meſſet. Qui ſtaſ receſſit ab eo Af᷑

ule cognouit quia iuſta ſunt in
dicia dei. Ca. xciiñ·

— ñs vnicã filiã puulam. Jp
uit eã cuidam parẽti ſuo a abijt
ad monaſteriũ qð longe erat de

ciuitate miliaria trigintaduo. Et

ingreſſus pfictebat omne opus
quoderat monaſterij:ita vt Ab
bas eius aplius euz qꝙᷓ; ceteros q̃ᷓ
m monaſterio erãt diligeret. eo
ꝙ lidelis eſſet et obediens. Con
tigit auteʒ poſt aliquod tempus
vt recoꝛdaretur caritatis filie fue
et cepit contriſtari atq; affigi in

rat quida lclaris

ſẽ vro cõuerti cupiens cõmenca

kra ſe. et cum p multos dies hoe
facẽt vidit eũ abbas eius tribu
lantem a bicit ei. Zuib habes fra
ter ꝙ ſic triſtis ambulasdic m̃
et deus qui conſolatur oẽs dat ti
bi auxilium · Tunc ile procidens
cum lacrimis ab pedes eius dixit

NHabeovnũ filium in ciuitate quẽ

reliquĩ puulum: a recoꝛdatꝰ affli
goꝛ ꝓp .Et nohuit inbirare

eig pu ella eſſet. Abbas vero eiꝰ

ignoꝛans cauſam a nolens eum
amittere qn neceſſ ariꝰ erat mona
ſterio · dicit ei · Si biligis euʒ . va
de a abbuc eum Hhuc a ſit tecum.
gt abiens adðduxit euma diceba
tur Marina.Et mutauit ei nomen
æa weauit eam Marinum. Et dedit
tam ad diſcenbas litteras intra
monaſteriũa erat cum ea nulꝰ
q; agnouit te fratribus eo ꝙ pu
ella eſſet · Hworabãt eã oẽs Mari
nũ. Et dũ eſſ et annoꝝ quatuoꝛde
tim eepit eam docere pꝛ ſuus via
om̃a dicebat ei· Wide filiavt nuil
lis cognoſcat miſłerium tuũ vſ
q; in finem tuũa ſolicita ſis ab in

ſidñs biaboli ne ſeducaris ab eo

ttiiſtud ſanctũ monaſteriũvidea

tur p nos ſolu a in cõſpectu chri
ſRia ſandoꝝ angeloꝝ eius cũ im
pijs eternam damnacõem accipi
amꝰ.Et alia multa doceb at eam
p fingulos dies de regno dei dũ
autem facta eſſet annoꝝ deeemæa
ſeptem: defunctus ẽ pater.Remã
ſit vero hec ſola in cella patris ſuĩ
a erat obebiens omnibus in mo
n aſterio:itavt ab abbate ſuo a
ab omnibꝰdili geretur Dabebat
autem monaſteriu; par bouma

eattum.quiavicinũ habebat mf’a

revbi erat emporiũ: a ibant mõ
chi et afferebant que neceſſaria

erant monaſterio. Vna vero bie:
bicit abbas ems Fratet Marine

quare a tu nõ vadis cũ fratribus
tuisa abiunuas ecs Que reſpõbit

Juſſiſti p ateræ grat autem m ipõ

emporio pandotiũ. Cepit igitux
frater Marinus frequẽter pgere
cum carro.&t ſi fieb at tarbus ad
reuertendũ: manebat in ipſo pã
dotio cum ceteris monachſga. Cõ
tigit autem ꝑ mſibias im mici. vt
pandox ille haberet fili ã virgmẽ
Ad quã ingreſſus miles aliq̃s cõ
aubuit cum ea a cpit puella ðe
nilo milite Ee dum cognitũ fuiſſet
a patentibus eius:œæpeãt afffige
re puellam dicẽtes. die nobis: de
quo con œpiſti? Reſpõ dit eis. de
ulo monac bo q̊ didtur Marinue
quũ hic frequẽ ter cum carro man

ſit. Ipſe me oppreſſit: a ↄcepi. Sta

tim autem perrexerunt patentes
eius ad monaſteriũ: a dicunt ab
baſi Scœ domie abba:quid fecit

moſachus tuus Marinus quõỹ
Scepit᷑ ſilã noſtraʒ Dicit eis eb

bas Simte: vibeamꝰſi maniſeſta

ſfunt ꝗᷓ bicitis et veniente eo: dicit

ei abbas eius· Frater Marinettu
loc ſœlus operatus es in filia eo

rumeStans auvez diutius cogita

uit intra ſe: a ingemiſcens dixit.
Deceaui pa:pm̃am ago huic pꝑec
cat:oꝛa ꝓ me. Ad iracundiã ãt cõ
motus abb. inſſit eã otun bi a af
fligi. et ait. In writate dico· qe tu

ꝗ̃ bot malũ opatus es ñ manebis

mn hoc mõſterio. et iactauit eã ſo

ras. Ipſa vᷣo nũꝙᷓ cõ ſeſſa ẽ miſte
rium fuu 3: ſeð abiens incta uit ſe
ante fore? moſterij a ia e bat ſuꝑ
terrãa penitẽtia affligẽs ſe tanꝗ
ipſa peceaſſet a ab ing rediẽti bꝰ
fribꝰpoſtulabat.vt vel vna bĩuc
œlla panis ei daretur Doc faciẽ?
p tres anos nõ recœſſit de moſte
rio · Oãdocis vero filia pepit filiũ
maſcutia ablactauit et adduxit
eũ mẽ puellea dũ iaceut ibi ante
mõ ſteriũ biẽ ei.ecce frat᷑ Marine
quõ noſti nutri finiũ miũ.et reliq̃t
eũ ibi: a abijt. Scã vᷣgo fuſcip iẽs
tanꝙ; ꝓriũ filiũ.de ipſa bucce lla .
panis quam exigebat ab introe
untibus monaſterinz nutriebat

filium alienum. Factum eſt Hoc

per alios duos annos. Ooſtmo

dum autem videntes fratres mi
ſericoꝛdia ↄpuncki ingreſſi að ab
batem rogare œperuntvt eũ reci
peret in monaſteriũ dbicentes Ab

ba in dulge: a ſuſcipꝑe fratrem Ma
rinum eceœ quinq; anni ſunt ꝙ
penitentia ante ianua; monaſte

xij iacet a non receſſit hint.Suſea

xꝑe eum in çenitentiam: ſiut domi

nus noſter Jeſus Chriſtus pre

eepit · Wix autem impoſitum eſt
ei: a inſſit eum ingredia wcauit
eum ad ſea ait. Dater tuus fuit

vir ſanckus qð tu noſti a paruit

lum intro buxit te ĩ hoc monaſte
rium.Nunc aute ingreſſus es cuʒ
filio tuo quẽ de adulterio habes
vnde opoꝛtet te pemteri. Graue eĩ
reccatum feciſti· et hoe tibi iubes
vt omnes immũditias monaſte
rij tu ſolus quotidie fa cias et a

quã ad neceſſaria purgãda pꝶ

s acaldianũ ommbus p ſinga
los dies tu pficias omnibuſq; ſer

uias: in hoc em̃ habebis meã gra
tiam. Scã vero libẽti animo ſuſcipi

ens. oẽ opus qðdei iuſſ um fuerat᷑

pſiciebat· Contigit ãt eam intra

paucos dies doꝛmire in dño. Eun

tes vero frẽs nũciauerunt Abba
ti dicẽtes · Fi Marinus defũckus
elt. dicit eis Abbas · Videte frẽ
quale pẽtm̃ fuit:vt nee meruerit
ꝓenitentiam. Sed tñ ite lauate eũ
a ſepelite longe a monaſt erio ˖ Et
eyxeuntes dum lauãt eum cogʒno
ueñt quia feia eſſet · St exerunt
omnes mittere woces et tundẽtes
ſe damabant · quia talis cõuer
ſatio a patientia ſancta mmuenta
7 m ea cuius miſteria nullus ag

nouita ſic ab eis afflicka ?. Et ve/
mẽtes cũ lacrimis bicunt abbati

Abba· veni a vide fratrem Mari

nũ. dicit eis · Quid eſt hoeæ Frẽs

dicunt iterum. Veni a vide mira
bilia dei: a vide quid de te agas·

le territus preyita venit ad cooꝛ

pus. Et leuans pallium vnde co
operta erat vidit quia mulier eẽt ·
et mox cecidita caput ſuum per
cutiebat in terram. a wociferaba
tur bicens. Coniuro te per Jeſum
Chriltum dominũ ne me condem
nes ante conſpectum dei eo ꝙ; af
flixerim te: quia ignoꝛãs feci Tu
domina non dixiſti miſterium tu
umꝛet ego non cognoui in verita
te ſanctam conuerſationem tuã
Et iuſſit ſandum coꝛpus ſuuz in
monaſterium intra oꝛatoriux re
poni: Sa dem vero die puella ila
arrepta a demonio venit ad mo

——

naſteriũ: a ſite batur crimẽ qd
admiſerat.a te quo ↄcepiſſet · Et
in ſeptima die repauſationis eiꝰ
in dño:ibi mtra ato riũ ſibeàta
a demomo.Audiẽtes ãt q̃ erãt
in ipſo emptorioavicina moſte
ria mirabilia ꝗᷓ facta fuerat: acci
pientes cruces a cereos cũ hỹm
a cãticis a pſalnis benedicẽtes
deum venerunt m eodez monaſte
tio: a oꝛatvrium ingreſſi vbi cor
pus eius requieſeb at benedixe
rũt deũ · Vbivſq; niodo Chriſtus
oꝛationibus ſancte virginis mul
ta facit mirabilia ab laudẽ a glo
riam noĩs ſui qui cuʒ patre a ſpi
xituſãctoviuit et regnat ꝑ oĩa ſe
cula ſeculoꝝ Amen · „Q.. cv.
uit vir quida pa

funtius nomine: bonoꝛabił

om̃ibus a cuſtodiẽs mãdata dei
MDic accepit oniungem bignaã ge
nere ſuo: a ia erat honeſtis mo

ribus plena: ſeð ſterilis nõ parie
bat⸗ Vir autem eius mimis flu
Ruans eo ꝙ non haberet cui om
nes facultates ſuas dimittetet vt

—

poſt obitum ſuum bene a congru

enter ſuam ſubſtantiam guberna
vet: mbi gẽtibus non œſſabat mi
miſtrare die ae nocke ecclelijs ad
Herens jeiunijs a oatiοπ ρ
Gans. a petens a deo ſibi dari fi

lã. Similiter a vxoꝛ eius doloribo

affeciebatur · maxime videns vin
ſuũ fluctuantem mmiũ multam
aetiam ipſa pecumam erogans
paupibus a oꝛatiomibus poſcẽs
adimpleri deſiderium ſuum Mari
tus quoq; eius circuiẽ? querebat

lnuemite aliquẽ hominem dignũ

deo qui poſſet precibꝰſuis effectũ

deſñderij huius pficere a ita abu
lauit m monaſtexio· q; eiuſdem
monaſterij p magnus apud de

um dicebatur. Jllicq; ingreſſus
a multa pecuniã offerens mlta

etiã fidbuciã ab abbatea ab vniũ
ſis fra tribꝰconſecutus ẽ. Oꝰ mul
tũ vro tempus:imdicauit abbati

cauſam deſiderij ſui · Qui cõpatiẽs

uUli po ſtulauit a deo bari nili frut
tum ventrist a amboꝝ oꝛões exau
diens dns dedit ilis vnam filiã
Videns ãt Oafũtius ab batis cᷓ

uerſationẽ nũꝙᷓ a mõſterio rece
de bat. Vnde ↄiugẽ ſuã initio duy

itvt bñdiceret᷑ ab abbate a a fra
tribus. Tollẽs ãt infantulã a la
Rea facta iã annoꝝ ſeptẽ bapti
ſauerit eã impꝑoſito nomĩe eufro

ſina. Saudebãt ãt ſuꝑ eã paren
tes eius:qꝛ erat accepta && a pul
cra ſacie· Facta ãt annoꝝ duode

eim· matert᷑ ilius migrauit de hoc
ſeauo Remãſit ãt pater eius exu
hiens eam li tteris a dictionibus
ceteraq; ſapiẽtia huius mundi.
Ouella vero tantam accpit biſci
plnamvt miraretur pĩ eius pru
dentiam Opinio aũt eius pagra
uit totã ciuitatẽ· Multis autez ex
optantibus ab accipiẽbam eam
fulijs ſuis a multis decertantibus
cũ patre eius puemie ad finẽ nõᷣ
po terant · h ipſe tm̃ dicebat. dm̃

wolũtas fiat · Vnus ãt exupans

oẽs m honoꝛea diutñis accerſiuit
patrem illiꝰ.poſtulabatq; ab eo
hari filã ſuã filio ſuo ĩ matrimo

niũ⸗ t nœdente vo fiũt ofuete deſ

ſpo nſaliũ axre. Ooſt multu: vero
tꝑis accipiẽs Oafuntius filiam
ſuam ðdᷣum eſſet annorum . xviij.
abĩijt in monaſteriũ cum ca in qͥ
conſueuerat᷑ am bulare. Aultam
q; pecumam iten largitus eſt ad
neœſſaria fratt.dixitq; abbati
Fructuʒ oꝛationũ tuaꝝ duxi tibi:

vt oꝛes pro ea:quia iĩaʒ ad nupti

as eam tradere wolo ; Juſſitq; ab̊
introbduci m Nenodochii mona
ſterij locutuſq; eſt cum ea:a bñ
bicens exhoꝛtatus eſt eaʒ in caſti
tate a patientia dei timoꝛis. Faciẽ

tes auttʒ ibi tres dies aurẽ quo

ti die po nebat ab pſalmos:a vi
dẽs ſinguloꝝ cõuerſationẽ a ſpũ
ale ꝓpoſitum mirabatur eoruz vi
tam dicẽs . Beati ſũt viri iſti q̃ m
iſto ſeculo ſił es fũt angelis a ꝓp
ter hoevitam eternã conſeqntur.
et epit eoꝛ eiu ſollicitum eſſe m

zelo timoꝛis dvmim Ooſt tres au

tem dies: dixit Oafuntius ad ab
batem·. Veni pateł vt te ſalutt
ancilla tua:a oꝛa pro ea quia am
bulare vwolumus in ciuitatem· Cũ

autez veniſſet Abbas proie eit ſe

ad ꝑ des eius:dicens · Obſe cro te
oꝛa pro me vt lucretur deꝰ animã
meã.Extenditq; manuũ ſuam a
benedixit eis dicẽs · Deus qui co
gnoſcis hominem anteꝙᷓ naſcat᷑
tu hHuius ancille tue curam habe
re digneris vt mereatut ppꝛtionz
et conſoꝛtium in regno celaorum
Et cõmendantes ſe ſem abierũt
in ciuitatem. Dater vero eüuis ſi
aliquando inuemebati mona
chum adduœbat ab domum ſu
am.peſens vt oꝛaret pro ea Vna

it bie anmuerſario quo oedma
tus ?ẽ bbas mo naſterij de quo

fupra diximus miſit abbas vnũ

ex fratribus ab Pafuntiuz vt ĩui
taret eũ ad ſolẽnitatem abbatis
Qu abiens in domũ eius. requiſi
uit eum. Oueri ãt dixerunt ˖ Oro
cſſit. Audiens aufe Sufroſina a
abuocans ilum fratrem cepit in
terrogare eũ die mihi pro carita
te dne frater:quãti fratres eſtis
m monaſterio.At ille bixit. Tre
centiquinquagintabuo. dixit ei
puella. Qui voluerit ulluc vire ad

cõuerſionem ſuſcipit niũ abbas
vſter? RKeſpondit ei · Sctiam cum

gaudio magno ſuſcipit n maxi
me ꝓpter wocem dm̃ que dicit Qui
vemt ad me:non eijciam foras
dicit ei Suf roſina. Omnes in vrã
ecccleſia pſallitis equaliter a ieiu
natisæ dicit ei monachꝰ ile · Cõi
ter quidem ꝓſallimusieiunat ve
ro vnuſquiſq; quonmiodo vult aut
quantum valetvt non fiat contu
maxwliüntatis conuerſatio · ſed
proprio axbitrio a ſpontaneo vo
Eitate. Oẽm ſcrutans monachoꝝ
religionem ait · VWolebam abire

a puenire ad huius inenarrabi

lem vitã · Sed timeo eſſe mobedi
ens patri meoqui Provanaa ca
duca huiꝰ ſeculi fubſtãtia cupit

„ ¹*

me tradẽ viro .· dicit ei monachꝰ
Soroꝛ nõ ꝑmittas vt polluat hõ

roꝛpus tuuz:a talem pulcritudi

nem pati opprobriũ:ſed deſponſa
te chriſto qui tibi poteſt ꝓ omni
bus iſtis tranſitoꝛijs dare regnũ

cœloruma cuim angelis coſoꝛtiũ

Occulte ãt exiens vade in mona

ſteriũ mutato habitu ſeculari in

butaq; vſte mõchalivt poſſis e

uaderer Que cuz audiſſet placuit

eia dixit ad eum.t quis eſt qui

me habet tonderee ſole bat emm

a laica que nõ habet fidem · dicit
eiĩ monachus ille. Eece pater tuꝰ
venit mecum adb monaſterium · a
faci et ibi tres dies aut quatuoꝛ.
Tu ãt addue vnũ de monachſs
a quo vales occurret tibi cũ gau
bio magno. Deca his ſimiia i
lo dicẽte ad ẽufroſinam veĩt Da
funtius avidit monachum mier
rogauitq; eũ dicẽs · Quid a d nos
faſtidiumveniſti domine? dixit
ad eũ. Anniuerſarñj dies ẽ abba
tis monaſterij:miſitq; patvt v
nias a accipias benedidionem.

Gauiſus au Oafuntius ingreſ
ſus eſt cũ eo in nauiculã:abiecit
q in monaſteriũ. Cũ aute eſſent

ibi? weauit eufroſina vnũ fideliſ
ſimũ ſeruũ a dixit ei · Vade imm mo

naſteriũ Theodoſij: ingreſſus q;

eccãm monachũ quẽ ibi muene
tis adduc fecũ huc. Miſe ricoꝛdi

a aurẽ domini ecce quidã mona
chus vniebat de monaſterio. x

dens que ſecum attulerat. Et vi
dens puer:rogauit euz wnite að

eufroſinã Qui cum ve niſſet: vidẽ
eum puella ſurgens ſalutauit eũ
dixit. Oraꝙ me pater &t oꝛanꝰ?

benedixit eĩa ſe dit · dixit autez ei

eufroſina domine mi ego habeo

patrem xpianũ poſſ eſſoꝛem ſub

ſtantie multe nimis. HPabuitq; vx
oꝛem qᷓ me genuit᷑ Ipſa vero trãſi

uit iam de Hacvita: Vult autem
pater meus cum omnibꝰ ſuis tra

e — — — — —-.————— ⸗

XA —

— —

derk me huie ſerulo i mniquo:a ego
nolo mnqui nari in eo Sʒ timeo pa

tri meo mobediẽs eẽ · a quib faci
am neſcio. Totam em̃ noctez abſ

q; ſomno ptranſiui: poſtulãs de

umvt oñderet miſere anime mee

miſericoꝛdiã ſuaz· St mane facto
placuit mihi mittere in eccam a
ad ducere vnũ fratremvt ab ipſo

audirem verbũ dei: a quid facerz

debeã · Ooſtulo autem te paterg

merede anime tue: ſcio quia mii/

ſus es · doce me que dei ſunt · Dicit

ei ſe moꝛ ille. dñns dicit. Si quis ñ

abrenüciauerit pꝛia matria fra

tribus a ſororibus a filijs:nõ po

telt meus eſſe biſ cipulis· Ego ti
bi dicre plus his nõ habeo. Tñ
ſi po fes ferre tẽtamenta carnis:re
linque omniaa fuge: Facultates
em̃ patris tui muenient multos
letedes . Sunt topchia Dyraceho
mia. enodochia monaſteria ĩ
quibus ſũt vidue pupilli pegri
mi m firmi captiui qbus ſiwluerit
pꝛ tuus eas tradat Tu ſola ne ꝑ
das ammã tuam.dicit ei puella
Conſſdo in bno a oꝛationibus tu
is: q laborare habeam ꝓ amma
mea auxili ante bno dicit ei ſener
Talia deſde ria a firmitate nõ de
tidant:eſt em̃ tꝑs penitentiã age
re. Dicit ei Sufroſina Te fatigaui

vt imp leas deſideriũ meüa facka

ꝛatione benedieas mihi a abſa
das comam capitis mei. Et exur
gens ſenex facka oꝛõne abſcidit
comã capitis eius a inbuit eam
tumicã ſœmatis a oꝛãs ꝓ ea dixit
Dſis qui lberauit ſancos ſuos:
ipſe te aiſtodiat ab omni malo.

et het dicẽs ſenex diſeœſſit ab eaæ

ambulauit in viã ſuam gaudens
et glorificans deũ. Sufroſina au
tem in ſemetipſa dixit cogitans
Si ambulauero m monaſterium
puellarum pater meꝰ requirens
mueniet me. a vi olent᷑ trabet me

inde ꝓpter ſponſum menm Orom

de pergam ad monaſterium viro
tum. vbi nullus ſuſpietur me eẽ
et hec bièns: proiecit vlſtẽ muli
ebrez induitq; virilem. Et ſero fae
to:accipiens ſecum quingentos

ſolidos kabſoonbit ſe im quodam

loo p totam nockem· Mane aufẽ
facto:venit pater in ciuitatem.

Volen te autem deo: ſtatim im ee

cleſiam abulauit. gufroſina vero
puenit in monaſteriũ nlid vbi

a pater eius erat nominatiſſumꝰ2

a in quod multa dona tulerat:

atq; oꝛões ãtea p fructu fieri fecæ

rat·Nolo te iam eſſe ſolicitũ ꝓ fi
lia tua euf roſina. ego em̃ fuʒ uᷣla
miſera: a tu pzꝛ meus Oa fũtius ·
ecce iã vidiſti me a ſatiſfactuʒz ẽ ti
bi:ſ̊ nemo hot ſciata nõ ꝑmittas
oꝛpꝰmeũ ab aliquo nudaria la
uari ſᷣ ꝑ temetip fũhoe facias. łt
q? ꝙmiſi abbati habere me mul

tas poſſeſſiones· a ſi potuiſſem ſu
ſtmerea pdurare m loc iſto ad
dvucere huc.im

ergo qð ꝓmiſi
aoap me. Dec bicens tradidit

ſpiritũ · dũ aubiſſet Dafuntins ta
lasba et vibiſſet quia ob doꝛmi
uit cõmota ſũt oĩaviſcera eiꝰ:ceci

bitq; in terram a faaus eſt velut

moꝛtuꝰ.Accurrẽs ãt Agap

vidit qe defunck?eſt Smaragdus
2 Dafuntin iacent m kra ſemini

*

́”MUD

RKf

uũ ĩactauit aquã in faciem eius.

et eleuauit eũ dicẽs · uid Habes

bñe mie Aĩt ãt Dafũtius · dimit
te me vt hie moꝛiar · VWidi em̃ mi

rabilia bodie. Surgẽs ãt irruit ĩ
faciẽ eius:a multitubmẽ lacrima
rum fundens damabat. Deu me
filia mea dulciſſima q̃re antea ñ

maniſeſt aſti te mihi:vt egoq; cõ

morerer te cũ ſpontanea wolunta

te Ve mihi quõ latuiſti . Quõ ꝑp
tranſiſti mſibias abuſariona ne

quitias ſpirituales tenebraꝝ vi
te huius:a introiſti in vitam etor
. nam. Dec aubiens Agapitus et
cgnoſcens tam mirabilem rem
ſtuꝑefactus eſt a currens nuncia
uit abbati · Wemẽs ãt abbas ce
cibit ſuꝑ eam:a einlans bicebat
gufroſina ſponſa Chriſti et filia
ſanctoꝝ ne obliuiſcaris cõſetuo
rum tuoꝛuma Huius monaſterij
ſed oꝛa pro nobis ab bnm Jeſum
Chriſtumvt faciat nos viriliter
certando puenire ad poꝛtum ſalu
tis a poꝛtionem habere ſecuzacũ

ſanctis fuis. St iuſſit vt cõgrega

rentur omnes fratresvt honoꝛe
tebito ſancum cꝛpus iius ſe
pulture traderetur dum ãt om̃s
adeſſentavibiſſent tam ſtupẽdũ
miraculk glorificabãt um qui
etiã in femineo ſexua fragili tan

ta miracula opatur. Quibam aũt

frater vnũ habens oculuz oſcula
baturvultũ eius cum lacrimis·
Statimq; vt eam tetigit oculus eĩ
reſtitutus eſt. Ct videntes omnes
fratt aderant qð factũ eſt
benedixert e: ratias agẽte
deo cuius ſunt ommaã bona ſi

4

,Aultũq; ofortalit a ebificaf ſepe

lierut eam in monumento patyꝝ

Pater vero eius que habuit ad

ecdeſiamea abxen ochia a ab mo

naſteria offerens · cõuerſatus eſt
in eodem monaſterio plurimam
pat᷑temſubſt antie ſue ibidẽ offe
rens in eodẽq; pſiachio dornnẽs
iun quo Sufroſina. Vixit ãt mn ſan
Roꝓpoſitd aãnos decẽ a migrauit

ab dñm ſepultuſqʒ eſt inxta filia

dies autem migratioms eoꝝ ad

bñm celebrantur imn oodem mona

ſterio vſq; ad preſentẽ diem:gla
xificantes deum patrem a filium
eius Jeſum Chriſtũ vna cum ſã
Ro ſpiritu in ſempiterna ſecula⸗
Amen.
xplicit liber quintus devitis ſan

CKoꝛum patrum.
0 6AKXτsS

m
ſi
le⸗

mmmmmmmmnnmmm

—

=

Z

ä

– ⏑ . —— — — —e. — —

—

S S8

poſſeſſionts a da &te raq; ſẽculi
negocia dereliãrit · miſi etiã ꝓprijs
vieijs renũciauerit:et in utles ae
vanas abiecerit woluntates· Dec
em̃ ſunt de quibꝰ apłs dicit · deſ
deria vana a nocua qᷓ̃ mergũt ho
mies i interitũ. Doc elt Swre re

nũtiare diaboloa oꝑibꝰeiꝰ diabo

lus em̃ ꝑ alicuiꝰ vicinj occaſionẽa

prauexlũtatiꝰ aditũ irrepit icoꝛ

noſttũ·qꝛ vitia ex ꝑte ipſiꝰſũt ſiẽ
vtutes ex deo ſunt · Si 81 ſuntvitia
in coꝛde nrõ wnerit pᷣneeps eo
i diabolus ꝗqi ꝓprio autoti dant
locũ a introducut eũ velut ad poſ
leſſionẽ ſuã t inde ẽ q; nunẽꝙ; hu
iu ſmodi coꝛda pacẽ̃ hĩe pñt:nũ

ãetẽ:ſ ſp ↄturbant᷑:ſẽꝑ terren
tux.a nũc vana leiicia nũc imutiti

triſticia dẽmunt᷑ · Vñt eĩ intẽ ſe

ha bitatoꝛẽ ꝑeſſimũ: aui introeun

di ad ſe:locũ ꝑ paſſiões ſuas a vi
tia fecerut CcMttra vero mẽs ãvere
rvenũciauit mũdo:hoc ẽ qᷓ̃ abſcidit

a ãputauit a ſe õnevitiũ a nulluʒ

ad ſe intro eundi diabolo aditũ de

rlinãt qᷓ iracũdiã ohibet furorẽ
vepmit · mẽdatiũ fugit. execrat᷑ m
uidiaã: a nõſolũ nõ 6 detrahere hne
male qtẽ ſetire aut ſuſ picari ſe de
ꝓximo ſuo patitur: qᷓ fratri⸗ gau
dia fua diata triſticiã eius fuã de
putat · que &ͤ heca hon ſimilia ob
ſeruat mẽs:ſpũi ſcõ ĩ ſe aꝑit locã

gu cuʒ ingreſſ 'fuerita bimina
uerit eũ · ſemp ibi iã gaudia ſep

letcia· ſemp caritas: patiẽtia. 3
S bonitas : a oẽs q̊ͥ ſunt
ctꝰſpũs oꝛit᷑.Et hoe ẽ qð diee
bat bñs in euã gelio.Nõ pᷣt arboꝛ
bna frudtus malos facẽ· neq; ar·

loꝛ mala fructo bonos facẽ. Sf A

aibꝰem̃ arbor cognoſcit᷑. Sũt a⸗

nõnulliqvident ſeculo renũciaſſe⸗
a curã nõ adhibẽt ad mũdiciã coꝛ
bis:neq; vitiaa paſſiones reſecãt

ex⸗ aa fua.moꝛeſ. q cõponũt: ß bot
tĩ ſtudẽt: vt videãt aliqs s ſãcto ꝝ
pĩma audiãt ab eis aliqᷓ vrba:

qᷓ narrãtes alijs glorient᷑ ſe ab n

lis didiciſſe Et ſicubi forte aucdliẽ

do vl legendo panꝝ aliqd ſce acqᷣ
ſierint ↄtinuo doctoꝛ es fieri wolt
et docere nõ ea ã geſſerint. bea qᷓ
audierintaviderinta deſpiciẽtes

ceteros affectãt ißi ſacer otiii at

q; ſmergẽ ſe conant᷑ ad dem:ne
ſeẽtes q; minoꝛis ↄdẽnacõis ẽ · ſi
cu ipſi virtutibꝰ olleãt alios tn
docẽ nõ audeãt:ᷓ; ꝙ ipſivieijs a
paſſionibꝰ pᷣmanta alios de vir
titibꝰdoceãt. Sic & filioli neq; fu
giendũ õnimobe dicimꝰcleꝝ ne
q; rurſum omimode expetẽduz: hH
dãda opa ẽ vtvitia qᷣtẽ deꝑellan
avirtutes aĩe aquirant · dei aũt
iunditcio reh nquendũ ẽ quẽ velit ſi
bĩ aſſumẽ ad miĩſteriũ vel acl ſa?
dotiũ · Nõ em̃ q̊ ſeip̃m ingeſſerit h
quẽ dñs aſſum leri nle ꝓbatus
5ͤMonachi ãt lid opus ẽ preci
puũvt oꝛõem puraʒ offerat dño
itn hñs in ↄſa rep Fſibile ſiẽ

bñs diẽ in euã gelio. Cũ ſteteriti?

ↄd oꝛõeʒ reimttite frĩbꝰ vꝛis ſi qd
Etis ↄtra eo ex coꝛbibo vꝛis . Niſi
eĩ remiſeritiꝰ fribꝰ:nec wbᷣ remie
tet pater wſterac. Siergo mũdi
vt ſuß̃ diximus aſtiterimꝰan deũ
a libeti ab oĩbus his vicijs a paſ

ſionibꝰ que ſu mẽaauimꝰ. po

terimꝰ inqntũ poſſibile ẽ etiã s

V

0

Balancde Q .◻ S T

Focus

N

F G HI J K

E

15

Is

—
—

VeierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1 999 VXVMaster Gmbhi WwwW.yXVmaster. Com

—