mit nẽ ſcripturaꝶ. ſed paſſim: & ut quicqd obuiã uenerit: turbidus ſermo perſtriget: & ĩ prĩcipio teſtatæ ſumus:
hiunn dilectionẽ ordinẽ nõ habere: & impatientiã neſcire mẽſurã. Vnde & in Cãtico cãticoꝶ quaſi difficile præcipi
wveuns F ii. .lui.

tur:ordinate in mecharitatẽ: & nũc eadẽ dicimus:nos nò adulatiõe uel ignoratione: ſed affectu labi. Deni cet
ut multo ordinatius aliqd ꝓferamus:antiquiora repetenda ſũt. In hac urbe:ĩmo in hoc tũc loco & habitaſſe fffemp.
dicit᷑ & mortuus eſſe Ada. Vnde & locus ĩ quo crucifixus eſt dñs noſter: Caluaria appellar: ſcilicet ꝙ ibi ſit an „ wim
tiqui hoĩs Caluaria cõdita:ut ſecũdus Adã:& ſãguis xpᷣi de cruce ſtillãs: pᷣmi Adã & iacentis prothoplaſti pec clces.
cata dilueret. Et tũc ſermo ille apoſtoli cõpleat᷑ Exurge qui dormis: & exurge a mortuis:& illumĩabit te chri - cecd
ſtus. Quãtos hæc urbs ꝓphetas: quatos emiſerit ſãctos uiros:lõgũ eſt recẽſere:totũ myſteriũ noſtrũ iſtius p pail
uĩciæ: urbiſq; uernaculũ eſt. In tribus nomiĩbus trinitatis demõſtrar fidẽ. Iebus & Salẽ & Hieruſalẽ appella- Lbici
tur. Primũ nomẽ calcata: ſecũdũ pax: tertiũ uiſio pacis. Paulatĩ quippe pueniemus ad finẽ:& poſt cõculcati - caipli
onẽ ad pacis uiſionẽ erigimur: ex qua pace Salomõ: ideſt pacificus in ea natus eſt: & factus ẽ ĩ pace locus eius. rlii
Et in figura xpᷣi ſub etymologia urbis dũs dñantiũ & rex regu nomen accepit. Quid referemus de Dauid: & to vidii
ta ꝓgenie eius: quæ ĩ hac ciuitate regnauit: ꝗᷓto enĩ iudæa cæteris ꝓuĩciis: tanto hæc urbs cũcta ſublimior ẽ iu tftüſar
dæa. Et ut coactius diſſeramus totius ꝓuĩciæ gloria ReeroPoll uindicat᷑: & quicꝗd in mẽbris laudis eſt: oẽ re teriũ
fertur ad caput. Iam dudũ te cupiẽtẽ in uerba ꝓrũpere ipſi litteraꝶ apices ſentiũt:& ueniẽtẽ cõtra:charta ĩtel/ nulläͤ
ligit qᷓſtionẽ. Reſpõdebis quippe:& dices. hoc oli fuiſſe: qn dilexit dns portas Syon ſuper oĩa tabernacula Ia 22
cob:& fuerũt fũdamẽta eius ĩ mõtibus ſãctis.licet & hæc poſſint altius ĩterpᷣtari.poſtꝗᷓ uero cõſurgẽtis domi tenit
ni uox illa ptonuit: relinquet᷑ uobis domus ueſtra deſerta: & flebiliter ruinã eius ꝓphetauit dicens: Hieruſalẽ ir
hieruſalẽ quæ occidis ꝓphetas: & lapidas eos: qui ad te miſſi ſũt: quotiẽs uolui cõgregare filios tuos: ſicut gal·
lina cõgregat pulos ſuos ſub alis: & noluiſti? Ecce dimittet᷑ uobis domus ueſtra deſta: & poſtꝗᷓ uelũ tẽpli ſciſ nolt⸗
ſũ eſt: & circũdata ab exercitu hieruſalẽ: & diico cruore uiolata: tunc ab ea etiã angeloꝶ pᷣſidia & xp̃i gram re⸗ moc
ceſſiſſe. deniq; etiã Ioſephũ qui uernaculus ſcriptor eſt iudæorũ: aſſerere dicit᷑. Illo tẽpore quo crucifixus eſt mus
dns: ex adytis tẽpli uirtutũcæleſtiũ erupiſſe uocẽ: dicẽtiũ. Tranſmigremus ex his ſedibus. ex ꝗbus & aliis ap/ unan
paret:ubi abũdauit gratia: ibi ſupabudaſſe peccatũ: & poſtꝗᷓ audierũt apoſtoli: eũtes docete oẽs gẽtes. Et ipſi Gar⸗
apoſtoli dixerũt: oportebat qdẽ uobis primũ ãnuciare uerbu dei: qm aũt noluiſtis ecce trãſimus ad gẽtes: tũc .
oẽ ſacramẽtũ iudææ: & antiquã dñi familiaritatẽ per apoſtolos ĩ natiões fuiſſe tranſlatã. ualida ꝗdẽ ꝗᷓ ſtio: & E
quæ poſſet etiã eos ꝗ ſcripturaꝶ aliqd attigerũt: cõcutere: ſed pfacile ſoluit᷑. Nunꝗᷓ eã fleret dũs corruẽtẽ: niſi Nl
diligeret. fleuit & Lazarũ: qa amabat eũ. Et hoc tamẽ prima fronte cognoſcito: nõ loci ſed hominũ fuiſſe pec nerp
catũ: uerũ quia ĩterfectio populi: captiuitas ciuitatis eſt: ꝓpterea urbẽ deletã ut populus puniret᷑. Ideo tẽplũ
ſubrutũ: ut typicæ hiſtoriæ tollerent᷑. Cæterũ quãtũ ad locũ pertinet. ꝑ ꝓfectus tẽpoꝶ: multo nũc auguſtior i
eſt: ꝗᷓ ante fuit. VYenerabant᷑ quõdã iudæi ſãcta ſãctoꝶ: quia ibi erãt Cherubin. & ꝓpiciatoriũ:& arca teſtamẽ r
ti: & mãna: uirga Aaron: & altare aureũ. Nõne tibi uenerabilius uidert᷑ ſepulchrũdni? Quod quotienſcũq; in Cog
gredimur: totiẽs iacere in ſyndone cernimus Saluatorẽ: & paululuũ ibidẽ cõmorãtes: rurſũ uidemus angelum KWsõ
ſedere ad pedes eius: & caput ſudario cõuolutũ: cuius ſepulchri glonia multo ante ꝗᷓ excideret᷑ a loſeph ſcimus Alu
Eſaiæ uaticinio ꝓphetatũ dicẽtis. Et erit reqes eius honor: qd ſcilicet ſepulturæ dni locus eſſet ab hoĩe hono ðð
rãdus. Sed dicis quomõ in apocalypſi Ioãnis legimus: & occidit illos. Haud dubiũ quin ꝓphetas beſtia: quæ ””
aſcẽdit ex abyſſo: & corpora eoꝶ iacebũt ĩ plateis ciuitatis magnæ quæ uocat ſpiritaliter Sodoma & ægyptus: af
ubi & dnis eoꝶ crucifixus eſt. Sic enĩ ait: ciuitas magna ĩ qua crucifixus ẽ dns: nulla ẽ alia niſi hieruſalẽ. ubi au “ mu
tẽ crucifixus eſt dñs:ſpiritaliter Sodoma appellat᷑ & ægyptus. ergo hieruſalẽ Sodoma ẽ & ægyptus: in ꝗᷓ cruci mlb
ſixus eſt dns. Scire te uolumus omnẽ ſãctã ſcripturã:nõ poſſe ſibi eſſe cõtrariã. & maxime unũ aduerſũ ſe nõ ue
diſcrepare librũ. &ut plus adiiciamus: eũdẽ eiuſdẽq; libri locũ in apocalypſi de qua nũc teſtimoniũ ꝓtuliſti: in
ante decẽ circiter uerſiculos ſcribit᷑. Surge & metire tẽplũ dei: & altare:& adorãtes in eo. Atriũ aũt qceſt foris ür
tẽplũ eiice foras. & ne metiaris illud:qm datũ eſt gẽtibus: & ciuitatẽ ſanctã calcabũt mẽſibus quadragĩtaduo (on.
bus. ſi enĩ apocalypſis multo poſt paſſionẽ dñi ſcripta eſt a Ioãne: & in ea hieruſalẽ ſctã ciuitas appellat᷑. quo ell
mõ rurſũ ſpiritaliter Sodoma uocat᷑: & ægyptus?nec ſtatim potes dicere ſãctã dici hieruſalẽ cæleſtẽ quæ futu uoon
ra eſt. & Sodomã quæ corruit appellari: qa de futura dicit᷑ ꝙ beſtia quæ aſſẽſura ẽ de abyſſo: faciet aduerſus c
duos ꝓphetas bellũ: & uĩcet illos: & occidet: & corpora eorũ iacebũt ĩ platea ciuitatis magnæ. de qua ciuitate wuͤn
& in fine eiuſdẽ libri ſcribit᷑: & ciuitas in qᷓdro poſita eſt: & lõgitudo eius & latitudo tãta ẽ: quãta & altitudo: den
& mẽſus eſt ciuitatẽ de arũ dine aurea: p ſtadia duodecĩ milia: lõgitudo & latitudo & altitudo eius æqᷓlia ſunt. un
& mẽſus eſt muros eius: cẽtũquadragĩtaquatuor cubitorũ mẽſurã hoĩs: quæ eſt angeli: & erat ſtructura mu
ri eius ex lapide iaſpide: ipſa uero ciuitas auro mũdo &c. Vbi quadrũ eſt: nec lõgitudo nec latitudo appellari in
Põt. Et quæ eſt iſta mẽſura: ut tãta ſit lõgitudo & latitudo: quãta & altitudo eius & muri delapide iaſi pide: &
tota ciuitas de auro mũdo: & füdamẽta & plateæ eius de lapidibus pcioſis: & duodeci portæ fulgẽtes marga/ u⸗
ritis/ Cũ ergo hæcnõ poſſint carnaliter accipi ſabſurdũ quippeẽ per.xii. milia ſtadioꝶ tantã ciuitatis longitu uo
dinẽ & latitudinẽ: quãtã & altitudinẽ pᷣdicari) Spiritaliterĩ telligẽda ſũt ſingula: & ciuitas magna quã uideli/ ””ðẽM
cet prius ædificauit Cain. & nomĩauit eã ex uocabulo filii ſui:hic mũdus ĩtelligẽdus eſt.quẽ accuſator fratrũ ðÿZMB
ſuorũ diabolus: & fratricida Cain periturus extruxit uitiis: ſceleribus cõdidi t: iniꝗtate cõpleuit: quæ ſpiritali/ do
ter apbell at Sodoma: & ægyptus. De qua Sodoma ſcribit᷑: reſtituet Sodoma in antiquũ: ꝙ ſcilicet ita reſti/ a
tuẽdus ſit mũdus: utante fuit. nec enĩ poſſumus credere rurſũ ædificãdã Sodomã: & cæteras Gomorrã ſcili hu
cet & bi⸗

=Sð
⸗

„ 7 õ

,Den
iniſ

ittecht

uiſti
apeln
Oculct⸗
Nusein
uuid 1
miotii
eſ dete
nrtite,
naollal
Tenll
ſlangl
teplit
gramte
ſhunet
. Etigt
ftes: tie

eſti⸗

te ni

uſeper
otihli
ullor
leſtuns
ſrügn
nglun
hlamas
ehono
hianqu
gyptus

ubin

näan
üſens
pullt:
Attons
inl⸗
1 q.
æ futu
luerſus
luitate
ttuco:
ſunt⸗
ramu
pelin
piles
nangt
vngtn
uidll
ſani
ntl⸗
nek/
iſcl
letd⸗

cet: & Adamam: & Seboin. ſed in ppetuos cineres relinquẽdas. Aegyptũ autẽ nunꝗᷓ ꝓ hieruſalẽ legimus:ſed
ſemꝑ ꝓ hoc mũuũdo. & quia lõgũ eit de ſcripturis inumerabilia exempla cogerere: unuũ teſtimoniũ ꝓferamus:
ubi manifeſtiſſime mundus hic ægyptus appellat᷑. In epiſtola catholica Iudas apoſtolus frater Iacobi ſcribit
dicẽs. Cõmonere aut uos uolo: ſciẽs ſemel oia. quoniã leſus populũ de terra ægypti ſaluãs: ſecũdo eos qui nõ
crediderut pdidit. & ne putares de Ieſu dici filio Naue:ſtati ſequit᷑: angelos uero qui nõ ſeruauerũt ſuũ pᷣnci
patũ: ſed dereliqrũt ſuũ domiciliũ in iudiciũ magni dei uinculis æternis ſub caligine reſeruauit: & ut credas:
ubicũq; ſimul ægyptus: & Sodoma: & Gomorra nominant᷑: nõ loca ſed mũdũ hũcĩterpᷣtari: ſtati ſubiungit
exẽplu:ſicut Sodoma & gomorra: & finitimæ ciuitates. ſimili mõ exfornicatæ: & abeũtes poſt carnẽ alterã: fa
ctæ ſũt exẽplũ ignis æterni pœnã ſuſtinẽtes. Et qd neceſſe eſt plura cõquirere:cũ poſt paſſionẽ: & reſurrectio
nẽ dñi Matthæus euãgeliſta cõmemoret: & petræ ſciſſæ ſũt. & ſepulchra apta: & plurima corpora dormien/
tiũ ſanctorũ ſurrexerut. & redeuntes de ſepulchris poſt reſurrectionẽ ſuã ingreſſi ſũt ſactã ciuitatẽ. & appa/
ruerũt multis? Nec ſtati hieroſolyma cæleſtis: ſicut plæriq; ridicule arbitrant᷑: in hoc loco intelligit᷑:cũ ſignũ
nullũ eſſe potuerit apud hoĩes di reſurgẽtis: ſi corpora ſactoꝶ in cæleſti hieruſalẽ uiſa ſũt. Cũ ergo & euãge
liſtæ & oẽs ſcripturæ hieroſolymã ſanctã nominẽt ciuitatẽ: & pſalmiſta pᷣcipiat: ut adoremus in loco ubi ſte/
terũt pedes eius: ne patiaris audire appellare eã Sodomã & ægyptũ: ꝑ quã qns iurare uetat: qꝗa ſit ciuitas ma/
gni regis. maledictã terrã nominãt: ꝙ cruorẽ dñi hauſerit: & quomò bndicta loca putãt: in quibus Petrus &
Paulus xpiani exercitus duces: ſãguinẽ fudere ꝓ xpᷣo? Si ſeruoꝶ & hominũ glorioſa ꝓfeſſio eſt: cur dni & dei
nõ ſit glorioſa cõfeſſio! Et martyꝶ ubiq; ſepulchra ueneramur. Et ſãctã fauillã oculis apponẽtes: ſi liceat eti
am ore cõtigimus: & monumẽtũ in quo dus cõditus eſt: ꝗqdã æſtimãt negligẽdũ? Si nobis nõ credimus: creda
mus ſaltẽ diabolo & angelis eius:ꝗ quotiẽſcũq; an illud de obſeſſis corporibus expellunt᷑: quaſi ĩ cõſpectu tri
bunalis xpᷣi ſtãtes cõtremiſcũt: rugiut: & ſe doſẽt crucifixiſſe: quẽ timeãt. ſi poſt paſſionẽ xpᷣi: ut ſcelerata uox
cõcrepat: hic deteſtabilis locus eſt: quid ſibi uoluerit Paulus hieroſolymam feſtinare: ut ibi faceret pẽtecoſtẽ:
Qui retinẽtibus ſe locutus ẽ dicẽs: qd facitis flẽtes & cõturbãtes cor meũ: Ego eni nõ ſolũ ligari ſed mori ĩ hie
ruialẽ paratus ſũ pro nomĩe dni Ieſu. Quid cæteri ſãcti & illuſtres uiri: quoꝶ uota & oblatioes poſt pᷣdicatio
nẽ xpᷣi ad fratres qui erãt hieroſolymis deferebant? Lõgũ eſt nũcab aſcẽſu dniuſ q; ad pᷣſentẽ diẽ per ſingulas
ætates currere: qui epiſcopoꝶ: qui martyꝶ: qui eloquẽtiũ ĩ doctrina eccleſiaſtica uiroꝶ uenerit hieroſolyma:
putãtes minus le religiõis: minus habere ſciẽtiæ: nec ſũma ut dicit᷑ manũ accepiſſe uirtutũ: niſi in illis chriſtũ
adoraſſẽt locis: de ꝗbus primũ euangeliũ de patibulo coruſcauerat. Certe etiã ſi pclarus orator rephẽdẽdũ ne

ſcioquẽ putat: ꝙ lr̃as græcas nõ Athenis ſed Libyæ: latinas nõ Romæ: ſed in ſicilia didicerat: ꝙ uidelicet una/

quæq; ꝓuicia habeat aliqd ꝓpriũ: qd alia æque habere nõ poſſit: cur nos putamus abſq; Athenis nr̃is quenꝗᷓ
ad ſtudioꝶ faſtigia pueniſſe? Nec hoc dicimus: ꝙ renuamus regnũ dei intra nos eſſe: & ſãctos uiros etiã eſſe ĩ
cæteris regionibus: ſed ꝙ hocaſſeramus: uel maxime eos qui in toto orbe ſũt primi: huc pariter cõgregari: ad
quæ nos loca nõ ut primæ: ſed ut extremæ uenimus ut primos in eis oĩum gẽtiũ cerneremus. Certe flos ꝗdã
& pcioſiſſimus lapis ĩter eccleſiaſtica ornamẽta monachoꝶ: & uirginũchorus eſt. Quicũq; ĩ gallia fuerit pri/
mus huc ꝓperat. Diuiſus ab orbe nro britãnus: ſi in religione ꝓceiſerit: occiduo ſoledimiſſo quærit locũ fa/
ma ſibi tm & ſcripturaꝶ relatione cognitũ. quid referamus Armenios: qd Perſas: quid Indiæ & Aethiopũ po
pulos:ipſãq; iuxta ægyptũ fertilẽ monachoꝶ Pontũ & Cappadociã: Syriã: Cœlen: & Meſopotamiã cuctaq;
oriẽtis examina:Xquæ iuxta Saluatoris eloquiũ dicẽtis: ubicũq; fuerit corpus: illuccõgregabunt᷑ aquilæ cõcur
rũt ad hæc loca: & diuerſarũ nobis uirtutũ ſpecimẽ oſtẽdũt. VYox quidã diſſona: ſed una religio tot pſallẽtiũ
chori: quot gẽtiũ diuerſitates. Inter hæc quæ uel pᷣma in xpianis uirtus eſt: nihil arrogare: ſibi de cõtinẽtia ſu/
percilii: humilitatis ĩter oẽs potẽtior eſt. Quicũq; nouiſſimus fuerit:hic primus putat᷑. In ueſte nulla diſcre/
tio: nulla admiratio. Vtcũq; placuerit ĩcedere: necdetractiõis eſt nũc laudis. Ieiunia quoq; neminẽ ſubleuãt
nec deferunt᷑ inediæ: nec moderata ſaturitas cõdẽnatur: ſuo dño ſtat unuſquiſq;: aut cadit. Nemo iudicat al/
terũ: ne a dno iudicet᷑. & qd in plæriſq; ꝓuiciis familiaritate eſt: ut genuino dẽte ſe lacerẽt: hic penitus nõ ha/
betur. ꝓcul luxuria: ꝓcul uoluptas: tata in ipſa urbe oronũ loca: ut ad ea pagrãda dies ſufficere nõ poſſit. Ve
rũ ut ad uillulã Chriſti & Mariæ diuerſoriũ ueniamus (Plus eni laudat unuſꝗſq; qd poſſidet)quo ſermone:
qua uoce: ſpelũcã tibi poſſumus Saluatoris exponere Et illud pᷣſepe ĩ quo ĩfatulus uagiit: ſilẽtio magis: qᷓĩ/-

firmo ſermone honoradũ eſt: ubi ſũt latæ porticus: Vbi aurata laquearia? Vbi domus miſeroꝶ pœnis: & dã

natorũ labore ueſtitæ? Vbi inſtar palatii opibus priuatorũ extructæ baſilicx? Vt uile corpuſculũ hoĩs pcioſi

us inambulet: & quaſi mũdo quicꝗᷓ poſſit eſſe ornatius:tecta magis ſua uelintaſt picere ꝗᷓ cælũ. Ecce ĩ hoc par

uo terræ foramine cæloꝶ cõditor natus eſt: hicinuolutus paãnis: hic uiſus a paſtoribus: hic demõſtratus a ſtel
la: hicadoratus a Magis. & hic puto locus ſactior ẽ Tarpeia rupe: quæ de cælo ſæpius fulmiĩata oſtẽdit᷑: ꝙ do
mino diſpliceret. Lege apocalypſin Ioannis: & quid de muliere purpurata & ſcripta in eius frõte blaſfemia ſe
ptẽ mõtibus aquis multis & Babylonis cantet exitu: cõtuere. Exite inqt dñs de illa populus meus: & ne parti
cipes ſitis delictorũ eius: & de plagis eius nõ accipiatis. Ad Hieremiã quoq; regrediẽs ſcriptũ pariter attẽdite.
Fugite de medio Babylonis: & ſaluate unuſqſq; aĩam ſuã. Cecidit enĩ cecidit Babylon magna & facta eſtha/
bitatio dæmonũ: & cuſtodia ſpiritus ĩmũdi.Eſt quidẽ ibi ſãcta eccleſia: ſunt trophæa apoſtoloꝶ: & martyꝶ:
F ui. .lini.

eſt chriſti uera cõfeſſio: & ab apoſtolo pᷣdicata fides: & gẽtilitate calcata: in ſublime ſe quotidie erigẽs uocabu
lũ xpᷣianũ: ſed ipa ambitio:potẽtia: magnitudo urbis: uideri & uidere:ſalutari & ſalutare: laudare detrahe
re: uel audire uel ꝓloqui. & tantã freꝗᷓntiã hominũ ſaltẽ ĩuitũ uidere a ꝓpoſito monachorũ & quiete: aliena
ſũt. Aut enĩ uidemus ueniẽtes ad nos: & ſilẽtiũ pdimus. aut nõ uidemus: & ſupbiæ arguimur. Interdũq; ut
uiſitãtibus reddamus uicẽ ad ſuꝑbas fores pgimus: & inter linguas rodẽtiũ miniſtroꝶ poſtes ingredimur au
ratos. In Chriſti uero ut ſupra diximus uillula tota ruſticitas: & extra pſalmos ſilẽtiũ ẽ. Quocũq; teuerteris
arator ſtiuam tenens alleluia decãtat. Sudãs meſſor pſalmis ſe aduocat. & curuata attõdẽs uitẽ falce uinitor
aliqd Dauiticũ canit. Hæc ſũt ĩ hac ꝓuĩcia carmina. hæ ut uulgo dicit amatoriæ cãtiones. Is paſtorũ ſibulus:
hæcarma culturæ. Verũ quid agamus: nec qd deceat cogitantes: ſolũ qd cupimus: hocuidemus. O qñillud
tẽpus adueniet: cũ angelus nunciũ apportet. Marcellã nr̃am ad palæſtinæ littus appulſã. & toti monachorũ
chori: tota uirginũ agmina cõcrepabũt. Obuiã iam iãq; geſtimus occurrere: & nõ expectato uehiculo: cocitũ
pedibus ferre corpus. tenebimus manus: ora cernemus: & a deſiderato uix auellemur amplexu. Ergo ne eritil
la dies:qñ nobis liceat ſpelũcã Saluatoris ĩtrare. In ſepulchro dñmi flere cũ ſorore: flere cũ matre. Crucis demũ
lãbere lignũ. & in oliueti mõte cũ aſcendẽte dño uoto & aĩo ſubleuari. uidere exire Lazaruũ faſciis colligatũ.&
fluẽta iordanis ad lauacrũ dni puriora. Inde ad paſtorũ caulas pgere: in Dauid orare Mauſoleo: Amos ꝓphe
tã etiã nũc buccina paſtorali in ſua ꝓſpicere rupe clãgentẽ. Ad AErahi Iſaac & Iacob. Triũ quoq; illuſtriũ fœ
minaꝶ uel tabernacula ꝓperare: uel memorias: uidere fõtẽ in quo a Philippo eunuchus ẽ tinctus Samariã p
gere: & Ioãnis Baptiſtæ: Heliſæi quoq; & Abdiæ pariter cineres adorare. Ingredi ſpelũcas in ꝗbus ꝑſecutionis
& famis tpe ꝓphetaꝶ agmina ſũt nutrita. Ibimus ad Nazareth: & iuxta ĩterpᷣtationẽ nomis eius florẽ uidebi
mus galilææ: haud ꝓcul inde cernit᷑ Cana: in qua aquæ in uinũ uerſæ ſũt. Pergemus ad Tabiriũ &ad taberna
cula Saluatoris: nõ ut Petrus quõdã uoluit cũ Moyſe & Helia: ſed cum patre cernemus & ſpiritu ſãcto. Inde
ad mare ueniemus Genezareth. & de qnq; & ſeptẽ panibus uidebimus in deſerto & ꝗqnq; & quatuor hoĩum
milia ſaturata. Apparebit oppidũ Naim in cuius portis uiduæ filius ſuſcitatus ẽ. uidebit᷑ & Hermõ & torrẽs
Eudor in quo ſuperat᷑ Syſara: Capharnaũ quoq; ſignoꝶ dii familiaris: & oĩs pariter Galilæa cernit᷑. Et tunc
comitãte chriſto:cũ per Sylo & Bethel & cltetaloc in ꝗbus eccleſiæ quaſi quædã uictoriaꝶ dni ſũt erecta ue

xilla:ad nr̃am ſi pelũcã redierimus canemus iugiter. crebro Hebimus:indeſinẽter orabimus:& uulneratæ iacu

lo Saluatonis in cõmune dicemus: ĩueni quẽ ꝗᷓſiuit aĩa mea: tenebo eũ & nõ dimittã illum.
Tractatus Beati Hieronymi preſbyteri de decẽ tentationibus Iſraelitici populi quibus dũm irritauit in de/
ſerto:ubi tẽpora illarũ & loca deſignat.
Aec ſũt uerba quæ locutus eſt Moyſes ad omnẽ iſrael:in trãſitu Iordanis:in ſolitudine cãpeſtri:
cõtra mare rubrũ: iter Pharan: & Tophel: & Laban: & Aſſeroth: & auri abũdãtiã. undecĩ dierũ
iter: de Horeb ad mõtẽ Seir:uſ. q; cades Barne. Hæc ſũt uerba ꝗbus corripuit Moyſes filios iſrael
pro decẽ tentationibus quibus dnm tentaueraãt. Vnde dñs in libro Numeroꝶ dicit: attamẽ oẽs
quiuiderũt maieſtatẽ meã: & ſigna quæ feci in ægypto: & in ſolitudine & tẽtauerũt me iam pꝑ decẽ uices. nec
obedierũt uoci meæ:nõ uidebũut terrã: pro qua iuraui pr̃ibus ipſorũ. Quas tẽtationes hic breuiter: & obſcure
Moyſes enumerat dicẽs. In ſolitudine in qua oſtẽdit eos ꝓ aquæ penuria: duabus uicibus tentaſſe dnũm. De
prima tẽtatidõe ita in Exodo legit᷑ JIurgatus populus cõtra Moyſẽ ait:da nobis aquã:ut bibamus. Quibus re/
ſpondit Moyſes: quid iurgamini cõtra me? Cur tẽtatis dĩũm? De ſecũda tẽtatiõe:ita in libro Numeroꝶ dicit᷑.

Cũq; indigeret aqua populus &c. uſq; ad eum locũ in quo ait. Hæc eſt aqua cõtradictiõis: ubi iurgati ſũt filii

iſrael cõtra dũm:& ſãctificatus ẽ in eis. Tertia tẽtatio cõtiner᷑ ĩ eo ait. ĩ cãpeſtri cõtra mare rubru: in quo lo
co murmuraſſe dicunt᷑ cõtra dñm:quia perẽptos ægyptios fuiſſe Moyſi nõ crediderũt ſibi de uerbo dni dicen
ti: ſed potius eos ſe ſubſequi timuerũt: unde dicit᷑ in pſalmo: Patres nõ intellexerut mirabilia: &. Quarta &

ꝗnta tẽtatio cõtinet᷑ in eo ꝙ ait inter Pharan: & Tophel:& Labã. Pharã ĩ terpᷣ tat᷑ onager. Tophel ſtultitia. La

ban albũ. Quod ita ĩtelligit᷑: quia ſimiles onagro facti filii iſrael ſtulte egerũt tẽtantes dũm duabus uicibus.
ſuper albo:ideſt ſi upꝑ mãna. mãna uero albũ dicit᷑: ut eſt illud Exodi. Appellauitq; domus iſrael nomen eius

man:qd erat quaſi ſemẽ coriãdri albũ. Vna tẽtatio fuit ſi up eodẽ mãna: ſicut ĩ Exodo dicit᷑: hicẽ ſermo quẽ

pcepit dnis: colligat exeo unuſquiſq; quãtũ ſufficit ad ueſcendũ: & poſt paucadixit ad eos Moyſes: nullus ex
eo reſeruet ĩ mane. Qui no audierũt eũ: ſed dimiſerũt ex eo quidã uſq;ʒ mane. Altera fuit tẽtatio de qua poſt
. — —— 9₰ . „„ „U .;]— . — . — —. . . — „ . . –
pauca in eodẽ loco dicit᷑. Sex diebus colligite: in die aũt ſeptima ſabbatũ eſt dñi: iccirco nõ ĩueniert᷑: uenit autẽ

ſeptima dies: & egreſſi de populo ut colligerẽt::nõ ĩuenerũt. Dixit aũt dñs ad Moyſẽ: uſq;quo nõ uultis ſua

re mãdata mea & legẽ meã? &c. Sexta tẽtatio continet in eo ꝙait: & Aſeroth. Aſeroth uero ciuitas eſt ſolitudi
nis uicina:& interptat uilla in cuius territorio: ideſt ſi epulchris cõcupiſcẽtiæ facta fuiſſe legit᷑ ſecũda tẽtatio
carniũ: in qua etiã pᷣma tẽtatio carniũ cõplectit᷑. De pᷣma ita in libro Exodi legitur. dixerũt Moyſes & Aaron
ad oẽs filios iſrael. ueſpere ſcietis ꝙ dñs eduxerit uos de terra ægypti: & mane uidebitis gloriã dni. Audiuit enĩ

murmur ueſtrũ cõtra dũm: & poſt pauca: locutus eſt ds ad Moyſẽ dicens. Audiui murmuratiões filioꝶ iſra

el. Loꝗre ad eos. ueſpere comedetis carnes: & mane ſaturabimini panibus: ſcietiſq; ꝙ ego ſũ dũs deus ueſter.
Factũ eſt ergo ueſpe: & cõſcendẽs coturnix operuit caſtra. De ſeptima aũt tẽtatiõe in Numeris dicit᷑.· Interea
ortũ

he
bit
ſic
de
u

ortũ eſt murmur populi: quaſi dolẽtiũ pro labore cõtra dũm: qd cũ audiſſet: iratus eſt: & accenſus ignis dñi
n deuorauit extremã partẽ caſtroꝶ. Et poſt pauca: ſanctificamini: cras etenĩ comedetis carnes. Ego autẽ audiui
*“ uos dicere: quis dabit nobis eſcas carniũ? Bene nobis erat in ægypto. Dabit uobis carnes & comedetis: n uno
d QAiie:uel qnq; aut decẽ: aut uiginti quidẽ: ſed uſq; ad menſẽ dierũ: exeat ꝑ nares ueſtras: & uertat᷑ in nauſeã: eo
“R ꝙ reppuleritis dim: quiĩ medio ueſtri eſt: & fleueritis corã eo dicẽtes: quare egreſſi ſi umus de ægypto! Itẽ pau
liin lo poſt: adhuccarnes erãt ĩter dẽtes eoꝶ:nec defecerat huiuſmodi cibus: & ecce furor dni cõcitatus eſt ĩpopu/
“ül lü⸗ percuſſit eũ plaga magna nimis. Octaua tẽtatio cõtinet in eo ꝙ ait: ubi auri eſt plurimũ. Notãdũ nãq; ꝙ
As ĩ hebræo & abudãtia aurni habeat᷑: abũdãtia enĩ auri ĩtelligit uitulus aureus quẽ fabricati ſũt filii iſrael ſibi in
ill deos:morãte Moyſe cũ dño ĩ mõte Synai. Iccirco abũdãtia auri dicit᷑: qa ĩ ilolo moles oĩum peccatoꝶ cõſiſtit
adri, & idolũ ꝓ oĩbus peccatis abũdat. Nona tẽtatio cõtinet in eo ꝙ; ait: undecĩ diebus de Horeb ꝑ uiã mõtis Seyr.
ati Quod in hebræo ita habet᷑ undeci diebus iter de Horeb ad mõtẽ Seyr. Fabricato itaq; in Horeb idolo undeci
mahl mo die uenerũt ad mõtẽ Seyr: qui eſt ĩ ſuburbano ciuitatis Cades Barne: ubi filii iſrael tẽtauerũt dnim. ſicut ĩ
5 lni libro Numeroꝶ ſcribitur: uſq;quo multitudo hæc peſſima murmurat cõtra me- Querelas filioꝶ iſrael audi
Gir ui. Dic ergo eis. Viuo ego ait qns. ſicut locuti eſtis audiẽte me: ſic faciã uobis. In ſolitudine hac iacebunt cada
P uera ueſtra. Et poſt paululũ: iuxta numerũ quadragita dieꝶ quibus cõſideraſtis terrã: ãnus ꝓ die cõputabit᷑:
kui⸗ quadraginta annis recipietis iniqtates ueſtras: & ſcietis ultionẽ meã: quoniã ſicut locutus ſum: ſic faciã huic
mani, multitudini peſſimæ: quæ cõſurrexit aduerſũ me: in ſolitudine hac moriet᷑: & deficiet. Itẽq; locutus eſt Moy
nons ſes uniuerſa uerba hæc ad filios iſrael: & luxit populus nimis: & ecce mane pᷣmo ſurgẽtes aſcẽderũt uerticẽmõ
luilebi tis: & dixerũt. Parati ſumus aſcẽdere ad locũ: de quo locutus eſt dũs quia peccauimus Quibus Moyſes: cur ĩ
abema quit trãſgrediemini uerbũ dni quod uobis nõ cedit in ꝓſpeꝶ: Nolite aſcẽdere.nõ eni eſt ds ĩ medio ueſtrũ:
bolnle ne corruatis corã inimicis ueſtris. Itẽq; poſt pauca: at illi cõtenebrati aſcẽderũt in uerticẽ mõtis. Arca autẽ te/
oium ſtamẽti dñi & Moyſes nõ receſſerũt de caſtris. deſcẽdit Amelechites & Chananæus habitabãt ĩ mõte:& ꝑcu
NRnaz tiẽs eos atq; cõcidẽs: pſecutus ẽ eos: uſq; Orma. Mõs iſte: in quo Amelechites & Chananæus habitare dicunt
Ettune mõs Seyr ĩtelligit᷑: ſicut ĩ Deuteronomio ſcribit᷑: itaq; egreſſus Amorræus qui habitabat in mõtibus: & obui
ectin am ueniẽs pſecutus eſt uos:ſicut ſolẽt apes pſequi. & cecidit de Seyr: uſq; Orma. Decima tẽtatio cõtinet᷑ ĩ eo
trüict ꝙ ait: uſq; Cades Barne. Hæc tẽtatio fuit in Cades Barne. Vnde Moyſes miſit exploratores ad cõſiderãdã ter/

rã chanaan: ſicut in libro Numeroꝶ dicit᷑. Et locutus eſt ds ad Moyſẽ dicẽs: Mitte uiros qui cõſiderẽt terrã
Chanaan: quã daturus ſũ filiis iſrael &c. Et paulo poſt: & dixit dñs ad Moyſẽ: uſq;quo detrahet mihi popu
lus iſte? quouſq; nõ credẽt mihi ĩ oĩbus ſignis: quæ feci corã eis: feriã igit᷑ eos peſtilẽtia: atq; cõſumã. Ie autẽ
iehi Aaciã in gẽtẽ magnã. Iterũ poſt paululũ: attamẽ oẽs hoĩes qui uiderũt maieſtatẽ meã: quæ feci ĩ ægypto: & in
ſolitudine: & tẽtauerũt me &c. nõ uidebũt terrã ꝓ qua iuraui patribus eoꝶ: nec quiſqꝗᷓ ex illis ꝗ detraxit mihi:

ltinde⸗

tidieni
gie intuebit᷑ eã. nec moueat quis ꝙ a deſerto Pharan: nõ de Cades Barne Moy ſes exploratores miſit. Cades enim
mioi Barne ipſa eſt Pharan. qd in libro Ioſue ita dicit᷑. locutus eſt Caleph ad Ioſue. Noſti quid locutus ſit deus ad
snr Moyſẽ hominẽ dei de me & de te in Cades Barne. Quadraginta annoꝶ eram quãdo me miſit Moyſes famu/
oblaue lus domini ad terram conſiderãdã.
zube ¶ Siquis de locis ſanctis amplius a beato Hieronymo noſſe deſiderat: requirat in epiſtola ad Damaſum de
bor Melchiſedech: & ad Dardanu de terra repromiſſiois: & in funebri de obitu ſanctæ Paulæ. quaꝶ priores inter
ci. SS ueteris teſtamẽti: alterã inter funebres inuenies. Häl .
lrti 4 . Epiſtola Beati Hieronymi ad Paulã urbicã de alphabeto hebræoꝶ: ĩſinuãs uniuſcuiuſq; litteræ ſeu elemẽ/
ti interpretationẽ: atq; ad ſtudia ſcripturarũ exchortans.
non Vdiuſtertius cũ centeſimu octauũdecimũ pſalmũ tibi inſinuare conarer: & dicerẽ oẽm moralẽ locũ
idon — . HH HMalmu ndi uuu narer kke de ar 1.
4 ( in eo eſſe cõprehẽſũ: & quomõ philoſophi ſolẽt diſputatiões ſuas in phyſicã:ethicã: logicãq; parti⸗
ure ri. ita & eloqa diuina: aut de natura diſputare: ut ĩ Geneſi: & Eccleſiaſte. aut de moribus: ut in ꝓuer
una bhbhirꝛia1ls: & in oĩbus ſparſim libris.aut de logica: ꝓ qua nr̃i theologicen ſibi uẽdicãt: ut in Cãtico cãticoꝶ:& in euã
uchu⸗ geliis. licet apoſtolus ſæpe ꝓponat:aſſumat: còfirmet:atq; cocludat: quæ ꝓpria artis dialecticæ ſut: ſtudioſiſ
nencls ſime pquiſiſti: quid ſibi uelint hebrææ litteræ: quæ ĩ pſalmo quẽ legebamus: uidebant ĩſertæ. reſpõdi ſᷣm or
moc dinẽ Rletayeen eſſe cõpoſitũ: quo uidelicet ex pᷣma littera: quæ apud eos uocat᷑ Aleph: octo uerſus inciperẽt.
lnd Rurſus ex ſẽnti Beth totidẽ uerſus exordiũ ſũpſerĩt.Ac poſtea ex Gymel idẽ numerus cõpleret᷑: atq; ita uſq;
guapo, ad Thau: quæ apud eos extrema lia eſt: pſalmũ eſſe cõſcriptũ. & ex ſingulis ꝗbuſq; elemẽtis ſᷣm ĩterpᷣtationẽ
entin eoꝶ debere ĩtelligi: quæ ſeꝗᷓrent᷑. Idẽtidẽ flagitaſti: ut tibi interpᷣtatioes litteraꝶ edicerẽ ſingulaꝶ. Dixi: fateor
Alusfu uerũ ꝗa ꝓpter barbariẽ linguaꝶ memoria labit: oẽ qd diximus: deſideras cõmẽtariolũ fieri: ut ſi ĩ aliquo for
loli te titubaueris: obliuionẽ lectio cõſoler. Ac pᷣus ꝗᷓ de ſingulis diſſerã: ſcire debes: quatuor pſalmos ſm ordinẽ
atinnn hebræoꝶ ĩcipere elemẽtorũ: triceſimũſextũ: cẽteſimũdecimũ: & cẽteſimũoctauũdecimũ huũc:de quo nũc ſcri
k bimus: & centeſimũ quadrageſimũquartũ. Verũ debes ſcire in poribus pſalmis ſingulis litteris: ſingulos uer
Aiuten ſiiculos qui trimetro iãbico uerſu cõſtat: eſſe ſubnexos. Inferiores uero tetrametro iam bico cõſtare ſcilicet: ut
“ Deuteronomii cãticũ ſcriptũ eſt. in cẽteſimo octauodecimo pſalmo ſingulas litreras octoni uerſus uerſus ſe
gueſt, quũtur: in cẽteſimo quadrageſimoquarto ſingulis litteris: ſinguli uerſus gemini deputant᷑. Sũt qui & alios

luen F ui. Tliiii.
Alll

hoc ordine putãt ĩcipere:ſed falſa eoꝶ opinio eſt. Habes & in lamẽtationibus Hieremiæ quatuor alphabeta ſe
ex quibus duo pᷣma quaſi ſapphico metro ſcripta ſũt. qa tres uerſiculos: qui ſibi cõnex ſũt: & ab una tm lia ĩ ſe
cipiũt: Heroici cõma cõcludit. Tertiũ uero alphabetũ trimetro ſcriptũ eſt: & alternis litteris: ſed eiſe dẽ tertii uer
ſus incipiunt. Quartũ alphabetũ ſimile eſt pᷣmo & ſecũdo. Prouerbia quoq; Salomonis extremũ claudit al, zn
habetũ:qũ tetrametro iabico ſupputat᷑.ab eo loco:ĩ quo ait mulierẽ fortẽ ꝗs ĩueniet: Quomõ aut ĩ his nĩ̃is M .
ſitteris nõ põt ꝗs ad legẽda uerba texẽdaq; ꝓcedere:niſi pᷣus ab elemẽtis cœperit: ita & ĩ ſcripturis diuinis non 8
ualemus ea: quæ maiora ſũt noſſe:niſi ab ip̃is ethicæ mãdatis habuerimus exordiũ:ſᷣm illud qd- prophetadi ſen
cit. Amãdatis tuis ĩtellexi: qd uidelicet poſt opa: cœperit habere ſciẽtiã ſecretorũ. Veꝶ iã cõplẽduũ eſt: qd pe/ uie
tiſti:ut ſenſũ uniuſcuiuſq; elemẽti ĩterpᷣtatio ãnexa ſignificet. Aleph:doctrina ĩterpᷣtat᷑. Beth: domus. Gi 3
mel: plenitudo. Deleth: tabulaꝶ. He: iſta. Vau & Zai: hæc. Eth: uita. Thet: bonũ. Ioth: pncipũ. Caph lun
manus. Lamech: diſciplinæ ſiuecordis. Men: ex.ipſis. Nun: ſempiternũ. Samech: adiutoriũ. Ain: fos ſi- Pan
ue oculus. Phe: os ab ore nõ ab oſſe dictũ ĩtellige: ne litteraꝶ ambiguitate fallaris. Sade iuſticiæ. Coph: uo/ o
catio. Res: capitis. Sen: dentium. Tau: ſigna. Poſtĩterpᷣtationem elemẽtoꝶ: ĩtelligẽtiæ ordo dicẽdus eſt.
Aleph. Beth. Gimel. Deleth: prima cnexio eſt: doctrina domus: plenitudo tabularũ: ꝙ uidelicet doctrina ec lun
cleſiæ: quæ domus dei eſt: in libroꝶ reperiat᷑ plenitudine diuinoꝶ. Secũda connexio eſt: He: Vau: Zai: Ech:
iſta & hæc uita. Quæ enĩ alia põt eſſe uita: ſine ſciẽtia ſcripturaꝶ! Per quas etiã ipexpᷣs agnoſcit᷑: qui ẽ uita cre ðèJÿM
dẽtiũ. Tertia cõnexio habet. Teth: Ioth: bonũ pᷣncipũ: quia ꝗuis nũc ſciamus uniuerſa quæ ſcnpta ſunt: tñ e⸗
ex parte cognoſcimus: & ex parte ꝓphetamus: & nũc P ſpeculũiĩ enigmate uidemus: cũ aut meruerimus eſſe Uta
cũ chriſto: & ſimiles angelis fuerimus: tũc libroꝶ doctrina ceſſabit: & tũc uidebimus facie ad faciẽ bonu pnci (5
ũ ſicuti eſt. Quarta cõnexio eſt: Caph: Lamech: manus diſciplinæ ſiue cordis. manus ĩtelligunt᷑ ĩ ope:cor 25—Z
& diſciplina ĩtelligunt in ſenſu: qa nihil facere poſſumus: niſi us quæ faciẽda ſunt ſcierimus. Quita cõne-/
xio eſt. Mem: Nun: Samech: ex ipſis ſẽpiternũ adiutoriũ:hoc explanatiõe nõ indiget: ſed oĩ luce manifeſtius 4
eſt: ex ſcripturis æterna ſubſidia miniſtrari. Sexta cõnexio habet Ain: Phe: Sade: fés ſiue oculus onis iuſticiæ:
Fm illud qd in quarto numero expoſuimus. Septima cõnexio ẽ: quæ eſt extrema: quo & ĩ ipo quoq; ſepte/ net
nario numero ſit myſticus ĩtellectus: Coph: Res: Sen: Thau: uocatio capitis: dẽtiũ ſigna. Per dentes articula ton
ta uox promit᷑: & in his ſignis: ad caputoĩum qui eſtxps: puenit᷑.per quẽ uenit᷑ ad regnũ ſẽpiternũ. Oro te: a
qd hoc ſacratius ſacramẽto? Quid hoc ſacramẽti uoluptate iocũdius Qui cibi: quæ mella: ſũt dulciora ꝗ dei gui
ſcire prudẽtiã: & in abdita eius ĩtrare:& ſenſũ creatoris inſpicere: & ſermones dui dei tui: ꝗ ab huius mũd ſa tur
piẽtibus derident᷑: plenius diſcere: ſapiẽtia ſpiritali. Habeãat ſibi cæteri ſi uelint ſuas opes:uaſe gẽmato bibat: won
ſerico niteãt. Plauſu populi delectent᷑: & p uarias uoluptates ſuas diuitias uĩcere neq ant. Nræ diuitiæ ſint in eſ
lege dni meditari die ac nocte: pulſare ianuã nõ patentẽ: panes trinitatis accipere: & ſæculi fluctus dno p̃eun ni
te calcare. Saluta Bleſillã & Euſtochiũ tyrũculas nr̃as. Saluta Fœlicianã uere carnis & ſy pũs uirginitate fœlicẽ.
Saluta reliquũ caſtitatis chorũ:& domeſticã tuã eccleſiã: cui oĩa etiã quæ tuta ſũt timeo: ne dormiẽte prefa/ ð
milias: inimicus hõ zizania ſupſeminet. ꝗuis enĩ dicere audeãt: ego ciuitas firma: ciuitas quæ nõ oppugnat᷑: ai⸗
nullus hoſtili obſidente exercitu ſecurus eſt. Nemo ut brũs Cyprianus ait: ſatis tutus: piculo ꝓximus. Exem ſu⸗
plar epiſtolæ ſi accipere uoluerit ſtudioſiſſima Euſtochiũ: nr̃a Marcella tribuito: & memẽto mei: obſecrãs ut n
dñs nr Ieſus xpᷣs cõterat ſathanã ſub pedibus noſtris uelociter. Amen. pet
¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Marcellã de decẽ nominibus quibus apud Hebræos dicit᷑ deus & ſingula no tnl
mina latine exponẽtis. QEpiſtola. =
5= Onageſimũ pſalmũ legẽs in eo loco: qui inſcribit᷑: Qui habitat in adiutoriõ altiſſimi ĩ ꝓtectiõe dei
crxli cõmorabit: dixerã apud hebræos ꝓ deo cæli eſſe poſitũ Sadai: quod Aquila interpᷣtaturcanon: 2
ſiue qc; nos robuſtũ & ſufficiẽtẽ ad oĩa ppetrãda pcipere poſſumus. unũq; eſſe de ee
decẽ nomiĩbus: qbus apud hebræos deus uocat᷑. Ilico ſtudioſiſſime poſtulaſti:ut tibi uniuerſa nomĩa cũ ſua O””ZM
ĩterpᷣtatiõe dirigerẽ. Faciã:qd petiſti.Primũ nomẽ dei eſt El. qd. lxx. deũ: Aꝗlae Ivu6αονeius expmens 8
ioxvpov:ideſt fortẽ interpᷣtat᷑. Deinde Eloim: & Eloe: qd & ipſũ deus dicit᷑. Quartũ Sabaoth. qd. lxx. uirtu
tũ: Aqla exercituũ ĩterpᷣtat᷑. Quĩtũ Elion: qd nos excelſũ dicimus. Sextũ Eſetieie: qd ĩ Exodo legit᷑ ꝗẽ miſit he
me. Septimũ Adonai: quẽ nos dũm gñaliter appellamus. Octauũ Ia: qc in deũ tm̃ ponit᷑: & in alleluia extre 1
ma ſyllaba ſonat. Nonũ Ie pa yp tα1N qd; aycσο aν Toy: ideſt ĩeffabilẽ putauerũt aliq: his lñs ſcribit᷑:
loth: He: Vau: He:qd qdã nõ intelligẽtes ppter elemẽtoꝶ ſimilitudinẽ cũĩ græcis lris reppererit em legere
cõſueuerũt. Decimũ qd ſu pius dictũ ẽ Sadai: & ĩ Ezechiel ĩterpretatũ ponit Scire aũt debemus: ꝙ Eloim cõ
munis numeri fit: ꝙ & unus deus ſic uocet᷑: & plures: ad quã ſimilitudinẽ cælũ quoq; appellat᷑: & cæli. i. Sa-/
maim. Vn & ſæpe ĩterp̃tes uariãt: cuius rei exeẽplũ nos ĩ lĩgua nr̃a hre poſſumus aonva cαεπεααοσſalonas.
¶Eiuſdẽ ad eandẽ Marcellã tria uerba hebraica ex pluribus exponẽtis: uidelicet Alleluia: Amẽ: Maratha: ubi
rationẽ reddit: quare in aliã linguãa. lxx. Interpᷣtibus uel ab apoſtolis reducta nõ fuerint.
Vper cũ pariter eſſemus: nõ per epiſtolã ut ante cõſueueras: ſed p̃ſens ipa ꝗᷓſiſti:qd ea uerba: quæ ex .
hebræo ĩ latinũ nõ habemus expᷣſſa: apud ſuos ſonarẽt: curq; ſine ĩterpᷣtatiõe ſint poſita.Vtẽ illud:
Alleluia: Amen: Marantha: Ephod &c.quæ in ſcripturis reſpſa memoraſti.Ad quos nos: qa dictan p
di anguſtia

tababen
Getertüer
üchundt
lihuri⸗
luinis non
hrophen
deſhach e
Omus, G
api.
Ain arl,
Cophruo
dochuim
1Zalbih⸗
uieinr
ptalunni
enmuel⸗
kiopenn
Auincir
maniken
dnsluſtiar⸗
ogſet
lesarncul
. Owre⸗
konqe
mmüclſa
nwobbir
itrſintnn
cioßen
etalei
nirpitn
Ppugur
ns en
dblenisut

ſngnum

öedei
urcanon.
gelece
ſacülu
epmen
lorunn
genlit
luneut
blabt
yr
Hoino⸗
li
n
kurb

tel⸗
dchn
G

di anguſtia coartamur: breuiter reſpondemus. Siue. Ixx. interptes: ſiue apoſtolos id curaſſe: ut qm̃ pᷣma eccle

ſia ex iudæis fuerat cõgregata: nihil ad credẽtiũ ſcãdalũ innouarẽt. ſed ita ut a paruo imbiberãt: traderent. Po
