eſt pater de cælis dicẽs: Hie eſt filius meus dilectus: in quo mihi bene cõplacui: ipſũ audite. Pater ipſũ dicit
eſſe filiũ ſuũ: & ipſũ audiri iubet. Filius dicit qui uidet me: uidet & patrẽ meũ. Ego & pater unũ ſumus. Et
ego ab eo exiui: & ueni in hunc mũdũ. Quis eſt qui inter has patris & filii uoces medius ſediſcuſſor interſe⸗
rat: & diuinitatẽ diuidat: aflectũ ſ- eparet: ſubſtãtiã rũpat:ſpiritũ ſecet: neget eſſe uerum quod ueritas dicit:
Eſt ergo deus pater uerus tanꝗᷓ ueritatis pater: nõ extrinſecus creans: ſed ex eo quod ipſe eſt filiũ gñans: ideſt
quia ſapiẽs ſapiẽtiã: quia iuſtus iuſticiã quia ſempiternus ſempiternũ: quia ĩmortalis ĩmortalẽ: quia ĩuiſi
bilis inuiſibilẽ: quia lux ſj plẽdorẽ: quia mens uerbuũ. Quod aũt diximus oriẽtis eccleſias tradere unũ uerũ de
um patrẽ oĩpotẽtẽ & unũ dũm: hoc nõ intelligendũ eſtunũ numero dici ſed uniuerſitate. Verbi gr̃a: Siquis
dicat unũ hoĩem aut unũ equũ: hic unũ pro numero poſuit.põt enĩ & alius hõ eẽ & tertius: uel equus. Vbi
aũt ſecũdus uel tertius nõ põt iũgi:unus ſi dicat᷑ nõ unitatis ſed uniuerſitatis eſt nomẽ. Vt ſi exẽpli cauſa di
camus unũ ſolẽ: hic unus ita dicit᷑: ut uel alius uel tertius addi nõ poſſit. Vnus eſteniĩ ſol. multo magis ergo
deus cũ unus dicit᷑: unus non numeri ſed uniuerſitatis uocabulo nũcupat᷑:ideſt qui propterea unus dicit᷑ ꝙ
alius nõ ſit. Similiter & dedño accipiẽdũeſt: ꝙ unus ſit dũs Ieſus chriſtus. per quẽ deus pater dnatũ oĩum te
net. Vnde & ſequẽs ſermo oĩpotẽtẽ ꝓnũciat deũ. oĩpotẽs aũt ab eo dicit᷑ ꝙ-oĩum teneat potẽtatũ. Tenet au/
tẽ oĩa pater per filiũ ſicut & apoſtolus dicit: Quia per ipſũ creata ſũt oĩa uiſibilia & inuiſibilia:ſiue troni ſiue
dnatiòes ſiue pricipatus ſiue ptãtes. Et iteꝶ ad hebræos ſcribẽs dicit Quia per ipſũ ſæcula inſtituit: & ipſum
cõſtituit hæredẽ uniuerſorũ. Quod ſi per ipſũ ſæcula ĩſtituit pater: & per ipſũ creata ſũt oĩa:& ipſe eſt hæres
oĩum: p ipſũ ergo & potẽtatũ oĩum tenet: quia ſicut luxde luce & ueritas de ueritate: ita deoĩ potẽte oĩpotẽs
natus eſt: ut in apocalypſi Ioãnis ſcriptũ eſt. Et requiẽ nõ habẽt die ac nocte dicẽtes: Sãctus ſanctus ſanctus
AIns deus ſabaoth: qui erat & qui eſt & qui uẽturus eſt oĩpotẽs. Omnipotẽs ergo dicit᷑ qui uẽturus eſt. & qs
eſt alius

eeß᷑uͥ᷑ —DM — — —— — — — L———

— — — ——

— —

eſt alius qui uẽturus eſt niſi ieſus chriſtus filius dei? His addit᷑ inuiſibilẽ ĩpaſſibilẽ. Sciẽdũ ꝙ duo iſti ſermo
nes in eccleſiæ romanæ ſymbolo nõ habent᷑.· Cõſtat aũt apud nos additos hæreſeos cauſa Sabellii illius pro/
fecto quæ a noſtris patripaſſia appellat᷑: ideſt quæ patrẽ ipſũ uel ex uirgine natũ dicit: & uiſibilem factũ eſſe

uel paſſũ affirmat in carne. Vt ergo excluderet᷑ talis ĩpietas de patre uident᷑ hæc addidiſſe maiores: & ſĩuiſibi/
P 8 P P

lẽ patrẽ atq; ĩpaſſibilẽ dixiſſe. Cõſtat eni filiũ nõ patrẽ ĩcarnatũ:& ex carne natũ: & ex natitate carnis filiũ ui/
ſibilẽ & paſſibilẽ factũ. Quãtũ aũt expectat ad illã deitatis ĩmortalẽ ſubſtãtiã quæ una ei eadẽq; cũ patre eſt:
ibi neq; pater neeꝶ filius neq; ſpiritus ſanctus uiſibilis aut paſſibilis credit᷑. Secundũ dignationẽ uero carnis
aſſumptæ filius & paſſus in carne eſt. Quod & pꝓpheta pᷣdixerat ubi ait: Hicdeus noſter nõ reputabit alter ad
eũ: qui inuenit omnẽ uiã diſciplinæ: & dedit eã lacob puero ſuo: & iſrael dilecto ſuo. poſt hæc in terris uiſus
eſt: & inter hoĩes cõuerſatus eſt. Seqtur poſt hoc: Et in Ieſũ chriſtũ unicũ filium eius dũm nim. Ieſus hebræi
uocabuli nomẽ quod apud nos ſaluator dicit᷑. Chriſtus a chriſmate.i.ab unctiõe appellat᷑. Legimus enĩ in
libris Moyſi ꝙ Auſes Nauæ filius cũ electus eſſet dux populi cõmutato nominede Auſe Ieſus cognomĩatus
ſit: quo ſcilicet oſtẽderet᷑ hoc eſſe nomẽ: quod prĩcipibus & ducibus cõueniret: his dũtaxat qui ſalutẽ ſequẽ/
tibus ſe populis darẽt. Itaq; & ille Ieſus appellatus eſt: qui eductũ de terra ægypti populũ: & de erroribus he/-
remi liberatũ in terrã repromiſſiõis ĩduxit. Et hic Ieſus qui populũ de ignorãtiæ tenebris eductũ: & de mũdi
erroribus euocatũ introduxit ad regna cælorum. Chriſtus quoq; uel potificale uel regium nomen eſt. Nam
prius & põtifices unguẽto chriſmatis cõſecrabant᷑ & reges. Sed illi ueluti mortales & corruptibiles ungeban
tur. hic uero ſãcto ſpiritu punctus chriſtus efficit᷑: ſicut ſcriptura de eo dicit: quem unxit pater ſpiritu ſancto
miſſo de cælis. Et Eſaias pᷣſignauerat dicẽs ex ꝑpſona filii: Spũs dñi ſuꝑ me: ꝓpter quod unxit me: euãgeliza-
re me miſit pauperibus. Quia ergo oſtẽdimus quid ſit ieſus qui populũ ſaluet: & quid ſit chriſtus qui ponti
fex factus ſit in æternũ: nũc ex conſequẽtibus de quo dicant᷑ iſta uideamus. Vnicũ filiũ inqt eius dĩm nrjm.
Poſt hoc docet nos quia Ieſus iſte de quo diximus: & Chriſtus de quo expoſuimus unicus filius dei & nr dñs
eſt: ne forte humana putes iſta uocabula terrenũ te aliqd doceãt: ideo ſubiungit Vnicũ hũc eſſe filiũ dei do/
minũ nrt̃m. Vnus enĩ de uno naſcit᷑: quia & ſplẽdor unius eſt lucis: & unũ eſt uerbũ cordis.nec in numerum
pluralẽ defluit ĩcorporea gñatio: nec in diuiſionẽ cadit: ubi qui naſcit᷑ nequaꝗᷓ a gnante ſeparat᷑. Vnicus eſt
ut mẽti ſẽſus:ut cordi ueibiitett forti uirtus: ut ſapiẽtia ſapiẽti. Nam ſicut ſolus ſapiẽs pater ab apoſtolo di/
cit᷑: ita & ſolus filius ſapiẽtia nominat᷑. Vnicus ergo filius eſt. & cum ſit gloria: ſẽpiternitate: uirtute: regno:
poteſtate:hoc quod pater eſt:oĩa tamẽ hæc nõ ſine auctore ſicut pater ſed ex patre tanꝗᷓ filius habet. cũq; ſit
ipſe oĩum caput:ipſius tamẽ caput pater eſt. Sic enĩ ſcriptũ eſt: Quia caput chriſti deus eſt. Filiũ ſane cũ au/
dis: nolo gnationẽ carnalis natiuitatis aſſumas: ſed memẽto hoc de ĩcorporea dici ſubſtãtia & naturæ ſimpli
cis. Si enĩ ut ſupra iam diximus uel in eo quod cor gãat uerbũ: uel mens ſenſũ: uel lux exſe parit ſplẽdorẽ: ni
hil horũ reqrit: nec ulla in tali gñatiõe fragilitas cogitat᷑: quato purius & ſacratius de horũ oĩum creatore cẽ/
ſendũ eſt? Sed fortaſſe dicas: iſta quã memoras inſubſtãtiua eſt gñatio. neq; eni lux ſubſtãtiuũ facit ſplẽdo

—

rẽ: aut cor ſubſtãtiuũ gñat uerbũ. Filius aũt dei ſubſtãtialiter aſſerit᷑ gñatus. Ad hoc primo omniũ illud di/
cimus cum etiã in cæteris proferunt᷑ exẽpla: non per oĩa tamẽ ſimilitudinẽ ſeruare poſſũt rei illius:cui pᷣbe/
re putãtur exẽplũ: ſed unius alicuius partis: pro qua uident᷑ aſſũpta: ſimilitudinẽ tenẽt. Verbi gr̃a: Vt cũ in
euãgelio dicit᷑: Simileeſt regnũ cæloꝶ fermẽto quod abſcõdit mulier in farinæ menſuris tribus: Nũquidnã
putabimus regnũ cæloꝶ per oĩa ſimile eſſe fermẽto: ut ſubſtantia illa ita palpabilis ſit ac fragilis: ut & acida
fieri poſſit & corrupta?Sed ad hoc ſolũ exẽplũ iſtud uidet᷑ aſſumi: ut oſtẽderet᷑ ex parua prædicatione uerbi
dei humanas mẽtes fidei fermẽto poſſe coaleſcere. Similiter & cũ dicit᷑: Simile eſt regnũ cæloꝶ reti miſſo in
mare: quod ex omni gne piſciũ abſtrahit. Etin hoc nũquid putãdũ eſt: ꝙ naturæ lini: quo rete opamur: ac
nodis: quibus maculæ nectunt᷑: regni cæloꝶ ſubſtãtia per oĩa cõferat᷑ Sed ad hoc ſolũ uidet᷑ aſſumpta cõpa
ratio: ut oſtẽderet᷑ quia ſicut rete de profudo maris piſces adducit ad littus: ita de profũdo ſæculi huius erro
re humanæ animæ regni cæloꝶ prædicatiõe liberant᷑. Ex quibus cõſtat exẽpla nõ in oĩbus his quoꝶ exempla
ſunt eſſe ſimilia. Alioꝗn ſi eadẽ eſſẽt oĩa: iam nõ exẽpla dicerent᷑: ſed ipſæ potius res de ꝗbus agit᷑ uiderent᷑.
Deinde etiã illud dicẽdũ eſt: ꝙ nulla creatura talis eſſe põt qualis creator eius: & ideo ſicut ſine exẽplo eſt di/
uina ſubſtãtia:ita & ſine exele eſtdiuinitas. Tum etiam illud addimus: Quia oĩs creatura ex nihilo eſt. Si
ergo inſubſtãtiua ſciĩtilla quæ ignis eſt: ex ſe creaturã quæ ex nihilo facta eſt gignit: & conditionẽ in hoc ſer/
uat originis ſuæ: illius æternæ lucis ſubſtãtia: quæ ſemꝑ fuit: quia inſubſtãtiuũ in ſe nihil habuit: inſubſtã
tiuũ ex ſe ſplẽdorẽ proferre non potuit. Et ideo recte unicus dicit᷑ filius. Vnicus eni ei ſolus eſt qui ita natus
eſt: nec cõparationẽ aliquã põt habere quod unicũ eſt: nec ſimilitudinẽ in ſubſtãtia cũ facturis ſuis habere
põt ille qui factor eſt oĩ um. Hic eſt ergo Chriſtus ieſus unicus filius dei qui eſtdis noſter. Vnicus & ad filiũ
referri & ad dñm põt. unicus eſt enĩ uere filius: & unus dñs leſus chriſtus. Cæteri quippe filii licet filii dican/

tur: adoptionis tamẽ gia dicunt᷑ nõ ueritate naturæ. & ſi dicunt᷑ alii dñi: cõceſſa tamẽ nõ ingenita poteſtate

ſtate dicuntur. Hic uero ſolus eſt unicus filius: & ſolus unicus dũs. ſicut & apoſtolus ait. Et unus dñs Ieſus
chriſtus: per quem oĩa. Ideo poſtea ꝗᷓ præpoſitus ordo fidei: ineffabile ſacramẽtũ filii de natiuitate patris ex

poſuit:nũcad humanæ ſalutis dignationẽ diſ putationẽq; deſcẽdit. & hũc quẽ ſupra dixit unicũ filiũdei: &

a ii ii.

dominũ nr̃jm: nũc dicit: Qui natus eſtex ſpiritu ſãcto ex maria uirgine. Hæc iam inter hoĩes diſputatiõis na
tiuitas eſt: illa diuinæ ſubſtãtiæ: hæc dignatiéis eſt: illa naturæ. De ſpiritu ſacto ex uirgine naſcit᷑: & iam in
hoc loco mũdior auditus requirit᷑ & purior ſenſus. Hunc enĩ quẽ dudũ de patre natũ ineffabiliter didiciſti:
a ſpiritu ſacto tẽplũ fabricatũ: intra ſecreta uteri uirginalis intellige. & ſicut ĩ ſãctificatiõe ſancti ſpũs nulla
ſentiẽda eſt fragilitas: ita & in partu uirginis nulla ĩtelligẽda eſt corruptio. Nouus enĩ huic ſæculo datus eſt
hic partus. nec ĩmerito. Qui eni in cælis unicus filius eſt: cõſequẽter & in terra unicus eſt: & unice naſcitur.
Nota ſũt oĩbus & in euãgeliis decãtata de hoc ſcripta prophetaꝶ: quæ dicũt: ꝙ uirgo cõcipiet & pariet filiũ.
Sed & partus ipſius mirabilẽ modũ Ezechiel propheta ãte formauerat: Maria figuraliter portã dñi noĩans:
per quã ſcilicet dũs in H eſt mũdũ. Dicit ergo hoc modo. Porta aũt quæ reſpicit ad oriẽtẽ clauſa erit: no
aperiet: & nemo trãſibit per eã: quoniã dns deus iſrael tranſibit per eam: clauſa erit. Quid tam euidẽs de
cõſecratiõe uirginis dici poterat Clauſa fuit in ea uirginitatis porta: per ipſam ĩ trauit dñs deus iſrael: per ip/
ſã in hũc mũdũ de utero uirginis ꝓceſſit: & in æternũ porta uirginis clauſa: ſeruata uirginitate pmãſit. Igit
ſãctus ſpũs refert᷑ dñicæ carnis: & tẽpli eius creator. Incipe iam hinc ĩtelligere etiaã ſpũs ſãcti maieſtatẽ. Cõte
ſtat᷑ enĩ & euãgelicus ſermo de ipſo. Quod cũ loquẽti agelo ad uirginẽ & dicẽti: quia paries filiũ: & uocabis
nomẽ eius leſũù: Hic eni ſaluũ faciet populũ a peccatis ſuis: Illa reſ põdiſſet: Quomò fiet iſtud quonia uirũ
nõ cognoſco dixit angelus ei. Spũs ſanctus ueniet ſup te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. & ideo quod na
ſcet᷑ ex te ſãctũ uocabit᷑ filius dei. Vide ergo cooperãtẽ ſibi inuicẽ trinitatẽ. Spuũs ſãctus uenire dicit᷑ ſuꝑ uir/
inẽ: & uirtus altiſſimi obũbrare ei. Quæ eſt aũt uirtus altiſſimi: niſi ipſe chriſtus qui eſt dei uirtus & dei ſa/
pientia? Cuius aũt hæc uirtus eſt? Altiſſimi inꝗt. Adeſt ergo altiſſimus: adeſt & uirtus altiſſimi obũbrare ei.
Quꝛxæ eſt aũt uirtus altiſſimi: niſi ipſe chriſtus qui eſt dei uirtus & ſapiẽtia? Cuius auũt hæc uirtus eſt? Altiſſi⸗/
mi inqt. Adeſt ergo altiſſimus: adeſt & uirtus altiſſimi: adeſt & ſpũs ſctũs. Hæcẽ trinitas ubiq; latẽs & ubiq;
apparens uocabulis perſoniſq; diſcreta: inſeparabilis uero ſubſtãtia deitatis: & quauis ſolus filius naſcat᷑ ex
uirgie: adeſt tamẽ & altiſſimus: adeſt & ſpus ſactus: ut & cõceptus uirgĩs ſactificet & partus. Veꝶ hæc quia
ex ſcripturis ꝓpheticis aſſerunt᷑ poſſũt fortaſſe iudæos quãuis ſint in ideles & increduli cõfutare. Sed paga-
hi ſolẽt ridere nos: cũ audiũt prædicari a nobis uirgis partũ: ꝓpter quod paucis & eoꝶ obtrectatiõibus reſpõ
dẽdũ eſt. Omnis partus ex tribus ut opinor cõſtat: ſi adultæ ætatis ſit fœmina: ſi uiꝶ adeat: ſi nõ ſitillius uul

ua uitio ſterilitatis occluſa. Ex his tribus in hoc partu quẽ prædicamus unũ defuit: Vir ſcilicet: & hanc partẽ
(quia qui naſcebat᷑ nõ erat terrenus hõ ſed cæleſtis)per ſpiritũ cæleſtẽ dicimus ſalua uirginis ĩcorruptiõe cõ/

pletã. Et tamẽ quid miꝶ uidet᷑: ſi uitgo cõceperit cũ oriẽtis auẽ quẽ phœnicẽ uocãt: in tantũ ſine coniuge na
ſci uel renaſci cõſtet: ut ſemꝑ una ſit: & ſemp ſibi ipſa naſcẽdo uel renaſcẽdo ſuccedat? Apes certe neſcire con
iugia: nec fœtus nixibus edere oĩbus palã eſt. Sed & alia nõnulla deprehẽdunt uti huiuſcemodi ſorte naſcẽ
di. Hoc ergo ĩcredibile uidebit᷑ diuĩa uirtute ad to tius mũdi reintegrationẽ factũ: cuius exẽpla etiã in aĩaliũ
natiuitate cernunt᷑. Et tamẽ mirãdũ eſt cur hoc gẽtilibus ĩpoſſibile uideat᷑: qui credunt Mineruã ſuã de cere
bro Iouis natã. Quid ad credẽdũ difficilius aut quid magis cõtra naturã eſt: Hic fœmina eſt: hic naturæ or-/
do ſeruat᷑: hic cõceptus & partus tẽporibus ſuis edit᷑. ibi nunꝗᷓ fœmineus ſexus: ſed uir ſolus & partus. Qui
illa credit: cur iſta miret᷑ Sed & libeꝶ dicũt de femore eius natũ. Ece aliud portẽti genus: & tamẽ credit᷑. Ve/
nerẽ quoq; quã aphroditẽ uocãt: de ſpuma maris: ſicut & oĩs eius cõpoſitio oſtendit: credũt eſſe progenitã.
De ouo natũ Caſtorẽ Pollucẽq; cõfirmãt.Ex formica myrmidones. Et alia mille ſũt quæ qᷓuis contra naturã

rerũ ueniẽtia: ipſis tamẽ ſunt uiſa credibilia: ut Deucalionis & Pirrhæ lapides iactos: & hominũ ex his ſegetẽ

natã. Et cũ hæc tot & talia figmẽta crediderit: unũ eis ĩpoſſibile uidet᷑: ꝙ adoleſcẽs fœmina diuinũ germẽnõ
hoiĩs uitio ſed deo ſpirãte cõceperit. Qui utiq; ſi ad credẽdũ difficiles ſunt: illis tot & tam turpibus mõſtris fi
dẽ nequaꝗᷓ cẽõmodare debuerat. Si uero faciles ſũt ad credẽdũ: multo prõptius hæc nra tam honeſta & tã ſa/
cta recipe: ꝗᷓi. lla tam idigna & tam fœda credere debuiſſet. Sed dicũt fortaſſis: quia poſſibile qdẽ fuerat deo:

ut uirgo cõcipet: poſſibile etiã fuerat ut pareret: Sed ĩdignũu eis uideri: ut tãta illa maieſtas per genitalis fœmi

næ traſiret egreſſus: Vbi quis nulla fuerit ex uiri cõmixtiõe cõtagio: fuit tamẽ ipſius pputii obſcœnæ attrecta
tionis iniuria. Pro quo pauliſper eis ſecũdũ ſenſũ ſuũ reſpõdeamus. Siquis uideat paruulũ in ꝓfundo cœni
necari: & ipſe cũ ſit uir magnus & potẽs extremus ut ita dixeri ĩgrediat᷑ cœnũ: ut paruulũ liberet moriẽtẽ: pol
lutus ne a te accuſabit᷑ hic uir: qui paululũ calcauerit luti: an ut miſericors laudabit᷑: ꝙ uitã cõtulerit moritu
ro? Sed hæc etiã de cõmuni hoĩe dicta ſunt. Redeamus nũc ad natura eius qui natus eſt. Quãtũ putas natu

ra ſolis illo inferior eſt/ Quãtũ creatura ſine dubio creatore. Intuere nũc ſi ſolis radius in cœni alicuius uora/

gine dimittat᷑: nunqdnã aliqd inde pollutionis acqrit? Aurobſcœnoꝶ illuſtratio: ſolis dicit᷑ in iniuriã? Ignis
quoq; quãto nã eſt ſferior his de ꝗbus ſermo eſt: & nulla materia uel obſcœna uel turpis adhibita ei: ignem
polluiſſe credit᷑. Cum hæcita eſſe ĩ rebus materialibus cõſtet: tu in ila ſupeminẽti & incorporea natura quæ
ſup omnẽ ignẽ & ſuꝑ oẽ lumẽ eſt: pollutiõis aliqd putas ac obſcœnitatis incidere! Tuncdeinde etiã ad illud

aduerte. Nos hoĩem a deo creatũ de terræ limo dicimus: quod ſi obſcœnitas deo reputat opus ſuũ requirẽti:
multo ags ei reputabit᷑ opus iſtud ab initio fabricãti. Et ſupfluu eſt dicere: cur per obſcœna trãſierit: cum

nô poſſis lcere: cur obſcœna cõdiderit. Et ideo obſcœna hæc eſſe nõ natura ſed obſetuãtia docuit. Cæterum
. omnia

1

— — — — — —

— — — — — ⸗2

omnia quæ ſũt ĩ corpore exuno eodẽq; luto formata: uſibus tãtũ &officiis naturalibus diſtĩguunt᷑ Sed ne

illud qdẽ abſolutiõe uacare huius ꝗſtiõis omittamus: quod ſubſtãtia dei quæ oĩno eſt ĩcorporeaĩ ſeri corpo

ribus uel capi ab eis prĩcipaliter nõ põt:niſi aliqua ſit media ſubſtãtia ſpiritalis: quæ capax diuini ſpũs po ſ⸗
ſit eſſe. Verbi gra ut ſi dicamus: luxoĩa ꝗdẽ mẽbra corporis illuſtrare põt: a nullo tamẽ eoꝶ niſi a ſolo oculo
capi põt. Solus eſt enĩ oculus qui capaxeſt lucis. Et filius ergo dei naſcit᷑ ex uirgine: nõ prĩcipaliter ſoli carni
ſociatus: ſed in aĩa inter carnẽ deũq; media gñatus. Aĩa ergo media & ĩ ſecreta rõnabilis ſpũs arce: uerbũ dei
capiẽte abſq; ulla quã ſuſpicaris iniuria deus eſt natus ex uirgine. Et iõ nihil ibi turpe pu tãdũ eſt: ubi ſãctifi

catio ſpũs inerat. Et aĩa quæ erat dei capax particeps fiebat etiã carnis Nihil ibi dicas impoſſibile: ubi aderat
uirtus altiſſimi. Nihil de humana fragilitate cogites: ubi plenitudo ĩerat diuĩtatis. Crucifixus ſub Põtio Pi
lato: & ſepultus: deſcẽdit ad ĩferna. Docet apoſtolus Paulus illumĩatos eſſe debere oculos cordis nr̃i. ad ĩtelli
gẽdũ quæ ſit altitudo diuĩtatis latitudo & profũdũ. Altitudo ergo & latitudo & ꝓfũdũ deſcriptio crucis eſt:
cuius eã partẽ quæ in terra defixa eſt pfundũ ap pellauit. Altitudinẽ uero illã quæ in terrã porrecta ſublimis

erigit᷑. Latitudinẽ quoq; illã quæ diſtẽta quoq; in dexterã leuãq; manus ꝓtẽdit᷑. Cũ ergo tot ſpecies mortis

ſint ꝗbus de hac uita exitus dari hoĩbus ſolet: quia uult nos Apo ſtolus illuminato corde ſcire rõnẽ: cur ex his

oĩbus crucis potius ſpecies ad mortẽ delecta ſit Saluatoris? Vnde ſciendũ eſt ꝙ crux iſta triũphus erat. Triũ

phi eni eſt & ĩſigne ẽ. rophæũ deuicti hoſtis ĩdiciũ eſt. Quia ergo adueniens chriſtus ſicut Apoſtolus dicit

tria pariter ſibi regna ſubiecit(Hoc eni indicat ubi ait: Quia in noĩe Ieſu oẽ genu flectat᷑ cæleſtiũ terreſtriũ &

ĩfernoꝶ: & hæc oĩa ſua morte uĩcebat) Cõueniẽs myſterio mors ꝗᷓſita eſt: ut in aere ſublimatus: & aeris ſubiu
gans ptãtes: uictoriã diis ſupernis & cæleſtibus traderet. Expãſas aut manus tota die ſãctus ꝓpheta dicit eũ
tenere ad populũ qui eſt ĩ terra: ut & ĩ credulos cõteſtaret᷑: & ĩuitaret credẽtes. Ea uero parte quæ ſub terrã de
mergit᷑: ĩferna ſibi regna ſubiiceret. Etenĩ (ut breuiter aliqᷓ etiã de ſecretioribus pſtringamus) ab initio deus
cũ feciſſet mũdũ: præfecit ei & præpoſuit qſdã uirtutũ cæleſtiũ ptãtes: ꝗqbus regeret᷑ & diſſ penſaret mortaliũ
genus. Quod ita factũ Moyſes indicat in deutetonomui cãtico ubi dicit. Cũ diuideret excelſus gentes ſtatuit
termĩos gẽtiũ ſecũdũ numeꝝꝶ angeloꝶ dei. Sed & hoꝶ nõnulli ſicut & ipſe qui prĩceps appellatus ẽ mũdi:da
tã ibi a deo ptãtẽ: nõ his ꝗbus accepant legibus tẽperarũt.nec humanũ genus diuinis obedire: ſed ſuis parere
præuaricatiõibus docuerũt. Et hinc aduerſus nos peccatoꝶ cyrographa ſcripta ſũt: quia ut ꝓpheta dicit. Pec
catis nr̃is uenũdati ſumus. preciũ nãq; animæ ſuæ unuſqſq; cõſeqtur: cũ cõcupiſcẽtiæ ſi atiſffecerit. Per iſtud
ergo unuſquiſq;ʒ cyrographũ ab illis rectoribus peſſimis tenebat᷑: quod xp̃s detraxit adueniens: & hac eos po
teſtate denudauit. Idq; ſub ingẽti myſterio Paulus indicat cũ dicit de eo: delẽs quod aduerſus nos erat cyro/

graphu: & affigẽs illud cruci ſuæ: tradidit prĩcipatus & ptãtes triũphans: eos in ſemetipſo rectores. Ergo illi

quos humano generi præfecerat deus: in tyrãnidis cõtumaciã uerſi: impugnare cõmiſſos ſibi hoĩes aggreſſi
ſũt: & peccati prœliis debellare: ſicut Ezechiel ꝓpheta myſticis deſignat eloquiis cũ dicit: in illa die ꝓcedent
angeli feſtinãtes extermĩare æthiopiã. eritq; ĩter eos ꝑturbatio in die ægypti: quoniã rectitudo uenit. Ergo oĩ
potẽtia eoꝶ nudata: Chriſtus dicit᷑ ttiumphaſſe: ablatãq; ab eis ptãtẽ hoĩbus tradidiſſe: ſicut ad diſcipulos
ſuos dicit ipſe in euãgelio: Ecce dedi uobis ptãtẽ calcãdi ſup ſerpẽtes & ſcorpiões & omnẽ uirtutẽ inimici. Il
los itaq; qui accepta ptãte male abuſi ſũt: ſubiectis quõdã ſuis ſubiecit crux Chriſti. Nos uero hoc eſt huma
nũ genus edocet primo oĩum uſqʒ ad mortẽ reſiſtere aduerſus peccatũ: & libẽter interitũ pro pietate ſuſcipe
re. Tücdeinde obediẽtiæ nobis in hac eadẽ cruce proponit exẽplũ: ſicut in illis qui aliq rectores nñi fuerãt:
poſuit cõtumaciæ pœnas. Audi ergo quomõ apoſtolus uult per crucẽ chriſti obediẽtiã nos docere. Hoc in/
quit ſentite in uobis quod in chriſto leſu: qui cũ in forma dei eſſet: nõ rapinã arbitratus eſteſſe ſe æqualem
deo: ſed ſemetipſum exinaniuit formã ſerui accipiẽs: in ſimilitudinẽ hominũ factus: & habitu reptus ut hõ:
factus eſt obediens uſq; ad mortẽ: Mortẽ aũt crucis. Quia ergo ille magnus magiſter eſt qui fecerit & docue/

rit: ideo quæ prius etiã ſuſcepta morte ſeruãda docuit: ipſe hæc primus moriẽdo ſeruauit. Sed fortaſſe terre-

tur aliqs in huiuſcemodi doctrina: quod quẽ paulo ante cũ deo patre diximus ſi ẽpiternũ: ac de eius ſubſtaãtia

eſſe progenitũ:quẽq; regno: maieſtate: æternitate unũ cũ deo patre eſſe docuimus:nũc de eius morte tracta/

mus. Sed nolo terrearis o fidelis auditor. Paulo poſt iſtũ quẽ audis mortuũ: rurſũ ĩmortalẽ uidebis. Mors
eni ab eo mortẽ ſpoliatura ſuſcipit᷑. Nam ſacramẽtũ illud ſuſceptæ carnis quod ſupra expoſuimus: hãc ha/
bet cauſã: ut diuina filii dei uirtus: uelut hamus quidã habitu humanæ carnis obiectus. Et ſicut apoſtolus
Paulos ante dixit habitu inuẽtus ut homo: prĩcipẽ mũdi inuitare poſſit ad agonẽ: cui ipſe carnẽ ſuam uelut

eſcã tradẽs hamo diuinitatis intrĩſecus teneret᷑ inſerto. Et ꝓfuſiõe ĩmaculati ſanguiĩs (Solus eſt enĩ qui pec/

cati maculã neſcit)oĩum peccata deleret eoꝶ dũtaxat: qui ſanguie eius poſtes fidei ſuæ ſignaſſẽt. Sicut ergo
hamũ eſca contectũ ſi piſcis rapiat: nõ modo eſcã ab hamo nõ remouet: ſed & ipſe de profundo eſca futurus
educit᷑: Ita & is qui hẽbat mortis ĩperiũ: rapuit quidẽ in morte corpus Ieſu:nõ ſẽtiẽs in eo hamũ diuiĩtatis ĩ/
cluſũ. ſed ubi deuorauit: hæſit ipſe tinuo. & diruptis inferni clauſtris uelut de profũdo extractus trahit᷑:
ut eſca cæteris fiat. Quod ita futuꝶ ſub hac eadẽ figura Ezechiel dudũ ꝓpheta ſignificauerat dicẽs:Et extra/
hã te in hamo meo: & extẽdã te ſup terrã. Cãpi ĩ plebunt᷑ de te: & cõſtitua ſup teoẽs uolucres cæli: & ſatura/
bo ex te oẽs heſtias terræ. Sed & propheta dauid dicit. Dedit eũ in eſcã Boptus æthiopũ. Et Iob de eodẽ my⸗
a iii .iii.

ſterio ſimiliter proteſtat᷑: ait eni ex pſona dñi loquentis ad ſe. Aut adducis draconẽ in hamo: aut ponis capi
ſtrũ circa nares eius. Non ergo dãno aliquo aut iniuria diuinitatis Chriſtus in carne patit᷑: ſed ut per ĩfirmi/
tatẽ carnis oparet᷑ ſalutẽ: diuia natura in mortẽ deſcẽdit: nõ ut lege mortaliũ detineret᷑ a morte: ſed ut pſeſe
reſurrecturus ianuas mortis apiret. uelut ſiqs rex pgat ad carcerẽ: & ĩgreſſus apiat ianuas: reſoluat cathenas:
uĩcula ſeras & clauſtra cõminuat: & educat uĩctos in remiſſionẽ: & eos qui ſedẽt ĩ tenebris & in umbra mor⸗
tis: luci acuitæ reſtituat. Dicit᷑ ergo rex fuiſſe qdẽ in carcere: nõ tñ ea cõditiõe qua fuerãt cæteri qui tenebant
in carcere. ſed illi ꝗdẽ ut pœnas ſoluerẽt: hic uero ut abſolueret pœnas. Cautiſſime aũt qui ſymbolũ tradide

rũt: etiã tẽpus quo hæc ſub Põtio Pilato geſta ſũt deſignarũt: ne ex aliqua parte uelut uaga & incerta geſtoꝶ
„ „ . .—„ — . . — ₰ — — . .„ .
traditio uacillaret. Sciẽdũ ſane eſt: ꝙ in eccleſiæ romanæ ſymbolo nõ habet additũ: Deſcẽdit ad inferna:ſe ed
neq; in orientis eccleſiis habet᷑ hic ſermo. Vis tũ uerbi eadẽ uidet᷑ eſſe in eo quod ſepultus dicit᷑. Sed quonia

erga ſcripturas tibi diuĩas amor & ſtudiũ ſubiacet: ſine dubio dicis mihi: oportere hæc magis euidẽtibus diui

næ ſcripturæ teſtimoniis approbari. Quãto enĩ maiora ſũt quæ credẽda ſut: tãto idoneis magis & indubita

tis teſtibus indigẽt. Vera quippe eſt & cõſequẽs hæc propoſitio. Sed nos tanꝗᷓ ſciẽtibus legere loquẽtes: teſti
monioꝶ ſiluã breuitatis cauſa derelinꝗmus. Pauca tñ ex multis etiã ſi in hoc requiritura hibeamus: ſciẽtes
ſtudioſis ꝗbuſq; ſcripturis diuinis latiſſimũ teſtimonioꝶ pelagus patere. Primo ergo oĩum ſciẽdũ eſt: ꝙ ip/
ſa ratio crucis nõ oĩbus una eadẽq; eſt: ſed aliud gentibus: aliud iudæis: aliud credẽtibus ſapit. Sicut & apo/
ſtolus dicit. Nos aũt Chriſtũ prædicamus crucifixũ: Iudæis ꝗdẽ ſcãdalũ: gẽtibus aũt ſtultitiã: ip̃is uocatis iu
dæis & græcis: Chriſtũ dei ueritatẽ & dei ſapiẽtiã. Et alibi. Verbũ enĩ crucis pereũtibus ſtultitia eſt. His uero
qui ſalui ſũt uirtus dei eſt. Iudæi aũt ꝗbus ex lege traditũ fuerat: Chriſtũ in æternũ mãſuꝶ: ſcãdalũ patiebã/

tur de carne eius: quia reſurrectionẽ recipe noluerũt. Gẽtibus aũt ſtultitia uidebat deum mortẽ ſi uſcepiſſe:
quia ignorabat myſteriũ carnis aſſũptæ. Fideles uero qui & natũ & paſſũ in carne ſuſceperãt: & a mortuis re

ſurrexiſſe: merito uirtutẽ dei credebant eſſe: quæ uicerat mortẽ. Primo ergo hoc ipſũ quod iudæi ꝗbus pro/
phetæ hæc prædixerãt nõ eſſẽt credituri: ſed illi qui nunꝗᷓ hæc a prophetis audierant. Audi quomõ per Eſ. aia
prophetico ſermone ſignatur: Quibus nõ eſt inquit annũciatũ de eo uidebunt:& qui non audierunt intelli/
gent. Quod autem his qui meditabãtur legem dei: a pueritia uſq; in ſenectutem non credẽtibus: ad gentes
eſſet omne myſterium tranſferendum: idem Eſaias hoc modo prædicit. Et faciet inquit dominus deus ſaba/
oth oĩbus gentibus: in mõte iſto bibẽt lætitiã: bibẽt uinũ: ungent᷑ unguento in monte iſto. Tradet hæc oĩa
gẽtibus. Hoc enĩ cõſiliũ oĩpotẽs ſup oẽs gẽtes. Sed dicerẽt fortaſſe nobis illi qui ſe iactãt in ſciẽtia legis: bla/
ſfematis: qui dicitis dũm corruptioni morti & paſſioni crucis fuiſſe ſubiectũ. Legite ergo quod ſcriptũ habe-
tis in lamẽtatiõibus Hieremiæ ubi dicit:S pũs uultus nii Chriſtus dñs cõprehẽſus eſt ĩ corruptiõibus nr̃is.in
quo diximus.Sub umbra eius uiuimus in gẽtibus. Audis quomõ propheta Chriſtũdñm cõprehẽſũ eſſe di/
cit: & pro nobis ideſt pro peccatis niis corruptiõi traditũ in cuius umbra(quoniã populus ille iudæoꝶ pmã
ſit incredulus)gẽtilẽ ſubiectũ eſſe dicit: quia uiuimus nõ in iſrael ſed in gẽtibus. Quod ſi operoſũ nõ uidet᷑:
ꝗ poſſumus breuiter ſingula quæ in euãgeliis referunt᷑: qualiter in prophetis prædicta ſi nt:deſignemus: ut
hi qui prima fidei elemẽta ſuſcipiũt: teſtimonia hæc habeãt in corde deſcripta: ne ulla eis unꝗᷓ de his quæ cre/
duũt:am biguitas inimica ſu rripiat. Edocemur per euãgeliũ: ꝙ iudas unus de amicis & cõuiuis chriſti tradide
rit eũ. Audi hoc quomõ prænũciet᷑ in pſalmis: Qui mãducat inquit panes meos: ampliauit aduerſũ me ſup

plãtationẽ. Et alibi: Amici inqt mei & proximi mei aduerſũ me appropĩquauerũt & ſteterũt. Molliti ſũt ſer

mones ſup oleũ: Et ipſi erũt iacula. Vis uidere quo mõ molliti ſunt? Venit inquit Iudas ad Ieſum: & dixit ei

Aue rabi: & oſculatus eſt eũ. Per molle igit᷑ oſculi blãdimẽtũ execrabile iaculũ proditionis infixit. Inde domi

nus ad eũ dicit: Iuda oſculo filiũ hoĩs tradis triginta argẽteis? Audis ſupplãtationẽ eius ampliatã eſſe cupidi
ne proditiõis? Audi & de hoc propheticã uocẽ. Et dixit ĩquit ad eos: Si bonũ eſtin cõſi pectu ueſtro date mer/

cedẽ meã: aut abnuite. Et poſt hæc. Et accepi inqt triginta argẽteos: & miſi eos in domũ dii in cõflatorium.

None hocẽ quod in euãgeliis ſcribit᷑. Quia Iudas pœnitẽtia ductus: reportauit pecuniã: & ꝓiecit ĩ tẽplo: &
diſceſſit. Bene aut mercedẽ ſuã dicit: uelut ĩputãtis & exprobrãatis affectu. Eteni tã multa bona opera apud
eos egerat: cæcos eoꝶ illum ĩauerat: claudis pedes: paralyticis greſſũ: mortuis quoq; reddiderat uitã. Pro his
igitur oĩbus bonis mercedẽ eius reſtituũt mortẽ trigĩta argẽteoꝶ æſtimationẽ penſatã referũt. Refert᷑ itẽ in
euãgeliis: ꝙ uictus eſt: prædixit hoc ſermo propheticus per Eſaiã dicẽs: Ve animæ eoꝶ qui cogitauerũt cogi/
tationẽ peſſimã aduerſũ ſeipſos dicẽtes: Alligemus iuſtũ: quia inutilis eſt nobis. Sed dicet aliquis: Naquid
hæc de dno ĩtelligẽda ſũt? Nũquid dus ab hoĩbus teneri poterat: & ad iudiciũ protrahi? Et de hoc te idẽ pro/
pheta cõuincet. Dicit eniĩ his uerbis ipſe. dominus in iudiciũ ueniet cũ ſenioribus & prĩcipibus populi. Iudi/
catur ergo dñs ſecũdũ prophetæ teſtimoniũ. & nõ ſolũ iudicat᷑: ſed etiã flagellis cædit᷑: & palmis in faciẽ uer
berat᷑: & cõſpuitur. & omne pro nobis perfert obprobriũ indignitatis. Et quia hæc ſtupeſcenda erant oĩbus
cũ prædicarẽtur ab apoſtolis: Iccirco etiã ex perſona ipſoꝶ propheta eclamat & dicit. Dñe quis credit audi/
tui nr̃o incredibile enĩ eſt: ut deus dei filius paſſus iſta dicatur & prædicet᷑. ergo & prædicunt᷑ per prophetas:
ne qua credituris dubitatio naſceret᷑. Ipſe ergo ex ſua perſona chriſtus dũs dicit. DHorſũ meũ dedi ad flagella:
& maxillas meas ad palmas: & faciẽ nõ auerti a cõfuſioneſi putoꝶ. Scribit᷑ etiã illud inter cæteras eius paſſio/

nes:

9

nes: ꝙ alligãtes eũ duxerũt ad Pilatũ. Præſignauit etiã hoc propheta ubi dicit. Et alligãtes adduxerũt eũ exe
nium regi larim: niſi ſi obiiciat aliquis & dicat. Sed Pilatus nõ erat rex. Audi ergo quid in cõſequẽtibus refert
euãgeliũ. Audiẽs inqt Pilatus eũ eſſe de Galilea: miſit eũ ad Herodẽ: qui erat tũc rex in Iſrael. Et bene addit
nomẽ larim quod eſt ſilueſter. Non enĩ erat Herodes de domo Iſrael:nec de illa uinea iſraelitica: quã eduxe/
rat dũs de ægypto: & plantauerat in cornu in loco uberi: ſed erat ſilueſter: ideſt ex ſilua alienigenaꝶ: & ideo re
cte ſilueſter eſt appellatus: quia de iſraeliticæ uitis nequaꝗᷓ palmitibus pullulaſſet. Sed & hoc quod dicit pro
pheta exeniũ: conueniẽter aptauit. Tunceni Herodes & Pilatus: ut euãgeliũ teſtatur: ex inimicis in cõcordi
am reuocati ſũt: Et uelut recõciliationis ſuæ exeniũ iuſtum: ſibi inuicẽ mittebãt Ieſum. Quid intereſt dum
modo Ieſus ut ſaluator diſſidentes recociliet: & pacẽ reparet: ac etiã concordiã reddat? Vnde etiã de hoc ſcri
ptum eſtin lob. Dominus recõciliat corda principũ terræ. Refertur itẽ ꝙ cum Pilatus uellet eum dimittere:
omnis populus ſucclamauerit: Crucifige crucifige eum. Prænuũciat hoc quo q; Hieremias propheta dicẽs ex
perſona dni ipſius. Facta eſt inquit hæreditas mea mihi ſicut leo in ſilua dedit ſuper me uocẽ ſuam. propte/
rea exoſus ſum eã: & propterea inquit dereliqui domũ meã. Et iteꝶ alibi dicit. Supra quem aperuiſtis os ue
ſtrũ: & aduerſus quẽ relaxaſtis linguas ueſtras. Cum iudicarert᷑ ſcribitur tacuiſſe. Multæ de hoc ſcripturæ te
ſtantur. In pſalmiſta dicitur: Factus ſum ſicut homo nõ audiens & nõ habens in ore ſuo increpatiões. Et ite
rum: Ego tanꝗᷓ ſurdus nõ audiebã: & ſicut mutus nõ aperiẽs os ſuũ. Et iteꝶ alius ꝓpheta dicit: Sicut agnus
corã tondẽte ſe: ſic nõ aperuit os ſuũ in humilitate: iudiciũ eius ſublatũ eſt. Impoſita ei ſcribitur corona ſpi/
nea. Audi de hoc in caãticis cãticoꝶ: Super iniquitatẽ Hieruſalẽ mirãtis de iniuria filii dei patris uocem: & di
centis: Exite & uidete filiæ Hieruſalẽ coronã qua coronauit eum mater ſua. Sed & de ſpinis ita alius ꝓphe/
ta cõmemorat. Et expectaui ut faceret uuam: fecit aũt ſpinas: & nõ iuſticiam ſed clamorẽ. Verũtamen & my
ſterii ſecreta cognoſcas. Oportebat eũ qui peccata mũdi uenit auferre: etiã terræ maledicta purgare. quæ pec
cãte prothoplaſto ſentẽtia præuaricatiõis acceperat dicẽte dno. Maledicta terra in operibus ſuis:ſpinas & tri
bulos producet tibi. Propterea ergo ſpinis coronat᷑ Ieſus: ut prima illa cõdẽnatiõis ſententia ſolueretur. Ad
crucẽ ducitur: & in ligno totius mũdi uita ſuſpenditur. Vis ergo de hoc propheticis teſtimoniis cõfirmari:
Audi Hieremiã dicẽtẽ de hoc. Venite & iniiciamus lignũ in panẽ eius: & conteramus eũ de terra uiuẽtiũ. Et
iteꝶ Moyſes ut deflens eos dicit: Et erit uita ſuſpẽſa ante oculos tuos: & timebis per diẽ & noctẽ: & nõ credes
uitæ tuæ. Sed tranſcurrendũ nobis eſt. Iam eniĩ propoſitæ breuitatis modũ excedimus: & breuiatũ ſermonẽ
longa diſſertiõe diſtẽdimus. Pauca tamẽ addemus: ne penitus quod cœpimus præteriiſſe uideamur. Scribi/
tur Ieſus in latere percuſſus: aquã ſimul & ſãguinẽ ꝓfudiſſe. Hoc quippe myſticũ eſt. Ipe enĩ dixerat: Quia
flumiĩa de uẽtre eius ꝓcedẽt aquæ uiuæ: ſed ꝓduxit & ſãguinẽ: quẽ petierunt iud æi uenire ſup ſe& ſup filios
ſuos. Produxit igit᷑ aquã quæ credẽtes diluat. ꝓduxit & ſ ãguinẽ: qui cõdẽnet ĩcredulos. Poteit tñ etiã ĩtelligi
illud quod duplicẽ gratiã baptiſmi figurauerit: Vnã quæ dat᷑ per aquã baptiſmi: aliã quæ per myſteriũ ꝓfu
ſionis ſanguĩs ꝑquirit᷑.Vtrũq; enĩ baptiſmũ nomĩat᷑. Quod & ſi hoc quæris: cur nõ ex alio mẽbro ſed ex la/
tere potius produxiſſe dicit᷑ aquã & ſanguinẽ? Videt᷑ mihi per coſtã mulier indicari. Quia ergo fons peccati
& mortis de muliere prima quæ fuit primi Adã coſta ꝓceſſit: fõs rẽdẽptiõis ac uitæ de ſecũdi Adã coſta ꝓdu
cit᷑. Scriptũ eſt: ꝙ in paſſiõe eius ab hora ſexta uſq; ad horã nonã tenebræ factæ ſũt. Accipe & de hoc ꝓphetæ
teſtimoniũ dicẽtis. Occidet tibi ſol meridie. Et iteꝶ Zacharias propheta. In illa inquit die non erit lux: & fri/
gus & pruina in uno die: & dies ille notus dno: & neq; dies neq; nox: & ad ueſperã erit lax. Quid tam euidẽs
a propheta dici poterat? Vt iam tum hæcnõ tam futura prædici ꝗᷓ narrari præterita uideant᷑: & frigus & prui
nã prædixit. propterea eni Petrus calefaciebat ſe ad ignẽ: quia frigus erat: & patiebat᷑ frigus nõ tẽporis: ſed fi
dei.Addit etiã: & dies illa nota dño:& neq; dies neq; nox. Quid eſt neq; dies neq; noxnonne aperte de inſer
tis diei tenebris/ & reuocata rurſũ luce diſſeruit. non fuit illa dies: neq; eniĩ incepit ab ortu ſolis. Neq; integra
nox fuit.nõ enĩ pacto diei curſu ſpatia ſibi debita: uel ab initio ſi uſcepit: uel ad ultimũ determinata pduxit.
ſed fugata per impioꝶ facinus: lux reparat᷑ ad ueſi perã.Poſt horã enĩ nonã depulſis tenebris ſol reddit mun
do. Et iteꝶ alius de hoc ipſo teſtimoniũ dicit: & obſcurabit᷑ ſuper terrã lux. Docet euangelii prædicatio ꝙ eti
am milites diuiſerũt ſibi ueſtimẽta Ieſu:& ſi upra tunicam eius miſerũt ſortẽ. Hoc etiãa curæ fuit ſpiritui ſan
cto brophelag- uocibus proteſtari cum dicit. Diuiſerũt ſibi ueſtimẽta ſua: & ſuper ueſtẽ meã miſerũt ſortẽ.
