ſti qui a viuo.ne ↄtriſteris autem
q; minime me vidiſti ſ̊ magis cõ
ſideẽ vanitatẽ a ĩſtabilitatẽ pntis
müdiꝛ:a ↄuͦte oꝛ tuũa apprehende
ſcẽ vite ↄvuᷣſacõnem vt pueniẽ poſ
ſis ab eternamvitã a ad celeſtia bo
na que preparauit diligẽtibus ſe
bñs et facientibus mnandata eius.

Trada et go apud te: q̃a hee ſola
eſt vera et firma ſpes vt faciat H̃ᷓ
pᷣœp ta di:vt mereat᷑ puemire ad
gloꝛioſaa et eterna pmiſſa dñi nri
IJBu p̃ᷣi. Dec aũt illa cũ audiſſet

ſtatim ↄpuncda œzde lacrimas fũ

tebat ĩoſpecku domini: a poſt pau
lulũ ingreſſa ẽ ein monaſteriũ vir
gmũ famulat dei qð in eodem vi
ro ſitum eſt: a ꝓcedenti tpe multi
plicabatur in ſãco ꝓpoſito famu
la xp̃i Dec autẽ ita geſta cum au
biſſet mat᷑ eoꝝ: deprecata eſt epõs

dederũtq; ei epiſtolas ad ſupradi

tum Oachomuʒ pãem monaſte
rioruʒ ꝙ filio eius. Cunq; veniſſet
applicuit m monaſterio famulatã
dei a direxit epłas ad prem mõſte
rij:obſecrãs vt videret filũ ſuum

Btũs aũt Oach omius wocauit fi

liũ eiꝰ Theodoruz et dixit ei · Audi
ui fili q mat᷑ tua aduenit ꝓpter te
Itaq; ꝓpter epłas epðꝝ qui ſcrip
ſerit ad me a vade a videat te ma
ter. Dicit ei Theodorus precpiſti

m dñe vt videã matrẽ meã, Zi er

go abie ro videre eã poſt tantã ſci
entiã ſpũalem wreoꝛ ne culp abiłk
inuemar apud deum Stem̃ opoꝛte
bat me ſoꝛtitudime amimi mei ad

exempłlũ alioꝝ f ẽm ſᷣua᷑.Audiẽs

autem mẽ eiꝰqꝛ nõ acquieuit vide
re eam:mmio affedu feruens ĩ filᷣ
ũ no luit᷑ remeare ĩ dmũ ſuã ſ per
mãlit ĩ monaſterio virgmũ dicẽs
quõ ſi hic ꝑmãſero etiaʒ ſe pe vide
bo filiũ meũ cũ inter alios fratres
egre diet᷑ ad neœſſarias monaſte
rij cauſas:a monitis a exhoꝛtatio
nibꝰ ems ꝓficere poſſum in ſãcta
wnuerſatione. doctrina q; eius ſpj

ritualis cõſirm abit coꝛ meum: vt

merear petuenire ad efernaz requi
em: quã ꝓnnſit bñs nẽ Ihs Chri
ſtsdiligẽtibꝰſe. Aulta aãt magmfi
ca ꝑ ſem̃ Dachomũ fecit dns nma
biha. Nã a a demoib us obſeſſos?
freãnt᷑ ĩuocato xp̃i dñi noĩe cura
uit. Multis etiã diuſas egtudines
ſuſtmẽtibus a paliticis oꝛõibꝰ eiꝰ
miſertus eſt dns. .

Vlto tempe bea⸗

tus abbas OHachomiꝰ con
tra demones immũdiſſimos certa
mẽ bonũ certauit: ſicut Athleta ve
ritatis tanꝙᷓ a btũs Anthoniꝰ. de
niq; itẽtiſſimie p̃ebꝰexoꝛauit dñz
vt ſõnũ nõ capet ꝑ aliqð tẽpꝰq̃te

noͤnoctibꝰ ae diebꝰ puigi pmane

ret ↄtra abůſarios demones dimi

rando donec ꝓſternẽt a ſueraret

eos ſicut ðꝛ in pſalmo.gt nõ vuer
tar donec deficiãt · Dreſtitit &a

teſſit ei dũs peticionẽ eiꝰ· Bacbi

les eĩ fũt demões a ĩbecilles cũ qui
nẽm ex tota fidea ex tota mtẽtione
coꝛdis frruẽte ſcõ deſidelo a adiuã
te nos dina vᷣtute ſaluatoris Xp̃i
vtẽbimꝰ ↄtra eos. Ca. lxxxvi.

Naãcti pzes de eodẽ beatiſſimo

pĩe Oachomio.q̃ fuit vt diximus

multotũ monaſterioꝝ in regione
Thabenẽſiotatũ p poſitus qui fre
quenter diœbat fratribꝰ. q; ſicut
mihi teſtis eſt dñs des:ſe pe audi
ui immundos ſpũs de monũ loq̃n
tes inter ſe diuerſas ac varias ax
tes ſuas: quas contra ſeruientes

dteo et mayĩe ↄtra monachos hñt

Eferebãt nobis

Qui dam enim ex eis dicebat. qrim
ego ad duriſſimum hõmẽ abeoa q
tiens ei ĩmitto pn̈ſas œgitatiõ es

nile ſtatim ſurgit a proſternit ſe m

oracõne cum gemitu oꝛãs ſibi adeſ
ſe ðmũ auxiliuʒ · Sgo aũt illo exur

gente cum grãdi cõ fuſiõ e egrecii
oꝛ Itẽ alius demõ diceb at · go ad

niũ quẽ obſeruo cũ ei ogitacões
in wꝛde miſero oſentit a fuſcipit a
faet eas. Sepe em̃ exardeſcentem
eũ im iracundiã facio a in õtentio
nes rixe a pigritiã oꝛacõnis a dorn
mitationẽ in pſalmodia a nõ uon
tradicit m̃ · Ideoq; frẽs mei dilectiſ/
ſimi ſp opoꝛtet vt cuſtodiatis ſeen
ſũ a animũ veſtrũ muocãteꝰ nomẽz

dñi noſtri Jeſu Chriſti et ſᷣm pre

cepta dei cõuſamini tã in oracõibꝰ
a pſalmo dia ſicut dicit apoſtohus
Inſtantes orationi a vigilantes
im ea. Jdeoq; cum compunctiõe cmoꝛ
dis a timoꝛe vigilãtibus:nõ p̃uale
bũt nocere vobis abuerſarij a im
mundiſſimi demones · Ipſe ãt bea

tus pater noſter Oac homius doce

bat frẽs vt ſꝑ mẽoꝛeseẽnt vbi dei ẽ⸗

ſalutẽ aĩaꝝ ſuaꝝ Doſtmodũ vẽo
diſceedebat vnuſ q̃ſq; frm̃ in cellu

las ſuas:opãtes manibus fuis: a
meditãtes qᷓ de ſẽs ſcriptuls didic
rãt Impoſſibile eĩ ẽ aliquẽ apuch
eos vᷣbũ otio fũ loqͥ:ſ ea tm̃ de que

ſcriptuisſaerisdidictũt int᷑ ſe ↄfe
ẽt exponẽtes de capituł ſcãꝝ ſcrip

magnðde ſanctis ſenioꝛibꝰ

mitale gratiã tonaueat Chriſt?

raꝝ q̃ ad timorẽ deũ cõfirment
(nlumẽt aĩas eoꝝn. Ca. lxxxvij⸗

it quidam vir

reuxelante ei ſpirituſãcto vt videre
pPoſſet qð alij ñ videbãt Keferebat
& ſãckis patribus dicẽs qꝛ aliquã
do ꝙᷓ plurimi ſedẽtes frẽs ſimui lo

Ibant᷑ int ſe a ↄferebãt de ſanctis/
ſe cripturis que ad ſahitem ptinent
alar Stabant ãt cirea eos ſãdti an

geli letantes m hilari vultu: confi
derantes: delecabant᷑ enim de elo
quio domini. Cũ aũt aliud qð cũ
q; inter ſe loquerent᷑ ſtatim ange
li ſandi rede bant longius indig
nantes contra eos: veniebant au
tem poꝛci ſoꝛdidiſſimia moibo ple
m et wlitabãt ſe mter eos. Demo
nes enim in ſpecie poꝛcoruz deleca
bantur ſuperflua et vana loque
la eoꝛum.Geatus autem ſenio: bee
videns abijt m rellulam ſuam a
ꝓer totam noctem a m grandi fle
tu etvlulatu gemen do deflebat mi
ſerias noſtras. Ex hoꝛtaban tur es
go ſandi patres per monaſt eria
et ommonebant fratres dicktes ·
Cohibete fratres a multiloquio a
ab otioſis verbis linguam quia
malus mteitus amnime generatur
et non legimus quoniam per heca
deo et ſanctis angelis odibiles ſu
mus.Dicit enim ſcriptura. Quia
multiloquio non effugies peccatũ
NMec enim infirmam et vacuam ef
ſiciunt mentem atq; animam no
ſtram. Capituiũ. lxxxviij.
— e. E.
Ir quidã kuit in
palatio fublimis ſfub Theo
ꝛoſio ĩperatoꝛe noĩe Arſeniꝰ:cuius
fine e Archadiũ atq; Ho noꝛium
Auguſtus de baptiſmo ſuſcepit·
Hic itaq; Arſeniꝰteſiderio diuin

amoꝛis accnſus: relinquens om
nẽ huius ſeculi gloriam tempora
lem: perrexit ad ſeremum Zeythi
vt inter ſanctos pattes ſecretama
quietam ab omni ſtrepitu mundi

huins ageret vitam et ſeperatus
ab nlecebris a belectacõnibus worꝛ
Pralibus cum tota mentis mten
tione adereret domino ſicut ſeri
tum eſt· Adłeſit amima mea poſt

te · me aufem ſuſcœpit dextera tua.

dieebãt ergo de eo ſancti ſemoꝛes
q; ficut cũ m ſeculi cõũſatione eẽt
nimis pᷣtioſis vſtibꝰ p ommbus
vtebatur · ita poſtmodũ ĩ heremo
Scythi degẽs ſtudebat:vt oibus

monachis vilioꝛa a deſpecka veſti

mta hãt Hic ipẽ Arſemꝰtotũ tẽpꝰ
vite fue ſedẽ ad opꝓmanuũ panã
ivbat ĩ ſinu ꝓpt᷑ lachiymas qᷓ ob .⸗
deſideiũ vite etne crebꝛo currebãt

ex oculis eius. Capitu. lxxxix·

Acebat autẽ ahb
bas baniel de eo dẽ Arſenio
q; cũ oparet᷑ ſpoꝛtas expalmanſo
lijs mittebat aquã in peluĩ vt m fu
derẽtur palme St cũ feteret bꝛomo
ſa aqua odoꝛe: non permittebat
vt alã aquam mutarent ſed fuper
lam fetibam aliã ab debat aquã
vt ſempꝑ feteret. Interrogabant

autem eum fratres dicentes. cur
non pmnttis pater vt aqua mute

tur ſeci peſſimo fetoꝛe tota celhala

tua repleturæReſpondens autez ſe
moꝛ ait.· Zuomã ꝓ thimiamatea
muſcataa ilis diuerſis quibus in

ſeculi onuerſacõne ſine intermin
ſiõe fruebar opoꝛtet me nũc dum
in hoc coꝛpore ſum ſultinere iſtiuſ

modi fetotez pᷣro ſuauiſſimo odoe
vt in die iudicij de ulo gehenne in
enarrabili fetore liberet me domi
nus vt non cum nllo diuite qui epu
labatur in iſto mundo delitioſe e
ſplẽdide ↄdẽnet᷑ aia mea. Ca· xc·

Vidädekratrib?

ixit beato Arſeĩo. Ecc bea

tiſſime pꝛ meditari feſtio de ſacris

ſcripturis que didici a non ſentio

compunctioneʒz in coꝛde meo quo
niã nõ intelligo vᷣtutẽ diuine ſcrip

ture vnde a valde cõtriſtat᷑ aĩia me

a. Reſpõdens ãt beatus Arſemꝰ ait

Opꝛtet te o fili ĩiœſſant᷑ meditari

eloq̃a dni. Auðiui em̃ q; dixit baa

tus abbas Oemẽ a alij multi ſan

Rorum patrum. quoniam incan

tatores nli qui ſerpentes ſolent in

cantare: non intelligunt ipſi ver
ba ulla que loquũtur: ſed ſerpen

tes audientes intelligunt virtutez

verborum illorum a conquieſcint
a ſubduntur eis. Ita ergo et nos
ſaciamus.Quãuis non valeamus

iteſtigere diuinarum vritutẽ ſcrip
turarum. tamen demones audien
tes diuini virtutem verbi terrent
et effugati diſcdunt a nobis non

ſuſtinentes eloquia ſpiritus ſandi

Vodã at tempo

te cũ in vicinio bea t/ Macha
teij homcidiũ fuiſſet perpetratũ:a
cuidam innocenti honmnni impin
Fere tur crimẽ admiſſum:ſurgen⸗

nle quĩ calummam patiebatur:
fugit ab ellam ſandi Macharij

„ —

—2

J hf f f —

— —

Affuerunt etiſ et li qui eũ kerur

gebant et aligantes eũ dieœbant

piclitari ſeipſos niſ̃i omprehbenfũ

legibꝰ traderent homicibã. Jle ve
ro cui crimẽ impige bat cum ſacra
mentis aſffirmabat cõſciuʒ ſe non

eſſe ſãguinis nlius.Et cuʒ diutius
ab vtraq; pte certamen haberek

intertogauit ſandus Macharius

vbi ſepultus ett qui dicebat᷑ occa

ſus Cũq; deſignaſſent ei locũ:tunc
cũ ipſis pꝑergit ad ſepulchr atq;
jbi ſixit genubus inuocato Chri
ſti nomine ait ad eos q̃ aſtabant

Nunc dñs oñdet ſi vere reus elt qᷓ

purgetur a wobisEt eleuata vvoce
exclamabat noĩe de fundũ · Cunq;
ci de ſepule hro vocatus mdiſſet.

ait ad eũ Machariꝰ . Per fidẽ xpi

te obteltoꝛ: vt dicas nũc ſi ab iſto
Hine q̃ ꝙ te inſimulat᷑ occiſus ee
Tüc ille de ſe pulchro dara voce rñ
dit bicẽs:nõ eẽ ſe ab eo ĩterfecců.

t cũ obſtupefacti oẽs decidiſſent

ad terrã: ac pedibꝰ eius ꝓuolue
rent᷑ rogare eũ cepemitvt iterroga
ret ilũ a qᷣ fuiſſet occiſus.Tũc vir
ſãckus ait· Doc ego nõ ĩterrogabo
Sufficit em̃ m̃ vt mnoœns liberet
Non eſt auteʒ meũ vt reus ꝓdat
Foꝛ:ſitan eamm ↄpungetur adhyne
ſcelere qð cõmiſit a aget pemten
tiã a ſaluabit᷑ am̃a eiꝰ. ca· xcij.

io itidẽ tge cum
ſãdo Machario q̃dã frat᷑

tem non q̃ ſua ſunt ſ̊ que alterius

vuã detuliſſet. ipẽ at q̊ ſeᷣm carita

officio et ſuſcepit eam. Sed et ipſẽ
nihilominꝰ plus de ꝓximo ꝙ; de ſe
metipſo ogitans ad ali eã ptu
lit infirmũ fratrẽ: a ille itẽ ad aliã

&Et ſic cũ ꝑ omnes cellulas qᷓ ionge

a ſemetipſis erãt per heremũ diſp
ſevua rlla circũ lata e ſſet: ignoati
bus eis q̃s eam p̃mus miſiſſʒ. ad

vltimũ ipſi defert᷑ q̃ͥ eam miſerat.

—es
. —
6 .

wgitatet ad aliũ fratrẽ detulit e,·ö

firmꝰ gratias egit do pro fratris

Grtulat? ãt ſandus Mach arius
tantam viderit in fratribũs cõ
tinentiam: tantamq; caritatem: ab
acrioꝛa ſemetipſũ ſpiritualis vite
extendit exereitia · La. ciiſj.
Llud etiã ad fide ton
firmatũ eſt nob de eo ab his q̊ ex
oꝛe eiꝰ audiert:quomõ quodam
tẽpore nocke in ſpecie monachi de
mõ ad oſtiũ cellule eius pulſaue
rit dicẽs. Surgeabba Macharia
eamꝰ ad clleckam vbi fratres ad
vigilias ongregant᷑. Sed ille gx
tia dei repletus falli non potuitin
tellexit em̃ diaboli eẽ fallatiã.a ait
O mẽdax a veritatis inimicequid
tibi conſoꝛeij:qͥd ſocietatis eſt cuʒ
collecta a ↄgregacõne ſcõy. At i
le ait. Latet & te o Machari ꝙ ſine
nobis nulla colleca agitur: nulla
cungregatio monachorum? Vemn
deniq; et videbis ibi opera noſtra
dixit autem ſandus Macharius
Imperet tibi dominnus demon ĩimũ
de. Ect conuerſus ad oationem pe
tijt a domino vt ſibi oſtenderet ſi
hoc verum eſſet qð gloꝛiatus eſt
demõ · Abijt ergo ad olleckaz vbi
a fratribus vigilie clebrantur
ite i ĩ oꝛacõne dnm deprecabat᷑
vt ei xxitatem verbi huiꝰ? ondere⸗

Ekt eecevidit per totam eedeſiã qᷓñ
paruulos q̃ſdbã pueros ethiopes
migros diſcurrẽ huc atq; uluca e
lit wlitãdo deferri · Diſcurrẽtes a8
uli ethiopes pueri ſinguk qbuſqs
fratribꝰĩ oꝛatiõe poſitis atq; pſal

lentibꝰ alludebãt Et ſi cli de eis o
culos duobꝰ bigitul cõpreſſiſſent

ſtatim doꝛmitabãt:ſi cui vero in os
imerſiſſent digitũ:oſataẽ eũ facie
bãt. Item poſt pſalmũ cũ i ad oꝛan

dum ſe proieciſſent fratres: peroux

rebant iterũ ſingulos Et añ aliũ qꝗᷓ
cẽ iacentẽ in oꝛacõne q̃ſi ĩ mulie cũ

ſpeciẽ vrt bant᷑:ante aliũ qᷓſ edi

ſicantes aut appoꝛtantes aliquid
aut diuerſa queq;agentes appare
bant.Et quecunq; demones quaſi
ludentes foꝛmaſſent:hec oꝛantes il
li m coꝛ dis ſui wogitatiõe verſabã
tur. Ab aliquantis tamẽ fratribꝰ
vbi aliquid hor agere eepiſſent:

quaſñ violenter repulſi: p cipitati

teijciebãt᷑.ita vt nee ſtare ante eos
aut tranfire auderent Alrj etiã ſuß
ceruices a doꝛſa ludebãt. Dec cum
vidiſſet ſãdꝰ Macharius guitet
ingemuit a lacrimas ꝓfundẽs ab

bñm dixit. Keſpice domine et ne ſi
leas neq; mitigeris deus ſed exur
ge a diſpgãtur ĩimici tui a fugiãt

a facie tuaquoniaʒ amma noſti
repletur iliuſionibus · Poſt oꝛat

onem autem examinãde veritatis
gratia:ſeoꝛſum enocatis ſingulis

quibuſq; fratribus ante quoꝛum

faciem viterat demones diunerſo

habitu a varijs imaginibꝰluden
tos:req̃rit ab eis ſi m oꝛacõe vel edi
ficãcii wi iter agencli appicõnẽ vel
alia diſa qᷓ vnicuiq; ꝑ demone:

lon.

vmagiata vicͦt hůiſſ ent . Et ctuim

ſinguli eoꝛũ ita cõfitebãt᷑ in ooꝛde
ſuo fuiſſe ogitationes: ſicut ile ar
guebat.Et tũc vere ĩtellectũ eſt · ꝙ
omnes male et ſuperflue ac vacue
ogitationes qᷓvl pſailentibꝰ vel
ſõnmioꝛũ aut orationũ tẽpore vnuſ
quiſq; ĩ coꝛde cõceperit: ntuſionea
inſtmdtu demonũ fiant. Nam ab
His q̊ oĩ ĩcuſtodia ſeruãt ĩ tim oꝛe a
amore dei coꝛ ſuum⸗ ili tenebroſi
ethiopes et he quas immittunt
cogitationes repelluntur. Criſto ei
mens niuncka et precipue in t
ꝑe oꝛatiomi infenta: nihil malum.
nilq; ſuꝑfluũ recipit. xca. xciiij.

Vidã krater req̃ᷓ

zuit abbatẽ Syſoim quem
admo dũ ĩ cella ꝓpria degẽ debẽt⸗
Cui ille m̃dens ait. Comede panez
tuum cũ aqua et ſale et non erit i
bi ncãtas aliquid excquẽdi aut
ius Zteb andi· ca: xcv⸗

Itebat vnns ex
patribus. qꝛ muenit᷑ homo
multũ comedẽs a abhue eſuriens
cõtinet ſe ne ſatiet · alter ro ban
comebit et ſatiat ·

Vida ſenex dirit
Sict̃ vnenata amalia foꝛti
bꝛes lerbe vl pigm̃ta expellũt. ita.

aogitachnes ſoꝛdidas oꝛatio cũ

Ans Siecatiũ ieiunijs coꝛp⸗
monachi animã de profundo ele
uat et ſiccat fiſtulas cogitationũ
iemnium monachi · Item dixit /

nuſ
e

o gignit. ODer abũdãtiã eſcee a po

. Arit abbas Pne
MM ritiꝰ. Suſurrãs ſerpẽs að ſi

Item dixit Zicut leo terribilis eſt

onagris · ſie monachus ꝓbatꝰ o
Sii cõibꝰ pↄ cupiſcẽtie · Ca. xe viij ·

Widã krater ipu
gnabat᷑ a ſpitu blaphemie
rt erubeſcebat bicere. Et qſaĩq;ʒ au

diſſet magnos ſenes ꝑgebat ad e

& vt illis declararet:et cũ pueiſſet

mox vẽcũdabat᷑. Cũ ergo freqnt

ab abbatẽ Oemenẽ viretvidit eũ
ſenex ogitacões halẽtẽ a ſie dicit
ei Eece freqᷓnter venis ad me hñs

oogitationes: a ſic iteru remeas tri
ſtis:tecũ nllas pꝛtãs die ꝙᷓ mibi

Kiſi habes e At nle ait. In blaf

phłhema ĩpugnat me dyalbolꝰaeru
beſoo dicẽ . Et mox vt aperuit cãm

leuioꝛ ei impngnatio apparuit. Et
diẽ ei ſemoꝛ.· Ne cõtriſteris fili. QAn
em̃ að te hee cogitatio wit dic. go
cauſã nõ habeo · blaſphemia tua
ſit ſuꝑ te ſathanas hãc eĩ cauſam
aĩa nõ vult. Quãtũq; ãt cauſã aia
noluerit: nõ dii pmanebit. Et ita
ſanus frater ille diſceſſit. ca·xcix.

dixit. p has qᷓtuoꝛ res paſſi

tꝰ: ꝑ ſatiitatẽ ſõm.p ociũa iocũa
oꝛnatis vſtibꝰ meedẽbum.
Cagpituii. centeſimũ

palſione ſedueatur amma:a ideo
ſeminat in eo quidez zizaniã füuam
ß meirre neſcit. Sp argit aliquan

do detractõönum: a ceterarum ſimili

ter paſſionum et in quam paſſio

Nxit abbas Mo

tvys.Neſcit ſathanas qua

Va kegad abba
25 tem helyam venerunt impu

oſemina fornicationũ. aliquan

nẽ viterit animam declinart hane
ei miniſtẽt. Nam ſi ſciret ad quid
prodliuis eſſet amma nõ ei biũſa

vl varia ſeminaret. Ca. C.j

Rater reqᷣliuit le

nẽ dicẽs . Quid faciã qy neqᷓ

o ſufforre cogitacõnese Cui ſenex.

ggo ĩ hat cã nuꝙᷓ; ĩpugnatꝰſum.
Scãdaliſatꝰãt frater iꝑẽ vnit ad
altm ſenẽ et dixit ei. Scce q̊d m̃ dix
it ſenex ille.Scandaliſatꝰ fũ m ið5
qm̃ fuꝑer humanam naturam lo
cutꝰ eſt. dicit ei ſenex ſecũdꝰ.Non
ſimplicit᷑ tibi dixit ſlle hõ dei hune
fmonẽ. Vadæ ergo et age penitẽ

tiã apud ipfũ: vt dicat tibivĩ huiꝰ

verbi Keüſus itaq; frater vent ab
ſenẽ et ceepit ei dicẽ. Indulge mihi
abba qmã inſipie nter egl vt tibi
nõ valebicerẽ et ita egrederer · S83
rogo te explana mihi quẽadmo
bũ nõ es ĩpugnatꝰ.dicit ei ſenex.
Exquo fadus ſum monachus nõ
ſum ſatiatuꝰ neq; pane neq; aq̃ ne
q; ſomno et horum omnium coogi
tatio non me permiſit habere pu
gnam quã tu dixiſti: Et e greſſus
ẽ frater addudꝰ ab eo. ca. cij⸗

Enã de padiſo eã eietit. Nuic G
ſimił᷑ eſt qui ꝓximo ſuo obloqui
t qm̃ et audientis ſe aĩam ꝑdit a
ſuam non ſaluat. Capi. ciñ̃.

gnati a to gitatiombꝰet vidẽs eos
ſenerꝙ ꝛpulenti eſſent tanꝙ ad

dbiſcipulim ſuum ſubridens ait

Vereft ego ekubeſo pt te qja ſie

enutiti cꝛpꝰtuũ cũ erte ꝓfitearis
tt mõchũ.Dalloꝛ em̃ cũ humilita
te a maties deeꝰ eſt mo nachi · Itẽ di

xit · monachꝰ edẽs multũ a opans

multũ non ↄſibat.qui aut paulu
eſt:ſi etiã paꝝ opet᷑ confidat a
viriliter agat. Capiciin.

Vidä inmneis vole

bat tnũciare ſcło a freq̃nt᷑
eũ egrelſũ tuocabãt gitacões: :
uoluẽtes varijs negocijs:eãt eĩ 1di
ues Vna ” die egreſſũ ũ eũ circũ dede
ẽta młtũ puluerẽ excitaueẽt ante
eũ Jue wro ofelti diſpoliãs ſe: a ia
Nãs veſtim̃ta ſua curtebat nudus
ad mõſteriũ. declarauit ãt deꝰ vm
ſeni i dicẽs. Surge ſuſciꝑe athletam
meũ Exur gẽð ; ſener obuiauit illi
nudo · et agnoſcẽs cãz ad mirat? eſt
et dedit li habitũ mõachalẽ. Qn

at wiebãt f es aliq̃ ad ipʒ ſenẽ ꝑp

qrẽ eũ de cõdicõmbꝰ varijs rãbit e
is. de renũciacõne ãt dicebat . Hũe
fratrẽ tqᷣrite · q; ego ad renũciatio
nẽ iſt ius necdũ pueni · Ca. ev.

Vidã muõachotm̃
euã geliü poſſi ẽs vendibit

IIIS aeſuriẽtibꝰ dedit: dignũ mẽo

rie monẽ imitãs·ip̃m vᷣbũ ĩ iq̃t ve
nũdedi qð m̃ſp diee bat vẽde q poſſ
des a da pauperibꝰ?. Ca· cvi⸗ cvi⸗

Itebat abbas

DaulꝰSi aliq̊s res vo luerit
mẽchẽi ſua cella hꝛe t ea ſn qbꝰ
ñ Pt viuere. freqnt cogit᷑ de cella e

gredi aita a demõe decipit᷑ ˖ DHic at
piẽ i Daulrvna rorgemach cuvno

7

ſeytalo lẽticulea puulo vaſailo p
burauita vnã mattã faciẽs eãdẽ te
rebat et rerebat ne tm̃modo ex

cũ biſcrecõne vllebat:tã ĩ ope ma

nuũ ſuaꝝ ꝙᷓ; vſtim̃to Talibꝰ ãt ve

ſtibsvtebakvt nec ſats bona nee

nĩs mala cuiqᷓ; apparerẽt. ca. c viij

rir quida lenex

Jra ꝑ has qᷓtuo res ↄſurgit
Der cupiditatẽ auaritie dãdia ac
cipiẽbi · a ſi q̃s ꝓpriã ſentẽtiã amãs
vt nec ſatis bona net ſatis mala
cuiqꝗ; appareat defẽ dat.a ſi quis ſe
vult eẽ honoꝛibꝰdignũ ſi qs docxo

rẽ ſe eſſe velit plʒoĩbꝰſapiẽtt ſpãay

Jra etiã ꝑ lec q̃tioꝛ hũa nos ſenſ⸗

obſcuãt. Si obio habuerit F p

mũ ſuũ ã p nᷣlo duxerit ſi uli “
derit à detraxerit · Paſſionis ãt hu
iꝰ retribucõ: qtuoꝛ modos Halet.
Orimũ ex cꝛde · ſedm ex facie. terti
ũ ex ligua ꝗᷓ ꝗrtũ ex fadto Si ergope
tuerit q̃s ita Pitat malũvt nĩgre
biat᷑ in coꝛinõ ꝑueĩet vſq; ad ficiẽ
Siãt vnerit ĩ faciem: tcuſtobiat lĩ
guã ne loq̃t niud Si ãt locutꝰ fue

erit vel hoe euſtobdiat ne reddat

in facto:ß moy imcidat. Tres enz
gradꝰ fuͦt hominũ in paſſione ire.

3 Nä dà wlũtarie no cet aut imrviat

a parcit ꝓximo ſuo: hie ſedin na
turã Chriſti Qui aũt nee ledit nec

ledi vult:hie ſcðᷣm naturã Adã eſt

Qui vero noct aut ĩiuriatur autea

lKiniã ĩgerit:a autvſuras exigit: hie

ſ cöm dialoll eſt. LCapi⸗ciy:

uͤtſe
giati
ir⸗
bio
ſitan
mea⸗

Na
Nt.
art
Gr
nig
ai
iatli
ty fue

cet

auũt ſem Cui nle rñdit Satiſfac eo
gitatiõi tue.qm̃ fẽ ñ vuit te ĩiuria

riſ peccatatua Nã ĩ oĩ tẽtatiõe qᷓ ti

bi ↄſĩgit ꝑ hoĩeʒ ne ar guas eũ:ni

ſi tantũmodo die.q; propt᷑ peccata
mea otingũt mihi hec· Ca. Cx.

Acebat ke Abba,⸗

BPoemẽ Milicia te nũqᷓ exu
reret · Nã ſi q̊s tibi malũ fecerit · tu

uli bonum redde vt per bonitatem

La. Cxi.

irridebat taãto magis ille currebat
dicẽs Iſti fũt q̃ nobis occaſionẽ pᷣ
łEt ad ꝓfectũ nẽm Qui aũt beatiſi

cãt nos ↄturbãt aĩas nrãs.Scrip

Wws:ip̃i decipiũt vos.

(um eſt em̃ Im̃ hij qui beati

detra xiſſet ei ule feſtmabat
ſi vicinꝰei erat per ſeipfũ bene nitluʒ
remũeraẽ. Qð ſi lõgius maneb

MFgabat Abbatẽ Syſop
bicẽs di latrones aut barbari ſup
me irruerit occidert me wlẽtes: ac

gSo ſi pualere potuẽo iubes occidã

eos? Cui ille rdit.Ne facias oĩno
ſ̃ totũ te deo ↄmitte Quucqd eĩtibi
aduſi ↄtigeit. ꝓfit ẽ vt ho tibi ꝓpt
tua pecã euemat · diuine em̃ diſ
ſaciõi totũ detes aſſerbẽ · Ca cxnij

trãſmittebat ei munera. a. Cxiñ. .

Rat ijdã magn⸗
heremita in monte qᷓ dicitu-
Athlibeꝰ a venert ſuꝑ eũ lotroẽs
Cũ aũt ille wociferaẽt. vt devicinis
locis ↄuemirent frẽs:illi confluẽtes
pfedert eos quos trãſmiſſos in
Ciuitatẽ iudex miſit ĩ carcerẽ. Frẽs
Ego illi meſti facti fũt.q;ꝛ ꝓpt ipſos
latrones traditi eſſent iudici:et vᷣ
niẽtes ad Abbatẽ Doemenẽ nũcia
uerũt ei factũ. Qui ſeripſit ad bere
mitã dicẽs Kemiſcere ᷣmã ꝓditio
nẽ vnde facta eſt a tũc videb ſedaz
ꝓditionẽ ſiiñ eĩ pdits fuiſſ es ab
terioribus tuis ſecũdã ꝓditionem

nez cũ aubiſſet cõpᷣundtus eſt a in
omni regione ſlla nominatus ae
per multum teẽpus de cella ſua nõ
exiens furrexit ſtatim a venit mn ci

uitatẽ: a excutiens latrones de car
cere publice liberauit eos· Ca cxv·

Vidã frater req

ſüit ſenem dicẽs · die mihi
pater rem vnã quã cuſtodi ã vt ſal
uer p ipſam. Reſpondit ei ſenex.
Si potieris miuriari et affici oon
ienjs et poꝛtare ac tacere maꝗᷓ eſt

lã loc qᷓ dici᷑ gradiona. Stdũ

ibi amłtis moleſtaret᷑ alterũ locũ

ſĩtro greſſoeſt ; a ſimilit etiã ibi cron
ſtruxit habitacul· Sed ꝑ inſibias
dyaboli q̃dã fẽ iuentꝰ eſt nlie q̊ ꝑ

muidiã ſemꝑ iram cuʒ eo haberet

DPropter as ſurrexit inde et ad „
priũ u egreſſ⸗ 9 eſt vicum: a fecit ſibi
llic q; cellulã a reduſit ſemeupfũ ĩ
ea.Ooſt tẽpꝰãt aliquãtũ ↄgrega
ti ſüt ſenes de nlo loo vnde egreſſꝰ

elſt de ducẽte ſecũ etiã im fratrem

rũ q̃ habuerat litẽ:qᷓtenus rediret
in ſpeluncã ſuã . Ooſt ꝙq;ᷓ vero in vici
nũ loci venetũt tam melotes ſuas
qñi nlum fratrem ibidem dẽlique
rnunt:ipſi autem profecti ſunt ad ſẽ
nem. Et pulſantibus ilł apta feneſ
tra reſpexit eos a cognouit:dixitag
eis. Vbi ſunt melotes vltre?/ At
li reſponderunt. Ecce hie in vicino
ſũt vna cũ nllo fratre q̃ tecum iram
habebat Doc pꝰꝙᷓ; ſenex audiuit
et los cognouit:pᷣ gaudio oſtiuzʒ
per quod ingreſſus fuerat ſecure
cõfregit · St egreſſus cucurrit vſq;
ad locũ vbi erat ile frater et or
ipſe penitẽtiã agẽ apud eũ ü epit a

Apleydelt ti.Et ĩtroduxit ilti ĩ cel

R ſuãz a p tres dies cõuiuatꝰeſt cũ
eis q nunꝙ; habebat ↄſuetud inem
vt ieiumũ ſoluerz . Surrexitq; poſ
tea a ꝓfedꝰ eſt illic. Capi· cxvij·

Midäkrater req⸗

Huit abbatem PDoemenẽ di
cẽs Quid faciã pꝛ qm̃ ↄturboꝛ a tri

ſticia? diẽ ei ſeney. Neĩnẽ ꝓ mihilo
aſpicias· nullũ cõdẽnes. nulli detẽ
hasa dabit gr jen eit ſeſſt
o tua ſine pturbatiõe.· Ca.cxviij·

tebat Abbas

Poemẽ de abbate Nſidẽoqe
ſols nle ſe vgnouiſſet · Nã qtiens
ili cogitatuo ſua di œbat.quia ma
nus es:tũc ipſe reſpdebat ad ſe

Nunqub talis ſum qualls Antho
niꝰ aut abbas Oãbo vel reliqᷓ pa
tres q̊ deo placuere g Quotiens er
go boe kubare tquieſcebat Aſi
vero demon conturbans eum ſug
gerebat ei deſperationem et pena,
bicens quomodo poſt bee omniaiĩ
toꝛmenta itur? es: diebat iten ip
ſe · Am̃uis ego ĩ toꝛmenta mittar.
tñ wos ſubt?me ĩuenio. Ca. cxix ·

Bbari quoq;/ Mo

vſi gerteg apparuert demo
Aes maledicẽtes ei ac dicẽtes · Sua

ſiſti nos moyſes anihil tibi poſſu

ind bare qm̃ qͥtiẽs te ꝑ deſpeãtionẽ
hHũiliare volueimꝰexaltaris: q̃tẽs

At ex altaẽ ita cupiꝰte hũilias · vt

te nob acœdat ad te. Ca. cxx

mone rereret bicẽs Auid faciam

pĩ qm̃ œcidi Ille rãdit Surgein

N Illo vero et ſe furre xiſſe · a ite
Ei cecidiſſe proſfeſſo reſpondit. Et
iterum ad huc ſurge.· Cum autem
frater ſe frequenter furrexiſſe a fre

queniter cecidiſſe narraret eodem

ſenex vtebatur ſermone bicens⸗
Ne deſiſt as ſurgẽdo.Cui frater ait

&t vſq; quo poſſum pater ſurgere
xplana Senex dixit Vſq;quo aut

in bono ope aut im malo depreben

Iſus occumbas In quo enim opere

fuerit hom odeprelẽſus: in eo etiã
lbicabitur. Capituli cxxi.

Lter krater reqſ
uüt ſenẽ Achillẽ bicẽs Cur ſe
lXs in cella mea: patios acibiams

Wn en etnmmͤnmnmmmemmçm

Vm da krater
bbatẽ s fre qᷓnt tali 5

iv
pa

ſ
ſg
na;
nmai
wip
tr.
inr⸗

vain
81.4
an

ſe

Cui ſeney aĩt. Quia necbu vibiſſi

requiẽ ſili quã ſperam? nee toꝛmẽ
ta ꝗᷓ timemꝰ. Si em̃ ea dili gent in
ſpieres ena ſiwrmibꝰ plena eẽt
vlla t a vſq; ab lũ tu tn ĩ ipſis
iaeeres ſine zecidia⸗ Ca. Cxxij.

tida kr ruͦ expetil

t ſermonẽ ab abbate Mo
ſe dicit ei ſe nex Va dea ſe de cel

la tua· Cella ãt ia de oĩbus te p —

teſt inſtruere ſi ibi pmanſeris.
Sicut em̃ piſcis ex aqua eductꝰ?
ſtatim moriturx ita a monachus

perit ſi ſo ꝛis cellam tar dare volhu

eut · Lap itulum Cxxij

tẽ req̃ſnit/ Anthomũ dicẽs.
Quid obſᷣuãdo deo placeboe KReſ
Pdit ſeney 88 demõſtrabo tibi cu
ſtodi Ruocũq; vadis deũ habeto

pre oculis tuis. aquodcũq; opus

exerces fume nbi er diuinis ſerip
turis exempla.a in quocũqʒ loc
ſederis non inde citius mouearis

ſed patienter m eodem ioco oſiſte
beec enim tria cuſtobiẽs ſaluus ef

Ricetis Capitul Cxxiiij·

jſiuit qda kr ab

S batẽ Demenẽ. ſi meliꝰẽ

tiꝰan cũ alſjs man.rñt ſenex·hH̃
ſi ſeip fũ reỹẽdit vbiq; poteſt pñi

ſtẽ Si ãt ſe ſe magrificat nũꝙᷓ ſtat

Si em̃ qᷣcꝙᷓ bom fecerit õ · ne exul
tet ĩ eo qmoy pdit ild ra exxv

atẽ Zenonẽ ſyriã aliqs
frater egiptiꝰ atepit ꝓprias gi

tanoes accuſate wꝛã ſene Jlle at

rater aliqs abba

enit aliqũ ad b

audiens ammiratus bixit. Sgip
tij virtutes quas habent œælant
et vitia que non habent manife
ſtant: Sirij aũt a Greci vtues qᷓs
non habet Ppdi cant: a vitia qᷓ q̃ ha

bent abſcondunt ca. cxxyvi.

enex quidã dixlit

Rui ab hoibus ãplius hono
rat᷑ aut laudat᷑.nõ puũ damnũ

aie patitur . Qui ãt penitꝰ ab hoi

bus non honorat: deſup głiam a
deo accipiet · Itẽ dixit ſfieri nõ po
teſtvt ſimula terba naſcatura ſe
mẽ: ita ĩpoſſibile? vt laudẽ a gio

afrua Etiamꝰaleſtã. Itẽ dixit
Sicut theſaurꝰ mamifeſtꝰ minui
ita vtus depit publicata.Nãa ſicut
cera a fatie i igms ſoluit᷑ita a aia
p lauð perit reſoluta ab intẽciõe
fua. Itẽ dixit Qñ cogitatio vane
g łie vł ſuꝑ bie te ipugnat pſeru
tare te ipſu ſi oĩa mãdata dei fua
ſti ſiſimicos tuos dilig ſi gaurs
ĩ gkia i immitci tuia ↄtriſt ari?in de
iectiõe eiꝰa ſi apuð te habes am
ſeruꝰmutilis es a oĩbus hoĩbu
pls peecas. aneq; tu tñ aliquid
grande ſapias cũ aliquib fecœris
ſci ens ꝙ elata vgitatio omma il
la bona biſſolut ea:cxxvij.

nidã leuex erati

mferioꝛibꝰ heremi ptibus:
a ledel at quieſcẽs m ſeſica. vV
nus autẽ ſe ailaris religioſus mi
niſtrabat ei · Contigit vero vt fili

us ſecularis ulius imnſirmaretur

Aultis ergo p̃ᷣcibus poſtulab at

ſenem vt vniret in domũ ſuãa ſl⸗

eret oꝛõem ꝓ inſant.Et ſurgẽs

ſenex ãbulabat cũ eo. Ille aut B

ceſſit eũ a ingreſſus m domũ ſuã
dixit. Ve nite in occurſũ Anacho
rtitt. Quos cũ ſenexvidiſſet delon
ge egreſſos cuz lapibibꝰ ſenſit

ad ſe vmirẽt: a ſt añ deſpoliãs vux

ſtimenta ſua miſit in fluminea ce
pit lauare ſtãs nudus. Ille ãt q̃ᷓ
miniſtrabat eividẽs hee erubuit:
a rogauit hõies dicẽs. Reũtiminĩ
ſenex em̃ noſter ſenſum perdidit
Venie ns vero ad ſenem dixit ei.
Abba q uid hoc feciſtiæ Omnes e
mnim qui te viderunt ˖ dixerunt: q̊a

vemo mũ hʒ ſe nex. Cui ulle rãdit ·

et ego wlebam hoc audire.
Capitulum Cxxviij;

nr
ſaias eñ̃ ꝓphᷣa dñm vitẽs miſeꝝ
ſea in dignũweauit. Nos ergo n
ſumus h̊ ſine ſoliciud ine · dicit
enij ſeriptura · t qͥ ſtat viteat ne

æa dat In inerto ergo nauigam2

in hoc mũdo. Et nos qdem quaſi
m tran q̊lo mari nz uigere vide

mur:ſeculaẽs vro qſi in geriailo

ſs locis Sʒ nos qᷓſi m die nauiga

mus ſole iuſticie nluſtrati:uli x·

ro in ignoꝛãtia qᷓſ per nocẽ. Sed
frequẽter cõ tingit vt ſecularis in
tonebroſa nocte n auigãs vigilãs
ãt a damãs ꝓpriã nauim ſaliet:
nos voro dum m tuanquillo naui
gamus ſepins ex ipſa trãauilli

rat negligimusa perimus huũiſ

fatis qubernaaii negligẽtes Si

ut autem impoſſibile eſt nauim

Picit abbas moto
ys · Qñto phis hõ dᷣ ꝓxima
rit tanto ſe paõremvidebit. S

ſirm am fieri ſine clauo:ita impoſ
ſibi le eſt aliquem ſine humlita

teſaluari · Capi. cxxix
VEpatribꝰ?quidã

rurſatrix ẽ caritatis Siait Johã

nes precurſoꝛ erat Jeſu om̃s tra
ſens ad eũ:ita a hunnlitas oẽs
trahit ad caritatm að ipſum de
um quia caritas eſt dus Ca

pitulum c xxx

Empore quoda

abbas Macharius d ad
montẽ nitrie aſcenderet: diſcipulo

ſuo vt paꝝ ipſum p̃cederet impe
rauit. Qui cum nliu; preiret: obui
auit᷑ ei quidã ſacerdos idolorum

curſu ↄcitato vmiẽs a ſignũ gran

te poꝛtãs.Cui exclamãs ait.Quo

curris demon At ille iratus: tan
tis eũ plagis a ffecit vt exanimeʒ

Pene relinqret. Et relido eo ſater

dos idolorũ currebat iteru · Oro
greſſuſq; pat: obuiauit btõ/Aa
chario· Qui ait ad euʒ·Salueris
laboratoꝛ: ſalueris. At nle ammi

ratus ait. Quod in me boni cõſpe

xiſti:vt ita me ſalutares? Cui ait

Quia vidi te lalbvrantem:a cwriy

ignoranter. Cui ſacerdos ait. cCc

ego eyr ſalutatione tua coonpune

tus:magnum dei ſeruum te eſſe
cgnoui ſſam alter neſco quis

miſerabilis monachus: occur

rens mihi miutias felit: ſeb ego
uli plagas pro verbis impoſui.

Tunc tenens pedes ſandi Ma

chaxjj: predlamabat: djenss.

Dicbat. Oĩs laboꝛ ſine Hũůj
ſitate vanus ?. umilitas eniʒ p

a S2 ☚222 S=.

=

õ

Dergẽ eſ. q; venerüt a

Niſi monachũ feceris 5 deſiſtaz
locum in
quo cſus frater ia ebat. Quem
vtriq; to llentes:qm̃ mcœ dere non

poterat · manibus ab ecdeſiam P

tulerunt. Cum au t ceteri fratres

vidiſſent ſarerdo te uũ cum btõ

Machario comitantem nſtupeſie

ti mo nachũ eum cum amirache

pficiũt: ac multipt ii ex paga
nis fadi ſũt x̃iam.di œbat ergo
Abbas Machariꝰ q; ſermo ſuꝑ
busa malus etiã bonos viros cõᷣ

uertit ad mal ſᷣmo vo huũil a bo

nus etiã malos mutat ĩ melius.
Capitulum. exxxi.

5„

dixit · Nunẽq; hõ bonus ð? eti
am ſi bonꝰeẽ deßerat. niſſ deꝰ? ha
bitauerit m ipſo·qꝛ nemo bonus
niſi ſo us deꝰ Opoꝛtt ãt: vt noſ
ipſos ſemp vera ciler meuſemus
Auãdo em̃ ſe quiſq; reprehendit
mercedẽ ꝓpriam non amittit IJdez
btũs Anthonius retulit ſe vidiſſe
omnes laquexs inimci ſup vniů

ſam texrã explieatos.Et cum fuſ
pirans dixiſſet· quis hos poterit

euadere: vocem ad ſe dicentem au
diuit. Dumilitaꝰ ſola pertranſit

Anthoni:quaʒ nullo mõ valent

contin gere. Idẽ beatus Anthoni?
cum m cella ꝓpria oꝛaret:venit að
eũ vox bicẽs Anthonm:necduz ad
menſurã coriarij iſtiꝰ q̃ͥ in Alexã
Hria elt pueniſti. Quo audito ſe
nex ↄſurgẽs mane arrepto baci
lo feſtinꝰaduenit Alexandriã cũ
q; ad deſignatuʒ hoĩem fuiſſet in
Greſſus: leviſo tãto viro obſtu

Reatus Authoni⸗

puit an iſenex bixit Refer nñ m̃ opa

tua:q; ꝓpterea de deſertoveni Qui
mbĩt Meſtio me aliquãdo boni a

liqᷣs ppetraſſe e Vñna ex cubili po

mane conſurgẽs anteꝙ; in opera
mea reſideam bdicovt omms ec

tiuitas aminoꝛe vſq; ad maioꝛe;
ingrediantur in regnum deigpter
iuſticias ſuas:ego aũt ſolus ꝓp?

reecata mea penam ingrediar ſe
piternã 8 vrbũ anteꝙ; quieſcã
ſero ey coꝛdis mei recenſeo vria
te · Hoc aubiens beatus Antho
nius dixit ei Fili ſic eſto vt bonus
aurifex ſedẽs m domo tua cũ reqe

regnñ dei adep fus es ẽgo autem
velut ſine diſcrecõe omne Epus

meñ m ſe vlicudine auerſatus: nee
bum verbj tuj aſſumpfi⸗ menſurã

Capituli⸗ exxxij·
idã frater reſ

uit Abbatẽ Pemenẽ dicẽs·
Quid ect pz qð dicit apks om̃ia
mũda mundis At ille dixit ei. Si
quis ad hũc ſermonem puenire
Potuerit · vt eũ mtelligat: videbit
ſe minoꝛez eſſe totiꝰ creature. Cui
frater. Et quõ 5 poſſt um minoꝛez vi
dere me eo q̃ᷓ bomicida eſtæRñdit
ſenex S potuerit hõ ad hũe ßmo
nẽ /Apoſtoli puenire · K viderit ho
min? q̃ foꝛte occidit aliũ: dicat in
ſemenpſo Iſte quid hoe ſolum
peccatũ fecit:ego autẽ omm ibora
Homicidiũ cõmitto meipſum int
ficiẽs · St cũ frater requireret quo
modo hot poſſe et fieri: : mbit ˖ Dee
ſola ? homims uſticia: vt ſemet

ip̃m reprelẽbat Tũc em̃ iuſturz
Aũ ſua paã ↄdẽnat · Capi · exxxiij

———

um lederent qui
dã fratres ꝓpe abbatez Oe
mene vnus alteꝝ qᷓndam fratrẽ

laubauit.ð. Donꝰẽ ille fĩ qm ma

la hoꝛret · Cui ſenex ait. Et q̃d eſt

mala hoꝛrereæAt ille neſcẽs q̊cd

mderet: etebat dicẽs · die m Ab
ba q̊b ẽ mala horrere? Cui ſenex
ait Ille hoꝛret mala:qui ſua pdã
ꝓpria hoꝛret:a omnẽ fratrem ſuũ
eatiſicata diligit. caexxxii.

batẽ Pemenem
. frater quidã reqͥfiuit dicẽs.
Quõ poteſt hõ vitare ne loquatur
malũ de ꝓxrimo ſuo cRũbit ſenex
go a ꝓpximus meꝰdue ſumꝰima
gmes · Cum g, meã imagmẽ per

ſvxeroa rep̃hendero me ĩuenitur

mago fratrismei apud me vene
rabitł · Oñ ãt meã laudauero · tũc
fratris mei imaginẽ prauã aſpi
ti o Tunc ꝙ de alio non detrado.

R ſemper meipfum reprehendero

Capitulum- cxxxv.

. xit abbas Ppe

ritius Melius ẽ comedẽ car
nes a vinũ bibere. ꝙ; oomedere in
vitupatione carnes fratrũ. Sicut
em̃ ſuſurrãs ſerpens ᷣuã de para

diſo excuſſit:ita q̃ fratri ſuo detra

Hit non ſom fuã ſeda audientis
anmimam pdit. ca. cxxxvi.

olebat direre ab⸗
as Johes Oaruã ſarcinã
inſimus vnoſmetipſos repre
Edere: a grauẽ poꝛtare elegimus
vvvt nos iuſtificemusa alios cõ
Lemnemus. cacxxxvij;

acte memoꝛieThe
ophilus Alexãbrinus eps
Eenit aliqñ in monte nitrie a vit
ad eũ abbas mõtis illius:a diy
it ad eũ Ẽus.Quidð ãphus inue

mſti invia iſta pꝛæt rãdit ei ſe

ney Culpare a reß lẽdere meipm
ſine eſſatione Et dicit ei ẽs ſeõ
eſt aliavia requirenda miſi hec.

ontigit kratri cui

eeteris iĩcrep aret᷑ ad btm̃ ꝓfedꝰẽ
Anthomũ Et inſe cuti ſunt eũ frẽ⸗
WVolẽteſq; eũ retrahere:ceper̃t cul
pas exprobrare ei. Ule vo culpaz
ſe feciſſe denegabat. Inuẽtus elt

aꝶ”t ibi abbas Oafunciꝰcui ogno
mẽ erat Cefalus:qᷓ talẽ retulit au
bitã fratn in cõgregacõne paba
lam. Vidi inq̃t in ripa flumĩs ho

minẽ vſq; ad genua dimerſũ · Ve
niẽtes ãt qui bam vt eũ poꝛrecta
manu extraberent: vſq; ad colluz
bimerſerut . Tuc btũs Anthoni⸗
de beato Oafuncio dixit · Lecæ hõ
qui pᷣt animas ex veritate ſaluaᷣ
Quo frẽs ſllius ſermone cõpun
di:agentes pm̃am eũ qin diſcſſe

rat ab cenobium reuocauerunt.

xit quidã ſenex·

Sivideris aliquẽ peccantẽ:

ne mittas culpã in eũ ſed im riliʒ

