donũ deſurſũ deſcendit:nõ a quolibet:ſed a pr̃e luminũ:qui dicit ad apoſtolos: uos eſtis lux mũdi.apud quẽ

nõ eſtdifferẽtia iudæi ſiue gentilis. nec illa umbra quæ uerſabatur in lege:præmit eos:qui de nationibus cre/
diderunt. ſed uerbo nos genuit: & uerbo ueritatis. quia umbra & imago & ꝗᷓdam ſpecies ueritatis præceſſit in
lege: ut ſimus primitiæ creaturarũ eius. Et quomodo ipſe pᷣmogenitus ex mortuis: omnes in ſe mortuos ſu/
ſcitauit: ſicipſe uirgo pᷣmitias uirginum ſuarum in ſe uirgine dedicauit. Petrus quoq; quid de uocatione gen
tium ſentiat: cõtemplemur. Benedictus deus inquit & paterdomini noſtri leſu xp̃i öm magnam miſericordi

am ſuà regenerauit nos in ſpem uitæ per reſurrectionẽ Ieſu xp̃i ex mortuis: in hæreditatẽ incorruptã & ĩma/

culatã & ĩmarceſſibilẽ: quæ ſeruatur in cælis: in uos qui uirtute dei cuſtodimini per fidẽ.ꝑ in ſalurẽ quæ p̃para
ta eſt reuelari in tpe nouiſſimo. Vbi incorrupta pᷣdicat hæreditas: & ĩmaculata: & ĩmarceſſibilis. & pparataĩ
cælis & in tempus nouiſſimũ reſeruata: & ſpes uitæ æternæ: quando non nubent neq; nubent᷑: ibi aliis uerbis
uirginitatis pᷣuilegia deſcribũtur. Nã in ſequẽtibus hoc ipſũdocet: propter hoc accincti lũbos mentis ueſtræ:

uigilãtes perfecte: ſperate in eam gram: quæ uobis deferẽda eſt in reuelationẽ leſu xpᷣi quaſi filii obediẽtiæ nõ
cõformemini poribus ignorãtiæ ur̃æ deſideriis. ſed m eũ qui uos uocauit ſanctũ: & ipſi ſancti eſtote in oĩ cõ
uerſatione. Scriptũ eſt enĩ: Sãcti eſtote: quia ego ſctũs ſũ.neq; enĩ coxru ptibili auro & argẽto redẽpti ſumus
ſed pᷣcioſo ſanguĩe ĩmaculati agni Ieſu xpi: ut caſtificemus aĩas nr̃as in obediẽtia ueritatis: renati non ex coitu
cortuptibili: ſed ĩcorruptibili per uerbũ uiuentis dei & ꝑmanẽtis: & ſicut lapides uiui ædificemur in domũ ſpi
ritalẽ ſanctũ ſacerdotiũ offerẽtes ſ piritales uictimas:per Apᷣm dim nr̃m. Nos enĩ ſumus genus electũ: regale
ſacerdotiũ:gẽs ſãcta:populus acq ſitionis. Ap̃s pro nobis carne mortuus eſt. Armemur eadẽ cõuerſatiõe qua
Xps:qm qui paſſus eſt carne:qeuit a peccato: ut nequaꝗᷓ in deſideriis hoĩum: ſed in uoluntate dei: reliquũ in
carne tps exigamus. Sufficit enĩ nobis pᷣteritum tp̃s: qn ambulauimus ĩ luxuriis & deſideriis cæteriſq; uitiis.

Grãdia nobis & pcioſa uirgĩtatis ꝓmiſſa donauit: ut per hãc efficiamur diuinæ cõſortes naturæ: fugiẽtes eam

quæ in mũdo eſt cõcupiſcẽtiã corruptionis. Nouit ns pios de tẽtatione eripe:& iniquos cruciãdos in diẽ iu/
dicii re?uare. pcipue eos qui poſt carnẽ in deſideriis pollutionis ambulãt: & dnationes deſpiciũt audaces & ꝓ/

caces. Iſti enĩ quaſi irratioabilia iumẽta in uẽtrẽ & libidinẽ ꝓni ſũt blaſfemãtes:qui in corruptiõe ſua corrũ pé

tur. recipiẽtq; mercedẽ iniqtatis: luxuriã qui putãt delitias eſſe: iniuſticiã ſordes & maculas: & nihil aliud miſi
de uoluptatibus co itãtes: Qui hnt oculos plenos adulterio: & ĩſatiabili libidine: & decipiunt aĩas necduũ Xp̃i
charitate tobuſlasetoquunt enĩi uerba tumẽtia. Et ĩdoctos facile illecebris carnis irretiũt: repromittẽtes eis li
bertatẽ:cũ ipſi ſerui uitioꝶ ſint:atq; luxuriæ & corrup tiõis. Vnuſqſq; enĩ ei ſubiacet paſſioni:a qua uincitur.
uod ſi fugiẽtes coinqnatiões mũudi per ſciam ſaluatoris nii⸗ leſu xpi:iiſdẽ rurſus ſu pant quæ ante ſperaue/
rãt: facta ſũt eis nouiſſima peiora poribus. Meliuſq; eis eratſnouiſſe uiã iuſticiæ: ꝗᷓ poſt agnitionẽ retrorſũ cõ/
uerti:& relinqre ſãctũ mãdatũ: quod eis traditũ fuerat. Completũq; eſt in eis ueriſſimũ illud ꝓuerbiũ. Canis
reuerſus eſt ad ſuũ uomitũ. Et ſus lota eſt in uolutabro luti. ¶ Capᷣ. XXV.
Olui oẽm locũ ſecũdæ Petri epiſtolæ ponere:ne longũ facerẽ: Sed tantũmodo oſtẽdi ſpũs ſãcti uati/
n cinio huius tpis & doctores & hæreſim p̃nunciatã. Deniq; manifeſtius eos denotat dicẽs: Veniẽt enĩ
nouiſſimis diebus illuſores ſeducentes: iuxta ꝓpria deſideria ambulantes: &c. Deſcripſit ſermo apo/
ſtolicus Iouinianũ loquẽtẽ buccis tumẽtibus: & ĩflata uerba trutinantẽ: repromittentẽ in cælis libertatẽ:cum

ipſe corruptionis ſeruus ſit:atq; luxuriæ canis reuertẽs ad uomitũ ſuũ. Nã cũ monachũ eſſe ſe iactitet: & poſt

ſordidã tunicã: & nudos pedes: & cibariũ panẽ: & aquæ potũ: ad candidã ueſtẽ: & nitidã cutẽ: ad mulſũ & ela/
boratas carnes: ad iura Apitii & Paxamii: ad balneas quoq; ac friticulas & popinas ſe cõferat: manifeſtũ eſt: ꝙ
terrã cælo: uitia uirtutibus: aerẽ p̃fert Xpo: & purpurã coloris eius putet regna cæloꝶ. Et tñ ille formoſus mo
nachus: craſſus nitidus: dealbatus: & quaſi ſpõſus ſemp ĩcedẽs: aut uxorẽ ducat: ut æqualẽ uirginitatẽ nupti
is ꝓbet. aut ſi nõ duxerit: fruſtra cõtra nos uerbis agit: cũ ope nobiſcũ ſit. Sed & Ioãnes in eadẽ uerba cõcordat
Nolite diligere mũdũ: neq; ea quæ in mũdo ſut. Siqs diligit mudũ:nõ eſt charitas pr̃is in eo.qm̃ oẽ qd in mũ
do eſt: deſideriũ carnis ẽ: & deſideriũ oculoꝶ & ſupbia huſus uitæ: quæ nõ eſt de pre: ſed de mũdo ẽ: & mũdus
pterit: & deſideriũ eius.qui aũt facit uolũtatẽ dei: manet in æternũ. Mãdatũ nouũ ſcripſi uobis. qd eſtueriſſi
mũ: & in Ap̃o & in nobis. qa tenebræ pᷣ̃terierũt: & lux iã lucet. Et rurſũ chariſſimi nũc filii dei ſumus. & necdũ
apparuit:qd futuri ſumus. Scimus auũt qa ſi apparuerit: ſimiles ei erimus. qm uidebimus eũ ſicuti eſt. Et oĩs
qui habet hãc ſpem: caſtificat ſemetipſũ: ſicut & ille caſtus eſt. In hoc pfecta eſt nr̃a charitas: ſi fiduciã habea-
mus in die iudicii. ut quõ ille eſt: ſic & nos ſimus in hoc ſæculo. Epiſtola quoq; Iudæ tale qd ſi ignificat. Odié/
tes & carnis pollutã tunicã. Legamus apocalypſim lIoãnis. & ibi repiemus agnũ ſup mõtẽ Syon. & cũ eo cẽtũ
quadragintaquatuor milia ſignatoꝶ hnñtiũ nomẽ eius: & nomẽ pr̃is eius ſcriptũ in frõtibus ſuis: qui cãtãt cã
ticũ nouũ: & nemo põt dicere cãticũ illud: niſi hi qui empti ſũt deterra. Iſti ſũt qui cũ mulieribus ſenõ coin/

quinauerũt.uirgines enĩ pmanſerũt. hi ſequunt᷑ agnũ quocũq; uadit. Empti ſũt eniĩ ex hoĩbus pᷣmitiæ deo &&

agno: & in ore ipſoꝶ nõ eſt inuentũ mẽdaciu: & ſine macula ſut. de ſingulis tribubus excep ta tribu Dan: pro
qua reponit᷑ tribu Leui.xii. milia uirginũ ſignatoꝶ creditura dicunt᷑: qui cũ mulieribus nõ ſũt coĩquinati. At
ne putaremus de his dici: qui ſcorta nõ norũt: ſtati intulit: uirgines enĩ pmãſerunt. ex quo oſtẽdit oẽs qui uit
gines non pmanſerũt: ad cõparationẽ puriſſimæ & angelicæ caſtitatis: & ipſius dni nii Ieſu xp̃i eſſe pollutos.
Hi ſũt quicãtant cãticũ nouũ:qd nemo põt canere: niſi qui uirgo eſt. hi ſũt pmitiæ dei & agni: & ſine macu/

la. Si uirgines pᷣmitiæ dei ſi ũt:ergo & uiduæ & in mr̃imonio cõtinentes: erãt poſt pᷣmitias ideſt in ſecundo &

tertio gradu. nec pus pditus populus ſaluari poterit: niſi tales hoſtias caſtitatis deo obtulerit: & ĩmaculatum
agnũ puriſſimis uictimis recõciliauerit. Infinitũ eſt de euãgelio decẽ uirginũ exponere ſacramentum: quinq;
ſtultarũ & quinq; ſapientũ. Hoc ſolũ nunc dico ꝙ quomodo abſq; cæteris operibus uirginitas ſola no ſaluat
ſic omnia opera abſq;ʒ uirginitate: puritate: cõtinentia: caſtitate: imꝑfecta ſunt. Ex quo nequaꝗᷓ nos illud po/
terit impedire: quod aduerſarius obiicit: fuiſſe dominũ in Chana Calileæ: & nuptiarum feſta celebraſſe: qua/
do aquas uertit in uinum. Hoc enim breuiſſime reſpõdebo: ꝙ qui octaua die circunciſus eſt: & pro quo par
turturum & duo pulli columbarum die purgationis oblati ſunt: cum cæteris anteꝗᷓ pateretur iudaicam con/
ſuetudinem comprobauit. ne illis occaſione iuſte ſe interficiendi tribuere uideretur: quaſi legem deſtruens:
dãnanſq; naturam: ꝗꝗᷓ & hoc pro nobis faciat. Qui enim ſemel uenit ad nuptias: ſemel docuit eẽ nubenduũ.
xxviii.

⸗„

Et tũc uirginitati poſſet officere:ſi nuptias poſtuirgĩ tat: & uiduitatis caſtimoniã:nòĩ gradu tertio ponere/

mus. Nũcaũt cũ hæreticoꝶ ſit dãnare cõiugia: & dei ſpnere cõditionẽ: ꝗqcqd de laude dixerit nuptiaꝶ: libẽter
audiuimus. Eccleſia enĩ mrimonia nõ danat: ſed ſubicit. nec abiicit: ſed diſpẽſat. ſciẽs ut ſupra diximus. do
mo magna nõ ſolũ eẽ uaſa aurea & argẽtea: ſed & lignea & fictilia. & alia eẽ ĩ honorẽ: alia in cõtumeliã: & qui

cũq; ſe mũdauerit: eũ futuꝶ eẽ uas honorabile & neceſſariũ in oẽ opus bonũ p̃paratũ. ¶ Cap̃ᷣ.XXVI. V

tis abũdeq; xp̃ianæ pudicitiæ: & uirgitatis angelicæ: de diuinis libris exẽpla pbuimus .Sed qmĩ tel/⸗
lexi in cõmentariis aduerſarii puocari nos etiã ad mũdi ſapiam. ꝙ nunꝗᷓ hoc genus in ſæculo ſit ꝓba
tũ.& nouũ dogma cõtra naturã religio nr̃a ꝓdiderit. pcurrã breuiter Græcas & Latinas: Barbaraſq;
hiſtorias. & docebo uirgĩtatẽ ſemꝑ tenuiſſe pudicitiæ pncipatũ. Referũt fabulæ Atlantã calydoniã uirginẽ:
ſẽper ĩ uenatibus: ſemp in ſiluis: nõ tumẽtes uteros fœmĩae: faſtidiaq; cõceptuũ: ſed expedita & caſta amaſ
ſe uirtutẽ. Harpalicẽ quoq; uirginẽ Thraciã ĩſignis poeta deſcribit.& reginã uolſcoꝶ Camillã: quã Turnus
cui auxilio uenerat: laudare uolẽs: nõ amplius habuit qd diceret: niſi uirginem nominaret.
Odecus Italiæ uirgo.
Calcodecus quoq; illa filia leo uirgo ppetua peſtilentiã priæ ſcribit᷑ ſpõtanea morte ſoluiſſe. & Iphigeniæ uir
ginis ſaguis aduerſos placaſſe uẽtos. Quid referã Sybillas Erythræã atq; Cumanã: & octo reliquas? Na Var-
ro decẽ fuiſſe autumat. quaꝶ inſigne uirginitas eſt: & uirgitatis præmiũ diuinatio Quod ſi æolici gũe ſermo
nis Sybilla eoεονοM appellat: recte conſiliũ dei ſola ſcribit᷑ noſſe uirgitas. Caſſandrã quoq; & Chryſen ua/
tes Apollinis ac Iunonis uirgines legimus. Etſ- acerdotes Dianæ Tauricæ & Veſtæ innumerabiles extiterunt
quaꝶ una Minutia ppter ſuſpitionẽ ſtupri uiua defoſſa eſt: iniuſta ut reor pœna: niſi grãde crimẽ putaret᷑ læ
ſa uirginitas. Certe romanus populus ꝗto honore uirgines ſemp habuerit: hinc apparet: ꝙ cõſi ules & ĩperato
res & in curribus triũphantes: qui de ſupatis gẽtibus trophœa referebãt: & oẽs dignitatis gradus eis de uia ce-
dere ſolitus ſit. Claudia uirgo ueſtalis cũ in ſuſpitionẽ ueniſſet ſtupri: & ſimulacrũ mĩis Ildææ in uado tyberis
hæreret: ad cõprobandã pudicitiã ſuã: fert cingulo duxiſſe nauẽ: quã multa milia hoĩum trahere nequerãt.
Melius tũ inqt Lucani poetæ patruus cũ illa eſſet actũ:ſi hoc qdeuenit: ornamentũ potius exploratæ fuiſſet
pudicitiæ: ꝗᷓ dubix prociniũ.Nec miꝶ hoc de hoĩbus:cũ Mineruã quoq; & Dianã uirgies deas finxerit error
entiliũ. & ter. xii. ſigna cæli:ꝗbus mũduũ uoluiputãat: uirginẽ collocarit. Magna iniuria nuptiaꝶ: & ĩter ſcor
pios qdẽ & cẽtauros & cãcros & piſces & egocerotas.i.capᷣcornos: uxorẽ maritũq; cõſtrinxerint. Trigĩta Athe
nienſiũ tyrãni cũ Phedonẽ in cõuiuio necaſſẽt: filias eius uirgines ad ſe uenire iuſſerũt: & ſcortoꝶ more nuda-
ri. ac ſup pauimẽta piĩis ſanguiĩe cruẽtata: ĩpudicis geſtibus ludere. quæ pauliſꝑ diſſimulato doloris habitu:
cũ temulẽtos cõuiuas cernerẽt: quaſi ad reqſita naturæ egrediẽtes: inuicẽ ſe cõplexæ pᷣcipitauerũt in puteũ.ut
uirginitatẽ morte ſeruarẽt. Demotiõis Ariopagitaꝶ pᷣncipis uirgo filia audito ſpõſi Leoſtenis ĩteritu: ꝗ bellũ
lamiacũ cõcitarat: ſe ĩterfecit: aſſerẽs ꝗᷓᷓ ĩtacta eſſet corpore: tñ ſi alteꝶ accipe cogeret᷑: quaſi ſecundũ accipet:
cũ pori mẽte nupſiſſet. Spartiatæ & Meſſenii diu ĩter ſe habuere amicitias in tantũ: utob qdã ſacra etiã uirgi
nes ad ſe mutuo mitterẽt. Quodã igit tpe cũ Anquaginta uirgines Lacedæmonioꝶ Meſſenii uiolare tẽtaſſet:
de tato numero ad ſtuprũ nulla cõſenſit. ſed oẽs libetiſſime pro pudicitia occubuerut. Quã ob rẽ graue bellũ
& longiſſimũ cõcitatũ eſt. & poſt multũ tpis Mamertia ſubuerſa eſt. Ariſtoclides Orcomeni tyrãnus adama
uit uirginẽ Stymphalidẽ: quæ cũ pre occiſo ad tẽplũ Dianæ cõfugiſſet: & ſimulacrũ eius teneret: necui poſſet
auelli: in eodẽ loco cõfoſſa eſt. ob cuius necẽ tãto oĩs Arcadia dolore cõmota elſt: ut bellũ publice ſumeret: &
necẽ uirgis ulciſceret᷑. Ariſtomenes meſſenius uir iuſtiſſimus uictis lacedæmoniis: & quodam tpe nocturna
ſacra celebrãtibus: quæ uocabant hiacynthina: rapuit de choris ludentiũ uirgĩes. xii. & tota nocte gradu cõci
to fugiẽs exceſſit de finibus Spartanoꝶ. Cũ q; eas comites eius uellẽt uiolare:monuit quantũ potuit: ne hoc
facerẽt: & ad extremũ quoſdã nõ parcẽtes ĩterfecit. cæteris metu coercitis: redẽptæ poſtea a cognatis puellæ:cũ
Ariſtomenẽ uiderẽt cædis reũ fieri: tadiu ad priam nõ ſũt reuerſæ: qᷓdiu iudicũ aduolutæ genibus: defenſorem
pudicitiæ ſuæ cernerẽt abſolutũ. Quo ore laudãdæ ſut Scedali filiæ in Leuctris Boetiæ: quas traditũ eſt abſen
te patre duos iuuenes p̃tereuntes iure hoſpitii ſi uſcepiſſe. Quimultũ iĩdulgentes uino: uim per noctẽ intulere
uirgibus. Quæ amiſſæ pudicitiæ nolẽtes ſ upuiuere: mutuis cõciderũt uulneribus. Iuſtũ eſt & Lucrinas uirgi
nes nõ tacere: quæ cũ Iliũ mitterent ex more: per annos circiter mille nulla obſcœni rumoris & polutæ uirgi/

nitatis ulla fabulã dedit. Quis ualeat ſilẽtio pterire ſeptẽ Mileſias uirgines: quæ Galloꝶ ĩpetu cũcta uaſtate:
ne ꝗd ĩdecẽs ab hoſtibus ſi uſtinerẽt: turpitudinẽ morte fugerũt?exẽplũ ſui cũctis uirginibus relinꝗntes: ho⸗
neſtis mẽtibus magis pudicitiam curæ eſſe ꝗ uitã. Nicanor uictis Thebis atq; ſubmerſis: unius uirginis capti
uæ amore ſuperatus eſt. Cuius coniugium expetens & uoluntarios am plexus quod ſcilicet captiua optare de

buerat: ſenſit pudicis mẽtibus plus uirginitatẽ eſſe: ꝗᷓ regnum. & interfectam propria manu: flens & lugens
amator tenuit. Narrant ſcriptores Græciæ & aliam Thebanam uirginẽ quã hoſtis Macedo corruperat: Tan⸗
mulaſſe pauliſper dolorẽ & uiolatorẽ uirginitatis ſuæ iugulaſſe poſtea dormientẽ.ſ. eq; interfeciſſe cũ gaudio.
Vt nec uiuere uoluerit p oſt perditã caſtitatem. nec ante mori: ꝗſui ultrixexiſteret. Apud gymnoſophiſtas in
diæ quaſi per manus huius opinionis auctoritas traditur: ꝙ Buddã pncipẽ dogmatis eoꝶ: e latere ſuo uirgo
gñarit. Nec hoc miꝶ de Barbaris cũ Minerua quoq; de capite Iouis & Libeꝶ prem de fœmiæ eius ꝓcreatos: do

len

her .
din ctiſſima finxerit græcia. Speuſippus quoq; ſororis Platonis filius: & Clearchus i laude Platonis& Anaxilides
ich I ſecũdo libro Philoſ. ophiæ Peritionẽ mr̃em Platonis fãtaſmate Apollinis oppreſſa ferũt. & ſapiæ pncipẽ nõ
4 di aliter arbitrant niſi de partu uirgis editũ.Sed & Timæus ſcribit Pythagoræ uirginẽ filia choro uirginũ pfuiſ/
W. ſe & caſtitatis eas ſſtituiſſe doctrinis. Diodorus ſocraticus qnq; filias dialecticas ĩſignis pudicitiæ hũiſſe nar/
inh⸗ rar de qbus & Philo Carneadis magr pleniſſimã ſcribit hiſtoriã: ac ne nobis dũñm Saluatorẽ de uirgie pcreatũ
1nn romana exprobraret potẽtia: auctores urbis & gẽtis ſuæ Ilia uirgie & Marte genitos arbitraniCap. XX VII. d MMU 2.
n Aecde uirgibus ſæculi: currẽs per multiplices hiſtorias: & pperãs ſermo pſtrinxerit. ueniã ad marita⸗ ( Waduig T nnabun abhore ib⸗
n tas: quæ mortuis uel occiſis maritis ſuis: ſupuiuere noluerũt: ne cogerent᷑ ſecũdos noſſe concubitus.
iinl Et quæ mire unicos amauerũt maritos. ut ſciamus digamiã apud ethnicos etiã reprobari Dido ſo
* ror lionis multo auri & argẽti põdere cõgregato: Africã nauigauit. ibiq; urbẽ carthaginẽ cõdidit. & cũ
ab larba rege Libyæ in cõiugiũ peteret᷑: pauliſp diſtulit nuptias:donæc cõderet ciuitatẽ. nec multo poſt extru/
ctã in memoriã mariti quõdã Sichæi: pyra maluit ardere ꝗᷓ nubere. Caſta mulier Carthaginẽ cõdidit: & rurſũ
ei eadẽ urbs in caſtitatis laude finita eſt. Na Haſdrubalis uxor capta & incẽſa urbe:cũ ſe cerneret a romanis capi
endã efle: apreheſis ab utroq; latere paruulis filiis: in ſubiectũ domus ſuæ deuolauit ĩcendiũ. Quid loquar
ln Nicerati cõiugẽ? Quæ ĩ Patiẽs iniuriæ uiri: mortẽ ſibi ipſa cõſciuit:ne triginta tyrãnorũ: quos Lyſi ander uictis
Athenis ĩpoſuerat: libidinẽ ſuſtineret. Arthemiſia quoq; uxor Mauſoli ĩſignis pudicitiæ fuiſſe phibet᷑. Quæ
au cũ eſſet regina Cariæ: & nobiliũ poetaꝶ atq; hiſtoricoꝶ laudibus prædicer᷑: in hocuel maxime effert: defun
ctũ maritũ ſic ſemꝑ amauit: ut uiuũ & miræ magnitudinis ac pulchritudinis extruxit ſepulchrũ. intantũ ut
unike uſq; hodie oĩa ſepulchra p̃cioſa: ex noĩe eius Mauſolea nũcupent᷑. Teuta Illyrioꝶ regina ut lõgo tpe uiris for/
Perno tiſſimis ĩperaret: & Romanos ſæpe frãgeret: miraculo utiq; meruit caſtitatis. Indi & oẽs pene Barbari: uxores
eccg plurimas habẽt: apud eos lex eſt: ut uxor chariſſima cũ defũcto marito cremet᷑. Hæ igit᷑ cõtendunt inter ſe de
bihben amore uiri: & ambitio ſũma certantiũ eſt ac teſtimoniũ caſtitatis: dignã morte decerni. Itaq; uictrix in habitu
Auenn ornatuq; pᷣſtino: iuxta cadauer accubat:amplexãs illud: & deoſculãs: & ſi uppoſitos ignes pudicitiæ laude con
ufll tẽnens. puto quæ ſic morit᷑: ſecũdas nuptias nõ reqjrit. Alcibiades ille ſocraticus uictis Atheniẽſibus: fugit ad
eanem Pharnabazũ. Qui accepto pᷣcio a Lyſãdro pᷣncipe lacedæmonioꝶ iuſſit eũ ĩterfici. Cũq; ſuffocato caput eſſet
itetſor ablatũ: & miſſũ Lyſandro in teſtimoniũ cædis expletæ: reliqua pars corporis iacebat ĩſepulta. Sola igit᷑ cõcu/
1 Ar bina cõtra crudeliſſimi hoſtis ĩperiũ: iter extraneos & ĩminẽte diſcrimĩe: funeri iuſta pſoluit: mori parata pro
venuce mortuo: quẽ uiuũ dilexerat. Imitent᷑ mronæ xpᷣianæ ſaltẽ cõcubinaꝶ fidẽ. & p̃ᷣſtent lberr: qd captiua ſᷣuauit
nbitu Strato regulus Sydonis manu ꝓpria ſe uolẽs cõfodere: ne ĩminẽtibus Perſis ludibrio foret: quoꝶ fœdus ægy⸗/
tei,ut Pptii: regis ſocietate neglexerat: retrahebat formidine & gladiũ quẽ arripuerat circũſpectãs: hoſtiũ pauidus ex-
Apclä pectabat aduẽtũ. Quẽ iã iãq; capiendũ uxor ĩtelligẽs: extorſit acinacẽ de manu & latus eius tranſuerberauit.
Aahet Cõpoſitoq; ex more cadaueti ſe moriẽs ſupiecit: ne poſt uirginalia fœdera alterius coitũ ſuſtineret. Xenophõ
gäun in Cyri maioris ſcribit infantia: occiſo Abradote uiro: quẽ Bãthia uxor miro amore dilexerat collocaſſe ſe iux/
tiuile ta corpus laceg: & cõfoſſo pectore ſanguinẽ ſuũ mariti ĩfudiſſe uulneribus. Iuſtã cauſã regis occidendi puta/
uebeli uit uxor: quã maritus nudã amico ſuo & ignorantẽ mõſtrauerat. Iudicauit enĩ ſe nõ amari: quæ & alteri poſ/
6Aa ſet oſtẽdi.Rhodogune filia Darii poſt mortẽ uiri: nutricẽ quæ illi ſecũdas nuptias ſuadebat occidit. Alceſtin
kupbl fabulæ ferũt pro Admeto ſpõte defuũctã. Et Penelopis pudicitia Homeri carmẽ eſt. Laodomia quoq; poetaꝶ
nereti ore cãtat᷑: occiſo apud troiã Protheſilao noluiſſe ſu puiuere. Ad romanas fœminas trãſeã. Et pᷣmã ponã Lu/
ocutn cretiã: quæ uiolatæ pudicitiæ nolẽs ſupuiuere: maculã corporis cruoredeleuit. Duillius ꝗq pᷣmus Romæ naua
uducic li certamiĩe triũphauit. Biliã uirginẽ duxit uxorẽ tãtæ pudicitiæ: ut illo quoq; ſæculo pro exẽplo fuerit: ꝙ ĩpu
neſwe dicitia mõſtrũ erat nõ uitiũ. Is ia ſenex & tremẽti corpore in quodã iurgio audiuit exprobrari ſibi os fetidũ: &
Colech triſtis ſe domũ cõtulit. Cũq; uxori queſtus eſſet: quare nunꝗᷓ ſe monuiſſet: ut huic uitio mederet᷑: feciſſẽ inqꝗt
erlorn illa niſtputaſſẽ oĩbus uiris ſic os olere. Laudãda in utroq; pudica & nobilis fœmina. & ſi ignorauit uitiũ uiri:
atalin & ſic ꝑatiẽter tulit. & ꝙ maritus ĩfœlicitatem corporis ſui nõ uxoris faſtidio: ſed maledicto ſeſit inimici. Certe
quæ ſecũdũ ducit maritũ: hoc nõ põt dicere. Martia Catonis filia minor: cũ quæreret ab ea cur poſt amiſſam
muiig maritũdenuo nõ nuberet: ridit nõ ſe ĩuenire uiꝶ: qui ſe magis uellet ꝗᷓ ſua. Quo dicto oſtẽdit diuitias magis
truig in uxoribus eligi ſolere ꝗᷓ pudicitiã: & multos no oculis: ſed dipin⸗ uxores ducere: optima ſane res: quã auari/

ulir tia cõciliat. Eadẽ cũ lugeret uiꝶ: & mronæ ab ea ꝗrerent: quẽ diẽ hr̃et luctus ultimũ. Ait quẽ & uitæ arbitror:
quæ ita uiꝶ ꝗqᷓrebat abſẽtẽ: de ſecũdo mirimonio nõ cogitabat. Brutus Portiã uirginẽ duxit uxorẽ. Martiã Ca/

usn to nõ uirginẽ: ſed Martia ĩter Hortenſiũ Catonẽq; diſcurrit. & ſine Catone uiuere Martia potuit. Portia ſine
gnsch Bruto nõ potuit. Magis eni ſe unicis uiris applicat fæminæ: & nihil aliud noſſe: magnũ arctioris indul gẽtiæ
0 p uinculũ eſt. Aniam cũ propinquus moneret: ut alteri uiro nuberet: eſſe enim ei & ætatẽ ĩtegrã & faciẽ bonã:
6 nequaqᷓ inqt hoc faciã. Si enĩ uiꝶ bonũ inuenero ut ante habui: nolo timere ne pdã. Si mali :qd neceſſe eſt
nd poſt bonũ peſſimũ ſuſtinere Portia minor cũ laudaret᷑ apud eã qᷓdã bñ morata: quæ ſecũdũ habebat mari/
ügun ti: reſpõdit: felix& pudica matrona: nunꝗᷓ p̃ter ſemel nupſit. Marcella maior rogata a matre ſua gauderet ne
hl ſe nupſiſſe: Reſ pondit ita ualde: ut amplius noli. Valeria Meſſallaꝶ ſoror amiſſo Seruio uiro:nulli uolebat
ſuo u nubere. Quæ interrogata cur hoc faceret:ait ſibi ſemper maritũ Seruiũ uiuere. ¶ Cap̃. XXVIII.

d0
eatos⸗ „XKXIX.

(ur vror „ ſu Mitcde ſapiom

cũ hre poſſumus:nõ ſodalẽ: alterius amorẽ: ſuũ odiũ ſuſpicat᷑. Si

Entio in cathalogo fœminarum multo me amplius plura dixiſſe:ꝗᷓ exẽploꝶ patit᷑ cõſuetudo:& a le/
ctore erudito iuſte poſſe reprehendi. Sed qd faciã: cũ mihi mulieres nii tpis apoſtoli ĩgerãt auctori/
Et necdu elato funere poris uiri memoriterdigamiæ pᷣcepta decãtent? ut quæ xpᷣianæ pudicitiæ deſpiciũt

tatẽe!

fidẽ: diſcãt ſaltẽ ab ethnicis caſtitatẽ. Fert Aureolus Theophraſti liber de nuptiis: in quo ꝗᷓrit an uir ſapiẽs du

cat uxorẽ. Et cũ definiſſet: ſi pulchra eſſet: ſi bu morata: ſi honeſtis parẽtibus: ſi ipſe ſanus acdiues: ſic ſapientẽ
aliqn inire mrimoniũ ſtati ĩtulit: hæc aũt in nuptiis raro uniuerſa cõcordãt. Nõ eſt ergo uxor ducẽda ſapiẽti.
Primũ eni ĩpediri ſtudia philoſophiæ: nec poſſe quenꝗᷓ libris & uxori pariter ĩſeruire. Multa eẽ quæ mr̃onaꝶ
uſibus neceſſaria ſũt: pᷣcioſæ ueſtes: auꝶ:gẽmæ:ſuptus: ancillæ: ſupellex uaria: lectitæ: & exedra deaurata. Dei/
de ꝑ noctes totas garrulæ cõqueſtiões. illa ornatior pcedit in publicũ:hæc honorat᷑ ab oĩbus. ego in cõuẽtu fœ
minaꝶ miſella deſ picior. Cur aſpiciebas uicinã?qd cũ ancillula 13 barisde foro ueniẽs qd attuliſti?ẽ Nõ ami
octiſſimus pᷣceptor in ꝗlibet urbiũ fuerit:
nec uxorẽ relinꝗre: nec cũ ſarcina ire põt. pauperẽ alere difficile eſt: diuitẽ ferre tormẽtũ. Adde qm nulla ẽ uxo/
ris electio: ſed qualiſcũq; obuenerit: hnda. ſi iracũda: ſi fatua: ſi deformis:ſi ſi upba: ſi fetida. quodcũqʒ uitii ẽ
poſt nuptias diſcimus. Equus aſinus bos canis & uiliſſima mãcipia: ueſtes quoq; & lebetes: ſedile ligneũ: ca-/

lix & urceolus fictilis: pbant᷑ pus: & ſicemunt. Sola uxor nõ oſtẽdit᷑: ne an diſpliceat ꝗᷓ ducat᷑. Attẽdenda eſt

ſemp eius facies: & pulchritudo laudada. ne ſi alterã aſpexeris: ſe æſtimet diſplicere: uocãda dña: celebrandus

natalis eius. Iurandũ ꝑ ſalutẽ illius: ut ſit ſupſtes optandũ: honorãda nutrix eius & gerula: ßuus pr̃nus & alũ

nus: & formoſus aſſecla: & ꝓcurator calamiſtratus: & in lõgã ſecurãq; libidinẽ exectus ſpado. ſub ꝗbus nomi
nibus adulter deliteſcũt. Quoſcũq; illa dilexerit ĩgratis amãdi. Si totã domũ regẽdã ei cõmiſeris: ſeruiẽdũẽ.
Si aliqd tuo arbitrio tebua leris: fid ſibi adhibere nõ putabit: ſed ĩ odiũ uerter᷑ ac iurgia. & niſi cito cõſulueris
parabit uenena. Anus & aurifices & ariolos & ĩſtitores gẽmaꝶ ſericarũq; ueſtiũ ſi ĩtromiſeris: piculũ pudici⸗/
tiæ eſt. ſi ꝓhibueris: ſuſpitiõis iniuria. Veꝶ qd ꝓdeſt etiã diligẽs cuſtodia: cũ uxor ſᷣuari ĩpudica nõ poſſit: pu/

dica nõ debeat Infida enĩ cuſtos eſt caſtitatis neceſſitas. & illa uere pudica dicẽda eſt: cui licuit peccare ſi uolu

it. pulchra cito adamat᷑. fœda facile cõcupiſcit. difficile cuſtodit᷑: qd plures amãt. Moleſtũ eſt poſſidere: qd
nemo hr̃e dignet᷑. Minore tũ miſeria deformis habet᷑: ꝗᷓ formoſa ſuat᷑. Nihil tutũ eſt: i quo totius populiuo
ta ſuſpirãt. alius forma: alius ingenio: alius facetiis: alius liberalitate ſollicitat. aliquo modo uel aliqn expu/
gnat᷑: qd undiq; ĩceſſit᷑. Quod ſi ppter diſpẽſationẽ domus & lãguoris ſolatia & fugã ſolitudis uxores ducũ-
tur: multo melius ſeruus fidelis diſpẽſat: obediẽs auctoritati dñi: & diſpẽſatiõi eius obtẽperãs:ꝗqᷓ uxor quæ in
eo ſe æſtimat dnam:ſi aduerſũ uiri faciat uolũtatẽ. ideſt qd placet:nõ qd iubet᷑ Aſſidere aũt egrotãti magis
nt amici & uernulæ bnſiciis obligati: ꝗᷓ illa quæ nobis ĩputet lach rymas ſuas: & hæreditatis ſpe uẽdat illuuiẽ:
& ſollicitudinẽ iactas: lãguẽtis aĩum deſi Patiõe cõturbet. Quod ſi ipa lãguerit:coegrotãdũ ẽ: & nunꝗᷓ ab eius
lectulo recedẽdu. Aut ſi bona fuerit & ſuauis uxor: quæ tn rara uiſa eſt: cũ parturiẽte gemimus: cũ piclitante
torꝗ mur. Sapiẽs aũt nunꝗᷓ ſolus eſſe põt. habet ſecũ oẽs ꝗ ſũt:qq; unꝗᷓ fuerũt boni. & aĩum liberũ quocũq;
uult trãſfert. Quod corpore nõ põt: cogitatiõe cõplectit᷑. & ſi hoĩum ĩopia fuerit: loquit᷑ cũ deo.nunꝗᷓ minus
ſolus etit: ꝗ cũ ſolus fuerit. Porro liberoꝶ cauſa uxorẽ ducere. ut uel nomẽ nẽm nõ ĩtecat:uel hẽ̃amus ſenectu

tis pᷣſidia:& certis utamur hæredibus ſtolidiſſimũ eſt. Quid enĩ ad nos pꝑtinet recedẽtes e mũdo:ſi noĩe nro ali

us noĩet᷑. Cũ & filius nõ ſtatĩ pr̃is uocabulũ referat: & ĩnumerabiles ſint.q eodẽ appellent᷑ noĩe.Aut que ſene
ctutis auxilia ſũt nutrire domi:q aut por te forte moriat Aut puerſiſſimis moribus ſit? Aut certe cũ ad ma/
turã ætatẽ uenerit: tarde ei uidearis mori? Hæredes aũt meliores & certiores amici ſũt & ꝓpinq: quos iudicio
eligas: ꝗᷓ quos uelis nolis hĩe cogaris. licet certa hæreditas ſit: dũ uiuis bn abuti ſubſtãtia tua: ᷓ tuo labore ꝗſi/
ta in ĩcertos uſus relinꝗre. Hæc & huiuſmodi Theophraſtus diſſerẽs: quẽ nõ ſuffũdat xp̃ᷣianoꝶ: quoꝶ cõuer/
ſatio eſtĩ cælis Qui quotidie dicũt: cupio diſſolui & eſſe cũ XpᷣoHeæredẽ nimiꝶ deſiderabit hoĩem: cohæres
Xp̃i.Et optabit liberos: nepotũq; ſerie delectabit᷑: quos forſitã ſit occu paturus Antixp̃s:cũ legamus Moyſẽ &
Samuelẽ filiis ſuis alios prætuliſſe: nec putaſſe liberos: quos uidebãt dño diſi plicere .
Cc Kcero rogatus ab Hirtio ut poſt repudiũ Terẽtiæ: ſororẽ eius duceret: oĩno facere ſi upſedit: dicẽs non
poſſe ſe uxori & philoſophiæ pariter operã dare. Illa ĩterim cõiũx egregia: & quæ de fotibus tullianis

. hauſerat apĩam: nupſit Saluſtio inimico eius. & tertio Meſſallæ coruiĩo: & ꝗ̃ſi p quoſdã gdus eloquẽtiæ de⸗
uolutaẽ. Socrates Xãtippen & Miro neptẽ Ariſtidis ducis hẽbat uxores. Quæ cũ crebro ĩter ſe iu rgarent᷑ & il

le eas irridere eẽt ſolitus:ꝙ ꝓpter ſe fœdiſſimũ hoĩem: ſimis naribus: recalua frõte: piloſis humeris:& repãdis
cruribus diſcep tarẽt. nouiſſime uerterũt ĩ eũ ĩ petũ: & male mulctatũ fugiẽtẽq; diu pſecutæ ſũt. Quodã autẽ
e cũ ĩfinita cõuitia ex ſupiori loco ĩ gerẽti Xãtippe reſtitiſſet: aqᷓ pfuſus ĩmũda: nihil amplius rndit:qᷓ capite
eterſo. ſciebã inqt futuꝶ: ut iſta tonitrua hymber ſeqret᷑. L. Syllæ Fœlicis ſi nõ hũiſſet uxorẽ: Metella cõiux
palã erat ĩpudica. Et qa nouiſſimi mala nra diſcimus: id Athenis cãtabar. & S ylla ignorabat ſecretaq; domus

ſuæ pᷣmũ oſtiũ cõuitio didicit. Cn. Põpeio Mutiã uxorẽ ĩpudicã quã Põtici ſpadones & Mithridaticæ am bie

bant atertie cu eũ putarent cæteri ſcientẽ pati: indicauit in expiditione cõmilito. & uictorẽ totius orbis triſti
nao cot riel M. cato cenſorius habuit uxorẽ Actoriã Paulã humili loco natã: uiolentã: mẽtis potẽ. &
qd nemo poſſet credere Catoni ſupbã. Hoc ideo dico: ne quis putet ſi pauperẽ duxerit: ſatis ſe cõcordiæ pui/

Cap. XXIX.

ree
—

mul
ec
lin⸗
con
ote
none

ale,
kon/,
ciüt
denti
piet.
tong
Dei,
etu ſe
am
ert⸗
uxo/
uitiüi⸗
c,
ndzent
tandls
i
Snon
lediͤ,
uluen
ducie/
lirpr⸗
eſiwol
lerid
. 1
oplin
nec
ESduci
rquenn
imus

illuua

ab ein
iclitmt
quoci
qminus
ſenen
ſeniodl
gelae
Anv
cico
orn
Ktöen
cohrrs
Noſis
M.
cs non⸗
ulanss
gurdo
nigil/
diaut
lacötu
1 dom
ambe
2 .
bol
depu⸗

tione caſtrari: & poſtꝗᷓ in pontificatũ fuerint electi: uiros eſſe deſinere.

diſſe. Philippũ regẽ Macedonũ cõtra quẽ Demoſthenis philippicæ tonãt:ĩtroeuntẽ ex more cubiculũ: uxor
excluſit irata. qui excluſus tacuit: & iniuriã ſuã uerſu tragico cõſolatus eſt. Gorgias rhetor libꝶ pulcherrimũ
de cõcordia: græcis tũc inter ſe diſſidẽtibus recitauit olympiæ. Cui Melanthus inimicus eius: hic nobis inquit
de cõcordia pᷣcipit: qui ſe & uxorẽ & ancillulã tres in una domo cõcordare nõ potuit. Aemulabat᷑ quippe uxor
eius ancillulæ pulchritudini: & caſtiſſimũ uirum quotidianis iurgiis exagitabat. Totæ Euripidis tragœdiæ ĩ
mulieres maledicta ſũt. Vnde & Hermion loqtur: Malarũ me mulierũ decepere concilia. In Lepti urbe ſemi
barbara: & poſita in ſolitudine moris eſt: ut nurus altera die ſocrũ ollã mutuã poſtulet. Cui illa ſtati negat:
ut ſcias illud uerũ eſſe Terẽtii:qdcõſulto ambigue extulit. Quid eſt hoc: oẽs ſocrus oderũt nurus. Legimus
ꝗndã apud romanos nobilẽ: cũ eũ amici arguerẽt. quare uxorẽ formoſã & caſtã & diuitẽ repudiaſſet: ptẽdiſ/
ſe pedẽ: & dixiſſe eis. Et hic ſotularis quẽ cernitis: uidet᷑ uobis nouus & elegãs:ſed nemo ſcit præter me ubime
pᷣmat.Scribit Herodotus:qꝙ mulier cum ueſte deponat & uerecundiã. Et noſter comicus fortunatũ putat:q
uxorẽ nunꝗᷓ duxerit. Quid referã Paſiphæn: Clytẽneſtrã: & Eriphyla. quarũ prima delitiis fluẽs: qppe ut re/
gis uxor tauri dicit᷑ expetiſſe cõcubitus. alia occidiſſe uirũ ob amorẽ adulteri. tertia pdidiſſe Amphiaraũ: & ſa/
luti uiri monile aureũ pᷣtuliſſe.ꝗcqd tragœdiæ tumẽt: & domos urbes regnaq; ſubuertit: uxorũ pellicũq; cõ/
tẽtio eſt. Armãtur parentũ in liberos manus: nefãdæ apponunt epulæ. & ppterunius muliercule raptum: eu
ropæ atq; aſiæ decẽnalia bella cõfligũt. Quaſda repudiatas altero nuptiaꝶ die ſtatiĩ nupſiſſe legimus. Vterq;
reprehẽdendus maritus: & cui tã cito diſ plicuit: & cui tã cito placuit. Epicurus uoluptatis aſſertor: ꝗᷓꝗᷓ Metro
dorus diſcipulus eius Leontiã habuerit uxorẽ: raro dicit ſapienti ĩeũda coniugia. quia multa incommoda ad
mixta ſũt nuptiis. Et quomodo diuitiæ & honores & corpoꝶ ſanitates & cætera quæ in differẽtia noĩamus:
nec bona nec mala ſũt: ſed uelut in meditullio poſita: uſu & euẽtu uel bona uel mala fiũt: ita & uxores ſitas in
bonorũ malorũq; cõfinio. Graue aũteſſe uiro ſapienti uenire in dubiũ: utrũ bonã an malã ducturus ſit. Ridi
cule Chryſippus ducendã uxorẽ ſapienti pcipit: ne Iouẽ Gameliũ & Genethliũ uiolet. Iſto enim modo apud
latinos ducenda uxor non erit: quia Iouem nõ habent nuptialem. Quod ſi deoꝶ ut putãt noia uitæ hominũ

præiudicant: offendet ergo Statorem Iouem: qui libenter ſederit. Cap. XXX.

ſũt: & iſta quæ ſubiicimus. Amar formæ rõnis obliuio eſt: & ĩſaniæ pximus: fœduũ minimeq; cõueni
ens aĩo ſoſpiti uitiũ. turbat cõſilia: altos & generoſos ſpũs frãgit. a magnis cogitationibus ad humil/

— „

limas detrahit. querulos: iracũdos: temerarios: dure ĩ perioſos: ſeruiliter blãdos: oĩbus inutiles ipſi nouſſſime

amon facit. Nã cũ fruendi cupiditate ĩſatiabilis flagrat: plura tpa ſuſpitionibus: lachrymis: cõqueſtionibus
pdit.odiũ ſui facit: & ipſe nouiſſime odiũ eſt. Tota amoris ĩſectatio apud Platonẽ poſita eſt. & oĩa eius incõ
moda Lyſias explicat: ꝙ nõ iudicio: ſed furoreducat᷑. & maxime uxoꝶ pulchritudini grauiſſimus cuſtos ac/
cubet. Refert pᷣterea Seneca cognouiſſe ſe quendã ornatũ hoĩem :q exiturus in publicum faſcia uxoris pectus
colligabat. & ne puncto quidem horæ pñtia eius carere po terat.potionẽ q; nullã ſibi: niſi alternis tactu labris
uir & uxor hauriebãt. alia deĩceps nõ minus inepta facientes: in quæ ĩprouida uis ardẽtis affectus erũpebat.
Origo quidẽ amoris honeſta erat:ſed magnitudo deformis. nihil aũt ĩ tereſt: ꝗᷓ ex honeſta cauſa ꝗs inſaniat.

Vnde & Sextus ĩ ſnũis:adulter eſt inqt in ſuã uxorẽ amator ardẽtior. In aliena ꝗppe uxore oĩs amor turpis ẽ:

——

—0 —

in ſua nimius. Sapiẽs uir iudicio debet amare coniugẽ: nõ affectu. Reget ĩpetus uoluptatis: nec pceps feret᷑ in
coitũ. nihil eſt fœdius: ꝗᷓ uxorẽ amare quaſi adultera. Certe qui dicũt ſe cauſa reipublicæ: & gñis humani uxo
ribus iungi: & liberos tollere: imitent᷑ ſaltẽ pecudes. & poſtꝗᷓ uxorũ uẽter ĩtumuerit: nõ ꝑdant filios. nec ama
tores uxoribus ſe exhibeãt ſed maritos. Quorũdã mrimonia adulteriis cohæſerũt. & o rẽ ĩprobã iidẽ illi pudi
citiã præceperũt:qui abſtulerãt. Itaq; cito eiuſmodi nuptias ſacietas ſoluit. Cũ pᷣmũ lenocinium libidinis ab
ſceſſit: timor qd licebat euiluit. Nã quid ait Seneca: deuiris paupibus dicã. Quoꝶ in nomẽ mariti ad eluden
das leges quæ cõtra cælibes latæ ſũt: pars magna cõducit᷑ Quomodo põt regere mores & pcipere caſtitatẽ: &
mariti auctoritatẽ tenere qui nupſit Doctiſſimi uiri uox eſt pudicitiã in pmis eſſe retinendã: qua amiſſa oĩs
uirtus ruit. In hac muliebriũ uirtutũ pᷣncipatus eſt. Hæc pauperẽ cõmẽdat: diuitẽ extollit: deformẽ redimit:

— —,,M —¶—

exornat pulchrã: bnmeret de maioribus: quoꝶ ſanguinẽ furtiua ſobole nõ uitiat. bñ de liberis: quibus nec de

ipſerũt Ariſtoteles & Plutarchus & noſter Seneca de mfimonio libros: ex ꝗbus & ſi upiora nõnulla

α

mre erubeſcẽdu: nec de pr̃e dubitandũ eſt. Bñ ĩ primis de ſe:quã a cõtumelia externi corporis uindicat. Capti

uitatis nulla maior calamitas eſt: ꝗᷓ ad alienã libidinẽ trahi. uiros cõſulatus illuſtrat: eloqᷓntia ĩ nomẽ æternu-
effert militaris gloria: triſphuſq; nouæ gẽtis cõſecret. Multa ſũt quæ pclara ĩgenia nobilitẽt. Mulieris uirtus
ꝓprie pudicitia eſt. Hæc Lucretiã Bruto æquauit: neſcias an etiã pᷣtulerit. qm Brutus nõ poſſe ſeruire a fœmi

na didicit. Hæc æuit Corneliã Gracco. Hæc Portiã alteri Bruto. notior eſt marito ſuo Tanaquil. Illum ĩter

multa regũ nomina iã abſcõdit antiqtas. Hãc raro inter fœminas uirtus altius ſæculoꝶ oĩum memoriæ: ꝗ ut
excidere poſſet ĩfixit. Imitentur ergo nuptæ Theanũ QCleobulinã: Gorguntẽ: Timocliã: Claudias atq; Corne
lias: & cũ apoſtolũ malis mulieribus digamiã uiderint ignoſcentẽ: legant anteꝗᷓ religio noſtra fulgeret in mũ
