ĩpleremus materiã: ſed ne tibi in principio amicitiaꝶ aliqd ĩperãti uideremur negare. Ora nobis a dño ſoſpita
tẽ: ut poſt. xii. mẽſes ꝗbus iugi lãgore cõfectus ſu:poſſim aliqd dignũ ur̃æ ſcribereuolũtati. & ignoſce:ſi ſcatẽs
of̃ ſolito curſu nõ fluat. Nò enĩ eodẽ lepore dictamus:quo ſcribimus. qa ĩ altero ſæpe ſtilum uertimus: iteꝶ
quæ digna legi ſint:ſcripturi. In altero ꝗqcqdĩ buccã uenerit:celeri ſermone cõuoluimus. Caninũ libẽter uidi.
ꝗ natrare poterit ꝗᷓ difficile & piculoſũ manus dexteræ uſe q; ĩpræſẽtẽdiẽ: quo iſta dictaui uulnus ſuſtinueri.
Beati

ti

1
4

Sſtk ¶ Beati Hieronymi preſbyteri ad Vitalẽ prelbyterũ de Salomone & Achaz ex dinumeratiõe tempoꝶ: docen
uad tis eos adhucimpuberes genuiſſe. ¶Epiſtola. LXIII. “”J”MMG
dai /Enõ Nauclerus per quẽ mihidicis tuæ ſãctitatis lras eẽ trãſmiſſas: unã tãtũ & breuẽ epiſtolã bea
rich ti papæ Amabilis reddidit: ſolita munuſcula cõtinẽtẽ. Satiſq; miror ꝗd cauſæ fuerit: utcũ in bũdi
ent, ctionibus & tuis & illius pferẽdis fidelis extiterit: in retẽta epiſtola negligẽs approbet᷑. Neq; enĩ
ſron te falli arbitror diſcipulu ueritatis: niſi forte græco hoĩ latinus ſermo inter chartulas oberrauerit
nerat Itaq; ad ſecuũdã reſcribo epiſtolã: quã mihi ſcũs filius meus Heraclius diaconus reddidit. in qua ĩter cætera de
luot H præcaris: ut exponã tibi cauſas: qᷓre Salomõ & Achaz.xi. annoꝶ filios genuiſſe dicant᷑. Si enĩ duodecimo anno
tme Salomon ſup Iſrael accepit ĩperiũ: &. xl. annis regnauit in hieruſalẽ: filiuſq; eius Roboã cũ ꝗᷓdrageſimũ annũ
k ageret ætatis: pri ſucceſſit ĩ regnũ: pſpicuũ eſt.xi. annoꝶ fuiſſe Salomonẽ ſiue.x. qa decẽ mẽſes a cõceptu uſq;
iG ad partu ſibi mr uẽdicat. Rurſũ Achaꝛ filius Ioathã cuũ.xx. eẽt annoꝶ: rex cõſtitutuseſt ſup duas tribus: ideſt
vog- iudã & Beniamin. regnauitq; annis. xyvi. quo mortuo Ezechias cũ uiceſimũ & ꝗntũ annũ ageret ætatis: pfi. 4 uc
leſt⸗ ceſſit in regnũ. Ex quo ĩ telligit᷑ Acha⸗ quoq;. xi. ſiue.xii.anno Ezechiaã filiũ pcreaſſe. Et ſiqdẽ in hiſtoriis aliter
Si hẽrent. xx. ĩterp̃tes: aliter hebraica ueritas: cõfugere poteramus ad ſolita præſidia: & arcslingucf tenere uerna
Tleh culæ. nũc uero cũ& ipᷣm auctẽticũ & cæteri interpᷣtes pari auctoritate cõſentiat:nõ in ſcriptura ſed in ſẽſu eſt
Pool difficultas. Quis enĩ crederet mortaliũ: ut. xi. annoꝶ puer generaret filium? Multa & alia dicunt᷑ in ſcripturis:
ſara quæ uident᷑ incredibilia: & t uera ſũt. Neq; enĩ ualet natura contra naturæ dñm. aut põt uas figulo dicere: ꝗ/
Cnn re meita feciſti? Aut nõ ei licet: qd pro miraculi ſigno atq; portẽto fit: ut lege naturæ facere no poſſe.quõ iux/
a AO ta legẽ fieri naturæ nõ poſſit? Nũ ꝗa nr̃a ætateduplex lyddæ natus eſt hõ duoꝶ capitũ: ꝗᷓtuor manuũ: uno uẽ
k tre: & duobus pedibus: oẽs hoĩes ita naſci neceſſe ẽ Legamus ueteres hiſtorias: & maxime græcas & latinas: & ĩ
lei ueniemus luſtralibus hoſtiis m errorẽ portẽtoſas ſoboles tã in hoĩbus ꝗᷓ in armẽtis ac pecudibus expiatas. Au
n diui: dno teſte nõ mẽtior: quædã muliercula cũ expoſitũ nutriret infatẽ: & ſtillaret cibos & nutricis oflicio fü
r gerert :cubaretc; cũ ea paruulus: qui uſq; ad decimuũ iã puenerat annu: accidit: ut plus ꝗᷓ pudicitia patit᷑ :ſe me/
ſ ro ĩgurgitaret. accenſaq; libidine obſcœnis motibus ad coitũ duceret ĩfãtẽ. prima ebrietas alterius noctis & cæ/

teras deĩceps fecit cõſuetudinẽ. nec dũduo mẽſes fuerãt euoluti: & ecce fœmĩæ uterus intumuit. Quid plura
* diſpẽſatiõe dei factũ eſt: ut quæ cõtra naturã ſimplici tate paruuli in cõtẽptũ dei abutebat: a naturæ dno ꝓde/
ret᷑. Impleto ſermone quo dicit᷑: niniloccultũ qd nõ reuelet᷑. Simulq; cõſideremus: ꝙ occulte ſcriptura & Sa
lomonẽ & Achaz uoluptatis & ĩpietatis accuſet. Vterq; enĩ cũ eẽt deſtirpe Dauid:receſſit a dño. & alter in tm
ſecutus eſt libidinẽ: ut.Ixx. huũerit uxores: & trecẽtas cõcubinas: & adoleſcẽtulas: & ſcorta paſſiua: quoꝶ nõ erat
numerus. neglectoq; deo patrũ: extruxerit idola gẽtiũ plurimaꝶ: & fuerit nõ ut prius idida: ideſt amabilis dñi
ſed amator mulieꝶ. Aliter miſeritad regẽ Aſſyrioꝶ auxiliũ poſtulãs: & in tpe anguſtiæ ſuæ auxerit cõtẽptũ in
dñm:ĩmolaueritq; diis damaſci uictimas pcuſſoribus ſuis: & in oĩbus urbihus Iuda extruxerit aras ad creman
dũ thus: atq; ad iracũdiã ꝓuocauerit dũm deũ patrũ ſuoꝶ.ĩ tãtũ ut direptis uaſis dei atq; cõfractis: clauſerit ia
nuas tẽpli: & fecerit ſibi altaria in uniuerſis angulis hieruſalẽ. Ambulaueritq; in uiis regũ Iſrael: & ſtatuas fu/
derit baalim: & adoleuerit ĩcẽſũ in ualle filioꝶ Ennõ: & luſtrauerit filios ſuos in igne iuxta nitũ gẽtiũ. qᷓs interfe
cit ds in aduentũ filioꝶ Iſrael. Ex quo pſpicuũ eſt hoĩes a parua ætate libidini debitos in ĩmatura eoꝶ ſobole
demoõſtrari. ꝙ etiã eo tpe peccarecœpint: quo natura nõ patit᷑.Ad ſũmã illud dici põ t: qd⸗ in regno Dauid Sa
lomõ cũ.xii.eẽt annoꝶ: ſoliũ pris obtinuerit: & poſtea qa ſcriptura reliqt ĩcertũ:utꝶ uixerit Dauid regnãte iam
filio aliquot annos: qui ſibi & non ſalomoni ſĩputent᷑: mortuo aũt pre poſt filius regnauit annis ꝗdraginta:

zi quos ſine parẽte regnauit: atq; ita & initiũ regni Salomòis: & tp̃s quo ſolus ipᷣe regnauit: ab hiſtoria demõſtra
nii tũ. Nec tñᷣ oẽs annos uitæ illi us ꝗnꝗginta tatũ & duoꝶ annoꝶ circulis cõtineri. Sin aũt dubitas- 4 regnãtibus
3 filiis: pribuſq; uiuẽtibus. nõ filuis tpᷣs regni eoꝶ ſed parẽtibus ĩputet. lege ipᷣm regnoꝶ uolumẽ: & ĩuenies: q;
ite Oꝛias rex iuda poſtꝗᷓ lepra pcuſſus eſt:hĩtauit in domo ſeparata: & filius eius Ioathan ĩperiu rexerit: iudicaue
ten ritq; populu terræ: uſq; ad diẽ mortis pris ſui. Et tñ poſt mortẽ illius: cũ uigĩti & qnq; eẽt ãnoꝶ:ſexdeci annis
e regnaſſe dicat᷑: quos ſolus ipſe regnauerit. Quod de Salomonejĩtelleximus: & de Achaz ſimiliter ĩtelligẽdum
1 e: qui Ioathæ filius: Ezechiæ pr̃ fuerit. Audiui quẽdã hebræũ huiuſcemodi narrare fabulã iuxta ꝓphetia Eſaiæ
quã ĩter decẽ uiſiões nup ĩterpᷣtatus ſũ:ꝙ mortuo Acha Philiſtea lætata ſit:& ſcriptura poſtea cõminet ac di/
cen cat: ne læteris Philiſtea oĩs tu: qm cõminuta eſt uirga pcuſſoris tui. De radice eni colubri egrediet᷑ regulus: & ſe
an mẽ eius abſorbẽs uolucrẽ. Hoc eſt de Achaz cõſtituer᷑ rex Eechias. Ex quo ĩtelligi nõ uoluit ſtatĩ poſt mortẽ
pr̃is filiũ ĩperio ſubrogatũ:ſed uel ſeditiõibus populi: uel ꝗbuſdã interregnis: aut certe præmentibus malis: &
e. hiĩcinde coſurgẽtibus bellis regnũ eius fuiſſe dilatũ. In rebus obſcuris diuerſas ponimus opiniones: ut nõ tã
ſcribere ꝗᷓ loq tibi corã uidear. Cæteꝶ apoſtolus ĩtermĩabiles genealogias: & iudaicas fabulas ꝓhibẽs: de iſtiuſ-
out modi mihi uidet᷑ ĩterdicere quæſtiõibus. Quid eni ꝓdeſt hærere in lra: & uel ſcriptoris errorẽ uel ãnoꝶ ſeriẽ ca
pn lũniari:cũ manifeſtiſſime ſcribat᷑: la enĩ occidit:ſpus aut uiuificat: relege oẽs & ueteris & noui teſti libros & tã
66 tã ãnoꝶ repies diſſonãtiã: & numeꝶ ĩter iudã & iſrael:ideſt ĩter regnu utrũq; cõfuſũ: ut huiuſcemodi hærere
c quæſtiõibus: nõ tã ſtudioſi ꝗᷓ odioſi hoĩs uideat᷑. Munuſcula tña te miſſa libẽter ſuſcepi: & ĩpẽdio præcor: ut
. in amore quo nos appetere cœpiſti: ad finẽuſq; pdures. nõ enĩ cœpiſſeſed permãſiſſe uirtutis eſt. Noſtra ui/
n. o iii. cxxxiii.

C Beati Hieronymi ad Dardanũ exponẽ

ciſſim perdeſiderium miſſa ſuſcipe.

ræ illius quã iudæi pᷣm occidentẽ litterã intelligut anguſtias deſcribẽtis. Epiſtola. LXIIII.
Væris Dardane xpᷣianoꝶ nobiliſmers. nobiliũ xpᷣianiſſime: quæ ſit terra repromiſſiois: quã iu/
dæi redeũtes ex ægypto poſſederũt: cũ a maioribus eoꝶ iã fuerit añ poſſeſſa: ac pinde nõ ſit ꝓmiſ
ſa: ſed tddita His enĩ uerbis uteris in calce epiſtolæ tuæ: qdĩterrogãs uideris illud ſẽtire: qd plu
rimis nioꝶ placet: aliã repromiſſiõis terrã eẽ quærẽdã: de qua & Dauid loquit᷑ in pſalmo: credo
uiderobona titin terra uiuẽtiũ. Etds in euãgelio: Beati mites: qm ipſi poſſidebũt terrã. Vtiq; Dauid qñ hoc
cãtabat in ſpũ: in terra repromiſſiõis erat. &no ſolũin iudeæ finibus morabat᷑: ſed multaꝶ in circuitu nationũ
uictor extiterat: quæ a torrẽte ægypti: qui eſt Rhinicorus: uſq; ad Euphratẽ fluuiũ tendebant᷑:dicẽs in alio lo/
co:ĩ Idumæã extẽdã calciamẽtũ meũ. mihi alienigenæ ſeruiẽt. Quõ ergo ſe credebat accipe:qd iã uictoria poſ/
ſidebat: Et ne forſitã legẽtibus iudæis ambiguũ Geirlinquat: qus ſit
demõſtrat dicẽs: credo uidere bona dni in terra uiuẽtiũ. ergo terra iudææ quæ illius ditionis erat: nõ eſt terra ui
uẽtiũ: ideſt Abrahã Iſaac & Iacob:de qbus dũs in reſurrectiõis quæſtiõe dicit: nõ eſt deus mortuoꝶ: ſed uiuen
tiũ. ueꝶe terra & regio mortuoꝶ: de ꝗbus loqtur Ezechiel: aija quæ peccauerit ipſa moriet᷑: & nõ mortui lauda/

bũt te dñe.ſed nos qui uiuimus bñdicimus dno: qui in reſurrectiõe occurſuri ſumus dño Saluatori:dicẽte apo
ſtolo. hocenĩ dico uobis ĩ monedni: qm nos qui uiuimus: qui relinqmur ĩ aduẽtu dni: nõ præueniemus eos
ꝗ dormierũt. de ꝗbus & Hieremias loquit: derelĩ quẽtes te ſuꝑ terrã ſcribant᷑. Quodq; Dauid ꝓmittit: credo

uidere bona dni: ad ſpiritalẽ nos pſpicue trahit ĩtelligẽtiã. Quæ enĩ bona res alia reqrebat:aut quo ĩdigeba tiꝗq
tãtæ potẽtiæ fuit:ut partis per illũ opibus Salomõ filius eius:quo nullus in orbe terraꝶ ditior fuit: cõtentus eſ

ſet? Sed in terra uiuentiũ bona illa quærebat: quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt
quæ præparauit dũs diligẽtibus ſe. Quod aũt ĩ euãgelio dicit: btĩ mites qm ipſi poſſidebũt terrã: iuxta liam ſi

bi uidet eẽ cõtrariũ. Nõ enĩ terræ poſſeſſio mãſuetoꝶ eſt & mitiũ: qui ſæpe etiã a parẽtibus derelicta pdut p/

pter maãſuetudinẽ. ſed uiroꝶ fortiũ & uiolẽtoꝶ: qui ſũt ad bella pmptiſſimi. Deniq; & ĩ pſalmo.xliiii. qui ſub
noĩe Salomonis ad Xpi eccleſiæq; eius ſacrm refert᷑: ſcribit᷑: Accingere gladio tuo ſuꝑ femur tuũ potẽtiſſime.
Specie tua & pulchritudine tua ĩtẽde pſpare & regna. Propter mãſuetudinẽ & iuſticiã & ueritatẽ:& deducet
te mirabiliter dextera tua. Hic eſt qui & in alio pſalmo loquebat᷑: Memẽto duie Dauid: & oĩs manſuetudinis
eius. Et iteꝶ:aſſumẽs mãſuetos dũs. Et aptius in euãgelio: diſcitea me: qa humilis ſũ& mãſuetus corde. In cu
ius typũ & Moyſes oĩum hoĩum ꝗ erãt ſup terrã maſuetiſſimus ſcribit᷑. Hæcẽ utdiximus terra uiuentiuũ:ĩ qᷓ
ſcis uiris atq; maſuetis bona dũi præparant᷑: quæ añ aduentũ in carne dñi Saluatoris: nec Abraham nec Iſaac
nec lacob nec ꝓphetæ & alii iuſti uiri cõſeq potuerũt. Deniq; & Abrahã licet diuerſis locis cũ Lazaro uidetur
apud ĩferos. & lacob uiriuſtus dicit: lugẽs & gemẽs deſcẽdã ad infernũ. Sãguis Xpi clauis paradiſi ẽ: dicẽtis ad
latronẽ hodie mecũ eris in paradiſo. Iſta eſt ut diximus terra uiuẽtiũ: terra diuitiaꝶ & bonoꝶ dei: quã primus

a terra quã uidere cupiebat:ip̃o pmone

——

tis terrã repromiſſiõis m anagogẽ ſẽſũ ſupiorẽ terrã eẽ uiuẽtiũ: & ter

Adã pdidit: ſecũdus Adã ĩuenit. ĩmo ab illo pditã iſte reſtituit: dicẽte apoſtolo: regnauit mors ab Adã uſq; ad

Moyſẽ:ſub cuius pſona lex ĩtelligit᷑ in ſimilitudinẽ præuaricatiõis Adã:qui eſt forma futuri. Volumus ſcire
quæ ſit hæc terra manifeſtius? Legamus Malachiã: Beatos uos dicẽt oẽs dicit dñs: qm eritis uos in terra uolu/
ptuaria: quæ ſignificãtius græce appellat᷑ tẽpe. quã uel ſcĩ deſiderãt: uel deoquæ placeat. Eſaias quoq; in hæc
uerba cõſentit dicẽs: & erit uir abſcõdẽs ᷣmones ſuos: & apparebit ĩ terra ſyõ ſicut fluuius glorioſus ĩ terra ſitiẽ
ti. quæ eſt terra ſyon ĩ qua apparebit fluuius glorioſus? illa uidelicet de qua idẽ Dauid ĩ aſ pſalmo canit:glo
rioſa de tedicta ſunt ciuitas dei. Et iteꝶ: diligit ds portas ſyon ſup oĩa tabernacula Iacob. Iſtas portas diligit
deus: ꝗqᷓs uidemus ĩ cineres & fauillas eẽ cõuerſas? Nõ dico prudẽtibus ſed ne ſtultis qdẽ hoc pſuaderi põt. Ego

arbitror & illud: qd in. lviiii.pſalmo legimus: Viſitaſti terrã: & inebriaſti eã: multiplicaſti locupletareeã. Fluui

us dei repletus ẽ aqs: paraſticibũ illoꝶ. qm ſicẽ præparatio eius. ſulcos eius ĩebria: multiplica genimia illius: in
ſtillicidiis eius lætabit᷑ germinãs: huic ſẽſui cõuenire. Illa enĩ terra quotidie uiſitat a deo: & ĩebriat: cũctiſq; eſt

plena diuitiis. de hac fluuius egredit dei: de quo ſcriptũ eſt. flumĩs ĩpetus lætificat ciuitatẽ dei. Qui & ĩ deſcri

ptiõe tẽpli Ezechiel myſtico ſmone narrat᷑: in cuius nipis ardores ſũt ex utraq; parte per ſingulos menſes frugi

bus abudãtes. de qua terra & in ꝓuerbiis uir ſcripſit ſapiẽtiſſimus. Qui opat᷑ terrã ſuã:ĩplebit panibus. Quod

ſi de hac terra quã cernimus: & quæ magis a pctoribus poſſider᷑: de qua ſcriptũ eſt: maledicta terra in opibus

tuis aliq; ĩtelligẽduũ putat: quo hæc poſſit ſtare ſnĩa: qui opat᷑ terrã ſuã ĩplebit panibus. Quãti enĩ opant terraã
exercẽt uomere:& tn multis ĩpediẽtibus cauſis:egeſtate coficiunt᷑ & penuria: Sed cõſiderãdũ ſcriptura ꝗd di/

cat. Qui opat᷑ terrã ſuã: quæ pprie iuris ſui eſt: de qua nunꝗᷓ eiici põt. m quẽ ſenſũ & illud ſcriptũ eſt: Redem

ptio aĩæ uiri ꝓpriæ diuitiæ. & hoc ſᷣm lr̃am ſẽtiri nõ põt. Quãti enĩ alienis amicorũc; redimunt᷑ pecuniis: hu
ius terræ cultores: & agricolæ apoſtoli ſũt: qbus dicit᷑: uos eſtis ſal terræ. Et in alio loco:in patiẽtia ur̃a poſſide

bitis aias uf̃as. quoꝶ unus uas electiõis cõfidẽtiſſime loquebat᷑ dei enĩ coopatoresſumus: dei agricultura: dei

ædificatio eſtis: & multa alia quæ iccirco nõ replico:ne ſenſũ uidear legẽtis obtũdere:& memoriæ illius diffide
re. Illud qnoq; ſollicita mẽte tractemus: & ſcripturaꝶ nos doceat auctoritas. ſãctos huius terræ quam iudæi
terrã repromiſſiõis autumãt: n hitatores eẽ: ſed accolas atq; pegrinos. Exiuſti uiri legimus ꝑſona. aduena ſũ
ego &

edo
hoc
onu

in

lſai
t
ſbus
teni
4d/
Gen
h
ſe
de
Gde
Ai

ego & pegrinus: ſicut oẽs patres mei. Qui cũdiu in terræ huius tenebris uerſaret flebiliter ingemiſcit: & dicit:
heu me: qa pegrinatio mea plõgata eſt: hĩtaui cũ hĩtãtibus cedar. multũ ĩcola fuit aĩſa mea. Vbicũq; aũt hita/
tor terræ legit:& priora: & medlia: & extrema tractemus: & liqdo ſcripturaꝶ poterit regula cõprobari: ſemp hi/
tatores terræ pctõres appellari de ꝗbus in apocalypſi Ioãnis illud exemplũ eſt: ue hiĩtatoribus terræ. Abraham
ad quẽ primũ facta eſt repromiſſio: dicẽte dno:tibi dabo terrã hãc& ſemini tuo: iuxta Stephani pᷣmi in Xpᷣo
martyris cõcionẽ nec ueſtigiũ ꝗdẽ pedis huius terræ dicit᷑ accepiſſe. Ita enĩ ſcriptũẽ. Tũc egreſſus de terra Chal
dæoꝶ hitauit ĩ carrã. & ĩde: poſtꝗᷓ mortuus ẽ pr̃ eius: migrauit ĩ terrã: in qᷓ uos nũchiĩtatis: & nõ deditei poſſeſ/
ſionẽ: nec ueſtigiũ qdẽ pedis quã repromiſit dare ei ĩ poſſeſſionẽ. & ſemini eius poſt eũ. Acne forſitã lectoris
tacita cogitatio trahat eũ ad illã ĩtelligẽtiã: ut qd nõ eſtdatũ parẽti: reddat᷑ poſteris. uas electiõis loquit᷑ ad he
bræos. Fide ꝗq uocat Abrahã: obediuitegredi ĩ locũ quẽ accepturus eratĩ poſſeſſionẽ: & egreſſus ẽ: neſciẽs quo
iret. Fide pᷣegrinatus ẽ ĩ terta pmiſſiõis qſi in aliena. ĩ tabernaculis hĩtãs cũ Iſaac & Iacob cohæredibus eiuſdẽ
ꝓmiſſionis: expectabat enĩ fudamẽtũ hntẽ ciuitatẽ. cuius artifex & creator deus ẽ. Et iteꝶ cũ de Abel & Enoch
Noe Saraq; dixiſſet: intulit. iuxta fidẽ mortui ſũthi oẽs: nõ acceptis repromiſſiõibus. ſed ꝓcul eas uidentes: &
ſalutãtes & cõfitẽtes: qa pegrini & aduenæ erãt ſup terrã. Qui enĩ hoc loquunt᷑: oñdũt ꝙ quærãt priam. Et ſiq
dẽillius recordabant᷑: de ꝗᷓ egreſſi erãt hẽbãt tps ut reuerterent᷑. nũc uero meliorẽ deſiderat:ideſt cæleſtẽ. Mul
tiſq; ĩ medio ſcis cõmemoratis. ad extremũ ĩtulit & hi oẽs teſtimoniũ hũtes ĩ fide:nõ accepunt repromiſſionẽ
deo de nobis melius qd puidẽte. ne ſine nobis pfecti fierẽt. Aceſſimus enĩ ad mõtẽ Syon: & ciuitatẽ dei uiuen
tis Hieruſalẽ cæleſtẽ & multoꝶ miliũ angeloꝶ frequẽtiã & eccleſiã pᷣmitiuoꝶ ꝗ ſcripti ſũt ĩ cælis: Nec me fu/
git ꝙ ꝑfidia iudæoꝶ hæc teſtimonia nõ ſuſcipiat: quæ utiq; ueteris teſtĩ auctoritate firmata ſũt. Illud nũis dicẽ
du eſt: hãc epiſtolã quæ ĩſcribit᷑ ad Hebræos nõ ſolũ ab eccleſiis oriẽtis: ſed ab oĩbus retro eccleſiæ græci ſmo
nis ſcriptoribus: ꝗſi Pauli apoſtoli ſuſcipi licet plæriq; eã: uel Barnabæ uel Clæmẽtis arbitrent᷑: & nihil ĩtereſſe
cuius ſit. cũ eccleſiaſtici uiri ſit: & quotidie eccleſiaꝶ lectiõe celebret. Quod ſi eã latinoꝶ cõſuetudo nõ recipit
ĩter ſcripturas canonicas: nec græcoꝶ qdẽ eccleſiæ apocalypſim Ioãnis eadẽ libertate ſuſcipiũt: & t nos utrãq;
ſuſcepimus: nequaꝗᷓ huius tpis cõſuetudinẽ ſed ueteꝶ ſcriptoꝶ auctoritatẽ ſequẽtes.q plærũq; utriuſq; utun
tur teſtimomis. nõ ut interdũdeapocryphis facere ſolẽt. Quippe ꝗq & gẽtiliũ lr̃aꝶ raro utant exemplis: ſed q̃ſi
canonicis?: & eccleſiaſticis. Rñdeant mihi ꝗ hãc terrã: quæ nũc nobis Apᷣi paſſiõe & reſurrectiõe terra repromiſ
ſiõis effecta ẽ: poſſeſſã putãt a populo iudæoꝶ poſtꝗᷓ reuerſus ẽ ex ægypto qꝗᷓ̃tũ poſſederit.utiq; a Dã uſq; Ber
ſabee: quæ uix.clx. miliũ ĩ lõgũ ſpatio tẽdit᷑. Neq; enĩ Dauid & Salomõ potentiſſimos reges exceptis iis quos
oſt uictoriã ĩ amicitiã recepunt:plus tenuiſſe ſcriptura teſtat᷑. Et hoc dico: ut taceã ꝗnq; Palæſtinæ ciuitates
gazã: aſchalonẽ: geth: & accarõ: & azotũ. Idumæos quoq; a meridiana plaga: uix. xxv. ab Hieroſolyma milibus
ſeparatos: Arabas: & Agarenos: quos nunc Sarracenos uocat. ĩ uicinia urbis Hieruſalẽ:pudet dicere latitudi
nẽ terræ repromiſſiõis: ne ethnicis occaſionẽ blaſfemaãdi dediſſe uideamur. Ab Ioppe uſq; ad uiculũ nr̃m Beth
leẽ. xlvi. milia ſũt: cui ſuccedit uaſtiſſima ſolitudo: plena ferociu barbaroꝶ:de q bus dicit᷑: cõtra faciẽ oĩum fra/
trũ tuoꝶ hĩtabis: & quoꝶ facit poeta eloquẽtiſſimus mẽtionẽ. Latæq; uagãtes Barcæi. A Barca oppido: q in
ſolitudine ſitũ eſt: quos nũc corrupto ſermone Afri Baricianos uocãt. Hi ſũt ꝗ p locoꝶ ꝗᷓlitatibus diuerſis noĩ
bus appellant᷑: & a Mauritania p Africã & Aegyptũ Palæſtinãq; & Phœnicẽ Cœleſyriã & Oſrhohenẽ Meſo/
potamiã atq; Perſidẽ tẽdũt ad Indiã. Hxc ẽ iudæe tuaꝶ lõgitudo & latitudo terraꝶ: in his gloriaris: ſup his te
p diuerſas puincias ignorãtibus iactitas ad populũ phaleras. Ego te intus & ĩ cute noui. Quod ſi obieceris ter
rã repromiſſionis dici: quæ ĩ numeroꝶ uolumie cõtinet᷑: a meridie maris ſalinaꝶ p Syna & Cades Barne uſq;
ad torrẽtẽ ægypti: q iuxta rhinicorurã mari magnoĩ̃fluit: & ab occidẽte ipſũ mare Palæſtinæ Phœnicis Syriæ-
cœles Cilitiæ q; ptẽdit᷑. ab aqlone Taurũ mõtẽ & Zephyꝶ uſq; Emath: quæ appellatur Epiphania Syriæ. ad
oriẽtẽ uero ꝑ Antiochiã & lacũ Cenereth: quæ nũc tyberias appellat᷑: & iordanẽ ꝗq mani influit ſalinaꝶ: qd nũc
mortuũ dicit᷑. trãs iordanẽ aũt duaꝶ ſemis tribuũ poſſeſſio ẽ rubẽ & Gad:: & dimidiæ tribus Manaſſe. Ego fa
tebor hæc tibi repromiſſa: nõ tradita. ſi obſeruaſſes mãdata dei: & ĩ præceptis illius ambulaſſes:ſi nõ ꝓ oĩpotẽ
te deo coluiſſes beelphegor & bahali belzebub & chamos: quos qa prætuliſti deo: oĩa quæ tibi ꝓmiſſa fuerãt
pdidiſti. Et mihi ĩ euãgelio ꝓmittunt regnacæloꝶ: quæ ĩſtim uetus oĩno nõ noĩat. ſed ſi nõ fecero quæ præce/
pta ſũt: nequaꝗᷓ erit culpa in pmittẽte: ſed in me: ꝗ pmiſſũ accipe nõ merui. Vbi enĩ optio ꝓponit ad eligẽdũ:
qopan renuis fruſtra cupias qd ꝓmiſſũẽ. Lege libꝝ Ioſue & Iudicũ: & quãtis poſſeſſionũ anguſtiis ſis cosrta
tus ĩtelliges. Quid diuerſaꝶ urbiũ alienigenas cõmemorẽ? quos populus iudæoꝶ non quit expellere de urbi/
bus & ſedibus ſuis:cũ ipſa Metropolis tua prius Iebus: poſtea Salẽ: tertio hieroſolyma: & nũc Helia lebuſæos
expellere nõ ualuerit: ſed mãſerit cũ eis in ſcãdalũ exẽplũq; uicinoꝶ in tãtũ:ut ubi tẽplũ tuũ cõditũ ẽ:areæ Or
ne fuerĩt iebuſæi: & ipſũ tẽpluũ. x. miliũ latomoꝶ &. xxx. miliũ uectoꝶ:hoc ẽ. cl.milium exceptis præpoſitis
opeꝶ ꝓ multitudine hĩtãtiuũ tecũ ĩcircũciſoꝶ: ab ethnicis extructũ ſit. Neechoc dico ĩ ſuggillationẽ terræ iudææ
ut hæreticus ſycophãta mẽtit᷑: aut quo auferã hiſtoriæ ueritatẽ, quæ füdamẽtũ ẽ ĩtelligentiæ ſpiritalis: ſed ut
decutiã ſupciliũ iudæoꝶ: ꝗ ſynagogæ ãguſtias eccleſiæ latitudini præferũt. Si enĩ occidẽtẽ tãtũ ſ- equunt᷑ lr̃am
& nõ ſpm̃ uiuificãtẽ: oñdãt terrã repromiſſiõis lacte & melle manãtẽ. Sinaũt ꝑ tropologiã dictũ putãt pꝓ reꝶ
oĩum abũdãtia: & nos terrã cõfeſſiõis terrãq; uiuẽtiũ terræ uepriũ præferemus: dicẽte dno ad Moyſem de abie
o iiii. .cxxxiiii.

ctiõe Iſraelis: & aſſũptiõe gẽtiũ: dimitte me utdeleã populũ iſtũ: & faciã te ĩ gentẽ magnã. Et eodẽ pfe ad filiũ
poſtula a me & dabo tibi gẽtes: hæreditatẽ tuã & poſſeſſionẽ tuã termĩos terræ. Et Ptiur p Eſaiã paꝶ tibi E:
ut ſis puer meus ad ſuſcitãdas tribus Iacob: & fæces uel reliqas iſrael cõgregãdas. dedlte in lucẽ cũctis gẽtibus
ut ſis ſaluator uniuerſæ terræ. Ex quo pſpicue demõſtrat᷑ oĩa illius populi 1 umbra & typo & imagĩe pceſſiſſe
ſcripta aũt eẽ ꝓ nobis ĩ quos fines ſæculi decurrerũt. Multa iudææ ſcelera cõmiſiſti: cũctis circa te ſuiſti natiõi/
bus.Ob qd factũ: Vtiq; ꝓpter idolatriã. Cũq; ſᷣuires: crebro mißtus tuiẽ deus. Miſit iudices & ſaluatores:qte
de famulatu Moabitaꝶ & Ammanitaꝶ Philiſtiim quoq; & diuerſaꝶ gẽtiũ liberarũt. Nouiſſime ſub regibus
offediſti deũ: & oĩs tua ꝓuĩcia babylõia uaſtate deleta .p. Ixx.ãnos tẽpli ſolitudo pmãſit:a Cyro rege pſaꝶ ẽ
laxata captiuitas. Exras quoq; hoc & Neemias pleniſſime referunt. Extructũẽ tẽplu ſub Dario rege pſaꝶ atq;
Medoꝶ a Zorobabel filio Salathiel & leſu filio Ioſedech ſacerdote magno. Quæ paſſi ſitis a Medis: ægyptiis:
macedonibus nõ enumero. Nec tibi adducã ĩ memoriã Antiochũ Epiphanẽ crudeliſſimũ oĩum tyrãnoꝶ. nec
Põpeiu: Gabinũ: Scauꝶ: Var: Caſſiũ: Soſiũq; replicabo: ꝗ tuis urbibus & p̃cipue ĩſ ultauere hieroſolymæ. Ad
extremũ ſub Veſpaſiano & Tito urbs capta:tẽplũq; ſ ubuerſũ ẽ. Deĩde ciuitatis uſq; ad Adrianũ pᷣncipẽ ꝑꝗn
quagita ãnos mãſere reliqæ: Poſt euerſionẽ tepli paulo miĩus ꝑ qᷓdrĩgẽtos ãnos & urbis & tẽpli ruĩæ pmanẽt.
Ob qd tãtũ facinus: Certe nõ colis idola:ſed etiã Fuiẽs pſis atq; Romanis & captitatis pᷣ̃ſſus iugo:ignoras alie
nos deos. Quõ clæmẽtiſſimus quõdã deus: qnunꝗᷓ tui oblitus ẽ: nuc ꝑ taãta ſpatia tẽpoꝶ miſiis tuis nõ addu/
cit᷑: ut ſoluat captiuitatẽ ſed ut uerius dicã: expectatũ tibi mittat Antixpᷣm. Ob qd inꝗᷓ facinus: & tã execrabi/
le ſcelus auertit a te oculos ſuos. Ignoras?!: Memẽto uocis parẽtũ tuoꝶ:ſãguis eius ſuꝑ nos:& ſupꝑ filios nr̃os:&
uenite occidamus eũ: & nr̃a erit hæreditas: & nõ hẽmus regẽ niſi Cæſarẽ. Hẽs qd eligiſti: uſq; ad finẽ mũdi fᷣui
turus es Cæſari donec gẽtiũ ĩtroeat plenitudo: & ſic oĩs iſrael ſaluus fiet: ut ꝗq quõdã erar ĩ capite: uertat ĩ cau
dã. Hæc tibi uir eloquẽtiſſime ĩ duplicis p̃fecturæ honore trãſacto: nũc ĩ Ap̃o honoratior: tumultuaria& bre
ui lucubratiõe dictaui. ne uiderer oĩno reticere. eodẽ enĩ tꝑe:ĩmo eodẽ mihi die:& lræ tuæ redditæ ſũt: & meæ

Eueſtibus ſacerdotalibus tractaturus: pᷣmo decibis & pmitiis ſacerdotũ: & de obſeruatiõe potificis ac
d e tabernaculo & uaſis ſacrificii pferat᷑. Deĩde de ueſtimẽtis ſacerdotũ atq; põtificũ ueteris teſtamẽti
tractat illa hiſtorice myſticeq; deſcribens.
„¶ Beati Hieronymi ad Fabiolã de ueſte ſacerdotali. Epiſtola. CxXV..
Sq; hodie ĩ lectiõe ueteris teſti: ſuꝑ faciẽ Moyſi uelamẽ poſitũẽ:loquit᷑ glorificato uultu: & po/
pulus loquẽtis gloriã ferre nõ ſuſtinet. Cũ aũt cõuerſi fuerimus ad dñm: aufert᷑ uelamẽ: occidẽs
Ira morit᷑: uiuificãs ſpũs ſuſcitat᷑: dns enĩ ſpũs ẽ: & lex ſpiritalis.Vn Dauid orabat ĩ pſalmo:reue
la oculos meos:& cõſiderabo mirabilia de lege tua. Nũqd de bobus cura ẽ deo? Vtiq; nõ multo magis: de ieco
re bouis: arietis & hircoꝶ: & armo dextro: pectore: & uẽtre quo ſtercora digerunt᷑: quoꝶ duo ĩ eſũaccipiut ſacer
dotes: tertiũ Finees meret ĩ pᷣmiũ: de uictis ſalutaribus adeps quo pectus obuoluit᷑: & pẽnula iecoris offerunt᷑
ſupaltari. ipſũ uero pectus & brachiũ dextꝶ dant᷑ Aarõ& filiis eius legitimũ ſẽpiternũa filiis iſrael. ſẽſus ĩ cor⸗/
de ẽ:hĩtaculũcordis ĩ pectore. Quærit᷑ ubi ſit aĩæ pᷣncipale plato ĩ cerebro:xpᷣs mõſtratĩ corde. Btĩ mũdo corde
qm̃ ipi deũ uidebũt:& de corde ꝓcedũt cogitatiões malæ. Et qd cogitatis nequã ĩ cordibus ur̃is?V elnre⸗ & cõ
cupiſcẽtia iuxta eos ꝗ de phyſicis diſputat: cõſiſtit ĩ iecore. huius pẽnulã ĩ diuerſa uolitantẽ: & p oculoꝶ fene/
ſtras erũpẽtẽ foras offerũt ſacerdotes deo: ut poſtꝗᷓ ope dixerĩt deo: holocauſtũ tuũ pĩgue fiat & cõcupiſcẽtiã
libidis ſemĩariũ: igne ſpũs ſcĩ cõcremauerĩt: mereant accipe pᷣmiũ pectus & brachiu. In pecctore mũdas cogi⸗/
tatiões: legis noticiã: dogmatũ ueritatẽ. In brachio bona opa & pugnã cõtra diabolũ: & armatã manũ: ut qc;
mẽte cõcepint: exẽplo ꝓbent. Ieſus enĩ cœpit facere & docere: ĩm quoq; pectuſculum apellat: ε017.ad
ditamẽtũ: ſiue pncipiu: & egregiũ: tenufa qppe hoc magis ſonat: ex quo ĩtelligius iuxta illud Malachiæ labia
ſacerdotis cuſtodiũt ſcĩam:& Iegẽ reqrũt ex ore eius. Ex quo ĩtelligimus pᷣcipuã debere eẽ ĩ ſacerdotibus legis
doctrinæq; noticiã: & additamẽto græ ſpiritalis talẽ uiꝶ ĩſtitui: ꝗ poſſit cõtradicẽtibus reſiſtere: & nihil ĩ ſe ſi/
niſtri hre opisqdducat ad tartaꝶ: ſed dextꝶ brachiũ eẽ ſeparatũ. ut opa ſacerdotis cõparatiõe uirtutũ eius a cũ
ctis hoĩbus ſeparata ſint. Hæc de uictis & iis ꝗᷓ offerunt ĩ altari:& ꝗᷓ ſacerdotibus dant adno. Cæteꝶ & alia tria
exceptis pᷣmitiis hoſtiaꝶ: & de puato & de macello publico: ubi nõ religio ſed uictus neceſſitas ẽ: ſacerdotibus
mẽbra tribuunt᷑: brachiũ maxilla & uẽter. de brachio iã diximus. maxilla eloquẽtẽ eruditũq; ſignificat: ut qd
pectorecõcipimus: ore pmamus. uẽter receptaculũ ciboꝶ: ĩ ſcorto madiãtide ſacerdotali pugiõe cõfixus:uni/
uerſos hoĩum labores: & momẽtanea blãdimẽta gulæ: ſtercoris fine cõdẽnat: & ondit mẽtibus cõſecratis deo:
totũ qd curamus: qd uoramus: ſeceſſuũ piici. Vñ apoſtolus eſca inqt uẽtri: & uẽtereſcis. deus aũt & hũc & illas
deſtruet. & ecõtrario de luxurioſis quoꝶ deus uẽter ẽ: & gloria ĩ cõfuſiõe eoꝶ: uituli puluerẽ: quẽ adorauerat
iſrael:ĩ cõtẽptu ſuꝑſtitiõis ĩ potũ accepit populus: ut diſcat cõtẽnere: qdĩ ſeceſſũ ꝓiici uideat: pcipit᷑ ſacerdoti
bus: ne miſtraturiĩ tẽplo uinũ & ſicerã bibãt: ne ebrietate & crapula: & curis huius uitæ p̃grauent᷑ corda eorũ.
nec partẽ hẽant ĩ terra:niſi ſolũ deũ ut nulla debilitateĩ ſignes ſint: nec trũcis auribus:læſo oculo:ſimis naribus
claudo pede: cutis colore mutato: ꝗᷓ oĩa referunt ad aĩæ uitia. Volũtas eni ĩ hoĩe:nõ natura dãnat᷑. Siqs e ſacer
dotibus ſemĩe fluxerit: ad ſacerdotalẽ mẽſã ꝓhibet accedere: & ecõtrario uidua cuius cũ Sara defecerĩt mulie/

bria ꝓpter

expetitæ: ut aut tacẽdũ fuerit: aut ĩcõpto eloqꝗo rũdẽdũ: quoꝶ alteꝶ pudoris: alteꝶ charitatis ẽ. ¶ Argumẽtũ.

aAſi bria ppter cõtinẽtiã & caſtitatẽ recipit᷑i domũ pr̃is:& de tẽpli ærario alit᷑.qqd ſi filios hũerit:reddit᷑ ſoboli ſuæ:
Etbis ut iuxta apoſtolũ his mĩſtret᷑: qᷓ ueræ uiduæ ſũt: &ꝗᷓ de ſacerdotalibus ſuſtẽtant cibis: nullius alterius amore
githe teneant᷑. uicinus & mercẽnarius excludunt᷑ a cõuiuio ſacerdotuũ. Fuis ciboꝶ reliqæ cõcedunt᷑ iã tũc piiciebant
elſe Phigellus & Hermogenes: & recipiebat᷑ Oneſimus. Primitiæ ciboꝶ & oĩum frugũ atq; pomoꝶ offerunt anti
innti ſtiti: ut hñs uictũ atq; ueſtitũ abſq; ullo ĩ pedimẽto ſecurus & liber ſᷣuiat dno. pmogenita mũdoꝶ aĩaliũ acci/
ee piũt ſacerdo tes: & . mũdoꝶ pcia. hoĩum quoq; pmi partus redimunt᷑: & qa cõditio humana naſcẽdi ẽ cõis: /
uhn ciũ æꝗliter offert ſic moderatũ & leue: ut nec diues ĩtumeſcat: nec tenuis p̃grauet. Editui & ianitores accipiũt
n⸗ decimas: & rurſũ decias decimaꝶ offerũt ſacerdo tibus: tãto illis miores: quãto ipſi maiores populo. Xlyiii. ciui
4 tates ad hiĩ tãdũ leuitis & ſe acerdotibus ſeparant᷑. ſex urbes fugitiuoꝶ tras iordanẽ & ĩtra iordanẽ eligunt & fi
ii nis exilii & mors põtificis & uniuerſa ꝗ feſtinus ſmo ꝑſtrixit: & quoꝶ pulſaui tm:necapui ſacra:ad cũctos pti
nẽt ſacerdotes . Põtifexaũt quãtis polleat Ppᷣuilegiis: dicã breuiter. caput inqt ſuũnõ diſcoopiet: hẽt cidari: & no
mẽ dei portat ĩ frõte. diademate ornatus ẽ regio:ad pfectã Xpi uenit ætatẽ: ſemꝑ eius gloria ptegẽdus e:& ue/
in ſtimẽta ſua nõ ſcĩdet: qa cadica ſüt: qa ĩpolluta: qa agnũ ſeꝗᷓntia: & de atõſæ ouis cõfecta uelleribus. I. hamar
ut amiſſa pudicitia ſcidit tunicã. Cayphas pdito ſacerdotio rupit publice ueſtimẽta ſit up oẽm aſam ꝗᷓ mortua eſt
ä nõ ĩgredit Vbicũq pctm̃ eſt: & in pctm̃ mors. illuc potifex nõ accedet. aĩa 3 peccauerit: ipa moriet Qu ãuis il⸗
* le ſit diues:ille potẽs: & multitudinẽ offerat uictĩaꝶ:ſi mortuus ẽ:nõ tãgit a Põtifice:no uider Quod ſi reſurgit t
an & ad uocẽ Saluatoris egredit deſe epulchro: & faſciis pctõtꝶ ſolutus ĩcecdlit: ĩtrabit ad eũ põtifex: & ibi faciet man
ſionẽ: & cũ reſurgẽte prãdebit: ſuꝑ pr̃e ſuo & mr̃e ſua nõinqnabit᷑. Multa nos facere cogit affectus. & cũ pro/
nd pĩqtatẽ reſpiciamus corpoꝶ: & corporis & aĩæ offẽdimus creatorẽ. Qui amat pr̃em ſuꝑ xpᷣm: nõ ẽ deo dignus
il⸗ n diſcipulus ad ſepulturã pr̃is ire deſiderãs: Saluatoris ꝓhibet ĩperio: quãti morachogedlii pris mriſq; miſerent᷑
Man ſuas aĩas pdiderũt? Sup pre & mfe pollui uobis nõ licet: quãto magis ſup fre: ſororibus: cõſobrĩs: familia: fuu
Abre lis? Genus regale & ſacerdotale nos ſumus. Ilũ attẽdamus pr̃em ꝗq nunꝗᷓ morit᷑: aut ꝗ ꝓ nobis morit᷑. & q iò ui
ne uẽs ẽ mortuus: ut nos mortuos uiuificaret. Siqd hẽmus de ægypto: ꝙ pnceps mũdi ſuũ poſſitagnoſcere: tenẽ
en ti ægyptiæ cũ pallio relinꝗmus. Sidoneoptus adoleſcẽs: uĩctũdnm ſeꝗᷓ bat icurriſſet laqos: niſi expeditus &
ticnt D pſequẽtiũ decliaſſet ĩpetũ. Reddamus parẽtibus:ꝗᷓ parẽtũ ſũt:ſi tn uiuũt. Seruiẽtes dno: filios ſuos præ
ſtamii ferri ſibi gloriant᷑. & de ſcis nõ egrediet᷑: & nõ polluet ſcĩficationẽ dei ſui.ꝓocioſo quoq; uerbo rõnẽ redditu
ri ſumus. & ẽ qdnõ ædificat audiẽtes: ĩ piculũ uertit᷑ loquẽtiũ. Ego ſi fecero: ſi dixero ꝗppiã:qd rephẽſiõe di/
gnũ ẽ: de ſcis egredior: & polluo uocabulũ Xpi:ĩ quo mihi bladior. Quãto magis põtifex & ep̃s: quẽ oportet
apo⸗ eẽ ſine crimĩe: tãtarũq; uirtuũ: ut ſp morer ĩ ſcis: & paratus ſit uictias offerre ꝓ populo.ſeqꝗſter horum & dei:
HMZ carnes agni ſacro ore cõficiẽs: ꝗa ſcmoleũ Xpᷣi dei ſui ſupeũ ẽ Nõòegredier de ſcõ:ne ueſtimẽtũ qd ĩdutus ẽ pol
tee luat. Quotquot.n.ĩ Xp̃o baptizati ſumus: Apᷣm ĩduimus Seruemus tunicã: quã accepimus ſãctã: cuſtodia/
eieto mus ĩ ſcõ. Ille Mõtanus hĩtator q de hieruſalẽ deſcẽdebat ĩ hierico:nõ pus uulneratus ẽ ꝗᷓ nudatus. infũdit᷑ ei
taeer oleuũ: medicamẽtũ lene: & miicordia tẽperatũ. & ꝗa debuit negligẽtia ſẽtire cruciatũ: uini auſteritate mordet᷑
wunt ut ꝑ oleũ ad pœnitẽtiã ꝓuocet᷑: p uinũ ſẽtiat ſeueritatẽ iudicãtis. uxorẽ uirginẽ accipiet: uiduã aut & eiectã &
cot/ meretricẽ nõ accipiet: ſed uirginẽ de gñe ſuo: & nõ cõtiuabit ſemẽ ſuũĩ populo. Ego dũs ꝗ ſcĩfico eũ. Scio põti
orde ficẽ cui p̃cepta nuc dant :a plæriſq; xpᷣm ĩtelligi. Et id qddictũ ẽ: ſup pr̃em & mr̃em: nõ ĩqnabit de uirgĩali ma
Ac ricxæ partu ĩtelligi. Multoq; facilior & ſuꝑdño ĩtepᷣtatio: q audit ĩ pſalmo:tu es ſacerdos ĩæternũ ſᷣm ordinẽ mel
fene chiſedech: & ĩ Zacharia: audi Ieſu ſacerdos maxĩe: & cui ſordida pctõꝶ nr̃oꝶ ueſtimẽta tollunt᷑: ut recipiatglo
ſcei riã: quã hũit apud pr̃em: puſqᷓ mudus eẽt. Sed ne ꝗs me ui facere ſcripturæ putet:& ſic amare Ap̃m: ut hiſto/
og riæ auferã uentatẽ: ſterpᷣtabor ĩ mẽbris: qd referat ad caput.telligã de uis: qd ĩpleat᷑ dño. Quanꝗᷓ gloria do
q mini: gloria famuloꝶ ſit. Et ubicũq; opportunitas ſe loci tulerit: ſic de uero lumĩe diſputabo. ut deriuer ad eos
id ꝗqbus Aps donauit: ut lumèé ſint. Põtifex iſte: quẽ Moſaicus ſ mo deſcribit: uiduã: eiectã: & meretricẽ nõ ducit V
rlabia uxorem. Vidua ẽ cuius maritus ẽ mortuus. Eiecta qᷓ a marito uiuẽte piicit᷑. meretrix ꝗᷓ multoꝶ libidini patet.
legs Sed accipiet uirginẽ & de gñe ſuo.nõ alienigenã ne ĩ mala terra nobiliũ ſeminũ frumẽta degenerẽt.nõ meretri
ſecbh cẽ:qᷓ multis expoſita ẽ amatoribus. Nõ eiectã ꝗᷓ etiã pori cõiugio ĩdigna fuit. Nõ uiduã:ne pᷣſtinaꝶ meminerit
gac̃ uoluptatũ: ſed aiam illã ꝗᷓ nõ hẽt maculã neq; rugã.ꝗᷓ cũ Apo renouat de die ĩ diẽ.de ꝗᷓ apoſtolus loꝗt: Deſpõ
iatru di. n. uos uni uiro uirginẽ caſtã exihibere xpo. Nolo diſcipulã cõiugẽ põtificis ꝗcqᷓ hr̃e de uetere hoĩe. Si cõſur
vchus reximus cũ xpo: eaꝗ ſurſũ ſũt ſapiamus. p̃teritoꝶ obliti: futuroꝶ auidi. Infœlix ſimõ ꝗa poſt baptiſmũ de ãti
ug quo mrimonio cogitabat:nec ad uirginalẽ uenerat puritatẽ. Petri cõſortio idignus fuit. Cõpuliſti me Fabiola
guun⸗ lĩis tuis: ut de aaron tibi ſcriberẽ ueſtimẽti 8.Ego plus obtuli: ut de eibis & pmitiis ſacerdo tũ:& de obſeruatiõe
s0⸗ Põtificis pᷣfatiũculã ſtruerẽ. Egreſſa deS odomis: & ad mõtana feſtinãs: nõ uis hĩtare ĩ parua urbe Segor. Trã
ls ſcẽdẽs Pro ſelitos pᷣteris Iſraelitas: dimittẽs Leuiticũ gradũ & p̃pete pẽna trãſuolãs ſacerdotes ad põtificẽ uenis
rn Sed dũ ueſtes eius & rõnẽ diligẽter inqris: nf̃a tibi dif plicuere cõſortia. Et tu qdẽ optato frueris ocio: & iuxta
rn Babylonẽ Bethleemitica forſitã rura ſuſpiras. Nos ĩeffrenata tãdẽ pace reddita: uagiẽtẽ de p̃ſepi audimus ĩfã
n. tẽ: & ꝗrimõias eius: acuoculã. ad tuas aures cupius puenire. Legius ĩ Exodo tabernaculu: mẽſa :cãdelabꝶ: alta
eh re: colũnas: tẽtoria: coccũ: byſſũ:hyacĩthuũ: purpurã: ex auro: argẽto: ære: uaſa diuerſa: tabernaculu dĩſũ ĩ atria.
. 4 xii. panes p ſingulas hebdomadas mẽſe ĩpoſitos: ĩ cãdelabro ſeptẽ lucernas altare hoſtis holocauſtiſq; expo/
nule/ B 4
Cper

ſitũ cathedras:ſcyphos:thuribula: phialas: mortariola: paxillos: pelles rubras: pilos capraꝶ: & ligna ĩputribilia
Tãta & talia offerunt᷑ ĩ tabernaculo dei:ut nullus deſpet ſalutẽ. Alius auꝶ:ſẽſuũ. alius argẽtũ: eloqu.alius uocẽ:
