huti
le⸗

V⸗

nnnmnmmmmmnm

ſus Apᷣs heri & hodie ipſe: & in ſempiternũ. Ego arbitror ex hoc loco & exepiſtola: quæ noĩe Petri apoſtoli ſcri
bitur mille annos ꝓ una die ſolitos appellari. ut ſcilicet qa mũdus in ſexdiebus fabricatus eſt. ſex milibus ãno

rũ tãtũ credat᷑ ſubſiſtere: & poſtea uenire ſeptenariũ numeꝶ & octonariũ: in quo uerus exercet᷑ ſabbatiſmus:

& circũciſionis puritas reddit᷑. Vñ & octo beatitudinibus bonoꝶ opeꝶ præmia ꝓmittunt. Scribit aũt Petrus
hocmõ. Vnũ hoc uos nõ prætereat dilectiſſimi: qa una dies apud deũ ꝗᷓſi mille ãni: & mille anni ꝗᷓſi unus dies.
Nõ morat᷑ dns in promiſſo: ut qdã morari exiſtimãt. Percutiẽte te eos: ſõniũ erũt mane.q̃ſi herba trãſiẽs mane
Hloruit & abiit. ad ueſperã cõteret᷑: atq; ſiccabit᷑. Lxx.quæ pro nihilo hñtur: eoꝶ anni erũt.mane ſicut herba trã
ſeat: mane floreat & traſeat: ueſpere decidat: induret: & areſcat. Iuxta hebraicũ hic ſenſus multũ cõuerſiõi con
tulit & ſaluti: ꝙ oĩs uita mortaliũ qᷓſi ſomniũ: ita ueloci morte cõtracta eſt: quæ in ſimilitudine floꝶ atq; fœ
ni in eodẽ pene tpe ſiccat᷑ atq; depit. Percutiẽte te inqt eos ideſt hoĩes: & illo pmone cõpleto: ſtulte hac nocte re
petẽt aiam tuã ate.quæ aut præparaſti cuius erũt? Oĩs humanacõditio ſõnio cõparabit᷑. Sicut enĩ mane ui/
rens herba & ſuis floribus uernãs delectat oculos cõtemplantiũ: paulatĩq; marceſcẽs amittit pulchritudinẽ
& in fœnũ qd cõterẽdũ eſt uertit᷑: ita oĩs ſpecies hoĩum uernat in paruulis:floret in iuuenibus: uiger in pfectæ
ætatis uiris. & repẽte cũ neſcit: ĩcaneſcit caput:rugat᷑ facies:cutis prius extẽta cõtrahit᷑. & extremo fine qd hic
dicit᷑ ueſpe ideſt ſenectute uix moueri põt:ita ut nõ cognoſcat ꝗs prior fuerit: ſed penein aliũ cõmuter᷑. Quid
loꝗmur de infãtiæ tpibus uſq; ad extremã & decrepitã ſenectutẽ: cũ hoc & langor faciat & inediæ mœror:&
uultus prius pulcherrimus fœminaꝶ ad tãtã trãſeat fœditatẽ: utamor ĩ odiacõmutet᷑? Sup haccõditiõe mor
taliũ & Eſaias loquit᷑. Oĩs caro fœnu: & oĩs gloria eius ꝗᷓſi flos fœni. fœni aũt flos decidit. Iuxta. lxx. quoq; ſi

militer explicanduũ ẽ. Oẽ qd in ſæculo longũ uidet᷑: apud te deus breue eſt. Dies enĩ & anni ꝗbus humana ui/

ta cõtracta eſt:ſi cõparent᷑ æternitatireputabunt᷑ ꝓ nihilo. Sicut enĩ herba mane creuit:floruitq;: & ſiccat᷑: ad
ueſperãq; indureſcit & deperit:ita erit oĩs hoĩum pulchritudo. Cõſũpti enĩ ſumus in furore tuo: & in indigna
tione tua cõturbati ſumus. Lxx. qa defecimus in ira tua: & in furore tuo turbati ſumus. Symmachus & Aqla
trãſtulerũt: accelerauimus. Breuitatẽ aũt uitæ ſignificat humanæ. Quodq; ĩtulit ĩ ira tua & in furore tuo:ſen
tentiæ dei oſtẽdit pſeuerantiã: cui oẽs hoĩes ſubiacemus:illi uidelicet Terra es: & in terrã ibis. Pulchre aũt non
ut in. Lxx. habet᷑: turbati ſumus:ſed iuxta hebraicũ accelerauimus dicit᷑ ut ꝗᷓuis ætas hoĩum lõga uideat᷑: tn
cõparatiõe æternitatis breuis ſit. quod illuſtris poeta teſtat᷑ dicẽs.
Sed fugit interea:fugit irreparabile tempus. Etiterum.
Rhebe diu res ſi qua diu mortalibus ulla eſt. Viximus.
Poſuiſti iniqtates nras ĩ cõſpectu tuo:ſæculũ nr̃m ĩ illuminatiõe uultus tui:ubi nos iuxta Hebraicũ & Sym/
machũ poſuimus: negligẽtias nras.ꝓ quo.Lxx.ſæculũ trãſtulerũt.i hebraico ſcriptũ eſt alomeni:qd ꝗnta edi
tio interpᷣtat ρορρπιοι nos i linguã nf̃am uertere poſſumus errores ſiue ignorãtias. Vn dixit & in alio lo
co:Delicta iuuẽtutis meæ & ignorãtias meas ne memieris. Et iteg: Delicta ꝗs ĩtelligit? Et ab occultis meis mũ
da me dne:& ab alienis parce ſeruo tuo.Aliena nobis ſũt uitia: quæ ſæpe uolũtate:ĩterdũ ignorãtia & errore cõ
mittimus: & tñcũ nõ ſit uolũtas in crimine:error in culpaeſt. Miror aũtcur. Lxx. uoluerint pro alomeni: ideſt
negligẽtiis & erroribus ſiue ignoratiõibus ſæculũ dicere: niſi forte ꝙ in ſæculo & in uitæ huius tpe uitia cõmu/
tant᷑.quodq;ʒ ĩtulit in illumĩatiõe ſiue in luce uultus tui:hũc habet ſenſũ. Nihil te nr̃oꝶ latuit pctõꝶ. ſecreta
quoqʒ; nr̃a tuus oculus ĩſpexit:iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Tenebræ no abſcõdent a te ſcrutãs corda & renes de/
us. Et iteꝶ: Sicut tenebræ eius: ita & lumẽeius. Hõ enĩ uidet in facie:deus in corde. Oẽs enĩ dies nr̃i trãſierũt:&
in furore tuo cõſumimur:nr̃o qᷓſi kmone loquẽs. Lxx. Quoniã oẽs dies nri defecerũt: & in ira tua defecimus.
Anni nii ſicut aranea meditati ſũt breuitatẽ humanæ uitæ:quæ ſnĩæ dei hucuſqʒ ſubiecta eſt: & in pori uerſi/
culo ſõnio cõparauit dicẽs: Percutiẽte te eos ſõniũ erũt:nũc ᷣmõi loq̃ntiũ cõparat:ut quõ ſᷣmo qui in ore uerſa
tur:dũ pfert᷑ ſtercipit᷑: & eẽ deſiſtit: ſic & oĩs aĩa nra ptrãſeat atq; deſiſtat.& hocĩ ira & in furore dei:cui merito
ſubiacemus: uiuẽte ĩ nobis ut ſupra diximus ſnĩa lei Qux ſit aũt ira & furor dei crebrius dixmus: nõ ꝙ ulciſ
cat᷑ iratus: ſed ꝙ patientibus pœnas iratus eſſe uideat᷑. Quod enim in nos ex pturbatione deſcẽdit: in illo ex iu/
dicio & ex ueritate:eſt pro ſermone loquẽtis. Lxx. meditationẽ animæ trãſtulerũt. Quomõ enĩ loquentis ſer-
mo præteruolat: ita & opus araneæ incaſſum texitur. De quo ſuper perſona hæreticoꝶ in Eſaia ſcriptum eſt.
Telam araneæ texunt:quæ parua & leuia põt capere animalia: ut muſcas: culices: & cætera huiuſmodi. a for/
tioribus autem rumpit᷑: inſtar leuiũ in eccleſia ſimpliciũq;: qui eoꝶ decipiunt erroribus:cum uiros in fidei ue
ritate robuſtos nõ ualeãt obtinere. Dies annoꝶ nr̃oꝶ ĩ ipſis. lxx. ãni. Si aũt ĩ potẽtatibus. Ixx. anni & ampli/
us eoꝶ labor & dolor: pro eo ꝙ nos poſuimus in ipſis: & in hebraico haber᷑ Baliẽ: Symmachus ſignificãtius trã
ſtulit: aiſaoharoy qdᷓ magis ad ſenſũ ꝗᷓ ad uerbũ trãſſferre poſſumus uniuerſi. Quicqd igit uiuimus: & in quo
delectabilis eſt uita mortaliu. lxx. annoꝶ ſpatio cõprehẽdit᷑. Sin aũt multũ ut interpᷣtatus eſt Symmachus:cõ
tra opinionẽ. xx. ſũt anni: ꝗcquid ſupra fuerit: morbis & infirmitate traſigit᷑: quæ eſt ſocia ſenectutis: caligãti
bus oculis:dolẽtibus uel cadentibus prius duriſſimis dẽtibus. qd plenius huins ſermo in eccleſiaſte deſcribit
qn ueniẽt dies malitiæ: & in ꝗqbus dicemus:nò eſt nobis uolũtas:qu obſcurabit᷑ ſol & luna & ſtellæ: & couertẽ
tur nubes poſt pluuiã. In die qua mouebunt᷑ cuſtodes domus: & ſu buertent᷑ uiri uirtutes. ceſſ abütq; uolẽtes
qa paucæ factæ ſũt: & obſcurabunt᷑ quæ uidẽt in foraminibus: claudent ianuæ in foro: in ĩfirmitate uocis mo
A ii. .ii.

lætis: & exutgẽt ad uocẽ eius: ut humilient᷑ oẽs filiæ cantici: & qdẽ abalto aſpicient: & pauores in uia: & florebit
amygdalũ: & ĩcraſſabit᷑: & ſcĩdet᷑ capparis: qm abibit hõ ĩ domo æternitatis ſuæ: & gyrabũt ĩ foro q plãgũt:quo
aduſq; nõ pulſet᷑ funiculus argen ti: & cõterat ornamẽtũ auri: & cõfrigat hydria ad fotẽ: & ĩpediat᷑ rota in lacu
& cõuertat᷑ puluis in terrã ſicut fuit: & ſpũs reuertat ad eũ qui dedit eũ. Vanitas uanitatum dicit eccleſiaſtes &

uniuerſa uanitas. Quæ oĩa humanæ uitæ: & maxime ſenectutis miſe erias cõprehẽdũt: & quẽ ſẽſũ hẽant ĩ ſuo

loco diſſeruimus. Sũt quiiſtũ locũ allegorice ĩterpretãtes ad ſabbati circũciſtõiſq; myſteriũ referunt. ꝙ primũ
reqeſcamus in lege: & poſtea ueræ circũciſionis in euãgelio ſacr̃a nos teneã t: admonẽtes & illud. Da partẽ ſep/

tẽ:& ad partẽ octo:&. lxx.milia atq; octogĩta milia hoĩum multitudinis: a ꝗbus tẽplũ ſ ub Salomõe cõſtructu
eſt. Sed qd hoc ad præſẽtẽ locũ: cui ſufſicit ſimplex & pura explanatio: quæ nõ doctrĩæ gloria in multiplicatio
ne ſermonũ:ſed legẽtis debet ĩtelligẽtiã querere- Quoniã trãſiuimus cito & uolauimus. Lxx. qm uenit maſue
tudo ſup nos & corripiemur. Pro quo in græco ſcnptũ eſt ααπ½ισπαεοοα quod uerb ambiguũ eſt: & tam
correptionẽ ꝗᷓ eruditionẽ doctrinãq; ſignificat. Quẽ enĩ diligit dis: corripit ſiue erudit. ac flagellat oẽm filiũ

quẽ recipit.Quẽ locũita Symmachus trãſtulit. ſuccidimur enĩ repẽte: & auolamus. Quita editio hoc mõ:qm̃

trãſiuimus celeriter & diſſoluimur: & ẽ ſẽſus:poſt. xx.annos & nimiũoctoginta: qbus hoĩum uita trãſigit: cũ

aĩa fuerit a corpore ſegregata:uẽto ſimiles auolabimus: ſiue qa herbæ ſupra uirẽti: & floꝶ pulchritudini: 6 ad

ueſperã ſiccitati hoĩem cõparat: nunc ꝓ ariditate & ueſpe ſucciſionẽ floꝶ ponit. Et cũ ptrãſierit inqt oẽ qd ui
uimus ſubita morte diſſoluimur. Quod aũt. Lxx. dixere poſt. x.annos &. lxxx. cũ uenerit dni mãſuetudo:&
dies nobis mortis ĩgruerit: nõ iudicabimur iuxta meritũ: ſed iuxta clæmẽtiã: & quæ putat correptio eẽ: eruditio
ẽ& doctria. Satis ꝗqdẽ miramur: qd uoluerit. Lxx. uerbũ hebraicũ dheodono:& ſexta editio traſferre mãſuetu
dinẽ: cũ Aꝗla Symmachus & qnta editio feſtinationẽ: & repẽte celeriterq; trãſtulerĩt. Quis nouit fortitudinẽ
iræ tuæ: & m timorẽ tuũ indignationẽ tuã? Lxx. ꝗs nouit poteſtatẽ iræ tuæ: & præ timore tuo irã tuã dinume

rare? Inter hebraicũ &. Lxx. diuerſa diſtinctio ẽ. Lxx. enĩ dinumerationẽ timori: & furori dñi copulauit. Por/

ro hebraicũ ſequẽti addit uerſiculo ut ſequat᷑: ut numerent dies nrii ſic oſtẽde: ut ueniamus corde ſapiẽti: qd
breuiter ita nobis diſſerendũ uidet᷑. Quis põt noſſe: qdiu ira tua ex qua timor naſcit humano generi: pſeueret
niſi te docente: qui deus es. Itaq; obſecro: ut tᷣs uitæ nræ indices nobis? quo poſſimus corde ſapienti tuo nos
iudicio præparare. Qui autem dixit: Quis nouit fortitudinẽ & poteſtatẽ iræ tuæ: & 'm timorẽ tuũ indigna/

tionẽ tuã oſtẽdit eẽ difficile iræ timoriſq; & indignationis ſecretũ rõnẽq; cognoſcere.Vn & ppheta lachryma/

biliterdepræcat᷑. One ne in ira tua arguas me: neq; in furore tuo corripias me. Nõ eniĩ corripit ut ĩterficiat atq;
diſpdat: ſed ut corrigat & emẽdet. Quãob rẽ & in Oſee populo iudæoꝶ cui multũ iratus eſt: dixit ſe nequaꝗᷓ
iraſci: nec uiſitare nutus eoꝶ: cũ adulterauerut. Et per Ezechielẽ loquit᷑ ad Hieruſalẽ. Iã nõ iraſcar tibi: & ze/
lus meus receſſit a te. Et in uerbis dieꝶ ſonat qn pgit Iſrael aduerſũ hoſtes in prœliũ corde pacifico: ut numerẽ
tur dies nri: ſic oſtẽde ut ueniamus corde ſapiẽti. Lxx. dexterã tuã ſic notã fac: & eruditos corde in ſapia. Quod

Agqla Symmachus & quĩta editio ita uerteruũt. Dies nr̃os ſic oſtẽde: ut ueniamus corde ſapiẽti. errorq; perſpicu

us eſt: cur pro diebus. Lxx. dexterã dixerint. Iamẽ qppe uerbũ cõpoſitũ eſt: ſignificãs dies nros. qd ſingulari ſi
ſcribat᷑ extrema lra:quæ appellat᷑ nũ: exprimit dexterã: ſicut eſt illud in noĩe Beniamin: qui ĩterpᷣtat᷑ filius dex/

træ. Sin aut men hẽat:diẽ uel dies ſonat. Eſt aũt ſenſus: numerũ annoꝶ dierũq; nr̃oꝶ: qbus in hoc ſæculo nos
uiuere decreuiſti: oſtẽdenobis: ut præparemus nos aduẽtui tuo: & cõtempto errore mortaliu: ad te pgere feſti/

nemus. cupiamuſq; præſentiam tuã: & ad te feſtinemus corde ſapiẽti. Ninil enĩ ita decipit humanugenus: ꝗᷓ
ꝙ dũ ignorãt ſpatia uitæ ſuæ: longiorẽ ſibi ſæculi huius poſſeſſionem repromittũt. Vnde & illud egregie di/
ctũ ẽ: Nullũ tã ſenẽ eẽ: & ſic decrepitæ ſenectutis: ut nõ ſe adhuc uno plus ãno uiuere ſuſi picet᷑. Ad hũc ſẽſũꝑ
tinet & illud qd dicit᷑. Memẽto mortis tuæ: & nõ peccabis. Qui enĩ ſe recordat᷑ quotidie eẽ morituꝶ: contẽnit
ræſẽtia: & ad futura feſtinat. Hoceſt qd Dauid in alio præ at᷑ loco dicẽs: Neauferas me in dimidio dieꝶ meo
rũ priuſꝗᷓ abeã: & non ſubſiſtã qd ita exponit᷑. Ne eo tpe facias me mori:qñũ adhuc putabã me eẽ uictuꝶ: ut

poſſim pctã corrigere pœnitẽtia. Si enĩ hoc feceris: iuẽtus in delictis meis eẽ deſiſtã. nõ ꝙ ſpẽ reſurrectiõis ne
get: ſed ꝙ cũ eo ſe neget poſſe ſubſiſtere: apud quẽ oẽs qui in uitiis pſeuerãt: pro nihilo reputant᷑. Vbi nos ĩter
pretati ſumus eruditos corde ĩ ſapiẽtia:alii trãſtulerũt cõpeditos uerbi ambiguitate decepti. Sieni dicas eτεha

Anut᷑vo compeditos: ſin autem ε τα Xαεπεοσοαeruditos ſignificat. Reuertere dne uſq; quo:& exorabilis
eſto ſuꝑ ſᷣuos tuos. Lxx. ſimiliter. Quia agimus pœnitẽtiã: & ſciẽtes uitæ nr̃æ breuitatẽ ad te corde ſapiẽti cu/

pimus puenire:& tu dñe reuertere ad nos. Pctis eni nr̃is lõge receſſeras: & dimiſeras nos: ut ambularemus ᷣm

uolũtatẽ & cogitatiões nr̃as. Quod aũt ĩfert uſq; quo:illã hẽtĩtelligẽtiã: quã ĩduodecio pſalmo legimus: uſq;
quo dũe obliuiſceris me ĩ finẽ. Qui enĩ ĩ anguſtiaconſtitutus ẽ: ſerũ ei uidet᷑ dei auxiliũ. & ppterea ĩpẽſius depᷣ
cat᷑: ut cito adiutorẽ deũ ſẽtiat: & nequaꝗᷓ iratũ iudicẽ ſed placatũ. Imple nos matutia miſericordia tua: & lau/
dabimus & lætabimur ĩ cũctis diebus nfis. Lxx. Repleti ſumus mane miſericordia tua: & exultauimus & lætati

ſumus in oĩbus diebus nr̃is. In cũctis pene locis hãc hit. Lxx. cõſuetudinẽ: ut qd apud hebræos futurũ ponit

hoc illi ꝗᷓſi iã factũ & præteritũ referãt. Hi ergo nõ ut illi uoluerũt:dicut ſeĩpletos matutina miſericordia dei
& lætatos (alioꝗn ſi hoe factũ erat: quõ poſtea depᷣcant᷑ & dicũt: reſpice ĩ fuos tuos & ĩ opa tuaſe ed totũ qd po
. „½ „₰ . „ . .. . . — . .„ † ⸗—
ſtulãt ideo depræcant: ut mereant᷑ matutinã miſericordiã eius: quãcũ fuerint aſſecuti: laudẽt deũ atq; lætent᷑
in cũctis

*

—

=SS.d —

— — — —

tht in cũctis diebus uitæ ſuæ. Vident aũt in reſurrectiõis ſpem & æternæ uitæ depræcari dicẽtes: Imple nos matu
c⸗ tina miſicordia tua. Quod qdẽ &. xxi. pſalmi titulus ſonat: qui ꝓprie ad myſteriũ dni & ad reſurrectionẽ eius
len tinẽs ĩſcribit pro aſſuptioe matutia. Lætifica nos pro diebus ꝗbus nos aflixiſti: & annis ꝗbus uidimus mala
i Lo. Lætadi ſumus pro diebus ꝗbus nos humiliaſti: annis ꝗbus uidimus mala. Et Lazarus qui accepat mala
iſiv in uita ſua:in ſinu Abrahæ æterno geſcit in gaudio. Mala aut nõ ea appellat quæ cõtraria bonis ſũt: ſed pro af
hmmi flictione & anguſtiis: ꝗbus malis & Sara afflixit Agar ancillã ſuã: & de ꝗbus ĩ euãgelio ſcribit᷑: ſufficit diei ma
ſcp litia ſua. Quãto igit᷑ magis in hoc ſæculo paupertate: inimicoꝶ pſecutionibus: ſeu potẽtia uel morboꝶ crucia
ucti tibus fuerimus afflicti:tãto poſt reſurrectionẽ in futuro maiora præmia cõſequemur. Pulchre aut nõ dixit ſu
cati⸗ ſtinuimus mala: ſed uidimus. Quis eſt enĩ hõ qui uiuat: & nõ uideat mortẽ? quæ nõ tã ad diſſolutionẽ corpo
lue ris referẽda eſt: ꝗᷓ ad multitudinẽ pctõꝶ. iuxta qd dicit᷑: Aa quæ peccauerit: ipſa moriet. Appareat apud fuos
n tuos opus tuũ:& gloria tua ſu 6 filios eoꝶ. Ergo in ſeruis ſuis ipſe dns opat᷑ opus ſuũ. nec ꝓpria qui poſtulat
ali ſalute cõtẽtus eſt: Iled quærit gſoriã filioꝶ:ideſt fuoꝶ dei. Filios aut nõ ta illos qui de eoꝶ ſtirpe generati fũt: ꝗᷓ
oi diſcipulos debemus aiciped⸗ ꝗbus & Paulus loquebat᷑: Filioli mei quos iteꝶ partunio. Vn & loãnes apoſto/
ti lus ſᷣm menita filioꝶ ſuoꝶ pfectuſq; opum ſinguloꝶ ſcribit ad paruulos: ſcribit ad iuuenes: ſcribit ad patres.
l Et ſit decor dni dei nri ſuꝑ nos: & opus manuũ noſtraꝶ fac ſtabile ſuꝑ nos: & opus manuũ noſtraꝶ cõfirma.
di Lxx. Et ſit ſplẽdordñi dei ſuꝑ nos: &ρHς εmanuũ nraꝶ dirige ſup nos: & opus manuũ nraꝶ dirige. Vbi ſut ꝗ
do⸗s liberi arbitrii ſibi ptãte plaudetesein eo putãt ſe gratiã cõſecutos: ſi hẽant ptãtẽ faciẽdi uel nõ faciẽdi bona ſiue
ditio mala? Ecce hic Moyſes poſt reſurrectionem quam poſtulauerat dicẽs: mple nos matutia miſericordia tua: &
uetu laudabimus & lætabimur ĩ cũctis diebus nr̃is:nequaꝗᷓ ſe ſurrexiſſe cõtẽtus ẽ: & æternæ uitæ præmia cõſecutũ:
udine ſed poſtulat ut decordñidei ſit ſupeos: ꝗ ſurrexerit: & ſplẽdeat ĩ aſabus cordibuſq; ſãctoꝶ. & oꝑpa manuũ ipſe
nume dirigat: faciatq; eſſe ppetua. ipſeq; cõfirmet quicquid in ſanctis uidetur boni. Sicut eni humilitas depræcan
bor/ tis meret præmia: ita ſuperbia cõfidentis dei auxilio deſeretur.
c⸗ (Beati Hieronymi pᷣſbyteri ad Principiã uirginẽ expoſitio pſalmi xliiii. Eructauit cormeũ. In cuius pᷣncipio ſe

ſat ꝙ mulieri ſcribat.fidẽ fœmĩaꝶ attollit illuſtres ueteris & noui teſtamẽti mulieres enumerans.
Cio me Principia in AXpo filia a plæriſq; reprehẽdi: ꝙ ĩterduũ ſcribã ad mulieres: & fragiliorẽ ſexũ

leret excu
nos

igmn, matibus præferã. Et iccirco debeo primu obtrectatoribus meis rndere: & ſicueniread diſputatiũ
inn culã quã rogaſti. Si uiri de ſcripturis quærerẽt: mulieribus nõ loquerer. ſi Barach ire ad bellũ uo/
ag . luiſſet: Delbora deuictis hoſtibus nõ triuphaſſet. Hieremias carcere claudit᷑: & qa piturus iſrael
uaeif V uiꝶ nõ recepat ꝓphetantẽ: Nolda eis mulier ſuſcitat᷑. Sacerdotes & iudæi crucifigũt filiũ dei:& Maria magda
D lene plorat ad crucẽ:unguẽta parat: quærit in tumulo:hortulanũ ĩterrogat:dnm recognoſcit: pgit ad apoſto/
umer⸗ los: repertũ nũciat. illi dubitat: iſta coõfidit: uere pyrgitis: uere turris cãdoris & libani: quæ ꝓſpicit faciẽ Dama/
ul ſci: ſanguinẽ uidelicet Saluatoris ad ſacci pœniteétiã ꝓuocatẽ. Defecerãt Saræ muliebria: & 10 Abrahã ei ſubii
ln cit᷑: & dicit ad eũ. Oia ꝗᷓ dicit tibi Sara: audi uocẽ eius. Illi defecerãt muliebria: tu nunꝗᷓ huiſti. Sexus deuorat᷑
Ulan auirgie: Apᷣm portat ĩ corpore.Iã poſſidet: qd futura ẽ. Rebecca pgit ad ĩterrogãdũ deuũ: & eius rñſiõe cõdigna
S/ audit oraculũ. Duæ gẽtes in utero tuo: & duo populi de uentre tuo diuident᷑. Illa duos generat diſſidentes: tu
lome unũu quotidie cõcipis: parturis: generas: unione fœcudu: maieſtate multiplicẽ: trinitate cõcordem. Maria ſoror
elei Moyſi uictorias dni canit: & Bethleem niam atq; Ephraten ſtirpe noĩs ſui ſignat in poſteros. Filiæ Salphaad
ai hærecdlitatẽ ĩter fres merent nbe. Ruth & Heſter & Iudith tãtæ gloriæ ſũt: ut ſacris uoluminibus noĩa indide
ec/ rint. Anna ꝓphetiſſa generat filiũ leuitã: propheta: iudicẽ: ſacro crine uenerabilẽ: & offert eũ in tabernaculum
lip dei. Thecnites mulier regẽ Dauid ĩterrogatioe cõcludit: enygmate docet: exẽplo dei mitigat. Legimus & aliam
nint ſupiẽtẽ fœminã: quæ cũ obſideret᷑ ciuitas: & ppter unu pduellẽ dux exercitus Ioab muros ariete ꝗᷓteret locuta
gnn eſtad populũin ſapia ſua:& tãtæ multitudinis piculũ muliebri auctoritate ſedauit. Quid loꝗr de Regina Sa
WM ba:quæ uenita finibus terræ audire ſapiẽtiã Salomonis: & teſtimonio dni cõdẽnatura eſtoẽs uiros Hieru a/
bne lẽ Heliſabeth utero ꝓphetat & uoce. Anna filia Phanuelis in tẽplo: tẽpluũ efficit᷑ dei: & quotidiano ieiunio cæ
itt leſtẽ ĩuenit panẽ.Sequunt mulieres Saluatorẽ: & miſtrãt ei de ſubſtatia ſua. Ille qui de ꝗnq; panibus qnq;
eni milia hoĩum exceptis mulieribus aluit: eſcas ſãctaꝶ mulieꝶ nõ recuſat accipe. Cũ Samaritana loquit᷑ ad puteu
bd d& ſaturatus cõuerſiõe credẽtis: cibos qui empti fuerãt: negligit. Apollo uiꝶ apoſtolicũ & in lege doctiſſimum
zi Adla & Priſcilla erudiuũt: & inſtruũt eũ de uia dni. Si doceri a fæmia nõ fuit turpe apoſtolo: mihi ꝗᷓre turpe ſit
uln Poſt uiros docere & fœmiĩas Hrxæc in iſtiuſt modi &εαοοα iceſt pudiciſſima filia perſtrinxit breuiter ut nec
e ſe Pecnidte ſexus tui: nec uiros nomẽ ſuũ erigeret: in quoꝶ cõdẽnationẽ fœmiĩaꝶ in ſcripturis ſãctis uita lau/
d . 5 audio S ueluti quodã tripudio effert᷑ aĩus meus:cũ in Babylone ĩuenit Daniel: Ananias: Azarias: Myſa
— hel. ꝗmulti ſüt ſenes & iudices Iſrael: quos Rex Babylonius frigitin ſartagine ſua. Quã multæ Suſãnæ:qd
n ſe liliũ: quæ cãdore pudicitiæ ſpoſo ſerta cõponũt: & coronã ſpineã mutãt in gloriã triũphãtis. Hẽs ibi
we * inſ . io ſe ipturaßt in ſãctimonia mẽtis & corporis: Marcella & Aſe ella: qruũ altera te per prata uirẽtia: & ua
ddi rios diuinoꝶ uoluminuũ flores ducat ad eu: qui dicit in cãtico. Ego flos cãpi: & liliũ cõualliũ: altera ipſe flos dni
, . tecum mereat᷑ audire rut liliũ in medio ſpinaꝶſic Pxima mea in medio filiaꝶ. Et qa de floribus & liliis loqui
Nee œpimus: ſemꝑq; uirginitas floribus cõparat: opportunu mihi uidet᷑: utad florẽ Xpi ſcribens de multis flori/
cs A ui. .lii.

rrr õ —

bus diſputẽ. Quadrageſimũquartũ pſalmũ legẽs in titulo reppi: In finẽ pro his qui cõmutabunt filioꝝ Cho/⸗
ræ ĩtelligẽtiæ cãticũ pro dilecto. In hebraico ſcriptũẽ lamanaſſe alſoſannim labire Choræ meſchil ſir ididoth.

qd nos in latinũ uertimus:uictori pro liliis filioꝶ Choræ eruditiõis canticũ amãtiſſimũ. Symmachus more

fert᷑ & flores. & meſchil quoq; & eruditionẽ & doctiſſimũ ſonat. Idida antiquũ Salomonis eſt nomẽ: qui alio
ſenſu pacificus appellat᷑. Quatuor aũt pſalmi licet in poſteriori tituloꝶ parte diſſentiãt: hoc principio præno
tant᷑.xliii. lix. lxii. xxix. e ꝗbus duo medii ĩſcribunt᷑. Dauid primus & nouiſſimus filioꝶ Choræ & aſaph. De
cũctis dicere nõ eſt huius tpꝑis: quẽ cœpimus explicemus. Recte quiiin ſ. æculoꝶ fine mutãdi ſũt: de ꝗbus apo/

ſuo maniſeſtius triũphũ pro floribus ĩterptatus eſt. Igit᷑ ſoſannim uel pro his qui cõmutadi ſut: uel lilia trãſ

ſtolus loquit᷑: oẽs dormiemus: ſed nõ oẽs ĩmutabimur: referunt ad finẽ. Et hoc ißmm ſteriũ lectorẽ præparat

ad ĩtelligentiã ſpiritalẽ. Vbi enĩ ſimplex & aptus eſt ſẽſus: d neceſſe eſt audientẽ ĩſtelligẽtiæ præmoneri? & di
ci ad eũ: qui habet aures audiẽdi audiat? Cãticũ quoq; canit chariſſimo atq; dilecto: ꝗa ꝓpter illũ ueniet ſãctis
ꝓmiſſa mutatio. Quæ qdẽ & in hac uita ĩtelligi põt: qñ exuimur ueteri hoĩe:& ĩduimur nouo:qui.renouat᷑ in
cognitionẽ ᷣm imaginẽ creatoris: & gloriã dui contẽplãtes in eandẽ imaginẽ trãſformamur: ꝗqſia gloria in glo
riã. nec eſt tempus ullũ: quo non mutert᷑ ſãctus præteritoꝶ obliuiſcẽs: & in futuꝶ ſe extẽdẽs: cũ interior nr̃ hò

renouet dedie in diẽ: & ĩmutabilis deus qui loquit᷑ per ꝓpheta: Ego deus & nõ mutor: ꝓpter nos mutauerit

faciẽ ſuã: formã ſerui acceperit: & de iudæa trãſmigrãs ad Philiſtiim: qui ĩterpᷣtant᷑ poculo corruẽtes (nebriati
enĩ fuerãt aureo calice babylonis)primũ deriſus ſit ꝓpter ſtultitiã crucis: deinde ſuſceptus ꝓpter gloriã trium
phoꝶ. Chariſſimus aũt ille eſt: de quo Eſaias canit. Cãtabo cãticũ dilectæ uineæ meæ. & euangeliu. Hicẽ filius
meus dilectus: in quo mihi bn cõplacui: iᷣm audite: Cui no unus ꝓpheta: ſed oĩs chorus filioꝶ Choræ nũc lau
des canit. Qui ſint aũt filii Choræ: ideſt Caluariæ: in. xli. pſalmo coõpetentius diſputat᷑. Et ut ſciamus textũ cã

tici titulo cõuenire: mutationẽ de alio ad aliũ diſcit: & filia: cui præcipit᷑: ut antiq parẽtis oblita: regis ſe ample/

xibus paret. Victorẽ aũt eũ eẽ:qui dicit cõfidite:ego uici mũdũ.& ad quẽ iſta adoleſcẽtis or̃o eſt:a te uictoria

& ſapiĩa & gloria:& ego tuus ſeruus. ꝓfecto nouit qui dno uincẽte ſuꝑauit: & ẽ particeps triũphoꝶ eius. & qui
ĩmarceſſibilẽ gloriæ coronã de cãdore bonoꝶ opeꝶ & de uarietate uirtutũ texuit Saluatori: Eructauit cor meũ
uerbũ bonũ. Pro quo ĩterpᷣtatus eſt Symmachus: Cõmotũ eſt cor meũ uerbo bono: indicãs ad alterius ſermo

nẽ cor dicẽtis eẽ motũ:& ſpũ ſãcto Xpᷣi futura ſacia pãdẽte etiã hũc in eloqum ꝓrupiſſe. ut quẽadmodũ cæte

ri de aduẽtu eius locuti ſũt: & iſte loqueret᷑. Ructus aut pprie dicit᷑ digeſtio cibi: & cõcoctaꝶ eſcaꝶ in uẽtũ effla
tio. Quõ aũt iuxta ꝗqlitatẽ ciboꝶ de ſtomacho ructus erũpit: & boni uel mali odoris flatus indiciũ eſt:ita ĩterio
ris hoĩs cogitatiões uerba ꝓferũt. & ex abũdãtia cordis os loquit᷑. Iuſtus comedẽs replet aĩſam ſuã. Cũq; ſacris
doctrinis fuerit ſaciatus: de bono cordis theſauro ꝓfert ea quæ bona ſũt: & cũ apoſtolo loꝗtur:an expimentũ
quæritis eius: qui in me loquit᷑ p̃s? Quidã ex ꝑpſona patris dictuũ ĩtelligi uolũt: ꝙ ex imis uitalibus & cordis ar
chanis uerbũ ſuũ qd in ſe erat ſemꝑ ꝓtulerit iuxta alterius pſalmi uaticiniũ: Ex utero añ luciferũ genui te. Et
quõuterus nõ ſignificat uteꝰᷣ(neq; enĩ deus diuidit᷑ ĩ mẽbra:ſed eãdẽ ſubſtatiã pris filiiq; demõſtrat)ſic cor &
uerbũ qd ꝓfert᷑ excorde:pr̃em oſtẽdere & filiũ. Et qd ſequit᷑: dico ego opa mea regi:illi coaptant ĩtelligẽtiæ: Ipe
dixit & facta ſunt: ipſe mãdauit & creata ſũt. quod dicente pr̃e opatus ſit filius. Oia quæ pr̃ facit: eadem & fi/
lium facere.ſimiliter & patrẽ manẽtẽ in eo opari cũcta per filium. Dico ego opera mea regi. Propheticus cho/
rus Chriſti: & eccleſiæ ſacramenta dicturus: ne carmine uideat indignus: & ob conſcientiã peccatoꝶ dicatur ei:
ut quid enarras iuſticias meas: & aſſumis teſtamentũ meũ peros tuũ? Opera ſua regi quẽ laudaturus eſt con
fitet: ut uel ſi bona ſũt:ipſe ſuſcipiat:uel ſi mala ſunt mũdet: faciatq; quod iuſſũ eſt.dic tu iniquitates tuas:ut
iuſtificeris in ſermonibus tuis: & iuſtus accuſator ſui eſt: in principio ſermonis. Idioma auũt nõ ſolũ hebraicæ:

ſed & latinæ linguæ eſt pro ſyntagmatibus: & ſcripta opuſcula dicere. Ergo & iſte qui laudes cãtaturus eſt dñno

carmẽ ſuũ & opuſculũ cõſecrat ei: & pro muſis gẽtiliũipſũ ĩuocat ĩ principio: quẽ laudaturus eſt. Lingua mea
calamus ſcribæ uelociter ſcribentis. Pro quo ĩterpᷣtati ſumus lingua mea iles ſcribæ uelocis. Extrema pars ꝓ
logi ẽ:& cũ præcedẽtibus iũge qd ſequit᷑. Eructauit cor meũ ĩ laudes dei ſᷣmonẽ bonũ:& opuſcula mea ꝗbus
eũ prædicaturus ſũ:ipſi potiſſimũ cõſecraui. Debeo ergo & linguã meã qᷓſi ſtilũ & calamũ præparare: ut per
illa in corde & auribus audiẽtiũ ſcribat ſpũs ſactus. Meũ eni eſt ꝗſi organũ præbere linguã.illius qᷓſi per orga
num ſonare:quæ ſua ſũt. Stilus ſcribit in cæra.calamus uel in darca uel in mẽbranis: aut in qᷓcũq; materia:
quæ apta eſt ad ſcribẽdũ. Mea aũt lingua in ſimilitudinẽ ſcribæ uelocis: quẽ notariũ poſſumus ĩtelligere:quo
dã ſignoꝶ cõpendio: breuiatũ euãgeli ſtrictũq; ſermonẽ exarauitin tabulis cordis carnalibus. Si en lexp ma/
nũ mediatoris digito dei ſcripta eſt: & qd deſtructũ eſt: glorificatũ eſt: quãto magis euãgeliũ qd maãſuꝶ eſt:p
meã linguã ſcribet a ſpu ſãcto? ut illius laudes ad quẽ in Eſaia dicit᷑: Velociter ſpolia detrahe: cito prædaretue
lox in corda credentiũ ſermo deſcribat. Specioſus forma præ filiis horĩum. In hebraico: Decore pulchrior es fi
liis hoĩum. Finito ꝓœmio: hinc narrationis exordiũ eſt: & fit apoſtropha ad ipſũ amãtiſſimũ & dilectũ & re
gẽ: cui dicẽtis opa cõſecrata ſũt. Quærit᷑ aũt quõ pulchrior ſit cũctis filiis hoĩum: de quo legimus in Eſaia. Vi/
dimus eũ: & nõ hẽbat ſpeciẽ: neq; decorẽ. ſed erat ſpecies inhonorata: & deficiẽs a filiis hoĩum. Hõ in plaga po

ſitus: & ſciẽs ferre infirmitatẽ: qa auertit faciẽ ſuã. nec ſtatim ſcriptura diſſonare uideat᷑: qa ibi ignobilitas cor/

poris: ꝓpter flagella & ſputa & alapas & clauos & iniurias patibuli cõmemorat᷑. hic pulchritudo uirtutũ in ſa
. cxo &

/
h.
dte
ril
li

0/
kat
di
tis
tin
g
no
Nit
niai
um
ius
au

cro & uenerãdo corpore:nõ quo diuinitas Xp̃i hoĩbus cõparata formoſior ſit. Hæcenĩ noõ habet cõparationẽ
ſed abſq; paſſiõibus crucis: uniuerſis pulchrior eſt. Virgo de uirgine: qui nõ ex uolũtate uiri:ſed ex deo natus
eſt. Niſi enĩ hũiſſet & in uultu ꝗddã oculis ſydereũ: nunꝗᷓ eũ ſtatim ſecuti fuiſſẽt apoſtoli. Nec qui ad cõpre/
hendẽdũ eũ uenerãt:corruiſſẽt. Deniq; & in præſẽti teſtimonio in quo ait:Hõ in plaga poſitus:& ſciens infir
mitatẽ reddit cauſas:qᷓre iſta ppeſſus ſit. Quia auertit faciẽ ſuã ideſt paululũdiuinitate ſubtracta:corpus in/
iuriæ dereliqt. Quidã hũc uerſiculũ ſupioribus copulãt: ut ſpecioſus forma præ filiis hoĩum:nõ ad Apᷣm ſed
ad calamũ referat᷑. Effuſa eſt gra in labiis tuis: ꝓpterea bndixit te deus in æternũ. In editiõe uulgata: pro bndi

vit unxit legimus. Sed ſciendũ ꝙ error ſcriptoꝶ. Lxx. traſtatoribus nõ debeat ĩputari: qui hoc loco cũhebraica

ueritate cõcordãt. Legẽtes illud: Ieſus ꝓficiebat ætate & ſapia & gia apud deũ & hoĩes. Et in alio loco admira/

bant᷑ ſup uerbis gẽæ eius:quæ egrediebant᷑ de ore illius. Et ꝙ in ptãte hẽbat ſᷣmonẽ:iĩtelligere poſſumus quo

ſenſudictũ ſit. Effuſa eſt gra in labiis tuis. Noe ĩuenit gratiã corã dno in diebus ſuis:& Moyſes:& reliqui pro
phetaꝶ. Sed oĩs gr̃æ multitudo in labiis Saluatoris effuſa eſt: quæ in breui ꝓe totũ ĩpleuit orbẽ. Tanꝗᷓ ſpon
ſus pceſſit de thalamo ſuo:a ſũmo cælo egreſſio eius: & occurſus illius uſq; ad ſũmũ eius. Nã & ſãcta Maria
qa cõceperat eũ:in quo oĩs plenitudo diuinitatis hĩtat corporaliter: plena ſalutat᷑:& apoſtolus ſciẽs prædi
cationẽ ſuã: nõ in eloquẽtia ſæculari:ſed in uirtute dei oẽs mũdi ſuꝑaſſe doctrinas ait. Et ſermo meus & præ
dicatio mea: nõ in pſuaſibilibus humanæ ſapiæ uerbis: ſed ĩ oſtẽſioe ſpũs & uirtutis ut ſit fides nr̃a nõ in ſapi
entia hoĩum: ſed in uirtute dei. Seq; ipſũ tephendẽs qa dixerat amplius aũt oĩbus laboraui: ſtatim ĩtulit non
aũt ego:ſed gra dei quæ mecũ eſt. Et rurſũ ꝗa gra eius qui in me eſt:nõ fuit uacua. Proprie aũt in Saluatorem
uerbũ effuſiõis adiungit᷑ ut ſignificet gẽæ largitatẽ: ſᷣm illud effudã de ſpũ meo ſuꝑ oẽm carnẽ: & charitas dei
effuſa eſt in cordibus noſtris. & nota ꝙ oĩum quæ dicunt᷑: itelligentiã ad pſonã eius referas qui aſſumptus ex
Maria eſt:ꝙ propter gratiam labioꝶ in æternu bndictus eſſe dicat᷑. Tale qd & apoſtolo Prwdicdte. humiliauit
ſe factus odediẽs uſq; ad mortẽ: mortẽ aũt crucis. Propter qd deus illũ exaltauit: & deditilli nomẽ ſuꝑ oẽ no/
mẽ. Sicut enĩ ibi forma ſerui iniuria eſt: & exaltatio noĩſq; donatio ad patrẽ reddit᷑: ita hic effuſio gẽæ & bñdi/
ctiõis in ſempiternũ ad eũ referẽda eſt: qui põt humiliari & creſcere. Accingere gladio tuo ſuꝑ femur tuũ potẽ
tiſſime. Specie tua & pulchritudinetua. In hebræo: Accingere gladio tuo ſup femur tuũ fortiſſime. Gloria tua
& decore tuo.Iſtũ arbitror te locũ optime ĩtelligere: & accinctã Xpᷣi gladio militare. Vt auũt ſcias ſemꝑ uirgini
tatẽ gladiũ hr̃e pudicitiæ: per quẽ trũcat opa carnis: & ſupat uoluptates. Gẽtilis quoq; error deas uirgines fin/
xit armatas. Accinxit & Petrus lũbos ſuos:& ardentẽ lucernã huit in manibus Quocd aut femur ſignificet ope
ra nuptiaꝶ:his breuiter exẽplis doceberis. Abrahã mittẽs ad uxorẽ quærẽdã filio ſuo Iſaac:dicit maiori domus
ſuæ: pone manũ tuã ſuꝑ femore tuo: & adiurabo te per dũm deũ cæli: Nõ dubiũ ꝗn per eũ qui de eius ſemĩe
erat naſciturus. Iacob poſtꝗᷓ luctatus eſt cũ hoĩe:qui ei apparuerat ad torrentẽ iaboth: Meſopotamiaderelicta
& terrã repromiſſionis ĩgrediẽs nõ an iſrael ſortitus eſt nomẽ: ꝗᷓ neruus femoris eius emarcuit. & ad filiũ loqui
tur: nõ deficiet princeps ex iuda: neq; dux de femoribus eius. & rurſu ipe moriturus Ioſeph adiuratin femore
ſuo:ne eũ in ægypto ſepeliat. In iudicũ quoq; libro legimus: Gedeoni erãt filii. lxx. qui egreſſi ſunt de femori/
bus eius. In cãtico dicit᷑ cãticoꝶ: Ecce lectulus Salomonis. Ix. potẽtes in circuitu eius de potẽtibus iſrael:oẽs te
nẽtes gladios:docti ad bellũ:uir & gladius ſi uꝑ femur eius. Gloria ergo & decore ſuo: ſiue ſpecie & pulchritudi
ne diuinitatis ſuæ: carnis opa mortificãs. & natus exuirgine futuris uirginibus uirginitatis princeps fuit. Et in
tẽde ꝓſpere ꝓcede & regna. Propter ueritatẽ & manſuetudinẽ & iuſticiã: & deducet te mirabiliter dextera tua.
In hebræo: Decore tuo ꝓſpere aſcẽde. ꝓpter ueritatẽ & mãſuetudinem iuſticiæ: & docebit te terribilia dextera
tua. Secũdo ſcriptũ eſt apud hebræos: decore tuo: ne qꝗs id ipᷣm uitio librarioꝶ repetitũ putet. Et eſt figura quæ
apud rhetores repetitio noĩat᷑. more ergo panegyrici: quo laudatores loquunt ad eos quos pᷣconiis efferũt: ar
matũ cohortat᷑ ad prœliũ: ut ſemel arrepta bella nõ deſerat: & ſu p hoſtiũ ſtrages uictor incedẽs pᷣparet ſibi re
gnũ ĩ his quos de diaboli eripiẽs ptãte ſuo copulauit ĩperio: & dicat. Egs aũt cõſtitutus ſũ rex ab eo ſup ſyõ mõ
tẽ ſãctũ eius. Nulliq; dubiũ ueritatẽ & modeſtiã & iuſticiã Ap̃m appellari:qui dicit. Ego ſũ uia ueritas uita
Etdiſcite a me:qa mitis ſũ & humilis corde.Et ꝗa factus eſt nobis adeo iuſtłicia: & redẽptio: & ſãctitas. Hæc au
tẽ uniuerſa dicunt᷑ in corpore: ut exigant inmẽbris. Victoria dmi: ſeruoꝶ triũphus eſt. Magiſtri eruditio: diſci.
puloꝶ ꝓfectus. Et qd ſequit᷑:deducet te mirabiliter dextera tua: aut de ſignis quæ in euãgelio ppetrauit: aut
tropicos de cæde quã exercuit in hoſtibus ſentiẽdũeſt. Cor ſapiẽtis in dextera: & cor ſtulti in ſiniſtra eius. Aps
totus in dextris eſt. Antichriſtus in ſiniſtris. Hebraica interpᷣtatio diſtat in uerbis: nõ diſtatin ſẽſu. Sagittæ tuæ
acutæ potẽtiſſimæ: populi ſub te cadẽt in corda inimicoꝶ regis. In hebraico abſq; potẽtiſſime: reliqᷓ ſimiliter
Et hic uerſiculus tibi potiſſimũ aptus eſt: quæ iaculo dñi uulnerata:cũ ſponſa in cãtico canis: uulnerata chari
tate ego ſũ. Nec mirũ ſi ſpõſus tuus hẽat plures ſagittas: de qbus in. cxix.pſalmo dicit᷑. Sagittæ potẽtis acuta
cũ carbonibus deſolatoriis: cũ patris ipſe ſit iaculũ:& loquat᷑ in Eſaia. Poſuit me ꝗſi ſagittã electa: in pharetr.

ſua abſcõdit me. His ſagittis & Cleophas in itinere cũ altero uulneratus aiebat: Nõne cor nim ardẽs erat ino
bis dũ loqueret in uia: & apiret nobis ſcripturas? Et in alio locolegimus: Sicut ſagittæ in manu potẽtis: ita filn
excuſſoꝶ. His ſagittis totus orbis uulneratus: & captus. Paulus ſagitta fuit dni: ꝗ poſtꝗᷓ ab hieroſolymis uſq
ad Illyricũ mille arcu dñi: hucillucq; uolitauit: ad hiſpanias ire feſtinat: ut uelox ſagitta ſub pedibus diiſu-
A iiii. liiii.

li iſ.

oriẽtẽ occidẽtẽq; ꝓſternat. Et qᷣa plures ſũt potẽtiſſimi regis inimici:qui uulnerati fuerãt ignitis ſagittis diabo
li: & qſſi ceruus ſpiculo pcuſſi in iecore: ſagittæ dñi mittunt᷑ ignitæ cũ carbonibus deſolatoriis: ut qcqd uitiüi in
corde inimicoꝶ regis fuerit: excoquãt: & ſalutani igne ignẽ eiciãt pditorẽ. Sedes tua deus ĩ ſæculũ ſæculi uirga
directiõis uirga regni tui. Dilexiſti iuſticiã: & odiſti iniqtatẽ. ꝓpterea unxit te deus deus tuus oleo læticiæ præ

cõſortibus tuns. In hebraico: Thronus tuus deus ĩ ſæculũ ſæculi: & in æternũ ſceptrũ æꝗtatis ſceptrũ regni tui
Dilexiſti iuſticiã: & odiſti iniqtatẽ. ꝓpterea unxit te deus deus tuus oleo exultationis præ participibus tuis. Du

as pſonas eius ꝗ unctus eſt dei & qui unxit intellige. Vnde & gl loim uerbũ hebraicũ nõ noĩatiuo caſu ſed
uocatiuo interpretat᷑ dicẽs ocz nos ppter ĩtelligẽtiã bis deus deus poſuimus qd latina lingua dualẽ non re

