deo añ fabricã mũdi teſtatus ẽ: ad pᷣſciẽtiã dei ꝑtinet: cui oĩa futura iã facta ſũt:& an ꝗᷓ fiãt uniuerſa ſũt nota.
Sicut & Paulus ipe pᷣdeſtinat᷑ in utero mr̃is ſuæ. & Hieremias in uulua ſãctificat᷑: eligit᷑: & roborat᷑: & ĩ typo
Xpi ꝓpheta gẽtibus mittit᷑. Certe in expoſitiõe iſta nullũ crimẽ eſt: & Origene dicẽte cõtraria:nos eccleſiaſti/
cũ ſenſũ ſecuti ſumus. Et qa cõmẽtatoꝶ eſt offm̃ multoꝶ ſnĩas exponere: & hoc me factuꝶ in pᷣfatiõe ꝓmiſe
rã:etiã Origenis abſq; ĩuidia noĩs eius explanationẽ poſui dicẽs. alius uero qui deũ iuſtũ conat᷑ oñdere: ꝙ nõ
exp̃iudicio ſciẽtiæ ſuæ: ſed ex merito electoꝶ unũquẽq; eligat: dicit añ uiſibiles creaturas: cælũ: terrã: maria: &
oĩa quæ in eis ſũt fuiſſe alias ĩuiſibiles creaturas: in ꝗbus & aĩas:quæ ob quaſdã cauſas ſ. oli deo notas deiectæ
ſint deorſũ: ĩ uallẽ lachrymaꝶ:ĩ locũ afflictiõis & pegrinatiõis niæ: in quo ſãctus conſtitutusorabat: ut ad ſe-
dẽ priſtinã reuerteret dicẽs. Heu mihi qa ĩcolatus meus EiParu⸗ ẽ.hĩtaui cũ hĩtãtibus cedar:multũ pegrina/
ta eſtaĩa mea. Et in alio loco: Miſer ego hõ: qꝗs me liberabit de corpore mortis huius? Et melius ẽ reuerti & eẽ
cũ xpo. Et alibi. añ ꝗᷓ humiliarer ego peccaui: & cætera his ſimilia: quæ lõgu eſt ſcribere. Aaduerte qd dixerim.
Alius uero qui deũ iuſtũ conet᷑ ondere: conat ondere inꝗno ondit. Si aũt in eo ſcandalũ pateris: quare latiſſi
mã Origenis diſputationẽ breui ſermone cõprehẽderim: & lectori ſenſũ eius apuerĩ: atq; ex eo tibi occultus il
lius uideor eſſe ſectator: qa nihil ab eo dictũ p̃termiſerim: uide ne hoc iccirco fecerim: ut ueſtrã calũniã decli
narẽ: ne me diceretis quæ ab eo fortiter ſũt dicta tacuiſſe. & illũ in græco robuſtius diſputare. Poſui ergo oĩa li
cet breuius quæ in græco repperi: ut nihil hẽrent diſcipuli eius noui: qd latinoꝶ auribus ingererẽt. Facilius enĩ
nota ꝗᷓ repẽtina cõtẽnimus. Expoſita aut ĩterpᷣtatione eius qd in fine capituli dixerimus: auſculta. Nõ enĩ ait
apoſtolus. elegit nos a cõſtitutiõe mũdi: ut eſſemus ſãcti& ĩmaculati: ſed elegit nos ut eſſemus ſãcti & ĩma/
culati: hoc eſt ꝗdẽ ſãcti & ĩmaculati an nõ fuimus: ut poſtea eſſemus. Quod & de pctõribus ad meliora con/
uerſis dici põt. Et ſtabit illa ſnĩa. nõ iuſtificabit᷑ in conſpectu tuo oĩs uiuẽs. ideſt in tota uita ſua: in oĩ quo in
mũdo iſto uerſatus eſt tpe. Quod qdẽita ĩtellectũ & achierſu eũ facit:qui anñ ꝗqᷓ mũdus fieret: aĩas dicit eſſe ele
ctas ppter ſãctitatẽ & nullũ uitiũ pctõꝶ. Nõ enĩ (ut ante iã diximus)eligunt Paulus & qui ei ſimiles ſunt qui
erant ſãcti & ĩmaculati:ſed eligunt᷑ & pᷣſciunt᷑: ut in cõſequẽti uita ꝑ oꝑa atq; uirtutes ſãcti & ĩ maculati fiãt.
Et audet quiſqꝗᷓ poſthuiuſmodi ſnĩam: nos Origenis hæreſeos accuſare! Decẽ & octo ferme anni ſũt:ex quo
iſtos dictaui libros: eo tpe quo Origenis nomẽ florebat in mũdo: quo piarchon illius opus latinæ aures igno
rabãt. Et tũ pfeſſus ſũ fidẽ meã: & qd milii diſpliceret oñdi. Ex quo etiã ſi in cæteris aliqd hæreticũ mõſtrare
potuiſſet inimicus: nõ tã dogmatũ puerſoꝶ: quæ hic & in aliis ſæpe dãnaui: quã ꝓmiſcui tenerer macula er/

roris. Secũdũ locũ quẽ mihi abeo rephenſũ fr oñdit:qaualde friuolus eſt: & aptã ſui ꝓfert calũniã ponã bre/

uiter. In eo teſtimonio ubi Paulus loquit᷑: ſedere eũ faciẽs ad dexterã ſuã in cæleſtibus: ſup oẽm prĩcipatũ &

tãtem & uirtutẽ & dnationẽ: & oẽ nomẽ qd noĩat᷑:non ſolũ in hoc ſæculo: ſed etiã in futuro poſt multipli/
cẽ expoſitionẽ: cũ ad miniſtroꝶ dei oflicia pueniſſẽ: & de prĩcipatibus acptãtibus & uirtutibus & dñatiõibus
dicerẽ: etiã hoc addidi. Neceſſe eſt ut ſubiectos hẽant: & timẽtes ſe: & ſeruiẽtes ſibi & eos ꝗ a ſua fortitudĩe ro
borent᷑: quæ diſtributiões officioꝶ: nõ ſolũ in pnftiaꝶ: ſed etiã in futuro ſæculo erũt: ut ꝑ ſingulos ꝓfectus &
honores: aſcẽſiones & deſcẽſiones: uel creſcataliqd uel decreſcat: & ſub alia atq; alia ptate: uirtute: pricipatu:
&dñatiõe fiat. Et poſt exẽplũ terreni regis: totãq; palatii deſcriptionẽ: per quã diuerſa miniſteriorũ dei officia
demõſtrabã: addidi: & putamus deũ dñm dñoꝶ: regẽq; regnãtiũ: ſimplici tm miniſterio eẽcõtẽtum. Quõ ar
chãgelus nõ dicit᷑ niſi ꝗ por eſt angeloꝶ:ſic prĩcipatus & ptãtes & dñatiões nõ appellant᷑: niſi ſubiectos ali/
quos hẽant ĩferiores gradus. Sin aũt putat iccirco me Origenẽ ſeq: qa ꝓfectus & honores & aſcẽſiões & deſcẽ/
ſiones: ĩcremẽta & munitiões in expoſitione mea poſui: ſciat multũ ĩtereſſe de angelis & ſeraphin & cherubin
dicere dyæmones: & hoĩes fieri qdᷓ affirmat Origenes: & ipſos ĩter ſe angelos diuerſa ofſicioꝶ gña eſſe ſortitos:
qd eccleſiæ nõ repugnat. Quõ ĩter hoĩes ordo dignitatũ ex laboris uarietate diuerſus eſt: & cũ ep̃s & pᷣſbyter:
& oĩs eccleſiaſticus us habeat ordinẽ ſuũ: & tñ oẽs hoĩes ſint:ſic & inter angelos merita eſſe diuerſa:& ta/
men in angelica omnes perſiſtere dignitate. Necaduerte lector de angelis homines fieri:nec rurſum homines
angelos reformari. Tertius eſt rephẽſionis locus: ꝙ dicẽte apoſtolo ut oñderet ĩ ſæculis ſupueniẽtibus abũdã
tes diuitias græ ſuæ in bonitate ſuꝑ nos in Apᷣo ieſu: nos triplicẽ expoſitionem poſuimus. In prima ꝗd nobis
xcvii.

ℳ*N

Zrvi

uideret᷑ in ſecũda qd Origenes opponeret:in tertia ꝗd Apollinaris ſimpliciter explanaret. Quoꝶ ſi noĩa nõ

poſui ignoſce uerecuũdiæ meæ: nõdebui eos carpe: quos imitabar ex parte: & quoꝶ in latinã linguã ſnias trãſ-

fereba. Sed dixi qui diligẽs lector eſt: ſtatĩ reꝗret & dicet. & rurſus in fine:alius uero hoc qd- ait: ut onderet in
ſæculis ſupueniẽtibus audates diuitias gr̃æ ſuæ: ad illã ĩtelligẽtiã trãſferret:ecce inqes ſi ub diligẽtis lectoris
ſona Origenis ſnias explicaſti. fateor errorẽ. nõ debui diligẽtẽ dicere: ſed blaſfemũ.qd ſi feciſſẽ: & aliquo ſcil⸗
ſem uaticinio te iſtiuſmodi nenias ſectatuꝶ: etiã caluniæ uerba uitaſſẽ. Grãde crimẽ ſi Origenẽ diligẽtẽ dixi
eſſe lectorẽ: cuius. lxx. libros ĩterp̃tatus ſũ: quẽ in cælu laudibus tuli: pro quo cõpulſus ſũ an bienniu breui li
bello tuis cõtra me pᷣconiis rñũdere. Eccleſiaꝶ magiſtrũ a me dictũ eſſe Origenẽ in tuis laudibus obiicis. &pu/
tas: ꝗ ptimeſcere debeã: ſi diligẽtẽ lectorẽ meillũùdixiſſe inimicus accuſes. Solemus & negociatores parciſſi/
mos: & frugi ſeruos: & modeſtos pædagogos: & argutiſſimos fures diligẽtes uocare. Et in euãgelio uillicus ini

quitatis prudẽter ꝗᷓdã feciſſe dicit: & prudẽtiores ſũt filii huius ſæculi filiis lucis in gnatione ſua. & ſerpẽs ſa/

pientioroĩbus beſtiis: quas fecit dñs ſupꝑ terrã Quartus rephẽſionis locus exordiũ ſecũdi libri poſſidet:ĩ quo
Pauli teſtimoniũ expoſuimus. Huius rei graego uinctus leſu xpᷣi ꝓuobis gẽtibus. & qa per ſe locus ipᷣe ma⸗
nifeſtus eſt: eã tm partẽ ponã explanationis: quæ patet calũniæ. Vinctũ Xp̃i ieſu Paulu eẽ pro gẽtibus põt &
de martyrio ĩtelligi:ꝙ Romæ in uĩcula cõiectus hãc epiſtolã miſerit eo tpe quo ad Philemonẽ & ad Colocen/
ſes & Philippẽſes in alio loco ſcriptas eẽ mõſtrauimus. Vel certe qa in plurimis locis lectũ eſt uĩculũ aĩæ cor⸗
pus:hoc dici quo quaſi clauſa teneat᷑ in cawere:dicimus ꝓpterea Paulũ corporis nexibus coerceri: nec reuerti
& eẽ cũ Apo: ut perfecta in gẽtes per eũ pᷣdicatio ĩpleat᷑:licet ꝗdã aliũ ſenſũ in hoc loco ĩtroducãt:ꝙ Paulus pᷣ
deſtinatus & ſactificatus ex utero matris ſuæ ad pᷣdicationẽ gẽtiũañ ꝗᷓ naſceret᷑: poſtea uĩcula carnis accepit.

₰△ „

Et in hoc loco triplicẽ: ut ſupra expoſitionẽ poſui. In prima qꝗd mihi uideret: in ſecũda qd Origenes aſſereret

in tertia ꝗd Apollinaris cõtra illius uadẽs dogmata ſentiret. lege græcos cõmẽtarios uſq; huc: & niſi ita reppe
ris crimẽ fatebor. Quodẽ ĩ iſtoloco pctm meu: Illud nimiꝶ ꝓ quo ſupra rñdi: quare nõ eos a ꝗbus dicta ſunt
noĩarim: Supfluũ erat per ſingula apoſtoli teſtimonia eoꝶ noĩa ponere: quoꝶ me opuſcula trãſlaturũ in p⸗
fatione ſignauerã. Et tn uĩctã dicit aĩſam: donec ad Xpᷣm redeat:& in reſurrectionis gloriã corruptiuũ& mor
tale corpus incorruptione & immortalitate commutet. no abſurdæ ĩ tellgẽtiæ eſt. Vñ & apoſtolus: Miſerego
inqt ho: ꝗs me liberabitde corpore mortis huius? Corpus mortis appellãs: qd uitiis & morbis & pturbationi
bus ac morti ſubiaceat:doneccũ Xpᷣo reſurgat ĩ gloria:& fragile prius lutũ excoquat᷑ feruore ſpũs ſcti ĩ teſtã
ſolidiſſimã: demutãs gloniã nõ naturã. Quintus locus ualidiſſimus eſt: in quo exponẽtes illud apoſtoli teſti

—

moniu: ex quo totũ corpus & cõpactũ & cõglutinatũ per oẽm iucturã ſubminiſtrationis ſᷣm opationẽ in mẽ

ſurã uniuſcuiuſq; mẽbri augmẽtũ corporis facit in ædificationẽ ſui ĩ charitate: latiſſimã Origenis expoſitio
nẽ & eoſdẽ ſẽſus per diuerſa uerba uoluẽtẽ breui ſmone cõſtrinximus:nihil exẽplis & aſſertionibus illius au/

ferẽtes. Cũq; pueniſſemus ad finẽ: hæc ſubiecimus. Igit᷑ & in reſtitutiõe oĩum:qnũ corpus totius eccleſiæ nũc

diſpſũ atq; laceratũ uerus medicus Ap̃s ieſus ſanaturus aduenerit: unuſ- ꝗſq; ſᷣm mẽſurã fidei & agnitiois filii
dei: quẽ iõ agnoſcere dicit᷑: qa prius nouerat: & poſtea noſſe deſiit: ſuũ recipiet locũ. & ĩcipiet id eſſe qd fuerat.
ita tũ ut nõ iuxta hæreſim aliã oẽs ĩ una ætate ſint.ideſt oẽs ĩ angelos reforment᷑. ſed unũquodq; mẽbrũ iuxta
mẽſurã & officiũ ſuũ ꝑfectũ ſit. Verbi gra: ut angelus refuga id eẽ cipiat: qd creatus eſt. ut hõ qui de paradi/
ſo fuerat eiectus: ad culturã iteꝶ paradiſi reſtituat᷑: & reliqua. Miror te hoĩem prudẽtiſſimũ nõ ĩtellexiſſear/

tem expoſitionis meæ. Quãdo enĩ dico(ita tñ ut nõ iuxta aliã hæreſim oẽs in una ætate ſint poſiti.ideſt oẽs in

20)

angelos reforment ondo: & ea de qbus diſputo eſſe hæretica: & ab alia hæreſi diſcrepare. Quæ ſunt ergo duæ
hæreſes? Vna quæ dicit: oẽs rönabiles creaturas in angelos reformari. Altera quæ aſſerit unũquodq; in reſti/
tutione mũdi id fore qd cõditũ eſt. Verbi gra. qa ex angelis dæmones ſũt: rurſũ dæmonesangelos fieri: & ani
mas hoĩum ita ut ſũt cõditæ: nõ in angelos: ſed in id q; a deo ſũt cõditæ reformari: ut & iuſti & pctõres æqua
les fiãt. Deniq; ut ſcias me nõ meã explicaſſe ſnĩam: ſed ĩter ſe hæreſes cõparaſſe:qᷓrũ utrãq; ĩ græco legerã:diſ

putationẽ meã hoc fine cõpleui. Iccirco(ut ſupra diximus)hæc apud nos obſcuriora ſũt: qa A ασεπαιαιςdi

cunt in græco: & oês uiæ ſi de alia in aliã linguã trãſferant᷑ ad uerbũ ꝗbuſdã q̃ſi ſẽtibus or̃onis ſen/

₰ .

ſus & germina ſuffocant᷑:niſi hic eadẽ in græco repperis: qcqd dictũ eſt meũ putabo. Sextũ qd& extremũmi

hi obiicere dicit᷑ ſi tã nihil ĩ medio frater oblitus eſt. Cur illũ locũ apoſtoli interpᷣtans ubi ait. Qui uxorẽ ſuã
diligit ſeipſũ diligit. Nemo enĩ unꝗᷓ ſuã carnẽ odit: cũ morbo regio laborãtes pthiſi & cãcere & diſtillatiõibus
mortẽ uitæ p̃ferãt: & ſua oderit corpora: & ſtati qd ipe ſẽtirẽ adiũxi.magis itaq; ad tropicã ĩtelligẽtiã ſᷣmo re/

ferat᷑. Quado dico tropice:doceo ueꝶ nõ eẽ qd dicit᷑: ſed all egoriæ nubilo figuratum. Ponamus tnilla uerba

„

quæ in Origenis libro tertio continent. Dicamuſ- q; illãcarnẽ quæ uiſura ſit ſalutare dei aĩa diligat: & nutriat
& foueat eã diſciplinis erudiẽs: & eæleſti ſ aginãs pane: & xpi ſãguine irrigans: ut refecta & nitida poſſit libero
curſu uiro ſequi: & nulla debilitate & pondere pᷣgrauari. Pulchre etiam in ſimilitudinem chriſti nutrientis
& fouentis eccleſiã & dicẽtis ad Hieruſalẽ. Quotiẽs uolui cõgregare filios tuos: ut gallina cõgregat pullos ſu⸗
os ſub alas ſuas: & noluiſti? Aæ quoq; fouẽt co rpora ſua:ut corruptiuũ hoc ĩduat incorruptionẽ: & alaꝶ: le/
uitate ſuſpẽſũ in aerẽ facilius ſubleuet᷑. Foueamus igit uiri uxores nr̃as:ut aĩæ nr̃æ corpora: ut & uxores in ui/

ros & corpora redigant᷑ in aĩas: & nequaꝗ ſit ſexuũ ulla diuerſitas. Sed quõ apud angelos nõ eſt uir & mulier

ſin

us

wür
EGmmi
nag

i
oslo
piin
Eſii
de

tati:

no
ti
8
uilt
bu/
Sin
ly
ma/
ötd⸗
cen
(ot/
nerti

£

uop
Pit
ketet
gn

Unt

ot
⸗
toni
eſti
eſti
mẽ
tio
/
nüͤc
kli
tat⸗

t/

eto⸗
ts
ſu
/
1
e

tin

ſtitas eſt:nec uir inci
mulier. Quod & in alio loco ab eodẽ apoſtolo dicit᷑. Quicũq; in xpo baptizati eſtis: xpᷣm ĩduiſtis: nõ eſt iudæ
us neq; græcus: nõ ſeruus neq; liber: nõ eſt maſculus neq; fœmina. Oẽs enĩ unũ uos eſtis ĩ Xpo ieſu. Sed qm̃
de cõfragoſis & aſpis locis enatauit or̃o: & hæreſeos crimẽ ĩpactũ tota frõtis libertate reſpuimus:ad alias eius

ita & nos qui ſimiles angelis futuri ſumus: iã nũcĩcipiamus eſſe qd nobis in cæleſtibus repromiſſũ eſt. Supra

ſimplicẽ expoſitionẽ quæ nobis in teſtimonio iſto eẽ uidebat᷑ expᷣſſimus dicẽtes. Quãtũ ad ſimplicẽ ĩtelligen

tiã ptinet & ſanctã ĩter uiꝶ & uxorẽ charitatẽ: p̃cepto hoc nũc iubemur ut nutriamus & foueamus coniuges
ut ſcilicet eis uictũ & ueſtitũ: & ea quæ ſũt neceſſana pbeamus: Hæc nia ſniaeſt. Igit oẽ qd ſequit dicẽtes: op

poni nobis põt: oñdimus nõ exnia: ſed ex cõtradicẽtiũ ĩtelligi debere Hiana Qz eũ ſit breuis & abſoluta rũ

ſio: & iuxta id qd ſupra diximus: etiã allegoriæ umbris de eo qd eſt ad id qd nõ erat deprauata: tũ accedã pro

pius:& ſciſcitabor ꝗd tibi in hac diſputatione diſpliceat. Nẽpe qa dixerĩ aĩas ut uiros fouere quaſi uxores cor

pora ſua:ut corruptiuũ hoc ĩduat ĩcorruptionẽ:nõ muto naturã corpoꝶ:ſed augeo gloria: necno qd ſequit᷑
aliaꝶe leuitate ſuſpẽſũ in aerẽ facilius ſubleuet᷑: qa alas aſſumit ideſt ĩmortalitatẽ: ut leuius ad cælũ uolet:nõ ꝑ
dit eſſe qd fuerat. Sed dices mouẽt mequæ ſequunt᷑. Foueamus igit᷑ & uiri uxores & aĩæ nræ corpora: ut &
uxores in uiros:& Lorporaiecigant in aĩas: & nequaꝗᷓ ſit ſexuũ ulla diuerſitas. ſed quõò apud angelos nõ ẽ uir

neq; mulier: ita & nos qui ſimiles angelis futuri ſumus iã nũc ĩcipiamus eſſe in terris: qd nobis in cæleſtibus

repromiſſũ eſt. Recte mouerẽt niſi poſt priora dixiſſẽ: iã nũc incipiamus eẽ qc nobis in cæleſtibus repromilſ/

ſũ eſt. qñ dico hic eſſe ĩcipiamus in terris naturã nõ tollo ſexuũ:ſed libidinẽ & coitũ uiri & uxoris aufero dicẽ

te apoſtolo. Tẽpus breue reliquũ eſt: ut & qui habẽtuxores ſic ſint quaſi no hẽant. Et dñs ĩterrogatus in euã
gelio: Cuius de ſeptẽ ffibus in reſurrectione eẽ deberet ait. Erratis ne ſciẽtes ſcripturas: neq; uirtutem dei. in re
ſurrectione eniĩ neq; nubẽt neq; nubent᷑:ſed erũt ſicut angeli dei in cælo. Et re uera ubi ĩteruirũ & mulierẽ ca
pit eẽ: ne femina: ſed adhuc in corpore poſiti mutant in angelos:ĩ ꝗbus non eſt uir neq;

accuſationis partes: qbus nos mordere nitit᷑: trãſeamus. Eꝗbus prima eſt mehoſem maledicũ oĩum detra/
ctorẽ in pᷣceſſores meos genuinũ ſempĩ̃figere. Det unũ:cuius in opuſculis meis nomẽ taxaueri: uel quẽ iuxta

artẽ illius: figurata laude pſtrinxeri. Sin aut cõtra ĩuidos loquor: &. L. Lanuinuũ uel Aſſiniũ Pollionẽ de gñe
Cornelioꝶ ſtili mei mucro cõuulnerat: ſi hiſtriculæ & liuidæ mẽtis hoĩem a me ſubmoueo: & ad unũ ſtipitẽ
cũcta iacula dirigo: qd uulnera ſua patit᷑ in multos? Qui exĩpatiẽtia rndẽdi ondit ſe eẽ ꝗ petit᷑.Obiicit mihi
mixtũ ꝑiuriũ ſacrilegio: qdĩ libro quo ad ĩſtituẽdã Xp̃i uirginẽ loquor: añ tribunal iudicis dormiens pollici /
tus ſim: nunꝗᷓ melr̃is ſæcularibus datuꝶ operã: & nihilominus dãnatæ eruditiõis ĩterdũ memineri. Nimipg
iſte ẽ Saluſtianus Calphurnius: qui nobis pmagnũ oratorẽ nõ magnã mouerat qõnẽ. cui libello breui ſatii

fecimus. Nũc qd inſtat pro ſacrilegio atq; piurio ſõnii rũdẽdũ eſt. Nixime ſæculares lr̃as deĩceps nõ lecturũ.
de futuro ſpõſio:nõ de p̃terito facta eſt memoriæ abolitio. Et quõ inqes tenes: q tãto tpe nõ relegis: Rurſũ
ſialiqd de ueteribus libris rũdero: & dixero:adeo in teneris cõſueſcere multũ eſt:dũ renuo:crimẽ incurro.Et
me teſtimoniũ pferẽs hoc ipſo arguor: quo defẽdor.ſcilicet nõ lõgo ſermone texẽdũeſt: qqd ꝓbant cõſcientiæ
ſinguloꝶ. Quis urjm nõ meminit infãtiæ ſuæ Ego certe: ut tibi hoĩum ſeueriſſimo riſum moueã: ut imiteris
aliq Craſſũ: quẽ ſemel in uita dicit riſiſſe Lucilius: memini mepueꝶ curſitaſſe per cellulas ſ eruuloꝶ:diẽ feria
tum duxiſſe luſibus. & ad horribiliũ pſonas pauentẽ de auiæ ſinu tractũ eſſe captiuũ. Et quo magis ſtupeas:
nunc cano & recaluo capite ſæpe mihi uideor in ſõnis comatulus: & ſũpta toga añ rhetorẽ controuerſiolã de

clamare. Cũq; exprectus fuero: gratulor me dicẽdi piculo liberatũ. Crede mihi multa ad purũ recordat᷑ infã/

tia. Si lras didiciſſes: oleret teſta ĩgenioli tui: quo ſemel fuiſſet ĩbuta. lanaꝶcõchilia nullæaquæ diluũt. Etiam
aſini & bruta aĩalia ꝗqᷓuis in lõgo itinere nouerũt ſecũdo diuerticula. Miraris ſi ego lr̃as latinas non ſũ oblitus:
cõ tu græcas ſine magiſtro didiceris:Septẽ modos cõcluſionũ dialectica me elemẽta docuerunt:qd ſignificet

aficaα qd nos pronunciatũ poſſumus dicere: quõ abſq; uerbo & noĩe nulla ſnĩa fit. Soritaꝶ gradus: pſeu/

domeni argutias: ſophiſmatũ fraudes: aiurare poſſũ me poſtꝗᷓ egreſſus de ſchola ſũ:hæc nunꝗᷓ oĩno legiſſe.
Bibẽdũ mihi erat igit᷑ de lethæo gurgite iuxta fabulas poetaꝶ: ne arguar ſcire qd didici. Et tu ꝗq me paruã cri/
minaris ſciẽtiã: & uideris tibi lratus atq; rabi: rãde cur ſcribere aliqua auſus ſis: & uirũdiſertiſſimũ Gregoriũ
pari eloquii ſplẽdore trãſferre. Vñ tibi tãta uerboꝶ copia:ſnĩaꝶ lumẽ: trãſlationũ uarietas:hõi qui oratoriã
uix primis labris in adoleſcẽtia deguſtaſti. Aut ego fallor: aut tu Ciceronẽ occulte lectitas. Et iõ tam diſertus
es: mihiq; lectionis eius crimẽ ĩtẽdis: ut ſolus ĩter eccleſiaſticos tractatores eloquentiæ flumine glorieris. licet
magis pluloſophos ſequi uidearis: ſpinas Cleãtis: & cõtorta Chryſippinõ ex arte quã neſcis: ſed de ĩgenii ma
gnitudine. Et qm Stoici logicã ſibi uẽdicãt: & tu cuius ſciẽtiæ deliramenta cõtẽnis: in hac parte epicureus es.
Necqᷓris quõ:ſed qd loquaris. Quid enĩ ad te ꝑtinet:ſi alius nõĩ telligat: qd uelis dicere: qa nõ ad oẽs ſed tu⸗
os loꝗris: Deniq; & ego ſcripta tua relegẽs: ꝗꝗᷓ interdũ nõ ĩtelliga qd loquaris: & Heraclytũ me legere putẽ:tñ
nõ doleo: nec me pœnitet tarditatis. Id enĩ in legẽdo patior: quod tu pateris in ſcribendo. hocdiceres: ſi quip/

piã uigilans pmiſiſſẽ. Nũc autẽ nouũ impudentiæ genus obiicit mihi ſõnum meum. Vtinam celebritas loci
& ſãctoꝶ de toto orbe cõuẽtus ſineret me diuinas ſcripturas legere. In tãtũ ſpatia nõ hẽo externa meditandi.

Sed tñ qui ſõnũcriminat᷑: audiat ꝓphetaꝶ uoces ſõniis nõ eẽ credẽdũ. qa necadulteriũ ſõni ducit me ad tar/
tarũ: neccorona martyrii in cælũ leuat. Quotiẽs uidi me eẽ mortuũ:& in ſepulchro poſitũ quotiẽs uolare ſu

per terras:& mõtes ac maria natatu aeris traſfretare Cogat ergo me nõ uiuere: uel pẽnas hẽre latera: ꝗqaua
gis imaginibus mẽs ſæpe deluſaẽ. Quãti in ſõnis diuites:aptis oculis repẽte mẽdici ſũt? Sitiẽtes flumina bi
kar: & exprecti ſiccis faucibus æſtuãt. Iu aũt a me æſtuas ſõni exigis ſpoſionẽ. Ego te uerius ſtrictiuſq;con
uenia. Feciſti oĩa quæ ĩ baptiſmate ꝓmiſiſti/ Quicqd monachi uocabulũ flagitat: nĩim uterq; cõpleuit? Caue 2
quæſo:ne p trabẽ tuã feſtucã meã uideas. Inuitus loquor: & retractãtẽ lĩguã dolorin uerba cõpellit. Nõ tibi 1
ſufficiũt: quæ de uigilãte cõfingis:niſi & ſõnia crimineris. Tãtã hẽs curioſitatẽ meoꝶ actuũ:ut ꝗd dormiẽs fe
ceri: dixerĩ ue me diſcutias. Prætermitto quæ cõtra me loquẽs ꝓpoſitũ tuũ deturbaſti: quæ in de põpationẽ oĩ
um xpᷣianoꝶ: & uerbis & e feceris. Floc unũ denũcio: & repetẽs iterũq; iterũq; monebo. Cornutã beſtiã pe SèÿM
tis: & niſi cauerẽ illd apoſtoli: maledici regnũ dei nõ poſſidebũt: & mordẽtes ĩuicẽ cõſũpti eſtis ab ĩuicẽ:iã nũc 1
ſẽtires de paruula ſubdolaq; cõcordia magnã tibi ĩ mũdo ortã eẽ diſcordiã. Quid tibi ꝓdeſt: apud notos pari 1
ter & ignotos in nos maledicta cõgerere? An ꝗa Origeniſtæ nõ ſumus: & in cælo nos peccaſſe neſcimus: in ter n
ris arguimur pctõres? Et ideo in cocordiã rediuimus: ut mihi loqui cõtra hæreticos nõ liceret. Vbi illos deſcri ſt
pſero: tu te appetitũ me putes. Quãdiu nõ renuebã laudationẽ tuã: ſeqᷓbaris ut magiſtrũ: frem & collegã uo/ 2
cabas: & catholicũ ĩ oĩbus fatebaris. Poſtꝗᷓ uero agnoui laudes tuas: & me ĩdignũ tãti uiri p̃conio iudicaui: ili Z
co uertis ſtilũ: & oĩa laudata pᷣus uitupas: de eodẽ ore & dulce pferẽs & amarũ. Sẽtis ne qd taceã? Quot æſtuã .
ti pectori uerba nõcõmodẽ: Et cũ pſalmiſta loꝗr:Pone dñe cuſtodiã ori meo:& oſtiũ circũſtantiæ labiis me/
is. Nõ declines cor meũ in uerba malitiæ. Et alibi. Cũ cõſiſteret aduerſũ me peccator:obmutui. & humiliatus
ſũ & ſilui a bonis. Et rurſus. Factus ſũ quaſi hõ nõ audiẽs: nec habẽs in ore ſuo redargutiones: ſed ꝓ me ultor 32
tibi ds rũdebit: ꝗ dicit ꝑ ꝓphetã. Da mihi uĩdictã: & ego retribuã dicit dñs. Et in alio loco. Sedẽs aduerſus fra P“
trẽ loꝗᷓ baris: & aduerſus filiũ miis tuæ ponebas ſcãdaluũ. Hæc feciſti & tacui. exiſtiaſti inique: ꝙ ero tui ſimi/ gi
lis. arguã te: & ſtatua cõtra faciẽ tuã: ut ĩ te uideas cõdẽnata:quæ falſo in alio criminaris. Audio pᷣterea obiici e
mihi a Chryſogono ſectatore eius: cur in baptiſmate dixeri: uniuerſa pctã dimitti:& mortuo bimarito nouũ U
uiꝶ in xpo reſurgere:atq; iſtiuſmodi ſacerdotes in eccleſus eẽ nonullos. Cui breui ſmone rũdebo.habẽt libel/ li
lũ quẽ in crimẽ uocãt:ille rñdeat.hũc ſuadiſputatiõe ſubuertat: & ſcripta ſcriptis arguat. Qui auſteritate frõ/ 4
tis & cõtractis rugatiſq; naribus cõcaua uerba trutinat᷑: & ſãctitatẽ apud uulgus ignobile ſimulato rigoremẽ i
tit᷑. Audiat nos iteꝶ ꝓclamãtes: ueterẽ Adã in lauacro totũ mori: & nouũ cũ xpᷣo in baptiſmate ſuſcitari. pire
coitũ ideſt terrenũ & naſci ſupcæleſtẽ. Hæc dicimus nõ quo ipᷣo ꝓpitio xpᷣo hac qõne teneamur: ſed ĩterroga a.
ti a fribus:qd nobis uideret᷑: ridimus:nulli pᷣiudicãtes ſeq ch uelit: nec alterius decretũ nra ſnia ſubuertẽtes. tn
Neq; enĩ ambimus ad ſacerdotiũ: ꝗ latemus ĩ cellulis. nec humilitate dãnata: epãtum auro redimere feſtina
mus: nec electũ põtificẽa deozrebell cupimus mẽte iugulare: nec fauẽdo hæreticis: hæreticos nos docemus.
pecunias nec hẽmus: nechr̃e uoluimus:habẽtes uictũ & ueſtitũ his cõtẽti ſumus.Illud de aſcẽſore mõtis qni/
ci iugiter decãtãtes. ꝗq pecuniã ſuã nõ dedit ad uſurã: & munera fup ĩnocẽtẽ nõ accepit. Qui facit hoc:nõ mo/ ur
iebit᷑ in æternũ. Ergo ꝗ nõ facit: i corruit in æternũ. QAr umẽtũ in ſecũdũ librum cõtra Ruffinum. u
. Oc libello Hronymus Ruffini apologiã ad Anaſtaſiũ romanũ epᷣm ſcriptã: & librũ Origenis de/ ¹
h fẽſionis ab eo editũ uel tranſlatũ: arguit dicẽs:nõ ſnĩaꝶ tm:ſed etiã quæ uerboꝶ uitiis ſcatere ſcripſit u
. rguit falſitatis pro epiſtola pœnitẽtiæ: ſub eius noĩe ſcripta: & caluniã ſigillationis. lxx. interptum
G ſutat. oſtendens ex inſertis præfatiunculis eoꝶ ſtudio nuſꝗᷓ detraxiſſe. R
NSancti Hieronymi preſbyteri doctoris illuſtriſſimi defenſionis ſuæ cõtra Ruffinũ: ad Pãmachium liberſe Aan
cundusincapit. Epiſtola. MK. mir
U⸗- Vcuſq;ʒ de criminibus ĩmo ꝓ criminibus meis: quæ in me quõdã ſubdolus laudator ingeſſit: & dol
. diſcipuli eius cõſtãtius arguũt: nõ utdebui: ſed ut potui:moderato labore ridi.Propoſitũ ꝗppe ic
mihi ẽtn tã alios accuſare: qᷓ me defẽdere. Veniã ad apologiã eius: ꝗᷓ ſãcto Anaſtaſio Romanæ p
urbis ep ſatiſfacere nitit᷑. Et in defẽſionẽ ſui:mihi rurſũ calũniã ſtruit: tãtũq; me diligit: ut ra tu⸗
ptus turbihe: & in pfuda demerſus: meũ potiſſimũ ĩuadat pedẽ: ut mecu aut liberet᷑ aut peat. Dicit ſe pmũ rũ imd
dere rumoribus: ꝗbus illius Romæcarpat fides hoĩs pbatiſſimi tã ĩ fede qᷓ ĩ charitate dei. Et niſi poſt.xxx. an/ velin
nos parẽtibus redcditus: nollet eos deſerere quos tã tarde uiderat: ne ihumanus putaret᷑ aut durus: & tã longi guicn
itineris labore fragilior ad iterãdos labores eẽt ĩfirmus: ipᷣm uenire uoluiſſe. Quod qa nõ fecerit:cõtra latrato uitdo
res ſuos miſiſſe baculũ lr̃aꝶ: quẽ ille teneret in dextera: & ſæuiẽtes cõtra ſe abigeret canes. Si ꝓbatus eſt cũctis: dat,
& maxime ipᷣi cui ſcribit epo ĩ fide & charitate dei ꝓbatiſſimo: quõ Romæ mordet᷑ & carpit᷑: & appetitæ æſti iitt
mationis eius fama crebreſcit/ Deinde cuius ẽ humilitatis ꝓbatũ ſe dicere in fide & chanitate dei: cũ apoſtoli u
petant: Dneauge nobis fidẽ & audiãt: Si huũeritis fidẽ: ut granũ ſinapis. & ad ipſũ dicat᷑ Petrũ: Modicæ fidei i
quare dubitaſti? Quid loquarde charitate quæ fide & ſpe maior eſt: & quam Paulus optat potius qᷓ præſu/ ted
mit: ſine qua & martyrio ſãguis effuſus: corpuſq; flãmis traditũ coronã non habet præmiorũ. Harũ utranq; cula⸗
iſte ſic ſibi uẽdicat:ut tñ cõtra ſe hẽat latratores:qui niſi inflicti põtificis baculo repellant᷑: latrare nõ ceſſẽt. I⸗ teſa
lud uero ridiculu:qd poſt.xxx.ãnos ad parẽtes ſe reuerſũ eẽ iactat:hõ qui nec pr̃em habet nec matrẽ. & quos fin
uiuẽtes iuuenis dereliꝗt: mortuos ſenex deſiderat. niſi forte parẽtes militari uulgariq; ſermone cognatos & 6don
affines noĩat. quos ꝗa nõ uult deſerere:ne ĩhumanus putaret᷑ aut durus: iccirco patria derelicta Aqlegiæ ha tal
nien

Nbe
Anæ
utte
üni
an
ong
tralo
ali
ſcei
Auj/
11
uoos
5

bitat. Periclitat Romæ illa phatiſſima fides eius: & hic ſupinus & laſſulus poſt. xxx. annos p molliſſimũ fla-
miniæ iter uenire nõ põt. Sicq; p̃tendit lõgi itineris laſſitudinẽ: quaſi.xxx. annis ſemp cucurrerit: aut biennio
Adglegiæ ſedẽs pᷣteriti itineris labore cõfectus ſit. Carpamus reliqᷓ: & ipſa epiſtolæ eius uerba pãdamus. Quã/
uis igit fides nr̃a: pſecutionis hæreticoꝶ tpe cũ in ſãcta alexandrina eccleſia degeremus: in carceribus & exiliis
quæ ꝓ fide ĩferebant᷑ ꝓhata ſit: miror ꝙ nõ adiecerit uĩctus leſu xpi: & liberatus ſũ de ore leonis. & Alexãdriæ
ad beſtias pugnaui: & curſũ cõſumaui: fidẽ ſfuaui: ſupereſt mihi corona iuſticiæ. Quæ maluũ exilia: quos iſte
carceres noĩat:? Pudet me aptiſſimi mẽdacii: qᷓEſi cerceres & exilia abſq; iudicũ ſniis irrogent᷑. Volo ti ipſos ſci
re carceres: & quaꝶ ꝓuinciaꝶ ſe dicat exilia ſuſtinuiſſe. & utiq; habet copiã demultis carceribus & ĩfinitis exi
liis unũ aliqd nominãdi. pꝓdat nobis confeſſionis ſuæ acta: quæ hucuſq; neſciuimus: ut ĩter alios Alexãdriæ
martyres huius quoq; geſta recitemus. & contra latratores ſuos poſſit dicere: de cætero nemo mihi moleſtus
ſit. Ego enĩ ſtigmata dni nñ ieſu xp̃i in corpore meo porto. In& ſiquis eſt qui uel tẽtare fidẽ nram cupit uel
audire uel diſcere:ſciat ꝙ de trinitate ita credimus: & reliqua. Supra cõtra canes tuos baculũ epo porrigis: quo
pro te munitus ĩcedat. Nuc quaſi ambigẽs dicis. Siqs eſt qui tẽtare fidẽ nram cupit: denuo dubitas: cu multo
rũ latratus ad te uſq; pueniũt. Nõ diſcutio parũper elocutiões tuas: quas & tu cõtẽnis & deſpicis: tm ſẽſibus
rũdebo. Alius ate ꝗᷓtit: & pro alio ſatiſſacis cõtra arrii dogmata: iã alexãdriæ ĩ carceribus & exiliis dimicaueras
nõ uoce ſed ſãguine. Nũc ſuꝑ Origenis hæreſi tibi calunia cõmouet᷑.· Nolo cures quæ ſana ſunt: uulnera me
dicare. Trinitatẽ dicis unius eẽ deitatis. Hoc toto credẽte iã mũdo:puto ꝙ & dæmones cõfiteant filiũ dei na/
tum de Maria uirgine: & carnẽ atq; aĩam ſuſcepiſſe. Si arctius ꝗdẽ rogauero: cõtẽtioſũ uocabis. Si dicis filiũ
dei humanæ naturæ carnẽ atq; aĩam ſuſcepiſſe: oro te: ut abſq; ſiomacho rñdeas: aĩa iſta quã ſuſcepit ieſus:
erat neañ ꝗᷓ naſceret᷑ ex Maria? An in origine uirginali: quæ de ſpuũ ſacto naſcebat᷑: cũ corpore ſimul creata ẽ.
Vel ia in utero corpore figurato ſtatim facta & miſſa eſt decælo? Etribus unũ qd ſẽtias ſcire deſidero. Si non
fuit anteꝗᷓ naſceret᷑ ex Maria: nec dũ ergo aĩa ieſu: & agebat aliqd: ac ꝓpter merita uirtutũ poſtea facta eſtaĩa
eius. Si cœpit ex traduce:humanaꝶ igit᷑ aĩaꝶ: quas æternas fatent᷑: & brutoꝶ animãtiũ: quæ cũ corpore diſſol
uunt᷑: una cõditio eſt. Sin aũt figurato corpore:ſtatim creat᷑ & mittit᷑: fatere ſimpliciter: & nos ſcrupulo libe
ra. Nihil horũ loqueris: ſed occupatus in aliis: ſimplicitate abuteris: & præſtigiis põpaq; uerboꝶ hærere nõ ſi
nis qõni. Quid inqes/nõne ꝗᷓſtio erat de reſurrectiõe carnis: & pœnis diaboli? Fatere ergo breuiter: pureq; ri/⸗
de. Nõ quæro qd ſcribis eãdẽ carnẽ reſurgere: in qua uiuimus: nullo mẽbro amputato: necaliqua parte cor

poris deſecta. Hæc eni tua uerba ſũt.Sed ꝗᷓro ꝗd Origenes negat:utrũ in eodẽ ſexu quo mortuaſunt corpora

ſuſcitent᷑: Et Maria Maria: Ioãnes reſurgat Ioãnes: an cõmixto ſexu atq; turbato: nec uir nec fœmina ſit: ſed
utrũq; uel neutrũ. Et an ipſa corpora ĩcorrupta & ĩmortalia: &ut argute pᷣmones: iuxta apoſtolũ ſpiritalia ꝑ
maneãt in æternũ: & nõ ſolũ corpora: ſed carnes & ſanguis infuſus uenis & oſſibus irrigatus: quæ Thomas
tetigit. An certe paulatim reſoluantur in nihilum: & ad quatuor unde cõpacta ſũt elemẽta retrahant᷑. Hoc
aũt dicere debueras: aut negate: & nò ea loqꝗ quæ ſubdole Origenes fatet᷑: ut quaſi fatuus & puer ĩpubes nul/
lo mẽbro necaliqua corporis parte deſecta.ſcilicet hoc timuimus:ne ſine naſo & auribus ſurgeremus: & am/
putatis ſectiſq; genitalibus eunuchoꝶ ĩ cæleſti Hieruſalẽ ciuitas cõderet᷑. Porro de diabolo ſicſnĩam tempat.
Dicimus quoq; & iudiciũ futuꝶ: in quo iudicio unuſquiſq; recipiat ꝓprii corporis: put geſſit: ſiue bona ſiue
mala. Quod ſi hoĩes recepturi ſũt ꝓ opibus ſuis: ꝗ̃to magis & diabolus: qui oĩbus extitit cauſa peccati? De
quo illud ſcimus: quod ſcriptũ eſt in euãgelio: qa & ipſediabolus: & oẽs angeli eius: cũ his qui opa eius faciũt
ideſt qui criminant᷑ ffribus: cũ ipſo pariter æterni ignis hæreditate potient᷑.· Siꝗs ergo negat diabolu æternis
inidr manci pari: partẽ cũipſo æterni ignis accipiat: ut ſciat ꝗd negauit. Repetamus ſingula. Dicimus inqt
utuꝶ iudiciũ: in quo iudicio ſup uerboꝶ uitiis tacere decreuerã. ſed qa diſcipuli eius mirant᷑ eloquentiã: p̃ce
ptoris pauca itung dixerat iudiciũ futurũ: ſed hõ cautus timuit ſolũ dicere in quo & poſuit:ĩ quo iudicio
ne ſi nõ ſecũdo repetiſſet iudiciũ: nos obliti ſupioꝶ ꝓ iudicio aſinũ putaremus. Illud quoq; qd poſtea ĩfert:
qui criminant᷑ ffes cũ ipſo pariter æterni ignis hæreditate potient᷑: eiuſdẽ eſtuenuſtatis. Quis eni unꝗᷓ audi/
uit potiri ignibus & frui ſuppliciis? Sed hõ græcus uidet᷑ mihi ſeipſũ ĩterpᷣtari uoluiſſe. & pro eo qd apdeos
dicit: & apud nos uno uerbo dici põt hæreditabũt: cõpoſitius & ornatius dixiſſe hære
ditate potient᷑. Iſtiuſmodi nugis: & acyrologiis oĩs eius ſcatet oro. Sed reuertamur ad ſẽſũ. Grãdi diabolus lã
cea pcutit᷑: q oĩbus extitit cauſa peccãdi.ſi ꝓopibus ſuis qᷓſi hõ redditurus eſt rõnem. & cũ angelis ſuis æterni
ignis hæreditate potiet᷑. Hoc enĩ deerat: ut hoĩbus tormẽto ſubditis: ille nõ potiret ignibus ætetnis: quos tãto
tpe deſiderauerat. & uideris mihi calũniã in hoc loco facere diabolo: & criminatorẽ oĩum falſis eriminibus ac
cuſare. Dicis enĩ ꝗ oĩbus extitit cauſa peccati. & dũ in illũ refers crim ĩa: hoĩes culpa liberas: tolliſq; arbitrii ptã
tẽ: ſaluatore dicẽte: ꝙ de corde nro exeũt cogitationes malæ: homicidia: adulteria: fornicatiões: furta: falſa te/
ſtimonia: blaſſemiæ. Etrurſũ de iuda in euãgelio legimus. poſt bucellã ĩtrauit in eu ſathanas:qui añ bucellã
ſponte peccauerat. Et nec humilitate: nec clæmentia ſaluatoris flexus eſtad pœnitẽtiã. Vn apoſtolus. Quos

tradidi inquit ſathanæ: ut diſcant nõ blaſfemare. Et in alio loco. Tradidi huiuſmodi ſathanæ in interitũ car-

nis: ut ſpiritus ſaluus fiat. Tradidit eos ſathanæ: quaſi tortori ad puniendum: qui anteꝗᷓ traderent᷑ uolutate
ꝓpria blaſſemabãt. Et Dauid. ab occultis inꝗt meis mũda me dne: & ab alienis parce fuo tuo. Breuiter & ſuæ
aD alenis Panz buornd. elg,

uolũtatis errorẽ & uitioꝶ ĩcentiua ſignificãs. In eccleſiaſtice quoq; legimus. Si ſpũs ptãtẽ habẽtis aſcẽderit ſu
er cortuũ.locũ tuũ ne dimiſeris. Ex quo liꝗdo apparet: ſi dederimus aſcẽdenti locũ: nos peccaſſe qui dederi/
mus: & aſcẽdentem muros hoſtẽ nõp̃cipitẽ deturbauerimus. Quod aũt impcaris fribus:hoc eſt criminato/
ribus tuis: æternos ignes cũ diabolo: nõ tã fratres mihi uideris pᷣmere:ꝗᷓ diabolũ ſubleuare: cũ eiſdẽ: ꝗbus ho/
mines xpᷣiani ignibus puniẽdus ſit. Ignes auũt æternos: quos intelligere ſolet Origenes: puto ꝙ tenõ fugiant:
cõſciẽtiã uidelicet pctõrũ & pœnitudinẽ: ĩterna cordis urẽtẽ. Dequa & Eſaias loquit᷑. Vermis eoꝶ nõ monet᷑:
& ignis eoꝶ nõ extinguet᷑. Et ad Babylonẽ ſcriptũ eſt. hẽs carbones ignis: ſedebis ſup eos. Hi erũt tibi in adiu/
torio. Et in pſalmo pœnitẽs audiat. ꝗd det᷑ tibi:aut ꝗd apponat tibi ad linguã doloſã. Sagittæ potẽtis acutæ

cũ carbonibus deſolatoriis: ut linguã doloſã: ſagittæ pᷣceptoꝶ dei.de bu⸗ in alio loco ꝓpheta dicit: uerſatus

in miſeria: dũ cõfingit᷑ ſpina: uulnerẽt atq; cõfodiãt: & pctõrũ in ea ſolitudinẽ faciãt. Iilud quoq; teſtimoniũ
in quo dñs loquit᷑. Ignẽ ueni mittere ſuꝑ terrã: & quẽ uolo ſemp ut ardeat: ſic ĩterpretat᷑: Oẽs cupio agere pœ
nitẽtiã: & excoꝗre ſpũ ſãcto uitia atq; pctã. Ipſe enĩ ſũ de quo ſcribit᷑:deus ignis cõſumẽs. Nõ ergo grãde eſt
de diabolo dicere: ꝙ & hoĩbus p̃paratu eſt. Magis debueras (ut ſuſpitionẽ ſalutis diabolicæ declinares) dicere
pditio factus es: & nõ eris in æternũ. Et ex pſona dñi loquẽtisad Iob de diabolo. Ecce ſpes eius fruſtrabir eũ: &

uidẽtibus cũctis pᷣcipitabit᷑. Non ꝗᷓſi crudelis ſuſcitabo euũ. Quis enĩ reſiſtere põt uultui meo? Quis aũt dedit

mihi ut reddã ei?: Oĩa quæ ſub cælo ſũt: mea ſũt. Nõ parcã ei: & uerbis petẽtibus: & ad depᷣcãdũ cõpoſitis. Ve
rũ hæc poſſũt quaſi ſimplicis hoĩs excuſari. Et cũ eruditos nõ ſubterfugiat: apud ĩdoctos præferre innocen/
tiæ ſimilitudinẽ: qd/ ſequit᷑ de aĩaꝶ ſtatu excuſari oĩno nõ põt. Dicit enĩ audio & de aĩa qõnes eſſe cõmotas.
de qua re utrũ recipi debeat ꝗᷓrimonia aut abiici: uos ꝓbate. Si aũt & de me quid ſẽtiã ꝗᷓrit᷑: fateor medehac ꝗqᷓ
ſtione apud ꝗplurimos tractatoꝶdiuerſa legiſſe. legi quoſdã dicẽt es: ꝙ pariter cũ corpore p humani corpo
