& ꝓuinciæ tuæ ĩfinita naufragia teneto tabulã pniæ: & memẽto cõſeruæ tuæ: quæ tuã quotidie ſuſpirat ſalu/

VVy. .CXcCV.

G

(l ſeruũ tuũ: qm̃ mãdata tua nõ ſũ oblitus.

tẽ. Tu uagaris in pfia: ĩmo nõ patria: quia priam Pdiſ Ia⸗ pro te in locis uenerabilibus reſurrectiõis & cru

cis: & incunabuloꝶ dñi ſaluatoris: in ꝗbus paruulus uagiit tui noĩs recordat᷑:teq; ad ſe or̃onibus trahit: ut ſi
nõ tuo merito: ſaltẽ huius ſalueris fide. Iacebat quondã paralyticus in lectulo: & ſic erat cũctis artubus diſſo

lutus: ut nec pedes ad ĩgrediendũ: nec manus mouere poſſet ad pᷣcandũ: & tñ ꝓfertur ab aliis: & reſtituit᷑ pᷣſti/

næ ſanitati: ut portaret lectulũ: qui dudu portabat᷑ a lectulo. Et te igitK abſentẽ corpore: pntẽ fide offert cõſer/
ua tua dũo ſaluatori. Et dicit cũ Chananea:filia mea male uexata dæmonio. Recte igit᷑ appellabo aĩam tuã:fi
liã aiæ eius: quæ ſexus neſcit diuerſitatẽ: qa te quaſi paruulũ: atq; lactentẽ: & necdũ ualentẽ ſumere ſolidos ci
bos:ĩuitat ad lac infãtiæ: & nutricis tibi alimẽta demonſtrat: ut poſſis dicere cũ ꝓpheta. Erraui ſicut ouis pdi/

Obiurgatio beati Hieronymi preſbyteri acerrima in Suſannã uirginem adiacono corruptã: & in fornicatio
nem ſacrilegiũq; ꝓlapſã: ubi enumerat quantum bonũ amiſerit: & in quantum malũ inciderit. In patratorẽ

quoq; ſceleris ĩuehit: & utrũq; ad pnĩam exhortatur ex diuerſis pſalmis lamẽtationẽ texẽs:quã per dies ſingu

los recenſendam iniungit.
Vid taces aĩa? Quid cogitationibus æſtuas/ Quid nos erũpis in uocẽ: & mẽtis tuæ exponis ardorẽ:

tũ digeras ſcelus. Nã & ulcus cũ fuerit tumidũ:qᷓuis ſuppuratũ: euaporãs pᷣſtat refngeriũ paſſiõi.

Audite nũc qui ꝓpe eſtis: & qui longe: qui timetis deũ: & eccleſiæ eius gaudio cõgaudetis & triſtitiæ collugetis
ſicut ſcriptũ eſt. GSaudere cũ gaudẽtibus: flere cũ flẽtibus: Vos inꝗᷓ appello: qui cicatricẽ Api ueriſſimã retĩetis

& nõ ſuꝑ iniqtate gaudetis:ſed potius ĩgemiſcitis. Aduertite potius uerba oris mei: & an iniuſto ex dolore ꝓ⸗/
cedãt iudicate: & detecti ſceleris qualitatẽ mecũ pariter phorrete. Virgo nobilis & dicata Xp̃o: ſapiens: erudita

ruit in foueã turpitudis: cõcepit dolorẽ: & pepit iniqtatẽ. Hic oĩs aĩa xpᷣiana graue uulnus accipit. qa datũ eſt
canibus ſanctũ: & margaritæ miſſæ ſũt añ porcos. A falſis enĩ hoĩbus laceratũ eſt nomẽ ſctitatis:& ab ĩmũdis

& luteis ꝓpoſitũ caſtitatis. Hic æſtus aĩæ meæ: hic ĩſanabilis eſt dolor. qa unũ malũ bona plurima ſecũ trahit
& unius nubecula peccatricis totã lucẽ pene obſcurauit eccleſiæ. Audite me oẽs populi: & uidete dolorẽ meũ.
Virgies meæ & iuuenes mei abierũt in captiuitatẽ. Vere hac eſt captiuitas: ubi aĩæ pctõꝶ captiuæ ducuntur.
Aſſumã ergo ſᷣmonẽ ꝓpheticũ: & flebiliter dicã. ad te nunc mihi meus ſᷣmo ſit: quæ caput hoꝶ & cauſa malo/
rũ es: quæ multipliciter miſera cũ gloria uirgĩtatis nomẽ etiã pdidiſti. Nefas enĩ eſt Suſannã uocari nõ caſtã.
Nõ licet nomĩari: qd non eſt. Vnde incipiã? quid pᷣmum: qd ultimũ dicã Bona cõmemorẽ: quæ pdidiſtiſan
mala defleã: quæ ĩueniſti? Eras uirgo in paradiſo dei: utiq; inter eccleſias eras ſponſa Xp̃i. Eras templum dñi:
eras habitaculũ ſpũs ſancti. & cũ dico totiẽs eras: neceſſe eſt: ut totiẽs ĩgemiſcas: qa nõ es qꝗ fuiſti. Incedebas

in eccleſia tanꝗᷓ coluba illa: de qua ſcriptũ eſt. Pẽnæ colũbæ deargentatæ: & poſteriora dorſi eius in erie auri.
1

Splẽdebas ut argentũ: fulgebas ut auꝶe: ſ.incerã cõſcĩam ꝓferebas. Eras tanꝗᷓ ſtella in manu dni: nullũ uentũ:
nullas nebulas ptimeſcens. Quæ eſtiſta ſubita cõuerſio? quæ eſt iſta repentina mutatio? De dei uirgle facta
es corruptio ſathanæ: de ſponſa Xpi facta es ſcortũ execrabile:de tẽplo dni fanũ ĩmunditiæ: de habitaculo ſpi
ritus ſctĩ tuguriũ diaboli. Quæ ĩcedebas cũ fiducia ut colũba: nũc lates in tenebris ut ſtellio. Quæ fulgebas ut
auꝶ ꝓpter uirgĩtatis decorẽ: nunc uilior facta es tanꝗᷓ lutũ plateaꝶ: ut etiã indignoꝶ pedibus cõculceris. Quæ
fueras ſtella radiãs in manu dni: ueluti de alto ruẽs cælo cõuerſa es in carbonẽ nigrũ. Ve tibi miſera: & iteꝶ ue:
quæ tãta bona parua tpis luxuria pdidiſti. Quã tibi ſpem apud Xp̃m dñm reliquiſti: cuius mẽbra tollens feci
ſti mẽbra meretricis? Quis te ſpũs ſanctus uiſitabit: cũ eũ repudiaueris: qui ſe a cogitatiõibus quoq; ſordidis
longe facit:Sed ueniamus ad humana:ut illa diuina cognoſcãtur. Aſpice qui ſanctoꝶ: quæ ſãctarum tibi ap
roximare non horrẽt? Aperi oculos: ſi potes.ᷣ erige frontem: ſi audes. aliquem ſanctorũ fiducialiter intuere.
Nonne tuã faciem conſciæ commiſſa tanꝗᷓ plumbũ inclinãt & pᷣmuntnõne tenebræ ante oculos utdura ca
ligo uerſãtur nonne timor & tremor aĩam tuã & membra tua quaſſãt: Si vrgo homines in carne conſtitutos
& alicuius forſitan delicti obnoxios nõ potes intueri: graui utiq; cõfuſione ſepulta: quid facies coram Helia &
Daniele & tãtorum exercitu ꝓphetaꝶ Quid facies coram Maria?quid facies corã Ioanne & Tecla maculato
thoro puritatis Quid deniq; facies corã angelis ſanctis. Nonne ſplẽdore & claritate immaculatoꝶ quaſi ful
minibus percuſſa combureris? Sed dictura es forſitan: non potui ſuſtinere: quia carnẽ fragilem circunfetebã.
Reſpondebit tibi beata Tecla: cum ſuis innumerabilibus ſociabus: & nos eadem carne amictæ fuimus: nec ta
men plenum propoſitum caſtitatis noſtræ fragilitas carnis potuit mutilare: aut ſæua ara tyrãnorum p uaria

tormẽta deiicere. Re uera non põt caro corrũpi: niſi mens fuerit ante corrupta. Remanebit ergo in crimie ani

ma: quæ carnem præcedit in crimine. Sed dicis. Nolui hoc malũ: paſſa ſũ uiolentiam. Reſpõdebit tibi illa for
tiſſima Suſanna: euius tu nomẽ fallaciter baiulas. Ego interduos preſbyteros poſita: inter duos utiq; iudices

Fepul ſola inter ſiluas paradiſi conſtitutauinci nõ potui: quia nec uolui. Tu ab uno iuuene ineptiſſimo ado

eſcente in media ciuitate: quomodo uim potuiſti perferre? niſi quia ultro uiolari uoluiſti. Quis deniq; tuas
uoces audiuit? quis colluctationes ſenſit? Vt autẽ hæc omittã: poſtillatã uiolentiã detegere ſcelus: ſi nõ aliis
uel parentibus: uel tuis ſororibus debuiſti. Eſſet enĩ excuſatio ĩfœlicitatis: eſſet conſcĩæ plena purgatio: ſi ho/
ſtem pudicitiæ deduxiſſes in publicum. Sed erubuiſti ne forſitan te uiolatam multi cognoſcerent. Et utuid
tmuntt

ut aliqd ſolatiũ capias? Hoc plane hoc erit quaſi remediũ quoddã ægritudis tuæ: ſi apto ore conce/

turpitudinis. Ingratus eſt pater ſuis uiſceribus: de quibus ſeminata es.
hanc lucem infœliciter ꝓceſſiſti. Nec tamen modũ ſuo dolori reperiũt:niſi hoc plane ſolũ uident᷑ ſibi habere

timuiſti: ubi nõ erat timor? niſi ut tacẽdo crimẽ cum adultero ſæpius te ſociares. Quis te autẽ pudor ꝓhibuit
confiteri quid de ſecũda cõmixtione dicis? quid de tertia? quid de freqᷓnti cõmercio fœditatis? Ceſſat ceſſat iã
uiolẽtiæ figmẽtũ: ceſſat ruboris argumẽtũ: ubi totiens mẽbra dicata chriſto ſceleſti medici tui uiſceribus pol/
luenda præbuiſti. Horret horret animus: mens hebeſcit: cũ ad imum ſceleris peruenit. Nam & medicus: ꝗᷓ;
uis fortis ſit animi: tamẽ cum altius ſecabit᷑ uulnus: puto ex parte aliqua ſuſtinebit horrorẽ. Heu pdita. Iam
ne intelligis omnes tibi uias excuſationis penitus clauſas Iam ne ſentis quãtũ tibi mali: & ĩ carne & in aĩa ne/
faria libido cõtulerit? Non iſtã de te cõfuſionẽ tuus expectauerat pater: qui te ſibi ſingularẽ gloriã computa/

bat. Non hunc luctũ & has lachrymas ex te ſibi crediderat tua naſei mater: quæ partus ſui gemitus per tuam

uirginitatẽ ſolabatur. Non fratres tui: nõ ſorores: hoc ex te dedecus expectabãt: quos oẽs uno gladio tui ſcele

ris grauiter ſauciaſti. Si fuiſſes cõmuni ſorte defũcta: fleſſent te ad modicũ parẽtes: ſed exultaſſent gaudẽtes:
quia ĩmaculatã præmiſerãt uirginẽ hoſtiã uiuã domino propiciatricẽ ſuorũ uidelicet delictorũ. Nunc plan/
gunt mortuã & non mortuã: plangunt uiuam & nõ uiuã. Mortuã Gri;Rlori uirginitatis: uiuam dedecore
aledicit mater ſuo utero: ex quo in

ſolatiũ:quia nec te pater cõpulit: nec mater coegit ut uirginitatẽ profitereris: quã ultro & propria uolũtate ꝓ
feſſa es. Nam ſcio cũ multas difficultates tua genitrix proponeret: cum arduũ eſſet iter ſeruandæ uirginitatis

integræ: te non ſolu ptinaciter reſtitiſſe: ſed etiã reuelationes tibi datas dixiſſe terribiles. In ꝗᷓ̃tũ ergo mercedẽ
ſibi ſperabãt: ex quo non tuo ꝓpoſito reſiſterẽt: in tantũ tibi miſera intellige põdus iudicii creſcere: quia non
ſeruaſti quod ultro ꝓmiſiſti: Quibus te ſpinis ſerpẽs ille nequiſſimus obligauit? Quibus te uenenis ĩfecit il/
le qui Euã decepit: ut tanta te cæcitate pcuteret:ut tantã animæ tuæ faceret obliuionẽ. Non es memorata diẽ
ſanctũ: diem dominicæ reſurrectionis: in quo diuino altari te obtuliſti uelandã. In tanto nanq; ſolẽni cõuen/

tu eccleſiæ dei: ĩter limina neophitorũ: intercãdidatos regni cæleſtis quaſi regina regi nuptura ꝓceſſeras. Nõ
es memorata: qualis ad te die illo eſt facta allocutio. Aſpice filia: intuere uirgo: quatus ad ſpõſitui & domini
gloriã cõuenerit populus: ſeruare te oportet fidẽ: quam ſub tantis teſtibus polliceris. Semper cogita cui uirgi

nitatẽ ſpopõderis tuã. Facilius te oportet ſanguinẽ cũ ſpiritu fundere: ꝗᷓ perdere caſtitatẽ. Quantis in illo die

cõſecrationis tuæ dictis: & multis ſuꝑ caſtitatẽ p̃coniis: ſacro uelamine tecta es? Vbi oĩs populus dotẽ tuã nõ
attramẽto: ſed ſpiritu pariter ckmaht:amen Vincor lachrymis: cũ hæc recordor.cõpũgor ſtimulis: cum ad
hæc humana exẽpla coſidero. Nã ſi tredeci teſtibus ſpõſalibus cõſumatis: quæuis fœmina uiro cõiũcta mor-
tali: nõ ſine magno piculo ppetrat adulteriũ: Quid putas fore cũ ĩter ĩnumerabiles teſtes eccleſiæ corã angeli
cis exercitibus cæli: facta copula ſpiritalis p adulteriũ ſoluit᷑? Neſcio ſi poſſit eſſe cõdigna mors ac pœna cogi/
tari. Dicit aliꝗs. Melius ẽ nubere ꝗᷓ uri. Hocdictũ ad nõ pollicitã ptinet: ad nondũ Walats Ceten⸗ quæ ſe ſpo/
põdit xp̃o: & ſãctũ uelamẽ accepit: iã nupſit. Nã ĩmortali iũcta eſtuiro: & iã ſi uoluerit cõmuni lege cõiungi
adulteriũ ppetrat: ancilla mortis efſicit᷑. Si hoc ita ẽ:qd de ea dicendũ eſt: quæ occulta: furtiuaq; turpitudine

cõſtuprat᷑: & fingit ſe eſſe qd/ nõ eſt? Habitu uirgo: facto nõ uirgo:bis adultera: & ĩ aſpectu: & ĩ actu. Sed ad

te iteꝶ redeo: quæ obliuionẽ tãtorũ paſſa bonoꝶ es: & receptaculũ tãtorũ facta maloꝶ es. Quomõ tibi ĩ actu
ignominioſo illo nõ ueniebat in mẽtẽ habitus uirginalis? ꝓceſſus ad eccleſiã ĩter uirgineos choros? Quomõ
oculos tuos nõ perſtrĩgebat lux uirginalis? aures tuas nõ penetrabat hymnoꝶ ſpiritaliũ cantus? mẽtẽ tuã nõ
uẽtilabat lectionũ cæleſtiũ uirtus: Hinc uel maximeclamãte apoſtolo. Fugite fornicationẽ. quia oẽ peccatũ
qd fecerit hõ: extra corpus eſt. qui aũt fornicat᷑: ĩ corpus ſuũ peccat. & cũ dicit in corpus ſuũ: tũ in chriſto eũ
peccare demõſtrat: qa ſubiũgit: nõ eſtis ueſtri. empti enĩ eſtis p̃cio magno: glorificate & portate dũm ĩ corpo
re ueſtro. Et iterũ dicit. Fornicatio aũt & ĩmũditia nec nominet inter uos: ſicut decet ſãctos. ſepoſita oĩ adula
tione ſentẽtiã figit apoſtolus. Hoc ſcitote inꝗt intelligentes: ꝗa oĩs fornicator aut ĩimũdus nõ erit hæres in re-
gno xpᷣi & dei. Hæc tãta & tã terridilia nõ ueniebãt in mẽtẽ: cũ illud opus nefariũ tua mẽbra peterẽt.ſed mor
tifera te obliuio tanꝗᷓ in gurgitẽ altiſſimũ demergebat: & ꝗᷓſi captiuã execrabilis libido ducebat. Nõne uel illũ
locũ tabulis ſeparatũ: in quo ĩ eccleſia ſtabas recordari debuiſti: ad quẽ religioſæ & nobiles matronæ certatim
currebãt: tua oſcula petẽtes: quaſi ſanctioris? quaſi dignioris? Vel illa pcepta quæ oculis tuis ipſe ſcriptus pa
ries ingerebat: recordari debuiſti. Diuiſa ẽ mulier & uirgo. quæ nõ eſt nupta: ſollicita eſt quæ dui ſũt: quõ ſit
ſãcta corpore & ſpũ. Tu aũt ĩ cõttariũ uerſãs ita agelaarut neccorpore eſſes ſctã: nec ſpũ. Corpore ꝗqdẽ forni
cãdo: ſpũ aũt uirginitatẽ mẽtiẽdo. Proh nefas: ſolet fama ſubſeq factũ.tua aũt malũ fama pᷣuenit. Nã cũan
triẽniũ rumor ꝗdã & ſuſurratio de te fuiſſet: tu ſincæritatẽ p̃Gtendebas: & uĩdictã de maledicis ĩ eccleſia publi
ce poſtulabas. Quos æſtus ego ſuſtinui? quos pr̃ tuus ꝓ tua ſuſtulit opinione labores? reqrẽtes ſingulos: ſin
gulos aſtrĩgẽtes: ut auctorẽ infamiæ ĩueniremus. Graue enĩ erat nobis & ĩtolerabile de dei uirgĩe uceu rpe ali
d dici. nechoc uerita es: nec añ oculos habuiſti: ut uenires inimicis ĩ gaudiũ: & eos haberes ĩfẽſos: qui ꝓ tua
opinione laborabãt. Multũ audax multũq; temeraria es: ſi te cõſciẽtia nõ terret: ut᷑ ſimulata uirgĩtate putares
te etiã dũm poſſe fallere: q dixit. Nihil occultũ qd/ nõ reuelet᷑. Et uos inqt feciſtis ĩ occulto. ego aũt faciã ĩ ma
manifeſto. Ille qnõ mẽtit᷑: furtiuũ ſcelus deduxit ĩ publicũ: & ĩ cõſpectu ſolis huis tenebraꝶ tuaꝶ opa nuda/
uit. Oinquit qui p̃tẽdit kmonẽ: crudeliora ĩcurrit: & cupiẽs moderari nõ ĩuenit. Oblita ergo ꝓpoſitũ: oblita
. cxcvi.

parẽtes:oblita eccleſiã totã: oblita gloriã uirginitatis: oblita honorẽ dignitatis etiã pᷣſentẽ: oblita pmiſſionẽ

regni: oblita terribile iudiciũ: amplexa es corruptionẽ: ꝓtuliſti fructũ cõfuſionis: finẽ uero mortẽ ſæuiſſimã-

& ĩteritũ ſẽpiternũ. Et certe nõ habes ꝙ denr̃a negligẽtia cõqueraris. quodcũq; enĩ ad officiũ ptinuit paſtoris:
& tibi:& oĩbus nõ negatũ eſt. dilectio ſpecialis adhibita:cõmonitio ſancta non defuit. oblita domu pf̃is:ſicut
ſcriptũ ẽ: Ad monaſteriũ uirginale trãſiſti: ut ĩter tot poſita:nõ ſolũ dico tuta eſſe debuiſti ſi uoluiſſes:ſed etiã
de aliis tutelã pſtare debuiſſes. Sed fruſtra hæc talia ſũt ꝓuiſa: fruſtra hymnũ uirginitatis expoſui: ꝙ gloriã
ꝓpoſitã & obſᷣuãtiã pariter decãtares. Semĩaui ſecus uiã: ſemiaui ĩ ſpinis: ſeminaui in petroſa. Aut ex corde

tuo uerbũ meũ uolucres: ideſt dæmones rapuerũt: aut malis tuis cogitationibus ſuffocatũ ẽ: aut aruit nimio

ardore libidinis. Heu me: quia ubi me putabã aurũ & argẽtũ lapides pᷣcioſos ĩuenire: inueni ligna:fœnũ: ſti/
ula: arſuras materias laboraſſe. Dicã & ego ᷣm ꝓphet. Heu me: qa factus ſũ ſicut qui colligit ſtipulã ĩ meſ
ſe. Et ꝗdẽ ſi tibi ſola dãnũ feciſſes: erat ꝗdẽ triſtitia: ſed forſitã tolerabilis. Nũc uero quãtas aĩ̃as hoc tuo ſcele
re ſauciaſti? quãtas aĩas ꝓpter te de ꝓpoſito ſuo pœnitere feciſti? Quãta labia etiã fideliũ inqnata ſũt uiã do
mini blaſſemãdo. Aperuit in nos gẽtilitas os ſuũ. Aduerſus eccleſiã ſãctã ſy ynagoga iudæoꝶ per tuũ dedecus
exultauit. Quod ſi is qui unũ ſcãdalizauerit: mola circũdatus pcipitari debet in mari: quid de te ꝓnũcias: de
cuius ſcelere oĩs aĩa ſauciâta eſt?& nomẽ dni ĩ gẽtibus blaſſematũ? Nõne quotiẽs dicit᷑ uirgo: totiẽs ibi cumu
lus iniqtatis accreſcit! Taces: ecce uulnerata iaces: ecce ꝓſtrata. Cupio ꝓdeile: ſubuenire nõ poſſũ. ꝗa totũ ca/⸗
put ĩ dolore: & totũ corpus in mœſtitia a pedibus uſq; ad caput. ſicut ait Eſaias: nõ eſt malagma ĩponere:ifir
mitas tua omne humanæ medicinævexcedit auxiliũ. Et licet ta boni ꝗᷓ mali iuſta indignatiõe permoti: te oĩ de
populatiõe decoratã:oĩ tormẽtoꝶ gñe diſcruciatã iudicẽt morte mulctãdã:aut ignibus exurẽdã. Ego tamẽ ꝗ
ſcio grauiora facinoris ſeruari tormẽta: & ſine fine in ĩ pias aĩas manere cruciatus: nõ tẽporalẽ utiq;: nõ aiam
pditurus ego:ſed ſᷣm diuinã ſentẽtiã dabo cõſiliũ. Solũ enĩ & unicũ tentãdũ eſt remediũ illud: qd diuĩa uox
Ezechielẽ miſeris porrigit. Nolo mortẽ inqt peccatoris: tãtũ ut cõuertat᷑ & uiuat. Et iteꝶ. Poſt hoc inqt dixi
Cõuertere ad me: nuquid reſina no eſt in Galaad aut medicus nõ eſt tibi: quare nõ aſcẽdit ſanitas filiæ popu
li meiHæc itaq; dicta pœnitẽtiã ſapiũt: hæ ſentẽtiæ dei uocãt ad pœnitẽtiã: reuocãt ab errore. Pœnitudo er-
o eſt neceſſaria medicaminũ. Sed quãta putas & ꝗlis neceſſaria: ut aut æquet crimẽ: aut certe excedat? Vide
ergo ſi ſimplex hoc peccatũ adulterii ẽ:aut duplex: ſi pillã necẽ quæ facta dicit᷑in occulto: & ᷣm cõſciẽtiæ mo/
lẽ exhibẽda eſt pœnitẽtiæ magnitudo. Pœnitẽtia aut nõ uerbo agẽda eſt: ſed facto. Hæc aũt ſic agit᷑: ſi tibi añ
oculos ꝓponas: de ꝗta gloria lapſa fueris: & de quo libro uitæ nomẽ tuũ deletũ ſit: & teiam poſitã credas ꝓpe
ipſas tenebras exteniores: ubi erit fletus oculoꝶ: & ſtridor dẽtiũ ſine fine. Cũhæccerta fide ſicut eſt: aĩo cõcepe
ris: qa neceſſe ẽ peccatricẽ aĩam tartareis pœnis: & gehẽnæ ignibus tradi: nec aliud eſſe remediũ cõſtitutũ poſt
unicũ baptiſma ꝗᷓ pœnitẽtiæ ſolatiũ: quãtũuis laborẽ & indecorẽ iræ ſubirecõtẽde: dũmõ ab æternalibus pœ
nis libereris. Ergo hæc tecũ cogitãs: & mẽte cõtractãs facti tui ipſa iudex eſto crudelior. In mis oĩs cura uitæ
huius ĩtermittẽda ẽ tibi: & ꝗᷓſi mortuã te exiſtima: ſicutes. quòõ poſſis reuiuiſcere cogita. Deinde lugubris tibi
accipiẽda eſt ueſtis: & mẽs & mẽbra ſinguladigna caſtigatione puniẽda. Amputent crines: qui p uanã gloriã
occaſionẽ luxuriæ pᷣſtiterũt. Defluãt oculis lachrymæ:qui maſculũ nõ ſimpliciter aſpexerũt. Palleſcat facies:
uæ quondã irrubuit ĩpudice. Totũ deniq; corpus iniuniis & ieiuniis maceret᷑: cinere aſperſũ & cilicio phorre
ſcat: ꝗa male ſibi de pulchritudine placuit. Cor uero ſit liq̃ſcẽs tanꝗᷓ cera ĩ ieiuniis inqetãs ſeipſũ: & cogitatiõi
bus uẽtilans quare ſit ab initio ſubuerſũ. Sẽſus etiã cruciet᷑: qa in mẽbra corporis cũ hr̃et dĩationẽ malũ geſ/
ſit ĩperiũ. Talis actio pœnitẽtiæ ſi fuerit ꝑſeuerãs: audebit hic ſperare ſinõ gloniã: certe pœnæ euacuationem.
Dicit enĩ deus. Cõuertimini ad me: & cõuertar ad uos. Cõuertimini in toto corde ueſtro: in ieiunio: & fletu: &
luctu:dirũpite corda ueſtra & nõ ueſtimẽta: qa deus pius & miſicors eſt. Siccõuerſus ille magnus Dauid iu/
ſtificatus eſt. Sic Niniue peccatrixilla ciuitas incũbẽtẽ ſibi inuaſit interitũ. Peccator ergo ſi ſibi nõ peꝑcerit: a
deo illi parcet᷑: & ſi futuras pœnas gehẽnæ ppetuas in hoc paruo uitæ ſpatid cõpẽſauerit: ſeipſũ ab æterno iu
dicio liberabit. Grãdi plagæ alta & ꝓlixa opus eſt medicina. Grade ſcelus grandẽ habet neceſſariã ſatiſfactio/
nẽ. Nò eſt dubiũ leuius eſſe crimẽ:ubi hoõ peccatũ ſuũ ultro cõfitet᷑ pœnitẽs. At ubi cælãs mala ſua inuitus de
tegit᷑: & nolẽs publicat᷑: illud grauius ſcelus eſt: qd utiq; tibi ꝓueniſſe negare nõ poteris. Et ideo fortius ẽ do/
ẽdu: quia peccatũ eſt fortius. Si mẽte cernerẽt hoĩes: quale iudiciũ emittet deus mũdo: ſenſus humanus noõ
diſ pargeret᷑ uanitate ſæculi: ſi nõ infidelitate grauarent᷑. Quãtũuis & qualẽuis cruciatũ ad præſẽs libẽtiſſime
ſutferret: etiaã ſi eſſet lõgior uita:dũmõ illas pœnas æterni ignis nõ ĩcurrerẽt. Sed tu quæ iã ĩgreſſa es agonem
Fæœnitẽti æ: inſiſte miſera: fortiter ĩhære:tanꝗᷓ naufragus tabulæ: ſperãs p ipſã te poſſede ꝓfudo criminũ libe-
rati. Inhære pœnitẽtiæ uſq; ad exitũ uitæ tuæ: nec tibi pſumas ab hũano die ueniã dari: qa decipiet te: ꝗcunq;
tibi hoc pollice i uoluerit. Quæ enĩ ꝓprie in dño peccaſti: ab illo ſolo quære remediũ.
— Wertit ſtilum loquendi ad iuuenem qui ſcelus cõmiſerat. ”M
Ete autẽ quid dic fili ſerpẽtis miniſter diaboli? uiolator tẽpli dei?qui in uno ſcelere duo crimia per
BVpetrraſti. Adulteriũ utiq; & ſacrilegiũ.Plane ubi uas chriſto oblatum:dno dedicatum: dementiæ te⸗
meritate polluiſti. Balthaſar rex ille Perſarum:quia in uaſis dominicis: quæ de templo hieruſalem fueranta
patre eius ſublata:bibere cum ſuis amicis & concubinis uſurpauit: ipſa nocte angeli manu percuſſus: crudeli

4

ne

nä⸗

t
ti
i
de
10
li
el

le

morte punitus eſt. Quid de te arbitraris: pdite pariter: & pditor: qui uas rationabile cõſecratũ chriſto ſãctifi
catũ ſpiritu: temeritatis ĩpio ſacrilegio polluiſti? & tui ꝓpoſiti ĩmemor: & iudicii diuini cõtẽptor. Melius eniĩ
fuerat te fuiſſe nec natũ: ut te ſibi gehẽna propriũ filiũ uẽdicãret. Et licet teipſũ cõſciẽtia ſceleris agat ꝑ diuer/
ſa pcipitẽ. fugit enĩ ĩpius nemine perſeqᷓnte: licet & duræ peccati imagines dormiẽtẽ quoq; ꝑterreãt necdũ ui/
gilantẽ: tũ cũneq; a paſtore etiã oui morbidæ uel morituræ denegatũ ſit pœnitẽtiæ remediũ: do cõſiliũ. petas
ultro carcerẽ pœnitẽtiæ: obruas cathenis uiſcera: aĩam tuã gemitu ieiuniiſq; diſcrucies: ſãctoꝶ petas auxiliũ:
iaceas ſub pedibus electorũ: ut nõ tibi ꝑ cor ĩpœnitẽs theſaurizes irã ĩ die iræ: & iuſti iudicii: qui reddet ſingu
lis ᷣm opera ipſorũ.nec te ĩ eorũ numero cõſtituas: quos luget Paulus. Qui au peccauerũt inꝗt: & nõ egerũt
pœnitẽtiã ſup ĩmũdiciã: fornicationẽ: & libidinẽ: quã geſſerũt. Nec tibi de multitudine peccãtiũ ſimiliũ blã/
diaris: & dicas: Nõ ſolus hoc egi: multos habeo ſocios. ſed recogita: qa multitudo ſociorũ ĩpunitatẽ non facit
criminũ. Nã in Sodoma & Gomorra & in totis qnq; ciuitatibus ĩnumerabiles utiq; habitabãt. Sed ecce oẽs
pariter qui libidinoſe corpora ſua tractauerũt: imbribus igneis cõflagrati ſũt. Solus aũt Loth de illo ineuita/
bili incẽdio effugit: quia ab illa turpitudine ſe pᷣſtiterat alienũ. Exclude ergo uel nũcinfœlixde corde tuo blã/
dimẽta ſerpentis. & Iuctu & fletibus dũ in corpore tuo ĩmũdo aĩa illa tenebroſa uerſat᷑: remediũ tibi in die ne
ceſſitatis acquire. ſemp ante oculos habẽs apoſtoli ſentẽtiã: ꝗa oẽs nos manifeſtart oportet ante tribunal xp̃ᷣi
ut ferat unuſquiſq; ꝓpria corporis ſui: m quæ geſſit: ſiue bonũ ſiue malũ.
Inſtruit uirginẽ uerbis quibus utatur.
Vis conſolet᷑ te uirgo filia Syon:qa magna facta eſt ſicut mare cõtritio tua? Effũdere ſicut aqua corã
facie dñi. Extolle ad eũ manus tuas ꝓ remedio peccatorũ tuoꝶ. Accipe igit lamentũ: & pᷣmo ꝗdẽ nul
lo die qnquageſimus pſalmus ĩtermittat᷑. qa in negocio tali cantat᷑: uſq; ad uerſiculũ illum: cor cõtritũ & hu
miliatu deus nõ ſpreuit: gemitu lachrymiſq; pcurre. Inſup hãc lamẽtationẽ nõ ſine cõpũctione cordis in con
ſpectu dei iudicis fũde. Quis dabit capiti meo aquã: & oculis meis fõtẽ lachrymarũ: & defleã uulnera animæ
meæ· Cõuerſi ſũt dies feſti mei in luctũ: cãtica mea in lamẽtationẽ. receſſit ſonus hymnoꝶ: & læticia pſalmo
rũ: & ſucceſſit dentiũ ſtridor: & fletus oculorũ. Obmutui: & humiliata ſũ: & ſilui a bonis: & dolor meus ꝑ ſin
galos dies renouabit᷑. Cõcaluit cor meũ intra me: & in meditatiõe mea exardeſcit ignis. Timor & tremor uene
rũt ſuꝑ me: & cõtexerunt me tenebræ. Abyſſus circũdedit me: extremo demerſit caput meũ in ſciſſura inferi.
Heu me:ꝗa facta ſũ ſicut Sodoma:& cõbuſta ſicut Gomorra. Quis miſerebit cineti meo? Durius offendi ꝗᷓ
Sodoma: qa legẽ neſciẽs illa deliq rat. Ego accepta gr̃a peccaui: Si hõ peccet in hoĩem: erit qui ĩterueniat. ego
peccaui in dño: quẽ propiciatorẽ ĩueniã: Concepidolorẽ: & peperi iniꝗtatẽ. Lacũ fodi: & incidi in foueã quã
operata ſũ.Ideo cõuerſus eſt dolor in caput meu: & in uertice meo iniꝗtas mea deſcẽdit.Immũditia mea ante
pedes meos:nõ fui memor nouiſſimoꝶ: & cecidi miſerabiliter: nec eſt qui cõſolet᷑ me.O ꝗᷓ acerbus fructus lu/
xuriæ: amarior felle: crudelior gladio. Quomõ facta ſũ in deſolationẽ: ſubito defeci: perii ꝓpter iniquitatem
meã: uelut ſomniũ ſurgẽtis. Ideo in ciuitate dni uilificata eſt imago mea: deletũ eſt de libro nomẽ meũ: facta
ſum ſicut nocticorax in domicilio: ſicut paſſer unicus in ædificio. nec qui cõſolet᷑ me: inuenio. cõſidero a dex/
tris: & uideo: nec eſt qui cognoſcat me. Periit fuga a me:& nõẽ qui re en aĩam meã. Facta ſũ ſicut uas ꝑditũ.

Audiui uituperationẽ oĩum circũhabitãtiũ. Ve diei illi:ĩ quo me ĩfœlicẽ genuit uterus: & luxiſta crudelis ac/

cepit. oportuerat me potius fuiſſe nõ natã: ꝗᷓ ſic in gẽtibus fabula fierẽ. Propter me cõfuſio & ĩproperiũ factũ
eſt famulis dñi: & eũ digne colẽtibus. Lugete me motes & flumina: quia fletus filia ego ſũ. Lugete me beſtiæ
ſiluarũ: reptilia terræ: & cæli uolucres: & oẽs aĩæ: quæ uita fruimini. Nuũcuos beatæ feræ & uolucres: quibus
nullus metus de inferis eſt: neq; poſtmodũ reddituræ eſtis rõnẽ. Nobis manet pœna crudelis tartari: qa habẽ
tes ſenſũ delinꝗmus. Ideo nõ eit pax peccatoribus. Meũ peccatũ:mea iniqtas nõ ſũt ſimilia offenſis hominũ
uia horribilis eſt hæc ĩpietas carnẽ polluere uirginẽ: & caſtitatẽ profeſſã. Mentita ſũ in dũm altiſſimũ: ideo
nò eſt mihi fiducia inuocãdi dũmaltiſſimũ: quia obſtructũ eſtos loquẽtiũ iniqua. Nam malũ meũ ꝓpheta
cecinit: ꝙ qui elongãt ſea dno peribũt. Diſperdit omnẽ fornicantẽ a ſe. Et ſi abeſt lingua faucibus meis: & in
puluerem mortis deducta ſum: uerũtamẽ clamabo addnm. Adhuc tẽpus eſt: dũ dat᷑ ſpatiũ: quia ĩ morte nõ
erit memoria. In ĩferno nò eſt cõfeſſio. Domine ne in ira tua arguas me:neq; ĩ furore tuo co rripias me. Quo/
niam ſagittæ tuæ infixæ ſũt mihi: neceſt ſanitas in carne mea.A uultu iræ tuæ nõ eſt pax oſſibus meis a facie

peccatorü meorũ. Quoniã iniquitates meæ ſupergreſſæ ſũt caput meũ: ſicut onus graue grauatæ ſunt ſuper
me. Cõputruerũt & deteriorauerũt cicatrices meæa facie inſipientiæ meæ. Miſeriis afflicta ſũ: & curuata in fi

nẽ: rugiebã a gemitu cordis mei. Cor meũ cõturbatũeſt: deſeruit me fortitudo mea: & lumen oculorũ meoꝶ
ipſũ non eſt mecũ. Deus reppuliſti me: & deſtruxiſti me: oſtẽdiſti mihi dura: potionaſti me uino cõpũctiõis.
Expulſa ſũ ab oculis tuis: iã nõ adiiciã ut reſpiciã ad tẽplũ ſãctũ tuũ: facta ſũĩ exterminiũ. Quæutilitas ĩ ſã
guine meo: dũ deſcẽdo ĩ corruptionẽ? Nunqd mortuis facies mirabilia! Tuus ſermo eſt: tua profeſſio eſt: no
lo mortẽ peccatoris: ſed cõuerſionẽ. Vt poſſim uiuere:ad te deus cõuerſio mea: qa ſolus potes nouare oĩa. Iu
ab ĩferis aĩas reuocas: & ſoluis cõpeditos. Tu deus erigis eliſos: cæcos illumĩas: mortuos ſuſcitas. Erraui ſicut
ouis pdita: quære famulã tuã: ne lupus crudelis cruciet me. Multi dicũt aĩæ meæ: nõ eſt ſalus ipſi in deo eius.

Sed & tuũ cõſiliũ tecũ eſt. Quot ſunt dies famulæ tuæ: qn facies de me iudiciũ. Sed ne intres in iudiciũcum

Cxcvii.

rvij

famula tua. Defecit aĩa mea in ſalutari tuo: defecerũt lachrymis oculi mei: effuſa eſtin terrã gloria mea. Quã
do reſpicies ꝓpter iniqtatẽ. Co rripuiſti hoĩem: & tabeſcere feciſti ſicut araneã aiam meã. Memẽto dñe ꝙ pul
uis ſũ. Vide humilitatẽ meã: & laborẽ meũ: & remitte mihi ut refrigerer: pus ꝗᷓ abeã: & amplius nõ ero.
¶ Obiurgatio grauis in Sabinianũ diaconũ lapſũ: ꝙ Suſannã uirginẽ deo dicatã multis ĩſidiis & illecebris
impegerat ad ruinam. inuehit acerrime ꝙ nõ reueritus ſacra crucis:do miniciq; pᷣCſepis ſacraria apud ipſ⸗ 2 lan⸗

ctuaria illam de ſacrilegio & ſtupro tentauerat: & in profudũ maloꝶ merſus cor gerebat impœnitẽs: cupiens

illũ cordis fracta duritia ad pœnitentiãâ reuocare.

„ Amuel quõdã lugebat Saulẽ: quia pœnitueratdnm: ꝙ unxiſſet eum regẽ ſuper Iſrael. Et Paulus ad

WEO) Corĩthios:in ꝗbus audiebat᷑ fornicatio: ꝗqᷓlis nec ĩter gẽtes. Et ꝗqdẽ uoce flebili cõmonebat dicẽs. ne cũ

rurſũ uenero: humiliet me deus apud uos: & lugeã multos ex his qui añ peccauerũt: & nõ egerũt pœ
nitentiã ſuꝑ ĩmũditias quas geſſerũt ĩ ĩpudicitia & fornicatiõe. Si hoe ꝓpheta & apoſtolus nulla ipi labe ma
culati clæmẽti in cũctos mẽte faciebãt: quãto magis egoipſe peccator:ĩ te debeo facere peccatore:q nõ uis eri/
gi poſt ruinã: & oculos ad cælũ leuare: ſed prodita pr̃is ſubſtãtia: porcoꝶ ſiliquis delectaris: & ſupbiæ prupta
cõſcẽdens:pᷣceps laberis ĩ profuũdũ Deũ uẽtrẽ uis habere: ꝓ chriſto ſuis libidini: gloriaris ĩ carne & cõfuſione
tua:& q̃ſi pinguis hoſtia nn mortẽ ꝓpriã ſaginaris: imitariſ. q; eorũ uita: quorũ tormẽta nõ metuis: ignorans
qm̃ benignitas dei ad pœnitentiã te hortet᷑. Secũdũ aũt duritia tuã & cor ĩpœnitẽs theſaurizas tibi ira in die
iræ. An iccirco indurat᷑ iuxta Pharaonẽ cor tuũ: ꝗa nõ ſtatĩ pcuteris: & differris diu ad pœnã & ille dilatus eſt:
& decẽ plagas:nõ quaſi ab irato deo:ſed ꝗᷓſia pr̃e cõmonẽte ſuſtinuit:donec in puerſũ acta pœnitẽtia populũ
quẽ dimiſerat per deſerta ſeqret᷑: & ingredi auderet maria: p quæ uel ſola doceri potuit: timori habẽdũ eum:
cui etiã elementa ſeruiũt: dixerat ille.nõ noui dũm: neqʒ dimitto iſrael: quẽ tu imitãs loq̃ris. Viſio quã hicui
det: in dies lõgos eſt: & in tẽpora lõga iſte ꝓphetat. Propter qd dicit idẽ propheta. Hæc dicit adonay dns. Nõ
ꝓlongabunt᷑ amplius oẽs ſermones mei: quoſcũq; loquar: quia loquar uerbũ & faciã. Sanctus Dauid de im
iis & de ſceleſtis: quoꝶ tu pars nõ modica:ſed p̃nceps es:qd ſæculi fœlicitate fruerent᷑ & dicerẽt: Quomõ co
nouit deus: & ſi eſt ſciẽtia ĩ excelſo. Ecce ipſi peccatores & abũdãtes ĩ ſæculo obtinuerũt diuitias: pene lapſo
pede:& fluctuãti ueſtigio cauſabat᷑ dicẽs. Ergo ſine cauſa iuſtificaui cor meũ: & laui ĩter ĩnocẽtes manus me/
as. Præmiſerat enĩ quia æmulatus ſũ ſupra iniqua agẽtes: pacem peccatoꝶ uidẽs: quia nõ eſt reſpectus morti
eorũ & ſolida plaga in flagella eoꝶ. In laboribus hoĩum nò ſũt: & cũ hominibus nõ flagellabunt᷑. Propterea
tenuit eos ſupbia: circũdati ſũt iniqtate & ĩpietate ſua. Egrediet᷑ ſicut ex adipe iniqtas eorũ: tranſierũt in affe/
ctũ cordis. Cogitauerũt: & locuti ſut mala: iniqtatẽ in excelſo locuti ſũt. Poſuerũt in cælũ os ſuũ:& ligua eoꝶ

ptrãſiit ſuper terrã. Nõne tibi uidet᷑ de te oĩs pſalmus eſſe cõpoſitus? Vegeto quippe es corpore: & nouus an

tixpᷣi apoſtolus: cũ in una notus fueris ciuitate: trãſgrederis ad aliã. nõ indiges ſũptibus: nõ plaga forti pcute
ris. & cũ hominibus:qui nõ ſunt ut tu rationabilia iumẽta:corri pi nõ mereris. Propterea elatus es ĩ ſi uperbiã:
& ueſtimẽtũ tuũ fœdat luxuria: & quaſi ex aruina pingui & quodã adipe eructaâs uerba mortifera: nõ te reſpi
cis eſſe moriturũ: necunꝗᷓ poſt expletã libidinẽ pœnitẽtia remorderis. Tranſiſti in affectũ cordis: & ne tibi ſo
lus uideatis erraſſe: ſimulas nefanda de ſeruis dei: neſciẽs ꝙ iniqtatẽ in altũ loquaris: & ponas in cælũ os tuũ.
Nec miꝶ ſia te qualeſcũq; ſerui dei blaſfemẽtur: cũ patrẽfamilias belzebub uocauerũt patres tui. Non eſt di/
ſcipulus ſuper magiſtrũ: nec ſeruus ſuperdominũ ſuũ.Si illi in uiridi ligno tantũ fecerunt: tu in me arido li/
gno quid facturus es? Tale quid & in Malachia plæbs ſcãdalizata credentiũdeore tuo loquitur. dixerũt. ua/
nus eſt: qui ſeruit deo. Et quid plus quia cuſtodiuimus mãdata eius: & quoniã iuimus ſupplicãtes ante faciẽ
dei oĩpotẽtis Et nũc nos beatos dicimus alienos. Reædificant᷑ omnes: qui faciũt iniqua. Aduerſati ſunt deo:
& ſalui facti ſũt. Quibus poſtea diẽ iudicii dñs cõminatus eſt. & quid inter iuſtũ & iniuſtũ futurum ſit:mul/
to ante pᷣnũcians ait. Et cõuertimini: & uidebitis qd ſit inter iuſtũ & inter iniuſtũ: inter ſeruiẽtẽ dno:& nõ ſer
uiẽtem dño. Hæc tibi ridicula forte uidẽtur: qui cœmediis & lyricis ſcriptoribus mimis & cliẽtulis delectaris:
ꝗꝗᷓ nec iſta tibi quidẽ præ nimia cordis hebetudine intelligend cõceſſerim. Prophetarũ uerba cõtẽnis: Sed re
ſpõdebit tibi Amos. & in tribus & in quatuor ĩpietatibus: nonne aduerſabor eũ dicit dominus? Quoniã enĩ
Damaſcus: Gaza: Iyrus: Idumæa: Ammanitæ: & Moabitæ: Iudæi quoq; & Iſrael ſæpe ad ſe dei uaticinio de
ſtinato: ut agerent aliquãdo pœnitentiam audire contempſerunt: iræ ſuæ: quam illaturus eſt dominus: cau/
ſas iuſtiſſimas profert:dicẽs. In tribus atq; in quatuor impietatibus: nonne aduerſabor eos: Sceleratũ eſt in/

quit mala cogitare: cõceſſi.nequius eſt mala cogitata uelle perficere: & hoc pro mea miſericordia benignus in

dulſi. nũquid & opere implendũ peccatũ fuit? & mea ſuperbe calcanda clæmentia?tamen & poſt factũ: quia
Malo pœnitentia peccatoris ꝗᷓ mortẽ. Non enĩ ſani opus habẽt medico: ſed male habẽtes. Iacẽti manũ porri
o: & cõſperſũ in ſanguine ſuo: ut propriis fletibus lauet᷑: exhortor. Quod ſi nec ſicpœnitentiã uult agere. &
racto nauigio tabulã per quã ſaluari poterat: nõ retentat: cogor dicere. Super tribus & quatuor ĩpietatibus:
nõne aduerſabor eu dicit dũs:?: aduerſionẽ dicẽs eſſe pro pœna: dũ ſuæ peccator relinquit᷑ uolũtati. Inde eſt
peccata patrũ in tertiã & quartã generationẽ reſtituit: dũ non uult ſtatim punire peccantes. ſed ignoſcẽs pri-/
mis: poſtrema condẽnat. Alioquin ſi protinus ſcelerũ ultor exiſteret: & multos alios: & certe Paulum apoſto
lum eccleſiæ non haberẽt. Ezechiel propheta cuius ſupra fecimus mentionẽ: dei uerbũ ad ſe factũ referẽs ait.

U
dul

is

ns

n
le
ſ

Il

S = —*

„w—

—

Aperios tuũ: & mãduca: quæ ego dabo tibi. & uidi inqt: &ecce manus extẽſa ad me: & ĩ ipſa uolumẽ libri. &
reuoluit illud ĩ cõſpectu meo: & in ipſo ſcriptũ erat: a facie & retrorſũ lamẽtũ:& carmẽ: & ue. Prima ſcriptu/
ra ad te ptinet: ſi tñ uolueris agere pœnitẽtiã poſt delictũ. Secũda ad ſãctos: ꝗ ad dei cĩãticũ ꝓuocant᷑. Nõ eſt
enĩ pulchra laudatio ĩ orepctoris. Tertia ad tui ſimiles: ꝗq deſperãtes tradideruũt ſe ĩmũditiæ: & fornicatiõi: &
uẽtri:& his quæ ĩfra uẽttẽ ſũt: ꝗ putãt oĩa morte finiri: & nihil eſſe poſt mortẽ: & dicũt. Tẽpeſtas ſi tranſierit:
nõ ueniet ſuꝑ nos. Liber ille: quẽ ꝓpheta deuorat: oĩs ſeries ſcripturaꝶ ẽ. ĩ ꝗbus & pœnitẽs plangit᷑: & iuſtus
canit᷑: & maledicit᷑ deſperãti. Nihil ita repugnat deo: ꝗᷓ cor ĩpœnitẽs. Solũ crimẽẽ: qdᷓ ueniãcõſequi nõ pot.
Si enĩ ei ignoſcit᷑ poſt peccatũ: q peccare deſiſtit: & ille flectit iudicẽ: ꝗq rogat. Impœnitẽs aũt oĩs ad iracũdiã
uocat iudicãtẽ: ſolũ deſpatiõis crimẽ eſt: qd mederi neqᷓat. Porro ut ſcias deũ quotidie peccatores ad pœnitẽ-
tiã ꝓuocare: ꝗ ſi rigide pſtiterit: de clæmẽte eũ ſeuerũ & trucẽ faciũt. Audi Eſaiæ uerba dicentis. Et uocauit in
quit dñs ſabaoth ĩ die illa ad fletũ & plãctũ magnũ:& decaluationẽ: & accinctionẽ cilicioꝶ. Ipſi uero fecerũt
læticiã & exultationẽ: mactãtes uitulos:& ĩmolãtes oues: ut comederẽt carnes:& biberẽt uinũ dicẽtes. Mãdu
cemus & bibamus: cras enĩ moriemur. Poſt ꝗᷓs uoces & pditæ mẽtis audaciã ſcriptura cõmemorat dicẽs. Et re
uelata ſũt hæcĩ auribus dni ſabaoth: nõ reuerter᷑ uobis hoc peccatũ:donec moriamini. Si enĩ peccato mortui
