ſus ad himnos a oꝛõnes cõuerte

bat᷑Ad quẽ mult etiã reuelacõ
nes. multeq; ei de futuris vebuꝰ a
deo p̃monicões fiebãt. In Hhis g
talibꝰac tantis ꝓfectibꝰ poſitus.
q; qᷓi gloriari de meritis ſuis er pit
a celeſtis bnficij munus vite ſue
meritũ duxit · cõtinuo ſbᷣ intrat eũ
pua quedã deſ dia aĩ tã pua quꝗᷣ

nec poſſet abůͦtere. O? hec ereuit

maioꝛ negligẽtia:itavt tarbioe iã

fieret ad himnos ſ̊ a ad oꝛõe: pi

gris ſurgeret · pſalmi hh ipſi nõ ea
qᷓ priꝰ vigilantia cane rent᷑.ſvbi
pat q̃s exhibitũ fuiſſzʒ ſoliti mĩ
ſterũ · aĩa eiꝰ qᷓſ mmio laloẽ fiti
gata q̃eſeẽ feſtĩ abat · qꝛ ſẽſus eiꝰ

reprob deffectꝰ. de ſu pioꝛibꝰ ad mn

ferioꝛa toꝛruerat a cogitaões ſue

p diuᷣſa eũ pcipitia rapiebãt Eat

em̃ iã ĩ coꝛde eiꝰdãdeſtina qᷓdã ac

nephãda cogitacõ · ↄſuetudo tñ pᷣ

velit ſi ecurſus aqᷓ etiaz ceſſan
te migio achur er p̈ oipetu na

uigiũ ferat · ita vt?iſtituco ad cõ

ſueta hominẽ officia tẽhebat· ob
quã cãm a ſtaẽ adhueĩ ſuo ſtatii
videb at · Die & cũ p2oꝛdes cibu:
ſolito reqfiſiʒ ad vſpera ĩigreſſu⸗
eũ locũ in quo reſieœre cõ ſue uerat

inuenit ſubito panẽ zmenſe ſuper
Poſitũ Ex quo refectus nihil de eo
que ĩ coꝛde ſuo verſab ant᷑ emẽ
datione curauit neq; immutatio
nis ſue daãna pſenſit aſ pernẽtem
ſe mimma paulatim eaſuꝝ nõ in
tellexit · Interea cum gram iã libi
dinis incẽdio ſtimularet᷑ a inflã
matus turpi ↄcupiſcenta rapere
tur rurſus ad ſeculi:nla interim
die cohibuit ſe a ſolita hỹ̃noꝝa
oꝛationũ mĩſtela ex moꝛe ꝑpſoluit
natq; igreſſus vt cibũ ſumeret pa
nẽ quidẽ muenit mẽſe ſuppoſituz

ſed aliquãtulłi ſoꝛdidioꝛẽ. Admi

ratu eſta triſtis effectus. mitelle
xit em̃ ꝙ ad ip̃m reſpiceret hoc ge
nus monſtri · tam en cibo ſumpto
refeckus . De tercõ triplicatis vꝛ
geri ſtimulis epit: oecupauerãt
em̃ œgitationes eũ quaſi iaʒ pñ
tis a ſe cum po ſite ſecũq; accumłẽ

tis imago mulieris qua; a mple

Nqi ſibi vid bat᷑ a ad turpesvſus
Hꝛe ꝓſtratã · ꝓcedẽs ti a ſequẽti
bie ad ſolita pſaliẽdi a offitia oꝛã
di · ſed ſtab at vagus oculis a mẽ
te captiuꝰ. Cũq; ſolito ingreſſ us
ad veſpin reqrerz cibũ. panẽ qdez
mnemt ſup mẽſã: ſß ſoꝛdidiſſimũ
atq; aridiſſimũ a q̃ſi a muribꝰ vł
rambꝰ? vndiq; roꝛroſũ Tuc ule vt
P vidit i ingemuit a lacrimas fudit
ſß ñ ita cx oꝛde nec ita vb es qᷓ Pſ
ſẽt flãmã tãti jgmis extiguẽ· verũ
tñ ſumit cibũ. ſ neq; qᷓntum vole
bat n eq; qᷓntũ ſolebat.Cũ interĩ
cogitacõ es eũ taq; cohoꝛs barba
ricavndiq; circũu allãta ex oĩ pte
in eũ tela iaculant᷑ ac vmctũ capti

uũch eũ ae ſeculi retrahüt. Exur

„

gẽs 5̊ cpit iſer agore nocke p hẽ
mũa tcen bẽ ad ciuitatẽ.8 di

es factꝰ eſt cĩtas qdẽ lõge adhue
aberat ·ipẽ wro cũ rapidiſſiõ eſtu
coqueret᷑ a fatigaret᷑ ꝑ hxremũvn

diq; vſus ↄſiderare oculis æpit a
reqrere ſicubi eẽt invicino mona

ſteriũ Et aĩ ↄſpexiſſz qd α fratꝝ

cellulã tẽdebat nluc vt apud eos

reqeſeret · Luẽ vbi adeſſe ſenſerũt
Fui dei ↄtinuo ꝓcurrut ei obuiã a
elut aãgelũ dei excipiẽtes adoꝛãt
ꝓpedes lauãt adi oꝛõem muitant.
menſã ponũt atq; oĩa pᷣm diuinũ
mãdatũ »vplẽt catitatis offitia.ve
ruv bi refec? ẽa paululũ reqeuit
ex moꝛe qᷓ ab eruditiſſimo a opi
natiſſimo pꝛe cpert yba edifica
is eyxpetere ac monita ſaluti in
quirẽ. mterrogare q; euz quomo

q̊s dia boli laqueos poſſit effugẽ

aut ſi qn turpes iniecerit aio cogi
tacões quõ depelli poſſimta abicis
Tu illevt cõpulſus ẽ momita fra

tribꝰ?darea ſalutis eos viã docẽ

ae de ſidijs demonũu qs ſe ruis dei
intẽdunt facœte fᷣmonẽ. ilos qui
dẽ plenea ſufficiet edocuit: ſibi ve
ro ĩi ſtimulos ↄpũctiomis meẽ
dit et in ſe metiß m regreſſus ait.
Quomodo alios ego moneoaip
ſe decipioꝛe Aut quomodo alios
coꝛrigo qui meiꝑp ſum non emen
doe Age ergo o miſer facito ipſe
prioꝛ que facere alios do es. Cũ
q; huiuſmodi metepatio mbus

vteretur aduerſus ſemetipſuma

mtellexiſſet ſe miſera biliter ſup

plantatum valedicens featribus

continuo ſe curſu rapidiſſimo in

leremum dedit et acl ſpeluncam

— — — — — ., m —,,,, ͤ ———

—

& qua diſerſſerak rebiſt pſternẽs

ſe domino in oationẽ a dieens . i

ſi dns abiuuiſſet me paulominꝰ
Habitaſſet in inferno anima mea
t iteri ODaulominus fui m omm
malo: a paulominꝰ pfſm auerũt
me in terra · In ho e vere completũ

E qð ait ſcriptura.Frater fratrem
aciiunãs exaltabit᷑ ſicut ciuitas

munita a ſoꝛtis Doſt ewero per
manſit ommvita ſua in luctu a la
crimis: videns ſe diuimtus ſibi cõ
eſſum celeſtis menſe beneſitium p
didiſſe . Cepit em̃ m labore rurſus
a fudote vuitus ſui mand ucare pa
nẽ ſuũ.Cõcluſit em̃ ſe ſtra ſ luncã
atq; in cinere a in cilitio iacẽs tam

bin lugens flenſq; permãſit in eoa
tionibus: donec aſſiſtens ei ange
lus dm̃ diceret ad euz · Suſepit do

minꝰpꝑenitentiã tuama repropitia
tus tibi. Seb caue nevlt᷑ra elatꝰ
becipiaris Veniẽt ãt ad te fratte⸗
quos tu ipſe docuiſti: deferents ti
bi bñdictiones quas fuſcipere ne re
cuſes a ſumẽs cũ eis cibũ age grãꝰ
deo tuo · Dec autẽ locutꝰ ſuʒ vo bis
filiolivt ſciretis a m hũilitate quã

ta ſit firmitas: a in elatione ruina

noſter primam beatitudmem de
humlitate nos docuit bicens. Be
ati pauꝑes ſpũ: qm̃ iõtũ eſt reg
nũ cœlorũ· ſimul vt hin uſmodi exẽ
pla dicentes . Cautioꝛes ſitis ne a
demombus in cogitationũ ſubtil
tate ſe ducamini. Oꝛopterea emim
a forma huiuſmodi ĩter mõchos
obſeruatvt ſi quis ad eos veniat
ſiue vir ille ſiue mulier ſit: ſeu ſe
nex ſiue inueĩs:etiã ſi notus etiam

ſi ignot añ omniavt oꝛatio fiata
nomen domini muoct· qꝛ ſi fuerit
aliqua tranſfoꝛmatio demonum
cõtinuo facta oꝛatione defugit. Siĩ
Vro in cogita cõne vſtra ſuggert
ip ſi demones aliq̃̊d vnde laubari
de beatis a extolli. h tũc magis voſ
metiõs humiliat m oſpeãtu dñ
a pro mhilo ducite cũ vo bis illi ali
quid de ſecada laude ſuggeſſer t
Deniq; etiã mo frequent᷑ demones

noctibus deduxett: vt neq; oꝛaẽ

me neq; requioſcere pmitterẽt/fan
taſias quaſdã ꝑ totam noctem ſẽ
ſibꝰ meisa c gitationibus ſugge
rentes: mane vero welut cũ quadã
luſione ꝓſternebãt ſe ãte me dick
Nłes. Indulge nobis abba: quia
laboꝛẽ tibi meuſſimus tota nocte.
Ego aũt reſpondi ad eos· diſcedite
a me omnes qui opamini mmiqui
tatẽ: a non tẽtetis Fuũ di t vos
ergo filioli quietẽ ſilentiũqʒ diligi
tea ſcientie oꝑeraʒ datt at q; exerce
te wſmetipſos: vt frequenti colla
tione mentem vſtram pur⸗ m ex
Hibeatis deo:ne oꝛationes wſtre int
diant᷑ apud deũ:Ruãuis eni na
ili bonũ opꝰ aganta ſit in nlis ꝑ
babilis conſcientia qui intra ſeci
lares po ſiti exercentur in apeibus
Lonis a occupant ſemetipſos aꝛti
bus religioſis a ſanctis vel Hoſpi
talitatem ſedando vll caritatis
miniſterijs obſequendo vel mi ?
ricordias ac viſitaciones . alia q;
huiuſmodi opera implendo in
auibus alijs quidem honi ſemper
aliquib conferant et ſemetipſos
caſtos ſeruent: funt ergo et iſti
probabjles a valde probabiles

qui m bonſis actibꝰ placent deo a

ſũt oparij incõ fuſibiles mand ato

rũ dei. ß tñ hee omnia terrenos ae

tus hñt: a erga materias wꝛrup

tibiles gerunt. Aui vero in exercita
cõne mẽtis deſubat.a ſpiritales in
tra ſemetipſuz excolit ſenſus lõge

illis valde fupioꝛ eſt iubicandas.

Locũ nãqʒ intra ſemetipſum p̃pa
ratvbi ſpũſſcũs habitet a obliui

ſolicitudinẽ geit de releſtibd aeter
nis. Conſtituit em̃ ſemꝑ ſeipſum

ãte ↄſpectũ dei a exẽplo ſ belie di
cit. Wiuit bñs cui aſto Et oĩm pre
ſẽtiũ reꝝ ſolicitudĩes poſt ſe relin

quẽs ſolo diuim deſiderij calore cõ

ſtringit᷑a itᷣ in laubibꝰdei poſituꝰ

a ns a pſalmis die at nodte nõ

St ſatiarxi. Dec a multa alia his

fiłia btũs iohẽs ꝑ triduũ loquẽs
ab nos.alĩlas nrãs tᷣfecit à mnoua

uit Vt ãt cepimꝰ ab eo velle ꝓficiſ

ci datis no bis bñdictioĩbus ꝑgite
mqt ĩ paœ o filiol· Doc tñws ſci
re wlo hodierno die vickoꝛie re
ligioſo principi Theodoſio alexã
brie nũciate ſunt de Lugemo tyrã
no Neceſſe ẽ ãta ip m Thedoſiũ nõ
multo poſt ꝓpria moꝛte vitã fimire.
Cũq; ꝓ ſecti fuiſſemꝰ hec ita geſta
eſſe ad ſiðẽ ↄpimꝰvt ipẽ pᷣdixerat
pðsdies aũt paucos ĩſe cuti ſũt nos
qbã frẽs ãnũtiãtes no bis qð ipſe
ſcũs Johẽs in pace iã q̊euiſſʒ · opi

tus ãt ipſius tał fu erit· Der tridu

um mquiũt nullũ ab ſe itroite ꝑ
miſit et poſitis genibus in oꝛ one
red didit ſpm̃ atq; ita prexit ad do
nmnũ cui eſt honora gloria ĩ ſecu
la ſeculorũ Amẽ. Ca. vijj.

idiut? r almũ plbi

cerũ in vicina tegione nomi

Ve Apellsvin iuſti Hir fber erat
ferria qᷓ necſſaria erãt fribꝰ oꝑpa

bat᷑. Quodã ãt tpe cũ ad fabrilia

Sg

opavigilaret ĩ ſiſẽtio noctis ↄuer
ſus byabolus in ſoꝛma mulieris

ſpecioſe venit ad euzʒ tanꝙᷓ aliquiꝰ
operis ei deferens. Tu ille arreptũ

manu nuba de ſoꝛnace ferruz can

SEẽs in faciẽ ei ciecit · At nle clamãs
avhilans aufugit itavt om̃s fra

tres qui in circuitu eius comane

bantvlulatum eius fugientis au

birent. Et ex eo iam vir ille in vſu

habit ferrũ cãtens manu nuda

tenere nee lebi. Ad hunc ergo cu
xeniſſemꝰ a humaniſſime nos ſuſ
cepiſſet: poſceba mus ab eo vt no
bis vel de ſuis geſtis vel de eorum
quos precipuos in cõnerſatione

TCũc ille dixit Oſt in hac heremo
vicina frater quibam nomine Jo
hãnes etat ꝓuectusvita a moibo
atq; abſtinentia cunctos precellẽs

ſacka ſciret Sri⸗ loqueretur

Hice primum cum ſeceſſiſſ et ad he

remum: tribus continuis annis
ſub cuiuſdam ſaxi rupꝑe ſtans ſem
per oꝛauit: ita vt numꝙ; omnino
reſederit necß iacuerit · ſomm autẽ
tantum ceperit quantum ſtans ea
xere potuit · cibuz vero nũᷓ fſump
ſerit niſñ die domimca; Pꝛeſbiter
em̃ tũc vniebat ad eum a offrre
bat ꝓ eo ſacrificiũ. idq; ei ſoluz et
ſacramẽtum erat et victus· Duic
quadam die ſathanas ſubripere

wolens tranſfigurat ſe in preſbit
rum qui venire ab eum ſolebat ·

— — =

— —

— — —

rat

pa
laa

uda
a

ſul
tno

vone

et preueniens horã ſolitam ſimn

labat ſe ſacra mentori gratia v
niſſe · At ile vi gilanter intelligẽs
fraudẽ: euz indignatione quabam
Ita ait ad eum. O omnis doli oĩiſch
fraudis pater · immice omnis iul

uncie. Pon deſinis ſebueendo aſas

xp̃ianas · ſeb auſus es etiaʒ ad ip
ſa te ĩmer gere eerrificaa ſacro ſan
Ra miſteia? At ule rdit ei · Outa
Sic enima aliũ quendã ex veſtris
decepiꝛ ita vt mente excederet et ꝑ
deret ſenſum. Quem cum tredentez

nnhi inſanu reddidiſſem tot inſti
orantes ꝓ eo viy euma loco aſan-

kati reſtituere potuerunt · Dec cum
dixiſſet demon: aufu git ab eo
Rsat autẽ ſupradickus vir per
ſitens in ope ceptu atq; in oꝛatio
ne pd urans · Oedes vero ei? ex eo
ꝙ multo tpe imobiles fuerãt di
rũpebant:ita vt ſames ex eis pro

ſueret. Tres aũt cũ ↄplerẽt᷑ anm

aff uit angelꝰbᷣm̃ a ait ab eum. Do
minꝰ Bus Chriſtꝰ a ſpũſſanctus

fuſceptis oꝛacõibus tuisa coꝛpis

cicatrices ſanat: a eleſtis cibi v
bia ſce ſue tibi abũdantiã donat
cgt contingẽs oe eiꝰ ac pedes: a ab
vlœibus eũ ſanũ reddidit. Et ẽple
tũ ſce a doctrine grã· famẽ cibi nõ
ſentire fecit. Jubet aut tranſire eũ
ad alia loca a heremũ circuire. vi
ſitart eam alios frẽs a ediſicare
eos in verbo a doctrina bm̃ · dm̃co
tñ die ad eũdez ſemper reuerteba
tum locũ fimti modo ſacramẽtoꝝ
grã· Keliquis vero diebꝰ? etiã opꝰ
manuũ fãciebata opabat᷑ iumen

toaũ cingula: ex palmarum folijs

kłexens: vt in ulis locis haberi mes
eſt ¶ Wodã vero tpe daudus ali

auis ad ipſũ ire woluit:vt ab eo cit
raret᷑ Contigit aũtvt ammal quo
vſurus erat: cngul manibus ho
mims dei factũ Haberz· Cũ vero im
neret᷑ ſupra iimẽtum: ſtat ve
vtigerunt pedes eiꝰs llud cingutu
ſanus effedus ẽ.Sʒ a quibuſcũqʒ
egris benedidũ panẽ miſit· ſtatim
vt ex eo percperunt fanati funt
gt alias multas virtutes a ſanita
tes p euʒ ñs impleuit. bꝛit
autẽ a hãe grãm ſup omnes pꝛes

a eeteros hmes vt vmuſcuinſq;

fratrũ de vicinis monaſteriſjs coG eie
ſatio ei reuelaretur:ĩtavt ſeriberet
ad pĩes eorua ↄmoneret ꝙ ille et
llle ſegniter a gũt nee rectum in ti
moꝛe dei ꝓpoſitũ gerũt. illevoa ille
in ſiden a tute ꝓfitiũt · S a ad ip
ſos pꝛẽs ſeribebat: alijs qdem ꝙ
multũ tebioſi eſſent erga frattes
a puſillo animo erga patientiaʒ·
alijs vo ꝙ bene conſtãt᷑a ſolieite
agerent a ſu fficient᷑ ſolarent᷑ fra
tres a d huice meriti ꝓvtutibꝰ qᷣd
xero illi coꝛrepcõis immeret a dno
ꝓ ignauia p̃tiœbata ita eoꝝ qui

abſẽtes erat acꝰa cãsa merita et

negligẽtias deſcribebat: vt audiẽ
tes hij de abus dicebat: cõſcientia
ↄuicti negate nõ poſſent· docœbat
autem omnes: vt aviſibilibus et
coꝛporeis ammos ad ĩui fibiha et
jmeoꝛporea tranſferrent. Tempu⸗
eſt enm mquit: vt aꝰ huiuſmodi
ſtudia tranſe amus · Neq; enim
ſemper pueri et ſemper infanirs
eſſe debemus: ſed aliquando iam
ad ſpiritalia a altiora conſcendere

et᷑ viroꝝ ſenſus capere atq; pfeak G
rem ſubire intelli gẽtiã vt poſſimꝰ2
vtutibus aĩ eniteſcere. Sed a aliia
multa de hoc ſcõ viro dei Apelles

narratione nobis fideliſſima coom
mend auit q̃ cuncta conſeribert a p
longũ videt᷑ a p magnitubine ſui

dibile. Ca. viiſj ·

avltimi in habitatoꝛ fuerat deſer

ti in regione heradeos ſplendide a
pud thebaidos vrbis . de hoe & fi
deliſſima pata narracõe ↄperim2?
ꝓ cũ fuiſſet vite ãg liæ quobam
tpe oauerit deũ vt ſibi onderet cui
ſcõꝝ ſimiis haberet᷑.Aſſiſtens vxv
ro angel? mt ei ꝙ ſilis eẽt ſimpho
niaco cuidã qui in vic illo cãtãbi
arte vicũ querebat. Tum nile ob

ſtupefactus nouitate reſponſi cum
omni ꝓperatione pgens advicum
pquirit hominem· Et cũ mueniſſet
ſtubioſiſſime peontat᷑ ab eo q̊d

nam ſãcti a religioſi oꝑis geſtum
ſit ei? omneſq; actus eius diſcutit.

At ille rñdit qð res erat ſe eſſe in
digniſſime vite hominẽ peccatorez
atq; ante. nõ multũ tꝑis ey latro
ne ad iſtud qð nũc exereœre vide
ret᷑ fe dũ artifitiũ deuolutuʒ. Oafũ

tius vero eo magis ĩſtabat requi
rens ſi q ei foꝛte vel in latrocinia
pij opis fuiſſet admiſſum. Nihn

inq̃t m̃ cõſcius ſũ boni: hoc tamen
ſcio ꝙ cũ inter latrones eſſem eap
ta ẽ aliqũ a nobis virgo del ↄſeera
a Huius cum œteri college mei la

nõnulł foꝛtaſſe auidentiũ vix cre

idim? monaſteri
um ſãdi Oafnucij tois di q̃ noſjſa
tiſſimus in illis locis anochorites

tronts tuerenk exripete pudo tem
obieci me in mediũ a eripui de cõ

taminacõ ne latronũ a nocte debu

cens eazvſq; að vicũ domui ſue re
ſtitui in tadaam Alio ch tpe muem
mulierez honeſte foꝛme in beremo
oberrantẽ · Dec cũ mterrogaretur
a mevnde vel air aut quõ in hoc la
co adueniſſet? Rñsit Nihil me in
terroges ĩſelicaſſimã muli erẽ nee

eauſas requiras.ſed ſi ancillã pla

æt habere abbucito quo vis. Mi

Hi em̃ imfelici eſt maritus qui debiĩ

u fiſcalis grã ſepe ſuſpenſus et fla

gellat? ac penis oĩbus cruciatus

ſeruat᷑ in carcere nec alã ob cãm
ꝓducit᷑ niſi vt toꝛmenta patiatur
Tres ãt nobis filij fuerũt qui iaʒ
ꝓ eiuſdẽ debiti neceſſitate diſtrae

ti ſunt . Ego c; miſerrima que ad

ſimiles penas inquiroꝛ de lom ad
locũ fugitãs inedia miſeriaq; con

ſecta per hec nũc latitans oberto la

ca triduũ boc iam ſine cibo duœns
ggo vbi hec audiui miſeratus ad
duxi eã m ſpeluncã a refitiens aĩazʒ

eius fame ollapſam: dedi etiam

trecẽtos ei ſolidos ꝓ quibus ſe að
maritũ a filios nõ ſolum ſeruituti
ſed et ſupplieijs aſſerebat obnoxi

osa teuocata ad ciuitatez omnes

eos:data pecunia liberauit. Tunce

pater Dafuntiusego inquit nihi

tale geſſi tamẽ credo etiã að te fer
ueĩſſe ꝙ celebre Pafuüneñ nomẽ
int᷑ monachos habeatur. ffuit em̃
mihĩ nõ mediocris ſtudij vt vitã
meã imn hmõi excolerem diſciplis·

deus igitur m̃ de te reuelauit · quia

nihi minꝰ? apub deũ meriti hẽas
ỹ ego .· Quia ergo vites frater te

non minimo loo haberi apud de
um non negligas animã tuã Ati
le ſtatim fütulas quas manu ge
rebat abiciens ſecutus eſt euz að
teremũ et artẽ muſicã in ſpiritalẽ
cõmutans vite mẽtiſq; armoniã
p integrũ triẽniũ artiſſime ſe tra
bidit abſtinẽtie m pſalmis a oꝛa
cõibus ſemetip̃m exercens die no
nech atq; iter ielteaninn Biren
tibus agẽs int ſãctoꝝ angelios
choros red didit ſpiritum QO
ſtea ꝙ hunc igit pafuntiꝰ omm
exercitio virtutũ ↄfũmatũ pᷣmiſit
ab dñ̃m ipſe acrioꝛibus ſemetip
fũ ſtudns ꝙ prius excueãt agẽs
iteꝝ ðno fupplicabat vt ſibi oñde
ret ãs ei fimilis eẽt ſup tkrã · Fit er
So iteꝝn ad eum vox bmi dicens. Si
milẽ te eẽ noſce primario vici nliꝰ
qui eſt in pximo:Quibus aubitis
DPafuntius ſine moꝛa ad euʒ ꝓpe
rãs pulſat ad oſtiũ domꝰ eiꝰ. Il
le vero cui moꝛis erat ſuſcipert hoſ
pites occurrit ei atz introduxit im
domũ ſuã.lauãs q; pedes eius ap
xoſuit mẽſam agit q; comuiuũ In
ter epulas wro pcunckari Dafun
uus cœpit ab hoſpite qui actus ei
qð ſtudiũ cuiuſq; opis hab᷑ᷣt ey
ertitia . IAle vro cum de ſe humilia
reſpõderet a latere in boms ꝙᷓ pub
licare mallet:perurgebat PHafun

tius dicens ſibi reuelatũ eẽ a domi

no ꝓ dignus eẽt conſoꝛtio mona
choꝝ At ille oo magis humilioa
ſemetipo ſentiẽs aiebat. Ego q̃ᷓ
tẽ in nullo mihi ſum boni alicuius
cõſ. cius · vrũ qꝛ wrbũ dei facũ eſt
ad te eũquẽ mhil latet celare non

wſſum. Pec ergo qᷓ mibi in mebio

multoꝝ poſito m vſu funt loquiat:
Trigmta iã ↄpleti ſunt anm ꝙ eõ
tinentie ↄſenſũ haberet me cumen
iuge mea nullus agnouit. Suſce
Pi aũt ey ea tres fin o& hoꝝ em ca
ſoluũmodo ↄgnita mihi vxoꝛ ẽnice
Pter eã alia nec ipſa vltra iã cog

mta. Suſcipẽ hoſpites nũꝙ; ceſſa

ui · ß ita vt neminem ante me pate

rer abuementi o ccurrere pegrino

Non dimiſi vnqꝙᷓ; de domo hoſpit

ſine viatico · Oauperẽ nullu deſpe
xi.ſ̊ que nexeſſaria fuerunt p̃ bui.
Si m iudicio ſedi nec filij mei pſo
nã etra iuſticiã accpi. Aliem la
boris fructus nu; introiert in de
mũ meam · Litem ſi vidi nũꝙᷓ p̃te
riui donec rechciliarẽ diſſidentes
ad pacem · Nemo vn; deprehen

dit in culpa famulos meos nũꝙ

gereges mei leſert fru ges alienas
Voientẽ ſeminare in rure meo nũ
ꝙ ꝓhibui ner vberioa mihino
uaſia elegi et nili ſterilioea dereliẽ

fentioꝛ mfirmũ p̃meret Semp ſtu
bui in vita mea vt neminẽ contri
ſtarem. Jubiciũ ſi fuit ap me ne

minẽ cõdemn aui.ſed diſſidentes

reuocaẽ in ↄcoꝛbiam ſtudui . Dee
interim mihi vite mſtitucõ deo da

nante hackenus fuit Aubiẽs aũt
pec Pa funtius caput eius exoſa⸗
latus bñ̃dixit eũ dicens Pñbicat
n bñis ex ſyõ a videas que bona
ſint in ieruſalem. Quia & bñ łec

a conuenienter impleſti nuid tibi
teeſt qðᷣ bono fů omniũ ſummũ ẽ
vt omittẽs cũda ipſã verã ſequa

ris dei ſapientiam a ſecretioꝛis ſei

entie ab quiras theſauros ad qs

WUWO

non aliter poleris puenire niſi ab
neges temetipſũ et ſequaris xpᷣm
At ille cũ audiſſet hec:mhil moꝛa
tis nec oõnino aliq̃ d in domo ſua
eofnãs : ſecutus eſtvir dei ꝑgẽs
tum ipſo ab deſtũ · Cũq; veniſſent
ab flumẽ nuſꝙᷓ; repto nauiqgio ad

trãſmłeanduz . Oafuntiꝰ peepit ua

trare ſecũ pedibyfluuiũ cuiꝰ in ne
locis profũde habebani altitudo
Trãſietũt & pit᷑ fluuiuʒ:ita vt aqᷓ
ris vix ab latera pueniẽt. Vbi v
ro vene rtunt ad deßtuz wllocat ho
minẽ DPafũtius m cellulã quãdã
haud ꝓcul a ſuo mõſterio poſitaʒ
a ↄuerſacõnis ſpiritał oꝛdinẽ tra
dit· ꝓfectomiq; ſtudioꝛũ exercitia

doett ſce ſe cretioꝛa eredit · Cuna

eũ in õnibꝰ inſtruxiſſʒ: ſemetipfũ
denuo maioꝛibus exercieijs dedit
exigues poꝛes deputãs laboꝛes:q̃
bꝰ cõferri potuerit is q̃ ſeculi vide
bat᷑ adibꝰ occupatus. Doc enim
ſibi dibat Si iſti qui ſunt᷑ in ſecii
lo tanti boni operis faciunt:quan
to nos ſtudere debemus plus vet
amplius in abſtinẽtie laboꝛe eos
antecerert? Tempore autem ali
quanto in his tranſacto a ab ſci

entie perfectionẽ perbucto to quez

pfedum iam in opibꝰdeus aſſum
plſeât: quadã die Oafuntiꝰ ſedẽs
in ella ſua vidit animã eiꝰ inter
angeloruʒz choꝛes aſſumptã dicen

nũ,Peatus quẽ elegiſti a aſſump

ſiſti dñe: inhabitabit in atrijs tu

is· t cum hec audiſſet agnouit aſ

tum eẽ ex boc mundo viruz .
Vnc ero Pafũtiꝰ pſiſtebat
m oꝛatiombꝰa ieiunijs iemetipſũ
ad maioa a ꝑpfectioa extendens a

turſus oειabat böſim ſibi oſten

deret cui ſimilis haberet in terris.

Rurſus ei diuina vox mdit dicẽs.
Similis es negocianti ei quẽ vide

tis ad te venientem. Seð exurge ve

lociter a occurre ei: atdeſt emm vir
cui te finnlẽ iudicaui Et Oafunti⸗
ſine moꝛa deſcendens occurrit cui
bam negociatori Alexandrino vi

tribus nauibus deferenti ex The

baida Et quoniaʒ religioſus erat
a bonoꝝ oꝑeꝝ ſtudium gerens de
tcem leguminũ ſaccos pueris ſuis

impoſitis: ad monaſterium homi

nis dei deferebat ; a lee ei cã adeũ

dĩ Pafuntiũ fuit · At nle oontinuo

vt eum vidit: quid agis inquit o
precioſiſſima a t digna amma
Quid tibi cum tertems eſt labo:⸗

cui ſoꝛs a ſotietas cũ celeſtibꝰ da

ta ẽᷣeſe linqᷓ lec ilł qᷓ de ra ſunt a

de terra wgitãt . tu autẽ regm dei
adquod vocatus es negociatvꝛ effi
cere et ſe quere ſaluatoꝛem a quo

paulo poſt aſſumendus es At in

le miyn ommno differens: prece

pit pueris ſuis vt omnia que ſu

pereſſent: multa enim iam iße per

ſe diſtribuerat: pauperibꝰ eroga

rent · ipſe vrro ſequens Oafunnũ
ad deſertum in eodem ab eo cõſti
tutꝰ? eſt loco· ex quo et prioꝛes ad

dominum fuerant aſſumpti ˖ Lui

ſimiliter ab eo de omnibus inſttu
aus exercicijs ſpiritalibus in bi
uine ſapientie ſtudijs permane
bat Breui autem tempore conſum
mato:etiam hic tranſſatus eſt ab
congtegationem iuſtorum.⸗

b—
,Iꝓ ö́é DN-r———-—4—ʒ4——

ken

es
ide

yir

m eo amẽ.

Seenon multo poſt etiaz ipſe Oa
funcius in ipſis fũme abſtmentie
exercitijs a laboꝛibꝰ vitam ponit
Aſtitit etiam ei ãgelus bñi dicẽs
ad eum · Vem iam benedicte a in

SZredere en que tibi deletur eterna
tbernacula. eœ em̃ mecũ aſſunt
proplvte qui te in ſuũ ſuſcipiant

chvꝛum. Ooc autẽ prius tibi idciꝛ

non reuelaui. ne ſoꝛte elatus dã
num aliquod laboris tui incurre

ves. Et vnum poſt lee in oꝛpe að
hue poſitus diem ducens cum qdã
prſbitel að eũ viſitandũ viĩſſent
ommia eis q̃ ſibi bñs reuelauit nõ

feat dicens ad ecs nullũ in ſoe ſe

rulo dobere deſpici. etiaʒ ſi latro ſit

aliquis aut in ſcena poſitus. etiã

ſi cultũ erroris exerceat a cõiugio

videatur aſtridtus etiã ſi negotia
toꝛ dicatur a mercimonijs Fuiat
tamen in omni odine humane vi
te ſũt anime deo placêtesa haten
tes actus ahquos oceultos qbus

delectatur deꝰ?. Vnde conſtat non
tantũ proſeſſionẽ vite à habitus
ſietiem deo eẽ placitam. qñtũ ſin

cerxitatem atq; pfectionẽ mentisæ

opeꝝ probitatem. St aĩ ſimilia d?
ſingulis quipuſdã diſſeruiſſ tra
didit ſpũm Suidenter autem preſ

biteri qui adrãt a omnes frẽs vi

ĩt eũ ab ãgelis ſuſcipi:ymnum
canentibus a collaudãtibꝰ de um

ℳ

in finibꝰctatis Anthmoo qᷓ ẽ me
tropolis thebaihis centũ fere iam

Adimnzrt aliült⸗
nẽ vneabilẽ Delyaz; noie

a deæm vt biebatur annon ſup
quem diebant quia vere ſpirit⸗
helye requieuiſſet Multa enim de
eo magmfica reſerebantur. Sep
taginta namq; annos in ſoli en
die vaſtiſſima eum tran ſegiſſe p
hitebant auius deſerti hotrorem
nullus ſermo digne poterit expo
nere · Ilie ergo ſedebat ſemoꝛ to

a hac etate: humane habitatio

ℳ

ms neſciens loca. Semi ta ãt erat

anguſta a ſcrupea que ad eũ duce
vat que viy mueniri a ommeanti

bus poſſet Locus vero ipſe ĩ quo
ſetebat ſpelunea erat terribilis qᷓ

bama intuentibꝰ plurimũ hoꝛro

ris meuciens Ipſe autem tremen
tibus iam membris prematuã qᷓ
tiebatur etate: incſſabiliter tamẽ

pPer fingulos dies ſigna faciebat

a vnientes ad ſe quacũ ʒ ĩcõmo

itate conſtricos ommmode re

ſoluebat. Cuncti vero patres oon
ſirmabant ꝙ nullus omnino me

miniſſet quando hice ſeceſſiſſet in

teremũ Cibꝰ ei eůt panis eriguꝰ
apauciſſime oliuevſq; advltimã
ſenecutẽ Nã ĩ muẽtu e ſeptiana,
freqnter ieiunaſſe ꝑ hilbebatur.
Capitulum decimum.

NMerea redeutes ex

tłbaide vibimꝰ mõtẽ quend⸗ pre

ruptũ fluuio imminentem ĩ elauo

ribilem. in quo erant per ipſa pre
cipitia ſpelunce difficiles acc ſu.
In his monachoꝝ plurimi cma
nebant quoeum pater erat noſe
Nitirion. hic ex diſcipulis bxa ti
Anthonij fuit: a poſt dlius obetũ

naminacis ſaxi eciam aſpectu ter

eum ſancto hab itauerat · Ammo
ne. Poſt huius quoq; abſœſſum

in boc ſe conſtituerat monte. Secd

tanta eo erat virtutum copia
tãta gratia ſamtatum a poteſtas
aduerſus demones vt duoꝛum me
rito fũmoꝛum viroꝛum ſolus hete
ditatem cõſecutus dnpliem vide
ret᷑· Dic ergo multis monitis edi
ficans.mulitaq; doctrina mſtruẽs
precipue tamen de diſcretione ſpi
rituum nos docebat dicens quoſ
dam demones eſſe qui certis qu
buſ; vicijs obſequuntur. quiq;
aum affectu anime paſſibilitet et
vicioſe viderint quoſdam cõmo
ueri: conuertunt eos ad omne fa
cinus mal. Si quis ergo eſt qui
vult demonibꝰdominari prius vi
cijs ſuisa pa ſſionibus donnnet

Quodcunq; enim vicium proprie
paſſioms abieceris:hHuius vien de

monem poteris etiam de obſeſſis
wꝛporibus effugare St ĩdeo conã
dum eſt paulatim fuperare ꝓpria

vitia vt poſſimus etiam demones
ſupare qui huiuſ mobi vicijs ob

ſequũtur· Hie ſe cuũdo reficiebat in
ſeptimana pulticulas aecipiens

ex farina · nec pottãt iam accipere

aliam eſcam neqʒ; etate nec; ↄſue

4

mn offerendis ſacramentis tantũ
gratie accœperat a domino vt vni
uſcuiuſq; accedentium ad altars

dei merita culpaſq; cœgnoſœret·

a q̃ digni:quiq; in digm tãti ſactẽ

mẽti miſterio eent: pſpicue biſer

Idim⸗ et alium
acũ pĩem Eulogiũ noĩe j

neret Deniq; ex mõchis quoſca

wolentes accœdere ad communio
nem retinebat dicens Quomodo
auſi eſtis accetere ad ſacramenta

diuina cum mens veſtra et propo

ſtum ſit in malo.deniq; aiebat.
CTu hac nocke habuiſti ogitatio
nes fornjicãcli · tu wero dix iſti ĩ ooꝛ
te tuo .· nihil intereſt ſiue iuſtus að

ſaeramenta ſiue peccatoꝛ accdat
et alius dubitacionem habuit in

coꝛde dicens ˖ Luick emm me ſancli
ficate poteſt vmmumo Dos er
gSo ſingulos remouebàt a cõmu
mone ſacramenti et dicebat eis.
Secdite paululuma a gite penitẽ
tiaz vt purificati per ſauſfadionẽ

æ lacximas:dig m habeamĩ cõmu

mione Chriſti · ¶Capitulii· xij.

Idimet alin ſe

Inẽ ſãdũ viti Apolloniũ no
mine apud Thebaitem in fimb⸗

HMoermopolis: ab quam ciuitatem
Satuatotem a/ Mariam a Joſeph

de Jude finibus veniſſe tradunt ſe
cũdũ propheciam LPſaye dicentis
Fece domnus ſedet ſuper nubez le

uem a vemet im Egiptum a cõmo

uebũtur manu facta ẽgiptiorum
a facie eius a cadent in terram Vi
dimus ergo ibi etiam timplum
ipſum in quo ingreſſo S aluatote
coꝛruiſſe omnia ydola in terram
comminuta eſſe memoꝛabant ·

Wigdimus ergo ſuprabidũ viꝝ mi

vicina heremo ſub mõte quodã
halẽtem monaſt eria. Erat emm
Pater monachoꝛum circiter quin
gentorum a famoſiſſimus in om

mbus Tixbaide finibꝰ halvbat᷑

— — ☛ ☛tũ raðĩ —,Ä, - — — — — —

bſc⸗
mmio
od
nt

to
6 45
dat
tin

H digia dvus Rciebat 2 eũ⸗A puero

nãq; ĩ abſtinẽcia nutritus vbi adð
matura puenit eta c grã dei ſp cũ
iõ creuit. Sãt ei ãnoꝝ fere octo gi
ta:cuũ eum vibdimꝰ ĩ mõſteĩoꝝ ↄgre
Sacione florentẽ. Seð a ipiqᷓ vid
bãt᷑ eiꝰeẽ diſcipuli ita pfecti erãt
a magmici vt oẽs pene poſſẽt ſig

fKtẽ. Qui ndeã g anoꝝ ſeœſñſſe eũ

ferebãt ĩ heremũ atq; ibi cuʒ ꝗqᷓdra
gSĩta ãnis fuiſſet in exercitijs ſpiri
talibꝰ ↄuůͦſa tus audiuit vocem bñi
ad ſe delatam dixiſſe Apoll om p
te perdam ſapienciam ſapientũ
in Egipto et intellectum pruden ti
um reprobabo. Perdes au tem
mihi eos eciam qui ĩter ipſos fũt
ſapientes babilonis et omnem
allturam demonum ſubrues. Der
g ergo nunc ad locahhabitabili
a gen erabis enim mihi populum
fubſtantiuum perfectum emula
torem bonorum operuʒ. At ule reſ
ꝓPondens ait. Aufer ergo a me do
mine iactantiam ne ſoꝛte elatus
ſuper fratres meos cadam im om
nibus bonis tu is Reſpõdit ad eũ
rurſus biuina vox dicens. Witte
manum tuam ad ceruices tuasa
quod complederis conſtrimge et

ſub arena ſubrue: At nlle ſine mo

ra iniecta manu ab ceruices ſuas
apprehendit quaſi paruulum quẽ
dam ethiopem et continuo dime⸗
ſit eum ſub arena damantem et di
lentem . Ecgo ſum. ego ſum ſuper
bie demon Hoſt hec ad eum vox
fada eſt a deo dicens Oerge nun.
Oomnia enim quecũq; a deo popoſ

eæris onſeqris. Ille & poſt lexc h
rexit ad ea loea:in qͥ bus ho mines
habitabãt. Tẽporibus aũt lec ſi
eb ant Juliam tiranm. Fuit itaqh;
in locis ulis ſpelunca quebam lere
mo vicina m qua habitare pit

ideſinenter die ac nocte oꝛonibus
vacans eaſq; centũ vt aiebãt per

diẽ:to tidemq; noctis tpe curuans
guntua confignabat. Cibo ãt ma
gis celelti q; humano vtebatur.

Indumentum emm ſtuppeum co

lobium erat: quod apud eos be
bitinarium appellabatur et linte
ũ qͥ co ”lum et ea put o buoluebat
Que tamen indumẽta foreb ant ei

bermͤſiſſe in deſerto nũeỹ vetera

ta. Erat ergo in vicino lerem loc

in virtute ſi piritus degens ſigna a

ſanitates mitas efficiens: quas

enarrare pro ſui ĩmenſitate ſicut

– 5

ab his qui cũ ipſo erant ſeĩoribus

Gõperimꝰ: wox nulla ſufficiet. Fa
ma aũt magnifica de eo p uuiga
taceum admiratione ommũ quaſi
P ve aut apoſtolꝰ haberi cepil
et: evicims regionibus monachi
diuerſis ex locis cõleniebant ad
eum. tãꝙ;ᷓ pio patri magna mune
ra fuas ei ſinguli q̃q; aĩaꝰ offẽbãt
At nle vnũquemq; eorum tota re
lgione ſuſ cipiens. alios ad bene
oꝑandũ alios ad bñ ĩtelligẽbum
ꝓuocabat ſeðd a ip̃e p̃ᷣus ondebat
exẽplis ea qᷓ vᷣ docere cupiebat.
Alijs qdʒ diebꝰ vnũquẽq; apuꝰ
ſemetipfũ exereẽ abſtmẽtiã quax
foſſet ſinebat. bie wro bñi ca cai
tatisgrã ſecũ oẽs cibũ fumẽ hoꝛta
batur. cũ tamen ipe ſolitis abſti
nẽcie obſeruati ombus deſeruirei⸗

herb ſolůmodo aut oleribusvtẽs
nec vſũ aut miniſteriuz igmis ad

mittens. Dic cum audiſſet: Julia
m vt fupra diximus temporibus?:

frattem quendas ad militiã com
pre henfũ:detineri in carcere · wit
ad eum cum fratribus on ſolan

bi gratia vt moneret eũ in neœſſi
tat tenere abſtmentiam atq; im

minentia contemnere ac deridere
xpericula· tempus emm inquiens
certamims adeſt in quo fidelium

mentes temptatiombꝰ? probande

funt a noſcende Cunq; His a alijs

3 erbis roboraret animũa doleſcen

is ſuperuemt Centurio: et maig

tus cur introire auſus ſit: daues

extrinſecus carcri impoſuit.ipſuzʒ

qq; a omnes qui cũ ipſo venerant

induſit:quo ſcilicet etiaʒ ipſi ſimi

liux ad militie detinerẽtur offitiũ
Conſtituens q; cuſtodes ꝙᷓ pluri
mos abſcœſſit. Media auteʒ node

aſt are viſus eſt angelus: ingenti
luc reſplendens: a obſtupeſactis
perterritiſq; cuſtodibꝰ carceris:

dauſtra patefecit. Tũc wro ipſi

tuſtodes aduoluti pedibꝰ ſancto
E: rogabant eos diſcedere: bicen

tes: melius ſibi eẽ moꝛi ꝓ eis ꝙᷓ di

ui ne virtuti obſiſtert que eoꝝ cu
ram gerebat . Mane vero etiaz ip

ſe Centurio cũ principibus viris

frſtinus ad carcerem venit. rogat
vt diſcederent omnes qui tene
bantur · dieebat enim domũ ſuam
ferremotu magno concidiſſe et
electos quoſq; famuloꝛum ſfuoꝛũ

peremnſſe· Sancdi vro his aubitiꝰ
hymnum deo laudeſq; œcinerunt

a regreſſi ad heremũ: erant ĩ vnuz

poſiti ſedm a po ſtoloruz exemx lũ

habentes anmã a coꝛ vnum· Da

ter autem ſenioꝛ docebat eos: vt
quotidie proſicerent in virtutibꝰ ·
a inſidias dyaboli quas per cogi

tationes infert hominibus inimi
cus ſtatim re tunderent. Sic emm
aiebat. Conſtringatur caput ſer

pentis a omne eius coꝛpu s emoꝛ
tuum redditur. Ob hoc enim man

dat nobis deus obſeruare caput

ſerpẽtis: vt omnino ſtatim ab ini

tio nec recipiamus malas et ſoꝛdi
das cogitaciones in oꝛde noſtro
Tanto ergo magis diffundi non

cõuenit in ſenſibus noſtris cgita
tionum fantaſias quas etiam ini
tio recipi vetat. Sed a nliud mone

vat vt in virtutibus alter altera

vincat.Nec patiatur ſe vnuſquiſ
q; inferioẽ ꝓximo ſuo fieri · Dme
autem die bat· Scietis vos ꝓfice

re in virtutibus:ſinulla in w bis
paſſoo fuerit erga mundana deſi
deria: hoc emm eſt imtium donoꝝ

dei . A8 ſi etiam ad hoc venerit qs

veſtrum vt ſigna a miracula faci

at: non extollatur pro hoc neq; in
cogitatione ſua erigatur taniꝙ; ce

teris prelatus:ſed nec hoe ipfum
onmmbus debet oſtendere ꝙ donũ
gratie huuus acœxerit alioquin

ſeducit ſemetipſum et ipſe decipi
tur a gratiam quam a deo conſe
cutus fuerat amittit · Pyatebat
autem beatus Apollonius valde
magmſficam verbi dei doctrinam:
ſicut etiam noſipſi ex partte frui
ti ſumus ſed maioꝛem h abebat
in operibus gratiam. Omne enim
qui equid ipſe petijſſet a deo ſine

meꝛa conſe queb at᷑. Seb et reuela

tiones ei phirime oſtendebantur.

deniq; ſemoꝛem frattem ſuũ qui

et ipſe in heremo deſunctus elt. cũ

quo plurimo tempore egerat per

fectam vitam: vid it in ſomnis m

ſede apoſtohea reſidentem atq; v
num ex eis effekum lerebitatem
ſibi virtueum et gloie reliquiſſe⸗
Cumq; etiam pro ſemetip ſo ora
ret · vt velocius eum donnnus aſſu
meret. et cum ipſo ſibi tequiem

preſtaret in eelo. reſponſum eſt ei
a domino ſalua tore · parum ei ad

hue temporis in terris deleri donec
vit et oo nuerſacionis eius pluri
m emulatores exiſterent · xopul⸗

namq; ei plurimus credendus eẽt
monachorum. exercitus qiũbã pi

orum . vt xer hee dignam Pro ta
libus meritis remunerationem in
ueniat apub deum. Dec aũt vt vi
dit ita geſta ſunt. Cõuenerunt eĩ
exõni low monachi fama et doc
trina eius muitati:et p̃tipue exẽ

Plo eius quomam plurimi ſecu
lo renuntiantes conuentum quen
dam magnifieum feerunt apud
eum in ſu pradicko montis locw.
cmunem vitam menſe vniis v

nanimiter conſeruantes. Dos er
go tanquam vere celeſtem quen

dam et angelicum cernebamus ex
ercitum õnibus virtütibus ador
natũ.Nullus ſane in eis ſoꝛdibis
vtebatu t᷑ indumentis ſed ſplen
dore vſtium pariter atq; aĩaruʒ
nitebãt: ita vt ſecudũ ſcxipturas
letaretur heremus ſitieus. et mutti
filij eius viterent in deſerto. Que
quamuis de eecleſia bicta ſint: ta

imẽs in egipti partibus lxe etiam

7

Hiſtorica relatione completa füt
Voi enim tante per vrbes multi
tudines vemunt ad ſalute: quan

tas egipti deſerta protulerũt ec ãa
quanti populi habentur ĩvrbibꝰ

tante pene haleturin deſe rtis mul

titudines monachoꝝ Vnde mibi
videtur e tiam apoſtoli didum im
eis eſſe cõpletum 8 vbiabun
dauit pecratum ibi ſuper abun
dauit et Sracia· 1 bundauit

enim aliqunndo immundus ydo
lorum cultus in egipto: ſicut nuſ

quam in vllis gentibus. Canes

emm et ſimas atq; alia poꝛtenta
