dimere: uel tanto oĩum hoĩum odio uiuere: ut nõ extorqueãt pecunia: qd minime ĩpetrant geſtibus. Hic fili
Oceane ſollicito timore pquire.hæc magiſtri eccleſiæ cuſtodire debebãt. hos in ſacerdotibus eligẽdis canones
obſeruare: nõ iuxta ꝓpria odia & priuatas ſimultates: carpẽtẽq; ſemp auctorẽ ſuũ ĩuidiã legẽ xp̃i interpᷣtari.
Vide ꝗᷓ̃tũ ſit teſtimoniũhuius: quẽ arguũt mariti: cui præter uinculũ cõiugale: & hoc ante baptiſmũ: nihil ali
ud ab æmulis obiici põt. Qui pᷣcipit nõ moœcchãdũ: ip̃e dixit & nõ occides. Si no mœcchamur: ſed occidimus:
trãſgreſſores legis ſumus. qui totã legẽ uauerit: & offẽderit in uno fit oĩum reus. Itaq; cũ oppoſuerintnobis
uxorẽ añ baptiſmũ: nos ab eis oĩa quæ poſt baptiſmum præcepta ſunt requiramus. prætereũt quod nõ licet:
* & obiiciunt quod conceſſum eſt. “

Ecuſantis quare cõtra libros Aniani pſeudo diaconi reſcribere diſtuliſſet. (Epiſtola. L.
Ominis uere ſanctis atq; oĩ affectione ac iure uenerãdis Alipio & Auguſtino ep̃is Hieronymus
in Apᷣo ſalutẽ.Sãctus Innocẽtius pᷣſbyter qui huius ſermonis ẽ portitor: anno p̃terito quaſi ne/
quaꝗᷓ in africã reuerſurus: mea ad dignationẽ ueſtrã ſcripta non ſupſit. In deo gr̃as agimus: ꝙ
ita euenit: ut noſtrũ ſilẽtiũ ueſtris epiſtolis uinceretis. Mihi enĩ oĩs occaſio gratiſſima eſt ꝑ quã
ſcribo ur̃æ reuerẽtiæ. teſtẽ ĩuocãs deũ: ꝙ ſi poſſet fieri aſſũptis alis colũbæ ueſtris am plexibus ĩplicarer. Semꝑ
ꝗdem pro merito uirtutũ ur̃aꝶ: ſed nucmaxime qꝗa coopatoribus & auctoribus uobis hæreſis cæleſtina iugu
lara eſt: quæ ita infecit corda multoꝶ: ut cũ ſupatos dãnatoſq; eẽ ſe ſentiant: : t uenena mẽtiũ nõ omittãt.&
qd ſolũ pñt nos oderint: per quos putat ſe libertatẽ docẽdæ hæreſeos pdidiſſe. Quod aũt qritis utrũ reſcri/
pſerim cõtra libros Aniani pſeudo diaconi celedenſis: qui copioſiſſime paſcit᷑: ut alienæ blaſ femiæ uerba fri/
uola ſubmiĩſtret: ſciatis me ipſos libros ĩ ſchedulis miſſos a ſãcto fratre nio Euſebio pᷣſbytero ſuſcepiſſe: non

an multũ tpis. & exinde uel ĩgruẽtibus morbis uel dormitione ſãctæ & uenerabilis filiæ ueſtræ Euſtochii ita

doluiſſe: ut ꝓpe modũ cõtẽnendos putarẽ. In eodẽ enĩ luto hæſitat: & exceptis uerbis tĩnulis atq; emẽdicatis

nihil aliud lo quit᷑. Tn multũ egimus: ut duũepiſtolæ meæ rndere conatur: aptius ſe ꝓderet & blaſfemias ſuas
oibus patefaceret. Quicqd eniĩ in illa miſerabili ſynodo diſpolitana dixiſſe ſe denegat: in hoc ope cõfitet᷑.nec
gräade eſt ineptiſſimis neniis rñdere.Si aũt dis uitã tribuerit: & notarioꝶ habuerimus copiã: paucis lucubra/
tiũclis rũdebimus: nõ ut cõuĩcamus hæreſim emortuã: ſed ut ĩperitiã atq; blaſfemiã eius nĩs tpibus cõfute/
temus. Meliuſq; hoc faceret ſãctitas ur̃a:ne cõpellamur cõtra hæreticũ nra laudare. Sãcti fili comunes Albi/
na Piniamus & Melania plurimũ uos ſalutãt. Has litterulas de ſancta Bethleem ſancto pᷣſbytero Innocẽtio
dedi p̃ferẽdas. Neptis ur̃a Paula miſabiliter pcat᷑: ut memores eius ſitis: & multũ uos ſalutat. Incolumes uos
S memores mei dni nĩ ieſu xpᷣi tueat᷑ clæmẽtia dñi uere ſãcti atq; oĩum affectione uenerabiles patres.

. Omino ſãcto ac beatiſſimo papæ Auguſtino Hieronymus. Oi qdẽ tꝑe beatitudinẽ tuã eo quo
decet honore ueneratus ſũ: & hĩtãtẽ in te dilexi dũm ſaluatorẽ: & nũc ſi fieri põt cumulo aliquid
addimus & plena cõplemus. ut abſq; tui noĩs mẽtione ne unã qdẽ horã pᷣterire patiamur:q cõ/
tra flantes uentos ardore fidei pfliticti, maluiltich ꝗtũ in te fuit ſolus liberari de ſodomis:ꝗᷓ cum
pereuntibus cõmorari. Scit qd dicã prudẽtia tua. Macte uirtute in orbe celebraris. catholici te cõditorem anti
quæ rurſum fidei uenerantur: atq; ſuſpiciunt. & quod ſignũ maioris gloriæ eſt: omnes hæretici deteſtantur.
& me pari perſequunturodio: ut quos gladiis nequeant uoto interficiant. Incolumẽ & mei memorem te xp̃ᷣi
domini clæmentia tueat᷑ domine uenerande & beatiſſime papa. M
Adeundem de eiuſdem hæreticoꝶ perfidia: & utopinor deorigenianis loquitur: quoꝶ hieroſolyma per
loannẽ epiſcopũ ĩpium dogma deciderat. Epiſtola. LII.
Vlti utroq; claudicãt pede:& ne fractis quidẽ ceruicibus inclinant᷑. habẽtes efſectũ erroris priſti
ni: cũ pdicandi eandẽ nõ habeant libertatẽ. Sacti fratres qui cũ noſtra ſũt paruitate præcipue

(Hieronymiad Alipiũ & Auguſtinuũ epos eorũ opera atq; auxilio hæreſim cæleſtinã extinctã gratulãtis: &

4 Eiuſdẽ ad Auguſtio de 2elo fidei cõtra hæreticos gratulatoria & de odio & de pſecutiõe eorũd Epiſtola. LI.

itx ſãctæ ac uenerabiles filiæ tuæ ſimpliciter te ſalutãt. Fratres tuos dim meu. Alipiũ & dũm meuũ Euodium ut
recl meo nomine ſalutes: præcor coronã tuã. Capta Hieruſalem tenetur a Nabuchodonoſor:mec Hieremiæ uult
Muu audire conſilia. quin potius ægyptũ deſiderat ut moriatur in taphnes: & ibi ſeruitute pereat ſempitena.
kprthi I1 Actenus de hæreticis eorũq; dogmatibus & apologiarum contra eorũ calũnias ſcripta ſũt præmiſſa.
dpiii h Nunc incipit quartus tractatus primæ partis principalis: & primo de origine animæ quæſtio pᷣter-
Chl. mittitur. quæ ad fidem pertinet: & ex Origenis errore deſcendit. sll
atbln Beati RTeronymi ad Marcellinum & Anapſychiam deorigine animæ catholicorum atq; hæreticorum ſe
wteſ tentias referentis. ¶Epiſtola. LIII. UM
odind — Ominis uere ſãctis atq;oĩ officioꝶ charitate ueneraãdis filius Marcellino & Anapſychiæ Hiero/
tſtlhe 0 nymus in xp̃o ſalutẽ. Tandẽ ex Africa uræ las unanimitatis accepi:& nõò me pœnitet ĩpudẽtiæ:
he⸗ qua tacẽtibus uobis epiſtolas meas frequẽteringeſſi: ut reſcriptũ mererer: & uos eẽ ſoſpites non
onlano aliis nũciantibus:ſed ueſtro potiſſimũ ſermone cognoſcerẽ. Su aĩæ ſtatu memini ueſtræ ꝗᷓſtiũ
Lonice culæ:ĩmo maxĩe eccleſiaſticæ qõnis: Vtꝶ lapſa de cælo ſit ut Pythagoras philoſophus: oẽſq; Platonici & Ori
ußcon genes putãt aĩa. An a ꝓpria dei ſubſtãtia: ut Stoici Manichæus & Hiſpaniæ pᷣ̃ſcilliani hæreſes ſuſpicant᷑. An
Hedn in theſauro hẽant᷑ dei olim cõditæ: ut qdã eccleſiaſtici ſtulta pſuaſione cõfidũt. An quotidie a deo fiat: & mit 2
cnone tant᷑ in corpora:Fᷣm illud qd in euãgelio ſcriptũ eſt. Patermeus uſq; mõ opat᷑: &ego opor. An certe ex tradu
teßn ce:tut Tertullianus Apollinaris & maxima pars occidẽtaliũ autumat: ut quò corpus excorpore: ſic aĩa naſcat᷑
enchli exaĩa: & ſimili cũ brutis animãtibus cõditione ſubſiſtãt. Sup quo ꝗd mihi uideat᷑ in opuſculis contra Ruffi
cin nũ ſcripſiſſe me noui: aduerſus eu libellũ: quẽ ſãctæx memoniæ Anaſtaſio ep̃o romanæ eccleſiæ edidit: in quo
tm lubrica & ſubdola:ĩmo ſtulta cõfeſſione:du auditoꝶ ſie implicitati illudere nitit ſu x* fidei:ĩmo perfidiæ illuſit
äle quos libros reor ſãctũ parentẽ ur̃m hr̃e Oceanũ.oliĩ enĩ editi ſũt multis Ruffini libris aduerſus calunias rñdẽ

tes. Certe habes ibi uiꝶ ſanctũ & eruditũ Auguſtinũ epᷣm: quiua ut aiũt uoce docere te poterit: & ſuã: ĩmo per
linet ſe noſtrã explicare ſnĩam: & Ezechielis uolumẽ oli aggredi uolui: & ſpõſionẽ creberrimã ſtudioſis lectoribus
reddere: ſed in ipſo dictãdi exordio: ita animus meus occidẽtaliũ puinciaꝶ: & maxime urbis romanæ uaſtatio
ne cõfuſus eſt: ut iuxta uulgare ꝓuerbiũ: ppriũ quoq; ignorarẽ uocabulu:diuq; tacui ſciẽs tps eẽ lachrymaꝶ.

r Hoc aũt anno cũ tres explicaſſẽ libros: ſubitus ſpetus barbaroꝶ:de ꝗbus tuus dicit Virgilius. Lateq; uagãtes
unng Barchæii& ſctã ſcriptuta de Iſmahel cõtra faciẽ oĩum fratꝶꝝ ſuoꝶ hĩtabit: ſicægypti limitẽ: palæſtinæ: phœni
pgu cis: Syriæ pcurrit inſtar torrentis cuncta ſecũ trahẽs: ut uix manus eoꝶ miſ. ericordia xp̃i potuerimus euadere.
Quod ſi iuxta ĩclytum oratorẽ ſilẽt ĩter arma leges:qᷓto magis ſtud ia ſcripturaꝶ:quæ & libroꝶ multitudine
fdenp & ſilẽtio:ac librarioꝶ ſedulitate quodq; ꝓpriũ eſt ſecuritate & ocio dictatiũ ĩdigẽt: Duos itaq; libros miſi ſã/
mnge ctæ filiæ meæ Fabiolæ: quoꝶ exẽpla ſi uolueris: ab ip̃a poteris mutuari. Pro anguſtia qppe tpis alios deſcribe/
ii re nõ potui: quos cũ legeris & ueſtibula uideris: facilis cõiectura erit: qlis ipſa ſit futura domus. Sed credo ĩ dei
rininͤ miſericordia: qui nos audiuit ĩ difficillimo pᷣncipio ſupradicti opis: ꝙ ipᷣe adiuuet & ĩ penultimis ꝓphetæ par
ktuiß tibus in ꝗbus Gog & Magog bella narrant᷑: & in extremis in ꝗbus ſacratiſſimi & inexplicabilis tẽpli ædifica-/
ble u tio: uarietas mẽſuraq; deſcribit᷑. Sãctus fraternr̃ Oceanus:cui uos cupitis cõmẽdari:tãtus & talis eſt: & ſic eru
hudin Qitus in lege dni: ut abſq; nr̃o rogatu ĩſtruere uos poſſit.& noſtrã ſuꝑ cũctis qõnibus ſcripturaꝶ pro modulo
Nd cois iĩgenii explicare ſniam. Incolumes uos & plixa ætate florẽtes: xpus deus nĩ tueat᷑ oĩpotẽs di uere ſancti.
nizſu ¶ Beati Auguſtini hipponiẽſis epi ad Hieronymũ de onigine aĩ æ: ubi ſciſcitat ab illo: ſi llla ſnĩa ſequenda ſit:
rem quod naſcẽtibus ſingulis animæ de nouo creatæ infudant᷑: quõ ſit ſatiſfaciendũ querenti : ubi cõtraxerit aĩa
ucubra J reatũ: quo trahat᷑ in cõdẽnationẽ: niſi per ſacramẽtũ baptiſmi illi gr̃a xpi ſubuenerit. Epiſtola. LIIII.
zcüfut⸗/ Euũ noſtꝶ qui nos uocauitin ſuũ regnũ & gloriã: & rogaui: & rogo: ut hoc qd ad te ſcribo ſancte
4 frater Hieronyme:cõſulès te de his quæ neſcio fructuoſũ eẽ nobis uelit. Quanꝗᷓ enĩ te multo ꝗᷓ
moeitd ego ſũ ætate maiorẽ: tũ etiã ipᷣe iã ſenex cõſulo. Sed ad diſcendũ quod opuseſt: nulla mihi ætas
mesuos ſera uideri põt. qa & ſi ſenes magis decet docere ꝗᷓ diſcere: magis tn diſcere ꝗqᷓ qd doceant ignora/
, te. Nihil eqdẽ moleſtius fero inoĩbus anguſtiis meis: quas patior in difficillimis qõnibus ꝗᷓ in tã longinquo
alI. tuæ charitatis abſẽtiam. ut uix poſſim meas dare uel recipere litteras tuas: per interualla nõ dierũ: nõ menſiũ
jeoqguo ſed aliquot annoꝶ: cũ ſi fieri poſſet. quotidie te pntẽ hie uellẽ: cũ quo loquerer ꝗcquid uellẽ. Necideo tñ non
dliqi⸗ debui facere quod potui: ſi nõ potui totũ quod uolui. Ecce uenit ad me iuuenis religioſus: catholica pace fra/
uungos ter: ætate filius: honore compreſbyter noſter Oroſius uigil ingenio: paratus eloquio: flagrãs ſtudio: utile uas
isgan in domo duni eſſedeſiderans: ad refellendas falſas pnitioſaſq; doctrinas: quæ aĩos hiſpanoꝶ multo ĩfœlicius
Nemm qᷓ corpora barbaricis gladiis trucidarũt. Nam ĩde ad nos uſq; ad Oceani Iittore ꝓperauit. fama excitus: ꝙa
eſtunu me poſſet de his quæ ſcire uellet: qcqd uellet audire. Neq; nullũ cœpit aduẽtus ſui fructũ. pᷣmo nede memul
enf tũ famæ crederet: deinde docui hoĩem qd potui.qd aũt nõ potui: unde diſcere poſſet admonui: atq; ut ad te
iret hortatus ſũ. Qua re cõſiliũ uel pceptũ meũ cũ libẽter & obediẽter nactherrogaui eũ: ut abs te ueniẽs per
lmaher nos ad ꝓpria remearet. Quã eius pollicitationẽ tenẽs occaſionẽ mihi credidi adño eẽcõceſſã:ꝗᷓ tibi ſcriberẽ de
his quæ p te ſcire cupio. Querebã enĩ quẽ ad te mitterẽ: nec mihi facile occurrebat idoneus & fide agẽdi & ala
1 viß (citateo ediẽdi & exercitatiõe pegrinaãdi. Vbi ergo iſtũ iuuenẽ exptus ſũ:eũ ipſũ eẽ qᷓlẽ adno petebã: dubita/

uupue H CxXVIli.

renõpotui. Accipe igit quæ mihi peto aperiri:ac diſſerere nõ graueris. Quæſtio de aĩa multos mouet: in ꝗbus
& me eẽ cõfiteor. Nã qd deaia firmiſſime teneã: nõ tacebo. deinde ſubiũgã: qd mihi adhuc expediri ueli. Aĩa
hõis ĩmortalis eſt ſmn quẽdã modũ ſuũ. Nõ enĩ oĩmõ ſicut deus: de quo dictũ eſt. qa ſolus habeat ĩmortali/
tatẽ. Nã de aĩæ mortibus ſacta ſcriptura multa cõmemorat. Vnde eſt illud: Sine mortuos ſepelire mortuos
ſuos. Sed qd ita morit᷑ alienata a uita dei: ut t in natura ſua uiuere non oĩno deſiſtat. Ita mortalis ex aliqua
cauſa ĩuenit᷑: ut etiã ĩmortalis nõ ſine rõne dicat᷑. Nõ eſt enĩ pars dei aĩa. Si enĩ hoc eſſet: oĩmõ ĩcõmutabilis
atq; ĩcorruptibilis eẽt. Quod ſi eẽt: necdeficeret ĩ deterius: nec ꝓficeret in melius: nec aliqd ĩ ſemetipſa uel in
cipet hr̃e qd no hẽbat: uel deſineret hr̃e qd hẽbat:quãtũ ad eius ipſius affectiones ptinet. Quã uero aliter ſe
hẽat: nõ opus ẽ extrĩſecus teſtimonio: qſꝗs ſeipſũ aduertit: agnoſcit. Fruſtra aũt dicit᷑ ab eis: ꝗq aĩam dei partẽ
eẽ uolũt:hac eius labem ac turpitudinẽ: quã uidemus in neqſſimis hoĩbus.hãc deniq; infirmitatẽ & ægritu/
dinẽ: quã ſentimus in oĩbus hoĩbus: nõ exipᷣa illi eẽ. ſed excorpore: qd ĩtereſtunde ægrotet. quæ ſi eẽt incõmu
tabilis: aliquo mõ unde libet ægrotarenõ poſſet: Nã qd uere incõmutabile & incorruptibile eſt: nullius rei ac
ceſſu cõmutari uel corrũpi põt. Alioqn nõachillea tm: ſicut fabulæ ferũt: ſed oĩs caro eẽt iuulnerabilis:ſi nul

lus ei caſus accidiſſet. Nò eſt itaq; natura incõmutabilis: quæ aliquo mò:alqua cauſa: aliqua parte mutabilis

eſt. Deũ aũt nefas eſtniſi uere ſũmeq; incõmutabilẽ credere. Nõ eſt igit᷑ aĩa pars dei. Incorporeã quoq; eẽ ani
ma & ſi difficile tardioribus pſuaderi põt:mihi tñ ꝑpſuaſũ eẽ fateor. Sed ne uerbi cõtrouerſiã uel ſupfluo faci/

am uel merito patiar:qm̃ cũ de re cõſtat:nõ eſt opus certare de noĩe:ſi co rpus eſt:oĩs ſubſtantia uel eſſẽtia:uel

ſi ꝗd aptius nuũcupat᷑ id quod aliquo mòõſt in ſeipo corpus eſt aĩa. Itẽ ſi eã ſolã incorporeã placet appellare
naturã: quæ ſũme incõmutabilis: & ubiq; tota eſt:corpus eſt aĩa: qm tale aliqd ip̃a no eſt. Porro ſi corpus nõ

eſt:niſi quod per loci ſpatiũ aliqua lõgitudine latitudine & altitudineita ſiſtit uel mouet᷑: ut maiore ſui par
te maiorẽ locũ occupet:& breuiore breuiorẽ: minuſq; ſit in parte ꝗᷓ in toto:nõ eſt corpus aĩa. Per totũ quippe
corpus quod animat: nõ locali diffuſione: ſed quadã uitali intẽtione porrigit᷑. Nã per oẽs eius particulas tota
ſimul adeſt: nec minor in minoribus ẽ: i maioribus maior. ſed alicubi intẽſius: alicubi remiſſius. & ĩ oĩbus to
ta: & in ſingulis tota ẽ. Neqʒ; eni aliter qd ĩ corpore etiã nõ toto ſẽtit:tñ tota ſẽtit. Nã cũ exiguo pũcto in carne

uiua aliqd tangit᷑ ꝗᷓuis locus ille nõ ſolũ totius corporis nõ ſit:ſed uixĩ corpore uideat᷑: aĩam tñ totã nõ latet.

Neq; id qd ſentit᷑: per corporis cũcta diſcurrit.ſed ibi tm ſentit᷑: ubi fit. Vnde ergo ad totã mox puenit:qdnõ
Ttoto fit:niſi ꝗqa & ibi tota ẽ ubi fit. Nec ut tota ibi ſit cætera deſerit. Viuũt enĩ & illa ea pnte:ubi nihil tale fa/
ctũ eſt. Quod ſi fieret: & utrũq; ſimul fieret:ſimul utrũq; totã pariter nõ lateret: pro inde & in oĩbusſimul:&
in ſingulis particulis corporis ſui tota ſimul eẽ nõpoſſet: ſi per illas ita diffũderet᷑: ut uidemus corpora diffu

ſa perſpatia locoꝶ minoribus ſuis partibus minora occupare: & amplioribus ampliora. Qua propter ſi cor-
pus aĩa eẽ dicẽda eſt: nõ eſt certe corpus: quale terrenũ eſt: nec quale humidũ: aut aereũ: aut æthereũ. Oĩa ꝗp/
e talia maiora ſũt in maioribus locis: & minora in minoribus: & nihil eoꝶ in aliqua ſui parte totũ adeſtſed

ut ſũt partes locoꝶ: ita occupant᷑ partibus corpoꝶ. Vñ intelligit᷑ aĩa: ſiue corpus ſiue ĩcorporea dicenda ſit p/

priã quãdã habere naturã:oĩbus his mũdanæ molis elemẽtis excellẽtiore ſubſtaãtiæ creatã: quæ ueraciter non
poſſit in aliqua fantaſia corporaliũ imaginũ: quas percarnis ſẽſus pcipimus cogitari:ſed mẽte ĩtelligi:uitaq;

ſentiri. Neq; hoc pinde loquor: ut te quæ tibi nota ſunt doceã: ſed ut aperiã ꝗd firmiſſime teneã: ne me qſꝗ

cũ ad ea uenero quæ reqro nihil de aĩa uel ſciẽtia uel fide tenere arbitret᷑. Certus etiã ſũ aĩam nulla dei culpa:

nulla dei neceſſitate uel ſua: ſed ꝓpria uolũtate in pctm̃ eſſe collapſã: nec liberari poſſe de corpore mortis hu/
ius ſuæ uoluntatis uirtute tanꝗᷓ ſibi ad hocſufficiẽte: uel ipſius corporis morte: ſed gra dei per ieſũ xpᷣm dũm

nr̃m. Nec oĩno eẽ aĩam ullã in ge humano:cui nõ ſit neceſſarius ad liberationẽ dei & hoĩum mediator hõ ie

ſus xpᷣus. Quæcũq; aũt ſine gr̃a mediatoris & ſacramẽto eius in qualibet corporis ætate de corpore exierit: & in

poœnã futurã. & ultimo iudicio recepturã corpus ad pœnã. Si aut poſt gñationem humanã: quæ facta eſt ex
Adã: regeneret᷑ in xpo ad eius ptinens ſocietatẽ: & requiẽ poſt mortẽ corporis hĩturã: & corpus ad gloriã rece/
pturã. Hæc ſũt quæde aĩa firmiſſime teneo. nuc accipe obſecro ꝗd reqrã: & noli me ſpnere:ſi te nõ ſpnat qui
pro nobis dignatus eſt ſpni. Quæro ubi aĩa cõtraxerit reatũ: quo retrahat᷑ in cõdẽnationẽ: etiã infatibus mor

te pᷣuẽtis: ſi ei p ſacramẽtũ: quo etiã paruuli baptizant᷑: xpᷣi. a nõ ſubuenerit. Nõ enĩ es exillis ꝗq mõ noua qᷓ

dã garrire cœperũt: dicẽtes nullũ reatũ ex Adã eẽ tractũ. qp baptiſmũ in ĩfante ſoluat᷑. Quod te ſapere ſi ſcirẽ
ĩmo niſi te id nõ ſapere ſcirẽ:nequaꝗᷓ hæc abs te ꝗ̃rerẽ:aut qᷓrẽdũ putarẽ.ſed quia tenemus de hac re ſnĩam tu
am cõcinnẽtem catholicæ fũdatiſſimæ fidei: quia & Iouiniani uaniloqꝗa redarguẽs adhibuiſti teſtimoniũ ex
libro Iob. Nemo mũdus ĩ cõſpectu tuo necĩfas cuius ẽ diei unius uita ſuꝑ terrã: deinde adiũxiſti: tenemurq;
rei in ſimilitudinẽ p̃ᷣuaritationis Adæ: & liber tuus in Ionã ꝓphetã ſatis hæc ĩſignit᷑: dilucideq; declarat: ubi
ieiunare paruulos ꝓpteripſũ originale pctm: merito coactos eẽ dixiſtinõ ĩcõueniẽter abs te ꝗro: hũc reatum
aĩa ubi cõtraxit. Vñ oporteat eã etiã ĩ illa ætate p ſacramẽtũ xpᷣianæ gr̃æ liberari. Ego qdẽ an aliquot annos:cũ
libros quoſdã ſcriberẽ de libero arbitrio:qui in multoꝶ manus exierũt: & habent᷑ a plurimis quatuoropinio
nes de aĩæ incarnatione. Vtrũ ex illa una quæ pᷣmo homini data eſtcæteræ ppagent᷑: An ſingulis quibuſq; no
uæ etiã mõ fiant: An alicubi iã exiſtentes: uel mittant᷑ diuinitus: uel ſponte labant in corpora: ita putaui eſſe
tractandas: ut quælibet earum ueraeſſet non impediret intentionem meam: qua tunc aduerſus eos quantis

— — ———

—— — —,. — —

bes
ttal
ttuos
ln
al
uelin
int
pan
gidy
Cotmu
8teia
Ainul
tablis
eeni
loke⸗
tiruel
pellur
pusn
uipen
duppe
autd
bus n
neme
olatt⸗
gcni
alety
nula
icot⸗
g
G
ſtp
ernon
ueqg
riſ
alor
tohu⸗
ndin
thoͤe
tun
eſten
inee
i
s mot
uaq/
ſſat
umtu
niüen
nun
uubi
atum
weci
pnn
c
unds

poterã uiribus ageba:qui naturã mali ſuo pᷣncipio pᷣditã aduerſus deũ conant᷑ ĩducere:ideſt cõtra Manichæ/
os. Nã de priſcillianiſtis adhuc nihil audierã: qui nõ multũ ab iſtis diſſimiles blaſſemias fabulant᷑. Ideo ꝗnta

opinionẽ nõ addidi: quã in tua epiſtola ĩter cæteras cõmemoraſti:ne aliquã pᷣterires: ubi de hac qõne ĩterogã

— † — . . . — — S. 7 - + N4 „ —
mo qa nõ de ĩcarnatione eius ſed de natura qrit᷑:cũ hoc ꝗᷓrit᷑. Hheinde qa hic hoc ſentiut illi cõtra quos agebã:
& id maxime ageba: ut creatoris inculpabilẽ ĩuiolabilẽq; naturã a creaturæ uitiis & labe ſecemerẽ:cũ illi a ſub/

ti reſcripſiſti religioſæ memoriæ uiro:nobiſq; in xpᷣi charitate gratiſſimo Marcellino ꝙ; aĩa nõ ſit pars dei. Pri

ſtantia mali: cui ꝓpriũ p̃ncipiũ:pᷣncipeſq; tribuũt ipam boni dei ſubſtãtiã ex parte quæ capta eſt corruptã &

oppreſſã ad peccãdi neceſſitatẽ = eẽ cõtendũt. Hoc itaq; excepto hæreticæ opinionis errore ex quatuor
reliqs opinionibus: quænã ſit eligẽda ſcire deſidero. Quæcuũq; eni eligẽda eſt: abſit ut ĩpugnet hãc fidem: de

qua certi ſumus: oĩ aĩæ etiã paruuli infatis neceſſariã eẽ liberationẽ ex obligatione peccati:eãq; nulla eẽ niſi p

leſũ xpᷣm & hũccrucifixũ. Proinde ne lõgũ faciamus: hoc certe ſentis: ꝙ ſingulas aĩas ſingulis naſcẽtibus etiã
mõ deus faciat. Cui ſnĩæ ne obiiciat᷑ ꝙoẽs creaturas ſexto die cõfirmauerit deus: & ſeptimo reqeuerit adhibes
teſtimoniũ ex euãgelio. Pater meus uſqꝙ; nũc operat᷑: & ego operor. Sicenĩ ad Marcellinũ ſcripſiſti: in qua epi
ſtola etiã mei cõmemorationẽ beniuolẽtiſſime facere dignatus es: qd hic me haberet in Africa:qui ei ipſã faci
lius explicare poſſẽ ſnĩam. Quod ſi potuiſſẽ. nõ ille hoc abs te tã longe poſito inquireret:ſi tũ id tibi ex africa

ſcripſit.Nã qũ ſcripſeritneſcio:tm̃ ſcio de hoc bene cognouerit cũctationẽ meã. unde me ĩcõſulto facere uo
lIuit.Quanꝗᷓ ſi cõſuleret etiã magis hortarer:& gratias agerẽ:ꝙ nobis cõferre oĩbus poſſet: niſi tu breuiter re/

ſcribere ꝗᷓ rdere maluiſſes. Credo ne ſi upfluo laborares ubi ego eſſẽ:quẽ putabas id optime ſcire qd ille qſie/

rat. ecce uolo ut illa ſnĩa etiã mea ſit:ſed nõdũ eẽ cõfirmo. Miſiſti ad me diſcipulos: ut ea doceã:quæ nõdũ ip

ſe didici. Doce ergo qd doceã. nã ut doceã multia me flagitãt:eiſq; me ſicut alia multa & hoc ignorare cõfite

or. Et fortaſſe ꝗuis in os meu uerecũdent᷑: tñ apud ſe dicũt: Tu es magiſter in Iſrael: & hæc ignoras: Quod q/
dẽdns ei dixit: qui erat unus illoꝶ: quos delectabat uocari rabbi. unde etiã ad uerũ magiſtrũ nocte uenerat:
uia fortaſſis erubeſcebat diſcere: qui docere cõſueuerat. me aũt potius magiſtrũ audire:qᷓ uelut magiſtrũ de/
lectat audiri. Recolo eni ꝗd dixerit eis: quos præ cæteris elegit. Vos aũt inꝗt nolite uocari ab hominibus rabbi
Vnus enĩ eſt magiſter ueſter Xpᷣus Ieſus. Nec alius docuit Moyſem per iethro:nec alius Corneliũ etiã per pᷣo
rem Petrũ: nec alius Petrũetiã per poſteriorẽ Paulu. Aquocũq; uerũ dicit᷑. illo donante dicit᷑: qui eſt ipa ueri/
tas. Quid ſi ideo adhuc iſta neſcimus? & ea neq; orãdo neq; legẽdo neqʒ; cogitãdo & ratiocinãdo inuenire po/
tuimus: ut ꝓbemus nõ ſolũ ĩdoctos quãta charitate doceamus: uerum adoctis etiã quãta humilitate diſca/
mus Moce ergo quæſo quod doceã: doce qd teneã: & dic mihi:ſi aĩæ ſigillatim in ſingulis naſcẽtibus fiunt
ubi in paruulis peccẽt: ut ĩdigeant in ſacramẽto Xpi remiſſione peccati peccãtes in Adã: ex quo caro eſt ꝓpa/
gata peccati. Aut ſi nõ peccãt: qua iuſticia creatoris ita pctõ obligant᷑ alieno: cũ exinde ꝓpagatis mẽbris mor/
talibus inſerunt᷑: ut eas niſi p eccleſiã ſubuẽtũ fuerit:dãnatio cõſequat᷑.cũ in eaꝶ ptãte nõ ſit: uteis poſſit ba/
ptiſmi gratia ſubueniri. Tot igit᷑ animarum milia:quæ in mortibus paruuloꝶ ſine indulgentia xpᷣiani ſacra

menti de corporibus exeunt:qua æquitate dãnant᷑: ſi nouæ creatæ nullo ſuo pᷣcedẽte peccato:ſed uoluntate

creatoris ſingulæ ſingulis naſcẽtibus adhæſerũt. qbus eas animãdis ille creauit & dedit: qui utiq; nouerat: ꝙ
unaquæq; eaꝶ nulla ſua culpa ſine baptiſmo Xpi decorpore fuerat exitura! Quoniã igit᷑ neq; de deo poſſu
mus dicere:ꝙ uel cogat aĩas peccatrices fieri uel puniat ĩnocẽtes: neq; negare fas nobis eſt eas quæ ſine Xp̃i ſa/

cramẽto de corporibus exierint etiã paruuloꝶ nõ niſi in dãnationẽ trahi: Obſecro te quõ hæco pinio defedit᷑:

qᷓ credunt᷑ aiæ nõ ex illa una pᷣmi hòis fieri oẽs: ſed ſicut illa una uni:ita ſingulis ſingulæ. Ea uero quæ dicunt᷑

alia: contra hãc opinionẽ facile me puto poſſe refellere. ſicuti eſt illud quo eã ſibi ꝗqdã uident᷑ urzere⸗ quõcõ/

ſumauerit deus oĩa opa ſua ſexto die: & ſeptimo reqeuerit:ſi nouas adhucaĩas creat. Quibus ſi dixerimus: ;
ex euãgelio in ſupradicta epiſtola poſuiſti. Pater meus uſq; mõ opat᷑. Rñdent operat᷑.dictu eſt ĩſtitutas ad/
miniſtrãdo: nõ nouas inſtituẽdo naturas. ne ſcripturæ geneſeos cõtradicat᷑: ubi aptiſſime legit᷑ cõſumaſſe de
um oĩa opera ſua. Nam ꝙ eũ ſcriptũ eſt reqeuiſſe: utiq; a creandis nouis creaturis intelligenduũ eſt: nona gu
bernandis: quia tũc ea quæ nõ erant fecit: a quibus faciendis reqeuit. quia cõſumauerat oĩa: quæ ante ꝗᷓ eſſẽt
uidit eſſe facienda. ut deinceps nõ ea quænon erant: ſed ex his quæ iã erat crearet: & faceret quicqd faceret. Ita
utrũq; uerũ eſſe mõſtrat᷑: & qd dictu eſt reqeuit ab opibus ſuis:& qd dictũ eſtuſq; nũcopꝑat᷑: ꝗqm Geneſi nõ
poteſt euãgeliũ eẽ cõtrariũ. Verũ his qui hociõ dicũt: ne credat᷑ mõ deus: ſicut illã unam: nouas aĩas quænõ
erãt: facere:ſed exilla una quæ iã erat: eas creare: uel ex fõte aliquo ſiue theſauro quodã quẽ tũc fecit: eas mit/
tere facile ridet᷑: etia illis ſex diebus multa deu creaſſe ex his naturis quas iã creauerat. ſicut ex aquis alites & pi

ſces. ex terra autẽ arbores:fœnũ: aĩalia. ſed qd ea quæ non erãt tũc fecerit manifeſtũ eſt. nulla enim erat auis:

nullus piſcis:nulla arbor: nullũ animal: & bene intelligitur ab his creatis requieuiſſe quæ non erant: & creata
ſunt: ideſt ceſſaſſe ne ultra quæ non erãt crearent᷑. Sed nũc quod dicit᷑ animas neſcio quo fonteiã exiſtentes
mittere: necde ſeipſo tanꝗᷓ ſuas particulas irrorare: nec de una illa originaliter trahere: nec ꝓ delictis añ carnẽ
coõmiſſis carneis uĩculis cõpedire: ſed nouas creare ſingulas ſingulis ſuã cuiq; naſcẽti:nõ aliqd faceredicit᷑: qd
ante nõ fecerit. Iam enim ſexto die fecerat hoĩem ad imaginem ſuam: quodutiq; ſᷣm aĩam rationalem feciſſe
intelligit᷑. Hoc & nuc fatit:nõ ĩſtituẽdo qd nõ erat:ſed multiplicãdo quod erat. Vnde & illud uerũ eſt: ꝙ a re

bus quæ nõ erant inſtituẽdis reꝗeuit: & hocuerũ eſt: ꝙ nõ ſolũgubernãdo quæ fecit: ue etiã aliud: nõ quod
nõdu: ſed qd iam creauerat numeroſius creando uſq; nunc opat᷑.Vel ſicigit᷑ uel alio mõ quolibet eximus ab
eo q&; nobis obiicit᷑ de reqe dei ab operibus ſuis: ne ꝓpterea nõ credamus nũc uſq; fieri aĩas nouas: non exilla
una: ſed ſicut illã unã. Nã qd dicit᷑ quare facit aĩas eis quos nouit cito morituros: poſſumus rñdere parẽtum
hinc pctã: uel cõuĩci: uel flagellari: poſſumus etiã recte illius moderationi relinꝗᷓre: quẽ ſcimus oĩbus tpaliter
trãſeũtibus rebus: ubi ſũt etiã aĩaliũ ortus: & obitus curſũ ornatiſſimũ atq; ordinatiſſimũ dare: ſed nos iſtaiſẽ
tire nõ poſſe: quæ ſi ſẽtiremus delectatione ineffabili mulceremur. Nõ eni fruſtra per ꝓphetã: qui hæcdiui/
nitus ĩſpirata didicerat: dictũeſt de deo qui ꝓfert numeroſe ſæculũ unde muſica ideſt ſcientia ſenſus ue bene
modulãadi ad admonitionẽ magnæ rei etiã mortalibus rõnales hñtibus aĩas dei largitate cõceſſa ẽ. Vnde ſi hõ
faciẽdi artifex carminis: nouit quas ꝗqbus moras uocibus tribuat: ut illud qd canit᷑ decedẽtibus ac ſuccedenti
bus ſonis pulcherrime currat & trãſeat: ꝗᷓto magis deus cuius ſapiẽtia per quã fecit oĩa lõge oĩbus artibus pᷣfe/
renda eſt: nulla in naturis naſcẽtibus & occidẽtibus tẽpoꝶ ſpatia: quæ tanꝗᷓ ſyllabæ ac uerba ad particulas ſæ/
culi huius ptinẽt ĩ hoc labẽtiũ reꝶ tanꝗᷓ mirabili cãtico:uel breuius: uel ꝓductius ꝗᷓ modulatio pᷣcognita & pfi
nita depoſcit p̃terire pmittit? Hoc cũ etiam de arboris ſolio dixeri: & de nroꝶ numero capilloꝶ: ꝗᷓto magis de
hoĩs ortu & occaſu: cuius uita tpalis breuius ꝓductius ue nõ tẽdit᷑: ꝗᷓ deus diſpoſitor tempoꝶ nouit uniuerſi
tatis moderamini cõſonare? Id etiã qd aiũt:oẽ qd in tpe cœpit eẽ:ĩmortale eſſe nõ poſſe:qa oĩa orta occidũt:
& aucta ſeneſcũt: ut eo mõ credi cogãt animũ humanu:iõ eẽ ĩmortale:qd an oĩa tpa ſit creatus nõ mouet fi/
dem nr̃am. Vt enĩ alia taceã cœpit eẽ in tpe ĩ mortalitatis carnis xpᷣi: quæ tñiã nõ morit: & mors ei ultra non
diabit᷑. Illud uero qd in libro aduerſus Ruffinũ poſuiſti quoſdã huic ſnĩæ calũniari.qd deũ dare aias adulte
rinis cõceptibus uideat᷑ ĩidignũ: Vñ conant᷑ aſtruere meritis geſtæ añ carnẽ uitæ aĩas quaſi ad ergaſtulahu/
iuſcemodi iuxta poſſe pduci:nõ me mouet multa cogitantẽ bus hæc poſſit calũnia refutari. & ꝙ ipᷣe rmdiſti
n eẽ uitiũ ſemẽtis in tritico: qd furto dicit᷑ eẽ ſublatũ. Sed in eo qui frumẽta furatus eſt: neciccirco terrã nõ

debuiſſe gremio ſuo ſemina cõfouere: qa ſator ĩmũda ꝓiiceret ea manu: elegãtiſſima ſimilitudo eſt. Quã &

ante ꝗᷓ legerẽ nulla mihi obiectio iſta de adulterinis fœtibus in hac ꝗᷓſtione faciebat anguſtias gnaliter ĩtuenti
multa bona deũ facere: etiã de nr̃is malis noſtriſq; peccatis. Aĩalis aũt cuiuſcũq; creatio hẽat piũ prudẽtẽq; cõ
ſideratorẽ ĩeffabilẽ laudẽ creatori excitat: ꝗᷓto magis creatio nõ cuiuſſibet aĩalis: ſed hoĩs? Si aut cauſa creandi
ꝗrit᷑ nulla citius & melius rñdet᷑: niſi ꝗa oĩs creatura dei eſtbona: & qd dignius:ꝗᷓ ut bona faciat bonus deus:
quæ nemo põt facere niſi deus? Hæc & alia quæ poſſũ ſicut poſſũ:dieo aduerſus eos qui hãcopinionẽ: ꝗᷓ cre/
dunt᷑ aĩæ: ſicut illa una ſingularis fieri labefactare conant᷑. Sed cũad pœnas uẽtũ eſt paruuloꝶ magnis mihi
crede coartor anguſtiis: nec ꝗd rũdeã prorſus ĩuenio. Nõ ſolũ eas pœnas dico quas habet poſt hãc uitã illa d
natio quo neceſſe eſt trahant᷑: ſi de corpore exierint ſine xp̃ᷣianæ græ ſacramento: ſed eas ipᷣas quæ in hac uita
dolẽtibus nobis uerſant᷑ ante oculos:quas enumerare ſi uelim prius tps ꝗᷓ exẽpla deficiẽt. Lãgueſcunt ægritu/
dinibus: torquent᷑ doloribus: fame & ſiti cruciant᷑: debilitant᷑ mẽbris: priuant᷑ ſenſibus: uexant᷑ ab im mũdis
ſpiritibus. Demoſtrãdũ eſt itaq; quõ iſta ſine ulla ſua mala cauſaiuſte patiant᷑.Nõ enim dici fas eſt:aut iſta
ignorante deo fieri: auteũ nõ poſſe reſiſtere facientibus: aut iniuſte iſta uel facere uel pmittere. Nundqd nã ſi
cut illa aĩalia irrationabilia recte dicimus in uſus dari naturis excellẽtioribus: & ſi uitioſis ſicut aꝑtiſſime ĩ euã
gelio uidemus: porcos ad uſũ deſideratũ cõceſſos eſſe dæymonibus: hæc & dehoĩerecte poſſumus dicere? Ani
mal eſtenĩ: ſed ronale: & ſi mortale. Aĩa eſtrõnalis in illis membris: quæ tantis afflictionibus pœnas luit. De
us bonus eſt:deus iuſtus eſt: deus oĩpotẽs eſt. hocdubitare oĩno demẽtis eſt. Tantoꝶ ergo maloꝶ quæ fiunt
in paruulis: cauſa iuſta dicat᷑. Nẽpe cũ maiores iſta patiant᷑: ſolemus dicere: Aut ſicut in iob merita examina
ri: aut ſicutin Herode peccata puniri. & de ꝗbuſdã exẽplis quæ deus manifeſta eſſe uoluit: alia quæ obſcura
ſũt: hoĩem cõiectare cõcedit᷑. ſed hoc in maioribus. De paruulis aũt qd rñdeã ediſſere: ſi ponis tantis nulla in

eis ſũt puniẽda pctã. Nã utiq; nulla eſt in illis ætatibus examinãda iuſticia. De ingenioꝶ uero diuerſitate qd

dicã? Quæ qdẽ in paruulis latet: ſed ab ipſis exordiis naturalibus ductũ apparet in grandibus. quoꝶ nõnulli
tã tardi & obliuioſi ſũt: ut ne prima qdẽ diſcere lr̃aꝶ elemẽta potuerint. Quidã uero tantæ ſunt fatuitatis:ut

nõ multũ a pctõribus differãt. quos Moriones uulgo uocãt. Riñdet fortaſſe corpora hoc faciũt. ſed nunquid

ſm hãc ſnĩam:quã defẽdi uoluimus:aĩa ſibi corpus elegit:& in eligẽdo cũ falleret᷑: errauit? Aut cũ in corpus
cogeret intrare neceſſitate naſcendi alia corpora preoccupantibus animaꝶ turbis: ipſa aliud nõ inuenit? & ſi
cut in ſpectaculo aliquo locum: ita carnẽ nõ quã uoluit: ſed quã ualuit occupauit: Nunqd hic & talia poſſu
mus dicere: uel ſentire debemus:? Doce igit᷑ quid ſentire: quid dicere deabeamus: ut conſtet nobis ratio noua⸗
rum aĩaꝶ ſingulis corporibus ſigillatiq; factaꝶ. Ego quidẽ non de ĩgeniis: ſed ſaltẽ de pœnis paruuloꝶ quas
in hac uita patiunt᷑: dixi aliqd in libris illis de libero arbitrio: ꝙ ꝗᷓle ſit: & cur mihi in iſta quã habemus in ma
nibus quæſtione nõ ſufficiat: ĩtimabo: & eũ ipſũ de tertio libro locũ excerptũ his litteris inſeram. Nam ita ſe
habet. De cruciatibus autẽ corporis quibus affligunt paruuli: quoꝶ per ætatẽ nulla peccata ſunt: ſianimæ ꝗ/

bus animantur nõ prius Tiot homines eſſe cœperunt: maior querela & quaſi miſericors depromi ſolet cũ di

cit᷑ quid mali fecerut: ut iſta paterent᷑? Quaſi poſſit eſſe ĩnocentiæ meritũ anteꝗᷓ quiſqᷓ nocere aliqd poſſit.
Cũaũut boni aliqd operat᷑ deus: ĩ emẽdatione maioꝶ cũ paruuloꝶ ſuoꝶ ꝗ eis cari ſũt: doloribus ac mortibus

g
Umuse
oneril
Patitum
85 Pllte
nosichrſ⸗
mebene
rtt
luen
mnimuft
thllutr

Nutngft
ommoͤt
utunnuett
tocalit
ömoleth/
ei Umnnon
ainallle
llt/
zihenali
btenind
ia
lurriuent
ncliige
uſactennd
hnusens⸗
ni: jae⸗
mömihi
tilludi
Aucuin
nrrgutu
immid
autile
inili
melela
Cre An
Plutde
guliur
Menawuna

flagellant᷑:cur iſta nõ fiant:qũ cum tranſierint pro nõ factis erũt: in quibus facta ſunt: propter quos autem
facta ſũt:aut meliores erũt:ſi tpalibus incõmodis emẽdati rectius elegerint uiuere. aut excuſationẽ in futuri
iudicii ſupplicio nõhẽbunt:ſi uitæ huius angoribus ad æternã uitã deſideriũ cõuertere noluerint? Quis autẽ
nouit ꝗd paruulis:de quoꝶ cruciatibus duritia maioꝶ cõtundit᷑: aut exercet fides: aut miſericordia phbat᷑ ꝗs
inquã ergo nouit ꝗd ipᷣis in ſecreto iudicioꝶ ſuoꝶ bonæ cõpẽſationis reſeruet deus? Quoniã ꝗᷓꝗᷓ nihil recte fe
cerint: tñ nec peccãtes aliqd iſta ppeſſi ſut. Nõ enĩ fruſtra etiã infates illos :ꝗcũ dñs nr Ieſus xpᷣus necãdus ab
Herode ꝗᷓreret᷑:occioſi ſut:in honore martyrũ receptos cõmẽdat eccleſia. Hæc tũc dixi:cũ hãc ipſa de qua nũc
agit᷑ uellẽ cõmunire ſnĩam. Sicut enĩ paulo ante cõmemoraui:qᷓcũq; illaꝶ de aĩæ incarnatioe quatuor opinio
num uera eẽt: inculpatã ſubſtãtiã creatoris:& a noſtroꝶ pctõrũ ſocietate remotiſſimã nitebar ondere. Et ideo
quæcũq; illaꝶ ueritate poſſet cõuinci & repudiari: ad curã intẽtionis meæ: quã tuc hẽbã:nõ ptinebat. qnqui/
dem cũctis diligẽtiori diſputatione diſcuſſis: quæcũq; illaꝶ recteuĩceret cæteras:me ſecuriſſimo fieret: qñ eti
am fm oõẽs id qd ageba: inuictũ pſiſtere demõſtrabã. Nuc uero unã uolo ſi poſſũ rõne recta eligere exoĩbus.
& ꝓpterea huius ipſius de qua nũcagimus defẽſionẽ: in his quæcomemoraui deillo libro uerbis meis attenti
us intuẽs: ualidã firmãq; nõ uideo. nã uelut firmamẽtũ eius illud eſt qd ibi dixi. Quis aũt nouit ꝙ paruulus
de quoꝶ cruciatibus duritia maioꝶ cõtundit: aut exercet᷑ fides: aut miſericordia ꝓbat᷑. Quis inꝗᷓ ergo nouit:
quid ipſis paruulis in ſecreto iudicioꝶ ſuoꝶ bonæ cõpẽſationis reſeruet deus: Quoniã ꝗᷓꝗᷓ nihil recte fecerint:
tñ ne peccãtes aliqd iſta ppeſſi ſũt. Sed hoc nõ immerito dici uideo de his qui uel ꝓ xpᷣi noĩe ac uera religione
tale aliqd etiã neſciẽtes patiunt᷑:uel ſacramẽto xpᷣi iã ĩbuti ſũt: qa ſine ſocietate iã unius mediatoris liberari a
dãnatione nõ poſſũt: ut poſſit eis etiã pro illis malis quæ hic in diuerſis afflictionibus ptulerũt cõpẽſatio illa
pᷣ̃ſtari. Nũcaut cũiſta qᷓſtio nõ poſſit abſolui niſi etiã de his rñdeat᷑: qui poſt grauiſſimos cruciatus ſine ſacra
mẽto xpᷣianæ ſocietatis expirãt: quæ circa eos cõpẽſatio co gitanda eſt: ꝗbus inſupꝑ & dãnatio pparata eſt? Nã
& debaptiſmo paruuloꝶ in eodẽ libro nõ ꝗdẽ ſufficiẽter:ſed ꝗ̃tũ illi operi ſatis eẽ uidebat᷑ utrũq; rñũdi: ꝙ etiã
