cipit numeꝶ: ne qs puerſe putet dii dilecti & amantiſſimi & regis bis patrẽ noĩari. Quanꝗᷓ prin filio: & filius

in pre: & alter hoꝶ ſibi & hĩtator & thronus fuerit: tñ in hoc loco ad regẽ qui deus eſt ſᷣmo dirigit᷑: & dicit᷑ ei ꝙ ĩ

periũ eius choc enĩ ĩtelligo thronũ: iuxta illud qd ſcriptũ eſt. De fructu uentris tui ponã ſuꝑ thronũ tuũ)finẽ
nõ hẽat: qc;qdẽ & Mariæ angelus nuũciauit. Dabit eidñs deus thronũ Dauid pris ſui: & regnabit ſupdomo la

cob in ſæcula:& regni eius nõ erit finis. Nec putemus hoc illi eẽ cõtrariũ: qd apoſtolus ſcribẽs ad Coriĩthios ait
filiũ tradituꝶ regnu: ſubiiciẽdũ ei: qui ſibi ſubiecit oĩa: ut ſit deus oĩa in oĩbus. Nõ enĩ dixit tradet pr̃i: ut ui/
deret᷑ ſeparare filiu. ſed tradet deo hoc eſt hĩ tãdi in aſſũptiõecorporis deo: ut ſitdeus oĩa ĩ oĩbus: & AXp̃s quiañ
per paucas uirtutes erat in ſi ingulis: per oẽs in oĩbus cõmoret ceptrũ aũt & uirgã ĩſigne eẽ regnãtis ipᷣe Pphe
ta ſignificat dicẽs. Sceptrũ æqtatis: ſceptrũ regni tui. Quidã de Eiaia teſtimoniu ꝓferẽtes. Exiet uirga de radi/
ce Ieſſe: & flos de radice eius aſcẽdet:hoĩem quieſt aſſũptus ĩtelligũt:cui & deferat᷑ ĩperiũ: & qui ꝓpter dilectã

iuſticiã: & exoſã iniquitatẽ regnare dicat᷑: & unctus eẽ oleo exultatiõis præ participibus ſuis qſi præmiũchari⸗

tatis & odiũ iniqtatis in unctiõe ſũpturus. Docemur aũt in utraq; parte: & amoris & odii eẽ in nobis ſemĩa:cũ
ipſe qui primitias maſſæ nroꝶ corpoꝶ leuauit ad cælos: & iuſticiã dilexerit: & oderit iniqtatẽ. Vn Dauid. Nõ
ne odiẽtes tedũe oderã: & ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebã:? pfecto odio oderã illos. Quod ſequit᷑ unxit te deus de-
us tuus: Primũ nomẽ dei uocatiuo caſu ĩtelligẽdũ ẽ: ſequẽs noĩatiuo: qd ſatis miror: cur Aqla nõ ut cœpat in
primo uerſiculo uocatiuo ĩterpᷣtatus ſit: ſed noĩatiuo bis noĩans deũ: qui ſupradictũ unxerit deũ. In hoc loco
Photinus opprimit᷑: ſed Arrius caputleuat: de euangelio, pferens teſtimoniu: Aſcẽdo ad patrẽ meũ: & patrẽ ue
ſtrũ:deũ meum & deũ ur̃Um. Sed cum dilectũ audiat eũ accinctũ gladio ſi uꝑ femur: & regnare ꝓpterueritatẽ &
mãſuetudinẽ: & ungi ob dilectã iuſticiã: & exoſã iniqtatẽ:& unctũ eẽ præ cõſortibus ſuis. De ꝗbus ſcriptũ eſt
Participes Xpi facti ſumus:ſi tũ principiũ ſubſtãtiæ uſq; ad finẽ firmu retineamus. Mirorcur ſoliũ dñi dei ad
calũniã uocet:ꝗqᷓſi uniuerſa quæ dicta ſũt diuinitati uerbi:& humilitati hoĩs cõueniãt. Audiat actus apoſtoloꝶ
Ieſũ Naxarenu:quẽ unxit deus ſpũ ſãcto.Audiat euãgeliũ.Spũs ſãctus ueniet ſupꝑ te:& uirtus altiſſimi obũ⸗
brabit tibi. ꝓpterea & qd naſcet᷑ ex te ſãctũ uocabit᷑ filius dei. Ipſũdũm ſẽtiat intonatẽ. Spus dni ſuꝑ me.eo ꝙ
unxit me. Participes aũt apoſtolos credẽteſq; ſignificat: ꝗbus unctiõis ſuæuocabulũ tribuit: ut abuncto uocẽ
tur uncti: ideſta Ap̃o xpᷣiani. Myrrha & gutta & caſia in cunctis ueſtimentis tuis. a domibus eburneis ex qui/
bus delectauerunt te filiæ regu in honore tuo. In hebraico: Myrrha & ſtacte & caſia in cũctis ueſtimẽtis tuis de
domibus eburneis ꝗbus lætificauerunt te filiæ regũ in honore tuo. Præfatio ipſa te doceat: iccirco me hũc pſal/

mũ explanare uoluiſſe: qa ad uirginẽ ſcribẽs pro liliis & floribus titulũ reppi: Itaq; cõſequẽter & iſtos uerſicu/

los ad te referã:cui uolumẽ hoc ſcribit᷑. Mortificaſti mẽbra tua ſuꝑterra: & quotidie Apo offers myrrhã. Api
bonus odor es:& ꝓpterea ſtacten: ideſt ſtillã uel guttã exhibes dno. Narrãt & hi qui aromatũ nouere uirtutes:
ſtactẽ florẽ eẽ myrrhæ. Quod aũt ſequit᷑ caſia eſtipſa quæ ab aliis o νũi. fiſtula nuncupat᷑: uocales in lau
des dei: & oẽs pituitas & rheumata uoluptatũ ſuo calore excoquẽs. ubi in nr̃is codicibus ſcriptũẽ guttauel ſta
ctẽ: in hebraico aloth legit᷑. uñ & nicodemus cẽtũ libras myrrhæ & aloes:ad ſepeliẽdũ dñũm pparauit.Et ſpon
ſus loquit᷑ ad ſpõſã: myrrha & aloes cũ oĩbus unguẽtis pmis. Et illa reſpõdet: Manus meæ ſtillauerũt myrrhã
digiti mei myrrha pleni. Proiice & tu mortis opa Chriſto in baptiſmate cõſepulta: & huic mũdo mortua eſto
& nihil aliud niſi de cæleſtibus cogitãs: loq̃re ad ſpõſũ tuũ. Manus meæ ſtillauerũt myrrthã: & digiti mei myr
rha pleni. Legimus & unguẽtũ ſacerdotale cuius & Dauid meminit:ſicut unguẽtũ in capite: qd deſcendit in
barbã barbã Aarõ:qd deſcẽdit in orã ueſtimẽti eius:in quo cũ cæteris aromatibus miſcet᷑ & ſtacte. Offerũt &
magi myrrhã. Et in pnti loco initiũ ueſtimẽtoꝶ Chiiſti eſt ſuſcipe mortẽ illã: & in ſua carne mõſtrare. Hæc in
dumẽta para ſpòſo tuo.his a te ueſtibus cõptus ĩcedat. Cũq; ei huiuſcemodi texueris ueſtimẽta:efficieris ipſa
tẽplũ dei:& lætificabis eũ de domibus eburneis: ſiue ut melius in hebraico ſcribir: de tẽplo dẽtiũ & laudes dño
canes. totaq; ſæculo mortua: angeloꝶ imitaberis choros. Eburenĩ & dẽtes ĩſigne eẽ mortis & uocis ipſa nomi
nũ natura teſtat᷑. Et cõſequẽter adiũctũ eſt: ex quibus delectauerũt te filiæ regũ in honore tuo. Rex regũ& dis
diñantiũ ſpõſus tuus ẽ. Reges iſti qui ſub tãto rege ſũt reguli: pres tui ſũt: ꝗ teeuãgelicagenuere doctnina. Ho/

rum tu filia honorificas in oĩbus ueſtimẽtis & odoribus bonis & tẽplo eburneo eu cui ſupradictum eſt: Effu/

ſa eſt gia in labiis tuis: & accingere gladio tuo ſuꝑ femur tuũ potẽtiſſime: & ſagittæ tuæ acutæ: & thronus tu/
us deus in ſæculũ ſæculi: ꝓeo qd nos trãſtulimus domibus eburneis: qa in græco ſcriptũ eſt àοσιιααωι R
7 . * . 2 . . „ . „ . „ „ — –- 7
a ivoy. qdà latinoꝶ ob uerbi ambiguitatẽa gradibus ĩterpretati ſunt: cum &αρ. uerbũ ſit «πιαεοον

ideſt gentile palæſtinæ: & uſq; hodie domus exomni parte cocluſæ: & in modũ ædificatæ turriũ ac mœnium

. publicoꝶ

ſort

Pnl
neh
N
tin
n
nit
der⸗
ebe
Uenl
i
tatl
dey.

dibo
iuin
rptr
Nnitui
uis De
a ſel
Nohk
tgi
uiln;
omol
hiosat
fut li⸗
Sguizi
epplr
lend,
dilogi
üͤchun
miaci
luuch
Nrin
eloeo
neve
ruted
ptück
deind
Cobe⸗
niobi
eco
ouoc:
ui/
de
pla/
erſiou/
N
rtutes:
in ha
elſt⸗
ſpon
aeſto
eimt
hditnn
rüth⸗
xcin
si

.
l

nom
sc
E
us t/
,
Glor
nlum
lo⸗

publicoꝶ eâàρappellentur. Aſtitit regina adextris tuis in ueſtitu deaurato: Quodq; ſequit circũdata uarie
tate: excepta editioe uulgata nullus interpᷣtum trãſtulit. In hebraico: Stetit cõiunx in dextera tua in diadema
te aureo. ubi nos cõiugẽ uertimus: ibi apud hebræos legit᷑ ſegal. pro quo Aquila ovyxOο ideſt cõcubinam.
Symmachus & quinta editio: α XWHα ideſt pellicem. Lxx. Theodotion & ſexta reginã ĩterpᷣtati ſũt. Dein
de ubi ego poſui diademate aureo: Symmachus trãſtulit in auro primo: Aqla ꝗqnta & ſexta editio in tinctura
uelin auro ophyr: Quæ filiæ regũ ſũt: & in ſpõſi parant᷑ amplexus: per myrthã & guttã & caſiã & domos ebur
neas delectãt eù: cuius thronus in ſæculũ ſæculi eſt. Quæ aut iã ſuꝑ petrã Apᷣm ſtabili radice fũdata eſt catho
lica eccleſiatuna coluba pfecta & ꝓxima ſtat a dextris: & nihil in ſe ſiniſtrũ habet:ſtat in ueſtibus deauratis. de
ſermonibus ſcripturaꝶ ad ſenſũ tranſiens: & cũctis plena uirtutibus: ſiue utnos trãſtulimus in diademate au
reo. Eſt enĩ regina: regnatq; cũ rege: cuius filias poſſumus intelligere: & in cõe credẽtiui aĩas: & ꝓprie uirginum
choros. Ophyr genus auri eſt uela loco indiæ:uel acolore noĩe inditũ.Septẽ ꝗppe apud hebræos auri uocabu
la ſũt.Vxorẽ quoq; & cũcubinã intelligamus decãtico Salomonis:quæ ſine ſpõſo ſuo uel marito dormire nõ
põt. Audi filia & uide: & inclina aurẽ tuã: & obliuiſcere populũ tuũ & domũ pr̃is tui. & concupiſcet rex decorẽ
tuũ: qm̃ ipſedns tuus: & adorabũut eũ. In hebraico. Audi filia & uide: & inclina aurẽ tuam: & obliuiſcere populi
tui & domus pñis tui. & cõcupiſcet rex decorẽ tuũ: ꝗa ipſe eſt dñs tuus:& adora eũ. Hucuſq; per ꝓphetæ liguã
quã calamo ſcribẽti uelociter cõparat: loquit᷑ ſpũs ſãctus:ipᷣm regẽ & bellatorẽ & deũ ſpõſũq; cõpellãs. Hinc p
ſona pñis inducit᷑ loquẽtis ad ſpõſã filii ſui: & cohortãtis eã: ut ueteris gẽtilitatis & idolatriæ errore cõtẽpto: pri
mũ his quæ dicant᷑ attẽdat: & ppter q de alienigena filia noĩet᷑. deinde uideat uel ip̃a quæ dicunt᷑: uel uniuer
ſã cõditionẽ: ex uiſibilibus ĩtelligẽs ĩuiſibilia: & ex creaturis ſentiẽs creatorẽ: & diligẽter ĩclinet aurẽ ſuã:ut quæ
dicunt᷑ memoriter teneat. Cũq; audierit: uiderit: & ĩclinauerit aurẽ ſuã: totãq; ſe Getrina tradiderit:& eoꝶ in
telligentiæ quæ dicunt obliuiſcat primũ populũ ſuũ: & cũ Abrahã de chaldæa egrediẽs relĩquat terrã natiuita
tis & cognatiõis ſuæ. Nemo dubitat patrẽ nrjm anꝗᷓ adoptaremur a deo fuiſſe diabolum. de quo Saluator ait.
Vos ex pre diabolo nati eſtis. Cũ ergo ait antiꝗ pr̃is fueris oblita: & talẽ te exibueris depoſitis priſtinis ſordibus
ut ſuꝑ fratruelẽ dealbata cõſcẽdas: & quã poſſit diligere filius meus: tũc cõcupiſcet rex decorẽ tuũ. Et ne putes
unũ eẽ de turba a quo amãda es:ipſe eſt rex tuus & dñs tuus.qa uero ĩ terdũ qui reges & dñi ſũt: ſũt qᷓdã ptãte
reges & dñi: ti eiuſdẽ naturæ cuius ſũt illi:in quos dnant᷑ & regnãt: indico tibi ꝙ deus tuus ſit: & debeas adora
reeũ. Lxx. ĩterp̃tes nõ dixerũt & adorabis eũ: ſed adorabũt eũ: ut ſit ſenſus. Iſte qui teamaturus eſt: qui tuã pul
chritudinẽ dilecturus:deus eſt: & adorãdus ab hoĩbus. qd de eccleſiade gẽtibus cõgregata expoſuimus. unuſ-/
qſq; ad ſeipſũ referat: aliamq; credẽtis: ꝙ prioribus uitiis derelictis adoptet in filia: iclinet aurẽ ſuã: obliuiſcat᷑
ueteris cõuerſatiõis: & cũ apoſtolo dimittatmortuũ pr̃em: & talẽ ſe pᷣbeat: qui amet a rege.Ipſe eſt enĩ dñs eius
cui flectere debeat genu: & depoſita ſupbia iugũ humilitatis aſſumere: Interrogemus iudæos quæ ſit iſta filia
ad quã loquit deus. nõ dubito ꝗn ſynagogã rndeãt. & quò dicit᷑ ſynagogæ & iſraelitico populo: dimitte popu
lũ tuũ & domũ pñis tui?: Nunquid derelinquet gentem Hebræaã: & Abrahã antiquũ patrẽ? Si dixerit de uoca
tiõe ſignificari Abrahã qa Chaldæos reliquerit: Quis eſt iſte rex qui amaturus eſt decorẽ Abrahã? Certe alius
eſt qui loquit᷑: audi filia:aliuſq;ʒ de quo loquit: & cõcupiſcet rex decorẽ tuũ. Qui alius? Nõ ſolũ rex: ſed & dns
& deus:quiadorãdus eſt.Filia Tyri in muneribus uultũ tuũ depræcabunt diuites plæbis. In hebræo eſt: o filia
fortiſſimi in muneribus faciẽ tuã depræcabunt diuites populi. Verbũ hebraicũ ſor:qdĩ Ezechiele iuxta. Lxx.
legimus:interpᷣtari põt & Tyrus & tribulatio: fortiſſimus ſiue fortiſſima: & ſilex ideſt lapis duriſſimus: un in
præſenti loco error ortus eſt. Aqꝗla enĩ &. Lxx. & Theodotion & quinta editio Tyꝶ interpᷣtati ſũt. Sexta uerbũ
hebraicũ poſuit ſor: Symmachus xpa Iei Aov:ideſt fortiſſimaã. Nos ipſũ ad deũ retulimus: ut illa cui ſupra di/
xerat audi filia & uide: filia fortiſſimi nücupet᷑. Aut cette ipᷣa fortiſſima ſit: qꝗa imitata eſt forte patrẽ: cuius uul
tũ in diuerſis muneribus depræcabunt᷑ diuites plæbis. Diuites in cũctis opibus bonis & ſciẽtia. ſiue qui diuites
putant᷑ in ſæculo:ſapiẽtes huius mũdi: & philoſophoꝶ diſciplinis eruditi. Vel qd melius ẽ: qui andiuites fue
rũt: hiſtes eloqa dei & teſtamẽta & ꝓphetas: ideſt de populo Iſrael. Vt enĩ an Saluatorisaduẽtũ hi qui de Ty
ro erãt:hoc eſt de populo gentiũ:& Proſeliti eẽ cupiebãt:depræcabant᷑ diuitẽ populũ iſrael: & per eos introdu
cebant᷑ in tẽplũ. Sic poſt aduẽtũ dñi qcũq; ex iſraele redire uoluerit: diuites quõdã familiaritate & ptectiõe dei
ueniẽt ad filiã Tyri:& offerentes uaria donauirtutũ: & cõfeſſionis in Apᷣm depræcabunt eã: urſalutẽ quã per
diderũt in iudæa: inueniãt in gentibus. Oiĩs gloria eius filiæ regis abintus in fim bniis aureis circſamicta uarie

tatibus. In hebræo: Oiĩs gloria filiæ regis ĩtrinſecus faſciis aureis ueſtita eſt. Pro eo ꝙ in. Lxx.ſcriptum eſt co

esy. & nos uel abintus uel ĩtrinſecus ĩterpᷣtati ſumus:in ꝗbuſdã exemplaribus ĩuenit᷑ eEâsον. qd cogitationes
ſonat. Ex quo oſtẽdit oẽm gloriã ecccleſiæ: cui ſupra dictũ eſt. Audi filia & uide: & o filia Tyri:& nũc appellat᷑
filia regis eẽ ſtrinſecus: & in cogitatiõibus: ideſt ĩ ĩteriori hoĩe: & ĩ circũciſiõe nõ manufacta:ſed ſpũ hñte coſciẽ
tiæ fiduciã apud deũ: & tota pulchritudine poſita magis ĩ ſenſuũ noĩe:ꝗᷓĩ flore uerboꝶ. Quõ auũt in ſtamĩe ex
quo dependent fimbriæ ſubtegmẽ intexit᷑: & tota ueſtimẽtiuirtus in ſtamine eſt: ita in aureis ſẽſibus ſcriptu
raꝶ: in quibus ueſtis eccleſiæ oĩs intexitur: miſcent aliqua: de natura: de moribus: & hoc ipſũ ſignificatueſtis
Aaron: auro: purpura: cocco: byſſo: Hyacinthoq; cõtexta: quã fecerũt mulieres: ꝗbus deus ad texendũ dedit ſa
pientiã: & ut intelligere poſſimus oẽm ornatũ filiæ regis intrinſecus: ipſa loquit᷑ in cantico. Introduxit me rex
A Ve „V-

in cubiculũ ſuũ:in quo clauſo oſtio labioꝶdeũ patrẽ iubemur orare. in nouoquoq; pſalmo cuius titulus ĩſcri
bit᷑: pro abſcõditis filii uariã huit & Ioſeph tunicã: quã ei texuit mi eccleſia. De his fimbriis Saluatoris no,

pooæa ideſt ſanguinẽ fluẽs una Saluatorẽ ter vin ſanata eſt. Quod aũt in hebraico ſcribit᷑: faſciis aureis ue/
ſtita ẽ: idipſũ ſignificat qd ſupra. Ois gloria fili

cleſiæ & tota uteri tegit᷑ ambitio. Haꝶ faſciaꝶ nõ põt obliuiſci ſpõſa:bᷣm Hieremiã quæ mamas ligant: & pe/

æ regis ĩtrinſecus: faſciis diuinoꝶ ĩteriora mẽbra obuoluunt ec

ctus in quo cogitatioes ſũt ꝓtegũt. Adducent᷑ regi uirgines poſt eã: ꝓxime eius affer nt tibi. afferent in læticia
& exultatiõe: adducent᷑ in tẽplũ regis. Iuxta. Lxx. prior uerſiculus adhuc de filiæ canit ornatu: ſ. equẽs ad ipſi um
ſpõſũ regẽq; dirigit᷑. Porro iuxta hebraicũ totũ ad ſpoͤſa dicit :uſq; ad eũ locũ ubi ſcriptũ eſt. Pones eos prin/
cipes in uniuerſa terra. Et legit᷑. in ſcutulatis ducent᷑ ad regẽ uirgines: ſequent᷑ eã amicæ eius: ducent illuc: ducẽ

turĩ læticiis & exultatiõe ingredient᷑ tnalamũ regis. Multa eẽ diſtantiã aĩaꝶ in xpo credentiũ demõſtrat cãticũ

cãticoꝶ: in quo ſcriptũẽ. Sexaginta ſũt reginæ: & octogĩta cõcubinæ: & adoleſceẽr ulæ quaꝶ non eſt numerus.
Vnaẽ coluba mea: pfecta mea: ꝓxima mea: de qua dicit᷑. Viderũt eã filiæ: & beatificãt eã reginæ: & cõcubinæ:
& laudãt eã. Quæ ergo pfecta eſt& ſancta corpore & ſpũ: & columba: & ꝓxima meret᷑ uocari. Hæc eſt filia de
qua ſupra dictũ eſt. Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deaurato. Quæ aut ſupgreſſæ ſũt ſex dies mũdi: & fu
tura regna ſuſpirãt: reginæ appellant᷑. Si qua uero circũciſionẽ Adẽ habet octauæ diei: ſed adhuc nõ uenit ad
nuptias: hæccõcubina uocitat᷑. Diuerſa aũt multitudo credentiũ: quæ nec dũ põt ſponſi copulari amplexibus
nec de eo liberos parere adoleſcẽtula dicit᷑. Ego puto de iſtis uirginibus quæ ſequunt eccleſia: & ĩ primo ponũ
tur gradu: & te eẽ & oẽs qui in uirginitate corporis & aĩæ pſeuerat. Proximas aũt & amicas uiduas eſſe: & ĩ ma
trimonio cõtinẽtes: quæ oẽs cũ læticia & exultatiõe ducunt ad tẽplũ & ĩ thalamũ regis. in tẽplũ quaſi ſacerdo/

tes dei: in thalamũ quaſi ſpõſæ regis & ſpõſi. Hoc tẽplũ & lIoanes uidit in apocalypſi: & ppheta deſiderat: Vnã

inquit petii a do: hãcrequirã: utinhabitẽ in domo dni oẽsdies uitæ meæ. Etiteꝶ: Dne dilexi decorẽ domus
tuæ: & Iocũ hĩtatiõis gloriæ tuæ. Et in alio loco. Quia trãſibo in locũtabernaculi admirabilis uſq; ad domum

dei: in uoce exultatiõis & cõfeſſionis ſonitus feſta celebrãtium. Scutulata aũt quibus ſponſo ſuo regina cõpo

nit᷑: ipſa ſũt: quæ in. Lxx. legimus circũamicta uarietate. Pro patribus tuis nati ſũt tibi filii: cõſtitues eos princi
pes ſuꝑ oẽm terram. In hebraico Pro patribus tuis erũt tibi filii: pones eos prĩcipes ĩ uniuerſa terra. Et ex patris
pſona nequaꝗᷓ de filia: ſed rurſus ad filiã ſermo intelligi põt: & ex ſpũs ſacti & ex filioꝶ Choræ. Si ergo ad ſpõ

ſam ſermo dirigit᷑: ſpõſa aũt de natiõibus cõgregata eſt: cui ſupra dicit᷑ obliuiſcere populũ tuum & domũ pa

tris tui:debemus ſponſæ pr̃es noſſe: ut cõſequẽter nouerimus & filios. pro patribus tuis de ꝗbus in Hieremia
locuta eſt:ꝗᷓ falſa poſſederunt patres noſtris idola: & non eſtin eis qui pluat. Pro Platone: pro cæteris diuerſo
rũdogmatũ & erroꝶ magiſtris nati ſũt tibi filii:quoscõſtituiſti pncipes tuos: & feciſti ĩ populos præceptores.
Vel certe aliter. O eccleſia filii tui quos genuiſti tibi:uertẽturin patres tuos:cum de diſcipulis eos feceris magi/
ſtros: & in ſacerdotali gradu oĩum teſtimonio collocaueris. Sin aũt patres eccleſiæ intelligimus Abrahã Iſaac
& Iacob & reliquos patriarchas: filios qui in patrũ honore ſunt nati: apoſtolos intelligamus:qui miſſi ſunt
adño prædicare uſq; ad extremũ terræ: & baptizare credẽtes in noĩe trinitatis. Sed quærit᷑ quomõ eccleſia de
gentibus patres habere poſſit Abraham Iſaac & Iacob:cum ei ſupra dictum ſit: obliuiſcere populum tuum &
domũ patris tui. Legamus euangeliũ: Nolite dicere patrem habemus Abraham: potens eſt deus de lapidibus
iſtis: hoc eſt deduro corde gentiliũ ſuſcitare filios Abrahæ. & in alio loco: Si filii eſſetis Abrahæ: opera Abrahæ
faceretis. Et in Geneſi ad ipſum Abraham loquitur deus. In ſemine tuo inquit benedicent᷑ oẽs gentes. Sicut
enim ille in præputio ex fide iuſtificatus eſt: ita & nos iuſtificabimurin eadem fide: ſi habuerimus fidẽ & opa
patris noſtri Abrahã. Põt hoc ipſum ad Saluatorẽ dici: uel a patre uel a ꝓphetali choro & a ſpũ ſancto. Pro pa

tribus tuis ſtirpe uidelicet iudæoꝶ qui te reliquerũt & negauerunt: nati ſunt tibi filii apoſtoli. & de natiõibus

credentes: quos cõſtituiſti principes in uniuerſa terra. Memor ero nominis tui dne in oĩ generatione & genera
tionẽ. Propterea populi cõfitebunt tibi in æternũ & in ſæculum ſæculi. In hebraico. Recordabor noĩs tui in oĩ
generatiõe & generationẽ. ꝓpterea cõfitebunt᷑ tibi populi in ſæculũ & in æternũ. quod nos ĩterpretati ſumus:
confitebunt᷑ tibi. Symmachus tranſtulit laudabunt te. Regina quæ ſteterat a dextris. tuis in ueſtitu deaurato
& iuſſa fuerat obliuiſci populi & domus patris ſui: & iteꝶ illi dictum erat: Pro patribus tuis nati ſunt tihi filii:
cõſtitues eos prĩcipes ſuper oẽm terrã: ĩtelligens quanta decorãda ſit gloria: & ꝗbus præmiis ſubleuanda: cõ/
uertit ad ſponſũ uoces ſuas: & pollicer recordaturã ſe ſẽper noĩs ſponſi in oĩ generatiõe& generationẽ. Quod
ꝓmiſit: uidemus expletũ.Ipſa xpᷣiana nobis oĩbus chriſtianoꝶ nomẽ ĩpoſuit:nomẽ nouu: in quo bndicũtur

oẽs familiæ gentiũ. Recordat auũt nõ ĩ una generatiõe ſed ĩ oĩbus:uel cũctas ſignificãs nationes: uel duas natio
nes iudæoꝶ atq; gentilium. Et ꝗa hoc paꝶ eſt: ſi in duabus generatiõibus noĩs dni recordet᷑. propterea popu/

li qui in eccleſia fuerint. cõfitebunt᷑: & laudabunt dum in æternũ & in ſæculũ ſæculi. Quãdo & tu o filia Prin
cipia ſanctoꝶ mixta choro inter uirgines duceris ad regẽ: & ex domibus eburneis delectabis ſponſũ in honore
tuo:tũc recordare & mei: qui huius pſalmi tibi dno reuelante intelligentiã tribui. & dicito. Memor ero noĩs
tui: ut quæ partẽ intellexiſti carminis ſi uita comes fuerit: & totũ canticũ canticorum.

Beati Hieronymi preſ byteri expoſitio pſalmi. xli. Sicut ceruus deſiderat ad fontes aquarum: ad renatos in

uigilia paſchæ habita.
— o Mne

V.

.“ Mnepſalteriũ ſagaci mente perluſtrãs:nuſꝗᷓ inuenio:q; filii Choræ aliqd triſte cãtauerint. ſemper ĩ

ie pſalmis coꝶ læta ſunt & iocũda:ſemp terrenis humilibuſq; cõtẽptis cæleſtia & æterna deſiderãt:con
i⸗ gruẽtes interpᷣtatiõi nominis ſui. Siqdẽ Choræ interptat᷑ caluities. Quia ergo dus noſter in loco Cal
. uariæ crucifixus ẽ & ſepultus: ꝗqcũq; in cruce eius credut:hi filii Choræ.i.fili Caluariæ noĩnantur. Sup qua

8 Caluaria dominus noſter ieſus poſt reſurrectionẽ: ad cæloꝶ regna conſcẽdẽs: irridet᷑ a paruulis & abi credulis
N iudæoꝶ. Sed Helyſæũ irridẽtes: urſi comederũt. Hoc de titulo ſcripta dixiſſe ſufficiat. nũcad prius prĩcipiũ
reuertamur. Sicut ceruus deſiderat ad fõtes aquaꝶ:ita deſiderat aĩa mea ad te deus. Ceruoꝶ natura ẽ: ut pẽ/
tũ uenena cõtẽnãt: qn potius naribus ſuis eos extrahãt de cauernis: ut ĩterficiãt atq; dilacerẽt. Cũ uenenũ cœ
l perit intrĩſecus æſtuare: & qᷓuis eos nõ poſſint occidere: tamẽ ſitis ardorẽ & ĩcẽdiũ tolerãtes:tũc illi fõtes deſide
ld rãt: & puriſſimis aquis feruẽtia uenena reſtĩguũt. Quõ itaq; illi cerui deſiderãt fontes aquaꝶ: niſi q de ægy/
lmd pto & de ſæculo recedẽtes ĩterfecerũt Pharaonẽ in aqs ſuis: & oẽm exercitũ eius ĩ baptiſmo necauerũt:poſt in
au terfectionẽ diaboli deſiderãt fõtes eccleſiæ: patrẽ & filiũ & ſpiritũ ſãctũ. De patre ꝙ ſit fõs: ſcribit᷑ ĩ Hieremia
lue Me dimiſerũt fõtẽ aquæ uiuæ: & foderũt ſibi lacus detritos: ꝗq nõ poſſũt aquã cõtinere. De filio quodã ĩ loco
ian legimus. Dereliquerut fõtẽ ſapiẽtiæ. Porro de ſpũ ſcõ. Qui bibent de aqua quæ de celo oriet᷑: ĩ eo fõs aquæ fi
nii ent ſaliẽtis in uitã eternã: ſtatim exponit᷑ euãgeliſta dicẽte:ꝙ ex ſpũ ſcõ ſᷣmo fuerit Saluatoris. Ex quo mani/
ub feſtiſſime liquet tres in eccleſia fõtes trinitatis eẽ myſteriũ. Hos deſiderat aĩa credẽtis:hos deſiderat aĩa bapti
pond zitis: & dicit. Sitiuit aĩa meaĩ deũ fõtẽ uiuũ. Non enim leuiter uidere uoluit deu: ſed toto deſiderabat ardore
im toto ſitiuit incẽdio: ãte ꝗᷓ baptiſma cõſequeret᷑. Loquebant inter ſe inuicẽ atq; dicebãt: quãdo ueniã & appa
eco, rebo ante faciẽ dũi? Ecce fratres demũ ĩpletũ ẽ: qd/ petebant. Venerũt & ſteterũt ante faciẽ dei.apparuerũt an
Nni te faciẽ altaris: & myſteriũ ĩtellexerũt. Hocenĩ nõ merẽtur uidere niſi illi: qui ex conſcientia & imo proferũt
om corde. memorãtes: Fuerũt mihi lachrymæ meæ panes die ac nocte. Peromnẽ enĩ quadrageſimã uacauerunt
mum orationi atq; ieiunio: ĩ ſacco & cinere donmierütinturi uitã peccatorũ ſuoꝶ confeſſione quærẽtes. Sed quia
c fuderũt lachrymas & fuerũt triſtes: dicit᷑ eis: Qui ſeminãt in lachrymis:ĩẽ gaudio metent: & beati lugẽtes: quo
brmi niã ipſi conſolabũtur. pro quibus uniuerſis cũ illis diabolus inſultaret & diceret. Vbi ẽ deus tuus? Admiſſi &
patn⸗ in uitali fonte recreati: cõfidẽter loquutur. Trãſibo in locũ tabernaculi admirabilis: uſq; ad domum dei. Do
aſp mus dei eccleſia eſt: hoc eſt admirabile tabernaculum: ꝙ habitauerit in eo uox exultationis & confeſſionis &
nü . ſonus epulantis. Gaudent qppe ſub fide & cõſecutione uitæ æternæ: quam fratres noſtri nuncaccipere merue
remu runt:angeli in cælis omneſq; uirtutes. Si enim ſuper uno agente poœnitentia: & in una ouicula morbida quæ
iueti⸗ paſtoris humeris eſt recepta: gaudent angeli atq; lætant᷑: quato magis ĩ tot fratribus:ĩ tali gurgite renatis atq;
tots. mundatis: uniuerſa exultant regna cælorũ: uidẽtia homines ueteri peccatorum labe purgatos ſuo incolatui
mad præparari: Dicite ergo qui chriſtum nũc induti eſtis: & ductum noſtrũ ſequẽtes quaſi piſciculus hamo: mo
laue ne dei de gurgite ſæculi iſtius ſubleuamini: in nobis reꝶ natura mutata eſt. Piſces enim qui de mari extracti
ſunt fuerint moriunt᷑. nos autem ideo apoſtoli de mundi iſtius mari extraxerunt: atq; piſcati ſũt:ut uiui ex mor
lade tuis fieremus. Quãdiu eramus in hoc ſæculo:oculi noſtri in profundo: & uita noſtra uerſabat᷑ ĩ cœno:poſtqᷓ
und de fluctibus erepti ſumus: cœæpimus ſolem: cœpimus uerum lumen aſpicere:& præ nimio gaudio conturba
obs titad animã noſtrã dicimus. Spera ĩ deo quoniã confiteborilli ſalutare uultus mei & deus meus. Et deĩceps
bra Propterea memor ero tui de terra Iordanis & hermonii amonte modico. Ab ſſus abyſſũ inuocat:& nos de ter
din ra Iordanis. i. de flumine ubi dominus baptizatus eſt: & hermonii hoc eſt de ſæculi huius maledictiõe: quo/
gn . niam hermon interpᷣtat anathema: & de monte modico huius mundi quãuis enim aliquis ſanctus ſit: dũ
. in iſto uerſatur ſæculo:non eſt in mote grandi atq; ſublimi: ſed in monte modico atq; humili)clamamus ad
öbes dominum: & profundũ ipſius ſcripturarũ ſenſum de aliis ſcripturarũ teſtimoniis interpretamur. Quicquid
anen in abſconſo ueteris teſtamẽti nõ poſſumus inuenire. hoc de abſconſo noui teſtamenti ſoluimus in uoce cha
daaf taractarum dei: hoc eſt prophetarũ ipſius & apoſtolorum. Oĩa excelſa dni: & fluctus ipſius: & impetus flu
Um minis: q lætificant ciuitatem dei ſuꝑ nos traſierũt ĩ xpo ieſu: cui ẽ honor& gloria ĩ ſæcula ſæculoꝶ amẽ.
n ¶ Expoſitio pſalmi. cxvii.uidelicet Confitemini domino quoniã bonus: per modũ concionis habita ad Neo

ifſfi Phytas Ae aneta faicha ubietgacrkermahmindaee .
rcs omni pſalterio dns nr ieſus xps ꝓphetat ratq; canit Siqdẽ habet ipſe clauẽ Dauid:quæ aperit &
Our nemo claudit: claudit & nemo apit: ſed pᷣcipue in centeſimo ſeptim odecimo pſalmo: ꝗq nũc pſallen
H do lectus ẽ: reſurrectiõis myſteriũ pᷣdicat᷑. Hic eni pſalmus in quo a ſpũ ſcõpᷣſignati uocãtur ad con

—

ina fitẽduũ důo in laude: uel ad cõfeſſionẽ gentiu ueri iſraelitæ in pœnitẽtia ueri ſacerdotis Aaron domus. quod ẽ
m in eccleſia: ſiue generaliter oẽs timẽtes deu: recte pro tãtis muneribus pietatis patris ꝗ filio ſuo nõ pepercit: ſed
pro nobis oĩbus tradidit illũ:a cõfeſſiõe incipit᷑. Quoniaã bonus:quoniã in ſæculum miſericordia eius. Quis
8 enim noſtrum poterit eſſe conſiderans ea: quæ in eo quotidie reſultans canit eccleſia:hoc ẽ paſſionẽ dui Sal
vomi uatoris reſurrectionẽ ſiueaſcẽſionẽ: & nõ magis erumpat᷑ in uoce cõpos illoꝶ paruuloꝶ effectus: domino cũ
oms ramis & palmis exultantiũ: O domine ſaluos nos fac:io domine bene proſperare. Vnde & ipſe uictor ad pa/
trem aſcendens imperat angelis dicens: Aperite mihi portas iuſticiæ: & ingreſſus in eas confitebor domi
n no. Hæc ſunt portæ: de quibus in. xxiii. pſalmo inter ſe ĩuicem angeli loquebãtur ĩgreſſũ domino p̃parãtes.

Mne „NI.⸗

—

Leuate portas principes ueſttas: & eleuamini portæ æternales: & introibit rex gloriæ. Sed pulchre leuari i ubẽ
tur portæ: & ĩ ſublime erigi. Siqdẽ iuxta diſpẽſationẽ carnis myſterium & uictoriam crucis: maior regredi tur
ad cælos: ꝗᷓ ad terras uenerit. Hæc porta dni:iuſti intrabũt ꝑ eã. Hãc portã igreſſe us eſt Petrus : greſſi us ẽ Pau
lus:ingreſſi ſunt oẽs apoſtoli:ingreſſi ſũt & martyres & quotidie ſãcti quiq; ĩgrediũtur. Per hãc portã Primus
latro cũ dño ingreſſus ẽ. habetote fiduciã: & uos ſperate ſimilia. Sic enĩ ipſe apoſtolus dixit. Si conſurrexiſtis
cũ xp̃o:quæ ſurſũ ſut quærite: ubi xpᷣs in dextera dei ſedet. Nõ dicit hic pſalmus: ſoli. apoſtoli ꝓphetæ & mar
tyres ĩtrabuũt pꝑ eã: ſed iuſti ĩtroibũt ꝑ eã. Quicũq; ergo iuſte agit: & inter iuſtos eẽ meruit: fiducialiter agat ĩ eo
ſperãs: qa ĩtrabit p hãc portã: ꝗa dns nõ quærit ſanguinẽ cõfitẽtiũ: ſed fidẽ: pro qua ſãguis effüdir credẽtium
Sihabuerimus fidẽ: quæ põt ſanguinẽ fũdere: ĩputabit᷑ nobis & cruoris effuſio. Ouere ĩfœlices iudæi: o mi/
ſeri atq; miſabiles: lapidẽ ꝗ ꝑ Eſaia repromiſſus ẽ: ꝙ poneret᷑ ĩ fũdamẽtis Syon: & populũ utrũq; coniunge “
ret: eẽ dim ſaluatorẽ: eẽ filiũ dei nõ agnouiſtis. Hũc uos reprobaſtis: æd ificãtes quõdã cõgregationẽ dñi: & tẽ
pli dei myſteria cuſtodiẽtes. ꝗq reprobatus a uobis: factus in caput aguli: & Prima eccleſia de iudæoꝶ populo
cõgregatã: & credẽtes ex natioibus ĩunũ gregẽ & miniſteriũ fœderauit. Adno factũ illud: hoc mirabile ĩocu
lis nris: ut nos ꝗ ãte paſſionẽ dni ſine teſtamẽto eramus exleges: adoptaremur filios dei. & ſibi cĩgulo putre
ſcẽte:aliud ſibi deus lubare cõtexeret: aliũ populũ p̃pararet. Vos ergo iudæi habetis ſcripturam: uos legitis li
pros. & nos ĩ eũ q ĩ eis ſcriptus ẽ libris:ipſũadorates credimus. uos tenetis paginas: nos ſẽſũ paginaꝶ.uos com
plicatis mẽbranas aĩaliũ mortuoꝶ:nos poſſidemus ſpiritũ uiuificãtẽ. Quid mirabilius pot eẽ iſtiuſmodi ſa
cramẽto: Quid hac die fœlicius qua dñs iudæis mortuus ẽ: nobis ſurrexit.ĩ quaſ ynagogæ cultus occubuit:
&cortus eccleſiæ.ĩ qua nos hoĩes fecit ſecũ ſurgere:& uiuere & ſedere ĩ cæleſtibus. & ĩpletũẽillud qd ipſe di
xit ĩ euãgelio: Cũ autẽ exaltatus fuero a terra:oĩa trahã ad me. Hæc ẽ dies quã fecit ñs: exultemus & lætemur
ĩea. Oẽs dies ꝗdẽ fecit dns.ſed certe dies poſſũt eẽ & iudæoꝶ: poſſũt eſſe hæreticoꝶ: poſſũt eẽ gẽtiliũ. Dies do
min ica: dies reſurrectiõis: dies chriſtianoꝶ dies nr̃a ẽ. Vnde & dnica dicit᷑: qa ĩ ea dñs uictor aſcẽdit ad patrem
Quod ſi a gẽtilibus dies ſolis uocat᷑:& hoc nos libẽtiſſime cõfitemur.Hodie enim lux mudiorta ẽ:hodie ſol iu
ſticiæ ortus ẽ: ĩ cuius pẽnis ẽ ſanitas. Nũquid ſol pẽnas habet: Reſpondeãt iudæi: & ꝗ tãtũ ſm litteras ſcriptu
ras ĩtelligut ſimiles iudæoꝶ. Nos autẽ dicimus ꝗqcũq; ſubalis iſtius ſolis fuerit:ꝗ dixit ĩ euãgelio. Quotiens
uolui cõgregare filios tuos: quaſi gallina pullos ſuos ſub alas & noluiſti?Iſte ſecurus erit ab accipitre diabolo
ab aqlis uolãtibus ĩ Ezechiele: &οπpeαatoοαâ¹αera ſanabutur. Vt autẽ ſciatis fratres mei ꝙ ꝓprie pſal
mus iſtede dno ſcriptus ẽ: & euãgelio pueri ſicut meminimus: q intrãte Hieroſolymã Saluatore: palmas le/
uãtes clamaueruũtatq; dixerũt: Oſiãna ĩ excelſis:benedictus ꝗ uenit ĩ noĩe dñi: oſiãna ĩ excelſis:de cẽteſimo ſe
ptimodecimo pſalmo iſtos uerſiculos aſſũpſerũt. Odne ſaluũ me fac. In hebræo ſcribit᷑ oſiãna. unde & iudæi
ĩpatiẽter ferẽtes:uolunt, phibere paruulos: de quibus ĩ Eſaia loquebat᷑ Iñs. Ecce ego & pueri mei quos mihi
dedit dns. Tacẽtibus enĩ ſenibus & inuidiæ liuore cruciatis: paruuli clamabãt: & Chniſtu paruuli confitent᷑.
Quod ſi & illi tacuiſſent:lapides utiq; clamarent.i. gẽtiliũ populus:de quibus in euãgelio ſcriptũ ẽ. Potens
ẽ dominus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios Abrahæ: nos ſignificãs: qui duro quondã corde fuimus: ſed nũc
credẽtes in Chriſto ieſu in filios Abrahã. in filios dei omnipotẽtis adoptati ſumus: per ipſum dim cui eſt glo
ria in ſæcula ſæculoꝶ amen.
Beati Hieronymi ad Marcellã de pſalmo. cxxvi. uidelicet. Niſi dominus ædificauerit domũ. Vbi panẽ do
oris:& filios excuſſorum ſecũdu hebraicam ueritatẽ interpretatur.
Eatus Pãphilus martyr: cuius uitã Euſebius Cæſarienſis epiſcopus tribus ferme uoluminibus expli
cauit.Cũ Demetriũ Phaleriũ & Pyſiſtratũ ĩ ſacræ bibliothecæ ſtudio uellet æquare: imagineſq; inge
nioꝶ: quæ uera ſũt &terna monumẽta toto orbe pquireret: tũc uel maxime Origenis Fbros impẽ
ſius ꝓſecutus: Cæſariẽſi eccleſiæ dedicauit. quã ex parte corruptã Achatius dehiĩc: & Euzonius eiuſdẽ eccleſiæ
ſacerdotes ĩ mẽbranis conati ſũt ſſtaurare. Hic cũ multa reperiret: & inuẽtoꝶ nobis indicẽ derelinqueret: cden
teſimi uigeſimiſexti ꝑſalmi cõmẽétariu: & fe litteræ tractũ exeo ꝙ nõ ĩſcripſit: cõfeſſus eſt nõ repertu: nõ que H
talis tãtuſq; uirAdamaãtiũ dicimus)aliqd pᷣterierit: ſed quo negligẽtia poſteroꝶ ad noſtrã uſq; memoriã nõ
durarit. Hoc ideo dixi: ut qa de eodẽ pſalmo mihi propoſuiſti: ꝗd eſſet panis doloris ĩ eo qd dicit᷑. In uanũuo DH
bis ẽ ante lucẽ ſurgere: ſurgite poſtꝗᷓ ſederitis q mãducatis panẽ doloris: oſtẽderẽ me de Origenis cõmentaniis
qd ſenſerit non habere. Vnde ad hebræũ recurrẽs: inueni pro pane doloris ſcriptũ lemaaſabim, quod Aqla
ĩterpᷣtatus ẽ ep Ioy Iy ιαονοονσσνσo1à;eſt pané elaborationũ: Symmachus qρ Tor a Ia ſocuèvoy: quod N
exprimiturpanẽ erũnoſũ. Quinta editio & Theodotion: ꝗ in cæteris cũ. lxx. trãſlatonibus facit panẽ idolorũ.
Sexta vAaW ideſt erroris. Nec mirãdũ de Aquila:ſi Ia wovnεια☛ a pro idolis ponat: cũ o pa manuum hoĩs
ſint: & pphetice populus arguat᷑ ad tẽplũ diluculo fruſtra cõſurgere:& poſt ꝗetẽ ad ſanctuariũ feſtinare cũ
idola dei honore uenerẽtur. Fm ꝙ & Exechiel ſcripſitĩ ipſo tẽplo ſacrificare idolis ſacerdotes. Vtautẽ plenius
adducaris: pro doloreĩ hebræo la poſita: hoc ipſũ uerbũ hocẽ aſabym etiam ĩ cẽteſimo tertiodecimo pſal
mo ſcriptũẽ. Lxx.quoq; idola trãſtulerũt. Nam & in eo loco ubi legimus: Idola gentiũ argentum & aurum:
opera manuũ hominũ:in hebræo habet aſabeem qd aqla interpᷣtat᷑ elaborationes eorũ. Vnde cũ ita ueritas
ſe habeat nõ fruſtra qdã doloris panẽ: aut hæreticorũ ĩtelligũt ſacramẽta aut uitæ iſtius miabilis & erũnoſæ

— — — — —

— — — — — —, —0—

.
B
B

—

S .
äl

otu,

nins

1t
ale

iterpᷣtant laborẽ:apud quãin ſudore faciei comedimus panẽ nr̃m. Interq; ſpinas & tribulos breuis uitæ alimẽ
ta naſcũtur.Ilud quoq; de eodẽ pſalmo ĩterrogare dignata es: Qui ſũt filii excuſſoꝶ. Miror te in Hilarii cõ/
mẽtariis nõ legiſſe excuſſoꝶ filios: credẽtiũ populos interpᷣtari. ꝙ. ſ. apoſtolos illo noĩe putauerit appellatos
ꝗbus in euãgeliis ſit pceptũ:In quaãcũq; ciuitatẽ introieriĩt: & nõ fuerint recepti: excutere puluerẽ peduũ ſuoꝶ ĩ
teſtimoniũ nõ credẽtiũ: licet tu argute pᷣcaueris non poſſe apoſtolos ſub noĩe excuſſoꝶ ĩ telligi: cũ aliud ſitex
cutiẽtiũ:aliud excuſſoꝶ: qa excutiẽtes ſint:ꝗ excutiãt. excuſſi uero ꝗ ab aliis excutiant᷑: & incõgruu eẽ:excuſſos
apoſtolos accipe:ꝗ magis excutiẽtes debuerit appellari. Quid igit᷑ faciã! ãtũ uirũ & tẽporibus ſuis diſertiſſi
mũ: rephẽdere nõ audeo.ꝗ & cõfeſſiõis ſuæ menito & uitæ ĩduſtria: & eloquẽtiæ claritate:ubicũq; romanũno
mẽẽ: pᷣdicat᷑. niſi ꝙnõ eius culpæ aſcribendũ eſt: qui hebræi ſermonis ignarus fuit. græcaꝶ quoq; litterarum
quandã aurã cœperat: ſed Heliodori preſbyteri quo ille familiariter uſus eſt: ea quæ intelligere non poterat:
quomodo ab Origene eſſẽt dicta qᷓrebat. Qui qa in hoc pſalmo cõmentarium Origenis ĩuenire non potuit
opinionẽ magis ĩſinuare ſuã:qᷓ inſciẽtiã uoluit cõfiteri. Quã ille ſũptã claro ſmone diſſeruit: & alienũ errorẽ

—

AUlſſertiue executus ẽ. Reſtat igit᷑ ut rurſũ ad fõtẽ monis recurramus hebræi: & uideamus quõ ſcriptũ ſit: Vbi

nos habemus ſicut filii excuſſoꝶ:ibi legit cenbnãnaurim: quod aqla ĩterp̃tatus ẽ: ſicut filii pubertatũ: Sym/
machus & Theodotion ſicut filii iuuentutis: Sexta àoνροαρμρονâ quod nos dicere poſſumus exacuti ſenſus.
Ex quo maniteſtũ ẽ adoleſcẽtiæ populos intelligi chriſtianos: m illud exẽplũ qd deus ſuos ſcõs ĩ modum ar
cus & ſagittaꝶ dicat extẽdere: ut in ꝓpheta Zacharia. Quoniã extẽdi te mihi iudaut arcũ. Et Saluator de ſe/
