uinũ & ſicerã nõ bibit:adhuc paruulus cũ dno ſᷣmocinat᷑: hic fugit urbes: zona pellicea cingit᷑: locuſtis alit᷑ &
melle ſilueſtri: & in typũ pœnitẽtiæ p̃dicãdæ tortuoſiſſimi aĩalis ueſtit᷑ exuuiis. Sicerudiẽda ẽ aia quæ futura
eſt tẽplũ dei:nihil aliud diſcat audire: nihil loq:niſi qd ad timorẽ dei pertinet. Turpia nõ ĩ telligat: cãtica mũ
di ignoret. Adhuc tenera lingua pſalmis dulcibus ibuat᷑: ꝓcul ſit ætas laſciua puerorũ:ipſæ puellæ & pediſſe
quæ a ſæcularibus cõſortiis arceant᷑: ne qd male didicerit: peius doceãt.fiãt ei litteræ uel buxeæ: uel eburneæ:
& ſuis nomĩbus appellent᷑. Ludat ĩ eis: ut ludus eius eruditio ſit. & nõ ſolũ ordinẽ teneat litteraꝶ & memori
am nominũ: & cãtica trãſeat: ſed ipſe inter ſe crebro ordo turbet᷑: & mediis ultima: pᷣmis media miſceant᷑: ut
eas nõ ſono tm:ſed & uiſu nouerit. Cũ uero cœperit tremẽti manu ſtilũ in cerã ducere:uel alterius ſi upra poſi
ta manu teneri regãtur articuli: uel ĩ tabella ſculpant᷑ elemẽta: & p eoſdẽ ſulcos marginibus trahant᷑ ueſtigia:
ut foras nõ ꝗᷓ ant euagari. Syllabas iungat ad purũ: & ꝗbus illa ætas delectari põt: munuſculis ĩuitet᷑. Habeat
& in diſcẽdo ſocias:qbus inuideat:quaꝶ laudibus mordeat᷑ nõ obiurgãda ẽ ſi tardior ſit: ſed laudibus excitan
dũ eſt ingeniũ: ut uiciſſe gaudeat: & uicta doleat. Cauẽdũ ĩ primis ne oderit ſtudia: ne amaritudo eoꝶ pcepta
in ĩfãtia ultra rudes ãnos trãſeat..ipſa nomĩa ꝑ quæ cõſueuit paulati uerba cõtexere nõ ſint fortuita ſed certa
& coaceruata de ĩduſtria uidelicet ꝓphetaꝶ & apoſtoloꝶ: & oĩs ab Adã pr̃iarchaꝶ ſeries de Matthæo Lucaq;
deſcẽdat: ut dũ aliud agit futuræ memoriæ p̃paret᷑. Magiſter ꝓbæ ætatis & uitæ cõditioniſq; ẽ diligẽdus: nec
poterit erubeſcereuir doctus id facere ĩ ꝓpinꝗᷓ uel nobiliuirgine: qd Ariſtoteles fecit ĩ Philippi filio: ut ipᷣe in
librarioꝶ uilitate initia mõſtraret litterarũ. Nõ ſũt cõtẽnẽda ꝗᷓſi parua:ſine ꝗbus magna cõſtare nõ pnt. ipſe
elemẽtoꝶ ordo: & parua ĩſtitutio pceptoꝶ aliter de erudito: aliter de ruſtico ore pfert᷑. Vnde & tibi eſt ꝓuidẽ/
du: ne ĩeptis blãditiis fœminaꝶ: dimidiata dicere uerba filiã cõſueſcas: & ĩ auro atq; purpura ludere: quoꝶ al
terũ linguæ: alteꝶ moribus officit: ne diſcat ĩ tenero: qd ei poſtea dediſcẽdũ ẽ. Gracchoꝶ eloqᷓntiæ multũ ab

infatia ᷣmo matris cõtuliſſe ſcribit᷑. Hortẽſii or̃o ĩtra pr̃nos ſinus coaluit.difficulter radit᷑ quod rudes animi

perbiberũt. Lanarũ conchylia quis in pᷣſtinũ colorẽ reuocet.rudis teſta diu & ſaporẽ retinet & odorẽ. quo pri
mũ imbuta eſt. Græca narrat hiſtoria Alexãdrũ potẽtiſſimũ regem orbis dominatorẽ: & in moribus & in in/
ceſſu Leonidis pædagogi ſui nõ potuiiſe carere uitiis: quibus adhuc paruulus fuit infectus. Procliuis eſt enĩ
malorũ æmulatio: & quoꝶ uirtutes aſſeq nequeas: cito imitaris uitia. Nutrixip̃a nõ ſit temulẽta: nõ laſciua:
no garrula: habeat modeſtam gerulam: nutritium grauem. cum auũ uiderit in pectus eius tranſiliatid, collo
ð IxxxXIX.

vr

depẽdeat: nolẽti alleluia decãtet. Rapiat eâ auia: patrẽ riſibus cognoſcat:ſit oĩbus am abilis: & uniuerſa pro/
pinqtas roſa eccleſiæ nata gaudeat. Diſcat ſtati quã alterã habeat auiã: quã amita: cui ĩperatori: cui exercitui
tyrũcula nutriat: las deſideret. At illa tibi innitet᷑ ab exceſſu. ipſe habitus & ueſtitus deceat ei: cui ꝓmiſſa ſit.
Caue ne aures eius pfores ne ceruſa & purpuriſſo cõſecrata xpᷣo ora depigas. nec collũ auro & margaritis præ
mas: nec caput gẽmis oneres: nec capilluũ irru ffes: & ei aliqd de gehennæ ignibus au [piceris. Habet llas marga
ritas: qbus poſtea uẽditis emptura eſt pᷣcioſiſſimũ margaritũ. Prætexata nobiliſſima quõdã fœmina: iuben/
te uiro Hometio: ꝗq patruus Euſtochii uirginis fuit: habitũ eius cultũq; mutauit: & neglectũ crinẽ: mũdano
more texuit. uincere cupiẽs & uirginis ꝓpoſitũ: & matris deſt ideriũ: & ecce ſibi ead'ẽ in nocte cernit ueniſſe an
angelũ terribili facie minãrẽ pœnas: & hæc uerba fragentẽ. Iu auſa es uiri ĩperiũ pᷣferre xpo u caput uirgi/
nis dei tuis ſacrilegis attrectare manibus: quæ iã nuũc areſcẽt: ut ſentias excruciata ꝗd feceris: & finito mẽſe qn
to ad ĩferna ducans. Sinautẽ pſeueraueris in ſcelere: & marito ſimul orbaberis: & filiis. Oĩa p ordinẽ expleta
ſũt: & ſerã miſeræ pœnitẽtiã uelox ſignauit interitus. ſic ulciſcit᷑ xpᷣs uiolatores tẽpli ſui: ſic gẽmas & pcioſiſſi
ma ornamẽta defẽdit: & hoc rettuli: nõ ꝙ inſultare uelim calamitatibus infœliciũ: ſed ut te moneã cũ quãto
metu & cautione puare debeas:qd; deo ſpopõdiſti. Heli ſacerdos offẽdit deũ ob uitia liberoꝶ. Eps fieri nõ po/
teſt: qui filios habuerit luxurioſos: nõ ſubditos. & econtrario de muliere ſcribit᷑. ꝙ ſalua fiet ꝑ filiorũ gñatio/
nẽ:ſi ꝑmãſerit ĩ fide: & charitate: & ſãctificatiõe cũ pudicitia. Si pfecta ætas & ſui iuris ĩputat᷑ parẽtibus: ꝗᷓto
magis lactẽs & fragilis: quæ iuxta ſentẽtiã dni ignorat dextrã ac ſiniſtrã:ideſt boni & mali neſcit differẽtiam?:
Si ſollicita ꝓuides: ne filia pcutiat a uipera. cur nõ eadẽ cura ꝓuideas: ne feriat a malleo uniuerſæ terræ ne bi
bat de aureo calice babylonis?ne egrediat᷑ cũ Dina: & uelit uidere filias religionis alienæ: ne ludat pedibus: ne
trahat tunicas? Venena no dantur niſi melle circũlita: & uitia nõ irrepũt: niſi ſub ſpecie umbraq; uirtutũ. Et
quomõ inqes peccata patrũ filiis nõ reddunt᷑.nec filioßꝶ parẽtibus:ſed aĩa quæ peccauerit: ipſa moriet᷑ Hoc
de his dicit᷑: qui pnt ſapere. de ꝗbus ĩ euagelio ſcriptũ elt: ætatẽ habet: loquat᷑ ꝑ ſe. Qui aũt paruulus eſt: & ſa
pit ut paruulus:donec ad ãnos ſapiẽtiæ: & Pythagoreæ litteræ. Y. eũ pducãt ad biuiũ:tã bona eius ꝗᷓ mala pa

rẽtibus ĩputant᷑. niſi forte exiſtimas xpᷣianoꝶ filios: ſi baptiſma nõ receperĩt: ipos tm reos eſſe peccati: & non

etiã ſcelus referri ad eos ꝗ dare noluerit. maxime eo tẽpore quo cõtradicere nõ poterãt:q accepturi erãt. Si ĩ re
gione uitæ ſalus infãtiũ maioꝶ lucrũ eſt. offerre filiã poteſtatis tuæ fuit. ꝗᷓꝗᷓ alia ſit tua cõditio quæ pᷣus eã no

uiſti: ꝗᷓ cõciperes. ut aüt oblata nõ negligas: ad piculũ tuũ ptinet. Qui claudã & ĩutilẽ: & qᷓlibet ſorde macula

tã obtulerit hoſtiã: ſacrilegii reus ẽ. ꝗᷓto magis qui partẽ corporis ſui: & illibatæ aĩæ puritatẽ regis amplexibus
parat:ſi negligẽs fuerit: puniet poſtꝗᷓ grãdiuſcula eſſe cœperit: & ĩ exẽplũ ſpõſi ſui creſcere ſapiẽtia: ætate:&
gra: apud deũ & hoĩes: pgat ad tẽplũ ueri pr̃is cũ parẽtibus ſuis.ſed cũ illis nõ egrediat᷑ de tẽplo. Quærãt eã ĩ
itinere ſæculi ĩter turbas & frequẽtiã ꝓpinquoꝶ: & nuſꝗᷓ eã alibi reperiãt: niſi ĩ aduẽtu ſcripturaꝶ ꝓphetas &
apoſtolos de ſpũalibus nuptiis ſciſcitãtẽ. Imitet᷑ Maria quã Gabriel ſolã in cubiculo ſuo repperit. & ideo for
ſitã timore pterrita ꝗa uirũ quẽ nõ ſolebat: aſpexit: æmulet eã de qua dicit᷑: oĩs gloria eius filiæ regis abintus.

Loꝗ bat᷑ & ipſa electo charitatis iaculo uulnerata. Introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ. Nunꝗᷓ exeat foras: ne ĩue

niãt eã ꝗ circũeũt ciuitatẽ: ne pcutiãt: & uulnerẽt: & auferãt ſpiritũ pudicitiæ: & nudã in ſaguine derelinquãt

quin potius cũ aliꝗs oſtiũ eius pulſauerit:dicat. Ego murus & ubera mea turris. laui pedes meos:nõ poſſũ in
quinare eos. Nõ ueſcat᷑ in publico: ideſt ĩ parẽtũ còuiuio: ne uideat cibos quos deſideret. Et licet quidã putẽt
maioris eſſe uirtutis pᷣſentẽ cõtẽnere uoluptatẽ: tñ ego arbitror ſecurioris cõtinẽtiæ eſſe neſcire qd; qᷓrat. Legi
quõdã ĩ ſcholis puer: ægre rephẽdas:qd ſinas cõſueſcere. Diſcat iã nũc & uinũ nõ bibere: in quo eſtluxuria.
Ante ãnos robuſtæ ætatis piculoſa ẽ teneris & grauis abſtinẽtia. uſq; ad idẽ tẽpus ſi neceſſitas poſtulauerit: &
balneas adeat: & uino utat᷑ modico ꝓpter ſtomachũ. & carniũ edulio ſuſtentet᷑. ne pus deficiãt pedes ꝗᷓ curre
re incipiãt. & hoc dico iuxta ĩdulgẽtiã nõ iuxta ĩperiũ: timẽs debilitatẽ: nõ docens luxuriã. alioqn qd iudaica
ſupſtitio ex parte facit ĩ reiectiõe quorũda aĩaliu: atq; eſcaꝶ: qd & indoꝶ Bracmanes: & ægyptioꝶ Gymno/
ſophiſtæ ĩ polẽtæ: & orizæ: & pomoꝶ ſolo obᷣuãt cibo: cur uirgo xpᷣi nõ faciat ĩ toto? Si tãti uitrũ: qre nõ ma
ioris ſit pᷣcii margaritũ/ Quæ nata ẽ ex ꝓmiſſiõe ſic uiuat:ut illi uixerũt: ꝗ de repromiſſiõe gñati ſũt. Aeꝗᷓ gr̃a
æquũ hẽat & laborẽ. Surda ſit ad organa tybia: lyra: cythara:cur fcã ſint: neſciat. Reddat tibi quotidie penſũ
de ſcripturarũ floribus ſertũ. diſcat græcoꝶ uerſuũ numeꝶ: ſequat᷑ ſtatĩ & latina eruditio.quæ ſi nõ ab initio

os teneꝶ cõpoſuerit: ĩ pegrinũ ſonũ lingua corrũpit᷑. & externis uitiis ᷣmo patrius ſordidat᷑. Tehabeat magi

ſtrũ. te uiridis imitet᷑ infãtia. nihil ĩ te & ĩ pfe tuo uideat: qd ſi fecerit: peccet. Memẽtote uos parẽtes uirginis.
& id ſcitote magis eã exẽplis doceri poſſe:ꝗᷓ uoce. Cito flores pereũt. cito uiolas & lilium & crocũ peſtilẽs aura
corrũpit. Nunꝗᷓ abſq; te ꝓcedat in publicũ. Baſilicas martye: & eccleſias ſine matre nõ adeat. Nullus ei iuue
nis: nullus cincĩnatus arrideat. uigiliaꝶ dies & ſolẽnes pnoctatiòes ſic uirgũcula nr̃a celebret: ut ne tranſuer/
ſoqdẽ unguea miĩe diſcedat. Nolo de ancillulis ſuis aliquã plus diligat. cuius crebro auribus ſuſurret. Quic
quid uni loquit hoc oẽs ſciãt. Placeat ei comes nõ cõpta neq; formoſa atq; laſciua: quæ liqdo gutture carmẽ

dulce moduler᷑. ſed grauis: pallẽs: ſordidata: ſubtriſtis. ꝓponatur ei ꝓbæ fidei:ac moꝶ & pudicitiæ uirgo ue

terana: quæ illã doceat: & aſſueſcat exẽplo ad orones & pſalmos nocte conſurgere: mane hymnos canere: ter
tia ſexta nona hora ſtare in acie: quaſi bellatricem chriſti. Accenſaq; lucerna reddere ſacrificium ueſpertinũ.

cccis

clepy ua⸗
ledueer
traha
reepſa⸗
mades⸗
hoccult
dona o⸗
onecurt
gthel
hoin .
inzalt
rdü
loguu
mllceat.
mnos uir
Eebetce⸗
llini
mturtli
Ccsan
doe
ſuelcat
deman
hapee
ſeruolu
Ulünn
natüuen
Anixaa
Piltola
lleino⸗
iafrẽ
Uens eic
uugeusi
ſealländ
lbertl
Gige
mdee
tabin
nutn⸗
l
lemete
zmice
ce.
ul
ben
antd
Lcle
Peperer
Nlhibe
nüde
(de
lu fan
llus

AXc-

abn Sic dies trãſeat: ſic nox illã ſueniat laborãtẽ. oroni lectio lectioni ſuccedat or̃o. breue uidebit᷑ tẽpus:qq tantis
Mräni dieꝶ uarietatibus occupat᷑. diſcat lanã facere: tenere colũ: ponere ĩ gremio calathũ: rotare fuſũ: ſtamina polli
letr ce ducere: ſpernat bõbicũ telas: ſericũ uellera: & auꝶ in fila lẽteſcẽs. talia ueſtimẽta portet: qbus pellar frigus:
nse nõ ꝗbus ueſtita corpora nudent᷑. Cibus eius oluſculũ ſit: & ſimilia: caroq; piſciculi: & ne gulæ pcepta lõgius
Sman trahã. de ꝗbus in alio loco plenius ſũ locutus: ſiccomedat: ut ſtati eſuriat. ut ſtati poſtcibũ poſſit legere: ora
inen re: & pſallere. Diſplicẽt mihi in teneris maxime ætatibus: lõga & iĩmoderata ieiunia. in qbus iungũtur hebdo
üde mades & oleæ ĩ cibo: ac poma uetant᷑. Experimẽto didici:aſellũ in uia cũ laſſus eſt: diuerticula ꝗqᷓrere. Faciant
iſen hoc cultores Iſidis & Cybele: ꝗ guloſa abſtinẽtia phaſides aues ac fumãtes turtures uorãt: ne ſcilicet cærealia
tuung, dona cõtaminẽt. hoc ĩ perpetuo ieiunio ſit pceptũ: ut legitimi itineris uiæ ppetuo ſuperent᷑: ne ĩ prima mãſi/
niten one currẽtes: corruamus ĩ mediis. Cæterũ ut ante ſcripſi: ĩ qᷓdrageſima cõtinẽtiæ uela pãdẽda ſũt. & tota auri
epplen gæ rhedicula eqs laxãda ꝓperãtibus. Quanꝗᷓ alia ſit cõditio ſæculariũ: alia uirginũ & monachorũ. Sæcularis
coſl hõ in qᷓdrageſima uẽtris igluuiẽ decoꝗt:& ĩ cochlearũ morẽ ſuo ipᷣe ſuco ſuſtentat᷑: ut futuris dapidibus acſa
iquin ginwalquatul parcat. Virgo & monachus ſicĩ qᷓdrageſima cibos dimittãt: ut ſibi meminerit ſemp eſſe cur
1nö, rẽdũ. Finitus labor moderatior: infinitus ĩmoderatior eſt. Ibi enĩ reſpiramus: hic ppetuo incedimus. Sed qñ
giiatio ad ſuburbana pgis: domi filiã nõ relinꝗᷓs: neſciat ſine te poſſe uiuere. & cũ ſola fuerit: ptimeſcat. non hẽat col
us:t⸗ loquia ſæculariũ: & malaꝶ uirginũ cõtubernia. Nõ ĩterſit nuptiis ſeruulorũ. neq; familiæ pſtrepitus luſibus
ſtiam miſceat᷑. Scio pᷣcepiſſe quoſdã:ne uirgo xpᷣi cũ eunuchis lauet. neccũ maritis fœminis:qa alii nõ deponãt ani
vinebi mos uiroꝶ: aliæ tumẽtibus uteris pᷣferãt fœditatẽ. Mihi oĩno ĩ adulta uirgine lauacra diſplicent: quæ ſeipſã
buse debet & erubeſcere & nudã uidere nõ poſſe. Si enĩ uigiliis & ieiuniis macerat corpus ſuũ: & ĩ ſeruitutẽ redigit:
utü ſi flãmã libidinis & incẽtiuæ feruẽtius extĩguere cupit cõtinẽtiæ frigore:ſi appetitis ſordibus turbare feſtinat
et/lh naturalẽ pulchritudinẽ: cur ecõtrario balneaꝶ fomẽtis ſopitos ignes ſuſcitat Pro gẽmis & ſerico diuinos co/
eltat dices amer: qbus nõ auri & pellis Babyloniæ uermiculata pictura: ſed ad fidẽ placeat emẽdata & erudita diſti
män cCctio. Diſcat pᷣmo pſalteriũ: his ſe cãticis ſãctã uocet: & ĩ ꝓuerbiis Salomonis erudiat ad uitã. In Eccleſiaſtẽ cõ
Knon ſueſcat quæ mũdi ſũt calcare. In Iob uirtutis & patiẽtiæ exẽpla ſectet᷑. Ad euangelia trãſeat. Iãq; ea poſitura
Sire de manibus: apoſtoloꝶ acta & epiſtolas tota cordis imbibat uoluntate. Cũq; pectoris ſui cellaniũ his opibus
enn locupletauerit: mãdet memoriæ ꝓphetas. Heptateucũ & regũ: & Paralipomenõ libros. Eſdræ quoq; & He/
H ſteruolumiĩa. Ad ultimũ ſine periculo diſcat Cãticũ cãticoꝶ: quẽ ſi ĩ exordio legerit: ſub carnalibus uerbis ſpi
dus ritaliũ nuptiarũ epithalamiũ nõ ĩtelligẽs: piculũẽ ne uulneret᷑. Caueat oĩa apocrypha. Et ſiqũ ea nõad dog
ek matũ ueritatẽ: ſed ad ſignoꝶ reuertẽtiã legere uoluerit: ſciat nõ eorũ eſſe quoꝶ titulis pnotant᷑. Multaq; his

admixta uitioſa: & grãdis eſſe prudẽtiæ: aurũ in luto ꝗrere. Cypani opuſcula ſemꝑĩ manu teneat. Athanaſii

titeil
epiſtolas: & Hilarii libros inoffẽſo currat pede. Illoꝶ tractatibus: illoꝶ delectet ingeniis: in quoꝶ libris pietas

du fidei nõ uacillat. Cæteros ſic legat: ut magis iudicet: ꝗſeqᷓ̃tur. Reſpõdebis: quomò hæc oĩa mulier ſæcularis ĩ
nns. tãta freqᷓntia hominũ Romæ cuſtodire potero Noli ergo ſir ubire onus: qd ferre nõ potes: ſed poſtꝗᷓ ablacta/
ueris eã cũ Iſaac: & ueſtieris cũ Samuele: mitte auiæ &α amitæ. Redde pcioſiſſimã gẽmã Mariæ: & cunis Ieſu
ni uagiẽtis ĩpone.nutriat᷑ in monaſterio ſit ĩter uirginũ choros: iurare nõ diſe cat: mẽtiri ſacrilegiũ putet:neſciat
in ſæculũ: uiuat angelice: ſit ĩ carne ſine carne. Omne hominũ genus ſui ſimile putet: & ut cætera taceã: certe te
et liberet ſeruãdi diſicultate: & cuſtodiæ periculo: melius ẽdeſiderare abſentẽ: ꝗ pauere ad ſingula: qd loquat᷑:
laj cũ quo loquar᷑ cui ãnuat: quẽ libẽter aſpiciat. Trade Euſtochio paruulã: cuius nũc & ipᷣe uagitus ꝓ te oro eſt
trade comitẽ ſãctitatis futuraã hæredẽ. illã uideat: illã amet: illã pᷣmis miret᷑ ab ãnis. cuius & mo & ĩceſſus &
4 habitus doctrina uirtus eſt. Sit ĩ gremio auiæ: que repetat in nepte: qeqd pᷣmiſit ĩ filia: quæ lõgo uſu didicit
en. nutrire: Fuare: docere uirgines. ĩ cuius corona cẽtenarii quotidie numen caſtitas texit᷑. Eœlix uirgo:fœlix Pau
S la Toxotii:quæ p auiæ amitæqʒ uirtutes nobilior eſt ſãctitate ꝗᷓ gñe.O ſi tibi cõrĩgeret ſocrũ & cognatã tuam
SS cerere: & ĩ paruis corpuſculis ĩgẽtes aĩos cõtuereris: ꝓ inſita tibi pudicitia nõ ambigerẽ:qn Pcaleres filiã: &
mmo⸗ pmã dei ſentẽtiã ĩ ſecũdã euageli legẽ mutares:& paruipẽderes alioꝶ deſideria liberoꝶ: teipſã magis offer/⸗
m res deo. Sed ꝗa tẽpus eſt amplexãdi: & tẽpus lõge fieri a cõplexibus:& uxornõ habet poteſtatẽ corporis ſui:&
i unuſꝗſq;ʒ in qua uocatiõe uocatus eſt: in ea pmaneat ĩ dno:& qui ſub iugo ẽ:ita debet currere:ne ĩ luto comi/
i tẽ derelinquat: totũ redde in ſobole: qd in te interi diſtuliſti.Anna filiũ quẽ deo uouerat: poſtꝗᷓ obtulit in ta/
no bernaculo nunꝗᷓ recepit: indecẽs arbitrata ut futurus ꝓpheta in eius domo creſceret: quæ adhucalios habere
tng cupiebat. Deinde poſtꝗᷓ cõcepit & peperit:nõ eſt auſa ad tẽplũ accedere: & uacua apparere corã dno: niſi pᷣus
gns redderet quod debebat. taliq; ĩmolato ſacrificio: reuerſa domũ ꝗnq; liberos ſibi genuit: qꝗa primogenitũ deo
ann pepererat. Miraris fœlicitatẽ ſãctæ mulieris: imitare fidẽ. Iᷣe ſi Paulã miſeris:& nutritiũ & magiſtrũ (põdeo:
jiue geſtabo humeris: balbutiẽtia ſenex uerba formabo: multo glorioſior mũdi philoſopho: qui nõ regẽ Macedo
hGAH/ nũ Babylonio perituꝶ ueneno: ſed ancillã & ſpõſã xp̃ᷣi erudiã: regnis cæleſtibus offerẽda.
:· Beati Hieronymi de honorandis parentibus tractatus: ubi monet filios præcepto legis honorare parẽtes:
AG⸗ qui primi ſunt illis cauſa naſcendi: matres colere quæ conceptu partu atq; educatione grauem exhibuerint fi
oue/ lus famulatum. Illis uiciſſim inſeruire: eorum obſequi imperio exẽplo Machabæi: qui dum genitrici paruit
nt ppſius ſuaſu eſt martyr effectus. — —
nu, . XC.

Arentũ meritis ſubiugãs filios oĩ potẽs deus ſeruiendi legẽ in officiis poſteris dedit: ut hoc diuino co
gant facere ĩperio: qd debuit pietas ſi uadere: dicẽte illo ĩ libro Exodi: ĩ quo ita ſcriptũ eſt: honora pa/
trẽ tuũ & matrẽ tuã ſicut pcepit tibi dũs: ut bene ſit tibi: ut ſis lõgæ uitæ ſuper terrã: quã dus deus da

& mres ueſtras tenera diligite pietate: ut ueſtræ cõiuges mereãtur matrũ nomiĩe nũcupari. Nemo pr̃em aſpe
ris uerbis lædat. nõ fiat amara dulcedo. hoc ſit ĩter parẽtes & filios qd iubẽte dno natura cõtinuit. Affectũ ſo
net quicqd linguæ dixerit liberoꝶ. Inter caras coniũctaſq; pſonas pietatis iura ſe eruent Hoc filioꝶ ora loquã
tur: qd; parẽtes delectet audire. Præbeat᷑ pmibus amoris mixta formido: ꝗ pᷣmi nobis ſũt cau ſa naſcẽdi. Exhi/
bete pribus filii: qd ptas paterni nomis cogit: quæ a deo eſt eoꝶ meritis attributa: ut ipſa de uobis exigat qd
natura iubere nõ potuit. Matribus quoq; debitã ĩ pẽdite reuerẽtiã: quæ nobis uteri labore ſeruiẽtes põdus no
ſtri corporis tolerãt: atq; ignotã portãtes ĩfatia famulatũ quẽdã exhubẽt naſcituris. Illo tẽpore nõ ſibi tm ma
ter eſunt: nec acceptos ſola digerit cibos. Materno uictu alit᷑ & ille qui latet: eiuſq; mẽbra alterius cõmeſtiõe
paſcunt᷑: ut hõ futurus alienis morſibus ſaturet᷑. Quid ipſa memorẽ nutrimẽta & teneræ ĩfatiæ dulces iniu
rias: quas nutritoris affectus de ſuis parabolis ſumit: Quid cibos ĩ matrecõfectos: Quid fœmineis manãtes
ex mẽbris lacteũ ſoluũtur in ſucũ: & fauces inualidas liqdo ſapore pfundũt. Cogẽte natura ſumũt infãtes &
de matre qd bibãt: & dẽte nõ nato hoc ſibi currẽtibus labris eliciũt: qd nõ ſit neceſſe mordere. Seruiũt mrĩ̃na
poſteris pectora: ſeruiũt ip̃is ĩ cunabulis: manus & terga mẽbris deuota lactẽtiũ gratos artus accipiũt. Optat
mater paru ulũ creſcere. optat cito uidere maiorẽ. eũq; numeris iuuenũ miſcere feſtinat: nunꝗᷓ ſibi forſitã ſer
uiturũ.His tot tãtiſq; pᷣcedẽtibus factis parẽtibus matri tota debet alacritate ſeruiri. Reddat naturæ debitũ.
reddat᷑ & poſteris qd debet᷑. Exolue fili ꝗ debes: & officia debita qualicũq; exhibe famulatu: quia parẽtibus
nemo põt reddere q debet᷑. Humilitas talibus oblata ktor uutute tẽpus extẽdit: & morte dilata multum
noſtrã ꝓrogat uitã:uicẽq; faciẽtibus reddẽs officia nr̃a dno iubẽte cõmẽdat:qui in tãtũ nomẽ parẽtũ diligit:
ut ſeipſũ patrẽ iuſſerit dici. Irreuerẽs aũt filius ꝗd de dño ipſe mereat᷑: Salomonis dicta teſtant᷑. Cõtumeliis

afficiẽs patrẽ: & cõtẽnẽs ſenectã matris cõfũdet᷑.& in obprobriis erit filius derelinquẽs cuſtodire diſciplinam

patris: meditabit᷑ ſermones malitiæ. Maledicẽti patrẽ & matrẽ extinguet᷑ lumen. & pupillæoculoꝶ eius uide
pũt tenebras. Audi fili patrẽ: qui genuit te. nec cõtẽpſeris ꝗa ſenuit mater tua. pareat patri lingua quã genuit
& matrẽ ſuã nemo crudeli uerbo pcutiat. Sic te rapiat fili iuuenilis ætatis auctoritas: ut noueris unde ſis na/
tus. Memẽto ſcripturæ ſentẽtiæ: ubi ſpiritu ſãcto loquẽte dictũ eſt: ꝗa qui maledixerit patrẽ aut matrẽ mor-
te moriat. Memẽto ergo parẽtũ eſſe ꝙ talis es:quoꝶ manibus cremẽta ſi ũpſiſti. Fauces tuæ necdu lacteũ per/
diderũt ſaporẽ: quẽ tibi pia mater infudẽs linguã iſtã pauit potu corporis. Impẽde debitũ patri matriq; ſerui
tiũ: qui nunꝗᷓ tuos uagitus horrẽtes: totũ in te lãbebant oſculis corpus. Sit tibi grata ſalus ipſorũ: qbus cari/
oreſt tua uita: ꝗᷓ propria. Redde amoris uicem colẽdæ pietatis. facta parentũ tuis cunabulis cõmoda: officiis
ꝓpriis exolue. Parẽtes enĩ adeo debẽt habere dulciores: qa per alios reparari nõ poſſũt: & cũ eos lex naturæ ſub
traxerit: nec patrẽ tibi alterũ poteris inuenire: nec matrẽ. Mutato cõiugio uictricus pater eſt.nec nouerca põt
nomẽ matuis implere. nullus igit᷑ filioꝶ auctorẽ lucis ſuæ cædat iniuris. Nemo parẽtibus optet aduerſa: qui
liberos ſuæ ſaluti anteponũt. Intolerabile nefas ẽ ex illo ore ꝓteruũ audire monẽ: aut illis pulſari manibus:
quas amor diluit oculorũ ueſtroꝶ. Timete ſententiã quã dis ꝓmiſit ingratis. Meret enĩ cæcitatis ſuæ ſubire
ſuppliciũ: qui parẽtũ uultus uel toruo uiſu deſpexerit: & elatis oculis læſerit pietatẽ. Si quicꝗᷓ ſapitis filu: eo
aĩo uidete uenerabiles facies: quo uos ipſæ cõſpiciũt: & eoꝶ labris dulcibus oſculis inheretæ: quia eoꝶ oſcula
adhuc habetis in mẽbris. Senibus ſeruire pfacileeſt: quos nemo potat: nemo nutrit ſuco corporis ſui. Fouea/
tur itaq; parẽtũ ſenectus: & factis eoꝶ uiciſſitudo reddat᷑. Habet enĩ quãdã ſenectus infantiã. Videãt liberi
ueſtri qd faciãt uobis: uicẽ ſimilẽ reddituri. Imitamini filiũ Machabæũ: qui matri mortẽ ſuadẽti ſeruiuit: &
durũ ĩperiũ gratater er leltee offẽderet genitricẽ: maluit fratrũ ſociari funeribus: ꝗ uolũtati mũs obſi
ſtere. Ita enĩ mr̃is ſuadẽtis uolũtas pfecta eſt: ut deo filiũ faceret martyrẽ & fratrũ coronis cõparticipẽ. deniq;
obſequiũ ſuũ melius morte ꝓbãs: ſuaſionẽ ſermonis matris ĩpleuit: & lucẽ iſtam moriendo cõtẽnens:cõſors
martyrũ factus eſt: ut illa germanitas æterno collegio firmaretur. Ecce quid pᷣſtititanimus matri ſubiectus:
deuotus filius obediendo promotus eſt: qui nolens maternã aliquatenus lædere pietatem: perpetuã uitam
paſſione ſuſcepit. qui dominum confitendo mereretur cum fratribus adomino coram angelis coronari.
¶ Exordiẽs a figura Dauid qui ſenex Sunamitis fouebat᷑ amplexu: oſtẽdit ſenes frigeſcẽte corpore ſapientia:
& proinde ſenili auctoritate uẽdicata clericis ꝓponit pᷣcepta uiuẽdi. Monet eos ſui nominis ĩterpᷣtari uocabu
lũ: ut tanꝗᷓ in ſortẽ di aſcripti nitant᷑ eſſe qd dicunt᷑. Docet eſſe hoſpitales: & fœminaꝶ uitare cõſortia: com
mu nionis eaꝶ pericula ꝓponens aſpernan diuitias: & fugere delicatiora cõuiuia: diſcere ſcripturas: & docere
quæ faciãt in doctrina: nõ arrogãtes ſed ſale cõditos eſſe debere: ſ ubiectos eſſe põtifici. & pontifices paſtores
eſſe debere nõ dños:in ueſtitu & erro gatioõe pᷣuãdã eſſe modeſtiã: quæſtũoĩno uitãdũ: delectũ habẽdũ in mi
niſtris eccleſiæ cõſortiũ potẽtũ ac ſæculariũ:pᷣſertim in cõuiuiis fugiẽdũ: abſtinẽdũ a uino: moderata ſeruan/
da ieiunia: oſtẽtationẽ & inanẽ gloria etiã ſub religiõis ſpecie fugiẽdã: lĩguã & aures a detractiõe cohibẽdas: ꝓ
curatiões ac diſi pẽſationes alienas eſſe uitãdas. & in fine ſe cõtra detractores excuſat.

p Etis

bit tibi. Audite filii ſalutiferã iuſſionẽ: & pᷣcepta legis affectu debiti amoris iplete. Seruite pr̃ibus futuri pr̃es:

nulbus

ann
tilic
orui
Neden
netuup
gnz
nacdeere
dllutſus
manuür
mnora!
Couitr
lenſq⸗
notidll
cpeui
Ulaltru⸗
Iheml
Merd
iig⸗
WaN
desn⸗
funil
pienrr
(enh
one
lenoi
itn
ah
ſuch
locid
ſaue
biet
hope
8
gnẽ
Eena
un

mot⸗
üpet⸗
gſen
usan
ofhas
rrlub
api⸗
llugui
nbus⸗
rlubie
Me
olal
Pouen
tlben
iut:
obi
eniq
olots
Ctus:
uitam
.
jentir
ocuhu
acon
doe
ltorts
jinm
ewan⸗

u
lis

Etis a me Nepotiane chariſſime litteris trãſmarinis & crebro petis ut tibi breui uolumine digerã præ
cepta uiuendi: & ꝗᷓ rõne is ꝗ ſæculi militia derelictauel monachus cœperit eſſe: uel clericus: rectũ Api
tramitẽ teneat. ne ad diuerſa uitioꝶ diuerticula rapiat᷑. Dũ eſſẽ adoleſcens. ĩmo pene puer: & primos
petus laſciuiẽtis ætatis heremi duritia refrenarẽ: ſcripſi ad auũculũtuũ ſanctũ Heliodorũ exhortatoriã epi
ſtolã: plenã lachrymis querimoniiſq;: & quæ deſerti ſodalis mõſtraret aflectũ. ſed in illo ope pro ætate tũc lu
ſimus. & calentibus adhuc rhetoꝶ ſtudiis atq; doctrinis: quædã ſcholaſtico flore depinximus. Nũciã cano ca
pite: & arata rugis frõte: & inſtar bouũ pendẽtibus a mẽto palearibus.
Frigidus obſiſtit circum præcordia ſanguis.
Vnde & inalio loco idem poeta canit.

Omnia fert ætas animum quoq;. Et poſt modicum.
Nunc oblita mihi tot carmina. uox quoq; Mœrin. lam fugitipſa.

uod ne de gentili tãtũ litteratura ꝓferre uideamur: diuinoꝶ uoluminũ ſacr̃acognoſce. Dauid annos natus

lxx.bellicoſus quõdam uir: ſenectute frigeſcẽte nõ poterat calefieri. Quærit᷑ itaq; puella de uniuerſis filiabus
iſrael Abiſac ſi unamitis: quæ cũ rege dormiret:& ſenile corpus ca lefaceret.Nõne tibi uidet᷑ ſi occidentẽ ſequa/

ris litterã: uel figmentũ eſſe de mimo? uel Attellanaꝶ ludicra-/ Frigidus ſenex obuoluit᷑ ueſtimentis. & niſi cõ/

plexu adoleſcentulæ nò tepeſcit. Viuebat adhuc Berſabee: ſuperat Abigael: & reliquæ uxores eius & concubi/
næ quas ſcriptura cõmemorat. oẽs quaſi frigidæ repudiant᷑: & in unius tãtũ grãdæuus caleſcit amplexibus.
Abrahã multo Dauid ſenior fuit. & tñ uiuẽte Sara aliã nõ quæſiuit uxorẽ. Iſaac duplices Dauid annos hũit.
&cũ Rebecca iã uetulanunꝗᷓ refrixit. Taceo de prioribus ante diluuiũ uiris q poſtannos nonĩgẽtos: nõ dico ſe
nilibus ſed pene iã carioſis artubus: nequaꝗᷓ puellares quæſiere amplexus. certe Moyſes duxiſraelitici populi
cxx. annos hẽbat: & Sephorã nõ mutauit. Quæ ẽ igit᷑ ſunamitis uxor: & uirgo tã feruẽs: ut frigidũ calefaceret:
tã ſãcta ut calẽtẽ ad libidinẽ nõ ꝓuocaret. Exponat ſapiẽtiſſimus Salomò patris ſui delitias: & pacificus bella/
toris uiri narret ãplexus. Poſſide ſapiẽtiã: poſſide ĩtelligẽtiã. Ne obliuiſcaris: & ne declĩauecis a uerbis oris mei.
Ne derelinquas illã: & apprehẽdet te. ama illã: & ſeruabir te. Pricipiũ ſapiẽtiæ poſſide ſapiẽtiã. & ĩoĩ poſſeſſio
ne tua poſſide intelligentiã. circũda illã: & exaltabit te. honora illã: & amplexabit te. ut det capiti tuo coronã

gratiaꝶ. Corona quoq; delitiaꝶ ꝓteget te. Oẽs pene uirtutes corporis mutant in ſenibus. & creſcẽte ſola ſapiẽ
tia: decreſcũt cæteræ uires: ieiunia: uigiliæ: & elemo ſynæ: chameuniæ ideſt in pauimẽtũ dormitio: huc illucq;

diſcurſus: peregrinoꝶ ſuſceptio: defenſio paupeꝶ: inſtãtia orationũ: & pſeuerãtia: uiſitatio languẽtiuũ: labor
manuũ un præbeant elemoſynæ. Et ne ſermonẽ lõgius ꝓtrahã: cũcta quæ per corpus exercent᷑: fracto corpore
minora fiũt. Nec hoc dico: ꝙ iuuenibus & adhuc ſolidioris ætatis: his dutaxat qui labore & ardentiſſimo ſtu/

dio: uitæ quoq; ſanctimonia: & or̃onis frequẽtia ad dim lIeſum ſcĩam cõſecuti ſũt. Frigeat ſapientia: quæ in

plæriſq; ſenibus ætate marceſcit.ſed ꝙ adoleſcẽtia multa corporis bella ſuſtineat. & ĩter incẽtiua uitioꝶ: & car
nis titillationes: quaſi ignis ĩ Ini uiridibus ſuffocet᷑. & ſuũ nõ poſſit explicare fulgorẽ. Senectus uero rurſus
eoꝶ: qui adoleſcetiã ſuã honeſtis actibus ĩſtruxerũt: & in lege dni meditati ſũt die ac nocte: ætate fit doctior:

uſu ſtructior: ꝓceſſu tpis ſapientior: & ueteꝶ ſtudioꝶ dulciſſimos fructus metit. Vnde & ſapiẽs ille uir græce
Themiſtocles cũ expletis. cvii.annis:ſe mori cerneret. dixiſſe fert᷑ ſe dolere ꝙ tũc egrederet᷑ de uita:qn ſapere cœæ

piſſet. Plato octogeſimo & uno anno ſcribẽs eſt mortuus. Et Iſocrates nonaginta & nouẽ annos ĩ docẽdi ſcri/
bẽdiq; labore cõpleuit. Taceo cæteros philoſophos: Pythagorã: Democritũ: Xenocratẽ: Zenonẽ: Cleãtẽ: qui
iã ætate lõgæua in ſapiæ ſtudiis floruerũt. Ad poetas uenio: Homerũ: Heſiodũ: Simonidẽ: Steſichoꝶ: qui grã
des natu cigneũ neſcio qd: & ſolito dulcius uicina morte cecinerũt. Sophocles cũ ꝓpter nimiã ſenectutẽ & rei
familiaris negligẽtiã a filiis accuſaret᷑ amẽtiæ: Oedippi fabulã quã nup ſcripſerat recitauit iudicibus: & tãtũ ſa
piẽtiæ ĩ ætate ia fracta ſpecimẽ dedit: ut ſeueritatẽ tribunaliũ in theatri fauorẽ uerteret. Nec miꝶ cũ etiã Cato
Cenſorinus & Romani generis diſertiſſimus iã & ſenex græcas lias nec erubuerit nec deſ pau erit diſcere. Certe
Homerus refert ꝙ de lingua Neſtoris iã uetuli: & pene decrepiti dulcior melle oratio fluxerit. Sed & ipᷣius Abi
ſac noĩs ſacr̃m: ſapiẽtiã ſenũ indicatampliorẽ. Interpᷣtat enĩ pater meus ſupfluus uel patris mei rugitus. Ver
bũ ſupfluũ ambiguũ eſt: ſed in præſenti loco uirtutẽ ſonat: ꝙ amplior in ſenibus: & redundãs ac larga ſapien
tia. In alio aũt loco ſuꝑfluus ꝗᷓſi nõ neceſſarius ponit᷑. Abiſacaũt ideſt rugitus ꝓprie nũcupat᷑: quod ut maris

fluctus reſonat:& ut ita dicã:de pelago ueniẽs fremitus audit᷑: ex quo oſtẽdit᷑:abũdaãtiſſimũ & ultrahumanã

uocẽ diuini ſermonis in ſenibus tonitruũ cõmorari. Porro Sunamitis in lingua noſtra coccinea dicit: ut ſigni
ficet calere ſapientiã: & diuina lectione feruere quod licet dñici ſanguinis indicet ſacrẽm: tñ & feruorẽ oſtẽdit ſa
piẽtiæ. Vnde & obſtetrix illa in Geneſi coccinũ ligat in manu Phares: qui ab eo ꝙ parietẽ diuiſerat: duos ante
populos ſeparantẽ diuiſoris:ideſt Phares ſortitus eſt nomẽ. Et Raab meretrixin typo eccleſiæ: reſticulam m
ſteriũ ſãguinis cotinentẽ: ut Hierico peũte domus eius ſaluaret᷑: appẽdit in feneſtra. Vnde& in alio loco de ui
ris ſanctis ſcriptura commemorat. Hi ſunt: qui uenerũtde calore domus patris Rechab. Et dns nr̃ in euãgelio

ignẽ ĩquit ueni mittere ĩ terrã: & ꝗd uolo niſi ut ardeat! Qui ĩ diſcipuloꝶ cordibus ſuccenſus cogebat eos dice

re: nõne cor nr̃m ardẽs erat in nobis:dũ lo queret in uia: & apiret nobis ſcripturas: Quorſũ hæc tã lõgo repeti/
ta principio? Nea me quæras pueriles declamationes: ſnĩaꝶ floſculos: uerboꝶ lenocinia: & perfines capituloꝶ

ſingulorum aeuta quædã breuiterq; cõcluſa: quæ plauſus & clamores excitẽt audientiũ. Amplexet᷑ me mõ ſa
pientia: & Abiſac noſtra quæ nunꝗᷓ ſeneſcit: in meo requieſcat ſinu. Impolluta eſt: uir nitatiſq; perpetuæ:
& quæ in ſimilitudine Mariæ cum quotidie generet: ſemperq; parturiat: incorrupta eſt. Hinc reor dixiſſe &
apoſtolum ſpiritu feruẽtes: & in euãgelio dominum prædicaſſe: in fine mũdi: quando iuxta ꝓphetam Za
chariã: ſtultus paſtor eẽ cœperit ſapiẽtia decreſcẽte refrigeſcetcharitas multoꝶ. Audi igit᷑ ut beatus Cyprianus
ait: nõ diſerta: ſed fortia. Audi fratrẽ collegio: patrẽ ſenio: qui te a cunabulis fidei uſq; ad perfectã ducat ætatẽ
& per ſingulos gradus uiuẽdi præcepta cõſtituens in te cæteros erudiat. Scio quidẽ ab auunculo tuo beato He
liodoro:qui nũc põtifex Chriſti eſt: te & didiciſſe quæ ſãcta ſũt:& quotidie diſcere: normãq; uitæ eius exem/
plũ habere uirtutũ. Sed & noſtra qualiacũq; ſũt: ſuſcipe. & libellũ hũc libello illius copulato: ut cũ ille te mo/
nachũ erudierit: hic clericũ doceat eẽ pfectuũ. Igit᷑ clericus qui Xpᷣi ſeruit eccleſiæ: ĩterpᷣtet primo uocabulũ ſuũ

& noiĩs definitiõe plata: nitat eſſe: quod dicit᷑. Si enĩ cleros græce ſors latinæ appellat᷑: ꝓpterea uocant᷑ clerici:
uel quia de ſorte ſũt dni: uel quia dns ipſe ſors ideſt pars clericoꝶ eſt. Qui aũt uel ipſe pars dni eſt:uel dũi par

tẽ habet:talẽ ſe exhibere debet: ut & ipſe poſſideat dim: & ipſe poſſideat᷑ a dño. Qui dũm poſſidet: & cũ ꝓphe/

tadicit: pars mea dñs: nihil extra dominu habere põt. ꝙ ſi qu .ippiã aliud hũerit præter dominuũ: pars eius non

erit dominus. Verbi gratia: ſi auꝶ: ſi argentu:ſi poſſeſſiones: ſi uaria ſupellectilẽ: cũ iſtis partibus dũs pars eius

fieri nõ dignat᷑. Si aut ego pars dni ſũ:& funiculus hæreditatis eius: nec accipio partẽ inter cæteras tribus:ſed q̃
ſi leuita: & ſacerdos uiuo dedecimis: & altari ſeruiẽs altaris oblatione ſuſtẽtor: habẽs uictũ & ueſtitũ his con/

tentus ero: & nudã crucẽ nudus ſequar. Obſecto itaq; te:& repetens iteꝶ:iterũq; monebo:ne officiũ clericatus

genus antiquæ militiæ putes:ideſt ne lucra ſæculi in Ap̃i quæras militia. ne plus habeas: ꝗᷓ quãdo clericus eſſe

cœpiſti: & dicat᷑ tibi: clerici eoꝶ nõ ꝓderũt eis .Noõnulli enĩ ſũt ditiores monachi:ꝗᷓ fuerãt ſæculares & clerici:q

poſſidẽt opes ſub Apo paupere: quas ſub locuplete & fallace diabolo nõ habuerãt: ut ſuſcipet eos eccleſia diui
tes: quos mũdus tenuit ante mẽdicos. Menſulã tuã pauperes & pegrini nouerint: & cũ illis Apᷣm cõuiuâ noue

ris. Negociatorẽ clericũ: & ex inope diuitẽ ex ignobili lorioſũ:quaſi quãdã peſtẽ fuge.Corrumpũt mores bo

nos cõfabulationes peſſimæ. Tu auꝶ cotẽnis: alius diligit. tu calcas opes: ille ſectat᷑. tibi cordi eſt ſilentiũ man
ſuetudo ſecretũ: illi uerboſitas. attrita frõs: cui nũdinæ placẽt: & plateæ ac medicoꝶ tabernæ. In tanta moꝶ diſ
cordia quæ põt eſſe cõcordia Hoſpitiolũ tuũ aut raro: aut nunꝗ mulierũ pedes terãt. Oẽs puellas & uirgines

Xpii aut æqualiter ignora: aut æqualiter dilige. Vide ne ſub eodẽ tecto mãſeris. ne in prætentacaſtitate cõfidas

Nec Dauid ſãctior: nec Sãpſone fortior: nec Salomone potes eẽ ſapiẽtior. Memẽto ſemꝑ ꝙ paradiſi colonu

—

ge poſſeſſione ſua mulier eiecerit. Aegrotãti tibi qlibet ſãctus frater aſſiſtat: & germana uel mater: aut ꝓbatæ
quælibet apud oẽs fidei. ꝙ ſi huiuſcemodi no fuerint cõſanguinitatis caſtimoniæq; pſonæ:multas anus nu/

trit eccleſia: quæ & officiũ præbeãt: & beneficiũ accipiãt miniſtrãdo ut infirmitas quoq; tua fructũ habeat ele

moſynæ. Scio quoſdã cõualuiſſe corpore: & aĩo ægrotare cœpiſſe. Periculoſe tibi miniſtrat: cuius uultum fre

guster akalis⸗ Si ꝓpterofficiũ clericatus: aut uidua a te uiſitat᷑: aut uirgo:nunꝗᷓ domũ ſolus ĩtroeas. taleſq; ha

eto ſocios:quorũcõtubernio nõ infameris. Si lector: ſi acolythus ſi pſaltes te ſequit᷑: nõ ornent᷑ ueſte ſed mo

ribus. nec calamiſtro criſpẽt comas: ſed pudicitiã habitu polliceant᷑. Solus cũ ſola ſecreto & abſq; arbitris uel
