rẽ ꝓphibet᷑ derbe⸗ Eechiel in babylone mortua eſtinꝗt uxor mea: & aptũ eſt inqt os meũ. Nec ducturus uxo
rẽ: necille qui duxerat: poſſũt ĩ ope cõiugali libere ꝓphetare. Oliĩ gloriæ erat illũ audire uerſiculũ. Filii tui ſicut
nouellæ oliuaꝶ in circuitu mẽſæ tuæ: & uideas filios filioꝶ tuoꝶ. Nuc de cõtinentibus dicit᷑: qui adhæret dno
unus ſpũs eſt. Et adhæſit aĩa mea poſt te: me ſuſcepit dextera tua. Tũcoculũ pro oculo. nũc uerberãti maxillã
pᷣbemus & alterã. illò tpe bellatoribus dicebat᷑: accingere gladio tuo: ſup femur tuũ potẽtiſſime. modo audit

Petrus cõde gladiũ tuũ in uaginã ſuã. Qui eni gladio pcutit gladio moriet᷑. Hæc dicimus nõ ſeparãtes legẽ &

euãgeliũ:ut Martion calũniat᷑: ſed unũ atq; eundẽ ſuſcipientes deũ. qui pro uarietate tẽpoꝶ atq; cauſaꝶ pᷣnci
pio & fine ſerit: ut metat. plãtat: ut habeat: qd ſuccidat.iacit fundamentũ:ut ædificio cõſumato culmẽ impo
nat. Alioqn ſi ad ſacr̃a uentamus: & futuroꝶ typos: nõ nro arbitrio: ſed apoſtolo diſſerente: Agar & Sara: uel
mons Sina & Syon duo teſtamẽta ſignificãt. Lia lippiẽtibus oculis: & Rachel quã Iacob amabat plurimũ:ſy
nagogã eccleſiãq; teſtant᷑. Vnde & Anna půus ſterilis: feruẽte ubertate fœcũdior eſt. Licet & monogamia nos
in Iſaacac Rebeccaq; pceſſerit: cuius ſolius partus dni reuelatio eſt. Neculla alia fœæmiĩaꝶ deũ per ſeipſã conſu
luit. Quid loquar de Thamar quæ Eſron: & Phares geminos fudit infantes? In quoꝶ natiuitate diuiſa mate/
ria: duos populos ſeparauit. Et ligata manus coccino cõſciam iudæoꝶ: iã tũc Ap̃i paſſione reſpſit. Ac de ſcor/
to ꝓphetico cuius ſimilitudo uel eccleſiã ſignificat de gẽtibus cogregatã: uel qd ipſi loco cõuenit magis: ſyna/
gogã pᷣmũ aſſũptã de idolatris per Abrahã: & Moyſẽ. Deĩde poſt adulteriũ: & negationẽ Saluatoris: ſedẽtem
plurimo tpe ſine altari: ſacerdotibus & ꝓphetis: & uiri & p̃ſtini cõſortiũ pᷣſtolantẽ: ut poſtꝗᷓ ſubintrauerit ple
nitudo gẽtiũ: tũcoĩs iſrael ſaluus fiat. Quaſi in breui tabella latiſſimos terraꝶ ſitus oſtẽdere uolui. ut ꝑgã ad
alias quæſtiunculas: quaꝶ prima de Annæ cõſilio eſt.
Sola ne perpetua mœrens carpere iuuenta:
Nec dulces natos ueneris:nec pᷣmia noris:
Id cinerẽ:aut manes credis curare ſepultos Cui breuiter rũdit eaipſa quæ paſſa eſt.
Tu lachrymis euicta meis: tu pᷣma furentẽ:
His germana malis oneras: atq; obiicis hoſti.
Nõ licuit thalami expertẽ ſine crimine uitam.
Degere more feræ: tales nec tangere curas.
Non ſeruata fides cineri promiſſa ſichæi.

Proponis mihigaudia nuptiaꝶ: ego tibi opponã pyrã gladiũ & ĩcẽdiũ. Nõ tãtũ boniẽ ĩ nuptiis:qd ſpamus:

ꝗtũ mali:qd- accicere põt:& timẽdũ ẽ. Libido enĩ trãſacta ſemp ſui relinꝗt pœnitudinẽ: nun ꝗq; ſatiat᷑.& exti
Cta iten reaccẽdit Vſu creſcit:& deficit.nec rõni paret:quæ ĩpetu ducitur.ſed dices.Amplæ opes & diſpẽſatio
rei familiaris egẽt auctoritate uiri. ſ. & perierunt domus cælibũ. Et niſi cũ ſᷣuulis tuis ipſa ſᷣuieris: familiæ tuæ

ĩperare nõ poteris. Auia tua:mi:& amita nõne auctoritatis pᷣſtinæ:honoriſq; maioris ſũt:dũ eas & tota pꝓuĩcia
& eccleſiaꝶ pncipes ſuſcipiũt: ergo milites & pegrinãtes ſine uxoribus ſua hoſpitalia nõ regũt? & nec ĩuitãt ad

Gi
ſinte
turil
gine
here
mot
leg
heas
1
ren

mi
uich
li
tĩ
mnus
i
cbi
in
tha
hab⸗

bem

titi

dici

minis,
terg
LPuter
Ptuagte
copola
tem:.
iutpti
0ium
it: qux
minült
kimen
s:ſe
itrodu⸗
Cocliis
udicinr
o:gaal
no c
ad The
copule⸗
imode
tr
slecu/
takeni
uauro-
rusno
tuiſicut
etetuo
mauli
aucit
lepio⸗
n
unpo
aruel
nos
nſu
nate
ſot /
na
detem
utple

i

ms!
Keri
beſatio
irtus
puic

titad

cõuiuia nec ĩuitant᷑ quaſi nõ poſſis ꝓbatæ ætatis hr̃e famulos uel liberos: in quoꝶ nutrita es manibus: ꝗq præ
ſint domui: uel ad publicũ rñdeant: tributa pſoluant. qui te ſuſcipiant: ut patronã: diligãt: ut aluũnã: uenerẽ/
tur: ut ſanctã? Quære pᷣmũ regnũ dei: & hæc oĩa opponent tibi. Si de ueſte cogitaueris: Iilia tibi de euangelio
ꝓponunt᷑. Si de cibo: remittenis ad aues: quæ nõ ſerũt: neq; metunt: & pr̃ tuus cæleſtis paſcit illas. quãtæ uir/
gines & uiduæ abſq; ulla ſorde rumoris: ſuã ſubſtantiã gubernarũt? Caue ne iungaris adoleſcẽtulis. ne his ad
hæreas: ꝓpter quos apoſtolus cõcedit ſecũda mr̃imonia: & ſuſtineas in media traquillitate naufragiũ. Si Ti/
motheo dicit adoleſcẽtiores uiduas deuita. Et iteꝶ. Ama anus: ut mr̃es adoleſcẽtulas: ut ſorores cũ oĩ caſtita⸗
te: quare tu me cõmonẽtẽ nõ audias Fuge ꝑſonas: in ꝗbus põt male cõuerſationis eẽ ſuſpitio. Nec paratũ ha
beas illud e triuio. Sufficit mihi cõſcia mea:nõ curo 93 deme loquant᷑ hoĩes. Et certe apoſtolus ꝓuidebat bo/
na:n õ ſolũ corã deo:ſed etiã corã hoĩbus.ne pillũ nomẽ dei blaſfemaret᷑ in gẽtibus. habebat utiq; ptãtẽ ſoro
res mulieres circũducẽdi. ſed nolebat ſe iudicari ab ĩfideli cõſcia. & cũ poſſet de euangelio uiuere diebus acno/
ctibus laborabat manibus ſuis: ne quẽ grauaret credẽtiũ. Si ſcandalizat inqt eſca fratrẽ: in æternum carnẽ nõ
mãducabo. Dicamus & nos: ſi ſcandalizat inqt ſoror illa: & ff: non unũ: & alteꝶ: ſed totã eccleſiã: nec ſororẽ
uidebo:nec fr̃em. Melius eſt rẽ ſamiliarẽ minui:ꝗᷓ ſalutẽ aĩæ pire. Melius eſt amittere qd uelimus: nolimus:
aliqn pituꝶ eſt. Melius eſt ſponte dimittere ꝗᷓ id amittere: pro quo oĩa dimittẽda ſũt. Quis nrm: nõ dicã cubi
tũ: ckenorme eſt: ſed unius unciolæ decimã partẽ adiicere põt ad ſtaturã ſuã Et ſollicitæ ſi umus: qd maduce
mus: aut ꝗd bibamus? Ne cogitemus ergo de craſtino. Sufficit diei malitia ſua. Iacob frem fu giẽs: magnis in
pr̃is domo diuitiis derelictis: nudus pgitin meſopotamiã. & ut nobis fortitudis ſuæ pᷣberet exeplũ:lapide ca/
piti ſuppoſito ſuo: uidit ſchalã ad cælũ uſq; ſubrectã: & dũm ĩnitentẽ ſuꝑ eã.ꝑ quã aſcẽdebãat angeli: & deſcẽ
debat: ut nec pctõr deſpet ſalutẽ: nec iuſtus de ſua uirtute ſecurus ſit. Atq; ut multa pᷣterea (neq; eni tpᷣs eſt:ut

aſſũpti teſtimonii oĩa diſſerã)poſtannos. xx. diues dũs & paterditior: qui dudũ iordanẽ in baculo traſierat cũ

tribus turmis gregũ in priam reuertit᷑. Apoſtoli toto orbe pegrini: no æs in zona: nõ uirgã in manu: nõ caligas
habuere in pedibus: & tñ dicere poterãt: nihil hũtes: & oĩa poſſidẽtes. & auꝶ & argẽtũ nõ eſt nobis:qd auũc ha

bemus: in noĩedni nri Ieſu xpᷣi damus: ſurge: & ambula. Nõ eni erãt diuitiaꝶ ſarcina p̃grauati. Et ideo ſtãtes

cũ Helia in foramie petræ ꝑ anguſtias acus traãſire poterãt. & poſteriora dni cõtẽplari. Nos uero ardemus aua

ritia: & cõtra pecunias dilt putãtes: auro ſinũ expãdimus. Nihilq; nobis ſatis eſt. Et illud: qd de Megarenſibus

dicit᷑:iure mibis coaptari põt. Aedificãt quaſi ſempꝑ uicturi:uiuut quaſi altera die morituri. Et hæc facimus ga
dñi uerbis nõ credimus.Et qa ætas optata cũctis nõ uiciniã mortis: quæ debet᷑ mortalibus lege naturæ:ſed caſ

ſa ſpe annoꝶ nobis ſpatia pollicet᷑. Nemo enĩ tã fractis uiribus: & ſic decrepitæ ſenectutis eſt: ut non putet ſe

unu adhuc annu eſſe uictuꝶ. Vñ ſi ubrepit obliuio cõditionis ſuæ: ut terrenũ aĩal: & iã iãq; ſoluendu erigatur
in ſuꝑbiã: & aĩo cælũ teneat. Veꝶ qd ago? fracta naui de mercibus diſputo. Qui tenebat: de medio fit: & no in
telligimus Antixpᷣm appropinꝗre quẽ dns leſus xpᷣs ĩterficiet ſpu oris ſui. Ve pᷣgnãtibus: & nutriẽtibus ĩ illa
die: quoꝶ utrũq; de fructibus nuptiaꝶ eſt. Præſentiũ miſeriaꝶ pauca pcurrã:ꝙ rari hucuſq; reſidemus nõ nr̃i
meriti ſed dni miſericordiæ eſt. Innumerabiles & ferociſſimæ natiões uniuerſas gallias occuparũt. ꝗcqd inter
alpes & pyrenæũ eſt: qd oceano & rheno icludit᷑: Quadus: Vandalus: Sarmata: Halani: Gipedes: Heruli: Sa
xones: Burgudiones: Alemani: & o lu gẽda reſpublica:hoſtes pãnonii uaſtarũt. Etenĩ Aſſur uenit cũ illis. Ma
gontiacũ nobilis quondã ciuitas capta: atq; ſubuerſa eſt: & in eccleſia multa hoĩum milia trucidata. Vagiões
lõga obſidione deleti. Remoꝶ urbis pᷣpotẽs Ambiani: Atrebatæ: extremiq; hoĩum morini: Tornacũ: Nemete
Argẽtoratũ: trãſlatæ in germaniã. Aqtaniæ: nouẽq; populoꝶ Lugdunẽlis: & Narbonenſis ꝓuinciæ pᷣter pau
cas urbes populata ſũt cucta. Quas & ipſas foris gladius: ĩtus uaſtat fames. Nõ poſſũ abſq; lach rymis Tolo/
ſæ facere mẽtionẽ: quæ ut hucuſqʒ nõ rueret: ſancti ep̃i Exuperii merita p̃ſtiterũt. Ip̃æ Hiſpaniæ iã iãq; peritu
ræ quotidie cõtremiſcũt: recordãtes irruptionis Ambricæ. Et ꝗcqd alii ſemel paſſi ſut: illæ ſemꝑ timore patiũ/

tur. Cætera taceo ne uidear de dei deſpare clæmẽtia: oli a mar potico: uſq; ad alpes Iulias: nõ erãt nfa: quæ nr̃a

ſũt. Et ꝑannos.xxx.fracto Dãnubii limite in mediis romani ĩ perii regionibus pugnabat᷑. Aruerunt uetuſtate
lachrymæ:pᷣter paucos ſenes:oẽs in captiuitate: & obſidione gñati. Nec deſiderabãt: quã nõ nouerãt libertatẽ

Quis hoc crederet: quæ digno ſᷣmone hiſtoriæ cõprehendẽt: Romã ĩ gremio ſuo:nõ pro gloria: ſed pro ſalute
pugnare imo ne pugnare quidẽ: ſed auro & cũcta ſupellectile uitã redimere? Quod non uitio pncipũ qui uel

religioſiſſimi ſũt: ſed ſcelere ſemibarbari accidit pditoris: qui nr̃is cõtra nos opibus armauit inimicos: æterno
quondã dedecore romanũ laborabat iĩ periũ: ꝙ gallis cũcta uaſtãtibus: fuſoq; apud Italiã exercitu: Romã Brẽ/
nius ĩtrauit. Nec pᷣſtinã poterat abolere ignominia donec & gallias genitale galloꝶ ſolũ & gallogræciã: ĩ qua
cõſederãt oriẽtis occidẽtiſq; uictores: ſuo ĩperio ſi ubiugaſſet. Annibal de hiſ paniæ finibus orta tẽpeſtate cum
uaſtaſſet Italiã:uidit urbẽ: nec auſus ẽ obſidere. Pyrrhu tãta tenuit romani noĩs reuerẽtia: ut deletis oĩ bus: e
ꝓpinquo recederet loco:nec audebat uictor aſj picere:quã regũ didicerat ciuitatẽ:& tñ pro hac iniuria:non eni
dicã ſuꝑbia: quæ bonos exitus habuit: alter toto orbe fugitiuus: tandẽ Bithyniæ mortem ueneno repperit. Al
ter reuerſus in priam ſuã in ſuo regno occubuit. Et utriuſ. ꝓuiciæ romanis populi uectigales ſũt. Nuc ut oĩa
vſßo fine eueniãt: p̃ter nr̃a quæ amiſimus:nõ habemus qd uictis hoſtibus offeramus. Potẽtiã romanæ urbis
ardẽs Poeta deſcribẽs ait. Quid ſatis ẽ: ſi roma paꝶ ẽqc;nos alio mutemus elogio. Quid ſaluũẽ ſi roma pit:
. „QXXXVIII.

Rxvüſ.

Non mihi ſi linguæcentum ſint: oraq; centum:
Ferrea uox: omnes captorum dicere pœnas:
Omnia cæſorum percurrere nomina poſſum.
Echæcipſa quæ dixi piculoſa ſũt: tã loq ntibus: ꝗᷓ audientibus: ut necgenitus qdẽ liber ſit nolẽtibus: ĩmo nec
audiẽtibus nobis flere: quæ patimur. Rñde mihi chariſſima in Xpo filia: inter iſta nupturaes? quẽ acceptura
uiꝶ Credo fugituꝶ:aut pugnatuꝶ. Quid utrũq; ſequat intelligis .Et pro Feſcẽnino carmi e: terribilis tibi rau
co ſonitu: buccina cõcrepabit: ut quas habes pnubas habeas forte lugentes: aut ꝗbus delitiis affluas: quæ poſ/
ſeſſionũ tuaꝶ redditus pdidiſti: quæ obſeſſã familiolã tuã morbo & famecernis cõtabeſcere? Sed abſit: ut de
te talia ſẽtiã: ut ſiniſtꝶ ꝗppiã ſuſpicerde ea: quæ ſuã dño aĩam cõſecrauit. Nõ tã tibi ꝗᷓſ ub tuo noĩe aliis ſum
locutus: quæ uitioſæ: aut curioſæ: aut uerboſæ domos circũeunt mionaꝶ: quaꝶ deus uẽter eſt: & gloria in cõ/
fuſione eaꝶ: quæ nihil aliud de ſcripturis: niſi digamiæ p̃cepta nouerũt: quæ in aliaꝶ corpore ſua deſideria cõ
ſolant᷑:ut qd ipſæ fecerũt: alias facere uideãt: & malaꝶ ſocietate palpent᷑: quarũ cũ ĩ pudentiã & ꝓpoſitiones
apoſtolicaꝶ ſnĩaꝶ interpretatione cõtriueris.ᷣ legito quõ tibi in uiduitate ſi eruanda uiuendũ ſit librũad Euſto
chiũ de uirginitate ſeruãda & alios ad Furiã atq; ſaluinã: quaꝶ altera Probi quondã cõſe ulis nurus: altera Gil-
donis. qui Africã tenuit filia eſt. Hic libellus de monogamia ſub noie tuo titulũ poſſidebit.

—.ẽ—— —

*

¶Ad Principiã uirginẽ deobitu & uita Marcellæ: cuius illuſtre uiduitatis exẽplũ mento poſt pcepta ſubiicit.
Argumentum.
rcellã illuſtrẽ fœminã uidualis caſtimoniæ decus miris effert p̃coniis: quæ uiro ſeptimo mẽſe ſi ublato

petuo ſe pudicitiæ dedicauit: ipſius ſtudiũ in ſcripturis cõtinẽtiã grauitatẽ reliquaſq; uirtutes enarrãs:

&£ 2 ma illuſtriũ fœminaꝶ monaſticã ꝓfeſſã uitã ſua imitatione plurimas uirgines excitarit. Refert ſua illa

doctrina in ſcripturis edoctã: & tã curioſe ipᷣm ĩterrogaſſe: ut qcqd longa meclitatiõe pᷣceperat hæc pene totũ

didicerit atq; poſſederit. Tantæ fidei fuiſſe affirmat: ut hæretica tẽpeſtas Romæ exorta eius inſtinctu & conſi

lio deleta ac dãnata ſit: ubi & gotthicã cladẽ: & romanæ urbis recenſet excidiũ: in quo dura perpeſſa & ſodalis
uirgĩtate ſeruata poſt menſes aliquot beato fine quieuit. Epiſtola.
Aepe & multũ flagitas uirgo Xpi Principia: ur memoriã ſanctæ fœmiĩæ Marcellæ lt̃is recolã. & bo/
nũ. quo diu fruiti ſumus: etiã cæteris noſcẽdũ imitandũq; deſcribã. ſatiſq; doleo: ꝙ hortaris ſpõte
currentẽ. & me arbitraris ĩdigere pcibus: qui ne tibi quidẽ in eius dilectione cõcedã: multoq; plus ac
cipiã:ꝗᷓ tribuã bũficii: tataꝶ recordatione uirtutũ. Nã ut hucuſq; reticerẽ: & biẽniũ pᷣterirẽ ſilẽtio: nõ fuitdiſſi
mulationis: ut male æſtimas: ſed triſtitiæ incredibilis: quæ ita meũ oppᷣſſit a‚ĩum: ut melius iudicarẽ tacere in
pñtiaꝶe: ꝗᷓ nihil dignũ illius laudibus dicere. Neq; uero Marcellã tuã ĩmo meã: & ut uerims loqt nram: oĩumq;
Ictõgꝶ: & pprie romanæ urbis ĩclytũ decus: ĩſtitutis rhetoꝶ pdicabo: ut exponã illuſtrẽ familiã: alti ſanguis de
cus: & ſtemmata per cõſules & pᷣfectos pᷣtorio decurrẽtia. Nihil in illa laudabo: niſi qd;' ꝓpriũ eſt: & eo nobili/
us ꝙ opibus & nobilitate cõtẽpta: facta ẽ paupꝑtate & humilitate nobilior: orbata pris morte: uiro quoq; poſt
nuptias ſeptimo mẽſe pᷣuata eſt. Cũq; eã Cærealis: cuius claꝶ ĩter cõſules nomẽ eſt: ꝓpter ætatẽ & antiquitatẽ
familiæ: & inſignẽ: qd maxime uiris placere cõſueuit: decorẽ corporis: ac moꝶ tẽperantiã: ambitioſus peteret:
ſuaſq; longæuus polliceret᷑ diuitias: & nõ quaſi in uxorẽ: ſed quaſi in filiã uellet donationẽ trãſſundere. Albi/
naq; mater tã clau pᷣſidiũ uiduitate domus ultro appereret illa ridit: ſiuellẽ nubere: & non æternæme cuperẽ

pudicitiæ dedicare: utiq; maritũ ꝗᷓrerẽ nõ hæreditatẽ. Iloq; mãdante: poſſe & ſenes diu uiuere: & iuuenes cito

mori: elegãter luſit. Iuuenis ꝗdẽ põt cito mori: ſed ſenex diu uiuere nõ põt. Qua ſnĩa repudiatus: exẽplo cæte
ris fuit: ut eius nuptias deſperarẽt. Legimus in euãgelio ᷣm Lucã. & erat anna ꝓphetiſſa filia Phanuelis de tri
bus Aſſer: & hæc puectæ ætatis in diebus plurimis. uixeratq; cũ uiro ſuo annis ſeptẽ a uirgitate ſua. & erat ui/
dua annis. lxxxiiii. nec recedebat de tẽplo. ieiuniiſq; & obſectatiõibus dño ſeruiẽs nocte ac die. nec miꝶ ſi uide/
re meruit Saluatorẽ: quẽ tanto labore ꝗᷓrebat. Cõferamus. vii. annos. ſeptẽ mẽſibus ſpare Apᷣm & tenere natũ
cõfiteri: & in crucifixũ credere: & paruulũ nõ negare: & uiꝶ gaudere regnantẽ. Nõ facio ullã inter ſctas fœmi-
nas differentiã. qdnõnulli inter ſãctos uiros & eccleſiaꝶ pᷣncipes ſtulte facere cõſueuerũt. ſed illo tendit aſſer/
tio: ut quaꝶ unus eſt labor:unũ & pᷣmiũ ſit. Difficile eſt in maledica ciuitate. & in urbe in qua orbis quõdã po
pulus fuit palmaq; uitioꝶ:ſi honeſtis detraherẽt: & pura ac mũda macularẽt: nõ aliqua ſiniſtri rumoris fabu/
lã trahere. Vnde quaſi rẽ difficillimã: & pene ĩpoſſibilẽ: optat ꝓpheta potius ꝗᷓ p̃ᷣſumit dicẽs.bti ĩmaculati in
uia:qui ambulãt in lege dũi. Immaculatos in uia huius ſæculi appellat quos nulla obſcœni rumoris aura ma
cularit: qui obprobriũ nõ acceperint aduerſus ꝓximos ſuos. De ꝗbus ſaluator in euãgelio eſto inꝗt beniuolus
ſiue bñ ſentiens deaduerſario tuo: dũ es ĩ uia cũ illo.qs unꝗᷓ de hac muliere: qd diſpliceret: audiuit: & crederet:
Quis credidit ut nõ magis ſeipᷣm malignitatis & ĩfamiæ cõdẽnaret? Ab hac pᷣmũ còuſa gẽtilitas ẽ: dũ oĩbus pa
tuit:quæ eẽt uiduitas xpᷣiana: quã & cõſciĩa & hĩtu pmittebat. Illæ eni ſolẽt purpuriſſo & ceruſſa ora depigere
ſericis nitere ueſtibus: ſplẽdere gẽmis: auꝶ portare ceruicibus: & aunibus pforatis rubri maris pcioſiſſima gna
ſuſpẽdere. Fragrare muſco mure:maritos plãgere. ut tãdẽ dnatu eoꝶ ſe caruiſſe lætent.ꝗᷓrã tq; alios: nõ ꝗbus
iuxta dei ſnĩam ᷣuiãt: ſed ꝗbus ĩperẽt. uñ & paupes eligũt.ut nom̃ tm̃ uiroꝶ hrĩe uideant᷑.ꝗ patiẽter ri uales ſu
ſtieãt.ſi muſſitauerit:ilico ꝓiiciẽdi.dra uidua talibus uſa ẽ ueſtibus: ꝗqbus obſtaret frigus: nõ mẽbra nudaret

mo nee
deptura
ubi tau
uepoh⸗
inut de
lisſu n
iainco,
deniac
litiones
d Eudto

tera Cll⸗
☚

eſublato

enattag:
tſuali

ene totu
A conl

Alocdis

li bo/
to ſooͤr
Pplusa
futdlli
tacetein
oiumg,
guͤce
nobil/
Obol
utate
betet:
Abin
Sato
0 (ℳe
sde ui
eratui/
gemnui
lon⸗
Arrlen
oiſe
nolaov⸗
culaunn
zutama
niuolis
eert⸗
ibust
epigee
ma nn
s
isli
ucuel

Auꝶ uſq; ad annuli ſignaculũ repudiãs. & magis in uẽtribus egenoꝶ: ꝗqᷓ in marſupiis recõdens. Nuſꝗᷓ ſinema
tre. Nullũ clericoꝶ: aut monachoꝶ qd amplæ domus interduũ exigebat neceſſitas: uidit abſq; arbitris. Sẽper iĩ
comitatu ſuo uirgĩes: ac uiduas ac ipſas graues fœmias habuit. ſciens ex laſciuia puellaꝶ:ſæpe dednaꝶ mori/
bus iudicari. Et qualis quæq; ſit taliũ cõlortio delectari. Diuĩaꝶ ſcripturaꝶ ardor ĩcredibilis ei. Semperq; cãta
bat in corde meo abſcondi eloquia tua: ut nõ peccẽ tibi. Et illud de pfecto uiro: & in lege dni uolũtas eius: & in
lege eius meditabit᷑ die acnocte. Meditationẽ legis nõ in replicando: quæ ſcripta ſũt: utiudæoꝶ æſtimãt pha/
riſæi: ſed in ope ĩtelligens: iuxta illud apoſtolicù ſiue comeditis: ſiue bibitis: ſiue qdagitis: oĩa in gloria dni fa/
cientes. Et ꝓphetæ uerba dicẽtis: a mãdatis tuis ĩtellexi: ut poſtq mãdata cõpleſſet: tũc ſe ſciret mereri ĩtelligẽ/
tiã ſcripturarũ. Quod & alibi legimus: qa cœpit Ieſus facere & docere. erubeſcit enĩ ꝗᷓuis pᷣclara doctrina quã
ꝓpria rephẽdit conſcia. Fruſtraq; eius lingua pᷣdicat pauptatẽ: & docet elemoſynas:qui Crœſi diuitiis tumet.
Viliq; optus pallio:pugnat cõtra tineas ueſtiũ ſericaꝶ. Moderata ei ieiunia: carniũ abſtinẽtia. Vini odor ma/
gis ꝗᷓ guſtus: ꝓpter ſtomachũ & fteꝗᷓntes ĩfirmitates. Raro pcedebat ad publicũ:& maxime nobiliũ mr̃onaꝶ
uitabat domos: ne cogerer᷑ uidere: qdcontẽpſerat: apoſtoloꝶ & martyꝶ baſilicas ſecretis celebrãs or̃onibus: &
quæ populoꝶ freqᷓntiã declinarẽt. Miri in tãtũ obediẽs: ut ĩterdũ faceret: qd nolebat. nã cũ illa ſuũ diligeret ſã
guinẽ & abſq; filiis ac nepotibus: uellet in ffis liberos uniuerſa cõferre:iſta paupes eligebat:& tũ mii contraire
nõ poterat. Monilia: & ꝗcqd ſupellectilis fuit:diuitibus pitura cõcedẽs: magiſq; uolẽs pecuniã pdere:ꝗᷓ parẽ/
tis aĩum cõtriſtare. Nulla eo tpe nobiliũ fœmiĩiaꝶ uouerat romæ ppoſitũ monachoꝶ: nec audebat propter rei
nouitatẽ: ignominioſũ: ut tũc putabat᷑: & uile: in populis nomẽ aſſumere. Hæc ab Alexãdrinis ſacerdotibus:
papaq; Athanaſio: & poſtea Petro: qui pſecutionẽ Arrianæ hæreſeos declinãtes: ꝗᷓſi ad tutiſſimũ coĩonis ſuæ
portũ romã cõfugerant:uitã btĩ Antonii adhuc tũc uiuentis: monaſteriaq; in Thebaide pachonii: & uirginũ
ac uiduaꝶ didicit diſciplinã. Nec erubuit ꝓfiteri: qd Xpo placere cognouerat. Hanc multos poſt annos imi/
tata eſt Sophronia: & aliæ: qbus rectiſſime illud Ennianũ aptari põt: utinã ne in nemore pelio: huius amiciti

is fruita eſt Paula uenerabilis. in huius cubiculo nutrita Eu ſtochium: uirgitatis decus:ut facilis æſtimatio ſit:

qualis magra: ubi tales diſcipulæ. Rideat forſan ĩfidelis lector me in mulierculaꝶ laudibus ĩmorari: ꝗſi recor
det᷑ ſãctas fœminas comites dii ſaluatoris: quæ mĩſtrabãt ei de ſua ſubſtãtia: & tres Marias ſãctas añ crucem:
Mariãq; ꝓpriæ Magdalenæ: quæ ob ſedulitatẽ & ardorẽ fidei turritæ nomẽ accepit: & pᷣma añ apoſtolos xpᷣm
uidere meruit reſurgentẽ ſe potius ſuꝑbiæ:qᷓ nos cõdẽnabit ĩeptiaꝶ:q uirtutes nõ ſexu ſed aĩo iudicamus:con
tẽptæq; nobilitatis:ac diuitiaꝶ maiorẽ gloriã ducimus. unde & Ieſus loannẽ euãgeliſtã amabat plurimũ:qui
ꝓpter gũis nobilitatẽ: erat notus põtifici: & iudæoꝶ ĩſidias nõ timebat: in tãtũ ut Petrũ ĩtroduceret in atriũ: &
ſtaret ſolus apoſtoloꝶ an crucẽ:ma trẽq; Saluatoris in ſuã recipet: ut hæreditatẽ uirgis dni: uirginẽ mr̃em fili/
us uirgo ſuſcipet. Annis igit᷑ plurimis ſic ſuã trãſegit ætatẽ: ut an ſe uetulã cerneret: ꝗᷓ adoleſcẽtulã fuiſſe me-
miniſſet. Laudãs illud platonicũ :·ꝗq philoſophiã meditationẽ mortis eſſe dixiſſet. Vnde & ni apoſtolus: quo
tidie morior per ur̃am ſalutẽ. Et dns iuxta antiqua exẽplaria. Nilſi qs tulerit crucẽ ſuã quotidie:& ſecutus fue
tit me: nõ poòt meus eſſe diſcipulus. Multoq; añ ꝑ pphetã ſps ſctũs: ꝓpter te mortificamur tota die:æſtima/
ti ſumus ut oues occiſionis. & poſt multas ætates illa ſnĩa. Memẽto ſemp diẽ mortis:& nunꝗᷓ peccabis. Diſer
tiſſimiq; pceptũ Satyrici.Viue memor læti: fugit hora: hoc qd loquor ĩde eſt. Sic ergo: ut dicere cæperamus:
ætatẽ duxit: & uixit: ut ſempꝑ ſe crederet eſſe moriturã. Sic ĩduta eſt ueſtibus:ut meminiſſet ſepulchri:offerens

hoſtiã rõnabilẽ: uiuã: placẽtẽ deo. Deniq; cũ & me romã: cũ ſctis põtificibus Paulino & Ephiphanio eccleſia/

ſtica traxiſſet neceſſitas: quoꝶ alter Antiochenã Syriæ: alter ſalaminiã Cypri rexit eccleſiã: & uerecũde nobiliũ
fœmiĩaꝶ oculos declinarẽ: ita egit ̃m apoſtolũ ĩ portune: opportune:ut pudorẽ meũ ſua ſupꝑaret ĩduſtria. Et
qa alicuius tũc noĩs eſſe æſtimabat ſuꝑ ſtudio lr̃aꝶ: nunꝗᷓ cõuenit:qn de ſcripturis aliqd ĩterrogaret: nec ſtati
acqeſceret: ſed moueret ecõtrario ꝗᷓ ſtiones. nõ ut cõtẽderet: ſed ut ꝗrendo diſceret eaꝶ ſolutiones quas opponi
poſſe ĩtelligebat. Quid in illa uirtutũ:ꝗqd ĩgenii:qd ſctitatis: qd puritatis ĩuenerĩ: uereor dicere:ne fidẽ creduli
tatis excedã: & tibi maiorẽ dolorẽ ĩcutia: recordãti ꝗᷓto bono carueris: hoc ſolũ dicã: qcqꝗd in nobis lõgo fuit
ſtudio congregatũ: & meditationediuturna quaſi in naturã uerſũ hocilla libauit: didicit: atq; poſſedit: ita ut
poſt ꝓfectionẽ nr̃am: ſi in aliquo teſtimonio ſcripturaꝶ eſſet oborta cõtentio: ad illã iudicẽ pgeret᷑. Et qa ual/
de prudẽs erat: & nouerat illud: quod appellant philoſophi Io penoy ideſt docere: qd facias: ſic ĩterrogata
rũdebat: ut etiã ſuo nõ ſua diceret. ſed uel mea uel cuiuſſibet alterius: ut in eoipſo: qd docebat:ſe diſcipulã fa/
teret. ſciebat enĩ dictũ ab apoſtolo. Docere aũt mulieri nõ permitto: ne uirili ſexui: & interdũſ: acerdotibus: de

obſcuris & ambiguis ſciſcitantibus: facere uideret᷑ iniuriã. In noſtrũ locũ ſtatim audiuimus te illius adhæſiſſe

cõſortio: & nunꝗᷓ ab illa:ne tranſuerſum quidẽ unguis: ut dicit᷑: receſſiſſe. eadẽ domo:eodẽ cubiculo uſam: ut
omnibus in urbe clariſſima notum fieret: & te matrẽ: & illã filiam reperiſſe. Suburbanus ager uobis pro mo/
naſterio fuit:& rus electum ꝓpter ſolitudinẽ. M. ultoq; ita uixiſtis tem pore:ut imitatione ueſtri:& conuerſio
nemultarum gauderemus romã factam hieroſolymã. Crebra uirginum monaſteria: monach oꝶ innumera/
bilis multitudo: ut pro frequentia ſeruientiũ deo: quod pᷣus ignominiæ fuerat: eſſet poſtea gloriæ. Interĩ ab/
ſentiã noſtri mutuis ſolabamur alloquiis. & quod carnenõ Poteramus: ſpiritu reddebamus. ſemper ſe obuia
te epiſtolis: ſupareofficiis: ſalutationibus puenire. Nõ multũ pdebat abſẽtia: quæ iugibus ſibi lĩs iungebat᷑.
.Cxxxix.

In hac tranqllitate: & dni ſeruitute hæretica in his puinciis exorta tẽpeſtas cũcta turbauit: & in tantã rabiem
cõcitata eſt: ut nec ſibi neculli bonoꝶ parceret. Et quaſi paꝶ eſſet: hic uniuerſa mouiſſe nauem plenã blaſfe/
miaꝶ romano ĩtulit portui. Inuenitq; ꝓtinus Patella operculũ: & romanæ fidei puriſſimũ fontẽ lutoſa coœ-
no pmiſcuere ueſtigia: nec miꝶ:ſi in plateis: & in foro reꝶ uenalium fictus ariolus ſtultoꝶ uerberet nates: &
obtorto fuſte dentes mordentiũ quatiat: cũ uenenata ſpurcaq; doctrina romæ ĩuenerit: quos ĩduceret. Tũc
libroꝶ neplαι infamis ĩterpretatio: tunc diſcipulus oαο ideſt locuplex: uere nois ſui ſi in talẽ magi/
ſtru nõ impegiſſet. Tũc nroꝶ AiAαh ikcαν cõtradictio: & phariſæoꝶ turba eſt ſchola. Tunc ſancta Marcel/
la quæ diu cohibuerat: ne per æmulationẽ ꝗppiã facere uideret᷑: poſtꝗᷓ ſenſit fidẽ apoſtolico ore laudatã: in
plæniſq; uiolari ita ut ſacerdotes quoq;: & nonullos monachoꝶ: maximeq; ſæculi hoĩes in aſſenſũ ſui trahe/
ret: ac ſimplicitati illuderet epᷣi: qui deo ſui ĩgenio cæteros æſtimabat: publice reſtitit: m alẽs deo placere: ꝗᷓ ho
minibus. Laudat Saluator in euãgelio uillicũ iniqtatis: ꝙ cõtra dñm quidẽ: attamẽ pro ſe prudẽter fecerit.
Cernẽtes hæretici de parua ſcintilla maxima ĩcendia concitari:& ſuppoſitã dudũ flãmã: iã ad culmina perue
niſſe nec poſſe latere: qd multos deceperat: petũt & impetrãt eccleſiaſticas epiſtolas: ut coĩcantes eccleſiæ di/
ſcedere uiderent᷑. nõ multũ tpᷣs in medio:ſuccedit in pontificatũ uir ĩſignis Anaſtaſius: quẽ diu roma habe
re nõ meruit. ne orbis caput ſub tali epo truncaret᷑: ĩmo iccirco raptus atq; trãſlatus eſt: ne ſemel latã ſnĩam
pcibus ſuis flectere conaret᷑. Dicente duũo ad Hieremiã. Ne oraueris pro populo iſto: neq; depceris in bonũ:
quia ſi ieiunauerint: nõ exaudiã pces eoꝶ: & ſi holocauſta & uictimas obtulerint: non ſuſcipiã eas. In gladio
eni & fame & peſtilentia ego conſumã eos. Dicas qu id hoc ad laudẽ Marcellæ? Dãnationis hæreticorũ hæc
fuit pᷣncipium. dũ adducit teſtes qui pus ab eis eruditi: & poſtea ab hæretico fuerãt errore correpti. dum oſtẽ
dit multitudinẽ deceptoꝶ: dũ impia reραιαπαπ ingerit uolumina: quæ emẽdata manu ſcorpii mõſtraban
tur: dũ acciti frequẽtibus liis hæretici: ut ſe defenderẽt uenire nõ auſi ſũt: tantaq; uis conſciẽtiæ fuit: ut magis
abſentes dãnari: ꝗᷓ p̃ᷣſentes coargui maluerint. Huius tã glorioſæ uictoriæ origo Marcella eſt:tuq; caput ho/
rũ es:& cauſa bonoꝶ: quæ ſcis me uera narrare: quæ noſti uixde multis pauca dicere: ne legenti faſtidium faci
at odioſa replicatio: & uideas apud maliuolos ſub occaſione laudis alterius ſtomachũ meuũ digerere. Pergam
24 reliqua de occidentis partibus ad orientẽ tu rbo trãſgreſſus minitabat plurimis magna naufragia. Tuc im
pletũ eit. Putas ueniens filius homiĩs fidẽ inueniet ſuꝑ terrã? Refrigerata charitate multorum: pauci quiama
bant fidei ueritatẽ: noſtro lateri iungebant᷑: quoꝶ publice petebat᷑ caput: cõtra quos opes oẽs parabantur: ita
ut Barnabas quoq; duceret in illã ſimulationẽ: iĩmo apertũ parricidiũ: quod nõ uiribus: ſed uolũtate cõmiſit.
Et ecce uniuerſa tempeſtas dũño flãte deleta eſt: expletũq; uaticiniũ ꝓphetale: auferes ſpm̃ eoꝶ: & deficiẽt:& in
puluerẽ ſuũ reuertent᷑. In illa die peribũt oẽs cogitationes eoꝶ. Et illud euãgelicũ. Stulte hac nocte auferetur
aſa tua a te: quæ aũt pᷣparaſti cuius erunt? Dũ hæc agunt in lebus: terribilis de occidẽte rumor affert obſideri
romã: & auro ſalutẽ ciuiũ redimi: ſpoliatoſq; rurſũ circũdari. ut poſt ſubſtantiã: uitã quoq; amitterẽt. hæret
uox: & ſingultus intercipiũt uerba dictantis. Capit᷑ urbs: quæ totũ cœpit orbẽ: ĩmo fame perit: anteꝗ gladio:
& uix pauci: qui caperent᷑:inuẽti ſũt. Ad nefandos cibos erupit eſurientiũ rabies:& ſua inuicẽ mẽbra laniarũt
dũ mater nõ parcit lactanti infantiæ: & recipit utero: quẽ paulo ante effuderat. Nocte Moab capta eſt: nocte
cecidit murus eius. Deus uenerũt gẽtes in hæreditatẽ tuã: polluerũt tẽplũ ſctm tuũ. poſuerũt hieruſalẽ in po
moꝶ cuſtodiã: poſuerunt cadauera ſctõꝶ tuoꝶ eſcas uolatilibus cæli: carnes ſctõꝶ tuoꝶ beſtiis terræ. Effude/
rũt ſãguinẽ eoꝶ: ſicut aquã in circuitu hieruſalẽ: & nõ erat qui ſepeliret. Quis cladẽ illius nr̃is: qs funera fãdo
explicet aut poſſet lachrymis æꝗᷓre dolorẽ? Vrbs antiqᷓ ruit: multos dita per annos. Plurima pq; uias ſpar
gunt᷑ inertia paſſim Corpora: pq; domos: & plurima mortis imago. Cũ ĩterim: ut in tãta confuſione rerum:
Marcellæ quoq; domũ cruẽtis uictor ĩgredit᷑. Sit mihi fas audita loq ĩmo a ſctis uiris uiſa narrare: qui ĩterfue-
re pntes: qui te dicũt in piculo quoq; ei fuiſſe ſociatã: ĩtrepido uultu excepiſſe dicit᷑ introgreſſos. Cũq; poſcere
tur auꝶ: & defoſſas opes uili excuſaret tunica: nõ tamẽ fecit fidẽ uolũtariæ pauptatis. Cæſam fu ſtibus flagel/
liſq; aiunt nõ ſenſiſſe tormẽta: ſed hoc lachrymis hoc pedibus eoꝶ egiſſe ꝓſtratã: ne te a ſuo cõſortio ſepara/
rẽt: ne ſuſtineret adoleſcẽtia: qd ſenilis ætas timere nõ poterat. Aps dura corda molliuit: & inter cruẽtos gladi
os ĩuenit locũ pietas. Cũq; & illã: & te ad beati apoſtoli Pauli baſilicã barbari deduxiſſẽt: ut uel ſalutem uobis
oſtẽderẽt: uel ſepulchꝶ: in tantã læticiã dicit᷑ erupiſſe: ut gras ageret deo: ꝙ te ĩtegrã ſibi reſeruaſſet: ꝙ paupe/
rẽ illã nõ feciſſet captiuitas: ſed ĩueniſſet: qd egeret quotidiano cibo: ꝙ ſaturata Xpo: non ſ. entiret eſuriẽ: ꝙ &

uoce & ope loꝗ̃rer. Nuda exiui de utero mris meæ: nuda redeã: ſicut dno uiſũ eſt: ita & factũ eſt. Sit nomẽ do

mini benedictũ: poſt aliquot dies ſana: integra: uegetoq; corpuſculo obdormiuit: & te paupertatulæ ſuæ:im
mo per te pauperes reliquit hæredes: claudens oculos in manibus tuis: reddens ſpm in tuis oſculis: dũ inter la/
chrymas tuas illa rideret cõſcia uitæ bonæ: & pᷣmiis futuroꝶ. Hæc tibi Marcella uenerabilis & hæc tibi Princi/
pia filia: una& breui lucubratiõe dictaui:nõ eloquii uenuſtate: ſed uoluntate in uos animi gratiſſimi: & deo:
& legentibus placere deſiderãs.
¶ Incipit tractatus octauus tertiæ partis pncipalis epiſtolaꝶ beati Hieronymi: qui inſcribit᷑ de contẽptu mun
di & uita contẽplatiua ac laude heremi.
¶¶ Incipit epiſtola beati Hieronymi ad Eliodorum nondum epiſcopum exhortatoria: quia illum hortatur: ut

ns
usquid
cueel ſe
naluicqt
ſopat
mathe
ueut
Pope
ſa.Qun
ubitoſt
matuse
tudeun
molleoe
ltſon
Aus:no
mlitatn
eltibu⸗
lü aucl
miqu
tuiseiu
cede
piſtat
nos bu
cuino
goft
kaale
edsl
pter
fuit.
enin.
euige
celüͤ⸗
inmn
Ul
the⸗
lu
e,
1
Eenc
un⸗
1 4
un
lh
N
1ad

tabien
black,
a (E
lates:.
t. Ti⸗
Alacel,
lti rin
Utrahe,
teiq ho
kecert,
apere
na habe
iſniam
boni:
1glado
tü hee
umolte
ſtraban
tmags
putho⸗
umfa
Pergan
Tucim
luiama
tur:iti
omlſt.
et din
leretur
hætet
laco:
natüit
locte
n Po
uce⸗/
ſiado
et
ketumm:
tetkue⸗
olcete
hee)
ſepan/
05 Nl
nuobs
pauhe/
nega⸗
onec
ſurzim
nteth,
Pun/
Adeoo:

1 nvn

eut

domo cognatis diuitiiſq; relictis ad heremũ deo militaturus accedat: pericula hĩtationis in urbibus ſeruis dei
& dæmonũ tentamẽta deſcribẽs: ubi etiã ambitũ repᷣmit ſacerdotii ac epatus: de ꝑiculo illius ſtatus ediſſerens:
& heremũuac ſolitudinẽ efferẽs: ad extremũ futuꝶ iudiciũ repᷣſentans.
Vãto amore & ſtudio cõtẽderĩ: ut pariter ĩ heremo moraremurcõſciũ mutuæ charitatis pectus agno
ſcit: ꝗbus lamẽtis: quo dolore: quo gemitu: te abeũte pſecutus ſim: iſtæ quoq; læ teſtes ſũt: qᷓs lachry
mis rnis ĩterlitas. Veꝶ tu quaſi paruulus Eelicatus cõtemptũ rogantis per blandimẽta fouiſti: & ego incau/

tus:quid tũc agerẽ neſciebã. Facerẽ: Sed qd ardenter uolebã: moderate diſſimulare nõ poterã. Impẽſius obſe

crarẽ!ſed audire nolebas: quia ſimiliter nõ amabas. qd unũ potuit:ſpreta charitas fecit.quẽ pñtẽ retinere non
ualuit:ꝗrit abſentẽ. Quoniã iit & tuipᷣe abiẽs poſtularas: ut tibi poſtꝗᷓ ad deſerta migraſſem: ĩuitatoria ad te
ſcripta trãſmitterẽ: &ego me factuꝶ ꝓmiſerã: Inuito: iã ppera. Nolo pᷣſtinaꝝꝶ neceſſitatũ recorderis. Nudos
amat heremus. nolo te antiquæ pegrinationis terreat difficultas. quæ in Apᷣm credis: & eius crede ſ monibus.
Quærite pᷣmũ regnũ dei: & hæc oĩa opponent᷑ uobis. nõ pera tibi ſumẽda:non uirga eſt. Afſatĩ diues eſt:ꝗ cũ
Xpo paup eſt.Sed qd ago Rurſus ĩ prouidus obſecro. Abeãt pces: blandimẽta diſcedãt: debet amor læſus ira
ſci. Qui rogantẽ contẽpſeras: forſitan audias obiurgantẽ. Quid facis in pr̃na domo delicate miles? ubi uallũ:
ubi foſſa? ubi hyẽs acta ſub pellibus. Ecce de cælo tuba canit. Ecce cũ nubibus debellaturus orbẽ. Impator ar/
matus egredit᷑. Ecce bis acutus gladius ex regis ore ꝓcedẽs: obuia quæq; metit: & tu mihi de cubiculo ad aciem
tu de umbra egrederis ad ſolẽ: corpus aſſuetũ tunica: loricæ onus nõ fert. Caput optũ linteo: galeam recuſat:
mollẽ ocio manũdurus exaſpꝑat capulus. Audi edictũ regis tui: qui nõ eſt mecũ: cõtra meeſt: & ꝗ mecũ no col
ligit ſpargit. Recordare tyrocinii tui diẽ: quo Xpo in baptiſmate cõſepultus:in ſacri uerba iuraſti: pro nomĩe

eius: nõ te prfi parcituꝶ eſſe: nõ mr̃i. Ecce aduerſarius in pectore tuo Xpᷣm conat᷑ occidere. Ecce donatiuũ: qd

militaturus accepas:hoſtilia caſtra ſuſpirãt. Licet paruulus ex collo pendeat nepos:licet ſparſo crine & ſci ſſis
ueſtibus ubera: qbus te nutrierat: mater ondat:licet ĩ limĩe pater iaceat: pcalcato pge pr̃e: ſiccis oculis ad uexil/

lũ crucis euola. Solũ pietatis genus eſt:ĩ hac re eẽ crudelẽ. Veniet: ueniet poſtea dies: quo uictor reuertaris ĩ pa

triã: quo hieroſolymã cæleſtẽ uix fortis coronatus ĩcedas. Tuc municipatũ cũ Paulo capies:tunc & parẽtibus

tuis eiuſdẽ ciuitatis ius petes: tũc & pro me rogabis:qui te ut uĩceres:ĩcitaui.Neq; uero neſcio qua te dicas nũc
copede pᷣpediri: nõ ẽ nobis ferreũ pectus: nec dura pcordia:nõ ex ſilice natos Hyrcanæ nutriere tigrides: & nos

p iſta trãſiuimus. Nũc tibi blandis uidua ſoror hæret lacertis: nũcilli cũ ꝗbus adoleuiſti uernaculi aiunt. Cui
nos buituros relinꝗsnũc& gerula quõdã: iã anus: & nutritius ſecũdus poſt naturalẽ pietatis pr̃em clamitãt:
cui nos morituros relinꝗs? expecta pauliſꝑ & ſepeli: cras forſitã morituros: & laxis ubeꝶ pellibus mĩ̃ arata ru
gis frõte antiquũ referẽs mãma lallare cõgeminet. Dicãt ſi uolũt & grãmatici. In te oĩs domus ĩclinata recũbit
facile rũpit hæc uĩcula amor Xpi: & gehẽnæ timor. Atcõtra ſcriptura pcipit. parentibus obſeq̃ndũ:ſed ꝗcũq;
eos ſuꝑ Apᷣm amat: pdit aĩam ſi uã. Gladiũ tenet hoſtis: ut me pimat: & ego de mũs lachrymis cogi tabo? Pro/
pter pr̃em militia Xpi deſerã: cui ſepulturã Xp̃i cauſa nõ debeo- dno paſſuro timide Petrus cõſulẽs ſcãdalum
