Gb41_fol
author: Hieronymus, Sophronius Eusebius

N12511972067 021

UIHIIIIIIII

+

08 Tübingen

0°

—

—

EATI Hieronymi Epiſtolas ad eruditionẽ Xp̃ianã pneceſſariã reꝶ ac materiaꝶ uarietate
cõfuſas: & ſine ullo ordine deſcriptas agnouimus. Illas nãq; ꝓut ſors tulerat: uel pro nutu
qſq; deſcripſerat:acutĩ terdũ inter dogmaticos libros epiſtolareſq; cõmẽtarios qui de fide
uel cõtra hæreticos inſcribunt᷑: mo funebres: mõ cõſolatoriæ: aut de moribus aut de uirtu/
£ tibus inſererent᷑ epiſtolæ: quæ prioribus minime cohærebãt. Ego uero attendẽs qd utilita/
Atis legentibus afferret accõmodata partitio: eas ipſas epiſtolas propriis materiis annectere:
tractatibᷣliſq; diſtinguere inſtitui. Hoc eni a Platone nouimus inſtitutũ. qui cũ cerneret quãtũ lucis & græ co
ſcẽdis rebus afferret adhibita cõmode opportuneq; diſtictio: nõ ſolũ ad claritatẽ: ſed etiã ad facilitatẽ abſo

3

ute cũcta diſtinxit. itaq; oẽs epiſtolas atq; tractatus exceptis maioribus quos in canonicas ſcripturas edidit cõ ðèð
mẽtariis generaliter triſaria partitione cõplexi ſumus: & qualibet partiũ in particulares diſtĩximus libros ſiue
tractatus: atq; ab illis exorſi ſumus: ꝗbus fides catholica roborat᷑: & ab hæreſũ ĩpugnatiõe defẽdit᷑: ſciẽtes ipſa
xpᷣianæ inſtitutiõis fundamẽta eẽ: ꝗbus ſalus & uita cõſiſtit. Deinde dogmaticos libros de utriuſq; teſtamẽti MUMUDW
quæſtionibus: uel de ſcripturaꝶ ſãctaꝶ expoſitiõibus: ꝗbus religioſa mẽs erudit᷑ in lege dñi adiecimus. Tunc
uero de moribus atq; uirtutibus qbus cõuerſatio xpᷣiana prout unicuiq; gradui: ſexui: uel ætati cõgruit inſti/
tuit᷑: diſtinctos tractatus ſubiecimus. Primi igit᷑ libri in fide Ap̃ianũ erudiuũt. Medii de ſcripturis ſacris & eaꝶ .
tractatoribus ĩſtruũt. Poſtremi oẽm graduũ: ſexũ: ætatẽ ſacris diſciplinis ĩſtituũt. Ipſis quoq; epiſtolis aut cer
te eaꝶ plurimis argumẽta plærũq; ab illuſtribus uiris excerpta præmiſimus. Quibus du breui cõpẽdio longa
pagina coartat᷑: legentis aĩus ad intelligentiã facilius præparat᷑. Nec tñ exẽplaria priora dinamus: ſed nobiſip
ſis & cæteris qui ordinatius atq; diſtinctius Hieronymi epiſtolas hre deſiderauerĩt coſuluimus: ſperãtes in do
mino laborẽ nrjm: quẽ pro btĩſſimi uiri honore ac deuotiõe ſuſcepimus: ipſius meritis ac ſuffragiis cõpẽſãdu.
P Rimaigit᷑ principalis pars cotinet ꝗᷓtuor tractatus. Primus eſt de fide. Secũdus de impugnationibus hæ

reſũ & apolegiis cotra hæreticoꝶ calunias. Tertius de Origenis erroribus pnitioſis: ubi & accuſatiões &
Aelenſiones cotra ſectatores habent· Quartus deorigine aĩæ: qui ad fidem ipſã refert᷑:

¶Expol itio Symboli Ruffini Aqꝗlegiẽſis pᷣſbyteri ad Laurẽtiũ papa: In qua ſingulos articulos fidei noui & ue

Soſs Semlol waſm

teris teſtamẽti auctoritatibus cõfirmat: & hæreſes cõtrarias deſtruit. ihi quidern. Car. i. Cauxvetuii 2
¶ Expoſitio fidei beati Hieronymi p̃ᷣſbyteri ad Damaſũ papã:In qua hæreſes plurimas de trinitate & ĩcarnatio Eportio fidei Jdam aſic
ne uerbi ĩpie ſentiẽtes dãnat: petens ſuã fidẽ a Damaſo cõprobari. ¶ Credimus in deu Car. vi. ,. . —,
¶ Libellus ſancti Auguſtini cõtra quinq; hæreſes: In quo Paganos:iudæos: Manichæos: Sabellios: Arrioſq; cõ Auguſom l qinegʒ hee ſes
„ uincit: & utriuſq; teſtamẽti ſententiis cõfutat. ¶ Debitor ſũ. l Car. vi. . —
Expoſitio fidei Niceni cõcilii:in qua docet filium coæqualẽ coæternũ & cõſubſtantialẽ patri: Arriũ reuincẽs: Sepoſic Nei cem oidl;/
EERISnetädhocsssutrockpe dete. AKredmasnunnn Trrxk
Beati Hieronymi ad Damaſu papã ſciſcitãtis an in trinitate tres hypoſtaſes ſint cõfitẽdæ: & ꝗbus apud An/ 4 jn a
tiochiã cõmunicare debeat. ¶ Quoniã uetuſto oriẽs. Car.xii. — 4
Pnee ſequẽtẽ tractatũ btĩ Hieronymi de fide credulitate & cõuerſatiòe xp̃ianoꝶ Iudæos &. C. xiii. JDe ſde edaulitate et 0d
ractatus btĩ Hieronymi de fide credulitate & couerſatione chriſtianoꝶ: cuius ſũmariu effectũ præſcriptũ neꝛſoẽ wianog
indicat argumentum. IDauid glorioſus. ALr. Aii.
Argumẽétũ in tractatũ beati Hieronymi de eſſentia trinitatis & mẽbris Dni. ¶ De ti. Car.xi. Oe Oentu trnntatis et m

¶ Tractatus beati Hieronymi de eſſentia trinitatis & membris dni: cuius effectum præſcriptum indicat argu/ 16 .

r

. — . 5 . — . —
mentu. ¶ Omnipotens deus. — LC.xpi. .
¶ Beati Hieronymi ad damaſũ papã obſecrãtis: ut ſibi rũdeat:cuiĩ Syria debeat coĩcare. Importuna ĩ. C. xruii. ann 3 /† 21

. Ihapitſecudus tractatus de pugnationibus diuerſaꝶ hæreſũ & hæreticoo. 12 exeſic erenwo,
Beati Hieronymiad Marcellã côtra Moõtani hæretici inſaniã: qui pmiſſionẽ ſpũs ſãcti in ſedicebat eẽ com A) crlla Wmotar ⸗
pleta: cuius hæreſis cauſa & origo ĩ rubrica plenius explicat᷑. 7r eſtimoniade Ioannis. C.xviii. . —
Argumẽtũ in libros cõtra Iouinianũ excerptũ ex Aguſtino. ¶ louinianus. C. xViil: Cont ani Grreſi
¶Beati Hieronymi cõtra Iouinianũ hæreſiarchã ſatyrici libri: cuius dogmata qualia fuerit excerptũ ex Augu⸗/ M òD
ſtino de hæreſibus prædictũ ĩdicat argumẽtũ. ¶ Pauci admodu. — C.xviii.
¶Beat? Hieron mi cõtra louinianũ liber ſecũdus: ¶Secũda pꝓpoſitio. C. xxx

Argumẽta in librucõtra Heluidiũ alibi excerpta. Heluidius. SS
¶ Beati Hieronymi cõtra Heluidiũ de Mariæ ppetua uirginitate: cuius hæreſim ſupradicta indicãt argumẽta.
Nuber rogatus. C.xxxix. - —dD
Argumentũ in librũ contra Vigilantiũ hæreticũ de ueneratiõe reliquiaꝶ: cuius hæreſim appoſitũi dicatar Corſt vigilatut heretu
mentum. ¶ Vigilantius pᷣbytef. S C.xlii.
Beati Hieronymi preſbyteri in Vigilantium hæreticũ. ¶ Wulta in orbe. C. xlii. N—
IBti Hieronymi ad Ripariũpᷣſbyteꝶ blaſfemiã Vigilãtiide nõ uenerãdis reliqis deteſtãtis. Acceptis p. C. xliiii. Ruparui w

¶ Argumẽtũ in librũ cõtra Luciferianos excerptũ ex Iſidoro.vii. ætymologiaꝶ Al Luciferiani a Lucd. C.xliiii. trahiic canos
Altercatio luciferiani & orthodoxi cuiuſda edita a btõ hieronymo cõtra lucifecianũ ĩſcpta. Proxie. C.xliii-

—õ

—

11

. Ceſophotẽ de libeo arbus 46 Beat Hieronymi ad Cteſiphontẽ de libero arbitrio cõtra Pelagianos hæreticos: qui dei gratiæ aduerſantes cũ
— — ctaad humanã referũt uoluntatẽ. ¶ Nò audacter. — Cxlviü.
9 WGi tοpelagii Argumẽtũ dialogi cõtra Pelagiũ excerptũ ex Gẽnadio de uiris illuſtribus ¶Pelagius hæreſiarches. Cli.
¶ Itẽaliud argumẽtũ ex epiſtola beati Hieronymi de.xii. tractatoribus. ¶ Pelagius de. L.li.

Plog gioe pelagin NArologus dialogi beati Hieronymi cõtra Pelagiu hæreſiarchã: quẽ ſub nomĩe Attici & Critoboli noĩbus u0o.
tucg Niales: ot Initiũ dialogi beati Hieronymi cõtra Pelagiũ ſub noĩbus Attici & Critoboli. ¶ Atticus. Dicmihi. C. li.
eſiar ⸗ Secuũdus liber eiuſdẽ dialogi cõtra Pelagianos. rrbele Multa quida... C. lvii. J
Tertius eiuſdẽ dialogi liber cõtra Pelagianos. ritobolus Delectatus. C. Ixii.

tractatus primæ partis de erroribus Origenis: ubi etiã accuſationes cõtra ſectatores eiuſdem
hæreſis & apologiæ cõtinentr.? =
Argumẽtũ in eudẽ tractatu ex btĩ Auguſtini libro de hæreſibus exerptũ. (Ongeniani Ongenis. C. lvi.
Hieronymus ad Auitũde erroribus Origenis in libris piarchon. ¶ Ante annos. M C. lvi.
Epiſtola Epiphanii ad Ioãnẽ hieroſolymitanũ egræco traducta:in qua ſe purgat de ordinatiòe p̃ſbyteroꝶ i
illius dioceſi: & monet ne Origenis erroribus ĩplicent᷑: quos ordinat ad ordies.¶ Dno dilectiſſimo. C. lxviii

R Exzoꝛ cb Ovgems 2 ¶ Incipit tertius tractatus

Argumẽtu de Ioãne hiero ſolymoꝶ epo excerptù ex Gẽnadio de uiris illuſtribus ¶ Ioãnes hieroſo. C. lxx.
Liber beati Hieronymi ad Pammachiũ cõtra Ioannẽ hieroſolymoꝶ epᷣm & Rufſinũ aſſertorẽ Origenis:cu⸗

ius effectus in rubrica plenius cõtinet. ¶ Si iuxta. — EC. lxx.
CA pologia beati Hieronymiad Theophilũ papã Alexãdrinũ: in qua calũnias Ioãnis hieroſolymitani refellit
SS Origenis ſectatorẽ oſtendit. ¶ Epiſtola tua. C. xVi.
Bti Hieronymi ad Theophilu:i qᷓ de lñs gras agit: & cõ tra Origenianos hæreticos excitat. Btĩſſimo. C. lxxvii. S
Epiſtola Theophili ad Hieronymũ uictos Origenianos nũcians. ¶Dilectiſſimo. C. lxvii,

Epiſtola beati Hieronymi ad Theophilu gratulatoria ꝓ detectis & uictis hæreticis. Btiſſimo papæ. C. kxvii.
Beati Hieronymi reſpoſiua increpationes hæreticoꝶ ſuſcipientis officiũ: & illius ſententiã romani pontificis

fidei cõgruere gloniantis. ¶ Beatiſſimo papꝛ· — —C. xxvii-.
¶ Epiſto a Theophili ad Hieronymũ:ꝙ fugati ſint Origenis ſectatores: ꝙ hypochritas illius eiuſdem fautores
euitat. ¶ Domino dilectiſſimo. CLxxxiii.

Epiſtola epiphanii ad Elieronymude pfligatione Origenianæhæreſeos per Theophilũ emicuius epiſtolã
interſeritgratulantis. ¶ Domino amãtiſſimo. C. lxxviii.

— Epiſtola beati Hieronymiad Theophilũ: in qua librũ illius ſũmis laudibus effert: excuſans q;celenius non
uerteritin latinu. I Beatiſſimo pappr. —= ClIxxviii.
¶ Præfatio Ruffini præſbyteri in libros piarchon Origenis: in qua dicit ſe Hieronymũ imitatũ: ꝗ diſcordiæ ſe/
minariũ fuit: cũ Hieronymus callide in ea præfatioòe ſe notatu arbitraret᷑. ¶ Scio ꝗplurimos. C. lxviii.
Pamachii & Oceaniad Hieronymũ cõmonentiũ: ut de callida Ruffini interpretatiõe & mentie illius in præ
fatione habita ſe purget. ¶ Sanctus aliquis. au O
pologia beati Hieronymi ad eoſdẽ fñſiua: in ꝗᷓ docet ſe Origenis doctrinã nõdogma ſectatũ: & præfation?
e iterptationẽ Ruffini librom piarchon dãnat. ¶ Schedulæ qs.. 2 C. xix.
6 rgumẽtũ in apologiã Ruffini ad Anaſtaſiũ romanũ epm. 6 Sußtofttacimm. ErE

Ruffini pſbyte

—

Anaſtalu romanæ urbis epiad Io. nietololy

tiaqlegiẽſis pro ſe apologia ad Anaſtaliii urbis romanæepm Auchui quoldä. Chxx.
lymoꝶ epm cõſultatiõi ipſius de Rufſini noĩe reſpõdẽtis: & accuſã

is ꝙ ĩpie Origenis dogmata traſtulerit. ¶ Probatæ qdem. C. xxi.
Mrgumentu in libros inuectiuos Ruffiniaqlegienſis. ¶ Rufſinus ex. õ
Ntẽaliud atgumentũ ex Gẽnadio de uins illuſtnbus. ¶. Rufſinus aqlegiewfſdii. lxxxi.
iber primus iuectiuus eiuſdẽ Ruffini cotra beatu Hleronymu. Perleieg. C. xi.
Qrgumentu ſecũdi hibri ĩuectiuteiuſdẽ Ruffini otrabtm Hlieronymũ. . Hocſecůdo. C.xxxviüi.
Recüus liber uectiuus eiuſde Ruffinicõtra Beatuũ Hieronymui. Supiore C. xxvii.
Atgumétuin epiltola beati lieronymiad Ruffinu. 1 Beatus Hieronymus. — Cxciii.
Beati Heeronymi ad Ruffinũ de callida laudatione cõquerentis. ¶ Dia te. Caciii.
. Argumẽtũ in primu libru beati Hieronymicotra Ruffinu. Inhoclibello. — (kxctii.

Biri Hieronymi ad Pãmachiũ & Marcellã p ſecõtra detractorẽ Rufſinu liber pmus.Et ur̃is ẽ mul. C. xciui.
rgumentu in ſecuduũ libruũ cõtra Ruffinũ. ¶ Hoc Iibello. — CLxculii-
¶Bti Hieronymi ꝓ defeſiõe ſua cõtra Ruffinũ ad Pãmachiũ & Marcellã liber ſecũdus. Hucuſ- . de cri. C. xcviii.
¶ Beati Hieronymi cõtra Ruffinu epiſtola reſpõſiua:in qua ſingula illiusmaledicta refellit: & illũ origenianz

Beati lieronymi cõtra Vigilantiu epiſtola:in qua de traductie libroꝶ: Origenis ſe purgat: &accuſatorẽ ſuũ
imperitiæ pfidiæq; cõdénat. ¶Iuſtuũ qdẽ. s C.cxx.
¶Beati Hieronymi ad Trãgꝗllinũ quò Origenẽ legere debeat: in qua docet ꝓpter illius eruditionẽ nõ oĩno eius
r.. cõmẽtarios
D
△
£R
△
△

com étarios reſpuẽdos: ſed ita legẽdos:ut bona eli⸗ Bne uitenturq- ecerarin. ¶ Maiora ſpiritus. C. c.
(Bern Hieronymi ad Marcũ pᷣſbyteꝶ ſuꝑ poſtulata fide: ubi de pſecutiõibus hæreticoꝶ conqueri.
Decreuerã quidem. C.cx.
Beati Hieron ymi ad Pãmachiũ & Marcellã de ſtu dio Theophili epi alexandrini cõtra origenianos cõgratula
tio: ĩ qua epiſtolã ſuã de paſchate & cõtra ipſã hæreſim traductam ſe dicit emittere: ut oriẽtis fidem cathedra
etri cõfirmet. ¶ Rurſù orientalibus. C. cx.
Bti Hieronymi ad Pãmachiũ de obtrectatoribus ſuis: qlib cõtra Iouinianũ carpebãt. Apiani ĩterdũ. C. cxi.
Liber apologeticus bti Hieronymiad Pãmachiũ ĩ defẽſionẽ libroꝶ cõtra lIoui nianũ. ¶ Quod ad te. C. cxi.
Beati Hieronymi ad Domnionẽ epiſtola ſuectiua cõtra Gar rulũ monachũ detractorẽ ſuũ: qui cõtra Iouinia
nũ ſcripta carpebat: quẽ monet ſcriptis ſi audeat decertare nõ maledictis. ¶ Litteræ tuæ,. C. cxiui.
Argumentũ beati Hieronymi ad marcellã cõtra Moõtani ĩſaniã. ¶ Hieron ymi. C. cxv.

.

Beati Hieronymi ad Marcellã de fide noſtra & dogmate hæretico. ¶ Teſtimoni. CLC. ar.
Argumẽtũ ĩ epiſtolas btĩ Hieronymi ad Oceanũ de unius uxoris uiroſ Bti Hieronymi. C. cxVv.
Epiſtola beati Hieronymi ad Oceanu de unius uxoris uiro. C Nunꝗᷓ flii. C. .
Beati ieronymi ad alipiũ & Auguſtinũ epos eoꝶ opa hæreſim cxleſtinã extinctã gratulantis: & excuſãtis „
recõtra libros Aniani pſeudo diaconi reſcribere diſtuliſſet. ¶Dnis uere ſanctis. .. C. cxvii.
Eiuſdẽ ad Auguſtinu de ⁊elo fidei cõtra hæreticos gratulatoria. ¶ Dno ſãacto. C.cxvii.

Ad eundẽ eiuldẽ de hæreticoꝶ perfidia. ¶¶ Multiutroq;. C. zxvii⸗
¶Quartus tractatus primæ partis principalis de origine aiæ: quæ quæſtio ad fidẽ ptinet:& ex O rigenis ero Q * Orcne die
Beati Hieronymi ad Marcellinũ & Anapſychiã de origine animæ catholicoꝶ atq; hæreticoꝶ ſententias refe α Manellim tamaſ⸗ i⸗

rentis. ominis uere ſanctis.

C.cxviii. „
¶ Beati Auguſtiniad Hieronymũ deorigine aĩæ ſciſcitantis: ſi naſcẽtibus ſingulis de nouo creãtur aĩæ:& quõ Ausuſomial Yerommu

ſatiſſfiat obiicientibus de peccatooriginali. ¶ Deunoſtrũ. s C. cxviii. —
¶ Dialogus ab ĩcerto auctore exdictis ſanctoꝶ Auguſtini & Hieronymi excerptus: in quo de origine aĩæ & un a,X orie aic t vnde

deculpa cotraxent diſputat Cuapud uos. C. cxx.

„

——

Ecuda pars principalis totius uoluminis Epiſtolaꝶ beati Hieron ymi: quæ de ſcripturis ſacris & eae ex
poſitoribus xpᷣianũ hominẽ erudit:cõtinẽs tractatus infraſcriptos.

ncipit primus tractatus ſecũdæ partis pricipalis de quæſtionibus ueteris & noui teſtamẽti. . .
iſtol beati Damaſi urbis romanæ epi ad beatũ FEctonymed de quinq; quæſtionibus propoſitis ad ſcrib? t wous 1ſla net
Jum excitantis. ¶ Dilecto in Xo. . Ccxxii.
¶ Beati Hieronymi reſponſiua tres quæſtiones ex quinq; diſſoluens: de cæteris ad Tertullianũ Ori genemq; re
mittens. C.cxxiii.
Tituli quæſtionũ. J C. cxxiii.
uid ſibi uult quod in geneſi ſcriptum eſt: Oĩs qui occiderit Cayn ſeptẽ uĩdictas exoluet: C. cxxiii.
¶ Quomõ uarietas egreſſionis filioꝶ iſrael diſſoluit᷑: quæ Abrahæ quarta ꝓgenie repromittit᷑: & a Moyſe ꝗqn/
Cur Iſaac uir iuſtus & rectus cui noluit deceptus errore benedixit C.cxxiiii.
Epiſtola beati Hieronymi ad damaſũ: ubi explanat uiſionẽ Eſaiæ qui ulqit dũm ſedentẽ ſup ſoliũ excelſũö··· .
tãdẽ nõ ut ueteres de deo patre: ſed de filii unigeniti gloria interpretãtis. Et factüeſt. C. cxxiiii.
¶ Eiuſdẽ ad eundẽ Damaſũ de Seraphin & calculo: ubi ſecũdũ diuerſos ĩterpretes.exponit ſextum capitulum
Eſaiæ. ¶ Septuaginta: & miſſũ. C.cxxvi.
¶ Hieronymus ad Euagriũ de Melchiſedech reprehẽdẽs eos qui putabãt eũ fuiſſe angelũ uel ſpm ſanctũ:docẽs
hoſem fuiſſe & regẽ: & ſm hebræos Sem fuiſſe primogenitus Noe. ¶ Miſiſti uolumẽ. C. xcxxyvii.
Argumẽtũ in epiſtolã btĩ Hieronymi ad Terẽtiã de uera circũciſiõe. ¶ Carnalẽ circũciſionẽ. C. cxxviii. D
Beati Hieronymi ad Terentiã de uera circũciſiõe. ¶¶ Supiore epiſtola. C. cxxyviii.

¶ Beati Heronymi ad Ruffinũ de iudicio Salomonisin ſectione paruuli ſᷣm tropologiã per duas meretrices ec
ctleſiã è ſynagogã exponentis: quaꝶ ſi ynagogã filiũ per cerimonias legis extinxerit. Multũ in u trãq;. C. cxxxii.
¶ Eiuſdẽ ad Vitalẽ preſbyteꝶ de Salomone & Achaz ex dinumeratiõe tẽpoꝶ:docẽtis eos adhuc impuberes ge/

nuiſſe. ¶ Zenòn Nauclerus. C. cxxxiii.
¶ Beati Hieronymi ad Dardanũ exponẽtis terrã repromiſſionis ſᷣm anagogen ſupiorẽ terram eſſe uiuentium.
Quxæris Barcleme. C. cxxxiii. B
9 Argumẽtũ in epiſtolã ad Fabiolã de ueſte ſacerdotali. ¶ Deueſtibus. C. cxxxiiii. ſabiola voſe ſacerlotali
¶ Beati Hieronymi ad Fabiolã de ueſte ſacerdotali. Vſq; hodie. C. cxxxiiii. — — –
Beati Hieronymi ad marcella deinterpᷣtatione ephod: quod dupliciter ponit᷑ pro ſuphumerali pontificis & Marcllã nerpintze ſyho
lineo ueſtitu ſacerdotis. ¶Epiſtolare offſicecum. C.cxxxyii. — f.
¶ Beati Hieronymi ad Fabiolã de.xlii.mãſionibus: illa hiſtorice myſticeq; deſcribẽs. In. lcvii. pſal. Ccxni, Adfabiola X xlij maſtomib
1¹¹

de ſis Sinba lepꝛaz. Beati Hieronymi de diuerſis generibus lepraꝶ epiſtola docẽtis illaꝶ deſcriptionẽ magis ad peccatũ animæ ꝗᷓ
— b —„DDä morbũ corpotis ptinere⸗ Admirabile diuinæ. 22 C. cli.
s noue 2 = tractatus ſecũdæ partis principalis. -

NX ſcio piq ¶ eati Hieronymi ad Damaſũ papã de filio prodigo utrũq; filiũ ſecũdũ litterã & allegoria interptantis: put

—

uõiuxta Matthæũ ueſpere ſabbati Maria magdalenæ uidit dũm reſurgentẽ: & Ioãnes euãgeliſta refert e“·
mane una ſabbati iuxta ſepulchrũ flere. ¶ Vna ſabbati. C. cxlvi.
Quõs iuxta Matthæũ ueſpere ſabbati Maria magdalenæ ꝓuoluta pedibus ſit dñi:cũ ᷣm Ioannẽ audierit No

Quæ cauſa ſit:ut in reſurrectiõe dñi & apparitiõe Euãgeliſtædiuerſa narrauerĩt (¶ In ꝗbus primũ. C. cxlvx.

S . .

R — in rmubrica uoluminis plenius cõtinet. ¶ Beatitudinis tuæ. LC. AII.
. Iqſnon A. ¶ Beati Hieronymi ad hedibiam epiſtola explicãs. xii. quæſtiones: quæꝑ tituli ſubiiciuntur. & primo ꝓlogus.
. Ignota uulluu. C. cxlu.
Tituli duodecim quæſtionum ad Hedibiam. . ——
83 qꝗs poſſit eẽ pfectus: & quò uiuere debeat uidua ſine liberis derelicta. Interrogas qußs. C. cxl?.—
Qu accipiendũ ſit illud Saluatoris apud Matthæũuũ: Dico autuobis non bibã amodo de hoc genimine uitis
uſq; in diẽ illũ:quo bibã illud nouuin regno pr̃is mei. ¶Ex hoc loco quidã. C. cxvx.

li metangere. ¶ Quæ prius uiderat. S C. Qlxi.
Qu cuſtodiẽte militũ turba Petrus & loãnes libere ingreſſi ſunt ſepulchrum nullo p rohibente cuſtodum.
Hac uidelicet.
cas & Ioannes Hieroſolymis ab eis uiſũ eſſe phibeãt. Aliud eſt. C.cxlvi-·
uid clamor & ueli petrarũq; diſciſſio & reſurrectio mortuoꝶ ſignificent: quæ facta ſũt in emiſſioe ſpiritus
Saluatoris. ¶ Quid lignificet. C. cxlv.
(Quò Saluator ſᷣm Ioannẽ inſufſlauit ſpm̃ ſanctu in apoſtolos:& ſm Lucã poſt aſcenſionẽ ſe miſſuꝶ repro
mittit (Huius quæſtionis. C. cxlvi.
¶ Quid ſignificet quod apoſtolus Paulus diſputet ad Romanos ſcribẽs. Quid igit᷑ dicimus nunqd iniquitas
apud den? (Omnis quidem. C. cxlvii.
(Duia ſit quod apoſtolus Paulus in ſecũda ad Corĩthios ſcribit. Aliis odor mortis in mortẽ: aliis odoruitæ in
uitam. Totum lochuuus8s—. C. cxlviii.
Quid ſit qd apoſtolus ad Theſſalonicẽſes ſcribit: Ilpe aũt deus pacis ſcificet uos ꝑ oĩa. Famoſa quæ. C. cxlix.
Prologus btĩ Hieronymi in libyr ad algaſiũ de undeci quæſtionibus noui teſtamẽti. Filius meus. C. cxlix.

¶Quare apoſtolus Paulus in eadẽ ad Romanos ſcribit epiſtola: Optabã ego ipſe anathema eẽ a Apo pro fratri
meis. ¶Re uera ualida. B E clii.
uid uelit intelligi qd idẽ apoſtolus ſcribit ad Colocẽſes: Nemo uos ſi upet uolens & religione angeloꝶ & re
liqua. ¶IIud quod crebro. 5 . Ccii.
¶ Quid ſit quod idem apoſtolus ad Theſſalonicenſes ſcribit: Niſidiſſceſſio uenerit primũ: & reuelatus fuertt
homo peccati & reliqua. In prima ad. . Slennt —
piſtola btĩ Damaſi papæ ad btm Hieronymũ de ĩterpᷣtatide oſãna ſoſcitãtis. Dilectiſſimo filio. C. clv.

damaſi e ad heꝛ Ne e⸗
FE g ſciſeitat/

Btiĩ Hieronymiad Amãduũ pᷣſbytesꝶ epiſtola de diuerſis quæſtioibus noui teſtamẽti: quaꝶ prima eſt qd ſigni

. Mare XX Sinl HH duagliͤf Matthæu: Nolite ſolliciti eẽ de craſtio. ſufficit enĩ diei malitia ſua. Breuis epiſto. C. clv.
Marcdla N gqyeß ſoub) ¶ Bii Hieronymi ad Mateella de ꝗnq; quæſtiõtbus noui teſtamtiiquaꝶ prima eſt. Qux ſutilla quæne ocu
vil ceſtameti . nec an
8
.

Quõ Matthæus & Marcus ſcribũt apoſtolis mãdatũ per mulieres: ut irentin Galilæã dñũm reuiſuri: cum Lu

nout 1 Tituli undecim quæſtionũ ad Algaſiiꝗũ. 4
Cur Ioãnes mittit diſcipulos ſuos ad dñm: ut interrogẽt eũ: Iu es quiuenturus es: an alium expectamus:cũ
Fetrus de eodẽ dixerit: Eoce agnus dei: ece quitollitpeccata mudi. ¶De hac quæſtioe. CeGdix.
¶ Quid ſignificet qd in Matthæo ſcriptũ eſt arundinẽ quaſſatam nò cõfringet: & linũ fumigãs nõ extinguet.
Ad cuius expoſitionn. è C., cls
¶ Quẽ ſenſũ hẽat qd in Matthæo ſcriptũ eſt. Siq uult uenire poſt me:abneget ſemetipſũ: Quxeſt ſui abne⸗
gatio/ aut quõ qui ſequit᷑ ſaluatorẽ ſeipſũ negat De quo in tertio. C. cl.
0 uid uult ſignificare quod ĩ eodẽ Matthæo ſcriptũ eſt: ue prægna tibus & nutriẽtibus in illis diebus: &orate
. ne fiat ſan ur̃a hyeme uel ſabbato: ꝗᷣd ex ſupioribus pẽdere manifeſtuũ eſt. Cũ enim euãgeliũ. C. cx-
¶ Quid ſibi uelit qd ſcriptũ eſt in euãgelio ſecũdũ Lucã: & nõ receperũt eu: qm facies eius erat uadẽs in Hleruſa
lIé. UFeſtinãs dñs. E.clt.
¶ Quis ſit uillicus iniquitatis: qui dni uoce laudatus eſt. ¶Alterã de euãgelio. C. ci.
¶ Quo ſenſu accipiẽdũ ſit quod in epiſtola legimus ad Romanos. uix enĩ pro iuſto quis morit᷑. Nã pro bono
liran ꝗs audeat mori. Duæ hæreſes. . Ccli, 4
Quid ſibiuelit quod ad Romanos ſcribit apoſtolus occaſione accepta peccatũ permãdatũ operatũ eſtin me
neminẽ cõcupiſcẽtia ¶ Ponamus totũ. = Sclir,

Bti Hieronymi ad Damaſũ rũſiua Oſãna ſᷣm hebraicã ueritatẽ ĩterpᷣtantis. Multi ſuper. C. cv.

ð

us uidit: nec auris audiuit: necĩ cor hoĩs aſcẽderũt: quæ pparauitdeus diligẽtibus ſ. eMagnis nos p. C. clvi.
Argumẽtũ ad Marcellã de blal femia in ſpũm ſcũm irremiſſibili. 0 Epiſtola btĩ Hieronymi. C. clvi.
Epiſtola beati Flieronymi ad Marcella de blaſfemia ĩ ſpũm ſcũm irremiſibili. ¶ Breuis ẽ ꝗſtiucula. C. clvi.
piſtola Cromatii & Heliodori epiſcoporũ ad beatũ Hieronymũ librũ de ortu beatæ Mariæ uirginis: qui a

Beati Hieronymi ad pᷣdictos epiſco 08 reſponſiua. C Dominis ſanctis. C. clvii.
Expoſitio ſeu tranſlatio hiſtori?& .

Ppkum ferebatur. ¶ Petitis a me. C. clvii-

Beati Hieronymi ad Minerium & Alexandrum monachos de reſurrectione carnis:ubi exponit illud apoſto
li ad corinthios. Oẽs quidẽ reſurgemus: ſed nõ oẽs ĩmutabimur ſecũdũ hæreticoꝶ catholicorũq; ſententias: in
fine ſe excuſans ꝙ tomo in aliquibus cõmẽtariis Origenis utat᷑ In ipſo lanm. C.clviii.
Argumentum in epiſtolam beati Augviſt ad beatũ heroy Zmii ¶Uomine africanæ. C. cx.
Beati Auguſtini ad Hieronymu de interpᷣtatione græcoꝶ ſcriptoꝶ prouocantis: & de ſuperflua poſt. Ixx.ĩter
G editione ac de expoſitione epiſtolæ ad Galathas carpentis. Q. Domino dilectiſſimo. CC, cxi.

Gomat et heloloni ad hleronj

beato Matthæo editus dicebatur: tranſferri poſtulantium. ¶ Dilectiſſimo fratri. C. clvii , —
oachim de conceptu beatæ uirginis Mariæ: prout a beato Matthæo ſcri/ Tranſlan hyſtoie Ae er hachnn

irere e , ilw

de veſulcctione oxms

aguſim ad bin bhewnini

2

Argumentum in epiſtolam beati Auguſtini de inſcriptiõe uirorum illuſtrium: & de eodem capitulo apoſto Auguſtim ad hhes Imptiö
li ad Galathas. ¶ Librum uirorumilluſtrium. C. clxi. vro Uluſtrui 20 .

Eilol⸗ p̃dicti Auguſtini ad Hieronymum. ¶ Domino dilectiſſimo. Ce. cli.
Argumentum in epiſtolã beati Auguſtini ad beatum Hieronymuũ p rouocantis ad reſcribendum. B *E. 4à hyed puomntf

„

Ad duas priores.
¶ Epiſtola beati Auguſtini ad beatum Hieronymum ad reſcribendũ prouocãtis: & ad interpᷣtationẽ ſcriptura
m ex græco ſecundum ſeptuaginta interpretes exh ortãtis. ¶ Domino uenerabili. C. clxii.
rgumẽtũ beati Hieronymiad beatum Auguſtinũ ad tres priores rũſiua. Succẽſet Hieronymus. C.clxii.

Beati Hieronymi ad ſanctũ Auguſtinũad tres priores rũſiua: de titulo uiroꝶ illuſtrium: de expoſitiõe epiſto/

C. cxxii. veſribe οαα⅜D priores

beroĩad auSuſar ad tres

YZnſussd:

Ixæ ad Galathas: & de ſua ex hebræo ſcripturaꝶ traductioe. ¶ Domino uere ſancto. C. clvii. , .
Argumentum epiſtolæ ſancti Auguſtini ad beatum Hieronymum ſe purgantis de libro quẽ aſſerebatur cõ Auqußinn ers e pugααι
traeum Romam miſiſſe. ( Epiſtola Auguſiuun. Lhxd.
Epiſtola Auguſtini ad Hieronymum. ¶ Domino chariſſimo. C. clxv.

*

¶ Beati Hieronymi ad Auguſtinum contentionem ſuper epiſtola ad Galathas & rephenſionem librorũ ipſi 19„
us detractantis ad uanam contentionem & puerilem iactantiam declinandam: in qua memfnit de Ruffino:

= libelli contra eũ editi exẽplar mittere. ¶ Domino uere ſancto. C. clx.

Eiuſdem ad eundem de epiſtola romam in rephenſionem expoſitionis ſuæ in epiſtolam ad Galathas ſciſci-
tantis: atq; commonentis: ut iuuenibus congrediens: ſe ſenem & ueteranum non prouocet ad certamen.
Domino uere ſancto. C. cxx
¶ Beati Auguſtini ad beatum Hieronymum de pᷣdicta epiſtola ſe accurate purgantis: & ſi læſerit ueniam depᷣ
cantis. in qua etiam deplorat inter Hieronymum & Ruffinum quondam amiciſſimos tantam exortam eſſe
diſcordiam: quos ad priſtinam charitatem nititur reuocare. ¶ Domino uenerando. C. clxvi.

¶ Beati Auguſtini epiſcopi⸗ d utitu

Præſidium rogantis: ut prædictam epiſtolam beato Hieronymo contra ſe com
moto tranſmittat. ¶ Domino beatiſſimo. C.clxvii.
¶ Beati Hieronymi poſt acceptam ſatiſtfactionẽ mitius ſcõ Auguſtino epo reſcribẽtis de acriori ſuæ expoſitiõis
Galathas ſe excuſantis: & deinceps ad mutuam charitatẽ exhortãtis. ¶ Domino uere ſancto. C. clxvii.

—

¶ Argumentum in epiſtolam ſancti Auguſtini ad Beatum Hieronymum omnium reſponſiuam: in daam

ſuam ſententiam tuetur oſtendens non diſpenſatoriam aut ſimulatamu: ſed dignam & ueram fuiſſe Petri re/
Prehenſionem a Paulo. ¶Prioribus contra ſe. C. C
¶ loſa epiſtola Auguſtini a Hieronymum priorum omnium reſpõſiua. ¶ Domino dilectiſſimo. C. clxvii.
¶ Epiſtola ſancti Auguſtini ad Beatum Hieronymum expoſitio petentis deeo quod ſcribitur in canonica la
cobi. Siquis totam legem obſeruauerit. Vbi plurima tractatde connexione uirtutum ac uitiorum ſecundum

4 —

enorue catholicorum ſententias. ¶ Quod ad te ſcripſi. C.clxx.

Argumtum excerptum ex ſecundo libro retractationũ beati Auguſtini de duabus epiſtolis ſiue tracta tibus
directis beato Hieronymo. ¶ Scripſi etiam. C. clxxii.

Incerta Homelia ſuper euãgelio ſecundum Matthæum. ¶Sanctus euangeliſta. C.clxxiii.
Petri Pauli Wergerii iuſtinopolitani mo de laudibus ſancti Hieronymi habitus ĩ anniuerſario natalis eius.
Sanctiſſimũ doctorẽ. . C. clxxiiii.

„*

Beati Hieronymi de corpore & ſanguine domini noſtri ieſu chriſti. ¶ Magnitudo cxleſtiu. Scheri NX coꝛpoc t Fu xyi

Incerta om

de lel ſa ronmn

Neuoluminis modũ excederemus ꝛprimũ uolumen coõcluſimus: licet ſecũdæ partis Palieaireſ tra⸗

ctatus: q altero uolumie cũ tertia parte totius opis cõtinẽtur: ubi & reſiduũ tabulæ ꝑ
mini dehis quæ & in eo ſcripta ſunt: tabulam coaptauimus.

ct. Nam ſingulo uolu

Diui Hieronymi uita: quæ communiter legitur ſub auctore incerto: non ſatiſfaciens meritis tanti do/
Coris.

Læroſq; nimirum illuſtrium uiros non ambigo noſſe: quo natus: quibuſq; doctoribus: quibus ue
eruditus ſit litteris: quo deniq; quieſcat ſanctus Hieronymus loco. Verũtamẽ quibus nõ uacat: uel
legere plurima nõ ualent:hoc ſi uoluerint opus:cõpẽdioſa breuitate poterunt ſcire. Beatus igit Hiero
nymus nobili genere ortus: patre uero Euſebio nomine: oppido ſtridonis: quod a Gothis euerſum Dalmatiæ 4
quõd Panoniæq; confinium fuit. Congrue ſcilicet Euſebio generatus ẽ patre. Euſebius nanq; Attice: Rom 2
ne uero diciturpius. Hieronymus quoq; Aeolice: Latine omnino ſacra lex intelligitur. Iure igitur Flierony
mus.i. ſacra lex de pio gignit᷑ patre:ut ſtudioſo eius labore ex hebræoꝶ ſcriptis abſq; ſcrupuloſitate alma pate
ret lex: quæ humano generi ſua auſteritate remota piũ ac ſacrũ miſericordẽq; patrẽ nũciaret uenturũ. Qui cũ
dudũ inter pueritiã adoleſcentiãq; incederet medius: inſtinctu tactus cæleſti: affinibus cũctis cẽſu q; paterno
relictis: ut perfectus euãgelii imitator quiuiſſet exiſtere: ingreſſus nauem: aura flãte ſecunda: ad limina ſubli
miũ apoſtolorũ Petni & Pauli diuina diſpẽſante clæmentia romanã adiit urbẽ. In qua uidelicet litteris græ
cis & latinis diligẽter apprime eruditus: chriſti ueſtẽ ſuſcipiens: p byter quoq; Cardinalis ibidẽ eſt ordinatus.
Nam ut inexpugnabilem ſuæ eccleſiæ dominus murũ contra perfidos demẽteſq; hæreticos erigeret: huic ui *
6 r0 ĩ litterarum ſtudiis plæriq; cathegetæ.i. pceptores fuere. Donatus nẽpe artigraphus romanis eu ĩbuẽs ele
mentis: liberaliumq; artium ſapore ſufficienter replens: magiſter extitit illi: ſicut ipſe in chronica ſua memi/
nit dicens. Victorinus Rhetor & Donatus Grãmaticus magiſtri & præceptores mei Romæ inſignes habebã
tur. Gregorium naq; Naziãzenum ut idem in tertio explanationum Eſaiæ refert libro Didaſculũ.i.magiſtrũ
ſuum fuiſſe teſtatur. Nam cũ in pdicto propheta ad eum ueniſſet locum in quo de Seraphin quiddam de-
buiſſet exponere:ita intulit: dicens. De hac uiſione ante annos circiter triginta: cum eſſem Conſtantinopoli: &
apud uirum eloquentiſſimum Gregorium Nazianzenũ præceptorem meũ: tunc eiuſdem urbis epiſcopum
ſacrarum ſcripturarũ ſtudiis erudirer: ſcio me breuem dictaſſe ſubitumq; tractatum ut experimentum ca pe/
ret ingenioli mei: &amicis iubentibus obedirem. Quid uero de huius uiri eleganti induſtria: quam erga Lati
nos & græcos: hæbreos & arabicos: chaldeoſq; in diſcẽdo elementorũ apices habuit: pſtãtius dici potelt ꝗᷓ ipſi
uꝭ ad Pãmachiũ & Oceanũ miſſa profitentur uerba dicentis Dum eſſem inquit iuuenis: miro diſcendi ferue
bam amore: neciuxta quorũdã pᷣſũptionẽ ipſe me docui. Apollinarẽ audiui Antiochiæ frequenter: & colui.
Tunccũ me in ſcripturis ſanctis erudiret: iam canis ſi pargebatur caput: & magiſtrum potius ꝗᷓ diſcipulum de
cebat. Perrexi tamen Alexandriam: audiui Didymum: in multis ei gratias ago: qd neſciui: didici. Putabãt me
homines finem feciſſe diſcendi. Rurſum Hieroſolymæ & Bethleẽ quo labore: quo pcio Barabanum hæbreũ
nocturnum habui p̃ceptorem! Timebat enim iudæos: & mihi alterum exhibebat N icodemũ. Hæc utiq; con †
tuli: ut qui ſcire cupiunt: noſſe queant: ſicut pᷣdixi: quo natus loco: quibus ue tantus uir magiſtris fuerit in/
formatus. Cõmorante itaq; Hieronymo romæ: mentiſ. q; corporiſq; uirginitatem & delictorum pœnitenti/
am cuſtodiens:fidelibus p̃dicabat. Multaq; iuxta ſeptuaginta librorum uolumina atq; pſalterium emenda/
uit: apoſtolicæ ſedi Liberio præſidente pontifice. Ea proculdubio tem peſtate Romanum populũ per Conſtã
tium Auguſtum Arriana hæreſis maculabat. Iccirco ergo pdictus uir occaſione quam ſemper optauerat ac
cepta: ut ſuperius eſt dictum: relicta domo: parentibus: ſorore: cognatis: & inclyta:ac glorioſiſſima Petri cor⸗/
pore urbe:corpus:& ſola tantuũ ferens quæ itineri utilia eſſe ualuere: una cum bibliotheca quam ſũmo ſtudio
in pfata confecerat urbe: hieroſolymnam propter regnum cælorum iuuenis militaturus aduenit. Poſtꝗᷓ uero
. omne mundanarũ litterarũ ſtudium adeptus eſt. probatiſſimorũ quoq; monachorum habitũ factum q; imi
tatus eſt. Cupiditatem ſiquidẽ animi iugi ſinceritate calcans: uoluptatemq; corporis perenni frangẽs ieiunio
plæroſq; bonorũ religioſoꝶ meliores fore ſuo docuitinſtituto. Quodã igit᷑ tẽpore:cũ ex more idẽ Hierony/
mus diuina ad legẽdũ pãderet uolumĩa: & ĩmortalẽ bibliothecæ ſuæ auctorẽ recordaret Tulliũ:mox cælitus
natales quãdoq; reuolueret libros: ſalutifero caſtigatus ẽ uerbere. Ita enĩ ipſe de ſe ad Euſtochiũ ſcribens aſſe
rit. Cũ autẽ annos plurimos domo: parẽtibus: ſorore: cognatis: & quod difficilius ẽ: cõſuetudine lautioris cibi
ppter cæloꝶ me regna caſtraſſẽ: & hieroſolymã militaturus pgerẽ: bibliotheca quã Romæ ſũmo ſtudio ac la
bore cõfecerã carere nõ porerteltag- miſer ego lecturus Tulliu ieiunabã. Poſt noctiũ crebras uigilias: poſt la
chrymas quæ mihi p̃teritoꝶ recordatiõe peccatoꝶ ex imis uiſceribus fluebãt: Plato ſumebat᷑ in mambus. Si
quãdo in memetipſo reuerſus: ꝓphetas legere cœpiſſem: mo horrebat ĩcultus. Et qa lumẽ cæcis oculis nõ ui
debã. nõ oculoꝶ putabã culpã eſſe:ſed ſolis. Dũ ita me antiquus ſerpẽs illuderet: in media ferme qdrageſima
medullis infuſa febris corpus ĩuaſit exhauſtũ: & ſine ulla reqe qddictu quoq; ĩcredibile ẽ: ſicĩfœlicia mẽbra
depaſta ẽ: ut oſſibus uix hærerẽ.ð Interi parabant᷑ exeqæ: & uitalis aĩæ calor toto frigeſcẽte iã corpore:ĩ ſolo tan
tũ repẽte pectuſculo palpitabat. Cũ ſubito raptus in ſpiritu ad tribunal iudicis pertrahor: ubi tãtũ lumĩs erat
& tãtũ excircũſtãtiũ claritate fulgoris:ut ꝓpiectus ĩ terrã ſurſũ aſpicere nõ auderẽ. Interroga tus de cõditiõe:chri
ſtianũ me eſſe reſpõdi. Et ille qui pᷣſidebat: Mæẽtiris ait. Ciceronianus es:inõ xpᷣianus. Vbi enim eſttheſaurus
tuus: ibi & cor tuũ. Ilico obmutui: & inter uerbera quibus mecedi iuſſerat: cõſciẽtiæ magis igne torquebarꝛil/ 4
lum mecũ uerſiculum repetens: in inferno autem quis confitebiturtibi: Clamare autẽ cœpi: & eiulans dicere.

— =

Miſerere mei domine:miſerere mei. Hæc uox inter flagella reſonabat. Tandẽ ad ſpᷣͤſidentis genua prouoluti:
qui aſtabant: pcabantur: ut ueniam tribueret adoleſcentiæ: & errori locum pœnitentiæ cõmodaret: exactu-

rus deinde cruciatuũ: ſi gentilium litterarũlibros aliquaãdo legiſſem. Ego qui in tanto conſtrictus articulo uellẽ

etiã maiora promittere:deierare cœpi:& nomen eius obteſtãs dicere. Domine ſi unꝗᷓ habuero codices ſæcula/
res: ſi legero: te negaui. In hæc ſacramenti uerba dimiſſus reuertorad ſi uperos: & mirantibus cũctis oculos ape
rui: tanto lachrymaꝶ imbre perfuſos: ut etiã incredulis fidẽ facerẽ ex dolore. nec uero ſopor ille fuerat:aut ua/
na ſomnia:quibus ſæpe deludimur. Teſtis eſt tribunal illudante quod iacui. Iudiciũ teſtis ẽ: quod timui. Ita
mihi nunꝗ contingat talẽ incidere qõnẽ. Liuoribus habuiſſe meplenas ſcapulas: plagas ſenſiſſe per ſõniũ: &
tãto dehic ſtudio diuina legiſſe: quãto mortalia ante plegerẽ. Idẽigit Hieronymus quod p̃termiſeramus: dũ

in romana adhuc eſſet urbe: os Damaſi papæ: & ſacræ bibliothecæ ſcrutator:diuinoꝶ diſſertor uoluminũ:dũ

