Enoch de mundo rapit᷑. In utroq; dns libertatẽ arbitrii oſtẽdit. Vt enĩ placere potuit ille qui deliqt: ita potuit
peccare iſte:qui placuit. Nõ eniĩ a iuſto deo autille puniri meruiſſet: aut hic eligi: niſi uterq; utrũq; potuiſſet.
Hocde Cayn & Abel fribus: hoc etiã de Iacob & Eſau geminis ĩ telligenduũ eſt: ac ſciendũ ſolã uolũtatẽ cauſã
eſſe: ꝙ in natura eadẽ merita diuerſa ſint: & Sodomoꝶ crimina Loth ſactitas iudicauit. Nec illud eſt paruũ
argumẽtũ ad ꝓbandũ naturæ bonũ: ꝙ illi ᷣmi hoĩes per tot annoꝶ ſpatia abſq; ulla admonitiõe legis fuerũt:
nòutiq; qd deo aliqũ creaturæ ſuæ cura nõ fuerit: ſed ꝗa ſe talẽ ſciebat hoĩum feciſſe naturã ut eis pro lege ad
exercẽdã iuſticiã ſufficeret. Deniq; ꝗᷓ liu recentioris adhuc naturæ uſus uiguit: nec humanærõni uelut quan
dã caliginẽ: lõgus uſus peccandi obduxit:ſine lege dimiſſa eſt natura. ad quã dñs nimiis iã uitiis obrutam: &
quadã ignorãtiæ rubigine infectã: limã legis admouit: ut huius frenti admõitione expoliret᷑: & ad ſuũ poſ/
ſet redire fulgorẽ. Neq; uero alia nobis cauſa difſicultatẽ quoq; bñfaciendi facit: ꝗᷓ longa cõſuetudo uitiorum
quæ nos ĩfecit a paruo: paulatĩq; per multos corrupit annos: & ita poſtea obligatos ſibi: & addictos tenet: ut
uim quodãmodo uideatur hr̃e naturæ. Oẽ illud tp̃s: quo negligẽter edocti: ideſt ad uitia eruditi ſumus: quo
mali etiã eſſe ſtuduimus: cũ ad ĩcitamẽta neqtiæ ĩnocentia ꝓ ſtultitia duceret᷑: nũc nobis reſiſtit: cõtraq; nos
uenit: & nouã uoſũtatẽ ĩpugnat uſus uetus. Et miramur: cur nobis per ociũ atq; deſidias neſcientibus etiã ꝗſi
ab alio ſctĩtas cõferat᷑: qui nullã cõſuetudinẽ boni facimus: cũ malũ tã diu didicerimus. Hæc de naturæ bono
curſim:quaſi in alio ope dicta ſint: qd ideo nobis faciẽdũ fuit: ut tibi planiorẽ uiã ad pfecta iuſticiã ſternere/
mus: quã eo facilius currere poſſis: quo in ea nihil aſpeꝶ: nihil inacceſſibile eſſe cognoueris. Nã ſi etiã an legẽ:
ut diximus:& multo añ nr̃i ſaluatoris aduẽtũ iuſte ꝗdã uixiſſe: & ſãcte referant: ꝗto magis poſt illuſtrationẽ
agduæẽtus eius: nõ id poſſe credendũ eſt: qui ĩſtructi per Xpᷣi gẽ̃am: & ĩ meliorẽ hoĩem renati ſumus: qni ſaguĩe
eius expiati: atq; mundati: illiuſq; exẽplo ad pfecta iuſticiã ĩcitati: meliores illis eſſe debemus qui anñ legẽ fue/
rũt. meliores etiã ꝗᷓ fuerũt ſub lege dicẽte apoſtolo: peccatũ in uobis iã nõ dñabit᷑. Nõ eſtis enĩ ſub lege ſed ſub
gra. Et qm ſufficiẽter de his ut puto: diximus: nũc ĩſtituamus pfectã uirginẽ: quæ ex u troq; ſemꝑ accẽſa: & na
turæ ſimul & græ bonũ moꝶ ſanctitate teſtet᷑. Prima igit᷑ uirgis cura:pᷣmũq; ſtudiũ ſit:ſcire uolũtatẽ dni ſui:
& qd ei placeat:qd ue diſpliceat: diligẽter inꝗrere: ut m apoſtolũ rõnabile deo reddat obſequiũ. totũq; uitæ
ſuæ curſũ ex eius poſſit ordinari ſnĩ a. Impoſſibile ẽ enĩ ei quenꝗᷓ placere:cui qd placeat ign orat. fieriq; põt: ut
etiã obſeqᷓndi uoto offẽdat: qui quõ obſeq debeat: añ nõ didicit. & ut maius eſt: uoluntatẽ dñi facere:ꝗᷓ noſſe:
ita pus eſt noſſe:ꝗᷓ facere. Illud enĩ merito pcedit: hoc ordine. Vnde ppheta dicit: & tu iſrael noli ignorare. Et
btuũs Paulus: q aũt ignorat: ignorabit᷑. Itẽq; alibi. Propterea nolite fieri ĩprudẽtes: ſed ĩtelligẽtes: quæ ſit uolũ
tas dñi: initiũ obedientiæ eſt: qd pcipiat᷑: uelle cognolſcere. Et pars eſt obſequii: didiciſſe: qd facias. Scito itaq;
in ſcripturis diuinis: p quas ſolas potes plenã dei ĩtelligere uolũtatẽ: ꝓhiberi ꝗᷓdã:p̃cipi qᷓdã: cõcedi aliqua: nõ
nulla ſuaderi. phibent᷑ mala: p̃cipiunt᷑ bona:cõcedunt media:pfecta ſuadent᷑. In duobus illis quæ priori loco
ſũt:pctm̃ oẽ còcludit᷑. In utroq; enĩ dei cõtinet᷑ ĩperiũ:& nõ oh pcipere:ſed & ꝓhibere ipᷣm: iubẽtis eſt. Gñali
ter nãq; oĩbus mãdat᷑ iuſticia: quã Saluator in euãgelio breuiter ꝗdẽ: ſed pleniſſime cõprehẽdens ait: q̃cunq;
uultis ut faciãt uobis hoĩes bona:hæc & uos facite illis:hoc eſt: ut nihil mali ĩferamus aliis: & pᷣſtemus oẽ 3
bonũ eſt. quia uolumus hoc ab aliis in nos utrũq ſe eruari:hæc ſnĩa æquo iure pᷣcepti uniuerſos tenet:nec ulli
oino trãſgredi licet: qdoĩbus ĩperatũ eſt: apertuſq; cõtẽptus dei eſt: uel facere prohibita: uel iuſſa non facere.
Duo uero reliqua quæ ſequunt᷑: quoꝶ unũ cõcedit᷑: & ſuadet᷑ aliud: in nr̃a ptãte dimiſſa ſũt: ut aut cũ mĩori
gloria

g

nosſne
i li
Abueri

elnge,

tus elr
nolit
Ginle,
& ud
Rtnn
on
hetug
0⁵ lvor⸗
telg,
gueno
Potue,
1 capv/
quinet
poſſ
n poſſt
Mattut,
potut
tulle
auli
parmui
nerut:
ead
quun
m.&
apob
notum
netiut
igo

riiq
bono
nere/
alege
atone
ſigii
g ve
Aſub
AAnz
ui
uitr
orud
nole
ke. Ei
uolü
ig
uno
loco
inl

4

u
ete,
ſon
hna

gloria cõceſſis utamur:aut ob maius pᷣmiũ etiã ea:quæ nobis pmiſſa ſũt reſpuamus. Cõcedunt᷑ ꝗdẽ nuptiæ:
carniũ uſus:& uini.ſed hoꝶ oĩum abſtinẽtia cõſilio pfecnote ſuadet᷑. Ad uitgitatis honorẽ ptinet licẽtia nu⸗

ptiaꝶ: & eſcaꝶ ĩdulgẽtia uirtutẽ abſtinẽtiæ clariorẽ facit. Cõtẽpſiſti uirgo cõiugiũ licitũ tibi: pus ꝗᷓ contẽneret᷑

aioris pᷣmii amore flagrãs: uouiſti deo nõ ĩperatã: ſed laudatã uirgitatẽ. Et cõſilio apoſtoli legẽ tuã feciſti la
tiorẽ. Certamis ĩgreſſa cãpũ: nõ tã laborẽ curſus:ꝗᷓ brauiũ uictoriæ cogitaſti. Legeras credo illud euãgelicũ de

ppetua caſtitate pconiũ: & ipſius te dñi ſermo ad amorẽ ſeruãdæ uirgitatis accẽderat: qui Petri ſup hoc ſnĩiam
ipſa rei magnitudine acdifficultate laudauit: & uolutariis ſpadonibus regnũ cæloꝶ pmittẽs ait: qui põt cape
capiat. Rẽ itaq; tã magnãa: nõ ĩpero: nõ ĩpono: ſed offero. neq; quenꝗᷓ ad hoc cogo:ſed ꝓuoco. ꝗᷓꝗᷓ de uiris tm̃
ſonare uideat᷑: nõ ſolis tn uitis: ſed æqualiter utriq; ſexui uirgĩtatis palma ꝓmittit᷑. Et apoſtolus de uirgibus
p̃ceptũ quidẽ ſe dicit:nõ hr̃e dei:ſed dat cõſiliũ. Dicititaq;:an expimẽtũ qᷓritis eius:qui in me loquit᷑ Apᷣs Per
fectionis igit ſerua cõſiliũ. btĩtudinẽ ſpecialis aggreſſa ppoſiti: ſerua gñale mandatuũ. Dixi: idẽq; nunc repeto.
In cauſa iuſticiæ oẽs unũ debemus: uirgo: uidua: nupta:ſũmus: medius:& imus gradus: æqualiter iubemus
ĩplere pcepta. Neca lege ſoluit᷑: qui ſupra legẽ facere ꝓponit. quinĩmo nullus magis illicita uitare debet: ꝗᷓ ꝗ
reſpuit: quæ licebat. nec qſqᷓ ita a ſe madata pollicet᷑ ĩplẽda: ut ille qui amore pfectionis ſupra mãdata cõſcen/
dit. & cũ amplius ſtatuit facere: ꝗᷓ pceptũ eſt oſtẽdit minus ſibi pceptũ eſſe: ꝗᷓ potuerit. Deĩde qui tãtæ ſe obe/
diẽtiæ pfitet᷑: ut etiã conſiliũ diuimnu libẽter audiat: quõ nõ debet audire pᷣceptũ Illa enĩ res pfectionis eſt:iſta
neceſſitatis. De uirgitate dicit᷑: qui põt cape capiat. de iuſticia nõ dicit᷑: qui põt facere faciat. ſed oĩs atbor: quæ

nõ facit fructũ bonũ excidet᷑: & in ignẽ mittet᷑. Cõſidera ꝗᷓſo:ꝗᷓtu acõſilio diſtet ĩperiũ. Ibi aliquos excepit:hic

gñaliter oẽs cõprehẽdit.ibi pᷣmiũ ꝓponit:hic pœnã. Ibi ĩuitat ut facias: hic niſi feceris: cõminat᷑. Hæc igit᷑ opti

marone diſtinguẽs: aĩaduerte qd offeras: aſaduerte qd debeas. ĩmo qa utrũq; iã debes:& uirgĩtatẽ quã ultro

obtuliſti deo: & iuſticiã quã ipſe p̃cepit: ĩtegꝶ utrũq; pſolue. Ille ſeruus dno placet: qui ita aliqd ultro operis
exercet: ut tñ etiã ſperata pficiat. qui nõ facit aliud pro alio: ſed utrunq;. nec mutat: ſed addit obſequiũ. nec te
eaꝶ exẽpla decipiant: quæ ſibi in ſola caſtitate plaudẽtes ut poſt ſuas uolũtates eãt: dei uolũtatẽ abiiciũt. quæ
ppetuæ caſtitatis bonũ: nõ cũ iuſticia ſed pro iuſticia offerre uolũt. Et in cõpenſatione pctõꝶ pᷣmiũ uirgitatis
annumerãt: atq; pro pᷣmio ĩpunitatẽ petut: uel certe ĩpudẽtiori uecordia coronandas eſſe ſe putãt: & in regno
cæloꝶ cæteris pferendas: quæ ſibi trãſgreſſione mãdatoꝶ: aditũ clauſere cæloꝶ. no oĩs Xps inqt: qui dicit mi/
hidne dne: ĩtrabit in regnũ cxloꝶ. ſed qui facit uolũtatẽ pr̃is mei: qui in cælis eſt: ipſe ĩtrabit in regnũ cælorũ.
Meminerint ſtultas uirgines a ſpõſi ianuis repellendas: dicẽdũ eis: neſcio uos. Illiſq; iũgẽdas eſſe: de qbus dũs
ipſe ait: multidicẽt mihu in illa die: dne dne: nõne in noĩe tuo dæmonia eiecimus? & in noĩe tuo uirtutes mul/
tas fecimus? Et tũccõfitebor illis. Amẽ dico uobis neſcio uos: diſcedite a me oẽs: qui opamini iniqtatẽ. Tibi ue
ro lõge eſt alia uia ĩgrediendũ: quæ ſæculi amore calcato: ſemp cogitando: quæ dei ſũt: apoſtolicam te exhibere
uis uirginẽ: quæ tã ſpu ſancto: ꝗᷓ corpore dni pᷣſtolaris aduentũ: & aĩæ tuæ lãpadi ſctõꝶ iugiter operũ ĩfundis
oleũ:& ſapiẽtibus iuncta uirgibus in ſpõſi obuiã p̃pararis kugis-la tibi lata uia eſt: qᷓ multoꝶ ad mortẽ eunti
um comitatus terit. Et ad uitã æterna: anguſti illius itineris: qd pauci reperiũt: callis tenendus eſt. Depoſuiſti
iã ĩpedimẽta uel maxima: & oẽ ꝗcqd a ſpiritalis uitæ curſu uel retardat: uel reuocat: pᷣma ſtati cõuerſione uici
ſti. Reſpuiſti cõiugii uoluptatẽ: poſteritatis curã: illecebras delitiaꝶ: ſæculi põpã:diuitiaꝶ cupidinẽ. Et cũ Pau
lo pores dicere: mihi mũdus crucifixus eſt: & ego mudo. Cuius tale pᷣncipiũ eſt: qualis debet eſſe pfectio. Hãc
mihi tu uirtutẽ: hũc aĩum etiã in reliqs affer: eaq; ui mẽtis: qua uitioꝶ occaſiones depuliſti: uitia nũc ipſa reſ-
pue. Ornet᷑ moꝶ ſãctitate uirgĩtas: & pfectũ gradũ uitæ pfectio ſubſequat᷑. Certe ſi ſæcularis uita tibi placuiſ
ſet: dares operã: ne ꝗs tediuitus: neqs corporalibus ornamẽtis: neqs reꝶ oĩum copia: & honore pcederet: & nũc
dliuerſitas ſtudii diuerſã uita deſiderat. Cura neqs te in b uiuẽdo trãſcẽdat: neqs moꝶ ſctitate ſupet: neqs tibi
in uirtutibus pᷣferat᷑: & in illis quæ añ diximus:nõ erat tuũ ut tu aut oẽs uĩceres:aut nemo te. Cũcta enĩ illa fo/
ris petunt᷑: & qeqd aliunde ſpat᷑: alienũ eſt. Hæc uero in tua ptãte ſũt: & uere ppria: quæ nõ extrinſecus ueni/
unt: ſed in ipſo corde gñant᷑. Illa enĩ nec oĩs qui ꝗqᷓrit ĩuenit: nec qui fuenerit ſemp tenet. ut ea comodare: ita &

eripe:caſus põt. Hæc auũt & oĩs qui ꝗᷣit ĩuenit: & ꝗ ĩuenerit:eripi ſibi nunꝗᷓ timet. Iſta enĩ ſola bona ſũt: quæ
ſine uolũta enõ ſuenimus aliqn nec perdimus. Habes ergo hic: p quæ mihi pponaris aliis: imo hic magis. Nã

corporalis nobilitas atq; opulẽtia: tuoꝶ ĩtelligunt᷑ eẽ nõ tua: ſpiritales uero diuitias nullus tibi: p̃ter te: cõferre
poterit. In his ergo uere laudãda. In his merito cæteris pᷣferẽda es:quæ niſi ex te: & in te eſſe nõ poſſũt.An ſola
iſta uita eſt: quæ certamẽ nõ habeat de ꝓfectu Et in ꝗ unuſꝗſq; hoc tm debeat pmanere: qd cœpit. Nec ullo
augmẽti deſiderio ad maiora contẽdat:? Et cũ ĩ oĩbus mũdi ſtudiis ꝓfectu nõ ſatient hoĩes:hic tm cœpiſſe ſuf
ficiet Feruẽtiſſimi ĩ terrenis: frigidiſſimi in cæleſtibus ſumus:& ſumã in rebus paruis exhibẽtes alacritatẽ: ad
maiora torpeſcimus. Cõſiderare pudet: ꝗᷓtus ſit feruor in ſæculo: qua cura ſi ingula qu æq; ſtudia hoĩum quo/
tidie ad pſectiora nitant᷑: Ifaꝶ ardor nulla ꝓrſus ætate extinguit: imo ut ſæcularis auctoris utar ſnĩa: ipa ma/
gis ætate ĩflãmat᷑. Delitiaꝶ amor ĩſatiabilis eſt:expleri neſcit honoꝶ cupido:celerẽ habituræ res finẽ: ſine fine
ꝗ̃runt᷑. Nos diuinã ſapĩam: cæleſtes diuitias: imortales honores pigra ꝗᷓdã diſſimulatiõe negligimus: & ſpiri⸗

tales diuitias: aut ne attingimus ꝗdẽ: aut ſi leuiter deguſtauerimus:cõtimnuo nos putamus eſſe ſatiatos. Aliter

nos diuĩa ſapia ad ſuas ĩuitat epulas. qui eduũt me: inꝗtadhuc eſuniẽt: & ꝗ me bibũt: adhuc ſitiẽt. Nullus unꝗᷓ
H N uii. cxxiii.

So

.„

talibus explet epulis: nec aliq patit de ſatietate faſtiòiũ. Tãto unuſqſq; capatior: tãto auidior erit: ꝗᷓto inde

plus hauſerit. Dñns in euãgelio:bti ait:qui eſuriũt: & litiunt iuſticiã: qm ipſi ſaturabunt᷑᷑. Vult enĩ eſurire nos

hic ſemꝑ ac ſitire iuſticiã: ut in futuro iuſticiæ retributiõe ſatiemur. Cõſiderãda uis ipa uerboꝶ eſt: & ita nobis
deſiderãda eſt iuſticia: ut in fame: uel ſiti: cibus deſiderat᷑ ac potus: & in hoc cõe oĩbus eſt dicẽdũ his: ꝗq ĩmorta
lis uitæ pᷣmia deſiderãt.Iã tuũ eſt æſtimare ꝗᷓtũ aĩo pᷣſtare debeas: quæ maioris pᷣmii deſiderio plus facere ꝓpo .
ſuiſti: ꝗᷓ uel alios neceſſe eſt. Apoſtolus definiẽs Xp̃i uirginẽ: lõge eã ſeparauit a nupta: & diuerſis ſtudiis ‚ſin /
gularitatis meritũ: cõiugiiq; diuiſit. Innupta inꝗt & uirgo cogitat quæ dei ſũt: quõ placeat deo: ut ſit ſctã cor
pore & ſpu: quæ auũt nupta eſt: cogitat quæ ſũt mũdi: quõ placeat uiro ſuo: quæ corpore & ſpᷣu ſãcta eſt: neci
mẽbris nec in mẽte delinꝗt: delinꝗᷓre aũt nõ in cauſa caſtitatis tm eſſe põt: ſed etiã in quacunq; parte iuſticiẽæ.
ꝗuis enĩ uirgo corpore:uirgo ſit ſpu: & nihilominus aut manibus: aut oculis: aut auribus peccet: aut lingua:
quõcorpore ſãcta dicẽda eſt Deide ſi uel odio ĩfecta: uel ſuidia: uel auaritia: uel iracũdia ſit: quõ ſpu obtinet
ſctĩtatẽ Et ſi nupta quæ amore cõiugii:cogitat quõ placeat uiro ſuo ꝗᷓtũ liberis relinꝗᷓt: quæ uariis mũudi aſtri
cta curis:rarius ad uolũtatẽ dei reſpicit: t de peccatis excuſare ſe nõ põt: qd faciet uirgo:quæ ſoluta ab oibus
huius mũdi ĩpedimẽtis: ac libera ſcholã guaſe caſtitatis ĩgreſſa eſt? Si uis itaq; ꝓpoſiti tui magnitudinẽ æqᷓre

moribus: & ꝑ oĩa deo copulari: ſi leue ac ſuaue iugũ Apᷣi ſuauius tibi leuiuſq; uis facere: nũc maxime in bea ta

uita curã ĩpende: nũc ſtude. ut calẽtẽ recẽtis fidẽ cõuerſionis nouus ſemp ardor accẽdat. & in tenera adhuc æta
te facilius ſãctæ cõuerſationis uſus ĩoleſcat.ꝗcꝗd in te ᷣmũ ĩſtitueris:hoc manebit. Et ad initioꝶ tuoꝶ regulã
reliqua uita decurret. Finis in ipſo exordio cogitãdus eſt. qualis ad illũ ultimũ diẽ puenire cupis: talis nũciam
eẽ conare. Cõſuetudo eſt quæ aut uitia: aut uirtutes alit. quæq; in his plurimũ ualetecii ꝗbus ab ineũte ætate:
ſimul creuerit. Optimi ſũt ad ĩſtitutionẽ moꝶ pᷣmi qq; anni. hñt enĩ in ſelẽtũ ꝗqddã & molle: qd facile forma
ri qat:atq; ad arbitriũ uolẽtis trahi: & in cũctis fere rebus citius aſſueſcit᷑ oẽ qd teneꝶ eſt. nouellas adhuc& uiæ

firmæ radicis arbuſculas:dũ ad oẽm ductũ ſeꝗ̃ces ſũt in ꝗᷓlibet partẽ flecti facile eſt.quæ natura plerũq; curua
tecito ad atbitriũ colẽtis corrigunt᷑. Tenera adhuc & pᷣmæ ætatis aĩalia: ſine labore domari ſolẽt. ꝗᷓto citius a

uagãdi libertate diſſueta ſũt: tãto facilius: uel colla iugo:uel frenis ora ĩſueſcũt.Ipſa quoq; l̃aꝶ ſtudia teneris
melius ĩſerunt᷑ ingeniis. idq; penitus iĩhærere ſenſibus ſolet: qd pᷣus ſederit in mẽte. Hoc idẽ plurimũ etiã ĩ bũů
uiuẽdi rõne ualet:dũ adhuc mobilis eſt ætas: & aĩus duci facilis: exercẽda boni cõſuetudo: & iugi meditatione

cõfirmãda eſt. Occupãdũ eſt optimis rebus ĩgeniũ: & ſãctæ cõuerſatiõis uſus altius ĩſerẽdus eſt. Tucuero ad
pfectio nis faſtigiũ aĩus aſcẽdit. & lõgæ cõſuetudis bñficio utit᷑ ad buiuendi facultatẽ. & uirtutes ſuas ipᷣe etiã

miratus ſecũ quodaãmodo ĩ ſe putabit natũ eẽ: qd diſcit. reſpice obſecro ꝗtũ ad te ſctiĩtatis auia mrq; expectãt

quæ cũ te ꝗᷓſi nouũ & illuſtre quoddã lumẽ gñi ſuo natũ eſſe putãt:nũc in te ſolã oẽm curã aĩ traſtulerunt: &
ꝓpoſiti tui curſũ miris ſtudiis ac fauore ſuccẽdũt. Cũq; ipe te ad honeſtatẽ moꝶ ab ĩeunte ætate formauerit:
nũca te uĩci cupiũt: tuãq; uictoriã ſuã laudẽ eſſe putãt: quaꝶ egregia erga deũ fides in ꝓfeſſiõe tua maxime cla
ruit: cũ te iã nuptiis pᷣparatã: ſimulatq; aliud uelle didicerũt: mira cõtinuo aſſẽſus celeritate: ad id qdelegeras:

cohortatæ ſũt. & trepidã pro ætate ſnĩam uolũtatis ſuæ auctoritate firmauerũt: tuũq; uotũ cõe fecerunt: quæ

cũ multos ſuoꝶ in altiſſimo dignitatis gradu uiderĩt: de nullo ita ut de te aliqn lætatæ ſũt. nihil enĩ tã magnũ
nihil tã pclaꝶ in quoꝗᷓ uiderãt. Sola ꝗppe pᷣ̃ſtitiſti gñi tuo: qd lõga retro ætate nõ habuit: licet ediderit uirilis

ſexus memorabiles cõſulatus: & ampliſſimi ordis ſtatus illuſtris familiæ noĩa freꝗᷓns adierit. nihil unꝗᷓ tiĩ ge
nere ur̃o hoc tuo honore fuit pᷣſtãtius: qui nõ corporali aluo: ſed in libro memoriæ ĩmortalis ĩſertus eſt. Cum

exceperit illi theatrales toto orbe plauſus miraq; acclamãadi cõſpiratione inſignia conſulũ merita lætũ uulgus
expᷣſſerit: lõge tñ tui honoris eſt gloria maior: quæ gaudiũ in cælis fecit: angeliſq; læticiã. Per te enĩ nõ meretri/

culæ locupletant᷑: ſed alunt᷑ uirgies Xpi:nõ uenator & auriga ditant᷑: ſed ſuſtẽtant᷑ paupes Xpᷣi.Ad cõſulatũ

eoꝶ diuerſæ totius orbis ꝓuinciæ:ad quas domus uræ potẽtia extẽdit᷑: pegrinas feras: & ignota aĩalia trãſmi/

ſerũt: quæ crudelis arenæ ſolũ uel ſuo uel hoĩum ſãguiĩe cruẽtarẽt. Ad te uero electæ quæq; uirgĩes mittũtur:
quas tu pcioſiſſimũ munus offeras deo: tuoq; exẽplo ad ppetuã ꝓuoces caſtitatẽ: nõ tibi ſed tecũ deo fuituras

hæc ꝓfeſſiõis tuæ gloria rumore celebri uulgata eſt ꝑ cũctos: & ita ad cõuerſionẽ tuã totus exultauit orbis: ut
qd præ ĩgẽti gaudio uix adhuc hoĩes credere poterat:id ſemꝑ uideant᷑ optaſſe: multũ his initiis:multũ famæ

tuæ odore ſuſpẽſi:oẽs miꝶ de te neſcio qd audire deſiderãt. Et qui pꝓfeſſiõis tuæ cognouere uirtutẽ:nũc cõuer/

ſatiõis expectat. In te nũc puta cũctoꝶ ora oculoſq; cõuerſos: & ad ſpectaculũ uitæ tuæ totũ cõſediſſe mũdũ.
Caue nep te tãtoꝶ aĩ offẽdant᷑: nec minus in te ĩueniãt: ꝗᷓ reqrũt. Veꝶ ꝗd ego tecũ dehoĩbus ago eorũq; de te
expectationẽ ad cohortationẽ tuã traho:? Deus ipᷣe oĩum rectorac dns: cũ oĩ angeloꝶ militia certamẽ tuũ expe
ctat. tibiq; cõtra diabolũdimicãti parat æternitatis coronã & cæleſte pᷣmiũ ĩcitamẽtũ uictoriæ facit. huic tãto
ſpectaculo: uide quẽ aſum: quã debeas offerre uirtutẽ: & certamis magnitudinẽ de expectãtiũ dignitate meti/
re. Hæc tibi itaq; in hocagone ſubeudi pᷣcipua cura ſit: hic pᷣmus accictus ĩternitionis bellũ uirtute deuincere:
& aduerſũ diaboli caſtra in oĩa pcepta dei iurare: nec tmmodo declinare uetita: ſed iuſſa cõplere: Neq; enĩ tibi
ſufficita malis ocioſã eẽ: ſi ocioſa fueris a bonis: cũ lex dei duplici mãdatoꝶ gñe diſtincta ſit. & mala phibens:
bona ĩperet:atq;ʒ ab utraq; parte cõtẽptũ ſuũ uetet. Nõ eni ille uus cõtẽpſit dũm qui ꝓhibita fecerit: ſed ꝗq&
iuſſa nõ fecerit: dicta a nobis paulo an ſnia eſt. Ois atbor quæ no facit fructũ bonũ excidet: & in ignẽ mittet:
& bladimur

Allic
fuus

G ſeuia

Vübru
es ſicu
motem
etlach
ier⸗
neeh
M
n
ſtitut
ſut.l
ſrſtim
ſulapi
Llutd
.d
ſnite
nufta
Lcubi
düpu
t
murn
gier
ſplas
ſpoſl
l.
eoe
ſich
cut
enn
utſ.
tiont
uitio
luce
N
n
ter
tec
ſa⸗
lis⸗
nis.
ſuet
Ni
volt
dan
ſul
do
he
lr
in
ſe
hr
ni⸗
ni

tince

Ahobis
imorte

greppo

ſn,
ctäcor

eneri

ſtar,
ngna.
dbeinet
iln
dides
niri J

nbent
hnuczt

egli

mücian

tate:

efom
ucu
hanmm
ctins:
tenens
tiäibi
tatione
eto
peeti
Pectit
unt&
uetit:
nech
eras:
qur
gnu
nlis
ige
um
lgn
retn/
vlati
ilm'
tüut
ucs.
srut
ſunr
cone
idi.
er
jepe
ctito
met/
Nere:
ithi
bens⸗
el

ek:
mut

& blãdimur nobis ſi a malis fructibus no grauemur:ꝗ dãnãdi ſumus ſi a bonis ſteriles mãſerimus. Iuxta hãc

ĩtelligẽtiã abſcidet pr̃ oẽm palmitẽ fructũ nõ ferẽtẽ in filio: & qui acceptũ talẽtũ in ſudario abſcõdit qᷓſi ſutilis
5puus & neꝗᷓ dãnat᷑ a do: nec minuiſſe ſolũ: ſed nõ auxiſſe culpabile ẽ. nõ ideo aliqᷓ putes cõtẽnẽda eẽ mãdata:

a leuiora ſint. tã enĩ maxima illa ꝗᷓ mĩma a deo ĩperata ſũt: & cõtẽptus cuiuſcũq; pᷣcepti pᷣeipiẽtis iniuria eſt.
Vũ brũs Paulus clamat & docet. Oĩa facite ſine murmuratiõe & hæſitatiõe: ut ſitis irrephenſibiles & ſimpli/
ces ſicut filii dei ĩmaculati in medio natiõis prauæ & puerſæ: ĩter quos lucetis ſicut lumĩaria in hocmũdo. Re
moremur hæc uirgo pauliſp: & pcioſiſſimas margaritas ꝗbus exornada eſt ſpõſa Xpi 3 ſingula apoſtoli uer/
ba pẽſemus. Oia ĩqt facite. Nõ enĩ ꝗᷓſi ad arbitriũ nrjm qᷓdã ex mãdatis dei debemus eligere: ſed gñaliter uni/
uerſa cõplere. nec 33 pᷣcepta eius quaſi uilia munuſcula ac parua cõtẽnere:ſed ĩperãtis in oĩbus maieſtatẽ aſ/
icere. Nullũ ꝗppe mãdatu dei cotẽptibile nobis uideri põt: ſi eius ſẽper cogitemus auctorẽ ſine murmuratio

E

ne & hæſitatione. Viles & ignobiles dños palã cõtẽni uidemus a uulis: eiſq; ad mĩma quæq; pcepta in faciẽ

reſiſtimus: & hocin pſonas nobiles iã nõ admittit᷑: ꝗtoq; potẽtiores dni: tãto ᷣui ad obediẽtiã ꝓmptiores ſũt
Cũq; difficiliora pᷣcipiũt: libẽtius audiunt᷑. Certe ad regis ĩperiũ ita oẽs parati ſũt: & in ꝓcinctu obediẽtiæ con
ſtituti:ut etiã optẽt iuberi:& nõ ſolũ bñ merituros eẽ ſe credũt ſi iuſſa fecerit:ſed tanꝗᷓ iam meruiſſẽt:qd iuſſi

ſũt. Ita p dignitate pcipiẽtis puitiũ bnficii loco ducit᷑. Nobis uero deus ipᷣe æterna illa maieſtas: ineffabilis atq;

ĩæſtimabilis ptãs: ſacras lr̃as:& uere adorãdos pᷣceptoꝶ ſuoꝶ apices mittit: & nõ ſtatĩ cũ gaudio ac ueneratioe

ſuſcipimus. nec pro magno ducimus bnficio: ac ta illuſtris ptãtis ĩperiũ maximecũ nõ iubẽtis ꝗᷓrit᷑ cõmodũ:

ſed utilitas ſubſeꝗᷓntis. Veꝶ ecõtrario faſtidioſo ac remiſſo aĩo: ſupboꝶ ac neꝗᷓ Fuoꝶ more:in os dñi reclama/
mus: & dicimus: duꝶ eſt: arduũ eſt: nõ poſſumus:hoĩes ſumus: fragili carne circũdamur. O cæcã ĩſaniã. O pꝓ/
fanã temeritatẽ: duplici ignorãtia accuſamus deũ ſciẽtiæ: ut uideat neſcire qd fecit: neſcire qd iuſſit: q̃ſi obli/
tus fragilitatis humanæ cuius auctor ip̃eẽ. Impoſuerit hoĩ mãdata quæ ferre non poſſit. Simulq; proh nefas
aſcribimus: iniqtatẽ iuſto: pio crudelitatẽ: dũ cũ pᷣmo ĩpoſſibile aliqd pcepiſſe cõquerimur. Deide p his dãnã
dũ putamus hoĩem ab eo quæ uitare nõ potuit: ut qd etiã ſuſpicari ſacrilegiũ ẽ: uideat deus no tã ſalutẽ nrf̃am
qſiſſe:ꝗᷓ pœnã. itaq; apoſtolus ſciẽs a dño iuſticiæ ac maieſtatis nihil ĩpoſſibile eẽ pceptũ: aufert a nobis uitiũ

murmurãdi: qdtũc utiq; naſci ſolet cũ aut iniꝗᷓ ſũt quæ iubent: aut iubẽtis minus digna pſona eſſe. Quid ter

giuerſamur incaſſũ: & pcipiẽti opponimus naturæ fragilitatẽ? Nemo magis nouit mẽſurã uiriũ nr̃aꝶ: ꝗᷓ qui
ipſas uires nobis dedit. nec ꝗſꝗᷓ melius ꝗd poſſimus intelligit:ꝗᷓ qui ipſã uirtutẽ nobis ni poſſe donauit. Nec
ĩpoſſibile aliqd uoluit ĩperare: qui iuſtus eſt: nec dãnaturus hoĩem fuit pro eo: qd uitare nõ potuit: qui pius
eſt. Sequit ut ſitis irrephenſibiles: & ſimplices ad oẽm moꝶ pfectionẽ. Vnũ hoc ſufficere uerbũ põt:qd etiã ĩ
epᷣo eligendo deus ꝗᷓri ſubet. Quã enĩ circũſpecta uita eſt: ꝗᷓ ſãcta eſt: quæ nihil rephenſionis ĩcurrit?: Quis aũt
ſãctior põt eſſe: ꝗᷓ qui uere ſimplicitatis uirtutẽ tenẽs: nunꝗᷓ aliud corde ꝓmittit: aliud oreuultuq; mẽtitur: ſi/
cut filii dei ĩmaculati. Nõ eſt exhortatio uehemẽtior: ꝗᷓ quæ nos ſcriptura diuina filios dei uocat. Quis enĩnõ
erubeſcat: & metuat tãto pre agere aliqd ĩdignũ ut qui dicit dei filius: ipᷣe efficiat᷑ uitii fuus. Et iccirco adiũgit
ut ſimus ĩmaculati. Neq; enĩ couenit in filiis dei: qui ipe eſt fõs iuſticiæ: peccati maculã reperiri. In medio na/
tionis prauæ: & puerſæ. hoc eſtdicere. Quãuis ĩfinita uos cingat peccãtiũ multitudo: & innumera ſint exẽpla
uitioꝶ: uos tñ ita cæleſtis natiuitatis memores eſſe debetis: ut ĩter malos uiuẽtes: oẽ malũ uincatis. Inter quos
lucetis ait ſicut lumĩaria in hoc mũdo.& rurſũ in euãgelio legimus.tũc iuſti fulgebũt ſicut ſol ĩ regno pr̃is eo/
rũ. Cõparat᷑ uita pᷣmio.ut qui in futuro ſolis fulgore Enidi ſũt:hic iã ſimili iuſticiæ claritate rell Pledeſts⸗ ĩfi
deliũ cæcitatẽ opibus ſctitatis illuminẽt. huic loco ille ſẽſus aptãdus eſt: quẽ ad Corinthios idẽ apoſtolus defe
rens ait: alia claritas ſolis: alia claritas Iunæ: alia claritas ſtellaꝶ. Stella aũt a ſtella differt ĩ claritate. ſic & reſur
rectio mortuoꝶ. diſpares ſunt in regno cæloꝶ per ſinguloꝶ merita mãſiones. Diuerſitas enĩ opeꝶ diuerſitatẽ
facit pᷣmioꝶ:ꝗᷓtũq; aliq; hic in ſctĩtate fulſerit: tm ibi fulgebit in honore. Hũcergo ad oẽm moꝶ pfectionẽ mẽ
tis aciẽ ĩtende. & ad cæleſte pᷣmiũ cæleſtẽ uitã para. Reſplendeat oĩbus clariſſimi in modũ ſyderis ſctĩtas uirgi
nis. & futuri pᷣmii magnitudinẽ de nouitate cõuerſatiõis oñdat. Tibi facilior in bonis curſus eſt: ꝗqᷓ maloꝶ aĩ cõ

ſuetudo nõ retinet. Nec timemus ne tea uirtutibus uitia retardẽt: & maligna diaboli ſemĩa Xp̃i frugẽ necent
Naã ſi etiã illi qui lõgo peccãdi uſu: bonũ quodãmodo obruere naturæ: iſtaurari ꝗ pnĩam poſſũt: & mutata

uolũtate uiuẽdi:cõſuetudinẽ cõſuetudĩie extinguere: acoptimi qq; de peſſimis fieri: ꝗᷓto magis tu potes illa ſu
pare: a ꝗbus nõ ſupatus es: Cui nõ tã expellẽda ſũt uitia: ꝗᷓ teellech Jn utiq; nõ ſuſcipe facilius eſt: ꝗᷓ ſemel
ſuſcepta deponere. Necuero eoꝶ tãta dulcedo eſt: ut ea debeamus pᷣferre uirtutibus:cũ necĩ oĩbus ſit electa
tionis illecebra: & a plæriſq; ea etiã quæ uident᷑ dulciſſima: reſpuant᷑. Duo nãq; ſũt ex oĩbus uitia: quæ maxĩe
hoiĩes decipiut ſui uoluptate: gula ſcilicet ac libido: quæ deponere eo difficilius eſt: quo eis uti dulcius eſt. & tñ
hæc uitia tã moleſta: tãq; delectatioe ſui piculoſa: ita a multis calcari uidimus: ut tota ætate uirgĩes pmãſerĩt
in ſũma abſtinẽtia. ut de illis taceã: quæ poſt delitiaꝶ lõgũ luxũ:& ĩueteratũ uſũ libidis. caſtitati ac tẽperãtiæ
ſe dederit. & utrũq; uitiũ cõtraria ſibi uirtute mutauerit. Alioꝶ uero uitioꝶ eſt longe diuerſa rõ: quæ cũ nihil
habeãt iocũditatis tã multũ amaritudis hnt.quæq; cũ ad uitadũ multo ſint faciliora: raro a qbus uitent: iue
nies. Quid oro te ĩuide delectationis pᷣſtat ĩuidia?: quẽ ſecretis ꝗpuſdã cõſciæ ungulis liuor ipᷣe decerpit: & alie
nã fœlici tatẽ tormẽtũ eius facit. Quid uero alter ab odio mercedis accipit niſi horribiles aĩæ tenebras: & cõfu/

„ =

Siiij.

ſæ mẽtis horrorem?qui uult ſemꝑ aĩoq; mœrẽte: uoto quo alteri uult nocere:ſeipᷣm cruciat. Quid aũt iracun
do furor ſuus cõfert?:quẽ ſæuiſſimis exagitatũ ſtimulis cõſciæ: ita ab oĩ cõſilio ac mẽte detu rbat rut dũ iraſcit:
ĩſanire credat᷑. Similiter curre per ſingula. ĩuenies tot aĩæ tormẽta: quot uitia: quæ utiq; eo facilius uinci poſ/
ſut: quo nulla illiciũt nos uoluptate. Quãto illud difficilius: quãto durius ut de caſtitatis labore taceã: abſti⸗
nere a uino: carnibuſq; ipſo quoq; etiã oleo? & uilẽ ſine his cibũ poſt biduũ terdũ: triduũq; uix cape! Fracta
ieiunio mẽbra uigiliiſq; fomẽta balnei cõtẽnere neceſſarias res negare corpori& uim quãdã inferre naturæ?
Da tm in cæteris magnitudinẽ aĩ:& uide ꝗd nõ poſſis efficere. Sed nos (ph pudor) quadã dilectione peccati:cũ
in ꝗbuſdã oſtẽdimus quãdã uim naturæ nr̃æ: in aliis oĩno torpeſcimus. & qui uoluptates corporis uirtutum
amore cõtẽpſimus:rurſũ amore uitioꝶ tormẽta ſuſt Picimus: atq ita malis nf̃is credimus : ut ea nec putemus
poſſe deponi. Quod hocꝗſo cõliliũ tuũ? quænã hæc noua uiuẽdi rõ ẽ? Res difficiles & laboris plenas ſecurus
aggredior: & faciliora nõ poſſe fieri credo. uĩco maxima: uĩcẽdus a paruis Excelſa & ardua indefeſſit us exupo:
& cũ uenit᷑ ad plana:deficio. Libẽter fugio: qd delectat. &nõ uolo uitare: qd- cruciat. Veꝶ hæc eoꝶ ſũt: qui dei
uolũtate cõtẽpta: id ſolũ petũt: qd laudẽ facilius inuenit: qd cito exit in famã: moꝶ uero bona:quæ ſecretiora
ſut negligũt. Tu uero quæ calcaſti mũdũ & cõcupiſcẽtias eius: ut calcato eo gradũ tibi quẽdã aſcẽdẽdi ad cælũ
faceres: mũdi gloriã ne reqras. Illi tm placere ſtude: cui ſæpe diſplicet: qd hoĩbus placet. & qui ipſa hoĩum iu/
dicia iudicaturus eſt. Abſtinẽtia tua & ieiuniũ eo magis deo grata ſũt: quo cũ bonis moribus oflerunt᷑: ut quæ
in aliis ſunt umbracula uitioꝶ:’n te ſint ornamẽta uirtutũ. Reſpice obſecro ad ipſã qua apud deũ illuſtrata es
dignitatẽ. qua ꝑ baptiſmũ in dei filio renata es. Rurſũq; p conſecrationẽ uirgĩtatis ſponſa Xpi eſſe cœpiſti Ex
utroq; hic tuus honor te ad ſollicitudinẽ tui ꝓpoſiti admoueat. at nullus debet eſſe ibi negligẽtiæ locus ubi tã
pclara ſuãda ſunt:pᷣcioſior quæq; ueſtis diligẽtia timidiore cuſtodit᷑a macula. Multo ᷓſita auro gẽma maio
ri ſollititudine poſſidet᷑: & gñaliter grãdi cura magna quæq; ſeruant. Vñn & tu ſi te ipſã bñ cuſtodire cupis: de
bes honorẽ tuũ ſemp pᷣciũq; cogitare. Tãto enĩ ſe unuſqſq; negligẽtius utit᷑: ꝗᷓto ſe exiſtimat uiliorem. nõ ob
cauſã aliã magis nobis in ſcripturis diuinis tã freꝗnter filioꝶ dei nomẽ ĩponit᷑: ut illud qd dicit᷑ ꝑ ꝓphetas &
ego ero uobis in pr̃em: & uos eritis mihi in filios: dicit dñs oĩpotẽs: & apoſtolus: eſtote imitatores dei ſicut filii
chariſſimi. Et btũs Ioãnes inqt chariſſimi nũc filii dei ſumus. & nõdũ apparuit:qd erimus: ſcimus qmcũ ap/
paruerit:ſimiles ei erimus: qm uidebimus eũ:ſicuti eſt: ut qui habet hãc ſpeciẽ: ſactificet ſe:ſicut ille ſctũs eſt.
uult nobis doctrinæ cæleſtis dignitatẽ: ꝗᷓ donati ſumus: freqᷓnter ĩgerere. & honorẽ nr̃m: peccãdi pudorẽ face/
re. Vnde etiã dũs ipſe ad ꝑfectã nos benignitatẽ uocãs ait: diligite inimicos ur̃os: bnfacite his: qui oderũt uos:

& orate pro pſeqᷓntibus & calũniãtibus uos: ut ſitis filii pris ur̃i: qui in cælis eſt. Nõ eſt enĩ qd ſic hoĩes deo fa

ciat amabiles: ut pietas mẽtis: & bonitas quæ tota in xp̃iano eſſe debet: ut etiã in malis abũdet.deiq; imiter᷑ be
niuolentiã:qui ſolẽ ſuũ oriri facit ſu p bonos & malos:& pluit ſupꝑ iuſtos & iniuſtos. Hoc itaq; uel in pᷣmis ab
ſit: utnemini uel in uerbo etiã noceas: ut in oĩbus ꝗbuſcũq; pdeſſe ſtudeas:& ne uicẽ qdẽ mali reddẽs:bona
malis: apoſtolo docẽte reſtituas. Nunꝗᷓ detractio ex ore uirgis ꝓcedat: uiliũ ſatis hoĩum eſt: & ſuã laudẽ ꝗᷓren

tiũ: alios uiles facere: qa alterius uitupatiõe ſe laudari putant. Et qui ſuo merito placere nõ poſſut:placere uo/⸗

Iũt in cõparatione peioꝶ. Paꝶ diximus: nõ ſolũ ipſa nõ detrahas: ſed ne detrahẽti quidẽ aliqũ credas. Peſſimũ
eſt hoc uitiũ: qd alteꝶ uilẽ facit uideri.No minus auribus ꝗᷓ lingua fugias detractionẽ. Scripturæ memor eſto
quæ dicit: nõ eris cõſentaneus cũ derogãtibus aduerſus ꝓpximũ tuũ: & nõ accipies ſuꝑ illo pctm. Et alibi. Sepi
aures tuas ſpinis: & noli audire linguã neꝗᷓ. Accuſator eſt enĩ auditor: qui facit detractorẽ: qui ſi auertit aures:
& uultũ cõtrahat: acoculos abnuẽdo cõtineat: male loꝗntẽ etiã tacẽs arguit:ut diſcat nõ libẽter dicere: qd didi
cerit nõ libẽter audiri.ſollicitã ſatis ori tuo cuſtodiã pone.Nõ eſt qcꝗᷓ enĩ in nobis quo facilius peccare poſſu⸗
mus ꝗᷓ ĩ ligua. Vnde ſctũs Iacobus illũ eẽ pfectũ dicit: qui nõ offẽdit in uerbo. & ſcri ptura dicit: mors & uita ẽ
in manibus linguæ. Mæẽtiri aut maledicere & iurare:lingua tua neſciat: qa & os qdmẽtit᷑ occidit aĩam: & qui
maledicũt: regnũ dei nõ poſſidebũt iuxta apoſtolũ. Et iurare ipſe Aps phibuit: quidixit.Ego aut dico uobis:
nõ iurate oĩno. Et rurſũ. Sit aũt ᷣmo ueſter:eſt:eſt:noõ:nõ :qd aũt amplius eſt: a malo eſt. Apoſtolus breuiter
oris uitia reſecãs ait:oĩs pᷣmo malus exore ur̃o nõ ꝓcedat:ſed ſiqs bonus ad ædificationẽ fidei: ut det gram au/
diẽtibus. Sit aut ᷣmo uirgĩs prudẽs: modeſtus:& rarus. Nec tã eloqᷓntia pᷣcioſus:qꝗᷓ pudore. Mirent᷑ oẽs tuã te
tacẽte uerecũdia: te loqᷓnte prudẽtiã. Mite ac placidũ ſem p eloquiũ tuũ:ornet mixta cũ grauitate ſuauitas: cũ
pudore ſapĩa ſit certe atq; librata: ſuiq; opportunitate gratiſſimi ſilẽtii.uerbiq; ratio. nec unꝗᷓ oĩno uirgis os
loquat᷑: ut tacuiſſe melius ſit:cũ ĩgenti cautione debet loq:cui nõ ſolũ malus:ſed etiã ocioſus pᷣmo uitãdus ẽ.
Sũma tibi ſcia ſit:notitia ſũma:uitia uirtuteſq; diſtiguere:quæ ꝗᷓꝗᷓ ſemꝑ cõtraria ſibi ſint: aliqua tñ ex eis tã/
ta iungunt ſimilitudĩie: ut diſcerni oĩno uix poſſint. Quã multi enĩ ſi upbiã libertatis loco ducut. Adulationẽ
fee humilitate ſuſcipiũt: malitiã prudẽtiæ amplectunt uice: & ſtultitiæ ſimplicitatis nomẽ ĩponũt. Atq; fal/
aci ac peſſima decepti ſimilitudie: uitiis pro uirtutibus gloriant᷑. Et ꝗᷓꝗᷓ hæcoĩa ſubtiliſſima ĩtelligẽtia debeas
ſeparare: cũctaſq; uirtutes cũ ſuis lineis ĩſſeqᷓndo: nuſꝗᷓ prſus abſcedere: p̃cipue tn fictã humilitatẽ fugiẽs. illa
ſectare: quæ uera eſt: quã Ap̃s docuit:humilitatẽ:in qua nõ ſit ſupbia ĩcluſa. Multi enĩ huius uirtutis umbrã
ueritatẽ eius ſequunt᷑ pauci. Perfacile eſt enĩ aliqꝗᷓ ueſtẽ hr̃e cõtẽptã:ſalutare ſubmiſſius manus & genua deoſ-
eulari. Inclinato ĩ terrã capite oculiſq; deiectis: humilitatẽ ac mãſuetudinẽ polliceri: lẽta uoce: tenuiq; ſmones

ĩfringere:

tirnn
talat:
nel Pol⸗
aͤablti,
ran
naturx-
Catlci
ttutun
Ultetmugs
lecurns
erupo:
qulcki
cretior
Adcrli
lumin,
utqur
tlata es
ilti Be
ubiti
A mai
apoͤce
n.no
ſernc
urfli
cic/
us ett,
orekace
tütuos:
8deo n
mitetbe
Pmiseb
bomp
liin
ete u
orelto
Sepi
tautes
d
Lultꝛe
Agu
obes:
euitet
mau/
mäte
iasci
egls
esti⸗
anoni
1gl⸗
lebes
.Wi
mbti
deol
nones
gete:

ĩfringere:ſuſpirare crebrius:& ad oẽ uerbũ pctõrẽ ac miſeꝶ ſeclamare.Et ſi uel leui ſmone offẽſus ſit:cõtinu⸗
attollere ſupciliũ:leuare ceruicẽ: & delicatũ illũ oris ſonũ ĩſano repẽte clamore mutare. Aliã nos humilitatem
Xps docuit:qui nos ad exẽplũ ſuũ hortat᷑ dicẽs. Diſcite a me:qa mitis ſũ: & humilis corde. Qui cũ maledicere
turnõ maledicebat: cũ pateret᷑ nõ cõminabat᷑. Quã nobis humilitatẽ btus Petrus ĩſinuat: miſericordes inquit
& humiles nõ reddẽtes malũ ꝓ malo:nec maledictũ ꝓ maledicto: auferant᷑ oĩa figmẽta uerboꝶ:ceſſẽt ſimula⸗
ti geſtus. & añ occaſionẽ ſᷣmo placidus. Veꝶ humilẽ patiẽtia oſtẽdit iniuriæ. Nullus ergo unꝗᷓ in mẽte tua ul-
lius ſit uitii locus. nihil ĩ te ſupbũ:nihil arrogãs: nihil in te faſtidioſũ: apud deum nõ eſt qcꝗᷓ humilitate ſubli
mius. Ipe loquit᷑ per propheta. Sup quẽ aliu reſpiciã: niſi ſup humilẽ: & qetũ: & tremẽtem mones meos?!&
nunꝗ in irã exardeſcat aĩus: qd eſt ſemĩariũ odii. Tãtus mentẽ tuã repleat timor dei: ut ĩdignari oiĩno non au
deas. & irã metu uincas. Btũs apoſtolus mũdãs aĩam nr̃am: eãq; in hĩtaculum dei pparãs: clamat & dicit: oĩs

amaritudo & ira & ĩdignatio & clamor & blaſfemia: auferat᷑ a uobis cũ oĩ malitia. Adulatores ut inimicos ca/

ue.quoꝶ ſᷣmones ſupoleũ molles & ipſi ſũt iacula:corrũpũt uictis laudibus leues aĩas. & male credulis mẽti/

bus blandũ uulnus ĩfingũt. Creuit hoc in nia ætate uitiũ: & ĩ ultimo fine ſtetit. nec augeri põt. In hãcoẽs nos
ſcholã ſtudiũq; dedimus: ut officiũ putemus illudere. quodqʒ ipᷣi ab aliis libenter accipimus: id aliis ꝗ̃ſi quod
