do. unicubas ſemper habuiſſe inter matronas decus. per illas fortunæ muliebri ſacra fieri ſolitũ: nullũ ſacer/
dotem digamum: nullum flaminẽ bimaritum. Hierophantas quoq; Athenienſium uſq; hodie cicutæ ſorbi

„XXX.

SvV

—.— — — —

ret᷑: adiecit. Quicũq; aũt tẽtati fuerint: oſtẽdit eos aqua tm: & nõ ſpu baptizatos. qd in ſimone
mago legimus. Vnde & Ioanes dicit: oĩs qui natus eſtex deo: pctm nõ facit. qm ſemẽ ipſius ma/
het in eo: & nõ põt peccare: quia ex deo natus eſt. Et in hoc manifeſti fiũt filii dei & filii diaboli. Et in fine epi-
ſtolæ: oĩs qui natus eſt ex deo: nõ peccat: ſed gnatio dei cõſeruat eũ. & malignus non tangit eũ. Reuera fortis
obiectio: & quæ ĩdiſſolubilis pmaneret: niſi ipſius Ioanis teſtimonio ſolueret᷑. Stati enĩ ĩtulit: filioli cuſtodi
te uos a ſimulacris. Si oĩs qui natus eſt ex deo: nõ peccat: & a diabolo tẽtari nõ põt: quo modo pcipitut caue/

. ant: ne tentent᷑ Et in eadẽ rurſus epiſtola. Si dixerimus quia pctm nõ habemus: ipſi nos ſeducimus. & ueri/
tas in nobis non eſt. Si confiteamur peccata noſtra: fidelis eſt & iuſtus: ut remittat nobis peccata: & mundet

nos ab oĩ iniqtate. Si dixerimus: quia nõ peccauimus: mẽdacẽ facimus eũ: & uerbũ eius nõ eſt in nobis. Aeſti
ſtimo ꝙ Ioãnes baptizatus ad baptizatos ſcripſerit: & ꝙ oẽ pctm ex diabolo ſit. Ille pctõrem ſe cõfitet᷑: & ſpe/
rat remiſſionẽ poſt baptiſma pctõꝶ. & Iouinianus meus dicit: ne tangas me: qm mundus ſũ. Quid ergo: con
traria ſibi apoſtolus loquit᷑ Minime. In eodẽ ꝗppe loco cur hoc dixerit: ſtatim ediſſerit. filioli mei hoc ſcribo
uobis: ut nõ peccetis. Sed & ſiqs peccauerit: aduocatũ hẽmus apud prem lIeſũ xpᷣm iuſtũ: & ipſe ẽ ꝓpiciatio ꝓ
peccatis nris.nõ pro nr̃is aũt tm: ſed etiã pro totius mũdi. Et in hoc ſcimus ꝙ cognouimus eũ: ſi mãdata eius
obſeruemus. Qui dicit ſe noſſe eũ: & mãdata eius nõ cuſtodit:mẽdax eſt: & in eo ueritas nõ eſt. Qui aũt ſuat
uerbũ eius: uere in hoc charitas dei perfecta eſt. In hoc ſcimus qm in ipſo ſumus. Qui dicit ſe in ipſo manere:
debet ſicut ille ambulauit: & ipſe ambulare. Propterea inqt ſcribo uobis filioli mei: oĩs qui natus eſt ex deo:
nõ peccat. ut nõ peccetis: & tadiu ſciatis uos in gnatione dni pmanere. ꝗdiu nõ peecaueritis: imo qui in gña/
tione dni pſeuerant: peccare nõ poſſũt. Quæ eniĩ cõicatio luci & tenebris? Xp̃o & belial. Quõ dies & nox mi/
ſceri nõ queũt:ſic iuſticia & iniqtas: pétm & bona opa. Apᷣs & Antixpᷣs: ſi ſuſceperimus Apᷣm in hoſpitio nii
pectoris: ilico fugamus diabolũ. Si peccauerimus: & per peccati ianuã ĩgreſſus fueritdiabolus: ꝓtinus Xpus
recedit. Vnde & Dauid poſt pctm. Redde mihi ait læticiã ſalutaris tui. ſcilicet quã peccãdo amiſerat. Qui di/
cit ſe noſſe eũ: & mãdata eius nõ cuſtodit: mẽdax eſt. & in hocueritas nõ eſt: Aps ueritas appellat᷑: ĩmo ẽ. Ego
ſũ ĩquit uia & uita & ueritas. Fruſtra nobis in eo applaudimus: cuius mãdata nõ facimus. Sciẽti bonũ & non
facienti illud: pctm eſt. Quomodo corpus ſine ſpu mortuũ eſt: ſic & fides ſine opibus mortua eſt. Nec gran/
de putemus unũdeũ noſſe: cũ & dæmones credãt & cõtremiſcãt. Qui dicit ſe in ipſo manere: debet ſicutipſe
ambulauit & ipſe ambulare. Eligat aduerſarius de duobus qd uult. optionẽ enĩ damus: manet ĩ Xpo: an nõ
manet:Si manet:ita ergo ambulet: ut Apᷣs. Si aũt temerariũ eſt: ſimilitudinẽ uirtutũ dni polliceri: nec manet
in Apᷣo: quia nõ ingredit ut xp̃s. Ille pctm nõ fecit. neq; iuentus eſt dolus in ore eius. qui cum malediceret᷑: nõ
maledixit. & tanꝗᷓ agnus corã tondente: ſic nõ aperuit os ſuũ. ad quẽ uenit pnceps mundi iſtius: & ĩuenit in
eo nihil. qui cũ pctm nõ feciſſet: pro nobis pctmeũ fecit deus. Nos aũt iuxta epiſtolã Iacobi:multa peccamus
oẽs. & nemo mundus a peccatis: ne ſi unius quidẽ diei fuerit uita eius. Quis enĩ gloriabit᷑ caſtũ ſe habere cor:
Aut quis cõfidet mundũ ſeeſſe a peccatis? Tenemurq; rei in ſimilitudinẽ puaricatiõis Adã. Vnde & Dauid:
Ecce ait in iniquitatibus cõceptus ſũ: & in delictis concepit me mater mea. Et btũs Iob. Si fuero iuſtus os meũ
ĩpia loq̃tur. & ſi ſine crimie: prauus ĩueniar. Et ſi purificatus in niue: & lotus mũdis manibus: ſatis me ſorde
tinxiſti. & execratũ eſt me ueſtitũ meũ. Verũ ne penitus deſperemus: arbitrantes nos poſt peccata baptiſmi
nõ poſſe ſaluari: ſtatĩ hocipſũ tẽperat: Et ſiqs peccauerit: aduocatũ hẽmus apud pr̃em Ieſũ xpᷣm iuſtũ.& ipᷣe

tur. & aduocatũ pro delictis eoꝶ dnm pollicet᷑. Nec dicit:ſi qd peccaueritis aduocatum habetis apud patrem
Chnſtũ: & ipſe eſt propiciatio pro peccatis ur̃is: ne eos diceres nõ plena fide baptiſma cõſecutos: ſed aduocatũ
ingt hẽmus Ieſũ xpᷣm. & ipſe eſt ppiciatio pro peccatis nris. & nõ ſolũ pro pctis nris: ſed etiã ꝓ totius mundi.
ntoto aũt mũdo & apoſtoli ſũt: oẽſq; credẽtes. Ex quibus liqdo cõprobat᷑ poſt baptiſma poſſe peccari. Fru⸗/

Etrus apoſtolus ad quẽ dictũ fuerat: q lotus eſt nõ neceſſe habet ut iterũ lauet: & tu es Petrus: &
ſup hanc petrã ædificabo eccleſiã meã: ab ancilla pterritus negat. Et ipſe dns: Simon Simõ: ecce
— ingt ſathanas poſtulauit uos: ut cribraret ſicut triticũ. Ego autẽ rogaui pro te: ne deficeret fides
Et in eodẽ loco: Vigilate & orate:ne intretis in tentationẽ. ſi pũs quidem ꝓmptus eſt: caro autem infirma.
Quod ſi ante crueẽ dictũ reſi põderis:certe poſt crucẽ in or̃0one dñicadicimus:dimitte nobis debita nr̃a:ſicut &
nos dimittimus debitoribus nr̃is. & ne nos ĩducas in tẽtationẽ. ſed libera nos a malo. Si nõ peccamus poſt ba
ptiſma: cur nobis poſcimus peccata dimitti: quæ in baptiſmate iã dimiſſa ſũt quid oramus: ne ĩtremus in tẽ
tationẽ & ut liberemur a malo: ſi diabolus tẽtare nõ põt iã baptizatos Aliud aũt eſt ſi ad cathecuminos hæc
or̃o pertinet: & nõ conuenit fidelibus & xp̃ianis. Paulus electionis uas caſtigat corpus ſuũ: & in ſeruitutẽ redi
git: ne aliis prædicãs: ipſe reprobus inueniatur. Et datus eſt milii inquit ſtimulus carnis angelus ſathane: qui
me colaphizet. Et ad Corinthios. Timeo aitne ſicut ſe erpẽs decepit Euam in aſtutia ſua: ita corrumpant᷑ ſen
ſus ueſtri a ſimplicitate. quæ eſt in Apo. Et alibi: Cui autem aliquid donaſtis: & ego. nam & ego qd enau

Beati Hleronymi cõtra louinianum. Secũdus liber incipit. Cap. XXXI.
uũda ppoſitio eſt: eos ꝗ fuerint baptizati: a diabolo nõ poſſe tẽtari. Et ne hoc ſtulte dicere uide

ẽ ꝓpiciatio pro peccatis niis.nõ pro nris aũt tm: ſed etiã pro totius mũdi. Hoc ad credẽtes poſt baptiſma loq

Sn ſtra enim habemus aduocatũ leſum xpᷣm: ſi peccari nõ poteſt. Cap. XXXII.

ere lide
Gimone
ſuus ma/
ſine epi⸗
ra lorts
icuſtocl
ut caue/
& uer/
mundet
Aelti
ſpe⸗
decon
oclenbo
dcino
lneig
laitien
Wanere⸗
Texdn
lin Nin
norm
ſptnoni

nu Anon
Neegrn
ſicutſſe
vot ann
ec manet
icent n
ſuenitin
eccamus
berecot
Dauid:
osmeiũ
neſotle
bpelin
i e
lmmlog
lpaumen
Auocri
mund.
cauiln,
betnis
jmoteoe
etetkals
infimu.
ſicntd
ppi
muslnd.
noshr
nmini

aneigu

pukle

ſui

* * . — *°% * .* — * „ D B * .
ſiquid donaui ꝓpter uos in perſona xp̃i: ut non circũueniamur a ſathana. Nõ enĩ eius ignoramus aſtutias.
Et rurſũ. Tentatio uos nõ apprehendat:niſi humana. Fidelis aũt deus: qui nõ dimittet uos tẽtari ſup id qd
poteſtis: ſed faciet cũ tẽtatione etiã euentũ: ut poſſitis ſuſtinere. & qui ſibi uidet᷑ ſtare: uideat ne cadat. Et ad

Galathas. Currebatis bene:quis uos impediuit ueritati nõ obedire Et alibi. Voluimus quidẽ uenire ad uos:

ego quidẽ Paulus: & ſemel & iteꝶ. ſed ĩpediuit nos ſathanas. Et ad maritos. Et iteꝶ reuertimini ad idipſũ: ne
tẽtet uos ſathanas ꝓpterincõtinentiã ur̃am. Et rurſũ: dico aũt ſpᷣu ambulate: & deſideria carnis nò pficietis.
Caro enĩ cõcupiſcit aduerſus ſpũm:& ſpũs aduerſus carnẽ.hæc inuicẽ aduerſantur ſibi: ut nõ quæ uultis illa
faciatis. Ex utroq; cõpacti neceſſe eſt: ut utriuſq; cõtra ſe ſubſtãtiæ bella patiamur. Et ad Epheſios. Nõ eſt no
bis colluctatio aduerſus carnẽ & ſanguinẽ: ſed aduerſus principatus & ptãtes: aduerſus rectores tenebrarum
iſtaꝶ: aduerſus ſpiritalia neqtia in cæleſtibus. Et æſtimat aliqs ſecuros & dormiẽtes nos eẽ debere poſt baptiſ
mũ. Necnõ & ad hebræos: Impoſſibile ẽ enĩ eos: ꝗ ſemel ſũt illumĩati: & guſtauerũt donũ cæleſte: & partici
pes facti ſunt FF ſãcti: guſtauerũtq; nihilominus bonũdei uerbũ: uirtuteſq; ſæculi futuri: & plapſi ſũt: re/
nouariiterũ ad pœnitẽtiã. rurſũ crucifigentes ſibimetipſis filiũ dei: & oſtẽtui hntes. Certe eos qui illuminati
ſũt:& guſtauerũt donũ cæleſte:& participes facti ſũt ſpũs ſãcti:guſtauerũtq; bonũ dei uerbũ: negare nõ poſ
ſumus baptizatos. Si aũt baptizati peccare nõ poſſũt: quõ nũc apoſtolus dicit: & plapſi ſũt? Verũ ne Monta
nus & Nouatus hic rideant: qui cõtendũt nõ poſſe renouari per pœnitentiã eos: qui crucifixerũt ſibimet filiũ
dei:& oſtẽtui habuerũt: cõſeꝗᷓnter hũc errorẽ ſoluit:& ait.Cõfidimus aũt de uobis dilectiſſimi: meliora & ui/
ciniora ſalutis: tãetſi ita loquimur. Nõ enĩ iniuſtus eſt deus: ut obliuiſcat᷑ opis uri: & dilectionis quã oſtẽdi/
ſtis in noĩe ipſius: qui miſtraſtis ſãctis. & nuũc mĩſtratis. Et re uera grãdis eſſet iniuſticia dei: ſi tantũ pctm̃ pu
niret: & bona opa nõ ſuſciperet. Locutus ſũ inqt apoſtolus: ut ita uos a peccatis retraherẽ: & deſperatiõis me/
tu facerẽ cautiores. Cæteꝶ cõfido de uobis dilectiſſimi meliora & uiciniora ſalutis. Neq; enĩ iuſticiæ dei eſt: ut
obliuiſcat bonoꝶ operũ & miniſterii: qd propter nomẽ eius exhibuiſtis & exhibetis in ſãctos: & tm memine/
rit pctõꝶ. Sed & apoſtolus lacobus ſciens baptizatos poſſe tẽtari: & ppria corruere uolũtate: btũs ait uir: qui
ſuffert tẽtationẽ: ꝗa cũ ꝓbatus fuerit: accipiet coronã uitæ: quã repromiſit deus diligẽtibus ſe. Ac ne putare/
mus ſᷣm illud Geneſeos ubi ſcribit᷑: Abrahã a deo fuiſſe tẽtatũ: nos quoq; tẽtari a deo: nemo inqt cũ tẽtat᷑ di/
cat:qm̃a deo tẽtat᷑. deus eni intẽtator malo& eſt. Ipſe aut neminẽ tẽtat. Vnuſqſq; uero tentat᷑ a cõcupiſcentia
ſua abſtractus & illectus. dehĩc cõcupiſcẽtia cũ cõceperit: parit pctm.pctm̃ uero cũ cõſumatũ fuerit: giat mor
tẽ. liberi arbitrii nos cõdidit deus. nec ad uirtutes nec ad uitia: neceſſitate trahimur. Alioqn ubi neceſſitas eſt:
nec dãnatio nec corona eſt. Sicut in bonis opibus pfectior eſt deus(nõ eſt enĩ uolẽtis neq; currẽtis: ſed miſerẽ
tis & adiuuãtis dei) ut puenire ualeamus ad calcẽ: ſic in malis atq; pctis ſemĩa nf̃a ſũt incẽtiua: & ꝑfectio dia/
boli. Cũ uiderit nos ſuꝑ fundamẽtũ Xpi ædificare fœnũ:ligna: ſtipulã: tunc ſupponit icendiũ. Aedificemus
ergo auꝶ: argentũ: lapides pcioſos: & tẽtare nõ audebit: ᷓᷓ & in hoc nõ ſit certa & ſecura poſſeſſio. Sedet qp/
pe leo in ĩſidiis:ut in occultis ĩterficiat ĩnocentẽ. Et uaſa figuli ꝓbat fornax. hoĩes aũt iuſtos tẽtatio tribulatio
nis. Et in alio loco ſcribit᷑: filii accedẽs ad ſeruitutẽ dei: ppara te ad tẽtationẽ. Rurſũ idẽ Iacobus loquit᷑. Eſto/
te factores uerbi: & nõ auditores tm. Siqs auditor eſt: & nõ factor: iſte ſimilis eſt uiro: qui cõſiderat uultũ na/
tiuitatis ſuæ in ſpeculo. Cõſiderauit illud: & ſtatiĩ recedẽs oblitus eſt qualis ſit. fruſtra monuit ut iũgerẽt opa
fidei: ſi poſt baptiſma peccare nõ poteraãt. Qui totã legẽ inquit ſeruauerit: & peccauerit ĩ uno: factus ẽ oĩum
reus. Quis nr̃jm abſq; pctõ? Cõcluſit deus oĩa ſub delicto: ut oĩbus miſereatur. Petrus quoq; nouit ĩquit dũs

pios de tẽtatione eripe: & de falſis doctoribus. Hi ſũt fõtes ſine aqua: & nebulæ turbinibus exagitatæ: ꝗbus ca

ligo tenebraꝶ reſeruat᷑. Supbia enĩ uanitatis. loqᷓntes pelliciet in deſideriis carnis luxuriæ eos qui paululũ ef⸗
fugerãt. Et ad errorẽ reuerſi ſũt. Nõne tibi uidet᷑ pinxiſſe ſermo apoſtolus nouã ĩperitiæ factionem? Aperiũt
enĩ quaſi fontes ſciæ: qui aquã nõ hñt. doctrinaꝶ pmittũt imbrẽ: uelut nubes ꝓpheticæ ad u Duenia ue/
ritas dei: & turbinibus exagitantlæmonũ: atq; uitioꝶ. Loquunt᷑ grandia: & totus eoꝶ ſermo ſupꝑbia eſt. Im/
mũdus ẽ aũt apud deũ oĩs qui exaltat cor ſuũ.& qui paululũ refugerãt a peccatis: ad ſuũ reuertunt᷑ errorẽ: &
ſuadẽt in luxuria ciboꝶ carniſe q; delitias. Quis enĩ nõ libẽter audiat:mãducemus & bibamus: & in æternũ re/
gnabimus? Sapiẽtes & prudẽtes prauos uocãt. eos uero qui dulces ſũt in ſermonibus: plus audiũt. Ioannes
apoſtolus: immo in Ioãne Saluator ſcribẽs angelo epheſi eccleſiæ: ſcio inqt opa tua: & laborẽ & patientiam
tuã. & qa ſuſtinuiſti ꝓpternomẽ meũ & nõ defeciſti. Sed habeo aduerſus te pauca: ꝙ charitatẽ tuã primã re-
liqſti.memor eſto unde cecideris. Et age pœnitentiã. & pᷣma opa fac. Sin aũt ueniã tibi: & mouebo cãdelabrũ
tuũ de loco ſuo niſi pœnitẽtiã egeris. Similiter cæteras eccleſias Smyrnã: Pergamũ: Thiatirã: Sardis: Phila-/
delphiã: Laodiceã ad pœnitẽtiã ꝓuocat: & niſi reuertant᷑ ad opa p̃ſtina: cõminat᷑. Et in Sardis paucos hire ſe
dicit: qui nõ coĩ quinauerunt ueſtimẽta ſua. & ambulaturi ſũt cũ eo in albis: quia digni ſũt. Qui aũt dicit me
mẽto unde cecideris:& ecce miſſurus eſt diabolus ex uobis carcerem: ut tẽtemini:& ſcio ubi habitas:ubi ſedes
eſt ſathanæ:& in mẽte habe qualiter accepis: & audieris: & ſerua: & pœnitentiã age: & reliqua: utiq; ei dicit:ꝗ

credidit:& baptizatus eſt: & ſtans quõdam: corruit per delictũ. . ¶ Cap. XXXIII.

Auliſper deueteri teſtamẽto exẽpla diſtulerãa: quia ſolent ubicũq; cõtra eos facit dicere lex & pphe/

tæ uſq; ad Ioannẽ. Cæterũ ꝗs ignorat ſub alta diſpẽſatione dei: oẽs retro ſanctos eiuſdẽ fuiſſe meri

yxj.

—–—G

ti:cuius nũc xpᷣiani ſũt? Quõ ante Abrahã placuit in cõiugio: ſic nũcuirgines placẽt in ppetua caſtitate. S erui
uit ille legi & tꝑi ſuo: ſeruiamus & nos euãgelio & tꝑi nro: in quos fines ſæculoꝶ decurrerunt. Dauid electus
Fm cor dni: qui oẽs eius fecerat uolũtates: & qui in quodã pſalmo dixerat:Iudica me dñe: qm̃ ego in innocen/
tia mea ingreſſus ſũ.& in dno ſperans non infirmabor. ꝓba medne & tẽta me: ure renes meos: & cor meũ.po
ſtea tentatus a diabolo: & poſt pctm̃ pœnitens loquit᷑. Miſerere mei deus m magnã miſericordiã tuã. Ma/
gnũ pctm̃ magna deleri uult miſericordia. Salomon amabilis dñi:& cui bis deus fuerat reuelatus: quia ama⸗
tor mulierũ fuit: a dei amore diſceſſit. Manaſſẽ ĩpiſſſimũ regẽ poſt captiuitatẽ babylonicã: in pᷣſtinã dignita/
tẽ liber dieꝶ reſtitutũ refert. Et Ioſias uir ſctũs in cãpo Magedo ab Aegyptio rege cõfodit᷑. Ieſus quoq; filius
Ioſedech ſacerdos magnus ꝗᷓꝗᷓ in typo pᷣceſſerit Saluatoris qui noſtra peccata portauit: & alienigenã ſibi ex gẽ
tibus eccleſiã copulauit. tamẽ ᷣm litterã poſt ſacerdotiũ ſordidatus ĩducitur: & ſtat diabolus a dextris eius: &
candida illi ueſtimẽta deinceps reddunt᷑. Supfluũ eſtde Moyſe & Aaron ſcribere: ꝙ ad aquã cõtradictionis
offederint deuũ: & terrã repromiſſionis nõ ĩtrauerint. cũ beatus lob angelos quoq; & omnem creaturã peccare
poſſe cõmemoret dicẽs. Quid enĩ nunqd homo corã deo mundus eſt? Aut ab opibus ſuis ſine macula uir? Si
cõtra ſeruos ſuos nõ credit & aduerſũ angelos ſuos prauũ qd repperit: quanto magis habitantes in domibus
luteis: de qbus & nos ex eodẽ luto ſumus? Tentatio eſtuita hoĩum ſup terrã. Et cecidit lucifer: qui mittebat
ad uniuerſas nationes. Et ille qui in paradiſo delitiaꝶ inter. xii. nutritus eſt lapides: uulneratus a mõte dñi: ad
inferna deſcẽdit. Vnde & Saluator in euãgelio uidebã inqt ſathanã quaſi fulgur de cælo cadentẽ. Si altiſſima
illa ſublimitas cecidit: quis cadere nõ poſſit? Si in cælo ruinæ: quãto magis in terra Et tamẽ cũ ceciderit Luci
fer:ĩmo poſt caſũ coluber antiquus: uirtus eius in luũbis eſt: & ptãs eius ſuper umbilicũ uentris: obũbratur in
eo arbores magnæ: & dormit iuxta iuncũ: & calamũ: & caricẽ. Ipſe eſt rex oĩum quæ in aquis ſunt: ubi ſcilicet
uoluptas & luxuria: & ꝓpago & irrigatio nuptiaꝶ. Quis enĩ denudabit faciẽ ueſtitus eius? Et portas uultus
eius quis aperiet? Saginant᷑ in eo nationes: & partiunt phœnicũ gẽtes. Ac ne forſitan tacita legentis cogitatio
putaret eas tm̃ phœnicũ gentes: quas & populos æthiopũ fignificari: quibus draco in eſcã datus ſit: ſtatim de
iis qui per mare huius ſæculi tranſierunt: & ad portũ ſalutis puenire feſtinant: dicit᷑. Et in nauibus piſcatorũ
caput eius ſtat ſicut incudo ĩfatigabilis: reputat ferꝶ ut paleas: & ſicut lignũ putridũ æs. Et oẽ auꝶ maris ſub
eo eſt ſicut lutũ.ferueſcere facit abyſſũ ſicut uas æneũ.æſtimat mare ſicutdeletũ: & tartarũ abyſſi ut captiuũ.
Omne altũ uidet. & arbitrat᷑ louinianus meus facile ſibi eũ poſſe ſuccũbere. Quid loꝗ̃r de ſãctis uiris & de an
gelis: qui cũ creaturæ dei ſint: poſſũt utiq; recipere pctm? Filiũ dei tentare auſus eſt. & pᷣma eius & ſecũda ſen
tentia repcuſſus: nihilominus caput leuat. & tertio uulneratus uſq; ad tps recedit: differẽs magis tẽtationẽ qᷓ
auferẽs. & nos nobis blandimur de baptiſmate. Quod ſicut pora peccata dimittit:ſic in futuꝶ ſeruare nõ pot
niſi baptizati omni cuſtodia ſeruauerint cor ſuũ. (¶Cap. XXXIIII.
Andẽ peruenimus ad cibos: ubi & tertiæ quæſtionis nobis opponitur difficultas. ad hoc creata eſſe
omnia: ut uſui mortaliũ deſeruirẽt. Et quomodo homo rationale animal quaſi quidam habitator
& poſſeſſor mũdi deo ſubiacet: & ſuũ uenerat᷑ auctorẽ: ita cuncta aĩantia aut in cibos hoĩum: aut in
ueſtitũ: aut ad ſcindendũ terrã: aut ad ſubuectionẽ frugũ: & ipſius hoĩs eſſe creata:unde & iumẽta ab eo ꝙ iu
uent appellentur. Quid eſt Dauid homo quod memor es eius? aut filius hoĩs qm uiſitas eũ- Minuiſti eũ pau
lominus ab angelis:gloria & honore coronaſti eũ: & cõſtituiſti eũ ſupopa manuum tuaꝶ. Oĩa ſubieciſti ſub
pedibus eius oues & boues uniuerſas inſuꝑ & pecora cãpi. Volucres cæli & piſces maris: qui pambulant ſemi-
tas maris. Eſto inquit bos ad arandũ: ad ſedendũ equus: canis ad ſeruandũ: capræ ad lac: oues ad lanitia cõdi/
tæ ſint. Quis uſus porcoꝶ abſq; eſu carniũ? quis capreæ:ceruuli: damulæ: apri: lepores: & huiuſmodi uena/
tio. Quid anſeres ſilueſtres & domeſtici? quid anates? quid ficedulæ? quid attagen? quid fulica? quid turdus
Cur in domibus gallina diſcurrit:ſi nõ comedunt᷑ hæc:oĩa fruſtra a deo creata ſunt. Verũ quid opus eſt argu
mentis cũ manifeſte ſcriptura doceat omne quod mouet ſicut olera herbarũ data nobis in eſcã: & apoſtolus
clamitet oĩa munda mũuũdis: & nihil reiiciendũ quod cũ graꝶ actione pᷣcipitur: & uẽturos in nouiſſimo ꝗ pro/
hibeant nubere: & ueſci cibis: quos deus creauit ad utendũ. Ipſedũs uini potator & uoratora phariſæis appel
lat᷑:& publicanoꝶ cõuiua & pctõꝶ. Zachæi prandiũ nõ recuſans:uadẽs ad nuptiaꝶ epulas. Porro aliud eſt
ſi ſtulta cõtentione dicitis eũ iſſe ad nuptias ieiunatuꝶ: & in poſterũ more dixiſſe hoc comedo: illud nõ come-
do. nolo uinũ bibere quod ex aquis creaui. In typo ſãguinis ſui nõ obtulit aquã ſed uinũ. Poſt reſurrectionẽ
piſcẽ & fauũ comedit: nõ Zizania nuces & ſorbitiũculas. Petrus apoſtolus nõ expectãs ſtellã more iudaico:
ſed hora ſexta in ſolariũ prãſurus aſcẽdit. Paulus in naui panẽ frãgit nõ caricas. Timotheo dolenti ſtomachũ
uinum ſuadet bibere non piratium. De ciborum ſi placent abſtinentia quaſi non & ſuperſtitio gentiliũ co/
Atum matris deum obſeruet & iſidis. 6 Cap̃ᷣ. XXXV.
Equar ergo ueſtigia ppoſitionis expoſitæ. & anteꝗᷓ ad ſcripturas ueniã: doceãq; ex eis deo grata ieiu
nia: & acceptabilẽ cõtinentiã: argumẽtis philoſophoꝶ argumẽta componã. & ꝓbabo non Empedo

clis & Pythagoræ nos dogma ſectari: qui ꝓpter us ſeuρνπνροοπσνideſt tranſanimationẽ oẽ qd mouer᷑ & uiuit

edendũ nõputant: & eiuſdẽ criminis reos arbitrant᷑: qui abietẽ quercũq; ſucciderint: cuius parricidæ ſunt: &
uenefici:ſed uenerari conditorẽ nim: qui in uſus hoĩum cũcta generauit. Et quõ bos ad arandum: equus ad

ſedẽdum:

— – — —— — —,—B——, —

— —

M Syxij

enli
lechs ſedendũ: canes ad ſeruãdũ: capræ ad lac: oues ad lanitia cõditæ ſũt: ita ſues & ceruos & capreas & lepores: &c.
nocen, ſed illa nõ ſtatĩ ad comedendũ creata eſſe: ſed in alios uſus hoĩum. Si enĩ oẽ quod mouet᷑ & uiuit:ad ueſcẽdũ
ki factũ eſt:& pᷣparatũ gulæ:rndeant mihi cur elephanti: cur leones: urſi: leopardi: lupi: cur uipe: ſcorpii: culices
. M⸗ puliceſq;: curuultur: aqla: coruus: accipiter: cur cete: delphines: phocæ: minutæq; cocleolæ cõditæ ſint? Quis
aam, nr̃m leonẽ: quis uiperã: quis uolucrẽ: quis ciconiã: quis miluũ: quis reptantes in littoribus uermiculos unꝗᷓ
ignit, comederit: Sicut igit᷑ hæc pprios uſus hũt: ita poſſumus dicere & cæteras beſtias piſces: aues: nõ ad eſi um:ſeif
Pfli ad medicinã creatas. Deniq; carnes uiperæ unde Hyrine cõficit᷑: quãtis rebus aptæ ſint: norũt medici. ſegmẽta
hinne eboris ĩ medelas uarias aſſumunt᷑. fel hyeme oculoꝶ reſtituit claritatẽ. ſtercus eius & canũ: putrida curat uul
einsd nera. Et qd forſitan legẽti miꝶ ſit: hoĩs fimus quãtis curationibus ꝓficiat: Gallienus ααονςι ideſt in ſim/
Wü, plicibus docet. Aiunt phyſici:ꝙ pellis colubri qua exuit᷑ decocta in oleo: mire dolorẽ auriũ mitigat. Quid ita
Nr inutile uider neſcientibus: ut cimices Si ſanguiſuga faucibus hæſerit: fumo eius excepto: ſtatĩ euomit: & dif
irS ficultas urinæ huius appoſitione laxat᷑. Porcorũ autẽ & anſeꝶ & gallinarũ: phaſianorũq; adipes: qd cõmodi
cndis . habeãt: oẽs medicorũ declarant libri. quos ſi legeris uidebis tot curationes eſſe in uulture: quot mẽbra ſũt. Pa
ith ui fimus podagræ feruorẽ mitigat. Gruis: ciconiæ: fel aquilæ: ſanguis accipitris: ſtrutio camelus: ranæ: chame

rlin leontes: hyrũdinis ſtercus & carnes: ꝗbus morbis aptæ ſint dicerẽ: ſi mihi ꝓpoſitũ eſſet de medela corporũ di/
Ailn Parare-lemr qui uult Ariſtotelẽ & Theophraſtũ ꝓſa: Marcellũ Sydetẽ: & noſtꝶ Flauiũ hexametris uerſibus
ſſerẽtes. Plyniũ quoq; ſecũdũ: & Diaſcoridẽ: & cæteros tã phyſicos ꝗᷓ medicos: qui nulla herbã: nullũ lapi/

kntlud nndere
dẽ: nullũ aĩal tã reptile ꝗᷓ uolatile & natatile: nõ ad ſuæ artis utilitatẽ referunt. Igit cũ mihi dixeris: cur porcus

ei creatus eſt! ſtatĩ tibi rndebo pueroꝶ more certantiũ. cur uiperæcur ſcorpii?: Nec deũ ſu perfluo rum iudicabis
uin artificẽ. quia plurimæ & beſtiæ & uolucres ſũt: quas tuæ fauces recuſent. Sed ne contentioſũ hoc& pugna ma
nn gis uideat᷑ eſſe ꝗᷓ ueꝶ: audi iccirco ſues & apros & ceruos & reliquas aſantes creatas: ut milites & athletæ: nau/
kinl tæ:rhetore metallorũq; foſſo res: & cæteri duro e mãcipati: haberẽt cibos: ꝗqbus fo rti tudo corpoꝶ neceſſa/
Ani ria eſt. qui portãt arma & cibaria: qui Bani & ca cibus ſua inuicẽ mẽbra debilitãt: qui remos trahuũt: quorũ
kuiin latera ad clamandũ dicenduũq; ſunt ualida: qui ſubuertũt mõtes: & ſub diuo & ibribus dormiunt. Cæten nfa
. religio nõ æαIny ideſt pugilẽ: nõ athletas: nõ nautas: nõ milites: nõ foſſores: ſed ſapiæ erudit ſectatorẽ: ꝗ ſe
ün dei cultui dedicauit. & ſcit cur creatus ſit: cur uerſet in mũdo: quo abire feſtinet. Vnde & apoſtolus loquitur.
väden Quãdo ĩfirmor inqt tũc fortior ſũ.Et ſi exterior nr̃ homo corrũpit᷑:ſed ĩterior renouat᷑ de die in diẽ. Et cupio
cüchlt diſſolui & eſſe cũ Xpo. Et carnis curã ne feceritis in deſideriis. Nunqd oĩbus pᷣceptũ eſt: ne duas tunicas habe
Moned ant:ne cibos ĩ pera:æs in zona:uirgã in manu:calciamẽtũ ĩ pedibus? ut uẽdãt uniuerſa quæ poſſidẽt: dentq;
kenop paupibus: & ſequantur Ieſũ: Sed iis utiq; qui uolũteſſe pfecti. alioqn a Ioãne baptiſta aliud p̃cipit᷑ militibus
MI aliud publicanis. Dns aut dicit in euãgelio ad eũ qui ſe iactauerat legis uniuerſa cõpleſſe. Si uis pfectus eẽ: ua
ranich de uende oĩa quæ habes: & da paupibus: & ueni ſeqre me. ne graue onus nolẽti uideret ĩponere: in ꝓpria au/
habimt dientis uolũtate dimiſit dicens: ſi uis pfectus eſſe. Quã ob rẽ & ego tibi dicã. Si uis pfectus eſſe: bonũ eſt uinũ
1maalnn nõ bibere & carnẽ nõ mãducare. Si uis pfectus eſſe melius eſt ſaginare aſam ꝗᷓ corpus. Si aũt adhuc paruulus
ſbeogil es: & cocoꝶ iura te delectãt: nemo eripit faucibus tuis eſculentas dapes. Mãduca & bibe: & ſi tibi placet: cũ iſra
ſieihun elle lude conſurgẽs & canito:mãducemus & bibamus: cras enĩ moriemur. Mãducet & bibat: qui poſt cibos ex
uſid pectat interitũ. qui cũ Epicuro dicit:poſt mortẽ aũt nihil eſt. & mors ipſa nihil eſt. Nos Paulo credimus into
uren nanti: eſca uẽtri: & uẽter eſcis. deus aut & hunc & illã deſtruet. CS NAKVI. .
nnridi h Aecaũt de ſcripturis pauca poſuimus: ut cõgruere nra cũ philoſophis doceremus. Cæterũ quis igno
Auenn, ret: unãquãq; gentẽ nõ cõi lege naturæ:ſed his quoꝶ apud ſe copia eſt ueſci ſolitam? Verbi gra: Ara/
iluwdn bes & Sàraceni & oĩs heremi barbaria camelorũ lacte & carnibus uiuit. quia huiuſcemodi aĩal pro tꝑe & ſte/
beltagt nlitate regionũ facile apud eos & gignit᷑ & nutritur. Ii nefas arbitrant᷑: porcoꝶ ueſci carnibus. Sues eni q glan .
wolu de:caſtaneis: radicibus filicũ & hordeo ali ſolẽt: aut raro apud eos aut penitus nõ ſueniunt᷑. & ſi inuẽti fuerit:
noqn⸗ alimẽta nõ habẽt quæ ſupradiximus. Bregione ſeptẽtrionales populos: ſi ad eſũ aſinoꝶ camelorũq; compel/
ſaunpl las:ſimile putabũt eoꝶ ueſci carnibus: ac ſi lupũ comedere cogant᷑ uel coruũ. In põto & phrygia uermes albos
ollite & obeſos qui nigello capite ſũt:& naſcũtur in lignoꝶ carie pro magnis redditibus paterfamilias exigit. Et quõ .
lmion, apud nos attagen & ficedula: mullus & ſcarus in delitiis cõputant᷑: ita apud illos FXιεσαρνοaäàμdſſe luxu
Unrecime ria eſt. Rurſũ orientales & Lybiæ populos: quia perdeſertũ & calidã heremi uaſtitatẽ locuſtaꝶ nubes reperiũ
eiuhiin tur: locuſtis ueſci moris eſt. Hoc ueꝶ eſſe Ioãnes quoq; baptiſta pbat. Cõpelle phrygẽ & põticũ: ut locuſtã co
Nonmt medat: nefas putabit. Coge ſyrũ africũ & arabẽ: ut uermes ponticos glutiat: ita eos aſpiciet: ut muſcas: mille/
ntlii Peda: & lacertos. Quanꝗᷓ Syri & crocodilis terrenis: Afri etiã lacertis uiridibus ueſci ſoleãt. In ægypto & palæ
MN. eſtina ꝓpter boum raritatẽ nemo uaccã comedit: tauroꝶ carnes & boum uituloꝶ aſſumũt in cibos. Atĩ nr̃a
ſanen ꝓuincia ſcelus putant uitulos deuorare. Vnde & ĩperator Valens nuper legẽ perorientẽ dederat: ne quis uitu
Pohen loꝶe carnibus ueſcerer ꝛutilitati agriculturæ puidẽs: & peſſimã iudaizantis uulgi emẽdans cõſuetudinẽ: pali-
eetuuut tibus & lactẽtibus uitulos cõſumẽtis. Nomades & trogloditæ & ſcytæ & hunnoꝶ noua feritas ſemicrudis ue
lrluntd ſcunt carnibus. Porro Ichthyopagi gens errans in littore maris rubri: ſuꝑ petras ſolis calore feruẽtes aſſat pi/
echis 4 ſces. & hoc ſolo alimẽto uictitãt. Sarmatæ: Quadi: Vandali & innumerabiles aliæ gẽtes equoꝶ & uulpiũ car/
ii. i.

ſdidun

nibus delectant᷑. Quid loquarde cæteris natiõibus: cũ ipſe adoleſcẽtulus in Gallia uiderim Scotos gentẽ bri/
tannicã humanis ueſci carnibus: & cũ per ſiluas porcoꝶ greges & armẽtoꝶ pecudũq; reperiant: paſtoꝶ nates
& fœmĩaꝶ papillas ſolere abſcidere: & has ſolas ciboꝶ delitias arbitrari Scotoꝝꝶ natio uxores ꝓprias non ha/
bet: Et quaſi Platonis politiã legerit: & Catonis ſectet exẽplũ. nulla apud eos cõiunx ꝓpria eſt: ſed ut cuiq; li⸗/
bitũ fuerit: pecudũ more laſciuiũt. Perſæ: Medi: Indi: & Ethiopes: regna nõ modica: & Romano regno paria:
cũ mr̃ibus & auiis:cũ filiabus & neptibus copulant᷑. Maſſagetæ & Derbices miſerrimos putãt: ꝗ egrotatione
moriant᷑. & parẽtes: cognatos: ꝓpinquos: cũ ad ſenectã uenerint: iugulatos deuorãt: rectius eſſe dicentes: ut
a ſe potius ꝗᷓ a uermibus comedant᷑. Tibareni:quos dilexerint ſenes ſuſpendũt in patibulis. Hircani uolucri
bus & canibus ſemiuiuos piiciũt. Capſii beſtiis mortuos piiciũt. Schytæ eos qadefũctis amati ſũt: uiuos ĩfo/
diunt cũ oſſibus mortuoꝶ. Bactri canibus ad hoc ipſũ nutritis obiiciũt ſenes. Quod cũ Alexãdri pfectus Ni/
canor emẽdare uoluiſſet: pene amiſit ꝓuinciã. Coge ægyptiũ: ut ouiũ lacte ueſcat᷑. Impelle ſi uales Peluſioten
ut mãducet cepe: Singulæ pene in ægypto ciuitates ſingulas beſtias: & mõſtra uenerant᷑. Et quodcũq; uolue/
tint: hoc ĩuiolabile & ſacrũ putãt. Vnde & urbes quoq; apud eos ex aĩaliũ uocabulis nuncupant᷑. Leonto: Cy
no: Lyco: Buſyris: Thymius quod ĩterpretat᷑ hircus. Et ut ſciremus: quales deos ſemp ægyptus recepiſſet: nu/
per ab Hadriani amaſio urbs eoꝶ Antinous appellata eſt. Peruides igit ꝙ nõ ſolũ in eſu: ſe ed & in ſepulturis &
in cõnubiis: & in oĩ cõuerſatione unaquæq; gens ſuo ritu & ꝓprietatibus uictitet: & hoc eã naturæ leze putare
qd didicit. Veꝶ fac eſũ carniũ cũctis nationibus eſſe cõem: & paſſim licere qd paſſim gigni tur. Qui ad nos:
quoꝶ cõuerſatio in cælis eſt. Qui ſuꝑ Pythagorã & Empedoclẽ: &οs ſapiæ ſectatores: nò ei debemus cui na
ſcimur: ſed cui renaſcimur. qui repugnantem carnem: & ad libidinum incentiua rapientem media ſubiuga/
mus. Eſus carnium: & potus uini: carniſq; ſaturitas ſeminarium libidinis eſt. Vnde & comicus:Sine cerere in
quit & libero friget enus. ¶ Cap̃ XXXVII.
. Er qnq; ſenſus: quaſi per quaſdã feneſtras: uitiorũ ad aĩam introitus eſt. Nõ põt ante metropolis &
arx mẽtis capi: niſi per portas eius irruerit hoſtilis exercitus. Hoꝶ pturbationibus aĩa pᷣgrauat᷑: & ca⸗
pit aſpectu: auditu: odoratu: ſapore: tactu. Si Cyrcenſibus quiſpiã delectet᷑: ſi Athletaꝶ certamine:
obilitate hiſtrionũ: ſi formis mulieꝶ: ſplendore gẽmaꝶ: ueſtiũ: metalloꝶ: & cæteris huiuſcemodi perocu
loꝶ feneſtras aĩæ capta libertas eſt. & ĩplet illud ꝓpheticũ: mors ĩtrauit per feneſtras ur̃as. Rurſũ auditus ua/
rio organoꝶ cãtu: & uocũ flexionibus delinit᷑. & carmine poetarũ. & Comœdoꝶ mimorũq; urbanitatibus &
ſtrophis. & ꝗcqd per aures introiens uirilitatẽ mẽtis eff æminat. Odoris aũt ſuauitas & diuerſa Thymiama/
ta & amomũ: cyphi: oenãthe: muſcus: & pegrini muris pellicula: ꝙ diſſolutis & amatoribus cõueniat: nemo
niſi diſſolutus negat. Porro ciboꝶ auiditas ꝙ auaritiæ mater ſit: & aĩum quaſi quibuſdã cõpedibus degraua/
tũ in terra teneat: quis ignorat: Propter breuẽ gulæ uoluptatẽ: terræ luſtrant᷑ & maria: & ut mulſũ uinu pcio/
ſuſq; cibus fauces nras tranſeat: totius uitæ opa deſi udamus. Tactus aũt alienoꝶ corpoꝶ & fœminarũ arden/
tior appetitus: uicinus inſaniæ eſt. Ob hunc ſenſũ cupimus: iraſcimur: geſtimus: inuidemur: æmulamur: ſol
liciti ſumus. & expleta uoluptate: per quãdã plenitudinẽ rurſus accẽdimur. quærimuſq; facere: qd cu feceri/
mus: iterũ pœniteamus. Igit᷑ cũ per has portas quaſi quidã pturbationũ cunei ad arcẽ nr̃æ mẽtis intrauenint:
ubi erit libertas ubi fortitudo eius:? ubi de deo cogitatio maæime cũ tactus depingat ſibi etiã pᷣteritas uolupta
tes Et recordatione uitioꝶ cogat aĩam copati. & quodãmodo exercere qd nõ agit. His igit rationibus ĩuitati
multi philoſophoꝶ reliqrunt freqᷓntias urbiũ: & hortulos ſuburbanos: ubi ager irtiguus & arboꝶ comæ: & ſu
ſurrus auiũ fontis ſpeculũ: riuus ĩimurmurãs: & multæ oculorũ auriũq; illecebræ ſũt. ne per luxũ & abundati
am copiarũ aĩæ fortitudo molleſceret: & eius pudicitia cõſtupraret᷑. Inutile ꝗqppe eſt crebro uidere: p quæ ali/
qñn captus ſis.& eoꝶ te expimẽto cõmittere: quibus difficulter careas. Nã & Pythagorei huiuſcemodi frequen
tiam declinantes in ſolitudine & deſertis locis habitare cõſueuerunt. Platonici quoq; & Stoici in tẽplorũ locis
& porticibus uerſabant᷑. ut admoniti anguſtioris habitaculi ſanctitate: nihil aliud ꝗᷓ de uirtutibus cogitarẽt.
Sed & ipſe Plato cũ eſſet diues: & toros eius Diogenes luteis pedibus cõculcaret: ut poſſet uacare philoſophiæ
elegit Academiã uillã ab urbe pcul nõ ſolũ deſertã: ſed & peſtilentẽ: ut cura & aſſiduitate morboꝶ libidis im/
petus frãgeret᷑: diſcipuliq; ſui nullã aliã ſentirẽt uoluptatẽ: niſi eaꝶ rerũ quas diſcerẽt. Quoſdã legimus effo
diſſe ſibi oculos: ne per eoꝶ uiſũ a contẽplatione philoſophiæ auocarent᷑. Vnde & Crates ille The anus ꝓie/
cto in mari nõ paruo auri põdere: abite inqt peſſũ malæ cupiditates: ego uos mergã: ne ipſe mergar a uobis.
Quod ſiqs exiſtimat:& abũdantia ciboꝶ potionũq; ſemꝑ ſui:& uacare poſſe ſapiæ: hoc eſt & uerſari in deli/
tiis: & delitiarũ uitiis nõ teneri ſeipſũ decipit. Cũ eni ꝓcul ab his remoti ſæpe capiamur naturæ illecebris: & co
gamur ea cupere quoꝶ copiã nõ habemus: ꝗto magis ſi circũdati retibus uoluptatum eſſenos liberos arbitre
mur?Senſus nr̃ illud cogitat: qd uidet:audit: odorat᷑: guſtat: attrectat. & ad eius rei trahit᷑ appetitũ: cuius ca
pit᷑ uoluptate. Quod mẽs uideat: & mẽs audiat: & ꝙ nec audiretquippiã: nec uidere poſſumus: niſi ſẽſus ĩ ea
quæ cernimus & audimus fuerit intẽtus. Vetus quoq; ſnĩa eſt: difficile eſt ĩimo ĩpoſſibile:delitiis & uolupta/
tibus affluẽtes nõ ea cogitare quæ gerimus: fruſtraq; qdã ſimulãt ſalua fide & pudicitia & ĩtegritate mentis:
ſeabuti uoluptatibus: cũ cõtra naturã ſit: copiis noluptati ſine uoluptate ꝑfrui. Et apoſtolus hoc ipfũ cauẽs
dixerit: Quæ aũut in delitiis uiuens eſt uidua: mortua eſt. “ ¶ Cap̃ XXXVIII.
Senſus

f— — — — — .—

—i — — —

— — — — — — — 2

re — —

Pi⸗ Enſus corpoꝶ quaſi equi ſũt: ſine rõne currẽtes. aĩa uero in aurigæ modũ retinet frena currentiũ. Et

tes quõ equi abſq; rectore pᷣcipites ruũt: ita corpus ſine rõne & ĩ perio aĩæ ĩ ſuũ fert᷑ interitũ. Alia quoq;
uy cõparatio aĩæ & corpus a philoſophis ponit᷑. corpus pueꝶ: aiam pedagogũ eſſe dicẽtibus. Vnde &
l, hiſtoricus: aĩæ ĩperio: corporis ſuitio magis utimur. alteꝶ nobis cũ diis: alteꝶ cũ bæluis cõe eſt. Igit᷑ niſi uitia
tir adoleſcẽtis & pueri prudentia pædagogi rexerit: oĩs conatus eius & ĩpetus ad laſciuiã ꝓperãt.ſine quatuor ſẽ/
one ſibus uiuere poſſumus. ideſt ſine aſpectu: auditu: odoratu latq; cõplexu. Abſq; guſtu autẽ & cibis ĩ poſſibile
zute eſt humanũ corpus ſubſiſtere. Adeſſe ergo debet rõ: ut talesac tantas ſumamus eſcas: quibus non oneret᷑ cor/
