cleſiæ: uiuẽte adhuc eo: quẽ prius reliꝗᷓ rat. Quod legẽs illius uerſiculi recordatus ſũ:ad excuſãdas iuſtificatio
nes in peccatis. Oẽs enĩ hoĩes uitiis nr̃is fauemus: & qd ꝓpria facimus uolũtate:ad naturæ referimus neceſſi/
tatẽ. Quõ ſi dicat adoleſcẽs. Vim patior: corporis mead libidinẽ ardor ĩpellit: ipſa organa mẽbroꝶ genitaliũ:
& cõpoſitio corporis fœmineos quærit amplexus? Et rurſũ homicida in egeſtate inqt erã: ĩdigebã cibo:tegmẽ
corporis nõ habebãa: ideo alienũ ſãguinẽ fudi: ne ipᷣe fame & frigore morerer. rudeo itaq; ſorori quæ a nobis ſu
per ſuo ſtatu qᷓrit: nõ nr̃as ſed apoſtoli ſnĩas:an ignoratis fratres.ſciẽtibus eni legẽ loquor:qm lex dnatur hoĩ

Ito tpe uiuit. Mulier enĩ quæ ſub uiro eſt: uiuẽte uiro aſtricta eſt legi. Quod ſi mortuus fuerit uir eius: libera

ta eſt a lege uiri. ergo uiuẽte uiro adultera erit: ſi duxerit alteꝶ uiꝶ. Et in alio loco. Mulier ligata eſt: ꝗᷓto tpe ui
uit uir eius. Si aut dormierit uir eius liberata eſt: cui uult nubat: tm in dno. Oẽs igitur cautiões apoſtolus am
putãs: aptiſſimediffiniuit uiuẽte uiro adulterã eſſe mulierẽ ſi alteri nupſerit. Nolo mihi ꝓferas raptoris uio
letiã: mris pſuaſionẽ:pfr̃is auctoritatẽ: ꝓpinquoꝶ cateru ã: ſeruoꝶ ĩſidias: atq; contẽptũ parentũ:dãna rei fa
miliaris ꝗᷓdiu uiuit uir licet adulter:licet ſodomita: licet flagitiis oĩ bus cooptus: & ab uxore ꝓpter hæc ſcelera
derelictus: maritus eius reputat᷑: cui alteꝶ uiꝶ accipe nõ licet. Nec apoſtolus hæc ꝓpria auctoritate decernit:
ſed Xpo in ſe loꝗᷓnte: uerba ſecutus eſt: qui ait in euãgelio. Quidimittit uxorẽ ſuã excepta cauſa fornicatiõis:
facit eã mœcchari: & qui dimiſſã accepit adulter eſt. Aaduerte qd dicat: qui dimiſſã accepit adulter eſt:ſiue ip
ſa dimiſerit uiꝶ: ſiue a uiro dimiſſa ſit: adulter eſt: qui eã accepit. Vnde & apoſtoli grauẽ cõiugii ſarcinã ĩtelli
gẽtes. ſi ita ẽ inqunt: nõ expedit hoĩ uxorẽ accipe. ad quos dñs: ꝗ põt inqt cape abar ſtatiq; ſub exẽplo eunu
choꝶ triũ uirgitatis ĩfert btĩ tudinẽ: quæ nulla carnis lege retinet᷑. nec; ſatis aĩaduertere po tui:qd ſit qd uolu
it dicere: alio uiro p uĩ accepto:qd ẽ ꝑ uĩ accepto: Cõgregata uidelicet multitudie: nolẽtẽ rapuit: & qᷓre poſtea
nõ raptorẽ rapta dimiſit: Legat libtos Moyii & ĩueniet deſponſatã uiro: ſi in ciuitate fuerit oppᷣſſa: & non cla
mauerit:puniri quaſradulterã. Si aũt in agro oppᷣſſa ſit:ĩnoxiã eſſe a ſcelere & uiolentũ legibus ſubiacere. Er/
go & iſta ſoror quæut dicit uim paſſa eſt: ut altero iungeret᷑: ſi uult corpus Api accipe: & no adultera reputari
agat pniam: ita dutaxat ut ſecũdo uiro qui nõ appellat uir: ſed adulter a cꝑe pniæ no copulet᷑:qd ſi ei duꝶ ui/
det᷑: & ſemel dilectũ nõ põt derelinꝗre: nec p̃ferre diũm uoluptati: audiat apoſtolũ cõclamãtẽ. Nõ poteris cali/
cẽ dñi bibere: & calicẽ dæmonioꝶ:. nõ poteris mẽſæ dni cõicare: & mẽſæ dæmonioꝶ. Et in alio loco. Quæ coĩca
tio luci ac tenebris. Qui cõſenſus Apo & belial/ Rẽ nouã loquor:ĩmo nõ nouã ſed ueterem: quæ ueteris teſta
mẽti auctoritate firmat᷑. Si reliꝗrit ſecũdũ uiꝶ: & recõcilian uoluerit pori: nõ põt. ſcriptũ eſt enĩ in Deutero/
nomio.Si accepit homo uxorẽ: & habuerit eã: & nõ ĩuenerit gr̃am in cõſpectu eius ꝓpter aliqua fœditatem:
ſcribet libellũ repudii: & dabit in manu eius: & dimittet eã de domo ſua. Cũq; egreſſa alteꝶ maritũ duxerit: &
ille quoq; oderit eã: dederitq; ei libellũ repudii:& dimiſerit de domo ſua: uel certe mortuus fuerit: non poterit

por manitus recipe eã in uxorẽ: qa polluta eſt: & abominabilis facta eſtcorã dño. Nec peccare facias terram tu

am: quã dominus deus tuus tradidit tibi poſſidendã. Vnde obſecro te: ut cõſoleris eã: imo ꝓuoces ad ſalutẽ:
putridæ carnes ferro ĩdigent: & cauterio. nec eſt medicinæ culpa: ſed uulneris: cũ crudelitate clæmẽti: nõ par/
cit medicus: ut parcat. ſæuit: ut miſereat.

¶B:ri Hieronymi ad Marcellã de qnq; ꝗſtiõibus noui teſtamẽti: quag pma eſt. Quæ ſuntilla quæ necoculus

uigdit: nec auris audiuit: necĩ cor hoĩs aſcẽderũt: quæ pᷣparauit deus diligẽtibus ſe. Epiſtola. X CVIII.
Agnis nos ꝓuocas ꝗſtionibus: & torpẽs ocio ĩgeniũ dũ ĩterrogas:doces:pᷣma tua ſciſcitatio fuit:
quæ ſint illa quæ nec oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hoĩs aſcẽderũt: quæ pᷣparauit de/
us iis: q diligũt eũ. Et quõ rurſus idẽ apoſtolus ĩferat: nobis aũt reuelauit deus p ſpm ſuũ: & ſi re
elatũ apoi tolo ĩtelligere debeamus: qd & ille aliis reuelauerit. Ad quæ breuis rnſio ẽ nõ debere
nos ꝗrere:qd ſillud: qd necoculus uidit: nec auris audiuit: nec ĩ cor hoĩs aſcẽdit. Si enĩ ignorat᷑ quõ ſciri põt:
Quod pꝓmittit᷑ futuro:nõ cernit᷑ in pnti. Spes enĩ ꝗᷓ uidet᷑: nõ ẽ ſpes: ſed iã certa poſſeſſio: quõ ſi uelit ꝗſpiã
dicere: oñde mihi: qc iuiſibileẽ. loqᷓre qd audiri nõ põt. expone qd cogitatio nõ cõprehẽdit huana. Ergo hoc
ſẽſu apoſtolus dixiſſe credẽdus eſt:qd- carnalibus oculis: & aure carnali: & cogitatioe mortali nõ pñt ſi piritalia

cõprehendi. Et ſi enĩ noueramus quondã Ieſũ ſm camnẽ: ſed nũciã nõ nouimus eũ. & in Ioannis epiſtola ſcri
7 .
.ClVI⸗

bit. Chariſſimi nũc filii dei ſumus: & necdũ manifeſtũ eſt: qd futuri ſumus. Scimus enĩ qm̃ cũ apparuerit ſi
miles ei erimus: quia uidebimus eũ ſicuti eſt. quodq; reuelatũ ſibi & ſãctis per ſpm̃ eſſe teſtat᷑ nõ ſtatĩ ſequi/
tur: ut ipſe aliis reuelauerit. Alioqn audiuit & in paradiſo uerba ĩeffabilia: quæ aliis narrare nõ poterat: aut ſi
narrauit: nequaꝗᷓ ĩeffabilia ſũt. Secũda quæſtio fuit in qua dicis legiſſe te per trãſitum in opuſculis meis: ꝙ
agni qui ſtant a dextris: & hædi qui ſtãta ſiniſtris: xpiani ſint: atq; gentiles: & nõ potius boni: & mali: no me/
mini me hoc aliqũdixiſſe: & ſi dixiſſẽ nõ eſſẽ in errore ptinax. Quantũ aũt dictanti ſubito occurrit: in ſecũdo
uolumie cõtra Iouinianũ ſup hoc capitulo diſputaſſe me noui. & nõ ſolũ ſuꝑ hoc: ſed & de eo qd ĩ eadẽ quæ
ſtione cadit: ubi piſces mali a bonis piſcibus ſeparabunt᷑. Quod ergo ibi plene dictũ eſt:nũc omittẽdũ uidet᷑.
Tertio interrogaueras qd dicit apoſtolus in aduentu ſaluatoris: rapi quoſdã uiuẽtes obuiã in nubibus: ita
ut non pᷣueniant ab his ꝗ in Xpo dormierũt: uiſq; noſſe: utrũ ſic occurrãt in corporibus: & nõ ante moriant᷑:
cũ & dñs noſter mortuus ſit: & Enoch atq; Helias ᷣm apocalypſim Ioãnis morituri eſſe dicant᷑: ne ſcilicet ul/
lus ſit qui nõ guſtauerit mortẽ. Hoc ex ipſius loci continẽtia ſciri põt:ꝙ ſãcti qui in aduẽtu ſaluatoris fuerĩt
dephenſi in corpore:in eiſdẽ corporibus occurrãt ei: ita tamẽ uti gloriũ & corruptiuũ & mortale gloria & ĩcor
ruptione & ĩmortalitate mutet᷑.ut qualia corpora ſurrectura ſint: in talẽ ſubſtantiã etiã uiuoꝶ corpora tranſ
forment᷑. Vnde dicit in alio loco apoſtolus: ꝓpter quod nolumus expoliari ſed ſuperueſtiri. ut abſorbeatur
mortale hoc a uita: ne ſcilicet corpus ab aĩa deſerat᷑: ſed aĩa habitante in corpore fiat ĩclytũ quod ante ĩgloniũ
fuit. De Enoch aũt & Helia quos uẽturos apocalypſis refert & eſſe morituros nõ eſt iſtius tpis diſputatio: cũ
oĩs ille liber aut ſpiritaliter intelligendus ſit: ut nos æſtimamus: aut ſi carnalẽ ĩterpretationẽ ſequimur: iudai
cis fabulis acqeſcẽdũ ſit: ut rurſũ ædificet hieruſalẽ: & hoſtiæ offerant᷑ in tẽplo:& ſpiritali cultu ĩminuto car
nales obtineant cerimonias. Quartũ eſt quod ꝗᷓſiſti: quõ in Ioannis euãgelio poſt reſurrectionẽ dicatur ad
. Maria magdalenã. Noli me tangere: nondũ enĩ aſcẽdi ad patrẽ meũ. & rurſũ in Matthæo ſcriptũ ſit: ꝙ ad ue
ſtigia ſaluatoris mulieres corruerit: cũ utiq; nõ ſit idipſũ tangere poſt reſurrectionẽ pedes eius: & nõ tangere.
Maria magdalena ipſa eſt:a qua ſeptẽ dæmonia expulit: ut ubi abundauerat peccatũ: ſupabũdaret gra. quæzæ
quia dñũm hortulanũ putabat: & quaſi cũ hoĩe loꝗᷓ batur: & querebat uiuẽtem cũ mortuis: recte audiuit. No
li me tãgere. & eſt ſẽſus: nõ mereris meis hærere ueſtigiis: necadorare quaſi dũm: nec eius tenere pedes: quẽ nõ
æſtimas ſurrexiſſe. Tibi enĩ necdũ aſcẽdi ad patrẽ meũ. Cæteræ uero mulieres quæ pedes tangũt: dũm cõfiten
tur: & merent᷑ eius hærere ueſtigiis: quẽ ad patrẽ aſcẽdiſſe cõfidũt: ꝗᷓꝗᷓ etiã ſi eadẽ mulier in diuerſis euangeliis
& tenuiſſe pedes & nõ tenuiſſe refert᷑: facilis ſolutio ſit: cũ potuerit corrigi pᷣmũ quaſi incredula:& poſtea nõ
repelli: quaſi eã quæ errorẽ cõfeſſiõe mutauerat. Quod & de latronibus ftelligi põt: cũ alius euãgeliſta utrũq;
blaſfemaſſe: alius narret alterũ eſſe cõfeſſũ. Extrema ſchedula cõtinebat utrũ poſt reſurrectionẽ. xl. diebus
cũ diſcipulis cõuerſatus ſit: & nunꝗᷓ alibi fuerit: ab latẽter ad cælũ aſcenderit: atq; deſcenderit: & nihilominus
apoſtolus ſuã pniĩam nõ negarit. Si dm dei filiũ cõſideres: de quo ſemo eſt: & illũ eſſe qui loquit᷑. Nõne cox
lũ & terrã ego repleo dicit dñs. & de quo alius ꝓpheta teſtat᷑: Cælũ mihi thronus eſt: terra aũt ſcabellũ pedum
meoꝶ. Et rurſũ alibi: qui tenet cælũ palmo: & terrã pugillo. de quo Dauid canit. Quo ibo a ſpu tuo? & a facie
tua quo fugiã: Si aſcẽdero in cælũ tu ibi es: ſi deſcẽdero ad ĩfernuũ ades: & ſi hĩtauero in extremis maris: eteni
ibi manus tua deducet me: & cõtinebit me dextera tua: ꝓfecto nõ ambiges etiã anñ reſurrectionẽ ſicĩ dñico cor/
pore hĩtaſſe deũ uerbũ: ut ĩ patre eſſet: & cæli circulũ clauderet: atq; in oĩbus ĩfuſus eſſet:& circũfuſus:ideſt ut
cũcta penetraret interior: & cõtineret exterior. Stultũ eſt igit᷑ illius potentiã unius corpuſculi paruitate finiri:
quẽ nõ capit cælũ: & tamẽ qui ubiq; erat: etiã in filio hoĩs totus erat. Diuina ꝗppe natura & dei mo in partes
ſecari nõ põt: nec locis diuidi: ſed cũ ubiq; ſit: totus ubiq; eſt.erat igit᷑uno eodẽq; tpe & cũ apoſtolis. xl. diebus
& cũ angelis: & in patre & in extremis maris finibus erat. In oĩbus locis uerſabat᷑: cũ Thoma in india: cum Pe
tro rom æ: cũ Paulo in illiyrico: cũ Tito in creta: cũ Andrea in achaia: cũ ſingulis apoſtolis & apoſtolicis uiris ĩ
ſingulis cunctiſq; regionibus. Quod aũt dicit᷑ quoſdã deſerere uel nõ deſerere: nõ naturæ illius terminus po/
. nit᷑: ſed eoꝶ merita deſcrjibunt᷑: apud quos eſſe uel nõ eſſe dignatur.
LArgumentum ſequentis epiſtolæ.
Piſtola beati Hieronymi ad Marcellã de blaſfemia in ſpiritum ſanctũ de eo quod in euangelio ſcri
bitur. Quicunq; dixerit uerbũcõtra filium remittetur ei. Qui autem dixerit cõtra ſpiritum ſanctũ
non remittet᷑ ei neq; in hoc ſæculo neq; in futuro. ubi dĩnat Nouatiani ſnĩam qui ea uerba refere/
E ad eos qui Apᷣm in tormẽtis negauiſſet: quoꝶ ĩexpiabile cenſebat eſſe peccatum.

Ad Marcellã de blaſfemia in ſpiritũ ſanctũ irremiſſibili. NEpiſtola. XCIX.
Meeiuis eſtꝗ ſtiũcula quã miſiſti: & apta rũſio eſt. Si enĩ de eo qd in euãgelio ſcribit᷑. Quicũq; enĩ
dixerit uerbũ cõtra filiũ hoĩs: remittet ei. Qui aũt dixerit cõtra ſpm ſãctũ: nõ remittet ei: neq; in
hoc ſæculo:neq; ĩ futuro. Nouatianus affirmat:nõ poſſe peccare in ſpm̃ ſctm:niſi eũ ꝗ xpᷣianus
ſit: & poſtea negauerit. manifeſtũ ẽ iudæos ꝗ eo blaſfemabãt: pctõ blaſfemiæ nõ teneri: ꝗppeꝗq
ĩpi coſõni: ĩterfectis pphetis: de nece dni cogitabãt: & ĩ tãtũ erãt pditi: ut ad ſaluãdos eos: ſe dei filius ueniſſe
rñderit. Vñ detoto ipſius ſcripturæ ordie cõuincẽdi ſũt: nõ is irremiſibilẽ eẽ dicta blaſfemiã: q tormentis cõ/
pulſi: & uariis euiſcerati cruciatibus dum denegaſſẽt. Sed iis ꝗ cũ ĩ uirtutibus uideãt opera dei calumnient᷑ &

clamitẽt dæmonis eſſe uirtutẽ: &oĩa ſigna quæ facta ſũt:nõ ad diuinã magnificentiã ſed ad diabolũ ptinere.
unde & ſaluator noſter toto rnſionis ſuæ hocagit argumẽto: ut doceat: non poſſe ſathanã eiicia ſathana: & re
.* gnü eius inter ſe nõ eſſe diuiſi u. Cu eni diaboli ſtudiũ ſit: dei. lædere creaturã: quõ eiuſdẽ Ppoterit eſſe uolũtatis
A ſanare languẽtes. Et ſeipſũ de obſeſſis fugare corporibus Probetitaq; Nouatianus aliquẽ de iis qui ſacrifica

re cõpulſi ſũt:ante tribunal iudicis rndiſſe oĩa quæ in eu angelio ſcripta ſũt: nõa filio dei: ſed a belzebub pᷣnci/

iein pe dæmonoꝶ eſſe pfecta: & tũc poterit approbare irremiſſibilẽ in ſpm̃ ſanctũ eſſe blaſſemiã. Vt auũt & acuti/
e in us aliqd interro gemus: reſpõdeat qd ſit contra filiũ hoĩs dicere uerbũ: & in ſpm ſanctũ blaſfemare. Ego ꝗppe
tilt, aſſero iuxta ſenſũ illius: eos qui Apᷣm in perſecutione negauerint: cõtra filiũ hoĩs dixiſſe: & nõ in ſpm ſanctũ
en plaſſemaſſe. Qui enĩ ĩterrogat᷑: an xpᷣianus ſit: & xpᷣianũ ſe nõ eſſe reſponderit: utiq; negando Xpᷣm:hoc eſt fi
onant: liũ hoĩs:ſpiritui ſãcto nõ fecit iniuriã. Si aũt Apᷣm negando: negauit & ſpm:ediſſerat hæreticus: quõ nõ pec/
tenl, cet in ſpm: qui filiũ hoĩs denegauerit. Aut ſi ſpym ſanctũ hoc loco ĩtelligendũ pr̃em putat:pr̃is nulla eſt a ne/
fuit gatore mẽtio facta: cũ negaret Petrus apoſtolus eo tpe quo ancillæ ĩterrogatione pterritus dũm negauit & ĩ fi
2inr lũ hoĩs:aut in ſpm̃ ſanctũ uidet᷑ cõmiſiſſe peccatũ. Si id qd ait neſcio hor̃em: redicule uoluerit ĩterpretari:nõ
nnl xp̃ᷣm eũ negaſſe ſed hoĩem: mendacẽ faciet ſaluatorẽ: qui ſehoc eſt filiũ dei negandũ eſſe pᷣdixerat. Si aũt nega
temn uit filiũ dei: unde & amare fleuit: & trinã negationem: trina poſtea cõfeſſione deleuit: manifeſtũ eſt peccatũ in
hi ſpm̃ ſctm: ideo nõ poſſe dimitti: ꝙ habeat blaſſemiã: ut cũ uideas ĩ uirtutibus deũ: belzebub calũnieris ĩ fcĩs.
anati Doceat igit aliquẽ negatorẽ belzebub uocaſſe Ap̃m: &ultro referã gradũ: negatorẽ nõ poſſe ueniã cõſeꝗ poſt
miuli ruinã. Quia aliud ẽ tormẽtis credere & ſe xp̃ianũ negare: Aliud Xpᷣm diabolu dicere. ſicut tibi ipſa ſcriptura:
unoett atq; cõtextus lecta attẽtius poterũt demonſtrare. Fuerat quidẽ plixus diſſerendũ. Sed qm amicis & ad nr̃m
atutal hoſpitiũ conuenerũt: præſẽtiã nr̃am negare nõ poſſumus: & ut tibi ſtatĩ noreſj ponderẽ: admodũ uiſũ eſt arro
dalne intis: latã diſputationem breui ſermone cõp rehendimus: ut nõ tã epiſtolã: ꝗᷓ commentariolũ dictaremus.
uer, piſtola Cromatii & Heliodori epoꝶ ad beatũ Hieronymũ librũ de ortu uirgis Mariæ: qui a btõ Matthæo
eliſta editus dicebat: trãſferri poſtulantiũ. ¶Epiſtola. C. H
i' . lectiſſimo fratri Hieronymo preſpytero Cromatius & Heliodorus epi ſalutẽ in dĩño. Ortũ Ma
Nens riæ reginæ uirginis ſimul & natiuitatẽ atq; infantiã dni noſtri Ieſu xpᷣi in apocryphis inuenimus
en libris. in quibus multa cõtraria nr̃æ fidei cõſiderãtes ſcripta recuſanda credimus uniuerſa:ne per
nglin occaſionẽ Xp̃i læticiã antixpᷣo traderemus. Iſta igit᷑ nobis cõſiderantibus extiterũt uiri dei Arme/
Kterno ninus & Virinus:ꝗ dicerẽt ſanctitatẽ tuã btĩſſimi Matthæi euãgeliſtæ manu ſcriptũ uolumẽ hebraicũ iueniſſe
zunig In quo & uirginis matris & ſaluatoris ĩfantia eſſet ſcripta: & iccirco tuã charitatẽ per ipſũ dũm noſtrũ Ieſum
chehn Xpᷣm expetimus: quatenus & illud ex hebræo latinis auribus tradas nõ tantũ ad percipiendũ quæ ſũt Xp̃i ĩſi⸗
ömins gnia:ꝗtũ ad hæreticoꝶ aſtutiã excludẽdã: qui ut doctrinã malã ĩſtituerẽt: bonã xp̃ᷣi natiuitatẽ ſuo mendacio
ece miſcuerũt: ut poſtdulcedinẽ uitæ: mortis amaritudinẽ occultarẽt. Erit ergo puriſſimæ pietatis: uel ut rogãtes
Nelun fres exaudias: uel epos exigẽtes charitatis debitũ qd idoneũ credideris recipe facias. Vale in duo: & ora ꝓ nobis
uſe⸗ ti Hieronymi ad pᷣdictos epos de eadem re reſpoõſiun. Epiſtola. CI. ——
zerni BSminis ſanctis & beatiſſimis Cromatio & Heliodoro eis Hieronymus exiguus xpi ſeruus ĩ do
wook⸗ mino ſalutẽ. Qui terrã auri conſciã fodis: nõ ilico arripit ꝗcqd foſſa ꝓfuderit lacerata: ſed pᷣus ꝗᷓ
Nar fulgens pondus uibrãtis iactus ferri ſuſpẽdat:iĩ terim uertẽdis ſuſpendendiſq; ceſpitibus ĩmora
ſmi: tur: & ſpaliter qui nõdũ lucris auget᷑ arduũ opus iniungit᷑: cũ hoe fuerit mihi a uĩa btĩtudine im

pens peratuũ: qd necipſe ſanctus Matthæus apoſtolus & euãgeliſta uoluit in apto cõſcribi. Si enĩ hoc ſecretũ nõ elſ-
ebes ſet: euãgelio utiq; ipſius quod edidit addidiſſet: ſed fecit hũc libellũ hebraicis Iñis obſignatũ: quẽ uſq; adeo edi

dit:ut & manu ipſius liber ſcriptus hebraicis lr̃is a uiris religioſiſſimis habeat᷑: qui etiã a ſuis poribus per ſuc/⸗

n, ceſſus tẽpoꝶ ſuſceperũt. Huũcaũt ipſũ librũ nunꝗ alicui tranſferendũ tradiderunt: textũ eius aliter atq; aliter
1 , narrauerũt. Sed factũ eſt: uta Manichæi diſcipulo noĩe Seleuco: q etiã apoſtoloꝶ geſta falſo ſermone cõſcri
pſit: hic liber editus nõ ædificationi: ſed deſtructioni materiã exhibuerit: & ꝙ; talis ꝓbaret᷑ in ſynodo: cui meri/
to aures eccleſiæ nõ paterẽt. Ceſſetnũc oblatrantiũ morſus. nõ iſtũ libellũ canonicis nos ſuperaddidimus ſcri
olti pturis: ſed ad detegendũ hæreſeos fallaciã apoſtoli atq; euãgeliſtæ ſcripta traſferimus In quo openõ ta piis
iubẽtibus epᷣis obtẽperamus: ꝗᷓ ĩpiis hæreticis obuiamus. Amorigit᷑ eſt Ap̃i: cui ſatiſi facimus credentes ꝙ nos
ſuis oronibus adiuuẽt: qui ad ſaluatoris nñi ĩfantiã ſanctã per nr̃am potuerint obedientiã puenire.

¶ Expoſitio ſeu traſlatio hiſtoriæ Annæ & Ioachim de conceptu uirginis Mariæ prout a beato Matthæo ſcri
WWrunalztebatur. — (Epiſtola. ClI.
— —- Etitis a me: ut uobis reſcribam quid mihi de quodã libello qui de natiuitate ſanctæ Mariæa nõ/
igen nullis habetur. & ideo ſcire uos uolo multa in eo falſa inueniri. Quidam nanq; Seleucus qui paſ
hen ſiones apoſtoloꝶ cõſcripſit: hunc libellũ cõpoſuit. Sed ſicut de uirtutibus eorum & miraculis ꝓ

Btau eos factis uera dixit: de doctrina uero eorũ plura mentitus eſt: Ita & hic multa non uera de corde
ſuo còfinxit. proinde ut in hebræo habet᷑: uerbum ex uerbo trãſferre curabo. ſiquidẽ ſanctũ euangeliſtã Mat
uuſ⸗ theu eundem libellũ liquet compoſuiſſe: & in capite euangelii ſui hebraicis litteris obſignatũ oppoſuiſſe: qd
loo/ an uerum ſit auctori pᷣfationis & fidei ſcriptoris cõmitto. Ppe enĩ ut hæcdubia eſſe pronũcio: ita liqdo falſanõ

2
ent clvii.

affirmo. Illud aũt libere dico: qd fideliũ neminẽ negatuꝶ puto: ſiue hæc uera ſint ſiue ab aliquo cõficta: ſacro
ſancta ſãctæ Mariæ magna miracula pceſſiſſe:maxima cõſecuta fuiſſe: & iccirco ſalua fide ab his qui deũ iſta
facere poſſe credũt ſine periculo aĩæ ſuæ credi & legi poſſe. deniq; inquantũ recordari poſſũ: ſenſũ non uerba
ſcriptoris ſeᷓns: & nũc eadẽ ſemita nõ iiſdẽ ueſtigiis ſcedens: nũc quibuſdã diuerticulis ad eandẽ uiã recurrẽs:
ſic narrationis ſtilũ tentabo:& nõ alia dicã 4 quæ aut ſcripta ſũt ibi: aut cõſequenter ſcribi potuerũt. Igit᷑ bea/
ta & glorioſa ſemꝑ uirgo Maria de regia & amilia Dauid oriũda in ciuitate Nazareth nata hieroſolymis in tẽ
plo dni nutrita fuit. Pater eius Ioachim: mater uero Anna dicebat᷑. domus peterna eſt galilæa & ciuitate naza
reth. Maternũ auũt genus ex Bethleẽ erat. Vita eoꝶ ſimplex& recta apud dũm: apud homĩes irreprehenſibilis
erat & pia. Nam oẽm ſubſtantiã ſuã trifariã diuiſerũt. Vna partẽ templo & tẽpli ſeruitoribus i pendebãt:ali/
am peregrinis & pauperibus erogabãt: tertiã ſuæ familiæ uſibus & ſibi reſeruabat. Ita iſti deo chari: homĩbus
pii: per annos circiter. xx. caſtũ domi coniugiũ ſine liberoꝶ pꝓcreatione exercebãt. Vouerũt tamẽ ſi forte deus
donaret eis ſobolẽ: eam ſedui ſeruitio mãcipaturos: cuius rei gr̃a & templũ dñi ſingulis per annũ feſtis freq̃n/
tare ſolebãt. Factũ eſt aũt ut encænioꝶ feſtiuitas appropinquaret. Vnde cũ nõnuſlis cõtribulibus ſuis hiero/

ſolymã & Ioachim aſcẽdit. Ea uero tẽpeſtate Iſachar ibi põtifex erat: cũq; inter cæteros cõciues ſuos etiam Ioa

chim cũoblatione ſua uideret: deſpeut eũ: & munera eius ſpreuit:ĩterrogans curinter fœcũdos ĩfœcũdus ipe
ſtare pſumeret: dicẽs munera nequaꝗᷓ deo digna poſſe uideni: quẽ ipſe ple ĩdignũ iudicaſſet: ſcriptura dicente
maledictũ oẽm eſſe qui nõ genuiſſet maſculũ in iſrael. Dicebat ergo p̃us eũ ab hac maledictione ſobolis gene

ratione ſoluendũ: & ſicdemũ in cõſpectu dmi cũ oblationibus eſſe uentuꝶ. Cuius obprobrii obiectu pudore

magno ſuffuſus Ioachim ad paſtores qui cum pecudibus erant: in paſcuis ſuis ſeceſſit. neq; enĩ domũ repete-⸗
re uoluit: ne forte a contribulibus ſuis qui ſimul aderãt: & hoca ſacerdote audierant: eodem obprobrii elogio
notaret᷑. Veꝶ cũ ibi aliqᷓdiu eſſet: quadã die cũ eſſet ſolus: angelus ei dñi cũ immẽſo lumĩe aſtitit. qui cum ad
₰

eius uiſionẽ turbaret᷑: angelus qui ei apparuerat: timorẽ eius cõpeſcuit:dicẽs. Noli timere Ioachim: neq;ʒ in ui
ſione mea turberis. ego enim ſũ angelus dni miſſus ab ipſo ad te: ut annũciẽ tibi præces tuas eſſe exauditas: &

elemoſynas tuas aſcẽdiſſe in cõſpectu eius. Vidẽs ꝗppe uidit pudorẽ tuũ: & audiuit ſterilitatis obprobriũ nõ

recte tibi obiectũ. Peccati nãq; nõ naturæ ultor ẽ deus:& ideo cũ alicuius uteꝶ claudit:ad hoc facit: ut mirabi/
lius denuo aperiat: & nõ libidinis eſſe quod naſcit᷑:ſed diuini muneris cognoſcat᷑. Prima eni gentis ur̃æ Sara

mater nõne uſq; ad octogeſimũ annũ infœcũda fuit(& tamen in ultima ſenectutis ætate genuit Iſaac:cui re/

promiſſa erat bndictio ofum gentiũ. Rachel quoq; tantũ dno grata: tantũq; a ſancto Iacob adamata diu ſte/
rilis fuit: & tamẽ Ioſeph genuit nõ ſolũdũm ægypti: ſed plurimaꝶ gentiũ fame penituraꝶ liberatorẽ. Quis in
ducibus uel fortior Sãpſone uel ſanctior Samuele? & tamẽ hi ambo ſteriles matres habuere. Si ergo ratio uer
bis meis tibi nõ pſuadet credere dilatos diu conceptus & ſteriles partus mirabiliores eſſe ſolere: proinde Anna
uxor tua pariet tibi filiã: & uocabis nomẽ eius Mariã hæc erit ut uouiſtis ab ĩfãtia ſua dño conſecrata: & ſpiri
tu ſancto replebit᷑ adhucex utero matris. Omne ĩmundũ neq; manducabit neq; bibet. neq; inter populares
forinſecus turbas:ſed in tẽplo dni cõuerſatio eius erit: ne quid de ea ſiniſtrũ uel ſi uſpicari ſaltẽ poſſit uel dici.
Itaq; ætate ꝓcedente ſicut ipſa mirabiliter ex ſterili naſcet᷑: ita ĩcomparabiliter uirgo generabit altiſſimi filiũ.
qui leſus uocatur m nominis etymologiã ſaluatoroĩum gen tiũ erit. Et hoc tibi eoꝶ quæ annuncio ſignum
erit. Cũ perueneris ad aureã in hieroſolymis portaã: habebis ibi Annã uxorẽ tuã: quæ de tuæ regreſſionis tarda
tione modo ſollicita:tunc in aſi pectu tuo gaudebit. His dictis angelus diſceſſit ab eo. Deinde apparuit Annæ
uxori eius:dicẽs. Ne timeas Anna: neq; fantaſma putes eſſe quod uides. Ego enim ſũ angelus ille: qui præces
& elemoſynas ueſtras obtuli in cõſ pectu dei: & nunc miſſus ſũad uos: ut annunciẽ uobis naſciturã filiã quæ
Maria uocata ſu per oẽs mulieres erit benedicta. Hæc a natiuitate ſua ſtatim dni gratia plena tribus ablacta /
tionis ſuæ annis in domo paterna permanebit: po ſtea ſeruitio dni mancipata a tẽplo uſq; ad ĩtelligibiles an/
nos nõ diſcedet. Ibi deniq; ieiuniis & or̃onibus nocte ac die deo ſeruiẽs ab oĩ i mundo ſe abſtinebit. uirũ nunꝗᷓ

cognoſcet: ſed ſola ſine exẽplo: ſine macula: ſine co rruptione: ſine uirili cõmixtione uirgo filiũ: ancilla dũm &&

gra & noĩe & ope ſaluatorẽ mundi gñabit. Itaq; ſurge: aſcẽde hieruſalẽ:& cũ perueneris ad portã quæ aurea ꝓ
eo deaurata eſt uocat᷑: ibi pro ſigno uiꝶ tuũ pro cuius ĩcolumitatis ſtatu ſollicita es:obuiũ habebis.Cũ hæc
igit ita euenerint: ſcito ꝙ quæ annuncio ſine dubio cõplenda erunt. Igit᷑ iuxta angeli præceptũ uterq; de loco
ĩ quo erãt: ꝓmouentes aſcẽderunt hieruſalẽ:& cũ ad locũ pueniſſent angelico uaticinio deſignatũ: ibi ſeĩuicẽ
obuiauerũt. Tũc de mutua ſua uiſione læti: & ꝓmiſſæ ꝓlis certitudine ſecuri: debitas dno humiliũ exaltatori
gras egerũt. Itaq; adorato dno domũ regreſſi:diuinũ ꝓmiſſu certi & hilares expectabãt. Cõcepit ergo Anna:
& pepit filiã: & iuxta mãdatũ angelicũ parẽtes uocabãt nomẽ eius Mariã. Cũq; triũ annoꝶ circulus uolueret᷑
& ablactatiõis tps cõpletũ eẽt: ad tẽplũ dñi uirginẽ cũ oblationibus adduxerũt. Erant auũt circa tẽplũ iuxta. xv.
graduũ pſalmos. xv. aſcẽſiõis Sgdus. N ã ꝗa tẽplũ erat ĩ mõte cõſtitutũ:altare holocauſti qd foriſecus erat:adi
ri gradibus nõ ualebat. In hoꝶ itaq; unopeaid uirginẽ Maria paruulã parẽtes cõſtituerũt. cũq; ipi ueſtimẽta
quæ in itinere habuerãt exuerẽt: & cultioribus ex more ueſtibus ſe & mudioribus induerẽt: uirgo dñi cunctos
ſigillati gradus ſine ducẽtis & leuãtis manu ita aſcẽdit:ut pfectæ ætati in hac dũtaxat cauſa nihil deeſſe puta/
res. Iam quippe dũs in uirginis ſuæ ĩfãtia magnũ qd opabat᷑: & quãta futura eſſet huius miraculi ĩdicio præ-/

mo
itg
bus,
ſeẽ
brt
ſent
cech
ſnt
nahe
coltit
gult
mote
cuitn
ceſſi
güͤel
ſos
ſcs
nuptt
getm
Eeber
Mor.
noc
ſpon
ens.
beth
alüis
vetſa
deo⸗⸗
Cubi
dĩ⸗
atl
gel
bue
nian
tone
elli⸗
miuo
es
nw⸗
odl
Cem
com
unb
Ptn
nure
nu
iul
tot
dit
in
ene
eni
bo⸗

boli Nre
tu ucen
nü reper⸗
ni n
iaumt
neginl
uden
wnüni
tminbi
ir dar
Wclite⸗
adiuſte
ttouer
deAnn
1api
pulus
nl cie.
nifliü,
ſgnun
Stuc
NuNæ
ihrees
liͦgue
blach/
bilsn
tünn
düm
Eaule)
bſeiuc
alawi
oAn
voluen
ua⸗
etatia
ſunen
ants
ona
v

mõſtrahat. Igit᷑ ſacrificio 'm coſuetudinẽ legis celebrato: & uoto ſuo pfecto:uirginẽ intra ſepta tẽpli cũ aliis
uirginibus ibidẽ educandis dimiſerunt. Ipſi uero domũ regreſſi ſũt. Virgo aũt dni cũ ætatis ꝓceſſu & uirtuti⸗
bus ꝓficiebat: & iuxta pſalmiſtã pater & mater dereliꝗᷓrunt eã: dñs aũt aſſũpſit eã. Quotidie nãq; ab angelis
freq ntabat᷑: quotidie diuina uiſione fruebat᷑: quæ eã a malis oĩbus cuſtodiebat: & bonis oĩbus redũdare facie

bat. Itaq; ad quartũdecimũ annũ uſq; peruenit: utnõ ſolũ nihil de ea mali reprehenſiõe dignũ cõfingere poſ/-
ſent: ſed & boni oẽs qui eã nouerãt: uitã & cõuerſationẽ eius admiratione dignã iudicarẽt. Tũc põtifex publi

ce denũciabat: ut uirgines quæ in tẽplo cõſtituebant᷑: & hoc ætatis tps ĩpleſſent: domũ reuerterent᷑: & nuptiis
ſᷣm morẽ gentis & ætatis maturitatẽ operã darẽt. Cui mandato cũcæteræ ꝓnæ paruiſſent: ſola uirgo dii Ma
ria hoc ſe facere nõ poſſe rñdit: dicẽs. Se quidẽ & parẽtes ſuos & dni ſeruitio mãcipaſſe: & inſuper ſeipſã dno
uirginitatẽ uouiſſe: quã nunꝗᷓ uiro aliquo cõmixtionis more cognito uiolare uellet. Pontifex uero ĩ anguſtia

cõſtitutus animi:cũ neq; contra ſcripturã quæ dicit uouete & redditemouũ infringendũ putaret: neq; morẽ

genti ſſuetũ ĩtroducere auderet:pᷣcepit ut ad feſtiuitatẽ quæ ĩminebat: oẽs ex hieroſolymis & uicinis locis pri/
mores adeſſent. quoꝶ cõſilio ſcire poſſet: quid de tã dubia re faciendũ eſſet. Quod cũ fieret: oĩbus in cõe pla/
cuit: dũm ſupꝑ hac re eſſe cõſulendũ.Et cũctis quidẽ or̃oni ĩcumbẽtibus:põtifex ad cõſulendũ deũ ex more ac
ceſſit. Nec mora:cunctis audientibus de oraculo & de ppiciatorii loco uox facta eſt: ᷣm Eſaiæ uaticiniũ reqrẽ/
dũ eſſecui uirgo illa cõdẽnari & deſponſari deberet. liquet enĩ Eſaiã dicere. Egredietur uirga de radice ieſſæ: &
flos de radice eius aſcẽdet: & reqeſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi: ſpũs ſapiĩæ & ĩtellectus:ſpũs cõſilii & fortitudinis: ſpũs
ſciæ & pietatis: & repleuit eũ ſpũs timoris dni. Secũdũ hanc ergo ꝓphetiã cunctos de domo & familia Dauid
nuptui habiles nõ coniugatos uirgas ſuas allaturos ad altare pᷣdixit: & cuiuſcunq; poſtallationẽ uirgula florẽ

germinaſſet: & in eius cacumĩe ſpũs dũi in ſpᷣe colũbæ conſediſſet: ipſũ eſſecui uirgo condẽnari & deſponſari

deberet. Erat aũt inter cæteros Ioſeph homo dedomo & familia Dauid grãdæuus: cunctis uero uirgas ſuas iu
xta ordinẽ deferẽtibus ſolus ipſe ſuã ſubtraxit. Vnde cũ nihil diuinæ uoci conſonũ apparuiſſet: pontifex ite/
rato deũ cõſulendũ putauit: qui rũdit ſolũ illũ ex his qui deſt ignati erãt: uirgã ſuã nõ attuliſſe: qui uirginẽ de/
ſponſare deberet. Proditus eſt itaq; Ioſeph. Cũ enĩ uirgã ſuã attuliſſet: & in acumĩe eius colũba de cælo ueni
ens cõſediſſet: liqdo oĩbus patuit ei uirginẽ deſpõſandã fore.Igit᷑ nuptiaꝶ iure de more celebrato: ipᷣe quidẽ in
bethleẽ recedit ciuitatẽ: domũ ſuã diſpoſiturus: & nuptiis neceſſaria pcuraturus. Virgo autẽ dni Maria cum
aliis ſeptẽ uirginibus coæuis & collactaneis quas a ſacerdote acceperat: ad domũ parentũ ſuoꝶ in galilæam re
uerſa eſt. His uero diebus primo ſcilicet aduentus ſui in galilæã tempore miſſus eſtad eam angelus Gabriela
deo: qui ei conceptũdominicũ narraret: & cõceptionis uel modũ uel ordinẽ exponeret. Deniq; ĩgreſſus ad eã:
cubiculũ quidẽ ubi manebat ĩgenti lumine perfudit:ipſã uero gratãtiſſime ſalutans dixit. Aue Maria uirgo
dni gratiſſima: uirgo gratia plena: dñs tecũ: benedicta tu præ achus mulieribus. bndicta præ oĩbus hactenus
natis hoĩbus. Virgo autẽ quæ iam angelicos bene nouerat uultus: & lumẽ cæleſte ĩſuetũ nõ habebat: neq; an
gelica uiſione territa: neq; luminis magnitudine ſtupefacta: ſed in ſolo eius ſmone turbata eſt. & cogitare cœ
pit qualis iſta ſalutatio tã inſolita eſſe poſſet: quidue portenderet:uel quẽ finẽ eſſet habitura. Huic cogitatio
ni angelus diuinitus inſpiratus occurrẽs: ne timeas inqt Maria: quaſi aliqd contrariũ tuæ caſtitati hac ſaluta-
tione pᷣtexam. Inueniſti enĩ gram apud dñm: quia caſtitatẽ elegiſti. ideoq; uirgo ſine peccato cõcipies: & pari
es filiũ. hic erit magnus: qa dnabit᷑ a mari uſq; ad mare. & a flumine uſq; ad termĩos orbis terræ. & filius altiſſi
mi uocabit᷑.quia qui in terris naſcit᷑ humilis: in cælo regnat ſublimis. & dabit illi ds deus ſedẽ Dauid patris
eius: & regnabit in domo Iacob in æternũ: & regni eius nõ erit finis. Ipſe quippe rex regũ & dñs dñantiũ eſt: &

thronus eius in ſæculũ ſæculi. His angeli uerbis uirgo non incredula: ſed modũ ſcire uolens reſpondit. Quo⸗/

modo iſtud fieri poteſt? Nãcũ ipſa uirum iuxta uotũ meũ nunꝗᷓ cognoſcã: quomodo ſine uirilis ſeminis in/
cremento parere poſſũ Ad hocangelus. Ne exiſtimes inquit Maria ꝙ humano more cõcipias. Nã ſine uirili

cõmixtione uirgo cõcipies: uirgo paries: uirgo nutries. Spũs enĩ ſanctus ſi upueniet in te: & uirtus altiſſimi ob

umbrabit tibi cõtra oẽs ardores libidinis. Ideoq; qd naſcer ex te ſolũ erit ſanctũ: quia ſolũ ſine peccato conce/
ptum: & natũ uocabitur filius dei. Tunc Maria manibus expanſis & oculis ad cælũ leuatis dixit. Ecce ancilla
dñi(neq; enĩ diæ nomiĩe digna ſũ)fiat mihi ſᷣm uerbũ tuum. Longũ forte & quibuſdã tædioſũ erit:ſi cuncta
huicopuſculo ĩſerere uoluerimus: quæ natiuitatẽ dominicã uel pceſſiſſe uel ſubſecuta fuiſſe legimus. Vnde
his omiſſis quæ ĩ euãgelio plenius ſcripta ſũt: ad ea quæ minus hntur narrãda accedamus. Ioſeph igit᷑ a iudæa
ĩgalilæã ueniens: deſpõſatã ſibi uirginẽ uxorẽ ducere ĩtẽdebat. Iã nãq; tres fluxerãt mẽſes: & qᷓrtus ĩſtabat ex
eo tꝑe quo ſibi deſpõſata fuerat. ĩterea paulati utero puerpæ ĩtumeſcẽte: puerpeꝶ ſe manifeſtare cœpit. neq;
hoc latere potuit loſeph. nã ſpõſi more liberius ad uirginẽ ĩtroiẽs:& familiarius cũ ea loqᷓns:grauidã eẽ dephẽ
dit. Aeſtuare itaq; aĩo & fluctuare cœpit:qa Mnorzbar ꝗd ſibi potiſſimũ eẽt faciẽdũ.neq;.n.eã traducere uolu
it: ꝗa iuſtus erat. neq; fornicatiõis ſuſpitioe ĩfamare: qa pius. Itaq; cogitabatclã diſſoluere cõiugiũ: & occulte

dimittere eã. Hæc aut eo cogitãte: ecce angelus dñi ei apparuit ĩ ſonis dicẽs: Ioſeph fili Dauid noli timere: hoc
ẽne uelis fornicatiõis ſuſpitionẽ ĩ uirgĩe hr̃e: uel aliqd ſiniſtꝶ cogitare:neq; timeas eã in uxorẽ ducere. Quod

enĩ ĩ ea natũ ẽ: & nücaĩum tuũ angit:nõ hoĩs ſed ſpuũs ſctĩ ẽ opus.Pariet enĩ oĩum uirgo ſola dei filiũ & uoca
bis nomẽ eius lIeſũ: ideſt ſaluatorẽ. Ipe enĩ ſaluũ faciet populũ ſuũ a pctis eoꝶ. Igit᷑ Ioſeph ſᷣm angeli pᷣceptũ
.clviii.

uirginẽ uxorẽ duxit: nec tamẽ cognouit eã: ſed caſte ꝓcurãs cuſtodiuit. Iãq; nonus a cõceptiõe ĩſtabat mẽſis

cũ Ioſeph uxore cũ aliis quæ neceſſaria erãt aſſũpta Bethleẽ ciuitatẽ unde ipſe erat tetẽdit. Factũ eſt aũt cũ eſ/ u
ſent ibi:ĩpleti ſũt dies ut pareret: & peperit filiũ ſuũ pᷣmogenitũ: ſicut ſancti zuaellſiæ docuerũt dum nimnie .
lũxpᷣm: qui cũ patte& filio & ſpᷣu ſãcto uiuit & regnat deus per oĩa ſlæcula ſæculozz. u
Beati Hieronymi ad Mineriũ & Alexandrũ monachos de reſurrectione carnis: ubi exponit illud apo ſtoliad u
Corinthios: Oẽs quidẽ reſurgemus: ſed nõ oẽs ĩmutabimur ſᷣm hæreticoꝶ catholicorũq; ſnĩas: in fine ſe excu Go⸗
9 in aliquibus cõmentariis Origenis utatur. B 0 Epiſtola. CIII. — QNTM th
Nipſo iã ꝓfectionis articulo ſancti ffis nri Syſinnii: qui ueſtra mihi ſcripta detulerat: hæc qᷓlia⸗ un
cũq; ſunt dictare cõpellor. nec poſſũ ueſtrã cælare prudentiã: & obſecro ne hoc dictũ referatis ad niin
gloriã:qn potius ad plenã neceſſitudinẽ: dũ ita uobis quaſi mihi loquor. Multas ſctõꝶ fratꝶ acd l
- eciogege ur̃a puincia ad me detulit ꝗſtiones: ad quas uſq;ʒ ad diẽ epiphanioꝶ largiſſimo ſpatio ſel
me rũſuꝶ putabã. Cũq; furtiuis noctiũ lucubratiũculis ad plæraſq; dictarẽ: & expletis aliis me ad ur̃am ꝗᷓſi ad 22
difficillimã reſeruarẽ: ſubito ſupuenit aſſerẽs ſe ilico ꝓfectuꝶ. Cũq; eũ rogarẽ: ut differret iter: libere mihi cœ-/ Al
it famẽ obtẽdere monaſterioꝶ: ægypti neceſſitates: nili nõ plenas aqᷓs: multoꝶ ĩediã: ut ꝓpe offẽſã eſſet ĩ do ushu
minũ illũ ultra uelle retinere. Itaq; ſubtegmina & ſtamina: liciaq; & telas quæ mihi ad ur̃am tunicã parauerã enitu
uobis ĩconfecta trãſmiſi. ut ꝗcqd mihi deeſt: uro texat᷑ eloqo. Prudẽtes eſtis & eruditi: & de Canina ut ait Ap- nott
pius facũdia ad Xp'i diſertitudinẽ trãſmigraſtis. Nec magno mihi apud uos labore opus eſt: ꝙ philoſophum Mal
quẽdã in ſuadẽdo ruſticũ eſſe ppeſſũ narrãt fabulæ uix dũ dimidiũ ĩquit dixerã: iã ĩtellexerat. Itaq; & ego tꝑe ctice
coartatus ſinguloꝶ uobis qui in ſacrã ſcripturã cõmentariolos reliqᷓrunt ſnĩas ꝓtuli: & ad uerbũ plæraq; ĩter utpol
pretatus ſũ. ut & me liberẽ quæſtione: & uobis ueteꝶ tractatoꝶ mittat᷑ auctoritas: qui in legẽdis ſingulis ac p/ kunt
bandis nõ meæ uolũtati: ſed ur̃o acꝗeſcatis arbittio. Quæritis quo ſenſu dictũ ſit: & quõ in pᷣma ad Corinthi AFt
os epiſtola Pauli apoſtoli ſit legendu: Oẽs quidẽ dormiemus: nõ aũt oẽs ĩmutabimur: an iuxta quædã exẽpla ANludi
