi aqua ſimplici quaſi de balneo animã lotã ꝓducis. Ipſe dis noſter Ie
ſus xpᷣs qui nõ tam mũdatus eſt ꝗᷓ lauacro ſuo uniuerſas aquas mũdauit: ſtatĩ ut caput extulit de fluẽto: ſpi
ritũ ſanctũ accepit: nõ ꝙ unꝗᷓ ſine ſpũ ſancto fuerit: quippe qui de ſpũ ſancto in carne natus eſt:ſed ut illud
nobis mõſtraret᷑ uerũ eſſe baptiſma:quo ſpũs ſãctus adueniat. Igit᷑ ſi arrianus ſpiritũ ſanctũ non põt dare:
nec baptizare quidẽ poteſt: quia eccleſiæ baptiſma ſine ſpiritu ſacto nullũ eſt. Tu uero cũ baptizatũ ab eo re
cipis: & poſtea ĩuocas ſpiritũ ſanctũ: aut baptizare eũ debes: qꝗa ſine ſpũ ſãcto baptizari non põt: aut ſi eſt ba
ptizatus in ſpiritu: deſine ei inuocare ſpiritũ: quẽ tũccũ baptizaret᷑ accepit. V. Obſecro te nõne legiſti ĩ acti
bus apoſtoloꝶ eos qui iam a Ioãne baptizati fueraãt:cũ ad interrogationẽ apoſtoli reſpondiſſẽt ſenec auditu
quidẽ cõperiſſe quid eſſet ſpũs ſãctus: poſtea fuiſſe ſpiritũ ſãctũ cõſecutos? Vnde manifeſtũ eſt poſſe aliquẽ
baptizari: & tamẽ non habere ſpiritũ ſanctũ. OR. Nõ tam ĩ peritos diuinoꝶ uoluminũ eos qui audiunt pu
to ad hanc quæſtiũculã diſſoluendã: longo ut ſermone opus ſit. Veꝶ prius ꝗᷓ quid in ea ſẽtiã loquar: auſcul
ta iuxta ſenſũ tuũ quãta ſcripturaꝶ turbatio oriat᷑. Quid eſt hoc qd Ioannes in baptiſmate ſuo aliis ſpiritũ
ſanctũ dare nõ potuit: qui Chriſto dedit? Et quis eſt iſte Ioãnes? Vox clamantis in deſerto: parate uiã dni: re
ctas facite ſemitas dei nri. Ille qui dicebat: Ecce agnus dei: ecce qui tollit peccata mudi. Minus dico ille qui ex
miis utero clamabat. Et unde hoc mihi: ut ueniat mater dñi mei ad me ſpiritũ ſãctũ nõ dedit quẽ Philippus
diaconus eunucho dedit. quẽ Ananias Paulo dedit. Audacter forſitã uidear Ioannẽ pᷣferre cũctis.Audi dũm
loquẽtẽ: Nò eſt ĩ natis mulieꝶ aliꝗs maior Ioãne Baptiſta. Nulli enĩ cõtigit ꝓphetaꝶ & annũciare chriſtũ &
digito demõſtrare. Et quid mihi neceſſe eſt in talis uiri laudibus ĩmorari: cum a deo patre etiam angelus nuũ-
eupetur:Eece inquit mitto angelũ meum ante faciẽ tuam: qui præparabit uiam tuã. Plane angelũ qui poſt
materni uentris hoſpitiũ heremi ſecreta ſectatus: paruulus de ſerpẽtibus luſit: qui oculis expectãtibus Chri/
ſtũu: nihil aliud eſt dignatus aſpicere: qui elo quiis domini quæ melle & fauo dulciora ſũt: dignã deo uocem

erudiuit.

ſan

tii

0/

e*

le
da

u
vi
hu
dul
ii
ite

/

t

erudiuit. Et ne quæſtionẽ morer: ſicdecebat creſcere præcurſorẽ dni. Iſte ergo talis tantuſq; ſpm̃ ſanctum nõ
dedit: quẽ Cornelius centurio anteꝗᷓ baptizaret᷑ accepit. Reſponde quæſo curnon dederit. ſed ignoras. Audi
quid ſcripturæ doceãt. Ioannes baptiſta nõ tam peccata dimiſit: ꝗᷓ bap tiſma pœnitẽtiæ fuit in peccatorum re
miſſionẽ: ideſt in futurã remiſſionẽ: quæ eſt poſt ex ſanctificatione chriſti ſubſecuta. Scriptũ eſt eni: fuit Ioã
nes in deſerto baptizans: & prædicans euãgelium pœnitẽtiæ in remiſſionẽ peccatoꝶ. Et poſtmodũ.& bapti/
zabantur ab eo in iordanẽ confitentes peccata ſua. ut enim ante præcurſor dñi ipſe:ſic & baptiſma eius præui
