pge patre: ſiccis oculis ad uexilũ crucis euola: pietatis genus eſt in hac re eſſe crudelẽ. Gladiũ tenet hoſtis ut me
perimat: & ego de mattis lachrymis cogitabo? Delicatus es frater chariſſime: ſi hic uis gaudere cũ ſæculo: & po
ſtea regnare cũ Xpo. Multa nos facere cogit effectus. & dũ propi quitatẽ reſpicimus corpoꝶ: & corporis & aĩæ
oſtẽdimus creatorẽ. Qui amat patrẽ aut matrẽ ſuꝑ Apᷣm: nõ eſtdeo dignus. Vnde diſcipulus ad ſepulturã pa
tris ire deſiderãs: ſaluatoris ꝓhibet᷑ imperio. Quãti monachoꝶ dũ patris matriſq; miſerent᷑: ſua aĩas pdiderũ t
Supꝑ patre & matre pollui nõ licet: quãto magis ſup fre: ſororibus: cõſobrinis: familia: ſeruulis Genus regale
& ſacerdotale ſumus. illũ attẽdamus patrẽ: qui nunꝗᷓ monit᷑: & qui iõuiuẽs mortuus eſt: ut nos mortuos uiui
ficaret. Sola cauſa pietatis eſt: ubi nulla carnis notitia eſt. Honora patrẽ tuũ: ſi te a uero patre nõ ſeparat. tãdiu
ſcito carnis copulã: quadiu ille ſuũ noueritcreatorẽ. Alioquin Dauid protinus tibi canet. Obliuiſcere populũ
tuũ & domũ patris tui: & cõcupiſcet rex decorẽ tuũ: qm ipſe eſt dñs deus tuus. Grãde præmiu eſt parẽtis obliti
qa cõcupiſcet rex decorẽ tuũ. Solẽt etenĩ miſeri parẽtes & nõ plenæ fidei chriſtiani deformes & aliquo mẽbro
debiles filios: qa dignos matrimonio nõ inueniũt: religioni tradere. ſed ſi tu ꝑfecta eſſe deſideras: exi cũ Abra

hã de patria tua:& de cognatiõe tua: & pge quo neſcis & ſi habes ſubſtãtiã uende:& da paupibus. ſi nõ habes

rãdi onere liberatus es: nudus Apᷣm nudũ ſequere.Duꝶ:grãde:difficile:ſed magna ſüt præmia. magis enĩ q/
ibet labor ſuſcipit᷑: ſi ante oculos præponat ipſius laboris utilitas. ſed & nauigãtibus lõge ſerenitas ſ[pem pol
licet᷑: nauis ualida & diuturna tẽpeſtas. Sectemur ergo nos mulierculas: ſexus nos doceat ĩfirmior. quãtæ di
uitiis pariter ac nobilitate pollentes (nolo eaꝶ uocabula dicere: ne uidear adulani relictis facultatibus pignori-
buſq; cõtẽptis)hoc factu facile iudicarũt: quod tu putas ꝓprio timore difficile? Vnde habeto in ſimplicitatẽ
colũbæ: ne cuiqꝗᷓ machineris dolos: & ſerpẽtis aſtutia ne alioꝶ ſupp lanteris ĩſidiis. Nõ multũ diſtat in uitio uel
decipere: uel decipi poſſe xpianũ. At illa tibi ad hocde uariis floribus lumẽ exornẽt. Coluber ad bibendu ueniẽs
in aqua uenenũ deponit:ne eũ uenenũ aqua cõcretũ occidat. nudũ hoĩem timet: caput tamẽ ſuũ cælat quãdo
pcutit᷑:ubi ſcit eſſe mortẽ ſuã. Serpẽs ꝗdem ſi calamo pcutit᷑ morit᷑:ſi uero iteꝶ pcuciat᷑ cõfirmatur. Hyemali
tpe infirmior efficit᷑: & a fõtibus deuincit᷑igit᷑ an hyemẽ circa ſe ſegetes colligit: ut illis eſcam præbeat. Anguis

qin ſenuerit pdit aſpectũ: & ſi uoluerit redire ad iuuẽtutẽ ieiunat.xl. diebus: ut laxet pellis. & ſic anguſtũ fora/

men perqrit: ut dũ nitit᷑ de exire: pellẽ ſenectutis dimittat. Pellicani cũ ſuos a ſerpẽte filios mortuos ſĩueniunt
lugẽt: & ſe & ſua latera pcutiunt:& ſãguine excuſſo ad corpora mortuoꝶ ſic reuiuiſcũt. Agꝗla quoq; cũ ſenue/
rit grauant᷑ eius pẽnæ & oculi: & quærit fontẽ: & erigit pẽnas: & colligit in ſe calorẽ: & ſic oculi eius ſanant᷑: & ĩ
fontẽ ter ſe mergit: & ita ad iuuentutẽ redit. Multa dicunt᷑ in ſcripturis: quæ uident ĩpoſſibilia: & tn uera ſunt.
nihil enĩ dicas ĩpoſſibile: ubi eſt uirtus altiſſimi. nihil de humana fragilitate cogites: ubi plenitudo adeſt deita
tis. Sed qd te ad iugũ dñi præſẽtis uitæ puocare exẽplis conor: cũ nullũ pene ſcamus fuiſſe ſãctoꝶ: qui procel
loſũ huius tpis agonẽ abſq;ʒ tribulatiõe & tempeſtate traſierit: Sic etenĩ bellator uulneris dolorẽ aut cõtẽnit:
aut neſcit: dũ uiuacitatis ſeſibus ſolã uidet᷑ cogitareuictoriã. Et qui hyemis tpe uadit ad balnea: prius alpitatẽ
frigoris nudus patiẽter excipit: qa eũ futuri calefactio cõſolat᷑: ofĩumq; creaturaꝶ difficile ꝓpter deũ exultatio
aliqᷓ niſi mœrore præeũte ſuccedit. Sit ergo in nobis tãta futuroꝶ fides: ut ad modũ nõ ſẽtiamus nos illa ſuſti
nere quæ patimur: ſed ea potius arbitremur nos obtinere quæ credimus. Quãta auũt apuddeũ merces: ſi ĩ præ
ſenti hoĩes pᷣciũ nõ ſparẽt?: Quãtis ſudoribus hæreditas caſſa expetit᷑ minori pᷣcio margaritũ Ap̃i emi poterit.
Finis militiæ tuæ erit regnũ nõ terræ & tpis: ſed æternitatis & cæli. Nihil eſt fili quod poſſit aut debeat præfer-/
ri ei: qui eſtuerus dñs & uerus pr̃ & ĩperator æternus. Cui enĩ rectius uitã noſtrã ipẽdimus:ꝗᷓillia quo ipſã ac/
cepimus? & cui eã debemus uſq; ad finẽ: qa ipſius bnficio uiuimus? Vñ ſi maluerimus Cæſari militare ꝗᷓ Apo:
poſtea nõ ad Xpᷣ̃m ſed ad gehẽnã trãſferemur.Igit᷑ nec affectũ nec patriã nec honores nec diuitias præferre de
bemus:qa ſcriptũ eſt Præterit huius mũdi figura. & qui hũc mũdũ dilexerint: cd mũdo pibunt. Illi ergo milite
mus: qui militãtibus ſibi gloriã uitæ æternæ: honorẽ regni cæleſtis: diuitias hæreditatis ſuæ: & diuinæ cogni⸗/
tiõis cõſortiũ perẽne largit᷑. Nã nullus rex terrenus totius orbis dũs eſt. Apᷣs aũt totius mũdi rex eſt: qa oĩa per
Xpᷣm facta ſũt.Et qa regnũcæloꝶ uim patit᷑: & uiolenti rapiũt illud: talis uiolẽtia deo grata eſt: quæ neminẽ
cõcutit: nullius dãno iĩnitit᷑. in hãcrapinã manus tuas mitte: quæ crimẽ nõ habet:& cõfert ſalutẽ. Sollicitudi/

nes enĩ nr̃æ carnales quãto cariores ſũt: tãto plus nos diſcruciãt & fatigãt. ac proĩde nunꝗᷓ in carnalibus affe/

ctionibus ita reqeſcit aĩus: ut cruciatu careat: dũ neceſſitudines ſuas aut bonas amet cũ amittẽdi metu: aut ma

las odit cũ amittẽdi uoto: in utroq; ſuſtinẽdis miſeriis ſemꝑ obnoxius eſt. Cõmuta ergo in melius uitã tuã: ut

æterno deo ĩcipias militare: & deũ hẽas ꝓtectorẽ. Sũt tñ multi qui nõ metu pœnaꝶ: ſed bñdictionũ & repro/
miſſionnm deſiderio ueniẽt ad ſalutem. Nihil enĩ eſtdignius ꝗᷓ ut hõ ſit auctoris imitator & ſecũdũ modũ p/
R .clxi.

riæ uolũtatis diuini ſit operis executor. nã qui edere uult nucleũ: frãgat nucẽ. Apoſtolus ait rectius enĩ fuerat
hoĩem ſubiſſe cõiugiũ: & ambulaſſe per plana: ꝗᷓ ad altiora tendẽtẽ in ꝓfundũ inferni cader.
De laude & detractiõe uitanda: & piculis huius uitæ. AAllCaßp. xx.
QOncredas laudatoribus tuis: ĩmo nec irciſoribus aurẽ libenter accõmodes. Ois falſa prædicatio ſecta
n tur lucra: & gloriã quærit humanã. ut per gloriã naſcant᷑ cõpẽdia: laudẽt te eſurientiũ uiſcera: no ru/
Actuantiũ opulẽta cõuiuia. Adulator ꝗppe bladus inimicus eſt: naturali ducimur malo. adulatoribus
nris libenter fauemus: ꝗꝗᷓ nos rudeamus ĩdignos: calidus ruborora pfundat: tñ ad laudẽ ſuã ĩtrinſecus aĩa læ/
tat᷑. ſed ueritas angulos no amat: nec quærit ſuſurrones. Laus ꝗppe iuſtos cruciat: iniquos exaltat. ſed iuſtos
dũ cruciat purgat: iniquos dũ lætificat: reprobos mõſtrat. nulli detrahas: nec in eo te ſanctu putes: ſi cæteros la
ceras. Accuſamus ſæpe quod facimus: & cõtra nos metipſos diferti in nr̃a uitia ĩuehimur: mutide eloquenti/
bus iudicantes.nunꝗᷓ huiuſcemodi hoĩbus appliceris: ne declines cor tuũ in uerba malitiæ: & audias. Sedens
aduerſus fr̃em tuũ loquebaris: & aduerſũ filiũ matris tuæ ponebas ſcãdalũ. & apertius i eccleſiaſte: Sicut mor
dert ſerpẽs in ſilentio: ſic & fratri ſuo in occulto detrahit. Sed dicis: ipſe nõ detraho aliis loquẽtibus: quid facere
oſſũad excuſãdas excuſationesin peccatis iſta prætendimus: Aps arte non deludit᷑: nequaꝗᷓ mea ſed apoſto
li ſnĩa eſt: Nolite errare:deus nõ irridet᷑.ille in corde:nos uidemus in facie. Salomon loquit in ꝓpuerbiis. Ven/
tus aqlo diſſipat nubes: & uultus triſtis linguas detrahẽtiũ. Sicut enĩ ſagitta ſi mittat᷑ cotra durã materiã: non
nunꝗᷓ in mittẽtẽ reuertit᷑: & uulnerat uulnerãtem. iuxta illud facti ſũt mihi in arcũ prauũ. & alibi: Qui mittit
in altũ lapidẽ recidit in caput eius. Ita detractor cũ triſtẽ uiderit faciẽ audientis: ĩmo nõ audiẽtis ꝗdem ſed ob/
turãtis aures ſuas:ne audiat iudiciũ ſanguinis ilico cõticeſcit: pallet uultus: hærent labia: ſaliua ſiccat᷑. Vñ idẽ
uir ſapiẽs cũ detractoribus inqt ne miſcearis: qm repẽte ueniet pditio eoꝶ: & ruinã utriuſq; ꝗs nouit?tã.ſ.eius
qui loquit᷑ ꝗᷓ illius qui audit loquẽtem. & Timotheo dicit᷑: Aduerſus pᷣſbyteꝶ accuſationẽ ne acceperis. peccan
tẽ aut corã oĩbus argue:ut eæteri metũ hẽant:nõ eſt facile de pfecta ætate credẽdũ quã & uita præterita defẽdit
& honorat uocabulũ dignitatis. Si me igit᷑ uis corrigi delinquẽtem aperte ĩcrepa:tãtũ occulte ne mordeas: cor
ripiet me iuſtus in miſericordia & increpabit. oleu aut pctõris nõ ĩpinguet caput meu.nã in cõparatione duoꝶ
maloꝶ leuius malũ eſt apte peccare: ꝗᷓ ſimulare & fingere ſãctitatẽ. Quid uulneribus tuis ꝓdeſt: ſi & ego fue/
ro uulnetatus:an ſolatiu pcuſſi eſt amicũ ſecũ uidere morientẽ?. Quid enim mihi ꝓdeſt:ſi aliis mala mea refe
ras ſi me neſciente peccatis meis ĩmo detractioibus tuis aliũ uulneres? & cũ certatĩoĩbus narres:ſic ſingulis lo
quaris ꝗᷓſi nulli alteri dixeris: Hoc nõ ẽ me emẽdare:ſed uitio tuo ſatiſfacere.præcepit enĩ dñs peccãtes ĩterdũ
arguere debere ſecreto uel adhibito teſte. & ſi audire noluerit referri ad eccleſiã: hndoſq; ĩ malo ptinaces quaſi
ethnicos & publicanos. nã ingenia liberaliter educata facilius uerecũdia ꝗᷓ metus ſupat: & quos tormẽta nõ uĩ
cunt: interdũ uincit pudor: licet multo melius eſt timore pœnaꝶ emẽdare peccata: ꝗᷓ ſpe ꝓſperorũ diuinæ ſub
iacere ſnĩiæ. Qui enim nõ ſenſerit deũ per beneficia: ſentiat perſupplicia. Cæteꝶ grãde peccatũ eſt odiſſe corri⸗/
pientẽ: maxime ſi te nõ odio ſed amore corripiat. Cõtra nos auũt oĩs conſonat chorus: & latrant uniuerſa ſubſel
lia. Iungunt᷑ & noſtri ordinis: qui & rodunt᷑ & rodũt: aduerſũ nos loquaces pro ſe muti:ꝗᷓſi ipſi alii ſint qᷓ mo/
nachi. & nõ quicqd in monachos dicit redundet in clericos: qui patres ſũt monachoꝶ. Detrimẽtũ pecoris pa/
ſtoris ignominia eſt: ſicut e regione illius monachi uita laudada eſt: qui ueneratiõi habet ſacerdotes Api & nõ
detrahit gradui: per quẽ factus eſt xpᷣianus. Nã quãdo & inimicis præbemus bnficia:ipſoꝶ malitia nr̃a boni/
tate ſupamus: & mollimus duritiã: & iratũ animu ad beniuolẽtiã flectimus. Sed nec ille abſq; ĩuidiæ ĩfectiõe
eſſe poterit:qui ſoli deo placere geſtierit. Inuidia enĩ nõ tam humanas amicitias ꝗᷓ ſolã iuſticiã pſequit᷑. Qui
inuidus eſt aliena fœlicitate torquet᷑: qmuirtus ſemꝑ inuidiæ patet. Difficile quoq; euadit obprobria: cui eſt
amicaiuſticia: ĩmo ſiqs pie uiuere uoluerit: iniqui protinus irriſione blaſfemãt. Hæc quoq; eſt cõſuetudo de/
trahentis: ut malũ ſuu ſemp uelit negando geminare: & dicere aut nõ feciſſe quod fecit: aut bono operatũ cæ/
lo. Nil mirũ ergo ſi contra me paruũ homuculũ ĩmũc ſues grunniũt: & pedibus margaritas cõculcẽt: meq;
procul ab urbibus:foro:litibus: turbiſq; remotuũ:ſicq; latentem repperit inuidia. Iãtum enĩ me diligũt hære/
tici: ꝙ ſine me eſſe nõ poſſunt. Omittã pſonas: Rebus tãtum & criminibus eſt reſpõdendũ. Nihil cauſæ pro/
deſt maledicẽtibus maledicere: & aduerſarios talione mordere: cum præceptũ ſit malũ pro malo nõ reddi. Vñ
nõ de aduerſario uictoriã: ſed cõtra mẽdaciũ quærimus ueritatẽ. Sed nectimeamus odia ſi ubire quorũdã. Nõ
enim hoĩbus debemus placere: ſed deo. At ſcitote me nunꝗᷓ hæreticis peperciſſe: ſed oĩ ſtudio pegiſſe ut hoſtes
eccleſiæ mei fierẽt hoſtes. Vnde meã iniuriã patiẽter tuli: ipietatẽ cõtra deũ ferre nõ potui. Latrãt canes ꝓ dñis
ſuis.tu nõ uis me latrare ꝓ Xpofalſus rumor cito opprimit᷑: & uita poſterior ĩdicatde pore. Fieri ꝗdẽ nõ põt:
aut abſq; morſu hoĩum uitæ huius curricula ꝗs ptraſeat. Malorũq; ſolatiũ ẽ bonos carpe: dũ peccãtiũ multi/
tudinẽ putãt culpã minui peccatoꝶ. Sed ti cito ignis ſtipulæ cõquieſcit: & exdans flãma deficientibus nutri
mentis paulatim emorit᷑. Nã ſi ante anno præterito fama mẽtita eſt: aut ſi certe ueꝶ dixit ceſſet uitiũ:ceſſabit
& rumor. Primanãq; uirtus monachi eſtcòtemnere hoĩum iudicia. Igit᷑ nõtimebo hoĩum iudiciũ: hĩturus iu
dicẽ meũ. Cupiũt eni uicini nõ ſuã: ſed alienã diſcutere uitã. Sed qui amicus eſt etiã praua recta iudicat. Inuẽ/
ti ſũt enĩ ſcioli tantũ ad detrahẽdũ:qui eo ſe doctos oſtẽtare uolut:ſi cũctoꝶ uitã lacerẽt. Sed nihil deo clauſũ
eſt: & tenebræ lucẽt apud eũ. Fuge tũ in ꝗbus põtmalæ cõuerſatiõis eſſe ſuſpitio: nec paratũ hẽas illud: ſufficit
4 mihi

—

„

mi
eti
dal
ic
w
N
lud⸗

luen
X.
ſech
n0 ru⸗
onbus
i le,
uuſtos
rosl
enti/
edlens
tmor
lxere

poſto

4
44

Ven/
Inon
nittit

dob,
nice
Leius
ccrn
ſat
c
og
fue⸗
teke
islo
erdüͤ
ual,
ui
eſub
omn/
lbſel

no/

,

no
ni/
e
di
elt
de⸗/
cæ/
e
1e
0/
n.
les

0t:
/
in
bit

lll
le/

4
11

mihi cõſcientia mea: nõ curo qd de me loquant᷑ hoĩes: certe apoſtolus ꝓuidebat bona nõ ſolũ coram deo: ſed
etiã corã hoĩbus: ne per illũ nomẽ dei blaſfemaret in gẽtibus: nec uolebat ſe iudicari ab ĩfideli cõſcientia. Si ſcã
dalizat inqt eſca fratrẽ: in æternũ carnẽ nõ mãducabo. Tolle igit᷑ occaſionẽ uolẽtibus occaſionẽ. Nã caſtigare
uidet aliũ quiſqꝗs ab eius cõuerſationediſſentit. Sic & nos in iſta puidẽtia ædificato monaſterio & diuerſorio
prope ſtructũ:ne forte & mõ Iloſeph cũ Maria bethleẽ ueniẽs nõ ĩueniat hoſpitiũ. Tãtis de totoorbecõfluenti
bus turbis obruimurmonachoꝶ: ut neccœptũ opus deſerere: nec ſupra uires ferre ualeamus. Vñ quia nobis il
lud de euãgelio cõtigit: ut futuræ turris nõ ante cõputaremus impẽſas cõpulſi ſumus fratrẽ Paulinianũ ad pa
triã mittere: ut ſemirutas uillulas quæ barbaroꝶ manus effugerũt: & parentũ cõmuniũ cineres uẽderet: ne cœ
ptũ ſãctoꝶ miniſteriũ deſerẽtis riſũ maledicis & æmulis præbeamus. Vnde oĩa plena piculis: oĩa plena ſũt la/
queis. Incitãt cupiditates: inſidiant᷑ illecebra: blandiunt᷑ lucra: dãna deterrẽt. Amaræ ſut obloquentiũ na⸗
nec ſemp ueracia ſũt ora laudantiu. Inde ſæuit: odit: Hinc decipit officiũ: & facilius eſt uitare diſcordẽ: ꝗᷓ decli/
nare fallacem: Silua ſuccreſcit ut poſtea recidat᷑. Ideo ager ſerit᷑: ut metat᷑. Iã plenus eſtorbis: terra nos nõ ca/
pit: quotidie bella ſecant: morbi ſubtrahũt: naufragia abſorbẽt: & nihilominus detrahimus & litigamus. Vi/
des quoq; ĩ eccleſia ĩperitiſſimos quoſq; florere. & ꝗa nutrierũt frõtis audaciã: & nobilitatẽ lĩguæ cõſecuti ſũt
dũ nõ recogitãt quid loquant᷑ prudẽtes ſe & eruditos arbitrant᷑:maxime ſi uulgi fauorẽ habuerint: qui magis
dictis leuioribus cõmouent᷑. Et ecõtrario uides eruditum uirũ in obſcuro latere: & ꝑſecutiones pati: & nõ ſolũ
in populo gratiam non habere:ſed inopia & egeſtate tabeſcere. Hæc autem fiunt:quia non eſt meritorum re/

tributio:ſed in futuro.
¶ De iuramẽto uindicta mẽdacio ſtultiloquio prohibẽdo. ¶Cap̃.xxi.

Ixiſti enĩ ni falloriure te mala malis reddere: & cũ iurãtibus iurare debere:qa aliquando iurauit dũs:
ut mala malis reſtituit. Scio primũ nõ oĩa nobis cõuenire ſeruis: quæ dno cõueniũt: ne in cõparatiõe
famuloꝶ dni uideat iniuria. Aloꝗn forſitã reclamare ĩcipimus. Curnõ e uirgibus ſed de aliis mulie-
ribus generamur? aut cur mortui nii tertia die nõ reſurgũt? Iurauit ſcio ſæpe dñs qui nos iurare ꝓhibuit. Nec
ſtatĩ ex hoc temere blaſfemaredebemus:ꝙ alios uetuerit dũs: qd ipſe faciebat. qa dici nobis põt: Iurauit dis qᷓ
ſi dñs:quẽ iurare nemo ꝓhibebat. Nobis ꝗᷓſi ſeruis nõ licet: qui dñi noſtri lege iurare uetamur. Veꝶ ne in eius

exẽplo ſcãdalũ patiamur:ex quo tpe nos iurare noluit: nec ipſe iurauit. & ꝗᷓliter de iuramẽti cauſa breui ſermo

ne ſatiſfactũ eſt. Ita enĩ ad uindictæ negociũ huc eũdẽ ſenſũ: facie pſpici poſſe ſufficere: qꝗa aliud ẽ nũc tp̃s gra

tiæ: in quo plenitudo pfectiõis aduenit. Aliud fuit legis. aliud ꝓphetaꝶ dicẽte dno audiſtis ꝗa dictũ eſt antiqs

ne occiderẽt. Ego auũt ꝓfecto præcipio: quæ in ordine euãgelii digeſta ſuo loco lectorĩueniet. Ex quo enĩ filius
dei filius hoĩs factus eſt: ex quo uetus fermẽtũ iudaicæ traditionis eſt factũ noua cõſperſio: ex quo agnus non
in figura ſed in ueritate comedit᷑. Ex quo ſecũdũ apoſtolũ uetera trãſierũt: & facta ſũt oĩa noua:ex quo iuſſũ
eſt imaginẽ terreni hoĩs deponere:& aſſumere formã cæleſtis:ex quo cõmortui ſumus:ex quo uirtutibus con
ſurreximus in xp̃o iurare nõ diſcas: mẽtiri ſacrilegiũ putes.Admonẽdi itaq; ſũt oẽs ut diligenter piuriũ caueãt
nò ſolũ in altari:ſeu ſãctoꝶ reliquiis: ſed etiã in cõmuni loquela. Oẽ enĩ quod nõ ædificat audientes in pericu
lũ loquẽtiũ uertit.ueritas ꝗqdẽ claudi & ligari põt:uinci nõ põt:quæ & ſuoꝶ paucitate cõtenta eſt:& multitudi
ne hoſtiũ nõ terret᷑: pnt hoĩes qᷓuis iuſtialiqᷓ ſimulare pro tpe ob ſuã aliorũq; ſalutẽ. Cõſideremus ergo qd lo
quamur: qa pro oĩ uerbo ocioſo reddituri ſumus rõnẽ in die iudicii. Verbũ ꝗdẽ ocioſũ eſt quod ſine utilitate
dicẽtis & audiẽtis ꝓfert᷑. Stultiloquiũ aũt æſtimo nõilloꝶ tantũ qui aliqꝗᷓ turpia narrant unde riſũ moueãt: &
fatuitate ſimulata magis illudãt illis ꝗbus placere deſiderant: ſed etiã illorum qui prudentes ſæculi putant᷑:
& de rebus phyſicis diſputantes dicunt ſe arenas littoꝶ: guttas oceani: & cæloꝶ ſpatium: terræq; punctum li/
—

quido comprehendiſſe.
e patientia recõciliatione & mortuis nõ lugendis. 4 Cap. xii.
Vnc iã nobis de patiẽtia & eius bonis loquẽdũ ẽ. Eſt igit᷑ patiẽtia oĩum iniuriaꝶ & paſſionũ tolerãtia:
& expectationũ oĩum ſine præcipitatiõe ſufficiẽtia: quã ſiqs ĩtellexerit & hũerit cõtraria uitæ grauia
Abaiulat:bona oĩa cõtinet:ſororẽ habet ſpem: & affines eius ſũt res bonæ oẽs. patit᷑ enĩ libẽter qa ſpat:
ſperando tolerat. Impatiẽter enĩ fert᷑ quod nõ ſperat᷑. Oĩ aũt uirtute patiẽtia pfert:quod ſpe præute dignoſci
tur.aut ſi ſpes fructus patiẽtiæ ſubſequit᷑. Hæc matre gaudet fide:& gubernaculũ habet deu: cõſciẽtiã: genus:

& ꝓpinꝗtatẽ:inde glorioſi teſtes efficiunt᷑:dũ fide pleni:idu dei timore ſolliciti: dũ cõtinentiæ diſcipuli:dũ filii

ſpeiduce patiẽtia reperiunt᷑.deinde cohæredes Api:dũ illũ uſq; ad mortẽ patiẽtiæ uirtutibus imitant᷑. Vn tu
paſſus iniuriã taceas: Irã uince patiẽtia, Sãctus enĩ amor ĩpatientiã nõ habet. Mãſuetudo nãq; nulla paſſiõe
turbat᷑: & ſpecialiterira & furore nõ rumpit᷑: quã qui hũerit btĩtudinẽ cõſequet᷑ uoce dñi promiſſã:ut terram
poſſideat ideſt ĩperet & dnet᷑ corpori ſuo. Nulla eni res ita ĩebriat ut aĩ pturbatio.ẽ triſtitia quæ ducit ad mor
tẽ: eſt quædã ira quæ iuſticiãdei nõ operat᷑:& furori proximæ mẽtis ſuæ ĩpotẽ facit in tãtũ ut labia tremant
dentes cõcrepent: uultus quoq; pallore mutet᷑. Animi uera læticia ĩterdũ dolores corporis mitigat. quod ſi ad
ægrotationẽ accedat ægritudo aĩ:duplicat᷑ infirmitas. Dicit quoq; apoſtolus Sol nõ occidat ſupꝑ iracundiã ue/
ri Aid agemus in die iudicii quoꝶ ira no unius diei: ſed tãtoꝶ annoꝶ ſol teſtis erit? Igit miteſcat ſæuitia:
mãſueſcat iracũdia: remittãt ſibi ĩuicẽ culpas ſuas:nec ſit exactor uindictæ qui ꝑetitor eſt ueniæ. Grãdis offen

. . 3

ſa eſt nolle placare offenſũ:quanꝗᷓ affectus & pturbatiões quãdiu in tabernaculo huius corporis hĩtãtis & fra
gili carne circũdamur moderari & regere poſſumus: amputare non poſſumus. Ideo pſalmiſta dicit iraſcimini
& nolite peccare.quia iraſci hoĩs eſt:& finẽ iræ ponere xpᷣiani.unde ꝗdã ait:Iã te uerberibus enecaſſẽ niſi iratus
eſſem. ĩde eni iuſti dicunt᷑:dũ oĩa opera patiẽter opant᷑.multo quoq; melius eſt ſtomachũ te dolere ꝗᷓ mentẽ
greſſu uacillare:ꝗᷓ pudicitia. nec ſtatim nobis pœnitẽtiæ remedia blãdiatur: quæ ſunt ĩfœliciũ remedia. Cauẽ
dũ eſt uulnus quod dolore curat᷑: nec ſcire poſſumus ægrotatiõis mala niſi cũ fuerit ſanitas ſubſecuta:& quã
tũ boni uirtus hẽat uitia demõſtrant: clariuſq; fit lumẽ cõparatione tenebraꝶ. Sed cõſideremus ꝗd ethicus ille
pſalmus ſonet Iuſtus es dñe:& rectũ iudiciũ tuũ:hodie nõ põt dicere nili ille qui ad uniuerſa quæ patit᷑ magni
ficat dũm:& ſuo merito ĩputãs in aduerſis de eius clæmẽtia gloriat᷑.Neceſſe eſt enĩ ut qui ſe credere dicit ĩ xpᷣo

in oĩbus Api iudiciis gaudeat:dicẽs ſanus ſum: gratias refero creatori. langueo: & in hoc laudo duni uoluntatẽ.

Quãdo enĩ infirmor:tũc fortior ſũ: & uirtus ſpũs in carnis ĩfirmitate pficit᷑. Na fortitudo corporis ĩbecillitas
aĩæ eſt: patit & apoſtolus aliquid quod nõ uult. pro quo ter dũm depræcat᷑. ſed dicit ei: ſufficit tibi gratia mea.
Nã uirtus in inſirmitate ꝑficit᷑. Cur igit᷑ durũ ſit quod aliqñ patiẽdũ eſt.dolemus aũt quenꝗᷓ mortuũ.ad hoc
enĩ nati ſumus: ut maneamus æterni. Iugeat᷑ mortuus:ſed ille quẽ gehenna ſuſcipit: quẽ tartarus deuorat: in
cuius pœna æternus ignis exæſtuat. Nã mors noſtra pctmeſt. nos uero quoꝶ exitũ angeloꝶ turba comitat᷑:
ꝗbus Apᷣs occurrit obuiã:grauamur magis ſi in tabernaculo iſto mortis hĩtemus. Cæteꝶ none uereris ne tibi
ſaluator dicat: Iraſceris ꝗa frater tuus meus factus eſt filius: Indignaris de iudicio meo: & rebellibus lachrymis
facis iniuriã poſſidẽti. Cibũ tibi negas nõ ieiunioꝶ ftudio ſed doloris. nõ amo frugalitatẽ iſtã: ieiunia iſta ad/
uerſarii mei ſũt:nullã animã recipio:quæ me nolente ſeparat᷑ a corpore. Tales ſtulta philoſophia habeatmar
tyres: habeat Zenonẽ & Catonẽ. Si uiuentẽ crederes fratrem: nunꝗᷓ plãgeres:ad meliora migraſſe. Nam ſicut

præter hãc uitã:eſt uita alia beatoꝶ:ita præterhane mortẽ: eſt mors alia ĩpiorũ. Aduerſũ mortis ergo duritiam

& crudeliſſimã neceſſitatẽ:hoc ſolatio erigimur: quod in breui uiſuri ſumus eos quos dolemus abſentes. neq;
enĩ mors ſed dormitio & ſõnus appellat᷑. Nos dolẽdi magis:qui quotidie ſtamus in prœlio: & peccatoꝶ uitiis
ſordidamur:& accipimusuulnera. Abſit tña fide niautalnqus plagã dicã eſſe quæ no hẽatcõſolationẽ:cũ pro
pheta ꝓelamet. Nunꝗd medicus nõ eſt in galaad: deus enĩ permiſit te iſtius ſæculi fluctibus uentiſqʒ iactari
ut expertus naufragiũ de cætero ſimiliter piclitari caueris. Ita cũcta quæ paſſus es ſicut ĩtelligis uulnera corpo

tis tui:ſic animæ remedia ſũt.breuis enĩ uitæ ſpatiũ æterna memoria cõpenſabit.
4 De tribulationibus & obprobriis pferendis. . Capᷣ.xxiii.

Portet nos per multas tribulatiões ĩtroire ĩ regnũ cæloꝶ. Beati eſtis cũ uos maledixerint hoĩes:& pſe/

. . . . — — £ . . ☚ .
uti fuerint: & dixerint oẽ malũ aduerſũ uos. Gaudete ergo & exultate: ꝗa merces ueſtra copioſa eſt in

cxlis: futuræ uitæ gloria præſẽtis uitæ ĩcõmodis cõparat᷑: præcipue quia nõ q patit᷑ ſed qui facit iniu
riã miſer eſt. unde & xpᷣianis uexilla crucis ſũt delitiæ trophœa: noſtræ uitæ nõ põpis ſed miſerũs reportant᷑: in
noſtra claſſe uiri fortes obprobria ſciũt portare nõ munera. nã Api uincula uolũtaria ſũt: & uertuntin ample
xus. Siqs aũt corpore ĩbecillis eſt:ſi adſit ſapiẽtia: nõ aduerſarii certamĩa uincit. maxime qm liberi arbitriũ ſu/
mus: ſed ipſũ dei nutrit᷑ auxilie: quode; pauptati nõ nobilitati futuroꝶ beatitudo ꝓmittit᷑: retrahit quidẽ ue/
recũdia ſenatoꝶ ne ſequat paupem Xpᷣm: ſed audiat a Apo: Qui me cõfeſſus fuerit: & mea uerba in generatio
nehac adultera & peccatrice: & filius hoĩs cõfitebit eũ in gloria pris ſui cũ angelis ſãctis. Turpe eſt inter parẽtes
ſenatores pro xpo uolũtaria humilitatedeiectũ. Diſplicet amicis ſi poſt ambitioſi hĩtus cultũ plæbeia & igno
biliaueſtimẽta mutent᷑: ſed ſi hoĩbus placere uellẽ ait apoſtolus: Xpi ſeruus nõ eſſem. Et ꝓpheta in pſalmo:
Quoniã deus diſſipat oſſa eoꝶ:qui hoĩbus placentcõfuſi ſũt: q̃ deus ſpreuit eos:quãtũ bona & humanaof
fenſio per quã ĩuenit᷑ ſeruitus Api:tantũ pnitioſa eſt amicitia quæ dei præſtet offenſã ſicut ſcriꝑtũeſt: Qui uo
Iuerit amicus fieri huius muũdi:inimicus dei cõſtituet᷑. Dicat unuſꝗſq; quod uelit:ego ĩterim deme pro ſẽſus
mei: paruitate iudicaui melius eſſe cõfũdi corã pctõribus ſup terrã: ꝗᷓ corã angelis ſanctis in cælo uel ubicune
iudieiũ ſuũ uoluerit demõſtrare, un Eſaias uir ſua gente nobiliſſimus: qui ſocer regis Ezechiæ fuiſſe refert᷑ iul⸗
ſu dei depoſito cilicio nudus:nũc tũ ardui præcepti pudore pterritus eſt: quo minus dei impiũ ſequeret᷑: qa ni
hil honeſtius eſſe hoĩ ꝗᷓ ſuo creatori parere iudicabat. Ioãnes quoq; baptiſta nobilis & in carne & in ſpũ natus
ciliciũ a pueritia ĩ hĩtũ elegit: & locuſtas ĩ cibũ: ꝗq nec pcti cõſciẽtia: nec pauptatis ĩopia ad huius gloriã oneris:
ſed ſoli ſæculi btĩtudine trahebat᷑. Vñ & apoſtoli ſtulti & ſutiles & tenuis fidei arguunt᷑. Inde Paulũ apoſtolũ
ꝓferã:quẽ quotiẽs lego uideor mihi nõ uerba audire:ſed tonitrua: qui oculo mẽtis futura cõtẽplans dicebat:
ꝗs nos ſeparabit a charitate AXpi? tribulatio an anguſtia: an pſecutio? an famesan nuditas? an periculum?an
gladius? Illos picula nõ ſeparãt: nos uero uoluptates. Illi cathenas baiulãt ĩnocẽtes: nos auꝶ circũferimus cri
minoſi. Illi in earceribus uincti: nos in tricliniis delicatis. Illi in neruo poſiti deũ puro corde & ſincæra cogitatio
ne laudantes: nos forte in ipſa eccleſia de forẽſibus calũniis cogitamus: & cũ oĩbus æꝗᷓliter legis data gra gehen
na ſeu regula ꝓmiſſa ſũt. alii de diuitiis: alii de uirtutibus meditant. Cũq; dictũ ſit generaliter oĩbus dũm deũ
tuũ adorabis: & illi ſoli ſeruies. Alii ĩnocẽtia: miſericordia: caſtitate: ieiuniis deo fideliter & ſine fine ſeruiẽtibus
nos nobis adulteros eligimus: quibus ſeruire uolumus. Siqdẽ iuxta euãgelii ſnĩam: Ois qui facit ptm̃ ſeruus
eſt ꝑcti: reuera ſi amator pecuniæ ſũ: ſi gloriæ: ſi ſupbiæ: ſi ambitiõis aut põpæ: dũ illi oẽ ſtudiũ meæ uolũtatis
impendo

et
inin
iratus
ments
(us
Aqui
cus lle
magni
tti öo
untaté,
dlllitas
1 mea,
ahoe
dratein
mitxt;
netbi
nynni
lial,
Amar
nlout
ttum
ne
Huitis
kioro
cari
oro

le⸗
eſtin
lmuu
n
Nle
u/

no.
no:

of

1 *
68.
„

lu
at:

impẽdo: dño ſeruirenõ poſſũ: ꝗa duobus dñis neminẽ ſeruire poſſe ſcriptũ eſt. Nõ eſtis uri:dicit apoſtolus:
Empti eſtis precio magno.glorificate & portate deũ in co rpore uro. Clæmẽter ſpũs ſãctus iure noſtro nos cõue
nit: ſciẽs hoc in uſu publico apud oẽs hoĩ̃es cuſtodiri: ut tãto ſeruus in ope dii eſſet cautior: quãto maior pecu
lio eẽt cõparatus: ut intelligamus ꝗᷓ ſtrenui eſſe debeãt in opedñi:q redẽpti ſũt ſãguine Api: uel ꝗᷓ criminoſi de

beãt iudicari: qui cũ ſciãt pro precio ſuæ ſalutis Xpi ſanguinẽ eſſe datũ alteri: qui nihil præſtitit:magis præbeãt

ſeruitutẽ. Rogo quo pudore obſeqi aut laboris ſui mercedẽ ſpabit a cælo: cuius fuerit ſollicitudo oĩs in terra?
Mercẽnarius ſæculi nõ põt accipe Ap̃i mercedẽ. Ois miles ĩ caſtris iure ſpectat annonã: qfortiter in prœlio pro
ciuibus laborauerit. Et dignus ẽ ꝗdẽ mercẽnarius mercede ſua. Nemo tn militãs deo ĩ Plicat ſe negociis ſæcula
ribus: ut placeat ei cui ſe ꝓbauit. Apoſtoliuox ampelectẽda eſt igit᷑: triſtitia quæ gaudiũ parit:nec eis cõſiderã/
da materia: quia ſæpe per dulcedinẽ fructus placet quoꝶ amaꝶ horruit ĩ radice: & ꝗ litteraꝶ ſnĩam hre deſide
rat: ſi diſcẽdinõ ſuſceperit tædia pitiæ gaudia adipiſci nõ poterit: nec cuiuſꝗᷓ eruditiõis qſq habere ſufficiet glo
riã niſi æſtus fuerit ante ppeſſus. Cũq; nos dei auxilio deſtitutos hoſtis ĩuaſerit:duxeritq; captiuos:nõ deſpe
remus ſalutẽ: ſed iteꝶ armemur ad prœliũ. põt fieri ut uincamus ubi uicti ſumus: & in eodẽ loco triũphemus
ubi fuimus aliqũ captiui. Nã ſi iuuatdũs miſeros: habemus ſalutẽ. Si deſpicit pctõres: hẽmus ſepulchꝶ: mul
to grauiorexpectata mors ꝗᷓ illata. Ad hoc enĩ laboremus & ĩ ſæculi piclitemur militia: utĩ futuro ſæculo coro
nemur. Nec miꝶ hoc de hoĩbus credere: cũ dñs ipſe tẽtatus ſit. Et de Abrahã ſcriptura teſtet᷑: ꝙ deus tẽtauerit
eũ. Quã ob cauſã apoſtolus loꝗtur. Gaudẽtes in tribulatioe: & ſciẽtes ꝙ tribulatio patiẽtia opat᷑:patiẽtia pba/
tionẽ: ꝓbatio ſpem. Spes aũt no cõfundit. Scriptũ eſt etiã quia ꝓpter te mortificamur tota die:& æſtimati ſu
mus ut oues occiſionis. Sed magnæ miſeriæ cõſolatio eſt: q in tormẽtis quis poſitus ſcit proſpera ſecutura.

— ⏑ (etimore ultimi iudicii & defectu huius uitæ. ¶Capᷣ.xxiiii.

Nꝗe ſatis timeo:ne in illa tribulationis die:quãdo ante tribunal Xpᷣi unicuiq; ſecũdũ ſua facta red/
dendũ eſt his qui in terrenis magis negociis ꝗᷓ in cæleſtibus laborarut: iuſti iudicii reſi ponſione dicat᷑:
ite ſi poteſtis:& ille ubi tota deuotione ſeruiſtis mercedem exigite. Talis cauſa uirginũ eſtin euange⸗/
inq; ſtultaꝶ: quæ dũ ſollicitudine ſæculariũ uanitatũ ſe cõtra profeſſionis ſuæ ordinem occuparẽt:oleũ
unde uerũ lumen accẽderent non habẽtes in tenebris remãſerũt. Ecceenĩ ſi umbrato repente cæli ſolis claritas
noſtris aſpectibus deneget: & ꝓductæĩ noſtrã humilitatẽ pluuiæ terris ĩmineãt: ſi cõmotis ut aſſolẽt elemẽ/
tis ut in rotã ſui currus tonitrua cõcitent᷑: & dehĩc fulguꝶ iacula palpebris terribiliter obiecta coruſcẽt: quanꝗᷓ
& conſuetudie iſta cõtigãt: pauemus: cõtremiſcimus: & ꝓni ad terrã depoſita ſupꝑbia ſũmittimus. Quid fa
ciemus ĩ illa die mifi qũ reuoluto cælo cũ angelicis uirtutibus igneus dis totus adueniet qn cadẽtibus deſu
ſtellis ſol in tenebras: & in ſãaguinẽ luna mutabit᷑ qn mõtes ſicut cæra liqueſcẽt?:qũ terra ardebit:& areſcẽt flu⸗/
mina: & maria ſiccabunt᷑ cõtra reꝶ natura inſũpto diuinitus humore ariditatẽ in aquis ignis opabit᷑ qũ pctõ/
res dicẽt motibus cadite ſuꝑnos: & collibus tegite nos? qñ uocabũt hoĩes mortẽ: & uocata nõ ueniet: qn diſcri
mina uertent᷑ in uota:& quod ſemꝑoderũt hoĩes cõcupiſcent? qn illud ĩplebit t̃s: quod lugubri Hieremias
dicit affectu dicẽs Reſpexi in terra: & ecce nõ erãt luminaria: uidi motes: & ecce erãt tremẽtes: & uniuerſos col-
les turbari. Intẽdi aerẽ: & ecce nõ erathomo:& oẽs uolucres cæli pauebãt.uidi & ecce carmelus deſertus: & oẽs
ciuitates ſuccẽſæ igni a facie dñi & a facie iræ ĩdignationis eius: & ĩterierũt uniuerſa. Veꝶ ne ex ſuggeſtiõe dia-
boli hæc ad terrorẽ dicta nõ ad ueritatẽ credant᷑: de præteritis futura ꝓbant᷑: q talia in diluuio: in ſodomis: in
ægypto:in hieroſolymis: ſæpe ob delicta hoĩum facta referant. Sed ueniet illa dies q corruptiuũ hoc & morta
le incorruptionẽ ĩduet & ĩmortalitatẽ. Tunc ad uocẽ tubæ pauebit terra cũ populis:& tu gaudebis iudicaturo
dno lugubræ mũudus ĩmugiet: tribus ad tribus feriẽt pectora: Potẽtiſſimi quõdã reges nudo pectore palpita/
bũt. Exhibebit tũccũ ple ſua ignitusiupiter: abducet᷑ & cũ ſuis ſtultus Plato diſcipulis: Ariſtoteli argumẽtanõ
ꝓderũt:tũc ruſticanus & paup exultabis & ridebis & dices: Ecce crucifixus deus deus meus: ecceiudex qui ĩuo/
lutus pãnis in præſepio uagiit. Hic eſt ille oparii & quæſtuarii filius. Hic qui matris geſtatus ſinu hõ deus fu
git ĩ ægyptuũ. Hic eſt ueſtitus coccino: & hic quiſentibus coronatus. Cerne manus iudæe quas fixeras:cerne la/
tus romane:quod foderas: uidete corpus an idem ſit quod dicebatis clã nocte tuliſſediſ cipulos. O quot uirgi-
nes & quãtoꝶ ĩfamata pudicitia a deo iudice coronabit᷑. O quãtis ĩ illa die expediſſet ſi mẽbroꝶ ſenſu & uiſce
rũ uigore in hac uita caruiſſet: & quãti illicelingues & muti fœliciores loquacibus erũt: & quãti paſtores philo/
ſophis: quãti ruſtici oratoribus: & quãti hebetes argumẽtis præferẽdi ſũt Ciceronis. Ibi enĩ cũ añ tribunal xp̃i
uenerimus: ſcimus nec Iob: nec Danielẽ: nec Noe rogare poſſe ꝓ quoꝗᷓ: ſed unu ũquẽq; portare onus ſuũ. Igi
tur ſiue leges: ſiuedormies: ſiue ſcribes: ſiue uigilabis: Amos tibiſemꝑ buccina in auribus ſonet. & apoſtoliꝗq
hũc horrẽdũ diem ĩpiis & pctoribus præuidere meruerũt:humiles erãt: mortuos ſuſcitãtes: & nos ſup oẽs eri⸗
gimur: qui peccãdo quotidie noſmetipſos occidimus: nõ reſpiciẽtes flebilẽ infirmãq; naturã: quæ in aduerſis
fortis: & nec in ꝓſperis aliqũ ſecura. Si enĩ ĩtemperate cibus ſũptus aut ĩmoderate potus acceptus leuẽ corpori
febritiunculã cõcitauerit: deiicimus aĩam: affligimur: ſuſpiramus. Nulla cura tũc ſæculi eſt: nulla uillarũ ne/-
mo deprimonio cogitat: nemo de foro. oẽs calũniæ: oĩa lucra ĩ piculo corporis conqeſcũt. currũt ad medicos:
& pro remedio carnali promittunt muneraauꝶ & argẽtũ: ĩterdũ & mãcipia tradunt᷑: & pene totũ pr̃moniũ

aut negligit᷑ aut donat᷑: ut cõſulat᷑ uitæ qñꝙ; pituræ.& pro æterna ſaluteoĩs admodũ ho negligẽs eſt: oĩs aua/

rus: illic oĩs frugalitas largitoris aĩ tenacitate cõſtringit᷑ Vbi promptior uoluntas copioſior & largitas deberet

opari. &cum ſcriptura dicat: Nolite diligere mũdũ: neq; ea quæ in mũdo ſũt: Sic humana cocupiſcimus: ſic
amamus quaſi aliqd naſcentes ĩ tulerimus in ſæculũ: aut recedẽtes de ſæculo nobiſcũ auferre poſſimus. Ne-
mo ad breuitatẽ tpis: nemo ad naturæ reſpicit cõditionẽ: nemo cõſiderat:nemo retractat uana eſſe oĩa quæ ali
quo fine claudunt᷑. Labunt enĩ tpe: & præterita relin quẽtia ad futura feſtinat. Sed & dñs ſcit cogitatiões ho/⸗
minũ:qm̃ uanæ ſũt.Cũq; oĩa cogitauerint per triginta annos una febritiũcula uenit: & tollit oẽs cogitationes
eoꝶ. Nam ſieut mane uitẽs herba florẽs delectat oculos cõtemplãtiũ: paulatimq; marceſcẽs pulchritudinẽ p/
dit: & in fœnũ qdcõterendũ eſt tranſit: ita ſpẽs hoĩum uernat in paruulis: floret in iuuenibus: uiget in pfectæ
ætatis uiris: & repẽte dũ ſeneſcit incaneſcit caput:rugat facies: cutis prius extenſa cõtrahit᷑. Hoc etiam langor
facit & inedia: ut uultus primo pulcherrimus ad tãtã trãleat fœditatẽ: tũ qui quotidie recordat᷑ ſe eſſe moritu
rũcõtẽnit præſẽtia: & ad futura feſtinat. Sed quãto in hoc ſæculo pſecutionibus:pauptate:inimicoꝶ potẽtia:
uel morboꝶ cruciatibus fuerimus aftlicti: tanto poſt reſurrectionẽ in futuro maiora præmia conſequæmur.
Igit᷑ in die iudicii ſecurus inueniet᷑: ſi nulla dei offẽſa repiat᷑. De his ergo tantũ ſollicitudinẽ hre debemus. Am
biant terrena gẽtiles: ꝗbus cæleſtia nõ debent᷑. Cõcupiſcãt præſẽtia:qui futura nõ credũt.
De uirtute humilitatis & ſimplicitatis ac tumẽti aĩo uitado. ¶ Cap.xxv.
Aue ne rumuſculos hoĩum aucuperis: utoffenſã dei populoꝶ laude cõmutes per bonã & malam fa
mã. Adextris & a ſiniſtris Xpi miles gradit: nec laude extollit᷑: nec uituperatiòe frãgit: nõ diuitiis tu
