poſſe credite: alioqn nõ eſſet deus. Et ſi ipſũ falli nõ poſſe creditis: ipſũ ſequamini. Impoſſibile eſt diuitiis af⸗
fluere: & Ap̃ᷣm ſequi. Natura denegat ut cõtraria miſceant᷑. Aut ego fallor: aut ipſi in fine decipient᷑: qui mihi
nõ credũt:cũ diuitiæ ſuæ trãſierint in egeſtatẽ. Diues hic ep ulabat quotidie ĩdutus purpura: & byſſo: ſed mor
tuus ꝙ NMoyſi & ꝓphetis noluit credere ĩ tormẽtis poſitus ſenſit. Nemo militans deo ĩ plicat ſe negociis ſæcu/
laribus. Nõ ſaluat᷑ rex per multã uirtutẽ ſuã: nec diues diuitiis ſuis. Eſt enĩ æquus diuitiaꝶ flos ad ſalutẽ. No/
ne diuitiis cõiuncta ẽ ſuꝑbia? Et ubi ſupbia ẽibi peius. Nõne oĩa oriuntmala ex ſuꝑbia: tanꝗᷓ ex una radice:
Cũ enĩ diues factus eſt hõ:& cũ mu lipticaia fuerit gloria domus eius: nõne ſu pbit::& cũ ſu pbierit: none pol
luunt᷑ uiæ eius in oĩ tꝑe& tũc ſedẽs diues cũ diuitibus in occulto: cogitat ut ĩterficiat ĩnoeẽtẽ. Oculi eius ĩ pau
perẽ reſpiciũt:& inſi ichar in occulto ut rapiat eũ tanꝗᷓ leo in cubili ſuo:dicẽs in corde ſuo: oblitus ẽ deus: auer/
tit faciẽ ſuã ne uideatuſq; ĩ finẽ. Etenĩ eſt dñs aliq dorm iẽs: qᷓſi crapulatus a uino. Cũ uero plus morat deus
patiẽtia ad ĩferendũ iudicia: plus ĩebriat᷑ ira. Et iõ plus centuplo timẽdũ eſt: cu longanimiter tolerat mala: ꝗᷓ cũ
feſtinanter punit. Permittit enĩ deus aliquo tpe crucian bonos ab ini quis & ſuꝑbis: ut ſupra dorſũ bonoꝶ fa/
bricent pctõres: & plongẽt iniquitatẽ ſibi. Et iõ quauis aliquãtulũ obliuiſcar deus pauperẽ:tn in finẽ nõ obli/
uiſcet᷑ miſereri. Sed qm̃ pupillo ipe adiutor eſt: cui derelictus eſt paup:& ſupꝑbis reſiſtit: humilibus dãs gratiã.
Coterit brachiũ pctõris & maligni: exaudies deſideriũ pauperis: iudicãſq; pupillo & humili: ut nõ apponat ul
tra ſupbus magnificare ſe hõ ſup terrã. uapropter dilectiſſimi filii mei: ſi paupes eſtis humiliamini ſub
potẽti manu dei. utnõ amittatis quod abſit'quæ facitis. Nihil pauptas deo gratioſa eſt ſine humilitate. Ma/
luit deus de beata Maria ĩcarnari ꝓpter humilitatẽ: ꝗᷓ ꝓpter aliã qtũq; uirtutẽ. Sicut enĩ ex ſola ſuperbiæ radice
oĩa oriunt᷑ mala:ſic ex ſola radice humilitatis generant bona. Diſcite a Saluatore: quia mitis & humilis corde
humiliauit ſemetipſũ pro nobis factus obediẽs uſq; ad mortẽ crucis ¶ Propter quod dico uobis & ſi humiles
eſſe uultis: eſtote etiã obediẽtes oĩ humanæ creaturæ ppter deũ. Cõſiderate. filii chariſſimi quo cen ſeamini uo
cabulo. Monachus ideſtunus. nõ decet monachũielle hre & nolle niſi ĩnõ peccando. Sit uobis uelle & nolle
hocunũ oibus bonis ĩ rebus licitis obedire. Nec ſint uobis plura pᷣcepta ut faciatis. Nõ ẽ obediẽs ſed negligẽs ꝗ
ſecudũ expectat mãdatũ. Ad unius dicit᷑ iuſſionis uocẽ Petrũ & Andreã relictis retibus & oĩbus quæ habebãt
dni ſecutos eẽ ueſtigia. Hoc ſem p uera optat obediẽtia: nunꝗᷓ ſuæ obtẽperare uolũtati: ſed reuerenter alienæ.
Iſtud nẽpe ĩ ultima cœna exẽplu Aps reliqt:cũ ſuoꝶ abluẽs pedes diſcipuloꝶ Petro dixit: ꝙ niſi obediẽs fieret:
nõ hr̃et partẽ ſecũ. Iccirco dilectiſſimi filii:ſicut uobis unũẽ nomẽ monachi:ita ſitunũ uelle & unũ nolle. Bo
nũ eſt enĩ & iocũdũ hĩtare fratres in unũ.¶ Nec ſit ĩ uobis maior aut minor: ſed ꝗpceſſor eſt:fiat ſicut iunior:
ne uidelicet regũ gentiũ inſtar qui maior eſt in uobis dñet᷑ cæteris fratribus: ut ab eis gaudeat ſupuacuis laucdi
bus attolli. Sed ad exemplũ regis Ieſu XApᷣi maior humilitate efficit᷑ quaſi minor ꝗbus regẽdis præeſt. Sit enĩ
ueſter maior perhumilitatẽ ſocius mĩori cũ bene agit:ſed cũ delinquit ſit erectus cõtra uitiũ per aelũ iuſticiæ.

Nullũ ſit unꝗ cũ uitiis fœdus. Sic diligat᷑ hõ: ut eius uitiũ odiat᷑. Magnũ dilectiõis ſignũ eſt hoĩem in gbuſ/

cunq; minimis reprehẽdere. Sæpe multũ uana nocet humilitas. nõ uera humilitas eſt uitia tacendo pmittere.
Clama ne ceſſes Eſaias inqt: quaſi tuba exalta uocẽ tuã:annucia populo meo ſcelera eoꝶ. Vtinã & contra uitia
oĩs clamaret creatura: quia ſi pctõr deũ nõ timet: tamẽ hoĩes reueret᷑. Quod apoſtolus nos docẽs dicit. Iraſci/
mini & nolite peccare. Sol nõ occidat ſu P iracũdiã ueſtrã.Iuſtus eſt dus:& iulficiidilenitzeqtats uidit uultus
eius.

WNW5 —

eius. Si iuſtus: & uos iuſti eſtote. Negligẽtia & uana paſtoris humilitas efficit ut lupi in agnos auderepoſſint
ne reſpiciatis in uultũ potẽtis. Nõ eni eſt pſonaꝶ acceptio apud deũ. Vbiq; quod iuſtũ eſt: opemini. Vult ue
ra iuſticia unicuiq; reddere quod ſuũ eſt. Obedire oportet deo & nõ hoĩbus. Noõne ſi ueritatẽ tacetis metu po
tentũ: iudicatis apud uoſmetipſos: & facti eſtis iudices cogitationũ ueſtraꝶ & nõ plus ueſtra abũdat iuſticia:
ꝗſcribaꝶ & phariſæoꝶ? Nõ plus diuitẽ honoretis ꝗᷓ pauperẽ: niſi melior ſit: qnĩmo ut uerius dicã: plus pau/
perẽ honoretis. Relucet enĩ in paupe imago lIeſu Xpi:ln diuite aut mũdi.Oẽs nos ex una ſumus carnis radice
geniti: oẽs inuicẽ mẽbra ſumus in uno corpore:cuius caput eſt leſus Ap̃s. Quid ergo plus honoris meruit di/
ues: & potẽs: ꝗᷓ pauper? Forte quia diues & potẽs. Sed ſi hoc quare diuitias in ſæculo teſtamur:?q̃ᷓre mũdi glo/
riã cõtẽnenda prædicamus? Neminẽ certe maloꝶ uſu honorandũ puto.Si diuites honoras diuitus plus pau/
Pere: deo præponis mudũ. Et ſi plus deo aliqd in mũdo diligis: nõ dignus es deo. Reddite quæſo quæ ſunt dei
deo: & quæ mũdi mudo. Bonitas ubiq; honoret᷑: malitia oĩno deturpet᷑. Sed qmmihi nucde his quiĩ cadueis
diuitiis ſuis gloriant᷑: quiq; quadã fœtidæ carnis poſtmodicũ in cinerẽ reuerſuræ nobilitate: potẽtia: & digni/
tateuana: & leui: ſiqdẽ auꝶ quorũdã ſtultoꝶ noĩum inſufflatione extollunt᷑: & alios cõtemnẽdo deprimũt: ac
ſeob hoc credũt illã attingere gloriã: quã ſolis humilibus & mũdi cõtemptoribus pius dis præparauit: ſermo
eſt ꝗd de eis ut cõuenit diſſerã. Veue uobis: qui ad cæloꝶ regna diuitiaꝶæe itinere feſtinatis: qm facilius ẽ trãſire
camelũ ꝑ foramẽ acus:ꝗᷓ diuitẽ intrare ĩ regnũ cæloꝶ. Nõ mea ſũthæc uerba: ſed Xp̃i. Si hæc reuocabilis eſt ſẽ/
tẽtia. Xpᷣs oĩno nõ deus ẽ. Cælũidẽ inꝗt & terra tranſibũt. uerba aũt mea nõ trãſibut. Vlulate uos o miſeri no/
mẽ ĩſtabilis fortunæ: nobiles & potẽtes: qui alios cõfunditis: & tanꝗᷓ iguůobiles cõculcatis: qa huius mundi ho
noꝶ & falſaꝶ dignitatũ fumis obcæcati: cũ ueſtræ uitæ breuiſſimæ tela amorte: uelut a texente forte hac nocte

ſuccidetur: in inferno fine interminabili præ aliis cruciabimini: cõtinue moriẽdo uiuẽtes. In laboribus hoĩum

mũdinõ eſtis: imo cũ hoĩbus n ſolũ labores nõ fertis: ſed & laborantes: uiuere nõ pmittitis.ᷣ iccirco nõ cũ hoĩ
bus:ſed cũ diabolis flagellabimini. Quãto enĩ in mũdo maior fuit gloria & lIæticia:tãto maior in ĩferno præ/
. ₰ 3 . — — 8 — P .—
parat᷑ pœna. Sed qꝗd dicitis. Duodeciĩ fatemur Apᷣm apoſtolos elegiſſe: quoꝶ oĩum ſolus Bartholomæus car-

nis origie fuit nobilis: & Matthæus diuitiis añ ꝗᷓ recipet apoſtolatũ: ĩſiſtebat. Cæteri uero erãt pauprimi piſca/

tores. Cur hæc retuli audiatis. Si Ap̃s ueraxeſt: & ſi oĩa quæ ex ore eius audiui:mẽdacia nõ ſũt: huiuſmodi ho
minũ uixunus aptus regno dei ĩuenit de mille. Qui uero eoꝶ mihi nõ credũt: poſt modicũ tp̃s in tormẽtis po
ſiti ſentiẽt. Sed forte qs ueritatis lumĩe cæcus iã mirabit᷑.Ad quẽ ego ſi exhoc meĩterrogaret: rñderẽ. Nõne uni

co credimus dãnari hoĩem mortali pcto? Sed ſi hoc inqet ita eſt:ergo quõ ſaluabit᷑ centũ milibus? Sed qd di⸗

ues & mortalis famæ aura paſtus: aliud eſt: ꝗ quoddã pctõꝶ oĩum uas putridũ? Vbi auaritia? Vbi ſupbia/Nõ
ne in diuitibus: nobilibus: & potẽtibus? None & latrones ſũt: qui & paupeꝶ mercedẽ uiolẽter deprædant᷑: &
eos deprimũt: atq; necãt: qui ex ubertate domus dni faciũtiniqua: quã ut pauperibus neceſſaria cõdonarẽt: re
ceperũt. Certe ſupfluitatẽ ueſtimẽtoꝶ ſupfluitati nimiæ addũt:de paupibus frigore & nuditate morientibus
nõ curantes. Palatia & magna erigũt ædificia. ut humanis oculis cõtemplent᷑: & pauperes in plateis moriunt᷑
incõmodis. Cõuiuia frequẽter aliis præparant diuitibus: ut ferculis delicatiſſimis ſuã uentris repleãt ingluuiẽ:
quibus pauperes fame pereũt: Quid aliud eſt eoꝶ uita: ꝗᷓ pctã? Si uẽter repletus tãta ciboꝶ eſt copia: nõne ad
fores eius adeſt luxuria: Et ꝗd ergo amplius loquarcũ oĩs mortaliũ lingua deficeret: ut quæ milia pctõꝶ fa/
ciunt:ĩtimaret. Nec deũ:niſi ſomniado:cognoſcũt. Necſeut puto morituros arbitrant᷑. Nõne eni facile ĩ pec
cata labit᷑: qui ſe morituꝶ cogitat: & deũ ſibi fore iudicẽ nõ ignorat. Vere nimis imbecillis: & miſer eſt: cui hatz
teꝶ ẽ memoria:ſi cũcta diabolica tẽtamẽta nõ facile uilipẽdit. Iccirco uere dicã: ſi deũ iudicẽ ſuũ agnoſcerẽt:&
ſe mori crederẽt: nõ peccarẽt: ſaltẽ tã ſecure. Cur hi miſerrimi ad eccleſias ꝓperant: ut diuinis interſint myſte/
riis? an ut mulieꝶ cõtemplent᷑ uultus/ Hæc ſua eſt meditatio: hæc prædicatio & dei cognitio. Sidiuinã pcun/
ctant᷑ legẽ: ut pecuniã: terrã: mareq; peragrãtes crebris uigiliis & meditationibus ſibi & filiis cõgregarent. Cer/
tatim ueſtimẽta: & ſocietatẽ:mira artificii uarietate frequẽter mutẽt. Quin ut ludos:haſtiludia: choreas: ꝓca⸗
tiones: ebrietates: magna cõuiuia: delicata fercula ſuis alternatim exhibeãt ſodalibus. Mulieres ad ſuã uolu/
ptatẽ explẽdã ſufficienter hẽant. Sed ue miſeri ꝗd facitis?: Nõ agnoſcitis? Corpus ante tps deſtruitis: & aĩlam ĩ

terficitis. Vnde ĩfirmitates & mors tã intẽpeſtiua: niſi ex nimia ciboꝶ copia: & frequẽti mulieꝶ uſu:Deũ delu

dere creditis? Certe deluditis uoſmetipſos. Pro corpore obliuiſcimini aĩam: & ecce corpus ſimul cũ aĩa deſtrui
tis añ tp̃s. Et ideo gaudete: & iocũdamini: & lætamini in hoc tã breuiſſimo tpis ſpatio: quod habetis: ut poſt-
modũ cũ diabolis ſine fineoĩ tẽpore lugeatis? Quid facitis? Nõ differatis. Frequẽtiſſime ueſtimẽta pmutetis:
ne forte ueſtra diſpereat nobilitas: necſit qui uos excedat: ut in ĩferno uerecũdiã recipiatis & cõfuſionẽ. Vbi cõ
uiuia? Vbidelicata fercula? Vbi uina præcioſa mellęe mixta: & aromatibus præparata- Epulamini & ĩebriami⸗/
ni. Nõ enĩ poſt mortẽ amplius facietis: ſed cũdiuite qui quotidie epulabat᷑ ſplẽdide:in tormentis gehẽnali/
bus guttã aquæ nimiũ peroptabitis:nechr̃e poteritis. Agite ſolatia ueſtra in luxuriis explete uoluptates. Semi
nate in corruptionẽ: ut de corruptione colligatis. diuinã ſnĩam: quã iuſtus ille dabit iudex in magno iudicii
die: dicẽs Ite maledicti in ignẽ æternũ: qui paratus eſt diabolo& angelis eius. Heu cor lapideũ:ſi cũ talem ti
bi cogitas ob huius mũdi parua ſolatia ĩminere ſnĩiam:nõ formidas. Siillum expectas diem tam terribilem &
crudelem. In quo non ſolum de luxuriis: ueſtibus: & ebrietatibus: cõmeſſationibus: & de toto tẽpore amiſſo.
Yiüii. .ccxiiii.

quo uixiſti: ſed etiã de qualibet te oportebit cogitatiõe unꝗᷓ do reddere rationẽ. Cur nõ emẽdaris? Cur mora/
ris de die in diẽ miſer cõuerti ad dũm? Cur te iam maloꝶ nõ pœnitet: Ecce mors ꝓperat: ut cõterat die noctuq;
currẽs. Ecce diabolus iam pperat: ut te recipiat. Cæcæ diuitiæ tuæ tibi deficiẽt. Ece uermes corpus qd tãta enu
tris diligẽtia expectãt: ut illud rodãt: quouſq; iteꝶ cõiunctũ aĩæ cũ illa pariter pœnas hẽat infinitas. Quid er-
rando per huius ſæculi inuia in uanitatibus petis ſolatia:? Diuitias & gloriã & cætera tibi placita nõ ĩuenies hic
qa nõ ſunt. Sed ſi uera quæris gaudia: ad illã cæleſtẽ gloriã ꝓpera: ad quã factus es. Ibi certe illa ſũt gaudia ue/
ra: quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt. Dimitte quæſo caduca & momẽtanea: &
quære habere ppetua. Sed de his: qui nec dei timore: nec amore: nec mortis & tormentoꝶ ſubſequẽtiũ ter/
rore a peccatis ceſſãt: ſed cõdolent: ſi utoptãt praua agere: nõ poſſũt:dicã? Veue miſeri: qui hic ridetis: qꝗa plan
getis. Ve cũ iſta optatis gaudia tpalia: qa uobis inuitis ſuſtinebitis tormẽta infernalia. Ecce uobis modicũ re/
ſtat tpis. Implete mẽſuras malitiaꝶ ueſtraꝶ: ut ueniat ſuper uos oĩs diuĩa indignatio. Fruimini hocparuo tẽ
pore in iocis: ebrietatibus: prœliis & cõtentiõibus: choreis & procatiõibus: nec uacuũ p̃terire tempus dimittatis.
Quid moramini dũ uiuitis? Cõgregate filiis ueſtris honores: diuitias: & potẽtias. Veſtrã augete nobilitatem
& famã: ut & ueſtri fllii quæ feciſtis:explere & ipſi queãt. quatenus cũ illis pariter in ĩferno ampliora patiami/
ni cruciamẽta. Sed forte qs dicet. Benignus eſt dñs & miſericors: qui oẽm pctõrẽ ad ſe redeuntẽ recipit: & ĩdul/
get. Verũ qdem hoc eſſe cõfiteor. Benignior eſt enĩ ds ꝗᷓ credit᷑: & unicuiq; parcit ad ſe: ut cõdecet: redeunti.
Nõne benigniſſimus eſt dñs: qui tantas tolerat iniurias a pctõribus: dans eis tpis ſpatiũ: ut emẽdent᷑ Sed hoc
noueris:qa ſicut Renne eſt in tolerãdo:ita iuſtus eſt in puniẽdo. Sed forte ꝗs iteꝶ dicet: ꝙ uir qui toto tem/
pore quo uixit: male fecit: in mortis articulo accepta pœnitẽtia a deo uenia obtinebit. Heu ꝗᷓ uana ſuſpicatio
& falſa meditatio⸗ Vix de centũ milibus hoĩum: quoꝶ mala ſemp fuit uita: mereat᷑ a deo hre ĩdulgẽtiã unus.
Vir totus in pctĩs genitus & enutritus: q necdeũ uidit: necagnouit: nec de eo audire uoluit: nec ſe peccaſſe co/
gnoſcit: nec ꝗd pœnitẽtia ſit niſi forte dormiẽdo nouit: totus adhuc ſæcularibus innodatus negociis: quẽ an/
guſtia præmit filioꝶ: quos deſerit: quẽ infirmitas cõterit: quẽ dolor diuitiaꝶ & tẽporaliũ bonoꝶ cõcutit:cum
eis nõ poſſe frui amplius: ſe cernit: ꝗᷓ accepta deo accipit pœnitẽtiã: quã nõ acciperet: ſi adhuc ſe poſſe ſanari cre
deret. Certe uere cõcludã: qui du ſanus eſt & iuuenis: deũ offendere nõ formidat: in morte nõ merebit᷑ diuinã
obtinere indulgentiã. Quæ dilectiſſimi filii eſt pœnitẽtia: quã ſolus ꝗs accipit: quia ſe uiuere nõ poſſe ampli
us cemit? qui ſi ex ĩfirmitate cõualeſceret: peior ꝗᷓ prius fieret. Scio nõ modicos pecunioſoꝶ accepta ĩ mortis ar
ticulo poœnitẽtia: cõualuiſſe corpore: & peioraſſe uita. Hoc teneo: hoc ueꝶ puto:haæc multiplici experiẽtia didi/
ci: ꝙ ei nõ bonus eſt finis: cui mala ſem per fuit uita: qui peccarenõ timuit: ſed in mũdi uanitatibus ſempꝑ ui/
xit Precioſa inqt in cõſpectu dñi mors ſanctoꝶ eius: & mors pctoꝶ peſſima. Et ideo filii prædilectiſſimi ac
cingimini potẽtia: & eſtote filii potẽtes: & nolite hoꝶ miſeroꝶ diuitũ & potẽtũ: quoꝶ iã tantã oſtendimus im
becillitatẽ & miſeriã eſſe: quãtam nõ diceret lingua carnis: tenuẽ potentiã formidare in operãdo iuſticiã. Qui
enĩ ꝓpter iuſticiã pſecutionẽ patit᷑: beatus eſt: & bene ſibi erit: & ſi morit᷑ beatior. Precioſa nẽpe eſt incõſpectu
dũñi mors ſanctoꝶ eius. Si cupis uitã tenere in Xpᷣo:noli mortẽ timere pro Xpo. Nõ enĩ potes illa ſuſtinere ꝓ
Xpo: quæ ſint cõdigna ad futurã gloriã: quæ reuelabit: cũ apparuerit gloria noſtra: quæ ſurſũ eſt & non ſuper
terrã. Nõ ſperet mercedẽ: qui nõ laborat. Nõ ſufficit ſolũxpᷣiani nomẽ. Apianus es: imitare xpᷣm. Fruſtra xpᷣia
ni habetille nomẽ: qui diabolũ ſequit᷑. Quinĩmo AXp̃ᷣianus oĩno nõ eſt: ſed antich riſtus: iuxta illud beati euã/
eliſtæ Ioãnis. Audiſtis ꝗa Antichriſtus uenit: nũc antichriſti multi ſũt. Vis ergo regnare cũ Apᷣo? patiaris cũ
Xpo. Si Xpᷣm dũm & regem cui eſtnomẽ ſuꝑ omne nomẽ oportuit pati: ut ita intraret in gloriã ſuã: quã fidu
ciã habes: te intrare ſine labore? O ꝗᷓ ſtulti ſumus & tardi corde ad credendũ. Volumus hic gaudere cũ ſæculo
& poſtea regnare cũ Xpᷣo. Dũs nudus ingredit᷑: ſeruus ſupfluitate onuſtus ueſtium auri & gẽmaꝶ ĩtrabit? Ille
ieiunus: iſte crapula & luxuria plenus?Ille in cruce pro ip ſo moriẽs: iſte in lecto delicate dormiens? Quoddũs
nõ facit: ſeruus faciet? Promittit ds Zebedei filiis regnũ ſuũ: ſi calicẽ quẽ Bibiturus erat: poſſẽt bibere. Sic fa⸗
tui filii hoĩum nõ recte iudicantes: neq; qd ueꝶ eſt cognoſcẽtes: dicẽtes malũ bonũ & bonũ malũ. Reuertimini
aad cor: ueniẽtes audite me: & narrabo uobis quæ audiui: & cognoui: & patres noſtri narrauerunt mihi:nec oc-
culter a filiis hoĩum. Adhærere deo bonũ eſt: & ſicut ille ambulare. Sicut Aps aſam ſuã pro nobis poſuit:ſic &
nos ſi opus eſt pro ueritate: quæ ipſe deus eſt: debemus aĩas ponere. Qui amat aſam ſuã in hoc mũdo:perdet
eã. Aps pro nobis paſſus eſt: nobis relin quens exẽplũut ſequamur ueſtigia eius. Nõ ſecogitet xpᷣianũ: qui ꝓ
Xpo mori ſe nõ ĩuenit præparatũ. Qui Xp miniſtrat: ipſũ ſequat᷑. Dicas hõ:qui ſolũ noĩe & uerbo xpᷣianus
es. Fidẽ Api habes: & dicas bonũ eſt. ſed ubi opa- Fidesſine opibus mortua eſt: Certe dicã: qui Apᷣm tantum
ore: & nõ ope laudas: ipſũ negas: qui ſi quæ dicit: crederes: ſaltẽ eũ timeres: & de pctis uerecũdareris. Et ſi credia
& mala facis: centuplo puniẽdus es. Nõne pctm̃ quod fit ex certa malitia ĩfinito peius eſt ꝑctõ: qd fitexigno/
rantia- Peccauit angelus: peccauit hõ. alter ueniã potuit ĩuenire: alter nõ. Qua de retIlle ex propria malitia: hõ
ſuggeſtione diabolica: ad quod ego. Quod miſer mereris præmiũ:ſi nullũhaberes prœliu? Noône terreſtris mi
les ad oẽ ſe exponit piculũ: ut ſuo regi placeat: Nec certe ulla tibi eſſe põt excuſatio: ſi te peccare diabolica dicis
ſuggeſtione: ſicut & ille: quia tibi nõ eſt occaſio quæ illi. Vnũ ſolũ habuerat præceptũ: ut deligno nõ comede/
tet. Nonduũ qd diabolica foret ſuggeſtio nouerat: nec ꝗtum pctm deo diſI pliceat: ſcierat: & tu ut dicis noſti:&
bene

—

bene credis: & tot milia facis pctã. Et qd cõcludã? Qui tales ſũt xpᷣiani:diligũt eũ in ore ſuo & lingua ſua men/

tiunt᷑ ei: cor aũt eoꝶ nõ eſt rectũ cũ eo: nec fidẽ hit in teſtamẽto eius. Siꝗs diligit Apᷣm: ſiꝗs uerus eſtxpᷣianus

& ſpecialiter ſacerdos: & monachus. In quo tanꝗᷓ in ſpeculo relucet pfectio: nõ ſolũ renũciet oĩbus quæ poſſi

det: ſẽd etiã abneget ſemetipſũ: ita ut totus ſit mortuus mudo. Quia niſi granũ frumẽti cadẽs ĩ terra mortuũ

fuerit: ipſũ ſolũ manet. Qui mudi uiuit negociis: mortuus ẽ deo. Oportet nãq; hoĩem: qui uult cape pfectio/
nẽ: & tenere: ita mortuũ eẽ mũdo: ut tanꝗᷓ mortuus nihil de rebus ſæculanibus ſẽtiat: ita ut cũ apoſtolo dicat.

Noſtra cõuerſatio in cælis eſt. Et iteꝶꝶ. Viuo iã nõ ego: uiuit aũt in me Xp̃s. Iccirco ꝗ uere iuſtus eſt. uitã hanc
quæ mors eſt: nõ metuat amittere: ut uitã quæ Xps eſt: ualeat ĩuenire. Eos qui occidũt corpus nõ timeat: ꝗa
aĩam nõ pnt occidere:hic tribulatiões quæ cito labunt᷑: ſuſtineat: ut gaudia quæ ſine fine manẽt hẽat. Hæc ſo

lũ uia ẽ ꝗᷓ itur ad pr̃iã cæli. Certe ſi alio poſſet ire tramite: ĩ toto mẽdax deus fieret. Nõ enĩ quæ dico uobis: uer

ba accepi ab hoĩe: neq; per hoĩem didici: ſed per euãgeliũ ſuũ. Itaq; oportet nos ꝑ multastribulatioes acqrere
regnũ dei: Errauit in uia: qui pdiuitias & delitias feſtinat ire. Signu manifeſte danationis eſt in hoc mũdo ſua
beneplacita aſſeq: & a mudo diligi. Quos deus diligit:hos ſæpe cortigit: & caſtigat. Si ĩ mũdo gloria oportet:
libẽter gloriemini in tribulationibus: & aduerſitatibus ur̃is. Promiſit enĩ Aps hæc ſuis iſcipulis:quos dilexit
uſq; in finẽ: in ſignũ p̃eipuæ dilectiõis: cũ in ultima cœna dixit. Amẽ dico uobis: qᷣ plorabitis & flebitis uos:
mũudus aũt audebit, Gauclete filii mei pdilectiſſimi: cũ odit uos mũdus. Deſiderate ſufferre contumelias:&
obprobria ab hoĩbus: qa beati eritis: cum maledixerĩt uobis hoĩes: & pſecuti uos fuerint: & dixerint oẽ malum
aduerſũ uos: mẽtiẽtes ppter filiũ hoĩs: gaudete tũc: & exultate: qm meroæs ueſtra copioſa eſt ĩ cælis. Vtinã ĩ uos
Iſurgat totus iſte mũdus:ſcitote ꝙ de mũdo nõ eſtis: qm ſi de mudo eſſetis:mundus qd ſuum eſſet: diligeret.
(05 gaudiũ ur̃m exiſtimate:cuũ multa hẽtis in ſæculo obprobria & aduerſitates: ſciẽtes q; fortitudo & patiẽ/
tia ex ipſis oriunt᷑. Patiẽtia aũt pfectũ opus habet. Probant᷑ aũtuirtutes in hoĩe per patiẽtiã:tanꝗᷓ auꝶp ignẽ.
Quicxteras habet uirtutes ſine patiẽtia: auʒ in uaſis fictilibus portat. In ſola dicebat Saluator patiẽtia ueſtra
poſſidebitis aĩas ueſtras. Fortitudo cõnexa ẽ patiẽtiæ. Vir patiens fortis eſt aĩo. Qui patiẽs & fortis eſt: ſecure
bona ſequẽtis uitæ ſperare põt. Seruate patiẽtiã in mẽte: eãq; dũ tps eſt: exercete in opatiõe. Eſt enĩ patiẽtia ue
lIũ quo in huius mũdi ꝓcellis nauis noſtra quocũq; flãte uẽto nauigat ſecure:nullũ timẽs piculũ. Nullu ueſtrũ
ad uindictã uel odiũ ꝓpximi cõtumelioſa uerba cõmoueãt. Eſtote miſericordes: ſicut & pater ueſter miſeri/
cors ẽ: qpluit ſuꝑ iuſtos & iniuſtos: & ſolẽ ſuũ facit oriri ſup bonũ & malu iudiciũ ſine miſericordia illi fiet: ꝗ

nõ facit miſericordiã. Miſericordia ſupexaltat iudiciũ. Si no remiſeritis de corde ueſtro illis: qui offendũt uos:

nec pater ur̃dimittet uobis. Fruſtra petit miſericordia: ꝗ aliis denegat miſericordiã. Suſtinetis inqt apoſtolus

ſiquis uos ĩ ſeruitutẽ redigit: ſiꝗs in faciẽ uos cædit. Hic nĩa ſtabilit᷑ uirtus: hic tota merces & p̃miũ: ut amicos

diligamus in deo: & inimicos ꝓpter deũ. Seruus ille neꝗᷓ accepta miſericordia: cõſeruo ſuo derogauit miſericor
diã: & iõ meruit hr̃e ſeueritatẽ iuſticiæ. Iuſticia ſine miſericordia crudelitas ẽ: & iõ iuſticiæ miſericordia miſcẽ/

da ẽ: Lex nra tota in miſericordia eſt. ꝓpter petm̃ poterat quoſq; dãnare deus iuſticia: quos ſua ſaluauit miſeri

cordia. quapropter ꝗ miſericordia caret: xpianus nõ ẽ. Impoſſibile fere ẽ hoĩem miſericordẽ & piũ irã nõ placa
rediuinã. Beati miſericordes: qm ipſi miſericordiã cõſequent. Sacerdos & monachus pcipue ſine miſericordia

nauis ẽ ĩ medio pelagi undiq; pforata. Vana religio ẽ: quæ caret miſericordia. Paꝶ ꝓdeſt differentẽ eẽ ueſtimẽ

tis a ſæcularibus: & cõcordẽ uita. Nõ ueſtimẽtis & ordine ſolũ eſt ꝗs ſacerdos & monachus: ſed uita. Heu ꝗd
dicã/Sed ex magna abũdãtia triſtitiæ hõ multa loquit᷑. Ecce mũdus undiq; feruet monachis & ſacerdotibus:
& tũ iã fũt rariſſimi ſacerdotes & monachi: ꝙ uixde centũ unus repiat᷑. Nulla certe in mũdo tã crudelis beſtia
ꝗᷓ malus ſacerdos & monachus. Nã corrigi nõ patit᷑: nec ueritatẽ unꝗᷓ audire põt. & ut breuiter dicã oẽs p̃emi/
net malitia. Sũt hi tales ſacerdotes & monachi ſolũ hĩtu & noĩe: quoꝶ uana ẽ religio. Religio mũda & ĩmacu

lata apud deũ pr̃em hæc ẽ. Viſitare pupillos & uiduas in tribulatiõe eoꝶ: & ĩmaculatũ ſe cuſtodire ab hoc ſæ

culo. Heu quãtũ ĩ ꝗbuſdã ſ piritalibus hĩtu & noĩe creuit cupiditas: imo ut uerius dicã:cauſa huiuſmodi ſpi/
ritalitatis eſtauaritia: q certe ſũt lupi rapaces in ueſtimẽt?s ouiũ. Vbi ſacerdos & monachus cupidus eſt: & ſi/
ne miſericordia: ab eodẽ: plus ꝗᷓ a ſerpẽte fuge. Sũt etiã nõnulli:q totũ ſuũ fructũ exiſtimãt eccleſias & mona/
ſteria miro moò & ope ex paupeꝶ mercede ædificare: in ꝗbus tãta uiget cupiditas: ut terrã ſibi & oĩa deficere pu

tẽt: Ibi eoꝶ mẽs: ibi ſemp ſua ẽcogitatio: ut aliena poſſint expoliare marſupia. Hos tales Saluator increpãs: ue
uobis inqt q ædificatis monumẽta ꝓphetaꝶ. Ecce ꝗq monaſteria ædificãt: eccleſias miro artificio aptant:bonũ

uident᷑ opus facere.ſed ſiqdẽ miſericordiã paupibus faciũt:bonũ eſt. Vis ut opus tuũ deo placeat: fac ut de hoc
paupes gaudeãt:quod tẽplũ eſt deo carius ꝗᷓ hõ Tẽplũ dei uos eſtis inqt apoſtolus. Cũ pau pi manũ tribuis:

cũ uiro ĩ ſuis neceſſitatibus ſubuenis: cũ errãtẽ ad uiã rectã reducis: o ꝗᷓadmirabile & deo gratũ tẽplu ædifica/
ſti. Frange eſuriẽti panẽ tuũ: & egenos uagoſq; iduc in domũ tuã. Nemo ſe excuſãs dicat. Noò hẽo d pauperi

fratri tribuã. Si ueſtimẽtũ uel aliqd ultra extremã poſſides neceſſitatẽ: & paupi ĩdigẽti nõ ſubuenis: fur es & la
tro. Sumus dilectiſſimi filii ĩ rebus tpalibus ſolũ diſpẽſatores: & nõ poſſeſſores. Siqd ſupꝑfluũ quo frater ege/

at poſſidemus furamur: ĩmo peius. Furat᷑ aliqs ex ĩopia & neceſſitate: iſte tm ultro neceſſitatẽ retinet: quo cẽ/
tũ uiuerẽt: ꝗ fame pereũt. Illeuni furtũ facit. Iſte tot quot nõ cõdonat patiẽtibus neceſſitatẽ. Dices fortemiſer
meũ eſt: nã hoc dimiſerũt mihi parẽtes. Quõ tibi potuerũt dimittere quod ſuũ no erat? Aſt ſi ſuũ erat inqes:

Vnde habuerũt s dedit ſibi?qd in mũdũ ueniẽtes apportauerũt?qd recedẽtes ferẽt! Certe quæ paupeꝶ poſ

ſidemus: in die iudicii corã oculis dei iuſticiæ uĩdicta exclamabũt. Qui habet aures audiẽdi: audiat. Qui mi/

hi nõ uult credere: heu ꝗᷓ grauiter ſentiet: cũ diuitiæ ſuæ trãſierit in egeſtatẽ. Lexnaturalis hoc pᷣcipit:ut qued
ab aliis deſideramus: hoc aliis faciamus. Quid aliud lex uetus p̃dicat? At euãgelicã doctrinã pcuctare undiq;
qd aliud ĩſinuat Vere corã deo iudice erũt teſtimonia. Quid ergo dicã his: ꝗ ſolũ lapides cõgregant: & muros

erigunt in altitudinem: quoꝶ ẽcor & cogitatio: ut humanis oculis opus appareat? laudet᷑ ædificiũ: & totã hic
ſuã arbitrant iuſticiã? Siint etiã aliq:qui de rapinis & paupeꝶ ſudore oblatiões & uictimas deo offerũt. Tales
oblationes añ diuinã cla mẽtiã nõ paꝶ ſũt abomĩabiles. Quis tã inſipiẽs ẽ: ut nõ ĩtelligat ꝙ talia ædificia non
cedũt ad dei gloriã: ſed ad mũdi Fae Sed ſiꝗs diceret. Quid dicis- Nõ bonũ eſt ædificare monaſteria: ut ĩde
honoret᷑ deus? Ad qd ego. bonũẽ dũmò paupes uiolentiã nõ ſint paſſi: nec ĩterpellẽt deu cõtra eos. Quõ poſ
ſũ ædificare domũ deo placitã uel ſãctis eius ex illis pecuniis: de ꝗqbus paupes plorãt:? Qualis iuſticia põt eſſe
munerare mortuos: & ſpoliare uiuẽtes? & de ĩdigẽtia paupeꝶ offerre deo:? Certe ſi hæc placeret deo iuſticia: fo
ret ſocius uiolẽtiæ. & ſi hac a nobis uellet oblationẽ: cõſcius fieret ĩ pctõ. Aſt ſi deo diſplicet: põt placere ſãctis.
Qua de re filii dilectiſſimi deponẽtes oẽm malitiã: oẽm dolũ: & ſimulationes: & ĩuidias: & oẽs detractio/
nes:ſicut mõ geniti ĩfãtes: ?cõnabiles: ſine dolo:lac cõcupiſcite: ut ĩ eo creſcatis ĩ ſalutẽ. Si tñ guſtatis:qm dulcis
ẽ dns. Vere ſi nõ eritis ſicut paruuli: nõ ĩtrabitis in regnũ cæloꝶ. Paruulus uidẽs pulchrã mulierẽ: nõ delectat᷑.
cioſã ueſtẽ ĩtuẽs: nõ deſiderat. In iracũdia nõ pſeuerat læſus: nõ recordat᷑:nec odit. patrẽ ſeꝗtur: matrẽ non
deſerit. Et ideo nullus ſeregnũ cæloꝶ cogitet attingere: niſi hac paruuli ĩnocẽtiã & ſimplicitatem imitari ſtu/
deat: ideſt caſtitatẽ hr̃e: mũduũ ſpnere:fratrẽ diligere: patiẽtiã ſeruare:patrẽ Xpᷣm ſeq:& iĩ gremio mĩ̃is eccleſiæ
ſemp ĩcũbere. Et exuitæ uos dilectiſſimi ueterẽ hoĩem: & ĩduite uos armatura dei:ut poſſitis ſtare aduerſus ĩſi
dias diaboli. Diabolus nihil ĩ muũdo poſſidet. Expoliati ergo mudanis rebus momẽtaneis: & cito uelut umbra
labẽtibus:cũ nudo pugnetis. Qui oneratus ueſtibus cũ nudo luctat᷑ citius ad terrã deiicit: qa uñ teneat habet:
uis firmiter cũ diabolo dimicare ueſtimẽta piice:ne ſuccũbas. Terrena oĩa ſũt ꝗſi quæda corporis ĩdumenta.
Qui plus poſſidet: citius uĩcet᷑.Arma uia pugnaturis ſint caſtitas: patiẽtia: hHumilitas: & charitas. Hæc ſũt ar
ma aduerſus uerſutias diaboli. Quibus ſi muniti fueritis accingetis fortitudine lũbos ueſtros: & roborabitis
brachiũ ueſtrũ. Fortitudo & decor indumẽtũ ueſtrũ erit: & cũ enitis ĩ prœlio: ridebitis. Non timebitis a frigori
bus niuis: & uere fũdata erit domus ueſtra ſuꝑ firmã petrã: quæ xpᷣs ẽ. Enſis diaboli luxuria. Heu quot illa ĩ
terficit rõphea. Nõẽ aliquod pctm: quo totiẽs diabolus uictor exiſtat. Fuge luxuria. Nã ſicut uirgitas hoĩem
æꝗᷓt angelis: ĩmo plus: eu facit angelu: ita luxuria hoĩem plus ꝗᷓ beſtificat. & ut ita dicã multo peius beſtiã effi/
cit. De nullo alio pctõ legit᷑ deũ dixiſſe ſe pœnitere feciſſe hoĩem: hæc huiuſfnodi facit opa. Corpus debilitat:
& qᷓſi ſemꝑ eũ morte deſtruit. Famã denigrat. Marſupia euacuat. Furta ĩſłruit. Homicidia cauſat. Memoriã
hebetat. Cor au fert. Oculos utriuſq; hoĩs cæcat: & præ cæteris iram dei puocat. Ex radice gulæ orit᷑. Pro nullo
alio reatu tã manifeſta iuſticiã exercuit deus ſine miſericordia: ꝗᷓ ꝓ iſto. Propter hoc nãq; legit᷑ pctñideuũ mũ/
do induxiſſe diluuiũ. Sodomã & Gomorrã cõbuſſiſſe: & multos alios hoĩes ſĩteremiſſe. Hoc rete diaboli. Si/
ꝗqs hoc capit᷑:nõ cito ſoluit᷑. In iſto tã graui prœlio nemo põt uĩcere:niſi fugiat. N emo põt firmiter ꝑdurare:ni
ſi carnẽ domet. Qui uino utit: ignẽ portat in gremio. Nolite inqt apoſtolus ĩebriari uino: in quo eſt luxuria
Hoc pᷣliũ nõ ſuſtinet᷑ niſi ĩ abſtinẽtia &ieiunio.Vinũ nocet:ſed uultus cẽtuplo magis mulieꝶ. Mulier diabo/
liſſagitta ẽ: qᷓ ĩ luxuriã hõ cito trahit᷑. Nullus ĩ hoc cõfidat uiuẽs. Si ſcus es: nec tñ ſecurus es. Mulier uiri pcioſã

aĩam capit. Nunqd abſcõdere põt hõ ignẽ ĩ ſinu ſuo: ut ueſtimẽta illius nõ ardeãt? aut ambulareſi uꝑ prunas

ut nõ cõburant plãtæ eius?/ Hõ & mulier: ignis & palea. Diabolus nunꝗᷓ ĩſufflare ceſſat: ut accendãtur. Huius
p̃lii nunꝗᷓ fiet uictor niſi fugiẽs. Nunꝗᷓ a uiro cũ muliere ſint longa colloqa. Sola ĩſimul loq faciat neceſſitas
Vir mulieris cũcta ſpnat munuſcula: & blãda uerba:ſi nõ uult luxuriæ capi laq̃is. Tata ſit ĩter uiꝶ & mulierẽ
raritas:ut alter alterius nomẽ neſciat. Plurimi ſciſſimi iã ceciderũt hocuitio: ꝓp ter ſuã ſecuritatẽ. Timeatis fi
lii. Si aliis pctis timẽdũ ẽ:ĩ iſto multo plus. Sed uer dicã. Hodie ſub ſpiritalitatis noĩe:nouũ fit fornicatiõis
genus apluribus. Heu qd ꝓferã hodie nõ uerecudant hoĩes: ꝗqnĩmo gloriant᷑: cũ malefecerint. Aliqlis ĩ mulie
ribus uiget uerecũdia: ꝗᷓꝗᷓ paruna. Sed ĩ uiris ita hæccreuit malitia: ut ille Puter iſipi sid nuiudrtodl doctus nõ

ẽ. Quid plura:“Hæc ſua ẽ feſtiuitas.hæc oĩs pᷣdicatio. Ob hoc frequẽtat eccleſias: ut mulieres uideãt:& eaꝶ utã

tur colloqis: qᷓtenus ide luxuriæ ãplius creſcat appetitus. Sed qd uir miſ gloriaris ĩ malitia iſta? Forte qa potẽs
es iniqtate Cẽtuplo peccas ꝗᷓ mulier. Mulier mollis & tu fortẽ te exiſtias. illa ĩ domo ſedet: & tu uagãdo mil
le méis eã illaqas: & aliqũ eã cogis: ut ui faciat. Hæc cũ facis. ꝗa deus tacet: tu cogitas ꝙ ſit tibi ſimilis. Sed ueni
et t̃s: quo arguet te:& ſtatuet cotra faciẽ tuã. Vñ filii:Eſtote prudẽtes: ſicut ſpẽtes.& ſimplices ſicut colũbæ:&

pugnate uiriliter cũ ãtiquo ᷣpẽte.Sit lũbi uripcicti:& lucernæ ardẽtes ĩ manibus uñs:& tũc uiriliter agite & co

fortet᷑ cor ur̃m. qm illi ꝗ debellabãt uos:timebuũt: & ĩ deo facietis uirtutẽ: & ipe ad nihilũ deducet tribulantes
uos. Prædilecti mei:diligite uos ĩuicẽ. Nõ.n.accepi hoc ab hoĩe:ſed a ſaluatore.Hoc inꝗtẽ pᷣceptũ meũ: ut di
ligatis ĩuicẽ. In ſola dilectiõe oĩum uirtutũ bõa cõſiſtũt. Sicut ex una radice multi exeũt rami: ſic charitate oẽs
nant uirtutes. Si liguis hoĩum ĩ ꝗqtapoſtolus loꝗᷓ rer: & ãgeloꝶ: ſi vẽm huero ꝓphetiã: & nouero myſteria oĩa
& oẽm ſcĩam:ſi hũero oẽm fidẽ:ita ut mõtes trãſferã:charitatẽ aũtnõ hẽam:nihil ſũ. Qui uerã hẽt charitatẽ.
benignus ẽ & patiẽs.Ille uerã hẽt charitatẽ: ꝗ nõ tm̃ ꝓxios diligit affectũ cognatiois & carnis: ſicut ethnici &
V publicani

—— —

publicani faciũt: ſed ita diligit inimicũ:ſicut amicũ. In hocuno põt hò agnoſcere:ſi manet ĩ charitate:ſi ab eo

diligit᷑: ꝗ ei aduerſat᷑. Certe hic qᷓplurimũ aĩaduertẽdũẽ. Sũt qᷓplurimi: qdiligũt: ſed male. In tantũ eni aliquẽ
diligũt: utdilectionẽ dei Tchanr Qui aliqd ſupra dũm diliguũt: deo nõ ſut digni. In cũctis uirtutibus reqritur

tẽperãtia. Virtus ſẽꝑp uult mediũ. Nimis diligere malũ ẽ. minus diligere maluẽ.ſed ut ius exigit diligere bonũ
ẽ. Ois dilectio ꝗᷓ nocet: uitãda ẽ. ꝓpter ni miã dilectionẽ aliq ĩ luxuriã ceciderũt. ꝓpter modicã: aliq ĩ inuidiã
deuenerũt. Multi orones & dei obſeqa dimiſerũt. Hoc ꝗppeagit ſupfluus amor: ut quẽ diligit: ſẽper uidere
uellet. Nimius & ſtultus amor ignorat ſiqdẽ iuſticiã & ueritatẽ: rõne caret: modũ neſcit: neq; aliud cogitare
põt: ꝗᷓ qd diligit.Amor iſte nõ accipit de ĩpoſſibilitate ſolatiũ:neq; ex difſicultate remediũ.Impoſſibile ẽ ho/
minẽ ꝗ talẽ hẽt amorẽ: deo poſſe acceptabiles or̃ones facere:aut placere. FHic amor nõ ẽ charitas:ſed ſtultitia.
Oes nros debemus diligere fres ſicut & noſmetipſos:ita tñut uitia nõ diligãtur. Punire malũ charitas ẽ. plus
meliorẽ diligere iuſtũ ẽ. Sic diligẽdi ſũt hoĩes:ut hõitas exaltet᷑: & uitiũ deturpet᷑. Vera chritas exigit: ut deũ
diligamus ex toto corde: & ex tota mẽte: & ex totis uiribus nris: & ita ſingulariter: ꝙ cum deo nihil auc diliga
mus:& ꝓximũ nrm ſicut nos.In iſtis duobus mãdatis tota pẽdet lex & ꝓphetæ. Qui ſine charitate ẽ: ſine deo ẽ
qa deus charitas ẽ: & charitas deus ẽ.q manet ĩ charitate:i cælo iã cœpit hitare.In cælo una eſt charitas oĩum
btõꝶ. Vbi charitas uera ẽ:ibi ĩuidia nulla ẽ: ibi abitio nulla cognoſcit᷑: nec murmuratio: nec detractio: nec irri
ſio:ſed ẽ oĩbus una & eadẽ uolũtas. Hoc ſcitote fres:qa ſi nõ hẽtis charitatẽ ꝑpfectã: ſub diabolica ptãte eſtis:
nec ultra uobiſcũ deus hiĩtat. & ꝗ ſine deo ẽ:ĩ ĩferno ẽ. Iccirco pᷣdilectiſſimi mei filii hortor uos:dũ tpᷣs hẽtis:ne
ĩuacuũ gr̃am dei recipiatis:gr̃a d data ẽ oĩbus ꝑ mortẽ filii eius.Dũ tpeĩſto breuiſſimo uiuimus: ſemĩemus:

ga poſtmodũ ſuo tpe metemus. Breues dies hoĩs ſũt. Præcidit uelut a texẽte uita nr̃a: tanꝗᷓ fur mors uenit.Cũ

mortuus fuerit hõ: nõ ſimul deſcẽdit cũ eo gloria domus eius. Diuites ĩ bonis quis minimis ducũt dies ſuos:
& ĩ pũcto ad ĩferna deſcẽdũt. Opa cuiuſſibet ſequũtur illũ.Perraꝶ ẽ:ut hoĩs cuius ſemꝑ mala fuit uita:bona
fuerit mors. Siue malũ ſiue bonũ tpeiſto fecerimus: illud idẽ poſt finẽ mortis ĩueniemus. Nõ expectetis qa tẽ
pus iſtud acceptabile ẽ. Dũ lucẽ hẽtis:nõ abuletis ĩ tenebris. Qui abulat ĩ tenebris:neſcit quo uadat. Lux ur̃a

xps ẽ:qᷓ lucet ĩ tenebris:& illumiĩat oẽm hoĩem ueniẽtẽ ĩ huũc mũduũ.Vt ergo filii lucis ſitis: & tenebræ uos non

cõprenẽdãt: ad ipſũ accedẽtes lapidẽ uiuũ: ab hoĩbus ꝗdẽ reprobatũ: a deo aũt electũ: & ipſi anlapicles uiui

ſuꝑædificamini: & ĩ oĩbus exhibeatis uoſmetipᷣos ſicut dei mĩſtros ĩ multa patiẽtia: ĩ tribulatiõibus: ĩ neceſſi

tatibus:ĩ anguſtiis: ĩ plagis: ĩ carceribus:ĩ ſeditiõibus:ĩ laboribus:iĩ ieiuniis: ĩ caſtitate:ĩ ſcĩa:i lõganimitate: in
