eſſe: uade & uẽde oĩa quæ hẽs: & da paupibus: & ueni ſeꝗᷓre me: uerba uertis ĩ opa: & nudã crucẽ nudus ſeꝗᷓns
expeditior & leuior ſcandis ſchalã lacob. Tunicã mutas cũ aĩo: nec pleno marſupio glorioſas ſordes appetis: .
ſed puris manibus & cãdido pectore pauperẽ te & ſpũ & opibus gloriaris. Nihil ẽ eni grãde triſti & lunda fa/
cie uel ſimulare uel oſtẽtare ieiunia: poſſeſſionũ redditibus abũdare: & uile iactare palliolu. Crates ille theba/
1

.

tlu⸗
eat:
l ſe⸗
beter
tati
di
rari.
ſeri
um,
ius
uin

coͤlo
8ad
tmas
etſs
lun⸗

ſ

as
in⸗

ſancta ꝓpter uiciniã: nec rurſus dũm loco claudere uideret᷑. Ab Hadriani tẽporibus uſq; ad ĩperiũ Cõſtãtini

annos circiter cẽtũ octogĩta: in loco reſurrectiõis ſimulacrũ Iouis: in crucis rupe:ſtatua ex marmore ueneris

àA gẽtibus poſita colebat᷑:æſtimãtibus pſecutiõis auctoribus: ꝙ tollerẽt nobis fidẽ reſurrectionis & crucis:ſi lo

caſãcta ꝑ idola polluiſſent, Bethleẽ nuc noſtrã: & anguſtiſſimũ orbis locũ: de quo pſalmiſta canit: ueritas de
terra orta eſt:lucus inumbrat Bathamuco:ideſt Adonidis. Et in ſpecu: ubi quodã xpᷣs paruulus uagiit: Vene
ris amaſius plãgebat᷑. Cur inqes hæc tã lõgo repetita proemio? uidelicet ne ꝗcꝗᷓ fidei tuæ deeſſe putes: qa hie/
roſolymã nõ uidiſti: nec nos iccirco meliores æſtimes: ꝙ huius loci habitaculo fruimur: ſed ſiue hic ſiue alibi
æqualẽ te ꝓ opibus tuis apud dñm noſtrũ hr̃e mercedẽ. Re uera ut ſimpliciter motũ mẽtis meæ fatear: cõſi. ide
rãs & ꝓpoſitũ tuũ: & ardorẽ quo ſæculo renũciaſti: differẽtias ĩ locis arbitror: ſi urbibus & frequẽtia urbiu de
relicta ĩ agello habites: & xp̃ᷣm ꝗᷓras in ſolitudine: & ores ſolus ĩ mõte cũ Ieſu: ſanctorũq; tm locoꝶ uicinitati/

bus pfruaris: ideſt ut urbe carean& ꝓpoſitũ monachi nõ amittas. Quod loquor nõ de epis: nõ de pᷣſ byteris:

nò de clericis loquor: quoꝶ aliud ofſiciũ ẽ: ſed de monacho:& monacho quõdã apud ſæculũ nobili: qui iccir/
co pᷣciũ poſſeſſionũ ſuarũ ad pedes apoſtoloꝶ poſuit docẽs pecuniã eſſe calcãdã: ut hũiliter & ſecreto uictitãs
ſemp cõotẽnat qd ſemel cõtẽpſit. Si crucis & reſurrectiõis loca nõ eſſẽt ĩ urbeceleberrima: ĩ qua curia:ĩ qua au
la militũ:ĩ qua ſcorta mimi:ſcurræ: & oĩa ſũt:quæ ſolẽt ĩ cæteris urbibus: uel ſi monachoꝶ turbis ſolũmo fre
quẽtaret᷑:expetẽdũ re uera huiuſcemodi cũctis monachis eſſe habitaculũ. nũc uero ſũmæ ſtultitiæ ẽ: reuũcia/
re ſæculo: dimittere patriã: urbes deſerere: monachũ ꝓfiteri: & inter maiores populos pegre uiuere melius: ꝗᷓ
eras uicturus ĩ patria. De toto huc orbe cõcurrit᷑. plena ẽ ciuitas uniuerſi gñis hominũ: & tãta utriuſq; ſexus
cõſtipatio:ut qd alibi ex parte fugiebas:hic totũ ſuſtinere cogaris. Quia igit᷑ me frater ĩterrogas: ꝑ quã uiã in
cedere debeas: reuelata tecũ facie loquar. Si officiũ uis exercere pᷣſbyterii: ſi eatus te uel opus uel onus forte de
lectat: uiue ĩ urbibus & caſtellis: &alioꝶ ſalutẽ fac lucrũ aĩæ tuæ. Sin aũt cupis eẽ: qd diceris monachus:ideſt

ſolus:qd facis ĩ urbibus?quæ utiq; no ſunt ſoloꝶ habitacula: ſed multoꝶ. Habet unũquodq; ꝓpoſitũ pᷣnci/

pes ſuos. Romani duces imitent᷑ Camillos: Fabritios: Regulos: Scipiones. Philoſophi ꝓponat ſibi Pythago/
rã: Socratẽ: Platonẽ: Ariſtotelẽ. Poetæ æmulent᷑ Homeru: Virgiliuũ: Menãdrũ: Terentiu. Hiſtorici Thucydi

dẽ: Saluſtiũ: Herodotũ: Liuiũ. Oratores Lyſiã: Gracchos:Demoſthenẽ: Tulliũ. Et ut ad nr̃a ueniamus Epᷣi

& pᷣſbyteri hẽant ad exẽplũ apoſtolos & apoſtolicos uiros:quoꝶ honorẽ poſſidẽtes hr̃e nitant & meritũ.Nos
aũt hẽamus ꝓpoſiti nr̃i pncipes Pauluũ: & Antoniũ: Iulianũ: Hilarionẽ: Maccharium. Et ut ad ſcripturaꝶ au
ctoritatẽ redeã: nr̃ pnceps Helias: noſter Heliſæus: nii duces filii ꝓphetarũ: ꝗ habitabãt ĩ agris & ſolitudine:
& faciebat ſibi tabernacula ꝓpe fluẽta Iordanis. De his ſũt & illi filii Rechab:ꝗ uinũ & ſicerã nõ bibebãt: qui
morabant in tẽtoriis:q dei ꝑ Hieremiã uoce laudant᷑: & ꝓmittit᷑ eis:ꝙ nõ deſiciat de ſtirpe eorũ uir ſtans corã
dno. Hoc reor & ſeptuageſimi pſalmi titulũ ſignificare filioꝶ Ionadab: & eorũ ꝗ pᷣmi ĩ captiuitatẽ ducti ſũt.
Iſteẽ Ionadab filius Rechab: q in regnoꝶ libro ſcribit᷑ currũ aſcẽdiſſe cũ Hieu. & huius filii ſũt qui in taberna
culo ſemp habitãtes ad extremũ ꝓpter irruptionẽ chaldaici exercitus hieroſolymã ĩtrare cõpulſi: hãc pᷣmi ca/
ptiuitatẽ ſuſtinuiſſe dicunt᷑:ꝙ poſt ſolitudinis libertatẽ urbe quaſi carcere ſũt recluſi. Obſecro itaq; tetut qm̃
ſãctæ ſororis tuæ ligatus es uĩculo: & nõ penitus expedito pgis gradu: ſiue hic: ſiue ibi multitudines hominũ
& officia & ſalutationes & cõuiuia ueluti quaſdã cathenas fugias uoluptatũ. ſit uilis & ueſptinus cibus hole

ra & Egumia:iterdu piſeiculos p ſümis duuas deliris. Guixpm deſtderans illo pane ueſcit᷑: nõ quæritma
e ede ꝗᷓpræcioſis cibis ſtercus cõſi

ciat. Quicqd poſt gulã nò ſentit᷑: idẽ tibi ſit qdᷓ panis & legumina. Ha/

¼ —

es aduerſũ Iouinianũ libros decõtẽptu uẽtris & gutturis plenius diſſerẽtes. Sẽper ĩ manu tua ſacra ſit lectio

Freqᷓnter orãdũ: flexo corpore mẽs erigẽda ad dñm. Crebræ uigiliæ: & uẽtre uacuoſ. xpius do rmiendũ. Rumu
ſculos & gloriolas & palpantes adulatores quaſi hoſtes fuge. Pauperibus & fratribus refrigeria ſumptuũ ma

nu ꝓpria diſtribue. Rara eſt in hoĩbus fides. Non credis uerũ eſſe qd dico? Cogita Iudæloculos:humilitatem

ueſtiũ timẽti animo nõ appetas. Sæculariũ & maxime potẽtiũ cõſortia deuita. Quid tibi neceſſe eſt ea uidere
crebrius: quorũ cõtemptu monachus eſſe cœpiſti? Soror pᷣcipue tua matronaꝶ: declinet colloqa: nec ĩter ſeri/

cas ueſtes & gẽmas circũſedẽtiũ fœminaꝶ ſe ſordidatã aut doleat aut tmiret᷑ ꝗa alteꝶ ꝓpoſiti pœnitẽtia: alte⸗

rũ iactãtiæ ſeminariũ eſt. Caue ne qᷓſi fidelis & famoſus tuoꝶ quõdã diſpẽſator alienã pecuniã diſtribuendã
accipias. Intelligis qd loquar. dedit enĩ tibi ds ĩ oĩbus intellectuũ. Habeto ſimplicitatẽ colubæ:ne cuiꝗᷓ machi

neris dolos: & ſerpẽtis aſtutiã: ne alioꝶ ſupplãteris inſidiis. Nõ multũ diſtat in uitio: uel decipe poſſe: uel de

cipi. Chriſtianũ quẽ ſenſeris tibi aut ſemp aut crebro de nũmis loquẽtẽ: excepta elemo ſyna quæ indifferẽter

omnibus patet:ſtitorẽ potius habeto:qᷓ monachũ. Præter uictũ & ueſtitum & manifeſtas neceſſitates nihil
cuiꝗᷓ tribuas: ne filiorũ panem canes comedant. Verum chriſti templũ anima credentis eſt.illã exorna: illam
ueſti: illi offer donaria: in illa chriſtũ ſuſcipe. Quæ utilitas eſt parietes fulgere in gẽmis: & chriſtũ in paupere
fame mori? Iam nõ funt tua quæ poſſides:ſed diſpenſatio tibi credita eſt. Memento Ananiæ & Saphiræ. Illi
ſua timide ſeruauerũt: tu cõſidera nechriſti ſubſtãtiã imprudẽter effudas: ideſt ne ĩmoderato iudicio rẽ pau/
perũ tribuas nõ pauperibus:& ſᷣm dictum prudentiſſimi uiri liberalitate liberalitas pereat. Noli reſpicere ad
phaleras & nomina uana Catonũ. Ego te inqt intus & in cute noui. eſſe xpᷣianũ grãde eſt: nõ uideri. Et neſcio

quomõ plus placent mũdo: qui chriſto diſpꝑlicẽt. Nec nũc ſusut aiũMineruam: ſed ingredientem pelagus

amicus amicũ monui: malẽs a te facultatẽ meã ꝗ̃ti:qᷓ uolũtatẽ: ut ĩ quo ego lapſus ſũ:tu firmo pgeres gradu.
Librũ tuũ quẽ ꝓ Theodoſio pᷣncipe prudẽter otnateq; cõpoſitũ trãſmiſiſti: libẽter legi: & p̃cipue mihi in eo
ſubdiuiſio placuit. Cũq; ĩ pmis partibus uĩcas alios: ĩ penultimis teipᷣm ſupas. ſed & ipſũ genus eloquii pᷣſſũ
eſt & nitidũ. & cũ Tulliana luceat puritate: crebrũ ẽ in ſẽtẽtiis. Iatet enĩ ut ait ꝗqdã or̃o:ĩ qua tm uerba laudã
tur. Præterea magna ẽ rerũ cõſeꝗᷓntia: & alteꝶ pẽdet ex altero. quicqd aſſũpſeris uel finis ſ upioꝶ: uel initiũ ſe/
quẽtiũ ẽ. Fœlix Theodoſius: ꝗ a tali xpᷣi oratore defẽdit᷑. Illuſtraſti purpuras eius: & utilitatẽ legũ futuris ſæ-/
culis cõſecraſti. Macte uirtute: ꝗ talia habes rudimẽta: qlis exercitatus miles eris? O ſi mihi liceret iſtiuſmodi
iĩgeniũ nõ ꝑ aonios mõtes & helicones uertices ut poetæ canũt:ſed p ſyõ & itabiriũ & ſinã & excelſa ducere ſcri
pturaꝶ. Si cõtigeret docere quæ didici: & quaſi ꝑ manus myſteria tradere ꝓphetaꝶ: naſceret nobis aliqd: qd
docta græcia nõ hret. Audi ergo mi cõſerue: amice: germane: auſculta pauliſp quo ĩ ſcripturis ſctis calle gradi
eris? Iotũ qd legimus ĩ diuinis libris nitet qdẽ: & fulget etiã ĩ cortice: ſed dulcius ĩ medulla ẽ. Qui edere uult

nucleũ: fragat nucẽ. Reuela inꝗt Dauid oculos meos: & cõſiderabo mirabilia de lege tua. Si tantus ppheta te

nebras ignorãtiæ cõfitet᷑: ꝗᷓ nos putas paruulos & pene lactẽtes iſciẽtiæ nocte circũdari? Hoc aũt uelamẽ nõ
ſolũ ĩ facie Moyſi:ſed & ĩ euãgeliſtis & ĩ apoſtolis poſitũ eſt. Turbis Saluator ĩ parabolis loꝗ bat᷑. & cõteſtãs
myſticũ eſſe qd dicebat᷑:aiebat. Qui habet aures audiẽdi audiat. Niſi apta fuerit uniuerſa quæ ſcripta ſũt:ab
eo ꝗ habet clauẽ Dauid:ꝗ apit & nemo claudit: claudit & nemo apit:nullo alio reſerãte pãdent᷑. Si hẽres hoc
fũdamẽtũ: ĩmo ſi quaſi extrema manus ĩ ope tuo duceret᷑: nihil pulchrius:nihil doctius: nihilq; latinius: tu-
is haberemus uolumiĩbus. Tertullianus creberẽ in ſentẽtiis: ſed difficilis ĩ loqᷓndo. Brũs Cypanus ĩſtar fontis
puriſſimi dulcis ĩcedit & placidus: & cũ totus ſit ĩ exercitatiõe uirtutũ occupatus: pſecutionũ anguſtiis de ſcri
pturis diuinis nequaꝗᷓ diſſeruit. Inclyto Victorinus martyrio coronatus: qd ĩtelligit eloq nõ põt. Lactatius
quaſi qdã fluuius eloꝗntiæ tullianæ utinã tã nia affirmare potuiſſet: ꝗᷓ facile aliena deſtruxit. Arnobius ĩæꝗᷓ
lis & nimius: & abſq; opis ſui partitiõe cõfuſus. Sãctus Hilarius gallicano cothurno attollit᷑. & cũ græciæ flo
ribus adornet᷑: lõgis ĩterdũ piodis ĩuoluit᷑: & a lectiõe ſimplicioꝶ fratrũ ꝓculẽ. Taceo de cæteris uel defũctis
uel etiã adhuc uiuẽtibus: ſuꝑ ꝗbus in utrãq; partẽ poſt nos alii iudicabũt. Ad teipſũ ueniã ſymmiſten: ſoda/
lẽ & amicũ: meũ inꝗᷓ amicũ ante ꝗᷓ notũ:& pᷣcabor ne aſſentationẽ in neceſſitudine ſuſpiceris: ꝗn potius uel er
rare me æſtimato: uel amore labi: ꝗᷓ amicũ adulatiõe decipe. Magnũ hẽs ingeniũ: & infinitã ſᷣmonis ſupelle/
ctilẽ: & facile loꝗris & pure:facilitaſq; ipſa & puritas mixta prudẽtiæ ẽ. Capite quippe ſano oẽs ſenſus uigẽt.
Huic prudẽtiæ & eloꝗntiæ ſi accederet uel ſtudiũ uel ĩtelligẽtia ſcripturarũ: uiderẽ te breui artẽ tenere noſtro
rũ: & aſcẽdẽtẽ cũ Iacob tectũ ſyõ canere in domatibus: qd in cubilibus cognouiſſes. Accigere ꝗſo te accigere:
nihil ſine magno labore uita dedit mortalibus. nobilẽ te eccleſia hẽat: ut pus ſenatus habuit. Præpara tibi di-
uitias: quas quotidie eroges: & nunꝗᷓ deficiãt: dũ uiget ætas: dũ adhuc canis ſpargit᷑ caputante ꝗᷓ ſubeãt mor
bi: triſtiſq; ſenectus & labor: & diræ rapiat iclæmẽtia mortis. Nihil ĩ te mediocre eſſe cõtentus ſũ:totũ ſũmũ:
totũ pfectũ deſidero. Sãctũ Vigilantiũ pᷣſbyterũ qua auiditate ſuſceperĩ melius eſt: ut ipᷣius uerbis ꝗᷓ meis di
ſcas lris. ꝗ cur tã cito a nobis ꝓfectus ſit: & nos reliꝗ rit: nõ poſſũ dicere ne lædere quẽpiã uidear. tñ ꝗᷓſi pᷣtereũ
tẽ & feſtinãtẽ paululũ tenus.& guſtũ ei noſtræ amicitiæ dedi: ut ꝑ eũ diſcas ꝗd ĩ nobis nõ deſideres. Sãctam
coſeruã tuam & tecum dño militantẽ per te ſalutari uollo.
Epiſtola Beati Hieronymi ad Ruſticũ monachũ de uita monaſtica. ¶ Argumentũ in eandem.
Vſticũ gallũ ꝗq adhuc adoleſcẽs cœpat xpo militare ad uita cõuerſationẽq; monaſticã ĩſtituit. Docet cal
are auaritia: & oẽm occaſionẽ cõcupiſcẽtiæ declinare. Monet ut pᷣus ſe monaſticæ diſciplinæ ſubiiciat:
ꝗᷓ migret ad heremũ: ſolitariæ uitæ deſcribẽs picula ac tẽtamẽta. De ope manuũ erudit: ſui ipius ĩ hebræis liis
diſcẽdis ſtudiũ laborẽq; cõmẽorãs. De ieiunio quoq; & lectiõe ĩſtruit: illud pᷣcipue mãdãs ĩ detrahẽdo liguæ
& auriũ uitare pruriginẽ: & ad extremũ ꝓbatiſſimoꝶ Galliæ eporũ Proculi & Exupii monet ſectari ueſtigia.
Ihil chriſtiano fœlicius: cui ꝓmittit regnũ cælorũ. nihil laborioſius: qui quotidie de uita periclitatur-
n nihil fortius: qui uĩcit diabolum. nihil imbecillius: quia carne ſuperat᷑. Vtriuſq; rei exẽpla ſũt plu
rima. Latro credidit in cruce: & ſtatĩ meret audire: Amẽ dico tibi: hodie mecũ eris in paradiſo. Iudas
eapo latus faſtigio in pditionis tartaꝶ labit᷑: & nec familiaritate cõuiuii: nec intictione bucellæ: necoſcu
li gratia frangitur: ne quaſi hoĩem tradat:quẽ filiũ dei nouerat. Quid Samaritana uilius? Non ſolũ ipſa cre/
didit: & poſt ſex uiros unũ inuenit dominũ: meſſiãq; cognouit ad fontem: quẽ iudæoꝶ populus ignorabat:
ſed auctor fit multorũ ſalutis. Et apoſtolis ementibus dos eſuriẽtem reficit:lapſumq; ſuſtentat. Quid Sa/
lomone ſapientius attamen infatuatur amoribus mulierũ.Bonũ eſt ſal:nullũq; ſacrilciũ abſq; huius aſper
ſione ſuſcipitur. Vnde & apoſtolus præcipit. Sermo ueſter ſale ſit cõditus. Quod ſi ĩfatuat᷑: foris proiicit᷑: in
tãtũq; percdlit nomĩs dignitatẽ: ut necin ſterqlinio quidẽ utile ſit: quo ſolẽt credẽtiũ arua cõdiri: & ſterile aĩaꝶ
ſolu pingueſcere.Hæc dicimus: ut pma te fili Ruſtice frõte doceamus: magna cœpiſſe: excelſa ſectari: & adole
ſcẽtiæ ĩmo pubertatis ĩcentiua calcãtẽ: pfectæ ꝗdẽ ætatis gradũ ſcãdere: ſed lubricũ ꝗdẽ iter eſſe: ꝑ qd ĩgrede/
ris: nec plus ſequi gloriæ poſt uictoriã ꝗᷓ ignominiæ poſt ruinã. Nõ mihi nũcꝑ uirtutũ prata ducẽdus ẽ riuu
lus:nec laborãdũ utoſtendã tibi uarioꝶ pulchritudinẽ florũ:qd in ſe lilia hẽant puritatis: quid roſa uerecũ/
diæ poſſideat: quid uiolæ purpura ꝓmittat ĩ regno: qd rutilãtiũ ſpondeat pictura gẽmaꝶ. Iam eni propitio

„2

*

Ech

— — — = ⏑ — — „ —... —

t:
lis
r
gun⸗

Plu
cus
ſeu
cte
ut
da/

Bjr Dr

dno ſtiuã tenes. Iã tectũ atq; ſolariũ cũ Petro apoſtolo còſcẽdiſti. qui eſuriẽs ĩ iudæis Cornelii ſaturat᷑ fide:&
famẽ ĩcredulitatis eoꝶ gẽtiũ cõuerſione reſtinguit: atq; ĩ uaſe euãgelioꝶ lnsgrlo⸗ qqd; de cælo deſcẽdit ad ter
ras docet᷑: & diſcit oẽs hoĩes poſſe ſaluari: ruriũq; qd uidet᷑ in ſpeciecãdi iſſimi linteaminis ĩ ſupꝑna trãſſert᷑
& credẽtiũ turbas de terris ad cælũ rapit: ut pollicitatio dñi cõpleat᷑. Bti mũdo corde:qm ipᷣi deũ uidebũt. To⸗/

tũ qd apphẽſa manu ĩſinuare tibi cupio: qd quaſi doctus nauta poſt multa naufragia rudẽ conor inſtruere

uectorẽ: illud eſt: utĩ quo littore pudicitiæ pirata ſit noueris: ubi carybdis & radix oĩum maloꝶ auaritia: ubi
Scyllæi obtrectatoꝶ canes: de ꝗbus apoſtolus loꝗtur. Ne mordẽtes ĩuicẽ mutuo cõſumamini: quomõ ĩ me/

dia trãqꝗllitate ſecuri: Lybicis ĩterdũ uitiorũ ſyrtibus obruamur: quid uenenatorũ aĩantiũ deſta huius ſæculi
nutriãt. Nauigãtes rubrũ mare: ĩ quo odtäd nobis eſt ut uerus Pharao cũ ſuo mergat᷑ exercitu: multis diffi
cultatibus ac piculis ad urbẽ maximâ puenit᷑. Vtroq; ĩ littore gẽtes uagæ: ĩmo beluæ habitãt ferociſſimæ. ſẽ/
per ſolliciti:ſemꝑ armati totius ãni uehũt cibaria. latẽtibus ſaxis uadiſq; duriſſimis plena ſũt oĩa: ita ut ſpecu
lator & doctorĩ ſũma arbore ſedeat: & ĩde regẽdæ & circũflectẽdæ nauis dictata pdicet. Fœlix curſus ẽ:ſi poſt
ſex mẽſes ſupradictæ urbis portũ teneãt: a quo ſe ĩcipit apire oceanus:p quẽ uix ãno ppetuo ad Indiã pueni/
tur: & ad Gagem fluuiũ: quẽ phyſon ſãcta ſcriptura cõmemorat: ꝗqcircuit totã terrã eiulath: & multa genera
pigmẽtorũ de paradiſi dicit fote deuehere. ubi naſcit᷑ carbũculus & ſmaragdus: & margarita cãdẽtia: & unio/-
nes ꝗbus nobiliũ fœminaꝶ ardet ambitio: mõteſq; aurei: quos adire ꝓpter gryphas & dracones & ĩmenſorũ
corpoꝶ mõſtra hoĩbus ĩpoſſibile eſt iutoſtẽdat᷑ nobis qles cuſtodes hẽat auaritia. Quorſũ iſta? pſpicuũ eſt.
ſi negociatores ſæculi tãta ſuſtinẽt: ut ad ĩcertas pituraſq; diuitias pueniãt: & ſ uẽtcũ aĩæ diſcrimĩe quæ mul
tis piculis ꝗſierũt: qd xpᷣi negociatori faciẽdũ ẽ:q uẽditis oĩbus q̃rit pᷣcioſiſſimã margaritã?ꝗ totis ſubſtantiæ
ſuæ opibus emit agrũ: ĩ quo repiat theſauꝶ: quẽ nec fur effodere: nec latro poſſit auferre- Scio me offẽſuꝶ eẽ
ꝗplurimos: ꝗq gnalẽ de uitiis diputationẽ ĩ ſuã referũt cõtumeliã. & dũ mihi iraſcunt᷑:ſuã ĩdicãt cõſciẽtiam:
multoq; peius de ſe ꝗᷓde me iudicãt. Ego enĩ neminẽ nomiabo: nec ueteris comœdiæ licẽtia certas pſonas eli-
gã atq; pſtrigã. prudẽtis uiri ẽ ac prudẽtiũ fœmĩarũ diſſimulare ĩmo emẽdare qd ĩ ſe ĩ telligãt: & ĩ dignari ſibi
magis ꝗᷓ mihi: necĩ monitorẽ maledicta cõgerere: ꝗ etſi iiſdẽ teneat᷑ crimĩbus:certe ĩ eo meliorẽ: ꝙ ſua ei mala
nõ placẽt, Audio religioſã te hr̃e matrẽ multoꝶ ãnoꝶ uiduã: quæ aluit: quæ erudiuit ĩfãtẽ: ac poſt ſtudia gal
liaꝶ: quæ uel florẽtiſſima ſũt: miſit Romã: nõ parcẽs ſũptibus: & abſentiã filii ſpe ſuſtinẽs futuroꝶ: ut uber/
tatẽ gallici nitorẽq; pᷣmonis grauitas romana cõdiret: nec calcaribus ĩ te: ſed frenis uteret᷑: qd'& i diſertiſſimis
uiris græciæ legimus: ꝗ aſianuũ tumorẽ attico ſiccabãt ſale: & luxuriãtes flagellis uineas falcibus repᷣmebãt: ut
eloqᷓntiæ torcularia no uerboꝶ pãpinis: ſed ſẽſuũ qᷓſi uuarũ expᷣſſionibus redũdarẽt. Hãc tu ſuſcipe ut paren

tẽ: ama ut nutricẽ: uenerare ut ſãctã. nec alioꝶe imiteris exẽplũ: ꝗ reliquũt ſuas: & alienas appetũt: quoꝶ dede

cus ĩ ꝓpatulo eſt: ſub nomĩbus pietatis qᷓrentiũ ſuſpecta cõſortia. Noui ego quaſdã iã maioris ætatis: & plæ
raſq; gñis libertini adoleſcẽtibus delectari: & filios ꝗᷓrere ſpiritales: paulatiq; pudore ſupato ꝑ ficta matrũ no
mina erũpũt ĩ licẽtiã mari talẽ. alii ſorores uirgĩes deſerũt: & externis uiduis copulant᷑.Suũt quæ oderũt ſuos:
& nõ ſuoꝶ palpant affectu: quaꝶ ĩ patiẽtia ĩdex aĩ nullã recipit excuſationẽ: & caſſa pudicitiæ uelamẽta qua/
ſi araneaꝶ fila dirũpũt. Videas nonullos accictis renibus pulla tunica barba plixa a mulieribus non poſſe di
ſcedere: ſub eodẽ manere tecto: ſimul inire cõuiuia: ancillas iuueues hr̃e ĩ mĩſterio: & pᷣter uocabula nuptiarũ
oĩa eſſe mrfimonii. Necculpa ẽ xpᷣiani nomĩs:ſi ſimulator religiõis ĩ uitio ſit.ꝗnĩmo cõfuſio gẽtiliũ: cũ ea ui/
dẽt eccleſiis diſplicere: quæ hoĩbus bonis nõ placẽt. Tu uero ſimonachus eſſe uis: & nõ uideri: habeto curam
nõ rei familiaris cui renũciãdo hoc eſſe cœpilti: ſed animæ tuæ. Sordidæ ueſtes cãdidæ mẽtis indicia ſut. uilis
tunica cõtẽptũ ſæculi pᷣbet: ita dutaxat: ne aius tumeat: ne hitus ſermoq; diſſẽtiat. Balnearũ fomẽta nõ quæ/
rat: qui calorẽ corporis ieiunioꝶ cupit frigore extinguere. Quæ & ipſa moderata ſint: ne nimia debilitent ſto
machũ: & maiorẽ refectionẽ poſcẽtia erupãt in cruditatem: quæ parens libidinũ eſt. Modicus ac tẽperatus ci
bus & carni & animæ utilis eſt. Matrẽ ita uide: ne per illã alia uidere cogaris:quarũ uultus cordi tuo hæreant:

& tacitũ uiuat ſub pectore uulnus. Ancillas quæ illi ĩ obſeꝗo ſunt: tibi ſcias eſſe in inſidiis. quia quãto uilior

earũ cõditio eſt: tãto facilior ruina eſt. Et Ioannes Baptiſta ſãctã matrẽ habuit: põtificiſq; filius erat: & tamẽ
necmatns afſectu: nec patris opibus uincebat᷑: ut in domo parentũ cũ periculo uiueret caſtitatis: uiuebat in
heremo: & oculis deſiderãtibus xpᷣm nihil aliud dignabat aſpicere. Veſtis aſpera: zona pellicea: cibus locuſtæ
melq; ſilueſtre: omnia uirtuti & cõtinẽtiæ p̃parata. Filii ꝓphetarũ quos monachos in ueteri teſtamento legi
mus: ædificabãt ſibi caſulas pre pter fluenta iordanis: & turbis urbiu derelictis: polẽta & herbis agreſtibus ui/
ctitabant. Quãdiu in patria tua es: habeto cellulã pro paradiſo: uaria ſcripturaꝶ poma decerpe: his utere de/-
litis:harum fruere complexu. Si ſcandalizat te oculus: pes: manus tua: proiice ea. nulli parcas: ut ſoli parcas
animæ tuæ. Qui uiderit inquit dũs mulierẽ ad cõcupiſcendũ eam: iam mœcchatus eſt eã in corde ſuo. Quis
gloriabitur caſtu ſe habere cor? Aſtra non ſunt mũda in conſpectu domini: quãto magis homines: quoꝶ ui/
ta tentatio eſt? Ve nobis:qui quotiẽs cõcupiſcimus: totiẽs fornicamur. Inebriatus eſt inquit gladius meus in
cælo:multo amplius ĩ terra: quæ ſpinas & tribulos generat. Vas electiõis in cuius ore xpᷣs reſonabat: macerat
corpus ſuũ:& ſubiicit ſeruituti: & tamẽ cernit naturalem carnis ardorem ſuæ repugnare ſententiæ: ut quod
non uult agere cõpellat᷑: & quaſi uim patiẽs uociferat᷑: & dicit. Niſer ego homo: quis me liberabit de corpore
Cxlix.

mortis huiusEt tu te arbitraris abſq; lapſu uiuere poſſe? Niſi oĩ cuſtodia ſeruaueris cor tuũ: & cũ Saluatore
dixeris: mr mea & fres mei hi ſũt: ꝗ faeiũt uolũtatẽ pris mei. Crudelitas iſta pietas ẽ.ĩmo ꝗd tã piũ ſactæ mĩi:

qᷓ ſãctũ filiũ cuſtodirxe- Optat & illa te uiuere:& nõ uidere ad tpᷣs:ut ſẽper cũ xpᷣo te uideat. Anna non ſibi Sa/

muelẽ ſed tabernaculo genuit. Filii Ionadab: ꝗ uinũ & ſicerã nõ bibebãt: q hĩtabãt in tẽtoriis: & ꝗᷓs nox cõpu/
lerat ſedes habebãt: ſabunt ĩ pſalmo ꝙ pᷣmi captiuitatẽ ſuſtinuerit: qa exercitu Chaldeoꝶ uaſtate iudæã: ur
bes ĩtroire cõpulſi ſũt. Viderit ꝗd alii ſentiat. Vnuſqſe q; enĩ ſuo ſenſu ducit᷑. Mihi oppidũ carcer:& ſolitudo
paradiſus ẽ. Quid deſideramus urbiũ freꝗntiã: q de ſingularitate cẽſemur?⸗ Moyſes ut pᷣeſſet populo iudæo/

rũ. xl. ãnis erudit᷑ in heremo: paſtor ouiũ hoĩum factus ẽ paſtor. Apoſtoli de piſcatione lacus genezareth: ad

piſcationẽ hoĩum traãſierũt. Iũc habẽtes patrẽ rete nauiculã ſecuti ſũt dĩm: protinus oĩa reliqrũt: portantes
quotidie crucẽ ſuã: & ne uirgã qdẽ ĩ manu habẽtes. hoc dico: ut etiã ſi clericatus te titillat deſideriũ diſcas: qc
poſſis docere:& rõnabilẽ hoſtiaã offeras xpo:ne miles añ ꝗᷓ tyro: ne pus magiſter ſis ꝗ diſcipulus. Nò ẽhumili/
tatis meæ neq; menſuræ iudicare de cæteris: & de miĩſtris eccleſiaꝶ ſiniſtrũ quippiã dicere. Hẽant illi ordinẽ &
gradũ ſuũ: quẽ ſi tenueris quõ tibi ĩ eo uiuẽdum ſit:editus ad Nepotianũ liber edocere te poterit. Nũcmona
chi ĩcunabula moreſq; diſcutimus: & eius monachiꝗ liberalibus ſtudiis eruditus: in adoleſcẽtia iugũ xpᷣi col/
lo ſuo ĩpoſuit. Primũq; tractãdũ ẽ: utrũ ſolus an cũ aliis in monaſterio uiuere debeas. Mihi placet ut hẽas ſa/
crũ cõtuberniũ: necipe te doceas: & abſq; doctore ĩgrediaris uiã: quã nunꝗᷓ ĩgreſſus es: ſtatiq; tibi ĩ partẽ alte/

dormias. In ſolitudine ſubrepit ſuꝑbia: & ſi parũperieiunauerit: hoſemq; nò uiderit: putat ſe alicuius eẽ mo

mẽti. Oblituſq; ſui unde & quo uenerit:tus corde:foris ligua uagat᷑. Iudicat cõtra apo ſtoli uolũtatẽ alienos
Fuos.quo gula popoſcerit porrigit manũ:dormit ꝗᷓtũ uoluerit: nullũ ueret᷑: facit qd uoluerit: oẽs ĩferiores ſe
putat:crebriuſq; ĩ urbibus ꝗ cellula ẽ: & ĩter ffes ſimulat uerecũdiã: q plateaꝶ turbis collidit. Quid igi· So
litariã uitã rephendimus? Minime: qppe quã ſæꝑe laudauimus. Sed de ludo monaſterioꝶ huiuſcemodi uo
lumus egredi milites: quos heremi dura rudimẽta nõ terreãt: ꝗ ſpecimẽ cõuerſationis ſuæ multo tẽpore dede
rint: ꝗ oĩum fuerit mimi: ut ᷣmi oĩum fierẽt: quos nec eſuries aliquãdo nec ſaturitas ſupauit: ꝗ pauptate læ
tant᷑: quoꝶ habitus: pmo: uultus: inceſſus: doctrina uirtutũ eſt: qq neſciũt m quoſdã ineptos hoĩes dæmonũ

pugnatiũ cõtra ſe portẽta cõfrĩgere. ut apud ĩperitos & uiles hoĩes miraculũ ſui faciãt: & exinde lucra ſecten/
tur. Vidimus nuß & plãximus Crœſi opes unius morte dep̃hẽſas: urbiſq; ſtipes ꝗᷓſi ĩ uſũ paupeꝶ cõgregatas

ſtirpi & poſteris derelictas. Tuc ferrũ qd latebat ĩ ꝓfudo: ſupnatauit aquæ: & inter palmaꝶ arbores myrrhæ
amaritudo mõſtrata ẽ. Nimirũ talẽ & ſociũ & magiſtrũ habuit. q egẽtiũ famẽ ſuas fecit eẽ diuitias: & miſeris
derelicta ĩ ſuã miſeriã detinuit. Quoꝶ clamor tãdẽ puenit ad cælũ: & patiẽtiſſimas dei uicit aures: ut miſſus

angelus peſſimus Nabal Carmelo diceret: Stulte hac nocte auferẽt aĩam tuãa te:quæ autẽ præparaſti:cuius

eruũt? Volo ergo te & ꝓpter cauſas quas ſupra expoſui:nõ hiĩtare cũ mr̃e:& pᷣcipue ne aut offerentẽ delicatos ci
bos renũciãdo cõtriſtes:aut ſi accepis: oleũ igni adiicias: & ĩter freqᷓntiã puellaꝶ pꝑ diẽ uideas: qd; noctibus co/

. — † . .— — „ . — .P. . .
gites. Nunꝗᷓ de manu & oculis tuis recedat liber: diſcat᷑ pſalteriũ ad uerbũ: ofo ſine ĩterm iſſione: uigil ſenſus:

nec uariis cogitatioibus patẽs: corpus pariter & aius tendat ad dnm. Irã uĩce patiẽtia. ama ſcientia ſcriptura⸗

rũ: & carnis uitia n amabis: nec uacet mẽs tua uariis pturbatiõibus. quæ ſi pectori inſederit: dũabunt᷑ tui: &

te deducẽt ad delictũ maximuũ. Fac & aliqd operis: ut te ſemꝑ diabolus ĩueniat occupatũ. Si apoſtoli habẽtes
poteſtatẽ de euãgelio uiuere laborabãt manibus ſuis: ne quẽ grauarẽt: & aliis tribuebãt refrigeria: quorũ pro
ſpititalibus debebãt metere carnalia: cur tu in uſus tuos ſucceſſura nõ ppares ? uel fiſcellã texe iunco: uel cani/
ſtrũ lentis plecte uiminibus. ſerat humus: areolæ æquo limite diuidant᷑: in ꝗbus cũ holerũ iactata fuerint ſe/
mina: uel plantæ perordinẽ poſitæ:aquæ ducant irriguæ: ut pulcherrimoꝶ uerſuũ ſpectator aſſiſtas.
Ecce ſupercilio cliuoſi tramitis undam
Elicit. illa cadens raucum per leuia murmur
Saxa ciet:ſcatebriſq; arentia temperat arua.
Inſerant᷑ infructuoſæ arbores uel gẽmis uel ſurculis: ut paruo poſt tẽpore laboris tui dulcia poma decerpas.
Apum fabricare aluearia: ad quas te mittãt Salomonis ꝓuerbia & monaſterioꝶ ordinẽ:ac regiam diſciplinã
in paruis diſce corporibus. Texant᷑ & lina capiendis piſcibus: ſcribant᷑ & libri: ut & manus operent᷑ cibum: &
animus lectione ſaturet᷑. In deſideriis eſt oĩs ocioſus. ægyptioꝶ monaſteria hũc morẽ tenent: ut nullũ abſq;
operis labore ſuſcipiant: nõ tam ꝓpter uictus neceſſaria: ꝗᷓ propter animæ ſalutẽ. Ne uaget pernitioſis cogita
tionibus mens: & inſtar fornicantis hieruſalẽ omni trãſeunti diuaricet pedes ſuos. Dum eſſem iuuenis: & ſo

„

litudinis me deſerta uallarẽt: incentiua uitiorũ draorech naturæ ferre nõ poteram: quẽ cum crebris ieiuniis frã

gerem: mens tamẽ cogitationibus æſtuebat. Ad quã edomandã: cuidã fratri: qui ex hebræis crediderat: me in
diſciplinã dedi: ut poſt Quitiliani acumĩa:Ciceroniſ. q; fluuios: grauitatẽq; Frõtonis: & lenitatẽ Plinii: alpha
betũ diſcerẽ: ſtridentia anhelantiaq; uerba meditarer. Quid ibi laboris inſuũpſerim: quid ſuſtinuerim difficul
tatis: quotiens deſperauerim: quotienſ q; ceſſaueri: & contẽtione diſcendi rurſus incœperim: teſtis eſt cõſcien

—

tia tam mea qui paſſus ſum: ꝗᷓ eorum qui mecũ duxerũt uitã. Et gratias ago domino: ꝙ de amaro ſemine lit/

teraꝶ dulces fructus capio. Dicã & aliud: quod in ægypto uideri. Græcus adoleſcẽs erat in cœnobio qui nulla

1

rã declinãdũ ſit:& errori pateas. nõ plus aut minus ambules ꝗᷓ neceſſeẽ:ut currẽs laſſeris: moraſ. q; faciens ob

——-—-

—

õ

4

couine
wi.
in
jeuelt⸗
mult
Alqll
Nlal
rape

(ato ret

oleim
bellaße,
bitatie
oſpt
netis
gaiali
mpate
v
Loni:
rid ey
Cocrite
out⸗
l
ſſge⸗
lelme
eje
Umme
Gob
(N
ſetͤ
p⸗
ſute
Uhit
nsa
ſone⸗
age⸗
lrate
catu.
pud
gim
noft
dort

E⸗
o

lan .
Emii⸗
lbi , cõtinẽtia: nulla opis magnitudine flãmã poterat carnis extiguere. Hunc piclitãtẽ pr̃ monaſterii hac arte ſᷣua
Nrcöpu, uit. Impat cuidã uiro graui:ut iurgiis atq; conuitiis inſectaret᷑ hoĩem: & poſt irrogatã iniuriã pᷣmus uenit ad
dri qᷓrimoniã. Vocati teſtes ꝓ eo loqbant᷑:q cõtumeliã fecerat: flere ille cœpit cõtra mẽdaciũ. Nullus alius crede
oltuch re uere ueritati. ſolus pr̃ defẽſionẽ ſuã alide ſtuduit opponere. ne abũdãtiori triſtitia abſo rberet᷑ frater. Quid
iucey, multa?ita ãnus ductus ẽ. Quo expleto interrogatus adoleſcẽs: ſupꝑ cogitatiõibus pᷣſtinis: an adhuc moleſtiæ
etle aliqd ſuſtineret. Pape inꝗt uiuere mihi non licet: & fornicari libet? O ſi ſolus fuiſſet: quo adiutore ſuꝑaſſet:
Ctens Philoſophi ſæculi ſolẽt amorẽ ueterẽ amore nouo quaſi clauũ clauo expellere. Quod & Aſſuero regi ſeptem
ug p̃ncipes fecere pſaꝶ: ut Vaſthis reginæ deſideriũ aliaꝶ puellaꝶ amore cõpeſcerẽt. Illi uitiũ uitio: pctmq; pec/-
utnli⸗ cato remediant᷑: nos amore uirtutũ uitia ſupamus. Declina a malo: & fac bonũ.qꝗᷓre pacẽ: & pſeqᷓre eam. niſi
li : oderimus malũ: bonũ amare nõ poſſumus.ꝗn potius faciẽdũ ẽ bonũ:ut declinemus a malo. Paxꝗrẽda ẽ: ut
iemom bella fugiamus. nec ſufficit eã ꝗᷓrere: niſi ĩuẽtã fugiẽtẽq; oĩ ſtudio pſequamur: quæ exupat oẽm ſeſũ:in ꝗᷓ ha/
irfial bitatio dei eſt: dicẽte ꝓpheta: & factus ẽ ĩ pace locus eius. Pulchreq; pſecutio pacis dicit᷑: iuxta illud apoſtoli.

tlea, Hoſpitalitatẽ pſeqᷓntes: ut nõ leui uſitatoq; ſᷣmone: &ut ita loquar: ſũmis labiis hoſpites ĩuitemus: ſed toto
mẽtis ardore teneamus quaſi auferẽtes ſecũ de lucro nro & cõpẽdio. Nulla ars abſq; magiſtro diſcit. etiã mu

Ntealte, . 1. — . = = .
ta aĩalia & feraꝶ greges ductores ſequũtur ſuos. In apibus pᷣncipes ſũt. Grues unã ſequuũtur ordine litterato.

ne Impator unus. Iudex unus ꝓuĩciæ. Roma ut cõdita e:duos ffes ſimul reges hr̃e nõ potuit: & parricidio dedi/
lins cat᷑ In Rebeccæ utero Eſau & lIacob bella geſſerũt. Singuli eccleſt iate epi: ſinguli archipᷣ ſbyteri: ſinguli arch idi
Rraſ⸗ aconi: & oĩs ordo eccleſiaſticus ſuis rectoribus nitit In nauiunus gubernator: in domo unus dũs in quouis
grãci exercitu unius ſignũ expectat Et neplura replicãdo faſtidiũ legẽti faciã: p hæcoĩa ad illud tẽdit or̃o: ut
üm doceã te nõ tuo arbitrio dimittẽdũ: ſed uiuere debere ĩ monaſterio ſub unius diſciplina pr̃is conſortioq; mul
Nct toꝶ: ut ab alio diſcas hũilitatẽ: ab alio patiẽtiã. Hic te ſilẽtiũ: ille doceat mãſuetudinẽ. nõ facias qd uis: come/ .
das qd iuberis: hẽas ꝗᷓtũ accepis: opis tui pẽſa perſoluas: ſubiiciaris cui non uis: laſſus ad ſtratũ uenias: ambu
dunle lãſq; dormites. & necdũ expleto ſono ſurgere cõpellaris. dicas pſalmũ in ordine tuo:in quo nõ dulcedo uocis
rMcul ſed mẽtis affectus ꝗᷓrit᷑: dicẽte apoſtolo. Bſallã ſpũ: pſallã & mẽte. Et cãtantes ĩ cordibus ueſtris. Legerat eniĩ
ſckn eſſe p̃ceptũ: pſallite ſapiẽter. Seruias ffibus: & hoſpitũ pedes laues. paſſus iniuriã taceas. pᷣpoſitũ monaſterii
Negats timeas ut dĩñm: diligas ut parẽtẽ. Credas tibi ſalutare qcqd ille p̃cepit: necde maioris ſnĩa iudices: cuius officii
muh eſt obedire & ĩplere quæ iuſſa ſũt: dicẽte Moyſe:Audiiſrael & tace. Tantis negociis occupatus: nullis uacabis
mlatd cogitatiõibus: & dũ ab alio trãſis ad aliud: opuſq; ſuccedit opi: illud ſolũ mente tenebis: qd agere cõpelleris.
miliis Vidi quoſdã:q poſtꝗᷓ renũciauere ſæculo: ueſtimẽtis dũtaxat & uocis ꝓfeſſiõe nõ rebus nihil de pᷣſtina cõuer
cnus ſatiõe mutaſſe. Res familiaris magis aucta ꝗᷓ iminuta: eadẽ mĩſteria ſuuloꝶ: idẽ apparatus cõuiuii. In uitro
tosl & patella fictili aurũ comedit᷑: & ĩter turbas & examĩa mĩſtroꝶ nomẽ ſibi uẽdicãt ſolitari. Qui uero paupes
usco) ſũt & tenui ſubſtãtiola: uidẽturq; ſibi ſcioli:põpaꝶ ferculis ſimiles ꝓcedũt ad publicũ: ut caninã exerceãt fa/
nlus: cũdiã. Alii ſublatis ĩ altũ humeris: & ĩtra ſe neſcio qd coruicãtes: ſtupẽtibuſq; ĩ terra oculis tumẽtia uerba tru
ͤ tinãt: ut ſi pconẽ addideris: putes ĩcedere p̃fecturã. Sũt q humore cellaꝶ ĩmoderatiſq; ieiuniis: tædio ſolitudi
nis ac nimia lectiõe: dũ diebus ac noctibus auribus ſuis pſonãt: uertunt᷑ ĩ melãcholia: & Hippocratis magis
ites fomẽtis ꝗᷓ nr̃is monitis ĩdigẽt.Plæriq; artibus & negociatiõibus pᷣſtinis carere nõ pnñt:mutatiſq; noĩbus inſti/
bo toꝶ eadẽ exercẽt cõmercia: nõ uictũ & ueſtitũ qd apoſtolus pcipit: ſed maiora ꝗᷓ ſæculi hoĩes emolumenta ſe
rau ctãtes. & pus ꝗdã ab ædilibus quos πσιονρναανονͤονgræci appellãt uẽdẽtiũ coercebat rabies: nec erat ĩpune pec/
ntleęx catũ. Nũc aũt ſub religiõis titulo exercẽt iniuſta cõpẽdia: & honor noĩs xpᷣiani fraudẽ magis facit ꝗᷓ patit᷑: qd
. pudet dicere. Sed neceſſe ẽ: ut ſaltẽ ſic ad noſtrũ erubeſcamus dedecus publice extẽdẽtes manus: pãnis auꝶ te
gimus. & cõtra oĩum opinionẽ plenis ſacculis morimur diuites:q quaſi paupes uiximus. Libi cũ in monaſte
rio fueris: hæc nõ licebit: & inoleſcẽte paulatĩ cõſuetudine: qd pᷣmũ cogebaris uelle ĩcipies: & delectabit te la/
bor tuus: oblituſq; p̃teritoꝶ ſemp pora ſectaberis: nequaꝗᷓ cõſiderãs qd alii mali faciãt: ſed qd boni tu facere
. debeas. Neq; uero peccãtiũ ducaris multitudine: & te pᷣtereuntiũ turba ſollicitet: ut tacitus cogites. Quid:er
pini go oẽs pibũt:qĩ urbibus habitãt? Ecce illi fruũturſuis rebus: mĩſtrãt eccleſiis:adeũt balneas: unguẽta nõ ſpr SDSSð
kAI— nũt: & tiĩ oĩum flore uerſant᷑. Ad qd & añ rãdi: & nũc breuiter rũdebo: me ĩ pñti opuſculo: nõ de clericis diſ
ccGq— putare: ſed monachũ ĩſtituere. Scti ſũt clerici: & oĩum uita laudabilis. Ita ergo age: & uiue in monaſterio: ut
n clericus eſſe merearis: ut adoleſcẽtiã tuã nulla ſorde cõmacules: ut ad altare xpi q̃ſi de thalamo uirgo pcedas: P5
ſo & hẽas de foris bonũ teſtimoniũ: fœæmiĩæq; nomẽ tuũ nõ nouerit: & uultũ tuũ neſciat.Cũ ad pfecta ætatẽ ue/ 4 ſemnmnae uog qu nome tiuudtd
6i. neris ſi tũ comes uita fuerit: & te uel populus uel põtifex ciuitatis ĩ clericũ elegerit)agito quæ clerici ſũt: & iter nouernſt vultu n eſeant.
nen iſen ſectare meliores: qa ĩoĩ cõditiõe & gradu optimis mixta ſ unt peſſima. ne ad ſcribẽdũ cito ꝓpſilias: & leui
n ucaris ĩſania. Multo t ediſce: qd doceas. ne crecdlas laudatoribus tuis imo irriſoribus aurẽ ne libẽter accom
Fau modes: qcũ te adulatioibus fouerĩt: & quodãmõ ĩpotẽ mẽtis effecerĩt: ſi ſubito reſpexeris: aut ciconiaꝶ dep̃/
un4 hẽdes Poſt te colla curuari: aut manu aures agitari aſini: aut æſtuãtẽ canis ꝓtẽdere liguã. Nulli detrahas: nec
ℳ% in eoſſãctũ putes: ſi cæteros laceres. Accuſamus ſæpe: qd facimus: & cõtra noſmetipᷣos diſerti: ĩ noſtra uitia ĩ
S uehimur: mutide eloquẽtibus iudicãtes. Teſtudineo Grũnius incedebat ad loquendũ gradu: & per interual
la quædã uix pauca uerba carpebat: ut eü putares ſingultire nõ proloqui. Et tamẽ cũ menſa poſita librorum

—

expoſuiſſet ſtruem: abducto ſupꝑcilio cõtractiſq; naribus: ac frõte rugata: duobus digitulis cõcrepabat: hoc ſi
gno ad audiẽdũ diſcipulos ꝓuocãs: tũc nugas meras fudere: & aduerſũ ſingulos declamare. Creticũ diceres eẽ
