tur quia uera eſt: inenarrãda eſt: inuiſibilis eſt: oĩpotẽs eſt. Seſe pᷣdicat: ſeſe annũciat dignanter omni creatu/
ræ uiſibili & inuiſibili: no ualẽti quidẽ dignãter: aut narrare aut mirari aut cõprehendere aut inueſtigare: aut
quẽadmodũ eſt humanis eã ſenſibus occupare. Cõſtat igit᷑ infirmari hoĩem ſãctæ uenerãdæq; trinitatis in/
enarrãda gloria maieſtatis aut potẽtia. Huius igit᷑ trinitatis narratio ſi excedit: quãto magis fruſtrabũtur qui
audent inter pr̃em & filiũ & ſpũm ſanctũ aut locũ aut tempus aut aliquã cauſã humanã ponere?qui non ſo
lũ quid ſit deus ĩtellexerũt: ſed nec & quid ſit homo attẽdere potuerũt. Nihil ergo in trinitate ſubitaneũ: nihil
nuprimũ: nihil tpale: nihil ĩpotens: nihil maius: nihil minus: nihil inæquale. Trinitas ueneranda deprecan
da: trinitas ĩenarrãda: inueſtiganda: incõprehẽdẽda. & quod ĩuiſibiliũ reꝶ fides eſt nobis: dicit apo ſtolus. eſt
aut fides ſperandarũ rerũ inuiſibiliũ examinatrix. In hac teſtimoniũ meruerũt ſeniores. Et iterũ in euã gelio.
Deũ nemo unꝗᷓ uidit. Et iterũ: ſpũs ubi uult ſpirat: & uocẽ eius audis: ſed neſcis unde ueniat aut quo uadat:
Quod deus eſt ſpũs dicit Petrus beatus apoſtolus. Vt quid mẽtitus es ſpᷣu ſancto Anania. Nõ es mẽtitus ho
minibus ſed deo: nõ dixit patri aut filio aut ſpũi ſancto. Vides igit ꝙ deus eſt ſpũs ſanctus: & ꝙ ubiq; eſt di/
cit ſanctus ꝓpheta. Quo fugiãa ſpᷣu tuo dñe aut a facie tua: quo uadã. Et ꝙ oĩa cõpleat ſpũs ſicut filius: ait
ꝓpheta. ſpũs dni ĩpleuit orbẽ terrarũ. Etita in actibus apoſtoloꝶ. Hæc dicit ſpũs iubẽs ſeparate mihi Barna/
bam & Paulũ ad opus quod uocaui eos mittere. Et iterũ apoſtoli: placuit ſpᷣui ſancto & nobis. Et in libro re/
gnorũ dicit deus iudæis. Regnauerũt nõ per me neq; per ſpũm meũ.Et in ꝓphetis ita dñs Iſrael cõcitauit ſpi/
ritũ dñi. Et quod habitet in hoĩe ſpũs ſanctus: quõ filius dicit &apoſtolus quoniã corpora ur̃a templum eſt
ſpũs ſancti: qui habitat in uobis. Et ꝙ oĩa nouerit ſpũs ſanctus dicit apoſtolus ita. Alii dat᷑ per ſpũm uer bũ
ſapientiæ. Alii uerbũ ſcientiæ in eo ſpu. Alii fides. Alii linguarũ gña. Alii interpretationũ in eo ſ pᷣu. Alii guber
natio. Hæc aũt oĩa opat unus atq; idẽ ſpũs diuidẽs oĩbus ſicut uult. Nõ dicit ſicut iubet ſed ſicut uult: oſten
dens non creaturã ſed uerũ ſpũm de deo eſſe: & oĩa poſſe ſicut filius. Vnde ſtati ait apoſtolus. Quẽadmodũ
nemo nouit hoĩum quæ ſũt in hoĩe niſi ſpũs hoĩs qui eſtin eo. Sic & quæ ſũt dei nemo nouit niſi ſpũs qui de
deo eſt. Spiritus en dei perſcrutatur etiã alta dei. Vides quẽadmodũ oĩa ſcientemſi pũm ſanctũ & oĩa poten
tem & ubiq; eſſe & oĩa creaſſe & omnia ſaluare ſancta nobis ſcriptura annũciat. Vnde & ſaluatorin euãgelio
blaſfemiã ſpũs ſancti neq; in hoc neq; in futuro ſæculo hominibus ſtatuit dimittendã dicẽs. Ideo dico uobis
ꝙ omnis blaſfemia & omne peccatũ ditnittet hominibus:blaſſemia autẽſ piritus ſancti neq; hic neq; in fu/
turo dimitteturhominibus. Nõ utiq; dicebat blaſfemiã aliã ſpiritus ſancti iudæis. niſi hoc aut deus nõ erat:
aut dedeo proprie nõ eſt. Nam inuenimus ꝙ iudæi nõ audent denegare ſpũm: ſed in ſcripturis ſicubiq; legẽ
tes aut creaturã accipiunt ſicut angelũ aut ipſũ patrem exiſtimant: et tertuam perſonã accipiunt:aut compo
ſitum arbitrantur deum patrẽ: cum ſit propriæ naturæ ſicut & pater. Ex his etiam ſpiritu altero putãt eum

b ii xii.

conſi ſtere & uerbo cũ ſit magis hoc compoſitæ rei & creati ꝗ ueræ diuinæ ĩcorporeæ ac ſimplicis: quæ ſoleta
iudæis hæc ſic intelligi: & paganis interdum. Nobis igitur unus pater & unus filius eius uerus deus: & ſpiri/
tus ſanctus unus uerus deus & hi tres unũ ſunt: una diuinitas & una potẽtia & unũ regnũ .Sunt autem tres
perſonæ nõ duæ nõ una. non ſecundũ reuelationẽ aut collectionẽ au tconfuſionẽ ſed ſ. emꝑ manentibus per/
ſonis diuinis. Haꝶ fides dat᷑ in baptiſmo ab his & remiſſa dat᷑ peccati: & uita æterna ſine aliqua dubitatione
ſperat᷑. Huic trinitati credẽtes uiri ſancti & btĩ pr̃iarchæ ꝓphetæ apoſtoloꝶ martyres & martyrii gẽam merue
rũt: & ſpem uitæ perẽnis adepti ſũt: & regnũ cæloꝶ hæreditatione nõ ambigua ſunt ſortiti. .

ſcitantis trinitate tres hypoſtaſes ſint confitẽdæ: & quibus apud

¶ Beati Hieronymi ad Damaſũ papã ſciſcitantis an
Antiochiam communicare debeaet. 4

Epiſtola quarta.

Voniã uetuſto oriens inter ſe populoꝶ furore colliſus: indiſciſſã dñi tunicã & deſup textam mi
nutati perfruſtra diſcerpit: & xpᷣi uineã exterminãt uulpes: & inter lacus cõtritos qui aquã nõ ha
bẽt difficile ubi fõs ſignatus: & hortus ille cõcluſus ſit poſſit intelligi. Ideo mihi cathedrã Petri &
fidẽ apoſtolico ore laudatã cenſui conſi ulendã: inde nunc meæ aĩæ poſtulans cibũ: undeolim xp̃i ueſtimenta
ſuſcepi. Neq; enim tanta uaſtitas elemẽti liquentis & interiacens longitudo terrarũ: me a precioſæ margaritæ
potuit inquiſitiõe phubere. Vbicũq; fuerit corpus:illuc cõgregãtur aquilæ: ꝓfligato 2 ſobole mala patrimo/
nio: apud uos ſolos ĩcorrupta patrũ ſeruatur hæreditas. Ibi ceſpite terra fœcũdo dnici ſeminis puritate cente/
nos fructus refert. Hic obruta ſulcis frumẽta loliũ auenaſq; degenerant. Nũc in occidẽte ſol iuſticiæ oritur.in
oriente auũt lucifer ille qui ceciderat:ſupra ſydera poſuit thronũ ſuũ. Vox eſtis lux mũdi: uos ſal terræ: uos au
rea uaſa & argentea. hæc teſtacea uaſa uel lignea uirgã ferreã & æternũ operiunt᷑ incendiũ. Quanꝗᷓ igit᷑ tui me
terreat magnitudo: inuitat tamẽ humanitas. Aſacerdote uictimã ſalutis: a paſtore præſidiũ ouis flagito: fa/
ceſſat ĩuidia: romani culminis recedat ambitio: cũ ſucceſſore piſcatoris & diſcipulo crucis loquor. Ego nullũ
rimũ niſi chriſtũ ſe equẽs: beatitudini tuæ ideſt cathedræ Petri cõmunione cõſocior: ſuper illã petrã ædifica/
tã ccleſiã ſcio. Quicũq; extra hanc domũ agnũ comederit: ꝓphanus eſt. Siquis in arca Noe non fuerit:peri/
bit regnante diluuio. Et quia pro meis facinoribus ad eã ſolitudinẽ commigraui: quæ ſyriam iũcto barbariæ
fine determinat: nec poſſũ ſanctũ dni tot interiacentibus ſpatiis a ſanctimonia tua ſemper expetere. Ideo hic
collegas tuos ægyptios confeſſores ſequor: & ſubonerariis nauibus parua nauicula deliteſco. Nõ noui Vita/
lem. Melitiũ reſ puo. ignoro Paulinũ. Quicũq; tecũ nõ colligit: ſpargit.hoceſt qui chriſti nõ eſt: antichriſti
eſt. Nũc igitur proh dolor poſt Nicenã fidem: poſt alexandrinũ iuncto pariter occidente decretũ: triũ hypo/
ſtaſim ab Arrianoꝶ præſule Campẽſio:nouellũ a me hoĩe romano nomen exigitur. Qui quæſo iſta apoſtoli
ꝓdiderũt? Quis nouus magiſter gentiũ Paulus hæc dicit. Interrogemus quid tres hypoſtaſes poſſe arbitren/
tur intelligi: tres pſonas ſubſiſtentes aiũt. Reſpõdemus nos ita credere. nõ ſufficit ſenſus: nomẽ efflagitãt: qa
neſcio quid ueneni in ſyllabis latet. clamamus ſiqs tres hypoſtaſes aut tria enhypoſtata hoc eſt tres ſi ubſiſten
tes perſonas nõ cõfitet᷑: anathema ſit. Et quia uocabula nõ edicimus: hæretici iudicamur. Siquis aũ hypoſta
ſim uſian intelligẽs: nõ tribus pſonis unã hypoſtaſim dicit: alienus a xpo eſt: & ſi ub hac cõfeſſione uobiſcum
pariter cauterio unionis ĩurimur. Diſcernite ſi placet obſecro: nõ timebo tres hypoſtaſes dicere. Si iubetis: cõ
datur noua poſt nicenã fides: & ſimilibus uerbis: cũ arrianis cõfiteant orthodoxi. Tota ſæculariũ litterarum
ſchola nihil aliud hypoſtaſim niſi uſian nouit. Et quis rogo ore ſacrilego tres ſubſtantias prædicabit! Vna eſt
dei ſola natura: quæ uera eſt. Ad id enĩ qd ſubſiſtit nõ habet aliunde: ſed ſuũ eſt. Cætera quæ creata ſũt etia ſi
uidentur eſſe nõ ſunt: quia aliqũ nõ fuerunt. & põt rurſum nõ eſſe quod nõ fuit. Deus ſolus qui æternus eſt:
hoc eſt qui exordium nõ habet: eſſentiæ nomen uere tenet. Iccirco & ad Moyſ. en de rubo loquitur. Ego ſũ qui
ſum. Et rurſũ:qui eſt me miſit. Erant utiq; tunc angeli cælũ terra uel maria. Et quõ cõmune nomen eſſentiæ
ꝓprie ſibi uendicat deus? Sed quia illa ſola natura eſt perfecta: & in tribus pſonis deitas una perſiſtit: quæ &
uere una natura eſt: quiſq; tria eſſe hoc eſt tres eſſe hypoſtaſes ideſt uſias dicit: ſub nomine pietatis tres natu-
ras conatur aſſerere. Et ſi ita eſt: cur ab arrianis parietibus ſeparamur pfidia copulati Iungãtur cum beatitu⸗
dine tua Vrſinus. cũ Ambroſio ſocietur Auxẽtius. Abſit hoc a romana fide. Sacrilegiũ tantũ religioſa popu
lorum corda nõ hauriant. Sufficiat nobis dicere unã ſubſtantiã tres perſonas ſi ubſiſtentes perfectas quales
coæternas! Taceant᷑ tres hypoſtaſes: ſi placet: & una teneat᷑. Nõ bonæ ſuſpitiõis eſt: cum in eodẽ ſenſu uerba
diſſentiunt. Sufficiat nobis memorata credulitas. Aut ſi rectũ putatis tres hypoſtaſes cum ſuis interpretatio
, nibus debere nos dicere: nõ negamus. Sed mihi credite: uenenũ ſub melle latet: tranſfigurauit ſe angelus ſa/
thanæ in angelũ lucis. Bene ĩterpretat hypoſtaſim: & cũ id qd ipſi exponũt hr̃e me dicam: hæreticus iudicor.
Quid tã anxie unũ uerbũ tenẽt? Quid tã ſub ambiguo ſermone latiłant: Si ſic credũt: ut ĩterpretant᷑: nõ dã
no qꝗretinẽt. Si ſiccredo: ut ipſi ſẽtire ſe ſimulãt: pmittãt & mihi meis uerbis ſuũ ſenſũ loq. Quã ob rẽ ob/
teſtor beatitudinẽ tuã p crucifixũ mundi ſalutẽ: per homouſian trinitatẽ: ut mihi epiſtolis tuis ſiue tacenda
rũ ſiue docẽdaꝶ hypoſtaſeon det᷑ auctoritas. Et ne forte obſcuritas in quo loci dego te fallat: per baiulos lratʒ
ad Euagriũ preſ brum: quẽ optime noſti dignare ſcripta trãſmittere. ſimul etiã cui apud Antiochiã debeam
cõmunicare

—

— — ☛ O —

cõmunicareſignifices quia campẽſes cũ tharſenſibus hæreticis copulant᷑: & nihil aliud ambiunt: ꝗᷓ ut aucto/
ritate cõmunionis nræ fulti tres hypoſtaſes cũ antiquo ſenſu prædicẽt.

„*

¶ Tractatus nõ beati Hieronymi: ſed falſo ei tibutus: tamen pius de fidei credulitate: & cõuerſatione chriſtia-

Vdæos & gentiles inſtituit de trinitatis eſſentia: æterna fili gñatione: per quẽ creata ſũt uniuerſa

ptione: & ĩcarnationis: cõuerſatiõis: paſſiõis reſurrectioniſq; myſteriis: de ſpu ſancto: acreſurre
chdne mortuoꝶ: & ĩmortalitate aĩoꝶ ediſſerẽs. Deĩde de xpᷣianoꝶ cõuerſatiõe pertractãs: diuitibus & paupe

ribus uiã ſalutis oſtendit: illis per miſericordiam: iſtis per patientiam. De ſexu quoq; diſputans uiros ad cõti

nentiam coniugalem: Vxores ad maritale obſequiũ: Vtroſq; ad piam & religioſam liberorum educationem
erudit. & ſpe: timore: patientia: iuſticia: charitate hominem chnſtianum informat.
Auid glorioſus in pſalmo ſit dicit. In uniuerſã terrã exiuit ſonus eoꝶ: & ad terminos orbis terræ
d uerba eoꝶ. Ex hoc igitur ĩtelligi dat᷑ ſono ante pparatos ideſt fidei principiis poſſe nos ad ĩtima
& ꝑfectiora fidei puenire: ne rudimẽtis uacillatibus dicat nobis dni uoce ĩcrepantis. Si in modi/
co fideles nõ fuiſtis: qd maius eſt: quis dabit uobisſed quia uideo certã eſſe formã: quã egredi nõ licet: diffe-
rẽtiæ ĩter iudæos & græcos ideſt gentiles: prius dedifferẽtia diſſeramus: Iudæis eniĩ nihil aliud ad ueritatẽ fidei
credẽdũ exiſtimo niſi Ieſũ xpᷣm filiũ dei ſper ipſũ ſaluari genus iſrael: & baptizari etiã ĩ noĩe eius. Reliqua eni
ſciũt per legẽ & prophetas. At uero gẽtiles quibus uetus error eſt & maior eſt labor tali admittẽdi & docendi
ſũt ordine· & primo quidẽ ut ab idolis & ab oĩbus uoluptatibus hoĩum totis præcor diis recedãt: ut amputa-
tis & euulſis radicitus malis bona poſſint & reilgioſa pectoribus ſemĩari. Hoc eſt unũ deũ credere:ipſũ time-/
re: deĩde ſcire ꝙ cũcta ipſe fabricauerit: ꝙ uniuerſa mũdi uel quæ facta ſũt ipſo iubẽte & uolẽte & faciẽte cõ/
ſtiterint. Eſſe corpus ſcripturæ: qd aut lex uocet᷑: aut pphetæ: qd hæcĩdicet: qd quidẽ ſcriptũ ſit per homĩes
& nõ ab hoĩbus. Spũs eni dei qui oĩa ſcit.ĩſpirabat hoĩes ſanctos qui loquerent᷑: aut qui deſtruerẽt prauita/
tẽ: aut perædificarẽt fidẽ: aut ſpẽ erigerẽt: aut iudiciũ cõminarent᷑: aut ꝓmiſſa firmarẽt. Deinde credendũ illis
ieſũ xp̃ᷣm filiũ dei: per quẽ cũcta deus fecerit: & ſine quo nihil eſt factũ: quẽ in principio ſermonẽ ideſt rationẽ
uniuerſitatis accepimus apud deũ fuiſſe. Sic enĩ glorioſus euangeliſta Ioannes iniiciat dici. In principio erat
uerbũ: & uerbũ erat apud deũ: &deus erat uerbũ: hoc erat in principio apud deũ. Oĩia per ipſũ facta ſũt: & ſi-
ne ipſo factũ eſtnihil. Deinde eſſe ſpũm ſanctũ: qui cũcta quæ deus per ſermonẽ fecerit aĩauerit: & cõfirma/
uerit unũ eſſe baptiſmũ quo hoĩes regenerent in deo. Credendũ etiã reſurrectionẽ mortuoꝶ in eadẽ carne.iu
diciũq; futurũ dei: quo ſecũdũ facta hoĩs: uel malis pœnæ repræſentent᷑: uel bonoꝶ operũ deſtinata præmia
tribuant᷑. Tãta eſt differẽtia cõuertentiũ iudæoꝶ & credẽtiũ gẽtiliũ. Quid ſit aũt deus & qualis & quatus: ꝗqs
& qualis filius:& quis ſpũs ſanctus. Tres enĩ unũ ſũt.Sane dud ſcire cõuenit prudẽtiæ uræ nos de deo hæc lo
qui & ſcire poſſe: quæ aut ipſede ſe apud hoĩes manẽs uoluit ſciri: aut ea quæ hoĩ permiſſu eius licuit accede/
re. Nõ in terris illũ quærat homo: aut inter figmẽta cõponat: necui ſimilẽ credat. Deũ enĩ uera fides ita ſemꝑ
expoſuit: natũ nõ factũ: incõprehenſibilẽ: inæſtimabilẽ: ĩuiſibilẽ & ĩpaſſibilẽ. & ideo ſolũ ueꝶ deũ:qui quæx/
dã negauerit: quædã fecerit: diſpoſuerit: ordinauerit: exornauerit: optimũ: iuſtũ: miſericordẽ iudicẽ. Et ideo
inexcuſatus eſtoĩs hõ: qui factorẽ ſuũ nõ cognouerit in tpe agnitionis: habiturus poſt exitũ iudicẽ iuſtũ: qui
nõ ſuo tpꝑe cõuerti ſe putauerit: ſed ex præterito. Hoc fas eſt de deo credere: hoc qui crediderit: abſtinens ſe ab
oĩ iniuſticia: bona & iuſta opatus: æternã requiẽ habebit in uita. habentẽ uero filiũ: nõ ſtatĩ ut hoĩes ꝓcreati
ſuũt: ita dicere me exiſtimes generatũ: ſed ut decet de deo credere: deũ filiũ hr̃e ex ſe quidẽ natũ: nõ diuerſa eius
ſubſtantia: nec maieſtatis eius ſubſtãtia diuiſa: ac per hoc paſſibilis uideat᷑: nec de ore dei ſimilẽ nñi ſermonẽ
eſſe platũ: ut Ilr̃is & ſyllabis cõſtet: ne filius dei cõpoſitus ac per hoc diſſolubilis teneat. Nec natũ ex nihilo ſi/
cut reliqua facta ſũt: ne ſimilis & æqualis cũ cæteris qui facti ſũt iũgeret᷑: ſed ſicut ſcit qui gñauit: & ipſe qui
gñatus eſt ipſo dno in euãgelio dicẽte. Nemo nouit pr̃em niſi filius:neq; filiũ quis nouit niſi pater. Itẽ in ſcri
pturis legimus. Myſteriũ meũ mihi: myſteriũ meũ eſt mihi. Et re uera abſcoditũ eſſe de gnatiõe illa: in qua
nullus interfuit: necmomẽtũ qdẽ tpis. Ante ſæcula quidẽ & ante ꝗᷓ ſuſpicari quis auderet: natus eſt filius dei
q græca lingua οονν dicũt. Sẽper enĩ eſt filius: quia ſempꝑ pater. Nefas eſt enĩ deo aliqd aſſignare poſt/
modũ:qdantea nõ habuerit: cũ deus ſempꝑ pfectus ſit: ut etiã qd ꝓpter nos poſtmodũ fuerit fabricatũ apud
illũ iã fuerit. &ſi nõ in ſubſtantia: plena tn diſpoſitiõe. Nõ eni minus ĩpotẽs erat ſemel oĩa facere:ſed ut or/
dinata & gradati diſpoſita: uniuerſa pro ſuo gradu & honore ſubſeꝗᷓrent᷑: & ne paſſiua & nulla inter ſe anti-
quiora ihonorificata pmanerẽt. Nã ſi quæ nũ cauſaa filio dei natiuitas ſuſcepta eſt incõprehẽſibilis eſt: non

nudata mortalibus: ꝗᷓto magis illa quæ nulli niſi deo prñi & ſibi ſoli eſt cognita. Nã Gabriel angelus ad Mari

am ita loquit᷑:ſicut euãgeliſta teſtat. Spũs ſctũs ſupueniet ĩ te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi: Quod obũ
„ 1. . — . . F. . . „ . —
brat᷑: abſcõdit᷑: nec oĩbus notũ eſt. Ergo ſi hæc natiuitas quæ nii cauſa eſt depoſita: nobis ĩcognita eſt: quãto
magis illa quæ a nobis lõge remota ẽ& qd dico a nobis & nõ ab oĩ cæleſti creatura- Sufficit ergo hoc qd uidi
iii. xiii.

de ordine creaturarũ: de ꝓcreatione primorũ parentũ: & neceſſaria per uerbi humanitatẽ redem

„⸗

XIij-

mus: qd diuinitas noſſe nos uoluit. Necultra cognitio porrigẽda eſt: ne ſacrilegus unuſqſq; teneat᷑: qa cõceſ
ſos termĩos fuerit cognitiõis egreſſus. Apᷣm igit accepimus dei filiũ ab initio ſapiam uera: ſermonẽ ideſt rõnẽ
ſpũm: lucẽ: uiã brachiũ:uirtutẽ: fortitudinẽ: ueritatẽ: panẽ:uinũ:uitã:oſtiũ: paſtorẽ:& alia plurima quæ ꝓ/
ter hoĩes ſũt ut oẽs in illo uiuãt. quæ unuſqſq; ꝓceſſu tpis ſcriptura edocẽte pdiſcet. Si igit᷑ dei filiũ cognitũ
cõfitemur: p ipſũ deũ pr̃em ſcimus & ſæcula & uiſibilia & ĩuiſibilia cõdidiſſe. Nõ eni fas ẽ exeo deũ opꝑatũ cre
dere: ex quo mudus genituræ ſuæ ideſt natiuitatis initiũ ſũpſit. aut ceſſaſſe & deſiſſe credẽdũ eſt poſt mũdi fa
bricã. cũ deus loquat᷑ & dicat. Pr meus uſq; nũc opat᷑.ociũ illi uel antea uel poſtmodũ filius amouet. requiẽ
ille aſſignet ꝗſqs illũ ĩfatigabilẽ neſcit: & ignorat ꝙ illi nihil acciderit: ſed ſẽp ſit: qd græca ligua a 6usv
ideſt nõ ĩdigẽtẽ uocãt: ſit ſemꝑ ſpũs & in oĩ pfectus. Eſt igit᷑ plurima quæ ꝑ filiũ fecerit: quoꝶ aut ſola nobis
ſũt noĩa: aut nec ipſa ſũt cognita. Quãti eni ſũt throni:ꝗᷓtæ ptãtes-quãtæ dnatiões quãti principatus:qua/
ti ſpũs? quãti angeli. Quot ſũt illa quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit:nec ĩ cor hoĩs aſcẽderũt? Quantã
etiã claritatẽ putamus eẽ ĩ ĩuiſibilibus? Nec æſtimare poſſumus: cũ ĩ his quæ nobiſcũ ſũt admirãda ſint oĩa.
Inter oĩa enĩ etiãẽ mundus quẽ cõſpicimus ꝑ filiũ fabricatus ẽ.& qdẽ lucẽ qua cætera fierẽt pſpicuã eſſe iuſſit:
& fecit. cui diei nomẽ ĩpoſuit:tenebris noctis addidit nomẽ. Deĩde firmamẽtũ qdĩter aꝗᷓs depauſaret oſtẽdit
qd cælũ uoluit nũcupari: ne ue terrena uiſu cæleſtibus miſcerent᷑: ſed eſſet qd inter humana & diuĩa diſcerne
ret. Iã enĩ ex nihilo materias ipſas ex ꝗbus oĩa fierẽt elemẽta cõdiderat. poſt hoc aqᷓs in unũ cõgregari & cõue/
nire pᷣcepit: ut arida mõſtraret᷑. Hæc quoq; nõ ſũt priuata noĩbus. Nã cõgregatas aqᷓs uocauit mare:ſeparatã
aridã terræ uocabulũ uoluit poſſidere. Sed hæc minus ĩſtructa uidebant᷑. Benignã itaq; fœcũditatẽ his ad di/
dit & decorẽ: & miro modo ilä ptimo gñare pcipiẽs: quæ nouiſſime fuerat fabricata: nõ ordinem turbans: ut
ignarus facturæ ſuæ: ſed uoluit poſtremũ primũ hre aliqd:ne ĩ oĩbus iaceret extrema. & primis ſe ecũda cõiun
xit: ne prima ĩferiora cõtẽnerẽt. Sic dei filius deus artifex pr̃e iubẽte moderatus eſt: ut ordinẽ imitãdo diſpoſi
tionẽ melius ordinaret. Nã terrã oĩa pabula ligna quoq; cũ ſuis rædiuiuis ſemĩbus ĩperauit educere. Cælum
quoqʒ; lum ĩaribus: ideſt ſole & luna & ſtellis ornauit. ꝗqbus aut diei aut noctis fines oſtẽderet: aut ſignis ruſti
cos & nauticos erudiret. Maria quoq; ĩcluſa in terræ limitibus ſua aĩalia pcreare mãdauit. Antea uidelicet ip/
ſas materias aĩauerat: ut naſcẽtibus poſtmodũ aĩantibus: aĩas cõmodarẽt. Sed quo fœcũdiorẽ facerẽt terram
poſt pabula: poſt ligna fructifera: poſt uniuerſa ſemĩa quadrupedũ genus feraꝶ & ſerpẽtiũ uiua oĩa & aĩata
iuſſit eiicere. Nec mora in his oĩibus. Quippe quæ deus pr iuſſerat: filius uirtus ipſa ſine recraſtinatiõe ĩperiũ
capeſſebat. nã cũ iuſſiõe & opus aſtabat. Sed quoniã multũ intererat: cæleſtibus ſub ſæculari terrena & poſt

diuina lõge humana deerãt: hoĩem fecit: q nõ totus eſſet de cælo: nec tñ de terra totus iteꝶ naſceret. Quippe

corpus hoĩs ex limo terræ formauit: ſpũm cõceſſurus de cælo. Et cũ oĩa iuſſiõe pr̃is ſermone obſeqᷓnte pfecta
ſint in hoĩs fũctiõe: & ipſe pr̃ fabricator acceſſit. ut ad ĩmortalitatẽ non præſcriberet terrã: ſi mortales manus
cõſtituerẽt hoĩum mr̃es. Cõceſſit etiã ut homo dei imaginẽ portaret ĩ terris:daturus poſtmodũ ſimilitudinẽ:
ſi imago ſeruaret illeſa. Ad imaginẽ uero dei nõ putes eſſe formã hãc hoĩs exteriorẽ factã? Abſit. Quis enĩ cre
dat deũ ad cuius imaginẽ factus eſt homo: hie aliquã partẽ quæ nõ audiat? Quænõ quæ ſũt undiq; uideat:
Quæ nò oĩa opet᷑ Hoiĩs enĩ exterior forma: nõ undiq; uidet: nõ undiqʒ audit: nõ undiq; potẽs eſt? Deus aũt
totus potẽs: totus lux: totus oculus:totus auris:totus manus eſt potẽtiſſima:ergo mẽtiunt᷑ ſcripturæ Abſit.
ſed ẽ in hoĩe quiddã ĩterius: ꝙ homo qdẽ & ipſũ uocet᷑. apoſtolus Paulus nos ĩſtruit dicẽs. Et ſi exterior nt hõ
corrũpit᷑: ſed ĩterior quotidie renouat᷑. Hiceſt ad imaginẽ dei factus. quẽ vod ideſt mentẽ uocamus. ꝗ deo
poſſit ſimilis eſſe. tũc quidẽ dũ ĩpaſſibilis dũ incõcuſſus: dũ beatus & ſctũs: & ſine fine fuerit cõprobatus. li/
beꝶ quoq; arbitriũ & capacẽ aĩum dedit: nõ ſine lege uiuẽdi. ne uagus & ſolutus a lege aĩantibus oĩbus æqua
ret᷑addita cõminatione poſt legẽ: ut ſi ſeruaret legẽ: in æternitatẽ uiueret. ſi non ſeruaret: mortẽ ſibi pararet:
amitteret & ſalutẽ. Eſt auũt hoĩs facti nomẽ Adã. Sed qa in oĩbus aĩalibus ad ꝓcreationẽ ſexus uterq; ꝓceſſe/
rat: hoĩ quoq; ꝓuiſũ eſt: ut & ipſi ꝓpter gñationẽ mulier pararet᷑. & facta eſt ſicuti ſcriptura teſtat᷑. eaq; Eua
nomẽ accepit. quã æquæ legis pᷣſcriptio nec a mercede neca ſupplicio ſeparabat. Sed poſtꝗᷓ uniuerſa deus per
ſermonẽ ſuũ ideſt filiũ: pfecta acexornata uidiſſet: oĩa quæ cũ hoĩe erãt: ipſius tradidit ptãti. Cui cũ oĩa mun
di cõſpiceret mãcipata: unus exangelis in pniciẽ magis ſuã: hoĩ miſerãdus ĩuidit. Nã cũ eſſet ipſis nõ peccare
libeꝶ & licitũ: ſi iuſſa dei ſeruarẽt: in btĩtudie pmanere:dei legẽ & iuſſa ꝑ mulierẽ trãſgredi pſuaſit.ut homo
reus fieret mãdatoꝶ dei: & in ſnĩam caderet. Eiectus eſt igit᷑ in hũcmũdu. Nã in paradiſo dũ ſine peccato fu/
iſſet: habitabat.ſed qa poſt traſgreſſionẽ hoĩ̃es gnauerit:uniuerſũ hoĩum genus ſecũ ad mortẽ uſẽ pduxit.
nõ defuturis tñ bonis uel iuſtis. qñquidẽ libeꝶ erat & poſtmodũ nõ delinꝗre. & deus nõ ceſſabat quotidie cõ
monere. Tũc diuĩa bonitas & pr̃na pietas larga: multipliciter hoĩ puidebat. Et primo ꝗdẽ p iuſtos priarchas.
deĩde ꝑ Moyſẽ & pphetas. ſed oẽs hiin Adã moriebant᷑ In nouiſſimis uero tpibus: ne in totũ diabolus trium
pharet(nã hocilli nomẽ eſt poſtꝗᷓ hoĩ ĩuidit) & ne homo poſt tpa dãnatiõis ĩpleta cõtra miſericordiã dei diu
teneret in pœna: ſalutẽ quã ſola miſeratiõe merebat᷑: accepit. deus nãq; pr̃ oĩpotẽs:filiũſuũ Ieſũ xpᷣm deũ ac
dũm nr̃m miſit: p quẽ cũcta cõdiderat. nec hoc ꝗdẽ ſine illo fieri poſſet. Nec tn qſꝗᷓ idoneus erat q hoĩem pa/
tienter tolerare poſſet aut noſſet. Aut ptãtes huius mũdi & haꝶ tenebraꝶ: qſ. ꝗᷓ poterat ſuꝑare: aut mortẽ ui/
cere: iferna reſerare: uirtute ptãtem peccati eradicare penitus & delere: niſi filius dei ꝗĩ factura hoĩs particeps
cũ patre

cũ pr̃e fuit: q& ſe poſſet in hoĩe cælare: & hõ cũ deo mixtus uirtutes pficere. p hunc en ĩ deletis nroꝶ cyrogra/⸗
.⸗ — — — . . Yv . . . . ₰ . * ₰ . T1 — .
phis pctõꝶ: ad deũ pr̃em parati de dei filii facti poſſemus accedere. Mittitigit᷑ dei filius: & hoĩem latenter in/
trauit: nõ quo metueret quenꝗᷓ qeratoĩum dus:ſed ne diabolus ad hoĩem q deo mixtus erat: timere accedere

& minus ꝓſtratus diabolus ab hoĩ̃e uideret᷑: ſi ſine acceſſu & certamĩe uinceret᷑. Ex uirgie igit᷑ ſpu dñi ſupue/

niẽte:& uirtute altiſſimi obũbrãte:ſecũdũ hoĩem Xp̃i natiuitas celebrata eſt: & oẽs trãſegit ætates: ut oẽs fer/

rediſcerẽt deũ. Hæcoĩa etiã a lege & a pphetis an ſũt pdicta. ut mira oĩbus ĩcredula nõ fierẽt ſubitatiõe: & p̃te

riti hoĩes ꝗbus hæc his oculis uidere nõ cõtigit: ſparẽt ꝙ ſine dubio in aduẽtu eius ꝗ pdicabat᷑: a cõtagio poſ-⸗
ſẽt æternæ mortis euadere. Si igit᷑ in terris uiſus deus tãtus & talis filius dei: ꝗtũ uel qualẽ illũhumanitas poſ
ſet aſpicere. Nã ꝗq in montẽ exẽplũ maieſtatis & bonitatis ſuæ tribuẽs exhibuit apoſtolis: cũ claritas eius ſplen
dificaret ita: ut & uirtutẽ ſolis pceſſiſſe crederet᷑. ueſtẽ aũt ita geſtaret: ut niue cãdidior uideret᷑. & tñ iã erudi/
ti: iã docti: iã ſãcti: claritatẽ nõ potuerũt Ieſu ſuſtinere diſcipuli: eius ſcilicet quniuerſoꝶ hoĩum uitia ac pec-
cata adhuccurãda ſuſcepat. Quod ſi deus tãtus ueniſſet: ut claritatẽ ſuã & ptãtem hoibus oſtẽderet: forſitã
oĩs creatura ĩualida & caſura ſuccũberet. ſed ſaluare uenerat filius dei. Ita humanoſ ũpto corpore deus ĩ ptãte

docebat ut magr: pſuadebat ut ff: efficiebat ut deus: eligebat ut pᷣſcius: curabat ut medicus: ut humanus cõpa

tiebar. & iã pactis oĩbus ac ĩpletis: quæ aut lexaut ꝓphetæ p̃dixerãt: aut ſalus hoĩs exigebat in nouiſſimo pro
morte hoĩs mortalis moriebat᷑. ut ſublata mortalitate hoĩbus ĩmortalitatẽ donaret. Suſpẽſus igit᷑ ligno: po
pulo iudaico ꝓclamãte: apud quos tãta magnalia pfecerat: ut in eo oĩs ĩuidia diaboli uinceret: in quo ĩuidus
hoĩem fefellerat inimicus: ad mortẽ ꝓperabat: futurus ſcilicet mortis mors: nãq; reſeratis ĩferis & ſpretis: cir/⸗
cũcalcatiſq; oĩbus iis: quæ in pniciẽ hoĩs & apud ĩferos tũc ualebãt: oẽs iuſtos & ſj pantes ĩ ſe illumĩauit: & ad
ſupos reuocauit. oſtẽdẽs diabolo & ptãtibus huius mũdi: & haꝶ tenebrarũ neqtiã eoꝶ ĩualuiſſe:ipſos mane
re in pœnis: liberato cui iuidebãt hoĩe. riũphans igit hõ cũ deo iã deuicta morte nõ mortalis: iã ad ſi uperos
euadebat. Sicergo dns nr̃ Ieſus xpᷣs patiebat᷑: ut reſurgeret. ſu rgebat: qa iã fuerat paſſus: hoc ſcilicet docẽs: qa
cũ deo ꝗſqs ſe cõiunxerit: mori uideri nõ põt. Videret parũ tũ ad ſuppliciũ inimicoꝶ factũ: ſi extinctã in ini/
mico uitã hoĩ dediſſet: niſi adderet claritatẽ. Et ut diabolo & eius angelis pœna maior accederet: cũ triumpho
hoĩem q carnẽ habebat iã nõ moriturã: in cælũ angelis & ptãtibus ſãctis mõſtraturus ĩuexit. deo pr̃i liberatũ
hoĩem offerẽs munus. mox pro ſe uicariũ dimiſit ſpũm ſanctũ quẽ diſcipulis ꝓximus paſſioni pmiſerat. ut
hoĩbus credẽtibus & auxilio eſſet & ſãctificatiõi. hic ordo credulitatis nt̃æ de xp̃o. Sed qa iã mẽtionẽ fecimus
ſpũs ſaãcti: dicemus credendũ eſſe in ſpũm ſanctũ: p quẽ uniuerſa quæ poſtmodũ fierẽt: & ĩſj piraret & ſãctifi
caret ſuæ eſſe ſubſtãtiæ. tũ tres unũ ſũt pr filius & ſpũs ſãctus. Deĩde credẽdũ unũ eſſe baptiſmũ: quo hoĩes
purificati & dei filii facti: in fide cõſignent᷑. quo uniuerſa uel natiuitatis uel erroris ueteris hoĩs delicta purga/⸗
rent᷑. In quo nõ corpoꝶ deponunt ſordes: ſed cõſcĩæ puræ ĩ terrogatio bona eſt in deũde reſurrectiõe dni nr̃i
Ieſu xpᷣi. Poſt hæc ordo exigit credere reſurrectionẽ mortuoꝶ in eadẽ carne. Cõſtat enĩ nec fas eſt aliud dicere:
qa deus & ſapiẽs & p̃ſcius ſit: meliuſq; elegerit ut ſapiens & p̃ſcius factũ hoĩem æternũ eſſe qᷓ nõ eſſe. Quod ſi
melius nõ eſſet in cõpẽdio habuerat ante ꝗᷓ feciſſet. Quod aũt æternus ſit hõ: qui ſit ex corpore & aĩa:ſcriptu/
ræ plurimis in locis docẽt nos. ſed pauca ad exẽplũ ponã. Salomõ clamat dicẽs. Deus cõdidit hoĩem ad ĩmor-
talitatem. Nec immerito in Geneſi prohibetur poſt peccatum homo ad arborem uitæ accedere ne uiueret in
æternum. Vtiq; ut immortalis perſeruaretur homo: quid erat niſi quia immortalis a deo factus fuerat: & im
mortalitatẽ corpus nõ capiebat. Sed credo hoc mouere lectorẽ: ꝙ hõ a uitæ ligno ꝓhibeat a deo: ignorãs & in
hochoĩ eſſe puiſũ. Iã enĩ erat in trãſgreſſione: & a peccato poſſidebat᷑. An ergo hãc mortẽ quæ a deo p reme/
dio hoĩbus attributa eſt: ex qua ꝑ ſeparationẽ corporis & aĩæ ſit finis: & euulſio peccati: ſi ad arborẽ uitæ acceſ
ſiſſet: qa neceſſe fuerat cõicatione uitæ fieri æternũ: in ĩmortali hoĩe neceſſe erat ppetuũ pmanere peccatũ. Er
go & hoc cõſulte & utiliter hoĩ ꝓuiſũ eſt: ut pctõ amputato ĩteruẽtu tẽperatæ diſſolutiõis: uera factura dei ex
cluſo malo excitet᷑ in uitã: ergo ſemp eſt hõ. Sed cur morimur in hoc mũdo: Supius cõprehẽſa eſt rõ:nõ ĩteri
re hoĩem ſed ſeparari. nec abſũmi materias: eæxqbus hoĩum corpus eſt fabricatũ. ſed ad reſurrectiõis diẽ ut ti/
meat dei iudiciũ reſeruari. fas enĩ nõ eſt: ut aliqd deſit deo nos iudicãti: cũ certũ ſit dei iudiciũ poſt finẽ huius
æui deſtinatũ. Nã hoc quoq; ĩſinuandũ eſt:& expurgari neceſſe eſt totũ hoĩem: quoniã oẽs aut in uirtute in
uenient᷑ eſſe aut in crimie. & hoc cõpetit: ut remunerent᷑ qui bñ geſſerunt ſecũdũ uolũtatẽ eius. & mali æter-/
nis ſuppliciis deſtinent᷑. Vnde nos appetimus pcepta legitima: & uitamus aduerſa: utobſeꝗᷓntes præmia cõ/
ſequamur. Cõtẽnẽtibus enĩ deus mortẽ cõminat᷑ & pœnã: hæcoĩbus ĩſinuãda. & ab oĩbus credẽda exiſtimo.
Nũc ergo de pſona tractemus. In pſona duo ſũt obtinẽda: pauꝑ & diues. Et diuitibus ꝗdẽ huius mundi præ
cipiendũ eſt: nõ alta ſape. neq; ſpare in ĩcerto diuitiarũ ſuaꝶ: ſed in deo uiuo: q pᷣſtat nobis abũdanter oĩa:ad
factũ boni opis diuites eſſe. ſed in bonis factis cõicatores eſſe. theſaurizare ſibi bonũ in futurũ. ut apprehẽdat
eã quæ bona eſt uita. Deĩde ſcire debẽt nõ ideo acceptas eſſe & haberi diuitias: ut his ſolis beatitudinẽ ſe habe
re confidãt. & male utãtur bonis. & ne deſpiciãt paupes. ne ue miſteriũ malitiæ: aut ĩſtrumẽtũ diuitias libi/
dinis cõputent. aut ꝓpter ſe ſibi traditas: aut ſe nunꝗᷓ illas amiſſuros exiſtimẽt. Poſtremo ſciãt diſe pẽſatores
græ dei ſe eſſe cõſtitutos a deo: ut & in diſtributione uoluũtas certa eoꝶ uel bona uel praua noſcat᷑. & ſciãt ma
gis ſibi acceſſiſſe per abũdantiã: niſi ſapientes fuerint tentamẽta potiora. diſcãt erogare diuitias: ſed ad cõpa

rationẽ ĩmortalitatis diſtribuãt facultates. ut ſint ſimiles deo: miſericordes nõ pfuſiac pdigi rei duicæ iudicẽ
tur: & fidẽter quidẽ hoc agant: & cũ humilitate. Ait enĩ Paulus apoſtolus qui fidẽterſ. emiĩat: fidẽter & metet⸗
Et iteꝶ hylarẽ datorẽ diligit deus. Nõ exiſtimẽt finiri poſſe: ꝙ uniuerſũ opis cõtcẽplatione præceptoꝶ dei depᷣ
henditur. Cũ & ab ipſo acceptæ ſint & neceſſariæ. & ea utiliter augere & miſtrare cõſueuit. Vnde enĩ tꝑalia de
eſſe poſſũt: cũ ppter ipſa ſi bĩ p̃rogent᷑: æterna ꝓmiſſa ſint & parata? Veritas loquit᷑ quæ ẽ Apᷣs dicẽs. Qui di

miſerit ꝓpter me domũ aut uillã aut parẽtes: aut reliqua cẽtuplũ accipiet in iſto ſæculo ĩ futuro aũt uitã æter/

nã.Et ſi hoc ꝗdã tpi pſecutiõis aſcribũt:ego aũt ſic audio dum nim monẽtẽ: ꝙ ꝓpter ſe quolibet tpe ad quod

cũq; opus ſanctũ fuerit præceptũ eius ĩpletũ: nobis ad futurũ præmiũdeſtinatũ. Ne uero ſimus ſolliciti: qa
curã gerit deus/p nobis: Clamat ꝓpheta dicẽs: & paupem & diuitẽ ego feci. & ꝓ oĩbus æꝗᷓlis cura eſt mihi. Cu/

rã gerit deus. & qs metuit ne eius minuat᷑ prfimoniũ: unde deo iubẽte p̃rogat᷑. Iimeamus magis: ne ſi trepidi

& ſteriles & ĩfideles fuerimus in bonis opibus: egeni atq; ĩopes iudicemur. Timeamus potius ĩpleri triſticia:
a& de huiuſmodi diuitibus: in euãgeliũ in unius licet pſona: ad exẽplũ tñ retulit dicẽs. Abiit aũt cũ audiſſet
cõtriſtatus: qa fuit hñs facultates multas. Nõ timeat: ne difficile regna ĩgrediat cæloꝶ. ſit ĩmo humilis: ſit lar
gus: ut beatior ex hoc iudicet᷑: ſi necin iſto ſæculo necin futuro ſentiat egeſtatẽ. det paupi ut deũ fœneret: deũ
cõputet debitorẽ. ſciat præpoſitã eſſe miſericordiã ſacrificiis dicẽte dño. beati miſericordes: quoniã ipſi miſe-
ricordiã cõſequẽtur. gloriã cõſecuturi & requiẽ. Sed in iis diuitiis in ꝗbus alii & corrupti & depditi iudicant᷑.
iſte fructus iuſticiæ ac miſericordiæ accipiat coronã: paup uero ita cõſolandus eſt: uti ſciat in pauptate cõſide
rãda magna ſibi bona eſſe: & primo qdẽ ꝙ a deo utiliter ſit ſibi ꝓuiſũ. pᷣſciũ deũ ĩfirmitatẽ eius cõſideraſſe. &
ſciſſe ꝙ chuitiaß ſarcinã: & ſollicitudinẽ ferre nõ poſſet: deĩde ſẽtiat ꝗᷓtas tẽtationes: & ꝗᷓta picula traſierit noĩe
pauptatis. nã & ſi affluẽtia deeſt: quæ frequẽter uirtuti cõtraria eſt: ad aĩ tñ diuitias ꝗᷓtotius ſine ĩpedimẽto in
pauptate trãſit᷑. Certe ꝗbus malis caruerit: cõſideret: caret ĩuidia: vmulatiõe: ĩſidiis: dolo: ſupbia: cõtentione

& his quæ hoĩ in hoc ſæculo diuitiæ ſolẽt cõflare. Iluxu enĩ rex: & ubertate copiaꝶ aĩus ſoluit᷑. uigor mẽtis in

fringit᷑: uirtus corporis eneruat᷑. At in pauptate nõ laſciua ſũt cõuiuia. nõ turpes potatiões: oĩa ſobria: oĩa ri/
gida: oĩa humilia nõ abiecta. quoniã cõſcĩa pura & uirtute ſũt plena. nõ enĩ abũdans eſtextraneis facultati/
bus: ſed iuſtus eſt. nõ facile ad diuitias animi:ideſt uirtutes huius muũdi diues accedit. Filius enĩ dei qui diffici
lius ait diuitẽ ĩtroire in regnũ cæloꝶ: utiq; intelligit pauperẽ facilius. Nec ſe ob pauptatẽ alienũ eſſe a cura dei
exiſtimet. Nã ꝓpheta teſtat᷑ dicẽs: & pauperẽ & diuitẽ ego feci. & pro oĩbus æqualis cura eſt mihi. Nõ eſt enĩ
deus perſonaꝶ acceptor. nec pro illo ſe curã ꝓfitet᷑ gerere tãtũ qui in ſæculo diuitiis pollet. ſed pro oĩ bus & ꝓ
pauperibus curã ſuſtinet: remuneraturus quẽ ſuenerit aut in diuitiis humilẽ: aut in paupertate patientẽ. di-
ſtributio eſt ueluti totius corporis humani miſteriũ. quærat ſinguloꝶ mẽbroꝶ officia: cõſideret hoĩs corpus
eſſe unũ qdẽ corpus: ſed plurima mẽbra. nunqd oĩa ſunt aut oculus aut pes aut reliqua mẽbra? Sed ſicuti ait

Paulus doctor gentiũ: in fide & ueritate quæ inferiora ſũtmẽbra: maiorẽ his tribuimus honorẽ. Et quẽadmo

dũ uirtus ſinguloꝶ mẽbroꝶ in ſuo ordine atq; officio demõſtrat᷑: ita in totius gñis humani corpori ueluti mẽ
bra paupertas & diuitiæ collocãtur. Et pauperis patientia: & diuitis humanitas dei examine cõprobãtur. Ex
ultare debet pauꝑ & deo gras agere: qa multis pfimonii nexibus liberatus eſt. in die phationis nõ grauat᷑ com
pedibus: facilius liber ſeqtur dm nullis nexibus ĩplicatus. nõ deſit etiã ab ipſo inquãtũ põt miſericordia iu/
ſta in egenos. qa ſicut iuſtus efficitur de ſua frugalitate ĩferioribus & nõ hntibus pᷣrogator. n ueret ne ipſe de

ficiat: cũ in uſu ſanctæ miĩſtrationis habeat pmptiſſimã uolũtatẽ: nihil ei deerit quẽ per ꝓphetã ſpũs corrobo

rat. Nã occidit deus aĩam iuſti fame. Et diis in euãgelio. Qu ærite primũ regnũ dei: & oĩa hæc apponẽtur uo/
bis. Nõ cupiat diues in hoc ſæculo fieri: ne mala plurima ſibi acqrat: dicẽte & monente glorioſo Paulo. hites
igit᷑ uictũ & ueſtitũ his cõtenti ſimus. Qui aũt uolũtdiuites fieri: incidũt in tẽtationẽ: & in muſipulã: & deſi/
deria multa: quæ mergũt hoĩes in pditionẽ. ĩmo ſi uera fide & ppter ſalutẽ credere optãt: cæleſtes ſibi diuiti/
as cooptẽt & cõparẽt: quas unuſqſq; iuſticiæ & miſericordiæ & reliquis bonis actibus cõparat & aſſumit. Tẽ
