ipſius ſnĩa qui deceptus eſt: meret audire. iuſtificata eſt Thamar: magis ꝗᷓ ego. Ex ꝗbus oĩbus approbat᷑: non
ſolũ ad cõparationẽ diuinæ maieſtatis hoĩes nequaꝗᷓ eẽ pfectos: ſed ne angeloꝶ qdem & cæteroꝶ hoĩum: qui
uirtutũ culmĩa cõſcẽderũt:cũ & tu qui melior es alterius collatiõe:quẽ impfectũ eẽ mõſtraueris:rurſũ ab alio
te præeũte uincaris: ac per hoc nõ hẽas uerã pfectionẽ:quæ ſi pfecta ſit: nulla re indiget. CR. Et quomo Attice
ad pfectionẽdiuinus mo ꝓuocat?:AT. Hac ratione qua dixi:ut ſᷣm uires noſtras unuſꝗſq; ꝗᷓtum ualuerit ex/
tech⸗ .Si quo mõ poſſit ꝑuenire: & cõprehẽdere brauiũ ſupnæ uocatiõis. Deniq; oĩpotẽs deus cui docet apo/
ſtolus:iuxta diſpẽſationẽ carnis aſſuptæ ſi ubiiciẽdũ filiũ: ut ſit deus oĩa in oĩbus:pſpicue demõſtrat: ſibi cun/
cta eẽ ſubiecta. Vnde & Propheta ſubiectionẽ ſuiĩ finepræſumit dicẽs. Nõne deo ſoli ſubiecta erit aĩa mea?
abipſo eni eſtſ. alutare meũ. Et quia in corpore eccleſiæ caput chriſtus eſt ꝛqbuſdã adhuc repugnãtibus mem
bris: uidet᷑ corpus quoq; capiti nõ eſſe ſubiectũ. Nãq; ſi patit unũ mẽbꝶ:cõpatiunt᷑ oĩa & totũ corpus dolore
unius mẽbri cruciat᷑. Quod dico: ita manifeſtius fiet: ꝗdiu hẽmus theſauꝶ iſtũ ĩ uaſis fictilibus: & fragili car/
necircũdamur: ĩmo mortali & corruptibili. Beatos eẽ nos credimus:ſi in ſingulis uirtutibus: partibuſq; uirtu
tũ:deo ſubiecti ſumus. Cũ aũt mortale hoc ĩdutũ fuerit ĩmortalitate: & corruptiuũ hoc ĩcorruptiõe ueſtitũ:

& abſorpta mors fuerit in Api uictoria: tũcdeus erit oĩa in oĩbus. Vt nõ ſit tmin Salomone ſapiẽtia:ĩ Dauid

aĩ mãſuetudo: in Helia & Finees zelus:ĩ Abrahã fides:in Petro cui dictũ eſt:Simò ioãnis amas me?: pfecta di
lectio.in electiõis uaſe ſtudiũ prædicãdi. Et in cæteris: uel bina: uel trina:S ed totus in cũctis ſit:& oĩ uirtutum
choro ſãctoꝶ numerus gloriet: & ſit deus oĩa in oĩbus. CR. Nullus ergo ſãctoꝶ: ꝗdiu in iſto corpuſculo eſt:
cũctas põt hr̃e uirtutes? AT. Nullus: qa nũc ex parte ꝓphetamus: & ex parte cognoſcimus. Necenĩ pnñt oĩa eſſe
in oĩbus hoĩbus: qa nõ eſt ĩmortalis filius hoĩs. CRlI. Et quõ legimus: Qui unã hũerit: oẽs uidet᷑ hr̃e uirtutes:
AT. Participatiõe: nõ ꝓprietate. Neceſſe eſt enĩ ut ſinguli excellãt in qbuſdã. & tn hoc qd legiſſe te dicis: ubi
ſcriptũ ſit neſcio. CRl. Ignoras hãc philoſophoꝶ eẽ ſnĩiam. A T. Sed nõ apoſtoloꝶ. Neq; enĩ mihi curæ ẽ ꝗd
Ariſtoteles: ſed qd Paulus doceat. CRlI. Obſecro te. Nõne Iacobus apoſtolus ſi cribit: qui in uno offẽderit:eſſe
oĩum eũ reũ? A T. Ipſe locus ſe ĩterpretat᷑. Nõ enĩ dixerat uñ cœpat diſputatio. qui diuitẽ paupiĩ honorẽ præ
tulerit: reus eſt adulterii uel homicidii. In hoc enĩ delirãt ſtoici paria cõtẽdẽtes eẽ pctã. Sed ita quoq; qui dixit
nõ mæcchaberis: dixit & nõ occides. ꝙ; & ſinõ occides: mæcchaberis aut: factus es traſgreſſor legis: Leuia cu le
uibus &

do,
En
tella
octis
nnu
nſun
iuer
noe
lete:

guis

Pro

eoce
nſice
cüͤdo
, Et
autei
Xuna
t. B
onos
ut. E
Ermi⸗
ſele
nner
igi
o
dc/
lupla
niden
linis
ocu/
i.Et
enon
mgui
balo
ne
ter
to
cuN
mea
mem
lote
lcar/
rtu

„

uid
tadi
tum
eſt .
eſe
utes
6
,r
diut
10.

uibus & grauia cũ grauibus cõparant᷑. Nec ferula dignũ uitiũ gladio uindicãdũ eſt: necgladio dignũ ſcelus fe
rula coercendũ. CRl. Eſto utnullus ſãctoꝶ oẽs uirtutes hẽat: hoc certe dabis. in eo qd põt facere: ſi fecerit: eſſe
pfectu. A T. Nõ tenes qd ſupra dixerim?: CRI. Quidnãillud eſt? AT. Perfectũ eſſe in eo qd fecit. & ĩperfectũ
in eo qd facere nõ potuit. CRI. Sed ſicut pfectus eſt in eo qd fecit: qa facere uoluit. ita & in eo p qdc ĩperfectus
eſt: ꝗa nõ fecit: pfectũ eẽ potuiſſe: ſi facere uoluiſſet. AT. Quis enĩ nõ uult facere.quod pfectu eſt? Autꝗs nõ
cũctis cupiat florere uirtutibus? Si totũ reꝗris:ab oĩbus tollis reꝶ diuerſitatẽ & gratiaꝶ diſtantiã: & creatoris
artificis uarietatẽ. cuius ſacro ꝓpheta ſonat carmĩe. Oĩa in ſapia feciſti. Indignet᷑ Lucifer qre fulgorem lunæ
nõ hẽat: Luna ſupꝑ ſuis defectibus & labore cauſet᷑: cur annuũ ſolis circulũ ſingulis menſibus expleat ſol qᷓra
tur:qd offẽderit:ut lunæ curſu tardior ſit. Clamemus & nos homũculi: qd cauſæ extiterit: ut hoĩes & nõan ge
li facti ſimus: ꝗᷓᷓ magiſter noſtero adxaαι⅝ο. uetuſtus: de cuius hæc fõte ꝓcedũt: oẽs rõnales creaturas æquo
aſſerit iure coditas. ut inſtar qᷓdrigaꝶ & curruũ de carceribus exeutes: in medio ſi patio uel corruant uel præter-

uolẽt: & ad optata pueniant. Elephãti tãtæ molis: & Griphes ĩ ſua grauitatecauſent᷑: cur ꝗternis pedibus ĩce/

dãt: cũ muſcæ culiceſq; & cætera huiuſcemodi aĩantia ſub pẽnulis ſenos pedes hẽant. & aliq uermiculi ſi int: ꝗ
tãtis pedibus ſcateãt: ut ĩnumerabiles ſimul motus nulla acies cõprehẽdat. Dicat hæc Martion: & oẽs hæreti
ci: q creatoris opibus illudũt. Vrum decretũ hucuſq; pueniet: ut dũ ſingula calũniant᷑:manũ iniiciãt deo:cur
ſolus deus ſit: cur ĩuiderit creaturis: ut nõ oẽs eadem polleãt maieſtate? Quod licet nõ dicatis (Neq; enĩ tã in
ſani eſtisut apte pugnetis deo. tamẽ aliis uerbis loqmini: rem dei hoĩ copulãtes: ut ſit abſq; pctõ: qd' & deus
eſt. Vnde apoſtolus ſup diuerſis intonãs gratiis loqꝗtur. Diuiſiões donationũ ſũt.idẽ aũt ſi pus. & diuiſiões mi
niſterioꝶ ſũt:ſed idẽ dns. & diuiſiões opationũ. Vnus aũt deus:q opat᷑ oĩa ĩ oĩbus. CRI. Nimius es ĩ una atq;

eadẽ qſtiõe: ut pſuadereconeris hoĩem uniuerſa ſimul hie nõ poſſe:qᷓſi aut ĩuiderit aut nõ potuerit deus pᷣſta

reimagini & ſimilitudini ſuæ: ut ĩ cĩbus rũdeat ſuo creatori.AT. Ego ne nimius an tu?ꝗ ſoluta pponis:& nõĩ

telligis aliud eẽ ſimilitudinẽ: aliud æꝗlitatẽ. Illud picturã: hoc eẽ ueritatẽ. Verus equus cãpoꝶ ſi patia trãſuolat
pictus parieti hæret ĩ curru. Arriani dei filio nõ cõcedũt:qd tu oĩ hoĩ tribuis. Alii nõ audẽt pfectũ ĩ xpᷣo homi/

nem cofiteri:ne ſuſcipe ĩeo hoĩs pctã cogant᷑:ꝗᷓſi potẽtior ſit creatio creatore:Et idipſũ tm filius hoĩs: dei

filius. Aut igit᷑ ꝓpone alia: qbus rũdeã. aut deſine ſupbire: & da gloriã deo. CR. Immemor es riſionis tuæ: &
dũ argumẽta argumẽtis cõnectis: ac p ſcripturaꝶ latiſſimos cãpos ĩfrenis equi libertate bacchanis:ſi up fortiſ/
ſima q̃ſtiõe:cui pollicitus es te in cõſequẽtibus rũſuꝶ:oĩno tacuiſti: obliuionẽ ſimulãs ut neceſſitatẽ rãſionis
euaderes. Sed ego ſtultus ad horã tribui qd petebas: exiſtimãs oblatuꝶ ſpõte quod accepas. & nõ admonitũ
reddere qd debebas. A T. Niſi fallor de poſſibilibus madatis dilata eſt riũſio. CRlI. Aut poſſibilia deus mãdata
dedit:aut ĩpoſſibilia. Si poſſibilia:in nr̃a ptãte eſt ea facere:ſi uelimus.Si ĩ poſſibilia: nec ĩ hoc rei ſumus:ſi nõ
facimus:qd ĩplere nõ poſſumus. Ac p hoc ſiue poſſibilia deditdeus mãdata ſiue ĩpoſſibilia:põt hõ ſine pctõ
eẽ ſi uelit.AT. Quæſo ut patiẽter audias.nõ enĩ de aduerſario uictoriã: ſed cõtra mẽdaciũ quærimus uerita/

tẽ. Deus poſſibiles dedit humano gñi ingenio oẽs artes ꝗppe quas plurimi didicerũt: ut taceã de his ꝗᷓs græci

uuXa&ανDας Ucant: nos ad opera manuum ptinere poſſumus dicere. Verbi gratia: grãmaticã: rhetoricã:phi/
loſophiæ tria genera: phyſicã: ethicã: logicã: geometriã atq; aſtronomiã: aſtrologiã: arithmeticã. quæ & ipſæ
partes philoſophiæ ſũt: medicinã etiã quæ in tria diuidit᷑ Aiai In Tiò' ideſt uictus rationem α1αααεν1οον
ideſt medicamẽti rationẽ &ιoν7Huwν.11. operis manuarii rönẽ: Iuris quoq; & legũ ſciẽtiã quis noſtꝶ:qꝗᷓuis ſit
Igenioſus poterit oĩa cõprehẽdere? Cũ eloquẽtiſſimus oratorde rhetorica & iuris ſciẽtia diſputãs dixerit: pau
ci unũ pnt: utrũq; nemo. Vides ergo: ꝙ & deus poſſibile iuſſerit! Et tñ id q poſſibile eſt p naturã:nullũ poſ/
ſe cõplere? Dedit itaq; præcepta diuerſa:uirtutes uarias:ꝗqᷓs oẽs ſimul hr̃e nõ poſſumus. Atq; ita fit:ut quod
in alio: aut primũ:aut totũ eſt in alio ex parte uerſet. Et tñ nõ ſit in crimĩe: qui nõhabet oĩa. Nec cõdemnet᷑ex
eo: quod nõ habet: Sed iuſtificet᷑ ex eo: qq poſſidet. Definit apoſtolus: qualis epiſcopus eẽ debeat: ſcrbẽs ad
Timotheũ.oportet epiſcopũ eẽ irrephenſibilẽ: unius uxoris uiꝶ:ſobriũ:pudicũ: ornatũ:hoſi pitalẽ: docilem:
nõ uinolẽtũ: nõ pcuſſorẽ: ſed mãſuetũ: no litigioſũ: ſine auaritia: domũ ſuã bene regentẽ: filios habentẽ ſub/
ditos cũ oĩ pudicitia. Et nõ neophytũ:ne ĩflatus in iudiciũ ĩci dat diaboli. Oportet aũt eũ etiã teſtimoniũ de fo
ris habere:ne in obprobriũ incidat: & laqueũ diaboli. Tito quoq; ſcribens diſcipulo: quales epiſcopos debeat
ordinare: breui ſermone demoſtrat. Iõ reliq te Cretæ: ut quæ reliqua ſũt corrigas: & conſtituas ꝑ ciuitates pᷣſ by
teros: ſicut ego præcepi tibi. Siꝗs eſt ſinecrimĩe: unius uxoris uir: filios habẽs fideles: necĩ accuſatiõe luxuriæ:
aut nõ ſubiectos. Oportet aut epiſcopũ eſſe ſine crimĩe.ſine accuſatiõe. Hoceni magis ον ſicut dei
diſpẽſatorẽ: nõ ꝓnũ: nõ iracũdũ nò uinolẽtũ:nõ pcuſſorẽ: nõ turpis lucri appetitorẽ. Sed hoſſ pitalẽ: benignũ
pudicuũ:iuſtũ: ſãctũ: cõtinẽtẽ: obtinentẽ doctrinæ fidelẽ ſermonẽ: ut poſſit exhortari in doctrina ſana. Etcon
tradicẽtes coarguere: ut diuerſaꝶ pſonaꝶ uaria præcepta nũc ſileã: circa mãdata epiſcopi me tenebo. Vult cer/

te deus tales eẽ epiſcopos: ſiue preſ byteros: quales uas electiõis docet. Primũ quod dixit. Irreprehẽſibilis: aut
nullus:aut rarus. Quis eſt enĩ qui nõ quaſi in pulchro corpore:aut neuũ: aut uerucã habeat. Si enĩ ipſe apo-
ſtolus dicit de Petro: ꝙ nõ recto pede ĩceſſerit in euãgelii ueritate.& in tãtũ reprehenſibilis fuerit:ut & Barna/

bas adductus ſit in eandem ſimulationẽ: qd ĩdignabit id ſibi denegari: quod princeps apoſtoloꝶ non habuit:
Deinde unius uxoris uiꝶ: ſobriũ:pudicum: ornatũ: hoſpitalẽq;: ut reperias: illud certe qd ſequit᷑ Aαον
f ii ii. .liiii.

l.

R—„

a poſſit docere:nõ ut iterpretat latina ſimplicitas: docilẽ: cũ cæteris uirtutibus difficulter inuenies. uinolẽtũ

quoq; & ꝑcuſſorẽ: & turpis lucri cupidũ repudiat apoſtolus: & pro his cupit maſi uetũ: abſq; iurgio: ſine auari

tia. Et ut domũ ſuã optime regat. Quodq; uel difſicillimũ eſt: ut filios habeat ſubiectos cũoĩ pudicitia. Nõ
enĩ ſufficit ꝓpriã here pudicitiã: niſi eã filioꝶ & comitũ ac mĩſtroꝶ pudore decoret᷑.dicẽte Dauid. Ambulãs ĩ

uia ĩmaculata hic mihi miniſtrabat. Cõſideremus quoq; oνα pudicitiæ filios hñtẽ ſubditos in oĩ pudi

citia: ut n ſolũ ope:ſed ᷣmone quoq;: & nutibus ſe abſtineat ab ĩpudicitiis. Neforte illud ĩcidat Heli: qui cer

te ĩcrepauit filios ſuos dicens. Nolite filii mei nolite: nõ bonã famãaudio ego deuobis. Corripuit: & punitus
eſt ꝗa nõ corripe debuit: ſed abiicere. Quid faciet qui gaudet ad uitia: qemẽdarenõ audet?:qui cõſcientiã ſuã
metuit? & quod cũctus populus clamitat: neſcireſe ſimulat: Quodq; leqtur uuveαο oy ut etiã anullo ac-
cuſet᷑:ut bonã opinionẽ ab iis qui foris ſũt habeat: ut etiã maledictis aduerſarioꝶ careat. Et ꝗbus doctrina di

ſplicet placeat cõuerſatio.puto ꝙ nõ facile ſit reperire: maximeq; illud: ut potens ſit aduerſaris reſiſtere: ber

uerſos opprimere:et ſuperare doctrinas. ut nõ neophytus epiſcopus ordinet᷑:quod uidemus noſtris tempori
bus ꝓ ſuma eligi iuſticia. Nequaꝗᷓ utiq; apoſtolus neophytũ refutaret: ſep baptiſmũ uetera peccata cõſcidit
Nouas uirtutes nõ tribuit. Dimittit & arcet. Etdimiſſo ſi laborauerit præmia pollicet. Aut nullus inꝗᷓ aut ra
rus eſt qui oĩa habeat quæ habere debet epiſcopus. Et tn ſi unũ uel duo de catalogo uirtutũ epiſcopi cuiꝗᷓ de
fuerint. nõ tũ iuſti carebit uocabulo. Nec ex eo dänabitquod nõ habet. ſed exeo coronabit᷑ qd poſſidet. Oĩa

enĩ habere & nullo ĩdigere uirtutis eius eſt qui pctm nõ fecit. nec dolus ĩuentus eſt in ore eius: qui cũ maledi
ceret nõ maledixit. qui cõfidenter uirtutũ còſcientia lo quebat᷑. Eceuenit princeps mũdi huius. & in meinue
nit nihil. Qui cũeẽt ĩ formadei nequaꝗᷓ rapinã arbitratus eſt æqualẽ ſe eẽ deo. Sed ſe exinaniuit formã ſerui
accipiens: & factus eſt obediẽs uſq; ad mortẽ: & mortẽ crucis. Propterea donauit ei deus nomẽ ſuꝑ omne no-
mẽ. Vt in noĩe leſu flectãt genua cæleſtia terreſtria & inferna. Si ergo in una epiſcopi pſona pauca præcepta

aut nequaꝗᷓ aut difficulter ĩuenies: qd facies deoĩ hoĩe: qui cũcta debet ĩplere mãdata! Et ex corporalibus cõ
ſideremus ſpiritalia Alius uelox pedibus: ſed nõ fortis manu. Ille tardus inceſſu: ſed ſtabilis ĩ prœlio. Hicpul

chrã habet faciẽ: ſed raucæ uocis eſt. alius tetrã: ſed dulci modulatiòe cãtat. Illũ ĩgenioſũ.ſe ed obliuioſũ. Hũc
memorẽ: ſed tardi uidemus ĩgenii. In ipſis cõtrouerſiis: in ꝗbus quõdã pueri luſimus:non oẽs ſimiliter uelin
œmiis: uel innarrationibus: uel in exceſſibus: uelin argumentis: aut exẽploꝶ copia: & epilogoꝶ dulcedine ſe
agũt. Sed eloquẽtiæ ſuæ alia atq; alia in parte diſſimiles ſũt. De uiris magis eccleſiaſticis loquor.. Multi ſup
euãgelia bene dixerũt. Sed ĩ explanatiòe apoſtoli ĩpares ſui ſũt. Alii cũ inſtrumẽto nouo optime ſenſerunt: in

1

pſalmis & ueteri teſtamẽto muti ſũt. Hoc totũ dico:ꝙ nõ oĩa poſſumus oẽs. Raruſq; aut nullus eſt diuitũ: ꝗ
in oĩ ſubſtãtia ſua paria uniuerſa poſſideat. Poſſibilia præcepit deus: & ego fateor. Sed hæc poſſibilia cuncta
ſinguli habere nõ poſſumus. nõ ĩbecillitate naturæ: ne calumniã facias. ſed animi laſſitudine qui cunctas ſi
mul& ſemꝑ nõ poſſit habere uirtutes. quod ſi & in eo arguis creatorẽ: quare te talẽ cõdiderit: qui deficias atq;
laſſeſcas. dicã iteꝶ maior erit reprehẽſio: ſi eũ uolueris accuſare: quare tedeũ nõ fecerit. Sed ſidices:ſi nõ poſſũ

ergo pctm̃ nõ habeo: habes pctm: quareno feceris: quod alius potuit facere. Rurſũq; ille: cuius tu cõparatione
deterior es: uel tui in alia uirtute: uel alterius: erit collatiõe peccator. atq; ita fit: ut quẽcunq; primũ putaueris:

minor ſit eo: qui ſe in alia parte maior eſt. CRI. Sinõ põt homo eſſe ſine pctõ. quõ iudæis ſcribit apoſtolus:

Ei qui potẽs eſt cõſeruare uos ſ.inepeccato: & cõſtituere ante cõſpectũ gloriæ ſuæ ĩmaculatos: quo teſtimonio
cõprobat poſſe hoĩem eẽ ſine pctô: & maculã nõ habere? AT. nõ intelligis quæ propoſueris. Neq; eni hõ põt
eſſeſine pctõ: qd tua habet ſẽtẽtia: ſed põt:ſi uoluerit deus: hoĩem ſeruare ſine peccato: & ĩmaculatũ ſua miſe
ricordia cuſtodire. Hoc & ego dico: ꝙ cũcta deo poſſibilia ſũt. Hoĩ aũt nõ ꝗqcquid uoluerit poſſibile eſt. & ma/
xime id eſſe: ꝙ nullã legeris habere creaturã. CRI. Nõ dico hoĩem eẽ ſine pctõ: quod tibi forſitã impoſſibile ui
deat᷑.ſed poſſe eẽ ſi ueſttAliud eſt enĩ eẽ: aliud poſſe. Eſſeꝗᷓrit exẽplum: poſſe oſtendit ĩperii ueritatem. AT.
Nugaris: nec meminiſti illius puerbii. actũ negas: & in eode cœno uolutaris. ĩmo laterem lauas: ꝓ quo nihil
aliud audies: niſi hoc: quod oĩbus patet: Rẽ te uelle firmare: quæ neceſt: nec fuit: & forſitã nec futura eſt. Atq;

utipſo uerbo utar: & ſtultitiam aſiſtate.i.incõſiſtẽtis argumẽtatiõis oſtendã:eſſe poſſe te aio dicere:quod eſſe

nõ poſſit. hocenĩ qd ꝓpoſuiſti:poſſe hoĩem ſine pctoò eſſe ſi uelit: aut uerũ eſt: aut falſuũ eſt. Si uerũ eſt:oſtẽde
ꝗs fuerit. Si falſũ:qcquid falſũ eſt: nunꝗᷓ fieri põt. Veꝶ hæc quaſi exploſa taceant᷑: & in ſcriniolis ueſtris muſ
ſitent publicã faciẽ formidãtia. Trãſeamus ad alia: in ꝗbus ppetua oratiõe utendũ eſt. Itaduntaxat ut habeas

poteſtatẽ refellẽdi: & quærẽdi: ſiqd uolueris. CRI. Audiã patienter: nõ enĩ dicã libenter. & mirabor ĩgeniũ:cu

ius magis ſtupeo falſitatẽ. AT. Vtrũ falſa ſint an uera: quæ dicturus ſũ:cũ audieris: tũc ꝓbabis. CRI. Loque
re ut uis. mihi decretũ eſt: ſi ridere non potuero: magis ſilere ꝗᷓ mẽdacio acqeſcere. A T. Quid intereſt utrũ te
tacentẽan loquentẽ ſupem/ Et iuxta Prothei fabulã. Vigilantẽ capiam an dormientẽ? Cũ dixeris: quæ uolue
ris: audies quæ nequaꝗᷓ uelis. Veritas eni laborare poteſt: uinci nõ poteſt Libet ſententias tuasparũper diſ
cuütere: ut intelligãt ſectatores tui ꝗᷓ diuinũ in te mirentur ingeniu. Dicis ſine peccato eſſe non poſſe :niſi qui
ſcientiã legis habuerit:per quod magnã partẽ chriſtianoꝶ excludis a iuſticia. & qui prædicator es ĩpeccantiæ:
oẽs ꝓprie peccatores eſſe pnuncias. Quotus eni ꝗqſq; chriſtianoꝶ habet legis ſcientiã: quã in multis doctori
pus eccleſiæ: aut raro autdifſiculter inuenias? Veꝶ tu tantæ es liberalitatis: ut fauorem tibi apud Amaz onas
tuas

— — —.—,;, –

oliti
auari
N
ulß
puc
luicer
nitis
jälai
lox,
inacd
Apern
npott
Kaidit
dutta
ie
,01
naledi

einue

äſei

meno/
aper
tcnl
Hi-
1
lnele
iſup
ntin
ig
ncha
daſ
q
polli
none
wens
blu:
ono⸗
öpot
fna⸗
Leui
A.
nih
Atq
ſeſſe
ſtede
mul
lbens
cu
oque
rüte
vobve
ed
igu
nue:
gori
onas

tuas concilies. Vt in alio loco ſcripſeris: ſciẽtiã legis etiã fœmĩas habere debere: cũ apoſtolus doceat eſſe tacen
dum mulieribus ĩ eccleſia. & ſiꝗd ignorãt domiuiros ſuos debere conſulere. Nec ſufficit tibi dediſſe agmini
tuo ſciĩam ſcripturaꝶ: niſi eaꝶe uoce & cãticis delecteris. Iũgis eni & ponis in titulo ꝙ & fœmĩæ deo pſallere de
beãt. Quis enim ignorat pſallẽdũ eſſe fœmis in cubiculis ſuis: & abſq; uiroꝶ frequẽtia & cõgregatioe turbaꝶ?
Veꝶ tu donas quod licet: ut quod uerecuũde facere debeãt: & abſq; ullo arbitrio magiſtri auctoritate ꝓclamẽt
xiiii. titulo. Addis præterea ſeruũ dei nihil amaꝶ de ore ſuo: ſed ſemꝑ quod dulce eſt & ſuaue debere ꝓferre: &
ꝗᷓſi alius ſit uus dei: alius doctor & ſacerdos eccleſiæ prioris oblitus ſnĩæ. Ponis in alio titulo.xxii.ſacerdotẽ
ſiue doctorem omniũ actuũ ſpeculari debere: & fiducialiter corripere peccantes: ne pro iiſdem rationẽ reddãt
Et eoꝶ ſanguis deſuis manibus reqratur. Necſemel dixiſſecõtẽtus id ipſũ replicas: & inculcas. xxxi. ſacerdotẽ
ſiuedoctorẽ nemini adulari debere. Sed ardenter oẽs corripere:ne& ſe & eos qui eũ audiunt perdat. Tanta ne
eſtin uno opere diſſonantia: ut quid prius dixeris: neſcias? Si enĩ ſeruus dei nihil amaꝶ de ſuo debet ore pfer/
re:ſed ſemꝑ quod dulce & ſuaue eſt. Aut ſacerdos & doctor ſerui dei nõ erũt: qui fiducialiter debent corripere
paccãtes: & nulli adulari: ſed audacter oẽs ĩcrepare: Aut ſi ſacerdos & doctor nõ ſolũ ſerui dei:ſed inter ſeruos
eius principalẽ tenent locu: fruſtra Puis dei blãditias & dulcedines reſeruaſti: cũ hoc ꝓprie hæreticoꝝꝶ ſit: & eo
rũ qui riper cupiũt audientes: dicẽte apoſtolo. Huiuſt modienĩ Chriſto dño noſtro nõ ſeruiunt:ſed ſuo uẽ

tri. Et per dulces ſermones & benedictiões ſeducũt corda ĩnocentiũ:ſemp iſidioſa:callida:blãda eſtadulatio.

Pulchreq; adulator apud philoſophos definit. Blandus inimicus: ueritas amara eſt: rugoſæ frontis: ac triſtis
offenditq; correctos. Vnde & apoſtolus loquit᷑. Inimicus uobis factus ſum: ueritatẽ dicẽs uobis. Et Comicus
obſequiũ amicos: ueritas odiũ parit. Quapropter & paſcha cum amaritudinibus comedimus: & uas electiõis
docet paſcha celebranduũ: in ueritate & ſinceritate. Veritas in nobis ſit & ſinceritas: & amaritudo ilico conſeꝗᷓ
tur. Illud uero quod in alio ponis loco: oẽs uolũtate ꝓpria regi: quis chriſtianoꝶ põt audire: Si enĩ non unus:
nec paucitnec multi. ſed oẽs regunt᷑ propria uolũtate: ubi erit auxiliũ dei/ Et quomõ illud exponis? Adno greſ/

ſus hoĩs dirigunt᷑: & nõ in hoĩe uia eius: Et nemo põt quicꝗᷓ accip ere:niſi datum fuerit ei deſuper. Et in alio lo

co. Quid enĩ habes: quod nõ accepiſti? qd glorianis: quaſi nõ accepis: dicente dno ſaluatore. Nõ deſcẽdi de cæ
lo:ut faciã uoluntatẽ meã: ſed uolũtatẽ eius qui me miſit patris. Et in alio loco: Pater ſi fieri põt tranſeata me
calix iſte: Verũtamẽ nõ quod ego uolo:ſed ſicut tu uis pater. Et in oratiõe dominica. Fiat uoluntas tua: ſicut
in cælo & in terra. Qua ſniĩæ temeritate aufers dei omne præſidiũ. Et quod in alio loco fruſtra conaris adiũge
re abſq; dei gratia: quomõ ſentire uelis: ex hoc loco intelligit᷑: dũ gratiã eius:nõ ad ſis ingula refers opa: ſed ad
cõ litionis ac legis: & liberi arbitriii ptãtem. Ixxii.Illud uero dũ in ſequẽti ponis capitulo: In die iudicii iniquis
& peccatoribus nõ parcendũ: ſed æternis eos ignibus exurẽdos ferre quis põt:& interdicere te miſericordiã dei
& ante diẽ iudicii de ſnĩa iudicis iudicare:ut ſi uoluerit iniꝗs & peccatoribus parcere: te præſcribente nõ poſſit.
Dicis enĩ:Scriptũ eſt enim in.ciii.pſalmo. Deficiãt peccatores a terra:& iniquiita ut nõ ſint. Et in Eſaia. Com
burent iniqui & pctõres ſimul: & qui relinquũt deũ cõſumabunt᷑. Etno ĩ telligis cõminationẽ dei interdũ ſo
nare clæmentiã. Nõ enĩ dicit eos æternis ignibus cocremari. deniq; Eſaias de quo ponis teſtimoniũ:cõburent᷑
ait iniqui & pctõres ſimul. Ei nõ addidit in æternuũ. Et qui relinquũt deũ conſ umabunt᷑: proprie hoc dehære
ticis loquit᷑: qui rectũ fidei tramitem relinquẽtes conſumabunt᷑: ſi noluerint ad dominũ reuerti: quẽ dereliꝗᷓ
rũt:quæ ſentẽtia & tibi parata eſt:ſi neglerark ad meliora conuerti. Deinde cuius eſt temeritatis: iniquos & pec

₰

catores impiis iungere:quia nobis ſic definiunt᷑:oĩs impius iniquus eſt: & peccator eſt:nec reciprocat᷑: ut poſ/
ſimus dicere: Omnis pctõr & iniquus etiã impius eſt. Impietas enim proprie ad eos pertinet: qui notitiam dei
non habẽt: uel cognitã traſgreſſione mutarunt. Peccatum autem & iniquitas pro qualitate uitiorum poſtpec
cati & iniquitatis uulnera recipit ſanitatem. Vnde ſcriptum eſt. Multa flgella peccatoris: & non interitus ſem
piternus. Et per omnia flagella atq; cruciatus emendatur Iſrael. Quẽ enim diligit dominus: corripit. Flagel/
lat autem omnem filium: quẽ recipit. Aliud eſt cedere magiſtri & parentis affectu. aliud contra aduerſarios
crudeli animo deſæuire. Quam ob cauſam & in primo pſalmo canit᷑. Quoniam non reſurgunt impii in iu/
dicio. Iam enim in perditionem ſunt præiudicati. Neq; peccatores in conſilio iuſtoꝶ. Aliud enim eſt gloriam
perdere reſi urgendi: aliud perire perpetuo. Veniet inquit hora:in qua omnes qui in ſepulchris ſunt audiẽt uo
cem eius: & egredient᷑ bona fecerunt in reſurrectionẽ uitæ. Qui aũt mala egerunt in reſurrectionẽ iudicii.
Vnde & apoſtolus eodem ſenſu:quia eodem & ſpiritu loquit᷑ ad Romanos. Quicũq; enim ſine lege peccaue
runt:ſine lege peribũt.Et quicunq; in lege peccauerũt:per legem iudicabunt᷑. Sine lege impius eſt: qui impius
in æternũ peribit. in lege peccatorcredens in deũ:qui per legem iudicabit᷑: & nõ peribit. Si peccatores & iniqui
æternis ignibus exuruntur: non times ſententia tuam: qui niquũ & peccatorem te eſſe dicis. Et argumentaris
non hominem eſſe ſine peccato: ſed eſſe poſſe. Ergo ſolus ille ſaluetur: qui nunꝗᷓ fuit: neceſt: ſed futurus eſt:
aut forſitan nec futurus:& pereãt omnes:quos retro fuiſſe legimus. Tu ipſe qui Catoniana nobis inflaris ſu/

erbia:& Milonis humeris intumeſcis: qua temeritate peccator magiſtri nomen aſſumis Aut ſi iuſtus es: &

humilitate ſimulas peccatorem: mirabimur: atq; gaudebimus habere te ſolu m:poſſidere cũ ſociis:quod nec

uel poſſibile patriarchaꝶ: nec prophetaꝶ: nec apoſtolorum quiſpiam habuit. Si autẽ Origenes omnes ratio/
nabiles creaturas dicit non eſſe perdendas: & diabolo tribuit pœnitentiam: quidad nos: qui & diabolum & ſa

tellites eius: omneſq; impios & præuaricatores dicimus perire ppetuo: Etchriſtianos ſi in pctõ præuenti fue

rint: ſaluandos eſſe poſt pœnas xxi. Iungis præterea duo capitula inter ſe giler banarclu ſi uera ſint:os api
re nõ poteris. Sapientiã & intellectum ſcripturaꝶ niſi qui didicerit: ſcire nõ poſſe. xx. Et iterũ: Sciẽtiam legis
uſurpare nõ debere indoctum. Aut enĩ magiſtrum a quo didiceris ꝓferre cogeris:aut ſi magiſter talis eſt:qui
ab alio non didicerit: & docuerit te quodipſe ignorabat:reſtat ut nõ recte facias:qui indoctus uſurpas ſciẽtiã

ſcripturaꝶ:& magiſter prius ꝗᷓ diſcipulus eſſe cœpiſti. Niſi forte humilitate ſolita:magiſtrum tuum iactitas

dominũ:qui docet omnẽ ſcientiã. ut cum Moyſe in nube& caligine facie ad faciem audias uerba dei. & inde
nobis cornuta fronte ꝓcedas. nec hoc ſufficit:ſed repente mutaris in ſtoicũ: & de Zenonis nobis tonas ſi uper

cilio.Ilxxiii. Chriſtianũ illius debere eẽ patientiæ:ut ſiꝗs ſua auferre uoluerit:gra tãter amittat. None nobis ſa

tis eſt patienter pdere: quod habemus: niſi uiolento atq; raptori agamus gratias?& eũ cũctis benedictiõibus

ꝓſequamur:Docet euangelium ei:qui nobiſcum uelit iudicio cõtendere: & per lites ac iurgia auferre tunicã:

etiam pallium eſſe cedẽdum? Nõ præcepit: ut agamus gratias: & læti noſtra pdamus. hoc dico:nõ ꝙ aliquid
ſceleris in hac ſẽtentia ſit. ſed ꝙ ubiq; mediocria vnep&οοοαπσ träſeas: & magna ſecteris. Vnde adiungis glo
riã ueſtiũ & ornamentoꝶ deo eſſe cõtrariã Quæ ſũt rogò inimicitiæ cõtra deum. ſi tunicam habuero mũdio
rem: ſi epiſcopus: preſbyter: & diaconus: & reliquus ord eccleſiaſticus in adminiſtratione ſacrificioꝶ cãdida
ueſte ꝓceſſerint. Cauete clerici: cauete monachi: uiduæ & uirgines: piclitamini:niſi ſordidas uos atq; panno
ſas uulgus aſpexerit. Taceo de hoĩbus ſ- æculi: quibus apte bellum indicit᷑. Et inimicitiæ cõtra deum: i precio/⸗

ſis atq; nitentibus utant᷑ exuis: clxiiii. Audiamus & cætera. Inimicos ut pximos diligendos: ſtatimq; oppreſ/

ſurus grauiſſimo lethargo ponis. & dicis. elxi. Inimico nunꝗᷓ eſſe credendũ: quod ſibi eſſe cõtrariũ etiã me ſilẽ

te:pſpicuũeſt. Sed dices utrunq; uocibus ſcripturæ còtineri: no aĩaduertens quo ſenſu in ſuis locis dicta ſũt.

Præceptum eſtmihi utdiligã inimicos: & orem pro pſecutoribus. Nunqd iuſſum eſt: utita diligã quaſi proxi

mos & conſanguineos & amicos ut inter æmulum & neceſſarium nulla diſtãtia ſit. Si inimicos diligo quaſi

proximos:amicis quid amplius exhibebo? Aut ſi hocdixeris: illud tacere debueras: ne contrariaſibi in eodẽ lo
co dicere uidearis. Inimico nunꝗᷓ eſſe credẽdũ. Sed quo diligat᷑ inimicus & lex docet. Iumentũ aduerſarii ſi ce

ciderit:ſubleuanduũ.Et apoſtolus: Si eſurierit inimicus tuus: ciba illum. ſi ſitierit dailli potum. Hoc enim fa/

ciens carbones ignis cõgregabis ſi up caput eius.nõ in maledictũ & cõdemnationẽ: ut plæriq; exiſtimãt:ſed in
correctionẽ: reſurrectionẽ: & plenitudinẽ: ut ſuperatus beneficiis odii igne: excocto frigore charitatis. inimi
cus eſſe deſiſtat.cxxiii.addis præterea:regnũ cæloꝶ etiã in teſtamẽto ueteri repromitti. Poniſq; teſtimonia de

apocryphis: cum pſpicuũ ſit regnũ cælorũ primũ in en Pe i prædicari per loãnẽ Baptiſtã & dũm ſaluatorẽ

& apoſtolos. Lege euangelia. Ioãnes Baptiſta clamat in deſerto. Pœnitentiã agite. appropinquabit enim re/-

“ cæloꝶ. & de ſaluatore ſcriptũ eſt. Et eo tẽpore cœpit prædicare & dicere: Pœnitentiã agite appropinqua/

t enĩ regnũcæloꝶ. Tu aũt nos Manichæos uocas: cur legi euãgeliũ præferentes:in illaumbrã: in hoc uerita

tem eſſe dicamus & nõ intelligis ſtultitiã tuãĩ prudentiæ copulatã. Aliud eſt dãnare legẽ:quod Manichæus

faciat:aliud legi præferre euãgeliũ: quæ apoſtolica doctrina eſt. In illa enĩ ſerui: in hoc præſens dominus loq/
tur. Ibi ꝓmittitur: hic implet᷑. Ibi initia: hic pfectio eſt. In illa operũ fundamenta iaciunt᷑: hic fidei & gratiæ
culmẽ ĩponit᷑. Hoc poſuimus:ut egregii præceptoris doctrina mõſtret᷑. Cẽteſimus titulus ẽ poſſe hoĩem ſine
pctõ eẽ:& dei mãdata facile cuſtodire ſi uelit.de quo abũde dictũ ẽ. Cũq; ſe imitatorẽ:ĩmo expletorẽ opis bea/

₰ —

ti martyris Cypriani ſcribentis ad Cyrinũ eſſe fateat᷑: non ĩtelligit ſe in eodẽ ope dixiſſe cõtraria. Ille in. liiii.ti/

tulo terrii libri ponit: neminẽ ſine ſorde & ſine pctõ eẽ.ſtatĩq; iũgit teſtimonia:in quibus ſcriptũ eſt apud Iob
Quis enĩ mudus a ſordibus:ne ſi unius etiã diei ſit uita eius ĩ terra. Et in pſalmo.l. Ecceĩ iniqtatibus cõceptus

ſum: & in peccatis cõcepit me mater mea. Etin epiſtola Ioãnis. Si dixerimus: qa peccatũ nõhabemus: nos ip/
ſos decipimus: & ueritas in nobis nõeſt. Tu exdiuerſo aſſeris: poſſe hoĩem ſine pctõ eẽ. Etut hoc ueꝶ dixiſſe
uidearis:ſtatim iũgis. Et dei mãdata facile cuſtodire:ſi uelit: quæ aut rarus: autnullus iĩpleuit. Si enim facilia

ſũt debent a pluribus cuſtodiri. Sin aũtut cõcedamus tibi:rarus qſꝗᷓ ea explere pot:manifeſtũ eſt eẽ difſicile:
qꝗraꝶ eſt. atq; ut hoc augeas:& magnitudinẽ tuæ uirtutis oſtẽdas: quod ſcilicet de bono cõſcientiæ theſauro

eructare conaris. Ponis in titulo. cxxiii. Nec leuiter qdẽeẽ peccãdũ.Et ꝗd ſit hocleuiter: ne forte ino pe te aliꝗs
dixiſſe exiſtimaret: adnectis. cœxxi. Malũ uero nec cogitandu: neq; illius ſentẽtiæ recordaris: Delicta qs intel/
ligit ab occultis meis mũda me domine:Et abalienis parce ſeruo tuo. Cũ eccleſia etiã ea quæ per ignorãtiã de
linꝗqmus: & ſola eovitatige peccamus:delicta eẽ fateat᷑. In tãtũ ut hoſtias pro errore iubeat oflerri:& põtifex ꝗ
pro cũcto populo depcat᷑:an pro ſe offerat uictimas: ꝗqcerte nunꝗᷓ pro aliis iuberet᷑ offerre: niſi iuſtus ipᷣe eẽt.

Nec rurſũpro ſe offerre:ſi pctõ careret ignorãtiæ ſcilicet. Nunc mihi latiſſima ſcripturaꝶ ſpatia pagrada ſũt:

ut doceã errorẽ & ignorãtiã eẽ pctm̃. Obſecro te:nõne legiſti: quiderit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ:iã mœcchatus ẽ
eã ĩ corde ſuo. Nõ ergo ſolus aſpectus & ĩcẽtiua uitioꝶ reputant in pctm:ſed ea ꝗbus attribuimus aſſeſũ.Aut

enĩ uitare poſſumus malã cogitationẽ: & cõſequẽter poſſumus carere pctõ. Aut ſi uitare nõ poſſumus: repu/

t iĩ pctm: qd caueri nõ põt. Callide ꝗdẽ argumẽtaris:ſed nõ ĩ telligis argumẽtationẽ tuã cõtra ſcãs ſcripturas
facere. Volut eni eloqa ſcripturaꝶ etiã ignorãtiã hr̃e pctm̃. Vñ & Iob offert hoſtias ꝓ filiis ſuis: ne forte igno
rãtiã ĩ cogitatiõe peccauerit. Et 4 ligna cedit:ſi ſecuri ac ferro fugiẽte de ligno hõ fuerit occiſus:pgere iubet᷑ ad
è urbem

–☛ — — — — —. ‚— 21 — —

i,
1
li
ile:
uro
igs
tel⸗/
ide
eet⸗
ſüt
use

ut

urbem fugitiuorum: & tãdiu ibi eſſe: ꝗdiu ſacerdos maximus moriatur. ideſt redimat ſanguine ſaluatoris.
Aut in dono baptiſmatis: aut in pœnitentia quæ imitatur baptiſmatis gratiam: per ineffabilem clæmenti/
am Saluatoris. qui non uult perire quenꝗᷓ: nec delectatur mortibus pctõrũ: ſed ut & conuertantur: & uiuãt.
CRI. Rogo quæ eſt iſta iuſticia: ut in peccato tenear erroris: cuius reatum non habet conſcientia? Neſcio
me peccaſſe: & eius rei qᷓ neſcio: pœnas luo.Et quid plus faciam:ſi ſponte peccauero? ATTI: A me ſententiæ
& diſpoſitionis dei cauſas requiris Reſpondebit ſtultæ interrogationi tuæ liber ſapientiæ. Altiora te ne quæ
ſieris. Et fortiora te ſcrutatus ne fueris. Et alibi: Noli eſſe ſapiens multum. Etnoli argumentari plus ꝗᷓ opor/-
tet. Etin eodem loco. In ſapientia & in ſimplicitate cordis quærite deum. Acne forte huic uolumini contra/
dicas: audi apoſtolum euangelica clangentem tuba. O altitudo diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei:qᷓ inſcru
tabilia ſunt iudicia eius: & inueſtigabiles uiæ eius. Quis enim cognouit ſenſum domini? Aut quis conſiliari
us fuit eius? Iſtæ ſunt quæſtiones: de quibus & in alio loco ſcribit. Stultas autem & ineruditas quæſtiões de
uita: ſciens quoniam lites generant. Et Eccleſiaſtes: de quo certe libro nulla eſt ambiguitas: Dixi inquit ſa/
piens efficiar: & ipſa longe facta eſta me: profunda profunditas: quis eam inuenit? a me quæris quare figu/

lus aliud uas fecerit in honorem: aliud in contumeliam: Et nõ uis acquieſcere Paulo pro ſuo domino reſpon
deri. O homo tu quis es qui reſpondes deo? Audi ee breuiter teſtimonia ſcripturarum: ut ſtultaimmo im

pia ſciſcitatio in perpetuum conticeſcat. Loquitur deus in Geneſi. Non adliiciam ultra maledicere terræ pro
pter opera hominum: quia appoſita eſtmens hominis diligenter ad mala a pueritia. Abraham & Sara audi

ta repromiſſione filii Iſaac: rident in corde ſuo:& tacita cogitatio nõ latet ſcientiam dei. Arguuntur in riſu &

ipſa cogitatio quaſi pars infidelitatis reprehenditur: attamen non ex eo ꝙ riſere diffidentiæ condẽnãtur: ſed
ex eo quod poſtea crediderunt iuſticiæ palmam acceperunt. Loth neſcitin concubitu filiarum quid fecerit. &
inebriatus abeis non habet crimen conſcientiæ. Et tamen error in uitio eſt. Argue ſanctũ uirum Iacob: qua/
re Rachel formoſam dilexerit pro qua & ſeruiuit multo tempore: & in Liæ primo concubitu fuerit contriſta
tus: & acquieſce tandem humanæ fragilitati quæ etiam pulchra corporadiligit: & deformia deteſtatur. Lu/
get lacob mortem filii ſui Ioſeph: & multo tempore conſolationem non recipit filiorum: reſpondetq; lugẽs
& gemens: Vadam ad infernum. & probat ſe hominem: dum iuſtus ignorat quid actum ſit de iuſto filio Io
ſeph. In Exodo ſcriptum eſt: Si percuſſeritaliquis quempiam & mortuus fuerit: morte moriatur. Sin autẽ
nõ uolens: ſed deus tradidit eum in manibus eius: dabo tibi locum: ad quem confugiat: qui occiderit. In quo
notandum eſt: ꝙ deus tradidit hominem in manus eius: & ille qui occidit per ignorantiam exilio condẽna⸗
tur. In Leuitico lex exponitur. Anima ſi peccauerit in conſpectu domini nõ ſponte ex omnibus præceptis do
mini quæ non oportet fieri: feceritq; unum ex eis: ſiue pontifex fuerit: ſiue omnis ſynagoga: & reliquus po/
pulus: & poſtea didicerit peccatum ſuum: quod peccauit perignorantiam: offeret munus hircum in capris
maſculũ ĩmaculatũ: & ponet manus ſuas ſuper caput eius: interficietq; illu in loco ubi mactãtur holocauſta
eoram domino: quia pro peccato eſt. Statimq; in ſequẽtibus. Si tetigerit aliquid ĩmũdum: quod nõ liceat tã
gere: & fecerit per ignorantiã: & poſtea didicerit ſiue promiſerit aliquid: & fuerit oblitus: pnunciabit peccatũ
ſuũ in quo peccaſſe ſe ꝑſpicit: &offeret domino pro his quæ peccauit: agnã ſiue caprã pro pctõ. & præcabit᷑
pro eo ſacerdos ſuꝑ pctõ: & dimittetur ei pctm̃. Sin autem nõ p̃ualuerit manus eius: ut offerat ouem pctis

eius: quibus peccauit: duos turtures aut duos pullos columbarum offeretdomino: unũ pro pctõ: & unum in

holocauſto: & portabit ea ad ſacerdotem. & offeret ſacerdos pro peccato quod peccauit: & dimittetur ei. Cæ
