nij · Dic ergo Ammõ locupletibus
er generoßs parentibꝰ oꝛtus ẽ: a qᷓ
bus muitꝰ ad nupcias cogit᷑· ct eaiöI
Parentũ effugere nõ 5ͤ poſſet violen
tiaz: a ccpta virgine cuũ mn tra nup
ciales thalamos cõueniſſent a da
ta eis eſſent cubiculi ſecreti ſi len
a alloq Puellã de pudicicia er de cõö
ſeruada virginitate cepit hoꝛtari
dierẽs q; ztαιωρto ſine dubio mne
it coꝛruptionẽ a inco truptio ĩicoꝛ
rupilam ſperat. Aulto melius
elt ſi vterq; noſtti m virginitate
perduret: qn vt alter coꝛrupatur
ex altero Aequieſcit virgo: ſilen
no tegitur incoꝛruptioms theſau
rus. Cunq; plurimo tempore ſoli
us dei conteti feſtimomo deo ma

gis eſſent · qm carne ſangu neq;
wniũcti: poſt obitum parentum d

le quidem ad hunc vicini deſerti ſe
cſſit locum: :virgovero ĩtra domũ
reñtens breui tempe et ipſa multi

tubini virginum et ile Pfuit mui

titudim monachoru⸗ Ounq; ſecre

ty reſideret m hemo adoleſces qui
daq́ moꝛſu cams rabidi actem ra

biem vſus erat metis vickꝰ cathe
ms ab eum deducit: ꝓſequentibꝰ9
euũ parentibꝰ a rvogantibꝰ ꝓ eo.Af
ulle Quid mhi molieſti eſtis vomi
nes Supra meri ta mea eſt quoð
watis. ged tam̃ boc vobis idlens

Nitiii lane habi p
tatioĩs monaſterioꝝ qᷓ fũůt
jn nitria ſfummũ tratebãt quend ã

tas eius Redbite vibue bouẽ quez

furati eſtis:a ſanus vobᷣ rebdit fi’i

us veſter At rti extimuerut qdem

valde ꝙ ea qᷓ in ſecreto geſta fſun?

nõ latuetunt hominem dei: gauſi

fũt tamen ꝙ hãc eius viam ſalutis

oſtendit. Et ſine moꝛa vt rebdide
t birepta: orãte homine dei eti 3;3
iuueni i ſanitas redditur. lo dſ;
tꝑe cũ ñ veniſſz ab eum qdam ꝓba W

re wlens ammosipoꝝ dicit dolii

ſibi eſſe neceſſarium: vbi aquam
pro adnenientibus cong egaret

&Et cum polliciti fuiſſent perlaturoz

ſe vnus ex ipſis graue ſibi duxit?
bicens poſſe e periclitari ramelnn
fuum. ſi ei tam graue onus impp-
neret. St ait ad alterum Tu ſi vis

tfer · aut ſi potes ego camelo me

o pareo ne moiatur. Tum alter·

Aihi inquit vt ipſe noſti camelꝰ?
non eſt ſed aſinus· Nunquid pp

telſt qð came lus poꝛtart non va
let aſnus poꝛtare æ At ille Fac ta
imquit vt vis: tu viteris · Ego e m
non interimam camelum meum
Tum ile . Ego mquit imponam

afino pondus quodtu camelo tuo

oneroſũ bicis: a merita bominis
dei facient quod impoſſibile eſt

elſe poſſibile · Et ita impoſitum do
ſium aſino: peruexit vſque ad mo
naſterium hominis deita vt nee

ſentiret aſinus ſi aliquid oneris
portaret. Quez vbi vidit Ammõ
bene freiſti mquit in aſino defe
tens dolluum college enim tui
mortuus eſt camelus Et quia
regreſſus inuenit ita geſtum vt
piedixerat ei vir famains dei⸗

gume ir manibs vs eſt ſam

ut

he

„ „

udll
um

ni

i

Seðs a multa alia p eũ tominꝰ ſigꝗ
oſtẽ dit Nã a fluuiũ nilũ cũ trãſire

vellet et exuẽ ſe erubeſcẽt: ſubito

in alterã ripã trãſlatꝰ ẽ Beatꝰ ãt

Anthoĩ⸗ ĩ füma amãcõe vite eiꝰ

m ſtitucõnem atq; aĩmi virtutes

hHabuiſſe memoꝛatur ·

Jbimꝰa aliũ ſenẽ mãſuetũ
bme oẽs hoĩes p cellentẽ Be

num no mine . de qᷣ aſſerebant frẽs
cũ ipſo erãt ꝙ neq; iuramẽtũ ne

q; menbaciũ exoꝛe eiuꝰ ꝓœſſerit ne

q; vllus hoĩm iratũ viderit eum ali
qñdo aat ſermonem ſuperfluũ oci
oſumq; ꝓferente: ſed eãt vita eiꝰ

ĩ ſũmo ſilentio moꝛeſq; tranquilli
a p oĩa q̃ſi ãgelici oꝛdinis vir: hu

militatis ch inmenſe a in oĩbꝰ ꝓ
nmnihno ſemetip̃m ducẽs. Deniq; m
tũ no bis rogãtibꝰvt aliquẽ mo

nem ab eo edificatioĩs auditremꝰ
vix ĩpetraẽ potuimꝰ vt pauca nobᷣ
de mãfuetudĩe loqretur. Dic ali qñ

dDdcũ beſtia qᷓ Lppotaniꝰ appellat᷑
kEkgeionem ſibi proximãvaſtaret:ro
gatꝰ ab agritcoł vnit ad locũ · ct

cũ ĩmanẽ beiuã puibiſſet: ait ab eã
Drecipio tibi ĩ noĩe eriſti ne vltẽ

vaſtes hãt trã· Tũc illa qᷓ̃i ãgelo

pꝓſe quente effugata:nũqꝙ oĩno cõ
paruit.Stłi mõ etiam Cro codril

euum ab eo alio tempe fugatum p

dimus apud

R ſmũ monaſteriũ ãpliſſis ſpaci
is circiimſeptũ muroq; circũdatũ
mille m qͥ hitãtibus viris larga p

bebãt habitacula:ĩtrinſecus putei

pliures.oꝛti irrigui plures· oĩm qᷓ

B pomoꝝ arboꝝq; pabiſi a q̃cũq;

læbaibã etiẽ Vſitdĩ noija

nec ſſala vſbꝰ ceãt ſufficiẽt᷑ ĩ mo
abũbãt᷑ puiſa ob hoe vt nulli mo
nac hoꝝ ĩttiſecꝰ habitãtiũ neceſſi

tas vllaſierzex endi ſoãs ab aliq̃d
reqrẽ dũ S eĩo: qbã vir guis et dep

mis electis að ianuã elecꝰ hoc ha

bebatofficiũ vt abuẽtãtæs ea lege

ſul. cipet· q̃̊ ingreſſi vltẽ nõ exeãt.
Si g̊ ſeme l in grebi placuerit:ſtat

imm obilis lexdedqð eſtammira

bꝛlis ingreſſum nõ iã legis neceſſi

tas ſeð vite beatitudo retinet a per
ſfectio· Dic & ſeĩoꝛ ĩ ianua vbi ipſe

cõmanʒ adlerẽtẽ ſibi habet hſpi
talem cellulã:ĩ qᷓ aduentãtes hoſpi

tio ĩcipiat a oĩ hũãitate reſoueat

Vt g&a nos ab eo ſuſœpti ſumꝰm
troeũdi qdẽ nobis cpia nulla fuit
ab ip tñ didicimus q̃ inſtitutionũ
butudo gerẽtur intrĩſecꝰ duo aie
bat eſſe ſo los ſeĩoꝛes viros q̃bꝰ ꝑꝓ
nnſſa eſt ĩgre diẽbi egre biendiq;li
bertas q̃ oꝑa frm̃ diſpẽſarẽtaque
neceſſala ſut ĩferre cuãrent ceteros

x ro ita eẽ iſilencio a q̃ete oãtõibꝰ

a religioſis ſtudijs opã dãtes vt

osẽs ſigna faciãt et qdð vere oĩum

miri fieuũ ſignũ eſt nullꝰeoꝝ egritu
Ame ʒicurrit cuiuſq; ifirmitats: ſ
cum vnicuiq; vite finis affuerit õi
mode ᷣnoſcẽs a in dicãs ceteris f i
byſuis at; oĩbꝰ valebicẽs ad hip
ſũ tcubãs ſpitũ letꝰ cmit᷑tit.ca.xx x

bas Byrꝰ all

L qñia Pſaiasa Daulꝰoccun
rerẽtſibi iuicẽ ad ripã flũimis.rant
ſt iſti iuſti ſũme abſt inentiea toti
us kli gioĩis Di pgebãt viſitare ſã
Rũ quen dã virum noĩe vnuf.Abe
rat at monaſterium ad qð ibant
mãſioĩbꝰ tribꝰ · Cũ g& vllet tñſitre

8 4 4
4

fluuiuz nee eſſet topia tñſmeãd a
iunt ad ſemetipſos Petamus a do
mio grãʒ vt ĩiuemamꝰne jpediatue

nob boĩ opis iter. ct ↄnerſi ad ab
Beʒ Syrũ tu aiũt pᷣ cipue pete a doĩ
no:ſecimus audiri te q; p̃ſtettibi ꝗqᷓ

ptes At niie coboꝛtatꝰ etiã ĩpſos ſe
cii genua curuaẽ in o?one: ꝓſtra
uert ſe ĩ facẽ corã dñno et cũ exple
ta ot̃one ſurrexiſſent ecce vidẽt ap

Felli naui giũ ad ripam flumĩs ad
if qð aduri erãt expeditũ. Doc aſ
cxᷣdetes adũfũ flumĩs curſuz ita ve

locitet᷑ ferri cexert: vt ĩtẽ horã vnã

ttisitineis qð actin erãt ꝑ tridu

um oficerẽt ſpatium. Cũq; applicut
iſſent að terrã Pſayas ait dns m̃

oñdit viꝝ ad quẽ ꝓperamꝰ occux

rẽtẽ nob avmꝰ cuiꝰq; nẽm ſecteta
coꝛclis apiẽtẽ · Sa Oaulus ait.Et

m̃ ð ñs oñdit:ꝙ pʒꝰtribnũ eũ edu

eat de h'èmũdo. ¶ Aumö iter qð
cluxit ad mõſteriũ de flumĩe ince
bẽ epiſſent ꝓgreſſiq; eẽnt paulũ
ũ: occurrit eis ſupdictus virad
quem pergebant a ſalutans eos
ixit · Bñdictꝰ dns q̃ ws m̃ a nũc
ĩ corpoẽ: a añ iã oñdit ĩ ſpũ.&t tũe
pit de vniuſcuiꝰ q; meĩtis que ha
bebãt an deũ atq; ac bꝰmemoꝛare
Tũ Oaulꝰait ũo a nobᷣ dñs oñ
dit ꝙ pꝰ? triduũ te de hoe mũdo aſ

ſumat:p timꝰ a te vt etiã nobis de
tuis virtutibꝰa actibꝰ qbꝰ deo pla

cuiſti enarres nee verearis iactan
tie notã Abſceſſurꝰ eĩde h' mũdo
að imitacõeʒ poſteris geſtoꝝ tuo
rũ memoꝛiã dẽlmqͥs Tũ nile Nihil

quit magnum feciſſe me memim

ho tñ cuſtodiui ex q nom̃ ſaluato
ris nti ĩ ꝑſecucõne ↄfeſſꝰ fũ:ne pꝰ

pfeſſionẽ italis mẽalii de ce
meo ꝓcebẽt neq; pꝰ amoꝛẽ celeſti
ũ terremi aliq̊d amarẽ.S nec grã

dSñſi in hijs defuit m Nuũ q; eĩ me fe

cit aliqͥð egẽ frem: õem quẽ deſide
raui tibũ ãgeloꝝ m̃ tden vey miſte
rio · Niĩ eo ocrultauit᷑ bns que ge
t᷑ ĩ mũdo ſNũqꝙ; defuit toꝛdi meo
lux eius ꝑ quã ſu titatꝰ ſõnũ coꝛ
pis ñ re rerẽ deſide rũ ſp hñs vitẽ
di euz. Sz et ãgelũ ſuũ aſſ iſtẽ mihi

ſp feẽ:edocẽtẽ me deſingul qᷣbꝰ q;

virtutibꝰ mũdi Oẽ qð ꝑeeij a bño
ſũ moꝛa oſecutꝰ fũ Oñdit m̃ freq̃n
ter młtitudĩes ãgelo ꝝ aſſiſteuũ ſi
bi vidi cet? uſtoꝝ · ↄgregationes
martit mon achoꝝ cuẽtꝰ oĩmq;

ſcõꝝ eoꝝ dũtaxat qͥꝝ opꝰñ eſt ali
ud ñ lauda re ſpꝑ a bñdicẽ deũ ĩ ſim

plicitate coꝛafide Vidi ecoñrio ſa
tanãa ã gelos eiꝰet᷑nis igmbus tẽ
bi · Widi iuſt es efna loticia perfrui
Cũq; hec a multa alia his fimilia
p totũ triduũ naꝛraſſet eis tr̃didbit
ſom̃ a ↄfiuo vidẽtibꝰ ißis ab ãgel
ſuſapit᷑ aĩ a eiꝰatq; ad eelos fert᷑
ita vt wcẽ hỹnoꝝ audirent etiam
j̃i qbus vna ciĩ angel aĩa eiꝰ aſcẽ
⸗

Ammo neʒ pꝛem triumiliũ ciꝛciter
monachoꝝ q̊ tabenenſi appellant᷑:
in gẽtis abſtinentie viros quibus
vſus eſt ĩd ui colobijs qᷓi ſaccis ſĩe
isa pelle ↄfeda a cllo pꝰt᷑gũ ala
tꝰ deſcẽ dẽ e ↄtegi cuculł etiã caput
opirea maxie eum ad cibũ tũ fu
eĩt eũq; etiã facie velare ne aliꝰ ali
ũ ꝑciꝰcibũ ſumẽtẽ vẽßlẽdet elt ãt
eis ĩ capiedo cibũ ſũmũ ſilentium

— — —¶ — —

el
14

ita vt᷑ nõ pubet᷑ eſſe ĩ eo loeo aliq̃̊s
hoĩm vbi ſedẽt ad mẽſas ᷑t oĩs eo
cõũͦᷣſatio ita ẽ ĩ mł titudĩe HGita
qᷓi eẽnt ĩ ſo litudie:dũ ita atet vni

uſcuidq; abſtmentia vt ab alis de

p̃hendin n poſſit Secẽt ergo ad mẽ
ſã cõtinentes magis ꝙᷓ ſumentes ci
bum:vt nec defuiſſe menſis nec ta
men ventri ſatiſfeciſſe videãt᷑. a

ioꝛ q̃pe ẽ 7 õtinentie virt?: abſtmẽ

gi ĩ ocut habẽt aĩi ĩ maĩbꝰ⸗ Ca.xxij·

cipulo Anto nij Daulꝰno

mie vgnom̃to fimplex Dic ſitium

cõũſacõis ſue huiumſodi habuit
Cũ vxoꝛẽ ſuã ocul ſuis cũ aduitero
cubitã ẽ vidiſſet nuli quit ỹdicẽ
egreſſ eſt wdmũ:et melticia aimi
c leremu ſemetip̃z dedit · V bi

cũ anxiꝰoberratet ad mõſteriãũ p
uenit Anthonij: vbiq; ex ameitate

loti a oportuĩtate cõſinũ capit Cu
q; adiſſet Anthoniuʒz vt iter ab eo

ſalutis inqreret ille ĩtuẽs wiez ſim

plicis nature eſſe· mñbit ei demũ · eũ
oſ e ſalari ſi his q̃ a ſe dicerene

obedi ret. Tũc ille oĩa qᷓcũq; ſibi pᷣ

ciperet ſe fadurũ eſſe ſpopondit.

Vt ” promiſſionẽ ecꝰ ꝓbaret A

thomus:añ ſores celle ſtanti dixit.
Mic inquit ex pecta me orãs donee

egrediar. St ingreſſus Ant oniugz
mãſit ĩtriſeeus ꝑ totã diẽ a ꝑ totã

nockẽ. Oer fenel traz tñ ex oeculto
frequẽciꝰreſpiciẽs videbat eũ inde
ſinent orãtẽ a nuſq; peitꝰ moueri
ſed ſtaẽ in eſtu diei a rore nochis ·
ita eſſe mãdati memoꝛem vt ne pa

K quidẽ loco moueret᷑ Egreſſg aut

Git qda inter dii

bie poſteà Anthomꝰ? inſtruere euz
et docere de ſingulis cepit quomõ
ope manuũ ſolitudmeʒ ſolaret᷑ a
digitis quidẽ cꝛpois opꝰ. carnale

co gitacõe wro mentis et aĩmi int

tiõe oparet ꝗᷓ qᷓ dei fũt Cibũ q in vſ
pa eũ ſumẽ P̈cpit ſed obſeruare
ne vnqᷓ vſ. ſq; ad aturitatẽ veniret
a pcipue in Potu: cõfirmãs nõ mi
noꝑ aqᷓ abunbãtiã fãtaſias amime
fieri · ꝙᷓ ꝑ vmũ caloꝛẽ coꝛꝑis creſeũ
Et vbi plene eũ ũ qliter ſei ſinguk 2
gẽ deberet ĩſtꝛuxit . ĩ victo ei hoc ẽ ĩ
rhda ſe milſiaribꝰ ellulã vↄſticuit:i

biqʒ; eũ exeꝛcẽ q̃ didiœãt iubʒ Pe
tñ freqnti⸗ viſitãs gtulabat᷑ deß
NHdẽs eũ ĩ his q̃ ſibi tẽᷣdita fuerant
ſẽnõe a ſolicitubĩe ꝑmanẽtem

uadã ãt die cũ vniſſent ad
ſãcu Anthomuz fratres magmi qᷓ
dã a pfedti viri: actidit etiã paułi
abeſſe ꝑiter cũ eis. ẽt cuʒ ſermo de
ꝓfũdis rebꝰ a miſticis haberetur
cũq; de ꝓphis a de ſaluatore pluri
ma tẽctarentur: Oaulus ex ſi ſmpli
citate ammi mierrogat ſi xp̃s pC
fuerit an ꝓghe · Beatus wero An
tmꝰ eũ ꝓ eo ꝙ tã abſurde inten
rog auerat᷑ qᷓſi erubuiſſet: blando
motuvt eiga ſimpſᷣ cies ſolebat
ſilere atq; abire eũ iubet. Je qꝛ oẽ

qdcũq; ab eo bickũ fuiſſet tanqᷓ ỹ

ceptũ dei ſeruare inſtituerat abſcee
dens ab celã fuã tanꝙ mãdato ae
cepto ſilenciũ gerere inſtituit: nee
oĩno alq̃d loꝗj.QAð cũ cõperiſſet an
thomus mirari eepit vnde lee iili
platuiſſent q̃ᷓ a ſe ſcebat nõ eſſe
mãdata.Cũq; iuſſiſſet eũ loq̃a cur
ſiuerit ndica et: dixit ei Oaulus

Tu pater dixiſti mihü:ve ireme ſi

lerem. St obſtupefactus Anthõiꝰ
ita ab eo ſermonem que; ule neg
ligenter ꝓtulerat obſeruatum.õ
nes inquit nes iſte condꝛmnat·
Cum emm nos de eelo nobis non

audiamꝰ loquent:ab iſto qualii/

cumq; ſermo qui ex oꝛe noſtvo ceci
derit obſeruatur. ¶ ulta tamen
et leatus Anthonmius docert eũ de
obediẽtia volens cipere ei ſolitꝰ
erat · que ratio et cauſa non poſce

ret: in quibus eius animus erga

olediẽtiam probarttut· aurxrire
namq; aquam aliquando eum iuſ
ſit ex puteo et in terram tota ð ie

effundere a cõtextas ſportellas re
ſoluere ac daonuo texere a veſtimẽ

tum fuere atq; ite rurſus reſolue
re. et in pluribus huiuſmodi exer

cicijs ab eo memoꝛatus imbutus

vt in nullo prorſus etiam eorũ qᷓ
võtra rationem imperari videbãat᷑
biſceret contrabicere: a ita per hec

omnia inſoꝛmatus in bꝛeui að peꝛ
fectionem venit· Ex cuius erẽplo
tocere ſolet beatus Anthonius ꝙ
ſi quis vlit velociter að perfedtio
nem veĩre non ſibi ipſe fieret ma
giſt er nec ꝓprijs wluntatibus o
ledliret. etiam ſi recam videatur
eſſe quoð vlit.ſ̊ ſecũbũ mandatũ
ſaluatoris obſeruandũ eſſe · vt
ante omnia vnuſquiſe P1. abneget
lemetipſum ſibi et renũciet propri

is wuntati bus quia a ipſe ſalua

tor dixit.go vem non vt faciam
woluntatem meam ſedb eius quimi
ſit me · Et vtiq; voluntas Chriſti

non erat contraria voluntati pa
txis ſeb ne qui wnerat obedientiã

añto ergo magis nos non on indi

cabimur mobedientes ſi propri
as faclamus wiuntates? Demq
ſupradictus Dau lus exemplono
bis eſt: qui obedientie et PrmmPlie
as meit ntntem pirienali
um gratiaru⸗ eulmen alcen Sikenp
multo plures et potentiores per
vtutes ipſum dus ꝙ per ſandhag

Anthomuzʒ faceret ẽt quoniamꝑ

affluẽtiam gratiat multituchnen
ad eum ex ommbus tetre parti
bus confluebant vt airatentur
ab eo:?verens beatus Antho nius
ne moleſtia multitudinis fatigaẽ

tur m mterioꝛem hPeremum q 110 at

cdi facile ab atiquo nõ wlet 10
manere eum pre cpit: vt vemen
tes magis ipſe ſuſcixeret Antho
mus. Si quos wro Ple non poti
iſſe et curare hos ad Paulum tan
ꝙᷓ pro lixioꝛem ſanitatum gratiaʒ
habentemn tebat et ab nlocu
rabantur ntã autetn ſimpli
citatis eius fuiſſe apud deum ſfidu
tiam tradunt: vt quodam tempo
re cum quidam rabiem patiens ĩ
modum eamis laniaret hominem
qui auſus fuiſſet ad ſe acxeædere-
et perducus fuiſſe et ad eum inſiſ
tebat orationi vt emonem qui

cum vrgebat fugaret- acum mo
ra fieret nec celer ſequeretur eſf ee

tus quaſi infantium more indig
natus dixiſſ. e fertur ad dominum
Vere nõ 5 manduca lo hobie: ſi eũ
nõ curaneris. Et ↄtinuo qᷓſ eſicio
ſo dño fatiſfactũ eſt a va ſtatm
auratꝰẽ rabidus. Ca⸗ i;

ti

nsi
nen

cdtignũ etiſ uias lvremi

habitatoẽs qᷓ Dartenio mal adia
cza vida ẽ opido qð dicit᷑ diolcho
ſilentio p̃terire:ĩ qvidimꝰ ãmirabi

lẽ pbrẽm noie Hiamonẽ totiꝰ hũi

litatis a benigitatis vin hũtẽ etiã
ruelacnũ grãm· demq; ci qdã
tpe dño ſacriſiciũ off ertet: vibit ãa
geiũ dei ſtantẽ iu altare a vniuſeu
iꝰq; monachoꝝnacc dẽtiũ ad altare
ſcribetẽ noĩa ĩ libro quẽ tenebat mm
maĩbꝰ: qᷣrudã tñ ñ ſeribketẽ Cũq; di
ligẽt obſeruaſſz ſeloꝛ q eſſent qꝝn
ta miteria vnũquẽq; eoꝛ ſeoꝛſũ

can fuiſſj admiſſũ: a ĩueĩt ex coſeſ
ſõe vnũquemq; eoũ peccati moꝛ

tał obnoxiũ Tũc hoꝛtat᷑ eos peĩitẽ

vꝓſternẽs die at nocke tãg ĩe ĩ eo

m peccatis eſſet ob noxiꝰ flebat: a

tã diu ꝓmãſit cũĩ eis in pemtẽtia et
lacrimis donec iterum videret eüdẽ
ãgeli ſtantẽ a ſc riłẽ tem acœdẽtiũ
noĩa:et poſteaq; omniũ ſcripſit:

tũe etiã nllos ex noĩbꝰeuocãtem et

ad vᷣcõ ciliacõneʒ altaris ĩuitãcẽ. At
vero vbi hoe ſenioꝛvidit mellexit

eor ſuſcptã eſſe ꝑeĩtetiã:a ſic eos
altalc geculatcne llituit wane
etiã qdam tpe ferebant a dmom
vꝰ verbe ratũ:ita vt ſtaẽ à moueri

.. l —V MMD . J
DOn at mihi vide

omnino loo ñ poſſet. Et cum dies

ad eſſet dminicaa repoſceret offer

re ſacrificium: iuſſit ſe fratruʒ ma

mdad altare poꝛtari Vbi aim in
oracone jatuiſſet aſtantem conti

/
12 “ .

nuo vidit ãgehi q̊ aſtare ſolebat

altara poꝛrigẽtez ſibi manũ atq;

eleuãtem ſe de terra: et ſtatim do
loꝛ ita ab eo diſcœſſit vt ſolito ſani

no Eple

eretur. Ca. xxxiiij.
Kati ipfis locis
vir ſãct? ac totiꝰ gẽtie bo
no k᷑plet?: Johãnes noĩe: In qᷣ tan
ta erat cõſo lacõis gratia vt q̃cũqʒ

meltitia quotunq; trdio oppreſſa
fuiſſʒ aima/paucis eiꝰſermoĩbus

alacritatr et leticia ropleref Sect
a ſanitatũ gratia pluima ei a deo
donata eſt. In alijs quoq; ꝙ;ᷓ ꝓlu

rimis egipti locis ſparſim vibimꝰ

ſaãctos dei vtutes młtas a mirabili

S3 paucs ex młtis memoꝛauimꝰ

de oĩibꝰ wero explieare ſupra vites

noſtras eſt ſa de his in fuferio
re thebaide id crca ipſã Syenen
habitaẽ dicũt᷑ auditu ſolo om pe
rimus: ꝙhis gene omnibus quoꝰ
vidimus cœlſioꝛes ili et magmificẽ
cioꝛes habeantur. Accedere vero

4

ad ipſos pro itineris periculo ne

quiuimus: quia qꝙnis omma illa
rum partium loca latrombus m
curſentur: ula tamen que vltrz
ciuitatem Lyc ſunt:etiam barba
bis acœſſus ad eos fuit: quia nee
eos quos fuperius memorauim2

abſq; ꝑericulo vidimus.

K 1212

5

tegente. deniq; ſemel per quinqh;

epties nanq; in hoc itinere peri
clitati ſumus: in octano autem ſi
cut ſcriptum eſt· non obtinuit nos
malum.deo nos m omnibus pro

nodtes ineedentes per bheremum
ſiti ae laſſitidine periclitati ſiumꝰ
EÆo anoq tupon mcurrimꝰ?
crim in quo eſt conuallis quebã
humorem ex ſemetipſa gignene

ſalſum quem continuo calor ſotis
elut hyemalis pruina in glatieʒ

ita in ſalem ſtringita tamꝙᷓ ſudes
acutas ex ipſo ſale efficit᷑:atq
ita omnia exaſperantur loca vi nõ
ſolu nudos pedes vt habebamꝰ
nos:.ſedia calciatis terebret ar ſe
eet In his ergo mnuenti magno cũ
gericulo euaſfimus. Tertio cũ m
nominus per heremum pergere
mus incurrimus vallem quãclaʒ
hHumeꝛem ex ſemetipſa ferentem
Cuius ſolum laxum:a fetido eno
tepletũ tranſire cupientescũ vſq;
ad latera inſigeremur · Cumq; pe
ne in earem mergeremur: daman
irs ad deum votem pſalmi ꝓpmuli
mꝰdieẽtes.Saluũ me fat dens quo
niã intrauett aquevſq; ab aimꝗ

meã Inſix? ſi ĩ limo ꝓfudi et nõ ẽ

ſna Quartũ ꝑituli ꝑtulimꝰ jn a
quis q̃buſdam que ex vnbatione

Nyti remãſerãt: ĩ quibꝰ ꝑ tribuũ

ↄtinuũ afflicti vix euabẽ pwomimꝰ
Quintum periculũ nobis fuit a la
tronibus cũ ſecus mare iter agere
mꝰ: ꝓ quindecim milia palſui ĩſeẽ

quentibus nos: et quos ferro pp

mere ñ poterãt pene examimes per
mugam rebdiderant. Sextũ diſcrim
fuit nobis in ip ſiumie Nyli:ꝛin qᷓ
nauigantes pene ſubmerſi ſumus
Septimo in ſtagno quod maria
appellant vento ſeuiente in mſulã

eiecti ſumus: hyeme granuſſima

ſuꝑer nos et tempeſtate feruente⸗

bpni iuocauimꝰ. Cuiꝰ mĩãa

wlummine vita ̃fulget qui omnẽ
luyxurie notam tuta mẽte fugemit

Erai enimtempus qno epip hami

monaſteri⸗

dam incibimus:? in quo reſlnẽtis

niti aqua eſitens welue ſt⸗ 6 . 12 1.
quobdã effecerat in qmulte hᷣ

ſohnti circa oꝛã ſtagni jaebante
vt ignoꝛãtibꝰ nob mortui viderãt
Et enz aederem? ad viten bu mi
vandã magtudmẽ beſtiaꝝ: qᷓs exa

mnes putabam? ↄatinno vt ſomn
uLe ſerxu ex citatiin ereai

.

*

nicdte fut. Nos at eurſionaito aa
monaſteria fyſtinauimus grãs a
gentes deo noſtro qui nos de tãn⸗

ofdit miracula ipſi glorla m ſeui

) Incipit prologeis in z

VEre müdü quis
EOubitet meritis ſtarr ſado
um homm ſaliet quorum in hoc

mundoq; relicko beremn vaſte ſeer
ta rimãtur: ibiq; ꝑer terribiles mu
pes ſoꝛmidoloſis antris exeuban

is non eſuriunt neq; ſiiunt

qꝑ dexteã dei ſuſt entat᷑ a paſcit ed&
DHoꝝ meritis ſuleueris: homi fup
prlicacõibꝰ peecatoꝝ veniã merea
xis mi domine fidoſe⸗

Eatifico ſiqᷣdẽ et
ãmiroꝛ laudabile ꝓpoſituz

ama pñjis ſeculi ſtubiũ fuum ĩpẽ
dãta iuẽ ꝓpłẽ oracuł· Lapides ſã

Ruarij diſpſi ſint ĩ eapite oĩm pla

teat ex hoc valde gaudoo ꝙ tu v

po ediſicacõis et ſãcte ſeripture do

Rrina inſoꝛmari deſideras: ſcõnq;

pm ↄuᷣſacõis inſtituta pq̃ris Igi

tur vigeſimũ in epiſcopatu agẽs
annũ deſderanti tibi ſpũaliũ viro
xrum quos m dei rebus ſpectatos vi

bi:ae aubiui vitas moralemq; dok

trinam pñtis libelli ompendio de
darare temptabo: qᷓtinus m ꝓpo
ſito pietatis dux tibimetipſi bono

te erit doctoꝛ efficiaxis ĩperitoruʒ.

Sed oro te ne ſpernas ſimplicitatꝛ
eloquij:neu politi a me exigasſtili

vnuſtatẽ · Nec enĩ opið eſt dine do
ſtrine ſophiſtice et eloquencie ſig
nare ſermones ſed ſuadere mente
hoĩm i fide a opibꝰ veritatis ſecũ
dũ qð ſeriptũ eſt.Aꝑi os tuũ vᷣbo

dei: a iten ſõ aſpnas vba ſenioꝝ
ea ip̃i enim di dierũt a prĩbꝰ ſuis·

demq;ʒ ſcõꝝ priarchaꝝ a ꝓpharũ
Abrahã ſciliœt Pſaac. a Jacob·
Moyſi Delie a Johãms ideo a p

tibs deſcripta eſt fides a ↄuͦſa

tio ñ tm̃ vt nlos głiſicarent quos

ecrte dñs głificauerat a in regno
ſuo glorioios habebat: ſed vt le

tiũ vt dignũ eſt:qm̃ cũ plurimi r-
ligioſã vitã ꝓfeſſ cirea vanaa in

gẽtibꝰ poſtels ↄſerat᷑ veritatis dᷣ
Rtrinã a exẽpla ſalutis Accipiẽs &
a nobᷣ ñ dißta ſ foꝛtia· vã n fura
ta ſãctos imitaẽ q̊ͥs leg predica qs
diligis:ex hoc em̃ auditores tui.fſa
di amatoẽs xp̃i. ꝓficiẽt ad ſalutẽ
Ntro gatꝰ ſenex a fratribus
oñdit virtutẽ abſtmentie.v

itilitat vigiliaꝝ a qᷓliter animi mo

tus reßmere debeamus. Cai.

O eefre q̃ ſepius confitebatur emi

carnis ſue deleãtiõe tẽptal. C.ij⸗

Oe beremita qᷓ pallio derergens

ſaniem ſepulte mulieris:ardorem

vexſxit tibidims a irj

alio q̊ ↄtra iẽ viciũ finxit ſibi
ex luto figurã mulieris . Ca· iiij ·
iſtica b Oaſtoris ſententia ꝙ
dẽaꝰ ira m qudẽ coꝛdetenꝰ abſcidẽ
libidinem laboĩbꝰaffligẽ · Ca · v·

RXbi Beatus Pſaace fugiens oꝛ

dĩez pbẽij ĩbitio aſ elli ẽptꝰ ẽ · vi ·

mH operũ et eoꝝ qᷓ tecũ ſũt et q̃ poſt AOe duobꝰmonachis q̃s ſemoꝛ oꝛ

tulũi eoꝝ denaſtãdo ꝓbat . ea · v ·
eſene languido q̊ virgis dei

ſolatio ſuſtentatꝰ pꝰ moꝛ tẽ bacu

lo ſuꝑ tumulo ſuo planta to ſuſpi
tionez a ſe remouit . Ca. viij

Oe monacho ã̊ ꝑ fin gulas biei
horas ↄtra gulã pugnãs vſq; ad
nonã vidorioſã abitinentie coro
nã adeptus eſt · capitukũ . ix ·

eduobus ſeẽnibꝰ q ꝑ biduũ

ſpiritualit᷑ conferentes carnalem

obliti funt ſumere cibũ: ca x.

iſapuhis cuiꝰciã ſems naturali
mcendio fatigatꝰ ſpe fructꝰ ꝓcipi
endi noluit a cẽtacõe liberari ca· xie
Bubtił b Anthonij diſputacõ de
tribꝰ naturalibꝰ motibꝰ ca.· xij·

Mmonitio ne qs coꝛpe calſtꝰ mẽ
te proſtituatur. ca. xiij.

MNMArgumentũ de btõ moyſe abbe.

Pmto acrius a malignis ſpiritibo
impugnamur: tanto valibius de

„H5Sσ*

fenſamur. c. xi

rat otẽ ſtimulũ carĩs pſeuerãt

certãdo vickoꝛiã meruit obtinẽ · xv

xpli nõ deſidia ſeb laboris iſtã

a libidmẽ ſup andã. ca. xvi.
* de alio vio idoneũ ſatis eyx

ep nulli ꝓdeſſe alteriꝰ exemplũ
ca· xvij.
mmonitto ſenis vt ſp ogitan
tes p̃m habitare ĩ nob i ĩmi vꝛʒ

mi iße laborauerit

pibꝰ nrĩs ſanctiſicemꝰ.
e ſene qᷓ ãnuã bñis ſuis ſotuẽs
pẽſionẽ pᷣmonuit ne labores tui
ſint in dmo aliena · ca. xix ·

ð moõchꝰañ omnia humlita

tẽ debet cuſtodire. ca. xx.
uma exhoꝛta tõĩs beati Daſto
ris ꝙ mõchꝰ velut aĩal irrationa

e verbi arrogantiam cauea
mus.
De monacho Cõſtãtino politano
q̃ viſitatꝰ ab ĩpatore Theodoſio

cauſa cõßuãde hũilitatis fugit m

agni eẽ ſi hoͤ ꝓpriã ſibi ĩ putãs
ã ſuſpeckã ſp hz tachez. xxiiij
A8 btũs Oaſtoꝛ cã hũi litatiꝰ ad
ſuſcipiẽbum iubice; nulla potuit

fle i ratione. ca. xxv
tpeg rins jetem dillgen snulk
etebꝰ alienis imiſceat. ca.xxvi.

Seitrntia beati Arſenij vnum

que nq; ſcᷣm propriã virtutem

bile ſemetip̃m cẽat eſtimaẽ · xxi.
uſdẽ ãmõitio vt prudẽtia ad
ue

Capitulum ½ xrxij.

ieis patribus conſentiat .

debere agere· ca⸗. xxvij

monitoluiũ & monᷣac ho fure
ad agẽdũ ſit de hijs qĩ magis de

“ uũtaſepe ↄmõitiñ ceſſat · xx viij

tũs Aꝛſeniꝰ pꝰ ꝙ;ᷓ ĩ virtutibꝰ ſe
nuit rogauit wminũ ppyincipnjs
bene viuendi. ca vi

bhoꝛtatio ipfius vt totis viribꝰ
anima deuincat woepolis paſſi⸗

nes capi.

Dee Agathone abbate qui

tera q̃dẽ obiecta ſi bi vitia patiẽ
ter audiuit hẽticũ vero ſe eẽ peitꝰ

abnegauit ca. exij.

Oniĩa eiꝰ dẽſtãcõrem eſſe cuſte⸗
diã mẽtis labore wꝛporis · ri.

ibus virtutibꝰ? beatꝰ Teodo
zus ceteis eminẽtioꝛ fuit· xxxiiij.
eiꝰtẽ collocucõ cũ abbate

Johanne ꝙ in ſpiritali ope ſeipõ

in rioꝛ fuit· Capitulum. x xxv ·

ꝓbatio iĩ ipᷣius quia młti fẽpa

E potiꝰ qᷣetẽ eligũt ᷓetnã xxxvi

¶on tam mirãdũ ſi ſem s repe

tat ꝙᷓ ſi uuadat. ca.

xxxvi
iffinita ſeĩs nõ pollui hoĩeʒ ſor
biba cogitacõe ſi ñ oſẽſeit xxxviñ

S btõ Johhe qͥ pᷣpto mgẽi ru
e iſe leenã iũchã abduxit. xxxix
o neceſſ aria xp̃iano vt et di
uinis ſcripturis obediat et eathe
ca xl
Elgioſo homini plus ebiſteati
oĩs cõferri ſpiritualis viri tacitur

nitate ꝙᷓ ſermone . ca. xl-
m moderate publica aliomi er

ꝛripere debeamus. ca. xlij.
Eſtudeamus doreri potius
docere et ne quis docœre preſumat
intvãtus. Capitulã. xliñ ·

O0 mnem galora ſilẽtio vici. xliiij .

Oe obĩa Alexãbri abbis ca xxxi.

— —

—

=
S==

0

-

SSEESSSee e

=

b⸗

SfhZꝰ

ſ

„ 1
27
. *7

SHE ſingulis iuytavirts füas atq;
ſtubiũ a opꝰ imponatur a verbũ
prebicetur capitul xlv.
ANtRſ detrahentes compeſcort nõ

Pſſumus eoꝝ verba vl tacentes

aubiamus. rapituhi. xlvi.
bi Johãnes abbas ſuectione;

H H ſems palã audiens. Et coꝛpe plad
dus et ammo tranquillus permã

ſit · capitu. xl vñ .
Aum tie et timoꝛẽ dei eteris

eminere virtunbꝰ? a humilitatẽ eẽ
poꝛtam eli· capi. xlviij:

mdignꝰ?honoꝛatur amplins

amnat᷑ St mũdo deſpectus do eſt

AQ)on tempus Prfeenke ſed humi
litate rotiꝰ apuð deũ valere. ca.l.

Obempli IJohis abbatis vt ſuſon

te potius grauemur Ffratrem no
ſty triſtemus. capi. li.
otd diſtricioꝛis poſßti nee etlã

.— caum matre cmã bucãdũ. ca. lij⸗

c aiz ſeculalbus negotium ſeu

apud mulierẽ ſidutiam n lcpu

ero cauſã habemꝰ2

ca lv·
R5 male cgitando ß malis oogi

mur · capitulum lvi lvi.

C enmmnẽ pPoſſe cuſt odire coꝛ ſuum
liertate oꝛig habneit. ca. lviij;

Orann diexel bora m wiſe vimnem

—

ones deprelenterit eaaſaz eaz
feſtmet amputare . ca. liiij·
O☚ robamentũ abbatis Siluani ꝙ
— eis pct fine piculo nõ reuelantur
ꝗ ea diſcernere neſuũt.

Aanomb? cõſentiẽdo nos damna
o mõ ſenex odinem moͤſter H

SD equens pretulit etate maioꝛez iua⸗
mioꝛi q̃ͥ priꝰ c uͦſus fuãt. ca Axij.

aram agere.

n ee. Tormen aeeſre
ogitet ꝛeũ ſibi eſſe preſentẽa ꝗ;
dei ſimilitudineʒ vna bie poſſimus
ꝓmereri. capitulum lr
ſi in bono proſicere non poſſu
mus: ſaltem non deſciamus a bo
S tnon ad Wirnacmm noſtram
nobis queramꝰ magiſtꝝ eca. lxij·
Rix inuemire poſſe viam domini qᷓ
ſcienter Ppriam ſequitur wiunta
tem. cpitulum. Ixiij
eregrinii monachũ exẽplo debe
te eſſe his quos juenerit.expꝑelſi au
tem eum qui alit vixerit · ca. lxiiij.
Nt ſi vndiq; nos cuſtodire non
poſſumꝰ vel ſinguam teneamus æ
⸗ „,. mhil valeat bene docere nec ka
te· capitulum. lxv.
. S ech eẽ zdkorem nonqut
vrbis doceat ſ qᷓ exẽplo · ca. lxvi ·
¶ Rniaiiq; neceſſaria magis eſſe o
D a bona ꝙ vr ba. ca. lxvij.
Fromnk quidem bene loquentem
Fß non rede viunentem: mfructuoſe
arboriaſſimilari; .· lxvitj·
N¶ uod a a pfectis viris temptatio
nes nonuq; admittente ſunt vt p
batioꝛes efficiantur bimicantes
capitulum lxix.
QAlt ſi ceteras virtutes obtinere nõ
F ſſumus wlerga ꝓprximum beni
* uolentiã habeamꝰ. ca.
uod ſicut lucerna oleo carens a
gne diſperditur. ſic anima negli
gens a deo deſerta diſſipatur. ca
itulim · ixxi ·
irid emq; debere ſimpliciter fui
capituli. lxxñ.
ominem ablerentem deo: ol

ledi u ſpõte &ſſerit vitio· c. lxxin

It diabol⸗ ſempꝑ inueniat nos oc

cupatos. ahoqu adueniens ſpũs
Anos deſerit effugatus ca · lxxiiij
e fallacia demonum ꝙ dubitan
iem animũ plerumq; mtuntur in
Kruere ca ixxy
uod monacq nec dẽat detrabe
re nec detrahent audiẽ ca:lxxxi
empl ꝙ cauſa tacendi mali:
ſilenbũ ſit a a bonis . lxxvi:
bi frater oꝛando aquã vſq; ad
os putti aſcẽdere ſecit ca · lxxviij·

on tãtuʒ certis horis monachis

ore pſallẽdũ ſ omni tempe in cor
de orandum.ca. lxxix

e religioſo mendacio diſ cipuli

q amgẽm a liuore a aduenã mo

nachu a ſcãbalo liberauit· ea. lxxx.
Oaahen frẽm Eula liũ huĩſi 5

entia glorficãtem ſe fado miracu
io glorificauerit de? . ca. lxxxi.
onuſacõ bu Pioꝛ a ᷓ iuitꝰ ip̃e
vmanã ſuã viderit W. xxxij-
E qualitor Johannes mona
chus exemplo ſuo docuerit paren
tes non eſſe videndos · ca. Ixxxiii.
Oimilit a btũs Theodoꝛꝰ nõ acqᷓ
3Z eſcẽs vidẽ mr̃em ſoroꝛem hae oc
caſione penitus abſtraxit eas a ſe
culo · ea pitu lũ Ixxxiin.
Oegłioſo cõſlidu beati abbatis
Bulam ↄtra demõ es · ca · lxxxv·
elatio etiam eiuidem patris ad
fratres quob audierit demones lo
quentes feequen Ca. lxxxvi⸗
Kiſio ſenis qlit᷑ de ðo ↄferẽtib us
»gaudebãt ãgeli a vana ferentibꝰ
v delectabãt᷑ ſ pũs ĩmũdi.lxxxvij·

„

uomõ ſandus Arſeniꝰ ad here

mũ ſeceſſerit vl quantam habue

eĩt opũtomis grealia eàa. lxyxvii

Oe ſetda aqua cuius ſe putore

afflixit · cax itulum. lxxxi
Ps reſponderit fratri coonpun
lonem deſiderant · capituliũ exe·

Me moꝛtuo qui beato Machario

teſponbit de tumulo . ca· xci.
Racemo qui cã caritatis ꝑ plłᷣu

Amos tranſunſſus nouiſſime ad

ipfum qui primus miſerat rener
ſus elt capitutum eij-
¶i videt idem Macharius quo

modo demones impediãt deo pſal

lentes. capituum xeinj

. ems debeat monachus in cel
ꝓpria degere · capitulũ xciinj ·

uod multum comedens a a ſatu
tac cauẽs melioꝛ ſit illo qui mo
ici edens ſattatur .„ca. rY
imilitudo de virulẽtis aĩalibus

uãtũ valeat oꝛo cũ ieiunio· xevi.
(Nd ieiumũ de peccatis amma
Aleuans: abitus mtationum in

terdudat Et ꝙ ſicut leo minorib?
terrori elt aĩalibꝰ ita ꝓpriis ↄ cupi

ſcencijs ꝓbatꝰ mo nachꝰ.ca. xe vñ
Oe fratre qui ſpiritu blaſi phemie
laborãs a frequent᷑ ad cõ feſſionẽ
xemens ſed cnfiteri erubeſcens
tandem adhoꝛtatione ſemis ani
matus canſam aperuit a mox leui
us habuit· it . xcxiĩ·
Oer quas a gr quot res amme.
paſſio gignatur capitu xcix
ſcire byabobim ad quod vi
tium promo ſit aima mſi femta
tionũ experientia capitulumc⸗
AOe fratre ſ candaliſato in ſermo

ne ſenis qui poſtmodũ reuerſus

ad ipſum vim verboꝛum eius pro

ſicue u e lexit capitu . a.

ſalna

N

pucre

Npähn

Mchen
Aspp
iſime
ſerntme
Nmnnnr
hit de
gtuſin

(vus.

Be monacho qu euangelium *

ODetralẽt ꝓximo ſuo ſimilẽ eſſe

olubro qui Eeuã moꝛtifert ſuſurrã
do pepulit ex padiſo. ca:cii·

Brduobz fratribus corpulentis

ogitatõnibꝰ? fatigati didicrta

ſene decꝰ eẽ monachi palloꝛem eal.
lan, a matie a alia qᷓdã ca. cinj
Be adoleſcẽte qui vſtimentis ſe
ſpoliãs tam pfecke ſeculũ parit de

poſuit vt indĩcio ſenis in breiũ ſoi

ma fieret ſeculo venũciare wlenti
acaapitulum. ciinj.

bidit. capitulum⸗ Ccv.

Be ſentẽtia DHauli abbatis ꝙ aõ

tollen dam occaſionem vagãbi⸗
nihn liceat monacho hꝛeĩ cella ni

ſi victui neceſſala a de auſtera einſ

dem Pauli abſtmẽtia · ca ecvi.

Oe diſcrecõne abbatis Agatho

Argumẽtoſa muiuſdam ſems biſ

putacõ de paſſione ire inj oñbze
ertes ſm biaboli fiat ea cviij

Oeoebere nos pcᷣis ꝓprijs input⸗

re cũ ab aliqͥ moleſtamur⸗ xa⸗ cix.
Scti bono vmcamꝰ maluʒ ca: cx.
Oe fratre qui equammit᷑ ſuſtine
aàt mürias

De Magno lvremita ſup quem
Latrones irruerut ca· criiij ·

Anterro ga fratris p quã vem

ſaluari poſſit ·

uomõ abbas Motues fruſtra

Qonacho non eẽ moꝛanbũ eytra

re⸗

cap itn luz L xi.
e ſene qui iniu ranti ſe mun era
kranſmittebat. ca. cx. i
Monſillum abbatis diſoy nemo
nach? ſuis ſe defẽdat maĩbꝰ.cxij ·

Neai litigati recõciliat? 6. ca. eyvi.

Ebbas Paſtoꝛ ãiter c ſuluerit

fratri triſtitia lalorãti . exvſſ.
uibd abbas Nſitoꝛus mderit de

tantibꝰ. capituh. cxvin.
bi gmones abbati Moyſ al
m eũ ſe poſſe ꝓfeſſi fũt. ra. cxix-

Juod hõ quotiẽs cecideit: tociẽs

ſurgere neceſſe Ebit · ra. cxx.
eſponſio Achille abbatis mier
roganti cur tedium in cella ſua pa
teretur. capituum · cxxi⸗
cellam. ca pituluz. cxxij
ue tria cuſtodiendo ſaluetur
Fomo · ecxapitulum · exxin ·
Anterrogacõ cuiuſdam vtr me
lius fit vemotius an cũ alijs hab i
capitubim· cxxiiij
bbas Zenõ m q egiptios mo
nachos ſirijs gre ciſq; tuleit.· cxxv

5*

Werba ſenis que ſint ex qbꝰ de tri

metũ aie generatur. ca cxxvi⸗
Kita ſui abieckõne ſenex obſeq
K SGd mauerit hůanũ. ca cxxvi
uod ſicut ĩpoſſibile ẽ ſine clau
nauim gubnari ita ſine Huĩlitate
monachũ poſſe ſatuarxi. ca exx viij
Atem ꝙ omris labor fine humli
tate vanus eſt. cà. cxxix.

Vbi ſatdos ydoloꝝ diſcipuli ſaj

ANi Macharij cecidit“ ca. cexxx⸗
Ti btũs Anthonius Sᷣma t᷑uela
tiõe didicit oẽs dyaboł laqos ſo
la huĩlitate enadia de criario pꝰ
mobũ monacho⸗ ρ6 cxxxi⸗
omõ intelligentſi ſit llud apo
NRolcũ. Oĩa mũda mũdis . cxxxij.,
uüd ſit mala horrẽ ea. cxxxij
uod ſõ ꝓyimũ ſuũ nũỹ deſp

d detrackoꝛ a Ppriã a alien

anim pes fi. espi nlum exxpv-

De qus ſeipfũ inſtiſiœt et aliã
endemnet, ca. exxxvi⸗
ententia Theophili ei opſat
ee viã ſeipfũ rep łẽdẽ. ca: cxxxvij.
e fratre peccante qui ab beatum

Anthoniũ fugit. ca· cxxxviij
ceantẽ quẽpiã non obiurgari

pti oꝛare ꝓ eo debẽ . ca. cxxxix
De Thimotleo ðmitus temtato
peccãtẽ frẽm expulit ca. cxl.
ufmod ſermo auditoris am
mũ ad obediendum vel impediat
i compellat. ra⸗ cxli.
e ſene qui ſuũ came lum alij pre
ſtans ꝓpriam vtilitatẽ cauſa alie

ne neeœſſitatis omiſit ca⸗ cxlij.

AOe obſequio beati Agathoms
cirea peregrinũ. ca. exliij.
thertatio ſems ad inſirmũ di
e ep̃o quũ ĩ ficie ognoſœbat qᷓ

uod magna ſit res wo kitariam
multmere penuriã⸗ ca. cxlvi
Mercũdacio auiuſ dã ſi debitos ſi
tbi nũmos debẽt kẽkpetẽ. ca · exl vij
tem alteriꝰ interro gacio de adi
eiſcenda humilitate. ca. cxlv iñ⸗

bi ſeĩũs Machariꝰ reptũ in deß

t reſuſcitauit moꝛtuũ. ca. cxlix.

nia etiã minima ſeioꝛibus d☚

clarandba. ea- ei. .
An. q maxĩe gaudeat iimicꝰ. cli⸗

Ahes anima vrbũ dei audiens

Et R nõ retneat mũbioꝛ ſit qꝙᷓ nila

4

Euſ vmat ad hõmo xllo
Ræ' ſpũs vl mal?, ca. eli ij
Aaei aſch laborare debeat quſq;
chriſtu poſſiteat. eapi. clijiij⸗

ue audbire negligit. ea. el ij

biaqlnida ſenex diſcipnlii fuum

oꝛone fuſcitauit quẽ verbo non
meditatus extin xit. ca. lv.

Ammonitõ de contentionibus vi
Snckis. ea elvi.
; ab iuterrogationem eſſe ta

Endum. ca-; clvij.

Quod monachus in omm loc lo

na valeat oꝑrari· ca. dviij-
remiu abbats Motuis a 5

ſcipuli eius T hine cu lpa foꝛe tẽat

qui miſſam clebrat. ca. clix.
Ueteris p̃ſtare virtutibytam lin
uã ꝓhibẽ ꝙᷓ;ᷓ ventrẽ. ca. dx.
aa beatus Arſemus ſugit aſpe
ſe queren tiũ ca. clxi⸗
t prĩcipalia ſint monacho
9bie rnanda- ca. elxij.

nouit · capitulum. clxiij.

e ſept hmitis qui tm ĩ ſabba

tis apò ſe ↄvnemebãt. ea. clxiiĩj.
nũquẽq; ſuoꝝ actuũ in oꝛacio
ne recꝛdari deben. caclxv.
od feruẽtẽ monachũ demoẽs
iut: te pidbum niudũt. ca clxvi⸗
