ne xpi: uel ꝗᷓ criminoſi debeãt iudicari: ꝗ cũ ſciat ꝓ p̃cio ſuæ ſalutis chriſti ſanguinẽ datũ: alteri ꝗ nihil pᷣſtitit:
magis pᷣbeãt ſeruitutẽ. Rogo quo pudore obſequii aut laboris ſui mercedẽ ſperabit a cælo: cuius fuerit ſollici
tudo oĩs in terra? Mercẽnarius ſæculi: nõ põt accipe pᷣmiũ chriſti. oĩs miles in caſtris iure ſperat annonã: qui
fortiter ĩ plio ꝓ ciuibus laborauerit. Dignus qdẽ eſt operarius mercede ſua: ſed & hocdignũ eſt: ut inde pᷣmi/
um operis accipiat ubi totius operã laboris ĩpẽdit. Nemo militãs deo: ĩplicat ſe negociis ſæcularibus: ut place
at ei: cui ſe pbauit: apoſtoli uoxeſt. Vnde ſatis timeo ne forte ĩ illa retributiõis die: qua ante tribunal xpᷣiuni/

cuiq; ſᷣm ſua facta reddẽdũ eſt: his ꝗ in terrenis magis negociis ꝗᷓ ĩ cæleſtibus laboraueruũt: iuſti iudicii reſpon

ſione dicat᷑: ite ſi poteſtis: & illic ubi tota deuotiõe ſeruiuiſtis: mercedẽ ueſtræ ſeruitutis exigite. Talis cauſa eſt
uirginũ de euãgelio quiĩq; ſtultarũ: quæ dũ ſollicitudine ſæculariũ uanitatũ ſecõtra Pelonis ſuæ ordinem
occuparũt:oleum unde uerũ lumẽ accẽderẽt nõ habẽtes: in tenebris remãſerũt. Sed dicit aliquis: iſta exempla
ad paucos pertinẽt: quos deus ad hoc peculiare officiũ delegauit: quia ſcriptũ eſt: multi uocati: pauci uero ele
cti. Hoc pᷣmũ quærere a te & audire uolo: quiſqs es. qui iſta ꝓponis:ſi ipſius dei electio ẽ: cuius eſt & uocatio:
qd uoluit plures uocare: qui paucos de pluribus erat electurus? Certe de duobus uocatis illũ uis ſtare: quẽ de
us electione ſtatuerit: & illũ cõtra cedere: quẽ deus electionis uirtute nõ muniat. Quod ſiita eſt: nec bona ad
nos ptinẽt hac ratione: nec mala. & ſic erit: ut nec culpa pœnã habeat: nec benefacta laudent᷑. Sed ad hæc rñ-
dit apoſtolus. Si ita eſt: quomõ deus iudicabit hũc mũdũ Meinde ſi paucos quos dicis electos: ſolos ſanctos
exiſtimas qui uocati ſũt: reprobos dicis: quomõ idẽ apoſtolus Paulus in epiſtolarũ ſuarũ principiis uocatos
ſanctos uocat: ſicut in frõte codicis ad Romanos loquit᷑ dicens: omnibus qui ſũt Romæ in charitate dei uoca
tis ſanctis. Si pro paucis paſſus eſt xps: iuſtũ eſt ut pauci mãdata chriſti cuſtodiant. ſi autẽ indiſcrete oẽs qui
credimus: ſacramentũ in baptiſmũ paſſionis accipimus: ſi omnes æqualiter renũciamus diabolo & mũdo: ſi
omnibus haud recte uiuẽtibus gehẽnæ pœna promittit᷑: omnes debemus eadẽ diligẽtia & cauere phibita: &
explere pᷣcepta. Scimus quidẽ multas eſſe apud patrem in cæleſtibus mãſiones: ſed manſionũ iuſticia iuſtio
res manſiones differre: ſicut & ſtellam ſtella dixit apoſtolus eſſe clariorẽ. ſed ſtellã cũ ſtella nõ lapidẽ cõpara/
uit: qa terrenus lapis in cæleſtes ſtellas eſſe nõ poterat. ſicut nec peccator ĩter iuſtos in regno cæloꝶ. Sed ſũtꝗq
dam gradus gloriæ inter iuſtos in cælo: ſicut & inter peccatores gradus pœnæ. Sed ſicut alia eum qui fratrem

fatuũ dixerit: alia eũ qui racha tormenta cruciabunt: ita & in regno: alia Paulum apoſtolum: qui ut alios ſal-

uos faceret: omnia omnibus factus eſt. alia eum qui ſe uix ædificare potuit laicum gloria manebit. Sed utinã
conſentiam paucos eſſe: qui dei mandata cuſtodiant:uerũ timeo quia pauci ſunt: qui dei credant in ueritate

udiet
fulgut
mus.
ſocüal
nelun
cotr
tbusc
mina!
ſeztut
uitate
bolih
in eg
caton.
dolm
Pſpe
tant
tat
*
zutde
Ucoi
nih
Amman
no⸗
gur⸗
cliil⸗
ußa
dur.
cn
bu
tur.
adta
uale⸗

lee
Pe

mudo
Nati
cepil
ſen
li⸗
len⸗
atl
Uenn
ſce
hor
Ne⸗
1e
be
ler⸗
led

nis

ne

leuin
lterpa
le con
oibus
toibus
ni
deic
Oram
Blin
,necdi
luo d
Llocu⸗
dulibti
aſſio
cebat,
Aius
. n
Snos
crlir
iao/
lbus,
Uüler
dium
ſtrii

ictus

autior

ligui⸗
plittr
ſollie⸗
igui
leßmi⸗
uple
punn

reſpon

uuſaet

nen

enplr
eoele

catio.

vide
iad
ti⸗
Cos

(Atos

juoca
8 gun

Lol J

bitid!
luſto
pae
ſſüͤrg
Ntremm
ſa⸗
ni
tate

iudiciũ. Ecce ſi umbrato repẽte de cælo ſolis claritas nr̃is aſpectibus deneget᷑: & ꝓductis in nf̃am humilitatẽ
nubibus pluuiæ terris ĩmineãt.ſi cõmotis ut aſſolet elemẽtis in rotã ſui currus tonitrua cõcitent᷑. & inde hinc
fulgurũ iacula palpebris terribiliterobiecta coruſcẽt: ꝗᷓ & cõſuetudine iſta cõtingãt: pauemus: contremiſci-
mus: & proni ad terrã depoſita ſupbia ceruices ſubmittimus. Quid faciemus ĩ illa die miſeri: qũ reuoluto cæ
lo cũ angelicis uirtutibus igneus dns totus adueniet:quãdo cadẽtibus deſup ſtellis ſol ĩ tenebras:& in ſãgui⸗/

nẽ luna mutabit᷑ quãdo mõtes ſicut cæra liqᷓſcẽt: quãdo terra ardebit & areſcẽt flumiĩa & maria ſiccabũtur.

& cõtra rerũ naturas cõſũpto diuinitus humore:ariditatẽ in aqs ignis operabit᷑. quãdo peccatores dicẽt mõ-/

tibus cadite ſuꝑ nos: & collibus tegite nos. Quãdo uocabũt hoĩes mortẽ: & uocata non ueniet: quãdo diſcri/
mina uertent in uota: & qd ſemꝑ oderũt hoĩes: cõcupiſcẽt: quãdo illud ĩplebit᷑ tẽpus.qd lugubri Hieremi/
as dicit affectu dicẽs. Reſpexi ĩ terrã: & ecce nõ erãt lumĩaria. uidi mõtes: & ecce erãt tremẽtes: & uniuerſos col
les turbari. intẽdi acie: & ecce nõ erat hõ: & oẽs uolucres cæli pauebãt. uidi & ecce Carmellus deſertus: & oẽs ci
uitates ſuccẽſæ igni a facie dñi: & a facie iræ ĩdignatiõis eius: & interierũt uniuerſa. Verũ ne ex ſu ggeſtione dia
boli hæc ad terrorẽ: nõ ad ueritatẽ dicta crederent᷑: de pᷣteritis futura phant᷑ quãdo talia ĩ diluuio:ĩ Sodomis:
in ægypto: in hieroſolymis ſæpe ob delicta hominũ facta referunt᷑. Et apoſtoli ꝗ hũchorrẽdũ diẽ ĩ piis & pec
catoribus pᷣuidere meruerũt: humiles erãt mortuos ſuſcitãtes: & nos ſupra oẽs erigimur: ꝗ peccãdo quotidie

noſmetipſos occidimus:nos reſpiciẽtes ĩ nobis flebilẽ infirmaq; naturã: quæ nec in aduerſis fortis eſt: nec in

ꝓſperis aliquãdo ſecura:ſi ĩtẽperate cibus ſũptus: aut ĩmoderate potus acceptus:leuẽ corpori febriculã conci
tarit:deiicimus aĩam: affligimur:ſuſpiramus. Nulla cura tũceſt ſæculi: nulla uillarũ: nemo de pr̃imonio co
gitat: nemo de foro: oẽs caluniæ: oĩa lucra ĩ periculis corporis cõquieſcũt. Currit᷑ ad medicos: & pro remedio
carnali ꝓmittunt᷑ munera: aurũ: argẽtũ. ĩterdũ etiã macipia tradunt᷑.& pene totũ patrimoniũ aut negligit᷑:
aut donat᷑ ut cõſulator uitæ quãdoq; perituræ: & pro æterna ſalute oĩs admodũ hõ negligẽs eſt: oĩs auarus.
illicoĩs fragilitas largitoris animi tenacitate cõſtringit᷑: ubi prõptior uolũtas & copioſior largitas deberet ope
rari. Et cum ſcriptura dicat: nolite diligere mũdũ: neq; ea quæ i mũdo ſunt:nos ſic mũdana cõcupiſcimus:ſic
amamus: quaſi aliqd naſcẽtes ĩtulerimus in ſæculuũ: aut recedentes de ſæculo nobiſcũ auferre poſſimus. Ne-
mo ad breuitatẽ tẽporis: nemo ad naturæ reſi picit cõditionẽ: nemo cõſiderat: nemo retractat uana eſſe omnia
quæ aliquo fine claudunt᷑.Si aũt cõtigerit: ut ĩter cæteros laguidũ uiuificantes: aut clericus:aut ſacerdos: aut
etiã laicus dei puus adueniat: rogat᷑ ut oret. & ꝗ ſæpe ꝓ nihilo cõtẽptus fuerat: neceſſitatis tẽpore ſupplicat᷑:
ut pcibus ſuis cõmeatu uitæ lõgioris obtineat: ſic cauſa diſcrimis quæ ſũt uicina timent᷑: dũ deſpecta eligun/
tur: & pᷣcioſa uileſcũt uitæ illius: quæ poſt mortẽ ꝑmutatio figurat᷑.ubi iã & Lazarus paup recipit᷑ in requiẽ:
& diues in hac uita põpoſus uexani fert in pœnis. Et cũ ſit ds: aut ſanctoꝶ motus oraculis: aut creaturæ ſuæ
bnficio: aut medici artecõferta mĩicordia reſtituat ſanitatẽ: cito ſuccedẽte obliuione ĩ cõtrariũ oĩa pmutan/
tur. Timor ĩ inſolẽtiã: gra uertit᷑ in cõtẽptũ: & quaſi nihil unꝗᷓ incõmodi ſenſerimus: aut qui reuocari rurſus
ad talia neqᷓ amus: rebellamus: efferimur: & cõceſſũ ad pœnitẽtiã uitæ ſpatiũ negligimus. nec pœnitẽdo pᷣſti/

na lachrymis peccata diluimus: ſed peccata nõ pœnitẽdo cumulamus. Legamus Eſaiaã ꝓphetã:& neceſſariũ

Ezechiæ regis aptũ huic cauſæ qᷓramus exẽplũ: cui morituro anni qndeci ad ſuperiorẽ uitã ppriis fletibus: &
eg „Caul e norutοnm qndec ore uia Ppni
ꝓphetæ pᷣcibus augent᷑. Quiq; accepta tãti muneris gra: nõ peccatis: nõ uoluptatibus: nõ delitiis: ſed ſoli do-/

mino indultũ uitæ ſpatiũ humilis & ſãctus exhibuit. Verũ quia tibi honorabilis & dilectiſſime parẽs: pnouã

gratiã oĩs lachrymaruũ cauſa deterſa ẽ: age: cane: curre: feſtina. Age: ut in ſpiritualitate ꝓficias. Cane: ne qd ac
cepiſti bonũ incautus & negligẽs cuſtos amittas. Curre: ut nõ negligas. Feſtina: ut celerius cõprehẽdas Siqui
de Paulus iam xp̃i cathenã pro euãgelii annũciatiõe circũferẽs: nondũ ſe comprehẽdiſſe dicebat: quãuis hora
ſexta hoc eſt media ætate dni uineã operaturus: quaſi feruidus opifex & fidelis aliorũ longã dubietatẽ langui
duq;ʒ uĩceret teporẽ. Dum tẽpus habemus: ſeminemus in ſpiritu: ut meſſẽ in ſi piritalibus colligamus. Nec at
tendamus ad paleas: quas uẽtilabrũ chriſti cõtinuo ſeparabit a tritico:donec qui uẽturus eſt: ueniat. Et iuxta
ꝓphetæ uaticiniũ: diſcernatur inter iuſtũ & iniuſtũ: & inter ſeruiẽtẽ deo & non ſeruientẽ. ſicut & dominus di
cit. Ecce qui ſeruiũt mihi lætabunt᷑: uos autẽ cõtriſtabimini. Non nos inertes uindictæ dies & retributionis ĩ
ueniat: qui imminẽs ac uicinus eſſe:& ſæculi ruinis undiq; cõcurrẽtibus: & ſcripturũ cõteſtatione probat᷑. Cõ

ſideremus ꝙ in hac terra hoſpites ſumus: & peregrinoꝶ more pro diebus nouiſſimis habitamus. Vos enĩ de

hoc mũdo non eſtis: dicit᷑ nobis. Quid ergo in aliena ſatagimus? quid turbamur! Nemo in deteriori & extra/

nea patria plus eligit poſſidere:qᷓ in ſua. De his tm ſolicitudinẽ habere debemus & curã: quæ nobiſcũ trãſſer/

re poſſimus. Ambiant terrena getiles: quibus cæleſtia nõ debentur. Cõcupiſcãt præſentia: qui futura nõ cre/
dunt. Chriſtianis diuitiæ & hæreditas ſit diuinitas chriſti. Nec enĩ debent ægre ferre: quaſi minus a cæteris ha
beant: qui auctorẽ omniũ perceperũt. Supereſtut acceptũ in corde deü honorent obſequiis: operibus colãt:
ſermone ſemper & cogitatione fateãtur. ut in aduẽtu eius non cũ contumacibus & contẽptoribus puniatur:
ſed cum ſanctis & deum timentibus coronent᷑. Hoc ſane prudentiã tuã præcor:ne me putes hæc ſuperſtitio
nis alicuius perſuaſione dictaſſe. Ego te chriſtianũ uolo eſſe: nõ monachũ dici. & uirtutẽ proprie laudis poſ-
ſidere magis qᷓ nomen alienũ. Quod fruſtra a latinis in turba cõmorantibus imponitur: cum a græcis ſolita/
rie uiuentibus legitime deputatur. Accipe ergo fili ſermonem noſtrũ ea ſimplicitate & ueritate: qua dicimus:
Ixxxvii.

quia nõ quærimus hominũ gloriã: deus teſtis eſt. nec ad hoc loqui mur: ut humanas amicitias aucupemus
neniæ adulatiõis mone & nos & alios decipiamus. nec ut nos apud hoĩes aliqd uideamur: ſedut apud deũ
homines magnamerean . De ꝗᷓſtionibus auũt tuis: ut pace tua loqu ar: qa turbulẽtius ꝓponebas: ego ſimpli
citer reſpõdere nolebã. qa bellãti dexterã pacis dare nõ poterã: licet etiã pᷣpoſteꝶ forte uideat᷑: inde aliqd in fi.
ne epiſtolæ retractare. Sed qm apud xpianos nõ tã ordo qrit: ꝗ pfectus: pauca quæ tibi reor fore neceſſaria:
credidi ſubnectẽda: donec de cæteris: quæ ut aſſolet: te mouẽt: ppns ſi iuſſeris: cũ pᷣſente remota oĩ aĩoſitatis cõ
tẽtione tractemus. Dixiſti enĩ ni fallor: hoc iure te mala malis reddere: & cũ iurãtibus iurare debere: ꝙ aliquã
do iurauit dns: aut mala malis reſti tuit.Scio pᷣmũ nõ oĩa nobis cõuenire ᷣuis quæ dño cõueniũt: ne ĩ cõpara⸗
tione famuloꝶ dñi uideat᷑ iniuria. Alioqn forſitã reclamare incipiamus: curnõ de uirginibus: ſed de mulieri⸗
bus gnamur? Aut cur mortui nii die tertia nõ reſurgut 8 lurauit ſcio ſæpe dis qnos iurare ꝓhibuit: nec ſtati
exhoc temere blaſfemare debemus: ꝙ alios uetuerit: qdipᷣe faciebat: ga dici nobis põt: iurauit dñs ꝗᷓ ſ idñs quẽ
jurare nemo ꝓhibebat. nobis quaſi ſeruis iurare nõ licet: dui nñi lege iurare uetamur. Verũ ne ĩ eius exẽplo
ſcãdalũ patiamur: ex quo tẽpore iurare nos noluit: nec ipſe iurauit. Et ꝗliter de iuramẽti cauſa breui ämone
ſatiſſactũ eſt: ita etiã ad uĩdictæ negociũ hũceũdẽ ſenſũ facile ꝓſpicis p oſſe ſufficere. qa aliud nũc tẽpus gra-
tiæ ĩ quo plenitudo pfectiõis aduenit: aliud fuit legis: aliud ꝓphetarũ: dicẽte dio Audiſtis qa clictũ 6 antiqs
ne occiderẽt: ego aũt pfectiora pcipio: quæ ĩ ordine digeſta ſr u0 lIoco lector ĩueniet. Ex quo enĩ filius dei filius
hoĩs factus eſt:ex quo uetus fermẽtũ iudaicæ traditiõis ẽ factũ noua cõſpſio: ex quo agnus nõ ĩfigura:ſed in
ueritate comedit: ex quo ᷣm apoſtolũ uetera trãſierũt: & facta ſũt oĩa noua:ex quo iuſſũ eſt imaginẽ terreni
hois deponere: & aſſumere formã cæleſtis: ex quo cõmortui uiuimus: ex eo uirtutibus cõſurreximus ĩ xpᷣo.
Beati Hieronymi p̃ſ byteri de tribus uirtutibus fortitudine:ſapiẽtia: & prudẽtia: tractatus: quaꝶ priori ter
ra: mediæ orbis terra: extremæ cælũ ĩ ſcripturis aſcribit᷑: quæ ad diuinã refert ſapientiã: cuius cõparatiõe qd-
fatuũ eſtilli: ſapiẽtius eſt hoĩbus: ubi etiaã exponit illud de pſalmo: eduxit nubes ab extremis terræ: docẽs per
„ nubes ſanctos intelligi. M
Res quodãmodo uirtutes dei aſſumẽs ꝓpheta: fortitudinẽ: ſapiẽtiã: atq; prudẽtiã: unicuiq; eaꝶ pro
ria opa diſtribuit. fortitudini terrã: ſapiẽtiæ orbẽ terraꝶ: prudẽtiæ cælu. Audi quippe ſcriptura or/
dinẽ. Dñs ꝗ fecit terrã in fortitudine ſua: & erexit orbẽ ĩ ſapiẽtia ſua:& ĩ prudẽtia ſua extẽdit cælũ. Et nos igit᷑
in nr̃a terra(dictũ eſt quippe ad Adã: terra es) neceſſariã habemus fortitudinẽ dei. qa abſq; ea ĩpoſſibile ẽ no/
bis id exequi:qd carni repugnat. Cũ auũt mortificata fu erit mẽbra ſupꝑ terra: tũc parẽt ſpũs uolũtati.ſiqdem
iuxta apoſtolũ: ſpũ geſta carnis mortificant᷑. Dñs ergo fecit terrã in fortitudine ſua. Si aũt ad hãc terram ue/
nias: & cõſideres id qd ĩ Iob ſcriptũ eſt: iuxta emẽdatiſſima tamẽ exẽplaria: quomõ ſtatuerit eã ſupꝑ nihilu:i
uenies fortitudinẽ dei in medietate mũdi terræ librã ſuſtineri. Veniã ergo ad orbẽ terraꝶ: q græce oiovueyn
nũcupat᷑: ideſt ihabitata. Scio aiam ĩ habitatã: ſcio deſertã. Si enĩ nõ habet deũ patrẽ: ſi no habet filiũ dicẽtẽ:
ego & pater ueniemus ad eũ: & mãſionẽ apud eũ faciemus: ſi nõ habet ſpiritũ ſactũ: aĩa deſ ta ẽ. Habitata au
tẽ eſt: qñ plena eſt deo pre:qñ habet xpᷣm filiũ & ſpiritũ ſactũ. Verũ hæc differenter & uarie in ſcripturis dicũ
tur: in anima hominis patrẽ & filium & ſpiritum ſanctũ cõmorari. Nam & Dauid in pſalmo cõfeſſionis tres
ſpũs poſtulat: dicẽs: ſpiritu pncipali cõfirma me: ſpiritũ rectũ ĩnoua in uiſceribus meis: ſpm ſactũ tuũ ne au
feras a me. Qui ſũt iſti tres ſpũs: Prĩcipalis ſpũs pater ẽ. Rectus ſpũs xps 6. Spũs ſãctus: ſpũs ſactus ẽ.hoc in
approbationẽ eius rei diximus: ꝙ habitata: ideſt orbis terraꝶ: ĩ ſapiẽtia dei fabricata ſit. Sapiẽtia quippe auxi
liabit᷑ iuſto:ſup decẽ ciuitates habẽti ptãtẽ. Sapiẽtiã aũt & diſciplinã ꝗ abiicit: infœlix eſt: & uana ſpes eius: &
labores eius inſéſati & ſine fructu: & ſutilia opa eius: ait ſapiẽtia quæ titulo ĩſcribit Salomonis. Iccirco quãtũ
poſſumus labore nitamur: ut habitatanr̃a ſapientia dei erigat. Cecidit quippe & de ſublimi corruit: ueniẽti⸗
bus nobis in locũ iſtũ miſeriaꝶ. Cecidit habitata nr̃a poſtꝗᷓ peccauimus: inique fecimus: iniuſte egimus: ĩpie
geſſimus: & poſt ruinã indiget erectione. Si aũt no uis iſta ſẽtẽtia adduci: cõmunẽ totius orbis qᷓramus ruinã
& poſt caſũ eius cõſequẽter deus erigẽs prædicet᷑. Quicũq; eſt ĩ orbe iſto: ante erectionẽ cecidit. Si aũt cecidit:

cõlſequẽter erigẽdus fuit. Nemo quippe ſine caſu ſi ubleuat. Si aũt erectus eſt: uideamus quæ ruina pceſſerit.
oẽs corruimus per peccatũ in orbẽ terraꝶ. Et dñs qui erigit eliſos: eleuauit nos iacentes. In Adã oẽs morimur:
atq; ita corruit orbis terraꝶ: & indiget erectiõe: ut in xpᷣo oẽs uiuificemur. Igit᷑ duplicẽ intellectũ de orbe tradi
dimus. Vnũ quomõ ſingulæ animæ aut habitatæ ſint: aut deſertæ. alterũ quomõ uniuerſus orbis pariter ce
ciderit: & in ſua prudẽtia extẽdit cælũ. Non fortuito ptudẽtia in cæli extẽſione aſſũpta eſt. Inuenies & in pro
uerbiis dictũ. dns ſapiẽtia fũdauit terrã: pparauit autẽ cælos prudẽtia. Eſt ergo aliꝗᷓ prudẽtia dei: quã nolo ut
extra chriſtũ reqras. Omnia quippe quæ dei ſũt: chriſtus eſt. ipſe ſapientia eius: ipſe fortitudo eius: ipſe iuſti
cia: ipſe ſãctitas & redemptio: ipſe ut ad pᷣſens ueniã: etiã prudẽtia. Sed cũ ſit in ſubiacẽti: ꝓ uarietateſenſuũ
diuerſis uocabulis nũcupatur. Aliud ſignificat ſapiẽtia: aliud iuſticia. Quãdo eni ſapientia dicit᷑ diſciplinis
te diuinarũ humanarũq; rerũ inſtituit. Quãdo iuſticia: diſtributor & iudex meritorũ ſignificatur. Quando
ſanctitas: illa uirtus deſcribit᷑: quæ credẽtes deo efficit ſanctos. Ita ergo & mihi prudentiã eius ĩtelligere cũdo
ctrina eſt: & demõſtratio bonaꝶ aut malarum rerũ ſiue neutrũ. atq; in hũc modũ extendiſſe nũc dicit᷑ cxlum
in prudentia ſua. Quomõ autẽ extendatur cælum extendẽte eum prudẽtia: audi: quoniã extendit uerba non

— 4

mus.
lcetti
Uunlir
Clliſe
tlor
llof
u
mod

Uan
el
ſue
tsb.
duͤ
is

td
U
lum
won
lel
e
eit
Utn

EeV
iceti⸗
taau
cci
ttes
gean
ocin
eaun
sd
hii
nleu⸗
bipe
tuini
idit
ſſert.
mur
tradi
ter &
npto
lout
eiuſti
nſai
phns
1ndo
cic⸗
Alum
non

locutus ẽ. Et ga nubes ipſe erat: & ſciebat alias nubes cõprophetates ſibi:ideo uaticinãs aie

attẽdẽtis. Aſſerit quippe extẽſionẽ quãdã eſſe uerborũ ſimiliter: ut nũc dicit cæli. Iuxta illud quoq; qd ĩ alio
loco ſcriptũ eſt. Qui extẽdit cælũ ut pellẽ. Extẽdit᷑ aũt & aĩa nr̃a:quæ pᷣus fuerat cõtracta: ut poſſit capax eſſe

ſapiẽtiæ dei. Veꝶ ut ad ꝓpoſitũ reuertamur: diximus de eo: ꝙ prudẽtia cælũ factũ ſit. & nũc affirmamus eos

ꝗcæleſtẽ hominẽ portãt eſſe cæleſtes. Si enĩ ad peccatorẽ dicit᷑: terra es: & ĩ terrã ibis:qᷓre nõ dicat᷑ ad iuſtũ cu/
ius eſtregnũcæloꝶ: cælũ es: & ĩ cælũ ibis Aut ſi ꝓpter choicũ ideſt terrenu: dicit᷑ ei ꝗ portat ngine choici:ter

ra es: & ĩ terrã ibis: cur ꝓpter cæleſtẽ:ei ꝗq imaginẽ cæleſtis portat:nõ cõuenit dici:cælũ es: & ĩ cælũ ibis? Vnuſ/
quiſq; aũt noſtrũ: aut cæleſtia facta habet:aut terrena. Si terrena facta ſũt: ad cognatã ſibi terrã deducũt eũ:

ꝗtheſaurizat ea ĩ terra: &nõ ĩ cælo. Rurſũq; hæc quæ iuxta uirtutẽ geſta ſũt: theſaurizatorẽ ſuũ appropiquã
tẽ ſibi ad cæloꝶ regiões ſubuehũt. Et eduxit nubes ab extremo terræ. Iſtiuſmodi diſputatio ĩ pſalmo nupꝑ ĩci
dit. & dictũ ẽ a nobis: quomò deus eduxerit nubes ab extremo terræ: qd/ ꝗqdẽ nũccogimur ptractare. ut & hi
q audierũt pleniſſime: eoꝶ quæ ſciũt remĩſcant᷑: & hiꝗ aut nõ ĩterfuerũt: aut obliti ſũt: cõtextũ ſᷣmonis agno
ſcãt. quæ tũc ꝓut maluimus: exhibuimus. Diximus aũt ſãctos eſſe nubes. Eteni hoc qcſcriptu ẽ: ueritas tua
uſq; ad nubes: nõ põt referri ad ĩaĩales nubes. ſed ueritas dei: uſq; ad illas nubes ẽ:quæ audiũt mãdatũ dni: &
nouerũt quo pluuias deferãt: & a ꝗbus eas ſuſpẽdãt. De his nubibus dictũ ẽ: & madabo nubibus meis neplu
ant ſup eã imbrẽ. De his enĩ quæ ex dẽſato aere cõſtare dicunt᷑: ſi nõ fuerĩt pluuiæ: nõ pcepit dns: ne pluãt ſu
per uineã:aut ſuꝑ quãcũq; regionẽ imbrẽ: ſed oĩno nõ apparẽt.ut ĩ tertio regnoꝶ libro legimus:qn ĩ tpe ſicci
tatis nubes nulla apparuit. Et poſtea iuxta ꝓphetiã Heliæ futuræ pluuiæ ſignũ ĩ ueſtigio hoĩs oſtẽſũẽ. Atq;
ita poſt nubẽ cõglobata imber deſcẽdit ad terras. Iſtis uero ꝗᷓſi ſubſiſtẽtibus nebulis iubet᷑ pluuiã continere:
cũ ĩdigna fuerit aĩa ĩber cæleſti: & dicit᷑. Mãdabo nubibus meis ne pluãt ſuꝑ eã imbrẽ. Itaq; unuſꝗſq; ſãcto/
rũ nubes ẽ. Moyſes nubes erat:& qᷓſi nubes loꝗᷓ bat᷑. Attẽde cxlum quæ loquar: & audiat terra pᷣmones ex ore
meo. Expectent᷑ ut pluuia uerba mea: & deſcẽdãt ut ros eloquia mea. Si nõ fuiſſet nubes: nunꝗᷓ dixiſſet: expe
ctent᷑ ut pluuia uerba mea: & deſcẽdãt ut ros eloqa mea. Quaſi nubes dicebat ut ĩber ſup gramẽ: & pruina ſu
per fœnũ: ꝗa nomẽ dñi ĩuocaui. Similiter & Eſaias ut nubes loꝗᷓ bat᷑: audi cælũ & auribus pcipe terra: qa dns
Bae Maãdabo nubi
bus ne pluant ſupꝑ eã ĩbrẽ. Si aũt iã didicimus: ꝗq ſint nubes: uideamus quomõ deus educat nubes ab extremo
terræ. ait Saluator. Qui uult ĩ uobis eſſe pᷣmus:ſit oĩum nouiſſimus. Seruauit hoc mandatũ Paulus: & fuit
nouiſſimus ĩ hoc mũdo dicẽs. Puto enĩ deus nos apoſtolos nouiſſimos oſtendit: ꝗqᷓſi mo rtificatos. ꝗa ſpecta

culũ facti ſumus mũdo & angelis & hoĩbus. Siqs ergo ſactus cuſtodiẽs pᷣceptũ dni Saluatoris:factus fueritĩ

hac uita nouiſſimus:iſte fit nubes. Et eduxit deus nubes nõa finibus terræ:nõ a cõſulibus:nõ a ducibus:non
a diuitibus: ſed ab extremis terræ. Btĩ eni paupes: qm ueſtrũ eſtregnũ cæloꝶ. Vides quomõ ab extremis terræ
educat deus corporeas nebulas. ꝓpterea ſi uolumus nubes fieri:ad g puenit ueritas dei: nouiſſimi oĩum fia/
mus. & tã affectu ꝗᷓ ope dicamus. Puto eni nos deus apoſtolos nouiſſimos oſtẽdit. Quod ſi nõſũ apoſtolus
licet tũ mihi fieri extremũ:ut educẽs nubes ab extremo terræ:educat & me:& fulgura ĩ pluuiã faciat. Aiũt na/
turaliũ cauſaꝶ ſcrutatores: ꝗa fulgura ex nubiũ colliſiõe gñent᷑ ĩ morẽ ſilicũ durioꝶ.quos cũ cõploſeris:ideſt
colliſeris: ſibi medius ex his ignis extrictus elabit᷑. atq; ita cũ fulgore pariter & tonitrua mugire. tonitru ſcili/
cet ſonitũ indicãte cõcurſus: & fulgura excuſſi lumis claritate. Si ĩtellexiſti exẽplũ cõſidera nũc nubes rõnales
Moyſes nubes erat: Ieſus naue nubes erat. iſti ſi ſecũ colloquant᷑: ex ſᷣmonibus eorũ fulgura micãt. Hieremi/

as & Baruth nubes erãt: ᷣmocinent ĩuicẽ: & uidebis rutilare fulgotes. Potes & tuipᷣe de ſcripturis ſactis ĩ hũc

modũ nubiũ ĩuenire cõcurſus: ex ꝗbus ignes emittant᷑. Vt aũt & ad nouũ teſtamẽtũ ueniamus:Paulus & Sil
uanus duæ nubes ĩ unũ cõuenerũt: & ecce totũ mũdũ epiſtolæ eoꝶ fulgor illumĩat. Fulgura ĩ pluuiã fecit. &
eduxit uẽtos de theſauris ſuis. Ergo ne hi uẽti: ꝗ ſupꝑ terrã pflãt: ĩ theſauris dei ſũt? & nõ horũ natura manife
ſta eſt: quomò & ꝗᷓ rone ſubſiſtãt. ſed ſũt qdã uẽtoꝶ theſauri: theſauri ſpirituũ: ſpũs ſapiẽtiæ & intellectus:
ſpũs cõſilii & uirtutis: ſpũs fortitudinis ſciẽtiæ & pietatis: ſpũs timoris dni fortitudinis: dilectionis & charita
tis. Potes & ipᷣe de ſcripturis hos uẽtos cõgregare: & iſtoꝶ ſpirituũ inuenire theſauros. Vbi ſunt iſti theſauri⸗
Vtiq; ĩ eo ĩ quo ſũt oẽs theſauri ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ abſcõditi. In xpᷣo ſedẽ hũt. Inde oriunt hiſj pũs: ut alius ſa/
piẽs ſit: alius fidelis: alius eruditus: & alius quodcũq; donoꝶ dei poſſideat. Alii enĩ ꝑ ſpm dat᷑ ſermo ſapiẽtiæ
alii 7mo ſciẽtiæ iuxta eũdẽ ſpm̃:alii fides ĩ eodẽ ſpũ. Eduxit ergo nubes ab extremo terræ. fulgura ĩ pluuiã fe/
cit. & eduxit uẽtos de theſauris ſuis. & nos iuxta mificordiã dei ad hos theſauros occurſuros putamus. Et ga
plures ſũt theſauri: forte iuxta ordinẽ reſurgẽtiũ erit & reqes ĩ theſauris dei. Quod aũt dico iſtiuſmodi eſt: re
ſurrectio mortuoꝶ ĩ qbuſdã ordinibus futura ẽ. Ait ꝗpꝓpe apoſtolus: unuſqſq; aũt reſurget in ſuo ordine.&
nõut libet miſcent᷑ ordines reſurgẽtiũ. Alius ordo erit ĩ illo: & ĩ illo theſauro dei. Iſti aũt oẽs theſauri unũ hũt
theſauꝶ: ĩ quo ſũt oẽs theſauri ſapiæ & ſciæ abſconditi. & quomò poſſideo unã pcioſiſſimã margaritã p plu
res alias margaritas: ſic uenio ad theſauꝶ theſauroꝶ: & dũm dnoꝶ: & regẽ regũ: cũ dignus fuero ſpiritibus in

dei theſauro cõmorãtibus. Eduxit enĩ uẽtos de theſauris ſuis. Infatuatus eſt oĩs homo ab ſciẽtia. Si oĩs hõ in

atuatus eſt ab ſciẽtia:& Paulus hõ eſt:Paulus ĩfatuatus ẽ ab ſciẽtia. Ex parte enĩ ait cognoſcimus: & ex par/
te prophetamus. Infatuatus eſt ab ſciẽtia uidens per ſpeculũ in enigmate: portiunculã quandam uidens: &

li ſic expedit dicere: ipſius quo q portiũculæ partẽ minimã recognoſcẽs. Ecõtrario aũt ut ĩtelligeres ꝗd ſit:ĩ/

.Ixxxviii.

viij

fatuatus eft enĩ oĩs hõ ab ſciẽtia cõparatiõe peccatoꝶ hieruſalẽ: Sodomoꝶ: peccatũ iuſticia eſt. iuſtificata eſt
eni. ait Sodoma exte. Quomõ enĩ nõ habẽt iuſticiã ſodomoꝶ peccata ꝑ ſe: ſed ad collationẽ maioꝶ ſceleꝶ iu
ſtificãtur: ſic ecõtrario ſciẽtia Pauli ad illã cæleſtẽ ſie ciẽtiã: ad illũ cõſumatũ electiõis intellectũ ſtultitia reputa
tur. Infatuatus ẽ iccirco oĩs hõ ab ſciẽtia. Tale quiddã Eccleſiaſtes ut arbitror dephẽdẽs:effatus eſt. Dixi ſapi
ens efficiar: & ipᷣa elõgauit ſea me lõgius: ꝗᷓ erat. & alta ꝓfũditas: ꝗs ĩueniet eã: Volumus quiddã audenter li⸗
cet dicere. qm hoc qd deſcẽdit ĩ mũdũ euacuauit ſeipſũ: ut euacuationeeius mũdus cõpleret᷑. Si hoc aũt qd

deſcẽdit ĩ mũdũ euacuauit ſe: euacuatio ipſa ſapiẽtia ẽ.qm̃ qd fatuũ eſt dei: ſapiẽtius ẽ hoĩbus. ſi ego dixiſſẽ

fatuũ dei:quomõ aucupes ſmonũ meorũ& ſemp dediti ad criminãdũ uenenatas ĩ me lĩguas uibrarẽt. Nuũc
uero Paulus ſapiẽs & ptãtẽ habẽs apoſtolicã: auſus ẽ dicere oẽm ſapiẽtiã terrenã: quæ in ſe:quæ ĩ Petro: quæ

ĩ cæteris apoſtolis erat: quæ ĩ iſtũ muũdũ deſcẽderat: ſtultitiã eſſe dei. Ad cõparationẽ quippe illius ſapientiæ

quã terrenus nõ capit locus: ad illã ſapiẽtiã quæ cæleſtis ẽ: quæ mũdi limitẽ excedit:hoc qd deſcendit ad ho/
mines fatuũ dei eſt. Verũ idipſũ fatuũ dei: ſapiẽtius ẽ hoĩbus: ꝗbus hoĩbus?nõ utiq; ſtultis: ſed ſapiẽtibus di
cas. licet ſapiẽtes huius ſæculi:ſiue pncipes:ſiue uates: iſtis ſapiẽtibus ſæculi: hoc qd nos expoſuimus fatuũ
dei ſapiẽtius 6. Mirabile quiddã uolumus inſerere. qm ſapiẽtia mũdi ſtultitia eſt apud deũ: & ĩfatuauit deus
ſapiẽtiã mũdi. nõ in ſapiẽtia ſua ĩfatuauit mũdi ſapiẽtiã ut eſſe ſtultitia arguat᷑. Neq; enĩ dignatur ſapiẽtia
dei: ad mũdi ſapiẽtiã couĩcẽdã tota deſcẽdere: ſed potius modicũ:hoc ẽ ĩcarnatiõis ſacramẽtũ. Quid neceſſa
riũ fuit: qd fatuũ dei erat: ut hoc paruo & fatuo dei ĩ fatuaret ſæculi ſapiẽtia-. Nõ enĩ ualebat ſæculi ſapientia
magnitudinẽ in ſe ueniẽtis ſapiẽtiæ ſuſtinere. Verũ exẽplũ ĩterponã: ut pſpicue poſſit ĩtelligi: quomõ ſatuũ
dei ſtultã fecerit ſapiẽtiã mũdi.Fingamus pauliſꝑ me:q aliqd putor noſſe: cũ ĩſipiẽte aliquo & inerudito cõ/
ferre ſermonẽ qui nihil ĩtelligat: nihil acutæ diſputatiõis ĩterroget: nũquid nõ opus mihiẽ ad iſtius ſtultitiã
coarguẽdã dialecticæ artis calliditatẽ: & ꝓfũdoꝶ ſenſuũ acumẽ adhibere? Nõne ad unius monis iactũ uilis
& modici: ꝗ tñ illius ĩ telligẽtiæ uideat acerrimus: fatuũ eũ ad inſipiẽtẽ eſſe cõuĩcã? Sic igit᷑ ad mũdi ſapientiã
ſtultificãdã: nõ eſt opus ſapiẽtiã dei deſcẽdere: & cũ eacolluctari: que deorſũ ẽ ſapiẽtia: ſed ſufficit fatuũ dei:
qm ſapiẽtius ẽ hoĩbus: & ĩfirmũ dei fortius ẽ hoĩbus:& oĩa cõtraria Saluator meus & qns aſſũpſit:ut cõtrari/

is diſſoluat cõtraria: & cõfirmet ab ĩfirmitate eius: & ſapiẽtes efficiamur a fatuo eius: & ĩ hoc ĩtroducti poſſi⸗

mus aſcẽdere ad ſapiẽtiã: & uirtutẽ dei Apᷣm leſu: cui ẽ gloria & uirtus & ĩperiũ ĩ ſæcula ſæculoꝶ.Amẽ.
[Ad Caſtorinã materteram epiſtola de odio fugiẽdo & pace cõſequenda: in qua præcatur ut ueteri rancore
depoſito ſibi reconcilietur.
Oannes idẽ apoſtolus & euãgeliſta in epiſtola ſua ait. Quicũq; odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ: & recte.
Cũ enĩ homicidiũ ex odio ſæpe naſcat᷑: ꝗcũq; odit etiã ſi necdũ gladio ꝑcuſſerit aĩo tñ ho micida eſt.
Cur ais tale pᷣncipiũ ſcilicet ut ueteri rãcore depoſito: mũdũ pectoris deo paremus habitaculũ? Iraſcimini in/
quit Dauid & nolite peccare:hoc qd uelit ĩtelligi: Apoſtolus plenius ĩterpᷣtat᷑. Sol nõ occidat ſuꝑ iracũdiã ue/
ſtra. Quid agemus nos ĩ die iudicii: ſup quoꝶ tra nõ unius diei: ſed tãtoꝶ ãnoꝶ ſol teſtis occubuit? Dis loq/
tur ĩ euãgelio: ſi offers munus tuũ ad altare: ibiq; rememoratus fueris: qa frater tuus habet aliqd aduerſũ te:
relique ibi munus tuũ ante altare: & uade recõciliari pᷣus fratri tuo:& ſic offeres munus tuũ ad altare. Ve mi/
hi miſero: ne dicã & tibi: qui tãto tempore aut nõ obtuli munus adaltare: aut ira pmanẽte ſine cauſa obtuli.
Quomõ in quotidiana pᷣce nunꝗᷓ diximus: dimitte nobis debita nr̃a ſicut & nos dimittimus debitoribus no/
ſtris: aĩo diſcrepãte cũ uerbis: orone diſſidẽte cũ factis Præcor itaq; qd; & ante annũ poribus lĩis rogauerã: ut
pacẽ quã nobis reliꝗt ds habeamus: & meũ deſideriũ& tuã mentẽ xpᷣs intueat᷑. In breui ante tribunal eius
recõciliata ſeu ſciſſa cõcordia: aut pᷣmiũ recuperabit aut pœnã. Quod ſi tu quod ꝓcul abſit nolueris: ego liber
ero. Epiſtola me hæc mea cũ lecta fuerit abſoluet.
(S ad ĩſtitutionẽ xpᷣianæ cõuerſatiõis plura pcepta deſiderat: reqrat tractatũ beati Hieronymi credulita
tis ac cõuerſatiõis xpianæ: quẽ in prima parte inter epiſtolas de fide locaui: qm etiã de fide tractabat. Incipit
autẽ Dauid glorioſus: & habet᷑ primo uolumine epiſtolaꝶ: folio.xiii. .
¶ Præmiſſis his quæ ad ĩſtitutionẽ ac pfectionẽ humanã gñaliter cõueni

re uident᷑: ſubiiciẽda ſũt quæ ſigilla
tim unicuiq; ætati graduiq; cõueniũt: ubi ſpiritualiter de uirtutibus pertractat᷑. Et im naturæ ordinẽ puimæ
ætatis præmittenda ſunt.
erirlualbe⸗ ſiue tractatus tertiæ partis pᷣncipalis epiſtolaꝶ bti Hieronymi de ĩſtitutiõe puerilis ætatis.
Beati Hieronymi ad Athletã de ĩſtitutie filiæ: docẽtis ꝗliter educãda: cui nutrici cõmittẽda ſit: quomò in
timorẽ dñi & in bonis moribus ĩbuẽda: & a qli pceptore ſit erudiẽda: monẽtis eã grãdiuſculã a fu co:a frequẽ/
tia uiroꝶ: a balneis muſica lautiori cõuiuio & uino cohiberi. In uilioribus opibus manuũ ac moderatis ieiuni
is exerceri: lectiõibus diuinoꝶ ac ꝓbatoꝶ auctoꝶ ĩſtitui.Ac docẽtis in ꝗbus potiſſimũ libris debeat oblectari.
5 Eatus apoſtolus Paulus ſcribit ad corĩthios:& rudẽ xpᷣi eccleſiã ſacris ĩſtruẽs diſciplinis: ĩter cæ-
tera mãdata: hoc quoq; poſuit dicẽs: ſiqua mulier habet uiꝶ ĩfidelẽ: & hic cõſẽtit habitare cũ ea:

lier infidelis per uirũ fidelem. Alioꝗn filii noſtri ĩmundi eſſent: nüc autẽ mundi ſunt. Sicui for
te hactenus uidebant᷑ nimiũ diſciplinæ uincula laxata: & pᷣceps ĩdulgẽtia pᷣcep toꝶ:conſideret domũ pñ̃is tui:

non dimittat uirũ. Sanctificatus eſt enĩ uir infidelis per mulierẽ fidelem. & ſanctificata eſt mu

Auilir
malas
aumt
martyt
uihne
lat nfe
ognatl
Cgenen
telsola
martyr
ladioh
tudine
colellu
&Abelu,
turaun
nino
initian
Niurb⸗
cuasi.
prus
Uicen
lenü
ſtioi⸗
lüku
mun
nelt
ſtenli⸗
tehlio
diplea
pton⸗
tu ſua
uinu5
mellel
ckiil
linno
gural
Aluis
amno
eu
Am
utke
in
duel
nili
oo⸗
Wi
on
lb⸗
tlen

ciͤ⸗

ſatui
ltoc⸗
lllini
tünis
benti
lüce
ötran/

bol⸗/
ncore

tecte,
chelt,
niniin⸗
ciäue⸗
ſis log
rſüre
Vem
obtul.
buero⸗
netiut
nlles

volbe
gulta

ppit

igla
umæ

tis.
moin
ieluni
ectan.
terc
c 1
Atmu
u ſot
tui⸗

clariſſimi qdẽ & eruditiſſimi uiri: ſed adhucambulãtis ĩ tenebris. & ĩtelliget cõſiliũ apoſtoli illud pfeciſſe. ut
radicis amaritudinẽ dulcedo fructuũ tẽperaret. & uiles uirgulæ balſama pcioſa ſudarẽt. Tu enĩ es nata de im
pari mrimonio.de te & Toxotione Paula gnata eſt. quis hoc crederet: ut Albini põtificis neptis de pmiſſione
martyrũ filia naſceret᷑: ut putẽ ꝙ etiã gaudẽte auo: adhuc paruula lingua balbutiẽs xp̃i alleluia decãtaret: ut
uirginẽ dei ĩ ſuo gremio nutriret ſenex. Et bene fœliciterq; expectauimus. ſãcta & fidelis domus unũ ſanctifi
cat infidelẽ. Cãdidatus ẽ fidei quẽ filioꝶ & nepotũ turba circũdat. Ego puto etiã ipſũ Iouẽ ſi habuiſſet talem
cognationẽ potuiſſe in xpo credere. deſpiciat licet & irrideat epiſtolã meã: & me ſtultũ & inſanũ clamet: hoc
& gener eius faciebat: pus ꝗᷓ crederet. fiũt nõ naſcũtur xpᷣiani. Auratũ ſquallet capitoliũ. Fuligine & araneaꝶ
telis oĩa Romæ tẽpla coopta ſut. Mouet᷑ urbs ſedibus ſuis: & inundãs populus andelubra ſemiruta currit ad
martyrũ tumulos. ſi nõ extorquet fidẽ prudẽtia: extorqᷓat ſaltẽ uerecũdia. Hoc Athleta religioſiſſima ĩ xpo fi
lia dictũ ſit: ut nõ deſperes parẽtis ſalutẽ: & eadẽ fide qua meruiſti filiã: & patrẽ recipias: totaq; domus beati
tudine ꝑfruaris. ſciẽs illuda dno repromiſſũ: quæ apud hoĩes ĩpoſſibilia apud deũ poſſibilia ſi ũt. Nunꝗᷓ ſera
cõfeſſio. latro de cruce trãſiit in paradiſũ. Nabuchodonoſor rex babylonis poſt efferationẽ corporis & cordis
& beluaꝶ in heremo cõuictũ: mẽtẽ recepit ſanã. & ut omittã uetera: ne apud ĩcredulos nimis fabuloſa uideã
tur aute paucos ãnos ꝓpinquus noſter Gracchus nobilitatẽ patritiã ſonãs nomĩe: cũ p̃fecturã regeret urba/
nã: nõne ſpecũ mitræ: & oĩa portẽtuoſa ſimulacra ꝗbus Corax Niphus miles Leopſes:helios Bromius pater
initiant᷑ ſubuertit: fregit & uſſit: & his quaſi obſidibus añ pᷣmiſſis ĩpetrauit baptiimũ xpᷣi?: Solitudinẽ patit᷑
& ĩ urbe gẽtilitas. Dii quõdã nationũ cũ bubonibus & noctuis ĩ ſolis culminibus remanſerũt. Vexilla militũ
crucis inſignia ſũt. Regũ purpuras & ardẽtes diadematũ gẽmas patibuli ſalutaris pictura cõdecorat. Iã aer.
ptius: olĩ Serapis: xpᷣianus factus ẽ. Marnas gazæ luget icluſus: & euerſionẽ tẽpli iugiter ꝑtimeſcit. De ĩdia:
pſide: æthiopia: monachoꝶ quotidie turmas ſuſcipimus. Depoſuit pharetras armenius. uani diſcũtq; pſal/
teriũ. Scythiæ frigora feruẽt calore fidei. Getaꝶ rutilus & flauus exercitus eccleſiaꝶ circũfert tẽtoria. & iõ for/
ſitã cõtra nos æqua pugnãt acie: ꝗa pari religiõe cõfidũt. pene lapſus ſũ ad aliã materiã: & currẽte rota: dũ ur
ceũ facere cogito: amphorã finxit manus. Propoſitũ enĩ mihi erat: ſanctæ Marcellæ & tuis pᷣcibus initiatũ ad
martyrẽ: ideſt ad te ſermonẽ dirigere. & docere quomõ ĩſtituere Paulã noſtrã debeas: quæ pus in xpᷣo cõſecra
ta eſt ꝗᷓ genita. quã ante noſti: ꝗᷓ utero cõcepiſti. Vidimus aliqd tẽporibus nr̃is de ꝓphetalibus libris. Anna
ſterilitatẽ alui fœcũditate mutauit. Tu luctuoſã fœcũditatẽ uitalibus libris cõmutaſti: fidens loco accepturã
te filios: quæ pᷣmũ fœtũ dno reddidiſti. Iſta ſũt pᷣmogenita quæ offerunt᷑ ĩ lege. Sic natus ẽ Samuel:ſic ortus
Sãpſon eſt: & ſic Ioãnes Baptiſta ad introitũ Mariæ & exultauit & luſit.Audiebat enĩ uerba duũi Pos uirginis
ptonãtis. & de utero matris in occurſũ eius geſtiebat irrũpere. Igit᷑ quæ de repromiſſiõe nata ẽ: dignã hẽat or/
tu ſuo ĩſtitutionẽ parẽtũ. Samuel nutrit in tẽplo. Ioãnes in ſolitudine pᷣparat᷑. Ille ſacro crine uenerabilis eſt:
