ſus ad porcos egeſtate cõtabuit. Dæmonũ cibus eſt ebrietas: luxuria: fornicatio: & uniuerſa uitia. hæc blanda
ſũt & laſciua:& ſẽſus uoluptate demulcẽt.ſtatĩq; ut apparueriĩt ad uſũ ſui prouocãt. Quibus ideo luxurioſus
adoleſcẽs nõ poterat ſaturari: ꝗa ſemp uoluptas famẽ ſui hẽt: & trãſacta non ſatiat: & ſathanas cũ aliquẽ ſua
arte decepit: & ppriũ ei ĩpoſuerit iugũ: ulrra ad uitioꝶ abũdãtiã nõ ꝓcurat: ſciẽs eſſe iĩ mortuũ.ſicuti multos
idolatras uidemus panis miſeria & egeſtate cõfectos. Ii ſũt ĩ qbus ꝓpheticus ſᷣmo cõplet᷑. oĩbus meretricibus
dant᷑ mercedes. Tu aũt dediſti mercedẽ oĩbus amatoribus tuis: & nõ accepiſti mercedes. Poſſumus aũt & ali/
ter ſiliqᷓs ĩterpᷣtari. dxmonũ cibus ẽ carmĩa poetaꝶ: ſæcularis ſapia: rhetoricoꝶ põpa uerboꝶ. hæc ſua oẽs ſua
uitate delectãt: & dũ aures uerſibus dulci modulatiõe currẽtibus capiũt: aĩſam quoq; penetrãt & pectoris ĩter
na deuincũt. Veꝶ ubi cũ ſũmo ſtudio fueriĩt ac labore plecta: nihil aliud niſi ĩanẽ ſonũ & pᷣmonũ ſtrepitũ ſu/
is lectoribus tribuũt. nulla ibi ſaturitas ueritatis: nulla iuſticiæ refectio repit᷑. Studioſi eaꝶ ĩ fame ueri & uirtu
tũpenuria pſeuerãt. Huius ſapiæ typus & ĩ Deuteronomio ſub mulieris captiuæ figura deſcribit᷑: de qua di/
uina uox pcipit: ut ſi iſraelites eã hr̃e uoluerit: uxorẽ Caluitiũ ei faciat: ungues pᷣſecet:& pilos auferat.& cum
mũda fuerit effecta: tũc trãſeat in pictoris amplexus. Hæc ſi m lr̃am ĩtelligimus: nonne ridicula ſũt? Itaq; &
nos hoc facere ſolemus qñ philoſophos legimus: qñ ĩ manus nias libri ueniũt ſapiæ ſæcularis. ſiqd ĩ eis utile
repimus: ad nrm dogma côuertimus. ſiqd uero ſupfluũ deidolis: de amore: de cura ſæcularium reꝶ hæc radi
mus. His Caluitiũ iducimus. hæc ĩ unguiũ more ferro acutiſſimo deſecamus. Vn & apoſtolus ꝓhibet: ne in
idolio ꝗs recũbat dicẽs: uidete aũt ne hæc licẽtia ur̃a offẽdiculũ fiat ĩfirmis. Si.n.qs uiderit eũ ꝗ hẽt ſciam in
idolio recũbẽtẽ: nõne cõſcia eius cũ ſit ĩfirma:ædificabit᷑ ad mãducãdũ idolotheta: & peribit ꝗ ĩfirmus ẽ in tua
ſcia ff: ꝓpter quẽ Xpᷣs mortuus ẽ None tibi uidet ſub aliis uerbis dicere: ne legas philoſophos: oratores: poe-/

tas: nec ĩ eoꝶ lectiõe reqeſcas? Nec nobis blãdiamur: ſi ĩ eis ꝗᷓ ſũt ſcripta nõ credimus: cũ alioꝶ cõſciĩa uulnere

tur: & putemur ꝓbare qᷓ dũ legimus nõ reprobamus. Alioꝗn ꝗᷓle erit: ut exiſtimemus apoſtolũ eius ꝗ ueſceba
tur ĩ idolio cõſcſam reprobaſſe: & eũ dixiſſe ꝑfectũ: quẽ ſciret de idolothetis mãducare? Abſit ut de ore Nßiano
p iii .cxliii.

„

*

li i⸗

ſonet: Iupiter oĩ potẽs: & me hercule: & me caſtor: & cætera magis portẽta ꝗᷓ numĩa. At nũc etiã ſacerdotes dei
omiſſis euageliis & pphetis uidemus co mœdias legere: amato ria bucolicoꝝꝶ uerſ uũ uerba canere:tenere Virgi
liũ:& id qd ĩ pueris neceſſitatis ẽ:crimẽ ĩ ſe facere uolũtatis. Cauẽdũ igit᷑: ne captiuã uelimus hr̃e uxorẽ:ne in
idolio recj bamus:aut ſi certe fuerimus eius amore decepti: mũdemus eã:& purgemus oẽm ſordiũ errorẽ.nec
ſcãdalũ patiat᷑ ff: ꝓ quo xpᷣs mortuus ẽ: cũ ĩ ore xpᷣiani carmĩa ĩ idoloꝶ laude cõpoſita audierit pſonare. In ſe
aũt cõuerſus dixit: ꝗᷓ̃ti mercẽnarii ĩ domo pr̃is mei abũdãt pãibus: ego aũt hic fame peo? Mercẽnarios ſᷣm aliũ
ĩtellectũ eos aĩaduertimus ex iudæis:ꝗq ob pntia tm: legis pᷣcepta cuſtodiũt. Hi iuſti ſũt & miſicordes:nõ ob ip

ſãiuſticiã & ob ipᷣm miſicordiæ bonũ:ſed ut a deo terrenæ fœlicitatis & lõgæ uitæ pᷣmiũ cõſeqᷓnt᷑:ꝗ aũtiſta de

ſiderat: merito cõpellit᷑ ad obſequiũ pᷣceptoꝶ: ne eoꝶ pᷣuaricatiõe qꝗᷓ iuſſa ſut: careat cõcupitis: porro ubi metus
ẽnõ ẽ dilectio. pfecta ꝗppe dilectio foras mittit timorẽ. Nã ꝗ diligit: nõ ideo ĩperata cuſtodit: qa aut timore
pœnaꝶ aut pᷣmii auiditate cõpellit᷑: ſed hoc ipᷣm qd a deo iubet ẽ optimũ.Sẽſus itaq; iſte ẽ. Quãti ex iudæ
is ob pntia tm bona a dei obſeqo nõ recedũt: & ego egeſtate cõficior? Surgẽs ibo ad pr̃em meũ. Pulchre ait ſur/
gẽs. pr̃e ꝗppe abſete nõ ſteterat. pctõꝶe iacere: iuſtoꝶ ſtareẽ. Ad Moyſẽ dr:tu uero hic ſta mecũ. & ĩ cẽteſimo tri
ceſimotertio pſalmo: ecce nũc bñdicite dũĩm oẽs ſerui dni: ꝗ ſtatis ĩ domo dni. Ad bñdictionẽ dñi ſtãtes pphe
ta ĩ domo dni cohortat᷑.& dicã illi:pr̃ peccaui ĩ cxlũ & corã te:iã nõ ſũdignus uocari filius tuus.peccauerat in

cælũ ꝗ hieruſalẽ cæleſtẽ reliqrat mrem. Peccauerat corã pre: ꝗ cõditore deſerto fuerat ligna ueneratus. nõ erat

dignus uocari filius dei: q ſeruus eẽ maluerat idoloꝶ. Ois. n. ꝗ facit pctm: uus ẽ pcti: & ex diabolo pf̃e natus

ẽ. Fac me ſicut unũ de mercenariis:fac meĩ quit ſicut unũ exiudæis:ꝗ te ob pñtium tm reꝶ ꝓmiſſa uenerant᷑.

Recipe filiũ pœnitẽtẽ: ꝗq mercenariis tuis peccãtibus ſæpiſſime peꝑciſti: & uenit uſq; ad pr̃em ſuũ. Venimus
ad prem: qñ a porcoꝶ recedimus paſtiõe: m illud.ſtatĩ ut cõuerſus ĩgemueris: ſaluus eris. Cũq; adhuc longe
eẽt: uidit eũ pr̃eius: & miſicordia motus ẽ.Añ ꝗᷓ dignis opibus & uera pnĩa ad pr̃em rediret antiquum: deus
apud quẽ cũcta futura iã facta ſũt: & qẽ oĩum pᷣſcius futuroꝶ:ad eiuſdẽ pᷣcurrit aduẽtũ.& ꝑ uerbũ ſuũ qdcar
nẽ ſũpſit ex uirgĩe:reditũ filii ſui iunioris anticipat. & p̃currẽs ĩcubuit ſuꝑ collũ ip̃ius.Añ uenit ad terrã:ꝗᷓ ille
domũ cõfeſſionis ĩtraret. Incubuit ſuꝑ collũ ipſius.i.corpus ſũpſit humanũ. & ſicuti Ioãnes ſuꝑ pectus recu

buit: ꝗ ſecretoꝶ eius effectus ẽ particeps: ita & iugũ ſuũ leue.i.mãdatoꝶ ſuoꝶ facilia p̃cepta ex gra magis ꝗᷓ ex
merito ſupꝑ iuniorẽ filiũ collocauit.Et oſculatus ẽ eũ:iuxta illud qd ĩ cãtico cãticoꝶ eccleſia de ſpõſi pᷣſtolatu:

aduẽtu dep̃cãs: oſculet᷑ me oſculo oris ſui. Nolo mihi dicẽs ꝑ Moyſẽ nolo ꝑ ꝓphetas loquat᷑: ipſe meũ corpus
aſſumat. ipſe me oſculet᷑ ĩ carne: ut & illud quoq; qd Eſaia ſcriptũ ẽ huic ſniæ coaptemus. Siꝗᷓris ꝗᷓre: & ad
me hĩta ĩ ſaltu. Et ibi qppe flẽs eccleſia clamare iubet᷑ ex ſeyr: qa ſeyr piloſus & hiſpidus ĩterpᷣtat᷑: ut & ãtiquũ
gẽtiliũ ſignificet horrorẽ. Illa pari ſimilitudie rũdente nigra ſũſed formoſa filia hieruſalẽ. Dixit aũt illi filius:
pr̃ peccauiĩ cælũ & corã te:iã nõ ſũdignus uocari filius tuus.dicit ſe nõ eẽ dignũ filiũ nucupari: & tũ ex natu/
ræ uoce exilla ſubſtãtia quã illi pr̃ fuerat aliqñ largitus:ĩ nomẽ trepidus ueritatis erũpit.pr̃ ĩquiẽs peccaui cæ
lũ.fruſtra igit᷑ qdã argumẽtant᷑ nomẽ pr̃is ĩ ſãctis tmmodo cõuenire:cũ etiã deũ pr̃em uocet:qꝗ ſe filii noĩe cõ/
fitet᷑ idignũ: niſi forte ideo pr̃em audet uocare:qa plena mẽte cõuerſus ẽ. Dixit aũt pr̃ ad pueros ſuos.celerius
ꝓferte ſtolã porẽ: & ĩduite eũ ſtolã quã Adã peccãdo pꝑdiderat.Stola q̃ ĩ alia parabola ĩdumẽtũ dr̃ nuptiale.i.

ueſtẽ ſpũs ſãcti: quã ꝗ nõ habuerit:nõ põt regis ĩtereſſe cõuiuio.Et date annulũ ĩ manu illius ſignaculũ ſimi

litudis Xp̃i:m illud:ĩ quẽ credẽtes ſignati eſtis: ſpu repromiſſiõis ſctõ. Et ad pᷣncipẽ dr Tyri:ꝗ ſimilitudinẽ
cõditoris amiſerat. Tu es ſignaculũ ſimilitudĩs & corona decoris: ĩ delitiis paradiſi dei natus es. Eſaias quoq;
de hoc ſignaculo loqr . tũc manifeſti erũt ꝗ ſignant᷑. Hoc ſignaculũ ĩ manu dat᷑: qũ opa iuſticiæ ſcriptura ſi/
S ut ibi factũ ẽ uerbũdni ĩ manu Achæi ꝓphetæ. & ad hieruſalẽ: ornaui te ĩquit ornamẽto: & ĩpoſui ti
i armillas circa manus tuas. Rurſũ ad eũ q ĩdutus ẽ podere:alius locus ſignaculi demonſtrat᷑. ptraſi ꝑ mediã

hieruſalẽ: & da ſignaculũ ĩ frõtibus uiroꝶ gemẽtiũ & dolẽtiũ ĩ oĩbus iniqtatibus ꝗᷓ fiũt in medio eoꝶ. Quare

ut poſtea poſſẽt dicere:ſignatũ ẽ ſuꝑ nos lumẽ uultus tui dne:& calciametũ ĩ pedibus eius. Spõſi ꝗqppe pdide

rat dignitatẽ: & nudis pedibus paſcha celebrare nõ poterat. Hæc ſũt calciamẽta: de ꝗbus dñs ait: & calciaui te

iacĩtho: & calciamẽta ĩ pedibus eius: necubi coluber ĩſidiãs plãtã ĩgrediẽtis ĩuaderet: & ſuꝑ ſcorpiones & ſpẽ/

tes ſecurius ambularet: ut p̃pararet ad euãgeliũ pacis. iã nõ gdiẽs ᷣm carnẽ ſed ſᷣm ſpm̃:& dictũ ei ppheticũ cõ

ueniret.ꝗᷓ ſpecioſi pedes euãgelizãtiũ pacẽ: euãgelizãtiũ bona. Etafferte uitulũ ſaginatũ: & occidite: & mãdu
cemus: & epulemur: qm hic filius meus mortuus fuerat:& reuixit: pierat: & ſuẽtus ẽ. Vitulus ſaginatus: qad
pnĩæ ĩmolat᷑ ſalutẽ: ipſe ſaluator ẽ:cuius quotidie carne paſcimur:cruore potamur. Fidelis metũ lector ĩtelli
gis: qa eius pĩguedie ſaturati in ructũ laudis eius erũpimus dicẽtes. Eructauit cor meũ uerbũ bonũ: dico ego

opa mea regi. licet ꝗqdã ſupſtitioſe magis ꝗᷓ uere:nõ còſiderãtes textũ pſalmi:ex pris pſona arbitrent᷑ hoc ĩtelli /

gi. Quod aut ait epulemur: qm hic filius meus mortuus fuerat: & reuixit: pierat: & ſuẽtus eſt: ad eũdẽ parabo
læ ſupioris ptinet ſẽſũ:ĩ qua dr: ſic dico uobis:qa gaudiũ erit corã angelis dei ſuꝑ uno pctõre pnĩam agẽte. Et
cœperũt epulari. hoccòuiuiũ quotidie celebrat᷑. quotidie pr̃ filiũ recipit. Sẽper Ap̃us credẽtibus ĩmolat᷑. Erat
aut filius illius ſenior ĩ agro. Hucuſq; de pſona filii iunioris diſputatũ ẽ: quẽ ᷣm pñtẽ parabolã: ĩ publicanis
& pctõribus q adño ad pnĩam ꝓuocabant᷑: debemus accipe. ᷣm myſticos aut ĩtellectus de futura quoq; uoca
tiõe gẽtiũ ꝓphetari. Nucad ſeniorẽ filiũ mo tranſgredit᷑: quẽ multi ſimpliciter ad oĩum ſctõꝶ pſonã: multi

Pprie

enldts ꝓprie ad iudæos referũt: & de ſãctis qdẽ nõ difficilis ſterpᷣ̃tatio ẽ:ĩ eo qd drinunꝗᷓ mãdatũ tuũp̃teriui:licet il/
er in lud uideat᷑ obſiſtere: qd reuerſiõi ffis ĩuideat. In iudæos aũt cũ liuor in fris ſalute conueniat: hoc repugnat:ꝙ
oteen nunꝗᷓ ſe dicat eius p̃teriſſe mãdatũ. de ꝗbus qd nobis uideat᷑: ſuis ĩ locis conabimur explanare. Erat auũt filius
ettoti illius ſenior ĩ agro: in terrenis opibus labore deſudãs: lõge a gra ſcti ſpũs: & a cõſilio pris extorris. hic ẽ qait:
Unate l⸗ agrũ emi: & neceſſe hẽo exire & uidere illũ: rogo te habe me excuſatũ. Hic ꝗ iuga boũ emit qnq;: & legis onere
tosbnili depᷣſſus: terrenoꝶ ſẽſuũ uoluptate pfruit᷑:hic qui uxore ducta ire ad nuptias nò põt: & effectus caro nequaꝗᷓ
Gnöobi unũ põt eẽ cũ ſpu. In huius pſona etiã illius parabolæ oparii cõgruuũt: ĩ qua pᷣma tertia ſexta nona hora.i. uo/
hütiſlace catiõibus uariis mittunt᷑ ad uineã: & ĩdignant᷑ ſibi undeciæ horæ oparios coæꝗᷓri. & cũ ueniret & appropiqua B
bimenn ret domui: audiuit ſymphoniã & choꝶ. Illud qd ĩ quodã pſalmo ſupſcribit᷑ ꝓ melech: huic ſẽſui cõuenit. Si
Attimote ꝗqdẽ melech chorus ĩ unũ cõcĩnẽs dr̃. Male aũt qdãde latinis ſymphoniã putãt eẽ genus organi:cũ cõcors ĩ dei
itietindt laudibus cõcẽtus ex hoc uocabulo ſignificet᷑. Symphonia ꝗppe cõſonãtia expᷣmit᷑ iĩ latino. Et uocauit unũ de
chreutſin pueris: & ĩterrogauit ꝗdnã eſſẽt hæc. & nũc ĩterrogat iſrael: qre deus ĩ gẽtiũ aſſũptiõe lætet᷑: & æmulatiõe cru/
cilimot, ciatus pr̃nã ſcire nõ pòt uolũtatẽ. Qui ait illi qm fr tuus uenit: & occidit pr tuus uitulũ ſaginatũ: qm ĩcolumẽ
Kürepp illũ recepit. cauſa læticiæ: ꝙ pari ĩ dei laudes toto orbe uoce cõcĩnit᷑.ſalus ẽ gẽtiũ: ſalus ẽ pctõꝶ. lætant angeli:
1õ oĩs ĩ gaudiũ creatura cõſẽtit:& de ſolo dr̃ iſrael. Iratus aũt noluit ĩtrare:iraſcit᷑ ſe abſente fr̃em eẽ ſuſceptu:ira
tus nöen ſcit᷑ e uiuere: quẽ putabat extictũ. & nuũc foris ſtat iſrael: & nũcdiſcipulis euãgelia in eccleſia audiẽtibus: mĩ
opiennne eius & fres foris ſtat qᷓrẽtes eũ. Egreſſus aũt pr̃ illius cœpit rogare eũ:ꝗᷓ benignus & clæmẽs pr rogat filiũ: ut læ
– ticiæ domus particeps fiat. Rogat aũt pr̃ papoſtolos: rogat p euãgelii pdicatores. E qbus Baulus ait. p̃camur
jVin ꝓ xpo recõciliamini deo. Et alibi:uobis oportebat pᷣmũ ãnũciare uerbũ dei: ſed qa reppuliſtis illud & ĩdignos
Auehnge uos iudicaſtis æternæ uitæ: ecce cõuertimur ad gẽtes. Ipe aũt rũdẽs ait pri ſuo: ecce tot annis ſeruio tibi. Pr ſup
Wunsen plex ad cõcordiã depcat᷑: ille iuſticiã ꝗᷓ ĩ lege ẽ cõſeqᷓns dei iuſticiæ nõ ſubiicit᷑. Porro quæ maioriuſticia dei: ꝗᷓ
inigte ignoſcere pœnitẽtibus: filiũ ſuſcipe redeutẽ Ecce tot annis uio tibi: & nunꝗᷓ mãdatũ tuũ p̃teriui. qᷓſi hocip/-
rüöl ſũ nõ lit pterire mãdatũ: ſalu ti alterius ĩ uidere: añ deũ ſe iactare iuſticiæ: cũ nemo corã eo müudus ſit. Quis. n.
ehuttl lætabit caſtũ ſe hre cor: necſi unius ꝗdẽ diei fuerit Mauid cõfitet᷑ ĩ miqtatibi cõceptus ſe ũ: & ĩ delictis cõcepit
niie memi mea. Et ĩ alio loco: ſi iniqtatẽ attẽdis dne: qs ſuſtinebit Et hic icit nunꝗᷓ ſe pteriſſe mã datũ totiẽs ob
ſsſtln idolatriã captiuitatibus traditus. Ecce tot annis uio tibi: & nunꝗᷓ mãdatũ tuũ ptenui. Hoc c Paulus apo/
Nim ſtolus loqt qd ergo dicemus? ꝗa gẽtes ꝗᷓ nõ ſectabant iu ſticiã: cõprehẽderũt iuſticiã: iuſticiã ꝗᷓ ex fide 6. Iſrael
— uero ſectãdo legẽ iuſticiæ: ad legẽ iuſticiæ nõ puenit. Qu ire? qa nõ ex fide: ſed ꝗſi exopibus legis. põt ergo &
* ex eius pſona dici: ꝗ iuxta eüdẽ apoſtolũ 1iuſticia ꝗᷓ ex lege e:ſine rephẽſiõe uerſatus ſi it. licet mihi uideat᷑ ma/
tliͤr gis ſe iactare iudæus: ꝗᷓ uera dicere ad exẽpluũ illius phariſæi dicẽtis: deus gĩas ago tibi qa nõ ſũ ſicut cæteri ho/
. miũ raptores: iniuſti: adulteri: ſicut & hic publicanus. Oro te nõne tibi uider ea ꝗᷓ ille de publicano dixerat: di/
jeial cere iſte de fre Hicẽ ꝗ comedit oẽm ſubſtãtiã ſuã:uiuẽs cũ meretricibus. Ad id aũt qd ait: mãdatũ tuũ nunꝗᷓ
ctaanlie pᷣteriui: pñis ſmo nõcõgruit. nõ enĩ cõfirmauerat uera eẽ ꝗqᷓ dixerat filius: ſediraſcẽtẽ alia rõne cõpeſcuit. fili tu
inoſec ſempꝑ mecũ es. Nunqd ait: b qdẽ dicis: & feciſti cũcta ꝗᷓ iuſſerã? Sed mecũ es ſemp: mecũ es lege qua ſtrĩgeris
clleis mecũ es dũ mihi & r captiuitatibus erudiris. mecũ es nõ qa peepta mea cõpleueris: ſed ꝙ te ĩ loõgã regionẽ abi/
püikei re nõ paſſus ſũ. mecũ es ad extremũ: m illud qd locutus ſũ ad Dauid. Sidereliꝗᷓ rint filii eius legẽ meã: & ĩ iu
lüſimi diciis meis nõ ambulaueriĩt: ſi iuſticias meas pphanauerit: & mãdata mea nõ cuſtodierit: uiſitabo ĩ uirga ini/
tudn⸗ qtates eoꝶ: & ĩ flagellis iniuſticias eog. miicordiã aũt meã nõ auferã ab eis. quo teſtĩonio & id ĩ quo filius ſe
noch nior gloriat᷑: falſũ eẽ cõuincit᷑: dũ ĩ dei iudiciis nõ ambulat: & eius mãdata nõ facit. Et quõ iſta nõ faciẽs cũ pa
tura 1 tre ſemp fuiſſe docet dũ peccãs uiſitat᷑ ĩ uirga: & uiſitato miſericordia nõ negat᷑. Nec mirãdũ pr̃i eũ auſum
pollit fuiſſe mẽtiri:ꝗ ffi potuit ĩuidere:maxĩe cũ ĩ ſ iudicii ꝗqdã ĩpudẽtius mẽtiant᷑ dicẽtes. Nõne ĩ noĩetuo come/
pmeli dimus & bibimus: & uirtutes multas fecimus: dæmonia eiecimus? Quid uero ſit: & oĩa mea tua ſũt: ſuo loco
Que cõgruẽtius explicabit᷑. Et nunꝗᷓ dediſti mihi hædũ: ut cũ amicis meis epularer. Tãtus ĩquit iſrael ſãguis effu
peait ſus ẽ: tot hoĩum cæſa ſũt milia:& nullus eoꝶ niæ extitit ſalutis redẽptor. Ipſe Ioſias ꝗ placuit ĩ cõſpectu tuo:
Auut & nup Machabæi: ꝗ ꝓ tua hæreditate pugbãt: cõtra fas ſctĩtatis hoſtiũ gladiis ĩterẽpti ſũt: & nullius cruorno
efp⸗ bis reddidit libertatẽ. Ecce adhuc romano ĩperio ſubiacemus. nõ ꝓpheta: nõ ſacerdos: nõ iuſtus ꝗſꝗᷓ ĩmolatus
hetcio⸗ ẽ nobis.Et p luxurioſo filio.i.ꝓ gẽtibus: ꝓ pctõribus totius creaturæ creatoris glorioſus ſanguis effuſus eſt.
e nict Cũq; merẽtibus miora nõ dederis: ĩmeritis maiora tribuiſti. Nunꝗᷓ dediſti mihi hædũ: ut cũ amicis meis epu
bl larer. Erras iſrael dic potius ut tecũ epularer: aut põt eẽ tibi aliqꝗᷓ iocũditas: niſi pr̃e tecũ celebrãte cõuiuiũ:Sal/
Porinl tẽ exẽplo docere pñti. Reuerſo filio iuniore & pr lætat᷑: & pueri. Mãducemus ait: & epulemur. nõ mãducate:
dico e & epulamini. At tu ea mẽte qua ĩuides ffi: qua a pr̃is recedis aſpectu: & ſemp in agro es: nũc quoq; uis eo abſẽ
weinl te inire cõuiuiũ. Nunꝗᷓ dediſti mihi hædũ: nunꝗᷓ pr̃ deteriora dat munera. hẽs uitulũ ſaginatũ ĩmolatũ:ĩgre/
epanto dere:mãduca cũ fre. Quid hedũ ꝗᷓris cui agnus ẽ miſſus Et ne ſimules te neſcire ꝙ miſſus ẽ: Ioãnes tibi eũĩ he
giel remo demõſtrauit. Ecce agnus dei: ecce ꝗ tollit peccata mũdi. Et pr̃qdẽ adem & pnĩam tribuẽs te hortat᷑
lot ad uitulũ:nõ ĩmolãs hædũ quẽ ſtare ſcit ad ſiniſtrã. Tu uero ĩ fine ſæculi ipſe tibi es hædu ĩmolaturus Anti/
blans chriſtũ: & cũ amicis tuis ſpiritibus ĩmudis eius carne ſaturãdus: expleto uaticinio Iu cõfregiſti caput draco/
n nis magni: dediſti eũ eſcã populis æthiopũ. Cuũ aũt filius tuus hicꝗ deuorauit oẽm ſi ubſtatia uã uiuẽs cũ me/
imli p iiii cxliiii.

N⸗

retricibus uenit: occidiſti ei uitulũ ſaginatũ. Cõfitet᷑ & nũc iſrael ſaginatũ uitulũ fuiſſe ꝗcæſus ẽ. ĩtelligũt ue/

niſſe Xp̃ᷣm. ſed torꝗnt᷑ ĩuidia: & nolũt ffe nõ pereũte ſaluari. Ipe aut dixit illi. fili tu ſemꝑ mecũ es: & mea oĩa
tua ſũt: filiũ uocat: licet ĩtrare nolẽtẽ. Quõ aũt dei oĩa iudæoꝶ ſũt? nunqd ãgeli: throni: dnatiões:cæteræq; uir
tutes Oĩa ergo ĩtelligamus legẽ ꝓphetas eloqa diuia. Hæc ei dedit: ut lege eius meditaret die ac nocte: m il
lũcanonẽ quẽ ſæpe expoſuimus ſcripturaꝶ. Dĩa nõ ad totũ referẽda eẽ: ſed ad partẽ maximã: ut ibi: oẽs decli
nauerũt ſimul ĩutiles facti ſũt. & alibi:oẽs ꝗq uenerũt an me fures fuerũt & latrones. Et Paulus ad corinthios.

oĩbus ĩquit oĩa fctũs ſũ:ut oẽs lucrifacerẽ. Et ad philippẽſes:oẽs enĩ ꝗᷓ ſua ſũt:ꝗᷓrũt.nõ ea ꝗᷓ ſũt lIeſu xpᷣi. Quã

ꝗᷓ nihil unꝗᷓ illi negaſſe credẽdũ ſit: quẽ ad ſuũ uitulũ hortat᷑ edẽdũ. Epulari nos oportet & gaudere: qm hic fr

tuus mortuus fuerat: & reuixit. pierat: & ĩuentus 6. Cõfidamus igit & nos uiuere poſſe p pniam: ꝗ fueramus

mortui p delicta. Et hic qdẽ ipe filius reuertit᷑. In ſupioribus uero ĩ oue ſcilicet & ĩ dragma: qd errauerat: affer
tur.& qd pierat:ĩuenit᷑.& ſimili tres parabolæ fine claudunt᷑:dũ ĩ iſta ponit᷑ pierat: & ĩuentus e: ut intelliga/
mus diuerſis ſimilitudibus de eadẽ pctõgꝶ ſuſceptiõe ſignatũ. Et qdẽ ĩ ethnici pſona dicta ſint & iudæi. Videa
mus aũt quõ ſuꝑ ſctõ gãñaliter & pctõre parabola iſta poſſitĩ telligi: & de cæteris ꝗn iuſto cõueniat: n 6 ambigi
tur.Illud ẽĩ quo legẽti ſcrupulus cõmouet᷑: cur iuſtus ſaluti pctõris ĩuideat: & ĩtantũ iracũdia repleat᷑: ut nec
fris miſicordia:nec pr̃is pᷣcibus:nec totius domus iocũditatis ſupet᷑. Ad qd breuiter rũdebimus. Oẽm mundi
iſtius iuſticiã ad dei cõparationẽ nõ eẽ iuſticiã. Quõ.n. ex pctis Hieruſalẽ Sodoma iuſtificat᷑: nõ quo ipſa ſit
iuſta: ſed quo maioribus delictis fiãt mĩora delicta:ita & hoĩem uniuerſa iuſticia nõ ẽ deo collata iuſticia. De
niq; Paulus ꝗ dixerat: quotquot ergo pfecti hoc ſapiamus: ĩ alio loco cofitet᷑ & clamitat: O ꝓfũdũ diuitiaꝶ ſa

piẽtiæ & ſcĩæ dei: ꝗᷓ ĩſcrutabilia ſũt iudicia eius: & in inueſtigabiles uiæ eius? Et alibi ex parte cognoſcimus: &
ex parte ꝓphetamus: & nũc ꝑ ſpeculũ uidemus in enygmate. Et ad romanos: miſer ego hõ: qs me liberabit de

corpe mortis huius Ex ꝗbus oĩbus edocemur: dei ſolius pfectã eẽ iuſticiã: ꝗ ſolẽ ſuũ oriri facit ſuꝑ iuſtos & in
iuſtos. dat pluuiã ſerotinã: & matutinã merẽtibus pariter & nõ merẽtibus ꝗ de uicis angulis & plateis inuitat
ad nuptias: & deĩtus quoſdã iã qᷓſi ſecuros expellit foras. Et ouẽ ꝗᷓ ad exẽplũ filii pœnitẽtis ipſa redire nõ pote
rat: uel nolebat: ꝗᷓrit. & ſuenit: & ĩuentã ſuis humeris reportat. multũ enĩ errando laborauerat. Vt aũt docea/
mur: ſctõs quoq; cadere poſſe ĩuidiã: & ſoli deo purã clæmẽtiaã dering filioꝶ Zebedei cõſideremus exẽplũ
ꝓ ꝗbus cũ mr mota pietatis affectu nimis grãdia poſtulaſſet: reliq decẽ diſcipuli ĩdignati ſũt. Et leſus aduo/
cãs eos dixit. Scitis ꝗqa pncipes gẽtiũ dñant eoꝶ. & ꝗ maiores ſũt: ptãtẽ exercẽt ĩ eis. Nõ ita erit ĩter uos:ſed qui
cũq; uoluerit ĩter uos maior eẽ: ſit ueſter mĩſter. & ꝗcũq; ur̃m uoluerit ĩter uos eẽ pᷣmus:ſit ueſter uus. Quõ
filius hoĩs nõ uenit mĩſtrari: ſed mĩſtrare & dare aſam ſuã redẽptionẽ ꝓ multis. Nulli piculoſũ: nulli uideat᷑
eẽ blaſſemũ:ꝙ & in apoſtolos ĩuidiæ malũ diximus potuiſſe ſubrepe: cũ etiã de ãgelis hoc dictũ putemus. Sy

dera ꝗppe nõ ſũt mũda ĩ cõſi pectu eius: & cõtra angelos ſuos puerſu d ĩtellexit.Et ĩ pſalmis dr:nõ iuſtificabi

tur ĩ cõſpectu eius oĩs uiuẽs. Nò ait nõ iuſtificabit᷑ oĩs hõ:ſed oĩs uiuẽs.i.nõ euãgeliſta:nõ apoſtolus:nõ pro
pheta. Ad maiora cõſcẽdo:nõ angeli:nõ throni:nõ dñationes: nõ ptãtes: cæteræq; uirtutes. Solus deus ẽ ĩ quo
ctm nõ cadit. Cætera cũ ſint liberi arbitrii: iuxta qd & hõ ad imaginẽ & ſimilitudinẽ dei factus ẽ:ĩ utrãq; par
tẽ poſſũt ſuã flectere uolũtatẽ. Quod ſi hac ſnĩa nõ adduceris: ſaltẽ illius auẽte parabolæ cõmouere:ĩ qua per
totũ diẽ oparii mittunt᷑ ad uineã: & ĩ pma hora uocant᷑ Adã: Abel: Seth. In tertia Noe.ĩ ſexta Abrahã. ĩ nona
Moyſes.ĩ undecima gẽtium populus:cui dr. Quid hic ſtatis tota die ocioſi? Et illi rũderũt: nemo nos cõduxit.
Quod aũt extrema hora ni ſit Saluatoris aduẽtus:teſtis ẽ Ioãnes apoſtolus dicẽs: Fres nouiſſima hora eſt. Et
eniĩ ſicut audiſtis ꝗa antixpᷣs uenit: nũc antixpᷣi multi facti ſũt: ꝓpter qd cognoſcimus: qa nouiſſima hora eſt
Si hæc diſplicet ĩterpᷣtatio:ſeqmur quocũq; duxeris.ita tũ ut eos ꝗq uocati ſũt pᷣmi: iuſtos eẽ fatearis.qd cũ ob⸗

tinuero: illud ĩferã. & quõ iuſti murmurauerũt aduerſũ patrẽfamilias dicẽtes:hi nouiſſimi uenerunt: & una

hora fecerũt: & æꝗᷓles illos nobis feciſti: q portauimus podus diei & æſtus. Vident᷑ qdẽ iuſte dicere: nõ æqualẽ
debere eẽ mercedẽ eius:qa pᷣma hora ad noctẽ uſq; ſudauerat: & eius ꝗquna hora ſit ĩ labore uerſatus. Sed ipᷣa
iuſticia hẽt ſe liuorẽ: cũ alterius ĩuideat fœlicitati. Deniq; & dns oculũ ĩ eis arguit ĩuidẽtẽ dicẽs: amice an ocu
lus tuus neꝗᷓ ẽ:qa ego bonus ſũ?: Vñ & ab apoſtolo ſolus iuſtus ſolus di ĩmortalis: non quo angeli iniuſti ſint
& mortales: ſed quo ipſe ſit ĩmortalis & iuſtus: cui collata uniuerſa iuſticia iniqtas ĩuenit᷑. Vt aũt in hac eadẽ
parabola quã nũc ꝓpoſuimus:iniuſticiã ĩtelligas cõductoꝶ: attẽde pauliſp:ꝗq pᷣma hora cõductus ẽ: plus me/
ret᷑ ab eo qhora tertia miſſus ẽ aduineã. rurſũ horæ tertiæ o parius ſextæ horæ opariũ antecedit. & ſextæ horæ

nonæ horæ uincit opariu. Quõ igit᷑ nouiſſimo oẽs ĩuidẽt: & eãdẽ ĩ ſe iuſticiã nõ reqrũt? Tu ꝗ hora nona cõdu
ctus es: cur ſuides ei q.xi.hora ẽ miſſus ĩ uineã?ẽ Quodcũq; rmideris: ꝗqᷓuis diuerſũ aſſerueris laborẽ: ut & pᷣmiũ

maius ĩ diuerſo labore merearis: eidẽ apud ſextũ ſniæ ſubiacebis. Et tu ꝗq hora ſexta cõductus es: nouiſſimo in
uides: cur tecũ denariũ. i. æqlẽ cõſequat ſalutẽ: licet ſalutis p labore diuerſa ſit gloria: eadẽ de te põt tertius di/
cere:& de tertio rurſũ pmus.ueꝶ ipſi inter ſe ob nõ æqualẽ laborẽ & uocationis ſi patia diuerſa æqualẽ pᷣmiũ li
benter accipiũt. In nouiſſimo tm opario. i. in gentiũ ſalute diſcordãt: & dno iniuriã faciũt: & ſuboĩbus para/
bolis arguunt inuidiæ. Nõ ambigo quin inculta tibi nræ paruitatis uideat᷑ oro.ſed ſæpe cauſatus ſũ expoli⸗/
ri nõ poſſe ſermonẽ: niſi quẽ ꝓppria manus limauerit. Itaq; ignoſce dolentibus oculis: ideſt ignoſce dictãti ma
xime cũ in eccleſiaſticis rebus nõ quærant᷑ uerba ſed ſẽſus: ideſt panibus ſit uita ſuſtẽtanda nõ ſiliquis.
Beati

tia
ſta
pe
tli
cnt
fu
len
S
bn

Nut u, .
nei C Beati Hieronymipᷣ ſbyteri ad Hedibiã epiſtola explicãs. vii.qᷓ ſtiones. LXX. (Prologus.
rrqut — „Gnota uultu fidei mihi ardore notiſſima es: & de extremis Galliæ finibus ĩ bethleemitico rure la
keinl 3. titãtẽ ad rĩidenduũ puocas de ſctãꝶ ꝗᷓ ſtiũculis ſcripturaꝶ: p hoĩem dei filiũ meũ Apodemiũcom
s l D A mẽtariolũ dirigẽs: ꝗᷓſi uero nõ hẽas ĩ tua puincia diſertos uiros & ĩ lege dei pfectos: niſi forte ex/
Rhin, -T perimentũ magis nii ꝗᷓ doctrinã flagitas: & uis ſcire quid de his quæ ab aluis audiſti: nos quoq;
r ntiamſus. Maiores tui Paterius atq; Delphirius: quoꝶ alter ante ꝗᷓ ego naſcerer: rhetoricã romæ docuit. al/
ühnek ter me iã adoleſcẽtulo oẽs Gallias proſa uerſuq; ſuo illuſtrauit ĩgenio: iã dormientes & taciti me iure reprehẽ
erams dunt ꝙ audeã ad ſtitpẽ generis ſui quippiã miſſitare. licet cõcedã eis eloquentiæ magnitudinẽ: & doctrinam
mralke ſoæculariũ litterarũ: merito ſubtrahã ſcientiã legis dei: quã nemo accipere poteſt: niſi ei data fuerit a patre lu/
elgn minũ:qui illuminat oẽm hoĩem uenientẽ in hunc mundũ:& ſtat medius credentiũ: qui in nomine eius fue/
eNie rint cõgregati. Vnde libere ꝓfiteor: nec dictũ ſuperbe pertimeſco: me ſcribere tibi nõ in doctis humanæ ſapiẽ .
önn tiæ uerbis quã deus deſtructurus eſt: ſed in uerbis fidei ſpiritalibus: ſpiritalia cõparantẽ. ut abyſſus ueteris te
utnr ſtamẽti inuocet abyſſũ euangelicã: in uoce cataractaꝶ: ideſt prophetarũ & apoſtolorũ ſuorum: & ueritas dñi
umun perueniat uſq; ad nubes. quibus mandatũ eſt:ne ſuper incredulũ iſrael imbrẽ pluerent: ſed ut rigarẽt arua gẽ
oihllt tiliũ: & torrentẽ ſpinaꝶ: ac mare mortuũ dulcorarent. Ora igitur ut uerus Heliſæus ſteriles in me & mortuas
ſlicabe aquas uiuificet: & apoſtolorũ ſale quibus dixerat: uos eſtis ſal terræ. meũ munuſculũ condiat: quia omne ſa
uitigt crificiũ: quod abſq;ʒ ſale eſt: dno no offertur. Nec fulgore ſæcularis eloquẽtiæ delecteris: quẽ uidit leſus quaſi
annu fulgur cadentem de cælo. ſed potius eũ reſpice qui nõ habet decorẽ: nec faciẽ: homo in plagis poſitus: & ſciens
ebu⸗ ferre infirmitatẽ: & quicquid ad ꝓpoſita reſpõdero: ſcias me nõ cõfidentia reſpõdiſſe ſermonis: ſed eius fide:
E uipollictuscſt Apetiostui: Acpoiblebeillll.
zin ¶ Pr a quæſtionis ſolutio: quomodo quis poſſit F perfectus: & quomodo uiuere debeat uidua ſine liberis
itintr i Nterrogas:quomodo pfectus eẽ quis poſſit: & quomodo uiuere debeat uidua: quæ ſine liberis

derelicta eſt. hoc idẽ in euãgelio legis doctor interrogat. Magiſter quid faciẽs: uitã æternã poſſi/
gdebo: Cui reſpondit dũs. mandata noſti. Dicit ille. Quæ? Ieſus autẽ dixit nõ homicidiũ facies:
iill 55 lteriũ: nõ furtũ:nõ falſũ dices teſtimoniũ. Honora patrẽ & matrẽ: & diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum.
G& illo dicẽte: hæcoĩa feci: ds intulit. Vnũ tibi deeſt. Si uis eſſe perfectus: uade & uende oĩa quæ habes: & da
L paupibus: & ueni ſequere me. Itaq; & ego tibi dñi noſtri reſpõdebo ſermonibus. Si uis eſſe perfectus & tolle

8 eihl
8 adlo/

4 5 re crucẽ tuã: & ſequi dũm ſ. aluatorẽ: & imitari Petrũ dicentẽ: ecce nos dimiſimus oĩa & ſecuti ſumus te: uade
in & uende oĩa quæ habes: & da pauperibus: & ſequere ſaluatorẽ. Nõ dixit da filiis: da fratribus da propin quis.
. quos etiã ſi haberes: iure iis dñs pᷣferretur: ſed da pauperibus. ĩmo da xpo: qui in pauperibus paſcitur. Qui cũ
neſ diues eſſet pro nobis pauper factus eſt. qui loquit in. xxxviii. pſalmo. Ego autẽ mendicus & pauper: & dns ſol
elqo licitus eſt pro me. Statĩq;.xl. pſalmi de eo exordiũ eſt. Beatus qui intelligit ſuper egenũ & pauperẽ. Intelligen

SPir tia opus eſt. ut poſt ĩtelligẽtiæ beatitudinẽ ſciat᷑ quid ſit egenus & paup. Nõ utiq; ille qui mẽdicitate & ſqual

nafi lore coopertus eſt: & tamẽ nõ recedit a uitiis: ſed de quibus apoſtolus loquit᷑. Tmut pauperũ memores eſſe/
noru mus. ob quoꝶ refrigeria laborabant Paulus & Barnabas in eccleſus gentiũ. ut collectæ fierẽt per primã ſabba/
ti: & hãc ipſã oblationẽ nõ per alios: ſed per ſe deferre feſtinant iis qui ſuas pro Apo amiſere ſubſtantias: qui
AEr

perſecutiones paſſi ſũt: qui dixerũt patri ſuo: & matri: uxoribus: & liberis no nouimus uos. Hi ĩpleuerunt uo
onch luntatẽ pris: & audierũt dicẽtẽ dũm ſaluatorẽ. Mater mea & fratres mei hi ſũt: qui faciũt uolũtatẽ patris mei.

lcio⸗ Et hocdicimus: nõ quo in pauperes iudæos: ſiue gentiles: & omnino cuiuſſibet gẽtis ſint pauperes: prohibea/
Kun mus faciendã elemoſynã. ſed quo chriſtianos & credẽtes pauperes incredulis pferamus. Et ĩter ipſos chriſtia
gul nos ſit multa diuerſitas: utrũ peccator an ſanctus ſit. Vnde & apoſtolus paſſiuã in omnes miſericordiã pro/
elliin beans: infert. Maxime in domeſticos fidei. Domeſticus fidei eſt: qui eadẽ tibi religioneconiungit᷑.quẽ a cõſor
noau tio fraternitatis peccata nõ ſeparant. Quod ſi de inimicis quoq; nobis præcipit᷑. ut ſi eſurierint demus eis ci/
ſäiln bum. ſi ſitierint demus eis potũ: ꝙ hæc faciẽtes cõgerimus carbones ſuper caput eorũ: quãto magis de his qui
greni nõ ſũt inimici: & qui xpiani ſũt: atq; ſancti/ Neq; uero hoc quod dicit᷑: hoc eni faciẽs carbones ignis cõgrega/
losne bis ſuper caput eius: in malã partẽ accipiendũ eſt: ſed in bonã. Quãdo enĩ inimicis niis pᷣbemus bñnficia:mali
teborr tiã eoꝶ nr̃a bonitate ſupamus: & mollimus duritiã: iratũq; aium ad mollitiẽ & beniuolentiã flectimus. atq;
nllicl ita cõgregamus carbones ſup capita eoꝶ: de qꝗbus ſcriptũ eſt. Sagittæ potẽtis acutæ: cũ carbonibus deſolatori
Apnnn is. Vt quõ de altari a ſeraphin carbo ſublatus ꝓphetæ labia purgauit: ita & inimicoꝶ nr̃oꝶ peccata purgent᷑: &
linon uindicamus in bono malũ. & bñdicamus maledicẽtibus. & imitemur pr̃em: qui ſolẽ ſuũoriri facit ſup bonos
nisd⸗ & malos: & pluit ſuꝑ iuſtos & iniuſtos. Igit᷑ & tu qui paucos habes filios: plurimos fac tibi amicos: de iniquo
zmül mãmona: qui te recpiãt in æterna tabernacula. Pulchre dixit de iniquo. Oẽs enĩ diuitiæ de iniqtate deſcẽdũt
bpen/ & niſi alter pdiderit:alter nõ põt ĩuenire. Vñ & illa uulgata ſnia mihi uidet᷑ eſſe ueriſſima. Diues aũt iniquus:
apol aut iniq hæres. Quod cũ legis doctor audiſſet: & ferre nõ poſſet: qa habebat diuitias multas: cõuerſus dis ad
tiunm diſcipulos ſuos ait. Quã difficile qui diuites ſũt ĩtrare poſſũt ĩ regna cæloꝶ. nõ dixit ĩpoſſibile: ſed difficile. li
cet exẽplũ poſuerit ĩpoſſibilitatis: facilius eſtcamelũ per foramẽ acus trãſire: ꝗᷓ diuitẽ ĩtrare in regnũ dei. Hoc
gen pv. .cxlv. *

aũt nõ tã difficile ẽ: qᷓ ĩpoſſibile. N unꝗᷓ enĩ fieri põt utcamelus trãſeat p foramẽ acus. Nunꝗᷓ igit᷑ diues ĩtrare 8
poterit regna cæloꝶ. Sed camelus tortuoſus & curuus ẽ: & graui ſarcina p̃grauat᷑. Et nos ergo qn prauas ĩgre/
dimur ſemitas: & rectã uiã dimittimus: & oneramur mũdi diuitiis: ſiue põdere delictoꝶ regnũ dei ĩgredi nõ
ualemus. Quod ſi deponamus grauiſſimã ſarcinã: & aſſumamus nobis pẽnas colũbæ: uolabimus & requie-
ſcemus: & dicer de nobis. Si dormiatis ĩter medios cleros pẽnæ colũbæ deargẽtatæ: & poſteriora dorſi eius in
pallore auri. Dorſũ noſtrũ quod primũ informe erat: & graui ſarcina p̃ᷣmebatur: habeat nitorẽ auri:qu od in/
terpretat᷑ in ſenſu: & alas deargentatas: quæ ĩtelligunt eloquia ſcripturaꝶ: regnũ dei ĩ trare poterimus. Dicũt
apoſtoli ſe oĩa quæ ſua fuerãt dimiſiſſe: & mercedẽ pro hac uirtute audacter expoſcũt. Quibus reſpõdit dus.
Ois qui relinquit domũ aut fratres aut ſorores aut patrẽ aut matrẽ autuxorẽ aut filios aut agros ꝓpter nomẽ
meũ: centuplũ accipiet: & uita æternã poſſidebit. O quãta beatitudo pro paruis magna recipere:æterna pro
breuibus: pro morituris ſemp uiuẽtia: & habere dũm debitorẽ. Siqua autẽ uidua habet liberos: & maxime ſi
nobilis familiæ eſt: egentes filios nõ dimittat. ſed ex æqualitate: ut meminerit primuũ aĩæ ſuæ: & ipſã putet eẽ
de filiis: & partiat potius cũ liberis ꝗᷓoĩa filiis derelinquat. Immo Apm liberoꝶ ſuoꝶ faciat cohæredẽ. Reſi pë
debis: difficile eſt: duꝶ eſt: & cõtra naturã. Sed dũm audies tibi reſpondentẽ. Qui põt capere capiat. Et ſi uis
eſſe pfecta: nõ tibi iugũ neceſſitatis ĩponit. ſed ptãti tuæ libeꝶ concedit arbitriũ. Vis eſſe perfecta:& in primo

ſtare faſtigio dignitatis: fac quod fecerũt apoſtoli: uẽde oĩa quæ habes:& da pauperibus: & ſequere ſaluato/ ar
rẽ. & nudã ſolãq; crucẽ nuda ſequaris & ſola. Non uis eſſe perfecta: ſed & ſecundũ uis gradũ tenere uirtutis: l
dimitte oĩa quæcũq; habes. da filiis: da propinquis: nemo te reprehendit: ſi feriora ſecteris: dũmodo illã ſci / lel
as tibi iure platam: quæ elegerit prima. Dicis:hoc apoſtoloꝶ eſt & uiroꝶ. mulierẽ aũt nobilẽ nõ poſſe oĩſa uen no
dere: quæ multis adiumentis uitæ eius ĩdigeat. Audi igitur apoſtolũ commonentẽ. Non ut aliis refrigerium: ſe
uobis aũt tribulatio. ſed ex æqualitate: ueſtra abundantia illoꝶ ſuſtentet inopiã. ut & illoꝶ abundantia ue/ a⸗
ſtræ inopiæ ſit ſupplementũ. Vnde inquit dns. Qui habet duas tunicas: det alterã non habenti Quid ſi ſcy⸗ OJ”MBM!
thiæ frigora ſint: & alpinæ niues: quæ nõduabus & tribus tunicis: ſed uix pecudũ pellibus repellunt᷑? Quic/ 1e
quid ergo corpori noſtro ſufficere põt: & humanæ ſuccurrere ĩbecillitati:quos nudos natura pfudit:hæcuna n
appellanda eſt tunica. & quicquid in præſẽtibus alimentis neceſſariũ eſt: hoc unius diei uictus appellat᷑. Vn d9
de præceptũ eſt. Necogitetis de craſtino: hoc eſt de futuro tempore. Et apoſtolus habentes in quit uictũ & ue 4
ſtitũ: his contenti fimus. Si plus habes:ꝗᷓ tibi ad uictũ ueſtitũq; neceſſariũ eſt: illud eroga: & in illo debitricẽ .
eſſe te noueris. Ananias & Saphyra apoſtoli meruere ſnĩam: quia ſua timide reſeruarũt. Ergo ne inqes puni
endus eſt: qui ſua nõ dederit? Minime puniti ſũt quia mẽtiri uoluerũt ſpũi ſãcto: & reſeruãtes neceſſaria ui/
ctui ſi uo: quaſupfecte ſæculo renunciantes: uanaꝗ gloriã ſectabantur. Alioquin licet libere uel dare uel nõ dare ſ
Quanꝗᷓ ei qui cupiat eſſe ꝑfectus:pns paupertas futuris diuitiis cõpenſanda ſit. Quomodo aũt uidua uiuere
debeat: breui ſermone apoſtolus cõprehendit dicẽs. Vidua quæ in delitiis eſtuiuẽs: mortua eſt. & nos in duo/ 4
bus libellis: quos ad Furiã & Saluinã ſcripſimus: plenius dictũ putamus. .
Quõ accipiẽdũ ſit illud ſaluatoris apud Matthæu. Dicã aũt uobis nõ bibã amodo de hoc genimie uitis uſq
in diẽ illu quo bibã illud nouũ uobiſcũ in regno patris mei. L LXXII.. S
. Xhoc loco quidã mille annoꝶ fabulã ſtruunt:in quibus Xpᷣm regnaturũ corporaliter eſſe conten/

dunt: & bibituꝶ uinum quod exillo tempore uſq; ad cõſumationẽ mundi nõ biberit. Nos autem
audiamus panem quem fregit dns: deditq; diſcipulis: eſſe corpus domini ſaluatoris ipſo dicẽte ad
eos. Accipite & comedite. Hoc eſt corpus meũ: & calicẽ illũ eſſe: de quo iteꝶ locutus eſt. Bibite ex hoc omnes.

Hiceſt enĩ ſanguis meus noui teſtamẽti: qui pro multis effundet᷑ in remiſſionẽ peccatoꝶ. Iſte eſt calixde quo
