t muũdi negociis curiſq; poſtpoſitis ſemper ĩ templo fuerint: & reꝶ naturas cauſaſq; rõneſq; ſydeꝶ contẽplati
e ſint:nunꝗᷓ ſe mulieribus miſcuerint: nunꝗ cognatos & propinquos nec liberos quidẽ uiderint: & ex eo tem
6 pore quo cœpiſſent diuino cultui deſeruire: carnibus & uino ſemper abſti nuerint propter tenuitatem ſen/

1 ſus:& maxĩe ꝓpter appetitus libidinis: quæ ex his cibis & ex hac potiõe naſcũtur. pane uero nõ ueſcebãtur: ne

onerarẽt ſtomachũ: & ſiquãdo comedebãt tõſũ pariter iſopũ ſumebãt in cibo: ut eſcã grauiorẽ illius calore de
coꝗrẽt. Oleũ tm ĩ holeribus nouerãt. Verũ & ipſũ parũ ꝓpter nauſeã & aſ peritatẽ guſtus leniẽdã. Quid loq̃r
inꝗt de uolatilibus: cũoua quoq; pro carnibus uitauerint & lac? quoꝶ alterũ carnes liqdas: alterũ ſi ãguinẽ eſſe
dicebãt colore mutato. Cubile eis de foliis palmarũ cõtextũ erat: Scabelluũ accliue ex una parte obli quũ in ter/

ra pro puluillo capiti ſupponebãt: bidui triduiq; inediã ſuſtinẽtes: & humores corporis ꝗ naſcũtur ex ocio &

ex màſioe unius loci nimia uictus caſtigatione ſiccabãt. Itẽ Ioſephus ĩ ſecũda iudaicæ captiuitatis hiſtoria & ĩ
decimo octauo antiquitatũ libro tria deſcribit dogmata iudæoꝶ: Phariſæos: S aducæos. Eſſæos: quoꝶ nouiſſi
mos miris effert laudibus: ꝙ & uxoribus uino & carnibus ſemp abſtinuerint: & quotidianũ ieiuniũ uerterintĩ
naturã. Sup quoꝶ uita & cibo Philo uirdoctiſſimus ꝓpriũ uolumẽ edidit. Eubulius narrat apud pſas tria ge
nera magoꝶ. quoꝶ primos ꝗ ſũt doctiſſimi & eloquẽtiſſimi excepta farina & holere nil amplius ĩ cibo ſume/
re. Orpheus quoq; in carmine ſuo eſum carniũ penitus deteſtat᷑. Pythagoræ etiã Socratis Antiſthenis & reli

quoꝶ frugalitatẽ referrẽ in cõfuſionẽ noſtrã:niſi & lõgũ eſſet: & ꝓprii opis ĩdigeret. Vt ꝗ pauptatẽ apoſtolosꝶ

& crucis duriciẽ aut neſciũ aut contẽnũt: imitẽtur ſaltẽ gẽtiliũ pauptatẽ. Ad ea uenio quæ Aſella poſt duode
cimũ annũ ſudore pprio elegit:arripuit: tenuit: cœpit: ĩpleuit: unius cellulæ clauſa anguſtiis latitudine paradi

ſi fruebat᷑. Idẽ terræ ſolũ & oratiõis locus extitit & qetis. Ieiuniũ habuit pro ludo: inediã pro refectiõe.& cũ eã
9 P P

nõ ueſcẽdi deſideriũ: ſed humana cõfectio ad cibũ traheret: pane & ſale & aqua frigida cõcitabat magis eſunẽ
ꝗ reſtrĩgebat: & opabat᷑ manibus ſciẽs ſcriptũ eſſe: Qui nõ laborat nõ mãducet. & ita ad ꝗnquagenariã pue/
nit ætatẽ. ut nõ doleret ſtomachus: nõ uiſcerũ cruciarer incuria: nõ ſic ea humus iacẽtia mẽhra cõſtrĩgeret:non

ſacco aſperata cutis fetorẽ aliquẽ ſitũq; cõtraheret: ſed ſana corpore: animo: ſanior ſolitudinẽ putabateſſe de
litias: & in urbe turbida ſueniret heremũ monachoꝶ. Paulo quoq; cibũ & ueſtimẽta palma pᷣbebat: &ne cuii/
poſſibile uideat᷑: Ieſũ teſtor & an gelos eius ꝙ in parte heremi: quæ iuxta Syriã ſaracenis cõiũgit᷑: monachũ ui

di: ꝗ ꝑ triginta annos incluſus hordeaceo pane & lutulẽta aqua uiuebat. Alter in ciſterna ueteri P dies ſingulos

qnq; caricis ſuſtẽtabat᷑. Vnde ſi mihi dũs optionẽ daret:multo magis eligerẽ tunicã Pauli cũ meritis:ꝗᷓ regum

Purpuras cũ regnis ſuis. Quid ti nos uẽtris animalia tale unꝗᷓ fecimus: quos ſi uel ſecũda hora legẽtes inuene
rit oſcitamus:manu faciẽ defricãtes:coõtinemus ſtomachũ:& quaſi poſt mult laborẽ mũdialibus rurſus ne

gociis occupamur. Prætermitto prãdia: qbus mẽs onerata pᷣmit᷑. Pudet dicere prudẽtiã ſalutãdi: qua aut ipſi

quotidie ad alios pgimus: aut ad nos ueniẽtes cæteros expectamus. Deinceps iturad uerba:ſermo terit᷑: lacera
mur abſentes: uita aliena deſcribit᷑: & mordẽtes cõſumimurabĩiuicẽ. Tales nos cibus occupat & dimittit. Cũ
uero amici receſſerint: ratiocinia ſupputamus. Nũc ira pſonã leonis nobis inducit: nuũc cura ſi upflua in annos
plurimos duratura pcogitat. Nec recordamur euigeliidi
p̃paraſti cuius erũt: Necuero noc dicẽs cõdẽno cibos: quos deus creauit ad utẽduũ cũ gratiaꝶ actiõe: ſed iuueni

bus ĩcẽtiua eſſe aſſero uoluptatũ. Nõ ætnæi ignes: nõ uulcania tellus:nõ ueſeus olympuſq; tantis ardoribus

æſtuãt: ut iuueniles medullæ uino plenæ dapibus ĩflãmatæ. Auaritia calcatura plæriſq;: & cum marſupio de

ponit᷑. Maledicã linguã ĩdictũ ſilẽtiũ emẽdat: cultus corporis:& habitus ueſtiũ unius horæ ſpatio cõmutatur
Oia alia peccata extrinſeca ſũt:& qd foris ẽ facile abiicit᷑. Sola libido inſita ẽ: & quadã lege naturæ in coitum
geſtit erumpere. Grandis igitur uirtutis eſt & ſollicitæ diligẽtiæ ſuperare quod natus ſis: & in carne non carna

liter uiuere. —=
¶De temperatis ieiuniis. Cap.xiiii.
Antũ tibi ieiunioꝶ aſſume: quãtũ ferre potes. diuerſus ẽ enĩ hoĩum ſtomachus. Alii amaris: alii dul
t cibus: alii auſterioribus: alii leuibus delectãtur cibis. Ideo nõ tibi ĩmoderata ĩ peramus ieiunia & enor

mẽ ciboꝶ abſtinẽtiã: ꝗqbus corpora delicata frãgunt᷑ Philoſophoꝶ quoq; ſententia ẽ moderatas eſſe
uirtutes:excedẽtia modũ atq; mẽſurã ĩter uitia reputari. Vnde & unus de ſeptẽ ſapientibus Neqd ait nimis.

Noui eni ego in utroq; ſexu propter nimiã abſtinẽtiã cerebn ſanitatẽ in ꝗbuſdã fuiſſe uexatã:p̃ᷣſertĩ q in hu
midis & frigidis habitauere cellulis. ita ut neſcirẽt qd agerẽt: quo ue ſe uerterẽt: qd loqui: qd tacere deberent.
Sic ergo debes ieiunare: ut nõ palpites: & reſpirare uix poſſis. ſed ut fracto corporis appetitu: nec in lectione:

nec in pſalmis: nec in uigiliis ſolito qd minus facias. In ieiunio nõ pfecta uirtus: ſed cæterarũ uirtutũ fũlamẽ
tũẽ & ſanctificatio atq; pudicitia: & ſine qua nemo uidebit deũ. Nachriſtus pro animi uoluntate omnia ĩ ac
ceptum refert. Diſplicent nãq; in teneris maxime ætatibus longa & immoderata ieiunia: ꝗqbus iungutur heb

domades: & in oleũ cibo ac pomauetantur. Experimento didici aſellũ in uia cũ laſſus fuerit diuerticula quæ
rere. Hoc eni in ppetuo ieiunio pᷣceptũẽ: ut lõgo itinere uires ppetes ſu pent᷑:ne ĩ pᷣma mãſiõe currẽtes corrua
mus ĩ mediis. Cæteꝶ in qᷓdrageſima cõtinẽtiæ uela pãdẽda ſũt: & tota aurigæ retinacula equis laxanda pꝓpe/
rãtibus: ꝗqᷓꝗᷓ alia ſit cõditio ſæculariũ: alia monachoꝶ. Sæcularis homo in quadrageſima uentris ingluuiẽ deco
quit: & in coclearũ morem ſucco uictitãs ſuo futuris dapibus ac ſaginas aliquãtulũ parat. Monachus ĩ qua

drageſt ima ſuos dimittat equos: ut ſibi mem inerit ſem p eẽ currẽdũ. Finitus labor: ĩfinitus moderator ẽ. Ibi

enĩ reſpiramus: hic Feperud intedimus. Sictũ comedas: ut ſtati poſt cibũ poſſis legere orare & pſallere. Ideo
ſint tibi caſta ſimplicia moderata & nõ ſuperſtitioſa ieiunia. Sed ꝗd ꝓdeſtoleo nõ ueſci: & moleſtias quaſdã
difſicultateſq; ciborũ ꝗᷓrere: Caricas: piper: nuces: palmaꝶ fructus: ſimilã: & mel: & tota hortoꝶ cultura ue/

n

icẽtis: Stulte hac nocte auferẽt aĩſam tuã a te:quæ aũt

gu⸗
te.
ſoe

— — KR.0/4—

in xat᷑: ut cibario pane nõ ueſcamur: & dũ delitias ſectamura regno cæloꝶ retrahimur. Nec ſi bid uo eur triduo
ini “S ieiunaueris putes te nõ ieiunãtibus eſſe meliorẽ. Tui iunas & iraſceris: ille comedit & forte blãdit᷑. Iu uexati
nie onẽ mẽtis & uẽtris eſuriẽ ieiunãdo digeris: ille moderatus alit᷑: & gratias agit deo Vnde quotidie clamat Eſai/
ntt, as: Nõ tale ieiuniũ elegi dicit dñs. Et iteꝶ in diebus ieiunioꝶ ueſtroꝶ ſĩueniũtur uolũtates ueſtræ: & oẽs qui ſub
aA poteſtate nia ſũt ſtimulatis: ĩ iudiciis & litibus ieiunatis: & pcutitis pugnis humilẽ: ut ꝗd mihi ieiunatis Qua
S le illud põt eſſe ieiuniũ: cuius irã nõ dicã nox occupat: ſed luna integra derelinqt? Teipſũ cõſiderãs noli in alte
nouſt rius ruina: ſed in tuo ope gloriari: nec illoꝶ tibi exẽpla ꝓponas: qcarnis curã faciẽtes poſſeſſionum redditus &
tennti quotidianas domus ipẽſas ſupputãt. Nec enĩ undecim xpi apoſtoli Iudæ ꝓditiõe ſũt fracti. nec Philegio &
age Arlexãdro naufragiũ faciẽte cæteri a curſu fidei ſubſtiterũt. Cõuiuia quoꝙ; tibi ſũt uitãda ſæculariũ: maxime
ſume/ eoßᷣ ꝗ honoribus tumẽt. Nã pinguis uenter nõ gignit ſenſũ tenuem. Docet Eſopi fabulã pplenũ nimis uẽtrẽ
6Ai p anguſtu foramẽ egredi nõ ualere. Quoſcũq; nãq; formoſos: calamiſtratos: crine cõpoſitos: uel buccis rubẽ
ſelg tibus uideris: de armẽto Iouiniani ſũt: iter quos gruniũt ſues. De noſtro grege triſtes: pallidi: ſordidati: & qua-
ucd. ſi pegrini huius ſæculi licet ſmone careãt: habitu loquũtur & geſtu. Heu mihi: qa pegrinatio mea ꝓlõgata eſt
NeI uunge ſaccus & ieiuniũ arma ſũt pœni tẽtiæ: & alia peccatoꝶ. & ſi eduobus neceſſariis unũ eſt ſubtrahẽdũ: ma/
Acüei giꝛs eligã ieiuniũ abſq; ſacco:ꝗᷓ ſaccũ abſq; ieiunio. At uero hi ꝗbus pœnitẽtia pᷣcipit᷑ cõſequẽter ad ieiuniũ ſac⸗
eſurni cũ copulãt. Nõ ꝗdẽ ſanat oculũ quod calcaneo adhibet᷑. Ieiunio paſſiones corporis:oratiõe peſtes ſanãdæ ſũt
ipue⸗ mnẽtis. Igit pieiuniũ oſtẽdit᷑ nos poſſe ire in paradiſu: unde ꝑ ſaturitatẽ fueramus eiecti. Nã ieiuniũ curat uul
tnon: nera deßnqustiscutatoſqh ſanctificat.
ſede OWYSU De contẽplatione oratione & lectione. (C apᷣ. xv.
eci ⸗ . monachus eſſe uis: nõ uideri: habeto curã nõ rei familiaris: cui renũciãdo hoceſſe cœpiſti: ſed animæ
cnün tuæ. ama ſcientiã ſcripturaꝶ: & carnis uitia nõ amabis. corpus pariter animuſq; tẽdãtur ad dñm. ſic
neule teipſũin cælo aĩo geſtiẽte procures: ut dũ corpore moraris in terrã: iã ad chriſtũ mẽte puenias. Aſſue-/ .
ngun ſcas quoq; ad oratiões & pſalmos nocte cõſurgere: mane hymnos canere: T ertia: ſexta: nona hora ſtare in acie
Nee quaſi bellatorẽ chriſti: accenſaq; lucerna reddere ſacrificiũ ueſpertinũ. Sic dies tranſeat: ſic nox inueniat laborã
Se tẽ. Orationi lectio: lectioni ſuccedat oratio. pcipue ea quæ ſancti faciunt: in cõſpectu dei faciut: & pleniorem
ti ſcientiã dei accipiũt:& plenius diuinis ĩbuti ſunt diſciplinis. Si tamẽ ægrotus & æſtuãs febribus aquã frigidã
ean poſtulet: & dicat ad medicũ: Vim patior: crucior: exanimor uſq;quo mediceclamabo: & nõ exaudies& reſpõ
,Ci deat ſapiẽtiſſimus & clæmẽtiſſimus medicus. Scio quo tẽpore debeã dare quod poſtulas: nõ miſereor modo:
nos quia mißicordia iſta crudelitas ẽ:& uoluũtas tua cõtra te petit. Ita dns noſter ſciẽs clæmẽtiæ ſuæ põdera atq; mẽ
“Wü ſuras ĩterdũ nõ exaudit clamãtẽ: uteũ ꝓbet:& magis ꝓuocet ad rogãduũ: & quaſi igne excoctu iuſtiorẽ & purio
* rẽ faciat. Ad orationẽ nocte cõſurgẽtẽ nõ indigeſtio cibi ructu faciat: ſed inanitas. Nã quidã uir ĩter paſtores
W eximius: Sicut fumus inqt fugas apes:ſic indigeſta ructatio auertit ſpũs ſancti chanſmata. Ructus autẽ dicit᷑

e⸗ proprie digeſtio cibi: & cõcoctaꝶ eſcaꝶ in uẽtũ efflatio. Quomò ergo iuxta qualitatem ciboꝶ de ſtomacho ru
ctus erũpit: & uel boni uel mali odons flatus indiciũ ẽ: Ita ĩterioris hoĩs cogitatiões uerba ꝓferũt: & ex abũdan

n . tia cordis os loqtur. Iuſtus comedẽs replet aĩam ſuã. cũq; ſacris doctrinis fuerit ſatiatus: de boni cordis theſau
4 ro ꝓfert ea quæ bona ſũt. Crebrius lege & diſce ꝗᷓplurima: & tenẽte te codicẽ ſõnus obrepat: & cadẽtẽ faciẽ pagi
na ſãcta ſuſcipiat.& ꝗᷓᷓ apoſtolus ſemper orare nos iubeat: & ſanctis etiã ipſe ſõnus oratio ſit: tamen diuiſas
orãdi horas debemus habere: ut ſi aliquo fuerimus ope detẽti: ipſũ nos ad officiũ tẽpus admoneat. nec cibi an
l te ſumãturniſioratiõe pᷣmiſſa. nec recedat᷑ a mẽſa: niſi referãtur gratiæ creatori. Egrediẽtes hoſpitiũ armet ora
tio: & egrediẽtibus occurratoratio ante ꝗᷓ ſeſſio. nec prius corpuſculũ reqeſcat ꝗᷓ aia pauſeat. Ad oẽm actũ:ad
not oẽm ĩceſſũ manus pingat crucẽ.Dominicis diebus orationi & lectiõi uacet᷑.quod qdẽ in omni tẽpore cõpletis
ſe opuſculis faciãt. Quotidie de ſcripturis ſãctis aliquid dicat᷑. Prouidẽdũ etiã ut diẽ ſolẽnẽ nõ ta ciboꝶ abũdan
n / tia ꝗᷓ ſpiritus exultatiõe celebremus. ꝗa ualdeabſurdũ ẽ nimia ſaturitate uelle martyrẽ honorare: quẽ ſcias deo
u prlacuiſſe ieiuniis. Sacerdotes quoq; pro oĩbus orare debẽt: & ſolẽt: quoꝶ elemoſynas oblationeſq; recipiunt.
Nt. Sope ĩ manibus tuis diuina ſit lectio & crebræ orationes: ut omnes cogitationum ſagittæ: quibus adoleſcen/
nee tiea percuti ſolet: huiuſcemodi clypeo repellãtur. quoniam difficile immo ĩpoſſibile ẽ pturbationũ uitiis ca/
me rere quẽpiã. Nã frequẽs lectio & quotidiana meditatio ſolet magis labor mẽtis eſſe ꝗᷓ carnis. Quò enĩ qd ma
lar nu & corpore fit: manus & corporis labore cõplet᷑: ita qd ad lectionẽ ptinet magis mentis ẽ labor. litteræ nãq;
neb marſupiũ nõ ſequunt᷑: ſudoris tñ comites ſunt & laboris: ſociæ ieiunioꝶ nõ ſaturitatis: cõtinẽtiæ nõ luxuriæ.
ur Vñ ꝗdã Origenis diſcipulus dixit nunꝗᷓ ſe cibũ Origenepſente ſine lectione ſũpſiſſe: nunꝗᷓ eueniſſe ſõnũ niſi
I unus e fratribus ſacris litteris perſonaret. Edentes autẽ cucullis capita ſua uelent: ne alter alterum aſpiciat mã
d/ ducantem: ne loqui quicꝗᷓ liceat dum manducãt. Igitur quando comederis: cogita ꝗ ſtatim ubi orandumaili
MxM0 co legendum ſit. De ſcripturis ſanctis habeto fixũ uerſuum numerum. Iſtud penſum domino tuo redde. nec
1242 ante membra quieti concedas:ꝗᷓ palladium pectoris tui hoc ſub tegmine compleueris pe ſt ſanctas ſcripturas
EKE doctorum hominum tractatus lege: eorum dumtaxat: quoꝶ fides nota eſt. quoniam eruditio timorem cre
do t: im peritia confidentiam. Sed tunc ſcriptura proderit legenti: ſi quod legerit opere compleatur. Illorum
2 igitur tractatibus: illorum delecteris ingeniis & libris: quorum pietas fidei non uacillat. Cæteros ſic lege

ut magis iudices ꝗᷓ ſequaris. Caueas oĩ apocrypha:& ſiquãdo ea nõ ad dogmati ueritatẽ legere uolueris: ſcias
nõ eoꝶ eẽ quoꝶ titulis p̃ᷣnotãtur. multaq; ĩ his & mixta uitioſa. & grãdis prudentiæ ẽ auꝶ ĩ luto qᷓrere. Quid
enĩ facit cũ pſalterio Horatiuscũ euãgeliis Maro?cũ apoſtolo Cicero?: Quæ ſecuritas Iꝰcis ad tenebras? Neer
go legas philoſophos: oratores: poetas: ne in eoꝶ lectione reqeſcas. ne nobis blãdiamur. Si his ſcripta ſunt nõ
credimus: cũ alioꝶ cõſciẽtia uulneret᷑: & putemur ꝓbare:quæ du legimus nõ reprobamus. Abſit ergo ut de ore
chriſtiano ſonet Iuppiter oĩpotẽs:& me Hercule:& me Caſtor: & cætera magis portẽta qᷓ numĩa. At nũc etiã
ſacerdotes dei omiſſis euãgeliis & ꝓphetis uidemus comœdias legere: amatoria bucolicoꝶ uerſuũ uerba cãtare

tenere Virgiliũ:& id qd in pueris neceſſitatis ẽ: crimẽ in ſe facere uoluũtatis. Sciẽtia autẽ pietatis eſt noſſe egere

ſcripturas: ꝓphetas ĩtelligere: in euãgelio credere: apoſtolos nõ ignorare. Nec putemus in uerbis ſcripturaꝶ eẽ
euãgeliũ: ſed ĩ ſẽſu.nõ ĩ ſupficie: ſed ĩ medulla.nõ in ßmonũ folus:ſed in radice rõnis. Si qd autẽ ignoras:ſiqd
de ſcripturis dubites: ĩterroga eũ quẽ uita cõmẽdat: excuſat ætas: fama no reprobat. aut ſinõ ẽ q poſſit expone
re: melius ẽ aliqd neſcire: ꝗᷓ cũ piculo diſcere. Memẽto qa ĩ medio laqoꝶ ambulas. Malo enĩ apud te uerecũdiã
parũper ꝗᷓ cauſã piclitari.ꝗ tñ quod nouit ĩterrogat nõ modo diſcẽdi:ſed ſtudio co gnoſcẽdi an nouerit ille
reſpõſurus ẽ i ſimilitudinẽ phariſæoꝶ: no quaſi diſcipulus ſed quaſi tẽtator accedit.plæriq; etiã detractorum
dũ uerba ſacri eloquii plus ꝗᷓ debẽt diſcutiũt:ĩ carnalẽ ĩtellectũ cadũt. Indiuinis autẽ ſcripturis & libris melius
ẽobſcura relinqꝗre ut ſũt: ꝗᷓ aliquid temere uel praue imitari quod neſcias. Sũt quoq; nõnulli ꝗ ru gata fronte:
demiſſo ſupcilio: uerbiſq; trutinatis auctoritatẽ doctoꝶ ſibi uendicãt.nõ ꝙ ipſi dignum aliqd arrogãtia no/
uerint: ſed ꝙ ſimplices fratres qᷓdã uidẽtur ſui cõparatiõe neſcire. Euenit etiã ĩterdũ: ut cũ modicũ ſcientiæ qs
habuerit:elatus in ſupbiã diſcere deſiſtat: & paulatim eo ꝙ nihil addit᷑ ſubtrahit᷑: ut uacuũ diſciplinis penitus
remaneat: ferrũq; qd acutũ erat hebetet᷑. Sed & iã ꝓpheta horrere eloquẽtis ẽ:nõ xpᷣm ſape ſapiẽtis: iniuriã fe
ciſſe uirtutis: aliena poſſidere potẽtiæ: ĩnocẽtẽ circuenire aſtutiæ: humilẽ deſi pexiſſe nobilitatis. Sic erroribus
plena ſũt oĩa: & ad hoc uſq; ueritas obſcurat᷑: ut ĩ mortis gremio iacuiſſe beatitudo dicat.. Nobis uero nil pla
cet niſi quod eccleſiaſticũ ẽ: & qd publice ĩ eccleſia nõ timemus. in his tñ ita facere ſolemus. Quãdo enĩ philo
ſophos legimus: quãdo ĩ manus noſtras libri ueniũt ſapiẽtiæ ſæcularis: ſiqd in eis utile reperimus:ad noſtrũ
dogma cõuertimus. Siqd uero ſi upfluũ de idolis: de amore: de cura ſæculariũ reꝶ hæc radimus: his caluitium
iducimus: hæc unguiũ ferro acutiſſimo deſecamus. Referã tibi nãq; meæ ĩfœlicitatis hiſtoriã. Cũ ante annos

plurimos domo:parẽtibus: ſororibus: cognatis: & ꝙ his difficilius ẽ cõſuetudine lautioris cibi: ꝓpter cælorũ
me regna caſtraſſẽ: & hieroſolymã militaturus pgerẽ: bibliotheca quã mihi ſũmo ſtudio cõfecerã carere nõ po

terã. Itaq;ʒ miſer ego lecturus Tulliũ ieiunabã: & poſt noctiu crebras uigilias: poſt lachrymas quæ pᷣteritorum

recordatide peccatoꝶ ex ĩtimis uiſceribus fluebat: Plato ſumebat᷑ in manus. ſiqn in me metipo reuerſus ꝓpphe

tã legere cœpiſſẽ mo horrebat ĩcultus. & quia lumẽcæcis oculis nõ uidebã: nõoculoꝶ putabã cul pã eẽ ſed ſo
lis. Hũq; ita me antiquus ſpẽs illuderet:ĩ media ferme qdrageſima medullis ĩfuſa febris corpus ĩuaſit exhau
ſtũ: & ſine ulla reqe qd dictu quoq; ĩcredibile ſit: ifœlicia mẽbra depaſta ẽ: ut oſſibus uix hærerẽ interim pa/⸗
rãtur exeqæ: & uitalis aĩæ calor toto iã corpore frigeſcẽte in ſolo tepẽte pectuſculo palpitabat. Tũc ſubito ra
ptus in ſpũ ad tribunal Chriſti ptrahor. ubi tãtũ lumis erat: ut excircuſtãtiũ claritate fulgoris ſic piectus ĩ ter
rã ſurſũ aſpicere nõ au derẽ. Interrogatus cõditionẽ: chriſtianũ me eſſe reſpõdi. & ille ꝗ pᷣſidebat mẽtiris ait. Ci
ceronianus es nõ chriſtianus. Vbi enĩ eſt theſaurus tuus:ibi & cor tuũ. Ilico obmutui: & ĩter uerbera quibus
iã cædi me iuſſerat: ego conſcientiæ magis igne torquebar: illum mecũ uerſiculũ repetens: In inferno quis con
fitebitur tibi? Clamare tñ cœpi: & eiulãs dicere. Miſerere mei dne miſerere mei. Hæc uox ĩter flagella reſonabat
Tãdẽ ad pᷣſidẽtis genua prouoluti ꝗ aſtiterant pᷣcabantur: ut ueniã tribueret adoleſcẽtie: & errori locum pœ/
nitẽtiæ daret: exacturus deĩde cruciatũ: ſi gẽtiliũ aliquãdo litteraru libros legiſſẽ. Ego ꝗ in tãto conſtrictus ar-
ticulo uellem etiã maiora promittere: deierare cœpi: & nomẽ eius obteſtãs chreie⸗ omine ſi unꝗᷓ habueto co
dices ſæculares: aut ſi legero te negaui. In hæc ſacramẽti uerba dimiſſus reuertor ad ſuperos:& mirantibus cũ
ctis oculos aperui tãto lachrymaruũ ibre perfuſos: ut incredulis fidẽ facerẽ exdolore. Nec uero ſ. opor ille fuerat
aut uana ſomnia:quibus ſæpẽ deludimur. Teſtis eſt tribunal illud: ante quod iacui: iudiciũ teſte eſt quod ti/
mui. ultra mihi nunꝗᷓ talẽ cõtingat incidere quæſtiõem. nam fateor uulneribus habuiſſe plenas ſcapulas: pla
gas ſenſiſſe poſt ſõnu. & tanto dehinc ſtudio diuina legiſſe: quanto mortalia ante non legeram. quodq; præ
ter pſalmorum & orationis ordinem quod tibi hora tertia ſexta nona ad ueſperum media nocte & mane ſem
per exercendum: ſtatue quot horis ſcripturã ſanctam ediſcere debeas: quato tempore legere: nõ ad laborem
ſed ad delectationem & inſtructionẽ animæ. Cũq; hæc finieris ſpatia: & frequẽter ad figenda genua ſollicitu/
do animi ſuſcitauerit. aut texenda cõpone: aut quæ ſunt texta reſpice: quæ errata rephende: que ſunt faciẽda
cõſtitue. Si tantis operum uarietatibus fueris occupatus: nunꝗᷓ tibi dies longi erunt. Sed quãuis æſtiuis tendã
tur ſolibus. breues uidebuntur quibus aliquid operis prætermiſſum eſt. Hæc obſeruans teipſum ſaluabis &
alios: & eris magiſter ſanctæ conuerſationis: multorumq; caſtitatem lucrum tuum facies. Dicas pſalmum
in ordine tuo: in quo non dulcedo uocis ſed mentis quæratur: ſcribente apoſtolo Pſallam ſpiritu: pſallam &
mente. Legat enim præceptum pſallite ſapiẽter. Nã clamorin ſcripturis nõ ẽ uocis ſed cordis. ſed nunqd uer
borum multitudine flecti deus uthomo poteſt. Nõ enim uerbis ſed corde orãdus eſt deus. Melior eſt ſeptem

l
nn
t
cie⸗
pu
min
nati
min
ſten

piti

nu
gei⸗
doe

ſui

iurſiis
e⸗Quic
Neer
ſuntnz
tde ore
nüetii
acätare
leleger
urage
brſigl
expone
recüdii
tileg
ctonum
melius
fionte
tin no⸗
tix 6
enitus
nnite
nbus
lpha
Phio
oſtrüä
tium
innos
lori
öpo
drum
phe
ecſo
hau
A
t2
ter

pſalmoꝶ decãtatio cũ puritate & ſerenitate & ſpirituali hilaritate: ꝗᷓ totius pſalterii modulatio pſalterii cum
anxietate cordis & triſtitia. Cãtor quoq; pellat᷑: ut noxius ac fidicinas & pſaltrias: & iſtiuſmodi quaſi mortife
ra ſyrenaꝶ carmĩa ꝓ turba ex ædibus. Sic autẽ erudiẽda ẽ aĩa:quæ futura ẽ tẽplũ dei: qd/ nihil aliud diſcat au
dire:nihil loqui niſi qd ad timorẽ dei ptinet: turpia nõ ĩtelligat: cãtica mũdi ignoret.nõ ſut cõtẽnenda quaſi
parua ſint:ſine ꝗqbus maiora cõſtare nõ poſſuũt. Græca narrat hiſtoria Alexãdrũ potẽtiſſimu regẽ orbiſq; do/
minatorẽ & ĩ moribus & ĩ inceſſu Leonidis pædagogi ſui nõ potuiſſe carere uitiis: ꝗbus adhuc paruulus fue/
rat ĩfectus. Dæmonuitaq; cibus ẽ carmina poetaꝶ: ſæculariũ ſapiẽtia: rhetoricoꝶ põpa uerboꝶ. Hæc ſua ho
mines ſuauitate delectãt: & dũ aures dulci modulatiõe currẽtibus capiũt: aſam quoq; penetrãt: & pectoris
ĩterna deuincũt. Verũ ubicũq; ſũmo ſtudio fuerint ac labore plecta:nihil aliud niſi inanã ſinũ & pᷣmonũ ſtre
pitũ ſuis lectoribus tribuũt. nulla ibi ſaturitas ueritatis: nulla iuſticiæ refectio repit᷑. Studioſi uero in fame ue
ri uirtutũ penuria ꝑſeuerãt. Mihi autẽ curæ nõ quid Ariſtoteles: ſed quid Paulus doceat. Ornat enĩ doctrinã
dei: ꝗq ea quæ cõditioni ſuæ apta ſũt facit: & ecõuerſo cõfũdit illã: cui cõditio ſua diſplicet. Monachus autẽnõ
doctoris ſed plãgẽtis habet officiũ:ꝗ uel ſe uel mũdũ lugeat: & dñi pauidus pᷣſtolat᷑ aduẽtũ: q ſciẽs ĩbecillitatẽ
ſuã: & uas fragile qd portat timet offẽdere: ne ĩpingat & corruat: & frãgat᷑: ſeq; monachũ eſſe nõ loquẽdo &
diſcurſãdo: ſed tacẽdo & ſedẽdo nouerit. Sit quoq; tibi mo ſilẽs: & ſilẽtiũ loquẽs: nec citus nec tardus ĩceſſus.
acunuſqſq; qn ad cõmunionẽ ĩgredit᷑:cũ cuculla tãtũ accedat. Habeãt qui uolunt ſuas oues: uaſe gẽmaro bi
bant:ſerico niteãt:plauſu populi delectẽtur: & p uarias uolũtates diuitias uincere nequeãt. nr̃æ diuitiæ ſũt ĩ le
ge dei meditari die ac nocte:pulſare ianuã: & ſæculi peũte calcare. Præparemus igit᷑ nobis fortitudinẽ: aſſuma
mus nobis pfectũ robur: ut ĩter erroꝶ tenebras & cõfuſionẽ in noctis ſciẽtia xp̃i lumẽ appareat.dieſq;nr nubẽ

habeat ptegẽtẽ: ut his ducibus ad terrã ſanctã puenire ualeamus. Quid enĩ eruditiõe melius?ꝗqd ſuauius di/

ſciplina?qꝗd dulcius domĩo? Si autẽ cõuiuiũ xp̃s:lectio xp̃s:qes xpᷣs:cogitatio xpᷣs. Quæ enĩ põt eſſe uita ſine

ſciẽtia ſcripturaꝶ: p quã etiã ipſe xps agnoſcit᷑ ꝗ cibi quæ mella ſũt dulciora: ꝗᷓ dei ſcire prudẽtiam? Sapiens

quoqʒ; nunꝗᷓ ſolus ẽ:habet ſecũ oẽs ꝗ boni ſũt & fuerũt:& animũ liberũ quocũq; uult trãſfert.qd corpore nõ
põt: cogitatiõe cõplectit᷑. & ſi hominũ inopia fuerit: loqturcũ deo:nec unꝗᷓ ẽ minus ſolus:ꝗᷓ cũ ſolus fuerit.Pri
ma nãq; ſapiẽtia ẽ caruiſſe ſtultitia: ſed ſtultitia caruiſſe nõ põt:niſi q ĩtellexerit illã. ſed uera qdẽ ſapientia eſt

nup factũ ſe noſſe: & ut ſic loquar in carne iuſtoꝶ ĩperfecta pfectio ẽ. Parũ tñẽ ſcire qd neſcitis: ſed prudentis

hominis ẽ noſſe mẽſurã ſuã: quã ꝗ ignorauerit ꝗᷓto ampliora ꝗᷓſierit: tãto magis ad ĩferiora collocabit᷑. Diſca
mus igitur in terris:quoꝶ nobis ſcientia perſeueret in cælis.
¶De uigiliis. M ¶ Cap̃. xvi.
Wagnũ ẽ fratres aptũq; prorſus ſ. atiſq; cõueniẽs de ſanctis uigiliis nuc dicere & pferre ſmonẽ:qũ ipſa lu
cubratio exigit᷑ a ſollicitis. Nox ecce ẽ caligo corporibus:nõ ſolũ hoĩ̃es:ſed etiã cunctos ĩ ſõno detinet
animãtes:ut reformatis niribue ſoporẽ poſſintdiuturnũ ſuſtinere laborẽ uiuẽtes. Bonus deus: qui

ita ꝓſpexit: ita cõſtituit: ut nõ exiturus ad opationẽ ſuã uſq; ad ueſperũ haberet uiſcariũ tẽpus:ĩ quo a duris

laboribus & multa fatigatiõe reqeſcere pᷣſtitit. Nouimus autẽ multos hominuũ: ut aut maioribus ſuis placeãt

aut ſibi aliqd peculiariter proſint noctis particulã ad aliquod opuſculum ſegregare:id pro lucro dicere quod
furati de ſopore ſuo operari potuerint. ASalomone uero laudat᷑ & fœmiĩa: quæ pẽſa & lanificium ad lucernã
uigilãter exercet. Addidit etiã quod ex hoc laus uiro eius ĩ portis & gloria magna naſcat᷑: quod ſi in carnalibus
inſtrumẽtis. i.uictui & ueſtitui neceſſariis quigilat nõ rephẽditur ĩmo laudat᷑: & mirari me fateor eẽ aliquos
q ſacras uigilias tã ſſ pirituali ope fructuoſas orationibus hym nis lectionibuſq; fœcudas aut ſupfluas æſtimãt
aut ocioſas: aut qꝗ his deterius ẽ ĩportunas. & qdẽ ſi ſũt hoĩes a nr̃a religiõe alieni: q iſta ſic ſentiãt nõ eſt miꝶ
Quomodo enim prophanis religioſa placere poſſunt: quibus ſi placerent noſtri eſſent: quia ſumus utiq; chri
ſtiani. Si uero noſtri ſunt quos uigiliarum ſalutifer actus offendit: ut nihil de his deterius ſuſpicer: aut pigri

ſunt aut ſomniculoſi:aut quod his eſt proximum ſenes uel infirmi. Si pigri ſunt erubeſcant:quia illis inſo/
nãt prouerbia Salomonis: uade ad formicã o piger: & æmulare uias eius. Si ſõniculoſi ſunt expergiſcant᷑ ſcri/

ptura proclamante Opiger quouſꝙ dormis? quãdo autẽ de ſomno ſurges?paululũ quidẽ dormis: modicũ
ſedes: puſillũ autẽ dormitas: puſillũ uero cõplecteris manibus pectus. Si ſenex es: quis te compellit ut uigiles

ꝗᷓꝗᷓ & nõ cõpulſus pro ætate uigilas. & ſi ſtare nõ potes: ſed tuã cogitas ĩpoſſibilitatẽ: nõ debes iuuenes & ualen

tes ad tuũ reuocare torporẽ: quos ꝓpter uarias tẽtatiões iuuẽtutis ſeipſos ppẽſioribus macerare decet uigiliis.
nã athletæ ſuis ĩcitatiõibus fortiores ſunt:& tũ monet debilior: pugnat ille ꝗ fortior ẽ: maxĩe quia & ſacti cor

ruũt: ſi fuerint negligentes. & peccatores priſtinũ recipiũt: ſi ſordes fletibus lauerint. hoc ideo dico: ut te nõ ter
reant deſcẽdẽtes: ſed/ ꝓuocẽt aſcedẽtes. Nihl tã facile ꝗᷓ ocioſũ & dormiẽtẽ de alioꝶ labore & uigiliis diſputare.
Si uero ĩfirmus es mẽbris:quod facere potes:noli repᷣhẽdere ĩmo riga & tu ſecũdum ꝓphetãa lachrymis ſtratũ
tuũ:& dic:Sic memor fui tui ſi: up ſtratũ meũ. Iniũge etiã uigilãtibus: ut te ſuis pᷣcibus iuuẽt: quo adiutus a do
mino ſup lectũ doloris tui canere poſſis:& tu quãdoq; merearis dicere: In matutinis meditaborin te: qa fuiſti
adiutor meus. Alio quin ſtultũ & ſatis extraneũ ẽ: ut quia ipſi currere nõ ualemus:bene currẽtibus derogemus

nã etſi nõ poſſumus debemus cõgratulari potẽtibus. Sicut en de cõſenſu malitiæ participat᷑ cũ faciẽtibus px

na: ſic participatio gloriæ ſperãda eſt de cõſẽſu bonitatis. Alios enĩ efſectus coronat: alios uolũtas pia lætificat

clx.

nec ſane oneroſũ uel difficile uideri debet etiã delicatis corporibus in ſeptimana duarũ.i. ſabbati atq; domini/
cæ portionẽ aliquã dei miniſterio diſputare. Iſta enĩ quaſi purificatio ẽ dieꝶ ꝗnq; uel noctium: ꝗbus ſtupore
carnali ĩgraueſcimus: ac mundanis actibus aſſolitamur. necerubeſcat aliquis in bono ſtudio ſancti atis cum
non erubeſcant improbi in perpetrãdo opere fœditatis. Merito ergo ſcriptura in prouerbiis ingerit: eſt confu
ſio quæ ducit ad peccatum. In bono enim fe cõfũdi peccatũ ẽ: ſicut ĩ malo faciẽdo nõ cõfũdi ꝑnities ẽ. Si ſan
ctus es:ama uigilias: ut theſaurũ tuũ uigilãdo cuſtodias: & ipſe ĩ ſcĩtate ueris. Si peccator es: magis cura:ut ui

gilãdo & orãdo purgeris: dũ tũſo pectore freqᷓntius clames: Aboccultis meis muda me: & ab alienis parce ſfuo

tuo. Guſtãdũ enĩ uidet᷑: qa ſuauis ẽ dñs ſicut ſcriptũ ẽ. Qui ergo guſtauit:ĩtelligit & ſentit:qᷓtũ põdus pecto
ris uigilãdo deponit᷑: quãtus mẽtis ſtupor excutitur: quata luxanimãà uigilãtis & orãtis illuſtrat: quæ gratia:
quæ uiſitatio mẽbra uniuerſa lætificat. Vigilãdo oĩs timor excludit᷑:fiducia noſcit᷑: caro macerat᷑:uitia tabe/
ſcũt: charitas roborat᷑ recedit ſtultitia: accedit prudẽtia: mẽs acuit᷑: error obtũdit᷑: criminum caput diabolus gla
dio ſpũs uulnerat᷑. Quid hac utilitate magis neceſſariũ? qd iſtis lucris cõmodatius?qd hac dilectione ſuauius
qᷓ̃d hac fœlicitate beatius?teſte ẽt ppheta qĩ prĩcipio pſalmoꝶ ſuoꝶ beatũ uirũ deſcribẽs ſũmã btĩtudinẽ eius
T hoc uerſiculo collocauit. Si in lege dei meditat᷑ die ac nocte: bona ẽ qdẽ diurna meditatio:ſed efficacior eſt no
cturna:qa p diẽ neceſſitates obſtrepũt: occupatiões diſtrahũt mẽtẽ:ſeſũ duplex cura diſpergit. nox autẽ ſecre/
ta:nox ꝗeta opportuna ſe p̃bet orãtibus: aptiſſima uigilantibus: dũ carminibus: occupatiõibus: expeditũ col/
lectũ ſenſũ ĩ totũ hominẽ diuinis cõſpectibus ſiſtit. Curãdũ ẽ etiam ne nimietate cibi uel potus uigilaturi pe/
ctus oneret᷑: ne crudelitates eructãtes & crapulã nõ ſolũ ipſi nobis: ſed etiã gratiæ ſpiritus indigni iudicemur.
Ergo tanꝗᷓ diuino fũcturi myſterio ante nos pabſtinẽtiã parare debemus: ut ĩgrauati expeditius uigilare poſ
ſimus. Cogitatio quoq; mala pellat᷑: ne male uigilantis oratio fiat: ſicut legit᷑ in peccatũ. Sunt enĩ & ex mali/
gno uigiliæ: ſicut in prouerbiis legit᷑. Ablatus ẽ ſõnus ab oculis eoꝶ. nõ enĩ dormiunt inquit niſi malefecerint

Abſint abſint ab hoccõuẽtu tales uigiliæ: ſit potius uigilãtibus pectus clauſũ diabolo: aptũ xp̃o: ut quẽ labiis

ſonamus: corde teneamus. Tũc erunt acceptabiles noſtræ uigiliæ: tũc pnoctatio ſalutaris: ſed competenti dili
gentia & deuotione ſincæra miniſteriũ noſtrũ diuinis obtutibus offeratur.

¶ Deueſtibus. ¶Eap. vii.

¶EVſca tunica ueſtiaris:uilis tunica cõtẽptũ mundi probet:Ita dũtaxat ne animus tuus tumeat:ne ha/

bitus ſᷣmoq; diſſẽtiãt. nã ueſtis ipſa uilis & pulla animi tacẽtis ĩdiciũ ẽ. Qui enĩ mollibus ueſtiũtur: ĩ
Aoymibus regũ ſunt. Tales nãq; ueſtes habeas:nõ ꝗbus ueſtita corpora nudent᷑:quæ nec ſint mundæ
ec ſordidæ: & nulla diuerſitate notabiles: qa nec affectatæ ſordes: nec exqſitæ muũditiæ cõueniũt chriſtiano.
ſed ne hoc ipſũ iactãtiã tibi generet: ꝙ ſæculi iactãtiã cõtẽpſiſti: nec cogitatio tacita ſubrepat.ut qa forſitã in

auratis ueſtibus placere deſiſti: placere coneris in ſordibus. Nihil enĩ ĩtulimus in hũc mũdũ:nec auferre quid

poſſumus. At nũc plæroſq; uideas armaria ſtipare ueſtibus: tunicas mutare quotidie: & tñ tineas nõ poſſe ſu
perare: & q te religioſior ẽ unũ exerit ueſtimẽtũ: & plenis arcis pãnos trahit: ĩficiunt᷑ mẽbranæ colore purpu/
reo: aurũ liquefcit in litteras: gẽmis codices ueſtiũtur: & nudus ante fores eorũ chriſtus moritur. puella enĩ tu
nica minus cũ humi iacuerit ſordidat᷑. Siccingulũ laneũ cũ tota ſimplicitare puriſſimũ:& q poſſit abſtrin/
gere ueſtimẽta magis ꝗᷓ ſcindere: idem ſemp habitus: neglecta mundicies: incultaueſtis: & cultus ipſe ſine cul
tu:plumarũ quoq; mollicies iuuenilia mẽbra non foueat.
De labonibus manuum. ¶ Cap.xviii.
Ec uacet mẽs tua uariis pturbatiõibus: quæ ſi pectori inſederint dominabũtur tui: & deducent te ad
n delictuũ maximu. Facito aliqd opis: ut ſemp tediabolus ĩueniat occupatũ. Si apoſtoli habentes pote/
B ſtatẽ de euãgelio uiuere:laborabãt manibus ſuis ne quẽ grauarẽt: & aliis tribuebãt refrigeria: quoꝶ p
ſpirituàlibus debebãt metere carnalia: cur tu in uſus tuos ſucceſſura nõ p̃paras? uel fiſcellã texe iũco:uel cani/
ſtrũ lẽtis texe uiminibus. Sera ᷑ humus: areolææquo limite diuidãtur: in ꝗbus cũ holeꝶ iactata fuerint ſemi
na:uel plãtæ poſitæ ꝑordinẽ aquæ ducãtur irriguæ. ĩſerãtur fructuoſæ arbores uel gẽmis uel ſurculis: ut par
uo poſt tẽpore dulcia poma decerpas: apũ fabricare aluearea: ad quos te mittũt Salomonis puerbia: & mona
ſteriorũ ordinẽ acegregiã diſciplinã in paruis diſce corporibus. texãtur & lina pro capiẽdis piſcibus. ſcribãtur
& libri:ut & manus operet᷑ cibũ:& aĩa lectiõe ſaturet᷑.nã in deſideriis ẽ oĩs ocioſus.Aegyptioꝶ mõaſteria hũc
ordinẽ tenẽt: ut nullũ abſq; labore atq; ope ſuſcipiant: nõ tã ppter uictus neceſſaria ꝗᷓ ppter aĩæ ſalutẽ: ne ua
get᷑ pnitioſis cogitatiõibus ad ĩſtar fornicãtis hieru ſalem: oĩ trãſeũti diuaricet pedes ſuos. Nec iccirco tibi ab
ope ceſſãdũ ẽ: qa deo ꝓpicio nulla re ĩdiges.ſed ideo cũ oĩbus laborãdũ ẽ: ut ꝑ occaſionẽ opis nihil aliud cogi/
tes:niſi qd ad dñi ptinet Fuitutẽ.ſimpliciter loquar:qᷓuis oẽm cẽſũ tuũ ĩ paupes diſtribueris: nihil apud xpᷣm

erit pᷣcioſius:ꝗᷓ qd manibus tuis ipe cõfeceris. Sudore enĩ & labore nimio ad ubertatẽ fructuum pueniemus.

¶ Delaude religionis & de inductionead eam. ¶ Cap̃. xix.
Xterius ꝗdẽ monaſteria multus a te p iſulas dalmatiæ ſcõꝶ numerus ſuſtẽtat᷑: ſed melius faceres ſi &
ipſe ſãctus ĩter ſcõs uiueres. Difficile iĩmo ĩpoſſibile ẽ: ut & pᷣſẽtibus ꝗs & æternis fruat bonis: & ut hic
luẽtrẽ: ibi mẽtẽ ĩpleat: & dedelitiis trãſeat ad delitias: ut in utroq; ſæculo primus ſit: & in cælo & in ter

ra glorioſus appareat. Quod aũt aſſeris eos melius facere qutunt᷑ rebus ſuis: & paulatim fructus poſſeſſionũ

pauperibus

–☛m = =— — — — —

— — —

–—⏑

dmini
upor
18 lum
conku
Siln
Autui
ce no
pecto
gratin
tabe/
uegl
Uanibs
nöeins
teſt A
ſear,
ti col⸗
unpe,
emur,
rpol
mali/
lennt
labis
ticli

eha/
itunt
unde
zwno.
ti in
guid

leſu
pu/

n/
ul

eal
ote⸗
Kp
tani/
emi
par
ona
itut
hu
eva

paupꝑibus diuidãt: ꝗᷓ illi qui poſſeſſiõibus uẽditis ſemel oĩa largiant: nõ a me ſed a dño reſ põdeat᷑. Si uis pfe/
ctus eẽ & cætera. Nec a ſuo ſtudio monachi retrahẽdi ſũt linguis uipæ: morſu ſæuiſſimo: ꝗqbus argumẽtaris &
dicis. Si oẽs ſe clauſerint & fugerit in ſolitudinẽ: qʒ celebrabit in eccleſiis ꝗs ſæculares hoĩes lucrifaciet?ꝗs pec
cãtes ad uirtutes poterit cohortari? Hocenĩ mõ ſi oẽs tecũ fatui fuerĩt: ſapiẽs eſſe ꝗs poterit: Si uirgĩes oẽs fue
rint: nuptiæ nõ erũt: ĩteribit genus humanu. ſed rara eſt uirtus: nec a pluribus appetit᷑. Et utinã hoc oẽs eſſẽt
quod pauci ſũt.de ꝗbus dicit᷑: Multi ſũt uocati: pauci uero electi. ideo licet paruulus ex collo pẽdeat nepos: li/
cet ſparſo crine & ſciſſis ueſtibus ubera qbus te nutrierat materoſtẽdat: licet in limine pater iaceat: pealcato
