1wci ſu dixeri. Imitatus ſaltẽ fuiſſet tuã uerecudiã: qui ea loca: quæ ſcãdalũ ꝗbuſdã facere uidebant᷑: excerptade uo
ri lumĩe per ordinẽ digeſſiſti: poſcẽs utuel emẽdarẽ uel exponerẽ:& nõ tãtæ me putaſti demẽtiæ: ut in uno atq;
–R eodẽ libro & pro nuptiis: & cõtra nuptias ſcriberẽ. parcat ſibi: parcat mihi: parcatnoĩ Xpiano. Monachuũ ſeeẽ
teck nõ loquẽdo & diſcurſãdo: ſed tacẽdo & ſedẽdo nouenit. legat Hieremiã dicẽtẽ: Bonu ẽ uiro:cũ portauerit iugũ
Vlgn ab adoleſcẽtia ſua. Sedebit ſolus & tacebit: ꝗa tulit ſup ſeiugu. Aut ſi certe in oẽs ſ criptores cẽſoriã accepit uir/
in gulã & iccirco ſe eruditũ putat:qꝗa Iouinianũ ſolus ĩtelligit.eſt ꝗppe ꝓuerbiũ.balbũ melius balbi uerba cogno
luls gnoſcere: oẽs cõſcriptores pellamus Attalo iudice. Ipſe quoq; Iouinianus cõuiua lræ iuſtiſſime ꝓclamabit: qd;
lchin me danãt ep̃i nõ eſt rõ.ſed cõſpiratio. Nolo mihi ille uel ille rideat. quoꝶ me auctoritas opprimere põt. doce-
idi⸗ re nõ põt. Scribat cõtra me uir: cuius & ego liguã ĩtelligo. quẽ cũ uicero:oẽs hoĩ es ſimul uiceri. ego eu bene no/
iz ui. Expto credite: quãtus in clypeum aſſurgat: quo turbie torqueat haſtã. Fortis eſt: & in diſputãdo nodoſus
iunß & tenax:& qui obliquo & acumĩato pugnet capite.S æpede nocte uſq; ad ueſperã cõtra nos in plateis clama/
“ uit. habet lateris & athletaꝶ robur: & ualde corpulẽtus eſt. uidet᷑ mihi occulte mei dogmatis eẽ ſectator. Præte
ſli rea nunꝗᷓ erubeſcit. nec cõſiderat quid ſed quãtũ dicat: & ĩ tãtã uenit opinionẽ eloquẽtiæ ut ſoleãt dicta eius
mhlei curatoꝶ eẽdictata. Quotiẽs meiſte in circulis ſtomachan fecit: & adduxit ad colera Quotiẽs cõſpuit & con/
irſ ſputus abſceſſit? Sed hæcuulgaria ſũt: & a quolibet de ſectatonibus meis pñt fieri: ad libros puoco. ad memo/

nöh riã in poſteros trãſmittẽdã loꝗmur ſcriptis: ut de nobis tacitus lector iudicet. ut quõ ego diſcipuloꝶ gregẽ du
co:ſic ex huius noĩe Gnatonici uel Phormionici uocentur. nõ eſt grãde ĩ Dõnione garrire pangulos: & medi

neſh coꝶ tabernas: ac de mudo ferre ſnĩam. hic bñ dixit: ille male. Iſte ſcripturas nouit: ille delirat. iſte loqx: ile ĩfa
Fan tiſſimus . Vtde oĩbus iudicet: cuius hoc iudicio meruit:? Cõtra quẽlibet paſſim ĩtriuiis ſtrepe: & cõgerere ma
ledicta: nõ crimĩa ſcuraꝶeſt. & paratoꝶ ſemp ad lites moueat manu: figat ſtilũ: cõmoueat ſe: & ꝗcqd pot: ſcri
— ptis ondat: det nobis occaſionẽ rndẽdi diſertitudini ſuæ. poſſũ rũdere ſiueli: poſſũ genuinũdẽtẽ læſus ĩfigere.
lit Et nos didicimus Ir̃as:& nos ſæpe manũ ferulæ ſubtraximus. De nobis quoq; dici põt. Fœnũ hẽt ĩ cornu:lõge
ufs fuge. Sed magis uolumus eẽ diſcipuli eius ꝗ ait dorſũ meuũ poſui ad flagella:& faciẽ meã nõ auerti a cõfuſione
bice ſputoꝶ. qui cũ malediceret᷑: nõ remaledixit. & poſt alapas crucẽ: flagella: blaſfemias nouiſſime procrucifigẽti
doli bus depcatus ẽ dicẽs: pi ignoſce eis.qd enĩ faciuũt: neſciut. & ego ignoſco errori fris.ĩtelligo: qa diaboli arte dece
ſini ptus eſt. Inter mulierculas ſciolus ſibi & eloquẽs uidebat᷑. poſtꝗ romã mea opuſcula puenerunt: qſi æmulũ
en exhortruit: & de me quoq; captauit gloriã. Vt nullus eẽt in terris: qui nõ eius eloquẽtiaæ diſpliceret: exceptis iis
el⸗ quoꝶ potẽtiæ nõ parcit: ſed cedit. ĩmo quos nõ honorat: ſed metuit: uoluit ſcilicet hõ pitiſſmus ut ueteranus
Ponu miles uno rogatu gladii pcutere utrũq;: & ondere populis: ꝙ ꝗcqd ipe uellet: hoc ſcriptura ſ ẽtiret. Digner igit
oqu nobis pᷣmonẽ ſuũ mittere: &nõ rephededoled docẽdo garrulitatẽ nr̃am corrigere. Luc ĩtelliget aliã uĩ fon eẽ:
bent alia triclinii: nõ æque ĩter fuſa & calathos puellaꝶ: & ĩter eruditos uiros de diuinæ legis dogmatibus diſputa
th⸗ ri. Nũc libere & ĩpudẽter iactat ĩ uulgus & pſtrepit. dãnauit nuptias: & ĩter uteros tumẽtes ĩfãtiũ uagitus & le
nln ctulos maritoꝶ: qd apoſtolus dixerit: tacet: ut me ſoli in ĩuidia uocet. Cũ autad libros uenerit: & pedẽ pedi cõ
vllg tulerit:& uel ꝓpoſuerit aliqd de ſcripturis: uel audierit proponẽtẽ:tũc ſudabit:tũc hærebit.procul Epicurus:lõ
lrlls ge Ariſtippus. ſubulci nõ aderunt: fœta ſcropha nõ grumniet. .
Et nos tela pater ferrũq; haud debile dextra
Al Spargimus:& noſtro ſequit᷑ de uulnere ſanguis.
o Porro ſi nõ uult ſcribere:& tãtũ maledictis agẽdũ putat:audiat totĩteriacẽtibus terris:fluctibus:populis: ſaltẽ
eio & hoc clamoris mei.nõ dãno nuptias: nõ dãno cõiugiũ. Et ut certius ſnĩam meꝗ teneat: uolo omnes qui pro/ .
gluo pter nocturnos forſitan metus ſoli cubitare nõ poſſut uxores ducere. 4 Argumentum.
ebrs leronymi ad Marcellã contra Moõtani hæretici inſaniã: qui ꝓmiſſionẽ ſãcti ſpũs in ſe di cebat eẽ cõ/
clli letã:oſtendens nò in eo tantum: ſed in aliis eius dogma a catholica eccleſia diſcrepare. Quis autem
ne⸗ fuerit ipſe mõtanus: & quo tempore hærelis ſuſcitata ſit: habes quinto hiſtoriæ eccleſiaſticæ libro.
uu Beati Hieronymi Ad Marcella de fide noſtra: & dogmatehæretitooo. .
”M ⸗RhErſtimoniade Ioannis euãgelio cõgregata tibi ꝗda Moõtani ſectator ĩgeſſit: in ꝗbus ſaluator nrſe *
uuu . . te ad pr̃em ituꝶ:miſſuꝶq; paraclytũ pollicet᷑. Quæĩ qd ꝓmiſſa ſint tpᷣs: & quo copleta ſint tpe apo
Pti ſtoloꝶ acta teſtant᷑ deciĩa die dixi poſtaſcẽſũ dni:hoc eſt ꝗqnꝗgeſima poſt reſurrectionẽ ſpm ſcm
S⸗ Qeſcẽdiſſe:lĩguaſq; credẽtiũ eẽ diuiſas: ita ut unuſꝗſq; oĩum gẽtium ſermone loꝗ̃ret᷑: qn qdã ad
242 huc paꝶ credẽtiũ eos muſto ebrios eẽ aſſerebãt. Et Petrus ſtãs in medio apoſtoloꝶ:oĩſq; cõuentus ait. Viri iu/
⸗ dxæi: & oẽs q hĩtatis ĩ Hieruſalẽ: hocuobis notũ ſit: & auribus pcipite uerba mea. Nõ eni ſicut uos æſtimatis ii
4 ebreii ſut: na ẽ hora diei tertia. Sed hocẽ qch dictũ ẽ p ꝓphetã Ioel.In nouiſſimis diebus dicit dns: effudã de ſpũ —
n meo ĩ oẽm camẽ: & pphetabũt filii & filiæ eoꝶ: & iuuenes uiſiões uidebut: & ſeniores ſõnia ſõniabut:& ꝗdẽ in

m p. zcxv.

Fſuos meos & ãcillas effũdã de ſpũ meo. Si igit᷑ apoſtolus Petrus:ſuꝑ quẽ fũdauit ds eccleſiã & pmiſſionẽ dii
illo tpe cõpletã memorauit: quò poſſumus nobis tps aliud uẽdicare? Quod ſi uoluerĩt ridere: & Philippi de/
inceps ꝗᷓtuor filias ꝓphetaſſe: & ꝓpheta Agabũ repiri: & ĩ diuiſiõibus ſpũs ĩter apoſtolos & doctores ꝓphetas
quoq; apoſtolo ſcnibẽte formatos:ipſuq; paulũ de futuris hæreſibus multa & de fine ſæculi ꝓphetaſſe: ſciat a
nobis nõ tm ꝓphetiã repelli:quæ dni paſſiõe ẽ ſignata:ꝗᷓ eos nõ recipi: ꝗq cũ ſcripturæ ueteris & nouæ auctorita
te nõ cõgruãt. Primũ ĩ fidei reguladiſcrepamus. Nos prem & filiũ & ſpm ſcmĩ ſua unũquẽq; pſona ponimus:
licet ſubſtãtia copulemus. Illi Sabelliidogma ſectates trinitatẽ ĩ unius pſonæ ãguſtiis cogũt. Nos ſecũdas nu
ptias nõ tã appetimus ꝗᷓ cõcedimus: Paulo iubẽte ut uiduæ adoleſcẽtulæ nubant. Ili ĩ tãtũ ſcelerata iteꝶ coniu
gia: ut ꝗcũq; hoc fecerit adulter hẽat᷑. Nos unã qᷓdrageſimã m traditionẽ apoſtoloꝶ toto ãno nobis cõgruo ie
iunamus illi ĩ ano tres faciũt qᷓdrageſimas: ꝗſi tres paſſi ſint ſaluatores. Nõ quo & ꝑ totũ ãnũ excepto pẽtecoſte
ieiunare nõ liceat: ſed qd aliud ſit neceſſitate: aliud uolũtate munus offerri apud nos apoſtoloꝶ locũ epi tenẽt:
apud eos eps tertius ẽ. Hnt.n. pᷣmos de pepuſa phrygiæ priarchas:ſecũdos quos appellãt zenonos:atq; ita ĩ ter
tiu.i.pene ultimũ locũ ep̃i deuoluunt᷑:ꝗqſi exĩdeabitioſior religio fiat: ſi qdapud nos pᷣmũẽ: apud illos nouiſſi
mũ fit. Illi ad oẽ pene delictũ eccleſiæ obſerãt fores: nos quotidie legimus. Malo pœnitẽtiã pctõris ꝗᷓ mortẽ: &
nũqd qcadit nõ reſurget dicit dns: & cõuertimini ad me filii cõuertẽtes: & ego curabo cõtritiões ur̃as. Rigidi aũt
ſũt nõ quo & ipᷣi peiora nõ peccẽt: ſed qd hocĩter nos & illos ſit: qd illi erubeſcãt cõfiteri pctã qᷓſi iniuſti:nos dũ
pœnitẽtiã agimus facilius ueniã pmeremur. Prætermitto ſcelerata myſteria quæ dicunt᷑ delhclente puero &
uicturo martyre cõfarrata malo iniꝗᷓ nõ credere.ſit falſũ oẽ qd ſãguinis ẽ.Apta eſt cõuĩcẽda blaſfemia dicẽtiũ
deu'pmũuoluiſſe in ueteri teſtõ ꝑ Moyſẽ & ꝓphetas ſaluare mudũ. Sed ꝗa nõ potuit explere: corpus ſüpſiſſe
de uirgine: & in Xpo ſub ſpe filii prædicãtẽ mortẽ obiſſe ꝓ nobis: & ꝗa p duos gradus mudũ ſaluare nequerit:
ad extremũ ꝑ ſpm ſcmĩ Mõtanũ Priſcã & Maximillã ĩſanas fœmiĩas deſcẽdiſſe: & plenitudinẽ quã Paulus nõ
huerat dicẽs ex parte cognoſcimus: & ex parte pphetamus: & nũc uidemus p ſpeculũin enygmate abſciſũ: & ſe
miuiꝶ hũiſſe Mõtanũ Hæc ſũt quæ coargutioe nõ ĩdigẽt: pfidiã eoꝶ expoſuiſſe ſupaſſe eſt. neceſſe ẽ ut ſingu

la deliramẽta quæ ꝓferũt: breuior epiſtolæ mo ſubuertat: cum & tu ipſas ſcripturas apprime tenẽs nõ tam ad

eorũ mota ſis quæſtiones ꝗᷓ quid ſentirẽ a me uolueris ſcilcitari.
Argumentum.
iugia: & ꝓpterea bigamiã taliũ ordinatiõi obſtare: Vbi exponit capitulũ illud apoſtoli. Vnius uxoris
Nui. Deinde laudẽ efficaciãq; baptiſmi exẽplis effert atq; ſententiis. & poſtremo reliꝗᷓ quoq; capitula
quæ in epiſcopo reqrit ꝓſequit᷑. Aduerte tũ qd pori ſniæ de bigamia refragat᷑ Auguſtinus & Ambroſius: quo
rum ſnĩa cõprobat in decretis. xxvi. diſ:cap. Acutius cũ ſequẽtibus.
N¶Beati Hieronymi ad Oceanum de unius uxoris urro. ¶Epiſtola. XLIKX. —
EE Vnꝗᷓ fili Oceane fore putabã:ut räuigesti p̃ncipis calũniaã ſuſtineret reoꝶ: & de carceribus exeun
tes: poſt ſordes ac ueſtigia cathenaꝶ: dolerẽt alios relaxatos. In euãgelio audit ĩuidus ſalutis alie/
næ:amice:ſi ego bonus ſũ: qᷓre oculus tuus nequã ẽ?Cõcluſit deus oĩa ſub pctõ: ut oĩbus miſerea
tur. ubi abũdauit pctm̃ ſuꝑabũdauit & gratia. Cæſa ſũt ægypti primogenita: & ne iumẽtũ ꝗdem
Iſraeliticũĩ ægypto derelictũ ẽ. Et cõſurgit mihi chaina hæreſis.Atq; olĩ emortua uipera contritũ caput leuat.
quæ nõ ex parteut añ cõſueuerat:ſed totũ Xp̃i ſubruit ſactm. Dicit enĩ eẽ aliꝗᷓ pctã: quæ Apᷣs nõ poſſit purga/
re ſãguine ſuo: & tã ꝓfudas ſcælerũ priſtinoꝶ ĩhærere corporibus atq; aĩs cicatrices: ut medicinaillius attenua
rinõ queãt. Quid aliud agit: niſi ut Apᷣs fruſtra mortuus ſit? Fruſtra aũt mortus eſt:ſi aliquos uiuificare non
pot. Mẽtit᷑ loãnes Baptiſta: & digito Apᷣm & uoce demõſtrãs: ecce agnus dei:ecce qui tollit pctã mudi: ſi ſunt
adhuc in ſæculo: quoꝶ Xps pctã nõ tulerit. Aut enĩ oſtẽdẽdi ſũt nõeẽ de mũdo:quos Ap̃i ignoret ĩdulgentia.
Aut ſide mũdo ſũt: eligẽdũ e duobus alteꝶ. Iiberati a pctis: Ap̃i potẽtiã Tar.ns liberati: ꝗqſi adhuc rei ĩbecilli

tatẽ demõſtrãt. ſed abſit hoc de omnipotẽte credere: ꝙ in aliquo ĩpotẽs ſit. oĩa quæ pr̃ facit: & filius facit ſimi
liter. Infirmitas filii redũdat ad patrẽ. Cũcta ouiculæ mẽbra portata ſũt.totæ apoſtoli epiſtolæ Api gratiã ĩſo

nãt. Etne paꝶ uideret᷑ ſimplex græ nucupatio: g̃a inꝗt uobis & pax multiplicet᷑. multiplicatio pmittit᷑ & a no
bis paucitas affirmat᷑. quoꝶ ſut iſta noſti ꝓblemata. Carterius hiſpaniæ epᷣs hõ & ætate uetus & ſacerdotio:
unã an ꝗᷓ baptizaret᷑: alterã poſt lauacrũ: pore mortua duxit uxorẽ: & arbitraris eũ cõtra apoſtoli feciſſe ſnſam
qui in catalogo uirtutũ: eᷣm unius uxoris uiꝶ præcepit ordinãduũ. Miror autte unũ ꝓtraxiſſe in mediũ cum
omnis mũdus his ordinationibus plenus ſit. Nõ dico de preſbyteris: nõ de inferiori gradu. Ad epiſcopos uenio
quos ſi ſingillatim uoluero nominare: tãtus numerus cõgregabit᷑: ut Ariminẽſis ſynodi multitudo ſuperet᷑.
Sed indecens eſt ſicunũ tueri: ut plures accuſare uidearis & quẽ ratione nõ poſſis:ſocietate peccantiũ defen/
das. Suſtinui Romæ auiro eloquẽtiſſimo cornutũ: ut dicitur ſyllogiſmũ: ut quocũq; me uerterẽ ſtrictius reti
nerer. Vxorẽ inqt ducere peccatũ eſt: an nõ? Ego ſimplex: & qui ĩſidias uitare neſcirẽ: dixi non eſſe peccatum.
Rurſum aliud ꝓpoſuit in baptiſmate bona opa dimittunt᷑: an mala? Et in hoc idẽ ſimpliciter reſpondi pecca
tadimitti. Cũ me ſecurũ putarẽ:cœperunt mihi hincinde cornua increſcere: & abſconditæ prius acies dilatari.
Si inquit uxorẽ ducere nõ eſt peccatũ: baptiſmũ autem peccata dimittit: quicquid nõ dimittit᷑: releruar illed
mih

Eati Hieronymi ad Oceanũ deteſtãtis tanꝗᷓ hæreticos eos: qui putãt poſt baptiſmũ pora obſtare cõo⸗/

idi
ppice,
Pherg
ſſciit 4
Ctontn
nimus⸗
lunn
Nconin
gnoie
teroſte
itenit
ititer
nouiſt
orte⸗
gidini⸗
nosci
lerod
ciciti
üpl
ggent
ulusno
lüae
uſinn
tumad

neco⸗
ors
ponk
ue

exeun
nsale/
mien
iccn
teun.
ug
nenua
tenon⸗
ſunt
entia.
beclii
tſuni
hiilo
Aano
goro.:
ſniam
ũcum
vene
ett.
eken/
uolen
num.
z
tatl.
lico
mih

ordinat᷑: uitia cathecumini nõ iputabunt fideli. Torquebã iſtiuſmo
gicũ dirigebã. Oſcitabat tm:& qᷓſi ꝑ mẽtis crapulã ructãs & nauſeans euomebat. Apoſtolus dixit Paulus hæc

rei gr̃a reliq te ce

mihi quaſi a fortiſſimo pugili pcuſſus eſſem: ante oculos caligo obuerſari cœpit. Statimq; recordatus Chry⸗
ſippi ſophiſmatis: ſi mentiris: & quæ ueꝶdicis mentiris: & in me reuerſus cõuerti in aduerſariũ ꝓponis ſtro/
phã. Qu xſo inꝗᷓ te: ut rũdeas. Baptiſmus hoĩem facit nouũ:an non? Vix dedit ꝙ nouũ faceret. gradatim ĩtu

li: ex toto nouũ facit: an ex parte? Rñdit ex toto. Deinceps ĩterrogaui: nihil ergo ueteris hoĩs in baptiſmate re/

ſeruat᷑ · Mouit caput. cœpi ꝓtinus texere. Si baptiſmus nouũ hoĩem facit: & ex toto nouũ creat: nihilq; in eo
ueteris hoĩs reuat᷑:nõ põt nouo ĩputari:qd in ueteri quõdã fuit. Primũ ſpinoſulus nr̃ obmutuit: poſtea ue
ro Piſoniano uitio cũ loq neſciret: tacere nõ potuit.S udare tñ fros: pallere genæ: tremere labia: hærere lingua:

ſaliua ſiccari: & plus tĩoreꝗᷓ ætatecõtrahi. erupit aliqn. Nõne legiſti ab apoſtolo unius uxoris ui aſſi umi ĩ ſa
cerdotiũ? & rẽ nõ tpadefiniri? qa me ſyllogiſmis ꝓpuocauerat: & uidebã tẽdere hoĩem ad ĩterrogatiũculas tor
tuoſas: ſua cõtra illũ tela iaciebã Baptizatos inꝗᷓ apoſtolus elegit in ep̃atũ: an cathecuminos: Rñndere nolebat.
Ego tũ id ipſũ ĩgerere:& ſecũdo ac tertio ſciſcitari cœpi. Niobã putares: quæ nimio fletu ĩ lapidẽ uerſa eſt. uer
to me ad auditores: nihil ſĩtereſt o boni iudices aduerſariũ uigilãtẽ: an dormiẽtẽ ligẽ: niſi ꝙ eilius eſt geſcẽti
q reluctati uincula ĩnectere. Si apoſtolus nõ cathecuminos in cleꝶ legie kee fideles. fidelis autẽ eſt qui epᷣis
ſpicula: & uibrãtes haſtas in lethar/

docuit. Proferunt᷑ ergo apoſtoli epiſtolæ una ad Timotheu: altera ad Titũ. In pma ſcriptũ erat.ſi ꝗs epatum
deſiderat: bonũ opus deſiderat. Oportet ergo epᷣm irrephẽſibilẽ eſſe: unius uxoris uiꝶ ſobriũ prudetẽ ornatũ

hoſpitalẽ doctorẽ: nõ uinolẽtũ: no pcuſſorẽ: ſed modeſtũ: nõ litigioſũ:nõ auaꝶ: domũu ſuã bn regẽtẽ: filios ha

bentẽ ſubditos cũ oĩ caſtitate. Siꝗs aut domui ſuæ peſſe neſcit:quõ eccleſiæ dei diligẽtiã adhibebit? Nõ neo/

phitũ: nein ſupbiã elatus in iudiciũ ĩcidat diaboli. Oportet aũt eũ & teſtimoniũ habere bonũ: ab his qui foris

ſũt:ut non in obprobriũ incidat & laqueu diaboli. Ad Titũ ſtatim in pᷣncipio hæc mandata ponunt᷑. Huius
rte: ut ea quæ deerãt corrigas: & cõſtituas ꝑ ciuitates pᷣſbyteros ſicut ego tibi diſpoſui. Siꝗs eſt
ſinecrimine unius uxoris uir: filios habens fideles: nõ in accuſatione luxuriæ: aut nõ ſubditos. Oportet ergo
epᷣm eẽ ſine crimine tanꝗᷓ deidiſpẽſatorẽ: nõ ꝓteruũ:nõ iracũduũ:nõ uinolẽtũ:nõ ꝑcuſſorẽ: nõ turpis lucri cu/
pidũ: ſed hoſpitalẽ beniuolũ prudẽtẽ iuſtũ ſanctũ cõtinẽtẽ obtinẽtẽ eũ: qui ſᷣm doctrinã eſt:fidelẽ ſermonẽ:
ut poſſit echortari in doctrina ſana: & contradicẽtes reuincere. In utraq; epiſtola: ſiue epi: ſiue preſbyteri(ꝗꝗᷓ
apud ueteres iidẽ epi & p̃ſbyteri fuerint: ꝗa illud nomẽ dignitatis eſt: hoc ætatis)iubentur monogami in cleꝶ
eligi. Certe de baptizatis apoſtoli ſermonẽ eſſe nemo dubitat. Si ergo oĩa quæ in ordinatione qᷓrunt᷑ epi: non
iudicãt ordinãdo:licet eaante baptiſma nõ huerit. Quærit᷑ enĩ qd ſit: & nõ qd fuerit. quare ſolũ nomẽ uxo
s ĩpediat. Quod ſolũpctm nõ fuit. dicis qa pctm nõ fuit: iccirco nò eſt dimiſſum in baptiſmate. rẽ nouã au
dio. quia pctm nõ fuit: in peccatũ reputabit᷑. oĩa ſcorta & publicæ colluuionis ſordes: ĩpietas in deũ: parricidiũ
& ĩceſtus ĩ parẽtes: atq;ʒ ĩ extraordinarias uoluptates utriuſq; ſexus mutata natura xp̃ᷣi fonte purgant᷑. Vxoris
inhærebũt maculæ. & lupanaria thalamis p̃ferentur. Ego nõ tibi ĩputo meretricũ exercitus: exoletoꝶ greges:ef
fuſionẽ ſanguinis: & inſtar ſuis: in oĩ cæœno libidinũ uolutabra: & tu mihi olim emortuã de ſepulchro uxor-
culã ptrahis: quã ideo accepi ne facerẽ qd feciſti. Audiant ethnici meſſes eccleſiæ: de quibus quotidie horrea

noſtra complent᷑: Audiant cathecumini: qui ſunt fidei cãdidati: ne uxores ducãt ante baptiſma: ne honeſta
iũgant matrimonia: ſed ſcottoꝶ & atticoꝶ ritu: ac de republica Platonis ꝓmiſcuas uxores: ces liberos habe
ant. ĩmo caueant qualecũq; uocabulũ cõiugis: ne poſtꝗᷓ in xpᷣo crediderit: noceat eis: ꝙ aliqn nõ concubinas

nec meretrices: ſed uxores huerint. Recolat unuſꝗſq; cõſciẽtiã ſuã: & totius uulnera plagat ætatis. Cũq; uerũ
iudicẽ prioꝶ ſe exhibuerit delictoꝶ: audiat increpãtẽ leſũ. Hypocrita eice primũ trabẽ de oculo tuo:& tũcui⸗

debis eiicere feſtucã de oculo fratris tui. uere Scribaꝶ & Phariſeoꝶ ſimiles: culicẽ liquãtes & camelũ glutiẽtes.
decimamus mẽtã & anethũ: & dei iudiciũ prætermittimus. Quid ſimile uxor & ſcortũ? Imputat᷑ infœlicitas
cõiugis mortuæ: libido meretritia coronat᷑. Ille ſi por uxor uiu eret: aliã cõiugẽ nõ hẽret tu ut paſſim caninas

nuptias iũgeres: qd potes excuſare? Forſitã timuiſſe te dicas: niſi matrim oniũ copulaſſes: nõ poſſes aliqn cle/

ricus ordiari. Ille ĩ uxore optauit liberos: tuĩ meretrice ſobolẽ pdidiſti illũ naturæ & bndictioni dni fᷣuiẽtem.
Creſcite & multiplicamini: & replete terrã: cubiculoꝶ ſecreta texerũt: te ſudãtẽ ad coitũ publica facies execrata
.Ille qdᷓ licebat uerecũdo pudore cælauit: tu qd nõ licebati pudẽter oĩm oculis ĩgeſſiſti. Illi ſcriptũ ẽ honora

biles nuptiæ: & cubile ĩ maculatũ: tibi legit᷑. Fornicatores aũt & adulteros pdet deus: & ꝗq corrũpit tẽplũ dei:cor
rũpet illũ deus. Oĩa inqt nobis ĩ baptiſmate cõdonata ſũtcrimĩa: nec poſt ĩdulgẽtiã: iudicis ẽ metuẽda ſeueri
tas: dicẽte apoſtolo. & hoc qdẽ fuiſtis. ſed abluti eſtis: ſed ſctiĩficati eſtis ĩ noĩe dni ieſu xp̃i: & ĩ ſpũ dei nr̃i: oĩa

ſtã dõata fũt. bñ & fideliter cõdonata. Sed ꝗᷓto quõ tuæ ſordes lotæ ſint & meæ mũditiæ ſordidatæ. Nò dico
ais tuas ſordidatas: ſed ĩ eodẽ ſtatu mãſiſſe quo fuerãt.ſi enĩ ſordes fuiſſẽt: lotæ utiq; fuiſſent ut meæ. Rogo
quæ ẽ iſta tergiuerſatio Et acumẽ oĩ piſtillo retũſius? Quia nõ ẽ ptm: pctmẽ:qa nõ ẽ ſordidũ:ſordidũ ẽ. nõ
dimiſit dũs ꝗa nõ hũit:qd dimitteret.& qa nõ dimiſit: iccirco manet: qd dimiſſũ nõ fuit. Quatã uim hẽat ba
ptiſma:& aquæ in xpᷣo ſctĩficatæ gra paululũ poſtdocebo. Interĩ iuxta uulgare puerbiũ: malæ arboris nodo

malus cuneus reqrẽdus ẽ. Hoc qd dicit unius uxoris uiꝶ põt aliter diſſeri. Ex iudæis erat apoſtolus. Pria xp̃i

eccleſia de Iſrael reliqis cõgregabat᷑. Sciebat lege cõceſſu: & exẽplo priarchaꝶ ac moyſi familiare populo noue
cxyi.

rat in multis uxoribus liberos ſpargere. Ipſis quoq; ſacerdotibus huius licentiæ patebat arbitriũ. Præcepit er
go ne eandẽ licentiã eccleſiæ ſibi uẽdicẽt ſacerdotes: ne bina pariter & trina cõiugia ſortiant᷑: ſed ſingulas uno

tpe uxores habeãt: ne cõtentioſũ clames eẽ qd diximus. Accipe & aliã explanationẽ: ne tibi ſoli liceat: nõ uolũ
tatẽ legi: ſed legẽ iũgere uolũtati. Quidã coacte interpᷣtant᷑ uxores pro eccleſiis: uiros pro epiſcopis debere acci .

—

pi. Et hocin Nicena quoq; Synodo a kubut eẽ decretũ:ne de alia ad aliã eccleſiã epᷣus tranſferat᷑: ne uirginali

paupculæ ſocietate cõ tẽpta:ditioris a ulteræ quærat amplexus: ut quo culpa & filioꝶ uitiũ in logiſit mis: ideſt
in cogitationibus accipiat᷑: domuſq; diſpẽſatio ad aĩam referat᷑ & corpus: ita & uxores pontificũ dici eccleſias.
De quibus in Eſaia ſcriptũ eſt. Mulieres ꝓperãtes de ſpectaculo uenite nõ eſt enĩ populus habẽs intelligẽtiã.
Et rurſumulieres diuites ſurgite & audite uocẽ meã. Et in ꝓuerbiis mulier fortẽ quis ĩueniet?: Honorabilior

eſt p̃cioſis lapidibus: quæ talis ẽ. Cõfidit in ea cor uiri ſui. Et in eodẽ uolumine: Sapientes mulieres ædificaue

rüt domũ: iſipiens aũt deſtruxit manibus. Nec hoc inqunt epiſcopis uideat᷑ indignũ cũde deo quoqʒ ſcriptũ
ſit. Sicut deſpicit uxoruirũ ſuũ:ſic deſpexit me domusiſrael. Et in apoſtolo. deſi pondi enĩ uos uni uiro: uirgi
nem caſtã exhibere Apo. Mulierẽ autẽ ideſt yivexa: iuxta græci ſermonis ambiguitatẽ: in his oĩbus teſtimo/
niis uxorẽ potius intelligi. Violẽta eſt inqes: & ſatis dura etiã hæc interpᷣtatio. Redde igit᷑ ſcripturæ ſimplicita
tem ſuã:ne tuis cõtra te legibus dimicemus. Quærã & aliud. Siquis & an baptiſmuũ habuerit cõcubinã: & illa
mortua baptizatus uxorẽ duxerit: utrũ clericus fieri debeat an nõ. Rñdebis poſſe fieri ꝗa cõcubinã habuerit:

nõ uxorẽ. Cõiugales ergo tabulæ & iura dotalia nõ coitus: ab apoſtolo cõdẽnat᷑. Multos uidemus ob nimiam

pauptatẽ:uxoꝶ ſarcina declinare:& ancillas ſuas hr̃e ꝓ uxoribus:ſuſceptoſq; ex his liberos colere ut ꝓprios.
Si forte ditati ab im patore ſtolãilli meruerĩt:cõfeſtiĩ apoſtolo colla ſubmittẽt:& ĩuiti ĩter uxores eas recipe co
gent᷑. Sin aũt prĩcipale reſcriptũ eadẽ tenuitas ĩpetrarenõ querit:cũ romãis legibus ſcita eccleſiæ mutabunt᷑.
Vide ne hoc qd dicit᷑ unius uxoris uirũ: unius mulieris poſſit ĩtelligi: ut ad coitũ magis referant᷑ ꝗᷓ ad dotales
tabulas. Hæc uniuerſa ꝓferimus: nõ quo ueræ & ſimplici ĩ elligeris reſiſtamus: ſed ut doceamus te ſcriptu/
ras ſãctas ſic ĩtelligere: ut ſcriptæ ſut. nec euacuare baptiſmũ ſaluatoris. & totũ patibuli ſacramẽtu irritũ face
re. Reddamus paulo añ pmiſimus: & de ſchola rnetoꝶ: aquanu laudes & baptiſmũ pᷣdicemus. Rudis mũdus:
nec dũ ſole rutilãte: nec pallẽte luna: nec aſtris micãtibus ĩcõpoſitã & ĩuiſibilẽm ateriẽ abyſſoꝶ magnitudiĩe:
& deformibus tenebris oppᷣmebat. Solus ſpũs deiĩ aurigæ modũ ſu p aqᷓs ferebat᷑:& naſcẽtẽ mũdũ ĩ figura ba
ptiſmi parturiebat. Inter cælũ & terrã mediu extruit᷑ firmamẽtũ. Et iuxta hebraici m onis al vuOXονατιι
lũ:ideſt ſamain ex aqs ſortituocabulũ.& aquæ quæ ſup cælos ſũt in laudes dei ſeparant᷑. Vnde & ĩ Ezechiele
cryſtallũ ſuꝑ cherubin uidet᷑ extenſũ: idenccpac & dẽſiores aquæ. Primũ de aqs ꝙ uiuat: egredit᷑. & pẽna
tos fideles de terra ad cælũ leuat. Fabricat hõ de limo. & intra manus dei aquaꝶ ſacramẽta uerſant᷑. Plãtat pa
tadiſus in Edẽ: & unus fõs in quatuor pᷣncipia diuidit᷑. qui poſtea egrediẽs de tẽplo:& cõtra ſolis ortũ uadẽs:
amaras aquas mortuaſq; uiuificat. peccat mudus: & ſine aquaꝶ diluuio nõ purgat᷑. Statĩ q; colũba ſpũs ſcti
expulſo alite teterrimo: ita ad Noe ꝗᷓſi ad xp̃ᷣm ĩ iordane deuolat: & ramo refectiis ac luminis pacẽ orbi annũ
ciat. Pharao cũ exercitu ſuo nolẽs populũdei exire de egypto ĩ typo baptiſmatis ſufſocat᷑. Et ĩ pſalm is de in
terfectione illius ſcribit᷑. Tu cõfirmaſti in uirtute tua mare:tu cõfregiſticapita draconuũ in aquis: tu cõfregiſti
capita daraconis magni. Vnde & reguli & ſcorpiones arentia dua ſectant᷑. Et poſtꝗᷓ ad aquas uenerint:hy⸗
dropas & lymphaticos faciunt. Myrra mutat᷑ ſacramẽto crucis: &. lxx. palmæ apoſtoloꝶ dulcoratis legis gur/
gitibus irrigant. Abrahã & Iſaac puteos fodiũt. & repugnãt allophyli:ideſt alienigenæ. Et Berſabeæ ciuitas iu
ramẽti regnũq; Salomonis nomẽ ſumit a fotibus. Rebecca inuenit ad puteuũ. Rachel ꝓpter aquas ſupplanta
toris oſculo S
iuxta Salim:qd interpᷣtat᷑ pax ſiue pfectio xpᷣo populũ parat. Ipſe ſaluator poſt baptiſma. & ſãctificatas ſuo
lauacro iordanis aquas regnũ cæloꝶ ĩcipit pᷣdicare. Primũ ſignũ ex aqs facit. Samaritana uocat᷑ ad puteũ: ſi⸗/
tiens inuitat᷑ ad potũ. Nicodemo dicit occulte. niſi quis renatus fuerit ex aqua & ſpu ſancto: nõ intrare eũ in
regna cæloꝶ: qa ab aquis cœperat: finiuit in aquis. Latus xp̃i pcutit᷑ lancea: & baptiſmi a tq; mart yri pariter ſa
cramenta fundunt᷑. poſt reſurrectionẽ mittit apoſtolos ad gẽtes: p̃ci pit eis ut baptizent eas in myſterio trini
tatis. pœnitet facti populũ iudæoꝶ: & ſtatĩa Petro ad baptiſma mittit᷑. Ante ꝗᷓ parturiat parit S yon:& naſci
tur gẽs ſimul. Paulus pſecutor eccleſiæ: & lupus rapax Beniamin Ananiæ: oui ſubmittit caput: nec ante recu/
pat aſpectũ qᷓ curet baptiſmo cæcitatẽ. Eunuchus Cãdacis Reginæ æthiopũ lectione pphetica xp̃i baptiſmati

p̃parat᷑: mutat cõtra naturã æthiops pellẽ ſuã:& pardus uarietates ſuas. Qui Ioãnis acceperãt baptiſma: qa
ſpm ſactũ neſciebat: iteꝶ baptizant᷑:ne quis putaret ex gẽtibus ac iudæis: aqs ſine ſpu ſancto ad ſalutẽ poſſe
ſufficere. Voxdni ſu paqᷓs. dns ſupaquas multas:dis diluuiũ inhĩtare facit. dẽtes eius ſicut grex detõſaꝶ:quæ
aſcẽderũt de lauacro:oẽs gemellos hntes fœtus: & ĩfœcũda nõ eſt in eis. Si nṍ eſt in fœcũda nec ſterilis: oẽs ha/

bent ubera lacte rorãtia quæ cũ apoſtolo poſſũt dicere:filioli mei quos iteꝶ parturio: donecxpᷣus formeturĩ
uobis: & lac uobis potũ dedi nõ eſcã. Michæas de baptiſmi gratia uaticinetur. Ip̃e auertet:& miſerebit᷑ ni:de
merget iniqtates nras: & piiciet in pfüdũ maris oĩa peccata nia. Quomodo in lauacro oĩa pctã merguntur:

ſi una uox ſupernatat? Beati quorum remiſſæ ſunt iniquitates: & quorum tecta ſunt peccata.Beatus uir cui
no imputabit dominus peccatũ. Arbitror ꝙ poſſumus & nos huic aliqd cantico igere. Beatus cui nõ imputa

utat᷑. Moyſes filias ſacerdotis Madiã apto puteo ab iniuria uindicat. pᷣcurſordũi inaqs fõtiũ

—.— — —— — —— -—-—

—

.à — —dd

21ĩ— —.

etter
ASUn
öuoli
ekeaccl
tgnll
Lideſ
dll
giti⸗
lor
ſheue
lai
oruin
ſtimo⸗
pliän
All⸗
buerin
imian
ppris
aenn
dunt,
dotle⸗
nptu/
ttuface
nücie
tucie
unbe
ayce
tiele
ſen
win
ulis
üsſch
iamni
en
fegli
nehy
Ggu⸗
uiu
lunt
fni
ſuo
uſi⸗
eüin
etſi
tuni
niſc
tecu/
mun
110
gus
tut .
ick⸗
tun
cui
Uta

bit dns uxorẽ. Audiamus & Ezechielẽ filiũ hoĩsquõ de eius uirtute ꝓnũciet:qui hoĩs futurus eſt filius.Aſſu
mã uos de gẽtibus:& aſpergã ſupꝑ uos aquã müdis mũdabimini ab oĩbus ĩmũditiis uris: & dabo uobis cor
nouũ:& ſpiritũ nouũ. ab oĩbus inꝗt mudabo uos ſordibus. In oĩbus nihil p̃ᷣtermittit᷑. Si ſordes emũdantur:
quãto magis muditiæ nõ coinqnant dabo uobis cor nouũ & ſi piritũ nouuũ.In Xpᷣo enĩ ieſu neq; circũciſio ali
ꝗd ualet:neq; pputiũ: ſed noua natura. unde cãtamus cãticũ nouũ. & uetere hoĩe depoſito:nõ ambulamus ĩ
uetuſtate lr̃æ:ſed in nouitate ſpũs. Hic eſt calculus nouus: cui nouũ nomẽ ſcribet᷑:qd nemo ſcit legere niſi ꝗ
illud accepit. Quotquot enĩ baptizati ſumus in Xpo ieſu: in morte illius baptiꝛati ſi Hmus Cöſepulei enĩ ſu/⸗
mus ꝑ baptiſmuũ in morte. ut quõ ſurrexit Xp̃us a mortuis Pgloriã patris: ita & nos in nouitate uiæ ambule
mus. Totiẽs nouitatẽ legimus: & tã maculoſũ nomẽ uxoris nõ põtulla nouitate deleri. Cõſepulti ſumus xpᷣo
in baptiſmate: & reſurreximus per fidẽ opationis dei: qui ſuſcitauit eũ a mortuis. Cũq; eſſemus mortui in de
lictis & in pputio carnis nræ: couiuificauit nos cũillo: donans oĩa delicta:delens quod aduerſu nos erat cyro/
graphũ decreti: quod eratcõtrariũ nobis: & ipᷣm tulit e medio: affigẽs illud cruci. Oia nr̃a cũ Xp̃o mortua ſũt
uniuerſa cyrographi ueteris pctã deleta ſunt: ſolũ nomẽ uiuit uxoris. Dies mihi deficiẽt: ſi cũcta quæ ad potẽ
tiã baptiſmi ptinẽt:de ſcripturis ſãctis uoluero digerere: & natiuitatis ſecũdæ: ĩmo ĩ Xpo pᷣma ponere ſacra/
mẽta. Ante ꝗᷓ dictadi finẽ faciã (ã eniĩ intelligo mẽſurã me excedere epiſtolæ)uolo ſupiora capitula: in ꝗqbus
futuri ep̃i uita deſcribit᷑:curſim exponere. utapoſtolũ nõ ĩ unius uxoris elogio:ſed in oĩbus quæ pᷣcipit:docto
rem gẽtiũ ſuſcipiamus. Simulobſecro:ne ꝗs me ĩ ſuggillationẽ iſtius tpis ſacerdotiũ ſcripſiſſe quæ ſcripſi exi
ſtimet: ſed in eccleſiæ utilitatẽ. Vt enĩ oratores & philoſophi deſcribẽtes qualẽ uelint eẽ pfectu oratorẽ &phi
loſophu:nõ faciũt iniuriã Demoſtheni & Platoni:ſed res ipſas abſq; pſonis definiunt:Sic in deſi criptione epᷣi
& in eoꝶ expoſitione quæ ſcripta ſũt:quaſi ſpeculũ ſacerdotii ꝓponit᷑.Iam in ptãte & in cõſciẽtia ſingulorũ
eſt quales ſe ibi aſpiciat. ut uel dolere ad deformitatẽ: uel gaudere ad pulchritudinẽ poſſint. Siꝗs epiſcopatũ
deſiderat:bonũ opus deſiderat: Opus:nõ dignitatẽ: nõ delitias. opus per quod humilitate decreſcat:nõ intu/
meſcat faſtigio. Oportet ergo epᷣm irrephẽſibilẽ eẽ.idipſũ quoqʒ ad Tituũ.ſiꝗs eſt ſine crimine: oẽs uirtutes in
uno ᷣmone cõprehẽdit:& pene rẽ cõtra naturã exigit. Si enĩ oẽ pctm etiã ĩ ocioſo uerbo repᷣhẽſione dignueſt:
quis eſt ille qui abſq; peccato:ideſt ſine rephẽſione uerſet᷑ in mũdo! Sed futurus paſtor eccleſiæ talis eligitur:

ad cuius cõparationẽ recte grexcæteri nominent᷑. Definiut rhetores oratorẽ qui ſit uir bonus:dicẽdi peritus.

Ante uita:ſic lingua irrephẽſibilis ꝗrit᷑.ut doctus merito ſuſcipiat᷑. pdit enĩ auctoritatẽ dicendi:cuius ſermo
opere deſtruit᷑. Vnius uxoris uirũ.de hocſi upra diximus. Nũc aũt admonemus: ut ſi unius uxoris uir etiã an/-

te baptiſmũ qᷓrit᷑:cætera quoq; quæ pᷣcepta ſũt:an baptiſmũ reqramus. Neq; enĩ competit uniuerſa poſt ba/

ptiſmũ: & unũ hoc mãdatũ ĩtelligere añ baptiſmũ. Sobrüũ ſiue uigilãtem ynqαXπι⅝ ρ quippe utruq; ſignifi-/
cat: prudẽtẽ: ornatũ: hoſpitalẽ: doctorẽ. Sacerdotes qui miniſtrãt in tẽplo dei: phibent uinũ & ſicerã bibere:
ne in crapula & ebrietate aggrauent᷑ corda eoꝶ: & ut ſenſi us o fficium exhibens deo uigeat ſemp: & tenuis ſit.
Quod aũ infert prudẽtẽ:excludit eos qui ſub noĩe ſimplicitatis excuſant ſtultitiã ſacerdotũ. Niſi eni cerebrũ
ſanũ fuerit: oĩa mẽbra in uitio erũt. Ornatũ quoq; I&deſt intenſio eſt prioris uerbi: ideſt irreprehen/
ſibilis qui uitia nõ habet irreprehẽſibilis appellat᷑. qui uirtutibus pollet: ornatus ẽ. Poſſumus & aliud intelli
gere exhoc uerbo iuxta illud Tullii. Caput eſt artis docere q facias. Sut enĩ ꝗdã ignorãtes mẽſurã ſuã: & tã/-
tæ ſtoliditatis ac uecordiæ: ut & in motu & in inceſſu & in habitu & in ſmone cõi nſũ ſe expectãtibus tribuãt.
& quaſi intelligẽtes qd ſit ornatus:comuũt ſeueſtibus & muditiis corporis: & lautioris mẽſæ epulas parãt: cũ
oĩs iſtiuſmodi ornatus & cultus ſordibus fœdior ſit. Quod aũt doctrina a ſacerdotibus expetat᷑: & ueteris p/
cepta ſũt legis: & ad Titũ plenius ſcribit᷑. Innocẽs enĩ & abſq; mone còuerſatio: quãtũ exẽplo ꝓdeſt:tãtũ ſilẽ
tio nocet. Nã & latratu canũ baculoq; paſtoris lupoꝶ rabies deterrẽda eſt. nõ uinolentũ:nõ pcuſſorẽ.uirtuti/
bus uitia oppoſuit. Didicimus quales eẽ debeamus: diſcamus quales nõ eẽ debeãt ſacerdotes. uinolentia ſcur
ronuũ eſt & cõmeſſatoꝶ: uẽterq; mero æſtuãs:cito deſpumat in libidines. in uino luxuria:in luxuria uoluptas:
in uoluptate ĩpudicitia eſt. Qui luxuriat᷑ uiuẽs mortuus eſt.ergo qui inebriat᷑ & mortuus & ſepultus ẽ. Noe
ad unius horæ ebrietatẽ nudat femora ſua: quæ p ſexcẽtũ annos ſobrietate cõtexerat. Loth 1 temulẽtiã neſci
ens libidini miſcet ĩceſtũ:& quẽ Sodoma nõ uicerat uina uicerũt. Percuſſorẽ aũt epᷣm ille cõdẽnat: ꝗ dorſũ po
ſuitad flagella. & maledictus nõ remaledixit: ſed modeſtũ. Duobus malis unũ oppoſuit bonu: ut temulẽtia
& ira moceſti refrenent᷑. nõ litigioſũ: nõ auaꝶ. nihil enĩ ĩpudẽtius arrogãtia ruſticoꝶ: qui guarrulitatẽ auẽtẽ
putãt:& parati ſemp ad lites in ſubiectũ ſibi gregẽ tumidis ſermonibus tonãt. Auanitia in ſacerdote uitãdã &
Samuel docet:nihil corã populo eripuiſſe ſecuiꝗᷓ ꝓbans: & apoſtoloꝶ pauptas: qui refrigeri a ſũptuũ a fratri
bus accipiebãt: & præter uictũ atq; ueſtitũ nihil ſealiud nechre: necuelle gloriabant᷑. Quã ad Timotheũ aua
ritiã: ad titũ turpis lucri cupiditatẽ aptiſſime notat. Domũ ſuã bene regẽtẽ: nõ ut opes zugeat na ut regias pa
ret epulas: nout cælatas patinas ſtruat: & phaſides aues lẽtis uaporibus coquat:qui ad oſſa perueniãt:& ſup/
ficiẽ carnis nõ diſſoluãt artifici tẽperamẽto: Sed ut qd populo pcepturus eſt: prius a domeſticis exigat: filios
habentem ſubditos cũ omni caſtitate. ne ſcilicet imitent᷑ filios Heli qui in ueſtibulo templi cum mulieribus
dormiebãt:& religionẽ pᷣdam putãtes:qcquid optimũ in hoſtiis erat:in ſi uas delitias cõuertebãt. Nõ N eophi
tũ: ne in ſuꝑbiã elatus in iudicium incidat diaboli. Mirari ſatis nõ queo: quæ hoĩum tanta ſit cæcitas: deuxori
.„CXyVII.

bus ante baptiſmũ diſputare: & rem in baptiſmate mortuã:ĩmo cũ xpo uiuificatã in calũniã trahere: cũ tã ap/
tum: euidẽſq; pceptũ nemo cuſtodiat. heri cathecuminus: hodie põtifex. heri in amphiteatro: hodie in eccle-
ſia. ueſpe in circo: mane ĩ altari. dudũ fautor hiſtrionũ: nũc uirginũ cõſecrator. Num ignorabat apoſtolus ter
giuerſationes noſtras: & argumentoꝶ ineptias neſciebat: qui dixit unius uxoris uiꝶ:ipᷣe mandauit irreprehẽ
ſibilẽ ſobriũ prudẽtẽ ornatũ hoſpitalẽ doctorẽ modeſtũ: nõ uinolentũ: nõ pcuſſorẽ: nõ auaꝶ: nõ neophitũ.
Ad hxc oia daudimus oculos: ſolas uidemus uxores. Quod autaitneĩ ſi upbiã elatus incidat ĩ iudiciũ diaboli.
quis nõ exẽplo ueꝶ ꝓbet? Ignorat momẽtaneus ſacerdos humilitatẽ & mãſuetudinẽ ruſticoꝶ. Ignorat blan

ditias xppianas: neſcit ſe ipᷣm cõtẽnere.de dignitate trãſſert᷑ ad dignitatẽ. nõ ieiunauit: no fleuit:& nõ mores ſu

os ſæpe rephendit: & aſſidua meditatione correxit: nõ ſubſtantiã paupibus ogauit De cathedra quodãmo
do ducit᷑ ad cathedrã: ideſt de ſuꝑbia ad ſi upbiã. Iudiciũ aũt & ruina diaboli: nulli dubiũ ꝗn arrogãtia ſit. Inei
dũt in eã qui in pucto horæ: nec dudiſcipuli iã magiſtri ſũt. Oportet aũt eũ & teſtimoniũ hr̃e bonũ ab his
foris ſũt. quale pncipiũ:talis & clauſula. Qui irrephenſibilis eſt: nõ ſolũ a domeſticis: ſed ab alienis conſono
ore laudat᷑ Alieni & extra eccleſiã ſũt iudæi: hæretici: atq; gẽtiles. Talis ergo ſit põtifex xp̃i: ut qui religioni de
trahũt: uitæ eius detrahere no audeãt.At nũc plæroſ. q cernimusiuel fauorẽ pop uli in aurigaꝶ modũ pcio re
