danẽ: miſſiſq; nunciis ad Edom trãſitus petit᷑ nec ĩpetrat᷑. Quis timeret poſt tãtos ꝓfectus murmur populi:
& offenſã magiſtroꝶ: & uiæ trãſitus denegatos? Videt᷑ mihi in Maria ꝓphetia mortua:in Moyſe & Aaron le
gi & ſacerdotio iudæoꝶ finis ĩpoſitus. ꝙ nec ip̃i ad terrã repromiſſionis trãſcendere ualeãt: nec credẽtem popu
lũ ad ſolitudinẽ huius mudi educere. Et nota ꝙ poſt mortẽ ꝓphetiæ & aqꝗᷓs cõtradictiõis idumæũcarneu atq;
terrenũ trãſire nõ poſſint: & cũ multis pᷣcibus & conatu uiã noò ĩpetrẽt: ſed egrediat᷑ Edom aduerſus eos ĩ po/
pulo multo & in manu forti. Interp̃tatio quoq; noĩs morti & offenſæ & negato traſitui cõueuit. Vbi enĩ mã
datum: ibi & peccatũ. ubi peccatum: ibi offenſa. ubi ofſenſa:ibi mors. Hæceſtmaſio de qua pſalmiſta canit.
Commouebit dominus deſertum Cades. Q L. XXXIIII. Mnſio
NIIpfectide cades: caſtrametati ſũt in mõte: in extremo terræ Edom. Aſcẽditq; Aarõ ſacerdos in mõ/
em Or iuxta pceptũ dñi: & mortuus eſtibianno quadrageſimo egreſſionis iſrael de terra ægypti mẽ
Aſe ꝗnto pᷣma die mẽſis. Eratq; ibi Aarõ cẽtũuiginti annoꝶ qũ mortuus ẽĩ mõte Or. Et audiuit Cana
næus rex Arad: qui habitabat ad auſtrũ in terra Canaã: ꝙ ueniſſẽt filii iſt rael. Triceſimaquarta mãaſio eſt: quã
plæriq; interpᷣtant᷑ lumẽ: nec errarẽt ſi per aleph litterã ſcriberet᷑. Alii pellẽ:& ipſi uerũ dicerẽt:ſi eſſet ain poſi
tũ. nõnulli foramẽ: q; poſſet accipi: ſi eth haberet elemẽtũ. Cũ aũt legat᷑ per he: magis mõs intelligit᷑: & legi

põt:aſcẽdit Aaron in mõtis mõtẽ:ideſt uerticẽ eius.Ex quo aĩaduerteremus nõ in mõte ſimpliciter: ſed in mõ

te motis pontificẽ mortuu. ut dignus locus meritisi llius mõſtraret᷑. Morit᷑ aut eo anno:quo nouus populus
repromiſſionis terrã intraturus erat in extremis finibus terræ idumæꝶνEt ꝗᷓqᷓ in monte ſacerdotiũ Eleazaro
filio derelinꝗrit: lexq; eos qui eã ĩ pleuerint pducat ad ſũmũ:tñ ipſa ſublimitas nõ eſt tranſfluẽta iordanis:ſed
in extremis terrenoꝶ operũ finibus. & plangiteu populus. xxx. diebus. Aaron plangit᷑: Ieſus nõ plangit In le
ge deſcẽſus ad inferos: in euaãgelio ad paradiſũ trãſmigratio. Audit quoq; Cananæus ꝙ ueniſſet iſrael: & in lo
co exploratoꝶ: ubi quodã offendiſſe populũ nouerãt ineũt prœliũ: & captiuũ ducũtiſtael. Rurſũcq; ĩ eodẽ lo

co pugnat᷑: & tũc uictor uincit᷑: uicti ſi uperãt: appellaturq; nomẽ horma: ideſt anathema. Eadem dicere mihi

nõ eſt pigrũ: legẽtibus neceſſariũ: ꝙ, ſemp humanus ſtatus in huius ſæculi uiã fluctuet: & alius in ualle: alius

in cãpis:alius moriat᷑ in mõte:nec in mote ſimpliciter: ſed in mõtis mõte:ideſt in excelſo uertice. Cũq; nos dei
auxilio deſtitutos hoſtis inuaſerit duxeritq; captiuos: nõ deſperemus ſalutem: ſed iterum armemurad prœli
um. poteſt fieri ut uincamus: ubi uicti fuimus. & in eodem loco triumphem us:ubi fuimus ante captiui.

e Tpfecti

y

hun

or

neb
ſen⸗
fert

ſaun

i⸗
bi
9

Pchöre⸗
Athum

etak:ur
hielen

ndar in

ſitor⸗
Ptenbit
eptele
nttanſt
thotran⸗

nligu
tgreag
ictipl
eceſſana
gunr⸗

nalione⸗

niſoont
ochun.
tadt.
march/
Simunn
lgici
milo⸗
ſiureiot
vopl
nonle
popu
lat
ſpo⸗
lmi
it.

nmo/
pti me
tCana
ſtqui
n poli
legi
inmo
pulus
eazaro
islel
.. lnle
inb⸗
ocel
emkhi
eans
oode

,

T ꝓpfecti de mõte Or: caſtrametati ſũt in Selmona. pfectiq; de Selmona uenerũt ĩ Phinõ. Hæduæ
mãſiones triceſimaqꝗnta: & triceſimaſexta in ordine hiſtoriæ nõ iueniunt᷑.ſed ſe- criptũ ẽ pro eis:egreſ
e mõte Or:per uiã maris rubri:& circuierũt terrã Edom. Ex quo oſtendit᷑ in finibus atq; circuitu terræ
Edom eas poſitas: nec ᷣm morẽ legit᷑. Et pfecti de mõte Or: caſtrametati ſũt in Selmona: ſiue in Phinon: ſed
oſt ambitũ terræ idumæoꝶ uenit ad extremũ: & ait ꝓpfecti filii iſrael caſtrametati ſũt in Oboth. Nec dixit ꝓpfe
cti ſũt de illo & illo loco:ꝗa duas mãſiones ſilẽtio pᷣtermiſerat.qᷓ̃s cũ in ſi upputatiõe tacuerit: reddit in ſũma.
Prima mãſio Selmona ĩ terpretat᷑imagũcula. Secũda Phinon. diminutiue os ab ore:ergo nõ ab oſſe intellige.
In his Aaron mortuo: & murmurãt cotra deũ & Moyſẽ:mãna faſtidiũt:a ſerpẽtibus uulnerant᷑: & in typũ ſal
uatoris qui ueꝶ antiquũq; pentẽ in patibulo triũphauit: diaboli uenena ſupant᷑. unde & imagũcula ueræ ex
pᷣſſæq; imagis filii dei paſſionẽ eius ĩtuens cõſeruat᷑: & qdcorde credit: ore ꝓnũciat. legẽs illud apoſtoli:corde
credit᷑ ad iuſticiã: ore aut cõfeſſio fit ad ſalutẽ. Simulq; nota ꝙ utraq; mãſio hyporopiticos appellatur: qa ex

parte uidemus: & ex parte ꝓpphetamus:& nũc p ſpeculũ uidemus in enygmate. ¶ XXXVII. MNSIO.
T,pfecti de Phinõ: caſtrametati ſũt in Eboth. xxxvii. mãſio uertit᷑ in Magos ſiue Phytones: uel jm

) . . — . . „ F. .„
Auerba Helui lagenas grãdes quæ cũ muſto plenæ fuerit:abſq; ſpiramiĩe ilico dirũpunt᷑. Pugnaue-
uũt magi cõtra Moyſẽ & Aaro: &a muliere quæ erat ĩ Endor: & hẽbat iuxta ſeptuagjĩta ĩterpᷣtes ſpm

Phytonẽ. iuxta hebræos Magũ regis iſraelis illudit᷑. Multæ ſuũt pᷣſtigiæ & ĩnumerabiles laqi ꝗbus aĩæ capiunt᷑

humanæ: ſed nos dicamus in dño cõfidentes laqᷓus cõtritus eſt: & nos liberati ſumus: & ſi ambulauero in me-
dio umbræ mortis:nõ timebo mala qm̃ tu mecũ es. Cadẽt a latere nro mille:& decẽ milia a dextris nr̃is:nõ ti/
mebimus ab ĩcurſu & dæmonio meridiano. ſed obturabimus aures nr̃as:ne audiamus uoces ĩcantantiũ:& Si
renaꝶ carmina negligamus. Poſt imagiuẽ dei quæ in cordis rõne monſtrat᷑: & confeſſionẽ fidei quæ ore pro/⸗
fertur: conſurgunt ſerpentes: & artes maleficæ ad bella nos puocant. Sed nos qui habemus pᷣcioſiſſimũ the/
ſaurum in uaſis fictilibus quæ frangi poſſunt:ita ut quædam uix teſta remanſerit: in qua hauriri poſſit aquæ
puſillũ:omni cuſtodia circundemus cor noſtrum. LXXXVIII. MANSIO.
. Iꝓfecti de Eboth: caſtrametati ſũt in Ieabarĩ in finibus Moab. xi. mãſio aceruos lapidũ trãſe
untiũ ſonat. Sũt ſacti lapides qui uoluunt ſuꝑ terra leues: politi: & rotũditate ſua rotaꝶ curſibus ſi
miles. Sũt & alii quos ꝓpheta iubet tolli de uia:ne ambulatiũ in ea offẽdãt pedes. Qui ſũt iſti ãbu/
lãtes:utiq; uiatores: & pᷣtereũtes qui per iſtud ſæculũ ad alias mãſiones trãſire feſtinãt. Quod aũt dicit᷑ in fini
bus Moab:& ſupra ſcriptũ eſt in ſolitudie quæ reſpicit Moab: cõtra ſolis ortũ:oſtẽdit iuxta lr̃am: ꝙ hucuſq; ĩ
finibus terræ idumæoꝶ*ρ fuerĩt: & nuc ueniãt ad termĩos Moab: de alia puincia ad aliã trãſeuntes. Nõ enĩ ſem
per uni uirtuti dada eſt opa. ſed ſicut ſcriptũ eſt: ibũt de uirtute in uirtutẽ: de alia tranſeundũ eſt ad aliã. quia
hærẽt ſibi & inter ſe nexæ ſũt: ut qui una caruerit: oĩbus careat:& tamẽ trãſire de alia ad aliã eoꝝꝶ eſt ꝓprie:qui
ſolis iuſticiæ ortũ conſiderãt. -XXXIX. MANSIO.
, pfecti de Ieabarim: ſiue ut in ſecũdo loco apud hebræos habes Hybim: caſtrametati ſũt in Dibõ-
gad. Triceſimanona mãſio ĩ terpretat fortiter ĩtellecta tẽtatio. Pro hac ĩ ordie hiſtoriæ aliter ſcriptũ
reppi. Poſtꝗᷓ enĩ caſtrametati ſut in iebarim in finibus Moab cõtra ortũ ſolis: legit inde pfecti ſũt &
di Eterihtad torrentẽ Zared. Et de hoc loco ꝓficiſcẽs: caſtrametati ſũt trans Arnõ: quæ eſt in ſolitudine finiũ
Amorrei: eo ; arnõ in termĩs Moabitaꝶ & Amorreoꝶ: & poſt hæc uenerunt ad puteum: ubi cecinit iſrael car
mẽ hoc. Aſcẽde putee quẽ foderũt pᷣncipes: & aperuerũt duces populoꝶ in datore legũ & in baculo eius: & de
ſolitudĩe in Marthana: & de Marthana ad torrẽtes dei: & de torrẽtibus dei ad excelſa: & de excelſis ad uallem
quæ eſt in regione Moab in uertice phaſga:qui ꝓſpicit cõtra deſertũ. Hæc loca in finibus Amorreoꝶ quidã in
terpᷣtantes: putãt nõ mãſiones eſſe ſed trãſitus: nec piudicari debere catalogo mãſionũ extraordinaria expoſi/
tione. Alii auũt ſpiritalibus ſpiritalia cõparãtes: nolut regiones gnibear ſed per locoꝶ noĩa uirtutũ ꝓfectus
eſſe: ꝙ poſt magos & cõgregationẽ lapidũ freqᷓnter ueniamus ad torrentẽ Zared: qd interpᷣtat᷑ aliena deſ. cen/
ſio: & in deſcẽſione poſiti trãſeamus ad arnon: qd maledictionẽ ſonat. quæ eſt poſtea in finibus amorreorũ:
qui uel amari hoſtes ſũt: uel multa loquunt᷑ inflati. Sin aũt trãſierimus termĩos Moab:qui de ĩceſſu gñatus
eſt: & receſſit a uero pre: ſtatĩ nobis occurrit puteus: quẽ nemo de plæbe fodit: nullus ignobilis: ſed pᷣncipes &
duces: qui iura dat populis. & canẽtes carmẽ in aqua putei: & in dei muneribus gratulãtes ꝓphetãt: ꝙ trãſitu
ri ſint: & ad quæ puẽturi loca. ꝙ ſcilicet de deſerto ueniãt in Marthana: qd interpretat donũ. & de Marthana
ad Nahaniel: qd dicit᷑ ad torẽtes dei. &de nahaniel ad Bamoth: quæ ĩterpretat excelſa ſiue adueniẽs mors: qn
cõformes eflicimur mortis Xpᷣi.& de Bamothoccurrit nobis uallis humilitatis:quæ tñ poſita eſt ĩ uertice mõ

tis phaſga:qui ĩ terpretat᷑ dolatus: ꝙ nihil habeat ĩforme & rude:ſed artificis ſit politus manu:qui mõs reſpi/
ciat ſolitudinẽ: quæ hebraicæ dicit᷑ ſinũ. Quãdo enĩ fuerimus ĩ uirtutũculmĩe cõſtituti: tũc totius mũdi rui
nas & oĩum pctõꝶ reſpicimus uaſtitatẽ: pene obliti ſumus currẽte or̃one dicere: ꝗᷓre Dibõgad ĩterpretet᷑ forti/
ter ĩtellecta tẽtatio. Poſt Dibõgad gerit bellũ cõtra Seõ ree⸗ amorreoꝶ & Og regẽ Baſã. & diſcimus ꝙ cũ uene
rimus ad ſũmũ: & de fõte pncipũ regũq; biberimus: aſcẽdẽtes ad mõtẽ phaiga: nõ debeamus eleuari in ſuper/
biam:ſed propoſitam nobis ecõtrario ſolitudinẽ nouerimus. Ante contritionẽ enim eleuaturcor uiri: & ante

gloriam humiliatur. XkL. MANSICO.
P cCxli.

Tꝓfecti de Dibõ gad:caſtrametati ſũtĩ Amõ de Blathami. Quadrageſima maſio uertit᷑ ĩ cõtẽptũ
Pplagaꝶ ſiue obprobriũ. Et p hãc diſcimus oĩa dulcia & illecebras uoluptatũ ĩ ſæculo cõtẽnẽdas: nec
iebriari nos debere uino mudi: ĩ quo ẽ luxuria. mel nõ offert ĩ ſacrificiis dei. & cæra ꝗᷓ dulcia cõtinet:
nõ lucet ? tabernaculo: ſed oleũ puriſſimũ: qd de oliuæ ꝓfert᷑ amaritudie. Mel enĩ diſtillat de labiis mulieris
meretricis. de quo puto iuxta myſticos ĩ tellectus guſtaiſe Ionathã: & ſo rte dephẽſũ uix populi pcibus libera/

tu. ꝗ

T,/ꝓfecti de Almé: caſtrametati ſũt ĩ motibus Abari cõtra faciẽ Nabo. Quadrageſimapᷣma manſio
uertit᷑ ĩ mõtes trãſeũtiũ: & ẽ cõtra faciẽ mõtis Nabo:ubi morit᷑ & ſepelit Moyſes:terra repromiſſio
nis an cõſpecta. Nabo 1 terpᷣtat᷑ cõcluſio: in ꝗᷓ finit᷑ lex:& nõ ĩuenit᷑ eius memoria. Porro gr̃a euãgelii
abſq; ullo fine tẽdit᷑. Inoẽm terrã exiuit ſonus eius: & ĩ fines orbis terræ uerba ipſius. Simulq; cõſidera: ꝙ ha
bitatio trãſeũtiũ ĩ mõtibus ſita ſit:& adhuc pfectu ĩdigeat. Poſt mõtes enĩ plurimos ad cãpeſtria Moab & ior
danis fluẽta deſcendimus: qui interpretat᷑ deſcẽſio. Nihil enĩ ut crebro diximus:tã piculoſũ eſt:ꝗᷓ gloriæ cupi⸗
ditas & iactantia: & animus conſcientia uirtutum tumens. ,‚OQ XLII. MANSIODO.
T,ꝓfecti de mõtibus Abari:caſtrametati ſũt in cãpeſtribus Moab ſupꝑ iordanẽ iuxta Iericho:ibiq; fi
xerũt tẽtoria ab humo ſolitudĩis uſq; ad belſati ĩ planiciæ Moab. In ꝗdrageſimaſecũda mãſide quæ
& extrema mãſio ẽ:curſim quæ ſint geſta narremus Reſidẽs ĩ ea populus a diuino Balaã: quẽ mer/
cede cõduxerat Balach filius Sephor: dei iuſſione bndicit᷑: & maledictio mutat ĩ laudes audit uocẽ dñi ex pro
phano ore cõſonãtẽ. Oriet ſtella ex Iacob: & cõſurget hõ de iſrael: & pcutiet pncipes Moab: & uaſtabit cũctos

filios Seth: & erit Edom hæreditas eius: fornicat᷑ cũ filiabus Madian: & Finees filius Eleazar zelatus ẽ zelũ diũi

& ſcortũ madianitidẽ pugiõe trãſſigit. un & accepit pmiũ ĩ æternã memoriã armũ uictimæ. Numerartt rurſũ
populus: ut ĩterfectis peſſimis nouus populus dei cẽſeat᷑. Interpellãt ꝗnq; filiæ Sephaad: & ex iudicio dñi hæ
reditatẽ accipiũt ĩter fres ſuos: nec fœmineus apoſſeſſiõe dei ſexus excludit᷑. Ieſus Moyſi ĩ mõtẽ ſuccedit: & di
ſcit a lege quæ ſpiritaliter ferre debeat ĩ eccleſia. Primũ ꝗd ꝑ ſingulos dies: deĩde ꝗd ſabbato: ꝗd in calen. qd in
paſcha:qd ĩ pẽtecoſte:ꝗqd ĩ neomenia mẽſis.vii.qd ĩ ieiunio eiuſdẽ mẽſis die.x.qd in ſcenophegia qũ figunt᷑ ta
bernacula. xv. die ſupradicti mẽſis. Vxoꝶ & filiaꝶ uota abſq; auẽte patrũ & uiroꝶ caſſa mẽorant᷑.Bellũ cõtra
madianitas: & mors diuini Balaã: & pdæ diuiſio: & oblatio ex ea ĩ tabernaculo dei. Primus Rubẽ & Gad:& di/
midia tribus Manaſſæ ultra iordanẽ ĩ heremo poſſeſſionẽ accipiũt. pluria enĩ hẽbãt iumẽta:& necdũ ad id ue
nerãt ut poſſet hĩtare cũ tẽplo. Docet᷑ populus ut ĩ terra ſãcta idola deſtruat:& nullus de pori hĩtatore puet᷑.
Deſcribit᷑ oli cupita ꝓuincia:& duaꝶ ſemis tribuũ hæreditas ſeparat᷑. Numerant᷑ tribuũ p̃ncipes: ꝗ terrã cun/
ctã debeãt ĩtroire. Quadragĩtaduas urbes cũ ſuburbanis ſuis uſq; ad mille paſſus ꝑ circuitũ Leuitæ accipiũt.
tot numero quot & iſtæ ſũt mãſiões. Et addũtur fugitiuoꝶ ſex aliæ ciuitates. tres intra iordanẽ ut ſint ſimul
xlviii. Qui fugitiuoꝶ ſuſcipi:q ĩ terfici debeãt: & uſq; ad mortẽ põtificis maximi reuari:ſ uccedit Deuterono/
mii ſecũda lex: meditatoꝶ euãgelii. ibiq; breuiter dicimus: quæ ĩter Pharã & tophel & Labã & Aſeroth: & loca
aurea abiecto Iuda ĩfœliciſſimo. xi. diebus uia dechoreb: p uiã mõtis Seõ uſq; ad cades Barne Moyſes populo
ſit locutus: & extremũ canat cãticũ.ĩ quo aptiſſime ſynagoga piicit᷑:& eccleſia dño copulat᷑. Impĩguatus ẽ &
ĩcraſſatus ac dilatatus: & recalcitrauit dilectus: & oblitus eſt dei ſaluatoris ſui. Et iteꝶ gnatio peſſima. filii ĩeru
diti: ipſi ad æmulationẽ me ꝓuocauerũt ĩ eo ꝗ nõ erat deus. Irritauerũt meĩ ſculptilibus ſuis: & ego zZelare eos
faciã natiões: & cõtra gẽtẽ ſtultã irritabo eos. Bidicunt filii Iſrael. Et rurſus ĩ Symeone Iudas miſerãdus exclu
dit᷑. Aſcẽdit Moyſes ad mõtẽ N abo:ĩ uerticẽ Phaſga ꝗẽ cõtra iericho: & oñdit dñs oẽm terrã Galaad uſq; Dã
& neptaliĩ & Effraim & Manaſſẽ:& uniuerſã terrã iudæ uſq; ad mare magnũ cõtra auſtrũ & regionẽ cãpeſtrẽ
Ierichõtis ciuitatis palmaꝶ uſq; Segor. Quis põt tãta noſſe myſteria? Quis ĩ extremis legis & huius uitæ fini/
bus cõſtitutus ĩtelligit: ſemꝑ ſibi eſſe pugnadũ BEt tuc plenã uictoriã dari ſi fuerit ĩ cãpeſtribus:ſi Abelſat/
tym: qd ĩterpretat luctus ſpinaꝶ: fleuerit antiꝗᷓ peccata: & ſpinas quæ ſuffocauerũt ſemẽta uerbi dei. Et de q;
bus pꝓpheta dicit: uerſatus ſũ in miſeria: dũ mihi cõfigit᷑ ſpina. Et tũc pparatus deficiẽte manna ſub duce leſu
iordanẽ trãſeat: & circũciſus cultro euãgelii:pmuũ comedat de cæleſti pane:& occurrãt ei pncipes exercitus dei:
ut ueꝶ paſcha nequaꝗᷓ in ægypto: ſed in finibus terræ ſãctæ comedat. O pfũdũ diuitiaꝶ ſapiæ & ſciæ dei:ꝗᷓ in
ſcrutabilia ſũt iudicia eius: & inueſtigabiles uiæ illius? Quis ſapiens & intelligit hæc?Intelligens & cognoſcat
ea Quia rectæ uiæ dñi: & iuſti ambulabunt in eis. Præuaricatores aũt corruẽt in illis.

E eati Hieronymi preſbyteri de diuerſis gñibus lepraꝶ oſtẽdens illam ſubtilẽ deſcriptionẽ ad peccatum magis

aiĩæ ꝗᷓ morbũ corporis ptineer.. Q⅞Ppiſtola. LXVIII.
Dmirabile diuinæ diſpoſitiõis examẽ. Quæ exhiberi ſibi deus acdeferri uoluit magno cõſilio &
ſollerti ſcia ſacratiore mãdauit. Diuerſa enĩ hoĩum moribus gña naturaꝶ: diuerſis ſtatuit pᷣcep/
toꝶ ſnĩis gubernari. Alius enĩ imagĩariũ legis opus ꝗᷓſi ſub ueritatis colore depixit. Alius corpus

— —

J ipſius ueritatis eclarauit. Quos enĩ obuolutos adhuc mũdi caligĩe: ad cõprehendẽda ea ꝗᷓ germana erãt: ac

ſolida ppẽdit: eis obſeruãtiæ ordinẽ ſuſpẽſo ſubtili quodãmodo examine ſuſurrauit. quos aũt dephẽdere poſ

ſe abſolutũ pᷣdicatiõis carmẽ agnouit: eis deus pfectã harmonia ſolidæ uocis ĩtonuit. Inde ẽ ꝙ figuris & enyg

matibus lex pᷣſca depĩgit᷑: qm dũ ifirma iudæoꝶ acies hebetat᷑: & cãdidũ ſciæ claritatis uigorẽ ĩſpiciẽdæ lumen
no

d aũt obprobria cõtẽnẽda ſint:& ſi falſa obuciant᷑:btĩtudinẽ pariũt.ſaluator pleniſſime docet X I. M.

pcto
fmon
hüana
latbaj
ſhoie
ideum
letetta
qt⸗
irlig
nolece
nonst
Chnn
iſpic
guost
macul
reatgt
lacolc
llſten
apite
euide
Sed
gidol
cpi
Rm
ctim
gral
tixe
ineu
fonn
ote⸗
cal
cnn
gu
ct.
cce
unüi⸗
mle⸗
bo
lni
e
duie
itn

not
netl
Ei

„

1⸗. .
dkiciini

Rinälun nõ hũt: neceſſe ẽut ĩ uariis figuri figuraꝶ color adhibeat᷑. N illis & uirtutũ p̃mia ſuppoſita ſpᷣe pmittunt᷑:&
M pctõꝶ notæ ĩurunt᷑ ĩ corpe. lis. n. cofirmant alii: ꝗbus alii trãſferunt᷑ i corꝑe. Pns lectio exigit huiuſt modi ferre
s mlle bᷣmonẽ .4 diuerſa lepraꝶ gña dep̃hẽdẽda i diuerſis materiis deſiguit. Alia. n. lepra pietibus demõſtrat᷑. Alia
buslben huano notat ĩ corpe. alia ĩ uaſculis: alia ueſte: alia deſi grur ĩ ſtamiĩe. Deide qi huiuſmõi uulneris loco crebra
ech barba pellicula deputant᷑. ꝗd.n. dicã? Tot ſũt gña quot colores. Alia pallida: alia tetra: alia rubicũda Deinde
mamui ſi hoĩes lepra ꝗ d ĩſitũ naturæ uitio polluant᷑ qd hi faciũt: ꝗ guioribus morbis corpoꝶpᷣgrauant᷑? Sed age iã
npnnſſ uideamus gin lepraßei ut medelaꝶ cãs agnoſcere atq; pbare poſſimus. ſi fuerit inꝗt lepra alba uel rubicũda: ſi
MZ ue tetra u l pa ida: ue ſi florẽs ait hoc ẽ toto corpe ecurrẽs. Nã 6 deteſtabilis lepra: ꝗq oĩno mũdarinõ poſſit:
“r . & faci hẽat m ũdation . alia quoq; aduẽti tia: alia inata depᷣhẽdit . Quæ oĩa niſi ſi piritaliter ſ. ẽtiant: rõnẽ
Mld ĩtelligẽtiæ ſimplicis nõ admittũt. Nã diuĩa ſapĩa legis ſuæ pfudũ ĩ huius extrema ſæculi regiõe:q̃ſi tẽplũ ſuo
noie cõſecratũ: ĩtra ciuitatis alterius mœnia collocauit. Cuius cõſtructio atq; opus ꝗqᷓuis magnificũ uideat᷑ ĩte
endan tioris tn hoĩs aditus mirant᷑ ornamẽta uitioꝶ: ſed ĩterioris ſcĩæ aditus reſerare nõ poſſũt. Quare orãda ẽ diuĩa
. dignatio: ut pulſatibus nobis ĩtelligẽtiæ pateſcat ĩgreſſus. Iuber igit᷑ diuerſa lepraꝶ gna ſacerdos tẽpli diligẽter
nchoibif ĩſpicere: atq; eaꝶ hĩtus uel colores pleniori cõ ſideratiõe dephẽdere. A coloribus enĩ lepra refert᷑ poſſe agnoſci:
miliegn quos tñad pctm magis aiæ ꝗᷓ ad morbũ corporis manifeſtũ ẽ ꝑtinere. Diuerſi etenĩ colores diuerſas aĩ indicãt
uiqlene, maculas. Cu igit pallida lepra cõſpicit᷑: lãguẽs & ægra fides aiæ denotat᷑. Cũ aũt rubicũda dep̃hẽdit᷑: mẽs furo
Cdiienn re atq; iracũdia ĩflãmata & homicidii cruore reſpſa cognoſcit᷑. Cũ uero alba: tũc hæreticoꝶ fuſcata & male mõ
D üc da cõſcia cõdẽnat᷑. Sed alia lepra ĩ capite: alia oriri phibet ĩ barba. Sũt. n. hæretici q deũ pr̃em uident᷑ tmmodo
use Alii blaſfemare: ut Manichæus: ꝗ nõ ſolũ eũ factorẽ denegat mũdi: ueꝶ maloꝶ ꝓfitet eẽ auctorẽ. Hi ſũt ꝗ leprã ĩ
metten. capite portare uident᷑. caput enĩ ĩquit apoſtolus uiri Aps ẽ. Quæ uero lepra ĩ barba portat᷑: hi ſũtꝗ blaſfema
diaodüt re uident ĩ filiũ. XApᷣm enĩ pfectũ ĩ aduẽtu pᷣſtino pfecti uiri æuũ agẽtẽ: qſi tricenariæ ætatis utilitas decorauit
ucceltal Sed & ſi tetra inqt & liuida fuerit:qd ẽ aliud ꝗᷓ liuoris maculis execrãda: Si aũt ait nigra fuerit lepra:fumo uti/
calei gli ꝗq; idolatriæ & ſacrificioꝶ nidoribus notata. Si aut ĩquit florẽs lepra fuerit: & coopuerit oẽm florẽ maculatiõis
gükgurt acapite uſq; ad pedes: uiſu ſacerdotis diiudicabit᷑. uidebit enĩ ſacerdos: & ecce lepra coopuit oẽm partẽ corpꝑis
.Delücin & mũuũdabit illũ ſacerdos a maculatiõe: qm albũ mutabit᷑. In hac lepra quã ꝗᷓſi albã & florẽtẽ deſignat: diuerſa
CA crimĩa uarie depᷣhẽdit.ꝗa cũ mũdialis uitæ uoluptas q̃ſi cãdida & florẽs exiſtimat᷑: tũ graue uitioꝶ cõtagium
clüadilr graſſat᷑ ĩ corpore. Nã aut auaritiæ aut libidis maculæ ppateſcũt. Sed hãc leprã cito dicit poſſe mũdari. Auari
toreſe, tiæ enĩ crimie facile carere põt:q cõuerſus ad dnm ea quæ poſſederit ĩdigẽtiũ alimoniæ mĩſtrauerit:ita ut dũs
lenian in euãgelio ait. Veꝶ date elemoſynã: & ecce oĩa uobis mũda ſũt. Libidinẽ quoq; celeriter mũdare poterit: ſi ie/
r ⸗ iuniis freꝗᷓntiſſimis & abſtinẽtia corpus retinuerit. ſed his oĩbus medelã p ſacerdotẽ pᷣcepit dns adhiberi. Di/
ſiontſini cit enĩ eẽ leprã quæ ſacrificioꝶ oblationibus emũdet᷑. Aliã uero quã aquæ facilius abluãt: necnõ & quæ extra
euterono caſtra poſita mudet᷑. Eſſe quoq; leprã aſſerit: quæ mũdari oĩno nõ poſſit. Hoꝶ igit᷑ m figurã grauioꝶ pctõꝶ
hrcloct crimĩa cõgregãtur. Alia ſũt quæ añ baptiſmũ uident᷑ eẽ cõmiſſa: quæ tũ ꝑ gram baptiſmi diluũtur. Alia uero
prpu⸗ quæ poſt lauationẽ baptiſmatis ppetrãtur: quæ ſiue grauiora ſiue minora pctã ſint: uiſus tñᷣ ſacerdotis em u
e& dat. Quodcũq; enĩ modicũ delicti fuerit põt a ſacerdote oĩno relaxari. Quæ aut grauiora ſũt: diſciphina debẽt
klien eccleſiaſticæ regulæ & or̃one purgari. Quæ uero ĩſanabilia ſũt: deo iudici reſeruant᷑ . Et ĩde ẽ in hoc loco ait.
lures unũquẽq; 'm ꝙ hẽt ꝓpter curationẽ ſacrificiũ offerre debere.i. unuſqſq; Fm ꝙ ſedeliqſſe cognoſcit:ſiue ꝑ car/
Auerlu nalẽ cõcupiſcẽtiã: ſeu ꝑ idolatriã: ſeu ꝑiurio: ſeu mẽdacio: quaſi lepræ ſe uitiis ĩ telligit maculatũ ꝓut potuerit
lugdi deo ſacrificare nõ deſiſtat. ſed dicit genus eẽ lepræ: qd oĩno mundari nõ poſſit. & ideo huiuſmodi hõ extra ca-
iai ſtra iuber expelli. Hocẽ ſane crimẽ qd admittit ſpm̃ ſctm blaſfemiæ ſcilicet ſicut ipſe diñs euãgelio ait: ꝗpec
guinfni cauerit ĩ ſpᷣu ſctõ: nõ remittet ei: neq; hic: neq; fu turo. Adiecit aũt ſcriptura diuina leprã eẽ uaſculis: leprã in
belr⸗ parietibus: leprã in ueſtibus: leprã in ſtamine. ſed quõ in his rebus lepram eſſe poſſit: penitus ignoro. quæ qa
l. lehe uita carẽt: etiã ſẽſu earere neceſſe eſt. ſed ego arbitror cũ ĩ parietibus domus lepra eẽ referat᷑: hæreticoꝶ pfidiaã
notari. Quid enĩ nõ polluitur ubi adulteræ doctrinæ blaſfemia p̃dicatur? Ideo hãc leprã ſacerdos iubet᷑ a pa/
dan 6 rietibus emudare: ut catholicæ ueritatis doctrina maculoſa hæreticoꝶ uerba depellat. Cũ aũt lepra in uaſculis
tumt dicitur eſſe: ꝓpria corporis delicta moſtrãtur. Vaſa aũt hoĩum corporibus cõparat apoſtolus. habẽtes ĩquit
= theſauꝶ hũcin uaſis fictilibus. In ſtamine aũt leprã hñs paratũ ſe in oĩbus deo præbeat: ut mercedẽ ab ipᷣo cõ
tcogdc ſequi mereatur: & in die iudicii ſecurus inuenietur:ſi nulla dei offenſa in eo reperiatur.
- Secũdus tractatus ſecũdæ partis principalis.
uummg Incipiũt epiſtolæ atq; tractatus beati Hieronymi ſuper quæſtionibus noui teſtamẽétti. -
Beati Hieronymi ad Damaſũ papã de filio prodigo perillũ m liam peccatorẽ pœnitentẽ: m myſticũ ſen /
vciſlid ſuũ gentilẽ abdicantis illecebris erroribuſq; ad dei k cõuerſu. per maiorẽ aũt filiũ ĩuidẽtẽ uel iudæos uel rei
utſeß quos ſãctos interpretantis: in quibus licet iuſtis oſtẽdit eſſe poſſe liuorẽ ¶ IEpiſtola. LXIKXKX. .
iugohu Eatitudis tuæ ĩterrogatio diſputatio fuit: & ſic ꝗqſiſſe: uiã ẽ dediſſe ꝗᷓſitis. Sapiẽter qppe ĩterrogã
neti. I 6 ti: ſapĩa reputabit᷑. Ais qs ẽ iſte ĩ euãgelio pr᷑:.q duobus filiis ſubſtãtiã diuidit( Quiduo filii?/ Qui
nicerfe 8 maior Quiue mĩor? Quòõ miĩor acceptã ſubſtãtiã cũ meretricibus diſſipat!/ Fame facta a princi
B pe regionis pᷣponit᷑ porcis? Siliꝗᷓs comeditAd pr̃em redit! Accipit annulũ & ſtolã? Et ĩmolat᷑ ei uitulus ſagr⸗
Celum, piᷣ Cxlui.

110

natus? Quis ſit maior ff/Et quõ de agro ueniẽs ſuſceptionẽ ffis ĩuideat & cætera quæ ĩ euãgelio plenius expli
cant᷑. Addis ĩſup:ſcio multos diuerſa ĩ hac lectiõe dixiſſe: & fr̃em maiorẽ iudæũ minorẽ æſtimaſſe gẽtilẽ po/
pulũ.Sed qᷓro quõ iudaico populo poſſit aptari. ecce tot ãnis ſuiui tibi: & nunꝗᷓ mãdatũ tuũ p̃teriui: & nunꝗᷓ
dediſti mihi hædũ: ut cũ amicis meis epularer. Et illd. Fili tu ſemp mecũ es: & oĩla mea tua ſũt. Si aũt ais de iu
ſto & pctõre uoluerimus eẽ pabolã: iuſte nõ poterit cõuenire: ut de ſalute alterius & fris maxĩe cõtriſtet᷑. Si. n.

ĩuidia diaboli mors ĩtroiuit ĩ orbẽ terraꝶ.& imitant᷑ eũ: ꝗ ſũt ex pte eius:nunꝗᷓ pſonæ iuſti: tã ĩmanis ĩuidia

poterit coaptari: ut foris ſteterit: & clæmẽtiſſimo pri rigidus obſtiterit. ſoluſe q; liuore cruciatus læticiæ domus
ĩtereſſe noluerit. Itaq; ſicut ĩ cæteris pabolis:qᷓ nõ ſũt a Saluatore diſertæ: quã ob cauſã dictæ ſint: ſolemus ĩ
qrere:ita & ĩ hac facere debemus. qᷓre ds ĩ iſtiuſmodi uerba ꝓrupit: & ob quã ĩterrogationẽ rñſiõis ſimilitu/
do ꝓlata ſit. Scribæ & phariſæi muſſitabaãt dicẽtes. Quare hic pctõres recipit: & ueſcit᷑ cũ eis/ Supior ꝗppe ſer
mo pᷣmiſerat. Hrãt aũt accedẽtes ad eũ oẽs publicani & pctõres uolẽtes audire eũ.Itaq; hĩc oĩs ĩuidia:cur quos

legis pᷣcepta dãnarẽt:eoꝶ cõfabulationẽ atq; cõuiuiũdns nõ uitaret. Et hæc Lucas. Cæteꝶ Matthæus ita loqt:

cũ aũt diſcũberet ĩ domo. Ecce multi pctõres & publicãi ueniẽtes recũbebãt cũ Ieſu:& cũ diſcipulis eius. qd ui
dẽtes phariſæi dicebãt diſcipulis eius: ꝗᷓre cũ pctõribus & publicanis mãducat magr ueſter? Qui audiẽs dixit:
nõ neceſſe hñt ſani medicũ.ſed male hntes. Eũtes aũt diſcite ꝗd ſit: mĩicordiã uolo: & nõ ſacrificiũ. Nõ ueni
uocare iuſtos: ſed pctõres ad pniam. Marcus quoq; ĩ eadẽ uerba cõſẽtit. Igit ut diximus: oĩs ex lege ꝗᷓ ſtio na-
ſcebat᷑: lex quoq; iuſticiæ tenaxclæmẽtiã no hẽbat.ſed ꝗcũq; adulter: homicida: fraudator: & ut breuiter dicã.
mortali crimie tenebat᷑: nulla uenia pnĩæ laxabat᷑ a crimie. oculũ pro oculo: dẽte p dẽte. aĩam ꝓ aĩa iubebant᷑
exoluere. Oẽs itaq; declinauerũt ſimul ſutiles facti erãt: nõ erat ꝗ faceret bonũ: nõ erat uſe q;ad unũ. Vbi autẽ
abũdauit pctm: ſupabũdauit gra. Et miſit deus filiũ ſuũ fctm ex muliere: ꝗq deſtructo medio pariete: fecit utrũ
unũ:& auſteritatẽ legis euãgelii gra tẽperauit. Vn & Paulus ad eccleſias ſcribẽs:gr̃a uobis ĩquit:& pax a deo
pr̃e nr̃o:& dño Ieſu xpᷣo:gra ꝗᷓ nõ exmerito retribu ta:ſed ex donãte cõceſſa ẽ. Pax uero q̃ recõciliati deo ſumus
hites ꝓpiciatorẽ diĩm nĩm Ieſũ xpᷣum: ꝗq donauit nobis delicta nra: & deleuit qderat cyrographũ mortis con
tra nos afſigẽs illud cruci: & p̃ncipatus: & ptãtes fecit oſtẽtui: triũphãs eas ĩ ligno: qᷓ aũt maior põt eẽ clæmẽtia
ꝗ ut filius dei hoĩs filius naſceret decẽ mẽſiũ faſtidia ſuſtineret! partus expectaret aduẽtũ? ĩuolueret᷑ pãnis:

ſubiiceret᷑ parẽtibus?ꝑ ſingulas adoleret ætates & poſt cõtumelias uocũ alapas & flagella: crucis quoq; ꝓ no

bis fieret maledictũ: ut nos a maledicto legis abſolueret: Pri factus obediens uſq; ad mortẽ: & id ope cõpleret:
qd an ex pſona mediatoris fuerat depᷣcatus dicẽs: pr uolo ut quõ ego & tu unũ ſumus: ita iſti ĩ nos unũ ſint.
Ergo qa ad hoc uenerat: ut qd erat ĩpoſſibile legi: qa nemo ex ea iuſtificabat᷑: ieffabili miicordia uinceret: pu

blicanos & pctõres ad pnĩam ꝓuocabat. Cõuiuiũ quoq; eoꝶ expetẽs: ut ĩ cõuiuio docerent᷑: ſicut manifeſtũ

eẽ poterit ei: ꝗq euãgelia ſollicita mẽte plegerit. Quõ & cibus eius & potus & deãbulatio & uniuerſa ꝗᷓ geſſit in
corpore:ſalutẽ hofĩum ꝓcurarit. Hoc uidẽtes ſcribæ & phariſæi aduerſus legẽ eũ facere dicebãt: ecce hoõ uorax:
& uini potator: amicus publicanoꝶ & pctõꝶ. Nã an rephẽderat: ꝗre curaret in ſabbatis. Dñs ergo ut hãc eorũ

accuſationẽ clæmẽti rõne ſuparet: tres parabolas ppoſuit: ex ꝗbus una eſt. Xcix. ouiũ in mõtibus relictaꝶ: &

unius pditæ: quæ paſtoris humeris relicta. Alia dragmæ: quã mulier accẽſo lumĩe reqſiuit: & inuẽta ea uici/
nas ad læticiã cõuocauit dicẽs: cõgratulamĩ mihi: qa ĩueni dragmã quã pdiderã. Tertia uero duoꝶ filioꝶ: de
qua ut diſputarẽ pauca iuſſiſti. Et de oue qdẽ ac dragma licet ad unũ ptineãt ĩtellectũ: nõ ẽ iſtius tpis diſputa
tio. hoc tm̃ dixiſſe ſufficiat: ob hoc has parabolas eſſe ppoſitas: ut quò ibi ſuẽtiõe pecoris & dragmæ læticia eſt
angeloꝶ: & circa manẽtiũ uicinaꝶ:ſic ĩ publicanoꝶ pctõrũq; pnĩa debere eẽ læticiã: ꝗbus nõ ſit neceſſaria pœ
nitẽtia. uñ uehemẽter admiror Tertullianũ ĩ eo libro quẽ de pudicitia aduerſũ pnĩam ſcripſit: & ſnĩam uete/
rẽ noua opiniõediſſoluit: hoc uoluiſſe ſẽtire: ꝙ publicani & pctõres ꝗ cũ dno ueſcebant᷑:ethnici fuerĩt dicente
ſcriptura: nõ erit uectigal pẽdẽs ex iſrael. Quaſi uero & Matthæus nõ ex circũciſiõe fuerit publicanus: & ille ꝗ
cũ phariſæo ĩ tẽplo orãs oculos ad cælũ nõ audebat erigere: nõ ex iſrael fuerit publicanus. An nõ Lucas memo
rat: & oĩs populus audiẽs & publicani iuſtificauerũt deu baptizati baptiſmo Ioãnis? Aut cuiꝗᷓ credibile poſſit
uideri ethnicũ tẽplũ ĩgreſſũ: aut dũm cũ ethnicis habuiſſe cõuiuiũ: cũ id maxiĩe caueret: ne legẽ ſoluere uidere/

tur: & pmũ uenerit ad oues pditas domus iſrael. Chananææ quoq; depᷣcãti ꝓ filiæ ſalute rũderit: nõ oportet

tollere panẽ filioꝶ: & dare eũ canibus. Et alibi diſcipulis p̃cepit:In uiã gẽtiũ ne abieritis:& ĩ ciuitates ſamarita
noꝶ ne ĩtraueritis. Ex qbus oĩbus edocemurĩ publicanis n tã gẽtiliũꝗᷓ gñaliter oĩum pctõꝶ.i.q erãt & de ge⸗

tibus & de iudæis accipi poſſe pſonas. Ille aũt ꝗ iuxta ĩſanas blaſfemias ſuas id dogmatis defẽdebat: qd xpia

nos nollet recipe pœnitẽtes: fruſtra argumẽtatus ẽ publicanos iudæos nõ fuiſſe: ut ĩ pſona eoꝶ gẽtiliũ tm po/
pulus poſſit ĩtelligi. Itaq; ne longũ faciã: ipſa euãgelii uerba ꝓponã: & ĩ modũ cõmẽtarii qd mihi uideat᷑: ad
ſingula quæq; ſubnecta. Hõ ꝗqdã hẽbat duos filios. hoĩem deũ dici multis teſtimoniis approbat᷑:ut ibi duoꝶ
hoĩum teſtioniũ ueꝶ ẽ. Ego de me teſtioniũdico: & ꝗ miſit me pr. In alia parabola paſtor: alia pr̃familias nũ
cupat᷑. In alia uineã locat: ĩ alia ĩuitat ad nuptias: & diuerſis ſimilitudĩbus rẽ ſignificat eãdẽ: ut iudæoꝶ repro
bet ſupbiã: & ĩcõe oĩum pctõꝶ ſiue gẽtiliũ ſiue iſi raelitaꝶ pnĩam ꝓbet. Quod aũt ait duos filios: oẽs pene icri

pturæ de duoꝶ uocatiõe populoꝶ plenæ ſũt ſactr̃is. Et dixit illi adoleſcẽtior: Pr da mihi portionẽ ſubſtãtiæ:
mihu cõtingit. Subſtãtia dei eſtoẽ qduiuimus: ſapimus: cogitamus: in uerba prũpimus. Hoc deus æqualiter

uniuerſis

Unun
der⸗
be⸗a

ſüt
A⸗
atte
d
u
ter
uit
a
l

Iltion,
uiterchci,
ibebant
Wbiaut?
leitutti
aden
ſolumn
nornsan
Sdemiat
rthins⸗
nogpn
eähent
Unübnt.
nerenp
nankeli
gelltin
oUorax
niceoti
: 6
eaic/
iog:c
chſpur
tanett
nupe
muete
dicente

delleg

smemo
lepolt
eulder⸗
opotte!
umant:
Aceg⸗
d
tinpo/
atia
biceß
nlan
gnhn
ene ſe
alier
iuens

uniuerſis & ĩ cõe largitus ẽ: euãgeliſta dicẽte. Erat lux uera ꝗᷓ illumĩat oẽm hoĩem ueniẽtẽ ĩ hũc mũdũ.Iſte eſt

dexter oculus: ꝗq a ſcãdalis obuadus ẽ. hæc lucerna corpis. hoc talẽtũ: qd nõ ẽ ĩ ſudario colligãdũ.i. delicate oci
oſeq; tractãdũ: nec ĩ terra defodiẽdũ terrenis ſcilicet cogitatiõibus obſcurãdũ. Qui diuiſit eis ſubſtãtiã:ſi gnifi
cãtius ĩ græco legit᷑ Kι„εινανσ11ϊ☛ I16νO⁄aſι⁹: ideſt dedit eis libeꝶ arbitriũ: dedit mẽtis ꝓpᷣæ libertatẽ: & ut
uiueret unuſqſq; nõ ex ĩperio dei: ſed obſeqo ſuo.i.nõ ex neceſſitate: ſed ex uolũtate. ut uirtus hret locũ: ut a
cæteris aĩantibus diſtaremus: dũ ad exẽplũ dei ꝓmiſſũ ẽ nobis facere qd uelimus. un & ĩ pctõres æquũ iudiciũ
& T ſctõs aut iuſtos iuſtũ pᷣmiũ retribuit᷑: & nõ poſt multos dies collectis oĩbus adoleſcẽtior filius peregre pfe/
ctus ẽ ĩ regionẽ lõginquã. Si deus cælũ tenet palmo: & terrã pugillo. Et Hieremias dicit deus appropinquãs:
& nõ deus de lõginquo: ꝑ Dauid quoq;: qa nullus abſq; eo locus ſit: pdicat᷑: quõ filius pegre ꝓficiſcit᷑: & a pr̃e
diſcedit? Sciẽdũ igit᷑: nõ locoꝶ ſpatiis: ſed affectu: aut eẽ nos cũ deo: aut ab eo diſcedere. Quõ. n. ad diſcipulos
loqꝗt᷑.ecce ego uobiſcũ ſũ oĩbus diebus uſq; ad cõſumationẽ ſæculi:ita ad eos ꝗ ſui iactãtiã pᷣferũt:& eẽ cũ duũo

nò merent᷑: dicit diſcedite a me: nõ noui uos ꝗ opamini iniqtatẽ. Receſſit ergo iunior filius cũ uniuerſa ſubſtã

tia a pr̃e: & pegre ꝓfectus ẽ. Et Cain egreſſus a facie dni hĩtauit ĩ terrã Naith qd ĩterpᷣtat᷑ fluctuatio. Quicũq;
adeo recedit:ſtati ſæculi fluctibus ꝗᷓtit᷑: & mouent᷑ pedes eius. Nã poſtqᷓ moti ſũt hoĩes ab oriẽte & a uero lu⸗/
miĩe receſſerũt:tũc aduerſus deũ ĩpietatis ſuæ ædificauere turri: tüũcdogmatũ ſupbias cõfixerũt: uolẽtes curio/
ſitate nõ licita ĩ ipſius cæli alta penetrare: & uocatus ẽ locus ille Babel.i. cõfuſio: & ibi diſſipauit ſubſtãtiã ſuã
uiuẽs luxurioſe: luxuria inimica deo: inimica uirtutibus pꝑdit oẽm ſubſtãtiã pr̃is: & ad pñs uoluptate deliniẽs
futurã nõ ſinit cogitare pauptatẽ. Cũq; cõſũpſiſſet oĩa:facta ẽ fames ualida ꝑ regionẽ illã.Accepit a pr̃e facul/
tates: ut ĩuiſibilia eius ꝑ ea ꝗᷓ erãt uiſibilia cognoſceret: & ex pulchritudĩe creaturaꝶ cõſeꝗᷓnter ĩtelligeret crea/
torẽ. Qui ueritatẽ ĩ iniuſticia detinẽs: & p deo idola colẽs: naturæ bona uniuerſa cõſũpſit: & conſũptis oĩbus
cœpit egere uirtutibus: derelicto fõte uirtutũ: facta ẽ fames ualida ꝑ regionẽ illã. Oĩs locus quẽ pf̃e incolimus
abſẽte: famis penuriæ & egeſtas ẽ. Famis aũt uè IaoραιεοιXιπιποπππ½ο. ualide. Hæcẽ regio de qua dr ꝑ
ꝓphetã. Qui hĩtatis ĩ regiõe umbræ mortis. Lux fulgebit ſi upꝑuos. At cõtra ẽ alia regio quã poſſeſſuri ſumus

mũdo corde atq; puro uiuẽtes: quã ſctũs deſiderat dicẽs: credo uidere bona dni ĩ terra uiuẽtiũ.Et ipᷣe cœpit ege

re: & abiit: & cõiunxit ſe uni de pncipibus regiõis illius. deſto nutritio ꝗd ad pᷣmã uocẽ bona ei fuerat cũcta lar
gitus: iũxit ſe pncipi huius mũdi.i. diabolo rectori tenebraꝶ. Quẽ nũc inimicũ hoĩem: nunciudicẽ iniꝗtatis:
nũc draconẽ:nũc ſathan:nũc malleũ:nũc pdicẽ: nũc belial:nũc rugiẽtẽ leonẽ: nũc leuiathan: nũc theninim be
emoch: & multis aliis uocabulis ſcriptura cõmemorat. Quod aut ait uni de pᷣncipibus plures eẽ ĩtelligẽdũ ẽ:
ꝗ ꝑ iſtũ uolitẽt aerẽ: & diuerſoꝶ fraude uitioꝶ genus hoĩum ſuæ ſubiiciãt ᷣuituti. Qui miſit illũ ĩ agro ſuo ut
paſceret porcos. Porcus aĩal ĩmũdũ ẽ: qd cœno & ſordibus delectat᷑. Talis ẽ dæmonũuũ multitudo: quæ ꝑ idola
manufacta cruore pecudũ: & uictimis paſcit᷑. Enouiſſime ſagĩatiore qᷓdã hoſtia ipſius hoĩs morte ſaturat᷑.
Miſit ergo eũ ĩ poſſeſſionẽ ſuã.i.ſuũ effecit eẽ famulũ: ut paſceret porcos:ĩmolãs ei aĩam ſuã:& cupiebat im
plere uẽtrẽ ſuũde ſiliꝗqs porcoꝶ: & nemo illi dabat.Id qd ĩ Exechiele cũ ĩterpᷣtatiõe dr̃ ad iſraelẽ: & factũ ẽ in te
puerſũ ultra mulieres an fornicationẽ tuã: & poſtte nõ ſũt fornicatæ ĩ eo ꝙ dediſti mercedes: & mercedes tibi
nõ ſũt datæ: uidemus ĩ filio mĩore copletũ. Subſtãtiã ſuã ĩ regiõe pᷣncipis ꝑdidit: & poſt pditas facultates miſ
