nõ tanꝗ ſaltibus colles moteſq; ĩ modũ cerui uel capreæ traſcẽdẽtẽ: & itaad ſpõſã ſuã oĩ cũ pperatiõe ueniẽtẽ.
Vbi uero ad domũ intra quã ſpõſa cõmorabat᷑ aduenit:ſtetiſſe eũ paululũ ĩtellige poſt domu: ita ut ſentiret᷑
ꝗdẽ adeſſe:nõdũ tũ modũ palã uellet & euidẽter intrare:ſed prius ꝗᷓſi ſub amatoris ſpecie ꝑ feneſtras aſ picere
uelle ſpõſa intellige: aut retia quædã ꝓpedomũ ſpõſæ aut laqueos eſſe poſitos:ut ſi forte ipſa uel aliqua ſo

daliũ eius ex filiabus hieruſalẽ exiſſet aliquando caperet᷑. Ad iſta uero retia ueniſſeſ ponſũ certum ẽ: ꝗcapi ab

eis nõ poſſet:ſed fortior eoꝶ effectus diruperit ipſa retia: diruptiſq; eis ſu p ipſa incedẽs etiã per ipſa proſpexe
rit: & poſtꝗᷓ hocopus fecerit dicat ad ſpõſã. exurgeueni pxima mea: ſpõſa mea: coluba mea. Hoc autẽ dicat
ut ipſo opere oſtẽdat ei quõ cũ fiducia debeat cõtẽnere iã retia quæ ei tetenderat inimicus: nec timeat laqueos
quos abſe iã uiderat eſſe diruptos. & adhuc ut amplius ad ſe ſpõſã puocet feſtinare: dicat ei: Quia oẽ tempus
quod iã graue uidebat᷑ trãſiuit: & hyems quæ ei cauſa exorta uidebar abſceſſit: pluuiæq; inutiles abierunt: &

tẽpus iã floridũ uenit: nihil moreris iter aggredi: ueni ad me. Ecce enim & agricolæ:qa ueris iã tẽpus arriſit: ui

neas colunt. Vox enĩ cũ & aliaꝶ auiũ: tũ etiã ſonora & grata turturis uernantis audit᷑. Sed & ficus de ueris cer/
ta tẽperie germẽ ſuũ ꝓduxit. Vitis uero in tãtũ de tẽporis tranqllitate nõ dubitãt: ut flores ſuos iã audeãt odo
reſq; ꝓferre. Hæc qdẽ de trãquillitate tẽporis ĩdicat ſpõſæ: ut maiore cũ fiducia arripere iter augeat pergẽdiad
ſpõſũ.Sed & locũ deſcribit ei in quo uult eã ſecũ reqeſcere: & dicit uelamẽto cuiuſdã ſaxi quod muro ipſi uel
loco ꝓmurali cõtiguũ ſit opaciſſimũ quẽdã effici locũ:ad quẽ uenire eã uult: & ablato uelamine ibi eius reue
latã faciẽ cõtineri: ut facie ad faciẽ ĩnoteſcat ſi põſo ſuo:& nõ ſolũ faciẽ eius reuelatã uideat ſpõſus & liberam:
ſed & uocẽ eius ibi audiat:certus iã ꝙ & facies eius pulchra ſit: & uoxeius ſuauis ẽ ac delectabilis. Hæc autem
pᷣueniẽtes cõiũximus:ne ordinẽ drãmatis & hiſtoriæ textũ uideremurirrũpe. Sed p̃ueniẽtes paululũuſq; ad
illũ locũ fabulæ ordinẽ pſecuti ſumus: ubi ait. Quoniã uox tua ſuauis:facies tua ſpecioſa. Nũc ergo repeten
tes uideꝛrmus primo quid eſt qd ait: Vox fraterni mei. Et uoce ſola ab eccleſia ſua primo chriſtus agnoſcitur
Primo enĩ uocẽ ſuã pᷣmiſit ꝑ ꝓphetas:& cũ nõ uideret᷑ audiebat᷑ ti. Audiebat᷑ autẽ p ea quæ annunciabant᷑
deeo: & tamdiu ſponſa: ideſteccleſia quæ ab initio ſæculi congregabatur ſolam uocem eius audiuit: uſq;quo
oculis ſuis eũ uideret: & diceret ecce hic uenit ſaliens ſi uper mõtes: tranſiliens ſupercolles. Saliebat enim ſuꝑ
propheticos montes & ſanctos colles: Illos ſcilicet qui in hoc mundo imaginem eius formamq; geſſerunt.
Sed &ſi in apoſtolis eum ponas quaſi in montibus ſaliẽtem & eminẽtẽ cunctis: & in collibus nilulominus
his duũtaxat qui ſecũdo loco electi ab eo & miſſi ſũt nõ erit ĩcõueniẽs. In his eni ſimilis efficit᷑ capreæ & hinnu
loceruoꝶ.Capreæ q; oẽm uiſũ uiſus eius pcellit. Et ceruo qd ad ĩteritũ pẽtis aduenit. Sed & unaquæq; aĩa

gun .
oisger
aturlt.
lenit

Ni⸗
knücni
dac Part
naque
diolzeſt
Nuin
uus ger⸗
ſieis
1chani/

nceſleeſe

euauents
imoris
altets 1
mo ſe⸗

ie

e lenpr
üiſanei
rmti
inesco
une
ctima
tulusfh
gu⸗ 1
eidpon
dechbus
palſbis
lenlete⸗
ſentitt
alpie
liquaſ⸗
lcapin
roſper
utedi
lanens
enpis
unt:
Uſtwi
etsscet⸗
eitoco
gilinl
8teue
etam:
zutem
i 4
epeten
glaut
abmt
e
eunt⸗
minus
nnu
gan

ſi qua tamen eſt quæ uerbi dei amore conſtringitur:ſi quando in diſputatione ſermonis eſt poſita: ut nouit
oĩs ꝗ exptus ẽ quò cũ in arctũ uenit: & anguſtiis ꝓpoſitionũ qᷓſitionũq; cõcludit᷑: ſi qñ eũ legis ac pphetaꝶ uel
ænigmata uel obſcura quæq; dicta cõcludũt ſi forte adeſſe euũ ſentiat aĩa:& eminus ſonitũ eius accipiat: ſuble
uatur ſtatim: & ubi magis ac magis ꝓpinare ſenſibus eius cœperit: & illuminare quæ obſcura ſũt: tũc eũ uidet
ſalientẽ ſupra mõtes & colles altæ. ſ. & excelſæ ſẽſus ſibi intelligẽtiæ ſuggerẽtẽ: ita ut merito dicat hæc aĩa: ecce
hicuenit ſaliẽs ſuꝑ mõtes:trãſiliẽs ſuꝑ colles. Hæc autẽ dicimus nõ ĩmemores ꝙ iã & in ſi upioribus corã poſi
tus pᷣſenti collocutus ſit ſpõſæ: Sed qm ut ſæpe diximus drãmatis ſpeciẽ libellus hic cõtinet:nuc in pᷣſẽti dicũ
turaliqua: nũcetiã in abſenti: & ſicagit᷑ ĩmutatio pſonaꝶ: ututerq; ordo cõpetẽter dirigi uideat᷑. Quãuis enĩ
ꝓmittat ſpõſus &dicat ad ſpõſã ſuã ꝗ ſũt electi diſcipuli eius:qa ecce ego uobiſcũ ſũoĩbus diebus uſq; ad con
ſumationẽ ſæculi: tñ iteꝶe p parabolas dicit qa paterfamilias uocauit uos ſuos: & unicuiq; diſtribuit pecuniã
negociãdi gra: & pfectus ẽ. Et iterũ dicit. Quia abiit petere ſibi regnu. Et iteꝶ quaſi de abſente ſponſo dicitur.
uia media nocte clamor factus ẽ:dicẽtiũ ꝗa uenit ſpõſus. Sic ergo nũcpᷣſẽs ẽ ſpõſus & docet:nũc abſens dici
tur & deſiderat᷑: & utrũq; uel eccleſiæ uel aĩæ ſtudioſe cõueniet. Cũ enĩ pati pſecutiões & tribulatiões pmitti
tur eccleſia: abſens ei uidet᷑. Et rurſũ cũ in pace ꝓficit & in fide ac bonis opibus floret: pᷣ̃ſens ei eẽ intelligitur.
Sed & aĩæ cũ q̃rit aliquẽ ſenſũagnoſcere obſcura quæq; & arcana deſiderat:donec inuenire nõ pòt:abſẽs ei ſi
ne dubio eſt uerbũ dei. Vbi uero occurrerit & apparuerit qd reqrit᷑: ꝗs dubitat adeſſe uerbũ dei:& illuminare
mentẽ ac ſciẽtiæ lumẽ ei pbere? & iteꝶ ſubduci nobis eu: atq; iteꝶ adeſſe ſentimus p ſingula quæ aut apiunt
aut claudũtur in ſenſibus noſtris. Et hoc eo utiq; patimur: donectales efficiamur: ut nõ ſolũ reuiſere nos: ſed
& manere dignet᷑ apud nos: ſecũdũ ꝙ ĩterrogatus a quodã diſcipulo dicẽte. Domine qd ẽ factũ: incipis no
bis manifeſtare temetipſũ & nõ huic mũdo? Rndit ſaluator. Siꝗs diligit me: uerbũ meũ cuſtodit:& pater me
us diligit eũ: & ad ipſũ ueniemus: & mãſionẽ apud eũ faciemus. Si ergo & nos uolumus uidere uerbũ dei:atq;
aĩæ ſpoſũ ſaliẽtẽ ſuꝑ mõtes & exultãtẽ ſupꝑ colles:primo audiamus uocẽ eius: Et cũ audierimus eũ in oĩbus:
tũc etiã eũ uidere poterimus: ſecũdu ea quæ in p̃ᷣſenti loco uidiſſe deſcribit᷑ ſpõſa. Nã & ipſa ꝗᷓuis & prius eum
uiderit: nõ eũ tũ ita uiderat ut nũc ſaliẽtẽ ſuꝑ mõtes: & exiliẽtẽ ſuꝑ colles: neq; ꝑ feneſtras ſuas ꝓcũbẽtẽ: neq;
. retia proſpiciẽtẽ: ſed magis uidet᷑ ꝙ prius hyemis tẽpore eũ uiderit. Nunc enim dicit. Quia h ems tranſiit.
git ut res indicat etiã p hyemẽ ſpõſæ ſuæ apparet.i tribulationũ & tẽtationũ tẽpore.Sed & alia & uiſitatio:
in qua uiſitat᷑ paululũ: & iterũ deſerit᷑: ut ꝓbet ac rurſus requirit᷑: ut caput eius ſuſtentet᷑: & ut tota cõplectat᷑⸗
ne forte aut in fide titubet: aut corpus eius tẽtationũ põdere pᷣgrauet᷑. Et ideo uidet᷑ mihi hyems fuiſſe illud tẽ
pus:cũ caput ſuũ fidei.ſ.ſũmitatẽ leua ſpõſi.ſ. contineri poſcebat:& dextera eius oẽ corpus amplecti. Nũc au
tẽ iſta uiſio quæde mõtibus apparet & collibus:gratiarũ puto ſj piritaliũaltitudies potẽtiaſq; deſignet. Sed &
p feneſtras qd pſpiceredicit᷑ ſenſibus mihi lumẽ uidet᷑ pbere. Et retia quæ dirũpit & conterit laqueos indica
ri diabolicos puto: utpote tẽtationũ tẽpore: tanqᷓ hyeme iã pacta. Oſtẽdunt᷑ etiã ſigna ueris & æſtatis:ſicut in
pſalmis dictũẽ: Aeſtatẽ & uer tu feciſti ea. Inde deniq; & flores ꝓfectuũ ꝓtulit eccleſia tẽtationibus ſuꝑatis &
putatiõis diſpẽſatiõe trãſacta: ſicut in ſuis locis cũ ad hæcdiſſerenda uẽtũ fuerit oſtẽdet᷑. Ecce hic uenit ſaliẽs
ſup mõtes:trãſiliẽs ſuꝑ colles. Hiſtoricũ ordinẽ iã ꝓſecuti ſumus. Nũcautẽ quõ chriſtus ad eccleſiã ueniẽs ſa
liat ſup mõtes: & exiliat ſup colles uidẽdũ ẽ. Exiliẽs enĩ magis ꝗᷓ trãſiliẽs ꝓpoſiti monis ꝓprietas habet. Iſaac
enĩ ambulãs & ꝓgrediẽs maior fiebat: uſq; quo fieret magnus ualde. Paulus autẽ nõ tã ambulando ꝓfecit ſed
currẽdo: cũ dicit curſũ cõſumaui. Saluator autẽ nr & eccleſiæ ſponſus neq; ambulare neq; currere: ſed ſuꝑ hæc
ſalire dicit᷑ & exilire. Si enĩ cõſideres quõ parui tẽporis ſpatio occupatũ falſis ſupſtitionibus mundũ ſᷣmo dei
cucurrit: & agnitionẽ ueræ fidei reuocauit: ĩtelliges quõ ſaliat ſuꝑ mõtes: magna uidelicet quæq; regna ſalti
us ſuis ſuperãs. & ad recipiẽdã cognitionẽ diuĩæ religiõis ĩclinãs: & exiliat ſup colles: cũ etiã minora regna ue
lociter ſubiugat atq; ad pietatẽ ueri cultus adducit: & ſic de loco ad locũ:de regno ad regnũ: de ꝓuinciis ad pro
uincias pᷣdicatiõis illuſtratione trãſiliẽs p eũ ꝗ dicebat: Quia ab Hieruſalẽ in circuitu uſq; ad illyricũ repleuit
ãgeliũ dei: ĩtelliges quõ ſuper motes ſaliẽs ueniat & exiliẽs ſupꝑ colles. Sed & alio mõ põt ĩtelligi ſicut ſupra

.

dixvmus. Quoniã qdẽ Moyſes de ipſo ſcripſit: & pphetæ nihilominus de ipſo annũciauerũt. Sed & hæc anũ

ciatio ĩ lectiõe ueteris teſtamẽti uelamẽ habet ſu ppoſi itũ. VYbi uero ſponſæ eccleſiæ. ſ.ad eũ cõuerſæ ablatũ eſt

uelamẽ: ſubito uidet eũ in iſtis mõtibus legis dũtaxat uoluminibus ſaliẽtẽ: & in collibus ſcripturæ ꝓpheticæ ꝑ
apta & euidẽti manifeſtatiõe nõ tã apparẽtẽ ꝗᷓ exiliẽtẽ: Verbi gra qᷓſi reuoluẽs ſingulas ꝓpheticæ lectiõis pagi
nas ĩueniat de ipſis exiliẽtẽ xpᷣm: & p loca ſingula lectionũ ablato nũc demũ quo prius tegebat᷑ uelamie ebuli

re eü cernat & emergere: atq; euidéti iãẽ manifeſtatiõe ꝓrũpe. Ob credo & ipſe ieſus cũ ad trãſformaãdũ ſe uenit

nõ ĩ aliqꝗᷓ planicie aut cõualle fuit:ſed mõtẽ cõſcẽdit. Vbi & trãſformatus ẽ: ut ſcias eũ ſemꝑ ĩ mõtibus aut in
collibus apparere:& ut te doceat ne uſqᷓ eũ niſi in legis & prophetaꝶ montibus quæras. Quod autem ſancti
quiq; mòtes appellantur: multis ſcripturæ locis inuenies indicari: ſicut ait in pſalmis. Fundamẽta eius ĩ mon
tibus ſanctis. Et iterum. Leuaui oculos meos in montes: unde uenit auxilium mihi. Auxilium nanq; in tri
bulationibus & ſcripturarum diuinaꝶ ſenſi ibus capimus: Poſſumus adhuc & montes in quibus ſalire uer⸗
bu dei dicitur & quaſi liberius efferri: nouum accipere teſtamentum. Colles uero de quibus quaſi diu com/

preſſus & occultatus exiliit ueteris teſtamenti ſentire uolumina. Sed & apud Hieremiam uenatores & pi/
S KXX«

e

ſcatores ꝗq mittunt᷑ cape hoĩ̃es ad ſalutẽ mõtibus & collibus eos cape dicũtur. Sic enĩ ait. Ecce mitto multos pi
ſcatores & multos uenatores: & capient eos ſuꝑ oẽm mõtẽ & ſuper oẽm collem: quod ego magis ad futurum
tẽpus in cõſumatione ſæculi implendũ puto:ut cũ miſſi fuerit angeli ſecũdũ euagelicã parabolã meſſis tẽpo
re ut ſeparẽt frumẽta a zizaniis: qui excelſioris uitæ & eminẽtioris fuerit cõuerſatiõis: iſte in mõtibus ĩueniet᷑

aut in collibus. Nõ inuenier᷑ in humilibus & deiectis locis: ne ibi mixtus uideat᷑ eſſe zizaniis: ſed in excelſiori

bus ſẽſibus & in eminẽtia fidei poſitus ſaliẽti in mõtibus uerbo dei: & exiliẽti ĩ collibus ſẽper adhærẽs. Quod
p aliã nihilominus parabolã ſub eodẽ tamẽ intellectu dicit᷑ in euagelio: Siqs in tecto ẽ nõ deſcẽdat tollere ali
quid de domo. Poteſt adhuc & aliũ nobis ſenſũ pᷣdiues iſte pᷣſentis uerſiculi ſermo ſuggerere. Poſſibile nãq;
mnem qui plena fide credit in deũ uel montẽ uel collẽ appellari: pro qualitate.ſ.uitæ & magnitudine intel
ligentiæ: etiã ſi fuerit aliqũ uallis proficiẽte in eo Ieſu ætate & ſapiẽtia & gratia: oĩs uallis replebit᷑.S upbi autẽ
quiq; & elati ut mõtes & colles humiliabũtur: qm qui ſe exaltat humiliabit᷑: & qui ſe humiliat exaltabit᷑. De
ipſis enim dicit᷑ ꝗq cõfidũt in domino ſicut mõs ſyõ. Et de hieruſalẽ dicit᷑ montes in circuitu eius. Vnde puto
ꝙ merito etiam ſaluator noſter: qm & ipſe dicit᷑ lapis de monte exciſus ſine manibus: & factus eſſe mons ma
gnus.ſicut rex regũ & pontificũ pontifex: põt etiam mons mõtiũ appellari. Verũ ut etiã tertia expoſitio habe
at locũ:ad unãquãq; animã ſermo dirigat᷑. Siqui ſint capatiores uerbi dei: ꝗ ab Ieſu aquã ſibi datã biberunt:
& hæc facta ẽ in eis fons aquæ uiuæ ſalientis in uita æterna: in his. ſ. in quibus uerbũ dei crebris ſenſibus & co/
pioſis uelut perennibus ebulit fluentibus: in his uitæ ac ſcientiæ & doctrinæ merito mõtibus & collibus efſe/
ctis: digniſſime ſalire uerbũ dei dicit᷑ & exilire: factus in eis ꝑ affluẽtiã doctrinæ fons aquæ uiuæ ſalientis in ui
tã æternã: Similis ẽ fraternus meus capreæ hinnuloq; ceruoꝶ in motibus bethel. Caprea uel ceruus q ĩtermũ
da habeãtur aĩalia manifeſte ex his quæ ĩ deuteronomio ſcripta ſut indicat: eſt enĩ hoc mõ ſcriptũ: Hæc eni
ſũt aĩalia quæ manducabitis uitulũ: & agnũ ex pecoribus: & hircũ ex capris: ceruũ & capreã & bubalũ: & tra⸗
gelaphũ: & ibicẽ: camellũ & pardalũ. Sed & quod ſanctus ceruo cõparat᷑ in multis ſcripturæ diuinæ locis:utĩ
pſalmo ubi dicit:Sicut ceruus deſiderat ad fontes aquaꝶ: ita deſiderat anima mea ad te deus. Veruũtamẽ ĩ ſer
monibus quos ex deuteronomio aſſumpſimus: etiã hoc non negligenter cõſiderãdũ uidet᷑ ꝗᷓ dignũin anima
libus mundis enumerãdis ordinẽ tenuerit: ut primo uitulũ: ſecũdo agnũ: tertio hircũ ſcriberet. In his uero ꝗᷓ ſe
cũdũ eüdẽ Moyſem non offerunt᷑ ad altare primo ceruũ: ſecũdo capream nominat. Etita poſt hæc reliqua ꝑ
ordinẽ ſcribit animantia. Quoꝶ ratio his quibus abundantior gratia ſpiritalis in dono ſcientiæ conceſſa eſt:
per ſpiritũ ſanctũ manifeſta & euidẽs fiet. Nobis interim quoniã de ceruo & caprea dicere nũc in expoſitione
pᷣſentis uerſiculi incũbit: conueniẽs uidet᷑ ex ſcripturis diuinis congregare pro uiribus quæ de his animalibus
referũtur: de quibus idẽ Moyſes cũ decarnibus loꝗret quæ in omni deſiderio aĩæ comederentur: non oblatæ
ad altare: ſicut caprea inquit: & ceruus. Egregiũ uero quid uiceſimus octauus pſalmus ubi de uirtutibus & ef
ficacia uocis dei per ordinẽ ſcribit de ceruo hoc modo dicit. uox domini perficientis ceruos.i.perfectos facien

tis ceruos: & reuelabit condenſa. ſicut enĩ uoxdii intercidere dicit flãma ignis: & concutere deſertũ:ita perfice

re ceruos ac rèuelare condẽſa memorat. Sed & in Iob de ceruo ita inuenimus referri: ibi dominus ad Iob ptur
binẽ loquẽs & nubẽ ait. Aut ergo obſeruaſti partus ceruoꝶ. aut numeraſti menſes eoꝶ plenos ad partütolo⸗
res autem eoꝶ ſoluiſti: aut nutriſti eoꝶ natos: aut ſine doloribus partus eoꝶ emittes. Abrũpẽt filit eoꝶ & mul-/
tiplicabũtur in natiuitate: exibunt & nõ reuertẽtur: His adiungẽda ſut etiã illa quæ in prouerbiis legimus hoc
modo. Ceruus amicitiaꝶ: & pullus gratiaꝶ loquat᷑ tibi. Hæcinterim ad p̃ᷣſens de ceruo nobis ſcripta occurere
potuerunt. Quæob hocaſſumpſimus: utloquamurnõ in doctrina humanæ ſapientiæ: ſed in doctrina ſpiri
tus: ſpiritalibus ſpiritalia cõputates. Et ideo inuocemus deũ patrẽ uerbi: quo nobis uerbi ſui manifeſtet arca-
na: ſenſũq; noſtrũ remoueat a doctrina humanæ ſapiẽtiæ: & exaltet atq; eleuet doctrinã ſpus: ut nò ea quæ ſẽ
tit carnalis auditus: ſed ea quæ cõtinet uolũtas ſpũs ſancti proloquamur. Paulus nos apoſtolus docet: ꝙ inui
ſibilia dei ex uiſibilibus intelligãtur: & ea quæ nõ uident ex eoꝶ quæ uidẽtur ratione & ſimilitudine contẽplẽ
tur: oſtẽdens ꝙ uiſibilis hic mũdus de inuiſibili doceat: & exẽplaria qᷓdã cæleſtiũ cõtineat poſitio iſta terrena:
ut ab his qᷓ deorſũ ad ea quæ ſurſũ ſũt poſſimus aſcẽdere: atq; ex his quæ uidemus in terris: ſentire & ĩtellige/
re ea ꝗᷓ habẽturĩ cælis.Ad quorũ ſimilitudinẽ quãdã quo facilius colligi p hæcac ſẽtiri poſſẽt diuerſitates crea
turaꝶ: quæ ĩ terris ſũt ſimilitudinẽ cõditor dedit. Et fortaſſis ſicut hominẽ deus ad imaginẽ & ſimilitudinẽ ſu
am fecit: ita etiã cæteras creaturas ad alias quaſdã cæleſtes imagines per ſimilitudinẽ cõdidit: & fortaſſe in tan
tũ ſingula quæq; quæ ĩ terris ſũt habẽt aliqd imagis & ſimilitudis ĩ cæleſtibus: ut etiaã granũ ſinapis quod mi
nimũ ẽ in oĩbus ſeminibus habeat aliqd imaginis & ſimilitudĩs in cælis. Et hoc ꝙ talis ei ꝗᷓdã cõpoſita ẽ alter
natio naturæ: ut cũ minimũ ſit oĩum ſeminũ maius fiat oĩbus holeribus: ita ut poſſint uenire aues cæli:& ha
bitare ĩ ramis eius:ſimilitudinẽ ferat nõ ſolũ alicuius cæleſtis imaginis ſed ipſius regni cæloꝶ. Sic ergo poſſibi
leẽ etiã cætera ſemina ꝗᷓ in terris ſũt ut habeãt aliqd ĩ cæleſtibus ſimilitudis rõnis. Quod ſi ſemĩa: ſine du/
bio & uirgulta: Et ſi uirgulta: ſine dubio & aĩantia uel alitũ: uel repentiũ & quadrupedũ. Sed & illud adhuc
põt ĩtelligi: ſicut granũ ſinapis nõ unã ſimilitudinẽ tenet regni cæloꝶ:habitatiõis. ſ. & auiũ ĩ ramis ſuis:ſed
habet & alià ſimilitudinẽ uel imaginẽ pfectiõis.ſ. fidei:ita ut ſiꝗs habeat fidẽ ſicut granũ ſinapiss: & dicat mõ
ti traſſferri ſe: & trãſferret: Ita poſſibile ẽ etiã cætera no ĩ uno aliquo ſed ĩ pluribus ſpeciẽ & imaginẽ cæleſtiũ fe
rant. Et

—

tant.
muse
el he
heita
ſblu⸗
Ntü
Nesde
Logi
oul.
olige
nlelto
uxin
ſbleet
epent
ptinlu
Aſpin
nnocon
loorp
ſoläui
ilbul
tone
gueſa
ueroe
ſteli⸗
biles:
digu⸗
ubit
nuittd
funun
uͤs
zi
ip⸗
tele
die⸗
Gii
nmuü
trgn
ogt
nnu
us
i⸗
ſi L
Mi

nic⸗

multo⸗ i
Utunnmn
eſſis id⸗
ieentet
8,Jool
etoleri
ldille ni
täneint
upbian
nde Punn
mons m

ſttolne

ibusa,

lbusee,

lenmsinn
sgituni
füliuei
Nlün
eloasun
tamki ſe
inanima
uetdqe
digte
nellnele
oltire
mimus
noncblur
tutbis
eCtoshuen
iinpett
d lobonn
unile
hnll
egimuh
ptiocuner
nmſi
ſeſtetan
dagurſi
augili
roortipl
atenm
Kirlice
Wituest

udeu

sqolt
hſitn lalu
Apfaſb
lnecl
ldachi

bſuli

diarno
cleſhi „

uertere ꝗᷓliũ ceruoꝶ dñi decet Fuare partus: ne in aborſũ deci

rant. Et cũ plures ſint: uerbi gr̃a in grano ſinapis uirtutes: quæ reꝶ cæleſtiũ imagines teneãt: ultimus & extre
mus eius uſus eſt iſte: qui habet᷑ apud hoĩes in mĩſterio corporali:ita etiã in reliꝗs: uel ſemibus uel uirgultis
uel herbaꝶ radicibus uel etiã in aĩantibus ĩtelligi põt: ut uſũ quidẽ & mĩſteriũ hoĩbus pᷣbeant corporale. Ha
beãt aũt ĩcorporaliũ reꝶ formas & imagines:qbus doceri aĩa poſſit & ĩſtrui ad cõtẽplanda etiã ea quæ ſũt ĩui⸗
ſibilia & cæleſtia: & hoc fortaſſis eſt qd ille ſcriptor diuinæ ſapiæ dicit. Ipe enĩ mihi dedit eoꝶ quæ ſũt ſciẽtiã
uerã: ut ſciã ſubſtantiã mũdi: & uirtutes elemẽtoꝶ: initiũ & finẽ & medietatẽ tẽpoꝶ: uiciſſitudinũ pmutatio
nes: & cõuerſiones tẽpoꝶ: anni circulos: & ſtellaꝶ poſitiones: naturas aĩaliũ: & iras beſtiaꝶ:ſpirituũ uiolẽtias
& cogitationes hoĩum:differẽtias uirgultoꝶ: & uirtutes radicũ: ſed & quæcũq; occulta ſũt & manifeſta ſũt co
gnoui. Vide ergo ſi poſſumus ex his ſcripturæ monibus ea quæ diſcutere ꝓpoſuimus: lucidius euidentiuſq;
colligere. Etenĩ ſcriptoriſte ſapiæ diuinæ cũ ſingula quæq; enumeraſſet: ad ultimũ dixit: qa occultorũ & ma/
nifeſtoꝶ acceperit ſciam: oſtẽdens ſinedubio ꝙ unũquodq; eoꝶ quæ in manifeſto ſunt referat ad aliqꝗd eorũ
quæ in occulto ſũt:ideſt ſingula quæq;ʒ uiſibilia hr̃e aliqd ſimilitudinis & rõnis ad ĩuiſibilia. Quia ergo ĩpoſ/
ſibile eſt hoĩ in carne uiuẽti agnoſcere aliqd de occultis & ĩuiſibilibus: niſi imaginẽ aliquã & ſimilitudinẽ con

ceperit de uiſibilibus: ob hoc arbitror cpille qui oĩa in ſapĩa fecit:ita creauit unãquãq; uiſibiliũ ſpeciẽ in terris

ut in hus doctrinã quandã & agnitionẽ reꝶ ĩuiſibiliũ & cæleſtiũ poneret: quo per hæc aſcẽderet mẽs humana

ad ſpiritalẽ ĩtelligentiã: & reꝶ cauſas in cælectibus ꝗreret: ut poſſet edocta per ſapĩam dei etiã ipᷣa dicere: quæ

in occulto ſũt & quæ in manifeſto cognoui. Secũdũ hæc quoq; agnoſcit & ſubſtatiã mũdi:nõ ſolũ hãc uiſibi

lẽ corporeãq; quæ palã eſt: ſed & illã ĩcorporeã ĩuiſibilẽq; quæ in occulto eſt: agnoſcit etiã elemẽta mũdi nõ

ſolũ uiſibilia: ſed & ĩuiſibilia & utrorũq; uirtutes. Sed & initiũ qddicit & finẽ & medietatẽ tẽporũ: Initiũ ait
uiſibilis quidẽ mũdi qd an ſex milia nõ integros annos initiũ deſignat Moyſes:mecdietatẽ quoq; ſᷣm tẽpoꝶ ra
tionẽ:finẽq; illũ qui ſperat᷑ cũ cælũ & terra trãſibit. Secũdũ occultoꝶ uero ſciam initium illud qd intelligit is
quẽ ſapĩa dei docuerit:qd nulla poſſũt tꝑa:nulla ſæcula cõprehẽdere. Medietatẽ uero hæc quæ nũc ſũt. Finẽ
uero ea quæ futura ſũt: ideſt pfectionẽ cõſumationẽq; uniuerſitatis: quæ tñ ex his uiſibilibus cõiici poſſũt &
ĩtelligi.Sed & uiciſſitudinũ ꝑmutatiões & tẽpoꝶ cõuerſiones & anni circulos exhis quæ uident᷑ refert ad ĩuiſi
biles reꝶ ĩcorporaliũ ꝑmutationes ac uiciſſitudines: circulos quoq; annoꝶ tpaliũ & pñtiũ refert ad antiqꝗores

aliquos ac ſẽpiternos annos:ſᷣm eũ qui dicebat. Et annos æternos in mẽte habui. Sed & ſtellaꝶ poſitiones nõ

dubitauit ab his quæ palam uident referre ad illa quæ in occultis fũt: qui occultoꝶ manifeſtorũq; ſcrẽam me/
ruit: & dicit eſſe aliqd ſãctoꝶ genus: qd de Abrahã pcipue ſtirpe deſcẽdit ſicut ſtellas cæli. Sed & reſurrectiõis
futuræ gloriã ſtellas eſſe ᷣm occultoꝶ ſcĩiam ꝓnũciauit ſeqᷓns eũ qui dixit. Alia gloria ſolis: & alia gloria ſtella/
rũ. Stella enĩ a ſtella differt in gloria:ita & reſurrectio mortuoꝶ. Niſi ſᷣm hæciĩtelligeret illud qd ait naturas
aĩaliũ: nunꝗᷓ dixiſſet in euãgelus ſaluator. dicite uulpi huic. Neq; Ioãnes de ꝗbuſdã dixiſſet: ſerpẽtes gñatio
uiperaꝶ. 8 neq; ꝓpheta diceret de nõnullis: ꝙ equi emiſſarii facti ſũt. & itẽ alius hõ cũ in honore eſſet nõ in
tellexit: cõparatus eſt iumẽtis ĩſipientibus: & ſimilis factus eſtillis. Sed & ille diligẽter agnouit iras beſtiaꝶ ꝗ
dicebat: furor illis m ſimilitudinẽ ſerpẽtis ſicut aſpidis ſurdæ & obturantis aures ſuas. Hæcerit rõ etiã de eo
qdait ſpirituũ uiolẽtias: uiſibiliter quidẽ de uẽtis & flatibus aeris: ĩuiſibiliter uero deuiolentiis ĩimundoꝶ ſpi
rituũ loᷓns: quos & Paulus uẽtos doctriæ noĩauit. Poſt hæc iã ſequit᷑ ut & cogitatiões hoĩum ſciat:corporali
ter quidẽ quæ de humano corde pꝓcedũt: Inuiſibiliteraũt ĩtelligat eos qui iniiciũt homĩbus malas & peſſimas
cogitationes: ſicut in euãgelio ſcriptũ eſt. Cũ diabolus miſiſſet in cor Iudæ ſchariothis ut traderet dũm. Etut
in ꝓuerbiis dicit᷑. Siſpũs ptãtẽ hñtis aſcẽderit ſuꝑ te:locũ tuũ ne derelinꝗᷓs: quia ſanitas cõpeſcit peccata ma/
gna. Sed & bonaꝶ cogitationũ eſt aliꝗs auctor: ꝓpter qd & in pſalmis puto ſcriptũ eſt: btũs homo cuius ẽ au
viliũ abs te dñe aſcẽſus in corde diſpoſuit. Et iteꝶ cogitatio hoĩs cõfitebit᷑ tibi. Et reliquiæ cogitationũ diẽ fe/

ſtũ agẽt tibi. Ita igit᷑ cũcta ſᷣm ea quæ pᷣfati ſumus: ex uiſibilibus referri poſſũt ad ĩuiſibilia: & a corporalibus

ad ĩcorporea: & a manifeſtis ad occulta: ut ip̃a creatura mũdi tali quadã diſpẽſatiõe cõdita ĩtelligatur per diui
nã ſapiam quæ rebus ipᷣis & exẽplis ĩuiſibilia nos de uiſibilibus doceat: & a terrenis nos tranſſerat ad cæleſtia.
Hx aũt rõnes nõ ſolũ ĩ creaturis oĩbus hntur:ſed & ſcriptura diuina tali quadã ſapiæ arte cõſcripta ẽ. Propter
qdã nãq; occulta & myſtica uiſibiliter populus educit᷑ de ægypto iſta terrena: & iteragit per deſertũ: ubi ᷣpẽs
erat mordẽs & ſcorpius: & ſitis ubi nõ erat aqua: & cætera quæ in his geſta referunt᷑. Quæ oĩa ut diximus oc/
cultoꝶ quorũdã formas & imagines tenẽt. Et hoc nõ in ſcripturis tm ueteꝶ: ſed & ĩ geſtis dñi & ſaluatoris nii
quæ in euãgeliis referunt᷑ ĩuenies. Igit᷑ ſi oĩa quæ in manifeſto ſunt ſᷣm ea quæ ſuꝑius approbauimus ad aliqꝗᷓ
referunt᷑: quæ in occulto ſũt cõſeꝗᷓns ſine dubio eſt ut ceruus iſte uiſibilis uel caprea quæ in cãtico cãticoꝶ ſcri

bit᷑ m rõnẽ naturæ ſuæ quã corporaliter gerũt: referant ad aliqᷓs reꝶ ĩcorporaliũ cauſas: ut illis occultis & ſĩui
ſibilibus ceruis uideat᷑ poſſe cõuenire qd dictũ eſt. Vox dñi pficientis ceruos. Quæ enĩ pfectio ex uoce dni fiat

iſtis uiſibilibus ceruis? Aut quæ ad eos doctrina unꝗᷓ ex dni uocedeſcẽdit? Si uero ſpiritales ceruos quæramus
quoꝶ formã & imaginẽ tenet illud aĩal corporale: illos ĩuenias ad ſũmã pfectiõis ex uocedni poſſe pduci. Sed

& quoꝶ ceruoꝶ dnm fᷣuare decuerit partus: & uelut medẽdi officia pᷣbentẽ parturiẽtibus aſtare cõuenerit:do

nec parerẽt filios tales qui aduerſarent & pſeꝗrentur pẽtiũ Frnu utdignũ eſt diuina maieſtate: debemus ad
ãt. ſed & mẽſes eoꝶ numerareplenos ad partũ:
D xxxi.

yxſ.

eorũq; labores & dolores cuſtodire: ut giationes eoꝶnon cadãt in uanũ ſed ut perfecta ſit eoꝶ natiuitas: & tã
diu parturiãt donec formet᷑ Aps in eis. Huiuſmodi ceruoꝶ pullos dñs nutrit: eoꝶ dũtaxat ꝗ iactãt in dũo co/
gitationẽ ſuã: ut ipᷣe eos nutriat: & ipᷣe ſuet doloris partus eoꝶ:cũ ex timore dei in uẽtre cõceperint: & parturie/
rint: & ſpm ſalutis pepererint. Huiuſmodi partus dolores ipᷣe dñs ſeruat & cu rat: Sed & emittit dolores eorũ:
ut eũtes eãt & fleant portantes ſemĩa ſua: & ſint in doloribus hoĩum: ac flagellent᷑ cũ hoĩbus: ne forte teneat
eos ſupꝑbia. Iſti quoq; ipi cerui abrũpũt ut ait natos ſuos. Quos enĩ genuerint per euãgeliũ abrũpũt eos a uin/
culis pctõꝶ & a laq̃is diaboli: ne ultra uolũtati eoꝶ teneant obſtricti. Iſti etiã multiplicabunt᷑ & ut ait reuertẽ/
tur. Nõ enĩ imitabunt uxorẽ Loth: nõ redibũt retrorſũ. Sciunt enĩ qa qui mittit manũ ſuã ad aratrũ: ſi retro
ſpexerit: aptus nõ erit regno cæloꝶ. Sed ſempꝑ quæ retro ſũt obliuiſcũtur. Et in ea quæ añ ſũt ſe extẽdũt. Tales
enĩi ceruos uox dni facit eſſe pfectos: Quæ uox dni niſi illa quæ in lege & in ꝓphetis habet᷑ & puenit uſq; ad Io
annẽ qui erat uoxclamãtis in deſto? Etipᷣa enĩ uox Ioãnis qui dicebat: Parate uiã dñi: rectas facite ſemitas dei
nii: pfectos faciebat ſeruos: ut eſſẽt pfecti in eodẽ ſenſu & in eadẽ ſcia. Qui enĩ talis eſt merito dicit: Sicut cer/
uus deſiderat ad fõtes aqrũ: ita deſiderat aĩa mea ad te deus. Ceruus quoq; amicitiaꝶ ꝗs alius uidebit᷑: niſi ille
qui peremit pentẽ illũ qui ſeduxerat Euã: & eloquii ſui flatibus peccati in ea uenena diffundẽs oẽm poſteri/
tatis ſobolẽ còtagio pᷣuaricationis ĩfuderat: & uenerat ſoluere inimicitias in carne ſua:quas ĩterdeũ & hoĩem
noxius mediator eflecerat. Pullus uero graꝶ põt accipi ſpũs ſctũs a quo ſitientes & deſiderãtes deũ: ſpiritales
fas & dona cæleſtia cõſequunt᷑. Hæc aũt oĩaa nobis dicta ſũt: ut manifeſtior fieret cauſa: qua ſpõſa cõparare
uidert fraternũ ſuũ hinnulo ceruoꝶ. Quod ſi etiã hoc reqrendũ eſt: cur nõ ceruo ut in aliis ſed hinnulo ceruo/
rũ cõparat᷑: illud aduerte: ꝙ cũ in formadei eſſet: filius datus eſt nobis: & puer natus eſt nobis: cuius ptãs ſuꝑ
humeꝶ eius. Ideo ergo hinnulo ceruoꝶ qa paruulus puer natus eſt. Et forte poſſũt cerui accipi ſãcti quiq;: ut
Abrahã Iſaac & Iacob & Dauid & Salomõ & oẽs ex quoꝶ ſemĩe Aps ᷣm carnẽ deſcẽdit. Quos ceruos uoxdũi
pfectos facit: & ioꝶ eſt hinnulus iſte: qui exip̃is m carnẽ natus eſt puer. Mouet meetiã illud qd ĩ. c. iii. pſal/
mo ſcriptũ eſt: ubi ait: Mõtes excelſi ceruis. & quidẽ de ceruis iã ſuꝑius diximus: ꝙ ſancti ꝗq; accipiunt᷑: Qui
ob hoc in hũc mundũ uenerũt: ut ſerpẽtis uenena pimerẽt. Qui aũt ſint mõtes excelſi uideamus: quaſi ꝗ ſoli
cerui ſeꝗᷓſtrati uident᷑: & ad quos niſi ceruus ſit aliqs nõ poſſit aſcẽdere.Ego puto ꝙ pſonas trinitatis montes
excelſos appellauerit: ad cuius capacitatẽ nullus niſi ceruus efficiat᷑ aſcẽdit. Sed iidẽ ip̃i qui hic montes excelſi
pluraliter appellant: in aliis mõs excelſus ſingulariter dicit᷑. Sicut Eſaias ait in montẽ excelſũ aſcẽde: qui euã/
gelizas ſyon. Exalta in fortitudie uocẽ tuã: qui euãgelizas hieruſalẽ. Idẽ nãq; ipᷣe qui ibi trinitas ꝓpter diſtin/
ctionẽ ꝑpſonaꝶ: hicunus deus ĩtelligit᷑ pro unitate ſubſtãtiæ. Satis ſit iſtade hinnulo ceruoꝶ. Nũc uideamus
quõ etiã capreæ uel dãmulæ cõparet fraternus. hocaĩal ꝗᷓtũ ad græca uocabula nomẽ a uidẽdo atq; clarius p-

ſpiciẽdo ſortitũ eſt. Et ꝗs eſt qui ita uideat: ut uidet Apus? Solus nãq; eſt qui uidet ideſt agnoſcit pr̃em. Nã &

ſi dicant hi qui mũdo ſũt corde: deũ uiſuri uidebũt ipo ſine dubio reuelãte: qa & caprea habetin natura ſua:
ut nõ ſolũ uideat ip̃a & pſpiciat acerrime: ſed & aliis uiſũ p̃beat. Aſſerũt nãq; hi ꝗbus medicinæ pitia eſt: ĩeſſe
huic aĩali intra uiſcera humorẽ quẽdã qui caliginẽ depellat oculoꝶ: & obtuſiores quoſq; uiſus exacuat. Meri
to ergo capreæ uel dimulæ Aps cõparat᷑: qa non uidet ipᷣe pr̃em: ſed & uideri ab aliis facit: quoꝶ uiſus ipᷣe cura
uerit. Obſerua aũt ne audiẽs pr̃em uideri corporeũ aliqd ſentias & deũ uiſibilẽ putes. Viſus quo deus uidetur
nõ eſt corporis ſed mẽtis & ſpũs. Quod etiã ipᷣe ſaluator in euãgelio uocabulo ꝓprio diſtinguens dixit: Nemo
uidet pf̃em niſi filius. Deniq; & his quos facit de uidere dat ſpm ſciæ & ſpm̃ ſapiæ. ut peripᷣm ſpm uideant
deũ. Et ideo dicebat ad diſcipulos. Quia qui me uidet uidet & pr̃em. Etutiq; nõ ita ĩepti erimus: ut putemus
ꝙ qui ᷣm corpus eũ uidit uiderit etiã pr̃em. Alioqn ĩueniunt᷑ & ſcribæ & phariſæi & hipocritæ & Pilatus ꝗ eũ
flagellis cædit: & oĩs populus qui clamabat cruciſige crucifige eũ uidẽtes leſũ ſm carnẽ etiã deũ pattẽ uidiſſe.
Quodutiq; nõ ſolũ abſurdũ uidet eſſe: ſed & ĩpiu. Sicut enĩ cũ turbæ eũ cõprimerẽt euntẽ cũ diſcipulis nul/
lus eoꝶ qui pᷣmebãt & coarctabãt eũ tetigiſſe dicit᷑ eũ niſi illa ſola quæ ꝓfluxũ ſãguĩs paſſa uenit: & tetigit fim
briã ueſtimẽti eius: & ipi ſoli teſtimoniũ phibet dicẽs. Quia tetigit me aliqs:ego eni ſenſi uirtutẽ de me exiſſe:
Ita & cũ plures eſſẽt qui eũ uidebãt:nullus eũ uidiſſe dicit᷑: niſi qui agnouit ꝙ uerbũ dei & filius dei ẽ. In quo
utiq; ſimul agnoſci & uideri dicit prf. Sed & hoc nos nõ p̃tereat: ꝙ pᷣus capreæ & ſic hinnulo ceruoꝶ cõparatur
cũ utiq; maius aĩal ceruus ꝗᷓ caprea uideat᷑. Sed aĩaduerte ne illa potius ĩ his hñda ſit rõ: qa cũ dupliciter cõſtet
ſalus credentiũ ꝑ agnitionẽ fidei & opeꝶ pfectionẽ: Rõ fidei quæ pro ĩtuitu & ĩſpectione cõtẽplatiõis capreæ

„ „ — „ 2 . — . . . —
ut diximus cõparant᷑: pmus habeat᷑ ſalutis gradus. Secũdo uero in loco opeꝶ pfectio quæ cerui formã tenet:

uincẽtis & ꝑimẽtis uenena ſerpẽtũ: ideſt artes diabolicas memoret᷑. Si ergo ſpoſa ſimilẽ dicit eſſe fraternũ ſuũ
capreæ uel hinnulo ceruoꝶ in mõtibus Bethel: Bethel uero domus dei ĩterpretat: Mõtes ergo qui ĩ domo dei
ſũt: poſſũt legis & pphetaꝶ: ſed & euãgelica & apoſtolica accipi uolumĩa: in qbus & fides dei ꝑſpicit᷑: & contẽ
plat᷑. & opeꝶ pfectio dicit᷑: & adĩplet᷑. Ecce hic ſtetit poſt parietẽ nrjm incũbẽs ſuꝑ feneſtras: ꝓſpiciẽs per retia
Rñdet fraternus meus mihi. Cũ cõſidero difſicultates ſĩueſtigãdi ſenſus in his qui ꝓpoſitiſũt ſcripturæ ſᷣmo
nibus: ſimile me aliqd pati uideor huic: qad ĩueſtigãdũ uenationẽ odoratibus ſagacis canis ꝓcedit. ubi ĩterdũ
moris eſt: utcũ ueſtigiis ĩtentus ꝓximũ ſe uenator latẽtibus effectũ putauerit eſſe cubilibus: ſubito ueſtigioꝶ
deſerat᷑ ĩdiciis. & rurſũ fixius impſſis odoratibus eaſdẽ quas explicauerat: retrorſũ redeat uias: donecinueniat
locum:

9

ſoii
heßc
eue
oen
Uene
Gbeun
Ai
ſcoter
ſared
atuaſt
Hon
ſitlari
bus.N
ſadere
gda
cümul
ſetſpo
cädon
ingin
ſpoſus
ſebens
Dan
uge
e
alun
Pent
etbi⸗
di⸗
Ginic
doct
uerb⸗
cuͤue
ſcliis
lonee
nepe
Cule
tecus:
ſtſe⸗
s
mu
hn
buti
in
N
VA
t
ui
19
ti
het
ſtr.
ni
n
ire

turi
di 60/
dattune⸗
eoti
e tenen
SAir
tteuen⸗
Uiret
tT
lgadh⸗
mitx
Sicutcer
enilille
npolten⸗
X hoien
ſpintis
cöparr
loceno⸗
tüſip
nigut
iͦl⸗
t:u
iighoi
6monts
sereli
egniri
terciltn/
ideans
chniup
en. Nid
tur lin
zeltticlt
uat Ne
8ißeen
as uien
xit Nno
n nitent
. Duemus
luusgei
eevihlle
puls nul/
teigtin
emeerl:
ielnq
cöpatun
aterccle
is capeen
mitene.
temnüli
Conolt
on
5 et fetir
tutrfmn⸗
ubiien
uelgo⸗
invennn
ſocum:

locũ:in quo ſe altius excutiẽs uenatio: latẽter ad aliã trãſtulit uiã. quã cũ uenator ĩuenerit:alacrior ĩſequitur:
ſpe pᷣdæ certior: & ueſtigii firmitate ſecurior. Ita ergo & nos ubi ſe ppoſitæ explanatiõis quodãmodo ſubtra/
xere ueſtigia: paululũ emẽſa repetẽtes: & planiorẽ ꝗᷓ dudũ uidebat᷑ expoſitionis ordinẽ pſeꝗᷓntes: ſperamus ꝙ
dis deus nr̃ tradat in manus nr̃as uenationẽ quã ꝓperãtes ꝓpe amiſeramus: & ſᷣm ſciam miis Rachel rõna/
bilis: uerbis talibus cõdiat in nobis ut bnñdictiones mereamurcõſeq a ſpiritali pr̃e Iacob. ꝓpter qd neceſſariũ
uidet᷑ ut diximus: breuiter dicta repetere: explanationẽq; porẽ retexere: ut qui ſit lucidior ſẽſus apiat᷑. Intelligi
ergo mihi uidet ex initio ꝓpoſiti drãmatis: ſpõſã foris ſtare in biuio: &b amorẽ ſpéſi hinc atq; ide pſpicere:
ſi forte ueniat: ſi forte appareat: ne uiã ingredi uelle aliquã: dũ ignorat unde magis ueniat. nec domi ſed foris

ſtare: & deſiderio eius agitari acdicere: oſculet᷑ me ab oſculo oris ſui. Vbi aũt uenit ſpõſus:dicat. Bona ſũt ube

ra tua ſuꝑ uinũ:& reliq uſq; ad eũ locũ ubi ait: poſt te curremus. Poſt hæc dilecta iã & uicem charitatis ab ipo
ſpõſo recipiẽs: ĩtroducat᷑ in cubiculo eius: & dicat. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ. Sed & cætera quæ poſtea
ſuũt ſcripta: intus poſita loquat᷑ ad ſponſũ: pñtibus & aſſiſtẽtibus ſpõſæ quidẽ adoleſcẽtulis: ſpõſi uero ſodali
bus. Verũtamẽ intelligat᷑ ſpõſus:utpote uir:nõ ſemp in domo: neq; ſemp aſſidere ſpõſæ intra domũ poſitæ:
ſed exeat frequẽter: & illa eũ quaſi amore eius ſollicita reqrat abſentẽ: ſed & ip̃e interdũ redeat ad eã. Propter
qd& uideat᷑ per totũ libellũ: aliq quidẽ uelut abſẽs reqri ſpõſus.aliqũ ſicut pñs loq cũ ſpõſa.Ipᷣa aũt ſpõſa
cũ multa & magnifica in ſpõſi cubiculo puidiſſet: petit ſe etiã in domũ uiniĩ troduci. Quo cũ ĩgreſſa pſpexiſ
ſet:ſpõſus utpote uir nõ reſederit ĩ domo. Ipᷣa uero rurſus amore exagitata exierit foras:& circuiens pagret cir/
cũ:domũ nõ ĩgrediens: & ex oĩ parte ꝓſpiciat: q ad eã redeat ſpõſus: & ecce ſubito uideat eũ uicinorũ motiũ
iuga ĩmenſis ſaltibus ſupantẽ deſcẽdere ad domũ: in qua amore eius ſollicita æſtuat ſpõſa. perueniens uero
ſpoſus ad parietẽ domus ſtet paululũ poſt ipᷣm: cõſiderãs ut fieri ſolet: aliqd & aĩo retractans. Iã uero etiã ipᷣe
ſẽtiens aliqd amoris erga ſponſã altitudine ſua: quæ attingit uſq; ad domus feneſtras: quæ feneſtræ habeant
aliquã partẽ oꝑis ut aiũt reticulati. Et cũ ĩcubat.ꝗdẽ per feneſtras:eminentior autẽ ſic ſit feneſtris. attingatq;
