ligere: qa ego ſũdis. Nõnulli ergo ſtudioſi taliũ rerũ qᷓſierũt multũ de motibus & numeris ſydeꝶ. Et q ſubti
lius ſcrutati ſũt iſta incremẽta & degremẽta lumĩaria ex cõuerſione globi eius cõiecerũt.nõ ꝙ aliqd ſubſtãtiæ
accedat ei:cũ auger uel decedat:cũ minuit᷑: qd deliramẽtũ ĩperiti Manichæi opinãtes: repleri eã dixerũt ſicut
replet᷑ nauis ex Eginus diei parte quã cõmixtã pᷣncipibus tenebraꝶ: & horũ ſordibus inqnatã: corde & ore ſa
crilego: & credere & loqui nõ dubitãt. Hinc ergo ĩpleri lunã dicũt: cũ magna pars diei magnis laboribus ab in
quinamẽto purgata:de toto mũdo uſq; illud ab oĩbus glaucis fugiẽs reddit᷑ deo lugendi: dũ redeat repleri uer
bo p mẽſẽ dlichu⸗ & alio dimidio in ſolẽ refũdi uelut in abã nouero. Nec tamẽ ĩterillas anathematizandas
blaſfemias aliqd unꝗᷓ fingere potuerũt: cur uel ĩcipiẽs lucere: uel deſinẽs corniculato lumie fulgeat. aut cura

dimidio mẽſe incipiat minui: & nõ ad refundẽdũ plena pueniat. Illi ergo q hæc certis numeris ĩdagarũt: ita ut

defectus ſolis & lunæ: nõ ſolũ cur fierẽt: ſed etiã qn futuni eſſẽt lõge añ pdicerẽt: & eos determĩatis ĩteruallis tẽ
poꝶ canonica ſupputatione p̃figerẽt: litteriſq; mãdarẽt: quas mõ qui legũt atq; ĩtelligũt: nihilominus eos pᷣ

dicũt:nec aliter ut alias accidũt ᷓ p̃dicũt. Tales ergo ꝗbus nõ eſt ignoſcẽdũ:ſicut ſcriptura ſancta dicit. Quia

cũ tãtũ ualerẽt: ut poſſẽt æſtimare ſᷣm eius quẽ ſupplici pietate poſſẽt facilius nõ inuenerũt ex ipſis cornibus
lunæ:quæ a ſole auerſa ſũt:ſiue creſcẽtis: ſiue decreſcẽtis: cõiecerũt eam uela ſole illuſtrari: & ꝗᷓ̃to magis ab eo

recederet:tãto magis ab ea parte quæ terris apparet & radios eius excipe:qᷓto aũt ad eũ magis poſt dimidiũ mẽ
ſem ex alio ſemicirculo ꝓpinꝗᷓret: tãto magis a ſuperiori parte illuſtrata ab ea parte quã terris auerteret: non

poſſe excipere radios: & ꝓpterea uideri deſcreſcere: uel ſi haberet in una parte in hemiſperio quã partẽ cũ rece
iii. .cciii.

CQiiſ.

dens a ſole paulatũ terris oſtẽderet quaſi augmẽta mõſtrare: dñ nõ addar qd deerat:ſed ꝓbat᷑ quod inerat: ac
rurſũ paulatĩ abſcõdere qd patebat: & ideo uideri decreſcere. Sed quodlibet horũduorũ ſit: illud certe mani
feſtũ eſt: & cuius aduertẽti facile cognitu: ꝙ luna nõ augeat᷑ ad oculos noſtros:niſi a ſole recedẽdo: neq; minu
atur: niſi ad ſolẽ ex parte alia appropinquado. Attẽde nũc qd in puerbiis legimus.Sapiẽs ſicut ſol pmanet:
ſtultus aũt ſicut luna mutat᷑. Et ꝗs eſt ſapiens qui pmanet: niſi ſol ille iuſticiæ? de quo dicit᷑. Ortus eſt mihi

ſol iuſticiæ: & quẽ ſibi nõ fuiſſe ortũ in die nouiſſima: plãgẽtes ĩpii dicturi ſũt.& iuſticiæ lumẽ non luxit no

bis: & ſol nõ eſt ortus nobis. Nã iſtũ carnis oculis uiſibilẽ ſolẽ facit oriri ſupꝑ bonos & malos deus: qui etiam
pluit ſuꝑ iuſtos & iniuſtos. Ducunt᷑ aũt ſemper ex rebus uiſibilibus cõgruæ ſimilitudines. Quis ergo eſtille
ſtultus: qui tanꝗᷓ luna mutat᷑: niſi Adã in quo oẽs peccauerũt Aĩa quippe humana recedẽs a ſole iuſticiæ: ab
illa ſcilicet ĩterna cõtẽplatione ĩcõmutabilis ueritatis: oẽs uires ſuas ĩ terrena cõuertit: & eo magis magiſq; ob
ſcurat᷑ in ĩterioribus ac ſupioribus ſuis. Sed cũ redire cœperit ad illã ĩcõmutabilẽ ſapiẽtiã: ꝗᷓto magis ei ꝓpin
quat affectu pietatis: tãto magis exterior hõ corrumpit᷑: ſ. ed ĩterior renouat dedie ĩ diem: oĩſq; luxiilla ĩgenii:
quæ ad ĩferiora uergebat: ad ſupiora cõuertit᷑: uta terrenis quodãmõ auferat᷑: ut magis magiſq; huic ſæculo
moriat᷑: & uita eius abſcõdat᷑ cũ chriſto ĩ deo. Mutat ergo in deterius ad exteriora ꝓgrediẽs:& in uita ſua ꝓiici
ens intima ſua: & hoc terræ: ideſt eis ꝗq terrena ſapiũt: deterius uidet᷑. Vndeilli ĩpii poſtremã infructuoſã agẽ

tes pœnitẽtiã: etiã hoc ſũt ĩter multa dicturi. hi ſũt quos aliquãdo habuimus in riſu: & ĩ ſimilitudinẽ ĩprope

rii: Nos inſẽſati uitã eorũ æſtimabamus inſaniã. acp hoc ſpũs ſãctus de uiſibilibus ad ĩuiſibilia: de corpora/
libus ad ſpiritalia ſacramẽta ſimilitdinũ ducẽs trãſitũ: illũ de alia uita in aliã uitã qdᷓ paſcha uocat: a quar/
tadecima luna uoluit obſeruari: ut non ſolũ ꝓpter tẽpus tertiũ: qd ſupra memoraui: qa inde incœpit hebdo
mada tertia: ſed etiã ꝓpter ipſã cõuerſionẽ ab exterioribus ad ĩteriora lunæ ſimilitudo aſſumeret᷑: uſq; ad ui/
ceſimã uero & pᷣmã ꝓpteripſũ numerũ ſeptenariũ: quo cõtinet᷑ uniuerſitas. Ideo Ioãnes apoſtolus in apoca

lypſi ad ſeptẽ ſcribit eccleſias. Eccleſia uero adhuc in iſta mortalitate carnis cõſtituta ꝓpter ipſã mutabilitatẽ .
lunæ nouæ appellatione in ſcripturis ſignificat᷑. Vnde ẽ illud. Parauerũt ſagittas in pharetra: ut ſagittarẽt in

obſcura luna rectos corde. Prius eni ꝗᷓ fiat illud qd dicit apoſtolus. Cũ xpᷣs apparuerit uita ueſtra: tũc& uos

cũ illo apparebitis ĩ gloria. obſcurabit᷑ eccleſia ĩ tẽpore pegrinationis ſuæ ĩter multas iniqtates:& tũc ſũt timẽ
dæ inſidiæ fallaciũ ſeductorũ: quas nomĩe ſagittaꝶ intelligi uoluit. Vnde alio loco ꝓpter nũcios fideliſſimos
ueritatis: quos ubiq; parit eccleſia dicit᷑ luna: teſtis fidelis in cælo.Et cũ de regno dñi pſalmus caneret. Oniet ĩ

quit in diebus illis iuſticia & abũdãtia pacis: quouſq; ĩ terficiet luna:ideſt ablidãtia pacis in tãtũ creſcit:donec

omnẽ mutabilitatẽ mortalitatis aſſumat. Tũcnouiſſima inimica deſtruet᷑ mors: & qcquid nobis reſiſtit exĩ

firmitate carnis. Vnde nobis pfecta paxnõdũeſt: cõſumit oĩno dũ corruptibile hoc ĩduet ĩcorruptionem: &
mortale hoc induet ĩmortalitatẽ. Vnde & illius ciuitatis muri:quæ Hiericho appellat᷑: qd ĩ hebræo eloqo lu

na ĩterpᷣtari dicit᷑: ſeptimo circũacta teſtamẽti arca corruerũt. Quod enĩ nũcaliud agit annũciatio regni cxlo

rũ: quã circũactio arcæ ſignificauit: niſi utoĩa munimẽta mortalis uitæ:ideſtoĩs ſpes huius ſæculi: quæ reſi/
ſtit ſpei futuri ſæculi: in dono ſeptenario ſpũs ſãcti per libeꝶ arbitriũ deſtruat Ob hoc enĩ circũeũte arca nõ
ĩpulſu uiolẽto illi muri: ſed ſpõte ceciderũt. Sũt & alia teſtimonia ſcripturarũ: quæ nobis ingerũt ꝑ cõmemo
rationẽ lunæ eccleſiæ ſignificationẽ: quæ ĩ iſta mortalitate ab illa hieruſalẽ: cuius ciues ſũt angeli ſãcti in erũ/
nis & laboribus peregrinat᷑. Nò tamẽ eni putare debẽt ſtulti: qui uolũt in melius cõmutari: adorãda eſſe iſta
luminaria: qa ducit ex eis aliquãdo ſimilitudo ad diuina myſteria figurãda.ex oĩ enĩ creatura ducit᷑. Nec iõ ĩ

ſentẽtia danationis debemus irruere: quæ ore apoſtolico de ꝗqbuſdã ꝓferat᷑: qui coluerũt & ſeruierũt creaturæ

potius:ꝗᷓ creatori:qui eſt bndictus ĩ ſæcula. Sicut enĩ nõ adoramus pecora:qᷓuis dictus ſit xpᷣs:& agnus: & ui/

tulus: nec ferã: quia dictus eſt leo de tribu Iuda. nec lapides: qa petra erat xpᷣs. nec mõtẽ Syon:qa in ipo figura

tur eccleſia. nec ſolẽ & lunã:ꝗᷓuis ex ea cæleſti creatura ſicut ex multa terreſtri ſacramẽtorũ figuræ ad ĩforma/

. . . . . . „ — ° V— ⸗Tr T „— — .. .
tiones myſticas ſumunt᷑. Quapropter Mathematicoꝶ deliramẽta cũ deteſtatiõe ridẽda ſũt. qbus cũobiicere

mus uana cõmẽta: unde hojĩes in errorẽ pcipitãt:nos pᷣus pᷣcipitati:ſicut garruli ſibi uidemur:cũ dicũt nobis.

Cur & uos ex ſolis & lunæ cõputatione paſcha celebratisqᷓſi nos ordines ſyderũ: & uiciſſitudines tẽporũ a ſũ

mo atq; optimo deo cõditas arguamus: & nõ eoꝶ puerſitatẽ: quæ rebus ſapiẽtiſſime cditis: ad ſtultitiæ ſuæ

uaniſſimas opiniones abutit᷑. Nã & ſi Mathematicus nobis cõtradicturus ẽ de ſyderibus & lumĩaribus cæli:
ad ſacramẽta myſſtice figurãda: ſimilitudines ducerecõtradicãt & augures: nedicat᷑ nobis. Eſtote ſimplices ſi
cut colũbæ. Cõtradicãt & Marſi: ne dicat᷑ nobis. Aſtuti ut ſerpẽtes. Cõtradicãt hiſtriones: ne in pſalmis citha/
rã nominemus. At ꝗd ex his rebus ad myſteria uerborũ dei ſimilitudinũ ſigna ſumũtur? Dicã ſi placet uelau
ſpicia uos captare: uel uenena cõficere: uel theatricas affectare luxurias: qd demẽtiſſimũ ẽ dicere. Nõ igit᷑ nos

de ſole & luna annuis mẽſtruis ue tẽporibus actionũ noſtraꝶ cõmẽta còtiicimus: ne in uitæ humanæ piculo/
ſiſſimis tẽpeſtatibus: tanꝗᷓ in ſcopulis miſeræ ſeruitutis illiſi a libero arbitrio naufragemus. ſed ad rẽ ſacratæ
ſignificãdã ſimilitudines adhibitas religioſiſſima deuotione ſuſcipimus: ſicut de cætera creatura: de uẽtis de
mari: de terra: de uolatilibus: de piſcibus: de pecoribus: de arboribus: de hoĩbus. Ad pmonẽ ꝗdẽ multipliciter.

Ad celebrationẽ uero ſacramẽtoꝶ iã xpᷣiana libertate parciſſime: ſicut de aqua: de frumento: de uino: de oleo.

In ſeruitute aũt ueteris populi multa etiã celebrari ĩperata ſunt: quæ nobis tmmõ intelligẽda tradunt᷑. Non

utiq;⸗

R

— ——— — — — —

— — ⏑ ⏑ Y"Y7 — —

— —

F5 72822

— — — —

— H E —

utiq; dies obſeruabimus: & mẽſes: & ãnos: & tẽpora. neaudiamus abapoſtolo: timeo uos ne forte ſine cauſa
laboraueri ĩ uos. Eos enĩ ĩculpat: q dicũt. Nõ ꝓficiſcar: qa poſterus dies eſt: aut qa luna ſic fert: uel ꝓficiſcar

ut ꝓſty pere cedat: qa ita ſe habet poſitio ſyderũ.no ago hoc mẽſe cõmerciũ:quia illa ſtella mihi facit mẽſẽ. Nõ

plãtẽ hoc ãno uineã: quia biſſextus eſt. Nõ aũt quiſꝗᷓ ſapiẽs arbitret᷑ obſeruatores tẽporũ rephẽdẽdos: qui di

cũt. Hõ ꝓficiſcar hodie: qa tẽpeſtas exorta eſt. Aut nõ nauigẽ: quia adhuc funthiberzu reliquiæ. Aut tẽpus
ſeminãdi ẽ: qd imbribus autũnalibus terra ſatiata eſt. Vel ſiqui forte alii naturales effectus circa motus aeris

& humoris ad uariãdas tẽpoꝶ qlitates: in ſyderũ ordinatiſſima cõuerſione notati ſũt: de busdicta eſt:dum

cõderent᷑: & ſũt in ſignis: & in tẽporibus:& ĩ diebus:& in ãnis. Siquæ aũt figuræ ſimilitudinũ non tm̃ de cælo

&ſ yderibus: ſed etiã de creatura ĩferiore dicunt᷑ ad diſpẽſationẽ ſacramẽtorũ: Eloqntia qᷓdã eſt doctrinæ ſal

uatoris mouẽdo affectui diſcẽtiũ accõmodata: a uiſibilibus ad ĩuiſibilia: a corporalibus ad ſpiritalia: a tẽpora
libus: ad æterna. Nec quiſꝗᷓ ueſtrũ attẽdat: ꝙ eo tẽpore quo paſcha celebramus: ſol ĩ ariete eſt: ſicut illi appel

lãt quẽdã ſyderũ locũ: ubi reuera menſe nouoꝶ ĩuenit ſol. ſed ſiue lli arietẽ: ſiue aliqd aliud eandẽ partẽ cæli
uocare uoluerit. Nos de ſcripturis ſãctis hoc didicimus: ꝙ oĩa ſydera deus cõdidit: & locis cæleſtibus quibus

uoluit ordinauit: quæ ſtellis diſticta & ordinata in quotlibet partes diuidãt: ꝗbuſſibet uocabulis uocẽt: ubi/
cũqʒ ſol eſſet mẽſe nouorũ: illiceſſe reperiet hæc celebratio: ꝓpter ſimilitudinẽ ſacramẽti renouãdæ uitæ:de ꝗᷓ
ſatis ſupra diſſeruimus. Quod ſi etiã locus ille ſyderũ aries poſſit uocari: ꝓpter aliquã figuræ cõgruẽtiã: neq;
huiuſmodi timeret ſᷣmo diuinus ſacramẽti ſimilitudinẽ dicere:ſicut & de aliis:nõ ſolũcæleſtibus: ſed etiã ter
reſtribus creaturis: ſicut de Orione Pliadibus: ſicut de mõte Syna: de mot᷑e Syõ: ſicut de fluminibus quæ uo/
cant᷑ Geon: Phiſon: Tigris: Euphrates: ſicut de ipſo totiẽs in ſãctis myſteriis nobilitato fluuio Iordane reꝶ fi-
gurate inſinuandaꝶ myſticas ſimilitudines adduxit. Sed quãtũ ĩterſit inter obᷣuatiões ſyderũ ad aereas qua
lIitates accõmodatas: ſicut agricolæ: aut nautæ obſeruãt: aut ad notãdas partes mũdi: rurſũq; aliquo & aliun
de dirigẽdũ qd gubernatores nauiũ faciũt: & ii qui ꝑ ſolitudines arenoſas in ĩteriora auſtri nulla certa ſemita
gradiunt᷑: aut ad aliqd ĩ doctrina utili figurate ſignificãdũ ſit: nõnulloꝶ ſydeꝶ aliq cõmemoratio. Quãtũ er
go ĩterſit ĩter has utilitates & uanitates hominũ: ob hocobſeruantiũ ſydera: ut nec aeris qli tates: nec regionũ
uias: nec ſolos tẽporũ numeros: nec ſpiritaliũ ſimilitudinẽ: ſed ꝗᷓſi fatalia rerũ euẽta perquirãt: quis nõ ĩ telli/
gat ſed iam deinceps uideat᷑: cur etiã id obſeruet᷑: cũ paſcha celebrat᷑: ut ſabbatũ occurrat. Hoc enĩ ꝓprium
chriſti: aut religionis eſt. Nã Iudæi tmmõ menſẽ nouoꝶ: & lunã obſeruãt etiã ipſi a quartadecima uſq; ad ui
ceſimã pᷣmã. Sed quia illud eoꝶ paſcha quo paſſus eſt dñs: ita occurrit: ut ĩter mortẽ eius: & reſurrectionẽ me
dius eẽt ſabbati dies. Addẽdũ pfes nri cẽſuerut: ut nra feſtiuitas a iudæoꝶ feſtiuitate diſtigueret᷑: & qd nõ fru

.

ſtra factũ eſſe credẽdũ ẽ: ab illo qui ẽ ante tẽpora: & p quẽ facta ſũt tẽpora: & qui uenitiĩ plenitudine tẽporũ:

& qui habet poteſtatẽ ponẽdi aĩlam & iterũ recipiẽdi eã. Etideo nõ fatalẽ: ſed opportunã ſacramẽto: quod tũ
emẽdare ĩſtituerat:horã expectabat: cũ diceret. Nõdũ uenit hora mea: in ãniuerſaria paſſionis eius celebrati/
one a poſteris ſeruaret᷑. Quod eni nũc:ut ſu tin⸗ dixi: fide: ac ſpe agimus: ut ad id pueniamus: dilectione ſata
gimus. Reqꝗes qᷓdã ab oĩ labore omniũ moleſtiaꝶ ſãcta atq; ppetua eſt. In eã nobis ex hac uita fit trãſitus: quẽ
dis nĩ Ieſus xpᷣs ſua paſſione demõſtrare & cõſecrare dignatus eſt. Ineſt aũt in illa requie non deſidioſa ſegni
tia: ſed qᷓd ineffabilis trãquillitas actionis ocioſæ. Sicenĩ ab huius uitæ opibus in fine requieſcit᷑: ut in alteri
us uitæ actione gaudeat᷑. Sed qa talis actio in dei laude agit᷑: ſine labore mẽbroꝶ: ſine lãgore curarũ nõ ad eã
ſic traſit᷑ per quietẽ: ut ipſi quieti ſuccedat: ideſt nõ ſiceſſe ĩcipiat actio: ut eſſe deſinat quies. Neq; enĩ reditur
ad curas & labores: ſed pmanet in actione. Et qd ad quietẽ ptinet: nec ĩ opere laborare: nec ĩ cogitatiõe fluctu
are. Quia ergo ꝑ requiẽ ad pᷣmã uitã redit᷑: unde aĩa lapſa eſt ĩ peccatũ: ꝓpterea ſabbato requies ſignificat᷑. Il
la aut pᷣma uita: quæ a pegrinatione redeũtibus eſt: p primã ſtolã: quẽ diẽ dominicũdicimus figurat᷑. Quæ/

re ſeptẽ dies Geneſis legẽs: iuenies ſeptimũ ſine ueſpera: quia requiẽ ſine fine ſignificat. Prima ergo uita non

fuit ſempiterna reqes peccãti. requies aũt ultima ſempiterna eſt: ac p hoc & octauus ſẽpiternã btĩtudinẽ ha/
bebit: quia requies illa quæ requies ſẽpiterna eſt excipit᷑ ab octauo nõ extinguit᷑. Neq; enĩ eſſet aliter ſẽpiter/
na. Ita ergo erit octauus: qui pmus: ut pᷣma uita: ſed æterna reddat᷑. Sabbatũ tamẽ cõmẽdatũ eſtcõmuni po
pulo initio corporali tẽporaliter celebrãduũ: ut figura eſſet ſãctificationis in requiẽ ſpũs ſancti. Nuſqᷓ enĩ legi
mus in Geneſi ſãctificationẽ ꝑ oẽs ſupiores dies: ſed de ſolo ſabbato dictũ eſt: & ſãctificauit dns diẽ ſeptimũ

Amant enim requiẽ: ſiue pie:ſiue inique. ſed qua pueniãt ad id qd amant: plurimæ neſciũt: nec aliqd aliud

appetũt etiã ipſa corpora ponderibus ſuis: niſi quieſcere a motibus ſuis. Nã ſicut corpus tam diu nitit᷑ ponde

re: ſiue deorſù uerſus: donec ad locũ quo nitit᷑ ueniẽs cõquieſcat. Põdus quippe olei ſi mittat᷑ in aere:deorſũ.

ſi aũt ſub aquis: ſurſũ nitit᷑. Sicaĩæ ad ea quæ amãt: ꝓpterea nitunt᷑ ut pueniẽdo reqeſcãt. Et multa quidẽ ꝑ
corpus delectãt: ſed nõ eſt eis æterna requies: nec ſaltẽ diuturna. Et ꝓpterea magis ſordidant aĩam: & aggra
uãt potius: ut ſincerũ eius põdus: quo in ſuꝑna fert impediãt. Cũ uero aĩa ſeipſa delectat᷑: nõdũ re incõmuta
bili delectat᷑: & ideo adhuc ſuperba eſt: ꝗa ſe ꝓ ſũmo habet: & cũ ſuperior ſit deus: nec in tali peccato ĩpunita
reunquit᷑: quia deus ſu pbis reſiſtit: humilibus aũt dat gram. Cum aũuũt deo delectat᷑: ibi uerã certã æternã ĩue

nit requiẽ: quã in aliis ꝗᷓrebat: nec inueniebat. Proinde ãmonet᷑ in pſalmo. Delectare in dño: & dabit tibi peti

tionẽ cordis.quia ergo charitas dei diffuſa eſt in cordibus noſtris per ſpicitũ ſãctaum qui datus eſt nobis:ideo
X iui. .cciiii.

CCiiij

ſanctificatio in ſeptimo die cõmemorata eſt: ubi requies cõmẽdatur. Quia uero nec beneoperari poſſumus:
niſi dono eius adiuti: ſicut apoſtolus dicit. Deus enĩ eſt qui operat᷑ in nobis: & uelle & opari ꝓ bona uolũtate
nec agere nec requieſcere poterimus poſt oĩa bona opa noſtra: quæ ĩ hac uita gerimus: niſi eius dono ad æter-
nitatẽ ſãctificati atq; ꝑfecti. Propterea de ipſo deo dicit᷑. Cũ feciſſet oĩa bona o pa ualde: ſeptimo die reqeuit
ab oĩbus opibus ſuis: quæ fecit. Futurã eniĩ requiẽ ſignificabat: quam poſt bona opa daturus erat nobis hoĩ/
bus. Sicuti enĩ cũ bñ opamur ipſe dicit᷑ opari in nobis: cuius munere bñ opamurꝛ:ita cũ requieſcimus ipᷣe reqe
ſcere dicit᷑: qèo donãte requieſcimus. Hinc eſt ꝙ etiã in tribus pᷣmis pᷣceptis decalogi: quæ ad deũ ptinẽt(cæte
ra enĩ ſeptẽ ad ꝓximũ pertinent & ad hominẽ) quia in duobus p̃ceptis tota lex pẽdet:tertiũ ibi de obſeruatiõe
ſabbati poſitũ eſt: ut in pᷣmo pᷣcepto pattẽ intelligamus: ubi prohibet coli aliqua in figmẽtis hominũ dei ſimi
litudo.nõ quia nõ habet imaginẽ deus:ſed quia nulla imago ei collibebat:niſi illa quæ hoc eſſet:qd ipſe: nec
ipſa ꝓillo: ſed cũ illo. Et qa creatura ẽ mutabilis: ac ꝓpterea dicit᷑.oĩs creatura uanitati ſubiecta eſt: qm̃ natu
ra uniuerſi etiã in parte demonſtrat᷑: ne quiſꝗᷓ filiũ dei uerbũ: ꝑ qd facta ſũt oĩa: ideo putaret eſſe creaturã. Se
quit᷑ aliud pᷣceptũ. Nõ accipias in uanũ nomẽ dni dei tui. Spũs aũt ſãctus: in quo nobis requies illa ttibuit᷑:
quã ubiq; amamus:ſedniſi deũ amãdo nõ ĩuenimus: cũ charitas eius diffũdit᷑ in cordibus nr̃is per ſpiritũ ſã/
ctum qui datus eſt nobis. Quia ergo ſãctificauit deus diem ſeptimũ: in quo requieuit: tertio p̃cepto legis inſi
nuat᷑: quod ſcriptũ eſt de obſeruatione ſabbati: nõ ut iam in iſta uita nos requieſcere exiſtimemus: ſed ut oĩa
quæ bene operamur nõ habeãt intẽtionẽ niſi in infinitam requiẽ ſempiternã. Memẽto enĩ maxime qd iam
ſupra cõmemoraui: qua ſpe ſalui facti ſumus. Spes autẽ quæ uidet᷑ non eſt ſpes. Ad ipſũautẽ ignem amoris
nutriendũ quodãm: quo tanꝗᷓ põdere ſurſũ uel introrſũ referamur: ad requiẽ oĩa iſta ptinent: quæ figurate
nobis inſinuant᷑.plus enĩ mouẽt & accendũt amorẽ ꝗᷓ ſi nuda: & ſine ullis ſacramẽtoꝶ ſimilitudinibus pone
rent᷑. Cuius rei cauſã difficile eſt dicere. Sed tamẽ ita ſe habet: ut aliquid per allegoricã ſignificationẽ intima/
tũ: plus moueat: plus delectet: plus honoret᷑: ꝗᷓ ſi uerbis ꝓpriis apertiſſime diceret᷑. Credo ꝙ ipſe animi mo/
tus ꝗdiu adhuc rebus terrenis implicat᷑: pigrius inflãmatur. ſi uero ferat᷑ ad ſimilitudines corporales: & inde
feratur ad ſpiritalia: quæ nullis ſimilitudinibus figurant᷑: ipſo qᷓſi trãſitu uegetat᷑: & tanꝗᷓ in facula ignis agi/
tatus accẽditur: & in ardẽtiore delectatione rapit᷑ ad requiẽ. Ideoq; inter oĩa illa decẽ p̃cepta: ſolũ ibi qdde ſab
bato poſitũ eſt: figurate obſeruãdũ pᷣcipitur: quã figurã nos intelligsda: nõ etiã per ociũ corporale celebrãdũ
ſuſcepimus. Cũ enĩ ſabbato ſignificat᷑ ſpiritalis requies. Et in pſalmo. Vacate & uidete: quoniã ego ſũ domi/-
nus: & qua uocant homines ab ipſo dno dicẽte. Venite ad me oẽs qui laboratis & onerati eſtis: & ego uos refi/
ciã. Tollite iugũ meũ ſuper uos: & diſcite a me. quoniã mitis ſũ & humilis corde: & inuenietis requiẽ anima
bus ueſtris. Cætera tamẽ ibi pcepta ꝓprie ſicut pcepta ſũt: ſineulla figurata ſignificatione ob?uamus. Nã &
idola nõ colere manifeſte didicimus: & nõ accipere in uanũ nomen dnmi dei noſtri: & honorare patrẽ & matrẽ:
& nõ mœcchari:nõ occidere: nõ furari: nõ falſũ teſtimoniũ dicere: nõ cõcupiſcere ullã rem pximi. Non enĩ fi
gurate aliud p̃tendũt: & myſticealiud ſignificãt. ſed ſic obſeruant᷑: ut ſonãt. Obſeruare tamẽ diẽ ſabbati non
iubemurad litterã: m ociũ ab opere corporali: ſicut obſeruãt iudæi. Et ipſa eorũ obſeruatio: qa ita pcepta eſt
niſi aliam quãdã ſpiritalẽ requiẽ ſignificet: ridẽda iudicatur. Vnde nos cõueniẽter intelligimus ad amorẽ exci
tandũ requietis: ad quã requiẽ tendimus: ualere oĩa quæ figurate in ſcripturis dicunt᷑. quãdoqdẽ hoc ſolũ fi
gu rate in decalogo pᷣcipit᷑: ubi rege cõmẽdatur: quæ ubiq; amatur: ſed in ſolo deo ſãcta & certa inuenit᷑. Di/
es tamẽ dominicus: nõ iudæis: ſed xp̃ianis reſurrectione dni declaratus eſt: & exillo habere cœpit feſtiuitatem
ſuã. Animæ quippe ſactorũ oĩum ante reſurrectionẽ corporis ſũt qdẽ in requie. ſed in ea nõ ſũt agnitione ꝗᷓ
corpora uegetantur. Talẽ quippe actionẽ ſignificat dies octauus: qui eſt pᷣmus qui anteferat illã requiẽ: 4
glorificat. Nõ enĩ cũ corpore:difficultas ex corpore:quia nec corruptio. Oportet enĩ hoc corruptibile indui ĩ/
corruptionẽ᷑: & mortale hoc indui ĩmortalitatẽ. Quapropter ante dñicã ręſurrectionẽ: ꝗqᷓuis ſanctos pres ple/
nos ꝓphetico ſpiritu octaui ſacramẽtũ nequaꝗᷓ lateret: quo ſignificat reſurrectio. Nã & pro octaua pſalmus
inſcribit᷑: & octauo die circũcidebant infantes: & in eccleſiaſte ad duorũ teſtamentoꝶ ſignificationẽ dicitur:il
lis ſeptem: & illis octo reſeruatũ eſt. tamẽ illis eſt occultatũ: & ſolũ celebrãdũ ſabbatũ traditũ eſt: quia erat an
tea requies mortuorũ. reſurrectio autẽ nullius erat qui reſurgẽs a mortuis iam nõ moriret᷑: & mors illi nõ do
minarer᷑. Sed poſtꝗᷓ facta ẽ talis reſurrectio in corporedñico: ut p̃iret ĩ capite eccleſiæ: qd corpus eccleſiæ ſpe/
raret in fine. Iam etiã dies dominicus: ideſt octauus: qui & primus inciperet celebrari. Ipſa etiã cauſa intelligi
tur: cur obſeruãdũ paſcha ubi agnũ occidere & edere iubent᷑: quod manifeſtiſſime dñi præfigurat paſſionẽ.
Non eis ita pᷣceptũ eſt: ut attenderẽt occurrere ſabbatũ: & cũ menſe nouoꝶ: & tertiæ lunæ hebdomadæ cõcur
rere.Vt eũdẽ quoq; diẽ dominus potius ſua paſſione ſignaret:qui etiã dominicũ:ideſt octauũ:qui eſt pᷣmus
declaraturus aduenerat. Attẽde igitur ſacratiſſimũ triduũ: crucifixi: ſepulti: ſuſcitati. Hoꝶ triũ opere quid ſi
gnificet in præſenti agimus uita. Quid aũt ſignificat ſepultura: fide: ac ſpe gerimus. Nã dicit homini. Tolle
crucẽ tuam: & ſequere me. Cruciat᷑ autẽ caro: qua mortificant᷑mẽbra noſtra: quæ ſũt ſuper terrã: fornicatio:
ſmũditia: luxuria:auaritia: & huiuſmodi. de ꝗbus idẽ dicit. Si enĩ ſecũdũ carnẽ uixeritis: moriemini. Si autẽ
ſpiritu facta carnis mortificaueritis: uiuetis. Hic etiã de ſeipſo dicit. Mũdus mihi crucifixus eſt: & ego mũdo.
Et in alio loco.Sciẽtes inquit: quia uetus noſter hõ ſimul confixus eſt cruci cũillo: ut euacuet᷑ corpus hercnte:
— ðJM &ultra

pi
⸗
tei

ſ̃

88.

& ultra nõ ſeruiamus peccato. ꝗᷓdiu ergo id agũt opa noſtra: ideſt corpus peccati: ꝗᷓdiu inꝗᷓ exterior hõcorrũ⸗

pitur: ut ĩterior renouet de die in diẽ tẽpus eſt crucis. Hæc ſũt etiã bona opera quidẽ: tamen adhuclaborioſa:

quorũ merces eſt reqes: ſed ideo dicit᷑: ſpe gaudẽtes: ut cogitantes requiẽ futurã cũ hilaritate in laboribus ope
remur. Haãc hilaritatẽ ſignificat crucis latitudo: in trãſuerſo ligno: ubi figunt manus. p manus eni opera ĩtel

ligimus. p latitudinẽ hilaritatẽ operãtis. quia triſtitia facit anguſtias. paltitudinẽ aũt cui caput adiũgit᷑: expe

ctatio retributionis de ſublimi iuſticia dei: qui reddet unicuiq; m opera ſua. In his quidẽ qui ᷣm tolerantiã
boni opis gloriã & honorẽ & ĩcorruptionẽ qrẽtibus uitã æternã. Itaq; etiã lõgitudo qua totũ ⁊orpus extẽdit᷑:
ipſã tolerãtiã ſignificat. Vnde lõganimes dicunt᷑ qui tolerãt. Profũdũ aũt qd terræ infixũ eſt ſecretũ ſacramẽ
tũ p̃ᷣfigurat. Recordaris enĩ ni fallor quæ uerba apoſtolica in iſta deſignatione crucis expediã: ubi ait. In chari
tate radicati atq; fũdati: ut poſſitis còprehẽdere cũ oĩbus ſãctis quæii t lõgitudo:latitudo:& ꝓfudũ.Ea uero
quæ nõdũ uidemus: & nõdũ tenemus: ſed fide & ſpe gerimus: in alio biduo figurata ſũt. Hæc enĩ quæ nunc
agunt᷑ tanꝗᷓ claui pceptorũ in dei timore cõfixi ſũt. Scriptũ eſt enĩ. Cõfige clauis a timore tuo carnes meas ĩ ne
ceſſariis deputant᷑: no in eis quæ p ſeipſa appetẽda & cõcupiſcẽda ſũt. Vnde illud qd eſt optimũ ſe dicit cõcu
piſcere diſſolui & eſſecũ xp̃o. Manere aũt ĩ carne neceſſariũ inquit ꝓpter uos. Quoel ergo inqtdiſſolui & eſſe
cũ xpo: Inde incipit requies: quæ nõ ĩterrũpitur reſurrectione: ſed glorificat᷑: quæ tamẽ nũc fide retinet᷑: quia
iuſtus ex fide uiuit. An ignoratis inqt: qm quicunq; baptizati ſumus in xpo leſu: in morte illius baptizati ſu

mus: Cõſepulti ergo illi ſumus ꝑ baptiſmũ in mortẽ. Vnde niſi fide? Næcq; enĩ iã in nobis perfectũ eſt: adhuc

in nobiſmetipſis ĩgemiſcẽtibus adoptionẽ: expectãtibus redemptionẽ corporis noſtri. Spe enĩ ſalui facti ſu/
mus. Spes auũt quæ uidet᷑ nõ eſt ſpes. Quod enĩ uidet quis: quid ſperat? Si aut quod nõ uidemus: ſperamus:
per patientiã expectamus. Quod memẽto qua ſæpe comemo ret: ne iam nũc in iſta uita nos heatos fieri debe
re arbitremur: & ab oĩbus difficultatibus liberos: ac ſi in anguſtiis reg temporaliũ aduerſus dũm ore ſacrilego
murmuremus: quaſi nõ exhibeat quod ꝓmiſit quidẽ etiã huic uitæ neceſſaria: ſed alia ſunt ſolatia miſeroꝶ:

alia gaudia beatorũ. Domine inquit ᷣm multitudinẽ dolorũ meoꝶ in corde meo exhortationes tuæ iocũda/

uerũt animã meã. Non ergo murmuremus in difficultatibus: ne perdam us latitudinẽ hilaritatis: de qua di/
citur:ſpe gaudẽtes: quia ſequit᷑ in tribulatione patiẽtes. Noua ergo uita in fide nunc inchoat᷑: & ſi pe geritur.

Nam tũc erit cũ exurbebitur mors in uictoriã. Cum illa nouiſſima inimicadeſtruet᷑ mors:cum mutati fueri/

mus: & æquales angelis facti. Omnes eni inquit reſurgemus: ſed nõ omnes ĩmutabimur. Etdominus. Erũt
inquit æquales angelis dei. Apprehẽſi enĩ ſumus modo in timore pꝑ fidẽ: tunc autẽ apprehẽdemus in charita
te per ſpem. Quãdiu enĩ ſumus in corpore peregrinamura domino. Per fidẽ enĩ ambulamus: nõ per ſpem.
Ipſe itaq; apoſtolus:qui dicit: ut apprehẽdas: ſicut & apprehẽſus es: aperte ſe nõ apprehẽdiſſe cõfitetur. Fra/
tres inquit: ego nõ arbitror apprehẽdiſſe. Sed tamẽ quia ipſa ſpes ex promiſſione ueritatis certa nobis eſt: cũ
diceret. Cõſepulti ergo ſumis illi per baptiſmũ in mortẽ: ſubiunvit & ait: ut quẽadmodũ ſurrexit chriſtus a
mortuis ꝑ gloriã patris: ita & nos ĩ nouitate uitæx ambulemus. Ambulemus ergo in re laboris: ſed in ſpe quie/
tis. In carne uetuſtatis: ſed in fide nouitatis. Dicit eni corpus quidem mortuũ eſt ꝓpter peccatũ.ſpiritus uita
eſt propter iuſticiã. Si aũt ſpũs eius qui ſuſcitauit Ieſũ chriſtũ a mortuis: habitat in uobis: Hoc ex auctorita/

tediuinarũ ſcripturaꝶ: & uniuerſæ eccleſiæ: quæ toto orbe diffũditurcõfeſſione: per anniuerſariũ paſcha ce/

lebratur: in magno utiq; ſicut iam ĩtelligis ſacramẽto:ut in ſcriptura. His quibus ueteribus ad agẽdũ paſcha
non eſt pᷣceptũ tempus: niſi ex menſe nouoꝶ: luna quartadecima uſq; ad uiceſimã primã. Et exeuangelio tñ
quia manifeſtũ eſt: quo etiã die dñs crucifixus ſit: & in ſepultura fuit: & reſurrexit. Adiũctũ etiã eſt ipſoꝶ die-
rũ obſeruatiõi per patrũ cõſilia: & orbi uniuerſo xpᷣiano pſuaſũ eſt: eo modo paſcha celebrari oportere. Qua/
drageſima ſane ieiuniorũ habet auctoritatẽ & in ueteribus libris ex ieiunio Moyſi & Heliæ: & ex euãgelio: qa
totidẽ diebus dñs ieiunauit. In pſona Moyſi & Heliæ hæc accipiunt᷑. Inter quos & in mõte glorioſus apparu
it: ut euidẽtius emineret qd de ſllo dicit apoſtolus. Teſtimoniũ habens a lege & prophetis. In qua ergo parte
anni cõgruẽtius obſeruatio quadrageſim æ cõſtitueret᷑: niſi cõfinis atq; cõtigua dominicæ paſſioni? quæ ĩ ea
ſignificat hæc uita laborioſa: cui opus eſtcõtinẽtia. Ec ab ipſius mũdi amicitia eiiciũtur: quæ utiq; fallaciter
blã diri: & illecebrarũ fucos circũſpgere atq; iactare nõ ceſſat. Numero aut quadragenario uitã iſtã ꝓpterea fi
gurari arbitror: qa denarius ĩ quo ẽ pfectio btitudinis noſtræ: ſicut in octonario: quia redit ad pᷣmũ. Ita mihi
hoc uidet᷑ expᷣmi: qa creatura quæ ſeptenario figurat᷑ adhæret creatori. In quo declarat unitas trinitatis ꝑ uni
uerſũ mũdũ tẽporaliter ãnumeratus eſt: qa mũdus ex quatuor uẽtis delimat᷑: & ꝗᷓtuor elemẽtis erigit᷑: & qᷓtu

or ãni tẽporũ uicibus uariat᷑.Decẽ aũt quater ꝗqᷓdraginta cõſumat᷑. Quadragenarius aũt partibus ſuis cõpu/
P 2 P

tatus addit ipſũdenariũ:& fiũt qnquagĩta: tanꝗᷓ merces laboris & cõtinẽtiæ. N eq; eni fruſtra ipſe dũs & qua
dragĩta dies poſt reſurrectionẽ ĩ hac terra cũ diſcipulis ſuis cõuerſatus eſt: & poſtꝗ aſcẽdit in cælũ decẽ diebus
interpoſitis: promiſſũ miſit ſpiritũ ſanctũ: cõpleto die pentecoſtes: qui dies qnquagenarius habet alterũ ſa/
cramẽtũ. Quod ſepties ſeptẽ quadraginta nouẽ ſut: & cũ redit᷑ ad initiũ: quod eſtoctauus: qui & pᷣmus dies
quĩquaginta cõplent᷑: qui celebrant᷑ poſt dũ i reſurrectionẽ: iam in frigura nõ laboris: ſed quietis & læticiæ: p
pter hoc & ieiunia relaxant᷑. Et ſtantes oramus: quod eſt ſignũ reſurrectionis. Vnde etiã diebus oĩbus dnicis
ad altare obſeruat᷑: & alleluia canit᷑: qd ſignificatactionẽ noſtrã futurã nõ eſſe: niſi laudare deũ: ſicut ſcriptũ

eſt. Beati qui habitãt in domo tua: in ſæcula ſæculorũ laudabũt te. Sed dies quinquageſimus ex ſcripturis cõ
mendat᷑: nõ tm̃ in euangelio: quia tũc ſpiritus ſãctus aduenit: ſed etiã in ueteribus libris. N am & ibi poſtea
ꝗᷓ paſcha occiſo agno celebrauerũt: quinquaginta dies numerant᷑ uſq; ad diẽ quo lex data eſt in mõte Syna: fa
mulo dei Moyſi: digito dei ſcripta in libris euãgelii aptiſſime declarat᷑: digitũ dei ſignificare ſpiritũ ſanctum.
Cũ enĩ unus nageltila dixiſſet. In digito dei ecio dæmonia: Alius hoc idem ita dixit. In ſpũ dei eiicio dæmo
nia. Quis hãc læticia diuinorũ ſacramẽtorũ: cũ ſane doctrinæ luce clareſcũt:nõ præferat uniuerſis mũdi hu/
ius ĩperiis? etia inuſitata fœlicitate placatis. Nõne tanꝗᷓ duo ſeraphin clamãt adiĩuicẽ cõſcia laudis altiſſimi:

Sãctus Sanctus Sctũs dis deus ſabaoth: ita duo teſtamẽta fideliter cõcordãtia ſacratã cõcernũt ueritatẽ. Oc
cidit᷑ ouis: celebrat᷑ paſcha: & ĩterpoſitis quadragĩta diebus dat ad charitatẽ ſpũs ſãctus: qui eſt digitus dei cõ

trarius hoĩbus ſua quærẽtibus. Et ideo iugũ aſperũ: & ſarcinã grauẽ portãtibus: nec inueniẽtibus requiẽ ani/
mabus ſuis: quia charitas nõ ꝗᷓrit quæ ſua ſũt. Ideo animoſitas hæreticorũ ſempꝑ inquieta eſt: quos Magorũ
Pharaonis habere conatũ declarat apoſtolus dicẽs. Sicut enĩ Iamnes & Mambres reſtiterũt Moyſi: ſic & iſti
reſiſtut ueritati. Hoĩes mẽte corrupti: reprobi circa fidẽ: ſed ultra nõ ꝓficient. Demẽtia enĩ eoꝶ manifeſta erit
oĩbus: ſicut & illorũ fuit nia enĩ per ipſã corruptionẽ mẽtis inqetiſſimi fuerũt:in ſigno tertio defecerũt: fa/
tentes ſibi aduerſũ eſſe ſpiritũ ſanctũ: qui erat in Moyſe. Nã deficiẽtes dixerũt. Digitus dei eſt hoc. Sicut aũt
conciliatus & placatus ſpũs ſanctus requiẽ præſtat mitibus & humilibus corde: ita cõtrarius & aduerſus ĩmi
tes ac ſupbos in quietudine exagitat: quã inquietudinẽ muſcæ illæ breuiſſimæ ſignificauerunt: ſub ꝗbus Ma
gi Pharaonis defecerũt dicentes. Digitus dei eſt hoc. Exodũ lege: & uide ubi paſcha celebraruũt: poſt quos dies
data ſit lex. Loꝗtur deus ad Moyſẽ in heremo. In die tertii menſis. Nota ergo unũ diẽ ex ingreſſu ipſius tertii

menſis. Et uide quid dicat inter cætera. Deſcẽde inqt teſtare populo: & putrifica illos hodie & cras: & lauẽt ue-

ſtimẽta ſua: & ſint parati in diẽ tertiũ. Tertia enĩ die deſcẽdit ds in mõte Syna corã oĩ populo. tũc data ẽ lex
tertio: ſcilicet die tertii mẽſis. Numera itaq; a quartadecima pᷣmi mẽſis: quo factũ eſt paſcha:uſq;ʒ ad diẽ tertii

mẽſis: ĩuenies decẽ & ſeptẽ pᷣmi mẽſis: trigĩta ſecũdi: tres tertii:quæ fiũt qnꝗ̃ginta. Lex ĩ arca eſt: ſãctificatio ĩ

corpore dñi: p cuius reſurrectionẽ nobis reqes futura ꝓmittit᷑. ad quã percipiẽdã ſacto ſpu charitas inſpirat᷑.

Spũs aũt nõdũ erat datus cũ Ieſus nõdũ erat clarificatus. Vnde ꝓphetia illa cãtata eſt. Exurge dñe ĩ requiẽ tu

am tu: & arca ſãctificationis tuæ. Vbi requies: ibi ſãctificatio. Vnde nũc ut amemus & deſideremus: pignus
accepimus. Vocant᷑ aũt ad requiẽ alterius uitæ: quo ab iſta tranſit᷑. qd paſcha ſignificat: oẽs ĩ nomĩe pris & fi
lii & ſpũs ſãcti. Propterea ꝗnquagenarius numerus ter multiplicatus: adcdito ad eminẽtiã ſacramẽti ipſo ter/
nario: ĩ illis magnis piſcibus ĩuenit᷑: quos dus iã poſt reſurrectionẽ nouã uitã demõſtrãs a dextera parte leua-
ri ĩperauit: nec retia diſrupta ſut: qa tũc hæreticoꝶ inqetudo nò erit. tũc hõ ꝑpfectus & qetus purgat᷑ ĩ aĩa & in
corpore p eloqa dni caſta: argẽtũ igne examĩatũ terræ: purgatũ ſeptuplũ: accipiat mercedẽ denartũ: & ſint de-/
cẽ & ſeptẽ. Nã & in hoc numero ſicut ĩ aliis multiplices figuras exhibẽtibus: ſaeramentũ mirabiliter reperit᷑.
Nec ĩmerito etiã pſalmus.xvii.in regnoꝶ libris ſolus ĩteger loquit᷑: ꝗa regnũ illud ſignificabat: ubi aduerſari
um non hẽbimus. Titulus eniĩ eius ĩ die ꝗᷓ eruit eũdũs:de manu oĩum inimicoꝶ eius: & de manu Saul. Quis
enĩ ſignificat᷑ ĩ Dauid:niſi ille ꝗq uenit ᷣm carnẽ ex ſemie Dauid?qutiq; ĩ corpore ſuo:hoc ẽ eccleſia:adhuc pa
tit᷑ inimicos. Vñilli pſecutori quẽ uoce mactauit: & ĩ ſuũ corpus traiiciẽs quodãmõ maducauit: ſonuit de cæ

lo. Saule: Saule: qd me ꝑpſeꝗᷓ̃ris. Quãdo aũt eruet᷑ hoc corpus de manu oĩum inimicoꝶ eius: niſi cũ illa inimi

ca deſtruet᷑ mors ad hoc tp̃s ptinet numerus ille cẽtũ qnꝗᷓgitatriũ piſciũ. Nã & ipᷣe numerus.xvii.ſurgẽs ĩ tri
gonũ: cẽtũ qnꝗgitatriũ ſũmã cõplet. Ab uno itaq; uſq; ad decẽ & ſeptẽ adde duo. Sũt itaq; tria: adde tria ſũt
ſex:adde ꝗᷓtuor ſũt decẽ: adde qnq; ſũt ꝗndeci:adde ſex ſũt uigintiunũ. Adde itaq; cæteros & ipſũ ſeptimũ de
cimũ fiũt centũ ꝗnquagintatriũ. Ad hæcde ſcripturis firmiſſime tenent᷑: ideſt paſcha & pẽtecoſtẽ. Nã ut ꝗᷓ
draginta illi dies ante paſcha obſeruent᷑: eccleſiæ cõſenſio roborauit. Dicit etiã ut octo dies neophitoꝶ diſtin/
guant a cæteris: ideſt ut octauus pᷣmo cõcinat. Vtaũ alleluia ꝑ illos ſolos dies ꝗnquagita ĩ eccleſia cãtet᷑: nõ
uſq;quaq; obſeruat᷑. Nã & aliis diebus uarie cantat᷑ alibi: atq; alibi. Ipſis tamẽ diebus ubiq;. Vt autẽ ſtãtes &
illis diebus & oĩbus dominicis oremus: utrũ ubiq; ſeruet᷑ ignoro. tamen in eo ut ſeruat eccleſia dixi ut potui:
& arbitror eſſe manifeſtũ. De lauaãdis uero pedibus: cũ hoc dominus ꝓpter humilitatis formã quã docẽdam

uenerat cõmẽdauit: ſicut ipſe cõſeꝗᷓnter expoſuit: quæſitũ eſt: qm tẽpore paſſiõis res tãta etiã facto doceret᷑:

& illud tẽpus occurreret:quo ipᷣa cõmẽdatio religioſius inhæreret. Sed ne ad ipſũ baptiſmi ſacramẽtũ ptinere
