carnifici minatus ẽ pœnã: niſi cõfiteret᷑ ſexus ĩ firmior: qd nõ poterat robur uirile reticere. Succurre dne lIeſu:
ad unũ hoĩem tuũ ꝗᷓ plura ſũt ĩuẽta ſupplicia. Crines ligant ad ſtipitem: & toto corpore ad æculeũ fortius al/
ligato uicinus pedibus ignis apponit᷑: utrũq; latus carnifex fodit: nec papillis dant᷑ ĩduciæ: ĩmota mulier ma⸗
net: & a dolore corporis: ſpũ ſeparato: dũ cõſciæ bono fruit᷑: uetuit circa ſe ſæuire tormẽta. Iudex crudelis qſi
ſuꝑatus attollit᷑. Illa deũ dep̃cat᷑. Soluũtur mẽbra cõpagibus. illa oculos ad cæluũ tẽdit: ꝗſi de cõmuni ſcelere
alius cõfitet: illa ꝓ cõfitẽte negat: & piclitãs ipa:aliũ uẽdicat pꝑiclitãtẽ: una ĩterĩ uoxẽ: Cæde: ure:lacera:nõ feci.
Si dictis tollit᷑ fides:ueniet dies: quæ hoc crimẽ diligenter diſcutiat: hẽbo iudicẽ meũ. Iã laſſus tortor ſi uſpira
bat ĩ gemitu: nec erat nouo uulneri locus. Ia uicta ſæuitia: corpus qc; laniarat horrebat: extẽplo ira excitus cõ
ſularis: qd miramini inqt circũſtãtes: ſi torri mulier mauult: ꝗᷓ pire? Adulteriũ certe ſine duobus cõmitti no
potuit: & eſſe credibilius reor: noxiã reã negare de ſcelere: ꝗᷓ ĩnocẽtẽ iuuenẽ cõfiteri. Pari igit᷑ ꝓlata ĩ utrũq; ſen
tẽtia dãnatos carnifex trahit: totus ad ſpectaculũ populus effũdit᷑: ut prorſus ꝗſi migrare ciuitas putaretur.
Stipatis ꝓruẽs portis turba dẽſat᷑. Et ꝗdẽ miſerrimi iuuenis ad pᷣmũ ſtatĩ ictũ amputat᷑ gladio caput:trũcũq;
in ſuo ſãguĩe uolutat cadauer.Poſtꝗᷓ uero ad feæminã uẽtũ ẽ: & flexis ĩ terra poplitibus ſuꝑ tremẽtẽ ceruicem
micãs eleuatus ẽ gladius: & exertã carnifex dexterã totis uiribus cõcitauit. ad pᷣmũ corporis tactũ ſtetit mucro
lethalis: & leuiter pſtrĩgẽs cutẽ raſuræ modicæ ſãguinẽ aſi pſit. Sine bello imbellẽ manũ pcuſſor expauit:& ui
Ctã dexterã gladio marceſcẽte miratus ĩ ſecũdos ĩpetus torq̃t. Lãguidus rurſus in fœminã mucro delabit᷑: &
ꝗſi ferrũ eã timeret attĩgere circa ceruicẽ torpet ĩnoxiã. Itaq; furens & anhelans lictor paludamẽto ĩ ceruicẽ re
torto: dũ totas expetit uires: fibulã quæ clamydis mordebat oras ĩ humũ excuſſit: ignaruſq; rei enſẽ librabat
uulnus. En tibi ait mulier ex humero aurũ ruit collige: multo ꝗſitũ labore: ne pereat. Proh rogo quæ eſt iſta
ſecuritas? Impẽdẽtẽ nõ timet mortẽ: lætat᷑ pcuſſa: camnifex pallet: oculi gladiũ nõ uidẽtes: tm fibulã uidẽt. Et
ne parũ eſſet:ꝙ nõ formidabat ĩteritũ:pᷣſtabat bnficiũ ſæuiẽti. Iã igit᷑ & tertiũ ictũ ſacramẽtũ fruſtrauerat tri
nitatis. Ia ſpiculator exterritus & nõ credẽs ferro: mucronẽ aptabat ĩiugulũ:ut ꝗ ſecare nõ poterat:ſaltẽ pᷣmẽ/
te manu corpori cõderet᷑. O oĩbus ĩaudita res ſæculis: ad capulũ gladius reflectitur: & uelut dũm ſuũ uictus
aſpiciẽs: cõfeſſus ẽ ſe ferire nõ poſſe. Huc huc mihi exẽpla triu pueroꝶ:q ĩter frigidos flãmaꝶ globos hymnos
edidere ꝓ fletibus: circa quoꝶ ſerabula: ſãctãq; cæſariẽ: inoxiũ luſit ĩcẽdiũ. Hic beati Danielis reuocet hiſto/
ria: iuxta quẽ adulãtibus caudis pdã ſuã leonũ ora timuerũt. Nũc Suſãna nobilis fide:mentes oĩum ſubeat:
quæ iniquo dãnata iudicio: ſpiritu ſãcto pueꝶ replẽte: ſaluata ẽ. Ecce nõ diſpar in utraq; mĩicordia dni. Illa
liberata p iudicẽ ne iret ad gladiũ: hæc a iudice dãnata abſoluta p gladiũ ẽ. Tãdẽ ergo ad fœminã uĩdicãdam
populus armat᷑. Omnis ætas: oĩs ſexus carnificẽ fugat:& cœtu ĩ circulũ coeũte exclamat:nõ credit pene unuſ
ꝗſq;: qd uidet. Turbat᷑ tali nuncio urbs ꝓpinꝗᷓ: & tota lictoꝶ caterua glomerat᷑. Eqbus medius: ad quẽ dãna
torũ cura ꝑtinebat erũpẽs: & caniciẽ imũdã pfuſo puluere turpãs: meuũ in qt o ciues petitis caput: me illi uica/
riũ date. Si eſtis miſicordes: ſi clæmẽtes eſtis: ſi uultis ſuare dãnatã: ĩnocẽs certe pire nõ debeo. Quo fletu uul
icoõcuſſus ẽaius. mœſtuſq; ſe ꝑp oẽs torpor ĩſinuat: & miꝶ ĩ modũ uolũtate mutata: utcũ pietatis fuiſſet:qd
añ defederãt: pietatis uiſũ eſt genus: ut paterent occidi. Nouus igit enſis:nouus pcuſſor apponit᷑.Stat uicti/
ma: xpᷣo tm fauẽte munita ſemel ꝑcuſſa concutit᷑: iteꝶ repetita quaſſat᷑: tertio uulnerata ꝓſternit᷑. Odiuinæ
Potẽtiæ ſublimãda maieſtas: quæ pᷣus fuerat q̃rto pcuſſa: nec læſa:iõ poſt paululũ uiſa ẽ mori: ne ꝓ ea piretĩ
noxius. Qlerici ꝗbus id officii erat: cruẽtũ linteo cadauer obluũt. & foſſa humo lapidibus cõſtruẽtes ex more
tumulũ parãt. Feſtinato ſol curſu occaſũ petit. & miſ̃icordia dni celeriore curſu naturæ nox aduenit. Subito
fœmiĩæ palpitat pectus: & oculis ᷓrẽtibus lumẽ corpus aĩatur ad uitã. Iã ſuſpirat:iã uidet:iã ſubleuat᷑: & lo/
ꝗtur. I ſ illã põt uocẽ erũpere: dns deus auxiliator meus: nõ timebo qd faciat mihi hõ. Anus interĩ qᷓda: quæ
eccleſiæ ſuſtẽtabat᷑ opibus: debitũ celo ſpm reddidit. & ꝗᷓſi de induſtria ordine currẽte reꝶ: uicariũ tumulo cor
pus operit᷑. Dubia adhuc luce:ĩ lictore diabolus occurrit.ꝗᷓrit cadauer occiſæ. ſepulchrũ ſibi mõſtrari petit: ui
uere putat:quã mori potuiſſe mirat. Recẽs a clericis ceſi pes oſtẽdit᷑. & dudũ ſupiecta humus cũ his uocibus ĩ
gerie ſtagitati. Nue ſcilicet oſſa iam cõdita. Infer nouũ ſepulchro bellũ:& ſi hocpaꝶ ẽ: auibus feriſq; laniada
mẽbra diſcerpe. ſepties pcuſſa debet aliqd plus morte ppeti. Tali ergo ĩuidia carnifice cõfuſo:clã domi muli/
er reforcillat᷑. & ne forte creber medici ad eccleſiã cõmeatus ſuſpitiois pãderet uiã: cũ quibuſdã uirginibus ad
L ſecretiorẽ

tustu.
it.
Heli

uide

uk ſecretiorẽ uillulã ſe cto crine trãſt mittit .ibi paulatĩ uirili habitu ueſte mutata:ĩ cicatricẽ uulnus obduci Et
inſi uere ius ſũmũ: & ſi uma læticia:poſt tãta miracula adhuc ſæuiũt leges. En quo me geſtoꝶ orco ptraxit. Iã enĩ
nlen ad Euagrii nri nomẽ puenimus. Cuius ego laborẽ ꝓ po: ſi arbitrer ame dici poſſe: nõ ſ. apiã ſi penitus tace-
idn re uelim: uoce i gaudiũ erũpẽtenõj poſſi ũ. Quis eni ualeatdigno canere pᷣconio: Auxẽtiũ mediolan i incũbãtẽ
*“R/ huius excubiis ſepultẽ pene ante ꝗᷓ mortuũ Romanũ epiſcopũ iam pene factionis laqueis irretitũ: & uiciſſe
de 0 aduerſarios & non nocuiſſe ſuperatis:
i N Verum hæcipſe equidem ſpatiis excluſus iniquis
detn⸗ Prætereo:atq; alis poſt me memoranda relinquo.
hürnt Præſentis tantũ rei fine cõtentus ſũ. Imperatorẽ de induſtria adiit: præcibus flagitat: merito lenit: ſollicitudi
holu ne promerert᷑. ut reditam uitæ: redderet libertati.
lle Incipit ſeptimus tractatus de ſtatu & continentia uiduali.

iele

4
4

tins⸗. . *
lerrm
el Cd
nſllee .

möſeaii. 0
lilin .

atusco

Ppiſtola beati Hieronymi ad Furiam de uiduitate ſeruanda. Argument in eandem.
Vriam ad monogamiã uiduitatẽq; uãdã p domeſtica hortat exẽpla: monẽs ut magis fœmĩaꝶ ſui gñis
æmulet᷑ uirtutẽ: ꝗᷓ pr̃is cõſiliũ ĩſequat᷑.Inſtruit ꝗbus artibus & ſtudiis cõtinẽtiã ᷣuare poſſit:etiã quæ ſe
quẽda quæq; declinãda ſint: moleſtias illi ſecũdi mrimonii & exẽpla ſãctaꝶ uiduaꝶ utriuſq; teſtari ꝓponẽs.
Bſecras litteris: & ſuppliciter depcaris: ut tibi reſcribã ĩmo ſcribam quõ uiuere debeas. & uiduita
tis coronã illæſo pudicitiæ nomiĩe: cõſeruare. Gaudet aĩus: exultãt uiſcera: geſtit affectus: hoc te
cupe eſſe poſtuiꝶ: qd ſãctæ memoriæ miĩ tua Titiana multo tpe fuit ſub marito.Exauditæ ſũt
pces: & of̃ones eius. Impetrauit: ut adipiſceret ĩ unica filia: qd uiuẽs ipſa poſſederat. Habes pᷣte

rea gnis tui grãde pᷣuilegiũ:qd exide a Camillo: uel nulla uel rara ueſtræ familiæ ſcribit᷑ ſecũdos noſſe cõcubi/

.
.

ttIR
iſen tus: ut nõ tã laudãda ſis: ſi uidua pſeueres: ꝗᷓ execrãda:ſi id xpᷣiana nõ ſᷣues: qd ꝑ tãta ſæcula gentiles cuſtodie
etut, Eit. Iaceo de Paula & Euſtochio: ſtirpis ueſtræ floribus:ne ꝑ occaſionẽ exhortatiõis tuæ illas laudare uidear.
nit Bleſillãq; pᷣtereo: quæ poſt maritũ ſuũ: tuũ ſortita germanu:in breui uitæ ſpatio: tpa uirtutũ multa cõpleuit
uien Arltq; utinã pconia fœminaꝶ imitarent uiri & rugoſa ſenectus redderet: qd ſpõte offert adoleſcẽtia. Sciẽs &
no uideris in flãmam mitto manũ: adducent᷑ ſupercilia: extendetur brachium.
it Ani Iratuſq; Chremes tumido deſæuiet ore.
lbit Cõſurgẽt ꝓceres aduerſũ me & epiſtolã meã: turba prtia detonabit: me magnũ me ſeductorẽ clamitãs: & in
tuicite terras ultimas aſportãdũ. Addãt ſi uolũt & Samaritẽ: ut dni mei titulũ recognoſcã. Certe filiã a parẽte nõ di/
brabat uido:nec dico illud de euãgelio: ſine mortui ſepeliãt mortuos ſuos. Viuit enĩ qcũq; credit ĩ xpᷣm. Et qĩ illum
eſtida credit:debet utiq; quõ ille ambulauit: & ipᷣe ambulare. Faceſſat ĩuidia:quã nomini xpᷣiano maledicorũ ſemꝑ
let. Ei genus ĩ figit: ut dũ ꝓbra metuũt:ad uirtutes ꝓuocẽt: exceptis epiſtolis ignoramus alterutrũ. Solaq; cauſa pie
ttri tatis ẽ: ubi nulla carnis notitia ẽ. Honora patrẽ tuũ: ſed ſi te a uero pf̃e nõ ſeparat. Tãdiu ſcito ſãguĩs copulaã:
zm⸗ qdiu ille ſuũ nouerit creatotẽ. Alioqꝗn Dauid ꝓtinus tibi canet: audi filia: & uide: & inclina aurẽ tuã: & obliui
ctus ſcere populũ tuũ:& domũ pr̃is tui: &cõcupiſcet Rex decorẽ tuũ.qmi pſe ẽ dñs tuus. Grãde pᷣmiũ parẽtis obli
nos ti: cccupiſcet Rex decorẽ tuũ. Quia audiſti: qa uidiſti: ꝗa ĩclinaſtiaurẽ tuã: & populi tui domũq; pris tui obli
ſo⸗ ta es. Iccirco cõcupiſcet rexdecorẽ tuũ: & dicet tibi. Tota pulchra es amica mea: & macula nõẽ ĩ te. Quid pul/
ear chrius aĩa: quæ dei filia appellat & nullos extrĩſecus ꝗᷓrit ornatus? Credit ĩ xpᷣm: & hac ambitiõe ditata: pgit
Ia ad ſpõſũ: eudẽ hũs dũm: quẽ & uiꝶ. Quid anguſtiaꝶ hẽant nuptiæ: didiciſti ĩ ipis nuptiis: & qᷓſi coturnicum
nn carnibus uſq; ad nauſeã ſaturata es: amariſſimã colerã tuæ ſenſere fauces. Egeſſiſti aceſcẽtes: & mo rbidos ci⸗/
* bos. Reuelaſti eſtuãtẽ ſtomachũ. Quid uis rurſũ ĩgerere: qd tibi noxiũ fuit? Canis reuertẽs ad uomitũ: & ſus
lin lota ad uolutabrũ luti. Bruta quoq; aĩalia & uagæ aues:ĩ eaſdẽ pedicas retiaq; nõ incidũt. An uereris: ne ꝓles

ia⸗ Furiana deficiat: & exte parẽs tuus nõ hẽat puſionẽ: ꝗ reptet ĩ pectore: & ceruices eius ĩ ſtercore linat? Quippe
ne hi oẽs hñt filios ꝗq habuere mfimonia & ꝗbus nati ſũt liberi: ſuo gñi rũderũt. Exhibuit Ciceronis filius pa/

i trẽ ĩ eloquẽtia? Cornelia nr̃a pudicitiæ ſimul & fœcũditatis exẽplar: Gracchos ſe genuiſſe lætata ẽ. Ridiculũ ẽ
4, ſpare ꝓ certo qd multos nõ hr̃e uideas:& cũ habuerit: pdidiſſe. Cui dimittes tatas diuitias? Apo:qui mori
nõ põt:quẽ hẽbis hace bſil u⸗ Sdum Contriſtabit Pater: ſed lætabit᷑ xps: lugebit familia: ſed angeli gra
i tulabunt᷑. Faciat pater q uult de ſubſtatia ſua: nõ es eius cui nata es: ſed cui renata. Et qui te gradi pᷣcio rede/
mit ſanguine ſuo. Caue nutrices & gerulas: & iſtiuſmodi uenenoſa aĩalia: quæ de corio tuo ſaturari uentrem
ore ſuũcupiũt: non ſuadent quod tibi: ſed quod ſibi proſit. Et ſæpeillud obganniũt.
bio Sola ne perpetua mœrens carpere iuuenta:
/ Nec dulces natos ueneris:nec præmia noris?:
ir Vbi pudicitiæ ſctitas: ibi frugalitas ẽ. Vbi frugalitas: ibi dana ſeruoꝶ. Quicqd nõ tulerint: ſibi ablatũ putãt.
co nec cõſiderãt de ꝗᷓto: ſed qᷓtũ accipiãt. Vbicũq; uiderĩt xpᷣianũ:ſtati illũde triuio uocãt ĩpoſtorẽ:detrahut.
tun NIirumores turpiſſimos ferũt. Et qd ab ip̃is egreſſũ eſt: ab aliis audiſſe ſe ſimulãt. iidẽ auctores & ex
Gi aggeratores. Exiit ĩfamia de mẽdacio: quæ cũ ad matronas puenerit: & eaꝶ liĩguis fuerit uẽtilata: puĩcias pe/
icr netrat. Videas plæraſq; rabido ore ſæuire: & ticta facie uiperinis coloribus: dẽtibus pumicatis carpe xpianos.
bli Hic aliqua cui circa humeros hyacinthina læna eſt.

r

5

Rancidulum quiddam balba de nare locuta
Perſtrepit: ac tenero ſupplantat uerba palato.
Ois cõſonat chorus:& latrãt uniuerſa ſubſellia. Iũgunt᷑ nf̃i ordines:q & rodunt᷑:& rodũt.Aduerſus nos loqᷓ/
ces: p ſe muti:ꝗqſi & ipſi aliud ſint: qᷓ monachi: & nõ ꝗcquid ĩ monachos dicit᷑: redũdet ĩ clericos q pr̃es ſũt mo
nachoꝶ. Detrimẽtũ pecoris paſtoris ignominia ẽ: ſicut e regione illius monachi uita laudãda eſt: queneratio
ni habet ſacerdotes xp̃i: & nõ detrahit gradui: p quẽ factus ẽ xpᷣianus. Hæc locutus ſũ ĩ xpo filia nõ dubitans
de ꝓpoſito tuo. Nunꝗᷓ enĩ exhortatorias lIr̃as poſtulares: ſi ambigeres de bono monogamiæ. ſed ut neqtiam
Fſᷣuuloꝶ: ꝗq te uenalẽ portãt: & inſidias affiniũ: ac piũ parẽtis errorẽ rel getesrui ut amorẽ ĩ te tribuã: amoris
ſciẽtiã nõ cõcedo. dicẽs aliqd cũ apoſtolo. Cõfiteor: zelum dei habẽt: ſed nõ m ſciẽtiã. Imitare potius (crebro
eni idipſũ repetã) ſactã matrẽ tuã: cuius ego quotiẽs recordor: uenit ĩ mẽtẽ ardor eius ĩ xpᷣm. Palor exieiuniis.
Elemoſynæ ĩ paupes. obſequiũ ĩ uos dei. humilitas ueſtiũ: & cordis. atq; ĩ cũctis pᷣmo moderatus. Pater tu/
us: quẽ ego honoris cauſa nomino: nõ qꝗa còſularis & pfitius: ſed ꝗa xp̃ᷣianus ẽ: ĩpleat nomen ſuũ. Læter filiã
genuiſſe xpo: nõ ſæculo. qn potius doleat: ꝙ & viepinurare fruſtra amiis: & fructus pdideris nuptiaꝶ. ubi eſt
maritus:quẽ tibi dedit? Etiã ſi amabilis:ſi bonus fuiſſet: mors fuiſſet oĩa:& copulã carnis ſoluiſſet interitus.
Arripe ꝗᷓſo occaſionẽ: & fac de neceſſitate uirtutẽ.nõ ꝗᷓrunt in xpᷣianis initia: ſed finis. Paulus male cœpit:ſed
bñ finiuit. Iudæ laudant᷑ exordia: ſed finis ꝓditiõe dãnat᷑. Lege Ezechielẽ. Iuſticia iuſti nõ liberabit eũ: in qua
cũq; die peccauerit. & ĩ pietas ĩpii nõ nocebit ei:ĩ qᷓcũq;die cõuerſus fuerit ab ĩpietate ſua.Iſta ẽ ſchala Iacob:
quã angeli cõſcẽdũt: & deſcẽdũt. Cui dñs ĩnitit᷑: laſſis porrigẽs manũ:& feſſos aſcẽdẽtiũ gradus ſui cõtẽplati⸗
one ſuſtẽtãs. ſed ſicut nõ uult mortẽ peccatoris tãtũ: qtũ ut cõuertat᷑ & uiuat:ita tepidos odit: & cito ei nauſe
am faciũt. cui plus dimittit᷑: plus diligit. meretrix illa in euãgelio baptizata lachrymis ſuis: & crine quo mul/
tos ante decepat: pedes dñi tergẽs: ſaluata ẽ. Nõ habuit criſpates mitras: nec ſtridentes calceolos: nec orbes ſti
bio fuliginatos. Quãto fœdior: ꝗto pulchrior. Quid faciat ĩ facie xpᷣianæ purputiſſus:& ceruſſa? Quoꝶ alte/

rũ ruborẽ genaꝶ: labiorũq; mẽtit᷑. alteꝶ cãdorẽ oris & colli. Ignis iuuenũ: fomẽta libidinũ:ĩ pudicæ mẽtis ĩdi/

cia. Quomò flere põt ꝓ pctis ſuis: ꝗ lachrymis cutẽ nudas:& ſulcos ducit ĩ faciẽ? Ornatus iſte nõ dni ẽ. Vela/
mẽ iſtud antixp̃i ẽ. Qua fiducia erigit ad cælũ uultus: quos cõditor nõ agnoſcitFruſtra oſtẽdit adoleſcẽtia: &
ætas puellaris aſſerit᷑. Vidua quæ marito placere deſinit: & iuxta apoſtolũ uere uidua eſt: nihil hẽt neceſſariũ:
niſi pſeuerãtiã. Meminit pᷣſtinæ uoluptatis. Scit qd amiſerit: quo delectata ſit. Ardẽtes diaboli ſa gittæ ieiuni
orũ & uigiliarũ frigore reſtiguẽdæ ſũt. Aut loq̃ndũ nobis ẽ: utueſtiti ſumus. aut ueſtiẽdũ: ut loqmur. Quid
aliud pollicemur: & aliud oſtẽdimus? Ligua pſonat caſtitatẽ: & totũ corpus pfert ĩ pudicitiã. hoc qᷓtũ ad ha/
bitũ ꝑtinet: & ornatũ. Cæteꝶ uidua quæ ĩ delitiis eſt(nõ eſt meũ ſed apoſtoli)uiuẽs mortua ẽ. Quid ſibi uult
hoc qd ait: uiuẽs mortua ẽ? Viuere qdẽ uidet᷑ ignorãtibus: & nõ eſſe peccato mortua. ſed xpo: quẽ ſecreta nõ

fallũt: mortua ẽ. Ala quæ peccauerit: ĩa moriet᷑. Quorũdã hoĩum peccata manifeſta ſũt p̃cedẽtia ad iudici/

um: quoſdã aũt & ſubſequũtur. Similiter & facta bona manifeſta ſũt: & quæ aliter ſe habẽt abſcodi nõ pnt.
Quod dicit iſtiuſmodi ẽ. Quidã tã libere & palã peccãt: ut poſtꝗᷓ eos uideris: ſtati intelligas peccatores. Alios
aũt ꝗ callide occultãt uitia ſua: ex ſequẽti cõuerſatiõe agnoſcimus. Similiter & bona apud aliquos ĩ ꝓpatulo
ſũt. In aliis lõgo uſu diſcimus. Quid ergo neceſſe ẽ nos iactare pudicitiã: quæ ſine comitibus & appẽditiis ſu/
is cõtinẽtia & parcitate fidẽ ſui facere nõ põt? Apoſtolus macerat corpus ſuũ: & aĩæ ſubiicit ĩperio: ne q aliis
pcipit:ipᷣe nõ ᷣuet.& adoleſcẽtula feruẽte cibis corpore:de caſtitate ſecura eſt. Neq; uero hæc dicẽs condẽno ci
bos: quos deus creauit ad utẽdũ: cũ gr̃arũ actiõe: ſed iuuenibus: & puellis ĩcẽtiua aſſero uoluptatũ. Nõ etnei
ignes: nõ uulcania tellus:nõ ueſeuus & Olympus tatis ardoribus æſtuant: ut iuueniles medullæ uino plenæ:
& dapibus ĩflãmatæ. Auaritia calcat a plæriſq;. & cũ marſupio deponit᷑. Maledicã lĩguã ĩdictũ emẽdat ſilen
tiũ. Cultus corporis: & habitus ueſtiũ: unius horæ ſpatio cõmutat᷑. Oĩa alia peccata extrinſecus ſũt: & qc fo
ris eſt: facile adiicit᷑. Sola libido ĩſita a deo ob liberoꝶ ꝓcreationẽ: ſi fines ſuos egreſſa fuerit: redũdat ĩ uitiũ. &
quadã lege naturæ ĩ coitũ geſtit erũpere. Grãdis igit᷑ uirtutis eſt: & ſollicitæ diligẽtiæ: ſu pare q nata ſis.ĩ car/
ne nõ carnaliter uiuere. tecũ pugnare quotidie. & cluſũ hoſtẽ Argiſ(ut fabulæ ferũt) cẽtũ oculis obpuare. Hoc

eſt q apoſtolus uerbis aliis loqbat᷑. oẽ peccatũ qd fecerit hõ: extra corpus ẽ. ꝗ aũt fornicat᷑ in corpus ſuũ pec

cat. Aiũt medici & qui humanoꝶ corporum ſcripſere naturas: pcipueq; Galienus in libris: quoꝶ titulus non
eo vyivo pueroꝶ: & iuuenũ: ac pfectæ ætatis uirorũ: mulierũq; corpora inſito calore feruere: & noxios il
lis eſſe cibos ætatibus:q calorẽ augeãt. Sanitatiq; cõducere frigida quæq; ĩ eſu & potu ſumere. Sicut ecõtrario
ſenibus: ꝗ pituita laborãt: & frigore calidos cibos: & uetera uina pdeſſe. Vnde & ſaluator. Attendite inqt uo
bis: ne forte grauent᷑ corpora ueſtra ĩ crapula: & ebrietate: & curis huius uitæ. Et apoſtolus. Vinũ ĩ quo eſt lu/
ria. Nec mirũ hoc figulũ ſenſiſſe de uaſculo qc ipe fabricatus ẽ: cũ etiã Comicus cuius finis eſt humanos mo
res noſſe: atq; deſcribere: dixerit: ſiue cerere & libero friget Venus. Primũ igitur ſi ſtomachi firmitas patit᷑: do
donec puellares ãnos trãſeas: aquã ĩ potu ſume: quæ natura frigidiſſima eſt. Aut ſi hoc ĩbecillitas ꝓhibet au/
di cũ Timotheo. uino modico utere ꝓpter ſtomachum: & freqᷓntes tuas ĩfirmitates. Deinde ĩ ipis cibis calida
quæq; deuita. Nõ ſolũ de carnibus loquor: ſup qbus uas electiõis ꝓfert ſentẽtiã: bonũẽ uinũ nõ bibere: & car
nẽ nõ mãducare: ſed etiã ĩ ipis leguminibus ĩflãtia quæq;: & grauia declinãda ſunt. nihilq; ita ſcias cõducere
D xpᷣianis

ne uen
cihui
ii
nocde
laſia
ctlen
mali,
mius
ſibtie
tuiſe
Ner
inui
fera
ciio
pice
guor
nico
lome
micli
must
nsi⸗
reui⸗
put
tan
dich
ti⸗

is

08 l⸗
lütmo
neratio
bitin
amort
Crebto
euniis,
Ater tu/
tekſli
ubieck
teritus,
ditilel
inqu
xob
iplatſ⸗
naule
mul⸗
beſti
Palte⸗/
tisidi⸗
Welxy
cerir
ellini
bieiuni
adhi
biuult
etano
uchia⸗
püt,
Alos
tulo
la/
Alis
noc
ewei
lenx:
tllen⸗
ſo
itiũ&
,icar/
e.Hoe
nüpee
snon
wosil
trario
gt lio
eltl⸗
smo
itido
etal/
l
cat
ucete
anis

xpᷣianis adoleſcẽtibus: ut eſũ holeꝶ. Vnde & ĩ alio loco: qĩfirmus ẽ ait:holera mãducet. ardorq; corpoꝶ frigi
dioribus epulis tẽperãdus ẽ. Si aũt tres pueri & Daniel leguminibus ueſcebant᷑: pueri erant: necdũ ad ſartagi
nẽ uenerãt:ĩ qua rex babylonius ſenes iudices frixit: nobis nõ corporis cultus: qĩ illis excepto puilegio græ dei
ex huiuſcemodi cibis enituerat: ſed aĩæ uigor ꝗᷓrit᷑: quæ carnis ĩfirmitate fit fortior. Inde ẽ ꝙ nõnulli uitã pu/

dicã appetẽtiũ: ĩ medio itinere corruũt: dũ ſolã abſtinẽtiã carniũ putãt:& legumibus onerãt ſtomachũ: quæ

moderate parceq; ſũpta ĩnoxia ſũt. Et ut qd; ſentio loquar: nihil ſic ĩflaãmat corpora: & titillat mẽbra genita/
lia ſicut ĩdigeſtus cibus: ructuſq; cõuulſus. Malo apud te filia uerecũdia parũper: ꝗᷓ caſu piclitari. Quicqd fa
cit ſemĩariũ uoluptatũ uenenũ puta. Parcus cibus & uẽter ſemp eſuriens triduanis ieiuniis pferat᷑. Et multo
melius eſt quotidie parũ: ꝗᷓ raro ſatis ſumere. Pluuia illa optimaẽ: que ſenſim deſcẽdit ĩ terras. Subitus & ni/
mius ĩber impceps arua ſubuertit. Quãdo comedis: cogita ꝙ ſtatĩ tibi orãdũ: ilico & legẽdũ ſit. De ſcripturis
ſãctis habeto fixũ uerſuũnumeꝶ:iſtud pẽſũ dño tuo redde.Nec an qeti mẽbra cõcedas: ꝗᷓ calathum pectoris
tui ſub tegmie ĩpleueris. Poſt ſcripturas ſãctas: doctoꝶ hoĩum tractatus lege: eoꝶ dutaxat quoꝶ fides nota ẽ.
Nõ neceſſe habes aurũ ĩ luto qᷓrere. Multis de margaritis uẽditis unã redime margaritã. Sta iuxta Hieremiã

in uiis pluribus: ut ad illã uiã quæ ad patrẽ ucl pueni Amorẽ moniliũ atq; gẽmaꝶ ſericarũq; ueſtiũ trãſ

fer ad ſciẽtiã ſcripturaꝶ. Ingredere terrã repromiſſiõis lacte & melle manantẽ. Comede ſimilã & oleũ: ueſtire
cũ ioſeph uariis ĩdumẽtis: pforent᷑ aures tuæ cũ hieruſalẽ ᷣmonẽ dei: ut pcioſa exillis nouaꝶ ſegetũ grana de⸗
pẽdeãt. Habes ſãctũ Exuperiũ ꝓbatæ ætatis & fidei: ꝗ te monitis ſuis freqᷓnter ĩſtituat. Fac tibi amicos de ini
quo mãmona: qte recipiãt ĩ æterna tabernacula. Illis tribue diuitias tuas: ꝗ nõ phaſides aues: ſed cibariũ pa/
nẽ comedãt: ꝗ famẽ expellãt: nõ ꝗ augeãt luxuriã. Intellige ſupegenũ & pauperẽ. Oĩ petẽti tibi da: ſed maxĩe
domeſticis fidei. nudũ ueſti: eſuriẽtẽ ciba: ægrotãtẽ uiſita. Quotiẽſcũq; manũ extendis: xpᷣm cogita. Cauene
mẽdicãte dño deo tuo:alienas diuitias augeas. Iuuenũ fuge cõſortia. Comatulus: comptus: atq; laſciuus: do/
mus tuæ tecta nõ uideãt. Cãtor pellat᷑ ut noxius. Fidicinas & pſaltrias & iſtiuſmodi choꝶ diaboli: qſi mortife

ta Sirenaꝶ carmia deuita: ac pturba ex edibus tuis. Noli ad publicũ ſubide pcedere: & ſpadonũ exercitu p̃eũ

te uiduarũ circũferri libertate. peſſimæ cõſuetudinis ẽ: cũ fragilis ſexus & imbecilla ætas ſuo arbitrio abutit᷑ &
putat licere: qd libet. Oĩa ꝗdẽ licent: ſed nõ oĩa expediunt. Nec ꝓcurator calamiſtratus: nec formoſus colla/
ctaneus: nec cãdidulus & rubicũdus aſſecla adhæreat lateri tuo. Interdũ aĩus dnaꝶ ex ancillarũ hiĩtu iudicat᷑.
Sãctaꝶ uirginũ & uiduaꝶ ſocietatẽ appete. Et ſi pmocinãdi cũ uiris ĩcubuerit neceſſitas: arbitros nõ deuites.
tãtaq; cõfabulãdi fiducia ſit: ut ĩtrãte alio: nec paueas: nec erubeſcas. Speculũ mẽtis ẽ facies: & taciti oculi cor
dis fatent᷑ arcana. Vidimus nup ignominioſũ ꝑ totũ oriẽtẽ uolitaſſe: & ætas & cultus & habitus & inceſſus &
ĩdiſcreta ſocietas: exqſitæ epulæ: regius apparatus: Neronis & Sardanapalli nuptias loqᷓbant᷑. Alioꝶ uulnus
noſtra ſit cautio. Peſtilẽte flagellato ſapiẽs ſapiẽtior erit. Sãctus amor ĩpatientiã nõ habet. falſus rumor cito
opprimit᷑: & uita poſterior iudicat de pore. Fieri ꝗdẽ non põt: ut abſq; morſu hoĩum uitæ huius curricula ꝗs
ptrãſeat. Malorũq; ſolatiũ ẽ bonos carpe:dũ peccãtiũ multitudine putãt culpã minui pctõrũ.Sed tamẽ cito
ignis ſtipulæ cõqeicit: & exundãs flãma deficiẽtibus nutrimẽtis paulati emorit᷑. Si ãno pᷣ̃terito fama mẽtita
eſt: aut ſi certe ueꝶ dixit: ceſſet uitiũ: ceſſabit & rumor. Hæcdico: nõ ꝙ de te ſiniſtrũ ꝗd metuã: ſed ꝙ pietatis
affectu etiã quæ tuta ſũt: ptimeſcã. Oſi uideres ſororẽ tuã: & illud ſacri oris eloquiũ corã te audire cõti geret:
cerneres ĩ paruulo corpuſculo ĩgẽtes aĩos. Audires totã ueteris & noui teſtamẽti ſupellectilẽ exillius corde fer
uere. Ieiunia ꝓ ludo hẽt: of̃onẽ ꝓ delitiis. Tenet tympanũ ĩ exemplũ Mariæ: & Pharaone ſubmerſo uirginũ
choro pcinit. Cãtemus dno: glorioſe enĩ magnificatus ẽ. æquũ & aſcẽſorẽ deiecit ĩ mare. Has docet pſaltrias
xpo: has fidicinas erudit Saluatori. Sic dies ſic nox ducit᷑. & oleo ad lãpades p̃parato: ſpõſi expectat᷑ aduẽtus:
imitare ergo & tu cõſãguineã tuã: hẽat Roma: qd anguſtior urbe romana poſſidet Bethleẽ. hẽs opes. facile ti
bieſt ĩdigẽtibus uictus ſubſidia miĩſtrare. Quod luxuriæ parabat᷑: uirtus ĩſumat. nulla nuptias cõtẽptura ti/
meategeſtatẽ. redime uirgĩes: qᷓs ĩ cubiculũ regis ĩducas. Suſcipe uiduas: qᷓs ĩter uirginũ lilia & martyꝶ roſas
ꝗqſi qſdã uiolas miſceas. ꝓcorona ſpinea ĩ qᷓ xpᷣs mũdi delicta portauit: talia ſerta copone. lætet᷑ & adiuuetur
nobiliſſimus pr̃ tuus: diſcata filia: qd didicerat ab uxore. Iã ĩcanuit caput: tremũt genua: dẽtes cadũt: & frõte
obſcœna rugis arata uicina ẽ mors ĩ fo ebustdelignarte gus ꝓpe: uelimus: nolimus ſeneſcimus: paret ſibi uia/
ticũ. qd lõgo itineri neceſſariũ ẽ. Secũ portet: qd ĩuitus dimiſſurus ẽ. ĩmo pᷣmittatĩcælũ. Quod ſi negauerit
terra ſũptura ẽ. Solẽt adoleſcẽtulæ uiduæ: ꝗqᷓrũ nõnullæ abierũt retro poſt ſathanã: cũ luxutiatæ fuerit: ĩ xpᷣo
nubẽtes dicere. Pfimoniolũ meũ quotidie pit: maioꝶ hæreditas diſſipat᷑: uus cõtumelioſe locutus ẽ: ĩ periũ
ancilla neglexit. Quis ꝓcedet ad publicũ? qs rũdebit ꝓ agroꝶ tributis Paruulos meos quis erudiet& uernu
las ꝗqs educabit?⸗ Et hãc proh nefas cauſã opponũt mrimonii: quæ uel ſola debuit nuptias ĩpedire. Supꝑducit
mr filiis nõ nutritiũ: ſed hoſtẽ. nõ parẽtẽ: ſed tyrãnũ: ĩfllãmata libidine obliuiſcit uteri ſui. & ĩter paruulos ſu
as mißias neſciẽtes: lugẽs dudũ: noua nupta cõponit᷑. Quid ondis prfimoniũ/ Quid ſu pbiã ſᷣuuloꝶ Cõfitere
turpitudinẽ. Nulla iccirco maritũ ducit: ut cũ marito nõ dormiat. Aut ſicerte libido no ſimulat: quæ tãta in
ſania ẽ:ĩ morẽ ſcortoꝶ pſtituere caſtitatẽ: ut au gran diuitiæ?&τ ppter rẽ uilẽ atq; piturã pudicitia quæ pᷣcio/
ſa & æterna ẽ: polluat᷑ Si hẽs liberos: nuptias qd reqris? Si nõ hẽs: quare exptã nõ metuis ſterilitatẽ: & rẽ ĩcer
tã certo p̃fers pudori?:Scribunt᷑ tibi nũc ſpõſales tabulæ: ut poſt paululũ teſtamẽtũ facere cõpellaris. Simula
—r’ O uii. cxxxiiii.

bit᷑ mariti ĩfirmitas. & qd te moriturã facere uolet:ipᷣe uicturus faciet. aut ſi euenerit: ut ex ſecũdo marito ha
beas filios. domeſtica pugna: ĩteſtinũ p̃liũ: nõ licebit tibi amare liberos: nec æquis aſpicere oculis : quos genui
ſti: clã porriges cibos. iuidebit mortuo: & niſi oderis filios: adhuc eoꝶ amare uidebenis patrẽ. ꝙ ſi de pore uxo
re ſobolẽ habẽs te domũ ĩtroduxerit: ætiam ſi clæmentiſſima fueris: oẽ genus cœæmediæ & mimographi & cõò
munes thetoꝶ loci ĩ nouercã ſæuiſſimã declamabũt. Si puignus lãguerit: & cõdoluerit caput: ĩfamaberis: ut
uenefica: ſi nõ dederis cibos: crudelis. ſi dederis: malefica diceris. Oro te ꝗqd habẽt tantũ boni ſecũdæ nuptiæ:
ut hæc mala ualeãt cõpẽſare? Volumus ſcire: quales eſſe debeãt uiduæ. Legamus euãgeliũ Fm Lucã. Et erat
inquit Anna prophetiſſa filia Phanuelis de tribu Aſer. Anna interpretatur gratia. Phanuel in lingua noſtra

reſonat uultũ dei. Aſer uel in beatitudinẽ: uel in diuitias uertitur. quia igitur ab adoleſcentia uſq; ad octogin
. taquatuor ann os: uiduitatis onus ſuſtinuerat: & nõ recedebat de tẽplo dei: diebus ac noctibus inſiſtẽs ieiu/
niis & obſecratiõibus: iccirco meruit gr̃am ſpiritalẽ: & nũcupatur filia uultus dei: & a Dauid beatitudine di/
uitiiſq; cẽſetur. Recordemur uiduæ Sareptenæ: quæ & ſuæ & filiorũ ſaluti Heliæ p̃tulit famẽ: & ĩ ipſa nocte
moritura cũ filio ſupſtitẽ hoſpitẽ relinꝗᷓ bat. malẽs uitã pdere:ꝗᷓ elemoſynaã. & ĩ pugillo farris ſeminariũ ſibi

meſſis dnicæ pparauit. farina ſerit᷑ & olei capſaces irrigatus naſcit᷑. In iudæa frumẽtiẽ penuria. granũ enĩ triti

ci ibi mortuũ fuerat: & ĩ gẽtiũ uidua olei fluẽta manabãt. Legimus ĩ Iudith: ſi cui tũ placet uolumẽ recipe:ui

duã cõfectã ieiuniis: & hĩtu lugubri ſordidatã: quæ nõ lugebat mortuũ uirũ: ſed ſquallorẽ corporis ſpõſi ꝗᷓre
bat aduẽtũ Video armatã gladio manũ: cruẽtã dexterã. Recognoſco caput Holofernis de mediis hoſtibus re
portatũ. Vicit uiros fæmĩa: & caſtitas trũcat libidinem. hĩtuq; repẽte mutato ad uictrices ſordes redit: oĩbus
ſæculi cultibus mũdiores. Quidã ĩperite & Delborã ĩter uiduas numerãt: ducẽq; Barach arbitrant᷑ Delboræ
filiũ: cũ aliud ſcriptura cõmemoret: nobis ad hoc nomĩabit᷑ ꝙ ꝓphetiſſa fuerit: & in ordine iudicũ ſupputer᷑:
& qa dicere poterat:ꝗᷓ dulcia gutturi meo eloqa tua: ſuꝑ mel & fauũ ori meo: apis nomẽ accepit ſcripturaꝶ flo
ribus paſta: ſpũs ſãcti odore pfuſa: & dulces ambroſiæ ſuccos ꝓphetali ore cõponẽs Noemi quæ nobiſcũ ſo/
nat ααααααιÜνεοι: quã iterptari poſſumus cõſolatã: marito & liberis pegre mortuis pudicitia reportauit ĩ
patriã: & hoc ſuſtẽtata uiatico:miꝶ Moabitidẽ tenuit: ut illud Eſaiæ uãticiniũ cõpleret᷑: Emitte agnũ dñe do

minatorẽ terræ de petra deti:ad mõtẽ filiæ ſ yõ. Venio ad uiduã de euãgelio: uiduã pau perculã oĩ iſraelitico

populo ditiorẽ: quæ accipiẽs granũ ſinapis: & mittẽs fermẽtũ in farinæ ſatis tribus pf̃is & filii cõfeſſionẽ ſi pũs
ſcti gr̃a tẽperauit:& duo minuta miſit ĩ gazophylatiũ:qcqd hr̃e poterat ĩ ſubſtatia ſua. Vniuerſaſq; diuitias
ĩutroq; fidei ſuæ obtulit teſtamẽto. Hæc ſut duo ſeraphin ter glo rificãtia trinitatẽ. & ĩ theſauros eccleſiæ cõ.

dita. Vñ & forcipe utriuſq; teſtamẽti ardẽs carbo cõprehẽſus: purgat labia pctõris. Quid uetera repetã: & uir
tutes fœmiĩaꝶ de libris ꝓferã: cũ poſſis multas an oculos tibi ꝓponere ĩ urbe:ĩ ꝗᷓ uiuis: qᷓrũ imitari exẽplũ de
beas? Et ne uidear adulatiõe ꝑ ſingulas currere: ſufficit tibi ſctã Marcella: quæ ridens gñi ſuo: aliqd nobis de

euãgelio retulit. Anna ſeptẽ anis a uirginitate uixerat cũ marito. Iſta ſeptẽ mẽſibus.Illa xp̃i expectabat aduẽ
tũ dñi. Iſta tenet: quẽ illa ſuſcepat. Illa uagientẽ canebat: iſta pdicat triũphatẽ. Illa loꝗᷓ bat de eo oĩbus:q expe
ctabãt redẽptionẽ iſrael. Hæc cũ redẽptis gẽtibus clamitat: frater nõ redimit: redimet hõ. Et de alio pſalmo.
Homo natus eſt ea:& ipᷣe fũdauit eã altiſſimus. Scio me hoc ferme an biẽniũ edidiſſe libros cõtra Iouinianũ

gꝗbus ueniẽtes ecõtrario qᷓſtiões: ubi apoſtolus cõcedit ſecũda mrimonia ſcripturaꝶ auctoritate cõtriui. Et nõ

neceſſe ẽ eadẽ ex ĩtegro ſcribere:cũ poſſis ĩde quæ ſcripta ſũt mutuari. Hoc ti: ne modũ ægrediar epiſtolæ:ad
monitã te uolo. Cogita te quotidie eſſe moriturã: & nunꝗᷓ de ſecũdis nuptiis cogitabis.
¶ Ad Saluinam de morte Nebridii. ¶Argumentum in eandem.
luinã illuſtrẽ fœæminã de Nebridio uiro defũcto cõſolatur in pᷣncipio epiſtolæ ambitiõe & aſſentatiõe
ſe purgãs defunctũ Nebridiũ ipſũ magnis pᷣconiis ſed maxime bñficẽtiæ in paupes effert: ſanctoꝶ diui

tũ qui in diuitiis: & ſæculi gloria dno placuerũt ꝓponẽs exempla. Saluinã uero ad uidualẽ cõtinẽtiã exhorta
tur: eã de piculo tẽtationũ: de obſuatiòe ieiunii: de ſtudio ſacræ religiõis ĩſtruẽs ac docẽs digamiã mulieribus

ab apo

ſtolo ĩdulgẽtia quadã & declinãdæ fornicatiõis cauſa eſſe cõceſſã. ¶Epiſtola. .
Ereor ne officiũ putet᷑ ambitio: & ꝙ illius exẽplo facimus:q ait. Diſcite a me qa mitis ſũ: & hũilis cor

de: gloriæ facere appetitõe dicamur: & nõ uiduã alloq ĩ anguſtia cõſtitutã: ſed aulæ noſſinuare rega-

onã paupis nõ accipies ĩ iudicio: ne ſub pᷣtextu mificordiæ qd iniuſtũ ẽ: iudicemus. Vnuſqſq; enĩ non ho

cit ſi ſter ſordes & ĩopiã pctã nõ caueat. De utriſq; nobis teſtimoniũ & Abrahã priarcha & quotidiana exẽpla
ſuppeditãt: quoꝶ alter ĩ ſũmis diuitiis amicus dei fuit. Alii quotidie ĩ ſcelenibus depᷣhenſi pœnas legibus ſol-

minũ ſed reꝶ põdere iudicãdus ẽ. Nec diuiti obſũt opes:ſi eis bu utat᷑: nec mauper egeſtas cõmẽdabiliorẽ fa/

uũt. Alloꝗqmur igit pauperẽ diuitẽ: ita ut neſciat ipſa quæ poſſidet. Neq; eni marſupiũ eius diſcutimus: ſed

aĩæ puritatẽ. Loqmur ad eã cuius faciẽ ignoramus: & uirtutes nouimus. quã nobis fama cõmẽdat: cuius ue-
nerabiliorẽ pudicitiã adoleſcẽtia facit. quæ mortẽ iuuenis mariti ſic fleuit: ut exẽplũ cõiugii dederit. ſic extulit
ut eũ ꝓfectũ crederet: nõ amiſſũ. Orbitatis magnitudo religiõis occaſio fuit. N ebridiũ ſuũ ſic ꝗrit abſẽtẽ:ut ĩ

xpo pᷣſẽtẽ nouerit. Cur ergo ad eã ſcribimus: quã ignoramus? Triplex nimiꝶ cauſa ẽ. Pria qᷓ ꝓ officio ſacerdo
tii oẽs xpianos filioꝶ loco diligimus: & ꝓfectus eoꝶ nia ẽ gloria. Altera ꝗᷓ piĩ defucti ĩtima mihineceſſitudine

copulatus

„.

li& ſub occaſiõe bᷣmõis:amicitias potẽtiũ quærere.Quod liqdo non putabit:qui ſcierit eſſe pᷣceptũ

.

to ha
Lenui
e N
i
tsut
ipr.
ternt
doltra
kogen
iei⸗
necht⸗
nocte
müſibe
nitni
iperi
iqre
buste
oibus
lbore
utet:
ifo
cüſo⸗
tauiti
iecdo
linio
ſpus
niti
leci.
Kuit
lüde
iͤde
dus
pe
1o,
u

d

oe
diui
orti
ibes

scot
tepr,
eptun
n ho
e
gloh⸗
ſah
sue
tulit
zuti
edo
ine
tus

copulatus fuit. Extrema quæ & ualidior ꝙ filio meo Auito rogãti: negare nihil potui:qui crebris Ir̃is ĩterpella
tricẽ duri iudicis ſuperãs & multorũ mihiad quos añ ſup eadẽ materia ſcripſerã: exẽpla ꝓponẽs: ita ſuffudit
pudorẽ negãtis: ut plus cõſiderarẽ: qd ille cupet:ꝗᷓ ꝗd me facere cõueniret. Alius forſita laudet Nebridiũ: de
ſorore gnatus Auguſtæ: & ĩ mr̃teræ nutritus ſinu: ĩui ctiſſimo p̃ncipi ita marus fuit: ut ei coiugẽ nobiliſſimã
reret: & bellis ciuilibus africã diſſidẽtẽ hacuelut obſide ſibi fidã redderet. Mihi a p̃ncipio ſtati illud ẽ p̃dicaãdũ
ꝙ qᷓſi uicinæ mortis pᷣſcius ĩter fulgorẽ palatii & honoꝶ culmiĩa: ꝗᷓ etiã anteibãt: ſic uixit ut ſe ad xpᷣm crederet
ꝓfectuꝶ. Sacra narrat hiſtoria Corneliũ cẽturionẽ cohortis Italicæ tãtũ acceptũ deo: ut angelũ ad eũ mitteret

& oẽ myſteriũ quo Petrus de circũciſiõis aruſi trãſſerebat᷑ ad pᷣputii latitudinẽ:ad illius merita ptineret.q

pᷣmus ab apoſtolo baptizatus: ſalutẽ gẽtiũ dedicauit. Scriptũq; ẽ de eo. Erat uir qdã ĩ Cæſarea nomĩe Corneli
us: cẽturio cohortis: ꝗᷓ dicit Italica: religioſus: & timẽs deũ: cũ oĩ domo ſua. faciẽs elemoſynas multas plæbi:&
orãs deũ ſemp. Quicqd de illo dicit hoc nomĩe cõmutato: ĩ Nebridio meo uẽdico. Sic religioſus fuit & ama/
tor pudicitiæ: ut uirgo ſortiret᷑ uxorẽ: ſic timẽs deũ cũ oĩ domo ſua: ut oblitus dgaiatisd' cõſortiũ cũ mona
chis hret & clericis: tãtaſq; elemoſynas faceret ĩ populis: ut fores eius paupeꝶ acdebiliũ obſiderẽt examiĩa. cer⸗
te ſic ſemꝑ orãs deũ: ut illi qd optimũ eẽt eueniret. Raptus ẽ: ne malitia mutaret mẽtẽ eius.qa placita erat aĩa
illius deo. Vñ & ego poſſũ ſup eo uere abuti apoſtoli uoce dicẽtis. In ueritate cognoui: qm nò eſt ꝑpſonaꝶ acce
ptordeus. Sed ĩ oĩ ꝓpoſito ꝗ timet deũ & opat᷑ iuſticiã: acceptus ẽ illi. Nihil nocuit militãti paludamentũ &
baltheus & apparitoꝶ cateruæ: qa ſub hiĩtu alterius alteri militabat. Sicut ecõtrario aliis nihil ꝓdeſt uille pal/

liolũ: furua tunica: corporis illuuies: & ſimulata pauptas: ſi nomĩs dignitatẽ opibus deſtruãt. Legimus & in

euãgelio de alio cẽturiõe dñi teſtimoniũ. Nec ĩ iſrael tãtã fidẽ iueni. Et ut ad ſupiora redeamus loſeph qĩ ege
ſtate & ĩ diuitiis dedit expimẽta uirtutũ: ꝗ ſeruus & dñs docuit aĩæ libertatẽ: nõne poſt Pharaonẽ regiis orna-
