fratruelis meus mihi. Tentatiõis oculus in p̃ᷣſenti ẽ. Siqdẽ in tẽtatiõe moramurin hoc mũdo: & tẽtatio ẽ uita
humana ſupꝑ terrã. duũ in hac luce uerſamur: in uineis ſumus Engaddi. Si autẽ meruerimus poſtea tranſplan
tari: a noſtro agricola trãſferemur. Nec dubites quia poſſis de Engaddi uineis ad loca meliora traſferri. Agrico
la noſter ad trãſferẽdã uineã crebra meditatiõe iã calluit. Vineã enĩ ex ægypto traſtuliſti:ieieciſti gentes & pla

taſti eã. operuit mõtes umbra eius: & arbuſta eius cedros libani. Et hæc ꝗqdẽ quæ expoſuimus: locuta ſit ſpon

ſade ſpõſo ſignificãs amorẽ ſuũ:& ſponſi ueniẽtis hoſpitiũ: quõ in medio ubeꝶ & ſui cordis archano ſpſus
ueniẽs cõmoret᷑. Rurſus ſponſi ad eã ſermo dirigit᷑: & dicit. Ecce ſpecioſa proxima mea: ecce ſpecioſa oculi tui
oculi coluũbæ. Illa ſicdicit ad ſpõſũ. Ecce ſpecioſus fratruelis meus. nõ adiũgit & pximus meus: Hic autẽ quã
do loqtur ad ea: ecce ſpecioſa mea: adiũgit & pxima mea. Quare autẽ illa non dicit: Ecce ſpecioſus proximus
mihi: ſed tãtũ ecce ſpecioſus? Quareille nõ ſolũ ſpecioſa es dicit: ſed ſpecioſa es pxima mea? Sponlſa ſi longe
fuerita ſpõſo: nõ ẽ ſpecioſa.tũc pulchra fit: quãdo dei uerbo cõiungit᷑. Et merito nũc docet᷑ a ſpõſo: ut proxi/

ma ſit: & a ſuo latere nõ recedat. Ecce ſpecioſa pxima mea: ecce ſpecioſa. Incipis ꝗdẽeſſe ſpecioſa ex eo ꝙ ꝓxĩa
mihi es. Poſtꝗᷓ eẽ cœperis ſpecioſa: etiã ſine addiitamẽto ꝓximæ abſolute es ſpecioſa. Ecce ſpecioſa pxima mea

ecce ſpecioſa. Videamus & aliã laudẽ ſpecioſæ: ut & nos æmulemur ſpõſæ fieri. Oculi tui colũbæ. Qui uide/
rit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ eã: iã mœcchatus eſt eã in corde ſuo: oculos nõ habet colubæ. Siquis uero oculos co
lũbæ nõ habet: domũ fratris ſui ingredit᷑ ĩfœlix: nõ ſeruãs illud quod ĩ ꝓuerbiis ẽ p̃eptũ.Indomũ fñjs tui ne
ĩtres ĩfœlix. Pro eo q;. lxx. infœlix ĩterp̃tati ſũt: Agla hebræã exprimẽs ueritatẽ Atreolſo.i. ſtultũ poſie uit. Qui
autẽ habet oculos colũbæ: uidet recta: & mibicordiã ꝓmeret᷑. Vidẽs porro qs uidet recta:niſi ꝗ caſto cõſpectu
& puris ĩtuet᷑ oculis? Noli igit᷑ mihi his tm carnis oculis ĩ telligere: ꝗᷓ dicta ſũt: licet & de his ĩtellexiſſe nõ ĩutile
ſit: ſed ĩgrediens ad interiora cordis tui: & alios oculos mente perquirens: qui & a dei mandato illuminãtur
(mandatum quippedei illuminans oculos)illud enitere: labora: contende: ut ſancte intelligas uniuerſa quæ
dicta ſũt: & ſimilis ſpiritui ꝗ in ſpecie deſcẽdit colũbæ audias: qꝗa oculi tui columbæ. Si intelligas legem ſpiri
taliter: oculi tui columbæ ſunt. Si intelligas euangelium: utſeuult intelligi euangelium & pᷣdicari: uidẽs Ie/
ſum omnẽ lãguorem & infirmitatẽ: nõ ſolũ eo tempore quo carnaliter facta ſũt fuiſſe meditatũ: ſed hodieq;
meditantem & non tantũ tunc ad homines deſcẽdiſſe: ſed hodieq; deſcendere: & eſſe preſentem. Ecce enim

uobiſcum ſum uſq; ad conſumationem ſæculi: Oculi tui columbæ ſunt. Ecce ſ pecioſa proxima mea: ecce

ſpecioſa: oculi tui colubæ. Has de ſe ſponſa audiẽs laudes: ſponſo uicem in laudibus tribuit: nõ quo ei quod

nõ habet ſuo pconio largiat: ſed ĩtelligẽs decorẽ atq; cõſpiciẽs ait: Ecce ſpõſus fratruelis meus eqdẽ pulcher:le

— — — 5 — — „„ ———— — Z1

—
——

— —

Pphe,
sen
teme
tta ſan
litllr ſe
llutens
e
slachi
up
bus o
Eaſcten
Atruele
tes ſunt
Aruelz
Gruthz
nmedto
Nnce
tnedi⸗
Nenha
ftignn
lapei
tumé
meg
lor
lelene
busbo
veu
nſpin
ANne⸗
Api
itſpon
ſpos
wlitui
ntigi
umus
longe
pw
Pua
amen
juide⸗
hlosco

ctus nt᷑ umbroſus. Quæro lectũ in quo ſpõſus cũ ſponſa reqeſcat:& ni fallor corpus humanũ ẽ. Siquidẽ ille

in euangelio paralyticus Jiacehat in lecto: & abire in domũ ſuã ſublato grabato uoce iuſſus eſt ſaluatoris: an
— . „ . . . . . . „— .
te ꝗᷓ ſanaret᷑ ſup debile mẽbroꝶ ſuoꝶ corpus iacebat: quod poſtea dei uirtute ſolidatum eſt: ſicego ĩtelligo: tol

le grabatũ tuum: & uade in domũ tuam. Neq; enim ad hoc filius dei de cæleſtibus ad terrena deſcẽderat: ut de
lectulis ĩperaret: & cõſi urgẽtẽ ab ægrotatiõe ſua ſine lectulo nõ pateret᷑ abſcedere. Tolle inquiẽs grabatũ tuũ:

& uade in domũ tuã. Et tu igit᷑ a ſaluatore ſanatus tolle grabatu tuũ: & uade in domũ tuã. ut cum ad te uelut

ſponſã uenerit ſpõſus: & in eo tecũ fuerit reclinatus: dicas. Ece ſponſus fratruelis meus eqdẽ pulcher: acclina
tio noſtra umbroſa: ecce ſpecioſus fratruelis meus: ipſe & ſpecioſus eſt & umbroſus. Perdiẽ ꝗppe ſol nõ uret

te:neq; luna p noctẽ. Trabes domũ noſtraruũ cædri multitudis uerba ſũt. Vident᷑ autẽ mihi uiri hæc dicere: ꝗ

cũ ſponſo ſũt: de ꝗbus ſupius ſermo pᷣfatus ẽ: domos cædrinas trabibus ĩtextas: & cypreſſis cõtignatas. Siqdẽ

pro ſtibe aſcẽdit cypreſſus: & pro coniza aſcẽdit myrtus. Reqrẽs igit᷑ cuius naturæ iſta ſũt ligna: & cædrũ impu

tribile: & cyp̃ſſũ odoris optimi dep̃hẽdens: labora & tu ita contignaredomũ tuã: ut dete quoq; poſſit dici: Tra

bes domuũuũ noſtraꝶ cædri: & cõtignatiões noſtræ cypſſi. Poſt hæc ſpõſus loquit᷑: Ego flos cãpi & liliũ conual/
liũ: ꝓpter me q ĩ ualle era:deſcẽdit in uallẽ:& in uallẽ ueniẽs fit liliũ.pro ligno uitæ qd plantatũ eſtin para/

diſo dei:totius cãpi.i. totius muũdi & uniuerſæ terræ flos factus eſt. Quid eniĩ ſic pot eẽ flos mũdi:ut uocabu
lũ xpᷣi? Vnguentu effuſũ nomẽ eius. Aliter idipſũdicit᷑: ego flos cãpi & liliũ cõualliũ. & hæc quidem de ſemet
ipſo. Deĩde ſponſã laudas ait: Vt liliũ in medio ſpinaꝶ:ſic proxima mea ĩ medio filiarũ. Sicut liliũ nõ poteſt

ſpinis cõparari: inter quas ſempꝑ exorit᷑:eodẽ modo proxima mea ſup oõẽs filias liliũ ẽ in medio ſpinaꝶ. Iſta au

diẽs ſpõla uicẽ reddit ſpõſo:& ſentiẽs illius etiã ſuauitatẽ in uocẽ laudãtis erũpit. Vnguẽtoꝶ ꝗppe odor licet

ſuauiter ſpiret: & ſenſũ odore demulceat:nò tamẽ eiuſmodiẽ: ut ſuaue ſit ad edẽdũ. Eſt autẽ aliud qd optimi

ſaporis ſit & odoris. i. ut fauces dulcore delectet: & ſpiritũ mulceat odoratu. Tale eſt malũ & iſtiuſmodi eſt na

turæ: ut ĩ ſe utraq; poſſideat. iccircouolẽs nõ ſolu bene olẽtiã ſermonis: ſed & dulcorẽ eius ſponſa laudare ait:

Vt malũ in lignis ſiluæ:ita fratruelis meus in medio filioꝶ. Oia ligna: oẽs ſiluæ arbores ad cõparationẽ ſermo

nis dei ſiluæ ĩferaces exiſtimãtur. Ad chriſtũ ſaltus eſt oẽ qd dixernis: & ĩfructuoſa ſũtoĩa. Quæ eniĩ poſſunt di

ci ad eũ cõparata fructifera:? Etiã ligna quæ uidebant fructibus ĩcuruari: ad collationẽ aduẽtus eius ĩfructuo
ſa mõſtrata ſut.Ideo ut malũ in lignis ſiluæ:ita fratruelis meus in medio filioꝶ. In um bra eius cõcupiui & ſe

di. Quãpulchrenõ ait in umbra illius cõcupiſco: ſed in umbra eius cõcupiui. & nõ ſedeo: ſed ſedi. Siqdem in
prĩcipio nõ poſſumus cũ eo propriũcõferre ſermonẽ: uerũ in principio ut ita dicã: quadã maieſtatis illius um
bra perfruimur. Vnde & in pphetis legit᷑. Spiritus faciei noſtræ chriſtus dũs. cui diximus: In umbra eius uiue
Pe PP glt Op

mus in gẽtibus: & ab umbra ad umbrã aliã tranſmigramus. Sedentibus enĩ in regiõe &um bra mortis:luxor

ta eſt eis: & traſeamus ab umbra mortis ad umbrã uitæ. Sẽperiſtiuſmodiſũt ꝓfectus: ut in exordio deſideret
ꝗſpiã ſaltẽ in uirtutũ umbra cõſiſtere. Ego puto ideo & natiuitatẽ ieſu ab umbra cœpiſſe: & nõ in umbra: ſed
in ueritate finitã. Spũs inꝗt ſctũs ueniet ĩ te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Natiuitas xpᷣi ab umbra ſupſit
exordiũ:nõ ſolũ aũt ĩ Maria ab umbra eius natiuitas cœpit: ſed & ĩ te:ſi dignatus fuerit: naſcit᷑ mo dei.facigit᷑

ut poſſis cape umbrã eius: & cũ umbra fueris dignus eftectus: ueniat ad te ut ita dicã corpus eius: ex quo um

bra naſcit᷑. Nã ĩ modico fidelis: & ĩ maioribus erit fidelis. In umbra eius cõcupiui: & ſedi. Vides ꝗa nõ ſemp in
umbra ſtetit: ſed ĩde ad meliora traſierit dicẽs. Et fructus eius dulcis ĩ gutture meo. Ego inꝗt deſideraui ĩ um
bra eius reqeſcere:ſed poſtꝗᷓ me ſua ptexit umbra: etiã fructu illius ſaturatus ſum: & fructus eius dulcis in gut

ture meo. Introducite me in domũ uini. Foris ſtetit ſponſus: & ab ſpõſa ſuſceptus eſt. In medio ꝗqppe uberũ il
lius reqeuit. proxime iuuẽculæ nõ ſuntiſtiuſmodi: ut ſpõſũ hoſpitẽ habere mereant᷑. Multitudini foris in pa

rabolis loqtur:ꝗᷓ uereor ne multæ adoleſcẽtulæ forte nos ſimus. Introducite meĩ domũ uini. Cur tãdiu foris
maneo Ecce ſto ante oſtiũ:& pulſo. Si quis mihi aperuerit: ĩgrediar ad eũ:& cœ nabo cũ eo:& ipſe mecũ. In/

troducite me: & nuc eadẽ dicit ſermo diuinus. Ecce chriſtus loquitur introducite me. Vobis quoq; cathecumi
nis loqtur. Introducite me nõ ſimpliciter in domum: ſed in domum uini. Impleatur uino læticiæ: uino ſi piri

tus ſancti aĩa ueſtra. Et ſic introducite in domũ ueſtrã ſi ponſũ: uerbũ:ſapientia: ueritatẽ. Põt autẽ & ad eos di
ci:ꝗq nõdũ perfecti ſũt. Introducite me in domum uini. Ordinate in mech aritatẽ. Elegãter locutus eſt ordina
te. Plurimoꝶ quippe inordinata eſt charitas. Quod in primo loco debent diligere: diligunt in ſecundo. quod
in ſecundo: diligunt in primo. & qd oportetamare quarto: amant tertio. & rurſus tertiũ ĩ quarto:& eſt in plæ

riſq; charitatis ordo puerſus. Sanctorũ uero charitas ordinata eſt. Volo ad intelligendũ hoc quod dictũ eſt.

ordinate in me charitatem aliqua exempla replicare. Te uult diuinus ᷣmo diligere patrẽ: filiu: filia: uult te ſer/
mo diuinus diligere chriſtum: nec dicit tibi ne diligas liberos: ne parentibus charitate iungaris. Sed quid dicit
tibi ne inordinatam habeas charitatem: ne primum patrẽ aut matrem: deinde mediligas: ne filii & filiæ plus
qᷓ mei charitate tenearis. Qui amat patrem aut matrem ſuperme:nõ eſt me dignus. Qui amat filium aut fili

am ſuper me: non eſt me dignus. Recole conſcientiam tuam de patris matris fratris ue affectu. Cõſidera qua
lẽ circa ſermonẽ dei & ieſu habeas charitatẽ: ſtatim dephẽdes magis te filiũ & filia diligere ꝗᷓ uerbũ: magis te

parẽtes amare ꝗᷓ chriſtũ. Quiſputas ita ꝓficit in nobis: ut præcipuam & primam inter omnes ſermones dei
habeat charitatẽ? ꝗ in ſecudo loco liberos ponat? Iuxta hũcmodum: Ama uxorẽ tuã. Nullus qppealiquan/

do ſuãcarnẽ odio habuit: ſed amat ut camẽ. & erũt inquit duo in carne una & non in uno ſpiritu. Ama & de-
um: ſed ama illum non ut carnem & ſanguinem: ſed ut ſpiritũ. Qui enim adhæret deo: unus ſpiritus eſt
Igit᷑ ordinata ẽ charitas ĩ pfectis. Vt autẽ poſt deũ etiã internos ordo ponat᷑. Primũ mãadatũ ẽ: ut diligamus
parẽtes: ſecũdu filios: tertiũ ut domeſticos noſtros. Si autẽ filius malus ẽ: & domeſticus bonus:domeſticus in
charitate filii collocet᷑. Et ita fiet: ut ſcõꝶ ordinata ſit charitas. Magiſter quoq; & dñs noſter in euangelio pce
ta decharitate cõſtituẽs ad uniuſcuiuſq; dilectionẽ propriũ aliqd appoſuit: & dedit ĩtelligẽtiã ordinis his:ꝗ
poſſut audire ſctipturã dicẽtẽ. Ordinate in me charitatẽ. Diliges dominũ deũ tuũ ex toto cordetuo: & ex tota
mẽte tua: & extota aĩa tua: & ex tota uirtute tua. & diliges pximũ tuũ ſicut teipſu: nõ ꝓximũ ex toto corde:ex
tota aĩa & ex tota uirtute: & ex tota mẽte. Rurſus inquit. Diligite inimicos ueſtros: & nõ appoſuit ex toto cor

de. Nõẽ inordinatus ſermo diuinus: nec ĩpoſſibilia pᷣcipit Necdiligite inimicos ueſtros ut uoſmetipſos: Suf

ficit eis ꝙ diligimus: & odio nõ habemus. Proximũ uero ut teipſũ. Porro deũ ex toto corde: & ex tota mẽte:&
ex tota uirtute.Si hæc ĩtellexeris: & intellecta cõpleueris: feciſti qd ſponſi ſermone pᷣcipit᷑. Introducite me in
domũ uini. Ordĩate ĩ me charitatẽ. Quiſputas e nobis charitatis ẽ ordiator? Cõfirmate me ĩ unguẽtis. Vnus
de ĩterpᷣtibus poſuit oinanon alias Hæc autẽ ſpõſa loꝗtur. Stipate meĩ malis. In ꝗbus
malis? Vt malũ ĩ lignis ſiluæ:ita fratruelis meus ĩ medio filioꝶ. Iccirco in malis eius ſtipate me: quia uulnera
tæ charitatis ego. Quã pulchrũ eſt ꝗᷓ decorũ a charitate uulnus arcie Alius iaculũ carnei amoris excepit. ali
us terreno cupidie uulneratus ẽ: tu nuda mẽbra tua: & præbe te iaculo electo: iaculo formoſo.ſiqdẽ deus ſagit
tarius ẽ. Audi ſcripturã de hoc eodẽ iaculo loquẽtẽ: ĩmo ut amplius admireris: audi ipſũ iaculũ ꝗd loqᷓ̃tur: Po
ſuit me in ſagittã electã: & in pharetra ſua ſeruauit me: & dixit mihi. Magnũ ẽ tibi hoc uocari pueꝶ meũ. In/
tellige ſagittã quid dicat: & quòa deo ſit electa:qꝗᷓ beatũ eſt hoc iaculo uulzneratl. Hac ſagitta uulnerati fuerũt
illi: ꝗ inter ſe ĩuicẽ cõferebãt: Cor noſt ardẽs erat in uia: cũ apiret nobis ſcripturas. Siꝗs ſermone niĩo: ſiquis
ſcripturæ diuino magiſterio uulnerat: & põt dicere qa uulneratæ charitatis ego: hũc & illud forſitã ſequitur
qd forſitã dico? manifeſtã promo ſentẽtiã. Siniſtra eius ſi ub capite meo: & dextera illius amplexabitur me:
Habet & in ſiniſtra & in dextera ſermo dei ſapiẽtiã. cũ pro ĩtellectus uarietate ſit multiplex: ĩ ſubiacẽti una ẽ.

Ipſe Salomõ de leua & dextera ſapiæ docuit dicẽs. Lõgitudo enĩ & anni uitæ in dextera eius. in ſiniſtra autem

ipſius diuitiæ & gloria. Igit᷑ leua eius ſub capite meo: ut me faciat reqeſcere: & bracaiũ ſponſi fiat ceruical me
um: & reclier aĩæ pricipale ſup ſermonẽ dei. Leua eius ſub capite meo. Nõ expedit tibi habere ceruicalia: quæ
lamẽtatio ſeꝗt᷑. In Ezechiele ſcriptũẽ: Ve his ꝗ cõſuut ceruicalia ſub oĩ cubito manus.noli cõſuere ceruicalia
noli capiti aliũde requiẽ quærere. habe ſpõſi leuã ſub capite tuo: & dic. Leua eius ſub capite meo. quã cũ ha/
bueris:oĩa tibi quæ ſũt i eua tribuũtur. Dicis ꝗqppe:in ſiniſtra eius diuitiæ & gloria: & dextera eius cõplexabi
tur me. Totũ te ſpõſi dextera complectat᷑. Lõgitudo qppe & anni uitæ in dextera eius. & ob id longæ uitæ &
multoꝶ dierũ eris ſupꝑ terrã bonã: quã dis deus tuus dat tibi. Adiuraui uos filiæ hieruſalẽ in uirtutibus & in
uiribus agri. Quid ackutar ſpõſa filias hieruſalẽ? Si leuaueritis & ſuſcitaueritis charitatẽ: qᷓdiu charitas dor/
mit in uobis o filiæ hieruſalẽ: o adoleſcentulæ: quæ in me nõ dormiuit. quia uulnerata ſum charitate: in uo
bisautẽ quæ plures eſtis: & adoleſcentulæ & filiæ hieruſalem dormit charitas ſponſi. Adiuraui ergo uos filiæ
hieruſalẽ ſi leuaueritis: & nõ ſolũ leuaueritis: ſed & ſuſcitaueritis quæ in uobis ẽ charitatẽ. Creator uniuerſita
tis cũ uos cõderet: inſeruit in cordibus ueſtris ſemina charitatis. nuc autẽ ſicut alibi dicit᷑: iuſticia dormiuit in
ea:ſic dilectio dormitat ĩ uobis. iuxta qd & alibi ſponſus requieuit ut leo: & utcatulus leonis. Adhuc in infi/
delibus & in his ꝗ corde ſũt dubio: dormitat ſermo diuinus. uigilat in ſanctis: dormitat in is qui tempeſtati
bus fluctuãt. Suſcitat᷑ uero eoꝶ uocibus: ꝗ cupiũt ſpõſo uigilãte ſaluari. ſtatim fit eo uigilãte tranquillitas:
ſtatim undaꝶ moles cõquieſcũt: ſpiritibus cõtrariis increpat᷑: fluctuũ rabies ſilet. Illo dormiente: tempeſtas
mors & deſperatio ẽ. Adiuro ergo uos filiæ hieruſalẽ in uirtutibus & in uiribus agri. cuius agri/nẽpe illius agri
pleni quẽ benedixit dũs. Si leuaueritis & ſuſcitaueritis charitatẽ: quoaduſq; uelit uox fratruelis mei. Ecce hic
uenit ſaliẽs ſuꝑ mõtes. Hic adhucloquitur eccleſia exhortãs adoleſcentulas: ut ad ſponſi p̃parẽtur aduentũ.
ſi tamẽ uenire uoluerit & ſuũ illis pᷣbere colloquiũ. Adhuc igit᷑ loquente ea: uenit ſpon us. quem digito mon
ſtrat: & dicit. Ecce hic uenit ſaliẽs ſuꝑ mõtes. intellige ſpõſæ animã beatã atq; pfectã: quæ citius uideat: citius
ſᷣmonis cõtẽplet᷑ aduẽtũ:quæ ſibi ſapiẽtiã ueniſſe ſentiat & charitatẽ:& dicat nõ uidẽtibus. Ecce hicuenit: ora
te ut & ego poſſim dicere: ecce hic uenit. Si enĩ potuero dei diſſerere ſermonẽ: quodãmodo & ego dicam. Ecce
hic uenit. Quo? Nõ utiq; ubi uallis: nõ ubi humilia loca. Quo uenit:ſaliẽs ſuꝑ mõtes: trãſiliens ſupercolles.
Si fueris mõs:ſalit in te ſermo dei. Si nõ ualueris eſſe mons:ſed fueris collis: ſecũdus a monte tranſiliet ſupꝑ te
Quã uero pulchra & cõueniẽtia rebus uocabula. S alit ſup mõtes: quia maiores ſunt. tranſilit ſupꝑ colles: quia
minores ſunt. nõ tranſilit ſuꝑ mòtes: nõ ſalit ſup colles. Ecce hic uenit ſaliens ſup mõtes: traſiliẽs ſuꝑ colles.
Similis eſt fratruelis meus capreæ aut hĩnulo ceruoꝶ in montibus bethel. Hæc duo animalia in ſcripturis fre
quentius nominãtur.& quo amplius admireris: ſæpius iuncta ponuntur. Et hæc ſunt ait quæ manducabis:
poſt paululum inferẽs capream & ceru. In præſenti quoq; libro pariter appellãtur ceruus & caprea. Quodã
modo enim cognita ſibi & uicina ſunt iſta animalia. Caprea. i. dorcas acutiſſime uidet. Ceruus ĩterfector ſer
pẽtũ eſt. Quiſputas eſtdignus e nobis: ꝗ iuxtadignitatẽ loci atq; myſterii plenam poſſit explicare röngel

,
ituet
lgamn
hons 1
hr
ertot
dorceen
toto cor
ſos⸗ d
mete
te mein
.⸗Vnu
n be
nulnen
epit,
eus lig⸗
Eundh
nei h/
tiluetit
ſigui
egulur
urme⸗
iunni,
Aautem
calne
ugne
murdl
ädäbe⸗
iplehi
r uid
busAn
tas doy/
tern d
uostl
niuetin
miuit in
cinini⸗
ppeltu
ulltu:
npſz
lizgn
Eaehi⸗
Auenti⸗
nau
leniton

mus dñm: ut nobis largiat᷑ ſenſũ ad pcipiẽdas ſcripturas:& poſſimus dicere: quomõ aperiet nobis Ieſi us ſcri
pturas: Quid igit᷑ dicimus? qa dorcas hocẽ caprea m eoꝶ phyſiologiã 9 de naturis oĩum aĩaliũ diſt putãt: ex
inſita ſibi ui nomẽ acceperit. Abeo enĩ ꝙ; acutius uideat: ideſt n ToοετIIh/%-n εαια dorcas appellata . Cer
uus uero ſerpẽtũ inimicus ac debellator eſt: ita ut ſpiritu nariũ eos extrahat de cauernis: & ſi upata pꝑnitie ue/
neni eoꝶ pabulo delectet᷑. Forſitã ſaluator meus caprea fit iuxta etcopiay: ceruus iuxta opa. Quænã iſta ſũt
opera! Interficit ipſe ſerpẽtes: cõtrarias fortitudines iugulat. Ideo dicã ei: tu contriuiſti capita draconũ ſuper
aquã: tu cõtriuiſti caput draconis. Similis eſt fratruelis meus capreæ uel hinnulo ceruoꝶ: ſi uꝑ motes do mus
dei. Bethel quippe ĩterpᷣ̃tat domus dei. Nõoẽs mõtes domus dei ſũt: ſed qui montes eccleſiæ ſũt. Inueniunt
quippe & alii mõtes erecti: & cõſurgẽtes aduerſus ſciẽtiã dei: montes ægyptioꝶ & Allophyloꝶ. Vis ſcire qa ſi
milis eſt fratruelis meus capreæ: aut hinnulo ceruoꝶ ſuꝑ mõtes Bethel? Eſto mõs eccleſiaſticus: mõs domus
dei: & ueniet ad te ſpõſus ſimilis capreæ uel hinnulo ceruoꝶ ſuꝑ mõtes Bethel. Cernit ſponſũ appropinꝗᷓſſe
uicinus ꝗ ante ſuꝑ mõtes uerſabat᷑ & colles:aſſimulat eũ trãſiliẽtẽ atq; ſ aliẽtẽ. Et poſt hoc ad ſe & ad alias ado
leſcẽtulas adueniſſe cognoſcẽs dicit. Ecce hic retro poſt parietẽ noſtrũ. Si ædificaueris parietẽ: & feceris æclifi⸗
cationẽ dei: ueniet poſt parietem tuũ ꝓſpiciẽs ꝑ feneſtras. Vna feneſtra unus eſt ſẽſus.phũc pſpicit ſi põſus .
Alia feneſtra alius ẽ ſẽſus: & ꝑ hũc ſpõſus ſollicite cõtuet᷑. Per quos ſẽſus enĩ nõ pſpicit ᷣmo dei: Quid ſit aũt
pſpicere ꝑ feneſtras: & quomõ p eas ſpõſus aſpiciat: ſequẽs docebit exẽplũ. Vbinõ ꝓſpicit ſpõſus: ibi mors ĩ
uenit᷑ aſcẽdẽs: ut legimus ĩ Hieremia. Ecce mors aſcẽdit ꝑ feneſtras nr̃as. Quãdo uideris mulierẽ ad concupi/
ſcẽdũ eã:tiam mors aſcẽdit ꝑ feneſtras tuas. Eminẽs ꝑ retia. Intellige qa in medio laqorũ ambulas: & ſubtus
machinas trãſeas ĩminẽtes. oĩa retibus plena ſũt: diabolus laqueis cũcta cõpleuit. Si aũt uenerit tibi pᷣmo dei
& cœperit eminere de retibus: dices. Aĩa nr̃a erepta ẽ de laqueo uenãtiũ: laqueus cõtritus eſt: & nos liberati ſu
mus. Bñdicti uos adño: ꝗ fecit cælũ & terrã. Eminet igit᷑ ſpõſus ꝑ retia tibi uiã faciẽs. Ieſus deſcẽdit ad terras:

ſubiecit ſe retibus mũdi. Vidẽs magnũ hominũ gregẽ retibus ĩ peditũ: nec eũ ab alio niſia ſe poſſe cõſcĩdi:ue

nit ad retia aſſumẽs corpus humanũ: qd inimicaꝶ fortitudinũ laqueis tenebat᷑: ea tibi dirupit: & loqris: Ec-
ce hic retro poſt parietẽ noſtrũ: ꝓſpiciẽs ꝑ feneſtras: eminẽs p retia. cũ eminuerit: dicit tibi. Rñdet fratruelis
meus: & dicit. Surge ueni ꝓxima mea: uiã tibi feci: cõſcidi retia: ſicueni ad me ꝓxima mea. Surge ueni proxi
ma mea: ſpecioſa mea: colũba mea. Cur ait ſurge? Cur ꝓpera? Ego ꝓ te ſuſtinui rabiẽ tẽpeſtatũ. ego fluctus
ꝗ tibi debebant᷑ excepi. Triſtis eſt facta aĩa mea ꝓpter te uſq; ad mortẽ. Surrexi a mortuis: fractis mortis ia/
nuis & inferni uĩculis diſſolutis. ideo dico tibi: Surge ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea: colũba mea: ꝗa hyems
trãſiuit: pluuia abiit: flores uiſi ſũt ĩ terra. Ego a mortuis ſurgens tẽpeſtate cõpreſſa: trãquillitatẽ reddidi. Et
qa ſᷣm diſpẽſationẽ carnis ex uirgine:& uolũtate piis creui:& ſapiẽtia & ætate ꝓfeci:flores uiſi ſũtĩ terra: tpᷣs
ſectionis adeſt. Sectio remiſſio peccatoꝶ eſt. Omnẽ eni ramũait ĩ me manẽtẽ & afferentẽ fructũ: pater meus
mũdat: ut fructus maiores afferat. Habeto fructus: & pora quæ ĩ te infructuoſa ſũt: auferent᷑. Tẽpus ꝗppe
ſectiõis adeſt: uox turturis audita eſtĩ terra nr̃a. Nõ ſine cauſa ĩ ſacrificiis aſſumit᷑ par turturũ: aut duo pulli
colũbarũ. nã idẽ ualẽt: & nunꝗᷓ dictũ eſt ſeparatiĩ par tmmõ colũbaꝶ: ſed par turtuꝶ & duos pullos colũbaꝶ
Colũba ſpũs ſãctus eſt. Spũs aũt ſãctus quãdo de magnis & occultioribus ſacramẽtis & quæ multi cape non
poſſũt:loqtur:ĩ turturis appellatiõe ſignat᷑: ideſt in eius auis quæ ſempꝑ in mõtiũ iugis: & ĩ arboꝶ uerticibus
cõmorat᷑: in uallibus aũt & iis quæ ad hoĩes uſq; perueniũt:colũba aſllmir Deniq; ſaluator ꝗa hoĩem ẽ di/
gnatus aſſumere: & uenit ad terras: multiq; tũccirca Iordanẽ peccatores erãt: Iccirco ſpũs ſãctus nõ in turtu/
rem uertit᷑: ſed colũba fit. Inter nos ꝓpter hominũ multitudinẽ auis mãſuetior cõuerſat᷑. Turtur aũt uidet᷑
uerbi gra Moyſi: & unicuilibet ꝓphetaꝶ recedẽtiũ in mõtes & deſerta: & ibi accipientiũ ſermones dei. Vox er
go turturis audita eſt ĩ terra nr̃a. Ficus ꝓduxit groſſos ſuos. Aficu dignoſcite parabolã: cũ ramus eius tener fa
ctus fuerit: & folia miſerit: ſcitote qa iuxta eſt æſtas. Vult nobis dei eloquiũ nũciare poſt hyemẽ: poſt ꝓcellas
aĩarũ appropinꝗſſe meſſẽ: & ait. Ficus ꝓduxit groſſos ſuos.uites floreſcũt:dederũt odorẽ.ſi iã rũpunt in flo/
rem: tẽpus adueniet: & erunt uuæ. Surge ueni ꝓxima mea: ſpecioſa mea: colũba mea. Hæc quæ ſupius expo
ſuimus:ſpõſus nõ audiẽtibus adoleſcẽtulis:ſed ſola ſpõſa audiẽte loꝗtur. Volumus aũt & ipſius iam audire
Fᷣmonẽ:loꝗntis ad ſpõſã. Surge ueni ꝓxima mea:colũba mea: & ueni colũba mea ſub tegmĩe petræ.& Moy⸗
ſes ſub tegmĩe petræ ponit᷑: ut uideat poſteriora dei in tegnĩe antemuralis. Primũ ueni ad qd an murũ eſ.
& poſtea poteris ĩtroire ubi murus eſt petræ. Oſtẽde mihi faciẽ tuã. Vſq; ad pᷣſentẽ diẽ ſimilia dicunt᷑ ad ſpõ/
ſã. Necdũ enĩ habebat fiduciã: ut reuelata facie gloriã dñi cõtẽplaret. Quia uero iã ornata eſt atq; cõpoſita:
dicit᷑ ei: Oſtẽde mihi faciẽ tuã. Nõdũ enĩ erat uox eius ita ſuauis: ut mereret᷑ ei dici: audire me facuocẽ tuam.
Quãdo ergo didicit loqui: Tace enĩ ait & audi iſrael: & ſcito ꝗd loquar: & ſuauis facta eſt uox eius ſpõſo ſᷣm
illud ꝓpheticũ: ſuauis fiat ei poſtulatio mea. Tũcad eam ſpõſus effat᷑: & audire me facuocẽ tuam: quia uox
tua ſuauis eſt. Si aperueris os tuũ uerbo dei: dicet tibi ſponſus: uox tua ſuauis eſt: & aſpectus tuus ſpecioſus.
Quapropter cõſurgẽtes depcemur dñm:ut digni efficiamur ſpõſi ſermone. Sapiẽtia chriſto Ieſu: cui eſt glo
ria & imperiũ in ſæcula ſæculorum Amen.
¶ Cõmentariu in Cãtica canticoꝶ in quatuor libros uel homelias diſtictũ:qd in quodã exẽplari nomĩe bea/

ti Hieronymi repperi pnotatũ. qd ꝓbare uidet eius aſſertio in libro uiroꝶ illuſtriũ: ubi ſe quatuor homelias

B xXi.

Xj.

„

in cãtica cãticorũ ſcripſiſſe cõmemorat. Sed & in uetuſto & probato uolumĩe hocipſũ cõmẽtariũ Origenis

——

inſcribit᷑. ſed minime duabus p̃ſcriptis ex Origene traductis cõuenit: quæ etiã ſupfluo traductæ uel poſtre-/

petitæ fuiſſent. Sagax igitur lectorinquirat. ! .
Pithalamiũ libellus: ideſt nuptiale carmẽ ĩ modũ mihi uidet᷑ drãmatis a Salomone cõſcriptus:
quẽ cecinit inſtar ludẽtis ſpõſæ & erga ſpõſũſuũ: qui eſt ſᷣmo dei cæleſti amore flagrantis. Ada/
mauit eni eũ ſiue aĩa quæ ad imaginẽ eius facta eſt: ſiue eccleſia. Sed & magnificus hic ipſe atq;
fectus ſpofus: ꝗbus uerbis uſus ſit ad coniũctã ſibi aĩam uel eccleſiã: hæc ipᷣa ſcriptura nos edocet. Sodales
ſpõſæ quoq; adoleſcẽtulæ cũ ip̃a ſpõſa poſitæ quæ dixerĩt: quæq; etiã amici ac ſodales ſpõſi ex eodem nihilo
minus libro: ꝗ Cãticũ cãticoꝶ intitulat cognoſcimus. Poſſibilitas enĩ data eſt ipis amicis ſpõſi aliꝗᷓ dicere: ea
dũtaxat: quæ audierãt ab ipo ſpõſo lætãtes de cõiũctiõe ſpõſæ. Fit ergo ſᷣmo ab ipſa ſpõſa nõ ſolũ ad ſpõſũ:
ſed etiã ad adoleſcẽtulas. & rurſũ ſermo nõ tmmõ ad ſpõſã: ſed etiã ad amicos dirigit᷑ ſpõſi. Et hoceſt qd ſu
pra diximus carmẽ nuptiale ĩ modũ dramatis eſſe cõſcriptũ. Drãma enĩ dicit᷑ multaꝶ pſonaꝶ cãtilena: ut in
ſcænis agi fabula ſolet: ubi diuerſæ pſonæ ĩtroducunt᷑. & aliis accedẽtibus: aliis etiã diſcedẽtibus a diuerſis &
ad diuerſos textus narratiõis explet᷑. Quæ ſingula ſuo ordine ſcriptura hæc cõtinet: totũq; corpus eius myſti
cis format᷑ eloquiis. Sed pᷣmo ſcire nos oportet: qm ſicut puerilis ætas nõ mouet ad amorẽ poſſibiliũ: ita nec
ad capiẽdũ quidẽ uerba hæc paruula & infãtilis interioris hoĩs ætas admittit᷑: illoꝶ ſcilicet ꝗ lacte ĩ xpᷣo alun/
tur nõ cibo forti: ſed nũc ꝗdẽ pᷣmũ rõnabile & ſine dolo lac cõcupiſcũt. In uerbis eni cãtici cãticoꝶ ille cibusẽ:
de quo dicit apoſtolus: Perfectoꝶ autẽ eſt ſolidus cibus. & tales reqrit auditores: qui ꝓ poſſibilitate ſumẽdi
exercitatos habeãt ſenſus ad diſcretionẽ boni & mali. Et quidẽ paruuli quos diximus: ſi ueniant ad hæcloca:
põt fieri: ut nihil ꝗdẽ ex hac ſcriptura pficiãt: nec tamẽ ualde lædant uel ipſa quæ ſcripta ſũt legẽtes: uel quæ
ad explanationẽ eorũ dicẽda ſũt recẽſentes. Si uero aliqs acceſſerit ꝗq ̃m carnẽ tmmõ uir eſt: huictali nõ paꝶ
ex hac ſcriptura diſcrimis periculiq; naſcet᷑. Audite enĩ pure & caſtis auribus amoris nomĩa neſciẽs: ab interi
ori hoĩe ad exteriorẽ & carnalẽ uirũ oẽm deflectet auditũ: & a ſpiritu cõuerter᷑ ad carnẽ: nu trietq; in ſemetipᷣo
cõcupiſcẽtias carnales: & occaſiõe diuinæ ſcripturæ cõmoueri & incitari uidebit᷑ ad libidinẽ carnis. Ob hocer
go moneo & cõſiliũ do oĩ qui nõdũ carnis & ſanguis moleſtiis caret: neq; ab effectu naturæ materialis abſce/
dit: ut a lectiõe libelli huius: eorũq; quæ ĩ eo dicent᷑: penitus tẽperet. Aiut eni obſeruari etiã apud hebræos:
niſi ꝗs ad ætatẽ ꝑpfectã maturãq; puenerit: libellũ hũc nec ꝗqdẽ in manibus tenere pmittat᷑. Sed & illud ab eis
accepimus cuſtodiri. Quandoqꝗdẽ moris ẽ apud eos: oẽs ſcripturas a doctoribus & ſapiẽtibus tradi pueris: ſi
mul & eas quas Aeνειιο οπν appellãt:ad ultimũ ꝗᷓtuor iſta obſuari: ideſt pᷣncipiũ Geneſis:in quo mũdi cre
atura deſcribit᷑: & Ezechielis ꝓphetæ pᷣncipia: in ꝗbus de cherubin ꝓfert᷑: & finẽ ĩ quo tẽpli ædificatio cõtine
tur: & hũc cãtici cãticoꝶ librũ. Igit᷑ neceſſariũ mihi uidert: ante ꝗᷓ ad ea quæ ĩ hoc libello ſcripta ſũt: diſcutien/
da ueniamus: de amore pᷣus ipo:qẽ ſcripturæ huius cauſa pᷣcipua: pauca diſſerere: & poſt hæc de ordine libro
rũ Salomonis: in ꝗbus hic liber tertio loco poſitus uidet᷑. Tũ etiã de hac titulatiõe libelli ipſius:cur cãticũ cã-
ticorũ ſupꝑſcriptus ſit.atq; etiãẽ quomõ drãmatis ĩ modũ: & tanꝗᷓ fabula quæ ĩ ſcænis pſonarũ ĩmutatiõe agi
ſolet: uideat᷑ eſſe cõpoſitus. Apud græcos ꝗdẽ plurimi eruditoꝶ uiroꝶ uolentes ĩueſtigare ueritatis imaginẽ:
de amoris natura multa ac diuerſa etiã dialogoꝶ ſtilo ſcripta ꝓtulerũt. conãtes oñdere non aliud eſſe amoris
uim: niſi quæ aĩam de terris ad faſtigia cæli celſa ꝑducat. nec ad ſũmã poſſe btĩtudinẽ ꝑueniri: niſi amoris de
ſiderio ꝓuocãte. Sed & ꝗſtiones de hoc qᷓſi ĩ cõuiuiis ꝓpoſitæ referunt᷑. ĩter eos puto: ĩter quos nõ ciboꝶ ſed
uerboꝶ cõuiuiũ gerebat᷑. Alii uero etiã artes ꝗᷓſdã ꝗbus amor hic in aĩa gigni uel au geri poſſe uideat᷑: conſcri
ptas reliꝗrũt. Sed has artes carnales hoĩes ad uitioſa deſideria & culpabilis amoris miſteria traxerũt. Nõ ergo
miꝶ ſit: ſi & apud nos ubi ꝗto plures ſimpliciores: tãto plures & ĩperitiores uident᷑: difficilẽ diximus & piculo
ꝓximã de amoris natura diſputationẽ: cũ apud græcos ꝗ eruditi & ſapiẽtes uident᷑: fuerit tñ aliq: q de his nõ
ita acceperit: ut ſcriptũ ẽ: ſed occaſiõe eoꝶ quæ de amore dicta ſũt: ĩ lapſus carnis & ĩpudicitiæ pᷣcipitia corrue
rũt: ſiue ex iis quæ ſcripta erãt ut ſupra memorauimus: admonitiões ꝗᷓſdã & ĩcitamẽta ſumẽtes: ſiue incõti/
nẽtiæ ſuæ uelamẽ ſcriptis ueteꝶ p̃ferẽtes. Ne ergo & nos tale aliqd ĩcurramus: ea quæ a ueteribus bñ & ſpiri/
taliter ſcripta ſũt: uitioſe & carnaliter aduertẽtes: tã corporis ꝗᷓ aiæ nræ palmas ꝓtendamus ad deũ: ut ds 4
dedit uerbũ euãgelizãtibus uirtute multa: donet & nobis ĩ uirtute ſua uerbũ: quo poſſimus ex his quæ ſcri/
pta ſũt: ĩtellectũ ſanũ & ad ædificationẽ pudicitiæ aptũ uel nomini ip̃i uel naturæ amoris ondere. In pncipio
uerboꝶ Moyſi ubi de mũdi cõditiõe cõſcribit᷑: duos ſuenimus hoĩes creatos referri.pᷣmũ ad imaginẽ & ſimi/
litudinẽ dei factũ.ſecũdũ e limo terræ factũ. Hoc Paulus apoſtolus bñ ſciẽs: & ad liqdũ ĩ his eruditus: in ſuis
ltis aptius & euidẽtius binos eſſe & 1 ſingulos quoſq; hoĩes ſcripſit. ſicenĩ dixit. Nã ſi his ꝗ foris ẽ hõ nr̃cor⸗
rũpit᷑: ſed ille ꝗq intus ẽ: renouat de die ĩ diẽ. Et iteꝶ. Cõdelector eni legi dei ᷣm ĩteriorem hoĩem: & his ſimilia
quãta cõſcribit. Vnde puto neminẽ iã debere dubitare: ꝙ Moyſes de duoꝶ hominũ factura uel figmẽto ſcri⸗
pſerit in pᷣncipio Geneſis: cũ uideat Paulũ ꝗ melius utiq; ꝗqᷓ nos ĩtelligebat ea quæ a Moyſe ſcripta ſũt: duos
hojĩes eſſe p ſingulos quoſq; dicẽtẽ. Quoꝶ unũ: ideſt ĩteriorẽ renouari ꝑ ſingulos dies memorat. Aliũ uero:
ideſt exteriorẽ ĩ ꝗqpuſdã ſãctis: & talibus qlis erat Paulus: corrũpi phibet & infirmari. Quod ſi alicui uidebit᷑
de hoc adhuc aliqd dubitãdũ: in locis ꝓpriis melius explanabit᷑. Nũc aũt ꝓpter qd memoriã fecerimus inte/
rioris

——

— 0 — +☛ ——.

E — r-8

—.

Digei
lpoſke

Cien
s Ad,
len
Socal⸗
mnlhl,
icereen

ſpöti⸗

enatuti
luerſu
ius mli
Uiltanee
Poalun
eabus
ſumici
hachloer
zuelqur
ie
abinten
emeli⸗
Phocer
lsale⸗
brng
lbes
erel
nüdien
cotine
tuten/
elibro
ici,
ine:
otis
nsde
lel
nlcri
ergo
gcl⸗
hino
cortue
ncot/
ſpin⸗
dns
eſcu/
ncipi
ſim⸗
inſu
nico⸗
iml
volan
dvos
ueto:
lthit
inte⸗
ons

rioris & exterioris hominis pſequamur. oſtendere enĩ ex his uolumus: ꝙ ſcripturis diuinis pmononymas:
ideſt ꝑ ſingulas appellatiões: ideo ꝑ eadẽ uocabula: & exterioris hoĩs mẽbra: & illius ĩterioris hoĩs partes affe
ctuſq; nominant᷑. Eaq; non ſolũ uocabulis: ſed & rebus ipis ſibi inuicẽ cõparant᷑.Verbi gr̃a. Vetat᷑ aliqs eſſe
puer ᷣm ĩ teriorẽ hoĩem:quẽ poſſibile eſt creſcere: & ad ætatẽ iuuenis adduci: atq; inde ſuccedẽtibus ĩcremen
tis puenire ad uirũ pfectũ: & effici patrẽ. His aũt noĩbus uti uoluimus: ut conſona diuinæ ſcripturæ: illi ſcili
cet quæ ab Ioãne ſcripta ẽ uocabula poneremus. Ait enĩ ſcripſi uobis pueri: qm cognouiſtis pr̃em. ſcripſi uo/
bis pres: qm cognouiſtis eũ: ꝗ ab initio ẽ. ſcripſi uobis iuuenes: qm fortes eſtis: & p uerbũ dei qd manet ĩ cælo
uiciſtis malignũ. Euidẽs utiq; ẽ: nec ab ullo oĩno arbitror dubitari: ꝙ pueros hic Ioãnes uel adoleſcẽtes & iu/
uenes uel etiã pf̃es ſᷣm aĩæ nõ ſᷣm corporis appellat ætatẽ. Sed & Paulus dicit in quodã loco:Nõ potui uobis

loq q̃ſi ſpũalibus: ſed ꝗſi carnalibus:tanꝗᷓ paruulis ĩ xpᷣo lacuobis potũ dedi. In xpᷣo autẽ paruuli ꝓculdubio

Fſᷣm aiĩæ nõ ſᷣm carnis nominant ætatẽ. Deniq; idẽ Paulus etiã ĩ alio loco ait. Cũ eſſẽ paruulus ſieut paruulus
loꝗᷓbar:ſicut paruulus ſapiebã: ſicut paruulus cogitabã. Cũ auũt factus ſum uir:deſtruxi quæ erãt paruuli. Et
iterũ alias dicit. donec occurramus oẽs ĩ uirũ pfectũ: in mẽſurã ætatis plenitudinis xp̃i. Scit enĩ occurſuros eẽ

nos ĩ mẽſurã ætatis plenitudinis xpᷣi. Igit᷑ ſicut hæc quæ memorauimus ætatũ nomiĩa eiſdẽ uocabulis & exte

riori hoĩ aſcribunt᷑ & ĩteriori: ita ĩuenies etiã mẽbroꝶ nomĩa corporaliũ trãſſerri ad aĩæ mẽbra ſeu potius effi
ciẽtiæ:hæ aĩæ affectuſq; dicẽdi ſũt. Dicit ergo ĩ Eccleſiaſte: Sapiẽtis oculi ĩ capite eius. Itẽ in euãgelio: Qui ha
bet aures audiẽdi audiat. In ꝓphetis quoq; ſᷣmo dni: q factus eſt in manu ꝓphetæ Hieremiæ ſiue alterius cu
iuſlibet. Simile ẽ etiã illud qd ait. Pes aũt tuus nõ offedit. Et iterũ: Mei aut paulominus moti ſũt pedes. Eui
dẽter quoq; & uẽter aĩæ deſignat᷑: ubi dicit᷑. Dne a timore tuo ĩ utero cõcepimus. Nã inde qs dubitet:cũ dici/
tur: Sepulchrũ patẽs ẽ guttur eoꝶ. Et iteꝶ: Præcipita dne: & diuide lĩguas eoꝶ. Sed & id qd ſcriptũ eſt: Dẽtes
peccatoꝶ cõtriuiſti. Et iterũ: Contere brachiũ peccatoris & maligni. Et ꝗqd opus ẽ mede his plura colligere: cũ
abũdãtiſſimis teſtimoniis ſcripturædiuĩæ repletæ ſintex ꝗbus euidẽter ondit᷑: mẽbroꝶ hæc nomĩa nequaꝗᷓ
corpori uiſibili aptari poſſe. ſed ad inuiſibilis aĩæ partẽ uirtuteſq; debere reuocari: qm & uocabula ꝗdẽ hñt ſi
milia. Apte aũt & ſine ulla ambiguitate nõ ĩterioris ſed exterioris hoĩs ſignificãtias gerũt. Eſt ergo materialis
huius hoĩs: ꝗq & exterior appellat᷑: cibus potuſq; naturæ ſuæ cognatus: corporeus iſte ſcilicet & terrenus. Si/⸗
militer aũt & ſpiritalis hoĩs ipſius:q & ĩteriordicit᷑: ẽ ꝓprius cibus: ut panis ille uiuus ꝗ de cælo deſcẽdit. ſed
& potus ille ẽ exilla aqua: quã ꝓmittit Ieſus dicẽs: Quicũq; biberit ex hacaqua quã ego do nõ ſitiet ĩ æternũ
Sic ergo ꝑ oĩa ſimilitudo ꝗdẽ uocabuloꝶ ſᷣm utrũq; hoĩem ponit᷑. Reꝶ uero ꝓprietas unicuiq; diſcreta ſᷣua/
tur: & còrruptibili corruptibilia pᷣbẽtur: ĩcorruptibili uero ĩcorruptibilia ꝓponũtur. Vnde accidit: ut ſimpli
ciores qdã neſciẽtes diſtiguere ac ſecernere quæ ſint: quæ in ſcripturis diuinis ĩteriori hoĩ: quæ uero exteriori
deputãda ſint: uocabuloꝶ ſimilitudinibus falſi ad ĩeptas ꝗᷓſdã fabulas & figmẽta inania ſe cõtulerit: ut etiã
poſt reſurrectionẽ cibis corporalibus utẽdũ crederẽt: potũq; ſumẽdũ: nõ ſolũ ex illa uite uera & uiuẽte in ſæ/
