nos ad uigilãdũ peccatoꝶ ſõnus ĩuadat. Quod ſcriptũ eſt: beati ſerui:quos cũ uenerit dns iuenerit uigilãtes.

Hoc aũt oſtiũ aperiri ſibi apoſtolus expoſcit: nõ ſolũ ſuis: ſed etiã ꝓpriis oronibus obſecrãs ſe iuuari: dicens.
Vt aperiat᷑ mihi oſtiũ ad loquẽdũ myſteriũ xpᷣi: ſcilicet apto oſtio illos ſacramẽti panes accipe deſiderãs: de ꝗ
bus eſuriẽtis gẽtilis populi ad cognoſcẽdũdñm inedia ſaturet᷑. Et nos ergo pulſemus hoc oſtiũ: & pſeueran/
ter oremus: ut exipſo ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ panẽ acci pe mereamur. Nã niſi ſubſtãtiã exinde ſũpſerimus: frater-
nitatis iſtius deſideriũ ꝓprio ſᷣmone reficere nõ ualemus. uel hõ iſte ꝗlibet xp̃ianus ĩtelligit᷑: q fidẽ trinitatis
tmmõò ĩtelligit: & qd neceſſariũ ẽ: niſi alter eũ doceat ignorat. Amicus uero eius ut diximus xp̃ ẽ. Quod dicit
uadit ad illũ media nocte: ideſt ĩ nouiſſimo tꝑe: & dicit ili cõmoda mihi tres panes. ac ſi dicat aĩa illa ad chri
ſtũ: Cõmoda mihi fidẽ trinitatis: & fac me intelligere quẽadmodũ opari me oportet. Amicus meus uenit de
uia:ac ſi dicat ſẽſus meus ambulauit p diuerſas regiões: & rediẽs ad me uacuus ẽ: nõ habeo alimẽta ſy piritalia
quæ añ illũ ponã:niſi ĩ medoceas fidẽ trinitatis:ſi pẽcharitatẽ: & oẽ qd ei tribuã: nec unde eũ doceã habeo. Ad
quẽ ille reſpõdẽs deintus dicat. Noli mihi moleſtus eſſe &c. Diſtulit ꝗdẽ deſideriũ: ſed non abſtulit: ut plus
nos qᷓramus: & inuẽtus ſtrictius teneat᷑. qd uero dicit: Pueri mei mecũ ſũt: ac ſi dicat dũs xp̃ᷣs oĩpotẽs: ſancti
mei quos uolui iã mecũ ſũt. Nõ poſſũ ſi urgere: & dare tibi. ideo negat petitionẽ: ut ꝓbet cuiuſlibet pſeueran
tiã. Et qd dicit ſi nõ dabit illi ſi urgẽs: eo ꝙ amicus ẽ: ꝓpter ĩprobitatẽ tamẽ eius ſurget: & dabit illi quotquot
habet neceſſarios: ſic & dñs Ieſus amicus nr & frater xpᷣianorũ oĩ ĩportune fideliterq; petẽti: ꝓ iugi petitione
quicqd in nomiĩe eius petierit: ſine difficultate tribuet. Sicut & ſeꝗtur: ego uobis dico Petite & dabil uobis: ꝗ
rite & inuenietis: pulſate & aperiet᷑ uobis: ideſt petite patrẽ: ꝗrite filiũ: pulſate ſpiritũ ſãctũ.uel petite cogita
tiõibus: ꝗqᷓrite uerbis: pulſate operibus. ſiue petite fide: ꝗᷓrite opere: & pulſate ſcientia: & ecce oĩa aperient᷑ uo/
bis. Quis aũt exuobis patrẽ petit panẽ: nũquid lapidẽ dabit illi? Acſi dicat: q petit a dño charitatẽ & dilectio
nẽ: nõ illi dat duritiã cordis. Aut piſcẽ: nũquid ꝓ piſce ſerpẽtẽ dabit illi Pp piſcẽ fides ĩtelligit᷑: p ſᷣpẽtẽ ĩfideli/

tas. ac ſi dicat: ſi petis a dño fidẽ: nõ tribuit tibi ĩfidelitatẽ. Aut ſi petit ouũ: nũquid porriget illi ſcorpionem?

ac ſi dicat: ſi habes in deũ ſi pem uerã: ſiue cogitationẽ ſanctam in corde tuo cogitaueris: non contrarietatem

1

nec
—
ſüd
hoi

— — —— —— ⸗

—

— —

1 nec inſidiaꝶ calũniã a domino pertimeſcas Si ergo uos cũ ſitis mali :noſtis bona dare filiis ueſtris: quãto ma
mdil gis pater ueſter de cælo dabit uobis ſ piritũ bonũ timẽtibus ſe: Ac ſi diceret: ſi hoĩes carnales ĩter bonũ & ma/
un lũdiſcernitis: nõ uultis ut quiſc; ueſtrũ de manu uĩa malũ p bono recipiat: ꝗqto magis deus ꝗcũcta cõdidit
i * hoĩ: quẽ ad imaginẽ ſuã fecit: fideliter ſibi petẽti tribuet bona? Ignẽ ueni mittere in terrã: & quid uolo niſi ut
accendatur? quid hoc loco ignem niſi ſpiritũ ſanctũ intelligimus: quẽ dominus in terrã miſit: ut urat uitia &
n ol eccata: & accendat percharitatem atq; illuminet? — —
P hti auli uergerii Iuſtinopolitani ſermo de laudibus ſancti Hieronymi preſbyteri habitus in anniuer/ſa
oaeegcW PGXHÜIl. —
eu iſſimũ doctorẽ fidei nt̃æ Hieronymũ: cuius dies ſolẽnis adeſt: ita mihi dari cupio recte lau
Cumcin dare: ut in eo laudãdo laudẽ ipſe meã nõ ꝗram. Sed ſit ei quẽadmodũ ſᷣmo: ita & mẽs ꝓpria in/
. tentiõe dedicata: qᷓᷓ quid ſperãdũ ſit laudis locuturo nõ uideo:ubi magnitudine rerũ eloqntiæ
— uisoĩs obruit᷑: & excellẽtiæ meritoꝶ oĩs ĩpar eſt Sᷣmo. Me uero mime oĩum ſperare id cõuenit: ac ſiqd talium
l mẽtẽ ſubeat: plane deſipio: qui cũ obire quotannis munus hoc laudũ ſoleo: ſemp tamẽ poſtea ꝗ id cœpi:ita
läciien deinceps ꝑ annos affectus ſũ: ut augeri mihi deſideriũ ſentiã: minui facultatẽ. Euenit aũt hoc fortaſſe: ſiue ꝙ
ltatetic nõdũ ſatis ſint mihi uires ĩgenii mei ppẽſæ: qui ſubire tati oneris cauſã nõ uerear.qd quãtũ ſit: & ĩtellexi tã
empanie tiſperdudũ: & indies pſpicio magis: ſiue ꝙ illius merita apud plurimos ꝗdẽ diligẽter parũ aĩaduerſa:a me ue
melun, ro etiã ſũmo ſtudio côſiderata: quo magis eluceſcũt: eo magis affectũ mẽtis alliciũt: & a cõſequẽdi ſpe ĩgenii
otmiiinn acumẽ magis magiſq; deterrẽt. Siue ꝙ præ deſiderio meo ſtudioq; religiõis in illũ: tãto mihi retardari Keul⸗
dmilalul tas uidet᷑ ingenii: quãto pᷣcurrit ſtudiũ uolũtatis. Quarũ equidem reꝶ ut ſubeſſe utrãq; primaꝶ nõ nego: ita
gimpotn adeſſe poſtremã magnope mihi cupio. Nã officio ꝗdẽ ille meo aut cuiuſꝗᷓ alterius in reddẽdis de ſe laudibus
upani nihil ĩdiget: ac nõ delectari opinor niſi boni ꝓfectuſq; nfi gra: cũ ꝑ ſe ipᷣe infinito ꝓprio bono ĩ beata illa æter
llegſo⸗ naq; uita fruat᷑: deuotiõe ueto cultu religiõe pietate ac fide: cũ in hũc: tum ĩ reliquos cælites nos ipi nra cauſa
tlplins indigemus. Atq; ĩ primis ego qui meritis huius ſacti glorioſi:multa magnaq; ſæpenumero bñficia apud deũ
enolirt ĩmortalẽ cõſecutũ manifeſta fide me dephẽdi: & difficillimis tẽporibus fuiſſe de grauiſſimis piculis eius ope
Higi atq; ĩterceſſiõe liberatũ. Quod ſi ante hac deuotiõis ullũ ſtudiũ a me debebat᷑: multo certe nuc amplius adhi-
rdkolu bẽdũ eſt mihi: ut parẽtis nuprime diẽ fũcti: ꝗ erat deuotiſſimus tibi ſãcte pater Hieronyme uicẽ hic referam:
lapt cuius apud te pces mea cauſa plurimũ ualuiſſe ſũ crebro expertus: ut quẽadmodũ pclari huius ĩſtituti fami/
önilnüet liariſq; deuotiõis diſcipulus uiuẽtis fui:ita & ei quoq; defũcto ſim hæres: & qd mihi prociniũ in illo erat:nũc
lünze oẽ ſit in meipſo:ꝗꝗᷓ eu cõfido tuis meritis atq; pcibus:pᷣterea ꝙ rectus hõ erat:& timẽs deũ:excedẽtẽ ex hac lu

betit cceiĩ ea loca deductũ: ubi a te & per te multo facilius cõſequi: qduis poſſit. Quod igit᷑ ad me attinet: quẽadmo
dũ deuotio animi & ſeruãda & augmẽtanda eſt: ita munus hocannuũ reddẽdaꝶ laudũ nullatenus negligen

Bni dũ: in quo qualiſe cuc; ſit ſermo:dũ mẽs ſit ĩ tegra: ac penitus illi deuo ta: no magnifaciẽdũ arbitror: ꝙ ĩ eũ ma⸗
Pul⸗ gis eſſe gratus cupio ꝗᷓ diſertus. Nec me fallit: eũ qui laudare quẽpiã ex illuſtribus accedat: maxie uero ꝙ ad rẽ
* diuinã attineat: debere & ipſi ũ quoq; laude dignu eſſe: labeq; oĩ carere: ne dicẽtis uitã rephẽdat oro: Verbiſq;
ik ſpecioſis mores ſordidi fidẽ abrogẽt. Quod ut ĩ me nõ ſit: boni tñ piiq; ĩgenii ſolet eſſe argumẽtũ: laudare ſtu
8. dioſe uirtutẽ: & rebus ſacris cultũ adhibere p̃cipuũ. Quod ſi ex me qſpiã ꝗrat: quã huius ſancti glorioſi pᷣmã
iden potiſſimãq; laudẽ exiſtimẽ: hãc ſcilicet incòtater rũdebo: ꝙ meo ꝗdẽ iudicio nõ poſſit digne humano orelau
kril dari. deinde ꝙ ĩ unoquoq; gne laudũ earũ: quæ ad doctũ rectũq; hominẽ: ac plane religioſiſſimũ xpᷣianũ pꝑti
leuemn nẽt:laudari eximie de ſingulis põt. ꝙ ſi iã ĩ eo laudãdo cœpero litterarũ ꝑpitiã cõmemorare: diuerſarũ experiẽ
uf⸗ tiã linguaꝶ: oronis facũdiã: rectos fabulaꝶ ſenſus: multã hiſtoriaꝶ memoriã: naturaliũ reꝶ cognitionẽ: mo/
* raliũq; ſermonũ: tũ uero ſcripturæ ſacræ ueræq; theologiæ pceptionẽ: nõ uidebor forſitã aliquid magnũ dice
voldiar re. Quod hæc ipſa malis etiã hoĩbus poſſut aduenire. neq; eni iſta bonos faciũt: ſed eruditos. Aut ſi pᷣterea cõ
Baſdi tinẽtiã: fortitudinẽ: prudẽtiã: cõſtãtiã: mãſuetudinẽ: patiẽtiã: benignitatemq; ĩillis laudibus recognouero:
zumi nec ſic ꝗdẽ forſitã magnope eũ ornare iudicabor: ꝙ & his uirtutibus plurimi gẽtiliũ pᷣditi fuere: ſũtq; hæ lau/
Hint des: ut debitæ qdẽ uiro bono: ita plane nõ ꝓpriæ hoĩ xp̃iano poſtremo ſi fidẽ cõſtatẽ: ſpẽ certã: charitatẽ intẽ
be N ſã: omnẽq; ſãctimoniã & cerimoniaꝶ cultũ: religioniſq; ſtudium demõſtrauero. nec ſic quoq; fortaſſis laus
eunpl⸗ erit eximia: ꝙ hæc ipᷣa debet unuſꝗſq; de ſe rectus fideliſq; xpᷣianus exhibere. At uero ſi hæc oĩa & ꝗᷓcũq; his no
Geluct minibus aut oĩno uirtutis nomie cõtinet in eo fuiſſe uniuerſa conteſter: eaq; ipſa nõ mediocriteraut uulgari
pleuenn quodã ſũmotenus mõ: ſed excellẽtiſſime atq; ĩcõparabiliter affuiſſe cõſtet: nõne hocdiuinũ quiddã in homi
votgue ne uideri neceſſe eſt? Ego ſane cũ trita iſta uulgo uocabula eruditionẽ: eloquẽtiã: fortitudinẽ: prudẽtiã: fidẽ:
Deivon ac charitatẽ & cætera huiuſmodi cõmemoro: talia quædã dicere mihi uideor: qualia ſolẽt ĩ cõmuni hominũ
fucbs uita reperiri: & nõ eminẽtiſſimas illas uirtutes quas in excellẽtiſſimis uiris paucis illis ꝗdẽ oĩ ætate fuiſſe con
rage ſtat. Quã ob rem ægre ferre ſoleo: & latinæ or̃oni indignari: ꝙ propis atq; exqſitis nomĩbus exquiſitiſſimas
vetOH laudes efferre no licet: quæ tãtũ penea cõmunibus diſtãt uirtutibus: quãtũ ferme uirtus a uitio. Veꝶ qd or̃o⸗/
cxH ni deeſt: oro ſuppleat audiẽtis intellectus: & nõ qd dicã: ſed quod dicere uelim accipiat. Quod & hinc quoq;
bl licebit telligere. nam ſolẽt pauca horũ aut ſingula quædã: dũ intẽſo gradu cupiamadſũt: magnũ uirum cò⸗/
oncn ſtituere. admirabiliſq; excellentiæ eum uideri:qui plura ex his ſit aſſecutus. Quid ergo his debet criſumar⸗
.clxxiiii.

getaten

.

qui omniũ uirtutũcunctarũq; bonarum artiũ cumulũ non perfũctoriæ: ſed ad ſũmũ in ſe collegiſſet: cuius
uita totius ſanctitatis exẽplũ: eloquẽtia / ſtupor: doctrinaſmiraculum? Itaq; non tam ſanctũ nomẽ habuit:
quod quidẽ ipſũ denotat Hieronymi uocabulũ:ꝗᷓ ipſam in ſe habuit ſanctitatẽ. Nam cũ duabus rebus fun/
data eſt in initio ſacra religio: prædicatiõe ſcilicet apoſtoloꝶ: & ſanguine martyrũ. cũq; illi ſermone docebãat:
hi per carceres & tormẽta ac deniq; mortẽ ipſã aſtruerẽt: in utrorũq; locũ ſuo gradu ſubierũt ſãcti doctores:
qui quod illi cõpendioſe docuerat: latius explicarẽt. quodq; martyres ſanguine ſuo teſtati ſũt: hoc iſti ſancti
monia uitæ cõfirmarẽt: atq; aduerſus omnẽ hæreſim omnẽq; uitioꝶ labem pro fide iuſticiaq; cõſiſterẽt: iidẽ

& militũ uires gererẽt & ductorũ. Multa aũt uariaq; Hieronymus uti fortis miles in hac uita bella ſuſtinuit:

cum mũdo quippe bellũ geſſit: & uicit: quãdo ſacerdos iam factus & ſũmo ſacerdotio dignus habitus abur/
be ceſſit: pompiſq; ſæculi & omni ambitione mũdanoꝶ honorũ renũciauit. cũ carne ac dæmonibus: cum in
illa trans mare uaſta ſolitudine: quæ ut ipſe ait exuſta ſolis ardoribus: horridũ monachis habitaculũ præſta/
bat:carnẽ quidẽ ieiuniis frãgeret:ſj püitales aũt hoſtes or̃onibus effugaret. cum ĩprobis atq; æmulis: in quos

ſæpe per prologos ſæpe per epiſtolas ſcribẽdo inuectus eſt. cũ hæreticis: quos libris tractatibuſq; ſcribẽdis ſæ
penumero de diuerſis conuicit erroribus:diſ putãdoq; ui rationũ ſuperauit. Doctoris ergo nomen ut habet:

ita & officiũ ſtudioſiſſime uiuẽs geſſit: p̃ſentes uoce & exẽplis erudiẽs: abſentes ſcriptis. Vtroq; uero tam ſuæ
ætatis ꝗᷓ Poſteros uoluminibus diuerſi idiomatis uaria ĩterpᷣtatione linguaꝶ uiuoꝶ doctorũ eruditionẽ adiu
uans: rudiores hiſtoria delectãs: acutiores inſtruẽs archanis ſacræ ſcripturæ ſenſibus explicãdis. Eloquẽtiam
certe iam eius laudare tentarẽ: quæ tanꝗᷓ riuus limpidiſſimus leniter defluẽs & aſpectu & ſono delectat niſi
ipſe ſe multo meliusꝗ a me fieri poſſit: elegãtia ſua legentibus cõmẽdaret:ad quã digne prædicãdã eius ipſi⸗
us eloquẽtia opus eſſet. Nec me deterret: ꝙ dãnatus fuerit eius ſtudio aliquãdo Hieronymus: cũ extatica ui/
ſione tractus ad iudicis æterni tribunal: & ꝗqnam eſſet ĩterrogatus: pro chriſtiani nomine quod ĩter metũ tre

pidationẽq; profitebatur: Ciceroniani ſibi nomẽ obiici audiuit. neq; enĩ res ipſa dãnata eſt: ſed fortaſſis eius

ſtudiũ uehemẽtius: ſine qua ꝓfecto uix ſacræ litteræ: certe non tãta cum uoluptate legerent᷑. Hæc igit᷑ ut cæ-
teræ quoq; dotes quas ſtricti cõmemoraui: multos acerbiſſimoſq; illi æmulos cõpattuere. quoꝶ ut ĩprobita/
ti cæderet: Roma migrauit. & qui doctor late clariſſimus habebat᷑: Gregorio Naziãzeno in diſciplinã ſe tra-/
didit. Poſtq; ſtudia cũ de freᷓntiſſima urbeceſſiſſet: ad heremũ ſe tranſtulit. & qui in urbe omniũ urbaniſſi/
ma homines perpeſſus erat beſtiales: in deſertiſſima heremo beſtias eſt expertus humanas. Ibiq; leo natura
ſæuiſſimus imperiũ eius pertulit: cum hic homo natura mitis in ſe ſæuiret. Roma igit Bethleẽ permutauit:
diuitiq; ex urbe non tam pulſus ꝗᷓ cedẽs: elegit ibi pauper uiuere: ubi pauper Chriſtus eſt natus: & inde ſalu/
tem petere: unde ortus eſt auctor ſalutis. Quid eniĩ aduerſus malignitatẽ tutũ uſpiã eſſe poterit: quãdo tan/
ta uirtus perſecutore nõ caruit? quod ſiquid nobis tale accidat: ex eius caſu cõſolari nos ipſos debemus. Inte/
rea uero maledicos benefaciẽdo uincere: & eoꝶ in nos odium uirtute patiẽtiæ manſuetudiniſq; ſuperare: illo
præſtante qui uiuit & regnat in ſæcula ſæculoꝶ. Amen.

¶ Diui Hieronymi Epiſtolarum Partis primæ uolumen foliciter finit.

f —

fff f f -—

dnins
buit
lun⸗
dit
res
nce
rüd
uit:
b Ur,
Imin
teſbe⸗
quos
dolr
nber
nſur
ali
nian
Hjnlli
ipſi
aui⸗
ütre
eius
tce/
dta⸗
etra⸗
niſſ⸗
Atulta
uit
ſalu,
otin
Imte⸗
erilo

Ncipit Tabula Epiſtolaꝶ Beati Heronymi p̃ſbyteri redactaꝶ in certũ ordinem acdiſtĩctarum
ſecundũ materias per Theodorũ Lælium auditorem apoſtolicũ earum uidelicet tãtum quæ in
hoc ſecũdo uolumine continent᷑. Nam prima pars tabulæ alteri uolumini præponit᷑.

— moꝶ & Cantici canticoꝶ ſecũdũ Origenẽ e græco traductũ.
⸗ — „ = — — — — — — — . .. —
¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri epiſtola ad Cyprianũ preſbyterũ pſalmũ octuageſimũoctauũ qui Moyſi inſcribi
tur uidelicet plalmus Dne refugiũ factus es nobis exponentis. ¶ Prius te Cypriane l.
Beati Hieronymi ad Principiã uirginẽ expoſitio pſalmi. xliiii. Eructauit cor meũ. In cuius pꝛincipio ſe excu
ſat ꝙ mulieri ſcribat.fidẽ fœminarũ attollit: illuſtres ueteris & noui teſtamenti mulieres enumerans.

Scio me Principia C.iii.
¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri expoſitio pſalmi.xli. Sicut ceruus deſiderat ad fontes aquaꝶ ad renatos in uigilia
baſchæ habita. ¶ Omnepſalterium C.vi.
¶ Expoſitio pſalmi. cvii. uidelicet Cõfitemini dno quoniã bonus: per modũ cõcionis habita ad Neophitas iĩ
die ſãcto paſchæ. ubi etiã acriter ĩuehit in iudæos In omni pſalmo C. vi.
¶ Bti Hieronymi pᷣſbyteri ad Marcellã de pſalmo. cxxvi. uidelicet. Niſi dñs ædiſicauerit domũ. Vbi panẽ do/
loris & filios excuſſoꝶ ſecũdũ hebraicã ueritatẽ interpretat᷑. ¶Beatus Paãphilus martyr C. vi.
¶ Epiſtolaris plogus beati Hieronymi ad Damaſũ papã in expoſitione cantici Epithalamii cãticoꝶ ſecũdum
Origenẽ: cuius doctrinã & eloquẽtiã laudibus effert. ¶ Beatiſſimo papæ Damaſo C. vii.
Trãſſatio duoꝶ tractatuũ uel homeliaꝶ Origenis in Cãtico cãticoꝶ e græco ĩ latinũ.Vbi primo ponit ipſius
Origenis præfatio de cãtico ipſo canticoꝶ. ¶ Decantico C. vii.
Kemns prima exorigene traducta. Oleuler me ab H C. vii.
Homelia ſecũda ex origene traducta. ¶ Ab eo loco C. ix.

¶ Cõmẽtariũ ĩ Cãtica cãticoꝶ ĩ ꝗtuor libros uel homelias diſtinctũ: quod in quodã exemplari noĩe btĩ Hiero
nymi repperi prænotatũ. quod pbare uidet eius aſſertio ĩ libro uiroꝶ illuſtriuũ: ubi ſe quatuor homelias in can
tica canticoꝶ ſcripſiſſe cõmemorat. Sed & in uetuſto & ꝓpbato uolumine hoc ipſũ cõmẽtariũ Origenis ĩſcribi
tar. ſed minime duabus præſcriptis ex Origene traductis cõuenit: quæ etiã ſuꝑfluo traductæ uel poſt repeti/
tæ fuiſſent. Sagax igit lector inquirat. ¶ Epithalamiũ CLCeoe. x.
¶Homelia prima.

Homelia tertia. ¶ Ecce es — — Cci.
Homelia quarta. ¶Surgeueni S — CLl.
Epiſtola beati Hieronymi ad Cyprianũ: in qua primo ponit qd apud hebræos differant uel ſignificent min
& men: & exponit finẽ pſalmi. xxxyiii. Q Frater chariſſime Ew.

Tractatus quartus ſecũdæ partis cõtinẽs ſermones beati Hieronymi aliquibus diebus feſtis accõmodatos.
ermo de natiuitate dominica in ipſius diei commendationem. Vbi aliqua de crucis trophoo. Hodie

Sermo de Epiphania exponẽs græcũ uocabulũ: & de ſaluatoris baptiſmo pertractãs: cui accõmodat & expo
nit pſalmu. xxviii. Afferte dño. ¶ Dies epiphaniog C. xxxV.

¶Sermo de quadrageſima ad abſtinentiam ĩuitans. Vbi etiã de tentatione ſaluatoris & myſtico exitu de ægy

—

Crnen . ¶Quomodo miles C.xxxyi.

ermo eiuſdẽ in uigilia paſchæ de imolatione agni typici: ubi quæ habent in exodo. xii. c. de ipſo agno tẽpo

re ac modo manducandi myſtice interpretat᷑ docẽs tꝑe eſus agni etiam a propriis uxoribus abſtinendum.
Hogdie fratres C.xxxvi.
¶ Beati Hieronymi ſermo de dnico paſchæ illius diei gloriam attollẽs: & docẽs ſeptimũ ĩ octauũ:& ſabbatũ i

diẽ dñicũ ĩmutatũ. ¶ Non queo C. xvii.

¶ Alius ſermo beati Hieronymi dereſurrectione dominica. In quo & dæmonũ metũ& deſiderium patrũ ĩ de
ſcenſu Xp̃i ad inferos cõtemplat᷑: & paſſionẽ quoq; ac reſurrectionẽ ipſius ueteris reſtamenti figuns annucia
¶ Beati Hieronymi ſermo ad paulam & Euſtochium ac reliquas uirgines de aſſumptione glorioſiſſimæ dei

& temere definire non audẽs inſolutã reliquit. Geſta ipſius poſt aſcenſũ domini contemplat᷑: plurima dicit

ad gloriam eiuſdẽ uirginis Mariæ: multa de myſterio incarnationis eloquit᷑: & ad extremũ ad ipſius imitatio

nẽ uirgines exhortat᷑. ¶ Cogitis me C. xxxyviii.
¶ Beati Hieronymi de aſſũptiõe item ſermo: qui annunciationis: ĩcarnatiõis ac uirginitatis attollit inſignia.
Scientes fratres C. xlii.
¶ractatus beati Hieronymi ad Euſtochium deuinculis beati Petri: declarãs unde ſolemnitas ipſa habuerit

o
ieronymi Epiſtolaꝶ Tertius ſecũdæ partis tractatus cõtinens epiſtolares expoſitiões quorũdã Pſal - S poſicbẽs ed pſal

Olſculetur me Cxv.

genitricis Mariæ ſemꝑ uirginis: in quo poſt præfationẽ quæſtionem proponens:an cũ corpore ſit aſſum pta -

Cprimce rc
Ayrvepa vngie/
A Renatos ĩ vigi paſee
Ad Neophuas y die uſhe
A Marclla

*

Ciprianii.

£ la dinca

e ſiphania

Aſſicpione Marxie

de lyebrau ocfnoibget ſterpỹ
A/f rmape

e tetaciliſelina pyli

Rree lle Mr :⸗

Marcella

—

ſiherut.
rez?à deſideriia
. Magyn oratoie vrbis

Lome

7

Ad ſunnia et fretelam.
Duamaſi ſye aderom

E

Marclla Ata ¶Eiuſdẽ ad eandẽ Marcellã tria uerba hebraica ex pluribus exponẽtis uidelicet Alleluia Amẽ: Marãtha: ubi rõ
. „
0☛ cMπ

1

initium: & exponit pſalmũ. cxxxviii. Dñe pbaſti me:oſtendẽs illũ ipſi beato apoſtolo principi cõuenine.
Sæpiſſimo rogatu Cxlui.
Tractatus ꝗntus ſecundæ partis de hebraicis locis noĩ bus & interpᷣtatiõe hebræoꝶ noĩum.

. ur

per lras alphabeti diſtinguẽs: ſicut ꝓlogus ĩdicat. Euſebius C. xliiii.
Epiſola ſub noĩe Paulæ & Euſtochii ad Marcellã hortatoria: ut urbe ſecedẽs migret in iudæã: ubi ciuitatẽ ſã
ctã hieruſalẽ & bethleemiticũ rus miris effert pconiis: myſteria in illis recẽſẽs: & ab ĩpugnatiõe defẽdẽs. Ad ex
tremũ cuncta ſãcta peregrinatiõis loca per iudæa breui epilogo cõcludẽs: quæ ex ſtili elegantia Hieronymi eẽ
cõiicit᷑. ¶ Menſt urã charitas C. li.
CT ractatus Beati Hieronymi de decẽ tentationibus iſraelitici populi:quibus dũm irritauitin deſerto:ubi tpa
illaꝶ & loca deſignat. I Hæc ſũt uerba HM SS C.lii.
Siqs de locis ſãctis a btõ Hieronymo amplius noſſe deſiderat: reqrat ĩ epiſtola ad Damaſũ de Melchiſedech:
& ad Dardanũ de terra repromiſſiõis: & in funebri de obitu ſãctæ Paulæ: quaꝶ priores ĩter quæſtiones ueteris

teſtamenti: alterã inter funebres ĩuenies.
„ — . . . . „ 1. „ —5. — . . . „ .
ℳ₰ℳ paula vꝛbici Nalphabeto Epiſtola beati Hieronymi ad Paulã urbicã de alphabeto hebræoꝶ: ĩſinuãs uniuſcuiuſ. q; litteræ ſeu elemẽti

ĩterpᷣtationẽ: atq; ad ſtudia ſcripturaꝶ exhortãs: ¶Nudiuſtertius LC..ſlälis
Beati Hieronymi ad Mlarcellã de decẽ noĩbus: ꝗbus apud hebræos dicit᷑ deus: & ſingula noĩa latine exponẽtis.

Nonageſimũ pſalmũ (. liii.

nẽ reddit ꝗqᷓre aliã lĩguã. Lxx. ĩterpᷣtibus uel ab apoſtolis reducta nõ fuerint. 0 Nup cũ pariter C.liui.
iuſdẽ ad eãdẽ qd ſignificet Diapſalma latie: quod in fine pſalmoꝶ ſcribit᷑: docẽs Origenẽ ponip ſemp uel

Earern⸗ Et de tribus libris: quoꝶ alteꝶ apud hebræos ĩ fine libroꝶ ſubnectir. ¶ Quæ accepis
8

eati Hieronymi ad Dardanũ de diuerſis generibus muſicoꝶ ſcilicet Organo Tuba fiſtula: cithara: ſãäbuca:

bucciua: pſalterio: timpano & choro quæ in ſcripturis memorant: oſtẽdens qualis eorum forma fuerit apud
hebræos: & qd myſtice ſpiritaliterq; ſignificent. ¶ Cogora te Cv.
¶ Beati Hieronymi ad Marcellam epiſtola. In qua uitioſa expo ſitionẽ Rheticii Gallici in Cãtica cãticoꝶ rephẽ
dit eo maxime ꝙ Tharſis urbẽ pro Tharſo: Ophaz pro Petro ſit interpᷣtatus: docẽs hebraicã ueritatẽ pro Thar
ſis lapidẽ: pro Ophaz ſpecies auri ſignificari. Nupcu Rheticii T..
Uncipit ꝗntus tractatus ſecũdæ partis principalis. Vbi de ſcriptoribus græcis atq; latinis diuerſis interpᷣtibus
ac optimo modo interpᷣtandi ac ſcribendi genere tractat. =ðð

¶ Argum entũ in librũ uiroꝶ illuſtriũ exepiſtola beati Hieronymi ad Deſiderium excerptum. Sctipſi
(Liber de uiris illuſtribus editus a beato Hieronymo: cui quæ addidit Gennadius annectunt᷑. Simon

¶ Beati Hieronymi ad Deſideriũ: quẽ ad loca ſãcta uiſẽda & mutuũ aſpectũ ĩuitat: & quædã de opuſculis ſu
is:& maxime de libro uiroꝶ illuſtriũ eloquit᷑: quod ipſi libro ſubdidimus. ¶ Lecto ſermone. (. lxvii.
Beati Hieronymi ad Deſideriũ de præcipuis eccleſiaſticis ſcriptoribus & cõmẽtariis: ubi ſinguloꝶ effert in.
ſ tn lns in quo qſq; defecerit. ¶ Vis nunc M C. lxvii.
Beati Plieronymi ad Magnũ oratorẽ urbis Romæ ſatiſſacientis illius quæſtioni cur ſæculariũ litteraꝶ utere
tur: exẽplis: ubi imitamẽto Pauli apoſtoli & oĩum fere apoſtolicoꝶ tractatoꝶ docet philoſophoꝶ ac poetaꝶe
præſertim ad cõfirmationẽ noſtroꝶ dogmatũ poſſe deduci. 0 Sebeſium C. lxviii⸗
Per Hieronymi ad Pãmachiũ de optimo genere ĩterpretandi. Vbi primũ cõtra Ruffinũ & cæteros obtrecta
tores inuehit: qui ſchedas epiſtolæ Epiphanii e græco traductæ pecunia redemptas falſitatis arguebant: oſten
dẽs nõ ſolũ gentiliũ ſed ſacræ ſcripturæ apoſtoloꝶ ſimulq; & euãgeliſtaꝶ &.Ixx.ĩterpretũ exẽplo nõ uerbũ de
uerbo:ſed ſenſũ e ſenſu debere trãſferri Paulus apoſtolus . C. lxviii.
UBti Hieronymi ad Sunniã & Fretelã ĩſinuantis in ſi ngulis pene pſalmis in quo.Ixx.ĩterpretũ editio ab he/
braica ueritate diſcordet: acdocẽtis quid in ſingulis potius ſit ſequendũ. ¶ Dilectiſſimis C. lxx.
Beati Damaſi papæ ad ſanctu Hieronymũ petentis ꝑpſalteriu ſecũdu editionẽ. Lxx.ĩterpretũ conuerti atq;
emendari. ¶ Damaſus eps C. lxxv.

¶ Beati Hieronym iad ſanctũ damaſũ papã reſpõſiua:ubi ſuggeritde gloria patri &Alleluia in fine pſalmoꝶ

hd romanã eccleſia cõcinẽdo. ¶Beatiſſimo C. kxv.
Beati Hieronymi ad Paulã & Euſtochiũ de pſalterio quod rurſus ſecũdũ. Lxx. editionẽ correxerat: additaab
illis uel ex hebræis obelis aſteriſciſq; diſtinguẽs. Pſalteriui C. bæv.
¶ Beati Hliero nymi ad Sophroniũ de nona editione Pſalterii ſecũdũ hebraicã ueritatẽ:ubi oĩum pſalmoꝶ uni
cij teſtateſſe uolumẽ. ¶ Scio quoſdã . C. lxwvi.
A¶Beati Hieronymi ad Paulã & Euſtochiũ de ſingulis pſalmis: qui ad ſingula dũi ſaluatotis feſta ptineant: è–&
qui pſalmi & quado legi debeãt. uia me C. lxvi.
Ad Marcellã

.

ibellus de hebraicis locis uel locoꝶ diſtantiis: quẽ heatus Hieronymus Euſebiu imitatus ſcripſit: loca ipſa

ie,

W

loer
Cdi.
guimni⸗
AAe
On)mi
Cl.
wubimn
Cl,
llieh

nesbetens

dudend

Ci⸗

erponn

ithanben
W
Henpul
(h.
ibuer
eutapul
(le
nrite
oln
(hi
nfihu

onet

(Mi

Enon
(h.
laulslu
(li.
2 nn,
(ou,
enpuntte
1 eenh
(ni
9 Obent
banton
5 elit
Chvi⸗
Luorbte

(Nℳ

nueni 9
(o⸗
ſarog
e

tallat

Anozun
(Mwn
nem
Con.

(KG

¶Ad Marcellã de collatione editionis Aquilæ cũ hebræis ꝓpter qd opus epiſtolareofficium intermiſiſſe teſta

tur. ¶ Vttam C. lxxvi.

Epiſtola Chromatii & Eliodori eporum poſtulantium ex archiuis Euſebii cæſariẽſis martyrilogium perſcri
bi. omino ſancto C.lxxvii.

¶ Beati Hieronymi rñſiua:teſtãtis Euſebiũ cæſariẽſẽ exannalibus ĩpetratis a Cõſtãtino auguſto geſta martyꝶʒ

pfſcripſiſſe. Quorũ numerus tantus eſt: ut ultra ꝗnq; milia ſingulis diebus pᷣter diẽ calendas ianuarii poſſint
aſcribi. Chromatio &

¶ Beati Hieronymi plogus in lib de ĩfãtia Saluatoris ex hebræo traditũ: quẽ ab euãgeliſta Matthæo ſcriptũ:

X

ſed a Manichæi diſcipulo aſſerit deprauatũ: & ĩter canonicas ſcripturas no enumerãdũ. Dñnis ſctis C. lxxvii.

Libg ipᷣm deĩfãtia licet in quodã exẽplari repperim: qui aniles quaſdã fabulas cõtinere uidebat᷑: quæ ſimpli

Fiie s & rõnibus ĩſtruit eũ in ſcripturis ſctis ſi/
ne pceptore & ĩterpᷣte nõ poſſe pficere: & ꝑ ſingulos ꝑcurrẽs libros ſũmati myſtena reſerat ſcripturaꝶ: ſe puiũ
ſpòdens ac ſociũ ſtudioꝶ ſi ſæculũ dereliqᷓtrit. J i
Incipit tertia pars pᷣncipalis epiſtolaꝶ ſiue tractatuũ beati Hieronymi de moribus atq; uirtutibus: quibus

imenito a beato papa Gelaſio ĩter apocrypha cõputat᷑.xv. diſ. C. Sãcta romana

leronymi ad Paulinũ de oĩbus diuiæ hiſtoriæ libris. Vbi exẽpli

8

quo de uirtutibus acuitiis in genere tractat᷑. .

riorẽ hoĩem exteriorẽq; demõſtrat: docẽs eius uitã in ſui auctoris ſapia per ea quæ creata ſũt cõtemplatiõe con .

Qua occaſione digr

cat ignorantiæ. Ecce iterum C. Ixxix.
¶ Beati Hieronymi ad Cteſiphontẽ urbicũ epiſtola quæ ĩſcribit᷑ de obedientia: ſcia: iuramẽto: uindicta:ĩ qua
oſtẽdit ſalutẽ nõ tã in ablutione corporea per baptiſmũ cõſiſtere: ꝗᷓ in ſanctificatiõe aiæ per uerbũ dei. Proĩde

—

hortat᷑ ad lectionẽ euãgelii & ſclam ſcripturaꝶ. Quoniã ſine ſcia mãdatoꝶ impoſſibile eſt noſſe quid fiat in-

ſtruit de obedientia mãdatorum: oſtendens utriuſq; teſtamẽti exẽplis benefacti meritum uno crimie tranſ/
greſſionis admitti. Multa de electis & reprobis: multa de iudicio futuro ſubnectens: ac monens: ne breue ts

piis opibus redimendũ. Et in fine determiat ꝗſtionẽ de iuramẽto: docẽs nõ licere fuis dni exẽplo iurare. Prz

¶ Beati Hieronymi de tribus uirtutibus fortitudie: ſapia: & prudentia tractatus: quaꝶ pon terra: mediæ orbis
terraꝶ. extremæ cælũ in ſcripturis aſcribit᷑: quæ ad diuinã refert ſapiam: cuius cõparatione qd fatuũ eſt illi ſa
pientius eſt hoĩbus: ubi etiã exponit illud de pſalmo: eduxit nubes ab extremis terræ: docẽs per nubes ſanctos
itellgig. (UHNres quodammodo C.x Ixxvii.
¶ Ad Caſtorinã materterã epiſtola de odio fugiendo & pace cõſequenda: in qua pcat᷑ ut ueteri rãcore depoſi/
to ſibi recõciliet᷑. loannes idem C. lxxxviii.
ac cõuerſationis xp̃ianæ: quẽ in pᷣma parte ĩter epiſtolas de fide locaui: qm etiã de fide tractabat. Incipit autem
Dauid glorioſus: & habet᷑ ᷣmo uolumie epiſtolaꝶ folio.xiii.

₰ℳ

Præmiſſis his quæ ad ĩſtitutionẽ ac pfectionẽ humanã generaliter cõuenire uident ſubiiciẽda ſũt quæ ſigi /

—

ætatis pᷣmittenda ſunt.
1na⸗ liber ſiue tractatus tertiæ partis pᷣncipalis epiſtolaꝶ btĩ Hieronymi de ĩſtitutiõe puerilis ætatis.
Beati Hieronymi ad Athletã de iſtitutione filiæ docentis qualiter educanda: cui nutrici comittenda ſit: quòë
in timorẽ dni & bonis moribus imbuenda: & a quali præceptore ſit erudienda: monentis eam grandiuſculam
a fuco: a freꝗ̃ntia uiroꝶ: a balneis: muſica lautiori: cõuiuio & uino cohiberi. In uilionibus opibus manuum ac
moderatis ieiuniis exerceri: lectionibus diuioꝶ ac ꝓbatoꝶ auctoꝶ ĩſtitui.ac docẽtis in quibus potiſſimũ libris
ebeat oblectari. eatus apoſtolus C. xxyiii.
Beati Hleronymi de honorandis parentibus tractatus: ubi monet filios pcepto legis honorare parentes: qui
v. n

lati unicuiq; ætati graduiq; conueniut. ubi ſpiritualiter de uirtutibus ꝑtractat᷑. Et m naturæ ordinem pmæ

Paulſ

¶Ad Paulinũ de duabus ꝗſtionibus:qbus peditus ĩterpᷣtatiõis oficio taderens potuit. Voceme C. lxxVi.
deundẽ Paulinũ de ope Didymi aecue äcloigu⸗ ipſe ppter imperitiã cuiuſdã qui de ſpiritu ſãcto ſci

C. lxxvii.

ciores fallere poſſent tranſcribi nolui: ĩdignũ putans in tãta fmonũ Hieronymi maieſtate leuia conmiſceri:
qa auctoritati euãgelicæ in chana galilææ initiũ ſignoꝶ Saluatoris fuiſſe teſtanti repugnare uidet᷑ & ideo nõ

Frater ambroſius C. Ilxxvii.
xpiana cõuerſatio iſtituit. Quæ &ipſa in plures ſubddiuidit epiſtolas ſiue tractatusitet quos illeponit: in

Primus tractatus tertiæ partis pncipalis de uirtutibus ac uitiis: ĩ quo epiſtola illa pᷣmittit᷑: quæ pfectũ hoſem
ad ĩteriora deducẽs: eius uitã quæ ſit ſctã: & in quo actu poſita: quo ſtudio teneat᷑: qua ſi ubſtãtia neget ondit.
¶ Beati Hieronymi ad amicũ quẽdã: uel ſicut in aliis repperi uolumĩbus ad Cteſiphõtẽ de hoĩe pfecto: ubi ite
ſiſtere. Excitat quoq; aĩum ad meditationẽ caſus ac reparationis humanæ ſtati in ipo occaſu in mulieris ſemi
neideſt in cõceptu uirgis repromiſſæ. Ad conſiderationẽ quoq; reſurrectionis iudicii gloriæq; ſctõꝶ inducit.
s errobrar ifidelitatẽ eoꝶ qui miraculis nõ credũt: quæ deus in ſctõꝶ corpoꝶ reuela-
tione operat᷑. Vbi & hiſtoriam narrat confutationis hebræi: & cauſam retardatæ uindictæ ac humanæ expli/

% Cts vrhucſt Ne

¶ Siꝗs ad ĩſtitutionẽ xpᷣianæ cõuerſationis plura ſciredeſiderat: reqrat tractatũ beati Hieronymi credulitatis ſequenda .

A Marxcella

e pyſantia ſaluatoris

Abnaliſ, Nobhune

hiſtorie libris

rxtia ps pricipal Oe
rtrd r 9

de Vntunbdac vicys

Cteſiyhontẽ N hoe pſe 4

dme ſapia et prudentia

Ciſtorinã matertera

X honoradis paventibus 3

bmi ſũt illis cauſa naſcẽdi: matres colere:quæ conceptu partu atq; educatione grauẽ exhibuerit filiis fa/
mulatũ. Illis uiciſſim ĩſeruire: eoꝶ obſequi ĩperio exẽplo Machabæi: qui dũ genitrici paruit: ipſius ſuaſuẽ
de ſtitucõe gueꝛ ſabẽ ℳ martyr effectus. Parentum meritis — C.xc.

iſtetõe clericoꝛ Incipit tertius tractatus tertiæ partis pncipalis de ĩſtitutione cõuerſatiòe ac diſtictiõe clericoꝶ. 4
. 1 piſtola beati Hieronymi ad Nepotianũ de uita clericoꝶ. C Petis a me . Cxci.
nepotiann Argumentuü in eandem. Exordiens C. xca.

Epiſtola btĩ Flieronymi ad Oceanũ de uita clericoꝶ. Vbi ad eoꝶe ĩſtitutionẽ ꝓponit epiſtolã Pauli ad Timo
theũ de epo: ut ex illo cæteri gradus clericoꝶ diſcãt quõ uiueredebeãt. Monetillos fœminatꝶ: uitare cõſortia:
oñndẽs ex illaꝶ cõuerſatiõe etiã ſi cognatiõe iũgant᷑ ꝗtũ piculi ĩmineat. C Sophronius Euſebius C. xciii.
A Euagriu . ¶ Beati Hieronymi ad Euagriũ epiſtola ꝗliter izte & diaconus differãt: qua oſtẽdit pᷣſbrm diacono in ho/
nore lõge p̃ſtare. Et in pᷣmitiua eccleſia eundẽ fuiſſe em & p̃ſbyteꝶ. Sed in ſciſmatis remediũunũ fuiſſe prz
poſitum: & in hoc orbis potius ꝗᷓ urbis ſeqndã conſuetudinem. & hinc excerptus eſt tex. in decre: xc. diſ. c. legi

ℳ naſiã . Beati Hieronymi ad Damaſũde oblationibus altaris & elemoſynis ac pᷣſ bris & nõa laicis uẽdicandis: quod

ſctõꝶ doctoꝶ auctoritate cõfirmat: cẽſẽs laicos pſũptores excoĩcationi ſubdẽdos. Nouerit ſãcta C. xciui.

de C vite et onRτ IIndpit quartus liber ſiue tractatus tertiæ partis pᷣncipalis epiſtolaꝶ beati Hieronymi de correctione uitæ &
R Prol. orit⸗ cõuerſatione prælatoꝶ ſiue pᷣſidentiũn. L

ticu ny ¶ Epiſtola beati Hlieronymi ad Ruſticũ narbonenſẽ epᷣm de uita & ccuerſatione eßi ſeptẽ gr dibus detico

illi cõmiſſis. ufficere quidem è C.æxciii
. Argumentũ in eandem. ¶ Epiſcopum docete C. Mliic
Cactut 5R Auguſimm Tractatus beati Auguſtini de paſtoribus. Quẽ ppter materiæ ſimilitudinẽ huic libro ſubiecimus: quẽ etiiꝭ⸗
Dde . 9 iin qbuſdã exẽplaribus ĩter beati Hieronymi epiſtolis ĩuenimus. ¶Spes tota LC. xcvii.
Argumentũ in ipᷣm tractatum de paſtoribus. ¶ Tractaturus C. xcvii.
De Incipit quintus tractatus tertiæ partis principalis de ſtatu & continentia uirginali. Et primo de uirginibus
3 Aeo diatis. . . —rT
QA uirgines deo dicatas hortatoria: qua illas per exẽpla ſctõꝶ ad religioſã cõuerſationẽ & obſeruantiã uirgi
— nitatis ĩuitat. ¶ Solæ icciro ⸗ C..i⸗
Aegla viuẽdi ſcñmorcl/ ¶ Prologus in regula uiuẽdi ſãctimonialiũ. quã beatus Hie.ad Euſtochiũ & cæteras uirgines iã ſenex ĩſcripſit:
I diſtinxit capitulis fœliciter ĩcipit. ¶ Tepeſcens CLCL. c4
de jnſtitucẽ vngy ¶ Epiſtola ſiue tractatus ſãcti Hiero.ad uirgĩes deo dicatas: de ĩſtitutione uirginũ: quæ in aliis exẽplaribus ad
Mautitũ filiã ĩſcribit᷑: cuius ſũmariũ ſubiicit argumentũ:.·· ¶Quantã LCLCLC.ax.
rgumentum in eãdem. NNVirginitatem = C.cix.

2 coEchi evegi

piſtola beati Hieronymi ad Euſtochium de uirginitate ſeruanda: cuius ſummarium ſubiicitur argumen/

mtiute ſeruanda uum. CAudifil Lack.
Argumentumin eandem. CEcordieenngs CLCcliſ
Aliud argumentum. ¶ Nota ꝙ hæc C. cii.

eſupraſcripto libello meminit beatus Hieronymus in pᷣma epiſtola ad Demetriadẽ narrãs quant⸗ apud

cõſcios culpæ ſibi conflarit ĩuidiam ſub his uerbis.
. . eumentum ſuperioris libelill. ¶ Ante anno C. Dcxvii-
Ad emetriadẽ . AEpiſtola pᷣma ad Demetriadẽ uirginẽ de cõtinẽtia uirgiali ſuanda. Inter omnes C. cxviis
Argumentum in eandem. Laudaturus C. cxvii-
Alia . Nemetria . Incipit alia epiſtola ad Demetriadem ſub nomine Hieronymi inſcripta de uirginitate & uita perfecta. Si
ſummo C. .
Argumentum in eandem. ¶Officium ſuum L. .

— 20 Julianã Aliud argumentum in eandem. ¶ Nota ꝙ aplæriſq C.x.
Auguſci .. Epiſtola btĩ Auguſtini ad Iulianã Demetriadis uirgĩis mr̃em de pori libello ad Dem etriadẽ ſcripto: ubi illũ
tanꝗᷓ græ dei aduerſantẽ: & bonũ uirginalis ſctĩtatis naturæ & libero arbitrio attribuentẽ carpit & dnat s⸗
ipſius libelli uerba ĩſerens & arguẽs: quẽ librũ ipſe ſuſpicat᷑ a Pellagio ſcriptuũ ad uirginẽ. Hanc aũt epiſtolã ue
lut Antidotũ quoddã ad uenenũ ipi libello ſubiecimus: maximeut beatũ Hieronymũ hæreſis calumnia pur/
garemus. ominæ debitis . C. cxvi.
Incipit epiſtola ad mr̃em & filiã in gallia cõmorantes. ¶ Primũ uos ſcire C.cxxviii.
Argumentum in eandẽ Unterpellatus C. cviüi.
