rã ĩpleri põt. Si tñ ꝗs habuerit apoſtoloꝶ fidẽ: & talẽ qualẽ illis habẽdã Ans perauit. Quid enĩ ĩtereſt utꝶ mõs
deſcẽdat ĩ mare:an ĩmẽſi undaꝶ mõtes repẽte obriguerĩt: & ante ſenis tantum pedes ſaxei ex alia parte molli/
ter fluxerint. Cap̃.xxxv.
Irabat᷑ oĩs ciuitas: & magnitudo ſigni Salonis quoq; pcrebruerat.qd ĩtelligẽs ſenex in breui lẽbo clã no
Cte fugit: & ĩuẽta poſt biduũ oneraria naui prexit Cyprũ.Cũq; ĩter Maleas & cythera: pyratæ derelicta
claſſe in littore quæ nõ antẽna ſed cõto regit᷑: duobus aut paruis myoparonibus occurriſſẽt: & denuo hĩcinde
fluctus occurrerẽt remiges oẽs ꝗ ĩ naue erãt trepidare: flere: diſcurrere: pparare cõtos: & ꝗᷓſi nõ ſufficeret unus
nũcius: certati ſeni pyratas adeſſe dicebãt. Quos ille ꝓcul ĩtuẽs: ſubriſit: &cνrſus ad diſcipules: dixit: modi
cæ inꝗꝛt fidei: qᷓre trepidatis Nũquid plures ſũt ii:ꝗᷓ Pharaonis exercitus tñ oẽs deo uolẽte ſubmerſi ſũt. Loꝗ;
bat᷑ hic: & nihilominus ſpumãtibus roſtris hoſtiles carinæ ĩminebãt iactu tãtum lapidis medio. Stetit ergo ĩ
ora nauis: & porrecta cõtra ueniẽtes manu hucuſq; ait ueniſſe ſufficiat. O mira reꝶ fides: ſtatim reſiluere na/
uiculæ: & ĩpellẽtibus cõtra remis: ad puppim ĩpetus redit. Mirabãtur pyratæ poſt tergũ ſe redirę uolentes: to/
toq; corporis nixu: ut ad nauigiũ pueniret: uelocius multo: ꝗᷓ uenerãt: ad littus ferebãtur. Cas wyi⸗
P Rætermitto cætera:ne uideari narratione ſignoꝶ uolumẽ extẽdere.hoc ſolũ dicã ꝙ ĩter cycladas naui/
gãs hĩcide clamãtiũde urbibus & uicis & ad littora cõcurrẽtiũ ĩmũdoꝶ ſpirituũ uoces audiebat. Ingreſ/⸗
us ergo Paphũ urbẽ Cypri nobilẽ carminibus poetaꝶ: quæ frequẽter terræmotu lapſa: nũc ruinaꝶ tãtu ueſti
giis qd oli fuerit oſtẽdit. In ſecũdo ab urbe miliario habitabat ignobilis gaudẽſq;: ꝙ paucis diebus gete uiueret
Veꝶ nõ plus uigiĩti trãſiere dies:cũ p oẽm illã ĩſulã ꝗqeũq; ĩmũdos habebat ſpũs:clamare cœperũt: ueniſſe Hi
larionẽ Fuũ xpᷣi:& ad eũ ſedebere pperare. Hoc Salamĩa:hoc Cyrrũ:hoc lapytha:& urbes reliquæ cõclamabãt
plæriſq; aſſerẽtibus ſcire ſe ꝗdẽ Hilarionẽ. & uere illũeſſe famulũ dei:ſed ubi eſſet ignorare. Intra triginta igit
nec multo amplius dies: ducẽti ferme: tã uiri ꝗqᷓ mulieres ad eũ cõgregati ſũt. Quos cũ uidiſſet:dolẽs ꝙ ſe nõ pa
terent᷑ ꝗqeſcere: & quodãmõ ĩ ultionẽ ſui ſæuiẽs: tãta eos inſtãtia flagellauit: ut ꝗqdã ſtati:alii poſt biduũ:tridu
umue: oẽs uero ĩtra unã hebdomadã curarẽtur. Capᷣ.xxxvii.
Anẽs itaqʒ ibi biẽnio:& ſempꝑde fuga cogitãs: Heſitiũ ad ſe ueris tẽpore reuerſuꝶ:Palæſtinã ad ſalutati
nẽ fratꝶ:& monaſterii ſui cineres en os miſit. Qui cũ reuertiſſet: cupiẽti rurſũad ægyptũ nauigare
ocad ea loca: quæ uocãtur Bucolia: eo ꝙ nullus ibi xpᷣianoꝶ eſſet: ſed barbara & ferox natio: ſuaſit ut in ip̃a
magis ĩſula ad ſecretiorẽ locũ cõcederet. Quæ cũ diu luſtrãs oĩa reppiſſet: pduxit eũ.xii.milibus a mari: ꝓcul
ĩter ſecretos:aſpoſq; mõtes. & quo uix reptãdo manibus genibuſq; poſſet aſcẽdi.q ĩtrogreſſus:cõtẽplatus qdẽ
e:terribilẽ ualde & remotũ locũ:arboribuſq; hĩcĩde circũdatuũ. habẽtẽ etiã aqᷓs de ſupcilio collis irriguas: & hor
tulũ ꝑamœnũ: & pomaria plurĩa: quoꝶ fructũ nunꝗᷓ cibo ſũpſit ſed antiqſſimi iuxta tẽpli ruinã: ex quo ut
ipſe referebat: & eius diſcipuli teſtabãtur: tã ĩnumerabiliũ p noctẽ & diẽ dæmonũ uoces reſonabãt:ut exercitũ
crederes. Quo ille ualde delectatus ꝙ. ſ. tãtos agoniſtas haberet ĩ ꝓxio: hĩtauit ibi pannos. v. & ſæpe ĩuiſẽte ſe
Heſitio ĩ hoc extremo iã uitæ ſuæ tpe refocillatus ẽ:iꝙ ppter aſpitatẽ: difficultatẽq; loci & umbraꝶ ut ferebat᷑
uulgo multitudinẽ: aut nullus: aut rarus ad ſe uel poſſet uel auderet aſcẽdere. Quadã aut die egreſſus hortulũ
uidit hoĩem toto corpore paralyticũ iacẽtẽ ante flores. Interrogauitq; Heſitiuũ: qſnã eſſet:uel quõ fuiſſet addu
ctus: ꝗqrñdẽs ait pcuratarẽ ſe fuiſſe uillulæ: ad cuius cõfinia hortulus quoq;: ĩ quo ipſi erãt: ptineret.Et ille cũ
lachrymis tẽdẽs ad iacẽtẽ manũ.tibi inꝗt dico: In noĩedni ni ieſu xpi ſurge: & ambula. Mira uelocitas. Adhuc
uerba ĩ ore loquẽtis uoluebãtur:& iã mẽbra ſolidata ad ſtãdũ hoĩem ſurrigebãt. Quod poſtꝗᷓ auditũ ẽ etiam
difficultatẽ loci. & iter ĩuiũ plurimoꝶ uicitneceſſitas. nihil ꝑ circuitũ cũctis uillis obuãtibus ꝗᷓ ne quomõ la
berer (diſſeminauerat enim hoc de eo rumor diu eũ in codéloco manere nõ poſſe) quod ille nõ leuitate ad
.clxix.

tel
,„H. * * . ₰ — .„ „ „ * . dim
aut puerili ſenſu uictus faciebat:ſed honorem fugiẽs: & ĩportunitatem. Semꝑ enĩ ſilentiũ & uitã ignobilem i
deſiderabat. ¶ Cap.xxxviii. mo
Gir octogeſimo ætatis ſuæ anno cũ abſens eſſet Heſitius: quaſi in teſtamẽti uice breuẽ manu ꝓpria ſͤͦc
i ſcripſit epiſtolã: oẽs diuitias ſuas ei derelinquẽs. Euãgeliuũ. ſ. & tunicã ſacceã: cucullã: & palliolu. Nã l

miniſter eius ante paucos dies obierat. Venerũt itaq; ad ægrotãtẽ de Papho multi religioſi uiri:ma⸗- *

xime ꝙ; eũ dixiſſe audierãt: iã ſe ad dĩm migratuꝶ. & de corporis uinculis liberãdũ. Sed & Cõſtatia ꝗqᷓdã ſãcta mei
fœmina: cuius ggnerũ & filiã de morte liberauerat unctiòe olei: quos oẽs adiurauit:ut ne pũcto quidem horæ r6
poſt mortem reſeruaretur:ſed ſtatim eũ in eodẽ hortulo terra operirent ſicut ueſtitus erat: in tunica cilicina & “
cuculla:& ſago ruſtico. ¶ Capᷣ.xxxix.
Amq; modicus calor tepebat ĩ corpore.nec p̃ter ſẽſũ ꝗcꝗᷓ uiui hoĩs ſuꝑerat & tamẽ aptis oculis loq̃ba
tur. Egredere qd timesegredere aĩa mea: qd dubitas? Septuagĩta ꝓpe annis ſeruiſti xpᷣo & mortem ti R
. 2 mes.ᷣ In hæc uerba exhalauit ſpũm. Statimq; terra obrutum ante urbi ſepultum: ꝗ mortuum nun/ el⸗
. cLciauerunt. CCp.al. bi 1
Vod poſtꝗᷓ Palæſtinæ ſanctus uir audiuit Heſitius:prexit ad Cyprũ. & ſimulans ſe uelle habitare in o
eodẽ hortulo: ut diligẽti cuſtodia ſuſpitionẽ oculis tolleret: cũ ingenti uitæ ſuæ pꝑiculo:poſt decẽ fere in
mẽſes corpus eius furatus ẽ. qd in aſina deferẽs:totis monachoꝶ & oppidoꝶ turbis proſequẽtibus: in anti /· u
quo monaſterio cõdidit illæſa tunica cuculla & palliolo: & toto corpore quaſi adhuc uiueret ĩtegro: tantiſq; n
flagrante odoribus:ut delibutũ unguẽtis putaret. Capᷣ.xli. ul
On mihi uidet᷑ in calce libri tacẽda cõſtãtiæ illius ſanctiſſimæ mulieris deuotio: quæ plato ad ſe nũ/ 14141
cio: ꝙ corpuſculũ Hilarionis palæſtinæ eſſet: ſtatim exanimata ẽ: uerã ĩ ſeruũ dei dilectionẽ etiam in
* Amorte cõprobãs. Erat enĩ ſolita ꝑuigiles in ſepulchro eius noctes ducere:& quaſi cũ pᷣſente ad adiu/ 6
uãdas oratiões ſuas ſermocinari. Cernas uſq; hodie mirã ĩter palæſtinos & cyprios cõtẽtionẽ. His corpus Hi 11
larionis:illis ſpiritũ ſe habere certãtibus.& tamẽ in utriſq; locis magna quotidie ſigna fiunt: ſed magis in hor 4
tulo cypri:forſitan quia plus illũ locum dilexerit. Auxiliante domino lIeſu chriſto: qui uiuit & regnat in ſæcu/ RM
la ſæculoꝶ. tu

¶ Epiſtola beati Hieronymi pᷣſbyteri de uita captiui monachi. “
Vi nauali pᷣlio dimicaturi ſũt:ante ĩ portu & in tranqllo mari flectũt gubernacula:remos trahũt:fer
reas manus & uncos p̃parãt:diſpoſitũq; ꝑ tabulata militẽ: pẽdẽte gradu & labẽte ueſtigio ſtare firmi
ter cõſueſcũt: ut qd in ſimulacro pugnæ didicerint: in uero certamĩe nõ perhorreſcãt. Ita & ego ꝗdiu l

tacui (Silere qppe me fecit mẽs:cui ſᷣmo ſuppliciũ ẽ)prius exerceri cupio in paruo ope:& ueluti quãdã rubigi/ i
nẽ linguæ abſtergere: ut uenire poſſim ad latiorẽ hiſtoriã. Scribere enim diſpoſui:ſi tñ uitã dñs dederit & ſiui
tupatores mei ſaltẽ fugiẽtẽ me & clauſũ ꝑſeq deſierint ab aduẽtu ſaluatoris uſq; ad noſtrã ætatẽ.i.ab apoſto u⸗
lis uſq; ad nii tpis fæcẽ.quõ & ꝑ quos xpᷣi eccleſia nata ſit: & adulta pſecutiõibus creuerit: martyribus corona/ .
ta ſit. Ht poſtꝗᷓ ad xp̃ianos prĩcipes uenerit potẽtia quẽadmodũ diuitiis maior: ſed uirtutibus minor facta ſit. dN
Veꝶ hæc alias. Nũc qd ĩminet explicemus. Maronias. xxx. ferme milibus ab Antiochia urbe Syriæ haud grã d
dis ad oriẽtẽ diſtat uiculus. Hic poſt multos uel dnos uel patronos: dũego adoleſcẽtulus morarer in Syria:ad à1
papæ Euagrii neceſſarii mei poſſeſſionẽ deuolutus ẽ: quẽ iccirco nũc noĩaui:ut oñderẽ unde noſſẽ:qd ſcriptu .
rus ſũ. Eratillic ꝗqdã ſenex noĩe Malchus: quẽ nos latine regẽ poſſumus dicere: Syrus natiõe & ligua:& re uera
eiuſdẽ loci ĩdigena. Anus quoq; ĩ eius cõtubernio ualde decrepita: & iã morti ꝓxĩa uidebat᷑ ꝛtã ſtudioſe ambo HM
religioſi: & ſic eccleſiæ limẽ terẽtes:ut Zachariã & Heliſabeth de euãgelio crederes: niſi ꝙ Ioannes ĩ medio nõ ð
erat. De his cũ curioſe ab accolis qᷓrerẽ quæ nã eſſet eoꝶ copula:matrimonii: ſanguinis: an ſpus: oẽs uoce cõſo
na ſãctos & deo placitos: & mira neſcioqua reſpõdebãt cupiditate illectos. Adorſus ſũhoĩem: & curioſius ſci r
ſcitãs reꝶ fidẽ:hoc ab eo accepi. Ego inꝗt mi nate Maroniaci agelli colonus: ſed ſolus parẽtibus fui. ꝗ cũme qꝗᷓſi 4
ſtirpẽ generis ſui: & hæredẽ familiæ ſuæ ad nuptias cogerẽt: monachũ potius uelleeſſe reſpõdi. Quantis pater

minis: quãtis mater blãditiis pſecuti ſũt: ut pudicitiã pderẽ. hæc res ſola ĩdicio ẽ:ꝙ & domũ & parẽtes fugi. Et
qa ad oriẽtẽ ire nõ poterã ꝓpter uicinã Perſidẽ: & romanoꝶ militũ cuſtodiã: ad occidẽtẽ uerti pedes: pauxillu/
lũ neſcioqd portãs uiatici: qdᷓ me ab inopia defeſaret. Quid multa: Perueniuicinã tãdẽ ad heremum Calchi
dos:quæ ĩter Imas & Eſſã magis ad auſtꝶ ſita ẽ. ibi reptis monachis:eoꝶ me magiſterio tradidi:manuũ labo/
re uictũ ꝗᷓritãs: laſciuiãq; carnis refrenãs ieiuniis. Poſt multos ĩcidit mihi cogitatio: ut ad priã ꝑgerẽ. & dũ ad

huc uiueret materſiã enĩ patrẽ mortuũ audierã ſolareruiduitatẽ eius. & exide uenũdata poſſeſſiũcula: partẽ
erogarẽ paupibus: & ex parte monaſteriũ còſtruerẽ. Quid erubeſco cõfiteri infidelitatẽ meã:! & partẽ ĩ ſupti
meoꝶ ſolatia reuarẽ. clamare occepit abbas meus diaboli eẽ tẽtationẽ: & ſub honeſtæ rei occaſiòe latere antiq
hoſtis ĩſidias: hoc eẽ iteꝶ reuerti canẽ ad uomitũ ſuũ. Sic multos monachoꝶ eẽ deceptos: nuſq̃ diabolũ apta 9
frõteſe pdere. Proponebat mihi exẽpla de ſcripturis pluria.ĩter quæ illud ab initio ꝙ Adã quoq; & Euã ſpe di J”YMZM:
uinitatis ſupplãtauerit. & cũ pſuadere nõ poſſet: ꝓuolutus genibus obſecrabat:neſe deſerẽ:ne me pderẽ:nec g.
aratzꝶ tenẽs poſt tergũ reſpicerẽ. Ve miſo mihi: uici monitorẽ peſſima uictoria: reputãs illũnõ meã uoluptatẽ

ſed ſuũ ſolatiũ ꝗᷓrere. Proſecutus ergo me de monaſterio ꝗᷓſi funus efferret: & ad extremũ uale dicẽs uideo ait

blen

Dpti
.Ni
lma/
lich
thorr
Dl

tenti
hun/

rein
ilee
nti/
nſa⸗

ni⸗
nin
li⸗
Hi
hot
l/

ſer
tmi
diu
ig⸗
lui
lo
/

— — —

te fili ſathanæ caute rio notatũ. Nõ qᷓro cauſas: excuſatiões nõ recipio. Ouis quæ de ouilibus egredit᷑: lupi ſta/

tim morſibus patet. De Beria ad Eſſã pgẽtibus uicina ẽpublico itineri ſolitudo: p quã ſaraceni ĩ certis ſedibus
hucatq; illucſemp uagãtur. quæ ſuſpitio frequẽtiã in illis locis uiatoꝶ cõgregat: ut ĩminẽs piculũ auxilio mu
tuo declinet᷑. Erãt ĩ comitatu meo uiri: fœmiĩæ: ſenes: iuuenes: paruuli numero circiter. lxx. & ecce ſubito equo
rũ camelorũq; ſeſſores Iſmaelitæ irruũt: crinitis uittatiſq; capitibus ac ſeminudo corpore: pallia & latas cali/
gulas trahẽtes: pẽdebãt ex humero pharetræ: laxos arcus uibraãtes: haſtilia lõga portabãt. Nõ eni ad pugnãdũ

uenerãt. rapimur: diſrapimur: in diuerſa trahimur. Ego enĩ longo poſtliminio hæreditarius poſſeſſor: & ſero

mei conſilii pœnitẽs cũ altera muliercula in unius heri uitutẽ ſortitus uenio: ducimur iĩmo portamur ſubli/
mes in camelis: & ꝑ uaſtã heremũ ſemp ruinã timẽtes: hæremus potius ꝗᷓ ſedemus. Carnes ſemicrudæ cibus:
& lac cameloꝶ potus erat. ãdẽ grãdi amne trãſmiſſo peruenimus ad ĩteriorẽ ſolitudinẽ: ubi dominam libe/
roſq; ex more gentis adorare iuſſi: ceruices flectimus. Hoc quaſi clauſus carcere mutato habitu. i. nudus am/
bulare diſco. nã aeris quoq; ĩtẽperies nihil aliud pᷣter pudẽda uelari patiebat᷑. Tradũtur mihi paſcẽdæ oues:S
in maloꝶ cõparatiõe hoc fruor ſolatio: ꝙ dominos meos & cõſeruos rarius uideo. Videbar mihi aliquid habe
re ſancti Iacob. Recordabar Moy ſi: ꝗ & ipſi ĩ heremo quõdã fuere paſtores. ueſcebar recẽti caſeo & lacte. ora/
bã iugiter. canebã pſalmos: quos in monaſterio didicerã. delectabat me captiuitas mea. agebã dei iudicio gra
tias: monachũ quẽ in patria fuerã pditurus: in heremo inuenerã. O nihil unꝗᷓ tutũapud diabolũ. O multi
plices & ineffabiles eius inſidiæ. Sic quoq; latẽtẽ me inuenit ĩuidia. Dominus uidẽs gregẽ ſuũ creſcere:nihilq;
in me dephẽdẽs fraudulẽtiæ ſciebã enĩ apoſtolũ pcepiſſe: dominis ſic quaſi deo fideliter ſeruiẽdũ)& uolẽs me
remunerare: quo fidũ ſibi magis faceret: tradidit mihi illã cõſeruã meã aliquãdo captiuã. Et cũ ego refutarem
& dicerẽ me chriſtianu: nec licere mihi uxorẽ uiuẽtis accipe. Siquidẽ captus nobiſcũ uir eius ab alio dno fuerat
abductus: herus ille ſplacabilis in furorẽ euaginato me cœpit petere gladio. Et niſi cõfeſtim brachiũ tenere mu
lier poccupaſſet: ilico effudiſſet ſanguinẽ. Ià uenerat tenebroſior ſolitudo: & mihi nimiũ matura nox: duco in
ſpelũcã ſemirutã nouã cõiugẽ:& ꝓnubãte nobis triſtitia uterq; deteſtamur alteruũ: nec fatemur. ITucuere ſen/
ſi captiuitatẽ meã:proſtratuſq; humi monachũcœpi plãgere:quẽ pdebã dicẽs: Huccine miſer ſeruatus ſum?⸗
Ad hoc me mea ſcelera perduxerũt: ut incaneſcẽte iã capite uirgo maritus fierẽ. Quid mihi ꝓdeſt parentes:pa

triaã:tẽ familiarẽ cõtẽpſiſſe pro dno: ſi hoc facio: qd ne facerẽ illa cõtẽpſi:niſi ꝙ forte ꝓppterea hæc ſuſtineo: qa

rurſũ patriã deſideraui? Quid agimus aĩa? perimus an uincimus? Expectamus manus dñi: an proprio mucro
ne cõfodimur? Verte in te gladiu:tua magis mors timẽda eſt:ꝗᷓ corporis. Habet & Fuata pudicitia ſuũ marty/
riũ.iaceat ĩſepultus chriſti teſtis in heremo: ipſe mihi ero ꝑſecutor & martyr. Sic fatus duxi in tenebris quoq
micãtẽ gladiũ: & acumine cõtra me uerſo: uale inꝗᷓ infœlix mulier: habeto me martyrẽ potius ꝗᷓ maritũ. Tunc
illa pedibus meis ꝓpuoluta: pcor te inꝗt per leſũ chriſtũ: & p huius oræ neceſſitatẽ rogo:ne effudas ſanguinem
tuũ in ſanguinẽ meũ.uel ſi mori placet:in me primũ uerte mucronẽ:ſic nobis potius cõiũgamur.etiã ſi uir me
us ad me rediret: ſeruarẽ caſtitatẽ: quã me captiuitas docuit: uel ĩrerirẽ potius ꝗᷓ ꝑderẽ. Cur moreris ne mihi iũ
garis Ego morerer: ſi mihi igi uelles. Habeto me coniugẽ pudicitiæ & magis aiæ copulã amato: ꝗᷓ corporis.
Sperẽt dñi maritũ:xpᷣs nouerit fratrẽ.facile ſuadebimus nuptias:cũ nos uiderit ſic amare.Fateor:ſtupui.& ad
miratus uirtutẽ fœmiĩæ cõiugæ plus amaui. Nunꝗᷓ tn illius nudũ corpus ĩtuitus ſũ: & nunꝗᷓ eius carnẽ tetigi:
timẽs ĩ pace pdere quæ ĩ plio ſuauerã. rãſeũt in tali matrimonio dies plurimi: amabiliores nos dominis fece
rãt nuptiæ. nulla fugæ ſuſpitio: ĩterdũ & mẽſe toto aberã fidus gregis paſtor ꝑ ſolitudinẽ. Poſt grãde interual
lũ dũ ſolus in heremo ſedeo: & pᷣter cælũ terrãq; nihil uideo: cœpi mecũ tacitus uoluere: & inter multa quoq;
cõtubernia monachoꝶ recordari: maximeq; uultũ patris mei: ꝗ me erudierat: tenuerat: pdideratq;. Sicq; cogi
tãs aſpicio formicarum gregẽ anguſto cal le feruere:ferre onera maiora ꝗcorpora. Aliæ herbarum quædam ſe
mina forcipe oris trahebat: aliæ egerebãt humũ de foueis: & aquarũ meatus aggeribus excludebant. Illæ uentu
ræ hyemis memores: ne madefacta humus in herbã horrea uerteret: illata ſemina p̃cidebãt. Hæ luctu celebri
corpora defũcta deportabãt. Quodq; magis mirũ eſſet in tanto agmĩe egrediẽs nõ obſtabat intrãti. Quin po
tius ſi quã uidiſſẽt ſub faſce & onere cõcidiſſe:ſuppoſitis humeris adiuuabãt Quid multa? Mihi ſi pectaculũ
dies illa pbuit. Vnde recordatus Salomonis ad formicaꝶ ſolertia nos mittẽtis: & pigras mẽtes a tali exẽplo ſu
ſcitãtis cœpi tædere captiuitatis: & monaſterii cellulas qᷓrere: ac formicaꝶ illaꝶ ſimilitudinẽ deſiderare: ubi la/
borat᷑ ĩ mediũ.cũ nihil cuiuſꝗᷓ ꝓpriũ ſit:oĩa oĩum ſũt. Regreſſo ad cubile:occurrit mulier.triſtitiã animi diſſi/
mulare nõ potui. Rogat curita exanimatus ſim: audit cauſas: hortat᷑ fugã: no effrenat᷑: nõ aſpnat᷑.peto ſilẽti
um: fidẽ tribuit: qn & iugi ſuſurro ĩter ſpem & metũ medii fluctuamus. Erãt mihiĩ grege duo hirci miræ ma
gnitudis: ꝗbus occiſis utres facio: eorũq; carnes uiaticũ p̃paro. & pᷣmo ueſ pi putã tibus nos dñis ſecreto cubita
re ĩuadimus iter: utres & partes carniũ portates. Cũq; pueniſſemus ad fluuiũ(nã decẽ milibus aberat) inflatis
aſcẽſiſq;ʒ utribus aqs nos credimus: paulati pedibus ſubremigãtes: ut deorſũ nos flumĩe deferẽte: & multo lõ
gius ꝗᷓ cõſcẽderamus: ĩ alterã nos exponẽte ripa: ueſtigiũ ſequẽtes pderẽt. Sed ĩter hæc madefactæ carnes: & ex
parte lapſæ:uix tridui cibũ pollicebãtur. bibimus uſq; ad ſacietatẽ: futuræ nos ſiti pparãtes. Currimus poſt ter
gũ ſemp aſpicimus: & magis noctibus promouimus: uel propter inſidias latæ uagãtiũ ſaracenoꝶ: uel ppter
ardorẽ ſolis nimiũ. Paueſco miſer etiã referẽs. & ſi tota mente ſecurus: toto tũ corpore perhorreſco. Poſt diem
(Ccclxx.

5. Spoſe

uero tertiũ dubio aſpectu pcul aſpicimus duos camelis ſedentes uenire concite. Starĩq; mẽs mali pᷣſaga: puta

re cœpit dominũ: meditari mortẽ:ſolẽ cernere nigreſcẽtẽ. Dũq; timemus:& ueſtigiis nos proditos per arenas
ĩtelligimus: offertur ad dexterã ſpecus: longe ſub terrã penetrãs. Igit᷑ timẽtes uenenata aĩalia (nã ſolent uipæ

reguli: & ſcorpiones: cæteraq; huiuſcemodi: feruorẽ ſolis declinaãtia: umbras petere) Intrauimus qdẽ ſpelũcã.

Sed ſtatim in ipſo introitu ſiniſtræ nos foueæ credimus: nequaꝗᷓ ultra pgrediẽtes: ne dũ mortẽ fugimus: ĩcur
ramus ĩ mortẽ.Illudq; nobiſcũ reputãtes: ſi iuuat dũs miſeros habemus ſalutẽ. Si deſpicit peccatores: habe/
mus ſepulchrũ. Quid putas fuiſſe nobis animi? qd terroris: cũ ante ſpecũ haud ꝓcul ſtaret dñs & cõſeruus: &
ueſtigio ĩdice iã ad latebras pueniſſent? Omulto grauior expectata ꝗᷓ illata mors: rurſus cũ timore & labore li
gua balbutit: & quaſi clamãte domino mutire non audeo. Mittit ſeruũ ut nos de ſpecu trahat: ipe camelos te
net: & euaginato gladio noſtrũ expectat aduentũ. Interea tribus fere uel quatuor cubitis introgreſſo famulo
nobis ex occulto tergũ eius uidẽtibus (nã oculorũ iſtiuſmodi naturaẽ: ut poſt ſolẽ umbrã intrãtibus:cæca ſint
oĩa)nox per antrũ ſonat: exite furciferi:exite morituri.ꝗd ſtatis! d moramini?exite:dominus uocat:patiẽter
expectat. Adhuc loꝗᷓ bat᷑: & ecce per tenebras aſpicimus leænã inuaſiſſe hominẽ: & gutture ſuffocatũ cruentũ
intra trahere. Ieſu bone: qd tũc terroris nobis? qd gaudii fuit?: Spectabamus: domino neſciẽte: hoſtẽ noſtrũ pe
rire. Qui cũ uideret illũ moras facere: ſuſpicatus ẽ duos uni reſiſtere. ſed irã differre nõ ualẽs: ſicut tenebat gla/
diũ ad ſpelũcã uenit: & furore rabido ſerui ĩcrepãs ſocordiam: prius a fera ẽ tentus:ꝗᷓ noſtras latebras p̃ᷣteriret.
Qui ſũt:q hoc crederẽt:ut ante os noſtrũ beſtia pro nobis dimicaret: Sublato autẽ illo metu: ſimilis ante ocu/
los noſtros uerſabat᷑ interitus:niſi ꝙ tutius erat rabiẽ leonis:ꝗᷓ irà hominis ſuſtinere. Pauemus intrinſecus: &
ne mouere quidẽ nos auſi: pᷣſtolabamur euẽtũ rei. Inter tãta picula:pudicitiæ tãtũ conſciẽtia pro muro ſepti:
leæna inſidias cauẽs: & uiſã eſſe ſe ſẽtiẽs:apprehẽſũ mordicũ catulũ mature effert: nobiſq; cedit hoſpitio.neq;
tamẽ ſatis creduli ſtatim erupimus: ſed expectãtes diu: & egredi cogitãtes: illius nobis figurabamus ĩcurſum.
Sub tali ergo terrore: & alia tranſacta die exegimus ad ueſperã: uidimuſq; camelos: quos ob nimiã uelocitatẽ
dromecdarios uocant: p̃teritos cibos in ora uoluere:& in aluũ miſſos iterũ detrahere. Quibus aſcenſis: & noua
ſitarcia.i. annona refocillati: decima tadẽ die ad romana per deſertũ caſtra uenimus. oblatiq; tribuno rẽ ordĩe
pãdimus. Inde trãſmiſſi ad Sabinũ meſopotamiæ ducẽ: camelorũ pᷣciũ accepimus. Et quia iã abbas ille meus
obdormiuerat ĩ domino: ad hæc delatus loca me monachis reddo. hãc trado uirginibus: diligens eã ut ſororẽ
nõ tamẽ me ei credens ut ſorori. Hæc mihi ſenex Malchus adoleſcentulo retulit. Hæcego uobis narraui ſe/

nex caſtis:& hiſtoriã caſtitatis expono. Virgines uirgini tatẽ cuſtodire exhortor. Vos narrate poſteris:ut ſciant

inter gladios: & inter deſerta & beſtias pudicitiã nunꝗᷓ eſſe captiuã. & hominẽ chriſto deditũ poſſe mori: non
poſſe ſuperari.
Tractatus decimus tertiæ partis principalis de amicitia: quæ poſt ſingulos ſtatus ĩſerit: qa oĩ ſtatui coue
nit & ætati: ubi & familiares qᷓdã ad amicos iſerũtur epiſtolæ.
Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Florẽtiũ de ortu amicitiæ: ubi illius effert uirtutes & miſerationẽ in paupe
res. Ruffinũ quoq; ſanctitatis extollit. .
Vãtus beatitudinis tuæ rumor diuerſa populoꝶ ora cõpleuerit: hinc poteris æſtimare: ꝙ ego te
ante incipio amare ꝗᷓ noſſe. Vt enim ait apoſtolus: quorundam hominũ peccata manifeſta ſũt:
pᷣcedentia ad iudiciũ: ita ecõtrario tuæ dilectiõis fama diſpergit᷑: ut nõ tãtũ laudãdus ſit ille:ꝗ te

taſti: pauiſti: ueſtiſti: uiſitaſti: Heliodori fratris a te adiuta neceſſitas: multoꝶ etiã põt ora laxare:
gratiis: quo ille pconio pegrinatiõis ĩcõmocda ate fota referebat? Ita ut ego ille ardẽtiſſimus:quẽ ĩtole

rabilis lãgor pẽnatisſut aiunt pedibus: certa charitate & uoto te ſalutauerim: & etiam cõplexus ſim. Gratulor

itaq; tibi: & naſcẽtẽ amicitiã utdominus cõfœderare dignet᷑ pcor. Et qa frater Ruffinus: qui cũ ſancta Mela/
nia ab ægypto hieroſolymã ueniſſe narratur: indiuidua mihi germanitatis charitate cõnexus eſt: quæſo ut epi
ſtolã meam huic epiſtolæ tuæ copulata: ei reddere nõ graueris. Noli nos eius æſtimare uirtutibus. In illo con/
ſpicies expᷣſſa ſanctitatis inſignia: & ego cinis & uiliſſima pars luti:etiã fauilla:dũ uertor: ſatis habeo:ſi ſplẽdo

rẽ morũillius ĩbecillitas oculoꝶ meoꝶ ferre ſuſtineat. Ille modo ſe lauit: & mundus eſt: & tanꝗᷓ nixdealbatus

ego cũctis peccatorũ ſordibus inquinatus: diebus an noctibus opperior cũ tremore reddere nouiſſimum qua
drantem. ſed tamẽ quia dominus ſoluit cõpeditos: & ſup humilẽ & tremẽtem uerba ſua requieſcit: forſitan &
mihi in ſepulchro ſcelerũ iacẽti dicat: Hieronyme ueni foras. Sanctus preſ byter Euagrius plurimum te ſalu

tat: & Martinianum fratrem iuncto ſalutamus obſequio. quem ego uidere deſiderans: cathena langoris in/

nector.

Beati Hieronymi p̃ſ byteri ad Florentium de uiciſſitudine litterarũ inuitãs: & libros quoſdã trãſcribi & ſi

bi mitti depoſcens.

ti. Nũcigit᷑ quõ ualeo pro me tibi litteras repᷣſẽto.& ſi corpore abſes ſũ:amore tñ& ſi pũ uenio:i pẽdio
mne naſcẽtes amicitias: quæ xp̃i glutino cohæſerũt: aut tẽporis aut locorum magnitudo diuellat: quin
potius

amat ꝗᷓ ſcelus putet᷑ facere ille qui nõ amat. Prætermitto ĩnumerabiles: in quibus chriſtũſuſten

Neea mihi parte heremi cõmorãti: quæ iuxta S i ſaracenis iũgit᷑: dilectiõis tuæ ſcripta plata ſunt.
bus lectis: ita reaccẽſus ẽ aĩus Hieroſolymã ꝓficiſcẽdi: ut pene nocuerit ꝓpoſito: qd ꝓfuerit charita

bte

on⸗
le

be

— *8

e
be
lot
l,

4/

potius fœderemus eas reciprocis epiſtolis.ᷣ Illæ inter nos currãt:illæ ſe obuient:illæ nobiſcũ loquant᷑.Nõ mul
tũ pditura erit charitas: ſi tali ſecũ ſermone fabulet᷑. Rufſinus aut fraterut ſcribis: necdũ uenit. & ſi uenerit: nõ
multũ proderit deſiderio meo: cũ eũ iam uiſurus non ſim. Ita enĩ & ille longo interuallo ſeparatus eſt: ut huc
nõ poſſit currere: & ego arreptæ ſolitudinis terminis arceor: ut cœpit iam mihi non licere quod uolui. ob hoc
& ego obſecro: & ut tu petas plurimũ quæro: ut tibi beati Rhetitii Auguſtudunẽſis ep̃i cõmentarios ad ſcribẽ
dũ ſargiat᷑: in quibus canticũ cãticoꝶ ſublimi ore diſſeruit. Scripſit mihi & quidã de patria ſupradicti fris Ruf
fini Paulus ſenex Tertulliani ſuũ codicẽ apud eum eſſe: quẽ uehemẽter repoſcit: & ex hoc quæſt: ut eos libros
quos me nõ habere breuis ſubditus edocebit: librarii manu in charta ſcribi iubeas. Interpretationẽ quoq; pſal
moꝶ dauiticoꝶ & prolixũ ualde librũde ſynodis ſancti Hilarii: quẽ ei apud Treuiros manu mea ipſe deſcri/
pſerã: ut mihi trãſferas peto. Noſti hoceſſe aĩæ pabulũ: ſi in lege dni meditet᷑ die ac nocte. Cæteros hoſpitio
recipis: ſolatio foues: ſumptibus iuuas. mihi ſi rogata præſtiteris: multa largitus es. & qm tribuẽte dño multis
ſacræ bibliothecæ codicibus abundamus: ĩpera uiciſſim quodcũq; uis mittã. nec putes mihi graue eſſe ſi iube/
as. Habeo enĩ alũnos: qui me antiquæ artis erudiũt. Neq; uero bnficiũ: pro eo quod poſtulo: polliceor. Helio/
dorus frater mihi indicauit: te multa de ſcripturis quærere:nec ſic inuenire. aut ſi oĩa habes ĩcipiet ſibi charitas
uendicare: plus petere. Magiſtrũ aut pueri tui: de quo dignatus es ſcribere: quẽ plagiatorẽ eius eſſe non dubiũ
eſt:ſæpe Euagrius pᷣſbyterdũ adhuc Antiochiæ eſſem me præſẽte corripuit. Cui ille rndit: Ego nihil timeo. di
cit ſe adũo ſuo fuiſſedimiſſum: & ſi uobis placet ecce hiceſt: dimittite quo uultis. In hoc arbitror me nõ pecca
re: ſihoĩem uagũ nõ ſinã lõgius fugere. Quapropter ꝗa ego in hac ſolitudine cõſtitutus nõ poſſũ agere qd iuſ
Ere chariſſimũ mihi Euagriũ: ut tã tui: ꝗᷓ mei cauſa ĩſtanter negociũ pſequat᷑. —
Beati Hieronymi p̃ſbyteri ad Marcellã de muneribus acceptis: quæ myſtice ĩterpᷣtat᷑. ubi de ceraſis uerecũdia
rubẽtibus ſibi hräſmiſtis loquit᷑: Inſinuãs qꝗs id genus pomi Romã primus ĩuexerit. .

mel in dei ſacrificiis nõoffert᷑: nimia dulcedo arte mutata eſt. & quadã(ut ita dicã)pipis auſteritate cõ/

eritatis. Paſcha Ap̃i cũ amaritudinibus mãducat᷑. Feſtus eſt dies: & natalis beati Petni feſtius eſt ſolito cõcinẽ/
dus: ita tamẽ ut ſcripturaꝶ cardinẽ iocularis ſermo nõ fugiat: nec apᷣſcripto palæſtræ niæ longius euagemur.
Armillis in Ezechiele armat Hieruſalẽ. Baruth epiſtolã ſuſcepit ab Hieremia. In colubæ ſpecie ſpũs ſãctus al
labit᷑. Itaq; ut te aliquid & pipis mordeat: & priſtini libelli etiã nũc recorderis: caue ne operis ornamenta dimit
tas:quæ ueræ armillæ ſũt brachioꝶ: ne epiſtolã pectoris tui ſcindas: quã a Baruth traditã nouacula rex ppha
nus incidit. ne ad ſimilitudinẽ Effrem per Oſee audias: facta es ĩſipiẽs ut coluba. Nimiũ rndebis auſtere:& qc
feſto nõ cõueniet diei. Talibus ꝓuocaſti:dum dulcibus amara ſociata ſũt: &a nohis paria recipies:laudẽ ama/
ritudo comitabit᷑. Veꝶ ne uidear dona minuiſſe: accepimus & caniſtru ceraſis refertũ talibus: & tam uirginali
uerecũdia rubẽtibus: ut ea nũc a Lucullo delata exiſtimarẽ. Siqdẽ hocgenus pomi: Põto & Armenia ſi ubiuga⸗
tis:de Ceraſũto primus Romã ptulit. uñ & de patria arbor nomẽ accepit. Igit᷑ ꝗa in ſcripturis caniſtrũ ficis ple
nũ legimus: Ceraſa uero nõ inuenimus: in eo quod allatũ eſt: id quod nõ allatũ eſt prædicamus Optamuſq;
te de illis pomis fieri: quæ cõtra tẽplũ dei ſũt. & de ꝗbus deus dicit. ꝗa bona:bona ualde. Nihil ꝗppe Saluator
mediũ amat. & ſicuti frigidũ nõ refugiẽs: calidis delecla tc᷑:ita tepidos in apocalypſi euomere ſe loquit᷑. uñ no/
bis ſollicitius ꝓuidendũ eſt: ut ſolẽnẽ diẽ nõ tã ciboꝶ abũdãtia: ꝗᷓ ſpuũs exultatioe celebremus. qa ualde abſur/
dum eſt nimia ſaturitate honorare uelle martyrẽ: quẽ ſcias deo Puil ieiuniis.ita tibi ſemꝑ comedẽdũ ẽ: ut

cibũ & oratio ſequatur & lectio. Quod ſialiquibus diſplicet: apoſtoli uerba cãtato.ſi adhuc hominibus place

rem: Xpi ancillla non eſſem.

Bear Hieronymi p̃ᷣſbyteri ad Marcellã de muneribus Slatli agẽs: quæ ad laudẽ dãtis myſtice interpretat.
T ablſẽtiã corpoꝶ ſpũs cõfabulatiõe ſolemur: facit unuſqſq; quod præualet. uos dona trãſmittitis:

nos epiſtolas remittimus gratiaꝶ. ita ti: ut ꝗa uelataꝶ uirginũ munus eſt: aliqᷓ in ipſis munuſculis eẽ
myſteria demõſtremus: Saccus oronis ſignũatq; ieiunii eſt. Sella ut foras pedes uirgo nõ moueat. Ce
. „— — % ₰ . . F. . „— „ — — . *
rerut accenſo lumie ſpõſi expectet᷑ aduẽtus. Calices mortificationẽ carnis ondũt: & ſemp aĩum ad martyrium

—

præparatũ. Calix ꝗppedñi inebriãs Iprecdlar eſt. Quod aũt & matronis offertis muſcaria paruis aĩalibus uẽ

tilãdis: elegãs ſignificatio eſt: debere luxuriã cito reſtinguere: qa muſcæ morituræ oleũ ſuauitatis exterminãt.
Hic typus ſit uirginũ.hæc figura matronaꝶ. In puerſu nõ licet munera ur̃acõueniant. Sedere aptũ eſt ocioſis
In ſacco iacere pœnitẽtibus. Calicẽ hr̃e licet potatibus:licet & ꝓpter nocturnos metus: & aĩos ſem pmalũ con
ſcientiæ formidãtes Cereos accendiſſe quoq; ſit gratũ. K
eati Hieronymi preſbyreri ad Iulianũ diaconũ ſe excuſãs de ſilẽtio litteraꝶ: pollicẽs præteritam negli ctiã
futura frequẽtia cõpenſare. S
¶ Ntiquus ſermo eſt: mẽdaces faciut: ut necuera dicentibus credat᷑. Quod mihi a te e go obiurgatus de
ſilentio litteraꝶ accidiſſe uideo. Dicã: Sæpe ſcripſi: ſed negligentia baiuloꝶ fuit. Ridebis: oĩum non
— ribẽtiũ uetus iſta excuſatio eſt Dicã:nõ repperi qui epiſtolas ferret. dices: hinc illinc iſſe ꝗplurimos.
Cõtẽdã: me etiã his dediſſe. At illi ꝗa nõ reddiderũt: negabũt: & erit ĩter abſetes incerta cognitio. Quid igirt᷑ fa/

Arua ſpecie ſed charitate ſũt magna: munera accepiſſe a uirgine armillas: epiſtolã: & colũbas. & qmů

dita. Apud deũ enĩ nihil uoluptuoſũ: nihil tantũ ſuaue placet: niſi quod in ſehabet mordacis aliqd

ciã:? Sine culpa ueniã poſtulabo: rectius arbitrãs pacẽ loco motus petere:ꝗᷓ æquo gradu certamĩa concitare: ꝗᷓꝗᷓ
ita me iugis tã corporis ægrotatio ꝗᷓ aĩæ ægritudo cõſũpſerit: ut morte ĩminẽte necmei pene memor fuerim.
Quod ne falſũ putes:oratorio more poſt argumenta teſtes uocabo. Scũs fr̃ Heliodorus hic affuit: ꝗ cũ mecũ
heremũ uellet incolere: meis ſceleribus fugatus abſceſſit. Veꝶ oẽm culpã præſens uerboſitas excuſabit. Nã ut
ait Flaccus in ſatyra. 8
Omnibus hoc uitium eſt cantoribus:inter amicos. =
Rogati ut nunꝗᷓ cãtẽtiniuſſi nunꝗᷓ deſiſtãt. Ita te deĩceps faſcibus obruã lr̃aꝶ: ut ecõtrario ĩcipias rogare: ne
ſcriba. Sororẽ filiã ĩ Apo tuã gaudeo te pᷣmũ nũciate: in eo pmanere qd cœpat. Hic enĩ ubi nucſũ: nõ ſolũ ꝗd
agat᷑ ĩ pr̃ia: ſed an ipſa pria pſtet ignoro. Et licet me ſiniſtro Hiberia ex Cetraꝶ ore dilaniet: nõ timebo hoĩum
iudiciũ: hĩturus iudicẽ meu: iuxta illud:qd ꝗdã ait: Si fractus illibat᷑ orbis: ĩpauidũ feriẽt ruinæ. Quapropter
quæſo: ut apoſtolici memorp̃cepti: quo docet opus nrj̃m pmanere debere: & tibi a dño pᷣmiũin illius ſalute pa
res: & me de cõmuni in Xpo gloria crebris reddas ſermonibus lætiorẽ:

¶ Beati Hlieronymi p̃ſbyteri ad Niciã hypodiaconũ Aqlegiæ de uiciſſitudine lr̃aꝶ: cõquerens illaꝶ intermiſſio
. ne ſcindi amicitiã. Vbi docet unde tabellarii & librarii nomẽ ſumpſit originem. ⸗
V463(d Vrpilius Comicus tractãs de uiciſſitudie lr̃aꝶ: ſola inꝗt res ẽ: quæ hoĩes abſẽtes pᷣſẽtes facit.nec falſã
dechr i in re nõ uera ſnĩam. Quid eniĩ ẽ ut ita dicã: ta pᷣſẽs ĩter abſetes:qᷓ p epiſtolas & alloq:& audire
9 quos dei Nã & rudes illi italiæ hoĩes:quos Caſcos Ennius appellat: ꝗ ſibi utĩ rhetoricis Cicero ait
ritu ferino uictũ reꝗrebãt:an chartæ & mẽbranaꝶ uſũ:aut in dedolatis e ligno codicillis: aut in corticibus arbo
rũ mutuo epiſtolaꝶ alloqa miſſitabãt. Vñ & portitores eaꝶ tabellarios: & ſcriptores a libris arborũ librarios
uocauere. Quãto igit᷑ nos expolito iã artibus mũdo:id nõ debemus omittere: qd illi ſibi p̃ſtiterũt: apud quos
eerat cruda ruſticitas: & qui humanitatẽ quodãm neſciebãt Ecce btũs Chromatius cũ ſcõ Euſebio nõ plus na
tura ꝗᷓ moꝶ ſibi æꝗᷓlitate germano:litterario me ꝓuocauit officio. Tu mò a nobis abiẽs recẽtẽ amicitiã ſcidis po
tius: ꝗᷓ diſſuis. qd prudẽter apud Ciceronẽ Lælius uetat: niſi forte ita tibi exoſus ẽ oriẽs: ut las quoq; tuas huc
uenire formides. Expgiſcere: expgiſcere: euigila de ſõno: præſta unã chartæ ſchedulã charitati: iter delitias priæ
& cõmunes quas habuimus peregrinatiões aliquãdo ſuſpira. Si amas: reſcribe obſecranti. ſi iraſceris: iratus li/
cet ſcribe. Magnũ & hoc deſiderii ſolamẽ habebo:ſi amicilitteras uel indignantis accipiã.
¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Chromatiũ Iouinianũ & Euſebiu de epiſtola accepta cõgratulãs: de cuius breui
tate cõquerit᷑.ubi docet quãdo pgamenoꝶ uſus ac nomẽ incœperit. Bonoſũ quaſi iã pfectũ effert: ſe quaſi ia/
centẽ deprimit: matrẽ & domũuilloꝶ attulit. . —
. On debet charta diuidere: quos amor mutuus copulauit:nec p ſingulos officia mei ſũt partiẽda ſᷣmo
nis: cũ ſic ĩuicẽ uos ametis: ut nõ minus tres charitas iũgat:ꝗᷓ duos natura ſociauit:ꝗqn potius ſi rei cõdi
NMNAtid pateret᷑: ſub uno litterulæ apice noĩa ĩdiuiſa cöchudertuſis quoq; ita me Iris ꝓuocãtibus:ut & in
uno tres & tres ĩ uno: & ĩ tribus unũ putarẽ. Nã poſtꝗᷓ ſcõ Euagrio trãſmittẽte: in ea ad me heremi partedela/
tæ ſũt: quæ ĩter Syros ac Saracenos uaſtũ limitẽ ducit: ſicgauiſus ſũ:ut illũ diẽ romanæ fœlicitatis: quo primũ
NMarcelli apud Nolã prœlio poſt Cãnẽſẽ pugnã Hãnibalis agmĩa cõciderĩt: ego uiceri. Et licet ſupradictus fi
ſæpe me uiſitet:atq; me ita ut ſuaĩ xpᷣo uiſcera foueat:tñ lõgo a me ſpatio ſeiũctus: nõ minus mihi dereliquit
abeũdo deſideriũ: ꝗ atulerat ueniẽdo læticiã. Nũccũ ur̃is lr̃is fabulor.illas ãplexor:illæ mecu loquunt᷑: illæ hic
tm latinæ ſciunt. Hic enĩ aut barbarus ſemiſmo dicẽdus ẽ:aut tacẽdũ. Quotiẽſcũq; chariſſimos mihi uultus
notæ manus referũt impſſa ueſtigia: totiẽs aut ego hic non ſũ: aut uos hic eſtis. credite amori uera dicẽti: & cũ
has ſcriberẽ uos uidebà. Quibus hoc pmũ qᷓror: cur tot ĩteriacẽtibus ſpatiis maris atq; terraꝶ tã paruã epiſto/
lã miſeritis: niſi ꝙ ita merui: ꝗq uobis ut ſcribitis añ nõ ſcripſi. Chartã defuiſſe nõ puto ægypto mĩſtrãte cõmer/
cia. Etſi alicui Ptolemæus maria clauſiſſet: t rex Attalus mẽbranas a pgamo miſerat: ut penuria chartæ pelli
bus pẽſaret᷑. uñ pgamenaꝶ nomẽ ad hãc uſq; diẽtradẽte ſibi ĩuicẽ poſteritateſeruatũ ẽ. Quid gi atbirter ba
