6 hæcdignitati regiæ: hæc cuicũq; ſæculi gloriæ. Huius ſeruitutis xpᷣi quidã inter cæteros quos uidi in he 1
em MHoctus ex monachis ad iuſſũ patris: ſenioris ſuæ charitatis & humilitatis fructũ cupiẽs augere: & obedi WWßÿJÿ
endi aliis iuuenibus tradere normã: p grãdẽ lapidẽ humeris hominũ ꝓculdubio grauẽ: bis quolibet die p tria
miliaria geſtabat in ſcapulis: nulla alia neceſſitate coactus: qd iam pocto annos effecerat. Sed quærebat᷑ qd u
in eius mẽte uoluebat᷑: ex hoc ꝙ forte noſtræ ſupbæ mẽti: quæ nondũ ad eius ſãctæ fatuitatis pfectionẽ adue
nit:uidet᷑ extraneũ puerorũq; ludus: & ocioſitatis opus. Teſtor deũ ꝙ mihi ab eo ſollicite pcũctanti tata ſim
plicitas & humilitas eſt repta: ꝙ extũcincœpi ducere monaſticã uitã. Nã ſicdeuote: ſic affectanter: ſic hylari/ 8ü
ter cõtinuis diebus explebat tã ĩſolitũ opus: ut ſibi uideret᷑ poſt expletionẽ captare oẽm gloriã. quinĩmo ĩ hu 1
ius operis fatigatiõe minime cõtẽtus pene moleſtabat pattẽ: ut medio tẽpore nouos induceret labores: & ope 0
ra pficiẽda ꝑ eũ. Quid ego uagor & puagorp ſingula. nõ ẽ opus exponere ꝗcquid in ſimilibus exercet amona 4
chis. Hoc unũ apud oẽs obſᷣuatiõis pᷣcipuũ eſt: & celebre pægyptũ: ut nullũ niſi obediẽtẽ & humilẽ:ad oẽs la/ r
bores pficiẽdos & opa ſuſcipiãt. Quatenus domita caro ex grauedine: cogitationibus uanis & uoluptatibus ſl
nõ uacet exocio. teneatis firmiſſime: ꝙ oĩs cõcupiſcẽtiæ & ſmuũditiæ atq; peccati mater eſt ocioſitas. OU
De ſororum r
△

Dmna,
Ntam
late

ite⸗
lep⸗
per
ulul

erit:

Nem
iſ
Di

aſ/⸗

guo/
bto
pol
nis
Pu
dea
etia
lit
hoi
ona

N
mi
neri
my
icte

us
te/

E

ite⸗
ledᷣ
utar
lei
ei
on⸗/

di
ni
ue

l/

be

13

15

. ¶ De ſororum operibus faciendis. ¶ Cap̃.xiii.
Anc ſanctã ſtultitiã ſtultãq; ſapiẽtiã: quotidie ĩ monaſteriis diſcite filiæ: quã ſãcti uos docẽt in mona/
ſterio ruſtici. Subtilia & alta nolite ſapere.ſed ſupꝑbis & tumidis ſæculi ea relinꝗte: ut poſt ꝑactũ incipi
ihnt noſcere ꝙ littera occidit: ſpũs uiuificat. & ꝙ deus eligit abiecta & ĩfima. hãc ſæpe ſcholã intrate: quocũq;
die & quacũq; nocte hãc diſcite lectionẽ. Nõociũ: nõ torpor: & ignauia uos ad dei ſeruitia tepidas & frigidas
reddat. Semp aut officiis: aut ofonibus: aut manuũo pibus ſactis: cæteriſq; laboribus fatigatũ corpus requiẽ
& reforcillationẽ: nõ uoluptatẽ exquirat. Sed cauete potiſſime ne qd operis uanitatis ueſtris uerſet᷑ in mani/⸗
bus. Immũudus reputat᷑: qui imũdũ quicꝗᷓ tetigerit: uel morticinũ. nõ deaurata marſt upia: nõ cingulos: non
etiã cyrothecas. quæ oĩa laſciuæ & ſi uꝑbæ mẽtes exoptãt. Horreat deo dicatu cor talia ſcire. aut ſacri codices:
uel legẽdo: uel ſcribẽdo: genua pᷣmant: aut hortuloꝶ cultus exerceat᷑. aut aliud ſanctũ opus & utile: ut ex rela
xatione quada reforcillatus ſpus ad diuinũ ardorẽ fortius accẽdat᷑. Sãctoꝶ geſta quæ legitis imitemini. ꝓpo
ſito uelitis imitari qd laudatis:& ſeꝗ qd cupitis. Veſtrã ĩter gẽtes cõuerſationẽ bonã habeatis. ut ex odore fa
mæ ueſtræ ſãctitatis: etiã maloꝶ corda ad ſãcta deſideria moueant᷑. Et in eo qd deprauatæ gẽtes detractãt de
5 onis glorificẽt deũ. Hæceſt enĩ dei uolũtas: ut ĩ prudẽtiũ

uobis tanꝗᷓ de malefactricibus: ex operibus ueſtris
hominũ ignorantiam obmuteſcere faciatis.
De oflicio & poteſtate abbatiſſæ.

. ” Cap̃.xiiii. L
Aue quælo qcũq; ſis illa: quæ pemines: ne ex ofſicio regẽdi eleueris in altũ: ut ĩperes illicita: & quæ ſũt ĩ
portuna: uel ĩportabilia: & inqeta ſubiectis. ne tibi ille ꝓpheticus ſermo cõueniat:qd eſt iſrael ꝙ in ter/
rãa inimicorũ es? inueteraſti ĩ terra aliena: coinqnata es cũ mortuis:deputata es cũ his ꝗin inferno ſũt. dereliq

ſti fontẽ ſapiẽtiæ. Nã ſi in uia dei ambulaſſes: habitaſſes utiq; in pace ſuꝑ terrã. Nõ enĩ ambulãt in uia dei:ꝗ

in adminiſtratione regiminis honores & utilitates ꝓprias expoſcũt. Reuolue ſæpius in mẽtis arcano: & ſtilo
ferreo ſcribe in ſilice cordis: qd dñs: cuius uices geris ad ſubditas: cõtendẽtes apoſtolos: qs maior eſſet eoꝶ:in

ſtruxit: in ſequẽti die receſſurus ab eis: & ſi in ſuperioribus dictũ: tamẽ iterũ narratũ fortius teneat᷑ in corde.
Reges gentiũ dnant᷑ eorũ: & qui poteſtatẽ habẽt ſupillos: bfici uocant᷑. uos autẽ nõ ſic: ſed fiat ſicut minor
qui eſt maior in uobis. & ſit pceſſor ſicut miniſtrator. Diſceigit᷑a magiſtro officiũ: q; tibi iniũgit᷑: ne tuo ui/
cariatu poteſtatis traditæ limites excedas. Nõ efficeris certe dña: ſed miſtra. unus eſt enĩ dũs. Et ſi tibi reliquæ
ſorores ut chriſti adminiſtratrici & uicariæ obediũt: ꝓpterea nõ eſt tradita tibi poteſtas:ut inter ſorores & fili/
as hãc eleues: hac uero depᷣmas ſicut uelis. Sed qd tibi iniũgatur ab inſtitutore regiminis: diligẽter inueſtiga.
Rerũ enĩ oĩum monaſterii: & ſoroꝶ ſollicitudo in adminiſtratione & puidẽtia tibi tradit᷑: ut iã cæteris dormi
entibus ſororibus:te deceat noctes crebras inſõnes ducere. & ſenẽ iunioris animũ ſumere: ꝓ utilibus & neceſ/
ſariis domui ꝓuidẽdis. Itaq; non tantũ tibi honor: quãtũ onus imponit᷑.· Et ſi ſic feceris ſicut decet: præmiũ
multo maius cõſequæris.
¶ De periculo præeminẽtiæ & dignitatis. ¶ Cap̃. xv.
On tibi obſecro blãdiaris de dñi pietate:qui tã diu peccatores miſericorditer ſuſtinet ĩ peccatis. Et ſi diu
urna eſt expectatio: nõ minus formidãda eſt uĩdicta: quæ tãto durior eſt: quãto lõgius tẽpus ĩ ſuſtinẽ
pcſſit. Propterea ſi ſecus ꝗᷓ debes egeris: periculũ expaueſcas. nec ideo minus: ſi ſtati diuinũ nõ ĩcurras iu/
diciũ. Dñs enĩ tuus ꝗ ſuis te ouibus adminiſtratricẽ: & in ſua te poſuit uinea cuſtodẽ:a teuult de ſingulis etiã
occultis exigere rationẽ. Et ſiqd eũ defraudaueris: tũc diabolo uenũdatã ĩ carcere: exterioris inferni poni te iu/
bet:ubi fletus eſt æternus:& ſtridor dẽtiũ:ut exprimit᷑ in his quicqd doloris & poœnæ excogitari põt: quouſq;
debitũ uniuerſũ reddideris. Sed ſi forte de reſtituẽdo debitũ confidis: o te fatuã. nã ꝓ minimo quoq; delicto
nò habẽt unde reſtituãt ſimul hoĩes uniuerſi: niſi ipſe idem uelit remittere: cui faciẽda eſt reſtitutio. Fœlices
itaq; magiſq; ſecuræ quæ ſubſũt:illis quæ ſupſũt:& ꝗbus potius miſtrat᷑: qquæ miĩſtrãt. Sed tn ſuꝑba mẽs
hominũ ĩprouida piculi: ſemp maioꝶ dignitatẽ aſcẽſũ expetit. nec niſi poſt factũ exdeſcẽſu terret᷑. Quia ꝗᷓto

altior eſt aſcẽſus: tato durior eſt deſcẽſus: ſed forte deſcẽſũ rarũ æſtimas. Sed firmiſſime doctus experiẽtiis &

nõ paucis dicã. Raro ꝑ gradus dignitatis aſcẽdit ho: q multo grauius nõ deſcẽdat. Verũ & ſi a ꝓpoſito digre/
diar:nolo opuſculũ hoc ptrãſire: exẽplũ quoddã: qd ſãcto quodã mihi referẽte ſene in heremo ex ueritateſci
ui. Cũ iuuenis ꝗqdã ſãcto ꝓpoſito & uita electus foret ad epiſcopale faſtigiũ: quo grauius piculoſius ue neqt
aliud cogitari: patruũ ſuũ quẽdã uirũ utiq; ſãctũ: & pphetiæ ſpũ plenũ: heremi in cella ut eũ ex hoc cõſuleret

adiit nõ cautus. Audita itaq; narratione nepotis uir ſãctus nõ uerbis: ſed ſignis potius pcũctãti rũdit. Et ne
cõtra apoſtolũ: qdeſiderãtẽ epiſcopatũ ĩ bono ope laudat: cõtrairet diſſuadendo: & ne iuuenẽ piculo expone
ret ſuadẽdo nuſlit itaq; ſenex qᷓdratũ diſcũ a terra uehemẽter pedibus eleuatũ aſcendere iuuenẽ: & ꝗter ꝑ qᷓtu
or diſci latera ſupinũ reuoluere ſemetipſum uſq; ad horã caſus. ſicq; caſu ĩminẽte: ſi altera ſuccederet reuolu

tio mãdauit utextra ſũmitatẽ diſci adhuc ſe uolueret iterato. Cui cũ nepos ſe non poſſe ex timore caſus rude/
ret: ilico eũ fecit deſcẽdere & p quãdã latã planiciẽ diutius uolutare. Cũq; ex multitudine uolutationũ utriſq;

faſtidiũ eueniret: ſurge inqt ſenex: & pge quo uis.facito qd tibi ſecurius cernit᷑ Decdignatus nãq; iuuenis: ab
ſceſſit.& alteri ſctõ ſeni patrui deliramẽtũ putãs: factũ retulit.a quo de piculo pᷣeminẽtiæ edoctus: electioni

renũciauit: ut teneret: qd eſt tutũ. Qui poſt modicũ fœlici obitu: ex ſæculo exiẽs hylaris & iocũdus apparuit

L. v. cv.

„

patruo. Gratias inquit pater tibi refero: ex diſſuaſione epiſcopatus. nam ſcito quia nũc eſſem de numero da d
natoru: ſi fuſſſẽ de numero epiſcopoʒꝝ. De ordine in operibus abbatiſiæ. N¶ Cap. wwi. Ci
Aec iccirco mea dua Euſtochiũ dixeri: ut aduertas ꝗᷓto ſis expoſita piculo: & ꝗᷓta te oporteat ĩ uia dei pru nioßn
ẽtia ambulare:ne derelictis ſemitis iuſticiæ: capiaris ab inimicis ꝗbus plena ſunt oĩa: & in terrã alienã *
dedlucta coinꝗqnata cũmo rtuis. mibabiliter deputeris cũ his ꝗ ſũtĩ ĩferno. Volo aũt te diſcere: ubi ſit ſapiẽtia: un 4

ubi uirtus: ubi ſit prudẽtia: ubi ſit lõgiturnitas uitæ: & uictus: ubi ſit lumẽ oculoꝶ: & pax: ut intelligas uiã di/
ſciplinæ: & deducas ſubiectas tibi ꝑ uiã pacis & diſciplinæ. Te moriẽtẽ filiæ plãgãt: non gaudeãt. tibi iuſta & än
ſctã pᷣcipiẽti oẽs æquanimiter obedire lætent᷑. Nõ ꝓpĩquæ: nõ affines: ſic exaltent ꝙ; cæteræ inuideãt. Nõ car
nalis dilectio ĩ multis nociua: in ſãctis mẽtibus habẽda eſt. Oẽs itaq; amato æꝗli charitate: & ſpiritali dilecti
one: ut filias. Cũ tẽpus exigit correptionẽ: uniuerſas ſimili mõ uelut ignotas in omiſſis corrigas. Verũ ſemꝑĩ
ira miſericordiæ memor eſto: ut nulla mouearis rõne ad crudelitatẽ ex furore uel odio. Nec tñ habeas manus
remiſſas ad puniẽdũ ſcelera: ne ex ipunitate peccãdi licẽtia ſororibus cõcedat᷑. Nõ ſis ad ptractãdũ ardua mo
naſterii & ſoroꝶ p̃ceps ꝓ libito. ſed ſoroꝶ pluriũ & melioꝶ uolũtas ſemp accedat: ne rea & diſſipatrix bonoꝶ

cœnobii crimineris. Nõ oĩbus ꝗ loquũutur ſis facilis ad credẽdũ. leuitas eni ĩ credẽdo: leuẽ denotat mentẽ. Ne niam.
quaꝗᷓ effrenis lingua repiaris.nõ ĩ pudica oculis: nõ crapuloſa: nõ ebria. ſic te exornes uirtutibus:ſic muniaris Alte
moribus: ut uniuerſas ope & exẽplo ſãctitatis & uitæ prõpta ſis ad docẽdũ: ut iã ab oĩbus ĩ exẽplũ uirtutũdu guech
caris. ut ſecura ex diſpẽſatiõe miſterii tibi traditi occurrere ualeas dno: & ei reddere roõnẽ de ſingulis. cien
¶ Deiuriſdictione epiſcopi in ſorores. ¶ Cap̃. xvii. 2 lenean
. d Ebilis ẽ nimiũ ſexus quẽ geritis: ac fragilis: ac mobilis: ſi ſuo relĩquat arbitrio. & ſi uirtuoſus ſit aĩmus: ſneſt
tñ niſi regat᷑: niſi dirigat᷑ cõtinue: cito deiicit᷑ a ſctõ ꝓpoſito. Hoc ĩ Eua ſcitis ex parte: quæ ſuggerẽti dia ctu.
bolo: ꝗᷓ facile aſſẽſũ pᷣbuerit cõtradiuinũ pᷣceptũ: & ttiſtitia partus: & cõditiõis uilitas ipᷣa phibẽt teſtimoniũ. utun
Profecto nihil ĩ uobis foret uirtutũ durabile: nihil ſine graui piculo ſi de uobiſipᷣis uoſipſæ haberetis curã. p mMuH
pterea eps ueſter cui eccleſiæ cõmiſſũ ẽ regimẽ: quẽ deus ſpeculatorẽ poſuit ĩ uinea ſua: paſtorẽ ouiũ directo/ Aln
rẽ gregis: ac ductorẽ plæbis & populi: ciuitatis & parrochiæ: ꝗ degitis: uos cuſtodia ſingulari foueat. ſãctæ do ſuhi
ctrinæ uos pabulo nutriat. & corã deo aĩaꝶ ur̃arũ cura gerat ſpecialẽ: cui cõmiſſa ẽ ciuitas uniuerſa. Huic æqᷓ .
nimiter ſicut deo oẽs deuote obediãt. hũc pr̃em: huũc ⁊elatorẽ uirtutũ:tã ppoſita ueneret᷑:q ſubditæ. Lex ipſa baſen
Fuet᷑: quã poſuerit uobis ĩ uia dei.Siꝗᷓ ſoroꝶ effrenis ẽ & diſciplinæ pᷣuancatrix: & ſcornigibiis a ppoſita: emẽ utice
det᷑ caſtiget & puniat᷑ p ipſũ. Hũc directiõis baculũ: & uirgã diſciplinæ cũa ſemitis iuſticiæ deuiat:ipᷣamet eti pod
am abbatiſſa cognoſcat cũ cæteris. Reddat᷑ eidẽ bis aut pluries ſingulis annis patẽs rõ de bonis monaſterii:de “
ſtatu ſoroꝶ: de uita: de moribus: ne ia ualeat oues ignorare ꝗs regedas ſuſcepit. Nihil arduũ uẽdẽdi:emendi: Ad
ſeu ꝑpetradi ĩ cœnobio ſine eius uolũtate liceat. Abbatiſſa uero domus moriẽte: quã cõmunis ſoroꝶ uolũtas fen
ĩ matrẽ elegerit: & abbatiſſã monaſterii ipᷣe bndicẽdo ãnulo uice xpᷣi ſubarret ĩ uero cõiugio:ſi ad officiũ repia mot
tur idonea. Soroꝶ uero recipiẽdaꝶ modus: ĩtroitus & cõditio: oĩno nullatenus eũ ptrãſeat. Siqd dubitãdũ in vel
fide:ſiqꝗd obſcuꝶ: ſiqd piculoſũ occurrerit:ĩ uia dei ipᷣe declaret: ipe uos ĩſtruat ĩ oĩ pudicitia: & ſpũs ſãcti uir uufſu
tute. ¶ De ordine ſeruãdo inter epiſcopu & ſorores. ¶ Cap̃.xylii. A
V n On nimiũ ſit ſtricta familiaritas: nõ ſuſpecta colloqa. & ſi ſpiritalis pr: qᷓuis eps ſctũs ſit: tñ hõ ẽ debile ——,.ẽ
aial. Tã cito pdit᷑ niſi fortiter cuſtodiat᷑: qd ca: habet᷑ & utile. In ſctõ cõmercio diabolus mĩme qcꝗᷓ in/ ff
ueniat, ne unde regimẽ: unde ducatus: ĩde ſẽtiat itentus. Oẽs æqᷓliter ptractent᷑ Nulla carnalis: ſed ſpiritalis ”M
dilectio ĩterueniat: nec ſtricta ſit nimiũ. Pricipiũ eniĩ ſpiritalis opis: ſinõ ſit matura ꝓuiſio: ſolet ſubſequi qck
dã carnale. Vere nõ taceã: ut ĩ pluribus ſolet cõtĩgere: cõditiõis muliebris infœlicẽ miſeriã. Sub feruore ſpũs: ſ
ſub charitate nimiũ ſtricta: nili cuſtodia guitatis ori ponat᷑: ur nemo delinq̃t ĩ ligua. ſi utat᷑ loqᷓndi uiuẽdiq; te⸗
copia: ſtati libido actu turpiſſimu: dictu mfœliciſſimũ: de ſpũ & charitate naſcit᷑. Propterea cha riſſimæ hoc tes
hortor: hoc moneo: hoc mãdo uobis: ut quæ xpᷣo deſpõſatæ eſtis cõiugio: cui oẽm caſtitatis ueſtræ fidẽ uoui/ dal
ſtis: cui nullũ pᷣteripſũ amatorẽ cognoſcere ſub iureiurãdo eſtis pollicitæ: uiri cuiuſcũq; etiã ſi eũ ſctĩtas exor Dor
net: etiã ſi Baptiſtæ æqᷓret᷑ ĩ meritis: ꝗratis effugere faciẽ. nec liceat ſecũ dilectiõe feruẽti aſtrĩgi p diẽ. Credatis un
expto: nihil ẽ ꝑiculoſius uiro: ꝗᷓ mulier: & muleri ꝗᷓ uir. uterq; palea: uterq; ignis: dicam audacter: proh dolor ia
dei tẽpla ſpũs ſcti uaſa: & deo dicata ædificia niſi diligẽti uent᷑ cuſtodia pſtibula fiũt. Et aufert᷑ ta nobile de/
poſitũ: tã pcioſus theſaurus: irrecupabile decus caſtitatis: ſi tenui cuiuſuis dilectiõis ĩeptæ rimula cõtinuus ĩ/
ſidiator diabolus ĩtuitũ ualeat ĩfigere. ideo oĩ cuſtodia cor ſeruet᷑. Suꝑ muros hieruſalẽ ponant᷑ cuſtodes to/
ta die:dchat nõò dormiãt: ne fur troeat: ne ſpolia auferat: quæ penitus recupari nõ poſſũt.
¶ De præpoſito preſi bytero poſt epiſcopu ſororibus adhibeédo. Cap. xix.
Nimus diffuſus ad plurima: circa ſingula nõ põt attẽdere. Curã oĩum gerit epᷣs: hõ eſt: nec locis ſingulis
it adeſſe. nec diuerſoꝶ ſimul hre ſcẽtiã. Ne igit᷑ ex abſentia ſecuritas ſit in uitio. ſacerdotẽ ſãctũ: quẽ d
ſuanctitas pᷣdicat: quẽ ſubornat ſciẽtia: quem talem reddit ætas & uita: ꝙ etiã apud improbos lubricoſq; ſini⸗/ ſ
ſtra opinio non poſſit haberi. poſt epiſcopũ habeatis præpoſitũ. hic epiſcopi in uobis teneat uicem: hicdoce t
at:hic pdicet:hic corrigat uniuerſas: huic ſoli occulta domus pateant: huic conſilio innitat᷑ ab omnibus. Nõ .
diuerſarum opiniones in conuentu ſororum diuerſas ſectas ponant. non diuerſos titus: ut quicquid alter ui/ . 4
tuperat:alter conſulat. Sicdiuiſæ domus: pax: quies: & charitas ipſa diſcedit. Credite mihi ſacerdotum ac re/ i
ligioſorum

di ligioſorum circũuenientiũ turma: ex mulierum conſortio omnẽ ſanctitatem expellunt. Intimetur epiſcopo
ik circa multa diuiſus uni ſoli ĩ oibus cõtinue nõ põt adeſſe: qcqd p utilitate agẽdũ: qꝗcqd ſetm̃ eueneritordinã
„* dũ. Cõfiteant᷑ ſingulæ ſingulis mẽſibus bis aut pluries crimina occulta: aut epo aut pᷣpoſito ſoli p̃ᷣſbĩo: & uel
n cui cõmiſerit: & ſacra dici corporis coĩone munitæ: pugnaturæ uiriliter dæmonũ caſtra ſubi trẽt. In hacu ira
id mortalibus nihil ualidius: nõ Eqcꝗᷓ ſalubrius: ꝗᷓ ut ſtatĩ pacto delicto :cõtfeſſiõis nõ differat medela. Teſtant᷑
ls- & medici uniuſcuiuſq; ægritudi sͤ morbos auferri ex corpore:ſi exoriẽtibus ſ ubueniat ĩpᷣncipio. Quod ſi me/
⸗j: mor coditiõis humanæ: leui etiã opiniõe ipᷣe etiã ſ. acerdos erga aliquã ſe oroꝶ ĩepta familiaritate uiderer alr
leai nõ ſinat᷑ oriri:q nõ ſine malo :nõ ſine ſcaãdalo remoueri pot exortũ. Emẽder ſi opus e:ab ep̃o. Si uero emẽda
. tus mĩme uult ĩceptis finẽ ĩponere:remoueat᷑ .etiã ſi utiliſſimus ſi neceſſarius exiſteret in loco. Nulla pᷣualeat
bi utilitas ex qua formidat aĩaꝶ piculũ. Adhibeat᷑ uero ſctũs ſucceſſor quẽ caſtitas lõga commẽdet & uita.
n 1 ordine ſeruando per ſorores erga mares & ſpecialiter in loquẽdo. ¶ Capp.xx.
and INMpudici pedes cuiuſuis nunꝗᷓ mõaſterii limĩa terãt. Inordiati aĩ nũcia uoce ĩmũditiæ aures ur̃æ nunꝗᷓ
noſt ſordeſcãt. Vox hoĩs mulieri ignita ſagitta diaboli eſt: & ecõtratio. Propterea cõgemens pſalmiſta exorat
N. aiĩam Iuã liberari a labiis iniqs: & a ligua doloſa. Nã ſubdẽs poſtmodũ qre ſic affectãter liberari poſtulet:ſa/
nans gilttæ potẽtis acutæ cũ carbonibus ĩꝗt deſolatoriis. Labia uiri uenena pᷣbẽt mulieri: ſi nõ ſit aſtuta fallaciis lin
rich guæ doloſæ. ꝗᷓ potẽs diabolus miſeꝶ uulnerat cor ſagittis tẽtationũ cũ ardore libidis. Hæ feneſtræ ſũt mortis
quæ niſi claudant᷑:ſtatĩ mors dira ſubĩtrat. Vir cuiuſq; cõditiõis exiſtat: aut nunꝗᷓ appareat: aut uiſus uiſum
terreat ur̃m: ueluti horridũ mõſtꝶ. Propterea uolo chariſſimæ: ut ſi cũ uiro ex neceſſitate loꝗ oporteat: uelũ ĩ
s: feneſtrula tractũ alterutrã faciẽ tegat: ne liceat uideri: qd cõcupiſci nõ licet. Excuſationẽ nulla ſibi arripiat ſan
i ctitas. Sctũs Dauid in uidẽdo capit᷑. Dina ut uideret egreſſa: uiſa corrũpit᷑. Sic ĩfinita forẽt exẽpla:quæ ſæpi
i. us ruminãda uobis relĩquo. Quid ꝑ multa uagor: Pene ſacræ ſcripturæ clamãt ſyllabæ ſingulæ. Pene ĩſtrui/
mur corporis ꝓprii ſingulis motibus: ꝙ uictoria nõ ſpat᷑ in hoc certamie: niſi ex fuga. Nemo ex fortitudie au
Co/ deat reſiſtere uiribus: qm niſi fugiat cito ſuccũbet. In cõi etenĩ uita nec uerbũ ſit ꝓpriũ. ſecreta uerbula nõ carẽt
teco ſuſpitiõe. Ideoq; pcipio: ut nulla ſoror exterioꝶ ſine pluriũ ſãctaꝶ ſoroꝶ & Abbatiſſæ ſeu alterius ppoſitæ do
icri mus potiſſime pntiæ lo audeat: his dũtaxat exceptis quæ ſacerdoti ĩ cõfeſſiõe dicũtur. Solẽt ꝓfecto talia uer
vipl ba ſemĩa multa mala pferre. Inter uos de uiro nequaꝗᷓ ſi fieri põt: hẽat᷑ mẽtio. Vltra ꝗᷓ credit᷑ exultat diabolus:
nem’ ut ĩ corde uirgĩeo uiroꝶ memoria uigeat. N ullu uenenũ nociuius fœmiĩæ ꝗᷓ affectio erga ui: ꝗcunq; de cauſa
deteti ꝓcedat.Proh dolor ĩfœlix cõditio ſexus uri. Sãctior maulier ultra ꝗᷓ dici liceat: ſi uiro adhæreat: ꝗqtũcũq; ſpirita
mice li iſtictu naturali ĩclĩat᷑tãdẽ ad nefas:ſi ĩ uiro uirtus deficiat.piget quæ noui cũcta narrare.Etia argumẽeta ſũt
endli: diaboli: & mortis æterna ĩdicia filiatiões & mrnitates: ꝗqbus uocabulis ſub uelamie ſpũs ĩter ſe utunt᷑ mares &
lütas fœmiæ. Munuſcula oĩa & ſuſpectas Irulas hæccũcta luxuriæ nũcia uobis ĩterdico ſub anathemate: & æternæ
ea mortis pœna. Adhibeat᷑ ſũma diligẽtia: ut extra cœnobii limites lr̃a qᷓliſcũq; nõ exeat:niſi Abbatiſſe & ſororũ
üünn acceſſerit uota. Et ſi opus ẽ & grauitas ita rei exigat: adſit ep̃alis licẽtia: ſeu ſacerdotis cõſilium. Grauiſſimæ pœ
Sir næ ſuhiacet ꝗcũq; huius repta fuerit rea. ¶ De fictitiis & nociuis monibus euitãdis. ¶ Capᷣ.xxi.
¶Eruis dei freꝗᷓntiã populi ſcti oẽs pf̃es pᷣdicãt ĩter cætera ſũmæ nociuã.In multiloqo nequaꝗᷓ pctm̃ de/
bile — eſſe põt. Ligua hoĩum ad iudicia pᷣceps abſẽtiũ uitã ut plurimũ nõ ceſſat hicide corrodere.Peſſimũ quo
gin⸗ rũdã ſpiritaliũ genus: nõ attẽdẽtes: ꝙ deus filio ſuo dedit oẽ iudiciũ de uniuerſoꝶ hoĩum uita: acde moribus.
as & qd plus ẽ de cõſcia: cuius occulta icire ſolius ẽ diuĩæ ſcĩæ. Iudicare ſibi licere putãt. ꝓferẽtes ĩ mediũ: ꝙ ſpiri/
i talis hõ diiudicat oĩa. Heu ĩ mũdo ſpu pleni: qd conamini de oculo fris feſtuca extrahere 4 fertis cõtinue ĩ ue
ſ ſtro trabẽ: Hypochritæ triſtes exterminãt facies ſuas: ut appareat hoĩbus ieiunãtes: & barba plixa: crine cine-⸗
ii re aſpſo: fracta undiq; ac rudi & deformi ueſte: colloqo blando: uerbis fictitiis ſe ctõs oñdũt: & dealbati parie
rlue tes ĩter mulierculas ſeminãt ſectas erroꝶ. Deniq; loꝗᷓntes cuiuſcũq; uitã ſim ul cũ fama denigrã t: ĩſtru menta
o diaboli hæc ſũt oĩa. Infortunatiſſimũ mulierũ genus: hamo capiunt᷑ ut piſces: ad macellu ducunt ut beſtiæ.
ken Proteruæ nimiũ fœmĩæ ſempꝑ fictitia zabelrtet ſubornata uerba depoſcũt: exqrũt mẽdacia :fabulas nouas
ei nunꝗᷓ faſtidi ũt. Auguriis: ueneficiis: & ĩcãtatioibus dæmonũ delectant᷑. Si ꝗ talia pferaãt: hi pdilecti filii: hi ſi pi
e ritales pr̃es & fres: hi ꝓfecto: ut uerius liceat dici cõcubinarii & corruptores mẽtis & uẽtris nutriunt᷑: hi exqſitis

e ferculis & delicatis eſcis. uina p̃cioſa nõ deſũt: ex furtiuis ſæpe uiroꝶ laboribus: & ĩter crapulas & ebrietates ru
led/ ctãtes: fauces ſpũs dulcedĩe pᷣdicãt. Proponit᷑ iteꝶ atq; iteꝶ illud apoſtoli: ꝙ oĩa mũda mudis: de talibus loꝗ
Uus/) nelas eſt: & ꝓh pudor. Sed cupio dei uitricibus detegere oẽs artes diaboli: ut nihil deſit qd caueri poſſit.
leto ¶ De ſilẽtiis & diebus & horis debitis obſeruãdis. ¶ Cap. xxii. D
Aec itaq; oĩa ſpõſæ dei dilectæ ꝓcul expellite: ĩ his diabolũ cognoſcite pncipãtẽ. Inter uos nunꝗᷓ de uita
diſputet alterius. Maneat diuio examini oẽ iudiciũ. Pctã ur̃a cognoſcite: delicta ur̃a plorate. Oium uo/

“D bpis uſta ſctitatis exẽplũ appareat. Vos uniuerſis æſtimate peiores. ſic puritas mẽtibus uris ihæreat: ut cogitare
.e ſit ĩdecẽs: & credere nefas aliquẽ ꝓpter uos poſſe peccare. Si quẽ alicui detrahẽtẽ audieritis pcul fugiẽtes dimit
fccA tite ut pẽtẽ: ut uerecũdia uictus diſcat de fctis alioꝶ ſilere. Mulierculaꝶ qᷓrüdã ſolet eẽ moris ut plurimũ: ut
r. ſp garrulæ: nihil ſecretũ hẽant: qd audiũt: ĩmo potius qd ſæpe neſciũt: dicut. nihilq; ſcãdali ſemĩariũ norũt ta
N citu tenere. Hincide aut ꝓferẽtes uerba nociua: aut ſeminãtes diſcordiã: aut audiẽtes alios ad detractionẽ ĩci-
„ . —◻ . . „,ℳ 2◻☚ 7-Tr/ — 1 3 . fi
erui⸗ tãt: aut maledicta cõfirmãt: ut duplicis delicti reæ hẽant᷑. In hoc ĩ cõuẽtu ãcillaꝶ dei:muliebris oĩs expellat ĩfir
c⸗/ . cvi.
tum
●
. ,

honl⸗

mitas. Illud lacobi uerbũ ĩ corde uro multotiẽs repetat᷑ in die. Siqs putat ſe religioſũ eſſe nõ refrenãs linguam busu⸗
ſuã: ſed ſeducẽs cor ſuũ: huius uana eſt religio. Religio igit᷑ ſãcta nõ põt eſſe in locibus. quæ nullo poſſũt tẽ on
pore ſilere: nec abſtiere ab ſutilibus uerbis. Ex hoc en ĩ heremo ſãcti pf̃es edocti: ſũma cũ diligẽtia obbᷣu at la⸗ lgce⸗
cta ſilẽtia: tanꝗᷓ ſactæ cõtẽplatiõis cauſã. Plures me repperiſſe nõ abigo: ꝗ P ſeptẽniũ nullũ Prſi us uerbũ hoĩ cuN⸗
alteri emiſerãt: ſciẽtes ꝙ nõ ĩ cõmotione dñs põt hri. Propterea uolo chariſſimæ ut in cõuẽtu uĩo ter aut plu/ uf
ries ĩ hebdomada: exceptis feſtiuitatibus loq oĩno: niſi urgẽte cauſa putili & neceſſaria: nullatenus liceat. nec by
ſimul: nec cũ aliis extra. Diebus uero oĩbus ꝗbus & pro remedio: & pro ſalute loꝗ cõceditur: nõ ſin gulis horis R legit
uacãdũ eſt uerbis: quæ uix ꝓferri ſine pctò pnt:ſed hæc ĩ uiolabilis obſeruatio uigeat. ſingulis noctibus poſt è—”
actã horã cõpletorii uſq; poſt miſſã: & a tertiis uſq; ad nonã ſacra obuent ſilentia: quatenus & linguæ deũ
Rudadi cõcedat᷑ opportunitas: & ſutilia uerba penitus abſcĩdant᷑. In choro uero eccleſiæ ad diuinas laudes pa aopr

rato: dormitorio: cœnaculo: clauſtro ac capitulo: oĩ tpe loq nõ deceat: niſi ea quæ ordinata ſũt locaĩ laudibus
dei ut iã & tpᷣs & locus religionis ur̃æ pdicẽt ſctĩtatẽ: & loquacibus cõpunctionẽ ĩgerãt: & ĩtrandi ad ſocietatẽ
ur̃am ſãcta deſideria ĩcitẽt: & affectus ad cæleſtia moueant᷑.
¶ Derefrenatione linguæ in loquendo. ¶ Cap.xxiii. M
n NEquaꝗᷓ chariſſimæ Iacobus apoſtolus expiẽtiã poneret religiõi ĩ refrenatiõe lĩguæ: niſi certo ſciret ĩdicio
qꝙ mors & uita ẽ in manibus liguæ. Nã ut ĩnuit cũ ipſa bndicimus & maledicimus deũ. Propterea poſt
multa q uæ de lĩgua pnũciauerat: quãdã ex oĩbus dictis gñalẽ cõfuſionẽ ĩ fert. Quicunq; inqt refrenat linguã
ſuã: hic btũs ĩ facto ſuo erit. Ecce ꝙ ĩ refrenatiõe liguæ btĩtudo ponit᷑: ut det᷑ ĩtelligi: ꝙ multiloqo deus ꝗ eſt
btĩtudo nr̃a:hr̃i & cõtẽplari nõ pot. Refrenatio liguæ eſt: cũ liguæ quæ ex ſui uitio ſemp ꝓna eſtad mẽdacia:
uñ & mẽdaces appellant᷑ hoĩes & uani filii hoĩum: aut ſilẽtiũ ĩponit᷑:ne ĩ diſplicentiã dei prũpere audeat.aut
ad bonũ exerceat: ut diuĩas laudes exoluat. Sic igit᷑ chariſſimæ & dilectiſſimæ filiæ: tpibus ꝗbus pᷣſtat oppor/
tunitas: ut beatæ eſſe poſſitis: liguas domate: ne cõuertant᷑ ad lites: ne iurgia: cõtẽtiones: rixas & ſcandala reſo/
nent: ne iuramẽta: ne blaſfemias: ne obprobria: & alioꝶ diſplicẽtiã ꝓdant. Quod ſi exĩſtinctu diaboliq ſemꝑp
diſcordias ſemĩat: ĩter ſorores leuis etiã diſſẽſio exorta fuerit: penitus ſtati ꝓ Abbatiſſaã:aut ꝑ epᷣm ſiue pᷣpoſi⸗
tũ domus neqtia elidat in ſemĩe.ita ut occaſus ſolis in domo dei nõ ĩueniat iracũdiã. & ira cõuertat᷑ in odiũ: &
domus pacis iã ebrioſoꝶ efficiat᷑ taberna. Mẽdacia uero tanꝗᷓ ĩfernũ expellite. Sẽper aut diuĩa officia: aut ſacro
rũ codicũ uerba tã ĩter ſorores:ꝗᷓ etiã ĩter adueniẽtes deducant᷑ ĩ mediũ.S iqũ mulierculæ de uiris ꝓpriis:de fi/
liis:de ueſtibus:de muũdi uanitatibus :garrulãdo loꝗcitent᷑ ut moris eſt:eis mox uerba frãgant᷑: mox ocioſum
uerbũ & nociuũ diuĩo cedat ſᷣmoni:Sidiuinũ ĩtroduci nõ poterit:tali colloqo in deteſtationẽ crimis feneſtra
claudat᷑ in ſaciẽ: & uelox fuga teſtet᷑ ſctitatẽ ĩtrinſecã .Nihuli taq; ꝑ exteriora corporis ĩtrãs mentẽ cogitationi
bus moleſtet: cũ diuinæ cõtẽplationi exponit᷑.Raro cogitat᷑ in mẽte:qd exteriores ſẽſus nõ mittũt.Hæ ſũt fe/
neſtræ: hæc ſũt oſtia: quæ ſi clauſa nõ fuerint: morti patet ĩtroitus. & nõ niſi funeſte ingredit᷑.
e⸗ cõſortio marium fugiendo. ¶ Capᷣ.xxiiiii.
c Redite chariſſi

im æ: credite ſeni pene oĩa expto: nõ poſſut claudi ſenſus uñi extrĩſeci ĩ tumultibus hoĩſum
Sicolor opponat᷑ oculo:nequaꝗᷓ põt nõ uidere oculus.ſic & auris nõ audire ſonos nõ põt.Ideoq; ĩ ſilẽtio
qꝗetecogitatiões puerſæ uitant᷑: quæ ſeparãt nos a deo. Propterea hortor uos & moneo: ut nõ niſi ſctãg mẽ
tiũ audire uerba uelitis: nõ niſi pudicas & honeſtas facies:qᷓs macerãt ſãcta ieiunia liceat intueri. Sicrarus uir
appareat: ſic rara de uiro mẽtio hẽat᷑: ut puellulæ ur̃æ pene uirilẽ ſ. exũ ignorẽt. Nõ aĩal certe maſculũ cœnobii
limites trãſeat: ut oĩs ceſſet occaſio loqᷓndi de maribus. Sic pudica: ſiccaſta uerba ĩ oĩ colloꝗo ſãcta pſonẽt ora
ut gñationis modus & ortus: iuuẽculaꝶ lateat corda. Hæc ꝓfecto cathena diaboli ẽ: quã ſi abſtuleritis de me
dio ur̃i: nõ extẽdendo digitũ ad inqrẽdũ oĩa ꝑ curioſitatẽ: & deſieritis loq: qd nõ ꝓdeſt: & p lõga ſilẽtia nõ ĩue/
niat᷑ ur̃a uolũtas: ut loqᷓmini ſᷣmones ĩutiles. tũcoriet᷑ in tenebris lux ura: & erũt tenebre ſicut meridies:& erit
uobis a dno reqes qualẽ mũdus iſte nõ nouit. Et ĩplebit᷑ ſplẽdoribus aĩa ur̃a: quuos obtenebratæ mẽtes caligi
ne ſæculi apphẽdere neꝗᷓunt. Fœlix itaq; aĩa: quæ ſpᷣto turbine ſæculi ptrãſiẽs corporis clauſtra: illius ſũmæ &
ĩcõprehẽſibilis lucis põt aliqᷓli illuſtrari radio.Sic dulce:ſic iocũdũ ẽ ſolatiũ: ꝙ deſpiciãt ꝓtinus cũcta terrena.
Mors formidabilis uniuerſis aĩantibus terræ optat᷑ ꝓ gloria: ut lĩpidius liceat ĩtueri: qd modica hora uiſũ: tã
delectabile & iocũdũ ſẽtit᷑. Sic itaq; agite chariſſimæ. adĩplete quæ eſtis ꝓfeſſæ. gaudete qa poteſtis.Nõ uos ui
ri:nõ filioꝶ: nõ ſupellectilis cura: nõ cæteꝶ maritale onus moleſtat. hoĩum cõſortia ſic fugite: ſic ſæcularia oĩa
expellite: ut nequaꝗᷓ pueniat ad uos qcqd agat᷑ in ſæculo. Solus ſpõſus ueſter Aps ſtrictis ur̃is fruat amplexi/
bus. Solæ cũ ſolo ſpoſo aut lectiõibus ſacris: aut ſctis meditationibus ſecũ cõfabulemini: & ipſe uobiſcũ.
De obſequiis ſeruitricũ quærentiũ uictu & neceſſaria ſororibus. ¶ Cap.xxxx.
Hlotypus nimiũ eſt ſponſus ueſter chariſſimæ: nullatenus patiat᷑ ſponſus ꝓferri in publicũ:ne concupi
ntur ab amatoribus ſæculi. Semp uult ſolus ludere: ſemper ſolus cũ ſolis ſponſis morari deſiderat.
Neminẽ uult admittere ad ſolatiũ: de cunctis dubitat: de nullo confidit. ſic arrogas: ſic ſuperbus eſtſi põſus: ꝙ
1. ſi aliũ quæritis amatorẽ ꝓtinus recedit. Sic ꝓteruus: ꝙ ꝓtinus diſſoluit omne coniugiũ. Iccirco dominæ meæ:
quia ſponſæ diñi mei: uos ipſas omni cuſtodia ſibi ſeruate: ne ſponſus tã dulcis ſepareturauobis. Sẽper Dina
egreſſa uidere filias regonis illius uos cauta faciat de piculo.In monaſterio uio uelut in thalamo maneatis cũ

6

batm ſponſo. Extra monaſterii limites nulli oĩno ueſtꝶ fas ſit ptrãſire. Hæc lex:hæc norma: hæc ſuma pfeſſio oĩ/
rt bus uobis. ut quæ ſemel ĩtrauerit ex ſororibus:nunꝗᷓ ſi fieri põt: exire pmittat᷑. Nõ etiã mulieres illæ: quæ re/
li⸗ ligionis habitũ geſtãt: & uoto obligatæ noſcunt᷑ cœnobio: per ciuitatẽ & uicos uictus & neceſſaria qᷓrant. Hæ
hoi ſiqdẽ extra manẽtes in aliqua parte locelli: cũoĩ ſctitate & modeſtia admiſtrẽt: quæ opus ſut uobis: recepturæ
dlx cũ Martha ſortẽ mercedis. has aũt uolo tales ᷣuitrices adeſſe: ꝙ ex cõuerſatione uitæ & habitu: ĩterior ſancti/
ce tas monaſterii p̃dicet᷑. Quod ſi ob neceſſaria domus captãda exeũt: nõ circũeant uicos in fabulis: nõ mronaꝶ:
os domos in potibus. ſed oẽ opus bonũ exerceãt. ut nõ uitu pet᷑ monaſteriũ ſuũ. Cũ his nõ liceat ſororibus intra
dolt degẽtibus ſecretis colloꝗ fabulatiõibus. ne aliqd poſſit ĩtrare extrinſecus qd poſſit obeſſe. Haꝶ oĩum Abba/
dei tiſſa domus curã gerat aſſiduã: ne & ipſæ opent᷑: qd nõ deceat ſctitatẽ. Hæ obuãtiaꝶ & ieiunoꝶ ſũt aſtrictæ
pa legibus: & pᷣuaricatrices diſciplinæ ſubiaceat ferulæ. Quæ ſi emẽdari ex prauitate cõtẽpſerint: in ſctitatis cõſor
bus tio prauitas locũ nõ habeat. & mẽbrũ putridũ de ſancto corpore excidat᷑.

„ ¶ De dulcedine contẽplationis erga diuina. ¶ Cap. xxvi.
Olæ filiæ & dũæ meæ:ſpõſædii mei: itus manẽtes nihil ſẽtiãt niſi piũ Ieſũ. Hũc paradiſũ ſolæ poſſide/
ant:ubi dulci & iocũda gete ĩeffabilẽ trinitatẽ ĩtueant᷑ in ſacris lr̃is:choris ĩterſint angelicis: dulcibus eoꝶ

etute

cle⸗ melodiis miſceant᷑ diuina in eccleſia cõcinnẽdo myſteria. Informet mẽtẽ ſctõꝶ priarchaꝶe: & patrũ antiquorũ
dolk obeciẽtia. Prophetaꝶ oracula dulci meditatione cor accẽdãt ad pmiſſa fœlicia. Apoſtolica documẽta fidei cũ
mi ctadetegant ſacr̃a. Euãgelioꝶ codex ſemp ut ſpeculũ teneat in manibus. Martyres ſãcti cũcta ſæculi aduerſa
ek & tẽpeſtates huius maris ꝓcelloſi cũ oĩbus diabolicis uerſutiis: & ifeſtationes d?'monũ doceãt cõculcare. Con
ci: feſſoꝶ pᷣcioſa deuotio: ad diuinoꝶ cõtẽplationẽ aſſiduã afſectus aſtringat. Regularẽ uitã ĩſtruat ſi ctõꝶ mona/
“õ choꝶ mira cõuerſatio. Fragere oẽm ſexus molliciẽ & ſactæ uirgitatis ſuare ppoſitũ pcioſiſſima uirgo uirginũ

cũ cæteris uirgibus ſacris ſempꝑ edoceat. O fœlix ſocietas: o fœlices uos ſi talis ac tãti muneris non ſitis ingratæ.
Ecœliciſſimæ nimiũ ſi dignitatem ur̃am ipſæ cognoſcitis: quæ oĩum regi & dno reginæ ſpecioſæ mr̃imonio co
pulatæ ipſũ dũmodo uelitis hr̃e meremini: quẽ angelici ſpũs uidere cõcupiſcũt. Oineffabilis gloria. In fragili

or⸗
o⸗

d.
ſiqdẽ corpore deũ itueri poteſtis. Hlic qᷓſo mẽs ur̃a uigeat. Hæc dies diei eructet uerbũ:& ſcĩam hãc nox ĩdicet
üce nocti. Angelicis choris ſctõꝶ ſocietatibus hic ſtudeatis ĩtereſſe: ut poſtmodũ in corporis exitu: uobis gaudẽtes
ſm & læti tanꝗᷓ notis occurtãt. ſi ſic feceritis: nihil uobis dulcius: nihil iocũdius: ꝗᷓ his ĩtereſſe cõuiuiis his pabulis
R, ſatiari:ꝗqbus ſemel deguſtatis terrena oĩa amara cernunt᷑ Vere tũc clauſura cœnobii cuius tædet mẽtes uaga/
n budas: & deuias uobis pro ſi uma deputabit gloria: & reputabit᷑ ꝗᷓ exire limites monaſterii: eſſe neceſſe potius
KWMR mori. Ex to itaq; ſe eni deuote cõſulẽti credite filiæ. Si ſemel guſtaſtis dulcis eſt ñs: ad quẽ accedẽtes poteri/
iu tis ab e0 lud audire: uenite: & onñdã uobis oẽ bonu: & tuũc ondet uobis talia: qualia non niſi mẽtes aſſuetæ no
b⸗ rũt.Sci to qd loquorchariſſimæ. N ã ut meã ĩſipientia loq̃r: ego homũculus ſic abiectus: ſic uilis in domo dñi
adhuc uiuẽs in corpore angeloꝶ ſæpe choris ĩterfui:de corporeis p hebdomadas nihil ſẽtiẽs diuinæ uiſiõis in/
tuitu: poſt multoꝶ forte diese ſpatia pᷣſcius futuroꝶ redditus corpori flebã. qd ibi manẽs fœlicitatis habebã?
ſun qd ĩenarrabilis delectationis ſentieba teſtis eſt ipſa trinitas quã cernebã neſcio quo ĩtuitu. Teſtes ſunt & ipſi
ſto beati ſpũs qui aderãt. Teſtis eſt etiam conſcientia mea: qui tãtis bonis ipſe fruebar quot & qualis neſcit pfer/

rit⸗ re mollicies corporis mei.

we ¶ De clauſura domus. ¶ Capᷣ.xxvui. —
i On põt ad tãtaæ cõtẽplatiõis dulcedinẽ cor ſæculanbus plenum negociis aſpirare: ſed oportet:ut ſæculo
obll moriat᷑: ut ſoli deo ꝑ tãtas meditationes & deſideria ſupius ihæreat. Vnde granũ frumẽti cadẽs in terrã
ror niſi mortuũ fuerit ſemp ſic ſolũ manet ut cecidit: qd ſi moriat᷑ fructũ plurimũ affert. Sic chariſſimæ domum
eme pr̃nã & ſæculares ueſtes relinꝗᷓre: & monachi nomẽ aſſumere modicu pdeſt hoĩ:ſi mẽs ipſa miſera quæ ĩ mũ/
dle do habent᷑ affectibus optet: & quæ reliꝗᷓ rat deſideriis repetat. Exeũti etenĩ Loth cũ filiabus & uxore de Sodo/
ent mis mãdat᷑ abangelis ne retroſpiciãt quæ iã perãbulãdo reliqᷓrãt. Cuius uxor more fœmiaꝶ quæ ſempꝑ petũt
ig C(COãtraria obuiãs mãdato ſtatiĩ eſt cõuerſa ĩ ſtatuã ſalis. Hæcitaq; uos doceãt qua pœna ſint puniẽdæ quæ mũ
4 qi vuanitates aflectant in monaſteriis. Nã efficiunt᷑ inſẽſibiles ſtatuæ ſalis: ut iã nihil de ſuꝑnæ cõtemplatiõis
d. dulcedine ſentire ualeãt: ſed maneat in amaritudine ſæculi:quæ ſæculo uiuũt. Propterea chariſſimæ mona/
iĩ ſteriũ ueſtꝶ uobis ſepulchꝶꝶ eligite: ubi mortuæ cũ Xpᷣo mũdo & cõcupiſcẽtiis eius ſolæ cũ Xpo ibidẽ manea/
wpl tis ſepultæ: quouſq; reſurgentes cũ eo apparebitis in gloria eius. Demũ timẽdũ eſt plurimũ: neqs ĩgrediat᷑ no L
non cte ad furãdũ pᷣcioſum theſaurum: qui latet in tumulo. hincinde fures fodiũt:ut furent᷑ infinitis aſtu tiis: qd
plem intus habet᷑ Cuſtodiat᷑ ergo ſepulchrum perepᷣm: quẽ deus in uinea ſua pᷣmum cuſtodẽ pᷣpoſuit.Cuſtodiat᷑
. & per præpoſitũ preſbyterum: qui uicem eius tenet in loco: nequis ĩcauteĩ troeat: nequis ad minuendũ pgat.
uroꝶ munitionibus ſic undiq; circuncingat locellus: ꝙ uixauibus pᷣbeatur aditus. Sic tẽdant muri in altũ:
ai ꝙ nõ ſolũ nõ liceat pedibus: ſed nec oculis: quæ intus gerunt agnoſcere. Oſtia ſerent᷑ fortiter clauibus. claues
