ter:ante lectoris oculos uitã eius pariter exponẽs: & deiceps ad narrãdi ordinẽ regrediar. Cas wii.
ceſimoprimo anno uſq; ad uiceſimũſeptimũ: tribus annis dimidium lẽtis ſextariũ madefactum aqua
frigida comedit. & aliis tribus panẽ aridũ cũ ſale & aqua. Porro a uiceſimoſeptio uſq; ad triceſimũ herbis agre
H cclxvi.

ſtibus: & uirgultoꝶ quorũdã radicibus crudis ſuſtẽtatus eſt. Atriceſimo aut primo uſq; ad triceſimũqntũ ſex

uncias hordeacei panis & coctũ modice holus: abſq; oleo in cibo habuit. Sẽtiẽs autẽ caligare oculos ſuos: & to
tũ corpus ĩ petigſe:& pumicea ꝗqᷓdã ſcabredie cõtrahi:ad ſupiorẽ uictũ adiecit oleũ & uſq; ad ſexageſimũtertiũ S .
uitæ ſuæ annũ hoccõtinẽtiæ cucurrit gradu: nihil extrĩſecus aut pomoꝶ: aut leguminibus?aut cuiuſſibet rei
guſtãs. Inde cũ ſe uideret corpore defatigatũ: & ppĩquã putaret ĩminere mortẽ:a ſexageſimoquartoanno uſq; w
ad octogeſimũ pane abſtinuit: ĩcredibili feruore mẽtis: ut eo tpe ꝗᷓſi nouus accederet ad ᷣuitutẽ dñi:quo cæte/ nno⸗
ri ſolẽt remiſſius uiuere. Fiebãt autẽ ei de farina & cõminuto holere ſorbitiũculæ: cibo & potu uix quinq; unci tige
as appẽdẽtibus: ſicq; cõplẽs ordinẽ uitæ: nunꝗᷓ ante ſolis occaſũ: nec in diebus feſtis: necĩ grauiſſima ualitudie uol
ſoluit ieiuniũ. Sed iã tẽpus ẽ ut ad ordinẽ reuertamur ¶ Cap̃. ix. J *
Vm hitaretadhuc in tuguriũculo annos natus decẽ & octo: latrones ad eũ nocte uenerũt: uel æſtimãtes ſin
re aliꝗd qd tollerẽt: uel in cõtẽptũ ſui reputãtes fieri: ſi puer ſolitarius eoꝶ ĩpetus non pertimelceret. Mo
Itaq; ĩter mare & paludẽ a ueſ pe uſq; ad ſolis ortũ diſcurrẽtes: nunꝗᷓ locũ cubiculi eius ſĩuenire potuerũt.Por⸗ los
ro clara luce repto puero quaſi ꝑ iocũ: ꝗd inquiũt faceres: ſi latrones ad te uenirẽt? Quibus ille rũdit: nudus la “WJ
. trones nõ timet. Et illi certe aiũt occidi potes: poſſũ inqt poſſũ. & ideo latrones nõ timeo: ꝗa mori paratus ſũ. o
Tunc admirati cõſtãtiã eius & fidẽ:cõfeſſi ſut noctis errorẽ cæcatoſq; oculos: correptionẽ deinceps uitã pollie 6
cẽtes. Cap̃. x.
Igĩti & duos iã in ſolitudĩe habebat annos: Fama tãtũ notus oĩbus: & ꝑ totas palæſtinæ uulgatus urbes 72
rĩterĩ mulier ꝗᷓda Eleutheropolitana cernẽs deſpectui ſe haberi a uiro ob ſterilitatẽſiã enĩ ꝑp annos qn ⸗
ecĩ nullos coniugii fructus dederat) prima irrumpe auſa ẽ ad beatũ Hilarionẽ: & nihil tale ſuſpicatis:repente H
genibus eius aduoluta ignoſce inꝗtaudaciæ: ignoſce neceſſitati meæ. Quid auertis oculos?qd rogantẽ fugis? ,
Noli me mulierẽ aſpicere: ſed miſerã. hicſexus genuit Saluatorẽ. Nõ hnt ſani opus medico: ſed ꝗ mali habẽt. ſ
. Tadẽ ſubſtitit:& poſt tãtũ tẽpus uiſa muliere ĩterrogauit cauſã aduẽtus eius acfletuũ. & poſtꝗ didicit: leunun⸗ il
tis ad cælũ oculis recedere iuſſit: eütẽq; lachrymis pſecutus: exacto anno uidit cũ filio. aß. zu. 2ð?èUM
Otc ſignoꝶ eius pricipiũ fuit. Aliud magis ſignũ eunobilitauit Ariſtene Helpidii:ꝗ poſtea pᷣfectus pᷣto/ ſu⸗
rio fuit uxor ualde nobilis ĩter ſuos: & ĩter chriſtianos nobilior: reuertẽs cũ marito & tribus liberis a beato —
Antonio: gazæ ꝓpter eoꝶ ĩfirmitatẽ remorata ẽ. Ibi eni ſiue ob corruptũ aerẽ:ſiue ut poſtea claruit: ꝓpter glo i
riã Hilarionis ſerui dei Hemetriteo pariter arrepti oẽs a medicis deſperati ſũt. Iacebat ullulãs mater: & ꝗſi ĩter ðð
tria filioꝶ diſcurrẽs cadauera: quẽ prius plageret: neſciebat. Agnito autẽ qd eſſet ꝗqdã monachus in uicina ſo i
litudie:oblita matronalis põpæ ꝗa ſe matrẽ nouerat:uadit comitata ancillulis & eunuchis. uixq; a uiro ſuaſũ
ẽ: ut aſello ſedẽs pgeret. Ad quẽ cũ pueniſſet: p ego te ait leſũ clæmẽtiſſimũ deũ noſtꝶ obteſtor: p crucẽ eius & ”MB

ſanguinẽ: ut reddas mihi tres filios: & glorificet᷑ in urbe gẽtiliũ nomẽ dni ſaluatoris. & ĩgrediat᷑ uus eius Gazã
& Marnas corruat. Renuẽte illo & dicẽte nunꝗᷓ ſe egreſſũ de cella: nec habere cõſuetudinẽ: ut nõ tãtum ciuita
tẽ: ſed ne uillulã ꝗdẽ ĩgrederet᷑: ꝓſtrauit ſe humi crebro clamitãs. Hilariõ ᷣue xpᷣi: redde mihi filios meos quos
Antonius tenuit in ægypto: a te uent᷑ in Syria. Flebat cũcti ꝗ aderãt. ſed & ipſe negãs flebat. Quid multa?nõ
prius mulier receſſit: ꝗ ille pollicitus ẽ:ſe poſt ſolis occaſũ Gazã ĩtroituꝶ. Quo poſtꝗᷓ uenit:ſinguloꝶ lectulos
& ardẽtia mẽbra cõſiderãs ĩuocauit Ieſũ.Eto mira uirtus:qꝗ̃ſi de tribus fõtibus ſudor pariter eru pit. Eadem ho
ra acceperũt cibos: lugẽtẽq; matrẽ cognoſcẽtes & benedicẽtes deũ: ſãcti manus oſculati ſũt. Quod poſtꝗᷓ audi
tũ ẽ: & lõge lateq; pcrebruit:certatim ad eũ de Syria & ægypto cõfluebãt:ita ut multi crederẽt in chriſtum:& ſe
mõachos ꝓfiterent᷑. Necdũ enĩ tũc monaſteria erãt ĩ palæſtina:nec ꝗſꝗᷓ monachos ante ſãctũ Hilarionẽ ĩ Sy
ria nouerat. Ille füdator & eruditor huius cõuerſationis & ſtudii ĩ hac ꝓuĩcia fuit. Habebat dũs Ieſus ĩ ægypto
ſenẽ Antoniũ: habebat in palæſtina Hilarionẽ iuniorẽ. Cap̃. xii .
. cidia uicus ẽ Rinocoruræ urbis ægypti: de hoc decẽ iã annis cæca mulier abducta ẽ ad beatũ Hilarionẽ
oblataq; ei a fratribusſiã enĩ multi monachi cũ eo erãt)oẽm ſe ſubſtãtiã expẽdiſſe ait in medicos. Cui re
ſpõdit. Si quæ in medicis pdidiſti: dediſſes paupibus: curaſſet te uerus medicus leſus. Clamante autem illa: &
miſericordiam depræcante: expuit in oculos eius: ſtatiq; ſaluatoris exẽplo uirtus eadẽ proſecuta ẽ. Cap̃.xiii.
. Vriga quoq; Ga⁊ẽſis in curru ꝑpcuſſus adæmõe totus obriguit:ita ut manũ agitare:necceruicẽ poſſet re
ectere. Velatus ergo in lecto:cũ ſolã liguã moueret ad pces:audiuit nõ prius poſſe ſanari:ꝗᷓ crederetĩ Ie
ſũ: & ſpõderet ſe arti pſtinæ renũciaturũ. Credidit: ſpopõdit: ſaluatus ẽ. Magiſq; de aĩæ ꝗᷓ de corporis ſalute ex
ultauit. Præterea fortiſſimus iuuenis noĩe Eſycas de terri torio Hieroſolymæ tãtũ ſibi applaudebat in uiribus
ut. xv. frumẽti modios diu lõgeq; portaret: & hac haberet palmã fortitudis ſuæ: ſi aſinos uĩceret. Hic afflictus
peſſimo dæmone nõ cathenas: no cõpedes: nõ clauſtra oſtioꝶ ĩ tegra patiebat᷑: multoꝶ naſũ & aures mordens
amputauerat. Hoꝶ pedes: illo gula fregerat. Tãtũq; terrorẽ oĩbus ĩcuſſerat: ut oneratus cathenis & funibus
ĩdiuerſa nitẽtiũ qᷓſi ferociſſimus thaurus ad mõaſteriũ ptraheret᷑. quẽ poſtꝗᷓ fratres uidere pterriti (erat enim
miræ magnitudis)nũciauerũt patri. Ille ſicut ſedebat iuſſit eũ ad ſe ptrahi & dimitti. Solutoq; ĩclina ait caput
c& ueni. Tremereille: & ceruicẽ flectere: nec aſpicere cõtra auſus: oĩq; ferocitate depoſita: pedes ſedẽtis lãbere.
Arcdiuratus itaq; dæm:& extortus quiiuuenẽ poſſederat:ſeptima die egreſſus ẽ. ¶ Cap.xiiii.
Ed necillud tacẽdũẽ: Otiò uir ᷣmarius & duriſſimus Ailæurbis quæ mari rubro ĩminet a legiõe poſ

— —

—⏑ — —

— —

ſeſſus dæmonũ:ad eum adductus eſt. Manus: ceruix: latera: pedes ferro onerata erãt: furoriſꝗ; ſæuitiã torui
. » —— —„— — ⸗ 5 7 .* * 7—* — — ₰ »— 2 S
oculi minabant᷑. Cũq; deabularet ſcũs cũ fratribus: & de ſeripturis neſcio ꝗd ĩterpᷣtaret: erupit ille de manibus

ſe tenẽtiũ:& amplexus eũ poſt tergũ iĩ ſublime eleuauit. Clamor ortus ab oĩbus. timebãt enĩ ne cõfecta ieiuni/

is mebra collideret. Et ſcũs arridẽs: Iinite inquit: & mihi meũ palæſtritã dimittite. ac ſic reflexa ſup humeros

manu caput eius tetigit: apphẽſoq; crine ante pedes adduxit: ſtringẽs e regione ambas manus eius:& plantas
utroq; calcãs pede:ſimulq; igeminãs: torqre d?monũ turba. Cũq; ille eiularet: & reflexa ceruice terrã uertice
tãgeret: dñe inqt Ieſu ſolue miſerũ: ſolue captiuũ.ut unũ: ita & plures uincere tuũẽ. Rẽ loquor inauditã. ex
uno hoiĩs ore diuerſæ uoces: & quaſi cõfuſus populi clamor audiebat᷑. Curatus itaq; & hicnõ poſt multũ tem
poris cũ uxore & liberis uenit ad monaſteriũ: plurima quali gratiã redditurus dona afferẽs. Cui ſcũs: Nõ legi/
ſti ait qd Giezi:qd Simon paſſi ſũt? quoꝶ alter accepit pcrũ: alter obtulit: ut ille uẽderet gratia ſpũs ſãcti: hic
mercaret᷑ Cũq; Oriõ flẽs diceret: accipe & da paupibus: rdit tu melius potes tua diſtribuere: ꝗ p urbes ambu
las:& noſti pauꝑes.ego ꝗ mea reliq:cur aliena appetã: Multis nomẽ paupeꝶ occaſio auaritiæ eſt.mibicordia
uero artẽ nõ habet. Nemo melius erogat: ꝗᷓ ꝗ ſibi nihil reuat: Triſti autẽ & ĩ terra iacẽti: noli inquit cõtriſtari
fili. qd facio: ꝑ me & pro te facio.ſi enĩ hæcaccepo:ꝙ; ego offẽdã deũ. & ad te legio reuertet. ¶ Cap.xv.
) Vis uero poſſit ſilẽtio p̃terire:qd Gaaanus Maramites haud lõge a mõaſterio eius lapides ad ædificã dũ

de ora maris cudẽs: totus paralyſi diſſolutus: & ab operis ſociis delatus ad ſãctu: ſtatim ad opus reuerſus
Eteni littus quod palæſtinæ ægyptoq; ptẽdit: per naturã molle arenis in ſaxa dureſcẽtibus qſperat᷑. paula

ohæreſcẽs ſibi glarea pdit tactũ: eu nõ pdat aſpectũ. M ap. xvi.
BEd & italicus eiuſdẽ oppidi municeps chriſtianus aduerſũ Gazẽſẽ duꝶ uiꝶ Marnæ idolo deditũ circen
ſes equos nutriebat. Hoc ſiqdẽ in romanis urbibus iã exinde ſuat᷑ a Romulo:ut pꝓpter fœlicẽ Sabinarũ
raptũ ab ipſo quaſi conſiliorũ deo quadrigæ ſepteno currãt circuitu: & equos partis aduerſæ fregiſſe uictoria

tim

ſit. Hic itaq; æmulo ſuo habẽte maleficũ:q dæmoniacis ꝗbuſdaã impcationibus & huius ĩpediret equos:& il/

lius incitaret ad cu rſũ: uenit ad beatũ Hilarionẽ: & nõ tã aduerſarium lædi ꝗᷓ ſe defẽdi obſecrauit. Ineptum ui
ſuẽ uenerãdo ſeni in huiuſcemodi nugis pdere. Cũ ꝙ ſubrideret: & diceret: cur enĩ nõ magis equoꝶ pᷣciũ ꝓ ſa/

lute aĩæ tuæ paupibus erogas:Ille reſpondit: fũctionẽ eſſe publicã: &hoc nõ tã ſe uelle ꝗᷓ cogi. nec poſſe homi

WWira uulgi expectatio. Nã & aduerſarius hoc ipſũ irridẽs diffamauerat: & fautores Italici ſibi uictoriã polli/

tro Circẽſibus: plurimis fidei occaſio fuit.

nẽ chriſtianũ uti magicis artibus: ſed a uo potius xpᷣi auxiliũ petere: maxĩe cõtra Gazenſes aduerſarios dei:&
nõ tã ſibi eccleſiæxp̃i ſultãtes. Rogatus autẽ a fratribus qui aderãt:ſcyphũ fictilẽ quo bibere coſueuerat: aqua
iuſſit ĩpleri: eiq; tradi. quẽ cũ accepiſſet Italicus: & ſtabulũ & equos & aurigas ſuos carcerũq; repagula aſperſit

cẽtes exultabãt. Igit᷑ dato ſigno hi aduolãt: iſti ppediũtur. Sub hoꝶ curru rotæ feruẽt: illi pteruolãtium terga
uixcernũt. Clamor fit uulgi nimius: ita ut ethnici quoq; ipſi cõcreparẽt. Marnas uictus a Xpo ẽ. Porro furen/
tes aduerſarii Hilarionẽ maleficũ chriſtianoꝶ ad ſuppliciũ poſcũt. Indubitataergo uictoria & illis & multis re
S —MU ¶ Cap̃.xvii.
Eeodẽ Gazẽſis emporii oppido uirginẽ dei uicinus iuuenis depibat. Qui cũ frequẽter tactu: iocis: nuti/
bus:ſibilis:& cæteris huiuſmoi quæ ſolẽt morituræ uirginitatis eſſe principia: nihil ꝓfeciſſet:prexit Mẽ

phim: ut cõfeſſo uulnere ſuo magicis artibus rediret armatus ad uirginẽ. Igit᷑ poſt annũ ductus ab æſculapii

uatibus nõ remediãtis aĩas: ſed pdẽtis: uenit pᷣſũptũ aĩo ſtuptꝶʒ geſtiẽs: & f⸗ ubter limẽ domus puellæ quẽ tormẽ
tauerboꝶ: & portẽtoſas figuras ſculptas ĩ æris cypri lamĩa defodit. Ilico inſanire uirgo: & amictu capitis abie/
cto rotare crinẽ: ſtridere dẽtibus: ĩclamare nomẽ adoleſcẽtis. Magnitudo qppe amoris ſe ĩ furorẽ uerterat. Per
ducta ergo a parẽtibus ad monaſteriũ ſeni tradit᷑ ululãte ſtatim & cõfitẽte dæ—mone: uim ſuſtinui:iĩ uitus ab
ductus ſũ: ꝗᷓbene Mẽphis ſõniis hoĩ̃es deludebã. Ocruces: o tormẽta quæ patior. exire me cogis: & ligatus ſub
ter limẽ teneor. Nõ exeo:niſi me adoleſcẽs qui tenet: dimiſerit. Tũc ſenex grãdis ait fortitudo tua:qui licio &
lamĩa ſtrictus teneris. dic qᷓre auſus es ĩgredi puellã dei? Vt ſeruarẽ inqt uirginẽ. Tu ſeruares pditor caſtitatis
cur nõ potius in eũ ꝗte mittebat ĩgreſſus es: Vt qd rñdit ĩtrarẽ ĩ eu: ꝗq habebat collegã meũ amoris dæmonẽ?:
Noluit autẽ ſcũs anteꝗᷓ purgaret uirginẽ uel adoleſcẽtẽ: ſigna iubere pquiri:ne aut ſolutis ĩcãtationibus receſ/
ſiſſe dæmõ uideret᷑: autipſe ſᷣmoni eius accõmodaſſe fidẽ. aſſerẽs fallaces eſſe dæmoes:& ad ſimuladqũ eſſe cal
lidos & magis reddita ſanitate ĩcrepuit uirginẽ: cur feciſſet taliatꝑ quæ dæmõ ĩtrare potuiſſet. aeſle ii.
n QOn ſolũ aut ĩ palæſtia & ĩ uicinis urbibus ægypti uel ſyriæ: ſed etiã ĩ lõginꝗs puĩciis fama eius pcrebrue
rat. Nãq; Cãdidatus cõſtãtii Impatoris rutilus coma: & cãdore corporis ĩdicãs ꝓuĩciã:Inter ſaxones ꝗp

pe & alemanos gẽs eius nõ tã lata ꝗᷓ ualida: apud hiſtoricos Germania: nuc uere fracia uocat᷑: antiquo hoc ẽ ab

ĩfãtia poſſeſſus adæmõe ꝗ noctibus eũ ululare: ĩgemeſcere: fremere dẽtibus cõ pellebat: ſecreto ab Impatore
euectionẽ petiit: cauſã ei ſimpliciter ĩdicãs. Et acceptis ad conſularem quoq; palæſtiæ Ir̃is: cum ingenti hono
re & comitatu Gazam deductus eſt. Qui cuma decurionibus loci illius queſiſſet: ubi abitaret Hilarion mo
nachus: territi Gazenſes: & putantes eum ab imperatore miſſum: ad monaſterium perrexerunt: ut & hono
rem cõmendato exhiberent. & ſiquid ex præteritis iniuriis in Hilarionem eſſet offenſæ:nouo ofſicio delere
tur. Deambulabat tunc ſenex in arenis mollibus: & ſecum de pſalmis neſcio quid ſubmurmurabat. Vi⸗
denſq; tantam turbam ueniẽtẽ ſubſtitit. & reſalutatis oĩbus:manu quoq; eis benedicens: poſt horã cæteros
cclxyvii.

abire pcepit: illũ uero cũ ſeruis ſuis & apparitoribus remanere. ex oculis enĩ eius & uultu: cur ueniſſet agnouit.
Statim ergo ad interrogationẽ ſuſpẽſus homo:uixterrã pedibus tãgẽs: & ĩmane rugiẽs:Syro quo interrtoga/
tus fuerat ſermone: reſpodit. Videres de ore barbaro: & qui Frãcã tãtũ: & Latinã linguã nouerat:Syra ad puꝶ:
uerba reſonare: ut non ſtridor:mon aſpiratio: nõ idioma aliquod palæſtini deeſſet eloquii. Confeſſe us eſt itaq;
quo in eũ intraſſet ordine. Et ut ĩterp̃tes eius ĩtelligerẽt:q Græcã tantũ & Latinã linguã nouerãt: græce quoc;
eu interrogauit. quo ſimiliter & uerba eadẽ reſpõdẽte: multaſq; incãtationis occaſiones: & neceſſitates magica
rũ artiũ obtẽdente: nõ curo ait quõ intraueris: ſed ut exeas in noĩe dni n ieſu chriſti ĩpero. Cũq; curatus eſſet:
ſimplicitate ruſtica decem auri libras offerens: hordeaceum ab eo accepit panẽ. audiens ꝙ qui tali cibo alerent᷑
aurũ pro luto ducerent. Cap̃. xix.
p x Arũ eſt de hominibus loqui. Bruta quoq; animalia quotidie ad eũ furẽtia ptrahebãtur. in ꝗbus Bactrũ
camelũ enormis magnitudinis: qui iãẽ multos obtriuerat. xxx. & eo amplius uiri diſtẽtũ ſolidiſſimis funi
us cũclamore abduxerũt. Sãguinei erãt oculi: ſpumabat os: uolubilis lingua urgebat. & ſup oẽm terrorẽ ru/
gitus pſonabat ĩmanis. Iuſſit igit᷑ eũ dimitti ſenex. Statim uero & qui abduxerãt: & ꝗ cum ſene erant uſq; ad
unũ oẽs defugere. Porro ille ſolus prexit obuia: & ſmone Syro nõ me inquit terres diabole tãta mole corpo/
ris. & in uulpecula: & in camelo unus atq; idẽ es. Et ĩterim porrecta ſtabat manu. Ad quẽ dũ furens: & quaſi de
uoratura eũ belua pueniſſet: ſtatim corruit. ſubmiſſumq; caput terræ coæquauit.mirãtibus cũctis ꝗ aderant:
poſt tantã ferociã tantã ſubito mãſuetudinẽ. Docebat autẽ ſenex hominũ cauſa diabolũ etiã iumẽta corripe:
& tãto eoꝶ ardere odio: utnõ ſolũ ipſos: ſed & ea quæ ipſoꝶ eſſẽt: cupet ĩterire. Huiuſq; rei ꝓpõebat exẽplu:q
ante ꝗᷓ beatũ Iob tẽtare pmitteret᷑: oẽm ſubſtatiã eius interfecerit. Nec mouere quẽpiã debere ꝙ dñi iuſſione
duo milia porcoꝶ adæmonibus interfecta ſunt. Siquidem eos qui uiderãt: nõ potuiſſe aliter credere exiſſe de
homine tãtã dæmonum multitudinem: niſi grandis porcorum numerus: & quaſi a multis actus pariter cor/
ruiſſet. 8 V ap.xx. =
Empus me deficiet:ſi uoluero uniuerſa ſigna: quæ ab eo perpetrata ſunt dicere. In tantã enĩ a dũo eleua
tus fuerat gloriã: ut beatus quoq; Antonius audiẽs couerſationẽ eius ſcriberet ei: libẽterq; eius epiſtolã
ũmeret. ac ſiquãdo de Syriæ partibus ad ſe lãguẽtes perrexiſſent: diceret eis: quare uos tã lõge uexare uoluiſtis
cũ habeatis ibi filiũ meũ Hilarionẽ Exẽplo autẽ eius p totã palæſtinã ĩnumerabilia monaſteria eſſe cœperũt:

—

&& oẽs ad eu monachi certatim currere. quod ille cernẽs laudabat dni gratiã: & ad pfectũ aĩæ ſingulos cohorta⸗ n
.„ bat᷑: dicẽs pᷣterire figurã huius mũdi. & illã eſſe uerã uitã: quæ pᷣſetis uitæ emeret᷑ ĩcõmodo. ¶ Capᷣ.xxi. S
K r autẽ exéplũ eis dare& humilitatis & officii: ſtatutis diebus ante uindemiã luſtrabat cellulã mona/ n
choꝶ. qd poſtꝗᷓ cognitũ ẽ a fratribus: oẽs ad eũ cõfluebãt: & comitati tali duce circuibãt monaſteria:ha⸗/ di
bẽtes uiaticũ ſuũ: qa interdũ uſq; duo milia hominũ cõgregabãtur. Sed & pcedẽte tẽpore: unaquæq; uillula ð
uicinis monachis ad ſuſceptionẽ ſanctoꝶ gaudẽs cibos offerebat. Quãtũ autẽ fuerit in eo ſtudii: nullũ fratrẽ? ⸗
quãuis humilẽ: qᷓuis paupem phterire: uel ilſud indicio ẽ:ꝙ uadẽs in deſtũ Cades:ad unũ de diſcipulis ſuis uiſẽ
du: cũ ĩfinito agmĩe monachorũ puenit Peluſiũ: eo forte die quo anniuerſaria ſolẽnitas oẽm oppidi populũ ĩ e
tẽplũ Veneris cõgregauerat. Colũt autẽ illu ob Luciferũ. cuius cultui ſaracenoꝶ natio debita ẽ. Sed & ipſũ op ſ

noꝶ arreptos a dæmone frequẽter curauerat) gregatim ei cũ uxoribus & liberis obuiã ꝓceſſere: ſubmittẽtes col
la:& uoce ſyra Barach.i. benedic: inclamãtes. Quos ille blade humiliterq; ſuſcipiẽs obſecrabat: ut deũ magis ꝗᷓ
lapides colerẽt. Simulq; uberrime flebat: ad cælũ ſpectãs & pollicẽs:ſi chriſto crederẽt:ad eos ſe crebro eſſe uen
turũ. Mipa dui gratia: nõ prius abire paſſi ſũt: ꝗᷓ futuræ eccleſiæ lineam mitteret. & ſacerdos eoꝶ: ut coronatus
chriſti ſigno denotaret᷑. Capᷣ.xxii.
Liquo quoq; anno cũ exiturus eſſet ad uiſẽda mõaſteria: & digereret ĩ ſchedula: apud quos maneredebe
ret: ſciẽtes mõachi quẽdã de ffibus parciorẽ: ſimulq; cupiẽtes uitio eius mederi: rogabant utapud eũ ma/
neret. It ille qd inqt uultis & uobis iniuriã: & fratri uexationẽ facere?qd poſtꝗᷓ frater ille parcus audiuit: & an
nitẽtibus cũctis: uix ab ĩuito ĩperauit: ut ſuũ quoq; monaſteriũ ĩ mãſionẽ poneret. Poſt diẽ ergo.x. uenerũt ad
. eũ: cuſtodibus iã ĩ uinea:ꝗſi uillæ cuſtos eſſet depoſitis ab eo: q cũ lapidibus & glebaꝶ iactu fũdæq; uertigĩe ac
cedẽtes deterrerẽt. ſine eſu uuæ mane oẽs pfecti ſũt: uidẽte ſene: & diſſimulãte ſcire: qd euenerat. Porro ſulce
pti ab alio monacho: cui Sabas uocabulũ ẽ. debemus qppe parci tacere uocabulũ: largi dicere: qa dũica erat di
es: inuitabant᷑ ab eo uniuerſi ĩ uinea: ut ante horã cibi uuaꝶ paſtu: laborẽ uiæ ſubleuarẽt. Et ſcũs: maledictus
ait: ꝗ prius refectionẽ corporis ꝗᷓ aĩæ ꝗſierit. Oremus: pſallamus: reddamus dno officiũ: & ſic ad uineã ꝓpera
bitis. Cõpleto itaq; miſterio: ĩ ſublimi ſtãs bndixit uineæ. & ſuas ad paſcẽdũ dimiſit oues. Erãt aũt ꝗ ueſcebã
turnõ minus tribus milibus. Cũq; cẽtu lagenas æſtimata fuiſſet ĩtegra adhuc uinea: poſt dies uiginti trecẽtas
fecit. Porro ille parcus frater multo minus ſolito colligẽs: etiã id qd habuerat: uerſũ in acetũ ſero doluit. hoc
multis fratribus ſenex ante futurũ dixerat. ¶ Cap.xxiii. .
Eteſtabatur autem præcipue monachos: qui infidelitate quadam in futurum ſeruarent ſua: & diligen
tiam haberent: uel ſumptuum uel ueſtitum: aut alicuius rei earum quæcum ſæculo tranſeunt. De/
niq; unum de fratribus in quinto fere a ſe miliario manentem: quia comperiebat hortuli ſui nimis cautum

pidũ ex magna parte ſemibarbaꝶ ẽ ppter loci ſitũ. Igit᷑ audito ꝙ ſanctus Hilarion pᷣteriret(Multos enĩ ſarace

—. — ——–à —,,,5¶ -0——

— — —

11s

/

timidumq;cuſtodem: & pauxillum habere nummorum abiecerat. qui uolens ſibi reconciliari ſenem: frequẽ
ter ueniebat ad fratres: & maxime ad Heſitium: quoille uehementiſſime delectabat᷑. Quadam igit᷑ die cice/
ris faſcẽ uirẽtis ſicut in herbis erat: detulit. quẽ cũ Heſitius poſuiſſet in menſa ad ueſpeꝶ: exclamauit ſenex ſe
utorẽ eius ferre no poſſe. ſimulq; unde eſſet: ĩterrogauit. Rñdẽte autẽ Hieſitio: ꝙ frater qdã primitias agelli
ſui fratribus detuliſſet: nõ ſentis inquit putorẽ deterrimuũ: & in cicere fetere auaritiã! Mitte bobus: mitte bru/
tis animalibus: & uide an comedãt. Quod cũ ille iuxta pceptũ in p̃ſepe poſuiſſet: exterriti boues: & plus ſolito
mugiẽtes: ruptis uinculis in diuerſa fugerunt. Habebat enĩ hãc gratiã: ut ex odore corpoꝶ ueſtiũg & eaꝶ ret
quas ꝗs tetigerat: ſciret cui dæmoni: uel cui uitio ſubiaceret. ¶ Cap. xiiii.
1Git ſexageſimotertio uitæ ſuæ ãno cernẽs grãde mòaſteriũ & multitudinẽ fratꝶ ſecũ hitãtiũ: turbaſq;
eorũ:qui diuerſis lãguoribus & ĩmũdis ſpiritibus occupatos ad ſe deducebãt: itaut oĩ genere hominũ
ſolitudo per circuitũ repleret᷑ flebat quotidie: & ĩcredibili deſiderio cõuerſatiõis antiquæ recordabat᷑. Inter/
rogatus a fratribus: qd haberet: cur ſe conficeret: ait rurſũ ad ſæculũ redii: & recepi mercedẽ meã ĩ uita mea. En
hoĩes Palæſtinæ & uicinæ puinciæ æſtimãt me alicuius eſſe momẽti: & ego ſub pᷣtextu monaſterii ad diſpen/
ſationẽ fratrũ: uilẽ ſupellectilẽ habeo. Seruabat᷑ autẽ a fratribus: maxime ab FHleſitio: ꝗ miro amore ueneratio
ni ſenis deditus erat. Cũq; ita uixiſſet: lugẽs biẽniũ: Ariſtenete illa: cuius ſupra fecimus mẽtionẽ: Præfecti tũc
uxor:ſed nil de habitu p̃fecti habẽs uenit ad eũ: uolẽs etiaã ad Antoniũ pgere. Cui ille flens ꝛuellẽ ait ipſe quoq;
ire: ſi nõ carcere huius monaſterii clauſus tenerer: & ſi eundi fruétus eſk et. biduũ enĩ hodie eſt: ꝙ totus mun/
dus tali parente orbatus eſt. Credidit illa: & ſtetit. & poſt paucos dies u eniente nũcio Antonii dormitionem
audiuit. ¶Cap. xxv.
Irẽtur alii ſigna: quæ fecit. Mirẽtur incredibilẽ abſtinẽtiã: ſciẽtiã: humilitatẽ. Ego nihil ita ſtupeo: ꝗᷓ glo
riã illũ & honorẽ calcare potuiſſe. Cõcurrebãt epiſ. copi: p̃ſbyteri: clericoꝶ & monachoꝶ greges: matro/
oq; chriſtianoꝶ grãdis tẽtatio: & hinc & inde exurbibus & agris uulgus ignobile. ſed & potẽtes uiri: &
iudices ut benedictũ ab eo panẽ uel oleũ acciperẽt. Et ille nihil aliud niſi ſolitudinẽ meditabat᷑: in tantũ ut qua
dã die ꝓficiſci ſtatuerit. & adducto aſello (nimis qppe exeſus ieiuniis)uix egredi poterat. ut iter arripere conare/
tur. qd cũ pcrebruiſſet: & quaſi uaſtitas & iuſtitiũ palæſtinæ ĩdiceret᷑: plus ꝗᷓ decẽ milia hominũ diuerſæ æta/
tis. & ſexus ad retinẽdũ eũ cõgregata ſũt. Immobilis illead pces: & baculo arenas diſcutiẽs loqᷓbat᷑: fallacẽ do/
minũ meũ nõ faciã. nõ poſſũ uidere ſubuerſas eccleſias: calcata xpᷣi altaria: filioꝶ ſ anguinẽ. Vniuerſi autẽ qui
aderãt: ĩtelligebãt reuelatũ ei ꝗddã eſſe ſecreti: q & nollet cõfiteri. & nihilominus cuſtodiebat eũ: ut ꝓficiſcere
tur. Decreuit ergo publica oẽs uoce cõteſtãs: nõcibi ſe: nõ potus quicꝗᷓ ſumere:niſi dimitteret᷑. Et poſt ſeptem
dies inediæ tãdẽ relaxatus: ac uale dicẽs plurimis: cũ ĩ finito agmine uenit Betiliũ:ubi ſuaſis turbis:ut reuerte/
rẽtur: elegit quadraginra monachos: ꝗ haberẽt uiaticũ: & poſſent ieiunãtes ĩgredi.i. poſt ſolis occaſũ cibũ ſu/
mere. Quinto igit᷑ die uenit Peluſiũ. uiſitatiſq; fratribus: q in uicina heremo erãt: & ĩ loco ꝗ dicit᷑ Lichnos mo
rabãtur: prexit triduo ad caſtrũ Theubaton: ut uideret Dracontiũ epiſcopũ & cõfeſſorẽ: ꝗ ibi exulabat. quo in
credibiliter cõſolato tãti uiri pſentia: poſt aliud triduũ multo babylonẽ labore puenit. ut uideret Philonẽ epi
ſcopum & ipſum cõfeſſorem. ¶ Cap.xxvi.
Onſtantius autem rex Arrianorũ fauẽs hæreſi: utrunq; in ea loca deportauerat. Inde egrediens poſt tri
duũ: uenit ad oppidũ Aphroditon: ubi conuento diacono Baiſane qui locatis camelis & dromedis: ob
aquæ in heremo penuriã: cõſueuerat eutes ad Antoniũ ducere: cõfeſſus eſt fratribus inſtare diem dormitiõis
beati Antonii: & peruigilẽ noctẽ in ipſo quo defũctus fuerat loco: a ſe ei debere celebrari. Tribus igit᷑ diebus ꝑ
uaſtã & horribilẽ ſolitudinẽ: tãdẽ ad mõtẽ altiſſimũ ꝑuenerunt: reptis ibi duobus monachis: Iſaac & Peluſia/
no.quoꝶ Iſaac ĩterpres Antonii fuerat. Et qꝗa ſe pᷣbet occaſio: & ad id loci uenimus:dignũ uidet᷑ breui ſermone
habitaculũ tãti uiri deſcribere. Saxeus & ſublimis mons per mille circiter paſſus ad radices ſuas aquas expri-
mit. quarum alias arenæ ebibunt: aliæ ad inferiora delapſæ: paulatim riuũ efficiunt: ſuper quẽ ex utraq; ripa
palmæ ĩnumerabiles: multũ loco & amenitatis &cõm odi tribuunt. Videres ſenẽ hucatq; illuccũdiſcipulis
beati Antonii diſcurrere. Hic aiebant pſallere: hic orare: hic opari: hic feſſus reſidere ſolitus erat. has uites: has
arbuſculas ipſe plãtauit. illã areolã manibus ſuis ipſe cõpoſuit. hãc piſcinã ad irrigãdũ hortulũ multo ſudore
fabricatus ẽ. Iſtũ ſarculũ ad fodiẽdã terrã pluribus annis habuit.iacebat in ſtratu eius: & quaſi calẽs adhuc cu
bile deoſculabat᷑. Erat autẽ cellula nõ plus menſuræ cellulæ per quadrũ tenẽs: ꝗq homo dormiẽs extẽdi poterat
Præterea in ſublimi mõtis uertice: puaſi p cochleã aſcẽdẽtibus: & arduæ ualde: duæ mẽſuræ cellulæ uidebent᷑.
in quibus ueniẽtiũ frequẽtiã: & diſcipulorũ ſuoꝶ cõtuberniũ fugiens moratus eſt. Verũ hæ in uiuo exciſæ ſa/⸗
xo oſtia tantũ addita habebant. Poſtꝗᷓ autẽ ad ho rtulũ uenerant: uidetis inquit Iſaac hic pomariũ arbuſculis
cõſitum: & holeribus uirens: ante hoc ferme trienniũ cũ onagrorum grex uaſtaret: unum e ductoribus eorum
ſtare iuſſit: baculoq; tondens latera: quare inquit comeditis quod no ſeuiſtis?& exinde acceptis aquis: ad ꝗᷓs

potandas uentitabant: nunꝗᷓ eos nec arbuſculã: nec holera contigiſſe. Præterea rogabat ſenex: ut ſibi locũ tu/

muli eius oſtẽderent. Qui cũ ſeorſũ eũ abduxiſſent: utrũ nemõſtrauerint: ignorat᷑. cauſã occultãdi iuxta pᷣce
ptũ Antonii fuiſſe referẽtes: ne Pergamius: ꝗ in illis Iocis ditiſſimus erat: ſublato ad uillã ſuã ſancti corpore
martyriũ fabricaret᷑. ”MUMDW ¶ Capᷣ.xxvi.
.clxviii.

Chviij.

—

/

Gir᷑ reuerſus ad Aphroditõ: duobus ſecũ tãtũ retẽtis fratribus: in uicina heremo moratus ẽ:tãta abſtinẽ
Htia & ſilẽtio: ut tũc primũ ſe cœpiſſe xpo uire diceret. Porro iã triẽniũ erat: ꝙ clauſũ cælũ illas terras arefe
cerat: ut uulgo dicerẽt Antonii mortẽ etiã elemẽta lugere. Non latuit fama Hilarionis incolas quoq; illius lo R*“
ci: & certatim uirilis ac muliebris ſexus ore luridi:& attenuati fame:pluuias a ſuo xpᷣi.i.a beati Antonii ſucceſ/
ſore deprecabãtur. Quos ille cernens mire doluit. eleuatiſq; in cælũ oculis: & utraſe q; in ſublime erigẽs palmas 1
ſtati ĩpetrauit qd rogauerãt. Ecce autẽ ſitiens arenoſa regio: poſtꝗᷓ pluuiis irrigata ẽ: tãta pẽtũ & uenenatoꝶ 1
animaliũ ex iprouiſo ebulliuit multitudĩe: ut percuſſi ĩnumerabiles: niſi ad Hilarionẽ cõcurriſſent: ſtatim in
terirent. Benedicto itaq; oleo uniuerſi agricolæ atq; paſtores tangentes uulnera certam ſalutem reſumebant.
¶ Cap̃. xxviii. 4
u Idẽs etiã ſe ibi miris honoribus affici: perrexit Alexãdriã. inde ad interiorẽ Oſa heremũ trãſiturus. Et ga “ 4
unꝗᷓ ex quo cœperat eſſe monachus in urbibus manſerat: diuertit ad quoſdã fratres notos ſibi in Bru/ .
Mo: haud ꝓcul ab Alexãdria: qui cũ miro gaudio ſuſcepiſſent ſenẽ: & iã uicina nox eſſet: repẽte audiuit diſcipu
los eius aſinũ ſternere:illũ parare ꝓficilſea ci. Itaq; aduoluti pedibus rogabant:ne hoc facerẽt:& ante limẽ pſtra

. ti citius ſe mori ꝗᷓ tãto carere hoſpite teſtabãtur. Quibus ille reſpõdit. Iccirco abire feſtino: ne uobis moleſtiã .
generẽ. Certe ex poſterioribus cognoſcetis:nõ ſine cauſa me ſubito ambulaſſe. Igit᷑ altera die Gazẽſes cum li/ .
ctoribus ꝓfecti (nã pridie eũ ueniſſe cognouerãt)intrãtes monaſteriũ cũ illĩũ minime inueniſſent:inuicẽ loque .
bãtur. Nõne uera ſunt: quæ audiuimus magus ẽ: & futura cognoſcit. Vrbs autẽ Gaza poſtꝗᷓ ꝓfecto de palæ
ſtina Hilarione Iulianus in ĩperiũ ſucceſſerat: deſtructo monaſterio eius:pᷣcibus ad imperatorẽ datis & Hilari .
onis & Heſitii mortẽ ĩpetrauerat: amboq; ut qᷓrerẽtur: toto orbe ſ. criptũ erat. Egreſſus ergo de Brutio: p inuiã .
ſolitudinẽ intrauit Oſã:ibiq; anno plus minus exacto: qa illuc quoq; ſua fama peruenerat: quaſi iã in oriente 4
latere non poſſet: ubi multi illũ & opinione & uultu nouerat:ad ſolas nauigare inſulas cogitabat: ut quẽ terra ”M
. uulgauerat:ſaltẽ maria cælarẽt. Sö.zri.
Odẽ ferme tẽpore Hadrianus diſcipulus eius de palæſtina ſi uperuenit: dicẽs Iulianũ occiſũ: Chriſtianũ .

8 imperatorẽ regnare cœpiſſe: reuerti eũ debere ad monaſterii ſui reliquias. qc; ille audiẽs deteſtatus eſt:&
cõducto camelo puaſtã ſolitudinẽ puenit ad maritimã urbẽ Libyæ Paretoniũ: ubi Hadrianus ĩfœlix uolens
Palæſtinã reuerti: & priſtinã ſub noĩe magiſtri ꝗrẽs gloriã: multas ei fecit iniurias. ad extremũ cõuaſtatis quæ
a fratribus ei miſſa detulerat neſciẽte illo profectus ẽ. Super hoc quia alter locus referendi nõ ẽ:hoc tãtũ dixe/
iim: terrorẽ eoꝶ ꝗ magiſtros deſpiciũt: qd poſt aliquãtulũ tẽporis cõputruerit morbo regio. oß r
Abẽs igitur ſenex Zananũ ſecũ aſcẽdit claſſẽ: quæ Siciliã nauigabat.cũq; uenũdato euangelioꝶ codice:
quem manu ſua adoleſcens ſcripſerat: dare naulũ diſi poneret: hadriæ naucleri filius arreptus a dæmo
le: ckmare cœpit & dicere: Hilarion ſerue dei: cur nobis per te & in pelago tutos eſſe nõ licet? da mihi ſpatium
donec ad terrã ueniã: ne hic eiectus pᷣ̃cipiter in abyſſos. Cui ille:ſi deus meus ait tibi cõcedit:ut maneas:mane.
Sin autẽ ille te eiicit: ꝗd mihi ĩuidiã facis homini peccatori atq; mẽdico? Hoc autẽ dicebat:ne nautæ aut nego 1
ciatores: qin naui erãt ſe cũ ad terrã perueniſſẽt: ꝓderẽt. Nec multo poſt purgatus ẽ puer:patre fidẽ dãte & cæ 1/
teris ꝗ aderãt:nulli ſe ſup nomẽ eius locuturos. Ingreſſus autẽ pachynũ ꝓmòtoriũ Siciliæ: obtulit nauclero
euãgeliũ pro ſubuectiõe ſua & Zanani. Qui nolẽs accipe: maxĩe cũ uideret illos:excepto illo codice & his ꝗbus

ueſtiti erat amplius nihil habere: ad extremuũ iurat ſe noò acceptuꝶ. Sed & ſenex aſſenſus ẽ fiducia aupis con/ .
ſciẽtiæ: & in eo magis lætabat᷑: ꝙ nihil haberet ſæculi: & ab accolis illius loci mẽdicus putaret᷑: a. .
P Orro recogitãs ne negociatores de oriẽte ueniẽtes ſe notũ facerẽt:ad mediterranea ſu git loca.i.in uiceſi/
Amo a mar miliario.lbiq; ĩ quodã deſto agello lignoꝶ quotidie faſcem alligãs ĩponebat dorſo diſcipuli
uo ĩ ꝓxĩa uilla uenũdato: & ſibi alimoniã: & his ꝗ forte ad eos uẽiebãt: pauxillulũ panis emebãt.Sed uere iu—
ta qd ſcriptũ ẽ:nõ põt ciuitas latere ſuꝑ mõtẽ poſita: Scutarius ꝗqdã cũ ĩ baſilica beati Petri Romæ torqueret᷑

clamauit ĩ eo ĩmũdus ſpũs: ante paucos dies Siciliã ĩgreſſus Hilarion ſuus xpᷣi:æ nemo eũ nouit:& putat ſe
eſſe ſecretũ: ego uadã: & prodã illu. Statimq; cũ ſeruulis ſuis aſcenſa in portu naue appulſus ẽ pachynũ.& de
ucẽte ſe dæmone:ubi ante cõſpectũ ſenis ſe ꝓſtrauit:ilico curatus ẽ. AAEap̃.xxxii.
Oc initiũ ſignoꝶ eius ĩ Sicilia: inumerabilẽ ad eũ deĩceps ægrotãtiũ: ſed & religioſoꝶ hominũ adduxit
multitudinẽ. in tantũ: ut de primoribus uiris tumẽs qdã morbo ĩtercutis: eadẽ die qua ad eum uenerat:
chrtus ẽ. Qui poſtea offerẽs ei ĩfinita munera: audiuit dictũ ſaluatoris ad diſcipulos: gratis accepiſtis: gratis
date. Dũ hæc ita gerũtur in Sicilia: Heſitius diſcipulus eius toto ſenẽ orbe ꝗrebat. Luſtrãs littora: deſerta pene
trãs.& hãc tãtũ habẽs fiduciã:qa ubicũq; eſſet:diu laterenõ poſſet. Irãſacto igit᷑ iã triẽnio: audiuit mothonæ
a quodã iudæo uilia populis ſcuta uẽdẽte pphetam xpᷣianoꝶ apparuiſſe in Sicilia: tãta miracula & ſigna faci
entem: utde ueteribus ſanctis deputaret᷑. Interrogatus itaq; habitũ eius:ĩceſſũ & lingu ã: maximeq; ætatẽ di/
cere nihil potuit. Ille enĩ ꝗ referebat: famã ad ſe tãtũ ueniſſe hominis teſtabat᷑. Ingreſſus ergo Adriam: ꝓſpe/
ro curſu uenit pachynu & in quadã curui littoris uillula famam ſenis ſciſcitans: cõſona omniũ uoce cognouit
ubi eſſet: quid ageret: nihil in eo ita cunctis admiratibus: ꝗᷓ poſt tanta ſigna atq; miracula nec fragmẽ qdẽ pa
nis a quoquam in illis locis accepiſſet. Et ne longum faciã: ſãctus uir Heſitius ad magiſtri genua prouolutus
plãtaſq; eius lachrymis rigãs: tadẽ ab eo ſubleuatus poſt bidui triduiq; ßmonẽ audit a Zanano: nõ poſſe ſe/

— —. — ——

in;
s reke
ccel/
Palm
chato
atim 4
ebant,

8. Et
in Ben
nöpſin
leſhii
umli⸗
loqe
epale
n
nuui
lente
terta

kimi
elk
olens
qur
,
.
cce:
emo
ium
me.

ſi⸗
lli
tux
et
ſe

e

it
t:

nẽ iã illis habitare regionibus. ſed uelle ad barbaras ꝗᷓſdã pergere natiões: ubi & nomen & rumor ſuus ĩcogni
tus fieret. ¶ Capᷣ.xxxiii.
Vxit itaq; illũad Epidaurũ dalmatiæ oppidũ: ubi paucis diebus in uicino agello mãſitãs non potuit ab
ſcõdi.Siquidẽ draco miræ magnitudis quos gẽtili mone boas uocãt: ab eo ꝙ tã grandes ſint: ut boues
glutire ſoleãt: oẽm late uaſtabat ꝓuinciã. & nõ ſolũ armẽta & pecudes: ſed agricolas quoq; & paſtores tractos
ad ſe ui ſpiritus abſorbebat. Cui cũ Pyrã iuſſiſſet p̃parari & oratiõe ad xpᷣm miſſa euocato pcepiſſet ſtruẽ ligno
rũ ſcãdere:ignẽ ſuppoſuit. Tũ itaq; cũcta expectãte plæbe ĩmanẽ beſtiã cõcremauit. Vnde æſtuãs d faceret:
quo ſe uerteret: aliã parabat fugã: & ſolitarias terras mẽte pluſtrãs merebat ꝙ tacẽte de ſe lingua miracula lo/
quebãtur. Cap.xxxiiii.
Atẽpeſtate terræmotu totius orhis: ꝗ poſt Iuliani mortẽ accidit: maria egreſſa ſũt terminos ſuos:& qua
ſirurſus deus diluuiũ minaret᷑: uel in antiquũ chaos redirẽt oĩa:naues ad p̃rupta de latere mõtiũ pepen
Quod cũ uiderẽt epidauritani fremẽtes fluctus & undarũ moles: & mõtes gurgitũ littoribus ĩferri: ue/
rentes q iã eueniſſe cernebãt: ne oppidu fũditus ſubuerteret᷑: ĩgreſſi ſũt ad ſenẽ: & q̃ſi ad pliũ ꝓficiſcẽtes po/
ſuerũt eũ ĩ littore. Qui cũ tria crucis ſigna pinxiſſet ĩ ſabulo:manuſq; cõtra tẽderet: ĩcredibile dictu ẽ ĩ quãtã al
titudinẽ intumeſcẽs mare ante eũ ſteterit. ac diu fremẽs: & qᷓ̃ſi ad obicẽ ĩdignãs:paulatim in ſemetipſũ relapſũ
ẽ. Hoc Epidaurus & oĩs illa regio uſq; hodie p̃dicat. Matreſq; docẽt liberos ſuos ad memoriã in poſteros trãſ⸗/
mittẽdã. Vere illud qd ad apoſtolos dictũ ẽ:ſi credideritis: dicetis huic mõti trãſi in mare: & fiet: etiã iuxta litte
