Caſnan⸗ de quodã Johäane abba

te qui erat primus cõgregacoig:

eo ꝙ mag nus qdem fuerit in vita
ſua · Dic aũt cũ moꝛiturꝰeſſeta ðᷣ
ceſſurus cũ hilaitate a ꝗpoſito mᷣ
tis ab domjnuelreüſteterunt euzg
fratres rogantes wrbũ aliað vᷓ

biofuma ſalitare loco vre ditati
ab eodez ſibi relinqui . ꝑ q poſſei
aſcendere ab pfeckionem que eſt im

Chriſto. uce autẽ ingemiſcẽs ais

Nuũꝙ feci propriam voluntatẽ nee patrũ ꝙ ſiecioꝛa nõ in eqls luct⸗
0 aliquem docui quicẽ· qd ego priꝰ caritati ↄmũctꝰ.citi introducat mo
öpſe nõ feerim · c vi. nachũ in portum impaſſibilitatis e
WBbas Bplois dirx —Seianmeefk
H E. cnootepubisa witan A. Axit abbas matha S
tes tuas poſt tergũ tuũ ꝓĩjce· Eſto rius abbati Zacharie · die .
litera ſeeutus a ſecular bocuris a mihi q8 eſt opus monachi⸗diAs
requiem hẽbis · La · xj · e Memtertogas patereet dinis h
ter ci abbas Macharius Certus fum O
— rquida ſterroga de te fili ceen. Eſt emm q̊ me (Fon
uit ſenẽ di. Quõ vit fioꝛ deiĩ amjam ulſatvt te interro e. dicit e. 2 z⸗
iteiſenen⸗Sitn ſo biitlentes Pullatvt e mterroge dit a
pauptatzvt no iubicet alten ſic datn anonis aaip emetſum
t in eum timoꝛ dei · ca · viij · puto quoniã auicic leineupen 8
murmeum ind eieca Een neceſſitatibꝰ ſubiecerit atq; oege U
Neunũ ida ditebat ritie eſt monachuj. ca xi,· 8
Quicquid odio habes: alij ne fa xit ſleuex KRoga
as . Si odis qui tibi male loquitu·· Aum vt det luckum in wꝛd .
neq; tu male loquaris do aliquo aioa Hunnltacrma reſpiere ſege
Siodis qᷓ tibi calimã fatit: ne; tu er in peccatis fuig anon indiers ni
cias ahcui caliniã. Si biohis alios ſed eſto ſubditus ommbus ue
q̊ teĩ cõtemptũ ducit aut miuriiſs ane habeas amiciciam cum muli ä
appetit aut aufert að tuũ ẽ a aliqͥd ere neq; cum puero neq; cum dere
ule Leat:ile hoꝝ facias tu cuicᷓ ticis: a abſcide ate fidbutiam arettit .D
. er oo Pt· ne linguam tuam a vntremn tuuz 1
narcianue x. abſtine avino a ſi aliquis loqui
xit ſãctꝰ? gregoni? Rcum te quacunq; cuuſanolfi on
Quia bec tria exigit deꝰ ab ſvĩe lnderꝛ cum eo de hijs que locut⸗
ẽ baptiſma cõſecutꝰ.id eſt fitenmn eſt:et tunc erit mens tua patiſica ·
reaa tta nlaa Zatatensns . èl
utinentiãa cꝛpis caſtitate; ca. x. Secunte parfi
terroganitabbas mlaincpiunt.
Oambo abbatez Anthoniũ bicẽs uob abbas Arſemus wocẽ di
Ruid faciãæ ſiñdit ei ſenex · Noliĩ uina ammonetur homined
na inſticia eſſe confiẽs. neq; p- fugere ca.
eeltoa uingue tuta vtris· ca · xi · b u ꝙᷓ facile mens quieta turbari
nagrius abbas D iſdem Arſenius e ella

birit. Ruia bicbãt quiham

Ifficile exierit a de ploratio eiul

4

tẽ pro ſoli tubine ſeyl hi. ca. jij.
uibꝰ vᷣbis quãdã matronã aRo
mais pubꝰcã ſui adueniẽte: ab aſ

Pqu ſuo oꝛpali anᷣterit · ca. jijj.
itanbas eẽ mulieres ca v.
res monachi quid elegerũt fa
cxrea q̃̊s eorũ pſeuerauerit ca. vi·
Abbas Arſenius quid Ttrophẽ
lo d q̃ete ſua ſuggeſſerit. ra.vñnj.
icut piſces in ſicco moiunt᷑.ſir
monachos extra œllã ↄmorãtes a
etcis ꝓpoſito reſolui.ca· viij·
nod a tribus bellis eripiatur qᷓ
in ſolitudine quieſcit· ca·xx.

7

MAugienbü eſſe a ꝛpaliꝰ. c.

Scæsa ps de quiete· Ca p.

ſemꝰ? cũ adhue in palatio eẽt
dꝛauit aõ dñ̃m dicens. Dñe dirige
me ad ſalut.t venit ei wx dicẽs

Arſeni: fuge Hoĩes a ſalualeris.

IJtez ipſe deſcendẽs ad monachalẽ
vitã turſus oꝛauit· dñe:dirige me
ad ſalutẽ. St aud aut vocẽ dicẽtẽ ſi
bj · Arſeni fuge tacea q̃eſce. Dec eĩ
radices fũt ñ ꝑeecãdi. Ca. i·
enit aliqu abbas
Arſenius in quendaʒ locũ:a erat᷑
ibi arubdmetũ a motũ ẽ avento. Et᷑
biyit ſenex ad frẽs Quis ẽ hie mo
tus cet dicunt ei ari dinrs ſunt · Et
Hixit illis ſenex Vere qy ſi qs ſedet
audierit vocẽk auis nõ Ebit caꝛ

ribꝰ·xxx a ñ exibat cito· ß alij mi

eiꝰeãdẽ qet: qᷓ̃ntd magis voꝰ halẽ
s ſonũ hauꝝ arubmuů? a· ij

Tem ditebant de ro
ᷓ ſuß:er erat eella eis longe in mili

miſtrabãt ei Qſvro in ſoltubinẽ⸗

redact' eſt locus. qui weatur ſey

thi exiuit ploransa dicẽs. Derdi
dit mũdus romaʒ: a monachi ſcey
thi⸗ Ca zijj.

mt vna matrona de roma vgo di

nes valde a timens deumvt viderz

eũ:a fuſœpit eã Theophilzepũs
Alexandrie Illa aũt rogauit eum
vt ageret cuz ſene: vtvideret eum.
Qui abiens ad eũ:ogauit di·Al
q̃ matrona veĩt de roma: a vult te
videre Senex wro nõ acq̃euit vt æ
miret að eũ Cũ ;̊ fec renũciata fuiſ
ſent ſußdide matrone ꝛiuſſit ſter
m aĩali a di. Credo in deũ:q videaʒ
nlũ:Sũt eĩ a in ctate noſtra multi
Hiĩes:ſ ego veniꝓphetas videre. et

cũ pueniſſ et ad œllã eiꝰ: ſenex iux
ta oꝛdinationẽ dei muẽtꝰeſt opot

tune foris cella ſua. etvidẽs eũ ſuß
dica matrona: ꝓſtrauit ſe ad ps
des eiꝰ Ille ãt leuauit eã cuz indĩig
natione:a intuẽs in eã dixit. Si fa
ciem meã videre vis ecce vide Jlla

autẽ preverecudia: non ↄſideãuit

Haciẽ eius &t dicit ei ſenex· Non au

Siſti opa mea? Dec eĩ videre neœſ

ſe eſt. Zuomodo autez vel fum 9

re. Neſcis qꝛ mulier es a nõ bebe⸗

exire quo qᷓ;e/Aut vt᷑ vadasromã

a dicas alijs mulieribus qꝛ vidi

Arſeniũ:a faciãt matre viam muli
erũ venientiũ ab me · Illa autem
dixit. Si woluerit me beus reuerti
vomã:non permiteo aliquã venite
Huc· Seb ora ꝙ me:a memoꝛ eſte

edente eodem ab

bate Arſenio ali qñ in canopo:xæ

mei ſemp Ille aũt reſpondẽs dixit

ei. Ora deũvt deleat memoꝛiam tui
de coꝛde meo . Que audiẽ ec egreſ
ſa eſt turbata. Et cuʒ veniſſet mci
uitat triſtina febritcitare eepit ·
gt nũcdiatũ ẽ archiep iſopo Theo
philo. q; ifirmaretur a venit con
ſolari eazʒ a interro gauit eam q̊d
Haberet. Illa autez dixit ei · Wunã
non perueniſſem huc diyxi enim ſe
nmi memoꝛ eſto mei: a ait mibi · O
ro deumvt deleat memonam tuã
de coꝛde meo. Et ecre ego ipſa pre
triſticia moꝛioꝛ St dixit archiepiſ
copus. Neſcis q̃a mulier es? Et ini
micus per muleres ſanctos viros
impugnat Oropterea hec dixit
ſenex · Naz ſemper pro anima tua
oꝛat. Et ita curata eſt mens eius a
diſceſſit cum gaudjio in propria·

apitulum. v.

Abraham diſcipulus abba
ſis Syſoi ad eum · Dater ſeniüſti
eamus parũ iuyta mũbũ. dicit eiĩ
abbas ðdyſois Vbi nõ eſt mulier
ibi eamus.d icit ei diſcipulus eiꝰ
Et vbi eſt locus non habens mu

ej ſemioꝛ· In ſolitubmem me tolle ·

apitulur

e* .

Arrauit quidam
quia tres ſtubioſi diligentes ſe fa
diſunt monachi: a vnus quidem

ex eis elegit litigantes in pacez re
ducert iuxta lud að didũ eſt Be
ati paciſici· ſecundꝰ vero viſitart i

firmos: tertius vero abijt quieſce

re in ſo ltudine. Drimudergo labo

icebat aliquando

fans propber lies hominũ ns Poeo

terat omnes ſanarea tediovickus
xenit ad eum qᷓ ſetuiebat ifirmis
a inuemt eliam ipſum animo deſi
cientem. a non preualebat mãda
tum perficere ˖ Et cõcordantes hij
duo abierunt videre ulum qui in
peremo biſceſſerat a narrauerunt
ei tribulationes fuas a rogauerut᷑

eum vt diceret eis quid ipſe profe

cerit. et retiens paulubum. mittit
aquam in typhum a dicit eis. At
tendite m aquam . et erat turbulẽ
ta. et poſt modicum rurſum dicit.
Attłendit᷑e modo:quomodo limpi
da facta eſt aqua. et cum intende
rent in aquam vident tan i in ſpe
culo vultus ſuos · et tunc dicit eis

Sic eſt qui in medio hominũ con

ſiſtit a turba enim non videt pec
cata fua:cum aũt quieuerit a max
ime in ſolitud ine: tunc delicta ſua

oie Theophilꝰ? archiepũs
ab abbatem Arſemum cum quo
bam uidicea interrogabar ſenez
archiepiſcopꝰ. volens audire ab
eo ſermonem Oauliſper autem ta

cens ſenex poſtea reſpondit dicẽs

ad eum· &t ſi dixero vo bis cuſtodi
tis æ ili autez promiſeit ſe cuſto
dire.dixit ei ſenex VYbicũq; audie
ritis Arſenium approyimare noſi
te. Capituki. viij

Baſerit᷑ in ſicco moꝛietur: itaa mo
nachi tarbantes extra cellam

conſpiciet· CLapitul vn ·
enit aliqu vtẽ me

ixit abbas an

oäa*Sicut piſcis ſi tar

2

= = =–. =S Seosss—

— —2 —

dmr
nintna
ninhe
titns
mi r
gryer
amar

daa

Ni⸗
am
hieni
ange
hetleng
srt
unt
ſhs
ltod
talte
gauct
2 i
gl
Mn

f .̃.

aut cũ viris ſecularib⸗ im eꝛãtes
a q̃etis ꝓpoſitd reſoluũt᷑ Opoꝛtʒ &
ſicut piſs ĩ mari ita a nos ad cel
lã recurrere:ne foꝛte tarbãtes ob
luiſcamur ĩterioꝛis cuſtodie · c· ix.

ixit iterum Quia

̊ᷓ ſedet in ſolitu bĩea qjeſcit · a
tribus bellis eripit ˖ id ẽ auditu lo
cutione viſu: a cotra vnũ tmmodo
hapebit pugnã v cordis. ca· p.

iubate abbas NMi

lis: q bonũ eſt fugere coꝛpo

ralia Oñ em̃ hõ ẽ iuxta coꝛpale bel

E aſſinnlabit᷑vito ſtãti ſup lacuz
ꝓfũdiſſimũ:a qᷓ hora viſũ Kielt in
mmico eiꝰ facile eũ deoꝛſiz ĩpingat⸗
Si aãt a cꝛpalibꝰlõ ge fuetit. aſſi
milabit᷑ viro lõge poſito ab eo: vt

gel ſi trahat eũ ũ imic? ꝓick deoꝛſuz

dũ eũviolẽt trahit . de? ei auxiliũ
diriget. Capka tertie partis.
Ore iniquor in carcert in di
cẽ foꝛmidantiũ monachuz a
ſẽper ꝓ timoꝛe futuri iudicij ſe olici
tum eſſe debere. ca i.
e tria cimẽda poſuerit abbas
elyas: ca. ij.
Ceao abbas OPambo viſa mulie
xatrica lacrimatus eſta inter
rogatus rãm expoſuit. ca. iſ ·
W Bbas Siluanus deflet ſeculaẽs
ad celum monachos duci ad infer
nũ; a.· iij ·
emõcho negligẽte q̊ imprope
xium in dei indicio aubiens poſtea
. m̃e ſe fletibus afflixit· ca. v·
uãta ſoꝛmd ine in die indien to

“ 8 9cutiatur mũdus · ca · vi ·
uallir ſenex quendã ritdentem

oꝛripuerit. ca vñ.
xlortatio ſems ad fletũ a de eo

qui a moꝛte reſurgẽs vocem lugu
bxrem ſe audiſſe referebat. ca. viij.
andcꝰ Theophilꝰepiſcopꝰ mo
ries quale beato Arſenio teſtamẽ
tum dederit. eair.

W. abbate q̃ ad mẽſã riſit eꝰ leui

tatẽ abbᷣ Johes f ledo coar guit c. x
xhoꝛtatio abbatis Euagrijvt qſ
cq; memoꝛ ſit diei moꝛtis que etiazʒ
malis malaa que in futurũ bona
repoſita ſunt bonis ca. xi ·
Quomodo timo dm̃ coꝛ vmini
Mhunnnet. ca.
!1 Pbas Machari⸗ viſitans frẽs
. Ie añẽq;vite nte nn fletibꝰ
rtatus eſt inſiſtere.ca. xiij.
Bbas Fehx a ieg wentef et
monem õpetenti racõne ad gemi
tu tos ꝓuocauit. ca. xiiij⸗ M
¶Nerbũ malũ nõ ꝓferẽdũ. ca·xv

puione. Caß

terrogauit abbatez Am
nsẽ dbicẽs. die m̃ aliq ver
bã dicit eiſenex · Vade talẽ fae co
Gitationẽ tuã quale: faciũt i imqui
qui ſunt in carcere Illi eni interro
gant ho ĩes vbi eſt iundex a quãdo

vVenitt: a ipſa expectatione pena 7

ſuarũ plorant · Ita a monachꝰ de
bet ſwr ſuſpectus eſſe: a obturga
re ammã ſuã dicens. Ve mihi quo
modo habeo ſtare ante tribunal
Chriſti: a quomõ habeo actuum
meoru redd ere rationẽ . Si ergo ſẽ
VPrr ſic meditatus fueris: ahideſt

poteris · La.·

2 . 5.
ixit abbas Hely
as go tres timeo · Vnam
qJuando egreſſura ẽ aĩa mea de coꝛ
Vore · Aliã qñ occurſurus ſum deo.
Teoertiã quãdo aduerſum me ꝓfe
xendba eſt ſetentia.

rogauit abbatẽ Oambo vt deſckde
ret de heremo Alexanbriã · Qui cũ
ceſcenbiſſet vidit mulierem thea
tricam a lacrimatꝰ eſt Interroga
tus autem ab his qui adeãnt q̃re
fuerit lacrimatus · Due mquit res
me mouerunk Vna de perditione
lius · Alia quia ego non habeo
tale ſtudium placendi deo. quale
Habet iſtavt hibus turpibꝰpla

M Bbas Biluans
ſedens aliqñ cũ fribus faãaꝰeſt in
exceſſum mentis: a cecibit in fatiẽ

ſuã · et poſt multũ ſurgens plora
bat. et interro gauerunt euz fres

bicentes Quib habespater eglle
autłẽ tacebat a flebat Cõꝑellẽtibꝰ
autem eum dixit eis· ego ad iudi
cium raptus ſum a vibi multos de

Habitu noſtro euntes ad tomen

la multos ſeculares ab regnuz
clorum euntes et luge batſenex
q nolebat deinceps de cella ſua ex
ire . Sed a ſi exire togebat᷑ operie
vat cuculla faciem ſuam bicens.
Quid neceſſe eſtvidere lumẽ iſtudʒᷣ
lemporale m quo nihil eſt vtule⸗

gxellet a prohiberetur a matre ſua.

non quieſe bat ab ftentione ſua

dicẽs. Saluare volo ammam meã

Alla vero multum reſiſtebat. Cum
ergo deſiderium eius impedire nõ

potuiſſet · poſt ea permiſit· Abiẽs
autem fadus eſt monachus a ſᷣ

negligentiavitam ſuam expendit
Contigit autem vt mater ipſius

moreretur. et poſt tempus aliqn

tum. etiam ipẽ infirmatus eſt ñi

firmitate magna t cum factus fu
iſſet in exceſſum metis raptus ad
inditium. mnenit matrem ſuaz cũ
Hhis qui iudicabantur/ IJlla autem

vt vidit eum obſtupuit bicens⸗

Nuid eſt hot ſili? et tu imn hune la

cũ ↄtẽnatus veniſtiæ Vbi ſunt ſer
mones tui quos loquebaris dicen
do· ſaluare volo ammã meã? Con

fuſus ãt in his que aubierat ipſo
dolore ſtu pibꝰ facts eſt. ſtabatq;

nõ habens quid matri ſue mñdere

poſſet. Juyta ð iſpenſacõnem aũt

dei miſeicordis poſt ea ꝙ hee vibit
contigit vt reparetur: a euaderet
ab inſtanti ĩfirmitate · et wgitas

apub ſe diuinitus fackã eſſe huiuſ
modi viſionez includens ſe de cete

ro ſedebat a cogitabat de ſalute ſu

a.penitens a plorans de his quee
gerat ſub negligentia prius. Ta

ta autẽ ei erat intentio vt multi eũ
rogarent indulgere ſibi paululuʒ

ne ſoꝛte leſionem aliquã pateretur

de fletu quem ſupra mobum ſibi

met indbicebat. Ille autem nullo
modo conſolati vole bat dicens.

Si ipteperiũ malris mee ſuſtin?ẽ

n5 potui quo Chuſtia ſãckoꝛ an
geloꝝ eiꝰ abuͦſum me confuſionẽ
potero ĩ die iudici fuſtmẽ. Ca⸗ vi.

Dir xit ſlenex Bi pollt
bile eſſet in Tane dei poſt

xt ſurre ionẽ pre timore exite aiaꝰ
ominũ: oĩs mund? moꝛeret a ter
rvore atq; foꝛmidĩe Quale eſt emm
vidert celos ſciſſos a xum reuela

tũ cu iraa indignacõe: a militias

innũerabiles age loꝝ a totũ ſimul
genꝰ oim mtendere ? Propter qað
ſie de bemꝰ viuere: vtpote qui de ſin
Sulis noctibus noſtris rationẽ ey
igendi ſumus a deo · Ca · vij ·

idit ſeuex

den kea bieit ei . ce u tra rati
onẽ wtius vite noſtie tebdituri ſu

lEinterrogauit ali

Dicit ei iſeney Flere bem?ſemper
Coõtigit eni quendã ſenẽ moꝛi ali
quãdoa poſt Forã multã in ſemet
ipfſum iteru teuerti: a interrog auĩ
mus cuũ bicentes. Quid vibiſti ibi
abbasgt narrauit nobis plorãs
Aud iui nlicvcem tugubꝛẽ ſine reſ
Es dicentẽ · We m̃ . Sica nos ſẽ

S Autte mroꝛie Eje
ophilꝰ archiepũs cũ moꝛeret᷑ dix
it Beatus es abba Arſeni: q; ſẽp
Hanc oꝛam ante oculos tuos Pa
buiſti. ra: x·

te

guda ri

um lenẽ dicens Quid fado pateræ

eprr dicere delemus. a ix ·

nät pits- q ma

dueanuboallqñ fribuy in earitalet
riſetitvnus frater ab menſam. ct
vidẽs euz abbas Joßß es fleuit bi⸗
Quid putas hʒ fr iſte in coꝛde ſuo
q; riſit aĩ debuiſſʒ magis flere q da
caritatem mãbucat c. pi

ixit abbas Enua

Frius Cũ ſedes in eella tua wllige
adte ſenſũ tuũ.a memoꝛ eſto diei
moꝛtis · Et tũcvidẽs coꝛpis tui moꝛ

tiſicati onẽ· cogita dadẽ ſuſciꝑe do

loꝛ? hoꝛreat tibi mũdi huins vani
tas. ſto modeſtus a ſolicitus vt

poſſis ſẽper in eodẽ quietis propo

ſio pmanerea non infirma beris.
Memorare etiã eoꝝ qui ĩ mferno
ſunt cogita apud te ipſum quõ
ſunt ibi anime: aut moꝙ amaro ſi

lentio aut mꝙỹ genntu peſſmo vel
m quakh metu aut anxietate aut m
qual expectacõnea dolores a ſine
mitigatõne imfimtas lacrimarum

Seda diei reſurrectois memo⸗ eſto
a ulud dininũ hoꝛrenbum atq; ter

ribile ſimagmare iundicium Addue

ad með iuz vepoſitam eccatoriby
cõ fuſionẽ· quã paſſuri ſunt im &
ſpeau deia Xpi eius a coram age
hs a archaãgels poteſtatibus a v
nmuerſis bomimb9. ſeda ſuplicia
oĩa a ignẽ eternuz. vermẽ immor
tl tartari tenebras aà fupraon
nia hee dẽtium ſtridoꝛẽ timores a

toꝛmenta · Adduc etiã a bona ꝗᷓ fũt
uſtis repoſta: fidutiã ante deum

patrema chriſtum eius orã age

lis a arehagel Pteſratibꝰ atqʒ

õni plebe:xegnũ clorũ a dona eiꝰ

vaudia requiẽ vtroruq; hor cõ

memoration?· Et ſuper iubitiu qui

Aem feeccatoru ingemiſce. plora de
ſtire lucu imaginẽ metuens: ne
tu ipſe in his iturras Suꝑ bona
iuſtis repoſita gaute: a exultaa le
tare. Et his q̃dẽ frui feſtma ab ilis
Ho effici alienꝰ. Vide ne obliuiſca
ris aliqn ſiue intra rellã fis ſiue fo
tis alicubi:a mẽoriã hoꝝ ne abij
ciat mens ruavt ꝑ hec ſaltem ſor
bibas a noxias cogitacões effugi

rit abbas iarob-
Quia ſicut hucerna obſcurũ cubicu
Ei uhnat ita a fioꝛ dm̃ ſivnerit in
oꝛ hoĩs luĩiat eũ a docz eũ oẽs
1 5 tutes a mandata dei. a. xiij·
iſcrüut aliqũ ſenes
de mõte nitrie ab àbbatẽ Macha
rin maiotez imn Scythi rogãtes vt

emret ad eos · alioqn ſciret oẽm
multitubmẽ að ſe eſſæ turã. qim̃

teſiderarent videre euz anteꝙ mig
ret ad bñm. Qui cũ veniſſet m mõ
tes congregata eſt oĩis multitudo
frati ad eum· Rogabãt autez eũ
ſenes. vt faceret verbũ ad fratres
Ille autẽ lacxrimãs ait Oloremus
fratres a pro ducãt otuli nrĩ lacri
mas anteꝙᷓ; eamus hinc vbi laeri
me noſtre corpa noſtra cõburãt
et fleueit oẽs:a ceciderũt promĩ
acies ſuas dicentes · Ora pro nobᷣ
ater · La xiii ·
+ Pplicuerunt kies
að abbatẽ Felicẽ habentes ſecuz

dſdã ſeculares: a rogauerunt eũ

vt diceret eis ſermonẽ Senex autẽ

tacebat · Illis autẽ diutiꝰ roganti

bus dixit ad eos· Sermonẽ vultis

audire Rñdert. Etiã pꝛ diĩxit ergo
ſenex. Modo nõ eſt ſermo Qñ aũt
int᷑rogabãt᷑ ſemoꝛes a faciebant
frẽs ꝗᷓ dicebant᷑ eis.tribuebat deꝰ⸗
Au ioquerenk. Vacañt quomia
interrogant᷑ quidẽ nõ autem faci

unt que aubiunt. abſtulit deꝰ gra

tiã a ſenibus anõ muemüũt ãd lo
quãtur.quomã qui operetut non
eſt Quod cum aubiſſent fratres · ni
gemuerit dicentes. Ora pro nob
ixit abbas Syſo
ſis Verbũ mal nõ proferat os ti
um qm̃ vitis non affert ſpinas.

aliter fratres ad abbatez
nthoniuz pergentes ab itt
nerk ſui eomite corã eo pro incõti
nentia lingue reprehenſi füt. ca .
Ge aſſidintate vigiliat leati Arv
ſe nij vl quid ſomno grauatꝰ dice
re ſolitus fuerit. ca 7/,·
Quodb abbas Agathõ diſcipun
f itinere innentu ciceris faſcicul
tollẽ prohibuerit. ca . ii /
A bbas Achilles cõuitiũ fratris

pip dani? epuũs a abbas HMila
on vnde alter ſe abſtmuiſſe alteꝛ
a ſe feciſſe teſtatus ſit· ca . v ·
uod abbas Zenon ſeſe afflix
ellt ꝙ cucumerẽ deſi derarũt. t. vi ·
e fratris abſtmẽtia q̃ metẽs in
agro nec vnã ſpicã mãbucate wohi
efine baifailas cte⸗ ca: vn ·
e duobꝰ abbatibꝰ quorũ vnuʒ
ſol nũꝙ; vidit manducantẽ nec a
um iraſcentem . ca. viij ·

Ruarte ptis Capitula ĩapiũt

ſe dicit mmobũ ſanguinis expuẽé
. e L

nas

H,4

IS abbas Mach⸗rins p el'æ

vmi a fratribꝰoblato etiã ab aqᷓ
ſtmodũ abſtmueritca.ix.
XM bbas Machariꝰ maioꝛ digito
vꝛi impoſito quib fugiendbũ eſſe ſi

mficaueritca. x·
e abbate Daſtoꝛe a fratribꝰ
eius ꝙ nõ oſenſerintvt eos ma
ter fuavideret. ca. xi
uod abbᷣs Syſoy niſi ſugge
rente diſcipulo ſepe oblitus ſit ſu
mere cibũ: ca. xij

uod abbas Syluanꝰcũ biſci

pulo ſumpto cibo in monaſterio⸗
ſitientẽ diſcipulũ Pſteai m via bi
bere ꝓhibuerit cã ieiuni · ca · xiij.
bas Arſeniꝰqᷓntũ ſpaciũ doꝛ
miedi mõcho pfixerit · ca· xiiij.
Daron de eiꝰ pciſſimi vichus
nentia.ca·xv
e abbate Ammoy egrotãd
nunẽᷓ intenderit qui in eella ha
t. ca.xvi ·
e quodã fratre ab ſtinente:
eã ieuunũñ conuentũ publicũ fug
ebat · ca · xvij·
e ſene infirmo qui cibũ noxi
a neſciẽte biſcipulo oblatũ tacite

medit ca. xviñ ·
Nfirmata dei ancillaviroruz decli

nãs aſpectũ nec a ꝓprio fratreviſi
tare ſe paſſa eſt·ca.xix·

epõ Theophilo carnes vß ad oñ

ſioneʒ eius putabãt ſe olera mã

bucare ca · xx.

uõ quidã adiuraſ plus ſol

£ mãducauerint. ca. rxxi ·

eſene egrotante qui cibũ lau
os ſibi allatũ accipere refutauit

capi·xxij·

ancdlucãtes quibã patꝝ cum

Aiẽ te a lio ſene infirmo q̃ in ci
bo loꝛãs vinũ acœpit. ca. xxiij.
uod quicdiã cã deſidern maio
ris ac p̃mii ſitiẽs aquã añ oculoꝰ
ſuſpendit nec bibit · ca · xxiiij·
ua cautela quidã euã matrẽ
ſuã tñs fluuiũ poꝛtauerit. ca. xxv
uoð abbas Zᷣlladiꝰ. xx· ãnis
tecũ celle ſue nõ viderit. c.xx vi.
eliuseſſe ta cere bona ꝓximi qᷓ F
laudare ca · xxvij
OD eabbate Syſoy ꝙ oblatũ ſ
bivinum bis ac cepit tertio recu

ſauit.ca.xxviij.
Gana monachũ aĩ celoa in ter
ra Honoꝛandũca. xxix

uidã dei ancillis m itinẽ occur
xens . ab ilis audierit.ca.xxx.

Qedtinentia oculorũ cuiuſ. daz

reſbiteri · ca· xxri.
abbate Petro ꝙ provino ge
iba aqᷓ ↄtentus fuerit. ea· xxxij.
eleca cõnes carnales ideo am
dutanbas vt etiã iracundia abſci
batut · ea. xxxii,·
Quos abbas Syſoy onereſeun D
rem dixerit ſepius að cibũwcari
itẽq; interrogatio de quãtitate F
tus a rñſio. ca.xxxiij.
uod abbas Agathon pro
citurmtate lapidẽ in oꝛe triennio
abuerit · ca xxxv·
bbas Syrſoy Per· xxp anns
maxime poſtulabat cuſtodiã oi
ſuoca. xxxvj
bbas Achilles mueniens ab .
batẽ Jſajã comedentẽ in quo euz .
rep henderit. ca. xxxvij. .
ot annis abbas Jſtor?dire .
rit teptantil ſe ncupiſcentiea ira
cundie nũꝙ;ᷓ ↄſenſiſſe· ca. xxxvjiij

A Sabbas Johʒes cam̃elario ſe

prouocante ad iram dimiſit queę

poꝛtabat a fugit · ca xxxix.

ð abbas Paſtoꝛ coactus mã
ducare lacrimãdo obebierit.ca. xl

uidã fratrũ nolẽs cũ ceteris
vmu bilere cũ fugiſſet in criptaʒ
ſubita eius tuina proſtratus eſt.

AA bb Iſidorus inſerrog at? cau

ſam reddit cur ſe demones time
ant · ca · xli
Ruarta pars & cõtinentia in
cipit ·

aliqñ volentes veni
re að abbatem An
thoniũ de loco Sey
thi ĩgreſſi fũt in na

ſa nau ſenẽ q̃ͥ adð Anthoniũ ire vo
lebat Ignoꝛabãt ãt eum fratres

gt ſelventes in naui loquebantur

ſermones patrum ex ſeripturis a

turſus de oꝑeribus manuũ ſuan
Ille autẽ ſenex per omnia tacbat

Cum aut veniſſent ad poꝛtum:
agnouerũt a ipſùm ſenẽ proficiſ
ci ad Anthomũ abbatem. Cuʒ ãt

Vñniſſent ad euʒ:diut eis abbas

Anthomus. Bonũ comtatũ itine

ris mnueniſtis ſems huius dirit

autem a ſem. Bonos fratres ĩue

mſſti ecũ abba. dicit ei ſenex Bo

ni ſunt quidẽ. H habitatio eorum
nõ habet tanataz Quicach valt in

trat in ſtabuli a ſo luit aſinum.

Hoc autz diœbatquia qdᷣcũq;

aſcẽde bat in oꝛe ipſorum: hoc loqꝗᷓ

uus ſu

Ratres ijdaãa

ũ mvt irẽt ad eũa ĩuenerũt in ip

itebat abb

mel de abbate arſenio . qᷓa

tvtã nodẽ vigilãs ꝑtranſiẽt To
ta aũt nocte vigilabat.a qñ vole
bat circa mane ꝓpt᷑ ipſã naturaʒ

doꝛmire: bicebat ſõno. Veni ma

le ſerue . et ſurripiebat paꝝ ſõm.
edẽdoa ſtanm fſurgebat ca.ttiũ
liqu iter agebat
bbas Agathon cũ diſcipu
is a inuemen sS vnus ex eis
puiſſimũ faſciculbum cicerculiviri
dis in via dicit ſen · Oater iubes
tollo nlude Intẽdit vero ſenexa ã
mirans dicit ei · Tu niud ibi poſu

iſti RKnt.ſõ. Et bixit ſenex· Quõ

vis tollere quoð non poſuiſti.
Capitulũ quartũ.

Enũ ab abbate Achillẽavi
dit eum iacrantem ſanguinem de
oꝛe ſuo a interro gauit eum dicẽs
Suið eſt hoc pat᷑æ&t dixit ſenex.

QRermo eſt fratris cuiuſdam qui

me contriſtauit et omnino cona
tus ſum ↄſeruare ilud apud me
et deprecatus ſum deum vt aufeã
tuł a mea factus ẽ ſermo ille ſan
guis in oꝛe meoa ecce expuo illðᷣ
a requieui:a dolorem ilũ oblit⸗
fum. Capitulum quintun.
iſit aliqũ epipha
ius epiſcopus Cyprius
ab abbatem Dylarionem ·˖ ro
gans eum et dicẽs. Vemi. vt nos

videamus anteꝙ; de oꝛpore exea
mus · Qui cum vemiſſ et ad epiſco
pum gauiſi ſunt ad inuiœæm.

euit aliqu quida

Manðducaintibꝰ? ãt eis: allati eſt
eis de auibꝰq̃ddaʒ. Q8 tenẽs eßs
dedit abbati Hyl larioni: a dicit ei
ſenex. Jgno ſce m̃ q exqᷓ acœ
pi iſtũ habitũ nõ mãducau qᷓ qcꝙỹ
oeccifũ. Et dixit eis epiphani? eps
Ego ãt ex quo ac œpi habitũ iſtũ
nõ dimſi aliquẽ doꝛmire qͥ habe
bat aliq̃d aduerſũ me. ne q; ego
doꝛmiui habs aduᷣſus ali quẽ Et
dixit ei ſenex. J gnoſe ce mihi· quia
tua ↄũſatio maioꝛ mea ẽ: Ca.vi.

bbas Zenon am

bulans aliañ m paleſtina.
tũ laboraſſet reſe dit vt mãducaẽt
iurta cucum erariũ: ſuadebat ãt
animus ſuꝰbicẽs. Tolle tibi vnũ
tucumerẽ a mãbuca Qñtum eſt?·
Qui rñdit cogitatui fuo dicẽs u
res ad tomm̃tavadunt: ꝓba ergo
tripſũ in hoc ſi potes ferre tonñta
Qu ſurgẽs ſtetit in cauma die
bus qnq;: a defrigẽs ſeipfũ in ſo
le dibat quaſi in ammũ ſuum-
Nõ poſſum poꝛtare toꝛmẽta dicit
ergo anim?eius· ſi non potes poꝛ
tare toimta: & ne rapias Ca. vij⸗

ixit iſaat nlbiter

cellan. Scio fratrẽ metente
in⸗ agro q wlebat mãbucare ſpicã
tritici · Et dixit bño agri Vis man

—

duco vnaã ſ Picie lule aubiẽs mira

tos: a dixit ei. Tuꝰẽ ager pꝛa meiĩ
terrogas. Intãtũ & ſerupuloſus
erat memoꝛatus s frater: ca: vii

arrauit abbas

aſſianꝰ? de qbz abbe Johe:

ali⸗ apud abbatẽ eſuz m fümi
mæ hm hHabitãs ꝑ ãnos qᷓdra

gBintaa q! æbat cirea ioſa mkt 4

caritatẽ a ꝑ hãc caritatẽ fiduciã:

introgauit eũ dicẽs Taãto tpe ſic
remoꝛatꝰ a nullo boim faale mo
leſtia patiẽs: die m m̃ qc ꝓfeciſti⸗
Et ule dixit Ex qͥ eepi ſolitariꝰ eſſe
nũ ꝙ me ſolvidit mãducantem.
Diyit autem ei ab bas SoRe net
me iraſcentem. CLaiixe.

Itebät de abbate

Mach ario:q ſie vacauit in
kKr frẽs. Ponebat t ſibi minũ vt
qñ mueniebat᷑ vmũa bibebat ap
ter frẽs · ꝓvnd cali ce vini diem mn
tegy aquã nõ 5bibebat. et frẽs q
dẽ wlentes eů ſ reere are: dabat e
vmü · Seda ſenex cũ gaudio ſume
bat: vt ſeipfũ poſtea eruciaret · di
ſcipulus ãt eius ſciẽs cauſaʒ dica
bat fratribꝰ Dropꝑt᷑ deum wos ro
So ne detis el: q; in cella poſtea
eruciatu ſe domat. 28 oſentes
frẽp.vltra ei vmũ ñ dederũt ca.x.

bbas macharius
maio ĩ ſeythi dicebat fra
kribꝰ Ooſt miſſas eccẽ fxẽs fugi

te. Et binit vno fraty. Oĩ:vbi ha

bemꝰfugere ãplius a ſolitudim:
iſta. Et ponebat digitũ ſuuz ĩ oꝛe
ſuo dicẽs · Itud ẽ qð fugiendũ di
to · Et ſie mtrabat m cœllã fuam:a
caudes oſtiũ ſebebat ſe olus. ca. xi

Arrang quidaã le

nu de abbate Daſtoꝛe a fra
tribꝰeius qͥ habitabãt Egip to.
Cũ deſideraret me eiꝰ vidẽ eos an
poſſet obſuauit vna die:a eunti
bus lis að eccãm · obtulit ſe eis
Illi at vitẽtes eã cõuerterũt ſe ag

cella a merantis dauſetunt᷑ oſtiũ
m faciẽ cius. IJa ãt ante oſtium
ſtans.damabat plorans cum ni
mia miſeracõne.Audiens autem
eam abbas Anub. ĩtrauit ab ab
batem Oaſt oꝛem dicẽs.Quid fa
ciemꝰ vetule iſti:ante oſtium flen
tiæ Surgens aũt abbas Daſtoꝛ
vnit ad oſtiuma intro ſtans au
diuit eam plorantem miſerabili
ter nimis:et dixit ei · Quið ſic da
mas vetulaæ Illa autem cũ vocem
eius audiſſ 3ʒ multomagis dama
bat plorans a dicens · Volovos
vider filij mei. Quib eniz eſt ſi vi
dero vos Mũquib nõ ſum mater
veſtraæ Aut non ego ws lactaui
a tuta iam fum canis plenasSeð
et audi ens wocem tuam turbata

fum · dicit ei ſenex. ic nos vis vi

dere an in alio ſeculo Reſpõ dit ei
Et ſi nõ wos videro hic · videbo vo
illie fili dicit ei.Si potes equani
miter ferrevt hie nos nõ videas
videb nos nlic. Et ita diſceſſſit mu
tier gaudensa dicẽs. Si omnino
viſura ſum vos illie. nolo vos vi
dere hic · Capitulũ · xij
Requeunt dicebat
abbati Syſoy diſcipulꝰ ſu
us.Surge abba mãducemꝰ Ille
ãt diœbat.Quia adhuc nõ man
ducauimusſili Et uͤle reſpõdebat
Non pater.dicebat autem ſenex
Si nõ manducauimus affer mã
bnoemus. Capitulũ. xiij·

(Jeuerunt aliqi ab

Ntebat de co ab

—Pas Siluanꝰa diſcipulus e
ins Zacharias ad qᷣbã mona

ſteriũa fereñit eos guſtare modi
cum anteꝗᷓ; ambularent. Et exeũ
tibus eis · ĩjuenit diſcipuhis eius
aquaʒ in via avolebat bibere. Et
bixit ei abbas Sihuanus Zacha
ria hobie ieiumũ eſt. Cui ille ait.
Non manducauimus patere di
at ei ſenex · Iluðd manducare ca
ritatis fuit· nos ãt teneamus no
ſtrũ ieluniũ fili mMi. Ca. xiiij.

itebat abbas Ar

ſenius. Suff icit monacho ſi

doꝛmierit vnã horaʒ ſi tũ pugna
toꝛ eſt. Capituli xv.

bas daniel qꝛ tantos ãno⸗
mãſit nobiſcum a menſuraʒ par

uam victus da bamꝰei m anno a

quotiens wniebamꝰ exmde come
debamus a nos Iterum dixit. qe
quando audĩiuit ꝙ maturuiſſetſõ
ne genus pomoꝝ dixerit Afferte
mihi:Et guſtauit ſemel tm̃ pati
ex omnibus gratias agens deo⸗
Quia dñs dediſſet bemgnitatẽ a

terra fruckũ ſuũ attuliſſet ·

Capituk. xvi.
kerebant de ab
bate Ammoy q; egrotaẽᷣta
in lecko phirimis aãnis decumlẽs
nũꝙᷓ; laxauit animũ ſuũvt imtẽde
ret in iferioꝛa celle ſuea videret q̃d
haberet. Multa enm deferebant
ei elut mfirmo. Sed introeunte
biſcipulo ſuo Johanne aexeunte
claudebat oculos ſu os ne videret
quod ſaciebat·. Sciebat emm q̃a

fidelis monachus eſſet⸗

Capitulum· xvij·

Re

edi

fern
₰
pei
o

s
en
ne
.
n
n

1

bat q ſaret fratrez in cella
ieiunantẽ tõ ebdomabda paſche.
Et cũ ſabbatv ſero veniſſʒ ad miſ
ſas ↄmunicãs mox fugiebat ne
o geret᷑ a fratribus in eccã man
dbucare Apud ſe aũt tm̃ modicas
betas elixas cũ ſale manducabat
ſine pane· Ca: xvij·
nlirmatus eſt ali
añ quidã ſenũ.Et cũ nõ poſ
ſet ſumẽ cibũ multis diebꝰ roga
bat᷑ a diſcipulo ſuo vt fieret ei ali
qda reliceret Abijt ãt a fecit ei de
farina lenticule Zippullas: Erat
ãt ibi vaſculũ pendẽs in quo eãt
mo dicum mellisa aliud in q̃ erat
rafanellũ a fetebat.qð tm̃ ad luè
nã ꝓficeret · Errauit ãt f ĩ a ꝙmel
le de rafanelleo miſit m pulmẽtũ
a obtulit ſeni · Eet cuz gultaſſet ſe

nex nihi locutus eſt ß̊ tacitus co

medit · Cõpellebat ãt eũ iteꝝ man
ducare· St extoꝛquens ſibi mãdu
cauit. Et dab at ei tertio⸗ IJlle aut
noluit mãducare dicẽs Vere non
poſſum fili.diſcipulus aũt boꝛta
bat᷑ eũ dicẽs. Honũ eſt abba.&e
αgo mäduco tecum. Et cũ gu
ſtaſſet a oognoniſſet qð fecerat
cecidit ꝓnus m faciẽ ſuã bicens.
Ve m̃ pat᷑ q occidi te a tu pm̃
hoc poſuiſti ſuꝑ me qꝛ n es locutꝰ
ditcit ei ſenex · ſꝛõ otriſteris fiſi·ſi
bñʒ wluiſſ. vt mel mãducarẽ mel
Hüuiſti mittẽ Zippullas.ca. xixy.
4 7 1 — ℳ
rat abijt aliqũ vi
ſitate ſoroꝛẽ ſuã ĩ mõſte rio
egrotantẽ. Erat ãt ula fideliſſima

Exy eis acqeuit guſtare· Ca·xyi.

nõ acq̃eſcẽs aliqñ vibõẽ vitã.ne
occaſionẽ daret fli ſuo vt ꝓpt᷑ nlã
veniret in monaſteriũ fennnara;
mãdauit eidẽ dicẽs Vade fĩa oꝛa
ꝓ me q cũ grã Npi videbo te ĩ re
Gno celoꝝ · 4.kr —
ntrauerüt aliqũ
pres in Alexãdriã ĩuitati a
Theophilo exõ vt pñtibꝰ his tẽ
pla deſtrueret idoloꝝ. Et mãbucã
tibꝰhis cũ archiepõ miſtrate ſũt
carnes vituli a mãducabãt nihin
diſcernẽtes Et accipiẽs eps vnũ
rapodiũ dedit iuỹ ſe recũbenti ſem
dicẽs · Sccee iſtud ẽ bonũ capocdliũ
mãbuca abba. Jlli ãt rãdeũt di
cẽtes · Nos vſq; mõ credebamꝰq̃̊a
olera mãducaremus ſã ſi carnes

*

rater quidã i te

lã attulit recẽtes panes a in

Mtauit ab mẽſ ſemoꝛes . St cum

mãdueaſſent ſinguli binos paxi

mates: pauſauert · fẽ̃ vero ſciẽs

laboꝛẽ abſtinẽtie eoꝝ cepit cũ hu
militate ſupplicare d· Oropt dñm
mãducate hodie donec ſaturemi
Et mãducauerũt alios bmos paxi
mates · Cece g& qᷓntũ opꝑpꝰ erat᷑ mã
ducauerũt ꝓpt᷑ deů veri monacehj

a ſimplicit᷑ abſtmẽtes. Ca.

(grotauit ida ſe
nu aliqũ mag mfirmitate
itavt deviſceribꝰ eius ſaãguis egre
deret᷑ Et attulit qdã f mxas ſieca⸗
a feẽ pultes a miſit eas ibi:a ob
tulit ſema rogabat eũ dicẽs. Co
mede qe woꝛte expedit tibi Intuẽs

at eũ ſenex diudis biri. Vere dĩio.
qe wlebã vt me dimittẽt deus in
Hac ĩfirmitate eẽ alio⸗ trigita an
nos St nullo mõ acq̃euit ſenex in
tali egritubie vel modicũ cibũ ſũ
mere ita vt tolleret f? q poꝛtaue
rat a rediret ab cellã ſtk. arxriij

–longe enex atigit q̃n
5² fratrtgemre ad eũ a ĩuenit eũ
ſnfitmantẽ. Qui lauãs faciẽ eius
fecit ei refeckionez ex his qᷓ attule
rat.Q& cũ vibiſſet ſenex dixit Ve
xe fꝛ oblitus fueraz: qe haberent
oĩes de cibo ſolatiũ Obtullt ei eti
am ralicẽ vini. .8 cũvidiſſet pla
rauit bicẽs Nõ ſperabaʒ me vſq;
að moꝛtẽ bibitiu vinũ · Ca. xxiin

tatuit qᷣdã lenex

vt ãdraginta diebnõ bibe
tet · Et ſi qñ ei ſebat cauma leua
uabat ſmiſeulaa iplebat eã aq̃a
appẽ debat eã an oculos ſuos Qu
rũ infrogaret᷑ a fratribꝰ qre hoc
facẽt · ri dit dicks Vt cũvidero qð
deſiterabã a ñ guſtauero maĩoꝛeʒ
ardoꝛẽ habeã: a ꝓpt᷑ hoc maioꝛeʒ
mer edẽ a dño cõ ſequar · Ca · xxvx

rater quidã iter

agẽs hẽb at ſecũ matrẽ fſuã
iã ſenẽ.Qui cũ veniſſet að qᷓndam
fluuiũ · nõ poterat vetula nla tran
ſire. Et tulit filꝰ eius Falli fuũ et
muohit exinde mans ſuas ne ali
an vtingeret cꝛp? matris ſue et
ita poꝛtãs eã tranſi roſuit fluuiũ.
Diyxit at ei mĩẽ ſua. Vt ad ſic opu
iſti manꝰtuas fili *Ille ãt dixit.

Quia wꝛpꝰmuliexis ignis ẽ a ex

lter ſlenex ſedebat

—

eo ipſob ke Stnges vemebatk
m̃ cõmemoꝛatio aliaru feminan
min animo. Ca. xxvi ·

cebat de abbate

Elladio · qꝛ fecerit viginti an
nes i ella a ñ leuauerit oculos ſu
&& ſurſũvt vidðẽt tectũ eiꝰ ca.vxv

it ſleuex mkrat
infrogauit abb atẽ Dambo

Si bonũ?ẽ laubate ꝓximũ. Rñdit
eci · Bonũ ẽ magis tacẽᷣ· ca.xxviij.

bracõ miſſaꝝ ĩ moõte abbis
vnija inuẽtũ ẽ ibi mitid uvi
nũ.Et tollẽs vnꝰ de ſembꝰ puũ ea
licẽ poꝛtauit ad abbatẽ Syſoĩ et
debit eia vibit ſèmela ſedo Obtu
lit eia t᷑no a ñ accepit · di · Quieſce

fi Aut neſcis qꝛ ẽ ſathanas.e.
ixit abbas Syke

is Caltꝰ⸗ ab terra
bonioꝛabit᷑a im celis coꝛã excelſo
coronabitur; Ca. xxx.
onach⸗ quida or
currit ãcillis dei in itinẽ ba
quidsviſ s diuͦtit ſe e viã Cuibi
xit abbatiſſa Si pfedꝰ monachꝰ

ſſes nõ reſpexeras nos ſicvt cog
noſceres qe femine eramꝰ. ea. xxxi

ſcẽdit aliqu pł bx

de Seythi ab epᷣm Pian

nũa qñ reüſus ẽ in Sythi iniro

gaueĩ̃t eũ ũ frẽs. Juõ ẽ ſtas æIlle
at dixit eis Credite m̃ frẽs ego ibẽ
faaẽ nuliio is vidi niſi tm̃ eßi N
li ãt aubiẽtes mirati fũta dixetcit
Ruidputas facta ẽ oĩs multitudo

--

atta eſt aliqu tele

—=Se 2—

1

Dreſbit ero remoꝛit xſitã es di.

Extoꝛſi animo meo ne intueter fa
gem boĩs. Ex qua relacõe proſec⸗

ñt fratres vt cuſtodiãt ſe ab ex

tollẽtia oculoꝝ ſuoꝝ· caxxxij.

itebat de abbate

Detro cognom̃to Oionio qᷓ
erat ĩ ellis qe vmũ nõ bibẽt Quã
do at ſenuit rogabant eũ frẽs vt
ſumẽt modicũ vimi Qui cũ nõ acq́

eſckt tepefaciebãt aquaʒ aita ei
offerebãt. Et dicebat · Crebite mm
ſilij qe velut cõbitũ ilbud accipio.

Adiudicauit g ſe tepida aq̃ᷓ eſſe
ctentůꝗ. Ca xxxi ·

griꝰ.qꝛ dixerit᷑ ſenex · Orop
tere a aputo a me delecta cões car
nales:vt etiã iracũbie occaſiones
abſcidã. Scio em̃ eã ſemꝑ aduer
fũuũ me pugnare ꝓ delectatiombꝰ
vt cõturbaret mentẽ meãaintel

2 70 ——
Rat qnidã roga
uit abbatẽ Syſoy di. Quid
facio q; curro ab eccama freq̃nt᷑
frẽs ꝓ caritate ab cibũ t᷑tinẽt meæ
dicit ſenex Oneroſa ẽ res dicit &
Abrahã diſcipulus eiꝰ·Si occur
rit᷑ m ſabbato a bm̃ca ad eccãm
a biberit ſĩ tres cali ces ne multũ
.c diat ei ſenex Si nõ eſſet ſatha
nas.nõ eſſet multũ. cã xxxv·

itebut de abbate
Agatbone.q per triẽniũ la

pitẽ in oꝛe ſuo mittebat donee ta
cinirmitatẽ biſcẽtcea · xxxvi⸗ M

ixit abbas Eua⸗

leaũ meũ extolleret· Ca · xxxuij

revis: vade in egiptd · ca.· xj

xit aliqũ cũ fidu
tia abbas Syſoy Crede m̃
q; eccœ xxx · ãnos habeo ꝙ nõ dep̃
coꝛ deũ ꝓpt᷑ pam̃· ſ̊ oꝛãs hoc dic
dñe ieſu yp̃e ꝓtege me a lingua
