culi ↄfĩti fũt ĩ fide dᷣm̃ nr̃i hu xp̃i
in Alexãdrĩa eccła q̃ digni fuer̃t
terre mãſuetoꝝ ſiẽ diẽ dns in euã
gelio. Beati mãſueti qm̃ ipſi poſſi
. 94 n
Alto quidã noie

eãt. lxx· agens ãnuʒ etatis in

Seythia. Igẽ dũ Fuit me ſpũs foꝛ

meacõis ttaret ſuꝑ qcupiſcentia

— £ —

+☛ —— — —. m..

=e—

S ☛m S —,¶5.ũ·-

de

6

o
b

eã
1
9
zm
ndi

ras

nt

młiebri exa gitantibꝰ me gitati
ombꝰ? gene egreſſus fũ de heremo
»pellẽte me mmia paſſione. Et vi
cinis q m mõchis non indicaui
rãm.latent᷑ ãt prexi m ſolitudmeʒz
a circuiui ſcõs pꝛẽs vſq; dies.xv.

eos q̃ in ſythia ſenuiſſent.In qbꝰ

reꝓpperi Oaſcũ.quẽ oẽs q̃ͥ in illa he
remo erãt pꝛẽs vnerabãt᷑ · Itaq;
pᷣfũpſi ego a cũ lacrimis deprecãꝰ
eũ ↄfeſſus ſum ei paſſionẽ q̃ me ni
mis a meſſant᷑ non deſineb at im
pugnare.Et ipſe ait m. Nõ contur
bet te hee cã Nee eĩ pateis hec a ne
gligẽtia.Atteſtat᷑ qͥppe tibi a locꝰ
a difficultas rer.Et qꝛ ñ ẽ imn locis

nuis vlla inſtigacõ feminaꝝ:ſ̊ ma

gis ex muidbia ðyaboli qui ſemper
inſidiat᷑ et decipere feſtinat am̃as
minũ.Egece vt vides me iã ſe neʒ
hominẽ quabrageſimũ annũ ha
leo in hac cœlla:a auxiliante grã
Chriſti ſollicitꝰ de ſalu te aĩe mee
tamenvſq; nũe temptationẽ ſuſti
neo:ſam cũ ſacramẽto dicebat m

q; ſuꝑ xij · ãnos poſt quinꝗ geſimũ

anũ: non nocte mihi.nõ die peper
cit᷑:in tm̃ vt putarem q; foꝛte dere
liqt me deus a ideo inſtanter ſine
ceſſatione huius paſſioms moleſ

tiã paterer · Elegi ergo moꝛi irraco

/

nabiliter: ꝙᷓ talem pati coꝛporis
paſſionem. Sgreſſus igitur circui
bam omnẽ ſolitudmez a muenm le
ene ſpeluncã a poſui me iacere ibi
p totũ diẽ nudũ: vt in grebientes
fere comederent me Cum ergo fae
ta eſſet veſpera ſcᷣm ꝙ ſeriptũ eſt
poſuit tenebras a faca eſt nox in
ipſa ꝑtrãſibũt omnes beſtie ſilua

u: egrehientes beſtie maſculus et

femina odoãti ſunt me a capite vſ
q; ad ꝑedes a lingetes me to tuz ve
ceſſerunt àa me: Sgo putabam qðᷣ
deuorarent me. Jacui ergo ibi pxer
totã noctẽ:ſeb nõ acceſſerunt ad
me Cogitaui & q pepcit m dens
e reuerſus fum min cellã meã Ooſt
paucos ãt dies iter eadẽ cptatio
validius infuürrexit m:ita vt pne
ad blaſphemiã puemrem Couer
ſus emm demon in Sthio piſſam
puellã quã videraz alqñ minuetu
te mea ſpicas in meſſe colligẽ tem
ſedit ſup genua mea: a lement
me cõmouit. Vñ cũ mmio furore
dedi ei pugnos a alapas in maxil
las:a ſt atim nõ ↄparuit fãtaſma
ulud. Oer bienmũ em̃ manꝰ mee
vnde peuſſi qſi faiciem eius fetoꝛẽ

a brumũ ſufferre nõ po ferã. deſpe

rabã & de ſalute aie mee a triſti
cia nima defectio aĩ affligeb at me
a nimio meroẽ tabeſ cebã · Audiui
autẽ vocem facam m ſenſu meo er
dicẽtẽ Vade Oaſco certare Propte
rea em̃ hec pmiſi te pati vt non al
tũ ſapias nec extollaris in virtuti
bus tuis ſed recognoſcas mfirmi
tatẽ tuã a nõ cõſidas in ↄuerſacõe
ſeð ſubditꝰ a hũilis ſis im a diuto
rio dei cõfidens · Ita certus eff eckꝰ
de auxiliate miſelcoꝛdia dm̃ ſalua

toris: pacifitos habui reliquos

Aſcis pubdet Didi
mꝰofüuit ſacroꝝ expoſñitoꝛ libroꝝ . q̃
młktos libros ex dinis ſe eturis ex
poſuit · Die abſq; ocuł fuit: cui? a
noticiaz habui. Dic ſeptuagmta
q̃nqᷓ ãnoꝝ defũctꝰẽ? · iſte cecꝰ cũ eẽt

vti ipſe m natrtauit quatuo: ãnoꝝ

n infãtia viſuz amierat necß litte
ras noueãt:neq; apð magiſtros
fuit. DHabuit autem naturalẽ ma
giſtei ro buſtiſſimũ propriam cõ
ſcientia Qui tanta gratia oꝛnabat᷑
ſcientiãv tvtus a nouũ eſtamen

tmũ mterpretaretur ad verbũ Libe

rale aũt ſtud iũ ita executus eſt ſbᷣ
tiliter a min utiſſime exponens ſer
mone;. vt om̃s ſuparet antiquos
pĩes ſcientia· Cõpellebat autẽ me
vt m œ ſla cius faorem oꝛationez.
Et nõ õ aeq̃eſcente mdicebat m̃ reſe
rens qꝛ in cellam iſtã tertio ingreſ
ſus eſt beatus Anthoniꝰ viſitans
me: a deßcatus ame vt oꝛationẽ
ſaceret ſtat inchauit genua in hꝰ
domicilio: et nõ cõpulit me rexete
re ſermonẽ eri biẽs me ad obediẽ
tia ¶arrauit autẽa mihi Hoc q̊a
cũ eſſem ſolicitus ꝓpter vitam Ju
liam impatoris mſerabilis et ni
mis triſtarer: quadam dievſq; ad
altera m vſperã nõ guſtaui panẽ
ꝓPpter ſolicitudinẽ. t euenit · vt ſe
tte me in cat hebra oppreſſy ſõno
video ĩ ĩ exceſſu equos albos diſcux
rentes cũ ſe ſſoribꝰ dicentibus · di
cite bydimo . qʒ die ſeptima ho
ra motuus eſt Julianꝰ. Surge &
comede: a mittea nũtia hoc Atha
naſio epõvta ille nouerit.Et anno
taui ſtatima horã a menſẽ a ſepti
manã a diẽ i muentũq; e ita. Re tu

lit autẽ a m de ãcilla cuiuſdã noĩe

Alexãdria: que derelicta ciuitate ĩ
ſepulero quodã ſemetipſam reclu

&s ꝑ foramẽ quoddã aecpieba
panẽ qui neeſſarius eratvictui vſ

q; ad anos. xij Fuodecimo ãt aãno

3 doinnent ſe vpoſuĩt ct eũ abiiſ
ſet q̊ ↄſuetubmẽ Hbat mimſtrate

ulia nõ aecpiſſet rſuz: Eücin u
nobis. deſtruẽtes g& hoſtiũ
biẽfes jnuenimꝰ eã defunc1
bat de iß̃a et btã Melama de ria
ſtmodũ diduri fumꝰ.q; ad faci
em q̃dẽ nõ vibi eã:ad foramẽ tamẽ
ſtans interrogaui eãvt diceret m̃
cãm q̃re ſerndes de ctate ingreſſa
fuiſſet ſepulcrũ. Jlla aũt pforam?
locuta eſt m̃ dicens.q; grauatꝰeſt
quidã mente imn me:avt non accu
cuſarem eũ elegi magis vinam me
metipſã im ſepulero hoc maludere
P 5ſeandaliſar⸗ ammã ad ymagi
nẽ dei facã. Me autẽ dicẽte ei quo
modo nũc perſeueras non videns

quemꝙ; ſed affligeris tam graui

mavxime merna: dixit m.q̃a a ma
ne vſq; ab horã nonam oeo per ſin
gulas horas nens linnz· Keliqᷓs
autẽ horas i ieiuno pcurtens a hora
a hora cõ petenti cmeden cibum

meüũ requieſco: a video m ſoͤms ſã

dos patriarchas ꝓpłxtas a apoſ

tolos cũ martiribꝰ. Derſenero at
finẽ expectando cum m ſpe deũ ſua

uiſſima. P Car ii .
Biat- aämoniꝰ? huit

buss fratres germanos ſuos quĩ
cũ oo parit᷑ in ſãdo ꝓpoſito conuetx
ſabãt᷑ ſã ſenioꝛ ooꝝ fr frẽ dyoſoorus
m ẽatũ ũ eledeſt. abet autẽ tres
ſoroẽs in v ginita te dño uiẽtes ñᷣ
minꝰfrĩbus ſuis ĩ oĩ ſp ũali ſtudio
abſtinẽtia vuͦſãtes. Septẽ emm
ſunt ꝗ q̃tuoꝛ viri a tres ſorꝛores eoꝝ ·
oẽs vᷣgĩes ex vtero mẽis ſue Aiunt
enim ſenioꝛem ſororem eoꝛ tantã

— erm. ——UE

viſt
„/
ſit
jani
nuer
vrg

intsn
ſtod
em
660
n
ta

ſcientiã ſeturatu? habere dinma
:vt admirarent᷑ frattes eiꝰ Naz
veſpere mimis lectiom inſiſtẽs: pꝰ

ledionẽ autẽ paululi ſomni capi
ens ipſa lectionis verba per ſom
mũ meditatur. Dabebant᷑ autẽ et
alias pegnas tres ſamulas Chri
Ni ſecũ· Similiter et frẽs eari ha
bent tres viros eruditos mims et

elo quẽtiſſimos:q̃ͥ a ipſi cõuerſacõ

nẽ oota imitantes predlaĩ in Chri

ſto habentur Omnes ;& miis in
Chriſti amoꝛe feruẽtes perrexert
in heremũa ſororibꝰſuis ſeqᷓſtrat

fecerut monaſterxiol Habitaculuz

a ſibijpſis ſeꝑaſi feœtũt:vt inter

ſea illas mteruallũ habeant non
paiui loti.Statuerunt aute ſibivt
neq; frẽs eati alias mulieres ad
ſalutanbũ ſuſcipiant: neq; ille ali
os viros Quomõ vero ſupra mo
bũ eruditus m̃ omm pte erat Am

moniꝰtam m ſcientia ſcrip turaruʒ

qᷓ etiã ſermoĩs :dũ in quabam ci
uitate epũs defunctus eẽt amato
xes Ammonij ſuggeſſert epõ aley
anbrie pꝑetetes vt Ammomũ eis oꝛ
dmaret eß̃m. dixit ãt archiepũs
Adducite m̃ eum vt oꝛbinet᷑ epũs
Ili autẽ feſtinantes perrexerunt

cum adiutorio ad eum Cum aut
vidiſſet ſe preuentũ deprecabatur

tos:a cũ ſacramẽto affirmabat ñ
ſuſcipere ſe oꝛd ineʒ epãtus neq; de
heremo egreſſurum Illis autẽ nõ

vce dentibus ſed violenter mſtan

libus:pᷣſentibus eis accepit ſoꝛſi
cem a aurem ſuã ſiniſtraʒ ab imo

abſcibit bicks eis. Wel nunc certi

eſſote q̊a impoſſibile eſt me fieri

eßm: quia ley ꝓhibet debilẽ im al

quo mẽbro ſieri ſacerdoteim Tue
relinquente eum recſſeruit Abeũ

tes autẽ dixemit epõ Et ait eis epᷣs
Iſta lex apud iudeos obſeruaba
tur. Mihi aurez etiã eum q̃ naſum
abſciſum habet ſi adduxeritis ita
tamẽ oꝛnatũ moibꝰ vt dignus ſit

ſacerdotio oꝛdm abo eũ Abeutes er

go iterũ rogabãt eum. IJpſe aute
urauit dicens. eꝑ ſi me cogeritis e
tiã linguã meaʒ abſcido. Ita ergo
relinquetes eum recſſerunt / Ou
ius Qmmonij fertur mira culu. qꝛ
qn deſideriũ carnis furgebata inci

tabat ad libiomẽ mẽbra eiꝰ: nun

ꝙᷓ ꝑpeit earni ſue . H fere igmtuz
apponebat mẽ bris fuis: vt ſemꝑ
vulneratus eſſet a ita deſideriũ paſ

fonis cõpeſcebat mnitudo dolo

xis Siquid abſtinetia eiꝰ fuit a in
uentutevſq; ad moꝛtẽ: mhn qað p

ignẽ tranſit comedit abſq; pane

dutax ab Quodã vero tempe in he
emo edificãti ei ellaã ſupuemt qᷣ;
dã fratera dixit ei · Cur in tali ardo
re eſtꝰ affligis teipſũ abbae RKRns
q; keatus Ammonius ait. Crede
mihi frater: q;ꝛ donante dei gratia

ſepturas ſanctas memoꝛie cõmen
bdaui.Nãaa wtus a nouũ teſtamen

m ab meũte etate ad plenũ bidici
neeno etia a ſancoũ antiquo tum

patiũ Oꝛthodoxoꝛũ ſacertotũ bm̃
ſexcentas nnriadas eypoſitionuʒ
m lege diuina conſeriptas Plegi

ſicut teſt ab antur ei de hoc a pene
omnes in beremo patres: a ſivno
bie ſatiatꝰ fuero panea minime im
ope me exercuero eytollitur ſenſꝰ-
meus: a velut irrationabiliuum a

mimaliũ effcitur · Quobã Kepore

Capitul quintũ,
Uliebat ſcus abbas

a dᷣuemens leatus Suagri ad ſa

Rũ Ammonmiũ viſita cõnis ſpũalis

gratia.d ũ multa de ſãckis ſcriptu
ris mi ſe conferrent a letarent᷑ vtri
q; in dno ſpũaliter wſtmodũ dix
it Suagrius ad Ammoniũ quaſi
exprobrando ei ꝙ aurem ſibi ma
derat. Non times mquit graue pec
catũ.qvt non ſuſciperes ſacerdoti
um aurem tibi abſcidiſtiæ ARñndens
auũt Ammonius biyxit ei · deprecoꝛ
tevt exoꝛes ꝓ me dñm vt de alijs
peccatis meis inbulgẽtiam accipe

re meręar.nam de hoc adniſſo nõ

valde turbatur ammꝰ? meꝰ? Verũ
eñ te magis opoꝛtet timerea ſolici
tubmẽ gerere q̊ erubit ꝰes ſedin ſe

culi ſapiama tãtã ſcam dium atuz

ſcripturaꝝ quã dei grã tibi ↄtuꝑt
vnde poſſes multos pplos erudire
elegiſti magis m Neremi ſolitudi

ne degere. Et ego quidẽ auriculaz

abſcidi.nã ipſe linguaʒ abſcidiſti
gue multos ppl os docere potuit.

dioſcorꝰp̃ſbẽ q̊ ĩ heremo Zeythie
hitabat q; ñ opʒꝛ mõchũ deſideria
gule vtriſq; facẽ.· Nã in q̊ differt a
ſecularibus ſi expleat delecta cõ es
ſuasDeniq; frequentervidemus
Hĩes ſeculares ꝓ cã egritudinis a
delicijs a deleckati ombus ſe abſti

nere vt ſanitatẽ coꝛpis abipiſcant᷑

qtomagis diligẽt ſtubẽ debz mõ
chꝰ ꝓ ſalute a ĩ wlumitate aĩe ſue
vät poſſit ad ulas veras a eternas
padiſi delitias a ad celeſtis regni
głam peruenire?⸗ a. vi.

hoc monte nitrie

vir abſtinẽtiſſimus HMo noĩe fuit
cuius multas atteſtabat᷑ vtutes
oĩs frat᷑nitas monachoꝝ go em

nõ muem eu vmuẽtẽ; Etiaa hoc diœæ

bãt narrãtes de eo · qꝛ neq; mẽtit⸗
aliqn neq; maledixit neq; ſine ne
ceſſitate locutꝰ eſt. ILn mõte hoe
fuit a beatus Oãbo ̊ eeptoꝛ dyoſ
cri q̃ ppſt ea epũs oꝛdmatus eſta
Ammoniꝰ a gJohes frẽs dracõci
viri mirabil. Die ãt Oãbo Hbat
ſcitate a Ytutibꝰ famã magnã a
ita eãt ↄtłeptor auri a argẽtivt vᷣa
depoſcit ratio⸗ emq; retulit mihi
beata Melania q; in p̃mis cum ad
ueĩſſet de Roma im Alexãdriã a au
diſſet de eiꝰ v tutibꝰ Pſidoꝝ referẽ
EcE q̃ etiã a pduxit eã in ſolitudinẽ
adviſitandũ ſãctos pꝛes.diœbat
go beata Melania q obtuli ei ar
genti erariũ trecentari librarũ de
pcans eũ vt de rebus meis acciꝑe
ret ad ero gãdũ paupibuð Ipſeve

ro ſedebat et texebat de foljs pal

marũ ſpoꝛtellas Benedixit aũt me
bicẽs. Dñs de? retribuat tibi mer
codẽ. St dixit diſpẽſatori ſfuo Theo
doro · Suſcipea diſpenſa hec in om
ni Lybia a m mſulis fratribꝰ Dee

em̃ monaſteria magſis indigent.

Drecœpit q; ei nulli in Sgipto dart
eo ꝙ abundantio: eſſet prouintia
ggo aut᷑ ſtabam eypectãs honoã
xi aut gloriſficari ſuper quod obtu
leraʒ. St mhil audiens ab eo dixi ·

Vt ſcias dñne q;tum eſt . qe trecen

ta pondo ſüt. Ipſe vro nec re ſppiti
ens me. reſpõdit dicks · Cui obtuli
ſti hec filia penſare opus non ha
bet. Aui em̃ penſat montes a om

nem molem terre multo amplius

ETVvw --N NLCNC— —

—

1

—

e

*

o⸗
ſt

t

da
wi
nad
gal

te
4

— — —

nouũt qntitae huius argeti. Siei
m hoc dediſſes: bene mhi diceres
Intum eſt Si autem deo obtuliſti

rile qui vidue minuta nõ deſpexit

paupis nec tuaʒꝭ oblacõ nẽ tradit

oblſiuiom. Ita etgo gubernanit

ac diſpenſauit dñs vt qn ingreſſa
ſũ m montẽ poſt paucs dies de fũů

Rus eſt homo dei non mfirmatus

ſ ſpoitella cõſuendo defunck? eſt ſi
ne febribꝰ: anotcũ· lxx Vocauit at
me nouiſſime cum tranſpungeret

ſpoꝛtellas et cõ pleret a dixit mibi

Suſcipꝑe iſtã ſpoꝛtellã de manibus
meis vt memoꝛ ſis mei aliud qð
tibi relinquã nõ habeo · Quez ip ſa
ſeꝑliuit ſindone coꝛpus muo luẽz
a ita ip̃a egreſſa ẽ de heremo Sꝛ
tellã wro vſq; ad m otẽ ꝙ bndicõ
neſe mauit. ſte heatus OHãbo in
ipſa hora ſui exitꝰ aſtantibus/Ma
chalo p̃ſbitero a Ammonio viris
noĩatiſſimis im ↄuerſacõe ſeã · etiã
pãtibus a alijs fratribus hdixiſ
ſe ꝓhilvt᷑: q ex eo quo veni m hũc
mõt ſolitudims a edificaui m̃ cel
lam a mãſi in ea de labore manuũ
meatã viyi a nõ recordoꝛ me Ftis

panẽ aliqñ mã ducaſſe.nec peĩtet

me de verbo qð locutus ſũ vſq; ad

ies deum colere. La. vij.

qᷓ vixitvſq; ad odog mta annos ab

tutes animi. Conſe cutus eſt autẽ

a dño grãz ſamitatũ a ſi ci manꝰ
imponehat aut oleu⸗ benedickum

babat :ꝛomnis ab eo mfirmitas re

hanc hora ma ita vado qſß nuc mai
MWhot monte mirie
Benia mĩ dictus eſt qdã ſãcꝰ vir

ſtinẽtiſſmea ſtudũ gerẽs circaꝰ

pelleb at᷑ Dic iĩcaq; qͥ tante grẽ big
nus habitus eſt. ante octo meſes
moꝛtis ſue ydropicus factus ẽ et
in tm̃ oꝛpus eius tumuit.vt alt
Job putaẽs.Aſſumẽs go noʒs
beatus Macharius q̃ tunc erat p̃ſ
biter in mõte nitrie me et Theodo
rũ ac machariolũ dixit nobis. Ve
iteavidete nouũ Job m tanto tu
moe 1Ü—Hâᷣris a paſſione mſana
bitli:ĩmenſã grã i adionẽ ſemper
deo recdentẽ Abeũtes ;& vidimus
eũ m tanto tumoꝛe corꝑis. vt non
poſſet bigitus manꝰeius alteri cᷓ
iumngi Intuetes aute Hanc paſſio
nẽ crudeliſſimã. oculos auerteba
mus Tüc dicit nobis beatus Bẽia
min.· Orate filio li. vt ñ interioꝛ hõ
meus ydropicus fiat. Iſte ãt nee
bene patiens ꝓfuit. neq; male pa
tiens nocuit· Der odoo & mẽſeð cl
la eiꝰ ponebat᷑ latioꝛ in ꝗᷓ ineſſabi
lit᷑ ſexbat ꝑ reliqᷓs oꝛporis neceſ
ſitates nec enim iacrre poteàât In
hac tñ paſſione poſitꝰ alios ſana
bat.Meœſſarie ãt enarrauimꝰpaſ
ſionez hãc vt nõ cõturbemur ſiqũ
aliqua grauiſſima egritudo viris
iuſtis euenerit defundo autẽ e o li
mẽ de oſtio tuleri ta poſtes vt poſ
ſet oꝛpus eius efferri. Tãtus eãt

tumoꝛ cꝛporis. Ca. viij.
Hkerebat abbas

Bemamiĩ qꝛ qᷣdã tpe ego a pᷣſbiter
de cellia appli cuimꝰ ad ſemoꝛẽ ha
bitantẽ m heremo ſeythiea obtuli
mus ei modicũ olei.Ille autẽ dixit
nobis · Eece nllud modicũ vaſculuʒ
qð ãte trienmuz dediſtis mihi: ſie
plenũ ma net vſq; hodie.Nos aũt

re audiẽtes diximꝰ. Et qua ꝓper
pater vel m diebus feſtis non guſ
taſti de iõ oleoæ Et rñdẽs dixit no
bis Ideo pcipere nolui ex eo ne ſoꝛ
t cõ ſue tido mihi fiat a vequiram
de ſuauitate olei cõditos cibos a p
occaſionẽ fuauis cõ diture compel
lar deſcendere ad ciuitatem ſeu að
vicos: emere oleũ a reuerti ad he
remiũ iteꝝ q; deſcenderea t᷑uerti ad
relbilã meã.a ꝑ hãc occaſionẽ vt
tiyi deſchndẽ dia aſcen dẽdi in cipiat
vagari ſenſus meus a mẽs mea:
a perdã vtilitatem ſecretioiis vire
dyabolus enim multifoꝛmis ẽa di
uerſa retia texit vt capiat mentes
bĩm Igẽ nos lec audiẽts ãmã
ti ſumꝰprudentiã a cõuerſacõnem
ſancti ſemoꝛls. Ca.ix:
temrekerebat nobis
abbᷣ idẽ Bemamĩ. qꝛ preyiſſent að
quẽ dã ſenẽ qͥ tenuit eos ad refectõ
nẽ: a pauit eis lenticule cibũ coctũ
Miſit aũt in cõditurã oleũ qð de ſe
mine Rafanoꝝ in locis illis fieri ſo
let: Nos aũt diximꝰei · Pat᷑ magis
de alio bono oleo mittevt poſſunꝰ
come dere . IJle aũt haudiẽs a ſig

no crucis ſe ſignãs diyit nobis ẽt

a liud oleũ p̃ter ipſũ gᷣgo hoc nũ
ꝙ; audiui rat em̃ ipſe ſemo: ex in
fantia ſua m heremo nutritꝰa ſẽꝑ
pmãſit ibi apud ſãctos ſe nioꝛes a
neq; in ãtates neq; mvics aliqñ
eg reſſus elt. Capitul decimũ⸗

moloni? qda no
mine ex negociatore fu it re
nũciãſq; ſeauli adibꝰa cõnᷣſus ad

ſeruĩtiũ Chriſti hĩtauit imn monte

nitria neq; arteʒ diſeere potuit. ne
q; vacare in ſcribendis li brið pre ſe
nectute · Viuens aut in ſupradcõ
mõte · xxv. annis hor huit ſtudi
umvt ey proprijs ꝑecunijs et ſuis
labotibus omnia eœllaxica cõpara
ret de Alexãdria ; a in ommi frater
nitate miniſtrauit in frmãtibus a
eratvidẽs eos a prima luœ vſq; að
Horam nonaʒ per ſingula oſtia in
grediens monalſteriola ne qs for
te iaceret. Ooꝛtabat autẽ vuaʒ paſ
ſam malagranata a ſimilia que ĩ
firmis neceſſaria ſunt· Danc exer
cuit cuerſatõnez m ſenectute ſua

Qui moꝛics fimieʒ ſibi derehiqauit

grutariũ rog ans eum hãc exerce
re ã mimſtrationẽ· Quin q; miliu;
mõchoꝝ habitantiu m montte ne
ceſſaria erat talis mimſtratio pro

Apter quod heremus eſſet locus ille

Caritulum vndecmu
uit ali? quida de
antiquis monachis nomine Na
thanael Dunc ego non muem.
tranſierat enim de coꝛpore ante asᷣ
uentum meuz ante annos · xv · Sozs
autem qui conuerſati funt cum eo
jinueni. Interrogaui autem eosvꝰ
tutem viri. Oſtenderunt autem et
mihi œællam eius ĩ qua habitaue
rat ſeb tunc nullus habitauit in ea
propfer quod proxima ert cuidã
vio habitantibus ſemlaribꝰ?.
Jule enim eam tunc conſtruxit qᷓn
drarioꝛes erant ſerui dei qui dicũ
tur Anachorite id ẽ qui re edbunt
in ſecretiora Heremi lo ca efere
bant aubem hec de eo precipue

—— — „ —U

t

— e

q tantam Fbat patientievtutem

in eella vt᷑ non moueret᷑ a ꝓpoſito
ſuo · In quibus uluſus imn pᷣmis ab

eo qui omes nlludere feſtinat a de

eipit:demone. tedio quodã oppreſ

ſus egreſſus de pᷣma œllaa alam

c ſtruxit fibi prope quen daʒ vicũ
Doſtꝙ autẽ pfetit eaʒ habitauit

in ea; Doſt tres vero mẽſes aff uit

demõ“ quadã nocte taureã tenẽs
ſicut carniſex. indumẽtuz habens

quaſi militis cõſutum: a faciebat

ſtrepitus de taurea illa.Adð quem

ait btũs ſathanael. Quis es tu
qui talia preſumis ſuꝑ hoſpitiolłi
meuæ Rndẽs autem demõ dixit ei

Ego ſum q̊ te de nla celka cõpuli et

vmvta de hac te effugarez · Cog
noſcons aute quia illuſus eſſʒ reũᷣ

titux ſtatim ad p̃otem cœllaz. Et cõ

Plens in ea triginta a ſepfẽ ãnes?

no trãſiuit limẽ oſtij cellule cõten

&&S cõtra demonẽ. Qui tanta ad m
ueniens oſtendebat eivt eũ opelle
retegredi. quãta referre ſatis lõ
gũ eſt. In quibns hoce obſetuãs
ſeptẽ epiſcopoꝝ ſanctoruviroꝝ vi
ſitationẽ ſiue ex dei ꝓuſione fadã
ſiue ex temptatione maligni:pau

lonnnꝰ fe cit euz exedere a ꝓpoſito

ſuo· Spiſcopo aut poſtꝙᷓ oꝛaſſent᷑
egte bientes non deduxit eos nee
paſſum pebis.dicunt ei miniſtria
dyacom⸗Suꝑ bã rem feciſti·vt nõ
debuceres epos. Ipſe autem dixit
eis · Sgo a dns epĩs omĩq; ſeculo
moꝛtuus fũ. Habeo em̃ occultum
Poſitũ mẽtis mee.Et ſcit deus toꝛ
meũ. qᷓ de cã non deduxi eos Sxpa
uens au demõ d cirtũuencione
hac ſuboenanit ãte nouẽ menſes

2.

SSZ S — s R Z ”ͦ”Mñs ”M W “õ

moꝛtis eiꝰ.et᷑ eeit᷑ qſi mins no
nẽ ãnorũminãs aſinũ rtantem

panes in ophims. Et ꝓpinquãs
Aſpera ꝓfunða ad eius clla.ſinx

it eaðẽ aſinũ.᷑t damãs qᷓſi infins
abba ĩq̊t Nathanael mierẽ mei
a ba m̃ manũ Qui audiẽs weẽ qᷣſ
infaãtis apuit oſtiũa ſtãs abintus
dirit ei · Quis es tua qd vis vt faci

tibi. dixit ei Jlliꝰ fũ puerulꝰ er

panes ſero ↄuiuiũ frĩs ipſius eſta
craſtino ſabbato rliucẽte nexſſa
ria eſt iſta oblatios.depcoꝛ ne deſ

pitias me: ne foꝛte a beſtijs et lee

nis comebar Multe em̃ ſunt in ue
locis.Stans autẽ a ſtupꝑens leat⸗
Nathanael: motus viſceribus
Sõturbatus cogitabat mtra ſe di
cens: qꝛ aut de mãdato habeo ca
dere aut de ꝓpoſito · Ooſt hec ant
cogitauit. Melius me non tran
gredi ꝙ; tantoꝝ annorũ ꝓpoſitum
ꝓdere in confuſionẽ ſathane · Et cũ
oaſſet· dicit loquenti ad ſe quaſ
infati · Audi infas Crede in deũ cui
Fᷣuio· q; ſi necſſariur ſit tibi adiu
toriũ tranſmittet tibi de? a neq; lee
na noc bit te neq; aliquis Si autẽ

ẽptatio:confeſtim reuelabit dñs

Et claudẽs oſtiũ ĩtroiuit Cõfuſus
autẽ demon qa fupatus eſt. m tur
binem reſolutus eſt quaſi onagri
exiliẽtes a fugientes a ſonos emit
tentes. Iſte triumphus beatiſa
thanael fuit a hee wonuerſatioꝛ et

y .

C finis. 6⁶

— „ ——
magnis pitipu
ſisa ſcs ac bfiſſimis vitis multaet
inerebibilia piget me dick velſeri
bere ne ſoꝛts menbaen opfnionem

ferã. Quia autẽ pbit deus omne s
qui loquũt᷑ mẽdatiũ pronũciauit
ſpũſſanctꝰ: m̃ ergo nõ mentienti

famule dei fideliſſune nõ diſcrebas
Vo nãq; Macharij erantvnꝰ?

quidẽ cgiptius genere alius vero
grutaria wendẽs. Orimũ ergo refe
rã de vᷣgiptio q̃ vixit annos nona
ginta. Itaq; m ſolitudine fecit an
nos ſexaginta triginta ãnoruz in
grebiens iunenis a tantam cõſecu
tus eſt biſcre cõem vt dicerent eum
neapotepõta v inuenez ſenem ꝓpt
qdᷣa clerius profecit Quadragin
ta em̃ annorum fadlus cõtra ſpiti
tus demonũ accepit gratiam ſam
tatum:a rãſis diuinis dignꝰfuit.
Huit cõmoꝛ ab ant᷑ duo diſcipuliĩ
ſolitudine interioꝛi qᷓ weatur Sey

thi · Ex quibus vnus quidẽ eãt mi

mſter eius iuyta eũ propter vemiẽ
tes curari ab ĩfirmitatibꝰa lãguo
ribus ſuis.alius autẽ ſeœſſit ſepa
ſñ in cellulaʒ · Tepore ãt aliqua nto
trãſado:preuidens inſpectiuo ocu
lo coꝛdis dicit illi qui miniſtẽᷣbat
eiwocabulo Jo hãnes . poſtmo duz
q̊̃ fadus eſt pᷣſbiter in loco ipſius

Macharij . Audi me frater Johes

a acq̃eſee monitis meis Tentat te
ſpũs cupiditatis. Ita emm vidiet
ſcio · q; ſi mihi acqᷓeſcis cõfirmabe
ris m lo hoc et flagelluz non ap

propinꝗ bit tab aculo tuo.Si autẽ

m mo bediens fueris exempłl Jhe
zi veniet ſup te culus ex paſſione
langueſcs. Suenit ergo eũ nõ obe
bire: a poſt doꝛmitionẽ ſancti Ma
charij poſt quindeã annos ita ele
Antioſus fadtus eſt. fraudans q̃ᷓ
erant pauperuz vt nõ mueniret᷑ m

corpote eiꝰ liber lotꝰ in quo quis
digitu: figẽt. cthec eſt prophetia
ſãcti Macharij? e eſca aufez eiꝰ
a potu ſuꝑfluũ eſt enatrare qn nec
apud negligẽtioꝛes inuemitur ab
undantius cibos percipere aut ey
quiſitius:m lotis enim illis tam ꝓ
midigentia eotũ que mimme inue
muntur ꝙ; etiã a ꝓpter imitationẽ
habitantiũ ibidẽ multo r mõcho
m de alio autẽ eius ſtudio biceba
tur eũ ſine mtermiſſione excedere
mẽtea magis ãplioꝛi tempore deo
adherert ſenſus eius . ꝙᷓ in iſtius
mũdi habitatione · Duius ferutur
multa miracula que fecit deus pꝑeꝛ

eum · NMaz multos vexatos a demo

mbus biuerſas egritudines ſuſti

nentes curauit òns precibus eiꝰ.

Ir enim qᷓdã ggyptius tõaipi
uit mgenuã mulierẽ maritatam·

Et non valens eam capere: locutꝰ

eſt malefio dicens. Facito eaʒ vt
amet me: a ita agatvt proijciat eã
vir eius . Accipiens ergo maleſi
cus fufficienter vſus eſt maleficõ
et fecit eã equã videri. Videns ãt

cius vir emens deſoris mirabat

qꝝ in lecko eius eqᷓ iaceret: et epit
plangerea eiulare Nã loquebatur
animali: a ãſum nõ dabat Itaq;
decatus ẽ p̃ſbiteros poſſeſſioms
a adðucẽs oñbit eis. Qui nõ mue
nerut cãm vſq; ad tres dies Neq;
fenuʒ accipiebat quõ equa. neq;
panẽ ſicut hbomo Vtroq; priuaba
tur cibo· Að vltimũ vt glorificare
tur deꝰ a apparẽt Vtus ſãcti Ma

charij. aſcẽdit m coꝛvirivt ducerz

eam m ſolitudmem . et vmxit eam

quaſi equã:a duxit in ſolitubmezʒ

——

—d——U0 — — — R

us
ta
0
nee

ab
in

n
nori
Sch
nba
der
edeo
ſu
d
lsſ:
Eno
ſt
⸗
np
m⸗
ain⸗
N
tei
nale,
llfti
nsit
tt

Cũ appropmqret & : ſtabant frẽs
iuxta ellam Macharij litigantes
a dicẽtes Quib adduxiſti hut equã
iſtã. Dicunt ei Quid emm habet·

Qui rñdit. Vxoꝛ mea erat a ĩ equã

cõuerſa eſt. Et hodie habet tertiuz

diem non guſtãs quicq;. Qui re

tulerũt ſancto Machario intꝰ oꝛã
ti · Propterea em̃ reuelauerat ei de
us. Rñt ergo fratribusa dicit eis
gqui vos eſtis.qui equorum ocuii

los habetis Illa aut mulier non

eſt tranſfigurata: ̊ ſolũ in oculix
eoꝝ q̃ͥ ſe ducũt᷑ videtur equa ᷑t bñ

bã a ſuꝑ oꝛauit:a ſtatim fecit eam

muliere mvideri ab ommbꝰ? dãas

autẽ ei cibuʒ fecit aam maducare:

a dimiſit cum proprio viro grãs
referentẽ deo. St p̃cepit ei dicens.
Nunqꝙᷓ; eſſſes a cõione. Dee autem
tibi euenerunt.quia ꝑ quinq; ſep
timanas nõ appropqjmſti 8ms
Tla ch puella ad eum deducka ẽ
tuius obſeœna coꝛporis ita ex omm
parte cõputtuerant. vt confũptis
catiibus mtcriora quoq; a ſe creti

ora nudarentur ac ermum mde

ebulliret innumera multitudo:ita
vt ne acrederet quidem quiſeq; ad
eã p fetoris hoꝛro᷑. Dec cum alla

na parentibꝰ a piecta fuiſſet añ

ores eius:miſerans vAgims cruti

atus · equo amimo inquut eſto fi
lia.hee tibi ad ſalutẽ dñs: nõ adbĩ

teritũ dedit Vñ ꝓuidendũ ẽ magis
vt ſanitas tua nullũ tibi piculum
jnferat. Et cum ſtetiſſet ĩ oꝛationi
bus ꝑ ſeptem cõtinuos dies a ole

um benedicens in noſe dñi punge

bidit. vt a repata nature qᷓlitas et

pfecta muliebris ĩ ea ſpeties a pa
reret: eſſetq; ei de cetero mter hoĩes

SGuerſatio abſq; priſtine infirm

tatis obſtaculo H Ruditeꝝ refer

tur eius geſtum continentie in lon
go tempe.Sub terra fecit trãſituʒ

a eellavſq; ad dimidiũ ſtadium a
ſpeluncã conſtituit ab vltimũ a ſi
qñ ei plures moleſtabãtur: octul
te de cella ſua egredien ibat in ſpe
luncãa nemo eum mueniebat· Re

ferebat ergo nobis quibã de ſtrẽ

nuis diſcipulis eius. quia eundo
vſq; ad ſeluncam. xxiñ. oꝛacões
faciebata reuertẽdo. xxuũi Oeh
egreſſa eſt opinio·quia moꝛtuum
ſuſcitauerxit a ſuaſerit hereticum cõ
uerti nõ credentem refürtectionem
roꝛporũ fieri a famã optinebat᷑ min

ſolitudine cebant enim aliqñ
veniſſe ad cũ heretic quendam

iheracitam.qð genus ſereſeos in
uenitur apud egiptum. Mic cum
p multam loquenbi artem phiri
moes fratruũ qui habitabãt in here
mo cõturbaret auſus eſt etiam co

ram ĩipõ ſidei ſue aſſerere Puitatem

Cui cuʒ ſenioꝛ reſiſteret a ↄtra dic
ret · ule ver ba fimplida argumen
tis callidis eludebat. Sed vt vire
ret ſacꝰfidẽ fratꝝ periclitari:quid

opus eſt mquit nos ꝓbis conten

dere ad fub uerſio nem aubientiũẽ⸗

Exeamus ad ſepuleta fratea qui

nos pᷣeſſerũt in dño:acui noſtãi
vceſſerit dᷣñs reſuſcitare moꝛtuũ de

Eelcne ſciãt omnes qꝛ iliꝰ fides
p

atura deo Sermo hie placuie
ĩbusqᷓ aderant frĩbus a pcſſeẽt

ab ſepulcra Doꝛtat᷑ Machaxius

SS N

Aeracitãvt euocaret moꝛtuũ ĩno
mine dm̃ At ule. tu inqt Ppoſuiſ
ti p̃oꝛ euoca· ẽt Macharius ꝓſter
nẽs ſe in oꝛone añ dñim: vbi ſufft
ciẽter oꝛauit eleuatis ſurfũ oculis
ſuis. tu mqt dñe q̃̊s ex duobꝰ nobᷣ
redã fiẽ teneat onde. eleuato hoe
moꝛtuo · Dec tũ dixiſſet frĩs cuiuſ
dã nomẽ q̊ nuꝑ fu erat defũdꝰeuo
rauit. Cui ulle cũ de tumulo rñbiſſzʒ
aecedẽtes frẽs ↄtinuo q̃ᷓ ſu ꝑpo ſita
erãt auferit a ebuctũ eũ de ſepul

chro reſolutis faſciołqͥbꝰ ↄſtridꝰ

eratexhibuenit vinẽtẽ . Jeracita

Sovbi lee vidit obſtupefaaꝰ in

fugã cõuertit᷑ Quẽ frẽs oẽs ĩſe quẽ
tes extra mnes terre lꝰeytuꝛba
uemit: uſe oblatꝰ ẽ aliqñ demo
nẽ patiẽs iuueĩs a ꝓpria matre cõ
ſciſſa· duobꝰfunibus colligatus·
gæt hane habebat ĩmiſſionẽ demo
nmis. poſtꝙ; mãducaſſet triũ mo
Siori panes a bibiſſet lagenã de
aqua etuctans in aerem ſohbuebat
eſras · Ita emm̃ cõſumebãtur qᷓ deuo
raſſet vel bibiſſet qᷓſ ab igne. Eſt
eniz turma qᷓ dicit᷑ ignita. diuerſe
qppe ſunt demonũ ſicut a hominũ
nõ ſubſtantie · H woluntates . Die &
non ſuffitiente ſibi eſca· ꝓpriã bibe
batvrinã. OPlangẽte ergo matre
a depcãte ſanctũ Machariũ, acci
pieus eũ impcatus eſt va ſupppli
cãs poſtvnama ſedam diem atte
nuauit paſſionem · Dixit ergo ma
tri eius Quantum vis vt omebate
Que rmdit.decẽ pondo pams Coꝛ

ripuit ergo eã. q; multũ bixit. Su
rerorans vero ei vſch ſeptem bies
ſtatuit ei in tria Fdovt poſſit op⸗
raxi:at q; ita curãs eũ rebdibit ma

tri Multa etiame alia ferebant᷑ de
eo qᷓ nimis ꝓlixa fũt ad ſcriłẽdum
Sed ex hijs paucis etiã cetera eiꝰ

opa noſcũtur. Hunc ego nonvidi
Anno qſpe in greſſioĩs mee in ſo
litubine quieuit. Ca: xiij.
odã tẽpoꝛe tum

AMachariũ qᷓdã veniſ

ſer deſiderãs iñ poſito mochotuz
Ppuiẽ Chriſtoe deßcaret᷑ ſãcrũ ſenẽ

vt inſtrueret ac dockreta ex fonte
todtrine ſalutaris in eo ꝑ ſã ſpi

tus grãm abũ dabat cõfirmaret

et ꝗliter poſſet iuuante bno mſidi

as atq; impugnacõnes maligni

eua dere Pmoneret · rñ dẽs Macha
rius dixit. Si vere ex tnto coꝛde deſi

deras renũciare huic ſeculo filiole
a adłerert dño ſaluatvi ſicit dicit

ꝓphᷣa in pſalmo Adłſit aĩa mea
poſt te · me autem ſuſcœpit dextera
a. pata eſt eniz dextera dbñi cõfu

gisẽtes ad ſe ſuſcipere opoꝛtet ſe re
nũtiate Huie mũdoa oẽs adus eiꝰ

abijcere. ſicut dicit apłs ſcriłes að
colloſenſes · Mortui em̃ eſtis huice

mũdo a vita vrã ab ſe dita eſt cuz
Chriſto in deo. Cũ eĩ Criſtꝰ appa
ruerit vita vrã tũe a vos apparebi
tis cũ ipõ in gla. Det aubiens iunĩ
de bixit; Crede m̃ beatiſſime pater

g amentsmeam auenaui ab me

tanẽꝙᷓ; motuꝰ degã in huiꝰ tpſs vi
ta Cognoui eĩ quõ tpalſiaa tñſito

ria atq; coꝛruptibilia fũt oĩa qᷓ in

loe mũdo videt eſſe hbu · Tũe diẽ ei
ſenioꝛ/ Aubime filia vade ad ſepł
cra moꝛtuoruz a ꝙỹᷓ plurĩs miurñs
mktiſq; ↄuicijs ac maledcs etias

ſalie
rüad

nubt

ſi
ant
nſh
igi
ha
eſ
le
t
ea

av
uſc⸗
si
hue
a

i
6
1
nin,
et
it
tiq⸗

a lapidibꝰe& deteſtatt vt ꝓtiosa
ti irritent᷑ aduerſus te Dis auditiꝰ
iunieꝛ ſtafi prexit ad monumẽta

moꝛtuoũ · Cuq; ſevðᷣm preceptũ bea
ti ſem oꝛis multis eos vt putabat
iniurijs affeciſſet reuerfus ad ſan
Rũ .Machariũ dixit ei quod fe reit

Interro ganit ergo euz ſemioꝛ ſi ni
hu rñdiſſent ili moꝛtuiæ ct rãtẽs

dixit. Nihil gwenitus dixerunt dñe ·
Iterũ autẽ precœpit ei dicẽs Perge

eraſtino die:a młtis preconijs col

lauda a glorifica eos/ Abijtq; ite
rũ frater ad ſepulera motuorum
a cepit laudaẽ honorificiſq; ſermo

nibus glorifſic are eos bicens Wog

magrni eſtisa ſanctia ſimiles ax
ſtolicis viris: a iuſtitia magna in
wbis ẽ · ct alias q; plurimas lau
des cum adeos dixiſſet· reuerſus
ad cellam dixit ſemoꝛi Sec ſcðᷣm ỹ
æptũ tuũ dne pater laubauiaglo
riſicaui ſlos moꝛtuos a mnihil mi
hi penitus bixerunt. Tunc diyxit ei
Landtus Macharius Conſidera fi
li:qm̃ ſicout minrijs a contumelijs
exprobraſti ſlos moꝛtuosa mhil

tibi locuti ſunt ita ergo a tu ſi vi

ſaluus eſſea in ſancto ꝓpoſito pla

rere ſaluatvri nrõ imitare ipſuz do

minũ ſaluatorẽq; noſtꝝ.ſRcut di
cit beatus Johãnes cuangeliſta.
Qu dicit ſe in Chriſto manere de
bet quẽ abmo bã ulle ãbulauita ip
ſe ambularte· Et in euangelio legi
mus. qm̃ indei multas miurias m
ſtigante dyabolo in dũm noſtruz
ſahiatorem dixerunt᷑ ſamaritanũ
eũa demoniũ habenteza in beelze
pub pnñiciꝑe demoniorũ eicientẽ de
monia Nã a ſeductoꝛẽ eũ auſi fũt

dicerei a bee omnia patiẽter buͦee⸗
lia terre creatoꝛ fuſtinuit vt novᷣ
ſue patiẽtie lenitatis a hũiſitatis
p̃beret exempti. Nam ſi vohiſſet
pPotentiã ſue maieſtatis oſtendere
a iniurias vmdicare omnẽ fubito
mũdum in chaos deduceret: a nee

genus hominũ. nec ipſe ſal apa

reret mũdus ſ̊ m momẽto omma
interirent Werutñ nohiit hee Kaa re
inenarrabilis Chriſti dm pietas
bonitatis · qui nõ ad punmiendum
ſ ad ſaluandũ vnerat mũbum.
AIdeo em̃ patienter om̃ia ſuſtinuit
vt nobis exempla patiẽtie a hũi
htatis onderet. Vnde a ſequẽtibꝰ
ſe diſcipulis diit.diſcete a me. q̃̊a
mitis ſuma humilis cꝛdevt mue
metis requiẽ ammabusvt̃is. Se d
a omnes a ſeculo ſãdi tam ꝓpłhete

diuerſi afflicti tormẽtis ſemp ĩmo
bilẽ virtute patiẽtien humlitatis

bus ſunt dee pi· Reſpuentes nãq;

in anis glorie preſentis vite vanos
rumoꝛes illam ſolæam celelte; ecet
nam gloriã cõ cupiſeunt qui Chrẽ
ſto placere deſderant que ex deo ẽ
aꝑpmanet meternũ.daritatis ſplẽ
dorem nulla humana lingua po
teſt extn guere . Dee igitur exem
pla pacientiea humilitatigconſ
terans filiole· fiañ irrogate fuerĩit
tibi miurie fortiſſime virtutem pa
cientie a humilitatis cuſtoðdi jim⸗

tans ꝓphetam q̊ dixit. ẽgo auten

tamẽ ſurdus non audieba::a ſiẽ
mutus non aperiens os ſud: et E
qus ſũ ſicut homo non audiensaæa

nõ habẽs in oꝛe ſuo redargucõ es

as certe ad ↄmonẽbũ ſenſũ nẽm
quotidie m ſin axi pſallit᷑· Caue eti

am ne vanã głaz laudeſq; hoĩm de

lecteris a pdas õma qᷓ lalorẽ do in
lonis opibꝰ acq̊ſieris frucꝰ q; ie
iunija abſtmnẽtie tue vigilianq;a
oꝛonũ merce dẽ imn et᷑navita nõ oſe
ꝗris a ðᷣno qꝝ ipſe dixit ĩ euãgelio
de eis qͥ laud is hoĩm q̃rũt. Amẽ di
tdo vob qy recexerut merc dẽ ſuã Lt
alia multa ſunt qᷓ de cauẽba vana
gloria ſãcte ſcripture admonẽ nõ
reſſant. Caue & o fili et neq; ad ir

zogatas miurias exardeſcat in ira

rũdia aĩmꝰ tuꝰ Et ſi incitatũ fuerit
ror tuũ ipſe tn diſtride in timoe
dm̃ efrena ab ira cũdia aĩm tuũvt
ꝓpoſſis vᷣtuteʒ hũilitatis ac patiẽtie
cuſtobiẽ: et tũc wracit᷑ oñdis qð ꝓ
uſiſti dicẽs q tan ꝙᷓ motuus de
gas in h* mũ do ſi mhhn turbulen
tum ri deas eis qᷓ tibi miurias irro
gãt ſiẽ nec illi d monumẽtis moꝛ
tui in q́s multas müirias a ↄuitia
bixiſlia mhu tibi penit? rãderunt.
Jdeoq; oportetvt ſoꝛtiter euſto di
amus vir tut hũilitatis ac patien
tie quatinus poſſimꝰ að eleſtia p
mia a ad eterne vite cõmoda pue
mire ſicut dicit m Ap calpſi dnñs.

Tene qð habes ne aliꝰ accipiat

oronã tuam · LCa niiij · “
uct? abbas ma

ch ariꝰ? comonebat ſepe diſci
pulos ſues a doc bat ees dicens.
Mremẽtote ſp eꝑ añ cõſpectũ dm̃ oĩ
o t tis cẽ ᷣſamĩ· q ſpicit õmũ bo
minũ to gitationesa ſingulorũ coꝛ
ba inte lligit · Qð etiãa ſãcte ſerip
ture teſtantura apoſtolꝰ doceta di

tit Vindeſt em̃ ſerme beia efficax

tingẽs vſq; ab biuiſonẽ amme ae

ſpũs cõpagũ quoq; a medullaruz-

ac diſcretoꝛ cogitationũa intentio
nũ coꝛdisa nõ vlla creatura muiſi
bilis in conſpedu eiꝰ Ommia aut
nuda a apta ſũt ocuł eiꝰ. Ideo q; ſi
noes frẽs pulſaueite delcãtio carna
lisa ↄ aſpiſcẽtia fornicacõis feſtĩe
mꝰe pellẽ a abijck de corde nẽo ſoꝛ
didiſſimã a peſſimã cogitationem
jmnuocãtes mttiſſime abiitorinm

bm̃ nẽi Jeſu Chriſti in oꝛ ombꝰ a

jeiunijs vt vᷣtute po tie ſue eripi
at nesa ꝓtegataoteut ſathan ſbͤ
pebibꝰ nẽis. Opoꝛtet & vt etiã noſ
metipſos coꝛripiamus dicamꝰch

ad animã nẽ̃am · qm̃ dledacoᷓ qui

dem toꝛpis qᷓ te male obledat ad
modbieũ tꝑs ẽ. Nã toꝛm̃ta a cruta
tus aĩe a coꝛ pis in igne eterno ge
EHne in pretuas pmanent penas
ꝗllud eta abmonẽts ammã noſ
trã bicamꝰ Si erubeſcis hoĩes ſimi
les tui pdõꝛes nevideãt te peccan
E. ꝗre nõ magis reuereria timere
