EPiſcopũ docet humilitatẽ iuſticiã pacẽq; ſectari: miſereri paupibus: legẽ dei diſcere & docere: nõ accipe p/

ſonã in iudicio:nec quenꝗᷓ cauſa ĩcognita iudicare: iferiores eccleſiæ miſtros nõ deſpicere: nec illis iniunã
ifrogare. Deniq; ſeptẽ diſtiguẽs ordies clericoꝶ docet p ſingulos: ꝗli eos eus debeat honore pꝓſeq:qᷓli charitate
fouere. Inſolentiã quoq; acauaritiã arguit epiſcopoꝶ:: qui omnia ſibi arrogantes officia & opes ſibi cumulãtes
clerum mendicare compellunt. l
Vficere qdẽ fidei tuæ arbitrorcòuerſationẽ ſãctã: quã hẽs in xpo Ieſu ad ſacerdotalis ordinis di/
ghitatẽ: arctã tibi & anguſtã ĩtellectus uiã in dño reſerare: qa præcedẽtibus meritis ac uirtutis ĩſi
) gnibus ad hoc officiũ electus a deo es. Licet in multis gr̃a Xpᷣi ſine opibus cõprobet᷑: & ceſſãte me
r itto cõuerſatiõis ac uitæ:lola dei dona fructificẽt. ITñ qatu præ cæteris electus a deo cõprobaris:qꝗ
legis pa ĩpleuiſti: &caaris in gra uſq; ad ſupeminẽtẽ ſciæ charitatẽ ĩtellectu dei tecũ loquẽte feſtinãter

.

eyxiſtẽtibus cogitatiõibus ĩſignibus: hoc uis noſſe:qd futurus es: totiustibi eccleſiæ put pcipis:ſacr̃a reſerabo.

doctriæ ordinẽ & locũ cuſtodiẽs: & qd qliter obuare debeas docẽs: ſi mõ ad iniuriãnõ reuoces nouellæ exhor-
tatiõis ĩ duſtriã. ac te nõ pudeat Paulil P minorẽ eẽ dũ diſcis. Quia ſepoſito ut uides priuilegio dignitatis: hẽs
de nobis amplius qd quæras: & id qd iãpridẽ in cõſecratiõe cõſtitutũ te eẽ credis: Reſtat ut capias: ne minor ĩ
ueniaris in xpo:ꝗᷓ in mũdo ĩterĩ noĩaris: ac ſic falſi uocabuli ĩutilis paſtor exiſtas:cũ hæc quæ ĩ dno latent:ſacr̃a
nelcires. Nos ti tenẽtes in oĩ diſputatiõe rõnẽ: ac tecũ ſimpliciter fabulãtes: ueꝶe te epᷣm aĩaꝶ debere eẽ mõſtra
bimus: ut factus tibi ipe iudex: hoc qd loqmur: ĩplere feſtines: & nobis coſẽtiẽs:uerecũdia & cõfuſione reiecta:
eligas abiectus eẽ in domo dei:magis ꝗᷓ hitare in tabernaculis pctõꝶe. Sic eni leſus ait: Reges gẽtiũ dnant᷑ eoꝶ:
K uiii. xciiii.

& qui ptãtẽ hũt:dni uocent᷑. uos aũt nõ ſic:ſed qui maior eſt uf̃m: fiat ſicut minor. & qui p̃nceps eſt fiat ſicut
miĩſter. Quis enĩ maioreſt?qui recuũbit an quimĩſtrat:in gẽtibus qdẽ qui diſcũbit.ĩter uos aũt no ſic: ſed qui
mĩſtrat. Ego auũt in medio ur̃m ſũ ſicut qui mĩ ſtrat. Et uos ꝗa eſtis pmanẽtes mecũ in tẽtationibus meis. Ego
diſpono uobis ſicut diſpoſuit mihi pr̃ meus regnũ: ut edatis & bibatis in mẽſa mea ĩ regno meo. & ſed eatis ſu
er ſedes duodecim iudicãtes duodeci tribus ifrael. Et alibi rectorẽ poſuerũt te: noli extolli. ſed eſto tanꝗ unus
ex ip̃is. Et alibi:nõ ut dñeris clero: ſed ut forma ſis ouibus. Et alibi. Tẽplũ dei eſtis: & ſpũs dei hĩ tatin uobis. Si
quis auũt tẽplũdei uiolauerit: diſꝑdet illũ deus. Tẽplũ enĩ dei ſãctũ eſt: qd eſtis uos. Quoniã ex ipſo & per ip/

ſũ & in ipſo ſũt oĩa:ipſi gloria in ſæcula. Vnus enĩ deus & pr̃dni nñ Ieſu AXpi: ex quo oĩa. & nos ipſo:& unus

dis Ieſus Aps: per quẽ oĩa: & nos per ipſũ. Sed nõ in oĩbus eſt ſcia. Cæcitas eni cõtigit ex parte in iſrael : donec
lenitudo gentium intraret: & ſicoĩs iſrael ſaluus fieret. Cõcluſit ergo deus oĩa ſub pctõ: ut oĩum miſereat᷑.
Añ oĩa humilitatẽ dilige: ꝗa ſupbia apoſtatare facit a deo: & initiũ oĩs pcti ſuꝑbia eſt. Deus enĩ nr formã ſer/
ui accipiẽs: humiliauit ſe uſq; ad mortẽ: mortẽ aũt crucis. Oẽs ſcripturas mẽte pcurre:totum canonẽ lege.atq;
hns añ oculos exempla ſãctoꝶ: imitare qd bonũ eſt. æmulare: quod ſãctũ eſt. Factuſq; tibi Hieroſolyma cæ
leſtis deo uota reſtitue. domũ in te & tẽplũ Salomonis ædifica: tabernaculũ fabrica: & diligẽtius exomare fe/
ſtina. Intra ſãcta ſãctoꝶ:: indeficiẽs lumẽ accẽde. pfectionẽ in oĩbus tene. Pone cuſtodiã ori tuo: & oſtiũ circũ/

ſtãtiæ labiis tuis. Nõ des in tẽtationẽ aĩam tuã: & dic. Ois caro fœnũ: & oĩs gloria eius ut flos fœni. aruit fænũ
& flos decidit. uerbũ aũtdũñi manet in æternũ. Sacerdos enĩ dni qui de ore ſuo ꝓfert iuſticiã: & exꝗrẽtibus nun

ciat ueritatẽ: angelus dei oĩpotentis eſt. In oĩbus cauſis ſerua iuſticiã. peregrinãtẽ: & orphanũ: &uiduã: & pau
perẽ: uel pupillũ uacuo eemie nõ dimittas. Ibiq; theſaurũ tuũ ubi & cor tuũ eſt:cõde.Cũ oĩbus fratribus tuis
ſicut ſcriptũ eſt: pacẽ habe. Cõcilia fuge.ne dũ iudicas cõdẽneris. Sic enĩ ſcriptũ eſt: beatus uir qui nõ abiit in cõ
ſilio impioꝶ. & in uia pctõꝶ nõ ſtetit: & in cathedra peſtilentiæ nõ ſedit. ſed in legedni fuit uolũtas eius. & in

lege eius meditabit die acnocte. Potẽtũ perſonas: diuitũnotitias: ſalutãtiũ obſequia ita accipe: ut paupem nõ

còtriſtes: nec ulli faſtidiũ excuſatiõis inducas. Nõ recedat liber legis ut ſcriptũ eſt: de manu tua. ſed meditareẽ
eo die ac nocte. Sic enĩ ſcriptũeſt. Sine offeſione eſtote iudæis & græcis & eccleſiæ dei: ſicut & ego oĩbus ꝑ oĩa

placeo: nõ quærẽs qd mihiutile eſt. ſed quod multis: ut ſalui fiat. Prius ꝗᷓ audias: ne iudices quẽquã. atq; ante
ꝓbationẽ accuſatidis illatæ: neminẽ a tua cõmuniõe ſuſpẽdas. quia nõ ſtati qui accuſat᷑ reus eſt: ſed qui cuĩ
cit᷑ cimĩoſus. Nec præſtãdũ odiis ſinguloꝝꝶ eſt: ut ĩnocẽtũ fratrũ donet iniuria. Quinĩmo timorẽ dri añ ocu
los ſemp hñs: ut totũ qd agit᷑:deo & Xpo ſcias eſſe præſẽtãdũ.Nã præterit figura huius mundi: & deo magis
obedire cõuenit ꝗᷓ hoĩbus. Qui ſcit præterita: de futuris æſtimat. uno enĩ ſermone tota lex adimplet᷑. Oẽ qd;
tibi fieri nolueris: alii ne feceris. Domi ſi fieri põt poſtpoſita pſonæ tuæ cura: officiiq; reuerẽtia: ſeruũ ſeruis eẽ
te cõuenit: atq; ita iſrael in oĩbus pdocere: ut quicũq; audiũtcõuerſatiòe tua magis ꝗ ſermone ꝓficiãt. Sic enĩ
ſcriptũ eſt: in ſapĩa ambulate ad eos qui foris ſint. Nò te extollat ſalutatio plurimoꝶ. Munera diuitũ & obſe/
quia te nõ uincãt. qa munera ut ſcriptũ eſt excæcãt oculos iudicũ. Nec plus ſit apud te matrona nobilis & di⸗/
ues: ꝗᷓ ꝓfeſſa paup atq; mẽdica: aut uidua maritali auxilio deſtituta: æqualis ei quæ habet uiꝶ potẽtẽ in ſæcu/
lo uideat᷑.Alienũ te a pſonis oĩum reddẽdũ iudica. Ac ꝓpter iniuſticiã in iudicio pauperẽ nõdefẽdas. nec pro

pter gratiã diuiti ĩdecẽter aſſiſtas. aut ſi hoc nõ potes facere: cognitionẽ reſpue cauſaꝶ. Sola eſto tibi lectiõe &

oratione cõtẽtus. Neminẽ enĩ ut ſcriptũ eſt diligit deus:niſi eũ qui cũ ſapĩa hĩtat.ac nullũ lædit. Iſta ſi feceris:

deo utilis in oĩ bus cõprobatus: pfectũ ſacerdotiũ in te retẽtabis. Expelle de tẽplo Ap̃i oues & boues: & colum/
bas uẽdẽtes. & nũmularioꝶ euerte mẽſas. quia domus patris nri domus negociatiõis eẽ nõ debet: ſedoratiõis.
Et quod iudicio dei ꝓiicit᷑:deſiderari ꝓpterdãnatiõis ſnĩam nõ oportet ne reprobi inueniamur in Apᷣo.Sicq;

fiet ut in ueritate conſiſtens ſeptiformis eccleſiæ ſacramentũ noſſe merearis quod in oĩpotẽtia dei cũ ſua uene
ratiõe conſiſtit ideſt in patre & in filio & in ſpu ſãcto: in archãgelis: in angelis: in ſapiẽtia: in hoĩbus. Quæ oĩa
ſi diligenter aſpicias: totus in his diſputationibus eccleſiæ catholicæ füdamẽtacognoſces. Et perhos gradus ſi
uniuerſa obſeruaueris quæ ſcripta ſũt: deus erit in memoria tua: & tu in dominũ reuertertſis.
De primo gradu eccleſiæ qui foſſarioꝶ ordo eſt.
Rimus igitur in clericis foſſariorum ordo eſt: qui in ſimilitudinem Thobiæ ſancti ſepelire mortuos
admo nent᷑: ut exhibẽtes uiſibiliũ reꝶ curã ad ĩuiſibiliũ feſtinẽt: & reſurrectionẽ carnis credentes in
dno totũ quod faciũt deo ſe præſtarenõ mortuis cognoſcãt. Tales ergo foſſarios eccleſiæ cõuenit: ꝗ

rũ. At ſicut cæteri ſacerdotes famulis dei deſpicias ſacrm: ac plus diuerſoꝶ ſeruis deferas uel amicis ꝗᷓ Xpi in tẽ/
plo cũ præces fũdis: cuis mẽbra ueneraris: c oĩ bus participare te cõuenit: nõ ſolũ ĩ altari:ſed & domi: cũ omni
bus eſſe cõuiuã: atq; inter domeſticos parietes ſimpliciter reſidere. Si amas Thobiã ꝓphetã: & ſi eius imitaris
exemplu:ſi ples quod ſcriptũ eſt: Qui recipit ꝓphetã in noĩe pphetæ mercedẽ ꝓphetæ accipiet. Caue ne huic

officio per ſupbia tuã aliqua irroget᷑ iniuria: quã laicus qui minoreſt Thobiæ nõ meret .Te eniĩ ita de dei men
bris oportet hr̃e iudiciũ: ut ĩtelligas eccleſiæ ſact̃m. Religionis enĩ & ſãctitatis eſt: ꝙ epᷣs diceris nò romani con
ſulatus aut iuris. Si hocuis eſſe qd factus es: ſerua ordinẽ tuum: locũq; cuſtodi. Defer ꝓphetæ: ut ꝓpheta tibi
ſeruiat. Dilige myſteria dei: utameris a Xpo. Noli aliquẽ cõtriſtare illicite aut iniuſto odio proſequaris:qa tu

ſicut

lis Thobias ꝓpheta fuit: eius fidei:eius ſãctitatis: eius ſcĩæ atq; uirtutis. Nõ ergo putes paruũ eẽ officiũ foſſario

hit
tün
laſ⸗
tar

die⸗
n
aß

Cbes
npr
din
E

ter
ci
tate
glet
Den

lan ſicut Aps es: & alii Xpᷣi ſũt: & nemo potẽs eſtin hoc ſæculo qui aliquẽ ſeruoꝶ ſuoꝶ uelit ab aliis cõculcari. tu
gui ipſe quoq; ſi libẽter accipias qddicturus ſũ:cũctoꝶ famulis ꝓpter eos qbus ſeruiũt honorẽ deferes: atq; unũ/
Ey quẽq; put potẽs eſteius dns ueneraberis. Dic mihi quæſo ꝗs maioreſt Apo? aut cui tãtũ debes qui pro te ſan
tifu guinẽ ſuũ fudit:& qui te eccleſiæ ſuæ præpoſuit:& qui te honorauit in cũctis:qui oĩa tibi diuitiaꝶ ſacr̃a cõceſ-/
unus ſit?/N unqd meret᷑ dũs deus tuus:ut cũ hæc præſtiterit ꝓpter bonitatẽ & miſericordiã ſuã cõſeruos tuos depri/
,S mas deroges Xpo:ac nullũ niſi te ſolũ putes ad dũm ptineretibi tãtũ exiſtimes reuerentiã deferẽdã:ac famu
eri los Xpᷣi in cõſecratione tibi creditos nõ in mĩſterio liberos: ut hẽas: ſed ut ſeruos ĩ dnationẽ poſſideas: Hæc eniĩ
unns præ cæteris deus dãnat: & nihil grauius fert:qᷓ ut cũ ſcias hoĩbus deferẽdũ deo i pſe nõ deferas:cũ ſeruũ princi/
loner pis atq; militiæ deputatũ pſequi & laceſſere nõ audeas: eos qui ueri dei ſerui ſũt: & uero Xp̃i caractere cẽſiti ac
er⸗ per baptiſmũ gratiã Xpi & per clericatus officiũ militãtes adiectiõe putes ignominia deputãdos: ut plus ĩter
ile, dũ apud cõſciẽtiã tuã ſi iniuriã nõ faciat nr̃a correptio: tã ſeruis q̃ clericis parcas. Et in his aliquid uernaculũ di
ligas: illos uelut alienos deſpicias: & malis mũdo placere ꝗᷓ Xpo. Pro Xpᷣo:pro fide:pro religione:pro ꝓpoſito
nace ſanctitatis deferre interdũ clericus ſeruo cogit᷑: & ad ignominiã nõ ferendã uilis iudicat᷑ in mũdo:qui ſũmus
teſe, in cælo eſt. Recte hæcrepudias eps. recta iſta non ſeruas. Si epᷣs nõ uis:ſi cæloꝶ regna cõtẽnis:ſi nullũ cum deo
nd⸗ cupias hre cõſortiũ: Certe ſi electu tea deo gra tularis:ſi factũ te paſtorẽ gregi ſi te creatũ ſacerdo tẽ clericis reco
ni gnoſcis: laborare debebis: ne tibi tua mẽbra diſpliceãt: ne id quod Xpᷣi eſt reprobet᷑ .Si enĩ ait apoſtolus: aut nũ
“W, quid caput pedibus dicet nõ deſidero opa ur̃a. Vnũ eniĩ corpus & multa ſũt mẽbra. Si tu caput es:pedũ tibi of
ur ficia neceſſaria ſt ũt: ptinere ad honorẽ tuũ atq; ad ſubſtãtia co rporalẽ pedes ipſ ecognot ſcis:ſine his utipſe no/
e ſti ambulare nõ potes. hi te ſuſtinẽt: hi totũ corpus pmouẽt: hi dirigut caput:hi primũ te eſſe faciunt. Perditis

his coõtemneris a cũctis:ac tibi ip ſe odibilis factus amarã uitã in ſæculo retentabis.
De ſecũdo gradu eccleſiæ qui oſtiarioꝶ ordo eſt.

in . .1 . 2 e⸗ . . . . „.
8 cũdus oſtiarioꝶ locus eſt qui claues regni cæloꝶ tenẽt: qui prarchis dant᷑: qui præſũt portis hieru/
. ſalẽ:aut ĩter bonũ & malũ hites iudiciũ aperiũt qd nemo claudit:& claudũt qd'nemo apit. I hic cõ
dn ſiderare te cõuenit: quæ circa oſtiarios dei debet eſſe diligẽtia: quãta his uerbis atq; officii reuerẽtia P

te deferẽda ſit:ĩtrare tẽplũ niſi per hos nõ potes. Hi ſũt ordinati per uices ſuas:& oĩa quæ intus ſunt ex utraq;
cuſtodiũt: ac ꝑfecti in oĩbus fideles recipiãt: reſpuãt infideles.
Kot „⸗ ¶ De tertio gradu eccleſiæ qui lectoꝶ ordo eſt.
—

hadn EFPrtius lector ordo eſt: qui deo Xpo & ꝓpphetis dat᷑:ᷣm qd ſcriptũ eſt. Exalta uocẽ tuã & dic. Oĩs caro
t fœnuũ: & oĩs gloria hoĩs ſicut flos fœni. aruit fœnu: & flos decidit. Verbũ aũt dni manet ĩ æternũ. De
ee niq; dns nr legẽs in tẽplo formã lectoris aſſi ũpſit. Sicut ergo lectores qui cãtant canticũ Moyſi & agni
nisc⸗ hi ſũt qui ſequunt agnũ ĩmaculatũ quocũq; ierit:qui cũ mulieribus nõ coinquinauerũ t: uirgines eni ſũt. Ho
U rũ numerus eſt angeloꝶ: & nomẽ angeli coueniẽter ſacerdoti adaptat᷑: qui uſq;adeo æqᷓles tibi ſũt per hæcoffi
be cia ſãctitatis ſicut ſcriptũ legis. Sacerdos qui de theſauro deore ſuo pfert iuſticiã: & exquirẽtibus annũciat ue/
dͤ/ ritatẽ angelus omnipotentis dei eſt.
rcu/ 6 De quarto gradu eccleſiæ qui ſubdiaconoꝶ ordo eſt.
poo Vartus eccleſiaſticæ diſpoſitiõis in ſubdiacono eſt ordo: qui metranatinei appellant᷑ in humilitate
e6 dno ſeruiẽtes. ꝓpter hoc in euãgelio leſus ad Nathanael ait: Hic eſt uerus iſraelita: in quo dolus non
ens: eſt. Cui rũdens leſus ait. Añ ꝗᷓ Philippus te uocaret: cũ eſſes ſub ficu nouitte. qd ꝓpterea ſcriptũ eſt:ut
un⸗ uNoc diſpoſitionẽq; cognoſcas: ꝓpterea dñs nr̃ formã dei accipiẽs humiliauit ſe uſq; ad mortẽ:mortem
os aũt crucis. ꝓpter qd ſempꝑ genu flexo orare mãdamur. Oĩs eni qui ſe humiliat exaltabit᷑: & qui ſe exaltat hu/
ig miliabit᷑. Propter hoc ægyptus cõpetẽtibus plagis pcutit᷑ a dũo. Hæc dies pfectiõis ex ægypto paſcha dni nun
ene cupat᷑:ut qa paſcha nr̃m ĩmolatus eſt Xps:plenitudinẽ totius m yſterii atq; ſacii in reꝶ officiis recognoſcas:
n nec per arrogantiã nõ ferẽdã nõ deſpicias eos qui oblatiões in tẽplo dei ſuſcipiũt: ut ſecretoꝶ oĩum teſſes parti
cipes etiã paſſionũ ſunt & cætera. Hi enĩ primi deſideria nia ſuſcipiũt:hi ꝓbãtin nobis optimas uolũtates: hi
repudiãt malas: hi ut a deo ſuſcipiamuraſſiſtũt: quoꝶ tibi ſicut uiſibiliter mĩſteria eſſe cognoſcis:ita & inuiſi
biliter ꝓpter pacem aut eius cõcordiã utilẽ eſſe perpende: ne cõficere corpus Xp̃i & ſanguinẽ ultra nõ poſſis: ſi
605 uenturus ad altariũ dei eccleſiæ mẽbra neglexers. L
gin ¶ De quinto gradu eccleſiæ qui leuitaꝶ ſeu diaconoꝶ ordo eſt.
t ‚Vintus in diaconibus ordo ſacii eſt: quoꝶ ſors dei eſt:qui recedere de tẽplo dni die ac nocte phibent᷑:
lnd J qui coluna & fũdamẽtũ ueritatis ſũt: qui eccleſias dei ſuſtinẽt: qui altare Xp̃i ſũt:ĩ quo firmant᷑ ſacr̃a
nts 'in quo offer: oblatio. Quid ergo in tẽplo dei ut ipſe noſti uenerabilius altari eẽ põt:qs nõ ſe ad mẽſã
mni dũi acteſſurus humiliet᷑ Et hi ſũt quos in apocalypſi legimus Septẽ angeli eccleſiaꝶ: hi ſũt ſeptẽcãdelabra au
ts rea: hi uoces tonitruoꝶ: hi in ſimilitudinẽ ſactoꝶ. Noe iuſticiæ præcones nõ hntes in ſe maculã aut rugã atq; ĩ
nui cãdorẽ lucis effecti: in oĩ iſrael deo uolẽte pſpicui:puri mẽtibus:aĩaꝶ cãdidi:uirtutũ opatiõe præclari:humili/
nen tate præditi. qeti: humiles: euangelizaãtes pacẽ: annũciãtes bona: diſſẽſioes rixas & ſcãdala reſecãtes:ſoli deo elo
n quẽtes:ĩ tẽplo nihil de mũdo penitus cogitãtes: dicẽtes pri & mri nõ nouimus uos:& filios ſuos nõ agnoſcẽtes.
abi Deniq; & Leui ut ſcriptũ legimus ſacerdotalis tribus ẽ: & caput oĩum ſacerdotũ.ſine hoc ſacerdos nomẽ hẽt:
nu K v. .xcy.

officiũ nõ hẽt: hic miſter dei dicit᷑ ꝗa ſcriptũ ẽ. Quis maiorẽ ꝗ mĩſtrat:an cui mĩſtrat᷑ Et ſicut in ſacerdote cõ
ſecratio:ita in mĩſtro eſt ſacr̃idiſpẽſatio. Illi orare:huic pſallere mãdat.Ille oblata ſciĩficat:hic ſcĩficata diſpen
ſat. Ipſis etiã ſacerdotibus ppter præſũptionẽ nõ licet de mẽſa dñi tollere calicẽ: niſi eis traditus fuerit a diaco/
no: ut præcedẽte miĩſterio ſcĩtatis humiliatus pauliſꝑ poſt cõſecrationẽ dũ miſterio dei ĩſtãt: reuerẽtiã ut de/
bẽt recognoſcãt. Ita eniĩ deus nr̃ oĩpotẽs uniuerſa diſpo ſuit: ut qui maiorẽ eẽ ſe crediderit minor ſit: & qui ui/
deret minor maior exiſteret. Deniq; ꝗᷓ hoc ueꝶ ſit ipſe ꝑ pende. Leuitæ ĩferũt oblatiões in altari. Leuitæ cõpo/
nũt mẽſã dñi. Leuitæ cũ ſacerdotibus dũ ſact̃a biñdicunt᷑ aſſiſtũt. Leuitæ an ſacerdotes orãt: ut ſicut diſtinctio
locoꝶ credit᷑ in mũdo:etiã in altari dei uideat᷑. Epᷣi ſupbi ſũt:ſi nolint ſibi diaconos anponi: Gi humanitatẽ dili
ſt maiorẽ eẽ ĩ eo q ſũt humiles cognoſcãt. Tũc deĩde ut aures hẽamus ad dum diaconus acclamat:ipſe pᷣdi
cat: ipſe hortat᷑: ipſe cõmonet aſtãtibus ſacerdotibus ne leuiter hãc uocẽ: quæ hæc & pacẽ annũciet: aut negligẽ
ter aſpicias: aut cõtẽnẽdã putes.Sufficit huic ordini eũ ꝑ dũm fuiſſe cõceſſũ: ut nõ ſolus ſacerdos ĩ tẽplo totũ
agere &1 plere uideat᷑. Eget officio diaconi ſacerdos: ſicut & diaconus ſacerdotis: nec diues ſine paupe eſſe põt.
Poſt cõſecrationẽ enĩ oĩum ſacrt̃oꝶ poſt or̃ones:poſt recitatiões noĩum poſt oĩa myſteria deitatis pfectio: rur
ſus leuitis ĩ altari dat᷑. Diaconus ut ſupius dixi calicẽ tradat: teſtis paſſiõis: teſtis diſpẽſatiõis: teſtis humilitatis
ne elatus ĩ ſupbiã is ꝗ obtulit nihil ſpandũ ſibi a diacono recognoſcat.Iõ leuita ĩ cõſecratiõe pfectus ẽ: nec ul/
tra iã ſicut laicus bñdicit᷑: qa fectã ĩ ſe hr̃e iubeat᷑ dni ſcĩtatẽ. Deniq; ex oibus tribubus ĩ Ieſu naue libro Leui/
tæ ciuitates accipiũt:ut tu Teliga nullũ eẽ hoĩum genus: nullã terrã: nullũ locu: nullã gẽtẽ: quæ non huic p/
pter dũm pᷣuire iubeat᷑. De leuitis aũt decimas decimaꝶ accipimus ſacerdotes: nec dare ipis ſed accipe mãdant᷑.
Nuic aũt ex quo ĩ eccleſiis ſicut ĩ romano ĩperio creuit auaritia: piit lex de ſacerdote:& uiſio de ꝓpheta. Singuli
quoq; potẽtia epᷣalis noĩs quã ſibiipſi illicite abſq; eccleſia uẽdicauerũt: totũ qd leuitaꝶẽ ĩ uſus ſuos redigut.
nec hoc ſibi qd ſcriptũ ẽ uendicãt: ſed cũctis auferũt uniuerſa. Mẽdicat ĩfœlixclericus ĩ plateis: & ciuili ope mã
cipatus publicã a quolibet depoſcit alimoniã. & ꝗqdẽ ex eo deſpicit᷑ a cũctis ſacerdotale officiũ:dũ miſericordia
deſolatus iuſte putat ad hãc ignominiã deueniſſe. Eget ĩ ſede bcheer⸗ altari leuita:ĩ ſecretario ſubdiaconus:
lectiõe lector: & ĩ tẽplo oſtiarius: ĩ ſepultura foſſarius: moriunt᷑
cordiã: ꝗ miſereri aliis ſũt pcepti. Et cũ ita fuerit: ſacerdos Anor nõ fecerit cõdẽnat᷑. Solus ĩcubat diuitiis: ſolus

mĩſterio utit᷑:ſolus uniuerſa ſibi uẽdicat:ſolus partes ĩuadit alienas: ſolus occidit uniuerſos. Nã ſi ß᷑m diuinos

libros oĩa faceremus:nec dici ꝗcꝗᷓuiſi ibiliter poterat cũctis: ſ. ola in Xp̃i eccleſia ſcĩtas abũdaret. Hic ꝓpter ſacer
dotũ auaritiã odia cõſurgũt:hĩc epᷣi accuſant a clericis: hinc prĩcipu lites: hinc deſolationũ cauſæ:hĩc origo cri
minis. Etenĩ ſi unuſꝗſq; ita hũc mũdũ uiſibiliter poſſidere mãdat᷑: ut ſua tãtũ poſſeſſiõe cõtẽtus ſit: acres nõ ĩ
uadat alienas: nõ agrũ paupi tollat: nõ uineã: nò ſubiectoꝶ aliqd: nõ famulos: nõ fructus: ꝗᷓto magis ꝗ eccle/
ſiæ dei pᷣeſſe debet:ita ĩ oĩbus fᷣuare iuſticiã: ut hoc ſibi tãtũ uẽdicet qd ſui iuris eẽ cognoſcit Aliena nõ tãgat
aliẽa nõ rapiat: æꝗᷓlẽ ſe cæteris faciat. & ſicut ſine his ĩ eccleſia nõ fit: ita & ſine his ĩ eccleſiæ miſterii diſpẽſatiõe
nõuiuat. Certe utip̃e noſti quiſibiliter ĩ hoc mũdo ius ĩuadit alienũ: accuſat᷑a paupe: dãnant a iudice. Ita & ĩ

eccleſia dei cũ unuſꝗſq; ſtip edia ſua pdit:clamat ad deũ: exaudit᷑ a xpo. nec differt᷑ ĩ hac parte ultiõis ſnĩa:ſi nõ

reddunt uniuerſa. Moderatio enĩ dei pces ac ſolũ nr̃m redditũ quærit: acnos quærit ſua bonitate pᷣuari. Sed ſi
nõ cõuertimur:ſi duri corde ſumus: ſi ĩ pctis uſq; ad mortẽ illicite pduramus: Aſſidue peccãti ſicut ſcriptũ eſt
deus nõ miſerer. E. ſexto gradu eccleſiæ: qui ſacerdotũ ordo eſt.
Extus ſenioꝶ ordoẽ: q ſacerdotibus dat᷑: qpᷣſoyteri dicunt᷑: ꝗpᷣſũt eccleſiæ dei: & xp̃i ſacĩa cõficiũt. Hi
aut ĩ budictiõe cũ epis cõſortes miĩſterio ſut. nullaĩ cõficiẽdo corpore Apᷣi ac ſãguĩe ĩter eos & epos cre
dẽda diſtãtia ẽ: & euchariſtiã iãpridẽ ꝑ p̃ᷣſbyteros bñdictã ſi uſus exegerit epi accipe debent:ac ſe Apᷣo
ac plenitudini eius coĩcare cognoſcere. Nã ſiqꝗs ad iniuriã reuocet aut putet ſe accipe nõ debere euchariſtiam
quã pᷣſoyter bndixit:is ꝓfecto ꝑuerſi us ẽ: credẽs dum duo corpora hũiſſe. Vnum maius: & unũ minus. Maius

qdeps cõficit: qd p̃ſbyter minus. Hic Apᷣm diuidit:eiq; facit iniuriã. Ergo ĩter baptiſmũ & baptiſmũ põt eẽ di
ſtaãtia: ut ſãctior iudicet᷑ quẽ baptizauit eps:qꝗᷓ is quẽ leuita.ſicut ĩ actibus apoſtoloꝶ legis Eunuchũ a Philip/

po diacono baptizatũ fuiſſeut ſcriptũ eſt. Ecce aqua: ꝗs ꝓhibet me baptizari/& ille ait nihil: ſi credis. Fides enĩ
uæ facit mudũ: & ꝗa nõ ẽ dãtis ſed accipiẽtis. Ita credẽdũẽ ſoĩ aĩa baptiſmũ eẽ pfectũ: & ĩ oĩ ſacerdote corpus
Xp'i eſſe pfectuũ. ꝗnõ coĩcat euchariſtiæ pᷣſbyteroꝶ:nõ coĩcat Apᷣo.nec euchariſtiã ipſe bndicit: qa ĩ eo ĩ quo iu/
dicat cõdẽnat᷑: atq; in ſimilitudinẽ Iudæ traditoris tradẽs dni nullo cogẽte ipſe ſibi ĩfert manus:ac ſuſſ pẽdio pe
rit: qa ſuꝑbia peccat in deo. Nec ego dico præſẽtibus ep̃is atq; aſtãtibus altari preſbyteros poſſe ſact̃a cõficere.
Sed ſi forte uſus exegerit: ut ueniẽtes ad eccleſiã ſacerdotes iiſdẽ horis ꝗbus aut oblatio parata nõ ſit: aut non

poſſitofferri: nõ debere epiſcopũ repudiare euchariſtiã preſbyteroꝶ ſi ponat᷑ in altari. quia accipi oportet epi/

ſcopũ:quoniã corpus eſt Api. ſicut enĩ ſcriptũ eſt. Vos enĩ eſtis corpus Api & mẽbra ex parte. Charitas enim
cœperit multitudinẽ peccatoꝶ. Fides: Spes: Charitas. Tria hæc maior his eſt charitas. Charitas patiẽs eſt:beni
naeſt: nõ æmulat᷑: nõ inflat᷑: nõ perperã agit. Oia credit: omnia ſuſtinet: charitas nunꝗᷓ excidit. Et qa ſcriptũ
eſt preſbyteri duplici honore honorant᷑ maxime qui laborãt in uerbo dñi prædicare eos decet: utile eſt benedi
cere: cõgruũcòfirmare: cõuenit reddere cõmunionẽ: neceſſe eſt uiſitare ĩfirmos: orare pro ĩualidis: atq; oĩa dei
ſacĩa cõplere: præſertim cũ in oriẽteeã ſemꝑ cõſuetudinẽ & in illyrico & in italia atqʒ in africa oĩ bus locis tẽpo
L ribus

1

ame: & qalios ſepelire mãadant᷑:poſcũt mißi

dteci
lad,
tch,
ui ui⸗
o⸗
incti
cl
e
woti
ept.
lor tur
lltats
necul/
Leui,
nep⸗
ilmnt.
ingli
it
peni
orlin
donng
tmibi
ſolus
inos
ſacer
Poi
Snöi
eclle
tint
ſſande
lnat
ſulind
l
ptich

in
oe
No
ſkam
ſuus
eidi
lp⸗
eni
s
golu/
dope
ieete
tnon
etipß
enin
heni
nptü
6
lei
ipo
bos

ribus apoſtoloꝶ fuiſſe manifeſtũ ſit. Ac ſola ppter auctoritatẽ ſũmo ſacerdoti clericoꝶ ordĩatio: & uirginum
cõſecratio reſeruata ſit: cũ baſilicæ altaris & cariſm æ dedicatiõe uel ſatiſfactiõe a multis diſciplina eccleſiæ uẽ/
dicata cõcordiã ſacerdotũ ſolueret: ſcandala generaret. ꝓpter hoc & nup epiſcopalis electio ad metropolitanũ
remiſſa ẽ: & cũ huic ſũma dat᷑ poteſtas: aliis adimit᷑ hæc facultas: & incipiũt etiã ſũmi ſacerdotes pati non ex
iure ſed exneceſſitate aliũ ſacerdotẽ: ne huic epiſcopus inuidia diabolicæ tẽtationis inflatus iraſcat᷑ in templo

Si ep̃i cohortãtur plæbẽ: ſi in eccleſiis pᷣdicẽt: ſi plæbibus ut ſcriptũ ẽ benedicãt:etenĩ obuiãti iſta ſic dicã:q n6

uult pᷣſbyteros facere quæ iubẽtur a deo: quis maior ẽ chriſto? aut quis corpori eius aut ſanguini poterit ante
poni: Præſbyter chriſtũcõſecrat: cũ in altario dei ſacramẽta benedicit. benedicere populũ nò debet: ꝗq xp̃m etiã
iuber cõſecrare?- Virgines etiã dei licet apoſtolus dicat:De uirginibus pᷣceptũ domini nõ habeo:tn hoc rõne fa/
ciente ſi uſus exegerit ꝑ eũ benedici ſi neceſſe eſt manifeſtũẽ:qa Maria mater dni chriſti ſoror uirgini eu /
chariſtia xpᷣi chniſtus:& minor Maria ꝗᷓ dns. Tamẽ credẽdũẽ ſũmi ſacerdotis iudicio: & hoc faciendũ eẽ quod
iuſſerit circa laicos:iubẽtibus nobis iuſtiſſimi ſacerdotes pᷣſbyteri dei bndictiõis perdũt officiũ:amittũt liguæ
opus:nõ habent confidentiã pᷣdicãdi.trũcatus eſt omni parte uirtutũ.ſolũ pᷣſbyteri nomẽ habet plenitudinẽ
ac ꝑfectionẽ: quæ cõſecrationi eius cõpetit: nõ retentat. Quis hic ergo o ſacerdotes honor ẽ: ut daãna gregibus
ĩferatis qm cũ paſtoribus ꝑ potẽtiã ueſtrã aufert᷑ deo digna diligẽtia: cõtagiũ quoddã & calamitas creſcit in
regibus. ac deo noſtro patrimonii ſui dana cõquiritis: dũ ſoli uultis in eccleſiis potẽtari. Deniq; & chriſmæ ea

rc atq; hic ordo leumin cõſecrãtis:baptizatũ dũm & in ſimilitudine colũbæ in ſpecie chriſmatis a patre un/

—
„

ctũ fuiſſe manifeſtũ ẽ.ac plenitudo ſacramẽti corpus eius & ſanguis oſtẽſus. Quæ tua offerre licet etiam reli
qua quæ in eo ſũt cõſecrare. qa in xpo oĩs plenitudo diuinitatis corporaliter habitat. Præſbyteri ergo ſi neceſ
ſe ẽ poſſũt chriſma cõficere:niſi ꝗa in corpore eius chriſma ẽ.Siqdẽ hæc regula etiã nũc ſᷣuat᷑ a plurimis atq;
in eccleſiis multis ſic iſta faciãt. tamẽ meæ hoc eẽ ſentẽtiæ: nulli epo ſuꝑ hoc iniuriã eẽ faciẽdã:nec legem a me
opponẽdã eẽ ei ꝗ lex eſt pᷣſbyteri. Ab initio ut legimus negocioꝶ iudices eẽ madati ſũt pᷣſbyteri intereſſe ſacer
dotũconſilio. Quoniã & ipſi p̃ᷣſbyteri ut legimus epᷣi nũcupantur:ſecũdũ quod ſcriptũẽ ad Titum huius rei
gratia reliqui tecretæ: ut ea quæ deſũt corrigas: & cõſtituas per ciuitates pᷣſbyteros: quẽadmodũ tibi diſpoſui.
Vides ergo pᷣſbyteꝶ epiſcopũ dici: & apoſtoli Pauli eſſe ſentẽtiã. & alibi ad Timotheum de eccleſiæ ordie opor
tet eßᷣm irrephenſibilẽ eẽ. Vides ergo hic pᷣſbyteri nõ fieri mẽtionẽ:ſed hũc eẽ locum quem epiſcopatũ uocãt.
Et alibi ad epiſcopu:pᷣcipe hæc & doce: nemo adoleſcentiam tuã contẽnat. ſed formaeſto fidelium in ſermõe
Tcõuerſatione:in charitate:ĩ fide:in caſtitate. Intellige ergo in pᷣſbytero ſũmã ſacerdotii collocari. Et alibi ad
maiores natu qui uos poſuit epiſcopos regere eccleſiã ſuã. Et alibi cũ epiſcopis & diaconibus Philippus ſcri/
beret. Creta una macedoniæ ciuitas ẽ. Et cũ ibi Paulus ep̃is & diaconibus ſcripſit: qd niſi eos ꝗ ſũt pᷣſbyteri epi
ſcopos uocat: Deniq; utapoſtolus Ioãnes ep̃is ſcribit Senior electe due quẽ diligo ĩ ueritate. Nã pᷣſbyter æta
tis nomẽ: ep̃s dignitatis. Salomõ quoq; ait pᷣſbytero:Humilia animã tuã. Sed oderũt hoc ſacerdotes ſupbi ĩ
p̃ᷣſpyteris nomẽ:qui uolũt eẽ hoc qd xpᷣs:q diſcipuloꝶpedes lauit: ꝗq baptizatus ẽa loanne:licet baptizandũ
ſe Ioannes a dno pclamaret. Propterea ſcribo ut ſi p̃teriti tẽporis error no põt iã reuocari: uel pᷣſens in eccleſiis
ſuis faciãt qd rom æ:ſiue quod in oriẽte: quod in italia: quod in creta:q in cypro:qd ĩ africa:qd in illyrico:
qd; in hiſpania: quod in britãnia: quod etiã ex parte p gallias: qd in oĩbus locis: ubi humilitas pſeuerat qd in
cælis ẽ qd maius ẽ: ubi ſedes eoꝶ legis eẽ diſpoſitas: ut terrena cõtẽnas: ut nihil tibi de mũdi iſtius cõuerſatiõe

pᷣſumas. Reſpice hieruſalẽ matrẽ ofum ſcõꝶ ornatã patriarchis ꝓphetis apoſtolis & angel dei: Ipſius cõſue

tudinẽ ſequere: ipſius ſacramẽta cuſtodi: Nihil tibi ſit cõmune cũ cæteris ꝗ errorẽ ſuũ illicita pᷣſũptiõe defen
dũt: & cõſuetudinis dicũt eẽ quod nõ ẽ. Nã ſi aliquis noſtꝶ pᷣteriti tẽporis cõſuetudinẽ poſſit agnoſcere:ꝓba
rẽ tibi hoc qcloquor ab initio ſemp:cũ apoſtoli pᷣdicarẽt in eccleſiis fuiſſe uata:Et poſtmodũ odio ſinguloꝶ
uitiata aliq: aliquãta pᷣſũpta. Sed nemo dãnãdusẽ:nemo iudicãdus:ĩmo oẽs ĩ mãſuetudie & charitate ſpũs
amplectsdi ut dũ nobiſcũ bonitatis xpᷣi füdamẽta cognoſcãt:ad ædificiũ dei ſpõtanea uolũtate cõueniãt: ut
in culmine templi nobiſcũ ꝑmanere mereantur.
De ſeptimo & pcipuo gradu eccleſiæ: qordo epiſcopalis ſeu epoꝶ eſt.
Eptimus autẽ ĩ his diſpoſitionibus epiſcopalis ordo ẽ: & ꝗ primus & pfectus in cunctis ẽ:q oĩpoten
tiæ dei & ĩ chriſto donat᷑: ex quo ꝓceſſus omniũ gloriarũ plenitudo ẽ uirtutũ: ex quo oĩa: in quo oĩa
Ipſe ordinat ſacerdotes: ipſe leuitas: ipſe ſubdiaconos: ipſe lectores: ipſe oſtiarios: ipſe foſſarios: ipſe

hil habẽs: ſi humilis & bonus ſit: ſi perfectus ut ſcriptũ ẽ. Eſtote perfecti ſicut & pater ueſter pfectus ẽ: ſi ob
ſeruatoĩa:ſi hoſpitalis: ſi ſine crimine:ſi habẽs teſtimoniũ bonũ:ſi unius mulieris uir ideſt ſuæ:ſi tãtũ ſua car

ne contẽtus ſit: alieni corporis illecebras nõ requirat: filios habẽs ſubditos ĩ caſtitate: & ſobrietate. qa peccare
in operibus nõ debet: qui in electiõe pfectus ẽ. Huius ſacerdotalis ueſtis ẽ perfecta dei gloria. Ad huc pertinet
chriſma ꝙ Chriſtus chriſtianoꝶ ẽ: ideſt ſanctus ſanctorũ & Chriſtus animarum: ſecũdũ qd ſcriptum eſt. No
lite tangere chriſtos meos & in prophetis meis nolite malignari. Huic ſũma acuctis clericis atq; ab oĩ popu/
lo deferenda reuerentia eſt: quia non dicit figmẽtum ei qui ſe finxit: Vt quid me finxiſti ſic(aut non habet

aru inẽ tenẽs metitur hieruſalẽ:pſe fabricæ dei pᷣeſt:ipſe quod unuſqſq; facere debet oſtẽdit:ipſe clamat:ipe
recipit: ipſe ligat: ipſe ligata ſoluit: ipſe claues regni cæloꝶ habet: ipſe thronũ dei reſerat & claudit: ſupra ſe ni/

xrvj

poteſtatẽ figulus luti ex eadẽ maſſa facere aliud ꝗdẽ uas in honorẽ: aliud in cõtumeliã huic nõ cogitare de era
ſtino pro pfectiõe mãdat. Hic de ueſtimẽto & uictu ſollicitus eẽ ꝓphibet᷑ Hic poĩa ſimilis deo ſi nõ recedat
a aulto⸗Lecuͦdu qd ſcriptũ ẽ: Iu es ſacerdos in eternũ ſecũdũ ordinẽ melchiſe edech. Hic in carne am bulat:nõ
ſecũdũ carnẽ militat. Hic nõ uult eẽ niſi cũ ieſu. Hic neminẽ dãnat. Hic ipſi etiã Iudæ ſcias eũ ĩ paſſione pacifi
cũ ut chriſtũ eẽ debere. Hicoſculũ ei data quo tradit᷑. Hic præ cũctis patit᷑. Hic ſaluat uniuerſos. de hocoffi/
cio amplius diſputare nihil poſſũ. qm quod in clericis cõſecratũ eẽ pᷣdidiciſti epᷣm ſolũ habere manifeſtum E.
in illis eẽ partes & mẽbra uirtutũ: in epo plenitudinẽ diuinitatis habitare corporaliter. Atq; ita ẽ ut in ep̃is dam
in pᷣſ byteris apoſtolos:qui & ipſi ſũt recognoſcas Sed quia ſcriptũ eſt. Non uos me elegiſtis: ſed ego elegi uos
ſũmus ſacerdos. Oẽm eniĩ ſuã poteſtatẽ deus diſcipulis dedit: & Moyſẽ deudici uoluit Pharaonis. Atq; ipe hõ
ieſus chriſtus maior in eo qd in carne apparuit. Fuit & hoc myſteriũ eccleſiæ: quod Eſdras ſcripſit: q in qnq;
gradibus collocatũ ſenſus nñ capitis tenet. Nãq; uiſui epᷣatus pᷣſ byteria dantur ſecũdũ qd; ſcriptũ e. Specula/
torẽ te poſui domui iſrael. Leuitæ odoratui: qa ipſi ſacerdotibus iũcti colũnæ: & fũdamẽtũ ueritatis ſũt: ipſi
ep̃i forma puris mẽtibus odor uitæ in uita ſũt: & ꝑ manus eoꝶ odor ſacrificii aſcẽdit in cõſpectu dei. Natinei
auditui ut audiãt uniuerſi diuinis uerbis ac pᷣceptis ſacerdotũ & officiis leuitarũ. Sacri cãtores ßmoni qd eſt lĩ

uæ. Oſtiarii ſiue foſſarii ſicut ſcriptũẽ. Pone dne cuſtodiã ori meo: & oſtiũ circunſtãtiæ labiis meis. Ex uerbis
enĩ noſtris iuſtificamur. In ore enĩ hoĩs uita & mors: ideo in foſſariis ſpũs ꝓphetaꝶ ꝓphetis ſubiectus ẽ: ĩoſti/
ariis doctores: in lectoribus ꝓphetæ: in ſubdiaconis angeli: in diaconibus archãgeli: in pᷣſ byteris apoſtoli:ĩ epi
ſcopis deus. Deniq; ſcriptũ ẽ primo apoſtolos: ſecũdo ꝓphetas: tertio doctores. Et ideo de epᷣo uſq; ad diaco/

nũ ſpũs diſpoſitio ẽ. De ſubdiaconibus uſqʒ ad oſtiarios aĩæ in foſſariis corporis. Sicq; has oẽs diſputationes

eccleſiã chriſti quaſi unũ hominẽ deo ſeruiẽtẽ eẽ cognoſce: ſecũdũ qd ſcriptũ ẽ. Vos eſtis tẽplũ dei: & ſpiritus

dei habitat in uobis. Siqs tẽplũ dei uiolauerit Alſterott illũ deus. Tẽplu enĩ dei ſanctũ ẽ: quod eſtis uos:pdica
aũt uerbũ dei cunctis ut ſcriptũẽ. Exhortare oẽs diuitibus huius ſæculi pcipe nõ ſi upbe ſape:neq; ſape in ĩcerto

diuitiarũ: ſed diuites eẽ ĩ opibus bõis: nemo adoleſcẽtiã tuã cõtẽnat: nõ recedat liber legis de manu tua: ſed me

ditab eris die ac nocte in eo ante oĩa curã ipaupera ꝗa ꝓpter nos xpᷣs paup factus ẽ cũ eſſet diues. ut inopia illi
us ditaremur. ꝓfeſſas & eas quæ uere uiduæ ſũt reqre: egẽtibus neceſſaria ſũminiſtra: nec in duo pegrinatio/

nis nomẽ horreſcas. Quoniaã quãdiu ſumus in carne: pegrinamur a dño. Iuniores autẽ uiduas deuita. cũ eni

luxuriatæ fuerint in xpᷣo nubere uolũt. Vxori tuæ ꝓpter antiquã cõſuetudinẽ ac piculũ ſacerdotii nõ des aĩam
tuã ĩ poteſtatè: ne forte in ſimilitudinẽ Adæ in paradiſo poſitus cõfundaris: atq; acceptã legem ſi peccaueris
pdas:ac nuditatis tuæ cõſcius cõfuſionẽ mẽtis excipias:& locũ cõſecrationis amittas. Amanda quidẽ uxor eſt
ſicut eccleſia: ut tẽplũ dei. orãdũ cũ ea:legẽcdũ: abſtinẽdũ: cõmunicãdũ in altario nõ in ope:ſpiritu nõ came ui
uẽdũ. uenerari autẽ & te ꝓpter cõiũctionẽ legis debet: nõ deſiderari ꝓpter prĩcipiũ delinquẽdi. quia tibi uſum
cõiugii ĩterdictũ eẽ ppẽdis: cũ te eᷣm eẽ cognoſcis. habere ſe illa ex hoc chriſtũ gaudeat nõ maritũ: eẽ cũ deo nõ
habitare cũ cõiuge.domũ poſſidere:ĩtra domeſticos parietes: uernaculã ſanctitatẽ. exultet in dno: gratias agat
deo: ꝙ de corruptione liberata tibi quoq; debitrix ſit. ꝙ ad hocofficiũ uolaſti: ꝙ cõſentiente electus es a dnño: ꝙ
prius deoĩbus cũtuis ut decuit tranſegiſti ꝗᷓ epiſcopatũ rogatus acciperes: & ſeparatus a cõiuge in eccleſia per
maneres. Certus autẽ ſũ exẽplo bonæ uitæ tuæ oẽs hoceẽ facturos: ut in adoleſcẽtia credentes deo dũ cõtẽnũt
terrena diuina percipiant: & emẽdati in omnibus domino conſecrentur: ut doctores plæbiũ facti poſtemẽda
tionẽ ſui pᷣdicẽt uniuerſis:& ſalus omniũ nũcupent᷑. Sæculares autẽ uiros ad miniſteriũ nõ aſſumas eccleſiæ.
Sic enim legis manus temere nemini ĩpoſueris. & iterũ hi primũ cõprobẽtur: & ſic miniſtrẽt ſine crimine con
ſtituti. Sũt enĩ multi qui ſequẽtes uota populoꝶ:diſciplinã eccleſiæ nõ obſeruãt. ac ſine experimẽto bonæ ui
tæ eligũt nõ cõuerſos. atq; ut cõſuetudinẽ rephẽdã peccãtes nobilitatẽ potius ꝗᷓ mores optimos benedicunt.
& ante regni cæleſtis gubernacula traduũt:ꝗᷓ de terrena cõuerſatione ſecuri ſint. quaſi uero deo deficiãt ſacerdo
tes. aut clericatus officiũ poſſit implere: q necdũ caſtus didicit eẽ abſtinẽdo. Taceo de reliꝗs uitæ documentis:
ꝙ ignorat libros:ꝙ cõſuetudinẽ neſcit:& prius doctor gentiũ dicitur uel miniſter: ꝗᷓ diſcat aliquid. im peritus
alieno iudicio ĩ poſteꝶ uiuens: nõ dei ſed cuiuſcuq; facit in oĩbus uoluũtatẽ. Dũ enĩ inſtruere ſe obedientia de/
bet:cedit ad tẽpus:& inuitus diſcipuli nomẽ accipitĩ magiſtro: minorq; fit minimo: Cõcurrũt ad eccleliã po/
puli a ſacerdote nouo aliquid audituri: quod aelllicer cunctos:quod ſaluet uniuerſos:& ultra ſolitum morẽ
forte nihil dicitur: cæras nectit: paginas ignotas cunctas uerſat in pectore: & delicta omnia recognoſcens ſo/
