debes maieſt atẽ dei oĩpotẽtid qͥ õni
um ſecre ta coꝛd iũ cõſiderat ſicut a

apks ait oſa nuba a apta ſũt ocu

lis eiꝰæ Talibꝰ ; wgitacõibꝰ ſim
erepamꝰ? noſmetipõs tõtinno fior
dm̃ venit ĩ corte nẽo a in amoꝛẽ ca
ſtitatis ↄfirmat᷑ aĩa ntẽ̃a enã a ad
oĩa pᷣeœpta bm̃ faciẽba mcitamur
adiuuãte nos grã dᷣm̃ nt̃i Jeſu xpᷣi
q̊ fuiẽtibꝰſibi m ſctate a eaſtitate
ꝓmiſit celeſtia a eterna in glorio
ſa futuri ſeculi vita cũ angelis ſan

Ais in ppetui luinis ſplẽdore ſem

per gaudere. LCa xv.

h

t⸗
has

8bmn
weenn
Umer
Gzeri
ſata
toal
fifn
foot
eta
310
fam

i

D

◻

itebãt lri pres de

per multa tꝑa in ſilencio vacabat᷑
oꝛõnibus a ledõnibus ac medit⸗

cõni ſeripturaru ſãctaꝝa opa ma

nuũ quotidie eycens nullũ ad ſe e

nmnttebat vemie dicebat eĩ qauõ 8
occaſionẽ in meſſi ope? diſpgitur

aꝑvagacõem patit᷑ mẽtis itentõ

a id dinerß o gitavõibꝰ oblig at᷑
Addebat at 7 magis abſtinen
tiã dicẽs.qꝛ ꝓpter laboꝛẽ meſſis im

bie bus illis quotidie panẽ in ſatu

ritate ede bã. Nunc aute; qm̃ in eel
la mea q̃eſ co oportet me abſtinen

nã a vigilias addere: vt cõpenſet᷑

n reparetur quod in iſtis die bus

miemiſſum eſt. Ca. xvi.

Egauen pñt ip̃m beatũ Jo
hãnẽ de cã a bſtinẽtie· Et rt eis di
cẽs.q; daniel ꝓpłta dixit · panez ĩ
cõcupĩa nõ tomedi dicebat.n.mo
nendo frẽs. Cõſiderate dilectiſſimi

quõ mihil foꝛtiꝰ eſt ĩ beſtijs tre leo

ne: a tñ ꝓpt vtrez ſuũ cadit ĩ laq̃uʒ
nla feralis a magna foꝛtitudo
eiꝰ humiliat᷑.Tali etiaz exemplo
ipſe beatus Johãnes inſtituebat

frẽs dics · Sivoluerit imꝑ atoꝛ ali
quã aduerſarior obtinere ciuita

Hẽ prius eſeam eorũa potũ jnter
dicit. aita neceſſitate contriti hũj
lãtur a imxerio eius ſubic untur

Sier paſſiones ac vjtia cwꝛꝑpis

ſãdo Johanne qui tognoia
batur colob. qͥ dum demeſſis ope
reüteret᷑ valde fatig at? repnñtabat᷑
ſe ſãctis ſenioribusfactaq; cũ eſis
oꝛõe ſtaſ pgebat ad cellulã ſuãa

uidä er kratribus

nri ſi fame ielnmoꝝ ac labore ma

vrant᷑ vigiliat: tũc etiã aduᷣſario

rnrõnvidelicet demo nũvirtꝰ? Hu

mitiat᷑ quã ꝑ corꝑis nrĩ fo ꝛtitudi

mẽ contra nos impieſe olent exer

cõremplat ſ alexandrinũ p̃ſbite

rũ in loco qui dꝛ cællia· in qᷓbꝰ celis

ego habitaui ãnis nouẽ. In 462
ea tribꝰ ãnis poſt me ſupui xit. Et ꝗᷓ
dã vidi apud euʒ qᷓdã ãt aubini ꝗᷓ
dbᷣama ab alijs didici. Erat ãt ob
natio eiꝰhec· qꝛ ſi quid audiuit ali
cubi modis omnibꝰhoc appreßen
dere ſeſltmabat . Aud iens &a qᷣdã
q; tabenenſiote möchi per omnẽ
quadrageſim ã abſq; igne cibũ ſu

mũt: ſtatuit ſeptẽ annis qð ꝑ ig

nẽ tranſijt n6 6 manducare holera
eruda a ſi qñ mnueniebat᷑ legumẽ
ĩfufũ:ni aliud guſtãs Cõplenꝰ ãt

e · ꝓ mhilo duxit hmõi * Au

diuit iterum de alio quodam q li
brã pams come deret frãgens ſibi
buœllatia cõ dens in lagenã miſit
decreuitq; tm̃ comedere að poſſzʒ
mandaffe erre p os lagene et ſiẽre
ferebat iße qꝛ gaudẽs q̊dẽ appᷣſẽ
debã ãp liꝰ de fragm̃to panis: ſed
nõ pmittebã eximẽ. ꝓ eo ꝙ ãgu
ſtius eſſet foramẽ lagene V ſq; eĩ
ad tres ãnos hanc Habuit abſti
nentiaʒ:qᷓtuoꝛ aut q̊ͥnq; vncias co
medens: tantũdẽ a aquam bitẽs.
Nã vnũ ſextariñ olei p totũ ãnum
expẽdebat eru alia eiꝰ obſer
uacio talis füit decreuit ſuperare
ſõnũ a ſiout refere bat nõ intrauit

ſub thũvſq; adviginti bies vtvi

Yia nimio qiu dem eſtu vtebatr
per diem node conſtringebat fra

gore: a vt dicebat niſi vlocius in
greſſus ſub tectum fuiſſem ſõnuz
q; piſſem ita mihi exicatum fue
rat œrebrumvt pene exceſſum pa
tc rer mentis · Luando ergo me in
quit vici tantd ad nature ne œſſa
rium requirentis ſomnum ceſſi.
ſe aliquando temptatus ẽ paſ

fKone foꝛmcatõnis a ondemnauit

ſemetipfum in paludem Zeythiẽ
ſem que eſt m ſolitudie ſedere nu
dum mẽſbus ſexvbi ſunt culces
ſicut nebule . que etiam agreſtiũ
poꝛcorum perſorant ꝑellem. Ita er
go perſoratꝰ eſt totus a ſtrumas
ſeatvt putarent aliqui quia elefaã
koſus eſſet fadus. Weniens ergo
poſt ſex menſes in cellam fuam de
voce cognit? eſt quia ipẽ erat Ma
tharius Oeſiderauit aliquando
ſpſe in oꝛtum ſepulture Jamne a
Mamb re ingredi ſicut nobis retu
lſit. Ipſe autem oꝛtus ſepulture ſa
Aus eſt a magis qui potẽtes erãt
gquondam apuõ pharaonem . de
quadris igitur lapibibus cõſtrux
erunt opus a ſibimetipſis ſepui
cxrtum ſe cerunta multum aurum te
condentes plantauetunt etiam at
ores Humectus eſt enim locus.
jn quoa puteuʒ foderunt Quia er
go viam ignorabat arbitrium
quoddam ſequebatur ſtellarum
ſicut in maris elago nauigãtes
obſeruare ſolent ˖ Ita in ſolitubi
nem ingrediebatur Aecipiens li
gaturam calamoum per vnũqð

q; miliariuʒ indici gratia figebat

vt ſenntam adiuemret vnde teuer

terttur. Perambulans ergo die

bus nouem peruenit ad locum.

demon autem qui ſemper dimica

catoribus Chriſti reſſtere ſolet

tolligens omnes calamos quos

pro indicio ſibi poſuerat a miha

lio oeti nlius ſepuleri dum ipſe re

quieſceret ad caput ipſius pofuit·
Surgens igitur repperit calames
Eet hoc factum eſt deo permittente

ad eius probationemvt nõ imn ca

lamos ſperaret.ſed in columnam

nubis que precedebat filios ifra

lel quadraginta annis in folitu
bine dieebat autez qꝛ caſtra demo
nũ obuiaſſent ei egredientium be
illo oꝛto camantium mquit q̃ñ wꝛ

iiũ contra faciem meam a dicœntiũ
naclvææ Quid veniſti in locum noſ

truz ? Non potes manere hie. Dixi
ergoeis ego quia opoꝛtet me ĩgre
dia videre Ingrediente autem eo

moꝛtum occurrit ei ſath anas cuz

gladio euagimato comminans ei
Contra quem fanctus Machariꝰ
dedit reſponſum. Tuemis ad me
rum glabio ego autem octurro ti
bi in nomine dm̃ Sabaoth exera
tulim dei iſrabel · Ingrediens ergo
inuenit ſitulam eream dependentẽ
a cathenam ſerream ſuper puteuz
aim de multis temporibus reſolu
tam a feudus malorum grauato
xum nmihil mtus habentium prop

ter quod aruiſſent a nimio ſol ar

dore · abomnaciones etiam y dola
tuʒ q;plurim as aureas. Ita ergo
reuertens venit poſt dies vigint.
Deficiente autem ei aqᷓ quam por
Rabata pane ĩ multam anguſtiã

he
dn.
dintei
ſot
aos
hn
en
wiiͤt
lands
tand
nca

Nam

asſer
ſoba
aer⸗
tumde

rifer
nnti

m
gnof
di

meo

vch
nsa
hec⸗
iͤne
amt

M

deuenit. Et cum iã defich ret nparn
it ei puella ſvan ſicut tᷣferebat mũ
diſſimo lintheo amicta: a habẽs
ydriam aque ſtillãte; quam viðde
vat longe a ſe quaſi ſtadiumvnũ
Etvſh bies tres abulansa vidẽs
eam cũ ybria ſtantem appropinqᷓ
rxe nõ valebat ſicut ſommans:ſpe
nutẽ videndi confortabat᷑ Poſtea
appatuit ei multitudo bub alatuzʒ

ex q̃bus vna que habebat vitulũ

ſtetit:ſunt emim multe in locis E
a ſicut dicebat decirrebat ei devbe
ribus lac. Et facta eſt wox deſup di

cens Mathari: accede ad Bubalã

a ſuge . Supp ofuit ergo ſe ei:a lac
katus reſumpfit vires VWenitq; bu
bala nla ad cellã eius ladans cũ
vitulum ſuũ nõ ſuſcipiens.Reũᷣ

ſis ergo ab fratres:cum indicaſſzʒ

de opoꝛtunitate loci multormũ in flã

mati ſunt animi vt ꝑpgerent ilue
cum eo. Sed vbi ſandi i patres ſẽſe
runt animos inuenũ cõ cita tos að
ꝓgenbum:repreſſerũt ees ſalubri
cõſilio dicentes. Locus iſte ſi vere
vt bicitur a Jamne a Mãbre cõſti
tutus eſt:nõ aliub de eo eredendũ

eſt miſi ꝙ byaboli opere ab derep

tio nem noſtram foꝛſitan prepara

tus ſit Si emm delicioſus ẽ a abũ

bans quam requiem ſperabimus

in futuro ſeculo ſi hic delicijs frui

mur? Dec atq; ala dicentes inue
nũ animos repreſſerunt · Licet em̃

binerſorũ pomoꝝ amenus eſſz la

rus a a bundans ommbꝰ⸗ neceſſa
vñjs . ſed non poſſe dice bant addu
ri nlue phures fratres ne foꝛte veni
entes per heremũ a demombꝰ deci

perentur Aultos em̃ aiebant eſſe

temones: quorũ fremitusa callidi
kates ferre multitudo fratruz mmſue
ta non poſſet uodã tempore idẽ

ſãdus Macharius puteum fodie

bat:a ĩ proximo frutecło ſibie ab

aſpide peuſſus eſt. Qui moꝛtiferũ

animal a faucibus apprehendens
manibus vtriſq; ſeindens dbixit ei
Non permittente deo quare vſur
paſtivnire · Dabebat autem diũ
ſas œællulas. vnam in mõte rmitrie-
aliam in ſolitubme inteioꝛe ſeythi
aliam in loco qui dicitur eellia:
a quedam abſq; feneſtris ſunt m

quibꝰ diebatur ſe dere in qbrage
ſima Alia anguſta erat in quaia

cens extendere pedes non poterat;
alia autem latioꝛ erat᷑ in ꝗᷓ ſuſcipie
batvenientes ad ſe. Dic vero donã
te gracia Chriſti tantam multitu
tudinẽ vexantiũ a demombus cuã
uit vt omnes mirarxent᷑ a gloriſica
rent virtuteʒ ſaluatoris noſtri ꝗJe
ſu Chriſti qui per eum operabat᷑

magnifica Cum autem nos ibidez

eſſemus oblata eſt eivirgo qᷓdaʒ

de theſſ alonica wniens que metig

annis in paraliſi laborabat · Dãc
jtaq; vſq; viginti dies oleo ſancto
perungensa oꝛatiombus ꝓ ea in
ſiſtens ſanã remiſit ad propriam

ciuitatem ˖ Que poſt peruenit a dt
domũ ſuam multam oblationem

direxit per biuerſa ſãcta monaſte
xi = ſanctus Machari⸗
audiens quia magnam cœnuerſa
cionema regulam diſcip line tabe
nẽſiote monachi haberent muta
to habitu accipiens qʒ indumen

ta tuſtici ꝑ dies quindecim aſcen

dit in thebaidam per ſolitudinez

et ingteſſꝰ monaſteriũ Tabenẽſio
tarũi quert bat ab batẽ vt eius pre
ſentaretur aſpectibus viti ſancuũ
Dae homiũ noĩne · probatiſſimũ

famulũ dei:grãz prophetie haben
tem:cui occultatus eſt nutu dei aꝰ

uentus Macharij. Repreſentatus

ergo bixit ei · Deprewꝛ te domine
ſãcte pater ſuſcipę me m monalſte

rium vt efficiar monachus dixit

ei Dachomius Jam ſenectute pro
uectus abſtinentiam nõ vales ſu
ſtinere. fratres enim continentiſſi
mi ſunta nõ ferens eotum laborez
e ſcand alum paſſus regredieĩs de

tralendo eis t non ſuſcepit eum

nec prima · nec ſecuda die vſq; ad

dies ſeptem ˖ Cum ergo perſeuera

ret etaz ieiunus permanens poſt

ec dixit ei · Suſce me Abba:a ſi
nõ ieiun auero ſicut a alij fratres
operatuſq; nõ fuero ſicut a li tũe

iube me iactari foris. Dec audiens
Abbas iuſſit fratribus vt ſuſcipꝑe
rent eum. Eſt autem congregatio

per ſingula monaſteia mille qua

bringentiviri Multorum emz mo

nachorum beatus Dachomiꝰpat᷑

erat a multa miäa monachorum
congregatio erat:etiam a vſq; nũe
ſunt Chriſti gratia largiente · In
greſſus eſt ergo m monaſterium
Trãſacto autem pauco femport
ſuperuenit quadrageſima a vidit
ſingulos quoſq; addẽtes ieiuuijs

a abſtmentie. Quidam enim eoꝛãũã

poſt duos di es reficiebant alij au
tem poſt quinq; dies capiebant ci
bum:alij vro per totam noctemvi
gilantes oꝛacõnibꝰ inſiſtebant ꝑ

biem autem oꝑpera manuuz exercæ

bant. Hicvero ſandus/Machaxiꝰ
ſtabat in angulo tam diebus ꝗꝙ;

noctibus non diſeedens quo; vſ
q;quo dies quadragĩta complerẽ
tur. Aduenit a paſ cha.Neq; tũe

panem guſtauitneq; aliub quod

q; pulmẽtum niſi folia tantum de
caulibus a hec ſemel ĩ ſeptimana

die dominiea ſumebat. Nec diſce

debat de angulo nlo vbi elegerat
ſtate. niſi tantum corporalis ne
ceſſitatis cauſa et ſtat feſtmãter
reuertebatura claudebat oſtium
ſuper ſea nihn penitus loqueba
tur ſeð in ſilencio tantuzx labia eiꝰ
mouebantur Et non œſſabat con

tinue a ſine eſſſacõne in corde ſuiuo

eloquia domini. diuinamq; ſcrip
mireq; commemoꝛationem medi
tari a opeã manuũ mnœſſanter ex
ercere multo amplius ꝙᷓ alij frẽs
Dec fratres videntes pene omnes
ſcand aliſati ſunt. Aurmurãteſq;
dixerunt propoſito monaſterij.

Vnde nobis hunc adduxiſti tan
ꝙ; ſine carne degentem ab condem

nationem noſtram? Proine eum
Cognoſcœ quia valde ſcandaliſan
tur fratres im eo Dec audiens pre
poſitus monaſterij admirans tã
diſtrickam conuerſacõnem eius o
rauit dvminuʒz bicens · Manifeſta

mihi peccatori ſeruo tuo domine

quid agere debeam. Et reuelatum
eſt ei ꝙ ipſe eſſet Macharius preſ
biter Alexandrinus in œlla cõmo
rans · Sbuxit autem eum ſoras in
oꝛatorium vbi altaẽ poſitum erat
aamplectens oſculatus eſt euz a

Sicit ei Vere vir beatus es ſancte

Macharia lamuiſti nos Olim em̃

„

N

re

d
de
ne

ex mults tempe deſiderabamꝰ vj

dert ſanctitate tuã et gtatias agi
mus bño noſtro Jeſu Chriſto q̊a
in ſpũalibꝰbonis.maxnne ꝙ i vir
nmite abſtinentie erudiſti noa par
nulos noſtros non alta ſaꝑere m

conuerſacõe ſua. Reuertere & ad

lotũ tuũ . nõ em̃ parum edificaſti
nos beatiſſime paterx a oꝛa indeſ
nenter ꝓ nobis . La: xviij;

tõnis at q; edifieatõnis grã prexi
ego ad eũ a mueni añ oſtiũ atrij
eiꝰ quẽdã p̃ſbiteꝝ toto corpe vlce
ribus plenũ:capitis aut eiꝰ etiaʒ
ipſa oſſa ↄputruerant q ui id ad
uenerat᷑ vt oꝛacõibus eius ſanita
tẽ reciperet Sed ſãdus Machari⸗

nõ ſuſcipiebat eũ.ẽgo ãt ꝓſtraui

me in terrã ad pedes eiꝰ a depreca
barvt ſuſciperet eũ. Rndens vir be
atus dixit m. Inbignꝰẽ vt ſanitatẽ

ſuade eivt nõ audeat accdere ad
ſacroſãctuʒ altare dm̃ a off erre ſa
crificũ dño q; foꝛnicãdo offert ꝓpt᷑
Hoc raſtigat᷑.Suade ergovt reſpiſ
cat a tõbignaʒ agat pemitentia vt
miſericordiam a bno mereat᷑ acci
xere · Itaq; ego egreſſus að niim
fſirmuz · dixi ei oĩa· Et ille terribilit᷑
cõturbatus intremuit: Jurauit q;

m eyitũvite ſue non vſirparet ad
altare dᷣm̃ acœdere Poſt hec prer
pitvt ingrederetur ſuſcepitq; eum

dixit ei. Credis quia deus ẽ quez
mihil latete Rñdit. ctiã dñe. dixit
ei · Nũquid potuiſti nlludere aut la
tere deũRñt. Non · Ait & Siergo
wgnoſcis tanti criminis peccatũ

uoda tempe vilita

tuũa dei caſti gacõnem ſitelligis
pro qua rauſa tanti mali plaga
coꝛpore tuo eſt ideoq; percuſſus es
eſſa a malis tuis a cortige tecete
roa cõſitere ſemper cum laerimis
penitentiea mtim o coꝛdis doloẽ in
conſpectu dᷣm̃ peccatum tuuʒ vt m
die iudicij poſſis aliquã miſericor
diam ac pietatem bᷣm̃ inuenire de
dit ergo ſacramentũ ſe nunꝗꝙᷓ pee
vare neq; ad ſaeroſanctum altatre
accedere nec oblachnem conſeera
te ſ̃ ſicut laici ſortẽ habert. Itaq;
poſt hee impoſuit ei manũ a oàuit
pro eo ad dñnᷣima in paucis diebu?
ſanus factus eſtꝛcapilliq; capitis
eius ereuerunta ſanus abijt. p
ſis diebus oblatus eſt ei inuenis
qui vexabatuł ab immundo ſpũ
St imꝑo ſuit manũ ſuꝑ caput eius
e aliã ſuper pectus eius a tamdiu
ſuꝑ eum oꝛauitvſq; q in aera ſuſpẽ

bit eũ nle immundus ſpiritus. In

Hatus autẽ totus in tumuit puer
ſicut vter ita vt ex omnibus mem
bris aquaʒ funderet · Et ſubito da
mans attenuatus eſt ac redditus
menfure ſue · Tradibit ergo eũ pa
tri ſuo ſanũvngens eũ oleo ſãacto

Precepitq; vt ꝑ · xl.dies neq; cat

nem ederet neq; vmũ ſumeret a ita

ſanus tdditus eſt Geferebat ãtr
nobis idem ſandus vir Machariꝰ
ammonens vt caueamus inqui?
multiformes inſidias demonũ:qͥa

quodã tempe ninns ei moleſte fu

erunt cogitacoõnes vane glorie ſci

licet vt qualicũq; modo eijcerent

eũ de cella eius a de ſecreta kerem

tonuerſacione ſnggerentes ei vt

ediſicacõnis gratia ab remebinm

a lamtates Homnũ Rom perge
ret pro ſanite ammarum multariᷣ

Inerat emim ei gratia domim con
tra mmmũdos ſpiritus: vt eorum
nonvinceretur ſimmiſſionibus Lt
cum̃ dininis ĩſiſterent ei hmõi oo
gitationes a nec oꝛanti ei ceſſarent
lactauit ſe pronus in terram a ex
tendit pedes ſuos foris limen oſtij
tellule fue camans a dicens · Tra
hite wmones trahite ego enim
pedibus meis non vado ſed ſi po
teſtis me hic abducit · Sgo quip
ꝑe teſtoꝛ de um quia ego hie iaceo
vſq; ab vſperam Sie ergo din ia
cuitvſq; advæſpaʒ Poſtmodũ fur
rexit ad conſuetum opus domnni.
R efere bant autem nobis de quo
bã fratre Marco monacho nimis
abſtmentiſſimo. Sanctus em̃/Ma
charius preſbiter erat dicebat ãt
quia notaiũ mibi tempora quãdo
trabitur ſacroſanca communio
ggo nunꝙᷓ dedi cõmunionẽ Mar
monacho ſed angelꝰ ei dabat
altari. Solum autem articuluz
manuũ bantis videbam· Maraus
autem inuems erat: a nouum ve
tusq; teſtamentum ſacre ſeriptuẽ
memoꝛiter obſeruabat · Aãſuetꝰ
æltra modum caſtus ſuper omnes
Cum autem eẽt in vltima ſenectu

e ſanctus Macharius perrexi ad
eum a mueni oſtium cellule eius
clauſum. Stans aufem ad oſtiuz;

auſcultabam quid dicret vel cum

quo loqueretur· Audiebam enim

eum loquentem. Outaui auteʒ ꝙ
ali quis cũ ipſo eſſiju cãũ quo loque
retur. Ipſe wro cum centeſimum

ageret annũ ſiquidem jama dẽtes

a miſetak igitur eum eſſel ſokis
ſibnpſi liugabata quaſi corpori
ſuo dicbat Quidvis o tu qui ma
le ſenuiſtis Sece iam a oleum accæ

piſtia vmum de reters quid vis

lam decrepite ſenum Semetipfuz

merepans etiamvt a dyabolus cõ
funderenir ·/ G eferebat nobis vir

ſumme ſancitatis Oafuntius diſ

tipulus eius quomodo quabam
die leena accipiens catulum fuum
ce tum obtulit ſancto Macharioæ
capite pulſans atri eius oſtium
aperuit ˖ a ingreſſa ſedente ſancto
viro proiecit catuluz ad pedes eiꝰ
Jpſeautem accipiẽs eum expuit᷑

in oculos eiusa oꝛauit.ſtatimq; A

perti funt oculi eius et aſpexit So
uſq; quippe catulus fuerat cecus
gt ladauit eum leena leuauitq; eũ
e abĩjt · Altera bie Rellem ouinam
grandẽ attulit ei leena· Sanctus v⸗
ro pellemvidens dicebat leene Vn
de tibi hoc niſi q̊ͥa comebiſti cuiuſ
bam ouẽ foꝛſitana pauperis e= 88

ergo de miuſticia eſt non accipio
a te. Illavero inclmans ca put ſuũ

in pauimento deprecabatur eum
e ad petes ſancti depoſuit em·

Ipſeẽ vero dicebat ei · dixi ibĩ quia
non acapiam illam niſi nihi pro⸗

miſeris vt nunꝙᷓ ammo do rontri

ſtes pauperes deuo rando quadru
pebdia eorum IJlla vero quaſi coon

ſẽtiens nutu capitis ſui quaſi pro
mittebat. Tunt ſuſcepit pellez ab
ea. Et quib mirabile eir fratres ſi
dominus ere atoꝛ omnium qui leo

nes danieli phe manfuefecit. iß
ſe etiam a Machario leenam fecit

eſſe manſuetamævicebat autem-

— —

M

na
is
di

60

e
dis
bam
u
loa
tum
ndo
16 6
zus
ng
60

eenina ey quo baptiſatus eſt nõ eſt
lotutus ocioſum ſermonem. Sexa
geulim ũ ha bebat annũ ex quo eaẽ
boapnuſatus. Erat autẽ ſtatura bre
uUuieis ſup er labinz tmmõ pilos ha
bens a in ſũm tate menti.Ex nima
exm abſtinẽtia pili barbe eiꝰrari na
inſunt. Duic aliqn tõfeſſꝰfuz Qui
&tEciã abba qꝛ; cogitatões accicdia
tribulat me dicktes q̊a nihin agis
egredẽ de hac ſolitudie. Jpſe aũt
bixit m die eis qꝓpter xp̃ᷣm ſedeo
paietes iſtos cuſtodio Dec pau
ra ex mulitis eins mirificis indica

ed et de kamunlo

Chriſti ſim le exemphi veſeremꝰ
Soꝛo:ꝛ elus cũ filio ſuo abijt ad eũ
m monaſterivt pꝰ? młta tempa
vilſitaret eum . Ipſe autem ſororẽ
fuam quidem ſuſcipere nõ acqeuit
nec videre. filiũ autem eius fuſcepit
Qui in tete depreca bat᷑ euma pete
boꝛat vt ſuſciperet tumcã a pallũ ꝗᷓ
detuliſſent ei Sed noluit penit? fuſ
cipere dicens. Ab infantia mea vſ

q; in hane horazꝭ bns meus me gu
bernauit etiã vſq; in finem exitus

mmei ipſe mihi pbebit oĩa qᷓ neœſ
ſaria ſunt. Non em̃ expebit hec a
ratalibus parentibus eypectare
aut ſuſcipere · Ale ãt ꝓſtrauit ſe ad
pedes eius dicẽs. Nõ tanq; pentiß

tanꝙᷓ ſ̃ᷣuo deia monacho bec offeri

mus ſiñdens autem beatꝰ abbas
Marcianus dirxit Oer quot möſte
xia veniſtis de itinere ad nos æ Quiĩ

mdens dixit ei · Olkirima monaſte

ria tranſiuimus Et quare mquit
nsõ dehiſtis ex his vſtiments eis

vero rdẽs dixit Quia nulli aliqͥd
dedimus.; Ait ergo ab eum beatus
Marcianus Ecre manifeſtum qa

nõ ſeruo dei a monatho ſed tam
F penti a propĩquoveſtro ſee ad
me attuliſtis Nohut & ſuſcipere.

Orationẽ etiamꝙ eis mientiſſime
Kiciens pro ſalute animatu; oora
tdominuz deprecatus eſta dimiſit
exos.Precepitq; eisvt vlterius nũ

ꝓ venirent ad eum. Ca xx.

on autem pteumit

rki narrare etiam de his qui con

temptibiliter cõuerſantur ad lau

dem ſcilicet corum qui vitam ſuaʒ
gentium. Virgo fuit quebam in
Alexanbria ſcemate quidem indu
mBmenti humilis ꝓropoſito autem
mmentis elata dines in perunns ni
mrmis nunqꝙ;ᷓ aut proctens: a neq;
peoegrino aut vginbus ſeu eecleſie
vyvl paupibus nũmum ali quãdo
porexit ˖ Dec multis monitis pa
trum nõ abiecit ſitluam dbiuitiaru
Erat ein genus nõ miimũ in quĩ
bvus adoptauit ſibi filiam germa
nee ſue cui nocte a die promitte bat
uüufibſtantiam ſuam. A celeſti emm
deſiderio mentem alienatam gere
bat. Sp es eniz byaboli eſt am hꝰ
errtoris: ſub occaſione amoꝛis pro
prie gene rationis in auaitia labo
rare Quia autem illi nõ ptinet ꝓptᷣ
genus qui fratricibia a patricidia

doat maniſeſtũ ẽ . Sed ñ videatur

reie mentis motu oe facit · ſec vt
aganimã ininſte facientis ĩ auaritie

laqueo oblget ſciens ſcientiaz q;

miuſtia auari regnũ dei nõ ſeredi
tabunt. Ooteſit autẽ quiſq; prudẽ

tera rationabiliter nec ſuam con
temnere animã: a parẽtibus ſuid
maxime ſi dehabent a egentiores

ſunt conſolationez preſtare Quã

do autem quis animam fſuam deſ
picit coonferendo ſue progeniei ſu

iacet legi: quia in vano de anima
ſua cogitat Cantat autem ſãctus
pſalmiſta dauid de eis qui pro a
mima ſua ſoliciti ſunt in timore.
Quom odo quis aſcentet in mon
tem domini. ib eſt quia difficile.
aut quis ſtabit in loo ſancto eiꝰ⸗

Innocens manibus a mundo or

de qui non accœpit ſn vano animã
ſuam· Iſti autem im vanum aiam
accipiunt putantes eam cum cor
pore diſſolu i dum virtutes ne gli
gunt. Manc ergovirgimemvt ita
dicam volens flexam domare ad
xeuelationem auaritie ſanctiſſumꝰ
Macharius preſbiter a prepoſitꝰ
pauperum leproſorum:compoſu
it a muenit artem huiuſmodi.F̃u
erat emnim a muentut ſua cambia
rius quod dicũt gemmas diſtra
lere. Qui abijt a diyit ei. Lapides
precioſi ſmaragdia iacincti incur

retunt mihi et ſiue muentieij ſink

ſiue furtiui dicert non poſſuʒ Ore
cioſ autem ſunt ninns ita vt non

poſſint eſtimari ꝙᷓ predari habeã

tur . Wenbit autem qui habet eos
quingentis ſolibis. Si placet tibi
eos tollere de vno lapide potes acci

pere quingentos ſolidos. alios at
vis ; VWirgo autem intentiſſime au

bᷣlens delecata eſta ta dens ad *½

des eius bixit. Der ſanctitatem tu
am ne quis allus eos comparet.

Inuitauit ergo eam preſbiter di
cens · Veni vſq; ad ellam meama

vide eos · Que nõ acquieuit ſeð ado

rans eũ dedit quingentos ſoldos
bicẽs ˖ Luomodo vis tolle eos ego
enim cauſam non habeo Ipſe au
tem accipiens ero gauit pauperi

bus · Tempore autem tranſacto

eo ꝙ magne opinionis ac reuerẽ

tie erat vir in tota Alexã bria ama

tor deia multum miſeritoꝛs perue
nerateniz ad centum annos eius

ſenecta. cum quo etiam a nes com
moꝛati ſumus reurebatur eum
commonere ſuprabictavirgo Ad

vltimum muenie ns euz m ecdeſia

dixit · Rogo te domine quio iubes
propter lapides rllos pro quibꝰ
dedimus quingẽtos ſoldose Quĩ
reſpondens dicit ei; St tune quãdo
dediſti nihi aurum tradidi ulud

m precio gemmarum: a ſivis vem

venia vide · Ibi enim iacent . Et ſi ti
vi placuerit bene: ſin vero tolle qð
tuuz eſt· Que promptiſſime perrex
it ab cellam eius. grat autez foſpi

tium pau perum in quo leproſi ia

cebant· In mferioꝛibus quideʒ ha
lebat mulieres. in ſuperioꝛibus v
roviros· Abducensergo eam indu
cit eaʒ ĩ ianuã a bicit ei· Quid vis
videre prius iacictos aut ſmarag
dose dicit ei · Luos ipſe vis domĩe
prius videam.Et ait. Scce iſti funi
jacincti · Iterum autem depoſuit
eam in inferioꝛa a oſtendens ei
mulleres hixit . Scc ſmaragdi· di

4 nbi placent: bene ſinautem tecie erſatus eſtQnodam tempote
u quod tuũ eſt. Itaq; vrecundiam a quodamviro teligioſo audiens
. paſſa egreſſa eſt· ẽt abiens ex mł verbum deia in bie iudien futuraʒ
d ta triſtitia q; non ſecundũ deũ fez examinationẽ mter iuſtes a pecea
rat rẽ infirmata eſt Poſt hec euã tores · jnter crimnoſosa ſanctos
d grãs egit pſbitero Ouella autẽ de mnter amaras gehennea ignizeter
s ꝗ ſollicita erat · poſt nuptias ſine m penasa crutiatus ſine fine in te
g Riijs defuncta eſt · nebris exterioribus que ptepara
Capitulum·xxi · fũt imquis a ecatorbejsae
b „ 1 iens eternã glorinza eternos ho
to (Juidam noie Moy n oꝛes a requiẽ in no celoꝛ .
ere les ethiops gne ſeruus fuit cumiſ angelos ſactos que prepaut des
ma bam curiał quẽ ꝓpter multam per ſanctis a iuſtis ſeruiẽtibꝰ ſibi con
e uerſitatẽa furtaa latrocima proie punctus coꝛde œpit amalſſime fiẽ
ius cit dns eius dicebat em̃: qe vſq; ad rũ gemitu a eiulatu. Ingreſſuſq; ĩ
on Hmicidia peruemiſſet. Compellor monaſteriũ debit ſe in penitentiaz
uun aũt dicere mala eius vt onñ dam æ a cruciabat ſemetipſuz in multis
4 tutẽ patiẽtie eius diœbãt ergo qʒ lacrximis indulgentiãa veniaʒ pet
ſa duyx latronũ erat·ſicut exipſis ope catviũ ſuoꝝ de pietatea miſericn
5 ribus eins oñbitur in furtis a la dia a dño poſtulando Ita ꝑpmãſit
B trocinijs · Deniq; cuibã paſtoꝛi ma in monaſterio¶ Juobam tempe
ſi aã retinens fubito voluit ĩ nocte tellulaã eius latrones ing reſſi fut
. jrruere a interficere eũ. Perqſiuit ig norantes quis eſſet.Srant aut
d autez locavbi caulas haberet oui quatuoꝛ Quos ligauit ſimul fiait
ui um. Indicatũq; eſt ei qe trãs nil Sabernã de paleis a impoſuit eo⸗
eſſet irrigato fluĩe a enentẽ latuz ſibi in doꝛ fũa detulit eos ab eedle
8 miliario · Jlle moꝛdico tenens gla ſiam fratr dicens· Quia ia mihi
1 Hium in dꝛe · tunicã impoſuit fuper non expedit no ere aliquez qð in
n raput ſuũa tranſnatauit fluunium betis de iſtis diſponite · Tur nili la
Dum ergo ille nataret ita ſtuduit trones cognou erunt qð ipſe eſſet
. paſtoꝛ nle ſe occultarea letare.Nã Moyſes qui fuerat ſœleratiſſimꝰ2
4 ule vtpote latro quatuoꝛ ariete oc inter lat rones a wompũcti ſunt coꝛ
cidit: a ligans eos trahenſq; p flu de glorifirãtes deum quinõ repel
mẽ ite renatauit. St egreſſus de lit ꝑęccatores ſ̊ ſuſcipit pemtẽtes
flumine excoriauit eos a omedẽs vt ſaluẽtur eterna ſalute Et xe
1, optima queq; carniũ reliqua invi dicktes vt dixi cõp uncti ſunt rorde
na biſtraxit bibitq; decẽa octo cali n dederit ſe in penitentiã abrenun
16 sS· Statiq; quinqᷓginta miliaria ciantes omnĩbꝰ? malis actibꝰa cã
itneris ſub die fecita peruenit ad cupiſcẽenjs earnaliboq; deſderijs
locumvbi erant ſocij eius · Iſte & Muic Moyſ inſtiterunt demones
6 lalis ge tantu s: j tantis malis con ſetunbũ cſuetudjnẽ eiꝰ antiquaʒ

luxuriã foꝛnicachis ei ijngerendes
Qui tamꝰalide temptatus eſt ſicut

ipſe refere bat vt paulominus dbe
pro po ſito ſuo excideret. Itaq; ex h
valibius abſtmebatavigilias ã

plius abdebat ſibi a opera manu
um ꝓpenſius exercebat. Deniq;
po ſuit ſibi non bormire in mattu
la ſ̃i p totam noctem ſtando mn cel
la oꝛabata pſalmodiaʒ explebat
Nanm parietibus ſe redinans: pa
rzum quid ſomni capieb at te
r poſuit ſibi obſeruantiaʒ aliam

Egredie batur noctibꝰ a ibat per
allas ſenioruma tollebat ydrias

eorum in quibꝰſibi in aquã hau

ilebant a poitabat illis aquã. Jn

onginquo enim halxbãt aquam

quidẽ duo milia · alij ante a qn

q; milia. Quabã vero nocte non ſuf

frens demon feruentem eis fidei
Euerſacõnem. imclinato eo in pu

teum. bũ hauriret aquã percuſſit

demq; de mmio bolore obmutuĩt
a remanſit velit moꝛtuus Alia die
xemiens quibam haurire aquam

imuenit eum iacentem a nũclauit
Ppaato Vſidoro preſbitero Scythi
a miſit aleuauerunt eũ a detulert

ad eccleſiam et prope per annũ ita

mfirmatus elt. vt vix reſumeret vi

res ſu as· dixit autem ei Nſidorus
preſbiter · Auieſce Moyſesa noliĩ
Siſcrete preſumere: ſed magis cuz
Siſcretione tam abſtmentiam ꝙ

viglilias a opa manuũ exerce RKeſ

pondens autem Moyſes ait ˖ Nõ
quieſcaʒ beatiſſime patervſq;quo

quieſ cant abiuuante gratia domi

*

miimmudiſſime cogitationes a ſõ

ma que fmmittunt fniqiãſſinn be
mones ſicut ſcriptum eſt · Derſe

quar imimicos meos a compreſẽ

Sam ilosa nõ cõuertar donec deſi

ciant· Widens antem beatiſſimus
Vſidorus ſixaʒ in domino ſidei eiꝰ
fõſtantiã ſurrexita expãdit manꝰ
ad oꝛa cõem dixitq; ei In nomine
bm̃ n oſtri Zeſu Chriſti donante &
tia eius ex hodierna die iã quieue
runt ſomnia que inquietaẽ te ſole
bant Igitur glorificans a gras a
gẽs ſaluatori dno reuerſus eſt adð
cllulam ſuam · Ooſt aliquod aũt
tempus interrogauit eum VRido
rus preſbiter de moleſtia wgita
tionum carn alium. Et ille reſpõdẽs
bixit · Orotegente me Chriſto do
mmo deo oꝛacõmbus tuis nihi ta
le patioꝛ. Huic ergo deus donauit᷑

gratiam ad eff ugandos ex obſeſ

ſis oꝛporibus demones itavt muſ

acas nos magis timeamus ule

demones ˖ Dec conuerſatio Moy
ſi Sthiopis qui etiam ipſe erat int᷑

magnos annumeratus patres

defundus eſt autem annorũ ſep
tuagintaquinq; Reliquit vero biſ

cipulos monachos ſeptuagmta

Capitu him viceſimiſecũdum.

ancti Euagrij ve
Vre deo digni dyacoma erudi
tiſſimi in diuma ſcientia viri· non

g iuſtũ ſilere vitam. Sed opoꝛtet

hanc ſeripture mandate ad vtili
tatem legentium: a laudem ſahia

toris noſtri Jeſu Chriſti. Quã etiã
paulo latius exponere debemus
quomo do conuerſationem ſuam

— — —— — m„ —— — — —

— —

18.
ſep
h

4
.n
mt

auxilante ?kaha thrmſi big;nam
deo exhibiũt. defunaus eſt autẽ
rum eſſet in ſolitudme ãnoruz qn
gintaqᷓtuoꝛ ·; Dir ergo lectoꝛ a ſã
ão Baſilio ep oꝛdinatus eſt. Vi
denſh irreprehenſibilem eins con
uerſacõnem beatiſſimus a ad mo

dum rlarus ĩ doctrina chriſti Gr⸗

gorius naʒãzenus ꝓuexit eum ad
dyatcona tus o fficiũ · Sxinde ĩ mag

na ſynodo conſtãtino politano cõ

luncus elt btõ Nectario eiuſdem
ciuitatis epiſcopo WVm eſſet er
go inſtrudiſſimus in diuim ſcrip
turis contra omnes hereſes flore
bat vt in magna ciuitate t᷑tiam
elo quio potẽ tiſſimo ex hoc nimis
ab omni cãtate cum hono rea dilee
tione haberetur. Vnde faſcin atio

obſcurare bona immiſit ĩ coꝛde eiꝰ

cogitacõ es deſi derij carnalis · cõcain

piſcentie muliebris¶ Eniq; ficuſ
poſrmobũ nobis ipſe referebat?:
adamauit eum muller que erat
magnifici cuiuſdam de primatibo
palacijvirivxoꝛ · Suagrius autem

timẽs denũaverens ꝓpriam cõſciaz

ac pre oculis ponẽ ꝓ̈magnitudinẽ

vfuſionis. maximeq; imn gaudẽtes

reticos oꝛabat dñm · deprecans
ſaluatorem chriſtũ vt ĩpednet tazʒ

rabida muli eris cõtra ſe mſtãtia

Nam ipſe adem wlebat recedere
ſeð nõ va leb at colligatõibus ob
ſeq̊ otum eiꝰdetentꝰ · Poſtᷓ; aut̃
multis pre tibus exoꝛauit dñmvt

Aberaret eũ a peccato maximo qðᷣ

ope pene ppetrauit:affuit ei ãge
lRica viſitacio ĩ ſemate pfaciam et

eapiẽs eũ phuxit ab pwriũ pri

a Miſit e in euſtodla rabentxis fern

rolligauit. Sed ꝓ ꝗᷓ eauſa Hoc pata

rxttur nõ diebat᷑ ei Ipſe autẽ in cä
ſcientia ſua noue rat:qua de cauuz·
lee ſuſtineret Arbitrabatur enn,
ꝓpvir illius matrone interpellaſſ,-
accuſans eum. Cum autẽ vemæz
fer angeretut aubiebat enim ſtra⸗
pitũa vwoœs aliotũ qᷓ diuerſis ſux
plieijs toꝛq̃bantur apud indieczx
pro criminali bus cauſis.a ideo p½
manebat valde territus a cõtrenn
cens. Cum auteʒ tranſfiguraſſe=

ſe angelus qui viſionẽ continuaue

rat.quaſi in figuram eiꝰ amici qᷓ

pſonas Ruid hic teneris dñe dia

vnerſRñdit Suagrius bicens. In
veritate tibi dic non nouũ qᷓ pien
Hie teneoꝛ: Suſpicio autem mihi ⸗

interpellait contta me indicezin

racõnabili zelo ꝑpcuſſus: a timeo

ne forte pecunijs inder oꝛruptus
woꝛmentis me ſibiciat· Reſpondẽæ
dixit ei Si aubis me amicum tuuz
non eypedit tibi m ciuitate hac cõ

uerſari · Reſpondẽs autem Luagrit
us dicit ei · Si deus lberauerit me
de anguſtiaa tircumuencõne hac

a videris me ĩ Cõſtãtinopoli:ſtiio
quia iuſte ſuſtineo penas.Oit ei ·
Aufer euangeliuma iura mihm
euange lio quia rec des de citate

Hac a ſollicitꝰ ſis de ſalute anime

tueta liberabo te de hac uereſſitate
detulit ̊ euã geliuz a iurauit ei dè5S
cens quiavna tantum die vt veſti

menta mea poſſim ĩ nauĩ mitters

emoo. t ſacramẽtv bato tebnhe

de exceſſu quẽ ppeſſus in nocte fue

rat. Et exurgens cogitaiũt apub ſe

quia ſict in exceſſu fuit ſatramẽ
tum ſed tamen iurauii. Et mittens
omnia que habebat imn nauim ve
nit Jeroſolimaʒ · Suſcepit autem
eum beata Melania quondam ſe
natriꝝ romana cuius filij et nepo

tes ſunt primi in ſenatu nunc aũt

Famula Chriſti era aιbus
nocte decvacans
¶Terum antem bᷣyalolus indu
rauit coꝛ eius tanꝙ inuenis. Ce
pit et am ibi mutare veſtes et in
eloquio ſermonis exaltabatur in
gloriavana deus auteꝭ qui prop

ter ſuam magnam miſericoꝛdiaz

a ſcdᷣm multitubinem miſeracõnũ
fuatum fre quenter con atur impe

dire occaſones perbicõnis? no tre

permiſitvt ninnetas febrium tabe
Kceret coꝛpus eius: a in infirmita
le longa laceraretir per ſex mẽſes
vt ſic vana coꝛdis e ius exaltacio
per ipſam eg ritudiniem impedire
tur. Adhibentes emim ei mebici bi
uerſa medicamma: mhi proficie
bant᷑. Tunc dirxit ei ſanda Mela
ma Non mihi placet fili tam lon
ga mſirmitas tua.dic ergo mihi
que ſunt in oꝛde tuo Non enim ẽ
abſq; xermiſſu dei hlee infirmitas
tua.Eſt ſtatiʒ tonfeſſus eſt omnia
que in animo eius erant Ait ei fa
mula dei · Promitte nunc corã deo
quia teneas promiſſionem ſolita
rie vite quã domino ſpoponbiſti: a
licet peccatrix deprecor dominum
vt detur tibi tempus vite quatinꝰ
xoſſis adimplere que pro ſalute a

nmime fie Ikatuiſti. Ifẽ ære ataiũ

euit ſalutaribus monits eius aĩ
paucis diobus ſanus faãꝰ petijt

a deprecatus eſt.vt famula deip
ſe oꝛaret· Ipſa enim veſtimẽta mo
nachilis propoſiti mbũerat · Egreſ

ſus autem profectus eſt in montẽ

nitrie qui eſt in egipto in quo ha

bitauit duos annos. Tertio autẽ
anno ingreſſus eſt ſolitubmema

ibi conuerſatus eſt decema quatu
oꝛ annis m multa abſtinentia ao
ratione cum hijs qui bicuntur cel
ſa. Comedebat autem lbram pa

nis m die: a in tres menſes italicãũã

olei · Nam mhhil codum ſumebat ĩ
cibum nee aliquiðs de pomis guſta
bat.vir certe ex młta opulentiaa
abundantia delitiaruz wemẽs Fa
ciebat autem in die orationes cen
tum. exceptis vigilijs nodurnis

Scriltebat vero. vt de opere manu

um ſuaꝝ ſumeret cibum OPulchre

enim ſcribebat lberalem habens

manum Intra paucos ergo ãnos

lumen ſeientiea æritatis a duuine

ſcientiea biſeretionis ſpirituũ gra
tiam a Chriſto domino percipere
meruit· quantos autem libros a
expoſitiones de d ininis ſeripturis
conſcripſit manifeſtum eſt oĩbus
a maxime his qui preclara eius o

puſcula admirantes ad fidem do

mini ſaluatoris relicto errore on
uerſi ſunt Nã a admſtructionẽ ſan
Re monachorum conuerſationis

młta ey biuinis ſcripturis a nimis
apta teſtimonia contravitcia a im
pugnaciones immundorum de
monum continens eins valde am

