q̃ dixiſtis vitia ĩ me eſſe ↄgnoſc
nec poſſum negare tantas imq̃ta
tates meas Protidenſq; ꝓnꝰin ter

ram adorabat eoſdẽ fratres dicẽs

deprecr ws fratres vt mtentius

Pfe miſeroa multis fccatis ob

noxio Chriſtuʒ dñm exoꝛare non
ceſſetis vt ĩdulligẽtiã tribuat im
quitatibꝰ meis muitis ac malis

Ad bec ſuprabidi f ẽ̃es abdẽte diy
erunt ei Non te lateat etiã hoc q̊a

lvte ticũ te eſſe qᷓ plurimi affit mia
*e wumt · Doc cum audiſſet ſeni
oꝛ bixit eis. Liœt multis alijs pee
eatis obnoyius ſim: tamen ereti
eus penitus non fũ. Abſit hoc ab

amma mea· Tũc omnes fraties

qui adl eum venerãt ꝓſtrauerunt
ſe in terrã ad ꝑ des eius obſecran
tes eũ a dicẽtes· Precamur te ab
ba vt bicas nobis cur tanta vjitia
nobis dicẽtibꝰ apeccata de te ĩ nul
lo cõmotus es.de verbo ãt leretici
valde te ↄmouiſti a abhominatꝰ
es nee ferre potuiſti auditum. di
eit ei ſenioꝛ. Jllas prioꝛes wulpas
atq; pctã ꝓpt᷑ humnlitatẽ ſuſtinnui
vt me peccatoꝛẽ eſſe erederetis. No
uimus em̃ ſi cuſtodiat᷑ humilita
tis virtus: magna ẽ ſalis anime
Nã dðñs et ſaluatoꝛ nẽ JBus Chri
ſtus cũ ei iudei multas ↄtumelias
a cmütia irrogaſſent patienter

cuncta tolerauit vt nobis humili

katis pre beret exempla. Immiſſi
autẽ faiñ teſtes multa adſus euʒ
falſa dixetũt a vſq; ad moꝛteʒ ciu

cis patienter cuncta ſuſtinuit: Ita

et a apłus Oetrꝰ p̃ticat dicens.

Chriſtꝰ paſſus ẽ ꝓ no bᷣ relinq̃ns
nobis exemplũ vt ſeqᷓmur wſtigi
a eiꝰ Optet igit᷑ vt patient᷑ cũca
aduerſacũ huilitate ſuſtineamꝰ

Nam ſermonem quo me leretici

dixiſtis non potui fuſtinere et val
te abhomin atus ſũ .· quia hereſis
ſeparatio a deo eſt. Hereticus ſe

paratur enim a deo vino et veroa

coniuingitur byabolo et ãgelis e
ius· Alienatus em̃ a Chriſto iam
non habet deũ quẽ exoꝛet ꝓ pecca
tis ſuis quia exomni paxie perijt

Si autem SSuerſus fuerit ad 7aa .

et eatholicam ſãcke ecclelie fi dẽ ſuſ

cipit᷑ a bono a pio ſaluatore nrõ
iHu chriſto a re eoniũgitur deo v⸗

10o creatori ac ſabiatori nrõ xp̃o

qui eſtĩ patre filius ſemp cum ſpi

ritiſanctoꝛipſ̃ gloria ĩ ſecula ſecu
loꝝ amen. Illi autem audientes ã
mirati füt diſcretionẽ eiꝰet edi fica

ti diſceſſerunt. Capi. xxxiij·

vbas Agathon Quib ẽ maiꝰ:lalłvꝛ

ms. dixit a bbas. Domo ſimilis
7 arbori · Coꝛporalis igitur laboꝛ v

uit folia arboĩs· cuſto dia autẽ int-

rioſs homims fruct? elt · Quomã

ergoſcðm að ſcrißtũ eſt Omis ar

ꝛ nõ faciens frudũ bonũ excitet᷑

a in ignez mittetur· opoꝛtet ꝓpter

fructum noſtu omnem in nobis
ſolicitud inẽ eſſe · hoc eſt men tis cu
ſto diã: Opus tam̃ habemꝰ etiam
tegmine et oꝛnatu ſolionz: que fũt
ꝛporał laboꝛ: rat auteʒ abbas
Agathon ſapiens ad mirelligẽ dũ

a impiger ad laborãdũ et ſuſſciẽs

in omnibus intentus etiã aſſidue
ad laborem manuũ pareus m cibo
atq; in veſtimento · Ca.· xxxiiij·
S Sebät de abba
Et Chodoro cui prenomen
ſirme ꝙ; vec tria eapitula habue
rat ſußß mktoy venihil poſſ e diꝛab
ſtinendi. hoĩes fugiẽbi La xxxv·
Enit aliquando
emoꝛatꝰ abbas Theodo
road abbat᷑ Johãnẽ qui erat eu
nuchꝰ ex nattate· Et cũ loquerent

MRerrogat?* ide ab

toꝛporis aut euſtodia ĩterioꝛis bôi

Sint abbas Totbtus Quãdo.
erã in Seythi opꝛ anime erat opꝰ

— .

noſtũ opus aué manuũ tanq'm
traſitu habebamus.⸗ Nune autem

„

faaum eſt opus anime velut cũ in

6Emozat' abbas
— Theodorꝰdiyit. Multi elege
Et ĩ hoc ſeculo Eẽporalem q̃etẽ an
teꝙᷓ eis dominus requiem preſtet

TCHodorũ venit ali quando

da pateia dixit ei. Sece quidaz
reufus eſt ad ſeculłi · Et bixit ei ab

bas Thedoꝛꝰ. In hoe ñ ãmireris: ß
ſi audieris q; pᷣualuit q effugẽ de

Se iimici h abmirak · Ca. xxxviij ·

—KRater aliquis in

Eerro gauit aliqs patru.
Si polluitur homo qñto res ſoꝛ di
das cogitat? Et cũ de Loc ĩquiſitio
fieret apud eos. alij dicebãt: etia⸗
polluit᷑ · alij bicebant: non qiua ſi
polluitur non poſſumus ſaluari
nes qu ſumus ydeote ſed hoe per
tinet ad ſalutem ſi ea que cogita
mus coꝛporaliter non feximus.
Ille autem frater qui interrogaue
rat non ſibi fufficere iudicans vari

am patrum reſponſionem 2abijt

ad ſenem probatioꝛem a mterro
gauit eum de hoe · Et reſpondit ei ſẽ
nex. Secubum menſuram vniuſcu
iuſq; requaritur ab eo · Rogauit er

go fratet ille ſenem bicens · Deto

.

vc. Et dixit ei ſenex ; Ecœ ſoꝛte ia

ſpe dominuũ: abſolue mihi verbuz

.

at hic vas aliquod deſiterabile

— r r

S u

an

et

3

iuf

n
Gvan
t
ute⸗
taſ
on
utet
nnbig
reris
“

ct dicit ſenex Inkraueut duo frẽ⸗
ex quibꝰ vnus hñs mẽſuras mag
nas exercitate vite alter wro par
uas. Si ergo cogitacõ uliꝰ ꝑf mo
ta fuelt ad aſpectũ vaſis uli? a dixe
rit ĩtra ſe. wlebã habẽ vas iſtud
a nõ pmãſerit ſᷓ cito abſcederit p

Huiuſmodi appetitũ ñ ẽ pollut⸗ Si

vero üle qui nec dum ad maioꝛes
menſuras attigit concupierit vas
lud a exercitatus fuerit cum cogi
tatione ſua deſiderio cõpellente: a
tamen non tulerit iud non eſt in
quinatus. Capitu. xxxix·

Auci Leioꝛes di

cebãt de diſcipulo abbatis
ſli noſe JYohes ꝙ magnaz ha
bẽt huĩlitatẽa vᷣtutẽ obediẽtie vt
etiã difficiles cãs impãti abbanĩ
nullo pemt? vtradieẽteꝛß nec leuit
aliq̊ murmuraret; Cũ ãt neœſſa
riꝰ eẽt im monaſterũ vtẽſiibus ſi
mꝰ boũ miſit eũ abbas ſuꝰ m ꝓyĩo

—

vicvt kquireret ibi fimũ bou: vt

cũ æleitate aff erret ad monaſteri
ſ. Sãt auł m loc malo beſtia Lee
na. Stat & egeſſꝰ ſuß dictus diſci
pul⸗ zius Jalen ibat ſm pᷣceptũ
abbatis Cũq; ꝓgeret dixit abba

ti ſuo.dñ e pꝛ audiui ꝙᷓ plurimos

bicẽtes qei illo low maleæ beſtia Le
ena ſit. Tũc ſenioꝛ q̃i iocularit dix

it ei Si venerit ſupꝑ te:tene et aliga
eam adduceſq; ecum · Cunq; pꝑer

ueniſſet ad locum iam veſpe ſta
tim egreſſa Leena irruit ſup eum
Ille autem comprehendens ten ere
am vwohiit. IJla autem excutienꝰ

ſe:ꝛde mambus eiuns aufugit. Seqᷓ

batur vero lle dicens quia abbas

meꝰ cepit vt alligatã pbpuca te
ad eũ. Cõtinuo ſteut beſtia. Eẽt te
nẽs eã reuteb atur ab monalt eriũ
dum ãt ẽtardatet ĩ iunere abbas
elus nims ſolicitus ꝓ eo triltab a
tur guiteca ecce ſubitv ſupveruemit
biſcipulꝰ eius tenẽs ligatã Leenã
Quã cũ vidiſſet ſenioꝛ admiratus
valde gftias agebat ſaliatori no
ſtro de o. dixitq; diſcipuhis eüis ·
cec domine ſicut precepiſti mihi
adduyi ligatam Leenam· Volẽs
autem ſe moꝛ Humiiare ſenfũ eius
ne extolleret ſe in oogita tiombus
ſuis diſcip ulus eius ait lli. Sicut
tu inſenſatus es: ita etiãa iſtam in
ſenſatam beſtiam adduxiſti. Sol
ue ergo a bimitte eam vt pergat
ad locum ſuũ. apitu kKi⸗

) Fehat Leues qa
2 iſta qᷓ̃rit deꝰa Chiriſtaĩs vt

obediat᷑ quis diuims ripturi⸗ qm̃
ide accipiet loquẽdoꝝ a agendoru
ſoꝛmã a vt cõſentiat peepoſitis et
oꝛt o doxis parentibꝰ. Caxli ·
Eunit aliquando
acte memorie Teophilꝰ
archießs alexãdrinꝰ? ĩ Seyti · Con
gregati it fr̃es bixert ad abbatez
Pãbo. dic vnũ ſermonẽ Dape: vt
ediſiœt᷑ ammꝰ eiꝰ in hloco . Et rů
dit ſenex. Si ĩ taciturnitate nõ edi
ſicatur: neq; in ſermone meo ediſi
(cabitur. Capini. xli
DKater aliquis in
— frogauit ſenẽ dicẽs· Si ha
pito cui alis fratribus a video ali
quã rem ESuemente vis vt de ula
re lo quarct tũt bixit ei ſenex Ule

Si fũt aliqin maiores fe aut eoeta
nei tac magis a r̃quiẽ ͦhabeb. In
Hꝰ eĩ ꝙ te miorẽ facies etiã ſecutã
tereddes dicitei ifrater ˖ Auib & K
no pr Oerturbat em̃ me ſpuͦs .

Dicit ei ſenex. Si laboras: cõ cõmone
Hcito ſemel tm̃ huiliter Si ãt nõ
bpedüüt tibi relique laborez tuũ ĩ cõ

ſ eu dei a ĩe te ↄſolabitur. Hoc
emm̃ ẽ vt ꝓijciat ſe cultoꝛ dei oram
deo a reiiquat ipſi wiitates ſuas

Attẽde ãt tibi: vt ſedm deũ ſit ſoli
citudo tua. Et tñ quomodo video

tlvnũ ðẽ tacẽ. Huiĩlitas em̃ ẽ tacitux
. nitas .Si atqſexis taciturnitatem
nõ ſæas qᷓi aliꝙᷓ virtut etiã ſi obti
nuels · H diea ignoſu loq̊ C. xrliij

idam leuex dix

it Volo magis doceri ꝙdo
T. te dixit. Nõ doceas añ tẽpꝰ.

. alioqiñ ommi tempore vite tue mi
noraberis intelledu. Capitu Fli

Axit abbas

bbas Abꝛaha ve

Ont ad abbatẽ Arem. Et dũ

3 ſe derẽt ſimul ſupuenit q̃dam fra
diyit abbati Arem. dic mihi: qd
Eciĩ vt ſaluari poſſim * Et dixit ei

ſenex· Vade toto anno iſto vſpere

manduea panẽa ſala veni iterum
M loquat tibi. Qui pergẽs fecit ita

Copleto autem ãno vrnit iterum

fratrer ad abbatẽ Aure. Cõtigit

. autẽ vt rurſus apud eñ muenmiret
abbas Abrahaz. Et dixiti iterum ſe

nex fratri i. Wade ieiuna iſto an

no a poſt bjduũ mãcdluca. Qui aĩ

toꝛ. Oĩs la boꝛ q̊ᷓ q̃cũq; euene
kit tibi eũ tacit᷑nitate opaẽ.ca xlv

S Siſerſſiſſet Sixit abbas Abrahaz
abbati Arem. Quate õnib? fratri
bus leue iugu imponis: iſtũ vero
fratrẽ grauida ſartina oneraſti.
dixit ei iſenex. Alij frẽs qũo veni
ſit q̃rere: ita a biſcecũt. Dic vero qꝛ
Ppter deũ venit aubiẽ verbũ. opera
riꝰ aũt magnus eſt et quicquid ei
“W bixero cũ oĩ ſolicitudĩe facit ꝓpterea
ei sanr verbum dei. Ca xlvi.

Warrroganit quida

fĩ ſenẽ biæns Si q̃̊s fẽ̃m attulerit

ad me de foris cogitacõ es: vis ab
ba dicã ei vt non afferat᷑ ad meæ
Et rñdlit ei ſenex · NMoli Et Keſpõ dit
frater QuaẽcRñclit· Quia nõ 5 poſ
ſumꝰ id cuſtodire: a ne ſoꝛte cũ di

cimus ꝓximo ne faciat iſtud ĩus
niamur nos poſtea idipfũ facien

tes. Et dixit frater. Quid ergo dẽe
fieriæ&t mdit ei ſenex · Si no lumꝰ

taciturnitat ſeruare: ſufficit proxi

Imo nr Capi· xlvij ·

Bbas Johanes
dü ſe dẽt ĩiter frẽes a ſfinguli
eũ de ꝓpꝛijs vgitacõibdiqreret at
q; ule rñſũ oĩbꝰ daret: qͥdaʒ ſen ex

eͤx ĩuidia dixit. Sic ẽ hic Johãnes
qũo młer meretrix oꝛnãs ſemetip
ſaã vt ↄgreget ſibi amatores Cui
abbas Johes ait Veruz dicis ab

ba anõ ẽ alt᷑ nãa hotipᷣm deꝰ ubi

kkuelauit Rñdit iterum ille ſenex di

ccẽs.Nã a vas tuũ ſNohannes vene
no plenũ eſt. At Johãnes ait nl.

Stic eſt ab ba ſicut dixiſti. et lec di
cs .· q̃̊a tm̃modo illa qᷓ q deforis ſunt
veids ſ am ſi ea que intẽ me ſunt
videres qũtum plꝰ?habuiſtiquod

lac⸗
ſe
ſ

dd

bicereseSt poſt boe auidi frater

ex diſcipulis eius dicit ei. Mon es
ↄtur batus interius abba in verb
ſenis huius e C.
ſicut ſum õ a ſũ demtus .

Irit abbas Zo⸗

J . .

Hanes breuis qꝛ ianua dei

humihtasa patres nt̃i ꝑ muitas

tumelias acki gaudetes mtraue
runt in ciuitaem dei · J rem dixit qe
humilitas a timoꝛ dei ſuperant vni
uerſas virtutes · capituli xlix⸗

ui plꝰ q; tn honoꝛat

——.
aut laubat plias patit᷑ detrimẽtũ

Qui ãt õnino nõ fuerit ab hoĩbꝰ

Rater aliquis in

terrogauit ſenẽ diceẽs . Do

ex. Vidimꝰ? Ileſũ filium Naue: qe

ci S pnus iaceret in facie awaruit

eitens capitulu. l⸗

Btẽdente aliqua
do de Scithi ab bate Johã

ne cũ alijs fratribꝰ:errauit qui eis

bucatũ p̃ᷣbebat ĩ via Srat em̃nox·
Et dxiet᷑t fratres Johãni abbati
Quid facimus abba·quia errauit
fraf iſte de via:ne foꝛte moꝛiamur
errantes &St dixit eis ſener · Si di
xerimus ei aliquid contriſtabitur.
Sʒ ecœ facio meip ſũ quaſi defecũ
a dico me non poſſe ambulare. ſed
iaceo hic vſq; mane· Feceruntq;
ſie. Sed are ſicki dixerut nece nos
ibumns ſedſedebimꝰ te cũ . Et ſede ut

Cui mibit-Non ſech

Lius leuex dixit.

vnoꝛatꝰ hice deſup gkiſicat᷑. cea.·

n ſelt aſſidue peniteriæſKendit ei ſo

ſic vſq; mane ne obiñ rgarent fra
trem ulum. Capitulu. iij.
Nterroganit quida

fr ſenẽ vtꝝ cĩ matre vl aĩ fr̃ibus
ad ee ꝓficiſcẽs ↄmãducaẽ debẽr.
Cui ſeney rñdens cũ muliere inquit
non manducabis. pirliij.

)Vidäſenex dixit.

ſMõ des a accipias cũ ſclari
Piba nõ accipias cũ muliere
. noticiã: net habeas fidutiã diu cuz

puero. Capitulimliiij ·
Kater quida iter

rogauit ſenẽ dicẽs.Quid fa
ciã qꝛ multe co Zitacõnes ſolicitat
mea neſcio quõ repugnẽ eis? dix
it ſ⸗ enex ſõ repugnesotra oẽs ß cõ
tra vnã· Os em̃ oœgitacões moõa
choꝝ vnũ caput! Hałbẽ t. ſce eſſariũ
eſt & SH*uare qa qualis ſit aað
uerſus lla; re niti . Ita eĩ a re ſid ue
rogitacõnes humiliant᷑ aduſus oo
Gadonai i malas. capi. lv ·

Bxit lenex qa ali
quwo à ̊ dã lapſꝰ ĩ graui pec
rato a ppũct ꝰ a d beĩtẽtiã abijt indi
care hec cuidã ſe mi a nõ diyit ei ꝙ
frcerat ſ̃ q̃ſi ĩterro gãdo dixit Si ali
cui aſcendat ogitatio talis: habet
ſalutẽe Ille wro qeneſciebat diſere
ti onẽ mdit ei. Dercdidiſti aiaʒ tuã
Audiẽs hfrater dixit. Ego ſi gerij
vagdo ad ſeculũ. Dergẽs autez ule
deliberauit ire a indicare cogitacõ
nes ſuas ab bati Siluano Cat h Sil
uanus magnꝰdiſcretoꝛ. V emens
ergo ad eum frater non diyit ei
ſecerat ſ iteꝝ eo modo quo et priꝰ

ſeni in bixerat: hoe elt ſi aſcn i
rẽt alicui tales cogitacõnes habet

ſalutẽe Aperiens autem Stuanus

abb as oe ſuũ: epit de ſ criptuis di
cere ei. Nõ õnino iubinũ ẽ tm̃ wgi
tacõnibꝰ de pdõ. Audbiẽs ãt frat
fuſ cipiẽs virtut dictoꝛũ ĩ am̃o ſuo
fũpta ſpe ĩidicauit ei etiã adtus ſuos
Audiẽs wro abbᷣas Srluanꝰ qð e
gerat tãꝙᷓ bonꝰ medicꝰpoſuit cata
plaſma aĩe eius:de dims ſeriptui
aſſ ũptũ. dicẽdo eſſe penitẽtiã his qᷓ
ꝓꝙ caritate reuera cõuertũtur ad de

um . Poſt aliquot ãt ãnos cõtigit

abbatẽ memoꝛ atũ ad illũ ſenẽ ap
Plicare qui ei d ſperationeʒ fecrat
et narrauit ei iſta a dixit. SEece ille

frater q̃ veſpõſo tuo deſperauerata
ad ſeculi rediet vlut ſplẽdidiſſi
ma ſtella elt ĩ medio fraty Hec ãt

ideo retuli vt ſciamꝰ q̃le tericulũ ẽ
quãdo aliq̃s ſiue cgitationũ ſiue

aduũ aliqðᷣ Peccatũ indicat his

cernere neſaüut.

— ſNõ qe mtrant ogita tion es
male ĩ nob cõdẽnamur ex eo.ſed ſi

male vtimur ogitacõmbus · Fit
enim vt per cogitationes naufra

Capi. lvi ·

giũ patimur a iteꝝ de cogitationi

bus coronemur.

Ca. — lvij.

Vo kratres tar⸗

nales reuũciauerũt ſcło an

vns5 etate minoꝛ erat: primꝰ cepe
rat cuſari. Et ci wiſſet apð eos qᷓ
bã pĩẽm et appli caſſet ibi poſuerũt

Peluĩ · ct vit q̃ minoꝛ eàt etate vt la

uaret pedes ſeni. Senex ã ſt tenens

manũ rigomouit eũ ſauln. “ ma

Enex qdam dixit

ioꝛ erat etale D opꝰĩplete: qð p

mi m mõaſterio facẽ ↄſueuecunt;
Diretũt ei aſtãtes f ᷣes · Abba ulle

mino ĩ ↄuͦſatione p̃ᷣmꝰẽ.Rñdit ſe
nex Ego tollo pᷣmatũ minoꝛis a tra

do ei qᷓ etate precbit. La . lvii·

uit ab batẽ S iſoĩ dicẽs.deſi

nẽm ſi igua nẽ̃a ianuam aptã ha
buerit? Capitulũ; lir.

Nterrogauit abbas

Moyſes abbatẽ Siluanũ dicẽõꝰ Oo

teſt hõp omn⸗?⸗ diẽ facẽ imtiũ ↄuer

ſatiõis? Rñdit ei abbas Sauanꝰ
Si eſt hoᷣ opariꝰ t ꝑ diem a ꝑ ho

rã ichvare ſitiũ ↄſᷣſacõis ſue.calx ·

rit abbas Ala
ms. Niſi dixerit hõ in coꝛde

ſuo ego ſolꝰ a deꝰ ſumꝰ mud ilto
reqez nõ habebit. Itẽ dixit · quia ſi
vult hõ ĩ vna die vſq; ad veſpã p
uenit ad mẽfurã mitatis. ca. lxi·

Atru quida dir⸗

it Kmaſeit oxerari? in loco

Ebi nõ ſũt oꝑarij:ñ põt ꝓꝙſicẽ NHec
vtꝰ oparij ctare vt ab ope non
minuat᷑ Mãa piger ſi mãſerit cum
opario ꝓficit a ſi nõ ꝓficit non tů
Capi. lxij·
Vidam leni ma⸗
no bixit fr . Abba wolebãi .

ueire lenẽ aliquẽ iu wlitatẽ meã

a moꝛari cũ ip Et diẽ ei ſenex · Bñ

q̃ris dre meus. Ille autẽ affirma

bat huiuſ⸗ mobi eſſe whderiũ ſuuz

Rater iterroga⸗

dero cuſtodire coꝛ meu;. Dicit ei ſe
nex · Et qmõ poſſumꝰ cuſtodire cor

—

4

a ñ ĩtelligẽs qð locutꝰ ẽ ſenex ille
Seð cũ videret eũ ſenex ꝙ bñ ſenti
ret exiſtim ãtẽ. bicit ei. Ego ſi mue
nis ſenẽ ſᷣm volutatẽ tuã vis manẽ
cũ eo?æ Et ulle dixit · Stiã oĩꝰ h volo
ſi iueme ſᷣm volũtatẽ meã.dicit ei
ſenex Nõ vt tu ſeqris wluntatẽ ſe
nis nliꝰß vt ille tuã wluntatẽ ſeqt
a ita ĩeo repauſes.Sẽſit aũt fẽ nlle
qð diœbat &t ſut gens ꝓſtrauit ſe
ad peĩtẽtiã dicẽs Ignoĩce m̃ q;val
egloriabar eſtimans me Niere
. U. lxiij⸗

Si q̃s feœit rẽ aliqᷓ ſeqᷓ ns wo
ltatẽ ſuã a qᷓ rẽs qð non ẽ ſᷣm deũ
ſi io tñ ꝑ ignoꝛãtiã fecerit opoꝛtet
eũ poſtea reuerti ad viaʒ dðñi · Qui

aũt᷑ tenet volũtatẽ ſuã nõ ᷣm dueum

et neq; ab alijs vult audire ſed v⸗
lut ſciũ ſe putat·qᷓ huiꝰmõi eſt vix
ad viã dñi pueniet. Ca. lxiijj.

Mriz leuex dixit

Siẽ oꝛdo mõachoꝝ honoꝛati
oꝛ ẽ ſecularibꝰ:itaa pegnꝰ mona
ehꝰſpeculũ eẽ dẽt localhbus mona
chis ꝓꝑ omnẽ mobũ. dixit ſenex ·
Si q̊s manſerit in low aliqͥa non
fecrit fruckũ loci iliꝰlocus ip̃ᷣe ex
rellet eum · vtpote quia nõ fecerit

pus loci. Capituli. lxv.

„ — — 7 7
Vidäpr m dixit ·
Hi qẽ iterioꝛ Fõ nẽ ſobrie a
git t etiã exterioꝛẽ cuſtobixe. Si
vẽo nõ ẽ ita qᷓ poſſũꝰ vᷣtute cuſtodi
amꝰlĩguã. Itẽ ait q̃ ſu · diximꝰ o
poſpũale nezariũ ẽ q ĩ Poewmmꝰ?.
Aagnus eĩ labo: ẽ oꝛe docẽ qd non

Hit ope ipvrali. Capi. lxvi.
diryit Ille ẽ vẽ ſapiẽsqᷓ faco
mno ali os docet nõ qꝰbis.ca.lxvij·

Aeehat qdam le

nex · ſcõ neceſſe eſt vᷣboꝝ tã
tũ.Sũt em̃ plurima verbaĩ oĩbꝰ tẽz
poꝛe hoc ſ̊ opera netce ſſaria funt.
Noc em̃ deꝰ qrit a nõ verba que ñ
habent frucu. Capi irj

q; Hõ ſi vᷣbũ q̃dẽ habuerit
opã ãt nõ habeat. aſſimilabit᷑ ar
bvri haleti ſolia: fructũ ãt non. Siẽ
em̃ arboꝛ frudtibꝰ plena etiaʒ folijs
viret:ita a ſermo cõſequit᷑ hoĩem
qui habet opera bona. Capi.lxix-
terrogauit aliqn
abbas Paſto a bbatẽ Joſeph di
cẽs Quid faciã quãdo approximãt
m̃ aliqᷓ ptatiões.Reſiſto nilis an
ꝓ rmittv ĩtrareæ dicit ei ſenex. di
mitte ĩtrare et pugna cũ eis.Reuᷣꝭ
Fs ̊ ĩ Sythi ſedebat. Et contigit
vt vemẽs qdã a Thebaida m Sey
thi narraret fratribꝰinterrogaſie
ſe abbatẽ Joſeph.qñ approxmmat
mihi tẽtaptio reſiſto ei an dimntto
Itrare.a dixerit ei. Omnino non di
mittas tẽptacõnes ĩ te.ſᷣ ſtatt ab
ſcite eas Aubiẽs ãt abbas Daſtoꝛ
q ſic diexit huie q̊ wnerat a Tix
baiba abbas Oaſtoꝛ ſurgens ite
rum abijt in Oaneffo ad abbatẽ
Joſeph a bixit ei · Abba ego ti bi
commiſi ogitationes meas? a iu
aliter bixiſti m̃:aliter fratri de Tix

baiba ? Et dixit ei ſenex Scis qe di
ligo teæ Rñdit tiã .Et dixit ſenex
NMNõne tu dixiſti vt ſicut mihi ipſi
ita tibi dicerẽ qð ſẽtire; cEtem̃ ſiĩ
trauerit tetatiões a dederis atq; ae
cepis cũ eis ꝓbatioẽ te faciũt ẽgo
ãt velut m̃ ipſi ſie ti bi locutus ſũ.
Sũt ãt aliq̃ qbꝰnec approximat᷑ ex
pediũt paſſiões ſed ſtatim debent
abſcidere eas api. lxx ·

iterrogauit ab
batẽ Joſeph dicẽs: Quid fa
tiã q; nec moleſtiã ferre poſſũ nee
laborare a dare elemoſinã Et dix

it ei ſenex Si ñ potes hoꝝ q̃ciᷓ facẽ
vłſᷣua cõſciẽtiã tuã ab oĩ malo ꝓxi
mo tuoa ita ſaluꝰeris deꝰãt aĩam

ſine peccato querit· Capi· lxxi.

ſi. Duto qe ñ Iõ cuſtodieĩt
coꝛ ſuũ oĩa qᷓ audit᷑ avidet obliuiſ
cit᷑a negligit· deniq; ĩimicꝰ ſic in

uemẽs ĩ eo low ſupplãtat eũ.Sicuit

eĩ lucẽna oleo a ligmo p̃dpata lueet
ſi ãt ꝑ nes ligẽtia n acœperit oleũ:
paulai exſiguit᷑ atq; ita valeſcũt

tenebere adũſꝰ eã. ſ̃a mus veniẽs
ad eã wolẽs nixũ eiꝰ comedere p̃ᷣuſ
ꝙ; pfecte extguat᷑ nõ põt ꝓpt calo

rẽ ignis · Si ãtviderit ꝙ nec lucem
Habet nec caloꝛẽ retinet ignis· tũc

wlens tẽhere nixũ eius deijcit etiã
ipſã lucernã ĩ frã q̃ ſi eſtea fuerit
minutat᷑ſi ãt erea a dño ſuo denu
o reꝑpat᷑:ita etiam ſi neglexerit aĩa
paulaſ re eedit ab ea ſpũſſãdꝰdo
nec pfecte extinguat᷑ caloꝛ eiꝰatq;
jinncꝰ ↄſumita deuoꝛat ꝓpoſitũ aĩie
liꝰß a wꝛpꝰ neq̃tia extminat Si

)2 xit abbas Oꝛmſ

N.

at q̊s ꝑ aff ectũ quẽ hʒĩ deũ konꝰ
fuerit ſimplicit ãt ad negligẽtiaʒ
raptꝰfuerit:deꝰ:q miſerioꝛs ẽ exci

tat ĩ eo mẽt ſuã a mẽoꝛiã penaꝝ
ĩ futuro ſeculo pꝑeccatoribꝰ p̃parã
a curat vt ſobriꝰ ſit: a cuſtodiat

ſe de etẽo cũ magna cautela vſq;
ad tẽpꝰ viſitacõnis ſue ·

les a venatoꝛ ꝓficiſcẽtes

ad ꝓpoſitũ ſibi labo:ẽ nõ ogitãt

vtꝝivulnẽt᷑ ali̊s an ſleſus mane

at alt:ß vnuſqſq; ꝙ le ſolo certat

ita opoꝛtz moͤehũ eẽ · ca. lxxiij ·

ignominie paſſione. calxxij

ca. lxxij

Ixit lenex ſicrut

Enex idã dixit .
Siẽ nemo potẽ ledẽ eũ q̃ aꝰ
latis impatoris ẽ: ita neq; ſatha
nas põt aliqͥd nos nocẽᷣ ſi aĩa nẽ̃a
adheſerittb.Scriptũ ẽ eĩi. Appropi
quate m̃ a apropimqbo wbis ded
q; freq̃nter extollimur facile rapit
inimicus miſerãaiam noſtram m

Lter qdã patru

biabolꝰde die in diẽ ß̊ nõ muemt lo
cũ qͥ maneat ·Si ãt rurſus dñando

ei immicꝰ im capfãtatẽ redegerit eũ
vnit iteꝝ ſpũs dei frequenter ſ̊ ſi

nos ei non facimus locũ ꝓpt᷑ mali
tiã nrãz diſeedet. Capi. lxxv·

dixit qꝛ õnino opoꝛtet bomi
nẽ hĩe ĩtra cellã opꝰ qð laboret ði
aũt m ope dei occupat᷑ veit ad euzʒ

Vida leuex dixit
i aſcẽdeit ĩ coꝛde fris ſeden
ſis i cella a reuoluẽs fẽ̃ vbũ in aĩio
nõ potuerit ad mẽſurã vᷣbi ptingẽ
neq; tadus fuerit a deo aſiſtüt ei

— —2

— —

LSCEC-r v eosð

ℳ—

—

SS. —–. e

—

— — —

6

Ademones et oſten dũt de verlo Ilo ad locum ſuum. Ca

auod ipſi wiunt. Ca. Ixxxvi. Anda tũ eſt käcte
It ſener ronei endie dpphano el⸗

tet mõathũc neqʒ audito? copo Cyprio ab abbate monalte
treckãtiũ neq; obtrectare ne rñ fui qd habuit ĩ paleſtina:qa o
q; ſcandaliſari. Ca. lxxvn. ratioĩbꝰtuis nõ negleximꝰregulã

cebãt de abba⸗ 6ßÿ cũ ſolicitudme:tertiã: ſextã et no
Ammoys ꝙ; quãto ibat

nã atq; væſperã clebrauiꝰ. JIlle it
e Ammoj darn rep̃hentẽs eũ mãdauit ei.Conſl a
að eccãʒ nõ pmittebat diſcipulũ vs vacare ab oꝛace ceteris hoꝛis
fuũ iuy ſe am bulare ſ̊ delõ ge ſeqj.
Sʒ a ſi aproximaſſet ſe ad eũ vti

cũ aũt qͥ vxrꝰeſt monachus opoꝛ
Z e W tet ſine intermiſſione oeare à certe
frogaret illũ de qᷓ cũq; re mox bice
bat ei:et ſtat reglebat eũ eætro

pſallere m coꝛde ſuo. ca. ixxx
dicẽs ſefoꝛte cũ loq̃mur aliq̃t dez E kerebät Lläcki ſe
tilitatꝰ aĩe ĩ currat etiã ſmo q non

6, gp nioꝛes nobis dicẽtes. qe fuit
ptinet ad tẽ. ꝗꝓpterea nõ te ꝓꝑmitto qdã monachoin heremo Seythi.
moꝛariiuxta me. Capi. ixxvinſj.

e⸗ in. enit at ad viſtaduͦſcõspĩs qui
Vida de ſcis ſlen habitabati lo à dicit Celliaiv
cibomiſit diſcirun fuñ aa/ vimtaiud mochon diuiſis habi
Hauriẽdã aquã. Orolõ giꝰ ãt erat

tabat ælluk. Cũq; ñ ĩueĩret ad pã
r lulã vbi poſſʒ manẽ qᷓdã de ſem
pPute ꝰa œlla ſemoꝛis.Oblitꝰ eſt ãat celalã vbi poſſz manẽ qᷓdã
tollẽ funẽ diſcipulꝰ eiꝰde de ꝗ hau

oibꝰhũñs aliã vacãtẽ eellulã dedit
. 2A—Pur e 1 a ei dice Interĩ pauſa ĩ hac cellula
ↄtriſtatꝰẽ valde qꝛ lõge erat œlla

donec muenias vbi poſſis manere
2 0ge erat c. Cuq; ad viſitanbũ eũ ↄuenirẽt ꝙ
voꝝ Ruid ageret q ſe vertẽt neſeie plurim fres deſiderãtes ab eo au
bat. Dubitabat eĩ ad œllã reuerit Aire werbu ſahni s e᷑ne: FEẽbat em̃
nt aunriemms ꝓſtẽuit ſe ĩ ns gram ſpũalẽ docedi vbũ dei. vidẽs
mei cknns bicks · Oſe mſerẽ Mle ſeios qᷓ ei ad habitanbã pſtite
mei ſᷣm mag nã mĩam tuã q̃ feciſti vuk
celii a terrã mare a oĩa q̃ ĩ eis fũt q

rat cllã:ĩui die liuoe coꝛ eius vul
facis mirabilia magna ſolus miſe

neratũ ẽ: a ioignari œpit ac dicẽ
Qm ego tãtis tpibꝰin hoc loto ha

— –—

rere mei ꝗꝓpt᷑ ſuũ tuũ q̃ miſit me ct

ci ſurrexiſſet ab oꝛacõne exclama
ut dices. O putee putee miſit me

Fuꝰxp̃i abbas meꝰ vt hauriam a
quã · S tati ãt aſcẽ dit aꝗᷓ fur fũ ad os

pautei ct aĩ ĩpleſſet lagenã fuã fra

ter abeſſit: gloriſicãs potẽtiã dñiĩ
ſauiatoris Aq ãt putej reuerſa eſt

bito a nõ ab me cõnemũt ñ rariſſi

me a hoc ĩ diebus feſtis:et ecœ adð

iſtũ pene qᷣtidie fres qꝙᷓ ohirimi va
büut. Dixit ãt diſcp ulo ſuo. Wade

a dic eivt egrediatur de cellula nla

qm̃ nẽria ẽ m. Cũ at prexiſſet biſci
ꝓulꝰ eiꝰad ſlũ fẽem dixit ei Aan
dauit abbas meus ſãtati tue Jube

mihi manðdare qualiteł hàbeas
audiui em̃ te infirmari · Ipſe vero
remancdauit ei dicens. Ora ꝓ me
bñe pater qꝛ valde ſtomachuz do
leo·Reuerſus autem diſcipulus di

xit abbati fuo.ſtimis rogat ſandi

tate m tuã vt vel tres dies iubeas
indutias ei dari vt ſibi poſſit aliaʒ
cellulam ꝓuidere. Trãſactis autẽ
tribus diebꝰ iteꝝ miſit diſcipulu:
ſuũ diœns Vade die eivt egrebiat᷑
de cella mea.Nã ſi rurſus deſtulerit
bics ad eũ qꝛ continuo venio a cũ
baculo cedẽdo expello eum de cella

mea · Pergens aũt diſcipuhus acd

ſuprabictũ fratrẽ:dixit ei · Qm val
de ſolicitus ẽ abbas meus de infir

mitate tua:ideo miſit me requirs

ſi meliꝰ Fas· At nlle bec audiens
dixit Gratias ago dñe ſckẽ caritati

nue · quia ſolicitus es de me. Yera

tñ pᷣcibꝰtuis meliꝰNo.Reuerſus
ãt diſe pułdixit abban ſuo · Etiã

nũc ſatis dep̃eat᷑ ſãtat tuam cli

cẽs · vt vſq; ĩ diẽ dñicũ expectes euz
a ſtaſ egredie ᷑. Cũ aũt aduemiſ
ſet dñicis bies a nõ ſtan egrederet
accipiẽs baculũ ſemoꝛ iflãmatus
ĩuidie et iracũdie ſpũ: ꝑ gebat vt
ce dẽdo eũ expellẽt de ella · Accedẽs

ãt diſcipulꝰ eius dixit ei · Si unbes
pĩ p̃edo te: a video ne foꝛſitã aliq̃

fĩes ad ſalutandum eũ vnerĩta
ſi viderit te ſcandaliſent᷑ · Preceſſit
diſcipulꝰ eiꝰ a ingreſſus ad eũ
dirit . Eece ab has meus vemit ad
ſalutandũ te Egredere celeriꝰ et
cũ grãꝝ actione oecurre ei · & ni
ma caritate a diledõne venit ad
te. Qui ſtati ſurgens:cũ nimia ala
critate occuxrit ei ·. Cunq; vibiſſet

eũ añꝙᷓ approxmmaret ꝓſtrauit ſe
ꝓnus ĩiterrã adorabatq;q; ſenẽ cũ
gratiac actione dicẽs.Retribuat

tibi qñs cariſſime pꝛ lõ eterna ꝙ
cellula quã m̃ ꝓpfer nomẽ eiꝰ pᷣſti

tiſti: a in celeſti Ihꝛłm int᷑ ſando⸗
ſuos Chriſtꝰbñs tibi glorioſam a

ſplendidã preparet manſionem-
DHec ãt aubiẽs ſenioꝛ ↄpũctus ẽ coꝛ
de: a ꝓijciẽs bacuie cucurrit in am
plexũ eiꝰ a oſculatꝰẽ eũ. muitauii
q; ilad celluiã ſuam: vt parit᷑ cũ
graciaꝝ actione ſumerẽt cibũ Vo

rauit aũt ſenioꝛ ſup mem oꝛatũ di
ſcipulũ fuũ a in fro gauit eũ ditẽs
Die m̃ fili ſi dixiſti iſti fri vrba qᷓ
apr᷑ ellulaʒ nlã mãdaui vt dics
ei · Tũe diſcipulꝰ eiꝰ ↄfeſſus ẽ dicẽcs⸗
Vere ðᷣñe dico. qꝛ pt᷑ humilitatẽ

quã tibi exhibẽ dẽo qᷓſi pꝛi a dno
ideo ñ aude bã vñdẽ tibi aliq̊d qñ

mittebas me ad eũ. vu tñ nl eo x
bixi ei qᷓ mãdabas ab eũ · Dec au
biẽs ſenioe ſtaſt ꝓſirauit ſe ĩ ᷑ram

ad pedes diſcipuli fui dicens· Ex ho

bierna die tu pzꝛ meus eſto: a ego
viſcipulꝰtuus.qm̃ te feſtinante a
moderate cur timoꝛe et caritate dei
agẽte: a meã anlliꝰ fris ammã de

pqĩ laq̃o Chriſtus dñs ſiberauit.
Oro votd eĩ a ſcã ſolicitudime a in

tencõne biſcipuli q̃ ꝑfc in caritate
Chriſti diligebat abbatem ſuũ a
anxiꝰtim ebat ne ꝑ ĩuidiea ixraeũ
die vitiũ:tale aliq̊d ageret pꝛ eins
ſpãualis: vt pteret omnes ſandoes
laboies quos ab ineunte etatt de

Chriſti ſeruitio ꝓ vite eterne pre
mijs labbraueãt.id dominꝰ dona

uit ibs graciam fuam vt in pac
Chriſtiparit letarenf:. Ca.lxxxi·

— — — —

di

— – — S

Vit quida krater

im mõſt exio noĩe Sulaliꝰ ni

mis grã humilitatis õtꝰ Si q̃̊d ꝙ́̊ᷓ

vt ſolet culpabile admiſiſſẽt ne

gligẽ ioẽs frẽs:excuſãtes culpas

ſuas ſup dicũ frem̃ aſſerebãt eſſe
culpabilẽ Cũq; argueret᷑ a ſanioꝛi

bꝰ fẽibꝰ nõ negabat ſe ſůpſterne

ſe ĩterram:et adorans eos dicœbat
ſe peccaſſe negligentq; feciſſe Cũ

aũt iteꝝ ac frequent᷑ accuſarẽt eũã

a ſm gulã mõſterij biduana ac
triduana ieiunia ei indicerentur · il

le oĩa patient᷑ tolerabat. IJgnoꝛã

tes aũt frẽs q; lee om̃a ꝙ humili
tatis virtute patient᷑ ſuitĩeret · c
uemẽtes pit᷑ maxime ſenioꝛes ad
pꝛem mõſterij dixerũt ei. Cõndeã
pat᷑ qd agendũ ſit Qñidiu ei ſuſti

nere poſſumꝰnegligẽcias et důna

q̃ fẽ̃ Sulaliꝰfacit ĩ mõſterio? Jã pe

ne oĩa vaſa a vtſilia monaſterij

*

ↄfracta fũta ex᷑minata p negli g
tiã eiꝰ Zuõ ß iſte tolerãdꝰ =Rns

ãt pz monaſterij ait. Interi fr̃es

paucs bies ſuſtmete et poſtea oꝛ
dinabit᷑ q̃d de eo ↄpetit fieri· Dee

bicẽs dimnſit frẽs Jngreſſ?ꝰxero cel
lulã ꝓſtruit ſe in oꝛone obſecrãs
miĩam dei vt ei manifeſrare bigna

ret q̃d oꝛbmmare à diffimire poſſet de

ſuß dicko frẽ. Tüuc kuelatũ ẽ ei q̃d
ageret. Conuocauit g& oẽs fr̃es ab
basadixit es Credite m fres q; ma
gis opto mattulã frĩs ẽulalij cum
humilitate a patienti a eiꝰ:qꝙᷓ; om̃a
opa eoꝝ dũtaxat q̃ͥ murmurantes
m coꝛdibus ſuſs opant᷑ ĩ monaſte
vio · Vt aũt oñbat nobis dñs qua
le meritũ apud deũ habeat hic ipẽ

frat᷑:pᷣcipio woꝑᷣ vᷣt deferant᷑ mih/
mattule õniũ fratn. Quas cũ detu
liſſent: iuſſit vt aecẽderẽt ignẽ. Et
miſit in eũ oĩm frattũ mattulas.
ue ſtatim õnes ↄbuſte ſunt pᷣter

mattula fris Lulalij. que integra

repta eſt anõ ẽ ↄbuſta. Cũq; hee
vidiſſent oẽs fratres timuerũtval
de: a ꝓſternentes ſe in terrã wniã
a inbulgẽtiã a Chriſto dño poſtu
labãt:a collaubãtes admirabãat
nimis patientiã et huilitatẽ f tis
Egulalij · deniq; ex eo honoꝛabãt eꝑ
magnificabant eum tanꝗꝙᷓ vnũ de
magnis pꝛibꝰ· Iſtos aũt honoꝛes
alandes non poterat ſuſtinẽ fẽ eu
laliꝰdicẽs. Ve m̃ infelici.q̃a pdidi
hũilitatẽ meã: quã ꝑ tanta tꝑa ac
quitere auxiliante et abiuuãte me
Chriſto dño feſtinmaui Conſurgẽs
itaq; noctu egreſſꝰ de monalſteriꝰ
fugit ĩ heremũ vbi eũ nullꝰ agnoſ
ceret a ibi ĩ ſpeleo habitauit ſto liua
it eĩ t pales Hõim laudes:ſ̊ celeſtẽ
et᷑nãq; głaʒ a ſaluatoẽ nẽo Chri
ſto ĩ futuro pcipere. Ca. lxxxij·

Eremita qᷣdã ku

A4 IAit noiĩe Dioꝛ de antiqᷓspatri
vꝰ:quẽ btũs anthoniꝰadoleſcentẽ

iſ ꝓpoſit monachoꝝ inſtruxit.
demoꝛateſt ãt apub btm̃ Antho
mũ paucos ãnos · Cũq; vigĩiti qñ

q; eſſet ãnoꝝ abijt ad aliũ ſecre tũ

Neremi locũ vt ſolitarius habitaẽt

oc etiã volentea cognoſcẽte beato
Anthonio · Dixit quoq; ſanctus
Anthonius ad eum. Vade OPioꝛ a
habita vbi wlueris:et cum tibiꝑ
aliquam racõnabilem occaſioneʒ

Cũ autẽ pueniſſʒ hie ipẽ Oyoꝛ acd

locũ q̃ ſitus ẽ int Nitriã a hxremuz
Scythi effodit puteum cogitans
apud ſemetipſfũ:qm̃ qualemeũq;
aquã muenero opoꝛtz me ißa con
fentũ eſſe. A8 a factũ eſt. ct ad au
gmẽtũ virtutũ eiꝰ talis valuit oe
caſio. Tantuʒ em̃ ſalſa a amara ĩ
uenta ẽ aqᷓ.vt ſi quis ad eũ viſitã
pi gratia wniret: m ꝓprio vaſ culo
aquam ſibi poꝛtaret Remoꝛatus
” m eodem loco anis triginta. di
cebant g ei frẽs vt vẽce deret de ipſo
loo ꝓpt᷑ amaritudmẽ aq̃ Ipe aũt

Dirit eis. Si amaritudiine a laboꝛẽ

abſtmẽtie fugiamꝰet velimus req̃
em in hoc mũdo hꝛe · poſt exituz vi
te huiꝰ nõ pcipiemꝰ illa eterna et
vere bõ:nec fruemur ill perpetuis
bſi paradiſi delicijs · Dicebant er
go frattes q; vnũ tm̃ paximatiuʒ
et qnq; oliuas min cibo accipiebat
a hoc de ambulãdo foꝛis vtiã a hoe
affirmabãt de eo multi ſanctoruz
patꝝ· q; trigmta et eo ampliꝰ an
nis ex quo egreſſus ẽ de dumo pa
rentũ ſuoꝝ nũꝙᷓ eis viſus eſt: etiã
cuũ defunctos audiſſet parentes ſu
: vt pgeret ad requiendum ſeu
viſitandũ ꝓpmquos ſues · Verun
tamen ſoꝛoꝛ eiꝰ cũ eẽt vidua hñs

buos filios iam adoleſcentulos:mi

ſit eos in leremo ad requiendum
frẽ̃em ſuũ Py oꝛem · Qui cũ diuerſa
monaſteio circuijſſent reqrentes
eũ.tandẽ vix inuementes ilũ dixe
iit ei ſNos filij ſoꝛoꝛis tue ſumꝰ: qꝗᷓ
mnmnmio deſiderio optat te videre añ

exitũ ſuũ· Ipſe wro nõ acqiueuit

peticõni eoꝛum. Oerrexerunt ergo
adoleſcentes ad honnnẽ dei beatũ

Anthonmiũ: indicantes ei pro qua
cauſa veniſſent: Miſit autẽ beatus

Anthonius a wocauit eũ ad ſe · di

xitq; ei· Quare frater tanto tẽpore
nõ veniſti ab meæ Qui reſpondẽs
bixit ei Orecepilſti m̃ beatiſſime pꝛ
vt cũ per aliquam o ccaſionẽreue
laret mihi dominus tunc vmrem
ad te: a ecte vſq; hactenꝰnõ nmihi

reuelatumelt ˖ Dicit ei beatus An

thonius · Vade vt videat te ſoꝛoꝛ

tua. Tũce aſſumpfſit ſecũ aliuʒ mo

nachũ a prexit ad lotum a domũ
ſoꝛoꝛis ſue.a foꝛis ꝓpe ia nuã atrij

clauſis oculis vt non videret ſoro

rem ſuam ſtetit · IJlla autez wmẽs

proiecit ſe ad pedes eiꝰ. de nimio

enim gaudio angultia ta elt · diẽ
ei btũs Oyoꝛ.Sccœ ego ſum Pyoꝛ

frater tuꝰ.vide ergo quantũ volue

ris· Et poſt hoc ſtan reůſus ẽ in he
remũ ad cellulã ſuã. Doe aũt fecit
ad erudiendum monachos vt ñ
baretur eis licentia cum libitum

eis fuerit viſitarepatriam ve parẽ

tes ſu. Ca pituiũ·. lxxxiij ·

S CLCiãet abbas Jo

hãnes qᷓ ↄmanebat in mõ

te q̊ wcat᷑ Calamꝰ habebat ſoꝛoꝛẽ
ex ĩfantia in ſãcto ꝓpoſito cõũᷣſa
peatur Ipſa em̃ erudiuit et docuit

frẽm ſuũ eundem abbatem Johã
nem: vt relinqret vanitates hui⸗
ſeculia ingrederetur monaſteriũ
Cũ autẽ ingreſſꝰ fuiſſet ĩ monaſte
riũ ꝑ viginti et qᷓtuoꝛ ãnos nonẽ
egreſſ de mõaſterio:nec viſitauit
ſoꝛoꝛeʒ ſuazʒ· INla vẽo nimis deſideã
bat videre eũ · Nã a frequẽt ſcribe

vat a mittebat ad eũ epłas· pete

— —,,☛'᷑ ðKʒ

batq;vt ã exitũ eiꝰde hwꝛpee
miret ad eã: vt᷑ m caritate Chriſti
letaretur. IJlle aũt excuſabat. nole

batq; de monaſteio egredi. Vene
rabilis aũt famula dei ſoꝛoꝛ eius
iĩteri ſcripſit ad eum dicẽsq; ſi no
lueris venire ad me neceſſe eſt vt

ego vmã ad te: vt poſt tanta fem
ꝓora merear adorart tuã ſancam

caritatẽ. Oec autẽ cũ audiſſet ſup
bictus abbas Johes cõtriſtatus
nimis:acogitãs apud ſemetip

ſum dicẽs.qm̃ ſi ꝑmiſero vt ad me

xeniat ſoꝛoꝛ mea:de œterd licentia

babit᷑ vt et alij pntes acpmnqui

nrĩ vemãt ad viſitandũ me. Ideo

q; tractauit apð ſe:vt magis ipſe

ꝓgeret a viſitaret ſoꝛoꝛẽ ſuã· Acce
pit ãt alios ſecum duos frẽs de mo

naſterio.Et cũ veniſſent ad ianuã

mona ſterij ſoꝛoꝛis ſue camauitdi
cẽs· Bñdicite: a audite pegrinos
ggreſſa eſt ãt ſoꝛoꝛ eius cuũ alia fa
mula dei a aperuit ianuã: a penitꝰ
non co gnouut fratreʒ ſuũ. Ipſe au
Eᷓ ↄognouit ſoꝛoꝛeʒ ſuã:ſeð non eſt
locutus verbũ: ne ſoꝛte in voce o
gnoſceret eũ.Monachi autẽ q̃ cũ
ipſo venerãt dixerũt ad eam · Ro
gamꝰ te vña mater vt iunbeas no
bis aquã bari ad bibenduʒ · quia
de itinere fatigati ſumꝰ Cũ autem
accepiſſent a bibiſſent aquã faci
entes oationẽ et gratias agentes
deo re ceſſerut a reuerſi ſunt admo
naſterium ſuũ. Doſt aliquantos
autez dies iterũ ſcripſit ad eum ſo

xoꝛ ſua vt veniret a videret eaz an

te exitum ſuũa oꝛationem faceret
in monaſterio eius. Tunc ule re

ſcripfit ad eã; a direxit epiſtolaʒ

ꝑ monachũ i monaſterio bĩcẽs
Quia preſtante graChriſti ego x

niadte a nullus me agnouit ip

ſa vero egreſſa es ad nos et dedi
ſtinobis aquam aaccœpi de mani
bus tuis a bibi: a gra tias agens
reuerſus fũ in monaſterinzꝭ. Suffi
ciat tibi q; vidiſti me:a vlterius
ñ ſis m moleſta:ſ oꝛa ꝓ me ĩceſſ ã
terx ad dum deũ nẽm · Tar lxxxiiij⸗
LCiam de beato
Theodoꝛo opoꝛtz nos exẽ
pła virtutum ꝓferre · Dic itaq; bea
tus Theodoꝛꝰ diſcipu lus fuit ſan
ti Dachomij viri de ſanctis patri
bꝰqui fuit pater infimite multitu
binis mona chorũ:miiltorq; mo
naſterioꝝ pater m pubꝰ Thebai
de. Cũ ei in oĩbꝰ ſãtatis fulgeret
virtutibꝰ:etiã ꝓphie grãm a dño

meruit.Multa em̃ futura ei t᷑uela

uit dominꝰ. AQu odã autẽ tempore
ſup dicti baan Theodori ſoꝛoꝛ ger
mana venit ad monaſterium in q̊
connerſabat᷑ idem Theodoꝛus: vt
poſt multa temꝑa videret germa
num ſuuz. Cunq; nunciaſſent ei de

aduentu ſoꝛoꝛis e ius: miſit conti

nuo duos monachos qui obſer
uabant ad ianuam monaſterij:
mandauitq; per eos ſoꝛoꝛi ſue di
cens · Scce ſoꝛoꝛ audiſti a ↄgnoui
