tus ĩſignibus ſic deo carus fuit: ut ſuꝑ oẽs priarchas duaꝶ tribuũ pf fieret: Daniel & tres pueri ſic pᷣerãt baby⸗
loniæ opibus: & erãt ĩter pᷣncipes ciuitatis ut hĩtu Nabuchodonoſordeo mẽte ſᷣuitẽt. Mardocheus & Heſter
ĩter purpurã ſericũ: & gẽmas ſupbiã hũilitate uicerũt. tãtiq; fuere meriti ut captiui uictoribus ĩperarẽt. Hæc

TI. —2 1* —„ — 55 . ℳ₰. „ — . —„—„ — . „ „ . . .. — . „ —
illuc tẽdit or̃o: ut oñdã iuuenẽ meũ cõiũctionẽ ſaguĩs regalis & affluẽtiã diuitiaꝶ atq; ĩſignia ptãtis materiã

habuiſſe uirtutũ: dicente eccleſiaſte: Sicut ꝓtegit ſapia: ſic ꝓtegit & pecunia. Nec ſtati illud huic teſtimonio

putemus aduerſũ. Amẽ dico uobis: diffſicile diues ĩtrabit ĩ regnũ cæloꝶ: & rurſũ dico uobis facilius ẽ Camelũ

p foramẽ acus trãſire: ꝗᷓ diuitẽ ĩtrare ĩ regnũcæloꝶ. Alioqn Zacheus publicanus quẽ ditiſſimũ cõmẽorat ſcri

ptura: cõtra hãc ſẽtẽtiã ſaluatus uidebit᷑: ſed quõ qd apud hoĩ̃es ĩpoſſibile ẽ:apud deũ poſſibile fiat:apoſtoli
cõſiliũ docet ſcribẽtis ad Timotheũ: diuitibus huius ſæculi pcipe: nõ ſupbe ſape: nec ſpare ĩ ĩcerto diuitiaꝶ ſu
arũ: ſed ĩ deo uiuo ꝗ pᷣſtat nobis oĩa abũdãter ad fruẽdũ.Bnfaciãt:ſint diuites in opibus bonis:ſacile tribuãt.
Cõmunicẽt theſaurizẽt ſibi bonũ fũdamẽtũ ĩ futuꝶ:ut apphẽdãt uerã uitã. Didicimus quõ Camelus ĩtroire
poſſit ꝑ foramẽ acus: quõ aĩal tortuoſũ depoſito põdere ſarcinaꝶ:aſſumat ſibi pẽnas colũbaꝶ: & reqeſcatĩ ra
mis arboris: quæ de ſinapis ſemẽte ſuccreuit. Legimus ĩ Eſaia Camelos madiã & gepthã & Saba aue & thus
ad urbẽ dũi deportãtes ĩ typo cameloꝶ hoꝶ iſmahelitæ negociatores ſtactẽ & thymiama: & reſinã ꝗᷓ naſcit᷑ in
galaad: & cutes uulneribus obiicit ægyptiis deferũt: tãtæq; fœlicitatis ſũt: ut emãt & uẽdant Ioſeph: & merci/
moniũ eoꝶ mũdi ſalus ſit. Docet & Eſopi fabula plenũ muris uẽtrẽ p anguſtũ foramẽ egredi nõ ualere. Ergo
Nebridius meus quotidie illud reuoluẽs. Qui uolũt diuites fieri iciclai in tẽtationẽ & laqueũ diaboli: & deſi/
deria multa. Quicqd & ĩperatoris largitio & honoris ĩfulæ dederãt: ĩ uſus pauperũ cõferebat. Nouerat eniĩ a
dũo eẽ p̃ceptũ: ſi uis pfectus eẽ:uade & uẽde uniuerſa ꝗᷓ hẽs & da paupibus: & ueni ſeꝗre me. Et qa hãc ſẽtẽtiã

ĩplere nõ poterat: hns uxorẽ: & paruulos liberos: & multã familiaã: faciebat ſibi amicos de iniquo mãmona:

ſe reciperẽt ĩ æterna tabernacula. Nec ſemel abiiciebat ſarcinã: qd fecerũt apoſtoli patrẽ: rete: & nauiculã relĩ
ꝗᷓntes: ſed & ĩæꝗlitate: alioꝶ inopiæ ſuã abũdãtiã cõicabat: ut poſtea illoꝶ diuitiæ huius ĩdigẽtiã ſuſtẽtarẽt.
Scit ipacui libellus hic ſcribit᷑ me nõ nota: ſed audita narrare. nec exaliquo ĩ me bñficio ſcriptoꝶ more græco
rũ: gratiã ligua reddere. Procul a xpianis iſta ſuſpitio. Hñtes uictũ & ueſtitũ: his cõtẽti ſumus: ubi uile holu/
ſculũ: & cibarius panis & cibus potuſq; moderatus: ubi diuitiæ ſuꝑuacuæ: ibi nulla adulatio: ꝗᷓ uel p̃cipue fru
ctũ reſpicit. Ex quo colligit᷑: fidele eẽ teſtioniũ:qd cauſas nõ hẽt mẽtiẽdi.Ac ne ꝗs putet: me ſolas ĩ Nebridio
pᷣdicare elemoſynas:ꝗᷓꝗᷓ & has exercuiſſe ſit magnũ:de ꝗbus dr̃: ſicut aqᷓ extĩguit ignẽ: ita elemoſyna extiguit
pctm̃.ad uirtutes eius cæteras ueniã: ꝗᷓs ſingulas ĩ paucis hoĩbus depᷣhẽdimus. Quis fornacẽ regis babylonii:
ſine aduſtiõe ĩgreſſus ẽ/ Cuius adoleſcẽtis ægyptia dña palliũ nõ tenuit?qᷓ uxor Eunuchi nullos creat liberos
uoluptate trãſacta Quẽ hoĩum diſputatio illa nõ terreat? Video aliã legẽ ĩ mẽbris meis repugnãtẽ legi men
tis meæ & captiuũ me ducẽtẽ ĩ lege pcti. qd õ ĩ mẽbris meis. Miꝶ dictu ẽ, nutritus ĩ palatio bernal & cõ
diſcipulus Auguſtoꝶ quoꝶ mẽſæ miĩſtrat orbis: & terræ ac maria fuiũt: itra reꝶ oĩum abũdãtiã ĩ pᷣmo ætatis
flore:tãtæ uerecũdiæ fuit: ut uirgĩalẽ pudorẽ uĩceret. Et ne leuẽ qdẽ ĩ ſe obſcœni rumoris fabulã daret. Deĩde
purpuratoꝶ ꝓpĩquus ſocius: cõſobrinus: iiſdẽ cũ aäbobus ſtudiis eruditus: ꝗᷓ res etiã externoꝶ mẽtes ſibi cõci
liat:nõ ẽ ĩflatus ſupbia:nec cæteros hoĩes adducta frõte cõtẽpſit: ſed cũctis amabilis: ipos pncipes amabat ut
fres: uenerabat᷑ ut dnos:& ĩ illoꝶ ſalute:ſuã ſalutẽ poſitã fatebat᷑. Mĩſtros aut eoꝶ & uniuerſũ ordinẽ palatii
quo tegalis freꝗntat᷑ ãbitio:ſic ſibi charitate ſociaret: ut qui merito ĩferiores erãt: officiis ſe pares arbitrarent᷑.
VvVD. „EXXXV.

.

Difſicile factu ẽ gloriã uirtute ſupare: & ab his diligi: quos p̃cedas.quæ uidua nõ huius auxilio ſuſtẽtata eſt:

Quis pupillus nõ ĩ eo reppit prfem? Totius orniẽtis epi ad hũc miſorũ pᷣces: & laborãtiũ deſideria cõferebant.
Quicqd ab ĩperatore poſcebat elemoſyna ĩ paupes:pᷣciũ captiuoꝶ: miᷣicordia ĩ afflictos erat. Vn & ipᷣi pnci/
pes libẽter pᷣſtabat: qd ſciebãt: nõ uni ſed plunibus ĩdulgeri. Quid ultra differimus: Oĩs caro fœnũ & oĩs lo

ria eius ꝗ̃ſi flos fœni. Reuerſa ẽ terra ĩ terrã ſuã:dormiuit ĩ dno:& appoſitus ẽ ad pr̃es ſuos: plenus dieꝶ ac luę-

minis & nutritus in ſenectute bona. Cani eni hois ſũt ſapiẽtia eius. in breui ætate tẽpora multa cõpleuit. Te
nemus ꝓ eo dulciſſimos liberos. Vxor hæres pudicitiæ pᷣciũ ẽ. Nebridius puſio patrẽ quærẽtibus exhibet. Sic
oculos: ſic ille manus: ſic ora ferebat. Scintilla uigoris prni lucet ĩ filio: & ſimilitudo moꝶ ꝑ ſpeculum carnis
erũpẽs. Ingẽtes aĩos anguſto ĩ pectore uerſat. Iugit ei germana: roſaꝶ & lilioꝶ calathus ebonis floris: oſtriq;
chereiu⸗ ⸗ refert ĩ ore patrẽ: ut ad uenuſtatẽ ꝓpẽſior ſit. Sic matrẽ mixta ſimilitudine pĩgit: ut in uno cor
pore utrũq; cognoſcas. Ita ſuauis ẽ: & mellicula ut honor ſit oĩ um ꝓpĩquoꝶ. Hãc tenere no dedignat᷑ Augu
ſtus. Hãc fouere ĩ ſinu regina lætat᷑. Certati ad ſe oẽs rapiũt. Pẽdet ex collo:hæret ĩ brachiis ſinguloꝶ. Garru/
la atqʒ balbutiẽs linguæ offenſiõe fit dulcior. Habes igit᷑ Saluina quos nutrias:ĩ quibus uiꝶ abſẽte tenere cre/
das. Ecce hæteditas dñi filii merces: fructus uẽtris. Pro uno hoĩe duos filios recepiſti: auctus ẽ numerus chari
tatis. quicqd debebas marito redde filiis. Amore pntiũ abſẽtis deſideriũ tẽpera. Nõẽ parui apud deũ meriti:
bñ filios educare. Audi apoſtolũcõmonẽtẽ. Vidua eligat᷑nõ minus ãnoꝶ.Ix.quæ fuerit unius uiri uxor: ĩ bo
nis opibus hũs teſtimoniũ: ſi filios educauit:ſi hoſpitalis fuit:ſi ſãctoꝶ pedes lauit: ſi afflictis abũdãter pᷣbuit
ſi oẽ opus bonũ ſubſecutaẽ.Didiciſti catalogũ uirtutũ tuaꝶ: ꝗd debeas nomini tuo: ꝗbus meritis ſecũdũ pu
dlicitiæ gradũ poſſideas. Nec te moueat ꝙ ſexagenaria eligat᷑ ĩ uiduã: & putes adoleſcẽtulas ab apoſtolo repro
bari. Et te crede eligi ab eo ꝗ diſcipulo dixerat: nemo adoleſcẽtiã tuã cõtẽnat: nõ cõtinentiã: ſed ætatẽ. Alioqn
oẽs ꝗᷓ an.Ix.ãnos uiduatæ ſũt: hac lege accipiẽt maritos. Sed ꝗa rudẽ xp̃i ĩſtituebat eccleſiã: & oĩ ordini puide
bat: pcipueq; paupibus: quoꝶ ei cura cũ Barnaba fuerat demadata: illas uult eccleſiæ opibus ſuſtẽtari. ꝗᷓ ꝓpri
is manibus nõ ꝗᷓ ant laborare: ꝗᷓ uere uiduæ ſũt: ꝗᷓs & ætas ꝓbat: & uita. Heli ſacerdos offẽdit deũ ob uitia libe
roꝶ: ergo ecõtrario placat᷑ deus uirtutibus eoꝶ: ſi pmãſerit ĩ fide & charitate & ſctitate cũ pudicitia. O Timo
thee teipᷣm caſtũ cuſtodi: abſit ut ſiniſtrũ ꝗppiã mihi de te ſuſpicari liceat: ſed ex abũdantia lubricã ætatẽ mo
nuiſſe: pietatis ẽ. Quæ dicturus ſũ: nõ tibi ſed puellaribus ãnis dicta ĩtellige. Vidua qꝗᷓ ĩ delitiis eſt: uiuẽs mor

tua ẽ. Hoc uas electiõis loquit᷑. & de illo ꝓfert᷑ theſauro: ꝗ cõfidẽter aiebat: an expimẽtũ ꝗᷓritis eius:q ĩme loq

tur xpᷣs? Hocille Znbriat: libere ſub pſona ſua fragilitatẽ humani corporis fatebat᷑. Nõ eni qd uolo:bonũ
hoc opor:ſed qd nolo: malũ. Et ꝓpterea ſubiicio & redigo ĩ uitutẽ corpus meũ: ne aliis pdicãs: ipᷣe reprobus
ĩueniar. Si ille timet:ꝗs noſtrũ pòt eẽ ſecurus: Si Dauid amicus dñi:& Salomõ amabilis eius uicti ſũt ꝗſi ho/⸗
mines: ut & ruinæ nobis ad cautionẽ: & penitudinis ad ſalutẽ exẽpla pᷣberẽt: qs ĩ lubrica uia lapſũ non metu
at? Procul ſint a cõuiuiis tuis phaſides aues:craſſæ turtures: attagen ionicus: & oẽs aues: qbus ampliſſima pfi
monia auolãt. Neciò te carnibus ueſci nõ putes: ſi ſuũ: lepoꝶ: atq; ceruoꝶ: & quadrupedu aĩantiũ eſculẽtias
reprobes. Nõ enĩ hæc pedum numero: ſed ſuauitate guſtus iudicant. Scimus ab apoſtolo dictũ: oĩs creatura
dei bona ẽ. & nihil reiiciẽdũ:qd cũ gfarũ actiõe pcipit᷑. Sed idẽ loqtur. Bonũ ẽ uinũ nõ bibere: & carnẽ nõ mã
ducare. Et ĩ alio loco. Nolite ſebriari uino:ĩ quo ẽ luxuria. Ois creatura dei bona ẽ.Audiãt hæc mulieres qᷓ ſol
licitæ ſũt: quõ placeãt uiris. Comedãtcarnes:ꝗᷓ carnibus ᷣuiũt: quaꝶ feruordeſpumat ĩ coitũ:ꝗᷓ ligatæ maritis
gñatii ac liberis dãt operã: quaiꝶ uteri portàt fœtus eaꝶ: & ĩteſtina carnibus ĩpleant᷑. Tu uero quæ in tumu
lo mariti ſepeliſti oẽs pariter uolupꝑtates:ꝗᷓ litã purpunſſoo & ceruſſa faciẽ ſuꝑ feretrũ eius lachrymis diluiſti:
quæ pullã tunicã nigroſq; calceolos: cãdid æ ueſtis: & aurati ſocci depoſitiõe ſũpſiſti: nihil hẽs neceſſe aliud:
niſi pſeuerare ĩ ieiunio. Pallor & ſordes gẽmæ tuæ ſint. plumaꝶ mollicies iuuenilia mẽbra nõ foueat. Balnea
rũ calor nouũ adoleſcẽtulæ ſãguinẽ nõ incẽdat. Audi ꝗd ex pſona uiduæ cõtinẽtis ethnicus Poeta decãtet.
Ille meos primus qui me ſibi iunxit: amores Aruſtulit. ille habeat ſecum: ſeruetq; ſepulchro.
Si tanti uiliſſimũ uitrũ:quãti pᷣcioſiſſimũ margaritũ:Si cõmuni lege naturæ dãnat oẽs Fentiles uidua uolu/
ptates: quid expectandũ eſta uidua xpᷣiana: quæ pudicitiã ſuã nõ ſolum ei debet:qui defunctus eſt: ſed & ei:
cũ quo regnatura eſt? Quæſo te ne generalia monita & cõueniens puellari ſermo pſonæ:ſuſpitionẽ tibi iniu/
riæ moueant: & arbitreris me obiurgãtis aĩo ſcribere nõ timentis: cuius uotũ eſt: te neſcire: quæ metuo. Tene

ra res in (œæminis fama pudicitiæ ẽ: & quaſi flos pulcherrimus cito ad leuẽ marceſſit aurã: leuiq; flatu corrũpi

tur: maxime ubi & ætas cõſẽtit ad uitiũ. & maritalis deeſt auctoritas: cuius umbra tutamen uxoris ẽ. Quid fa
cit uidua ĩter familiæ multitudinẽ? Inter mĩſtroꝶ greges quos nolo contẽnat: ut famulos: ſed ut uiros erube
ſcat. Certe ſi ambitioſæ domus hæcofficia flagitãt: pficiat his ſenẽ honeſtis moribus: cuius honor duũæ digni
tas ſit. Scio multas clauſis ad publicũ foribus: nõ caruiſſe ĩfamia puuloꝶ: quos ſuſpectos faciebat:aut cultus
ĩmodicus:aut craſſi corporis nitor:aut ætas apta libidini:aut ex cõſcia amoris occulti ſecurus aĩ tumor.qꝗ etiã
bñ diſſimulatus freqᷓnter erũpit ĩ publicũ: & cõſeruos ꝗᷓſi uos deſpicit. Hoc exabũdãtia dictũ ſit: ut oĩ diligẽ
tia cuſtodias cor tuũ: & caueas ꝗcqd de te fingi põt. Non ãbulet iuxta te calamiſtratus ꝓcurator: nõ hiſtrio fra
tus ĩ fœminã:nõ cãtoris diabolici uenenata dulcedo:no iuuenis uolſus & nitidus. nihil artiũ ſcœnicaꝶ: nihil
tibi in obſeꝗis molle iungatur. Habeto tecũ uiduaꝶ & uirginũ choros. Habeto tui ſexus ſolatia: ex ancillarũ

uoc

—

ſerh
tern
ui⸗
ti⸗
uin
M

6

quoq; moribus dnæ iudicant᷑. Certe cũ tecũ ſãcta ſit mr̃: & lateri tua amita hæreat uirgo ppetua nõ debes picu

loſe externoꝶ cõſortia ꝗᷓrere: de tua ſocietate ſecura. Sẽper in manibus tuis ſit diuĩa lectio. & tã crebræ ofones:
utoẽs cogitationũ ſagittæ qbus adoleſcẽtia ꝑcuti ſolet: huiuſcemodi clypeo repellant᷑. Difficile eſt ꝗqn potius
0 * R]11 . K„

ĩpoſſibile pturbatiõis uitiis carere quẽpiã qꝗ̃s ſignificãtius græci Tortpoαπ½ uocantinò ut uerbũ uertamus e
1 uerbo: an paſſiones poſſu mus dicere:eo ꝙ ĩcẽtiua uitioꝶ oĩum titillẽt aĩos.& qſi ĩ meditullio nrm iudiciũ ſit
le— el abiicere cogitata: uel recipe. Vn & naturæ dũs in euãgelio loq bat᷑:de corde exeut cogitatiões malæ: homici

sr dia: adulteria: fornicationes: furta: falſa teſtimonia: blaſſemiæ. Ex quo pſpicuũ eſt iuxta alterius libri teſtimo
en niũ: ꝓcliuius eſſe cor hoĩs a pueritia ad malũ: & inter opa carnis & ſpũs: quæ apoſtolus enumerat: mediã ani
inc mã fluctuare: nũc hæc nũcilla capientẽ. Nã ſine uitiis nemo naſcit᷑.optimus ille eſt: qui mimis urget᷑: uelut
dcdt ſi egregio ĩſpſos rephendas corpore neuos. hoceſt: qd aliis uerbis ꝓpheta ſignificat: turbatus ſũ: & nõ ſũ locu
faun tus. & in eodẽ uolumie:iraſcimini: & nolite peccare. Et illud Architæ Tarẽtini ad uillicũ negligentẽ. Ia te uer/
unn beribus enecaſſẽ: niſi iratus eſſẽ. Ira eni uiri iuſticiã dei nõ opat᷑. Quod de una pturbatiõe dictũ eſt: referamus
“S ad cæteras. Sicut iraſci hoĩs ẽ: & irã nõ pficere xpᷣiani: ſic oĩs caro cõcupiſcit ꝗqdẽ ea quæ carnis ſũt: & ꝗbuſdaã il
lecebris ad mortiferas aĩſam uoluptates trahit. Sed nẽm eſt uoluptatis ardorẽ maiore Ap̃i amore reſtiĩguere: &
enn: laſciuiæ iumẽtũ frenis ĩediæ ſubiugare: ut nõ libidinẽ: ſed cibos ꝗᷓrat: ac deſideret & ſeſſorẽſy pm ſcm moderato
ibe atq; cõpoſito portet inceſſu. Quorſũ iſta? ut hoĩem eſſe te noueris:& paſſiõibus humanis niſi caueris: ſubiace
ut re. de eodẽ cũcti facti ſumus luto: iiſdẽ cõpacti exordiis. In ſerico & in pãnis eadẽ libido dnat᷑. Nec regu purpu
üp ras timet: nec mẽdicãtiuũ ſꝑnit ſquallorẽ. Multoq; melius ẽ ſtomachu te dolere: ꝗᷓ mẽtẽ. Im pare corpori:ꝗᷓ ſai
dpe te. greſſu uacillare: ꝗᷓ pudicitia. Nec ſtati nobis pniæ ſubſidia blãdiant᷑: que ſuũt ĩfœliciũ remedia. Cauẽdu eſt
lonn uulnus:qd dolore curat᷑. Aliud eſt ĩtegra naue: & ſaluis mercibus portũ ſalutis ĩtrare:aliud nudũ hærere tabu
Nie lx: & crebris fluctuũ recurſibus ad aſprima ſaxa collidi. Neſciat uidua digamiæ ĩdulgentiã: nec nouerit illud
apoſtoli. Melius eſt nubere ꝗᷓ uri. Tolle qd peius eſt uri: & per ſe bonũ nõ erit nubere. ꝓcul ſint hæreticoꝶ ca⸗
lr lũniæ. Scimus honorabiles nuptias: & cubile ĩmaculatũ. Etiã de paradiſo expulſus Adã unam uxorẽ habuit.
ind Primus Lamech maledictus & ſãguinarius: & de Cayn ſtirpe deicẽdẽs: unã coſtã diuiſit ĩ duas: & plàtariũ di/
emo gamiæ ptinus diluuii pœna ſubuertit. Vn illud apoſtoli: qd fornicariois metu ĩdulgere cõpellit᷑: ſcribẽs ad Ti
mot motheũ: uolo adoleſcẽtulas nubere:filios pcreare: mreſfamilias eẽ: nullã occaſionẽ dare aduerſario maledicti
log cauſa: & cur ĩduſerit: ſtatĩ ſubiecit. Iã enĩ ꝗᷓdã declinauerũt poſt ſathanã: ex quo ĩtelligimus: illũ nõ ſtatibus
onil coronã ſed iacẽtibus manũ porrigere. Vide ꝗᷓlia ſint ſecũda mrimonia: quæ lupanaribus pᷣferunt᷑: qa decliaue
bus rũt ꝗᷓdã poſt ſathanã. Ideo adoleſcẽtula uidua quæ ſe nõ põt cõtinere: uel no uult: maritum potius accipiat ꝗᷓ
ho/ diabolũ. Pulchra nimiꝶ & appetẽda res: quæ ſathanæ cõparatiõe ſuſcipit᷑. Pornicata ẽ quõdã && hieruſalẽ: & di
etu uaricauit pedes ſuos oĩ trãſeũti. In ægypto pᷣmũ deuirgiata eſt:& ibi fractæ ſũt mãmæ eius. Cũqʒ; ad deſta ue/
ii niſſet: & moraꝶ Moyſi ductonis ĩpatiẽs qᷓſi oeſtro ideſt aſillo libidis furibũda dixiſſet: iſti ſũt dii tui iſrael:ꝗ te
1 eduxerũtde terra ægypti: accepit pcepta nõ bona: & iuſtificatiões peſſimas: ĩ ꝗbus nõ uiueret: ſed puniretur.
4 Quid ergo miꝶe ſi & laſciuiẽtibus uiduis:de qbus in alio loco apoſtolus dixerat:dũ luxuriatæ fuerĩtin Xpᷣo nu
bere uolut: hntes danationẽ: ꝗa pᷣmã fidẽ irritã fecerũt: cõceſſit digamiæ pᷣcepta nõ bona:& iuſtificatiões peſſi
mas: ita ſecudũ ĩdulgẽs maritũ: ut & tertiũ ſi liberet: etiã uiceſimuũ: ut ſcirẽt ſibi nõ tã uiros datos: ꝗᷓ adulteros
amputatos? Hæc filia in Apo chariſſima ĩculco: & crebrius repeto: ut pᷣteritoꝶ oblita ĩ pora te eteaschus tui
ordis qᷓs ſequaris: Iudith de hebræa hiſtoria: & Annã filiã Phanuelis de euãgelii claritate: quæ diebus & nocti/
: bus uerſabant᷑ ĩ tẽplo: & or̃onibus atq; ieiuniis theſauꝶ pudicitiæ cõſeruabãt. Vñ & altera ĩ typo eccleſiæ dia⸗
”ÿM bolũ capite trũcauit:altera Saluatorẽ mũdi pᷣma ſuſcepit: ſacioꝶ cõſcia futuroꝶ. Illud in calce ᷣmonis q̃ſo ut
de breuitatẽ libellitnoõ de ĩopia eloqi:uel de materiæ ſterilitate: ſed de pudoris magnitudine æſtimes accidiſſe. dũ
uereor me ignotis diu ĩgerere auribus: & occultũ legẽtiũ iudiciũ ptimeſco.
L ¶X² Gerutiam de monogamia. — . Agumentumin eãdem.
lx Erũtiã ad monogamiã ac uiduitatẽ cohortat᷑ exponẽs ill apoſtoli ad Timotheũ. Volo aũt iuniores nu
ld;G bere: filios pcreare &c. Oñdens apoſtolũ ſᷣm ĩdulgẽtiã dixiſſe: nõ ſᷣm ĩperiũ.typos & figuras adducẽs q/
i Bus monogamia cõprobat. ac docẽs ꝗᷓ re magis ĩ nouo ꝗᷓ ĩ ueteri teſtõ cõmẽdet Et ad extremũ. ut oẽ pcidat de
4 ſideriũ n iag: calamitatẽ ſuoꝶ tpm: belloꝝꝶ clades: romanæ urbis uaſtationẽ ꝗſi tragico dolo re pſeqt᷑) Epi.
i Juetere uia nouã ſemita qrimus. Et antiꝗᷓ detritaq; materia rudẽ artis excogitemus elegãtiã: ut nec ea
3 . dẽ ſint: & eadẽ ſint. Vnũ iter ad pueniẽdũ quo cupias: multa cõpẽdia hẽt. Sæpe ad uiduas ſcripſimus: &
he . exho atiõibus eatʒ multade ſcriptunis ſctis exẽpla repetẽtes: uarios teſtionioꝶ flo res ĩ unã pudicitiæ coronã
n texuimus. Nũc ad gerütiã nobis pᷣmo eqᷓ quodã uaticinio futuroꝶ ac dei p̃ſidẽtis auxilio nomẽ accepit. Quã
autx m̃̃s: amitæ Phataꝶ Xp̃o fœmiat nobilis turba circũſtat.q̃rũ auia Metronia Pxl ãnos uidua pſeue-/
ei rãs Ann nobis filia Ehanucu cle euãgelio rerul.Lenicni mi qrtũ & decimũ uiduitatis ples ãnũ: cẽtenario
. uirginũ choro cĩgit Soror celerini pĩis gerũtiæ: ꝗᷓ paruulã nutriuit ĩfãtẽ. & ĩ ſe uo natã ſit nlcepi. gremio: ꝑ ãnos
4 xx. mariti ſolatio deſtitu ta:erudit neptẽ qd a mĩe didicit. hæc breui Fmõe pſtrixiut oñca adoleſcẽtulã meã no
i4 pᷣſtare monogamiã gñi ſuo:ſed reddere. nec ta laudãda eẽ: ſi tribuat ꝗᷓ oĩbus execrãdã: ſi negare tẽtauerit: pᷣſerti

cũ poſthumus eius Simplicius nomẽ pũ̃s referat. & nulla fit excuſatio deſtæ: ac ſine hærede domus: ſub quo

rü
.Cxxxyvi.

rũ pr̃ocinio ĩterdũ ſibi libido blãdit᷑: ut qd ꝓpter ĩtẽperantiã ſuã faciũt: uideant᷑ facere deſiderio liberoꝶ. Sed
qd ego quaſi ad retractantẽ loquor:cũ audiã eã multos palatii ꝓcos eccleſiæ uitare p̃ſidio: quos certati diabo
lus iflãmat? ut uiduæ niæ caſtitatẽ ꝓbẽt: quã & nobilitas & forma: & ætas: & opes faciũt cũctis appetibilẽ. ut
ꝗto plura ſũt: quæ ĩpugnãt pudicitiã: tãto uictricis maiora ſint p̃mia. Et quia nobis de portu egrediẽtibus: qſi
qdã ſcopulus opponit᷑: ne poſſimus ad pelagi tuta decurrere: & apoſtoli Pauli ſcribentis ad Timothe ũ ꝓfer/
tur auctoritas. in qua de uiduis diſputãs ait: uolo aũt iuniores nubere: filios pcreare: mreſfamilias eſſe: nullã
occaſionẽ dare aduerſario maledicti gra. Iã enĩ ꝗᷓdã abierũt retro poſt ſathanã. Oportet me pᷣmũ ſenſũ tracta
re pᷣcepti:& oẽm loci huius cõtinentiã diſcutere. atq; ita apoſtolicis ueſti giis ĩſiſtentẽ:ne trãſuerſũ qd ẽ: ut dici

ſolet unguẽ ĩ partẽ alterã declinare. Supra ſcripſerat: qlis uidua eẽ deberet unius uiri uxor: quæ libero s educa

uit: quæ ĩ bonis opibus habuit teſtioniũ: quæ tribulatiõibus de ſua ſubſtãtia ſubmiſtrauit: cuius ſpes deus ẽ
& quæ pmanet ĩ obſecratiõibus: & oronibus nocte ac die.Poſt quæ iũgit cõtraria: Quæ aũt ĩ delitiis ẽ: uiuens
mortua ẽ. Statiĩq; ĩfert:ut diſcipulũ ſuũ muniat oĩ arte doctrinæ. adoleſcẽtiores aũt uiduas deuita: quæ cũ la/
ſciuerĩt:in Apo nubere uolũt: hñtes dãnationẽ. ꝙ pmã fidẽ irritã fecerũt. Propter has igit᷑: quæ fornicatæ ſũt
ĩiniuriã uiri ſui Apᷣi. Hoc enĩ xa Iole pnyi Azoοσνgræcus mo ſignificat: uult apoſtolus alteꝶ mrimoniũ p̃fe
rẽs digamiã fornicatiõi: m ĩdulgẽtia dũtaxat: nõ m ĩperiũ: ſimulq; ſingula teſtimonii uerba tractãda ſũt.
Volo inꝗt adoleſcẽtulas nubere. Cur ꝗᷓ ſo ? qanolo adoleſcẽtulas fornicari: ꝓcreare filios.quã ob cauſã? ne me
tu partus ex adulterio filios necare cogant᷑. Mreſſamilias eẽ: ꝗre obſecro? qa multo tolerabilius eſt digamã eẽ:
ꝗᷓſcortũ: ſecũdũ hr̃e uiꝶ:ꝗᷓ plures adulteros. In altero enĩ miiaꝶ cõſolatio: ĩ altero pœna pcti ẽ. Seqtur: nullã
occaſionẽ dare aduerſario maledicti gr̃a: In quo breui accĩctoq; pᷣcepto multa ſi imul monita cõtinent᷑.ne ꝓpo
ſitũ uiduæ exqſitiorcultus ĩfamet. ne oculoꝶ nutibus: & hilaritate uultus iuuenũ poſt ſe greges trahat. ne ali/
ud uerbo: aliud habitu polliceat᷑. & cõueniat ei uerſiculus ilie uulgatus.
Riſit. & arguto quiddam ꝓmiſit ocello. 3.
Atq; ut oẽs nubẽdi cauſas breui ᷣmone cõcluderet: cur hoc pᷣcepiſſet oñdit: dicẽs. Iã enĩ ᷓdã abierũt retro poſt
ſathanã. Ideo ergo ſecũda: & ſi neceſſe eſt tertia: icontinẽtibus aperit mr̃imonia: uta ſathana abſtrahat: urma
gis mulierẽ qlicũq; uiro iũctã facit eẽ: ꝗ diabolo. Sed & ad corĩthios tale qd loquit᷑. Dico aũt ĩnuptis: & uiduis
bonũ eſtillis: ſi ſic pmãſerĩt. ut ego. St aũt nõ ſe cõtinẽt: nubat. melius eni eſt nubere ꝗᷓ uri. Cur apoſtolus ſta/
ti tulit. melius eſt nubere:niſi qa peius eſturi? Alioqn abſolutũ bonũ eſt: & ſine cõparatiõe peioris: eſſe id: qd
apoſtolus ait: ideſt ſolutũ nõ ligatũ: nec Puũ:ſed libeꝶ: cogitantẽ ea: quæ dei ſũt: nõ ea quæ uxoris. Et ꝓtinus
in cõſeqᷓntibus. Mulier inꝗt alligata eſt uiro: ꝗliu uir eius uiuit. ꝙ ſi dormierit uir eius liberata ẽ. cui uult nu/
bat tm̃ in dno. Beatior aũt erit: ſi ſic pmãſerit ᷣm meũ cõſiliũ. Puto aũt ꝙ & ego ſpm̃ dei habeã. & in hoc idẽ ſẽ/
ſus eſt: qa idẽ & ſpũs. diuerſæ epiſtolæ: ſed unus auctor epiſtolaꝶ. Viuẽte uiro mulier alligata eſt: & mortuo
ſoluta. Ergo mrimoniũ uĩculũ eſt. & uiduitas ſolutio. Vxor alligata eſt uiro: & uir uxori alligatus eſt ĩ tãtũ:ut
ſui corporis nõ hẽat ptãtẽ: & alterutrũ debitũ reddãt. Nec poſſint hĩe pudicitiæ libertatẽ: q fuiunt dũatui nu/
ptiaꝶ. Quodq; addidit: tm̃ in dũo amputat ethnicoꝶ cõiugia. de ꝗbus & in alio loco dixerat. Nolite iugũ du/
cere cũ ĩfidelibus. Quæ enĩ participatio iuſticiæ cũ iniꝗtate? Aut quæ ſocietas luci cũ tenebris/ Quæ cõuentio
Xp'i ad Belial? Aut quæ pars fideli: cũ ĩfideli?/ Qui cõſenſus tẽplo dei: cũ idolis?ne.ſ.aremus in boue: & aſino:
ne tunica nuptialis uario ſit texta ſubtegmiĩe. Extẽploq; tollit: qd cõceſſerat: & qſi pœniteat eũ ſnĩæ ſuæ re tra
hit. Beatior erit: ſi ſic pmãſerit: ſuiq; hoc magis dicit eſſe cõſilii. qd ne cõtẽnat ut hoĩs: ſpũs ſctĩ auctoritate cõ/
firmat: ut nõ ĩdulgẽs hõ fragilitati carnis humanæ. Sed apoſtolus ſctõ ſpu pᷣcipiẽs audiat᷑. Nec ſibi ĩ eo amoꝶ
puellariũ debet uidua blãdiri. ꝙ nõ minus ſexagenariã electionẽ pᷣcipit: neq; enĩ ĩnuptas: uel iuuẽculas cogit:

ut nubãt: q de nuptis quoq; loquit᷑ ꝛtpᷣs breue eſt. Supeſtut & ꝗq hit uxores: ſic ſint: ꝗᷓſi nõ habeãt. Sed de his

uiduis diſputat quæ ſuoꝶ nutriunt᷑ alimẽtis: quæ filioꝶ & nepotũ ceruieibus ĩponunt᷑. qbus ĩperat: ut diſcãt
domũ ſuã colere: & remunerare parẽtes. & ſufſiciẽter ei tribuere: ut nõ grauetur eccleſia: & poſſit certis uiduis
mĩſtrare. de ꝗbus ſcriptũ eſt. Honora uiduas: quæ uere uiduæ ſũt. hoceſt quæoĩ ſuoꝶ auxiio ſũt deſtitutæ: ꝗᷓ
manibus ſuis laborare nõ poſſũt: qᷓs pauptas debilitat: ætaſq; cõficit: qbus deus ſpes ẽ. &o& opus or̃o.Ex quo
dat ĩtelligi adoleſcẽtulas uiduas exceptis his ꝗᷓs excuſat ĩfirmitas. uel ſuo labori uel liberoꝶ ac ppinquoꝶ mi-

niſterio delegari. honor aũt impũtiaꝶ: uel pro elemoſyna: uel pro munere accipit᷑. ut eſt illud: p̃ſbri duplici ho

nore digni habeant᷑. maxime ꝗ laborãt in uerbo & doctrina. & in euãgelio dus diſſerit mãdatũ legis:ĩ quo drtf᷑:·

Honora pr̃em tuũ:& mr̃em tuã:nõ eſt uerboꝶ ſono q ĩopiã parẽtũ caſſa pot adulatiõe fruſtrari: ſed inuictus
neceſſariis miniſtradis debere ĩtelligi. iubẽte enĩ dno: ut filii alerẽt parẽtes paupes: & redderẽt bñficia ſenibus:
quæ paruuli acceperãt. Scnbæ & Phariſæi ecõtra docebãt filios: ut parẽtibus rnderẽt. Corban. hocẽ donũ qd;
altari pollicitus ſũ: & in tẽpli dona pmiſi: ſi tu a me acceperis cibos: uertet in refrigeriũ tuũ. Atq; ita fiebat: ut
egẽtibus pr̃e & mre: ſacriſiciũ offerrẽt filii:qd ſacerdotes ſcribæq; cõſumerẽt. Si ergo apoſtolus pauperes uidu
as: eas tamẽ quæ adoleſcẽtulæ ſunt & nulla debilitate frangunt᷑: cogit ſuis manibus laborare: ne grauet eccle/
ſia: & poſſit anus uiduas ſuſtẽtare: qua excuſatiõe utit᷑: quæ opibus mũdi affluit?quæ põt etiã aliis miſtrare
& de iniquo mãmona ſibi facere amicos: qui poſſint eã in æterna tabernacula recipere/ Simulq; conſidera: ꝙ
uidua non eligatur niſi unius uiri uxor: & nos putabamus ſacerdotum hoc tantum eſſe priuilegium: utnon

rrrrereee

Ani

nol

lus
lias

co

ſu:

dent

cot
zuti⸗
Mleli
ſic
deni
lcop
ſaluea

teltan

mil

ſieri

rte
Wwot.
Dian
8s 1

dſ

ſcen
nete
thu
uns
mie

t

ln.
lie
ſal
We⸗
ualn
fün
u
n
Ut
lon
nn
en
wbi

. ded
Idube
le ,ur
sii
üper
enull;
trach
zut dic
educ
deus
uiuens
eci
tx ſüt
llit.
ine me
miee:
enulli
nepp

neal/

w
utN
uidus
usſty
lg
tinus
ltnu
deſe⸗
rtuo⸗
iut
inu⸗
gu⸗
tio
to:
tla
/
non
ogi
lehis
llcit
iduis
tri
quo
Am
aho
0 di
ictus
bus:
igl
trut
idu
e⸗
ar

nont

admittat᷑ ad altareniſi qunã habuerit uxorẽ. Nõ ſolũ enĩ abofficio ſacerdotii digamus excluditur: ſed abele/
moſyna eccleſiæ dũ ĩdigna putat᷑ ſtipe: quæ ad ſecũda cõiugia deuoluta eſt: qꝗᷓ in lege ſacerdotali teneat᷑ & lai/

cus: qui talẽ pᷣbere ſe debet: ut poſſit eligi in ſacerdotiũ. Modo enĩ eligit᷑: ſi digamus fuerit. Porro eliguntur ex

laicis ſacerdotes. Ergo & laicus tenet᷑ madato: p qd ad ſacerdotiũ peruenit. Aliud eſt: qd uult apoſtolus: aliud
qcdcogit᷑ uelle. Vt cõcedat ſecũda mr̃imonia: mex eſt ĩcontinẽtiæ: nõ illius uoluntatis. Vult eſſe oẽs ſicut ſeip

ſũ: & ea cogitare quæ dei ſũt: & ſolutos nequaꝗᷓ ultra alligari. Sed ſi labẽtes ꝑ ĩcontinẽtiã ad baratrũ ſtupri ui

derit puenire: digamie porrigit manũ. ut cũ uno magis: ꝗ cũ pluribus uolu tent᷑. Quod nequaꝗᷓ amare dictũ:

& cõtra apoſtoli regulã ſecũdus nuptiator exaudiat. Duæ enĩ ſũt apoſtoli uoluntates. Vna qua pcipit. Dico
aũt ĩnuptis: & uiduis: bonũ eſtiillis: ſi ſic pmanſerit: ſicut ego: Altera qua ĩdulget. ſi aũt nõ ſe cõtinẽt: nubãt.
Melius eſt enĩ nubere:qꝗᷓ uri.Primũ qd uelit: deĩde qd cogat᷑ uelle:demõſtrat. Vult nos remanere poſt nupti/
as:ſicut ſeipſũ. Et ppoſitæ btĩtudis apoſtolicũ ponit exẽpluũ. Sin aut nos uiderit nolle: qd ipſe uult: ĩcontinen

tiæ nræ tribuit ĩdulgentiã. Quã ex duabus eligimus uolũtatẽqd magis uult: & qd per ſe bonũẽ Aut qd ma

li cõparatione fit leuius: & quodãmodo nec bonũ eſt:qa pᷣfert᷑ malo? Ergo ſi eligimus: qd apoſtolus nõ uult:

ſed uelle cõpellit᷑: imo acqꝗeſcit deteriora cupiẽtibus:nõ apoſtoli: ſed nr̃am facimus uolũtatẽ. Legimus ĩ ueteri
teſtamẽto: Põtifices ſemel maritos: & filias ſacerdotũ: ſi uiduæ fuerĩt: ueſci debere de Ccerdotalius cibis:mor
tuiſq; ſicut prñ: & mĩi: ſic exhibendũ ĩferiaꝶ officiũ. Sin aũt alios uiros accepint: alienas eas a pr̃e & a ſacrificiis
fieri: & ĩter externas debere reputari. Quod ꝗdẽ obſᷣuat & gẽtilitas in cõdẽnationẽ nii: ſi hocnõ exhibeat ueri/
tas Xpo: qd tribuit mẽdaciũ diabolo: qui & caſtitatẽ reppit ꝑditricẽ. Hierophanta apud athenas euitat uirũ:

& æterna debilitate fit caſtus. Flamẽ unius uxoris ad ſacerdotiũ admittit᷑: Flaminica quoq; unius mariti eligit᷑
uxor. Ad tauri ægyptii ſacra ſemel maritus aſſumit᷑: ut omittã uirgĩes Veſtæ & Apollis Iunoniſq; Achiuæ &
Dianæ ac Mineruæ quæ ppetua ſacerdotii uirgĩtate marceſcũt. Stringã breuiter reginã carthaginis: quæ ma/

gis ardere uoluit: ꝗᷓ Hiarbæ regi nubere. & Haſdrubalis uxorẽ: quæ apphenſis utraq; manu liberis:in ſubie/
Ctüũ ſe pcipitauit ĩcẽdiũ: ne pudicitiæ dãna ſẽtiret. Et Lucretiã quæ amiſſa gloria caſtitatis noluit pollutæ con/

ſciẽtiæ ſupuiuere. Acne multa lõgo mone cõtexã: quæ potes de pᷣmo cõtra louinianũ uolumĩe in ædificatio/
nẽ tuã ſumere: unũ tm: qd in pria tua geſtũ eſt: repetã: ut ſcias pudicitiã etia barbaris ac feris: & ſãguĩariis gẽ/
tibus eſſe uenerabilẽ. Gens Teutonũ ex ultimis Galloꝶ oceani atq; germaniæ pfecta littoribus: oẽs gallias in
undauit: ſæpiuſq; cæſis romanis exercitibus: apud aquas ſectias: Mario pugnãte: ſupata eſt. Quoꝶ trecentæ
mr̃onæ: cũ aliis ſe uiris captiuitatis cõditione tradẽdas eſſe didiciſſẽt: pmũ cõſulẽ depcatæ ſũt ut tẽplo Cæreris
ac Veneris in ᷣuitiũ traderent. Quod cũ nõ ĩpetrarẽt: ſubmouẽte eas lictore paruulis c?ſis liberis: mane mor
tuæ ſũt reptæ:ſi uffocatis laqᷓo faucibus: & mutuis cõplexibus ſe tenẽtes. Quod igit᷑ harbaræ caſtitati nõ potu/
it ĩferre captiuitas: hoc mr̃ona nobilis faciet! & expiet alteꝶ uiꝶ: quæ porẽ aut bonũ ꝑdidit. aut malũ expta ẽ:
ut rurſũ cõtra iudiciũ dei facere nitat᷑: Quid ſi ſtatĩ ſecũdũ pdiderit?ſociet᷑ & tertio! & ſi ille dormierit: in qrtũ

qntũq; ꝓcedat: ut nihil ſit quo a meretricibus differat: Oi rõne uiduæ ꝓuidẽdũ eſt ne caſtitatis pᷣmos excedat

limites. Quos ſi exceſſerit: & uerecũdiã ruperit mronalẽ:ĩ oẽm debacchabit᷑ luxuriã: ita ut pphetã mereat᷑ au

dire dicentẽ: facies meretricis facta eſt tibi. Impudorata es tu. Quid igit᷑ dãnamus ſecũda mr̃imonia mĩme

ſed prima laudamus. Abiicimus de eccleſia digamos abſit.ſed monogamos ad cõtinentiã ꝓpuocamus. In arca
Noe:nõ ſolũ munda: ſed & ĩmunda fuerũt aĩalia. habuit & hoĩes: habuit & ſerpẽtes. In domo quoq; magna
uaſa diuerſa ſũt. aliaĩ honorẽ:alia ĩ cõtumeliã. Et & crater ad bibendũ: eſt & matula ad ſecretiora naturæ. Nã
cũ in ſemẽte terræ bonæ cẽteſimũ & ſexageſimũ & trigeſimũ fructũ euãgelia doceãt: & cẽtenarius pro u irgĩta
tis corona pᷣmũ gradũ teneat: ſexagenarius pro labore uiduaꝶ in ſecũdo ſit numero. Tricenarius fœdera nu/
Ptiaꝶ ipſa digitoꝶ cõiunctiõe teſtet᷑: digamia in quo erit numero: ĩmo extra numeꝶ. Certe in bona terra non
orit᷑: ſed in uepbus: & ſpinetis uulpiũ quæ Herodi ĩpiiſſimo cõparant᷑: ut in eo ſe putet eſſe laudabile ſi ſcor/
tis melior ſit: ſi publicaꝶ libidinũ uictimas ſupꝑet:ſi uni ſit ꝓſtituta:nõ pluribus. Rẽ dicturus ſũ ĩcredibilẽ: ſed
multoꝶ teſtioniis approbabo. An annos plurnimos:cũ in chartis eccleſiaſticis iuuarẽ Damaſũ Romanæ urbis
epᷣm: & oriẽtis atq; occidẽtis ſynodicis cõſie ultationibus rñũderẽ: uidi duo ĩter ſe paria uiliſſimoꝶ e plæbe hoĩum
cõparata. unũ q.xx. ſepeliſſet uxores: alterã quæ uiceſimũ ſ. ecũdũ habuiſſet maritũ. Et extremo ſibi: ut ipſi pu
tabãt mñimonio copulatos ſũma oĩum expectatiõe: uiroꝶ piter ac fœminaꝶ: poſt tantas rudes ꝗs quẽ pus ſe
pulturæ efferret: uicit maritus. & totius urbis populo cõfluẽte coronatus & palmã tenẽs: adorãſq; p ſingulos
ſibi acclamãtes: uxoris multinubæ feretrũ p̃cedebat. Quid dicemus tali mulieri? Nẽpeillud: qd dns ſamarita
næ uigintiduos habuiſti maritos: & iſte a quo nunc ſepelieris: nõ eſt tuus. Itaq; obſecro te religioſa ĩ Xpo filia:
ut teſtionia ipſa nõ noueris: ꝗbus ĩcontinẽtibus: & misis ſi ubuenit᷑: ſed illa potius lectites: qbus pudicitia co/
ronat᷑. Sufficit tibi ꝙ pdidiſti pᷣmũ uirgitatis gradũ: & per tertiũ ueniſti ad ſecũdũ: ideſt ꝑ officiu cõiugale: ad
uiduitatis cõtinentiã. Extrema ĩmo abiecta: ne cogites: nec aliena: & lõge poſita exẽpla pquiras. habes auiam:
mĩem: & amitã. quaꝶ tibi abũdans imitatio: atq; doctrina: & præcepta uiuẽdi: norma uirtutum eſt. Si enim
multæ in cõiugio uiuentibus adhuc uiris intelligunt illud apoſtoli. omnia licent: ſed non omnia expediunt &
caſtrant ſe propter regna cælorum: uela ſecũda natiuitate poſt lauacrum exconſenſu: uel poſt nuptias ex ar/

dore fid ei cur uidua: quæ iudicio dei uirum habere deſinit: non illud lætabuda congeminet. Dominus dedit:

Cxxxvii.

Sevrvij

dũs abſtulit: & oblatã occaſionẽ arripiat libertatis: ut ſui corporis hẽat ptãtem. nec rurſũ ancilla fiat hominis.
. . —— . „ — » ₰ . . . — — * — ₰
Et certe multo laborioſius eſt nõ frui eo: qd hẽas:ꝗᷓ deſiderare qd amiſeris. Vnde & uirgĩtas ĩ eo faciliorẽ: qd

carnis incẽtiua nõ nouit: & uiduitas in illo ſollicitior: ꝙ pᷣteritas aĩo recolit uoluptates: maxime ſi ſe uiꝶ putet

didiſſe nõ pᷣmiſiſſe. quoꝶ alteꝶ doloris: alteꝶ gaudii eſt. Prima hoĩum creatura nos doceat plures nuptias re
futare. Vnus Adã: & una Eua: imo una ex eo coſta ſeparat᷑ ĩ fœminã: rurſũq; qd diuiſũ fuerat nuptiis copula
tur: dicẽte ſcriptura:erũt duo in carne una: nõ in duas: nec in tres. Propter qd relinqᷓt homo pr̃em & mr̃em: &
adhærebit uxori ſuæ: certe nõ uxoribus. Quod teſtimoniũ Paulus ediſſerẽs ad Ap̃m refert & ad eccleſia: ut pri

mus Adã in carne: ſecũdus ĩ ſpu monogamus ſit. Sit una Eua mĩ cũctoꝶ uiuẽtiũ: & una eccleſia parẽs ofvſum

xpᷣianoꝶ. Sicut illã maledictus Lamech in duas diuiſit uxores: ſichãc hæretici in plures eccleſias lacerãt: quæ

iuxta Apocalypſim Ioannis ſynagogæ magis diaboli appellãdæ ſũt: ꝗᷓ Xpi cõciliabula. Legimus in carminũ li

bro.Ix. ſunt reginæ: &. lxxx. cõcubinæ: & adoleſcẽtulæ quaꝶ nõ eſt numerus. Vna eſt colũba mea: pfecta mea:
una eſtmr̃is ſuæ electa genitricis ſuæ. Ad quã ſcribit idẽ Ioãnes epiſtolã. Senior electæ dñæ: & filiis eius: ſed &
in arcã quã Petrus apoſtolus ſub typo interpᷣtat᷑ eccleſiæ: Noe cũ tribus filiis ſingulas nõ binas uxores ĩtrodu/
xit. Etiã de ĩmundis aĩalibus bina ſumunt᷑: maſculus & fœmina:ut ne in beſtiis qdẽ: ſerpẽtibuſq;: crocodilis
ac lacertis: digamia habeat locũ.ꝙ ſi deĩmundis ſeptena ponunt ideſt ĩparia: & in hoc uirgĩtatis ac pudicitiæ

palma mõſtrat᷑. Egreſſus enĩ de arca Noe:deo uictimas ĩmolauit: nõ utiq; de pani ſed de ĩpari numero: qa al/

teꝶ fœtibus atq; cõiugio: alteꝶ ſacrificio pparatũ eſt. At qui pr̃iarchæ nõ ſingulas habuerũt uxores. ĩmo & cõ

cubinas habuere plurimas. Et ne hoc paꝶ ſit: Dauid multas: & Salomò habuit innumerabiles: Iudas ad Tha

mar: quaſi ad ſcortũ ĩgredit & iuxta occidentẽ lr̃am Oſee ꝓpheta nõ ſolũ meretrici: ſed etiã adulteræ copulat᷑

Quod ſi & nobilis iure cõcedit᷑:adhĩniamus ad nos fœmĩas: & in exẽplũ Sodomæ & Gomorræ ab ultimo die

depᷣhendamur uẽdentes: & emẽtes. nubẽtes: & nuptui tradẽtes. ut tũc ſit finis cõiugii: q terminus uitæ. ꝙ ſi
& poſt diluuiũ: & an uiguit iſta ſnĩa: creſcite: & multiplicamini: & replete terrã: qd ad nos in quos fines ſæcu/
loꝶ deuenerũt ꝗbus dicit᷑: ts breue eſt: & iã ſecuris ad radices arboꝶ poſita eſt: quæ ſiluã legis & nuptiaꝶ euã
gelica caſtitate ſuccidat? Ipᷣs amplexãdi: & tps lõge fieri ab amplexibus. Hieremias captiuitate ꝓpinqua uxo/
