rectiõis ſpe & ueritate ſolet. Quis mihi det inqt: ut ſcribant᷑ ſermones mei? qs mihi det ut exarent᷑ in libro ſti
lo ferreo:& plũbi lamĩa uel celte ſculpant᷑ ĩ filice? Scio enĩ ꝙ redẽptor meus uiuit: & ĩ nouiſſimo die de terra re
ſurrecturus ſũ: & rurſũ circũdabor pelle mea: & in carne meauidebo deũ: quẽ uiſurus ſũ ego ipſe. & oculi mei
cõſpecturi ſũt: &nõ alius. repoſita eſt hæc ſpes mea in ſinu meo. qd hacꝓphetia manifeſtius? N ullus tã apte
oſt Chriſtũ: ꝗᷓ ſſteañ xpᷣm. uult uerba ſuain perpetuũ durare. ut & nulla poſſint uetuſtate deleri. exaran ea
uultin plũbi lamĩa: & ſculpi ĩ ſilice. ſpat reſurrectionẽ: ĩmo nouit: & uidit: ꝙ uiuit xp̃s redẽptor eius:& ĩ nouiſ
ſimo die de terra reſurrecturus ſit. necduũ mortuus erat dũs & athleta eccleſiæ:redemptorẽ ſuũ uidebat ab ĩfe/
ris reſurgentẽ. Et rurſũ circũdabor pelle mea: & in carne meauidebo deũ.puto 4 nõ loqtur ꝗᷓſi amator carniũ:
quas putridas fetenteſq; cernebat. ſed ex fiducia reſurgẽdi cõtemnit præſẽtia ſolatio futuroꝶ. Rurſũ ait circũ/
daborpelle mea. Et ubi eſt corpus æthereũ ubi aereũ? & ſpiritui & auræ ſimile?certe ubi pellis & caro: ubi oſ/
ſa & nerui & ſãguis & uenæ: ibi carnis ſtructura: ibi pprietas. Et in carne inꝗt mea uidebo deũ. qm oĩs caro ui/
debit ſalutare dei: & Ieſũ deũ: tũc & ego uidebo redẽptorẽ & ſaluatorẽ & deũ meũ. Videbo aũt in iſta carne:
quæ me nũccruciat: quæ nuũc præ dolore diſtillat. iccirco deũ in carnecõſpiciã: qꝗa oẽs infirmitates meas ſua re
ſurrectione ſanabit. Nõne tibi uider iã tũc Iob cõtra Origenẽ ſcribere: & ꝓ carnis ueritate: in qua tormẽta ſu/
ſtinuit: alterũ cõtra hæreticos hr̃e certamẽ? Dolet eni ſi tãta ſit fruſtra ppeſſus: & alia ſpiritaliter reſurgente:
iſta carnaliter cruciata ſit. Vñ ĩculcat & exaggerat: & oĩa lubricæ cõfeſſiois archana manifeſta uoce cõcludit: di
cens. Quẽ uiſurus ſũ ego ipſe: & oculi meicòſpecturi ſũt: & nõ alius. E ſi nõ in ſexu reſurrecturus eſt: ſi non
iiſdẽ mẽbris: quæ iacuere in ſtercore: ſi nõ eoſdẽ oculos apiat ad uidẽdũ deũ: ꝗbus tũc uidebatuermiculos: ubi.
ergo erit Iob?tollis ea in ꝗbus ſubſtitit Iob:& donas mihi inaneuocabulũ reſurgentis. quõ ſi nauim poſtnau
fragiũ reſtitutã uelis ac neges ſingula de qbus nauis cõſtruit᷑: ego libere dicã: & ꝗꝗᷓ torqueatis ora. trahatis ca/
pillos: applaudatis pedẽ: Iudæoꝶ lapides inqratis: fidẽ eccleſiæ aptiſſime cõfitebor. reſurrectionis ueritas ca/
tholice ſine carne & oſſibus: ſine ſãguine & mẽbris intelligi nõ põt. ubi caro & oſſa & ſãguis & mẽbra ſũt:ibi

neceſſe eſt: ut ſexus diuerſitas ſit. Vbi ſexus diuerſitas eſt:ibi Ioãnes Ioãnes: Maria Maria. Noli timere eorum

nuptias. qui etiã añ mortẽ in ſexu ſuo ſine ſexus ope uixerũt. Quãdo dicit.in illadie neq; nubẽt neq; nubent᷑
de iis dicit᷑: qui pnt nubere: & tñnõ nubẽt. Nemo enĩ dicit de angelis. nõ nubẽt:neq; nubent᷑. Ego nunꝗᷓ audi
ui ſpiritaliũ uirtutũ in cælo nuptias celebrari. ſed ubi ſexus eſt: ibi uir & fœmĩa. Vn & tu inuitus licet ueritate
cogẽte cõfeſſus es. & dixiſti aut coronãdus in corpore: ꝙ caſte egit & iuſte. aut cõdẽnãdus in corpore:ꝙ uolup
tatibus iniqtatiq; ſeruiuit. Tolle corpus: & pone carnẽ & uirũ: & fœminãnõ negaſti. Quis enĩ uiuit cũ gloria
pudicitiæ: qui nõ habet ſexũ: per quẽ cõmitti potuit ĩpudicitia? Quis enĩ lapidẽ coronauit:qa uirgo pmãſe/⸗
rit? Angeloꝶ nobis ſimilitudo ꝓmittit᷑: & beatitudo illa: in qua ſine carne & ſexu ſũt angeli: nobis in carne &
ſexu nt᷑o donabit᷑. Mea ruſticitas ſic credit: & ſicĩtelligit ſexũ cõfiteri ſine ſexuũ operibus: Oẽs reſurgere:& ſic
eos angelis adæquari. nec ſtatĩ ſupflua uidebit membroꝶ reſurrectio: quæ caritura ſint officio ſuo:cũ adhuc
ĩ hacuita poſiti nitamuropa nõ ĩplere mẽbroꝶ. Similitudo aũt ad angelos nõhoĩum ĩ angelos demutatio ſed
ꝓfectio ĩmortalitatis & gloriæ eſt. Argumẽta uero illa pueroꝶ & infaãtiũ & ſenũ & ciboꝶ & ſtercoꝶ: ꝗbus ad/
uerſũ eccleſiã uteris:nõ ſũt tua:quæ degẽtiliũ fõte manarũt.eadẽ enĩ opponũt nobis æthnici. qui xpᷣianum eẽ
tedicis: gẽtiliũ arma depone.diſcãt illi magis ate reſurrectionẽ carnis cõfiteri: ꝗᷓ tu ab illis negare. aut ſi & tu de
numero hoſtiũ es: oftẽde te libere aduerſariũ: ut æthnicoꝶ ſuſcipias uulnera. dono tibi nutriculas tuas:dono
decrepitos ſenes: ne hyberno frigore cõtrahant᷑. fruſtra etiã tonſores artificia didicerũt: ſciẽtes Iſraeliticũ popu
lũ per.x. annos:nec unguiũ:nec capilloꝶ ĩcremẽta ſẽſiſſe: & qd his maius eſt no ſũt attrita ueſtimẽta eoꝶ: nec
ĩueterauerũt calciamẽta eoꝶ. Enoch & Helias:de ꝗbus dudũ diximus tãto tpe in eadẽ ꝑpmanẽt ætate qua ra⸗
pti ſũt. Habẽt dẽtes: uẽtrẽ: genitalia: & tñ nec cibis:nec uxoribus utunt᷑. Quid potẽtiã dei calũniaris? qui põt
de medulla illa: & de ſemĩario ueſtro ĩteriori: nõ carnes tantũ de carnibus: ſed corpus educere: & aliud ex alio
facere: & de aqua: ideſt uilitatecarniũ p̃cioſa & aerii corporis uina mutare põt:atq; eadẽ potẽtia. qua de nihiſe
h uiii. .Ixxiiii.

cũcta fabricatus eſt: reddere quæ fuerũt: qa multo minus eſtreſtituere qd fuerit: ꝗᷓ creare de nihilo. Miraris ſi
de ĩfãtibus & ſenibus impfecti uiri ætatẽ reſurrectio faciat: cũ de limo terræ abſq; ætatũ ĩcremẽtis cõſumatus
hõ factus ſit: coſta mutat᷑ ĩ fœminã. & tertio humanæ cõditiõis mõ uilia & pudẽda:iuxta natiuitatis elemẽta
mutant in carnes: ligant᷑ in mẽbris: diſcurrũt in uenis: in oſſa durant᷑.Vis & quartũ genus humanæ genera/

tionis audireS pũs ſanctus ſuꝑueniet in te:& uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Propterea qd naſcet᷑ ex te ſãctũ
uocabit᷑ filius dei.Aliter Adã:aliter Eua:aliter Abel:aliter Ieſus xp̃ᷣs. Et in hoĩbus diuerſis exordiis:una hoĩs na

tura nõ differt:reſurrectionẽ carnis oĩumq; mẽbroꝶ:ſi uelĩ probare:& ad ſingula teſtimõia iugere explanatio
nes: multis libris opus erit: ſed præſẽs cauſa hocnõ deſiderat. Propoſui enĩ nõ Origeni oĩbus rũdere:ſed frau
dulẽtæ ſatiſfactiõis apire myſteria. Attn ꝗa lõgus fui in aſſertiõe cõtraria: & uereor ne dũ fraudes pãde re ſtu/
deo:ſcãdalũ lectori tchinquataceruatun teſtimonia ponã curſimq; pſtringã: ut toto contra uenenatã eius ar/
gumẽtationẽ ſcripturaꝶ põdere dimicemus.qui ueſtẽ nõ habet nuptialẽ: nec ſeruauit illud mãdatũ: candida
ſint ueſtimẽta tua ſenpel anibu⸗ pedibuſq; cõſtringit᷑: ne recũbat in cõuiuio:ſedeat in ſolio:ſtet ad dexterã

dei:mittit᷑ in gehẽnã: ubi fletus oculoꝶ & ſtridor dẽtiũ eſt. Capilli capitis ueſtri numerati ſũt.ſi capilli:puto fa

cilius dentes. fruſtra aut numerati: ſi aliqn pituri: ueniet hora: qua oẽs qui in monumẽtis ſũt:audiẽt uocẽ fi/

lii dei: & pcedẽt. audiẽt auribus: ꝓcedẽt pedibus. Hoc & Lazarus anñ iã fecerat. ꝓcedẽt aũt de monumentis. i.

in monumẽtis illati fuerãt:ueniẽt mortui:& reſurgẽt de ſepulchris ſuis.in eos enĩ qui a deo eſt medulla ex oſ/

ſibus ipſoꝶ. Tũc ĩplebit᷑ qd dns loquit᷑ per ꝓphetã. Populus meus ĩtra ĩ cellaria tua aliquãtulũ:donec ira mea
trãſeat. Cellaria uleli ſignificãt: de qbus hocutiq; ꝓfert᷑ qd cõditũ fuerit. Et exibũt de ſepulchris ſuis uelu

ti hinnuli de uĩculis ſoluti. gaudebit cor eoꝶ: & oſſa eoꝶ ſicut ſol orient᷑. uenietoĩs caro in cõſpectu dñi:& mã
dabit piſcibus maris: & eructabũt oſſa quæ comederãt: & faciet cõpagẽ ad cõpagẽ: & os ad os. & qui ĩ terræ pul
uere dormierũt reſurgẽt:alii in uitã æternã: alii in obprobriũ & cõfuſionẽ æternã.tũc uidebũt iuſti ĩpioꝶ pœ-/-

nas atq; cruciatus: qmuermis eoꝶ nõ moriet᷑: & ignis eoꝶ nõ extiguet᷑: & erũt ĩ cõſpectu oĩs carnis.quotquot

igit᷑ hẽmus hãc ſpẽ: ſicut exhibuimus mẽbra nr̃a famulantia ĩmuditiæ & iniqtati ad iniqtatẽ: ita adhibeamus
ea famulatia iuſticiæ ad ſãctificationẽ: ut reſurgẽtes ex mortuis in nouitate uitæ ambulemus. quõ & uita dni
Ieſu manifeſtat᷑ ĩ no mortali corpore:& ꝗ ſuſcitauit leſũ xpᷣm a mortuis:uiuificabit & mortalia corpora nĩa:
ꝓpter ĩhĩtãtẽ ſpm̃ eius ĩ nobis.iſtud enĩ ẽ:tut ĩ nobis ꝗ ſemp mortificationẽ in corpore nr̃o circũtulimus:uita
quoq;ʒ Ieſu manifeſtet᷑ ĩ corpore nr̃o mortali:ideſt ĩ carne mortali ᷣm naturã:æterna ſᷣm gram. Vidit & Ste⸗

phanus ſtãtẽ Ieſũ ad dexterã pr̃is. & manus Moyſi mutata ẽ ĩ cãdorẽ niuis. &deĩceps coloni pſtino reſtituta.ĩ

utraq; diuerſitate manus fuit. Figulus ille Hieremiæ: cuius per duriciã lapidũ uas qd fecerat confractũ eſt: de
eadẽ maſſa & de eodẽ luto reditegrauit: qd ceciderat. Sed & ipſũ reſurrectiois uocabulũ ſi gnificat non aliud

ruere: aliud reſuſcitari. & ꝙ adiicit᷑mortuoꝶ carnẽ ppheta demſtrat. qd enĩ in hoĩe moritur: hoc & uiuificat᷑.

Vulneratus ille itineris hierico totus refert ad ſtabulũ:& delictoꝶ plagæ ĩmortalitate ſanãtur. apta ſunt & ſe

pulchra in dui paſſione.qũn ſol fugit:terra tremuit: & multa corpora ſãctoꝶ ſurrexerũt:& uiſa ſũtin ſãcta ci/

uitate. Quis eſt inꝗt Eſaias qui aſcẽdit ex Edon: fuluida ueſtimẽta eius ex Boſor:ſic formoſus in ſtola cãdida.
Edon aut terrenus ĩterpᷣtat aut cruẽtus:Boſor aũt caro:aut ĩ tribulatiõe paucis uerbis totũ reſurrectiõis myſte
riũ demõſtrat: ideſt & ueritatẽ carnis & augmẽtũ gloriæ. & ẽ ſẽſus. Quis ẽ iſte ꝗ aſcẽditde terra:aſcẽdit de ſagui
ne. Cuius ueſtimẽta iuxa ꝓphetiã Iacob:ꝗ alligauit pullũ ſuũ ad uitẽ:& torcular calcauit ſolus:muſto rubẽtia
ſũtde boſor: ideſt decarne ſiue tribulatiõe mudi. Ipe enĩ uicit mũdu:ideoq; rubra & fuluida ſũt ueſtimẽta eius
qa ſpecioſus forma fuit præ filiis hoĩum pꝓpter gloriã triũphãtis in ſtolã cãdidã cõmutata ſũt: & tunc uere de
xpᷣi carne cõpletũ eſt. Quæ eſtiſta quæ aſcẽdit dealbata nitẽs ſup fratruelẽ ſuũ. Et qcin eodẽ libro ſcribit᷑. Fra
truelis meus rubicũdus ſiue cãdidus. Hũc imitant᷑: qui ueſtimẽta ſua nõ inqnauerũt cũ mulieribus. uirgines
enĩ pmãſerũt: qui ſe caſtrauerũt ꝓpter regna cæloꝶ. itaq; in albis erũt ueſtibus. Eo tpe ſnĩa dni ope pfecta mõ
ſtrabit᷑. Oẽ qd dedit mihi pr̃nõ pdã ex eo ꝗcꝗ̃: ſed reſuſcitabo illud in nouiſſimo die: totũ uidelicet hoĩem quẽ
totũ naſcẽdo ſuſcepat. Tũcouis quæ pierat: & in inferioribus oberrabat:humeris Saluatoris tota portabit᷑.&
quæ pctis lãguida fuit:clæmẽtia iudicis ſuſtẽtabit᷑. Tũc uidebũt illu: ꝗ cõpũxerũt: qui clamauerunt:Crucifige
crucifige talẽ. Tribus & tribus cædẽt pectora ipſi & mulieres eoꝶ:illæ mulieres ꝗbus dis locutus eſt crucẽ por
tans. Filiæ hieruſalẽ nolite flere ſuꝑ me: ſed ſup uos flete & ſupꝑ filios ur̃os. Tuncangeloꝶ uaticiniũ cõplebit᷑:
qui ſtupẽtibus apoſtolis euntẽ in cælũ dixerũt. hic Ieſus qui a uobis aſſũptus eſt in cælũ: ſic ueniet:quẽadmo
dũ uidiſtis eũ euntẽ in cælũ. Quale eſt aut iccirco dũm dicere poſt reſurrectionẽ.xl. diebus comediſſe cũ apo/
ſtolis: ne fataſma putaretur. & hoc ipſũ qd comedit in came & in mẽbris: uiſus eſt ĩ fãtaſmate cõfirmare:aut
uerũ eſt qd uidebat᷑:aut falſũ.Si uerũ eſt: ergo uere comedit: Si aũt falſũ :quõ res falſas oſtẽdere uoluit: ut re⸗
ſurrectiois ueritatẽ pbaret-/ Nemo eni falſo uerũ ꝓbat.Ergo inqes & nos poſt reſurrectionem comeſturi ſu⸗
mus. Neſcio. Nõ eniĩ ſcriptũ eſt. & tñ ſi credat᷑ nõ puto ſim comeſturus. Legi enĩ nõ eẽ regnũ dei cibũ & potũ:
repromittẽs nobis:quæ oculus nõ uidit:nec auris audiuit: necin corhoĩs aſcẽderũt. Moyſes & Helias qᷓdragin
ta diebus ieiunauerũt ac noctibus. hochoĩum natura no patit᷑.ſed qd hoĩ ĩpoſſibile eſt:deo ĩpoſſibile nò eſt.
Sicut qui futura prædicit:no ĩtereſt utrũ poſt.x.annos an poſtcẽtũ uẽtura ꝓnũciet:qa una eſt ſnĩa futuroꝶ.
Sic qui.xl.diebus põt ieiunare & uiuere:ĩmo nõ põt ieiunare:ſed uiuit uirtute dei: & æterno tꝑe poterit abſq;
eſca &

eſc⸗
ſcẽ
uid
gen
nu
oib
aut

— — — —. ——

— —

=, =

innuſi
Imans
lenin
Lenen,
reſichi
hoüm
humt
led ſau
lenlh⸗
inn
cnlh
denei
Puuof
uoce ſy
nnii
nerob⸗
tamen
isuelu
„Amä
erepol
vcge
otguet
bemd
wnnin
nusuin
Ae⸗
Ntutxi
jeſbde
1aliud
uihcrk⸗
ntſe
ſicha⸗
cidci
nſſt,
kligi
wbera
taeius
ete de
., Fa
ignes
amo
nqve
bit
nalßge
cipot
lebit:
adno
i apo
renut
zut
un lu⸗
fai
ln
val
oße⸗
a&

eſca & potu uiuere. Quare fauũ cõmedit dũs ut reſurrectionẽ pbaret:nõ ut tuis faucibus mella pmitteret. pi
ſcẽ in prunis aſſũ petiit:ut dubitãtes cõfirmaret apoſtolos:qui ad illũ accedere nõ audebãt:qd putarẽt ſe ſpm̃
uidere nõ corpus. Archiſynagogi filia ſuſcitat᷑: & cibũ appetit. Lazarus ꝗtriduanus mortuus reſurgit:& pran
dens ĩducit᷑: nõ ꝗa apud ĩferos eſuriebat: ſed qa difficultas opis ſcrupuloſitatẽ fidei inqrebat. Quò ueras ma/
nus & uerũ oſtẽdit latus: ita uere comedit cũ diſcipulis: uere ambulauit cũ Cleopha: uera lingua locutus eſt:cũ
oĩbus uero accubitu diſcubuit in cœna: ueris manibus accepit panẽ:bndixit:ac fregit & porrigebat illis. Quia
auũt ab oculis repẽte euanuit: uirtus dei eſt: nõ umbræ & fãtaſmatis. Alioqn & an reſurrectionẽ: cũ eduxiſſet eũ
de Nazareth: ut præcederet in ſupcilio mõtis:trãſiuit per medios.i. lapſus eſt de manibus eoꝶ. Nunqd iuxta
Martionẽ dicere poſſumus: ꝙ iõ natiuitas eius in fãtaſmate fuerit:ꝙ cõtra naturã qui tenebat elapſus eſt:qd
Magis licet:hoc dno nõ licet? Apollonius Theaneus ſcribit᷑:ꝙ cũ añ Domitianũ ſteterit ĩ cõſiſtorio:repẽte nõ
cõparuit. Nolite potẽtiã dni Magoꝶ præſtigiis adæquare: ut uideat᷑ fuiſſe qd nõ fuit: & putet᷑ comediſſe ſine
dẽtibus: abulaſſe ſine pedibus: fregiſſe panẽ ſine manibus: locutũ eẽ ſine lingua: & latus mõſtraſſe ſine coſtis.
& quomõ inqes nõcognoſcebãt eũ in itinere: ſi ipfũ hẽbat corpus qd hũit? Audi ſcriptura dicentẽ. Oculi eoꝶ
tenebant᷑:ne eũ cognoſcerẽt. Et rurſũ.apti ſũt oculi eoꝶ:& cognouerũt eũ. Nunqd alius fuit qũ nõ cognoſce/
bat᷑ Et alius qũ cognitus eſt? Certe unus atq; idẽerat. Cognoſcere ergo & nõ cognoſcere oculoꝶ fuit: non eius
qui uidebat᷑: licet & ipſius fuerit. oculos enĩ tenebat eoꝶ: ne ſe cognoſcerẽt. Deniq; ut ſcias errorẽ ꝗquerſabat in
medio:nõ corporis qni: ſed oculoꝶ fuiſſe clauſoꝶ:apti ſũt oculi eoꝶ inꝗt & cognouerũt eũ. Vn & Maria Ma/
gdalenæ ꝗ̃diu nõ cognoſcebat Ieſũ:& uiuũ quærebat ĩter mortuos: hortulanũ putabat:agnoſcit: & dnim uo/
cat. Poſt reſurrectionẽ Ieſus ſtabat in littore. diſcipuli in naui erãt.cæteris nõ cognoſcẽtibus eũ:dicit diſcipu/
lus quẽ diligebat Ieſus Petro:dñs ẽ. Prior enĩ uirginitas uirgi ale corpus agnoſcit. idẽ erat:& nõ idẽ oĩbus uide
bat᷑. Statiq; ſubiũgit᷑. & nemo audebat ĩterrogare eũ tu ꝗs es:ſciẽtes ꝙ dis ẽ. nemo audebat qa deũ ſe ciebant.
Veſcebant᷑ cũ prãdẽte:qa hoĩem & carnẽ uichat no aliter deus aliter hõ eẽt. Sed unus atq; idẽ filius dei.co
gnoſcebat ut hõ:adorabatr᷑ ut dũs. Scilicet nũc mihi philoſophãdũ eſt:ĩcertos eẽ ſenſus nrt̃os: & maxime uiſũ.
Carneades aliqs ab ĩferis excitãdus: ut pferat remu in aqua fractũ uideri: porticus lõgius anguſtiores: ro tũdos
ꝓcul turriũangulus: colũbaꝶ colla ad ſi ingulas cõuerſiões colorẽ mutãtia. Cũ Rhode Petrũ nũciaret: & apoſto

ſis diceret:ob periculi magnitudinẽ euaſiſſe nõ credũt: fãtaſmata ſi uſpicant᷑. Porro ꝙ clauſis ĩgreſſus eſt oſtiis

eiuſdẽ uirtutis fuit: cuius & oculis euaneſcere. Lynceus (ut fabulæ ferut) uidebat trãs parietẽ: dns ĩgreſſus clau/
ſis oſtiis fantaſma fuerit: ĩtrare nõ potuerit. Aqlæ & uultures trãſmarina cadauera ſẽtiũt. Saluator apoſtolos
ſuos niſi oſtiũapuerit non uidebit. Dicmihi acutiſſime diſſ putator. Quid eſt maius: tantã terræ magnitudinẽ
appẽdere ſuꝑ nihilũ:& ſuꝑ aquaꝶ ĩcerta librare:an deu tranſire per clauſã portã: An creaturã cedere creatori:
Quod maglis eſt tribuis: qd minus eſt calũniaris. Petrus ſuꝑ aquas ambulat grandi & ſolido corpore. Mollis
unda nõ cedit:paululũ fides dubitat: & ſtatim naturã ſuam corpus ĩtelligit: ut ſciamus ſuꝑaquas nõcorpus
ambulaſſe: ſed fidẽ. Oro te ꝗ tãtũ cõtra reſurrectionẽ ſẽtiẽs argumẽtaris ut nihil ſimpliciter mecũ loꝗ̃ris. Cre/
dis uere dm reſurrexiſſe ĩ eodẽ quo mortuus: quo ſepultus ẽ corpore: an nõ credis: Si credis cur iſta ꝓponis ꝑ

quæ reſurrectio denegat᷑ Sinon credis:qd ita impitoꝶ aĩas & reſurrectionẽ caſſo noĩe uẽtilas-/ Audi nuper de

Martionis ſchola ꝗqdã ut inꝗt ei:qui in hac carne:& in his oſſibus reſurrexerit: gaudẽs animus ſtatĩ ĩtulit. Con
ſepulti enĩ ſumus: & cõſurreximus cũ xpᷣo ꝑ baptiſmũ aĩæ an carnis reſurrectionẽ dicis Rndit: nõ ſolius aĩæ:
ſed carnis quæ cũ aĩa renaſcit in lauacro. Et quõ pibit: quæ in xpo renata eſt. Quia ſcriptũ eſt ait Caro & ſan
guis regnũ dei nõ poſſidebũt. Attẽde obſecro te qd dicat᷑: caro & ſanguis regnũ dei nõ poſſidebũt: Nunqd nõ
reſurgẽt? Abſit: ſed nõ poſſidebũt. Quarenõ poſſidebũt: Quiaſe equit᷑. neq; corruptio incorruptionẽ poſſide
bit. tãdiu ergo regnũ dei nõ poſſidebũt:qᷓdiu caro tatũ ſanguiſq; pmãſerint. Cũ autcorru ptiuu ĩduerit incor/
ruptionẽ. & mortale ĩduerit ĩmortalitatẽ: & lutũ carnis in teſta fuerit excoctũ: qui prius graui põdere præme
bat interrã:acceptis ſpũs pẽnis & ĩmutatiõis nõ abolitiõis noua gloria uolabit ad deu. Et tũc ĩplebit᷑ illud q;
ſcriptũ ẽ. Abſorpta ẽ mors ĩ uictoria. Vbi ẽ mors cõtẽtio tua? Vbi eſt mors aculeus tuus Præpoſtero ordie de
aĩaꝶ ſtatu & carnis reſurrectiõe rndimus: omiſſiſq; prĩcipiis epiſtolæ: tota nobis cõtra egregios tractatus eius
fuit diſputatio. Maluimus enĩ de dei rebus ꝗᷓ de noſtris iniuriis dicere. Si peccauerit homo in hominem roga/

bunt pro deo ad dominũ. Si autẽ in deũ peccauerit:quis orabit pro eo? Nuce diuerſo ſut oĩ a:noſtros aduerſa

rios ĩmortali odio perſequimur: blaſfemãtibus deũ clæmentẽ porrigimus manũ. ſcribit ad Theophilũ epi/
ſcopũ apologiã:cuius iſtud exordiũ eſt. Tu qdẽ ut hõ dei: & apoſtolica ornatus gratia:curã omniu eccleſiarũ.
maxime eius quæ in hieroſolymis eſt ſuſtines:cũ ipſe pluribus ſollicitudinibus eccleſiæ dei: quæ ſub te eſt: de/
ſtrĩgaris.ᷣ laudat faciẽ: ad pſonã principũ trahit: tu qui regulas quæris eccleſiaſticas. & Niceni cocilii canonibus
uteris: & alienos clericos & cũ ſuis epiſcopis cõmorãtes niteris uſurpare: ride mihi: ad alexãdrinũ epiſcopũ pa
læſtina qd ptinet? Niſi fallor:hoc ibi decernit᷑: utpalæſtinæ metropolis cæſarea ſit: & totius oriẽtis ãtiochia.

ne e1 AIII alior. MET. ElCcd. .
Aut igit᷑ ad cæſariſẽ epiſcopũ referredebueras: cui ſpreta cõmuniõe tua cõmunicarenõnoueras. Aut ſi ꝓcul
expetendũ iudiciũ erat ad Antiochiã potius litterædirigẽdæ. Sed noui cur Cæſareã: cur Antiochiã nolueris

mittere. ſciebas qd fugeres: qd uitares. maluiſti occupatis auribus moleſtiã facere: ꝗᷓ debitum Metropolitano

tuo honorẽ reddere. Nec hoc dico: ꝙ præter amicitias: quæ ſuſpitionẽ generãt: ꝗcꝗᷓ ĩ generatiõe rephẽdã. ſed

h V.⸗ .lxxv.

qa apud ĩterrogãtes magis & præſẽtes te purgare debueras. Miſiſti religioſiſſimũ hoĩem Iſidoꝶ preſbyterũ:
uirũ potẽtẽ tam ex ipſa ĩceſſus & habitus dignitate: ꝗᷓ diuinæ ĩtelligẽtiæ: curare etiã eos: qaĩo uehemẽter ægro
tãt: ſi tñ ſenſũ ſui lãgoris hẽant. Hõ dei mittit hoĩem dei. nihil ĩtereſt ĩter p̃ſbyterũ & epiſcopũ.eadẽ dignitas
mittẽtis & miſſi hoc ſatis ĩperite: in portu utdicit᷑ naufragiũ. Iſte Iſidorus qui in cælũ tuis laudibus tollit:idi
ſũ ĩfamat᷑ Alexãdriæ: qd in hieroſolyma.ex quo nõ legatus adueniſſe uidet᷑: ſed ſocius. Alioqn ꝓferant᷑ & litte
ræ manu eius ſcriptæ. quæ ꝗdẽ an tres mẽſes legatiõis ad nos directæ erãt: portãtes errorẽ. Vincentio preſbite/
ro redditæ ſũt.quæ uſq; hodie ab eo tenent᷑:ꝗqbus cohortat᷑ ducẽ exercitus ſui:ut ſi uꝑ petrã fidei ſtabili pſiſtat
gradu: nec niis minis terreat. Pollicet ſe an ꝗᷓ legatiis eẽt ulla ſuſpitio: uẽtuꝶ Hieroſolymã:& aduẽtũ ſuũ ili/
co aduerſarioꝶ cuneos ꝓterẽdos. Et inter cætera his etiã uerbis utit. Quõ fumus in aere diſſoluit᷑: & cæra ad ui
ciniã ignis. ita diſſipabit᷑ qui ſempꝑ eccleſiaſticæ fidei reſiſtẽs: nũc per hoĩes ſimplices eãdẽ fidẽ inqetare conat᷑
Rogo te lector: qui hoc ſcribit:an ꝗᷓ ueniat: qd tibi uidet᷑? An aduerſarius uel legatus. Iſteẽ quẽ nos piiſſimũ
uel religioſiſſimu: & utuerbũ exprimamus euerbo deicolã poſſumus dicere.Iſte eſt hõ diuinæĩ telligentiæ: tã

potẽs: & tãta ĩceſſus ac habitus dignitate: ut ꝗſi ſpiritalis Hippocrates lãgorẽ aĩaꝶ nr̃aꝶ ſua potuerit præſẽtia

mitigare. Si tũnos uoluerimus ſuæ medicinæ acqeſcere: curet ſe tali medicamine:qui etiã alios curare conſue/
uit. Nobis diuina illa ĩtelligẽtia pro Chriſto ſtultitia eſt. Libenter nra ruſticitate lãguemus: ne collyrio ueſtro
ĩpie uidere diſcamus. tuæ uero ſãctimoniæ poptima uolũtate: ꝗſi ad finẽuſq; pducta ſit. depræcamur dũm
in ſãctis locis nocte & die: ut reddat pfectã mercedẽ: & coronã uitæ largiat᷑. Recte gratias agis. niſi enĩ ueniſſet
Iſidorus tu ĩ tota palæſtina tã fidelẽ ſodalẽ nõ ĩueniſſes.niſi ille tibi ꝓmiſſũ apportaſſet auxiliũ:hæreres apud
turbã ruſticoꝶ: quæ ſapiẽtiã tuã ĩtelligere nõ poſſet. Nec ipſa apologia:de qua nuũcſermo eſt: Iidoro præſẽte
&multu collaborãte dictata eſt. ipſe idẽeſt dictator & baiulus litteraꝶ. Cũ ergo hucueniſſet: & acceſſiſſet ad
nos tribus uicibus: &admonuiſſet tã diuinæ ſapiẽtiæ tuæ: ꝗᷓ ꝓpriæ ĩtelligẽtiæ habẽtia uerba medicinã: nec p/
fuit alicui: nec ꝓfuit ei quicꝗᷓ. ideoq; ad tres uices dicit᷑ ad nos acceſſiſſe. ut & in ueniẽdo myſticũ numerũ coſer
uaret. qui theophili epi mãdatũ nobis loquebat᷑: litteras ad nos ab eo miſſas noluit reddere. Cũq; diceremus:
ſi legatus es: redde legationis epiſtolas. ſi epiſtolã nõ habes: quõ legatũ te ꝓbabis Ridit ſe hre ꝗdẽ litteras ad
nos. adiuratũ tũ ab hieroſolymoꝶ epo ne nobis eas redderet. En legati cõſtatia: qui ut pacẽ faceret: & ſuſpitio/
nẽ in alterã partẽ fauoris excluderet: æquu ſe uttiſe ꝙ; tribuit. & ꝗa ſine emplaſtro uenerat: & medicoꝶ armamẽ
ta nõ hẽbat:iccirco eius medicina nõ ꝓfuit. Hieronymus inqt & qui cũ eo ſũt: & ſecreto & corã oĩbus frequen
tiſſime:& ſub iuriſiurãdi teſtificatiõe ſatis ei fecerut: ; nunꝗ de nobis ambiguitatẽ aliquã habuerit fidei dicẽ-
tes. quomõ quo tpe qñ cõmunicabamus ei: & tũc ſimiliter eundẽ affectũ hẽbamus de rõne fidei. Videte qd fa
ciat concordia dogmatũ. Iſidorus qui ut hæc ſignificaret: eius ſocius erat: hõ dei & pᷣſbyter theoſebeſtos & uir
Potẽs & ſacro ac uenerabili ĩceſſu & diuinæ ĩtelligẽtiæ & hippocrates xp̃ᷣianoꝶ uocat᷑.Ego miſellus dũ in ſoli/
tudine deliteſco: a tãto põtifice repẽte trũcatus: preſbyteri nomẽ amiſi. & tũñ iſte Hieronymus cũ panoſa tur/
ba & ſordidatis gregibus quid Iſidoro illi fulmini auſus eſt reſi pondere:ait ne forte ille non crederet: & oppri-
meret eos præſẽtia: & mole corporis ſui:nõ ſemel:ſed frequẽtiſſime iurauerũt ſe eũ: de quo quæſtio erat:ſcire
orthodoxũ: nec unꝗᷓ in ſuſpitione habuiſſe hæreſeos. O apertũ ĩpudenſq;ʒ mẽdaciũ. Oteſtimoniũ pro ſe nec
Catoni creditũ. In ore enim duorũ uel triũ teſtiũ ſtat omne uerbuũ. alicui nedictũ: aut tibi aliquãdo mandatũ
eſt: ꝙ ſine ſatiſfactiõe fidei cõmunionẽ tuã ſubiremus: Quãdo per uiꝶ diſertiſſimũ &chriſtianiſſimũ Arche
laũ comitẽ qui ſequeſter pacis erat cõditus locus fœderis fuit. nõne hocin primis poſtulatũ eſt:ut futuræ con
cordiæ fides iaceret füdamẽta? Pollicitus ẽ eẽ ſe uẽturũ. Inſtabatdies paſchæ: frequẽs monachoꝶ turba uene/
rat: expectabaris ĩ loco. ꝗd faceres neſciebas. repẽte mãdaſti egrotare te. neſcio ꝗᷓ algoris ui illa die tenõ poſſe ue
nire. Ludio nedũ ep̃s hoc loquit᷑ Pone ueꝶ eẽ qddicis:pfrigeſcas. Ecleſiæ cauſã negligis?! Tot uiroꝶ & xpᷣia/
noꝶ & monachoꝶ patiẽtiã tẽtas!. Nolnimus tibi occaſionẽ dare. uidebamus eni ſtrophã dilationis tuæ iniu/
riam patientia uicimus. ꝗd ſcribit Archelaus? Monet altero & tertio die manere: ſi uelles uenire: & ille occupa
tus (muliercula enim uenire nõ ceſſauit)dũ nauſeã euaſiſſet: noſtri penitus oblitus eſt. poſtduos ergo menſes
tandẽ expectatus uenit Iſidorus: qui nonut tu fingis pro te teſtimoniũ: ſed cauſã poſtulatæ ſatiſfactionis au
diuit. Cum enĩ obiiceret nobis quare ei cõmunicaſtis ſi hæreticus erat: Audiuit ab oi bus:coõmunicauimus ni⸗
hil de hæreſi ſuſpicantes. Poſtꝗᷓ uero a beato papa Epiphanio cõuentus tam ſermone ꝗᷓ litteris reſpondere cõ
tempſit:cũctis monachis ab eodem Epiphanio ſcripta uenerunt. ut abſ. q; ſatiſfactiõe fidei: nullus ei temere
cõmunicaret.præſto ſunt litteræ: nec ſu perhac re dubitari põt. Hæc ſunt quæ ſfratrũ turba reſpondit:non ut
tu argumẽtaris: ex eo te non eſſe hæreticũ: quia aliquãdo nõ dictus ſis. hac enĩ rõne ægrotare nõ debebit:qui
ante ægrotationẽ ſanus fuit. Quando autẽ cœptũ eſt de ordinatione Pauliniani: & alioꝶ qui cũeo ſunt uenti
lari:tunc uidẽtes ſe reprehẽdi: cũ propter charitatẽ atq; cõcordiã cõcederent eis oĩa: hoc aut ſolũ expeteret᷑: ut
licet abaliis contra regulas ordinati eſſent: tamẽ ſu biicerent᷑ eccleſiæ dei:ut nõ ſcinderent eã:neq; ꝓpriũ ſibi fa
cerent principatũ: In hocomnino acqeſcentes cœperunt ꝓponere de fide: & oĩbus notũ facere: ꝙ ſi nõ arguerẽ
turii qui cũ Hieronymo preſbytero erant:nil culparent in nobis. Sin autem arguerent erroris & culpæ: cum
penitus nõ quæant de iſtiuſmodi quæſtionibus diſi putare:ſatiſfactionem errati proprii non inuenientes ad
iſta cõfugerint: nõ quo ſperarent nos poſſe cõuinci:ſed famã noſtrã lædere niterent᷑. Quod pplexa oratio eſt:

nemo

—

lxxvf

eſtei

mitkra nemo uitiũ interpretatoris putet. talis enĩ & græcaeſt. Interim ego gaudeo: ꝙ qui me decollatũ putabã: ſubi
l Cgn to mihi preſbyterii caput uideo repoſitũ. dicis uos oĩno cõuicino poſſe: & ueniread prœliũ phorreſcis. ſi cau
ellil, ſa diſcordiæ no ex diſſentione fidei eſt: ſed ex Pauliniani ut dicis ordinatione deſcẽdit:quæ tanta ſtultitia eſt
ntgl uolẽtibus occaſionẽ dare:nolle rñdere cõfitere fidẽ ſed tũ rũde qch. quæreris: ut᷑o ibus luceat: nõ de fide: ſed de
topteſoi, ordinatione eſſe certamẽ. qᷓdiu enĩ ĩterrogatus de fide tacueris: põt tibi dicere aduerſarius: nõ eſt ordinatiõis
lli llr cauſa: ſed fidei.Si ordinationis cauſa eſt ulte facis:de fide interrogatus tacere.ſi fidei ſtulte prætẽdis ordina
itiü luül⸗ tionẽ. Porro Ich⸗ dicis te petiſſe utſĩ ubiicerent eccleſiæ dei: & nõ ſcinderẽt eã:neq; ꝓpriũ ſibi facerẽt Priĩcipatũ
n de qbus dicas nõ ſatis ĩ telligo. ſi de me & de p̃ſbytero Innocẽtio: ſatis multo dormiſti tpe ꝗ poſt ãnos tredeci
–m nũc excitatus hæc loꝗris.ob id enĩ & ego Antiochiã: & ille Cõſtãtinopolim urbes celeberrimas deſeruimus:
Adilln nõut te in populis pᷣdicãtẽ laudaremus: ſed ut in agris & in ſolitudine dureſcẽtia pctã deflentes Xpi in nos
genirti miſericordiã deflecteremus. Si aut de Pauliniano tibi Fmo Etuide eũ epiſcopo ſuo eẽ ſubiectũ: uerſari Cypri:
rprrlii ad uiſi itationẽ niamĩ terdũ uenire: nõ ut tu ũ:ſed ut alienũ: eius uideliceta quo ordinatus eſt. Xſi hic etiã eſſe
W uoluerit: & ĩexilio nro qetus ĩ ſolitudiĩe uiuere: d tibi debet: niſi honorẽ quẽ oĩbus debemus epᷣis? Faca teor
noeltn dinatũ: idẽ ab eo audies: qd a me miſello hoĩe ſãctæ memoriæ ep̃s Paulinus audiuit. Nũ rogaui te ut ordina
mrdin rer: Si ſic preſoyterũ tribuis: ut monachũ nobis nõ auferas: tu uideris de iudicio tuo. Sin auũt ſub noĩe preſby
* teri tollis: & mihi ppter qd ſæculũ derelinꝗ:ego hẽo qckt ſe emꝑ habui: nulluũ diſpendiũ in ordinatione paſſus
“rü S..& nõ inqit ſcĩderẽt eã:neq; ꝓpriũ ſibi facerẽt prĩcipatũ. Quis ſcidit eccleſia Nos quoꝶ oĩs domus Bethleẽ
e in eccleſia coõicat? An tu: qui aut bñ credis: & ſupꝑbe de fide taces: aut male: & uere ſcindis eccleſiã?! Nos ſcindi
opreſit mus eccleſiã: q ante paucos mẽſes circa dies pentecoſtẽ cũ obſcurato ſole:oĩs mudus iã iãq; futuꝶ iudicẽ for/
allllen midaret: ꝗdraginta diuerſæ ætatis & ſexus p̃ſbyteris tuis obtulimus baptizãdos? & certe ꝗnq; preſbyteri erãt
nideg. in monaſterio: qui ſuo iure poterãt baptizare: ſed noluerũt qcꝗᷓ cõtra ſtomachũtuũ facere:ne & hæc tibi de fi
Nek de reticẽdi daret᷑ occaſio. An tu potius ſcĩdis eccleſiã: q p̃cepiſti bethleẽ pᷣſbyteris tuis:ne cõpetentibus nĩ̃is in
dim paſcha baptiſmũ traderẽt: quos nos Dioſpolin ad cõfeſſorẽ & ep̃ᷣm miſimus Dionyſiũ baptizãdos. Eccleſiã
lmi DWU ſcindere dicimur: qui extracellulas nr̃as:locũ eccleſiæ nõ habemus? At tu ſcindis eccleſiã: qui mandas clericis
enf tuis: ut ſiquis Paulinianũ ab Epiphanio epo cõſecratũ prelbyterũ dixerit: eccleſiã ꝓhibear intrare. ex quo tẽ
Lammmi pore uſq; in ptem diem uidemus tm̃ ſpecũdni: & hæreticis intrantibus ſuſpiramus ꝓcul poſiti. nos ne ſu/
frgnn mus qui eccleſiã ſcindimus? An ille qui uiuis habitaculũ: mortuis ſepulchrum negat: qui fratrum exilia po/
igeidi ſtulauit? Quis potiſſimũ illã feram totius orbis ceruicibus imminẽtem cõtra noſtras ceruices ſpecialiter inci
eteqgt tauit: Quis oſſa ſanctorũ & innoxios cineres ſcindẽs hucuſq; uerberari ab imbribus ſinit? His nos blãdimẽ
tos Nu tis paſtorbonus ĩuitat ad pacem: & ꝓprium arguit facere principatũ: qui oĩbus ep̃is rectã dũtaxat fidẽ tenẽti
dinſol⸗ bus & cõmunione & charitate ſociamur. An tu ſolus eccleſia es: & qui te offẽderitachriſto excluditur? Siad
ola w/ ꝓpriũ deuenimus principatũ: oſtẽde nos in parrochia tua habere epiſcopũ. ꝙ tibi nõ cõmunicamus: fidei ẽ:
Loppti reſpõde & ordinationis erit. Occaſionẽ quoq; fingunt aliam litteraꝶ:quas dicũt ſibi ſcripſiſſe Epiphanium.
tſar ꝗᷓꝗᷓ dabit ille rationẽ pro oĩbus quæ geſta ſunt ante tribunal chriſti: ubi maior & minorabſ. q; ulla pſonarum
wſener acceptione iudicabitur. & tamẽ quòõ poſſunt illius niti epiſtola: quã de ordinatione Pauliniani illicita: & illo
undli rum qui cũ eo ſũt a nobis coargutus ſcripſit: ſicut & ipſa epiſtola eius ĩ exordio ſuo ſignificat? Rogo quæ tan
ider ta eſt cæcitas cineritiis ſicut aiunt tenebnis ĩuoluta:‚icit nos occaſionẽ fingere:& Epiphanii aduerſus ſe litte
un ras nõ habere. ſtatiq; fubiungittquom poſſũt illius niti epiſtola: quã de ordinatione Pauliniani illicita: &
lene⸗ eorum qui cum eo ſunt:a nobis coargutus ſcripſit:ſicut & ipſa epiſtola eius in exordio ſuo ſignificat: nõ ha/
ſeue⸗ bemus epiſtolam. Et quæ eſt illa epiſtola quæ in exordio ſuo de Pauliniano loquitur: Eſt ne aliquid poſt ex *
/ ordium:cuius tu times facere mẽtionẽ? Ate eſtcoargutus ætatis: qua Paulinianus erat. Preſbyterũ ordinas:
einiv⸗ & legatũ mittis ac ſociũ: tantãq; habes fiduciã: ut ubi Paulinianũ mẽtitus es puerũ:illuc pueꝶ mittas preſby
cun terũ Itẽq; Theoſobiũ T-hyriæ eccleſiæ diaconũ facis preſbyterum: & contra nos armas: illiuſq; in nos abutenis
* elo quentia. tibi ſoli licet eccleſiæ uiã calcare. tu quicquid feceris: norma doctrinæ eſt. no erubeſcis ante tribu
nö nal Chriſti iudicãdum tecum Epiphanium ꝓuocare: Quæ ſequuntur poſt hoc capitulũ: hæc ſunt menſæ
“R ſuæ & domus cõtuberniũ imputat Epi hanio:ſcribitq; eũ nunꝗᷓ eſſe ſecũ de Origenis dogmatibus locutũ:&
lri ſui iuriſiurãdi teſtificatione cõfirmat cẽs: ne ſuſt pitionẽ quidẽ (ſicut deus teſtis eſtpuerſæ in nos fidei ſeha
* bere mõſtrauit. nolo ridere & arguere acriter: ne piurii epiſcopũ cõuincere uidear. Præſto ſũt plures epiſtolæ
Epiphanii. una ad ipſũ: aliæ ad epiſcopos palæſtinos: & nup ad romanũ põtificẽ. in quibus dicit ſe eũ coram
d multis de dogmatibus arguentẽ: non meruiſſe reſponſum: totũq; noſtræ paruitatis teſtis eſtmonaſterium.
– ¶ Beati Hieronymi prel byteri ad Theophulii papam Alexandninum Apologia. In qua calunias loanis huero
nn⸗ Tolymitanirefelice gms ſeckator m ollen lit. ARKil
r iſtola tua hæreditatis ricæ te indicãs poſſeſſorẽ: qui pgens ad patrẽ apoſtolis loꝗᷓ bat᷑: Pacem
lini — meã do uobis:pacẽ meã relinquo uobis.illius quoq; fœlicitatis cõpotẽ te eſſe teſtata eſt:in quam
un Sðůð beati pacifici nũcupant᷑. Blãdiris ut pater: erudis ut magiſter: inſtruis ut põtifex. Veniſti ad nos
8 nõ in maieſtate uirgæ: ſed in ſpũᷣ Pen Panaik & leuitatis & maſuetudis: ut humilitatẽ xp̃i:pᷣmo
ſtati

nares. Qui mortaliũ genus. nõ fulminãs & tonãs: ſed ĩ p̃ſepe uagiẽs & iacẽs ſaluauit ĩ cruce.

H H lxn.

Legimus enĩ ĩ typo illius añ prædictũ. Memẽto dñe Dauid:& oĩs mãſuetudinis eius.Etĩ ipſo poſtea pntatũ

eſt. diſcite a me: qa mitis ſũ:& humilis corde. Vñ & multa de ſacris uoluminibus ſuꝑ pacis laude pſtringens:
ac per uarios ſcripturaꝶ cãpos more apũ uolãs qcꝗd dulce & aptũ cõcordiæ fuit artifici eloꝗo meſſuiſti.A te
currẽtes igit᷑ ad pacẽ imitati ſi umus. Expoſita ad nauigandũ uela:crebrior exhortationis tuæ aura cõpleuit: ut
non t retractatibus & faſtidioſis: ꝗᷓ utauidis & plenis faucibus: dulcia pacis fluẽta biberemus. Veꝶ quid fa/
ciemus in quoꝶ ptãte uolũtas tm pacis eſt: nõ effectus. Et ꝗᷓqᷓ uolũtas quoq; apud deũ ꝓpoſiti ſui mercedẽ
hẽat tũ impfectũopus etiã uolẽtes mœrore cõtriſtat. Quod ſciẽs & apoſtolus pfectiſſima uidelicet pacẽ ĩ utri
uſq; partis uolũtate cõſiſtere: ꝗtũ ĩquit ex nobis eſt: cũoĩbus hoĩbus pacẽ hũtes. Et ꝓpheta: pax pax. Et ubi eſt
pax Nihil enĩ grãde eſt: pacẽ uoce pᷣtẽdere: & ope deſtruere. Aliud ĩniti: aliud demoõſtrare. uerbis ſonare con/
cordiã: re exigere ᷣuitutẽ. VYolumus & nos pacẽ. Et nõ ſolũ uolumus: ſed rogamus. Sed pacẽ xpᷣi: pacẽ uerã:pa
cem ſine inimicitiis: pacẽ ĩ qua nõ ſit bellũ ĩuolutũ.Pacẽ quæ nõ aduerſarios ſubiicit: ſed amicos iũgit. Quid
dñationẽ pacẽ uocamus? & nõ reddimus unicuiq; rei uocabulũ ſuum: ubi odiũ eſt: appellent᷑ inimicitiæ. ubi
charitas: ibi tmmodo pax uocet᷑. Nos nec eccleſia ſcindimus: neq; a patrũ cõione diuidimur. Sed ab ipſis ſut
ita dicã) cunabulis: catholico ſumus lactenutriti. Nemo nãq; magis eccleſiaſticus eſt: ꝗᷓ qui nunꝗᷓ hæreticus
fuit: Sed ignoramus abſqʒ charitate pacẽ: ſine pace coĩonẽ. Legimus quoq; in euãgelio. Sioffers munus tuũ
ad altare: & ibi recordatus fueris: qa f tuus habet aliqd aduerſũ te:dimitte ibi munus tuũ corã altari: & uade
pᷣus recõciliari fratri tuo. Et tũc ueniẽs offer munus tuũ. Si munera nĩa abſq; pace offerre nõ poſſumus: ꝗᷓto

magis & xp̃i corpus accipere! Qua cõſciẽtia ad euchariſtiã xpᷣi accedã: & rũdebo amẽ: cũ de charitate dubitem

porrigẽtis Quæſo te: ut patiẽter me audias: nec ueritatẽ adulationẽ putes. Quiſꝗᷓ ne tibi ĩuitus cõmunicat:

