ſe in ſapia fama cõcelebrat: hæc ĩter cætera mirabilis fert᷑ eſſe ſnia: qua ait: Scito teipſum: uel cognoſce teipſũ.
Quod tñ Salomõ quẽ præceſſiſſe oẽs hos tpe & ſapia: ac reꝶ ſciẽtia in præfatione nra docuimus: ad aĩam qſi
ad mulierẽ ſub cõminatiõe quadã loquẽs it. Nli cognoueris temetipſã o pulchra ĩter mulieres: & agnoue
ris pulchritudinis tuæ cauſas inde deſcẽdere ꝙ ad imaginẽ dei facta es:per qd ineſt tibi plurimũ naturalis deco
ris: & cognoueris ꝗᷓ pulchra eras ex initio: ꝗqᷓuis & nuũc iã præcellas cæteras mulieres: & pulchra inter eas ſola dica
ris: tũ niſi cognoueris teipſã quæ ſis:nõ enĩ ex cõparatiõe inferioꝶ uolo bonã uideri pulchritudinẽ tuã:ſed ut
tibi ipſi & decori tuo collata atq; exæquata rñdeas. Quod niſi feceris: iubeo te exire: & ĩ ultimis gregũ ueſtigiis
collocari: & iã nõ oues neq; agnos: ſed hædos paſcere. illos uidelicet: qui pro prauitate & laſciuia a ſiniſtris ſta
tuti ſũt regis in iudicio DrAli Etis cũ tibi introductæ in cubiculũ regũ oſtẽderẽ quæ ſũma ſũt bona:ſi nõ co
gnoueris temetipſaã: oſtẽdã tibi etiã quæ ſũtultſa mala: ut ex utroq; ꝓficias: tã maloꝶ metu:qᷓ bonoꝶ deſiderio
Si enĩ neſcieris temetipſaã:& ĩ ignorãtia tui uixeris:nec ſciẽtiæ ſtudiũ geſſeris: ſine dubio nec tabernaculũ pꝓpriũ
hẽbis: ſed & per paſtorũ tabernacula diſcurres: & nunc in illius tabernaculis paſtoris paſces hædos inqetũ aĩal
ac uaguũ: & peccatis deputatũ. Hæc aũt patiẽs eris donec rebus ipſis & expimẽtis ĩ ielligaatquantu mali ſit aſam
neſcire ſeipſã. neq; pulchritudinẽ ſuã:per quã præcellat cæteras nõ uirgines: ſed mulieres: illas ſcilicet quæ cor
ruptionẽ paſſæ ſũt: nec in uirginitatis ĩtegritate pꝑmaſerũt. Hæc ſũt quæ ſpõſus poſt illa oĩa quæ locuta fue/
rat ſpõſa: auſtera qdã cõminatione ſponſæ aĩos ad agnitionis ſuæ curã ſuſcitãs:perordinẽ ꝓpoſiti drãmatis
dicit. Sed nũc cõſequẽter: ut cætera ad Apᷣm hæc & ad eccleſiã referamus: qui ad ſpõſã ſuã:ad aĩas ſcilicet cre/
dẽtiũ lõquẽs ſũmã ſalutis & beatitudinis in ſciæ agnitiõe cõſtituit. Quò ergo aĩa cognoſcat ſemetipſã:nec fa
cile puto nec breuiter explicari poſſe: tñ pluribus pauca ex multis apire tentabimus. Videt᷑ ergo mihi duplici
mò agnitionẽ ſui aſam cape debere. Quid qdẽ ſit ipſa: & qᷓliter moueat᷑: ideſt qd in ſubſtãtia:& qd ĩ affectibus
hẽat: utputaut ĩ telligat ſi boni affectus ſit: aut nõ boni: aut recti ꝓpoſiti: aut nõ recti: & qdẽ ſi recti ſit:ſi erga
oẽs uirtutes eudẽ tenorẽ hẽat:tã ĩ ĩ telligẽdo: ꝗᷓ in agẽdo: an erga neceſſaria tãtũ & quæ ĩ promptu ſũt. Et utꝶ ĩ

eo ſit ut recipiat pfectus:ut augeat in ĩtellectu reꝶ: augmẽtoq; uirtutũ: an in iſto ſtet & reſideat: in qd potuit

puenire:& utꝶ erga ſemetipſã tãtũmõ uacet excolẽdã: an ut aliis pdeſſe & cõferre aliqd utilitatis ſtudeat: uel in

ſiti: in hoc ipſo ut ĩtelligat: utꝶ ei ſatis deſit: & ꝓcul a uia uirtutũ ſit: an in ipſa iã poſita ſit: ſciatq; uiuere & ĩce

dere iã conet: cupiẽs quæ in an ſũt apprehẽdere: & retro ſũt obliuiſci: ſed nõdũ appropinquauerit: aut pxima
ui. xxii.

uerbo doctrinæ: uel in exẽplis geſtoꝶ poſſe. Si uero cognoſcat ſemetipſã nõ eẽ boni affectus: neq; recti ppo/

quidẽ ſit: nõdũ tũ ad pfectionẽ uenerit. Sed & utʒꝶ ĩ eo opus uidet᷑ eẽ aĩæ cognoſcẽtis ſemetipſã ſcire:ſi hæc ip̃a
quæ opat᷑ mala: ea ex affectu & ſtudio opet᷑:an fragilitate ꝗdã & ut ille ait: ſi nõ uult agẽs: & quæ odit faci
ens: & rurſus ea quæ bona ſũt affectibus & recto ꝓpoſito gerere uideat᷑. uerbi gia: Si iracũdiã apudaliquos qdẽ
cohibet: apud aliquos aũt effert: an ſemꝑ eã cohibet: & apud nullũoĩno ꝓfert. Similiter & iuſticia: ſi ĩ aliqbus
quidẽ negociis uincit: ĩ aliqbus aũt recipit: an ĩ oĩbus oĩno nõ recipit. Ita & timorẽ: aliaq; ſimiliter quæ uirtuti/
bus uident᷑ eſſe contraria: adhuc & iſtud opus eſtanimæ cognoſcẽtis ſe:ſi gloriæ multũ cupida ſit: aut parum
aut oĩno nihil. Quod inde colligit: ſi laudibus multũ aut mediocriter delectet: aut oĩno ninil. Et ſi in obpro/
briis ſatis: aut paꝶ aut oĩno nihil cõtriſtet᷑. Sed ĩ dãdo & accipiẽdo:cognoſcẽtis aĩæ ſie emetipſ ſũt quædã ĩdicia
ſi qdtribuit & præbuit ita cõmunicabiliaffectu: & i cui æqtatẽ naberi ĩter hoĩes placeat: An ut ille ait ex tri⸗/
ſticia: aut neceſſitate: uel certe gratiã ſiue abaccipiẽtibus: ſiue ab audiẽtibus quærẽs. Sed & in accipiẽdo aĩa quæ
cognoſcit ſemetipſ- ã: obſeruabit: utꝶ indifferẽter hẽat ea quæ accipit: an uelut ſuꝑ aliquo bona gaudeat. Sed
& in intellectu pẽſabit ſemetipſã huiuſmodi aĩa:ut cognoſcat an facile moueat᷑ cuiuſcũq; ueriſi imilitudinis iu
dicio: & ſubrepat ei arte uel ſuauitate: uel calliditate ſerrnonũ: an raro hoc: an nunꝗᷓ oĩno patiat᷑. Sed ſufficiãt
hæc in hoc agnitionis genere a nobis dicta. Poſſibile eſt enĩ uolẽti hoꝶ ſimilitudinẽ & alia ĩnumera colligere
ꝗqbus cognoſcere ſemetipſã aĩa probet᷑: & pulchritudinẽ ſuã quã ad imaginẽ dei in cõditiõe ſuſcepit:ſi repara
re ac reſtituere potuerit cõtẽplari. Hoc igit᷑ eſt quod præſẽs ſᷣmo ſi ub ſpecie mulieris aĩjam docet:ut cognoſcat
ſemetipſã: & ait Niſi cognoueris temetipſa: hoc eſt niſi per ſingula quæ ſupra memorauimus duxeris ſenſus
tuos: & diſcretionẽ ſingulorũ tenueris quæ agẽda ſint: quæ cauẽda: qꝗd deſit tibi: & qd abudet: qd emẽdaãdũ ſit
qdue ſeruãduũ. Sed ſi uolueris indifferẽter agere ĩter cæteras aĩas coĩs uitæ hoĩum: ꝗs hic mulieres appellat: ĩter
quas tu pulchra es:utpote quæ iã & oſcula uerbi dei ſuſcepis: & cubiculis eius arcana ꝑſpexeris. ſi inꝗᷓ nõ te co
gnoueris: ſed ĩdifferẽter: & ut cõe uulgus agere uolueris: exi ĩ ueſtigiis gregũ. i. eſto ĩ reliquo grege: ſi nihil egre
giũ poſt hæc oĩa quæ ĩ te collata ſũt agis:neq; temetipſã cognoſcẽs a cõuerſatiõe gregali ſeꝗᷓ ſtraueris: eris nõ
ſolũ ĩ grege ſed ĩ ueſtigiis gregu. Vltimus enĩ fiet & nouiſſimus:ꝗq pᷣmatus ſuos no intellexerit.Et ob hocubiiã
ſcĩam neglexerit: neceſſe ẽ ut circũferat᷑ oĩ uẽto doctriæ ad deceptionẽ erroꝶ:ita ut mõ ꝗdẽ apud illũ paſtorẽ.i.
doctorẽ uerbi tabernaculũ ponat:nũc uero apud aliũ. & ſic ubiq; circuferat᷑: paſcẽs nõ oues qd eſt aĩal ſimplex
ſed hædos laſciuos. ſ. & inqetos ſenſus atq; ad peccatũ deputatos diuerſis doctoribus excolẽs ad hoc ipſũ quæ
ſitis. & hæc erit pœna culpæ illius aĩæ: quæ ſeipſã nõ cuſtodierit agnoſcere: & illũ ſ. olũ ſequi paſtorẽ: quiaĩjam
ſuã poſuit pro ouibus ſuis. Hæc eſt una ſpecies: qua intelligere ſemetipſã aĩa in affectibus & actibus ſuis de/
beat. Illa uero alia pars ꝓfũdior eſt & difficilior: qua iuber᷑ ala quæ tñ iã in mulieribus pulchra eſt agnoſcere ſe

metipſã. Quod ſi obtinere potuerit ſpet ſibi bona oĩa: ſi minus: ſciat exeũdũ ſibi poſt ueſtigia gregũ:& paſcẽ

du hædos ĩ tabernaculis paſtoꝶ alienoꝶ a ſe. Videamus ergo & ĩcipiamus ꝓ uiribus etiã huius partis agnitio/
nẽdiſcutere. Dicit per ꝓphetã ſermo diuinus Illumĩate nobis lumẽ ſciæ. Sed in donis ſpiritalibus unũ ꝗdem
donũ maximũ eſt: qd per ſpm̃ ſãctũ miniſtrat᷑: ſermo ſciæ: cuius ſciæ opus illud principale eſt: qd in euãagelio
ſᷣm Matthæũ quidẽ ita dicit Nemo nouit filiũ niſi pr: neq; pr̃em ꝗs nouit niſi filius:& cui uoluerit filius reue
lare. In Luca aũt ita ait Nemo ſcit qd ſit filius niſi pr: & nemo ſcit ꝗd ſit pr niſi filius: & cui uoluerit filius reue
lare. Secũdũ Ioãnẽ uero ita ſcriptũ ẽ Sicut agnoſcit meprĩ:& ego agnoſco patrẽ. In.xlv. uero pſalmo dicit: Vaca
te & cognoſcite: qm̃ ego ſu deus. Legit᷑: principale munus ſciæ ẽcognoſcere trinitatẽ.S ecũdo uero ĩ loco cogno

ſcere creatura eius:ſᷣm eũ qui dicebat. Ipſe enĩ noui hoꝶ quæ ſũt:ſciam uerã:ſubſtaãtiã mudi:& uirtutẽ elemẽ

toꝶ: initiũ & finẽ: & medietatẽ tẽpoꝶ: & reliqᷓ. Inter hæc ergo aĩæ erit quædã etiã ſui agnitio: p quã ſcire debet
uæ ſit eius ſubſtãtia: utꝶᷣ corporea uel incorporea: & utiꝶ ſimplex uel ex duobus aut tribus: an uero plunbus
cõpoſita. Sed & iuxta quorũdã quæſtiones utꝶ facta an oĩno a nullo ſit facta. & ſi lacta ſit: quõ ſit facta.Vtꝶ
ut putant aliqui ĩ ſemine corporali etiã ipſius ſubſtãtia cõtinet᷑: & origo eius pariter cũ origine corporis tradu
ci. An pfecta extrinſecus ueniẽs parato iã & formato inter uiſcera muliebria corpore ĩduit᷑.& ſi ita ſit:utiꝶ nu

per creata ueniat: & tũc primu facta: cũ corpus uidet eẽ formatũ: ut cauſa facturæ eius aĩandi corporis neceſſi

tas extitiſſe credat᷑: an prius & olim facta ob aliquã cauſã ad corpus ſumẽduũ uenire æſtimet᷑. & ſi ex cauſa ali
qua in hocdeduci credit᷑: quæ illa ſit cauſa ut agnoſci poſſit:ſciæ opus eſt. Sed & illud reqrit: utꝶ ſemel tãtũ
corpore induat᷑: & id poſtmodũdepoſitũ ultra nõ quærat. an cũ ſemel ſuſceptũ depoſuerit iteꝶ aſſumat. & ſi
ſecudo ſũptũ ſemꝑ hẽat: an aliqũ iteꝶ abiiciat. Et ſiqdẽ ſᷣm auctoritatẽ ſcripturaꝶ cõſumatio ĩm utet᷑ mũdi:&
corruptibilis ſtatus hic ĩ ĩcorruptibilẽ mutabit᷑: ambiguũ nõ uiden: ꝙ in præſẽtis uitæ ſtatũ ſecũdo aut tertio

in corpus uenire poſſit. Nã ſi recipiat᷑ hoc: neceſſario ſequit᷑: ut huiuſmodi ſucceſſiõibus cõſequẽtibus finẽ ne

ſciat mũdus: & adhuccognitionẽ ſui aĩa requirat: ſi eſt aliqs ordo: aut ſũt aliqui ſpũs eiuſdẽ ſubſtãtiæ cũ ipᷣa-
alii ueronõ eiuſdẽ: ſed diuerſi ab ea:ideſt ſi ſũt & alii ſpũs ronabiles ut ipſa eſt: & alii carentes rõne. & ſi eadẽ eſt
i plius quæ & angeloꝶ ſubſtãtia: qm rõnabile a rationabili nequaꝗᷓ differre credit᷑. Aut ſi nõ eſt ꝗqdem talis per
ſubſtãtiã: ſed erit talis per gratiã: ſi meruerit: an nõ poſſit oĩno ſimilis effici angelis: niſi hoc naturæ ſuæquali
tas aut ſimilitudo receperit. Reddi enĩ poſſeuidebit᷑ qd amiſſũ eſt: non tn cõferri id qd'ex initio cõditor nõ de
derit. Sed & hoc adhuc ad cognoſcẽdã ſemetipſã aĩa requirat: ſi uirtus aĩæ eius accedere põt & decedere. An eſt
imut bilis:an acquiſita ſemel ultra nõ defluit. Et quid opus eſt plura cõmemorare? ꝗbus ex cauſis ſemetipſã
V cognoſcat

o
Xh
ſiͤ̃
ae
Een
i
Cn

eiſ⸗
itke
N
lihe
uirtut,
Parum
obpn,
icien
tertn,
din ur
eat Sel
dinisi
luſtit
ollger
l repen
gnolat
slenſer
Gädiſ
ellarin
noͤten
uhnen
Nensno
vcubrii
Allotii
inpter
ſigue
laim
noe/
onte
AMa
Ant
ni glen
euigi
lliustn
lius
ici a
ogno

ticlene

necebet
Dhubus
a N
orsni
ſtumn
ns n
X allun
emel linn
Gmmat
lmid
aut eun
sfnin
r ,
lenid
m ls 14
ſuin

tot hot⸗

elni
menpli

Cnolan

cognoſcataĩa?ne forte ſi neglexerit pfecte ſemetipſaã cognoſcere:exire iubeat᷑ ĩ ueſtigiis gregũ:& paſcere hædos

& hocnõ ĩ ꝓprio tabernaculo:ſed ĩ tabernaculis paſtoꝶ: cũ præſto ſit uolẽti hæc pſeꝗ largiſſimas occaſiões ex
his quæ ſupra memorauimus ſumere:in ꝗbus ſeſe exercere in ſmone ſciæ pro uiribus poſſit. DHicant᷑ uero hæc
a uerbo deietiã ad aĩam quæ in ꝓfectibus ꝗdẽ poſita eſt: nõdũ tñad ſummã pfectionis aſcẽdit. Quæ pro eo 4

dem ꝙ ꝓficit pulchradicit᷑. Vt aũt puenire poſſit quo ad impfectionẽ fiat: ad eã cõminatio neceſſaria. Quo

niſi per iſta ſingula quæ ſupra diximus ſemetipſã cognouerit: uigilãter exercuerit in uerbo dei & lege diuina
cõtinget ei de his ſingulis opiniones colligere diuerſoꝶ: & ſequi hoĩes nihil egregiu:nihil ex ſpũ ſãcto locutos.
hoc eſt en ire in ueſtigiis gregũ: & eoꝶ doctrinã ſectari: qui ut ſi ipſi pmãſerint pctõres:nullũ peccãtibus reme
diũ ꝓuidere potuerint. Quos qui ſequit hædos utiq; qui peccatoꝶ indiciũ tenẽt: uidebit᷑ paſcere: circuiens ta/
bernacula paſtoꝶ diuerſas ſcilicet ſectas philoſophoꝶ. Intuere ergo plenius ꝗᷓ terribile eſt qd ſub hacadumbra

tur figura. Exi inqt in ueſtigiis gregũ. Quaſi ad eã loquit᷑ quæ intus iã ſit aĩa:& ĩtra myſteria collocatos.pro eo

tñ ꝙ negligat ſemetipſã cognoſcere: & reqrere ꝗd ſit: & qd uel quõagere debeat qd ue nõ agere: dicit ei: exi tu:
ꝗ̃ſi quæ ob hãc deſidiæ culpã foras mittat᷑ ab eo qui præeſt. Sic ĩgens aĩæ piculueſt: ſcram ſui agnitionẽq; ne
gligere. Sed fortaſſe qa duplicẽ expoſitionẽ dedimus agnitiõis ſuæ aĩæ: uidebit᷑ cuipiã ſm eã ꝗqdem quæ de mo

cibus & de actibus ſuis diſcutere negligit. & ĩquirere de ꝓfectibus ſuis: aut pſcrutari de uitiis:merito ei dici:exi

per quod uideat᷑ ꝗᷓſi de interioribus foras ꝓpelli. Si uero ᷣm æditionẽ aliã qua diximus ꝙ naturã ſubſtatiãq;

ſuãagnoſcidebeat: & ſtatũ uel in quo fuerit: uel in quo erit: graue credet. Quæ eni facile talis aĩa ĩueniet ita p

fecta: ita præpotẽs: cui hoꝶ oĩum rõ & ĩtelligẽtia pateat? Ad hoc rñũdebimus qm ſermo qui habet in manibus

nõ ad oẽs aĩas fit: neq; ad adoleſcẽtulas hic quidẽ loquit᷑ ſpõſus:neq; ad cæteras mulieres: neq; ad octogita cõ

—.

cubinas: aut ſexaginta reginas: ſed ad illã quæ inter oẽs mulieres ſola pulchra dicit᷑ & pfecta. Vnde apparet ad
dilectas quaſq; aĩas hæc dici: ꝗbus cũ gra multa ſentiẽdi & ĩtelligẽdi adeo data ſit: negligũt tn ſciæ partes:& co
gnoſcẽdi ſemetipſas nullũ adhibẽt ſtudiũ. His ergo cõminat ſermo diuinus: qa quibus multũ dat᷑: multũ ex

eis exigit᷑. & humilis ꝗdẽ uenia & mificordia dignus erit. potẽtes aut potẽter cruciabunt᷑. Si ergo& tu aĩa quæ

pulchrior es & eminẽtior ĩter cæteras: Verbi gẽa doctoris negligas temetipſã:& ignorãtia tui maneas:quõ po

terũt uel hi qui ædificari deſiderãt inſtrui: uel cõuinci & argui cõtradicẽtes: Digne ergo cũ cõminatiõe quadã
ad eã dicit᷑. Exi tu in ueſtigiis gregũ: & paſce hædos tuos in tabernaculis paſtoꝶ. Põt ad hoc trahi etiã illud q

Moyſes ſcribit. Quod ſi qua iſraelitica mulier adulterauerit: lapidert᷑. Si uero filia ſacerdotis: ignibus exurat᷑.

Sicergo iuſta uidebit᷑ eẽ cõminatio in eos qui capaces eẽ pñt ad agnitionẽ & ſcĩam: ſ. ed per deſidiã negligũt. In
quos iuſtiſſima ĩdignatio ſpõſi eſt: quia ſcit unius negligentiã cedere ad dĩna multoꝶ. Similis enĩ uidebit hu
iuſmodi aĩa uel illi qui acceptũdenariũ abſcõdit in terra: ne lucri aliqd ex eo pecuniæ dns acqreret: uel illi quẽ
occidiſſe dicit deus: quia malignus erat onaz ſcilicet qui accepta ſemina ſcientiæ naturalis poſteritati inuidens
ꝓfundebat in terrã. Paſtores quoq; ſicut & an iã diximus: ſiquidẽ ad eccleſiã cõminationis hicſermo fit: mun
di huius principes accipiẽdi ſũt: uel illi angeli: ſub quoꝶ cura reliquæ gentes hũñtur ſiue ſorte in hoc: ſiue ſecre
tioribus cauſis quibuſdã ſeductæ. Si uero ad unãquãq; aĩam cõminatio iſta referat᷑: quæ ſemetipſã negligit
agnoſcere: ſapiẽtes & magiſtri huius ſæculi intelligẽdi ſũt: docẽtes ſapiam huius mũdi: ut in ſũma hoc intelli
gat᷑ quia neceſſe eſt aĩſam eã præcipue quæ bona & pulchra eſt:ſenſibus & ingenio uigilãs cognoſcere ſemetip
ſã: & dare operã ad agnitionẽ ſui per exercitia doctrinæ: & ſtudia diuina: ac per hoc agi ſpiritui dei & ſpũ adop

tionis. Aut ſi talis hæcaĩa ſemetipſã neglexerit: & a diuinis ſtudiis declinauerit: neceſſe eſteã operã dare ſtudis

mudanis & ſapiæ ſæculi: & agi ſpũ mudihuius iteꝶ in timore. Quod deſignat apoſtolus cũ dicit. Nos auũt no
ſpm̃ huius mũdi accepimus: ſed ſpm̃ qui eſt ex deo. Et iteꝶ. Non accepiſtis eni iteꝶ in timore ſpm ſeruitutis:
ſed ſpiritũ accepimus adoptionis: in quo clamamus Abbapr̃. Hæc ĩterim nobis de præ ſẽti loco occurrere po/
tuerũt: nũc iã cõuertamurad cõſequẽtia. Equitatui meo in curribus Pharaonis: ſimilẽ te arbitratus ſũ ꝓxima
mea. Hiſtoricus quidẽ ſenſus hoc eſt qd uidet᷑ oſtẽdere. Sicut inqt tũc in ægypto:cũ Pharao pſequẽs populũ
iſrael ꝓceſſitĩ curribus & eqtatu: & meus hoc ẽ dui mei ſpòſi eqtatus lõge præcellebat currus Pharaõis: & præ
ſtãtior erat utpote qillos ſupauerit & ĩ mare demerſerit: ita & tu pxĩa mea ſpõſa præcellis oẽs mulieres ſimilis
effecta eqtatui meo: q Pharaonis curribus cõparatus potẽtior utiq; ẽ & magnificẽtior. ĩteri uidet᷑ ordo pmo/⸗
nũ ipſoꝶ uerborũq; ditectio, Vileumus aũt ne forte ᷣm ĩtelligẽtiã myſticã aĩas quæ ſũt ſubillo ſpiritali Pha

raõe & ſub ſpiritalibus neqtiis poſitæ: currus dicateẽ pharaõis & ꝗᷓdrigas eius ꝗ iᷣe agit & ducit ad ꝑſequẽdũ

populũ dei & ad oppᷣmẽduũ iſrael. Certũ enĩ ẽ qa tẽtatiões & tribulatioes: ꝗᷓs excitãt dæmes ſcĩs p aĩas aliꝗᷓs: ex
citãt ad hoc ipſũ aptas & cõueniẽtes: Quibus tanꝗᷓ curribus aſcẽſis exagitãt & ĩpugnãt uel eccleſiã dei uel ſin

gulos quoſdã fideliũ. De eqtatu uero dni:ꝗ ſit eius iſte eqtatus in exodo ꝗdẽ ubi ſupant᷑ currus Pharaonis de

mergunt in mare: nihil legimus ſcriptũ: niſi tantũ ꝙ dis currus Pharaonis & exercitũ eius proiecit in mare ru
brũ. Inuenimus tũ quarto regnoꝶ libro: ꝙ Heliſæus de aduentibus hoſtium qui cũ equitatu & curribus ue/
nerant formidanti puero ſuo dicit. ne timeas: qm plures ſũt nobiſcũ ꝗᷓ cũ illis. Et orauit inꝗt Heliſæus: & dixit
domine aperi oculos pueri huius ut uideat. Et aperuitdominus oculos eius & uidit. Et ecce mons plenus equi
tibus erat: Et currus ignei in circuitu Heliſæi qui deſcẽderãt ad eum. Sed & in propheta Abacuc manifeſte &
euidenter legimus de equitatu domini: & ꝙ alcẽdãtequos ſuos. Sut ergo ſcripturæ uerba hæc. Nuquid flumi

nibus iraſceris dũe aut ĩ fluminibus furor tuus:aut ĩ mari rubro ĩpetus tuus: quia aſcẽdens equos tuos: & eq

tatus tuus ſalus? Sũt ergo equi dni quibus aſcẽdit & equi tatus eius. Quos ego no alios eẽ puto:ꝗᷓ illas animas
quæ frenũ diſciplinæ eius accipiunt: & iugũ portant ſuauitatis eius: & quæ ſpu dei agüũtur: & in hoc eſteis ſa
lus. In reuelatione Ioãnis legimus ꝙ apparuit ei equus: & ſedẽs ſuꝑ eũ quidẽ fidelis & uerus: & cũ iuſticia iudi
cans: cuius nomẽ ẽ uerbũ dei. Ait ergo & uidi cælũ apertũ: & ecce equus albus: & qui ſedebat ſup eũ uocabat᷑ fi
delis & uerus: & cũ iuſticia iudicãs & pugnãs: & oculi eius ſicut flama ignis: & ſupꝑ caput eius diademata multa
hitia nomẽ ſcriptũ qd nemo nouit niſi ipſe: & adoptus erat ueſtimẽtũ ſãguine cõſpſũ:& uocabat᷑ nomẽ eius

uerbum dei: Et exercitus eius erat ĩ cælo: & ſequebant᷑ eũ in equis albis ĩduti biſſyno albo puro. Sed opus ẽ gra

tia dei: quæ hoꝶ nobis aperiat ĩ tellectũ: quo poſſimus adu ertere: ꝗd iſtæ indicẽtuiſiones: qui ſit equus albus:
& qui ſit qui ſedet ſuꝑ eũ:cuius nomẽ eſt uerbu dei. Et forte qdẽ dicet aliqs albuũ eẽ equũ corpus quod ſſum
pſit dñs: & quo ille qui in principio erat apud deum. Deus uerbum uel ueſtitus uel uectus eſt. Alius aũt aiam
dicet: quã aſſũpſit primogenitus oĩs creaturæ: & de qua dicebat: poteſtatẽ hẽo ponẽdi eã: & poteſtatẽ hẽo iteꝶ
ſumẽdi eã. Alius uero utrũq; ſimul corpus atq; aĩam ꝗᷓſi ubi pctm nõ fuerit equũ dici albũ putabit. Alius ad/
huc ꝗᷓ̃rto loco eccleſiã dicet: quæ & corpus eius noĩat᷑ albũ uideri equũ:qᷓſi non hñtẽ maculã aut ruga:quã ſibi
iße ſcĩficauit lauacro aquæ. Secũdũ hæc aut ſingula etia illa accipi quæ ſequunt militiã cæli & exercitũ uerbi
dei: & quõ ſinguli ꝗqq; eoꝶ ſeqntes uerbũ dei eqs albis ſedeãt: & biſſynis albis iduant᷑ & mũdis. Huic ergo equo
albo quo ipᷣe uehit᷑: ꝗq uerbi dei appellat᷑: uel huic eqtatuicæleſti: ꝗ eũ ſequit᷑ ĩ albis nihilom inus eqs coparat: &
ſimilẽ facit xpᷣs eccleſiã ſuã. In curribus aũt Pharaòis uel ita poſſumus accipeut ꝗtũ hic dii eqtatus eqtatũ &
currus Pharaõis emĩet & pcellit:tãtũ tu quæ pulchra es ĩ mulieribus pcellis & emĩes oẽs reliqs aĩas quæ adhuc
iugũ Pharaõis portãt & ſeſſores eius patiunt᷑: uel certe ꝙ eqtatus hic meus ꝗlauacro aquæ mudatus purus &

cãdidus fcũs ẽ: & uerbũ dei meruit hie ſeſſorẽ:ex curribus aſſũptus eſt pharaõis. Inde enĩ oẽs ueniuũt credẽtes:
qa Aps uenit in hũc mũdũ peccatores ſaluos facere. Hoc ergo mõ põt explanari uerſiculi huius ſenſus. Equi/

tatui meo qui fuit an in curribus Pharaonis: & nũc ſequit᷑ me ĩ equis albis: purificatus lauacro aquæ ſimilẽ te
arbitror ꝓxima mea. Beatæ ergo ſũt illæ aiæ quæ dorſũ ſuũ curuauerũt ut ſuſcipiãt ſeſſorẽ uerbũ dei ſup ſe.
& frena eius patiunt᷑: ut quocũq; ipſe uoluerit flectat eas. & agat habenis præceptoꝶ ſuoꝶ: quia iã non ꝓpria
uolũtate incedũt:ſed ad oĩa ducunt & reducunt᷑ uolũtate ſeſſoris. Et fortaſſis uidebit᷑ m hoc ꝙ ex multis aĩa/
bus cõgregata eſt eccleſia:& exẽplũ uitæ accepita Apᷣo:qd nõ tã ab ipſa deitate uerbi dei accepent quæ utiq; ſu
pereminet eos actus uel affectus: qui ad exẽplũ dari hoĩbus debeat: ſed illaaĩaquæ aſſũpta eſt ab eo in qua fu
it ſũma pfectio: illa ſit ad exemplũ poſita: & ipſa dicat hic ꝓpxima mea cuius ſimilitudinẽ hr̃e debeat etiã eccle
ſia:quæ ex multis cõgregat᷑ aĩabus illis ſcilicet quæ p̃us fuerat ſub iugo & curribus Pharaõis: & eqtatus dni ap
ellant᷑. Quæ aũt ex duabus expoſitio cõuenire magis ꝓpoſito uerſiculo uideat᷑: pbabis etiã tu ꝗ legis. Quã
ſpecioſæ factæ ſũt genæ tuæ: tanꝗᷓ turturis ceruix tua:ſicut redimicula. ordo drãmatis huiuſmodi uidet hre cõ
ſequẽtiã: qd poſtea ꝗᷓ auſteriore uſus ẽ cõmonitiõe ſpõſus ad ſpõſa ꝓteſtatus ei:qd niſicognoſceret ſemetipſã
exitura eẽt in ueſtigus gregũ: & paſcerer nõ oues ſed hædos: erubuerit ſup auſteritate pracepti: ſed & rubor ue
recũdiæ diffuſus in uultu ſpecioſas effecerit genas eius: & multo ꝗᷓ fuerãt pulchriores. Nõ ſolũ aũt genæ ſed
& ceruix eius tã decora ſit reddita quaſi moniliũ redimiculis adomata. Pulchritudo ergo genaꝶ turturibus cõ
parat᷑:ꝙ per huiuſmodi aues ſimul honeſtas uultus & alacritas indicet᷑. Hæc eſt hiſtorici drãmatis explana/
tio. Sed ueniamus ad rẽ. Paulus apoſtolus ſcribens ad eccleſiã corinthioꝶ ita ait. Corpus aũt nõ eſt mẽbrum
unũ: ſed multa: & ſi dixerit pes ꝗa nõ ſũ manus:nò ſũ de corpore:nõ ꝓpterea nõ ẽ de corpore:& ſi dixerit auri/
cula qa nõ ſũ oculus:nõ ſũ decorpore:nõ ꝓpterea nõ eſtde corpore. Si totũ corpus eſtoculus ubi eſt auditus?:
Si totũ auditus ubi odoratus! Nuũcaũut deus poſuit unũ quodq; mẽbrũ ĩ corpore ſicut uoluit. Et cũ plura diſ
putaſſet: ad ultimũ dixit. Vos aũt eſtis corpus chriſti: & mẽbra exparte. Etiteꝶ ad Epheſios ſcribẽs dixit: Sub
iecti inuicẽ ĩ timore xpᷣi. Mulieres uitis ſuis ſubiectæ ſint ſicut dno:quia uir caput eſt mulieris ſicut & Aps eſt
eaput eccleſiæ. Ipſe ſaluator corporis: ſed ſicut eccleſia ſubiecta eſt Ap̃o:ita & mulieres uiris ſuis in oĩbus. Viti
diligite uxores ueſtras: ſicut & Aps dilexit eccleſiã ſuã: & ſemetipſũ tradidit pro ea: ut eã ſanctificaret lauacro
aquæ in uerbo: ut ipſe ſibi præpararet glorioſã eccleſiã:nõ hntẽ maculã aut rugã: aut aliquid huiuſmodi: ſed

ut eſſet ſãcta & immaculata. Et poſt pauca. Nemo inquit enĩ aliquãdo carnẽ ſuã odio habuit: & nutrit & fo
uet eã: ſicut & Ap̃s eccleſiã: quia mẽbra ſumus corporis eius: & reliqua. Hoc ergo edocemur: quõ ſponſa Xpi

uæ eſt eccleſia: etiã ſit corpus eius & mẽbra. Si ergo audias ſpõſi mẽbra noĩari: Eccleſiæ mẽbra dici ĩtellige:in
quibus ſicut ſunt aliqui qui dicunt᷑ oculi: pro ĩtelligẽtiæ ſine dubio ac ſciẽtiæ lumine: & alii aures pro audien
do uerbo doctrinæ: alii manus pro bonis opibus religioſiſ. q; miniſteriis: Ita ſũt alii qui & genæ eius appellent
Genæ aũt partes uultus dicunt᷑:iĩ quibus honeſtas & uerecũdia aĩæ agnoſcit᷑: per qd ſine dubio illi ĩ mẽbris ec
cleſiæ declarant᷑: qui caſtitatis & pudicitiæ excolũt honeſtatẽ. Pro his ergo ad oẽ corpus ſponſæ dicit ꝗᷓ ſpecio
ſæ factæ ſunt genæ tuæ: Et obſerua quia non dixit. Quã ſpecioſæ ſunt genæ tuæ: ſed ꝗᷓ ſpecioſæ factæ ſunt:ut
oſtendat: prius quidẽ nõ eas ita fuiſſe ſpecioſas: ſed poſtea ꝗᷓ ſuſcepit oſcula ſpoſi: & ipſe qui loquebat per ꝓ/
phetas prius affuit: & muũdauit ſibi ipſi eccleſiã ſuã lauacro aquæ: & fecit eà no habere maculam aut rugam: &
agnitionẽ ſui præſtitit ei: tũc factæ ſunt ſpecioſæ genæ eius. ũc enim caſtitas & pudicitia & uirginitas: quæ
prius nõ

8
Anima,
ſteelt
daiud
cabaeſt
Amult
meeins
ign
albu⸗
aſlum
tütain
ni ieg
Alusz,
gväſbi
itüueti
oeco
oparntd⸗
egtüc
uradhi
8Dpurus
cedets
D
ſimlit
eſiple⸗
en
Ulsain
uigſa
naubt
niene
uiin
dethire⸗
emetßi
tubotie
genn D
unbusc
epln
mebtum
ertaun/
Aucitus
Pundl
ardub
AN
bus. V
tlaun
nuta
nla N
teligen
0 aulin
mihise
tiſo⸗
11. imut

prius nõ fuerat: per eccleſiæ genas ſpecioſo decore difſuſa eſt. Quæ tamẽ genaꝶ ſpecies:ideſt pudicitiæ & caſti
tatis turturibus cõparat᷑. Turtuꝶ: ferũt huiuſmodi naturã eẽ: ut neq; maſculus præter unã fœminã adeat aliã

nec fœminã plus ꝗᷓ unũ patiat᷑ marẽ: ita ut ſi accidat altero ĩtercepto ſupeſſe alteꝶ:pariter cũ cõiuge extinctus
ſit ei cõcubitus amor. Cõuenienter ego ſimilitudo turturis aptat᷑ eccleſiæ: ꝙ uel alterius uiri poſt Xpᷣm cõiu/

gium neſciat: uel ꝙ cõtinentiæ & pudicitiæ in ea tanꝗᷓ turturum uolitet multitudo. Secundum hãcĩ telligẽtiã

etiã ceruicẽ ſpſæ accipiamus. Quæ ſine dubio illæ ĩtelligi debeãt aĩæ: quæ Xpi iugũ ſuſcipiũt dicẽtis. Suſcipi

te ſuꝑ uos iugũ meũ: ꝗa iugũ meũ ſuaueẽ. Obediẽtia ergo eius ceruices eius appellant᷑. Ceruix ergo eius ſpecio
ſa factaẽ ſicut redimicula: & merito. Quã enĩ pᷣus præuaricatiõis ĩobediẽtia turpẽ fecerat: nuũc obediẽtia fidei
ſpecioſã fecit & pulchrã. Ceruix ergo tua ſpecioſa facta eſt ſicut redimicula. Ad utrũq; enĩ ſubaudit᷑ ſpecioſa
facta eſt: ſicut redimicula. Redimicula hic dicit cõſtrictiones uel cõnexiones moniliũ quæ in ceruicibus ſedere
ſolẽt: ex quibus deducit & deſcẽdit peroẽ collũ reliquus ornatus. Ipſi ergo ornamẽto qd ceruicibus ĩponi ſo/
let ceruicẽ ſpõſæ cõparauit. Quod dictũ ita aduertimus. Ceruicẽ diximus ſubiectionẽ & obediẽtiã dici pro eo
ꝗſi iugũ Xpi ſuſcipiat: & fidei eius obediẽtiã præbeat. Ornamẽtũ ergo ceruicis eius:quæ ẽ obediẽtia: Ap̃s ẽ.
20. enĩ prior factus eſtobediẽs uſq; ad mortẽ: & ſicut per unius Adæ.ſ. inobedientiam peccatores conſtituti
ſunt multi:ita & per unius obediẽtiã chriſti dũtaxat iuſti cõſtituent᷑ multi. Ornamẽtũ ergo & monile cerui/

cis eccleſiæ obediẽtia Xpi eſt. Sed & ceruixeccleſiæ: ideſt obediẽtia eius ſimilis effecta eſt obediẽtiæ Apᷣi quod
eſt monile ceruicis: Magna ergo in hoc laus ſpõſæ eſt: magna eccleſiæ gloria: ubi imitatio obediẽtiæ eius exxqᷓ
tur obediẽtiæ Xp̃i quẽ imitat eccleſia. Hæc itẽ ipſa ſpecies monilis: eti in geneſi memorat᷑ a iuda pfñiarcha tha
mar nurui ſuæ: qñ cũ ea quaſi cũ meretrice cõcubuit data. Quod nõ oĩbus patet myſteriũ. Intelligit᷑ per noc ꝙ

Aps ecleſiæ: quã ex multoꝶ dogmatũ pſtitutiõe collegerat futuræ pfectionis hæc dedit pignora: & iſtud obe

dientiæ monile ceruici eius impoſuit. Similitudines auni facies tibi cũ diſtinctionibus argenti quoaduſe q; rex

ſit in recubitu ſuo. Supra diximus ꝙ ſpecies drãmatis libellus hic ordinatus pſonarum ĩmutationecõtexit᷑: &
nũcergo uident hæc amici uel ſodales ſpõſi ad ſpõſã locuti: qui ſᷣm intelligẽtiã myſticã & ut ſupra iã diximus
autangeli uel etiã ꝓphetæ aut priarchæ pũt ĩtelligi. nõ eni tũc ſolũ cũ poſt baptiſmũ Ioanis in deſerto tẽtatus

eſta diabolo dñs: acceſſerũt angeli: & miſtrauerũt ei: ſed an aduentũ præſentiæ corporalis mĩſtrauerũt ſemp.
Nã & lex diſpoſita in manu per angelos dicit᷑ mediatoris. Sed ad hebræos ſcribẽs apoſtolus dicit: Si enĩ quiꝑ

angelos habitus ſermo factus eſt firmus: Ipſi ergo erãt uelut auctores & pcuratores appoſiti paruulæ ſpõſæ

cũ pædagogo lege:donec plenitudo tẽpoꝶ ueniret: & mitteret deus filiũ ſuũ natũ ex muliere:factu ſub lege &

adduceret eã ſub auctoribus & ꝓcurator bus & pædagogo lege: ut ipſius uerbi dei oſcula:doctrinã. ſ.uerba
ſuſcipet. Añ ꝗᷓ ergo tp̃ᷣs hoꝶ adeſſet ĩ multis angeloꝶ miſterio excolebat᷑ ſpõſa.ꝗ apparebãt tũc hoĩbus & loqᷓ
bant᷑ ea quæ res poſcebat & tp̃ᷣs. Nõ enĩ tu mihi exaduentu ſaluatonis ĩ carne ſpõſã dici:aut eccleſiã putes:ſed

ab initio humani generis & ab ipſa cõſtitutione mũdi. Immo ut Paulo duce altius myſterii huius originẽ re/

petã:an etiã cõſtitutionẽ mũdi. Sic enĩ dicitipſe ſicut elegit ĩ Apᷣo an cõſtitutionẽ mũdi: ut eſſemus ſãcti & im

maculati corã ipo in charitate prædeſtinãs nos in adoptionẽ filioꝶ. ſed & in pſalmis ſcribit᷑. Memẽto cõgrega
tionis tuæ dñne:quã cõgregaſti ab initio. Prima eteniĩ fũdamẽta cõgregatiõis eccleſiæ ſtatĩ ab initio ſũt poſita.

Vnde & apoſtolus dicit ædificari eccleſiã nõ ſolũ ſuꝑ apoſtoloꝶ fundamẽtum: ſed etiã ꝓphetaꝶ. Inter ꝓphe

tas aũt numerat᷑ & Adam: qui magnũ myſteriũ prophetauit in Xpo & in eccleſia dicẽs. Propter hoc relinquet

homo patrem ſuũ & matrẽ ſuã: & adhærebit uxori ſuæ: & erũt ambo in carne una. euidenter eni de his dictis

eius dicit apoſtolus: Quia myſteriũ hoc magnũ ſit. Ego aut dico in Chriſto & in eccleſia: ſed & idẽ apoſtolus
cũdicit. Sic enĩ eccleſiã dilexit: ut ſemetipſũ traderet pro ea ſãctificãs lauacro aquæ: nõ utiq; oſtẽdit eãẽ prius

nõ fuiſſe. quomõ enĩ dilexiſſet eã quæ nõ erat? Sed eã ſine dubio dilexit quæ erat. Erat aut in oĩbus ſactis qui
ab initio ſæculi fuerant facti Diligens igit᷑ eã uenit ad eã. Et ſicut pueri ſui cõicauerũt carni & ſanguini: ſimi/
liter ᷣ ipſe particeps factus eſt eorundem: ac ſemetipſum pro eis tradidit. Ipſi enim erant eccleſia H
ut eã uel numeroſitate augeret uel uirtutibus excoleret: uel pfectiõis charitate:de terris trãſferret ad cælu. Mi
niſtrauerũt ergo & ꝓphetæ ab initio: miĩſtrauerũt & angeli. Quid enĩ aliud fiebat tũccuũ apparuerũt tres uiri
abrahæ ſedẽti ad ꝗrcũ maãbræ·Licet illa ãgeloꝶ ſpẽs plus aliqd ꝗᷓ ãgelicũ onderit miĩſteriũ. nã trinitatis ſibi my
ſteriũ ꝓdebat᷑. Hoc erat & ĩ exodo:cũ angelus dni dicit᷑ ĩ flãma ignis apparuiſſe Moyſi in rubo. Cõtinuo autin
ſubſequẽtibus dũs & deus loqui in angelo ſcribit᷑:& ipſe deus eſſe Abrahã & deus Iſaac & deus Iacob deſi igna

tur. Quod ꝗdam hæreticoꝶ legẽtes dixerũt: Deu legis & ꝓphetaꝶ longe ĩferiorẽ eſſe ꝗᷓ Ieſũ Ap̃m & ſpmſan/

ctuũ: & eo uſq; ĩpietatẽ ſuã ptẽderũt:ut plenitu dinẽ quidẽ in xpᷣo ponãt & in ſpũ ſacto. Impfectionẽ uero & in
firmitatẽ in deo legis. Sed hæc alias. Nuũc aũt nobis propoſitu eſt oſtẽdere quò ſancti angeli qui añ aduentũ
Xp̃iuelut paruulæ adhuc ſi põſæ tutelã ꝓcurabãt ipſi ſut amici& ſodales ſpõſi:qui ad eã dicere uideant᷑: Facia
mus tibi ſimilitudines auri cũ diſtinctionibus argenti uſq; quo rex ſit in recubitu ſuo. Indicat ergo ꝙ ipſi fa/
ciãt ſpõſæ nõ auꝶ(neq; enĩ hẽbãt tale aurũ qualedignũ erat offerri ſponſæ)ſed pro auro ſimilitudines auri ſe
facere promittũt: Et nõ unã ſimilitudinẽ ſed multas. Ita etiã dicũt de argento: ſed ꝗᷓſi hñtes licet paruã argenti
materiã ꝓmittunt ei ſe facere: nõ ſimilitudines: ſed diſtinctiones argenti: utpote ꝗbus nõ tãta abudaret argẽ
ti materia: ut cõnexũ aliqd & ſolidũ opus exeo ꝓducere poſſẽt: ſed diſtinctiões ſolas ac ſen quædã parua ue
iiii. Xxiiii⸗

m

lut pũcta interſererẽt illi opi:quod ex auri ſimilitudine faciebãt. Hæc ergo amici ſponſi illi de quibus ſupra di
ximus ſpõſæ faciũt ornamẽta. Sed qd in his ſecreti cõtineat᷑: & qd elocutiõis nouitas ipſa parturiat: oĩpotẽtis
uerbi ac ſpõſi patrẽ præcemur: ut ipſe nobis arcani huius clauſtra patefaciat: quo poſſimus nõ ſolũ ad ĩtelligẽ
da hæc illuminari: ueꝶ etiã ad ꝓferenda: ac ſᷣm menſurã eoꝶ:qui lecturi ſũt moderationẽ eloquii ſpiritalis ac
cipere. Auri ſpeciẽ in multis ſæpe oſtẽdimus figurã tenere ĩtelligibilis & incorporeæ naturæ. argentũ uero uir
tutẽ uerbi ac rõnis:ſᷣm ꝙ & dñs dicit per ꝓphetã. Dedi uobis argẽtũ & auꝶ: uos aũt feciſtis argẽtea & aurea ba
halim: oſtẽdens perhæc& dicẽs: quia dedi uobis ſenſũ & rationẽ: qua me deũ & ſẽtire poſſetis & colere: uos
aũt& ſenſũ & rationẽ: quæ in uobis eſtead colẽda dæmonia trãſtuliſtis. Sed & eloquia dni eloquia caſta:argẽ
tũ igne ꝓbatũ. Et itẽ in aliis argentũ ignitũ iuſti lingua memorat᷑. Cherubin uero aurea dicunt᷑: qm quidem
plenitudo ſciẽtiæ dei interpᷣtant᷑. ſed & candelabrũ in tabernaculo teſtimoniiaureũ & ſolidum poni iubebat᷑:

quod mihi uidet᷑ donũ tenere naturalis legis: in qua lux ſciæ habet. Sed quid opus eſt multa cõgregare teſti/

monia: cũ in promptu ſit ſcire uolentibus in multis ſcripturæ locis hoc indicari: qd auꝶ ad ſenſũ mentẽq; re/
uocet᷑: argentũ uero ad uerbũ atq; eloquia referat᷑ Nũc ergo properemus ad cõtẽplandũ quõ ſᷣm ea quæ præ

miſimus amici ſpõſi dicat ſe ſimilitudines auri facere ſpõſæ cũdiſtinctiõibus argenti. Videt᷑ ergo mihi ꝙ lex

quæ per angelos diſpoſita eſt in manu mediatoris: quadoquidẽ umbrã habeat futuroꝶ bonoꝶ: nõ ipſã ima/
ginẽ reꝶ. & quæcũq; contingebant illis qui in lege referunt: in figura & non in ueritate cõtingebant: iſta oĩa ſi
militudines auri fuerunt nõ auꝶ ueꝶ. Quod ſcilicetauꝶ ueꝶ in illis quæ incorporea ſũt & ĩuiſibi lia ac ſpirita
lia intelligat᷑. Similitudo uero auri in quo nò eſt ipſa ueritas: ſed umbra ueritatis: iſta corporea & uiſibilia ac/
cipiant᷑. Verbi gratia. Similitudo auri fuit iſtud tabernaculũ manufactũ: de quo dicit apoſtolus. Nõ enĩ ma
nufacta iſta ĩtroiuit Ieſus exemplaria ueroꝶ ſed in ipſũ cælũ. Ergo quæ in cælis ſũt ĩuiſibilia & ĩcorporea illa

ſũt uera. iſta aũt quæ in terris uiſibilia & corporea: exemplaria ueroꝶ dicunt eẽ nõ uera. Iſta tñ ſũt quæ ſimili/

dines auri appellant᷑: in ꝗbus eſt & arca teſtamẽti & ppiciatoriũ & cherubin & altare incẽſi:& mẽſa ꝓpoſitiõis

& panes:ſed & uelamẽ & colũbæ ac ſeræ & altare holocauſtoꝶ: & ipſũ tẽplũ atq; oĩa quæ in lege ſcrpta ſunt.

Oiĩa hæc ſimilitudines erãt auri. ſed & ipſũ auꝶ uiſibile pro eo ꝙ uiſibile erat nõ erat auꝶ ueꝶ:ſed ſimilitudo
erat illius ueri auri inuiſibilis. Iſtas ergo ſimilitudines auri fecerùt ſponſæ eccleſiæ ſpõſi amici: angeli uidelicet
& ꝓphetæ ꝗ miĩſtrauerũt ĩ lege cæteriſq; myſteriis. Hoc opinor & Paulus ĩtelligẽs dicebat:in religione angeloꝶ
in his quæ uult fruſtra ĩflatus ſenſu carnis ſuæ. Oĩs ergo iudaicus cultus & religio ſimilitudines ſunt auri. Cũ
auũt cõuerſus fuerit quis ad dñm: & ablatũ fuerit ab eo uelamẽ: tuc uidebit auꝶ uerũ: cuius auri anteꝗᷓ adeſſet:
& cognoſcẽdũ ſe præberet:ſimilitudines fecerũt ſpõſæ amici eius: ut ex illis ſimilitudinibus cõmonita & puo/
cata ueri auni deſideriũ caperet. Hoc eni factũ indicat Paulus cũ dicit: hæcaũt in figura cõtingebãt illis. ſcripta
aũt ſũt ꝓpter nos in quos finis ſæculoꝶ deuenit.ſed de fine quidẽ qd dicit Paulus: nõ ĩtelligas corporalẽ. Finis
