quoq; ipſi aliqn cũ de bethleẽ hieroſolymã ueniſſet: & codicẽ ſecũdetuliſſet: in quo erat unus dialogus Cice/
ronis: & idẽ ipſe græcus Platonis: ꝙ dederit ipſũ codicẽ: & aliꝗdiu fuerit apud menullo genere negare poteſt
Sed quid ĩmoror tadiu in re:quæ luce eſt clarior?: Cũ ad hæcoĩa quæ ſupra diximus: etiam illud addat ubi ceſ
ſet oẽ cõmẽtũ qꝙ in monaſterio poſitus in bethleẽ: ante nõ multo adhuc tpe: partes grãmaticas executus ſit.
Et Maronem ſuum comicoſq; ac Lyricos & hiſtoricos auctores traditis ſibi ad diſcendum dei timorem pue/
rulis exponebat: ſcilicet ut & præceptor fieret auctorum gentilium. Quos ſi legiſſet tantummodo Ch tian ſe
.Ixxxix.

lyry

negatuꝶ iurauerat. ſed uideamus qd adhuc aliud culpet: gentiliũ eſſe dicit hæc dogmata. Ecce qua ſententia

ſe ipſe cõdẽnet. Gẽtiliũ dicit dogmata: quæ ipſe cõſcribit: labit᷑: ſed porrigẽda manus eſt: nõ eſt nimie purgẽ/

dus. Dũ enĩ totus in eloꝗntia uolitat: & uitupatiõibus atq; ĩuectionibus fert᷑: imemor ſui fit: &a rõne deuol

uit᷑. Noli fr temetipſũ:etiã in nõ neceſſariis temere cõdẽnare: nõ cõtinuo ĩter gẽtiles deputãdus es: uel tu uel

Origenes:ſi ut ipſe dixiſti: nolẽtes dei iuſticiã defẽdere & rũdere cõtra eos:qui uel fato: uel caſu cuncta moueri

dicũt: & uolẽtes oſtẽdere iuſticiã eſſe dei ꝓuidentiã: quæ moderat᷑ uniuerſa dixiſtis ĩæqualitatis cauſas: unam

quãq; ſibi aĩam iã ex anterioris uitæ quã in cæleſtibus habui: motibus ac ſẽſibus cõperaſſe: uel etiã ſi dixiſtis

ponæ illi & incõmutabili ac ſimplici naturæ trinitatis cõuenire: ut oẽm creaturã ſuã in fine oĩum reſtituat in

hoc: qd ex initio creata eſt: & poſt lõga: & ſpatiis ſ. æculoꝶ exæquata ſupplicia: quæ deus nõ tã iraſcẽtis ꝗᷓ curã

tis affectu infert unicuiq;. qppe qui cõmotiõis caret uitio: & medẽtis & curãtis uice finẽ ſtatuat aliqũ pœnaꝶ.
Hæc ergo ꝗᷓ uera dixeritis deus uiderit: tũ ĩpietatis nõ multũ mihi cõtinere uident᷑ in deũ: nec gẽtilitatis aliqd

.

Maxime ſi hac mẽte dicitis quãuis rõne dei ſcilicet iuſticiã defendere cupiẽtes. Pro his ergo noli te ſatis contur

bare: neq; teipſũ ſupfluo: aut pnĩæ ſubiicias: aut cõdẽnationi. Sed illud eſt re uera: unde te defẽdere: aut excu
ſare nõ poſſũ:ꝙ nõ ſolũ gẽtiliter: ueꝶ & ſupoẽm gentilitatẽ: ĩmo ĩpietatẽ a te dictũ ꝓbat᷑:ꝙ in hoc ipſo libel/
lo:cuius ſupius fecimus mẽtionẽ: deũ ſocrũ hr̃edixiſti. Et qd tã ĩpurũ uel ꝓfanũ:a quoꝗᷓ gentiliũ poetaꝶ ſal
tẽ dici potuit: Stultũ eſt enĩ ſi requirã de te: ubi hoc in ſcripturis ſãctis legeris. Quæro ſi uel Flaccus tuus aut
Maro:ſi Plautus Comicus aut Terẽtius. certe ſi uel Satyricus qs ĩter oĩa ſpurca ſua & ĩpudica: iſtud nefas in

deũ ex ſuo ore ptulerit. Fefellit te credo illa res & decepit: ꝙ puella ad quẽ ſermo fiebat: ſponſa xp̃i dicebat᷑: ut
ꝓpterea etiã mrem carnalẽ: ſocrũ dei appellãdã putares. Et neſciebas ꝙ hæcnõ m carnis ordinẽ dicunt᷑: ſed
Fm ſpũs gram. Spõſa enĩ ex eo appellat᷑ ꝙ ſermo dei: quaſi ſacrata quodã cõnubio iũgat᷑ aiæ humanæ. Si aũt
tali cõiunctione etiã mr̃ puellæ xpo per fidẽ ſacrat᷑: rectius etiã ipſã ſponſã xpᷣi:ꝗᷓ ſocrũ dei appellare potuiſſes

Naã reſtat tibi:ut & pr̃em puellæ ſoceꝶ dei dicas: ut ſorores etiã eius cognatas: puellã nurũ dei ꝓnũcies. Sicdũ
totus Plautinæ & Tullianæ cupis eloqᷓntiæ ſectator uideri: oblitus es: quõ apoſtolus oẽm eccleſiã: ideſt parẽ/

tes cũ liberis: mr̃em cũ filiabus:cũ ſororibus fr̃es:oẽs ſimul unã noĩet uirginẽ uel ſponſã dicẽs. Statui aũt hoc
ipſũ: oẽs uos uni uiro uirginẽ caſta exhibere Xpo. Sed tu dũnõ Paulũ ſed Porphyriũ ĩtroductorẽ te hr̃e gloria

ris: ipſũ Porphyriũ ſeqᷓndo: qui aduerſũ Ap̃um & aduerſũ deũ libros ĩpios ac ſacrilegos ſcripſit: & ab ipſo ut

ais ĩtroductus in iſtud blaſfemiæ barathrũ decidiſti. Quod ſi uere pro maledictis tuis uis agere pnĩam: ſi no

irrides iſta dicẽdo: ſi nõ mẽte Philonicus & cõtentioſus ꝓpter hoc ſolũ etiã teĩfamare nõ refugis: dũmodo ali

um decolores: ſi nõ arte ſed fide dictoꝶ tuoꝶ pœnitudinẽ egeris: ꝓ hac tã graui turpiq; blaſfemia age pnĩam.
hincenĩ in deũ blaſfemaſti. Nã de creaturis aliqd dicere & errare: maxime ſi nõ cõtumeliæ uoto: ſed dũ iuſtici
am dei ut dicis: cupit aſſerere: aqs effluat: nõ eſt nimis execrabile cõmiſſũ. In cælũ tẽdere os:graue eſt. Iniuſti/

ciã uel cõtumeliã in excelſũ loq pnitioſũ eſt. Hoc lugeat᷑:qd- difficile curat᷑. Nã qs eſt qui cum morbo regio la

boret:& de ipſo capite & uultu acuita piclitet: magnope clamet: ꝙ nõ leue ponychiũ pedis aut pfacilis ungu
læ ſuæ offẽſa curet᷑ : Illud aũt minimũ qdẽ eſt: & rnſione uix dignũ: qdenumerãs doctores ſuos:quos ſe de ſy
nagoga dicit eſſe mercatũ: ſtimulãs nos ſubiungit. neq; eni inqꝗt ipſe me docui: ſicut quidã nos ſine dubio in
tuẽs: in quos oẽ lacerationis ſuæ pondus inuexit. Et miror hoc eũ dicere uoluiſſe: cũ maiorẽ in me & ueriorem
hr̃et obtrectãdi materiã: ꝙ magis inter multos & pᷣclaros magros diu moratus: nihil dignũ eoꝶ uel magiſte/
rio uel ĩſtitutionibus habeã. Cæteꝶ iſte qui in tota uita ſua nõ totos. xxx. dies Alexãdriæ ubi erat Didymus:
cõmoratus eſt per totos pene libellos ſuos longe lateq; ſe iactat. Didymi uidẽtis eẽ diſcipulum: & xaon Vn Tnyv
ideſt pᷣceptorẽ in ſcripturis ſanctis habuiſſe Didymũu. Etois iſta iactãtia in uno mẽſe ꝗᷓſita eſt. Ego qui ſexan
nis dei cauſa cõmoratus ſu: & iteꝶ poſt ĩteruallũ aliquot aliis diebus: ubi Didymus de quo tu ſol⸗ te iactas: &
ubi alii nihilominus illo nõ ĩferiores: quos tu ne facietenus qdẽ noſti: Serapion & Menites uiri natura & mo/
ribus & eruditione germani: ubi Paulus ſenex Petri martyris diſcipulus: & ut ad heremi magros ueniã: ꝗbus
& attentius & frequentius uacabamus: ubi Macharius Antonii diſcipulus & alter Macharius & Iſidorus &
Pãbas oẽs amici dei: qui nos hæc docebãt: quæ ipſi a deo diſcebãt: quantã ego:ſi hoc ita deceret: aut expediret
de his oĩbus hre iactatiæ materiã poſſẽ? Sed erubeſco:hæc etiã retexẽs: dũ uolo tibi oſtẽdere nõ ut tu dicis:nr̃o
ĩgenio magros: ſed qd plus doleo: magris defuiſſe magis ĩgeniũ nr̃m. Veꝶ qd ſtultus ego ſctõs enumero xpᷣia
nos uiros? Nõ ꝓpter iſtos dicit: ꝗa ipſi nos docuimus:ſed qa Barabã eius de ſynagoga magrm nõ ſuſcepimus
& per ρο &αρασι%οπν Porphyrii ad logicã nõ ſumus ĩtroducti Ignoſce mihi ꝓhoc:qd malui ante ĩperitus & in/
doctus uideri: ꝗᷓ Barabæ diſcipulus dici. ꝓpoſito enĩ Apo ſimul & Baraba:ego quaſi ĩperitus Apᷣum elegi. Ita
tu ut uideo:cũ illis clamas: qui dicũt non hunc ſed Barabã. Nã Porphyrius tuus:dic quæſo: quid tedocuit:
qui aduerſum xpᷣianos & aduerſum religionẽ noſtrã blaſfemiæ uolumina cõſcripſit? Quid te iſti in quibus
tantũ te iactas: unus ab idolis dæmonuũu & alius de ſynagoga ut dicis ſathanæ: magiſtri docuerũt boni? Nihil
uideo niſi hoc: quod & ipſi nouerãt. Nã Porphyrius te docuit de xp̃ianis male loqui: cõcidere uirgines: conti
nentes: diaconos preſbyteros: & omnẽ prorſus xp̃ianorũ gradum & ordinem libellis editis infamare. Ille uero
de ſynagoga Barabas tuus pro Xpo electus docuit te reſurrectionẽ carnis: nõ ĩ uirtute ſed in fragilitate ſpare:
liæ occidentis amicũ fieri: & inimicum ſpiritus uiuificantis. Et alia quædam ſecretiora: quæ ſi res popoſcerit:

li
en
Alt

poſtmodũ pferent᷑ in tpe. Sed q in longũ mo ꝓducitur? Cõuitiis eius & iniuriis nõ rũdeamus. Lacerationi
bus eius: ad qd opus quotidie ſtilũ eius Porphyrius exacuit: nõ obuiemus. Ad hæc eni leſus nr: nõ Barabas
mag: ſilere nos docuit. Ad illud ueniamus: ut oſtẽdat᷑ ꝗᷓ uera ſũt: quæ uel pro ſua excuſatioe uel pro nr̃a accu
ſatiõe cõſcripſit. Ait enĩ eẽ ſolas pᷣfatiũculas ſuas:in ꝗqbus laudare uiſus eſt Origenẽ. In eo tñ interpretationis
ope eũ laudauerit: in quo nihil oĩno dogmaticũ: nihil de fide dictũ ſit. & ꝙ penitus in his: quæ eius ipſe inter
retatus eſt: nihil tale ſferat᷑: quale nũc ad ſynagogæ gr̃am: nõ ad xp̃ᷣianoꝶ ædificationẽ rephendit. & ꝗqᷓuis ei
ſufficere ad ſilentiũ agendũ debeat:qd ea in alienis lris culpat:quæ ꝓferunt᷑ ex ſuis:tñ& in hoc aen cliere
uideamus. Ex p̃fatione ĩterpretationũ in Ezechiele. xiiii. homeliis: ſiue oratiũculis Origenis: ſcribẽs cuidã Vi
centio: Magnũ eſt inꝗt mi amice qd poſtulas:ut Origenẽ faciã latinũ:& hoĩem iuxta Didymi uidẽtis ſnĩam
alteꝶ poſt apoſtolos eccleſiaꝶ magr̃m:etiã romanis auribus donẽ. Et poſt aliquãta: & illud inꝗt breuiter ad
monẽs: ut ſcias Origenis opuſcula in oẽm ſcripturã eẽ triplicia. Primũ eius opuſcula excepta ſũt:quæ græcæ
ſcholia nũcupant᷑. In ꝗbus ea quæ ſibi uidebant obſcura:aut quæ hr̃e aliqd difficultatis: ſũmatim breuiterq;
pſtrinxit: m homeliticũ genus: de quo & pñs ĩterpretatio eſt. Tertiũ qdſcripſitipe Tomos: nos uolumina
poſſumus nũcupare. In quo ope tota ĩgenii ſui uela ſpirãtibus uẽtis dedit: & recedẽs a terra: ĩ mediũ pelagus
aufugit. Scio te cupꝑe ut oẽ genus trãſſerã dictiõis. p̃ᷣmiſi cauſã: cur nõ facere poſſẽ:hoc tñ ſpõdeo: qa ſi orãte
te Ieſus reddiderit ſanitatẽ: nõ dicã cũcta: ꝗa hoc dixiſſe temerariũ eſt: ſed ꝑ multa ſim trãſſaturus ea lege quã
tibi ſæpe cõſtitui: ut ego uocẽ pᷣbeã:tu notariũ.Itẽ de cãticis canticorũ pᷣfatio btĩſſimo papæ Damaſo: Orige/
nes cũ ĩ cæteris libris oẽs uicerit: in cãtico cãticoꝶ ipſe ſe uicit. Nã undeci uolumĩbus explicatis:quæ ad uigĩti
uſq; uerſuũ milia ꝑpuenerũt: pᷣmũ.Ixx. ĩterpᷣtes: deĩde Aqlã: Symmacũ: Theodotionẽ: & ad extremũ qntã edi
tionẽ: quã in Actio littore ĩueniſſe ſe ſcribit: ita magnifice aperteq; diſſeruit: ut mihi uideat in eo cõpletũ eſſe
qddrᷣ.ĩtroduxit me rex in cubiculũ ſuũ.lllo itaq; opꝑe pᷣtermiſſo:qa ĩgentis eſt ocii laboris & ſũptuũ:tãtas res
tã digne in latinũ trãſferre ſermonẽ: hos duos tractatus: quos in morẽ quotidiani eloquii paruis adhuc latẽti
buſq; cõpoſuit: fideliter magis ꝗᷓ ornate ĩterpretatus ſũ: Guſtũ tibi ſenſuũ eius:nõ cibũ offerẽs: ut aĩaduertas
ꝗtũ ſint illa æſtimãda:quæ magna ſint: cũ ſic poſſint placere:quæ parua ſũt.Itẽ ex pᷣfatione cõmentarii ĩ Mi⸗/
cheã ſcripta ad Paulã & Euſtochiũ poſt aliquata: nã ꝙ dicũt Origenis me uolumĩa cõpilare & cõtaminare:nõ
dicere ſcripta ueteꝶ: qd illi maledictũ uehemẽs eſſe exiſtimãt: eã laudẽ ego duco maxima: cũ illos imitari uo
lo:qui cũctis prudẽtibus & uobis placẽt. Itẽ ex pᷣfatione interpᷣtatiõis hebraicoꝶ nominũ:poſt aliquata ita ait
ac ne forte cõſumato ædificio: quaſi ex parte abeſſet manus: noui teſtamẽti uerba & noĩa ĩ terpretatus ſũ: imi
tari uolẽs ex parte Origenẽ:quẽ poſt apoſtolũ eccleſiaꝶ magrm nemo niſi ĩperitus negat. Inter cætera enĩ ĩge
nii ſui pclara monumẽta etiã in hoc laborauit: ut qd Philo quaſi iudæus omiſerat: hicut xpᷣianus ĩpleret. Itẽ
de epiſtola ad Marcellã: Ambroſius quo chartas: ſũptus: notarios miĩſtrãte: tã ĩnumerabiles libros uere Ada/

mãtius nr̃:& nr̃ Calcẽterus explicuit.In quadã epiſtola quã ad eũdẽ de athenis ſcripſerat refert: nunꝗᷓ ſe cibos

niſi Origene pnte in lectiõe ſũpſiſſe: nunꝗᷓ ueniſſe ad ſõnũ:niſi unus de ffibus ſacris lris pſonaret. hocdiebus
egiſſe uel noctibus: ut lectio ofonẽ ſuſcipet: & or̃o lectionẽ. btũs Pãphilus martyr: cuius uitã Euſebius Cæſa/
rienſis tribus ferme uolumĩbus explicuit: cũ Demetriũ Phalereũ: & Pyſiſtratũ: ĩ ſacræ bibliothecæ ſtudio uel
let æquare:imagineſqʒ ĩgenioꝶ:quæ uera ſũt & æterna monumẽta toto orbe ꝗquireret:tũ oẽs maxime Orige
nis libros ĩpenſius ꝓſecutus: cæſariẽſi eccleſiæ dedicauit: quã ex parte corruptã Achatius de hic Euconius: qui
eiuſdẽ eccleſiæ ſacerdotes fuerũt:ĩ mẽbranis ĩſtaurare conati ſũt. Hic cũ multa repperit & ĩuentoꝶ nobis ĩdicẽ
dereliꝗ rit: cteſimi uiceſimi & ſexti pſalmi cõmentariũ: & ſe læ tractatũ: exeo ꝙ nõ ſcripſit cõfeſſus eſt nõ re/
pertũ.nõ quo talis tãtuſq; uir Adamãtiũ dicimus) aliqd p̃terierit. Sed ꝙ negligẽtia poſteriorũ: ad nr̃am uſq;
memoriã nõ durauit. Sed fortaſſis dicas mihi: ꝗd ſupfluis reples paginas? Nunqd & ille dicit crimis eſſe no/
mĩari Origenẽ? Aut ĩgenii eius laudẽ dari: Sed dicat talis ac tãtus uir magis ſi ꝗᷓ ſunt in ꝗbus aut apoſtolicus
uir aut eccleſiæ magr dicit᷑: ut in ſupioribus ipſe pfert: uel ſiqd tale eſt qd fidẽ eius: nõ ĩgeniũ ſolũ cõmendare
uideat᷑. Hoc ꝗdẽ faciã: tn iccirco hæc etia ꝓtuli: ubi eũ talẽ ac tãtũ uiꝶ dicit: ꝗa in ea pᷣfatiũcula:ubi eum dicit
apoſtolũ uel ꝓphetã defẽdi:& uſq; ad cælũ ferri: hũc puto ſmonẽ laudis eius ĩſcriptũ: & ſicubi forte ſciẽtiam
eius laudauimus: & tales ſũt oẽs meæ in illũ laudes:pro ꝗbus ĩ te hoc tãtũ ignis accẽdit: ꝗs de ſuis ſcriptis:nec

ĩputari ſibi dignũducit. Veꝶ qa nõ dignat᷑ æqualẽ nobiſcũ ꝑſonã hre in iudicio: & nos qdẽ etiã ex ſuſpitioni

bus ſolis cõdẽnat: ipſe uero neq; excyrographis ſuis teneri uult: nec putat in cauſa ſua obpuari ſcripturæ ſan/
ctæ debere ſnĩam: quæ iubet abſq; pſonaꝶ acceptione iudicari: nõ ut æqtas: ſed ut ipſe uult: ita ſatiſfaciamus
pro nobis. Ait enĩ tu ĩterpretatus es Origenẽ: culpãdus es. Ego etiã ſi eadẽ dixi: pro ꝗbus ille culpat: bn feci: &
legi debẽt & teneri. Tu ſicubi laudaſti ĩgeniũ eius uel ſcĩam: reus es. ſed ꝓfert inqt:ubi eũ ita laudauerim: ut fi/
dẽ excuſarẽ: nõ æque quidẽ: ſed quocũq; traxeris ſequor. libellũ quẽdã ſcribẽs: cõprehẽdere quaſi ĩdiculo quo

dã uoluit ꝗta apud latinos Varro cõſcripſerit: & ꝗta apud nr̃os Origenes in græcis. ĩ quo ait. M. Terẽtiũ Var/

ronẽ mirat᷑ antiqtas: ꝙ apud latinos tã ĩnumerabiles libros ſcripſit. Græci Calcenterũ miris efferũt laudibus
ꝙ tãtos libros cõpoſuerit:ꝗᷓtos quis nrum alienos ſua manu deſcribere nõ poſſit. Et qa nũcocioſũ eſt apud la
tinos græcoꝶ uoluminũ indicẽ texere: de eo qui latine ſcripſit: aliqua cõmemorabo. ut intelligamus nos Epi-
menidis dormire ſõnũ: & ſtudiũ qdilli poſuerũt in eruditiõe ſæculariũ lraꝶ:in congregandis opibus ponere.
„XC.

Xt.

Scripſit ergo Varro.xlv. libros antiqtatũ: quatuorde uita populi romani. & cũ enumeraſſet perſingula opa

oĩa:quæ Varro ſcripſit:addit poſt hæc quo rurſũ Varronis & Calcẽteri mentio facta ſit: ꝗ̃ritis uidelicet ut ad

Adamantiũ noſtrũq; Calcenteꝶ ueniamus: qui tãta in ſanctaꝶ ſcripturaꝶ labore ſudauit: ut iuſte adamantii

nomẽ acceperit. Vultis noſcere ꝗta ingenii ſui reliqrit monumẽta? Seꝗns titulus oſtendit. Scripſit in Geneſi

libros. xiii. Iſtaꝶ homeliaꝶ libri duo: in exodo excerpta: in leuitico excerpta: & poſt multa. Item inqt Monobi
bla: Periarchon libri quatuor: de reſurrectione dialogos duos. & cũ oĩa enumeraſſet eius opuſcula m ĩdiculi
fidẽ: addit & dicit. Videtis ne & græcos pariter & latinos unius labore ſi upatos? Quis enĩ unꝗᷓ tanta legere põt
ꝗta ipſe cõſcripſit: Pro hoc ſi udore qd accepit pᷣmii?⸗ Danatur a Demetrio ep̃o exceptis Palæſtinæ & Arabixæ &
phœnicis atq; achaiæ ſacerdotibus. In dãnatiõe eius cõſẽtit urbs roma. ipſa cõtra hũc ſenatũ cogit: non, ppter
dogmatũ nouitatẽ: nõ propter hæreſim: ut nũc aduerſũ eũ rabidi canes ſimulãt: ſed qa Flerii eloquẽtiæ eius
& ſciæ ferre nõ poterãt. & illo dicẽte oẽs muti putabant᷑. Hoc ꝗᷓre ſcripſerĩ: & ad paupis lucernæ igniculũ cito
ſed nõ cauto ſermone dictaueri: poteſtis ĩtelligere: ſi Epicuros & Ariſtippos cogitetis. ſiqs tibi tũc qᷓſo cũ iſta
ad paupis ut ais lucernæ igniculũcito ſed nõ cauto ſermone dictares aſtitiſſet ppheta: & clamaſſet: oſ criptor
cohibe hãc uocẽ: repᷣme ſtilũ:erit enĩ tp̃s & nõ multo poſt:cũ tu ſciſma ab eccleſia facies:& ut pro ipſo ſciſma
te colorẽ aliquẽ excuſatiõis ĩuenias: iſtos quos nũcmirabiles oĩbus facis libros:ĩ cipies ĩfamare: & iſtũ quẽ mo
do Calcẽteꝶ tuũ uocas: & pro merito laboris laudabilis ais Alamãtiũ nomĩatũ: dicturus es nõ tã libros ad uti
litatẽ aĩæ: ꝗ uenenata dogmata cõſcripſiſſe: hũc quẽ negas a Demetrio in cauſa fidei eſſe dãnatũ. & hũc quem
negas pro dogmatũ nouitate ĩcuſatũ: tu execrandũ pro dogmatũ nouitate dices. & ea quæ dicis aduerſũ eum
nũc canes rabidos ſimulare: hæc tu ipſe ſimulabis. Romanũ quoq;: ut nũc ſcribis epiſtolis tuis cõmonitoriis:
iuramẽtis: ſatellitibus circũuolantibus: etiã tu cõtra eũ coges ſenatũ. & talẽ uicẽ pro oĩbus laboribus ſuis Cal
centero tuo reddes. Et ideo caue hæc nũc ſcribere: ne cũ illa ſcripſeris: & illa egeris: multo uerius tu tuis ſnĩis cõ
dẽneris: ꝗᷓ ille alienis. Putaſne habuiſſes pphetæ illi hæc tibi dicẽti fidẽ & noò magis illũ ĩſanũ tũc:ꝗqᷓ teĩ hæc uẽ
tuꝶ putaſſes? Sed cõtentio hæc eſt: quæ nec amicis parcit: dũmodo lædat inimicos. Tu quoq; etiã hoc ſuper-/
greſſus: tibiipſi nõ parcis: dũmodo nõ inimicos cõficias ſed amicos. Itẽ ex p̃fatione hebraicaꝶ quæſtionũ poſt

multa: de Origene auũt ſileo: cuius nomẽ ſi parua licet cõponere magnis: meo noie ĩuidioſũ eſt. qui cũ ĩ home

liis ſuis quas ad uulgus loquit᷑: cõem editionẽ ſequat᷑: in tomis hebraica ueritate ſu patus:& ſuoꝶ circũdatus
agmibus: ĩterdũ linguæ pegrinæ ꝗᷓrat auxilia. Hoc unũ dico: ꝙ uellẽ cũ ĩuidia noĩs eius hre etiã ſcĩlam ſcriptu
raꝶ: floccipendẽs imagines umbraſq; laruaꝶ: quaꝶ naturæ eſſe dicit᷑: terrere paruulos: & in angulis garrire te
nebroſis. Veꝶ ego iã nec imitari debeo nec cõqueri ab his quæ in me agit: qui tãtis uiris & talibus nõ pepcit.
Nã & ſãctæ memoriæ ſanctũ Ambroſiũ epᷣm qualibus figuris laceret: qualibus obtrectationibus ſecet in his
ipſis: in ꝗbus nihilominus laudet Origenẽ. ſimiliter ex his pᷣfationibus ſuis edocebo:ante paucos dies quorũ
dã in Matthæũ & Lucã cõmentarios uos legiſſe dixiſtis: ex ꝗbus alter & ſẽſibus hebes eſſet: & alterĩ uerbis lu⸗
deret:in ſniis dormitaret. ꝗᷓ ob rẽ petiſtis: ut iſtiuſmodi nugis contẽptis ſaltẽ.xxxix. Adamantii nri in Lucam
homelias: ſicut in græco habent᷑ in terpᷣter. Moleſtã rẽ & tormẽto ſimilem:alieno (ut ait Tullius) ſtomacho &
nõ ſuo ſcribere. Quod tũ iccirco nũc faciã:qa ſublimiora nõ poſcitis.Siꝗdẽ illud qd olĩ Romæ ſãcta Bleſilla
efflagitauerat: ut.xxvi. tomos illius in Matthæuũ: & qnq; alios in Lucã: &. xxxii. in Ioãne nr̃æ linguæ traderẽ:
nec uiriũ meaꝶ: nec ocii:nec laboris eſſe pſpicitis: ſed ꝗᷓtũ apud me: & auctoritas ur̃a: & uolũtas ualet p̃termi/
ſi paululũ hebraicaꝶ ꝗᷓſtionũ libros: ut ad arbitriũ ur̃Um lucratiuis opis: hæc qualicũq; ſũt: nõ mea: ſed aliena
dictarẽ. Præſerti cũ a ſiniſtra oſcinẽ coruũ audiã crocientẽ. Et miꝶ in modũ de cũctaꝶ auiũ ridere coloribus:
cũ totus ipſe tenebroſus ſit. Fateor itaq; ante ꝗᷓ ille obiiciat in his Origenẽ tractatibus:quaſi pueruũ tabulis lu/
dere. Alia ſũt uirilia eius & ſenectutis ſeria: quæ ſi licuerit: & potuero.ſi dũs ut in latinũ monẽ uertã dederit
cũ ĩchoatũ & pᷣtermiſſũ pᷣus opus expleuero:tũc uidere poteritis: ĩmo per uos romana lingua cognoſcet:ꝗᷓtũ
boni:& ante neſcierit:& ſcire nũc cœpit.Ecce quæ de Origene & de Ambroſio ſ. ẽtiat. Quod ſi negare uoluerit
hoc qd oẽs ſciũt: ꝗa de ſacto Ambroſio dixerit: pᷣmo ex eo cõuincet᷑: ꝙ apud latinos ipſius tm & non alterius.
In Lucã cõmẽtarius fert᷑: deinde ſcit me hr̃e epiſtolã ſuã: in qua poc ipſũ & de aliis: & excuſãas in illũ ſuſpitio/

nẽ. ueꝶ ꝗa epiſtola illa etiã ſecretioraq dã cõtinet quæ ĩterim modo publicare nolo ante tps: ex aliis adhucſi⸗

milibus approbabimus. Interi Origenis libros:ut ſuꝑ oĩa admiratiõe extollit & dicit. Quod ſi eos ĩterpretet᷑
romana lingua cognoſcet ꝗᷓtũ boni: & ante neſcierit: & ſcire nũc cœpit: ideſt in Matthæũ inqt. xxv. libros: & ĩ
Lucã ꝗnq;: & in Ioannẽ. xxxii. iſti ſũt quos magnificat. In ꝗbus eadẽ ꝓrſus oĩa: ſed latius & copioſius quæ &
in iſtis periarchon libris. pro ꝗbus me arguit cõtinent᷑. Quod ſi iſte pmittit ſe iſtos interpᷣtatuꝶ: me quare ꝓ
ſimilibus ĩcuſat! Sed qm polliciti ſumus pbaturos nos quomodo laceret uiꝶ: oĩ admiratione dignũ Ambro
ſiũ epᷣm: qui nõ ſolũ mediolanen.eccleſiæ: uerũetiã oĩum eccleſiaꝶ colũna quædaã: & turris ĩexpugnabilis fuit
unã adhuc pᷣfationẽ ponemus: ex qua uideat᷑: uel tãtũ uiꝶ: ꝗᷓ fœde & ĩdigne laceret. Vel iteꝶ quò Didymum
uſq; ad cælũ efferat laudibus: quẽ rurſũ uſq; ad inferna demergat. Vel quò de urbe deo fauẽte xpᷣianoꝶ ea di
cat: quæ dicebant᷑ tũc: cũ gẽtiles in ea populi & pſeeutores pᷣncipes morabant᷑. Præfatio de ſpᷣu ſctõ ad Pauli⸗
nianũ:dũ in babylone uerſarer: & purpuratæ meretricis eſſẽ colonus: & iure qritũ uiuerẽ: uolui aliqd garrire
de ſpu ſctõ. & cœptũ opuſculũ eiuſdẽ urbis põtiſici declicare. Et ecce olla illa quæ in Hieremia poſt baculum

cernit᷑:

cel

ich

lion
Cetutad
hmnnti
nenel
Onob
nickell
egeteo⸗
tibirte
onpper
ledreing
culäcin
lo cl
blcipre
ignin
salu
i Glem
etüeum
npti
ſusal
laisc
iharve
deluper
wnüpol

üihoe

cüchn
ſcui
garner
per⸗
ernhs
guori
ebslv
lucan
Uchod
Plelle
maleri
SGterm'
lenn
nbus:
lslu⸗
ledent
etqti
oluent
leenus
luch⸗
Grn
1ose!
gur
vate-
Anbo⸗
wn
ad
Puul/
nir
ulun
eint:

cernit᷑: a facie cœpit aquilonis ardere: & phariſæoꝶ cõclamauit ſenatus: & nullus ſcriba uel fictus: ſed oẽs ꝗᷓſi
ĩdicto ſibi prœlio aduerſũ me impitiæ factio cõiurauit. Ilico ergo uelut poſtliminio Hiero ſolymã ſũ reuer/
ſus. Et poſt Romuli caſã: & nudoꝶ lupcal: diuerſoriũ Mariæ & ſpeluncã Saluatoris aſpexi. Itaq; mi Paulinia
ne frater: qa ſupradictus põtifex Damaſus: qui me ad hoc opus primus ĩpulerat: iã dormiuit in dno:tã tuis qᷓ
uenerabiliũ mihi ancillaꝶ chriſti Paulæ & Euſtochii: nuc adiutus orationibus cãticũ: qd cantare nõ potui in
terra aliena:hica uobis in Iudæa ꝓuocatus ĩ murmuro: auguſtiorẽ multo locũ exiſtimas: qui ſaluatorẽ mũudi:
ꝗᷓ qui fratris genuit parricidã. Et ut auctorẽ titulo fatear: malui alieni opis interpres exiſtere: ꝗᷓ ut qdã faciũt:ĩ
formis corniculæ more alienis me coloribus adornare. Legi dudũ de ſpũ ſãcto quoſdã libellos. Et iuxta Co/
mici ſnĩam: ex græcis bonis latina uidi nõ bona. Nihil ibi dialecticũ: nihil uirile atq; diſtrictũ: quod lectorem
uel in gratis in aſſenſũ trahat: ſed totũ flaccidũ: molle:nitidũ atq; formoſũ. & exqſitis hincinde odoribus pig
mẽtatũ. Didymus uero meus oculos hns ſpõſæ de cãtico caticoꝶ: & illa lumĩa quæ in candẽtes iã ſegetes ſub
limari lIeſus præcepit: ꝓculaltius intuet᷑: & antiquũ nobis morẽ reddit: ut uidens uocet᷑ pꝓpheta. Certe ꝗ hũc
legerit: latinoꝶ cognoſcet furta. & cõtẽnet riuulos: cũ cœpit haurire de fontibus. Impitus ſermone eſt: ſed non
ſcientia: apoſſolicũ ui ex ipſo ſtilo exprimẽs: tã ſenſuũ noĩe:ꝗᷓ ſimplicitate uerboꝶ.audiſtis quõ quem antea
coruũ dixerat & totũ tenebroſũ: nũc interĩ corniculã dicat alienis ſe pẽnis uel coloribus depingentẽ. & ꝗᷓ tur/
pe laceret: acnihil uirile habere dicat uirũ: qui ad eccleſiaꝶ Chriſti gloriã electus adeo: ẽ qui ĩ teſtimoniu locu
tus eſt in cõſpectu pſecutoꝶ regũ: & nõ eſt cõfuſus. Ambroſius ſãctus de ſpũ ſãcto nõo ſolũ uerbis ſed & ſãgui
ne ſuo ſcripſit Obtulitenĩ pſecutoribus ſãguinẽ ſuũ)quod in ſe fudit. ſed a deo ad alios adhuc reſeruabat᷑ la/
bores. Qui etiã ſi ſecutus elt græcos catholicos noſtroꝶ ſcriptores: & aliqd de eoꝶ dictis præſ ũpſit. Continuo
nõ hæc debuit eẽ tua ſũma cura: hic labor: noc ſtudiũ: ut pro hac cauſa ĩterpretareris librũ Didymi de ſpũ ſan
cto:ut furta illius cognoſcerent᷑: qui fortaſſis etiã neceſſitatẽ ſcribẽdi paſſus eſt: ut ĩſanientibus tũc hæreticis
rñderet. Hæc eſt xpᷣiani modeſtia? Sic monita ſᷣuamus apoſtoli dicẽtis: nihil per contẽtionẽ neq; per ĩanẽ glo/
tiã Deinde quæro: utiteꝶ eadẽ repetã. tu qui prædicas nõ furandũ furaris. Paulo an ĩterpretationẽ Micheæ
obiectã tibi dicebas: quaſi Origenis dicta furareris. Tu furtũ qdẽ nõ negaſti: ſ. ed ais qd mihi?Illi maledictum
uehemẽs exiſtimãt. At ego hãc laudẽ duco maximã: cũ illũ imitari uolo: qui cũctis prudẽtibus & uobis placet
Tua furta laudẽ tibi præſtãt maximã:alios furta ſua apud tecoruos & corniculas faciũt ſi tu Origenẽ:quẽ alte
tũ poſt apoſtolos dicis: recte facis imitari: qd cõcidis eũ. qui ſecutus eſt Didymũ: quẽ nihilominus & ꝓpheta
noĩas: & apoſtolicũuirũ deſignas? Si ergo neq; tãto ac tali uiro Ambroſio pepciſti: & ei quẽ alterũ poſt apo/
ſtolos ſcribis: atq; oĩbus placere prudentibus:atq; mille aliis laudibus:non duobus ut dicis ſed uniuerſis ſcri
ptis tuis uſq; ad cælũ extuliſti: rurſũ hæreticũ: quẽ an apoſtolũ facis:& Didymũ ipſũ hũc quẽ nũc ꝓphetã ui/
dentẽ & oculũ hutem ſpõſæ de cãtico cãticoꝶ: & apoſtolicũ uirũ ſenſũu noĩedeſignas: iteꝶ eũ puerſũ doctorẽ
criminaris:& inter hæreticos ut ais: cẽſoria tua uirgula ſegregas: quã uirgula a quo accepis neſcio. Nã Petrũ ſe
mel ſcimns claues a Chriſto accepiſſe. iſto mõ cẽſorias uirgulas ꝗs ſpũs eroget: tu uideris: ſi inꝗᷓ iſtos oẽs:quos
tuo ore laudaſti: tuo ore rurſũ cõdẽnas. qd ego ad iſtos Puſer deme cõquerar: ſi me nũc laceres: quẽ & epiſtolis
tuis añ laudaueras. & in cronicis tuis Florẽtino & Bonoſo pro uitæ ut ais nobilitate cõiunxeras Etiã ne illud
eius admirabile factũ ſilendũ eſt: ne pudorẽ ĩcutiamus audientibus: ꝙ Marcellini cõſulis neptẽ:quã Roma/
næ nobilitatis primã paruulo filio Romæ derelicto hieroſolymã petuſſe: & ibi ob inſigne meritũ uirtutis Te
clã noĩatam ĩ ipſis cronicis ſuis ſcripſerat:poſt id de exẽplaribus ſuis eraſit: cũ actus ſuos uidiſſet diſtrictioris
diſciplinæ fœmiĩæ diſplicere? Cõpellimur qdem plura adhucde ſcriptis eius cõgregare: ut agnoſcat᷑ ꝗᷓ uerũ ſit
& hoc quod ſcribit: qui in duabus tm̃ præfatiũculis Origenis memiĩerit. Et hocnõ fidẽ ſed ĩgeniũ:nõ dogmati
ſten ſed interpretẽ laudas. Adhibui iteꝶ decẽ. Sed ne dintari nimis ſermonẽ: oneroſu ſit: ſufficiãt interĩ hæc
in qbus eũ & ꝗᷓſi apoſtolũ laudat: & ꝗqᷓſi eccleſiaꝶ magiſt. Et qa nõ pro fide:nec pro dogmatũ nouitate: ut ra
bidi nũc canes ſimulãt: aduerſus eũ mouer ordo romanus. Et qa ipſũ ſequit᷑: qui oĩbus prudentibus & ipſis
placet. Et oĩa illa quæinſertæ ſupius eius præfatiũculæ cõteſtant᷑. VYerũhæc quoquo mõ ſint: quodcunq; hẽs
tu cũiſtis uel antiqs uel nouellis ſcriptoribus: ſiue eos tu apoſtolos: ſiue ite: uenenarios ſcribas:ſiue ꝓphetas

eos tu:ſiue puerſos uoces doctores:ad me iſta qd ſpectant? I u pro his uarietatibus tuis:pro cõtumeliis & la/

ceratiõibus bonoꝶ recte pœnitẽtiã egeris: Mihi qᷓre dicas: ſi ſecuti ſũt errãtem: ſequant᷑ & correctũ Abſit a me
nunꝗᷓ ego uel te uel aliũ errantẽ ſecutus ſũ: ſed in uirtute xpᷣi: nectenec aliũ quenꝗᷓ niſi eccleſiã catholicã ſeqᷓr.
Tu qui ſcripſiſti talia: & ſecutus es eos:quos erraſſe credebas:qui tã indigne de deo ſcripſiſſe conuictus es: tu
age pœnitẽtiã. ſi tũ putas tibi blaſfemiæ crimẽ ignoſci. Nunqd mea aliꝗᷓ ꝓferre poteris ſcripta ſimilia:in ꝗbus
me uel in iuuẽtute erraſſe cõuincas ſicut tu nõ tã cõfiteris: ꝗᷓ coõuinceris Ego me ĩterpretãdi diſciplina timõ
imitatũ te dixi uel ſecutũ. in nullo alio.ĩ quo etiã tibi oẽm i niuriã factã dicis. qa ſecutus ſũ qc te uideram in
homeliis ᷣm Lucæ euãgeliũ feciſſe. Vt ubi de filio dei nõ recte in græco inueneras præterires: in illo loco ubi di
cit: Magnificat aia mea dm: & exultauit ſpũs meus in deo ſalutari meo: noſti ꝗa de aĩa ſicubi illa quæ ſolent
dici nõ præterieris: ſed ea adhuc etiã ex te ꝗqbuſdã aſſertionibus lucidius ſcripſeris:ut in illo loco.Ecce ut facta
eſt uox ſalutatiõis tuæ in auribus meis: exultauit infãs in utero meo. Vbi dicis quod nõ erat hoc pᷣncipiũ ſub/
ſtãtiæ eius. &de tuo addidiſti atq; naturæ. Hæc & mille alia his ſimilia in ĩterpretationibus: ſiue i ipſis home
„XKCI.⸗

liis:ſiue in Hieremia:uel in Eſaia:maxime autin Ezechiele ſubtraxiſti. De fide aut. i. d e trinitate:cũ aliquãtis

in locis aliter ĩueniſſes: quæ tibi uiſa ſũt præteriſti. Hoc genus ĩterpᷣtãdi uterq; nĩm tenuit. Quod ſi alius cul-

paret:tu utiq; rũdere deberes:qui primus hoc feceras. Nuc ipſe idẽ culpas ſine dubio:un ipſe culperis. uerbum

de uerbo ĩterpᷣtan antea & ſtultũeẽ & malitioſũ ꝓnũciaſti. in hoc ſecutus ſũ te. Nuũquid de hoc uis ut pœnite
at me: qa tu mõ mutaſti ſnĩam Et ad uerbũ te interpretatũ dicis? Siqua in fide minus ædifica bãt abſtuliſti:
ut nõ oĩa:nec in oĩbus penitus amputares. Deniq; i homeliis Eſaiæ. uiſio dei filiũ & ſpm ſaãctũ retulit. Ita ut
trãſtuliſti adiiciens ex te: qd ſenſũ auctoris ad clæmẽtiorẽ traheret ĩtellectu. Ais enĩ qa iſta duo ſeraphin:dũs
ſũt Ieſus Ap̃s & ſpũs ſãctus:& ex tuo addidiſti: nec putes trinitati diſſidere naturã: ſinominũ ſeruant᷑ officia
Hæc & ego in ꝗplurimis feci talia. & aut deſecaui: aut ad ſaniorẽ intelligẽtiã declinaui. Pro his me iubes agere
pœnitẽtiã. Nõ puto hoc te ſẽtire. ꝙ ſi ꝓ his: neq; tibi neq; mihi pœnitẽdũ eſt: p ꝗbus aliis inuitas ad pœnitẽé

tiã? Scripta mea nulla extant:in ꝗbus error meus aliqs corrigẽdus eſt:tua extaãt multa:quæ ut uideo nũc ſᷣm

ſnĩam tuã uniuerſa daãnanda ſũt. Exceperas tibi cõmẽtarios in epiſtola ad Epheſios. In ꝗbus te putaueras ali

ꝗd emẽdatius cõdidiſſe. Etiã ipſe uidiſti. ꝗᷓ ſimiles per oĩa eẽ Origenis ſẽſibus ſuenti ſũt: ĩmo & plus aliqd qᷓ
hoc:qd dãnari expoſtulas cõtinere. Et niſi ipe iã tibi de his excluſiſſes pœnitẽtiæ facultatẽ:dicẽs. Reuoluite cõ

mẽtarios meos in epiſtolã ad Epheſios: & inde agnoſcetis quõ Origenis dogmatibus aduerſatus ſũ: fortaſſis

uelles iteꝶ & de his pœnitere. Et in iſtis cõdẽnare temetipſũ: ſicut & in cæteris. tũ ꝗᷓtũ in me eſt:cõcedo ego tibi

& pro his pœnitere. Sed & pro oĩbus nõ ſolũ quæ locutus es: ſed & quæ locuturus es. ſi agas pœnitentiã bene
facies. Certũ eſt enĩ ꝙ pœnitẽda ſũt cũcta quæ ſcripſeris. Quod ſi hincme aliꝗs culpaãdu putat:ꝗᷓre oĩno ali/

qd de Origene ĩterpretatus ſũ.ſi hoc culpat᷑:ego in hoc ope poſtremus ſũ: & neceſſe eſtut culpa a primis inci-

iat. Et tũ nemo cõmiſſũ punit qd ne admitteret᷑: an nò uetuit. licuit: fecimus. Siqd ꝓhibet lex obſeruari in

poſteꝶ ſolet. Sed dãnari dicit ꝗs debere cũ auctore ſuos libros. Sed ꝗd facimus de iſto auctore qui eadẽ ſcribit
ſicut ſupius pleniſſime oñdi. Similẽ excipiet eãdẽq; ſnĩam. Ego hoc nec urgeo nec opto:licet ille mecũ hoſtili

ter agat. ſed ut uideo ipſe ſibi exquirit: hoc temere alios cõdẽnãdo cõquirit. Verũ ut iteꝶ tecũ ex tuis uerbis lo

quar: ipſe ſcribis in iſtis ĩuectiuis tuis: me ĩterpretatiõe mea hoc ondiſſe: qdego qdẽ eſſẽ catholicus. Origenes
auũt quẽ ĩterpᷣtabar hæreticus. Ais enĩ hoc ẽ dicere: qa ego ſũ ꝗdẽ catholicus: iſte aut quẽ ĩterpretor hæreticus.

Ais enĩ hoc legi: ſi ut dicis toto ope meo hoc ondi: qd adhuc aliud quærit᷑ Nõne hoc totũ agit᷑: ut& illũ hære/

ticũ:& me catholicũ dicã? Si hoc dixiſſe me: & hoc toto meoo pe ſatis egiſſe teſtaris: quæ tibi iã accuſatiõis cau
ſa ſupfuit? Quo ꝓfecit tua iſtaoĩs inuectio? Si Origenẽ hæreticũ oñdi: & me catholicũ. recte feci: an nõ recte:
Sirecte:cur ad culpã &ad accuſationẽ quæ recte geſta ſũt:uocas? Si nõ eſt rectũ Origenẽ hæreticũ dici:cur me

hocnoĩein ius uocas? Quid opus fuit teĩ terpretari malitioſius ea:quæ ᷣm tuũ interpretãdi morẽ fuerãt traſ

lata: licet ĩcultiori ſermone? Quid certe opus erat auditores tuos illudere? & illis aliud opinãtibus te aliud age
re? Illi enĩ hoc exiſtimãt:ꝙ tu aduerſũ eos agas:qui Origenẽ catholicũ defẽdũt. Tu uero illos arguis & accuſas

qui eũ hæreticũ deſignarut. ꝓpter hoc forte meinuitabas ad pœnitẽtiã: nõ intellexerã. Verũtũ ſcito me nede
hoc ꝗdem pœnitudinẽ gerere: quin dicã. nõ oĩa quæ in libris eius ſueniunt᷑ tanꝗᷓ catholica eẽ ſuſcipiẽda:quæ
utꝶ ſua ſint ut dicis: an ab aliis inſerta: ut nos putamus: deus uiderit. Anobis interim: ubi ad fidei faſtigium:
& ueritatẽ uentũ fuerit reſpuunt᷑. Iu tamen dic:quid expoſcis a nobis!/ Hæreticũ uis utdicamus Origenem?:
Hoc feciſſe nos culpas. Sed ſi catholicum: pro hocnos accuſas. Deſigna manifeſtius ꝗd uelis. Iſti ſuntomnes

ſales tui de Alexandri & Porphyrii & ipſius Ariſtotelis acumine congregati. Hæc eſt oĩs illa iactaãtia:qua tea

pima ætate uſq; ad ſenectã: in Grãmaticorũ & Rhetorum & philoſophorum ſcholis ac diſciplinis prædicas
eẽ uerſatũ: ut pcederes Origenẽ pnũciaturus hæreticũ. & in ea ipſa oratiõe: qua in illũ ferebas ſnĩam accuſares
eũ: quẽ aſſerebas: ꝙ illũ hæreticũ deſignauerit. Vides ꝗqa nuſꝗᷓ cura ueritatis: ac fidei:nuſꝗ religiõis ac iudicii cõ
tẽplatio: ſed ſola male loquẽdi: ac lacerãdi fratres: exercitata libido uerſat᷑ in lingua?Sola humana in cordecõ
tentio? Sola ĩuidia & liuor in mẽte? In tãtũut cũ odioꝶ cauſa tibi adeſſet: cognominatũ te a me:licet cũ præ
conio: ĩdignãter acciperes. Ignoſce mihi: ꝙ neſciebã aw Ivοäπο 1ν⁴. ĩcõpellabilẽ noĩari. Miror tñ:ꝙ ea me

cõdẽnare depoſcas:quæ a me notata còquereris. Adillã ſane eius ĩcuſatiõis partẽ ſuꝑfluũ uideat uel rũdere ali

ꝗqd: ubi pietatis & religioſe dicta martyris Pãphili: aut falſa dici uult: aut etiã ſi uera ſintiſte pernenda decernit.

Cui iã iſte honorẽ deferat? Cui parcat!/ Oẽs apud iſtũ græci ſcriptores antiq eccleſiaſtici errauerũt. Latinis ue/
ro quõ deroget: quõ carpat ſingulos uel ueteꝶ uel nouoꝶ: diuerſa eius qui legit opuſcula recognoſcit. Sed nũc
ne martyres qdẽ apud eu hre pnt aliqd reuerẽtiæ. Nõ ĩ quit credo: qa martyris ſit hoc ſi uelimus de oĩbus ſcri/

pturaꝶ dicere libellis: quæ erit in ſingulis pbatio? Si dicãnõ eſtuerũ:qa ſtromatum libri:quos dicis: Origenis

ſũt:un ipſius eẽ ꝓpbabunt᷑ Excæteroꝶ inꝗt ſimilitudie: Sed ſicut ille qui in ſcriptura alicuius falſu facereuult

. . ₰ . . . „ 1 „— .„ „ . . . .
eius manus imitat᷑ :ita & qui ſua dicta ſubalterius noĩe uult aſſerere:ſtilũ ſine dubio imitabit eius:cuius & no

mẽaſſeruit. Deinde ut oĩa quæ iuſtiſſime dici pnt: breuitatis cauſa prætereã:ſi in tãtũ uolebas audiri. ut mar
tyrẽ reprehẽderes: dicta ipſa quæ tibi uidebant reprehẽſibilia: ĩ mediũ pferre debueras. Et tũc unuſꝗ q; legẽtiũ

uidiſſet: qd ſibi eẽt in dictis abſurdũ: qd cõſequẽs: uel qꝗd iniquũ:ꝗd certe cõtra apoſtolicas regulas. Sed tãtũ

neſcio ꝗd ĩterpretaris: ꝓ quo ut dicis: expiãdo ſãguinẽ ſuũ fuderit martyr. Ipſa illa uerba ſi legeret: iã non tua

