mirabilis a ſalutaxis doctxina eſt

+–☛ — —

— — —

—,. —, —

—— — ———————

—— —

Ad

4u⸗

Hin

Hune ali añ gealt mnputꝶnabas
mꝛnicationis demon ſicut ipſẽ refe
rebat diœnsa ꝑ totã noctem tpe

Hyremis nudꝰ ſtetit ſͦ aere: ita vt

cõgelarẽt om̃s carnes eiꝰ.Alio ite
rũ tpe impugnat eum ſpiritꝰ blaſ
phemieapꝑ ri bdiesa noctes nonm

trauit ſ tedtũ · itavt coꝛpꝰ eiꝰſicui

jrrationabilis anim alis rinorer⸗
tis ducerent Nuit quodam tem

port demones tres in die fupuene

rut de verbo dei cõquirentes Stvnꝰ

quidẽ diœbat ſẽ arrianũ eſſe aliꝰ

eumonianum alt᷑ vro appollmari

ſtam.Et iſtos pꝑ diuine fapientie

grãm dũ de teſtimonijs ſanckati
ſcripturaꝝ cõbuceret illi ſubito cõ
turbatia magnum ſtrepitũ facien

ꝑes fantaſma ſœmatis eoruz diſſo
lutũ eſt a nuſqᷓ cõparuetunt Fre

quẽter aũt a demonibꝰflagellatꝰ

eſt Sed diuma gratia eum adinuã

be ſup abat malignitatem eorum.

Oeytd de amo vero anno tõ uerſa

cionis eiꝰ in quibꝰ nihin coctum ſjn
cibo accipiebat. neceſſitate coꝛpis

ꝓpter mfirmitatẽ ſtomachi coctũ
cibũ aecipe cpulſus eſt. Oanez q̃ᷓ

dem iã nõ contigit · Dolera vro a
npuſa nas ac legumẽ vſq; ad dqu
os annos accipiens ita defundus

eſt vmunicãs ſacroſãcta miſteria
m eccleſia in die epiphanie bm̃.

gferebant autẽ nobis qui circa

eum eranta obſeruabant eum q̊a

ante vnum diẽ moꝛtis ſue dixit qe

jam tertius annus eſt ex quo iam
moleſtoꝛ a carnali concupiſcentia

Certe poſt tantãa talẽ vitam a ari

dam abſtmentiam 4 dolores ac la
boaresa oꝛacões ſine interanſſſone

huic in monaſterio degen nũcia
ta ẽ moꝛs patris ſui.Qui dixit nun
ciãti ſibi. Ceſſa blaſphema ẽ Meꝰ

enim pat᷑ ĩmoꝛtalis eſt. Ca. xxiij.

roni? ſbit ecclenre

nitrie retulit m̃ dicens qe dũ
iuuenis eẽz in mõſterio mmiã pa
tiebar accidiã · Vnde fugiẽs cepi

vagus pꝑ heremũ ambularea pes

ueni vſq; ad monteʒ vbi ſanctꝰ An

thonius degebat id eſt ĩter mebi

um babilonie eradlie mvaſtiſſima
ſolitudĩe que duecit ad mare rubꝛ

Veniẽs g; in mõſteriũ ſecus flumaę

að dicitur piſp vbi eius ſedebant
biſcipuli Amatꝰ a Machariꝰqa ſe
pelierunt eũ expecaui dies quinq;
vt viderem Anthomũ ſãckuz. dice
bãt em̃ eũ vturũ ad aliud möſte
riũ aliquando quitem poſt decẽ di
es atiqn autẽa poſt xx dies quẽad
modũ ei vbñs reuelaſſet ꝓ vtilitate

aduemẽtiũ m monaſteriũ Cphi

rimi ergo ecramus cõgre gati fra
tres dᷣuerſas habentes neœſſita
tes · m quibus a Sulogiis quibaʒ
Alexandrinus a alius leproſus qᷓ
ſimul aderant pro tali cauſa Dic

gulogius ſc laſtieus erata erubi

tus vir· Qui amoꝛe diuino coompũ
dus abrenũciauit turbisvrbium
omnẽqʒ ſubſtantiam diſtraxit a e

rogauit paupꝑpibus ſicut ſcriptum

eſt. biſpſit debit paupibus. iuſti
cia eius manet in ſeculum ſeculi?
a n euãge lio dns. leati miſericor
des q ipſi miſericoꝛdiam cõſeq̃n
tur: Itaq; paucos denarios ĩ vſus

ꝓprios reſeruaumt cogitans apugỹ

ſemetipfũ ꝙ operi ꝓprijs maĩby

nõ valeo necin monaſterij cõgtre
gationẽ mmgre di poſſum · Inuenit
ergo quenbã in platea iacentez le
proſum qui net manus habebat
nec fedes · cuins tantũmodo ligua
vigebat. Stans autẽ Sulogius ꝓ
pe cum oa uit dominũa poſuit qſi
packum cim bomino dicens. Do
mine in no mine tuo leuabo hunc
leproſum im domum meam ami
niſtrabo eia repauſabo eum vſq;
ad moꝛtemia propter Hunca ego
mueniam miſericordliam tuam.
dona ergo mihi Chriſte domine
patientiã adhuius obſequiũ. Et
accedens ad leproſum dixit ei. Sĩ
vis pater ſuſcipio te in domuz me
am:a repauſabo te · At ule reſpon
dens dixit˖ Si dign eris facere gra
tias ago · Adduxit ergo aſinum

a leuaui?᷑ euma perbuxit in dmũ
ſuam a adhibebat ei cuãm diligẽ

ter · Itaq; p annos quindecim gu
bernabatur a accipiebatr curaz de
mambus Lulogij et ondigne nu
triebatur · Doſt quindecim autem
annos· inſicliatus eſt ei dbyabolus
ædamare cepit contra eulogium
multiſq; miurijs a detractiombꝰ?
afficere virum. Dicebat em ei Mul
ta mala milſiſti fugitiue foꝛſitan
domini tui alienas pecuĩas furatꝰ
es a per mevis a peccatis tuis libe
rarie t damabat. Jacta me ĩ pla
teamvbi ante iacebam carnes deſi
dero mandbucare Doc cum audiſſzʒ
gulogius obtiilit ei carnes m cibũ
Yte rum uledlamabat. Non acquĩ
eſco ſedvt dixi.iadta me in plateã
populos volo videre iada mevbi
me mueniſtji. Foꝛſitan ſi manꝰha

brüſſet exfuff ocare ſe potuit: in t

tum eũ demon exagitabat. Itaq;

valde ſolicitus Eulogius perrexit

ab monaſterium viroꝝ dein dixit
eis Quid faciam domim mei pres
quia in deſperacõnem me abdducit
leproſus iſteæ Oroĩijcere eum time

o quia deo dextras debdi a promiſi

vſq; ab moꝛtem continetea repau

ſare eum. Si ergo non proiecero
eum ſed perviolentiamtenere vo

luero peſſimes dies a amaliſſmas

nockes faciet mihi · Ab lec uli dix

erunt ei dum abhuc in oꝛpore ẽ
mag nus ac beatiſimus famulus
dei pater Anthonius aſcende in na
uim pariter cum illo lepꝛoſo a va
de in monaſteriumvbi monachi

eius ſũta expecta ibivſq; quo dbux
egreditur de ſpeluncaa veniat ad

monaſteriuma quicquid bixerit ti
bi obſerua a acquieſce eius ſentẽ
tie · Deus emim tibi per Chriſtum
dicet. Miſit ergo leproſum ulumĩ
nauim ipſeq; pariter aſcendit · Et
nauigantes venerut ab monaſte
xium diſcipulotum beati Anthonij
guenit autem in alia dievt wmiret
pariter Anthonius iam veſpera p
ada ſiait teferebat Cronius Quã

do autem abueniebat m monaſte

rium hanc habebat conſuetudinẽ
MWocabat Macharium a interro
gabat eum dicẽs. Frater Macha
ri veneñt aliqui fratres hucæſteſ
Pdebat · Rtiam ven erunt · Iteru m
trogabat · egipeij fũt an iberoſo

limite deterat em̃ eis ſignum di.

AQñ videritis mquietioꝛes bicite qꝛ
egipcij ſunt. qñ autem religioſio

xes bicite · quia iberoſolimite funt

— —

+— — — –— —

— en

—

q
dit
Drit
ſies
duait
ntime
om
epen
ror⸗
evo
mas
de
wei
nuns
einta
en
lbj
y

tt
mü
Non
mi
t,4
dneſe
ener
i⸗

Intertogallit ergo ᷣm cõfuetudĩ

nem fratres egiptij ſunt an ihero

ſolimiteæ Rñdit Machariꝰ a dixit
Quia mixti ſunt. AQuãdo autẽ dica

bat qeegipeij ſunt · inbebat beat⸗
Anthomus vt pulmẽtuʒ lenticule

unpponerẽt eis cibũ a qñ refeciſſ ẽt

Kciebat eis oꝛoõnem a dimittebai
ees Qñn aũt diebat qn iheroſolim

e ſunt ſedebat ꝑ totam nocteʒ biſ
putans cũ eis de verbo dei que ad

ſalutem anime ptinent. In illa g&
veſpera ſe debata vocabat omnes

fratres. Qui cũ adueiſſent ſubito
woeauit · Sulogi Lulogi. Tertio ãt
cum nullus indicaſſet nomen eius

gulogius nõ rñdit ei: arbitrabat

em̃ ꝙ aliũ ẽulogiũ ex monaſterio

vocaret Tunc dicit ei Tibi dio Eu
logi qᷓ ab Alexandria veniſti.Rñt
gulogiꝰ a bixit. Quid iubes dñe⸗

Interrogauit eũ Anthoniꝰ⸗ Quick

zuc vemilti Kit Lulogius . Et qe

reuelaut tibi nomen meum cauſã
æ manifeſtauite dicit ei Anthoni
us Scio propter quoð veniſti · ſed

coram oĩbus ebicitovt a ipſi aubi

ant. Eulogius dixit · Mũc lepro ſuz

inueni iacentẽ ĩ plateaa leuaui eũ
a promſi deo vt eum repauſarem

qtinusa ego ſaluus efficiar a ipẽ
p meũ obſeqiuũ repauſationem

Habeat . Et q̃ poſt tot annos recede
revult a mea nimi exaœ rbat me
bũ feſ mat kcedert a gitaui pro

lcere eũ:ideo ad ſanctitatem tuam
ven vt mihi des conſilium quid
agere debeã a oꝛes pro me · Nimis
enj ſolicitus ſum a tribuloꝛ ꝓ iſta

rauſa · Tunce auſtero vultu reſpiti
ens eum Ant hymus djrit Tu pro

Icis eũ ·ſj̊ quũ fecit eum ſiõ eũ ꝓictł

gacas eũ tu. h fuſcitabit deus me
Aiorẽ tea oonſolabit᷑ eũ · Et ſilẽs Eu
logius pauefactus eſt. Item btũs

Anthonius œpit veb aſpioꝛib?
increpare leproſũ ni. t damãs

Sicebat ei Leproſeĩ ueterate dien
malor indigne œha terre nõ aͤel

6 blaſphemare trũæ Ignoras qaq
Chriſtꝰ? eſt qui miniſtrabat tibi

Ruõ audes aduerſꝰ Chriſtũ talia
proloquiæ Nunquið non propter

Chriſtuz ſemetipfũ b uũ exhibuit
Eulogius abd tuum miniſteriũæ In
crepans ergoa hunc reliquit · Oꝰ
hec corã omnibꝰ diyit eis que exꝑ
diebãt ſaluti amime eoruz ammo
ne ns Sᷣulogiũa leproſumvt nõ ſe

p atentur ab alte mutro ſeb in cellã

vſtrã mquit pgite. Incontinenti

em̃ vos viſitat deus · Temptatio eĩ

lee euenit quia vtriq; circa ſinem
eſtisa corone vobis preparantut
ne veniens angelus muemat vos

mn eodem loci propoſito: a pdatis

tanti tempis mercdẽ bom oxeris
NHis aubitis cum feſtmacõe reuer
ſ ſunt ab propriã cellam. Et poſt
ꝗdraginta dies defunckus eſt Sulo
gius a poſt tres dies ſimilit requi
euit leproſus · Ooſt aliquot vero
bies Cromius de thebaida deſcẽdit
in monaſterium Alexandrie a m
uenit quoſdaʒ fratres tertiũ lepto
ſi eelebrare quoſ dam autem qua
brageſimum SFulogij Agnouit g&
Cromꝰ et obſtupuit a accipiens
euãgkem ꝓpoſuit fraternitatia ia
rauit referens eis quomõ omma
que euenerunt Lulogioa lepro ſo
prehixit beatus Anthonius⸗

“

Sees We teferebak nobis Croms
ep in nocte nla dũ verbo dei ꝓlixiꝰ

nos doceret ſãdus p Anthoniu⸗
n hoc intulit dicens q ãnũ ĩte grũ

oraui vt reuelare m̃ dignaret per
gratiã fuã dñs locũ iuſtoꝛũa p46

.Et vidi excelfũ quendã gygãtez
vſq; ad nubes ꝑtingentẽ manꝰ ex

EFtas habentem a ſubter euz ſtag

nũ ælut mare a igmis flammabat
feruebatq; velut caldariaavidebã
animas velut in ſpecie auiũ volan
tese quantecũq; quidem ſupuola
bant manus eius et caput ſalua
vantur a vſq; ad eelbum peruenie
bantquante autem ad manꝰ ei⸗

ꝓperuemſſent nõ valentes ſuꝑerius

wlare percutiebat eas mambꝰ ſu
is a allidebat ·˖ ca debantq; in ſtag
nũ feruens · Audini q́;we dicentẽ

m hi has eſſe animas pecratorã.
NHamillas que gigantem illum ſu
peruolant ipſas eẽ ammas iuſto

riũ quas po ndus peccati non gra
nat a ideo poſſint ad altioꝛa cõſen

dere que in parabiſo dei ſaluãtur.

Alie auteʒ funt peccatorũ que ideo

in infernũ dimerguntur quia non

egerunt penitentiam dũ in coꝛpoẽ

erantvt in dulgentiaz peccatorum

vłcriminũ ſuoꝝ a Chriſti dvmni
pietate mere rentur aecipere: nunc
autẽ tra dbuntur ad infernorũ tene
bras vbi eſt fletus a ſrricloꝛ denti

um pre nimietate penarũ eternaꝝ

Capitulum xxiiij.

Æ„STephhanus ijdam

lybicus gñᷣe ex latere Marinaricis
mMarmareote ſedebat vſch; ad lx
annos. Die ſumme continentie fit

it Nama biſetetioms gealiãa con
ſolacõms accœpit a domino:itavt
omnes tribulantes ꝓ qualibʒ cau
ſa triſticie affectiwniſſent leti diſ
erderent per verbum cõſolacionis
eius. Notus autẽ erat a beato An
thomo Oeruenit vero etiam ad
pora noſtra· Quem ego quide; nõ
vidi propter longin quitatez loco
rum.· Qui autem cũ ſando Ammo
mo a gulogio erant videntes eum

retulerunt nobis quia muenimus

eum inquiũt infirmitatẽ huiuſmo
di habentem in ipſis locis in teſti
culis a m fũmitate nature vulnus
habentez quoð dicitur cancer ſeu
circinus · Nic ergo cum incideret

jin vulnere ilo a me bicotamẽ ma

mibus ſuis operabatur: a plecte
bat palmas 4 loquebatur nobi⸗

KReliquo autẽ cꝛpꝑe ita erat imobi
lis quaſi ſi alus mcideretur Abſci
ſis ergo mẽbris quaſi ſi pilyei ab
ſcideretur ita non ſentiebat. Wali
biſſmã em̃ habebat per gratiam
dei ſufferentam. Nobis autem cã

triſtaus a fluentibs dixit · Filioli
m nullo ledamim de cauſa iſta · Ni

hu en qð permittit deus fieri ma

eſt ſed wluntate benigna For
kaſſe enima obnoxia erant mem
bra iſta toꝛmentis· ſatiſ; melius
eſt hie pſoluere penas ꝙỹÿᷓ poſt exi
tũ vite Huius m eterno igne cruci
ari. Ita ergo nos tõſolatus eſt a
confirmatus in fide ac patientia
edificauit nos · Dec autẽ narrauĩ

mus vt nõ cõturbemur quãdo ſã

Ros ali quos viderimꝰ guiſſims
coꝛporis mfirnitatibꝰ laborare

Capituiivieſimũquintunna

—

4
n4

„ſ
ns

—

REatus Junotett⸗

preſbiter: m monte oliueti fu

it. NKbiea aũt audiui ab his q̃ cõ

uerſati ſüt e cũ eo tribus ãnis Iſte
ſimplex ſup modũ eãt. Nã a in pa

latio clarus ĩ milicia fuit Verutũ

in inino impn C onſtãtim abrenũ
ciauit ſeculo cuz vxoꝛe ſua. Dic ha
bebat filiũ noĩe Paulũ dome ſticũ
miitantẽ Oie iſtĩcku byaboli pee
vauit cũ ſiha preſbiteri 88 cuz au
biſſet pater eins Innocẽtiꝰ oꝛauit

bñm dicẽs dne deus amatoꝛ calti⸗
katis da ei talez correptionis ſpm̃

vt iã nõ muemat tẽpꝰꝑeccãbi car
ne ſua:melius exiſtimãs vt magis
demonio exaret᷑ ꝙᷓ iuxuria Ruod
a fadũ eſt. Nũcvſq; ĩ monte oliue
ti ferro vinctus tenet᷑. q wrat᷑ ab
Immũůdo ſpũ crudelit Iſte Innocẽ

tus qualis a ꝙᷓtũ fuit miſe rioꝛs·
ſRiwluero que v ra ſunt de eo dicere

ſoꝛtaſſe mendacĩij opinionem ĩcur
xo. Nã frequenter furabat᷑ de expẽ
ſis frate a dabat mbigentibus.
Cum auteʒ eſſet ſimpliaſſimꝰ acce

pit a dño Chriſti 8rati cõtra da

mones. Inter quos aliqn adduce
tus eſt ei nuenis videntibus nobᷣ
a ſpũ immũdo ↄprełẽſus ſimul et

paraliſi laborans Quẽ ego intuẽ—
whũ matrez eius repellẽ qᷓ q̃ addux

erat eũ deſperabã em ñ poſſe ſanari

eum. Cũ autemvibiſſet eã ſemoꝛ

ſtãtẽa flentez fup inen arrabili ca
fu eius filij. tum eſſz benigniſſimꝰ⸗
miſeri oꝛbia motus fleuit. Et acci

piens iuuenẽ ingreſſus eſt oꝛatori
nm ſuũ qð ſibijpſi edificauerat in
quo teliquie erant kaii Jobãns

bapliſte a orauit füpe enz ab Hora

tertia vſq; ad borã nonã a donãts
grã Chriſti ſanũ reddidit ainenẽ
matri ſuea paraliſi s eiꝰ a demõ
tute ſaluatoris nrĩ eff ugata ? Ta
lis ãterat eiꝰparaliſis:vt qn ſpuẽ
Wluiſſet puer ſuꝑ doꝛfũ ſuũ ſpuẽt
ta erat extvrtus. Ca.xxvi

relbiteri tuiul daã

ſilia in ceſaria cœcibit mfeli cit des
ginitatis ꝓpoſitba ab eo qui eam
corruperat premomita eſtvt leda
rẽ incriminaret᷑. Cũ autẽ cõ piſſʒ
nvterd tumẽte apparuiſſet erimen
cepit pat᷑ eiꝰreq̃rerea diſcutere eã

Ila autez ſtatim a ccuſaiiit leckoꝛẽ
Dec audiẽs pꝛ eiꝰpᷣſbit᷑ ttulit epʒ

gpiſopꝰ vero ongregauit p̃ſbite
ros:a iuſſit weari lectoꝛem. Inter
rogatus ab exõ lecoꝛ non confite
batur · ·8 em̃ nõ fecerat. quomõ
Habuit dicereæ Inbi gnatus ergo
epũs ·cũ terrore dicebat ei.Nõ cõ
fireris infelix a immũbitia plene
Rñndẽs lectoꝛ dixit. Sgo quidem qað

erat ven dixi. q non ha beo cauſã

Im munis em̃ ſum Si aute iubes

að non eſt ve audiri ecce dico qa

feci. Hoe cũ dixiſſet ſratiʒ depofuit
eum epũs de gradu lectoꝛis. Ille

autem deßcatus eſt epiſopum æa

dixit ei · Quia ergo pecraui iube eaꝛ
nnhi darivxoẽ· ſeq; emnim ego ex
oc dericus neq; nlavꝰgo ct tradi
ta eſt in pot ſtateʒ leckoꝛis Arcipi
ens ergo eam ab eP̃ patre eis
õmendauit eam in monaſte riuz
mulierum a deprecatus eſt dyaca

niſſam qᷓ erat prepoſita ſoꝛonbus

monaſterij vtvſq; quo generaret

ſufferrẽt eã. Itac; pauco tempore

impleti ſunt dies partus a aff uit
ora iundicij; genntꝰ. dolores anxi

ctas.ac in fe rnales tormentoꝝ do
lores a genitus non egrediebatur
Trãſijt prima dies ſcdᷣaa tertia et᷑
ſeptima dies. Aulier p̃ mmijs do
loribꝰ in ferno appropin qᷓbat · Nõ
comedit nõ bibit . nec doꝛmuit ſß
clamabat dicens. Dei m infelici ſſi
me Dericlitor ꝙ; maxime quia in
crininata fũ ledo7- Abeuntes aũt
biyerut patri cius Dat vro timẽ?

ne repre Henderet᷑ qſi qͥ calmatus

ledoꝛẽ fuiſſet tacuit ahos duos di

es Ouella auteʒ in tormẽtis poſita

nec piebat nee moie bat᷑ · m tãtum

vt damoem ens nõ ferentes nun
clarẽt epõ dicentes. Teſtat᷑ cuz ſa

cramento infelix ila damãs die bo

ae nodibꝰ q; criminataẽ lectorez

Tunce miſit epũs ad eũ dyacnuz
mãdauit ei dbicens Ora vt libere
tur que ceriminata eſt · Ipſe auteʒ
nec mbit ei nee oftiñ aperuit Ex ꝗᷓ
die aũt ingreſſus dauſerat ſe dep
cabatur Chriſti dm̃ nmiſericoꝛbiã
Pergit iteꝝ pater ad epiſcopũ a

ſt oꝛatio m ecdeſia a nece ſic libera

ta eſt. Surgens autẽ epiſcopꝰ? init
ad lectoꝛem a pulſans oſtiũ ingre
Hbitur ab euz a dicit ei Luſt hadiſur
ge ſolue quo d ligaſti·Et aʒ indi
naſſet genua lectoꝛ cum epiſcopo
ſtatiz emxa eſt mulier. Oreua luit
enim de precatio a inſtantia oĩoſs

ab demonſtrandã calimã a argu

enbã crimnatriczvt ex hoc biſca
mus quãtum preualet inſtantia
oationum de periculis liberare et
eognoſcamꝰ? apð deũ eaꝝ potẽtiã

.

Capitukhi vie ſimũſe ptimum.
olcebat beatus ab
as Oaſtoꝛ exponere fratri
bũs de ſeripturis ꝓphetaꝝ vbi dici
tur Quia mſi Nabuzardã p̃ᷣncps
cocoum Nabuchodonoſor regis

vniſſet in iheruſalez vtiq; nõ fuii

ſet mceœnſũ tẽpłhi dᷣm̃. Hãc ãt para
bolã ex hoc exẽplo ita exponebat
ſpiritaliter dicens · Luiaa nos cuz

pulſauerit᷑ ſpiritꝰ gaſtrimargie·

id eſt gule co ncupiſcentia ĩ abᷓs
deleckacõnes ac ſaturitatem vxetris
ſi qui obaubientes atq; exp lẽtes
wluptates ac deſideria gule tune

incenditur igne lbidinis temp hi

dm̃ id eſt cna noſtra ſicut dicir
apoſtolꝰ.Neſcitis q& cιοH—ιvιÜι
templum dei eſt edi quis ergo vio
lauerit templum dei biſperdet nlã
dominus. La.: xk viij.
Wida krater vemt

ens ab= bbatẽ Oaſtoꝛem dixit ꝙ

grandẽ temptationẽ pateret᷑ dixit

ei ſemioꝛ · Perge de loco ꝗᷓtũ tres
dies a nodes abulare potes a ſac

ſanum mtegrum ie iunans vſq; acd

noclem. Cui frater reſpõdit . Et ſi
motuus fuero anteꝗ; annus trã
ſe at q̊d de me fietæ dixit ei abbas
Paſxoꝛ: Cõſid in deum quia ſi cũ
tali propoſito vl qualicumq; re æ
nitentia jnuẽtus fueris ſalud eris ·
Capit bum vie fimũnonu⸗

Vm veillet abbas

bitare euemt quendã habitate
li ex fratribus habentẽ mulierez

aſtoꝛ in par tibꝰ ggipti ha

unnz

gt ſciebat ſemoꝛa nũꝙ arguit euz

Euenit aũt eã nocte parere.Et ↄg

nouit ſemnoꝛ· St wratus fratrẽ fuũ
iumioreʒ dicit in. Aecipe tecu vnũ
vaſculum chmñn vini a bavicino
Ho die em̃ opꝰ nli. t neſciebant

pit ei ſenioꝛ · edificatus eſt frat n
le atq; ompuncꝰ. Ooſt paucos
em̃ bies dimiſit mulierez a iuit ad

ſenioꝛ ema penituit. Ca xxx-

rater iterrogauit

abbat Daſtoẽ dicens dãnũ pa
Hoꝛ ale mee ꝙ ſum cum abbate
meo q; moꝛes eius non ſuſtmeo.
Ruic & iubes « Maneo adhuc a

pub euʒæct ſciebat abbas paſtoꝛ

quia leteretuk amma eiusꝑ abba

tem fuũ a abmirabat᷑ quare velĩ
terrogaret eum ſi manere cu eo de

beret . dixitq; ei. Si vis eſto · ct va

dens mãſit apud eũ . Venit iteruz

bicẽs abbat Oaſtoꝛi Grauo aĩaʒ
meã · Et nõ dixit ei abbas Daſtoꝛ
Siſcede ab eo. Vemta terto dicks

Crede m̃ iã nõ ero cũ eo.&t dixit ei

ſenioꝛ. Ecce modo ſaluus es. vacle

nõ ſis vltra cum eo.dixit ãt ſeni

oꝛ eidez. Domo q̃ timet pati bam
nũ animã ſuã nõ opus habet in
rogare. de occultis vero cogitacbi
vus debet quis interrogare a ſeni
orũ eſt ꝓbare de manifeſtis autezꝭ
peccatis non eſt opus requirere ſ
ſtatim abſcidere: Interro gauit ãAt
eum frater dicens Luomõ debeo
cæẽ ĩ eenobio Rñdie nii ſenio: Qui
ſedet in cenobio opoꝛtet eum oẽs
.lnꝙᷓ vnũ exiſtimaren omnes eql
Er iuſtjficare a neminẽ otẽnare ñ

ſe:a conſerhate os ſuna ocilos æ
tunc req̃e ſcet ſine ſolicitudma. dix

it ei abbas Naac qñ vidit nium

mittent pan aque ſup petes fucs

Quõ qdã vſi ſunt diſeretione mact
rãtes coꝛpus ſuũe Reſpõdit uli ab
bas paſtoꝛ Qos non ſumus doi
oꝛporũ eſſe interfectoes. ſed paſ

Merrogauit ke e

undẽ abbatẽ Oaſtoꝛẽ diceens Si œ

cidero in modicã cuſpam. moꝛdet
me cogitatus meus dicks. Cur da
Rinq̃̊s æ Rñdit uli abbas OPaſtoꝛ
Inq̃cũq; Hora dereliq̃rit ho a bixe
rit peccaui:ſtatim remiſſum eſti.
li · Frequentet dxi · q; nullias ni
ſi corde contrito. Interroga uit euũ
iter fratet dicens · Conturbant
me cogitationes mee a non pmit
tunt me ruram habere delickotum
meon ſed cogunt me aſpieere ey

ceſſus fratris meiRñt ili abbas

OPaſtoꝛ de abbate Thodoꝛo. qe ſe

debat in cella fua plangẽs ſemet

Ipfum̃ a diſcipulus eius in altera
clla ſedebat Vemt autem biſcipu

lus ſenis ad euma inuenit eum flẽ

ras Rñdit illi ſemoꝛ. peccata me

a.dicit u diſcipulus. Non Hate?

peccata pater· Rñt nli ſenio. Cer

fil mi ſi yermiſſum fuerit flere pee

rata mea non viderez ali orũ nec tñ

fufficerst m̃ flere peccata mea etiã
ſi alij tres ei quatuoꝛ plangerẽt

mecum Qui ſemetipfum videt HBõ

eſt: iubicare autez alios ſolius de

eſt ˖ dereliquimus ſplenbidam et

birectam vjam hoe eſtvi plangat

„„77

2

ſeipſum homoa ſie conbentus pee
catis fuis a ſpinoſam ambulamꝰ
viam a tenebroſamvt proximi tã
tnum videamus delica a nõ noſtra
Monachus malorum retributor
a deriſoꝛ a iraaundus monachus
non eſt · Capitulum xxxij ·

ABenem krater inter
rtogauit dicẽs. Quate liberã
kium patrum quormidã facies flo
rent. alioꝝ minus?ct dixit · Luicii
q laborãta deprecantur veniã pet
rcatorum anteꝙ; vniat ab eos gra
ſia que ſuſtmet laborem eorũ iſti
nonvirentes ſunt ſed laborantes:
In quibus au appropiauit qui
ante laborauerunt per fufferentia

Zelu florent. Conde eniz letante flo
tet fatites. Mens daraa mũda eſt
lncida ſicut ſol. Cum non füuerint
nebule ſplendet dare a lucidea cuz
nebule oeruerint eum tene breſcit
Et anima doner paſſiones eaz ob
tinent obſcuratur: cum auteʒ mũ

Sa fuerit per grattam dei ita fiet p

gratiam ſicut ſeriptuz eſt Magna

(Capitulum.xxxii.
A d bratum Amolo
nem cum germanꝰ ſuus itẽpeſta
nocte wiiſſet petens vt de moͤaſte
rxio ſuo pauliſper esreſſus ad ele

nandum bouem qui in paludis ce
no ceabiſſet ei preberet auxilium
ſlebiliter querebatur quia eum ſo
us non poſſet eruere Cui abbaꝰ
Awppollo ĩſtant obſecrãti ait Cur
mnnioꝛem fratrem noſtrum quem
preteriens vicinio:ez ꝙume habu

½A 6₰
Eati ãmoni anhe
auit abbas Anthonius dircens.
Dabes proficere in timoꝛe dei. Et e
duxit eum de cella ad lapidem et

iſti nõ rogaſti Cũq; ii moꝛtẽ oliz

ſepulti fratris obłitũ ex nimia ab

ſtmentia ſoli ctudinis ac ſolitudi
nis ingitate velut impot mẽtis ex
iſtimãs rñbiſſet quẽad moðũ pote
ram eum de ſepulchro qui ãte an

nes quindecim obijt weare abba?

Axpo llo reſpondit ei bicẽs · Igno
ras mech ante annos viginti huic

wſſe de huius cellule ſe pulero que

ad preſentis vite ꝑtinent ſtatum

vbiq; conferre ſolatia. quem in tã
tũ Chriſtꝰ ab intentione ab renũ
ciacioms mũdi abrepte vel modi
cũ ad extrahendũ bouem tuum nõ

patitur relaxari vt ne breuiſſimi

quitem momẽti indutias ſe ſequẽ

ti biſcipulo pro patris indulſerit

epulturaæ ca. xxxiiij⸗

dixit ei · Jniuria hunc lapidema ce

de eum ct ita fecit · Et dixit abbaz
Anthonius. Ita a tu debes perfick
re menſuram hane.Et aim facuus

eſſet epiſcopus obtulerũt eiꝰginẽ
mytero habeniẽa bicũt ei. DHomo
iſte malum bhoe operatus eſt da ei

diſciplnam Qui ſignans vterum
eius iuſſit illi dare ſex pares ſijn

dones dicens · Ne foꝛte cim veniat
eius partus moꝛiatur aut iſta aut
certe mfans vt mueniat vel ſepul

turã. dicunt illi accuſatores Quid

hoe feciſtie da ei qui peceauit diſ
ciplinam Kñbit epũs · Widetis fra
tres:q; ꝓpe moꝛtẽ eſta qͥd ego Fo

ol
1ab
uch

1,
hi

Ro

fcere Zufficit doloꝛ quẽ zbalet a
rofuſio dimiſitq; eã a nõ ẽ auſus
eam tondemnare · Ca· xxxv.

ixit xit quidam lener

ad alterũ ſenẽ Habentẽ cari
tał a ſuſcipiente tam multos mõ
chos ꝙ;ᷓaſeculares. Lucerna mul
tis lucet ruſtrũ tamẽ proprium in

Si audieis de aliquo fratre xerbũ
malũ vel ꝙ agat miq· rde bicens
Nũq̃d ego index eius fuʒ? Ipẽ ho
die ego cras Opa quitẽ eiꝰ ĩfirma
tibi nota funt a pſcrutaris ca: qre
wꝛtia eiꝰ opa a vtilia ne ſcis? Sgo
jã moꝛtuꝰſuz in pecratis meis ſuff⸗
ciut mihi Feccata mea Ca:xxx
Tey dixit ijda lenex
ad fratrez ſNõ oportet fili mõ oõchũ
xeqrere q̃d agat nlevł ille aut quẽ
abmodũ abſtrahat᷑ Ale ab oꝛoe
in detrackionemaverboſitates qᷓ m

hu proderunt · Vnde mbn meliꝰ
6 ᷓ tacerea deũ rogare vt vnde ahꝰ?

ſenem bicks abba cogitatio
meã̃ mfurgit i m bicẽs. qe bene ſum
Rndit ei i ſemoꝛ. Qui nõ vidit pata
ſua nũꝙᷓ in bonis erit Vt ãt alioꝝ
videamus noſtra negl

pria pec eata decẽmilia wvgitatio
nũnõ 5 poſſunt ſuadere qem bonis
eſt · Scit enĩ quidvidet. Opus ẽ &
laborare multũ. Negligẽtia eniʒ a
deſib ja exœrãt nos in extremo vi

radit tu cõtinea ris. Ca. xxviij.

rater iterrogauit

kgimꝰ ideo
nũq in lonis vrſamur identem

te ca. xxxix.

nter rroganit da
frfrat᷑ beatũ Anthoniũ bicẽs. Quid
eſt detradio a quid ẽ ẽ alũ iudieare
Ylle rãt detrackio i in oibꝰ ðꝛ onis
ſermo malus quẽ non audet quis
pite frẽ ſuo dicere. Judicare aut
q̃ dixerit de aliq̃ a· fẽ ſᷣle negoci
atoꝛ eſt a auarꝰ at᷑· Dot ẽ ꝓximuʒ
indirare. Judicaſti huins ackus:
Hot penis el eſt ꝙ detrackioꝛ ca xl·

uidäkr interroga

it ſenẽ di. Si cõtriſtauero
frẽm meũ · quõ deßrabor eũe Kñt
ule de ꝓfundo roꝛdis tui cũ do lore
recõ ciliare ei a vidẽsdeus ꝓpoſituz
tuũ ſatiſfaciet uli et mñbit · Leſus
fũ a fratre meo a volo meipfuʒ vm
dicart Senio: ant᷑ rogabat euz di
cens. Fili relinque deo vmdictaz a
melius At ille non deſiſtã inquit.
mſi foꝛtiter memetipſuz vmdicaue
ro; Cui ait ſenex. Quatenus ſemel
Hoe in aio tuo ſtatuiſti oꝛemꝰ
Et exurgens ſemoꝛ his vbis cepit
oꝛare; De?iã non opꝰhabemꝰtuo
indicio nech nobis iã neœſſariꝰ es
vt curã habeas de nobis q; noſip
ſñ ſicut iſte frat᷑ dicit a vvhwumus a
poſſumꝰ nos vindicare. Quod cum
e fẽ aubiſſz ante pedes ſens efjaᷣu
ſus veniã poſtulabat: ꝓmittens ſe
cuʒ nio ein iraſe bat nuc Feiesps

.R aliqs interrogatzelſt. auid eſt hu
militas⸗ eRñdit Si beccauerit i m te
fẽ tuus remitte ili añqᷓ; tibi recon

ciliet᷑ et m omni vituperatione ne

vitupes hominẽ niſi temetꝑ fũ di
cens Oropt᷑ pRaã mea hec m̃ vene
runt. QIm̃ ſi vomemoꝛauerimꝰ q̃ ab
Hibus inferunt᷑ nobis auferemꝰ
vtutẽ memoꝛie dei i aũt ↄmemo
rauerimꝰmala q̃ a demonibus in
ferutur nobis erimus ĩſaucij· Suſ
pirauit ãt a dixit Om̃s vtutes imn
greſſe ſunt in eellã hanc pret᷑ vnã
a ex ipſis laboribus cõſtat homo
Et mterrogauerũt eũ Qur ẽ hec vir
uis ſindit vt homo vituperet ſe
mdhmaetipfum Ca. xlij .

wmulierem lauantẽ vſſtimẽta ꝑecca
uit cũ ea:· Dauriens auteʒ aquam
ibat ad cellulã.Inſiluerũt autẽ in
eum demones per cogitationes a
vtriſtabant eũ dicẽtes de ctero
vbivabis? Non eſt tibivlterius ſa
lus. Vt quid etiã ſeculũ ꝑdis. In
telligẽs aut frater ille qa wotunt
eum õnino pdere exigens ſe virilit᷑
p cõfidentiã di cit ogitatiom bus
ſuis. Vñ egreſſe eſtis in me cogita
tõ es male a otriſtaſtis me volẽte?
me õnno pdere · Non peccaui a ite
E dico nõ peccaui. et mgreſſus in
cllulã ſuazʒ ontinebat ſe ſicut he
xi a nud iuſtertius Reuelauit aũt
deus vnivicino eius ſenioꝛi q fra

Er qᷣdã abijt hauri

rt aquaʒ de flumine· Et mnueniens

frater tefilit oĩa illa qᷓ ſi acutit

ſent. Seni oꝛ autem dixit ni. Certe
frater biſeretio tua contriuitvirtu
tem inimmci. ca. xliij.

Axit abbal/ Matha
rius Si aliquẽ coꝛripueris ↄmot⸗
ad iracũbiã ꝓpriam paſſione; ad
imples. Nee em̃ vt aliũ ſalues teip
ſum pdere debes. erue ꝓpximũ tuuʒ
a pdiĩs ſine ĩerio mq;tum preua

les: q; ad ſe deus ↄuertentes nõ

ijcit dermo auteʒ malicie nõ demo

rxet᷑ in coꝛde tuo cõtra eũ. vt poſſis

dieẽ dimitte nobis debita noſtra

ſicuta nos dimittimꝰdebitoribus

noſtris Que precepta nobis faaẽ

da ſi nt cum fratribꝰ noſtris: dei

ãt eſt dimitterea ↄfirmaẽ peticõezʒ

noſtram⸗ a. xliiij ·
ekerebät qda fres

lus abbatis Srluani q; qñ in cellu
la ſua in mo nte ſyna degebat mo

derate abſtimebat pro neœſſitate

coꝛporis · quãdo autem epũs oꝛdi
natus eſt in Faran nimis cõſtrux

it ſeipſum in durioi abſtmmtia aĩ

vigilijs propenſius a ijn oꝛatõnibo

intentius agebat. Dec ãt vidẽs diſ

cipulus eius dixit ei. Quideſt oñe

boc qꝛ quãdo jn heremo ↄuerſaba

de abbate Nytera qui fuit diſcipbu

trer ille ruẽs a in ipõ caſu ſubruiſſzʒ
byabolũ a viciſſet· Weniens autezʒ
adb nuim ſenioꝛ bixit iti Quõ hẽs
frat᷑. Ille rit Bene abba . dicit ei
ſenioꝛ · et non es paſſus triſticia⸗
His diebusRndit ei frat᷑.Nõ. diẽ

mur nõ tm̃ mabſtinẽtia laboras.
Rnt ei beatus vir dicens. Conſideã
frater quomõ ibi heremꝰerata ſe
creta vita ac pauꝑtas.nũc autem
egreſſi de heremo cũ ſecularibꝰ cõ
uerſamur hHomimbusa multe ac

ei ſem oꝛ Reuelaui t m̃ deꝰ.qꝛ ruẽs

fubruiſti byabomia vjciſti · Tunt

varie nobis oecaſiones occuriũt

a ideo timeo ne in fine vjte mee in

—r

le

lerh finevite mee asza arza tone den ebar am partes ihe
4 5
en ſaenn vinnten aln —= dũ occaſionevniꝰ plerũq;virtutes
halebata q̊ tãtas virtutes aĩ poſ xtere promiſcue cõmẽbant᷑:colli
not⸗ Pue ſi oꝛpe po ſit? aſcd Fuituti latis ad muicẽ virtutibꝰ: gẽm ani
i Tiarme aahm dsihe vbiege ip ſpiiritualiũ ĩmortalis claritas ſeſe
nß Bieeelaneilef hũiles H reuerberãs mutuati kuminis detri
, apdoõres opoꝛtet fiœreeCa. xlv. nevhe n nenut r pars cnfinet
edente alig u ab de ꝓfecku monachi ydonee
ero bate Syſojĩ erat frat᷑ pe nuii Patis oñ s q̃bꝰ virtutũ ẽdibꝰ ꝓſi
As ubito ſuſpira uita nõ cognouit ciẽg ſeip ſẽꝑ poſſit melio te et
bibe⸗ m exeeſſu mentis · Et mittẽs ſibi pe rnullum poſſe ntemplaci
DEead nitentiã dixit · Ignoſce m̃ frater a ms pfecte culmẽ attingẽ nᷣ tumul
1: nondum fackus ſum monachus. luug ſeculi enat kenia adihar.
n
rplicit i tert? vvitis pattii- lacriman ge promereri
. Hei 1 Lcti? dey atrus lacrima gra pror H „ .
Eplicit ibterkeder Warta de continentia indi
cãs aqb a qualiter ſe debeat cõ
8 ” unere qᷓ o totus vacare delegerit
di Incipit argumentũ in ſibei qr einta otra ſormicattonẽ oft ʒes
tr0 Aauius p̃ᷣncipiũ Delagius ſãcte Eai nullã poſſe veacit obtinere
te rxomane eccleſie dy acon? ꝛextre vtutẽ q;diun vohierit Huicvino ſub
ad ma vro Johes ſdiaconus de iacœre/ exta de eo ꝙ monachus
⸗ Srec trãtnlerit in latinũ· nihi debeat poſſidere declarãs euz
* r-.— ſpũalas dnitias amittere ſi pta
N Vn onmis uerit in ſeculo vl mimmũ poſſidẽ
6 Sõsñ̃ecio ſexeum omwꝛ eptima d paca ſiue foꝛtitudie
6 Pprico fexaim opo · . miles xp̃ia viens viriliter reſt
uꝛmuue ueniens ʒuk Rerea aontria devat eqnimit to
1. A Saueu⸗ Martrang kran Mraua de eo mierl debe
. Ganteaunt lorare lalit fieri: foc inteudes ꝗ;
tal⸗ vxſenſatũ ſui⸗ udet autoꝛ?. cum eliemien deo peat ſip ina
unn Vero p̃ſentis libri ſeriez gprio on 65 Faßard pena wns tatiniit
Ulingit hac de cac lo — de;vt ſciliez deĩ iudicio rebuemꝰ
ken fprciales quaſdãã virtutes qſi pre 38 Alaio fiat ignaramus? ¶Neci
1 doſos lapides paſſim ponẽs vi qð qſi aĩo fiat igneram

ſita tem ſuaʒ toto in coꝛpe lectoꝛis

ma de diſcretlone. vbi tanᷓ legſa

„

ernſira éuemmur ne beneſacien
s invtramlibet ptem decnemꝰ
ndecima & ſobrietat qua decla

1

ratur mentis vigilantiam quibuſ

Abet tẽptationibus preualere ·

uodecima de cõtinua oratione ĩ

qua cũ apoſtoł ↄmonemurvti acl
uerſus omma vite m ccmoda oꝛa
nonis inſtantia muniamur Rer
tiade cima de hoſpitalitate: vt i ſuſ
cipiendis fratribus non perſ. onã
ſpitis ſed Chriſti preſentiaʒ c
gitemus· Juartadecima de obebi
entia: mſinuans monacho propri
amwoluntatem preſiclentis arbi
trio nec in bono eſſe preferendaz
untaderin a de humilitate: in
culcans nobis hane ſolam eſſe x
tutem quea angelos in celo ſtabi
les a hymines angelis reddat eqᷓ
les. extadecima de caritate: eru
biens nos vt chriſi bemgnitatez
imitantes frater ne ſalutivtilitatẽ
propriam poſt ppnamas epti

*½

nmatdecima de preuidentia m qua

ſerui dei narrantur m quoddam
fui laboris miuz prophecie meru

iſſe ſpirituũ/ Odauadecima de ſig

nis per oꝛationem exhibitis: de

monſtrans pleroſq; ſantctos a ſibĩ

lene conuerſando a alm profuiſſe

andoa ponatecima exempla
monaſtite conuerſationis · eo ;
fuperius ſparſim poſita Hie videã
tur breuiter compre hendi . Dijs
ergo partibus tali ter diſtributis
ſremo id abijciendbuz ꝙ omnia
que ſingulis partibus continen

uir rebus a exemplis ſunt potius

cnſirmata ꝙ vrbia

Vod tantd qᷓs mn virtuli
vus exaltaxi mereatur
aquanto dei cauſa humilia
tuł · Capitulum primum
t moꝛcẽ ſemp habens ſuſpecta⸗
virtutũ capiat merementa. ca. ij·
ue tria ſint operationes amme
e que tria faciant deum habitare ĩ
komine ca. iij ·
ue ſint due res; quarum odium
s dit monachum a ſeculo liberaz
Ca: iiſj· ””MV
uod abbas Johãnes har vita
decdens fratribus ad imitanduz

de ſe locutus ſit ca. v ·
o litates proprias abijciẽbas

a ſecularibus curis nõ occupaxri
capitu lũ· vi. M

nomodo timoꝛ dei veniat in ani
am QA. vij⸗

MNon faciendum alij qð ſbi quiſ

s fieri nonvult ca. viij.
ne tria deus exigat ab homine.
abaſa beati Anthonna breui⸗
ſententia qua regiaʒ propoſuit vi
aAm. ca'⸗
¶Nonachum in caritate ambulan
tem a fimplici victu contentum ci
tius femptationes fuperate poſſe
uod opus ſit monacho neceſſ
ubus ſubijci . ca. xi⸗

.

abſtinendum xi ;·

t

Jncpit uber irt? devita vrba

exẽplis ſanctoũũ patꝝ in pꝑtes
decem a nouem diui ſus de iſti

tutione vite monac hHorũ⸗

NPrume ptis· Ca pᷣmũ ·

d pꝛokritlut

vuerſationis qdãa ve
nire cupiẽs fr ĩterro

di. Quid eſt ꝓfeck?

hoisz rt cj ci ſenex Profect? hoĩs
eſthuilitas. Auãtũ eĩ quis ad hu
mnlitate malmatus fuerit: tantum

pnavini ad pedenm. Eri.

P ſingulos dies ſurgens mane: de

viytute ſume p̃ᷣncipii a mand atũ
dei cuſtodi in magna pacia· tri

bulatione coꝛdis a obleru acõe m

vꝛatione multa a ſupplicatiomb us
rũ gemitibꝰ m puritate a mũdiſia
linguea cuſtodia oculoru: miuriã

panẽsa nõ iraſcens: paciſicus a ñᷣ

rebdtẽs malũ pro maloinõ attẽ dẽ

ad muibiã alioꝝ neq; tripſum ex

altans: ſed eſto mubditus⸗ i ilio-ꝛ

oĩ creatura re nũciãdo oĩ materie
roꝛpalia his que ſedm earnẽ ſunt
zn cruciatu. m etamine m Huũilta

le ſpũs · in Hõ wolitatea abſtinẽtia
ſpiritali · i ie iunio in paca. in fletu

in ctamine pugne in diſcrecõne iu

diecñ · in caſtitate anim. m pœpcõe

boni cñ quiete a ope manuũ tuaꝝ
in nocturnis vigilijs · in fame a ſiti

in frisous nubitats: n lawribus

gauit ſenẽ quenda;

Wanas eg. wie Poiem

ex oibus! peipere virtutib? Itah

(N mdusens te in ſepulete Rnꝙ 1
(mnoꝛti?: vt videat tibi m. ria moꝛs

uiale tuſtodirea ſe iehioni GR

derarea diſeretionem habere: Het
tria opacõnes fſunt amme. Ite ft
ãdbam mterrogauit eũ dicẽs. Qud

debet Iõ ouerſariæRũt ſenex Vioi

mus bamelẽ:qꝛ nõ ẽ muenta ei ac
cuſatio·niſi de ſeruitio qdð exhibe
bat deo ſuo. Dixit ieꝝ: Quia Pan
ptasa tribulatioꝛ:hec ſunt opatõ
nes ſolitarievite. Seriptũ eſt enind
Quia ſi fuerint hij tres viri iNoeæ

Bae Daniel:ſNoe pſonam Pʒ m

iᷣ eA ſcẽtiũ: Job ãt pſona tbu
lantiũ: damel vero diſcernẽtiũ . S

ergo tres actiones ſũt in Poredo⸗

Naeictn 0.

Tem dixit abhas

Paſtoꝛ:q; R za res oterit mõa
chus: poteſt liber eſſe ab homũ do
Et dixir fẽ Que ſut iſte. ec Rũt ſenex
Carnalẽ repauſatio nẽ:avanã glæ
riam. La:v.

Fenr

