ien ad ſponſã & eã docet: ꝙ ueteris legis umbra trãſierit: & ueritas euãgelii uenerit. Surge ueni ꝓpxima mea: ſpõ/
Neon ſa mea: colũba mea: qm ecce hyems trãſiit: pluuia abiit: abiit ſibi. Hoc de ueteri teſtamẽto. Rurſũ de euãgelio *
.. & uirginitate. Flores uiſi ſũt in terra: tẽpus ſectiõis aduenit. Nõne tibi uidet idipſũ dicere:qd & apoſtolus:
tſt ſuꝑeſt ut qui habẽt uxores: ſic ſint quaſi nõ habeãt. & manifeſtius de pᷣconio caſtitatis: uox ait turturis audi
pphe ta eſtĩ terra nr̃a. Turturauis pudiciſſima: ſempꝑ habitans in ſu blimibus: typus eſt Saluatoris. Legamus phy
utch ſiologos: & reperiemus turturis hãceſſe naturã: ut ſi parẽ pdiderit: alteri nõ iũgat᷑. & ĩtelligemus digamiam
ipto⸗ etiã a multis auibus reprobari. Statĩq; turtur dicit ad turturẽ: ficus ꝓtulit groſſos ſuos.ideſt ueteris Tos p̃ce
ubin pta ceciderũt: & de euãgelio uites florẽtes odorẽ dederũt. unde &apoſtolus. Chriſti bonus odor ſumus. Sur
Vügi ge ueni ꝓxima mea: ſpõſa mea. & ueni tu colũba mea:in uelamẽto petræ iuxta ꝓmurale:& oſtẽde mihi faciẽ
oler tuã: & auditã mihi fac uocẽ tuã. quoniã uox tua ſuauis: & facies tua ſpecioſa. duũ uultũ tuũ tegeres cũ Moy/
reutt ſe: & uelamẽtũ eſſet in lege: nec faciẽ tuã uidebã: nec uocẽ dignabar audire: dicẽs. Et ſi mul tiplicaueritis p̃ces
1o⸗ Ne ueſtras: nec ſic exaudiã uos. Nũc aũt reuelata facie cõtẽplare gloriã meã: & petræ firmiſſimæ tegere ꝓmurali
uenu: Quod audiẽs ſpõſa aperit ſacramẽta pudicitiæ. fratruelis meus mihi: & ego illi:qui paſcit᷑ inter lilia:hoc ẽ in
cbelt ter uirginũ cãdidiſſimos choros. Vis ſcire quale uerus Salomõ & pacificus noſter ſoliũ: quales habeat armi/
anus geros: Ecce ait lectus Salomonis. Ilx. potẽtes ĩ circuitu eius: de potẽtibus iſrael. oẽs ferẽtes frameã & docti bel⸗
uiri lo.uniuſcuiuſq; uiri gladius in femore ipſius. Qui in circuitu Salomonis ſunt: gladiũ habẽt in femore ſicut
ſendt Aoth ille iudex a uo èpoααρ π ideſt ambidexter: qui interfecit hoſtẽ pinguiſſimũ:& totũ carni deditum:
muliar oẽs amputãs uoluptates. Ibo inqt ad mõtẽ myrrhæ: ad eos ſcilicet qui mortificauerũt corpora ſua: & ad col/
eßohi lem libani:ad puriſſimos uirginũ greges: & loquar ſpõſæ meæ. Tota ſpecioſa es amica mea: & nõ eſt macu⸗
rn la in te. Vnde & apoſtolus: ut echibeat inquit ſibi ſãctã eccleſiã: nõ habẽtẽ maculã neq; rugã. Veni a libano
iedle c v. .xxXV.

ſte ſel

ſponſa: uenia libano: uenies & pertrãſibis ab initio fidei a capite ſanyr & hermon a cubilibus leonũ a monti
bus leopardoꝶ. Libanus AιπαοHWUς izdeſt cäãdor ĩterptat᷑. Veni ergo ſpõſa candidiſſima. de qua alibi dicit .
Quxæ eſtiſta quæ aſcẽdit dealbata: & trãſit ꝑ uiã huius ſæculi: ab exordio fidei: & exſ- anyr: qc. interpᷣtat deus
lucernæ. iuxta illud qd in pſalmo legimus: lucerna pedibus meis uerbum tuũ dñe:& lux ſemitis meis. & her
mon ideſt cõſecratiõe. & fuge leonũ cubilia: & leopardoꝶ mõtes: qui nõ poſſũt mutare uarietatẽ ſuã. Fugeĩ
quit cubilia leonũ: fuge ſuperbiam dæmonũ: ut poſtꝗᷓ mihi fueris conſecrata: poſſim tibi dicere: uulneraſti
cor meũ ſoror mea: ſpõſa uulneraſti cor meũ ĩ uno oculoꝶ tuoꝶ: in uno ornamẽto colli tui. Quod dicit hu/
iuſcemodi eſt. Non repudio nuptias: & habes ſiniſtrũ oculũ: quẽ tibi dedi propter imbecillitatẽ eorum qui
recta uidere nõ poſſũt. Sed magis mihi dexter uirginitatis oculus placet: qui ſi cæcatus fuerit: oẽ corpus in te
nebris eſt. Ac ne putaremus eũ amorẽ carnis: & nuptias ſignificare corporeas: ilico excludit hũc ſenſũ. & ait:
uulneraſti cor meũ ſoror mea ſpõſa: ubi ſororis nomen eſt: ſuſpitio oĩs fœdi amoris excludit᷑. Quã ſpecioſa
ſũt ubera tua a uino:de ꝗbus & ſupra dixerat: fratruelis meus mihi in medio uberũ meoꝶ cõmorabit᷑: in pᷣn/
cipali cordis. ubi habet ſermo dei hoſpitiũ. Quã ſpecioſa ſũt ubera tuaa uino. Quod iſtud uinũ eſt: qd ſpõ/
ſæ mãmas pulcherrimas facit: & pudicitiæ lacte fœcũdat?! Nẽpe illud de quo ſpõſus in cõſequẽtibus loquit᷑:
bibi uinũ meũ cũ lacte meo. Manducate ꝓximi mei & bibite: & inebriamini fres. Vnde & apoſtoli dicebant᷑
muſto pleni: Muſto inqt nõ uino ueteri: quia uinũ nouũ in utres nouos mittit᷑: & nõ ambulabũt in uetuſta
te litteræ: ſed ĩ nouitate ſpũs: hoc eſt uinũ: quod cũ inebriauerit adoleſcẽtes & puellas: ſtatĩ uirginitatẽ ſitiũt
& in crapulã caſtitatis eructãt: & expler᷑ illud uaticiniũ Zachariæ: dũtaxat iuxta hebraicã ueritatẽ de eccleſiæ
uirginibus ꝓphetatis. Cõplebunt᷑ infatibus & puellis ludẽtibus plateæ eius. Quid enĩ bonũ eius eſt: & quid
pulchrũ eius: niſi frumẽtũ electoꝶ: & uinũ germinãs uirgines. iſtæ ſũt uirgines de qbus in. xliiii. pſalmo ſcri
ptũ eſt:adducẽtur regi uirgines poſt eã: ꝓximæ eius afferẽtur tibi in læticia & exultatiõe adducent᷑ in tẽplum
regis Sequit᷑: hortus cõcluſus ſoror mea ſpõſa:hortus cõcluſus fons ſignatus. Quod clauſũ eſtatq; ſignatũ
ſimilitudinẽ habet matris dñi: matris & uirginis. Vnde & in ſepulchro Saluatoris nouo: qd in petra duriſſi
ma fuerat exciſũ:nec ante nec poſtea quiſꝗᷓ poſitus eſt. & tamẽ hæc uirgo ppetua: multaꝶ eſt mater uirginũ
Seqtur enĩ.emiſſiones tuæ paradiſus malogranatoꝶ cũ fructu pomoꝝꝶ. In malogranatis & pomis oĩum uir
tutũ ſignificat᷑ in uirginitate cõceptus: fratruelis meus cãdidus ĩ uirginitate: rubicũdus in martyrio. Et quia
rubicudus & cãdidus eſt: iccirco ſtatĩ adurit᷑. Guttur eius dulcedines: & totus cõcupiſcẽtia. Spõſus uirgo lau
datus a ſpõſa uirgine: laudat uiciſſim uirginẽ ſpõſam: & dicit ei. Specioſi facti ſũt greſſus tui in calciamentis
filii Aminadab:quod ĩterpᷣtatur populi ſe ſpõte offerẽtis. Virginitas enĩ uoluntaria eſt. & ideo greſſus eccle/
ſiæ in caſtitatis pulchritudinẽ collaudant᷑. Nõ eſt huius tẽporis in morẽ cõmẽtarii oĩa de Canticis canticorũ

uirginitatis pãdere ſacramẽta: quia & hæc ipſa faſtidio lectori nares cõtractura nõ ambigo. ¶ Capᷣ.XVIII.

Oquat Eſaias ſpei noſtræ fideiq; myſteriũ. Ecce uirgo in utero cõcipiet: & pariet filiũ: & uocabis no
mẽ eius Emanuel. Scio iudæos opponere ſolere ĩ hebræo uerbũ ahalma nõ uirginẽ ſonare: ſed ado/
leſcẽtulã. Et re uera uirgo prope bethula appellat᷑. adoleſcẽtula aũt uel puella nõ ahalma dicit᷑: ſed
uid eſt igit᷑ quod ſignificat ahalma? abſcõditã uirginẽ. ideſt nõ ſolũ uirginẽ: ſed cũ i Taosideſt
intẽtiõe uirginẽ. quia nõ oĩs uirgo abſcõdita eſt: nec ab hominũ fortuito ſeparata cõſpectu. Deniq; & Rebec
ca in Geneſi ob nimiã caſtitatẽ. & eccleſiæ typũ: quẽ in ſua uirginitate ſignabat: ahalma ſcribit᷑ nõ bethula. ſi
cut manifeſtũ eſſe poterit ex ſermonibus pueri Abrahã: quos loquit᷑ in Meſopotamia. & dicit: dñe deus dñi
mei Abrahã. ſi tu dirigis uiam meã: per quã ego ĩgredior. ecce dũ ſtetero ſi up fontẽ aquæ: uirgo quæ egredit᷑
ut hauriat aquã: & dixero ad eam: da mihi paululũ aquæ ut bibã de hydria tua: & reſpõderit:& tu bibe:& ca
melis tuis hauriã. hæc erit uox: quã pparauit dis filio dñi mei. In eo enĩ loco in quo ait: uirgo quæ egredit᷑ ut
hauriat aquã: in hebraico ſcriptũ eſt ahalma. ideſt uirgo ſecreta: & nimia parẽtũ diligẽtia cuſtodita. Aut cer-
teoſtẽdant mihi: ubi hoc uerbo appellent᷑ & nuptæ: & ĩperitiã cõfitebor. Ecce uirgo in utero cõcipiet & pari/-
et fili. Si nõ p̃fert nuptiis uirginitas: ſpiritus ſactus cur maritatã: cur uiduã nõ elegit? Nam illo tẽpore erat
Anna filia Phanuelis de tribu Aſſer inſignis pudicitiæ: & ſemper uacãs orationibus & ieiuniis in templo dei.
Si cõuerſatio tantũ & bona opera & ieiunia abſq; uirginitate ſpiritus ſancti ad ſe mererẽtur aduentũ:potuit
& iſta mater eſſe domini. Curramus ad reliqua. Spreuit te inquit & deſpexit ui rgo filia ſyon. Quã filiã dixe-/
rat: appellauit & uirginẽ.ne ſi tm filiam nominaſſet: arbitrareris & nuptã. Hæc eſt uirgo filia: ad quam alibi
dicit᷑: Lætare ſterilis quæ nõ paris: erũpe & clama quæ non parturis. quoniã multi fili deſertæ magis ꝗᷓ eius
quæ habet uirum. Iſta de qua per Hieremiã loquitur deus dicens: N ũquid obliuiſcetur ſponſa ornamenti
ſui: aut uirgo faſciæ pectoralis ſui? De hac in eadẽ ꝓphetia grande miraculũ eſt. quia fœmina circundederit
uirũ:& uniuerſitatis parentẽ uirginis uẽter incluſerit. Eſto inquit nuptiaꝶ & uirginitatis ſit diuerſa cõditio:
quid ad hoc potes dicereSi uirgo & uidua fuerĩt baptizatæ: & ita pmãſerint:quæ erit ĩter utrãq; diuerſitas:⸗
Quod de Petro & Ioãne: Anna & Maria dudũdiximus: hoc pᷣſenti loco ꝓficiat. Si enĩ inter uirginẽ & uiduã
baptizatas nihil ĩtereſt:quia baptiſma nouũ hoĩ̃em facit:eadẽ cõditiõe & ſcorta atq; ꝓſtibula ſi fuerĩt bapti
zatæ: uirginibus coæqᷓbunt᷑. Si enĩ pᷣteritæ nuptiæ nihil nocẽt uiduæ baptizatæ: & pᷣteritæ ĩ meretricibus uo/
luptates: expoſitaq; corpora publicæ libidini: poſt lauachrũ u irgĩtatis pᷣmia cõſequent᷑. Aliud eſt puriſſimã
mẽtẽ &

o

xxvj.

mẽtẽ & nulla recordatiõe pollutã deo ſũgere: aliud meminiſſe amplexũ uiri fœde neceſſitatis: & qd corpore
len nõagas: reco rdatiõe ſimulare. Hieremias qĩ utero ſe cti ficatus eſt: & cognitus in uulua mr̃is ideo hoc pᷣuilegio
e fruit :qa uirgitatis erat bti tudini deſtinatus. Er cũ oẽs capti ſint: uaſa quoq; tẽpli Babylonio uaſtãte direpta:
gi iſte ſolus liber ab hoſtibus ẽ: & captiuitatis neſcit iniurias: & a uictoribus accepit ſtipẽdia & Nabuzardan cui
de de ſctis ſctõꝶ. Nabucodonoſor nõ p̃cepat: pcepit de Hieremia. Hoc enĩ ueꝶ tẽplũ dei eſt: & hæc ſacta ſctõꝶ:
h uæ uirgitatis puritate dno cõſecrant᷑. At ecõtrario Ezechiel: qui captiuus tenebat᷑ in babylone: qui tẽpeſtatẽ
, aalone uenientẽ uiderat: & turbinẽ cuncta rapientẽ ait: Mortua eſtuxor mea ad ueſperã: & feci mane: ſi/
d cut pceptũ mihi erat. pdixerat enĩ ei dñs: ꝙ in die illa apiret᷑ os eius: & loqretur: & nõ taceret amplius. Diligen
inte terattẽde:donec uxor uiueret: nõ habebat libertatẽ populũ cõmonendi. Morit᷑ uxor: & cõiugale uinculũ ſol⸗
alt: uit᷑. & abſq; ulla trepidatione ſemp in officio ꝓphetali eſt. Qui enĩ liber uocatus eſt: uere eſt ſeruus Xpᷣi: non
gol nego beatas eſſe uiduas:quæ ita poſt baptiſmũ mãſerint: necillaꝶ detraho merito: quæ cum uiris in caſtitate
iun pclkrrit. Sei ſicuti hæ maioris apud deũ pᷣmii ſunt:ꝗqᷓ nuptæ coniugali officio ſeruientes: ita & ipſæ æquo aĩo
ſpi⸗ patiantur: uirginitatem ſibi præferri. Si enim illas ſera pudicitia poſt deſpumatas corporis uoluptates erigit
gul: cotra maritas: cur nõ infra perpetuã caſtitatẽ eſſe ſe nouerint: Cap. XIX.
bant MRuſtra inꝗt hæc loꝗ̃ris: quia & ep̃i & pſbyteri & diaconi: unius uxoris uiri & habentes filios: ab apo/
tult ſtolo cõſtituunt᷑. Quomodo de uirginibus apoſtolus dicit ſe nõ habere p̃ceptũ: & tamẽ dat conſiliũ
ſitiit quaſi miſericordiã cõòſecutus a dno: & hocagit in omni illa diſputatione. ut uirginitatẽ præferat miĩ̃i
clele MVVmonio: & ſuadet:quod ĩperare nõ audet:ne iniicere uideat᷑ laqueũ. & plus ĩponere põdetis:ꝗᷓ põt hoĩum ſu/
u dſtinere natura: ita & in eccleſiaſtico ordine cõſtituẽdo. quia rudis ex gentibus cõſtituebat᷑ eccleſia. leuiora nuꝑ
oſen credentibus dat præcepta: ne territi ferre nõ poſſẽt. Deniq; & apoſtoli & ſeniores de hieroſolymis lr̃as mittũt:
Mun ut nõ amplius ĩponatur oneris his: qui de gentibus crediderũt: niſi ut abſtineãt ſe ab idolatria: & a fornicatio
natu ne: & a ſanguĩe: & a ſuffocatis. & quaſi paruulis atq; infantibus lac potũ dãt:nõ ſolidũcibũ.nec pᷣcipiunt de
nnſt cõtinentia. nec de uirginitate ſignificãt. nec ad ieiunia puocãt. neq; dicũt illud: quod in euangelio ad apoſto/-
mni los dirigit᷑: ne habeant duas tunicas. ne perã. nec æs in zonis. nec uirgã in manu.nec calciamenta in pedibus.
mmeit Aut certe illud:ſi uis pfectus eſſe:uade & uẽde omnia tua: & da paupibus: & ueni ſeꝗ̃re me. Si enĩ adoleſcens
gui ille: qui ſe iactauerat cuncta feciſſet quæ legis ſ ũt: audiẽs hoc triſtis abiit: quia habebat poſſeſſiões multas: &
Polu phariſæi huiuſcemodi dñi ſnĩiam ſubſannabat: quanto magis tanta gentiũ multitudo.cui ſũma uirtus erat
nents aliena nõ rapere: nõ habebat neceſſe pᷣceptũ de caſtitate. & cõtinentia ppetua. quibus ſcribebatur: ut abſtine/
ecclo rẽt ſeabidolis. & a fornicatione. & in quibus audiebat fornicatio. & talis fornicatio quæ nec inter gentes ꝗdẽ
lcorl eſt. Sed & ipſa epalis electio mecũ facit. Non enim dicit: eligatur eps: qui unã ducat uxorẽ: & filios faciat. ſ ed
VII. qui unam habuerit uxorẽ & filios in omni ſubditos diſciplina. certe cõòfiteris: nõ poſſe eſſe eᷣm: qui in ep̃atu
büno filios faciat. Alioquin ſi deprehẽſus fuerit: nõ quaſi uir tenebitur: ſed quaſi adulter dãnabit᷑. Aut ꝑmitte ſa/
R cerdotibus exercere opa nuptiaꝶ: ut idẽ ſint uirgines quod mariti. Aut ſi ſacerdotibus nõ licet uxores tangere
R in eo ſancti ſunt: quia imitant pudicitiam uirginalẽ. Sed & hoc ĩferendũ. Si laicus & quicũq; fidelis orare nõ
ſicelt poteſt: niſi careat officio coniugali: ſacerdoti cui ſemꝑ ꝓ populo offerẽda ſũt ſacrificia: ſemp orandum eſt. Si
Rebe ſemꝑ orandũ eſt: ergo ſemꝑ carendũ mrimonio. Nã & in ueteri lege. qui pro populo hoſtias offerebãt:nõ ſo

lul lũ in domibus ſuis nõ erant: ſed purificabant ad tp̃s ab uxoribus ſeparari. & uinũ & ſicerã nõ bibebãt.quæ ſo
d lent libidinẽ puocare. Eligunt᷑ mariti in ſacerdotiũ. nõ nego: quia nõ ſũt tãti uirgines quãti neceſſarii ſũt ſa/
cerdotes. Nunqd quia in exercitu fortiſſimus ꝗſq; eligẽdus eſt: iccirco nõ aſſument& feriores: cũ oẽs fortes .
eſſe nõ poſſint? Si exercitus uiribus tm ſtaret: & nõ etiã numero militũ: abiicerent᷑ ĩbecilliores. Nũc & ſecũda/

u rũ & tertiaꝶ uiriũ gradus aſſumit᷑: ut turba & numero exercitus cõpleat᷑. Et quomodo inquies frequenter in
es ordinatione ſacerdotali uirgo negligit :& maritus aſſumit᷑? Quia forte cætera opa nõ habet uirginitati cõgru
dn entia. aut uirgo putatur: & nõ eſt. aut eſt uirginitas ĩ famis. aut certe ipſa uirginitas ei parit ſuꝑbiã. & dum ſi/
in bi applaudit de ſola corporis caſtitate: uirtutes cæteras negligit. nõ fouet pauperes. pecuniæ cupidior eſt: eue
nc nit interdũ ut triſtior uultus. adductũ ſuperciliũ: inceſſus pomparũ ferculis ſimilis offẽdat populũ. & quia
loce⸗ nihil habet quod reprehendat in uita: habitũ ſolũoderit & inceſſũ. Multi eligunt᷑ non amoreſui. ſed alteri/
foem us odio. In plæriſq; ſuffragiũ meretur ſola ſimplicitas: & alterius prudentiæ & calliditati quaſi malitiæ oppo
icie nuntut. Nonnunꝗᷓ errat plæbis uulgiq; iudicium & in ſacerdotibus cõprobandis: unuſqſq; ſuis moribus fa/
nalt uet. utnõ tam bonũ ꝗᷓ ſui ſimilẽ quærant pᷣpoſitũ. Euenit aliquotiens: ut mariti quæ pars maior in populoẽ:
ens maritis quaſi ſibi applaudant. & in eo ſe arbitrent᷑ minores nõeſſe uirgibus: ſi maritũ uirgini pferãt. Dicã ali/
mmem qd qd forſitan cũ multoꝶ offenſa dicturus ſũ. ſed boni nõ mihi iraſcent᷑: quia eos peccati cõſcia nõ remorde
laden bit. Interdũ hoc & põtificũ uitio accidit. qui nõ meliores: ſed argutiores in cleꝶ eligũt: & ſimpliciores quoſq;
dde atq; inocentes ĩhabiles putãt: uel affinibus & cognatis quaſi terrenæ militiæ officia largiunt᷑: ſiue diuitũ obe/
ſi diũt i uſſiõi. Quodq; his peius eſt:illis clericatus donãt gradus: quoꝶ ſũt obſequiis deliniti. Alioqn ſi iuxta ſẽ
uichti tentiã apoſtoli: nõ erũt epi niſi mariti: ipſe apoſtolus ep̃us eſſe non debuit: qui dixit uolo aũt oẽs ſic eſſe ſicut
tbapel ego ſũ. Et Ioannes indignus eſſe hoc gradu eſtimabit᷑: & omnes uirgines & cõtinentes. quibus quaſi pulcher
nimis gẽmis eccleſiæ monile decorat᷑. Epiſcopus & pᷣſbyter & diaconus nõ ſunt metitoꝶ noĩa: ſed ofliciorum.
xxvi.

Nec dicitur:ſiquis epiſcopum deſiderat: bonũ deſiderat gradum: ſed bonum opus deſiderat. ꝙ in maiori or/
dine conſtitutus poſſit ſi uelit: occaſionẽ exercendaꝶ habere uirtutũ. Cap̃. XK.
Portet ergo epᷣm irreprehenſibilẽ eſſe: ut nulli uitio mãcipatus ſit. unius uxoris uirũ: qui unã uxorẽ
o habuerit: non habeat. ſobriũ: ſiue ut melius in græco dicitur uigilantẽ. ideſt vuααεονο pudicũ. hoc
enĩ ſignificat οραäatũ & caſtitate & moribus. hoſpitalẽ ut imitet Abraham: & cũ peregrinis
ĩmo ĩperegrinis Apᷣm ſuſcipiat doctorem. Nihil eni ꝓdeſt conſcientia uirtutũ frui: niſi & creditũ ſibi populũ
poſſit inſtruere. ut ualeat exhortari in doctrina: & eos qui cõtradicũt redarguere nõ uinolentũ: quia ſemperiĩ
ſanctis ſanctoꝶ eſt. & qui offert hoſtias: uinũ & ſicerã nõ bibet. quia in uiuo luxuria eſt. Sic bibat epᷣus: ut an
biberit ignoretur. nõ percuſſorẽ: ideſt qui cõſcientias non percutiat ſinguloꝶ. neq; enĩ pugilẽ deſcribit ſermo
apoſtolicus: ſed pontificẽ inſtituit quid facere nõ deberet. docet nunc e regione quid faciat. ſed modeſtũ: non
litigioſũ: nõ cupidũ: domũ ſuã bene regentẽ: filios habentẽ ſubditos cũ omni caſtitate. Vide quãta pudicitia
exigatur in epo.ut ſi filii eius ĩpudici fuerint: ipſe eps eſſe nõ poſſit. & eodẽ uitio offendat deum: quo offende
rit Heli pontifex: qui corripuerat quidẽ filios: ſed quia nõ abiecerat delinquentes: retrorſũ cecidit & mortuus
eſt: lucerna dei anteꝗᷓ extingueretur. Mulieres ſimiliter pudicas & reliqua. In omni gradu & ſexu tenet pudici/
tia principatũ. Cernis igitur ꝙ ep̃s preſbyter & diaconus non ideo ſint beati: quia epi uel pᷣſbyteri ſint aut dia
coni:ſed ſi uirtutes habuerint nominũ ſuorum & officiorum. Alioquin ſi diaconus ſanctior epᷣo ſuo fuerit:
non ex eo ꝙ inferior gradu eſt: apud Chriſtũ deterior erit. Abſit. aut Stephanus diaconus: qui primus marty
rio coronatus eſt: minor futurus eſt in regno celorum multis epiſcopis & Timotheo ac Tito: quos ut ſubiice-
re non audeo: ita nec anteponere. Quomodo in legionibus & exercitu ſunt duces: ſunt tribuni: ſunt centurio
nes: ſunt ferentarii: ac leuis armaturæ: & miles gregarius: & manipuli: cõmiſſaq; pugna: uacãt noĩa dignita-
tũ: & ſola fortitudo quæritur. Ita in hoc cãpo & plio quo cõtra dæmones dimicamus: nõ ꝗᷓrunt᷑ noĩa ſed oꝑa.
lorioſior ille ſub uero ĩperatore Apᷣo: nõ qui nobilior: ſed qui fortior eſt ¶ Cap. XXI.
I dicis: ſi omnes uirgines fuerint: quomodo ſtabit humanũ genus? Par pari ĩferã. Si omnes uiduæz
fuerint: uel in matrimonio cõtinẽtes: quomodo ſtirps mortaliũ ꝓpagabitur? Hac ratione nihil o-no
Veenit: ne aliud eſſe deſiſtat. Verbi gr̃a. ſi cuncti philoſophi ſint: agricolæ nõ erũt. Quid lo quar de agri
colis? non oratores: nõ iuriſcõſulti: nõ reliquarũ artium præceptores. Si uniuerſi pncipes: quis erit miles? Si
om nes caput: cuius uocabuntur caput: cũ cætera mẽbra defuerint? Vereris ne ſi uirginitatẽ plures appetierĩt:
ceſſẽt eſſe lupæ: ceſſent adulteræ: ne ĩfãtes in urbibus uilliſe ꝙ nõ uagiãt. Quotidie mœchoꝶ ſãguis effũditur:
adulteria danant: & inter ipſas leges & ſecures ac tribunalia flagrãs libido danatur. Noli metuere ne oẽs uir/
gines fiant. difficilis res eſt uirginitas. & ideo rara qa difficilis. multi uocati: pauci electi. cupere plurimorũ eſt
Plſeuerare paucoꝶ. unde & grãde pᷣmiũ eoꝶ: qui perſeuerauerint. Si oẽs uirgines eſſe poſſent: nunꝗᷓ & dũs di/
ceret: qui põt capere capiat. & apoſtolus in ſuadendo trepidaret: de uirginibus aũt pceptumdni non habeo.
Et cur inquies: creata ſunt genitalia: & ſica conditore ſapientiſſimo fabricati ſumus: ut mutuũ nñ patiamur
ardorẽ: & geſtiamus in naturalẽ copulã? Periclitamur rũſionis uerecũdia: & ꝗ̃ſi ĩter duos ſcopulos & quaſdã
neceſſitatis & pudicitiæ oνααπινααHπααπ. hicatq; ĩde uel pudoris uel cauſæ naufragiũ ſuſtinemus. ſi ad ꝓpo
ſita rũdeamus: pudore ſuffũdimur. Si pudor imperarit ſilentiũ: quaſi de loco uidebimur cedere: & aduerſa-
rio feriendi occaſionẽ dare. Melius eſt tamẽ clauſis qd dicitoculis: Andabataꝶ more pugnare: ꝗ directa ſpicu
laclypeo nõ repellere ueritatis. Poterã quidẽ dicere: Quomodo poſterior pars corporis & meatus: per quẽ alui
. ſtercora egeruntur relegatus eſt ab oculis: & quaſi poſt tergũ poſitus: ita & hic qui ſub uẽtre eſt ad dirigendos
humores & potus: quibus uenæ corporis irrigant᷑:a deo cõditus eſt. Sed qm ipſa organa & genitaliũ fabrica:
& noſtra fœminarũq; diſcretio: & receptacula uuluæ: ad ſuſcipiendos & coalendos fœtus cõdita: ſexus differẽ
tiam pᷣdicant: hoc breuiter rũdebo. Nunꝗᷓ ergo ceſſemus a libidine:ne fruſtra huiuſcemodi mẽbra portemus
Cur enĩ maritus ſe abſtineat ab uxore? Cur caſta uidua pſeueret: Si ad hoc tm nati ſumus: ut pecudũ moreui
uamus: Aut quid mihi nocebit:ſi cũ uxore mea alius cõcubuerit?⸗ Quomodo enĩ dentiũ officiũ eſt mandere:
& in aluũ ea quæ ſũt manſa tranſmittere: & nõ habet crimẽ qui coniugi meæ panẽ dederit: ita ſi genſtaliũ hoc
eſt officiũ: ut ſemꝑ fruant natura ſua: meã laſſitudinẽ alterius uires ſ uperẽt: & uxoris ut ita dixerĩ ardentiſſi/
mã gula fortuita libido reſtinguat. Quid ſibi aũt uult apoſtolus: ut ad cõtinẽtiã cohortet᷑: ſi cõtra naturã ẽ:
Quidipſe dns qui eunuchorũ pcipit uarietates· Certe apoſtolus: qui ad ſuã nos ꝓuocat pudicitiã: debet con/
ſtanter audire: cur portas ueretrũ o Paule/ Cura ſexu fœminaꝶ barba: pilis: aliaq; mẽbroꝶ qualitate diſtin/
gueris? Tuæ nõ ĩtumeſcũt papillæ: nõ dilatant᷑ renes:nõ pectus artat᷑:uox obſoletior eſt:ſᷣmo fortior:& hirſu
tũ ſuꝑciliũ. fruſtra hæc oĩa uiroꝶ habes: ſi coõplexu nõ uteris fœminaꝶ. cõpellor aliqd loq: & ĩſipiẽs fieri. Sed
uos me ut loqꝗ audeã coegiſtis.dñs nr̃ atq; ſaluator: qcũ in forma dei eſſet: formã ſᷣui dignatus ẽ aſſumere: fa
ctus obediẽs pri uſq; ad mortẽ. mortẽ aũt crucis. Quid neceſſe erat: ut ĩ his mẽbris naſceret᷑: qbus uſurus nõ
erat Qui certe ut ſexũ oſtẽderet: etiã circũciſus ẽ. Cur Ioãnẽ apoſtolũ & baptiſtã ſua dilectiõe caſtrauit: quos
uiros naſci fecerat Qui ĩ Apᷣ̃m credimus: Xpi ſectemur exẽpla.Et ſi noueramus illũ iuxta carnẽ: ſed iã nunc
nõ nouimus eũ ſm carnẽ. Certe in reſurrectiõe eadẽ erit corpoꝶ ſubſtãtia: ꝗqᷓ nũc utimur:licet auctior gloria.
Nam & ſaluatorin tãtum ipſum corpus habuit poſt reſurrectionem: in quo crucifixus eſt: ut manus perſo/

n
ote
hoe
dtinis
puli
peri
Utan
ermo
enon
icitil
kende
tuus
udic,
ch
ent
mun
lbid
uno
nity
opa.
N.
vide
loin
deni
l
etietit
icitur
it/
lisdl
nabe,
tamur
ualti
Appo
luetlu
lpie
niali
endos
bricr
llet
temus
wtei
ndere:
ühor
nnll/
tunit
etcon/
Ultin
Chutilu
u el
geii
tus o⸗
to
inun⸗
Nonr.

aß⸗

ratas clauis: & lateris uulnus oſtenderet. Porro ſi clauſis ingreſſus eſt oſtiis: quod humanorum corporum na
tura non patitur: ergo & Petrum & dominum negabimus uera habuiſſe corpora: quia ambulauerunt ſuper
aquas: quod contra naturam eſt. In reſurrectione mortuorum non nubent: neq; nubentur. ſed ſimiles erũt
angelis. Quod alii poſtea in cælis futuri ſũt: hoc uirgines in terra eſſe cœperunt. Si angeloꝶ nobis ſimilitudo
promittitur:inter angelos autem non eſt ſexus nec diuerſitas: aut ſine ſexu erimus: ꝙ angeli ſi unt. aut certe
liꝗdo cõprobat᷑: reſurgentes in ꝓprio ſexu: ſexus nõ fungemur officio. ⸗Nelſ⸗
Erũ qd agimus argumẽtis: & ppoſitiones aduerſarii callida cupimus riſione ſu pare? Vetera tranſie/
runt. ecce facta ſunt oĩa noua: currã per apoſtoloꝶ ſnias. Et quomodo in Salomonis exẽplis breues
oſitiũculas ſubdidi ob intelligẽdi facilitatẽ: ita & nuc caſtitatis & cõtinentiæ xpᷣianæ exẽpla repli/
cabo. & de multis teſtimoniis quaſi unũ corpus efficiã: quo & nihil qd ad pudicitiã ptineat pᷣtermittã: & ni/
miæ ꝓlixitatis declinẽ faſtidiũ. Scribit inter cætera Paulus apoſtolus ad romanos. Quẽ ergo fructum habui/
ſtis tũc in illis: in qbus nũc erubeſcitis? nã finis illoꝶ mors K. nunc uero liberati a peccato: ſerui aũt dei facti:
habetis fructũ ur̃m in ſãctificationẽ: finẽ uero uitã æternã. puto ꝙ & nuptiaꝶ finis mors ſit.fructus aũt ſan
ctificationis: qui uel ad uirginitatẽ uel ad cõtinentiã ptinet: uita penſat᷑ æterna. acdeinde. Itaq; fratres mei &
uos mortificati eſtis legi per corpus Xpi. ut ſitis alterius qui ex mortuis reſurrexit: ut fructificetis deo. Cũ enĩ
eſſemus in carne:paſſiões pctõꝶ quæ per legẽ erãt: operabant in mẽbris nñis. ut fructificarẽt morti. Nũcaũt
ſoluti ſumus a lege mortis: in qua detinebamur. ut ſeruiamus in nouitate ſpũs & nõ in uetuſtate litteræ: facie
bamus ea quæ carnis erãt. & fructificabamus morti. Nuc aut quia mortui ſumus legi per corpus Xpᷣi: fructi/
ficemus deo. ut ſimus eius: qui ex mortuis reſurrexit. Necnõ & ĩ alio loco cũ pdixiſſet: ſcio qa lex ſpiritalis eſt
Et cũ deuiolẽtia carnis: ꝙ crebro nos ĩpellat facere: qd nolimus: latius diſputaſſet: ad extremũ ĩtulit. Infœlix

ego homo: qs me deliberabit de corpore mortis huius? gra dei per leſũ xpᷣm dnm nr̃m. Et iteꝶ. Ipſe igit᷑ mẽte

ſeruio legi dei: carne aũt legi peccati. Et nihil danatiõis eſt his: qui ſũt in xpo ieſu: qui nõ ᷣm carnẽ ambulãt.
lex enĩ ſpũs in Xpᷣo ieſu liberauit a lege peccati & mortis. Ac manifeſtius in cõſeꝗᷓntibus docet xp̃ianos nõ am
bulare Im carnẽ: ſed ſᷣm ſpũm dicẽs. Qui enĩ ſm carnẽ ſunt: quæ ſunt carnis ſapiũt. qui uero ᷣm ſpũm: quæ
ſunt ſpũs ſentiũt. Nã prudentia carnis mors eſt: prudentia aut ſpũs uita & pax. qm prudẽtia carnis inimica
eſt deo. legi aũt dei nõ ſubiicit᷑. nec enĩ põt. Qui aũt in carne ſunt deo placerenõ poſſũt. Vos aũt in carne nõ
eſtis: ſed in ſpu. ſi tamẽ ſpũs dei habitat in uobis. & reliqua uſq; ad illũ locũ: in quo ait: ergo fratres debitores
ſumus non carni: ut m carnẽ uiuamus. Si aũt ᷣm carnẽ uixeritis: moriemini. Si auũt ſpu facta mortificaueri-
tis:uiuetis. Quicũq; eni ſpᷣu dei agũtur:ii filii dei ſunt.Si prudentia carnis inimicitia eſt in deũ:& qui in car/
ne ſũt: deo placere nõ poſſũt. arbitror eos qui ſeruiũt officio cõiugali: ꝙ prudentiã carnis diligant: & in carne
ſint. Aqua nos retrahens apoſtolus: & iungẽs ſpuũi: deinceps loqtur. Obſecro uos fres per milericordiã dei: ut
exhibeatis corpora ur̃a hoſtiã uiuentẽ: ſãctã: deo placentẽ: rõnale obſequiũ ur̃jm. Et nolite cõformari huic ſæ
culo: ſed reformamini in nouitate ſenſus uri. ut pbetis quæ ſit uoluntas dei bona & bñ placẽs & perfecta. Di/
co enĩ per gram quæ data eſt mihi: oĩbus qui ſunt inter uos: nõ plus ſapere ꝗᷓ oportet ſapere: ſed ſape ad pudi
citiã: nõ ad ſobrietatẽ. ut male in latinis codicibus gie⸗led ſapere inꝗt ad pudicitiã. Siquidẽ græce ſcriptũ ẽ:

ci σιπvHερo'*:cõſideremus ſniam apoſtoli. Reformamini inqt nouitate ſenſus uñ: ut pbetis quæ ſit uo

lũtas dei bona & bñ placẽs & pfecta. Quod dicit huiuſcemodi eſt. Cõcedit quidẽ deus nuptias: concedit diga/
miam. & ſi neceſſe fuerit: fornicationi & adulterio pᷣbet etiã trigamiã. Sed nos qui corpora nr̃a exhibere debe/
mus: hoſtiã uiuã: ſanctã: placentẽ deo: rationabile obſequiũ nr̃m: nõ qd cõcedat deus ſed ꝗd uelit: cõſidere/
mus: ut pbemus quxæ ſit uolũtas dei bona & bene placẽs & perfecta. ergo qdcõcedit nec bonũ nec placens eſt:
nec perfectũ. Redditq; cauſas: cur hoc ſuadeat: ſcientes tp̃s: quia hora eſt ia nos de ſõno ſurgere. Nũc aũt pro
pior eſt nra ſalus:ꝗᷓ cũ credidimus. nox pᷣceſſit. dies aũt appropin quauit. & in extremo: induimini dum leſũ
xpᷣm: & carnis curã ne feceritis in deſideriis. Aliud eſt uolũtas dei: aliud indulgentia. Vnde ad Corinthios ſcri
bẽs ait. Ego fratres nõ potui loqui uobis ſicut ſpiritalibus: ſed quaſi carnalibus ſicut paruulis in Xp̃o:lac uo/
bis potũ dedi: nõ eſcã. necdũ enĩ poteratis: ſed neq; nunc poteſtis. Adhuc eni carnales eſtis: qa qui aĩalis ẽ:nõ
percipit ea quæ ſpũs dei ſunt:ſtulticia eni illi eſt: nec põt intelligere: quia ſpiritaliter diiudicat᷑. Iſte non perfe
Ccto caſtitatis cibo: ſed rudi nuptiaꝶ lacte nutrit᷑. Sicut per hoĩem mors: ſic per hoĩem reſurrectio mortuorũ.
Quomodo in Acdã oẽs moriuntur: ſic in Apo oẽs uiuificabuntur. Seruiuimus in lege ueteri Adã ſeruiamus
in euangelio nouo Adam. factus eſt enim primus homo Adam in animam uiuentem: & nouiſſimus Adam

in ſpum uiuificantẽ. Primus homo de terra terrenus: ſecũdus homo de cælo cæleſtis. Qualis terrenus: tales &

terreni. & qualis cæleſtis: tales & cæleſtes. Sicut portauimus imaginem terreni: portemus etiam imaginẽ cæle
ſtis. Hoc autẽ dico fratres: quia caro & ſagnis regnũ dei poſſiderenõ poſſt unt: neq; corruptio ĩcorruptelã poſ
ſidebit. Hoc tã claꝶ eſt: ut nulla expoſitione queat manifeſtius fieri. Caro inqt & ſanguis regnũ dei poſſidere
nõ poſſunt: & corruptio incorruptionẽ. Si corruptio ad oẽm coitum pertinet: incorruptio aũt proprie caſti⸗
tatis eſt: pᷣmia pudicitiæ nuptiæ poſſidere nõ poſſũt. Scimus eni qm̃ ſi terrena domus huius hĩtatiõis deſtru
cta fuerit: ædificationẽ hẽamus exdeo: domũnõ manufactã: ſẽpiternã in cælis. In quo gemiſcimus hitaculũ
nim: qd de cælo ẽ ſupindui cupiẽtes. Cupimus enĩ egredi de corpore: & hĩtare cũ xpo. ꝓpter qd& ſtudioſiſſi
xxyii.

mud cõſtitutionẽ: ut eſſemus ſãcti & ĩmaculati corã eo. Ambulauimus in cõcupiſcẽtiis carnis facientes uolũ

me nitimur ſiue in corpore ſiue extra corpus placere deo. Et ut plenius exponeret: quales nos eẽ uellet: in alio
loco docet dicẽs. Deſpõdi enĩ uos uni uiro: uirginẽ caſtã exhibere Apᷣo. Quod ſi ad totam eccleſiam credentiũ
uolueris referre: & in hac deſponſatiõe Xpi: & maritatas & digamas g& uiduas & uirgines cõtineri: hoc quoq;
pro nobis facit. Nãdũ omnes ad pudicitiã & pᷣmium uirginitatis inuitat: oſtendit cunctis gradibus uirginita
tem eſſe priorem. Rurſũq; ad Galathas: Ex operibus inquit legis:nõ iuſtificabitur omnis caro Opera legis &
ptiæ ſunt. unde & maledicuntur in ea: qui nõ habent filios. Quæ ſi cõcedunturetiã in euan elio: aliud eſt
indulgentiã infirmitati tribuere: aliud uirtutibus præmia pollictei. ¶p̃. XXIII.
Icã & ego nuptiatoribus meis: qui poſt caſtitatẽ & diuturnã cõtinentia ſudãt ad coitũ: & pecudum
more laſciuiũt: ſic ĩſipientes eſtis: ut cũ cœperitis ſp̃u: nunccarne cõſumemini anta paſſi eſtis ſine
caunſa? Apoſtolus ꝙ continentiæ quibuſdã nodos relaxat & dimittit frena currentibus propter infirmitatem
carnis hoc facit. Cõtra quã ſcribẽs denuo loquit᷑ dicẽs. Sp̃u ambulate: & deſideria carnis nõ pficietis. Caro enĩ
cõcupiſcitaduerſus ſpum & ſpũs aduerſus carnẽ. Nõ neceſſe eſt nũcde oꝑibus carnis dicere: qa longũ eſt. &
facile põt de apoſtoli epiſtola ſumere: quiuoluerit. Dicã tmde ſpᷣu: cuius fructus ſũt charitas: gaudiũ: pax: l

ganimitas: bonitas: benignitas: fides: mãſuetudo: cõtinentia. Oẽs uirtutes ſpũs quaſi ſolidiſſimũ fundamẽ/
tũ: & ſublime culmẽ cõtinẽtia ſuſtẽtat & ꝓtegit. aduerſũ huiuſcemodi nõ eſt lex. Qui aũt ſũt xpᷣi:carnẽ ſuam

crucifixerũt cũ uitiis & cõcupiſcẽtiis. Si uiuimus ſpᷣu:ſpu & ambulemus. Qui cũ xpᷣo carnẽ nr̃am & paſſiões
eius deſideriaq; crucifiximus: ꝗd rurſũ ea quæ carnis ſũt agere cupimus? Quodcũq; ſemĩauerit homo: hoc &
metet. Qui ſeminat in carne ſua: decarne metet corruptionẽ. Qui aũt ſemĩat in ſpu: deſi pᷣu metet uitã æter/
nã. Aeſtimo ꝙ qui uxorẽ habet ꝗᷓdiu reuertit᷑ ad idipſũ: ne tẽtet eũ ſathanas:in carne ſeminet & nõ in ſpiritu.
Qui aũt in carne ſeminat nõ ego:ſed apoſtolus loquit᷑ ꝙ metat corruptionẽ. Elegit nos in xpᷣo deus pater ante
tatẽ eius. & cogitationẽ: & fuimus filii iræ: ſicut & cæteri. Nũcaũt correſuſcitauit: & cõſedere nos fecit in cæle/
ſtibus in Xpo ieſu:utdeponamus ᷣm priorẽ conuerſationẽ ueterẽ hoĩem: qui co rrũpit᷑ iuxta deſideria erroris
& aptari illa bndictio poſſit.quæ miſſã ad Epheſios epiſtolã :tali fine cõcludit. Gr̃a uobis cum oĩbus qui dili/
gunt dnim in incorru ptionẽ. Cõuerſatio nr̃a in cælis eſt. Vnde & Saluatorẽ expectamus diim nim leſũ xpm:
qui tranſſigurabit corpus humilitatis noſtræ cõforme corpori loriæ ſuæ. Quæcũq; ergo ſunt uera: quæcũq;
pudica:quæcũq; iuſta: quæcũq; ad caſtitatẽ ꝑtinentia: iis copu emur:hæc ſequamur. Recõciliauit nos Apᷣus
in corpore ſuo deo patri per mortẽ. & exhibuit ſãctos & ſmaculatos & abſq; ulla reprehẽſione corã ſe. In quo
& circũciſi ſumus circũciſione nõ manufacta in expoliationẽ corporis carnis: ſed circũciſione xp̃ᷣi cõſepulti ei
in baptiſmo:in quo & cõſurreximus. Si ergo reſurreximus cũ xp̃o:ea que ſurſũ ſũt qᷓramus.ubi xpᷣs eſt in dex
tera dei ſedẽs. ea ſapiamus quæ ſurſũ ſunt:non quæ ſupꝑ terrã. Mortui enĩ ſumus:& uita nr̃a abſcõdita eſt cũ
xpo in deo. Cũ enĩ xp̃s apparuerit uita nr̃a: tũc & nos apparebimus cũ ipſo in gloria. Nemo militãs deo: ĩpli/
cat ſe negociis ſæcularibus. ut poſſit ei placere: qui ſe elegit.apparuit enĩ gr̃a dei oĩbus hoĩbus erudiẽs nos ut
abnegãtes ĩpietatẽ & ſæcularia deſideria: & caſte & iuſte & pie uiuamus in pñti ſæculo. 0 Cap.XXIIII.
Ies mihi deficiet: ſi uoluero oĩa caſtitatis de apoſtolo precepta memorare. iſta ſũt:de ꝗbus ad apoſto
los dũs loquebatur: Adhuc multa habeo uobis dicere: ſed nõ poteſtis ea portare modo. Cũ aũt uene/
rit ille ſpũs ueritatis: docebit uos oẽm ueritatẽ. poſt crucẽ xpᷣi: ſtatĩ in actibus apoſtoloꝶ una domus

Philippi euangeliſtæ: quadrigã ꝓducit uirginũ filiaꝶ.ut Cæſarea in qua ex gẽtibus eccleſia per Centurionem

Corneliũ fuerat dedicata: etiã uirginũ puellarũ præberet exẽpla. Cũq; dñs in euangelio dixerit lex & pphetæ:
uſq; ad Ioannẽ. iſtæ quia uirgines erant:etiã poſt Ioannẽ ꝓphetaſſe referuntur. NE enĩ poterãt ueteris te/
ſtamenti lege retineri: quæ uirginitatis fulſerãt claritate. Trãſeamus ad Iacobũ qui frater dñi dicebatur: tãtæ
ſanctitatis tãtæq; iuſticiæ & perpetuæ uirginitatis: ut Ioſephus quoq; hiſtoricus iudæoꝶ propter huius necẽ
hieroſolymã ſubuerſã referat. Hic pᷣmus epᷣus ex iudæis hieroſolymæ credẽtis eccleſiæ: ad quẽ Paulus cũ Tito

Barnabaq; pergebat:loquitur in epiſtola ſua: Nolite errare fratres mei dilecti:omnebonũ datũ: & oĩs perfe/

cta donatio deſurſũ eſtdeſcendẽs a patre luminũ: apud quẽnõ eſt differentia: aut auerſionis obũbraculũ: uo
lens genuit nos uerbo ueritatis: ut ſimus primitie creaturaꝶ eius. uirgo myſtice uirginitatẽ docet. Oẽ perfectũ

