nne t ſextidecimi pſalmi hoc exordiũ ſit. Exaudi dne iuſticiã meã. Et in decimoſepti
mo dicat᷑ quoq;: Retribuet mihi dũs ſᷣm iuſticiã meã: & 'm puritatẽ manuũ meaꝶ reddet mihi. In uigeſimo

ctis ſterpᷣ̃tibus inimici poſiti ſũt: & miror quõ ꝓ inimicis gẽtes mutatæ ſũt. Octauodecĩo. Exultauitut 3 gas
ad currẽdã uiã ſuã:& dicitis ꝙ ĩ græco ſuã nõ hẽtur àyaà αιαμ οςνπνααραρα½α ον idé exultauit
ut gigas currere uiã ſuã. Sed hoc nos ſub ueru additũ repperimus: & in hebræo nõ eſſe manifeſtũ eſt. Nonode
cimo. Tribuat tibi ̃m cor tuũ: & dicitis in græco uos huic uerſiculo additũ nomẽ dni reppiſſe A col ρâορα
ideſt tribuat tibi dñs: quod ſupfluũ eſt: qa ex ſupioribus ſubaudit᷑. Vnde cœpit & pſalmus: Exaucdiatte dis
in die tribulatiõis: ut & hic lubeode uerfi dicat᷑. Tribuat tibi ̃m cor tuũ:ideſt ipſe dñs:de quo ſupra dictũ eſt

In eodẽ. Exaudias nos in die in qua ĩuocauerimus te:pro quo legiſſe dicitis e ui ay ideſt in quacuq;: ſed ſupe/

rius cũ hebraica ueritate cõcordat: ubi ſcriptũ eſt biom: ideſtin die. Viceſimoprimo. Iu aũt diñe ne elõgaueris
auxiliũ tuũ a me: qd dicitis ĩueniſſe uos:nõ meũ: ⅛πεανρσιααααπαρνπ Hπάι⁰ ονααſàονοοναπιιοου quod
uerũ eſt: & ita corrigẽdũ. Neqʒ eni ſiqd ſcriptoꝶ etrore mutatũ eſt: ſtulta debemus cõtẽtione defẽdere. In eodẽ
Vniuerſũ ſemẽ Iacob magnificate eũ:pro quo in græco ſcriptũ ſitnav Tõò Ipα ααροιοπιασαεααονα
ideſt glorificate eũ. Sed ſciẽdũ ubicuũq; in græco o*εzHταο 1sεaIeſt glorificate ſcriptũ ſit. Latinus ĩterpres ma
gnificate trãſtulerit: ᷣm illud qd in crocde dicit Cãtemus dno: glorioſe enĩ magnificatus eſt: pro quo in græco
ſcribit᷑ ι/οτε—ͤπαιονοοideſt glorificatus eſt. Sed in latino ſi trãſferat fit ĩdecoratrãſlatio. & nos emẽdãtes pſal

teriũ olim: ubicũq; ſenſus idẽ eſt: ueterũ ĩterpretũ cõſuetudinẽ mutare noluimus:ne nimia nouitate lectoris
1P

ſtudiũ terreremus. Viceſimoſecũdo. Calix meus inebriãs ꝗᷓ præclarus eſt. Pro quo in græco legiſſe uos dicitis
uci Iõ wo Inpioy ̈ο ideſt & calix tuus. Sed hocin cõe error obtinuit: cæteꝶ &. Lxx. & hebræi & oẽs interptes

calix meus hnt: & hebraice dicit᷑ choſt i. alioqn ſi calix tuus eſſet diceret᷑ choſabe. In uiceſimoquarto. Cõfũdan

tur oẽs iniqua agentes: & dicitis ꝙ oẽs in græco nõ habeat᷑ aiνhà Icα&αοονουυισε„αιπιο1deſt co
fundant iniqua agentes ſupuacue. & bene. nã nec in Hebræo habet᷑. ſed in. Lxx. ſub ueru additũ eſt. In eodẽ

Innocẽtes & recti adhæſerüt mihi: qa ſuſtinui te. & dicitis ĩ græco uos reppiſſe & i τιαιιπααοσεορσπιüideſt qa
ſuſtinui te dñe:quod ſu pfluũ eſt. Viceſimoſexto. Et nũc exaltauit caput meũ ſup inimicos meos:pro quo in

græco uos ĩueniſſe dixiſtis mi v IàνουiTdEεαναſzideſt& nüc ecce exaltauit caput meũ: ſed ecce
ſuꝑfluũẽ. In eodẽ. Exqſiuit te facies mea: pro quo ĩ græco ſitpoſitũe ſios Iõ mpoσσοοναπʃαοιddeſt quæ
ſiuit facies mea te:ſed melius ſupius ẽ. Viceſimoſeptimo. Exaudi uocẽ depræcatiõis meæ: ꝓ quo uos ĩueniſſe
dixiſtis αααονασοννρ1deſtexaudi dne: ſed & hocadditum eſt. Viceſimooctauo. Et in templo eius oĩs di
cet gloriam: pro quo in græco tal èd va aσ1τπποσααεναοHI—ͤp: ideſt & in templo eius oĩs qui dicit
Fiati quod ſi traãſferre uoluerimus ad uerbũ oĩs ꝗs in cõcĩnitatẽ ĩterpretatiõis ĩcurrimus: & fit abſurda tranſ
atio. In eodẽ. Dũs diluuiũ inhitare facit: pro quo uos legiſſe dicitis ροοσ1Hεſααπ½νειιſ1α1ο1ͤH:ͤideſt
dñsdiluuiũ inhitat: quoꝶ pus ptinet ad gratiã credentiũ: ſecũdũ ad eius ĩ quo credũt hĩtaculũ. Sed qa Ioſeph
uerbu ambiguũ: & põt utrũq; ſonare. Nã ſeſſio & habitatio dicit᷑: & in ipſo pſalmo de gratia baptiſmatis dici

tur:Vox duiſi up aquas multas: & uox dii præparãtis ceruos:& Reuelabit cõdẽſa:& In tẽplo eius oĩs dicet glo

riã. De ipſis ſentire uoluimus: qui glorificãt dũm: & interpᷣtati ſumus dus diluuiũ inhitare facit. Triceſimo.
Quoniã tu es ꝓtector meus. Rurſum & in hoc loco additũ eſtnomẽ dni. ò ſm νιπιπςνπο11απι+ xpĩe
ideſt qm tu es ꝓtector meus dne. & ne eadẽ inculcẽ: obſeruare debetis: nomẽ dñi & dei ſæpiſſime additũ. & id
nos debere ſequi: quod de hebraico & de. Lxx. ĩterpretibus emẽdauimus. In eodẽ. Ego auũt dixi in exceſſu men
tis mex: pro quo in latinis codicibus legebat᷑ in pauore meo. Et nos iuxta græcum trãſtulimus ? Iu σ C&
uòv: ideſtin exceſſu mẽtis meæ. Aliter eniĩ latinus ſermo tαaci exprimere nõ põt niſi mentis exceſſũ. Aliter
me in hebraico legiſſe nouerã in ſtupore & admitatiõe mea. Xxxi. Nec eſt in ſpũ eius dolus. Pro quo in græco
legiſſe uos dicitis ovAι*νρν ααμ1ο οπHÜρ1ταπω1ο „uαο:deſt neq; eſt in ore eius dolus: quod ſolus Sym/
machus poſuit: Alioqn &. Ixx. ĩterpretes & Theodotiõ: &. v. &. vi. & Aqla:& ipſũ hebraicũ in ſpũ eius habet
quod hebraice dicit᷑ brucho. Sin aũt eẽt in ore eius dolus: ſcriberet ſaphico. In eodẽ. Cõuerſus ſù in erũna mea
ĩgræco mea nõ eẽ ſuggeritis c Tpanyvê*ιι IMaα οπισσ1ιοαυεHοσιω σανÜταπαοανοαο.deſt cõuerſus ſu ĩ
erũnã dũ cõfigit mihi ſpina: qd ex hebraico & trãſlatiõe Theodotiois ſubaſteriſco additũ ẽ:& ĩ hebræo legit᷑.
Xxxiiii.Oia oſſa mea dicẽt dne.Pro quo bis dñe inueniſſe uos dicitis õ KV
Iicè uoioο:: deſtoĩa oſſa mea dicẽt due dñe qs ſimilis tibi. Sed ſciẽdũ multa ſũt exẽplaria apud hebræos
quæ ſemel dũm ꝗdem hñt. Xxxvi. Et uiam eius uolet: & in græco uolet nimis uos legiſſe dixiſtis ai Tuv òπαον
avVIovoe AHισιεα +οπWπρα.ideſt & uiã eius uolet nimis: quod additũ eſt: nec apud quenꝗᷓ habet᷑ interpretum.
Xxxviii. Verũtn uane cõturbat᷑ oĩs hõ uiuẽs:& dicitis ĩ græco uos nõ ĩueniſſe conturbat᷑ “„ͤα Iοο υοαααα1οα
u Ia 2 TnGνσιHι+üiH α 5ραοσοορς ιπ . ideſtueruütamẽ uniuerſa uanitas oĩs hõ uiuẽs: ſed & hoc ſub ueru additũ eſt
in. x. Et hinc apud uos: & apud plæroſq; error exorit᷑: ꝙ ſcriptoꝶ negligentia uirgula: & aſteriſcis ſubtractis
diſtĩctio uniuerſa cõfundit᷑. Triceſimonono. Et legẽ tuã ĩ medio vorcks mei. Pro quo ĩ græco cõperiſſe uos di

„„„ 8 — „7 * † 3 „ . „ „ * . „ . . . .
citis aâ Tòy v"ραιονοσοιαπι1απιοαποοανυστdeſt& lege tuã in medio uẽtris mei: quod in hebræo ſcri

ptũ eſt bãttos meæ. Sed ꝓpter euphoniã apud latinos in corde traſlatũeſt. Et tũ nõ debemus ſubtrahere qd
ueꝶ eſt. In eodẽ. Dein adiutoriũ meũ reſpice. Pro quo in græco repperiſſe uos dicitis xεsει¼ T 6ονοαασα
0 Tpεααε½:ideſt dne ad adiuuandũ me feſtina. Sed apud. Ixx. nie Xeο ideſt reſi pice ſcriptũ eſt. Xl. Et ſi
ingrediebat ut uideret: & dicitis ꝙ ſi in græco nõ ſit poſitũal tioæno ᷣWο Tov iϊ:ideſt & ingrediebat ut
uideret:

niden
tus m
euut
ö
Goun
Poi
ſoun
ne
tith
i Ai.
N
ſtnon
Wau
nli
fnln
tieni
urt
Ntbe
eu

0

ſheno⸗

4,

Ne
Nrol⸗
ltnor
Aove
mus
ita u
Ginus
Lwin
wug
guol
ſeia
ſirci
ce⸗
vealem
pimer
Nreco
lnan
ulus
inu⸗
i⸗
Pone
n
titni!
leg
ſuce
luncd
ni
ſab
8 n
mus
kume
ch
)N 4
I
lucn.
linin
iner

Multauit
onoce
infi
atte dis
dickieſ
ſec lupe
lgnen
00. ol
.ln tod
erpre⸗ r
6 in Oracd
llits l

te lectons

uoscheiis
nterte

(ofidan

iceſt c

heode
fckte

oqon

ielelee

zdeſtgur
dsiuenile
☛
gidte
luchitnnt
ollidel
lgaloleh
lmansdii
sdicetge
ticeſimo⸗
ov
ditü dil
ceſſu men
110l
eſſi Alret
oingeroo
lus Sjmn/
ius habet
rünamei
erſuslüi

ieapi
hebravs
Jarα*
1pretun
Ta 4
dcltih
ubines
leuo⸗d
brroſ
here 4
ME
ebekut
uideren

uideret:cũ manifeſtiſſime & in hebræo & in cũctis interpᷣtibus ſcriptũ ſit: &. lxx. trãſtulerũt. Xli. Salutare uul
tus mei deus meus. Pro quo ĩueniſſe uos dicitis οταρν Oωρορονππονοουατ οοοοοιι âαοουτ˖ /-eſt ſaluta-
re uultus mei & deus meus. Sed ſciendũ eſt hoc in iſto pſalmo bis ĩueniri: & in primo poſitũ eſſe. Salutare uul
tus mei deus meus. In ſecũdo autideſt ĩ fine ip̃ᷣius pſalmi. Salutare uultus mei & deus meus. ita dutaxvat: ut &
cõiunctio de Hebræo & Theodotiõe ſub aſteriſco additũ ſit. In eodẽ. Exprobrauerũt mihi ꝗ tribulãt me. Pro
quo ĩueniſſe uos dicitis cnêι1ο νααιo1 àαιaροοιο: deſt exprobrauerut mihi inimici mei. & apud hebræos
ſorai ideſt hoſtes mei. Inesdem. Spera in deo qm adhuc confitebor illi: & dicitis adhucin græco non inueniri
Wiσον+ ovεονN1àνοαονραασονα πτπι:deſt ſpera in deu qm cõfitebor illi: qa ſub aſteriſco addi
tũ ſit. Ita enĩ & ĩ hebræo ſcriptũ repperimus chiod quod ſignificat i eri. Latineq; dicit adhuc. Hoc etiã ipſũ
in. xlii. ĩtelligẽdũ. In ultimo uerſiculo «ιοονoαα TovεοοοN1εοοονοXοονσο⅝ααοα ποσοTaplν ToV†ορο/
Gτπι¾1οονσ1οιασα 6αοεεαεααοοσ%. ideſt ſpera ĩ deũ qm adhuc cõfiteboriilli ſalutare uultus mei & deus meus. Xliii.
Et non ingredieris in uirtutibus noſtris: pro quo in græco uos reppiſſe dicitis maĩ τεςνοοεοοςσεασα
Avv u&ιαιÜ 1 deſt: & nõ ingredieris deus in uirtubus noſtris. Sed ſupfluũu eſt. In ipſo Poſuiſti nos in ſi/
militudinẽ gentibus. Pro quo in græco ſcriptũ eſt èοονααοςαεπαινωοαραποοzαιρο Tοεονααεα. Sed ſi dictũ fuiſ-
ſet in latino nõ in ſimilitudinẽ gentibus:ſed in parabolam: incẽcinnitas eſſet. Et ꝓpterea abſq; dãno ſenſus in

terptationis. elegantia cõſeruata eſt. Alioqn in hebræo ita ſcriptũ repperi ideſt poſuiſti nos

in puerbiũ in gentibus. In eodem. Exurgeadiuua nos. Pro que more ſolito ĩ græco die additum eſt &παατα
xvpis ponon cov iiv. ideſt exurge dne adiuua nos. Quadrageſimoqrto. Sagittæ tuæ acutæ. Pro quo ĩ græco
legiſſe uos dicitis I cRαοστ οοναα αιαα “ανππ τ1πι½ο 1¹, ſagittætuæ acutæ potẽtiſſimæ: ſed hoc male. Et de
ſuperiori tertio uerſiculo additũ eſt. In quo legit᷑. Accingere gladio tuo ſuper femur tuum:ideſt potentiſſime
vepi cOσια Tù νααπααναι0οππτ αρπιςε°ονXνπäπιατι⁄ Xlvii. Quoniã ecce reges cõgregati ſũt. pro quo in
græco legiſſe uos dicitis. Ecce reges eius cõgregati ſũt: quod ſupfluũ ipſe lectiõis textus oſtẽdit: & in ueteribus
latinorũ codicibus ſcriptũ erat: Reges eius:quod nos tulimus: qa nec in Habræo:nec in. Lxx. reperitur ſed òr:
AoH5mεαNd„ειIâαYαιρο ενπποιπ.1. qm ecce reges terræ cõgregati ſũt, In ipo. Sicut audiuimus: ſic uidi
mus. pro quo in græco repperiſſe uos dicitis ατ οιεονα ειπ ο äααιρ “ονdeſt ſicut audiuimus
ita & uidimus: quod ſupfluũ eſt. legit᷑ enĩ in hebræo chennamu: quod ĩterpretat᷑ ùπ ρ⁵0αεα&inoc eſt ſic ui
dimus. In eodẽ. Suſcepimus deus miſericordiã tuã in medio templi tui. pro quo quod nos de hebraico & de
Lxx.interpᷣtibus uertimus templi tui: in græco legiſſe uos dicitis e ueασι àνXααοποσο:deſtin medio populi
tui: quod ſupfluũ eſt. In hebraico eni ſcriptũ eſt echalach: ideſt nâo οσι+: hoceſt templi tui: & non ammac
quod populũ tuũ ſignificat. Quadrageſimooctauo. Homo cu in honore eſſet. pro quo in græco uos inueniſ
ſe dicitis: & homo cuũ in honoreeſſet ai ατποτιποειιαπι iν. Sed ſciendui iſteuerſiculus bis in hoc pſalmo
ſit: & in priori additam habeat & coiunctionẽ: in fine nõ habeat. In eodem. Et dnabunt᷑ eorum iuſti. pro iuſtis
ToπνNοτv„—m:ideſt rectos in græco uos legiſſe dicitis. ſed hoc ꝓpter euphoniã ita in latinũuerſũ eſt. Alioqꝗn & in
eodem loco: ubi ſcriptũ eſt in libro cvoeic' in iuſtoꝶ intelligimus libro: & nõ debemus ſicuerbũ de uerbo ex/
primere. ut dum ſyllabã ſequimur: perdamus intelligẽtiã. In eodẽ. De manu ĩferni cũ liberauerit me. ꝓ quo
in græco legiſſe uos dicitis ?αααρα àονπ1πινααπιαι1α αειdeft de manu ĩ ferni cũ acceperit me. Quod ꝗ
dem & nos de. Lxx. ita uertimus: & miror quõ in ueſtro codice deprauatũ ſit. Quadrageſimonono. Sedẽs ad/
uerſus fratrẽ tuũ loquebaris. pro quo in græco legiſſe uos dicitis ααασοι putatis no bene uerſũ: quia di
vimus aduerſus fratrẽ tuũ loquebaris: & debuiſſe nos dicers: aduerſus fratrẽ tuũ detrahebas. quod uitioſũ eſſe
& in lingua noſtra nõ ſtare: etiã ſtultis patet: nec ignoramus ꝙ αιMαπN;icat detractio. quã ſi uoluerimus
ponere nõ poſſumus dicere aduerſus fratrẽ tuũ detrahebas: ſed de fratre tuo detrahebas. Quod ſi fecerimus:
rurſum cõtẽtioſus calumniator uerboꝶ inqret: quare nõ dixerimus x&αα Ioναπιοοσροο hoc aduerſus fra
trẽ tuũ. hæc ſuperflua ſũt:& nõ debemus impudica nos uerboꝶ interpᷣtatione torquere: cũ damnũ n ſit in ſẽ
ſibus. quia unaquæq; lingua: ut añ diximus: ſuisproprietatibus loquit᷑. In ipſo. Nequãdo rapiat:& ſit qui eri
piat: & in græco uos repperiſſe nec dicitis: ci oνπααιρνεποαμ:1deſt nec ſit qui eripiat: quod &a nobis uer/
ſum eſt: & in noſtris codicibus ſic habet᷑. & miror quõ uitiũ librarii dormitantis referatis ad culpam interptis
niſi forte fuerit. nequãdo rapiat:ne ſit qui eripiat: & ille pro nec & ſcripſerit. In eodẽ. Sacrificiũ laudis honori/
ficabit me: pro quo ĩ græco ſcribit᷑ σππτοο Xοπσσαι0:deſt glorificabit me. de quo & ſupra diximus
& in euãgelio in eo loco ubi in græco legimus ατAοπα◻τοοναε 8n latino ſcribit: Pater clarifica me. Nolui/
mus igitur ĩmutare quod ab antiquis legebat᷑: quia idem ſenſus erat. In quinquageſimoquarto. Expectabã
eum qui ſaluum me fecit: & dicitis uos inueniſſe ĩ græco mOσιο½ααν ονσον τοονοναοσππααεαdeſt expe
ctabam dominũ:quod additũ eſt. In eodem. Apuſillanimitate ſpiritus: & in græco inueniſſe uos dicitis àro
Xπτο ναυ uod proprie puſillanimitas dicit᷑. Sed ſciendũ ꝙ pro νο°ιW“17α Aquila & Symmachus
& Theodòtion & quinta editio interpretati ſũt ο I&ναπαιωοNα 1deſt a ſpiritu: & in hebræo ſcriptũ eſt me/
rucha. Oĩſq; ſenſus ita apud eos legit᷑: feſtinabo ut ſaluer a ſpiritu tem peſtatis & turbinis. In eodẽ. Quoniã
ſi inimicus maledixiſſet mihi. in Græco & ειτπιπαπ0 ραοαε 1αε:hoc eſt obprobraſſet me poſitum eſt.S ed
inter maledicta & obprobria ſenſum diſcrepare ꝑpſpicuũ ẽ. Quinꝗgeſimoꝗnto οüο ο ποιονπαπ

H i. MJxxii.

ueοοdowvwoοασπτιιποαπαοMναιααπ1zdeſt. Quoniã multi bellates aduerſũ me ab altitudine diei non ti
mebo: hoc eſtnõ bellantes aduerſũ me: ſed tuũ excelſũ uidebo lumẽ. In ipſo, In ira populos cõfringes: ꝓ quo
in Græco legit᷑ &αταπ£tideſt cöfringes. & apud Latinos ꝓeo quod eſt deiicies: ideſt Mασιπιααουle error
obtinuit è opyaαοοπωο αhαασιdeſt in ira populos cõfringes: nã & in hebraico horeth habet ideſt c&τααπ
Aαιtquod nos poſſumus dicere depones: & Symmachus ĩterpretatus eſt. Quinquageſimooctauo. Quia do
minus ſuſceptor meus. Pro quo in græco poſitũ eſtò σσ ddερααπιιιραοτdideſt qa deus ſuſceptor
meus es. & ſciendũ ꝙ in hebræo nec es eſt ſcriptũ: nectu: & apud ſeptuaginta ſolos ĩuenies. In ipſo deus meus
uolũtas eius præueniet me. Pro quo in græco ſcriptũ eſt òρεοοριραοπσεποςαονσοαοααο utł:ideſt deus
meus miſericordia eius præueniet me: quod & uerius eſt. Sed in hebræo ſcriptũ eſt dei mei miſericordia præ-
ueniet me. In eodem. Deus oñdet mihi inter inimicos meos. pro quo in græco poſitum eſtõeoσναοονα1ι
u01 Tol* ορι£ο1α nov:ideſt deus meus oſtẽdet mihi inimicis meis: ſed meus additũ eſt. In eodem. Ne occi/-
das eos: nequãdo obliuiſcant᷑ populũ tuũ: pro quo ĩ græco ſcriptũ eſt nu oεααπαοαπαταπυ 1οονπ0οÜιο οιςοον
ideſt nequãdo obliuiſcant᷑ legis tuæ. Sed in ſeptuaginta & in hebræo nõ habet᷑ populi tui: ſed populi mei. Eta
nobis ita uerſũ eſt. In eodem. Et ſcient quia dominus dominabit᷑ Iacob finium terræ: pro quo in græco ſcriptũ
eſt: mâ vtmiισοNt π1πιοοαςXιαττÜ z— Tντισαορσαο οννποραα„ονρù1αιςι π.ideſté noſcent: quoniã deus
dominabit᷑ Iacob & finiũterræ. Sed & cõiunctio addita eſt: & ordo eſt. Scient quia deus dnabit᷑ lacob finiũ ter
ræ. In qnquageſimo. Quis deducet me in ciuitatẽ munitã: quis deducet me uſq; in Idumæã. Pro quo habet
ĩgræco απ νσαπιαι1deſt aut ꝗs deducet me: ſed ſupfluũ ẽaut. In ſexageſimo. Quoniã tu deus meus
exaudiſti or̃onẽ meã. Pro quo ĩ græco legit᷑ ori ovòνN αποονυουοαιμ11ννσεον ιοοασ.ideſt ꝗa tu deus exaudi
ſti oronẽ meã: quod nõhabet in hebræo.nec in ſeptuaginta ĩ terpretibus: & in latino additum eſt. In eodẽ. Sic

pſalmũ dicã noĩ tuo in ſæculũ ſæculi. Pro quo in græco ſcriptũ ſit in ſæcula õo Io πτ ι ο Nοοαπιτιρυο

lο Toροαωú τπſεσαdeſt ſi pſallam noĩ tuo in ſæcula: & in hebræo ſemel habet lamech ideſt in æternũ. In ſexa/
geſimoprimo. Quia deus adiutor noſter in æternũ. Pro quo ĩ græco ſit ùn òοεα ει Nεο να.: deſt qa deus
adiutor ueſter: ergo ĩ æternũ obelus ẽ. In ſexageſimoſecũdo, Sitiuit tibi aſa mea. pro quo ĩ græco ſit Aiu
εέ ρραιοπ . ideſt ſitiuit te aĩa mea. Sed in hebræo nõ haber atcha quod ſignificat te: ſed lach qd oſtendit
tibi:quod & oẽs ĩterpretes trãſtulerũt. Ergo ſecũdũ linguæ ĩterpretationẽ uerſũ eſt in latinũ. In ſexageſimoter
tio. Sagittæ paruuloꝶ factæ ſũt plagæ eoꝶ. Pro quo in græco ε„οαRνονερειαατH+αοπανπππαπειπν
ideſt ſagitta paruuloꝶ factæ ſũt plagæ eoꝶ. Sed ſi ſic dicamus: nõ reſonat in latinũ ſagitta factæ ſunt plagæ.
Pro quo melius habet in hebræo. Percutiet eos deus iaculo repentino: & inferent plagæ eoꝶ. In ſexageſimoꝗr/
to. Qui cõturbas profundũ maris: & cõturbas ſonum fluctuum eius. in græco ρπτπαπστιινIνωτσουσ In
oe&ατπ πονμαονπ1ε ιοουο α⅛π1ασ. ideſt qui cõturbas profũdũ maris: ſonũ fluctuũ eius & eſt additũ: quis ſu
ſtinebit: quod ſupfluũ eſt: ſubaudit enĩ qui cõturbas ſonũ fluctuũ eius. In eodẽ. Paraſti cibum illoꝶ quoni/
am ita eſt præparatio eius: & dicitis ꝙ in græco nõ ſit eius ò†ατοοασπαο1αισ˖ideſt quoniã ita præparatio
cũ in hebræo lechina manifeſte præparationẽ eius ſignificet. Eius aũt ideſt terræ: de qua ſupra dixerat. Viſita
ſti terrã: & inebriaſti eã. In ſexageſimoquinto. Holocauſta medullata offerrã tibi cũ incẽſo arietũ. Pro quo di
citis ĩueniſſe uos uâτ νπαατααοαα Kaτο7τ;eſt ci incenſo & arietibus ſed male. in hebræo aũt ſcriptũeſt
emſato roblim quod ĩterpretat uera eπιπαπ οσCοπριι νιι—0ρ1H1Q incenſo arietũ, In eodẽ. Propterea exau
diuit deus. Pro quo in græco inueniſſe uos dicitis A& Toò osι⅝ειπαο αοοσειοοπäzεο%ςο αρ qe*ερρ Iu Sαα T
Aenotρσ0¼ο ½.ideſt propterea exaudiuit me deus: ĩtendit uoci depræcationis meæ: quod ſupfluũ eſt: & minus
eſt: & cõiunctio. In ſexageſimoſeptimo exultate in conſpectu eius. Pro quo in græco inueniſſe uos dicitis ai
ay XXiι¾ρεπποοναι11οÜÜzdeſt & exultate in cõſpectu eius: quod ita uerſũ eſt a nobis. Sed a quo in uro
codice corruptũ ſit: ſcire nò poſſumus. In eodem. Etenĩ nõ credũt inhabitare dominũ. Pro quo in græco uos
legiſſe dicitis eil Yâp aτοοπαριοοναοαουNαπ⅓ιſι απαſtideſt eteni nõ credentes inhabitare: quod utrũq; falſũ
eſt. Nos enĩ trãſtulimus. Etenim nõ credentes ihabitare dum.ut ſit ſenſus: & pẽdeat ex ſupioribus. Aſcendiſti
in altũ: cœpiſti captiuitatẽ: accepiſti dona in hoĩbus: & eos qui nõ credebãt deũ habitare mortalibus. In eodẽ.
Bñdictus dis die quotidie. ꝓ quodicitis ĩ græco legi xOpiοπι deιοορενhονπ1ο απευιοναα1ο ορσαι οας RHεμρααh
ĩil nipay.i. dis deus bndictus: bndictus dns die quotidie. ſed melius & uerius ẽ qd ſupra. In eodẽ. Viderũt ĩgreſ
ſus tui ndeus.pro quo ĩ græco ſcriptũ ſit oα οαο ορππααποäs: deſt uiſi ſũt ĩgreſſus tui deus. qd;
in hebræo ita habet rachua alichatas: quod Aquila & Symmachus & Theodotiõ & quinta ſextaq; editio in/
terpretati ſũt. Viderũt itinera tua deus. & quod ſequit᷑: Itinera dei mei regis: qui eſt in ſancto. Ergo a uobis ita
legendu eſt. uiderũt ĩgreſſus tuos deus. & ſcriptoris uitiũ relinquẽdũ eſt: qui nominatiuũ poſuit pro accuſati
uo:licet in. Lxx. ita reppererim &è pro eo quod eſt? ſcpnHιαπορ hoc eſt uiderũt ĩ mul-
tis codicibus habet᷑ etοn σααν⅝οιι uoà & obtinuit cõſuetudo. In eodẽ. Ingreſſus dei mei regis mei. Quod aũt
dicitis in græco nõ appoſitũ ſecũdo loco mei: apertiſſimi mẽdacii eſt. ſecũdo enĩ psnit᷑. Vos autem habetis ar
wopiai Tovetov uνTεπαιααToòρ ιωππzideſt ingreſſus dei mei regis: qui eſtin ſãcto: ſed mei po/
ſitũ eſt blandientis aflectu. ut qui oĩum deus & rex eſt: ſuis ſpecialiter deus fiat & rex merito ſeruitutis. Deni.
in hebræo ſcriptũ habes elimelchi q uod deü meuũ & regẽ meũ ſignificat. In cock
Regna

2 1
Drre, S

dut

ſttnn

breu⸗
ſoe
wn
Open
gooi
tom
Rca
o
cach
pern
luib
iume
ie
lun
ti
ſünn
Kn
uck
EN
ila

e
tnt
daren
n
lab

habe
chir
0 4
brrn
let
tuorn

noni
d qu⸗
e ertot
nas
uiach⸗
ſeptor
Omels
lt deus
1 Ptæ
Afi
ſeocch⸗
ogooo
ei n
lciti
nädens
iniüter
habet
s wels
euudi
Ni
Go
In ſen
gadens
or
ſtenclit
imoter
Wlo
Page⸗
limoqit
noc li
guiſi
quon-/
Apant
1. Wi
oqlod
onpich
eres eul
o
Awinos
haänz
oin ui⸗
xco los
Ni
ſendii
n code
or

iͦtignl

eus,g
itio in/
lobo 1
Aculi
ötimu-
voc zit
bets
meſ
ho⸗
peo
Ren

Regna terræ cantate deo: pſallite domino: & dicitis in Græco eſſe àt &αMgα Iα νπιιο11εισ &εσνπXοαù.
Te To olc Tœ τι⅞1‧ιιααο1 τε oVνοιποοονππαααιHεμHπααας Nα.Q regna terræ caãtate deo pſal/
lite dũo: qui aſcẽdet ſupcælũ cæli od orientẽ. ſed in hoc uerſiculo nõ eſt ſcriptũ Pſallite deo:quẽ ſtatim ſequat᷑
diapſalma. Qui aſcẽdit ſup cælũ cæli ad orientẽ: & nõ Pſallite deo: qui aſcendit ſuꝑ cælũ cæli ad orientẽ. cum
iſte prior uerſiculus magis habere debeat iuxta hebraicã ueritatẽ: Cãtate deo: pſallite domino. Et illud quod ſe
quir in principio uerſus alterius: Pſallite deo nõ ſit in libris auctenticis: ſed obelo prænotatũ. Ergo & uos legi
te magis ea quæ uera ſũt: ne dũadditũ ſuſcipitis: quod a ꝓpheta ſcriptũ eſt. relinquatis. In ſexageſimooctauo
Laudabo nomẽ dei cũ cãtico: ꝓ quo dicitis uos reppiſſeĩ græco c nertc Tõ &Nοοαπ 1ο οποοοεοα uue†τ⅛cοa „2πα
ideſt Laudabo nomẽ dei cũcantico: ſed mei ſuꝑfluum eſt. In ſeptuageſimo. Deus ne elongeris a me: quod dici
tis in græco poſitũ eſſeò ειK— uà& uAGONαω△σπέαπιαιωsυ”eſt deus meus ne elongerisa me:deus meus ſuper/
fluũeſt. In eodẽ. Deus docuiſti me exiuuente mea: & in hoc qd apud græcos uos ĩueniſſe dicitis deus meus

ειοαι½ υαειπ 1αποαια αεοτιaοες ιουιĩ7deſt deus meus quæ docuiſti me exiuuentute mea ſuperfluum

eſt. In eodem. Donec annunciem brachium: & dicitis in græco uos repperiſſe mirabilia tua kai ut TovNMVv
aWαπςεοταμoοαυπαπιοποv: ideſt uſq; nunc annunciabo mirabilia tua: quod de ſuperiori uerſiculo eſt:
& uſq; nunc pronunciabo mirabilia tua. bene ergo hic habet brachium. In ſeptuageſimoprimo. Et adora
bunt eum omnes reges. Illud in græco uos inueniſſe dicitis æα πιροσπσνποαοπσαα Tco απ eα & ραααα
xi Li vnRc:ideſt & adorabunt eum omnes reges terræ ſuperfluum eſt. In eodem. Benedictus dominus deus
deus iſrael dicitis in græco bis deus non haberiαονυπτοοαςWουs Nà̈οαραοπαdeſt Benedictus dominus de
us iſrael: cum & in hebraico ſit & apud. Lxx. manifeſtiſſime triplex domini: dei: deiq; nuncupatio myſterium
ſit trinitatis. In eodem. Et benedictum nomen maieſtatis in æternum. hoc ergo quod in græco uos inueniſſe
dicitis & να Rnéο επονα1που ππιιαHνo Toιιπαäααεισ1ο οναια οασ alcιπο. ideſt &
benedictum nomẽ gloriæ eius in æternu: & in ſæculuũ ſæculi. ſuꝑflue ſciatis a græcis eſſe appoſi itũ: qd nec He/

bræus habet: nec. Lxx. ĩterpretes Septuageſimoſecũdo. Prodiit quaſi ex adipe: & uos dicitis ĩ græco repperiſſe

eEeεισιπι ideſt prodiet: quod falſũeſt. Nã & apud. Lxx. interpretes ita ſcriptũ eſt eεοε οα K&αα
T0σε ½„παπιÜIedem. Quomodo ſit deus: in græco dicitis no eſſe deu: cum & apud. Lxx. ſcriptum eſt
peo⅜αου , εοασ oτs ˖terpretes ſimiliter de hebræo trãſtulerũt. In eodem. Intelligã in nouiſſimis eoꝶ. pro
quo in græco legiſſe uos dicitis cat ιπσ*ideſt. Et intelligam: ſed hic & cõiunctio ſupflua eſt. In eodẽ defecit ca
ro mea & cor meũ: & uos dicitis in græco haberi üτπιααρααας 1αιαααοαπαH⅓ο ε%⁷.ideſt defecit cor meũ
& caro mea. In eodem. Vt annũciẽoẽs prædicatiões tuas. Pro quo in græco legiſſe dixiſtis ſove*ανυπααα
&ισdααIaαα. Mεια¾οο7deſt, Vtannuciẽ oẽs laudes tuas: & ſciendu quod ſcriptũ in hebræo habet malo/
chachor quod Aquila ayy „ ονσο::deſt nuncios. Septuaginta prædicatiões: uel ꝓmiſſa ĩter
pretati ſut: licet & laus & prædicatio unũ utrũq; ſignificet. In ſeptuageſimotertio. Vt quid deus reppuliſti in
finẽ. Pro quo apud græcos male irorane cõmutato: ut ꝗd reppuliſti deus. In eodẽ. Quata malignatus eſt
inimicus ĩ ſãcto. Miror quis in codice ueſtro emẽdando puerterit: ut pro ſancto ſãctis po ſuerit. Cũ & in nr̃o
codice in ſãcto inueniat᷑. licet græci legãtèy Tα7ιοπο.. in ſancto tuo. In eodẽ. Incedamus oẽs dies feſtos
dei a terra. ꝓ quo in græco ſcriptũ ẽ AKa αατιπτιιπυοιι‧αειυααραπσ Hαςμαι1νταπςσ 1ιαπο 1ςνυπ½ ορ
trãſtulimus. heus & quieſcere faciamus oẽs dies feſtos dei a terra. Et miror quõ elatere annotationẽ noſtrã: ne
ſcimus quis temerarius ſcribendã in corpore putauerit: quã nos pro eruditiõe legentes ſcripſimus:hoc modo
textus nõ habet ααπαπιαυσιοεν quidã putãt: ſed àααενσιπιαdeſt icẽdamus. Et ꝗa retulit mihi ſãctus
preſbyter Firmus: qui huius operis exactor fuit. inter plurimos hinc habitã quæſtionẽ: plenius de hoc diſpu/
tandu uidet᷑. In hebræo ſcriptu eſt ſarhuchol medahu herbaares qdAqla & Symmachus uerterũt âανααπα

tro ſag ioρσσαασ νοιονατIιο Iaâςvααρideſt incẽderunt oẽs ſolẽnitates dei in terra. Quinta ?ααυπͤαααπτιο

ideſt cõbuſſerũt. Sexta eαανοσνεινσdeſt cõburamus. Quod & ſeptuaginta iuxta exemploꝶ uarietatẽ trãſtuliſ
ſeꝑſpicuũ eſt. Theodotion quoq; αααν ειι.deſt ſuccẽdamus: ex quo pſpicuũ eſt: pſallẽdũ ut nos ĩterpre
tati ſumus: & tũ ſciendũ: qd hebraica ueritas habeat. Hocenĩ quod ſeptuaginta ĩterpretes trãſtulerũt:ꝓpter
uarietatẽ in eccleſiis decantandũ eſt: & illud ab eruditis ſciendũ eſt ꝓpter notitiã ſcripturaꝶ. Vnde ſiꝗd pro ſtu
dio ex latere additũ eſt. nõ debet poni in corpore ne priorẽ trãſlationẽ pro ſcribentiũ uolũtate cõturbet.In eo/
dẽ. Cõtribulaſti capita draconũ in aquis. Tu cofregiſti capita draconis. Sic lectionis ocdo ſequit᷑. Græcus uero
habet oοσννaω αaαKειaαααροπX⅛ραο Hο ν+π 1ον MατοοNς αυNMWοHαων να .υ...XA T0
Apancy Tcoc: ideſt Tu tribulaſti capita draconũ in aqua. Tu cõfregiſti caput draconis:cũ ĩ priori uerſu: tu nõ
habeat᷑: ſed in ſecũdo itaq; aquis plurali numero ſcribet᷑ nõ ſingulari. Sicut in Aquila uerbũ hebraicũ Ammi
chim ramatton ideſt aquarum ĩterpretatus eſt. In eodem. Ne obliuiſcaris uoces inimicoꝶ tuoꝶ:pro quo ĩ græ
co uñᷣ &τXoοαν Iàαςονπιποαπιιν6ρετον Gοντdeſt. Ne obliuiſcaris uoces depræcantiũ te: ſcriptũ dicitis. In he-
bræo autẽ Sorarad legit᷑: quod Aqꝗla hoſtium tuoꝶ ĩterpᷣtat᷑. Symmachus bellantiũ contra te. Septuaginta &
ſexta editio inimicorũ tuoꝶ interpretati ſũt: & eſt ſenſus pendẽs ex ſuperioribus. Memor eſto improperiorum
tuorum: eorum quæ ab inſipiente ſũt quotidie. Ne obliuiſcaris uoces inimicorum tuorum: ideſtuoces quæte

blaſfemant. tibiq; a populo tuo detrahunt. Vnde ſequit᷑. Superbia eorum qui te oderunt: aſcendit ſemp. Pro
H iii. .lxxiii.

wif.

quo in græco eſt Ara w& tιIr:ideſt per oĩa ſiue oĩno: ideſt autẽ. dũ tu differs pœnas illi perficiũti blaſfemias.
In ſeptuageſimoquarto. Narrabimus mirabilia tua. Pro quo male apud græcos legit᷑ AiπροsNοναω τια

Taoò&& νIäς ο6.˙: ideſt narrabimus oĩa mirabilia tua. In ſeptuageſimoꝗnto. Omnes uiri diuitiarum mani

bus ſuis: & nõ ut uos neſcio a quo deprauatũ legitis. In manibus ſuis cum in græco ſit wãαροαποον
οστο οσà1ιαιρπσπνατππ ˖eſt o&s uiri opulentiæ manibus ſuis. In eodẽ. Terribili & ei qui aufert ſpiritũ
principũ. dicitis ꝙ ei nõ ſit ſcriptũ in græco ſcοαρσιαοπαπνπ½ιπιτπαοαιπαα⁰πινοπι H;ſt. Terri
bili: & auferenti ſpũs principũ. Veꝶ eſt ſed niſi appoſuerĩ ei: latinus ſermo nõreſonat. Neq; enĩ poſſumus di
cere. Terribili & qui aufert ſpm principũ. In ſeptuageſimoſexto. Et meditatus ſũ nocte cũcorde meo: & exer/
citabã & ſcopebã ſpm̃ meũ. Pro quo in hebræo legimus. Recordabar pſalmoꝶ tuoꝶ in nocte cũ corde meo lo
quebar:& ſcopeba ſpiritum meũ pro exercitatione ideſt decantationem quãdam & me/
ditationem. Lxx. tranſtulerũt ideſt pſcrutabar ſiue quærebã. Et ꝗnta ſimiliter in græco habet᷑ α
AXeVwαπμαπ hαρπιε1τι⅝ιεαααα ιςτταουα ανιτορο eαTπιαρKαπωαποπιμιουπ ο εσοα εαα⅝
lo nᷣ απ πι½ ντâ;ſt & annos æternos memineram: & meditatus ſum nocte cũ corde meo. argutabar᷑ & ri/
mabat ſpiritus meus. Proprie autẽ oπατin agricultura dicit᷑. In ſarriendo ideſt ſarculando. & quomodo
ibi quærunt herbæ quæ ſarculo ſecent᷑: ſic & iſte retractationẽ cogitationũ ſuaxꝝ ρ IαρπαπMεſρ. ideſt a ſar
culo demoſtrauit. Et ſciendũ ꝙ πο Rαο ννσdeſtargutabat nõ ſemel ſed frequẽter ſignificet. In eodem. A
generatione ĩ generationẽ: hoc qd græcũ ſequẽtes ĩueniſſe uos dicitis ovae Iexεισ0α Topaauaideſt cõſumabit
uerbũ recte nõ habet in latino: qa in nullo habet᷑ interpᷣtum. In ſeptuageſimoſeptimo. Et narrabũt filiis ſuis.
pro quo habet᷑ in Græco ai a αι„1υαπdeſt Et annuciabut ea. Sed ſciendum ꝙ inhebræo uaſah-
pherii ſcriptũ eſt: quod Aquila & Symmachus narrabũt trãſtulerũt. In eodẽ. Et occidit pingues eoꝶ. pro quo
in græco eſſe dicitis aατεπ αιαενTοτοσπριοασαντοεHdeſt & occidit in pluribus eoꝶ. ſichabet ĩ hebræo

bamaſinnechen hoc eſt quod Aquila interpretatus eſt. USymmachus
Septuaginta & Theodotion & quinta editio quod quidã non intelligentes pu/
tauerũt ſcriptũ . In eodem. Dilexerũt eũ ĩ corde ſuo:& lĩgua ſua mẽtiti

ſunt ei.ĩ græco haberi dicitis xai æ ραανανα1ρπεTοο 1οοαπαα1ιHε ιÜNhaορ Iàν„αο ονσπEHνυεε aο1ο
a rov:ideſt & dilexerũt eum in ore ipſoꝶ: & lingua ſua mẽtiti ſũt ei. & in hebræo ſcriptũ eſt.
¶ Et omnes uoce ſimili traſtulerũt eοναιo ideſt mẽtiti ſũt. Quis aũt uoluerit pro ei pone/
re eũ: & uitiare exemplaria nõ eſt mei iudicii. In eodem. Et ꝓpitius fiet peccatis eorũ: & nõ diſperdeteos. dicitis

ꝙ in græco eos nõ habeat᷑: quod & uerũ eſt xa ααπααέιρ deſt & nõdiſperdet. Sed nos ne ſnĩa pẽdeat: lati

nũ ſermonẽ ſua ꝓprietatecõpleuimus. Siꝗs autẽ putat xai νAιρππρι+mπ perditionẽ. ſed corruptionẽ ſona
re:recordet᷑ illius tituli:in quo ſcribit᷑ hoc eſt in finẽ ne pdas:& nõ ut plæriq; interpretãtur
ne corrumpas. In eodẽ. Et induxit eos in montẽ ſanctificationis ſuæ montẽ quẽ acqſi/
uit dextera eius. pro quo apud. Lxx. legit᷑ oσ To Toπρο:ideſt montẽ huc quẽ poſſedit: & nõut uos
ponitis τεαποαπτπιο επ αεπι †—Tr—wͤ: ideſt Hæc quæ acqſiuit dextera eius. In eodẽ. Et auerterũt ſe: & nõ
ſeruauerũt pactũ: quẽadmodũ patres eoꝶ. Scio ꝙ pactũ nõ habeat᷑ in hebræo. ſed quãdo oẽs uoce ſimili tran
ſtulerũt & apud geæcos pactũ dicit᷑ & uno uerbo ſignificat᷑ nõ ſeruaue

rũt pactũ:licet. Lxx. poſuerint. In eodẽ. In terra quã fundauit in ſæcula. pro quo ſcriptũ inueniſ

ſe uos dicitis è*“ Iu Yunêo? ucοοσπνσα1Iαρ½ει To aι ˖Hπ⅛ο:ideſt in terra fundauit eam in ſæcula: in hebræo ita

ſcriptũ eſt: ut uertit Symmachus tai αο“MνοππιαιαπποααπσσHπι1οαναναπονοσεραναNααε

& εαροι Tνααπια:deſt & ædificauit ſicut unicorniũ ſanctificiũ ſuũ in terra:quã fundauit in ſæcula. Si aũt

nõ de terra dicit᷑: ꝙ fũdata ſit: ſed de alia re: quæ fũdata ſit in terra: ꝓbent ex prioribus & ſequẽtibus: qd ſenſus

ſit: ut neſcio quæ res: quæ nõ dicit᷑: fũdata uideat᷑ in terra. Si aũt ſanctificiũ in terra fũdatũ putãt: debuit ſcri/
bi: in terra fundauit illud inſæcula. In eodem. Et in intellectibus manuu ſuarũ deduxit eos: non habet textus

Iui ꝙ νευα1: ut ſcribitis numero ſingulari: quod ĩ telligẽtiam ſonat: ſicut in hebræo habet᷑: ſed et ſdi ννας
ειι uod & ĩtellectibus. In ſeptuageſimooctauo: poſuerũt Hieruſalẽ ĩ pomoꝶ cuſtodiam: quod in Græco
. 1 — . . f . „ — . . — . .—. 4 . .
toe To eροονορσπ ν ραι 1τοπ%επιοσυααον dicit: nec põt aliter uerti ꝗqᷓ a nobis tranſlatũ eſt. ſignificat autem

rpιο π o ſpeculi: quã cuſtodes ſatoꝶ & pomoꝶ haberecõſueuerũt: ut de ampliſſima urbe paruũ tugu

.

riunculũ uix remãſerit:hoc ſe ecũdũ Græcos. Cæterũ in hebræo lichin ſcriptũhabet᷑ :quod Aquila uertit ocορο*
ideſt acceruũ & tumulũ lapidũ: quibus uineæ & agri purgari ſolẽt. In ſeptuageſimonono. Et plãtaſti radices

eius hinc: & dicitis ꝙ in græco hinc non habeatur: ai α ιυσπαι1Hαππαπαιςαπ bene. Nam & inno/

ſtris codicibus nõ habet: & miror ꝗs ĩperitoꝶ noſtros libros falſauerit. Inoctogeſimoſecũdo. Hæreditate poſ
ſideamus ſãctuarium dei. Et dicitis ꝙ in græco ſit ſcriptũ Xαραποοιισοιιεαοοπeſt poſſideamus no
biſipſis: quæ ſupflua quæſtio eſt. Quãdo enĩ dicit᷑ poſſideamus ĩtelligit & nobis. Octogeſimotertio. Cor meũ

& caro mea exultauit ĩ deũ uiuũ. Pro quo ĩ græco ſcriptũ dicitis ᷣ aaαα1ιοπι½ιαυα αριορυXXααναα

To:ideſt cor meũ & caro mea exultauerunt. In hoc enĩ nulla cõtẽtio ẽ. Si enĩ legimus exultauit ĩ telligit᷑ cor meũ

exultauit: & caro mea exultauit. Si autẽ exultauerũt: duo pariter exultauerunt ideſt cormeũ & caro. Et quæſo

uos: ut huiuſmodi ĩeptias & ſuꝑfluas cõtentiões: ubi nulla ẽ ſẽſus mutatio: declinetis. In eodẽ uxοααρ
po veo ſiy

tant

ni,
M
nani
10
ititi
Jen
us di
exer⸗
e0 lo
Rme/
GKNX
Me
Ard⸗
nodo
kaſar
m. A
nabit
ſuis,
alah⸗
oquo
ebrro

8 Ppu/
netiti
ayo

vone/
Cicts
aului
ſona
etaͤtut
cgli⸗
it uos
&no
litran
eruaue
inumn
reo⸗ ſa
fenn
Giain
ſenlus
bit ſen⸗
ttextus
4 oNe

1Ct½

jautem
nütugu
tſor
radies
Linno/
atepol
nusno
ormell
tagaN
otmel
gurlo
Ka
eo lin

p R,nτ⅝1απαπWιοιειτπαπραοσ·údeſt beatus uir cuius eſt auxiliũ ei abs te: quod quia nos in latina ĩter/
pretatione uitauimus uertentes. Beatus uir cuius eſt auxiliũ abs te: ut dicitis: reprehẽdit᷑. Cui enim nõ pateat
quod ſi dicere uoluerimus cuius eſt auxiliũ ei abs te:apertiſſimũ uitiũ ſit: & quãdo præceſſerit cuius: ſeq non
debeat ei: niſi forte uitii arguimur: quod uitauimus uitiũ. In eodẽ. In ualle lachrymaꝶ. Pro quo dicitis ſcriptũ
eſſe TaοτπXνα οMαπ1αοπDοαideſt in ualle plorationis: ſed ſiue ploratũ: ſiue fletu: ſiue lachrymas
ſiue plãctũ dixerimus unus eſt ſenſus: & nos hoc ſequimur: ut ubi nulla eſtde ſenſu mutatio latini ſermonis
elegantiã cõſeruemus. In oclogeſtmoquatto- Benediriſt domine terrã tuã: pro eo:quod eſt benedixiſti:ĩ græ
co ſcriptũ dicitis M απνασορ1z quæritis quomõ hoc uerbũ exprimi debeat in latino. Si contentioſa uer
ba ſcrutamur & ſyllabas: poſſumus dicere bene placuit dñeterra tua: & dũ uerba ſequimur: ſenſus ordinẽ ꝑdi
mus. Aut certe addẽdũ eſt aliqd: ut eloquii ordo ſeruet᷑: & dicẽdũ. Cõplacuit domine terra. Quod ſi fecerimus
