— tis noĩa: ĩmutare ſũt dicẽtiũ patrẽ nõ debere patrẽ dici:ne ĩ pris noĩe filius cõſonet: ſed ĩgenitũ & ĩfectũ
itinnn ac ſolitariũ nũcupãdu:ut ꝗcꝗd extra illo ꝑſona fit extra illo fit & natura:oſtẽdẽs & patrẽ ꝗqdẽ poſſedici ingeni
venen tum & ſcripturã nõ dixerit: ex ſe genuiſſe in pſona filiũ nõ feciſſe: & ex ſe ptuliſſe ĩ pſona ſpũm ſcũm nõ genu
volium ſiſſe neq; feciſſe. Sub huius Syagrii noĩe ſeptẽ de fide & regulis fidei libros pᷣtitulatos ĩueni: ſed quia lingua ua
alicenn riãtur nõ noĩs eius credidi eſſe.
lenlent Saac pᷣſbyter Antiochenæ eccleſiæ ſcripſit Syro ſmone lõgo tẽpore & multa: pᷣcipua tñ cura aduerſũ
Neſtorianos & Eutychirianos ruinam etiã Antiochiæ elego carmine plãxit: quo auditores ĩbuens ſono
Olmen 3 hrẽ diaconus Nicomediæ lapſu: moritur Leone & Maioriano regnãtibus.
en ( luianus Maſſiliẽſis pᷣbyter diuina & hũana litteratura ĩſtructus: & ut abſq; ĩuidia loq̃tur eoꝶ magi
kulu⸗ ſter ſcripſit ſcholaſtico &apto fmõe multa: ex ꝗbus iſta legi: de uirginitatis bono ad Marcellu p̃ᷣſbyteꝶ
leni. libros tres: aduerſie u auaritiã libros.iiii de pſeti iudicio libros. v. & ꝓ eoꝶ merito ſ atiſfactiõis ad Saloniũ epᷣm li
utions brũ unũ:& expoſitiõis extremæ partis eccleſiaſtes ad Claudiũ epᷣm uiẽnẽſẽ libʒ unũ:epiſtolaꝶ libꝶ unũ:&in

ialls more græcoꝶ de prĩcipio genelis uſq; ad cõditionẽ hoĩs cõpoſuit uerſũ quaſi Examerõ librũ unũ: Homelias
epiſcopis factas multas: ſacramẽtoꝶ uero quãtis nec recordor.uiuit uſq; hodie in ſenectute bona.

lams S Aulinus compoſuit tractatus de uitio Quadrageſimæ.e quibus ego legi duos. De die dominico paſchæ
92 ℳN de obedientia. de pœnitẽtia. de neophytis. MDRD
cmbtuu Ilarius Arelatẽſis eps uir ſcis ſcripturis doctus: pauptatis amator: & erga inopũ ꝓuiſionẽ nõ ſolũ meri
6, E pietate ſed & corporis ſui labore ſollicitus. Na ꝓ reficiẽdis paupibus etiã ruſticationẽ cõtra uires ſuas
zc 4 h gne clarus & lõge aliter educatus exercuit: ſed nec ĩ ſpiritalibus neglexit. Nã & in docẽdo gratiã habuit: &
guoo a bſq; perſonarum acceptione in oĩbus caſtigatũ ingeſſit. Ingenio uero ĩmortali aliqua etſi parua edidit quæ
er Nillrz aĩæ & fideli lĩgua ĩdicio ſunt:in ꝗbus præcipuo & ad multoꝶ utilitatẽ neceſſario opere uitã ſãcti Ho
norati deceſſoris ſuicõpoſuit:morit᷑ Valẽtiniano & Martiano ĩperatoribus.
uuß Eo urbis Romæ eps ſcripſit ad Flauianũ cõſtãtinopolitanæ eccleſiæ ep̃ᷣm Eutychẽ pᷣſbyterũ ꝗ tũcambi
bus tiõe ep̃atus noua in eccleſiã moliebat᷑ inducere epiſtolã:ĩ qua admonet eũ: ut ſi cõfiteret᷑ errorẽ & pollice
we: ret᷑ emẽdationẽ recipet eũ. Siautẽ ꝑſiſteret ĩcœpto cũſua hæreſi dãnaret ſimili docet ĩ ipſa epiſtola & diuinis
lclc teſtimoniis dum ieſũ xpᷣm ſicutpaternæ diuinitatis filiũ. Ita ueꝶ humanæ naturæ eẽ hoĩem credẽdum: ideſt
J ex carne uirginis carnẽ traxiſſe: & non de cælo corpus exhibuiſſe: ſicut & Eutyches aſſerebat. Morit᷑ Leone &
bin

Maioriano ĩperatoributss . ““e .
Ocimus meſopotamenus antiochiæ p̃ſ byter ſcripſit aduerſũ Eutychẽ egregiũ librũ:& alia ſcribere dicit᷑
quæ necdũ legi.
motheus exticto alexãdrinis Proterio eo tumultuãte adhuc plæbe: aut uoluit aut paſſus ẽ ſe ab uno
epᷣo ĩ locũ occiſi epi fieri: & ne cõtra legẽ factus merito abiiceret᷑ a gratia plæbis quæ Proteriũ exoſum ha
ſierat oẽs: qbus ille comunicauerat Neſtorianos ꝓnũciauit: & maculã cõſciẽtiæ temeritate abluẽdã pᷣſumens
ſcripſit ad Leonẽ ĩperatorẽ libellũ ualde ſuaſoriũ:quẽ prauo ſenſu prauũ teſtimoniis ĩ tm̃ roborare conatus ẽ
ut ad decipiẽdũ ĩperatorẽ & ſuã hereſim cõſtituẽdã pene Leonẽ urbis Romæ epᷣm & chalcidonẽſem ſynodũ
ac totos occidẽtales epos illoꝶ adminiculo Neſtorianos oſtẽderet:ſed fauẽte deo a chalcidonẽſe cõcilio hoſtis
eccleſiæ coargutus & cõfutatus uiuere adhuc in exilio iã hæreſiarches dicit᷑ & habetur. Nũcipſũ libellũ cogno
ſcẽdi gratia & rogatus a fratribus in latinum tranſtuli:& cauẽdũ prætitulaui.
.–Sclepius afer innauigans in territorio uicini gradis epiſcopus kriph aduerſũ Arrianos: & modo aduer
ſum donatiſtas ſcribere dicit᷑:in docẽdo autem ex tempore grandi opinione celebratur.
P Etrus ediſſenæ eccleſiæ pᷣſbyterdeclamator inſignes uariarũ cauſaꝶ tractatus & in morẽ Ephrẽ diaconi
pſalmos metro compoſuit.
Aulus pᷣſbyter natiõe ut ex dictis eius cognoui pãnoniæ ſcripſit de uirginitate fuãda: & cõtẽptu mundi
acuta ĩſtitutiõe uel modũ correptionũ mediocri Fmone:ſed diuinos codidit ſane libros. . ad pſonã cu/
iuſdã nobilis & xp̃o deditã uirginis cõſtãtiã: in quibus meminit Iouiniani hæretici & uoluptatũ ac libidinum
fgicatoris: cui in tm cõtinẽtis & caſtæ uitæ ĩſtitutio cõtraria fuerat:ut ĩter luxurioſas epulas aĩa eructaret.
P Aſtor eps cõpoſuit libellũ ĩ modũ ſymboli paruũ totã pene eccleſiaſticã credulitatẽ ꝑ ſẽtẽtiã cõtra mẽtẽ
A quo ĩter cæteras diſſenſionũ: quas pᷣtermiſſas auctoꝶ uocabulis anathematizat Priſcillianus cum ipſo
auctore damnat.
u Ictor cartenæ mauritaniæ ciuitatis eps ſcripſit aduerſũ Arrianos librũ.i. &de pœnitẽtia librũ.i. In quo &
regulã uiuẽdi pœnitẽtibus Baſiliũ quẽdã ſupꝑ mortẽ filii cõſolatariũ libellũ ſpe reſurrectiõis pfecta ĩſtructiõe

u lctorianus caſtellani maretaneæ oppidi eps ſcripſit aduerſus eccleſiæ inimicos iudæos Arrianos & alios
reticos. Cõpoſuit etiã ſacramẽtoꝶ egregium uolumen.

Vſæus Maſſiliẽſis eccleſiæ pᷣſbyter uir in diuinis ſcripturis doctus:& in eaꝶ ſenſibus ſubtiliſſima exerci
tatione limatus:lingua quoq; ſcholaſticus hortatus ſancti Venerii ep̃i excerpſit ex ſanctis ſcripturis le⸗
ionẽ totius anni feſtiuis aptas diebus: reſpõſoria etiã pſalmoꝶ capitula tẽpori & lectionibus cõgruẽtia: qck
opus tã neceſſariũ ad lectores in eccleſia pbat᷑ ut expetitũ: & ſollicitudinẽ tollat:& morã:plæbiq; ingerat ſcien
tiã: celebritati decorẽ: ſed & ad pſonã ſancti Euſtaſii epi ſucceſſoris ſupradicti hoĩs dei cõpoſuit ſacramẽtorũ
egregiũ nõ paruũ uolumẽ pꝑ mẽbra ꝗqdẽ opportunitate officioꝶ & tẽpoꝶ pro lectionũ textu pſalmoꝶ ſerie cã
tationũ diſcretũ: ſed ſupplicãdi deo & cõteſtãdi beneficioꝶ eius ſoliditatis ſui cõſentaneũ: quo ope grauiſſimi
ſenſus & caſtigata eloquẽtia agnouimus uirũ. Homelias etiã diciturdeclamaſſe: quas & haberi fidelibus ui/
iis cognoui: ſed ego nò legi. Morit᷑ Leone & Martiano regnantibus.
7 Incẽtius p̃ſbyter natiõe gallus:in diuinis ſcripturis exercitatus: linguã habẽs uſu loquẽdi & maiore lecti
one politam cõmẽtatus in pſalmis: cuius opis legi aliqua ſancta homini dei cãnati me audiente ꝓmit-
tens ſimili ſi dũs uitã & uires daret ſe in toto pſalterio eodẽ ſtudio laboraturum.
S VYrus genere alexãdrinus:arte medicus:ex philoſopho monachus: uir dicẽdi peritus ſcripſit aduerſus ne
Iſſtorẽ elegãter & fortiter:modo autẽ dũ in illo minus ĩuenitur:& ſyllogiſmis magis ꝗᷓ ſcriptoris auctori
tate Fimathianũ dogma fouere cœperit. Deniq; ambiguus etiã ſuis ſuſpendit animum & cõſenſu chalcido
nenſis decreti: nec acquiſcendũ putatfiliũ dei duabus poſtincarnationẽ cõſtare naturis.
Amuel Ediſſenæ eccleſiæ pᷣſ byter aduerſus eccleſiæ inimicos Syro ſᷣmonecõſtruere dictũ:pᷣcipua tñ ĩtẽ
) tiõe cõtra neſtorianos & Eutychianos & timothiãos nouellos: ſed ſibi diuerſos hæreticos: unde & freqᷓn
ter ĩ triformẽ beſtiaã eccleſiaſtica ſemel ſẽtẽtia cũ auctoritate ſcãꝶ ſcripturarũ ſũmatĩq; fuerit:oſtẽdẽs Neſtor
anis deũĩ hoĩem nõ puꝶ hoĩem ex uirgine natũ. Eutychianis uerã huani generis carnẽ adeo aſſũptã: & nõ de
cælo exhibitã ne craſſi aeris ſubſtãtia ĩ carne ĩceſſiſſe formatũ. Timothianis ita uerbũ carne factũ:ut manente
uerbo in ſua ſubſtãtia: & hoĩem ĩ ſua natura: ſocietate nõ ĩmixtiõe unã filii dei reddidiſſe pſonã.Viuit adhuc
Cõſtatinopoli:ut diuturnã initio cõlati Anthemii ĩ perii: & ſcripta eius & eẽ eũ in carne cognoui.

ſ. ubſtãtia aĩæ libros: ꝗbus agit intẽtiõe: quatenus oſtẽdat ali quid ĩcorporeũ pᷣter deũ.
. oſt per ho Aqtaicæ regiõis ᷣmõe ſcholaſticus: & aſſtiõibus neruoſi us: multa cõpoſuiſſe di. In ꝗqbus ego
nois illius p̃titulata legi cõtinẽtia a pᷣmi hoĩs cõditiõe: iuxta diuinaꝶ ſcripturaꝶ fidẽ uſq; ad obitũ Valẽ
tiniani auguſti: & captiuitatẽ urbis romæ a Geiſirico Vuãdaloꝶ rege factã:legi & libꝶ aduerſi us opuſcula ſup
pᷣſſo noĩe Caſſiãi: quæ eccleſia dei ſalutaria pbat: ille infamat nociua. Re enĩ uera Caſſiani & Proſpi de gratia
ei & libero arbitrio ſentẽtiæ in aliquibus ſibi inueniũtur contrariæ: epiſtolæ quoq; papæ Leonis aduerſum

munitũ. Homelias etiã cõpoſuit multas: quæ a fratnibus ſalutis ꝓpriæ ſollicitis ĩ libris digeſla uari cognouie

Laudianus Viẽnẽſis pᷣſbyteruirad loquẽdũ artifex:& ad diſputãdũ ſubtilis:cõpoſuit tres de ſtatu uel

–

erdi

Eutychen deuera Chriſti incarnatione ad diuerſos datæ & ab ipſo dictatæ creduntur.

d⸗ Au ſtinus ex abbate Lorinenſis monaſterii apud regnũ galliæ eßs uir ĩ diui nis ſcripturis ſ. atis intẽtus ex
ſun V tra rationẽ ſ ymboli occaſionẽ acceptã cõpoſuit libꝝ de ſpũ ſcõ:in quo oſtẽdit eũ iuxta fidẽ pati & con/
A ſubſtãtialẽ & coæternalẽ eẽ patri & filio ac plenitudinẽ trinitatis: ob id etiã edidit quoq; opus egregiũ de gra
Onatu gdei:qua ſaluamur: quo ope docet gratiã dei ſempꝑ & inuitare: & pcedere & iuuare uolutatẽ noſtram: & qcqd
rodi ipſa libertas arbitrii pro labore pie mercedis acqſierit: nõ eẽ ppriũ meri tũ: ſed græ donũ. Legieius & aduerſum
oleſc⸗ Arrianos & Macedonianos paruum libellũ. In quo eſſentialẽpdicat trinitatẽ: & aliu aduerſus eos ꝗ dicut eẽ ĩ
cogno creaturis aliqd incorporeu. In quo & diuinis teſtimoniis patrũ cõfirmat ſentẽtiis nihil credẽdũ incorporeum
pᷣter deũ. Eſt eius epiſtola in modũ libelli ad diaconũ græcũ noĩe edita: qa fide catholica diſcedens ad Neſto/
an rianã abiit impietatẽ. In qua epiſtola admonet eu credere ſanctà Mariã uirginẽ nõ puꝶ hoĩem genuiſſe: qui
,. poſtea ſuſciperet diuinitatẽ: ſed deũ ueꝶ & hoĩem ueꝶ. Sunt eius & alia ſcripta: quæ qꝗa necdũ legi noĩare uo
dluen lui:uiua tamẽ uoce egregius doctor & credit᷑ & pbat᷑. Scripſit poſtea & ad Fœlicẽ p̃fectũ pᷣtorio & patritiæ di
gnitatis uirũ filiũ magni cõſulis iã religioſũ epiſtolam ad timorem dei hortatoriam conueniẽtẽ ꝑſonas pleno
mund anima peœnitentiã agere diſponẽdi.
Conian ¶ Eruus dei eps ſcripſit aduerſũ eos ꝗ dicũt Chriſtũ ĩ hac uita degẽtẽ nõ uidiſſe carneis ſuis oculis patrem
bicinun ſed poſt reſurrectionẽ ex mortuis & aſcenſionẽ in cælis cũ tanifatus ẽin gloriã dei patris ꝓfectus.ſ.ei dã
et ns & remunerationẽ martyrii: in qua ſcriptura oſtẽdit & diſputatione ſane ſanctaꝶ ſcripturaꝶ teſtimoniis
m mit dominũ leſũ ab ipſo eius cõceptũ ꝑ ſpũm ſcũm factũ & partu exuirgine: quo deus uerus in homine uero: ipᷣe
umiglo quoq; homo deus factus natus eſt ſempcarnis ſuæ oculis: & pater en uidiſſe p ſpiritũ ſanctũ:ergo per ſpecia
lem & unitã dei & hominis ſocietatem. L
Iqos NIctorinus natione Aqtanicus calculator ſcrupulam ĩuitatus a ſcõ Hilario urbis Romæ epo cõpoſuit pa
ſtci⸗ Aſchalẽ curſũ ĩdagatiõe cautiſſima poſt quatuor priores:q cõpoſuerũt:Hippolytũ: Euſebiu: Iheophilũ
ognhi & Proſperum: & pꝑtẽdit annoꝶ ſeriẽ uſq; ad annũ quingenteſimum triceſimũ ſecũdũ. Itaut quingenteſimo

alis triceſimotertio anno reincipiat paſchalis ſolẽnitas eodẽ menſe & die eadẽq; luna:quæ primo paſſionis ac re
ſurrectionis dominicæ anno facta eſt.
naeren Heodorus Cypriæ ciuitatis eps ſa Cyro enim rege Perſaꝶ cõdita ſeruat hodie apud Syriã nomen aucto
Ntunsſe? ris)ſcripſiſſe dicitur multa: ad meã notitiã tamẽ iſta ſunt quæ uenerũt. De ĩcarnatiõe dni aduerſũ Euty
chen pᷣſoyterũ & Dioſcoꝶ alexãdriæ epᷣm: ꝗ hũanã ĩ xpo carnẽ fuiſſe negãt: ſcripta fortia: p quæ cõfirmat & ra

tſcen tiõe & teſtimoniis ſcripturaꝶ ita illũ uerã matemæ ſubſtãtiæ carnẽ habuiſſe: quã ex matre uirgĩe ſũpſit: ſicut
mmetan & uerã deitatẽ quã æternã naſcibilitate deo patre gignẽte ipſe naſcẽdo accepit ex hiſtoriæ eccleſiaſticæ libris:
ra quos imitatus Euſebiũ Cxſariẽſem cõſcripſit a fine libroꝶ Euſebii uſq; ad ſuũ tẽpus.i.a uicẽnalibus conſtan
iſſtmi tini uſq; ad imperium Leonis ſenioris: ſub quo & mortuuseeft.
zuß g ¶Ennadius Conſtantinopolitanæ eccleſiæ epiſcopus uir lingua nitidus & ingenio: ac etia diues ex lectiõe

e cõpoſuit. Morit᷑ ſeniore Leone imperium tenente.
ele tFeodorus in Cæleſyriæ p̃ſbyter multa cõſcripſit: ſed ad me liber eius uenit: quẽ de cõſonantia diuinæ
S lcripturæ cõpoſuit. ueteris& noui teſtamẽti aduerſus antiquos hæreticos ꝓpter differẽtiã pceptoꝶ uel
cerimoniarũ. Alium ueteris teſtamẽti deũ dixerunt: aliũ noui. In quo oſten dit diſpẽſatiõis fuiſſe unius eiuſ/
eſun⸗ demq; dei auctoris utriſq; ſcriptũ: ut alia per Moyſem antiquis lex daret in ſacriſicioꝶ cerimoniis & iudicioꝶ
uht animaduerſionibus. Alia his ꝑ Xpi pᷣſentiã ĩ ſacris myſteriis repromiſſionibus nec diuerſa: crediderũt autem
gliß uno ſpiritu & uno auctore dictata:cũ illa quaſi modo ſecũdũ litterã ob ſeruaretur: occidere eadẽ ipſa ſecundũ
ſpiritũ ĩtellectũ uiuificẽt. morit᷑ ſcriptor regnãte Zenone.

hantiquoꝶ fuit: ut Danielẽ prophetam ex integro ad uerbũ cõmẽtatus exponeret. Homelias etiã multas

natn ⸗

. Oãnes Antiochiæ parochiæ ex grãmatico pᷣſbyter ſcripſit aduerſũ eos qĩ una tm ſubſtaãtia adorãdũ aſſe
Ehrin rũt xpᷣ̃m: nec acqeſcũt duas ĩ xpo cõfitẽdas naturas:docẽs ſecũdũ reuelationẽ ſcripturaꝶ unã ĩ illo dei &&
Nbe Nhois eẽ pſonã: nõ unã carnis & uerbinaturã. & ĩpugnat aliqᷓs Cyrilli Alexãdriæ ep̃i ſẽtẽtias ĩcaute ab illo aduer
Eno ſũ Neſtorẽ ꝓlatas:quæ nũc fomẽtũ ſũt: & robur addũt Timothianis. Viuere adhuc dr̃: & ex tpe declamare.
nanent ¶ Beati Hieronymi pᷣſ byteri ad Deſideriũ: quẽ ad loca ſcã uiſenda & mutuũaſpectũ inuitat: & qᷓdã de opuſ
tachue dlisfais⸗ maxime de libro uiroꝶ illuſtriũ eloquitur: quod ipſi libro ſubdidimus.
Ecto ſᷣmone dignatiõis tuæ: quẽ mihi nõ opinãti tua beniuolẽtia tribuit: gauiſus ꝗdẽ ſũ teſtimonio
en u 1 — honeſti & eloquẽtiſſimi uiri. Sed ĩ memet reuerſus ſatis dolui me ĩdignũu tãtis laudibus atq; pᷣconio
1Uqn opprimi potius ꝗᷓ leuari. Scis enĩ dogma nr̃m hũilitatis tenere uexillũ: & p ima gradiẽtes ad ſüma nos
h⸗ ſcãdere. Quotus igit ego uel ꝗ̃tus ſũ: ut eruditæ uocis merear teſtimoniũ: ut mihi ab eo palma eloquentiæ de
iWe feratur:qui ſcribendo Slertiſlime deterruit ne ſcriberẽ? Verũtamen audiendum eſt. ut charitas quæ nõ quæ
h9 rit quæ ſua ſunt: ſed quæ proximi: reddat ſalutationis officia: quoniam locum implere non ualet pceptoris
gant gratulor tibi & ſanctæ atq; uenerabili ſorori tuæ Serenillæ: quæ delicatis fluctibus ſæculi ad Chriſti tran⸗/
lun quilla puenit. ꝗᷓꝗᷓ hoc munus uaticinio in te pᷣdeſtinatum ſit. Legimus enim ſanctumquoq; Danielẽ appel

latũdeſideriorũ uirũ & amicũdei:qꝗa myſtenia eius ſcire deſiderauit. Itaq; ꝙ uenerabilis Paula meẽ dep̃cata:
zIxvii.

ſu
le⸗
ut facerẽ: ſponte facio. hortorq; uos & p̃cor pdũi charitatẽ: ut nobis ueſtros tribuatis aſpectus & p occaſionẽ
ſcõꝶ locoꝶ tanto nos dictetis munere. Certe ſi cõſortia noſtra diſplicuerint: adoraſſe ubi ſteterũt pedes n, i
ni: pars fidei ẽ: & quaſi recẽtia natiuitatis & crucis ac paſſiõis uidiſſe ueſtigia. Opuſculorũ meoꝶ quaſipl uri/
ma uolauerunt denidulo ſuo: & temerario editionis honore uulgata ſunt: nihil miſi: ne eadẽ forſitã mitterẽ ſut
quæ habebas. Quod ſi exẽplaria libuerit mutuari: uel a ſancta Marcella: quæ manet auerine zuel a Loth tt⸗ p
poris nri Dõnione uiroſ ãctiſſimo accipere poteris. Ego autẽ opperiẽs p̃ſentia tuã: aut totũti i labo cũ affue
ris: aut ſi hoc aliquæ ĩpedierit difficultates: quæcũq; pceperis libẽs mittã. Scripſi librũ de illuſtribus uiris ab KW’
apoſtolis uſq; ad noſtrã ætatẽ: imitatus Trãquillũ græcũq Apollonium: & poſt catalogũ plurimorum: me
quoq; in calce uoluminis quaſi abortiuum & minimũoĩum chriſtianoꝶ poſui: ubi mihi neceſſ. fuit uſea q; ad m
viii. annũ Theodoſii imperatoris & principis quæ ſcripſerim: breuiter ãnotare: quẽ libꝶ cũa ſupradictis ſum
aſeris: qꝗcqd de iudice minus habueris paulatim ſe ribi faciã ſi uolueris. —— —— emn
6 Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Deſideriũ de pcipuis eccleſiaſticis ſcriptoribus & eoꝶ cõmẽtariis: ubi ſingulo .⸗
ð rum effert ingenia: inſinuans in quo quiſq; defecerit. ”
Is nuc acriter mi frater Deſideri: ut tibi quaſi de luminaribus quæ toto firmamẽto mũdi refulgent:
4 u pauca de ſcriptoribus: qui nobis multa deobſcuritatibus: quæ PpPptercamalẽ mẽtẽ intelligẽtiã impe/ —
diunt:ad ſplẽdorẽ conſiderationis ſpiritalẽ ꝓferre potuerũt: manifeſtiſſime dicã. Sed uereor Suſanæ N
Helchiæ filiæ nein me ſentẽtia iniquo iudicio pᷣſbyteroꝶ ĩpleatur dicẽtis: anguſtiæ mihi undiq; ſunt: & mi/ li
hi ſimiliter ſũt anguſtiæ. Si enĩ uoluero aliquẽ ex his rephẽdere: aduerſarios atq; inimicitias mihi undiq; con ſi
citabo. Si autẽ noluero:nunꝗᷓ quæ poſtulaſti inuenies. Sed unius tantũ uolũtatẽ condẽnare: ꝗᷓ multorũ con hn
ſilia trãſire: uel deſpicere: melius eẽ uidet᷑: quia unuſquiſq; eoꝶ in ſcripturis ſanctis diligenter laudari merue d
rit: ſed oẽs leniter leuiterq; cũ amore tãgã: ut utrũq; pacifice ĩ pleã. Auguſtinus epᷣs uolãs ꝑ mõtiũ cacumina: i
ꝗſi aqla:& ea quæ ĩ radicibus mõtiũ fiãt:nõ conſiderãs:multa cæloꝶ ſpatia terrarũq; ſitus: & aquaꝶ circuluũ: tn
claro ᷣmone pnũciat. Quieni in lignũ fructuoſũ aſcẽdere uult:paulatim ad ſuꝑna: & maiora carpe poma fe “ð?
ſtinat. Ramos autẽ ꝓximos: paruulis relinquit. Nos autẽ ꝗqparuuli ſumus: infirmiq;:atq; minores: ſi ĩferiora il
cõgregare ualuerimus: nobiſcũ bene agit᷑. Hilarius ep̃ᷣs romanoꝶ Lucifer. i. lucerna eccleſiatꝶ & pcioſus lapis: mn
ad quẽ mortalia uix aſcẽdũt. pulchro mone: aureoq; ore uniuerſa loꝗtur. Etſi enĩ aliqua ſecus uiã cecid iſſe net⸗
potuiſſent: tñ ab eo in ſcripturis meſſis exorta ẽ magna. Origenes Adamãtius altiora atq; maiora cogitãs: pro quo
. priũq; ĩgeniũ ferre nõ ſufficiẽs:aliud aliudq; ſubnectit: & cũnæcnimio mẽtis ardore cogitaſſet:oneribus ma bon
ioribus carricabat ſe: & cũ ſic ĩcedere nõ poſſet:ruina magna illuc deuolutus ẽ: ut ruina eius pareret doctrinas ms!
paliquas ſeductiões ineptas: multoſq; de uia recta ĩ aliã uiã pduxit: & uenenũ eius quaſi tinnulis uocibus ſy/ n
renarũq; canticis plures necare potuit. Melior oĩbus in bonis. peior ĩ malis. Aliqua uero p eũ ſecus uiã ſemina iiIq
ta ſunt. Multi tñ aliquos eius peſſimos diſcipulos multa uenenoſa ſub eius noĩe edidiſſe teſtãtur. Euſebius dp⸗
Crxſarienſis clauis ſcripturarũ cuſtoſq; noui teſtamẽti:multis maior: in conſcriptiõibus a græcis condẽnat᷑. dip
Scripſit quatuor canones euãgelioꝶ: & undecim libros utaner ercle laltice: inoun teſtamentũ narrãt:atq; p
. cuſtodiũt: & xpovĩxov.i. tẽporuũ breuiariũ: hæc tria ſunt pclara: quæ hoc in opibus eius teſtãtur: & nos per oĩa in
eius ueſtigia: quæ iterare potuiſſet: nunꝗᷓ repperimus. Heliodorus preſbyterdomũ ampliſſimam per modi/ e
cum foramen reſpiciens: tentanſq; oſtia concluſa:claueſ. q; nõ habens: uix pauca ad lucẽ prodere cõualuit: ſed
quæ potuit narrare: fideliter narrauit. Ambroſius frater pfundoꝶ penna raptus: & aeris uolucer: quãdiu ĩ pro dA
fũdu ingredit᷑: fructũ de alto capere uidet᷑. Et oẽs eius ſententiæ fidei eccleſiæ: & omniũ uirtutũ firmæ ſüũt co/ SððM
lũnæ. Dardanus multas qõnes arripiẽs: per mẽtis aſtutiam:nucẽq; circa nucleũ non confringens: multa im it
poſſibilia de ſcripturis cũ fiducia loquit᷑.Paulino uiſũ ẽ magiſtrũ fieri:& nõ erat ante diſ cipulus: & fructũ ſine tin
radice oriri: fieriq; tẽtauit. Ideo eius cõſcriptiões ſcriptore & charta nõ ĩdigẽt. Pellagius de quo apud fideles ſer m
mo ẽ: de quo etiã & mihi grauis cauſa diſputationis eius uerboꝶ pene in toto orbe annũciata ẽ: quẽ oẽs eccle A
ſiæ quaſi lupũ de ſilua mirãtur: aureũ colorẽ ſupꝑ nigrũ uenenũ componẽs: fontẽ dulcẽ primi mellis amaritu
dinis malitiæ cõmiſcuit. Iouinianus læta facie: & corde aſi Pero:potu dulciſſimo: felle cõmixto: multos potauit de
& cõtrarias ſẽtẽtias ꝑ odiũ occaſionũ chriſtianis ꝓferẽs cpoſuit: & me quanꝗᷓ in oĩbus laborioſũ aſſidue quæ ſh⸗
ſtionibus ĩfinitis afficit: & uexat. Iulius africanus cuius ueſtigiũ oẽs orientales auſtraleſ. q; diligenterunanimi A
terq; ĩ Danielis hebdomadibus ĩ ueſtigãt: uniuerſa tẽpoꝶ ſpatia cũ omni peritia iugiq; ᷣmone conſtruxit: & dan
nulla oĩbus quæ ſũt p eũ ĩ toto orbe unꝗᷓ data ẽ cõtradictio. Fauonius a multis culpabilis: dura ſentẽtia: forti lne
terq; uni uerſa diffici lima ĩ gerere conatus ẽ: q̃ſi ꝗcõtra undas maris nauigare nõ põt: uel cõtra ĩpetũ torrẽtis l
aquæ natare nõ ualet: ita cucta quæ ſcripſit cõtra ſcripturas ſcãs: obſtare nõ poterãt. Ideo qᷓſi umbra ſecus ho uirl
minẽ ſũt. Hilarius pictauoꝶ aqtaniæ eps: factiõe ſaturnini Arelatẽſis epi de Synodo Byterẽſi ĩ Pgrygiã relega lon⸗
tus duodecim aduerſus Arrianos confecit libros: & alium librum de S ynodis quem Galliarum epiicopis ſcri len
pſit: & in pſalmos tres commentarios: primuuim uidelicet & ſecũdum: & acenteſimo decimo octauo uſq;ad lg⸗
extremum. In quo opere imitatus Origenẽ:nonnulla etiam de ſuo addidit: eſt eius ad Cõſtantium libellus: hl
quem uiuenti Cõſtantinopolim direxit: & alius ĩ Cõſtantium quem poſt mortem eius ſcripſit: & liber ad/
uerſum Valentem & Vrſatium Ariminẽſis & Seleuciẽſis S ynodi hiſtoriam cõtinẽs:& ad pᷣfectum Saluſtiuũ

Aione
domm,
Dlun,
nittere
thts,
laſue
tmme
ad
1sſum

ingul⸗

lgent⸗
impe/
uſanx
Ami/
iccon
drücon
merue,
mminz
iwulu
ma fe
eniota
laps⸗
cdille
tispto
us mi
Qnn’
busley
ſemim
ſebins
lenz,
it:at
peroi
mocl/
uitſec
uipto
ſüt co⸗
lain
külme
gelet
cle
manitu
otauit
iequr
lanum!

it:

foni
cusho
eleg
blan
ſ
ſ
1

ſiü

ſiue cõtra Diaſcorũ. Et liberhymnoꝶ & myſterioßt alius: & cõmẽtarius ĩ Matthæum: & tractatus ĩ Iob:quos
de græco Origenis ad ſenſũ traſtulit. Et alius elegãs libellus cõtra Maxẽtiũ:& nõnullæ epiſtolæ ad diuerſos.

I—„2—. — „ „

Aiunt quidã ſcripſiſſe eũ & in Cãticũcãticoꝶ:ſed a nobis hoc opus ignorat᷑. Mortuus ẽ pictauis Valentinia-
no & ualẽte regnãtibus. Damaſus Romanæ urbis epiſcopus: elegãs in uerſibus cõponendis ingeniũ habuit.
Multaq; & breuia metra edidit & prope octogenarius ſub Theocoſis prĩcipe mortuus ẽ. Gregorius Nazian/
zenus eps:uir eloquẽtiſſimus:p̃ceptor meus ex quo ſcripturas explanãte didici: ad triginta milia uerſuum oĩa

ſuabopera cõpoſuit: ex quibus illa fũt de morte fratris Cypriani: laudes Athanaſii: laudes Maximi pniloſophi

poſt exiliũ reuerſi: quẽ falſo noĩe quidã Herona ſubſcripſerunt:qa eſt & alius liber uituperationẽ eiuſdẽ Ma
ximi cõtinẽs: quaſi nõ licuerit: eũdẽ laudare & uituperare pro tẽpore:& liber Hexametro uerſu uirginitatis &
nuptiaꝶ: contra ſe diſſerẽtiũ. Aduerſum Eunomiu libri duo. Et de ſpiritu ſancto liber unus. Contra Iulianũ
imperatorẽ liber unus. Secutus eſt autẽ Polemionũ dicẽdi charactere:uiuoq; ſe epiſcopũ in loco ſuo ordinãs
ruri uita monachi ſe exercuit:deceſſitq; hocante ferme triẽniũ ſub Theodoſio principbe. G

—

¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Magnũ oratorẽ urbis Romæ ſatiſfaciẽtis illius quæſtioni cur ſæculariũ litte
rarum uteret᷑ exemplis: ubi imitamẽto Pauli apoſtoli & omnium fere apoſtolicoꝶ tractatorũ docet philoſo
phorum ac poetarũ pᷣſertim ad cõfirmationẽ noſtrorũ dogmatũ poſſe deduci. ”ÿ”ƷMU
Nf Ebeſiũ noſtrũ tuis monitis ꝓfeciſſe:nõ tã epiſtola tua ꝗᷓ ipius pœnitudĩie didicimus. Et mirũ ĩ modũ
plus correptus placuit: ꝗᷓ errans læſerat. Certauerunt inter ſe indulgẽtia parentis: & filii pietas. dũ al/
ter pᷣteritorũnõ meminit. alterĩ futurũ quoq; officia pollicet. Vnde & mutuo nobis tibiq; gauden/

duẽc: qa nos filiũ recepimus: tu diſcipulũ cõprobaſti. Quod autẽ ꝗris in calce epiſtolæ tuæ: Cur ĩ opuſculis no

ſtris ſæculariũ litterarũ interdũ ponamus exẽpla: & cãdorẽ eccleſiæ ethnicoꝶ ſordibus polluamus. Reſpõſũ
breuiter habeto. Nunꝗᷓ hoc ꝗᷓ̃reres:niſi te totũ Tullius poſſideret. ſi ſcripturas ſanctas legeres: ſi interpᷣtes ea/
rũ:omiſſo ſupcilio euolueres. Quis enĩ neſciat & in Moyſe: & in prophetarũ uoluminibus: ꝗᷓdã aſſũpta de gẽ
tiliũ libris: Et Salomonẽ philoſophus Tyri & nõnulla ppoſuiſſe: & aliqua reſpõdiſſe? Vnde in exordio puer
bioꝶ cõmonet:ut intelligamus ᷣmones prudẽtiæ: uerſutaſq; uerboꝶ parabolas: & obſcurũ ſᷣmonẽ: dicta ſa/
piẽtũ: & enigmata: quæ propriæ dialecticoꝶ & philoſophorũ ſũt: ſed & Paulus apoſtolus Epimenidis poetæ
abuſus uerſiculo ẽ. ſcribẽs ad Titũ xpʒ Is a&A ⅛ρπνν⅜Iαααοαπ ραποαο ρπ7οε Cretẽſes ſemp mẽdaces:
malæ beſtiæ: uẽtres pigri: Cuius heroici hemiſtichiũ poſtea Callimachus ul urpauit. Nec mirũ ſi apud latinos
metrũ nõ ſeruet ad uerbu expᷣſſa tranſlatio: cũ Homerus eadem lingua uerſus in proſam uix cohæreat. In alia
quoq; epiſtola Menãdri ponit ſenarium ꝓeipòvαονπο αοτ ααα.1 Corrũpunt eni mores
bonos cõfabulationes peſſimæ: & apud atheniẽſes in Martis curia diſputãs: Aratũ teſtẽ uocat. Ipſius enim ge
nus ſumus:quod græcæ dicit᷑ ſov ſov yap â ειοοσεοοι. Et eſt clauſula uerſus heroici: acne paꝶ hoc eſſet
ductor xpiani exercitus: & orator ĩuictus: pro chriſto cauſã agẽs: etiã inſcriptionẽ fortuitã: arte torquet in argu
mẽtũ fidei. Didicerat enim a uero Dauid extorquerede manibus hoſtiũ gladiũ: & Goliæ ſuperbiſſimi caput
ꝓprio mucrone trũcare. Legerat in Deuteronomio: dni uoce pᷣceptũ mulieris captiuæ radẽdũ caput: ſupcilia:
oẽs pilos: & ungues corporis amputãdos: & ſic eã habẽdã coniugio. Quid ergo mirũ ſi & ego ſapientiã ſæcula
rẽ ppter eloqui uenuſtatẽ: & mẽbrorũ pulchritudinẽ de ancilla atq; captiua Iſraelitẽ facere cupio? Et ſi qeqd
ĩea mortuũ ẽ idolatriæ: uoluptatis:erroris libidinũ: uel pᷣcido: uel rado Et nixus puriſſimo corpori uernaculos
exea genero dno ſabaoth: Labor meus ĩ familia xpᷣi ꝓficit.Stuprũ in alienã auget numeꝶ cõſeruoꝶ. Oſee ac
cepit uxorẽ fornicariã Gomer filiã Debelaim. i. dulcedinũ: & naſcit᷑ ei de meretrice filius Iſrael:q uocat᷑ ſemen
dei. Eſaias nouacula acuta barbã & crura radit peccantiũ. Et Eechiel in typo fornicãtis Hieruſalẽ tõdet cæſari
em ſuã:ut ꝗcqd in ea abſq; ſenſu & uita é: auferat. Cyprianus uireloquẽtia pollẽs:& martyrio Firmiano nar
rãte mordet᷑: cur aduerſus Demetrianũ ſcribẽs:teſtimoniis uſus ſit pphetarum & apoſtoloꝶ:quæiille ficta &
cõmẽtitia eẽ dicebat: & non potius philoſophorum ac poetarum: quorum auctoritati: ut ethnicus: contraire
non poterat. Scripſerunt contra nos Celſus atq; Porphyrius. priori Origenes. alteri Methodius: Euſebius: &
Apollinaris fortiſſime reſpõderũt. Quoꝶ Origenes octo ſcripſit libros. Methodius uſq; ad decẽ milia pcedit
uerſuũ. Euſebius & Apollinaris. xv. &. xxx. uolumina cõdiderũt. Lege eos: & ĩuenies nos cõparatione eoꝶ im
peritiſſimos. Et poſt tãti tẽporis ociũ: uix quaſi ꝑ ſõmniũ qd pueri didicimus recordari: Iulianus Auguſtus
ſeptẽ libros ĩ expeditiõe Parthica aduerſũ xpᷣm euomuit:& iuxta fabulas poetarũ ſuo ſe enſe lacerauit.Si con
tra hũc ſcribere tẽtauero: puto interdices mihi: ne rabidũ canẽ philoſophoꝶ & Stoicoꝶ doctrinis. i. Herculis
claua repcutiã. Quanꝗᷓ Nazarenũ noſtrũ: &ut ipſe ſolebat dicere Galilæũ:ſtatim in pᷣlio ſenſerit: & mercedẽ
linguæ putidiſſimæ cõtumeliis pfoſſus accepit. Ioſephus antiqtatẽ approbãs iudaici populi: duos libros ſcri
pſit cõtra Appionẽ Alexãdrinũ grãmaticũ: & tãta ſæculariũ profert teſtimonia: ut mihi miraculũ ſubeat quõ
uir hebræus: & ab infantia ſacris litteris eruditus: cunctam græcoꝶ bibliothecã euoluerit. Quid lo quar de phi
lone:quẽ uel alteꝶ:uel ſecundũ iudæum Platonem: critici pnunciant? Currã p ſingulos. Quadratus apoſto
lorum diſcipulus:& Atheniẽſis pontifex eccleſiæ nõne Adriano prĩcipi Eleuſinæ ſacra ĩuiſẽti librũ pro nr̃a re
ligioe tradidit: Et tãtæ admiratiõi oĩum fuit: ut pſecutionẽ grauiſſimã illius excellẽs ſedaret ĩgeniũ? Ariſtides
Philoſophus: uir eloquẽtiſſimus: eidẽ principi apologeticũ pro chriſtianis obtulit: contextũ philoſophorum

e⸗

fſententiis: quẽ imitatus poſtea iuſtinus & ipſephiloſophus: Antonio pio & filiis eius fenatuiq; librũ cõtra geẽ
tes tradidit: defendẽs ignominiã crucis: & reſurrectionẽ Chriſti tota prædicãs libertate. Quid loquar de Meli K
tone Sardéſi epiſcopo? Quid de Apollinari Hierapolitane eccleſiæ ſacerdote: Dionyſioq; Corinthiorum epi WHWSW
ſcopo/ Et Tatiano: & Bardeſane & Hereneo Photini martyris ſucceſſore? Qui Origenis hæreſeon ſin gularũ Ei
uenena ex quibus philoſophorum fontibus emanarint: multis uoluminibus explicarunt. Pantenus Stoicæ
ſectæ philoſophus ob p̃cipuæ eruditionis gloriã a Demetrio Alexãdriæ epiſcopo miſſus ẽ ĩ Indiaã: ut Chriſtũ
apud Bracmanas: & illius gentis philoſophos p̃dicaret. Clæmẽs Alexandriæ eccleſiæ pᷣſ byter meo iu dicio oĩ/ T
um eruditiſſimus: octo ſcripſit Stromatũ libros & totidẽ oo Ivοσιο ideſtdiſpoſitionũ: & aliũ cõtra gẽ nn
tes. Pædagogi quoq; tria uolumina. Quid in illis indoctũ? Immo quid nõ e media philoſophia ẽ Hũc imita u
tus Origenes decẽ ſcripſit ſtromateas chriſtianorũ: & philoſophoꝶ inter ſe ſentẽtias cõparãs: & oĩa noſtræ re 8
ligionis dogmata: de Platone & Ariſtotele: Numenio: Cornutoq; cõfirmãs. Scripſit & Milciades cõtra gentes
uolumẽ egregiũ. Hippolytus quoq;: & Apollonius romanæ urbis ſenatores propria opuſcula cõdiderũt.Ex e
tant & Iulii Africani libri qui tẽpoꝶ ſcripſit hiſtorias: & Theodori: qui poſtea Gregorius appellatusẽ uiri apo O?JJ ůJ ä
ſtolicoꝶ ſignoꝶ atq; uirtutũ: & Dionyſii alexãdrini epiſcopi: Anatolii quoq; Laodicenæ eccleſiæ ſacerdotis: i⸗
necnõ preſbyteroꝶ Paãphili: Pierii: Luciani: Malchionis: Euſebii Cæſarienſis epiſcopi & Euſtachii Antioche laͤ⸗
ni: & Athanaſii alexãdrini. Euſebii quoq; Emiſeni: & Triphyli Cyprii: & Aſterii Scitopolitæ: & Serapiois coõ bload
feſſoris. Titi quoq; Boſtrẽſi epi: CQappadocũq; Baſilii. Gregorii: Amphilochii: ꝗqoẽs in tãtũ philoſophorũ do/ li
ctrinis atq; ſẽtẽtiis ſuos refarciũt libros: ut neſcias qd in illis pᷣmuũ admirari debeas eruditionẽ ſæculi: an ſciam En
ſcripturaꝶ. Veniã ad latinos: Quid Tertulliano eruditius? Quid acutius? Apologeticus eius & contra gentes ment
libri cũctã ſæculi cõtinẽt diſciplinã. Minutius fœlix cauſidicus romani fori in libro cui titulus octauus ẽ: & in Vou
altero cõtra mathematicos: ſi tñ inſcriptio nõ mẽtit auctorẽ: quid gẽtiliũ ſcripturarũ dimiſit intactũ:Septẽ leg
libros aduerſus gẽtes Arnobius edidit: totidẽq; diſcipulus eius Lactãtius: qde ira quoq; & opificio dei duo uo ene
lumina cõdidit: quos ſi legere uolueris dialogũ Ciceronis in eis ο ουν reperies. Victorino martyriin li- inm
bris ſuis licet deſit eruditio: tamẽ nõdeeſt eruditiõis uolũtas. Cyprianus ꝙ idola dii nõ ſint: qua breuitate: qua lxer
hiſtoriaꝶ omniũ ſcientia: quoq; uerboꝶ & ſenſuum ſplẽdore pꝑſtrinxit?: Hilarius meoꝶ cõfeſſor tẽporum & ilin
epiſcopus. xii. Quintiliani libros. & ſtilo imitatus ẽ & numero: breuiq; libello: quẽ ſcripſit cõtra Dioſcorũ me a
dicũ: quid in litteris poſſit oſtẽdit. luuencus pᷣſbyter ſub Cõſtãtino hiſtoriã dni Saluatoris uerſibus explica- ſcs
uit: nec ptimuit euãgelii ueritatẽ ſub metri leges mittere. De cæteris uel mortuis: uel uiuẽtibus taceo: quoꝶ in A
ſcriptis ſuis & uires manifeſtæ ſũt: & uolũtas. Nec ſtatim parua opinione fallaris cõtra gẽtes hoc eẽ licitũ. In ð
aliis diſputationibus diſſimulãdũ. Quia oẽs pene omniũ libri exceptis his: ꝗq cum Epicuro litteras non didice ðUU
rũt: eruditionis doctrinæq; pleniſſimi ſunt. Quanꝗᷓ ego illud magis rear:qd dictãtiuenit in mẽtẽ:nõ te igno ð
rare qd ſempa doctis uiris uſurpatũ ẽ: ſed p te mihi ꝓponi ab alio quæſtionẽ: qui forſitã ppter amorẽ hiſto/ ͦðJð
Ü,⸗d riarũ Saluſtii Calphurnius cognomẽto lanarius ſit. Cui quæſo ut ſuadeas ne ueſcentiũ dentibus edentulus
inuideat: & oculos caprearũ talpa contemnat. diues ut cernis ad diſputãdum materia. ſed iam epiſtolaris an
ſtia finienda eff. - “ ð
Beati Hieronymi pſbyteri ad Pimachideopti ere interptãdi. Vbi primũ cõtra Rufſir ker
Beati Hieronymi pſbyteri ad P ptimo genere interpᷣtãdi. Vbi primũ cõtra Ruffin um & cæte zile
ros obtrectatores inuehit: q ſchedas epiſtolæ Epiphaniie græco traductæ pecunia redẽptas falſitatis arguebãt A
ouſtẽdẽs nõ ſolũ gẽtiliũ ſed ſacræ ſcripturæ apoſtoloꝶ ſimulq; & euãgeliſtaꝶ: &. lxx. ĩterp̃tũ exẽplo nõ uerbum
de uerbo: ſed ſenſũ e ſenſu debere tranſſferri. 2 òôòM lkc
Aulus apoſtolus pᷣſente rege Agrippa:de criminibus reſpõſurus quo poſſet intelligere q auditurus
erat:ſecurus de cauſæ uictoria:ſtatim in prĩcipio gratulat᷑ dicẽs:de oĩbus quibus accuſor a iudæis o *
rex Agrippa: æſtimo me beatũ: cũ apud te ſim hode defendẽdus: q p̃cipue noſti cctas quæ ĩ iudæis ul
lit cõſuetudines & quæſtiões. Legerat enĩ illud Eſaiæ: beatus q in aures loqtur audiẽtis. & nouerat tãtũ orato 8
tis uerba ꝓficere: quãtũ iudicis puidentia cognouiſſet. Vnde & ego beatũ me in hoc dũtaxat negocio iudico:
apud eruditas aures imperitæ liguæ reſpõſurus ſũ:quæ obiicit mihi:uel ignorãtiã uel mẽdaciũ. Si aut neſci
ui alienas litteras uere interptani: aut nolui. quoꝶ alteꝶ ertor: alterũ crimẽ eſt. Ac ne forſitã accuſator meus fa 8
cilitate 4 cũcta loqtur:& ĩpunitate: ꝗᷓ ſibi licere oĩa putat:me quoq; apud uos argueret:ut papã Epiphaniũ 1d
criminatus e:hãc epiſtolã miſi: quæ te:& Eee alios ꝗ nos amare dignãtur: rei ordinẽ doceat. Ante hoc ferme bi ⸗
enniũ mißat Ioãni ep̃o ſupradictus papa piphanius lr̃as:arguẽs eũ in ꝗqbuſdã dogmatibus: & poſtea clæmẽ H
ter ad Pœnitẽtiã ꝓuocãs. haꝶ exẽplaria certatim palæſtinæ rapiebant᷑: uel ob auctoris meritũ: uel ob elegãtiã 1
, ſcriptoris. Erati maſterio nr̃o uir apud ſuos haud ignobilis Euſebius cremonẽſis: qui cũ hæc epiſtola ꝑ mul S
re: ut libiea Eindeeren & propter intelligẽ ifacil itatẽ: apertius explicarẽ. Græci enĩ eloquii di
