chanarath terminus urbis Ammã: quæ & philadelphiæ dr᷑. Machbaies quã nos uocamus heremũ: hanche
bræi matharim nominãt. Miſaida filioꝶ Iachim locus ĩ ſolitudie:ĩ quo obiit Aarõ. Maceda in haccõcluſit
ieſus qnq; ĩ ſpelũca: quos ĩterfecit cũ rege maceda:quæ fuit ĩ tribu iuda:& nũc ẽ ĩ ſeptimo miliario Eleuthero
poleos cõtra ſolis ortũ. Madõciuitas: in qua rex fuit Ioab: aduerſus quẽ bellũ geſſit leſus. Meſſeſa ĩ tribu

iuda: apud quã habitabat Iephta iuxta Chariathiari: ubi quõdã arca teſtamẽti fuit: & Samuel populũ ĩdica

uit.meminit huius Hieremias. Merrõ aquæ ad ꝗ́s exercitu pᷣparato caſtra ſũt poſita.Eſt autẽ nũc uicus mer
rus noĩe ĩ duodecimo miliario urbis Sebaſte iuxta dothaim. Meſſephoth marin ꝓ quo Aqla maſrephota:
Symmachus maſrephoth maris ĩterpᷣtati. Mathati urbs amorræoꝶ ſup iordanẽ iuxta mõtẽ Ermon: de qua
extermiĩare nõ ualuerũt filii iſrael mathateũ. Marꝶ & hãc cepit ieſus rege illius ĩterfecto poſita eſt ſupra &
marrus. Maggedo & hãc cepit Ieſus rege illius ĩterfecto: quæ cũ cecidiſſeti ſortẽ tribus Manaſſe nequaꝗᷓ poſ

ſedit eã: ꝗa priſtinos habitatores nequit expellere. Miſſor p quo Aqꝗla & ſymmachus humilẽ ĩ terpᷣtati ſũt.
Eſt aũt ciuitas tribus rubẽ ſeparata leuitis lregioe gabalena. Mædeba uſq; hodie urbs arabiæ ãtiquũnomẽ
ebẽ ed & alia ẽ trãs iordanẽ ꝗᷓ pᷣſidiũ romãoꝶẽ militũ pp uicinã ſoli
citudinẽ. Maffa ĩ tribu gad ſepara leuitis.ẽ aũt & alia nũc Mafſa ĩ ſinibus eleutheropoleos cõtra ſeptẽtrionẽ

retinẽs iuxta eſebõ. Mefaat ĩ tribu Beniamĩi.

pgẽtibus Aeliã ptinẽs ad tribũ Iudæ. Manaĩ ĩ tribu Gad ſeparata leuitis ĩ regione Gad galetides. Medama
na ĩ tribu Iudæ: cuius meminit Eſaias: & nũc ẽ mæonis oppidũ iuxta ciuitatẽ Gaza. Magdal in tribu Iuda.

Mereſſa in tribu iuda cuius ſũt tãtũmõ ruinæ ĩ ſecũdo lapide Eleutheropoleos. Maon ĩ tribu iuda cõtra ſo/

luort
ralaa
auitz
letmun
busbte
litetß
P
tt ui
valg.
ala it
Geſuni
atsit
ld
ln oyr
guial
ni
ſemiasr
vi0ſe⸗
Planbo⸗
Ctnadlie
Mla⸗
ditil
lüm

nllede

llooie
bctocot
aidu:
ſrüar
ckrä
busin
liit
ule.
honal
utbeſa
gllu
Cdene
cinit
ſe.
D
guſe
Pbeor
toder
morte

witn
Eenſe
ſaauer

tinbe
ehi
uin tl⸗
onider
kelemun

acob be

uecer⸗,
naicle

isinm

ſehnme
8 cgeli
Ahicce
Labotn
terötamt
chigti
aulce
teictn⸗
Eli
nghr
runceft

NerA

ſpulns
hi. Ma
noenag
i li
ſupn
Abulum
anulg
hecin
netunt
guiſeri
in qo
iſad
unthea
ulcötr
1n M
hanche
cöclult
euthero
zihu
lüſdia
lsmet
epotn
ncegu
lugnd
uſtl
uili
ünani
nill
linini
lum
Aln

aſo⸗

lis ortũ Daronæ. Maroth ĩ tribu iuda. Madi in tribu Beniamt. Mathechaboth in tribu Manaſſæ. Ma
ralla aſcẽſus Zabulõ. Moladab ĩ tribu iudæuel Symeonis. Maſſã in tribu Aſſer iuxta carmellũ ad mare
ciuitas ſeparata leuitis. Marealmarũ qd uocat᷑ mortuũ ſiue afflati.i. Bituminis ĩter ierico & ioarã. Melep
terminus Neptali. Magdihel ĩ tribu Neptali: & hodieq; paruus uicus oſtẽdit᷑ ĩ ꝗqnto miliario Dore pgenti
bus Ptolemaidẽ. Mõs oliuaꝶ ad oriẽtẽ hieruſalẽ: in quo diſcipulos erudiebat leſus. Meſegebã pro quo Aꝗ
la ĩterpᷣtat᷑ ſociũ:Symmachus uicinarũ. More nomẽ ẽ collis de quo ĩ libris hebraicaꝶ qonu plenius diſputa

tur. Menuit ubi lepte p̃liatus ẽ. nũc autẽ oſtẽdit᷑ Manuit uilla quarto lapide Eſous pgẽtibus Philadelphia

Machiĩas uſq; hodie uicus grãdis oſtẽdit᷑ a finibus Aeliæ antiquũ nomẽ retinẽs nouẽ ab ea milibus diſtans

iuxta uillaã Rama. Meſſab haſtile oppidũ iuxta Gabaa. Magd ſiue Magiõ ubi ſedit Saul. Maſſafain Mo
ab ad quã ꝓfugus Dauid cũ Saul inſidias declinaret uenit. Maſerethĩ qua ſedit Dauid nũc deſerta: pro quo

Agla ĩterpᷣtat᷑ monitiones: Symmachus refugia: Theodotiõ ſpelũcas. Maſbathciuitas hoſtilis regis Adra

2zar. Mela. i. gamella quã Aqla & Symmachus trãſferũt ualle ſalis:diximus de hac & ſupra. Maacha regio

Geſurim. Modim uicus iuxta dioſpoli ubi fuerunt machabæi: quoꝶ hodieq; ibidẽ ſepulchra mõſtrantur.
Satis itaqʒ miror quõ Antiochiæ eoꝶ reliqas oſtẽdũtaut quo hoc certo auctore ſit creditũ. Mabſart᷑ pro quo

Aqla& Symmachus interpᷣtant᷑ munitã. Magao urbs quã ædificauit Salomõ. Meeber: ꝓ quo traſtu

lit: Symmachus ideſt trãs illis de coõtra. Mathes urbs unius prĩcipis Salomonis. Mello ciuitas
quã ædificauit ſalomõ. Porro ſymmachus & Theodotiõ adipletionẽ trãſtulerũt: & de hac ĩ libris hebraicarũ
qõnũ plenius cõtinet᷑. Medã ciuitas quã ædificauit Sa. Monificis ciuitas ægypti: cuius Oſee Ezechiel Hie/
remias recordãtur. Sed & iudæi ꝗq cũ Hieremia de hieroſolymis ꝓfugi exierãt habitauerũt ĩ mẽbris. Macho
as ĩ Oſee pro quo Aꝗla & ſymmachus cõcupiſcẽtias ĩterpᷣtãtur. Miletus ciuitas aſiæ de qua Ezechiel ſcribit.
Mariboth cuius meminit Ezechiel dicẽs uſq; ad aquã mariboth: pro qua Adla lites: ſymmachus iurgia uel
cõtradictiones ĩterpᷣtant᷑. Moraſchi unde fuit Michæas ꝓpheta. Eſt autẽ uicus cõtra oriẽtẽ eleuteropoleos.
Maſagã regio moabitaꝶ ut ſcribit Hieremias. Miſor regio moabitaꝶ iuxta Hieremiã. Mophat regio mo
abitaꝶ ſicut ĩẽ Hiüieremia legimus poſita ẽ& ſupra mefra. Maò regio moabitaꝶ iuxta Hieremiã. Melchon
idolũ moabitaꝶ ſicut ſcribit Hieremias. Magedã ad cuius fines Matthæus euãgeliſta ſcripſit dominũ pue

niſſe: Sed & Marcus eiuſdẽ recordatur. nũc autẽ regio dicit᷑ Maceda cõtra IeraſYã.

Ald terra ĩ qua habitauit Cain uertit᷑ autẽ ĩ ſali.i.motũ ſiue fluctuationẽ. Niniue urbs Aſſyriorũ
quã ædificauit aſſur egrediẽs de terra ſenaar.Eſt & alia uſq; hodie ciuitas iudæoꝶ noĩe niniue ĩ ãgulo
arabiæ: quã nũc corrupte niniuẽ uocãt. Naaliel iuxta arnonẽ caſtra filioꝶ iſrael. Naabaã'qd hebrai

ce dr nèbo mõs ſupra Iordanẽ cõtra iericũ ĩ terraQ moahitaꝶ: ubi Moyſes mortuus ẽ: & uſq; hodie oſtẽdit᷑ in ſe
æto miliario urbis Eſbus cõtra oriẽtalẽ plagã. Naboth ciuitas rubẽ filioꝶ ĩ regiõe gallad: cuius meminit Eſai

as cõtra ĩ uiſiõe Moab. & Hieremias: Eſt & eiuſdẽ uiri uocabuluũ Nabaãa: ꝗ Caã & cæteros uicos ꝗ circũ erãt ex
ſuo noĩe nũcupauit Naabot.ſed & uſqʒ hodie ondit᷑ locus deſertus. Naaba diſtãs a ciuitate eſbus milibus
octo cõtra meredianã plagã. Negeb auſter apud hæbreos nageb dicitur qd ſymmachus ĩterpᷣtat᷑ meridiem
Sciẽdũ autẽ ꝙ eadẽ plaga apud hebræos tribus uocabulis appellat᷑ Nageb themã darõ:qd nos poſſumus au
ſtrũ africũ & meridiẽ ſiue euꝶ ĩterpᷣtari. Nephẽdor qd ſymmachus ĩterpᷣtat᷑ maritimã:Dor autẽ oppidũ iã
deſtũ ĩ nono miliario cæſareæ pgẽtibus ptolemaidẽ. Naptho nomẽ fõtis ĩ tribu Beniami. Naana ciuitas tri
bus iudæ. Neelib ĩ tribu iuda quæ uocat᷑ uiſibi ĩ ſeptimo miliario eleutheropoleos pgẽtibus chebrõ. Nep/
ſã ĩ tribu iuda. Naarath Ephraĩ & nũcẽ Naoroth uilla iudæoꝶ ĩ ꝗnto miliario Ezithus. Napher ĩ tribu ma
naſſæ. Naalõ ĩ tribu zabulõ ciuitas ſeparata leuitis. N oeb ĩ tribu neptali. Neela de hac alienigẽas zabulõ
nõ ualuit expellere. Eſt hodieq; in regiõe bathanea uiculus noĩe ueila. Naba ſiue noba:ad quã aſcẽdit Gedeõ
urbs ſacerdotibus ſeparata: quã poſtea legimus furore Saulis ſubuerſã. Nemira ciuitas tribus rubẽ in terra
laad ẽ uſq; hodie uicus gradis. Narama ĩ regiõe bathanea. Namoch ĩ regiõe rama locus ubi ſedit Dauid
& denocĩ libris hebraicarũ qõnũdiximus. Nachõ area nachõ: pro qua Adla ĩterpᷣtat᷑ area pparata. Naphat
ciuitas unius prĩcipis Salomonis. Neriger & hãcextruxerũt ĩ reßioe iudææ ſamaritani: ꝗ de babylonia ſũt ꝓ
fecti. Nazab quã cõdiderũt Enei ĩ terra iudæa. Neſtarochi idolũ aſſyriojꝶ. Nẽrĩ cuius meminit Eſaias ĩ ui
ſione cõtra moab. & Hieremias: nũc autẽ ẽ uicus benameriĩ ad ſeptẽtrionalẽ plagã zoara. Nabeoth regio de
qua ſcribit Eſaias. Nazareth unde & dñs nr̃ ſaluator nazareus uocatus ẽ. Sed & nos apud ueteres quaſi pro
ꝓbrona?zarei dicebamur: quos nucchriſtianos uocãt. Eſt autẽ uſq; hodie ĩ galilæa: uiculus cõtra regionẽ ĩ qn
todecimo eius miliario ad oriẽtalẽ plagã iuxta mõtẽ tabor noĩe lazora. Naim oppiduũĩ quo filium uiduæ a

mortuis dñs ſulcitauit: & uſq; hodie ĩ ſecũdo miliario tabor mõtis oſtẽdit᷑ cõtra meridiẽ iuxta endor.

Reth ciuitas regni Mẽbroth de babyloe. Olibana ciuitas prĩcipũ Edõ. Odolã diximus de hoc & ſu
pra cuius meminit Eſaias: Ootho ubi ſecũdo filii iſrael caſtrametati ſũt egrediẽtes de Sochoth iu
xta deſtũ quando proſecti ſunt de ægypto. Offer & hãc cepit ieſus rege illius interfecto. Ooli ciui

tas ĩ tribu Aſſer. Ophramia ophra ducẽs ad terrã Soal. Hucuſ. ;o breuemlitteramlegimus: exinde per

extenſum legamus elſementum. On urbs in ægypto quæ Pleopolis græce dicitur: ideſt ciuitas ſolis quã ædi/
ficauerunt filii iſrael.ſicut. lxx. interpretes arbitrantur. Alioquin in hebraicis uoluminibus non habetur:

l.

& recte ſiqdẽ ante ꝗᷓ lacob ĩgredit᷑ ægyptũ erat extructa iã ciuitas: quæ & ſacerdotẽ Phutifarẽ patrẽ Aſenon pole
habebat. Om ms: ĩ quo mortuus ẽ Aarõ iuxta ciuitatẽ Petrã ubi uſq; ad pᷣſentẽ diẽ oſtẽdit᷑ rupes:q ꝑcuſſa olte
Moyſes aquas populo dedit. Oth in deſerto caſtra filioꝶ Iſrael. Oia ĩ tribu Aſſer. Orã in tribu Neptalim elit
Ophir unde ſicut in regnoꝶ libris legimus aurũ afferebat᷑ Salomoni. Fuit autẽ unus de poſteris Haber no lekui
mine. Ophir ex cuius ſtirpe ueniẽtes a fluuio Cophene uſq; ad regionẽ Indiæ quæ uocat᷑ leria habitaſſe re junta
fert Ioſephus: a quo puto & regionẽ uocabulũcõſecutã. On ciuitas Samariæ pro qua ĩ hebraico ſcriptũ eſt uno
haim: qd/ & Aqla & Symmachus ĩterpᷣtant᷑ inutile. Theodotiõ iniꝗtatẽ. Ocho ciuitas ſacerdotalis. Orna Indi
im urbs Moabitarũ ſicut ĩ Hieremia ſcriptũ eſt. . 4
Vteus iuramẽti quẽ fodit Abrahã.i.Berſabe ĩ regiõe geraritica diximus de hoc & ſupra Puteus uiſio cuitn
nis ĩ deſerto ad quẽ habitauit Iſaac. Puteus iudicii uſq; ĩ p̃ſentẽ diẽ in regiõe Geraritica. uocat᷑ auts mi
Berdã noĩe quod latinæ dicit᷑ puteus iudicii. Puteus iuramẽti ubi iurauerũt Iſaac & Abimelech: uo W
2 aturq; oppidum Iſaac. Sunt autem & alii plures putei in ſanctis ſcripturis: ꝗq hodieq; in gera ritica regiõe & Sse
iuxta Aſcalonẽ demõſtrantur. Sð”
Etra ciuitas Arabiæ ĩ terra Edõ quæ cognominata ẽ iectabel & ab Aſſyriis recẽ dici᷑. Roboothciui/ 8
tas Aſſyrioꝶ quã ædificauit aſſur egterges de terra Senar: & de hac in libris hæbraicarũ qonũ plenius Aer
Aninus⸗ Roboth urbs alis iuxta fluuiũ ubi erat rex Edon: & uſq; hodie ẽ pᷣſidiũ in regiõe gabalena õä
& uicus grãdis q hoc uocabulo nũcupat᷑. Rameſſe urbs quã ædificauerut filii iſrael ĩ ægypto: olim autem & ep
uniuerſa puincia ſic uocabat᷑: ĩ qua habitauit Iacob una cũ liberis ſuis. Roab ad quã traſierũt exploratores KW”c!
gqab leſu filio Naue miſſi ſũt: & uſq; hodie uicus Rooba in quarto lapide Sitopoleos ſic uocat᷑:ꝗ & leuitis ſe nürol
paratus ẽ. Rafata in deſerto ubi filii iſrael caſtrametati ſũt. Raphidim locus ĩ deſerto: iuxta mõtẽ Choreb: Abean
in quo de petra fluxereaquæ cognominatuſq; ẽ tẽtatio: ubi & leſus aduerſus Ama dimicat ꝓpefrau. Rathi z
na ĩ deſerto caſtra filioꝶ iſrael. Reminõ phares ubi filii iſrael caſtrametati ſunt. Reſſa caſtra filioꝶ iſrael keb
Ramoth ĩ tribu Gad ciuitas ſacerdotalis & fugitiuoꝶ ĩ terra galaditide. Nũc autẽ ẽ uicus ĩ quĩtodecimo mi “
liario Philadelphiæ cõtra oriẽtẽ. Roꝛem hoc ẽ petra ciuitas Arabiæ in qua regnauit Raã: quẽ ĩterfecerũt fi⸗ ine
lii iſrael. Dicit᷑ autẽ ipſe rex quoq; Madiã. Reminõ in tribu Symeonis uel Iudæ: hodieq; ẽ uicus Reminòõ iu ſrg
xta Aeliã cõtra aqlonẽ ĩ ꝗntodecimo eius miliario. Rogel nomẽ fõtis in tribu Beniamin. Raba in tribu Be &lel
niamin ciuitas Saulis: in ſextodecimo miliario ab Aelia ad ſeptẽtrionalẽ plagã cõtra Bethel. Meminit huius 3
Hieremias. Rezẽ ĩ tribu Beniamin. Reminõ petra. Remõ in tribu Symeõis uel Zabulõ. Raboothĩ tri/ lmd
bu Iſachar:ẽ uſq; hodie alia uilla Rebbo in finibus Eleutheropoleos ad ſolis ortũ. Rethem in tribu Iſachar.

Roobĩ tribu Aſſer ciuitas ſeparata leuitis. Rama in tribu Aſſeruſq; ad ciuitatẽ Mimitã tyrioꝶ. Ramaiĩ tri
₰△

bu Neptalim apud nos unũ nomẽ ſonare uidet᷑: apud hebræos diuerſis litteris ſcribunt᷑. Noĩa uiculoꝶ tribu . il
bus uariis aſſignãtur: ꝗa cũ apud nos unũ nomẽ ſonare uideãtur: apud hebræos diuerſis litteris ſcribuntur.

Reethath in tribu Neptalim. Rima quæ & Azimas ubi ſedit Abimelech: ſicut in libro Iudicuũ ſcriptum eſt lot
quæ nũc appellat᷑ Rempus. Eſt autẽ in finibus Dioſpoleos:& a plæriſq; Arimathea dicitł. Rẽniath ad qſus
Dauid pᷣdæ partẽ miſit. Rachel & ad hãc Dauid ſpoliorũ partẽ miſit. Remath galaad uilla tras iordanẽ iu du
xta fluuiũ Iacob diximus dehac & ſupra. Rabbath ciuitas regni Amõ nuũc Philadelphiacuius meminit Hie un
remias. Roos quã ptrãſiuit Dauid pro quo Aqla & Symmachus ĩterpᷣtãtur arẽ. Rogeli unde fuit Belzelei R
galladitis amicus Dauid. Raphaĩ uallis allophyloꝶ ad ſeptẽtrionalẽ plagã hieruſalẽ. Ramianã ciuitas re- chs
gũ ſyriæ iuxta Damaſcũ. Reth hãc pcuſſit Aſſa rex. Rathẽ pro qua Aqla ĩterpᷣtat .q.i. iunipeꝶ huin
Symmachus umbraculũ. Remõ huius meminit Eſaias in uiſione cõtra Moab. Reſeph ciuitas ſyriæ urbs win
aſſyrioꝶ in regione thenã: de qua in Eſaia ſcribit᷑. Rebla in terra emath: unde uictor Pharao adductũ Iona/ MN
thã trãſtulit ægyptũ. Rẽma mõs ĩ Aſia: pro quo Aqla ĩterpᷣtat mõs emona: Symmachus ĩ Armenia. Eſt aũt on
& uilla rẽmuis ĩ daroma. Porro in regnoꝶ libris Romõ domus dicit᷑ idoli damaſceni. Reblata regio baby aat
lonioꝶ uel urbs quã nũc Antiochiã uocãt. Ramole pro quo Aqla ĩterpᷣtat exaltabitur:ſcriptũ ẽ ĩ Zacharia⸗ hirn
Eſt autẽ & alius locus in tribu beniaminiuxta bethleẽ pro quo dicit᷑. Vox in rama audita ẽ: de hocin libris he/ Mi
braicaꝶ qõnũ plenius dicit᷑. Rinocorueſtra ciuitas ægypti: cuius meminit Eſaias. Sciendũ autẽ ꝙ hocuoca/ ”
bulũ ĩ libris hebraicis non habet᷑. Sed a. lxx. interp̃tibus ꝓpter notitiã loci additũ ẽ: quod in libris hebraicorũ nn
nominũ diximus: hoc etiã nũc in litteris uidet᷑ titulo p̃notãduũ: apud hebræos tria eẽ.ſ.hocẽ Samet & Sade & N
Sin: quæ cum apud Fracose aunos ſono ſimili ꝓferãtur: in ſua lingua aliter atq; aliter reſonant. Vnde acci
dit ut eadẽ noĩa apud nos diuerſũ ſonare uideãtur: & plus ꝗ cæteræ litteræ hæc habeãt. nõ enĩ ex una ſed tri/ N
bus litteris loca & urbes & uiculi deſcribun. tra
don urbs phœnicis inſignis olim cananæoꝶ ad aqlonẽ reſpiciẽs: & poſtea regionis iudææ: ceciditaaa u
tẽ in ſortẽ tribus Aſſer: ſed nõ eã poſſedit. qa hoſtes nunꝗᷓ ualuit expellere. Senaarcãpus babylonis Sð
in quo turnis extructa ẽ. Vnde egreſſus Aſſur ædificauit Niniuẽ:meminit huius loci loſephus in pri am
moantiqtatu libro ita ſcribẽs de cãpo qin Babylonia regione uocat᷑ ſenaar: Aeſchines hiſtoricus dicẽs quidã OJJJMB
ſacerdotũprofugide tẽplo emal. iouis ſacra rapientes in ſenaar campum babylonis peruenire. Sichẽ & Salẽ u.
quæ latine & græca ſichama uocata eſt ciuitas Ilacob nunc deſerta. Oſtenditur autẽ locus in ſuburbanis Nea
poleos l

Wbitſe

ſaipii
l. n

uteusuiſ
wocata

ohii
mnüplenn
Aablln
mantene
Plorun
Kleuitute
te Choth⸗
au. Nati
log l
deamoni
tfecenit ſ
Remino
ntnbu Re
init huius
voothitn⸗
dullachu.

Ramaim

clloptthn

ſenbunnt
uptunel

ithalgti
iordmnelt
temmtkle
futbelrle
jaute
uunpeß
ſurutß

ci lona/

alu
tegiobu
urn
n brshe
phocuo
ebricnn
taehk
Vulen
nal

vclaltt,
bahſon
tuenhe
i
hial
nsN

ſoen

poleos iuxta ſepulchrũ Ioſeph: quã ſubuertit Abimelech: & ſeminauit Salẽ. ſicut in libro iudicũ ſcriptũ eſt.
Poſtea uero ĩſtaurata ẽ a Heroboã ut regnoꝶ narrat hiſtoria. Sita ẽ in finibus ephraim: ſed & filius emor ap

ellat᷑ Sichen: a quo & locus nomen accepat. Fuit aũt altera in mõtẽ Prim ciuitas fugitiuoꝶ. Senaar un/
de fuit Amaphel: qui aduerſus reges ſodomorum bellũgeſſit. Sodoma ciuitas ĩpiorũ diuino igne cõſũpta

iuxta mare mortuũ. Sebomi & hæc ciuitas ĩpioꝶ in æternos cineres diſſoluta iuxta urbẽ Sodomã. Sophe
ra mõs oriẽtis in India: iuxta quẽ habitauerũt filii Iectã: filii Heber: quos lIoſephus refert a cõfene flumĩe &

Indiæ regionibus uſq; ad id locoꝶ pueniſſe: ubi appellabat regio lera. Sed & claſſis Salomonis ꝑ triẽniũ hinc
quædã cõmercia deportabat. Sora urbs iuxta Sodomam quæ eſt Segor & zora:de qua ſupra dixaus Sane
ciuitas antiqua ĩ qua habitauerũt oꝛei gẽs ualida ſuper regionẽ ſodomæ quã excidit chodorlamogor. Seir
mõs ĩ terra edom: in quẽ habitauit Eſau in regiõe gabalena: quæ exeo ꝙ Eſau piloſus eſſet & hiſpidus: Seir:
ideſt piloſi nomẽ accepit. In ꝗbus locis pus habitauit Chorreus: quẽ ĩterfecit Chodorlamogor: meminit mõ
tis Seir & Eſaias in diuiſiõe Idumææ. Salẽ ciuitas Sichomoꝶ quæ ẽ Sichen. Sed & alia uilla oſtẽdit᷑uſq; ad
pᷣſentẽ diẽ iuxta æliã cõtra oriẽtalẽ plagã hoc nomĩe: in octauo quoq; lapide a ſintopoli in cãpo uicus ſalimi
as appellat᷑: Ioſephus uero Salem eſſe affirmat: in qua regnauit melchiſedech: quæ poſtea dicta ẽ Salima: &
ad extremũ hieroſolymæ nomẽ accepit. Sur ubi ĩuenit angelus ancillã Saræ Agar ĩter cades & barach. Extẽ
dit᷑ aũt deſertũ Sur uſq; mare rubrũ quod ad confinia puenit. Porro cades ſolitudo eſt ſuꝑ urbẽ petrã: ſed &
ſcriptura deſertũ cades cõtra faciẽ ægypti extẽdi memorat: ad qd primũ uenerehebræi rubro mari trãſuada/

to. Segor qd' & Bala & Azoara una de qnq; ciuitatibus ſodomoꝶ ad pces Loth de ĩcẽdio rebuata: quæuſq;

nũc oſtẽdit᷑: meminit huius & Eſaias ĩ uiſiõe cõtra Moab: de qua & ſupra diximus. Soene: ideſt tabernacu

la locus ĩ quo habitauit Iacob regreſſus Meſopotamia: qui lingua hebraica appellat᷑ Sochoc. Sochoch pri
pᷣma mãſio filioꝶ iſrael ĩ deſerto poſtꝗᷓ de ægypto ſũt pfecti ante ꝗᷓ mare trãſirẽt rubrũ. Sin deſertũ ĩter ma

rerubrũ: & ſolitudinẽ Sima. nama deſerto Sin filii iſrael uenerũt: & Raphidim & araphidim in deſertũ ſina
iuxta mõtẽ Sina:ubi Moyſes tabulas legis accepit:deſertũ aũt Sin idẽ dicit eſſe ſcriptura qd&οcades: ſed hoc

iuxta hæbreos. Cæteꝶ in. lx. ĩterpᷣtibus nõ habet᷑. Salmona caſtra filioꝶ iſrael. Saphar mõs ĩ deſerto ca
ſtra filioꝶ iſrael. Sartim ubi populus pollutus ẽfornicatiõe filioꝶ Moab. Eſt aut iuxta mõtẽ Phogor. unde

& Ieſus exploratores ad ĩueſtigãdã & noſcẽdã terrã miſit lerico. Sabama ciuitas Moab ĩ terra Galaad: quæ
cecidit in ſortẽ tribus ruben: & huius meminit Eſaias: in uiſide cõtra Moab. Semia terminus iudææ: & uſq;

hodie oſtẽdit᷑ in ſeptimo lapide Ierici cõtra ſeptẽtrionalẽ plagã uilla nomĩe Magdal ſemia: qd interpᷣtat tur/

ris ſemia. Selcha ciuitas regiõis Og in regiõe baſſanitide. Sephania terminus iudææ ad ſolis ortũ. Seda
la terminus iudææ. Semeron & hac cepit Ieſus rege illius ĩterfecto. Dicũt auũt nũc ꝓ ea ſebaſte uocari oppi/

dũ Palæſtinæ: ubi ſãcti Ioãnis baptiſtæ reliquiæ cõditæ ſũt. legimus in regnoꝶ libris ꝙ auri rex iſrael emerit

ioptẽ Someron a quodã Semora: & ædificauerit in uertice eius ciuitatẽ: quã ex nomie dũi appellauit Seme
ron. Seyra & hãc cepit Ieſus. Selcha ciuitas ĩ regiõe Baſſanitide. Sior locus cõtra faciẽ ægypti: ſed & oñ

dit᷑ uilla nomie Sior ĩter Aeliã & Eleutheropolim ĩ tribu Iuda. ſuꝑ hoci libris hebraicaꝶ q̃ ſtionũ plenius di/
ximus. Saorthĩ tribu Ruben ſup iordanẽ. Sachoth in tribu Cad ſup iordanẽ. Sapham ĩ tubu Gad ſu

per iordanẽ. Sacharna ĩ tribu iuda. Samen ĩ tribu Iuda. Saal ĩ tribu Iuda uel Symeonis. Siceleg quã
Achis rexalienigenaꝶ dedit ad habitãdũ Dauid: eſt aũt in Daroma ſortis iudæ uel Symeonis. Suſana ĩ tri
bu iuda. Salei in tribu Iuda. Saara uicus in finibus Eleutheropoleos contra ſeptẽtrionẽ pgentibus Nico
polim quaſi ĩ decimo miliario in tribu Dan ſiue Iuda. Socho in tribu iuda. Sũt aũt uſq; hodie uiculi duo

pgętibus Aeliã de Eleutheropoli ĩ nono miliario uiæ publicæ imis ĩ mõte: & alter in cãpo poſitus: q Sochoth

nũcupat᷑. Saraim ĩ tribu iuda. Semain in tribu iuda. Saphir uilla in mõtanis ſita ĩter Eleutheropolim

& Aſcalonẽ in tribu iuda. Sotho de qua ſupra dictũ eſt. Dicunt᷑ autẽ Samaritani ꝗ de Babylone ꝓfecti ſũt

huc uiculũ cõdidiſſe. Seacha tribu iuda. Selo ĩ tribu Ephraim: in quo loco arca teſtamẽti mãſit: & taber
naculũ dñi uſq; ad tẽpora Samuelis. Eſt aũt ĩ decimo miliario neapoleos ĩ regione Athabitana. Sed & Iudæ
pr̃iarchæ filiũ Selon appellatũ legimus. Secheu ĩ tribu Manaſſæ ciuitas ſacerdotalis eſt fugitiuoꝶ in mote
Ephraim: ubi ſepelierũt oſſa Ioſeph: de qua & ſupradiximus. Sames:ideſt fons in tribu Beniamin: ꝓ quo
Aquila ĩterpᷣtat᷑ fontẽ ſolis. Semri in tnbu Beniamin: Sela in tribu Beniamin. Sabæe in tribu Symeõ.
Sarith terminus Zabulõ. Samis ꝓ quo Aquila & Symmachus trãſtulerũt ſolis. Semron ĩ tribu Za/
bulon. Sulem in tribu Iſachar: & uſq; hodie mons oſtẽdit᷑ nomine ſule in qnto miliario Thabor mõtis cõ/
tra auſtralẽ plagã. Seon ſiue ſoen ĩ tribu Iſachar: hodieq; oſtẽdit᷑ uilla iuxta montẽ Thabor. Siaſima ter/
minus Iſachar. Son in tribu Aſſer. Sinam quercus ptinẽs ad tnbũ Neptalim. Soreth in tribu dan: ubi
Sampfſon fuiſſe legimus iuxta eſtaol: de qua ſupra diximus. Sames in tribu dan: de qua & ſupra memori-
am fecimus ſub nomine bethfamus. Salab in tribu dan: uſq; hodie grãdis uicu soſtẽdit᷑ in finibus ſebaſte/
nis nomie ſalaba. Sepheth cananæoꝶ locus. Sorotha quo cõfugit iudex Ahoc:diximus aũt ſupra de ſey-
ra. Simoreb qd' Aquila interpᷣtat oreb. Sehnon mõs quẽ cõſcẽdit abimelech aduerſus ſethimã dimicãs.
Sephima ꝓ quo Aquila & Symmachus interpᷣtant᷑ aglonẽ. Sorech nomẽ torrẽtis: de quo loco fuit Da/

lida illa Sampſonis. Sed & uſq; hodie ad ſeptẽtrionalẽ plagã eleutheropoleos uicus oſtẽdit᷑ nomiĩe caphar.
F .li.

ðMU

Soreth iuxta uillã ſacra unde fuit Sampſon. Sophim mõs ephraim in loco aramathan. Saliſa quã Saul
trãſiit. Seuã nomẽ petræ. Saalim uilla quã pertrãſiit Saul in finibus eleutheropoleos cõtra occidẽtem ſe
ptẽ ab ea millibus diſtãt. Sciph ubi Samuel ſuenit ſalem. Sabin ubi Saul ꝓbatus ẽ. Sunã unde fuit mu
lier ſunamitis: ẽ aũt uſq; hodie 1finibus ſebaſte in regiõe atrabitena uocabulo ſaui. Sophamoth ad quẽ lo
cũ miſit Dauid. Seyrar nomẽ putei: a quo Ioab fecit reuerti pᷣncipẽ exercitus abner. S oba cuius regẽ pcuſ/
ſit Dauid. Sarthan quæ eſt ad radices iezrael. Sophera quæ eſtin ſophir: unde ueniebant naues Salomo/
nis: de qua ſupra diximus. Eſt autẽ mõs orientis pertinens ad indiæ regionem. Sarara ciuitas pgẽtibus edõ.
Saba ciuitas regalis æthiopiæ: quã Ioſephus & cãbyſe rege meron cognominatam ex ſororibus uocabulo re

fert. Sela ubi pcuſſus eſt loas. Sapharnã de quibus locis aſſyrii tranſmigrãtes habitauerũt in Samaria: &

ab ipſis ſamaritanoꝶ gens ſumpſit exordiũ.meminit hoꝶ & Eſaias. Sademoth ubi Ozias rex idoloꝶ ſi igna
cõbuſſit. Sarepta ciuitas ſydonioꝶ in uia publica ſita. ubi habitauit quõdam Helias. Sarã cuius & Eſaias
meminit dicẽs in paludes uerſus eſt. Sarõuſq; in præſentẽ autẽ diem regio inter motem Thabor& ſtagnũ

tyberiadis Sizonas appellat᷑: ſed & a cæſarea palæſtinæ uſq; ad oppidũ ioppe oĩs terra quæ cernit᷑ dicitur Sa/

zonas. Sephela ſicut ſcribit Eſaias:pro quo Aquila cãpeſtrẽ: Symmachus uallẽ interpᷣtatur: uſq; hodie oĩs
regio iuxta eleutheropolim cãpeſtris & plana quæ uergit ad aquilonẽ & occidẽtẽ cephela dicir. Senaar pro
quo Aquila ſemĩa: Symmachus ĩterpᷣtatur uberẽ. meminit huius & Micheas ꝓPpheta. Sadrach terra dama
ſci legimus in Zacharia Samaria: quæ nũc ſebaſtis dicit᷑. Syon mõs urbis hieruſalẽ. Samaria ciuitas rega
lis in iſrael:quæ nũc ſebaſte dicit᷑. Sed & oĩs regio quæ fuit circa eã a ciuitate quondã nomen acceperat. Sor
tyrus metropolis phœnicis: in tribu neptali. Soane ciuitas thebaidis ſicut ſcribit Ezechiel. Sabarim inter
damaſcũ & emath:ſicut ſcribit Ezechiel. Sais ciuitas ægypti cuius meminit Ezechiel a qua & ſarthes pagas.
Sadala terminus iudæ. ſicut ſcribit Ezechiel. Sariſa pro quo Aquila interp̃tatur triẽnalẽ. meminit huius
Hieremias. Sichar ante neapolim iuxta agrũ quẽ dedit Iacob filio ſuo lIoſeph.In quo dñs noſter atq; Salua
tor ſᷣm euãgeliũ ſamaritanæ mulieri ad puteũ loquit᷑:ubi nũc ædes fabricata eſt.
Igris fluuius de paradiſo exiẽs iuxta ſcripturæ fidem. pergenſq; cõtra aſſyrios: & poſt multos circui/
tus ut uult Ioſephus in mare rubrũ effluẽs: uocat᷑ autẽ hoc nomine propter uelocitatẽ inſtar beſtiæ
MMnimia pernicitate currentis. Terebinthus in ſichiniis ſub qua abſcondit lacob idola iuxta neapo/
lim. Thabath ubi pugnatũ eſt aduerſus madian. Thobteram in qua habitauit Iepte. Thopher ĩ ualle fi
liorũ emon: ubi populus iſrael gentiũ ſimulacra ueneratur. Eſt aũt locus in ſuburbanis hieruſalẽ. Thanis
ciuitas ſicut Eſaias & Exechiel ſcribũt: in hachabitauerũt ꝗq ob metũ babylonioꝶ cũ Hieremia fugerũt. Tra

conitus regio ſiue ithuria: cuius tetrarches fuit Philippus iuxta euangeliũ Lucæ diximus de hac & ſupra. Eſt

aũt trans boſdrã arabiæ ciuitatẽ in deſerto contra auſtralẽ plagam quaſi ad Damaſcũreſ piciẽs. Hucuſq; per
T.ſimplicẽ litterã legimus. Verũ qm̃ quæ ſequũtur apud hebræos nõ ex thet: ſed ex thau ſcilicet ſcribunt cũ
aſpiratiõe legere debemus. Thoman regio pᷣncipũ Edom in terra gebalitica zatheman filio Elifaz filui Eſau
ſortita uocabulũ.ſed uſq; hodie eſt uilla nomĩe theman diſtãs ab urbe Petra quĩq; milibus ubi eſt romanoꝶ
militũ p̃ſidiũ. Sed & de quo loco fuit Elifaz rex themanoꝶ unus quo q; filioꝶ Iſmael appellabat᷑ theman. Sci
endũ aut ꝙ oĩs auſtralis regio hebraice theman dicit᷑. Thamnan ubi oues ſuas totõdit Iudas: oſtẽdit hodie
rãdis uicus in finibus Dioſpoleos euntibus Aeliam in tribu Dan ſiue Iudæ. Thannia ciuitas alia prĩcipũ
Edom. Sed & cõcubina Elifaz filii Eſau thannia appellata ẽ: quæ pepit ei Amalech: unde amalechitæ. Tha
phol locus in deſerto trans iordanẽ: in quo Deuteronomiũ ſe cripſit Moyſes cõtra Ierico. Thath caſtra filio/

.

rũ iſrael. Thara caſtra filioꝶ iſrael. Thaphu in tribu iuda ciuitas: quã expugnauit lIeſus rege illius interfe/

cto: diximus & ſupra de termio Palæſtinæ: & ægypti quæ ap pellat᷑ Bethaphu. Thanath ciuitas: quã expu/
gnauit Ieſus rege illius ĩterfecto. Fuit aũt in tribu Manaſſæ ſeparata leuitis: & nũc in quarto miliario oppidi

legionis hoc nomiĩe uicus oſtẽdit᷑. Thenath in tribu loſeph: hodieq;ʒ uilla eſt thena ĩ. x. miliario neapoleos

cõtra oriẽtẽ deſcẽdẽtibus Iordanẽ. Thaphiphur in tribu Ioſeph. I haphut ĩ tribu manaſſæ. Theto uſq;

hodie iuxta deſertũ ciuitas Aeliæ uicus oſtẽditur. unde & Amos ꝓpheta fuit. Therſa & hanc cũ rege ſuo ce/
bir lelin. Therma in tribu Beniamin. Thola in tribu Iuda ſiue Symeonis. Thabor terminus Zabulò.

aũt mos in medio galilææ cãpo mira rotũditate ſublimis diſtãs a diocæſarea. x. milibus cõtra oriẽtalẽ pla
gã: qui cõfiniũ inter tribũ Iſachar & neptalim fuit. Thalca ĩ tribu Symeon nũc uicus grãdis iudæorũ dici᷑

thala: quaſi in ſextodecimo miliario Eleutheropoleos cõtra oriẽtalẽ plagam. Thamnaſara ciuitas Ieſu filii
Naue in mõte ſita:de qua & ſupra ſub nomĩe thamne diximus: in qua uſq; in præſentẽ diem ſepulchrũ ma/
gnũ oſtendit᷑ in tribu Dan. Thaariac ciuitas iuxta quã Delbora aduerſus Siſarã dimicauit in tribu Manaſ
ſæ ſeparata leuitis: quã tenere nõ potuit priſtinis cuſtodibus nequaꝗᷓ eleuatis. Eſt aũt uilla nunc pergrandis:
diſtãs elegione milibus tribus. Thebes urbs: quã cum oppugnaret Abimelech fragmine molæ ictus ĩteriit.
Eſt aũt uſq; hodie uicus nomine thebes in finibus neapoleos pergẽtibus ſinthopolim quaſi in tertiodecimo
eius lapide. Thamnata poſuimus: & ſupra thãna in tribu Iuda. Thalamuge locus: ĩ quo Abner miſit ad
Dauid. Sed ſciẽdũ:ꝙ pro hoc uerbo Aquila interpretat᷑ extẽplo: Symmachus pro ſemetipſo. Thaath iuxta
Galaad. IThanuſa terminus regni Salomonis. Theremo th: quã ædificauit Salomon. Eſt in deſerto cuius
in libris

tbusd
win
zuoc⸗
dentiæ
Pb
Ag⸗
kt
ule⸗
Noob
R
E
s
t⸗
uic
plü
chi
Um:
neſe

Alec

guil in libris hebraicarũ quæſtionũ mentionẽ plenius fecimus. Tharſis: unde aurũ afferebatur Salomoni. hãc
lnt putat loſephus tharſum urbem eſſe Ciliciæ. Porro iuxta Ezechielẽ prophetã Carthago ſentit᷑. Siquidẽ in eo
eſuitnn loco ubi ᷣm ſeptuaginta interpᷣtes legimus Carthaginẽ in hebræo habemus Tharſis ſcriptũ. Nonulli Indiã
adquil putauerunt: & de hoc tam in libro epiſtolarũ quas ad Marcellã ſcripſimus: ꝗᷓ in libro hebraicarũ quæſtionũ
regealh plenius dictũ eſt. Tharſa ubi Aſſa rex iſrael fuit. Tharſilla unde fuit Maneẽ uſq; hodie eſt uicus ſamarita
dalene norüũ in regione bathanea quæ tharſilla dicit. Theſ ba. unde ortus eſt Helias propheta Theſ bytes. The/
nbugel mã iuxta Ezechielem ciuitas Idumææ. Porro Eſaias in uiſione ponit eã Arabiæ: meminit huius & Hieremi/
Nabl as. Abdias autem ſcribit ciuitatẽ Eſau. Sed & unus filiorũ Theman appellabat᷑ ſicut ſupra diximus. Thar
Amatin8 ckhhat:quam in terra iudææ Euei cõdidere. Thalaſſar regio Syriæ. Thogorina: legimus in Ezechiele. Tha
los lgn phet:legimus in Hieremia Aianitaphet. Eſt autẽ in ſuburbanis Aeliæ uſq; hodie locus qui ſicuocat᷑ iuxta pi
sbla ,Z inam Fullonis: & agrũ Acheldemac. Hr
AKm NR chaldæori:ubi mortuus eſt Arã frater Abrahæ. cuius hodieq; ſicut loſephus refert tumulus oſtẽ/
linn, ditur. & ſupra hoc quid uobis uideat in libris hebraicarũ quæſtionũ plenius diximus. Vlamãs ꝓ
hoclegs uoin hebræo ſcriptũ habet᷑ luza. Eadẽ eſt autẽ quæ erbethel ſicut ſupra diximus: ſed qᷓdam uilla
ennn ubbaman in duodecimo cæſarex lapide oſtendit᷑ cõtra ſolis ortũ. Vs unde fuit Iobin regiõe auſitidi. Sed &
emacun unus de poſteris Eſau Vs appellabat᷑: de quo in libris hebraicarũ queſtionũdiximus.
tntun “ —- ODopon regio pricipũ edom quæ nũc uocat gebalena. Zib in tribu iuda. Zoab ciuitas amorræo/
erat. rũſita in mõte Arnone: de quo ſcriptũ eſt: pꝓpterea in libro bellorũ domini Ioab ĩflãmauit & torrẽs
anmint arnon. Zephrona terminus iudææ ad feptẽtrionẽ. Zaleth uallis Iareth in parte deſerti. Ziph
hesi in trib iuda. Zanohua in tribu iuda uſq; hodie in finibus eleutheropoleos aeliã pgentibus uilla ianua nũ
initli cupatur. Zif in octauo miliario chebron: uſq; hodie uicus oſtendit᷑: ubi abſcõditus eſt Dauid. Fuit autem
1 An tribus iudæ in daroma in finibus eleutheropoleos. Ziph monsſ. quallidus uel caligãs ſiue nebuloſus iuxta
ziphin: quo ſedit Dauid propechermellã quæ in ſcripturis carmellus appellat᷑: uicus hodieq; iudæoꝶ: unde
chrn⸗ fuit Nabal carmellus: ſed & unus de poſteris caleph dictus eſt ziph: lege paralipomenõ. Zogora in Hiere/

tubeti⸗ mia ciuitas moabitarũ: hæc eſt quæ nũc uocat᷑ z0ara ſiue ſegoruna de quinq; ciuitatibus ſodomorũ. Zeb
ciuitas aman: hodieq; uilla oſtendit᷑ in qntodecimo lapide philadelphiæ cõtra occidentẽ:de qua ſcribit Hiere

W*K mias. Zoleth nomẽ lapidis ubi Adomas ĩmolauit uictimas: iuxra fontẽ rogel. M
HRKj’ Epiſtola ſub nomine Paulæ & Euſtochii ad Marcellam hortatoria: ut urbe ſecedẽs migret in iudæam: ubi
i. le ciuitatem ſanctam hieruſalẽ & bethleemiticum rus miris effert præconiis: myſteria in illis recenſcẽs & ab im
n pugnatione defendens. Ad extremũ cũcta ſancta peregrinationis loca per iudæam breuiepilogo cõculudẽs:

ueln quæ ex ſulli elegantia Hieronymieſſeconiciturrrt. *
A eun charitas non habet: & impatientia neſcit modũ: & deſideriũ non ſuſtinet. Vnde & nos obli

.

tæ uiriũ noſtrarũ: & non quid poſſimus: ſed ꝗd uelimus tm cogitãtes magiſtrũ cupimus docere di
ſcipulæ: & ut eſt uulgare prouerbiũ ſus artiũ repertricẽ. Tu quæ primã ſcintillã noſtro fomiti ſubie

cnbuntci

fluklu

we ciſti: quæ ad hoc ſtudiũ nos & ſermone hortata es & exẽplo: & quaſi gallina congregaſti ſub alas pullos tuos.
Lenn NNMc nos libere abſq; matre uolitare patieris: & accipitris pauere formidinẽ?& ad omnẽ umbrã pᷣteruolantiũ
üimt⸗ auiũ formidare? Igit᷑ quod ſolũ abſentes facere poſſumus ꝗrulas fũdimus pᷣces: & deſideriũ no ſtrũ nõ tã fle/
u⸗ acl tibus ꝗᷓ eiulatibus cõteſtamur: ut Marcellã noſtrã nobis reddas: & illã mitẽ: illã ſuauẽ: illã oĩ melle & dulcedi
n I ne dulciorẽ: nõ patiaris apud eas eſſe rigidã: & triſtẽ rugare frontẽ: quas affabilitate ſua ad ſimile uitæ ſtudiũ
ſulo ꝓuocauit. Certe ſi ſũt meliora quæ poſcimus:nõ eſt impudẽs deſideriũ. Si cũctæ ſcripturarũ uoces noſtræ ſẽ
gint tentiæ cõgruũt: nõ facimus audacter ad ea te puocãtes: ad quæ tu nos ſæpiſſime cohortata es. Prima dei uox
Pieh.. ab Abrahã exi inquit de terra tua: & de cognatiõe tua: & uade in terrã quã mõſtrauero tibi. Iubet᷑ patriarcheæ
behpic ad quẽ primũ de chriſto facta eſt repromiſſio: ut relinꝗᷓt chaldæos: relinquat cõfuſiois urbem: & Robooth:
apolen ideſt latitudinẽ eius: relĩquat cãpũ Senaar:ĩ quo ſupbiæ eius uſq; ad cælũ erecta turris eſt: & poſt fluctus hu/
eduſg ius ſæculi: poſt flumina: ſup quæ ſederũt ſãcti & fleuerunt cũ recordarent᷑ ſyon:poſt gurgitẽ grauẽ cobar:de
elno quo Exechiel capillo uerticis ſubleuatus hieruſalẽ uſq; trãſfert᷑:ut habitet terrã repromiſſionis quæ nõ rigat
iuſ. ut ægyptus deorſũ: ſed deſurſũ. nec facit olera languẽtiũ cibos: ſed tẽporaneũ & ſerotinũ de cælo expectat im/
irlipe brem. Hæc terra mõtuoſa & in ſublimi ſita quãtũ a delitiis ſæculi uacat: tantũ maiores habet delitias ſpirita
D B les. Deniq; & Maria mater dni poſtꝗᷓ ad eã angeli facta eſt ꝓmiſſio: & uterũ ſuũ ĩtellexit eſſe domũ dei:dereli
lelufli ctis cãpeſtribus ad mõtana perrexit. De hac urbe Allophylo quõdã hoſte ſuperato: & diabolicæ pcuſſa fron/
chrüm tis audacia: poſtꝗᷓ ille in faciẽ corruit: exultantiũ aĩarũ turba ꝓceſſit: & concinẽs chorus:decẽ miliũ Dauid nt̃
uMlnn uictoriã pdicauit. In hacangelus gladiũ tenẽs: & totã ĩpietati⸗ deuaſtãs urbẽ: in Orne iebuſæoꝶ regis area tẽ
tend plũ dni deſignauit iam tũc ſignificãs eccleſiã xpᷣi nõ iſrael: ſed ĩ gẽtibus cõſurgẽtẽ. Recurre ad Geneſin & Mel
usinui⸗ chiſedech regẽ Salẽ huius principẽ inuenies ciuitatis: qui iam tũc in typo xp̃i panẽ & uinũ obtulit: & myſteri/
ocdeum um xpᷣianũ in Saluatoris ſanguĩe & corpore dedicauit. Tacita forſita mẽte rephendes:curnõ ſequamur ordi
