olim venerati ſunt. Allia quoq; a
œpas a non nulla holerum deos
eſſe credebant · ſicut ipſo patre
Apollonio narrante diclicimꝰ cau
ſas nobis priſe eorum ſuperſti
tionis hoc modo ex po nente Go
uem quidem aiebatdeum credid
t aliquando egiptij· pro eo·
xer ipſum rura exclentes victaꝛ
cibumq; capiebant Sed et aquã
Nili pꝛo eo ꝙ vniuerſas rig abat
Egipti regiones vnerabant᷑ Co
lebãt quoq; ferram vt pote vberi
otem cœteris terris· Canes etiam
vt fupradiximꝰ et ſimias ac diũ
ſa herbarum genera atq; olerum
tolebantpro eo ꝙ occaſionẽ ſibi
ſalutis er lc veniſſe opmaban
tur temporibus Oharaonis Cix
ca lec enim ſingula occupatio eis
exorta videbatur · cum ille patrez
noſtros perſequẽs ſubmerſus elt
avnuſquiſq; idꝑ quoðꝰ occuparxi
viſus elt. vt ne Oharaonem ſeqᷓ
ret᷑ hoc ſi bi deuʒ repn tauit dicens

qtlla hoe mihi teus fuit. hodie vt
nõ 5 Oharaone; ſequeref᷑: ne ſimul
ců ipõ demergerer . Dec ergo erat
vrba ſãdi appolloni que no biſcũ
loquebat᷑ Ro multv magis la
ſeribi opoꝛtet exẽpla:q̃ m oferib?
ct vtunbus habint Ca api. xini.

Räãt in cireuitue

ðvaliqñ poſiti œcẽ cireit᷑ gẽ
tiliũ vici apð quos demomaca ſu
pſtitio fũmo ſtudio colebat᷑. TE
Pl em̃ erat ampliſſimu atq; ĩ eo
ſimulacꝝ qð moꝛis eãt circũferri
a ſacerdotibꝰ bachantiũ ritu cuna⸗
reliqua multitudĩe circũeuntibus
quaſi ꝓ aquis fluuialibus ꝓfa
na miſt eria pagentib?. Contigit
autẽ ſub eo tẽpe quo huiuſmodi
ab eis orgia gerebant᷑ iter age re
teatũ Appolloniũ ꝑ ipſa loca cumm
aliquantis fratribꝰ· Et cũ vidiſſet
infeliciũ turbas quaſi demone qᷓ
damagi bachariq; p campos mm
ſeratus errorẽ eoꝝ flexis genub?
iuocauit bñm et faluatorẽ noſtꝝ
aomnes eos qui erimonij demo
niacis agebscearm ſimulacro ſuo
ſtare fecit inm biles nee /ꝓgredỹ
omnino vſq; poſſe atq; ita perto
tam diẽ rabidiſt. imis aduſti eſti
bus pmanſerunt: : ignorantes vñ
eis herere vno in lo o jmmobilit
Ontigiſſet. Tune ſaerdotes ecoꝝ
biceebant eẽ quendã xp̃ianũ in re
giomibus vicine herem cõmanen
tem Apolloniũ nomine a iphiꝰ eẽ
ec opera: qui niſi eſſet exoꝛatug
ſibi periculũ perman ſuꝝ· Vt autẽ
ad rei tante mira cili cõuenerunt
vndich qui auclierunt. peindan

tes que fanti cauſa exkitepit mon

ſtrignorare le penitus bant᷑
ſuſpitionem tamẽ dari ſibi di cũt

fupra dicki viri ei quem exoꝛart pro
ſe depoſcunt ˖ Tune quidam ex ip

ſis vere eos opinari aiunt nam a
vibiſſe eum illo itinere peetereun
tem affemant . Et tamen ad hibe

re que putabant probeſſe auxilia

non morantur . Adducunt boues
quoꝛum virtute videretur poſſe
moueri ſimulachy. Sed cum nec

ſie quidem aliquiò profeciſſent:

omm auxilio fraſtrati legato ? ad
lbominem deimittunt: pollients
vt ſi eos re ſo luat his vmculis pa
xiter qũo qʒ erroris m eis vmcula
diſt. olueret . Dec vbi nunciata ſũt
ei ſine moꝛa deſcendit ad eos :et o
ratione ſola àd deum fuſa omnes
reſoluit. At ili ſine dilacõne vna
mmi ter oẽs tõ fugiunt ad eũ: ſal

uatori noſtro deo eretentes et gra

bias teferentes. 8imulachrũ wro
qð8 erat ligneum ↄtinuo igni tra

.“ bant. 5i utem ſecuti funt homi
nem dei atq; edocti ab eo fidem do

mini:eccleſie tri ſocian ſunt · Ohs
rimi vero ex ipſis cum ip ſo germã
ſerunt. a iam nũc m monaſter ns
de gunt. fFadi tamen huius mira

bilis fima vbiq; diff uſa eſt a mł
ti pro hoe ad fide m domim couer
tebantur: ita vt m ommbus illis

regionibus: nullus iam pene gen
tillum remaneret. obam au
tem tempore certa men erat de ſt

mbus inter duos vicos. LDoc W

ro cum nunciatum fuiſſet Apollo

mo feſtinus deſcendit ad eos ra
cis et lis ſedande gratia . Seb uß

—- —=—ẽ — — - — ᷑ᷓ B— =—ͤ

—

ni

H

ito re contencõnis menſt. nullo

genere að pacis ronſiliũ flecebã
tur: maxime ꝙ vnius partis opu

lus plurimum ſidutie m viribus

cuu ſlam latronis gerebat. qui

eiuſdem certaminis ſigniſer vide
batut Dunc cũ viberet appollomiꝰ
pati reſiſtentem Sixit ad eum. Si

mihio amice acquieſcere wueris
ad pacm:rog abo deum meüũ et re
mnittet tibi Reccata tua. At le cum

audiſſet nihil omnino diſtulit h

genubus eius ꝓuolutus ſuſpliea

bat ei. Tunc demde conuerſus ad

turbas que eũ fuerãt ſecute. fecit

omnes cũ pac diſcedere. Nuibus
diſcedentibus iße perm anfit cũ ho

mine dei expectans ad ꝓmiſſum.

Tunc vero Apollonius aſſumens

eum et ciz ipſo iter agens ad mo

naſterium docebat eũ mutare de
bere oꝛdmem vite et patienter a vᷣo

querere miſericoꝛdiam promiſſio
nemq; ex fide exꝑecłaẽ Omnia em

poſſ wilia dicebat eſſe credenti ·

Cunq; noctis tempore ſimul in mo

naſterio quieuiſſent per viſum

ambo ſe vident in celis eſſe et aſſi
tere ante tribunal Chriſti Vidtent
etiam angelos dei et ſanctos quoſ

q; adorantes deum.Et cum łec vi
dentes: deum etiam ipſi adoraſſẽt
voy domini defertur ad eos dicens

Licet nulla ſit ommumo luct et te

nebris: nec ſi aliqua poꝛtio fideli
cum m ſideli· tamen tibi donatur

ſalus iſtius pro quo ſuppli ca ſti
Apolloni · Dec et alia multa cum

audiſſent in celeſti viſione poſiti
que nec ſermo narrare ſufficit nec

aures audire furrexetunt de ſom

no et que viderant fratribus m

dicarunt Ammiratio autem ingss

eſſe epit ˖ em vnum atq; irm

ſomnium vterq; narraret DHermã
ſit autem cum fratribus latro nie

iam ſanctus:vitam ſuam moꝛeſq; q5
a d omnem innocentiam pietate

q; ommutans tanqꝙᷓ; m agnim H

verſus ex lupo vt in eo pleniſſime
ompleri videretur Prophetia yp
ſaie dicentis Lupi cum agnis paſ
centur: et leo et bos ſimul paleis
veſcentur. Vidimus etiam quoſ
dam gentis ethiopum viros cuz
monachis vluentes et multos ex
eis ceteros monachos m obſeruã
tia religionis et virtute anime Pre
cellentes: vt et m ipſis rcompleri
videretur ſeriptura que dicit. kethi
opia preueniet manus eius doo.
bhue: autem in geſtis ſancti

Apollonij ferebatur ettam Hoo.

Lis quodam tem po re di œbatur
exoꝛta inter duos vicos queꝛum
alius chriſtianoꝛum alius genti
lium fuit · Drocedunt ex vtra
parte armatorum turbe Pplurime
et accidit vt ſanctas Apolloni
us ſuperuemiret · Cunq; eos Poita
retur ad pacem quidam eoum
qui intet gentiles qu aſ caput t
cauſa belli ſlius erat hbomo truua
lentus et ferus obſiſtebat ei v⸗
menter: bicens non ſe permtter
fieri pacem vſq; ad moꝛtem fuam.
Tunc beatis Appollonius ait. Fi
at inquit vt optas Qullus enim
hic alius preter te rimetur
Sed et congruum onoꝛi tuo tibi
fiet ſep ulchꝛum:non terra ſed
veſtiarum ac vulturum ventres.

et cõtinuo ſmo eius effieit᷑ xritas
Nuliꝰem̃ ibi alius ex vtraq; paite

tam xp̃ianoꝝ: ꝙq etiã gentiliũ ĩ cõ
ſlictione nla nmiſi ſolus ipſe ccidit

Quẽ cũ ſub arena obruiſſet:mane
regre ſſi ĩuenerũt eũ a beſtijs effſoſf
ſum lamatũq; atq; a vuituribus
deu oꝛatũ. Cunq; om̃es a dmirad
habuiſſet ꝙ ſermo Hinis dei ita
fuiſſet impletus ↄuerſi fũt omnes
35 fidẽ ſalutaris dni a Apolloniũ
n dei dicabat. Ca · xiiin · 2
Ed hocnönas
effugiat qð ab eo primis
abvᷣhiie diebꝰ? quibus ĩ ſpetmica ha
bitaẽ᷑ cũ paucis fratribus ceperat
fadũ dibicimꝰdies ſãctꝰateůt DhOa

ſehe a cũ ſolemnitas vigiliaꝝ: ſa

cramento nq; intra ſpꝑ luncã fuil
ſet expleta atq; ex his qᷓ fuerant
apnd eos refedõ paratetur-erant

autẽ eis pauci tantummodoa ſicci
panes atq; oleã ex his que ſale
aſpſa ᷣpom apud eos ſolẽt: tune
Appollomus frẽs qui ſecum erãt

ita alloquitux · Si eſt m nobᷣ ſicdees
a vere ſideles ſumus famuli Chri
ſti:petat vnuſquiſq; noſtn a dod
ſi quid quaſi ĩ die feſto ſu mere i
benter habetAt uli ipſipotius q
eos et etate et meritis prellebat

lee a deo poſcenba permittunt. ſe

metipſos inferioꝛ es huius gratie

iudicantes. Tũc ille cu; omm ala
critate mationem ſudit ad domi

num . Qua expleta cuim omnes re
ſpondiſſent:amẽ.ecce te pent a
te fores ſpelunce aſtare viderund

homines quoſdam ſibi pymtus

ignotos · qniq; tam multas cmopi

as re um ommum que ab vſum

3 bumtaxat ciborum pertinent detu

lerunt: vt neq; tam multa neq; tã
diuerſa facile quiſ q; viderit neq;
etiam quiſpiam alia ad guſtãdũ

deſi deranter ſibi appeteret· In qui
bus erant quedam que omnino i

egipti regi ombus nunꝙᷓ viſa fũt
pomorum genera et magnitudo in
crebibilis vue et nucis et ficus
mala quoq; punica et ante tempꝰ
omnia faui atq; mellis et lactis co
pia. mclai etiam ingentes et pa
nes calidi ac mundiſſimi · qui ta
men peregrine vide rentur eſſe pro

umcie. Viri autem qui hec detule
rant ſtatim vt ea monachis tra
biderunt quaſi feſtinanter ad euz
a quo miſſi fuerant rebire cupien
tes:mox diſcebunt Tunc ipſi gra
tias dvummo referentes: ex hjg

runt. Quorum tanta fuit copia vt

vſq; ad diem Oent hecoſten quo

tidie miniſtrata ſufficerent: erti
ꝙ bee fibi a deo ſolemnitatis grnra
omperimus eti
am hoe ꝙ quidam ex fratribus
eui deerat hunmnlitatis et manſu-
tucdlinis gratia popoſeit ab eo: vt
xetertet a domino vt ſibi dare tuxr

tia miſſa ſint

hoc munꝰ Orante ſio tanta m eo
gratia manſuetudinis et humili

tatis aduenit: vt omnes frattes
ſtuperent de tranquillitate ammii
eius a modeſtia in quo prius ni
(heen eſt
aliquando fames apud Thebai
dem Scie æs autem habitatores
terre illius ꝙ monachi qui cum
Awpollono deo ſe rujebãt feequen

hil horum viderant.

%

E
ti
eq-
idi
gui
no

eng
jen

is
4
vt
no
rt

ter etiam ſine cibo per dei gratiam

paſœbantur · omnes ſimul cũ vx
gibus et filijs pergüt ad eum: ci
bũ ſimł benedictionẽq; poſcentes
Ac nlle mhil dubitans proferre e

pit ex hijs que ad vſus fratrum
repoſita erant et dare ſingulis co

pioſe. Cnm vero tres ſole panum
ſporte remanſiſſent. fames autem
populum vehementer vrgeret iu

bet proferri in mediũ ſportas qaue

ſole ſuperfuerant vmus diei vic
tum monachis prebiture et in au
ditu totius populi qui famis neceſ
ſitate confluxerant eleuatis ad de
um oculis mambuſq; ait. Nun

quið non valet manꝰ dvmini mui!
tip ticare lec c Dec diẽ ſpirituſſan

ctus. ſeon deficient panes in ſpor

tis hijs donec ſatiemur om̃es de

frugibus nouis ˖ Et vt phirimi ex

hijs qui tunc in preſenti fuerant

confirmabant: quatuoꝛ cõtinuis
menſibus neq; ceſſatum eſt vnqᷓ;

erogari panes ex ſpoꝛtis neq; de

eſſe potuit aliquando O imiliter
et alio tempore feciſſe eum de fru

menti et oleo ſpetie perhibebant
In qnibus virtutibus motus by
lolus dixiſſe ad eum fertur · Nun
quid Hielias estu ant alius quis

propletarum vel apo ſtoloruz:
tec dicere auſus es·At Ule reſpon
dens diyit Luid enim? Nonne et
pꝛophetea apoſ
qui nobis et ſitem fuam et grati
am trabiderunt e/ Aut tune deus

preſens erat. nunc vero abſens

eſte Deus omnia poteſt: et que po
teſt ſemper poteſt. t ommbus
eum in veritate mnuocantibus ſi

ℳ

oli homines erat

cut᷑ tunc. itaa nune bi; Pleng

elt. Si ergo deus bon? eſt ſicut e

tu dyalole quare tam mahie
Hec vt ſupra diximꝰa ſenioꝛibus
viris religioſisa ſanctis per eum
veraciter gelta eſſe fivli narrati
one comperimus · Et ꝙᷓ; ꝙuis enum
fitelis ſit habenda narratio: ma
ioꝛem tamen fidem rerum pꝛelſtitit
etiam hoc quoð noſipſi oculis no
ſtris mſpeximus · Olenas enim
ſpoꝛtas panibus deferri vidimus
ad vacuas menſas et cum reple
tentur panibus menſe atq; a86
nem ſatietatem conſume entur.
plene nihilominus recolligeban
mr. liub quoq; quob apud
eum mirum vidimus non ſile be

Tres eramus nos fratres cimu·
mimus ad eũ: a ecce longe adhu:-.—

nobis poſitis ab eius monaſteri⸗

occurrunt nobis frattes: qui abu
ipſo ante triduum audierunt ·
agduentu noſtro Occurrerunt au
ftem nobis cum pſalmis hoc enmia
moꝛis ẽ facere eos in a du en tu onn
niuz monacho rum qui peregrim

locis viſitandi gratia et edifies t
onis ver bi audiencdi cauſa adus
niunt et adorantes in fac es :

as vſq; ad terram oſaullabant
nos atq; oſt endentes no ſi bi;s
uicem direbant Iſti ſunt fratre

de quoꝛum aduentu ante tridun

nobis pater Appollomus predixg
rat dicens: polt triduum affit
ros tres fratres de Jeroſolimis ½

mentes. Alij ergo ex fratribus? ⸗
cedebant nos alij ſe quebanmir.

vtraq; tamen turba pſa lebat.

VYbi ãt nijæ iam cpn

autdita x worr plalmi etiam iple ſan

ctas Apollomus Pro cœclit in oc

rurſum etvt vidit nos:ſtatim pri

oꝛ adoãuit vſ; adterram. Et ſur

gẽs oſculo nos ſuſepit. ¶ Wbi au
rem ingreſſi ſumus monaſterium
oracõne prius vt moris eſt data

pedes noſtros proprijs mambus

lauit et eœtrã que ad requiem cor

Pris pertinent adimpleuit hec

autẽ ita facere ei moꝛis erat omni

bus aduentantibus. Conſuetudo
autem erat apud eum vt fratres

qui cum ipſo erant non prius c
bum ſumerent ꝗ; wmmumonem
domimcam peraperent circa horã

diei nonã a poſt interduz ſie vſq;

ad wſ beram permanebant dum
verbum dei audientes de manda

tis domini implendis ſine inemiſ
ſione docebãtur . Poſt hec iam ci

bo ſumpto, alij ipſori ad heremũ
ſecedebant per totam nodtem ſcri
pturas diuinas memoꝛiter tcolen
tes. alij ĩ eo dem loc ad quem con

uenerãt permanebant et vſq; acd

lucem in hymnis a laudibꝰ dei per

uigiles pxrdurabant · Aliquanti

vero ey ipfis crca horam nonam
cum deſcendiſſent de monte: per

cepta gratia domini ſtatim diſcede
bant ſolo hoc ſpiritali cibo ontẽ
ti et hoe faciebãt per plurimos di

es · Supra mobum autem leticia
et gaudium merat eis et tanta ex

ultatio quanta haberi ab vllo hbo

minum non Pſſit in terris · Non
in eis triſtis omnino mmuemeba

tur: ſed et ſ aliquis viſus fuiſſet

aliquantulum meſtioꝛ.ſtatim pa
er appollomus cauſam meſtitie

wräjrbat Frqnzter ank elis KE
aliquis occultare woluiſſet ipſe
nunciabat quid lateret in coꝛde:
ita vt ex eis que patiebatur agno
ſceret. Monebat ergo eos dicens.
non opoꝛtere proꝛſus meſſe triſti
tiam his quibus ſalus m deo eſt⸗
et ſpes m regno elorum. Triſten

tur ergo⸗ aiebat gentiles et luge

ant iudei . plangant ſine eſſſatio
ne peccatores· iuſti vero letentur.
Nam a ſi hi qui terrena diligunt
ſuper fragilibus et caducis rebus
letantur . nos qui tante gloriam
ſxei et eternitatis habe mus exp-
dtationem: cur non cum omni ex
ultacoõne letemur. caut non aO apo
ſtolus nos monet ita bicens · Sẽ
per gaudete. ſine in᷑miſſione ora
te· in ommbus gratias agite. Sed
quis poſſit doctrine eius et vrbo
rum gratiam ſufficienter expone
ree Vnde ſilere de his melius een
ſeoꝛ: qᷓ; ꝙÿ parum digne proloqui.
MAulta emm nobis etiam ſeere tiꝰ
de ratione abſtmentie · de onuer
ſacõnis integritate. multa a de ho
ſpitalitatis ſtubio diſſerebat: ct
precipiebat attẽtius vt aduenieẽ
tes fratres quaſi domini ſuſ ſcipia
mus aduentum· Nam et adorari
aduentãtes fratres propterea in
auit trabitio habet vt certum fit
in aduentu eoꝛum abuentum dd
mini iheſu chriſti qui dicit. hoſ
pes fui et ſuſœpiſtig me. Interdũ
aũt eciam cõtra wluntat᷑ᷣ co gere

frẽs ad wꝛpalem requiem ſancti

Loth exemplũ ꝓponebat q̊ ange
los vi ↄpulſos ad hoſpiciũ domꝰ
ſue pduxit. Sz a hoc monebat vt

ſi fieri poſſi᷑ quotidie monaclꝰi coõ
mumcarenk milkerijs Chrifki:ne
ſot te qui ſe longe facit ab his: lon
ge fiat a deo·qui aufe frequentiꝰ
hec fuſcipit: frequentiꝰ ipfũ videa
tur ſuſcipe ſaluatorẽ q a ipſe ſal
uatoꝛ ita bicit. Qui mãducat car
nem meã a bibit ſanguinez meu:
m me manet a ego in eo. Sʒ a ibßa
inquit cmemoꝛacio dñieœ paſſio

ms cum aſſidue fit a monachis:

exempl patientie · S3 a comonicõ

dakper hee: vt ſtudeat vnuſquiſ q;

ita ſemper paratus inueniri ne in

dignus habeat᷑ bñicis miſteris
Addebat aufẽ his ꝙ etiam remiſ

ſio pctõꝝ ꝑ hłec credentibus datut
Jeiuma ſane legittima v quartaa
ſexta feria monebat nõ eſſe ſo luẽ

da miſi grãdis ahiqᷓ neãtas fieret·

dni cogitauerat et ſexta c tucifixus
dñs · Vide bat ergo q̊ in his die
bus ſine aliq̃ neœſſitat᷑e ſoluit ſta
tuta ieiuma vel cũ tradente trade
re ſaliatoꝛẽ:vel cũ crucifigentibꝰ
crucifigere. Dicebat &: vt ſi foꝛieĩ

biebus ſuprabdictis ſupuenerit ali

q̊s frata ſi quitẽ añ horã nonam
Labortis cauſa velit reficere ponen
Gam eſſe ei menſã ſolð ſi nolt:
nõ eum eſſe ogendũ. Communis
nãq; huiꝰ obſeruantie tradico eſt
et culpabat ſane eos valde q̊ vel
comã capitis nutriunt vel ferr in

ello circumferũt vl aliquid tale

qs ad oſtentationeʒ bominũ fieri

quuit ꝙ iſti laudem ab hbominibus
qerãt et oſtentacoms caula hee

faci ant: ceim mandlatũ ſit etia: ĩie
umia ipſa in occulto œælebranda
vt deo ſint cognita: qui videt qd
imn occuito ſit a reddit in palam ·
Seð vt videtur: iſti non ſunt con
tenti eius teſtimomo a temunera
tiont᷑ qui vitet in occulto ſed ma
mſeſtare ſe apud Homines volit
Omnis ergo abſtinentie ratio in
occulto habendla eſt:vt et oꝛpuꝰ
ieiunijs ſatigetur a tamen apud

homints iactantia vitetur ſ apvᷣ

deũ retributio queratur Dec æ

multa alia nobis de cõu erſatione

monachoꝝ p totam biſſerẽs ſep

iimanã bien a fi doctrine geſto

mi ſuoꝝ autoritate cõfirmãs vbi
ꝓlitiſci ab eo cepimꝰ ꝓpburcẽs nos
aliquantuli ipße monebat bicẽs⸗
Añ oĩa bĩlectiſſim pacẽ habete in
ter wsi a nolite ab inuicẽ ſepari
Tunc tonuerſ? ab fratees qui ſi
mul cumi eo probacentes nos ad
erant bixit. Quis veſt rum frat res
ꝓJmptus eſt debneere eos vſq; ad
vicina patza monaſtexia. et cum
pene omnes ꝓmptiſſnne ſèmetip
ſos obtuliſſ ent a progredi nobiſ
cum vellent · ipſe paten ſanaus
Apollonius elegit ex omnibꝰ? tres
qui et grecam linguam a Egiptfiã
bene noſſent vt ſiaibi necſſariuʒ
fuiſſet interpretarentur nobis.
quiq; et in cllo cutiombus ſuis
edificate nos poſſent· Aiteens
ergo eos nobiſcum precepit eis
ne pruu s a nobis diſceberent
omnes patres atq; omnia que veł
lemus monaſteria circnremus
atq; ex p lorate onſideraremꝰ. ꝗ
uis omnes clrcuire nemo ſuſficiaß

Benedicẽs ergo nos dimiſit: at q;
m ixe verba tenedictione; dedit.

yon; vt videatis que bona ſũt im
ileru ſalẽ oĩbus biebꝰ vite veltre.
Capitulũ decimũquinti.
Gitur digrelli a bea
wo /Apollonio cuʒ progtedoremur
ad partez deſerti cõtra meidianũ

Parebat:quaſi trabes aliqua per
arenam ducka videretur. Q8 vt vi
dimus: ingenti terrore perculſi ſu
mus· Fratres autem qui nos dedu
æbant hoꝛtabant᷑ mhil ommino
ſoꝛmidare:ſed magis fidutiam ca
Pere:a per vſtigiũ ſequi braconẽ.

ſides:cuj a nobis eum extingui vi
deritis · Maltos em̃ et dracones et
angues a cornutas manibus no

mꝰ uia eredentibus in ſe cõcedit
ſatiatoꝛ calcart ſup pẽtes a ſeꝛ
Hiones a ſuꝑ omnẽ virtutẽ imimi

1*

uent ſequi bracvmis veſtigia.
H potiꝰ vt redo itinere pergeremꝰ.

Vnus tamen ex ipſi-s alacritate

impatiens: inſeditus eſt dracon

. .

luncã: clamabat ao nos vt iremꝰ2

ad eũ et viderem?exitum rei. Qui

dam tamen ex fratribꝰ oceurrens
nob quiĩ vicino habebat mona

ſteriũ ꝓhibuit nos ire: bicens in

genus eſſ. emagnitudbinis beſtiã ·

Benedicat wos dominus deus ex

vidimꝰp arenã veſtigia tractꝰdra
coms igitis tanta magmitudo ap

Videbitis inquiũt quãtũ valeat

ſtris pemimꝰ. Sic em ſeriptũ legi

ci 83 ulis hee dicentibus nos credo
ifidelitatis fragilitate magis ma
Biſq; metuentes rogabamꝰ eos ne

nee poſſe nos ĩpſũ ſaltem viſũ ei⸗
aſpectumq; tolerare.preſe t cum
mhil tale m vſu habuerimꝰ vidẽ
di Semetip̃m vero fatebat᷑ fequẽ
ter vidiſſe ipſam beſtiã:cuius va
ſtitas quidem incredibilis. longi
tudo vero diſtenderetur i cubitis

quindecim. Cũqʒ nos ad locũ de

Hoꝛtatus eſſet accdere iße ꝓperãs
fratrem qui illic nos operiebatau:
paratus ab perimendam beſtiam
abſtraxit ſocũq; deduxit et nolen
tem diſ cedere mſi exſ gueret eam:
multa p̈e deflexit· Qui cum veniſ
ſet ad nos: ignauiam noſtram in
fidelitatemq; redarguit. erueni
entes autem að cellulam fratris u
tias qui nos ro gauerat:cũ multa
dilectõne ſuſpti ab eo t euimus

Ille vero narrauit nobis ꝙ in lo

coo nlo vbi iße cõmanebat quidã
fuit vir ſanctus cuius eſſet iß̃e di
ſcipulus Ammon nommep quẽ
virtutes plurimas fecerat deꝰ. In
ter etera ergo etiã hoce de eo nar
rabat · requenter iquit veni

ebant ad eum latrones: panem

quo ſolo vſcbatur auferentes ei
et ſi quid erat qð ad victum con
tinentiſſimũ re poſituʒ vide batur.
Cunq; frequenter ab his moleſti

am pateretur:quadam die proceſ

ſit ad heremum. Et ĩde rediẽs duos
bracnes ingentes: ſecũ omitari

iuſſit atqʒ ad hoſtiũ ſui moãſterij

manere eos epit: ingreſſumq;
ſeruare Weniunt ex moꝛe latrones
et videntes qui eſſent cuſtodes i
mine exanimes et amentes
effechi obmutuerunt ſtatim et cõ
ſiderunt· Quod vbi ſenior ſen ſit

egrt ſſus inuenit ees ſemineces a

acœdens atq; erigens ĩecepabat

eos dicens. Cernitis quantũ vos
ðurioꝛes eſtis beſtijs Ille emm no
bis propter deum obediunt. ws

autem nec deum timetis nec vitã

ſeruoeum dei erubeſcitis Werunta
men introd ucens eem cellam po
ſfuit menſam: et iubet vt percipe

rent cibum. Illi vero evꝛde cõpun
di a ab omni mentis ſue immani

tate conuerſi:multis qui prius do
mino ſeruire ceperant breui meli

oꝛes fiunt. Intantũ enim per peni
tentiam profecerunt: vt non poſt

multũ temporis etiã ipſi eadem fa
cerent ſigᷓ eaſdẽq; vᷣtutes· lio
pretetea tempoẽ ĩmaniſſimo quo
bam dracone vicinas vaſtante re
giõts a plurimis peremptis vene
nfũt habitatoꝛes loci nitiꝰ ad ſupt

dict um patrẽ:oranttes eũ vt de re

Zio nibꝰ illis perimeret beſtiã. Si
mul etiam vt ab miſericoꝛ diã fle

cterent patrẽ: puem quendã pa
ſtoris filiũ ſecum defert qui ſolo
viſu bratonis exferritus mente ex
ceſſerat:aa flatu beſtie exammis
poꝛtabat᷑ ac tuꝛgẽs · Tunc nle pue
rum quideʒ pungens oleo reſtitu

it ſanũ.ſemetipſũ vero ad necem
braconis inſtigãs:itis mierim qᷓ
ſi qui nihil poſſit iuuaẽ ꝓmittere
mil wluit. Mature autem ſurgens

abijt ad digreſſus beſtie et fixit

genua fua in terram deprecãs do
minũ· Tunc beſtia cum mgẽti im

ꝓetu venire ſuper eum cepit: teter

rxrimis flatibus ac ſibilis ſtridoꝛi

buſq; premiſſis· At nlle nihn bom

metuens cnuerſus ad braconꝰs

teremo habe
ſãdꝰ.ãnoꝛũ circit᷑ occogĩta:a ipe
mftas vtutes faciens lãguoꝛes ei
rans a efficiens ſanitates. Sed e⸗

Siyxit· Oerimàt te Criſtus filiꝰ deſe
qui perempturus eſt œtũ magnü
&ʒt vbi hec ſenioꝛ dixit:ſtatim diri!
lAſimus draw omne ſimui cum ſpiri
tu euomens venenũ diruptus cere
puit mebius⸗ Cũ autẽ vemſtent f
nitimi habitatores a fado mãe
lo obſtupeſcerẽt fetoris velemẽ a

ã nõ ferentes cõgregauerũt ſuper

eiũ arene moles imenſas aſtante
tñ ibidem patre Ammone. qu nee

ſie quidem cum moꝛtua fuiſſet be
tia ſine ipſo appropĩqu are ei au

debant. Capitułi.xvi.

S

at quidã prel⸗
byt᷑ Coptes noĩe: in ipſa
ns monaſterium vie

demones fugans a multa mirab!

lia faciens: ex quibus non nula
jnoſtri preſentia eff ecit. Js ergo
cum vidiſſet nos a oſanlan do ſa
ltaſſet atq; ex moꝛe etiam pedes
lauiſſet: requirebat a nobis que
gererentur in ſeculo. Nos autẽ ro
Zabamus eum vt nobis ipẽ de ſu
is geſtis aliqua narrat᷑t:a ex qui
bus actibus vel meritis:dominus
ei tantam gratiam contuliſſet er
Pponeret. At ile mihn dedignatu⸗

a ſue vite a pxrioꝛum ſanccorũ ꝑpa
trum narrate nobis oꝛdmem ces
pit.quos tamẽ longe niuiſtrioꝛes
fuiſſe perhibebat. ſeq; ipõtũ pax
ua vix exempla ſectari· Dicebat
ergo.Nihil magm ᷣo filij quod

in no bis videtis: ad comparatio
nem prioum ſanctorum patrum

èèòẽUMBÿ

.

Hie fuit p̃mus im hoc loco mona
chus: et m omm hac beremo: vi
am ſalutis ommbꝰ nob pmusoſ

latronũ maxiꝰ a ſepulchꝛorũ vio

latoꝛ: atq; ĩ ommbꝰ flagicns opi

natiſſimus Ad quem ta ex modo
occaſio ſalutis aduemt· ¶ pocte
quada ad domũ cuiuſdam vgi
neit · Cũq; machinis quibuſdam
que huinſmodi artificibus ſatis
note funt: domꝰ eius tecta ↄſrẽdiſ
ſet querẽs qjli atte vłquali aditu
ĩ venetralia eius irreperet: dfficul
tte perpetrancdli operis innexus:
plurimu noctis mpns in tectis
Plſitus.· ſine ullo eff edu trãſegit:
Hoſt multos vero animiwnatus
ftuſtra adhibtos wluti ſeſſy ſom
no opprimit᷑ a ꝑ viſu ſibi aſſiſtere
vidit quendã regio habitu dien
tenm deſine jam ab his flagitijs
Et ab effuſione humam ſãguim

*

cſſ alatq; ab execrabilibus furtis

ad laborem religiofũ conuerte vi
gilias. Et ſuſcipe elleſtezʒ angelicã
q; miiciam: atq; ex heiam aĩmi
virtutibus viue. et ego te Huius
milicie dueem ac principem faciã
At ille eim gratanter que ſibi of
ſerebantur audiſſet oltendi tut ei
Grey monachoꝝ: a principatũ ſu
ber eos iubetur tenere. In his eui

gilans aſtantem ſibj virgine; vi

dit: et requirẽtẽ quis aut vndexel

eur uc eniſſet At ille qf amens
effeckus mhil ei reſpondit: ſeb tm̃
vt eccleſtam ſibi oſtenderet rogat:

enim qdam añ nos vir
nobilſimus: nomine Mut us.

mis deo ſacrate ſpoliãdi cauſa ſx

Illa vero cum in ellexiſſet. in re a
liquĩd diuini opis eẽ:homin? per
ducit ad eccleſam ae preſbiteris
offert Ad quoꝝ ulle vſtigia pro
ruens rog abat vpianũ ſe fieri a ili

ſibi penitentiã bari Oꝛeſbiteri

vero qii cũ ognoſcerent vin hũc

eſſe ommũ flagicioꝝ:mirãt ſi ſe

wra loqueretur. gt cum pſeuerã

cia ſui fi rei feciſſet:monẽt eũ vt
ſi bec vellet illa penitus omitteret

de hinc cũ t᷑ligioĩs initia ſuſ epiſ

ſet orat ſibi dari p̃cepta qᷓbus vi
am ſalutis deberet ſncedere · At ili

tres ei primi pſalmi verſiculos tẽ
dũt. Juib? nie dili gẽter oonſidera

tis ſufficœre ſibi ait eos ad viã ſa

lutis a ſcam pietatis:tribuſq; di

ebus pmanẽs apud eos ad ſvre
mũ ꝓficiſcit᷑ Vbi plurimo tpe di
moratus et die ac nocte in oꝛone
cũ lacrimis ꝓdurãs:cibũ ex tradi
cib capiebat herbaꝝ. Regreſſus
ãt ad eeclĩam tres verſiculos pſal
mi quos a p̃ſbiteis peœperat non
ſolũ vb ſed et rebus atq; operibꝰ

bdidit Duſbiterivro mbatur

. ſito cnuerſus acerrimã ſtatẽ

miecerit ſibi abſtĩentiam:et iĩſttu

ẽtes eũ plenius ex diuinis ſeriptu
ris hꝛtabãtur eũ ſerum demoꝛari
At ulle ne videretur eſſ. eimobebiẽ
vnam apugd eos exigens ebdo
modam . rurſus ad eremũ pgit
atq; ibipꝑ ſeptẽ continuos annos
in omni abſtinẽcia degens:pleni
tudinem gracie conſequitur ado
mino ita vt omnes pene ſeriptu

ras memoriter retineret · PHanem

bat et hunc biuinitus delatum ½

Vro dominica die tantum ſume

trus

he

NMNam cum oꝛaret: ſur zens ab
tione inueniebat panem poſitum

quẽ nemo detulet hominũ. hunce
vbi cũ gratiaꝝ ach one ſuſeepiſſet

fuſficiebat ei vſq; ad alterã domi

nmecam ˖ ¶ Voſt multũ autẽ tempo

ris iten rogreſſus a deſerto: exem

plo abſtinẽtie ſue ꝙᷓ plurimos að

imitationẽ ſui muitauit. Inter ꝗᷣs

acceſſit ad eum adleſcẽs quibam
cupiens eius eſſe diſcipuhis· Cui

uUle rum habitũ mon achoꝝ: hoc ẽ
lebitonem a cicullã ac melotem
que eſt caprina pꝑellis: ĩpoſuiſſet·
docere eũ de eteris mo nachorũ in
ſtitucionibus cepit · ,Multa ſane

tum ſolicitudine curabat: ſianbj

quis chriſtianoꝛum fuiſſet defun
ctus vt ſepeliret eum. Quem tum
vidiſſet adoleſcẽs ille: diſcipulus
ſuus cum ſumma biligencia moꝛ
tuis indumenta aptant mdicit
ad eum. Vellem vt a me motuũ

ita idueres ac ſepelires magiſter.

Alt ile ait · Ita faciam ſili a tam co

—

pioſe te induam: doner dica ſuffi
cit · Poſt non multuʒ vero trmpi&ꝶ
deſunckus elt adoleſcens et predi
ctus ſermo completur. Cum em̃
plurima ei indumenta circumde
diſſet:ait ad eum corã ommibus.
Sufficiũt tibi hec ab ſepulturam
filiole: an adhuc vis vt aliquid
adclamus? Tunt defunckus vo
cem cunctis audientibus emiſit:
obuelata iam facie vultuq; cõſtri
ao et dixit. Sufficit pater: imple
ſti qd ꝓmiſeras. Obſtupueĩ̃t E
q̃ preſentes aderant: et admirati
funt valde ſuꝑ tam admirabili a
ſto eius · At nis ſepulto adoleſ en

te ntinno ad em tdut. ſun
mo ſtudio iadanciam dedmmans
uobdam autem tempote iteta
d&& fFeremo venit: ad viſitandum
frattes quos ipſe inſtituerat. Et
tum quidã ex eis in extremis age
ret reuelatum eſt ei a domino:
meꝛiturus eſſet. Hora autem eãât

iam ad vſperam. Feſtinabat r

go vt eum videre poſſet. Vicus

autem vbi decumlebat eger:lon
BSo adhue aberat ſpacõ Et nolens

nocte ſtrate vicum ſimul a ſahia

toꝛis ſermonem itra ſemetipſum
meditans: quo bicit. Amb ulate
dum lurem habetis in vob et qui

ambulat m luce non offendit:cũ

videret iam ſolem demergi ait ad

eum. In nomine Jteſu Chriſti do
min noſtri ſta pauliſper in itine

re tuo: a expꝑecta me donec ad vien

perueniam At ile cũ aliquantu li
nam mergi eœpiſſet ex parte re ſti

tit:nec priꝰoetu buit q; homo dei

perueniret ad vicum. hoc autem

manifeſtum fadum eſt ommbu?

nlis: qui ibi conſiſtebãt. Stantes

autem a intuentes moꝛas ſolis in

occaſum: mirabãtur omnes quið
ſibi vlet hoe: ꝙ tot horas in oc
caſum ſuum non deſcenderet ſol.
Videntes autem patrem Mutiũ

tde beremo venientem: querebant

ab eo quod hoe ſignum eſſet qð

oſtẽteret ſol. At nle re ſpondit eia

Non meminiſtis wocem domimi a

ſaluatoꝛis noſtri bientem Si ha

bueritis fidem ſicut granũ ſyna

pis maioꝛa horum ſigna facietis

At nili am jntellexiſſent eius fide

ipfũ ſolem ſtetiſſe:timoẽ magne

percerriti ſũt plurimiq; eoꝝ iunx

erũt ſe eius biſcipulatui a ſeq̃ eũ
ceperũt. Cũ autẽ ingreſſus fuiſſet
domũ illius fratris pro quo feſti

nauerat a uĩeniſſʒ eũ iã defunctũ

oracõe facka aecedẽs ad ledculum

oſculatus eſt eum a ait. Quid ma
gis deſiderij habes frat᷑:abire a eẽ
cũ xp̃o:an pmanere ĩ earneæ Tũe
nlle recuperato ſpũ paululũ reſedit

Meliꝰeſt m̃ rediẽ a eẽ cũ xpð:pma

nere aute; in carne mihi neceſſari
um nõ eſt Cui bixit · dDoꝛn ergo in
pace fili: a oꝛa pro me. At ile cõti
nuo kclmãs ſe in lectulo obdoꝛmi
uit. hi autẽ qui adetant obſtupu
ert dicẽtes Vere homo dei eſt hie
Tuũce ille induit adoleſcentem vt ſi
bi moris erat ſatis decœrte: a totam
noctem ĩ pſalmis vmniſq; puigi
lem ducens honeſte iuuenẽ tradi

dit ſepulte · liũ autẽ frẽm cum

viſitaſſ. et pzꝛ Mutius in lectulo de
cuũbentẽ. vbi vidit eum quietẽ moa

tis difficulter accipe a grauit᷑ coon

ſce ſue metu recdlargui:ait ad eũ.
Cur ĩparatus es fili ab ꝓfedionẽ

Accuſatrix vt vixeo ignauie tue·
tecum pergit conſcientia. Tunc i

le exorabat eum dicens · Obſecto
te pꝛz intercede pro me apð deũ vt
mihi paruuʒ tempis ſpacium lax
giatur: quo poſſim emendare vꝭ
tam meam. At iille dixit ad eum.
ſNunc ſpacium penitẽtie re quiris
vbi vite tempus impleſti Qui⸗

faciebas in omm hoc vite tue tem

poꝛeæſõ potuiſti vulnera tua cun

raree Qnimo a recntiora ſemper .
adtebas · At ulle cuim permanſi/

ſet orans:ait ad eum ſenex. Si vl
tra non addas malis tuis mala
orabimus pro te deum. Bonꝰ elt
enim a paciẽs a indulget tibi pa

rum aliquid temporis vite vt om
ma debita tua perſoluas. Et am

poſt lee oraſſet deum:ſurgens de

oratione ait ad eum. Ecc tres an
nos tibi dominus conceſſit in hae
vita · im̃ vt ex animo a d emttiã
conuertaris. et aprehenſa manu
eius eleuauit eum de lectulo At
nle ſurgens ſine aliqua dilacione
ſecutus eſt eũ ad heremum tvbi

completi funt tres anm. poſtea te
uocauit eum ad locum vnde eum

nem ſed quaſi angelum ex bomẽ

lactum deo confignans ita vt om
nes mirarentur de conuerſatione
eius Cumq; cnueniſſent ab eum
fratres plurimi ſtatuit eum in me
bio:atq; ex ipſo ſumẽs materiam
er totam noctem · do ctrina m de
fructibꝰpemtentie a connerſioms

produxit ad fratres . Ipſo vro

ſermonem faciente: quaſi dormi

tare paululum frater uᷣle cepit et

continuo in pa œ quieuit. Tune

facta oracione ſuper eum et omm

bus que ad ſepulturam pertinent
rite wompletis ad hęemum proꝑ
tem et Nilum ĩmanem hunce flu

uium pedibus tranſiuit: aquamn

vſq; ad genua habens · Alio tem

Pre claufis oſtijs fratribusq; m
ſuꝑerioꝛibus ſolaris ſedentibus
ipſe ingreſſus eſt ad eos. ct fæ

quenter aꝰ quemaumq; locum

n
ulsmal
boppiſ
nitbip⸗
cyton
Kan
rgens
a trsan
Uinhe⸗
pmtti
„
t
kaone
aybi
ſar
kam
hni
Awten
ſatone
am
mme
enem
und
ſons
o
drnd
cyt
Tane
komm
ne
tti
n
gran
onn
chn
aute⸗
,t

.*

wluit uis lõge poſitũ: intra mo
mentũ tpis enect? eſt. Nam p̃ᷣmo
adhuc tempore ouerſacionis ſue
cũ eẽt ſn lremo et ebdomadã ie

lunaſſet: amt occurriſſe bminem

m teſerto habent panẽ aaquam
qui exhoꝛtatus ẽ eũ vt ptciperet ei

bũ qui &æ celo ei fuerat deſt inatꝰ.

lio q; Kepe demon aſſiſtens:

auri tlæſauros plurimos s Dha
ronis fuiſſe phibebat: oñdit ei
ſub kerra bimerſos. Cui rñdiſſe
fert᷑ pat᷑ Autius. Oercunia tua te

aifi in mnteritn Hee a his im

a alij nihi lominꝰfuerãt ant nos

cientes . Quid & miramim ſi nos
parui homin es pua faciamꝰ dau
dos accos curates qð8 et medici
ftiuntægt cũ lec nobis ſenex Co
pꝛes enarratet vnꝰ ex fratribus
noſtris: quaſi ineredulitat᷑e eonũ
que dicebant᷑ tediate cpit: a pre
tedio doꝛmitare Cũq; ſõno fuiſſet

oppreſſus vidlit pꝑ viſum liby au

reis litteris ſcriptũ in manibus ſe
nis Copretis:exquo narracõ eius
tecluci vitebat᷑ia aſſiſtentẽ quen
dvᷣam dariſſimi aſpectus viri cani
tie veneranduʒ cum cõminatione

magna dicentt ſibi. Cur nõ audis

intente que recitant: ß in eredulus

doꝛmitas At nle cõturbatus eui

gilat a ſtaſ nobis ſeerenꝰ latino
ſexrmone que viterat enarrauit.
ntter ec aũt viclimꝰ ruſt icanũ
quendã acceſſiſſe ad oſtiũ ſems⸗
habentẽ vas arena plenum. a ex

redtãtcam tonec ſener ßmonez ſue

ignus non ſit
mund?: ſina eleſſla a ꝓdigia ĩ

cis: nos quidem oꝛaturos ſi de nʒ

narrationis erpleret. WMog erge

videtes eum: mirrwgamus Sibi

terum q̊d ſibi wlit ruſſicamse l

ſtans et arenam tenens in vaſæ
&t reſpondit ad nos ſemoꝛ biesge

Non quidem oportebat me o ſit⸗
oli wob hoc prodere ne vite u mau

in dei opere gloriarxi a meres klw

kis noſtri pereat tamen pꝛo &ctaſi
catione veſtra a vtilita

go itinere vniſtis ad nos non ꝑa

tioꝛ etiam hoe abſcondi a wbing

ſed enarro opera domini que big
nauis eſt implere per nos. Terra

tregionis huius que in vicino no

ſtro olitur ſrerilis valde er imfra

Quoſa fuit:ita vt ſi quando ſami

na ey neceſſitate fuſcepit dupliea

n vix redderet: Vexmes en quid

bam naſcebant᷑ in ipſis graænmnnã
culmis a aſcendente ſeget ſuctita
bant · Erãt aatẽ agricole loci ilm

gentiles. ODos nos cũ docuiſſ am

deum eredere a fitem ehꝛiſti keipæ
te.chꝛiſti am iam fadtiveniunt aᷣ

nos:rogantes vt eemus vum 4

ſegetibꝰeoꝛum. Et cum dictemue
ipſoꝛuʒ reqiiri apud deũ que bae
percipert mereatur. Illi autem ex
arena hac que calcatur a no bis
