expreſſit. Nihil abſq; ſolo deo pfe infectũ eſſe cõfirmãs. Filiũ quoq; minorẽ a pre: eo ꝙ ſecũdus abillo ſit. Et
ſpiritũ ſãctũ inferiorẽ a filio: in ſctis ꝗbuſq; uerſari. Atq; hoc ordine maiorẽ pr̃is fortitudinẽ eſſe ꝗᷓ filii & ſpi
ritus ſãcti.& rurſũ maiorẽ filii fortitudinẽ eſſe ꝗᷓ ſpũs ſancti. & cõſequẽter ipſius ſãcti ſpũs maiorẽ eſſe uirtu
tẽ cæteris: quæ ſãcta enr C ueniſſet ad ronabiles creaturas: & dixiſſet eas p negligentias ad terrena cor
pora eſſe delapſas: etiã hoc addidit. Grãdis negligẽtiæ atq; deſidiæ eſt:ĩ tãtũ unũquẽq; defluere atq; euacua/

ri:ut ad uitia ueniẽs irrõnabiliũ iumẽtorũ poſſit craſſo corpore colligari Et in cõſequẽtibus qbus inqt moti

diſputatiõibus: arbitramur ſua ſy te alios eſſe in numero ſãctoꝶ & miniſterio dei: alios ob culpam ꝓpriã de
ſãctimonia corruẽtes in tãtã negligẽtiã corruiſſe: ut etiã in cõtrarias fortitudines uerterent. Rurſ ũq; naſci ex
fine pᷣncipiũ:& ex pᷣncipio finẽ & ita cũcta uariari:ut & ꝗ nũchõ eſt: poſſit in alio mũdo dæmõ fieri. & ꝗqdæ/-
mon eſt: & negligẽtius egerit: in craſſiora corpora religet᷑ ideſt ut hõ fiat. Sicq; pmiſcet oĩa:ut de archangelo
poſſit diabolus fieri. Et rurſus diabolus ĩ angelũ reuertat᷑. Qui uero fluctuauerit: & motis pedibus nequaꝗᷓ
corruerĩt: ſubiicient᷑ oĩno diſpẽſãdi & regẽdi: atq; ad meliora gubernãdi:pᷣncipatibus: ptãtibus:thronis: do/
minatioibus. & forſitã ex iis hominũ cõſtabit genus ĩ uno aliquo exmũdis: a quo iuxta Eſaiam:cælũ & terra
noua fiẽt. Qui uero nõ fuerit meriti: ut ꝑ genus hominũ reuertant᷑ ad pſtinũ ſtatum:fiẽt diabolus & angeli
eius & peſſimi dæmones: ac ꝓ uarietate meritoꝶ ĩ ſingulis mũdis diuerſa officia ſortiẽtur. Ipſoſq; dæmones
ac rectores tenebraꝶ in aliquo mũdo: uel mũdis: ſi uolueti tad meliora cõuerti fieri hoĩes: & ſic ad antiquũ re
dire pᷣncipiũ. Ita dũtaxat ut ꝑ ſupplicia atq; tormẽta quæ uel multo: uel breui tpe ſuſtinuerĩt:in hominũ eru
diti corporibus rurſũ ueniãt ad angeloꝶ faſtigia. Ex quo cõſeꝗᷓnti rõne mõſtrari oẽs rõnabiles creaturas exoĩ
bus poſſe fieri: nõ ſemel & ſubito: ſed freqᷓntius. noſq; & angelos futuros: & dæmones: ſi egerimus negligen/
tius: & rurſũdæmones ſi uoluerĩt capeuirtutes: puenire ad angelicã dignitatẽ. Corporales quoq; ſubſtãtias
penitus dilapſuras. Aut certe in fine oĩum hoc eſſe futura corpora: qd nũc eſt aer & cælũ. Et ſiquod aliud cor
pus ſincerius & purius ĩtelligi põt. Quod cũ ita ſit: ꝗd de reſurrectiõe ſentiat pſpicuũ eſt. Solem quoq; & lu/
nã: & aſtra cetera eſſe animãtia: ĩmo quomõ nos hoĩes ob q̃dã peccata his ſumus circũdati corporibus: quæ
craſſa ſũt & pĩguia:ſic & cæli lumĩaria talia: uel talia accepiſſe corpora: ut uel plus uel minus luceãt: & dæmo
nes ob maiora delicta: aereo corpore eſſe ueſtitos. Omnẽ creaturã ſᷣm apoſtolũ:uanitati eſſe ſubiectã: & libe
rari in reuelationẽ filioꝶ dei. Acne quis putet noſtrũ eſſe qd dicimus:i pſius uerba ponamus. In fine atq; cõ/
ſumatiõe mũdi:qũ uelut de ꝗbuſda repagulis atq; carceribus miſſæ fuerit a dño aĩæ & rõnabiles creaturæ: ali
as eaꝶ tardius incedere ob ſegnicigalias pnici euolare curſu ꝓpter induſtriã. Cũq; oẽs liberũ habeãt arbitriũ:
& ſpõte ſua uel uirtutes poſſint capere: uel uitia: illæ multo ĩ peiori cõditiõe erũt:qᷓ nũc ſũt. Hæ ad meliorem
ſtatũ pueniẽt: qa diuerſi motus & uariæ uolũtates ĩ utrãq; partẽ diuerſũ accipiẽt ſtatũ.ideſt ut & ägeli hoĩes
uel dæmones: & rurſũ exiis hoĩes uel angeli fiãt. Cũq; oĩa uario ᷣmone tractaſſet: aſſerẽs diabolũ nõ incapa/
cẽ eſſe uirtutis: & tũ necdũ uelle capere uirtutẽ: ad extremũ bᷣmone latiſſimo diſputauit angelum: ſiue aiam:
aut certe dæmonẽ: quos unius aſſerit eſſe naturæ: ſed diuerſ: aꝶ uolũtatũ ꝓ magnitudine negligẽtiæ & ſtulti
tiæ iumẽtũ poſſe fieri. & ꝓ dolore pœnaꝶ & ignis ardore magis eligere: ut brutũ aĩal ſit: & ĩ aqs habitet & flu
ctibus: ac corpus aſſumere huius uel illius pecoris.ut nobis nõ ſolũ ꝗᷓdrupedũ:ſed & piſciũ corpora ſint timẽ
da. Et ad extremũ: ne teneret᷑ pythagorici dogmatis reus: ꝗ aſſerit e Is Vcι. ideſt tranſaĩationẽ. Poſt
tã nefãdã diſputationẽ ꝗᷓ lectoris animũ uulnerauit. hæc inꝗt iuxta nr̃am ſẽtẽtiã nõ ſint dogmata: ſed ꝗᷓſita
tm atq; ꝓiecta: ne penitus ĩtractata uiderent᷑. In ſecũdo aũt libro mũdos aſſerit ĩnumerabiles: nec iuxta Epi/
cuꝶ uno tpe plurimos & ſui ſimiles: ſed poſt alterius mũdi finẽ alterius eſſe pᷣncipiũ. Et an hũc niĩm mũdũ:
aliũ fuiſſe mũdũ. & poſt hũcaliũ fuiſſe futuꝶ. & poſt illũ aliũ. Rurſũq; cæteros poſt cæteros. Et dubitat utꝶ

futurus ſit mũdus alteri mũdo:ita exoĩ parte cõſimilis: ut nullo ĩter ſe diſtare uideant᷑ articulo. An certe nũ

—

ꝗᷓ mũdus alteri mũdo ex toto ĩdiſcretus & ſimilis ſit futurus. Rurſũq; poſt modicũ:ſi oĩa inqt ut ipᷣediſputa
tiõis ordo cõpellit: ſine corpore uixerit: cõſi. umet corporalis uniuerſa natura: & rediget᷑ ĩ nihilũ: quæ aliqũ eſt
facta de nihilo. Eritq; t̃s quo uſus eius etiã neceſſarius ſit. Etĩ cõſeꝗᷓntibus. Sin aũt ut rõne & ſcripturaꝶ au
ctoritate mõſtratũẽ: & corruptiuũ hoc ĩdueriti corruptionẽ: & mortale hoc ĩduerit ĩmortalitatẽ: abſorbebi-
tur mors in uictoriã: & corruptio in incorruptionẽ. & forſitã oĩs corporea natura tollet᷑ emedio: in qua ſola

põt mors operari. Et poſt paululũ.Sihæcnõ ſũt cõtraria fidei:forſitã ſine corporibus aliqũ uiuemus. Sin au
P J

tẽ qui pfecte ſubiectus eſt xpo: abſq; corpore intelligitur. Oẽs autẽ ſubiiciẽdi ſunt chriſto: & nos erimus ſine
corporibus: quando ei ad perfectũ ſubiecti fuerimus. Et in eodẽ loco. Si ſubiecti fuerint omnes deo: omnes
depoſituri ſunt corpora. & tunc corporaliũ rerum uniuerſa natura ſoluet in nihilo. Quæ ſi ſecundo neceſſi
tas poſtularit: ob lapſũ rationabiliũ creaturaꝶ rurſus exiſtet. Deus eni in certamẽ & luctamen animas dereli
quit: ut intelligãt plenã conſumatamq; uictoriam: nõ ex propᷣa ſe fortitudine: ſed ex dei gra conſecutas. Et
iccirco atbitror ꝓ uarietate cauſaꝶ diuerſos mũdos fieri: & elidi errores eoꝶ:ꝗ ſimiles ſui mudos eſſe cõtẽdũt.

——— — — — „

— — — —

ihn
unii
tete
0 lir d
liat
leuiti
tenacor
euaang,
tmoti
ppric
nalcie
Agar
ange⸗
equai
usdo⸗
Aterra
angeli
emone
iquün
nimüen
tberoj
glen
Niun
lulen
alu
uequ
Ldeme
&lbe
qp
urendl
tbitni.
lioren
Ihois
e
zim:
Kulti
tahu
tume
Dot
iſia
Ppi⸗
ſdü:
tuch
tenii
putn
Wau
.
1 ſol
inan
ſine
nnes
lellt
ertli
E
lüt⸗

Et iterũ. Triplex etgo ſuſpitio nobis de fine ſuggerit᷑. e ꝗbus quæ uera & melior ſit: lector inꝗrat. Aut enim
ſine corpore uiuemus: cũ ſubiecti Chriſto ſubiiciemurdeo. & deus fuerit oĩa ĩ oĩbus. Aut quomodo Chriſto
ſubiecta cũipſo xpo ſubiiciet᷑ deo: & ĩ unũ fœdus artabunt᷑: ita oĩs ſubſtãtia rediget᷑ in optimã qualitatẽ: &
diſſoluet᷑ in æternũ:quod purioris ſimplicioriſq; naturæ eſt. Aut certe ſphæra illa: quã ſupra appellauimus
M„αν& uid illius circulo continet: diſſoluert in nihilũ. Illa uero qua ay Iizcovn ipſa tenet᷑: & cingit᷑ uo

cabit᷑ terra bona. necnõ & altera ſphæra: quæ hãc ipſã terrã circũambit uertigine: & dicit᷑ cælũ: in ſanctoꝶ ha

bitaculo cõſeruabit᷑. Cũ hæc dicat: nõne manifeſtiſſime gẽtiũ ſequũtur errores?: & philoſophorũ deliramẽta
ſimplicitati ingerit xpianæ? Et in eodẽ libro. Reſtat ut inuiſibilis ſit deus. Si aũt inuiſibilis p naturã eſt: neq;
Saluatori uiſibilis erit. & in inferioribus nulla alia aĩa:quæ ad corpus deſcẽdit humanũ:purã & germanã ſi/
militudinẽ ſigni in ſe poris expſſit: niſi illa:de qua Saluator loqtur. Nemo tollet aſam meã a me:ſed ego po
nã eam a meipſo. Et in alio loco. unde cũ infinita cautiõe tractadũ eſt: ne forte cũ aĩæ ſalutẽ fuerĩt cõſecutæ:
& ad beatã uitã peruenerĩt: aĩæ eſſe deſiſtãt. Sicut enĩ uenit ds atq; Saluator qᷓrere: & ſaluũ facere qd perie
rat: ut ꝑditũ eſſe deſiſtat: Sicaĩa quæ perierat: & ob cuius ſalutẽ uenit dñs: cũ ſalua facta fuerit aĩa eſſe ceſſa/
bit. Ilud quoq; pariter reqrendũ: utrũ ſicut ꝑditũ aliqñ nõ fuit ꝑditũ: & erit tẽpus qñũ perditũ nõ erit: Sic &
aĩa aliqũ nõ fuerit aĩa: & fore tẽpus: quãdo nequaꝗᷓ aĩa perſeueret. Et poſt multũ de aĩa tractatũ hæc intulit
võvc.ideſt mens corruẽs facta eſt aĩa. Et rurſũ: aĩa inſtructa uirtutibus mẽs fiet. Quod & de aĩa Eſau ſcrutan
tes poſſumus iuenire: ꝓpter anti qᷓpeccata eũ in deteriori uita eſſe daãnatũ. Et de cæleſtibus reqrẽdũ eſt: q; nõ
eo tẽpore: quo factus ẽ mũdus: ſolis aĩa:uel quodcũq; eã appellari oportet: eſſe cœperit. ſed an ꝗᷓ lucens illud
& ardẽs corpus ĩtraret. De luna & ſtellis ſimiliter ſẽtiamus: ꝙ excauſis pᷣcedẽtibus: licet inuitæ cõpulſæ ſint:
ſubiici uanitati ob præmia futuroꝶ: nõ ſuã facere: ſed creatoris uolũtatẽ: a quo in hæcofficia diſtributæ ſũt.
Ignis quoq; gehẽnæ & tormẽta: quæ ſcriptura ſãcta peccatoribus cõminat᷑: nõ ponit in ſuppliciis ſed in cõſci
entia peccatoꝶ: quãdo dei uirtute & potẽtia oĩs memoria delictoꝶ ante oculos nros ponit᷑. Et ueluti ex qui/
buſdã ſemibus in aĩa derelictis: uniuerſa uitioꝶ ſeges exorit᷑. Et quicqd feceramus in uita:uel turpe uel ĩpiũ
oĩs eoꝶ in cõſpectu nro pictura deſcribit: ac pᷣteritas uoluptates mẽs intuẽs cõſcientiæ punit᷑ ardore:& pœni/

tudinis ſtimulus cõfodit᷑. Et iteꝶ. Niſi fortecorpus hoc pĩgue arc terrenũ caligo & tenebræ nominãdæ ſũt:

p quod cõſũmato hoc mũdo: cui neceſſe fuerit in aliũ trãſire mũdũ: rurſũ naſcẽdi ſumet exordia. Hocdicẽs
pſpicue uè Ièu vοπσοσ Pythagoræ Platoniſq; defẽdit. Et in fine ſecũdi uolumiĩs de pfectiõe nr̃a diſputans
intulit: cuiq; in tãtũ profecerimus: utnequaꝗᷓ carnes & corpora: forſitã ne aiæ qdẽ fuerimus. ſed mẽs & ſen/
ſus ad pfectũ ueniẽs:nulloq; pturbatio nuũ nubilo caligatus: intuebit᷑ rõnabiles intelligibileſe q; ſubſtãtias fa/
cie ad faciẽ. In libro tertio hæc uitia cõtinent Sin aũt ſemel recipimus: ꝙ ex pᷣcedẽtibus cauſis aliud uas in ho
nore:aliud ĩ cõtumelia ſit creatũ: cur nõ recurramus ad aĩæ archanũ: & ĩtelligamus eã egiſſe antiqtus: ꝓpter
quod in altero dilecta: in altero odio habita ſit: ante ꝗᷓ in Iacob corpore ſupplãtaret. Et in Eſau plãta teneret᷑
a fratre. Et iteꝶ. ut autẽ aliæ animæ fierẽt in honorẽ: aliæ in cõtumeliã materiaꝶ cauſarũq; merita pceſſerũt.
Etin eodẽ loco.iuxta nos autẽ ex præcedẽtibus meritis uas quod in honore fuerit fabricatũ: ſi nõ dignũ uoca
bulo ſuo opus fecerit: in alio ſæculo fiet uas cõtumeliæ. Et rurſum. uas aliud quod exanteriori culpa contu/
meliæ nomẽ acceperat:ſi in præſenti uita corrigi uoluerit: in noua creatione fiet uas ſ anctificatũ: & utile do/
mino:in omne opus bonũ paratũ.ſtatimq; ſubiũgit. Ego arbitror poſſe quoſdã homines a paruis uitiis inci
pientes:ad tantã nequitiã peruenire:ſi tamẽ noluerint ad meliora cõuerti: & pœnitẽtia emẽdare peccata: ut
& cõtrariæ fortitudines fiant. Et rurſũ.exinimicis contrariiſq; uirtutibus:in tantũ quoſdã per multa tẽpora
uulneribus ſuis adhibere medicinã: & fluentia prius delicta cõſtringere: ut ad locũ tranſeant optimoꝶ. Sæpi

us diximus in infinitis perpetuiſqʒ ſæculis: in quibus anima ſubſiſtit & uiuit:ſic nõnullas earũ ad peiora cor

ruere: ut ultimũ malitiæ locũ teneant: & ſic quaſdã proficere: ut deultimo malitiæ gradu ad perfectã ueniãt
conſũmatãq; uirtutẽ: quibus dictis conaturoſtẽdere: & hoĩes ideſtaĩas poſſe fieri dæmones. Et rurſũdæmo
nes in angelicã redigi dignitatẽ. atq; in eo.dẽ uolumine. Sed & hic requirendũ: quare humana anima: nũc ab
his: nũc ab aliis uirtutibus ad diuerſa moueat᷑ Et putat quorũdã ante ꝗᷓ uenirẽtin corpore:merita pceſſiſſe:
ut eſtillud Ioannis exultãtis in utero matris ſuæ: quãdo ad uocẽ ſaluratiõis Mariæ indignã ſe cõfabulatione
eius Eliſabeth confitet᷑. ſtatimq; ſubiungit. & econtrario paruuli: licet pene lactentes: malis replent᷑ ſpiriti-
bus: & in diuinos atq; ariolos inſpirant᷑. In tantũ ut etiam dæmon phytonicus quoſdam a tenera ætate poſ/
ſideat: quos derelictos eſſe apud ꝓuidẽtiã dei: cũ nihil tale fecerint: ut iſtiuſmodi inſaniã ſuſtinerẽt: nõ ẽ eius
qui nihil uult abſq; deo fieri: & oĩa illius iuſticia gubernari. Rurſũq; de mũdo. Nobis aũt inꝗt placet & ante
hũc mũdũ: aliũ fuiſſe mũdũ: & poſt illũ aliũ futurũ.Vis diſcere ꝙ poſt corruptionẽ huius mũdi: alius ſit fu
turus? Audi Eſaiã loquẽtẽ. Erit cxlũ nouũ: & terra noua:quæ e facio permanere ĩ cõſpectu meo. Vis noſ-
ſe ꝙ ante fabricã iſtius mũdi: alii mũdi in pᷣterito fuerĩt:? Auſculta Eccleſiaſtẽ. Quid eſt: q fuit:ipſũ quod
erit. Et quid eſt: qd factũ eſt(ipſũ qdᷓ futuꝶ eſt. Et non eſt oẽ nouũ ſub ſole: quod loquat᷑ & dicat. Ecce hoc
nouũ eſt. Iam enĩ fuit in ſæculis priſtinis: quæ fuerũt ante nos. Quod teſtimoniũ nõ ſolũ fuiſſe: ſed & futu/
ros mundos eſſe teſtatur.nõ quo ſimul & pariter omnes fiant: ſed alius poſt alium. ſtatiq; ſubiungit.diuini

tus habitaculũ & ueram requiem: apud ſuperos æſtimo ĩtelligi. In qua creaturæ rõnabiles cõmorãtes ante ꝗᷓ

xvij.

ad inferiora deſcẽderẽt: & de inuiſibilibus ad uiſibilia cõmigrarẽt: ruenteſq; ad terrã: craſſis corporibus indi

gerẽt: antiqua beatitudine fruebant᷑. Vnde cõditor deus fecit eis cõgrua humilibus locis corpora: & mundũ

iſtũ uiſibilẽ fabricatus eſt miniſtroſq; ob ſalutẽ & correptionẽ eoꝶ qui ceciderũt: miſit ĩ mũdũ.e quibus alii
certa obtinerẽt loca: & mũdi neceſſitatibus obedirent. Alii iniũcta ſibi officia ſingulis ꝗbuſq; tẽporibus: quæ
nouit artifex deus: ſedula mẽte tractarẽt. Et ex his ſublimiora mũdi loca: ſol & luna: & ſtellæ: quæ ab apoſto
lo creatura dicunt᷑ acceperũt. Quæ creatura uanitati ſubiecta eſt: eo ꝙ craſſis circundata corporibus: & aſpe/

ctui pateat. Et tamẽ non ſpõte ſubiecta eſt uanitati: ſed ꝓpter uolũtatẽ eius: qui eã ſubiecit in ſpe. Et iterũ.

Alii uero in ſingulis locis atq; tẽporibus: quæ ſolus artifex nouit: ĩ mũdi gubernaculis ſeruiũt: quos angelos
eius eſſe credimus. Et poſt paululũ. Quẽ rerũ ordinẽ totius mũdi regit ꝓuidẽtia:dũ aliæ uirtutes de ſublimi
oribus corruũt: aliæ paulat labunt᷑ in terras. Iſtæ uolũtarie deſcẽdũt. Aliæ p̃cipitant᷑ inuite. Hæ ſpõte ſuſci-
piũt miniſteria: ut ruẽtibus manũ porrigãt.Illæ cogunt᷑ ingrate: & tanto tẽpore in ſuſcepto officio pſeuerãt
Et iterũ. ex quo ſeqtur: ut ob uarios motus: uarii creent & mũdi. Et poſt hũc quẽ incolimus: alius multo diſ
ſimilis mũdus fiat. Nulluſq; alius diuerſis caſibus & ꝓfectibus: uel uirtutũ pᷣmiis: uel uitioꝶ ſuppliciis. & ĩ
p̃ſenti:& in futuro atq; in oĩbus & retro:& in peiora tẽporibus põt merita diſpẽſare:& ad unũ rurſũ finẽ cun
cta ꝑtrahere: ut ſolus cõditor omniũ deus: qui ſcit cauſas: ꝓpter quas alios dimittat ſua perfrui uolũtate: &
de maioribus ad ultima paulati delabi: alios ĩcipiat uiſitare: & gradatĩ quaſi manu data ad p̃ſtinũ retrahere
ſtatũ: & in ſublimibus collocare. Cũq; de fine diſputare cœpiſſet:hæc ĩtulit. Quia ut crebro iam diximus:pᷣn
cipiũ rurſus ex fine gñatur:ꝗᷓritur utrũ & tũc futura ſint corpora:an ſine corporibus aliquãdo uiuẽdũ ſit: cũ

redacta in nihilũ fuerĩt. & ĩcorporaliũ uita incorporalis eſſe credẽda ſit: qualẽ & dei nouimus. Nec dubium
eſt: ꝗqn ſi oĩa corpora ad mũdũ iſtũ ſenſibilẽ pertineãt: quæ appellant᷑ ab apoſtolo uiſibilia: futura ſit uita in

corporaliũ incorporalis. Et paulo poſt. Illud quoq; qd ab eodẽ apoſtolo dicit᷑: omnis creatura liberabit a ſer
uitute corruptiõis: in libertatẽ gloriæ filioꝶ dei: ſic ĩtelligimus: ut pᷣmã creaturã rationabiliũ & ĩcorporalium
eſſe dicamus: quæ nõ ſeruiat corruptioni: eo ꝙ nõ ſit ueſtita corporibus. & ubicũq; corpora fuerĩt: ſtati cor/
ruptio ſubſeꝗᷓtur. Poſtea aũt liberabit᷑ de ſeruitute corruptiois: quãdo receperĩt Ghtii filii dei. & deus fuerit
oĩa in oĩbus. Et in eodẽ loco. Vt aũt incorporeũ finẽ omniũ rerum eſſe credamus: illa nos Saluatoris oratio
prouocat:in qua ait: Vt quomodo ge & tu unũ ſumus:ſic & iſti in nobis unũ ſint. Etenĩ ſcire debemus qd

ſit deus: & quid ſit futurus in finẽ Saluator: & quomodo in ſanctis ſimilitudo patris & filii repromiſſa ſit. ut

quomõin ſeiilli unũ ſũt:ſic & iſti in eis unũ ſint. aut ſuſcipiẽdũ eſt: uniuerſitatis deũ ueſtiri corpore.& quo
mõ nos carnibus: ſic illũ qᷓlibet materia circũdari. ut ſimilitudo uitæ dei in fine ſctis poſſit æquari. aut ſi hoc
indecẽs eſt: maxime apud eos: qui ſaltẽ ex minima parte dei ſentire cupiũt maieſtatẽ: & ingenitæ atq; oĩa ex
cedẽtis naturæ gloriã ſuſ picari. Eᷓduobus alterũ ſuſcipere cogimur: ut aut deſperemus ſimilitudinem dei:ſi
eadẽ ſemꝑ ſumus corpora habituti. aut ſi beatitudo nobis eiuſdẽcũ deo uitæ ꝓmittitur: eadẽ qua uiuit deus
nobis cõditiõe uiuẽdũ eſt.Ex quibus oĩbus approbat᷑ quid de reſurrectione ſentiat: & ꝙ oĩa corpora interitu
ra cõfirmet. ut ſimus abſq; corporibus: quomodo prius fuimus: ante ꝗᷓ craſſis corporibus ueſtiremur. Rur/

ſũq; de mũuũdoꝶ uarietate diſj putãs:& uel exangelis dæmones: uel de dæmonibus angelos: ſiue hoĩes futuros

eſſe cõteſtans.& ecõtrario ex hoĩbus dæmones:& omnia ex oĩbus ſentẽtiã ſuam tali fine cõfirmat. Necdubi
um eſt:ꝗn poſt ꝗdam interualla tẽpoꝶ rurſus materia ſi ubſiſtat: & corpora fiãt:& mũdi diuerſitas cõſtruit᷑
ꝓpter uarias uolũtates rationabiliũ creaturaꝶ: quæ poſt perfectã beatitudinẽ uſqʒ ad finẽ oĩum rerũ paula/

tim ad inferiora delapſa tantã malitiã receperũt: ut in cõtrariũ uerterent᷑: dum nolũt ſeruare pᷣncipiũ:& in/
corruptã beatitudinẽ poſſidere. Nec hoc ignorãdũ ꝙ multæ rationabiles creaturæ uſq; ad ſecundũ: tertiũ: &

quartũ mundũ ſeruent principiũ: nec mutationi in ſe locũ tribuãt. Aliæ uero tam parũ de p̃ſtino ſtatu amiſ

ſuræ ſũt: ut pene nihil ꝑdidiſſe uideant᷑. & nõnullæ grãdi ruina in ultimũ pᷣcipitãdæ ſint barathrũ. Nouitq;
diſpenſatoromniũ deus in cõditiõe mũdorũ ſingulis abuti iuxta meritũ & oportunitates & cauſas: quibus
mundi gubernacula ſuſtentant᷑: & initiant᷑ ut qui oẽs uicerit nequitia: & penitus ſe terræ coæquauerit: ĩ alio
mũdo: qui poſtea fabricãdus eſt: fiat diabolus: pncipiũ plaſmationis domini. ut illudat ei ab angelis: qui ex
ordii amiſere uirtutẽ. Quibus dictis: quid aliud conatur oſtendere: niſi huius mũdi hoĩes peccatores: in alio
mundo poſſe diabolos & dæmones fieri? Et rurſũ:nuncdæmones: in alio mũdo poſſe uel angelos uelhomi

nes procreari? Et poſtdiſputationẽ lõgiſſimã: qua omnẽ creaturã corporeã in ſpiritalia corpora & tenuia di/

cit eſſe mutandã: cunctamq; ſubſtantiã in unũ corpus mũdiſſimũ & omni ſplendore punus conuertendã:
& talẽ qualem nũc humana mens non poteſt cogitare. ad extremũ intulit: & erit deus omnia in omnibus: ut
uniuerſa natura corporea redigatur in eandẽ ſubſtantiã: quæ omnibus melior eſt. in diuinã ſcilicet: qua nul
la eſt melior. In quarto quoq;ʒ libro: qui operis eius extremus eſt: hic ab eccleſia Chriſti dãnanda extetſerit. &
forſitã quomodo in iſto mundo qui moniũtur ſeparatione carnis & animæ: iuxta operũ differentiã diuerſa
apud inferos obtinent loca: ſic qui de cæleſtis hieruſalẽ: ut ita dicã adminiſtratione moriunt᷑: ad noſtri mũ/
di inferna deſcẽdunt: ut pro qualitate meritoꝶ diuerſa in terris poſſideãt loca. Et iteꝶ. & quia cõparauimus
de iſto mundo ad inferna pergẽtes animas: iis aĩabus quæ de ſuperioni cælo ad noſtra habitacula peruenien-
tes: quodãmodo mortuæ ſunt: prudẽti inueſtigatione rimandũ eſt: an hoc ipſũ poſſimus etiam in natiui/

—

.
.
.
4
f

viij

.

ihuinl
munli tate dicere ſingulaꝶ. ut quomò quæ in iſta terra na naſcunt᷑ aĩæ: uel de ĩferno rurſũ meliora cupiẽtes:ad ſu/⸗
uiburl periora ueniũt: & humanũ corpus aſſumũt: uel de melioribus locis ad nos uſq; deſcẽdũt:ſic & ea loca quæ ſu
busgr Pra ſũt ĩ firmamẽto aliæ aĩæ poſſideãt: quæ de niis ſedibus ad meliora ꝓficiãt. Aliæ quæ de cæleſtibus ad fir/
beolt mamẽtũ uſq; delapſæ ſint: nec tãtũ fecere pcti: ut ad loca quæ incolimus truderẽtur. Quibus dictis nitit᷑ ap/
Ral probare:& firmamẽtũ.ideſt᷑ cælũ: ad cõparationẽ ſupioris cæli eſſe ĩferos: & hãc terrã quã incolimus collatio
Etiteri, ne firmamẽti inferos appellari. & rurſũ ad cõparationẽ inferoꝶ q ſub nobis ſũt nos cælũ dici: ut q aliis ĩfer/
Gangehe nus eſt: aliis cælũ ſit. Nec hacdiſputatiõe cõtẽtus: dicit in fine oĩum reꝶ: qñn ad cæleſtẽ hieruſalẽ reuerſuri ſu/
elibln mus: aduerſariaꝶ fortitudinũ côtra populũ dei bella cõſurgere: ut nõ ſit eorũocioſa uirtus: ſed exerceant᷑ ad
teſuch plia: & habeãt materiã roboris: quã cõſeq nõ poſſut niſi fortes pmũ aduerſariis reſtiterint: quos rõne & ordi/
pleueri⸗ nei: & ſolertia repugnãdi ĩ libro numeroꝶ legimus eſſe ſuꝑatos. Cũ dixiſſet iuxta loãnis apocalypſim euãgeli
multodl um ſẽpiternũ.ideſt futuꝶ in cælis: tãtũ pcedere hocnim euãgeliuũ: ꝗqtũ xpᷣi pᷣdicatio legis uetera ſacramẽta ad
blcis i extremũ intulit: qd & cogitaſſe ſacrilegiũ eſt.p ſalute dæmonũ xpᷣm etiã ĩ aere: & in ſupnis locis eſſe paſſuꝶ
ifinian Et licet ille nõ dixerit: tũ ꝙ cõſeꝗᷓns ſit ĩ telligit tſicut hoĩbus hõ factus eſt: ut hoſĩes liberaret. ſic & ꝓ ſalute
lütue dæmonũ deũ futuꝶ: ꝙ ſũt ii ad quos uẽturus ẽ liberãdos. Quod ne forſitã de nio ſenſu putemuraſſerere: ip
tetrihen ſius uerba ponẽda ſũt. Sicut eni p umbrã euãgelii. umbrã legis ĩ pleuit: ſic ꝗa oĩs Iex exẽplũ S& umbra eſt ceri⸗
dimufn moniarũ cæleſtiũ diligẽtius reqrendũ: utrũ recte intelligamus legẽ quoq; cxleſtẽ: & cerimonias ſi upni cultus
dültci plenitudinẽ nõ hfe: ſed ĩdigere euãgelii. ueritate: qd in Ioãnis apocal ypſi euãgeliũ legimus ſe piternũ: ad cö/
cchbinn parationẽ uidelicet huius nr̃i euãgelii. q tẽporale eſt: & in tralt ituro mũudo ac ſæculo pdicatũ. Quod qdẽ eti
Kunn am ſi ulq; ad paſſionẽ dni Saluatoris ĩquirere uolu erimus: ꝗꝗᷓ audax & temerariũ ſit ĩ cælo eius qrere paſſio
* nẽ: tñ ſiſ pecialia neqtiæ in cæleſtibus ſ ũt: &nõ erubeſe cimus crucẽ dũi. confiteri ꝓpter deſtructionẽ eoꝶ: quæ
lin ſua paſſiõe deſtruxit. cur timeamus etiã in ſupnis locis ĩcõſũmatiõe ſæculoꝶ aliqd ſimile ſuſpicari:ut oĩum
ic locoꝶ gẽtes illius paſſiõe ſaluent Rurſi E blaſfemãs de filio ſic locu tus eſt. Si. enĩ pr̃em cognoſcit filius: ui⸗
Wn det᷑ in eo ꝙ nouit pr̃em poſſe eü cõprehẽ ere. Vt li dicamus artificis animũuaartis ſcire mẽſuram. Nec dubiũ
RWj n ſij pater in filio:& cõprehẽdat ab eo: in quo . Si aut cõprehẽſi. ionẽ eã dicimus: ut nõ ſ- oluũ ſen ſ u ꝗs & ſapiẽ⸗
n tia cõprehẽdat: ſed & uirtute & po tẽtia cũcta teneat: q cognouit: nõ poſſumus dicere ꝙ cõprehẽdat filius Pa-
lir trẽ: pater uero oĩa cõprehẽdit. Inter oĩa aũt & filius eſt: ergo & filiũ cõprehẽdit: ut ſciremus cauſas quibus Pa
4 ter cõprehẽdat filiũ:& filius prem nõ queat cõprehẽdere. hæc uerba ſubnectit. Curioſus lector inquirat utrũ
Ach itaa ſemetipſo cognoſcat᷑ pater: quomõ cognoſcit᷑ a filio:ſciẽſe ; illud qd ſcriptũ ẽ. Pater qme miſit maiorẽ
ki hu oĩbus ueꝶ eſſe cõtẽdit ut dicat: & in cognitie filio pr̃em eſſe maiorẽ: dũ pfectius & purius a ſemetipᷣo cogno
votac ſcit᷑: 5 a filio us Tea UXäνdsN y quoq; & abolitionẽ corpoꝶ:p hoc rurſũ ſẽtire cõuĩcitur. Siqs aũt potuerit onñ/
nci dere ĩcorporalẽ: rõnabilẽq; naturã. cũ expoliauerit ſe corpore uiuere p ſemetipſã: & in peiori cõditiõe eſſe: qũ
uitlen corporibus ueſtiebat᷑: ĩ meliori qñ illa deponit: nulli dubiũ ẽ corpora nõ pᷣncipaliter ſubſiſtere: ſed pĩterual/
mten la & ob uarios motus rõnabiliũ creaturaꝶ nũc fieri: ut qui iis indigẽt ueſtiant᷑. Et rurſũ cũ illa deprauatiõe la
r pſuũ ſead meliora correxerint: diſſolui ĩ nihilũ:& hac ſemp ſucceſſiõe uariari. Et ne paruã putaremus ĩpieta
fuumm t?˖— eſſe eoꝶ quæ pᷣmiſerat ĩ eiuſdẽ uolumis fine cõiũgit:oẽs rõnabiles creaturas. ideſt pr̃em & filiũ & ſpiritũ ſã
rili ctũ: angelos: ptãtes: dnatiões: cæteraſq; uirtutes:ipſũ quoq; hoĩem ſᷣm aĩæ dignitatẽ: unius eſſe ſubſtãtiæ. ĩT
iſrut tellectualẽ inqt rationabilẽq; naturã ſentit deus & unigenitus filius eius & ſpũs ſctũs: ſentiũt angeli & pote/
uln ſtates: cæteræq; uirtutes: ſẽtit ĩterior hõ: q ad imaginẽ & ſimilitudinẽ dei cõditus eſt. Ex quo cõcludit᷑: deũ &
ann/ hic quodãmõ unius eſſe ſubſtãtiæ: unũ addidit uerbũ quodãmõ: ut tãti ſacrilegii crimẽ effugeret. & ꝗ ĩ alio
niic loco filiũ & ſpiritũ ſanctũ nõ uult de dei pr̃is eſſe ſubſtatia: ne diuinitatẽ ĩ partes ſecare uideat᷑:naturã oĩpo/⸗ .
tnil tẽtis dei ãgelis hoĩbuſq; largit᷑. Cũ hæcita ſe habeãt: quæ ĩſaniaẽ: paucis de filio & ſpũ ſctõ cõmutatus: quæ
vuitq- aptã blaſfemiã p̃ferebat: cætera ita ut ſcripta ſũt: ꝓtuliſſe ĩ mediũ? & ĩpia uoce laudaſſe?cũ utiq; & illa & iſta
ubbus de uno ĩpietatis fõte ꝓceſſerĩt: Aduerſũ oĩa ſcribere:nec huius ẽ tẽporis: & oẽs q aduerſus Arriũ & Eunomiũ
tinlo Manichæũq;: & diuerſas ſcripſerũt hæreſes: his quoq; ĩpietatibus rñ diſſe credẽdi ſũt. Qui ergo hos uoluerit
guien legere libros: & calciatis pedibus ad terrã repromiſſiois pgere: nec ubi a 'pẽtibus mordeat᷑: & arcuato ſcorpii
inalo uulnere uerberet᷑: legat pus hũc librũ: & anteꝗᷓ igrediat᷑ uiã: quæ ſibi cauẽda ſint nouerit.
hon N¶Epiſtola beati Epiphanii ad Ioãnẽ hieroſolymitanũ ꝑ beatũ Hieronymuegræco trſlata: In qua ſeexcuſat
uac/· Xaw in monaſterio beati Hieronymi incõſulto eo preſbyteꝶ ordinauit: oſtẽdẽs ſe iure feciſſe. Deinde illũcõmo
enli⸗ net ne Onigenis erroribus implicet᷑: quos exordine narrat: & detegit. XXI.
usut . DODwmino dilectiſſimo fratri Ioanni epiſcopo Epiphanius. Oportebat nos dilectiſſime clericatus
omu honore non abuti in ſupbiã. & cuſtodia mandatoꝶ dei & obſeruatione diligentiſſima hoc eſſe
nt quod dicimur. Si enĩ ſacta ſcriptura loquit᷑: cleri eoꝶ nõ ꝓderũt eis: quæ arrogantia clericatus
er cõducere nobis poterit: ꝗ nõ ſolũ cogitatioõe & ſẽſu: ueꝶ etiã pmone peccamus: Audiui quippe:
mni/ ꝙ tumeas cõtra nos: & iraſcaris: & me nitaris ſcribere in extremos fines terræ: ut loca puĩciaſq; nõ nominẽ. &
GS ubi ẽ dei timor:ꝗ nos debet illo tremore cgcutererd dictus eſta dño: Siqs iraſcit᷑ fratri ſuo ſine cauſa: reus erit
cH iudicio!. Non ꝙ magnopere curẽ: ſi ſcribas quod placuerit. Scribebant᷑ eni & epiſtolæ biblinæ iuxta Eſaiã: &
nui/ mittebant᷑ ſuꝑaquas: quæ cito cũ ſæculo trãſeũt. nihil tibi nocuimus: nihil iniuriæ fecimus: nec ꝗcꝗᷓ uiolen-

lxviii.

ter extorſimus. In monaſterio fratrũ: & fratrũ pegrinoꝶ: ꝗ ꝓuĩciæ nihil tuæ debuere: & ppternf̃am paruita
tẽ & Ir̃as quas ad eos crebro dixerimus: cõmuniõis quoq; tuæ cœperũt hie diſcordiã: ne uiderent᷑ qᷓdã duritia
& cõſciẽtia nr̃a antiquæ fidei:ab eccleſia ſeparari ordinauimus diaconũ.& poſtꝗᷓ mĩſtrauit rurſũ pᷣſbyteꝝ ſu
per quo debueras gratulari: ĩtelligẽs ꝙ ob dei timorẽ hoc ſumus facere cõpulſi. maxie cũ nulla ſit diuerſitas i
ſacerdotio dei: & ubi utilitati eccleſiæ ꝓuidet᷑. Nã & ſi ſingulæ eccleſiæ eporũ hũt ſub ſe eccleſias: ꝗbus curã
uident᷑ ĩpẽdere: & nemo ſup alienã mẽſurã extẽdit᷑: t pponet᷑ oĩbus charitas xp̃i: ĩ qua nulla ſimulatio eſt.
nec cõſiderãdũ ꝗd factũ ſit: ſed quo tpe& quomõ: & ĩ ꝗbus: & q̃re factũ ſit. Cũ eni uidiſſẽ: ꝗa multitudo ſã
ctoꝶ fratrũ ĩ monaſterio cõſiſteret: & ſcti pſbyteri Hieronymus & Vincẽtius ꝓpteruerecũdiã & humilitatẽ

nollẽt debita nomini ſuo exercere ſacrificia: & laborarẽ ĩ hac parte miĩſterii: quæ xp̃ianoꝶ pᷣcipua ſalus ẽ: ĩue/

nire aũt & cõprehẽdere ſeruũ dei nõ poſſes: ꝗq te eo ꝙ graue onus ſacerdotii nollet ſu ſcipe: ſæpe fugiebat: ſed
necalius ꝗs epoꝶ facile eũ repiret. Vñ & ſatis miratus ſũ: quõ diſpẽſatiõe dei ad nos uenerit cũ diacõibus mo

naſterii & cæteris ffibus: ut mihi ſatiſfaceret: ꝗa neſcio ꝗd aduerſũ eos habebã triſtitiæ. Cũ igit᷑ celebraret᷑ col
lecta ĩ eccleſia uillæ quæ ẽ iuxta monaſteriũ nrm: ignorãtẽ eũ:& nullã penitus hũtẽ ſuſi pitionẽ:ꝑ multos di/

aconos Ple iuſſimus: & teneri os eius:ne forte liberari ſe cupiẽs:adiuraret nos pnomẽ xpᷣi. & pᷣmũ dia/
conũ ordi
ſtãs. Vix ergo cõpulimus eũ. & pſuadere potuimus teſtimoniis ſcripturaꝶe: & ꝓpoſitiõe mãdatoꝶ dei. Et cũ
miſtraret ĩ ſctis ſacrificiis:rurſus cũ iĩgẽti difficultate tẽto ore eius:ordinauimus pᷣſbyteꝶ:& iiſdẽ uerbis qui/

bus antea ſuaſeramus: ĩpulimus ut ſederet ĩ ordine p̃ſpyterii. Poſt hæc ſcripſimus ad ſctõs pᷣſbyteros mona /

ſterii & cæteros ffes: & ĩcrepauimus eos: qre nõ ſcripſiſſẽt ſuꝑ eo: cũ ãte annũ multos eoꝝꝶ q̃ri audiſſẽ: cur nõ

haberẽt ꝗq ſibi dũi ſacramẽta cõficerẽt: & illũ oẽs ſuo poſcerẽt teſtimonio: & grãdẽ utilitatẽ in cõmune mona /
ſterii teſtarent᷑. quare tunc repta oportunitate nõ ſcripſiſſẽt nobis: neq; ſuꝑ ordinatione eius aliqd popoſciſ
ſẽt.Hæc ita acta ſũt ut locutus ſũ ĩ charitate xp̃i:quã te erga paruitatẽ nram hr̃e credebã:qqᷓ ĩ monaſterio or

dinaueri: & nõ ĩ parrochia quæ tibi ſubiecta ſit. Ouere bndicta epᷣoꝶ Cypri mãſuetudo & bonitas: & nra ru/
ſticitas ſẽſu tuo & arbitratu digna miſericordia dei. Nã multi epi cõmuniois nr̃æ: & pᷣſbyteros in nra ordina/
uerũt ꝓuĩcia: quos nos cõpræhẽdere nõ potueramus. Et miſerũt ad nos hypodiaconos:quos ſuſcepimus cũ
gra. Et ipſecohortatus ſũ beatæ memoriæ philonẽ epᷣm: & ſãctũ Theoprobũ: ut eccleſiis Cypri quæ iuxta ſe

erãt:ad meæ aũt parrochiæ uidebant᷑ eccleſiã ptinere: eo ꝙ grãdis eſſet: & late patẽs ꝓuĩcia ordinarẽt pᷣſ byte

ros:& xpi eccleſiæ ꝓpuiderẽt. N unꝗᷓ aut ego ordinaui diaconiſſas: & ad alienas miſi ꝓuiĩcias:neq; feci cꝗᷓ ut ec

cleſiã ſcĩderẽ. Quid ergo tibi uiſũ e:ſic grauiter ĩtumeſcere: & iactari cõtra nos ꝓ ope dei:qd ĩ ædificationẽ: &

nõ ĩ deſtructionẽ fratrũ factũ ẽ? Sed & illud uehemẽter admiratus ſũ: ꝙ meis locutus es clericis: aſſerẽs te

ſãctũ pᷣſbyteꝶ:& abbatẽ monachoꝶ Gregoriũ mãdaſſe mihi: ne quẽquã ordinarẽ. Et ego hoc pollicitus ſim
dicẽs. Nũquid iuuenis ſũ: aut canones ignoro? Audi igit᷑ ueritatẽ ĩ smone dei: me hocnõ audiſſe:nec noſſe:
nec iſtius pᷣmonis penitus recordari. Suſpicatus aũt ſũ: ne forſitã ĩter multa ꝗſi hõ oblitus eſſẽ. Et ob hãccau

ſã ſãctũ Gregoriũ ſciſcitatus ſũ: & Zenonẽ pᷣſbyterũ:q cũ eo ẽ. E ꝗbus abbas Gregorius rñdit ſe hoc penitus
ignorare. Zeno aũt dixit: qa cũ ei pſbytæ Ruffinus: neſcio quæ alia trãſitorie loꝗret᷑: etiã hoc dixerit. Putas
ne aliquos ordinaturus ẽ ſctũs epᷣs!/ Et hucuſq;ʒ ſẽſiſſe fFmonẽ.Ego aũt Epiphanius:nec audiui qcquã:nec rñ

di. Vnde dilectiſſime: nõ te p̃ueniat furor: nec occupet ĩdignatio: nec fruſtra mouearis. & aliud dolẽs: te uer-

tas ad alia: ut peccãdi occaſionẽ ĩueniſſe uidearis. Quod ꝓpheta deuitãs dum pcat᷑ dicẽs. Nõ declines cor me
um ĩ uerba malitiæ ad excuſãdas excuſatiões ĩ pctis. Ilud quoq; audiẽs admiratus ſũ:ꝙ qdã ꝗ ſolent ultro ci
troq; portare rumuſculos: & iis quæ audierũt ſ emp addere: ut triſtitias & rixas ĩter ffes cõcitẽt. te quoq; tur/
bauerũt & dixerũt: ꝙ ĩ ofone q offerimus ſacrificia deo: ſoleamus ꝓ te dicere. Dñe pᷣſta ILoãni: ut recte credat
Noli nos ĩ tãtũ putare ruſticos:ut hoc tã apte dicere po tuerimus. Quanꝗᷓ enĩ hoc in corde meo ſemp orẽ:tũ

ut ſimpliciter fatear nunꝗᷓ ĩ alienas aures ꝓtuli:ne te uiderer paruipẽdere dilectiſſime. Quãdo aũt còplemus

or̃onẽ m ritũ myſterioꝶ:& ꝓoĩbus:& ꝓ te quoq; dicimus cuſtodi illũ: ꝗ pᷣdicat ueritatẽ: uel certe ita. Tu pᷣ/
ſta dñe & cuſtodi: ut ille uerbũ pdicet ueritatis: ſicut occaſio ſermõis ſe tulerit: & habuerit oro cõlſ equentiaã.

Quapropter obſecro te dilectiſſime: & aduolutus pedibus tuis pᷣcor: pᷣſta mihi:& tibi. ut ſalueris: ſicuti ſcri -

ptũ eſta gñatiõe puerſa: & recede ab hæreſi Origenis: & a cũctis hæreſibus dilectiſſime. Video eni ꝙ propter
hãc cauſã oĩs nia ĩdignatio cõcitata ſit: ꝙ dixerĩ uobis Arrii pĩem: & aliaꝶ hæreſeon radicẽ: & parẽtẽ laudare

nõ debetis. Et cũ uos rogarẽ ne ita erraretis & monerẽ: contradixiſtis. & triſtitiã atq; lachrymas nobis adduxvi

ſtis. Non ſolum autẽ me non audiſtis: ſed alios plurimos catholicos qui intererant. Inde ut intelligo hæc eſt
omnis indignatio:& iſte furor. Et iccirco cõminaui ꝙ mittatis aduerſũ me epiſtolas: ut huc illucq; ſermo ue
ſter diſcurrat: & propter defenſionẽ hæreſeos: meodia ſi uſcitantes rũpitis charitatẽ: quam in uos habuimus
in tantũ ut feceritis nos etiam pœnitentiã agere: quare uobis cõmunicauerimus. Ita Origenis errores & dog/-
mata defenditis: ſimpliciter loquor: nos ᷣm quod ſcriptũ eſt: nec oculo noſtro parcimus: ut nò effodiamus
eum:ſi nos ſcandalizauerit: nec manu: neq; pedi: ſi nobis ſcandalum fecerit. & uos ergo ſiue oculi noſtri:ſiue
manus: ſiue pedes fueritis: ſiniſtra ſuſtinebitis. Quis enim catholicorũ poſſit æquo animo ſuſtinere: & eorũ

qui fidem ſuam bonis operibus exornãt: ut audiãt Origenis doctrinã atq; cõſilium: & credãt præclaræ illius

nauimus: ꝓponẽtes ei timorẽ dei: & cõpellẽtes ut miĩſtraret. ualdeq; obnitebat᷑ indignũ ſe eſſe cõte

npanin
icluit
greg
berſtu
curi
i ,
titncoti
mllit
usiie
ebat ſ
ibuun
rateral
ltos 6
müci,
eſlecite
ei. Etei
mona
curno
mona/

opolcl

ſterioot
Xnm,
notdn
dimui
iunnle
Pſbye⸗
cjuter
oni:
ð
tusſim
cnolle
hicaau
penin
Mes
peem
e uer/
wtme
uoci
4. tult/
gec
grerti

prædicationi. nõ põt filius uidere prem: neq; ſpũs ſanctus uidere filium? Hæc in libris wept aptcy ſcribũtur
his uerbis legimus: & ita locutus eſt Origenes.Sicut enĩ incõgruũ eſt dicere: ꝙ põt filius uidere pr̃em: ſic ĩcõ
ſequẽs eſt opinari: ꝙ ſpũs ſctũs poſſit uidere filiũ. Ill ud quoq; qs Origene dicẽte patiat᷑: ꝙ aĩæ angeli fuerint
in cælis/ & poſtꝗᷓ peccauerit ĩ ſi nni deiectas eſſe ĩ iſtũ mũdũ: & quaſi ĩ tumulos & ſepulchra: ſic in corpora
iſta relegatas pœnas antiquoꝶ Iuere peccatoꝶ?& corpora credẽtiũ nõ templa xpᷣi eſſe: ſed carceres dãnatoꝶ?
Exinde ueritatẽ hiſtoriæ allegoriæ deprauãs mẽdacio: infinita uerba multiplicat. & ſimplices quoſq; uaria ꝑ
ſuaſiõe ſupplãtans nũcaſſerit aĩas: iuxta græcã ætymologiã aο ννρ6—1 ειοο1.1deſt ab angele/

ſcẽdo. iccirco uocitatas: quia de cæleſtibus ad inferiora ueniẽtes calorẽ pᷣſtinũ amiſerĩt. nũc corpus hoc:ob id
