fuit. Paulus retinẽtibus ſe fribu : ne hieroſolymã pgeret: rndit.qd facitis plorãtes:& cõturbaãtes cor meũſego
eni nõ ſolũ ligati ſed & mori in hieruſalẽ paratus ſũ pro noĩe dñi nr̃i Ieſu xp̃i. Aries iſte pietatis quo fides tit᷑
euãgelii retũdẽdus eſt mucrone. Mater mea & ffes mei hi ſũt: ꝗcũq; faciũt uolũtatẽ pris mei: ꝗ in cælis eſt. Si
credũt in Ap̃ᷣm: faueãt mihi pro eius noĩe pugnaturo Si nõ credũt mortui ſepeliãt mortuos ſuos.ſed hoc ais
in martyrio. Erras fr:erras:ſi putas unꝗᷓ xpᷣianũ pſecutionẽ nõ pati:& tũc maxime oppugnaris: ſi teoppugna
ri neſcis. Aduerſarius nĩ tanꝗᷓ leo rugiẽs: aliquẽ deuorare ꝗᷓrẽs: circuit: & tu pacẽ putas? Sedet in ĩſidiis cũ diui
tibus: ut in occultis terficiat ĩnocẽtẽ. Oculi eius in pauperẽ reſpiciũt. Inſidiat᷑ in occulto ſicut leo in ſpelunca
ſua.ĩſidiat᷑ ut rapiat pauperẽ: & tu frõdoſæ arboris tectus umbraculo molles ſõnos futurus p̃da: carpis. Inde
me pſequit᷑ luxuria. Inde auaritia conat᷑ irrũpere. Inde uẽter meus uult mihi deus eſſe pro Xpo. Cõpellit libi/
do ut habitantẽ in me ſpm̃ ſctm̃ fugem: ut tẽplũ eius uiolẽ. Perſequit᷑ inꝗᷓ me hoſtis. Cui noĩa mille:mille no/
cendi artes. Et ego ĩfœlix uictorẽ me putabo:dũ capior: Nolo ego te frchariſſime examiĩato pòdere delictorũ:
minora credas idolatriæ crimĩa eſſe: quæ diximus: ĩmo apoſtoli diſce ſnĩam: qui ait. Hoc enĩ ſcitote ĩtelligen/
tes: quia oĩs fornicator: aut imundus: aut auarus: aut fraudator: qd eſt idoloꝶ ſeruitus:nõ habẽt hæreditatẽ
in regno Xpi: & dei: Et ꝗᷓꝗᷓ gñaliter aduerſũ deũ ſapiat ꝗcquid diaboli eſt: & qd diaboli eſt: idolatria ſit: cui oĩa
idola mancipant᷑: tamẽ & in alio loco ſpeciatim: nominatiq; determinat dicẽs: mortificate mẽbra ur̃a:quæ ſũt
ſuꝑ terrã: deponẽtes fornicationẽ: ĩ munditiã: & concupiſcentiã malã: & cupiditatẽ: & auaritiã: quæ ſut idolo
rũ ſeruitus: ꝓpter quæ uenit ira dei in filios diffidentiæ. Nõ eſt tm in eo ſeruitus idoli:ſiqs duobus digitulis tu
ra compſſa in buſtum aræ iaciat:aut auſtũ patera poculũ fundat merũ. Neget auaritiã eſſe idolatria: qui põt
xxx. argenteis dĩũm uenditum appellare iuſticiã. Neget ſacrilegiũ eſſe: qui in libidine ſedet: qui membra Xp̃i
& hoſtiã uiuã plancentẽ deo:cũ publicaꝶ libidinũ uictimis nefaria colluuione uiolauit. Nõ fateat᷑ fraudẽ ido
latriã eſſe: ſed ſimiles eoꝶ: qui in actibus apoſtoloꝶ ex primonio ſuo partem pcii reſeruantes pnti periere uin/
dicta. Animaduerte frater: nõ tibi licere de tuis quicꝗᷓ habere rebus. Ois inquit dñs: qui nõ renũciauerit oĩbus
quæ poſſidet:nõ poteſt meus eſſe diſcipulus. Cur timido animo chriſtianus es Reſpice cũ Petro relictũ rete.
Reſpice ſurgentem de theloneo publicanũ ſtatĩ apoſtoluũ.Fillius hominis non habet ubi caput ſuum reclinet:

& tñamplas porticus: & ingentia tectoꝶ ſpatia metiris: hæreditatẽ expectans ſæculi: cohæres Api eſſe nõ pote

ris. Interptare uocabulũ monachi: hoc eſtnomẽ tuũ. Quid facis in turba qui ſolus es: Et hoc ego nõ ĩtegris: ra

te uel mercibus: nec quaſi ignarus fluctuũ doctus nauta pᷣmoneo: ſed quaſi nuꝑ e naufragio eiectus: in littus

timida nauigaturus uoce denũcio. In illo æſtu charybdis luxuriæ ſalutẽ uorat. Ibi ore uirgieo: ad pudicitiæ p/
petrãda naufragia: ſcyllæũ renidẽs libido blãdit᷑: hic barbaꝶ littus: hic diabolus pirata cũ ſociis portat uĩcula
capiẽdis: nolite credere: nolite eſſe ſecuri. Licet in modũ ſtagni fuſũæquor arrideat:licet uix ſumma iacẽtis ele
mẽti ſpᷣu terga criſpentur: magnos hic cãpus mõtes habet intus ĩcluſos. Intus eſt ꝑiculũ: intus eſt hoſtis. Expe
dite rudẽtes: uela ſuſpendite. Cruxantemnæ figat᷑ in frõtibus:trãquillitas iſta tẽpeſtas eſt. Sed forſitan dictu
rus es: qd ergo Quicũq; in ciuitate ſũt xpᷣiani nõ ſũt: Nõ eſt tibi eadẽ cauſa: quæ cæteris. Auſculta dnim dicen
tẽ. Si uis pfectus eſſe: uade uẽde oĩa tua: & da pauperibus: & ueni ſere me. Iu auũt pfectũ te eſſe pollicitus es.

Na cũ derelicta domo: & militia te caſtraſſes ꝓpter regna cæloꝶ: qd aliud ꝗᷓ pfectã ſectatus es uitã? Perfectus
auũt ſeruus Xp̃i nihil pᷣter n habet. Aut ſiꝗd præter p̃ᷣm habet: pfectus nõ eſt. Et ſi pfectus nõ eſt: cũ ſeꝑ/

fectũ fore deo pollicitus ſit: deo ante mẽtitus eſt. Os aũt qd mentit᷑: occidit aĩam. Igit᷑ ut cõcludã: ſi perfectus
es:cur bona pr̃na deſideras? Si pfectus nõ es: dũm fetelliſti:diuinis euãgeliũ uocibus tonat: non poteſtis duo

bus dnis uire. Nõ enĩ poteſtis deo ſeruire & mãmonæ: & audet qſꝗᷓ mẽdacẽ Apᷣm facere: mãmonæ: & dño ſer

uiendo? Vociferatille ſæpe: ſiqꝗs uult poſt me uenire: abneget ſemetipᷣm & tollat crucẽ ſuã: & ſequatur me: &
ego onuſtus auro: arbitrorme Xp̃m ſeq. Qui dicit ſe in Apm credere: debet quõ ille ambulauit: & ipe ambula
re. ꝙ ſi nihil habes: ut te rũſuꝶ ſcio: cur ta bene paratus ad bella non militas? niſi forte in pfria tua te arbitraris

hoc facere: cũ in ſua dũs ſigna nõ fecerit. Cur id cũ auctoritate ſũma defẽdis? Sume rõnẽ. Nemo/ꝓpheta in pa

tria ſua honorẽ habet. Nòõ q̃ro inqes honorẽ. ſufficit mihi cõſcia mea. Neq; dñs ꝗᷓ rebat:qppe ꝗ nea turbis rex
cõſtitueret᷑: aufugit: ſed ubi honor nõ eſt: ibi cõtẽptus ẽ. Vbi aũt cõtẽptus:ibi freqᷓnter iniuria. ubi aũt iniuria:
ibi & ĩdignatio. Vbi ĩdignatio ibi & qes nulla. ubi ꝗes nulla: ibi mẽs a ꝓpoſito ſæpe deducit᷑. Vbi autẽ alicui ꝑ
inqetudinẽ aliqd aufert ex ſtudio: minus fit ab eo qd tollit᷑. Et ubi minus eſt:pfectũ non põt dici. Ex hac ſup/
putatione illa ſũma naſcit᷑:monachũ pfectũ in pfia ſua eſſe nõ poſſe. pfectũ aũt eſſe nolle delinꝗᷓ re eſt. Sed de
hoc gradu pulſus: ꝓuocabis ad clericos. An de his aliqd audeã dicere: qui certe in ſuis urbibus cõmorant᷑? Ab/
ſit aũt ut qcꝗᷓ de his ſiniſtrũ loquar:qui apoſtolico gradui ſuccedẽtes: Ap̃i corpus ſacro ore cõficiũt.ꝑ quos &
nos xpᷣiani ſumus. Qui claues regni cæloꝶ hntes:quodãmodo ante iudicii diẽ iudicãt. qui ſpõſã dni ſobria ca
ſtitate cõſeruãt: ſed & alia ut ante ꝑpſtrinxi: monachoꝶ eſt uita: alia clericoꝶ. Clerici oues paſcũt: ego paſcor.Il
li de altario uiuũt. mihi quaſi ĩfructuoſæ arbori: ſecuris ponit᷑ ad radicẽ.ſi munus ad altare nõ defero:nec poſ
ſũ obtendere pauptatẽ cũ in euãgelio anũ uiduã: duo quæ ſola ſibi ſuperãt: æra mittẽtẽ in gazophylatiũ lau/
datdns. Mihi ante p̃ſbẽm ſedere nõ licet. Illi ſi peccauero: licet tradere me ſathanæ in ĩteritũ carnis: ut ſpũs ſal
uus ſit:in die dui Ieſu. Et in ueteri ꝗqdẽ lege: quicũq; ſacerdotibus nõ obtẽperaſſet: aut extta caſtra poſitus la⸗
pidabat᷑ a populo: aut gladio ceruice ſubiecta cõtẽptũ expiabat cruore. Nuũc uero ĩobediens ſpiritali mucrone

truncat᷑: aut eiectus de eccleſia rabido dyæmonũ ore diſcerpit᷑. ꝙ ſi te quoq; ad eundẽ ordinẽ pia fratꝝ blãdimẽ

ta ſollicitãt: gaudebo de aſcẽſu:timebo de lapſu. Qui epᷣatũ deſiderat: bonũ opus deſiderat. ſcimus iſta: ſed iũ
ge: qd ſequit᷑ Oportet aũt huiuſmodi irrepnenſibile eſſe: unius uxoris uiꝶ: ſobriũ: pudicũ: prudentẽ: ornatũ
hoſpitalẽ: docibilẽ: nõ uinolentũ: nõ pcuſſorẽ. ſed modeſtũ: & cæteris quæ de eo ſequunt᷑ explicitis: nõ mino/
rẽ in tertio gradu adhibuit diligentiã dicẽs. Diaconos ſimiliter pudicos. nõ bilingues: nõ multo uino deditos:

nò turpis lucri appetitores. hntes miſteriũ fidei in cõſcia pura. Et hi aũt pbent᷑ mu. Et ſic miĩſtrẽt nullũctimẽ

hñtes. Ve illi hoĩ qui ueſtẽ nõ habens nuptialẽ ingredit ad cœnã. Nihil ſupeſt: niſi ut ſtatĩ audiat: amice quõ
huc intraſti: nõ hns ueſtẽ nuptialẽ?& illo obmuteſcente dicat᷑ miĩſtris. tollite illũ: ligatis pedibus & manibus:
& mittite eũ in tenebras exteriores: ubi erit fletus & ſtridor dentiũ. Ve illi hoĩ qui acceptũ talentum in ſudario
ligãs: cæteris lucra facientibus: id tm qd acceperat: reſeruauit: ilico ĩdignantis dni rnſione: ac clamore ferietur.
Serue neꝗᷓ: quare nõ dediſti pecuniã meã ad mẽſam: & ego ueniens cũ uſuris exegiſſẽ eã ideſt depoſuiſſes ad
altare: qd ferre nõ poteras. dũ enĩ tu ignauus negociator denariũ tenes: alterius locũ qui pecuniam duplicare
poterat: occupaſti. Quã ob rẽ ſicuti qui bene miniſtrat bonũ opus ſibi acqrit: ita q indigne ad calicẽ dni acce/
dit: reus erit corporis & ſanguĩs dñi. Nõ oẽs epi: epi ſũt. Attẽdis Petrũ: ſed & Iudã cõſidera. Stephanũ ſuſpicis
ſed & Nicolaũ reſpice: quẽ dis ut Ioannes teſtat᷑ in apocalypſi ſua dãnat ſnĩa. Qui tã turpia: & nefanda com
mentus eſt: ut Nicolaitaꝶ hæreſis ex illa radice naſcat᷑. Probet ſe unuſqſq;: & ſic accedat: nõ facit eccleſiaſtica
dignitas xpᷣianũ. Cornelius cẽturio adhuc ethnicus dono ſancti ſpũs mundat᷑: preſ br̃os Daniel puer iudicat.
Amos ſycomoꝶ mora deſtringẽs: repẽte ꝓppheta effectus eſt. Dauid paſtor eligit᷑ in regẽ. Minimũ diſcipulũ
lIeſus amat plurimũ. Inferius frater accũbe: ut minore adueniente: ſurſũ iubearis aſcẽdere. Suꝑ quẽ dũs requie
ſcit:niſi ſuꝑ humilẽ & quietũ: & tremẽtẽ uerba ſua:cui plus cõmittit᷑:plus ab eo exigitur:potẽtes potẽter tor/
mẽta patient᷑. Nec ſibi quiſꝗᷓ de corporis tm̃ mundi caſtitate ſupplaudat:cũ de oĩ uerbo ocioſo: quodcũq; lo/
cuti fuerint hoĩes reddituri ſint pro eo rationẽ in die iudicii: cũ etiã cõuitiũ in fratrẽ: homicidii ſit reatus. Non
eſt facile ſtare loco Pauli: tenere gradũ Petri:iã cũ Apo regnantiũ: ne forte ueniat angelus qui ſcindat uelũ tẽ/
pli tui: & candelabrũ tuũ de loco moueat. ædificaturus turrim futuri opis ſumptus ſupputa. Infatuatum ſal
ad nihil

ſai⸗

o?

ui
ll
ſa
ti⸗

ipote
en
ituus aad nihil eſt utile:niſi ut piiciat foras: & a porcis cõculcet. Monachus ſi ceciderit: rogabit pro eo ſacerdos. Pro ſa
tir cerdotis lapſu: ꝗs rogaturus ẽt Sed qm de ſcopuloſis locis enauigauit oro: & ĩter cauas ſpumeis fluctibus cau
Uicla tes fragilis in altũ cymba ꝓceſſit:expãdẽda uela ſũt uẽtis. & qᷓſtionũ ſcopulis trãſuadatis:lætantiũ more nau/
etslle taꝶ: epilogi celeuma cãtandũ eſt. O deſertũ Xp̃i uernãs.o ſolitudo in qua illi naſcunt lapides:deqbus ĩ Apo
„Bye calypſi ciuitas magni regis cõſtruit᷑. O heremus familiarius deo gaudens. Quid agis fr in ſæculo: qui maior es
idiau mundo:ꝗdiu te tectoꝶ umbræ pᷣmunt:ꝗᷓdiu fumoſaꝶ urbiũ carcer includit. Crede mihi: neſcio qd plus lucis
ndich aſpicio. libet ſarcina corporis abiecta ad puꝶ ætheris uolare fulgorẽ. Pauptatẽ times: ſed btõs paupes Aps ap/
isse, pellat. labore terreris: Nemo athleta ſine ſudore coronat᷑. De cibo cogitas: ſed fides famẽ nõ timet. Supra nu/
tſec dã metuis humũ exeſa ieiuniis mẽbra collidere: ſed dũs tecũ iacet. Squallida capitis horret ĩculta cæſaries ſed
üle, caput tuũ AXps eſt. Infinita heremi uaſtitas terret?ſed tu paradiſũ mẽte deãbula. Quotiẽſcũq; illuc mẽte con/
tlec ſcẽderis: totiẽs in heremo nõ eris. Scabra ſine balneis attrahit᷑ cutis: ſed qui in po ſemel lotus eſt: non habet
do neceſſe iteꝶ lauare. & ut breuiter ad cũcta audias apoſtolũ rudentẽ nõ ſũt cõdignæ inꝗt paſſiones huius ſæcu
dioſa liad ſupuẽturã gloriã quæ reuelabit᷑ in nobis. Delicatus es fr ſi & hicuis gaudere cũ ſæculo: & poſtea regnare
tneg cũ Xpᷣo. Veniet: ueniet illa dies qua corruptiuũ hoc & mortaleĩcorruptionẽ ĩduat & ĩmortalitatẽ. Btũs Puus
mmbel quẽ dis ĩuenerit uigilantẽ. Tũcad uocẽ tubæ pauebit terra cũ populis tu gaudebis. Iudicaturus cũdũo lugu/
ditrn bre müdus ĩmugiet:& tribus ad tribus pectora feriẽt. Potẽtiſſimi quondã reges nudo latere palpitabũt. Exh i
ninn bebit᷑ cũ ple ſi ua uenere. tũc ignitus Iupiter adducer᷑ & cũ ſuis ſtultus Plato diſcipulis Ariſtotelis argumẽtanõ
ndar ꝓderunt. Tũc tu ruſticanus & exultabis & ridebis & dices. Ecce crucifixus deus meus: ecce iudex ꝗobuolutus .
Rü/ Pãnis in pᷣſepio uagiit. Hiceſt ille oparii & ꝗſtuariæ filius: hic qui mũs geſtatus ſinu hoĩem deus fugit in egy
liain ptũ: hic ueſtitus coccino: hic ſeẽtibus coronatus: hic magus dæmoniũ his & ſamarites. Cerne manus iudææx s .
urli⸗ fixeras: cerne latus romanæ qò foderas. Videte corpus an idẽ ſit Ic. dicebatis clã nocte ſuſtuliſſe diſcipulos. Di
ele lectio tua me cõpulit: ut hæc tibi frater dicerẽ: & ut his tereſſe cõtingat ꝗbus nũc labordu rus eſt. .
ki (Ad Luciniũ bethicũ hortatoria ut in ſãcta cõuerſatioe pmaneat nec retro reſ piciat. Et in line ĩcidẽter de opu
guns ſculis ſuis & duabus ꝗſtionibus. Vtrũ ſabbato ieiunãdu ſit: & euchariſtia ſu mẽda quotidie.
D On opinãti mihi ſubito Iæ tuæ redditæ ſut: quæ qꝗᷓ̃to ĩſperatæ: tã to gaudioꝶ plenæ geſcentẽ aĩam
Leol . luſcitarũt: ut ſtati amore cõplecterer quẽ oculis ignorabã: & illud mecũ tacitus muſitarẽ. Quis da’
bit mihi pennas ſicut colũbæ: & uolabo: & reqeſcã: ut ĩueniã quẽ diligit aĩa mea? Vere nũcĩ te dni/
necho cus ſᷣmò cõpletus eſt. Multi ab oriẽte & occidẽte ueniẽt:& recũbent in ſinu Abrahæ. Cornelius cẽturio cohor/
güln s ſtalicæ: iã tunc Luciniimei pᷣfigurabat fidẽ. Apoſtolus Paulus ſcribẽs ad R :cũ inꝗt in hiſpaniã p/
D tis italicæ: iã tunc Luciniimei pfigurabat fidẽ. Apoſtolus Paulus ſcribẽs ad Romanos: cũ inꝗt in hiſpaniã p
pil ficiſci cœpo: ſpero ꝙ p̃teriens uideã uos: & a uobis deducar illuc: tantis fluctibus approbauit qd de illa puicia
nuh⸗ ꝗreret: in breui tpe ab hieroſolymis uſq; ad Illyricũ euãgelii iaciẽs fundamẽta romã uinctus ĩgredit᷑:ut uĩctos
ronc ſi upſtitionis erroribus liberos faciat. Manet in hoſpitio cõducto per biẽniũ: ut nobis utriuſq; ĩſtrumẽti æter/
in⸗ nãa reddat domũ. Piſcator hoĩum: miſſo rete apoſtolico te quoq; quaſi pulcherrimũ Auratã ĩter ĩnumera pi/
aliu ſciũ gña traxit ad littus:reliqſti amaros fluctus:ſalſos gurgites: ſciſſuras montiũ: & leuiatan regnantẽ in aqs:
natl cũ Ieſu deſerta expetẽs cõtẽpſiſti: ut poſſis illud ꝓpheticũ canere:in terra deſerta: & in ĩuio: & ĩaquoſo ſic in ſã
no⸗ to apparui tibi. Et iteꝶe. Ecce elõgaui fugiẽs: & mãſi in ſolitudĩe: expectabã eũ qui ſaluũ me fecit a puſillanimi
i tate ſpũs: & tẽpeſtate. Obſecro ergo te: & moneo parẽtis affectu: ut qui Sodomã reli quiſti ad montana feſti/
cimn?

. nãs poſt tergũ ne reſpicias: ne aratri ſtiuã: ne fimbriã Saluatoris: ne ciĩcĩnos eius noctis rore madefactos: quos
ceglo. ſemel tenere cœpiſti: aliqĩ; dimittas. Ne de tecto uirtutũ pᷣſtina qᷓrẽs ueſtimẽta deſcẽdas:ne de agro reuertaris

niba domũ:ne cãpeſtria cũ Loth & amœna hortoꝶ diligas: quæ nõ irrigant᷑ de cælo ut terra ſãcta: ſed de turbinoſo
tuchno flumĩe Iordane:poſtꝗᷓ dulces aquas maris mortui cõmixtione mutauit. Cœpiſſe multoꝶ eſt: ad culmẽ perue
etietlt, niſſe paucoꝶ. Qui in ſtadio currũt: oẽs ꝗqdẽ currũt:ſed unus accipit coronã. At ecõtra de nobis dicit᷑. Sic curri
Alesal te ut apphendatis. Nõ eſtĩuidus Agonitheta nr: nec alteri palmã: alteri parat ignominiã. Oẽs arhletas ſuos
pliar deſiderat coronare. Gaudet aĩa mea: & magnitudine læticiæ: rẽ mœroris patior.Ruth in lachrymis uerba pro
miace/ rũpant. Zacheus publicanus ad unius horæ cõuerſationẽ hoſpitẽ hre meruit Saluatorẽ. Martha & Maria cõ
uſcs uiuio pparato dũm ſuſcepꝑe. Meretrix lauat fletibus pedes: & unguẽtis bonoꝶ opeꝶ dnici corporis dedicat ſe/
dacom pulturã. Simõ leproſus ĩuitat magiſtꝶ cũ diſcipulis: & nõ cõtẽnit᷑. Abrahæ dicit᷑. Egredere de terra tua: & de
ſiaſtia cognatiõe tua: & dedomo pr̃is tui: & uade in terrã: quã mõſtrauero tibi. Relinqt Chald eã: relinꝗt Meſopota
ucicn, miã: ꝗrit qd neſcit: ne ꝑdat qd ĩuenerat.nõ enĩ arbitratus eſt ſimul ſe hr̃e poſſe:& pr̃iam:& dñm. ſed iã tũcil/
ſäpuli lud ꝓphetæ Dauid ope cõplebat: aduena ego ſũ apud te: & pegrinus ſicutoẽs pr̃es mei. Hebræus ideſt perotes
tegbi atq; trãſitor: dũ nõ eſt in pñti uirtute cõtentus: ſed pᷣteritoꝶ obliuiſcẽs: in futuꝶ ſe extẽdit: & ſcitilludiibũt de
tet oNH uirtute in uirtutẽ. myſticũ ſortitus eſt nomẽ: & uiã tibi aperuit quõ nõ ꝗᷓras ea quæ tua ſũt: ſed quæ aliena: &
cig lo illos putes parẽtes: pres: atq; affines: ſeu cognatos: qui tibi in Apo copulati ſũt. Mater inqt mea: & fres mei hi
Nn ſiit: qui faciũt uolũtatẽ pr̃is mei. Habes tecũ pus in carne:nũc in ſpᷣu: ſociã de coniuge germanã: de fœmina ui
elüätk,/ rũ: de ſubiecta parẽ: quæ ſub eodẽ iugo ad cæleſtia ſimul regna feſtinet. cauta rei familiaris diſe penſatio: & ad
unad calculos rediẽs: nõ cito deponit᷑ Ioſeph cũ tunica ægyptiæ fugere nõ potuit. Adoleſcẽs ille: qui optus ſindone
Anihl ſeꝗᷓ bat᷑ leſũ:quia tentus fuerat a miniſtris: terrenum abiiciẽs opimentum:nudus euaſit. Helias igneo curru

P 4. cxli.

ƷoyꝗJfne

utſa

ſo (0
aptus ad cælui: meliorerliquitin terris. Heliſæus boues & iuga poris opis uertit in uota. Loqui t ſapientiſſi gve
mus uir: qui tãgit picẽ inqnabit ab ea.ꝗdiu uerſamur in rebus ſæculi: &aĩa nra poſſeſſionũ: ac reddituũ ꝓcu iduc
ratione deuĩcta eſt: de deo libere cogitare nõ poſſumus. quæ enĩ participatio iuſticiæ cũ iniqtate aut quæ ſo nere
cietas lucis ad tenebras?. Qui cõſenſus Apᷣi ad Belial/ Quæ pars fideli cũ ĩfideli. Nõ poteſtis inquit dñs deo lo
ſeruire: & mãmonæ. Auꝶ deponere ĩcipiẽtiũ eſt:nõ pfectoꝶ.fecit hoc Thebanus Crates: fecit Antiſthenes. ſtra
ſeipᷣm offerre deo: ꝓprie xpᷣianoꝶ eſt: & apoſtoloꝶ: qui duo cũ uidua pauptatis ſuæ in gazophylatiũ æra mit tuns
tẽtes: totũ cẽſũ: quẽ habuerunt dño tradiderunt: & merent audire: ſedebitis fu⸗ duodeci ſolia: iudicãtes duo ent
decim tribus iſrael. Hæc & ipſe ĩtelligis quo aĩo replicẽ: & ꝙ ſub aliis uerbis te ad ſctõꝶ locoꝶ ĩuitẽ habitaculũ r
abudantia tua multoꝶ ĩopiã ſuſtentauit: ut & hoꝶ diuitiæ in tuã indigentiã redũdarẽt: feciſti tibi amicos de lep
iniquo mãmona: qui te reciperẽt in æterna tabernacula. Laudanda res: & apoſtolicoꝶ tempoꝶ uirtutibus co/ al
æquancda: qnu ẽditis poſſeſſionibus ſuis credẽtes afferebãt pecunias ſuas: atq; fundebãt ante pedes apoſtolo/ i
rũ: oſtendentes auaritiã eſſe calcandã: ſed dñs magis ꝗᷓrit aĩas credentiũ ꝗᷓ opes. Legimus redẽptio aĩæ uiri pro
prie diuitiæ. Poſſumus qdẽ diuitias ꝓprias intelligere: quæ nõ de alieno: nõ de rapinis ſũt: iuxta illud. Hono h0
ra deũ de tuis iuſtis laboribus: ſed melior eſt ĩtelligẽtia ut diuitias ꝓprias cognoſcamus theſauros abſcõditos: il
quos nec fur poſſit ſuflodere: nec latro uiolẽtus eri e. Opuſcula mea quæ nõ ſui meritotſed tua bonitate deſi
derare te dicis: ad deſcribendũ hoĩbus tuis dedi: & deſcripta uidi in chartaceis codicibus: ac frequentermonui: P“
ut cõferrent diligentius: & emẽdarent. Ego enĩ tanta uolumĩa præ frequẽtia cõmeantiũ: & pegrinoꝶ turbis re
legere nõ potui: & ut ipſi ꝓbauere pñ̃tes:longo tẽtus ĩcommodo:uixdiebus quadrageſimæ ꝗbus ipſi ꝓficiſce i⸗
bant᷑:reſpirare cœpi. Vnde ſi pagrammata reppereris: uel minus aliqua deſcripta ſut: quæ ſenſũ legẽtis impe wi
ur

diant: nõ mihi debes ĩputare: ſed tuis. & ĩperitiæ notarioꝶ librariorũq; ĩcuriæ: qui ſcribũt:nõ qd ĩueniũt: ſed Wò
qdyĩtelligunt. & dũ alienos errores emẽdare nitunt᷑:oſtendũt ſuos. Porro Ioſephi libros: & ſctõꝶ Papiæ & Po kxku
lycarpi uolumĩa falſus ad te rumot ptulita me eſſe trãſlata:quia nec ocii nec uiriũ eſt: tantas res eadẽ in alterã

linguã expᷣmere uenuſtate. Origenis & ſancti Didymi pauca tranſtulimus uolẽtes expte nĩis ondere: qd græ/ ,t
cadoctrina retineret. Canonẽ hebraicæ ueritatis excepto octatheuco: quẽ nunc in manibus habeo: pueris tuis t
& notariis dedi deſcribendũ. Septuaginta ĩterpretũ editionẽ: & te hr̃e nõ dubito: & ante annos plurimos dili/ l
gẽtiſſime emẽdatã: ſtudioſis tradidi: nouũ teſtamẽtũ græcæ reddidi auctoritati. Vt enĩ ueteꝶ libroꝶ fides de ́M
hebræis uolumĩbus examinanda eſt: ita nouoꝶ græci ̃monis normã deſiderat. De ſabbato qd ꝗᷓris: utrũ ieiu l
nandũ ſit: & de euchariſtia: an accipiẽda quotidie: qd romanæ eccleſiæ & hiſpaniæ obuare phibent. Scripſir ðM
ꝗqdẽ & Hippolytus uir diſertiſſimus: & carpti diuerſi auctores in uariis auctoribus edidere: ſed ego illud te bre m
uiter admonẽdũ puto: traditiones eccleſiaſticas: pᷣſertĩ quæ fidei nõ officiãt: ita obſeruãdas ut maioribus tra⸗
ditæ ſũt. nec alioꝶ conſuetudinẽ: alioꝶ cõtrario more ſubuerti: atq; utinã oĩ tpe ieiunare poſſemus qd ĩ acti/ 6
bus apoſtoloꝶ diebus Pentecoſtes: & die dñico: apoſtolũ Paulũ & cũ eo credẽtes feciſſe legimus: nec tũ Mani/ —
chææ hæreſeos accuſandi ſunt: cũ carnalis cibus pferri nõ debuerit ſpiritali. Euchariſtiã quoq; abſq; condẽna
tionẽ nr̃i:& pungente conſcĩa: ſem accipe: & pſalmiſtã audire dicẽtẽ: guſtate & uidete:qm̃ ſuauis eſt dus: & —
cũ eo canere: eructauit cor meũ uerbũ bonũ. Nec hæc dico: ꝙ dñicis diebus ieiunandũ putẽ: & cõtextas. Ix. die Ae
bus ferias auferã: ſed unaquæq; ꝓuincia abũdet in ſenſu ſuo: & peepta maioꝶ leges apoſtolicas arbitret᷑. Duo ”èZRM
palliola: & amphimallũ de tuis uſibus uel utẽda: uel ſãctis dãda ſuſcepi. Ego inſignia pauptatis: & quoticdia/
ni ſymboli acpnĩæ tibi & ſorori tuæ miſi: quatuor ciliciola apta ꝓpoſito: & uſibus ueſtris: & codicẽ. hoceſtui/
ſionis Eſaiæ: ualde obſcuriſſimas: quas nup hiſtorica explanatione diſſerui ꝗᷓſtiões: ut quotiẽſcũq; mea opu/ 1
ſcula uideris: totiens amici dulciſſimi recordatus: nauigationẽ quam parũper diſtuleras pares. Et quia nõ eſt
in homiĩe uia eius: & a dũo greſſus hominis dirigunt᷑: ſi forte: quod ꝓcul abſit:aliquid fuerit ĩpedimẽto:ꝗᷓſo:
ut quos charitas iungit: terraꝶ longitudo nõ ſeparet: & abſentẽ Luciniũ noſtrum: ſemꝑ præſentẽ: litterarum ””M
uiciſſitudine ſentiamus. U
Ad Marcellã ſcribit & ſæculariũ occupationũ æſtus & humanæ mutabilitatis uices deſcribẽs: ad ſecedẽdũ ex n
be & relinꝗndũ ſæculũ exhortat᷑: bethleẽ & locũ ortus dñici magnis pᷣconiis efferẽs. d
Mbroſius quo chartas: ſumptus: notarios miĩſtrante: tã inumerabiles libros uere Adamãtiuse& nr
Chalcẽterus: explicauit in quadã epiſtola quã ad eũdẽ de Athenis ſcripſerat: refert: nunꝗᷓ ſecibum: 8
Origene pnte: ſine lectione ſũpſiſſe. nunꝗᷓ ueniſſe ſõnũ:niſi unus e fratribus ſacris Iris pſonaret: hoc
.) diebus egiſſe: uel noctibus ut & lectio oronẽ ſuſciperet: & or̃o lectionem. Quid nos uẽtris aĩalia: tale unꝗᷓ feci/
( mus?quos ſi uel ſecũda hora legẽtes ĩuenerit oſcitamus: manu faciẽ defricantes: cõtinemus ſtomachũ: & ii
oſt multũ laborẽ labimur: & mũdialibus rurſũ negociis occupamur. p̃termitto prãdia: qbus mẽs onerata pᷣ/-
mir. pudet dicere frequentiã ſalutandi: qua aut ipſi quotidie ad alios pgimus: aut ad nos ueniẽtes cæteros ex 4
pectamus. Deinceps itur ad uerba: ſermo terit᷑· lacerant abſentes: uita aliena deſcribit᷑: & mordentes inuicem
conſumimur ab inuicẽ. Talis nos cibus occupat: & dimittit. Cũ uero amici receſſerit: ratiocinia ſupputamus.
Nunc ira pſonam leonis nobis ĩducit:nunc cura ſuperflua in annos plurimos duratura pᷣcogrtat: nec recorda
mur euangelii dicẽtis: ſtulte hac nocte auferent aĩam tuam a te: quæ aũt pparaſti: cuius erunt? Veſtes non ad .

aſus tm̃: ſed ad delitias conquirunt. Vbicũq; compendiũ eſt: uelocior pes:citus ſᷣmo:auris attẽtior. Si damnũ
ut ſæpe

sl

ut ſæpe in re familiari accidere ſolet:fuerit nũciatũ: uultus mœrore depᷣmit᷑:lætamur ad nummũ amiſſo obo

Mtiſli lo cõtriſtamur.unde cũ in uno hoĩe aĩoꝶ: tã diuerſa ſit facies: ꝓpheta dnim depcat᷑ dicẽs:dne ĩ ciuitate tua ima
üpen ginẽ eoꝶ diſſipa. Cũ eniĩ ad imaginẽ & ſimilitudinẽ dei cõditi ſimus: ex uitio nro pſonas nobis plurimas ſu p
uxſo ĩducimus. Et quò in theatralibus ſcænis unus atq; idẽ hiſtrio nũc Herculẽ robuſtus oſtẽdit: nũc mollis in ue⸗
dsSdo nerẽ frangit᷑: nunc tremulus imbecilẽ: ita & nos: qui ſi de mũdo nõò eſſemus: odiremur a mũdo: tot habemus
enes, pſonaꝶ ſimilitudies: quot peccata. Quapropter:quia multa iã uitæ ſpatia trãſiuimus fluctuãdo:& nauis no
amit ſtra nunc pcellaꝶ cõcuſſa turbine: nũc ſcopuloꝶ illuſionibus pforata eſt: ꝗᷓprimũ licet qᷓdã portus ſecreta ꝗᷓ̃ſi
sduo ruris ĩtremus. En tibi cibarios panes: & holus nris manibus irrigatu: & lac delitiæ ruſticanæ uiles qdẽ: ſed ĩno/
aculii centes cibos pᷣbent: ita uiuẽtes:nõ ab of̃one ſomnus: nec ſaturitas a lectione reuocabit. Si æſtus eſt: ſecretũ ar/
cos de poris umbra pᷣbebit. Si autunus: ipſa aeris tẽperies & ſtrata ſubter folia: locũ ꝗetis oſtẽdit. Vere ager floribus
usco⸗ depingit᷑: & inter querulas aues pſalmi dulcius cantabunt᷑. Si frigus fuerit & brumalis nix: ligna nõ emam: &
tolo⸗ calidius uigilabo: uel dormia. Certe qd ſciã: uilius non algebo. Habeat ſibi roma ſuos tumultus: arena ſæuiat
iipt⸗ circus inſaniat: theatra luxurient. Et quia de nr̃is dicendũ: quotidie mr̃onaꝶ turba uiſitet᷑ ſenatus. Nobis ad/
Hono hærere dno bonũ eſt: ponere in dno deo ſpem nr̃am: ut cũ pau Prare iſtã cæloꝶ regna mutauerint: erũpamus ĩ
Aitos: uocẽ. Quid enĩ mihi eſt in cælo: & a te qd uolui ſuꝑ terrã ꝙ ſcilicet cũ tanta repiamus in cælo: parua & caduca
tedefſd ꝗſiſſe nos doleamus ĩ terra. Velle ueꝶ ut ad uillã & ad Mariæ diuerſoriũ ueniamus(Plus eni laudat unuſqſq;
onit. qd poſſidet)quo ſᷣmone: qua uoce:tibi ſpelũcam Saluatoris exponã?& illud pᷣſepe in quo infantulus uagiit:
tbiste ſilẽtio magis: ꝗᷓ infirmo ᷣmone honorandũ eſt. Vbi ſũt latæ porticus? Vbi aurata laq aria? Vbi domus miſero
lee⸗ rũ pœnis & danatoꝶ labore ueſtitæ? ubi ĩſtar palatii puatoꝶ extructæ baſilicæ: ut uile corpuſculũ hois pcioſi
inde us inambulet: & quaſi mũdo ꝗcꝗᷓ poſſit eſſe ornatius tecta ſua magis uelint aſpicere ꝗᷓ cælũ. Bethleẽ ecce ĩ hoc
aſel paruo terræ foramĩe cæloꝶ conditor natus eſt. hic ĩuolutus pãnis: hic uiſus a paſtoribus: hic demõſtratur ab
Ado⸗ ſtella: hic adorat᷑ a magis: & puto ſanctior locus eſt rupe tarpeia: quæ decælo ſæpius fulminata oſtẽdit᷑ deo diſ
Ateri plicere. Eſt quidẽ ibi ſancta eccleſia: ſunt trophœa apoſtoloꝶ & martyꝶ. Eſt Xpi uera cõfeſſio: & apoſtolorũ
lgrr⸗ pᷣdicata fides: & gẽtilitate calcata in ſublime quotidie erigituocabulũ xpᷣianũ. ſed ambitio: potẽtia: magnitu/⸗
Etus do urbis: uideri & uidere: ſalutari & ſalutare: laudare & detrahere: uel audire: uel ꝓloqui: & tantã hoĩum fre/
dll⸗ quẽtiã uidere a ppoſito monachoꝶ & a gete aliena ſunt. Aut enĩ uidemus ad nos ueniẽtes: & ſilentiũ pdimus
les e aut ſi nõ uidemus ſupbiæ arguimur. Interdũ ut uiſitantibus reddamus uicẽ: ad ſupbas fores pgimus. ĩter lin
ülaun guas rodentiũ miniſtroꝶ poſtes ingredimur deauratos In Xp̃i ergo uilla:ut ſi upra diximus: tuta ruſticitas ẽ.
rit extra pſalmos ſilentium eſt: quocunq; te uerteris: arator ſtiuam retinẽs alleluia decantat. Sudãs meſſor pſal/
eber mis ſe aduocat: & curua falce attondeẽs uites uinitor: aliqd dauiticuũ canit. Hæc ſũt in hac ꝓuincia carmina. hæ
t ut uulgo dicit᷑: amatoriæ cantiones. ðWðDB

.

⸗ QAd Exuperantiu exhortatoria: ut abiecta militia ſæculi ac ſpreto conubio deo militet.
¶NNter oĩa quæ mihi ſancti fris tui Quintiliani amicitiæ p̃ſtiterunt: hoc uel maximum eſt: ꝙ te mihi

/
ignotũ corpore:mẽte ſociarunt. Quis eni nõ diligat eũ: qui ſit ub paludamento & hĩtu militari agat
opꝑa,pphetaꝶ & exteriorẽ hoĩem aliud ꝓmittentẽ uincat interiori hoĩe qui formatus eſt ad imagi/
die nẽ creatotis: Vnde & por ad offici ũ puoco lr̃aꝶ: & pcorut mihi occaſionẽ tribuas ſæpius reſ. cribẽdi quo de cæ
M tero ſcribã audacius .illud aũt prudẽtiæ tuæ breuiter ſignificaſſe ſufficiat : ut memineris apoſtolicæ ſt nix. iun/
H ctus es uxori: ne ꝗras ſolutionẽ: ſolutus es ne ꝗras uxorẽ:ideſt alligationẽ: quæ ſolu tioni cõtraria eſt. Qui igit
Ri ſeruit officio cõiugali: uinctus eſt. qui uinctus eſt ſpuus eſt. Qui aũt ſolutus eſt: liber eſt. cũ ergo XApᷣi gaudeas

odar libertate & aliud agas:aliud repromittas: ac ppemodũ in A,αιααπúâ cõſtitutus ſis: nõ debes ad tollẽdã tunicã te
le cta deſcẽdere: nec reſpicere poſt tergũ: necaratri ſemel arrepti ſtiuã dimittere: ſed ſi fieri põt: imitare Ioſeph: &
ægyptiæ dnæ palliũ derelinque: ut nudus ſequaris dĩũm Saluatorẽ: qui dicit in euãgelio. Niſi ꝗs dimiſerit oĩa

eöſo: . „ . . „ — .. — . — . . .
48 & tulerit crucẽ ſuã: & ſecutus me fuerit: non põt meus eſſe diſcipulus. Proiice ſarcinã ſæculi: ne qᷓras diuitias:
quæ cameloꝶ prauitatibus cõparant᷑. Nudus & leuis ad cælũ uola: ne alas uirtutũ tuaꝶ auri depᷣmant ponde
ſier ra. Hxæcaũt dico: non quo te auaꝶ didiceri. ſed ſubintelligam iccirco adhuc te militiæ operã dare: ut ĩpleas ſac
dͤ

culũ: quẽ euacuare dns pcepit. Si igit᷑ qui habẽt poſſeſſiones & diuitias: iubẽtur oĩa uẽdere & dare pauperibus
. & ſic ſequi Saluatorẽ:dignatio tua aut diues eſt: & debet facere: qd p̃ceptũ eſt: aut adhuc tenuis: & non debet

G rere: qd erogatura eſt. Certe Apᷣs pro animi uoluũtate oĩa in acceptũ refert. Nemo apoſtolus paupior fuit: &
bum: nemo tantũ pro dño dereliqt. Vidua illa in euãgelio pauꝑcula: quæ duo minuta miſit in gazophylatiũ: cun/
thoc ctis pᷣfert᷑ diuitibus: quia totũ qd habuit: dedit. & tu igit᷑ erogãda nõ ꝗ ras.ſed ꝗᷓſita iã tribue. ut fortiſſimũ ty⸗
Ifn runculũ ſuũ Xpᷣs agnoſcat. ut lætus tibi de lõgiſſima regione ueniẽti occurrat pater.ut ſtolã tribuat:ut donet
vĩ annulũ: ut ĩmolet ꝓ te uitulũ ſaginatũ: ut expeditũcũ ſãcto fre Quintiliano ad nos cito faciat nauigare: pul/
atap; ſaui amicitiaꝶ fores: ſi aperueris: nos crebro habebis hoſpites.
wer CAd Præſidiu diaconũde rõne cærei paſchalis pcunctantẽ ſcribit: & ſolutione dimiſſa ad cõtẽptũ ſæculi & he
leen remiticã uitã hortat᷑: ſollicitudines ſæculi & detractoꝶ deſcribẽs calũnias: ac de naturis ꝗqrũdã feraꝶ ediſſerẽs.
mnus⸗ Ieronymus Præſidio ffi ſalutẽ. Nulla res uetus inꝗt comicus: ta facilis eſt: ꝗqn difficilis fiat: quã inui
nt Ny facias. Quod ſi ille rẽ facilem difficulter fieri ĩuito aĩo putauit:ꝗd me facere poſſe æſtimas in re
1 P ii. cxlii.
Nu
ſepe

maxima: & nullius unꝗᷓ ediſerta eloqᷓntia? Nã his ꝗqcũq; uoluerint de laudibus cærei dicere:pleniſq; ut aiunt i
uẽtis ĩgenii ſui intẽdere uela: & quaſi quædaã pelagi alta penetrãtes: uicina abſcondere littora:ſtatĩ in or̃onis 4
foribus renidet clamor foꝶ: pratorũq; deſcriptio: & in modũ ſonantis aure molliteruerba cadentia: dũ deſcri/ i⸗
bunt apes: ꝙ ſine coitu gnant᷑: & gñant:qd ſolæ a cõcubitu liberæ natos ore legunt: arte cõponũt: & quadam ſi
rõne uitali: aĩas apiculis: nõ de ſuis ſſerunt. Præterea Virgilii totus Georgicoꝶ liber ꝓfert in mediũ. Rex aduo le⸗
lans agmẽ inducit:tãtoq; ſtrepitu diuerſa narrant᷑ munia: ut militaribus caſtris ĩtereſſe te credas. Sed cũ hæc lil
audieris: ſiue legeris ludabis oratoris eloꝗᷓntiã: & ut breuiter ſignẽ: puta te Quintiliani cõtrouerſiã recordari ie
in qua aur cauſat᷑:dolens ob interitũ apuũ: flores ab ĩpotentiſſimo diuite uenenatos. Eſto hæciocũda ſint: & o
aurẽ cõpoſito pede mulceãt: qd addico? Nunqd ad eccleſiæ ſacra Nunqd ad tps paſchæ: cũ agnus occiditur?⸗ nmn
Cũ accinctis lũbis carnes cũ oſſibus deuorant᷑ Cũ tacente epᷣo: pᷣſoris ĩ plæbeiũ quodãmodo cultũ:redactis goa
leuita loquit᷑ docetq; qd pene nõ didicit? & feſtiſſimo p̃dicans tpe: toto dehinc anno iuſtitiũ uocis eius indi/⸗ Eer
cit᷑. Vides ne ꝗᷓ grãdia ſint? Intelligis te difficilia poſtulare- In eodẽ ꝗppe momẽto: & pᷣdicanda cõſcribere: & iſ
cur ita pdicta ſint docere:oĩum difficillimũ eſt. Nam illud qd pene me p̃teriit: diuinis magis ꝗᷓ humanis uoci i⸗
bus diſſerendũ eſt: lege Pentateucũ. inſtrumentũ uetus pcurre. Nuſqᷓ in dei ſacrificiis mella: nuſꝗᷓ cæræ uiſũ: ti
ſed lucernaꝶ lumĩa: & oleo fotos uidebis igniculos. Quid cauſer de ueteri teſtamẽto? Nouos pcurre libros. hi =ð
ut opinor: ſunt euãgelia quatuor: apoſtoloꝶ actus epiſtolæ Ioannis: Apocalypſis. Nihil p̃ter iſta: nunqd ali/ llu
cubi cæreus? Nõne in fine euãgelii cktonaniis inter ſeptẽ cãdelabra: & lucernas aureas ſpéſus reuelat in cælis? nus
Ad hæc rñdebis: & ego a te iccirco fieri poſtulaui quia ſciui eſſe difficile: qd peteba. Breuiter oĩs ſoluit᷑ ꝗᷓſtio: & lr
par pari refert᷑ ſnĩa: & ego me iccirco facere debere nõ putabo: quia rẽ difficillimã poſtulaſti:attamẽ ne cauſan ne
do differã: ſi corã pariter fuetimus. audies uniuerſa quæ ſẽtiã: ut ſiqd forte neſcimus: in tua aure moriat᷑. Nã ihn
qui ſcribit: multos ſumit iudices: alius in alterius liuet ac craſſatingeniũ: ille ſi unus ᷣmo defuerit: quaſi clau on
. dã oratiunculã diffugiet. Alius ſi paululũ ſe eloqntis cothurnus extulerit: nõ pᷣſbrm latrabit eſſe: ſed rhetorẽ. cerl
itaq; ſi uis te mihi hoc obligari munere: placẽtinas delitias deſere: ſectare Abrahæ habitũ: relinque natale ſolũ ti⸗
ſpretiſq; urbibus ad deſerta ſecede: ut poſſis orare cũ Apo: erit ꝗdẽ durus? & mucidus: & hordeacius forte pa/ ib
nis. ſed delicatũ militẽ rexnõ amat hieruſalẽ. Quæ ſimilã: & mella:oleũ mãducauit: fornicationis arguit᷑: nõ ſo
ꝙ mali ſint cibi: quos pr̃na ĩdulget clæmẽtia ſed ꝙ mollis pliaterad pᷣmã ſtatĩ aciem concidat: & poſtumbrã u
ſolẽ ferre neꝗᷓant:poſt ſudariũ galeã oneri potius reputet: qua tutamini: ꝙ ſi exire cupiẽti mater obſiſtit in li/ 4
mine: loq re ei uerbis dni: mater mea & fres mei hi ſunt:qui faciũt uolũtatẽ pr̃is mei: qui in cælis eſt.Si uerna⸗/
culæ: cũ ꝗbus nutritus es: flere. & pr̃ni ruris memoria: ipſius quoq; domus anguli: & ſecreta retinere te cœpe/
rit: in quibus infãs uolutatus es: luſiſti puer: adoleſcẽtulus laſciuiſti: recordare oẽs qui nũc accolæ heremi ſũt
cæleſtes illos choros: per eoſdẽ erupiſſe tramites: iiſdẽ inſtitiſſe ueſtigiis: & ut longã or̃onẽ cõpendio breuiem:
epiſtola quippe librũ redolerenõ debet aut parua. aut magna ſũt: quæ tibi deferẽda ſuademus. ſi parua nõ dif
ficile putes parua cõtẽnere. ſi magna maiora magis pᷣmia pparant᷑.ſed dicis: Volo pus pr̃nũ rus uẽdere: & exi- 1
guis ſuptibus congregatis: ſiue uiaticũ uiæ ſternere: ſiue in paupeꝶ uſus me alimoniã pparare. & hic euãgeli⸗ n
cã audi ſnĩam. Si uis pfectus eſſe uade uẽde oĩa quæ habes: & da paupibus: & ueni & ſeꝗre me. Plures iã anni H
ſunt quo cœpiſti ſuiredeo: mens Apᷣm ſeꝗᷓns nõ diu ſæculi ſuſtinet onus:nec ſe patit iſtius mundi uinculis al
