erat. uero diſponat epᷣs:nequis niſi habẽs ueſtes nuptiales ĩtroeat uel exeat ſine eius cõſẽſu. Sit aũt una uel plures
8tGq feneſtrulæ iuxta diſpoſitionẽ epi:ſic ferreis uirgis artatæ undiq;: ut uix digito pateat aditus. Per has horis debi
e⸗ tis: aut neceſſitatis: aut ædificationis ſiue recreatiõis cauſa ſctis pᷣmonibus cũ ſãctis uiduis: & aliis mulieribus
n quas ueſtiu hĩtus & facies tenues & pudicæ redduũt uenerabiles: ſorores liceat ſimul loqꝗ.ꝓhibitis & ſuſpectis

horis feneſtrulæ clauſæ maneãt. & claues Abbatiſſa domus: uel ſãcta alia ſe oror cuſtodiat: ne coruus egrediat᷑

feneſtrã exarca. Credite hic timẽdũ de theſauro a timore nocturno: a ſagitta uolãte in die: a negocio perãbu mkrüß
nte in tenebris: ab ĩcurſu & dæmonio meridiano. Sẽper horæ hæ ſuſpectæ ſunt mentibus caſtis. iuhe⸗
De deteſtatione pᷣcioſarum ueſtiu IE. Capᷣ.xxyiii. “ lpein
Ropheticus ille pmo nequaꝗᷓ pferat᷑ de uobis: filiæ eoꝶ cõpoſitæ: circũornatæ ut ſimilitudo tẽpli:& de/ nitsn
albatæ abextra: ut monumẽta quæ exauro relucẽt. Intus aũt ſũt turpiſſima & emũda cadaueribus mor 5
Htuoꝶ: huiuſmodinõ filiæ regis Api: ſed Tyri. Hæ ſemꝑ in muneribus: hæ uultus ĩp udicitia per diuites plæbis ſi⸗ cum
capiunt᷑ & capiũt. Impfectiſſimus mulieꝶ affectus ſemꝑ in ueſtibus: ſemꝑ in auro: lapidibus pcioſis & orna- limen
mẽtis extrinſecis gloriã ponũt. Nõ ſufficit eis libido ĩnata naturæ ſed occaſiões qᷓrũt explẽdæ libidis. Affectãt iguclos
culdubio ut oculi uiroꝶ auꝶ contẽplantes & gẽmas: tandẽ figant᷑ in faciẽ:ut oculoꝶ ſuorũ nutibus facilius auecit
Icitẽt ad libidinoſũ incẽdiũ. Quid meretrix coĩs gloriaris in margaritis & gẽmis? Quid ad te attinet argẽtũ & colore
auꝶ Quid exaltaris in pulchritudie panni/ None eſtoĩs caro cinis & fœnũ?& ut uerius dicã maſſa putredis?: golaßt
cibus uermiũ ? & fœtidiſſimũ ſtercus Quid in te mirãdũ:⸗ Quid laudandũ pueroꝶ ſpectaculum? Nõne & ſi
laudet᷑ gẽmaꝶ & metalloꝶ pᷣcioſitas: quã ſibi natura tradidit: ſemꝑ tũ cognoſceris cinis fœnũ & ſtercus ĩmun
dũ ex ĩmundo ꝓductũ ſemĩe? O ſi te uelles ĩ tueri uiliſſima mulieꝶ: ꝗᷓ uerecũdareris ĩ corpore qd tãto cultu ex
colis. Ipo etenĩ iumẽto & beſtiis terræ aut es æqᷓlis aut deterior. Intus eſt un glorieris: nõ extra. In uaſe iſto tam dmnilu
turpi theſauꝶ tenes: quẽ ſũma cũ diligẽtia colere debes: & ſuare ſumma cuſtodia. Nihil ad te de uaſe fictili:ſi cuolst
turpis forma ſit extra: dũmodo ĩtus ſit nobile:ĩtus ſit pulchrũ qd latet: ĩtus ſititegrũ qd ſeruat᷑. ekoe
. ¶ De periculo ambitionis ueſtitũ. ¶ Cap. xxix. ſcuspe
Ropterea uos chariſſimæ quæ eſtis ſpõſæ & filiæ regis æterni: cuius regnũnõ corrũpet᷑: nec auferet᷑ ab eo Gionss
ſit abintus oĩs gloria ur̃a. Sedete ad dexterã ſpõſi in ueſtitu nõ exteriori ſed ĩteriori deaurato auro chari/ ciumſa
atis: in fimbriis aureis ideſtcharitatis pceptis: ſic undiq; ueſtis circũdata uarietatibus ut iã nihil in ornamen/ ſnlen
HIttis de uirtutibus deſit. Sint myrrha gutta & caſiaa ueſtimẽtis:ut in odorẽ uirtutũ & uitæ cæteræ ad ſanctitatt dipe⸗
ur̃am adoleſcẽtulæ currãt de ſæculo. In hoc honore ur̃o delectemini filiæ regis æterni. Hũc ueſtꝶ decorẽ cõcu⸗ giſoli
piſcet rex ueſter & ſponſus. Sicdecoratæ adducemini in tẽplũ regis. ſic ſecũ manebitis in thalamo in læticia & elou
exultatione. Tũc naſcent᷑ ex uobis filii: qui nò ia terrã ſe ed cælũ replebũt: quos pater cõſtituet pᷣncipes ſuꝑ oẽm Altr
terrã. Quod ſi uos exterioꝶ ueſtiũ delectaret ambitio: ſi egreſſæ de ſæculi põpa: de domo diaboli: & de congre duale
gatione maloꝶ populi ur: & domus pr̃is nõ eſſetis oblitæ totaliter: extollẽtes uos aut de parẽtũ dignitatibus ſahut

aut de carnis pſapia: ſiue de huiuſmodi uanitatibus caduciſſimis terræ uaporibus: uti ſolitũ eſt ĩcolis terræ: p
tinus aſſurgẽs rex potẽtiſſimus accinctus ſup femur ſuũ gladio bis acuto: expellet uos undiq; uulneratas dex
tera ſuade tabernaculo ſuo. Tuc acutiſſimæ eius ſagittæ: pforabunt corda ur̃a in amaritudine: qm uirga dire-

1

ctionis uirga regni ſui. Et poſtmodũ abiectas dedomo dni uri oẽs deridebũt: & dicẽt de ſingulis ueſtꝶ: filia ba ſn
bylonis miſera: quæ nõ poſuiſti deũ adiutorẽ tibi: ſed ſpaſti in uanitate tua. Sede iã ſup flumĩa babylõis:plã Wũ
ge & ſuſpẽde in ſ. alicibus organa: dũ recordaris unde expulſa es. nã quæ ſolebas cãtare cãticũ laudis & læticiæ: h
modo plotas ad terrã alienã deducta. un
¶De cõſideratione extremi dei iudicii. ¶ Cap̃. xxx. *
Taq; chariſſimæ dnæ cũ apoſtolo arbitremini uos in hoc ſæculo ſtercora: &; mundi purgamẽta: ut ſpon tilc
ſo uro placere poſſitis. Nihil ad uos de põpis ſæculi attinet: quæ abrenũciauiſtis in baptiſi mate mundo: ali
diabolo & põpis eoꝶ. qd& poſtmodũ cõfirmaſtis ſub pollicitatione iuramẽti in ur̃æ religionis ĩgreſſu. Nul/ n
6 lus unꝗᷓ ĩter uos ſᷣmo habeat᷑ de nobilitatibus gnis: de ꝓſapia carnis. Sit æqualis ĩ dei obſequio filia regis filiæ 1
ruſtici. Oẽs ſimul nobilitatẽ & dignitatẽ unã habetis ex ſpõſo. Exeatis cõtinue extra caſtra cũ Xpo:ut cũ Xpᷣo 1 D
erucifigamini mũdo & uitiis: portãtes cũ ipſo ĩproperia: & amore eius officioꝶ domus: labor dulcis appareat. 8
No diſputet de maioritateoffſicioꝶ: ſed de deuotione & affectu ĩplendoꝶ. Nunꝗ murmur: nunꝗᷓ uerborum . 4
uriuaung litiũ ſonitus inter mortuas ſæculi ſonet. Sepulchra & cadauera nunꝗᷓ ĩter ſe iurgia pagũt: in ſe⸗
pulchris: nunꝗᷓ blaſſemãt: nunꝗᷓ contẽdũt. Sic& uos chatiſſimæ ſopitæ ſõno ꝗetis & pacis expectetis ſponſũ
& iudicẽ ueſtꝶ: expectetis magnũ & terribilẽ: diẽ iudicii diẽ uidelicet iræ: diẽ calamitatis: ubi cælũ cũ terra paue hi⸗
bit. Cæloꝶ oẽs mouebunt uirtutes: tremẽtes erũt angeli ſimul cũ ſctis oĩbus: tũc ſinguloꝶ uitæ diſcutient᷑ diſ n
crimĩa: & merita apparebũt. Sẽper tuba illa terribilis uris pſtrepet auribus. Surgite mortui: uenite ad iudiciũ 8
L

ecce rex in manu potẽti ueniet: a cũctis uult exigere rõnẽ. certe de cogitatiõibus mĩmis: certe de leuibus & ocio
ſis uerbis: ſic reddere de ſingulis rationẽ paratæ non eritis: piiciemini in carcerẽ exteriorẽ. Audietis a iudice. Ite —
maledictæ in ignẽ æternũ paratũ diabolo & angelis eius.
De abiectione exquirenda in ueſtibus. ¶ Cap.xxxi.

Eu cor ĩſœliciſſimũ: mẽs ĩfortunatiſſima: quæ diẽ iudicii tã terrẽdã nõ meditat᷑ quotidie: & ſi meditatur l
fatuiſſimũ:ſi appetit ꝗcꝗᷓ de ſæculo: & põpis eius. Nullo uos die: nulla uos hora traſeãt hæc oĩa. Quili⸗ l
t paries domus: quilibet angulus ueſtris demonſtret in oculis iſta die depictus. Si hæc non prætermittatur n⸗
lectio: tunc abiectio ueſtiũ: cuius tædet mulierculas fatuas: uos delectabit. Tunc ruſticanus & abiectus pan/ i
. nus purpuræ pᷣponert᷑ & byſſo. Tunc craſſa & rudia uelamia capitis æſtimabunt᷑ ex ſericis. Certe tanta erit de/

.CyVIII.,

kua formitas ĩ melotis:tãta groſſities in cucullis: caputia tã rudi artificio p̃parata:ꝙ ſi ſic forẽt ſæculariũ ĩdumẽta:
artificũ panni breui tpe piret oĩs ĩduſtria. Iſta chariſſimæ decẽt monachas: nõ ſtrictis manicis pcioſis ꝙ cõpo/
ſitis pannis ſubtili uelamiĩe eleuatis ſupciliis cor meretricũ nõ tã pᷣtendere ꝗᷓ hre. Nõ tales æſtimo monachas:
e, ſed peſſimas meretrices & ſcortũ uiliſſimũ. Nò eſt enĩ opus cadaueribus mortuoꝶ pcioſis & compoſitis orna
mor mẽtis. in ſepulchris monumẽta nõ ĩdigent talibus: monaſterii lapides nõ appetũt gloria ueſtiũ quæ ſine pec/
dGè cato grãdi minime poſſũt hñi. Hiſtriõibus & luſoribus regũ & pncipũ ſæculi mollia ſi ut relinꝗnda. Ioãnis de
n pilis cameloꝶ ĩtereſt ueſtiri. Pudeat igit᷑ religionis nomẽ hre: & ſe cultu ueſtiũ hiſttionẽ oſtẽdere. Ideoq; cha/
ci riſſimæ uolo uos mortuas ſæculo: quæ totaliter mundu calcaſtis ꝓcedere ſic deformi & ĩcompoſita ueſte. ſi
* ĩpudicis oculis liceret ĩtueri uos:riſi us potius ꝓuocaret ꝗᷓ cogitatio mala. fateor illos mẽtiri qui gloriant ſe ſer⸗
RR uare caſtitatẽ: & ueſtibus lubricitatẽ ſectant Panus itaq ueſter etſi albus & cãdidus tñ groſſus & uilis ſi it. ut
i⸗ & color cãdorẽ caſti tatis i trinſe ecũ: uilitas cõtẽptũ terrenoꝶ exhibeãt. Hæc gloria monachatz :hoc ſtudiu reli/
l gioſaꝶ mẽtiũ:hoc iudiciũ — dei æterni: hocſignũ mortuaꝶ ſæculo & ſepultarũ cũ Xpo.
Wn . De au ſteritate exquirenda in ſtratu. ¶ Cap.xxxii. — ⸗
ttt c Oniugatæ & uiduæ quæ manẽt in ſæculo circa plurima: circa laborioſa ſollicitæ ſint: quotidie circa fre/
tan 8 uẽs miſteriũ occupatæ cũ Martha. ſaluent: per opa pietatis leſu miſtrãtes paupe:frangãt eſt uriẽtibus
liß panẽ ſuũ: egenos & uagos domũ ĩducant: cooperiãt nudos: ĩſiſtãt miſericordiaꝶ operibus: pculdubio tã fru
ctuoſis & bonis: ꝙ ĩpoſſibile eſt: ꝙ deũ nõ placẽt iratũ. colligationes ĩpietatis diſſoluãt: & faſciculos diſſoluẽ/
tes: & o onus dirupant. Vos aũt chariſſimæ quæ meliorẽ partẽ ĩmo optimã elegiſtis cũ Maria: ſedete cõtinue
ſecus pedes Ieſu: ſacraꝶ ſcripturaꝶ uolumĩa ſacris reuoluẽdo lectionibus. Lauate eius pedes aſſiduis cõpun/
8 ctionis & gaudii & charitatis ac deuotiõis lach rymis:cotẽplatiõis ĩtẽtæ dulcedini. Capillis extergatis: terrenoꝶ
hin, oĩum ſuꝑfluitatẽ per eã expellẽtes de corde. Audiatis de ore leſu uerbũ quaſi gladiũ anceps ptranſiens corda:
d ſcindens cõpagẽ mẽbroꝶ uſq; ad diuiſionẽ ſpũs. Hoc uerbũ dulce erit faucibus uris ſuꝑ mel & fauũ. Hocuer
umt bũ per qd acta ſũt oĩa. Hoc uerbũ qd cẽturionis poſcebat deuotio:ut ſanarer᷑ puer eius. Huius uerbi dulcedi
cui nẽ ſolũ norunt: qui audiũt. Hoc uerbũ audire nõ poſſũt ſõnolẽti & ignauiæ dediti. Quapropter chariſſimæ:
ad uolo uos ſingulis noctibus breui & duro ſtratu iacere in cellulis uris: nõ in plumis & mollibus: ſed aut ĩ paleis
em aut ſtramĩbus: ſiue in ligneis potius capſis ꝗᷓ lectulis: ut & mẽbra domata potius ſtratũ horreãt ꝗᷓ affectẽt: po/
wde tius ſõni ĩminentis ꝗetẽ magis cõpellat neceſſitas ꝗᷓ uolũtas. Sic ob duriciẽ breuis & leuis occupet ſopor:ꝙ nõ
as ſit fas ſolitn illuſionibus noctiũ mentẽ ſopitã torqueri.
e bp — ¶ De matutino & modo dicẽdi diuinũ officiũ. ¶ Cap̃.xxxiii.
Eer RD matutinas excubias media nox uos pparet. Nullã ex uobis dormientẽ reperiat cãpanilis ſonitus. Nõ
nde ignorert an fuerit ob ſoporẽ: ſed potius ob cõtẽplationis extaſim. De cellulis ofone pᷣmiſſa mediæ noctis
ahe füma Perall eccleſiã ſingulæ ſorores aduenientes: ſponſũ dilectũ matutinis excitẽt laudibus: ut exurgat ĩ ea/
Epli rũ auxiliũ. Sic diſtinctæ alternati pſalmi lectioneſ. q; ſacræ ꝓferant᷑: ut ob colliſiões & hiatus ac barbariſmos:
n ad riſũ nõ ꝓuocent angelici ſpũs. Sic ſemꝑ moderatus: qetus: ſuauis ſonus in uocibus: ut nulla põpa:nullaq;
carnalis delectatio habeat locũ in diuinis pᷣconiis. Sũma deuotio crebra ſuſpiria & lachrymas fudat. Sic moro
ſitas: ſic uelocitas teneat in modo: ꝙ nec faſtidiũ nec ĩpeditio linguæ poſſit oriri. Nulla unꝗᷓ uerba qtũcun q;
n utiliſſima ꝓferant inter pſallẽtes: ſed illud in mentis arcano ſũma cũ diligentia ruminet intrinſecus: qd per-
lE tractat extrinſecus. Nullius eſt meriti ore diuina officia uerboſitare: & miſera mẽte quæ extrinſecus imminet
è uagãdo circuire. Expletis uero laudibus matutinalibus: nec tunc ſõnus arripiat: nec differat qd ſpõſus petitio
nr nibus ſponſaꝶ rndeat. In capitulo mox attẽtis & deuotis ſororibus ſctõꝶ libroꝶ deuota lectio de uolũtate dni
No ſui pandat ꝗcqd agendũ ſit. Et ſic cedãt illuſiones d?'monu fantaſmata:quæ dormiẽtes illuderẽt. Ilico lectio
Ntt. auia ſuccedat breuiſſima lectio: de his quæ ad apoſtolicæ uitæ ĩſtructionẽ ptinẽt:qualiacũq; ſtilo piti opuſcu
duan lo ꝑtractato:ut ſic ſingulis diebus: quaſi quodã bolo pia mẽs depaſta dulcedinẽ appetat: nec retarder faſtidio
ſe- & de modicis eximia cogitet. Sequãtur lectiones cõfeſſiones criminũ in regularibus diſciplinis corã Abbatiſ/
nſfi ſa domus & cæteris ſororibus. Prodant in publicũ quæcũq; geſta ſũt cõtra regulares obſeruantias & obediẽti-
le as: ut iã nullatenus ꝗcꝗᷓ emendatũ: & ĩpune ptrãſeat. Nec lateat mr̃em & ſorores uniuſcuiuſq; cõditio: quate
tc nus & uerecũdia & diſciplina quã mi ĩponit circa futuꝶ t̃s unaquæq; reddat᷑ aſtuta. Extra uero capitulũ ali/
deal qd de his unꝗᷓ qualicũq; uerbo uel nutu ꝓferre ſit anathema. Hoc itaq; fine nox ſãcta clauſa diſcedat.
oco . ordine dicẽdaꝶ horaꝶ pmæ tertiæ ſextæ nonæ. ¶Cap. xxxiiii:
FH c Vm laudibus pᷣmæ dies ſalutaris ĩcipiat: ꝗbus expletis ſacræ miſſæ myſteria ob ſpõſi pnñtiã ſpõſarũ cor
da lætificẽt charitatis: inebriẽt poculo deuotionis & fidei ſatiẽt pabulo in cõuiuio ſalutari. Sic poſtmo/
ũᷣ unicuiq; cõmodũ:aut orãdi: aut legẽdi ſacra uolumia: ſiue aliter opandi quæ ſãcta ſũt. Deĩde doctæ puel
Dar lulas nouitias de euãgelica uita: de ſctĩis moribus: de officiis domus: de regularibus diſciplinis uſq; ad refectio
⸗ nis horã ſſtruãt. Præparẽtur & ĩteri cibi: ꝗbus corpora refocillẽtur ad pniæ iugũ. Nullo unꝗᷓ det᷑ ocio aĩus:ne
man qn cogitatiões & motus mẽtibus titillẽt illicita. ꝙ ſi aliꝗliter ĩſi urgere ĩci perẽt:ſtati elidant᷑ in ſemĩe:ne creſcãt
M2 ⁊izania cũ tritico: aut laboribus aut opibus manuũ qcqd male cocipit euaneſcat. adeat ſãctã ſororẽ ut locuti
. „ . onibus ſacris piiciat imũdũ. Tutiſſimũ ualde ẽ fidelẽ & iuſtũ hr̃e amicũ:cui. qcqd arcano cordis ſinu latet ꝓti

3

nus reſeret᷑. Nõ enĩ in ſuis ſæpe põt homo negociis rectũ hf̃e iudiciũ. Adueniẽte uero refectiõis hora:qua red

dere corpori debitũ natura cõpeſlit: diebus co ibus laudes tertiæ & ſextæ horaꝶ pᷣus deo deuote ſoluant᷑.Poſt hmtun
modũ cũ oĩ modeſtia: bñdictione ab Abbatiſſa pᷣmiſſa cibum ſi umant: parſe miſtret. Poſtꝗᷓ uero cæteræ co/ Cebusc
mederint: & ipſæ quæ miſtrauerant comedãt: & ſibi mĩſtret᷑ ab aliis. Cum uero ieiunii tps refectionẽ tardiorẽ utano
efſecerit: ſacra myſteria miſſæ tertia & ſexta & nona pᷣueniant: cæteris diebus poſt refectionẽ nona dicat hora umuele
ſtatuta: cũ iã ſol in medio gyro diẽ exhibet mediu. geliqui
De cibis & ordine comedendi. ¶ Capᷣ. xxxv. L . peteal
Vido enĩ uos ad refectionẽ hora debita adunauerit: in cibis uñs minime refulgeat cocoꝶ ĩduſtria. Non acucul
ciboꝶ nobilitas appetitũ moueat: ſed fames. Nõò apponant ĩcitatiua libidinu: ſed quæ poſſint famẽ exe Aenle
tinguere: aut legumĩa autolera condiant᷑ in oleo. Carnes uero ſolũ ſint ex licẽtia Abbatiſſæ ĩdultæ debilibus uuntep
& ĩfirmis: alioqn cuius ſint ſaporis ignoret cœnobium. Qua & lacticinia poſt ieiunia debilitatis ſororibus & leior⸗
pcipuis feſtiuitatibus pmittant᷑ ex gra. raro ſciant quæ in aqs oriant᷑: & uiuant: niſi parui piſciculi gulæ hor/ Apulc
ridũ ſcelus genitrix luxuriæ & caſtitatis carnifex cũ dei ancillis nulla habeat ſo rtẽ. ideo qʒ tanta ſit in ſumendo ipeho
ſobrietas tãta taliſq; parcitas: ut uẽter potius cõquerat᷑ ꝗᷓ gaudeat. nõ egeat in digerẽdo ſtomachus medicinis: manus

ructus potius uacuatio ꝗᷓ nimia repletio ĩducat. Neccinguli ampliatiõe ſit opus: ut & ſic mẽs a dei meditatio
nibus minime retardet᷑ per crapula: : & corpus nõ egeat medicinis. ſit ſẽper ordĩata & cõpoſita in ſuo modo cõ 0
meſtio: nõ ſit in ſumẽdo fercula talis uelocitas fauciũ & tã uelox maſticatio boli: ꝙ merito de ĩgluuie aliqᷓ poſ ⸗ ſe

ſit oriri ſuſpitio.nõ tã in comeſtiõe cibus ꝗᷓ turpis modus rephendẽdus eſt. Sæpe etenĩ ĩ fabis & panibus hor Wac.
deaciis nimia auiditas grãde pctin cauſat. Nequaꝗᷓ auidi & uagabũdi oculi p diſcũbẽtes huc illucuagãdo hãc Auulun
uel illa magis uel minus denotẽt comedẽtẽ. Nõ prãdentiũ numerus aĩum occupet uniuſcuiuſq;. 1 iu⸗
4. ¶ De ſobrietate & ieiunio. ¶ Capᷣ.xxxvi. . . dsi
u Inũ quoq; in quo eſt luxuria:ſpõſis Xpᷣi tanꝗᷓ uenenũ ſuſpectũ ſit. Potius ſtomachi lãguor : & afflictæ KWSò“
naturæ debilitas cõſulat: ꝗᷓ delectatio aut ĩgluuies. Quod ſi ſumere cogit pene ipſa neceſſitas tũc aut ſic D
ebile uinũ: aut ſic aqua permixtũ p̃ᷣbeat᷑ in potu. ꝙ nequaꝗ ex fumoſitatibus repletum caput ridiculoſa uel in
puerilia uerba depromat. ſacrilegiũ reputat ebrietas in fœmĩa pcipue:ſed ĩfinito plus in dni ſpõſa. Noedenu anl
datio uerẽdoꝶ: & Loth inceſtus ob ebrietatẽ uos cautas ĩſtituat: uos ſemꝑ reddat timidas: ſemꝑq; ſuſpectas. ten
Vere credatis ꝙ ignẽ portatin gremio: qui aſſiduo utit uino. Nequaꝗᷓ ꝗᷓſo inter mortuas corpori quæ oĩbus
uoluptatibus ſe abdicarũt pro Apo: de gulæ horrẽdo facinore: & ebrietatis ĩmundicia ſermo etiã minimus ha c
beat᷑. VYẽtris ĩgluuies & ebrietas tã aĩæ ĩfirmitatis:ꝗᷓ corporis cauſã & materiã tribuũt. Ideoq; medicinale ieiu/ l
niũ oẽm auferat languorẽ: oẽm tribuat uirtutẽ & gram. Hoc uos legiſlator edoceat: cui lex nõ dat᷑ uſqᷓ ieiuni H 6
um qdrageſimale pficit᷑. Helias in fortitudie cibi ſubcineritii panis ieiunus per ꝗdraginta dies prexit ad mõ/
tẽ dei oreb. Quid uero uirtutis cõtineat ſacrũ ieiuniũ: a uo ĩueſtigemini ſpoſo: qui quadragenario peracto ie tmu⸗
iunio: tẽtationẽ diaboli uicit. uiri Niniuitæ nõ ſileãt: qui ieiuniis cõe euaſerũt exitiũ: & irreuocabilẽ dei muta/ üdn
uerũt ſnĩam. Hæc uos chariſſimæ imitamini: ſed aſſequamini ſapiẽter: ne dicat᷑ a dio:nõ eſt hoc ieiuniũ qd; lei
elegi. Caſtigate mẽbra ur̃a: ſed nolite ĩterficere. nõ cauſet ieiuniũ uerecũdiã: ut ſcãdalũ ſit cæteris. Non dolore
capitis: & debilitate corporis ſacræ omittant lectiones: nec ofones deficiãt. ne neceſſe ſit contẽplatiões deſerere .
Vnaquæq; ſuæ ſalutis ſibi per ieiuniũ medelã adhibeat. Frãgat᷑ corpus ieiuniis: caſtiget in cella uerberibus: ſi 0
qcꝗ cõcupilcit illicitũ: multiplicent᷑ abſtinentiæ: adhibeant᷑ grauiſſimæ diſciplinæ: donec ſic humile: ſic beni / SJ ten
gnũ fiat. ꝙ nihil ſibi uẽdicet noxiũ: nihil erigat: qd nõ uultis. Erigat dna: pncpet in oĩbus: ſubiiciat᷑: ſuppedi Ncir
ter: & cõculcet᷑ ancilla. Quod ſi iteg atq; iteꝶ eriget ſe cõtra dñam: eiiciat᷑ ancilla: denudet᷑: fatiget: humilier᷑ mod
aduotũ. Si uero getũ corpus ultra uires: ultra cõdecentiã uelitis exaſpare. ĩdignatũ uos ĩ foueã deiiciet ĩdiſcre loli
tas. Nil qppe põt hre uirtutis: qd ĩdiſcretio facit: qd ĩprudẽtia iniiciat: & ĩprouiſio docet. Abl
3 NDelectionibus ad menſam. ¶Cap. xxvi. olit
Edulciaſano palato eloqa dñi ſũt: ꝙ nunꝗᷓ deguſtata faſtidiũt. ſemꝑnouos gñant præ ſuauitate & dul .
B cedie appetitus. Vos ſemper ea deguſtare decet. Nullo unꝗᷓ tpꝑe eſt ab ofone ceſſandũ. Sẽper uos orare lus
apoſtolus inſtruit: quæ nõ pro carnis illecebris uacare ad tp̃ds obligamini uelut cõiugatæ. Ideoq; ſemp ꝓ poſſe Alu
oretis: ut dũ corpus ſaginat cibo: ſaturet᷑ aĩla lectione. Non eſt fas etiã ſæcularibus ſimul cibũ terere: & inania
uerba ructare. Sacrã de ueteri teſtamẽto: de nouo: de ſctõꝶ geſtis & dictis ſingulis hebdomadibus: deputata u
ſoror comedẽtibus lectionẽ legat.tũc uniuſcuiuſq; mẽs ſobria ĩtenta ſit dulcedini uerbi dei. ſuſpiret anxia: cũ òMR
ꝓpheticus aut hiſtoricus ſermo dei ſæuitiã mõſtrat in prauos. Gaudio repleat᷑ ĩmẽſo: cũ benignitas dei annũ ð
ciat ĩ bonos. Reſpiret ſpes: cũ ergo pœnitẽtes ĩdulgẽtiã poſſe exhiberi mõſtrat ꝓmiſſo uel facto. Engat fides: Mur
cũ in pmiſſis deus fidelis oſtẽditur. Charitas accẽdatur: cũ tot pᷣuilegiis & muneribus ex Xpi natiuitate: & eius in
uita & paſſione ac reſurrectione nr̃ dotat humanitas: atq; noſtra utilitas ſublimat᷑. Nõ reſonẽt uerba ſed ge- *ð
mitus. nõ riſus & cachinnus: ſed lachrymæ. Nõ occupent᷑ manus ĩciſionibus ĩutilibus:ſed ex recordatione cri 8
minũ tũdant pectora. His aũt frenis agitata ſæua rapacitas ſobrietatis nõ excedet limites: foribus uẽtris non N
aderit crapula: demũ æſtuans libido nõ nocebit ꝗqcꝗ. le

Pe operibus ſoroꝶ poſt prandium. Capᷣ.xxxyiiii. ð

url Vmpto deniq; cibo: nectũc adeundũ eſt fabulas:ſed Xpi exẽplo cũ dei laudibus ad gr̃aꝶ actiones cõſur
Dod gant: deoq; in eccleſia hymnos pſoluant. Deinde cũ oĩ filentio: ut ſacra lectio lecta pficiat: ut mẽti ĩſcri/
o/ bant narrata: una quæq; ſigillati relegat & cõfirmet aut in eccleſia de his: quæ didicit meditet᷑: quouſq; ſimul
iot; diebus coĩbus: poſt prandiũ hora nona diebus ieiunioꝶ quouſq; cĩpanella in clauſtro pulſabit᷑. Interi ſi bre/
q/ uitas noctiũ & tẽpoꝶ cõditio & naturæ neceſſitas exegerit poſt aliquã horulã: in qua legendũ eſt poſt prandi/
um uel orandũ licet pauliſꝑ uolẽtibus qete potius ꝗᷓ ſõno corpus refocillare: ut fortius reddat laboribus. Poſt
ꝗetẽ quidẽ hora nona decurſa uel pulſata capanella: ne qꝗcꝗᷓ ocioſũ poſſit diabolus reperire: ne uanis deſideri
NA4 is pateat cordis aditus: altera ſoroꝶ libros ſcribat: ut & manus labore: & mẽs diuino repleat᷑ pabulo. ſuat alte
iq ra cucullas ſoroꝶ: & tunicas & melotos. Plantas oleꝶ plantet altera in hortulo: ut creſcẽtes uobis pᷣbeãt eſcas.
s altera ſemina iactet. erigant᷑ areolæ: ut ſemibus ap tæ fiant. Inſerant᷑ fructiferæ arbores in ĩfructuoſis: ut ars
GKüq uim repellat naturæ. Ex his reſurgat mẽs ppter uiſibiliũ horum inſpectionem ad meditandũ de inuiſibilibus
bor dei: oriat᷑ admiratio diuinæ potentiæ in ſemine quod ex ſic paruo: ſic arido tantæ magnitudinis: & uiriditatis
xo & pulchritudinis creatura formet᷑. Ex adminiſtratione creſcat deuotio: ex deuotione eleuatio mentis. Ita utiã
GnNd ipſe hortulus fiat oratoriũ. & creaturæ inſẽſibiles creatoris magnitudinẽ pᷣdicẽt.Sed cauendũ eſt potiſſime:ne
i manus ur̃æ ꝗcꝗᷓ cõtingere audeant: quod uanis uſibus poſſit aptari. .
D De horis ueſptinis & cõpletorio. Cap.xxxix.
4 QVEpens moꝶ oĩs ocioſus ſermo expellat᷑ de medio uri: nunꝗᷓ riſus: nunꝗᷓ cachinnus cor uanũ ꝓnunciet:
eS ic ſãcti:ſic pudici ſint actus corporis cũcti: ut mẽtis ſanctitatẽ exponãt. homo nẽpe exterior ĩterioris iu
ir (derxeſt. ſãcto uos in labore: ſancto uos in ope debellantes diabolũ ueſ ptina hora repiat: qua in eccleſia ſanctis

deus lauder officiis. ſi feſtiuitatis celebritas: ſi nimia debilitas cõmunè cœnulã breuẽq; ad refocillationẽ poti/
us ꝗᷓ ad delectationẽ paratã ueſptinæ laudes deo tẽpeſtiuius pſoluant ꝗᷓ cæteris ieiunioꝶ diebus: ut nec etiam

r laudes in ultima ho ra diei: uel omittant᷑: uel in aliquo detrucent᷑ ob cœnã. poſt pfecta cœnã: uel ſi omittitur
Gc poſt aliquã horula iuxta exigentiã tpis ad eccleſiã ſorores cãpanella uocet: ubi de ſctoꝶ geſtis: uel de alus mira
zd bilibus dei lectio deuota dicar :ꝛcui ſuccedãt cõpletorii. laudes: ut ex his roboratæ mẽtes diuino pabulo noctur
nis fantaſiis occultiſq; fallaciis diaboli occurrere nõ formidẽt: nec timeãt dimicare: & ſica diuinis obſequiis ex

ortus dies diuinis finiat᷑ in laudibus.Poſt cõpletoriũ uero nihil aliud ſilentiũ ſentiat: ut ſorores qetæ ſemo/

R tæ totaliter corporeis ſeſibus: quæ in p̃terito tpe diuinis audierũt lectionibus ruminent mẽte: & rel tringãt in
elͤH corde. Hæc mecditãs unaquæq; ſi uã cella adeat bndictione mii⸗ ſ uſcepta: & religionis habitũ geſtãs ut i natu
n ra exegerit ſe in ſtratu ad ꝗeſcendũ cõponat. ſi uero dormientẽ dæmò inſeq cœperit quã uigilantẽ metuerit:
a⸗ ſi illuſiones ĩmiſerit:ſi cogitatui oppoſuerit:moxutdei ſ põſa pſenſerit exurgat: cedatq; ignauiæ & ſe opori ue/
“ lox excubitus. Inde ptinus horrẽdu & tremẽdũ diabolo ſignũ crucis apponat:ſpõſi dilecti ĩuocet auxiliũ. At
N/ enĩ ſpõſus elotypus qui nimio ⁊elo ſpoſã cuſtodit exurgec piinus ĩ auxiliũ ſpoſæ ſuæ: ſcuto circũdabit eã ne
8 iã timeat a timore nocturno: & cadẽt ſtatĩ a latere eius mille & decẽ milia a dextris eius: nec appropinquabũt

c adeã. Poſtremo angelis mãdabit ut cuſtodiãt ea in oĩbus uiis ſuis: ne forte offendat ad lapidẽ pedẽ ſuũ.
¶ (De charitate ſeruanda erga ifirmas ſorores Cap.xl.
Alneaꝶ molliciẽ caro ſpõſæ dei nõ ſuſcipiat. Haꝶ uſus caitis co poribus non cõpetit. ſatis nos ipſi expti
quotidie ꝗᷓtus in mẽbris nĩ̃is libidis ignis exurat ſẽtimus: etiã ſi ignis fomẽta auferant᷑ pro poſſe. Nimis

H

11 eſtdemẽs & fatuus qui materiã pparãs igni ad incẽdiũ nõ uult ut ardeat. Iſta decẽt miſerrimas mulierculas cũ e
piclitant᷑ naufragio partus. In ſi extrema neceſſitas ĩfirmãti cõſuluerit: ſeruato oĩs pudicitiæ honore: cum oĩ
deli modeſtia fiat. alias in pᷣuis dei talia cogitare ſit nefas. Sũmope ſeruet᷑ in uobis: ut erga ĩfirmantes ſorores cũ oĩ
le ſollicitudie oĩs exhibeat᷑ cura hoſpitalitatis: & pᷣbeant᷑ totius pietatis obſeqa. Si ꝑiculũ exigerit:medicũ ſobriũ
la⸗ & pudicũ & oĩ ſuſpitione carẽtẽ ptinus cõſulãt: & quæ mãdauerit ſanitati cõgtua:oĩ domus neceſſitate poſt-

. poſita benigne fiãt. Si uero deſũt neceſſaria: uẽdant᷑ quæ monaſterii ſũt ne tpale aliqd miſericordiaꝶ ĩpediat

opa. Nulla lex eſcæ uel potus: aut ſtratus aſtrigat ĩfirmã uel debilẽ. In ſollicite cauendũ eſt:ne igluuies gulo

ð ſitatis ſub firmitatis uelamie ſua cõmoda ꝗᷓrat: & ne ĩfirmitas ſub ſpecie ſctitatis corpus abſtinẽtiis conterat
te ultra uites: ne corpus duplici fractũ ſtimulo apud iuſtũ iudicẽ deficiẽs ĩpiũ criminet᷑ cœnobiũ & homicidam.
N⸗ Deputent᷑ cuſtodes infirmãatibus diſcretæ & ſanctæ ſorores: quæ ſollicite pᷣcaueant ꝑicula:quæ ĩminere poſ/
min ſuntinfirmis: nequid aliqualiter cõtingat aduerſi. Onera quæſo nõ aggrauẽt ſeruitrices. Semꝑ Xpᷣm cogitẽt
n. in infirma ſorore latentẽ. ſempꝑ ſe cogitẽt poſſe in futuꝶ talibus indigere. ſemp lexilla naturæ aſtricta teneat᷑
ci ſinu mẽtis:hoĩem debere aliis id exhibere: qd ab ipſis ipſe depoſceret. Nõ inficiat ꝗſo hoſpitalitatis opa mur
oni mur:ſed qd' fieri deceteũ oĩ manſuetudine fiat iuxta apoſtolũ dicentẽ. hoſpitalitatẽ ſectãtes inuicem in cha/
iloe: ritate ſine murmuratione.
s ¶ De auctoritate ep̃i & præpoſiti circa obſeruatiões ordinis Capᷣ.xli.
Nℳ— Cce uobis mea dna Euſtochiũ & cæteræ dilectiſſim æ filiæ Xp̃i& apoſtolicam uitam rudi & craſſo ſtilo
atii his chartulis ſcriptã ſenex pater & ppĩquus iã morti utpote cẽtenanius ĩ ætate deuoto affectu trãſmiſit.
g Hoc ſpeculũ æternũ:per hoc enigmatice in pſenti uita fœlicitatis uita unaquæq; filiaꝶ: aſſidua meditatione
cetnat. non cauſet groſſities corticis medullã reqrendi contemptũ.nõ ĩperitus & ruſticanus ſermo faſtidium
,ClxX.
ſ

et. Talia decẽt poeticas fabulas. Nõ eſt opus pietatis & totius ueritatis lege rhetoꝶ pompis. Hæc oĩa iuue/ ihrbaſ⸗
nũ interſũt. Exhac ſingulis diebus uelut ex delectabili ferculo ſingulũ uobis ſumite bolũ.hunc nõ trãſglutiẽ dci pucie
do: ſed magna moroſitate maſticãdo. hincide trãſſerre perora: ut ſentire ualeatis dulcedinẽ. Fateor etenĩ uo- elli ſe
bis: ꝙ ex his quæ ſcribunt᷑: ſi ſedula ſit meditatio: exurgẽt uobis talia: qualia ligua humana nõno uit. Quanꝗᷓ ſoren⸗
& hoc ĩperfectũ ſit opus Nulla enĩ tã ſancta: tã iuſta: & diu ꝓuiſa eſt cõſtitutio: quæ in futuꝶ plurimos non lopoflt
atiat᷑ defectus: quæ aliqũñ correctione nõ egeat. Propterea:ſi iqꝗd in hac no rmula apoſtolicæ uitæ de religionis ſoclt. t⸗
diſpẽſatione: correctiõe uel ĩmutatioe ĩdiget. epo aut pᷣpoſito uro pᷣſor̃o ſãcto cõmitto: ut Fm plenitudinẽ ſpi lmue
ritus ſancti diſpẽſet: mutet: & corrigat.Sic itaq; chariflimæ filiæ ſãctos uiuite dies. ſic Apo nuptiali fœdere co autkuni
ulate: ut nõ uacua lãpade paratas uos ſemꝑ media in nocte cũ uenerit ſponſus uocaturus ad nuptias ĩueni/ r antenu
at: nequaꝗᷓ uobis per exteriora ꝗᷓrentibus oleũ: ne tanꝗᷓ fatuis ex tarditate: thalami neget᷑ introitus. Senectutẽ AAnn
ur̃i deuoti Hieronymi ſanctis ueſtris iuuate of̃onibus. geſtsn
¶ Epiſtola ſiue tractatus ſancti Hieronymi ad uirgines deo dicatas:de ĩſtitutione uirginũ: quæ in aliis exẽpla mnurd
tibus ad Mautitũ filiã inſcribit: cuius ſũmariũ ſubicit argumentũ. nibn.
. Argumentum. — giröß
Irginitatẽ grandẽ laborioſãq; uirtutẽ & ultra naturã pene corporeã laudat & effert ex myſtica ſctõtʒ uir “ nigb
uirginũ cõſecratione: ex ſpũali ſponſaꝶ denoĩatione: & ſi ublimiori retributione: & uirginis ex qua na- capo
ceret᷑ electione. Huic aũt quia per te ſola ſufſicit: obſeruationẽ diuinoꝶ mandatoꝶ monet debere cõiungi.qa Lijat
gloriari neqt de cõſilio quĩ negligit ſeruare pᷣceptũ: ꝓ onẽs tres ſpecies ſiue uirtutes ꝗbus regnũ cæloꝶ acꝗrit᷑ even
Pudicitiã ſcilicet contẽptũ mũdiatq; iuſticiã docẽs illas ita cõnexas: ut una ꝓpter alterã. Iu ſticiã aũt dicit du/ 4R til
pliciter cuſtodiri ſi recedat᷑ a malo: & fiat bonũ. ubi plura de opibus mificordiæ ĩterſerit: ſubdẽs ꝗ̃tũ piculi ſit inian
uel in unius trãſgreſſione p̃cepti pᷣmoꝶ parentũ exẽplo cõfirmans qui adhuc uirgines deliquere: & nõ ꝓpter aus
eſü ligni ſed tranſgreſſionẽ mandati ſũt morte mulctati. Acuirginalẽ cõuerſationẽ ĩſtituẽs exponit illud apo i
ſtoli: inupta cogitat quæ dei ſũt: quõ placeat deo: ut ſit ſãcta corpore & ſpᷣu. docẽs qualia ſint uirgibus medi/⸗ in,
tanda: quæ dei eſſe dicant᷑. Deĩde quõ toto corpore eſſe poſſita capite per ſingula membra: percurrens ac mo Ui
nens quali ſit ſanctificationemundanda. Tunc uero ꝓſequitur quomodo ſpiritu ſãcta dicatur: quæ nec mẽ/
te delinquit: nec etiam dimiſit: docens netas eſſe concupiſcere quod crimẽ eſt fien: & ſi ponſã ſponſi exemplo K
ſæculariũ ſe debere moribus conformare: & a domeſticis Ap̃i eius mores exqrere. ad extremũ inſinuans quali Nel
bus uirgo xpᷣi ornari debeat ornamentis: quibus diſciplinis ĩſtitui: ut contempta nobilitate terrena cæleſtis pa 3
tris: & ſponſi digne filia habeat & ſponſa. ¶ Epiſtola. kul
‚Vantã in cæleſtibus beatitudinẽ uirgĩtas ſãcta poſſideat: poſt ſcripturaꝶ teſtimonia eccleſiæ etiam ure
cõſuetudine edocemur: qua diſcimus peculiare illius ſi ubſiſtere meritũ: cuius ſpecialis eſt cõſecratio Nn
Nã cũ uniuerſa turba credentiũ paria dona gra pcipiat: & iſdẽ oẽs bndictionibus glorient᷑: iſtæ ali/ W iri

iũ præ cæteris habent cũ de illo ſancto & ĩmaculato eccleſiæ grege: quaſi ſãctiores purioreſq; hoſtiæ

uid, p
Pr uolũtatis ſuæ meritis a ſacto ſpᷣu eligunt᷑: & per ſũmũ ſacerdotẽ dei offerunt᷑ altario. digna re uera dno ho iſpe
ſtia iã pcioſa aĩalis oblatio & nullius magis ꝗᷓ ſuæ imaginis hoſtia placitura. De his etiã apoſtolũ dixiſſe reor: Kaäͤ
Obſecro aũt uos fres per miſicordiã dei: ut exhibeatis corpora ufa hoſtii uiuentẽ ſanctã deo placẽtẽ. Poſſider neße
ergo uirgitas & qcalii habẽt: & qd alii nõ hñt: dũ & cõmunẽ & peculiarẽ obtinet gram: & ꝓpro ut ita dixerim eide
,clſecratiõis puilegio gaudet. Nã & Xpᷣi ſponſas uirgies dicere eccleſiaſtica uobis pmittit auctoritas. Dũ ſpon ionde
ſaꝶ modo eas dno cõlecrat: uult oñdere uel maxime eas habituras ſi pirituale cõnubiũ:quæ ſubterfugiũt carna biser
le cõſortiũ:& digne deo per mrimonii cõparationẽ ſpiritaliter copulant᷑: quæ eius delectationis cauſa connu/ Bp
bia ſpreuerunt. In his qᷓmaxime illud ĩplet᷑ apoſtoli. Qui aũt adhæret dño unius ſpũs eſt: grãde & ĩmortale & S
ene ultra naturã corporeã ſeruare luxuriã: & cõcu piſcentiæ flãmã adoleſcẽtiæ facibus æſtuantẽ aĩ uirtute re/ Um
ſtringere: & ſj pũali conatu uim gemiĩæ oblectationis excludere. uiuereq; cõtra humani gñis legẽ:deſpicere cõ/⸗ los
iugii ſolatia: dulcedinẽ contẽnere liberoꝶ: quæcunq; pntis uitæ cõmoda ſũt pro nihilo ſpe futuræ beatitudĩs on
cõputare. Magna hæc ut dixi: & admirabilis uirtus eſt. Et nõ ĩmerito magnitudie laboris ſui unigeniti pᷣmio nn
deſtinat. Dabo inqt ſpadonibus meis dũs in domo mea: & in muro meo locũ noĩatum meliorẽ a filiis & filia i⸗
bus iſrael nomẽ æternũ dabo illis: qd nõ deficiet: de qbus ſpadonibus dis repetit dicẽs: ſũt enĩ ſpadones q ſe/ en
ipſos caſtrauerũt ꝓpter regnũ cæloꝶ. Magnus qdẽ eſt pudicitiæ labor: ſed maius pᷣmiũ: tꝑalis cuſtodia: ſed re
muneratio æterna eſt. De his & btũs Ioãnes apoſtolus loquit᷑ ꝙſequunt᷑ agnũ quocũq; ierit. Quod ita ĩ telly, A
gendũ puto nullũ eis locũ in cæleſti aula claudẽdũ: & cuncta eis diuinaꝶ mãſionũ habitacula reſerãda. Sed ut (lhi
illuſtrius uirgĩtatis meritũ clareat:& ꝗᷓ deo digna ſit: manifeſtius ĩtelligi poſſit illud cogitet᷑ ꝙ dñs & ſaluator frin
noſter deus cum ppter humani generis ſalutẽ hominẽ dignaretur aſſumere: nõ aliud ꝗ uirginalẽ uterum ele/-
erit. Et ut huiuſmodi plurimũ ſibi placere monſtraret: & pudicitiæ bonum utriq; ſexui intimaretu r:uirginẽ er⸗
matrẽ habuit uirgo manſurus. In ſe uiris: ſed in matre fœminis pᷣbuit uirginitatis exemplũ: quo demõſtrare/ iuiu
tur in utroq; ſexu beatã ĩtegritatẽ diuinitatis haberi: & plenitudinẽ meruiſſe:dũ totũ in mr̃e fuit: qeqd habea A
tur in filio. Sed quid ego ſatago excellens ac ſublime pudicitiæ meritum reuelare: & glorioſæ uirginitatis bo/ ul
num oſtendere: cũ de hac re plæroſq; peroraſſe non neſciã? Et eius beatitudinem manileſtiſſimis rationibus n
tun

ikuit
am/
Nig
egnt
1tdu/
ulſſi
ppter
no
nel/
1 mo
eemi⸗
npo⸗
qual
ſuspe

cõprobaſſe Et nulli ſapienti uenire in dubiũ poſſe eã rẽ tã maioris eſſe meriti: ꝗᷓ ſitampꝑlioris laboris/ Quiſꝗs

etiã pudicitiã aut nullius pᷣmii: aut parui exiſtimat: certũ eſtillũ aut ignorare aut noò uolũtariũ ferre laborem.
Inde illi ſemp caſtitati derogant qui eã aut nõ habẽt:aut habere coguntur inuiti. Nuũc itaq; qm̃ paucis licet tã

laborẽ ꝗᷓ meritũ ĩtegritatis oſtẽdimus: ne res quæ grandi uirtute cõſtat: ingẽti præmio deſtinata carere fructu
ſuo poſſit: diligentius excubandũ eſt. Quãto enĩ quæcũq; ſpecies pcioſior fuerit: tãto maiore ſollicitudĩe cu/
ſtodit᷑. Et qm multa ſũt quæ bono ꝓprio carẽt: niſi aliaꝶ reꝶ iuuent᷑ auxilio: ut mellis ſpecies niſi cæxraꝶ cuſto

dia:& fauoꝶ cellulis cõſeruetur: & ut uerius dixerĩ nutriat᷑ naturalẽ gfam pdit:& pſiſtere per ſeipſã nõ põt: ſi/

cut & uini ſpecies: qd niſi boni odoris uas ſit: & reparatis crebro picibus foueat᷑: genimẽ uini ſuauitatis amit/

tit: attẽtius puidendũ eſt: ne forte & uirgĩtati aliqua ſint neceſſaria: ſine quibus nequaꝗᷓ afferre fructũ ſuffici
at: & tantus nil ꝓderit labor: dũ uane ꝓdeſſe credit᷑: qd abſq; uiribus neceſſarius poſſidet᷑. Niſi enĩ fallor: ob
cæleſtis regni pᷣmiũ: pudicitiæ ſeruat᷑ tegritas: qd ſine uitæ æternæ merito: neminẽ cõſeq poſſe certũ eſt. Aeter
