quæ ſi de oĩbus ſctiptis uoluero replicare: plõgũ eſt. ergo qrimus ubi ſit hoc incẽdiũ ſalutare.nulli dubiũ:qn
in ſacris uolumĩbus: ex quoꝶ lectione uniueria hominũ uitia purgant᷑. De eo uero qd ſeqtur: prĩcipiũ oris
eoꝶ: quom poſſit ad ſcripturas referri: uereorne ſi dicere cœperimus: nò tam ĩterptari ꝗᷓ uim ſcripturis ĩfer/⸗
re uideamur. Initiũ oris &cõmunis eloquii & hocoẽ uerbũ qd loqmur: hebræã linguã ex qua uetus teſtamẽ
tũ ſcriptũ eſt: uniuerſa antiqtas tradidit. Poſtꝗᷓ uero in fabncatione turris per offenſã dei linguaꝶ diuerſitas
uel uarietas attributa eſt: tũc ſermonis uarietas in oẽs diſperſa eſt natiões. Igit᷑ & incẽdiũ & initiũ oris in duo/
bus aĩaduertit᷑ teſtamẽtis: quæ circa deũ ſtare nõ mirũ eſt: cũ ꝑ ea dñs ipſe iſcat᷑. Sex alæ uni: & ſex alæ alteri
Victorinus nri. xii. apoſtolos ĩterpᷣtatus eſt. Nos poſſumus &. xii.lapides altaris quos ferrũ nõ tetigit: &. xii
gẽmas ex quibus ſacerdotis inſigne diadema cõſtructũ eſtaccipe: quos & Ezechiel memorat: & Apocalypſis
nõ tacet. quoꝶ ꝗd uerũ ſit: deus uiderit. quid ueriſimile in ſequẽtibus exponemus. Seqtur & duabus ꝗdẽ ue
labãt faciẽ: & duabus uelabãt pedes:& duabus uolabãt. Velabãt faciẽ nõ ſuã: ſed dei. Quis enĩ eius põt ſcire
pncipiũ: qui añ ꝗᷓ iſtũ cõderet mũdũ: ĩ reꝶ fuerit æternitate⸗ Quãdo thronos:dnatiões poteſtates angelos to
tũq; myſteriũ cæleſte cõdiderat?/ Seqtur& duabus uelabantpedes: nõ ſuos:ſed dei.extremũ quippe eius ſcire
ꝗs põt? Quid poſt cõſumationẽ ſæculi ſit futuꝶ? Quid Poſ genus hominũ fuerit iudicatũ: quæ ſequat᷑ ui
ta An rurſũ alia ſit futura terra: & poſt rrãſitionẽ alia rurſũe emẽta: uel alius mũdus ſolq; cõdẽdus ſit? Prio
ra ãnũciate mihi: & in nouiſſimo quæ futura ſũt: & dicã: qa dii eſtis: ut ait Eſaias: ſignificãs neminẽ poſſe qd
ante mudũ fuerit:& qd poſt mũdũ futuꝶ ſi it: enarrare. Et duabus uolabant. Media tm cognoſcimus: quæ ex
ſcripturaꝶ nobis lectione pandũtur. Quãdo mũdus factus ſit: quãdo plaſmatus hõ: qn diluuiũ: quãdo lex
n V. CXXV.,

—

data ſit. ut ex uno homine uniuerſa terrarum ſpatia completa ſint. & ĩ extremo tẽpore dei filius ꝓ noſtra ſa⸗
lute ſũpſerit carnẽ. Cærera uero que diximus: iſta duo ſeraphin in facie pedibuſ. q; texerũt: & clamabãt alter
ad alterũ. pulchre poſitũ eſt alter ad alteꝶ. Quicqd enĩ in ueten legimus teſtamẽto: hoc idẽ in euãgelio repe
rimus. & quod ĩ euãgelio fuerit lectitatu: hoc ex ueteris teſtamẽti auctoritate deducit᷑. nihil ĩ eis diſſonũ: ni
hil diuerſũ eſt. Et dicebãt ſactus ſctũs ſctũs dñs deus ſabaoth. in ambobus teſtamẽtis trinitas p̃dicat᷑. Quod
autẽ ſabaoth & Saluatot nr̃ eſſe dicat᷑: accipe exẽplũ ĩ uigeſimotertio pſalmo. Virtutes quæ dno mĩſtrabãt:
ad cæleſtes alias fortitudines clamabãt: ut pãdant ianuã dno reuertenti. Tollite portas pᷣncipes ur̃as: ſiue ut
aquila ĩterpᷣtat. Attollite portæ capita ur̃a: & ĩtroibit rex gloriæ. Rurſũ ille quẽ indutũ carnecõſi piciũt:nouo
myſterio ſtupefactæ interrogant. Quis eſt iſte rex glo riæ!. Accipiũ tq; reſpõſũ:dns uirtutũ ipſe eſt rex gloriæ.
Quod in hebræo ſcribit᷑:dns ſabaoth.Sciẽdũq; qa ubicũq;. lxx.ĩterpᷣtes dominũ uirtutũ & dũm oĩpotẽtẽ ex
preſſerint: in hebræo ſit poſitũ dominus ſabaoth qd ĩterpᷣtat Aqla dñns militiaꝶ. dñs quoq; ip̃e hic quatuor
lIitterarũ eſt: qd ꝓprie in deo ponit᷑: iod he iod he: ideſt duabus & duabus. ia. quæ duplicata ineffabile illud
& glorioſũ dei nomẽ efficiũt. plena eſt uniuerſa terra gloria eius. Hoc adhuc ſeraphin dicit᷑ de aduẽtu domi/
ni ſaluatoris. quomõ in omnẽ terrã pᷣdicatio illius porrigat᷑: & apoſtoloꝶ ſonus mundi limites penetret. Se/
quit᷑: & eleuatũ eſt ſuplimĩare a uoce qua clamabãt. Legimus ĩ ueteri teſtamẽto ꝙ ſemꝑdñs Moyſi: & Aarõ
ad oſtium tabernaculi ſit locutus. quaſi ante euãgelium necdum eos in ſancta ſãctorum induxerit.ſicut dei
eccleſia poſtea ĩtroducta eſt dicẽs: ĩtroduxit me rex in cubiculũ ſuũ. Quãdo ergo dñs noſter deſcenditad ter
ras ſupliminare illud: ideſt quaſi quoddã obſtaculũ: per qd ĩtrare cupiẽtibus gẽtibus nõ permittebat᷑: ſubla
tũ eſt. & uniuerſus hic mundus fumo ĩpletus eſt: ideſt gloria dei. Vbi autẽ in latino eleuatũ legimus in græco
ſublatũ ponit᷑.ſed ꝗa uerbi ambiguitas utroq; mõ ĩterpᷣtari põt: nñ eleuatũ eſt ĩterpᷣ̃tati ſũt: ꝓ ablato. & do/
mus ĩpleta eſt fumo. deus ut ſupra diximus ignis eſt. & hic cũ in Syna mõte deſcẽdiſſet ad Moyſẽ: ad aduen
tũ eius uidebãtur lãpades diſcurrẽtes. & plenus oĩs mõs fumo: undeĩ pſalmis dicit᷑: qui tãgit mõtes & fumi/

ãt. Ex igne ergo qm totã ſubſtãtiã cape nõ poſſumus: leuior ꝗᷓdã in uniuerſũ mũdũ: & utita dicã rariorfu
gat. KX igne elgo ꝗ P

mi natura diſpgit᷑: ꝗᷓ nos capiẽtes dicamus: ex parte cognoſcimus: & ex parte ꝓphetamus: & nũcuidemus p
ſpeculũ ĩ enygmate. Et Seraphin ſtabãt ĩ circuitu eius. ſex alæ uni: & ſex alæ alteri. Quidã græcoꝶ in ſcriptu
ris apprime eruditus: Seraphin uirtutes quaſdã ĩ cælis eſſe expoſuit: quæ an tribunal dei exñtes laudẽt eũ: &
in diuerſa miniſteria mittant. maxĩeq; ad eos ꝗ purgatiõe indigẽt. & ob priſtina peccata aliqᷓ ex parte ſi uppli/
ciis purgari merent᷑. Quod aũt ſublatũ eſt inqt ſi uphimiare: & domus ĩpleta eſt fumo: ſignũ eſttẽpli iudaici
deſtruẽdi:& ĩcẽdẽdæ uniuerſæ hieruſalẽ: quã uidemus nũc deſtructã. Nõnulli uero in ſu pioribus cõſentien
tes: ĩ extrema partediſſẽtiũt. Na ſuplimĩare ſublatũ illo tẽpore pᷣdicãt: quãdo uelũ tẽpli ſciſſũ eſt: & uniuer/
ſa domus iſrael erroris nubecõfuſa. qñ lIoſephus refert ſacerdotes ex aditis tẽpli uirtutũ cæleſtiũ audiſſe uo/
cẽ. Trãſeamus ex his ſedibus. Eſt uir qdã a quo ego plura didiciſſe me gaudeo: & qui hebræũ ſermonẽ ita eli
mauerit: ut ĩter ſcribas eoꝶ Chaldæus æſtimet᷑.is lõge alia uia ĩgreſſus eſt. Ait enĩ nullũ ꝓphetaꝶ extra Eſaiã
uixiſſe Seraphin circa deũ ſtãtia. & ipſa ne quidẽ Seraphin alibi lectitari. Dehinc cõſumatiõis & captiuitatis
hieruſalẽ: quæ ſub Nabuchodonoſor facta eſt:ſignũ eſſe pᷣmiſſũ.Ab Ozia quippe ſub quo ꝓphetare orſusẽ
uſq; ad Sedechiã qui extremus regnauit: & qui cæcus in babylonẽ ductus eſt:fuiſſe reges. xi. &. xii. Gedoliã:
quẽ cõſtituerat rex babylonis ſi upꝑ terrã: quẽ ĩterfecit Iſmael filius Nathanael ĩter medias epulas: reliqaꝶ pa/
triæ parricida & has eſſe. xii. alas: e ꝗbus quatuor faciẽ ſuã uelẽt. ſicut ĩ nõnullis exẽplaribus ĩuenit᷑ :quatuor
uolẽt:quatuor pedes cõtegant. Ex his quippe. xii. regibus quatuor tm iuſtos fuiſſe: Oziã: Ioathã: Exechiã: &
Ioſiã:q ſublimes pꝑ ſingulas captiuitates audeãt glorificare deu: dicẽtes. Sãctus ſctũs ſctũs dũs deus ſabaoth.
reliquos uero ꝓpter peccata ſua uelare faciẽ. & alios ꝗ in captiuitatẽ ducti ſũt: pedũ uelare ueſtigia. Suplimi/
nare uero ſublatũ: & domũ ipletã fumo ſicut ſi Upradivimuis:euerſ ionẽ hieruſalẽ & ĩcẽdiũ tẽpli expoſuit. Et
quia ſemel eius cœpi referre ſẽtẽtiã: etiã ea quæ necdũ a me ſũt tacta cõtigamus. Forcipẽ de qua altaris carbo
cõprehẽſus eſt: & labia purgata: ꝓpriã Eſaiæ aſſeruit paſſionẽ: ꝗ ſub Manaſſe ĩterfectus eſt rege. & tũc uero
purga uns labiis dixit ad dũm. Ecce ego:mitte me. & dixit: o miſer ego:qm cõpũctus ſũ:donec Oꝛzias uiuit.nõ
intelligis o Eſaia eſſe te miſeꝶ: nõ copũgeris: nõ moueris. ſed qũ ille mortuus eſt:tũcaiĩaduertis nõ mũda ha/
bere te labia: tũc indignũ te eſſe cognoſcis uiſione dei. Vtinã aũt & ego cõpungar: & poſt cõpũctionẽ dei pdi/
catione dignus efficiar. ꝗa cũ ſim hõ:& nõ mũda labia habeã: & in medio quoq; populi ĩmũda labia habẽtis
habitẽ. Eſaias ut iuſtus tm in ſermone peccauerat:ideo ſola labia habebat ĩmuda:non cõſciẽtiam. Ego uero
qa & oculis uideo ad cõcupiſcẽdũ: & manu ſcãdalizor & pede: & oĩum mẽbroꝶ parte delinquo: habeo oĩa i
mũda. & qa ſemel ſpiritu baptizatus rurſũ tunicã pollui:ſecũdi baptiſmatis Chriſti purgatiõe:ideſt ignis in
digeo. nõ ſũt ut qdã putãt in ſcripturis uerba ſi implicia: plurimũ in his abſcõditũ ẽ. Aliud Ir̃a: aliud myſticus
fmo ſignificat. Ecce dus in euãgelio cingit lintheo: peluẽ ad lauãdũ pedes diſcipuloꝶ p̃parat: ſerui fũgit᷑ mi
niſterio. eſto ut doceat humilitatẽ: ut nobis inuicẽ miniſtremus: nõ abnuo:nõ recuſo. Quid eſt qd Petro re/
cuſanti dicit: niſi lauero pedes tuos nõ habebis partẽ mecũ:? Etille reſpõdit: domine non ſolum pedes: ſed &/
manus & caput? Aſcenſurus ergo dominus ad cælũ quia apoſtoli ut homines terræ inſiſtentes adhuc habe⸗
bant peccatoꝶ ſordibus pedes pollutos: uelut eos a delictis penitus liberare: ut eis poſſit ꝓphetalis ſermo cõ/
gruere

=

–☛ S.

= ⏑u☛ —

oſtut,
ditl
u
rdi
. ſiue lt
itnotg
gloir.
dotitie
gutuot
dlell
du Loni⸗
etrt
Ari
ſiance
cital tel
atſab
ingen
to. Ald
dade
Kkun
irnort
emun
nſanpe
liten
eluppl/
liuci
ſenneen
uniuer/
Meoo⸗
nindi
tmllii
ptuins
reolti
Gelhli
igr
gumon
Mid
uoth.
Pini
it.
cubo
ſcvero
witn
icnhia
iſt
abens
o leto
woin

gruere:ꝗᷓ ſpecioſi pedes euangelizantiũ pacẽ & imitari ualeant eccleſiæ uerba dicentis: laui pedes meos:quõ in
quinabo illos? Vt etiã ſiq; poſt reſurrectionẽ dñi: poſtea his adhæſerit puluis: in impiã eũ excutiãt ciuitatẽ:
in teſtimoniũ laboris ꝙ eo uſq; pro oĩum ſalute cõtenderint:facti iudæis & iudæi: gentibus ut gentiles: ut eti/
am propria ueſtigia aliqua ex parte polluerint. Igit ut ad ꝓpoſitũ reuertamur: ſicuti apoſtoli purgatione ĩdi/
gebant pedũ:ſic quia Eſaias tm in ſermone peccauerat: labia habebat ĩmunda. & quantum ego arbitror: quia
Oꝛziam in tẽplum irruentẽ nõ corripuerat:nec iuxta Heliæ exemplũ libera uoce ĩpium deſignarat: labia habe-
bat ĩmunda. In medio quoq; populi ĩmunda labia habentis habitẽ. Eſaias qui cõpunctus eſt: & ſe miſerũ cõ
teſtat᷑: purgatione dignus efficit᷑. populus uero nõ ſolũ nõ agens pœnitentia: ſed neſciens quidem quia labia
habebat ĩmunda: purgationis remediũ nõ meret᷑. Prouidendũ igit᷑K ſub hoc exẽplo nõ ſolũ utipſi ſimus iuſti:
ſed nec cũ peccatoribus moremur: quia & hocin peccati ac miſeriæ parte ducit ppheta. Sequit: & regẽ dũm ſa
baoth ego uidi. Aiunt iudæi Eſaiã a maioribus ſuis iccirco ĩterẽptũ: quia cũ Moyſes poſteriora dei uiderit:hic
dnm ſabaoth oculis carnalibus uidiſſe ſe ſcribat. ſup hocdeo dicente: nemo faciẽ meã uidebit: & uiuet. Quos
interrogemus quò ſe deus in lege aliis prophetis in uiſione & ſõno dicat oſtendi: Moyſi uero facie ad faciem
colloqui. & quò ſtet illa ſnĩa: nemo faciẽ meã uidebit & uiuet:cũ facie ad faciẽ ſe ad Moyſem locutũ eſſe fatea/
tur. Reſpõdebũt utiq; iuxta poſſibilitatẽ humanã deũ uiſũ:nõ uteſt:ſed utuoluit ſe uideri Quibus & nos di
cimus eodẽ modo ab Eſaia eſſe uiſũ:reſtãte ſũma:ut Moyſes deũ aut uiderit aut nõ uiderit. Si uidit:uidit er/
go & Eſaias:qui uidiſſe ſe dicẽs ĩpie eſt ĩterfectus a norK A deus uideri põt. Si nõ uidit: ĩterficite & Moyſẽ cũ
Eſaia: qa eiuſdẽ mẽdacii reus eſt. dicẽs ſe uidiſſe eũ qui uideri nõ põt. Quæcũq; in expoſitionẽ eius loci ſuper
Moyſẽ habuerit ĩtellectũ: etiã nos ad Eſaiæ tẽperabimus uiſionẽ. Sequit᷑ & miſſũ eſtad meunũ de ſeraphin:
& manu ſua habebat carbonẽ: quẽ forcipe ſũpſeratde altani: & tetigit os meũ & dixit. Ece tetigit hic labia tua:
& aſtulit iniqtates tuas: & peccata tua purgauit. Secundũ oẽs editiões quas ſupra expoſuimus: ſiue duo teſta/
mẽta intelligere uolueris: ſiue aliqᷓs apparitrices in cæleſtibus uirtutes: ſiue ĩ ſignũ captiuitatis futuræ: umbrã
quãdã ueritatis futuræ p̃figuratã: nũcaccipe ſeraphin. Nos quia pᷣmã ſnĩam ſequimur: euãgelicũ teſtamẽtũ
miſſũ aſſerimus ad ꝓphetã: ꝙ hñs in ſe utraq; mãdata: ideſt & ſua & ueteris teſtamẽti ignitũ ſermonẽ dei du/
plici p̃ceptoꝶ acie cõprehẽdit: & tactis labiis qcqd fuerir ignorãtiæ: hoc ſiqdẽ nos labia ĩterpretamur ĩmunda
purgationis ſuæ pepulit ueritate. Hãc forcipẽ Iacob in ſchala cõſpicit. hic eſt gladius bis acutus. hæc duo mi/
nuta quæ mulier mittit in dona dei. hic ſtater duos denarios hns qui in ore piſcis reptus:pro dño & Petro red
dit᷑hac qui duplici unionis retiner uirtute: carbo cõprehẽſus mittit᷑ ad ꝓphetaã: quẽ & in. cxix. pſalmo cũ pro
pheta deũ rogaret dicens: dne libera aſam meãa labiis iniqs: & a lingua doloſa: & poſt interrogationẽ ſpũs ſã/
cti: qd det tibi: aut qd apponat᷑ tibi ad linguã doloſã: Dictũ eſt: ſagittæ potẽtis acutæ cũ carbonibus deſolato
riis: ſcimus ꝓphetæ eſſe cõceſſũ. Vere qppe deſolatorius carbo: qui linguã purã faciat a peccato:pmo diuinus
eſt. de quo & in Eſaia dicit᷑. habes carbones ignis: ſedebis ſupꝑ eos. hi erũt tibi ĩ adiutoriũ. Sequit᷑: & audiui uo
cẽ dni dicẽtis: quẽ mittã. Et quis ibit ad populũ iſtũ:? Et dixi: ecce ego.mitte me.Et ait:uade & dic populo hu/
ic. Aure audietis: & nõ ĩtelligetis. Interrogãtis ſũt uerba dmi: nõ iubẽtis quẽ debeat mittere: & qs iturus ſit ad
populũ. Cui facilis ꝓpheta rndit: ecce ego. mitte me. Et poſt pollicitationẽiubet᷑: ut dicat: uade & dic populo
huic: aure audietis & nõ ĩtelligetis. & cernẽtes aſpicietis & nõ uidebitis: & cætera quæ ipſius ꝓphetiæ ſermo cõ/
texuit. Audiui ego ĩ hoc loco nõ paruã hebræi mei diſputationẽ. cuius pauca ponã ut ſẽſũ hoĩs aduertas. Aie
bat de Moyſe & Eſaia: ꝗs melius fecerit reqramus. Vtrũ ne Moyſes: qui cũa deo mitteret᷑ ad populũ ait: p̃cor
dñe nõ ſũdignus. & rurſũ puide aliũ quẽ mittas. An Eſaias: qui cũ nõ fuiſſet electus ultro ſe obtulit dicẽs: ec/
ceego. mitte me. nec ignoro dicebat periculoſũeſſe de ſctoꝶ meritis diſputare. & aliqd uel minus uel plus diſ
ſerere uelle de eo: quẽ ds coronauit. ſed quia ipſedixit: quærite & ĩuenietis: pulſate & apiet᷑ uobis:etiã nos nõ
utde aliquo detrahamus: ſed ut ſcripturæ ſenſũ ſciẽtes: ad eius nos dirigamus exiphalcbemus ĩquirere:qd
põt facere quæſtionẽ. Qui Moyſi ĩquit aſſertoreſt: humilitatẽ eius prædicat ac mãſuetudinẽ. ꝙ ſe ĩdignũ iu/
dicans miniſterio dei maior effectus ſit. Eſaias uero quia ultro ſe obtulit: ĩ cipiẽs ꝓphetare a maledictis cœpit:
aure audietis: & nõ ĩtelligetis: &. Ob qd inde multa mala ppeſſus: & ab oĩ populo pro inſano habitus: cũ ite
rũ ei uoxdiuina dixiſſet ma:ſcnc, quid ſuperiori facilitate ſeipſũ offerẽs ptuliſſet: nõ ait ecce ego. mitte me.
ſed interrogauit quid illud eſſet: quod clamare deberet. Et dixi. Quid clamabo? Cui ſimile eſt illud in Hiere/
mia. Accipe calicẽ uini meri huius de manu mea: & potionabis oẽs gentes ad quas ego te mittã: & bibẽt: & uo/
mẽt: & ĩſaniẽt: & cadẽt a facie gladii: quẽ mittã in medio eoꝶ. Quod cũ audiſſet ꝓpheta:nõ renuit nõ ſᷣm exẽ/
plum Moyſi dixit: præcordiñe non ſũ dignus & prouide aliũ quẽ mittas. ſed amator populi ſui: & putãs quia
ex potu calicis inimicæ gentis interficerentur: & ruerẽt: calicem meri libenter accepit: non intelligens in omni
bus gentibus etiam Hieruſalẽ comprehendi. Danic, inter cæteras nationes & accepi ait calicem de manu do/
mini & potionaui omnes gentes ad quas miſit me dñs. & Hieruſalem & ciuitates iuda: & reges eius & princi/
pes eius ad ponendas eas in deſolationem: & in inuium & ſibilationem. pro qua prophetia licet in plæriſq; co
dicibus ordo ſit peruerſi us: quid in alio loco dicat auſculta. Seduxiſti me domine & ſeductus ſum. tenuiſti me
& poſuiſti. factus ſum in deriſum. tota die exiui in ſubſannationem. Et econtrario qui aſſertor eſt Eſaiæ dice
bat: illa profert: prophetam non tam ſuo merito ꝗᷓ miſericordia dei confiſum: poſtquam a Seraphin audie/
.Ccxxvi.

Gen

47

rit: ecce tetigit hic labia tua: & abſtulit iniquitates tuas: & peccata tua purgauit: ocio noluiſſe torpere. & ultro
mĩſteriũ S ꝗᷓſi a pctĩs libeꝶe: ⁊elo ſe obtuliſſe fidei. Moyſes uero qa ſæcularibus eruditus fuerat diſciplinis:
& ĩterfecto ægyptio cõſcia eius aliꝗᷓ ex parte ſorduerat: unde & uox ad eũ de rubo facta ſit dicens: ne acceſſeris
huc: ſolue calciamẽta de pedibus tuis. locus enĩ in quo ſtas: terra ſãcta eſt: & ſcierit ſibi aduerſus magos aduer
ſus Pharaonẽ peſſimũ regẽ futuꝶ eſſe certamẽ: ſe excuſaſſe dicentẽ: pcor dne nõ ſũ dignus: pro quo in hebræo
legit᷑: nõ habeo labia circũciſa. lx. ĩterpretibus potius qddixi uerbum de uerbo expᷣmentibus. Ex quo mani-
feſte poſſit ĩtelligi Eſaiã recte poſt circũciſa labia in dei ſe obtuliſſe miſteriũ: & Moyſẽ adhuc ĩcircũciſis labiis
tã grãde mĩſteriu recuſaſſe. Aure audietis & nõĩ telligetis: & cernentes aſpicitis & nõ uidebitis. totus hic locus
ſicut Saluator dicit in euãgelio: ad id ꝑtinet tp̃s: quo ipſe eſt dignatus deſcendere ad terras: & ſigna iudæis nõ
ĩtelligentibus p etrauit. Et qmuſq; ad finẽ capituli explanatio multiplex ſequit᷑: & excipiẽtis iã explicuimus
cæras: hucuſq; dictaſſe ſufſiciat. ꝗa & oro quæ nõ ꝓprie manus ſtilo expolit: cũ ꝑ ſe ĩculta eſt: tũ multo mole
ſtior fit: ſi tædiũ ſui ꝓlixitate cõgeminet: & oculoꝶ dolore cruciati auribus tm ſtudeamus & lingua.

. ¶ Eiuſdẽ ad eundẽ DHamaſũ papã de Seraphin & calculo:ubi exponit qd ſequit᷑ in eodẽ diuerſos ĩ terp retes Eſa

i. c. Et miſſũ eſt ad me unũ de ſeraphin: & in manu eius calculus: & tetigit os meũ: & reliqua de eodeẽæ.
2 Eptuaginta:& miſſũ eſt ad meunũ de ſeraphin. Aqla & Theodotion: & uolauit ad me unũ de ſera
+ phin. Quotidie ad nos mittit᷑ ſeraphin: quotidie ĩgemiſcẽtiũ atq; dicentiũ: O miſer ego qm cõpun
ctus ſũ:ora purgant.& cũ a peccatis fuerint liberati:pᷣparant ſe mĩſterio dei. Quod auũt cæteri ĩterpᷣ/
es qd ꝓmiſſũ eſſe uolare dixerint: ĩtellige uelocẽ diuini ſermonis aduentũ ſuper eos: qui digni ſocietate illius
iudicant᷑. In gũñe quoq; diuerſitas eſt. Septuaginta Agla & Theodotiõ: ſeraphin neutro gñe trãſtulerũt.Sym
machus malalin. Ner putandũ ſexũ eſſe in uirtutibus dei:cũ etiã ipſe ſpũs ſãctus ſᷣm ꝓprietates linguæ he
brææ fœmineo gũe pferat ruha: græcæ neutro To εοααπ latine maſculino gñe ſpũs. Ex quointelligendũ eſt
qñde ſupioribus diſputat᷑: & maſculinũ aliqd ſeu feæmininũ ponit᷑: nõ tã ſexũ ſignificari: ꝗᷓ idioma ſonare li
guæ. Siqdẽ ipſe deus ĩuiſibilis & ĩcorruptibilis oĩbus pene linguis ꝓfert᷑ gũe maſculino: cũĩ eũ nõ cadat ſexus
Iloꝶ quoq; pius licet attamẽ coarguẽdus error eſt: q in or̃onibus & oblatiõibus ſuis audẽt dicere: qui ſedes ſu
per cherubin & ſeraphin. Nã & ſup cherubin ſedere deũ ſcriptũ eſt: ut ibi: qui ſedes ſupcherubin oſtẽdere. Su
per ſeraphin uero ſedere deũ: nulla ſcriptura cõmemorat. & nec ipſa ꝗdẽ ſeraphin circa deũ ſtãtia excepto pnti
loco ĩ ſcripturis ſanctis oĩbus ĩuenimus. Septuaginta & in manu habebat carbonẽ: quẽ forcipe accepat de alta
ti: & tetigit os meuũ. Theodotion: & in manu eius calculus in forcipe: quẽ accepat de altari: & tetigit os meum.
Symmachus: & in manu eius calculus in forcipibus: quẽ tuleratde altari: & detulit ad os meũ. Quantũ ad hi
ſtoriã ptinet: uidet᷑ deus ſedere in tẽplo hieruſalẽ: & an eũ de altari ſm. lxx. ad Eſaiã earbo deferri. de altari ue/
ro ſiue ĩcenſi ſiue holocauſtoꝶ. Quãtũ aũt ad myſticos ĩtellectus ille ei ignis mittit᷑: quẽ Hieremias ferre non
poterat. Qui cũ aĩæ nr̃æ archana penetrarit: ita nos diſſoluit:ita a ueteri hoĩe in nouũ excoqt:ut in illã uocem
poſſumus erũpere: uiuo aũt iã nõ ego: ſed gra dei quæ in me eſt. forcipes quoq; m ĩterpretes cæteros: licet in
ſacerdotali ſemꝑ ſupellectile fuerint: diuerſas gr̃as debemus accipe:qbus multifarie & multis modis oliĩ deus
pr̃ibus nr̃is locutus eſt in prophetis. qa in hebræo pro carbbne akulds legit᷑.cæteris quoq; ſuꝑ hoc cõſonan/
tibus uidet᷑ mihi ſermo diuinus calculi appellatione ſignari. Sicut eniĩ calculus genus eſt lapidis duriſſimi &
rotundi & oĩ puritate leuiſſimi: ita ſermo dei: qui neq; hæreticoꝶ neq; oĩum aduerſarioꝶ põt cõtradictiõibus
cedere calculus dicit᷑. De hoc calculo Sephora ſuũ filiũ circũcidit. & Ieſus populũ purgata uitiis. & in Apoca/
lypſi dñs pollicet᷑ uineẽtibus: ut accipiãt calculũ: & ſcribat ſup eũ nomẽ nouũ. Vident᷑ aũt mihi &. kæx. in eo ꝙ
antea trãſtulerũt: idẽ ſenſiſſe qd cæteri avopa qppe quẽ nos carbũculum ĩterpretamur: genus lapidis fulgidi
atq; nitẽtis: quẽ etiã in. xii. lapidibus ſĩuenimus. Siue igit᷑ calculũ ſiue carbunculũ lapidẽ accipimus in calculo
diuini ſermonis ueritas & rigor: in carbũculo lucẽs doctrina & manifeſta mõſtrat᷑. Eloqa eni dni eloqa caſta:
argentũ igne ꝓbatũ terræ: purgatũ ſeptuplũ. Et alibi:mãdatũ dni lucidũ illuminans oculos. Quod aũt ait in
manu hẽbat carbonẽ: manũ ĩtelligamus opationẽ. ut ibi in manu linguæ mors & uita. & in pſalmo: cadẽt in
manu gladii. Aut certeuere manus apparuit: ut ꝑ ſimilitudinẽ humanæ formædũ manus cernit᷑ porrigentis:
ꝓpheta nõ timeat:iuxta qd& ipſũ deũ & angelos ſe in humanas uidimus mutaſſe formas: ut metus uidenti/
bus demeret᷑. Septuaginta: & dixit ecce tetigit hic labia tua: & aufert iniqtates tuas: & peccata tua purgat. Aq/
la:ecce tetigit hic labia tua: & recedet iniqtas tua: & peccatũ tuũ propitiabit᷑ Cæteri ĩterpᷣtes in Aqlæ uerba con
ſentiũt. Primũ neceſſe eſt ut labia nr̃a tangant᷑: deinde cũ tacta fuerĩt: fuget iniquitas: & cũ iniqtas fuerit effu
gata ꝓpiciet᷑ dus: quia apud ipſũ eſt ꝓpiciatio & ſm apoſtolũ. Ipſe eſt ꝓpiciatio ꝓ peccatis niis. Purgatis aũt
peccatis nris audiemus uocẽ dñi dicẽtis: quẽ mittã Et reſpõdebimus. ecce ego: mitte me. Septuaginta: & audi
ui uocẽ dñi dicentis: quẽ mittã: & quis ibis ad populũ iſtũ? Aꝗla Theodotion & Symmachus: & audiui uocẽ
dicentis: quẽ mittã Et qs ibit nobis De cõparatione Eſaiæ & Moyſi quomodo alius miniſterium recuſarit.
alius ultro ſe offerens dura perpeſſus ſit in alio loco diſputauimus: ſed ne uideremur aliquid præteriſſe eorũ:
quaſi iudæi deutron uocant uel deutroſis: & in quibus uniuerſam ſcientiam ponunt: nunc breuiterillud at/
tin gamus: quare in hebræo ſit poſitũ. & ꝗs ibit nobis? Sicut enim in geneſi dicit᷑: faciamus hoĩem ad imagi
nẽ & ſimilitudinẽ nr̃am: ita & hoc puto dictũ & ꝗs ibit nobis? Nobis aut ꝗbus aliis exiſtimandũ eſt: niſipfi &

iæ.

ll
ns
ellers
Ade
ebrrn
man’
lbi
. boans
1s h
imus
mole

teEe

lelen
cpun
nirerd
eillu
tn
gueſe
ndüͤet
narel
tſenn
“
ene
wopet
deala
eum,
Ahi
iueö
enon
en
icetin
lchen
onnn
lind
öbbus
woa
neog
lci
ulo
ale
Atin
len
em⸗
lenn⸗
14/
ac
tect
vuit
ud
ut
lun
wii
div

nig

i

filio & ſpũi ſctõ/ Quibus uadit quicũq; eoꝶ obſeqtur uolũtati. Et in eo qdẽ ꝙ unius loꝗ̃ntis perſona pponit᷑
diuinitatis eſt unitas. In eo uero ꝙ dicit᷑ nobis:pſonaꝶ diuerſitas ĩdicat᷑. Legimus in cãticis cãticoꝶ uocẽ ſpon
ſi dicẽtis ad ſponſa: ſurge ueni ꝓxima mea: ſponſa mea: colũba mea: quia ecce hyems trãſiit: pluuia abiit ſibi.
Quãdo enĩ aĩa in cogitatiõe trãquillitatẽ ſentit.qũ ſupra petrã fundata eſt: & fides eius alta radice fixa ẽ:tuni/
uerſi tentationũ fluctus ſibi ptranſeũt: & ei nõ ptranſeunt: qui tentat᷑. Notandũ aũt quõ ad id qd dus dixe/
rat:quẽ mittã: & ꝗs ibit nobis? Propheta ex parte riderit. ecce ego: mitte me. & de ſeqᷓnti tacuerit.ĩ telligẽs nul
lũ hoĩem dignũ eſſe qui deo pgeret. & oẽ iter ſuũ eius faceret eſſe qui mitteret: quã humilitatẽ dns aduertens:
ꝙ ſe ſeqᷓndi putaret ĩdignũ: ĩperauit ſeꝗᷓntia dicẽs. Vade. Septuagita & dixit ego ſũ: mitte me. Aqla & Theo

dotion:ecce adſũ: mitte me.S ymmachus:ecce mitte me. deus qui uocat ea quæ nõ ſũt quaſi ſint:& qui dixit.

ego ſũ:qui ſũ. Et alibi: qui eſt miſit me: quoſcũq; uocauerit: ſtati facit ſubſiſtere. qd ſatis claret exẽplis in ui⸗/
uẽte Matthæo euageliſta: & in Lazaro quatriduano iã mortuo: qui ſtati ut ſũt uocati adno: & ille ſepulchrũ
auaritiæ reliꝗt: & ille ſuetæ mortis. Quoniã oĩa quæ abſq; eo ſũt:nõ ſunt. Vnde ꝓpheta purgatus auitiis au/
ſus eſt dicere: ecce ego ſũ.licet in latinis codicibus ppter interpretũ uarietatẽ ſũ nõ ſit appoſitũ. Quidã obſer/

uandũ putãt:ad quos ꝓphetas mittẽtis aut miſſi ſermo dicat᷑: qd eſt græcæ apoſtolus. Et hãc eſſe differentiã

uolũt: ut quicũq; mittant᷑: & pphetæ ſint: pariter & apoſtoli. ad quos uero mittentis ſermo nõ ponit᷑: tm pro
phetæ ſint. quod ego ſuperfluum puto. Et quia ſemel ad tractatũ iſtius uocabuli uenimus:ſciẽdũ: S yleã col
legam Pauli lingua hebræa apoſtolũ dici: qui cũ eo nonnullas epiſtolas ſcribit. Et uitioſe Siluanus legit᷑ pro
Sylea:cũ Siluanũ in apoſtoloꝶ actibus nõ legamus. .

Hieronymus ad Euagriuũ preſ byteꝶ de Melchiſedech reprehendẽs eos qui putabãt illũ uel angelũ fuiſſe uel

ſpiritũ: ſcilicet docens illũ m ueteres interpretes hominẽ & regẽ fuiſſe: qui typũ ſacerdotii geſſerit ſaluatoris:

& ſm hebræos Sem fuiſſe primogenitus Noe: exponens etiam quod eo ſcribitur geneſis decimoſexto: apud

poſtolum ad hebræos. vii. c. Epiſtola. LK.
Iſiſti uolumẽ mihi a vovuOV&Aα1”ä ideſt ſine titulo: & neſcio utrũ tu de titulo nomen
ſubtraxeris: an ille qui ſcripſit: ut ꝑpiculũ fugeret diſputaãdi: auctorẽ noluerit cõfiteri.quod cũ le
giſſe: ĩtellexi famoſiſſimã ꝗſtionẽ ſup põtifice melchiſedech: illuc plurimis argumẽtis eſſe pdu/
ctã: ut docere conatus ſit:eũ ꝗ bñdixerit tãto pfiarchæ diuinioris naturæ fuiſſe. necde hoĩbus æſti
ũ. Et all extremũ auſus eſt dicere ſpm ſctm occurriſſe Abranæ: & ipſũ eſſe qui ſub hoĩs figura uiſus ſit.
Quõ aũt ſpũs ſactus panẽ uinũq; ptulerit:& decimas pᷣdæ quas Abrahã uictis quatuor regibus reportaret: ac
cepit: oĩno tangere noluit. petiſq; ut ꝗd mihi uel de ſcriptore uel de ꝗᷓſtione uideat᷑ rñdeam. Fateor uolui diſſi
mulare ſniam: nec me piculoſo miſcere tractatui. in quo quodcũq; dixiſſẽ: rephẽſores habiturus forẽ. Sed rur
ſũcũ epiſtolã legerẽ: & ĩueniſſẽ extrema pagella miris me obteſtationibus adiuratũ ne ſpernerẽ peccatorẽ: re⸗
uolui ueteꝶ libros: ut uiderẽ qd ſinguli dicerẽt: & tibi quaſi de multoꝶ cõſilio rũderẽ: ſtatiq; in frõte geneſeos
pᷣmã homeliaꝶ Origenis repperi ſcriptã de Melchiſedech: in qua multiplici ſermõe diſputãs illuc deuolutus
eſt: ut eũ angelũ diceret. Iiſdẽq; pene argumentis ꝗbus ſcriptor tuus de ſpᷣu ſctõ: ille de ſupnis uirtutibus ẽ lo/

cutus.trãſiui ad Didymũ ſectatorẽ eius:& uidi hoĩem pedibus in magr̃i iſſe ſnſam. uerti me ad Hippolytum

Herenæũ Euſebiũ Cæſarieñ. & Emiſenũ Apollinarẽ quoq; & nrjm Euſtachiũ: qui pᷣmus antiochenæ eccleſiæ

—— — — . .„*

epᷣs cõtra Arriũ clariſſima tuba bellicũ cãticũcecinit. & dephendi hoꝶ oĩum opiniones diuerſis argumẽtatio/
nibus ac diuerticulis ad unũ cõpitũ pueniſſe: ut dicerẽt Melchiſedech hoĩem fuiſſe ac chananeũ: regem urbis

Hlieroſolymæ quæ pᷣmũ ſalẽ: poſtea hiebus: ad extremũ hieruſalẽ appellata ſit. nec miꝶ eſſe ſi ſacerdos dei al/

tiſſimi deſcribat᷑ abſ. q; circũciſione & legalibus cerimoniis & gñe Aarõ: cũ Abel quoq; & Enoch & Noe placue

rint deo: & uictimas obtulerint. & in Iob uolumie legimus: ꝙ ipe & oblator muneꝶ fuerit: & ſacerdos: & quo

tidie pro filiis ſuis hoſtias ĩmolarit. & aiũt ipſũ quoq; lob non fuiſſede gne Leui: ſed de ſtirpe Eſau:licet aliud
hebræi autumẽt. Quõ auũt Noe ĩebriatus in domo ſua & nudatus atq; deriſus a meridiano filio typũ ſaluato/
ris pbuit: & Chan populi iudæoꝶ: Sãpſon quoq; amator meretricis & paupis Dalidæ multo plures hoſtium
mortuus ꝗᷓ uiuus occiderit: ut Xpi expᷣmeret paſſionẽ: oẽſq; pene ſãcti & priarchæ & ꝓphetæ in aliqua re figu
rã exp̃ſſerint ſaluatoris. Sic & Melchiſedech eo ꝙ chananeus fuerit: & nõ de gnñe iudeoꝶ in typũ pceſſiſſe ſacer

dotis filii dei: de quo dicit᷑ in cẽteſimo nono pſalmo. Tues ſacerdos in æternũ ſᷣm ordinẽ Melchiſedech. Ordi

dinẽ aũt eius multis modis ĩterpᷣtant᷑: ꝙ ſolus & rex fuerit & ſacerdos: & añ circũciſiõem fũctus ſacerdotio. ut
nõ gẽtes ex iudæis: ſed iudæi a gẽtibus ſacerdotiũ acceperit: neq; unctus oleo ſacerdotali ut Moyſi pcepta cõſti
tuũt: ſed oleo exultatiõis & fidei puritate. neq; carnis & ſãguis uictimas ĩmolauerit: & brutoꝶ aĩaliũ exta:ideſt
ꝗqcqd ſuꝑ eſcã eſt ſuſcepit:ſed pane & uino ſimplici puroq; ſacrificio Aps dedicauerit ſacrjm: & multa alia quæ
epiſtolæ breuitas nõ recipit. Præterea plenius eẽ tractatũ in epiſtola ad hebræos: quã oẽs græci recipiũt: & no/
nulli latinoꝶ: ꝙ iſte Melchiſedech: ideſt rex iuſtus rex fuerit Salẽ: ideſt rex pacis ſine pre: ſine mre. Et quò hoc
ĩtelligẽdũ ſit: uno ſtati uerbo explicare poſſumus agenealogicos:ideſt ſine genealogia. nõ ꝙ abſq; pr̃e & mr̃e
fuerit: cũ xpᷣs quoq; ſᷣm utrãq; naturã patrẽ habuerit & mr̃em. ſe ꝙ ſubito introducat᷑ ĩ geneſi occuriſſe Abra
hã a cæde hoſtiũ reuertẽti: & nec an nec poſtea eius nomẽ ferat ad ad ſcriptũ. Affirmat aut apoſtolus ꝙ Aaron
ſacerdotiũ.i.populi iudæoꝶ: & pncipiũ hũerit & finẽ. Melchiſedech aũt. i. xpi & eccleſiæ & ĩ pᷣteritũ & ĩ futuꝶ
.cxxvVii.

4 4

largitatẽ oſtenderit in nepotẽ. Vtrũq; enĩ ĩt

æternũ ſit: nullũq; habuerit auctorẽ: & ꝙ; trãſlato ſacerdotio lenn quoq; mutatio fiat. & nequaꝗᷓ de Agar an/
cilla & monte Syna: ſed de Sara libera & arce ſyon egrediat᷑ uerbũ dni: & Iex dei de hieruſalẽ ·& difficultatẽ rei
ꝓœmio exaggerat dicẽs:ſuꝑ quo multus nobis mo eſt & interpretabilis. nõ ga apoſtolus id nõ potuerit ĩter-
pretari: ſed quia illius tpis nõ fuit. Hebræis enĩ :ideſt iudæis pſuadebat nõ iã fidelibus ꝗbus paſſim ꝓderet ſa/
cramẽtũ. Veꝶtñ ſi uas electionis ſtupet ad myſteriũ: & de quo diſputat ĩeffabile cõfitet᷑: qᷓto magis nos uer/
miculi & pulices ſolã debemus ſcĩam ĩſcientiæ cõfiteri?: & ampliſſimã domũ paruo quaſi foramie oſtendere:
ut dicamus duo ſacerdotia inter ſe ab apoſtolo cõparata pᷣoris populi & poſterioris Et hoc agit tota diſputa/
tione: ut ante Leui & Aarõ ſacerdos fuerit melchiſedech ex gentibus. cuius tantũ pᷣeedat meritũ: ut futuris ſa
cerdotibus iudeoꝶ in lũbis bndixerit Abrahã: totũq; qd ſequit᷑ in laude melchiſedech ad Xpᷣi typũ referri: cu/
ius ꝓfectus eccleſiæ ſacr̃a ſũt. Hæc legi in græcoꝶ uolumibus: & quaſi latiſſimos terraꝶ ſitus: in breuitabella
uolui demonſtrare: nõ extendens ſpatia ſenſuũ: atq; tractatuũ. ſed quibuſdã pũctis atq; cõpendiis ĩfinita ſi/
gnificãs: ut in parua epiſtola multoꝶ ſimul diſceres uolũtates. Veꝶ qa amantẽ ĩterrogas: & uniuerſa quæ di/
dici fidis auribus ĩſtillanda ſũt: ponã & hebræoꝶ opinionẽ: & neqd deſit curioſitati ipſa hebraica uerba ſub/
nectã. Vmalchi zedech melech ſalem ohzi leehm uaiain ueuh choehn leel ehlion uaiuarecheuh uaiomar ba/
ruch abrahã leel ehliõ chone ſamain uaarz ubaruch el ehliõ acer migen zarecha beiadecha uaiten lo maahſer
michol. Quod interpᷣtat᷑ in latinũ hoc modo. Et Melchiſedech rex Salẽ ptulit panẽ & uinũ. erat auũt ſacerdos
dei excelſi. bñdixitq; illi & ait. Bndictus Abrahã deo excelſo. qcreauit cælũ & terrã. & bñdictus deus altiſſimus
qui tradidit inimicos tuos in manu tua. & dedit ei decimas exoĩbus. Tradũtq; hũc eſſe Sem pᷣmũ filiũ Noe:
& eo tꝑe quo ortus eſt Abrahã habuiſſe ætatis annos trecẽtoſnonagiĩta: qui ita ſupputent᷑. Sem poſtdiluuiũ
anno ſecũdo:cũ centũ eſſet annoꝶ genuit Arphaxat. poſt huius ortũ uixit annos ꝗngentos:hoc eſt ſimulſex
cẽtos. Arphaxat annos natus. xxx. & qnq; genuit Salem. qui & ip̃e tricenarius ꝓcreauit Heber: quem. xxxiiii.
annoꝶ legimus genuiſſe Phaleg. Rur ſũ Phaleg expletis annis. xxx. genuit Reu. Qui & ipſe poſt triceſimũ &
ſecũdũ natiuitatis ſuæ annũ edidit Serucg.de quo cũ ad.xxx. pueniſſet annos ortus eſt Nachor. qui.xxix.an/
noꝶ genuit Thare. quẽ legimus ꝙ ſeptuagenarius genuerit Aechi & Nachor & Arã. Supputa per ſingulas
ætates annoꝶ numeꝶ: & ĩuenies ab ortu Sem uſqʒ ad gñationẽ Abrahã trecẽtos nonaginta annos. mortuus
eſt aũt Abrahã cẽteſimo ſeptuageſimo ætatis ſuæ anno. Rõne deducta ĩuenit᷑ Sem abnepoti ſuo decimi gra/
dus Abrahã ſupuixiſſe annos. xxxv. Simulq; & hoc tradũt ꝙ uſq; ad ſacerdotiũ Aaron: oẽs pᷣmogeniti ex ſtir
e Noe cuius ſeries & ordo deſcribit᷑ fuerint ſacerdotes: & deo uictimas ĩmolarint & hæceſſe pᷣmogenita quæ
Eſau fratri ſuo uẽdiderit Iacob. Nec eſſe miꝶ ſi Melchiſedech uictori Abrahã obuiã ꝓceſſerit: & in refectione
tã ipſius ꝗᷓ pugnatoꝶ eius panes uinũq; ꝓtulerit: & bñdixerit ei: cũ abnepoti ſuo hoc facere iure debuerit: & de
cimas p̃dæ atq; uictoriæ accepit ab eo. Siue 3 habet᷑ ambiguũ ipſe dederit ei ſubſtantiæ ſuæ decimas: & abaui
elligi põt: & iuxta hebraicũ & iuxta. lxx.ĩterpretes ꝙ & ipſe accepit
decimas ſpolioꝶ. & Abrahæ dederit decimas ſubſtãtiæ ſuæ: ꝗᷓꝗᷓ apoſtolus in epiſtola ſua ad hebræos apertiſſi
me definiat nõ Abrahã ſuſcepiſſe a Melchiſedech decimas diuitiaꝶ eius: ſed de ſpoliis hoſtiũ partẽ accepiſſe
ontificẽ. Salem aũt nõ ut Ioſephus & nr̃i oẽs arbitrant᷑ eſſe Hieruſalẽ nomẽ ex græco hebraicoq; cõpoſitum
qd abſurdũ eſſe pegrinæ linguæ mixtura demõſtat: ſed oppidũ iuxta ſcytopolin qd uſq; hodie appellat᷑ Salẽ
& oſtendit᷑ ibi palatiũ Melchiſedech ex magnitudie ruinaꝶ ueteris opis. oſtẽdens magnificẽtiã: de quo in po/
ſteriore quoq; parte geneſeos ſcriptũ eſt. Venit Iacob in ſocod:ideſt in tabernacula: & fecit ſibi ibi domos atq;
tẽtoria: & traſiuit in Salem ciuitatẽ regionis Sichem: quæ eſtin terra chanaã. Cõſiderandũ quoq; eſt ꝙ Abra-/
hæa cæde hoſtiũ reuertẽti: quos pſecutus eſt: uſq; dan: quæ hodie paneas appellat᷑ nõ de uia Hieruſalẽ: ſed de
oppido metropoleos Sichẽ in itinere fuerit: de quo in euãgelio quoq; legimus. Erat aũt loãnes baptizãs ĩ en-
non iuxta Salim ꝗa aquæ erãt multæ ibi. nec refert utrũ Salẽ an Salim noĩet᷑:cũ uocalibus in medio lris praro
utant᷑ hebræi: & pro uolũtate lectoꝶ atq; uarietate regionũ eadẽ uerba diuerſis ſonis atq; accentibus ꝓferant᷑.
Hæc ab eruditiſſimis gentis illius didicimus: qui in tantũ nõ accipiũt ſpm̃ ſanctũ uel angelũ fuiſſe Melchiſe-
dech: ut etiã certiſſimũ nomẽ aſcribãt. Et reuera ſtultũ eſt id qd in typo dicit᷑.eo ꝙ Xp̃i ſacerdotiũ finẽ nõ ha/
beat:& ipſe rex & ſacerdos nobis utrũq; donauerit: ut ſimus genus regale & ſacerdotale: & quaſi angularis la/
pis parietẽ utrũq; coniunxerit: ut deduobus gregibus bonus paſtor unũ efficeret gregẽ. ſcio quoſda referre ad
