exultemus & lætemurĩ ea. Quomõ Maria uirgo mater dñi ĩter oẽs mulieres pᷣncipatũ tenet: ita inter cæteros
dies hæc oĩum dieꝶ mr ẽ. Rẽ nouã dico:ſed quæ ſcripturaꝶ uocibus cõprobat᷑. Hæc dies & una de ſeptẽ & ex
tra ſeptẽ eſt. Hæc ẽ dies quæ appellat᷑ octaua. Vnde & ĩ ꝗbuſdã pſalmoꝶ titulis ſupra ſcribit᷑ ꝑpoctaua. hæc ẽ
qua ſynagoga finit᷑: & eccleſia naſcit᷑. hæcĩ cuius numero octo aĩæ ſaluatæ ſut ĩ archa Noe. Similiter inꝗt
& Petrus:nos ſaluos facit eccleſia. Hæc ẽ & de qᷓ Eccleſiaſtes pᷣcipit: date partẽ ſeptẽ: date & octo. Hi ſut octo
gradus: p quos ĩ Ezechiele tẽplũ dei ſcãdimus. hæc octaua dies: de cuius ſacramẽto: & oĩum nationũ ĩ xpᷣo fi/
de: octauus quoq; pſalmus ĩcipit. Duũe dns nr̃:ꝗ admirabile ẽ nomẽ tuũ ĩ uniuerſa terra. Et ꝗd mihi neceſſeẽ
infinita replicare! Dies me deficiet: ſi uoluero omne diei iſtius exponere ſacramẽtũ. hoc tm dico: ꝙ uniuerſa
ſabbati gra: & antiꝗᷓ illa feſtiuitas populi iudæoꝶ: diei iſtius ſolẽnitate mutata eſt. Illi ĩ ſabbato no faciebant
opus fuile:nos ĩ die dñica:hoc ẽ reſurrectiõis: opus ᷣuile nõ facimus: quia uitiis & peccatis nõ puimus. Qui
enĩ facit peccatũ: ᷣuus eſt peccati. Illi de domibus ſuis nõ egrediebant᷑: & nos de domo xp̃ᷣi nõ egredimur.ſu/
mus eni ĩ eccleſia.Illi nõ accẽdebãt ignẽ ĩ die ſabbati: nos ecõtrario accẽdimus nobis ignẽ ſpũs ſcti:& oẽ uitiũ
excoqmus peccatoꝶ. de quo igne dns ait. Ignẽ ueni mittere in terrã: & quẽ uolo: ut ardeat. Deſiderat dus iſtũ
ignẽ ardere ĩ nobis: ᷣm apoſtolũ: ideſt ſpũ nos ſctõ feruere: ut nõ refrigeſcat ĩ nobis charitas dei. Illi ꝑ diẽ ſab
bati nõ ambulabãt ĩ itinere. Perdiderũt eni illũ: ꝗq dixit: ego ſũ uia. Nos aũt dicimus. Bti ĩmaculati ꝗq abulat
ĩ lege dni. & iteꝶ: uiã ueritatis elegi: & uiã iuſtificationũ tuarũ doce me. lli de ſpinis dĩũm coronauerũt. Nos
aũt ſi fuerimus lapides pᷣcioſi:dũm nr̃m coronabimus. Caput ĩperatoꝶ iſtius ſæculi ornat diadema: nos iõ ĩ
capite nñi regis ĩponimur: ut ornemur acapite. Illi nõ ſuſceperũt xpᷣm: & ſuſcepturi ſunt antixpᷣm. Nos rece/
pimus humilẽ filiũ dei: ut poſtea hẽamus triũphãtẽ. Ad extremũ nr̃hircus an dni ĩmolat᷑ altare.Illoꝶ hircus
antixp̃s cõſputus & maledictus piicit ĩ ſolitudinẽ. Noſter latro cũ dño ĩgredit᷑ paradiſũ: Illorũ latro homici
da atq; blaſſemus morit in pctõ ſuo. Illis Barrabas dimittit᷑: nobis xp̃s occidit᷑. Pro ꝗbus uniuerſis ffes chariſ
ſimi cõſona pariter uoce cãtemus: Hæcdies quã fecit dns: exultemus & lætemurĩ ea. Ignitã illã rompheã: &
paradiſi ianuã: quã nullus potuit effringere: hodie xpᷣs cũ latrone reſerauit. Ideo hodie xps dixit ad angelos:
apite mihi portas iuſticiæ: ĩgreſſus ĩ eas cõfitebordno: quæ cũ ſemel apta ẽ: nunꝗᷓ credẽtibus claudit᷑. Ex eo tẽ
pore quo paſſus ẽ dñs: uſq; ad pñtẽ diẽ: ſemꝑ hæc porta clauſa & reſata ẽ. Clauſa ẽ pctõribus & ĩcredulis. Re
ſerata ẽ iuſtis & credẽtibus. Per hãcĩ greſſus ẽ Petrus: ĩgreſſus ẽ Paulus. p hãc oẽs ſcti & martyres ĩtrauerunt.
Per hãc quotidie de toto mũdo iuſtoꝶ aĩæ ĩgrediunt᷑. Duæ portæ ſunt: porta paradiſi: & porta eccleſiæ. Per
portã eccleſiæ ĩtramus portã paradiſi. Ita debemus uiuere ne eiiciamur de domo illa: & eiecti foras a beſtiis de
uoremur: qᷓs ĩ alio loco ꝓpheta formidaãs ait. Ne tradas beſtiis aĩas cõfitẽtiũ tibi. ecce nũc dns ſtãs in paradiſi
ianua loquit᷑ ad nos: qui ſumus in domo ipſius: quã quicũq; ſanctoꝶ fuerit ingreſſus: quãuis diabolus pꝓhi
heat:quãuis inimicus accuſet: ipſe eſt ſiqdẽ accuſator fratrũ noſtroꝶ:.ipſe eſt uidex inimicus: ſicut ĩ cẽteſimo
uiceſimoſexto pſalmo dicit᷑: qui ſanctus fuerit:nõ cõfundet᷑: cũ loquet inimicis ſuis in porta in xpo Ieſu: cui
onor &glorin in ſæcula ſæculorum. Amen.
Nius ſermo Beati Hieronymi de reſurrectiõe dñica. In quo & dæmonũ metũ & deſideriũ patrũ ĩ deſcẽſu
sXXXVII.

xpi ad inferos cõtẽplat᷑: & paſſionẽ quoq; ac reſi urrectionẽ ipſius ueteris teſtamẽti figuris ãnũciatã declarat.
Fulta cælu: & iĩ lætitia eſto terra. dies iſte ãplius nobis ex ſepulchro radiauit: ꝗᷓ de ſole refulſit. Ouet

infernus qa reſe olutus eſt: gaudeat qa uiſitatus eſt:reſultet ga ignota lucẽ poſt . xcula lõga uidit: & ĩ
frdæ noctis caligine reſpirauit.O pulchra lux:quæ de cãdido cæli faſtigio ꝓmicaſti:& ĩter fluenta
Urpure ſedẽtes ĩ tenebris & in umbra mortis ſubita charitate ueſtiſti. Cõfeſti igit᷑ æterna nox ĩferoꝶ: xpo de
ſcẽdẽte reſplẽduit: ſiluit ſtridor ille lugẽtiũ: dirupta ceciderũt uĩ cula dãnatoꝶ: attonitæ mentes obſtupuere:
tortoꝶ oĩs ſimul officina ĩpia cõtremuit: cũ xpᷣm repẽte in ſuis ſedibus uidit. Mox igit ferruginei ianitores de
ſcẽdẽte xpo: talia ĩter ſe cæci p umbroſa ſilẽtia:cũ umbra ſubmurmurãt: qſnã eſt iſte terribilis: & miro ſplen/
dore coruſcus? Nũquid talẽ noſter excepit tartarus: Nũquid ĩ nr̃a cauerna talẽ euomuit mũudus: Inuaſor eſt
iſte: nõ debitor: & fractor ẽ:nõ pᷣcato r:iudicẽ uidemus: nõ ſupplicẽ. Pugnare uenit: nõ ſi uccũbere. eripe nõ ma
nere. Vbi nã putatis ſocii nñi ac ianitores dormiebant:cũille debellator clauſtra uexabatIſte ſi reus eſſet:au/
dax nõ eẽt. Si eũ aliꝗᷓ delicta fuſcarẽt: nunꝗᷓ fulgore nias tenebras diſſiparet. Sed ſi deus: ut qd huc uenit? Si
hõ eſt:qd pᷣſũpſit/Si deus: qd ĩ ſepulchro facit? Si hõ: ꝗᷓre captiuos ſoluit?Nũquid nã cũ auctore nr̃o fœdus
cõpoſuit? An forte & ipſũ aggreſſus uicit: & ſic ad nr̃a regna trãſiuit Certe mortuus: certe uictus erat. Illuſus
eſt pliator nr̃ ĩ mũdo:neſciuit ꝗa hic ſtragẽ ꝓcuraret ĩferno.O cruxilla fallẽs gaudia nr̃a & parturiẽs dãna no
ſtra. Per lignũ ditati ſumus: p lignũ euertimur. Periit ptãs illa: cunctis ſemꝑ populis formidata. Nullus ſub
ſede nr̃a captiuus palpitauit. En qc'gemebũdũẽ exultat. Nõ iã audiunt antiqui fletus: nulli ia reſonãt eiula/
tus:oĩs mugitus gemẽtiũ obmutuit. Putaſne iſte ſine nr̃o redibit exitio. Nemo ad nos unꝗᷓ uiuus ĩtrauit:ne
mo ſic audax fuit: nemo ſic carnifices terruit: nunꝗᷓ ĩ hac habitatiõe nigra ſemꝑ & fuligine cæca: iocũdũ lumẽ

apparuit. An forte ſol de mũdo migrauit? Sed nec cælum nobis aſtraq; parẽt: & tñ ĩfernus lucet. Quid facie/

mus Quo cõuertemur cõtra iſtũ? ruẽtas domos: & obtinere niæ cauernæ portaꝶ cuſtodias non ualemus.
male ĩtrauimus: tãtã lucẽ obtenebrare neqmus: oppᷣmere tãta uirtute pᷣ̃ditũ non ualemus. nra quoq; urgeri
colla cõſpicimus: & de nro ĩſup ĩteritu formidamus. Quid nobis ecælo? Plagis recẽtioribus ultra iuſtã ultio/
nẽ flagellamur: nocte nra cõtẽti fuimus: antris niis occultabamur. Quare radiis ſolis ꝓdimur? Quare uiolẽ/
tia diſturbamur/ Quare ĩ nris ſedibus captiuamur Moxigit᷑ xps ĩ ipos crudeles mĩſtros pœnaꝶ acies dirigit:
atq; ĩplacabiles turmas: framea diuina concidit. fremũt din ſub tortore carnifices: & rabioſis adacti ſtridori/
bus cõtabeſcũt. Ipſa quoq; ãtra ferrei cubilis ĩtrãte fortiſſimo a fortiore æternis uectibus colligant᷑. hocnãq;
ita futuꝶ dñs ipe pmiſerat dicẽs: nemo ĩtrat ĩ domũ fortis: & uaſa eius diripit: niſi pus alligauerit fortẽ. & ſic
uaſa eius diripiet. Iriſtes igit mox lugẽteſq; diuturno ſqualore turbæ: populiq; uexati concurrũt. & rectoris
ſui ueſtigiis aduoluũtur. Ecce apoſtolica dicta ꝓbant᷑.ĩ nomie leſu oẽ genu flectat᷑: cæleſtiũ terreſtriũ & ĩfer
noꝶ. Mox igit᷑ captiuæ aĩæ de cuſtodiis relaxatæ a tartaro ꝓdierũt: regnaq; cæloꝶ iſta ſupplicatiõe deplorãt.

Veniſti tãdẽ clæmẽtiſſime Ieſu:ſuccurre iã & parce feſſis. Nuũc iſtas ſæuas extigue minas. lIã miſerãdos reſol

ue mugitus. Redemiſti uiuos cruce tua: Eripe mortuos morte tua. pari nobiſcũ ſorte mũdus ipᷣe ĩterierat: &
ad aduẽtũ tuũ oĩs creatura pẽdebat. tibi nrfa tormẽta ſuſpirabãt: te ſemꝑ infernus iſte pauebat. Dũu hic es ab/
ſolue reos: dũ aſcẽderis defẽde tuos.du hic es uniuerſa clauſtra ſoluant᷑: dũ aſcenderis nõclaudant᷑. Iu ſolus
caput draconis cõminuere potuiſti: tu portas æreas & uectes ferreos uoluiſti cõterere. Pateat qᷓ ſumus pcanti
bus ianua. Luxnõ deſit pia: & ſi redieris ad corpus maieſtate tua: nõ puet᷑ infernus potẽtia tua. Poſt auditas
itaq; pᷣces: poſt cõpoſitas leges: poſt demerſos ĩ atræ uoraginis foſſa tortores: rexni hodie de ĩferis triũphator
& laureatus exiuit. nec cãdidatũ officiũ defuit: ſed læta cu pᷣncipe ſuo oĩs btõrũ turba ꝓceſſit: ſicut ĩ euãgelio
ſcriptũẽ: ꝗa reſurgẽte dño multa corpora ſãctoꝶ: ꝗq dormierãt: ſurrexerũt cum eo: & exeũtes de monumẽtis
poſt reſurrectionẽ eius uenerũt ĩ ſãctã ciuitatẽ: & apparuerũt multis. Repedat igit᷑ ad ſtadiũ ſuũ triũphator
iteꝶ uiuus: ut nouerit oĩs mũdus: qa rediuit ab ĩferis xpᷣs. Glorient᷑ ergo credẽtes. Plaudãt manibus oẽs gẽtes
a rex nr̃ & ĩ ſæculo triũphat᷑: & ĩferos uicit. Bnficia dei nri cũ magna atq; mirifica ſint:tñ necnoua ꝓbantur:
neq; ſubita: ſed ab initio ſæculi & p̃dicta ſũt oraculis: & pfigurata myſteriis. Sacrã dni paſſionẽ ab ip̃is mũdi
coaleſcẽtis exordiis ueteris teſtamẽti reſpõſa cecinerũt: & iõ xpᷣm dũm pᷣdicatũ ac enũciatũ ſuis fidelibus appa
rere: ex ipſoꝶ libris & uolumibus aſſerimus. ualidis abſq; dubio nitit᷑ puilegiis: ꝗq cauſã de aduerſarii aſſeriti
ſtrumẽtis. ſpecioſa uictoria ẽ:cõtrariã partẽ chartulis ſuis: uelut ꝓpriis laqᷓis irretire: & teſtimonioꝶ ſuoꝶ uo
cibus cõfutare: & æmulũ telis ſuis euincere ut oppugnatoris tui argumẽta tuis probent᷑ utilitatibus militare.
Itaq; ĩ dni ni pſona:dũ ex Adæ pᷣmi hoĩs coſta mater cũctoꝶ uiuẽtiũ Eua ꝓducit᷑ ex huius ſacro latere & ſalu
tari uulnere: eccleſia omniũ fideliũ parẽs reparãda mõſtrat᷑. In eius typo Abel uictus occidit᷑: & ĩnocẽs frater/
na tanꝗᷓ iudaica impietate mactat᷑. Hicidem dñs in nouiſſima müch ſeneſcentis ætate per figurã beati Abra
hæ logæui patris offertur ad uictimã: quo tẽpore dũ nouo ſacrificio in unici filii ſui iugulũ pius parricida cõ-
ſurgit: ex ĩprouiſo aries oculis eius apparuit: ſicut eloquit᷑ ſermo diuinus. & uidit Abrahã arietẽ interuepres
hærẽtẽ cornibus: inter uepres inquit. Requiramus quæ iſta ſit nouitas: ideſt in multitudine circũſtantiũ pec
catoꝶ: hærentẽ cornibus: ideſt ad crucis cornua: clauorũ cõfixione pendẽtẽ. ſicut in alio loco legimus: cornua
in manibus eius ſũt. hoc ideo quia uenerãdas manus eius patibuli brachia ſuſceperũt. inter ſpinas aũt depu
tatus eſt: quãdo ſpineo ſerto ĩnocẽtiæ & iuſticiæ auctorilluſus eſt. Sed aliud ĩtroſpicere debemus: ꝗdnã ſit:

ſſucea
nienn
liicpi
iutratun
m
hleni⸗
ltubus
nautse
eructte
leeui
Amag,
turauut
lutajsn
nonteli
Ceenaut⸗
Pineil
meigan
Uöuniin
ſtinetl
ſmipan
Arrone⸗
abzwet
fümutut
glelen⸗
uütie
nor
nuabn
zaptt⸗
porri
igi 1
Nuſfuo
Vuttic
Gmacn
nigor
linerci
lliim

Buttt

„4 „

xxviiſ.

ant
Or ꝙ Iſaaca pre altaribus admouet᷑: ac ſubito aries ꝓ eo nõ mutata ſed duplicata oblatione ſupponit᷑. Cemina
i hic adorãda ſubſtatia redẽptoris oñdit᷑. Dei enĩ unigenitus offert᷑: & uirgĩs pᷣmogenitus ĩmolat᷑.hoc quoq;
lnenn dñicæ paiſiõis pᷣfigurabat ĩſignia: qd legimus beatũ Heliſæũ ſepulchro cõditũ ingeſto a latrũculis cadauere
woc intra tumulũ ſuũ: corpus exticti tactu ſacri corporis ſuſcitaſſe. Quis hic alius præfigurabat: niſi dñs nr̃ Ieſus
Pler⸗ xp̃s: q reſurrectionẽ de morte largit᷑: & uitã ſ. epultus operat᷑ in latronibus etenĩ mũdũ: ĩ ꝓphetæ uirtutibus
orete vypm dñm recognoſce. Adhucceleberrime lerideuta⸗ ſãctas etiã in ꝓphetæ Ionæ laboribus: & erũnis chriſti
hln paſſio ac reſurrectio pᷣſignant᷑. Hic Ionasqd fidei ueſtræ nò arbitramur ĩcognitũ)typuũ dni geſſiſſe pᷣſcribit᷑
Aorih Ipſe eni dñs dixit. Sicut fuit Ionas in uẽtre ceti tribus diebus & tribus noctibus:ita erit filius hoĩs in corde ter
enöͤmm ræ tribus diebus & tribus noctibus. Hicinꝗᷓ Ionas ad pᷣdicãdũ Niniuitis iræ cæleſtis offẽſã dno iubẽtedirigi/
len· tur: pᷣſcius triſtẽ ſentẽtiã ꝓpheta populi cõuerſiõe uacuãdã: nauim ꝓfugus quæ tharſũ petebat ĩgredit᷑.ſed
eniteh nautis exorta tẽpeſtate turbatis: ſorte flu ctibus dat᷑: & faucibus ceti piſcis demerſus excipit᷑. ſed piſce illeſum
bfrdn eructãte depoſitũ tertia die terris refũdit Videte dñm etiã ĩ ueteri teſtamẽto ſerui forma mirabiliter appa/
Mudn rere: uidete quomõ ſe añ actis ſæculis ĩdicauit ſᷣm ſeruilis formæ humilitatẽ uẽtuꝶ. Ionas irã dñi pᷣdicaturus
lino ad magnã Niniuitaꝶ deſtinat urbẽ dicturus adhuc Adragĩ ta dies & Niniue ſie ubuertet & xp̃s ad mũdi mitti
luele⸗ tur ciuitatẽ. ut diẽ ſalutis: & pfinitũ iudicii tẽpus ãnũciet. lonas nauĩ expetit: xps eccleſt iã. Ionas fluctibus agi
teng tat᷑: xpᷣs mũdi turbinibus exercer Niſi Ionas pditũ der: nauis piculũ nõ ſedar᷑ ſic nõ liberat eccleſia: niſi xpᷣi
“ morte ſaluet Nautæ dimiſſuri Ionã tũ uerẽtur: & dicũt. Dne nedes ſup nos ſaguinẽ ĩnocẽtẽ. nõne uobis ui
inm' det᷑ nautaꝶ impcatio Pilati eſſe cõfeſſio Qui tradit xpᷣm: & tñ lauat manus ſi uas: & dicit: mũdus ego ſi ua ſa⸗
lur, guine iuſtihuius. ꝗᷓ cõgrue ꝑ ꝑſonã gẽtilẽ fides gẽtiũ Pdicat Micit itaq; lonas ĩ ofone ſua: tolle igit dñe ajam
n meã: qa melior ẽ mihi mors ꝗuita. Dicat hoc rebus dñs ni Ieſi us xps: qa melior eſt mihi mors ꝗᷓ uita: ideſtui/
uẽs unã iudæoꝶ gẽtẽ ſaluare nõ potui: moriar: ut uniuerſus mũdus mea morte ſaluet᷑. Ionã cetus piſcis exce
pit ĩmerſũ: ſed no cotigit deuoratũ. & quẽ malitia hominũ pdidit: beſtia eſuriẽs cuſtodiuit. plenis uiſceribus
rci famẽ patit᷑: & in pᷣdã quã abſorbuit nil ſibi licere mirat᷑. Quis eſtiſte ꝗq ter auidos rictus abſumi põt:? Cibus
* eſt: correptio nõ eſt. Tradit᷑ pditiõis ꝓfũdo: & ſᷣuat᷑ ipius mortis obſeqo. Quis ẽiſte: ꝗ uaſtiſſimos ſinus peri
in, culoꝶ totus ĩgredit᷑: & ſub altitudine cõcluſus ĩmẽſa atq; mortifera: uitali aere paſcit᷑: & dimiſſus ĩ alienã re
Maud rũ naturã ĩ uitæ exiliũ cũ uita pegrinat᷑: & mortis ſupꝑſtes ãnũciat mũdi ſalutẽ Puto ꝙ hicẽ dũs nr̃ Ieſus xp̃s:
Wena quẽ ſæua mors ĩexplebilis belua ĩ eſcã ſuã rapuit: & pᷣdã ſuã captiuã cõtremuit.quẽ etſi terra ſorbuerat cruci/
nilt fixũ: t quẽ nõ ĩuenerat reũ: nõ poterat tenere dãnatũ. ꝗqa culpã non facit pœna: ſed cauſa ꝗᷓſi ſolitũ cibũ ꝑdi
“ tũ in origine mũdi hoĩem deuorauit. ſed magnã eſſe cibi ip̃ius diginitatẽ præfocata cognouit. Atq; ideo diui
igik⸗ nus ſᷣmo cõmemorat: & pcepit piſci: & euomuit Ionã ĩ aridã. pᷣcepit ergo beſtiæ: pᷣcepit morti ſempꝑ eſuriẽti:
eploii⸗ pᷣcepit abyſſis & ĩferno: ut mũdo reſtituãt Saluatorẽ. euomuit aut hocdebemus accipe: ꝙ eximis uiſceribus
lo⸗ ell mortis meretrix uicta morte remeauerit: atq; eã ex imis pcordiis ĩferni ꝑditio exulcerata reddiderit. Videmus
nemni itaq; ĩ ꝓphetæ afflictiõibus aptiſſime pᷣfiguratã pariter & mortẽ & reſurrectionẽ. Quapropter qd ĩpletũ cer
nics nis ĩ fuo: credere nõ cũcteris ĩ dno. Quæ cũita ſint: ꝑſpice hõ ꝗᷓtu ualeas: & ppẽde ꝗd debeas: pſpice ꝗᷓtũ uale
Iu lol as: ut tãdẽ uilis eſſe tibi deſinas: ut uel ꝓ hoc erubeſcẽdis ſubiacere uitiis de igneris:dũ gñoſitatẽ tuã de crea/
ußenn toris ac reparatoris dignitate metiris. Habet cauſas: qbus te ipᷣe cõfũdat: cur ĩdignis dñis uicto corde ſubdar᷑: .
taude cui gloria æterna ꝓmittit᷑: & ſic gemĩo pᷣuilegio: ꝗ dudũ diuinæ imaginis participatiõe fulgebas: efficeris etiã 4
ipun cõmercii nobilitate p̃cioſus. Vnde ꝗᷓ fortis eſſe poſſis cõtra hoſtẽ tuũ: ĩterroga ſtatũ tuũ: qd tibi dus ad debel
uiglo lãdũ ĩ mẽbris tuis mũdi pncipẽ & ſpiritales neqtias ſupandas liberã cõtulit facultatẽ. ac ſi impoſſibile nõ pu
numets txes: ut trãſferri obtineas ĩ angelicas btĩtudines: cũ ĩ hoc ſæculo angelicas deuiceris ptãtes. Noò ergo te degenerẽ
inhnet acdeſpectũ faciat uita: quẽ uel factura ꝓbat illuſtrẽ ptuliſſe uel gra. Sed curſũ fidelis xpi ſãguis ad ſuꝑna fi-
D ducialiter extollat. Nam qui ſe cæleſti pcio uidẽt redẽptos: ad cæleſtia nõ dubitẽt pparato.
hanm ¶ Beati Hieronymi pᷣſbyteri Sermo ad Paulã & Euſtochiũ ac reliqᷓs uirgines de aſſũptiõe glorioſiſſimæ dei
oni genitricis Mariæ ſemp uirginis: in quo poſt pᷣfationẽ qſtionẽ ꝓponẽs:an cũ corpore ſit aſſũpta: & temere de
busa linire nõ audẽs ſſolutã reliqt. geſta ip̃ius poſt aſcẽſũ dni cõtẽplat plurima dicit ad gloriã eiuſdẽ uirginis Ma
ſun riæ: multa de myſterio ĩcamatiõis eloquit᷑: & ad extremũ ad ipſius imitationẽ uirgines exhortat᷑.
ſuogun DOgitis meo Paula & Euſtochiũ ĩmo charitas chriſti me cõpellit: qui uobis dudũ tractatibus loq cõ/
niiar⸗ ſueuerã: ut nouo loquendi genere: ſanctis quæ uobiſcũ degunt uirginibus latino utens elo quio:ex/
rclli/ Portationis gratia ſermonẽ faciã de aſſumptione beatæ & glorioſæ ſemꝑ uirginis Mariæ: more eoꝶ
sfan qui declamatorie in eccleſiis ſolet loqui ad populũ: quod utiq; genus docendi necdũ attigeram. Sed quia ne
ahe gare nequeo: quicqd iniũgitis: nimia ueſtra deuinctus dilectiõe: experiar quæ hortamini affectu infantium
ino more balbutiẽtiũ: qui quæcũq; audierint: fari geſtiunt: cum necdum poſſint ad plenũ uerba formare.maxi/
rupt me quia propter ſimpliciores quaſqʒ id me depromere cõpellitis: ut habeat ſãctů collegiũ ueſtrũ ſermone la .
mie tino quibus ſe occupẽt laudibus eadem die: quibuſi ue diuinis uacẽt lectionibus. pᷣſertim cum & eadẽ in mul
mn tis feſtiuitatibus multorũ ſctõrũ patrũ ſtudia miro cuderint eloquio: quæ de hac quidẽ uberius ubiq; in ſcri
pturis diuinis pᷣdicata legunt . Quid eni aliud ſonãt euãgelia: niſi dum naſcentẽ ex Maria uirgine: & oĩa eius
it incremẽta: quouſq; fuitin mũdo? dũtaxat diuinis efferut pconiis, Porto ab exordio ſancti euãgelii Gabrielẽ

xxxviii.

archãgelũ colloquẽtẽ Mariæ didiciſtis: & deinceps reliqua oĩa plenius legiſtis. Ad pſe epe quoq; o Paula te te⸗

ſte nato puero ĩter crepũdia noui partus: & ꝗrelas neſcii ploratus: ꝓfeſcẽninis gloria ĩ excelſis deo: & in terra

pax hoĩbus bonæ uolũtatis:multitudinẽ angeloꝶ cãtãtiũ audiuiſti: & radiãtẽ ſtella uidiſti . Paſto ribus inſu/
per euãgelizãtibus credidiſti. Magos pᷣterea tria deferẽ tes munera in uiſiõe beatis oculis coſ pexiſti. Ipſa eadẽ
munera bene ĩtelligẽdo uotis oĩbus fide deo obtuliſti. Nã & cũ eiſdẽ magis deũ pueꝶ in pᷣſepio adoraſti. Sed
forte cõqueſta me delatorẽ: ꝙ te ꝓdideri clamabis. Ad qd ego ſi cælatũ eſſe uolebas teſte cõſciẽtia: mihi narra
re ante pᷣſepiũ ubi plurimũ lachrymata es: no debueras c ut uet fatear:xp̃i pᷣconia:etiã ſi uoluero adiuratus:
neq; tuas laudes oĩno tacere queo.Iccirco cui te ĩ terrogẽt filiæ: quas lacte nutris: tu ea melius reſ. erabis: quæ
neſcio ſi per ſpeciẽ aliquã: certe aũt in ſpũ uidiſti. Vnde uos o filiæ pulſate matrẽ pᷣcibus:pulſate ad oſtiũ in/

uitãtis amici: ſi quomõ tãdẽ uohis aperiant᷑ quæ reſerata ſunt matri. Verũtamẽ de his ꝗd plura dicãoĩa Sal

uatoris geſta & beatæ Mariæ obſequia: necnõ actus uitæ ex euangelio didiciſtis. Et nũc quid ſupeſt: ut ab ali
quo doctorũ requiratis?de aſſũp tiõe eiuſdẽ tamẽ beatæ dei genitricis: ſemꝑq; uirginis Mariæ: qualiter aſſũ-
pta eſt:qa ueſtra id depoſcit oratio:pᷣſẽtia abſẽs ſcribere uobis curaui: quæ abſẽtia præſẽs: ut habeat ſactũ col
legiũ ueſtrũ in die tãtæ ſolẽnitatis munus latini ſᷣmonis: ĩ quo diſcat tenera ĩfantia lactis experiri dulcedinẽ:
& de exiguis eximia cogitare qualiter fauẽte deo ꝑ ſingulos ãnos tota hæc dies expẽdat᷑ in laudẽ: & cũ gaudio
celebret: ne forte ſi uenerit ueſtris in manibus illud apocryphũ de trãſitu eiuſdẽ uirginis: dubia ꝓ certis reci/
piatis: qd multi latinoꝶ pietatis amore ſtudio legẽdi carius amplectunt᷑: pᷣſertĩ cũ ex his nihil aliud experiri

poſſit ꝓ certo: niſi ꝙ hodierna die glorioſa migrauit a corpore. Monſtrat aũt ſepulchrũ eius cernentibus no

bis uſq; ad p̃ſens in uallis Ioſaphat medio: quæ uallis eſt ĩter mõtẽ Syon & montẽ oliueti poſita. quã & tuo

Paula oculis aſpexiſti: ubi in eius honore fabricata eſt eccleſia miro lapide tabulata: ĩ qua ſepulta fuiſſe: ut ſci

re poteſtis ab oĩbus ibidẽ pᷣdicat᷑ ſed nuc uacuũ eſſe manſoleũ cernẽtibus oſtendit᷑.hæc iceirco dixeri:qa mul

ti noſtroꝶ dubitãt: utrũ aſſũpta fuerit ſimul cũ corpore: an abierit relicto corpore. Quomõ aũt uel quo tem

pore aut a ꝗbus pſonis ſanctiſſimũ corpus eius inde ablatũ fuerit: uel ubi trãſpoſitũ: utrũ ne reſurrexerit ne

ſcit᷑: ꝗᷓuis nõnulli aſtruere uelint eã iã reſuſcitatã: & beata cũ xpo ĩmortalitate in cæleſtibus ueſtiri. Quod &
de beato Ioãne euãgeliſta eius miniſtro: cui uirgini a xpo uirgo cõmiſſaeſt: plurimi aſſeuerãt: ꝗa ĩ ſepulchro
eius: ut fert᷑: nõ niſi mãna inuenit᷑: qd & ſcaturire cernit᷑. Verũtamẽ qd hoꝶ uerius cẽſeat᷑ambigimus. Meli-
us tamẽ deo totũ: cui nihil ĩpoſſibile eſt: cõmittimus: ꝗᷓ ut aliqd temere definire uelimus auctoritate noſtra:
qdnõ ꝓbemus: ſicuti & de iis quos cũ dño teſte euãgelio reſutrexiſſe credimus. Sed utrũ redierit in puluerẽ
terræ certũ nõ habemus: niſi ꝙ legimus: ꝗa multa corpora ſãctoꝶ: ꝗ dormierãt ſurrexerũt: ac uenerũt in ſan/

ctã ciuitatẽ ſcilicet hieruſalẽ: & apparuerut multis. de ꝗqbus ꝓfecto nõnulli doctoꝶ ſenſerũt etiã: & ĩ ſuis reli

querũt ſcriptis: ꝙ iã in illis ppetua ſit cõpleta reſurrectio. Fatent᷑ enĩ ꝙ ueni teſtes nõ eſſẽt: niſi & uera eorum

eſſet reſurrectio. Vnde & btus Petrus dixiſſe legit᷑: cũ de Dauid loꝗᷓret᷑ in teſtimoniũ. Et ſepulchrũ inꝗteius

apud uos eſt:ꝗᷓſi nõ ſit auſus dicere: ꝙ ipᷣe aut corpus eius apud nos eſt: ſed tm ſepulchrũ: quo cõditus fuerat
hinc aiũt reſurrexiſſe & eũ cũ cæteris ſanctis: & ideo uacuũ remanſiſſe mauſoleũ: ut nũc beatæ Mariæ cernit᷑:
qd ſane factũ & de aliis ꝗbuſlibet locis firmare conant᷑: ꝙ hi iam cũ xpo regnẽt reſuſcitati ĩ æterna ſocietate.
Quod ꝗa deo nihil ẽ ĩpoſſibile: nec nos de btã Maria uirgĩe factũ abnuimus. ꝗᷓꝗᷓ ꝓpter cautelã ſalua fide pio
magis deſiderio opinari oporteat: ꝗᷓ ĩcõſulte definiri: qd ſine piculo neſcit᷑. Vnde de his:ex ꝗbus certi ſumus
tãtiſꝑ loqᷓmur ad exhortationẽ ueſtrã ꝗᷓlicũq; ᷣmone:ad ædiſicationẽ & laudẽ nomiĩs dei:ut & religio conſer
uet᷑ ꝓ famulatu: & deuotio augeat᷑ ꝓ affectu: qm hæcẽ uirgo quæ ſola ĩteremit uniuerſã hæreticã prauitatẽ:

ſola ſit poſt deũ quæ nos cõfirmet ĩ oĩ ueritate: ſuiſq; cõmẽdet meritis:& pᷣcibus auxiliet᷑: ut & ipᷣi digni inue

niamur ĩ eius laudibus. Quod ſi ꝗrit᷑ poſt aſcẽſionẽ dñi ꝗd egerit: unũ ꝓ certo ẽ: qa uirgo ſãcta corpore ac mẽ
te pmãſit. quã ſane angelus Gabriel: ac ſi cxleſtis paranymphus ĩtactã cuſtodiuit. Et Ioãnes apoſtolus atq;
euãgeliſta: cui xp̃s eã de cruce cõmiſit: uirgo uirginẽ ſeruauit: ſuiſq; ei deſeruiuit obſeqis.nõ ꝙ eximius ille ſã
ctorũchorus apoſtoloꝶ deſeruerit eã: Inter quos poſt reſurrectionẽ ĩtrãs & exiẽs familiarius cõtulit de xpiin

camatiõe: tãto ſiqdẽ uerius: qᷓto ab initio plenius ꝑ ſpiritũ ſãctũ cũcta didicerat: & pſpexerat oculis uniuerſa
licet & apoſtoli ꝑ eũdẽ ſpiritũ ſãctũ oĩa cognouerĩt: & ĩ oẽm edocti puenerit ueritatẽ. Quã ſane beatã uirgi/

nẽ: & ſi oẽs uenerati ſunt diſcipuli:eiq; famulabant affectu dilectiõis: Ioãnes tũ amplius ac ſpecialius uſq; in
finẽ uitæ: ꝗ ſibi cõmiſſã accepit in ſuã qᷓſi matrẽ filius: cui benignus magiſter de cruce: Mulier inquit ec fili
us tuus.Ad diſcipulũ aũt: Ecce mater tua: ut uirgo uirgini cohæreret: & deſeruiret officioſiſſime cura adopti/
onis. Nõ enĩ pudiciſſima uirginitas alicui diſcipuloꝶ rectius: ꝗᷓ uirgini cõmẽdat᷑: ut eſſet ad inuicẽ grata ſoci

etas: & floridus aſpectus: necnõ & uenuſtus cõuerſãdi uernãs alternati pudicitiarũ ſplẽdore decoratus. Vna
ſiquidẽ uirtus uirginitatis in ambobus: ſed altera ꝓportio in Maria. altera qdẽ:ꝗqa fœcũdior: ſed ipſa. Ipa ue

ro:ſed altera: qa etſi ipᷣa eadẽq; ĩcorruptio:tñ fœcuditas ĩtegritatis lõge glorioſior ꝗᷓ uirginitatis. Iccirco & fœ

cũditas ĩ illa tota deifica eſt:& uirginitas. Alioqn nuſꝗᷓ ſm naturã naſcendi uirginitas: ubi fœcũditas pdicat᷑:

neq; fœcuũditas mubi uirginitas ĩtegra cõſeruat᷑. Ideoq; totũ ſupexcellũt de illa quæ dicunt᷑: qa ſũt diuina atq;
ineffabilia. Vnde uirginitas & fœcũditas ꝓlis ſupueniẽs nouitas ẽ: ꝗqᷓ humanũ cernat᷑ excarne qd naſcit᷑. ue

rũtamẽ & ſi magnificẽtior multũ uirginitas in Maria ꝓpter græ excellẽtiã: una tamẽ integritas carnis: & una

ittus.

Gnidi
alegt
Aillaca
günobue
falter
ymiven
Thommas
ſeuetüe
busing
ißk
bucrl
aahl
Einea
lelu:un
Nlateiq
do
uneter
latui
Obiuna
Ctonni
bhi
logau
en
dorber
regui
gnst
Notat
deſo
tide⸗
alaus
cute
lllime
lüten
gem
lni.
mi
Cen
luerr
uat
d⸗
Unen
wad
ucn
in
don
li
won
Geu⸗
Ut
grn
ſati
tat:
it ge

eate

l tete⸗
ein tern
usinl⸗
blier⸗
liSe
hi arn
lunn
18: ue
oltiün,
ztabal
iterali⸗
ſictüc
leedn
üiguuce
ettistea/
depent
hum
uio
leuthi
igtnll
Jlotn
terntne
Qode
polcw
1s Mdln
enoltn
puluei⸗
tinſan⸗
ſusteli
eotum
gteius
kuerat
cetnit:
Cierate,
aepio⸗
nſunas
vanle
auitite
guinne
oreaeme
olosangh
iusdeli
uniueni
ti uig
un
itecce
aalce
gan ſoa
s V
Hian.
irwdee
5 r
inaatc⸗
aer. le
Aum

=

uirtus: quæ ad inuicẽ tanꝗᷓ cognata ſociant᷑. hinc quoq; Ioãnes: qcquid eſtꝙ Maria genuit euãgelizãdo ſuo
cõmẽdat eloquio. Verbũ inqt in pᷣncipio erat: & uerbũ erat apud deũ: & deus erat uerbũ. Ipſũdeuũ igenuit bea
ta & glorioſa uirgo Maria ex ſe carnẽ factũ. Iccirco & uirginitas lõge ſacratior: & fœcũditas:ut ita dicã multo

ĩeffabilior:ꝗᷓ ſuo potuerit ille explicare eloqo. Verũtn quantũ uirginitas cognatior uirginitati: tãto btũs euã

geliſta cæteris excellẽtior: & uicinior uerbo. Ideo ꝗcquid eſt qd uirgo genuit: totũ ꝓut potuit hõ ꝑ ſpiritũ ſã/
ctũ nobis reſerauit manifeſtius: & docuit. Cæterũ ad exẽplũ humanæ uitæ cõuerſatio eius poſt aſcẽſionẽ xpᷣi
gñaliter cũ apoſtolis fuit: quouſq; diſpgunt᷑: ſicut Lucas meminit dicẽs: ꝙ regreſſi ꝗdẽ a mõte oliueti hieroſo
Iymã uenerũt: & aſcẽderũt in cœnaculũ ubi manebãt Petrus & Ioannes: & Iacobus & Andreas: Philippus &
Thomas:Bartholomeus & Matthæus: Iacobus alphei: & Simon ⁊elotes:& Iudas Iacobi: hi oẽs inꝗt erãtꝑ/
ſeuerãtes unanimiter ĩ or̃one cũ mulieribus & Maria matre Ieſu: & fratribus eius.Ecce Ieſu aſcẽdente cũ qui
bus uirgo uacat in ſchola uirtutũ: & meditat᷑ in lege mãdatorũ deiiut & ipᷣa ſit forma diſciplinæ xpᷣi:& exem/
plũ pfectionis uirginibus. Cõ uerſat᷑ autẽ cũ teſtibus ſãctæ reſurrectiõis & ipſa teſtis. Cõuerſat cum ſenatori
bus cæli intra curiã paradiſi ſub ſpũs ſãcti diſciplina & magiſterio totius diuinæ maieſtatis. Inuenit᷑ pᷣma be
ata Maria inter pᷣmas ſũmi regis cohortes: quorũ uita iam nõ erat de terris: in ꝗbus xp̃s pᷣliabat᷑: ſ ed de cælis.
Hinc aſcẽdiſſe legunt᷑ in cœnaculũ: in quo paſcha digniſſime celebrat᷑. Ibi quippe manebãt cũ Maria matre
lIeſu: unanimiter aſpirati ĩ charitate: pſeuerãtes ĩ oratione: donec induerent᷑ uirtute ex alto. Cœperãt enĩ iam
orare:qui dudũ cũ dno cõuerſãtes uirtutibus & miraculis paſcebant᷑. Et bene pſeuerãtes in or̃one:nihil hæſi
tãtes:idonec acciperẽt munera ſpũs ſãcti: quæ poſcebãt. Quos & uoso filiæ imitamini: quæ in ſchola xp̃i per
manere uouiſtis: pſeuerate ĩ orationibus unanimiter uiuẽtes: donec intrare poſſitis gaudia æternæ uitæ: quo
beata uirgo fœliciter hodie ĩtroiuit: alternãtibus hymnidicis angelorũ choris: ĩtra paſcua æternæ uiriditatis:
ubi una ſocietas ciuiũ ſupnorum: ubi dulcis ſolẽnitas angeloꝶ ubi poſt labores & erũnas fœlix & ſuauis refe
ctio animaꝶ. Hodie glorioſa nãq; ſemꝑ uirgo Maria cælos aſcẽdit. Rogo gaudete qa ut ita fatear:ineffabili/
ter ſublimata cũ xpᷣo regnat in æternũ. Regina mũdi hodie de terris & de pᷣſenti ſæculo nequã eripit᷑. Iterũ di
co gaudete:qa ſecura de ſua ĩmarceſſibili gloria ad cæli iã puenit palatiũ. Exultate inquã: & gaudete: & letet
oĩs orbis.quia hodie nobis oĩbus eius ĩterueniẽtibus meritis: ſalus aucta eſt. VYobis quoq; diligẽtibus eã:ho/⸗
nor & uirtus una cũ reliquis ſacris uirginibus amplior pᷣſtat᷑ & gratia. Iccirco dilectiſſimæ lætamini & lauda/
te:quia ſi deũ ore ꝓphetico in ſãctis ſuis laudare iubemur: multo magis in hac cælebritate beatæ Mariæ uir/
ginis matris eius oportet cũ hymnis & cãticis diligẽtius extollere: & dignis deo iubilare pᷣconiis: ac myſticis ho

norare muneribus. Nulli enĩ dubiũ quin totũ ad gloriã laudis eius ptineat: quicquid digne genitrici ſuæ im/
penſũ fuerit:atq; ſolẽniter attributũ: ex quo timeo ſatis:& ualde ptimeſco:dũ ueſtris cupio parere ꝓfectibus
ne forte ſicut ĩprobus: ita & indignus laudator ĩueniar: ꝓfecto cũ nec ſanctitas uel facũdia ſuppeditet: ut bea
tã & glorioſã uirginẽ Mariã digne laudare queã: qmut uerũ fatear: quicqꝗd humanis dici põt uerbis: minus E
a laude cæli: qa diuinis eſt & angelicis excellẽtius pdicata & laudata pconiis. A ꝓphetis qdẽ pᷣnũciata:a priar/
chis figuris & enigmatibus pᷣſignata: ab euãgeliſtis exhibita & mõſtrata: Ab angelo uenerabiliter: atq; officio
ſiſſime ſalutata. Præterea qualis & quanta eſſet: ab eodẽ diuinitus declarat᷑: cũ dicit᷑: aue Maria gratia plena
dũñs tecũ: bũdicta tu in mulieribus. Talibus nãq; decebat uirginẽ Mariã oppignerari muneribus: ut eſſet gf̃a
plena: quæ dedit cælis gloriã: terris dñi pacẽ: quæ refudit fidẽ gentibus: finẽ uitiis: uitæ ordinẽ: moribus diſci
plinã. Et bene angelus ad uirginẽ Mariã mittit᷑: ꝗa ſemp eſt angelis cognata uirginitas. Profecto ĩ carne pᷣter
carnẽ uiuere nõ terrena uita eſt: ſed cæleſtis. Vnde ĩ carne angelicã gloriã acqꝗrere: maius eſt meritũ:ꝗᷓ habere.
eſſe enĩ angelũ fœlicitatis eſt: eſſe uero uirginẽ uirtutis: dũ hoc obtinere uiribus nitit᷑ cũ gratia:qd habet ãge/
lIus ex natura. Vtrũq; tamẽ & eſſe uirginẽ & angelu diuini muneris eſt officiũ:nõ humanũ.Aue inqꝗt gra ple/
na. & bene plena: qa cæteris ꝑ partes præſtat᷑: Mariæ uero ſimul ſe tota ĩfudit plenitudo græ. hoc quippe eſt:
qd Dauid canit: deſcẽdet ſicut pluuia in uellus Vellus itaq; cũ ſit de corpore:neſcit corporis paſſionẽ. Sic &
uirginitas cũ ſit in carne: neſcit uitia carnis. Cæleſtis plane imber ĩ uirgineũ uellus placido ſe effudit elapſu: &

tota diuinitatis unda ſe cõtulit in carne: quãdo uerbũ caro factũ eſt. Ac deinde p crucis patibulũ exp reſſũ ter

ris oĩbus pluuiã ſalutis effudit: & ſtillicidia gratiæ humanis pᷣſtitit mẽtibus. Dominus tecũ inqt: mira res: &

iam cũ uirgine erat: qui ad uirginẽ mittebat angelũ: & pceſſit nũciũ ſuũdeus. ſed adeo non receſſit: nec teneri

potuit locis: qui oĩbus habet in locis: & totus ubiq; eſt: ſine quo nihil totũ. ergo uerbũ patris nunꝗᷓ a pre diſce

dẽs: homo ꝓprie fieri dignatus eſt ſecreto ſuo myſterio qd ipſe nouit:qui qm totũ ſuſcepit: qd eſt hominis
homo totus eſt. & totũ accipiẽs qd dei eſt: oĩno aliud ꝗᷓ deus: qui natus eſtex Maria:eſſe non potuit. Scit eni
deus oĩa: & põt. Propterea qa ita eſt: ſciuit ſe: ac potuit in utero uirginis ſine ſui corruptiõe miſceri:atq;ʒ uniri:
utunus eſſet xp̃s deus & hõ: una pſona: unaq; ſubſtãtia. Ob qd dei genitrix electa: & pᷣelecta iure ab angelo
gratia ſalutat᷑: & prædicat plena: uere plena: per quã largo ſacti ſpũs imbre: ſupfuſa eſt oĩs creatura. Et ideo
ſatis eam deuotiſſime primũ angelus ueneratur: & ſalutat. MNirat itaq; & ipſe qualis aut quanta ſit quã ſalu
tat: nõ eni ſimplex fateor: uel cõlueta fuit iſta ſalutatio: ſed omni admiratiõe digna. Siqdem ueneratiõis fu-
it delatio. Oblatio muneris famulatus obſequii: qꝗa etſi in ſãctis patribus & ꝓphetis gra fuiſſe credit᷑: non ti
eatenus plena. In Mariã uero totius græ: quæ inchriſto eſt: plenitudo uenit: ꝗᷓ aliter. Et ideo inqꝗt bndicta
.xxxix.

tu inter mulieres: ideſt plus benedicta qᷓ oẽs mulieres. Ac per hoc quicquid maledictiõis infuſũ eſt per Euam
totũ abſtulit bãdictio Mariæ. inſupꝑ gratiã refudit xp̃s ortus: quã non habuit pᷣus oĩs mũdus. Igitur qd na/
tura nõ habuit: uſus neſciuit: ignorauit ratio: mẽs nõ capit humana: pauet cælu: ſtupet terra: creatura oĩs eti
am cæleſtis mirat᷑: hoc totũ eſt qd per gabrielẽ Mariæ diuinitus nũciat᷑: & ꝑ xpᷣm adiplet᷑. Qua de cauſa de ta
li tãtaq; loq me indignũ fateor: ſed & puto ꝙ nemo ſit: qui p̃ᷣſumat:niſi qui ꝗᷓta ſint quæ pandunt᷑: penitus
ignorat. Tamẽ ſi ad hæc nemo idoneus ĩuenit᷑: uotis oĩbus ceſſare non debet etiã glibet peccator a laudibus:
quãuis explere nõ queat: qd ſẽtit᷑. Vnde ſᷣmo diuinus cũ de peccatore ageret ĩ pſalmis: ſacrificiũ inꝗt laudis
honoriſicabit me: & illic iter ẽ: quo oſtẽdã illi ſalutare dei: ac ſi patẽter dicat: illiciter ẽ laudis ad æternã laudẽ
ſine fine mãſurã: ſed nemo apphẽdet illud: niſi ego pᷣmõſtrauero. Propterea chariſſimæ qa iter ſalutis nræ ĩ
laudibus ẽ ſaluatoris:hortor uos:& cõmoneo ĩ hac ſacra ſolẽnitate genitricis dei Mariæ: nolite ceſſare a laudi
bus. Quod ſi uirgo es: gaude quia meruiſti eſſe & tu: qd laudas. tantũ cura ut ſis: quæ digne laudare poſſis.
Quod ſi cõtinẽs & caſta:uenerare & lauda:qa nõ aliũde cõſtat ut poſſis eſſe caſta: ꝗᷓ ex gratia xp̃i:quæ fuit ple
niſſime in Maria: quã laudas. Quod ſi cõiugata certe aut peccatrix: nihilominus cõfitere & lauda: qm ĩde mi
ſericordia oĩbus ꝓfluxit & gratia: ut laudẽt. Et quauis nõ ſit ſpecioſa laus ĩ ore peccatoris: noli ceſſare: qa in/
de tibi ꝓmittituenia: unde & oĩbus ut laudes. Alioꝗn niſi iuxta modulũ ĩgenii nñ laudare in ſãctis ſuis ſtu/
deamus: quomõ eũ ᷣm ꝙ canimus: iuxta multitudinẽ magnitudinis eius laudare poterimus: Oĩno quippe
pᷣtermittẽdũ nõ eſt:qd ĩpleturi ſumus dualoce⸗ m ꝙ dicit᷑: beati q habitãt ĩ domo tua dñe: in ſæcula ſæcu/
lorũ laudabũt te. Interdũ uero ꝗa ĩmenſus ẽ:qd uoce nõ poſſumus:nec facũdia ualemus: exequamur uotis:
& medullis cordis: qa magnus & bonus atq; ĩmẽſus: tãtus ac talis: quãtũ ac qualẽ ip̃e nouit: ore ac ſpiritu cõ
fiteamur ad iuſticiã & ſalutẽ. Hinc rogo oẽs pariter feſtiuitatẽ glorioſæ ſempꝑ uirginis Mariæ deuotiſſime ce
lebremus: qa hæc ẽ dies pᷣclara: in ꝗᷓ meruit exaltari ſupchoros angeloꝶ: & puenire ultra ꝗᷓ nræ humanitatis ẽ
natura. Vbi nõ ſubſtãtia tollit᷑: ſed gloriæx magnitudo mõſtrat᷑: cũ eleuatur in dexterã patris: ubi xp̃s ꝓ nobis
introiuit põtifex factus in æternũ ad cæli palatiũ. Hæc eſt inꝗᷓ dies: in qua uſq; ad throni celſitudinẽ inteme-
