aue⸗ dicio iudicat. Quid enĩ quaſi nrjm apud illa tribunalia repetemus: ſi reſcribẽte apoſtolo nihil ĩtulimus ĩ hunc
üſit mundu: ueꝶ nec auferre quid poſſumus: Si enĩ nihil ĩitulimus in hũc mundũ ueniendo: & nihil auferre pote
biüͦt rrimus abeuũdo: falſo aliquid nr̃m hic eſſe dicimus: ubi nobis totus pene mũdus alienus eſt. De quo nobis ꝗd
er: iudex ſæculi tribuere poterit: ſi nihil natura donauit? Quid Pilatus ueritatis ĩterrogator potius ꝗᷓ ꝓlator? ꝗd
gn in niſi Baraba quẽ ideo iudæi deo cæli pferunt: quia ad iudicẽ ſæculi conuolarũt. In quo utiq; pfidus popu
len lus nõ reũ ſed reatũ accepit. Sed hæc de iudicio ſint dicta nõ de negocio. Cæteꝶ quod ad cauſã pertinet: nõ ſo/
dNů lũ moneo: ſed obteſtor: ut ſi Geruntiũ pro Xpo offendiſtis: in ea offeſione duretis. Qui enĩ pſeuerauerit uſq;
Ith in finẽ: hic ſaluus erit. Nã ſi cauſa offen ſionis eſt Ap̃s:amplexandũ eſt ĩpii pris elogiũ: nõ dolendũ. Ne receda⸗
un mus a Xpᷣo: cui nõ illa exhæredatio recõmendat: ſicut ſcriptũ eſt. Beati eſtis cũ ꝑſecuti uos fuerint: & maledi/
oG xeerint nomini ur̃o ut neꝗᷓ ꝓpter filiũ hoĩs. gaudete in illa die & exultate: ecce merces ur̃a multa eſt ĩ cæx-lo. Hãc
He mercedẽ offenſio illa ꝓuidit: cuius ꝑœnitet ueritatis. Quod ſi uocatæ ad dñm in imagine leuitaꝶ ſpiritalibus
uauu gladiis corporeos occidiſtis affectus: quẽ pr̃em deſideratis? Vnus eſt enĩ pr nr qui in cælis eſt: ac pindedns hæ/
⸗ reditas nr̃a. In Xpᷣo eni poſſidendũeſt quod cũ Apᷣo eſt poſſidenduũ. Ne reuertamini ad mortuũ: qui ſequimi
o ni uiuentẽ: mortui inquit ſepeliant mortuos ſ̃ uos. Ac ſi iãpridẽ dixiſtis: pater nõ nouimus te: ut teſtamẽtũ do
u/ mini fuaretis: quid adhuc repudiati patris quæritis teſtamẽtũ? Hic eſt ille gladius: qui a dno per terras: pr̃em
4 P v. .cxlv.

. .. .

a filio ſeparaturus: ĩmiſſus eſt. Hoc eſt uere circũcidere naturã: qd iudæi forma nõ ueritate cuſtodiunt:& cir
cũcidere cultro petrino. Petra aũt erat Apᷣs. Is utiq; qui dixit: Siqs amauerit pr̃em aut mr̃em ſuꝑ me nõ ẽ me
dignus. Hoc uos gladio utentes illos imitare leuitas ab anteriore hoĩe ꝓfectoris nr̃i caſtra curtẽtes: obuios af
fectus pro dni amore iugulate: &ta legiſlatoris ĩperiũ ptranſeunte pmũ uirtutũ exercete cũ reditu: uideli/
cet ut pᷣterita trãſeuntes: nec ſæculi mirabilibus iĩhærentes: ubi pᷣmũ ad eũ qui nos miſit in mũdũ cũ fœmorali
gladio redeamus:reſiſtentes nobis: remoranteſq; nos ꝓpinquũ: ꝓximũ:fratrẽq;ʒ:ne per hos elonget᷑ nr̃a pere/
grinatio perimamus: & hæc a porta faciamus ad portã: ideſt ne cũ in porta oculi fr̃em fuero pſecutus: portã
fortaſſe auris obſideat: & per aliã portã pᷣtermiſſus occurrat. Hæ ſiquidẽ ſũt portæ aĩæ nr̃æ: per quas ad illam
ſæculi blandimẽta deſcendũt: & per quas ſenſus carnis ĩtroeũt: per quas niſi ate ſtrage factauiam uirtutibus

quadã ĩpietate fecerimus: nunꝗ ad regẽ ueræ pietatis puenire poterimus. Quod ubi pro nr̃a deuotione fueri/
tis utiliter executæ: ſtatĩ uobis ab io Moyſe talis facti laudatore dicet᷑: ĩpleſtis hodie manus dño. Hoc eſt ſæ⸗

culũ: qui uobis cõditione carnalis ſubſtantiæ ꝓpinquus eſt: & pximos occidentes actus ur̃os: qui manus ſũt:
ĩpleſtis dno: cũ illis̃ter ꝗᷓ dĩs imperatnõ annuiſtis. Sic Abrahã duo dexterã ſuã dum parricidiũ facere nõ re/
cuſat:ĩpleuit. qui filii ſui:dũ illa deo armat. oblitus eſt. & in pcepti reſpiciẽs maieſtatẽ: atrocitatẽ opatiõis nõ
dignatus eſt retractare. Implent᷑ naq; manus dno: cũ dni occupant imperiis: cũ dni traditæ uolũtati: nõ hoĩs
ĩcipiũt eſſe:ſed dei.qñ nõ affectui carnis obtẽperãt:ſed diuinæ ſᷣuiunt iuſſioni. Sic Iudith ob libertatẽ ciuiũ
uel ſalutẽ: ſe ſub ſpecie fornicationis ĩpleuit deo: & ĩermis armatum: & uiꝶ mulier occidit. Sic uos dño plenæ
carnis affectibus triumphatis: nõ queratis refugam: qui a uobis etiã ſi recurreret: foret occidendus. Remittite

palliũ tunicã detrahenti. Pecunia eoꝶ cũ ipſis ſit in interitũ: qui Xpo pecuniam p̃tulerũt. Exeuntes ſemel de
ſodoma cũcta relinquamus ĩcendiis. Videt Lothuxoris exemplũ irã dñi: quæ in iram quia reſpexit: incurrit,

Noluit uobiſcũ Gerũtius in cæleſtibus habere partẽ: cur uos partẽ ex cenſu eius deſideratis in terris? Quod ſi
ille ur̃a glorioſa tantope contẽpſit: cur nõ uos illius inhonora contẽnitis Ferte oro uos patienter fidei notas
ſtigmata xpᷣiana eccleſiæ paupꝑtatẽ. Ferte inꝗᷓ ĩpudicoꝶ elogia: uirginitatis hæredes. Viſitatas uos eſſe cogno/
ſcite: & tãta uiſitatione clarificatas:ne partẽ cu ĩfidelibus habeatis. Mundus iſte uos cũ ur̃o dũo nõ agnouit: ſi
de ſæculo eſſetis: ſeæculũ uos amaret. Reges ſæculia filus ſuis tributa nõ poſcũt. In domibus regũ ſũt: quimol
libus ueſtiuntur. OZebedeus Iacobũ & lIoannẽ nõ ſequit᷑. Sinite Geruntiũ in nauicula remanere cum retibus:
duũmodo cũ apoſtolis: Apᷣi iaceatis in pectore. Ve diuitibus: qm receperunt cõſolationẽ ſuã. Vobis aũt filiæ in
futuro conſolatio ur̃a debet᷑:uobis exhæredatio illa futuræ hæreditatis in cæleſtibus fecit augmentum. uobis
ſua mundus ipſe ſubduxit: ubi uos nõ ſuas eſſe cognouit. ĩmo diris diuss ardoribus Lazaro in ſinu pris Abra

hæ recũbente torquet᷑. Et quid miꝶ ſi pauꝑculus & peregrinus ĩ terra quidẽ aliena ſepulchrũ emit Abrahãa

filiis Heth? O ueritas. nequeo enim tẽperare qui exclamẽ. Oaltitudo ſapiæ & ſciæ dei- Sepulchꝶ ſibi patriar
cha peregrinus emit. Quid eſt ſepulchrum? Locus eſt quietis: ubi iuxta mundi rationẽ defũctoꝶ corpora col/
locant᷑. uera ergo intelligentia locũ ſibi requietionis pater Abrahã fide ſua & contẽptu pecuniæ comparauit.
Iſtud ſibi ſepulchrum & Paulinus noſter nuper ipſe diuitis cũ ſua matrefamilias cõparauit: qui a couerſatio
ne ſæculi morientes: a mundialibus opibus iam quieſcunt: dicente apoſtolo. Mortui enim eſtis: & uita ur̃a ab
ſcondita eſt cũ Xpo in deo. Et iteꝶ. St autem mortui ſumus cũ Xpo: credimus quia ſimul uiuemus cum ipᷣo.
hoceſtillud duplex ſepulchrum: exterioris homiĩs & ĩterioris quies una. Nam ſi homo ex duabus ſubſtantiis
cõſtat: merito & ſepulchꝶ duplex hr̃e debebit: ut cũ alterutra ſubſtantia in ſuã naturã diſſociata remeauerit:
requies utriq;nõ deſit.qm cũ ex corpore & aĩa homo ſit: tamẽ nec aĩa ſine corpore homo dici põt: nec corpus
ſine aĩa homo eſt: cũ tamẽ aĩa & corpus ſit homo. Sed ubi hoc nomen qd ex duobus noibus ſuis pprie tertiũ
duoꝶ cõmixtione pficit᷑: eoꝶ diſſidio fuerit uacuatũ: ſua ſingulis loca ad requiẽ recenſent᷑: qm̃ utrũq; uiuit:&
morit᷑ utrũq;. Nam ſicut pᷣter hãc uitam alia uita eſt beatoꝑꝶ:ita pᷣter hancmortẽ mors eſt alia impioꝶ. Sed in
ter hãc uitam & mortẽ atq; illã uitã & mortẽ intereſt hoc: ꝙ iſtæ naturæ ſunt:illæ ſũt meritoꝶ:atq; ita duplex
ſepulchꝶ naturæ debet᷑ & meritis. Hoc ſ. epulchꝶ ſibi duplex patrefamilias iſti de quibus locuti ſumus ꝓuide
runt:quiſenatũ:honores: diuitias: relinquẽdo mortui illis uidebant᷑: quibus nati eſſe uidentur etiã dũ uiuũt
mortui.Ecce unũ ſepulchꝶ: in quo cõuerſatio ueteris hoĩs: cum crepũdiis ſuæ nobilitatis abſconditus. Illud
erit aliud: cũ ipᷣm corpus quod naturæ lege caducũ eſt:diſſolutũ reuertet᷑ ĩ terram:de qua ſcriptũ eſt.terra es:
& in terram ibis.anima tamen in refrigerio requieſcente. Nam qui duplex ſibi ſepulchrũ uoluerit compara/

re:habebit forſitan iuxta conditionẽ naturæ: ubi corpus mortale cõdatur: qn habebit iuxta meriti legem ubi

aĩa requieſcat. Quod quidem ita conſtitutũ eſt: ut mors iſta: quæ per diſſolutionẽ aiæ generatur & corporis:
media ſit: & duaꝶ uitaꝶ. Bis enĩ hoĩem neceſſe eſt mori: & bis ei uita debetur. Nã & beatus Paulus duas breui
ter uitas deſignauit: dicendo. Pietas autem ad omnia ualet: peemiſſionẽ habens uitæ. Et eius quæ nunc eſt&
futuræ. Et beatus Ioannes in a pocalypſi duas mortes oſtendit dicẽdo. In eos mors ſecũda non habet poteſta/
tem. Secundã enĩ dixit: quia eſt & pᷣma. ſed illud nobis magna ratione tractandũ: & diligenti circũſpectione
ꝓuidendum eſt: an ante iſtam mortẽ: quæ ſeparatione ut dixi aĩæ co rporiſq; gñat᷑:mori ſæculo huic anathe/
matizatis:ſi põt dici oĩbus eius uolu ptatibus: quæ nobis extra lineã uitalis ſubſtantiæx mundi copiis ſuggerũ
tur malimus: an poſt naturalẽ interitũ: qui aĩam corpuſq; diſcernit. unde & ĩteritus dicit᷑: ꝙ ĩter ipᷣa eat:ac me
dium ſe

dun
ſubl

tete⸗

chri

A
deme
iosaf
uideli
moralt
1pere,
Porti
illen
tibus
fuen⸗⸗

eltle⸗

usfüt:

note/
jos no
öhois
teiuii
pplene
mtnte
ulce
unt,
holi
hotas
o/
huiſt
uimol
tbos:
lirin
uobis
Abta
hia
Atiar
co
lut,
no

15

dium ſe inter duas ſubſtantias quæ hominẽ ſui coniugatione faciebãt: tertiũ illũ gradũ perfectæ ſubſtantiæ

ſublaturus ĩmergat. quoniã qui hic mortuus fuerit: mudi uoluptatibus nõ utendo: & corporis ſtimulos ob/
terẽdo cõſepultus eſſe uidet᷑ cũ chriſto: & ſi cõſepultus utiq; in ſepulchro: ſine quo eſſe nõ pot ſepultura. Hu
ic & mors alia cõmunis illa debet᷑: quæ aĩam a uinculis corporis ſoluit & liberat: cui corporis æque ſuũ ſepul⸗/
chrũ & ſua ſepultura debet᷑. His duabus mortibus poſt geminũ ſepulchrũ beata illa & ppetua uita ſuccedit.
Cæterũ qui totũ mũdũ hic lucrifecerit ambiẽdo:rapiẽdo: qm hic facta carnis mortificare cõtẽpſit poſt iſtã na

turalẽ mortẽ:quã trãſire nõ poſſumus:dicit᷑ merito uno & ſimplici ſe epulchro eſſe cõditus: uel potius eſſe cõ/

mẽdatus: & ſecũdã mortẽ miſer ĩcurrit: quæ plena eſt & doloꝶ æternitate & lachrymaꝶ ppetuitate. Hæc ſũt
itaq; duo ſepulchra: quæ ſibi & Paulinus uir ſingularis ad imaginẽ patriarchæ ſollicitiſſimus requiſiuit. unũ
ubi& ueterẽ hoĩem cũ actibus ſuis ſpoliatus occuleret: & licet necdũ corpus depoſuiſſet: carnalia nõ haberet
in carne.aliud ubi corpore ipſo cũ uenerit dñs cõfringere terram eius: expoſito aĩam collocet ĩ quiete: ut fidei
tũc paterille hæc filiis: cõtẽptu ut diximus pecuniæ cõparauit: in quo diues cũ paupere non potuit recubare.
Huc oẽs peregrinos mũdi: hucegẽtes: hucetiã exheredatos xpo ſæcularibus recipiet teſtamentis. ideoq; nec
ueſtigiũ habuit in hac terra: qm nemo qui eũ ſequeret inuẽtus eſt. At nũc uos filiæ cõfidite: quæ ex eo ueſtigi
um Abrahæ eſtis: exquo de terra nõ eſſe cœpiſtis. Obſeqmi uoluntati patris ueſtri: cuius corruptelæ obſecu
tæ nõ eſtis: qui uobis a filiis Heth ſepulchrũ emit. quod ſibi & cæteris ſuis uoluit cõparare: apud quos utiq;

mortuæ eſtis: quado cũ eis id quod uiui in mudo poſſederiĩt nõ tenetis. Gratiaſq; illi ſempꝑ agite: qui uos hoc

fecit ueſtigiũ nõ habere:ut ibi cũ Lazaro ſinũ Abrahæ haberetis. Poſſideat ergo ille pecunia: uos ſepulchrũ.

ille imagines eſcarũ: uos requiem prophetarum.

¶ Vide ad hunc tractatũ ptinentẽ aliã epiſtolã ad Iulianũ de pignoribus. In qua illũ de amiſſis liberis conſo

latur ad cõtẽptũ muũdi: & chriſti militiã cohortat᷑: quæ habet᷑ prima ĩter funebres epiſtolas: ubi melius cadit.

Quoniã poſt pᷣcepta ꝗmaxime cõducit ſãctorũ uiroꝶ exẽpla pponere: quibus religioſa mẽs ad imitationem
uirtutis feruentius excitet: ideo poſt ſupꝑiores epiſtolas de mudi cõtemptu & heremi laudibus pcipui heremi
cultoris Pauli pnimiheremitæ uita a beato Hieronymo còſcripta ſubucit᷑.
NVita Pauli primi heremitæ præcipui heremi cultoris.
Nter multos ſæpe tractatũ eſt: a quo potiſſimũ monachoꝶ heremus habitari cœpta ſit. Quidã enĩ
Itius repetẽtes: a btõ Hlelia & Iloane ſũpſere pncipiũ. Quoꝶ & Helias plus nobis uider fuiſſe ꝗᷓ mo/

nachus: & Ioãnes an ꝓphetare cœpiſſe ꝗᷓ natus eſt. ad quà opinionẽ uulgus oẽ cõſentit. Alii aſſerũt Antoniũ

huius ꝓpoſiti fuiſſe caput: qd exparte uerũ ẽ. Nõ enĩ tã ipᷣe an oẽs fuit: ꝗ ab eo oĩum ĩcitata ſũt ſtudia. Ama
tus uero & Maccharius diſcipuli Antonii:quoꝶ ſuꝑior magiſtri corpus ſepeliuit: etiã nũcaffirmãt Paulum
quẽdã Thebeũ pᷣncipẽ iſtius rei fuiſſe: qd nõ tã nomie ꝗopinione nos quoq; cõprobamus. Nõnulli & hæc
& alia put uoluũtas tulit iactitãt: ſubterraneo ſj pecu crinitũ calcaneo tenus hoĩem fuiſſe: & multa quæ pſequi
ocioſũ ẽ:ĩcredibilia fingẽtes. Quoꝶ ꝗa iĩpudẽs mẽdaciũ fuit:nec refellẽda ꝗdẽ ſnĩa uidet᷑ Igit᷑ qa de Antonio
tã græco ꝗᷓ romano ſtilo diligenter traditũ eſt: pauca de Pauli pncipio & fine ſcribere diſpoſui: magis quia res
omiſſa erat: ꝗ fretus ĩgenio. Quõ aũt ĩ media ætate uixerit: & quas a ſathana ptulerit ĩſidias: nulli hoĩum cõ/
pertũ habet᷑. Sub Decio & Valeriano pſecutoribus quo tpe Cornelius Romæ & Cypᷣanus Carthagine fœlici
cruore dãnati ſunt: multas apud ægyptu& thebaidã eccleſias tẽpeſtas ſæua populata eſt. Votũ tunc xpᷣianis
erat ꝓxpᷣi nomĩe gladio pcuti. Veꝶ hoſtis callidus tarda ad mortẽ ſu pplicia cõquirẽs: aĩas cupiebat iugulare
nõ corpora: & ut ipe ꝗ ab eo paſſus ẽ Cypanus ait uolẽtibus mori:nõ pmittebat᷑ occidi. cuius ut crudelitas no
tior fiat: duo memoriæ cauſa exẽpla ſubiecimus. Perſeuerãtẽ igit ĩ fide martyrẽ: & inter eculeos laminaſ. ui
ctorẽ iuſſit melle pungi:& ſub ardẽtiſſimo ſole ligatis manibus poſt tergũ reſupinari: ſcilicet ut muſcaꝶ acu
leis cederet: ꝗq ignitas ſartagines ãtea ſ upaſſet. Aliũ ĩ iuuenili ætate florẽtẽ ĩ amœniſſimos hortulos pᷣcepit ab/
duci. Ibiq; ĩter lilia cãdẽtia & rubẽtes roſas: cũ leui iuxta murmure aquaꝶ ſerpet riuus:& molli ſibillo arborũ
folia uẽtus cõſtriĩgeret: ſi upextructũ plumis lectũ reſupinari: & ne ſe ĩde poſſet excutere: blãdis ſᷣtoꝶ nexibus
irretitũ relinꝗ. Quo cũ recedẽtibus cũctis: ad eũ meretrix ſpecioſa ueniſſet: cœpit delicatis cõſtrin gere colla cõ
plexibus: & qd dictu quoq; ſcelus ẽ: manibus attrectare uirilia: ut corpore ĩ libidinẽ cõcitato: ſe uictrixĩ pudi
ca ſupꝑiaceret. Quid ageret miles xpi: & quo ſe uerteret: neſciebat. quẽ tormenta nõ uicerãt ſu pabat uoluptas
Tãdẽ cælitus iſpiratus pᷣciſã liguã morſu oſculatis ſe faciẽ expuit:ac ſic libidinis ſẽſũ ſuccidẽs:doloris magni
tudo occupꝑauit. Per ide ergo tps quo talia gerebant᷑ apud ĩferiorẽ thebaidã cũ ſorore iã uiro tradita:poſt mor
tẽ amboꝶ parẽtũ ĩ hæreditate locupleti Paulus relictus ẽ ãnoꝶ circiter. xvi. lris tã græcis:qꝗᷓ ægyptiacis appᷣme
eruditus: mãſueti ai: deũ ualde amãs. Et dũ pſecutiõis ꝓcella detonaret: ĩ uillã remotiorẽ & ſecretiorẽ ſeceſſit.
Veꝶ qd nõ mortalia pectora cogit auri ſacra fames? Sororis maritus cœpit ꝓdere uelle: quẽ cælare debuerat.
nõ illu ſororis lachrymæ: nõ cõmunio ſãguis: nõ ſpectãs cũcta ex alto deus ab ſcelere reuocauit. Ad hæc inſta
bat crudelitas: quæ pietatẽ uidebat᷑ imitari.qd ubi prudẽtiſſimus adoleſcẽs ĩtellexit. ad mõtiũ debta cõfugiẽs
dũ finẽ ꝑſecutiois pᷣitolaret᷑: neceſſitatẽ ĩ uolũtatẽ cõuertit: ac paulati ꝓgrediẽs: rurſi uſq; ſubſiſtens: atq; hoc

idem ſæpius faciẽs: tãdem repperit ſaxoſum mõtem. ad cuius radices haud ꝓcul erat grandis ſpelunca: quæ
lapide claudebatur: quo remoto ut eſt cupiditas hoĩum occulta cognoſcere: auidius explorãs aĩaduertit itus

grãde ueſtibulũ:qd apto deſuꝑ cælo pataulis diffuſa ramis uetus palma cõtexerat: fõtẽ Iucidiſſimũ oſtẽdens:
cuius riuũ timmodo foris erũpẽtẽ ſtatĩ modico foramĩe eadẽ quæ aquas genuerat: terra ſo rbebat. Erãt pᷣterea
exeſũ mõtẽ: haud pauca habitacula: in ꝗbus erant ſcabræ iã incudes & mallei: qbus pecuniæ oli ſignatæ ui
ſebant᷑. Hũc locũ ægyptioꝶ litteræ ferũt furtiuæ monetæ officinã fuiſſe ea tẽpeſtate qua Cleopatræ Antoni/
us iũctus ẽ. Igit᷑ adamato: quaſi q a deo ſibi offerret᷑: habitaculo oẽm ibidẽ in oronibus & ſolitudine duxit
ætatẽ. Cibũ & ueſtimẽtũ ei palma pᷣbebat:qd ne cuiĩ poſſibile uideat᷑: Ieſũ teſtor & ſãctos angelos eius in ea
heremi parte quæ iuxta Syriaã ſaracenis iũgit᷑ uidiſſe me monachos: de ꝗbus unus trigita ꝑãnos clauſus hor/
deaceo pane & lutulẽta aqua uixit. Alter in ciſterna ueteri quã gẽtili ſermone Syri cubã uocãt: qnq; caricis ꝑp
ſingulos dies ſuſtẽtabat᷑. Hæc igit ĩcredibilia eſſe uidebunt iis: ꝗq nõ crediderĩt: quia oĩa poſſibilia ſũt credẽti/
bus. Sed ut ad id redeã: unde digreſſus ſũ:cũ iam cẽtũ tredecĩ annos btũs Paulus uitã cæleſtẽ ageret ĩ terris: &
nonagenarius ĩ alia ſolitudine Antonius moraret᷑: ut ipᷣe aſſerere ſolebat:hæc ĩ mẽtẽ eius cogitatio icidit: nul
lũ ultra ſe pfectũ monachũ in heremo còſediſſe. At illi p noctẽ geſcẽti reuelatũ eft eſſe aliũ ulterius multo ſe
meliorẽ: ad quẽ uiſendũ deberet ꝓficiſci. Ilico erũpẽte luce uenerabilis ſenex ĩfirmos artus baculo regẽte ſuſtẽ
tãs:cœpit ire uelle:quo neſciebat. Et iã media dies coquẽte iã ſole deſi up feruebat: nec tamẽ accepto itinere ab/
dqucebat᷑ dicẽs. Credo ĩ deũ meũ: ꝙ ſeruũ quẽ mihi ꝓmiſit:oſtẽdet. Nec plura his cõſpicit hominẽ equo mix
tũ: cui opinio poetarũ cẽtauro uocabulũ indidit. quo uiſo ſalutaris ĩpreſſione ſigni armat frõtẽ: & heus tu in
quit: quanã in parte hic ſeruus dei habitat? At ille barbarũ neſcio qd frendẽs: & frãgens potius uerba ꝗᷓ prolo
quẽs:ĩter horrẽtia ore ſenis blãdũ ꝗſiuit eloquiũ:& cũ dexteræ ꝓtenſione manus cupitũ indicat iter: & ſic pa/
tẽtes cãpos uolucri trãſmittẽs fuga: ex oculis miratis euanuit. Verũ hæc utrũ diabolus ad terrtẽdũ eũ ſimula/
uerit: an ut ſolet heremus mõſtruoſoꝶ aĩaliũ ferax iſtã quoq; gignat beſtiã: ĩcertũ hẽmus. Stupẽs itaq; Anto
nius: & de eo qd uiderat ſecũ reuoluẽs: ulterius ꝓgredit᷑: nec moraĩter ſaxoſã cõuallẽ nõ grãdẽ homũculũ ui
det: adũcis naribus: frõte cornibus aſpata: cuius extrema pars corporis ĩ capraꝶ pedes deſinebat. Et hoc Anto
nius ſpectaculo ſcutũ fidei & loricam ſpei bonus p̃liator arripuit. Nihilominus memoratũ aĩal palmaꝶ fru/
ctus eidẽ ad uiaticũ quaſi pacis obſides ferebat. Quo cognito greſſũ p̃ſſit Antonius: & qſnã eſſet ĩterrogans:
hoc ab eo reſpõſũ accepit: Mortalis ego ſũ: & unus ex accolis heremi: quos uario deluſa errore gẽtilitas faunos
ſatyroſq; & ĩcubos uocãs colit. legatiõe fũgor gregis mei:pcamur utꝓ nobis cõmunẽ deũ depceris: quẽ ꝓ ſalu
te mũdi olĩ ueniſſe cognouimus: & ĩ uniuerſãa terrã exiit ſonus eius. Talia eo loꝗnte lõgæuus uiator ubertim
faciẽ lachrymis rigabat: quas magnitudine læticiæ indices effuderat. Gaudebat quippe de xpᷣi gloria: & de ĩte
ritu ſathanæ. ſimulq; admirãs: ꝙ eius poſſet ĩtelligere ſmonẽ: & baculo humũ ꝑcu tiẽs aiebat: Ve tibi alexan
dria: quæ ꝓ deo portẽta ueneraris. Ve tibi ciuitas meretrix: ĩ qua totius orbis dæmonia cõfluxere. Quid nũc
dictura es? Beſtiæ xp̃m loquũtur: & tu ꝓ deo portẽta ueneraris. Necdũ uerba cõpleuerat: & qſi pẽnigero uola
tu petulcũ aĩal aufugit. Hoc ne cuiꝗᷓ ob ĩcredulitatẽ ſcrupulũ moueat:ſub rege Cõſtãtino uniuerſo mũdo te
ſte defẽdit᷑. Na alexãdriã iſtiuſmodihõ uiuus pductus magnũ populoſ pectaculũ p̃buit. & poſtea cadauer
exanime ne calore æſtatis diſſiparet᷑: ſale infuſũ antiochiã ut ab ĩperatore uideret᷑ allatũ ẽ. Sed ut ꝓpoſitũ ſe/

quar Antonius cepta regiõe pgebat: feraꝶ tm ueſtigia intuẽs & heremi latã uaſtitatẽ. Quid ageret: quo uerte
ret gradũ neſciebat: iam altera effluxerat Aies:tellaat unũut deſeri ſea xpo nõ poſſe cõfideret. Pernox ſecun
das in oratione exegit tenebras: & dubia adhuc luce pcul intuet lupam ſitis ardoribus anhelantẽ ad radicem
montis irrũpere: quã ſecutus oculis & iuxta ſpelũcã cũ fera abiiſſet accedẽs ĩtro cœpit aſpicere: nihil curioſita-

te proficiente tenebris arcẽtibus uiſũ. Verũ ut ſcriptura ait pfecta dilectio foras mittit timorẽ: ſuſpẽſo gradu

& anhelitu tẽperato callidus explorator ĩgreſſus: ac paulati ꝓgrediẽs ſæpiuſq; ſubſiſtẽs ſonũ aure captabat.

Tandẽ per cæcæ noctis horrorẽ ꝓcul lumẽ intuitus: dũ auidius ꝓperat offenſo pede lapidẽ in ſtrepitũ conci/
tauit:poſt cuius ſonitũ beatus Paulus oſtiũ quod patebat occludẽs ſera obfirmauit. Tũc uero Antonius pro
foribus corruẽs uſq; ad ſextã & eo amplius horã aditũ p̃cabat᷑: dicẽs ꝗ ſim unde cur uenerĩ noſti. Scio me nõ
mereri cõſpectũ tuũ uidere: tñ niſi uidero nõ recedã. ꝗ beſtias recipis: hoĩem cur repellis:ꝗᷓſiui & inueni. pul/
ſo ut aperiatur. quod ſi non ĩpetro:hic moriar ante poſtes tuos:certe ſepelies meũ cadauer:
Talia perſtabat memorans: fixuſq; manebat. .
Ad quem reſponſum paucis ita reddidit heros.
Nemoſic petit ut minet᷑: nemo cũ lachrymis iniuriã uel calũniã facit:& minaris ſi non recipiã: cũ moriturus
adueneris ſepeliã te. Sic arridẽs Paulus patefecit ingreſſũ. Quo apto dũ ĩ mutuos miſcent᷑ amplexus: ꝓpriis
ſe ſalutauere nomĩbus:gratiæ dno in cõmune referunt᷑. Et poſt ſecũdũ oſculũ reſidẽs Paulus cũ Antonio ita
exo rſus eſt: En quẽ tãto labore ꝗᷓſiſti putridis ſenectute mẽbris operit ĩculta canicies: en uides hominẽ pulue/
rẽ mox futurũ.uerũ ꝗa charitas oĩa ſuſtinet:narra mihi ꝗᷓ ſo quò ſe Rẽat humanũ genus. an ĩ antiꝗs urbibus
noua tecta cõſurgãt: quo mũüdus regat᷑ imperio.an ſupſint aliquitqui dæmonũ errore rapiant᷑. Inter has ſer-
mocinationes conſpiciũt alitem coruũ in ramo arboris conſediſſe: qui inde leuiter ſubuolabat: & integrũ pa/
nem ante ora mirantiũ depoſuit. Poſt cuius abſceſſum: eia inquit Paulus: ds nobis prãdiũ miſit: uere pi us:
uere miſericors. Sexaginta iam anni ſut quo accipio dimidii ſemper panis fragmentũ: uerum ad aduentum
tuũ mulitibus ſuis duplicauit annonã. Igitur domino gratiaꝶ actione celebrata: ſuper uitrei marginẽ fontis

uterc
ſpiti
,
lobe
ſocut
toni
nill⸗
neſe⸗
ena.
poe
oc
titit
ctus
umt
ſteni
iunin
lenit
lerc
uidi
ſout
lume
di
tou
iin
ee⸗

Ne
Dol

en uterq; cõſedit. Hicuero qs frãgeret panẽ oborta cõtentio penediẽ duxit ad ueſperũ. Paulus more cogebat ho
Meten ſpitii: Antonius iure refellebat ætatis. Tandẽ cõſiliũ fuit ĩter illos: ut apphẽſo pane e regione: dũ ad ſe ꝗſq; ni
eui tit᷑ pars ſua remaneret in manibus. Dehinc paululũ aquæ cõcauis manibus ꝓno ore ĩ fote libauerũt: & imolã
Won. tes deo ſacrificiũ laudis: noctẽ trãſegere ĩ uigiliis. cũq; iã eſſet terræ redditus dies: btũs Paulus ad Antoniũ ſic
Cunt locutus ẽ. Olim te frater ĩ iſtis regionibus habitare ſciebã:olĩcõſeruũ meũ mihi ꝓmiſerat deus. ſed qa dormi
inen tionis tẽpus aduenit: & qd ſempꝑ cupiebã diſſolui: & eſſe cũ vpo: pacto curſu ſupeſt mihi corona iuſticiæ: tu
hor⸗ miſſus es a dno: ꝗqꝗ humo corpuſculũ meũ tegas: ĩmo terræ terrã reddas. His Antonius auditis flẽs & gemens
cis ne ſe deſereret: atq; ut comitẽ talis itineris accipet:p̃cabat᷑. Et ille nõ debes inqt qrere: quæ tua ſũt: ſed quæ ali
eden/ ena. Expedit tibi ſarcina carnis abiecta agnũ ſequi.Sed & cæteris expedit fratribus: ut tuo adhuc ĩſtruant exẽ/
ts: & plo. Quã ob rẽ qſo pge:niſi moleſtũ ẽ: & palliũ qd tibi Athanaſius ep dedit:ad ĩuoluẽdũ corpus meũ defer.
tenul Hoc aũt btũs Paulus rogauit.non ꝙ magnopere curaret: utrũ tectũ putreſceret cadauer: aut nudũ: quippe q
looſe tãti tẽporis ſpatio cõtextis palmaꝶ foliis ueſtiebatur: ſed ut a ſe recedẽti mœror ſuæ mortis leuaret᷑. Stupefa/
lute ctus ergo Antonius: ꝙ de Athanaſio & pallio eius audierat: ꝗqᷓſi xpᷣm in Paulo etiã uideret: & ĩ pectore eius de
teab⸗ um uenerãs: ultra reſpõdere nihil auſus ẽ. ſed cũ ſilẽtio lachrymãs:oſculatis eius oculis: manibuſq; ad mona
mi-⸗ ſteriũ qd poſtea a ſaracenis occupatũ ẽ: regrediebat᷑. Neq;ʒ; uero greſſus ſeꝗᷓ bat᷑ aĩum: ſed ꝗᷓuis corpus ĩane ie
Stuin iuniis ſeniles ãni fregerãt:tñ aĩo uĩcebat ætatẽ.tandẽ fati gatus & anhelus ad habitaculũ ſuũ cõfecto itinere P
prolo uenit. Cui cũ duo diſcipuli ꝗ lõgæuo uiatori miĩſtrare cõſueuerãt occurriſſẽt dicẽtes: ubi tãdiu moratus es pa
leb- ter? Reſpõdit ille & ait: ue mihi peccatori ꝗ falſi monachi nomẽ fero. Vidi Heliã uidi Ioãnẽ ĩ deſerto: & uere
a , uidi Paulũ ĩ paradiſo: & ſicore cõpreſſo manu uerberãs pectus: ex cellula palliũ ptulit. R ogãtibuſq; diſcipu
Anto lis: ut plenius ꝗdnã rei eſſet exponeret: ait tẽpus tacẽdi: & tẽpus loꝗᷓndi. Tũc egreſſus foras: & nihil quidẽ cibi
Elück— ſumẽs: p uiã qua uenerat regreſſus eſt:illũ ſitiẽs: illũ uidere deſiderãs: illũ oculis ac mẽte amplectẽs. timebat
,Ann enĩ quod euenit: ne abſẽte ſe xpo debitũ ſanctus ſpiritũ redderet. Cũq; iã dies alia illuxiſſet: & triũ horaꝶ ſpa .
gtn tio uiã remeauiſſet: uidit ĩter angeloꝶ choros: ĩter ꝓphetaꝶ & apoſtoloꝶ populos niueo cãdore paulũ fulgẽ
Gf tẽ in ſublime aſcẽdere. & ſtatim in faciẽ ſuã ꝓcidẽs: ſabulũ capiti ſupiaciebat plorãs atq; eiulãs: cur me Paule
Big dimittis? Cur ĩſalutatus abis? Tã tarde notus: tã cito recedis. Referebat poſtea btũs Antonius tãta ſe uelocita
ꝰ te gc⸗ reliquũ erat uiæ cucurtiſſe: ut iſtar auis ꝑuolaſſet. nec ĩmerito: nã ĩ trogreſſus ſpeluũcã uidit genibus cõ/
nin plicatis erecta ceruice: extẽſiſq; manibus ĩ altũ: corpus exanime. Ac pᷣmũ & ipᷣe uiuere eũ credẽs pariter orabat.
lein Poſtꝗ uero nullaut ſolebat ſuſpiria p̃cãtis audiuit: in flebile oſculũ ruẽs ĩtellexit: ꝙ etiã cadauer ſacti dũi:cui
n oĩa uiuũt: officio geſtus pcabat Igit obuoluto & ꝓlato foras corpore hymnos quoq; & pſalmos de xpᷣiana
Ani traditione decãtãs cõtriſtabat᷑ Antonius: ꝙ larculuũ quo terrã foderet:no hfet: fluctuãſ. q; uario mẽtis xſtu: &
oe ſecũ multa reputãs dicebat: ſi ad monaſteriũ reuertar: ꝗtriduanũ iter eſt: ſi hic maneã: nihil ultra ꝓficiã. Mo/
lote riar ergo: ut dignũ eſt: & iuxta bellato rẽ tuũ xp̃e ruẽs: extremũ alitũ fũdam. Talia eo aĩo uolente: ecce duo leo/
6 nes ex interioris heremi Parte currẽtes: uolã tibus quaſi P colla iubis ferebant Quibus aſpectis exho rruit: rur-
l⸗ ſuſq; ad referẽs mẽtẽ ꝗ̃ᷓ ſi colũbas uideret: maſit ĩtrepidus. Et illi quidẽ directo curſu ad cadauer heati ſenis
ſubſtiterũt:adulãtibuſq; caudis circa eius pedes accubuere: fremitu ingẽti rugiẽtes: prorſus ut ĩtelligeret eos
plãgere quomõ poterãt: deinde haud ꝓcul cœperũt humũ pedibus ſcalpere: arenãq; certati egerentes: unius
8 hominis capacẽ locũ foderũt: ac ſtatĩ quaſi mercedẽ pro opere poſtulãtes cũ motu auriũ ceruice reiecta ad An
toniũ perrexerũt: manus eius pedeſq; lingẽtes. At ille aĩaduertit bndictionẽ eos a ſe pᷣcari: nec mora in laudati
⸗ onẽ chriſti effuſus: ꝙ muta quoq; aĩalia deũ eſſe ſentirẽt ait. Dñe ſine cuius nutu nec foliũ arboris defluit: nec
An unus paſſerũ ad terrã cadit: da illis ſicut tu ſcis.& manu annusẽs ut abirẽtĩ perauit. Cuq; illi receſſiſſẽt: ſancti
bu, corporis onere ſeniles curuauit humeros: & depoſito eo in foſſã deſuper humũ cõgregas: tumulũ ex more cõ
c/ poſuit.Poſtꝗᷓ autẽ alia dies illuxit:nequid pius hæres ex inteſtati bonis non poſſideret: tunicã eius ſibi uendi
NO. cauit quã in ſportarũ modũde palmæ foliis cõtexerat. Ac ſicad monaſteriũ reuerſus: diſcipulis cũcta ex ordi-
dend ne replicauit: diebuſq; ſolẽnibus paſchæ uel pentecoſten ſemꝑ Pauli tunica ueſtitus eſt. Libet in fine opuſcu
u lieos ĩterrogare: qui ſua patrimonia ignorãt: qui domos marmoribus ueſtiũt: qui uno filo uillaꝶ inſuut præ⸗
dia: huic ſeni nudo quid unꝗᷓ defuit: Vos gẽma bibitis:ille cõcauis naturæ manibus ſatiſſfecit. Vos in tunicis
auꝶ texitis: ille nec uiliſſimũ quidẽ ĩdumẽtũ habuit mãcipii ueſtri. Sed ecõtrario illi paupculo paradiſus pa/
tet:uos auratos gehẽna ſuſcipiet. Ille ueſtẽ xp̃i licet nudus tamẽ ſeruauit: uos ueſtiti ſericis indumentũ chriſti
ns pdidiſtis. Paulus uiliſſimo puluere cooptus iacet:reſurrecturus in gloriã: uos operoſa ſaxis ſepulchra pᷣmũt:
pns cü ueſtris opibus arſuros. Parcite ꝗᷓ ſo uos: parcite ſaltẽ diuitiis ꝗ;s amatis. Cur & mortuos ueſtros auratis ob/
oir uoluitis ueſtibus? Cur ambitio ueſtra inter luctus lachrymaſq; nõ ceſſat? An cadauera diuitũ niſi ĩ ſerico pu/
lue, treſcere neſciũt: Obſecro ꝗcũq; hæc legis: ut Hieronymi peccatoris memineris: cui ſi dũs optionẽ daret: mul/
is to magis eligeret tunicã Pauli cũ meritis eius: ꝗᷓ regu purpurã cũ pœnis ſuis.
N Tractatus nonus tertiæ partis pᷣncipalis Epiſtolaꝶ bti Hieronimi de uita: ſtatu: & regula monachoꝶ.
2 ¶ Epiſtola beati Hieronymi ad Paulinũ hortatoria ad cõuerſationẽ monaſticã & ſtudium ſcripturaꝶ. .
42 — ¶Argumentum in eandem.
aq Audatus a Paulino Flieronymus ꝓpter ætatẽ & ſãctorũ locoꝶ incolatũ utrũq; refellit: dicẽs ſapiẽtiam

.

non in canis: ſed in ſapiẽtia canos exiſtere. nec hieroſolymis cõmorari: ſed hieroſolymis ſancte & pie cõuerſa⸗- nd
ri eſſe laudabile. Paulinũ uero cõmẽdat: ꝗ ſæculo diuitiiſq;ʒ calcatis: nudã crucẽ nudus fuerat ĩſecutus. Diſſu gn
adet hieroſolymã accedere: ubi ex toto orbe cõcurrit᷑: ſed magis ſolitudinẽ petere: ut uerus monachus cẽſeat: ige
& auctores ac duces eius propoſiti ĩſequat᷑: quos aueteri teſtamẽto repetitos enumerat. Dehic illũ qᷓdiu ĩ ſæ/ aſi⸗
culo ĩplicitus teneat᷑. monet freqᷓntiã & ſalutatiões atq; cõuiuia fugere: uilioribus cibis parcius uti: frequẽter ikn
legere & orare:aſſẽtationẽ fugere: paupibus erogare: diſpenſationẽ alienæ recuſare pecuniæ: hre ſimplicitatẽ
colũbæ: ſerpẽtis aſtutiã: & ĩ erogãdo moderationẽ ᷣuare:nec ꝗcꝗᷓ effũdere. Cõmẽdat libellũ panægyricũ: quẽ olo
pꝓ Theodoſio pᷣncipe ſcripſerat: efferẽs genus eloquii. hortat illũ ſacris ſᷣmonibus condiat ſciẽtiã.ſcripturarũ
ſciẽtiã ab eo ꝗ hẽt clauẽ Dauid cẽſẽs eſſe qᷓrẽdã. & inde occaſione ſuſceptade ꝗbuſdã tractatoribus & eoꝶ ſcri Oðð
ptis ediſſerit:illũ dicẽs ad apicẽ peruentuꝶ: ſi ingenio & eloquẽtiæ ſciẽtia & ſtudiũ acceſſerint ſcripturarum. O”URòèR
Qualis autẽ & cuius ſanctitatis fuerit iſte Paulinus: ꝗ poſtea fuit nolanæ epiſcopus urbis btũs Gregorius i

libro dialogorũ oſtendit: qui etiã aliqua ſui ingenii monumẽta reliquit: ſicut Gennadius teſtatur libro uiro n
rum illuſtriũ.ex quo excerptum eſt ſubſcriptum argumentum.
P Aulinus Nolæ cãpaniæ ep̃s compoſuit uerſu breui:ſed multa: & ad celſũ quẽdã epithalamiũ uitæ cõſo
latoriũ libellũ ſuꝑ morte xpᷣiani: & baptizati infatis ſpe xpᷣiana unitũ: & ad Seuerũ plures epiſtolas: ad
Theodoſiũ ĩperatorẽ ante epatũ panægyricũ:cũ ſuꝑ uictoria tyrãnoꝶ eo maxĩe ꝙ fide & or̃one plus ꝗᷓ armis
uicerit: fecit & ſacramẽtosꝶ & hymnoꝶ: ad ſororẽ quoq; epiſtolas multas decõtẽptu mũdi dedit: & de diuerſis
cauſis diſputatiões diuerſas tractatus edidit. pcipuus ti oĩum opuſculorũ eius ẽ liber de pœnitẽtia & de lau-/ X

de gñali ofĩum martyrũ. Claruit tẽporibus Honorii & Valentiani nõ ſolũ obſeruatione & ſãctitate uitæ: ſed

nus hõ quõdã ditiſſimus: cũ ad philoſophãdũ Athenas pgeret: magnuũ aun pondus abiecit: nec putauit ſe ſi
mul poſſe: & uirtutes & diuitias poſſidere. Nos ſubſarcinati auro xpᷣm pauperẽ ſeꝗmur: & ſub pᷣtextu elemo
ſynæ pᷣſtinis opibus ĩcubãtes: quõ poſſumus aliena fideliter diſtribuere: qnr̃a timide reßuamus? Plenus uen
ter facile de ieiuniis diſputat. Nõ hieroſolymis fuiſſe: ſed hieroſolymis bn uixiſſe laudãduẽ. Illa expetẽda eſt
ciuitas: nõ quæ occidit ꝓphetas: & xpi ſãguinẽ fudit: ſed quã flumĩs impetus lætificat. quæ ĩ mõte ſita:cælari
nõ põt: quã matrẽ ſctõrũ apoſtolus clamitat. In ꝗᷓ ſe municipatũ cũ iuſtis lætat hr̃e. Neqʒ uero hoc dicẽs me
metipſũ incõſtãtiæ redarguo: dãnoq; qd facio: ut fruſtra uidear ad exẽplũ Abrahã & meos & patriã reliꝗſſe:
ſed nõ audeo dei oĩpotẽtiã ãguſto fine cõcludere: & coartare paruo terræ loco: quẽ nõ capit cælũ. Siguli quiq;
credẽtiũ nõ locoꝶ diuerſitatibus: ſed fidei merito põderant᷑. & ueri adoratores neq; ĩ hieroſo lymis: neq; ĩ mo
te Garizin adorãt pr̃em: qa deus ſpũs ẽ: & adoratores eius ĩ ſpũ & ueritate adorare no oportet. Spũs aũt ſpirar
ubi uult. Dñi ẽ terra & plenitudo eius. Poſtꝗᷓ ſiccato Iudæ uellere uniuerſus orbis cæleſti rore pfuſus ẽ: & mul
ti deoriẽte & occidẽte ueniẽtes recubuerũt ĩ ſinu Abrahæ: deſüit notus eſſe tm in iudæa deus: & ĩ iſrael magnũ
nomẽ eius: ſed in oẽm terrã exiuit ſonus apoſtoloꝶ: & in fines orbis terræ uerba eorũ. Saluator ad diſcipulos
loquẽs:cũ eſſet in tẽplo: Surgite inqt abeamus hinc.Et ad iudæos. Relinquet uobis domus ur̃a deſta. Si cæ/⸗
lũ & terra trãſibũt: utiq; trãſibũt oĩa quæ terrena ſũt. Et crucis igit᷑: & reſurrectiõis loca ꝓſũt his: ꝗ portãt cru
cẽ ſuã: & cũ xpᷣo reſurgũt quotidie: qdignos ſe tãto exhibẽt hĩtaculo. Cæterũ qui dicũt: tẽplũ domini: tẽplũ
dũi: audiãt ab apoſtolo: uos eſtis tẽplũ domini: & ſpũs ſãctus habitat in uobis. Et de hieroſolymis: & de Ber⸗
tãnia æqliter patet aula cæleſtis. Regnũu eniĩ dei ĩtra nos ẽ. Antonius: & cũcta ægypti: & Meſopotamiæ: Põti:
Cappadociæ: & Armeniæ exaĩa monachoꝶ nõ uidere hieroſolymam: & patet illis abſq; hac urbe paradiſi ia-

nua. Btũs Hilariõ cũ palæſtinus eẽt: & ĩ palæſtina uiueret: uno tm die uidit hieroſolymã: ut nec cotẽnere loca

& ꝑœnitentia aduerſum dæmones. (Epiſtola.
Onus hõ de bono cordis theſauro ꝓfert ea: quæ bona ſunt. & ex fructibus arbor cognoſcit᷑. Metiris
— nos uirtutibus tuis: & paruos magnus extollis: ultimãq; partẽ cõuiuii occupas: ut patriſſamilias iu/ .
. dicio ꝓueharis. Quid enĩ ĩ nobis aut quaãtulũ eſt: ut doctæ uocis mereamur pᷣconiũ: ut illo ore quo “
religioſiſſimus pᷣnceps defẽdit humiles modiciq; laudemur? Noli igit᷑ frater chariſſime annoꝶ æſtimare nos k⸗
numero: nec ſapiẽtiam canos reputes: ſed canos ſapiẽtiã Salomone teſtaãte:cani hoĩs prudẽtia eius. Nam & 1
Moyſes ſeptuagĩta pᷣſbyteros iubet eligere: quos ipſe ſciret eſſe pᷣſbyteros utiq; nõ æuo: ſed prudẽtia iudican
dos. Et Daniel adhuc puer lõgæuos iudicat atq; ĩpudicos: ſenes ætas laſciua codẽnat. Noli inꝗᷓ fidẽ pẽſare tẽ/ .
poribus: nec me iccirco meliorẽ putes: ꝙ por ĩ xpᷣi exercitu cœperi militare. Paulus apoſtolus ĩ uas electiõis de du
pſecutore mutatus: nouiſſimus ĩ ordine: pᷣmus ĩ meritis ẽ. qa extremus liceplus oĩbus laborauit.Iudas qui
quõdã audierat: Tu aũt hõ dux meus & notus meus:ĩ domo dei ambulauimus cũ cõſẽſu: ꝓditor amici magi
ſtri Saluatoris arguit᷑ uoce: & nodũ ĩformis lethi trabe nectit ab alta. Ecõtrario latro crucẽ mutat paradiſo:& n
facit homicidii pœna martyriũ. Quãti hodie diu uiuẽdo portant funera ſua: & q̃ſi ſ. epulchra dealbata plena
ſũt oſſibus mortuoꝶ Subitus calor lõgũ uĩcit teporẽ. deniq; & tu audita ſententia Saluatoris: ſi uis pectus
