ſint paſtores. Ouibus enim talibus male errãtibus male pereũtibus nõ eſt paſtor: & ſi pᷣſẽs ẽ paſtor: & ſi præ/
ſens ſit paſtor: quia & cũ præſens ſit lux& nõ ꝗſierũt paſtores oues meas: & pauerunt paſtores ſeip ſos. Oues
autẽ meas non pauerunt. Propter iſtud paſtores audite uerbum domini. Hæc dicit dominus deus. Ecce ego
ſuper paſtores:& inquiram oues meas de manibus eorũ: inquiret mortem eorum. Dicitenim alio modo per
eundem prophetam. Fili hominis ſpeculatorem dedi tedomuiiſrael audiẽs ex ore meo mones: & præmon/
ſtrabis eis ex me in eo cum dixero peccatori morte morieris: & no fuerit locutus: ut caueat ĩpius a uia ſua. Ille
sXCIX.

aacinoroſus in ſuo facinore moriet᷑ .Sãguinẽ autẽ eius de manu tua requirã. Tu autẽ ſi pᷣnũciaueris facinoro

ſo uiã eius: ut auertat᷑ ab ea:& nõ fuerit auerſus a uia ſua:ille in facinore ſuo moriet᷑: tu animã tua liberabis.

Quidẽ fratres uidetis ꝗſit tacere pieuloſi u: morit᷑ ille & recte morit᷑ ĩpietate ſua:& peccato ſuo morit᷑. Negli/
gẽtia enĩ eius occidit eũ. Nã paſtorẽ inueniet uiuẽtẽ: quia ait Viuo ego dicit ds deus: ſed cũ fuerit negligens

nò admonẽte illo qui ad hoc ẽ pᷣpoſitus: & ſpeculator ut admoneat: & ille iuſte morit᷑: & iſte iuſte damnatur.
Si autẽ dixeris inquit ĩpio morte morieris: cui ego fuero gladiũ cõminatus:& ille neglexerit uitare ĩminẽtẽ gla
diũ: & uenerit gladius: & ĩ terfecerit eũ: ille ĩ peccato ſuo moriet᷑. Iu autẽ animã tuꝗ liberaſti.ꝓpter hocad nos

ꝗqdẽ ptinet nõ tacere. Ad uos autẽ & ſinõ taceamus de ſcripturis ſanctis uerba paſtoris audire. Videamus er-

go quia ſic ꝓppoſuerã utrũ auferat oues a paſtoribus malis. Hoc eni dicit ego ſup paſtores: & inquirã oues me
as de manibus eoꝶ. Et auertã ab eis ut nõ paſcãt oues ipſius:quæ dicũt facite. Quæ faciũt facere nolite: tanꝗᷓ di
ceret mea dicũt: ſua faciunt: Si diceret facite ſecuri quod faciũt: ipſos dinabo male uiuentes. Vobis autẽ partã
qui ſecuti eſtis ppoſitos ueſtros. Si hoc diceret dederat malis paſtoribus paſcẽtibus nõ oues ſed ſe. Sed qm ter
ret nõ ſolũ cæcũ ducẽtẽ ſed cæcũ ſequẽtẽ (Neq; enĩ ait. Cadit in foueã ducẽs: & nõ cadit ſequẽs: ſed cæcus cæcũ
ducẽs ambo in foueã caduũt) Admonuit oues & ait: Quæ faciũt facere nolite. Cũ enĩ nõ faciatis quæ faciuũt ma
li paſtores nõ uos ipſi paſcũt. Cũ autẽ facitis quæ dicũt ego uos paſco.mea dicũt enĩ & nõ faciũt. Securi inqui
unt ſequimur epos noſtros. dicũt hoc ſæpe hæretici quàdo ueritate manifeſtiſſima cõuincũtur nõne oues ſu
mus?illi de nobis redduũt rõnẽ: reddut plane mala de morte noſtra: de morte eius maligne reddit malus paſtor
malã rõnẽ: nũquid ideo uiuit ouis: quia deſignat᷑ pellis ipſius? Increpatur paſtor: quia neglexit ouẽ erratem.
Et ꝓpterea in fauces lupi irruit ut deuoraret᷑. Quid illi ꝓdeſt: quia affert pellẽ ſignatã paterfamilias uitã eius

inquirit: Sed ecce malus paſtor attulit pellẽ: reddat de pelle rõnẽ. uero mẽtiturus ẽ. Videbat deſi up qui poſtea

iudicat cui uerba ille facta numerat cogitatiões inſpicit: reddat paſtor malus rationẽ pellis ouis mortuæ: cla
maui ei uerba tua & ſequi noluit:dedi operãa ut a grege nõ aberraret & nõ obtẽperauit. plane ſi hoc dicat & ue
rũ dicat nouit autẽ ille utru ueꝶ dicat)reddat bonã rõnẽ de oue mala. Si autẽ inſpicit deus quia neglexit erran
tẽ quia nõ quæſiuit peũtẽ. Quid prodeſt ꝙ inuenit pellẽ quã referret? ipſã reuocaret ne pellẽ mortuæ demon
ſtraret. Si ergo nõ bonã rationẽ reddit qa nõ ꝗᷓſiuit errãtẽ: qualẽ fecit ꝗ fecit errãtẽ/ Hocẽ qd dico. Si in catho

lica cõſtitutus ep̃s nõ bonã rõnẽ reddit de oue:ſi nõ ꝗᷓſierit errãtẽ degrege dei:qualẽ rõnẽ redditurus eſt hæreti

cus: ꝗ nõ ſolũ nõ reuocabit ab errore: ſed etiã cõpulit in errorẽ? Sed uideamus utdixi quomodo reuocet deus
oues a paſtoribus malis:iã comemoraui: quæ dicũt facite: quæ autẽ faciũt facere nolite. Et nõ ipſi uos paſcũt
ſed deus: quia uelint nolint paſtores ut pueniãt ad lac & lanã: uerba dei dicturi ſũt. Qui pᷣdicas nõ furãdũ fu

raris. Apoſtolus ad eos q bona dicũt: & mala faciut. Tu audi pᷣdicãtẽ ne fureris: qa fieri nõ poteſt de ſpinis lege

re uuã. Et rurſus dixiſti mihi ꝙ ꝗbuſdã quæ dicũt facite:quæ autẽ faciũt facere nolite. quomodò uis deſpinis

me colligere uuã uerbi cui reſpodebit᷑. Nò eſt illa uua ſpinaruũ: ſed aliquãdo increſcẽs ſarmẽtũ implicat ſe in
ſepe:& pẽdet uua ĩter dẽſa ſpinaꝶ:ſed non 4 urgit de radice ſpinarũ. Iu ſi eſurieris & aliud non habes unde ſu

mas: caute manũ mitte ne lacereris a ſpinis. i. ne facta imiteris maloꝶ: & lege uuã ĩter ſpinas pẽdentẽ: ſed de ui

te naſcẽtẽ. Attendeueniet botri alimẽtũ: ſpinis ſeruatur ignis tormẽtoꝶ. Extraham inquit oues meas de mani
bus eoꝶ: & nõ erunt eis adhuc in cibũ. Hoc & in pſalmis dici᷑ Nõne cognoſcent oẽs qui operãtur iniquitatẽ:

qui deuorat populũ meũ ut cibũ panis Et nõ erunt eis adhuc in cibũ: Quoniã hoc dicit dominus deus. Ecce

ego ipſe abſtulia malis paſtoribus oues monẽedo ut dixi: ne quod faciũt mali paſtores faciãt incaute negligẽ
tes oues: Et quid ait cui dat quod illis abſtulit forte bonis paſtoribusnõ hoc ſequet᷑: & quid dicemus fratres

nõne ſũt paſtores boni- Nõne alio loco ſcripturaꝶ dicit᷑ Et cõſtituã eis paſtores ſecundũ cor meũ & paſcens
eas de diſciplina. Quõ ergo oues quas malis paſtoribus tollit: nõ dat bonis: ſed tanꝗᷓ oĩno nuſquã remanſeriĩt

boni:dicit Ego paſcã Petro dixerat Paſce oues meas. Quid ergo faciemus cũ Petro cõmendantur oues? Non

ibi dixit dominus Ego paſcam oues meas nõtu. Sed Petre amas me Paſce oues meas. an forte quia modo nõ

inuenitur Petrus Iam enim aſſumptus eſt in requiẽ apoſtolorum & manpiu-hon eſt cui dicat ſecurus domi
nus ouiũ Paſce oues meas: & quodãmodo quaſi neceſſitate deſcẽdit ad officiũ paſcendi oues ſuas:nõ habens

quibus cõmẽdet:nec tamen deſerens. Hoc enim uidetur ſequi. Hoc enĩ dicit dominus deus Ecce ego ipſe: cui

dicebamus Qui paſcit iſrael intende. Deducitis tanꝗᷓ ouẽ Ioſeph populũ in ægypto conſtitutũ. iam diffuſus
in gentibus iſrael: ipſe eſt Ioſeph. Noſtis enĩ quia migrauit Ioſepn in ægyptu uendẽtibus fratribus: factum ẽ:
uendiderunt Chriſtũ iudæi non ſine cauſa: & inter apoſtolos ipſe Iudas uenditor fuit. Cœpit eſſe Chriſtus in
gentibus: ibi honoratus eſt: ibi creuit populus eius: non eum deſerit paſtoreius. Excita inquit potentiam tuã
& ueni: ut ſaluos facias nos. plane facit & faciet. Ait enim. Ecce ego ipſe inquirã oues meas: & uiſitabo eas ſicut
uiſitat paſtor gregẽ ſuũ.non curauerunt mali paſtores: non enim ſuo ſanguine redimere. Sicut uiſitat inquit
paſtor gregem ſuum in die. In qualem diem cũ fuerit nimbus & nubis ideſt in pluuia & nebula. Pluuia & ne
bula error ſæculi huius caligo magna ſurgens de cupiditate hominũ: & nebula conterens terram: & diffici/

le eſt ut non errent oues & iſta nebula: ſed paſtor non deſerit eas: inquirit eas: penetrat nebulam oculis acu

tiſſimis: nõ ĩpeditur caligine nubiu: uidet undiq;:errantẽ reuocat tãtum: quod fiat in euãgelio quæ ſũt oues

meæ audiũt uocẽ meã: & ſequunturme in medio ouium diſperſarum: ſic inquiram oues meas: & educam

eun

noro
.
gi⸗
gens
latur,
tigl
Inos
8s ex/
sme
nqchi
datti
inter
CAl
itmn
ingui
les ſl
aſtor
tem.
eius
ſtez
:cla
Aue
etan
emon
catho
hateti
tdeus
balcit
dufu
nslege
ſpins
tſein
adeſu
Ideui
mani
ntate:
. Eoe
gl
funs
ſcens
nletit
Non
lonõ
lomi
bens
ecui
luſus
ume⸗
lusin
ntui
ſicut
hquit
N ne
ſha⸗
acu
oues
cam

a mõtibus enĩ quos oſtẽdimus manauerũt riui pᷣdi

eas ab omni loco quo diſperſæ ſũt. Illic in die nubis & nimbi qñ difficile ẽ eas ĩueniri. Tucego ĩueniã: craſſa
nebula ẽ: pinguis nĩ bus ẽ. Oculis enĩ nihil latet: & educã eas de gẽtibus:& colligã eas de regionibus: & ĩducã

eas in terrã eaꝶ. Et paſcã eas ſup mõtes eaꝶe: cõſtituit motes iſrael auctores ſcripturaꝶ diuina. ibi paſcite ut

ſecure paſcatis ꝗcqd ĩde audieritis: hoc uobis bene ſapiat:qcqd extra ẽ reſpuite ne erretis in nebula. audite uo
cẽ paſtoris: colligite uos admonẽtes ſcripturæ ſãctæ. Ibi ſũt delitiæ cordis ueſtri:ibi nihil uenenoſu. nihil alie
nũ: uberrima paſcua ẽ. Vos tãtũ ſane uenite:ſane paſcimini:ĩmo tibi iſrael:& in riuis & in oĩ habitatiõe terræ.
catiõis euãgelicæ: cũ in oẽm terra exiuit ſonus eoꝶ: & facta
eſt oĩs habitatio terræ ad paſcẽdas oues læta atq; fœcũda in paſcuis bonis. Paſcam eas:& in montibus iſrael
erũt ſtabula. Erũt illic: hoc ẽ ubi requieſcãt: ubi diſcãt. Verũ ẽ: manifeſtũ ẽ:nõ fallimur. In gloria dei reqeſcent
tanꝗᷓ in ſtabulis & dormiẽt: hoc ẽ regeſcent in delitiis bonis: & in paſcua pingui paſcẽtur ſuꝑ montes iſrael.
Iã dixi mõtes iſrael mõtes bonos quo leuamus oculos: ut inde nobis ueniat auxiliũ noſtrũ a dno: qui fecit cæ/
lũ & terrã. Ideo ne uel ĩ mõtibus bonis eſſet ſpes noſtra cũ dixiſſet. Paſcà oues meas ſuꝑ montes iſrael. Rur/
ſus ne tu ſpem poneres in mõtibus ſubiecit ſtatim ego paſcã oues meas. Leua oculos tuos in mõtes: unde ue
niet auxiliũ tibi. Sed attẽde dicẽtẽ ego paſcã. Auxilium enĩ tuũ a deo: ꝗ fecit cælũ & terrã: ego reqeſcere faciam
eas dicit dñs deus. ſed ut reqeſcere faciat: Primo curauit: poſterius dicit. Hic ẽ dns deus. primo qd perit reqrã
quod errauit reuocabo: & qd ĩminutũ ẽ colligabo:& qd exanimeẽ cõfortabo:& qd pingue eſt cuſtodiam.
uod nõ faciebãt mali paſtores ſeipſos paſcẽtes nõ oues. Nõ aitdñs cõſtituã alios bonos paſtores qui faciãt
hoc: Sed ego inqt paſcã oues meas: nulli cõmittã: ſecuri uos fratres: ſecuræ uos oues:nobis uidet᷑ timẽdũ quas
idẽ paſtor bonus claudit:ſic & paſcã eã cũ iudicio. Vide ꝗa ſolus palcit cũ iudicio. Quis enĩ homo iudicat de
hoĩe temerariis iudiciis plena ſũt oĩa. de quo deſperauerimus ſubito cõuertit᷑: & fit optimus. de quo multũ
pſe ũpſerimus: ſubito deficit: & fit peſſimus: Nec timornoſter certus ẽ: necamor noſter certus ẽ. Quid ſit hodie
ꝗſq;homo uix nouitipſe homo. Tamẽ utcũq; ipſe ad hodie. Quid aut oues nec aut ipſe paſcit. Ergo cũ iu di
cio diſpertiẽs: propria propriis: hæc iſtis: illa illis debita eis ꝗqbus debet᷑. Hoc autẽ illud nouit enĩ ꝗd agat:cum
iudicio paſcit:quos iudicatus redemit. Paſcit ergo ipſe cũ iudicio.in ꝓpheta enĩ Hieremia ait clamauit quidã
pdix cõgregauit quæ nõ peperit:faciẽs diuitias ſuas nõ cũ iudicio: paſcit iſte paſtor cũ iudicio, quare ille ſine
iudicio? quia cõgregauit quæ nõ peperit. quare iſte cũ iudicio? quia fouet qd peperit. De paſtore tn bono loꝗ
tur: paſtores boni aut nõ ſũt aut latẽt. Si enim nõ ſunt quid agimus?Si latẽt quid de eis tacet᷑ Perdix quidẽ

illa a quibuſda maioribus & ante nos ſcripturas tractãtibus diabolus ĩtellectus ẽ cõgregãs quæ nõ pepit. Nõ

enĩille creator ſed deceptorẽ: faciens diuitias ſuas nõcũ iudicio. nõ enĩ ad e pertinet quiiſto: qui illo modo
erret. oẽs errãtes uult ꝗbuſſibet erroribus: ꝗᷓ diuerſæ ſũt hæreſes: ꝗᷓ diuerſi errores. ille in oĩbus uult errare hoĩes
nõ dicit diabolus donatiſtæ ſint: nõ ſint arriani. ſiue illic ſit ſiue iſtic ad eũ pertinet cõgregãtẽ ſine iudicio. Ido
la inquit adoret meus ẽ: iudæoꝶ ſukſiane remaneat meus ẽ: deſerta unitate in illã uel in illam hæreſim per
gat meus ẽ. Congregat ergo ſine iudicio faciens diuitias ſuas. Sed quid faciẽs ſequat᷑ in dimidio dierũ eius: de
relinquẽt eũ: & in nouiſſimis ſuis eritinſipiẽs. Venit ille cõgregãs oues ſuas in dimidio dieꝶ eius prius ꝗᷓ ſpera

bat ante ꝗᷓ putabat: derelinquet eu: & erit inſipiẽs in nouiſſimis eius. quarein primis ſuis ſapiẽs erat: ut in no

uiſſimis ſuis fit inſipiẽs. Audite fratres dicit᷑: aliquãdo in ſcripturis ſapiẽtia pro ſtultitia abuſione uerbi non
ꝓprietate. Vnde enĩ dicit᷑. Vbi ſapiẽs:ubi ſcriba:ubi cõquiſitor huius ſ. æculi? nõne ſtultitiã fecit deus ſapien/
tiã huius mũdi? & iſte perdix.i.draco.i.tanꝗᷓ ſemꝑ ſapiẽs erat & nõ Adã ꝑ Euã decipit. Vtrũ dicere putas ẽ bo
nũ cõſiliũ dare exiſtimatus ẽ cõtra deũ creditus ẽ. Quod nõdicit᷑ ſapiẽtia abuſiue uerbi & in malo cõſuetudi
nẽ quidẽ ſcripturaꝶ ueſtraꝶ. Nã quẽadmodũ loquũtur auctores mundi quid ad nos habens in eodẽ libro.
Brat ibi ſerpẽs ſapiẽtior oĩbus beſtus.Iſte ſapiẽtioroĩbus beſtiis aſtutus & acutus ad decipiẽdũ agnoſcit᷑: non
poſtea ei credit᷑ & dicit᷑ ei renũciamus tibi. ſufſiciat ꝙ incautos primo decepiſti. Ergo ita erit in nouiſſimis ſuis

inſipiẽs:q cõgregauit quæ nõ pepit:& fecit diuitias ſuas nõ cũ iudicio.paſcit cõtra illu redẽptor noſter cũ iudi

cio: & exiſtat aliqs hæreticus: & ſi nõ frater diaboli certe adiutor & filius: & ipſũ dixerim ꝑdicẽ cõtẽtioſũanimal

hoc ẽ aĩa ut aucupes norũt etiã cõtẽdẽdi ſtudio capit᷑. Cõtẽdũtiſti cõtra ueritatẽ & cõtẽdere ex quo ſe diuiſere:
modo dicũr cõtẽdere uolumus:quia iã capti ſũt nolo cõtẽdere. O capte aliquãdo tu eras q primis tẽporibus
ſeditiõis tuæ traditores arguebas: ĩnocẽtes dãnabas: iudicio ĩperatoris iudicio epoꝶ nõ cõſentiebas uictus:to/
tiẽs appellabas apud ipſu: ĩ patrẽ ſtudioſiſſimæ litigabas: cõgregabas quæ nõ pepiſti. Vbi ẽ nũcceruix tua: ubi
lingua tua? ubi filius tuus ? certe in nouiſſimis tuis factus es inſipiẽs: pauiſti ſine iudicio. Nõ enĩ uerũ uis uel
de errore tuo uel de ueritate iudicare: paſcit cõtra Chriſtus cũ iudicio:diſcernit oues ſuas ab ouibus non ſuis.
Quæ ſunt oues meæ inquit audiunt uocem meam: & ſequuntur me. Nacinuenio omnes paſtores bonos in
uno paſtore. Non enim uere paſtores boni deſunt:ſed in uno ſunt.multi ſunt:qui diuiſi ſunt. Hic unus præ
dicator: quia unitas commendatur. Neq; enim uere modo ideo tacentur paſtores:& dicitur paſtor: quia non
inuenit dominus cui commendetoues ſuas. Tunc autem ideo commeriauit: quia Petrum inuenitimmo
uero & in ipſo Petro unitatem commendauit multi erant apoſtoli: & uni dicitur: Paſce oues meas. abſit ut
deſint modo boni paſtores: abſit a nobis ut deſint: abſit a miſericordia ipſiusut non eos gignat atq; conſtitu
at: utiq; ſi ſunt bonæ oues ſunt & boni paſtores. Nam de bonis ouibus fiunt boni paſtores: ſed omnes boni

paſtores in uno ſunt. Vnum Uli paſcũt: Chriſtus paſcit. Nõ enim uocẽ ſuã dicũt amici ſpõſi:ſed gaudio gau/

dent propter uocẽ ſponſi: ideo ergo ipſe paſcet cũ .ipſi paſcent. Et dicit Ego paſco quia in illis uoxipſius: in il-
lis charitas ipſius. Nã & ipſũ Petrũ cui comẽdauit oues ſuas quaſi alter alteri unũ ſecũ facere uolebat: & ſic

ei oues cõmendaret: ut eſſet ille caput:ille figurã corporis portaret.i.eccleſiæ. Et tanꝗᷓ ſponſus & ſpõſa eſſent
duo in carne una. Proinde ut oues cõmẽdaret quid illi prius dicit: ne illi tanꝗᷓ alteri cõmendaret? Petre amas
me: Et reſpondit Amo. Et iteꝶ amas me: Et reſpondit Amo. Et tertio amas me Et reſpondit Amo. cõfirmat
charitatẽ ut cõſolidet unitatẽ. Ipſe ergo paſcit unius in his & hi in uno: & tacet᷑ de paſtoribus. Sed non tacet᷑
de illis ouibus. Gloriant᷑ paſtores: ſed qui gloriant in domino gloriẽtur: hoc eſt xpo paſcere: & cũ chriſto paſce
re: pCter Chriſtũ nõ paſcere. neq; uota ĩpia paſtoꝶ tanꝗᷓ iſta futura mala tẽpora ꝓpheta pᷣdiceret dixit: ego pa/
ſco:nõ habeo cui cõmẽdẽ: etiam cũ ipſe Petrus erat: & cũ adhuc ipſi apoſtoli erãt in hac carne & ĩ hac uita: tuũc
ait ille unus in quo uero oẽs unum: habeo alias oues quæ nõ ſunt de hoc ouili. oportet me & has adducere: ut
unus ſit grex & unus ſit paſtor. Sint ergo oẽs in paſtore uno: & audiant uocẽ paſtoris unã: quã audiãt oues: &
ſequãtur paſtorẽ ſuũ:noillũ autillũ: ſed unũ. & oẽs in illo unã uocẽ dicãt:diuerſas uoces nõ habent: obſecro
uos fratres: ut idipſũ dicatis oẽs: & nõ ſint in uobis ſciſmata. Hanc uocẽ liquatã ab omni ſciſi mate: purgatam
ab omni hæreſi audiãt oues: & ſequãtur paſtorẽ ſuũ dicẽtẽ: quæ ſunt oues meæ: meã uocẽ audiãt: & ſequant᷑
me. Nam uis noſſe hæretice ꝗᷓ nõ habes uocẽ paſtoris: & ꝑpiculoſe te ſequat᷑ ouis tectũ ĩdumẽto ouiũ: & intus
lupuũ rapacẽ audiãt uocẽ tuã.Videamus an Chriſti ſi eccleſiã quærit ĩfirmus ouis a grege aberrãs: neſciens ubi
ſit grex: ꝗrit quo ſe aggreget: quo ĩtret ædẽ: uocẽ audiamus an chriſti ſit. Audiamus utrũ agni ſit an perdicis.
Ouis dei gregẽ ſuũ q̃rit: puta ouẽ de oriẽte ueniſſe in africã: quærit gregẽ ſuũ:incurrit in te:ĩ baſilicã tuã intra
re uult: comoueris ignota facie uel tu uel miniſter tuus ſtans uel ſedens ad oſtiuũ interrogat ouẽ quærentem
gregem ſuũ: imo gregẽ dei cũ grege ſuo intrare uult: ibi eũ eſſe putat: quæris paganus ſit: an chriſtianus? Re-
ſpondit. Chriſtianus. Ouis ẽenim dei. Quæris ne forte cathecuminus ſit & irruat in ſacramẽtis!: Reſpõdit fi/
delis. Quæris cuius cõmunionis ſit? Reſpondit catholicus chriſtianus. Si fidelẽ catholicũ reprobas tenes: ita

uero proiicere ꝓba:a te reprobatus Chriſto probatur. Vtinã & illi qui ſunt apud te cognoſcant te: & in dimi/

dio dierũ derelinquẽt te. Quida fratres noſtri heſterno die ierũt ad baſilicã eoꝶ: & ſi ad malos fratres tamẽ ad
fratres. Attẽdite fratres mei quid iterſit ĩter fiduciã ueritatis & timorẽ falſitatis. Quado aliquos eoꝶ ĩ hoc po/
pulo agnoſcitis: quomodo gaudetis:quia in uobis ille eſt:qui quærit quod perierat. ſuggeretur aliquãdo no
bis: ut uos audiat & diſcedat: audiet & irridebit: audiat & irrideat. Aliquaãdo ſapiet: aliquãdo cognoſcet:aliquã
do relinꝗtur populo ſuo: remanẽt in corde ſuo. Renũciat errori ſuo: gratias agit deo ſuo. Illi autẽ quid qui
eſtis Chriſtiani ſumus. nõ: ſed exploratores: & illi catholici ſumus. conati ſunt iniuriare meliori coſilio: peœni
tet eos: atq; utinã ſic pœniteat: & ibi remanere pœnituit eos qui ĩgreſſi ſũt iniuriare: tamẽ quos piecerũt chri
ſianosrſidelescatliolostquos tenuerunt nolo dicere: quos proiecerunt uideo:quos tenuerũt chriſtidicant.

Dicant ergo uocem ſuam. uideamus an chriſti ſit uox: an paſtoris ſit uox: quam ſequantur oues: ſiue per bo

num ſit uox iſta: ſiue per malum hominem: utrũ ſit uox attendamus. Quxærit infirmus eccleſiã. Iu quid di/
cespartis Donati eſtis. Eccleſia: Ego uocẽ paſtoris inquiro:lege mihi hoc de ꝓpheta:lege mihi de pſalmo: re/
cita mihi de Eſaia: de lege: de euãgelio recita: recita de apoſtolo. Inde ego recito eccleſiã toto orbe diffuſã: & do
minũ dicentẽ. Quæ ſũt oues meæ uocẽ meãaudiunt: & ſequũtur me. Quæẽ uox paſtoris & pᷣdicaturi ĩ nomi
ne eius pœnitẽtiã & remiſſionẽ peccatoꝶ per oẽs gẽtes incipiẽtibus ab hieruſalẽ. Ecce uox paſtoris agnoſcis:&
ſequẽs ſi ouis es: ſed illicodices tradideruũt acilli thus idolis poſuerunt. & ille. Quid ad me de illo & illo? ſi fece
rũt nõ ſũt paſtores. Tu uocẽ paſtoris edicito: quia necde illis uocẽ paſtoris annuũcias: tu accuſas nõ euãgelium
tu accuſas nõ prophetã: nõ apoſtolũ. de illo credo: aliis nõ credo: ſed acta profers: acta profero. credamus tuis:
crede & tu meis. nõ credo tuis: noli credere meis. auferantur chartæ humanæ. ſonant uoces diuinæ. Edemihi
unã ſcripturæ uocẽ pro parte Donati: Audi inumerabiles pro orbe terrarũ: quis eas enumerat? Quis eas ter/
minat? tamẽ ut pauca cõmemoremus legẽ attẽde primũ dei teſtamẽtũ. In ſemine tuo benedicẽtur oẽs gentes.
Et in pſalmo poſtula a me & dabo tibi gẽtes hæreditatẽ tuã:& poſſeſſionẽ tuã terminos terræ. Cõmemorabu
tur & cõuertẽtur addm uniuerſi fines terræ: & adorabũt eum in cõſpectu eius uniuerſæ patriæ gẽtiũ:quoni
am ipſius ẽ regnũ: & ipſe dominabit᷑ gẽtiũ. Cãtate dno cãticũnouũ: cãtate dno oĩs terra. Et adorabũt eũ oẽs re
ges terræ. oẽs gentes ſeruiẽt illi. Quis enumerare ſufficiat? prope oĩs pagina nihil aliud ſonat ꝗ Chriſtũ eccle/
ſiam toto orbediffuſã. ſine aliquo dubio periturã fuiſſe dicũt: peritura pᷣdicta eſt tot teſtimoniis mãſura: nec
una uox iſta per legẽ: per ꝓphetas: per cantica paſtoris ẽ:necenĩ illi uerũ dicere ſine uerbo dei potuere quod eſt
chriſtus. Audi uocẽ uerbi. miratus fidẽ Centurionis. Amẽ inquit dico uobis non inueni tantã fidẽ in iſrael.
Propterea dico uobis quia multi aboriente & occidẽte ueniẽt. Ecce eccleſia chriſti: ecce grex chriſti: Tu uide ſi
uiseẽ. Nõ enĩ te latet grex qui ubiq; es: nõ habebis ꝗd reſpõdeas iudicio tuo:quẽ nõ uis eẽ paſtorẽ tuũ:nõ habe
bisinquã ꝗd reſpõdeas iudicio tuo. Neſciui:nõ uicfins audiui: ꝗd ẽ quod nõ ſciſti? necẽ qui ſe abſcõdit a ca/
lore eius.Quidẽ quod nõ uidiſti? Viderũt oẽs fines terræ ſalutare deinoſtri. Quid eſt quod non audiſti? In
oẽm terrã exiuit ſonus eoꝶ: & in fines orbis terræ uerba eoꝶ. Sed recte nobis Quare uox Chriſti:uox paſtoris:
quã oues audiant & ſequãtur? Nõ inuenitis quid dicatis: uocem paſtoris non habetis. Audite & ſequimini.
dimittite

Aimi
mus
citic
ſuc
Alen
AAm
non
nont

ſelte
mne
1
gu⸗
bü
Au

liat
i
nür

cut
ſoun
ust
ſ⸗
il
ſtu

u/
mnl⸗
Aſi
ellenr
ttmat
tacer
dalee
de/
Vtüͤ
eut
lleg
leon
tn
Uant
ntus
zubi
intri

dimittite uocẽ lupi: ſequimini uocem paſtoris. Damus inqt audiamus. Damus & nos uocẽ paſtoris. Audia/
mus in cãticis inquiũt cãticorũ: loquit᷑ ſponſa ad ſpõſũ: eccleſia ad chriſtũ: nouimus cãtica cãticorũ: Sancta
cãtica: amatoria cãtica: ſancti amoris: ſanctæ charitatis: ſãctæ dulcedinis. plane uolo inde audire uocẽ paſto
ris: uocẽ dulciſſimi ſpõſi eccleſiæ: ſi aliqd habes audiamus. Spõſa inquiũt dicit ad ſpõſũ. Annũcia mihi quẽ
dilexit aĩa mea: ubi paſcisubi cubas? & ille inꝗt reſ põdit in meridie. Manifeſta tibi teſtimonia ꝓferebã quẽ/
admodũ ĩterp̃tareris. Poſtula a me & dabo tibi gẽtes hæreditatẽ tuã: & poſſeſſionẽ tuã terminos terræ. Cõme

morabunt᷑ & cõterent᷑ ad dominũ uniuerſi fines terræ. Quid eſt qd mihi decãticis cãticorũ profers qd forte

non intelligis? Etenĩ illa cãtica enigmata ſunt: paucis intelligẽtibus nota ſũt: paucis pulſantibus aperiuntur
Tenebo te accipe aperta: ut merito tibi pẽdunt᷑ abſcõdita: quomõ eris penetrator obſcurorũ: cõtẽptor mani/
feſtorũ? Ecce tamẽ ut poſſumus fratres hæc uerba diſcutiamus. Aderit deus ut uideatis ibi ſanũ intellectum.
mo qd ab oĩbus ĩperitis facillime iudicat᷑ uerba ipſa male diſtĩguũt. nũcaudietis: nũc ꝓbabitis. Eteni ſic ſe

habet textus ipſe lectionis. Spõſa loqtur ad ſpõſũ: Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcisubi cubas:

quod ſpõſa ſpõſo dicat: quod eccleſia xpo dicat. necnos dubitamus: nec illi: ſed oĩa uerba ſponſæ. Audi uer-
pũ. quare qd adhuc ſponſæ eſtuis tribuere iam ſpõſo? Audi oĩa quæ dicit ſpõſa: & tũc reſpõdebit ſponſus.
Audi euidentius hanc diſtinctionẽ quã dicturus ſũ: non inuenies aliquid plus. Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa
mea: ubi paſcis ubi cubas in meridie? Ipſa adhuc dicit ubi paſcis: ubi cubas in meridie Et inde ꝗa adhuc ipſa
dicit(Sequit᷑ enĩ ne forte fiam ſicut oꝑta tuoꝶ ſodaliũ ſuper greges) Puto oẽs peritos ĩperitoſq; diſcernere ge/

nus maſculinũ & fœmininũ. Operta q̃ro cuius gis ſit! Ab oĩ hoĩe quæro maſculini eſt: aut fœminini. An/

nũcia inqt mihi quẽ dilexit anima mea. quẽ cũ dicit maſculinũ alloquit᷑ ſponſũait loquitur. qa uero fœmini
na uirũ alloquit᷑ cõſequẽtia uerba indicant. Annũcia mihi ubi paſcis? ubi cubas in meridie? ne forte faciam ſi
cut operta auditu opta ut fiant tibi hæc aperta. Annũcia mihi ubi paſcis? ubi cubas in meridie? ne forte faciã
ſicut opta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝶ. Hucuſq; uerba ſpõſæ. Iã incipiũt uerba ſpõſi de maniteſto.niſi cognoue
ris temetipſuù. Agnoſce uiriliter fœmina: teipſã inꝗt non cognoueris Audireliqua opulẽta inter mulieres: ni
ſi cognoueris temetipſã. O pulchra ĩter mulieres exi tu in ueſtigiis gregũ: & paſce hædos tuos in tabernaculis
aſtorũ: non tabernacula paſtoris. Vide quomõ cõminet᷑ ſponſus:uide quẽ in periculo quãuis ille dulcis ab
ſtulit: de medio blãdimẽta ꝗᷓ blande illa. Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis ubi cubas in metidie?
Veniet enĩ dies medius quãdo ad umbraculũ cõcurrãt paſtores: & forte latebit me ubi paſcis: & ubi cubas in
meridie: & uolo mihi annũcies ne fiam operta:ideſt ſicut occulta & non cognita. Ego eni manifeſta ſum: ſe ed
ne ſicut occulta ſicut cælata incidam ſupꝑ greges ſodaliũ tuorũ. Omnes enĩ hæretici a chriſto exierũt: oẽs qui
facti ſunt paſtores mali habẽtes greges ſuos ſub nomie chriſti illius ſodales fuerunt: illius cõuiuiũ accepere.
Sodales enĩ dicunt᷑ tanꝗᷓ unius cõuiuii latina lingua.ſic dicti ſũt quaſi ſimul edales: eo ꝙ ſimul edãt. Audi il/
lum ĩ pſalmo arguẽtem. Sodales malos: ideſt unius cõuiuii inimicus male dixiſſet mihi: abſcõdiſſẽ me utiq;
ab eo:& ſiſuꝑp me magna locutus fuiſſet. tu uero unanimis & notus meus:qui ſimul mecũ dulces capiebas ci
bos.ergo multi ſodales ingrati mẽſæ dnicæ exierũt foras. mali ſodales fecerũt ſibi menſas ſuas: erexerunt: & ſi
putas quia meridies africa eſt: quanꝗᷓ poſſẽ obtinere magis mu ndi meridiẽ eſſe partes ægypti: & illas exuſtas
ſole regiones: ubi pluuia nõ apparet: qa ipſa eſt meridies ubi feruet medius dies. Vbi aut hæremus plena mi⸗/
libus ſeruoꝶ dei. Vnde ſiad meridiẽ locorũ uelimus aduertere. quare nõ ibi paſcat magis ille: & ille reqeſcat:

quãdo ante pᷣdictũ eſt aberrauerũt deſerta heremi. ſed ecce cõſentio: meridies africa ſit meridies: hic ſũt ſoda/

les mei: eccleſia trãſmarina in aliquorũ ſuorũ nauigãte: in africa ſollicita ne erret inuocat ſponſũ ſuũ: & dicit
ei:abũdare audio hæreticos in africa: abũdare audio rebaptizatores in africa. Eſſe aũt ibi uos minus audio. &
illud audio: & hoc audio. ſed qui ſũt tui a te uolo audire.Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi paſcis:? ubi cu

bas ĩ meridie!/ Audio duas partes eſſe: Vnã Donati. Alterã uniuerſo tuo coherẽtẽ.tu mihi dic quo eã: ne for/

te uelut operta: ideſt ignota ſup greges ſodaliũ tuorũ incurrã in greges hæreticoꝶ: conãtes ponere lapidẽ ſuꝑ

lapidẽ: qui deſtruat᷑ ne irruã in rebaptizatores. Annũcia mihi.& ille qui cõmendat unitatẽ paſtores in hacle/

ctione dixit. Ego paſcã: paſtores autẽ reprobat: qui multi eſſe uoluerũt: unitatẽ amiſerũt. ſeueriſſimenõ blã

de reſpõdetis: ſed ꝓ magnitudine periculi niſi cognoueris inꝗt temetipſã. Opulchra ĩter mulieres: pulchra es

inter mulieres. Sed agnoſce ubi te agnoſces:in toto orbe terraꝶ.ſi enĩ pulchra unitas eſt: ubi diuii o fœditas.
Nõ pulchritudo:niſi cognoueris temetipſũ: in me credidiſti: agnoſce te. in me quom credidiſti? quomõ &
illi mali ſodales cõſentiut uerbũ carnẽ factũ: natũ ex uirgine: crucifixũ: reſi urrexiſſe: aſcendiſſe in cæxlos. Vitalẽ
me credidiſti. talẽ & illis ſonãt: cognoſce te & me in cælo: te in toto orbe utrũ quẽlibet ex eccleſia: tanꝗᷓ eccleſiã
xp̃s alloquit᷑. Nã quomòõ eccleſia quærit: eccleſia Fſm ipſos loquit᷑.Annũcia mihi quẽ dilexit aĩa mea: ubi pa/
ſcis ubi cubas?:quid quæris eccleſia! & ille tanꝗᷓ oſtendẽs eccleſiam dicit. In meridie: ſicut illi uolũt: reſponde
ant mihi quomò eccleſia quærat eccleſiã: Annucia mihi quẽ dilexit anima mea: quæ loqtur eccleſia: quid ſibi
uoluit annũciati ubi paſcis: ubi cubas in meridie: ideſt ubi ſit eccleſia loquit᷑.& interrogat ubi ſit eccleſia: & re
ſpondet ille ut putãt in meridie: ſi in ſolo meridie eſt ut dicũt in africa. Et qᷓrit quomõ ipſa interrogat ubi ip̃a
ſit:an uero portio eccleſiæ trãſmarinæ bonæ interrogat de meridie ne ille erret: & allo quit᷑ unũquodq; mem/
brorũ eccleſiæ ſuæ xp̃s tanꝗᷓ ſuã eccleſiã: & dicit niſi cognoueris te. O pulchra inter mulieres exi. exire hæreti-

L. ci.

eſt:Pẽtapoli eſt:cõ

ℳ : £

corum eſt. aut cognoſce te aut exi: aut ſi te nõ cognoueris exitura quo in ueſtigii sgregum ſequẽdo malos gre⸗
ges: ne forte potes quia obeſſe ꝗris ſi exis audi quid ſeqtur. Exi tu in ueſtigiis gregũ: & paſce hædos tuos ia nõ
oues. Noſtis fratres ubi erũt hædi: ad ſiniſtrã erũt oẽs: qui exierũt ab eccleſia manẽti. Petro paſce oues meas:
exeũtibus hæretico paſce hædos tuos: eſtinqunt & aliud teſtimoniũ nihilominus contra te dic: ut audiamus
erit ſiccõtra te: quomõ hoc qd putabis pro te: Si meridie inqunt ĩterpᷣtaris ægyptũ: multis qdem modis ĩter
pretamur meridiẽ & ægyptũ: poſſumus ad locũ mũdi: & ipſã africa ſic intelligã: audiſti quid . telliga & meri/
diẽ: intelligo feruorẽ ſpiritualiũ: flagrãtẽ igne charitatis: ſplẽdẽtẽ lumine ueritatis. Nam dicit in quodã pſal/
mo: dexterã tuã notã fac mihi: & eruditos corde ſapiẽtia: ipſi ſunt meridie. unde dicit᷑a propheta: & tenebræ

tuæ ac ſi meridies erũt. multis modis poſſumus ĩtelligere meridies. ſed prorſus africã intelligo. accipio a te ali
quid forte melius: ꝗᷓ ſaperẽ: niſi a te cõmemorarer. Africa ſit meridies: timet eccleſia trãſmarina incedere in re

baptizatores: timet ĩcedere tanꝗᷓ ignorata in greges ſodaliũ: quærit᷑ ab ſpõſo ſuo: ut ãnũciet illi ubi paſcit:ubi

cubat in meridie. In aliis paſcit: in aliis nõ paſcit:in aliis cubat:in aliis nõ cubat: audiat cõſilium: ueniat ad ca/

tholicã eccleſiã: nõ incurrat in greges ſodaliũ: non paſcit hædos ſuos. Sed dic aliud qd tedicebas eſſedicturũ.
propheta inquit ait deus: alterũ chriſtũ in africa naſci: & ire p mũdũ hæretici ãnũciant. Rogo quid eſt ab afri
co deus ueniet:ſi diceretis deus ĩ africa remãſit: utiq; turpiter diceretis. nũc aũt etiã abafrica ueniet dicitis xps:
ubi natus chriſtus: ubi ſit paſſus: ubi in cælũ aſcẽderit: unde diſcipulos miſerit: ubi eos ſ piritu ſãcto repleue/
rit: ubi ꝑ totũ mũdũ euangeliæare iuſſerit: & obtẽperauerit ei: adimplet᷑ orbis terrarũ euãgelio: & tu dicis deus
abafrica ueniet: ergo tu mihi inqt expone quid deus abafrico ueniet: dic totum: & fortaſſis intelliges deus ab
aftico ueniet: & ſãctus de mõte umbroſo. tu mihi expone ſi iam ab africo: quomõde mõte umbroſo:de Nu/
midia nata eſt pars Donati: ipſi miſſi ſũt primi in diſſenſionẽ & tumultũ: & ſcandalũ qᷓrentes ingens uulnus
Numidiæ miſerũt. ſedẽs Tigiſitanus miſit. ubi ſit tigiſi notũ eſt: qui miſſi ſunt clerici extra cõgregauerũt:ab

eccleſia ad clericos Carthaginis accedere uoluerũt: uiſitatorẽ poſuerũt: a lucella ſuſeè cepti ſũt. auctor totius hu
ius mali Numida hæreticus fuit in Numidia. unde uẽtũ eſt huc cũ tanto malo uiſcariũ uix inuenit᷑: cũ cupſo

nibus habitãt. Quomõ mons umbroſus Numigdia dic mihi ergo noli hucuſq; recitare deus ab africo. Exigo
ſentẽtiã & ſanctus de mote umbroſo. ſed oſtẽde mihi partẽ Donati a Numidia de mõte umbroſo uenire. ĩue
nis nuda oĩa. pingues quidẽ cãpos ſed frumẽtario: nõoliueti fertiles: nõ cæteris nemoribus amœnos. Vnde

ergo mõs umbroſus in Numidiæ partibus? unde hoc ſcãdalũ? tu mihi inquis ergo expone quid eſtdeus a li-

bano ueniet:& ſanctus de mõte umbroſo? Vide S facile exponã.primo illud audi qck ait dñs. Oportebat chri
ſtũ pati :& reſi urgere tertio die:& prædicari in nomine eius pœnitẽtiã G& remiſſionẽ peccatoꝶ: p oẽs incipienti/
bus cũ dixi uide utiq; ſe in ſãctis ſuis ad alias gẽtes uenturũ prædixit eſſe. lege uiſionẽ terræ filioꝶ iſrael in oĩ/

bus tribubus in libro lIeſu naue: ubi aperte dictũ eſt Hiebus ab africo ueniet. quæ eſt hieruſalẽ: lege: quære:in

uenies. Vtinã cum inueneris: credas: utinã animoſitatẽ deponas. Hiebus ab africo quæ eſt hieruſalem. & do
minus incipientibus ab hieruſalẽ: hoc eſt deus ab africo ueniet. Quomodo ergo a mõte umbroſo euangeliũ

iam lege de monte oliueti chriſtus aſcẽdit in cx lum Sequere & quid lucidius (.audiſti de monte umbrolo le/

gem recitamus: euãgelium recitamus. Audiſti incipiẽtibus ab hieruſalẽ. Audiſti per oẽs gẽtes per eũ ꝓphetã.

ſequere uerba illa quæ contempſiſti deus ab africo ueniet. Et ſanctus de mõte umbroſo: cooperiet montem
umbra eius: & gloria eius plena eſt terra. per omnes ergo gentes incipiẽtibus ab hieruſalem deus ab africo ue/
niet: & ſanctus de monte umbroſo & condenſo:ideſt a monte oliueti ubi aſcendit in cæxlum. Vnde miſitdiſci
pulos ſuos: ubi etiam aſcẽſurus ait.Non enĩ ueſtrũ eſt ſcire tẽpora quæ pater poſuit in ſua poteſtate. Sed ac/
cipietis uirtutem ex alto: & eritis mihi teſtes in hieruſalẽ & in iudſæã & Samariam: & uſq; in totã terrã. Ergo
deo ueniẽte chriſto: & nomẽ eius & p̃dicatio euãgelii eius ab hieruſalẽ: ideſt ab africo & mõte umbroſo:ideſt

a monte oliueti per oẽs gentes diffamatũ eſt euãgeliũ. Operuit montes umbra eius: ideſt refrigeriũ eius. pro/

tectio eius: & laude eius plena eſt terra. Cantate ergo cũ tota terra canticũ nouũ:non canticũ uetus cum ange

lo terræ. Dicũt & aliud: Cyrenæus inqt ꝗqdã Simõ angariatus eſt ut tolleret crucẽ: legimus: ſed qd te adiuuet

uolo ſcire. Cyren æus inqt afereſt quare ĩpᷣe angariatus ẽ qui crucẽ tolleret: ubi ſit Cyrene ne forte neſcis libya
5tigua eſt africæ: ad oriẽtẽ magis pertinet uel ĩ diſtributiõe puĩciaꝶ. Imperatorẽ cognoſce:
imperator oriẽtalis mittit ad iudicẽ ad Cyrenẽ breuiter ridebo. ubi eſt pars Donati nõ iuenit᷑ Cyrenẽ. ubi eſt
Cyrene nõ inuenit᷑ pars Donati. manifeſta ueritas cõuĩcit errorẽ. det mihi Cyrenẽ ubi eſt pars Donati:det mi
hi pars Donatiubi eſt Cyrene. manifeſtũ eſt enĩ fres in Pẽtapoli eccleſiã eſſe catholicã: partẽ ibi Donati non
eſſe: ſed ſecuri irrideamus flẽdos: & fleamus ridẽdos. Quid dicis meritũ Cyrenẽſis huius magnũ cõmemoras
quia tulit crucẽ dni: & afrum dicimus oriẽtalis eſt. Lybia enĩ duobus modis dicit᷑: uel iſta quæ ꝓprie africa ẽ:
uel illa oriẽtalis pars quæ cõtigua eſt africæ: & oĩno collimitanea. Sed Afer fuit Cyrenẽſis beatũ putas ꝙ anga

riatus crucẽ tulerit. quãto melius forte diceret quis in arimathia remãſiſſe eccleſiã xp̃i. quia lIoſeph ille diues
ab arimathia habẽs ante oculos tegnũ dei nõ angariatus nõ coactus uenit ad crucẽ dñi:de ligno depoſuit:ob

ſecutus eſt funeri:in ſepulchro cõdidit. Laudatus eſt ĩ euãgelio.qa uero de arimathia fuit iſte pius tãtũ exhi/

Pens obſequiũ corporidni: in arimathia remãſit eccleſia. Aut ſi magis uos delectat angariatus: ideſt 4 cogit᷑
tollere crucẽ. Recte ergo faciũt imperatores catholici qui uos cogũt ad unitatem. “”MMVl

Incipit

ſenm
teu
hab
din1
ſcit
i
4

tette
ſün
ſie
gui
At⸗
pie
ſe

con

tur

Cij.

