tot ſunt innouata ſigna: & mirabilia ĩmutata. In qua oẽ habetur delectamentum: & ad omnium gratiarum
proficimus incremẽtũ. Quã ſingularis & inaudita tui liberalitas. Quã ſu abundantiſſima ac prodiga largi/
tas: ut tui neminẽ exortẽ facias:niſi ad te uenirecontẽnat. Siꝗs ergo Baruulus : ſecure d te ueniat: & te come
dens fiat magnus & relinquẽs ſemitas infãtiæ: p uias ambulabit prudẽtiæ. Siqꝗs debilis ẽ: ad te declinet: & pro
tinus fiet fortis. Siqs infirmus: ſanabit᷑. Siqs mortuus ẽ:ſi audire te uoluerit: uitam ĩterminabilẽ apprehẽdet.
Sed qui magnus ẽ & fortis: nec hic te deſerat: nã ſemper abundanter in te inueniet: quo paſcat᷑. Nemo certe ſi
ne te põt uiuere ad momẽtũ. Tu ſolus uitã das oĩbus creaturis. Iccirco defecit cor meũ. & caro mea deus cordis
mei: & pars mea deus in ſæcula. In te ſolum delectatur cor meum. In te exuliat anima mea. Tibi ſolum adhæ
tere cupit mens mea: quoniã qui elõgãt ſeate peribaint. Tu autẽ dominene longe facias au xilium tuum a me
ſed tuam ad me inclina aurẽ miſericordiæ. Te edat pauper & inops: & ſatietur: & tunc uiuens cor laudabit te.
O lux inuiſibilis:inextinguibilis:& oĩa uere illuminans. Sedenti cæco huic ſecus uiam: miſerere mihi fili Da/
uid clamanti: uiſum tribue quo te uideat. Propicius quæſo domine huic eſto peccatori: ut ſis mihi in adiuto/
rium & in locũ refugii:ut ſaluum me facias. Et tunc ſi ambulem in medio umbræ mortis: non timebo mala:
quoniam tu mecum es. Mortuus en pie ieſu iaceo. Exurge: reſuſcita me: & confitebor tibi. æger & infirmus ſũ
. cui nulla eſt amplius in carne ſanitas: medicus es: ſana me. Nudus affligor frigore: diues es:indue me. Fame ĩ
hac ſolitudine pereo: cibus es: ſacia me. Sitio: ſalubre poculũ es: inebria me. Infixus ſũ in limo profundi: & no
ẽſubſtantia. Veni in altitudinem maris: & tempeſtas demerſit me. Laboraui clamans: factæ ſunt raucæ fau/
tes meæ: Iã intrauerunt aquæ uſq; ad aſĩam meam. Educ mede laqueo iſto: protector meus: gubernator meus
firmamentum meum: refugium meum: dux meus: & rex meus: & deus meus. In cuius commendo manibus
ſpiritum meum. Quem in crucis ſtipite redemiſti: cui uitã: miſericordiam tribuiſti. Reſpice domine humili
tatem meam: nec concludas me in manus inimici:hodie tecum ingrediar in locum tabernaculi admirabilis:
ut inhabitem in domo tua in logitudine dierum in ſæculum ſæculi. ¶ His finitis uir dũñi glorioſus ſacrum
domini corpus ſuſcipiẽs: ad terrã ſupinus rediit. Deĩde manus in moduũ crucis ſupra pectus tenẽs Symeonis

—

ꝓphetæ uaticiniũdecantauit. Quod finito ſubito cunctis ꝗ aderãt cernẽtibus: tãta in loco in quo iacebatdiui
nitus lux effulſit: ut ĩſtar ſolis radii ſplẽdor quorũlibet uibraret oculos:ne poſſẽt moriẽtẽ uiꝶ glorioſũ aliqua
liter ĩ tueri. Qua ꝗdẽ luce ad horã pmanẽtecircuaſtaãtiũ agmẽ angelicũ ibidẽ uiderũt uncich diſcurrẽtiũ:

uti ſcintillæ ĩ arũdineto ſolẽt. Quidã uero angelos nõ uiderũt:ſed uocẽ lapſã cælitus audierũt:ſicdicẽtẽ. Veni
dilecte mi: tẽpus ẽ enĩ ut mercedẽ accipias pro laboribus: quos mei cauſa uiriliter ſupportaſti. Quidã tũ nec ui

derũt angelos: nec hãc audierũt uocẽ: ſed tm cũ iis a beato Hieronymo illa finita uoce: hæcaudierũt uerba. SEc
ce ad te uenio pie Ieſu ſuſcipe quẽ tuo recupaſti ſãguie. Tunc ſubito illa lux diſparuit: & illa ala ſciſſima tand
ſydus oĩbus uirtutibus raki carnis reſoluta cæno: cæloꝶ regna adiit glorioſa. In ꝗbus iã certe tanꝗᷓ luminare
cõſpicuũ renitet: & ſpẽdore beatitudis: & multoꝶ coruſcatione pdigioꝶ. qm nõ põt abſcõdi ciuitas ſupra mõ

tẽ poſita:nec uoluit deus ut ĩ morte ip̃ius lateret ſcĩtas: cuius uita ſcĩtatis cauſa fuerat: & ſalutis totius eccleſiæ
militãtis. Tãtus deniq; illa recedẽte ſciſſima aĩa odor ſubſecutus ẽ ꝑ dies nõ modicos: ut nulla forte uetuſtatis
recordet ætas. Sed certe dignũ erat: ut illius merita odoris p̃cipue clarerẽt indicio: q ad unitatẽ fidei ĩtemeratæ
mẽbra fetida ſuoꝶ uerboꝶ odore euocauerat. Hora nãq; chariſſimi pr̃es & dñi huius tranſitus glorioſæ diei
erat ultima. In qua ꝗdẽ ut ſui atletæ pius dis gloriã demõſtraret: & oĩbus ꝗ in ecclenæ domo habitãt pferret
cla& lumẽ:hoc mò Cyrillo epo trãſitũ glorioſi Hieronymi ipſe dis reuelauit. Cũq; dicta iã hora Cyrillus eps
deuotis in ſua cellula oratiõibus inhæreret: ſurſũ ĩ ſpu raptus uelut in extaſi factus ſubito quoddã a monaſte/
rio a quo uir ſcĩſſimus migrauerat uſq; ad cælũ mirabile & ſpecioſiſſimũ uidit iter. Cuius tãta erat pulchritu/
do & admiratio: ut ſicut eodẽ poſtmodũteſtãtẽ cognouimus: ſtupore uelut amens effectus huc illucq; admi/
rãs: ſui pauliſꝑ credat obliuiſci. In hacſiqdẽ mẽtis poſitus anxietate: eleuauit oculos: & ecce angeloꝶ maxima
a monaſterio ſocietas ueniebat alternatim melodiaꝶ & mellifluoꝶ cãtuũ uocibus cõcinẽtiũ: quoꝶ uidebant᷑
uocibus cælũ & terra & oĩa quæ eoꝶ cõtinẽturambitu undiq; reſonare. Ferebãt etiã ſinguli angeloꝶ ſingulos
manibus accẽſos cæreos: quoꝶ claritas ſolis repellebat lumen. Sed ꝗd addit᷑ admiratiòi admiratio? Ad cælos
uertẽs Cyrillus oculos: nõ minorẽ angeloꝶ cernitnumeꝶ mò ſimili iſtis obuiã ueniẽtiũ: qn rei huius anxius

expectat euẽtũ. Interrogaſſet ꝗdẽ qd hoceſſet:ſed ita eũ ſtupor oppᷣſſerat: qd diceret:neſe ciebat. Aſt illo diu-

tius expectãte glorioſã uidit Hieronymi aĩam præ cũctis ꝗ p̃ibat angelis: & ſeqᷓbãtur mira decoratã pulchritu
dine ueniẽtẽ. ad cuius erat dexterã Saluatorcũ illa pariter ueniẽdo. Quæ ꝗdẽ in loco quo Cyrillus degebat gra
dũ figẽs: & ſtãs ea taliter ẽ locuta. Agnoſcis ne me? Ad quã ille. Minime qdẽ. Quis eni es ꝗ tãto cæteris honore
emines At illa. De Hieronymo unꝗᷓ fuit aliꝗᷓ tibi cognitio? At ille. Certe quẽ noĩas ſingulari affectu diligo cha
ritatis. Sed qeæſoille es: Et illa. Eius ſũ aſa: quæ gloriã iã obtineo: quã ſperabã. Ad meos pgito filios. & quæ
uidiſti nũcia: ut & a luctu deſinãt: & meo ſtatui cõgaudeãt:quẽ elegi. Quibus oĩbus finitis: oĩs illa btã uiſio ab

eius euanuit oculis: & fuit in ſemet reuerſus. ꝓtinus Cyrillus ineffabili gaudio pabudãs: ita tñ ꝙ ꝑ totã noctẽil

lã nõ ſe potuit a lachrymis præ mẽtis læticia cõtinere. Quã ergo mirabilis ẽ qns ĩ ſcis ſuis:mirabilis in maieſta

te: faciẽs ꝓdigia. Dextera dni fecit uirtutẽ:dextera dnñi exaltauit eũ: notã faciẽs ĩ populis uirtutem eius. O diui/

ni amoris ĩmẽſitas:diuinæ largitatis affluẽtia. Quid eni iſti ſuo potuit facere filio honoris & græ: & nõ fecit:cũ
tãcopioſa & ĩ uita & ĩ morte erga eũ fuerit munificẽtia: Dedit enĩ ei dñs claritatẽ æternã:& noĩe æterno hære-
ditauitillũ: & fecit eũ hæredẽ gaudioꝶ ſuꝑnoꝶ: in ꝗbus pmanebit in ſæcula. Quã ſingularis honor & admirã
da gloria excedẽs pene alioꝶ gloriã ſcõꝶ & honorẽ. ubi nõ ſolũillã ſcĩſſimã aĩam oĩs cæleſtes comitãtur cohor

tes: ſed etiã ipſe ꝓprius ſaluator. Neceniĩ ſola ĩ cælo fulget inſignis dignitatũ illa btã aĩa: ſed etiã corpus ſuum

nõ ceſſat ĩ terris radiare miraculis. Ad cuius narrationẽ cõgruu ẽ redire. Defucto nãq; ut dictu ẽ uiro ſcĩſſimo

hora cõpletorii:corpus illud tãtis fragrãs aromatibus cuſtodientes: totã illã inſõnẽ noctem ducentes circa eũ

in magnis ſiqdem pro anno quod cunctis uenerat fletibus. & pro ſua quã iã obtinuerat gloria gaudiis uigi/

lauimus. Mane autẽ facto diuinis ꝓactis: ut cõdecebat myſteriis: debitiſq; obſequiis honore debito cõſumatis

ĩ Bethleẽ iuxta ꝑpſepe ĩ quo pro nobis AXps de ĩtemerataibidẽ natus uirgĩe infans uagiit: coipus illud ſacratiſſi/

mũ ſacci cooptũ lineo ĩ terrã ordinauerat ſepeliuimus. Quãtis aũt ipſo die & etiã ad pᷣſẽs miraculis glorioſis

mirificauit dus filiũ ſuũ ſãctũ Hieronymũ:certe non foret enarrare ſufficiẽs lingua carnis: ſed tamẽ aliqua de
multis ne noſter nimis prolongeturſermo: referã. Quidã a natiuitate cæcus in ipſo ſepulturæ die uidendi be/
neficiũcorpus tangẽs ſãctũ obtinuit. Cuidã etiã iuueni ſurdo & muto ſanctiſſimũ corpus deoſculãti:ſo luto
auris & linguæ ligamĩe: & loqᷓndi & audiẽdi gra ẽ cõceſſa. Et certe dignũ erat: ut ꝗqcæcitatis ueræ lucis: quæ xp̃s

ẽ: tenebris obcæcatos:ſuis ſanctiſſimis doctrinis & exẽplis illuminauerat: Surdis quoq; & mutis ĩ diuinis opi

bus uerã exercuerat medelã: ut & diuina intelligerent documenta: & catholicæ fidei confiterentur rones: quas
ſpernebat in die ſui obitus glorioſi: & cæcis lumen ibueret corporale: & ſurdis ac mutis concederet ſanitatem
Quã plurimi ut aſſerunt: qui uiderũt a nefandis ſpiritibus obũbrati in loco quo ſanctu quieſcit corpus cla/
mãtibus diris uocibus dæmõibus: Sancte Hlieronyme. Curnos tã inſeqᷓris: tu nrm ſemp flagelluũ fuiſti & ui/
uus & mortuus: p eü ſunt mirabiliter liberati. Hæreticus qdã dũ prædictũ beatũ Hieronymũ blaſfemaret: &
eius fore dignũ corpus ĩcẽdio diceret: ultiõe diuina ad alioꝶ hæreticoꝶ formidinẽ: ĩ ligni ſpeciẽ eſtmutatus.Et
ſubito cũctis ꝗ aderãt uidẽtibus: ignis cælitus eũ ĩuaſit:ac eũ taliter cõbuſſit: ꝙ totus ĩ cinerẽ ẽ conuerſus. Ad

hæc magna hæreticoꝶ multitudo: cũ tatã ſuæ ſcitatis aduerterẽt expiẽtiã: & ad ueritatẽ ſacræ fidei tãtis & tort

.ccxix.

apertis ſignorum indiciis: tanꝗᷓ quibuſdã clamãtibus pᷣconibus uocarent᷑: ad ipſius ſacratiſſimæ & ĩtemeratæ .

fidei & lumẽ redierũt. Quid plura dicã Certe in generatione & generationẽ uixannũciarẽ quæ ꝑillũ deus oſtẽ

dere uoluit: ut magnificaret eũ: & colẽdũ exhiberet uniuerſis. Quã magnus certeẽ iſte tot faci ẽs mirabilia:cui
certe nõ ẽ ſimilis ſecũdũ opera ſua. Magna mapnalia de hoc permudũ reſonẽt extrema terrarũ ſpatia: rutilent
ſua lucida ſigna. Iã tãtoꝶ miraculoꝶ multitudine corroboret᷑ intemerata fides. Quot enĩ infirmis integram

ſanitatẽ cõceſſerit poptatã: narrare cederet ĩ ĩmẽſũ.Et tẽpus & uita & oĩs humanus deficeret ſẽſus: ſi uellet oĩa
indagare quæ opatus ẽ ĩ diebus nris: quæ auribus audiuimus: nec ſũt occulta a filiis hominũ. Lætetur itaq; to
tus fideliũ cœtus: & cãticũ læticiæ & exultatiõis deo cõcrepẽt alta uoce: ꝙ ex eis proſiliit ſtella micãs:cuius ful/
gẽtes lucis radii eos dirigũt ad cæleſtẽ patriã adeudã. Iſtius certe uita ſacratiſſima ẽ oĩbus diſciplina:mores ſũt
ſui oĩum fideliũ ĩſtituta. Adſint hodie ſacræ matri eccleſiæ: & pro tãti filii receſſu piæ lachrymæ: & pro tanta
eius gloria inæſtimabile gaudiũ. Liceat ergo ĩ ſtar piæ matris ei pias lamẽtatiões ĩpẽdere:cũ tato ſe cernit priua
tã filio:uiduatã uiro:deſtitutã pugili: & capitaneo uitis ſuæ ĩciſa palmite: quã in agro fidei plãtauit & coluit.
Nõ mihiſo ĩputet᷑ filio tãto orbato patre:ſi præ dolore dãni tã inæſtimabilis: ea referã: quæ nõ decẽt. Sæpe
nãq; nimia cordis abudãeia plura hõ Rquir ꝗᷓ uellet. Quid heu chariſſimi patres & dñi nũc uobis refera? Cir
cũquaq; ꝓſpiciẽs: & pgẽs: ut ſi forte meũ: quẽ ira mors abſtulit patrẽ Hieronymũ inuenitẽ: & nõ ĩuenio:quẽ
diligit aĩa mea:huius amore lãgueo. Tædet animã meã uitæ meæ: qm ablata ẽ uita mea:& excuſſus ſũ ſicut lo

cuſta: & exaruit uirtus mea: & lumẽ oculoꝶ meoꝶ extinctũ ẽ. Quale amplius erit mihi gaudiũĩ mundo: cum

lumẽ meũ uidere nõ poſſim Obſe euratus ẽ enĩ ſol meus. Et luna non ſtat ĩ ordĩe ſuo. Ouis cũ lupis ꝗd faciet
paſtoris priuata munimĩe? Quò uiget arbor: radice detrũcata? Quid heu dira feciſti mors Cui patrẽ recipiẽs:
filiũ tã mẽdicũ in oĩbus bonis exulẽ dimiſiſti? Omors crudelis nõ illi: ſed mihi: & pene toti eccleſiæ: quẽ ſurri/
puiſti athleta? Cur nò diſtuliſti eũ recipe? Quare aliquãtulũ nõ auertiſti faciẽ tuã ab eo? Scis quid feciſti. nũ/
ꝗd nõ deſideraſti. quæ tã uelociter a nobis ſurripuiſti: ꝙ nõ ſit in mũudo ei ſimilis ĩ uirtuteĩ doctrina in ſãcti/
tate: Hic certe prĩceps pacis:dux iuſticiæ: doctor ueritatis & æquitatis: Armiger ĩtemeratæ fidei:contra hæreti
cos bellator fortis: cuius ſagitta nunꝗᷓ abiit retrorſu: nec decliauit clypeus eius ĩ bello: & eius nunꝗᷓ ẽ auerſa ha
ſta. Inclyti chriſtiãoꝶ plabis flete: qm cecidit dux ueſter. Vox ĩ rama ſonet. Tãti filii receſſũ pie ploret eccleſia.
Iã circũdabũt eã canes multi:coſiliũ malignãtiũ obſidebit eã:qm̃ lõge factus ẽ ab ea auxiliator eius. Iã ad ſuã
nõ aſpicit defenſionẽ. Iã tribulatio ꝓxia ẽ: & nõ ẽ quiadiuuet. Iã in ſepulchro iacet ꝓtector ſolitus:nõ certe ex
urget aduerſus malignãtes in ea. Iccirco clama in cilicio: & plãctu pia mater: ĩduere uiduitatis ueſtes uiduatã
filio. Heu uaticinabũtur pſeudo ꝓphetæ: & ꝓphetabũt uiſiões mẽdaces: & fraudulẽtas diuinat ves:& fai cor/
dis ĩ nobis ſeductiões. Et certe nõ erit ꝗ reſiſtat eis. Siccatus ẽ enĩ fõs uitæ: & uenadiſparuit aquaꝶ uiuentium.
Sed & tu qd dices chariſſime p Damaſe? Vbi quẽ plus diligebas ꝗᷓ te Hieronymus?: Vbi tui norma itineris?

Coõſiliator:ductor: & rector quo abiit tuus?: Quado ꝗſo ſcribes ei? Sine tuo ſũ Fheronyme chariſſime cõſilio

uelut abſciſſũ a corpore mẽbꝶ. Scribe ſcribe qᷓſo ne pigriteris: ut ſi tua locoꝶ diſtãtia poptata careo uiſiõe: ſal
tẽ tua mihi adſit memoria frequẽs tuis aſſiduis lrñis gratioſis. Teſte deo ĩ nullo uiuẽtiũ ut ĩ te meæ ſpei firma
ui anchorã. Plora igit᷑: plora. Deducãt oculi tui lachrymas pdiẽ & noctẽ: qm defecit anchora tuæ ſpei. Aruit
ſcribẽtis manus tanꝗᷓ flos fœni. Iã nõ erit tibi amplius eius memonia. Vox certe ſua dulcis & iocũda: quæ in fi⸗
deliũ auribus erat mel dulciſſimũ: ſiluit. Heu qualẽ amiſiſti cõſiliatorẽ & adiutorẽ. Cęrte iã in multitudiĩe cõ
ſilioꝶ tuoꝶ defeciſti. Nõ erit ꝗ panẽ frãgat tibi uitæ. Extincta ẽ lucerna ĩ medio eccleſiæ micãs: ut nõ uobis ſed
ſibi ſuceat. nõ mũdo: ſed cælo ſplẽdeat. Quid ergo dicã? Cui conꝗrar? Vnde mihi ĩ hoc ueniet auxiliũ: ut cõſo
ler? Certe ut ĩtueor a dno factũ ẽ iſtud. Et iõ ſibi dicã: Cur bone leſu tã uelociter a tui ſpõſa: quã in cruce mori
ens deſpſaſti tãtũ abſtuliſti filiũ ptectorẽ cõtra eius hoſtes belligerũ: Forte uoluiſti eu tecũ? Certe dñe nõ eo
egebas: ut ipſa. Bene quidẽ ei ſubueniſti: ſed nos orphanos reliqiti. Nõ conꝗror ꝙ aliud ꝗᷓ iuſtũ & æquũ fece
nis: qm certe iã ipſe merebatur finẽ imponere huius uitæ laboribus: & tecũ eſſe. ſed doleo ꝙ tantũ incurrit dã/
num eccleſia: eo abeunte. Vtinã eũ redderes: ut tuã regeret: ſtabiliret: & defẽderet eccleſiã uelut prius. Quid bo
ne domine eius deinceps faciẽt filii iacẽtes: eſuriẽtes: circũeuntes fameliciciuitatẽ: ut canes nõ habẽtes qui eis
panẽ frãgat? Sũt oues errantes nõ habẽtes paſtorẽ: diſcipuli ſine doctore: cæci ſine ductore. Heu pr pie Hiero
nyme nræ ſuſtẽtatiõis baculus ubi es Quid tuus faciet currus ſine te dulcis auriga: Vbi cubas: Indica nobis.
Cur es nũc terræ ſocius: ꝗ in te nihil uoluiſti eſſe terrenũ: Bethleẽ Bethleẽ ciuitas Iuda quæ nõ minorẽ de prĩ/
cipibus eccleſiæ retines: qd feciſti Redde nobis quẽ retines patrẽ. Sed & tu terra qᷓre audes retinere hoĩem no
tuum? qui nil geſſit terrenum:nil carnale:certe ſua redoluit caro. Suſpende & tu piiſſime Theodoſi tua in ſa
licibus organa. Non pius ceſſet fletus: cum tui dilecti Hieronymi recordaris: quẽ amiſiſti. Tãta deniq; tibi in/
ſit doloris affectio: ꝗᷓta extitit dilectio. tãta ſit lamẽtatio:ꝗqᷓtũ dãnũ. Sed quæ poſſet mortaliũ explicare ligua
quãta eo ſuperſtite aderat toti eccleſiæ utilitas: quãta chriſtianoꝶ ſingulis ſalubritas: quãtũ certamẽ: quan/
taq; hæreticis deſtructio acdiſperſio? Hic certe oĩbus chriſticolis amabilis erat: & decorus in uita ſua. Et ideo
eius receſſu ſingulis flere licet. necẽ qui ſe abſcõdere uel excuſare poſſit. Ne igit᷑ noſter nimis pro trahat᷑ fmo
ut breuiter concludam: quæ pro noſtro damno ad dolorem attinet: ut quæ exillo proueniebat oĩbus humili
tas & exultatio explicari nõ põt: ita doloꝶ ẽ lamẽtatio. Ceſſet igitur dolor: abeat triſtitia: quibus tamen attin

Sðð

gere nõ poſſumus: quæ uellemus: quæ nõ ſolũ nullũ remediũ adhibet dolori: ſed auget. Si patrẽ noſtꝶ diligi/
mus: eius læticia gaudeamus. Nò uerediligit ꝗ ſuã tãtũ utilitatem diligit. circo & ſi pro ea: quæ nobis euenit
ĩutilitas dolemus:& pro eis:quæ recepit gaudia collætemur. Adſit ergo hodie nobis cauſa magnæ læticiæ. Cã
tet ꝗlibet ueſtrũ nouũ caticũ. Sonoris iubilet uocibus mater eccleſia. In hymnis & cõfeſſionibus plaudat ho/
die plæbs catholica. Vndiq; iocũder᷑ chriſtiana cõcio. Hodie certe obtinuit Hieronymus: qd tãto æſtuabat de
ſiderio. Hodie deuictis hoſtibus ſecurũ obtinuit triũphũ. Certe oĩbus expletis laboribus: reqem poſſidet ſine
fine. Iã no eſuriet neq; ſitiet am plius: neq; cadet ſup illũ ſol:neq; ullus æſtus. Ablata ẽ ab oculis eius oĩs lachry
ma: abiit oĩs luctus. Iã certe ſibi dolor deinceps nõ erit. Ia certe mercedẽ habet: pro qua toto uitæ ſuæ tpe labo
rauit. Cõſolemur ergo. demus magnificẽtiã deo noſtro: qm dei pfecta ſũt opa: & oĩs uitæ eius iudicia. Cõfitea
mur dno: & collaudemus ſaluatorẽ noſtrũ: qm nõ dereliqt ſãctũ ſuũ ſine adiutorio in tribulatiõibus: quæ in
agone huius uitæ miſerrimæ circũdederũt illũ. Sed adiutor & ptector ſuus factus: liberault corpus ſuũ a per/
ditiõe. Alaqᷓo linguæ iniquæ & a labiis operãtiũ mẽdaciũ: & eu ſublimiter collocauit ĩfra patris mãſiones: ubi
oẽ ẽ gaudiũ:oĩs ſuauitas:oẽ qd deſiderari põt.Vbi glorioſa & fœlix ẽ refectio animaꝶ poſt labores & erũnas:
ubidulcis ſolẽnitas angeloꝶ: ubi una ſocietas & charitas oĩum ciuiũ ſuꝑnoꝶ. Ibicerte neminẽ timor: aut do/
loricutit. Ibi nulla penitus agnoſcit᷑ anguſtia: tribulatio:aut aduerſitas. Nulla ibi ifirmitas nominatur. Ne/
mo eni fraudat᷑ ſuo deſiderio.procul ibi diſtat mors. Nulla ibi prorſus pᷣſentis gloriæ expectat᷑ minoratio:ſed
augmẽtũ.ſ. cũ oĩum uniuerlſalis erit reſurrectio mortuoꝶ. Ibi tũc corpus cuiuſſibet beatorũ ſimul cũ aĩa pdi/
Ctã gloriã: quã nũc ſola poſſidet aĩa fine ĩterminabili poſſidebit. Quis aut angeloꝶ uel hominũ: quãta ſit mi
nor particula gaudioꝶ & gloriæ:quæ ibi ſunt:eſſet ſufſficiens enarrare? Quis eſſet ĩtellectus ad hæc ĩtelligẽduũ
idoneus: quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec ĩ cor hoĩs aſcẽdit? Certe ſi hæc quãta ſint gaudia conſide/
rẽtur: terrena oĩa uiliora oĩ ſtercore apparebũt:ſi hæc tpalis uita illi cõparet᷑ :hãc ꝗlibet hominũ extinguere ꝗᷣci
tius poterit: ardeſcet ut illius capax efficiat᷑. Hæc uita caduca: & momẽtanea reſpectu illius mors potius ẽ dicẽ
da. Ois mũudi fallax & uana læticia:põdus amariſſimũ & grauis ſarcina. Hãc quippe ſarcinã deponens Hiero
nymus ſacratiſſimus optimã illã elegit partẽ: quæ ab eo nullo tẽpore auferet᷑. Rogo: gaudete & exultate: canta
te & pſallite:qa pr nr̃ glorioſus nauim plenã cæleſtibus diuitiis:æterniſe ; mercibus iã cõcupito in littore collo
cauit: anchora ſpei traquilla iã in ſtatione firmauit. I certe brauiũ obtinet: pro quo in agone huius ſæculi ab
oĩbus ſeillicitis abſtinẽdo cucurrit. Iã uictor de ſuis hoſtibus triũphauit:cũ ꝗbus ſcuto amoris dni munitus ui
riliter dimicauit. Iã denariũ accepit: pro quo tãto labore uinea ſãctæ eccleſiæ laborauit. Iã talẽtũ dno reddidit
duplicatũ:ꝙ ci mexcedẽ in gaudiũ dni meruit ĩtroire. Propter hæc gaudẽs gaudebo: & cãtabo dilecto pri meo
cãticũ nouũ: ut ſit laus eius in eccleſia ſcõꝶ. Ecce dilectus pater meus cãdidus: ſpecioſiſſimus: electus ex mili/
bus:in quo nulla ẽ macula:paſcit᷑ inter lilia in uinea dni Sabaoth. Ecce flos cãpi: & roſa nimio fragras odore
de horto nup eccleſiæ ĩ uiridaxiũ ẽ dni trãſplantatus. Ecce cyp̃ſſus ad cæli altitudinẽ ſe extollit.Ad inſie ulas lon/
ge diuulget᷑ nomẽ ſuu: ut ſit in æternũ eius memoria in benedictiõe. Exultate igit᷑ chariſſimi pres & dni. Læta
mini & laudate: qa decet laudarednm: q mirabilẽ ſe in ſuis declarat ſanctis. Lætet᷑ oĩs orbis. Erubeſcat fallaces
hæretici: & iã ſe noſcãt ad nihilũ deueniſſe. Certe nõ ẽ mortuus: ut æſtimãt ſui hoſtes:ſed certe uictor regnat in
terra uiuẽtiu. Iã certe eius refulget claritas p æterna palatia. Iã ueteribus depoſitis armis fragilibus: noua indu
it ac ꝑpetua. Hodie undiqꝙ; facta ſit in populo chriſtiano læticia. Exultet pᷣcipue ſacra miĩ eccleſia: cuius hodie
lorioſus filius: & cultor: amator & ꝓpugnator p̃eipuus: oĩbus extirpatis hæreticis dogmatibus: cũ ſuis falla
cibus auctoribus de agro fidei catholicæ: & doctrinis ſacratiſſimis: & p̃fulgidis ſignis:ac prodigiis ut ſol relu/
cet ĩter agmina beatoꝶ. Vale igit᷑ Hieronyme glorioſe:nr̃i ſemꝑ faciẽs apud deũ memoriã: ut tua ualeamus
iiſſima interceſſione: & in preſẽti ab omnibus protege nocuis: & ĩ futuro gaudia: quæ iã tu poſſides adipiſci.
nci it epiſtola btĩ Auguſtini hipponẽſis ad Cyrillũ hieroſolymitanũ epᷣm de magnificẽtiis btĩ Hieronymi.
g Lonloſiſſimi xp̃ianæ fidei athletæ: ſãctæ miis eccleſiæ lapidis angularis: ĩ quo admodu firmata cõſiſtit.
Muc uero ĩ cæleſti gloria de ſyderis radiãtis olĩ Hierorſymi pᷣſbyteri laudes uenerabilis pr Cyrille: ſ illẽdũ
ne putas: aut ligua balbutiẽtis pueri: ut uiꝶ pollutũ labiis me locuturũ fore reris! Cæli enarrat gloria dei & oĩa
uæ fecit dñs eũ ĩ ſcis ſuis laudãt. Silere debet roalis creatura: a laude dei irrõnabili nõ ſilẽte? Taceã: aut loq̃r?
cũ ſi taceã lapidibus iubet᷑ clamare. Qui ꝗqᷓuis ĩdignus & ĩſuffſiciẽs laudator exiſtaã: cũ nõ ſit pulchra ĩ ore pecca
toris laus. In ab eiuſdẽ laudibus mimeceſſabo. Firmet itaq; manus nr̃a: & lingua nr̃a palato nõ ihæreat: qm̃
certe magnus ẽ iſte uir ſciſſimus:mirabilis:& metuẽdus ſi up oẽs: ꝗ in circuitu niĩo ſũt. Magnus certe in uitæ ex
cellẽtiſſimæ ſcĩtate: magnus in ſapiẽtiæ ĩ effabilis pfũditate. Magnus i maioris nũc gloriæ ꝗtitate. Mirabilis ĩ
ꝓdigiis ĩſuetis. Metuẽdus ob ſibia dno traditã poteſtatẽ. Quã itaq;ʒ magnus ſit iſte glorioſiſſimus Hierony
mũs ĩ ſuæ uitæ excellẽtiſſisaus ſcĩtate: patefaceret mẽa lingua:cũ pᷣcipue cũctorũ nõ ſufſicerẽt mort aliũ liguæ
ut eius excellentiã explicarẽt: Liceat ergo dici:alter hic Helias: alter hic Samuel:alter hic Ioãnes baptiſta uitæ
excellentiſſimæ ſanctitate. Helias & Ioannes heremitæ: magnis ciboꝶ & ueſtiu aſperitatibus carnẽ macera⸗
uerunt. Non minoris uitæ Hieronymus glorioſiſſimus: heremita idẽ p quadriẽniũ ĩheremo:feraꝶ tãtũ ſoci
us perſtitit. Quinquaginta annis ut uenerabilis Euſebii litteræ: quas pridie recepi plenius fatebãtur: & ut me
certius tu idem noſti uinũ & ſicerã aliqualiter nõ guſtauit. Ab oĩ carniũ & etia piſcium eſu ita ſe abſtinuit:

ꝙ uix ea noĩare uolebat. Coctũᷣ ⸗ nõ niſi ĩ ultĩa ægritudie bis comedit. Cilicino ſacco carnem ueluti ehyopis
macerãs:deſuꝑ pãno uiliſſimo ſe tegebat. Stratũ aliũ niſi terrã: nunꝗᷓ ſciuit. Nõ niſi ſemel fructibus: ut herba
rũ foliis: ſiue radicibus paſtus in die: poſt ueſpas ſe of̃nibus pᷣbẽs:deĩceps uſq; ſecũdã noctis horã quotidie ui
ilabat: poſ modũ uero ſõno feſſus ĩ terra dormiẽs uſq; ad mediã noctẽ quieſcebat. Qua qdẽ cõtinue ſurgẽs
Pctiombus & ſcripturis ſãctiſſimis: ꝗbus tota radiat eccleſia uti lapidibus pᷣcioſis ĩtẽtus:uſq; ad eſus horã per
durabat. Ita leuiſſima flebat peccata: ut ꝗs eũ æſtimaſſet hominẽ interemiſſe. Ter ĩ die carnẽ duris uerbenbus
flagellauit: ita aut ex eius corpore riuuli ſãguinis effluebãt. Quin uerbũ ocioſũ aliqd ut peſtẽ maximam ſugje
bat. Sibi ociũ nullu erat: ſemp aut ſacris lectionibus: aut ſcribẽdo: aut docẽdo cũctos exercitabat᷑. Quid plura
loquar?ſi ſcõꝶꝝ ſinguloꝶ pquirerẽ uitas: eo ut puto maiorẽ neminẽ inuenitẽ. Sed ꝗa ſupius ſamuelẽ nomina
uimus:fuiſſe hũc Samuelẽ oſtẽdamus. Hic certe Samuel:ꝗ de uanis litteraꝶ ſtudiis uerberibus euocatus: ſa/
cræ ſcripturæ miniſterio deputat᷑. In cuius lumine diuina gratia ĩfluẽte: utriuſq; teſtamẽti lumẽ uidimus: & ĩ
cuius brachiis hæreticoꝶ pars maxia ẽ diſpſa. Hic certe gloria uirtutis nr̃æ trãſſerẽs utrũq; teſtamẽtum ex hæ
breoꝶ ligua:ĩ græcã pariter & latinã:diſponẽſq; ipſũ poſteris ĩ æternũ: declarãs enigmata & obſcura dubia &
nodoſa: pparãs offieioꝶ ſeriẽ cũctis eccleſiæ miniſtris totã pene eccleſiã ædificauit. Vnde bene magnus appa
ret in ſapiẽtia ineffabilis ꝓpfũditate. Liberales autẽ ſciẽtias ita pfecte ſciuit: ꝙ relatiõe oĩum nullus ſibi ſimilis
apparet adhuc. De ſcripturis uero ſacris uti multaꝶ ſuaꝶ epiſtolaꝶ FHlebraicoꝶ: Græcoꝶ: Chaldæoꝶ: Perſarũ
& Medoꝶ: Arabicoꝶ & pene oĩum nationũ linguas & litteras: tanꝗᷓ ſi fuiſſet in eiſdẽ natus & educatus ſciuit.
Quid plura dicã? Quæ Hieronymus ignorauit ĩ natura: nullus hoĩum unꝗᷓ ſciuit: Nõ me iſta uenerabilis pr
exiſtimes dicere: ut putẽ te Hieronymi & uitã & uirtutes peius me ſcire: cũ ſibi ſocius extiteris multo tempore.
Sed teſtor deũ: qm ob tã ineffabilis uiri ſanctitatẽ: ſi uoluiſſẽ tacere: nõ poſſẽ. Cõfitẽtur mirabilia & fanctitatẽ
ſuã & ipſi cæli. In qbus magnus maioris gloriæ quãtitate:ꝗqᷓ multoꝶ ſcõꝶ hitat ſine fine. Nulli itaq; dubium ẽ
ĩfra patris mãſiones ipſũunã ex maioribus & ſublimioribus ſedibus obtinere. Cũ enĩ hõ idẽ ſecũdũ opa pᷣmie
tur: & iſte pfectioris pœnæ uitæ extiterit: clare patet ipſũ unũ de maioribus & ſublimioribus cæleſtis Radrud a
lẽ ciuibus fore. Quod ut a nobis plenius & certius credat᷑ ĩ mũdo præ cũctis:quoꝶ nra recordat᷑ ætas ualde mi
rabilis apparet ꝓdigiis ĩſuetis: & miraculis infinitis: quoꝶ mihi aliqua uenerabilis Euſebius ſuis litteris decla
rauit. De cæteris uero prodigiis quæ mirabiliter fiũt quotidie: ut quotidie ĩtelligo relatibus plurimoꝶ auidus
Pdirertin ipſe pater chariſſime ſupplico: ut mihi in breui uolumĩe ꝗᷓcũq; poteris uera & utilia miracula col
ecta ꝗᷓcitius facultas aderit: eiuſdẽ Hieronymi ſcĩſſimi deuotiõe traãſmittere nõ deneges. Sed ut multa merita
Hieronymi ſaãctiſſimi nõ lateãt: qd erga me diuina annuẽte clæmẽtia: in ipſo ſui obitus dig acciglerit:enarrabo
Eodẽ nãq; die & hora qua exutus putredinis & ĩmũditiæ carnis toga Hieronymus ſcĩſſimus ueſtimẽtũ perpe
tuæ ĩmortalitatis: inæſtimabilis læticiæ & gloriæ ĩduit:du Hipponæ ĩ cellula mea quieſcẽs auide cogitãs qua/
les ĩeſſẽt aĩabus btõꝶ:q cũ xpᷣo gaudẽt gloriæ & Ilæticiaꝶ quãtitas:cupiẽs ĩde ex hac materia breuẽ cõponere tra
ctatũ:pᷣ̃cibus cõpulſus nri Seueri quõdã uenerabilis Martini Turonẽſis epi diſcipuli charta: calamo: pugilla/
riq; in manibus ſuſceptis: breuẽ uellẽ ſcribere epiſtolã ſeĩſſimo Hieronymo deſtinãd: ut ꝗqcqd ex hoc ſẽtiret
rũderet. Sciebã en ĩ tã difficili qõne a nullo uiuẽtiũ me poſſe doceri euidẽtius. Cũq; iã ſcribẽs ſalutatiõis exor
diũ Hieronymo pᷣnotarẽ: ĩefſabile ſubito lumẽ noſtus ĩuiſũ tẽporibus: noſtriſq; minime linguis declarãdu:
cũ ĩeffabili inauditaq; odoꝶ oĩum fragrãtia cellulã ĩ qua ſtabã ĩtrauit. hora cõpletorii: quo a me uiſo: ſtupo/
te admiratiõeq; cõmotus aĩ & mẽbroꝶ uirtutes repẽte amiſi. Neſciebam enĩ tũc ꝙ dextera mirabilis dei exal/
taſſet ſᷣuũ ſuũ notas faciẽs in populis uirtutes ſuas. Neſciebã etenĩ ꝙ deus antiquæ mifationis fuũ ſuũ fidelẽ
acarnis ĩmunditiis diſſoluiſſet: & tã ſublimẽ ei in cælo ſedẽ paraſſet. Neſciebã certe ſueſtigabiles uias dni. Ne/
ſciebã theſauros ĩfinitæ dei ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ. Secreta & occulta dei iudicia nõ agnoſcebã: quoniã quos uult fa
cit ſua ĩeflabili ſapiẽtia ad ſui agnitionẽ uenire. Quos auũt pᷣdeſtinat: uocat: iuſtificat: & beatificat: ꝓut decernit
fieri. Itaq; qa talẽ oculi mei nunꝗᷓ perſpexerãt lucẽ:olfactus meus odorẽ nòͤ ſenſerat: tã nouis: tã mauditis mi
ris obſtubcPeInter hæc aũt meis in me pſtrepẽtihus cogitaticibus quid hoc eſſet: de luce hæc dicẽs uerba uox
emicuit Auguſtine Auguſtine qd qris? putas ne breui ĩmittere uaſculo mare totũ? breui ĩcludere pugillo ter/

rarum orbem? Cælũ firmare ne uſitatos exerceat motus? Quæ oculus nullius hominũ uidere potuit: tuus ui/

debit? Quæ auris nulla pſonũ hauſitaudiet tua?. Quæcorhumanũ nullatenus ĩtellexit: necetiã cogitauit: exi
ſtimãs te poſſe ĩtelligere? Infinitæ rei ꝗs erit finis?: Immẽſa qua mẽſura metieris Potius totũ mare ĩ artiſſimo
clauderet᷑ uaſculo. Potius terrarũ orbem paruulus teneret pugillus. Potius cælũ a motu cõtinuo deſiſteret: ꝗᷓ
gaudioꝶ & gloriæ ꝗbus beatoꝶ aĩæ ſine fine potiũtur minorem ĩtelligeres particulã: niſi uti ego exigẽtia doce
reris. Diſcurre adhuc breui tẽporis ſpatiũ. Impoſſibilia facere ne coneris: lonec ĩpleat uitæ curſus. Hic nõ quæ
ras: quæ nõ alibi: niſi quo tã fœliciter propero ĩueniri poſſſt. Hic ſatage: talia exercere opa: ut poſtmodum ibi
quæ aliqualiter hic intelligere cupis: in æternũ habeas. Inde qui intrant nullatenus exeut: ad hæc ego pauore
ſtupens: admirtatione tã inuiſa pene amens omni quaſi uigore carens. His uerbis aliqualẽ ſumens audaciam:

tremebunda uocedixi. Fas utinam mihi foret: qui tam fœlix es: tam glorioſus: tam honorifice ad illa prope/

rans gaudia: qui tam dulcia eloquia gutturi meo faris non ambigere. Atille inquit. Nomen meũ quæris Hie-

ronymi illius preſbyteri: cui tranſmittẽdam epiſtolam iam ſcribẽs cœpiſti: ſũ anima: quæ hacĩ hora ĩ Bernle
Iuda

Iuda carnis onere depoſito: Xp̃o oĩq; cæleſti comitata cohorte:oĩ decorata pulchritudine: oĩ illuſtrata ſplen/
dore: illo ĩduta ĩmortalitatis deaurato ueſtimẽto: circũamicta oĩum bonorũ & gaudioꝶ uarietate: terrenoꝶ
oĩum triũphatrix:oĩ diadematecoronata:oĩ btitudine & fœlicitate uallata: tam nullũ eteni deĩceps expecto
gloriæ defectũ: ſed augmẽtũ. Tã glorioſe tanꝗᷓ inefſabiliter pgo ad regna cæloꝶ ſine fine mãſura. Quãdo ite
rũ iũgar corpori glorificãdo & nõ morituro: ſed gloriã quã nũc ſola habeo habituro: ĩ illa: ſcilicet in uniuerſæ
carnis reſurrectiõis die. Tũc ego amplius animiĩ mecollectis uiribus præ gaudio a lachrymis nõ ceſſãs: ſic re
ſpõdi. Vtinã uiroꝶ eximie tui mererer fieri pediſſequus. Sed ꝗᷓſo tui puuli: ꝗᷓ uiliſſimi: quẽ dllexiſti ĩ mũdo
nimia charitatis affectione recorderis: ut tuis ĩteruẽtionibus a pctis emẽder: tua gubernatiõe: recto calle: ĩof/
fẽſo pede pcedã: tuis defẽſionibus aſſiduis ab inimicis mihi cõtinue ĩſidiãtibus ꝓtegar:tuoq; ſãcto ductu ſa
lutis attingam portũ. placeret utinã uolũtati tuæ aliqᷓ mihi ĩterrogãti reſpõdere. Atilla. Quod optas dicito:
meoĩ tuæ uolũtati reſpõſurã ſciens. Vellẽ inꝗᷓ intelligere. Vtrũ beatorũ aĩæ quædã uelle poſſint:quæ obtine
re nequeãt. At illa. Vnũ auguſtine noueris: ꝙ ſãctorũ aĩæ ita in illa æterna gloria ĩ deo ſũt ſolidatæ & firma/
tæ:ꝙ nulla ſihi ĩeſt alia uolutas:niſi dei: ꝙ nil uelle aliud poſſũt:niſi quæ deus uult.Ideo quæ uolũt obtinere
poſſũt.Eteni quæcũq; uolũt:& deus & uult & adiplet. Nemo qppe noſtrũ ſuis fraudat᷑ aideris: a nil præ
ter deũ aliqs noſtrũ optat: qm uero ſemp ut uolumus deũ habemus: noſtra ſemper deſideria ſũt Plrnlllie
adipleta. Lõga quidẽ paterchariſſime Cyrille uerborũ texet ſeries: ſi oĩa quæ glorioſa illa aĩa pſcrutãti pate/
fecit: ſcriberẽ in hac breuitatis epiſtola. Spero enĩ ꝙ Bethleẽ ad tãtas reliqas uiſitandũ ueniã: nõ poſt multos
annorũ circulos: ubi tunc quæ audiui: & in ſcriptis tradidi: uidebis ꝑſpicaciter. Pluribus itaq; horis illa glorio
ſiſſima aĩa ibidẽ mecũ manẽs trinitatis ſãctiſſimæ unitatẽ: & unitatis trinitatẽ: filii a patre gnationẽ:ſpũs ſan
cti a patre & filio ꝓceſſionẽ: angelicas hierarchias & ordines: & eorũdẽ beatorũ ſpirituũ myſteria beataꝶ etiã
animaꝶ fœlicia: & alia utilia & grauia humanis ĩtellectibus ꝗᷓ ſubtiliter: ꝗᷓ euidẽter: ꝗᷓ mirabiliter mihi patefe
cerit auido: ſi oĩum hominũ linguis loquerer: nõ explicarẽ ſermone. Deinde a meis oculis lux diſparuit. Sed
multis poſtmodũ diebus ineffabilis odorũ ſuauitas remãſit. Quã mirabilis ergo iſte eſt: faciẽs tot mirabilia:
tot & tãta ĩſueta ꝓdigia hoĩbus. Ad ipſũ ergo ore noſtro clamemus & exultemus: demuſq; gloriã laudi eius:
qm̃ certe dignus eſt oĩ laude:nec ſumus ſufficiẽtes eũ laudare. Introiuit enĩ ĩ domuũ dni cãdidus & pulcherri/
mus. ubi ſine dubio de ſublimioribus: & pclarioribus gloriæ ſedẽ obtinet. Quod ut iterũ clarius ueritatis lu/
mẽ pateat:pluribus teſtibus ꝗᷓ uno cẽſui quid ſupradictus noſter Seuerus uir doctrina & ſapiẽtia pollẽs cum
tribus aliis ĩ ipſo die & hora obitus Hieronymi in Turonẽſi ciuitate uiderit: meæ addere uiſioni: de quo ꝗdẽ
ſolũmõ ipſem?t pᷣdie ad me ueniẽs fuit teſtis. Volẽs itaq; ut ſublimis Hieronymi gloria mũdũ nõ lateret: ue
luti ſãctitas ſublimis: & pene cũctorũ uiuẽtiũ excellẽtiſſima: nõ latebat:ne illi quos ſctitatis illius delectabat
ſequi ueſtigia:habiturũ pᷣmiũ ignorãtes: aliqna ſãctitatis deuiarẽt tramite. Et ut etia alii ſibi tot & tãta elargi
ri cernẽtes pᷣmiaiillius ſctitatis & uirtutis ĩhererẽt ueſtigiis (Minuit eni laborẽ põderis pᷣmioꝶ ſpes)die & hora
ꝗᷓ idẽ glorioſus Hieronymus feœliciter expirauit elargiẽdã ſibi gloriã Seuero: & tribus aliis cũ eo ſtantibus tali
ter declarauit. Hora cõpletorii die illo ĩ domo ſua Seuerus cum tribus uiris catholicis: quorũ duo monaſterii
quõdã uenerabilis Martini erãt monachi in diuinis legẽs locutionibusin cælo: ĩ ethere: terraq; cãticũ ſuauiſ/
ſimorũ inaudito ineffabiliũ: & ĩcredibiliũ infinitas repẽte audiuit uoces: & organoꝶ: tympanoꝶ: & pſalterio
rũ: & totius ſymphoniæ: & inſtrumẽtorũ ſonos: ꝗbus cælũ & terra: & oĩa ut ſibi uidebat᷑ undiq; reſonabant:
quorũ ſuauitatibus eorũ aĩæ pene a corporibus exhalabãt. Stupefacti ilico oẽs illi eleuãtes oculos cælũ totũ:

ethera: & oĩa quæ eorũ cõtinent᷑ ambitu quadam uiderũt luce ſepties ſolis luce pclariore clareſcere: ex qua oĩa

odorũ aromata erũpebãt.Hæc illi tQ mirãda ceꝛnẽtes:deũ exorarũt pᷣcibus: ut eos cur talia fierẽt non lateret.
Quibus uoxde cælo ueniens iſta dixit. Nulla uos moueat admiratio. Nil uobis uideatur admirabile: ſi talia

& uidetis & auditis. hodie enĩ regũ rex: & dñs dnantiũ xpᷣs dns exeũti de hoc neꝗᷓ ſæculo aĩæ glorioſiſſimi Hie
ronymi pᷣſbyteri in Bethleẽ Iudæ cõmoratis totus feſtianus obuiã uenit: ut eã præ cæteris tãto honorificẽtius:

tãto excellẽtius & ſublimius ad ſua introducat regna: ꝗᷓto præ cæteris ſublimioris & ſãctioris uitæ meritis ful/
