umm currat pede: & tñ ſales eius lepoſq; laudant᷑. dũ eſſẽ iuuenis miro diſcẽdi ferebar ardore.nec iuxta quorũdãpᷣ
ſndi ſũptiõem:ipᷣe me docui. Apollinarẽ Laodicenũ audiui Antiochiæ frequẽter & colui. Et cũ me ĩ ſãctis ſcriptu
nuſe ris erudiret nunꝗᷓ illius cõtẽtioſũ dogma ſuſcepi.Iã canis ſpargebar caput:& magiſtꝶ potuis qᷓ diſcipulũ dece
s:i bat. prexi tñ alexãdriã: audiui Didymu: in muſtis ei gras ago. Quod neſciui didici: qd ſciebã illo docẽte nõ ꝑdi .
s d=te di. Putabãt me hoĩ̃es finẽ feciſſe diſcẽdi. ueni rurſũ Hieroſolymã & Bethleẽ. quo labore:quo pᷣcio Barabanũ
Ema nocturnũ hũi pceptorẽ? Timebat enĩ iudæos:& mihi alteꝶ exhibebat Nicodemuũ:hoꝶ oĩum frequẽter ĩ opu
lepti ſculis meis facio mẽtionẽ. Certe Apollĩaris & Didymi ĩter ſe dogma cõtrariũ ẽ. Rapiat me ergo utraq; turma
us Phi diuerſũ altrĩſecus:qa magiſtꝶ utrũq; cõfiteor.ſi expedit odiſſe hoĩes: & gẽtes aliqᷓs deteſtari:miro odio auer/
teatag ſor conciſionẽ. uſq; hodie enĩ pſequunt dũm nr̃m lIeſũxpᷣm in ſynagogis ſathanæ. Obiiciat mihi qſpiã: cur
iueni hoĩem iudæũ huerim pᷣceptorẽ. Et audet ꝗqdã ꝓferre lras meas ad Didymũ ſi ad magiſtꝶ. Grãde crimẽ diſci
ermii puli: ſi hoĩem eruditũ & ſenẽ magiſtꝶ dixerim. Et tñ uolo ĩſpicere ipſã epiſtolã: quæ tãto tpe in calũniã reſer
cient uata eſt. Nihil præter honorẽ & ſalutationẽ cõtinet: inepta ſunt hæc & friuola. Arguite potius ubi hæreſim de
eili fenderim: ubi prauũ Origenis dogma laudauerim in lectiõe Eſaiæ in quo duo ſeraphin clamantia deſcribun
ſuati tur:illo interpretãte filiũ & ſpm ſãctũ. nõne ego deteſtãdã expoſitionẽ in duo teſtamẽta mutaui? Haber li/
pe ber in manibus ante. xxx. annos editus. tot opuſcula mea: & maxime cõmẽtarii iuxta oportunitatẽ locoꝶ:gẽ
hubes tilẽ ſectã lecerãt.qd aut opponũt cõgregaſſe me libros ſcilicet illius ſuꝑcũctos hoĩes: utinã oĩum tractatoꝶ
cdeus hẽrẽ uolumina: ut tarditatẽĩ genii eruditionis diligentia cõpenſarẽ. Cõgregaui libros eius fateor. Et ideo erro
Hoel⸗ res non ſequor: qa ſcio uniuerſa quæ ſcripſit. Credite experto. quaſi xp̃ianus: xpᷣanis loquor. uenenata ſutilli
eno us dogmata aliena a ſcripturis ſanctis uim ſcripturis facientia. legi inꝗᷓ legi Origenem. Et ſi in legendo crimen
d66 eſt: fateor. & noſtrum marſupium Alexandrinæchartæ euacuauerũt. Si mihi creditis origeniſta nunꝗᷓ fui. Si
ji non creditis nunceſſe ceſſaui: quod ſi nec ſic adducimini ad fidem: compellitis me ad defẽſionem mei. cõtra

Ixxix.

Amaſiũ urm ſcribere:ut ſi nõ creditis nagãti: credatis ſaltẽ accuſãti. Sed libẽtius mihi errãti credit ꝗᷓ correcto.
Nec mirũ.putãt enĩ me ſuũ eẽ oααπιπ ny: & ꝓppter animales & luteos: nolle pala dogmata cofiteri. Ipſoꝶ
enĩ decretũ eſt: nõ facile margaritas añ porcos mittẽdas: nec dandũ ſãctũ canibus. Etcũ Dauid dicere. abſcon
di in corde meo eloqa tua: utnõ peccẽ tibi. Et in alio loco ſupiuſto. qui loquit᷑ inꝗt ueritatẽ cũ ꝓxio ſuo:ideſt
cũ iis qui domeſtici fidei ſũt. Ex quo uolũt intelligi: nos qui necdũ iniitiati ſumus debere audire medaciũ: ne
paruuli atq; lactẽtes ſolidioris cibi edulio ſuffocemur. Quod aũt pꝑiurioꝶ atq; mẽdacii inter ſe orgiis fœderẽ
tur: ſextus ſtromatũ liber: in quo Platonis ſnĩa nim dogma cõponit:pleniſſime docet. Quid igit᷑ faciã! Ne/
gem me eiuſdẽ dogmatis eẽ! Nõ credut: ridebũt & dicẽt.domi nobis iſta dicunt᷑ Eacia qd ſolu cauẽt:ut ſacra
eoꝶ atq; myſteria in publicũ ꝓferã: & oĩs prudẽtia eoꝶ: qua nos ſimplices luduũt in ꝓpatulo ſit. Et qui negã-
ti uoci nõ credũt:credãt ſaltẽ arguẽti ſtilo. Hoc enĩ uel maxime cauẽt: ne qũ cõtra auctorẽ ſuũ eoꝶ ſcripta te/
neant᷑: facile dicuũt cũ iuramẽto: qd poſtea alio ſoluãt pꝑiurio.A ſubſcriptiõe tergiuerſant᷑: quæruntq; ſuffra/
gia. alius nõ poſſũ inꝗt dãnare qd nemo dãnauit: alius nihil ſuꝑ hoc a pribus ſtatutũ eſt. ut dũ totius orbis
ꝓuocat᷑ auctoritas: ſubſcribẽdi neceſſitas differat. Quida Cõſtantius: quõ inquit danabimus: qd ſynodus
Nicena nõ tetigit: Quæ eniĩ danauit Arrium:dãnaſſet utiq; & Origenẽ:ſi illius dogmata reprobaſſet: ſcilicet
uno medicamine oẽs ſimul morbos debere curari. Et iccirco ſpus ſacti negãda maieſtas eſt: quia in illaſ, yno/
do ſupꝑ ſubſtãtia eius ſilentiũ fuit:De Arrio tũc nõ de Origene quæſtio fuit: De filio nõde ſpũ ſaãcto:cõteſſi
ſunt qd negabat᷑: tacuerũt de quo nemo quærebat.quanꝗᷓ latẽter Origenẽ fõtẽ Arrii pcuſſerũt. Dãnãtes enĩ
eos qui filiũ de patris negat eẽ ſubſtaãtia:illũ pariter Arriũq; dãnauerũt. Alioꝗn hoc argumẽto nec Valenti/
nus nec Martion nec Cathaphryges nec Manichæus danari debẽt: qa ſynodus nicena eos nõ noĩat:quos cer/
te ante ſynoduũ fuiſſe nõ dubiũ eſt. Quod ſi qñ urgeri cœperint:& aut ſubſcribendũ eis fuerit: aut exeundũ de
eccleſia: miras ſtrophas uideas. Sic uerba tẽperãt: ſicordinẽ uertũt: & ambigua quæq; cõcinũt. ut nſam & ad/
uerſarioꝶ cõfeſſionẽ teneãt: ut aliter hæreticus: aliter catholicus audiat. quaſi non eodẽ ſpũ & Apollo delphi/
cus atq; Loxias oracula cecinerint Crœſo & Pyrrho diuerſis tpibus: ſed pari illudẽtes ſtropha. Exempli cauſa
pauca ſubiiciã, Credimus inqunt reſurrectionẽ futurã corpoꝶ. Hoc ſi bdicat᷑: pura cõfeſſio eſt. Sed ꝗacor/
pora ſũt cæleſtia & terreſtria: & aer iſte & aura tenuis iuxta naturã ſuã corpora nominant᷑: corpus ponunt nõ
carnẽ. ut orthodoxus corpus audiẽs: carnẽ putet: hæreticus ſpm recognoſcat. Hæc eſt eoꝶ pᷣma decipula. quæ

ſi dephẽſa fuerit ĩſtruũt alios dolos: & ĩnocẽtiã ſimulat: & malitioſos nos uocãt. & quaſi ſimpliciter creden/

tes aiũt: Credimus reſurrectionẽ carnis. Hoc uero cũ dixerint: uulgus ĩdoctũ putat ſibi ſufficere:maxime qa
id ipᷣm & in ſymbolo credit᷑. Interroges ultra:circuli ſtrepitus cõmouent᷑: fautores clamitãt. Audiſti reſurre/

ctionẽ carnis. Quid quæris amplius? Et in puerſũ ſtudiis cõmutatis nos ſycophãtæ:illi ſimplices appellant.

uod ſi obduraueris frõtẽ: & urgere cœpis: carnẽ digitis tenẽs: an ip̃am dicant reſurrecturã: quæ cernit᷑: quæ

tãgit᷑: quæ ĩcedit: & loquit᷑: Primo ridẽt: deinde annuut. dicentibuſ. q; nobis: utrũ capillos & dentes: pectus &

uentrẽ: manus & pedes: cæteroſq; artus ex integro reſurrectio exhibeat. Tũcuero riſu ſetenere nõ poſſũt. ca/
chĩnoq; ora ſoluẽtes: tõſores nobis neceſſarios & placẽtas & medicos ac ſutores ĩgerũt. VItroq; interrogant:
utrũ credamus & genitalia utriuſq; ſexus reſurgere. nr̃as genas hirtas: fæœmĩaꝶ leues fore: & hĩtudinẽ corpo/
ris pro maris ac fœæminæ diſtinctioe diuerſã. Quod ſi dederimus: ſtatim expetũt uuluã & coitũ. & cætera quæ
in uẽtre ſũt: & ſub uẽtre: ſingula mẽbra negãt. & corpus qd cõſtat ex mẽbiis: dicũt no reſurgere. Nõ eſt huius
tpis cõtra dogma puerſũ rhetoricũ iactare monẽ. Nõ mihi diues Ciceronis lingua ſufficiet: nõ feruẽs Demo
ſthenis orf̃o aĩæ: ut poſſit ĩplere ſermonẽ:ſi ueli hæreticoꝶ fraudulẽtias ꝓdere. qui uerbotenus reſurrectionẽ

fatẽtes: aĩo negãt. Solẽt enĩ mulierculæ eoꝶ mãmas tenere: uẽtri applaudere:lũbos & fœmora & puras attre

ctare maxillas: & dicere: Quid nobis ꝓdeſt reſurrectio: ſi fragilecorpus reſurget? Tẽpore futuræ reſurrectio/

nis angeloꝶ hẽbimus naturã. dedignant uidelicet cum carne &oſſibus reſurgere: ꝗqbus reſurrexit & Ap̃s. Sed
fac me erraſſe in adoleſcẽtia: & philoſophoꝶ ideſt gẽtiliũ ſtudiis eruditũ: in pncipio fidei dogmata ignoraſſe
chriſtiana: & hoc putaſſe in apoſtolis: qd in Pythagora & Platone & Empedocle legerã: Cur paruuli in xpo

atq; lactẽtes errorẽ ſeqmini? Cur ab eo ĩpietatẽ diſcitis: ꝗqnec dũ pietatẽ nouerat? Secũda poſt naufragiũ tabu
la eſt:culpã ſimpliciter cõfiteri. Imitati eſtis errãtẽ: imitamini &correctũ. Errauimus iuuenes: emendemur &
ſenes. Iũgamus gemitus: & lachrymas copulemus. ploremus: & cõuertamur ad dñm: q fecit nos. nõexpecte/

mus pœnitẽtiã diaboli. Vana eſtilla præſũptio: & in gehẽnæ trahens ꝓfũdũ. hic aũt credit᷑ uita: autamittir᷑.
Si Origenẽ nunꝗᷓ ſecutus ſũ:fruſtra ĩfamare me cupitis. Si diſcipulus eius fui:imitamini pœnitẽtem. Credi/

tis cõfitenti: credite & neganti. Si iſta ut ais inqt noueras: quare eu laudaſti in opuſculis tuis? Et hodie lauda/

rẽ: niſi uos eius laudaretis errores. Nõ mihi diſpliceret ĩgeniũ: niſi qbuſdã etiã placeret ĩpietas. Et apoſtolus
pᷣcipit oĩa legẽtes: quæ bona ſũt retinẽtes. Lactãtius in Iibris ſuis & maxime ĩ epiſtolis ad Demetrianũ ſpus
ſãcti oĩno negat ſubſtãtiã: & errore iudaico dicit eũ ad pr̃em referri uel ad filiũ: & ad ſanctificationẽ utriuſq;
pſonæ ſub eius noĩedemõſtrari. Quis mihi ĩterdicere põt: ne legã ĩſtitutionũ eius libros:qbus cõtra gẽtes ſcri
pſit fortiſſime: ꝗa ſupior ſnia deteſtada eſt? Apollinaris cõtra Porphyriũ egregia ſcripſit uolumina. probo
laborẽ uiri:licet fatuũ in plæriſq; dogma contẽnam. cõfitemini & uos in ꝗbuſda errare Origenẽ: & uim ultra
nõ faciã. Dicite eũ male ſẽſiſſe de filio: peius de ſpũ ſacto: animaꝶ de cælo ruinas ĩpie ꝓtuliſſe: reſurrectionẽ

Cotrec⸗
nll
eablen

ſwoicel

chui ne
kace;
ci N,
tutlacn
Ulpta te/
3 lutr,
usorbis
nodus
et: ſallcet
lih,
locoteſl
nieni
Jcder
Cunlüle
amndal/
lo chtin
nplicni
algnan
Ohuntno
pulge
raegen⸗
ome g
elum/
nt .
nigur
depo
llüta/
enogun.
ni
unger
eſthuuns
SDeno
echon⸗

carnis uerbo cõſiteri: cæteꝶ aſſertiõe deſtruere poſt multa ſæcula atq; unã deoĩbus reſtitutionẽ: id ipᷣm fore
Gabrielẽ:qdᷓ diabolũ:Paulũ qdᷓ Cayphã: uirgines qd ꝓſtibulas. Cũ hæc reieceritis: & quaſi cẽſoriauirgula ſe
paraueritis a fide eccleſiæ: tuto legã cætera. nec uenena iã metuã: cũ antidotũ præbibero: nõ mihi nocebit:ſi di
xero Origenes: cũ in cæteris libris oẽs uicerit: in cãtica cãticoꝶ ie ſe uicit: nec formidabo ſnĩam:qa illũ docto
rẽ eccleſiaꝶ quõdã adoleſcẽtulus noĩaui niſi forte accuſare debui: cuius rogatus op uſcula trãſſerebã:& dicere

in ꝓlogo:hic cuius ĩterpᷣtor libros hæreticus eſt. Caue lector ne legas. fuge uiperã. Aut ſi legere uolueris: ſcito

a malis hoĩbus & hæreticis corrupta eẽ: quæ trãſtuli:qᷓꝗᷓ timere nõ debeas. Ego enĩ oĩa quæ uitiata fuerũt cor/

rexi:hoc eſtaliis uerbis dicere: ego qui ĩterpᷣtorcatholicus ſu. hic quẽ ĩterpretor hæreticus eſt. Deniq; & uos ſa
tis ſimpliciter & ĩgenue: &nõ malitioſe: parui ſcilicet pẽdẽtes pᷣcepta rhetorica: & pᷣſtigias oratoꝶ: duũ libros
eius &ρραͤαπ hæreticos cõfitemini: & in alios crimẽ trãſſerre uultis: inieciſtis legẽtibus ſcrupulũ: ut totã
auctoris uitãdiſcuterẽt. Et ex cæteris libris eius cõiecturã pntis facerẽt quæſtiõis. Ego callidus qui emẽdaui:ſi
lens qd uolui:& diſſimulãs crimina:nõ feci inuidiã crimĩoſo. Aiũt & medici grãdes morbos nõ eẽ curandos:
ſed dimittẽdos naturæ:ne medela lagorẽ exaſpet. Cẽtũ ꝗnquagĩta anni ꝓpe ſũt: ex quo Origenes mortuusẽ
tyri. Quis latinoꝶ auſus cunꝗᷓ traſſerre libros eius dereſurrectioe Periarchõ Stromateas? Quis per ĩfame
opus ſeipſũ uoluit ĩfamari? Nec diſertiores ſumus Hilario:nec fideliores Victorino. qui eius tractatus nõ ut
ĩterpᷣtes: ſed utauctores ꝓprii opis trãſtulerũt. Nuꝑ ſãctus Ambroſius ſic Hexamer illius cõpilauit: ut ma
gis Hippolyti ſniĩas Baſiliiq; ſeqᷓret᷑. Ego ipᷣe cuius æmulatores eſſeuos dicitis: & ad cæteros talpæ: caprearũ ĩ
me oculos poſſidetis:ſi malo animo fuiſſẽ erga Origenẽ:interpᷣtatus eſſẽ hos ipſos: quos ſupra dixi libros. Vt
mala eius etiã latinis nota facerẽ: ſed nunꝗᷓ feci: & multis rogãtibus acqꝗeſcere nolui. Nò enĩ cõſueui eoꝶ ĩſi ul
tare erroribus: quoꝶ miror ĩgenia. Ipſe ſi adhuc uiueret Ongenes: iraſceret᷑ uobis fautoribus ſuis. Et cũ Iacob
diceret odioſũ me feciſtis ĩ mũdo. Vult aliqs laudare Origenẽ? Laudet ut laudo. Magnus uir abifatia: & uere
martyris filius alexãdriæ eccleſiaſticã ſcholã tenuit. Succedẽs eruditiſſimo uiro Clæmẽti p̃ſ bytero: uolupta
tes ĩ tãtũ fugit ut ꝛelo dei:ſed tũ nõ ſᷣm ſciẽtiã: ut ferro trũcaret genitalia. Calcauit auaritiã: ſcripturas memori
ter tenuit. Etin ſtudio explanatiõis eaꝶ: diebus ſudauit ac noctibus. Mille & eo amplius tractatus: quos ĩ ec/
cleſia locutus eſt: edidit. ĩnumerabiles pᷣterea cõmẽtarios quos ipᷣe appellat tomos. Et quos nuc p̃tereo. ne ui
dear opeꝶ eius indicẽ texere. Quis nim tanta poteſt legere: ꝗta ille cõſcripſit? Quis ardẽtẽ in ſcripturis animũ
nõ miretur? Quod ſiquis iudas zelotes appoſuerit nobis errores eius:audet libere.
Interdum magnus dormitat Homerus.
Verum operi longo fas eſt obrepere ſomnum.
Etignoſcere. nõ imitemureius uitia: cuius uirtutes nõ poſſumus ſeꝗᷓ. Errauerũt in fide alii:tã græci ꝗᷓ latini:
quoꝶ nõ neceſſe eſt ꝓferre noĩa:ne uideamur eũ nõ ſui merito: ſed alioꝶ errore defẽdere. Hoc nõ eſt inquies
excuſare Origenẽ:ſed accuſare cæteros: pulchre:ſi eũ erraſſe nõ dicerẽ: ſi in fidei prauitate:ſaltẽ apoſtolũ Pau
lũ uel angelũ decælo audiẽdũ crederẽ. Nũc uero cũ ſimpliciter errorẽ eius fatear: ſic legã ut cæteros:ꝗa ſic erra
uit ut cæteri. Sed dicas: ſi multoꝶ cõis eſt error: cur ſolũ pſeqmini? Quiauos ſolũ laudatis ut apoſtolũ.tolli
teamoris onepοM“α & nos tollimus odii magnitudinẽ. Cæteroꝶ uitia de libris ſuis ad hoc tantũ excerpi/
tis: ut huius defẽdatis errorẽ. Origenẽ ſic fertis in cælũ: ut nihil eũ erraſſe dicatis: Quiſqꝗs es aſſertor nouorũ
dogmatũ:quæſo te ut parcas romanis auribus: parcas fidei: quæ apoſtoli uoce laudata eſt. Cur poſt quadrin
ẽtos annos docere nos niteris qd añ neſciuimus? Cur ꝓfers in mediũ: qd Petrus & Paulus edere noluerũt:
Vſq; ad huũc diẽ ſine iſta doctrina mũdus chriſtianus fuit. Illã ſenex tenebo fidẽ: in qua puer natus ſũ. Pelu/
ſiotas nos appellãt: & luteos animaleſq; & carneos: ꝙ nõ recipiamus ea quæ ſpũs ſũt:illi ſcilicet Hieroſolymi
tæ:quoꝶ mr̃ in cælo eſt. Nõ cõtẽno carnẽ:in qua xpᷣs natus eſt: & reſurrexit.nõ deſpicio lutũ qd excoctũ in
teſtã puriſſimã regnat in cælo. Et tũ miror: curcarni detrahẽtes uiuãt carnaliter: & inimicã ſuã foueãt:& nu/
triãt delicate: niſi forte ĩplere uolũt ſcripturã dicentẽ. Amate inimicos ueſtros: & bñfacite his qui pſequunt
uos. Amo carnẽ caſtã:uirginẽ: ieiunãtẽ. amo carnis nõ opa: ſed ſubſtãtiã. amo carnẽ quæ iudicandã ſe eẽ no
uit. amo illã:quæ pro Xpo in martyrio cædit᷑: laniat᷑:exurit᷑.Illud uero qd aſſerũt:a quibuſdam hæreticis &
maliuolis hoĩbus libros eius eſſe uiolatos:ꝗᷓ ineptũ ſit: ninc ꝓbari poteſt. Quis prudẽtior:doctior:eloquẽtior
Euſebio & Didymo aſſertoribus Origenis inueniri poteſt? Quorũalter ſex uoluminibus Iagaτοποραα
ideſt defenſiones ſcribens:ita eũ ut ſe ſenſiſſeconfirmat. Alter ſic eius errores nititur excuſare: ut tamen illius
eſſe fateatur. nõ ſcriptum negans: ſed ſenſũ ſcribẽtis ediſſerens. Aliud eſt:ſi quæ ab hæreticis addita ſunt:Di/
dymus quaſi bene dicta defendit. Solus inuentus eſt Origenes cuius ſcripta in toto orbe falſarentur. & quaſi

ad Mithridatis litteras oĩs ueritas uno die de uoluminibus illius raderetur. Si unus uiolatus ẽ liberꝛnum uni

uerſa eius opera: quæ diuerſis locis & tpibus edidit: ſimul corrũpi potuerũt? Ipſe Origenes in epiſtola quam
ſcribit ad Fabianũ romanæ urbis epiſcopũ: pœnitẽtiã agit: cur talia ſcripſerit. & cauſas temeritatis in Ambro/
ſiũ refert: ꝙ ſecreto edita:in publicu ꝓtulerit.& quidã nũc ai Iac a?oν aliena eſſe: quæ diſplicent. Porro
qd Pãphilũ ꝓferũt laudatorẽ eius: gratias illis ago meo noĩe: ꝙ dignũ meputauerũt: quẽ cũ martyre calum/
niarentur. Si enim ab inimicis Origenis libros eius dicitis eſſe uiolatos:ut infamaretur: quare mihi nõ liceat
dicere: ab amicis eius & ſectatoribus compoſitum eſſe ſub nomine Pamphili uolumen: ꝙ illum teſtunon
.Ixxx.

martyris ab infamia uĩdicaret?: Ecce uos emẽdatis in Origenis libris: quod ille nõ ſcripſit. & miramini: ſi edat
aliqꝗs librũ: quẽ ille nõ edidit: Vos ĩ edito ope poteſtis coargui.ille qui nihil aliud edidit: facilius patet calum
niæ. Date qd libet aliud opus Pãphili. nuſꝗᷓ repietis:hoc unũ eſt. Vñ igit᷑ ſciã: ꝙ Pãphili ſit? Videlicet ſtilus B
& ſaliua docere me poterit. Nunꝗ credã:ꝙ doctus uirpᷣmos ĩgenii ſui fructus quæſtiõibus & infamiæ dedica
ret. & ipᷣm nomẽ apologetici oñdit excuſationẽ. Nõ enĩ defẽdit᷑ niſi qd in crimine eſt. Vnũ nũc ꝓferã:cui cõ/
tradicere uel ſtulti ſit:uel ĩprudẽtis. Sextus liber Euſebii ſuꝑ Origenis defẽſionẽ:pᷣncipiũ uſq; ad mille ferme
uerſus libri iſtius:qui Pãphili dicit᷑: cõtinet. De reliꝗs ſcriptor eiuſdẽ opis ꝓfert teſtimonia: ꝗbus nitit᷑ appro
bare Origenẽ fuiſſe catholicũ. Euſebius & Pãphilus tãtã inter ſe habuere cõcordiã: ut unius animæ hoĩes pu

tes: & ab uno alter nomẽ accepit. Quõ igit᷑ inter ſe diſſentire potuerunt: ut Euſebius in toto opere ſuo Orige
nem Arriani ꝓbet dogmatis: & Pãphilus nicenæ ſynodi quæ fuit poſtea: defenſorem?! Ex quo oñdit᷑ uel Di/ 1
dymi uel cuiuſlibet alterius eẽ opuſculũ:qui ſexti libri capite detrũcatos: cætera mẽbra ſociant. Si cõcedamus 4
ex ſupfluo: ut Pãphili ſit: ſed necdũ martyris ſante enĩ ſcripſit qᷓ marttii pettaten quõ inqes martyrio di t
gnus fuit?ſcilicet ut martyrio deleret errorẽ: ut unã culpã ſãguinis ſui effuſiõe purgaret. Quãti in toto orbe t
martyres: ante ꝗᷓ cæderent᷑:uariis ſubiacuere pctis/ Defẽdamus ergo pctã:qa qui poſtea martyres: pᷣus pctõ n
res fuerũt. Hæc ffes amãtiſſimi ad epiſtolã ur̃am celeri ſermonedictaui: uincẽs ꝓpoſitũ.ut cõtra eũ ſcriberẽ: 5
cuius ĩgeniũ an laudauerã: malẽs æſtimatiõe piclitari ꝗᷓ fide. Hoc mihi p̃ᷣſtiterũt amici mei:ut ſi tacuero reus: u
ſi rũdero inimicus iudicer. dura utraq; cõditio:Sed eduobus eligã qd leuius eſt. Simultas redintegrari põt. le
blaſfemia ueniã nõ meret᷑. Quid aũt laboris in libris trãſſerẽdis periarchon ſuſtinuerim: ueſtro iudicio dereli c
quo.dum & mutare qppiã de græco nõ eſtuertẽtis: ſed euertentis. & eadem ad uerbũ exprimere: nequaꝗᷓ eius i
qui ſeruare uelit eloquii uenuſtatem. Argumentù. .
Vperiori tractatu irritatus Ruffinus preſbyter Aquilegiẽſis cõtra beatũ Hieronymũu tanqᷓ æmulum .
& obtrectatorẽ retorſit ſtilũ duobus uoluminibus: illũ arguẽs quæ infra ſubdunt. Sed cũ iam apud

urbem ſe Origenianæ hæreſis incuſatum audiret: apologiã Anaſtaſio eiuſdem urbis epiſcopo ſcri/
bit: fidem ſuam exponẽs: de interpretatiõe ſe purgãs: & proteſtans de origine animæ nihil uelle diffinire. Sed
parum ea purgatiõe ꝓficit. ut ſequẽs epiſtola indicat. R/
(Rutſini preſbyteri Aꝗlegiẽſis ꝓ ſe Apologia ad Anaſtaſiũ urbis Romanæ epiſcopũ/¶Epiſtola. XXXIIII. a
AViui quoſdã cũ apud beatitudinẽ tuã cõtrouerſur ſiue de fide ſiue de aliis neſcio ꝗbus quæſtioni/
bus còuenirẽt: etiã mei noĩs feciſſe mẽtionẽ. Et tua ꝗdẽ ſãctitas uelut ab ipis ĩcunabulis pereccleſia 1
Aſticæ traditiõis regulas inſtituta:de abſente ſibiq; bñ & in fide & in charitate dei cognito calũnianti/
Ovbus nõactomodauit auditũ. Quoniãa me tñ appetitæ æſtimatiõis meæ fama puenit:æquũ putaui:ut quo/
niã ipᷣe poſt.xxx. fere annos parẽtibus redditus ſum: & durũ ſatis atq; ihumanũ erat:ſi tam cito deſererẽ illos
quos tam tarde reuiſerã: Simulq; tã longinꝗ itineris labor fragilẽ me reddit ad iterãdos labores: litteris meis
ſatiſſacerẽ beatitudini tuæ: nõ ut de ſãcta mẽte tua:quæ uelut dei quoddã ſacrariũ aliquid iniquũnõ recipit:
maculã ſuſpitiõis abſtergerẽ: ſed & æmulis aduerſũ me forte oblatrãtibus: baculũ quẽdã cõfeſſiõis meæ quo
abigerent: offerrẽ. Quãuis igit᷑ fides nr̃a pſecutionis hæreticoꝶ tpe:cũ in ſacta alexadrĩia eccleſia degeremus:
in carceribus & exiliis quæ pro fide ĩferebant᷑: phata ſit: tũ & nũc ſiquis eſt: qui uel tẽtare fidẽ noſtrã cupit: uel

audire: uel diſcere ſciat qd de trinitate ita credimus.qd unius naturæunius ſit deitatis: unius eiuſdẽq; uirtu/⸗
tis atq; ſubſtãtiæ. nec inter pr̃em & filiũ & ſpm̃ ſãctũ ſit prorſus ulla diuerſitas: niſi ꝙ ille pr̃ eſt: & hic filius.
& ille ſpiritus ſãctus. trinitas in ſubſiſtẽtibus ꝑſonis. unitas in natura atq; ſubſtatia Filiſ. quoq; dei in nouiſ 5
ſimis diebus natũ eẽ cõfitemur exuirgine & ſpiritu ſãcto: carnẽ humanæ naturæ atq; animã ſuſcepiſſe: in ꝗᷓ n
. & paſſus eſt & ſepultus: & reſurrexit a mortuis. in eadẽ ipᷣa reſur ẽs: quæ depoſita fuerat in ſepulchro: cũ qua dVe⸗
carne ſimul atq; anima: poſt reſurrectionẽ aſcẽdit in cæxlos. Vnde& uẽturus expectat᷑ ad iudiciũ: iudex uiuoꝶ 8
& mortuoꝶ. Sed & carnis nr̃æ reſurrectionẽ fatemur ĩtegre & pfecte futurã: huius ip̃ius carnis nr̃æ: in qᷓ nũc
uiuimus: nõ ut ꝗdã calunian t᷑:alterã ꝓ hac reſurrecturã dicimus. Sed & hãc ip̃am nullo oĩno eius membro “””
amputato: uel aliqua corporis parte deſecta. Sed cui nihil oĩno exoĩ natura ſua deſit: niſi ſola corruptio. hoc i
enĩ ꝓmittit ſãctus apoſtolus: ꝙ ſeminet᷑ corpus in corruptiõe: & reſurgat in ĩcorruptiòe. & ſeminet᷑ in ĩfirmi hru
tate: & reſurgat in uirtute. ſeminet᷑ in ignominia: ſurgat in gloria. Et quia ſeminet᷑ corpus animale: reſurgat nil
ſpiritale. Hæc nobis de reſurrectione tradita ſũt abiis a ꝗbus ſãctũ baptiſma in Aquilegienſi eccleſia cõſecuti ne
ſumus: quæ puto ipᷣa eſſe: quæ etiã apoſtolica ſedes tradere ſoleat & docere. dicimus quoq; & iudiciũ futurũ: W
in quo iudicio unuſqſq; recipiat ꝓpria corporis prout geſſit: ſiue bona: ſiue mala. qd ſi hoĩes recepturi ſunt n
pro opibus ſuis:qto magis & diabolus: qui oĩbus exiſtit cauſa peccati? De quo ſentimus illud qd ſcriptũ eſt SðM
in euãgelio: quia & ipſe diabolus & oẽs angeli eius cũ iis qui opa eius faciũt: & criminant᷑ fratres: cũ ipo pari/ l⸗
ter æterni ignis hæreditatẽ patient᷑.Siquis aũt negat diabolũ ignibus æternis mãcipãdũ: nõ eẽ partẽ hæredi/ ſo
tatis dei cũ ipſo: ſed eã in igne accipiat: ut ſentiat ueꝶ eẽ qd negauit: Audio & de anima eẽ quæſtiões cõmotas. fſa
De qua re utrũ recipi debeat quærimonia: aut abiici: uos ꝓbate. Si autẽ de me qd ſentiã quærat᷑: fateor me de on
hac quæſtiõe apud ꝗᷓplurimos tractatoꝶ diuerſa legiſſe. Legi enĩ quoſdã dicentes: ꝙ pariter cũ corpore per elt
humani ſeminis traducẽ:etiã aĩa infundat.& hi ꝗᷓtũ poterãt id ſermonibus cõfirmabant. Quod puto inter ub

latinos

N
D
Imus
todi
otbe
pco

beri:

keus:

pot,

eteli

eius

nog
nu
bro
hoc
tmi
tgat
cuti
urü:
ſunt
ſieſt
r/

edi/

tas
ede
per
tet
105

latinos Tertullianũ ſenſiſſe uel lactãtiũ: fortaſſis & alios nõnullos. Alii aſſerunt ꝙ formatis in utero corpori
bus deus quotidie facit aĩas & infũdat. Alii factas iam oli. ideſt tũc: cũ oĩa deus creauit ex nihilo: nũc eas iudi
cio ſuo diſpẽſet ĩ corpore. Et hoc ſẽtit Origenes: & nõnulli alii græcoꝶ. Ego uero cũ hæc ſingula legeriĩ (deo te
ſte dico) ꝗqa uſq; ad p̃ſens certi uel definiti aliqd de hacꝗᷓ ſtione nõ teneo: ſed deo reliquo ſcire: qd ſit in uero: &
ſicui ipſe reuelare dignabit᷑. Ego tu hæc ſingula: & legiſſe me nõ nego: & adhuc ignorare cõfiteor: p̃ter hoc'qd;
maniteſte tradit eccleſia: deũ eſſe & aĩarũ & corporũ cõditorẽ. Sane qa audio etiã ĩde diſputatũ: ꝙ quædam
Origenis a fratribus rogatus de græco trãſtuli ĩ latinu:puto ꝙ oẽs ĩtelligãt hoc ꝓ ſolo liuore culpari. Si enim
aliquid eſt qd diſpliceat ĩ auctore: ꝗqᷓre id ad ĩterpᷣtẽ detorꝗ tur? Sicut in græcis habet᷑: rogatus ſũ ut latinis oñ
derẽ. Græcis ſenſibus uerba dedi latina tmm. ſiue ergo ĩ illis ſenſibus laus ĩeſt aliqua nõ eſt mea: ſiue culpa
ſimiliter nõ eſtmea. Quinĩmo etiã illud adieci: ſicut in p̃ᷣfatiũcula mea deſignaui: ut ĩquãtũ poſſẽ aliquaãta
deciderẽ. Illa tamẽ quæ mihi in ſuſpitionẽ ueniebãt: ꝙ nõ ab ipſo Origene ita dicta: ſed ab aliis uiderent᷑ ĩſer
ta: ꝓpter hoc ꝙ de eiſdẽ rebus in alius locis eiuſdẽ auctoris catholice dictũ legera. Nemo ergo mihi ex hoc ꝗᷓſo
te ſãcte ac uenerabilis pater & beate conflet inuidiã. nemo factionibus utat᷑ & calũniis: qd in eccleſia dei fieri

n licet. Vbi eniĩ ſimplicitas & ĩnocẽtia tuta erit: ſi hic nõ erit? Origenis enĩ neq; defẽſor neq; aſſertor ſi ũ: neq;

Bmus ĩterpres. Alii ante me hoc idẽ opus fecerant. Feci & ego poſtremus rogatus a fratribus. ſi iubet᷑: ne fiat:

iuſſio obſeruari debet ĩ poſteꝶ. ſi culpãtur ꝗ ante iuſſionẽ fecerũt: culpa a pmis incipiat. Ego enĩ pᷣter hanc fi
dẽ quã ſupra expoſui:& quã eccleſia romana & alexãdrina & aquilegiẽſis nr̃a tenet:quæq; Hieroſolymis pᷣdi
cat᷑: aliã nec habui unꝗᷓ: nec habeo ĩ iſto hoĩe:nec hẽbo. Et ſiqs aliter credit: ꝗqſqs ille ẽ: anathema ſit. Reddẽt
autĩ die iudicii rõnẽ hi ꝗq offẽdicula & diſſẽtiones & ſcãdala fratribus ꝓpter ſuidiã ſolã gñant & liuorẽ.

¶ Beati Anaſtaſii Romanæ urbis epiſcopi: ad Ioannẽ hieroſolymoꝶ epᷣm cõſultationi ipſius de Ruffinino

eſ ¶Epiſtola. XXXV.

dẽtia: & accuſãtis: ĩpia Origenis dogmata trãſtulerit. Epiſtola. XXKNV.
Robatæ quidẽ affectiõis eſt hoc: ut laudabiliter de ſacerdote ſacerdos loquaris. Pro tãto igitur
præconio:qd in merita mea effuſiſſime cõtuliſti: ut amori tuo gras ago:ita ſplẽdorẽ tuæ ſancti
tatis: & eas quas in dño habes uirtutes: ſubinde quodãmõ paruitatis noſtræ fauorabilis pmo/ p
urran eminẽter nõ oĩum pᷣſtãtiſſime laudũ tuaꝶ fulges nitore cõſpicuus: ut par eſſe meri
tis ᷣmo nõ poſſit. porro aũt tato tituloꝶ tuoꝶ rapior incitamẽto: ut etiã qd impetrare neꝗᷓo: audere nõ deſi/
nam. Iam hocde laudibus eſt tuis:qd me tãtũ de cæleſtis animi iſtius ſerenitate laudaſti. Tui enĩ ep̃atus or/
do ꝑſpicuus per diuerſũ orbẽ uelut radiãs: etiã ad nos ſplẽdoris ſui detulit claritatẽ. In me quippe totũ ami/
citiæ tribuis: exanimi nihil relinquis. Aut ſi iure me laudas: tu quoq; ſimiliter relaudãdus nõ es? Obſecro igi

mine

tur ob utrũq;: ut me metipſi ũ laudare iam deſinas. Du plex enĩ cauſa me hoc poſcere cõſtringit: ne cõſacerdo/

tis tui ſenſibus aut dolorẽ falſa laus ĩ gerat: aut pudorẽ uera ſuccẽdat. Sed ad cauſã reuertar. Ruffinus de quo
me cõſulere dignatus es: cõſciẽtiæ tuæ habet arbitra diuinã maieſtatẽ. ap dquã ſeĩ tegro deuotiõis officio ip̃e

uiderit qualiter debeat approbare. Origenes aũt dicta cuius in nr̃am linguã cõpoſita deriuauit: ãte qꝗs fuerit:

in quæ ꝓceſſerit uerba: nim ꝓpoſitũ neſciuit. qd uero ſit animi mei ſtudiũ: cũ tua pauliſꝑ hoccõferã ſancti

tate. Hocigit᷑ mẽte cõcepi: qc qui urbis noſtræ populis de trãſlata Origenis lectione patefecit: quãdã puris
mentibus uelut nebulã excitãs iniectã: fidẽq; apoſtoloꝶ maioꝶ traditione firmatã: uelut deuiis anfractibus

illũ noluiſſe diſſoluere. Diſcere hoc loco libet: qd agat in romanã linguã trãſlatio. Approbo ſi accuſat aucto
rẽ: & execrãdũ factũ populis ꝓdit. ut iuſtis tandẽ odiis teneat᷑: quẽ iãdudũ fama cõſtrixerat. Si uero ĩterpres

tantoꝶ maloꝶ erroribus cõſenſũ pᷣſtat: & legẽda impia dogmata ꝓdit in populos: nihil aliud ſui opera labo/

ris extruxit: niſi ut ꝓprie ueluti mẽtis arbitrio: hanc quæ ſola & quæ pᷣma apud catholicos xpᷣianos uera fides

iam ab apoſtolis exnde uſq; ad tẽpus pᷣſens tenet᷑: inopinatæ titulo aſſertionis euerteret. Abſit hæc ab eccle/

ſia romana nequaꝗᷓ catholica diſciplina. Nunꝗᷓ ꝓfecto eueniet: ut aliqua hoc admittamus rone: qd iure me

ritoq; dinamus. Quapropter in toto orbe Chriſti dei nri diffuſa ꝓuidentia ꝓbare dignabit᷑: ecide nos oĩno

nõ poſſe:quæ eccleſiã maculẽt: ꝓbatos mores euertãt: aures circũſtãtiũ uulnerẽt: iurgia: iras:diſſẽſioneſq; di
ſponãt. Quare noſce qualẽ epiſtolã ad fratrẽ & coepᷣm noſtrũ Veneriũ diligẽtiori cura pſcriptã paruitas nr̃a
trãſmiſerit. ſibiq; hãc cõſciẽtiã fecerĩ: qd nõ ſupflua laborũ formidine: neq; uano timore ſollicitet. mihi cer/
te cura nõ deerit: euãgelii fidẽ circa meos cu ſtockte populos:parteſq; populi mei p quæq; ſpatia diuerſa terra
rũ diffuſas quãtũ poſſim litteris cõuenire: ne qua ꝓfanæ interpᷣtatiõis origo ſubrepat: quæ deuotas mẽtes ĩ-
miſſa ſui caligine labefactare conet᷑. Illud quoq; qd eueniſſe gaudeo: tacere nõ potui: beatiſſimoꝶ pncipum

manaſſe reſpõſa quibus unuſqſq; deo ſeruiẽs: ab Origenis lectione reuocet᷑. dãnãdũq; ſentẽtia pᷣncipũ:quẽ

lectio reũ profana ꝓdiderit. Hactenus ſentẽtiæ meæ forma ꝓceſſerit. Quod te uero uulgi de Ruffino qꝗrela
ſollicitat: ut quoſdã malis ſuſpitionibus ꝑſequaris: hãc etiã opinionẽ cõſtrigã diuinæ lectionis exẽplo.ſicut
ſcriptũ eſt: Non ſicut uidet hò ita & deus. Nã deus uidet ĩ corde: hõ in facie. Itaq; frater chariſſime oĩ ſuſpiti
one ſepoſita Ruffinũ ſcito: ꝙ propᷣa mente Origenis dicta in latinũ tranſtulit: ac pbauit. nec diſſimilis ab eo
eſt: qui alienis uitiis præſtat aſſenſũ.illud tamẽ ſcire cupio: ita haberi a noſtris partibus alienũ: ut quid agat:
ubi ſit: neſcirecupiamus. Ipſe deniq; uiderit ubi poſſit abſolui.
rgumentum inbros inuectiuos Ruffini Aquilegienſis.

i lIxxxi.

xyf

Vffinus ex apologia ad Pâmachium: uel(ut uerius arbitror)ex accuſatiõe publica: grauiori ſtimulo
agitatus inuehit in beatũ Hieronymũ hoc pᷣmo libello: fidẽ ſuã de carnis reſurrectiõe conteſtãs: ma
is Hieronymũ in eo ipſo ſuis cõmẽtariis erraſſe dicẽs: & ſuæ interpᷣtatiõis cauſas iuſtiſſimas aſtru/
gloriæ cupidus: ſed dei timore eccleſiæ profutura traduxerit.

ens: ꝙr
N Argumentum ex Gennadio de uiris illuſtubus.

Vffinus Aquilegiẽſis eccleſiæ pᷣſbyter nõ minima pars doctoꝶ eccleſiæ: & de trãſſferẽdo de græco in
atinũ elegãs ingeniũ habuit: & poſt aliqᷓ. Sed & obtrectatori opuſculoꝶ ſuoꝶ reſpõdit duobus uo/
luminihus: arguẽs & cõuincens dei ſe intuitu & eccleſiæ utilitate auxiliãte domino ingeniũ agitauiſſe. Illum
Quero ſtimulo æmulationis incitatũ ad obliquũ ſtilum uertiſſe.

—Epiſtola. XXXVI.
Erlegi ſcripta tua Aproniane chariſſime: quæ ab amico & fratre bono de oriẽte ad uiꝶ nobiliſſi
mũ Pãmachiũ miſſa tranſtuliſti ad me.y recordatus ſũ pmonis ꝓphetici: ꝗ ait. Fili hominũ dẽ/
tes eoꝶ arma & ſagittæ: & lingua eoꝶ machera acuta. Veꝶ ad hæcuulnera quæ infligunt᷑ ex lin
ua inter hoĩes medicus pene nullus eſt. Et ideo cõuerti me ad Ieſũ cæleſtẽ medicũ: q mihi anti
dotũ potẽtiſſimũ dedit de euãgelii ſutpyxide ꝓlatũ: qd uim doloris ſpe futuri apud ſeiuſti examis ſolaret᷑.
Potio ergo ipſa quã tẽperauit leſus:hæc erãt uerba. beati inꝗt eſtis cũ uos pſecuti fuerĩt: & dixerĩt aduerſum
uos oẽ malũ mẽtiẽtes. Gaudete & exultate: qm merces ueſtra multa eſt in cælis. Sicenĩ pſecuti ſũt & ꝓphetas
qui erãt ante uos. Et ego ꝗdẽ quãtũ ĩ me eſt hoc medicamẽto cõtẽtus:de reliquo ſilere decreuerã: dicẽs apud
meipſũ:ſi patrẽfamilias belzebub uocauerũt: ꝗto magis nos: licet ĩdignos domeſticos eius. Et ſi illi dictũ eſt
ꝗa ſeductor eſt& ſeducit turbas: ego cur ĩdigner: ſi audiã me hæreticũ dici./ Et ꝓ ingenii tarditate: uel potius
cæcitate talpã nomĩari? Et cum dns meus ĩmo oĩum deus xpᷣs dictus ſit hõ uorax: & uini potator: amicus pu
blicanoꝶ & peccatoꝶ: ego cur indigner ſi audiã: hõ carnalis & in delitiis degẽs?! Verũ qm reſpõdẽdi mihi: uel
ex parte iuſta quædã neceſſitas uidet᷑ ĩponi: ex eo ꝙ dicat᷑multos offẽdi de is quæ ab eo ſcripta ſũt: niſi quid
ſit ĩ cauſa pandat᷑: cõpellor cõtra uotũ meũ & ꝓpoſitũ reſpõdere: ne forte reticẽdo uidear crimẽ agnoſcere. ꝗᷓ
uis xpᷣiano cætera crimĩa ſilẽdo depellere: exẽplo dni glorioſũ ſit. ſed tamẽ hoc in fide ſi fiat:maximũ ſcãdalũ
gnñat. Quia ergo in initiis huius ĩuectionis ſuæ: ꝓmittit ſe omiſſurũ pſonas: & rebus tm & crimibus reſpon/
ſurũ:utrũq; aut falſũ eſt. nã cui reſpõdeat crimini: qd nullus obtẽdit/ Quomõ aũt omittit pſonas: cũ ĩteip/
tẽ libroꝶ toto inuectiõis ſuæ textu indeſinẽter incuſet: & oblaceret: Nos omiſſa oĩ hironia & hypocriſeos ter
giuerſatiõe: quæ deo execrabilis eſt: licet incõptis uerbis: & orone incõpoſita reſpondebimus. Veniã ĩperitiæ
noſtræ a legẽtibus cõcedẽdã nõ ĩmerito pſumẽtes: qa nõ alios accuſamus: ſed noſmetipſos a maledictis pur/
gare cõtẽdimus. Et ideo ſtudemus: ut nõ tm in nobis ſermo: quãtũ ueritas luceat. Sed prius ꝗᷓ incipiã purga
re cætera: illud eũ añ oĩa uere dixiſſe cõfiteor: qd ait ſe non reddere maledictũ ꝓ maledicto. hoc ſatis uerũ eſt:
nõ enĩ ꝓ maledictis: ſed ꝓ bndictis & laudibus cõuitia & maledicta reſtituit. Neq; ut ait uerberãti dexteram

4 pronignũ liber primus.

maxillã:oflert alterã. Sed palpitãti & leuigãti maxillã:morſũ ĩ prouiſi dẽtis infigit cũ enĩ nos in eo elo quen

tiã ac ſtudiũ laudauerimus: ĩterpᷣtãdo dutaxat ex Græcis: & fidei eius nuſꝗᷓ derogauerimus: ille utrũq; in no/
bis dãnat: & ideo ueniã etiã ipſe nobis concedat: ſi forte aliqd aut aſperius: aut incõptius dicimus: qa ĩperitũ
hoĩem ad reſpõdẽdũ laceſſiuit: quẽ ſciret nõ poſſe per multã dicẽdi artẽ: & eloquẽtiæ copiã id agere: ut is quẽ
læſũ ueller ac uulneratũ: nec uulneratus uideat᷑ eſſe: nec læſus. hoc ergo eloquẽtiæ genus ab ipſo reqrat᷑: qad
culpãdũ ſeu uituperãdũ leui rumuſculo cõmotus uelut quis cẽſor accurrit. Qui uero obiectas depellere a ſe
maculas cupit: neceſſitate ſibi ruſionis ĩpoſita: nõ ꝗᷓ elegater & ornate: ſed ꝗᷓ uere reſpõdeat cogitabit. & qmĩ
ter pncipia ipſa ait: quaſi ſine me hæretici eſſe nõ poſſint: pᷣmo hoc nobis oſtẽdẽdũ eſt: ꝙ neccũ ipſo nec ſine
ipſo hæretici ſumus. ut cũ de nobis cõſtiterit ꝗd ſumus: tũc demũ nec de alioꝶ qdẽ dictis ad nos retorq̃ri poſ
ſit infamia. Ego ſicut & ipe & oẽs norũt: ante annos fere. xxx. in monaſterio iã poſitus: P gr̃am baptiſmi rege
neratus: ſignaculũ fidei cõſecutus ſũ ꝑ ſãctos uiros Chromatiũ Iouinũ & Euſebiũ opinatiſſimos & ꝓbatiſſi
mos ĩ eccleſia dei ep̃os.quoꝶ alter tũc pᷣſ byter beatæ memoriæ Valeriani:alter archidiaconus:alius diaconus
ſimulq; pater mihi & doctor ſym boli ac fidei fuerit. Illi ergo ſic mihi tradiderunt: & ſic teneo ꝙ pater & filius
& ſpũs ſctũs unius deitatis ſit: unius ſubſtãtiæ: coæterna: ĩſeparabilis: ĩcorporea: ſuiſibilis: incõprehẽſibilis
trinitas: & ſibi ſoli: ut eſttad ꝑpfectũ nota. qa nemo nouit filiũ niſi pater:neq; pr̃em qs nouit niſi filius.Et ſpi
ritus ſãctus eſt: ꝗq ſcrutaturetiã alta dei. & ideo caret oĩ uiſibilitate corporea. Sed itellectuali illo deitatis ocu
lo ſic uidet pr̃em filius & ſpũs ſctuũs: ſicut pater uidet filiũ & ſpiritũ ſãctũ. nec ẽ prorſus ulla ĩ trinitate diuer-
