Vñ his monitis & diues tẽperet᷑: & paup ſubleuet᷑. Difficile potẽtes & nobiles & diuites & multo his difficilius
eloquẽtes credũt deo. Occæcat᷑ nãq; mẽs eoꝶ diuitiis: opibus: atq; luxuria: circũdati uitiis nõ pñt uidere uirtu/
tes. Fœlix ergo ꝗ nõ ĩ diuitiis: nõ ĩ ſapĩa:nõ ĩ potẽtia ſæculari & eloquẽtia: ſed ĩ xpᷣi paſſiõibus gloriat᷑.Acnihil
miſius:ꝗᷓ deu ꝓpter numũ cõtẽnere. Iõ quẽ ſẽſeris ſempꝑ aut crebro de numis loquẽtẽ: ſtitorẽhabeto potius ꝗᷓ
monachu. ¶ Decorrectione & doctrina præſidentis. Laßp-vi.
Ector quoq; honore ſuppᷣſſo æꝗᷓlẽ ſubditis b uiuẽtibus & erga puerſos iura rectitudinis exercerenõ
formidet. Nã liquet ꝙ oẽs hoĩes natura ĩgenuit æquales: ſed uarietate meritoꝶ ordie alios aliis culpa

— . . . . . . „ . — ⸗ 1f — —
cũ nec ĩ meditatiõe legis diuinæ:nec cultu pietatis: nec ĩ ſacraꝶ uirtutũ exercitio laborare conent᷑. Tũc etenĩ do

ctrina doctoꝶ ſuauitas ẽ: cũ doctrĩa pariter & uita cõſẽtiãt. Sed nec putãt ſua ſcĩa & ſapĩa ſed dei auxilio pacẽ

eccleſis ſuis redditã: q ſi ſuũ ſeruauerĩt gradũ: ſũt qᷓſi domus dei & ꝗᷓſiangelus dñi. Sed ſi plus cupiunt uideri
noſſe ꝗᷓ cæteri: quãdoq; patẽt ueritatis regulã nõ tenere. Magiſter quoq; diſcipulũ corrigit quẽ ardẽtioris cer/
nit ingenii. Nã medicus ſi ceſſauerit curare deſperat: qm nõ eſt parui apud deũ meriti bñ filios educare. Recto
rũ quoq; ẽ ut laborãtiũ nouerit ſudorẽ:uel lapſis manũ porrigere:uel errãtibus uiã oñdere. Sed ne glorieris ꝙ

multos diſcipulos hẽas filius dei docuit ĩ iudæa: & duodeci illũ tãtũ apoſtoli ſequebant᷑ phariſæoꝶ aũt doctri

næ oĩs populus applaudebat. Lædit diſcipulus magrm ſi ꝑ negligẽtiã ſuã p̃cepta eiuſq; laborẽ diſpdat.Iõ nõ
ſitĩ eis pœnæ diuerſitas ĩ ꝗbus paria ſũt pctã. Nullius pſonãa accipias quãtũcũq; ſit potẽs uel nobilisiff pecca
uerit

Auper uero ita cõſolandus eſt: ut ſciat in pauptate magis bona cõſiderãda. Et primo quidẽ ꝙa deo

oſtpoſuit: ſed & arguũt negligẽtes rectores eccleſiæ dei: ob quoꝶ ĩcuriã pit oĩs decor populi xp̃iani:

incte
lacti
emodli
tadnſe⸗
8 ſegun
eſleck
dcrli
gitui
no de/
tici⸗
nlüſui
imoler

.
gadeo
Aloli
disſtab
tequi
bsinhoe
ons
nohe
aiiſ
güͤli
Lchuic⸗
erpe⸗
lenenit
qurn
utpes
lotem
ninto
eco/
tco
itu

cer⸗

69
n
no
Cca
it

uerit corripe eũ: nã cõfuſionẽ ſeꝗtut ignominia: ignominiã correctio: correctionẽ cõſolatio: cõſolationẽ ſalus
Vera enĩ amicitia qd ſẽtit: ſimulare nõ debet.nõ ẽ crudelitas pro deo crimina punire:ſed pietas. nihil t cru/
delius: nihilq; miius ĩueniri põt:ꝗᷓ ut timore mortis ꝓpriæ: ne ſalutẽ filioꝶ audeãt defẽdere. Docẽte aũt te ĩ ec
cleſia:nõ clamor populi: ſed gemitus ſuſcitet᷑. lachrymæ audiẽtiũ laudes tuæ ſint. Sermo pᷣſbyteri ſcripturarũ
lectioe cõditus ſit. Vnde & apoſtolus p̃cipit: Sermo ueſter ſit ſale cõditus.qd ſi ĩfatuet: foras piicit᷑:& pdit no
minis dignitatẽ. Nã ſicut uictoria dni triũphus ẽ puoꝶ: ſic magii eruditio diſcipuloꝶ pꝓfectus. Niſi enĩ caput
ſanũ ſit:oĩa mẽbra ſũtĩ uitio. Quãdo doctrĩa nõ erit ĩ eccleſiis: ĩtelligimus pire pudicitiã:caſtitatẽ mon: & oẽs
obire uirtutes: qà nõ comederũt uerbũ dni. Tũc ſcriptura utilis ẽ audiẽtibus:cũ abſq; xpᷣo nõ diſcit:cũ ſine pr̃e
nõ ꝓfat᷑. Cũ enĩ ſine ſpũ ſcõ:nõ iã ĩſinuat ille ꝗ pᷣdicat:ſed difficile dignus pᷣco uirtutũ xpᷣi ĩueniri põt:q in an
nũciãdis illis nõ ſuã: ſed eius ꝗᷓrat gloriã quẽ p̃dicat. Cõfuſio quoq; & ignominia ẽ Ieſũ crucifixũ & pauperem
& eſuriẽtẽ fartis pdicare corporibus: & ieiunioꝶ doctrinã ꝑ rubẽtes buccas tumẽtiaq; ora ꝓferre. Nõ cõfũdãt
ergo opa ſᷣmonẽ tuũ: ut cũ ĩ eccleſiis loqᷓris: tacitus ꝗſq; rũdeat. Cur hæc quæ dicis ipſe nõ facis? Accuſare auari
tiã etiã latro põt. Sacerdotis uox cũ mẽte cõcordet. Nã quõ põt pᷣſes eccleſiæ malũ auferre de medio eius qĩ de
lictũ ſimile corruerit?: Acꝗᷓ libertate corripit peccãtẽ:cũ tacitus ipᷣe ſibi rndeat eadẽ admiſiſſe quæ corripit: Per/
dit enĩ auctoritatẽ docẽdi: cuius ope ſᷣmo deſtruit᷑. Et illud Tullii Caput artis ẽ docere qd facis. Veneratiõi mi
hi ſemp fuit nõ uerboſa ruſticitas: ſed ſãcta ſimplicitas. Qui enĩ in ſᷣmòe ſe dicit apoſtolos imitari: prius imite
tur uirtutes & uitã illoꝶ: in ꝗbus loquẽdi ſimplicitatẽ excuſabat ſãcti noĩs magnitudo. Nõ eni facit eccleſia/
ſtica dignitas chriſtianũ: nec ẽ facile ſtare loco Pauli: tenere gradũ Petri iã cũ xpᷣo regnãtiũ: ne forte ueniat ange
lus dñi:q ſcindat uelũ tẽpli tui:q cãdelabrũ tuũ de loco moueat. Igit᷑ ædificaturus turrim futuri operis ſũptus
cõputa. Sicuti nõ hieroſolymis fuiſſe: ſed hieroſolymis bene uixiſſe laudãdũ ẽ. Prius ergo faciamus:& ſic do/
ceamus:ne doctrinæ auctoritas caſſis opibus deſtruat᷑. Nã de eloquẽtibus & ꝓnũciatibus plenus ẽ orbis. Lo/
quũtur quæ neſciũt: docẽt quæ nõ didicerũt. magiſtri fiũt: cũ ante diſcipuli nõ fuerint. Sed nec ad ſcribẽdũ ci/
to ꝓſilias: & leui ducaris inſania: Multoq; tẽpore diſce qd doceas: & ſicnõ temeritate quorũdã doceas qd ne
ſcias: ſed ante diſce qd dicturus es. Nã ꝗ ſapiẽtis uerba crebro audire & ĩtelligere negligit: uitã ſuã gubernare
nõ nouit: quãto magis nec alioꝶ regimini ꝓficit? Igit᷑ ſeruũ ſeruis te eſſe conuenit. Atq; ita in oĩbus haarre
ut qcũq; audiũt cõuerſatione tua magis qꝗᷓ mone ꝓficiãt. Quoniã quidẽ nõ in moneẽ regnũ dei:ſed in uirtu
te. Sed ne ſtatim multitudis acqeſcamus iudicio: ſed electi in prĩcipatũ noſcamus mẽſurã noſtrã: & humilie/
mur ſub potẽti manu dei. Reuera nil fœdius pᷣceptore furioſo: cũ debeat eẽ mãſuetus & eruditus: ecõtra toruo
uultu: tremẽtibus labiis: rugata frõte: effrenatis cõuitiis: facie ĩter pallorẽ ruborẽq; uariata clamore pſtrepit:&
errãtes nõ tã ad bonũ trahit ꝗᷓ ad malũ ſæuitia ſua pcipitat: licet nõ ꝗ iraſcit᷑ iracũdus ẽ: ſed ille ꝗq crebro hac paſ
ſione ſupat᷑. Sũtq; multi docẽtes ea quæ noò oportet turpis lucri gratia: q totas domus ſubuertut: & putãt quæ
ſtũ eſſe pietatem. quod plærũq; accidit ut habeamus pugnas legis nõ ob deſideriũ ueritatis: ſed ob iactãtiam
gloriæ: dũ apud audiẽtes docti uolumus æſtimari. Feſtino igit᷑ gradu pgamus ad magiſtros: & eorũ teramus
limina, & pcepta uirtutũ ac myſteria ſcripturarũ uincula putemus æterna.
e ſolitudine. ¶Cap̃. viii.
Euera ut ſimpliciter motũ mẽtis meæ fatear:cõſiderãs ꝓpoſitũ tuũ & ardorẽ quo ſæculo renũ ciaſti:
differẽtias ĩ locis arbitror. Si urbibus & frequẽtia urbiũ derelicta ĩ agello habites: & xpᷣm ĩ ſolitudine

iĩtũ monachi nõ amittas. Loquor nõ de epis: nõ de pᷣſpyteris: nõ de clericis: quoꝶ alia cauſa ẽ alia monachi. Cle
rici oues paſcũt ego paſcor: ſed de monacho loquor ꝗ pciũ poſſeſſionũ ſuaꝶ ad pedes apoſtoloꝶ poſuit:docẽs
pecuniã calcãdã:& humiliter & ſecreto uictitãs ſemꝑ cõtẽnat qd ſemel cõtẽpſerit. Na ſũmæ ſtultitiæ ẽ renũ

ciare ſæculo: dimittere patriã: urbes deſerere: monachu ꝓfiteri: & ſter maiores populos pegre uiuere. Quia igit᷑

frater me iterrogas ꝑ quã uiã ĩcedere debeas: reuelata tecũ facie loquar. Si officiũ uix exercere pᷣſbyteri:ſi epiſco
patus te uel opus uel onus forte delectat: uiue ĩ urbibus & caſtellis: & alioꝶ ſalutẽ lucrü fac aiæ tuæ. Sin aũt cu
pis eſſe qd diceris monachus ꝗd facis ĩ urbibus? quæ utiq; nõ ſũt ſoloꝶ hĩtacula:ſed multoꝶ. Habet unum/
quodq; ꝓpoſitũ prĩcipes ſuos.Romani duces imitẽtur Camillos: Fabritios: Regulos: Scipiones. Philoſophi
ꝓponãt ſibi Pythagorã: Socratẽ: Platonẽ: Ariſtotelẽ. Poetæ æmulẽtur Homeꝶ: Virgiliũ:Menãdrũ: Terẽtiũ.

Hiſtorici Thucydidẽ: Saluſtiũ: Herodotũ: Liuiũ. Oratores Lyſiã: Gracchos: Demoſthenẽ: Tullium. Et ut ad

noſtra ueniamus Epiſco pi & pᷣſbyteri habebant ad exẽplu apoſtolos & apoſtolicos uiros:quorũ honorẽ poſ/
ſidẽtes habere mereãtur & meritũ. Nos autẽ habemus ꝓpoſiti nii prĩcipes Paulũ: Antoniũ:Iulianũ:Hilario
nẽ: Macchariũ.Et ut ad ſcripturarũ auctoritatẽ redeam noſter princeps Helias: noſter princeps Heliſæus: no

ſtri duces filii ꝓphetarum: qui habitabãt in agris & ſolitudine: & faciebãt ſibi tabernacula prope fluẽta iorda

nis. De his ſunt & illi filii Rechab: q uinũ & ſicerã non bibebant: & morabãtur in tentoriis. qui dei per Hliere/
miã uoce laudãtur: & pmittitur eis ꝙ non deficiat de ſtirpe eoꝶ uir ſtans corã dno. Interpretare igit uocabulũ
monachi hoceſt nomen tuũ. quid facis in turba qui ſolus es? non tibi eadem cauſa ſed quæ cæteris: Quodq;
nemo ꝓpheta in patria ſua honorẽ habet. Nã ubi honor nõ ẽibi cõtẽptus ẽ. ubi cõtẽptus ẽ: ibi frequẽter iniu/

ria. ubi iniuria: ibi indignatio. ubi indignatio: ibi quies nulla. Vbi quies no eſt: ibi mẽs ſæpe a ꝓpoſito deducit

clvi.

ꝗras: & ores ſolus ĩ mõte cũ Ieſu: ſcõrũq; locoꝶ tãtũ uicinitatibus pfruaris.i.ut & urbe careas & ppo

Vbi autẽ per inꝗetudinẽ aliqd aufert᷑ ex ſtudio: minus fit ab eo qd tollitur.& ubi minus ẽ pfectũ nõ põt dici.
Ex hac ſupputatiõe illa ſũma naſcit᷑: Monachũ perſectũ ĩ pattia ſua eſſe nõ poſſe: pfectũ autẽ eſſe nolle dereli
quere eſt. Vbi autẽ ego nũc ſũ:nõ ſolũ ꝗd agit᷑ in patria:ſed an patria pſiſtat ignoro:immo nec mihi cõcedi
unus angulus heremi. quotidie expoſcor fidẽ quaſi ſine fide renatus ſim.
¶ De laudibus & utilitate heremi. C Cap̃. ix.
NVi igitur agis tu frater in ſæculo:qui maior es mũdo pauptatẽ times: beatos pau pes Chriſtus ap/
pellat. labore terreris: ſed nemo athleta ſine ſudoribus coronat᷑.de cibo cogitas: ſed uera fides famem
non timet. ſuꝑ nudã metuis humũ exeſa ieiuniis mẽbra collidere: ſed dnis tecũ iacet. Squallidi capitis
horret ĩcuilta cæſaries: ſed caput tuũchriſtus ẽ. ĩfinita heremi uaſtitas terret: ſed tu paradiſũ mente deambula.
quotiẽs illuc cõſcẽderis: totiẽs in heremo nõ eris. O detũ xp̃i floribus uernans. O ſolitudo in qua illi naſcunt᷑
lapides:de ꝗbus in apocalypſi ciuitas magni regis extruit᷑. O heremus familiaris deo gaudẽs & cætera. Ad quæ
etiã illud apoſtoli. Nõ ſũt condignæ paſſiones huius tẽporis ad futurã gloriã: quæ reuelabitur in nobis. Cur
enim timido aĩo xpᷣianus es:filius hoĩs nõ habet ubi caput ſuũ reclinet: tu amplas porticus & ingentia tectoꝶ
ſpatia metiris: hæreditatẽ expectãs ſæculi cohæres chriſti eẽ nõ poteris. Nudos amat heremus. Corpus aſſue/
tũ tunicæ loricæ onus nõ fert. Caputo ptũ linteo galeã recuſat:molẽ ocio manũ durus exaſperat capulus. Sed

cur inqt pgis ad heremũ uidelicet ut te nõ audiã: nõ uideã:ut tuo furore nõ mouear:ut tua bella nõ patiar: ne
me capiat oculus meretricis: ne forma pulcherrima ad illicitos ducat amplexus. Reſpondebis hoc non eſt pu/

gnare:ſed fugere. Sta in acie:aduerſariis armatus obſiſte: ut poſtꝗᷓ uiceris coroneris. Fateor ibecillitatẽ meam.
Nolo ſpe pugnare uictoriæ: ne pdã aliquãdo uictoriã. Si fugero aut uincẽdũ mihi ẽ: aut cadẽdũ. Quid autẽ
neceſſe ẽ certa dimittere:& incerta ſectari aut ſcuto aut pedibus mors uitãda ẽ. Tu qui pugnas & ſuꝑari po/

tes & uincere. Ego cũ fugero nõ uincor in eo qd fugio: ſed ideo fugio ne uincar. Nulla ſecuritas ẽ uicino ſerpẽ
te dormire: põt fieri ut me nõ mordeat:tamẽ põt fieri ut aliquãdo me mordeat. Fuga enim nõ infidelitatis ſed

prudẽtiæ indiciũ ẽ: ne fruſtra nos offeramus piculis. Sed nuꝑ ægypti deſerta uidiſti: ſtuitus es angelicã famili
am: quãti ibi flores ſunt:ꝗᷓ ſpiritualibus gẽmis prata uernãtia? Vidiſti ſerta ꝗbus dñs coronat᷑. Ille tibi ignis ĩ
pectore exæſtuet:& illa quotidiecogita: tracta: cõſidera: & quaſi quodã carcere tentus exclama. Heu me quia
prolõgata ẽ peregrinatio mea: & in paradiſũ mẽte conſcẽdẽs totiẽs in terra nõ eris: quotiẽs terrena deſpexeris.
Eadẽ nobis certe cũ his qui habitãt per deſerta cõditio ẽ. iidẽ oculi:totidẽ & manus:iiſdẽ ĩfirmitatibus uel uir
tutibus ſubiacemus. Si te aquæ potus uexat: quãti nobiles nõ dicã uina neſciunt:ſed carnes ignorant:& fuſo
tãtum legumine ſuſtentantur? Si balnearum te lauacra ſollicitant: quanti principes ciuitatum ſiue ob cul
pam propriam ſiue ob inuidiam ad inſulas deportati ſine æterno præmio perpetuaq; mercede abſq; balneis
perſeuerant? Nemo id neceſſitate pati non poteſt: quod pro deo pati uoluntate detrectat. Habebis cellu/
lam quæ te ſolum capiat. Immo nò eris ſolus. Angelica turba uerſabit᷑: tot ſocii:quot ſancti. Leges euã geliũ:
fabulabit᷑ tecũ Ieſus. Replicabis apoſtolos uel ꝓphetas. Nunqd poteris talẽ aliũ tuis vmonibus habere coſor
tẽ? erra ſumus & cinis: & peroĩa momẽta de noſtra ſalute ſuſpẽſi cõtinue in puluerẽ diſſoluẽdi. Quid retra
ctamus facere de neceſſitate uirtutẽcerte quãdoq; moriẽdũ eſt. ꝗᷓcito mundi derelinquamus anguſtias: & ſi

forte ob continẽtiã(quod tn raro accidit) dolere ſtomachũ:æſtuare febribus repperimus:ppetuæ uitæ ingeſſu

riianuã morbũputemus. Quanti enĩ in mediis opibus & inter infulas cõſulatus repentina morte ſubtracti

ſũt? Quid ergo deſideramus urbiũ frequẽtia: qui de ſingularitate cenſemur? Mihi enĩ oppiduũ carcer: & ſolitu
do paradiſus ẽ. Sæculariũ quoq; maxime potẽtũ conſortia deuita. Quid tibi neceſſe ẽ illa læpius uidere: quoꝶ
cõtẽptu monachus eſſe cœpiſti? Nã monachũ ſolitudo facit:nõ publicũ.
De periculo uitæ ſolitaræ. ACapx.
Onachi etiã nũc mores diſcutimus:ꝗq iugũ xp̃i collo ſuo ĩpoſuit:primũq; tractãdũ ẽ utrum ſolus aut
cũ aliis in monaſterio uiuere debeas. Mihi placet ut habeas ſanctoꝶ cõtuberniũ: nec abſq; ductorein
grediaris uiã: quã nunꝗᷓ ingreſſus es: ſtatiq; tibi in partẽ alterã declinandũ ſit: ut errori pateas: pluſq;
aut minluis ambules ꝗᷓ neceſſe ẽ᷑: & currẽs laſſeris:morãq; faciẽs obdormias. in ſolitudine cito ſurrepit ſuꝑbia.

& ſi parũper ieiunauerit:hominẽq; nõ uiderit putat ſe alicuius eſſe momẽti. Oblituſq; ſui unde quo uenerit:

ĩtus corde:foris lingua uagat᷑. Iudicat cõtra uolutatẽ apoſtoli alienos ſᷣ uos.quo gula popoſcerit porrigit ma/
nus: dormit quãtuũ uoluerit: neminẽ ueret᷑: oẽs ſe ĩferiores putat:crebriuſq; ĩ urbibus ꝗᷓ ĩ cellula ẽ: & ĩter fres ſi
mulat uerecũdiã: ꝗ plateaꝶ turbis collidit᷑. Quid igit ſolitariã uitã rephẽdimus Minime:qppe quã ſæpe lau
dauimus licetutp̃fert᷑ ſolitaria uita piculoſa ẽ:neabſtracti ab hominu frequẽtia ſordidis & ĩpiis cogitatiõibus
areãt: & eni arrogãtia & ſupcilii cũctos deſ piciãt: armẽtq; liguas ſuas uel clericis uel monachis detrahẽdo.
Sedde ludo mòaſterioꝶ uolumus huiuſcemèi egredi milites: quos heremi dura rudimẽta nõ terreãt:q ſpeciẽ
cõuerſatiõis multo e dederĩt: qoĩum fuerit minimi: ut pᷣmi oĩum fierẽt. quos nec eſuries aliqũ nec ſaturitas
ſuꝑauit: ꝗ pauptate lætant᷑: quoꝶ hĩtus: ᷣmo:uultus:ĩceſſus doctria ẽ.O quotiẽs ĩ heremo cõſtitutus ĩ illa ua
ſta ſolitudie:qᷓ exuſta ſolis ardoribus horridũ monachis pᷣſtat hĩtaculũ.putaui me romanis ĩtereẽ delitiis ſede
bã ſolus qa amaritudi erepletus erã. Horrebãt ſacco mẽbra deformia: &ſ. q̃llida cutis ſitũ æthiopicæ carnis ob
duxerat. quotidie gẽitus. & ſiq me repugnãtẽ ſõnus ĩminẽs opp̃ᷣſſiſſet nuda humo uixoſſa hærẽtia collidebã

tche.
ei De cibis uero & potu taceã:cũ etiã lãguentes monachi ibi aqua frigida utãtur: & coctũ aliqd accepiſſe luxuria
kalie ſit. Ille igit᷑ ego ꝗ ob gehẽnæ metũ tali me carcere dãnauerã: ſcorpionũ tãtũ ſocius & feraꝶ ſæpe choris ĩtererã L
puellarũ:pallebat ora ieiuniis: & mẽs deſideriis æſtuabat. In frigido corpore & ante hoĩem ſicca iã carne pᷣmor
tua ſola libidinũ incẽdia bulliebãt. Itaq; oĩ auxilio deſtitutus: ad ieſu iacebã pedes: rigaba lachrymis: crine ter
a / gebã: repugnãtẽcarnẽ edomuerã: inedia ſubiugabã. Nõdepudeſco infœlicitatis meæ: ꝗn potius plãgo menõ
mem eſſe quod fueri.memini me clamatẽ & diẽ crebro iuũxiſſe cũ nocte:nec prius a pectoris ceſſare uerberibus: ꝗᷓ re
pis diret dno increpãte trãqllitas. Ipſã quoq; cellulã quaſi cogitationũ meaꝶ cõſciã ptimeſcebã: & mihimet ira/
bulr. tus & rigidus ſolus deſerta penetrabã. Sicubi cõcaua ualliũ: aſpera mõtiũ: rupiũ p̃ruptacernebã. Ibi meæ erat
cunt orationis locus:ibi illud miſerrimæ carnis ergaſtulũ collocabã. & ut mihi teſtis ẽdñs poſt multas lach rymas:
gur poſtcæli oculos ihærẽtes nõnunꝗᷓ uidebarmihi ĩtereſſe agminibus angeloꝶ: & lætus gaudẽſq; cãtabã: poſt te
Cur in odorẽ unguẽtorũ tuoꝶ curremus. Dicã & aliud quod in ægypto uiderim. Græcus eratadoleſcẽs in cœnobio
cto q nulla cõtinẽtia: nulla operis aeytrulline flamã carnis poterat extinguere. Hũc pater monaſterii periclitãtẽ
ſlue, hac arte ſᷣuauit. Imperat uiro cuidã graui: ut iurgiis atq; cõuitiis inſectet᷑ hominẽ: & poſt irrogatã iniuriã pri
§el mus ueniret ad qᷓrimonias. Vocati teſtes pro eo loquebaãtur q cõtumeliã fecerat. falſe ille cõtra mẽdacium cœ
rne pit ſolus pater defenſionẽ ſuã: callide opponere ſtuduit: ne abũdãtiori triſtitia obſorberet᷑ frater. Quid mul/
tpu⸗ ta? Ita annus ductus ẽ: quo expleto interrogatus adoleſcens ſupꝑ cogitationibus priſtinis: an adhuc moleſte ali
m. qd ſuſtineret. Pape inqt: mihi uiuere nõ licet: & fornicari libet. Hic ſi ſolus fuiſſet quo adiutore ſupaſſet? Sũt
ut, eni meliores duo ꝗᷓ unus: & ſi alter ceciderit ab altero fulciret: funiculus triplex nõ facile rũpit᷑: & frater fratrẽ
do⸗ adiuuãs exaltabit᷑. Vidi ego quoſdã qui poſtꝗᷓ renunciauerũt ſæculo: ueſtimẽtis dũtaxat & uocis pmiſſione
. nõ rebus nihil de priſtina cõuerſatione mutarũt: res familiaris magis aucta ꝗᷓ ĩminuta. Eadẽ miniſteria uulo

i rũ: idẽ apparatus cõuiuii:& nomẽ ſibi uẽdicãt ſolitarii. Quidã uero pauperes ſũt & tenui ſubſtãtiola: uiden/ .
turq; ſibi ſcioli: põpaꝶ ferculis ſimiles ꝓcedũt in publicũtut caninã exerceãt facũdiã. Sũt etiã qui humore cel
lulaꝶ ĩmoderatiſq; ieiuniis tædio ſolitudinis acnimia dilectiõe dũ diebus ac noctibus auribus ſuis pſonant
uertunt᷑ in melãcholiã: & Hippocratis magis fomẽtis ꝗᷓ nris monitis indigẽt. plæriq; artibus & negociationi/
bus priſtinis carere nõ poſſũt: mutatiſq; noĩbus inſtitoꝶ eadẽ exercẽt mercimonia. nõ uictũ & uehi qd am
plius pᷣcipit: ſed maiora ꝗᷓ ſæculi hoĩes emolumẽta ſectãtes: & ſub religiõis titulo exercẽtur iniuſta cõpendia:
& honor chriſtiani noĩs magis fraudẽ facit ꝗ patitur. Quæ pudet dicere: ſed neceſſe ẽ: ut ſaltẽ ſic ad noſtrũ eru
beſcamus dedecus publice extẽdẽtes manus: pãnis auru tegimus: & cõtra oĩum opinionẽ plenis ſacculis mori
mur diuites: ꝗ quaſi paupes uiximus. Tibi cũ in miniſterio fueris hoc facerenõ licebit: & inoleſcẽte paulatĩ cõ
ſuetudine qd primũ cogebaris uelle ĩcipies: & delectabit te labor tuus. oblituſq; p̃teritoꝶ ſemp priora ſectabe
tis: nequaꝗᷓ cõſiderãs quid alii mali faciãt: ſed quid boni tu facere debeas. Neq; uero peccãtiũ ducaris multitu
M dine: nec te pereũtiũ turba ſollicitet: ut tacitus cogites. qd ergo oẽs peribũt ꝗ in urbibus habitaãt? Ecce illi fruũ
FIIItur ſuis rebus: miniſtrãt eccleſiæ: adeũt balneas: unguẽta nõ ſpernunt: & tamen in omni ore uerſãtur. Ad qc
ante reſpondi: & nunc breuiter reſpondeho: in pᷣſenti opuſculo non me de clericis diſputare ſed monachum
inſtruere.
¶ De periculo habitãdi in umbibus. Cap. .
Onſidera obſecro ſatis eſſe difficile locum Stephani implere uel Pauli: & in angelico ſtare miniſterio
pᷣcioſum margaritum: ſed cito frãgitur.fractumq; inſtaurari non poteſt. Nauis ꝗᷓuis ſit rudis & ſoli
dis cõfixa clauis: tumẽteſq; fluctus nõ ſentiat: cito ſi piculoſe nauigat pforat᷑: & licet plenis uentis lu
croſius adoptata pueniat: tamẽ magis ſecura ſũt quæ & traägi ſũt: & ut apertius loquar plus te quod dicis:
habere mercedẽ ſi ĩ media urbe cõſiſteres monachoꝶ uictites: & ſũt uera: quæ dicis: ſed nõ tã facile explent᷑ ope
ꝗᷓ dicto. Nã ſi aliꝗᷓ te de optiatibus ĩuitet ad prãdiũ:certe aut eũdũ ẽ aut negãdũ.Si ieris aut iiſdẽ cibis ueſceris

mlli
ui
ui
n.
uir
iſo
cul
eis
u/

n aut aliis. Si aliis cõuiuaꝶoffẽdunt᷑ oculi. Si iſdẽ perit abſtinẽtia. Quod ſi ire uolueris miſer comederis in prã
3 dio ad ſingulas ꝗᷓſq; phialas: & delibuta melle uina potaberis: alius tuũ uultuũ cauillabit᷑: ille inceſſũ irridebit.
1 hic habitũ: & imitatores forſitã iudæoꝶ nõne ĩ quiẽt: nic ẽ fabri filius? nõne fratres eius apud nos fũt! ego illũ
. memini ante tot ferme annos illud feciſſe turpe: dixiſſe turpius. alius furẽ clamabit: & tecũ ſe ſceleris finget eſ
/ ſe participẽ. oĩa prãdia pariter cõſonabũt: ĩ te temulẽtũ cõuiuiũdiſſoluet᷑. Quod ſiullis abſtinueris carmibus
i & nõ crebro balnea frequẽtes: tũc uero ꝑp oẽs calũnias manichæi titulus aſcribit᷑. Si uolucrũ eduliũ refutaueris
u & tenellas colũbas craſſoſq; turtures expetẽti gutturi durior dũs dene aueris: ſacrilegii crimẽ aflicit: ſtatim
8 aiũt. Hi ſũt ꝗ creatorẽ mat cõdẽnãt:ĩ uſus noſtros facta ſũt oĩ Aucluf dno teſte nõ mẽtior quẽdã ĩ ſua gule
. diibtũ cũ rumore cognoſceret me cibis eſculẽtioribus abſtinere:ſe dicere: Nũqd ꝓcellus ideo factus ẽ ut rogatus
. ſenatu ſẽtẽtiã diceret? Quo uidelicet me ſtultitiæ cõd ẽnaret:q me putaret ea quæ ſũt ĩ uſus creata non ſume
D re. Quod ſi pulla fuerit tunica etiã prætereuntium digitis denotaberis. Ac ſicniſi formoſus fueris ſãctus eſſe

non poteris. Hæc & iſtiuſmodi cum uitam lacerent bonam: quid facies frater in medio? aut uitiis autanathe
mati colla ſummittes: ideſt ſectaberis ea quæ ſunt aduerſa cõtinentiæ. aut ſi facere nolueris tempore damna
B beris. prætermitto crebras ſalutationes: obſequia matronarum: uariaſq; illecebras: quibus etiam rigidiſ/
ſimi molliuntur: cum & ſirenæo cantu ad naufragia pertrahuntur. Nunc autemillud affirmo: ꝙ etiam

—— — —

ſiita nõ eſſent: ad cõparationẽ tamẽ ingẽtis boni maiora deſerere deberes. Cũ eni tãta reperimus in cælo: par-
ua & caduca nos ꝗᷓ ſiſſedoleamus in terra. Ambitio nãq; potẽtia: magnitudo urbis uideri & uidere: ſalutare &
ſalutari: laudare uel detrahere uel audire uel ꝓloqui: & tãtã hoĩum frequẽtiã ſaltẽ inuitũ uidere monachorũ
ꝓpoſito & a qete ſũt alienæ. Aut enĩ uidemus ad nos ueniẽtes & ſilẽtiũ perdimus. Aut ſi nõ uidemus ſupbiæ
arguimur. ĩterdũ:ut uicẽ reddamus ad ſupbas fores pgimus:ĩter lĩguas rodẽtiũ miniſtroꝶ poſtes ĩ gredimur
deauratos. In chriſti uero uilla ut dicimus totũ ruſticitas. Itaq; ꝓpter occupatiões aut nobis claudẽdũ ẽ oſtium
aut ſcripturaꝶ ꝓpter quas aperiẽdæ ſũt fores ſtudia relinquẽda. His igit᷑ rénibus ĩuitati multi philoſophoꝶ
reliquerũt frequẽtias urbiũ: & hortulos ſuburbanos. Vbi ager irriguus: arboꝶ comæ: & ſuſurrus auiũ: fontis
ſpeculũ ĩmurmurãs: & multæ oculoꝶ auriũq; illecebræ: ne ꝑ luxũ & per abũdãtiã copiarũ aĩæ fortitudo mol/
leſceret: & eius pudicitia cõſtupraret᷑. Inutile ꝗqppe ẽ crebro uidere p quæ captus aliqᷓdo ſis: & eoꝶ te expimen/
to cõmittere: qbus difficulter careas. Nã quos ſæculi carcerĩcludit: nũc ira nũc auaritia nũc alioꝶ incẽtiua uiti/
orũ ptrahit ad ruinã. Ideoq; obterẽdæ ſũt animi uoluptates: relinquẽda delectationũ ſtudia: quoniã hæc eſt
circũciſionis ueritas:nõ figura. Nitẽdũ in ſũma: ut naturalibus amputatis cõuerſatio noſtra tẽdat ad cælũ.q
fiet ſi ludi: ſi iocus:ſi cõuiuia:ſi ſmo pene familiarũ deſerat᷑: & quæ circũcidũtur areſcãt:non uiſu:non auditu
non tactu: non ſapore: aut capiet in natura corporis naturã corporeã non habere. Nam ſi uelimus deſpicere
quod ſumus meremur melius eſſe.ꝗᷓ igitur non temere offeramus nos periculis: ſed quantũ in nobis eſt inſi/
dias declinemus. =
De abſtinentia & p̃cipuea carnibus. ¶ Cap̃.xii.
Aluator noſter attẽdite inquit uobis ne forte grauẽtur corda ueſtra crapula & ebrietate & curis huius
uitæ. Modicus enĩ ac tẽperatus cibus & carni & aĩæ utilis ẽ. Balneaꝶ fomẽta ne qᷓras: ꝗ calorẽ corporis
ieiuniorũ cupis frigore extinguere:quæ & ipſamoderata ſint: ne nimiũ debilitẽt ſtomachũ: & maio/
rẽ refectionẽ poſcẽtia erũpant in cruditatẽ: quæ parẽs libidinũ ẽ. Aiũt enĩ medici ꝗ de humanoꝶ corporũ ſcri⸗
pſere naturis pᷣcipue Galienus in libris: quoꝶ titulus ẽ yſicion pueroꝶ & iuuenũ ac pfectæ ætatis uiroꝶ mulie

rũq; corpora inſito calore feruere: & noxios his eſſe ætatibus cibos: qui calorẽ augẽt: ſanitatiq; cõducere frigida

quæq; in cibo & potu ſumere:ſieut ecõtrario ſenibus qui pituita laborãt & frigore calidos cibos & uetera uina
deſſe: & etiã comicus cuius finis eſt humanos mores noſſe atq; deſcriberedixit. Sine cerere & libero friget ue
nus. Nihil itaq; ſcias cõducerechriſtianis adoleſcẽtibus ut eſũ holerũ. nã ardor corpoꝶ frigidioribus epulis tẽ
perãdus ẽ. Nobis enĩ nõ corporũ cultus ſed aĩæ uigor qᷓritur quæ carnis infirmitate ſit fortior. Inde eſt ꝙ non
nulli uitã pudicã appetẽtiũ in medio itinere corruũt: dũ ſolã abſtinẽtiã putãtcarniũ: & leguminibus onerãt
ſtomachũ: quæ moderate parceq; ſũpta ĩnoxia ſũt: & ut quod ſentio loquar: Nihil ſic inflãmat corpora & ti
tillat mẽbra genitalia ſicut indigeſtus cibus ructuſq; cõuulſus. Quod enim ſeminariũ uoluptatũ eſt uenenũ
puta. Eſt autẽ eſus carniũ ſeminariũ libidinis: & nõ ſolũ de carnibus loquor: ſed in ipſis leguminibus inflantia
& grauia declinãda ſunt. Parcus cibus & uẽter eſuriẽs triduanis ieiuniis pfert᷑. Multo enĩ melius ẽ quotidie pa
rũ:ꝗqᷓ raro ſatis ſumere. Pluuia illa optima ẽ: quæ ſenſim deſcẽdit ĩ terras:ſubitus & nimius ĩber pᷣceps arua ſub
uertit. Refectio itaq; ſaturitatẽ fugiat. Nihil prodeſt biduo triduoq; trãſmiſſo uacuũ portare uẽtrẽ: ſi pariter
obruat᷑:ſi cõpẽſet᷑ ſaturitate ieiuniũ. Ilico mens repleta torpeſcit: & irrigata corporis humore ſpinas germĩat
libidinũ.Plures quoq; ſũt qui cũuino ſunt ſobrii:ciborũ tamẽ largitate ſunt ebnii. Oẽs enĩ qui ebrietatẽ ſectã
tur filii belial uocãtur. nã uẽter mero æſtuãs facile deſpumat ĩ libidinẽ. Vnde Noe nudauit ebrietate femora.
Loth quẽ ſodoma nõ uicerat uina uicerũt. Vẽter quoq; plenus facile de ieiuniis diſputat. Qui enĩ chriſtũ de
ſiderat: & illo ueſcit᷑ pane: nõ ꝗᷓrit magnope de ꝗᷓ cioſis cibis ſtercus cõficiat. Quicqd poſt gulã nõ ſentit᷑ idẽ
ſit quod panis & legumĩa. Oẽ enĩ quod in hoc mundo laborant homines:ore quaſi conſumitur: & attritũ dẽ
tibus uẽtri traditur digerẽdũ: & tãdiu tribuit uoluptatẽ: qᷓdiu gutture detinet᷑. cũ uero in aluũ trãſierit deſinit
ĩter cibos eſſe diſtantia. Nec hoc dicimus: ꝙ negemus piſces. ſed quõ nuptiis uirginitatẽ: ita ſaturitati ieiunia
p̃ferimus. Sed nũc ideo te carnes ueſci nõ putes:ſi ſuum leporũ atq;ceruorũ& quadrupedũ animãtiũ eſculen
tiã reprobes. Nõ enĩ hæc pedũ numero: ſed ſuauitate guſtus cõprobãtur. Scimus ab apoſtolo dictũ. Oĩs crea
tura dei bona: quæ cũ gratiarũ actione pcipit᷑. Sed idẽ loquit᷑: Bonu ẽ carnẽ nõ mãducare. comedãt cames:qui
carnibus ſeruiunt. quoꝶ feruordeſpumat in coitu: eoꝶ & inteſtina carnibus repleantur. Tu uero nihil habeas
tã neceſſe: ꝗᷓ ieiuniũ perſeuerare. pallor & ſordes tuæ gẽmæ ſũt. Igitur cũ mihi dixeris cur porcuscreatus ẽ ſta
tim tibireſpõdebo pueroꝶ more certãtiũ: Cur uipere & ſcorpii? nec deu ſupfluoꝶ iudicabis artificẽ: cum pluri
mæ & beſtiæ & uolucres ſint: quas tuæ fauces recuſant. Sed ne cõtẽtioſũ hoc& pugna magis uideat eſſe ꝗᷓ ue
rũ:audi iccirco ſues & apros & reliquas animãtes creatas: ut milites & athletæ nautæ metallorũq; foſſores: cæ
teri duro operi mãcipati haberẽt cibos: qbus fortitudo corporũ neceſſaria ẽ: qportãt arma & cibaria. q pugnis
& calcibus ſua ſuicẽ mẽbra debilitãt:qui remos trah ũt:quoꝶ latera ad clamãdũ dicẽdũq; ualida: ꝗ ſubuertũt
mõtes: & ſub ſudore & ibribus dormiuũt. Sed ꝗd ad nos: quoꝶ cõuerſatio in cælis ẽ/ Cæteꝶ nĩa religio nõ athle
tã:nõ nautas: nõ milites: nõ foſſores: ſed ſapiẽtiæ erudit ſectatorẽ: q ſe dei cultui dedicauit: & ſcit cur creatus
ſit: quo uerſet᷑ in mũdo: quo abire feſtinet. Vnde & apoſtolus loquitur quando infirmor: tunc potens ſum:
& ſi exterior noſter homo corrumpitur: ſed interior renouat᷑ de die in diem: & cupio diſſolui & eſſe cum Chii/

= — — —-- —G——U

— ,0—

n ſto. & carnis curã ne feceritis: quod ꝙ; ſine qᷓtuor ſeſibus uiuere poſſmus.i.ſine aſpectu:auditu: odoratu: atq;
tare cõplexu. Abſq; guſtu autẽ & cibis ĩpoſſibileẽ humanũcorpus ſi ubſiſtere. Adeſſe ergo debet rõ: ut tales & tãtas
hori ſumamus eſcas: ꝗbus nõ oneret᷑ corpus: nec libertas aĩæ p̃grauet᷑.qa & comedẽdũ ẽ:& deãbulãdũ:& dormiẽ/
pbir dũ:& digerẽdũ: & poſtea ĩflatis uenis ĩcẽtiua libidis ſuſtẽtãtur. Sũt qdẽ ſenſus nr̃i portæ: p q̃s ad aĩam noſtrã
Gnr ſeæculi blãdimẽta deſcẽdũt: & pꝗᷓs ſenſus carnis ĩtroeũt. p quas niſi late ſtrage facta uiã uirtutibus potius ꝗᷓ im
ſtiin pietate fecerimus: nunꝗᷓ ad regẽ pietatis puenire poterimus. Dicat enĩ unuſꝗſq; quo dolet:ego loquor cõſcien
Dhon tiã meã. Scio mihi abſtinẽtiã & nocuiſſe ĩtermiſſam: & pfuiſſe repetita. nec tales ergo accipiam us cibos: quos
ſons aut difſiculter digerere. aut comeſtos magno partos & pditos labore doleamus. Holeꝶ & pomorũ ac legumi
omok nũ & facilior apparatus ẽ: & arte ĩpẽdiiſq; coquoꝶ nõ ĩdigẽt: & ſine cura ſuſtẽtãt humanũ genus: moderateq;
men cõſũptus: qa necauide deuorat᷑: qd irritamẽtũ gulæ nõ habet:leuiori digeſtiõe decoꝗtur. Neq; enĩ uno & duo
Ai, bus cibis hiſq; uilibus uſq; ad ĩflationẽ uẽtris oneret᷑: quæ diuerſitate carniũ & ſaporis delectatiõe cõcipit᷑: &
ed ad eſũ ſui expleta eſurie ꝗᷓſi captiuos trahũt. Vnde & morbi ex ſaturitate nimia cõcitant᷑. Multiq; ĩpatiẽtiam
ldd gulæ uomitu remediãtur: & qd turpiter ĩgeſſerũt: turpius egerũt. Poſtꝗᷓ enĩ uenit xpᷣs in fine tẽpoꝶ: & reuol/
udetu uit o ad alpha.i.finẽ ad prĩcipiũ: ut ĩ prima ætate nõ orcũcidimur: nec repudiũ dare pmittimur: nec carnes co
ſpicere medimus. Hippocrates ĩ amphoriſmis docet craſſa & obeſa corpora: quæ creſcẽdi mẽſurã ĩpleuerit: niſi cito
kin⸗ ablatione ſanguinis minuãtur: paralyſim & peſſima morboꝶ genera parere. & iccirco eſſe neceſſariã dẽptionẽ

ut rurſus habeãt ĩ quæ poſſint creſcere.no enĩ manere in uno ſtatu naturã corpoꝶ:ſed aut creſcere aut decre/
ſcere:nec poſſe uiuere aĩal niſi creſcẽdi capax ſit. Vnde & Galienus ille doctiſſimus Hippocratis ĩterpres Ath/
letas quoꝶ uita & ars ſagina ẽ:dicit in exhortatiõe medicinæ:mec uiuere poſſe diu:nec ſanos eſſe:aĩaſq; eoꝶ ita

nimio ſãguĩe & adi pibus ꝗſi luto ĩuolutas: nihil tenue: nihil cæleſte:ſe ed ſem de camibus & ructu & uẽtris in
Lidn gluuiæ cogitare. Diogenes tyrãnos & ſir ubuerſiões urbiũ bellaq hoſtilia uel ciuilia nõpro ſimplici uictu holetꝶ
Wõ pomorũq;: ſed pro carnibus epularũq; delitiis aſſerit excitau. quodq; mirãdũ ſit Epicurus uoluptatis aſſertor .
ie oẽs libros ſuos repleuit holeribus & pomis & uilibus cibis dicẽs ita eſſe uiuendu: qa cames & exqſitæ epulæ in
gik gẽti cura acmiſia pparãtur: maiorẽq; Pœnã habeãt inquirẽdo ꝗ uoluptatẽ in abutẽdo . bibere g& comecere nõ
in delitiaꝶ ardorẽ debet excitare: ſed ſitim famẽq; reſtĩguere. Qui carnibus ueſcutur: ĩdigẽt etiã his quæ ſũt car/
kue niũ · ꝗ autẽ ſimplici uictu utũtur: eos carnes no recipe. Sapiẽ tiæ ergo operã dare nõ poſſumus:ſi mẽſæ abun⸗
lsti dãtiã cogitemus: quæ labore nimio & cura indigent: cito expler naturæ neceſſitas: frigus ſi implici ueſtitu: & fa
mes cibo expelli põt. Delitiæ & epulaꝶ uarietas fomẽta ſut auaritiæ: qd ſiqs exiſtimat ſe abudãtia ciboꝶ po
Nn tionũq; pfrui: & uacare poſſe ſapiẽtiæ: hoc ẽ uerſari ĩter delitias: delitiarũ uitiis nõ teneri ſeipſũ decipit. Senſus
* noſterillud cogitat: qd uidet: audit: odorat᷑: guſtat: attrectat. & ad eius trahit᷑ appetitũ: cuius capit᷑ uoluptate
a Difficile ĩmo ĩpoſſibile ẽ diuitiis & uoluptatibus affluẽtes nõ ea cogitare quæ gerimus.fruſtraq; qdã ſimulat
euuu ſalua fide & pudicitia & ĩtegritate mẽtis ſeabuti uoluptatibus. Cuũ cõtra naturã ſit corpus uoluptatũ ſine uo/
14 luptate pfrui. Sẽſus corpoꝶ quaſi equi ſũt ſine rõne currẽtes. Aĩa uero ĩ aurigæ modũ retinet frena currentiũ
1 Grãdis exultatio aĩæ ẽ:cũ paruo cõtẽtus fueris:muũdũ habere ſub pedibus:& oẽm eius potẽtiã:epulas:libidĩes
ꝓpter quæ diuitiæ cõparãtur uilibus mutarecibis: & groſſiori tunica cõpẽſare. Tolle epulaꝶ & libidis luxuriã
4 nemo qret diuitias: quaꝶ uſus aut in uẽtre aut ſub uẽtre ẽ. Qui ægrotat nõ aliter accipit ſanitatẽ:niſi tenui ci
1 bo & caſtigatiõe uictus. qbus ergo cibis recipit᷑ ſanitas: his & uari põt: ne ꝗs putet morbos holeribus cõcitari.
i Si autẽ uires holera nõ miniſtrãt: quæ naſcũtur & aluturin carnibus: qd ẽ ſapiẽti uiro & philoſopho Chriſti
2 tãtã habere fortitudinẽ? quæ athletis & militibus neceſſaria ẽ: quã cũ habuerit ad uitia puocet. Illi arbitrant᷑
i⸗ carnes ſanitati cõgruas: ꝗq uolũt abuti libidine: & in cænũ demerſi uoluptatũad coitũ ſemp exæſtuãt. Chriſti
ſi ano ſanitas abſq; uiribus eximiis neceſſaria ẽ. nec turbare nos debet: ſi rari ſũt huius ppoſiti ſectatores:qa rari
S ſũt & amici boni & fideles & pudici & cõtinẽtes:ſemꝑq; uirtus rara ẽ. Legimus quoſda morbo articulariorum
ni & podagræ humoribus laborãtes ꝓſcriptiõe bonoꝶ ad ſimplicẽ mẽſã & ad paupꝑes cibos redactos coualuiſſe.
2 caruerãt eni ſollicitudie diſpẽſandæ domus: & epulaꝶ largitate: quæ & corpus frãgũt & aĩam. Irridet Hora
n tius appetitũ ciboruũ: q cõſũpti relĩquũt pœnitẽtia: ſed etiã exuiliſſimis cibis uitãda ſatietas. Nihil eniĩ ita obru
e it animũ: ut plenus uenter & æſtuãs:& huc illuc ſe uertẽs:& in ructus & increpitus uẽtoꝶ efflatiõe reſi pirans.
ui Quale autẽ illud ieiuniũ aut qualis refectio poſt ieiun iũ:cu pridianis epulis diſtẽdimur: & guttur noſtrũ me
5 ditatoriũ efficit᷑ laterinarũ. Dũq; uolumus ꝓlixioris inediæ famẽ quærere: tãtũ uoramus: quãtuũ uix alterius
ſta diei nox digerat. Itaq; nõ tã ieiuniũ appellãdu eſt: ꝗᷓ crapula ac fetens & moleſta digeſtio.
uti ¶ De abſtinẽtia philoſophoꝶ antiquorum ſacerdotũ aliorũq; ſanctoꝑꝶ. ¶ Cap̃.xiii.
ve Icearchus in libris antiquitatũ & deſcriptione Græciæ refert ſub Saturno cum omnia humus funde
c — ret: nullum comediſſe carnes: ſed uniuerſos uixiſſe frugibus & pomis: quæ ſpõte terra gignebat. Che
nis remon quoq; ſtoicus uir eloquentiſſimus narrat de uita antiquorum ægypti ſacerdotũ: q omnibus
