ſuauitate: ſpu ſcõ:ĩ charitate nõ ficta:ĩ uerbo ueritatis: ĩ uirtute dei. Nõ ſit ĩter uos mẽdaciũ.oĩs uir mẽdax
abomĩabilis ẽcleo. Eſt. n. deus ueritas: & ueritati obſtat mẽdaciuũ. Oẽ fugiatis uerbũ ocioſũ.de quolibet eniĩ uer
bo ocioſo & uano reddemus deo ronẽ. Silẽtia diligite: ubi ẽ multiloquiũ: ibi freqᷓnter mẽdaciu. ubi mẽdaciũ ẽ
ibi pctm. Sermo ĩdicat q̃lis ẽ hõ. In ore ſacerdotis uel moachi nullũ unꝗᷓ ſit uerbu: ĩ quo nõ ſonet xpᷣi nomẽ ſẽ
per diuinã rumiet legẽ. Eteni q ĩ lege dnñi meditabit᷑ die ac nocte: nõ abiẽs ĩ cõſilio ĩpioꝶ: neq; ĩ uia pctõerit
tanꝗᷓ lignũ plaãtatũ ſecus decurſus aqᷓꝶ: cuius folia nõ decidẽt: ſed dabit fructuũ ĩ tpe ſuo:& oĩa qᷓcũq; fecerit ſẽ
per ꝓſꝑabũt. Certe nil tã nocet hoĩ:ꝗᷓ mala ſocietas. Talis enĩ efficit᷑ hõ: ꝗliũ ſocietate fruit᷑. Nunꝗ cũ agno lu
pus hiĩtat. Vir certe caſtus luxurioſi ſocietatẽ aufugit.Plus ꝗᷓ ipoſſibile puto uiꝶ diutius ĩ bõis pmãere opibus
ꝗ maloꝶ aſſidua cõuerſatiòe utit᷑. Cũ ſcõ pſalmiſta uociferat ſcũs eris & cũ uiro ĩnocẽte ĩnocẽs eris. & cũ electo
electus eris: & cũ puerſo puerteris. Sicut enĩ mala nocet couerſatio: ita bona ꝓdeſt. Nil põt huic cõparari the/
ſauro. Qui bonã ĩuenit ſocietatẽ: uitã ĩuenit: diuitiis affluit. Certe uere dicã. praro hõ uel bonus uel malus effi
cit᷑: niſi ob ſocietatis cauſã. Pueri cor tanꝗᷓ tabula: ĩ ꝗᷓ nihil pictu ẽ fore di.Illud ergo qd a ſocietate recepit uſq;
ad ſenectã retĩet: liue bonũ ſiue malũ ſit. Raro ci iuuene iuuenis hĩtet. Nã ignis ſi apponat igni: calorẽ nõ ex
tinguit: ſed enutrit. Semꝑ uir quẽ delectat ſapiẽtia: ſe maiori ætate & ſapiẽtia ſocius exiſtat.Alioꝗn ſi ſibi ſimi

li ſociet᷑ aſſidua ſocietate de ſtultitia ĩ ſtultitia dilabet᷑. An oĩa aũt filii meunnolite iurare oĩo.neq; ꝑ cælũ: neq;
p terrã:neq; ꝑ alid quodcũq; iuramẽtũ. Sit aũt ᷣmo ueſter ẽẽ. nõ nõ. Cuius ĩ ore freqns ſonat iuramẽtũ ĩ ipo

„ FE . . . . — . — 9 —— 1
hoĩe parua ẽ dei cognitio & dilectio. Si nõẽ qd iuro:deũ eẽ nego. Præceptũ enĩ dei ꝓhibet. Nõ aſſumatis no
mẽ dei ĩ uanũ.Or̃onibus ĩſtãte cõtinuis. Multũ ualet freꝗᷓns oro & deuota. Oro hoĩem a terra ſubleuat: ad cæ
leſtia uehit:& facit hoĩem cũ deo loqꝗ.Gras ab eodẽ obtiet:dũmõ ſit deuota & mixta lachrymis. Multũ ualet

or̃o freqᷓns cõſpſa lachrymis ad ꝓmerẽda diuinã clæmẽtiaã ad exauditiõis bnficiũ. Obtinuit Ezechias ſtatĩ gra
tiã a dno ſuis lachrymis & or̃onibus: ut mutaret ſẽtẽtiã quã ſibi dixerat. Lberauit dns Suſãnã a iudicio diræ
mortis ꝑp or̃onẽ & lachrymas.Orõibus Heliæ cælũ dedit pluuiã qd clauſuũ fuerat tribus ãnis: & ſex mẽſibus
Si quo egetis petatis adno or̃onibus & lachrymis ĩ fide nihil dubitãtes. Quia ꝗ fidẽ uera hẽt: ut granũ ſinapis
ei petierit: fiet ſtati illi.Idẽ dñs ẽ diues ĩ oĩibus: ꝗ tũc erat: nũc ſpes ura:gaudiũ uim: cogitatio ur̃a: & oẽ

eſideriũ ueſtꝶ ſit ſemper deus: qmex ipſo:& in ipſo:& per ipſũ ſũtoĩa:ĩ quo uiuimus:per quẽ mouemur:&
ſumus:ſine quo nihil penitus fumus. Iã filii mei no multa loqᷓr uobiſcũ. Venit eni hora:ad quã natus ſũ.
Hac cõditiõe huc ueni: ut exirẽ. Nunꝗᷓ natus fuiſſẽ: ſi mori no debuiſſẽ.Suo proprio nõ pepercit dominus

filio: ſed pro nobis oĩbus fecit eũ mori ĩ crucis ſtipite: per cuius mortẽ mors noſtra mortua eſt. Nemo enĩ no
ſtrum ſibi uiuit: uel morit᷑. Siue enĩ uiuimus: dno uiuimus.ſiue morimur: dno morimur. ſiue ergo uiuimus
ſiue morimur:dñi ſumus. In hoc eni uocatus xpᷣs uiuoꝶ dñs & mortuoꝶ. Si enĩ xpᷣs mortuus ẽ: certe nõ ẽ ſer

uus maior dno ſuo: iccirco & nos moriemur. Si eni reſurrexit hẽmus ſpẽ firmiſſima: ꝙ & nos reſurgemus. Et
⸗CCXkVI⸗

4.

ſixps ſic reſurrexit: utãplius nõ moreret certe & nos poſt reſurrectionẽ nĩam nunꝗᷓ mori emur:ſed ſempꝑ cũ

ipſo ĩ gloria ſtabimus. Cũ mortuus fuit xp̃s:hõ nr̃ ſimilis mortuus ẽ: utdeſtrueret᷑ corpus peccati: ut fieremus
unũ corpus cũ illo. Iccirco ſi reſurrexit: & nos reſurgemus cũ illo: qa ſumus mẽbra eius. Si aũt & xp̃s non plus
moriet᷑: & nos ſimiliter. Quoqdẽ dilectiſſimi filii mei ſi nũc morior: credo ꝙ redẽptor meus uiuit. Et ſĩ nouiſ
ſimo die de terra ſurrecturus ſu: & rurſũ circũdabor hac pelle mea. Et ĩ iſta ꝓpria carne uidebo ipſũ Saluatorẽ
quẽ uiſurus ſũ egoipſe:q nuũc loquor: quẽ hic nũc cernitis moriẽtẽ: & nõ certe alius loco mei:& iſti proprii mei
oculi ꝗqbus uos uideo: coſpecturi ſũt. Vnde dilectiſſimi mei uidete quõ caute ambuletis. nõ ꝗᷓſi ĩſipientes: ſed
ut ſapiẽtes. Et nolite ſecũdũ carnẽ ambulare: qa ſi ſecũdũ carnẽ ambulabitis: moriemini. Sed ſpu abulãtes &
facta carnis mortificãtes: nũc mecũ exultate: cãtate: & pſallite. Abiicite ueſtimẽta luctus: & triſtitiæ. Spargite
cinerẽ de capite ur̃o. Iubilate deo: pſalmũ dicite noĩ eius: date gloria laudi eius:qm hucuſq; trãſiui p ignem &
aquã: & ecce nũc ĩdũcit ĩ me refrigeriũ. Introibo ĩ domũ dni: ut reddã uota mea de die ĩ diẽ. O qꝗᷓtũ kS& mihi
ẽmori. qm uiueredeĩceps meũ xps erit. Ecce terreſtris domus huius hitaticis diſſoluit: ut alia ſuccedat nõ ma
nufacta hĩtatio æterna cælis. Ecce qd mortale ẽ ueſtimẽtũ exuor: ut æternũ ĩduar. NHucuſq;ʒ pegrinatus ſum:
iã redeo ad patriã. Ecœe brauiũ capio: ꝓ quo ĩ agõe cucurri. Ece portũattigo: quẽ tãto deſideraui deſiderio. Ec
ce de tenebris ad lucẽ: de piculis ad ſecuritatẽ: de ĩopia ad diuitias: de plio ad uictoriã: de triſtitia ad gaudiu: de
tpali uita ad ꝑpetuã: de fetore ad odorẽ ſuauiſſimũ uehor. hiccæcus ſũ: & illuminor. undiq; uulneratus: & ſa/
nor. Hic ſemp cõtriſtatus ſu: & ecce iã lætificor. Vere hic uiuẽs mortuus ſũ: & iã uere uiuiſicor.¶ Vita mũdi:nõ
uita ſed mors: uita fallax: uita onuſtatriſtitiis: ibecillis & umbratica: uita mẽdax. Nũc flores: & ſtatĩ areſcis: ui
ta priuãs: uita cui ines: uita fragilis: uita momẽtanea: & caduca: quæ ꝗᷓto magis creſcis tãto magis decreſcis. Cũ
plus pcedis: plus ad mortẽ ꝓpĩquas. Ouita plena laqis. Quot ĩ mudo hoĩes illaqas: quot ꝑ te iã ſuſtinẽt tor/
mẽta ĩfernalia Quã btũs: ꝗ ſuas agnoſcit fallacias. Quã btũs ꝗ tuis nõ curat uanis blãditiis. Quã btĩſſimus

ꝗte bñ puatus ẽ. Meliorẽ negociatio eius argẽto & auro:pᷣmi & puriſſimi eius fructus. Omors dulcis & iocun

da. nõ certe mors: quæ uita uerã largiris: quæ fugas febres & uulnera: fames extiguis & ſiti. O mors iuſtiſſima
& pia bõis: & malis aſpa. hũilias ſupbũ diuitẽ & potẽtẽ: & exaltas hũilẽ. Per te paupes ſatiant᷑: cũ auaꝶ proiicis
tu malis das ſuppliciu: & iuſtis æternũ pᷣmiũ. Veni ſorormea: ſpõſa mea: amica mea: dilecta mea. indica mihi
quẽ diligit aĩa mea. oñde mihi ubi paſcat ds meus: ubi cubet xp̃s meus: necdimittas me àplius uagari ꝑ ĩuiũ
huius ĩcolatus mei. Exurge gloria mea: porrige mihi manũ: trahe me poſt te: aptũẽ cor meũ: & exurgã: & poſt
te currã ĩ odore unguẽtoꝶ tuoꝶ:donec ĩ ocnens me ĩ cellaria domus dni mei: ut exultẽ & gaudeã cũ appare
bo añ faciẽ ſuã. Tũc cãtabo: & pſalmũ dicã dño. Ecce tu pulchra es amica mea. Iã noli morari ãplius. Ecce oẽs
dies mei defecerũt: & ãni mei ptrãſierũt uelut umbra. Cõuertere aliꝗtulũ ſuꝑ me:qa te ĩuenire exultaui:& ĩ te
delectatus ſũ oĩbus diebus uitæ meæ. Suſcipe me: nã cũ ſuſcepiſti dĩũm meu: me ſaluaſti: me uiuificaſti. Iã re
ſpice ĩ me: ſaluũ me fac: & libera me deaꝗs multis: & de manu filioꝶ aliẽoꝶ. Erue decarcere aĩam meã: & ecluc

eã p gr̃am quã Par fuiſti ſuſcipiẽdo diĩm meũ:uñn exulauit 5 culpã: quã ppetrauit meus genitor Adã. Veni

am p te hortũ dilecti mei: ut comedã fructũ pomoꝶ ſuoꝶ. Defeceruũt ſicut fumus dies mei: & caro mea iã ſi
cut fenũ aruit. Ecce iã uenit tp̃s miſerẽdi mei. Noli tardare. accelera ut eripias me: qa amore lãgueo. Per te bona
mors fructũ recipimus bonoꝶ: quæ facimus: cognoſcimus pᷣmia quæ ſpamus. Ante ꝗᷓ uenias: deum expre co
noſcimus: dũ ueneris pfecte uidebimus eu ſicuti ẽ. Nigra es ſed formoſa: pulchra es & decora: fauus diſtillãs
Rbia tua. Terribilis es: & qs reſiſtet tibi? Lerribilis ꝗdẽ apud reges terræ aufers ſpũm prĩcipũ: notã facis hũili/

bus uirtutẽ tuã. Tu cõfrigis cornua peccatoꝶ: & exaltas cornua iuſtoꝶ. Illuſerũt coruſcationes tuæ orbi terræ:
uigdit & cõmota ẽterra. Apis mihi dulcis ſoror & amica mea ianuas uitæ: qs apire mihi ꝓmiſiſti:cũ fuiſti cum

dio meo: ut iã ſit ĩ pace locus meus: & hitatio mea ĩ ſyõ. Expolia me iſta mortali tunica mea: quã fero: ut ĩdu
am me ueſtimẽtis læticiæ. Aĩa mea liꝗᷓ facta ẽ: ut ĩuenire poſſim dilectũ meũ: quẽ ĩ mũdo qꝗᷓſiui: & nõĩ ueni. In/
uenerũt me ĩ hac ſolitudie cuſtodes: ꝗ circueut ciuitatẽ: pcuſſerũt me: & uulnerauerũt me: & tulerũt palliũ me
um cuſtodes muroꝶ. Percuſſus ſũ & huũiliatus ſũ à uoce maloꝶ & doloꝶ. Tota die exprobrabãt mihi inimici
mei loquẽtes aduerſũ me ligua doloſa: & ſmonibus odii circũdãtes me: & expugnãtes me gratis poſuerũt ad/
uerſũ me mala ꝓ bonis: & odiũ ꝓdilectiõe mea. Cõfringe arcũ eoꝶ: ſcutũ: & gladiũ: & bellũ. Si moraris iã defi

cit pauliſꝑ ſpũs meus ppter multitudinẽ doloꝶ meoꝶ. Iã cõſolatiões tuæ lætificẽt alam meã. Hodie uocẽ me

am audiẽs noli obdurarecor tuũ: qũ ueniã & apparebo añ faciẽ dei: ut ihitẽ ĩ domo ſuaĩ lõgitudie dieꝶ Fue/
rũt mihi ĩ miſia huius uitæ lachrymæ panes die ac nocte: labores: cõtumeliæ: afflictiões: ernæ: fames: ſitis:ie
iunia: uigiliæ: tẽtatiões: & peſtilẽtiæ. Audi gemitus uĩculati ſolue colligatiões meas. Accipe filiũ hic famelicũ ĩ

regioe aliena & redde eũpri ſuo. Suſcipe ulceribus plenũ: & colloca eũ ĩ ſinũ Abrahæ priarchæ. Fac me ĩtrare ĩ

uineã dñi Sabaoth: ut nõ ſtẽ hic ocioſus. Suſcipe me de manu iniqtatis: & deduc me ĩ uia æterna. Educ me de
tenebris: & umbra mortis. diſrũpe uĩcula: ſolue cõpeditũ: illumĩa cæcũ:erige eliſũ. Cuſtodi aduenã: & pupillũ
Sedẽti ĩ tenebris & hĩtãti ĩ regiõe umbræ mortis oñde lumẽ tuũ. Illumia nũc me: utnunꝗᷓ ãplius obdormiã ĩ
morte. Hæc & his ſimilia pſeqᷓnte ſcĩſſimo uiro: oĩum circũſtãtiũ creuit mœror & triſtitia: nec ꝗs nĩm poterat

ſe a lachrymis cõtinere. Sed oĩum una erat uox plãgẽtiũ. Quid ſine te faciemus pr̃e quo pgemus Vineã iſtã
ex xgypto traãſtuliſti: & plãtaſti eã:ut ꝗd auertis faciẽ tuã ab eal In lumĩe uultus tui äbulamus. Gloria uirtu/

ðU

tis nræ tu eras. heu ꝗd ſine te amplius faciemus ITu pr:tu doctor & refugiũ: tu exẽplar ĩnocẽtiæ. utinã nobis
tecũ mori liceat. Iã ad nihilũ deueniemus: ſicut oues erimus ſine paſtore. Ad nihilũ deueniemus uelutaqua de
currẽs. Nõ erit ꝗ cõſolet᷑ nos.Fient filii tui orphani: & famẽ patiẽtur ut canes. circueũtes undiq; nõ te ſuenient
Heu quãtus ſupꝑ nos cecidit ignis. Nõ te deĩceps uidebimus ſolẽ. Cõgregatio qd faciet fideliũ ſine te- Tu diſꝑ
ſio hæreticoꝶ eras: tu ĩterfector eoꝶ gladio oris tui: tu eoꝶ malleus & ſecuris cõterẽs eoꝶ dẽtes in ore eoꝶ: mo/
las leonũ cõfringẽs: & deducẽs eos in puteũ ĩteritus. Gaudebũt nũc: & exultabũt: & humiliabũt populũ tuum
& hæreditatẽ tuã uexabunt. Captabũt in aiam iuſti: & ſãguinẽ ĩnocẽtẽ cõdẽnabut. Incẽdẽt igni ſãctuariũ dei:
& ueritatẽ fidei lacerabũt. Nũc ille motus his uerbis aliqtulũ lachrymatus ẽ: ut totus ſempin dno mißicor⸗/
diæ uiſceribus affluebat. Cõuerſuſq; ad eos: hac tãtũ flentibus uoce rñdit. Eia boni milites xpᷣi. Cõfidatis ĩ do
mino: & in potẽtia uirtutis eius. nolite timere. cõſequemini a dño miſicordiã: ſi ſperabitis in eũ. Eſt enĩ ip̃e pi/
us & mißicors: & nullũ deſerit ſperãtiũ ĩ ſe. Ipſe enĩ legẽ uobis cõſtituet in uia ſua. diriget uos in ſanctitatẽ re/
ctã: & nõ tradet uos in aĩas pſequẽtiũ uos. Viriliter ergo agite: & cõfortet cor ueſtrũ: & ſuſtinete dnm. Eſt enĩ
deus in cælo pius & mificors:ꝗ ſuos mille modis ſcit iuuare famulos. Nõ turbet᷑ cor ueſtrum:neq; formidet.
Sperate ĩ dño: & effũdite corã illo corda ueſtra: ꝗa ipſe adiutor erit ueſter. Si enĩ abeo nuc: iterũ me uidebitis:
& gaudebimus in ſimul: qa no multo poſt hos dies: quo ego uado: & uos poteritis uenire. Etubi ego ero & uos
eritis ĩ gaudio: qd nemo tollet a uobis. Memẽtote filii chariſſimi: quõ poſt mortẽ Moyſideus Ioſue ĩ du
cẽ: & ptectorẽ populo ſuo. Et eleuato Helia ꝑ turbinẽ curru igneo in cælũ:fecit Heliſæũ in populo eſſe ꝓphe/
tã: in quo duplex reqeuit ſpũs Heliæ. Nuquid exinanita ẽ manus dñi? AQn oblitus ẽ deus miſereri: aut cõtine/
bit in ira miſericordiã ſuã? Dñs erit pars hæreditatis ueſtræ: & calicis ueſtri: & ipſe reſtituet uobis hæreditatem
ueſtrã. Suſcitabit nãq; exuobis aliũ paſtorẽ: cui dabit uerbũ euãgelizaãdi: & ille ĩgrediet᷑ ſine macula: & opabi
tur iuſticiã. Et rogo deũ meũ: qeduxit: & reduxit me ſecũdũ uolũtatẽ ſuã: ut ſi ꝗs in me fuit ſpus ad obediẽdũ

pceptis ſuis: ꝙ ĩ iſlo quẽ uobis mittet paraclyto & paſtore fiat duplex. Euſebiu filiũ meũ pdilectiſſimu: habe

bitis uobiſcũ: & ipſũ tanꝗᷓ me audietis. ipſe enĩ uobis in patrẽ: & uos ei tanꝗᷓ filii obedietis in charitate cum oĩ
humilitate: & mãſuetudie: & cũ oĩ patiẽtia. Siqs uobis fuerit neceſſitatis referretis ad eũ. Obſecro uos: ut ſolli
citi ſitis uare unitatẽ ſpũs ĩ uĩculo pacis. Vnũ corpus & unus ſpũs ſitis ſicut uocati eſtis ĩ una ſpe uocatidõis
ueſtræ. Vnus ẽ deus & pr leſus xps. Cui ſoli in una ſimuluiuẽtes fraternitate placere cupitis. Ergo eius eſtote
imitatores ſicut filii chariſſimi. Et ambulate in dilectiõe ſicut & ipſe dilexit uos. Et tradidit ſemetipſũ pro uo
bis: ut uos redimeret & faceret uosſibi acceptabiles: ſectatores bonoꝶ opeꝶ. Vnicu iq; ueſtrũ det ipſe gratiã ſe
cũdũ mẽſurã clonatiõis ſuæ. Det uobis de rore ſpũs ſãcti abũde: ut habeatis cur ad colẽdũ eũ. Adapiat cor ue/
ſtrũ ĩ lege ſua: & in p̃ceptis ſuis: ut cognoſcatis eũ: & faciatis eius uolũtatẽ: nec uos unꝗᷓ deſerat. I autẽ mi fi
li Euſebi cõſurge:conſurge. Induere fortitudinẽ.ſemꝑ ſubditus eſto dũo:nec æmuleris eũ ut neqter facias. Sa
lus tua deus in ſempiternũ erit: & iuſticia tua nõ deficiat. Humilior ſis oĩbus. Leua ĩ cælũ oculos tuos. Lex dei
ſemp ſit ĩ corde tuo. Noli timere obprobriũ hoĩñ um & blaſfemias eoꝶ ne metuas. Si ſperabis in dño: aſſumes
fortitudinẽ: & ueniẽt tibi pẽnæ utaꝗlæ: & uolabis: & nõ deficies. Vniuerſa legis dni ſecure loqueris oĩbus. Ne
timeas a facie hoĩum: qa cũ illis ſemp ẽ ds: cũ qbus ẽ ueritas: deſcẽditq; cũ illis in foueã:& in uinculis non de
relinꝗt eos. Sed a ſeductoribus tutat eos: & ẽ illis adiutor & ꝓptector in tpe tribulatiõis. Certe non facile timet
mortẽ hãc: ĩmo ut plus dico odit hãc uitã: ꝗ ſe bene agere cernit. Ecce cõſtituo te ſup ſocietatẽ iſtã: ut euellas:
& deſtruas:& diſſipes:& diſpdas: reædifices: & plãtes. Oportet te eſſe irrephẽſibilẽ. Poteſt male alios corrigere:
cui põt is quẽ corrigit dicere. Et tu ſimiliter facis Tibi amm maior erit labor ſed maius pᷣmium. Eſto ſobrius:
prudẽs & pudicus: hoſpitalis & doctor. Nemini uiolẽtiã facito: ſed oẽs æqualiter dilige: & tãto plus: ꝗto meli
orẽ. Nõ ſis pſecutor: ſed modeſtus nõ litigioſũs: nec cupidus. Tu enĩ pdica opportune uerbũ dei. Ois ſcriptu
radiuinitus ĩſpirata utilis ẽ ad docẽdũ. Acqꝗre uerba: quæ p̃dices ofõonibus. Valet enĩ huiuſmòi pᷣdicatio: & do
ctria ad illuminãdu: ad arguẽdũ:ad corripiẽdũ: & ad erudiẽdũ ĩ iuſticia: ut ꝑfectus ſit: audiẽs & ĩ oĩ bono ope
iſtructus. Eſt enĩ xp̃s leſus ĩ cælo ſedẽs ad dexterã uirtutis dei: reuelãs myſteria: & docẽs hoĩem ſcien tiã. In oĩ
bus fili dilectiſſime teipſũ pbe exẽplũ bonoꝶ opeꝶ: ĩ oĩ ſcĩtate & bonitate. Nã capite patiẽte totũ debilitatur
corpus. Vt ergo breuiter te doceã: facies oĩa bona:ſi timueris deum. Pri meo reuerẽdiſſimo Damaſo portuẽſi
epo ſcribes faciẽs mei memoriã: ut hẽat me ĩ oronibus ſuis: neccorrũpi dimittat opa: quæ tãto labore cõtexui:

ab hoĩbus iniꝗs & doloſis:a ꝗbus ſæpe expugnatus ſũa iuuẽtute mea. Eccleſiã prudẽter cuſtodiat: ſciens qmm̃
erigẽt ſe illaqueãtes aĩas ſuppliciũ. quos conatus ſũ educere ĩ uiã rectã loquẽtes ĩ ore ſuo: & gladius ĩ labiis ſu

is qm obmutui: & ſilui a bonis: & piectus ſũĩ monumẽto dormiẽs. Spero enĩ ĩ dũo: ꝙ benignus ẽ: & nõ dereli
uet fideles ſuos. Gaudiũ enĩ habeo magnũ: & cõſolationẽ: pᷣſumẽs de miſicordia dni: ꝗqa uiꝶ mirabilem: &
multæ ſciẽtiæ: & bonitatis Auguſtinũ hipponenſem epᷣm: poſt me relinquo? Propter quẽ multã habeo fiduci
am in chriſto ieſu ſuſtentandi fidem ueſtram. Cui de me ſcribens hoc ipſum rogato: ut tanꝗ fidelis pugner
miles: ne ueniãt: quod abſit: mala genti ueſtræ Theodonio ſenatori & omnibus in Chriſto fratribus me recõ
mendes. ¶Finitis his uerbis uir ſanctiſſimus iocunda uoce uerſus ad fratres inquit. Accedite huc: ut tangam
uos filii mei anreꝗᷓ auobis recedam. Ad quem appropinquantibus illis ſingulum brachiis: utpote melius po

terat amplectens: cuilibet pacis oſculum tribuit. Deiĩde uocem mediocriter eleuans uultu placido & io cundo

extẽſis in cæxlũ manibus cõuerſiſq; ad dũm oculis gaudii lach rymis inundãtibus dixit¶Pie ieſu uirtus mea:
refugiũ meũ: ſuſceptor meus: & liberator meus: laus mea. in quẽ ſperaui:cui credidi:& quẽ dilexi:ſũma dulce
do: turris fortitudis: & ſpes mea a iuuẽtute mea. Voca me dux uitæ meæ: & ego rñdebo tibi. operi manuũ tua
rũ: qd tu de limo terræ creator oĩum formaſti: qd oſſibus & neruis cõpegiſti: cui uitã & miſericordiã moriens
tribuiſti: tuæ clemẽtiæ porrige dexterã. Iube dñe:ne moreris: ꝗa tẽpus ẽ: ut puluis ĩ puluerẽ reuertat᷑:& ſy piri/
tus redeat ad te ſaluatorẽ: q huc miſiſti illũ. api illi ianuas uitæ. Nã cũ pro me in ligno crucis tanꝗᷓ latro pepẽ/
diſti: tu ꝓmiſiſti mihi ꝙ eũ recipes. Veni dilecte mi: teneã te: nec dimittã. ĩtroduc me in domũ tuã. Tu ſuſce/
ptor meus es: & gloria mea: & exaltãs caput meũ:ſalus mea: & benedictio mea. Suſcipe me miſericors deus ſe-
cũdũ multitudinẽ miſationũ tuarũ. Nã latronẽ ad te currẽtẽ ĩ cruce moriẽs ſuſcepiſti. Poſſideã te btĩtudo ſẽ
iterna. cæcũ ſecus uiã clamãtẽ: leſu fili Dauid miſerere mei:lumĩe tuo uiſiõis æternæ illumina. O luxinuiſibi
E:qua carẽs Thohias clamabat: Quale mihi gaudiũ ẽ: cũ ĩ tenebris ſedeo: & lumẽ cæli non uideo? O lux ſine ꝗᷓ
nõẽ ueritas: n ẽ diſcretio:noẽ ſapiẽtia neq; bonitas: illumina oculos meos:ne unꝗᷓ obdormiã ĩ morte:ne quã
do dicat inimicus meus: pᷣualui aduerſus eu. Iædet animã meã uitæ meæ:loquor ĩamaritudĩie aĩæ meæ: ægro

—

tus ſũ:ĩfirmataẽ ĩ Baupiate uita mea: oſſa mea ſicut in frixorio cõfrixa ſũt. Et ideo ad te dũm curro medicũ. Sa

na me dne & ſanabor. ſatuũ me fac: & ſaluus ero. & qmiin tecõfido nõ erubeſcã. At ꝗs ſũ piiſſime deus: ut
tã audacter loquar ad te? Peccator ſũ: in peccatis totus natus & genitus & educatus: cadauer putridũ:uas feti/

dũ:eſca uermiũ. Heu mihi dne: parce mihi. Quæ uictoria:ſi pugnãdo mecũ me uinceres:ꝗ ſũ minus ꝗᷓ ſtipula

ante faciẽ uẽti: Dimitte oĩa peccata mea: & erige de ſtercore pauperẽ. Certe dñe ſi placet dicã: nõ debes ad te cur
rẽtẽ fugare: qa tu es deus meus. Caro tuade came mea: & oſſa tua deoſſibus meis. pꝓpter hoc nãq; nõ reliquẽs
patris dexterã adhæſiſti meæ humanitati factus deus & hõ. & prius eras pmanẽs in una eadẽq; pſona. Et hoc
quare tã arduũ & inopinabile ppetraſti:niſi utcõfidẽter ad te recurrerẽ:quaſi ad fratrẽ: & ut mihi tuã miſicor/
diter cõdonares diuinitatẽ. Quapropter exurge adiuua me dne: exurge: & ne repellas me in finẽ. Sicut ceruus

deſiderat ad fõtes aquaꝶ:ita ſitiẽs aĩa mea petit te fontẽ uiuũ: ut hauriat aquas in gaudio de fõtibus ſaluatoris
ne litiat amplius: q ueniet: & apparebit ante faciẽ tuã. Dne mi qũ reſpiciẽs reſtitues aſjam meã a male factis

eoꝶ: & a leonibus unicã meã?! Vtinã appẽderẽtur peccata mea ꝗbus irã merui:& calamitas quã patior in ſtate
ra: quaſi arena maris hæc grauior appareret. Vnde & ſi amplius expectes tribulationẽ & dolorẽ inueniã. Ve-/
ni gaudiũ ſpũs mei: ut delecter in te. reuela mihi miſicordiã tuã læticia cordis mei.inueniam te deſideriũ meũ
Sicut ſuus pᷣſtolatur finẽ opis ſui: ſic & ego expecto te.Intret poſtulatio mea in cõſpectu tuo dne:ut fiat ma/⸗
nus tua:ut ſaluũ me Pciat. Bce uirũ qui deſcẽdẽs in hiericho captus a latronibus uulneratus ſij:ſemiuiuus re
lictus ſũ:tu pie Samaritane recipe me. Peccaui nimis in uita mea: & malũ corã te feci. Nõ tẽ cognoui:ingratus
fui tot beneficioꝶ tuoꝶ: nõ ut decebat te laudaui. Forte multotiẽs ueritatẽ tacui. In corde meo: cũ pullalas ad
oſtiũ cordis mei: piger fui: ut te reciperẽ reuerẽter. Corpus putridũ: quod uelut umbra declinat᷑: nimio dilexi
affectu. Verbis uanis os inqnaui. mẽs mea nõ ſemp fuit in teſtamẽto legis tuæ. nõ auerti oculos meos: ut non
aliqn uiderint uanitatẽ. Aures meas quãdoq; uerbis inutilibus inquinaui. manus meas ad ꝓximi neceſſitatem
multotiẽs nõ extẽdi. pedibus ad iniqtatẽcucurri. Quid plura dicã?a plãta pedis uſq; ad uerticẽ capitis non ẽ
in me ſanitas. Certe niſi in ligno crucis moriẽs me adiuuiſſes: digna erat habitare in infernd aĩa mea. Ego pie ie
ſu ſũ pars tãti pᷣcii.ꝓ me fudiſti ſanguinẽ p̃cioſũ:nõ me refutes. Ego ſũ ouis quæ erraui: reqꝗre eã bone paſtor:
& appone eã ouili tuo: ut iuſtificeris in monibus tuis. Nã ꝓmiſiſti mihi: ꝙ quacũq; hora peccator ĩgemuerit
ſaluus erit. Dolẽs factus ſũ: iniqtates meas ego cognoſco: & delicta mea corã me ſũt. Vere non ſũdignus uoca
ri filius tuus: qa peccaui in cælũ & corã te. auditui meo da gaudiũ & læticiã. auerte faciẽ tuã a peccatis meis. de/
le iniqtates meas ſecũdũ magnã mificordiã tuã. Ne piicias ma facie tua. Nõ ſecũdũ peccata mea facias mihi

neq; ſecũdũ iniquitates meas retribuas mihi. Sed adiuua me deus ſalutaris meus. Et ppter honorẽ noĩs tui li

bera me. Benigne fac in bona uolũtate tua ut inhabitẽ ĩ domo tua oĩbus diebus uitæ meæ: ut in ſæculũ ſæculi
cũ habitãtibus in ea laudẽ te. Surge ꝓpera ſpoſe dilectiſſime aiæ meæ: & noli cõſiderare ꝙ fuſca & nigra ẽ pec
catis. Oſtẽde illi faciẽ tuã. Sonet uox tua inauribus ſuis. Vox tua dulcis: & facies tua decora:ne auertas eã a me
. . 3 . „ „ — . .
Et ne declines in hachora a fuo tuo. Ne tradas me in aĩas pſequẽtiũ me. Expecto te domine. Credo uidere bo
na di ĩ terra uiuẽtiũ. Veni ergo dilecte mi. Egrediamurĩ agrũ: uideamus ſi floruit uinea. Cõuerte plãctũ meũ
in gaudiũ mihi. Inclia ad me aurẽ tuã. Accelera ut de hoc lachrymarũ & miſeriarũ ualle eripias me. Hæcubi
uir ſcĩſſimus cõtinuatis lachrymis: & manibus ĩ cælũ erectis dixit: parũper ſiluit. Deĩde fres ĩtuẽs dixit. Præci

pio uobis filii manethillmin uirtutẽ: & nomẽ dii ieſu: utcorpus meũ cũ diſſolutũ fuerit: ĩ terra iuxta pᷣſæpe
Iferat ſecũ rediẽs qd ueniẽs apportauit: nudus ĩde egreſſus ſu:nudus reuertar il

dni nii nudũ ſepeliatis ut illu
luc. Societ᷑ terra terræ: nõ licet terrã ſociari lapidibus appett enĩ naturaliter ſuũ ſimile quodlibet. Iteꝶ rogo

uos ut domini mei afferatis corpus quatenus in ſuo lumine uideã lumẽ: ut firmãs ſuꝑ me oculos ſuos:detmi

hi intellectũ: & ĩſtruat mein uia qua gradior. Tũc qdã frater ad locũ accedens ſacratiſſimũ corpus Ieſu chri
ſtiobtulit. Quod ubi uirdmi uidere potuit: nobis ei auxiliantibus: proſtrauit ſe in terram ꝓnus: uoce & lachry
mis ꝗᷓtum poterat clamãs. Dñe ꝗs ego ſũ:utſim dignus: ꝙ ſub tectũ meũ ĩtres? Meruit hoc peccator ho? Cer
tedñenõ ſũdignus. Nũquid ego melior ſũ:ꝗᷓ oẽs pfes mei?: Iu noluiſti Moyſi uno ictu oculi te moſtrare. Cur

— —w 2

.

nũc tãtũ te humilias: ut patiaris ad hoĩem deſcẽdere publicanũ: & peccatorem? Etnò ſolum cum illo mandu
care uis: ſed teipſũ mãducari ab illo iubes. Cũq; prope illũ eſſet ſacerdos erigens ſe uir glorioſus genibus flexis
eũ cũctis tenẽtibus magnis lachrymis: & ſuſpirnis: & qᷓpluries percutiẽs pectus ſuũ dixit. Tu es deus meus: &
dñs meus: qui pro me paſſus es: an forte alius? Certe tu es ille: ꝗ cũdeus eſſes: ſolus ante oĩa tẽpora: & ſine prĩ/-
cipio genitus a deo patre: æterna & inueſtigabili generatiõe: ꝗ cũ ipſo pf̃e & ſpũ ſcõ unusdeus es: pmanens il/
lud idẽ qd eras: & es: intra unius puellæ corpuſculũ te laulilli factus hõ ſicut ſũ. Vere& deus & hò es. Sicenĩi
in uirginali utero hoĩem ſuſcepiſti: ꝙ nec ſine hoĩe deus es:nec ſine deo hõ: quãuis neq; hũanitas ſit diuinitas:
nec diuinitas hũanitas. Nõ ſũt cõfulæ naturæ: ꝗᷓuis ſit una & eadẽ in te pſona. Nonne es caro & frater meus?:
Vere ſic. Famẽ habuiſti: ſitiſti fleuiſti:meas ĩfirmitates habuiſti: ut ego. ſed tñ in te peccãdi ĩfirmitas: & defe/
ctus nõ fuit: ut in me. Nò eni peccare potuiſti: ut ego.In te fuit corporaliter: & ẽ:oĩs plenitudo gr̃æ. Nõ enim
data fuit tibi gratia ad mẽſurã. Tua enĩ aĩa ſtatim cũ unita ĩſeparabiliter fuit diuinitati oĩa pfecte ſciuit: & po
tuit:quæ ipſa ſcit & põt diuinitas. Quãtuũ ad diuinã naturã quæ in te ẽ æterno patri deo eqᷓlis es. Sed ob illam
quã pro nr̃a redẽptiòe aſſũpſiſti humanitatẽ: minor es:nec tm eo aliqd ĩcurris uitupiũ. Iu nẽpe ille es: quẽ in

iordanis alueo baptizãte loãne uox ſubito paterna cælitus ĩtonuit:hic inquiẽs ẽ fius meus dilectus:ĩ quo mi

hi bene cog lacnn ilu audite. Et ſpũs ſcũs ĩ te ut colũba deſcẽdẽs:te unũ eſſe cũ patre:& eũdẽ in ſubſtãtia decla
rauit. Tu bone Ieſu pro me crucis tã grãde in tuo iſto: qd pᷣſẽs cerno corpore ſubiſti ſuppliciũ:ut mortem quã
meis ĩcurrerã flagitiis ĩterimeres. Aĩas antiquoꝶ: quas dudũ diabolica poteſtas miſeras ĩfernalibus mãſioni/
bus retinebat: recupares: & totà humanã naturã: quæ corruerat in mortẽ perpetuã: tuo cũ ipſa pacificato pfe
ad uitã ĩterminabilẽ: tuo quẽ pro ipa fudiſti p̃cioſo ſãguine reuocares. Cuius qdẽ uitæ die reſurgẽs tertia:de il
lo in quo mortuus iacuiſti barathro certitudinẽ firmiſſimã cõprobaſti. Quo qdẽ nr̃a ẽ ſolidata fides:& aucta
ſpes: ut ſicut incorruptibilis & ĩpaſſi bilis & ĩmortalis reſurrexiſti: ita ſimiliter & nos reſurgemus. ITu certe bo .
ne & pie dñe poſt tuã mirabilẽ & ſingularẽ reſurr ctionẽ. xl. expletis diebus qbus expiẽtia lucida iudicioꝶ mul
tipliciũ te ab ĩferis uiuũ teſurrexiſſe Selaralti ut nulla dubitatiõis oriret᷑ caligo: ad cælos cũctis cernẽtibus
diſcipulis tua ꝓpria uirtute aſcẽdiſti:mihiq; ianuas reſerãs paradiſi ad dei pris oĩpotẽtis dexterã cõſediſti: ubi
ſine fine ſedes. Tu ĩſuꝑ bone leſu a deo cõſtitutus iudex uiuoꝶ & mortuoꝶ: ſicut in illa die aſcẽdiſti ita in tre
mẽdo & horribili uniuerſalis iudicii die deſcẽdes reddere ſingulis ſecũdũ opa quæ fecerũt. Corã te tũc certe pro
cidẽt reges: oĩs ſtrata erit dãĩnatio. Te tũc oẽs timebũt: ꝗ te nũc contẽnũt. Quid tũc tibi ĩfœlices qui nũc cũ ma
le fecenint gloriantur: dicẽt?: Qui te oĩa ſciẽtẽ cernẽt: ꝗqbus nullũ amplius erit remediũ miſicordiæ? Quid cõſpe
ctui potẽtis Sĩa: cernẽtis oĩa: & ſolũ qd iuſtum ẽ iudicãtis: faciẽt miſeri: ꝗ totũ ſuũ ĩ mudi uanitatibus & flagi/
tiis amiſerũt tẽpus: plus diuitiis fallacibus:ꝗᷓ tibi inſiſtẽtes plus filios & filias:& mũdi gloriã momẽtaneam:
ꝗᷓ te diligẽtes: cũ tuũ erga nos iratũ cernẽt uultum?cũ tã ſeuerã expectabũt ſentẽtiã. cũ eos de minimo quoq;
cogitamine & ꝓpria accuſahit cõſciẽtia. Dæmonũ caterua & ſimul qꝗᷓ libet creatura: quã te deũ offẽdẽdo:offen
derũt: cũ uidebut ſtati: cũ fuerit ſententia diuulgata: ſe adepturos tormẽta:qbus & corpus & aĩa ſimul crucia/
bit᷑ cũ diabolis ſine fine:nullũ ĩde in perpetuũ refrigeriũ expectãtes? Veue miſeris: q te in iſto ta breui tpe uiliſ
ſimis bonis tẽporalibus ebrii:quæ nõ ſolũ inopiã nucauferũt ſuis poſſeſſoribus: ſed & ipſã ſuã faciũt indigen
tiã negligẽtes: in beluã redigutur. Ve ue ꝗ ſaltẽ tãto hoc timore peccare: & tuã ꝓuocare iracũdiã nõ deſinunt:
ſi tuo nolunt amore: ut tenẽtur. Sed quò pie Ieſu tu: cuius tãta ẽ magnificẽtia: ut nulla queat explicare creatu/
ra. quẽ cæli mare & oĩa quæ eius ambitu cõtinẽtur: cape nõ pnt.q idẽ totus ubiq; locoꝶ pᷣſẽs es:necĩtus ĩcluſus
nec extra excluſus:idẽ in cælo ad pris dexterã oĩum ſuꝑnoꝶ ciuiũ btĩtudo & gloria: quæ tuæ celſitudis ſpeciem
cõtẽplãtur.idẽ in terra:pugillo ipſã cõtinẽs & cõcludẽs. idẽ in mari & in abyſſis:ad nutũ regẽs oĩa & cõſeruans.
idẽ in ĩferno potẽter dominãs: ſub tata panis breuitate cõtineris: nõ particulariter: ſed ĩtegre & pfecte ac inſe-
parabiliter? Oineffabilis admiratio: o oĩum nouitatũ nouitas. Oculi in te uidẽt albedinẽ: ſaporẽ ſẽtit guſtus:
odorẽ olfactus:tactuſq; ſubtilitatẽ reperit. Sed auditus cordi repſẽtat in te illa nõ forte accidẽtia. Flic certe per
ſe ſola exiſtũt accidẽtia ſine ſubiecto. qa nõut humanis uidert᷑ ſenſibus panis es: ſed leſus xps ĩteger: ſicut in cæ
lo ad patris dexterã reſides deus & hõ. Aue panis uitæ ꝗ decælo deſcẽdiſti: dãs te ſumẽtibus digne uita: non ſi

cut mãna qd in deſto nr̃is pluit pribus:de quo oẽs ꝗq mãducauerũt mortui ſũt. Certe qui tedigne ſumit: qᷓꝗᷓ

morte corporali aĩa a corpore ſeparet᷑: nõ moriet᷑ in æternũ. qa nõ illa ſeparatio mors eſt: ſed de morte ad uitã
trãſitus. Vnde ꝗ te digne mãducat in mũdo moriens: tecũ æterne uiuere ĩcipit. O ꝗᷓ pcioſa mors illa eſt: ante
quã hoĩes mortui ſunt: poſt quã incipiunt uiuere. ITu panis angelorum tua uiſione angelos reficis: & glorifi/
cas. tu eſca es aĩæ non corporis: ĩpinguãs mẽtẽ non uentrẽ. Qui in te non ĩpinguatur ĩ uirtutibus: nimis æger
iacet in flagitiis. Tu te mãducãtẽ ut cõdecet:in te xaãſmutas: ut tui participationẽ efficiat᷑ deus. nec tñ in illũ
trãſmutaris: ueluti alia corpora facit eſca. Sed ue te ĩdigne ſumẽtibus. certe ad ſui ponã & reatũ iteꝶ te crucifi
gunt mon ꝙ te diiudicet illa mãducatio: qm ĩpaſſibilis & ĩmortalis oĩno es. Heu dne mi qd dicã. Quot hodie
te ſacerdotes comedũt ĩ altari:ut carnes pecudũ & uolucrũ ĩmo peius? Nocte mulierum fruuũtur actu turpiſſi

mo:& te mane maſticãdo comedũt. Vbi dne latitas ?dormis ne:an uigilas Exaudis pᷣces eoꝶ de cælo & de ſede

maieſtatis tuæ? Vere ſi hoc uelles ſacrificiũ & libamẽ: & mẽdax fieres: & peccatoꝶ ſocius. Certe dñe ſi uera ſũt

quæ ꝑ os locutus es ꝓphetaꝶ:ſi iuſtis ſolũ ſupplicatiõibus p̃ſto es: & ſi ribi placet æꝗtas: hoc taleẽ ĩpedimẽrũ

ccxviii.

” SDð , . /

ſacriſicium: ne fiat: ꝗᷓ in ſe & natura ſui ſacrificium bonum ſit: nec poſſit uiolari malis ſacerdotibus qa ma
litia nõ diiudicat ſacnficiũ. Vnde huiuſmodi ſacrificiũ fit ad ſacerdotis piudiciũ & dãnationẽ: nec pro ꝗbus fit
prodeſt: ĩmo ut ueriſſime dicã. ꝗ uitã ſacerdotis agnoſcit: & eũ pro ſe celebrare facit: fit in eiuſdẽ peccato cõſci
us: necnõ & pœnæ particeps. OQmagnũ & inſcru tabile myſteriũ. Panis accidẽtia frãgũtur ꝑ partes: & tii in qua
libet pmanes particula totus & ĩteger Aps: ſicut eras antea. O humanoꝶ illuſio ſẽſuũ: fragutur illa: quæ hu/
manis ſenſibus ĩ te uidẽtur accidẽtia: & tn nec frãgeris:nec corrũperis. ITe dẽtes uidẽtur maſticare ueluti mate
rialẽ panẽ: & tũ nunꝗᷓ maſticaris. Onobile cõuiuiũ: ĩ quo ſub panis & uini ſpecie totus xp̃ᷣs deus & hò ſumitur
& ita totus ĩ ſpeciẽ panis & qualibet eius particula: & in uini ſpecie cũ qualibet gutta: ſicut in panis totius & ui
ni ſpecie ſimul. Nã totus pfectus & ĩteger xp̃ᷣs ſub panis ſpecie & ſub qualibet ꝗᷓtũcũq; minima cõtinet᷑ parti
cula: & idẽ totus in uini ſpecie & in ꝗᷓlicũq; gutta pmanet. O eſca ſacratiſſima: quã uere comedẽs deus efficit᷑:
iuxta illud. Ego dixi dii eſtis: & filii excelſi oẽs. Liberat᷑ a malis: ĩplet᷑ a bonis: & ĩmortalis ĩdubitãter efficit᷑.O
ſacrũ pegrinatiõis nræ uiaticũ: quo de hoc neꝗᷓ ſæculo puenit᷑ ad cæli hieruſalẽ cõſortiu. Patres nii in deſto mã
na comedẽtes: nõ puenerũt ad terrã ꝓmiſſiõis. Qui uere te comedit:ĩ fortitudie tui ambulauit uſꝙ ad montẽ
dei oreb. O comeſ tio delicatiſſima: in qua oĩs ſaporis & odoris ẽ ſuauitas: oẽ delectamẽtum:oĩs medicina:oĩs
ſuſtẽtatio: & oĩs reqes a labore:necnõ & oõẽ qd deſiderari põt. Tu certe uita es: ꝗᷓ oĩs uiuit creatura & ſine ꝗqᷓ mo
rit᷑. Tu es uita uitalis dulcis: & amabilis atq; iocũda. Odoris tui ſuauitas ægros recreat & debiles: quos tuos fe/
cit ſopor ſalubres & fortiſſimos. Tu luxiilla ĩcõprehẽſibilis:quæ oẽm illuminas hoĩem ueniẽtẽ in hũc mũdũ.
Tua mi dñe eſtoĩs potentia: tuũ oẽ regnũ:ante te curuabit᷑ oẽ genu. Oĩa qᷓcũq; uis: facis ĩ cælo:& in terra: & in
mari: & in abyſſis: tuæ nil ẽ qd poſſit reſiſtere uoluntati. In te ex te & per te ſũt oĩa: & ſine te nihil. Eia ergo fi/
delis aĩa gaude epulare: ne moreris. His paſcere delitiis: ne pigriteris: hoc fruere cõuiuio in quo nõ carnes hirco
.rũ:aut tauroꝶ ut olĩ in lege:ſed Saluatoris tui corpus ſumẽdũ ꝓpõit᷑.O ſignũ dilectiõis inopĩabilis: ut idẽ ſit
dator: qd datũ: & donator idẽ ſit q; ipſũ donũ. Quã magnadulcedo tua Ke : quã abſcõdiſti timẽtibus te: &
Pseiln ea ſperãtibus in te. O ferculũ excellẽtiſſimũ: uenerãduũ: colẽdũ: adorãdũ: glorificãdũ: & amplectẽduũ: oĩ
us extollẽdũ laudibus: exaltãdũ cũctis pᷣconiis:firmiter in cordis uiſceribus retinẽdũ: & ppetuis tẽporibus alli
gãdũ aĩo. Cecidit hõ pcibũ ligni uetiti ad miſeriã: p te reuelat᷑ ad æternã gloriã. Iu certe in rectis & eruditis ha
bitas cogitatiõibus. Tu miſerrimũ arrogãtẽ: & ſuphũ deteſtaris diuitẽ: eũ dimittis inanẽ: & uacuum ac de te fa/
melicũ. Tu pauperẽ iuſtũ piũ & humilẽ oĩbus eui plẽs diuitiis: tuæ domus ubertate facias. In te: & ꝑ te ẽ rectũ
iudiciũ & æquitas: tecũ prudẽtia & fortitudo & oĩs uictoria. Per te ſãcti regnãt in cæleſtibus. Per te doctores
pᷣdicãt. Per te iuſtus uiriliter cõtra hoſtes dimicat. Tu ſu pbũ potẽtẽ deponis de ſede exultãdo hmilẽ. Tecum
ſunt oẽs diuitiæ: & gloria. Te diligẽtes diligis. Qui ad te puro corde uigilãt te inueniũt: qm̃ cũ ſimplicibus & re
ctis corde graderis. Tu ſolus ante oẽ prĩcipiũ oĩum eras: & finis:& prĩcipiũ. Tu ſolus ſine tpe æternæ a deo pa/
tre genitus. Quã beati ꝗ te diligũt: qui aliud:ꝗᷓ te nõ deſiderãt:ꝗ de te aſſidue cogltãt:ꝗ te diane cõcedũt:ꝗ te/
cüu manentes omnes uias tuas omni tẽpore cuſtodiũt. Certe qui te inueniũt: jueniũt uitã & hauriũt ſalutem
interminabilem. O eſca mirabilis ac ſtupẽda: delectabilis aciocũda: tutiſſima: ac ſuperoĩa peroptãda. In quo
