in oĩbus pareat᷑. Siqs cõtra teſtatoris uolũtatẽ facere uoluerit: careat hæreditate. Sed ſilẽt leges ĩter arma non
ꝓrſus. Ad hoc laborat᷑: ad hoc pugnat᷑: ut legibus ſeruiat᷑: teſtamẽtũ ꝓfero: uerba teſtatoris recito: Si habet
qi; diuidat ibi ĩuenio tſed ſi nõ habet qddiuidar᷑ de ipſo teſtõ reſiſto. Quod habet teſtamẽtũ audi. Pacẽ meã
do uobis: pacẽ meã dimitto uobis. hæc eſt hæreditas. & qs ipſe teſtator: lege teſtamẽtũ: & ĩuenies cũ ꝓpheta
de deo loquit᷑. a te magnificabit᷑ uſq; ad terminos orbis terræ: & erit iſte pax. Gloria in excelſis deo & in terra
paxhoĩbus bonæ uolũtatis: nõ diuiſoribus ſcẽ unitatis: ſed hoĩbus bonæ uolũtatis. Ipſe eſt hæreditas:ipſe ẽ
teſtator: ipſũ quæris diuidere. Quid partiris unũ ?ſi unũ diuiſeris: ĩtegrũ nihil habebis. Oarriana hæreſis cru
delis ĩpia: meretrix: erubeſce iudicãte Salomone. Meretrix ne unũ uiuũ ne undecũq; cõceptũ: Iãq; partũ per
dẽt. nõ pmiſit diuidi filiũ ſuũ: & tu diuidis dũm tuũ. Illa &ſi meretrix tñ pia: qa mr. tu aut meretrix & lupa.
qa nõ mr̃.qd paris pᷣfocas.qd nõ patis cõgregas. Quomodo alienũ lactas: qa & tuũ negas uiſcera tua dura/
uerũt: illius tremuerũt. Quid dixit Date illi pueꝶ: & nolite diuidere eũ. filius meus eſt: ſed melius apud illũ
gaudeo uiuũ ĩtegrũ: ꝗᷓ diuiſũ lugeo mortuũ. filius meus eſt. Sed qd puero mr prodero: ſi uitã quã nõ cõfero
aufero? Volo illius crudelis a paruulo repellere ubera: ſed magis cogor iudicis timere machærã. Date illi filiũ
meũ: meus eſt natus: ſed migret ad illã: totus apud me manet affectus. Date illi pueꝶ tantũ: nõ auferat᷑ uita
mẽbroꝶ: nõ diuidat integritas: mihi nõ eripit᷑ pietas: qd dixit Date illi puerũ: nolite diuidere eũ. Ecce ego di
co totũ poſſide: & noli diuidere hæreditatẽ: ſine pᷣiudicio pr̃ maior eſt. filius mior eſt. O partes: Oiuſticia: o
æqtas. una pars maior eſt: alia minor?! Nõ cõſentio: nõ facio partẽ: qa nõ diuido pacẽ. Si enim iã fracta fuerit
pax: iã nõ erit pax.Illibata eſſe nõ põt apud quẽ fides ĩtegra nõ eſt. Vñ qa mecũ nõ uis poſſidere hæreditatẽ:
nõ potes obtinere. poſtremo ſi mortuo nõ parcis: ſed pfide ſtudes: uade ĩterpella iudicẽ. Videamus qd ibi di
cturus eſt: habes iudicẽ ordinariũ. Nolo mihi adducas ex diuerſis partibus alias atq; alias ptãtes. nõ mihi ar
miger: ſed legifer neceſſarius ẽ. Et ubi iuſtũ ſĩuenio - aut ubi eum ĩuenisAudi prophetã dicẽtẽ: Dñs iudex nr
dñs legifer nr: ne cõdẽnandũ putes. Audi qꝗd ſequit᷑. Oñns rex nr: ipſe ſaluabit nos. Ecce habes iudicẽ. Si parũ
eſt: rex eſt: añ te eſt ſic eſt ĩ cælo: ut nõ deſerat terram. Cælũ inqt & terrã ego ĩpleo. Ecce uobiſcũ ſũ uſq; ad cõ
ſumationẽ ſæculi. Et nobiſcũ eſt & cũ pr̃e eſt: qa nec pr̃em dimiſit cũ ad nos deſcendit: nec nos deſeruit cũ ad
pfem aſcẽdit. Ipſũ ĩterpella ipſi dic. Dne dic ffi meo: ut diuidat mecũ hæreditatẽ. Audi rñſũ diuinũ:audi iſtũ
iudicẽ: audi pacẽ fugientẽ litẽ. Quid ait amice: qs me cõſtituit iudicẽ aut diuiſorẽ ĩter uos? Vis diuidere pacẽ
& quæris hre pacẽ iudicẽ. Iudex tuus nolo eẽ.pax ſũ:litigare nõ noui. Cõſentientibus aſſiſto: litigãtes fugio.
Cũ inimicus eſſes pr̃i meo:recociliaui te ꝑx me.Quõ ergo a pr̃e meo ſe eparabis me ego cũ eſſes lõge: ueni ut re
ducerẽ te: cũ ĩter mõtes & ſiluas errares: quæſiui te: ĩter lapides & ligna ĩueni te. In lapidibus offẽdebas: & his
hærebas: qa ligna & lapides adorabas. ne lupoꝶ ferarũq; auido ore laniareris collegi te: humeris meis porta/
ui te: pñ̃ meo reddidi te. laboraui: ſudaui: caput meũ ſpinis appoſui: manus meas clauis obieci: lancea latus
meũ aperuit. Tot nõ dicã iniuriis ſed aſpitatibus laceratus ſũ: ſãguinẽ meũ fudi:aiam meã poſui: ut mihi cõ
iũgerẽ te: & tu diuidis me. Audi qd rñũdeat diſcipulo: ꝗ filium nouerat: & pr̃em quærebat. ait Philippus dno.
dne oſtende nobis pr̃em & ſufficit nobis. Et dñs ad eũ.ſi uelis Arriane àudire cũ apoſtolo erraſti: cũ apoſtolo
redi: cũ apoſtolo ſit illius obiurgatio etiã tua curatio. Quid ait dnstanto tempore uobiſcũ ſũ Philippe. Ego
ueni te patri meo applicare: & tu noli ſeparari. Quid quæris quaſi aliũ præter me Qui me uidet uidet & pa
trem. Tanta eſt in nobis ueritas tanta ſimilitudo tanta charitas: ut ego in patrem ſim & pater in me. Sen⸗
tio Sabelliane quid muſitas? In Arriano me concludere: ab Arriano me auocare feſtinas. Sed in nomine

pf̃is & filii & ſpũs ſcĩ nõ tecũ ſed unius dei cũ illis rũdeo te nõ p̃fero. Quid dixit dĩs? Qui me uidet uidet &
pfr̃em. nõ dixit ego ſũ filius ſimul & pater. ſed dixit: Ego in pre: & pater in me eſt. & qui me uidet uidet & pa
trẽ. Poſitio unius ſyllabæ quæ dicit & diſcernit: & pr̃em diſcernit & filiũ: te qdẽ monſtrat nec pr̃em hr̃e necfi
liũ. Dic mihi Arriane pr̃em deũ dicis? & maxime:qd filiũIpſũ quoq; deũ cõfiteor. Bñ agnoſcis qa cũ ĩ carne
pronũciaret᷑ uẽturus: de ipſo dixit propheta. Dicite puſillanimes cõfortamini: & nolite timere: ecce deus ue/
ſter ultionẽ adducet retributionis. deus pᷣueniet: & ſaluabit nos. agnoſco in eo qd te agnoſcere dicis. prophe
tæ nõ aduerſaris. qd ergo dicis de pr̃e deus eſt.qd filius? deus ẽ. Coæternus eſt pri filius?nõ. ergo erat tp̃s qũ
nõ erat filius: ergo fuit tp̃s qn nõ fuit filius.nõ ergo oĩa peripſũ facta ſũt.Iã eni erar tpᷣs qn nòerat filius.Si
erat t̃s qñ nõ erat filius: Ioãnes euãgeliſta nõ debuerat dicere: In principio erat uerbũ: ſed in principio erat
tpᷣs. Ioãnes dicit: oĩa per ipſũ facta ſũt: & Arrianus cõtradicit. Dic Arriane unde ſcis quia erat tp̃s qn nõ erat
filius? An tu forte dicturus es: & Ioãnes unde ſcit? quia ſupra pectus dni recubuit: & inde hauriebat ꝗd in cõ

uiuio dui bibebat: quia in principio uerbũ erat.tnñ dic qn in principio erat uerbũ:& uerbũ deus erat:Arrianus

ubi erat neſcio:ſi audes dicere ibi erat. Notũ eſt enĩ & legit᷑ quo tpe natus:meritoq; dãnatus ſit.notũ eſt etiã
qun uixerit: quomodo mortuus fuerit. & ideo nõ audes dicere de Arriano ſicut de uerbo fuit: & eſt qa nec tunc
fuit:nec modo ẽ. Sed ut inoĩbus excludat᷑ Arrianus: audi ꝗd per Salomonẽ dicat᷑. Dns fecit regiones & fines
habitabiles ſub cælo. Cũ pararet cælos: aderã illi. Et poſt pauca. Egoe erã apud illũ diſponẽs: ego erã qñ facie/
bat fortia fũdamẽta terræ: ego erã cui aggaudebat. Sed dicis tpe agit᷑. Vtrũ fuerit ante ꝗᷓ eſſet tᷣs audi ipſum
per prophetã dicẽtẽ. Extpe inqt.qd eſt ex tpelnunqd ex quo tpᷣs cœpiteſſe N. 6 ſic ĩpie Arriane: nõ ſic :Sed
ex tpe ante ꝗᷓ fieret tps ibi erat. quære iã qn nõ erat: qui an tꝑa non erat. In principio erat uerbũ. Melius græce
dicit᷑ ονοσppe uerbũ fignificat & rõnẽ. Vides ergo quia ſemp erat:de quo audes dicere nõ erat. Aut ſi di/
cis aliq deũ ſine uerbo aut ſine rõne fuiſſe: iã nõ filio tantũ: ſed & pr̃i aduerſarius eris. Ego inqt ex ore altiſſi
mi prodii. qs uerbũ? & uerbũ hoc ꝗd eſt? Ioãnes dicat: Etdeus erat uerbũ. ergo uerbũ & cuius erat uerbũ: nõ
duo ſed unũ ſunt.no ingr quia uerbũ poſterius eſt eo cuius eſt uerbũ. Vn apparet pr̃em filio eſſe minorem.
negas itaq; filiũ dei eſſe deuũ. non nego inqt: & pr̃em deũ dico & filiũ deũ dico: ſed pr̃em maiorẽ filiũ minorẽ.
ꝗdiu pater maior filius minor: dic mihi quia uideo te calculari uelle æternitatẽ: Quot annis pᷣcedit deus pa./
ter filiũ ſuũ? Vbi diẽ natiuitatis filii legiſti? filii dei dico nõ dico filii dei & hoĩs: ubi ergo diẽ natiuitatis eius ex
pfr̃e legiſti? Cũ quo mathematico creatoris ſydeꝶ cõſtellationẽ ꝗᷓſiſti atq; tractaſti:quã horã:quæ momẽta:
quos numeros: quas minutias momẽtoꝶ natiuitatis eius q oĩa cõdidit collegiſti? Cõquieſcat ergo hæretica
nõ religio: ſed ſuꝑſtitio. De Chriſti initio defecit calculatio: qa cũ audit᷑ ſine initio æternitas: nuſia queritur
ætas. Si pater deus & filius deus: pr̃ maior filius minor: iã nõ unus ſed duo ſũt dii. Quid ergo eſt qdicit ꝑ
rophetã: Añ me nõ eft formator deus: & poſt me nõ erit?: Quid dicis Arriane?cui iſtas deputas uoces? Si pa
tris ſũt dicẽdo: An me nõ eſt formator deus: & poſt me nõ erit alius: aut ipſe pr nõ erit aut filius non erit. Si
tantũ eniĩ diceret: An me nõ eſt formator deus: nec adderet & poſt me nõ erit:liberũ tibi hæc uerba erat patri

tantuũmodo applicare. Cũ auũt ſequit᷑ & dicit: & poſt me nò erit:ſecũdũ te ut dixiſe & pr̃em & filiũ negat den.

Itẽ ſi filii ſũt hæc uerba pr̃em ſuũ & deũ negat & pr̃em. Si enĩ nõ diceret: Ante me nò eſt formator deus: ſed
tantũmodo poſt me erit: poſſet forſitan dici filiũ ſolũ fuiſſe locutũ. Modo aũt cũ dicit: An me nõ eſt forma
tor deus: & poſtme nõ erit: prem ſuũ nec deũdicit eſſe nec pr̃em. Itẽ ſi pris ſũt hæc uerba: qs dicit cui dicit fili
us meus es tu: ego hodie genui te? An forte mẽdacio arguẽdus eſt? Sed ſi filii uerba ſũt:qs dicit cui dicit pater
uſqʒ; mobo operat᷑: An forte & iniurioſus pf̃i iudicãdus ẽ & ĩgratus? Sed nunqd ĩgrate diceret: poſtula a me
& dabo tibi gẽtes hæreditatẽ tuã terminos terræ An forte qd dicẽt aut fallere uoluit:aut ut minus aliquid de
Propheta dicamus finxiſſe credẽdo duos ſibi cõfabulãtes: ideſt pr̃em & filiũ:& dicẽte pr̃e:Ante me nõ eſtfor
mator deus: adiũxit & filius dicẽdo: & poſt me nõ erit. Inimica ſũt quæ agimus an diuina? O ſcelus: proh do
lor parce parce hæretica ĩpietas. cũ tibi deũ nõ capias: nos quoq; ad blaſfemiã prouocas. nõ hæc ſcã docet ec
cleſia. pater pater eſt: filius filius: & ille nunꝗᷓ fuit pr̃: & iſte nunꝗᷓ fuit filius. ambo æterni: nec cœperũt eſſe:
nec deſiſtũt. Quod pr loquit᷑ filius loquit᷑: qa uerbũ pr̃is eſt. & qd filius loquit᷑:pr̃ loquit᷑: quia pr uerbi eſt.
ipſũ uerbũ dicit: uerbũ qdego loquor a meipſo nõ loquor. cõcedite quæſo creatori: & in creatura ſi poteſtis
capite creatorẽ. Ecce ignis & ſplẽdor duo ſũt. alter ex altero eſt: nec ſine altero alter eſt. ignis pr: ſplẽdor filius:
& ipſe ſrpoſſit dicere qd luceo a meipſo nõ luceo:ſed qui me miſit: ipſe mihi deditut luceã. Ignis enĩ ſplẽdo
rẽ mittit. & ſicuti filius de pr̃e deo dicit:ita & ſplẽdor dicere põt: Ignis mecũ ẽ:extingue ignẽ:& ſplẽdor nunꝗᷓ
parebit. Iſte ignis & ſplẽdor pr̃ & filius: unus ſine coniuge pr: alter ſine mĩe filius ẽ: nec diuidi alter ab altero
põt: cũ ſit alter ab altero: initiũ tn alterius eſſe nõ põt ſine altero. Hæc aũt poſſe a creatore tributũ eſt creatu
ræ quod põt ipſe creator. Accedat paganus: accedat Sabellianus: accedat Arrianus: contẽplent᷑ lucernã: ĩ ipſa
uigdeãt quod in deo uidere non poſſunts non facio iniuriam: ſi tanti creatoris cupiens oſtendere poteſtatem:
ignis ſiue lucernæ tantillam offerã ſimilitudinem. Scriptum eſt: lucerna pedibus meis uerbum tuum domi
ne & lumen ſemitis meis. & de deo dictum eſt: Iignis conſumens eſt. accedite ergo: & lucernam diligenter
conſiderate: ueſtraſq; fatuitates & tenebras remouete. paganus intueatur: & illic ſine coniugio patrem eſſe
diſcat & filium: & quo modo natus eſt filius. Si cæcus non es ibi uide inrer ignem & ſplendorem: quæ re

medium. Si nullum eſt mediũ: nullum eſt cõiugiũ:noli amplius ꝑſcrutari mediũ: ne magnũ patiaris incẽdi
um. Accedat ſabellianus: uideat duosin unũ ignẽ & ſplendorẽ: nũquid non recte dicere põt: ſplendor ego in
igne: & ignis in me: ſicut filius dicit: Ego in pater: & pater in me. Accedat & Arrianus: uideat & ipſe alterũ ex
altero: nec tñ naſci poſſe alterũ ſine altero: nemo eoꝶ prior: nemo poſterior. Coæui ſunt pater & filius: ſplen
dor& ignis: nec ignis ſine ſplendore: nec ſplẽdor ſine igne eſſe põt. aut cette mitte manũ: diuide alterũ ab al/
tero:oſtẽde mihi ſplẽdorẽ ſine igne: aut certe ignẽ ſine ſplẽdore.abſit:ardere tãtũmodo poteris: ſeparare alte
rũ ab altero nõ poteris. Sicut enĩ ignis & ſplendor alter ex altero eſt: nec alter ſine altero eſſe põt:non illis or/
tus ꝗq nò eſt: ſed æternitas atq; ſubſtãtia una eſt. Ignis & ſplẽdor tẽporales ſũt: pater & filius æterni ſunt. Sũt
dico quia pater & filius deus: dico quia unũ dualitas in prole: unitas eſt ĩ deitate. alterũ fecit unius natiuitas
ſed unũ oſtendit eſſe diuinitas. cũ dico filius alter eſt: cũ dico deus unus eſt. Alius eſt quia filius eſt: aliud qui
dẽ nõ eſt quia deus eſt. Erubeſcite Arriani: Tui cauſa hoĩs iã iudicati in cruce pendẽtis Pilati nõ ſunt auſſi car
nifices cõſcindere: & uos charitatẽ dei in cælo ſedẽtis ĩmo charitatẽ dñi diuidere conamini. Vos in ĩfernũ rui
tis: iã illã tunicã nunꝗᷓ rũpitis. Itẽ per prophetã dñs dicit: Nõ erit deus ultra me: dns iuſtus & ſaluãs non eſt
præter me. Hic Sabellianus ſtultus. Vt enĩ & unũ eundẽq; patrẽ & filiũ talibus ſe teſtimoniis credit muniri.
Cõtra Arriani ut probent aliũ eſſe patrẽ: aliũ eſſe filiũ alia proferũt teſtimonia: & dicũt: in tantũ alius eſt pa
ter: alius eſt filius: & alius eſt maior alius minor: ut pater dicat filio: Dedi te in lucem gentiũ: ut filius dicat:
Dis miſit me. Quantũ intelligo lux iſta gentiũ tã clara eſt atq; pſpicua: ut hæretici eã cõprehendere nõ ualẽ
tes atq; perſpicere cecati nõ in ea poſſint ambulare: ſed potius oberrare: Arrianus aliud. Sabellianus aliud:
Quale bellũ? qd ad hoc catholicus? Arma inqt quæ portãt mea ſunt: mihi militant: ambo cõtra ſe pugnãt
ſed pro me: ut ambo deficiãt: & nõ alter ad alterũ tranſeat: ſed ad me properẽt: & ego aliud uñ percutiantur
utriq; proferã. Tu Arriane dicis maiorẽ eſſe qui mittit: minorẽ qui mittit᷑. Interrogo te ꝗs eſt maior cui pre
parat aliqd uenienti: an ꝗ preparat? cui exhibet᷑ officiũ: an qui exhibet? Vtiq; ſi hoĩum genus interroges: re
ſpondet illũ eſſe maiorẽ cui pcedit᷑: uel cui officiũ echibet᷑. Tu ĩde uis probare minorẽ filiũ qa miſſus ẽ. ego
oſtẽdo eũ qui miſit pᷣcedere eũ quẽ miſit: nec alterũ eoꝶ dico maiorẽ quia nõ audeo dicere uel mĩorẽ. Eſaias
PlIopheta dicit: Hæc dicit dñs: Chriſto meo dño: cuius apprehẽdi dexterã: ut ſubiiciã ante faciẽ eius gentes:
& dorſa regũ uertã: & aperiã corã eo ianuas: & portæ nõ claudent᷑. Ecce ille qui miſerat precurſor factus eſt.
Quis enĩ maior aut ſuperior ante minorẽ ianuas aperiet:uel quõ id faciet niſi paululũ ante p̃ceſſerit. Audi
adhuc. & porte inqt no claudent᷑: quõ ergo ante te ibo ( uides qui miſerat & comitat᷑ & p̃cedit.Iã tu diſcerne
ꝗs ſit maior ꝗs ſit prior. ego nullã diſcretionẽ uideo: ſed potius æqualitatẽ cõſpicio. Filius dicit de patre: mi
ſit me pater. pater filio dicit: ego ante te ibo. Recedat de medio diſcordioſa calamitas: æqualitas hæc exhibet
nõ diſparilitas. Adhuc ſeꝗᷓre: uel clarius appareat: ꝗ; enĩ dicit: ego ante te ibo: & glorioſos terræ humiliabo:
Hic eſto & tu pagane: audi qd dicat propheta nõ mihi: ego quod uolui ſcripſi. Codex in quo ſcripta ſũt lega
tur. In armario iudæi habent. Inimicus meus teſtis eſt meus. Ab ipſo quære:aperi: lege:& crede. Dorſa inꝗt
regũ uertã: & glorioſos terræ humiliabo. Nõne uides reges terræ qui ante perſeqᷓbant᷑ chriſtianos nunc eſl
chriſtianos? nõne uides ipſos qui humiliabãt eccleſiã humiles ĩtroire eccleſiãnõne nunc eos uides hr̃e defẽ
ſores quos ante habebat pſecutores: Ego inqt ante te ibo: & glorioſos terræ humiliabo: portas æreas conterã
& uectes ferreos cõfringã: & dabo tibi theſauros abſconditos: & archana ſecretoꝶ: ut ſcias quia ego deus qui
uoco nomẽ tuũ deus iſrael. Audiat Sabellianus: deus dicit: ergo duo ſunt qui dicit: & cui dicit. Audiat Arria
nus: ego deus: & nõ eſt amplius: extra me nõ eſt deus diuinitatis. ex quo aduerſus iſtas hæreſes duas certan
do laboro: pene ſuũ fatigatus. Veni dñe meus ieſu præliator fortiſſime: princeps exercitus dni: qui diabolum
uiciſti & ſæculũ: apprehẽde arma & ſcutũ: & exurge in adiutoriũ mihi. Preceſſurus in prœliũ: & uicturus in
mũdo adorauit nõ tanꝗ uirtutis ĩpotens cũ eſſet oĩpotẽs:ſed ut nobis propter quos uenerat humilitatis ma
giſteriũ exhiberet: S& qd dixit? Pater clarifica filiũ tuũ. Modo Arrianus maledictus dicit: uides quia minorẽ:
claritatẽ nõ hr̃et niſi patrẽ petiſſet. expecta homo: qd feſtinas? Tu hoĩem uides: ĩ qua forma:nõ ſolũ patre:
ſed etiã angelis minor eſt: homo patet:deus latet. Tu mihi oſtẽdis hoĩem humilẽ: aperi oculos tuos: & deũ
uide ſit ublimẽ: nõ angelis minorẽ ſed pr̃i æqualẽ. Pater inqt clarifica filiũ tuũ: ecce minorẽ. Adhuc ſ. eꝗᷓre: ut &
filius tuus clarificet te: ecce æqualẽ. Inuenimus filiũ agnoſcentẽ patrẽ: & adorantẽ: eiq; cõiunctũ: nõ ut puta
bat ingratũ. Videamus qd de filio dicat & pater:aſſũpſit Ieſus Petrũ Iacobũ & Ioannẽ fratrẽ eius: euangelii
Gerba u & duxit illos in montẽ excelſũ ſeorſt ũ: & tranſfiguratus eſt ante eos: & reſplenduit facies eius ſicut
3 uel etnar tn al Aunralba ſiu nir Eire apparuit ei Moyſes & Helias cũ eo loqntes . Moyſ. es &
turPutesd S urle n cũ illo:o Rlebant quẽ præuiderãt: manifeſtabãt quẽ pᷣdicauerãt. loqban
tailarhgliedgen unn ri buinterent mmanicha cõfunderent Pagani cõuincerent :hæretici cõ prime
adiutoniätleramera & S dant prop etæ: aſpitas & leuicas: triſtitia & mãſuetudo: præceptũ &
Petrus dixicad eſ, Dur bonte mbra & lux: preco & dux: ſnia & miſericordia. & qd poſt hæc: Rñdens aũt
us dixi elũ: Dũe bonũ eſt nos hic eſſe: ſi uis faciamus hic tria tabernacula:tibi unũ: Moyſi unũ: &
Heliæ unũ. Quid dicis ſcẽ Petre:! Muũdus parturit: & tu ſecretũ petis. Vides ergo tot gẽtes in unũ cõuenire:&
tu requiẽ quæris,. uides tenebras mũdi & tu lumẽ abſcõdis. Nemo accẽdit lucernã & ponit eã ſub modio: ſed
ſuꝑ cãdelabrũ

n ſup candelabrũ: ut luceat oĩbus qui in domo ſũt.Vidiſti tu: uideamus & nos: tenebræ ſũt: nõ offédamus in
Pp iganis: nõ erremus in hæreticis: luceat nobis lucerna: doceat nos uerbũ in carne. Videamus qd dicit euãgeli

e ſta: uideamus ſi admiſſũ eſt cõſiliũ Petri. Adhuc inqt eo loqnte: ece nubes lucida ob ũbrabat eos: ecce uox de
l, nube dicẽs:oẽs audiamus: nemo aures claudat: audiãt pagani irriſ. ores: audiãt iudæi pſ. ecutores: audiãt mani
Ate chæi fantaſma ſeminantes: audiãt hæretici erronei litigatores & audiãt & maxime audiãt. audiãt & catholici
ct, fideles dei electores. iſti audiãt ut ĩſtruant᷑: illi ut corrigant autiſti audiant ut ſeducantur: illi ut puniantur.
ü Quid dixit uox de nube Hic eſt filius meus dilectus: in quo mihi bñ cõplacui. Vbi eſtis q aduerſamini filio
“M dei? Pater dixit:Hic eſt filius meus dilectus: & tu dicis nõ hẽt filiũ deus. Iu paganæ qch foris ſtas: & murmu⸗
diu ras intra huc in ſcholã dei: api aures cordis tui: audi uocẽ dñi & ſimilẽ filiũ dei.qd agitis iudæi qui occidiſtis
HDR filiũ dei? quo fugietis⸗ ubi uos abſcõdetis Qui mõtes? quæpetræ ſuꝑ uos caſuræ ſũt:& ſi in cauernis petrarũ
*“ uos abſcõderitis . inde extrahã uos dicit dñs Sed & uos uenite & ĩtrate: cõſiliũ meũ audite deſ Pare nolite quo
cdH niã ſũt reliqæ hoĩ pacifico. Sæuiſtis: occidiſtis: ſãguinẽ Xpᷣi fudiſtis in periculo eſtis: Filio dei icreduli fuiſtis.
. Quid facere nũc debetis:niſi credẽtes ut baptizemini: bibatiſq; ſanguinẽ quẽ fudiſtis: nõ eſt qd horreatis: fu
ſus eſt ſãguis medici & factus eſt medicamẽtum frenetici: qd dubitatis? Guſtate & uidete: quoniã ſuauis eſt
1a dns. Quid tu Manichæe ꝗdiu fãtaſma ſomniaris: Euigila & uide: nubila tonãt. & quid tonãt? Hic eſt filius
t⸗ meus dilectus. Vide in terra hoĩem ueꝶ: audi de cælo deũ ueꝶ: utrũq; ueꝶ eſſe cognoſce: ideſtdeũ & hoĩem fi
als liũ dei & hoĩs unũ eundẽq; eſſe hoĩem: & deũ cognoſce & placabis deũ. Caue ne offẽdas in lapidem: & mortis
ucͤ patiaris ruinã: qa qc ſõniaris uanitas eſt: qd deus tonat uirtus eſt. Audi tu Sabelliane:audi de cælo pr̃em: ui/
Snat de in terra filiũ: & noli dicere idẽ pater qui filius eſt. Audi Sabelliane & in pre & filio noli errare: ſed ſeqᷓre uni
ntur tatẽ. Dñe audiamus qd dicis de filio. Hic eſt inqt filius (Vide in terra hoĩs filiũ:audi de cælo dei eſſe filiũ) me/
1pre us dilectus: in quo mihi b cõplacui. & qd ille ipſũ audite. Deo gras ĩtonuit p̃ceptũ deo: & remotũ eſt cõſiliũ
:e Petri. Gr̃as tibi deus uirtus: gr̃as tibi deus pater: qui & filiũ tuũ oſtendiſti: & mihi ducem dediſti. Recedat Sa
„bo. bellianus: recedat Arrianus: recedãt cæteræ peſtes: recedat oĩs iniqtas atq; doctrina. doceat deus & nõ Arrius:
ſas doceat filius & nõ aduerſarius. Dic dus meus lIeſus doce: ut diſcã qd doceã. Sabellius dicit: Ipſe pater eſt fili/
ntes: us. Arrianus dicit: Alius eſt pater: alius eſt filius. pater maior: filius minor:aduerſat᷑: clamat:litigat:pugnat:
gilt turbas cõgregat: cõtra Apᷣm dimicat. Ille ſanguinẽ fudit ut redimat: iſte pecunia ſpargit ut perimat: ſj Peln ncã
uc fabricat: illiccatholicũ p̃focat: xp̃ianũ uocat paganũ: baptizato ĩgerit baptiſmũ cõtra id qd ſcriptũ eſt. Qui
“ð ſemel lotus eſt nõ ĩdiget denuo lauari. Clamat homo xpᷣianus ſi ũ: qd me dicis eſſe qd nõ ſũ clamat fidelis ſũ:
ni & ille dicit: accipea me pecuniã. clamat redẽptus ſũ: & ille dicit: accipe a me auꝶ. aut quid das aut qd aufers⸗
e Das pecuniã: aufers gram. das pciũ: ut auferas quo emptus ſũ. Quid emis ab empto preciũmeũ nõ auꝶ ſed
do! ſãguis eſt xpi.nõ me ſeducis: nõ me decipis: quantũcũq; mihi cõferas nõ mihi tolles preciũ meũ: pecunia tua
len tecũ ſit in interitũ. nã preciũ meũ nõ habet preciũ. Clamat homo fidelis ſũ. exufflas. Quid rogo xpᷣiano reſer
uas? In quo pr̃em & filiũ & ſpũm ſanctũ exufflas? An forte nouã fidẽ. nouũ baptiſma: nouũ deũ de trãſmari
. nis partibus adduxiſti? Dic meus Paule: doce diuini iuris perite ſpõſi amice homo iſte modo uenit: me non
t ſubuertet: fidei unitatẽ ſcindit: trinitatẽ diuidit: nõ ſibi cõſentientẽ rebaptizare contendit. Quid facio in lIeſu
ti xpo per euangeliũ tu me genuiſti: baptizatus ſũ. An forte aliud baptiſma & alia fides Abſit inqt. una ẽ fides
ui unũ baptiſma: unus eſt deus pater oĩum. Iã credidi: iã baptizatus ſũ: iã prem habeo dñm. quare ho micidam
na patior Arrianũ? Subueni dne deus Ieſu: accinge gladiũ ſu femur tuũ potentiſſime: & egredere & occide eos
tan oĩpotentiſſime. In ſe ait uiuãt: inte deſinãt pſequi me.Sabelliani te ſubtrahũt: Arriani minuunt. tu ꝗd dicis .
um de te? pater dixit ut te audiamus. Cũ te audimus ipſũ audimus: uno ictu utroſq; ꝑcute aduerſarios: pereant
gin inqt uaniloq & mẽtis ſeductores Arrius & Sabellius: nõ dixit ego & paterunũ ſi uũ: ſed ego & pater unũ ſumus
ma Etrgo ſi pater & filius unũ ſũt: ĩmo quia ĩdubitanter unũ ſũt:nõ duo ſed unus deus: nõ in unicũ aliqd ꝓphe/
ore ta ſcripſit: ſed uerũ dixit dño dicẽte. Ante me nõ eſt formator deus: & p̃ter menõ erit. Docuit uirtus uirtutẽ:
re & gladio bis acuto oẽm peremit errorẽ. Si adhuc reluctant᷑ hæretici: audiant catholici diffinitiuã ſnĩam: quã
dei ſequant᷑. Audite pr̃em qd dixerit filio. Audite filiũ qd de predixerit uel de ſe. Siqd uobis eu ãgelizauerit pᷣter
c id qd; accepiſtis: anathema ſit. Diximus de pr̃e & filio qd potuimus & quãtũ potuimus ſi tn aliud digne po
a tuimus. de ſpu ſctõ tacuimus: ſed nõ eũ ſeparauimus. Quicqd enĩ de pfe & filio diximus: & de ſpu ſctõ dixi/
M mus: eſłeni cũ illis & in illis æqualis: unus: nõ minor aut tertius deus. Quid aliud dicã fatigatus? Qui ſpüm
aur ſanctũ a pre & filio æternitate ſubſtãtia uel cõione ſeparat: eũq; negat ſpũm eſſe prs & filii: plenus ẽ ſpu im/
68G mũdo: uacuus ſpu ſctõ. Ideo enĩ deus dicit᷑ charitas: qa nõ partibus diuidit unitatẽ ſed ĩeffabiliter coagulat tri
n nitatẽ. Ipa eſt eni trinitas unus deus: turris fortitudis a facie inimici: credẽtes ĩ ſe cuſtodit ipeĩ ſæcula ſæculoꝶ
689 ¶ Expoſitio fidei Niceni concilii: In qua docet filiũ coæqualẽ coæternum & conſubſtantialẽ pri: & Arriũ confo
ai dit: docet quoq; ſpũm ſanctum deũ eſſe: & a patre filioq; ꝓcedere. NEpiſtola tertia.
11&
4 Redimus in unũ deũ pr̃em oĩpotentẽ: oĩum uiſibiliũ & ĩuiſibiliũ creatorẽ: & in unũdũm niĩm
ll leſũ xpᷣm filiũ eius natũ de ſubſtãtia dei pris: qd græceoονισ7ρ ideſtconſi ubſtantiale deũ de
brü b xi.

/

deo: lumẽ de lumĩe:deũ ueꝶ de deo uero: natũ no factũ ſicut hæretici dicũt: per quẽ oĩa uiſibilia & inuiſibilia
facta ſũt: tã in cælis ꝗᷓ in terra. Qui propternos hoĩes & ꝓpter nr̃am ſalutẽ ĩcarnatus:homo factus:paſſus:re
ſurrexit tertia die. Aſcẽdit ad cælos: uẽturus ĩde iudicare uiuos & mortuos. & in ſpũm ſãctũ:qui de pr̃e ꝓceſſit
Pprie. & deus eſt uerus ſicut filius. Hos aũt qui dicũt: erat tp̃s qn nõ erat filius natus: & prius ꝗᷓ naſceret᷑ non
erat:aut ꝙ ex nihilo factus ſit:aut mutabilẽ aut cõuertibilẽ filiũ dei dicũt eſſe. Hos anathematizat catholica
& apoſtolica eccleſia: quæ fides ĩuiſibiliũ rerũ eſt nõ uiſibiliũ. Vnde Arriani Saluatorẽ uidẽtes in carne: puta/
uerũt eius diuinitatẽ talẽ eſſe: qualẽ & carnẽ paſſibilẽ: mutabilẽ: conuertibilẽ: & cõprehẽſibilẽ: & quaſi formi
dantẽ: & quaſi neſcientẽ oĩa: & ꝓficientẽ ætate & ſapia: & nihil faciẽtẽ ex ſe: & ſubiectũ: & orantẽ ad pr̃em: &
gr̃as agentẽ: & edẽtẽ: & patientẽ: & lachrymantẽ: & gementẽ: & qeſcentẽ. & poſtremo quæ ſunt creaturæ pro/-
pria:hæc creatæ carni Saluatoris aſcribẽda ſũt utiq;: nõ diuinitati qꝗa deus in ſcriptura & homo dicit᷑. Quia er
go propter nos & homo dicit᷑: nõ debemus quæ ſut camnis deo aſcribere: & quæ ſũt dei carnis exiſtimare pro/
pria.Siqd igit᷑minus aut inæquale: aut ĩpotẽs dicit᷑ in ſcriptura: aut ſubiectũ aut humile: carnis eius eſt aſſũ
ptæ. Quia uere natus eſt de carne: & qa cũ hoĩbus.xxx. & plus annos conuerſatus eſt: & uere habebat pati. &
ideo uerus homo ꝓpter carnẽ accipit᷑: & uerus deus ĩcarnatus eſt in carne:paſſus natura paſſibili nõ deitatis.
Hæc enĩ quæ pati debuerat caro hoĩs trãſgreſſoris: pro hoĩbus pati dignatus eſt deus per carnẽ paſſibilẽ. & ut
diuinitatis eius ſenarrandã potentiã in re uiſibili pᷣdictà ſentiamus: & bonitatis eius diuitias ideſt per paſſio/
nẽ pctõꝶ remiſſa credẽtes: in eũ cõſequamur. Quale eſt igit᷑ malũ hoc ut audeat ꝗs gram dñi noſtri Ieſu xp̃i
quã pro nobis fecit ſe humiliãs ut nos exaltemur: humanis ſenſibus & uoce hæretica nõ ſolũnõ ĩtelligere:ĩſu
pPer etiã periculoſis blaſſemiis ad irritũ eã adducere: atq; ultro ei aduerſari dicẽte ſcriptura. Scitote enĩ gratiã
dñi nri leſu xpᷣi. quoniã diues cũ eſſet: ꝓpter nos paup factus eſt: ut nos eius pauptate diuites exiſtamus. Ab
ſit igit᷑ in filio dei aliqd plus minuſue aut ĩ loco: aut in tpe: aut in potẽtia: aut in ſciẽtia: aut in æqualitate: aut
in ſubiectione cũ dicit᷑: hæc ut diuinitati eius nõ carni aſcribant. Si eni plus minuſue aliqd inuenit᷑: excepto
hoc ꝙ pater genuit filiũ: & excepto hoc ꝙ filius nõ ex ſemetipſo natus eſt: ſed de pre natus eſt ꝓprie: nõ in tpe
ſed ſemp.nò aliũde ſed de ſua ſubſtaãtia forte ſecũdũ uerbũ eoꝶ aut inuidẽs aut ĩpotẽs pater:inſuper etiã aut
tꝑalis agnoſcit᷑. Et cũ apte hocuetet ſ. criptura & execret᷑: quõ tpalẽ deũ quẽadmodũ gentiles uenerant᷑: ip̃i eti
am ſimiliter adorãt- Nã ſi tpalis eſt: nec uerus põt eſſe.& ſi nõ uerus: neq; potẽs oĩa. Et qd iã huic tali deo cre
dendũ eſt: qui erat aliqn qn nõ erat:& ex nihilo natus eſt? dicente ſcriptura. Si audieris me iſrael: nõ erit in te
deus recẽs. Si ergo recẽs:nõ debet uerus credi. Si aũt ſeẽpiternus: qppe hic ſẽpiternus deus erat: qui loꝗᷓ bat᷑ in
oĩbus ſctis:& legẽ dedit Moyſi in monte Syna:& oĩa potẽs:& oĩa ſciẽs. & Adæ in paradiſo uiſus eſt & in præ
deſtinatione carnali futura enũcians ei: & cũ lacob luctatus eſt: &ᷣ quẽadmodũ humana fragilitas cape pote/
rat cõdeſcendẽs infirmitatibus oĩum: diuerſoꝶ gña approbat. aliis in gloriã timoris oĩum cauſa: aliis ĩ humi
litate eminẽtis eius bonitatis agnoſcẽdæ. Si ergo ſẽpiternus filius de preẽ: genitus ꝗppe & oĩa ſciẽs: & oĩa po
tens: & oĩa ſaluãs: oĩa cõtinẽs: oĩa iudicãs:creans cũ pre ſemꝑ & cũ ſpu ſãcto. Accipe igit᷑ ꝙ creatura uerus de/
us nõ põt eſſe: neq; creaturã creatura ſaluare dicẽte ſcriptura. Et coluerũt & ſeruierũt creaturæ potius ꝗᷓ creato
ti:qui eſt budictus deus in ſæcula.Vides igit᷑ ꝙ paganitatis eſt hoc potius xpᷣianitatis! Et ꝙ non in tpe eſt
natus: ſed ſem p natus erat de pf̃e dicit apoſtolus. Inuiſibilia enĩ eius a mück creatura per ea quæ facta ſut:in/
tellecta conſpiciunt᷑ ta ſi ẽpiterna eius uirtus & diuinitas. Vides igit᷑ ꝙ xpᷣs filius dei eſt:nõ tpalis ſed ſẽpiternus

—

Quod de ſubſtãtia diuina pr̃is natus eſtſ. empꝑ: ipſe ait Saluator in euãgelio: quod naſcit᷑ de carne caro eſt: &
qd naſcitur de ſpiritu ſpiritus eſt. quoniã deus ſpũs eſt. Et ꝙ uerus deus ſpũs eſt:& ꝙ uerus deus filius dei:di
cit ſcriptura. Erat lumẽ ueꝶ qd illuminat oẽm hoĩem uenientẽ in huncmundũ. Et iterũ ipſe euãgeliſta bea/
tus Ioãnes. Hic eſt Ieſus xp̃s deus uerus. Et ſemp erat ſait ipſe:In principio erat uerbũ: et uerbũ erat apud
deuũ. et deus erat uerbũ. Et ꝙ oĩpotẽs eſt filius oĩum creator:ai tipſe euãgeliſta beatus. Oĩa per ipſũ facta ſũt.
Si ergo oĩa per ipſũ facta ſut uiſibilia et inuiſibilia: quõ dicit ante paſſionem ſaluator: ꝙ de die et hora nemo
nouit: neq; angeli cæloꝶ: neq; filius hoĩs niſi pater? Attendẽs igit᷑uides: ꝙ propterutilitatẽ hoĩum dixit ſe ne
ſcientẽ prefinitionẽ: ne negligẽtiores efficiant᷑ hoĩes. Nã & humilitatis ſuæ cauſa hocdixit propter carnẽ paſ
ſionis: quia quaſi homo hoĩbus uidebat᷑: & u tilitate oĩum tacuit: res quidẽ gerẽdas eis in ſæculo annuncians
atq; inſinuãs: diẽ aũt & horã nõ eis a periens. Quod ergo pro utilitate noſtra tacuit: & ſe humiliauit: nõ debe-
mus ei ultro eſſe ĩgrati: & nõ ſolũno intelligentes: inſup etiã iudaico more hoĩem æſtimãtes: eiuſdẽ ætatis &
gnorantiæ & ĩpotẽtiæ participẽ iudicantes quã iudæi. Quod nõ diuinitas naturaliter patiebat᷑ ſed caro:ipſe
oſtendit iudæis dicẽs. Soluite templũ hoc: & in tribus diebus ſuſcitabo illud. Et cui hoc dubiũ eſt: ꝙ deus hoc
dicebat: ideſt filius dei æternus: uerbũ ueniẽs pris: & ſapiẽtia dei æterna & ſempiterna: & imago dei uiſibilis:
& ab ĩuiſibili natus nõ factus. Facta eſt aũt caro & plaſmata: in qua deus erat: quã & ĩdutus erat ꝓpter inuiſi
bilitatẽ & ĩpoſſibilitatẽ uiſionis noſtræ. neq; intrinſecus erat ſolũ: ſechextrinſecus & ĩtrinſecus: & m cælis &ĩ
terra: & oĩa cõtinens: & ĩplens oĩa. Nihil ergo imperfectũ in filio dei:nihil inæquale: nihil ĩpotens: nihil tem
porale: nihil incognitum: omnia uera: omnia ĩpaſſibilia: omnia ingentia: omnia æqualia patri: dicẽte Salua
tore. Nemo nouit filiũ niſi pater: & nemo nouit patrẽ niſi filius:& cui uult filius reuelare. Vides æqualitatẽ
filii ad patrẽ/ Cum ergo patrẽ nouit filius inenarrandũ & incomprehenſũ:diẽ neſcit & horã quam ipſe fecit:
Abſit

bilin
Lere
eſſit
non
dlia
rmi
1*
Pro⸗
iaer
bto/
iſſu
.&
tis,
Aut
lo⸗
i
ilu
tii
A
aut
Pi
te
dut
di
e
inte
in
prr
ote/
umi
Apo
Sch⸗
ato

in/
nus
t:&
eidi
ben⸗
ud
it,
no

bal

ns

G&
ple
noc
ls:
nili
Ni

lun

Abſit a ſenſibus noſtris hoc.Iterũ ipſe ſaluator dicit. Da illis pater:ut honorificẽt filiũ:ſicut honorificant pa
trẽ. Aequalis ergo deo eſt filius dicẽte apoſtolo:qui cũ in forma dei eẽt:nõ rapinã arbitratus eſt cũ e ſſet æqua

lis deo. ſed ſemetipſũ exinaniuit formã ſerui eciien t] lamültaiun ſe uſq; ad mortẽ: mortẽ autem crucis. Vi

des ꝙ utrũq; ſcriptura nõ abnegat in filio. Et ꝙ dei eſt uirtus oĩpotentis: omnia ſcientis: & omnia cõplentis:
omnia dantis:omnia habẽtis:iudicantis:creantis:ſaluantis: & ꝙ creatæ naturæ eſt ideſt carnis eius: & patien/
tis: & plorantis: & quaſi nõ potentis: omnia quaſi ſubiecti: & cætera huic ſimilia. Nõ ergo debet eſſe confuſio

—

rerũ:ꝗuis cõiuncti mortalis ĩmortalis. Immortalitas dei rei mortali eſt cõiuncta propter noſtrã ſalutẽ: & cre

ditur. Et poſt paſſionẽ corporis: in quo apparuit etiã in eo permanens in perpetuũ:ut & illi qui crucifixerũt:

eũ aſpiciant: & impaſſibilẽ ſcilicet ui eius diuinæ naturæ per materiã cõſpicabilẽ ſuſtinentes cõtẽplent᷑: & iu/
diciũ uiſibile terminetur: & myſterii ſecreti ſcientia reuelet᷑: & potẽtiæ eius maieſtas & bonitas cũctis hoĩbus
cognoſcatur. Quid ꝙ& ſpũm ſanctũ uerũ deũ inuenimus in ſcriptura: & de patre proprie eſſe: & cũ patre &
filio ſemꝑ? Sed & regnare & creare: & ubiq; eſſe & ſaluare & uiuificare & peccata dimittere? Et oĩa complere
& ſactificare: & iudicare & docere: et omnia ſcire & inhabitare! Et quẽadmodũ filius dei: ita & ſpũs ſãctus per
ſona tertia: ſicut fillii & patris. Tres enĩ perſonæ ſũt quibus credimus ueræ: æquales: diuinæ: unius ſubſtãtiæ:
ideſt de patre filius: & ſpũs ſanctus proprie & uerede patre qui ꝓdit. Primũ igit᷑ accipe: ꝙ de patre eſt proprie

8S& ſpũũs ſanctus dicẽte ſcriptura. Verbo dei cæli firmati ſũt & ſpiritu oris eius oĩs uirtus eoꝶ. Et Saluator ait.

Cu aut uenerit paraclytus: diſciplina ſpũs ueritatis qui de patre procedit: ille de meo accipiet. quoniã ipſe me
glorificauit: & ueniẽs annũciabit uobis. Et ſoluit totũ ſtatim interpretans dns:oſtendẽs primũuũ ꝙ perſona ſit
ſpiritus ſanctus dicẽs.ᷣ Ille de meo accipiet. & ut ne ſicuti ſeruũ aut creaturã aut partẽ potentem monſtret pa/
trem: mox perſoluit interpretans: & dixit. Ideo aũt uobis dixi: ꝙ ille de meo accipiet: quia omnia quæ patris
ſũt mea ſũt. Si igitur ea quæ patris eadẽ filii ſũt: ea omnia ſpiritus ſancti ſunt. Nihil ergo in oĩbus deeſt filio
quod nõad eius attineat poteſtatẽ: nihil quod nõ ab eo factũ ſit: & eius nutu ac moderamine nõ regat᷑. Cum
ergo oĩum habeat poteſtatẽ filius in oĩbus:mihil deeſt oĩum. Horũ igitur oĩum habet poteſtatẽ & ſpũs ſan/
ctus: quoꝶ & filius.ᷣ Sic eni dicit de ſpiritu ſãcto ſaluator. Ille iudicabit mundũ & cõuincet & docebit de pec/
cato & de iuſticia & de iudicio. De peccato quidẽ quod nõ crediderũt in me. de iuſticia autẽ quoniã uadò ad

patrẽ meum. de iudicio aũt quia princeps huius mundi iã iudicatus eſt. Vides ergo ꝙ ſpũs ſanctus annũciat

filiũ & docet de filio: & filius de patre & de ſj piritu ſãcto:& ſpũs ſanctus docet de patre & de filio. Trinitas igi

