mea.Et vſq; nũc ꝑ ſingulos die⸗

toꝛtuo pꝑ ipſãa delinquo · Itẽ dix

it ee pegrinatio noſtra ẽ vttene
at homo os ſuũ⸗ Carrxx vij.
enit aliqũ abbas

Yſaie in loco ſepythia ĩuenit eum
comedẽtẽ· Miſerat eĩ in catino ſal
a aquã Vidẽs ãt q abſcõdit ulð
Poplectas de palmis diẽ illi · die
m q̊s mãducas Ille rit Ignoſe
m abba· Ruia palmas incidebazʒ
a aſcẽdi in cauma ꝓpterea intinxi
moðicã bucœllaʒ m ſalea miſi m
oꝛe meo a exatuerũt fauæs mee.
gc q; nõ deſcẽdebat buecella quã
min oꝛe meo miſerã ꝓpterea ↄpulſꝰ
fũ ſuꝑpfunbẽ mobicũ aq̃ in ſal vt
vel lic glutire poſſim · S3z ignoſce
m.Et dibat abbas Achules.
WVenite a videte Iaiã viſſellũ co
medẽtẽ in ſeythi. Si ius mãduca

4 —1 7 xvii.
it abbas indo
rus qᷓbragĩta ãns eſſe exq̊
ſentiret quidẽ motũ peccati in mẽ
teſua nũꝙᷓ; tñ ↄſentiret᷑ neq; cõ cu

piſcntie neq; iracũbie· Ca.xxxix

bbas iohes dixit

q; aſcẽdens aliqn ꝑ viam qꝗᷓ

dutit ad ſcythi cũ plectis de pal

mis vidi camelariũ loqntẽ a coom
mouẽtẽ me ad furoꝛẽ a ego dimi

as portab a fugi. Ca. xl.

Vitebãt de abbate

Daſtoꝛe q; dũ wtus fuiſſet
að mãbũcãdũ vtra volũtatẽ ſuaz
jbat lacrimãdo ne ĩobediẽs ae L

fꝛibꝰſuis a otriſtaret cos. c.

mii ealieæ vmũ · Qui abijciẽs dixit
Tolle a me moꝛtẽ iſtã Að vidẽtes
alij q̃ cũ ipſo edebãt nec ipſi bibe

rut. Aliavi ce allatũ eſt ei vaſculi
vim de pmieñs vt daret fratribꝰ
ad fingulos calices. Et introeũte
quo dã frẽavidẽte q; vmũ accipe⸗

rent fugit mn criptam. Que cripta

moxe cecibit.t cũ andiſſent ſonũ
currẽtes muenerũt frẽm ſemiani

mẽ ẽ iacentẽ. Et cepett obiurgare
eũ dicẽtes · Dñ tibi ↄnigit q; vanã
gloriã habuiſti Abbas aũt reſo
uẽs eũ dĩxit.dimittite filiũ meuzʒ
lonũ opus fecit · Et viuit dns q̃a
nõ reebiſicabit᷑ cripta hee tẽpori

bus meis vt ↄgnoſcat mũbdus q/

ꝓPpter calicez vim cecldit cripta im
Seythi · CLa: xlij

uterrogant qda fr

abbatẽ Iſidoꝝ ſenioꝛẽ in Seythi
dicẽs. Quare ſie ſoꝛtit᷑ demones te
timẽt. dicit ei ſenex. Exquo facꝰ
ſũ monachꝰ ſtudeo ne pmittam

ira cũdiã vſq; ad fauees meas aſ

cdere a ideo timẽt me demones.
Capitula qnte partis mcipiunt.

ualiter quida kr

a ſoꝛnicacõe fẽtatus ꝑ qᷓndã
ſene ſit in deſperationẽ abbugyes

acta ? aliqn kelti

uitas im Seythia dederut ſe

p Eatũ Apollonẽ cõſolatus a

ſalubriter pro hoc ille ſene cor
eptus ſit. c:p̃.

bbatiſſa Sara ꝙᷓ; ſoꝛtit otta
ſpiũ foꝛmearõis puguerit . ca · ij.
¶ Item de eadẽ ꝙ; glorioſe vicerit

itulũ . ij ·
Pöme moleſtias cogitationũ non

habeat qui cõtra Fccata nõ pu

nat. ca· iij ·
oꝛtua cogitationũ phãtaſma

a nõ eſſe timẽda ſi Sſenſuza opꝑe

ra fugiamꝰea · v·

eius malũ eſſe foꝛnicacõnem

Droaie a.

epuero ignaro mulieruz cui

deceptoꝛij ſpus fruſtra oñdebant
mulieres in viſu. ca. vij ·
A de alio qᷓ iuſſu patꝝ ad bhere

mũ pgẽs fetidã imaginẽ e vidit a

ſic tationes euicitca.viñ.

uõ quidã monachus caſum

alkerius node didicerita ad eum

niẽs iã deſperantẽ ſua ãmoniti

one ſaluauerit . ca · ix.
diacono lapſo cuius penitẽ
tiam deꝰ acœptam ſibi fore mira
culo dedarauit ca x.

¶ tẽ de duobꝰlapſis qᷓyvnus in

ſpe alter in timoꝛe pfecte Penituit
q ideo eſt amboꝝ equalis pemtẽ
cia apud deũ iudicata. ca · xi·
Oe qdã ſene ꝑ incautã ſecurita
tez in pchm̃ lapſo q̃ publice pem
tens ceteros cautos eẽ ãmonuit·
Altem de duo bus fratribꝰ quoꝛꝝ
vni peccãti deusqꝙ alterius indut
ſit caxitate · xiñj ·

ẽplo Joſep ha Job ttacõm
bꝰvſq; ĩ ĩ finẽ eẽ Reſiſ edů · ca · xiii ·

. — – —,,d,ꝝ —— r—— — – – —

— D 1—— — — —

—

ualiter quũsã ſolitarius ſen

tatus a muliere digitos ſibi mcẽ

derit ipſaq; a moꝛtuis ſuſcitata de
inceps caſtevixerit · ca · xv·

O e quodã fratre q̃ deſiberio cõ

iugij deũ ſe negare conſenſit a p
ſtea penitens indicõ colule vmã
ꝓmeruit .ca. xvi

Ve filio ſacerdotis idoloꝝ qui p
mſultantes demones biſcẽs cafũ
mõchi fadus ẽ mõchꝰ. ca xvij·
effratrevndecies ſe accuſante

quõ tandẽ ſems hHumilitate quie
uit eius temptatio · ca · xviiij
Juod nõ cũ duritia ſ̊ cũ bemgni
tate auerſos a nobis debeamꝰ re
uocare · ca · xix.

Ve monacho in ſoꝛnicacoez lap

ſo qui ꝑ annũ uigiter pꝑenitẽs no
cte ſacra bm̃ce reſurrectioms ĩ di
tio lucerne ſua p̃ce accẽſe veniã ꝓp
meruit ca.xr.
Jualiter ſenex qnbã tracaue

t Alijs detrahentẽ ca. xxi.

nsd aubẽ ſoꝛtiter din dĩmicã

h deus oẽm carnalẽ ↄcupiſcẽtiam
abſtulerit. ca· xxij.
õtra ꝑetulantiã carnis maxĩe
valere tria:ieiuniũ ſilentiũ a ſoli
tudmem ca⸗xxiii,j.
uõ ꝑ frat ꝝ oꝛõem a quodam

fie ſtimulꝰcarnis q̃euit . ca.xxiiij ·
AS , recoꝛdationẽ am aẽ moꝛtis
vĩcẽda ſit ſoꝛdiba cogitacõ.c.xxv

Malas cogitacões nõ poſſe pe

iituseradic ari:poſſe autẽ eis reſi
ſtica.xxii.
Ginde poſt conuet᷑ſionẽ vxoꝛis

ãilpiſcẽtia ſtimulatusa laboriꝰ
Etigatiõe debilitatus · quo ↄſilio
tã coꝛpis ꝙᷓ aĩe ſamtate receperit

Q¶ Incipit quinta palg ptra ſo!

ncachem. Ca:ß5

Rater quidaã
erat oĩno in cõuerſati
one ſolicitꝰ. Et cũ val
de a foꝛnicacoõis demo
ni turbaret wenit ad qᷓndã ſenẽ a
retulit ei cogitacões ſuas. Jlle ãat
audiens quia expers erat mdig
natus ẽa mirabilẽ dicebat eſſen
lum fratrez a indignũ monachi
Habitu:quippe qui eiuſmodi o
gitacõnes reepit ˖ Dec audiẽs fʒ
deſperansſeipfũ reliquit ꝓpriã cel
lama ad ſeculum redibat. Scðm
autẽ diſpenſationẽ dei occurrit ei
abbas Apollo: avidẽs eum ptur
batũ a nimiũ triſtem introgauit
eũ dicens · Fili que eſt eauſa tãte
triſticie Ille autem ex multa con
fuſione animi ſui nõ rñdit ei quie
ꝙᷓ Doſtea vero cũ multũ rogaret᷑
a ſene: qᷓ cirea ſe agerentur cõ feſ
ſus eſt dicẽs · qe cogitacões foꝛni
catioms inquietant me · 8 cõ feſ
ſus ſum nlia ſeð mverb ũ eiud nõ
mihi eſt ſpꝑes ſatutis. deſperans
g& meipſũ að ſeculũ redeo Dec ãt
pater Apollo audiens: velut ſa

piens medicus multũ rogabar

et monebat eũ dicẽs. Noli mira
ri fili. neq; deſperes teipfũ · go em̃

m hac etate atq; ↄuerſacõnevai

de ab hmõi ogitatiombus inqe
toꝛ. Ne ergo deficias Huiuſmo
di occaſione que non tm̃ huma
na ſolicitudme ꝙᷓ tũ dei miſeratio

ne curatur. Tantũ hobie dona m̃ᷣ

qð petoa reuertere ab cellã tuam
Fecit aut frater ſic· Abbas ãt

Apollo diſcedens ab eo prexit ac

cellã ſems nliꝰ q̃ ei deſperationem

fecerata ſtans ſoris dep̃eatus eſt

bñm cũ lacrimis biœns Dñe qui

tentationes viriliter mfers cõuer
te belluũ qð patit᷑ frater nle ĩ hũc
ſenẽvt ꝑ experimẽtũ m ſenectute

ſua diſcat qð tempore longo non
didicit.quatinꝰcpatiatur his q̃ᷓ

hmõi tẽtationibus pturbantur
Qui cum oꝛõem compleſſet vidit

ethio pem ſtantem iuxta cellam
a ſagittas mittentẽ contra nlilum

ſenẽ. Quibus quaſi pforatus ſta
tim quaſi ebriꝰa vmo huc atq; il

luc ferebatur · et cũ non poſſet to
lerare egreſſus eſt de eella. eadẽ q;

via qua et ille inuenis ab ſeculũ
redibat Abbas autem/ Apollo in
telligens qð fadum eãt᷑ occurrit
eia accdẽs ad eum bixit· Vbiva

bisa que eſt cauſa turbationis q̃ᷓ
obtinet teæ Ille autẽ ſentions q̃a
mtellexit vir ſãckus que ei enene

rant pre verecũbia nihn bicebat

diyit autem abbas Apollo.Reũᷣ

tere ad cellam tuam et de cetero
agnoſce mfirmitatem tuama ha

be apud temetipſum·qꝛ; aut igno

ratus ſis a di abolo vſq; mõ aut
contẽtus ꝓpter quoð nõ meruiſti
ſcðm virtutũ vires habere contra
diabohm luctamenta. Quid autẽ
dico lictamenta qui nec vno die
aggreſſionem ipſius poꝛtare po
tuiſtiæ Ooc autem contigit quia
iuuenẽ itlum a cõmuni aduerſa
rio impugnatũ ſuſcipiens · cum
tebuſſes eum econtra biaboli cer
tamen conſolatvꝛijs monere ver

is etiam in deſerationem pofuj

ſti · non cogitans illud ſapienuiſſi

muz preceptum quo iubemur eri

a non negligas redimere occidẽ

dos. ſed neq; parabolam ſahiato

ris no ſtri dicentis Arunbinem ꝗᷓſ

7

ſinẽter tacendũ ſit ·

ſatam nõ tebere confringi a linũ
fumigans non extingui. Nemo e
nim ferre poſſet inſidias aduerſa
rij neq; bullientiꝰ nature ignẽ ex
tinguere vel retinere. niſ gtia dei
confoꝛtaret mfirmitatem huma

nam que in nobis ſalitari diſpẽ

ſatione humiliatur Jam cõmum
oꝛatione dominuz deprecemurvt
aduerſum te emiſſum flagellum
auertat quoniam ipſe dolorem

facita iterum ſaluti reſtituit per
cutit a manus eius ſanat. Hum

at a exaltat. moꝛtificata viuificat
deducit ad imferos a reducit· Dec
bicens oꝛationem implet: a ſtati

ab nlato ſibi bello ſenex ule libe

ratus eſt· Luem commonuit ab
bas Apollo vt peteret ſibi bari a
deo linguam eruditam vt ſciret
tempus quo opoꝛteat loqui ſer
monea aliud tempus quo mde

Narrauerüt deab
patiſſa Sara quia mãſerit
tredecim annis foꝛtiter a foꝛnica
tionibus impugnataa nũꝙ;ᷓ oꝛa
uit vt recederet ab ea huiuſmodi
pugna ſed ſolũ hoc dicebat · Da
mihi foꝛtitudmẽ deus vt ꝑ huiuſ
modi foꝛnieationũ pugnã nõ pi
ditari ſeb vidoꝛi e palmã adipiſ

ci valeamn· Capituli tettiu

—

D.

xerũt iteru de ea
ĩſeſtioꝛrs e ei fuerint alian
1 minẽtes ſoꝛtit ijde foꝛnicacõis de
mones mittẽtes cogitacõe eius
ſeculi vanitates. IJlla ãatñ ñ relaxãs
animũ a fioꝛe deia aꝓpoſito⸗ abſti
nẽtie aſcẽdit ſem el fup leckũ ſuuz
oꝛare a apparuit ei i coꝛpalit ſpũs
foꝛnicacis a bixit ei. Tu mevici
ſti Sara Illa ãt mdit Ego te non
vici. ſß̊ dñs me; Jeſus xp̃s · ea · iij ·

Etog togitatõte ko uu
cacõis mirogatꝰ abbas 8y

rus Alexãdbrinꝰ ita rdit. Si cogi

tacões nõ habes ſpem nõ habes

am ſi cogitacõnes nõ 5ͤhabes · opa
habes · Doe ãt ẽ. qꝛ q̊ ogitacõne
aduͤſus patm̃ nõ 5 pugnat neq; cõ

tradicit coꝛpaliter: peccat · Qin at

coꝛpaliter peceat: œgitationum
moleſtias nullas Pz. A.v·

nterrogauit quida
ſenex fratrem dicẽs Ne conſuetu
bmẽ habes colloq̊ mulieriEt di
xit fĩ. Nõ Et ule dixit. Vetẽs a no
ui pickoꝛes füt cogita cões mee:et

tes fuge: boc ẽ ↄſenfũa ope patm̃
a exẽde magis oꝛõem tuã· Ca· vi

itebat abbas mo

deterioꝛẽ eſſe qᷓᷣ obloquit ꝙ q̊ for
mecatur. Et Nit. Durus ? ſno dir
it & ei fa. Et quõ vis eẽ hãc remæ
SDixit ſenex.O blocutio qdẽ mala
eſt. olexem tñ mnuenit curã:a ple

cõmemoꝛacões ꝗdã inqjetãtes me
cx ſi itubie mulien. Sen ex ãt bix
it ad eũ Moꝛtuos n timeas vinẽ

tois ꝙ qᷓdã fĩ vemẽs dixerit

rũiq; feniĩtentiã agit q̃ oblocutus
eſt dicens: male Heautsfuͦa traſit:
ſo ꝛm catio ãt naturalit᷑ moꝛs eſt.

Capitulum · vij.

icebat de quodã

ODit qꝛ deſcẽbit i ſ. cythia ha

bebat filiũ adhuc ſugentem lae ·
Qui qm̃ in monaſterio nutrit?ẽ⸗
neſcebat q̊d eſſet mulier. Qui cũ
faaꝰfuiſſet vir. oñtebãt ei demo

nes nocte habitũ mulieꝝ a nũcia
uit pꝛi ſuo a mirabat᷑.Aliqñ ga

cẽ dit cũ ñ patre ſuo m egiptũ et vi
dẽs mulieres dixit prꝛi ſuo Abba

ecc iſti fũt q̊ vmiebãt ad me no

ge in ſeythi. Et ille dixit ei. Iſtos
q̊svides monachi de ſeculo ſunt
fi Alio habituvtunt᷑ iſti a lere
mite alio · t miratus ſenex quõ
m ſeythi onderint ei vẽones ima

gines mulietũ. St ſtatim reuerſt

ſunt in cellã fuã. Ca viij⸗

euit aliqũ qdam

ſeythivt fieret monachꝰ

qui etiã acœpit filiũ ſuũ nuꝑ ab

ladatũ · Qui cũ facta fuiſſet iuueĩs
eperũt impuẽtores dem ones ſo
licitare eũ. Et dixit patri ſuo Va
do ad ſecilã· qm̃ nõ valeo 7222
les ↄcupiſcẽtias ſuſtinẽ Pat᷑ auf
eius ↄſolabat᷑ eum. dixit ergo
le iuems. Jã ſuſtinere nõ vales
pater bimitte me reditre að ſecumũ
Dicit ei pater ſuus. Audi me ſih
adhuc ſemelꝛa tolle tibi quabra
gĩta panes a folia palmarũ die
rum quadraginta a vade in Nre
mũ mterioꝛẽ a eſto ibi quadragi
a dbiebus awlũtas bᷣm̃ fiet. Qui

ohbediens pĩi ſuo furrexita abijt

s

in Eremũ a manſit ibi labo:ãsa

faciens plecas de palmisa panẽ

ſiccũ cometẽs t cũ ibi dies vigin
ti q̃euiſſʒ ecce vibit opꝰ qu oddã
diabolicũ venire ſup ſe a ſtetit oo
rã co velut mulier ethiopiſſa feti
daa tułpis aſpectu ita vt fetoreʒ
ei fufferre nõ poſſeta abũciebat
eã a ſe · Et nlla dibat ei.ego ſum
que in coꝛdibꝰ hoĩm dulcis appa
reoſed proptet᷑ obebientiã tuaʒ
et labo rem quẽ ſuſtines non per

miſit me deus ſeducere te.ſ̊ imno

tui tibi fetvrem meũ · Ille autẽ fur
rexita gratias agẽs deo vnit ad
patrem ſuũ et dixit ei.Jam nolo
ire ad ſeculũ patervibi enim ope
rationem biaboli et fetorem eius
Cognouerat autem pater eiꝰ de
boc ipõ a bicit ei· Si mãſiſſes qua
braginta dies a cuſtodiſſes vſq;
in finem mandatũ meũ maioꝛa
habuſſ es videre. „CLa · ix —.
Enex quida lede
at in longinqꝗᷓ heremo qui
abebat vnã parentẽ. qᷓ deſidera
bat eũ poſt annos multos videre
a exq̃ſiuit m quo loco habitaret

Surrexita vemt in viã beremi il

us a mnueniẽs camelarios adiun
xit ſe cum illisa ingreſſa eſt here
mo cũ eſis Dec autẽ trabebatur a
diabolo Que cã vniſſet ad ianuã
ſenis ſignis cepit mdicare ſe ipſã
diœns. Sgo ſum illa parens tua-
Et manſit apuci eum erat auteʒ

alius monachꝰ?ſe dẽs m inferioei

pte heremi qui implebat ſibi furi
ſculam aquaa hora qua mandu
care whuſſet fubito verſabat ſu

Hſculaa fundebatit aqua Quim

ſpirãte deo dixit in ſemetipſo · In
gredioꝛ in heremũ a dio boc qð
mi hi euenit de aqua ſemoibus.
et furgẽs abijt · et cum ſero fackũ
eſſet doꝛmiuit in templo quodaʒ
idoloꝝ iuxtaviam a vidit nocte
demones bieentes Iſta nodte p̃ci

pitauimus ilũ monachũ in ſor

nicationem Q8 cum audiſſet cõ
triſtatus eſta pueniens ad ſenẽ
muenit eũ triſtema bicit ei · Quid
facio abba quia impleo mihiva
ſculum aquaa in hora mãducan
di effundit. et dixit ei ſenex Tuve
niſti mterrogare me q ſuriſcula
tua verſat a ego quið faciã q hae
nocke æcidi in foꝛnicationẽ? Qui
veſpondit · et ego cognouiet dir
it ei · Vnde ſas Qui dixit. doꝛmi
ebam in templo a audiui demo
nes loquẽtes de te. et dixit ſenex.
eccœvado ad ſeculum· Ille autem
rogabat eum dicens. Non pater
ſed pmane in loc iſto mulierem
vero dimitte hine · Doc em̃ ex oc
curſu immici contigit. Quo audi
to ſenex ſuſtinuit extendens a ag
grauans conuerſationem ſuam
cum lacrimis donec rediret in pri

oꝛem oꝛdmem ſuum.

ater quidã int
rogauit ſenẽ diœns. Si ton
tingat hominem in tentatonem
cadere quid fit propter eos qui
ſcandaliſantur in eo ægt narra
uit ſenex/ bicens., diaconus qui
bam erat nomiatus in monaſte
rio egipti. dum autem quidam

l ööö E

;——— — — —ND

4
o
en
gi
1
i

ſte

curialis zisa ond iundicis pate
returvenit cũ oĩ domo fua ad mo
naſteriũ: a cooꝑante iniquo ĩcur
rit diaconus ille m mulierẽ eius a
fida ẽ oĩbus fratribꝰcõ fuſio J
le autẽ abijt ad quendã ſenẽ a in
dicauit ei rem . Senex vero tẽbat
cellã interioꝛẽ occultã Quam cũvi
biſſet diacon? ule dixit Sepeli me
hie ſicviuũa nõ 6 indices cuiq;. St ĩ
trauit in obſcuritatẽ celle nlius et

egit! nlic pm̃am ex veritate · Conti

git ãtvt poſt aliqᷓntum tpis non
aſcẽderet aqua in flumẽ ſili · Et cũ
oẽs letanias facerent reuelatum
eſt cuibaʒ ſanctoꝝ. qꝛ miſi wnerit
diaconus q̊ abſcõſus eſt apuð in
l talem monachũ nõ aſcẽdet flu
mims aquaQS cũ aubiſſent am
mirati fũta veniẽtes eiecert eum
de lo ro in quo erata oꝛauit a aſcẽ
dit aqua a q̃ alqn ſcãd alizati in
ipſ⸗ o fuerãt edificati fũt a poſtea
in pemtentia eius glorificauerũt
deů. Ca. xi.

uo kres impugna

cferunt vxoꝛes. Ooſtea vero dixe

it ab muicẽ.Quið lucrati ſumꝰ.
q; deſe ruimus angelicũ oꝛdinẽ et

venimus m imũbiciã iſtã a poſt
lece in ignẽ toꝛmẽti vẽturi ſumꝰ
Redeamus ergo iten ad horemũ

a agamꝰ de his que pᷣſumpſimꝰ

Penitentia Etwmiõtes ad heremũ

gauect patres a ſuſpert eos
Fenitẽtes cõfitentes ea que geſſe

rant. Et dauſerũt eos annũ inte

gru ſe nea ambobus equalit᷑ ad
En fũ babãt panes et ad menfu

ti a fo ꝛmcacõe. abierũt a ac

ðJMDq

ratm ach uã. grant aute viſione cð
ſimiles Et dum cõ pletum fu iſſet
tꝑps peritẽtie exie ruta videruit Pa
tres vnũ pallidũa triſtem nimis
Aliũ vero clana robuſtũ.gt miro
Gauerũt eũ qui triſtisa afflicus
erat dicẽtes· Quid exerce bas cuz
cogitacõibus tuis m clla tua⸗ Et
Ale dixit · Dro mali que feau auia
penas in quas vẽturus łrã in ani
mo meo reuoluebã a a timoꝛe ad
leſer̃t oſſa mea carm mee. Intro

gauerũt ãt a aliũ dicktes Quid o

gitabas in cella tua. Et iile rñdit

deo grãs teferebã q; eruit me de

inqᷓnamentis mũdi huiusa de fu
turi ſeculi penisa reuocauit me ad
hãc ↄuerſationẽ angelicã a remi
niſcens dei mei letabar Et dixert
ſenes· Squalis eſt amborũ penitẽ
tia apud deũ. Capituli. xij.

AEne x quidã erat

im el Qui cũ mncurriſſet
in egrituð inẽ magnã ſeruiebant
ei frẽs Stvidẽs ſenex qꝛ laborarẽt
dixit Wado in egiptũ vt nõ ſoluã
frẽs iſt os.Et dicit ei abb as Ao
yſes Nonvadas q; in ſoꝛnicatio
nẽ incurfurus es. Ille autẽ contri
ſtatus bicebat · Moꝛtuũ eſt coꝛpꝰ
meũ a tu mihi iſta dicis. Surgẽs
ergo abijt in egiptũ· S cum au
biſſent homies circũquaq; Habi
ctantes ꝛoffere bãt ei multa Vemt
etiã ad eum quedãvirgo/fideus
volens obſequiũ ſuum ſeni inſix
mant ĩpendere · et poſt aliq̃ntum
temporis cũ paululũ de egritudĩe
qᷓ tenebat᷑ meliꝰ habuiſſet. imcur
rit m eãa illa cõcœpit. Intro gata

auf a vicinis loci vnde dcpiſſet.

6

illa mbit. de hoc ſene. Illi ãt ei ñ
credebãt Senex vero diebat ẽgo
boe feci h̊ cuſtodite infãtem quẽ
paritura ẽ · Que cũ genui ſſet pu
erũ a ablackatꝰ fuiſſet. tulit ſenex

mfantez in humeros ſuosabie q

erat feſtiuitað m Scythi occurrit

ibi a intrauit m eccãm coꝛã młti

tudie fratrũ. Jlli ãt vidẽtes eum
fleuerũt · Qui bixit fratribꝰ · Vide
tis mfantẽ hũcſfilius ẽ in obedi
entie Cauete ergo vos fratres · qꝛ
in ſenectute hoc feci a oꝛate ꝓ me⸗
et ꝑgens ad cellã fuã ad initiuʒ
prime cuerſationis ſue reüůſus
eſt· CLapitulum. xiij ·

uokris prexerut
ad ciuitatẽvt venderent qð

oꝑati fuerant.Et cũ a ſe muicẽ in
ſtate biuiſi fuiſſent mcurrit vnꝰ
in foꝛnicationẽ. Veniens autem
frater eius ꝓoſtea dixit ei · Reuer
tamur ad cœllaꝭ noſtram frater-
Jile reſpõbit dicens. ſNõ xenio. Et
imterrogabat eũ ule dicendo Qua
re frater Et ille rñdit. Quia cum

diſceſſiſſes a me mcurri in tentati

onem a ſoꝛnicatus ſum· Ille autẽ
wlens eum lucrari œpit dicere.
Quia et mihi ſic cõtigit quãdo ſe
pꝓaratus ſũ a te meurria ego ĩ for
mecationẽ. Sedð eamꝰhinc a fimul
penitentiã agamus cum omm la
borea deus ignoſcet nobis pecca
tuzʒ· Qin cu wiiſſent ad cellã retu
lerut ſembus qð eis contigerat.
Detderũt ergo eis mãdata qualit

penitentiã agerent. Ille aũt vnus

—
—

penĩſentiã agebat taniᷓ ſi et ipſe
Peceaſſet. Vidẽs aũt deus laboꝛẽ
a caritatẽ eius intra paucos dies

mamfeſtauit vni de ſembus pꝙ

multa caritate nliꝰfratris qui nõ
peccaueãt inbulſerit᷑ illi q̃ foꝛnica
tus ẽa hoc eſſe vere ponere aĩam

nterrogauit kr ſe

nioꝛẽ · Quid agã ꝙ animus

meꝰ in puo labore vulnerat meæ

dixit ei ſenioꝛ. Non em̃ miramur
Joſeph cũ eẽt puer in egipto in

kra colentiũ idola quẽabmodũ tẽ

tacões virilit ptulit:et deꝰ glorifſi

cauit eũ vſq; in finẽ. Videamꝰ et
T ob ꝓ ſevſq; ab moꝛtẽ nõ relaxa
uerit timẽs deũ vn eũ nullusa ſꝑ

dei mouere potuit. Ca. xv.

olitarius quidae

rat in inferio bꝰptibꝰgip

lus ſedebat in cella in deſerto lo

o · St ecce iuxta opacõnem ſath a

ne mulier q̃dã in honeſta aubiẽs
de eo dicebat iuuenibꝰ Quid vul
tis mihi darea depono iſtũ ſolita

riũ veſtyæ Illi autem cõſtituerut

certum qꝗð baturi eſſent ei.Quee
greſſa vſpere vnit in eellam eius

velut errans.Et cuʒ pulſaſſet eel
lam egreſſus eſt nlle a vitẽs ulaꝛʒ

turbatus eſt dicẽs. Quomõ huc

veniſti· Illa autẽ quaſi plorans

gicebat. Exrando huc vem. Qui
cum miſeratione viſcerum moue
retur introduxit eam in atriobum
celle ſuea ipſe intrauit interiuꝰ m
ceellama dauſit oſtiũ celle ſue

ti. Dic erat no min atiſſimꝰ qꝛ ſo

ſ

e

i
ne
lan

anus
Me
War
on
düs
guf

ct eece infelix ula damaiuit bicẽs.

Abba fere comedũt me hic. Ille

autẽ iteru turbatus eſt timẽs eti
am iudiciũ dei dicebat · Vñ mihi

venit hec iraæ Et aperiens oſtiũ in
troduxit eã intro ˖ Cepit ãt diabo
lus velut ſagittis ſtimulare core
lus m eam. Qui cũ mtellexiſſet di
aboli eſſe ſtimulos bicebat intra
ſemetipfum. Vie mimici tenebre

ſũt. filijs ãt dei bix eſt· et furgẽs

meendit lucernã . et eum inflãma
retur deſiderio dicebat qm̃ qui ta

lia agũt in toꝛmentavadũt·Oro

ba g teip̃m er hoc ſi pote ſuſtine

re ignẽ eternuz. et mittebat di gi

tum ſuũ in lucernã· Quẽ cũ incen
diſſet ardẽs nõ ſentiebat ꝓpter ni
miã flammã concupiſcẽtie carna
ls.et ita faciẽs vſq; mane incen
bit oẽs digitos ſuos· IAla aũt mfe
lxvidens qð faciebat a timoꝛe v
lut lapidea facta ẽ t vemẽtes ma

ne iuuenes q̊ eã miſerant ad mo

nachũ ilũ dicebant. VWemt hue
mulier ſero & Iue aãt dixit etiam.

Secevbi doꝛmit. et mtrãtes mue
nerũt eã moꝛtuã a dicũt.· Abba.

moꝛtua ẽ. Tũc nlle repcuuẽs pall⸗

oli ſuũ quo vtebat᷑ ondit eis ma
nus ſuas dicẽs · Sece q̊d fecit mi

hi filia iſt a diaboli:pdidit om̃es
bigitos meosSt narrãs eis q

factũ fuerat diceb at. Scriptũ eſt.

Non reddes malũ ꝓ malo· Et faci

ens oꝛõem ſuſcitauit eam Que cõ
nerſa caſte egit reſiduũ tempus

vite ſue. caꝛxvi .

pugnabat᷑ a ſoꝛnicacõe · cõti

rater quida im⸗

git ãt vt Nmiret in vicuz qn dã egi
ptia vidẽs filã ſatdotis pagano
rũ adamauit eã Et dixit patri eiꝰ
da mhi eã vxoꝛẽ · Ille aũt rãden?
dixit ei · Nõ poſſum eã dare tibi⸗

niſi infrog auero deũ meuz. Et ab

iens ad demonẽ quẽ cœlebat . dix
jt ei cce monachus quibã venit
wlens accipere filiã meã:do ea uᷣ
lieet rãũdens dem on dixit · Si ne

gat deum ſuũa baptiſmum a pro

ſitũ monachi:mterroga eũ Et

veniens dixit ei · ſNega deum tuũ

a baptiſmũa ꝓpoſituz monachi:
a dabo tibi filiã meã. Ille wro cõ
ſenſit · St ſtatim vibit velut colim
bam exire de oꝛe fuoa volare in c
lum. Oergẽs autem ſacerdos ad
demonẽ dixit. Scce ꝓmiſit ſe tria
ila factutũ · Tũc rndens diabolꝰ
dixit ei Nõ des ei filiam tuã in vx
oꝛem qꝛ deus eius non reee ſſit ab

eo.ſ̃̊ adhuc ab iuuat eum t veni

ens ſacerdos dixit fratri li. Nõ
poſſum eã tibi ð are qꝛ adhhue deꝰ
tuus adinuat te: a nõ reœſſit a te.
Hec audiẽs frat᷑dixit mn ſemetip
ſo⸗Si tantam bonitat onñdit de?
in me .· cũ ego mfelix negauerima
ipſũ a baptiſmuʒa ꝓpoſitum mo
nachi bonus aũt deus etiã ſic ma
NH nune vſq; adinuat me:cur ego
recedã ab eoæ et in ſemetipfũ reũᷣ
ſus recepit ſobrietatẽ mentis· at
enit m heremũ ad magnũ quen
dam ſeneza narrauit ei rem qᷓ fue
rat acta.Et reſpo dit ei ſenex · Sede

mecũ in ſpehincaa ieiuna tres eb

domabas õtinuasa ego deß eoꝛ

deum pro te. et laborauit ſenax p

fratrea dep̃catus ẽ důᷣm diens·

Obſeero te dñe dᷣna mhi ammã
Hanc a ſuſcixe pemtentiã eius Et

exaubiuit oꝛationẽ eius deus. Et

cũ cõpleta fuiſſet prima ebdoma
daxvit ſenex ad ulũ fratrem a in
terrogauit eũ dbiœns. Aliquid vi
diſtie Et mñdens frater dixit. Etiã.
Vidi columbã ſurſum m altitudi
ne celi ↄtra caput meum volantẽ
Et rñdens ſenex dixit ei. Attende
tibimetipia deprecaẽ deũ mtente
Scðd vero venit iterũ ſenex ad fra

trema miterrogauit eũ dicens Vi

diſti aliquib.&t tñdbit · Wibi olũ
bam vementẽ iuxta caput meum
gt precpit ei ſenex dicns Sobri
us eſto mẽtea oꝛa.Et cõpleta ter
tia ebdomada venit iterũ ſenex et
interrogauit eũ dicẽꝰ Ne aliquið

plus vidiſti æEt ille mãdit direns.

VWidi owlumbaz que venita ſtetit
ſupra caput meum a tetendi ma
nũ meam ten ere eam. Illa autem
ſurgẽs intrauit mos meũ &᷑t gra
tias agens deo ſenex dixit fratri
Ecce ſuſcepit deus penitentiã tuã
De cetero attẽde tibimetißi a eſto
ſolicitus · t reſpodẽs frater dixit
Sece amodo tecum ero donec mo
riar. Lapitul xvij ·
2„ icebat quidam de
CThebeis ſenibꝰ?ꝙ ipfſe filiꝰ
eſſet ſacerdotis idoloꝝ:a cũ puu
lus ſederez im tẽploavidiſſem pa
trem meum frequẽter ingredi ſa
crificia offerre idoloa quia ſemel
occulte poſt ipfũ intraue rim a vi
derim lathanã ſedentem a omnẽ
Inlitiam eius aſtantem ei ct eece

vnus de principibus eius veniẽs

adotallit eum. Cui biabolus bixit
Vnde venis tue Et ille reſpondit.
In nia prouintia eram et ſuſcita
ui nlic bella a perturbacõnes plu
rimas a eff uſiones ſanguinis fa
tiens a veni nũtiare tibi:Et diabo
lus interrogauit eum ·˖ In q;tum
temporis hoc feciſti. Et nile reſpõ
dit. In triginta diebus ˖ St diabo

lus iuſſit eum flagellari bicens.

Tãto tempore hoc ſolum feeiſti⸗
Abto enim plura facere debuiſti
t᷑ ecce alius vemens adoraint eũ
Eet ipſe dixit Vndevenis tuæEt re
ſpondit demõ. In mari eram et ſu
ſcitaui ommocõnes a bimerſina
nes:a mults homines occidens
veni nunciare tibi: Et ðᷣixit ei dya
bolus . Quãto tempoẽ hoc feciſti
et ule reſpondit · Sunt dies vigm

ti et hunc ſimiliter iuſſit fla gella
ri bicens· Quare m tantis diebus
bhoe ſolũ feciſtiæ Multo em̃ maio
ra tanto tpe feciſſes. Et᷑ tertiꝰ veĩ

ens adorabat eum. dixit autem
a huic . Et tu vnde venis Et reſpõ
dit · In illa ciuitate fui: a dum ibi
fierent nuptie excitaui lites a mł

tas effuſiones ſanguinis feci mſu

pera ipſum ſponſuʒ occidi:a veni
nunciare tibi. Et dixit ei. In quã
tis diebus hoc feciſtie Et reſpõdit
decem Juſſit autẽ a hunc tanꝗ;
qui moꝛas fecerit a tanto tem poẽ
parum profecerit flagellari. Ve
nit autema alter adorare eum et
dixit eivnde venis« Et reſpondit.

In heremo eram. t ecœ quadra

ginta anni funt ꝙ impugno mo
nachum quendã a vix noctevna
preualuivt facerem euz fſoꝛnicari⸗

ſen
ens
ſce
ſ

—— =

gn
a
us
maio
Hwi
autem
tuſi
mibi
Ant
miu
weri
gri
Hede
etun
tempe
n Ne
cuR 4
Nptt .

evnd
an

s Siabolus laubiens fürrexit ea
oſaulatus eſt eũ a tollens coronã
quã ie habebat po ſuit in capite
eiunsa ſecit eũ ſibi mvna ſede con

ſdẽ bi cons· Magnã rvẽ a foꝛtẽ egi

ſti · St hoc ego cũvibiſſem vel au
diſſem dixi mtra memetipfũ Val
demagnꝰ?eſt oꝛdo mõchoꝛ Et ita
placunt deo ſalutẽ donare mihia
egreſſyfũa fact?fũ mõchꝰ · c . xviij
uida kẽ ſtimulat⸗
Fa ſoꝛnicacõe. Et furges no
Re prexit ad ſenem a dixit eicogi
tationẽ ſuam. Et tõſolatus eſt eũ
ſenex Ex qua ſolatione profici
ens.reuerſus eſt imm œllã fuam: a
ecce item ſtimulũs foꝛmicationis
Eta uit eum. IJlle autẽ iterũ abijt
ad ſenem Factũ eſt autẽ hoc fre
quenter. Senex vero nõ cõtriſta
uit eũ · H loquebat᷑ ei que ad vtili
tatem eius ptinerent dicẽs. Nõ ce
bas diabolo nec relaxes animum
tuũ ſ̊ magis quotiens moleſtus
eſt tibi demon veni ad mea incre
par a ita ĩicrepatꝰ diſcedet· Nihi
em̃ ſie expellit ipfum demonẽ forł
micatioms quõ ſi reuelant᷑ ſtimu
lationes eiꝰ a mhi eũ ſic letificat
quõ ſi abſcndant᷑ cogitacõnes.
Verit ergo fẽ að ſenez vndecies:
accuſans gitacões ſuas. Oꝰ?ea
aũt bixit fꝛ ſem · Oñde caritatẽ ab
baa die mihi verbu · dicit ei ſenex
Crede fili q ſi ꝑmittit deꝰ cogitat
ones meas qbus ſtimulatur ani
mus meꝰm te tranſferre non eas
poꝛtabis ſed oĩno cades deoꝛſum ·
ocãt dicente ſene ꝓpter nimiaz
caxitatẽ eius quieuit ſtimuly for

(nicationis a fratre. Ca⸗Lix.

Enit aliquũ fr̃ a

qnbã ſenẽ dicẽs Fr me? ſol

uit me egrebiẽs huc atq; ulluca
ꝓ hoc ego affligoꝛ.Et roganit eũ

ſenex dicẽ do · Squammiter᷑ poꝛta
frater: a deus vidẽs laborem ſuſtẽ
ecõis tue reuocabit eũ ad te ſſe
q; em̃ poſſibile eſtvt cũ duritiaa
auſteritate facile ab mtencõe ſua
aliquis reuoct᷑ ꝙq; nec demon ex
ꝑellit demonẽ. Sz magis benigni·
tate reuoca eũ að te · quomõa de
us noſter tõſolando ad ſe hoĩes
tebieeNnarra⸗ ei dicens ˖ qꝛ
fuerũt m thebaida duo fratres a
cũ vnus mceurriſſet foꝛnicationẽ
biceb at ad aliuʒ · Reuertoꝛ ad ſe
culi. Altervero plorabat bdicens.
Nõ te dimitto frater diſcederea ꝑp
dere laborem tuũ a vginitatẽ tuã ·
Ille vero nõ acquieſcbat dicendo
Nõ hie ſetebo h vadã aut veni me
cuma iteꝝ ſe deo tecũ:aut certe di
mitte mevt in ſeculo pmaneam.
WVidens ergo frater nũciauit hꝰ
cuũdã ſemi magno dixit autem ſe
nex · Wade cũ ipſoa deus nlũ per
lalorem tuũ nõ ꝑmittit coꝛruere·
Qun conſurgens abijt cũ eo ad ſe
culi. Et cũ pueniſſent ab qᷓndam

vicũ vidẽs deus laboꝛẽ ulius q ex
caritatea neceſſitate frẽm fuuz ſe
guebat᷑:abſtulit ccupiſcentiã a
fratre eius · Et diẽ fratri ſuo Samꝰ

jterã ab heremũ frater · Sece puto
q; iam peccaui cum muliere. q̃d

luceratus ſum ex hoceægt reuͦſi ſunt
uleſi in eellã ſuã.

Lapitulii· xx·

onathus ijda loli

tarius antiquꝰ a in ↄuerſa

nomis ſtudio ꝓficiens ſedebat ĩ
montt in ptibus Antinoo ſiẽ an

diuimꝰa notis monachis cuius

verbisa acku multi ꝓficiebãt. Et
rũ talis eſſet excitatꝰ ẽ diabolus
að muidiã cõtra eũ ſicuta contra

oẽs viros virtutũ Et immittit eiꝰ
in aĩo cgitacõnem talẽ vt ei q̃ in
kali u erſationeeſſet nõ deberet᷑
ſe ruiri ab alho aut miniſteriũ ex

hiberi. ſeb magis ip̃m debere ali

is miniſtrare.Quodð ſ alijs nõ ex

hiberet miniſteriũ ſaltez ſibjpſi
ſeruiret dicẽs · Wẽde ergo imn ciui
tate ſpoꝛtellas quas facs a eme

tibi que opus fũt a reuertere ad
locũ tuũa nulli ſis oneroſuꝰ Doc
aũt fuggerebat biabolus uidẽs

quieti eiis a opoꝛtune vacationi

eius ad deũ avtilitati multo ꝝ Vn

diq; em̃ diabolłus venari eum a ca

pPere feſtmabat Ille vero tani bo
ne gitationi adquieſcẽs deſcen

dit de monaſterio ſuo: a qui eůt

oĩbus admirandus ignotus ta
mẽ huiuſmo di inſibiãtis aſtutie

notus aufᷓ a famoſus oõnibus a

non poſt multũ tẽpus mulierem
vidiſſet pro meautela ſua ſupplã

katus eſt et incurrit in ea. ct vem

ens in deſertũ locuz ſequente dia

bolo vſtigia eins cecidit tuxta flu

mẽ: Et ogitans quia gauiſus ẽ
immicus de ruma eius whit ſeip

ſum deſperaẽ quia ſpiritũ domini
cõtriſtauerat a ſanctos angelos
a venerabiles patres · quoꝝ mł

ti etiã in ciuitatibus habitantłes

ſuperauert diabo hi. et cum nul

li ſe hon facert ſimilem poſſet oon
triſtabaturvaldea nõ rewꝛdaba

tur quia deus eſt qui tribuit vit
tutom his qui ad deũ deuotiſſime
cõuertuntur.cœcatusa nõ videns

peccati fui curãwoluit ſe m flumen
iactarevt perfectum gaubiũ face
ret inimico Ex multo em̃ animi do

lore infirmatus eſt cooꝛpore a mſi

poſtea miſericoꝛs deus auxiliũ

ſtitiſſet ei ad perfeum gaud iuʒ

mnimici ſine penitentia moꝛeretur

Nouiſſime auteʒ in ſe reuerſus co
gitauit maioꝛem laborem i affli
ctione penitentie demonſtrare et
ſupplicare deo in fletua planctu a
ita rebijt iterum ab monaſteriuʒ
ſuum. Et bamnans oſtium celle
ſue ſicut ſolet ſuper moꝛtuum ita
flebat ſupplieans deo· Jeiunans
aut a vigilans cum omm anxie
tate extenuauit coꝛpus ſuũa nec

ſie ſatiſf adũ putabat ammo ſuo

quia congtue penituiſſet · Fratri
bus autem ſepe vnientibus ad
ſe ſue vtilitatis cauſa et pulſanti
bus oſtium ipſe diœbat non ſe
aperire poſſe dicẽs· Sacramento
me conſtrinxi vnuz ãnum deuo

te penitendam agere . Sed orate

pro me · Dee em̃ muemebat quo

modo ſe eis excuſaret · quomã uli
ſeandaliſabãtur bec audientesz
de eo.quia erat bonoꝛabilis a ma
gnꝰvalde monachus.Fecitq; to

tum annum ieiunans itente et
deuole penitẽtiam agens · in ieun

nijsa oꝛatiombꝰ cõtinuis:qᷓtenꝰ

a deo Nniã et virtutem impetret⸗

— —ʒ—JVMN

—

☛2

8
l
1
dr
ſit
uns
men
ſic
ir
ws
den
erairr
ſis
nafft
ect
a
ii
e
1
s
nde
ee
0 ii⸗

fut

gea auſ paſche nocte ipſa do
minice relurreckéis tollens lucer

nam nouã a faciẽs eam po ſuit in

cacabo nouoa wopiĩẽs. de opcuilo

a ſerd ſurrexit ad oonem bicens
Miſericoꝛs a miſeratoꝛ de? qin et

●

barbaros ſaluaxivis a ab vrita

tis agniti onẽ æenire ad te cõfugl
fidelũ ſaliatoꝛ miſerere mei:qa

plurimũ te exackrbaui a inimicũ

meum gautere feci a ecce moꝛtuꝰ

fum obediẽs ei . Tu bne aimpijs

et his qui funt ſine mi ſericoꝛdlia

miſereris. Ha proximis miericoꝛ
biam im eẽdi p̃cipis:miſerere hu

militati mee. Apud te enim nihn
impoſſbile eſt· qm̃ ſe cis infernu
diſſip ata eſt ſicut puhiis amma

mea. Fac niſerioꝛ diaʒ q; benig
nus eoa miſericors figmeto tuo ;

quia coꝛpa ꝗᷓ nõ funt in die refur

redio nis ſuſcitaturus es. Exaudi

me dñe ce defecit ſpũs me? a infe

lx ala mea. tabefactũ eſt ettã coꝛ

pus meũ qð coin quinaui duplex

habes peccacũ ex deſ patione. Vi

uifiea me contritũ a igne tuo pcai
pe hãc lucernã accendi: vt et ego

accipiens fibuciã miſericoꝛdie a

mdulgeniie tue reſiduũ tempus

vite mee qð mihi don aueris mã

data tua cuſtobiã a a timoꝛe tuo
nõ vecebã ß deuote ſeruiã tibi am
plius ꝙᷓ primo.St hee m nocte ip
ſa reſurredõis cũ młtis laerimis
dicẽs ſurrexit vt videret ſi accẽſa
eẽt bicerna.Et biſtecro cacabo vi
dit q non eſſet accenſa: a cecidit
iteũ in faciem ſuã rogãs dominũ

a dicẽs. Scio bñe qꝑ certamen ſa
Aũ eſtvt oronarera non ſteti in

pedibꝰ? meis eli gens ma gis ꝓpter

carnis deleckati onez tormẽtis im

pion abditci. Oarre & mibi dñe.

Ec œ em̃ ĩteꝝ cõfiteoꝛ tue bonitati
turpitubinẽ meã coram angelis
tuisa corã iuſtis ommbns: a niſi
q; ſeandalizari poſſunt etiã omm

vus hoĩbus 5fiterer. deus miſe

rere meia vt alios erudiã domine
viuifica me· Et ita tubus vicibus
oꝛãs exaubitus eſt.Et ſur gens in
uemt luce rnã tlare ardente Et ex

ultans in ſpe ↄſoꝛeatus eſt in gau

bio coꝛbis abmirãs de gratia dei ·

quiaa feccatis eius indulſit a ſa

tiſfecit iuxta petitionem eius ani

mo ipſiusa diœbat· Gratia? tibi
ago dſe qui etiam vite ſeculi hu
ins inbigno miſertus e& in mag
noa nouo ſigno h fibuciã tribu

ens. Darcis em̃ animabus miſe
ricors quas treaſti. Ita ãt pſeue
rante eo in õfeſſione uluxit dies
a letabatur in dño oblitus corpa
ralis eibi. JIgnẽ autẽ lucerne illi⸗

toto tpe vita ſus ſeruamt oleũ ſb̃

inde ſupfũdẽs a faciẽs deſuꝑ quo
minꝰ? eytingueret: a ita rurſus bi
uinꝰſpũs habitauit ĩ eo · Et fadꝰ
eſt apnb om̃s inſignis:humilita
tẽ exhilẽs in ↄfeſſione a gratiaꝝ
adtione dño cũ leticia· Cui etiam
ante aliquot bies moꝛtis ſue tᷣue

Natũ eſt de tranſitu ſuo. ca xxi:

ater rẽptatus a

demone ꝓfectus ẽ ab ſenem

Inda bicẽs qe ili buo frãs ſi fũt

a male viuũt. Cognouit aut ſe
nex q; a bemõe uluderet᷑ mitteſ;

oeauit eos ab ſe · St c facũ eẽt

ſpere poſuit mattã duobꝰfratti
bus nlis et cwooperuit eos in vno
ſtram dicẽs.ilij dei ſã ſunt · dix
it autẽ diſcipulo ſuo. Dũc fratrez
daude ĩ ella ſeoꝛfũ.ipẽ em̃ paſſi
ones qᷓs illis obijcit habet m ſe.
Capituki xx·
rater qᷣdã tẽtatꝰ
eſt pꝑeſſime a ſoꝛnicacõis ðe
mone.Quatuoꝛ em̃ dẽones in ſpe
cie puleraꝝ mulieꝝ tranſfoꝛmati
iugiter qᷓdraginta diebꝰ pſeuera
uerũt pugnãtes aduerſus eũ vt
tralerent eũ ad tutpem cõmnxtio
nẽ. Jlo aũt viriliter reluckante et
minime ſuperato ˖ deꝰ aſpiciẽs bo
nũ eius certamẽ donauit ei vt vl
