fol Oẽm nãq; ſuauitatẽ: quãcũq; cupierit in hocĩueniet:ad oĩa nãq; raptũ ſe reddit & habilẽ. Deniq; his qui ex
Bhi corruptibili ſemĩe gñant᷑: rõnabile & ſine dolo effſicit lac. his uero qui ĩfirmant᷑ in aliquo: oleũ ſe pbet ad hoſ-
1e pitalitatis amicitia & gra. Is uero qui pro poſſibilitate ſumẽdi & exercitatos hũt ſenſus: ac diſcretionẽ boni &
6 u mali cibũ ſe ſolidũ pᷣbet.Siqui uero ſũt: qui exierĩt de ægypto:& ſecuti colũnã ignis & nubis in heremũ uene/
nii rint: de cælo ad illos deſcẽdit minutũ & ſubtilẽ eis pᷣbens cibũ: angelico ſimilẽ: ita ut panẽ angeloꝶ manducet
ncdh hõ:habet & alias multas in ſemetipᷣo atq; ĩnumeras ciboꝶ differẽtias: quas interĩi. pelle quis & carne oſſibuſ.
ti dutus & neruis cape nõ põt. Qui aũt dignus fuerit redire & eſſe cũ Apᷣo: quiq; in paruo fidelis inuẽtus conſti
ue tuet᷑ ſuꝑ multa: ille guſtabit: & capiet uoluptatẽ dnñi: pductus ad locũ qui pro huiuſmodi ciboꝶ copiis & uarie
mmm tatibus delitiaꝶ noĩat᷑ locus. Propter qd & in eden poſitus dicit᷑: qd delitias ĩdicat. ibi enĩ dicet᷑ ad eũ delitiare
uin in dno. Delitiabit᷑ aũt nũc nõ in uno ſolo edẽdi guſtandiq; ſenſu: ſed & auditu delitiabit᷑ & uiſu: & tactu odo/
gue ratuq; delitiabitur. in odorẽ nãq; unguẽti eius curret. Et ita oĩbus ſẽſibus ſuis delitiabit᷑ in uerbo dei: is qui ad
nr ſũmã pfectionis ac beatitudis uenerit. Vnde & in his poſiti locis depcemur auditores hoꝶ ut mortificẽt carna
munln les ſenſus: ne quid ex his quæ dicunt᷑: m corporis motus excipiãt: ſed illos diuiniores ĩterioris hoĩs ad hæc cu
bili piẽda ſẽſus exhibeãt:ſicut Salomõ edocet nos dicẽs.Sẽſũ aũt diuinũ ĩuenies. Et ut Paulus quoq; ad hebræos
gord ſcribit de ꝑfectis: ut ſupra memorauimus: qui exercitatos hit ſẽſus ad diſcretionẽ boni uel mali: oſtẽdẽs eſſe ĩ
olup hoĩem pᷣter hos corporeos ſenſus: qnq; alios nihilominus qui p exercitia qᷓrunt᷑: & exercitati dicunt᷑: cũ ſcilicet
ſini⸗ ĩtelligentiã reꝶ acumine acriore diſcutiũt. Nõ eni pfũctorie & ut libet audiẽdũ eſt: qdapoſtolus de pfectis di/
Umus cit: qa exercitatos hñt ſẽſus ad diſcretionẽ boni uel mali. Quod ut clarius eluceſcat:ſumamus ſi uidet᷑: exẽplũ
iſet ab his corporalibus ſenſibus: & ita demũ ſtatĩad illos diuinos: quos ſcriptura noĩat ſeſus ĩterioris hoĩs uenie-
Ati mus. Si ergo corporeus oculus exercitiũuiſus hẽat: nullo ĩpediẽte obſtaculo: ĩtegre & abſq; ulla falſitate uel co
dee lores corpoꝶ uel magnitudiĩes: qualitateſq; dephendet. Nã ſi aut caligine aut alia qualibet ĩfirmitate ĩpediat᷑

dem xvii.

aſpectus: & rubeũ pro albo: & uiridẽ pro nigro: aut rectũ putat eſſe aliqd: cũ curuũ ſit & tortuoſũ:cõturbabit᷑

ſine dubio iudiciũ mẽtis: & aliud pro alio aget᷑. Ita ergo & ĩterior uiſus niſi eruditiõe & ĩduſtria fuerit exercita

tus: quo per multã peritiã diſcretionẽ boni habeat ac mali: ſed ignorãtia & ĩperitia tanꝗᷓ caligo oculis ĩciderit:
aut etiã malitiæ alicuius langore:tanꝗᷓ lippis oculis acceſſerit:diſcrimẽ boni aut mali ĩtueri nullatenus poſſit.
Et ĩde fiet: ut mala pro bonis agatibona uero pro malis ſpernat. Secũdũ hãc uero formã quã de uiſt u corponis
aĩæq; tractauimus cõſeꝗnter etiã de auditu & guſtu: & odoratu: tactuq; per ſingulas ꝗſq; ſui gñis uirtutes ſẽ
ſuũ corporaliũ referẽs ad aĩæ ſẽſus: quæ ĩ ſingulis adhibere debeat exercitia: quæq; uel emẽdatio parari diluce
re recognoſcẽs.Hæc aũt paulo lation exceſſu ꝓſecuti ſumus onñ̃dere uolẽtes odoratũ ſpõſæ adoleſe cẽtulaꝶ Juo
odoratæ ſũt odorẽ unguẽtoꝶ ſpõſi: nõ corporis ſeſus:ſed diuini odoris illius & ĩterioris ꝗ appellat᷑ hoĩs dici.
Hic ergo odorationis ſẽſus: in quo ſanus eſt & ĩteger odore xp̃ᷣi accepto ex uita adducit ad uitã. Si uero nõ ſit
ſanus hocodore ſuſcepto de morte ĩ mortẽ deiicit 'm illũ ꝗ dicebat: qm xp̃i bonus odor ſumus:aliis qdẽ de ui
ta ĩ uitã: aliis aũt odorde morte ĩ mortẽ. Deniq; & hi qbus ĩtellectus herbaꝶẽ pigmẽtorũq; peritia: ferũt qdã
eſſe pigmẽta: quoꝶ ſi odorẽ cœperit nõnulla aĩalia cõtinuoĩ tereũt: alia uero eodẽ odore recreant᷑: uitãq; reci/
piũt. Et nũcergo in his ip̃is expoſitionibus & ſᷣmonibus quos hẽmus in manibus: uidet᷑ aliis eſſe uita ex uita:
aliis uero mors ex morte. Nã ſi hæc exponi ita audiat aĩalis qui dicit᷑ homo: qui nõ põt ꝑcipe & ĩ telligere quæ
ſũt ſpũs dei: irridebit ſine dubio: atq; ĩepta hæc eſſe & ĩania ꝓnũciabit:dicẽs ſõnia potius:ꝗᷓ reꝶ cauſas & dog/
mata diuina tractari. His ergo odor hic cãtici cãticoꝶ efficit᷑ de morte in mortẽ ſcilicet de morte ĩfidelitatis in

mortẽ iudicii & cõdẽnationis: Seꝗᷓntibus uero ſi piritalẽ ſenſũ & ſi ubtilẽ atq; ĩtelligẽtibus maiorẽ ĩ eſſe ueritatẽ

in his:quæ nõ uident᷑: qi his quæ uident᷑: & ueriora hr̃i apud deum ĩuiſibilia: & ſi piritalia magis ꝗ uiſibilia &

corpo ralia: amplectẽda ſine dubio huiuſmodi ĩtelligẽtia uidebit᷑ & ſeqꝗᷓ nda. Agnoſcũt enĩ tale eſſe intelligẽdæ

ueritatis iter quo puenit ad deũ. Sed ſiqdẽ alienus a fide ſit is: qui hæc ſtulta iudicat & ridẽda: nihil miꝶ. Si ue

ro aliqs ex his ſit qui uident᷑ credere: & ſctipturaꝶ auctoritatẽ recipe: no tñ recipit expoſitionis huius ſpiritalis

formã: ſed irridet & derogat: tẽtemus ex aliis ſcripturaꝶ locis ĩſtruere eũ ac pſuadere: Qui ſi forte poterit ſic re
ſipiſcere: & talia ᷓdã dicamus ad euũ: ſcriptũ eſt: pceptũ dii lucidũ illuminãs oculos: Dicat ergo nobis qui ſũt
oculi qui illuminant᷑ luce pᷣcepti? Et iteꝶ. Qui habet aures audiẽdi audiat. Quæ ſũt aures iſtæ: quas ꝗ habue

rit: ie ſolus uerba xp̃i audire dicat᷑ Et iteꝝ: qm Api bonus odor ſumus deo. Eti aliis: guſtate & uidete qm ſua

uis eſt dñs. Et qd alius ait: Manus nr̃æ palpauerũt de uerbo uitæ. Putaſne in his oĩbus nõ mouebit᷑: ut aduer
tat hæc uniuerſa nõ de corporeis ſenſibus dicta: ſed de his quos ſᷣm ĩteriorẽ hoĩem ineſſe unicuiq; docuimus

niſi ſi cõtẽtionis & iactãtiæ uitio agitq eiuſmodi eſt: Quibus uitiis qm & uiſus ille ĩterior excæcatur: 8 odora/

tus occludit᷑:& obturat auditus:merito nec uidere quæ ſpiritalia ſũt:nec audire põt: ſed nec odorẽ iſtũ Api ca
pere.quo nũc recepto adoleſcẽtulæ iſtæ in ꝗbus bene ſanus & uigẽs erat hicſẽſus. In odorẽ unguẽtoꝶ eius cur

rũt poſt ipᷣm. nec deficiũt currẽtes aut laborãt:qa ſuauitate odoris ipᷣius qui eſt de uita ĩ uitã refectæ iugiterin
ualeſcũt. Põt adhuc & hoc modo accipi qd ait: unguẽtũ exinanitũ nomẽ tuũ: ꝓpterea adoleſcẽtulæ dilexerũt

te. Vnigenitus dei filius cũ in forma dei eſſet: exinaniuit ſemetipſũ: & formã ſerui accepit: exinaniuit au tẽ de

plenitudine ſine dubio in qua erat. Illi ergo ꝗ dicũt: qd de plenitudie eius nos oẽs accepimus:ipi ſũt adoleſcẽé/

tulæ: quæ de ea plenitudie exꝗᷓ ſe ille exinaniuit: & factũẽ unguẽtũ exinanitũ nomẽ eius: pcipiẽtes dicũt. Poſt
teĩ odorẽ unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus. Niſi enĩ exinaniſſet unguẽtũ:hoc ẽ plenitudinẽ diuini ſpũs: & huũiliaſſet
ſe uſq; ad formã ᷣui: cape eũ nullus in illa diuinitatis plenitudĩie potuiſſet: niſi ſola fortaſſis ſponſa: pro eo ꝙ
uidet᷑ ĩdicare qa unguẽtũiſtud exinanitũ nõ ſibi ſed adoleſcẽtulis dilectiõis dederit cauſã. Sic enĩ dicit. Vnguẽ
tũ exinanitũ nomẽ tuũ: ppterea adoleſcẽtulæ dilexerũt te. Ac ſi diceret Adoleſcẽtulæ quidẽ ꝓpterea dilexerũt
te: qa exinaniſti te de forma dei: & factũ eſt unguẽtũ exinanitũ nomẽ tuũ. Ego aut dico nõ pro exinanito un/
guẽto ſed pro ip̃a unguẽtoꝶ plenitudĩe dilexit te. Hoc enĩ ĩdicat in eo loco ubi dicit: Odor unguẽtoꝶ tuoꝶ ſu
per oĩa aromata. Quod uero etiã ipa cũ adoleſcẽtulis poſt ipſũ ſe curſurã dicit: hãc aio eẽ cauſã: ꝙ pfecti ꝗ⸗
oĩa oĩbus fiãt: ut oẽs lucrifaciãt: ſicut iã ſupra expoſuimus: Introduxit me rex in cubiculũ ſuũ: & iocũdemurĩ
te: Cũ ĩdicaſſet ſpõſo ſuo ſpõſa: ꝙ adoleſcẽtulæ odore captæ currerẽt poſt ipᷣm: cũ ꝗbus etiã ipᷣa curſura eẽt: ut
eis formã pᷣberet in oĩbus: nũc ꝗᷓſi laboris ſui cõſecuta iã palmã pro eo ꝙ cucurrerit cũ currẽtibus: ĩ troductam
ſe dicit ab ſpõſo rege in cubiculu eius: ut ibi uideret cũctas opes regias. in quo utiq; merito iocũdatł & exultat:
utpote quæ ſecreta iã regis & arcana pꝓſpexerit. Hic eſt ᷣm ꝓpoſitũ drãmatis ordinẽ q̃ſi hiſtoricus intellectus
Sed qm cui res agitur: eccleſia eſt ad pᷣm ueniẽs: uel aĩa uerbo dei adhærẽs: quid aliud cubiculũ XApi & prom
ptuariũ dei credendu eſt: in quo uel eccleſiã uel animã cohærentẽ ſibi introducat: niſi ipe arcanus ſenſus eius
& reconditus?de quo & Paulus dicebat: Nos aũt ſéſũ Ap̃i habemus: ut ſciamus quæ adeo donata ſũt nobis.
Hæcilla ſũt quæ oculus nõ uidit:nec auris audiuit: nec ĩ cor hoĩs aſcẽderũt: quæ pparauit deus hisqꝗ diligũt eüũ
Cũ igit xpᷣs aiam ĩ ĩtelligẽtiã ſui ſẽſus ĩducit:ĩ cubiculũ regis ĩtroducta di:ĩ quo ſũt theſauri ſapiæ ac ſciæ eius
abſcoditi. Nò mihi aũt uacuũ uidet᷑: ꝙ cũ potuiſſet dicere: Introduxit me ſpõſus meus: aut ffnus meus: aut
aliqd huiuſmodi: ut ei moris eſt. Nũc qa cubiculũ dictura erat: regis dixerit cubiculũ: & nõ aliud nomẽ poſue
rit: ĩ quo poſſet fortaſſis aliqs etiã mediocris ĩtelligi. Sed ꝓpterea arbitror ĩ his regẽ noĩatũ: ut oſtẽderet᷑ p hoc
nomẽ pdiues cubiculũ:utpote regiũ & multis atq; ĩmenſis opibus repletũ. Prope hũc oĩno mihi uider fuiſſe

iuls.

eüp
adue
ſpol.
tal
ſpl
lem
(ulta
e⸗
ſips
nis
bus⸗
Ree
4
ſci
tar
ni⸗
ſen
Ae
tion
K pr
lbep
liie⸗
mpr
pte
M
la⸗
Poon
Keul
ll
tit
woob
mit
gurs
tele
gor
lip
u
tas

ter

b & ille ꝗqdixit raptũ ſe eſſe uſq; ad tertiũ cælũ:& ĩde in paradiſũ: & audiſſe uerba ſefſabilia: quæ nõ licet hoĩ loq.
tan Quid enĩ putas eſſe illa uerba quæ audiuit:nõne a rege audiuit: & ĩ cubiculo & ppe cubiculũ poſitus audiuit
but Et erãt credo illa uerba talia qᷓdã: quæ hortarent᷑ eũ ad maiorẽ ꝓfectũ: & ꝓmitterẽt ei: ſi pſeueraret uſq; in fi
dltt. nẽ: & ipe poſſet intrare regis cubiculũ:ſᷣm illud qd per ꝓpheta quoq; ꝓmittit Dabo tibi theſauros obſcu ros:
dons occultos: ĩuiſibiles. Aperiã tibi ut cognoſcas: qa ego ſũ dns deus tuus: quocaui nomẽ tuũ iſrael. Currũt ergo
tezſ adoleſcẽtulæ poſt ipſũ in odorẽ eius:unaꝗᷓq; tũ pro uiribus. alia quidẽ uelocius: alia paulo tardius: alia etiam
lluer ĩferius cæteris & ultimo: alia pᷣmo loco: uerũtamẽ curruũt oẽs: ſed una ẽ pfecta:quæ cucurrit ſic:ut pueniret: &
gn ſoola accipet palma. Sola enĩ eſt quæ dicit. Introduxit me rexi cubiculũ ſuũ:cũ pus nõ de ſola: ſed de pluribus
c⸗ dixiſſet: qa poſt te in odorẽ unguẽtoꝶ tuoꝶ curremus. Introducit ergo in cubiculũ regis: & efficit᷑ regina: & ip
nöͤlt ſa eſt de qua dicit᷑. Regina aſtitit a dextris tuis in ueſtitu deaurato: circũdata uarietatibus. De his auũt adoleſcẽ
eeu tlulis quæ poſt ipſã cucurrerãt: & pcul ab ea in ip̃ᷣis currẽdi ſpatiis remãſerat: dicit᷑: Adducent᷑ regi uirgĩes poſt
tzſl e: pximæ eius adducent tibi. Adducent in læticia & exultatione: ĩducent in tẽplũ regis. Sed & illud etiã ĩ hoc
Pten⸗ aduertere debemus: ꝙ ſicut rex habet cubiculũ quoddã: in qd reginã ſiue ſponſã ſuam ĩtroducit: ita habet &
bitn ſpõſa ſuũ cubiculũ: in qd monert᷑ peruerbũ dei ingreſſa claudere oſtiũ: & ita cõcluſis illis oĩbus diuitiis ſuis in
egn tra illud cubiculũ orare eũ: qui uidet in abſcõdito: & pſpicit ꝗᷓtas opes ai ſcilicet uirtutes intra cubiculũ ſi uum
QH0c ſpõſa cõdiderit: & uidẽs eius diuitias: det ei petitiões ſuas. oĩ enĩ habẽti dabit᷑. Quod aũt ait exultemus & iocũ

demur in te: uidet᷑ ex pſona adoleſcẽtulaꝶ dici:uel optantiũ & peccantiũa ſpõſa: ut quẽadmodũ ſpõſa conſe
cuta eſt:quæ pfecta ſũt:& exultat:ita ipᷣæ etiã ſuũ ĩ plere curſũ:& ꝑuenire uſq; ad regis cubiculũ mereantur:ut
fectis & ĩtuitis oĩbus his de ꝗbus illa gloriat᷑ ꝛetiã ipſæ exultẽt: ſicut & illa:& iocũdent᷑ in eo. Vel etiã ad ſpon

As n
etttate

ſã põt dictũ uideri ab adoleſcẽtulis cõgratulãtibus ei: & pmittẽtibus petẽtibuſq;: ut participes fiãt exultatio/
dinr nis & læticiæ diligemus ubera tua ſuꝑ uinũ. Spõſa qdẽ poſtꝗᷓ oſcula meruit ab ipſo ſpõſi ore ſuſcipe: & uberi
“ bus eius pfrui ait ad eũ: Bona ſũt ubera tua ſup uinũ. Adoleſcẽtulæ uero quæ nõdũ ad id beatitudinis uenerãt
ien neq; ſũmã pfectiõis acceperãt: neq; uſu & 0 pibus fructus pfectæ charitatis expleuerãt: ut qſi exptæ ꝓnũciarẽt
uſ de uberibus eius: qa bona ſũt. Vidẽtes tũ ſpoſã delectari & refici ex uberibus ſpõſi: ex fontibus ſcilicet ſapĩæ &
Wõ ſciæ: quæ de uberibus eius fluũt: & pocula cæleſtis doctrinæ ſumẽtes: tanꝗᷓ imitatrices pfectiõis eius: & deſide
„. rantes eiſdẽ ueſtigis ĩcedere: ꝓmittũt & dicũt: diligemus ubera tua ſuꝑ uinũ: ideſt nos qdẽ nõdũ ĩ id pfectio/
Hi nis aſcẽdimus: ut iã diligamus ubera tua pluſꝗᷓ uinuũ: uel certe ubera tua: quæ ſũt ſuꝑ uinũ(Vtroq; eni modo
fe ſenſus ſtare uidebit᷑ gerimus tn ſpem: utpote adoleſcẽtulæ in id ætatis ꝓficere: quo poſſimus nõ ſolũ paſci &
nmd ali ex uberibus uerbi dei: ſed & diligere alentẽ. Iſtæ ſũt aut adoleſcẽtulæ ut ſæpe ia diximus aĩæ: quæ pᷣmis & ini
den tio ualẽtibus eruditiõibus uident᷑ ĩbutæ: & uelut uino quodã lætificatæ ĩſtitutiõe tuorũ dũtaxat: curatorũq;
& pædagogi utpote paruulæ: & quæ haberẽt quidẽ in uiribus amare uinũ: nõ tñ haberent in ætate: ut amore
oca ubeꝶ ſpõſi moueri aut excitari poſſẽt. Sed ubi aduenit plenitudo tẽpoꝶ: & xpᷣs in eis ꝓfecit ætate & ſapĩa:& iã
ternn ſẽtire cœperũt qd ſint uberaſ põſi: quæq; in his ꝑfectio uerbi dei: & doctrinæ ſpiritalis plenitudo deſignet: eti
am ꝓmittũt:qa pluſꝗᷓ uinũ:qd nũc tanꝗ paruulæ bibũt:dilecturæ ſint ubera ſpõſæ: ideſt ꝓpẽſiores futuræ er
. 3 gpfecta: & of plenitudie decreta dogmata xpi: qiã antea ſiue ĩ coibus ſtudiis: ſiue ĩ legis & ꝓphetarũ uiſæ ſũt
le/ ĩſtitutiõibus extitiſſe. Aeqtas dilexit te. Etiã hoc mihi uident᷑ adoleſcẽtulæ ꝓloq uelut ſatiſfacientes pro eo: ꝙ
lt dilecturas ſuꝑ uinũ ſe ꝓmiſerũt ubera ſpõſi: & nõ iã in pnti diligãt: neq; ĩtegrã uim charitatis ondãt. Eſto er/
Aer go uox iſta uelut ĩcuſatiũ ſemetipᷣas: qᷓſi quæ nõdũ abiecta oĩ iniꝗtate puenerint ad æqtatẽ: ut poſſint iã dili⸗
eoch gere uinũ ſuꝑ ubera ſpoòſi: ſciẽtes incõueniẽs eſſe: ut aliqd adhuc reſideat iniqtatis in eo: q ad pfectionẽ ſpirita
nguè lis & myſticæ doctrinæ puenerit. Quia ergo ſũma pfectiõis in charitate cõſiſtit: charitas aũt nihil iniqtatis ad
erüt mittit: ubi aũt nihil iniqtatis ẽ: ibi ſine dubio ẽ æqtas. Merito ergo æꝗtas eẽ dicit᷑: quæ diligit ſpõſũ.Et uide: ſi
un/ nõ ob hoc etiã uidet᷑ illud ĩ euãgelio a ſaluatore dictũ. Si diligitis me: mãdata mea Fᷣuate. Si ergo ꝗ diligit xpᷣm
ohſu mãdata eius cuſtodit: & ꝗ mãdata eius cuſtodit: nulla eſt in eo iniqtas:ſed æqtas in eo pmanet. Aeqꝗtas ergo ẽ
ig quæ & mãdata cuſtodit: & diligit Xpᷣm. Et rurſũ:ſi his ꝗ mãdata cuſtodit: ipᷣe diligit Apᷣm: mãdata auũt in æqꝗ
emuti tate ſeruant᷑: & æꝗtas eſt quæ diligit pᷣm: qiniquũ aliqd gerit: neq; mãdata cuſtodit:neq; diligit Apᷣm. Erit
eiru ergo ut ꝗᷓtũ iniqtatis in nobis eſt: tantũ lõge ſimus a dilectioe Api: & tantũ mãdatoꝶ eius pᷣuaricatio habeat᷑ ĩ
cn nobis. Et ideo regula quãdã directa ponamus eſſe æquitatẽ: ut ſiquid in nobis iniquitatis ẽ: hãc adhibẽtes &
vuler⸗ ſuꝑducẽtes directoriã mãdatoꝶ dei: ſiquid in nobis curuũ: ſiꝗd tortuoſũ eſt: ab huius regulæ linea reſecentur
leen ut poſſit & de nobis dici: Aequitas dilexit te. Poſſumus aũt etiã ſic accipe: ut uideat ſimile eſſe qd dixit: Aeq/
Pnn tas dilexit te: ac ſi dixiſſet. Iuſticia dilexit te: & ueritas: & ſapia: & pudicitia: & ſingulæ quæq; uirtutes. Nec mi
ens reris ſane ſi dicimus uirtutes eſſe quæ diligũt Apᷣm: cũ in aliis ipaꝶ uirtutũ ſubſtãtiã Apᷣm ſoleamus accipe.
os Quod & freqᷓnter ĩuenies in ſcripturis diuinis pro locis & opportunitatibus aptari. Inuenimus naq; ipᷣm: &
ciri iuſticiã dici & pacẽ: & ueritatẽ. Et rurſũ ſcriptũ ẽ in pſalmis. Iuſticia & pax oſculatæ ſũt: & ueritas de terra or/
kan taẽ: & iuſticia de cælo ꝓſpexit. quæ utiq; oĩa & ipᷣe eſſe: & rurſũ im dicunt᷑ amplecti. Sed & ſpõſus idẽ di: idẽ
ian etiã ſpõſa noĩat᷑: ut ĩ ꝓphetia ſcriptũ eſt: Sicut ſpõſo ĩpoſuit mihi mitrã: & ſicut ſpõſã ornauit me ornamẽto.
te⸗ — ¶ Homelia ſecunda.
+ Vſca ſũ & formoſa filiæ hieruſalẽ: ut tabernacula cedar: ut pelles Salomonis. In aliis exem plaribus
lt .xii.

legimus Nigra ſũ & formoſa. Rurſus in hoc perſona ſponſæ loquentis introducitur. Loquentis autem non
ad illas adoleſcẽtulas quæ cũ ipᷣa currere ſolẽt: ſed ad filias hieruſalẽ: ꝗbus tanꝗᷓ his quæ derogauerĩt fœditati
eius rñdere uidet᷑ & dicere: Fuſca quidẽ ſũ uel nigra:ꝗᷓtũ ad colorẽ ſpectat filiæ hieruſalẽ. formoſa uero ſiꝗs in
terna mẽbroꝶ liniamẽta ꝑſpiciat.nã &tabernacula ĩquit cedar: quæ eſt gẽs magna nigra ſ üt: & ipa gens cedar
nigredo uel obſcuritas ĩterpᷣtat᷑. Sed & pelles Salomonis nigræ ſũt.nec tũ ob hoc tãto regi in oĩ gloria ſua pel
liu uiſa eſt ĩdecora nigredo. Nõ ergo mihio filiæ hieruſalẽ exprobretis culpã coloris cũ ſiue naturalis ſiue exer
citio ꝗᷓſita corpori pulchritudonõ deſit. Hæccõtinet hiſtoricum drãma: & ꝓpoſitæ fabulæ ſpecies. ed redea/
mus adordinẽ myſticũ. Hæc ſpõſa quæ lo quit᷑: eccleſiæ pſonã tenet exgentibus cõgregatæ. Filiæ uero hieru-
ſalẽad quas ei ſmo eſtiillæ ſũt aĩæ: quæ ꝓpter electionẽ patrũ chariſſimæ quidẽ dicuntur: inimicæ aũt ꝓpter
euãgeliũ. Iſtæ ſũt filiæ hieruſalẽ ciuitatis terrenæ: quæ uidẽtes eccleſiã ex gẽtibus:ꝗᷓuis pro eo ignobilẽ ꝙ gene
roſitatẽ ſibi Abrahã & Iſaac & Iacob nõ poſſit aſcribere: obliuiſcentẽ tũ populũ ſuũ & domũ pr̃is ſui: atq; ad
Xp̃m uenientẽ ſpernũt eã: & pro ignobilitate gñis offuſcãt. Quod ſpõſa ſẽtiens filias poris populi imputari
ſibi: & pro hoc etiã nigrã ſe appellari: quaſi quæ pr̃næ eruditionis nõ habeat claritatẽ: rndẽs ad hæc dixit: Ni/
gra ſũ quidẽo filiæ hieruſalẽ: pro eo ꝙ nõ deicẽdo de ſtirpe claroꝶ uiroꝶ neq; illuminationẽ Moyſi legẽ acce/
pi: habeo tñ pulchritudinẽ meã mecu. Nã & in meillud pmũeſt:qd ad imaginẽ dei in me factũ eſt: & nũc ac/
cedẽs ad uerbũ dei recepi ſpeciẽ meã. Quãuis eniĩ pro coloris obſcuritate comparetis me tabernaculis cedar: &
pellibus Salomonis: tn & cedar ex iſmaele deſcẽdit. ſecũdo nãq; loco ex iſmaele natus ẽ:qui iſmael nõ fuit ex
pers diuinæ bndictionis. ſed & pellibus Salomonis cõparatis me: quæ nõ aliæ ſũt ꝗᷓ pelles tabernaculi dei: &
tñ miror uos o filiæ hieruſalẽ coloris uelle exprobrare nigredinẽ. Quõ nõ meminiſtis ꝙ in lege ur̃a ſcriptũ eſt
ꝙ paſſa ſit Maria: quæ derogauit Moyſi:cũ Aethiopiſſa nigrã accepiſſet uxorẽ? quõ ignoratis illius imaginis
adubrationẽ in me nuncueritate cõpleri: Ego ſũ illa Aethiopiſſa: ego ſũ nigra quidẽ pro ignobilitate gñis: for
moſa uero ꝓpter pnĩam & fidẽ. Sulcepi eniĩ in me filiũ dei: recepi uerbũ carnẽ factũ: Acceſſi ad eũ qui eſt ima/
go dei pᷣmogenitus oĩs creaturæ: & quieſtſi plẽdor gloriæ & fulgor ſubſtantiæ eius: & facta ſum formoſa. Tu
ergo quid ĩproperas cõuertenti ſea peccato: qdlex fieri uetat? Et quõ tu gloriaris ĩ lege pᷣuaricãs legẽ? Veꝶ qm̃
in his locis ſumus: ubi eccleſia quæ ex gẽtibus uenit nigrã ſe eſſe dicit & formoſã: qᷓuis longũ uideat᷑ eſſe & ope
roſũ colligere ex ſcripturis diuinis: in ꝗbus uel qualiter ſact̃i huius forma pᷣceſſerit: tũ nõ mihi penitus omit/
tendũ uidert: ſed ꝗᷓ potuerit breuiter memorandu. Primo ergo in numeroꝶ libro de æthiopiſſa ita ſcriptũ eſt.
Et locuta eſt Mana ad Aarõ: & derogauerũt Moyſi ꝓpter mulierẽ æthiopiſſã quã accepit uxorem: & dixerũt.
Nũuũquid Moyſi ſoli locutus eſt dns? Nõne & nobis locutus eſt? Etiteꝶ in tertio regnoꝶ libro ſcriptũ eſt dere-
gina Saba: qa uenita finibus terræ audire ſapiam Salomonis: hoc modo regina Saba audiuit nomẽ Salomo
nis & nomẽ dni: & uenit tẽtare eũ in parabolis: & uenit in hieruſalẽ in uirtute magna ualde: & cameli portan/
tes odoramẽta & auꝶ multũ ualde lapidẽ p̃cioſũ: & ingreſſa eſtad Salomonẽ: & locuta eſt ei oĩa uerba quæ
erãt in corde ſuo: Et enũciauit ei Salomon oĩa uerba eius. Et nõ fuit uerbũ qd omiſerit rex: & nõ enũciauerit
rex ei. Et uidit regina Saba oẽm prudẽtiã Salomonis & domũ quã ædificauit & cibos Salomonis & ſedẽ pue-
roꝶ eius: & ordinẽ miniſtroꝶ eius: & ueſtes eius: & uini fuſores eius: & holocauſta eius: quæ offerebatĩ domo
dii: & obſtupuit: & dixit ad regẽ Salomonẽ. Verus eſt ſermo quẽ ego audiui in terra mea de uerbo tuo & pru
dẽtia tua: & nõ credidi his qui loᷓ bant᷑ mihi uſq; quo uenirxẽ: & uiderũt oculi mei: & ecce nec media pars ẽ quæ
nũciabant᷑ mihi: Addidiſtienĩ ſuꝑoẽm auditionẽ quã audiui in terra mea. Beatæ mulieres tuæ: btĩ pueri iſti:
ui aſſiſtũt in cõſpectu tuo ſemꝑ: & audiũt oẽm prudentiã tuã: Sit ds deus tuus bñdictus qui tibi dedit ſe-
dẽ iſrael. Quoniã dilexit dñs iſrael: & uoluit eũ pmanere in æternũ: poſuit te regẽ ſuꝑ eos: ut facias iudiciũ cũ
iuſticia: & iudices eos: & dedit Salomoni. c. xx. talẽta auri: & odoramẽta multa ualde: & lapidẽ pᷣcioſũ. Nunꝗᷓ
talia uenerãt odoramẽta: necĩ tãta multitudĩe: quæ dedit regina Saba regi Salomõi. Hãc aũt paulo latius re/
petere uoluimus: & ĩſerere huic expoſitiõi nr̃æ: ſciẽtes in tãtũ cõuenire hæc ad pſonã eccleſiæ quæ ex gentibus
uenit ad Apᷣm: ut ipe dũs in euãgeſiis reginæ huius faceret mẽtionẽ: dicẽs eã ueniſſea finibus terræ: ut audiret
ſapĩam Salomonis. Auſtri aũt reginã dicit eã pro eo ꝙ æthiopia in auſtri partibus iaceat: & a finibus terræ qſi
in ultimo poſita. Inuenimus aũt huius ipſius reginæ etiã Ioſephũ in hiſtoria ſua facere mẽtionẽ: addẽtẽ etiã
hoc ꝙ poſtea ꝗᷓ egreſſa eſt ĩ quit a Salomone cũ abiſſet rexeẽt miratus eius ſapia quã ſine dubio ex Salomõis
ſapia ſuſcepat: cognouit inꝗᷓ nomẽ eius meroen. Refert aũt ꝙ nõ ſolũ æthiopiæ ſed & ægypti regnũ tenuerit.
Addemus aũt adhuc & ea quæ in. lxvii. pſalmo de hac eadẽ forma cõtinent᷑. ait ergo ibi diſpge gẽtes quæ bel⸗
lauolũt: ueniẽt legati ex ægypto:æthiopia pᷣueniet manus eius deo. Et adhuc qᷓrto in loco apud Sophoniã ꝓ/
phetã de hac eadẽ figura hoc modo ſcriptũ. Propterea ſuſtine me dicit dũs in die reſurrectionis meæ in marty
rio hoc eſt in teſtimonio qm iudiciũ meũ eſt & cõgregationes gentiũ: ut ſuſcipiã reges: & effũdã ſuꝑ eos oẽm
irã indignationis meæ: in igne zeli mei conſumet oĩs terra. Quoniã tũc conuerta in populis lingua in gnñatio
nẽ eius: ut inuocẽt oẽs nomẽ dni: & ſeruient ei ſub iugũ unũ. De ultra flumĩa ſuſcipiã eos æthiopiæ qui diſꝑ
ſi ſũt: & afferent ſacrificium mihi. In die illa non coniunderis Saba ab oĩbus adinuentionibus tuis in quibus
im pie egiſti in me. ſed & in Hieremia ſcriptum eſt: Quod princeps quidam populi iſrael miſerit Hieremiam
inlacum melchiæ filii regis qui erat in domo carceris: & depoſuerunt eum cum funibus: & in lacu non erat

4 dal
Vit
tigu
chop
luqu
de
rile
ſet⸗
icn
orme
mer⸗
ſſolic.
iebiſt
Atus
xupe
llocut
Auidiſ
lurſin
Egnii
AtDen
Athuud
nne
ſaisn
te
lyle
ſereil
lsigu
ſclicet
iplani
credu
docis
tibus⸗
mata
imortn
tdub
Anden
Wimun
lel
eultt
ii
Aioi
Unlen
ſ
i
A
n
itll
ut
eni
nus
men
putea
no
e
etbr

hon
tni
gen
celi
uel
leexer
reden
Uen,

Ppeer
PLene
gal
putan
e/
nir
S
iter
deies
tüͤel
agun
ut
timn
1I
gñ
Lope
ut/
uelt.
rerüit.
ler⸗
lono
oun⸗
buc
iauen
lepu⸗
dor
ul
eg
enii
tle
cüci
W
usre⸗
ehus
udiet
teeni
ommos
uent.
ebe
hniiß
mi
5 oin
⸗
vhs
mmam
nern

aqua ſed cœnũ: & erat in cœno. Audiẽs aũt Abdimelech æthiops uir eunuchus qui erat in domo regis: qa mi-
ſerũt Hieremiã ĩ lacũ:locutus eſt regi & dixit. Dñe rex male fecerũt uiri iſti oĩa quæ fecerũt in Hieremiã ꝓphe
ta: qui miſerũt eũ in lacũ & moriet ibi a facie famis: qm̃ nõ ſũt iã panes ĩ ciuitate. Et pᷣcepit rex ipᷣi Abdimelech
æthiopi dicẽs. Tolle hinc trigiĩta hoĩes: & educ eũ de lacu: ut nõ ibi moriat᷑. Et qd plura! Abdimelech æthiops
fuit qui Hieremiã eduxit de lacu. Et paulopoſt factus eſt ſermo dni ad Hieremiã dicẽs. Vade & dic Abdime/
lech dicẽs: ſic dixit dũs deus iſrael. Ecce ego adduco uerba mea ſup ciuitatẽ iſtã in mala & nõ ĩ bona:& ſaluabo
te in die illa: & nõ te dabo in manus hoĩum quos tu times. A facie eoꝶ ſaluãs ſaluabo te: & in gladio nõ cades:
ſed erit aĩa tua in ſalutẽ: qm cõfiſus es in me dicit dñs. Hæc inrerim ad pns de ſcripturis ſãctis occurrere potue
rũt: ꝗqbus mihi uidet᷑ ppoſiti de cãticis cãticoꝶ uerſiculi myſteriũ cõprobari: in quo dicit: Fuſca ſũ ſiue nigra
& formoſa filiæ hieruſalẽ ſicut tabernaculũ cedar: & ſicut pelles Salomonis. Inuenit ergo Moyſes ĩ Numeris
accipere æthiopiſſã uxorẽ fuſcã uel nigrã: pro qua Maria & Aarõ derogãt ei:& ĩdignãtes dicũt:Nunqd Moy/
ſi ſoli ds locutus eſt? Nõne & nobis locutus eſt? In quo ſi diligẽter cõſideres hæc:inõ cõſeqᷓntiã ſermo ſĩuenit᷑
hiĩe hiſtoricus. Quid enĩ cõuenire ad rẽ uidebit᷑: ut ĩdignãtes pro æthiopiſſa dicãt: Nunqd ſoli Moyſi locutus
eſt dñs?nõne & nobis locutus eſt? Oportebat enĩ ſi hoc erat in cauſa:dici ab eis: non oportuit te Moyſes uxorẽ
accipe æthiopiſſã & de ſemĩe Cain: ſed de gũe tuo & de domo Leui. Hoꝶ nihil dicũt: ſed aiũt. nunqd Moyſi ſo
li locutus eſt deus? nõne & nobis locutus eſt? In quo & mihi uidet᷑ m myſteriũ magis intellexiſſe qd geſtũ ẽ:
& uidiſſe qd iã Moyſes ideſt ſpiritalis lex ĩ nuptias & cõiugiũ cõgregatæ ex gẽtibus migrarẽt eccleſiæ: & Mariã
quæ ſynagogæ derelictæ formã: & Aarõ qui ſacerdotiicarnalis tenebat imaginẽ: uidẽtes ablatũ eẽ a ſemetipſis
regnũ: & datũ eſſe gẽti facienti fructus eius dicere: Nunqd Moyſi ſoli locutus eſt deus? nõne & nobis locutus
eſt Deniq; & Moyſes ipſe cũ tãta & tã magnifica eius opa fidei ac patiẽtiæ referant᷑: nunꝗᷓ tantis a deo elatus
eſt laudibus & nũc: cũ æthiopiſſã ducit uxorẽ. Nũc de eo dicit᷑: ꝗa Moyſes homo mãſuetus ualde ſuꝑ oẽs ho/
mines qui ſũt ſuꝑ terrã.nũc & illud de eo dicit dñs.qa ſi fuerit in uobis ꝓpheta:in uiſionibus loquar ei aut in
ſõniis: nõ ita ut famulo meo Moyſi: qui in oĩ domo mea fidelis eſt: Os ad os loq̃r ad eũ.In ſpecie & nõ in ænig
mate gloriã dni uidit. & cur nõ timuiſtis detrahere de famulo meo Moyſe-/ Hæc oĩa pro coniugio æthiopiſſæ
Moyſes audire meruit a do. Veꝶ de his plenius in libro numeroꝶ ꝓſecuti ſumus: quæ ſiꝗs dignũ iudicat no
ſcere: illa ꝑquirat. Nũc aũt ſufficiat approbare ex his: ꝙ ipſa eſt nigra & formoſa: quã Moyſes ideſt lex ſpirita
lis: quæ ſine dubio uerbũ dei & Xps eſt: in cõiugiũ ſuũ aſciſcit:licet obtrectẽt & derogent filiæ hieruſalẽ: plæbs
ſcilicet iſta cũ ſacerdotibus ſuis. Videamus aũt & ea quæ ex tertio regnoꝶ libro ꝓtulimus de regina Saba: &
ipſa nihilominus Aethiopiſſa: cui teſtimoniũ dat dñs in euãgeliis: ꝙ in die iudicii ueniat cũ uiris gñationis in/
credulæ: & cõdẽnet eos: ꝗa uenita finibus terræ audire ſapiam Salomonis: & addit. Quia plus Salomone hic
docẽs per hoc plus eſſe ueritatẽ ꝗᷓ ueritatis figuras. Venit ergo & hæc:iĩmo & ᷣm figurã eius eccleſia uenit ex gẽ
tibus audire ſapiam Salomonis ueri & ueri pacifici di nñi Ieſu xp̃i. Venit & hæc pᷣmo quidẽ tẽtans eũ ꝑ ænig
mata & ꝗᷓſtiones: quæ ei pus ĩſolubiles uidebant᷑: atq; ab ipſo de agnitione ueri dei & de creaturis mũdi: uel de
Imortalitate aĩæ: & iudicio futuro qd apud eã & apud doctores eius gẽtiles dũtaxat philoſophos ĩcertũ ſem
aut dubiũ manebat abſoluit᷑. Venit ergo in hieruſalẽ ad uiſionẽ ſcilicet pacis cũ multitudine & uirtute mul/
ta.nõ enĩ cũ una ſola gẽteut pᷣus ſynagoga ſolos habuit hebræos:ſed cũ totius mũdi gẽtibus uenit:deferẽs eti/
am munera digna Apo: odoramẽtoꝶ ſiqdẽ ſuauitates: opa ſcilicet bona quæ addeũ per odorẽ ſuauitatis aſcẽ
dũt: ſed & auro uenit repleta ſẽſibus ſine dubio & rõnalibus diſciplinis: quas ante fidẽ adhuc ex cõi & ſcholari
eruditione collegerat. Detulit etiã lapidẽ pᷣcioſũ.quæ ornamẽta moꝶ poſſumus ĩtelligere. Cũ hoc ergo appa
ratu ĩtrat ad pacificũ regẽ Apᷣm: & ipᷣe aperit cor ſuũ in cõfeſſione & pnia:ſcilicet pᷣcedentiũ delictoꝶ. & locuta
eſtei oĩa quæ erat in corde ſuo. ꝓpter qd& Xps qui eſt paxnr̃a enũciauit ei oĩa uerba eius:& nõ eſt uerbũ qd
omiſerit rex: & nõ enũciauerũt ei. Deniq; cũ iã tp̃s paſſiois appropinꝗᷓuerit:ſic loquit᷑ ad eã. ideſt ad electos di/
ſcipulos ſuos: Iã nõ dicã uos ſeruos: ſed amicos: ꝗa uus nelſcit ꝗd faciat dis eius. Ego aũt nota feci uobis oĩa:
quæcũq; audiui a pr̃e meo. Sic ergo ĩplet᷑ qd dixit: qa nõ fuerit uerbũ: qd/ nõ enũciauerit pacificus dnis reginæ
Sabæ:ideſt eccleſiæ ex gẽtibus cõgregatæ. Quod ſi ĩtuearis eccleſiæ ſtatũ & diſpẽſatiões eius: ordĩatiõeſq; eius
cõſideres: tũcaduertes quõ regina mirata ſit oẽm prudẽtiã Salomonis ſimul & reqꝗre cur nõ dixerit oẽm ſapi

entiã ſed oẽm prudẽtiã Salomonis.qm̃ quidẽ eruditi uiri prudentiã de humanis negociis: ſapiam de diuinis

ĩtelligi uolũt. Iccirco fortaſſis & eccleſia nũc ĩterim Apᷣi prudẽtiã mirat᷑ dũ ĩ terris ẽ: & ĩter hoĩes cõuerſat᷑. Cũ
aũt uenerit qd pfectũ eſt: & de terris trãſlata fuerit ad cælũ: tũc uidebit oẽm ſapĩam eius: cũ iã nõ ꝑ ſpẽm:nõ ꝑ
ænigmata: ſed facie ad faciẽ de ſingulis ꝗbuſq; ꝑſpiciet. Vidit aũt & domũ quã ædificauit ſine dubio ĩcarnatio
nis eius myſteria. Ipa ẽ enĩ domus quã ædificauit ſibi ſapĩa. uidit & cibos ſalomõis: illos puto de ꝗbus dicebat
meus cibus ẽ ut faciã uolũtatẽ eius ꝗq miſit me: ut pficiã opus eius. Et uidit ordinẽ pueroꝶ eius: Eccleſiaſticũ
puto ordinẽ dicat: q epatus uel pſbrii ſedibus habe f᷑. Vidit & ordinatiões ſiue ſtatiões mĩſterioꝶ eius: Diaco
noꝶ ut mihi uidet᷑ ordinẽ memorat aſtãtiũ diuino miſterio. Sed & ueſtes eius uidit: illas credo ꝗbus ĩduit eos
de quibus dicit᷑: Quicũq; aũt in xp̃o baptizati xpᷣm ĩduiſtis. Sed & uini fuſores eius arbitror dici doctores: ꝗ
uerbũ dei & doctrinã quaſi uinũ populis miſcent: qd auditoꝶ corda lætificet. Vidit & holocauſta eius ofonù
ſine dubio ſupplicationũq; myſteria. Hæc ergo oĩa ubi uidit ĩ domo regis pacifici: ĩmo pacifici xpᷣi: nigra hæc
.xix.

& formoſa obſtupuit: & ait ad eu. Verus eſt ſermo quẽ audiui in terra mea: de uerbo tuo: & de prudẽtia tua.
Propter enĩ uerbũ tuũ qd agnoui ueꝶ eſſe uerbũ ueni ad te. Oĩa etenĩ uerba quæ dicebant & quæ au diebã cũ
eſſẽ in terra mea a doctoribus ſcilicet ſæculi & philoſophis nõ erãt uera. Iſtud eſt ſolũ ueꝶ uerbũ qceſt in te.
Sed fortaſſis qrendũ uidebit᷑: quõ dicebat regi regina hæc: qa nõ credidi his quæ dicebant᷑ mihi de te: cũ utiq;
nec ueniſſet ad xpᷣm: niſi credidiſſet. Sed uide ſi poſſumus hocmodo ſoluere qd ꝓpo nit᷑. Nõ his ingt credidi
ui loᷓ bant mihi. Nõ eni fidẽ meã in illos qui locuti ſũt de te: ſed in te direxi:ideſt né hoĩbus ſed tibie credidi
deo. Et per illos quidẽ audiui ꝛad te aũt ueni: & tibi credidi. Apud quẽ multo plura uiderũt oculi mei ꝗᷓ annũ⸗
ciabant᷑ mihi. Re uera eni cũ puenerit nigra hæc & formoſa in hieruſalẽ cæleſtẽ: && greſſa fuerit uiſionẽ pacis:
multo plura & ma nificẽtiora ꝗᷓ nunc ei ſũt annunciata perſ piciet. Nũc enĩ tanꝗᷓ in ſpeculo & ænygmate: tũc
aut uidebit facie ad faciẽ:cũ cõſequetur ea quæ oculus nõ uidit:nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt.Et
tũc uidebit qa nec medietas eoꝶ eſt: quæ audiuit: in hac ſua terra poſita. Beatæ ergo ſũt mulieres Salomonis
aĩæ ſine dubio: quæ uerbo dei & paci eius participes fiüt. Btĩ pueri eius qui aſſiſtũt in cõſpectu eius ſemp: nõ
illi qui aliqũ aſſiſtũt: & aliqũ nõ aſſiſtũt: ſed qui ſemꝑ & ſine intermiſſione aſſiſtũt uerbo dei: uere btĩ ſunt.
Talis erat & illa Maria quæ ſedebat ſecus pedes Ieſu: & audiebat eũ: cui & teſtimonium reddidit ipſe dicẽs ad
Marthã. Maria optimã partẽ elegit: quænoò auferert᷑ ab ea. Adhuc nigra hæc & formoſa dicit Bdictus qui uo
Iuit dare te ſuper ſedẽ iſrael. Vere enĩ quia dilexit dñs iſrael: & uoluit ut ſtaret in æternũ: poſuit te regẽ ſuꝑ eũ.
QuẽPacificũ ſine dubio: Apᷣs eſt paxnĩa: qui fecit utraq; unũ: & mediũ parietẽ ſepis ſoluit. Et poſt hæc oĩa
dedit inquit. c. xx. talẽta auri regi Salomoni regina Saba. Numerus hic. c. xx. cõſecratus eſt uitæ hoĩum eorũ
qui fuerũt in diebus Noe:ꝗbus iſtud cõcedit᷑ ſpatiũ uitæ: quo ĩuitant᷑ ad pnĩam.Ipᷣe aũt numerus annorũ &
Moyſi uitæ fuit. Offert ergo xpo eccleſia in auri ſpecie & põdere nõ ſolũ multitudinẽ ſenſuũ ſuoꝶ & ĩtellectu
um: ſed lege dei cõſecratos ĩdicat ſẽſus ſuos. p hũc qui Moyſi annos uitæ cõtinet numeꝶ. Offert etiã ſuauita/
tes odoramentoꝶ: ꝗᷓles & ꝗte nunꝗᷓ uenerãt. Velorones in hoc uel opa miſericordiæ ĩtelliget: nunꝗᷓ enĩ uel tã
recte orauerat ut nuc cũ acceſſit ad xpᷣm: uel tã pie opata fuerat ut cũ cognouit iuſticiã ſuã nõ facere corã hoĩ⸗
pus ſed corã pfe: qui uidet in abſcõdito & reddet palã. Sed multũ eſt alienis in locis ſimul uniuerſa pſeq hæc
quæ nec teſtimonii gra uident aſſũpta. Sufficiat iſta de tertio libro regnorũ. Videamus aliꝗᷓ & ex his quæ de
lIxvii.pſalmo ꝓtulimus: ubi ait æthiopia pueniet manus eius deo. Si eniĩ ĩtuearis quõ exdelicto iſrael ſit ſalus
gẽtibus: & ꝙ illoꝶ lapſus ĩ troeũdi uiã natiõibus dedit: aduertes quõ pᷣuenit & pᷣcepit æthiopiæ manus: hoceſt
gẽtiũ populos illos ad deũ: qbus pᷣmis data ſũt eloqa dei. & in hoc cõpleri: æthiopia pᷣueniet manus eius deo:
& fit nigra iſta formoſa: eti ſi uolũt: etiã ſi ĩuidẽt: & obtrectãt filiæ hieruſalẽ. Sed & ꝓphetæ teſtimoniũ qd
poſuit ſuſcepit dñs etiã eos qui ueniũt de locis quæ ſũt ultra flumĩa æthiopũ:& offerũt hoſtias deo ſimili ſen
ſu aduertẽdũ puto.Videt᷑ enĩ mihi ꝙ ultra flumĩa æthiopiæ eſſe dicit᷑ ille: ꝗ nimiis & ſupabũdãtibus pctis in
fuſcatus eſt: & atro malitiæ fuco ĩfectus niger & tenebroſus eſt redditus: & ti ne hos ꝗdẽ repellit dns:ſed oẽs ꝗ
ſacrificia cõtribulati ſpũs & humiliati cordis offerũt deo: cõfeſſiõis ſcilicet ac pniæ titulo ad eũ cõuerſi nõ repel
lunt᷑ ab eo. Sic enĩ pacificus dicit ds nr. Ego uenientẽ ad me nõ repello. Põt aũt & deillis dictũ uideri: ꝙ ultra
flumĩa æthiopũ poſiti ueniẽt etiã ipſi ad deũ hoſtias deferẽtes: ꝗ poſtea ꝗᷓ intrauerit oĩs plenitudo gẽtiũ:quæ
flumĩbus æthiopũ cõparat᷑: ueniẽt etiã ip̃i: & tũcoĩs iuda ſaluabit᷑. & pro eo ultra flumĩa dicantur: qſi ꝗulte
