tpꝑe noui aliqd còſecutos fuiſſe mirant᷑. Naã & cũ fuiſſe crudelitates ꝑpſecutiõis uideamus: & uẽturas credamus
Mediũ ergo iſtud tp̃s quo martyres qui pceſſerũt: remunerant᷑ :hoc nr̃m eſt. & ideo nuncopant᷑: no de meri/
to qd ſemp habuerũt: ſed de uirtute quã nuꝑ adepti ſũt. Forſitã moueat aliquẽ: qd ſit: qdexpectare iubeant᷑
ſi i ad maturitatẽ pœnæ iudiciũ dæmõibus illatura uirtus erupit. reſurrectionẽ ut ſuſtineãt: admonent. Cæ
teꝶ hæc illis gloria: & in Dauid carmĩbus fuerat ꝓmiſſa his uerbis. Lætabunt in cubilibus ſuis. Dum ſepulti
ſũt: utiq; lætabunt᷑: Cubicula poſuit pro ſepulchris de ꝗbus & reſu rrecturi ſũt: cũ uoce archangeli & tuba dei

fuerint excitati. Cubilia ergo uere dicunt᷑: in quibus nũc geſcũt. Et ſi lætabunt᷑ in cubilibus ſuis:pᷣus hoc futu

—

rũ erat nẽpe ꝗᷓ ſurgerẽt de ꝗete: ſurgerẽt de ſepulchris. Quod adeo ĩpletũ eſt: ut in cubilibus ſuis illos ſinedu/
bitatione gaudere uideamus. Nã quæ alia talis gratulatio aĩas illoꝶ poterit ĩtrare:ꝗᷓ cũ an ipſa cubilia:ideſt ut
diximus ſepulchra ſanctoꝶ: ibi eos inimici ſui: quos ſe quondam occidiſſe credebãt: nũc & uiuere:& ulciſci ſe
nõ ſine tormentoꝶ acerbitate pfitent᷑ Hocillis ſtolæ iſtæ: quas iterauit ſpecialis largitio: cõtulerũt per eas & ꝗ
nõnoĩabant᷑: ĩplorant᷑. & qui neſciebant᷑: celebrant᷑. & ꝗ non uidebant᷑: apparẽt. Elas ſtolas ut legimus: huc
uſq; nõ habuerũt. ſed nũchrecœperũt. In hac forma mulier illaĩ Salomone laudat᷑ quæ duplices ueſtes facit
uiro ſuo. unã in patientia paſſionis: alterã in uirtute uindictæ. Sic nobis legere ſãctũ atq; piũ eſt: alias nec lo
quidebemus: ne uel ĩfidelitas nf̃a: uel ignorãtia in tenebras gẽtilitatis blaſſema diſputatione deſcẽdat. cũ pro
phetia ex eo pceſſerit: ut uẽturis lumẽ ĩterret. Nũc ſupeſtut credẽda ſint diuinitus fieri: quæ ꝓpbauimus & pro
miſſa. nec tantũ pmiſſa: ꝗᷓtũ & poſtulata. Quod ſi & poſtulata ſũt: & nõ aliis ꝗᷓ poſcẽtibus attributa: qd miꝶ

eſt: ſi aut qcpoſtulauerãt: aut qd gaudẽt ſe accepiſſe: nõ occultãt: Exigũt pœnas ab his qui ihabitãt in terris.

quos accuſatio cõprehẽdit: hos uirtus ĩpugnat. Ipſi eniĩ ihabitãt in terris: qui poſſidẽt mẽtes hominũ terrena
poſſidentiũ: quos cũ martyres ad ſupplicia depoſcũt: etiã pro his quos poſſederãt depᷣcant᷑. Deniq; & ipᷣa mi
rabilia ſua ſic agũt: ut eos a terrena hĩ tatiõe: ideſt ab obſeſſis terrenis hoĩbus excludãt. An calũniamur cur dæ
mones torꝗᷓant᷑: & fauemus inimicis? Martyres cõtra ipos pene ĩuidioſa ĩdignatione ĩſurgũt:& ſuſtineri illos
tanto ſæculoꝶ ſpatio cõquerunt᷑: & nos fingimus nos mirari: quid iſtud ſit: quaſi nõ debeãt uel nio tpe ſolue
re:qd ab Adã merent Quod aũt iſtud miraculũ Mediolani uidet᷑ pᷣmũ exortũ: uel bono Ambroſio proprie
præ cæteris fuiſſe cõceſſũ: quis nò uidet fidẽ nr̃am ꝓpter Arrianoꝶ pfidiã diuinis teſtimõiis approbatã? Nãq;
cũ in Italia catholica fides ĩtolerabilẽ tyrannidẽ ſub Auxentio ſuſtinuiſſet: tandẽ donãte dno libertatẽ ueterẽ
etſi iã eo tpe quo pᷣdicto Ambroſius ſubſtitutus eſt reſpirauit: huic ti ipſi in aduerſarioꝶ cõfuſionẽ & noſtrã
ſpem ſcilicet oĩs cæleſtiũ gloria: oẽs etiã martyres cõſeſere: qui cũ iã pridẽ apparẽdi haberẽt tpᷣs:hoĩem cui ſeꝓ
derẽt inquirebãt. Illũ certe: cui ſub ea fide reuelarent᷑: qua martyria feciſſẽt. Sic donatũ eſt Ambroſio:qdAu/
xẽtio denegatũ eſt. qm cũ Auxentius blaſfemabat: Ambroſius pᷣdicabat. Sed hæc cum uirtus martyꝶe per oẽs
ꝓuincias ſit itura(oĩbus enĩ nõ Ambroſio ſoli ſine pſonaꝶ acceptione donãada eſt)neceſſario tũ pᷣmũ in Italia
ꝓceſſit: cui ĩfidelitas arriana fuerat dnata. Quoniã ſignanõ fidelibus ſed ĩfidelibus donata ſũt. Na a n⸗ qui
I üu. lxxxiiii.

ſũt qui ſignũ poſtulant/ Phariſæi poſtulant. Apoſtoli tacẽt: &credũt: & ſequunt᷑. Et ppterea nõ mirandũ ꝙ Vrl
diuina uirtus opat᷑ per ſepulchra ſanctoꝶ: ꝙ nec his remediis potuit hæretica mẽs curari. ut uel tandẽ epᷣm eũ

tecll
ſeqᷓret: cui coĩcare etiã martyres ipſa reuelatione ſuaꝶ uirtutũ dignatiõe uidiſſẽt. Nũcad meditationẽ pfecti Ea
hoĩs redeamus. ex qua cumulus iſte: pus ꝗᷓ mẽſura illius expleret᷑: excreuit. Et licet hæc diſputatio ipſaꝶ medi ſritep
tationũ: qm beatus qui in lege dni meditabitur dieac nocte. Et ſane difficile eſt:ſiluã legis ingreſſo: ſingularũ irlu
ꝗſtionũ materiã ſegregare. Cu altera alterã ueluti ramulis ꝗbuſdã: ita ſocietate p̃ᷣceptionis attingat: ut ſineal 8
terius ĩchoatione cœpta non ualeat explicari. Ecce hæc ipſa hoĩem illũnr̃m noſſe ꝗᷓpulchrũ eſt: ſolũ in talibus . bo
nõ ſtupere cũ reliꝗs: ſolũ quaſi ꝗbuſdã fortuitis nõ moueri. Diſtinguere opationũ ſpecies. Et qa & ipſi dæmo gor
nes opant᷑ ĩtelligere naturas quæ ſint falſa: quæ nouiſſe oporteat: nõ decipi: nõ errare: non inimico aſſignare c
uæ dei ſũt. nec deo abiudicare quæ ſũt dæmonũ. Scire tpa: ſigna cognoſcere: hr̃e dñi cognitã uoluntatem. & noßs
alia dei mirabilia cũ graꝶ actione uenerari: alia cũ digna execratione uitare. alem uirũ etiã ſæculi homines ltuh
laudauere:dicẽte Virgilio. ſcd⸗
Fœlix qui potuit reꝶ cognoſcere cauſas. ole
Bona ſniĩa:ſi ad eã ſuo itinere ueniſſet. ut appareat illũ ignoraſſe quod laudat.nã & quæ ſũt ſecunda celebra Atirnin
uit. Nã & ordine ppoſtero etiã ſapiẽtis uertit officiũ. Dũ enĩ nõ reꝶ cauſæ: ſed reꝶ creator inqrẽdus eſt:p quã hena
ad cauſas reꝶ:ſi iᷣm didicerimus: ĩtrabimus. Cæteꝶ illo omiſſo: cauſas reꝶ qualiter cognitas hr̃e poterimus: tlit
cũ quis pᷣus hæc fecerit: deĩde quare fecerit:ſit ĩquirendũ. Veꝶ repto reꝶ auctore: reæ quoq; ĩuenimus & cau/ mrte
ſas. Quod iſte uſq; adeo nõ uidit: ut pncipalẽ locũ hũc:qui reꝶ cauſas potuiſſet agnoſcere: p̃ᷣdicaret. Secunduũ aleſs
qd ſubiũgit: qui deos tanꝗᷓ minus opus exæquẽs adoraſſet: ut quis agnoſcat eos creatores reꝶ nõ fuiſſe: a qui nuim⸗
bus cognitio reꝶ quaſi aliena diſiungit᷑. nec coli oportere:ſi hæc quæ laudant᷑ ut pᷣmap̃ſtare nõ poſſũt.Nelci blealt
unt auũt ea: quoꝶ opifices nõ fuerũt. Deniq; & inuẽtione illoꝶ diis ſuis detracta humano eã aſſignãt ĩgenio. hunetu
Illis ſcilicet qui ſapĩa excellũt: ꝙ idola nõ colut: ut iã diis eoꝶ homo ſit potentior:ſi ad hæc quædii ipoꝶ igno Alrllii
rant: altiori cogitatione puenerit. Ab his aũt deos pcepit coli: qui plene præ ſtultitia reꝶ cauſas nõ queãt inue gll
nire. quorũq; pcordia ut ipſius uerbis utar frigidus ſanguis ĩcludit. Adhuc homo noſter & deu colere: pncipa Nens
lẽ ſit eſſe ſapiam: & reꝶ cauſas cõpertas habet.nõ ꝗrit ex Syracuſia rõne ſæculi ſapiẽtis eminere. Sed illo docẽ u
te quẽ colit: quẽ ante inqſiuit:ꝗᷓ reꝶ cauſas: q res ipſas reꝶ cõditor antecedit. Qui illũ monuit quæ qbus eſſet Al
uẽtura tpibus. Cuius diſpoſitionẽ ſine ipſo qui diſpoſuit:nullus agnouit. qm nemo ſcit:quæ dei ſũt:niſi ſpi eiti
ritus dei. Nos uero ut apoſtolus ait: nõ ſpm huius mundi accepimus: ſed ſpm qui ex deo eſt. & ideo quæ ipſi- perrun
us ſũt: nõ edocti humanæ ſapiæ uerbis: ſed ſpu dei: & eius ſupfuſa nobis dignatiõe callemus. Hæc eſt illa ſtul ugi⸗
titia ſæculariũ: hæc ſapientia uocatoꝶ cogitare ſemp in corde: quid retribuã dño pro oĩbus quæ retribuit mi/ tra
hiipᷣm habere ſemꝑ in ore: qm uerbu eſt. Eſurire eũ: qm panis eſt. Ipſius ſpu etiã ebrios mẽte excedere. quia ſtnne
calix eſt noui teſtamẽti: & uinũ de uinea: quã de ægypto ante trãſtulerat: quæ uinea populus iſrael fuit: quoꝶe iune
patres ex quibus dũs leſus Aps ſᷣm carnẽ. Illũ loqui omni tpe. qm linguas nobis nouas ſpiritus eius aduexit. (d
Quæ ſut aũt iſtæ linguæ nouæ: niſi iſtæ: in ſæculo eſſe: & ſermonẽ de ſæculo nõ hre? Aliis linguis loq populo
ꝗloqui populus ſecu ipſecõſueuit. Præterea & iſtud eſt loqui aliis linguis: deũ confiteri unũ: ab eo qui plures (6Pttrr
deos ſolitus erat confiteri: & ipᷣm in nra fide nouis linguis unũ loqui & ꝓfiteri: & credere trinitatẽ. Illũ quoq; Ebe
amare quia ĩterpellat pro nobis. metuere quia pater omne iudiciũ dedit filio. Illũ momẽtis omnibus adorare Aaoe

abillo petere neceſſaria nobis: & ipſi placita: qui peti ſe uult ab eo: & poſcẽti uerba mõſtrare. Qui qdeſtnouũ
inter nos ſolos petentes ſe amat. Qui etiã ſolus quod mirabile eſt:iraſcit᷑:niſi petat᷑. Infidelitas enĩ eſt: nihil
pᷣſumpſiſſe de deo. nihil illum credit poſſe qui quod iudicat poſſe: non poſcit. Hæc eſt illa fili dilectiſſime an
guſta uia: hoc illud acus foramẽ: per quod nõ ĩtroeunt ſarcinati: aut aĩalia ponderibus attributa.ꝗᷓ anguſti &Gö.oe
uſilli aditus. nõ ſolum enĩ foramina hæc cũ oneribus iumẽta nõ capiunt: ueꝶ etiã ipſũ nr̃oꝶ oculoꝶ:ſi mul/
timodis diſtrahat᷑: fruſtrant᷑ obtutũ. Vnde & dñs per ꝓphetã ait: uacate & uidete. & qñ erit ut poſſit ĩtrari:qd
per occupationes ſæculi necdũ cœptum eſtinueniri Impleuimus diuiſionibus ſuis ꝓpoſitas quæſtiones: ex/
teriorẽ hoĩem interiorẽq; monſtrãdo:cũ uitam quæ ſit ſancta: & in quo actu poſita: quo ſtudio teneat᷑: qua K
ſubſtantia uegetet᷑: oſtendimus Totũq; curſum eius breuiter:licet ſaltibus potius ſi dici poteſt:ꝗᷓ paſſibus p
feſtinatione ad finẽ uſq; pduximus. Nunc quare nõ ab hoĩbus etiam iſtius mundi uideat᷑: accipe rationẽ. qñ

quidẽ te mea uerboſitas delectat: quã negligentius iudicas: dum accẽdis ſtudioſius in diuina. Cũ ille qui pri/ 1
mus nobis mortis ſemẽ inuexit: mundũ iſt ideſt paſſionẽ hoĩs uicto ſibi hoĩe ſubiugaſſet: regnũq; illius ipᷣo 1
rege iam capto: ſub pedibus ſuis & ditione cœpiſſet: eaq; oĩa quæ in mundo ſut: uelut ſuis peculiis: & uicto/
riæ ſuæ manubiis uteret᷑: neqn homo amiſſam ſapĩam: aut debitũ ſibi uitæ ꝗᷓreret teſtamentũ: ſic cunctis ſuc 1
cis ſuæ artis infecit: ut & ſtultitiã ſapiæ colore ueſtiret: & mortẽ mentitæ uitæ lenociniis obubraret. ut mala d
nõ fugerent:qui nõ cernerẽt appoſita meliora. Deniq; ex illo tpe ſic paſſim humanũ genus graditur:ſtultitia it
Pro ſapia habetur.dicẽte pſa miſta: Quoniã laudat᷑ peccator in deſideriis aĩæ ſuæ: & iniquus benedicit᷑. Tũc n
uita putatur eſſe quæ mors eſt. Et ſub ſpecie boni mala decipiũt: cũ ad ĩtelligẽtiæ fraudẽ dolo bonoꝶ omniũ le
uirtus operet Nam diuitiæ nõ ſecuturæ poſt hominis mortẽ amãtur. Honor faſciũ qui per ſucceſſorẽ exole/ uten
ſcat: ambitut. Iniuriam feciſſe uirtus eſt. aliena poſſidere: potentiæ eſt. innocentẽ cicũuenire: aſtutiæ eſt. non ſe
dell

lur

ke Xpm ſapere: ſapiẽtis eſt. Prophetã horrere: eloqᷓntiæ eſt. ſic plena ſũt oĩa erroribus. ſic ĩfuſa per hoĩum men/⸗
Anel tes caligine aliũ alio incurſante mundus ĩuoluit᷑. & ad hoc uſq; ueritas obſcurat᷑:ut in mortis gremio iacuiſſe

Nllui beatitudo dicat᷑. Quod ubiiille deus nos ſempꝑ cogitãs & nr̃a uidit per ſapiam mundi qua ſibi mundus collu/
ſor ĩterpellatores ſuenerat: ſuã ſapiĩam fuiſſe deſertã: placuit etiã ei ecõtrario aduerſus aſtutiã ueteratoris ſapi

e entiæ ſuæ diuitiis ĩnumerabilibus uti. & ſcĩæ altitudinẽ quã nullus poterit ĩueſtigare: ſicuti eſt: & ſuã ſapien
H*M tiam ſtultitia uelare: & uitã ſuã mortis quadã obſcuritate cælare: ut ad ſapiam puenire nõ poſſet: qui in hoc
Drr ſeculo opinionẽ ſtultitiæ fugiſſe et. & ad uitã eius nõ accederet: qui nõ cõtẽptũ mortis habuiſſet. Nãq; ſic filiũ
* ſaluatorẽ nĩm miſit in hoĩem: ideſt ſapiam ſuã carne ueſtiuit: ut qd ſtultũ eſt uitã ſuã pati crucẽ fecerit: Ic
ir mors eſt: ſic aduerſis aduerſa deſtruxit. & per diſſimiles añ ſæcula opationes ĩgenii artificis illius machinas eli
ſit. ut partibus ꝗbuſdã ſalutaribus ueſtigis: licet imp̃ſſa mortifera illius ſtigmata delerent᷑. Sed hoc ſtudium
niſi cocupierimus qm qd ſtultũ eſt dei ſapiẽtius eſt hoĩbus: ſapiam eius nõ tenebimus. Hanc mortẽ qd crux
eſt: niſi amauerimus: qm qd- infirmũ eſt dei fortius eſt hoĩbus uitã eius nõ poterimus intrare. Quid ergo ſeꝗ
e tur niſi ut relicta ſæculi & ſapia & uita & ſtultos nos hr̃i patiamur: & mori nos cũ dño ſemperoptemus: ut in
ai ſpem aduẽtus eius qui utriuſq; rei erit reuelatio partẽ aliquã hr̃e mereamur. Tũc enĩ ſciſſis oĩbus uelamẽtis
umas talia qualia ſũt ſingula cũcta cernent᷑ ideſt ſtultitia mũdialis falſæ ſapĩa ſuolueris denudata ſiſtetur. & mors
Nau mẽtitæ beatitudis deopta uelamĩe hiante ſemꝑ ore & patẽti in ꝓfundũ gutture uitaliũ inimica pdet᷑. Tunc &
ani cæleſtis ſapia quæ ſæculariter ſtultitia noĩatur ĩterpoſitas altitudies ſciæ dei ſine alicuius labore elucubratio/
ag nis ĩtrabit: & uera uita nullis mortis tenebris obſcurata lucebit perdnm nr̃m Ieſũ xpᷣm: cui eſt honor in ſæcu/
N la ſæculoꝶ amẽ. Vides o filia qua ualitudine laborat aĩus ſuſcepti qui iſta nõ cogitat. Corpuſculo adhibui pal
mnd. pamẽta:qd ſi negligerẽ aĩa plus ualeret quæ tunc ĩfirmat cũ exterior roborat᷑.ſed iſtã quã dixi animã morbo
gno ſtultitiæ uitiatã ofonũ tuaꝶ frequẽtatu ſanet᷑: cuius aia ſæculi ĩtemerata flagitiis põt aliis ſubuenire. Nõ enĩ
Unne æger ſalutis ſuæ adhibere põt medelã ægrotatiòe cõfoſſis: & anhelãs altitudinẽ plagaꝶ uulneribus nõ meder
nahu altenis. Sanus qui ſit certe curabit infirmũ. oculatus cæcũ per pcipitia nõ ducit. Tu itaq; & ſapiens duo ſuppli
doc⸗ ca: ut qd nõ ſapui ſapiã: & tuis ſuffragiis uelut quibuſdã remediis me fac ſanare. Rephendat aliqs ꝙ in tantũ
eſe delectabili diſputatione ꝓceſſerim: ut meritoꝶ meoꝶ reſipiſcentiã nõ haberẽ. aut ſubito anguſtam Moyſi ca
liſpi thedra ĩdignus taliũ diſputator aſcẽderim. ſed uere amore id egi tuo nõ uſurpatione mea. nã ego dictũ legerã
ipl⸗ peccatori: ne dim auderet narrare iuſticias per os ſuũ. qd ſi cõtra interdictũ pro tua dilectione pᷣſumpſi: in eo
AAl tua gra compẽſare dignabitur. ut litterulas quæ ad plenũ emẽdatæ nõ ſunt ſicut ipſis apicibus quibus exarã/
itm⸗ tur apparet tam facile ad publicũ nõ pducas: ac ſi ego uerecũdus pro meeſſe nõ potui ut debui uel tua mode/
quin ſtia uerecũdiæ parcat meæ. Et quia de me habent quod male ſcriptæ ſũt: de te habeant qd cælent᷑. Vale: & nos
nog . m³¹2iin domino dilige: in quo diligeris a nobis. l
bent. Beati Hieronymi ad Cteſiphontẽ urbicũ epiſtola quæ ĩſcribit᷑ de obediẽtia: ſcia: iuramẽto: uindicta. in qua
pulo oſtẽdit ſalutẽ nõ tã in ablutione corporea per baptiſmũ cõſiſtere ꝗᷓ in ſãctificatione aiæ p uerbuũ dei. Proinde
uuss hortat᷑ ad lectionẽ euãgelii & ſciam Icripturaꝶ. Quoniã ſine ſcia mãdatoꝶ ĩpoſſibile eit noſſe qd fiat: iſtruit
09 de obediẽtia mãdatoꝶ: ondẽs utriuſq; teſtamẽti exẽplis bnfacti meritũ uno crimie trãſgreſſiõis admitti. Mul
tue ta de electis & reprobis: multa de iudicio futuro ſubnectẽs: ac monẽs breue tps piis opibus redimẽdũ. Et in fi/
uui ne determinat ꝗſtionẽ de iuramẽto: docẽs nõ licere ſeruis dni exemplo iurare. SL
hu Ræſuptionẽ meam excuſare conarer: ſi me nõ & tp̃s & cauſa ſimulq; tuerent᷑ & charitas:& ſi nũc p/
ean pria magis uerba ꝗᷓ diuina uellẽ tuis auribus intimare. Accedit inſuꝑ qd exhortatio noſtra habet ex
a MHmplicitate fiduciã: & ex ueritate uirtutẽ: quia non de immunditia eſt: neq; deerrore: neq; de dolo.
mul hoc plane pᷣmoneo: ne cõtemplatione mediocritatis meæ dni uerba deſpicias: quæ pio affectu tibi nuc eccleſiæ
a paruulo ad cõfouendã ĩfantiæ nouitatẽ lactea ĩterim porrigunt᷑: donec aut per te poſtmodũ:autꝑ alios eru/
gen ditus in uiꝶ perfectu eſcis ſolidioribus roboreris. Ac plenũ ergo te ſcire cupio: quod ex parte noſſe te credo: ob
u hoc dnm dei uerbũ deſcẽdiſſe de cælis: utaſſũpto naturæ nræ hoĩe humanũ genus quod ab Adam iacebat: eri
geret᷑ in Xpo: tantũq; nouo hoĩ per obedientiã p̃ſtaret ſalutis: quãtũ ueteri per ĩobedientiã pditionis accide⸗
gi rat. Veꝶ qm ſiue obedientia ſiue ĩobedientia uocabula illa ut mihi uidet incorporea ſuũt: nõ materiæ corpora/
n, lis: & quia ĩcorporalia excorporalibus gñari oĩno nõ poſſũt: manifeſtũ eſt ĩcorporea ex corporalibus naſci. &
⸗ ſiobedientiã incorporalẽ: quæ inobedientiæ remediũ eſt: ex ĩcorporali aĩa gigni ratiõe phabile eſt: manifeſtũ
6, eſt obedientiã ex animi cõſilio nõ ex corporis materia ꝓcedere. Qua ratione colligimus uocationẽ nr̃am iuxta
i uocãtis dignationẽ etiã næ uolũtatis ſtare cõſenſu: ita ut lauacrũ: qd corpus credẽtis acceperit: aĩa magis be
neficio cõſequat᷑.& utriuſq; ſi. ubſtãtiæ purgationẽ: quæ in aqua cõſtat & uerbo:merito mẽtis afferri. Verũ ut
u ea quæ diximus: manifeſta, pbatione firmemus: euidẽtia deſcripturis exẽpla ponamus. Sctiptũ eſt in apoſto
i lo.ſie Xpᷣs dilexit eccleſiã: & tradidit ſemetipſũ pro ea: ut eã ſãctificaret mudans lauacro aquæ in uerbo uitæ.
i ut exhiberet eã ſibi glorioſam & ĩ maculatam. Per aquã & uerbũ mundari dixit. Eccleſia utiq; nos ſumus:ſi tñ
8 ſine uitio & macula(ut pcipiturjuixerimus. corporalia corporalibus & ſpualia ſpũalibus purgant᷑. Aa u erbo
& aqua: corpus aqua ſolũmodo uidet ablutũ. aĩæ intrinſecus pᷣſtinis in ſordibus & concupiſcẽtiis reſidẽti eu
geliſtæ eſt timenda ſnia dicentis. Phariſæe cæce munda pus quod intus eſt. ut fiatmundũ & quod ſ ris ẽ.

Et re uera ſi corpora noſtra uaſa ſũt aĩaꝶ: tune erunt uere mũda: ſi intus ſi incæꝶ habeant purũq; liquorẽ. Cx/,
teꝶ ꝗᷓuis calix aureus ſit: &onato gemmaꝶ ac ſplẽdore pulcherrimus: ſi in ſeuenena contineat: nonne pcioſi
tatẽ metalloꝶ lethalis poculi uirus obfuſcat? & micantẽ ſ pecieꝶ nitorẽ uiolabit- Sed nea p poſito lõgius meæ
pollicitationis excedã: ꝓſecutiunculæ meæ uerba uerbis dnicis ꝓbabo. ut hoc quod dico: nõ ex humano ſeſu
inuentũ: aut ingenio ꝓprio excogitatũ putetur: niſi diuinis ſnũs uideat eſſe conſtructũ. In euangelio Ioãnis
dus ad diſcipulos ait. Vos aũt iam mundi eſtis ꝓpter ſermonẽ meũ quẽ audiſtis. nõ dixit ꝓpter qu od loti eſtis

tm̃: ſed ꝓpter ſermonẽ meum quẽ audiſtis. ideoq; mundi eſtis. oẽs quidẽ ſciebat lotos eſſe: ſed nõ oĩum inte/

riora munda eſſe ꝓbabat. quia inter cæteros erat Iudas: qui aquæ purgationẽ animi malitia ſordidabat. pro⸗
ter qd qᷓuis cũ aliis lotus fuiſſet: imundus tamẽ dñi ſnĩa phibet᷑. Cuius exẽplo euidẽter manifeſteq; mõſtrat᷑

illũ in ueritate dei gram percipe: qui eã eo ordine quo ſcriptura docuerit conſequ at᷑. Nã ſi aliꝗs corporetenus

renatũ eſſe ſe credat per aquã: & uerbo nõ ſit regeneratus in ſpu: in ſua ſalute fruſtrat᷑.qa cæleſtis nouitas hæc
cauſa eſt: ut corporis qualitate manẽte: homo uetus in nouã animi mutet᷑ uolũtatẽ. Cæteꝶ quõ corpus ſordi

dũ ſiaqua nõ eſt ablutũ: pmanebit ĩmundu:ita aĩa niſi uerbo fuerit emẽdata diuino: ſordibus uitiorũ corru/
ta manebit. ergo ſi eius cõſilio corpus aqua mundat᷑: qua rõneſi pernit᷑: qd maius eſt:ſi qd minus eſt: iam te
ner Stultitia ex parte ſaluari cupit: qui ex toto perit. Qui cũ integrã habeat in ptãte ſalutẽ: media uelit eſſe

cõtentus: & cõtra iura naturæ puter ſolo corpore ſe ſaluatũ. cũ poſſibilius ſit: ante reſurrectiõis tp̃s aĩam ſine
corpore uiuere: ꝗᷓ corpus ſine aĩa ſtare. Siqs duobus oculis duobuſq; laboret pedibus: & utriuſq; mẽbri habe

at in ptãte medicinã: & uno pede uel oculo uno ſanato: ab alterius cura uelit medicum ꝓhibere: nõne ueſanæ
mẽtis & medici iudicio: & oĩum hoĩum erit ſnĩa condẽnandus? Sed dicit aliꝗs: ſi totũ ex nro labore expectat᷑:

ergo gr̃a nihil pᷣſtatur. Nolo quiſquã ignorãtiæ titulo grẽam dei temere faciat ingratã: ne fidem ſuã uertat in
ſcandalũ. & fiat ei cauſa ſalutis ĩteritus & perditionis occaſio. Cuius rei ratio: ſi cũ moderatione ꝗᷓratur: tũ de/
mum pficiet ad uitã: quæ per pᷣſumptionẽ forte pᷣcipitaſſet ad mortẽ. Sed gr̃a quidem gratis peccata dimittit
T

ſed cũ conſenſu & uolũtate credentis. ſicut Philippus eunucho in actibus apoſtoloꝶ ꝓbat dicens. ſi credis ex
toto corde licet te baptizari. quo teſtimonio intelligit᷑: no minus periculum eſſe: ſi baptizaretur ĩcredulus:ꝗᷓ ſi
uere credenti baptiſmũ denegetur. Credẽs aũt ille eſt iuxta ſcripturas qui ex toto corde crediderit. & ſi ex tota

cordis arce credendũ eſt: ut ex credulitatis merito baptiſmũ fidei det᷑: aqua nõ ſufficit baptizato: quæ credẽtis

aĩum in corde nõ attingit. & ne periclitetur meritũ cordis:uerbũ quo contingi & mundari cor poſſit: accipiar

oportet. Quia ſi aqua cõtentus ſit ille: qui credidiſſe ſe dicit: qua mẽbra extrinſecus diluunt᷑: & uerbũ quo glo

riatur aĩa non reqrit: iã nõ uidebit᷑ ex corde ut debuit: ſed ex corpore credidiſſe: qd nequaꝗᷓ fieri poſſe rõne ul
la cõcedit᷑:ut ſine ſnĩa mẽtis:ſolũ corpus peculiarẽ intelligentiã habere iudicet᷑. Vnde cõfidens de prudentia

tua: quæ pro benignitate ſibi inſita ppoſteꝶ quicꝗᷓ fieri: nec ali homini pateretur rogo ut ad inſtitutionis ple/

nitudinẽ: uerbũ dni hoc eſt euangeliũ diligentius legas. ex quo ſcientiã ampliorem eius ꝗᷓ credidiſti lucis exci/
pias. ut poſſis in oĩbus noſſe qd facturus ſis. nã ſine diuinæ legis & diſciplinæ cæleſtis ſcia difficile eſſe quenꝗᷓ

oſſe ſaluari:nõ meus ſed diuinus ſermo ꝓbabit. Ait Eſaias. Qui nõ didicerit iuſticiã dei: ueritatẽ non faciet:
Item de hoc ipſo in libro ſapientiæ: & quis erit conſumatus inter filios hoĩum? Si abfuerit ab illo ſapiẽtia dei
in nihilũ computabit᷑. Vani ſunt enĩ oẽs hoĩes quibus non eſt ſcientia legis dei. Vnde dñs in euangelio ad eos
qui aliterꝗᷓ ſe ueritas habeat:ſuſpicantes erant: reſpõdit. Erratis neſcientes ſcripturas. oſtendẽs in ſumma reꝶ
ſalutarium nebula & tenebris cõſtitutos eos: qui ſpiritalẽ lucernã: ideſt diuinæ legis ſciẽtiam habere nollent
accenſam. Quam quidã repellentes per ꝓphetã a dũo repelluntur: ſicut ſcriptũ eſt: Quia tu ſcientiam repuli

ſti: repellã & ego te. Nullo igit᷑ modo paſſim nos noſtro iudicio committamus: ne nobis exclamet Eſaias: Ve

qui prudentes ſunt apud ſemetipſos:& in conſpectu ſuo periti. Vnde & apoſtolus ait: ſiquis ſibi uidetur ſa/

piens eſſe in hoc ſæculo: ſtultus fiat: ut ſit ſapiens. ſapientia enim huius mundi ſtultitia eſt apud deum: pro/

pter quod ad regem Tyri dicitur humana ſapientia gloriantẽ: ſapienter enĩ nõ erudiunt te doctrinæ cæleſtes:
& ſapientia dei. Eſt & ſapientia hominũ: nõ negamus. ſed una ſuadet ad uitam: alia impellit ad mortem: ꝗqa
ſapientia humana quæ ſtultitia reprehenditur: & ab apoſtolo ſpiritu ſancto definitur ianua mortis: & mate-
ria æterni interitus approbatur: ſicut ſcriptum eſt in propheta. Simul inſipiens & ſtultus peribunt.inſipiens

qui dixit in corde ſuo: non eſt deus: & ſtultus ꝗᷓuis deum ore fateaturin actione præſentis uitæ: in perpetuum

non proſpexit: ſicut ſcriptum eſt. Melior eſt puer pauper & ſapiens: ꝗᷓ rex ſtultus & ſenex: qui neſcit in poſte
rum prouidere. Bonum eſt quidem homini ſapere: ſi iuxta ſcripturas ad hoc ſapiat: ut prouidentiam habeat
futuroꝶ: mortalitatis ſtatum: per quotidie morientiũ hominũ exitus: & totius ſæculi paulatim perdetrimẽ/
ta labentis ruinã conſiderans. Cæteꝶ ſiquis uſurpatæ ſemel intentiõis ducaturĩtuitu: & ſua ſe magis ꝗᷓ dei ue/
lit gubernari ſnĩa:diuinaq; lege poſtpoſita: ꝓpria conſilia dei cõſiliis anteponat:hãc ꝓphetæ clamãtis timeat
uocẽ. Ve deſpiciẽtibus legẽ dñi timor fouea & lacus. Sicut pluuia ualida ĩutilis eſt: ita ꝗ relinquũt legẽ laudãt
ĩpietates. qui aũt diligut legẽ: circũdãt ſibi muꝶ. Btũs uir qui in lege dñi die noctuq; meditat᷑. cuius aĩus aliud
neſcit:ꝗᷓ ſmonis dei eloquia retractare. Quanto a terrena cogitatione remotioreſt: tanto deo uicinior & cælo
eſt: quem non immerito diuinus ſermo & collaudat: & uere ditiorem diuitibus præfert dicens: Beatus ho/
mo: qui inuenit ſapientiam. Nlelius eſt enim eam mereari: ꝗᷓ auri & argenti theſaurus. præcioſior eſt lapidi/
bus pᷣcioſis.

busßae
dũ in ex
le facto
ſeruemt
latolege
lee erit
lcimpl
dempto
canturn
grecc
nnßluin
pas:e⸗
despu⸗
lusloi
tu.oßs
Peccat.
oblano
cciec
gveili
coobes
pulut
Tueet
blädi
tütol
Unlus
poſtt
unühu
aiziff
Neaclit
ſiosa
rtra
nuſec
lgui
1s ich
reaed⸗
nrcon
Ctur
duch
üm
obte
San
ino
tuenn
tetli
et

Paio
zmer
o lila
loini
dielti⸗
linte,
pro/
Arat
tenus
hec
lotcl

Corru⸗

lamte

lieſ
nſine
habe
ſane
cut:
tin
ice⸗
nituit
dse
viji
Xtota
edets
apin
vog
nell
enta
Pple
era/
enij
get:
dei
eos
tete
lent
Ve⸗
tſu⸗
/

le:

e⸗
iens
lum
olte⸗
beat
ni/
iue⸗/
neat
dit
vc
1o
0/
/

Peccat ꝗdẽ ille qui ĩperata neglexerit. ſed plus peccat:q interdicta nõ ſeruat. Sacri

bus pᷣcioſis. Item omne aurũ in cõparatione illius arena eſt exigua: & tanꝗᷓ lutũ æſtimabit᷑ argẽtũ ab illa. Sed
du in exhortatione ſapiẽtiæ diutius ĩmoramur: ne quis forte exiſtimet nos cõtra apoſtolũ doctorẽ legis pᷣfer
re factori: ſuo ordine reſpõdebimus: oportere pᷣus noſſe quid iuſſũ ſit: quid ue ꝓhibitum: ut ſciẽtes u trunq;
ſeruemus. Alioꝗn ante ſcientiã mandati impoſſibile eſt noſſe quid fiat. Temerariũ ſatis eſt: ſi noſtræ uolun
tatis legem nobis putemus poſſe ſufficere: cũ etiam apoſtolũ legamus fuiſſe ſub lege: ipo dicẽte: his qui ſine
lege erãt: quaſi ſine lege eſſẽ: cũ ſine legedei nõ eſſẽ: ſed in lege xpᷣi eſſẽ. Et alibi:inuicẽ onera ueſtra portate: &
ſic implebitis legẽ chriſti. Qui paterna pietate chriſti paſſione redẽpti ſunt: & qui ad hoc redẽpti ſunt: ut re/
demptoris iura ſeruãtes ad uitã ſe in cælo repoſitã præparẽt. ad quam redẽpti licet nullo modo peruenire di/
cantur niſi ea quæ iubentur obſequiis cõpetẽtibus exæquant᷑: ſicut ſcriptũ eſt. Si uis ad uitam ingredi: ſerua
præcepta:hoc eſt ab omni illicito quo prohiberis: recedas. & ad omne bonũ quod iuberis: prõptus accedas. ne
in pᷣſtinis uitioſitatis cõcupiſcentiis perſeuerãs: fidẽ qua credidiſti ueteris peccati alicuius adhucamore corrũ

pas: & agnitio dei quæ per nouã gratiã reuelata eſt per delicta uioletur. dicẽte propheta: Mendaciũ & non fi⸗

des pᷣualuit ſuper terrã: quia a malis ad mala tranſierũt: & me nõ cogno uerũt: dicit dus. Vnde & btũs apoſto

lus Ioãnes paria teſtat᷑: ꝗ dicit ſe noſſe deũ: & mãdata eius nõ cuſtodit: mẽdaxeſt: & ĩ hoc ueritas nõ eſt. Et ite

—

rũ. oĩs q peccat: nõ uidet deũ: neccognouit eũ. Et peccatũ nõ in uno tmm mandatoꝶ Eüierlad ĩutroq; conſiſtit.
icia & uota reprobabũtur
oblationũ:niſi purus & ſãctus fuerit animus offerẽtis. & ĩmaculatã hoſtiã faciũt indignã p̃cordia maculata.
dicẽte dño: ſi offers munus tuũ ad altare: & illic recordatus fueris: qa frater tuus habet aliqd aduerſus te: reli/
que illicmunus tuũ: &&. Omni oblatiõe & hoſtia pᷣ̃cioſior eſtobtẽperãtia mãdatoꝶ: dicente ꝓpheta. Ecce di/
co: obediẽtia melior eſt ꝗᷓ uictima: & obauditio ꝗᷓ adeps arietũ. Et alibi. Initiũ bonæ uiæ facere iuſſa: quæ acce
pta ſũt apud deũ magis ꝗᷓ imolare hoſtias. Et alibi. Quicõſeruat legẽ: multiplicat oblationẽ. Sacrificiũ ſalu/
tare eſt: attẽdere mikelatins diſcedere ab oĩ iniꝗtate: & ꝓpiciationẽ uitare ſacrificii ſuꝑ iniuſticiã. Non nobis
blãdiri debemus in factis iuſſoꝶ:ſi in ꝓhibitorũ tranſgreſſiõe peccemus: cũ trãſgreſſionis crimẽ bñfacti meri
tũ tollat. Quod nõ mei ſenſus aſſertio: ſed utriuſq; tellameti exẽpla ꝓbãt. ubi inuenimus etiã dei amicos ob
unius cõtẽptus errorẽ bonoꝶ retrofactorũ munificentiã pdidiſſe. Sic Adã cũ diabolo facile credidit ſeducẽti:
poſt familiaritatẽ & colloquiũ dei unius pomi cupiditate ſuperatus: pdidit paradiſũ. & qa per trãſgreſſionẽ
unũhire pᷣſumpſit:multa ſimul bona amiſit. Sic uxor Loth poſt angeloꝶ obſeqa: cõtra ĩterdictũ retro reſpi/
ciẽs:ĩ figmẽtũ ſalis repẽte mutata eſt. Sic Sames eadẽ die qua mirabilia fecerat gr̃a ꝓphetali a leone deiectus
occidit᷑. Sic infœliciſſimus Iudas poſt electiois meritũ: poſt ſignoꝶ gloria: poſt apoſtolicã dignitatẽ: exiguæ

ſtipis amore deceptus: cui tribunal ꝓmittebat in cælo: laqueo captus eſtĩ terra. Et ne nobis p alienaꝶ ſolũmõ

reꝶ fraudulẽtiã periculũ ĩminere putemus: reminiſcamur Ananiam & Saphyrã: nõ de aliena appetita pecu
nia: ſed de ſua timide erogata dãnatos. Rogo poſt tot documẽta: tot mortes: unde ĩ nobis creſcit ĩpunitas de
linquẽdi:. Quis hic pᷣſũptiõis ſpũs qui tantã in aĩo nr̃o operat᷑ audaciaã: ut cũ ſãctos hoĩes de leuibus etiã cul/
pis uideamus eſſe punitos: & nos quotidie ĩ maioribus & pluribus delinꝗᷓntes: æternos ĩ media dãnatiõe fo/

recredamus Quanꝗᷓ leue nunꝗᷓ ſit: deũ etiã in exiguo cõtẽnere. ꝗ nõ tm ad qꝗlitatẽ peccati reſpicit: ſed ad ꝑſo

næ contẽptũ. kiaßret q' hoĩ non ſolũ intendẽdũ eſt: quale ſit: qd iubet᷑: ſed quãtus ſit ille qui iubet. Exclu
ditur hoc loco uulgaris illa ſentẽtia: qua mihi ſuo iudicio religioſi: & qui ſapiẽtes ſibimet uident᷑: dicere ſolẽt.
Sufficit nobis ut nõ criminalia peccata & maiora faciamus. facilis eſt enĩ omiſſio minorũ delictorũ. Quidũ
animali ſapiẽtia occupãt aĩos: ſpiritalẽ intelligentiã & conſuetudinẽ diuinæ legis ignorãt. quæ ſæpe peccatũ
oſtendit: quod nobis non uidetur eſſe peccatũ. & quæ illic pietatẽ facit: ubi nos opus impietatis oſtẽdimus.
Saul & Ioſaphat reges fuerũt populi iſrael. & dũ miſericordiã his quos deus oderat præſtiterunt: dei offenſa
in opere pietatis incurrũt. Ecõtrario Phinees filiiq; Leui gratiam dei humana cæde & ſuorum parricidio me/
ruerunt. Vides quantũ ab humanis ſenſibus per noſtram imperitiam diſcrepat diuina ſentẽtia: ut nobis in/

terdũ cæleſtis iudicis diſpẽſationẽ neſcientibus iniuſta uideantur: quæ percauſarũ ſcientiam iuſte ſatis & re/
cte facta probant᷑. Rurſum ea quæ noſtro iudicio bona probant᷑: apud deum plærũq; reproba & ingrata ui/

dentur. Quis hodie patris Abrahæ exẽplo: innoxiũ uolens filium trucidare: humano iudicio non crederetur
inſanus Econtra quis in tactu arcæ diuinæ imitatus Ozam: hominũ ſentẽtia damnarer᷑? Epiſcopus epheſi-
orũ angelus in apocalypſi nũcupatus: qui cauſa nominis chriſti paſſionũ multarum merita intra conſciẽtiã
retinebat: quia in ipſis paſſionibus a primo cõuerſationis feruore tepuerat: cum calorẽ paululũ temperaſſet:
ad pœnitentiã reuocatur: dicẽte ſcriptura. noui opera tua & patientiã tuã. Et quia potes ſuſtinere malos. ſed
habeo aduerſus te pauca: quia charitatẽ tuam priſtinam reliquiſti. Memento unde excideris: & age pœniten
tiam. Conſideremus quantus caſus ſit temere contẽnentis cum tanta ruina eſſe dicitur in negligentia obſe/
quentis: uel quam dãnationem excepturos credimus eſſe indeuotos: cum tãtam reprobationem deuotus ex-
ceperit. Tepidum diſcipulũ non amat chriſtus. Qui uult meus diſcipulus eſſe ait: abneget ſemetipſum ſibi:
& tollat crucem ſuam: & ſequatur me. Oportet uos per multas tribulationes introire in regnum cælorum.
Beati eſtis cum uos maledixerint homines: & perſecuti fuerint: & dixerint omne malum aduerſus uos: gau/
dete & exultate quia merces ueſtra multa eſtin cælis. Futuræ uitæ gloria præſẽtis uitæ incõmodis céparatur.
.Ixxxvi.

Chriſtianis uexilla crucis ſũt delitiæ: trophæa noſtræ uitæ non põpis: ſed miſeriis reportant᷑. In nfa claſſe uiri

fortes obprobria ſciũt portare: nõ munera. Pauptati nõ nobilitati futuroꝶ beatitudo ꝓmittit᷑. Retrahit qui
.

dẽ uerecudia ſenatorũ: ne ſequat᷑ pauperẽ xpᷣm: ſ ed audiat a xpo. qui me cõfuſus fuerit: & mea uerba in gene/
ratiõe hac adultera & peccatrice: & filius hoĩs cõfudet euũ in gloria patris ſui cũ angelis ſãctis. Turpe eſt ĩter pa

rẽtes ſenatores atq; grãm aticos:ſcholaſticũ pro xpᷣo uolũtaria humilitate deiectũ uerbis ſimplicibus eſſe con

tẽtũ. Diſplicet amicis ſi poſt ambitioſi habitus cultu: plæbeia & ignobilia indumẽta mutent᷑. Sed ſi hoĩbus
placere uellẽ ait apoſtolus: xp̃i buus nõ eſſẽ. Et ꝓpheta ĩ pſalmo. Quoniã deus diſſipat oſſa eoꝶ: qui hoĩbus

pla ct: cõfuſi ſũt qm deus ſpreuit eos. Quãtũ bona eſthumana offẽſio: p quã ĩuenit᷑ ſeruitus xpᷣi: tãtũ Snui

oſa eſt amicitia quæ dei pᷣſtat offenſa ſicut ſcriptũ eſt. Qui uoluerit amicus fieri huius mũdi: inimicus dei cõò

ſtituet᷑. Dicat unuſꝗſq; qd uelit: ego interiĩ de me ꝓ ſenſus mei paruitate iudicaui: melius eſſe cõfũdi coram
peccatoribus ſuꝑ terrã: ꝗᷓ corã angelis ſanctis in cælo: uel ubicũq; iudiciũ ſuũ dns uoluerit demõſtrare. Eſaias
uir in ſua gẽte nobiliſſimus: qui ſocer regis Ezechiæ fuiſſe refert᷑: iuſſu dei depoſito cilicio nudus ĩcedit. nectã
ardui pcepti pudore deterritus eſt: quo minus dei ĩperiũ ſeqᷓret᷑: qa nihil honeſtius eſſe hoĩ: ꝗᷓ creatori ſuo pa
rere iudicabat. Ioãnes quoq; Baptiſta nobilis: & in carne & ĩ ſpiritu natus:ciliciũ a pueritia in habitũ:& locu⸗/
ſtas eligit ĩ cibũ: qui nec peccati cõſciẽtia: nec pauptatis ĩopia: ad huius gloriã oneris:ſed ſola futuri ſæculi btĩ

tudine trahebat᷑. Apoſtoli iã ſperãt: & adhuc ſtulti & ĩutiles & tenuis fidei arguũtur. Nõ ſũt cõdignæ paſſio

nes huius tẽporis ad futurã gloria: quæ reuelabit in nobis. Inde Paulus oculo mẽtis futura cõtẽplãs dicebat.
Quis nos ſeparabit a charitate xpi? Tribulatio: an anguſtia an ꝑſecutio? An fames: an periculũ? an gladius?:
Illos pencula nõ ſeparãt: nos uoluptates. Illi cathenas baiulãt ĩnocẽtes: nos aurũ circũferimus crimioſi. Illi ĩ
carceribus uĩcti: nos in tricliniis delicatis. Illi ĩ neruo poſiti deũ puro corde & ſincera cogitatiõe laudãtes: nos
in ipſa forte eccleſia de forẽſibus calũniis cogitamus: & cũ oĩbus æqualiter legis data ſit gra: gehẽna ſeu cæli re
gna ꝓmiſſa ſint: alii de diui tiis: alii de uirtutibus meditant᷑. Cũq; dictũ ſit gnaliter oĩbus:dnm deũ tuũado/⸗
rabis: & illi ſoli ſeruies. Aliis inocẽtia: miicordia: caſtitate: ieiunio: deo fideliter & ſine ceſſatione uientibus.
nos nobis adulteros: ꝗqbus ſeruire uolumus eligimus. Siqdẽ iuxta euãgelii ſententiã: oĩs qui facit peccatũ:ſer
uus eſt peccati. Et re uera ſi amator pecuniæ ſu: ſi gloriæ: ſi ſupbiæ: ſi ambitiõis aut põpæ: dũ illi oẽ ſtudium
meæ uolũtatis ĩpẽdo: dno ſeruirenõ poſſũ: qa duobus dnis neminẽ ſeruire poſſe ſcriptũ eſt. Nõ eſtis ueſtri di
cit apoſtolus. Empti eni eſtis pᷣcio magno. Glorificate & portate deũ ĩ corpore ueſtro. Clæmẽter ſpũs ſãctus
noſtro iure nos cõuenit: ſciẽs hoc ĩ uſu publico apud oẽs hoĩes cuſtodiri: ut tãto ſeruus ĩ opere dni eſt cautior
quãto maiore eſſet periculo cõparatus: ut ĩtelligamus ꝗᷓ ſtrenui eſſe debeãt ĩ operedei: qui redẽpti ſũt ſãgui⸗
