uideret᷑: multi hoc in cõſuetudinẽ recipe nolueruũt. nõnulli etiã de cõſuetudine auferre dubitauerũt. Aliq au

tẽ ut hoc & ſacratiore tẽpore cõmendarẽt:& baptiſmi ſacramẽto diſtiguerent: uel diẽ tertium octauarũ: quia

ternarius numerus in multis ſacramẽtis maxime excellit: uel etiã ipſum octauũ ut hoc facerent elegerũt. Mi
ror ſane quidlita uolueris: ut de his quæ uarie p diuerſa loca obſeruant᷑: tibi aliqua ſcriberẽ: cũ & nõ ſit neceſſa

riũ. & una in his ſaluberrima regula retinẽda lit.ut quæ nõ ſũt cõtra fidẽ:neq; bonos mores:& habẽt aliqd ad

exhortationẽ uitæ melioris. Vbicũq; inſtitui uidemus uel inſtituta cognoſcimus. nõ ſolũ ĩprobemus: ſed eti
am laudãdo & imitãdo ſectemur. ſi aliquorũ infirmitas nõ ita ĩpedit: ut amplius detrimẽtũ ſit. Si enĩ eo mõ

am 87 nqanoramInn Ped E D. r —
ipediat ut maiora ſtudiorũ lucra ſperãda ſint: ꝗᷓ calũniatoꝶ detrimẽta metuenda: ſine dubitatione faciendũ

eſt. maxime id ad etiã de ſcripturis defendi poteſt. ſicut de hymnis & pſalmis canẽdis: cum pſius domini
apoſtoloꝶ

apoſtoloꝶ hẽamus exẽpla & pcepta de hac re tã utilia ad mouendũ pieaĩum: & accẽdendũ diuĩæ lectiõis af/
fectũ uaria cõſuetudo eſt. & plæraq; in africa eccleſiæ mẽbra pigriora ſũt:ita ut donatiſtæ nos rephendant: ꝙ
ſobrie pſallimus in eccleſia diuĩa cãtica pphetaꝶ: cũ ipſi ebrietates ſuas ad cantũ pſalmoꝶ humano ĩgenio
cõpoſitoꝶ: quaſi ad tubas exhortationis ĩflãment. Quãdo aũt nõ eſttp̃s: cũ in eccleſia ffes cõgregant᷑ ſancta
cãtãdi? niſi cũ legit᷑: aut diſputat᷑: aut ãtiſtites clara uoce depcant᷑: aut cõis oro uoce diaconi ĩdicit᷑ Aliis uero
particulis tẽpoꝶ qd melius aggregatis xpᷣianis fiat: qd ſanctius oĩno nõ uideo. Quod auũt cõſtituit᷑ p̃tercõſue
tudinẽ: ut qᷓſi obuatio ſacris ita approbarenõ poſſũ etiã ſi multa huiuſmodi ꝓpter nõnullanũ uel ſctaꝶ uel
turbulẽtaꝶ pſonaꝶ ſcãdala deuitãda liberius ĩprobare nõ audeo. Sed hoc nimis doleo. qa multa quæ ĩ diuĩs
libris ſaluberrime pᷣcepta ſũt: minus curant᷑: & tã multis pᷣſũp tionibus ſic plena ſũt oĩa: ut grauius corripiat᷑
ꝗ per octauas ſuas terrã nudo pede tetigerit:ꝗᷓ ꝗ mẽtẽ uinolẽtia ſepeliuerit. Oĩa itaq; talia: quæ neq; ſanctarũ

ſcripturaꝶ auctoribus cõtinent᷑: nec cõciliis epoꝶ ſtatuta ĩueniũtur: neq; cõſuetudie uniuerſæ eccleſiæ robora
ta ſũt: ſed diuerſoꝶ motibus ĩnumerabiliter uariãtur: ita ut uix autoĩno nunꝗĩ ueniri poſſint cauſæ: ꝗᷓs in eis
ĩſtituẽdis hoĩes ſecuti ſũt: ubi facultas tribuit᷑:ſine ulla dubitatiõe reſecãda exiſtimo. Quãuis eni neq; hocin
ueniri poſſit quõ cõtra fidẽ ſũt. Ipſã tũ religionẽ: quã pauciſſimis & manifeſtiſſimiꝭ celebrationũ ſacris mibi-
cordia dei eſſe liberã uoluit: uilibus oneribus pᷣmũt: ut tolerabilior ſit cõditio iudæoꝶ: ꝗ etiã tps libertatis nõ
agnouerĩ t. Legalibus tñ ſarcinis: nõ humanis pᷣſũptiõibus ſubiiciũtur.ſed eccleſia dei ĩter multã palleã: mul/

taq; ⁊izania cõſtituta multa tolerat.& tn quæ ſũt cõtra fidem: uel bonã uitã nõ approbat: nec tacet:nec facit.

Itaq; illud qcl lcri pſi:quoſdã fres ita temꝑare acarnibus edẽdis: ut ĩmũdos ꝗ comederĩit arbitrẽtur: aptiſſime
cõtra fidẽ: ſanãq; doctrinã eſt. Sed hicego ſi diutius diſputare uoluero poteris putare: añ in illis obſcuri aliqd
hinc apoſtolũ pcepiſſe: qui etiã ĩter multa: quæ de hac re dixit: teſtatus eſt hæreticoꝶ ĩpiã opinionẽ ut diceret
Spũs aũt manifeſte dicit: qa in nouiſſimis tpibus recedẽt qdã a fide: attẽdẽtes ſpiritibus ſeductoribus: & do/
ctrinis dæmonioꝶ: in hypocriſim mẽdacilo qoꝶ: cauteriata hntes cõſciam ſi uã: ꝓhibentes nubere: abſtinere a
cibis: quos deus creauit ad pci piendũ cũ gr̃aꝶ actione fidelibus: & his qui cognouerũt ueritatẽ. ꝗa oĩs creatura
dei bona eſt: & nihil abiiciendũ eſt: qdcù graꝶ actione ꝑcipit᷑. Sctificat enĩ per uerbũ dei & ofonem. Etalio lo
co de his rebus loꝗtur: & ĩquit oĩa mũda mundis. Immũdis aũt & ĩfidelibus nihil eſt mundũ:ſed polluta ſũt
eoꝶ mẽs & cõſci a. Tu ipſe lege cætera: & recita quibus potes: ne in ſe irritã faciant gẽam dei:qa in libertate uo/
cati ſũt: tm̃ ne libertatẽ in occaſionẽ carnis aſſumãt. Et ideo tn eos refrenãd æ carnalis cõcu piſcẽtiæ cauſa:a qui
buſſibet cibis tẽperare:qua nõ eis hoc ꝑmittit᷑ ſu pſtitioſe: atq; ĩfideliter facere. His uero qui de paginis euàge

licis ſortes legũt: etſi optandũ eſt ut hoc potius faciãt: ꝗq ut ad dæmonia cõſulenda concurrãt. tn etiã mihi iſta

diſplicet cõſuetudo: ad negocia ſæcularia: & ad uitæ huius uanitatẽ ꝓpter aliã uitã loꝗᷓ ntia: oracula diuĩa uel/
le cõuertere. Hæc ſatis eſſe ad ea quæ ſceipſiſti: ſi reputaueris: nimis: nimis ignoras & uires & occupꝑatiões me/
as. Tm enĩ abſũ ab eo: qd putaſti: nihil me latere: ut nihil in epiſtola tua legeri triſtius: ꝗa & aptiſſime falſũ ẽ
Et miror qꝗa hoc te litet: q nõ ſolũin aliis inumerabilibus rebus multa me latẽt: ſed etiam in ipſis ſanctis ſcri
pturis: multo neſciã plura ꝗᷓ ſciam. Sed ideo ſpem in noĩe Apᷣi nõ fructuoſã ꝗᷓro: quia non ſolum credidi deo
meo in illis duobus pᷣceptis totã legẽ ꝓphetaſq; pẽdere:ſed etiã exptus ſũ: expior quotidie:qnquidẽ nullũ mi
hi ſacẽm aut aliqs ᷣmo amon obſcurior de ſacris lr̃is apit᷑:ubi nõ eadẽ pᷣcepta reperiã. Einis enĩ pcepti eſt chari
tas. Itaq; & tu chariſſime ſiue iſta ſiue alia: ſic lege: ſic diſce: ut memineris ueriſſime dictũ. Scia inflat: charitas
ædificat. Charitas aũt nõ æmulat᷑: nõ ĩflat᷑. Sic itaq; adhibeat᷑ ſcia tanꝗᷓ machina ꝗᷓdã:per quã ſtructura chari
tatis aſſurgat: quæ maneat in æternũ. Et iã cũ ſcia deitruet᷑: quæ ad fidẽ charitatis adhibita multũ eſt utilis.
Per ſeipᷣa aut ſine tali fine: nõ modo ſupflua: ſed etiã ꝑnitioſa ꝓbata eſt. Scio auũt quæ te ſacta cogitatio cuſto/
diat ſub umbraculo alaꝶ dni dei nri. Et ideo hæc: & ſi breuiter monui: qm noui eandẽ ipſã charitatẽ tuã:quæ
nõ æmulatur: Hãc epiſtolã multis daturã atq; lecturã. HW
(¶ Beati Hleronymipᷣ ſbii de duobus filiis frugi & luxurioſo.
Mnium qdem de ſcripturis qᷓſtionum abſolutio: illi ſoli ita ut eſt: nota eſt: qui dixit. Ego ſũueritas
Nos aũt oportet pia uolũtate accedere: & ſpeciali ſenſu ad ĩquiſitionẽ diuinaꝶ ſcripturaꝶ. Sciẽtes
ꝙ ſi aliqd uere ĩuenerimus bonũ deſideriũ mẽtis attẽtæ deo: inter fines beatitudinis eius erimus: de
qua dicit᷑. Beatus uir qui ĩpleuit deſideriũ ſuũ. Qualis aũt ſit huius cõcupiſcẽtiæ ſpecies adiectio beatitudinis
facile declarat audire uolentibus: ideſt prudenter audientibus. Quod ſinõ potuerimus ad plenã ueritatis ip/
ſius ĩtelligentiã puenire: nec tamẽ ſic longe erimus ab illa beatitudie: quã capiũt qui ĩplẽt deſideriũ ſuũ.neq;
enĩ ſinõ cœpimus id munus: cuius pᷣſtandi ptãs in alterius manu poſita eſt: rephenſionẽ ſuſtinebimus. Sed
ſi in his quæ agere pcipimur pareamus: pᷣmiũ laudis iuſte adipiſcimur. Quõ ergo oĩmode demõſtratũ eſt:nõ
ſolũ nullius piculi: ſed & plurimæ utilitatis eſſe ſcrutari diuiĩas ſcripturas. Diſquamus illã euagelii parabolã:
quæ eſtde pfe & duobus filiis. Nã unius rei cauſa & de oue & de muliere cõparatiõe nobis cõtexto ordĩe ſupra
recitata ſũt. Quærit᷑ ergo qs ille ſenior ſit ff: ꝗex dimidio datã ſibi pr̃næ ſubſtãtiæ portionẽ cuſtodiuit: & ĩſe/
parabilẽ cũ pre ſuo uitã agere dilexit:⸗ Quis uero iunior qaccepta ſimiliter expie ſubſtãtia ꝓfectus eſt ĩ longi/
quã regionẽ: & pfligatis illic oĩbus partis ſuæ facultatibus ad iopiã redactus: porcos alienos paſcere coactus
cẽ. Sed & qᷓlitatẽ pnĩæ eius nõ omittamus: & lætiſicari pis ꝓꝑmptã remiſſionẽ: modeſtãq; pietatẽ: ꝗ reuertẽti
ccyvi.

ee

filio diſceſſionis p̃terit leuitatẽ: & diſſipatæ ſubſtantiæ flagitia nõ exprobrat: ſed uenientẽ clæmẽter ſi uſcipit:

& occurrẽs ſalutat: & gratulans oſculat᷑: ĩcumbẽs reqeſcit in eo: & uitulũ illũ ſaginatũ pro læticia ſuſcepti filii
epulandũ ĩmolat. In quo cõpunctus ſenior fr dicit pr̃i:&. Hæc quæ per partes digeſta ſũt:expoſitio ur̃is ſen
ſibus ĩtimabit. Neceſſariũ eni eſt an oĩa pcũctari cauſã: pro qua & qd uolens de pꝓpoſitis ſaluator oſtendere:
huiuſmodi parabolas iudæis aptauerit. Si enĩ uobis cauſa taliũ cõparationũ patuerit: tũc ea quæ de ipſis ſẽti/
mus: an rõnabiliter cõgruant ueritati facile dignoſcit᷑. Suũt itaq; qui dicũt de duobus filiis iſtis ſeniorẽ angelos
eſſe & archangloszuel oẽm cæli militia. Minorẽ uero ponũt hoĩem: qui in longiĩqua pegrinatione abierit:qũ

ad terrã de cælis & paradiſo cecidit: &aptãt quaſi ſcia reſpiciẽtis ad caſũ uel ſtatũ Adæ. Sed hic ſenſus pius 4/7

dem uidet᷑. Neſcio tũ ſi uerus ſit. Dicit aliꝗs qᷓre: quia minor filius & iunior ad pnĩam uenit ſua ſpõte recorda
tus p̃teritæ abũdantiæ pr̃is ſui: ſicut habet ſeries lectionis. Dñs aũt ueniens ad pnĩam uocauit humanũ genus

cuũ ſua ſpõte regredi unde ceciderat nõ cogitaret. Deĩde ſenior filius ſi chorus eſt cæleſtiũ angeloru: ut pdictũ
eſt: quõ in reditu & ſalute ftis ſui: & in uituli ĩmolatione triſtat cũ in eodẽ euãgelio dicat qns: læticiã eſſe ĩ cI
lo apud angelos ſuꝑuno pctore pnĩam agẽte. Diſcutiẽtes ergo huius parabolæ rõnẽ: ut nõ illũ aliũ ĩtellectũ
uitupemus: ſed magis ut cũ ſenſu illo id qd nos ſẽtimus: uñs diiudicandũ arbitriis feramus. Ia enĩ cauſã ex
ponimus: quã & dni ſmo ſubiũgit. de ſuꝑiore cauſa hãc parabolã ĩtroducẽs: ſicut pᷣfati ſumus: ſingularũ in
his parabolis pſonaꝶ memoriã facientes. Murmurabãt iudæi: & urebant ſuidia: ꝙ a dno nio Ieſu Apo pecca/
tores ſuſcipi: ſimul etiã cõuiuari & publicanos libenter doctrinæ Saluatoris ĩtendere uiderãt. Ad hãc ergo ĩſo

lentiã iudæoꝶ aſpiciens dñs: qa repſiendebat ab eis: ĩcipit pᷣmã de paſtore illã parabolã: ubi nonagita & nouẽ

ouibus derelictis ad unã quæ aberrauerat: reqrendã abiit. Et ſubnectit huic aliã parabolã de dragma decima:

quã pdita ĩtra domũ ſuã accenſa lucerna mulier ĩuenit. Deide hæc de filiis duobus parabola ſubſeꝗtur ſᷣm di

ſpenſationẽ: & puidentiæ diuĩæ ordinẽ haꝶ cõparationẽ textũ faciẽs. Nã qa ipſe p̃nceps & auctor ſalutis nfæ

eſt: ſeductũ hoĩem & dolo diaboli pditũ ſaluare ĩcipiens: & pfectioni reſtituere: hoc eſt numero cẽteſimo red/
dere: in quo pfectionis plenitudo numerat᷑.· Hinc initiuũ cõparationis facit. Subiũgit aũt & mulieris pſonã: at

guens iudæos: docẽs aũt eccleſiã: & hoĩem quaſi erraticã ouẽ diligẽs paſtor ĩquirit: quẽ hoĩem & dragmã no/

minat ꝓpter monetæ regalis ſimilitudinẽ. Figuraliterĩ dragma quæ pecuniæ genus eſt: ꝙ illi tanꝗᷓ numo ima/

go & ĩſcriptio Regis cæleſtis ĩſculpta ſit. Quærit ergo eã dragmã mulier accenſa lucerna: & mundata domo:
ĩuenit: hoc eſt homo illumĩatus uerbo & mificordia dei gloriã naturæ ſuæ: in qua ad imaginẽ creatoris ſui fa/

ctus eſt: quã obſcurata peccatis domo cordis: in tenebris cordis amiſerat: emẽdatis ſenſibus repperit: è gau/

dio gaudet: ꝙ oẽm ĩmunditiã ĩterioris aulæ ſtudiis diſciplinæ ſpecialis abſterſerit: & contractas aĩæ de rebus
& curis ſæcularibus ſordes or̃onibus & ĩcrepationibus expurgatas excuſſerit. Secũd ũ p̃ᷣdictũ cõſeqᷓnteranne/
ctit parabolã:de duobus filiis collationẽ ut mihi uideor facere. Nõ de iudæis trã ſgreſſoribus: nec de gẽtilibus
ditis: ſed populi eius: qui per patientiã reddit᷑ ſaluti: quẽ iuniorẽ filiũ noĩat. Seth Enos & his iuniores ꝗq ab
Baa uſq; ad ſaluatoris humanũ aduẽtũ:ſm iuſticia legis uiuẽtes iuſti uidebant᷑. Ergo ꝙ ait iuniorẽ & ſeniorẽ

nõ in ordine tpis: ſed in uoluptatũ qualitate p̃ponẽs ſeei: qui no uolũtarie: ſed alieno dolo circũuentus aber-

rauerat: ſicut ouis: hoc eſt irrationabili aĩali ĩ prudentẽ hoĩem cõparans: ſollicitudinem paſtoris adhibens: ut

quærat ouẽ ꝑditã: & reportet ſĩuentãa. ei uero qui arbitrii ſui libertate utit᷑: & recognoſcit unde ceciderit: pnĩæ
& reuerſionis utilitatẽ accõmodat. Vnde hæc ĩter parabolas ſupradictas rõ diſtinctionis eſt ᷣm pſonas: uel
mẽtes peccantiũ: ut pr̃ filiũ nõ reqrat pegrinãtẽ: ſed recipiat pœnitentẽ. Paſtor uero ouẽ errantẽ: & nõ ſapiẽtẽ

reuerti reꝗrat: & humeris ſui s referat. Videamus nũc ſi cõſonẽt: quæ ſignificata ſũt ad hãc expoſitionẽ. Dicit
ſcriptura diuidere pr̃em ex æquo filiis duobus ſubſtantiã ſuã. Et quã ſubſtantiã hic euangelicus pr̃ diuidit fi/
lio ſpiritali: niſi ſapiæ ĩtellectũ: ſcĩam boni & mali: quæ ueræ & ppetuæ ſũt opes aĩæ bn uiuẽti: Dat aũt hic pr̃

diuitias ſuas ex æquo. Nõ enĩ qſꝗᷓ aut iuſtus aut pctõr naſcit᷑: ſed quæ ex deo eſt. In pᷣma natiuitate hoĩs por-
tio ſubſtantiæ rõnalis æqualiter cũctis naſcentibus dat᷑. De ſubſeqᷓnte aũt conuerſatione: unuſqſq; plus aut
minus huius ſubſtantiæ poſſidere ĩuenit᷑: du in ſemetipſis ꝑ diſſimilitudinẽ uolũtatũ negligẽtes deſerũt: dili
gentes aũt cuſtodiũt utnaturalia bona. Alius aũtmemorat ĩ telligens dñi creatoris ea quæa deo pre ſũpſerit:
ita ut ſui ea pris eſſe credens: quaſi pr̃na cuſtodiat. Alius aũt ſua ex ſe ſibi eſſe æſtimãs: ſicut ꝓpriæ poſſeſſiõis
licẽtia diſſipandis abutitur: & cito ꝓfligata facultate puabit᷑. Deſcribit᷑ aũt in iſtis & euidenteroſtẽdit᷑ libertas
arbitrii: quã aĩæ rõnali ſj Pecaliteraiclicſ creator deus. Vide ergo pr̃ iſte: quò nec illũ uolentẽ diſcedere retine
at: nec liberi arbitrii auferat ptãtẽ: neq; aliũ manere cupientẽ cogat abſcedere:ne forte ſeqᷓntiũ maloꝶ: quæ
ſtea his ſuo uitio acciderẽt: ie potius auctor eẽ uideat᷑: ſi illis libertatẽ ppriæ uolũtatis abſciderit. Itaq; & petẽ
tidat: quia exnobis non adeo ĩopiæ & oflenſionis nr̃æ cauſa ꝓficiſcit᷑. Accipiens aũt partẽ ſuã iunior: peregre

Iquit abiit longe. ꝙ ait longe: nõ locoꝶ ĩtercapedinẽ: ſed declinationẽ mẽtis expſſit. Qui enĩ obliuionẽ dei co

perit: hic uere pegrinari adeo dicit᷑. Sicut ecõtra cõuerſatio ſæcularis: non ſolũ peregrinũ: ſed alienũ dño facit.
Et ut breuiterdicam pegrinantes a ſæculo: præſentamur ad dũm: ſic etiam permanẽtes in rebus terrenis a cæ/

leſtibus exulamus. Deniq; Cain exiit a facie dni: & longe efficit᷑: nõ quia & locus aliquis foris eſſet a cõſpectu

»

dei: ſed ꝙ ſua mẽte diuiſus eſſet a dñi reſpectu: ppter homicidiũ ſeparatus a deo. Hac ergo peregrinatione per
magnã ignorantiam peregrinatos fuiſſe nos ſciens beatiſſimus Paulus dicit. Vos qui aliquando lõge fuiſtis

—, em. — — —

— — —. —

— — — — —

nũc aũt facti eſtis ppe. Huiuſmodi ergo ꝓfectus pegrinationẽ iunior ille filius aſſumit & deuorat p̃dictæ por
tionis ſuæ de pr̃na hæreditate ſubſtãtiã: utiq; ſpiritalibus deſtitutus opibus: ideſt puidẽtia dei & ĩtellectu: cũ
porcis paſcere cogit᷑: hoc eſt ſordidas & immundas in aĩa ſua cogitationes nutrire: ut ederet eſcas irrationabi
les prauæ cõuerſationis: dulces quidẽ egẽti bonoꝶ: qa ſuaue puerſis uidet᷑ oẽ opus carneæ uoluptatis: qd ſedu

ctio deſiderii & corruptio uitæ eſt: quæ uirtutẽ & fortitudinẽ aĩæ nõ modo nullã p̃ſtat: ſed tota penitus ener/

uat & pimit. Huiuſmodi cibos quaſi porcinos & male dulces ꝓput ſũt dilectio carniũ illecebræ: ſiliquaꝶ nomĩe

ſcriptura deſignat: itaq; ille digteſſus a pre: & in longinquã pegrinationẽ pfectus in terra alièna: conſũptis fa

cultatibus: quæ ſupra dictæ ſut: oĩa digna puerſis: & poſtea maloꝶ ſuoꝶ neceſſitate cõſtrictus: hoceſt& fame
c( egeſtate pœnitet erroris ſui: & ſentit qd ipſe ſibi nocuerit: qui nõ de iudicio uoluntatis ſuæ: ſed de pr̃e ad alie
nos:de domo ad exiliũ:de opibus ad elemoſynã:de abũdantia ad famẽ trãſierit:in hoc loco ᷣuitutis & miſ̃iæ
reminiſcens: ĩcipit cogitare de reditu: & ſecũ ipſe reputãs dicit. Dicã pr̃i meo. Peccaui in cælum: & in cõſpectu
tuo:ſuſcipe me ſicut unũ de mercẽnariis tuis:oſtẽdit ſcriptura hæc pr̃em: nõ hoĩem iĩtelligi debere: ſed deum:
qiquidẽ nõ ſolũ cælũ noĩat in cõfeſſione pctõꝶ pœnitẽs ſupplex: ſed dicit in cõſpectu tuo. Deus enĩ eſt in cõ/
ſpectu pctõꝶ oĩum ſolus. a quo nec in corde meditata peccata abſcõdi poſſũt: ſcrusãs ĩ quit corda & renes de/
us. Veꝶ nobis hoc ex loco cælũ ĩtelligit᷑ ds nr̃ Ieſus xp̃s:ad quẽ ii gẽtiles qui in tenebris ĩfidelitatis uiuẽtes bla
ſſemauerũt iã cõuerſi ad fidẽ cõfitentes ueritatẽ dei in pnĩa erroris ſui iuſte dicũt: peccaui in cæxlũ & in te. Qui
eniĩ in cælũ peccat:qd& ſi ſupnũ ſit: tñ uiſibile & lunaticũ eſt. ipſe eſt qui peccat in hoĩem: quẽ ſuſcepit filius
dei pro ſalute nr̃a. Proĩde in pr̃em deũ oĩa ſpeculantẽ tercathis igit cogitatis reſipiſcentẽ: & ꝑ cõfeſſionis hu/
militatẽ exregione longinqua remeantẽ filiũ ad ſe uidẽs pater lætatus occurrit: amplectit᷑ & oſculat᷑. Apte hic
charitas in hoĩes diuĩa deſcribit᷑. Quid enĩ aliud eſt qd occurrit: niſi quia nos pctis ĩpedientibus nr̃a uirtute
ad deũ puenire nõ poteramus? Ipſe aũt potẽs ad ĩualidos puenire deſcẽdit. Sicut & Zachæo opibus ip̃is ſigni
ficantibus expᷣmit᷑.ꝙ cũ deſideraſſet uidere dĩm: & ob hoc in arborẽ cõſcẽdiſſet pᷣueniente dño cõſpicit᷑ & uo/
cat᷑: & ilico ds in domũ eius ad cõuiuandũ ipſe declinatuꝶ ſe eſſe pmittit. Vide quõ credituri fidẽ puidẽs xp̃s
latentẽ in arbore:quaſi in pctõꝶ tenebris obũbratũ ſollicite utouẽ ꝑditã reqrit aſpectu: & uenire cũctantẽ uo
cat: & uenientẽ tanꝗᷓ humeris ſuis ſuſcipit: & nõ audẽtis ĩuitare dĩm: deſiderãtis tũ ſalutiferã bndictionẽ: pec
catoris domũ ĩgredit᷑. Cõuiuiũq; participato: oſtendẽs uiſibili gra uiſibilẽ ſctificationẽ: qa deus ſapia familia

Rriter cor credentis ĩgredit᷑. Credentẽq; participat ſacro: ergo occurrẽs pater filio reuertẽti ſupfundit᷑ collo eius:

& in eo lachrymãs reqeſcit. Oſculat᷑ autos eius: p qd emiſſa de corde cõfeſſio pœnitẽtis exierat: quẽ pr̃ lætus ex
cepit. Deĩde mox iubet & ſtolã pᷣmã ꝓferri: ideſt pᷣſtinã gloriã: quã ex ſeductione diaboli nudatus amiſerat:
reddi. ſimul & annulũ dari: ſiue ſignaculũ ſalutaris ſymboli: ſeu magis deſpõſationis ĩſigne: & nuptiarum pi
gnus: illaꝶ ꝗqbus Xps eccleſiã ſuã ſpõſat: cũ oĩs aĩa reſipiſcẽs per annulũ fidei iungit᷑ Xpᷣo. Maãdat & calciamẽ/
ta pedibus apponi: aut pptercõmunienda ueſtigia ad corrigendã uiã: ut per lubricũ mũdi iſtius iter fixus ĩce/
dat: autut excluſo in euãgelicis calciamẽtis carneæ cõtagionis luto: mũdos pedes ĩmaculata cõuerſatione con
ſeruet & dirigat. Aut ꝓpter mortificationẽ mẽbroꝶ. Vitæ enĩ nr̃æ curſus in ſcripturis pes appellat᷑: & mortifi-
cationis ſpecies calciamẽtũ apponit᷑: ꝗa de aĩalium mortuoꝶ pellibus cõficit᷑. Addidit & uitulũ ſaginatũ iu/
gulanduũ in cõuiuii exhibitione: ſine dubio dum nr̃m Ieſũ Apᷣm: quẽ dedit pater in uictimã pro ſalute noſtra
quẽ uitulũ noĩat: ꝓpter hoſtiã corporis ĩmaculati. Saginatũ aũt ueredixit: ꝗa pinguis & optimus in tantũẽ:
ut pro totius mundi ſalute ſufficiẽs ſit odorẽ ſuauitatis & nitorẽ ĩmolationis ad deũ mittere: & pro oĩbus exo
rare. Propter qd etiã myſtica rõne dictũ eſt: pr̃em dare aliis imolandũ hunc uitulũ: ißmq; gaudere: & epulari
in uictima uituli ſui. Sic eniĩ dilexit pater hũc mundũ: ut filiũ eius unicũ pro ſalute ſua daret. Nõ ergo ipſe im
molauit:ſed aliis ĩmolandũ tradidit. Emittẽte enĩ pr̃ cõſentiens filius ab hoĩbus paſſus eſt.Ipſe aũt qui fide
nẽĩa paſcit᷑: & filii ſui pro nobis ĩmolatione lætat gaudet:& in reditu filii ſui gaudens creator acqſitione popu/
li credentis epulat᷑. uidens hinc læticiã pr̃is ſenior filius cõtriſtat᷑. Huius pſona illis comparãda aſcribit᷑ opera/
riis qui ſimiliter in euãgelio poſt opationẽ uineæ ad dũm aurnurteng ili tota die in opis labore collectis: il
los qui ad duodecimã horã uenerãt: pcio mercedis æquaſſet: ad quos dicit ipſe cõditor oĩum. Si ergo ego bo/
nus ſũ: qd tu malus. Quod aũtii ſũt qui ad duodecimã uenientes: qui exgẽtibus ſaluabunt᷑: Ioãnes apte cla/
mat. Filioli nouiſſima hora eſt. Nihil aũt differre uidet᷑ utrũ duodecima: an nouiſſima hora dicat᷑. Qui ſũt
aũt ii qui murmurãt: qui laborẽ & æſtũ toto die portauerũt: niſi qui iuſticias legis egerũt: & uitutis antiquæ
penſum reddiderunt? Vide aũt ꝗᷓ apta ſint uerba: quæ a pr̃e dicunt᷑: ut ab his qui inege uixerũt dicta uidean/
tur. Quid enĩ eſt qd de agro ueniẽs dicit: niſi ſignificãs de legis opibus uenientẽ: & in his gloriantẽ: & qᷓſi diu/
turnos labores ĩputantẽ. Vnde ait. Mandatũ tuũ nunꝗᷓ pᷣteriui:& nõ dediſti hædum pro me: ut epularer: hoc
eſt nec pctõrem pro noſtra reqe dediſti. Qui enĩ ĩquit fecerit quæ legis ſunt: uiuet in eis: qui nõ fecerit puniet᷑
exipſis. Pro iſto aũt qui fornicatus eſt: etiã ſaginatũ inꝗt illũ uitulũ dediſti:ideſt filiũ tuũ dilectũ: ſicut ſupra
diximus. Sed quid ei reſpondet pater. Tu ſemper mecum es: oportuit aũt pro iſto gratulari qui perierat & in
uentus eſt: mortuus fuerat: & reuixit. Oſtendens in hocuerbo manifeſte bbiemiqelperrando uita exciderit:
& obnoxius mortificatus fuerit: ex reuerſione aũt ſalutari per pnĩam in adoptionem filii redierit. Bonum aũt
hojĩem qui manſerit in bono hæreditatẽ pr̃nam iugiter poſſidere. itaq; ſi peccaueris o hõ feſtina liberando te:
.ccyvii.

tecõciliari deo: ut ex mercede ſudoris & digna pnĩa recipias qd ex gr̃a donatum tibi pdidiſti. Præſtet aũt deus

magis pmanentes uos in fide cohæredes eſſe dñi nri Ieſu xp̃i: quia ipſe eſt gloria & uirtus: cum patre & filio &

. ſãcto:per oĩa ſæcula ſæculoꝶ: Amen.

Beati Hieronymi preſbri ſuper epiſtola Pauli ad Romanos: ideſt ſm Origenẽ preſbrm ad Heracliũ fratr.
Olentẽ me paruo ſubuectũ nauigio orã tranqlli littoris ſtringere: & minutos de græcoꝶ ſtagnis pi-
ſciculos legere: in altũ fretũ Heracli laxare uela cõpellis. Relictoq; ope: quod in trãſſerẽdis homeliis
dantãtis ſenis habebã: ſuades & nr̃a uoce.xv. eius uolumĩa: quibus epiſtolã ad Romanos diſſeru

itt explicem us. In quibus ille dũ ſectat᷑ apoſtoli ſenſũ: in tã pfundũ pelagus effert᷑: ut metus ĩgens ſit illuc eũ

ſequi: ne magnitudine ſenſuũ uelut ĩmanitate oppᷣmar᷑ undaꝶ. Dũ deĩde necillud aſpicis: ꝙ tenuis mihi eſt
ſpuᷣs ad ĩplendã eius tã magnificã dicẽdi tubã. Suꝑ oẽs aũt difficultates eſt: ꝙ ĩterpollati ſũt ipſi libri:deſunt

enĩ fere apud oĩum bibliothecas:ĩcertũ ſane quo caſu aliqᷓta ex ipſo corpore uolumĩa: & hæc adi plere in legiti

mo ope: & ĩtegrã conſeq̃ntiã dare: nõ eſt mei ingenii: ſed ut tu credis: qui hæc exigis: muneris fortaſſe diurni.
Addis aũt ne qd laboribus meis deſit: ut oẽ hoc.xv. uoluminũ corpus:qd græcus ſᷣmo: ad quadragĩta fere aut
eo amplius milia uerſuũ ꝓduxit: abbreuiẽ. Et ad media ſi fieri põt ſpatia coartẽ. Dura ſatis ĩperia & tanꝗᷓ ab
eo: qui põdus opis huius ſcire nolit ĩpoſita. Aggrediar tñ ſi forte oonibus tuis quæ mihi tanꝗᷓ hoĩ impoſſibi
lia uident᷑: aſpirantedño poſſibilia fiant. Sed ipᷣm iã fi uidet᷑ Origenẽ: qualiter pᷣfationẽ ſuſcepti opis dirigat

audiamus. Quod cæteris apoſtoli Pauli epiſtolis difficilior putat ad ĩtelligendũ hæc: quæ ad Romanos ſcri/
pta eſt: duabus mihi uidet᷑ fieri ex caulis. Vna eſt ꝙ elocutionibus ĩterdũ cõfuſis: & minus explicitis utit᷑. Alia
ꝙ ꝗſtiones in ea plurimas mouet: & eas pᷣcipue ꝗbus nitẽtes hæretici aſtruere ſolẽt: ꝙ uniuſcuiuſq;ʒ geſtorum
cauſa: nõ ad ꝓpoſitũ debeat: ſed & ad naturæ diuerſitatẽ referri: & ex paucis huius epiſtolæ ſᷣmonibus: totius
ſcripturæ ſenſũ: qui arbitrii libertatẽ cõceſſã a deo docet conant᷑ euertere. Propter qd depᷣcantes pᷣus deũ: qui
docet oẽm ſcĩam: & qui dat per ſpm uerbũ ſapiæ: ꝗq; illumĩat oẽm hoĩem uenientẽ in hũc mũdũ: ut dignos
nos facere dignet ĩtelligere parabolas & obſcuros Fmones: dictaq; ſapiẽtiũ: & enigmata: ita demũ explanatio
nis Pauli ad Romanos contingimus exordiũ: p̃termittentes hæc: quæ a ſtudioſis obſeruari ſolent. ꝙ uidetur

—

apoſtolus in hac epiſtola pfectior fuille: Jie cæteris: etenĩ cũ pᷣmã ad Corinthios ſcriberet. Erat aũt in magnis

ꝓfectibus aliqd tm de ſæculo: ut mirabũdus eloquit᷑: cũ dicit. Sed macero corpus meũ: uituti autẽ ſubiicio:

ne forte cũ aliis pdicaueri: ipſe reprobus efficiar. Sed & ad philippẽſes ſcribens: quiddã in ſe minus adhuceſſe

illius: quã poſtea aſſecutus eſt: pfectionis oſtẽdit: cũ dicit: cõformari ſe morti XApi:ſi quõ occurrat ĩ reſurrectio
ne: quæ eſta mortuis. nõ enĩ diceret ſi quõ: ſi ei iã rũſio ĩdubitata uideret᷑: ſed & in cõſeqᷓntibus eiuſdẽ epiſto/
læ hæc eadẽ oſtendit: cũ dicit: nõ quo iã cõſecutus ſim: aut iã pfectus ſim: ſeq̃t aũt ut cõprehendã: in quo etiã

cõprehenſus ſũ a Xpo. ffes ego ipſe nos arbitror cõprehencdiſſe: qd ſiꝗs putat ꝑ humilitatẽ dictũ: etiã uideat ẽ
cõſeꝗᷓntibus: quæ magna de ꝓfectibus ſuis memoret: cũ dicit. unũ aũt ea qdem quæ retro ſũt obliuiſcẽs:ſm ꝓ

poſitũ ſequor ad palmã ſuꝑnæ uocationisdei: in Xpo ieſu: & poſt hocdicit. Quicũq; ergo pfecti ſumus: hoc

ſentiamus: in quo oſtẽdit duplicẽ eſſe pfectionẽ. unã quæ eſt in expletionẽ uirtutũ.ſecũdã quã dicit:ꝙ nõ ſit

fectus. Et alia cũ ita ꝗs ꝓficit: ut deſidere nõ poſſit: neq; retrorſũ aſpicere:pᷣm quã dicebat. Quicũq; ergo Pie
cti ſumus: hoc ſentiamus. quõ ergo docebit᷑ pfectior tã ſecũdã ad corĩthios ſcripſiſſe ꝗᷓ pᷣmã. ex his ſine dubio

quæ ſcripta referunt᷑: cũdicit. Tribulationẽ patimur:ſed nõ anguſtiamur. aporiamur: ſed nõ exupamur. pſe

cutionẽ patimur: ſed nõ derelinqmur. deiicimur: ſed nõ pimus. ſemp mors leſu in corpore nr̃o manifeſtatur.
Qui ergo mortẽ leſu in corpore ſuo circũferebat:nunꝗᷓ utiqʒ in eo cocupiſcebat caro aduerſus ſpm̃:ſed erat ei
ſubiecta: utpote mortificata ad ſimilitudinẽ mortis xpi. ꝙ ſi dicat aliqs nobis hæc ueriſimilia nõ uideri: qa nõ

multũ tpis ĩter pᷣmã epiſtolã & ſecũdã põt ex eo euidẽtius noſcere: ꝙ in pᷣma epiſtola eiectũ eũ qui fuerat ĩ c⸗
leſti hieruſalẽ pollutus & traditũ ſathanæ in ĩteritũ carnis: ut ſpũs ſaluus fieret: in ſecũda iam reuocat & eccle
ſiæ mẽbruũ aſſociat: qd utiq; nõ faceret: niſi ꝓceſſu tpis dignos in eo fructus pnĩæ puidiſſet: & ꝙ iã caro ĩteriti
quẽ deſignarat apoſtolus: ſuſcepiſſet: peccato ſcilicet & uitiis mortua: ut ita demũ uiueret deo. Cũ ergo tanti

ſpatii fuerit: quo pctõr ĩceſtus ſalutẽ ſpũs laudabili carnis ĩteritu recepit: quõ nõ putandũ eſtmulto uelociori
curſu apoſtolũ: quæ pfecta ſũt aſſecutũ? Sed in illis quidẽ iſte eius fuerit ꝓfectus: qᷓ̃to aũt ſublimior ſit & emi
nentior ad romanos ſcribẽs ex ipſius epiſtolæᷣmonibus colligamus: in qua dicit. Quis nos ſeparabit a chari/
tate Chriſti? ribulatio an anguſtia? an perſecutio? an fames? an nuditasan piculum ſan gladius? Sicut ſcri
ptum eſt: quia ꝓpter te morte afficimur totadie: æſtimati ſumus ſicut oues occiſionis. Sed in his omnibus ſu
patus: neq; poteſtates: neq; præſentia: neq; futura: neq; orbis: neq; altitudo: neq; pfüdum: neq; ulla alia crea
tura poterunt nos ſeparare a charitate dei: quæ eſt in Chriſto ieſu domino noſtro. Veritatẽ dico in Xpᷣo uſq;
in ſpᷣu ſancto. Nunqd uidebit᷑ adẽ ſublimitate mẽtis dixiſſe: macero corpus meũ: & ſeruituti ſubiicio: ne for
te cum aliis prædicauerim ipſe reprobus inueniar? qua & hicdicit: quia & in his hominibus ſuperamus. & cer
tus ſum enim quia neq; mors: neq; uita: neq; anguſtia: neq; principatus & cætera quæ ſcripſit: poterunt nos
ſeparare a charitate dei. His igi᷑ nobis put potuimus: de ſenſu eius in hacepiſtolaiã ꝑfectione conceptis etiã
illud haud ſurde admonebimus: ꝙ uidet hanc epiſtolam de corintho ſeribere: & alii qdem pluribus indiciis:

peruincimus ꝓpter eum qui dilexit nos. Certus ſũ enim quia neq; mors: neq; a neanguaneh princi/

Cviiſ.

euidẽtius tũ ex eo ꝙ dicit: Cõmendo aũt uobis Seben ſororẽ nf̃am miſtrã eccleſiæ: quæ eſt Cẽcris. Cencris enĩ
dicit᷑ locus Corintho uicinus: ĩmo portus ipſius corinthi. & ex hoc ergo ap paret de Corintho ſcripta: & ex hoc
ꝙ dicit. Salutatuos Caius hoſpes meus: de quo Caio ſcribẽs Corinthiis cõmemorat dicẽs: Gras ago deo meo:
ꝙ neminẽ ur̃m baptizaui niſi Criſpũ & Caiũ. Simile & deĩde dat᷑ idiciũ: ubi dicit. Salutat uos Eraſtus Arcari
us ciuitatis: de quo Eraſto ad Timotheũ ſecũdã ſcribẽs dixit. Eraſtus remãſit Corintho. ex ꝗbus oĩbus colli/ .
icertiſſima uident᷑ idicia: ꝙ de corintho ſcripta ſit. Illud nõ paꝶ cedit ad ĩtelligentiæ difficultatẽ: ꝙ multa de
Er: Moyſi in hac eadẽ texunt epiſtola: de uocatione gentiũ: de iſrael ſᷣm carnẽ: & de iſi rael qui nõ eſt ſm car/
nẽ: de circũciſione carnis & cordis: de lege ſpiritali: & de lege lræ: de lege carnis & mẽbroꝶ: de lege mẽtis & lege
peccati: de ĩteriori & exteriori hoĩe: quæ ſingula pᷣdixiſſe ſufficiat. In his eni cõtinẽtia hĩi uidet epiſtolæ. Nuc
iã put uiã nobis dis apire dignat᷑: ad explanationẽ pperemus. Prima nobis ꝗᷓſtio de noĩe ipſius Pauli uidetur
exurgere: curis qui dictus Saulus eſt in actibus apoſtoloꝶ: nũc Paulus dicat᷑. Inuenimus ĩ ſcripturis diuinis:
ꝗbuſdã ueteꝶ comutata uocabula. ut ex Abrã uocatus ſit Abrahã: & ex Sarai Sara: & ex Iacob Iſrael. In euan/
geliis quoq; ex Simone Petrus: & filii Zebedei filii tonitrui nũcupati ſũt. Sed hæc ex pcepto dei legimus fctã
Nuſꝗᷓ uero erga Paulũ ĩuenimus tale ꝗd geſtũ. De qua re quibuſdã uiſũ eſt: ꝙ Pauli pcõſulis quẽ apud Cy/ *
prũ fidei Xpi ſubiecerat: uocabulũ apoſtolus ſũpſerit. ut ſicut reges ſolẽt deuictis uerbi grĩa Parthis parthici:
& Gothis gothici noĩari: ita & apoſtolus ſubiugato Paulo Paulus fuerit appellatus. qd necnos qudem uſq;
quaq; euacuandũ putamus. In quia nulla talis in ſcripturis diuis cõſuetudo dephendit᷑: quæ magis in exem
plo nris ſũt: abſolutionẽ qᷓramus. Inuenimus igit in ſcripturis aliꝗᷓtos binis:alios etiã trinis uſos fuiſſe nomi
nibus: ut Salomonẽ eũdẽq; Hynididã dici: Sedechiã eundẽq; Ioachĩ: Oziã eundẽq; & Azariã: alioſq; pluri/
mos in regnoꝶ uel iudicũ libris binis noĩbus ĩuenies uocitatos. Sed nec euãgelia quidẽ hũc eũdẽ renuuũt mo/
re. Nã & Mlatthæus ipſe refert de ſe: ꝙ cũ trãſiret Ieſus ĩuenit quẽdã ſedentẽ ad theloneũ Matthæũ noĩe. Lu
cas uero de eodẽ dicit: ꝙ cũ trãſiret Ieſus uidit publicanũ qᷓndã noĩe Leui:& dixit ei. Seq̃re me. Sed & idẽ Mat
thæus in catalogo apoltoloꝶ dicit poſt multos Matthæus publicanus: & Iacobus alphei: & Lebbeus & Simõ
chananæus. Marcus uero ita refert. Matthæus publicanus & Iacobus alphei: & Thadeus: hũc eũdẽ quẽ Mat/
thæus Lebbeũ: Marcus Thadeũ poſuit. Lucas uero ita poſuit Matthæus: Thomas: Iacobus: & Iudas Iacobi.
Igit eudẽ: quẽ Matthæus Lebbeu: & Marcus Thadeũ dixit: Lucas Iudã lacobi ſcripſit. Certũ eſt euangeliſtas
nõ erraſſe in noĩbus apoſtoloꝶ: ſed qa moris erat binis uel trinis noĩbus uti hebræos: in unius eiuſdẽq; uiri di
uerſa ſinguli uocabula poſuere. Secũdũ ergo hanc cõſuetudinẽ uidet᷑ nobis:& Paulus duplici uſus eſſe uoca/
bulo. & donec quidẽ genti ꝓpriæ miĩſtrabat: Saulus eſſe uocatus: qd magis appellationi priæ uern aculũ uide/
bat᷑. Paulũ aũt appellatũ eſſe cũ græcis & gẽtibus leges ac pᷣcepta cõſcribit. Nã & hocipſũ qd dicit Saulus:qui
& Paulus euidẽter: nõ ei tũc pᷣmũ nomẽ Pauli oſtẽdit ĩpoſitũ: ſed ueteris appellatiõis id fui ſſe deſignat. Hæc
ab ipſo auctore opis omiſſa nos qꝗa id deſcriptiõis initiũ uidebat expoſcere:puto ꝙ nõ ĩconueniẽter pᷣmiſimus
Cætera iã de explanationũ corpore:quibus poterimus cõpẽdiis exeqᷓmur.
Bti Hieronymi pᷣſbñ in epiſtolã ad Romanos Liber pᷣmus ad Heracliun.
L Aulus ſeruus leſu xpᷣi uocatus apoſtolus. De Paulo iã diximus: reqramus nunc cur fuus dicat᷑ is: ꝗ
alibi ſcribit. nõ enĩ accepiſtis ſpm ſᷣuitutis in timore: ſed ſpm adoptionis: in quo clamamus Abba
1 pater. Etiteꝶ. qa eſtis filii: miſit deus ſpm filii ſui in cordaur̃a: clamaãtẽ Abba pater. Itaq; iã nõ eſt ſer
uus: ſed filius: ipſe ſe uũ ꝓfitet᷑: ſiue id ᷣm illã humilitatẽ dictũ putemus: quã dñs docuit dicẽs. Diſcite a me:
ꝗa mitis ſũ: & humilis corde: nõ errabimus. Neq; enĩ ꝑ hoc lædet ueritas libertatis in Paulo.Dicit enĩ & ipſe:
nã cũ liber ſim ab oĩbus hoĩbus me Fᷣuũ feci. Seruit ergo Apo: nõ in ſpu fuitutis: ſed in ſpᷣu adoptiõis: qa oĩ li
bertate melior eſt ſuitus Xpi: ſiue quaſi imitator eius ꝓnũciet: qui dixerat. Ecce ego ſũ in medio urm: non ſi/
cutdiſcũbens: ſed ſicut mãſtrans: & eius qui ſemetipᷣm exinaniuit formãà ui accipiẽs: & ſicut his qui ĩ lege ſũt
fit & ipſe ſub lege: & iis qui ſine lege ſũt: efficit᷑ & ipſe ſine lege. Ita & ipſe pro his qui adhuc ſᷣui ſũt: & nodũ ꝑ
ſpm adoptionis in libertatẽ ꝓducti filioꝶ: ſeruus efficit :cõtrariũ nõ uidebit᷑.Ad hoc põt etiã illud addi: ꝙ ad
corinthios ſcribẽs idẽ apoſtolus: & de nuptiis uel caſtitate p̃cipiens: tanꝗᷓ alieno noĩe:ꝗᷓdã de libertate ac ſerui/
tute ĩterſerit dicẽs. Seruus uocatus es:nihil cures. Sed & ſi potes liber fieri magis utere. Qui enĩ in dũo uocatus
eſt ᷣuus libertus eſt dñi. Similiter & qui liber uocatus eſt: uus eſt Apᷣi. Precio empti eſtis: nolite fieri ſui ho/
minũ. Quæ utiq; nonnullis cõtra rõnẽ uident ĩſerta. Quid enĩ ad nuptiaꝶ uel caſtitatis pᷣcepta:commemora
tio bᷣuitutis:ac libertatis aſſumit᷑: Sed nos ſenſũ Pauli ita ĩtelligimus: ꝙ ſᷣuũ dicat eũ:qui iugali cõditione con
ſtrictus eſt: qa mulier nõ habet ptãtem corporis ſui: ſed uir eius: & uir nõ habet ptãtem corporis ſui: ſed uxor
eius. Propter quod & in aliis dicit de eis: quia nõ ſeruituti ſubiectus eſt frater uel ſoror in talibus ſcilicet ꝙ ĩ ali
is eos ſuituti ſciret eſſe ſubiectos. Eſt ergo ſuus uocatus:qui in conuiuio poſitus uenit ad Chriſtũ: cui dicitur
ſeruus uocatus es nihil ad te attineat: ſed & ſi potes liber fieri: magis utere: ꝙ in coniugibus alterius continen/
tiæ libertas alteri generat periculũ caſtitatis. nõ enĩ debẽt niſi ex conſenſu uacareorationi ad tempus. Et iterũ
in idipᷣm eſſe reuertendũ: ne eos tentet ſathanas ꝓpter incontinentiã ſuam. Is ergo qui pro nexu coniugii ſer⸗
uus uocatus eſt libertus: eſt dñi libertus. neq; ex toto liber: neq; exintegro ſeruus eſt. Si in cæteris uirtutibus li
ber fuerit: ſi filii patientiæ: miſericordiæ: iuſticiæ tenuerit libertatem: libertas domini appellatur: utpote :qui
.ccviii.

pro actione uirtutis liber ſit: & pro coniugali neceſſitate ſit uus. Liberuero eſt qui ſine uxore ppter paruitatẽ

