ſtea uero ꝗᷓ in uniuerſas gẽtes euãgelii dilatatus eſt Smo: nõ potuiſſe ſemel ſuſcepta mutari. Licet & illud ĩ li-
bris ſuis quos zu Iu ixov uocat: Origenes aſſerat: ꝓpter uernaculũ liguæ uniuſcuiuſq; idioma: nõ poſſe ita
apud alios ſonare: ut apud ſuos dicta ſũt. & multo melius eſſe nõ ĩterpᷣtata ponere: ꝗqᷓ uim eoꝶ ĩterptatiõe te/
nuare. Igit alleluia expᷣmit᷑ Laudate dñm. Ia quippe apud hebræos unũ de decẽ dei nom ĩbus eſt: & ĩ illo pſal/
mo ubi legimus Laudate dũm qm bonus eſt pſalmus: apud hebræos legit᷑ alleluia oiαποπιενοε. Amen
uero Aꝗla &ρ Ioε0νορ expmit: qd nos fideliter poſſumus dicere: ductũ ad uerbũ ex nomiĩe fidei. Amen
Ixx.yevoi Io:ideſt fiat.unde & in fine libroꝶ(in qnq; ſiquidẽ uolumĩa pſalteriũ apud hebræos diuiſũ eſt)fiat
fiat trãſtulerũt. qd in hebræo legit᷑: amẽ amen. quo ſcilicet ea uere dicta: quæ ſũt ſupra: cõfirment᷑. Vnde &

Paulus aſſerit nõ poſſe aliquẽ reſpõdere amẽ: ideſt cõfirmare: quæ pᷣdicta ſũt: niſi ĩtellexerit pᷣdicationẽ. Ma/

rantha magis Syrũ eſt: qᷓ hebræuũ. Tãetſi ex cõfinio utrarũq; linguaꝶ aliqd & hebræũ ſonet: & interpᷣtat᷑: dũs
noſter uenit: ut ſit ſẽſus.ſiꝗs nõ amat dñm lIeſũ:anathema ſit: & illo cõpleto deĩceps inferat᷑: dñs nr uenit.ꝙ
ſupfluũ ſit aduerſũ eũ odus ptinacibus uelle cõtẽdere: quẽ ueniſſe iam cõſtet. Vellẽ tibi aliquid & de diapſal
mate ſcribere: qd apud hebræos ſcribit᷑ ſela. & de Ephod: & de eo qd in cuiuſdã pſalmi titulo habet᷑: Prome/
lech: & cæteris iſtiuſmodi: niſi & modũ epiſtolici characteris excederẽ: & ubi auiditatẽ magis dilatæ deberẽt fa
cere qᷓ ſtiones. Tritũ quippe eſt ꝓuerbiu: ultroneas putere merces. Vnde & nos de ĩduſtria dicẽda reticemus:
ut auidius uelis audire: quæ tacita ſunt.

¶ Eiuſdẽ ad eandẽ quid ſignificet Diapſalma latine qd in fine pſalmoꝝꝶ ſcribit: docẽs ᷣm Origenẽ poni pro

ſempꝑ uel ſempiterno. Et de tribus libris quoꝶ alterũ apud hebræos ĩ fine libroꝶ ſubnectit᷑.
Væ acceperis reddẽda ſũt cũ fœnore. fortiſq; dilatio uſurã parturit. De diapſalmatenr̃am ſententiã
flagitaras. epiſtolæ breuitatẽ cauſati ſumus: & rem libri nõ poſſe explicari litteris p̃texuimus. Verũ
AXaquid ꝓdeſt a Ievo Ioaiòιdüz:. ad epulas cocitare: cum meo maior tibi cupiditas ſilentio cõcitet᷑? Itaq;
ne tediutius trahã: habeto pauca pro pluribus. Quidã diapſalma cõmutationẽ metri dixerũt eſſe. alii pauſl
tionẽ ſpiritus ſãcti: nõnulli alterius ſẽſus exordiũ. Sũt qui rhithmi diſtictionẽ: & quia pſalmi tũc tẽporis iũ/
cta uoce ad organũ canebant᷑: cuiuſdã muſicæ uarietatis exiſtiment ſilentiũ: nobis nihil hoꝶ uidet᷑: cũ Aqla:
qui uerboꝶ hebræoꝶ diligẽtiſſimus explicator eſt: Sela: hoc eſt Diapſalma. qd ex Samech Lamech He ſcribi
tur: ſempꝑ trãſtulerit: & ſueniamus in pſalmoꝶ quoq; fine Diapſalma poſitu: ut eſt illud ĩ tertio. Dẽtes pecca
toꝶ cõtriuiſti. Domini eſt ſalus: & ſuꝑ populũ tuũ bndictio tua. Sela:ideſt ſemp. Et in uiceſimotertio. Quis
eſt iſte rex gloriæ?dñs uirtutum ipſe eſt rex gloriæ ſemp: & contra in pſalmis multoꝶ uerſuũ penitus nõ ĩue/
niatur in. xxx. uidelicet ſexto: &. lxxyvii. & ĩ cẽteſimo. xviii. rurſus nonus pſalmus diſtiguat᷑ caticũ diapſalma
tis: cũ utiq; ſicut qbuſdã uidet᷑ diapſalma iudiciũ ſilẽtii eſſe nõ poſſit. ex quo aĩaduertimus hoc uerbũ ſi ubia⸗
ra pariter inferioraq; cõnectere: aut certe docere ſẽpiterna eſſe: quæ dicta ſũt: ut eſt illud ĩ tertio. Multi dicũt
aĩæ meæ nõ eſt ſalus illi ĩ deo ſuo ſemp. & rurſũ: Voce mea ad dum clamaui: & exaudiuit me de mõte ſancto
ſuo ſempꝑ. & in quarto. Vt qd diligitis uanitatẽ & qᷓritis mendaciũ ſemꝑ? Et alibi: quæ dicitis ĩ cordibus uñis:
& in cubilibus ueſtris cõpũgimini ſemꝑ. & in Abacuch. Deus ab auſtro ueniet: & ſãctus de monte Pharan ſẽ
er. & infra. Iuramẽta tribubus quæ locutus es ſemp. Scire aut debemus: apud hebræos in fine libroꝶ: unũe
tribus ſolere ſubnecti: ut aut Amẽ ſcribãt aut Sela: aut Salom: qd expᷣmũt pacẽ. Vnde & Salomõ pacificus
dicitur. Igit᷑ ut ſolemus nos cõpletis opuſculis:ad diſtĩctionẽ rei alterius ſubſeqntis mediũ interponere expli
cit: aut fœliciter: aut aliqd iſtiuſmodi: ita & hebræi: ut quæ ſcripta ſũt roborent᷑: facere ſolẽt: ut dicãt amẽ: aut
in ſẽpiternũ & ſcribẽda cõmemorãt ut ponãt Sela:aut trãſacta fœliciter ꝓteſtãtur: pacẽ in ultimo ſubnotan
tes. Hæc nos de intimo hebræorũ fõte libauimus: nõ opinionũ riuulos ꝑpſeqᷓntes. neq; erroꝶ ꝗbus totus mũ/
dus repletus eſt: uarietate pterriti: ſed cupiẽtes & ſcire: & docere quæ uera ſũt. Quod ſi tibi nõ uidet᷑: ꝗd Ori/
genes de diapſalmate ſenſerit: uerbũ interpᷣtabor ad uerbũ: ut quia nouitia muſta contẽnis: ſaltẽ ueteris uini
auctoritate ducaris. Sæpe ꝗᷓrẽs cauſas: cur in ꝗqbuſdã pſalmis ĩterponat᷑ diapſalma. obſeruaui diligẽtiſſime ĩ

hebræo: & cũ græco cõtuli. inueniq;: ꝗa ubi ligua hebræa Sela: græca uero habet ſemptaut qꝗd iſtiuſmodi: ibi

lxx. & Theodotion & Symmachus trãſtulerũt diapſalma. Neq; uero nocet exẽplis affirmare: qd dicimus. In
ſeptuageſimoquarto pialmo. cuius principium eſt: Cõfitebimur tibi deus cõfitebimur: & inuocabimus no/
men tuũ.poſtillud: ego confirmaui colũnas eius: apud ſeptuaginta & Theodotionẽ: & Symmachũ: eſt dia/
pſalma. ꝓ quo apud Aquilã põderaui colũnas eius ſemꝑ. In ſexta uero firmaui colũnas eius iugiter. Porro ĩ
hebræo habet poſtammuda: qd eſt colũnas eius: Sela. Et rurſũ ĩ. lxxv. cuius pᷣncipiũ eſt: notus ĩ iudæa deus:
inuenimus apud. xx. & Theodotionẽ poſt ſcutũ& frãmeã: & bellũ diapſalma. apud Symmachũ: poſt cly/
peũ & gladiũ & bellũ ſimiliterdiapſalma. Pro quo Aꝗlã poſt clypeũ & gladiũ & bellũ ſemp.Apud quĩtã edi
tionẽ: poſt ſcutũ: & rõpheam: & bellũ ſemp. In ſexta uero poſt ſcutũ: & gladiũ & bellũ in finẽ. Eratq; rurſũ ĩ
hebraico omalama qd eſt & bellũ ſela. Et ĩ eodem pſalmo poſt illũ locũ ut ſaluos faciat mites terræ. diapſal
ma: apud Symmachũ ſimiliter diapſalma. & apud Aquilã ſemp. necnõ & apud ꝗntã. In ſexta uero in finẽ.
Et in hebraico erat poſt aniares: quod eſt mites terræ. Selaq;. Atq; ita cũ talẽ uniuſcuiuſq;ʒ editionis opinionẽ
Fv. .lv.

repperiſſemus: hæc annotauimus: utrũ auũt cuiuſdã muſicxæ cãtilenæ: aut rhithmiĩ mutationẽ: qui interpᷣta
ti ſũt diapſalma ſenſerint: aliud ue intellexerint: tuo iudicio derelĩquo. Hucuſq; Origenes: cuius nos malui/
mus in hac diſputatiõe dũtaxat ĩperitiã ſequi: ꝗᷓ ſtultã habere ſciẽtiaã neſciẽtiũ.
6 Beati Hleronymi pᷣſ byteri ad Dardanũde diuerſis generibus muſicorũ ſcilicet Organo ‚Tuba: Fiſtula: Ci-
thara: Sambucca: Buccina: Pſalterio: Iympano: & Choro: quæ in ſcripturis memorant: oſtẽdẽs qualis eoꝶ
forma fuerit apud hebræos: & quid myſtice ſpiri taliterq; ſignificẽt.
Ogora te:ut tibi Dardane de aliquibus gnibus muſicorũ: ſicut res docet:uel uiſione uel auditu: bre/
ui ſermone reſpõdeã. Alia enĩ ad lucidũ ꝓferre nõ poſſũ: qa unaquæq; res ſᷣm ingeniũ eius eſt: quæ
Nautẽ poſſũt enarrari libẽter explicabunt᷑:primũ oĩum ad organoꝶ eo ꝙ maius eſſe his ĩ ſonitu & for
ntuũdine nimia cõputant᷑ clamores ueniã: de duabus elephãtoꝶ pellibus cõcauũ cõtungitur: & p duodecĩ fa/
broꝶ ſufflatoria cõpenſat᷑ p quĩdeci cicutas æreas in ſonitũ nimiũ: quos ĩ modu tonitrui cõcitat:ita ut P mil
le paſſuũ ſpatia ſine dubio ſenſibiliter utiq; amplius audiat᷑. Sic apud hebræos de organis quæ ab hieruſalẽ
uſq; ad môtẽ oliueti & amplius ſonant᷑: audiunt᷑: cõprobant᷑: duo gña organi a plæriſq; eſſe dicunt᷑. Primũ
eſt qd p̃diximus: & aliud q de pegrinatiõe iſraelitici populi apud babylonios ĩſcribit᷑ ſup flumĩa babylonis
&c. Hoc totũ figuraliter ac ſpiritualiter ſignificat euãgeliũ xpᷣi. Quod & illud duabus pellibus: ideſt duaꝶ le
gũ aſperitate cõiũgit᷑: p qndeci ſufflatoria fabroꝶ: ideſt ꝑ priarchas ac pꝓphetas: p duodecĩ cicutas æreas: ideſt
p apoſtolos ſonũ nimiuũ emittit ſicut ſcriptũ eſt. In omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝶ: & reliqᷓ. Quod ẽ in modũ to
nitrui: ideſt uox euãgelii in toto orbe terraꝶ: ſicut ſcriptũẽ. Yox tonitrui tui deus in rota ꝑ mille paſſus: ideſt
per pfectũ numerũ decẽ uerborũ legis ĩplet᷑: ſonus eius in ſalicibus: ideſt ꝑ laborẽ uniuſcuiuſq; doctoris labi/
orũ euãgeliũ pᷣdicat᷑ Tuba itaq; de qua in Daniele ſcriptũ eſt. Cũ audieritis uocẽ tubæ:fiſtulæ: citharæ & reli
qua diuerſis figuris ac formis efficiũtur. Aliter enĩ eſt tuba cõgregatiõis po puli:aliter cõductiõis: aliter uicto
riæ: aliter pſeqᷓndi inimicos: aliter cõcuſſiõis ciuitatũ & reliqᷓ. Tuba aũt conſuetudinis apud rerũ peritiſſimos
hoc mõ ĩtelligit᷑ tribus fiſtulis æreis ĩ capite anguſto: inſpirat᷑ in capite ꝑ quatuor uociductus æreos ꝗP æreũ
fũdamẽtũ quaternas uoces pducut: mugitũ nimiũ uehemẽtiſſimuq; ꝓfert. Ita euãgeliũ terna cõfeſſiõe triũ
pſonaꝶ ſãctæ trinitatis habebat in capite anguſto in natiuitate xpᷣi diuinitate inſpirat᷑. & ꝑ quatuor uocidu/
ctus quatuor euãgeliſtas: p æreũ fũdamẽtũ ſtabilitatẽ fidei & operũ in toto orbe uoce nimia clamores quos ĩ
modũ tubæ cõgregatiiõs fortiter emittit. Fiſtula p̃terea artis eſſe myſticæ ſicut ſi fũdes eaꝶ re affirmãt: repe
ritur ita bõbulũ æreũ ductile quadratũ: latiſſimuq; quaſiĩ modũ coronæ cũ fiſocolo æreo: ferreoq; cõmixto:
atq; in medio cõcuſſo qd ĩ ligno alto ſpatioſoq; formatũ ſupiore capite cõſtrigit᷑: alterũ altero capite demiſ/
ſo: ſed terrã nõ tãgi a plæriſq; putat᷑: & p ſingula latera daodei bõbula ærea:duodeci fiſtulis ĩ medio poſitis
ĩcathena fixis depẽdẽt: ita tna bõbula: uno in latere p circuitũ utiq; figunt᷑: & cõcitato pᷣmo bõbulo & cõcita/
tis duodeci bõbuloꝶ fiſtulis in medio poſitis clamorẽ magnũ fragorẽq; nimiũ ſupra modũ ſimul ꝓferunt.
Bõbulũ itaq; cũ fiſtulis:ideſt doctor in medio eccleſiæ eſt cũ ſpiritu ſãcto qui loqtur ĩ eo:conſtringit in ligno
alto:ideſt ĩ chriſto: qui a ſapiẽtibus ligno uitæ cõparat᷑: in cathena:ideſt ĩ fide: & nõ tãgit terrã: ideſt opa car/
nalia: duodeci bõbula: ideſt duodeci apoſtoli cũ fiſtulis: ideſt diuinis eloqis. Cithara de qua ĩ quadrageſimo
ſecũdo pſalmo ſcriptũ eſt. Cõfitebor tibi in cithara deus deus meus ꝓpriæ cõſuetudinis ẽ apud hebræos: quæ
cũcordis uigintiquatuor: quæ in modũ deltæ litteræ ſicut peritiſſimi tradũt: utiq; cõponit᷑: & p digitos pĩda
ri uariis uocibus tinnuliſq; ictibus in diuerſis modis cõcitat᷑. Cithara aũt de qua ſermo eſt eccleſia ſpiritaliter
quæ cũ quatuor & uiginti ſeniorũ dogmatibus trinã formã habẽs: quaſi in modũ deltæ læ ꝑ fidẽ ſãctæ trini
tatis manifeſtiſſime ſine dubio ſignificat: & ꝑ manus uiri Petri apoſtoli: ꝗ p̃dicator illius eſt: in diuerſos mo/
dulos ueteris & noui teſtamẽti alſter in littera: aliter ĩ ſẽſu figuraliter cõcutit᷑. Sãbuca itaq; quæ apud peritiſ
mos hebræoꝶ ignota res eſt: antiqs tẽporibus apud chaldæos fuiſſe reperit᷑ ſicut ſcriptũẽ. Cũ audieritis uocẽ
tubæ: fiſtulæ: citharæ: ſãbucæ: & reliꝗᷓ. Bucca uocat᷑ tuba apud hebræos: deĩde ꝑ diminutionẽ buccina dicit᷑.
Sam buca autẽ ſol apud hebræos ĩterpᷣtat᷑: ſicut ſcriptũ eſt Sampſon ſol eoꝶ. Propterea aũt apud eos ſambu
ca inſcribitur: quia multi corticẽ arboris eſſe putant: & per ſoliditatẽ mellis uenei ac mutabilitatẽ quaſi ĩ mo
dũ tubæ de ramo arboris moueri poteſt: ideo ſambuca dicit᷑: quia æſtatis tẽpore fieri põt: & uſq; ad frigoris tẽ
pus durare põt. Areſcit enĩ ſᷣm cõmunẽ cõſuetudinẽ. Typus eoꝶ qui dñm ſuis in bonis laudãt ĩ tẽpore frigo/
ris eodẽ in tempore tribulationis uel perſecutionis laudare cũ non poſſũt propter infidelitatẽ uitæ & abũdã
tiam diuitiarũ ſuarũ. Pſalteriũ quoq; hebraice Nablon. Græce autẽ pſalteriũ. Latine aũt laudatoriuũ dicitur.
De quo in quĩquageſimoquarto pſalmo dicit᷑: Exurge pſalteriũ cũ cithara.eſt autẽ cũ chordis decẽ:ſicut ſcri
ptũ eſt. In pſalterio decẽ chordaꝶ pſallã tibi. Forma quadrata. Pſalteriũ itaq; cũ decẽ chordis:ideſt cũ decem
uerbis legis cõtritis cõtra omnẽ hæreſim: quadrata p ꝗtuor euãgelia ĩ telligi. T impant paucis uerbis explica
ri põt: quæ minima res eſt eo ꝙ ĩ manu mulieris portari poſſit.ſicut ſcriptũ eſt Exodo:ſũpſit aut Maria pro
phetes ſoror Aaron tympanũ ĩ manu ſua: & ẽ minima ſapiẽtia legis ueteris ĩ manu iudæoꝶ. Synagogæ anti
quis tẽporibus fuit chorus quoq; ſimplex pellis cũ duabus cicutis æreis: & ꝑ pᷣmã ĩſpirat᷑: ꝑ ſecudã uocẽ emit
tit. Typus populi poris q anguſtã ĩtelligẽtiã legis accepat: & p anguſtã uolũtatẽ pᷣdicatiõis oĩa ĩfirmiter pᷣdi/
cauit. Si aũt terrena ſapiẽter ac diligẽter reſpiciã: & ſpiritaliter ac myſtice ĩtelligẽda ſunt.

Beati

nteßt
Smalu⸗

lule

lalis

liube⸗
etgu
ltn Abor
oceri,
tupnl
hienll
..Diini
ablns
reieſt
mocduͦt
lusicik
donglabi⸗
Krel
teruicho
iüllinos
grri
ſloetni
ruocd
eqoi
nint
comin⸗
tedeni⸗
opelis
Acöct
Pken⸗
knlen⸗
koacr
tagim
rosgun
imenil
l
armn
sno⸗
Apuitl
aouoct
ada.
ſambu
allimo
hkefigo
ibidi
Sdanu⸗
D
ücenn
lunapo
grumn
Nienl
rz

Heni

¶ Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Marcellã epiſtola. In qua uitioſã expoſitionẽ Rheticii Gallici in cantica cãtico
rũ rephendit eo maxime ꝙ Tharſis urbẽ pro Tharſo: Ophaz pro Petro ſit interpᷣtatus: docens iuxta hebraicã
ueritatẽ pro Tharſis lapidẽ: pro Ophaæ ſpecies auri ſignificari.
Vper cũ Rheticii Auguſtudunẽſis epi:qui quondãa conſtantinopolitano ĩperatore ſub Silueſtro
epo ob cauſã Montenſium miſſus eſt romã: cõmentarios in canticoꝶ canticũ plegiſſẽ: quod hebræi
uocãt Siraſirin: uehemẽter miratus ſũ uiꝶ eloquentẽ: præter ineptias ſenſuũ cæterorũ: Tharſis ur/
bẽ putaſſe Tharſũ: in qua Paulus apoſtolus natus ſit: & auꝶ Ophaz Petrũ ſigniſficare: qa Cephas in euange
lio idẽ Petrus ſit appellatus: habuerat utiq; & in Eæechiele idipſũ uerbũ: ubi de quatuor aĩalibus ſcribitur. Et
ſpecies rotaꝶ ſicut ſpecies tharſis. Et in Daniele de dno. Et corpus eiuſdẽ ut tharſis:qd Aqꝗla chryſolitũ.Sym/⸗
machus hyacinthũ ĩterp̃tant᷑. Et in pſalmo in ſpu uiolẽto conteres naues tharſis. Et inter lapides ꝗ in ornatu
ſacerdotis tribuũ noĩbus ſculpti ſũt: eiuſdẽ lapidis nomẽ ĩſerit᷑: & oĩs fere ſcriptura hocuocabulo referta eſt.
De Ophaꝛ uero qd dicã cũ ſupradictus Daniel ꝓpheta in tertio anno Cyri regis pſaꝶ poſt tres hebdomadas
ieiunii atq; triſtitiæ dicat: extuli oculos meos: & uidi: & ecce uir unus ueſtitus Baldin: & renes eius cincti auro
Ophaꝛz. plura qppe apud hebræos auri ſũt gña. unde ob diſtinctionẽ nũc Ophaꝛ poſitũ eſt.ne ꝗqs Zaab pu/
taret: qd in geneſi naſci cũ lapide carbũculo pᷣdicat᷑: qris ſi Tharſis lapis Chryſolitus ſit aut hyacinthus ut di/
uerſi ĩterpretes uolũt: ad cuius coloris ſimilitudinẽ dei ſpecies ſcribat᷑: quare Ionas ꝓpheta Tharſis ire uelle di
cat᷑: & Salomon & Ioſaphat in regnoꝶ libris naues habuerit quæ de Tharſis ſolitæ ſũt exercere cõmercia. Ad
qd facilis ẽ reſpoſio omonymũ eſſe uocabulũ: ꝙ & Indiæ regio ita appeller & ita etiã ipſũ mare: qa cæruleũ ſit
& ſaæpe ſolis radiis pcuſſũ colorẽ ſupradictoꝶ lapidũ trahat: & a colore nomẽ accepit. licet Ioſephus tau lr̃a ob
mutata græcos putet Tharſũ appellare pro Tharſis. Innu merabilia ſũt quæ in illius mihi cõmẽtariis ſordere
uiſa ſũt. Et quidẽ ſermo cõpoſitus: & Gallicano coturno fluẽs. Sed ꝗd ad ĩterpretẽ. Cuius ꝓfeſſio eſt: nõ quõ
ipſe diſertus appareat: ſed quõ eũ qui lecturus eſt: ſic faciat ĩtelligere: quõ ipſe ĩtellexit: qui ſcripſit. Rogo:nõ
habuerat decẽ Origenis uolumiĩa? Nõ ĩterpretes cæteros: Nõ certe aliquos neceſſarios hebræoꝶ Vt aut ĩter⸗/

rogaret:aut legeret:qd ſibi uellẽt: quæ ignorabat. Sed tam male uidet᷑ æſtimaſſe de cæteris: ut nemo poſſit de

eius erroribus iudicate. Fruſtra ergo a me eiuſdẽ uini cõmẽtarios poſtulas: cũ mihi in ill is multo diſpliceãt plu
ra:ꝗᷓ placeãt. Quod ſioppoſueris curcæteris dederi audies: nõ oẽs eiſdẽ ueſci debere cibis. Ieſus in deſto plures
hordeaceis panibus paſcit: frumẽtaceis pauciores. Corinthii in ꝗbus audiebat᷑ fornicatio: qualis nec inter gen
tes: lacte paſcunt᷑:qui necdũ poterant ſolidũ cibũ cape. Epheſii aũt in ꝗbus nullũ crimẽ argui t:ab ipo dño cæ
leſti ueſcunt᷑ pane:& ſacramentũ quod a ſæculis abſcõditũ fuerat agnoſcũt. Neq; uero eoꝶ quia me exempla
ria acceperunt uel auctoritate uel ætate ducaris. Cum & Daniel puer ſenes iudicet: & Amos paſtor capraꝶ in

ſacerdotiũ princeps inueniat᷑.

¶ Incipit ꝗntus tractatus ſecundæ partis pᷣncipalis. Vbi de ſcriptoribus græcis atq; latinis diuerſis interpreti/

bus ac optimo modo interpretandi ac ſcribẽdi genere tractat. Argumentũ in librũ uiroꝶ illuſtriũ: ex epiſtola
beati Hieronymi ad Deſideriũ excerptũ.
ripſi librũ de uiris illuſtribus ab apoſtolis uſq; ad nr̃am ætatẽ: imitatus ranqllũ græcũq; Apolloniũ.
Et poſtcatalogũ plurimoꝶ me quoq; in calce uolumis: qᷓſi abortiuũ& minimũ oĩum xpᷣianoꝶ poſui:
imihi neceſſe fuit: uſq; ad qᷓrtũdecimũ annũ Theodoſii pncipis ꝗᷓ ſcripſeri breuiter annotare. Prologus.
Ortaris Dexter ut Tranqllũ ſeqᷓns eccleſiaſticos ſcriptores ĩ ordie igerre⸗ qd ille ĩ enumerãdis gẽtiliũ

raꝶ uiris fecit illuſtribus: ego ĩ nfis faciã ideſtuta paſſiõe xp̃i uſq; a viiii. Theodoſii ĩperatoris ãnũ oẽs

Qq ꝗQde ſcripturis ſãctis memoriæ aliꝗd ꝓdiderũt tibi breuiter exponã. Fecerũt ꝗdẽ hocidẽ apud græcos Hermi
. P P 4 Pudg P

pus: Peripateticus: Antigonus: Caryſtius: Satyrus doctus uir: & longe oĩum doctiſſimus Anſtoxenus muſi/
cus. Apud latinos aũt Varro: ſãtra nepos: Iginus: & ad cuius nos exẽplũ uiri puocaſti Tranqllus: ſed nõ mea
& illoꝶ ſimilis ẽ cõditio. Illi enĩ ueteres hiſtorias ãnaleſq; replicãtes potuerũt: q̃ſi de ĩgẽti prato nõ paruã opu
ſculi ſui coronã texere. Ego qd acturus ſũ: ꝗ nullũ puiũ ſeqᷓns peſſimũ ut dicit᷑ magim memetipſũ hẽo? ꝗᷓꝗ &
Euſebius pãphili ĩ decẽ eccleſiaſticæ hiſtoriæ libris maxio nobis adiumẽto fuerit:& ſinguloꝶ de ꝗbus ſcriptu/

iiſumus: uolumia ætates auctoꝶ ſuoꝶ ſæpe teſtent᷑. Itaq; dĩm Ieſũ pᷣcor ut qd Cicero tuus:q ĩ romanæ arce

ſtetit eloqᷓntiæ nõẽ facere dedignatus ĩ Bruto oratoꝶ latinæ linguæ texẽs catalogũ: id ego in eccleſiæ ſcriptori/
bus enumerãdis digne cohortatiõe tua ĩpleã. Siq tn dehis quſq; hodie ſcriptitãta me ĩ hoc uolumiĩe pᷣtermiſ
ſi ſũt: ſibi magis 5 mihi ĩputare debebũt. Neq; eniĩ cælãtes ſcripta ſua de his ꝗᷓ nõ legi noſſe potui. Et qd aliis
forſitã ſit notũ mihi hoc terraꝶ angulo fuerit ignotũ: certe cũ ſcriptis ſuis claruerit nõ magnope niũ ſilẽtii diſ-
pẽdio ſuſpirabũt. Diſcãt ergo Celſus Porphynus Iulianus rabidi aduerſus Xpᷣm canes: diſcãt eoꝶ ſectatores:
q putãt eccleſiã nullos philoſophos & eloqᷓntes: nullos habuiſſe doctores: ꝗᷓti & qᷓles uiri eã fũdauerit: extruxe

nnt: & ornauerit: & deſinãt fidẽ nr̃am ruſticæ tm̃ ſimplicitatis arguere: ſuãq; potius imperitiam agnoſcant.

— ¶ Exlicit prologus. Incipiuũt capitula.
Non Petrusilſacobus frater dominii Matthæus qui & leui dictus eſtil Iudas fratet Iacobi. Paulus
qui & ante Saulus Barnabas qui & IoſephLucas euangeliſta (Marcus euãgeliſtaloãnes apoſtolus
8 euangeliſta. ¶ Ermes qui & paſtor.l Philo iudæus. ¶ Lucius anneus Senecaſ Ioſephus Mathatiæ filius.

.lvi.

¶ Iuſtinus tybenienſis. ¶ Clæmens ep̃us Ignatius epus. (Policarpus epus ſPapias epus Quadratus epus.
Ariſtides philoſophus. (Agrippa caſtoris. ¶ Hegeſippus hiſtoricus Al Iuſtinus epus. Melito epſcopus.
1he vole epus. (Apollinaris epus.¶ Dionyſius epus Cynicus epᷣus ¶I. atianus ep̃us. Philippus eßs.
Muſanus Modeſtus ¶ Bardeſanes ep̃s hæreticus Victor epᷣus Hirenus epus Pantenon philoſophus.
¶ RhodonlIatiani diſcipulus¶ Clæmẽs ſbrMWilciades ¶ Apollonius IISerapio. (Apollonius alter ſenator.
Theophilus alter Pe Bachillus eps.¶ Pollicrates eps ¶ Pleraclytus ep̃s ¶ Maximus (Candidus4 Appion.
¶ Sextus. (Arabianus (ludas. ¶ Tertullianus preſbyter. ¶ Origenes p̃ſbyter qui Adamantius. (Ammonius.
Ambroſius diaconus. ¶ Iripho Origenis diſcipulusiMinutius fœlix. Gaius. Berillus eps Hippolytus eßs.
Alexander eps Iulius äanüs Wreminus pᷣſoyter. ¶ heodorus ep̃s & Gregorius ¶ Cornelius epiſcopus.
VFanus:Atpnans diaconus ¶ Dionyſius eps ¶ Nouatianus hæreticus Martiõ p̃ſbyter ¶Archelaus eps.
Anatholius epᷣs ictorinus pᷣſt byter. Curius p̃ſ byter Lutianus epᷣus. Pã hilus Hrelpteriihlulea epus.
N¶ Arnobius rthetor Firmianus rthetor. Euſebius eps «Rhetitius eiRopa Allethoius uuẽcus preſbyter.
Euſtochius eps .Marcellus ep̃s ¶ Athanaſius eps. (Antonius monachus. Baſilius ep̃s ¶ Theodorus epus.

Serapiõ esHilarius eps ¶Victonnus rhetor itus eps Damaſus eps.

—

Fortunatianus — epᷣ Rilarius eps Wictorinus rheto
Apollinaris eps.Gregorius epus. Martianus epus Photinus hæreſiarchaPhenadius ep̃usi Didymus.

—

Gregorius alter eps. ¶ Lucius alter ea Hiodorus epsi Er Lucilia
¶yberianus Sse NmnbrofiusepsEuagtins eps Ambroſius didymi diſcipulus. Maximus philoſophus.
iegorius alius epus Ioãnes eps preſ byter ¶ Gelaſius ep̃s ¶ Theotimus epiſcopus Dexter uir conſularis.
¶Amphilotius eps4 Sophronius epsiieronymus preſ byter. .
¶ Expliciunt capitula fœliciter.
de uiris illuſtribus editus a beato Hieronymo: cui quæ addidit Gennadius annectunt᷑.

apoſtoloꝶ: poſt ep̃atũ Antiochenſis eccleſiæ: & pdicationẽ diſperſionis eoꝶ: ꝗᷓ de circũciſiõe cre-
diderant: in Ponto: Galatia: Cappadocia: Aſia: & Bithynia: ſecũdo Claudii anno ad expugnãdũ
Simonẽ magũ Romã pgit: Ibiq;. xxv. annis cathedrã ſacerdotalẽ tenuit: uſq; ad ultimũ annum
nis: ideſt. xiiii. Aquo & affixus cruci martyrio coronarus eſt: capite ad terrã uerſo: & in ſublime pedibus
eleuatis: aſſerẽs ſe ĩdignuũ: ut ſic crucifigeret᷑: ut dũs ſuus. Scripſit duas epiſtolas quæcanonicæ nominantur:
S uan ſecũda a plæriſq; eius eſſe negat᷑: ꝓpter ſtili cũ priore diſſonantiã. Sed & euangeliũ iuxta Marcũ q au/

itoreius & ĩterpres fuit huius dicit᷑. Libri aũt eius e ꝗbus unus actoꝶ eius ſcribit᷑: alius euangelii: tertius pdi

cationis: quartus Apocalypſis: quintus iudicii: inter Apocryphas ſcripturas reputant᷑. Sepultus romæ in ua
ticano iuxta uiã triumphalẽ totius urbis ueneratione celebrat᷑.
Acobus qui appellat᷑ frater dni: cognomẽto iuſtus: ut nõnulli exiſtimant Ioſeph: ex alia uxore: ut autẽ
mihi uidet᷑ Mariæ ſororis matris dni: cuius Ioannes in libro ſuo meminit: filius poſt paſſionẽ dni: & re-
ſurrectionẽ: ſtatiĩ ab apoſtolis Hieroſolymoꝶ epᷣs ordinatus: unã tm̃ſcripſit epiſtolã: quæ de ſeptẽ canonicis
eſt: quæ & ipſa ab alio quodam ſub nomine eius edita aſſeritur. Licet paulatim tpe pcedente: obtinuerit au/

ctoritatẽ. Hegeſippus uicinus apoſtolicoꝶ tempoꝶ in quinto commentarioꝶ libro de lacobo narrãs ait. Su

—

ſcepit eccleſiã Hieroſolymæ poſt apoſtolos frater dñi lacobus:cognomẽto iuſtus. Multi quidẽ Iacobi uoca⸗

bant᷑. Hic de utero matris ſanctus fuit: uinũ & ſicerã nõ bibit:carnem nullã comedit: nunꝗᷓ attonſus eſt: nec

unctus unguẽto:nec uſus balneo. Huic ſoli licitum erat ĩgredi ſancta ſanctoꝶ. Siquidẽ ueſtibus laneis non
utebat: ſed lineis. ſoluſq; ingrediebatur templũ: & fixis genibus pro populo depcabatur: in tantũ ut in came-
loꝶ duritiã tranſiſſe eius genua crederentur. Dicit & alia multa: quæ enumerare longũ eſt. Sed & Ioſephus in
xx.libro antiquitatuũ refert & Clæmens in.vii. Hypotipoſeon:ideſt diſputationũ uel informationũ: mortuo
Feſto qui iudæã regebat: miſſũ a Nerone eſſe ſucceſſorẽ eius albinũ. Qui cũ necdũ ad ꝓuinciam perueniſſet:
Auanus inquit pontifex adoleſcẽs Auani filius degenere ſacerdotali: accepta occaſione conciliũ congregauit:
& cõpellens publice Iacobũ:ut Apᷣm dei filiũ denegaret: contradicentẽ lapidari iuſſit: qui cũ pᷣcipitatus de pin
na tẽpli confractis cruribus adhuc ſemiuiuus tendens ad cælum manus diceret. Domine ignoſce eis: qd enim
faciũt neſciunt.fullonis fuſte: quo rudia ueſtimenta extorqueri ſolẽt:in cerebro percuſſus ĩteriit. Tradit item
Ioſephus tantæ eũ ſanctitatis fuiſſe: & celebritatis in populo: ut ꝓpter eius necẽ creditũ ſit ſubuerſã eſſe hiero
ſolymã. Hic eſt de quo Paulus apoſtolus ſcribit ad Galathas dicẽs. Aliũ aũt apoſtoloꝶ uidi neminèẽ niſi Iaco
bũ fratrẽ dni. Et apoſtolorum ſuper hoc crebrius acta teſtãtur. Euangeliũ quoq; quod appellatur m hebræ
os: & a me nuper in græcũ latinũq; ſermonẽ tranſlatũ eſt: quo & Origenes ſæpe utit᷑ poſt reſurrectionẽ ſalua/
toris refert. Dns autem cũdediſſet ſindonẽ ſeruo ſacerdotis: iuit ad lacobũ: & apparuit ei. Iurauerat enim la/
cobus ſe non comeſturũ panẽ ab illa hora: qua biberat calicẽ dñi: donec uideret dũm reſurgentem a mortuis.
Rurſuſq; poſt paululũ: Aflerte aitdũs mẽſã & panẽ. Stati q; additur. Tulit panẽ: & benedixit ac fregit: & de/
dit Iacobo iuſto: & dixit ei. Frater mi comede panẽ tuũ quia reſurrexit filius hoĩs adormientibus. Xxx. itaq;

(ulchius alius epet¶ Triphylus omaen hæreſiarcha Aſterius pᷣſbi ¶ Lucifer eps Euſebius alius ep̃s.

8
¶ Optatus epsi Attilius eps ¶ Cyrillus eps Elitius eps. Philanius eps ¶Effrem diaconusſ/ Baſilius alter eps.
S iodorus eps Eunomius hæreſiarchaILuciliãus eps Letronius eps

Imon Petrus filius Ioannis: puinciæ galilææ: uico Bethſaida: frater andreæ apoſtoli: & princeps

maleix
tiſlanu
begettt
ohoq
Ethoe
ſucoll
Cott
luq
Letlut
ſulki
urperm
ate
laſal⸗
oo
k
clelis
Uniad
ſohai
nüvel
duli
Knd

Ulen

ilio
Ut in
tünt
dunl
Uumech
lun
Aiin
lero⸗

annis Hieroſolymis rexit eccleſiã: ideſt uſe q; ad ſeptimũ Neronis annũ. & iuxta templũ:ubi & pcipitatus fue/
. rat ſepultus eſt. Titulũ uſe q; ad obſidionẽ Titi & ultimã Hadriani notiſſimũ habuit. Quidã enris in mõteoli
Plus ueti eũ putauerũt cõditũ.ſed falſa eoꝶ opinio eſt. S .
iun Atthæus qui & Leui ex pu blicano apoſtolus pᷣmus in iudæa pꝓpter eos: qui excircũciſione crediderant:
Pin. . euangeliũ Xp̃i hebræis lIris uerbiſ. q; cõpoſi u it. Quod ꝗs poſtea in græcũ trãſtulerit nõ ſatis certũ eſt. Por
ro ipſũ hebraicũ habert uſq; hodie in cæſarienſi bibliotheca: quã Pamphilus martyr ſtudioſiſſime cofecit. mi
hi quoq; a Naꝛareis: qui in Berſabeæ Beroza urbe Syriæ: hoc uolumine utunt deſcribẽdi facultas fuit. ĩ quo
animaduertendũ ubicũq; euãgeliſta: ſi iue ex pſona ſi ua: ſiueex perſona dii Saluatoris ueteribus ſcripturis
& teſtimoniis utit᷑:nõ ſequat᷑. xx.trãſſatoꝶ auctoritatẽ: ſed hebraicã. e quibus illa duo ſũt. Exægypto uoca/
ui filiũ meũ. Et qm Nazareus uocabitur. . . ðrJJd
“ Vdas frater Iacobi paruã quidẽ quæ de ſeptẽ canonicis eſt epiſtolã reliquit. Et quia de libro Enoch: qui
ſte Apocriphus eſt: in ea aſſumit teſtimoniũ: a plæriſq; reiicit᷑: tamẽ auctoritatẽ uetuſtate iam & uſu meru
chs it: & inter ſanctas ſcripturas cõputatur.
ved. P N Aulus apoſtolus: qui ante Saulus: extra numeꝶ duodecim apoſtoloꝶ de tribu Beniamin & oppido iu/
ugeßs. ddæxæ gilcalis fuit: quo a romanis capto: cũ parentibus ſuis tharſũ Cilice commigrauit:a ꝗbus ob ſtudia
un. legis miſſus Hieroſolymã: a Gamaliele uiro doctiſſimo: cuius Lucas meminit: eruditus eſt. Cũ aũt ĩterfuiſſet
tteße. neci pthomartyris Stephani: & acceptis a põtifice tẽpli epiſtolis: ad pſequẽdos eos: qui Xpo crediderant:Da/
useßs maſcũ pergeret: reuelatione cõpulſus ad fidẽ: quæ in actibus apoſtoloꝶ ſcribit᷑: in uas electionis de pſecutore
phus trãſſatus eſt. Cũq; primũ ad pᷣdicationẽ eius Sergius Paulus ꝓcõſul Cypri credidiſſet: ab eo ꝙ eũ Api fidei ſu/
lns, begerat:ſortitus eſt nomẽ: & iũcto ſibi Barnaba multis urbibus pagratis: reuertẽſq; Hieroſolymã: a Petro la
coboq; & Ioanne gentiũ apoſtolus ordinat᷑.& ꝗa in actibus apoſtoloꝶ pleniſſime de eius cõuerſatiõe ſcriptũ
eſt: hoc ti dicã: ꝙ poſt paſſionẽ dni. xxv. anno: ideſt ſecũdo Neronis: eodem tpe quo Feſtus ꝓcuratoriudææ
ſucceſſit Fœlici: Romã uinctus mittit᷑: & bienniũ in libera manẽs cuſtodia aduerſus iudæos de aduentu Xp̃i
ince qvuuotidie diſputauit. Sciendũ aũt in pma ſatiſfactione necdũ Neronis ĩperio roborato: necĩ tãta erũpẽte ſce-
bege⸗ lera ꝗᷓta de eo narrant hiſtoriæ: Paulũ a Nerone dimiſſũ: ut euangeliũ Xpi in occidẽtis quoq; partibus pᷣdica/
Niddi ret. ſicut ipſe ſcribit in ſecũda ad Timotheũ: eo tpe quo & paſſus eſt: de uinculis dictat epiſtola. In prima mea
iniun ſatiſſactione nemo mihi affuit: ſed oẽs me dereliqᷓrunt. Nõ eis ĩputet᷑. Dns aũt mihi affuit: & cõfortauit me:
lbas ut per me pᷣdicatio cõpleret᷑. & audirẽt oẽs gentes: & liberatus ſũ deore leonis. manifeſtiſſime leonẽ ꝓpter cru/
Antut delitatẽ Neronẽ ſignificans: ut in ſeᷓntibus: liberatus ſũ de ore leonis. Et ſtatĩ liberauit me dis ab oĩ ope ma/
i lo:& ſaluauit me ĩ regnũ ſuũcæleſte.ꝙ ſcilicet pñs tibi ſẽtiret ĩminere martyriũ. Nã & in eadẽ epiſtola pᷣmiſe
iusßl rat. Ego enĩ iã ĩmolor: & tp̃s reſolutionis meæ ĩſtat. Hic ergo.xiiii. Neronis anno eodẽ die quo Petrus romæ ꝓ
inuu Xpo capite trũcatus: ſepultuſq; eſt in uia oſtienſi anno poſt paſſionẽ dni.xxxvii.Scripſit aut decẽ ad ſeptem
eccleſias epiſtolas: ad romanos unã:ad corinthios duas: ad Galathas unã: ad Epheſios unam: ad Philippẽſes
1t wt unã:ad Theſſalonicenſes duas. Præterea ad diſcipulos ſuos: Timotheo duas: ito unã: Philomeni unã .Epi
uA ſtola aũt quæ fert᷑ ad hebræos nõ eius credit᷑ ꝓpter ſtili ſermoniſ q; diſtantiã. Sed uel Barnabæ iuxta Tertullia
noticd nũ: uel Lucæ euãgeliſtæ iuxta quoſdã: uel Clæmẽtis romanæ poſtea eccleſiæ epi: quẽ aiũt ipſã adiunctã ſniis
enta Pauli ꝓprio ordinaſſe & ornaſſe pmone. Vel certe qa Paulus ſcribebat ad hebræos: & ppter iuidiam ſui apud
i. eos noĩs: titulũ in pncipio ſalutationis amputauerat: ſcripſerat ut hebræus hebræis hebraice: ideſt ſuo eloqo
WG diſertiſſime: ut ea quæ eloquẽter ſcripta fuerãt in hebræo eloqntius uerterent᷑ ĩ græcũ: & hãc cauſa eſſe: ꝗq a cæ
ſener eris Pauli epiſtolis diſcrepare uident᷑. Legũt quidã & ad Laodicenſes. ſed ab oĩbus expellir.
6non ¶ b- Arnabas cypᷣus: qui & Ioſeph: leuites: cũ Paulo gentiũ apoſtolus ordinatus unã ad ædificationẽ eccleſiæ
ane⸗ pttinentẽ epiſtolã cõpoſuit: quæ ĩter Apocryphas ſcripturas legit᷑. Hic poſtea ꝓpter Ioannẽ diſcip uluũ: ꝗ
nusn NSN Marcus uocabat᷑: ſeparatus a Paulo nihilominus euãgelicæ pᷣdicationis iniũctũ ſibi opus exercuit.
cemo . Vcas medicus Antiochenſis: ut eius ſcripta indicant: græci ſermonis non ignarus fuit. Sectator apoſto/
nle A i Pauli: & omnis peregrinationis eius comes. ſcripſit euangeliũ de quo idẽ Paulus. Miſimus inquit cũ
aun illo fratrẽ. cuius laus eſt in euãgelio per oẽs eccleſias. & ad Collocẽſes. Salutat uos Lucas medicus chariſſimus
lepi Et ad Timotheũ. Lucas eſt mecũ ſolus. Aliud quoq; edidit uolumen egregium: quod titulo apoſtolicarum
enin actionum p̃ᷣnotatur. Cuius hiſtoria uſq; ad biennium romæ cõmoranti Paulo peruenit:ideſt uſq; ad quartũ
tin Neronis annuũ. Ex quo intelligimus in eadem urbe librũ eſſe compoſitu m. Igitur ideſt
hen uiſionẽ Pauli: & Teclæ: & tota baptizati Leonis fab ulã:ſter Apocryphas ſcripturas cõputamus. Quale enĩ ẽ:
l ut indiuiduus comes apoſtoli ĩter cæteras eius res hoc ſ olũ ignorauerit: 85 ed & Tertullianus uicinus eoꝶ tẽpo
* rũ refert preſbĩm quẽdã in Aſia ideſt amatorẽ Pauli cõuictũ apud loãnẽ: ꝙ auctor eſſet libri: & cõfeſſũ ſe hoc
G Pauli amore feciſſe: loco excidiſſe: qda ſ uſpicant quotiẽſcũq; in epiſtolis ſuis Paulus dicat: iuxta euãgeliũ me .
um:de Lucæ ſignificare uolumiĩe.Et Lucã nõ ſolu ab ap oſtolo Paulo didiciſſe eu ãgeliũ:q cũ dno in carne nõ
w. fuerat. Sed & a cæteris apoſtolis qdipſe quoq; in pncipio ſui uoluminis declarat dicẽs: ſicut tradiderũt uobis D
qui a ptincipio ipſi uiderunt: & miniſtri fuerunt ſermonis. Igitur euangelium ſicut audierat ſcripſit. Acta
. uero apoſbolorũ ſicut uiderat: cõpoſuit. Vixit. xx. &. iii. annos: uxorẽ habens. Sepultus eſt cõſtantinopoli.

lvii.

Ad quã urbem. xx. Cõſtantii anno oſſa eius cum reliquiis Andreæ apoſtoli: tranſlata ſunt de Achia. hun
Arcus diſcipulus & ĩterpres Petri:iuxta ꝙ Petꝶ referẽtẽ audierat. rogatus romæ a fratribus breue ſcripſit .
euãgeliu. Quod cu Petrus audiſſet: ꝓbauit: & eccleſiæ legendũ ſua auctoritate edidit:ſi icut Clæmens in
ſextoο Hπο sυÜο ideſt informationũ libro ſcribit. Et Papias Hieropolitanus epᷣs meminit huius Marci: hon
& Petrus in epiſtola pᷣmo ſub nomine babylonis figuraliter romã ſignificans. Salutat uos eccleſia quæ eſtĩ ba uqeun
bylone collecta : & Marcus filius meus. aſſupto utiq; euangelio: qd ipſe confecerat:prexit ægyptũ: & mum Arli⸗
alexandriæ Apᷣm annũcians cõſtituit eccleſiã. tãtæ doctrinæ & uitæ cõtinentia: ut oẽs ſectatores Kp̃i ad eeem ailbui
plũ ſui cogeret. Deniq; Philo diſertiſſimus iudæoꝶ uidẽs alexandriæ pmã eccleſiã adhuc iudaizantẽ: qſi ĩ lau eo

dẽ gentis ſuæ librũ ſup eoꝶ cõuerſatione ſcripſit:& quõ Lucas narrat hieroſolymæ credẽtes oĩa habuiſſe coĩa
ſic ille qd alexandriæ ſub Marco fieri doctore cernebat memoriæ tradidit. Mortuus ẽ aut. viii. Neronis anno:
& ſepultus alexandriæ ſuccedente ſibi Aniano. — S=
Oannes apoſtolus quẽ Ieſus amauit plurimũ:filius Zebedei:frater lacobi apoſtoli.quẽ Herodes poſt
paſſionẽ dmi decollauerat: nouiſſimus oĩum ſcripſit euãgeliũ: rogatus ab Aſiæ epᷣis aduerſus Cherintũ
alioſq; hæreticos: & maxime tunc Ebionitaꝶ dogma cõſurgẽs: qui aſſerũt Apᷣm ante Mariã nõ fuiſſe. unde &
cõpulſus eſt diuinã eius natiuitatẽ edicere. Sed & aliã cauſã huius ſcripturæ ferũt: quod cũ legiſſet Matthæi:
Marci:& Lucæ uolumĩa: ꝓbauerit quidẽ textũ hiſtoriæ: & uera eos dixiſſe firmauerit: ſed unius tm anniĩ quo
& paſſus eſt:poſt carcerẽ Ioannis hiſtoriã texuiſſe. Prætermiſſo itaq; anno: cuius acta a tribus expoſita fuerãt
ſupioris tpis anteꝗᷓ Ioannes clauderet᷑ in carcerẽ: geſta narrauit:ſicut manifeſtũ eſſe poterit his: qui diligenter
quatuor euãgelioꝶ uolumĩa legerit. Quæ res etiã diaphoniã quæ uidet᷑ Ioãnis eſſe cũ cæteris tollit:& ſoluit.
Scripſit aũt & unã epiſtolã: cuius exordiũ eſt. Quod fuit ab initio: qd audiuimus: & uidimus oculis niis: qd
