Arborẽ bonã fructus malos nõ facere: nec malã bonos: nulli dubiũ eſt. Decẽ quoq; uirgines ſapientes & ſtul
tas: in bonas malaſq; diuidimus: In diluuio liberatos iuſtos: & peccatores aquis obrutos nõ ignoramus,. In ſo
doma & gomorra ereptũ iuſtũ: & ĩpios igne cõſũptos:oĩbus perſpicuũ eſt. X. quoq; plagis percuſſã ægyptũ

& Iſrael fuiſſe ſoſpitẽ nouimus.In mari rubro trãſiſſe iuſtos: & Pharaonẽ cũ ſuo exercitu demerſũ:etiã ĩ ſcho
lis cantant paruuli. Sexcenta milia in deſerto cecidiſſe quia ĩcreduli fuerĩt: & duos tm̃ terrã repro miſſionis in

traſſe ſcripturæ docẽt. & reliqᷓ quæ uſq; ad operarios uineæ in duos bonoꝶ & maloꝶ ordines deſcripſiſti.Sed
quale eſt: ut quia inter bonos & malos diuiſio eſt: tu aſſeras inter ipſos bonos uel ecotrario malos nullã eẽ di
ſtantiã nihilq; referre: utrũ in pecore aliqs aries ſit an ouicula? Vtrũ primã lanã habeat:an ſecũdã? Vtrũ ſca⸗/
bidũ pecus ſit & morbidũ: an uegetũ atq; ſi uſſultãs? Maxime cũ Ezechiel oues rõnabiles & diuerſitatẽ ĩter pe
cus & pecus ſuæ ꝓphetiæ auctoritate demonſtret dicẽs. Ecce ego iudico inter pecus & pecus: & inter arietes &
hircos: & inter pecus pingue & macilentũ. Pro eo ꝙ lateribus & humeris impinguebatis: & cornibus ur̃is uẽti
labatis oĩa infirma pecora: donec diſpergerent᷑. Et ut ſciremus quæ iſta ſint pecora: ſtatim ĩtulit. Vos aũt gre
ges mei: oues paſcuæ meæ: homines eſtis. Idipſũ ergo erit Paulus & ille pœnitens: qui cũ patris uxore dormie
rat: quia in eccleſiã poſt pœnitentiam receptus eſt? Et quia ſimula dextris eſt: in eadẽ cũ apoſtolo claritate ful
gebit!/ Et quomodo in uno agello uſq; ad meſſem: in cõſumationẽ mundi: 2izania pariter frumẽtaq; ſuccre/
ſcũt/ Quaconſequentia piſces boni & mali ſagena Chriſti & reti euãgelico continentur:? Cur in typo eccleſiæ
in archa Noe diuerſa animalia: & pro qualitate meritorum diuerſæ ſunt manſiones: Cur aſtitit regina a dex/
tris tuis in ueſtitu deaurato circundata uarietate/ Cur Ioſeph in forma Chriſti uariam habuit tunicam Cur
apoſtolus loquiturad Romanos: Vnicuiq; ſicut deus diuiſit menſuram fidei Sicut enĩ in uno corpore mul
ta membra habemus: omnia autem membra non eundem actum habent: ita multi unum corpus ſumus in
Chriſto: ſinguli autem alter alterius membra. Habentes autem donationes ſecundum gratiam quæ data eſt
nobis differentes: ſiue prophetiam ſecundum menſuram fidei: ſiue miniſterium in miniſtrando: ſiue qui do
cet in doctrina: qui exhortatur in exhortando: qui tribuit in ſimplicitate: qui præeſtin ſollicitudine: &c reli-
ua. Et in alio loco alius iudicat diem plus ꝗᷓ diem: alius iudicat omnem diem. unuſquiſq; in ſuo ſenſuabũ-

dat. Et ad Corinthios. Ego plantaui Apollo rigauit. ſed deus incrementum dedit. Itaq; neq; qui plantat eſt

aliquid: neq; qui rigat: ſed qui incrementum dat deus. Qui plantat & qui rigat: unum ſunt. Vnuſquiſq; au
tem propriam mercedem accipiet ſecundum ſuum laborem. dei enim ſumus adiutores: dei agricultura eſtis

dei ædificatio eſtis. Et rurſum alibi. Secundum gratiam quæ data eſt mihi: ut ſapiens architectus fundamen

tum poſui: alius autem ſuperædificat. Fundamentum enim aliud nemo poteſt ponere: præterꝗᷓ quod poſi/

tum eſt:qui eſt Chriſtus Ieſus. Siquis autem ſuperædificat ſuper fundamentum hoc aurum: argentum: lapi

des precioſos: ligna: fenum: ſtipulam: uniuſcuiuſq; opus apparebit. dies enim domini illud manifeſtabit:
quoniam in igne reuelabitur: & ſingulorum opus quale ſit ignis probabit. Su cuius opus manſerit: quod ſu
perædificauit: mercedem accipiet. Si cuius opus arſerit: detrimentum patietur. Ipſe autem ſaluus erit: ſic ta-
men quaſi per ignem Sic is cuius opus arſit & periit: & damnum ſuſtinuit laboris ſui: perdet quidem labo/
ris præmium. ſed ipſe ſaluabitur: non tamen abſq; probatione ignis. Ergo iis cuius opus mãſerit: quod ſuper
ædificauit: ſine ignis probatione ſaluabitur. & inter ſaluationem utiq; erit diuerſitas aliqua. Necnon in alio
loco:Sic nos inquit exiſtimet homo: quaſi miniſtros Chriſti & diſpenſatores miniſteriorum dei. Hic iam

quæritur inter diſpenſatores: ut fidelis quis inueniatur. Vis ſcire quoniam inter diſpenſatores ſit multa di/

, G . . . . . . .R . . .-. ͤ
ſtantia: Non dico de malis & bonis: ſed de ipſis bonis qui ad dexteram ſtant. Audi conſequenter. Neſcitis
quoniam qui in ſacrificiis operantur: de ſacrificiis comedunt. qui altario deſeruiunt: de altanio participan/
tur. Sic & dũs diſpoſuit his: qui euangeliũ annunciant: de eu ãgelio uiuere. Ego aũt non abutar horum ali/

quo.nõ ſcripſi autẽ hæc: ut ſic fiant in me. Melius eſt mihi mon: ꝗᷓ ut gloriã meã quis euacuet. Si enĩ euãge/
. lizauero

lizauero nõ eſt mihi gloria. neceſſitas quippe mihi incũbit. Ve enĩ mihi eſt:ſi nõ euãgelizauero.nam ſi uolũ
tate hoc ago:mercedẽ habeo. Si aũt nolens: diſpẽſatio mihi credita eſt. Quæ eſt ergo merces mea: ut euãgeli
zans ſine ſumptu ponã euangelium Chriſti. ut nõ abutar poteſtate: quæ data eſt mihi in euangelio. Cũ enĩ
eſſem liber ex omnibus: omniũ me ſeruũ feci: ut plures lucrifacerẽ. Nunquid potes dicere peccare eos: qui ui
uũt de euãgelio? Et qui de ſacrificiis participãtur? Vtiq; nõ. Dominus enĩ diſpoſuit: ut qui prædicãt euange
lium: de euangelio uiuant. Apoſtolus autẽ qui non abutitur hac licentia: ſed laborat manibus ſuis:ne quem
grauet:& die & nocte operatur: & miniſtrat his qui ſecũ ſunt: utiq; ideo hoc facit: ut plus laborans: plus ali/
quid mercedis accipiat. Curramus ad reliqua. Diuiſiones autẽ gratiarũ ſunt: idem autẽ ſpiritus. Et diuiſio/
nes miniſteriorũ ſunt: Idem autẽ dominus. Et diuiſiones operationũ ſunt: Idem autẽ deus: qui operat᷑ oĩa
in omnibus. Vnicuiq; autẽ data eſt operatio ſpiritus: iuxta id quod expedit. Et iterum. Sicut corpus unũ eſt
& membra plurima habet: omnia autẽ mẽbra corporis cum ſint multa unũ corpus eſt: ſic & Chriſtus. Verũ
ne dicas in uno corpore diuerſa mẽbra unũ habere meritũ: ſtatim gradus deſcribit eccleſiæ & ait: quoſdã qui

— — 2 —

— — — —J—

dẽ poſuit deus in eccleſia: primũ apoſtolos: ſecũdo ꝓphetas: tertio doctores. Deniq; uirtutes & gratias cura/
. tionũ: opitulationes: gubernationes: genera linguarũ. Nunquid omnes apoſtoli? Nunquid omnes prophe
tæ Nũquid omnes doctores?: Nunquid omnes uirtutes:? N ũquid omnes gratiã habentes curationũ? Nun/
quid omnes linguis loquũtur? Nunquid omnes interpretãtur Aemulamini autẽ dona maiora: & adhuc ex
u cellentiorem uiam uobis demõſtro. Cũq; de charitate uirtutis latius diſputaſſet: adiecit. Siue prophetiæ eua
cuabũtur: ſiue linguæceſſabunt: ſiue ſcientia deſtruet᷑. Ex parte enĩ cognoſcimus: & ex parte prophetamus.
in cum autẽ uenerit quod perfectum eſt: euacuabit᷑ quod ex parte eſt: & in continẽtibus: Nunc autẽ manẽt fi⸗
ed des:ſpes: & charitas tria hæc. Maior autẽ horum eſt charitas. Sectamini charitatẽ: æmulamini ſpiritalia ma/
”ZZB gis autem ut prophetetis. Et iterum: Volo autẽ omnes uos loqui linguis. magis autẽ prophetare. Nam ma/
/ ior eſt qui prophetat:ꝗᷓ qui lo quitur linguis. Et rurſum. Gratias ago deo: ꝙ omniũ ueſtrum lingua loquor:
Pe ubi diuerſa ſunt dona: & alius maior & alius minor eſt: & omnes ſpiritales appellãtur. certe oues ſũt: & ſtãt
adextris: & inter ouem & ouẽ eſt aliqua diuerſitas. Loquitur quidẽ de humilitate Paulus apoſtolus: ego ſũ
nouiſſimus apoſtolorum: qui non ſum dignus uocani apoſtolus: quia perſecutus ſum eccleſiam dei. Gratia
re aũt dei ſum id quod ſum: & gratia eius in me uacua non fuit: ſed amplius omnibus illis laboraui. Non ego
e autem ſed gratia dei: quæ in meeſt. Verũtamen in eo ꝙ ſeh umiliat: oſtendit poſſe apoſtolos alios minores:
1 alios eſſe maiores. Et qui utiq; uas electionis dicitur: & cunctis amplius laborauit: non eſt iniuſtus deus: ut
. obliuiſcatur operis eius. & diſpar meritum æquali mercede compenſet. De hinc legimus: Sicut in Adam oẽs
moriũtur: ita & in Chriſto omnes uiuificabuntur. unuſquiſq; autem in ſuo ordine. Quoniam unuſquiſq;
in ſuo reſurget ordine: utiq; diuerſa ſunt merita reſurgentiũ. Non omnis caro eadem caro: ſed alia hominũ:
un alia pecorum: alia uolucrum: alia autẽ piſcium. Et corpora cæleſtia: & corpora terreſtria. ſed alia quidẽ cæle/
uu ſtium gloria: alia autem terreſtrium. alia claritas ſolis: alia claritas lunæ: alia claritas ſtellarum. Stella enim a
in ſtella differt in claritate. ſie erit & reſurrectio mortuorum. Quod tu ſanctus doctus interpres ſic expoſuiſti:
eſt ut diceres ſpiritales differre a camalibus. Ergo & ſj piritales & carnales in cæleſtibus erunt: & iam non ſolum
4 oues: ſed etiam hirci tui conſendent regna cæloꝶ. ſtellaa ſtella differt in claritate: non oues & hirci: ſed oues

& oues: ideſt ſtella & ſtella. Deniq; alia inquit claritas ſolis: & alia claritas lunæ: ne ſtellam & ſtellam totum

, „ „ „ . . . .
humanæ multitudinis aſſereres genus ſolẽ poſuit & lunam: quos certe inter hircos non poteris numerare.

t Sicinquit erit & reſurrectio mortuorum: ut iuſti in claritate ſolis luceant: & qui in ſequẽti gradu ſunt lunæ
u ſplendore rutilent: ut alius Lucifer ſit: alius Arcturus: alius Orion:alius Mazuroth.& cætera ſtellarum uoca
1 bula: que ſacratæ in Iob uoluminecõtinentur. Omnes enim ait: manifeſtari nos oportet ante tribunal Chri

ſti: ut recipiat unuſquiſq; quæ geſſit per corpus ſiue bonum ſiue malum. Ac ne forſitan dicas: ante tribunal
Chriſti nos manifeſtari: ut boni bona: mali recipiant mala: in eadem epiſtola docet. Qui parce ſeminat par/
i ce & metet: Et qui ſeminat in benedictionibus: de benedictionibus & metet. Certe qui plus G& qui minus ſ. e⸗
e minat de parte ſunt dextra. Et cum unius ſementis genus ſint: tamen menſura & numero differunt. Scribit
ad epheſios idem Paulus: ut nota fieret nũc principatibus & po teſtatibus in cælis:per eccleſiam multiplex &

en

uaria ſapientia dei. Cernis ꝙ in diuerſis agminibus eccleſiæ uaria & multiplex ſapientia dei prædicetur. Nec
4 non in eadem epiſtola: unicuiq; aũt no ſtrũ data eſt gratia: iuxta menſurã gratiæ Chriſti.nõ ꝙ menſura Chri
. ſti diuerſa ſit: ſed tantũ gratiæ eius infunditur: quãtu ualemus haurire. CCap.XLIIII.
Ruſtra igitur oues & hircos quinq; & quinq; uirgines Aegyptios: & Iſraelitas & cætera huiuſcemo/

lio

2 ((

s
„ C

„ di replicas. quia non eſt in præſenti retributio: ſed in futuro. Vnde & dies iudicii in conſũmatione
promittitur: quia nuncnon eſt iudicium. Sine cauſa enim appellatur dies extrema iudicii:ſi modo
udicat deus. In præſentiarũ nauigamus: luctamur: atq; pugnamus: ut in fine perueniamus ad portũ: coro/
nemur: triumphemus. Tu autem peruerſe & lubrice præſentis ſæculi cõuerſationẽ in futuroꝶ exempla pro
ponis: cum utiq; hiciniuſticia ſit: ibi iuſticia: donec intremus in ſanctuarium dei: & intelligamus in nouiſſi/

. mis eorũ. Non aliter ſanctus: aliter peccatot morit. in eodẽ mari nauigãtibus: eadẽ tranquillitas & tẽpeſtas
. cxxxyi.
ſ ,

4

eſt. nõ aliter latro: aliter martyr occidit᷑. Nec alio mõ de adulterio & ꝓſtibulis: alio de caſtis mimoniis naſcũ
tur liberi. Certe dñs & latrones æquali iudicio crucifixi ſũt. Si idẽ eſt huius ſæculi futuriq; iudiciũ: ergo quia
hic pariter crucifixi ſũt: & ĩ futuro ſimiliter habebunt᷑. Paulus & qui eũ uinxerãt:ſimul nauigãt:ſimul ſuſti
nẽt tẽpeſtatẽ: ſimul naui fluctibus diſſipata: in littus euadũt. Negare nõ potes: ꝗn inter uĩctũ & uinciẽtes di
uerſa ſint merita. Et quomõ unũapoſtoli militũq; naufragiũ? Refert poſtea Paulus reuelationẽ. & eos qui
in naui fueraãt: dicit ſibi a dño eſſe donatos. Nunꝗd is cui donant᷑: & qui donant᷑: unius meriti ſũt? Decẽ ſã/
cti peccatricẽ poſſũt eruere ciuitatè? Loth cũ filiabus ereptus eſt de ĩcẽdio. liberati eſſẽt & generi ſi exire uoluiſ
ſẽt. Et certe multa differẽtia eſt ĩter Loth& generos eius. Liberat᷑ Segor una urbs de Pẽtapoli. Et quæ eiuſdẽ
meriti erat: atq; uni ſentẽtiæ ſubiacebat: cui Sodoma & Gomorra: Adama & Seboym ſ. dcnpeibus cuſtodit᷑.
Ecce diuerſũ meritũ in Loth & Segor:& tñ de incẽdio pariter euadũt. Latrũculi qui abſẽte Dauid uaſtauerãt
Sicelech & uxores eoꝶ: & liberos in prædã duxerãt: die tertia cedunt in cãpo. & qᷓdrĩgẽti hoĩes aſcẽſis camelis
fugiut. dic aliquã ĩter eos qui cæſi ſũt: & qui fugere potuerũt eſſe diſtãtiã. Legimus in euãgelio turrẽ Siloe ce
cichll ſuꝑ decẽ & octo uiros: & obrutos occidiſſe. Certe iuxta ſentẽtiã Saluatoris: nõ ſoli fuerant peccatores:
ſed in formidinẽ reliquoꝶ puniti ſũt: ut peſtilẽte flagello ſtultus ſapientior fieret. Si oĩum peccatoꝶ unũ eſt
ſuppliciũ: iniuſte alius occidit᷑: & ꝑ mortẽ alteriustaſtus cõmonet᷑. Opponis mihi Gomor mãne: unãq; mẽ
ſurã & ueſtitũ & capillos & barbã & calciamẽta ex æquo fuiſſe iſraelitaꝶ: ꝗᷓſi nõ & nos Chriſti corpus æꝗliter
accipiamus. Vna eſt in myſteriis ſãctificatio dri & ſerui: nobilis & ignobilis: regis & militis.ꝗꝗᷓ pro accipien/
tiũ meritis diuerſũ fiat unũ eſt. Qui enĩ indigne mãducauerit & biberit: reus erit uiolati corporis & ſãgui
nis Chriſti. Nunqd quia & Iudas de eodẽ calice bibit: de quo & cæteri apoſtoli: unius cum reliꝗs erit meriti:
Quid ſi non uis recipere ſacramẽtũ Certe oẽs eꝗᷓliter uiuimus:unũ trahimus aerẽ:eodẽ humore irrigamur:
iiſdẽ cibis paſcimur. Porro ſi alimẽta cocoꝶ arte mutant᷑ in melius: & fit aliqd ſuauius cõdituris: huiuſcemo
di cibi nõ naturæ ſatiſfacitt: ſed uoluptati æque eſurimus: æque algemus: ſimul attrahimur frigore: æſtibus
& calore diſſoluimur. Sol quoq; ipe & luna & oĩs aſtroꝶ chorus & pluuiæ & mũdus: æꝗᷓliter nobis currũt: &
iiſdẽ oẽs iuxta euãgeliũ imbribus irrigamur: boni & mali: iuſti & iniuſti. Si pſentia exẽpla ſũt futuroꝶ: ergo
& ſol iuſticiæ æꝗliter iuſtis & pctõribus: ĩpiis & ſãctis: Chriſtianis & iudæis atq; gẽtilibus oriet᷑: cũ ſcriptura
dicat: timẽtibus aũt dñm: orier ſol iuſticiæ. Si timẽtibus oriet᷑: ergo cõtẽptoribus & pſeudo ꝓphetis occidet.
Oues quæ ſtãt a dextris:ad regna cæloꝶ ĩtroducunt᷑: hirci ĩ tartaꝶ detrudunt᷑.Parabola iſta:nõ ouiũ inter ſe
merita: & ecõtrario deſcribit hircoꝶ: ſed ĩter oues & hircos tm diſtãtiã facit. Neq; eni ĩ oĩbus locis docent᷑ oĩa.
ſed unaquæq; ſimilitudo ad id refert᷑: cuius ſimilitudo eſt. Sicut & decẽ uirginũ nõ totius gñis humani: ſed
ſollicitoꝶ & pigroꝶ exẽpla ſũt.quoꝶ alteri dñi ſemꝑ pᷣſtolant᷑ aduẽtũ: alteri ſõno & inertiæ ſedãtes futuꝶ iu
diciũ nõ putãt. Vnde & ĩ fine parabolæ dicit᷑: uigilate quia neſcitis diẽ neq; horã. Sed in diluuio liberatus eſt
Noe:& oiĩs orbis ĩteriit:oẽs caro erãt: & ꝓpterea perierũt.Aut num eiuſdẽ meriti dices filios Noe& Noe:pro
pter quẽ filii liberati ſũt?/ Aut maledictũ Cham in eodẽ pones loco:ĩ quo & patrẽ: ꝗa de diluuio ſimul libera
tus eſt? In paſſiõe Xpᷣi oẽs declinauerũt: ſimul ĩutiles facti ſũt: & nõ fuit ꝗ faceret bonũ: nõ fuituſe q; ad unuũ.
Audebis ne igit᷑ dicere:ſic negaſſe Petrũ & cæteros apoſtolos qui fugerũt: quo mõ Cayphã & Phariſæos: & cla
mãtẽ populũ crucifige crucifige talẽ Et ut de apoſtolis taceã: eiuſdẽ ne ſceleris tibi uidebitreus Annas & Ca
phas: & Iudas ꝓditor: cuius & Pilatus: ꝗq nolẽs cõpulſus eſt cõtra dũm ferre ſẽtẽtiã. Quãto maioris merttite
it Iudas: tãto maioris criminis eſt:& ꝗᷓto maioris crimĩs:tãto maioris & poœnæ. potẽtes enĩ potẽter tormenta
patiẽtur. Arbor mala fructus bonos nò facit: nec bona malos. Si hoc ita eſt: rude mihi quomò Paulus cũ eẽt
arbor mala pſeq̃ns eccleſiã Apᷣi: fecit poſtea fructus bonos. & Iudas cũ eſſet arbor bona:ſigna faciens cũ apo

ſtolis: poſtea uerſus ĩ ꝓditorẽ fecerit fructus malos? Tãdiu ergo nec arbor bona malos fructus facit: nec mala

bonos:ꝗᷓdiu uel ĩ bonitate ſua: uel ĩ malitia ꝑſeuerãt. ꝙ oĩs Hebræus æꝗliter facit paſcha: & ſeptimo anno li
ber efficit᷑:& iubilæo ideſt qnꝗᷓgeſimo uniuerſa poſſeſſio redit ad dũos:hoc node pnñᷣti dicit᷑: ſed de futuro:qa
in ſex diebus huius ſæculi ſeruiẽtes: ĩ ſeptio die uero & æterno ſabbato liberemur. Si tñ uoluerimus eſſe libe/
ri: dũ adhuc ſuimus ſæculo. Si aũt noluerimus: pforabit᷑ nobis auricula: i teſtimoniũ ĩobediẽtiæ. & cũuxo/
re & filiis nris quos pᷣtulimus liberati.i.cũ carne & o peribus iu giter ſßuiemus. Parabola aũt ſeminãtis quæ ex
utraq; parte ternos fructus facit: & iuxta apoſtolũ ſuꝑ fũdamẽtũ Xpᷣi alius ædificat auꝶ:argẽtũ: lapides pᷣcio
ſos: alius ligna: fœnu: ſtipulã: cum & ĩ domo magna diuerſa uaſa ſint: pſpicue patet. Et huicuelle cõtradice
re:aptiſſime ĩprudẽtiæ eſt. Tamẽ ne exultet ĩ mẽdacio: & exẽplũ apoſtoloꝶ ĩ piudiciũ cẽtenarii & ſexagenarii
& trigenarii afferat numeri: ſciat ĩ Matthæo & ĩ Marco apoſtolis: ꝗ ſua uniuerſa dimiſerãt: cẽtuplum repro/
miſſũ. In euãgelio aũt lucæ multo plura οXαναπε1ον penitus ĩ nullo euãgelio ꝓ centũ ſcriptũ eſſeſe.
ptẽ. ſeq; aut falſarii aut ĩperitiæ reũ teneri. nec nocere nobis: qa ĩ alio euãgelio a cẽtũ: ĩ alio a trigĩta ĩcipit nu/
merari: cũ oĩs ſcriptura maxiĩeuetus: mĩorẽ pᷣponat numeꝶ: & ſicad maiorẽ gradatĩ cõſcendat. Verbi gra: ut
dicat aliquẽ fuiſſe ãnoꝶ qnq; & ſeptuagĩta & cẽtũ.nec tũ qnq; & ſeptuagĩta plura poterũt eſſe:ꝗᷓ centũ:quæ
priora ſũt nomĩata. Si nõ accipis ĩ bonã partẽ diuerſitatẽ numeri.c.&. N. &. xxx. nec in malã partẽ accipies.
Et idẽ uitiũ erit ſemĩs: qd ſecus uiã cecidit: & ſup petras: & ſup ſpinas. Si & illa tria: & hæcuel ĩ bonã uelĩ ma
lã partẽ ſingula ſũt: ſtultũ fuit ꝓ duabus rebus ſex ſpẽs numerate.pᷣſertĩ cũĩ Matthæo & ĩ Marco & ĩ Luca

— — — — —.— — — — — ·

qui
luif
ld
li,
tat
ece
tes:
ieſ
zme
litr
ien⸗
igui
niti
ur:
mo
lbus
4
un
le.
erle
vin.
ſed
iu
eſt
pro
vera
ni,

in

na
eet
bo
A

li
be
o/
er

ice
mni
1o
ele⸗

.
4

eius & co

narrata parabola Saluator ſemper intulerit: qui habet aures audiendiaudiat. Vbi nihil eſt quod intrinſecus

lateat: fruſtra ad intelligentiã myſticam prouocamur.

¶Cap̃.XLV.
ſt pater& filius mãſionẽ faciunt apud credentes: & ubi Chriſtus hoſpes eſt: ibi nihil deeſſe exiſti
mas: puto ꝙ aliter Chriſtus habitauerit in Chorinthiis: aliter in Epheſiis. Hoc eſt aliter in iis apud
quos Paulus apoſtolus peccata multa rephẽdit: & aliter in iis :quibus ſacramenta a ſæculis ignorata
diſſeruit. aliter in Tito & Timotheo. aliter in Paulo. Certe inter natos mulieꝶ nõ fuit maior Ioãne Baptiſta.
ubi aũt maior dicitur: neceſſe eſt ut cæteros habuerit minores. Et qui minor eſt ĩ regno cælorũ: maior eſt illo.
Vides ergo ꝙ in cælis ſit maximus & minimus. & inter angelos quoq;: & ĩter uiſibiles creaturas ſit multiplex
& infinita diuerſitas. Quare dicũt apoſtoli dñe auge nobis fidem: ſi omniũ una menſura eſt Et dominus ad
diſcipulũ: modicæ fidei quid dubitaſti? In Hieremia quo q; de futuro regno legimus: Ecce dies ueniunt dicit
dominus: ut feriã domũiſrael: & domui Iacob fœdus nouũ: nõ ſᷣm pactũ: quod pepigi cũ patribus ueſtris.
Et poſt paululũ:dabo legẽ meam in uiſceribus eorũ:& in corde eorum ſcribam illã: & ero eis in deum: & ipſi
mihi in populũ: & non docebit uirultra proximũ ſuum:& uir fratrẽ ſuũ: dicens cognoſcite dominũ. Omnes
enĩ cognoſcent me a maximo uſq; ad minimũ.perſj picue ex contextu ipſius loci:futurũ Chriſti regnũ ꝓphe
tadeſcribit. Et qua conſequẽtia ibi erit minimus & maximus: ſi omnes æquales futuri ſunt? Vtiq; ea qua in
in euangelio dicitur: Qui docuerit & fecerit: hicuocabitur maximus in regno cælorum. Qui autẽ docuerit &
non fecerit: erit minimus. In cõuiuio Saluator præcipit: ut inferiorẽ præoccupemus locũ: ne cum maior ue/
nerit: de ſuperiori turpiter extrudamur. Si cadere nõ poſſumus: ſed tm per pœnitentiã ſubleuamur: quid ſi-
bi uult ſchala illa in Bethel:per quam angeli deſcendut: atq; conſcẽdunt: qui de cælis ad terrã ueniũt? Certe ĩ
ter oues & ad dexterã ſtabant: dum ibi eſſent. angeli de cælis deſcẽdũt: & Iouinianus de eorum poſſeſſione ſe

curus eſt. Quis autẽ riſum tenere queat in eo: ꝙ multas manſiones apud patrẽ: eccleſias arbitretur in toto or

be diffuſas: cum manifeſtiſſime ſcriptura doceat ſᷣm euangeliũ Ioannis: non de eccleſiaꝶ numero: ſed de cæ
lorum manſionibus:& æternis tabernaculis: quæ propheta deſiderat: domino fuiſſe ſermonẽ? In domo in/
quit patris mei manſiones multæ ſunt. Siquo minus dixiſſem uobis: quia uado uobis parare locũ: & ſi abie
ro & præparauero uobis locũ: iterum uenia & accipiã uos ad meipſum: ut ubi ego ſum & uos ſitis. Locus &

manſiones quas præparare ſe dicit Chriſtus apoſtolis: in domo utiq; ſunt patris: ideſt in regno cæloru: non

in terra:in qua præſens apoſtolos relinquebat. Simulq; ſenſus ſcripturæ intuẽdus: dicerẽ inquit uobis quia
94 4 P 4 gu

uado & præparabo uobis locũ: ſi non mãſiones multæ eſſent apud patrẽ: hoc eſt ſi nõ unuſquiſe q; manſionẽ

ſibi non ex largitate dei: ſed ex ꝓpriis operibus præpararet. Et ideo nõ eſt meũ parare ſed ueſtrum. quia & iu/
dæ nihil profuit paratus locus: quẽ ſuo uitio perdidit. iuxta quem ſenſũ & illud intelligendũ: quod ad filios
dicitur Zebedei: quoꝶ altera ſiniſtris: alter cupiebat ſedere a dextris. Calicem quidẽ meũ bibetis: ſedere autẽ
a dextris meis ſiuea ſiniſtris: non eſt meũ dare uobis: ſed quibus paratũ eſta patre meo. Non eſt filii dare: &

quomodo patris eſt præparare: Paratæ inquit ſunt in cælo diuerſæ & plurimæ mãſiones: plurimis diuerſiſq;

uirtutibus:quas nõ perſonæ accipiunt:ſed opera. Fruſtra ergo me petitis: quod in uobis ſitũ eſt:quod pater

meus illis parauit: qui dignis uirtutibus ad tantã aſcenſuri ſuntdignitatẽ. Porro qd ait iterũ ueniã & accipi
am uos ad meipſũ: ut ubi ego ſum & uos ſitis: proprie ad apoſtolos loquitur: de quibus & ĩ alio loco ſcriptũ
eſt: ut quomodo ego & tu paterunũ ſumus: ſic & illi in nobis unũ ſint: qui crediderunt: qui pfecti ſunt: qui
poſſut dicere pars mea dominus. Si autẽ non ſũt plurimæ manſiones: quomõ & in ueteri teſtamẽto & in no

uo aliũ ordinẽ pontifex tenet: aliũ ſacerdotes: aliũ leuitæ: alium ianitores: aliũ æditui? Et in limine Ezechielis
ubi futuræ eccleſiæ & cæleſtis Hieruſalẽ ordo deſcribitur: ſacerdotes qui peccauerãt regradantur in ædituos
& in hoſtiarios:& cum ſint in tẽplo dei. hoc eſta dextris:non ſunt ĩter arietes: ſed inter minimas oues. In flu
uio quoq; illo qui de templo egredit᷑: & irrigat falſum mare: & uniuerſa uiuificat: multæ ſpecies piſciũ deſcri
buntur. Quare in regno cælorũ archangeli ſunt: angeli: throni: dominationes: poteſtates: cherubin: & ſera/
phin: & omne nomẽ quod nominat᷑: non ſolum in præſenti ſæculo: ſed etiam in futuro. Sine cauſa diuerſi/
tas nominũ eſt: ubi non eſt diuerſitas meritorũ. Archangelus utiq; aliorũ minoꝶ angeloꝶ archangelus eſt: &
poteſtates & dominationes habent alia: ſuper quæ exerceant poteſtatẽ: & in quæ ſubiecta dominẽtur. Hocĩ
cælis eſt: hoc in myſterio dei. ne nos ſolito more irrideas atq; ſubſannes: ſi ĩperatorẽ poſuerimus: & p̃fectos
ites: & tribunos: & cẽturiones: & manipulos: & reliquũ militiæ ordinẽ. Cap. XLVI.
Llud autẽ qd ait: neſcitis qa corpora ur̃a tẽplũ eſt ſpũs ſancti: ualde friuolũ eſt: cũ ſeriptura diuina
ſoleat & unũ pluraliter: & plura ſingulariter appellare. & tn ſciat in tẽplo quoq; ipo multas eſſe mã/
ſiunculas. eſſe exterius atrium: eſſe interius ueſtibula: eſſe ſanctum: eſſe ſancta ſanctoꝶ: ſunt & culi
næ in templo: ſunt & cellariola: ſunt & torcularia: & uaſorum receptacula. Ita & in tẽplo corporis noſtri: di/

uerſa ſunt merita. Non æque deus omnes inhabitat: nec ad eandẽ menſuram omnibus infunditur. de ſpiri/
tu Moyſi aufertur: & ſeptuaginta preſbyteris datur. Puto aliam eſſe abundantiam fluminis: aliam riuulo/
rum. Heliæ ſpiritus Heliſæo duplex datur. unde & duplex gratia fecit ſigna maiora. Ille uiuus mortuum:

iſte mortuus mortuũ ſuſcitauit. Ille famẽ imprecatus eſt populo: iſte obſeſſæ ciuitati ſub una die hoſtiles co
pias pᷣbuit. licet hoc quod ait: neſcitis quia corpora ueſtra templũ eſt ſpũs ſancti: de cũcta credentiũ dicat ec-
xxxVii

V

—

—

„

cleſia: qui pariter cõgregati unũ Chriſti corpus efficiũt. Hiciã qᷓrit᷑ ĩ corpore: qui pedibus Chriſti dignus ſit:

qui capite: qui oculus eius ſit: qui manus. Quod & duæ mulieres in euagelio: pœnitens & ſacta ſignificãt: qꝗᷓ

rũ altera pedes: altera caput tenet. ãetſi nõnulli æſtiment unãeſſe. & quæ pᷣmũ cœpit a pedibus: eã gradati
ad uerticẽ pueniſſe. Sed & illud qd obiecit: nõ pro his rogo tm: ſed ꝓillis qui credituri ſũt p uerbũ eoꝶ ĩ me:
ut ſicut ego pater in te: & tu in me unũ ſumus: ſta oẽs unũ ſint in nobis. & ꝙ oĩs populus Chriſtianus unũ ſit
ĩdeo quali filii chariſſimi diuinæ cõſortes naturæ.iã ſupra diximus. & nũc plenius inculcãdũ eſt: nõ nos ᷣm
natura: ſed ſᷣm gratiã unũ eſſe in pr̃e & filio. Neq; enĩ eiuſdẽ ſubſtãtiæ eſt: qd Manichæi ſolẽt dicere: aĩa hu/
mana & deus. Sed dilexiſti inqt eos: ſicut & me dilexiſti. Vides ergo ꝙ ĩ cõſortiũ ſubſtantiæ eius aſſumimur:
nõ naturæ eſſe ſed gr̃æ. & ideo nos diligit: quia filiũ dilexit pater: & membra diligunt᷑ ſcilicet a corpore. Quot

quot eni receperũt Chriſtũ dedit eis poteſtatẽ filios dei fieri: ꝗq credũt in nomĩe eius ꝗq nõ ex ſãguibus: neq; ex
uoluptate carnis: neq; ex uolũtate uiri: ſed ex deo nati ſũt. VYerbũ caro factũ eſt: ut nos de carne traſiremus

uerbu. nec uerbũ deſut eſſe qd fuerat. nec hõ pdidit eſſe: qd natus eſt. Gloria aucta eſt: non mutata natura.
Vis ſcire quomõ cũ Chriſto unũ corpus efficiamur:Doceat te ipſe ꝗq cõdidit: qui comedit carnẽ meã: & bibit
ſãguinẽ meũ: hicĩ me manet: & ego ĩ illo.Sicut miſit me uiuẽs pater:& ego uiuo ꝓpter patrẽ: & qui comedit
me: uiuit ꝓpter me. Iſte eſt panis: qui de cælo deſcẽdit. Sed & Ioãnes Euãgeliſta: qui de pectore Chriſti hau/
ſerat ſapiẽtiã: in eadẽ uerba cõcordat dicẽs.In hoc ĩ telligimus ꝙ in eo manemus. & ipſeĩ nobis: qm de ſpiritu
ſuo dedit nobis. Siqs cõfeſſus fuerit: qm Ieſus eſt filius dei:deus in eo manet: & ipſe ĩ deo eſt. Si credis ĩ Chri
ſto: quomõ & apoſtoli crediderũt: unũ cũ eis in Chriſto corpus efficieris. Si aũt temerariũ eſt fidẽ eoꝶ tibi &
opera uẽdicare:qui fidẽ eãdẽ & opa nõ habes: eũdẽ locũ habere nõ poteris. Porro qd iactitas ſponſa: ſororẽ:
matrẽ: & oĩa hæc uocabula unius eſſe eccleſi iæ: cũctoſq; credẽtes his nomibus ſignificari: cõtra te facit. Si enĩ
unus ordo eccleſiæ ẽ: & nõ habet plurima mẽbra ĩ uno corpore:qd neceſſe eſtut ſpõſa ſoror uocet᷑ & mr? Ni/
ſi alioꝶ ſpõſa: alioꝶ ſoror: alioꝶ mater ſit!/ Stãt qdẽ oẽs ad dexterã. ſed alius ſtat ut ſpõſus:alius ut frater:ali
us ut filius. Filioli inquit mei quos iterũ parturio: donec Aps formet in uobis: putaſne eiuſdẽ eſſe meriti eos
ꝗ parturiunt᷑: & ꝗ parturit?: Vnde & ſtulte aſſerere uoluiſti oĩa mẽbra æꝗᷓliter nos diligere. necoculũ pᷣponere
digito: nec manũ auriculæ: ſed ĩ ſinguloꝶ amiſſiõe mẽbroꝶ dolorẽ eſſe cõmunẽ: cũ apoſtolus doceat ad Co/
rĩthios: alia mẽbra eſſe honeſtiora: alia uerecũdiora: & quæ uerecũdiora ſũt: maiore honeſtate circũdari. quæ
uero p ſe honeſta:nr̃a nõ ĩdigere ſollicitudine. Eiuſdẽ ne ordinis arbitraris & meriti os & aluũ: oculus & mea
tus: p quos fimus egerit᷑ & urina: Lucerna inqt corpons tui: eſt oculus tuus. Si oculus cæcus fuerit: totũ cor-
pus ĩ tenebris eſt. Si digitũ amputes:ſi ſũmitatẽ auriculæ:eſt qdẽ dolor:ſed nõ tãtũ dãnũ.nec tãta cũ dolore
deformitas: ꝗta ſi oculos eruas: trũces nares: os diſſeces. Sine aliis mẽbris uiuere poſſumus: ſine aliis oĩno nõ
poſſumus.Sũt peccata leuia: ſũt grauia. Aliud eſt decẽmilia talẽta debere: aliud ꝗᷓdrãtẽ. Et de ocioſo qdẽ uer
bo & adulterio:rei tenebimur. ſed nõ eſt idẽ ſuffũdi & to rꝗri. & erubeſcere & lõgo tpe cruciari. Putas nim eſſe
qd; loqmur? Audi apoſtolũ Ioãnẽ. Qui ſcit fratrẽ ſuũ peccare peccatũ: nõ ad mortẽ petat & dabit ei uitã pec
cãti nò ad mortẽ. Qui uero peccauerit ad mortẽ: ꝗs orabit ꝓ eo? Cernis ꝙ ſi ꝓ peccatis mioribus dep̃cemur:ĩ
petremus ueniã: Si ꝓ maioribus: difficilis ĩpetratio ſit & ĩter peccata & peccata magnã eſſe diſtantiã? Vnde
& de populo iſrael: quia peccauerat peccatũ ad mortẽ: dicit᷑ ad Hieremiã. Noli orare ꝓ populo hoc: nec aſſu
mas ꝓ eis depᷣcationẽ: & nõ obſiſtas mihi: qꝗa nõ exaudiã te. Si aũt oẽs æꝗᷓliter & ĩtroimus ſæculũ: & eximus
de ſæculo: & hoc pᷣiudiciũ futuroꝶ eſt: ergo æꝗliter & iuſti & pctõres habebimur apud deũ:qa nũc pari mõ&
gñamur & morimur. Quod ſi duos cõtẽdis eſſe Ada: alteꝶ terrenũ ꝛalteꝶ cæleſtẽ: & ꝗ ĩ tetreno fuerit eos eſſe
ad ſiniſtrã: ꝗq uero ĩ cæleſti: eos eſſe a dextris. Rñde mihi ĩteri: ut de duobus ffibus ĩterrogẽ. Eſau ĩ terreno fu⸗
it: an ĩ cæleſti- Nulli dubiũ eſt qn ĩ terreno eũ fuiſſe rũdeas. Iacob in quo fuit Dices ꝓtinus ĩ cæleſti? Et quo
mõ ĩ cæleſti fuit: cũ adhuc Xps nõ ueniſſet in carne: ꝗ ſecũdus & cæleſtis Adã dicit᷑? Aut igit᷑ oẽs añ ĩcarnatio
nẽ Xpii ĩ ueteri reputabis Ada: & iuſti quoq; ĩ terreno hoĩe: & ad ſiniſtrã erũt ĩter hircos tuos. Aut ſi ĩpiũ ẽ ibi
Iſaac ponere.ubi Iſmahel:ibi Iacob. ubi Eſau:ibi ſãctos. ubi pctõres: nouiſſimus Adã ex eo tpe numerabit᷑:
quo AXps eſt natus ex uirgine. Et argumẽtũduoꝶ Adã nõ ꝓficiet ouibus & hædis tuis: qa ĩ pᷣmo Adã & oues
& hædos cõuĩcimus fuiſſe: & ĩ uno atq; eodẽ hoĩe: alios a dextris dei ſtetiſſe: alios a ſiniſtris. Ab Adã enĩ uſq;

ad Moyſẽ mo rs ſu 8 oẽs dnata E:etiã ſuꝑ eos ꝗ nõ peccauerũt ĩſimilitudinẽ pᷣuaricatiõis Adã Capᷣ.XxLVII.
¶Beo aũt qd niteris approbare cõuitiũ & homicidiũ racha & adulteriũ & ocioſũ monẽ & ĩ pietatẽ nõ

ſupplicio repẽſ ari: iã & ſupra tibi rũſũ eſt: & nũc breuiter rũdebo. Aut peccatorẽ te negabis: ut nõ ſis
reus gehẽnæ: aut ſi peccator fueris etiã de leui crimĩe duceris ad tartaꝶ. Os inqt qd mẽtitur: occidit
aĩam. Suſpicor te aliqũ ut hoĩem fuiſſe mẽtitũ. oĩs enĩ hõ mẽdaxut ſit ſolus deus uerax: & iuſtificet in pmo
nibus ſuis: & uincat cũ iudicauerit. Aut igit᷑ hõ nõ eris: ne mẽdax ſis: aut ſi qa hõ es:mẽdax fueris:cũ parrici /
dis & adulteris punieris. nulla eſt enĩ inter peccata diuerſitas: & nõ tibi habebi tãtas gr̃as: quos de humili in
ſublime eleuas: quãtum iraſcẽtur: quos propter leue quo tidianũq; peccatũ in exteriores tenebras retruſiſti.
Si aũt in ꝑſecutide:qui ſi uffocat᷑: & qui decolat᷑: & qui fugerit: & qui in carcerẽ retruſus obierit:ĩ uariis luctæ
gñibus una corona uictoriæ eſt: & hoc ꝓ nobis facit. In martyre eni uolũtas:ex qua ipſa mors naſcit᷑:corona
tur. Meũ eſt opponere me gẽtiliũ furori: & dnm nõ negare. lam in illoꝶ arbitrio eſt: aut decolare: aut urere:

☛ —

— — 0&

— yxviiſ

e aut recludere in carcere:aut uaria adhibere gna pœnaꝶ. qd ſi fugero: & in ſolitudinẽ abiero: eadẽ erit corona
moriẽtis: quia eadẽ & cauſa mortis eſt Chriſtus. Ad illud uero qd dicis: ĩter eũ fratrẽ qui ſemp cũ pfe fuerit:
ti & qui poſtea pœnitẽs eſt receptus: nihil penitus diſcrepare: Adicio ſi uis: & drachmã unã: quæ pdita fuerat:
ſg & inuẽtã iũctã eſſe cũ reliquis. & ouẽ unã quã nonagintanouẽ ouibus derelictis bonus paſtor inqſiuit & re
“ tulit: expleſſe numeꝶ cẽtenariũ. Sed aliud eſt pœnitẽtẽ eſſe: & lachrymis ueniã depcari: aliud ſemp eſſecum
m pr̃e. Vnde ꝑ Ezechielẽ ad reportãdã ouẽ & pditũ quõdã filiũ: loqtur paſtor & pater: & ſuſcitabo pactũ meũ
⸗ teecuũ: & ſcies quia ego dñs: & recordaberis: & cõfũderis: ut nõ ſit tibi ultra aperire os præ cõfuſiõe tua:cũ placa
1r tus fuero tibi ĩ oĩbus quæ feciſti. ut nihil minus iuſto habeãt pœnitẽtes: ſufficit eis ꝓoĩ pœna ſola confuſio.
ot Vnde & ĩ alio loco dicit᷑ ad eos:& recordabimini uiaꝶ ueſtraꝶ peſſimaꝶ: & oĩum ſceleꝶ ꝗbus polluti eratis.
ex & diſplicebit uobis in cõſpectu ueſtro in oĩbus malitiis ueſtris: qᷓs feciſtis. Et ſcietis quia ego dñs: cũ bñfecero
i uobis ꝓpter nomẽ meũ: & non ſm uias uf̃as malas:neq; ſm ſcelera ur̃a peſſima. Arguit᷑ quoq; a pre filius:ꝙ
1. ſaluti fris inuideat: & cũ angeli letent᷑ ĩ cælo: ille liuore cruciet᷑. Quanꝗ duoꝶ fratrũ ſimilitudo frugi & luxu
bit rioſi: nõ ad merita totius gnis humani: ſed uel ad iudæi ptineãt Chriſtianiq; pſonas: uel ad ſanctoꝶ & pœni
it iSi?Vvᷣtiuũ. Sup qua parabola libellũ quondã Damaſo epᷣo duũ adhuc uiueret dedicaui. Porro ſi oꝑariis pᷣmæ horæz
/ & tertiæ & ſextæ & nonæ & undecimæ: unus denarius reddit᷑: & ab eis ĩcipit pᷣmiũ: qui nouiſſimi in uinea la/
ien borauerũt: & hicnõ unius tẽporis: & unius ætatis hoĩes deſcribũtur: ſed ab exordio mundi uſq; ad finẽ uoca/
hui tionũ ſacramẽta ſũt diuerſaꝶ. pᷣma hora uocatus eſt Abel & Seth. Tertia Enoch & Noe. Sexta Abrahã Iſaac
InA9 & Iacob. Nona Moyſes & ꝓphetæ. Vndecima gẽtiliũ populus. Cui pᷣmo reddit merces: quia ĩ crucifixũ cre/
bi⸗ dẽs dũm difficultate fidei magnitudinẽ meruit pᷣmioꝶ. Multiq; reges & ꝓphetæ quæſierũt uidere quæ uide-
eni mus: & nõ uiderũt. Vnus aũt denarius: nõ unũ eſt pᷣmiũ: ſed uua uita: & una de gehẽna liberatio. Cæterum
Ny⸗ quomõ ad ĩdulgẽtiã pᷣncipalẽ diuerſoꝶ criminũ rei dimittunt᷑ de carcere: & unuſqſq; ꝓ labore uel opibus ſu
kl is: ĩ hoc uel in illo ſtatu uitæ eſt: ita & denarius ꝗᷓſi indulgẽtia ueri pᷣncipis: oẽs ꝑ baptiſmũ emittit de carcere.
o, Iam noſtri laboris eſt ꝓ diuerſitate uirtutũ diuerſa nobis pᷣmia præparare. Cap. XLVIII.
e . Vcuſq; partes ad ꝓpoſita rũdimus. ſeꝗqᷓns ᷣmo in cõmune ad oẽs rndebit. dñs ad diſcipulos ſuos:
5 Quiuult ĩquit ĩter uos maior eſſe: ſit oĩqum minimus.Si oẽs ĩ cælo æꝗᷓles futuri ſumus: fruſtra nos
, hichumiliamus: ut ibi poſſimus eſſe maiores. De duobus debitoribus qngẽtoꝶ denarioꝶ & ꝗnqua
ne ita: cui plus dimittit᷑ plus amat. Vñ & Saluator: dico inqt tibi remittunt᷑ ei peccata multa: qm dilexit mul/

tũ. Cui auũt minus dimittit᷑: minus diligit. Qui minus diligit: & minus ei dimittit᷑: utiq; ĩ minori gradu erit.
