moꝛtẽ ſp ſuſpecaʒ lEamꝰ deũ
timeamꝰ. huiles ſimꝰ. ca.elxvjj.

Ut monachus turpem cogitatio

nem extinguat oꝛãdo. ca. elxviñ „*
bi baſiliſcus in oracione fancti
Amonis crepuit · ca cltxix.

e ſorot᷑ anꝰdã mõ achi mẽtrica
cuius ſubitam cnuerſionem deus

aꝓprobauit. a. „elxx.
andua Antinniins didimi ceci

tat ſolans docet mẽtis intellectũ

eẽ wntuitũ angeloꝝ. capi. elxxi·
Bamnabilis ſepultura pecunio

ſmonachi· ca. dxxij:

ob opteat omnem fſidelẽ aiaz
er diſ eere que neſcit a docere que

ſol

Gi⸗
nache
ſii
rque
ſabbe

1t/6°

Ai⸗
once
Aahn.
wmnois
y
n.
iate
ſard
wetna

DOe geeed iunené qin nulla pote
rat iitâtia libidmẽ ſupa. clxxiij

uod Iõ frequenter audiens ver
Bum dei oꝛ ſuum diumo aberit 4
moꝛi· capitubiz. drxxiii

OQuibꝰ ẽ bꝰ nomẽ ſuũ monachus

a deſtruat aut oñdat. ca. dxxv⸗
t ſp monachus vitam ſuã cõſi
deras pemtẽtiã agat. caclxxvi.

OQxboꝛtatio vtilis ne loca mutan

do vagemur Er ſi mfirmitas no B

unduenerit ne otriſtemur · cxxvij

„ *

Incipit lber ſecudꝰ. Cae p̃.
Vidamlancto

Ei ſeioꝝ: iĩterwgtibs
ſe mõachiade cauſa ab
Dlſͤtinẽtie dixit. Opoꝛtet ſi
lioli vt odio Hamꝰ oẽz req̃ẽ pñtis
vite ſiue delcãc 5es corporeasvtvẽ
tris ſuanitat a honorez ab hoʒ
nibꝰ? nõ requiramus a dabit no
bis dominus Jeſus celeſtes ho
nores a requiẽ in vita eternaglo
xio ſamq; letitiam cum angelis ſa
ais. IJtem autem ſenioꝛ dirit quia
naturaliter meſt homini eſurire.
oportet autem ſumere tibum ad
necſſitates coꝛporis ſuſtinend a?
non tamen in paſſione ſeu ſaturi
tate vntris: Nam a ſomnus na
turaliter meſt homim ſed non in
ſatietate ſiue re ſolutione corporis
quo poſſimus humiliare paſſis
nes aut vitia earnis:Satietas em
ſomm: mẽtem ſenſumq; homĩs

EErxpliciũt᷑ capitula ſecũdi libri.

ſtupidum pigrumch reddit ¶Vi

a ſpũ imundo fornicatioims. Exuæ

gens autem nodu abiſt ad quen
SDam ſanckum a probatum in vir

4 c
ð

mentem noſtram ſubnliotem ae
purio tem efficiunt · Item em̃ a ſa
di pat res dixerunt. quia vigilie
ſande purificant a luminãt men
tem· Sed etiam a iraſci naturaliter
meſt Homim ſed non in cõmotio
ne paſſionis . Et vt iraſcatur con
tra ſemeupꝑ ſum ac vitia ſua a faci
le emẽdare aa ſe abſcitere poſſit.

tontra pre œpta dei vide amus ali
os agere oportet: no S contra vitia

quidem eorum iraſci.ipſos vero⸗

diligenter corripere a icrepare ac

monere vt emundati ſaluentur et

adb vitam eternam peruemant

Capituli ſeainoum.

lementer impugnabatuxr

tutibus ſeniorem: a confeſſ us eſt
ei quam patiebatur impugna cie
nem a ſpiritu ſo ꝛmecacionis. Dre
cum ancdiſſet ſenioꝛ: cõſolabatux
eum docens ſpiritualibus verbig

de virtute p atiẽti 62 a dicns ſi cut

ſeriptum eſt. Viriliter agite a con
ſoꝛtetur coꝛ veſtru omnes qui ſp⸗
ratis in domno. Keuerfſuſq; eſt

frater ad cellalam fuam a ecte i&

H impugnatio inſiſtebat ei.· Jpſe
autẽ feſltmauit᷑ pergere denuo ad
ſupradictum ſe moꝛem· WVidẽs all
tem eum ſe nioꝛ it docebat eſi vt
patiẽter a mde leſte ſuſtmeret a: di
cæbatei · Cre& fili. quomã mittt ti
bi dñs ihᷣs vpẽ auxihũ de celo ſcõ
ſuo vt o ſſis ſupaz paſſionẽ Hac

Confoꝛtatas auteʒ frater monen
te ſandto ſeniore: remeauit ad cel
lulam ſuam a iterum ompugna

tio valde conturbabat coꝛ eius.

Et ſtatim eadem hora noctis t᷑uer
ſus eſt ab ſeniorem: a deprecaba
tur eum vt intentius pro eo domi
num exoraret.dixitq; ei ſemoiſe
ptimeſcas fili neq; ᷑ſoluaris neq;

abſcndas œgitacõnes tuas: ita
enim confuſus ſpiritus ĩmũdus

diſcedet a te ·. Nihil enim ita alli
det virtutem demonum: quomo
do fi quis ſecreta immunda rum
cogitationum ruelauerit ſandtis
ac beatiſſimis patribus Viriliter
age fili a conſoꝛtetur coꝛ tuum et
ſuſtme dominum. Vbi enim duri
oꝛ eſt pugna:ibi glorioſior erit a
vorona denq; ſanctus propłheta

Vſayas dicit Nunquid inualib a

eſt manus domim adb ſaluanduũ?

aut aggrauata eſt auris eüuis yt

non exandliat? Conſidera ergo fi
liole quia certamẽ tu um expectat
dominum: tibiq; ontta dyaboluz
dimicanti parat eternitatis coro

nam Ideo monet nos ſanda ſeri

ptura dicens Quia per multas tri
bulationes opoꝛtet nos intro ire
in regnum dei · Dee aut aubiens
frater cõfirmatum elt ꝛ eius in
domino: et permanſit apub ſeni
orẽ noluitq; vitra reuerti ad ællu

5„

lam ſuam · Capituli.· iij ⸗

Kat quidam kra
ter ĩ hmo Zathi: ꝓmptꝰ
a alacet ĩ opꝰdnĩ in ſpũali cõuerſa
cione Huic autẽ ſimeꝰ geneis hu
mani byabols miſit ogitaciones
vtreoꝛharet minſdam note ſibi

muli enis pulchrtudinem? et ar

aba tur in co gitatiombꝰ ſui or
dis hementer Contigit autem
ex diſpenſatione domim Ile ſu vt
alius quidam frater de ẽgipto ve
miret að viſitandum eum m carica

te Chriſti . Et dum inter ſe loq̃ren

tur: eueĩt ſermo vt diceret ile fra
ter de Sgipto quia moꝛtua eſt mu
lier nlla. Ipſa autem erat:in cuius
perſona impugnabatur fratern
le ſupradicus. ec autem cu au
diſſet fratern le poſt dies pauos
abij t ab locum ulum vbi poſituz
erat coꝛpus ilius mulieris defun
cte:et aperujt nodu ſepulchrum

e ius: a de pallio ſuo terſit ſaniem

putredmis eius. &Et re uerſus eſt

lum fetorem in conſpedu ſuo et di
cebat cogitatiombus ſuis. Scœ ha
bes deñ erium quod qutrebas ſa
eia te ex eo.Etita m illo fetoꝛe cru
ti ab at ſemetipſ m ſq;quo ceſſa
ret ab eo ſoꝛdidiſſima impugna
tio. Capitutum: quartuz.
em ali? krater erat
m hert mo Dabitabat autez ĩ loo
qui dici᷑ Cellia:et ipugnabãt eũ
demones in paſſione fornicatõis
Cogitabat autem apud ſeme tip
fſum dicens quia ſoꝛſitan oporbłet
me magis m opere manuum labo
rare vt extinguet᷑ carnalis ſenſus
meus Erat autem idem frater arx
te figulus. Exurgens ergo fe cit in
luto a plæ ſmauit qᷓſi figuraʒ mu
lieris a dixit ogit⸗ tionibus ſuis
Eece vxor tua adeſt· Neœſſarium
eſt ergo vt fuper conſuetudmem
addas moꝑre manuum tuaruz

dar
ar
utem
fuyt
d
nan
benn
llefe
ſt
maus
funrf
mdia
Pauos
ipſ
zsdun
tban
ſaniem
6
161
etci
eehe
daſa
eten
oaſa
wog
guatnu⸗
t
niln
itai
tos
neip
n
ſenſs
rarre
eltn
n
is
eun

liter feẽ ey lito et plaſmauit qua
ſi filiã ſibi a dixit ogitacõibꝰ ſuis
Eece gnauit vxoꝛ tua filiaʒ Neœſſa
riũ ẽ g&t vt magis magiſq; ãpliꝰ ex

erœ as opera manuũ vt poſſis pa

ſcẽ a vſtit᷑ te a vxoꝛẽ ae filiã tuãt
itapᷣ nimo laboẽ macerauit coꝛpꝰ

ſuũ :vt n pᷣnaleret iã ſuppoꝛtate tã

tum laborẽ Tũc dixit co gitacõibꝰ
fuis· Quia nõ preualos mmiũ iſtũ

fuſtiner laborẽ: neq; mulierem re
quiras · Vidẽs autẽ deꝰ feruẽs ꝓpo

ſitũ meniis eits ꝓ certamine eaſti
tatis: abſtulit ab eo moleſtiã im

pnugnationis demonũ: a gloriſica

5

eins⸗ Capitulii. v.

Widam krater in

rrogauit beatũ abbatem

uit dum — gratie

Paſfoẽ dices · Quid faciã pĩ quia

ipugnat me paſſio foꝛnicationis
a rapio: in paſſionẽ furoĩiss⸗ Et re
ſpondens ei ſandus ſenioe dixit ·

Jdeo vtiq;dauid propheta bicebat

q; leonem quidem interſicieba; .
a vrſum frequenter ſuffocabam·
Hoc autẽ ita mtelligitur. quia fu
rorem abſcidebã ab animo meo⸗
formicationẽ autẽ in laboribus affli
gebam · Capitulu. vi·.
Ounſilium habe⸗
bãt iter ſe ſenioꝛes patres
a oẽs monachi habitãtes in here
mo Scithi a cõſenſerunt vt btũs
Eſaae preſbit᷑ eis oꝛdinaret᷑ ĩ eede
ſia que ĩ ipſa heremo ſita elt: vbi
wonuenrit diea hora lkatuta multi
tu do mo nachorũ qui in tla heremo
conuerſabantur · Audie ns autem
ſuꝑpradidus abbas Vſaat huiu

9

a abſcndit ſe in quobam agro in
ter frutecka ꝛarbitrãs ſe in dignuʒ
eſſe honore preſbiterij· Qñiplurimi

aultem fratresmonachi ſe quebã
tur vt ↄoprehenderent eum. Cum

autem applicuiſſent ad veſpen in
eodẽ agro ꝓlongius vt reficerent
fatigati de itinere · erat enim nox:
bimiſerunt aſellũ qui eis ſfumptus
portabat ĩ itinere vt paſceret. Cã
q; paſceretur aſellus peruenit ab la
cum vbi ſup dickus abbas Pſaac
latitabat · Cũq; nlluxiſſet dies reqᷓ
rentes monachi aſellũ peruenert
að eundem locũ vbi ſemioꝛ ſe occul

tauerat. gt abmirantes valde diꝝ½

penſationẽ diumã: ↄprehendentes
ligare a oſtringere eũ wolue rt et
ita pducre . Veneàbił aũt ſenioꝛ
non pmiſit dicẽs Jam non poſſum
Etradiœre vob . qꝛ forſitan wobun
tas dei ẽ: vt liet imdignꝰ ſuſcipiaʒ
oæedinẽ preſbitern .· Ca· vij.
Kaut quidã duo
Ifrẽs monachi parit᷑ in eella
ↄmanẽ tes quoꝝ huĩlitatẽ a patiẽ
tiã młti etiã de ſãckis patribus ool
laudabãt · Audiẽs hoe qdaz ſãcdꝰ
vir · pbare wluit ſi verã ꝑfectãqʒ
hunnlitatẽ haberẽt a vit ad viſi
tandũ eos. Cũq; cum gaudio fuſce
piſſent eũ: aex more ↄpleſſent oꝛa
tiones a pſalmodiam:egetſſus fo
ras cllulã vidit puũ oꝛtũ vbi ſibi
boleã faciebãt Appᷣhenſoq; bacu
lo cuz toto ĩpetu cepit oĩa holera ce
dẽdo ofringẽ: ita vt mhil õnino re
maneret. Videntes aũt ſupradicti

fratres nihil penitus diretuͦt ſec
nec vultũ triſtẽ à tux bulẽtũ hntes

vurſus ĩgreſſi eellalã: veſp naſq;
ationes complentes atorantes
eundem ſenem dixerunt · Orecipis
domine: vt eamus ct eum qui ve
manſit cauleʒ coquẽtes guſtemꝰ.
quia iã hoã eſt vt cebũ ſumamꝰ
Tunc ſemoꝛ adorauit eos dicens.
Grãs ago ſaluatori noſtro Chri
ſto:qꝛ video ſpiritũ ſanctũ requie
ſcere in wobis t ideo hortoꝛ ac mo
neo ws frẽs cariſſſimi:vt vſq; im
finem ceuſſ odiatis ſande humili
tatis a patientie virtutem: vt ip̃a
m re gno œleſti vos magnos ae
ſublimes m conſpedu domim faci
at aꝓpparere Amen ,. Ca. vii·
Enex quida erar
Jin cenobio ꝓbatiſſimꝰ mo
nari?: a mincurrit grauſſimam
rgrituciinẽ Cõfecleq; mmia ainto
lerabili infirmitate per longa tem
pora laborabat ĩ doloribꝰ młtiꝰnec
muemire poterant fratres qualiter
ſuccurrerent egritudini eius: qm̃
ea que neceſſaria erãt infirmitatt
eius nõ ha bebant in monaſterio
Aucdiens autẽ quedaʒ famula dei
te afflictione eiꝰ depcata ẽ patrem
monaſterij: vt ad œællulam ſuam
ecũ tolleret a mimiſtraret ei: maxĩe
quia facilius inueniri poſſent in cĩ
uitate que necſſ aria eius egritu
dini videbantur. Precœpit ergo
pater mo naſterij vt po ꝛtarẽt eũ.
fratres ad cellulam famule dei Ip
ſa vero cum omni veneratione ſit
ſcipiens ſenezꝛ propter nomen do
imm mmitrabat ci et pro merce
de retributioms eterne quam cre
debata Chriſto domino ſaluato
te noſtro recipere⸗ Cumq; tribus⸗

amnpli anmis obſequeretk a mini

ſtraret famulo dei: ceperut hoĩneg
mẽte corrupti ſeðm ſca biẽ mentis
ſue fſuſpicaxi: ꝙ; non ſincerã ſemor
habẽt conſcientiã de virgme q̃ mi
niſtrabat ei. ,Audiens aũt hoe ſe
nioꝛ exoꝛabat diumitatem Chriſfti

bm̃ bieens . Tu dñe deus noſter qᷓ

ſolus cognoſcis omma et vibes ·
qm̃ multi dolores ſunt egritudinis
mee et niſerit a afflidiones tante

infirmitatis: que me ita pertanta
tõſumit ẽpa.vt necſſariũ habeã

obſeqinũ huius famule tue: que
mihi ꝓpeer nomen tuũ mimſtrat

tribue ei domine deus meus cõdig

nam mer cedẽ in vitam eternã ſicut
big natus es ꝓpter tuaz bomtatem

Pꝓmnmttere his qui ꝓter nomen tu
um egonis et mfirmis: ſuũ exhilet

miſteriũ. Cũ aũt appropinqſſet
bies trãſitus eiꝰ cõuenerunt ad eũ

ꝓpplurimm ſancli ſem oes a frẽs de

mõſterio. et dixit eis ſemoꝛ . Obſe

tro vos dm̃ pꝛeg a frẽs vt cũ dfü

ctus fuero tollatis bacuki meũ: a
plautetis cũ ſuꝑ ſepulchr meũ.
Et cũ radiæs mſerit feceritq; fruc

tũ: tũc ſcietis q; munda ẽ conſcien

tia mea a famula dei que mihi mi

niſtrabat. Si a utẽ nõ fronduerit:

ſcitote q non ſum mundus abea.

Cuũ kᷓ vir dixiſſet de copore ſcðᷣm p
ecptum eius: ſancti p?es plantaue

ipſius a fronduit. acca dentiq; tem

pore protulit fructum: a abdmirat
ſunt omnes gloriſicanfes deum.
Ad tale enim miraruhz de vieimis
etiam regionibꝰ multmenten:
magnificabãt gratiã ſahtatoris

—,. —

— — — —

—

,,—— —

— —

— — —6᷑† — -.0.0..—

gii

1
ennr
nn
n
a
zmß
ntane
chen

mint
umn,
ukeb:
pys

Nam a nos ipſa arbuſ cula; vicli
mus: a benediximus dominũ quui
Protegit in omnibus min Knotn
te a Verita te ſibi ſeruiẽtes . Ca. ix

Ekferebät nobis

es ſuſtmuit. Quadam aukem die ſi

militer ab hora prima vſq; adno

nam fe cit · Dumq; hora nona ſediſ

ſet vt cibũ caperet vibit de ſportel
lavbi panes vpaximatia repoſita
erant: ſurreyiſſe fumũ magnum:
a egreſſum eſſe ꝑ feneſtra cllule
eiꝰ Itaq; ex illo die nec eſurijt nec
defectio coꝛpori eius fadla eſt. ſe d
magis ita coꝛroboratũ eſt: vt etiaz
nec poſt biduum delectaret eum ci
vũ pcipere ita dei grã a auxibãte cer
tamĩ ems.ODer patiẽtiã em̃ fuã fra

ter extinxit caſtkimargie gule

Saipiſeniit paſſiont. Ca.

Afſaai ſeni oꝛes de auodã fra
tre bicentes: quõ quodã tẽpore ita
ĩpugnabãt eũ demones vt ſtatim
Pora dieimattantã famẽ et defe
ctionẽ coꝛporis eiꝰ fa erẽtvt peni
to ſuſtmẽ nõ poſſz. Verũtamẽ ile
dicebat incoꝛde ſuo:q; qualitcũq;
oportz mevl vſq; ad eai⸗ expecta
reꝛet tunc cibum fumere. cunq; fa
cta fuiſſet hora tercia item dicebat
cogitatiombus ſuis.Stiam a nunc
violent oportet me ſuſtmere vſq;
ab Loram ſextam St cũ adueniſſet
hora ſexta: in fundebat panem in
aqua dicens. dum hic panis mfũ
ditur: oportet me expectare horã
nonam · Dumq; hora nona aduæ
mſſet ſedðöm conſuetudinẽ comple
bat õnes oꝛacõnes a pſalmodiaʒ
ſeöm re gulã: aponebat panem vt
comederet . Hoc plurimos di

um iſtud.

ſemiorib? ſalutacõnis cuſa
ꝓfedꝰ ad aliũ ſemoꝛẽ heremita; .—
Qui cuz oĩ ĩ gaudio fuſcepit eũ: pro
cuiꝰ etiam aduẽtu parauit ad refe
ctione; ſenioꝛ lenticule cibũ cockuz
dixerũtq; ĩ iter ſe vt prius ex moꝛe
cõple rẽt oꝛationes a pſalmodia⸗:
et poſt ea ci bũ caperent. Cum autẽ
ingreſſi fuiſſent pſallebant mtum
q; pſalterium complenerunt· MNa
a de ſcripturis tanꝙ; legentes du
08 prophetas abſents recitarunt⸗
Jamq; dies abierat: noxq; ſimili
ter recedebat · dum ergo oarẽta
intẽ te pfallerent: ultuxit alia dies

tuncq; primum mtellexerunt quia

iam nox tranſiſſet. Iteꝝ autem mt
ſe de verbo dei loquetes a ſpiritua
les ſi bi ſenſus exponẽtes:fadũ eſt
vt circa horaʒ nonam ſalutantes
ſe ĩuicem:ita reuerteretur qui vene
rat ſenex ad cllulam fuã· N az te fe

ctionem cibi qui paratus fuerat

obliti fũt accipe:dũ cibũ ſpũalem
pciperent Veſpe autẽ faco iuemt
ſemoꝛ ollam plenam ſicut p arata
fuerat a ↄtriſtatꝰ dixit. DHeu quo
modo obliti ſumꝰ pciperepulmen

Capitul· i
leipulus tutul⸗
daz ſc ſeniois ĩpugnabat᷑
a! ſpiritu formcacioms: ſed auxiliã
te grã a dm̃: renſtebat viriliter peſſi

mis a imũdis gitacoõmbꝰ coꝛdis

ſui ieiunnſa q; a oꝛatioĩbꝰ a oꝑpe ma
nuũ ũ affligebat ſe vhemẽt Ptũs at,
ſeĩor viee eũ ita laboratẽ dixit ei⸗

Si vis o fili deptewꝛ deum ? vt au

ferat a te iſtam impugnationem.

Ale vero rñdens dixit ei. WVideo pa
ter. q a laborem ſuſtineo:ſencõ tñ
fructũ ĩ me ꝓſicẽ lbonũ. q; ꝑ occaſi
onẽ ĩpugnacõnis huiꝰ a ãpliꝰieiu
no a ãpliꝰ ĩ vigilijs a oꝛacionibus
tolero Ventamẽ depcor tevt oꝛes
me mĩam dm̃vt det m̃ vᷣtubẽ: qte
nꝰ? poſſim ſuſtmere a certare legit
nme; Tunc ſanctus ſenioꝛ dixit ei
Ecce nunt cognoui fil: qꝛ fideliter
intelligis hoc ſpuale certamen p
patientiã ad ſatutẽ eternaʒ amme
tue ꝓficere. Ita em̃ a ſandus apo
ſtolus dicit. Certamen bonũ cetta
ui.cuxſũ ↄfũmaui · ſiẽ ſeruaui. de
reliquo repoſita ẽ mihi wrona in
ſticie. nõ ſolũ autẽ mihi:bſᷣ a omni
bẽ q̃ᷓ diligũt aduẽtũ eiꝰ. Ca·. xij·

Bbas Authont⸗

ddixit.ſtimo ꝙ habeat cor
pus naturalẽ motũ ↄſperſũ ĩ ſe qᷓ

nolẽte am̃o nõ opat᷑.ſed tmũmodo

ſignificat᷑ ĩ orpoẽ quaſi ĩpaſſibił
motus·Eſt aut a alius motus ex
eo ꝙ nutrit᷑ et ſoͤuetur corpꝰ cibis
et ponbus a ey quibus calor ſan
guinis excitat ad opanduʒ corpꝰ

Dropter qð dicit apłus·:Nolite m

ebriaĩ vmo in quo eſt luxuria. Et

rurſũ dñs in euangelio mandanꝰ

diſcipulis dicit · Widete ne forte F
uentur corcdla vſtra in erapula a

ehrietatea curis huius vite Et a

alius quidam motus certantibus
m conuerſatione:ex inſidijs amni
dia demonum veniens. Ftac; ſcire
conuenit quia tres ſunt orpora
les motis vnus quitẽ naturalis.

alius auf ey pleninidine cibora;.
tertiꝰ wro ex demoĩbẽ. Capi · xinj
Irirabbas Ge⸗
rontiꝰ Oetrenſis ꝗq: młii tẽ

tati a corporabilibꝰ deledacõibꝰ:
cũ nõ approximarẽt corporibꝰ mẽ

te fornicati fuͦt: a corporalez virgi

nitatem ſeruantes ſedm animum

fornicantur ; Bonum elt ergo di
lectiſſimi facere quod ſeriptum ẽ.
Omni cuſtodia vnumquemq; ſer
ua re fuũ cor · Caea. xiiij.

(to abbati/Moy⸗
ſiq̃ hĩtabat in loto q̃ apella
bat᷑ Oetra:qdaʒ tpe ĩitantũ ĩpo ſuit

duriſſimã ĩpugnacõnẽ ſornicacõis

demõ: vt n Pualẽt ſedẽ ĩ cella ſua: H
abijt ad ſem̃ abbatcᷓ Pſtorũ a re

tulit ei violentiam impugnacio

nis ſue ˖ Cumq; de ſeripturis ſãdis

abbas Pſidorꝰ proferẽs teſtimo

nia cõſolaret᷑ eũ: nolhit abbas ꝑ
gere ad cllulaz fuã Tunc abbas
Vſidrus parit᷑ cĩ abbate Moyle

aſcẽtenũt ad ſuperiora cllule ſue:

et dixit ei Eſidorus·Reſpice ad oc
cidẽtẽ a vide. Cũq; reſpicret vidit
mnumerabile; multitudmem de

monum vehementer aim furore

perturbari: et quaſi ad preliũ pre
paratos feſtinanterq; pugnare.

dixit ei itrum abbas Pſorus
Reſpiœ ad oientam et vite. (um
q; re ſpiceret: vidit innumera bilez
milltitudinem ſancoꝝ angeloruz:
glorio ſum ac ſplendentem ſuper hi
mine ſolis: elleſtium virtutum ex
ercitum · Ait autem ei abbas Nſ

borus; Ecce qͥs im occdente vibiſki ·

mo
.
be5

ſe ⸗

dor
ee
1
iſe
n.
us
,(iN

1
W;

ncz

ſ⸗

*
,
1
⸗

ipfſi ſunt qui impugnãt᷑ etiam ſan
ctos diſam quos ad oꝛientem
cõſpexiſti: ipſi ſunt quos ad adiu
toꝛiũ ſãdtis ſuis mitet bñs. Cog
noſce ergo qꝛ plures fũt nobiſcuz:

ſiait dicit Delyſeus ꝓpłeta Veru
etiã a ſãctus apoſtolꝰ Johes dicit

Quia maioꝛ eſt q̊ͥ ĩ nobis ẽ ꝙᷓ; q̊ m
mũdo. Dijs aubitis: ↄſoꝛtatꝰ in do
mio ſãctꝰ abbas Moyſes: reůſus
7 ad ælſlulã ſuam gratias agens a
glorificans dni noſtri IJeſu Chri

lti bonitatis potentia Ca. xv·

mulabat a fornicacõne:et e
rat Rmulꝰ vlut ignis ardẽs ĩ coꝛ
de die ac nocte Fr autẽ decertabat

nõ tñ ↄdeſendẽs vel cõſentiẽs cogi

tacõni ſue. Ooſt multũ vero tẽpꝰ

biſeſſit ab eo ſtimu li nihn pua

lens ꝓpt᷑ pſeuerãtiã fratris: a ſta
6 cogitatiõe fo;

de lalvra. vade affligẽ. vade qre a
ĩuenies· vigila.pulſa a aperiet᷑ ti
bi.Sũr eĩ in ſe culo Oãcratiarij: q̃

qñtã virtutẽ:p carnis exercitium

a cqᷓſuitæ&t tu ſtaa ↄfoꝛtaẽ a wdĩ=iẽ

expugnat ꝙ te imicũ. ca.xvij.

Rater quida ſti⸗

nicatõis dirit q;dã ſenex be
emita doꝛmiẽs vis ſaluariæ Va

cũ nimis dũt᷑ a ſtãta ſoꝛtes apa
ruerit corouas accipiũt. Alq̃tẽs
ãt a vnꝰ a duobꝰ cebitur: a ↄfoꝛta
toplagis:cedẽtes ſe vmmcit· Widiſti

Oleſtiam luſtine

bat qdã fr a ſpiritu ſornica

mũ ſenioꝛẽ: a pcaba ur eũ diæns

Done tibi ſolicitus inẽ beatſſime
pater a oꝛa ꝓ me. q̃a grauiter me
impugnat paſſio ſornicationis.
Hece cũ audiſſet᷑ ſenioꝛ oꝛabat intẽ
te die ac nocte ꝓ eo: dep̃eans dðñnñi
miſericoꝛdiã. Iteru aũt veniebat
idem frat᷑ a rogabat ſenioꝛẽ vt ma
gis intentiꝰ ꝓ eo rogaret. Similit᷑
auteʒ beatus ſemoꝛ cũ omni ſolici
tudine oꝛabat intentius ꝓ eo.Fre
quenter aut venientẽ ad ſe mona
chũ videns ſemoꝛ a deprecantez ſe

vt oꝛaret:valde cõtriſtatus ãmira

batur q; nõ exaudiret dðñs oĩoeò
eiꝰ. Orauit autẽ dnñm diœns.dñie
tuela mihi vnde in hoe fratre o pe
tatio iſta diaboli. q̃a dep̃catus ſũ
te a requiẽ necdũ inuenit. Sadẽ au
tẽ nodte tuelauit ei deꝰ qᷓ circa uluũ
mona chũ erat negligẽtie a igna
uie reſo lucõ:a delectationes cwꝛpo
reas cꝛ dis eiꝰ. Ita auteʒ oſt ẽſum
eſt fãcto ſemioꝛi. Vidit ſeden tem i
fũ monachũ a ſpũs forniea tionis
in diuerſis mulieri foꝛmis añ illiũ
ludentes . ipfůq; cum eis delectari ·

Widebat aũt a ãgelũ domini aſtã

tema imdignante grauiter contra
eundẽ frattem. qꝛ non furgebat ne
q; ꝓᷣſternebat ſe ĩ oꝛacõmbus ad
deũ. ß maglis delectabat in ogita

tiombo ſuis Hec ergo oſtoſa ſunt

ſancto ſemoꝛi ꝑ reuelationẽ. Cog

nouit aũt q; culpa a negligentia

uliꝰmõchi erat vt non exaudirẽt᷑
oracõnes eiꝰ:a tunc dixit ei ſemoꝛ·
q; tua culpa ẽ frat᷑ q̊ ↄdelectals co
gitacõibꝰ mał . Impoſſibile ẽ eĩ diͥ
ſcedẽ a te ſpm̃ fornicacõis imundũ
alijs oꝛãtibꝰ a deũ ꝓte dep̃cantib⸗

niſi a tu ipſe la botem aſſumas: 9
ieuinijs a ora tionibus et vi gilijs
muitis cũ gemitu deprecans vt mi
ſerioꝛbiã ſuã a a diucoꝛiũ Ftie ſue
pteat tibi dominꝰ Wus: vt poſſis
reſiſtere malis gitationibus .
Mã et medici qui cꝛpibꝰ hominũ
medicamẽta oↄficiũta adhilẽt: †½
uis oĩa cũ fũma dili gẽtia faciant:
vwrũtamẽ ſi ille 4 infirmatut nõ ſe
abſtineat a noxijs caib vel de alijs
qᷓ ſolent ledere ĩſirmates: mhil ei
ficiet tura a diligeẽtia ac ſolicitudo
medſcoꝝ. Sinnlt etiã et aĩe laãguo
ribꝰeuemet Licet cũ omm intentio
nea ex toto cꝛde ſacki pꝛes qᷓ funt

medici ſpũales exoꝛãt miſericꝛdi
a chriſti dm̃ ſaluatoris nr̃i ꝓ eis q̃
oꝛonib⸗ eoruũ ſe poſtulãt adiuua
i: miſi a ipſie cũ õm intencõne mẽ
tis! tã m o?ẽ ombus qꝙᷓ; ĩ oĩ ope ſpũa

:ꝗᷓ deo placita fũt fecœrit. nõ eis -
ficiet negligẽtibꝰa reſo luti a de ſa

tute aie immme cogitatibu oꝛoes
ſch. Dec aucdis fratopũdus eſt
toꝛ de:et cũ oĩ ſolicitudme ſcðm d
ctnã feio:is. ſtaũ tã ieiunnjs oꝛe⸗
mbusa vigilnjs ſemetipfũ afflixit
a meruit: miaz dm areceſſit ab eo

nos dñs em̃ xp̃s habitãs ĩ nobis
atq; whabiess nob rreſpieit vita
nẽ̃am. Vna nos witães eũ a vtẽ

plãres negligẽ nõ deẽmꝰ. ſß ſſicaẽ

noſmetipõs ſicut a ulle ſeĩs eſt· Ste
m⸗ ſupra petra et ripet malignd

ſpiritus ĩmunde paſſiõig. ca. xviij·

Lter lenex dixit⸗

BDec de negbgẽtia patimur
ã ſ cõſideremꝰ q; deꝰ habitat in
nob:nõ alienũ ivs ĩferemus itra

Nõ foꝛmides: a non ↄmittit aduer
ſus tr: Oſalle cũ vᷣtute dicens. Qui
ↄfibũt in dño ſicut mõs ſyon non
amouebit᷑ in eternuz qui habitat
miheruſalẽ. capitulum xix.

Itebat ſacti leui

oees patres de dbã mõacho

E ſemoe in Scythi horemo cõma

nente. q; Fuͦus quorundã eàt a ꝑ
ſingulos ãnos deſcẽ debat de hete
mo m Alexandriã vbi ainanebãt
dm eiꝰ defeens eis penſiones ſiẽ
ſolent ſerui facẽ dũis ſuis . S3ʒ důi
eius magis r̃uerentiã ꝓ timoe dei
Hñtey circa eũ hnoꝛabantoccur
rentts a ſalutantes eũ petenteſa 6
vt pro eis dum exoꝛaret Ie aut
inttebat aquaz in ehu a feſtina
bat lauare pedes dominis ſuis: cũ
oĩ humilitate obſequium. eis cupi
ens exhilere. Iphi vro nõ acquie
ſebãat vt pedes eoxv ablueret: hH di
eebant ei · Noli beatiſſume par! g
uate am̃as noſtras At ulle rãtens
bicebat ˖ Sgo ſᷣuus veſter fũ. nam
ws dños me eſſe õnipotens deus
cõſtituit: a gẽ̃as ago dñiovio qꝛ

bignati eſtis me permittere vt ſer
uiã deo viuo a vero creatoꝛi ac do

minatori terre a celi:et ideo detuli
vob penſionẽ fᷣuitutis mee. domi
autem euis ↄtentebãt nolẽtes ac
cipe quã detulerat pẽfionẽ Keſpõ

tẽs aũt monachus dixit eis Si no .

Nieritis accipe penſione; meã: ita
tereui vt nõ reutar ĩ heremũ ſ̊ H
ipñti prianeoa ſ̃uio wob Het au
dientes dni eiꝰ acqeuerat fuſcipe
pẽſionẽ ne ↄtriſt aret᷑:ſ̊ vt magis
ruertẽ: ad lo ca hẽm ĩ llula ſuã

temet

Aud autem q8 de peſionie ſii a eti .

am nolẽtibus dabat dominis ſu
is.ſtatim quoð accipiebant pau
Pribus erogabant · Interrogan
tes autem eundem ſenem fratres
bixerunt ei: Obſecramus te pater
vt dicas nobis cur cũ tãta mixtio
ne ꝓ ſᷣuitio tuo penſionẽ etiã nolẽ

tibus a mimis reſiſtẽtibꝰ tibi domi

s ingeſſiſti. Ad hec vñ&s ſenioꝛ
dixit ei: Sgo fratres ido feſtmo ꝓ
ſeruitio qdᷣ tanqꝙᷓ; dnis meis debeo:
pẽſionẽ ꝑ ſingulos annos adim
plere eis: vt quicquid iaʒ cum do
mini abiutorio m ielunijs a oꝛatio
nibus:ſeu in ſancłis vigilijs vel in
omni oxere ſpituali Chriſta domi
no adiuuante lalorauero hoe mi
hi m eternam vitam et ſaliem a

mime mee pꝛoſiciat ne foꝛſan ſi pẽ
ſionem pro ſeruitio meo mimme

tulero iam to tus ſpiritualłis lalor

meus ad nlorum mercedem pro

ficiat qui me permiſerũt Chriſt o

domnno ſeruire et ſpitualiter conũ
ſari.

Capitulhum xx.

Irit abbas Jo
hãnes Thebeꝰ:qꝛ debet mo

nachꝰ ate oĩa huĩlitatẽ habẽ Doe

vnĩ pᷣmũ ẽ ſaluatoris mãdatu: di

cœtis Beati pauꝑes ſpũ:qm̃ ipſoꝝ
eſt regnum celoꝛum. Capi. xxi .

bas Paſtoꝛ di
xit. q ſemper Hõ humlta
tim oꝛem dei ita meeſſabilit
reſpiãre debet: ſicut flatũ quẽ nari
bus attrahit vi emittit. Itẽ dixit

Quia humilitas terra eſt in ꝗᷓ vñ?

ſacrificiuʒ fieri manbauit ſtut ſus

ait. q; ſi bonio ꝛdm̃ein ſuũ cuſta

diat nõ cõturbabit᷑. Exboꝛtãs itẽ
dixit · Nõ metiaris temetip̃m:ſ ad
ſere ei qᷓ bene cuᷣſatur. dixit iterũ
qꝑ proncere ſe m cõſpectu dei et nõ
ſeipfũ eytollere: et mittere poſt ter
Gũ ſuã propriã wluntatẽ.fetram̃

ta funt quibus amima operat᷑Ait

item· qua frater interrogauit ab
batẽ Alomũ · Quid eſt cõtempusa⸗
Et dixit ſenex Vt ſis mfra anima
ha irrationabilia: et ſcias q̃a illa
non contmnant · Ca.xxij·
NMterrogat? eſt
Alabbas Daſtoe a quodã fra
tre Ruomõ debeo eẽ in lowĩ q̃ ma
neo vet reſpõdit ei ſenex: Dabeto

prudentiã vlut aduena: a vbicũq;

fueris ne qᷓras verbũ tuũ coram te

Hhãĩe potentiã a q̃eſces. Ca xxiij·

—Ekerebat at bea
ſe

tiꝰſemoꝛ Oaſtoꝛfrẽibꝰ dicẽs.qm̃ fu

it qᷓdã nuꝑ monachꝰĩ Cõſtãtino
poli tẽpibꝰ Theodoſij imperatoris
Na bitabat autẽ m puula cella fo

ris tiuitatem ꝓpe Oraſtio qui vo
ratur in ſeptimo:vbi ſolent ſnpꝑe
ratores egreſſi de ciuitate libenter
degere⸗Audiens ergo Imperato:

wꝓibi eſſet quidã monachus ſoli
tariꝰ qui nuſꝙᷓ egrediebatuꝛ de cel

la. Cepit dambulando pgere ad
eũ locũ vbi erat ſuß diaꝰ moõchꝰ.

H cœpitqʒ; ſequẽtibus ſe eunuchis

vt nullꝰ approximaret ab cellulem
mochi nlꝰ Je ãt ſolꝰ prexit· put
ſauitq; að oſtiũ cellule Surrexit ve

ro mochꝰa apiut ei Et nõognouit
cũ ꝙ eñt imꝑatoꝛ· tulerat em ſibi

ronã de capite ſuo vt nõ ogno dum me Entuli ſunt: a Honorem

ſeret. O? oꝛonẽ aũt reſedeẽt pit.

Ruomodo ſancdti patres degũt m

gipto æ Reſpondens monachus
ait. Omnes exoꝛant deum ꝓ ſabu
1'eD vſtra. Aſpiciebat autẽ impera
toꝛ intete ceellulam ipſam:et nihi
in ea vidit mſi paues panes ſie
cos in ſpoꝛta pendentes. Dixitq; ei
da mhi lenebickionem abba: vt
teſiciamus Statiq; feſtmauit mo
nachus a miſit aquam et ſalem
et miſit buœllas a omederut pa
riter · Ooꝛre xit ei calicem aque a bi
bit. Tunc Theodoſius impator
dixit ei · Scis qͥs ſim egoæt reſpon
dens monach? dixit. Neſcio quis
ſis domine. dicit ei. ẽgo ſum Th
odoſius imperatoꝛa ob denotion?
vem huc· Doc euz aubiſſet mona
chus:proſtrauit ſe ante nilhum. At
lie bixit ei · Bean eſtis vos mona
chi qui ſecuri ae liberi de negociis
ſeculi trãquillaa quieta perfruimi

m vita a ſolummodo de ſalute ani

marum veſtrarum habenis ſolici
tidmem quomodo act vitam eter
nam a ad celeſtia regna peruenia

uis. In veritate emm dico tibi qa

certe in regno natus ſum a nũe in
regno dego a nunc ſine ſolicitu cli
ne cibum capio. Ooſt hec aũt val
de honoꝛifiœ ſalutauit eum impera
toꝛ:et ita egreſſus eſt ab eo. Sadeʒ
aũt node cœpit intĩ ſe co gitare dei
famulꝰdicẽs q; nvn opoꝛtet me iã
in hoc loco eſſe ,Multi enim non ſo
lum de populo ſed etiam de palati
plłim imperatvꝛis ſecuti ad viden

9

mihi taniꝙᷓ ſeruo dei deferendo nõ
ceſiabunt.Et uli quidem lec prop
ter nomen domini faduri fũt · ego
autẽ timeo ne ſoꝛſitan malignus
biabolus mihi ſurripiat et lbent
eos ſuſcipiam a condelectetur cor
meum laudibus a bonoꝛibus eo

rum:a per bec iam intipiaʒ; virtu

tem humilitatis perdere a lau des
atq; honoꝛes hominum aff edare
Hec igitur omma homo dei ſe cu⸗
cogitans eadem nocte fugit mndea
rtrexit ĩ ẽgiptũ ad ſãdes pattres
m heremũ ·. Itaq; conſideremus fra
tres dilectiſſ imi cũ quãta ſolicitu
die virtuteʒ humlitatis cuſtodi

te famulus dei ſtuduit:vt ĩ celeſti
gno eternam gloriaʒ pro labo re

ſãcte vite ſue quam ꝓpter nomẽ do
mini exercuerat percipere a Chri
ſto dño mereret. Ca· xxiiij

Jxit abbas Au⸗

thonius abban Oaſtoꝛi ·
Hoc eſt magnũ opꝰ hominis vt
culpã ſuã ſuꝑ ſeipfũ vnuſquiſq;
nat coram deoa erpectet tẽptati
onẽ vſq; ad vltimũ vite ſue tẽpus ·
Capitul·xxv.
E hoc etiam ipſo
ſaãcto Daſtoꝛe tᷣferebãt alij
ſãai ſenioꝛes ðᷣicẽtes:quia quodã
tẽpoꝛe cũ audiſſet iudex prouintie
ſandam opinionez ſancti Oaſto
ris deſie rabat videre eum · miſitq;
nuntium deprecans vt ſuſcaperet
eum· Beatus autem Oaſtoꝛ cõtri
ſtatus eſt valte:cogitans apud ſe
metip fũ.quia ſi œxerint perſone

õs

nue

d

nobiles Enire ad viſitandũa dH

noꝛanduʒ me:mamfeſtum eſt q̃̊a

nalij multi populatres HGines fre

quentabunt me: et neceſſe eſt vt
per lec pturbetur ſecreta vite mee
conuerſacẽ · ⁊ humilitatis gratiaʒ
quã cum tanto laboꝛe: auxiliante

domnnno a iuuentufe mea ſtudui
cuſt odire ſoꝛſitan furripiente ma

ligno dyabolo perdã: et vane gla

tie laqueos incurram. Dec ergo

apud ſemetipfũ cogitans: defim

uit quatenus excuſaret magis et

nõ ſuſciperet iudicẽ:ne alijs etiam
popularibꝰp̃ᷣberet᷑ ad ſe wniẽdi oe
rxaſio.Contriſtatꝰ aũt iu dex qe nõ

ſe ſuſcepiſſz ait ad offitiũ fuũ .· Qui

a non merui videre hoiem dei pee
ratis meis imputo VYertamen ni
mis deſiterãs per quãcunq; occaſi

onẽ videre ſãctũ vit:excgitauit

huiuſmodi cauſã que occeaſionẽ

ei preberet videndi eum. Compre

endens enim filium ſoro ris beati

Daſtoꝛis miſit in carcerem: vt per

iſtã oceaſionẽ à ſuſciꝑpet iudicẽ ã
certe ad carcerẽ ip̃e Wiret ad rogã
dũ iudicẽ dixitq; ad offitũ ſuum
Vt nõ contriſt etur ſemnoꝛ ſanctꝰ.
mandate illi. Si wluerit ad me ve
nire: nec ſſe ẽ vt ſtatim educamus
eum de carcere Talis elt emm cau
ſa eiꝰque non poſſit impune tran
ſire·miſi ſanctus ille ſe nioꝛ ad meve

miens pro ipſo apud me interœæſ

ſertt · Aubiens autẽ Hoc mater in

uems ideſt ſoꝛo: ſandi Da ſtoꝛis

abijt m heremumvbi ſandus fra

ter eius erat. ſtabatq; ad oſtium
allule eius cum multo fletu et vha⸗
latu rogãs eum vt deſcenderet ad

iudicm et togatet pto filis ſuo.
Beatus autem Oaſtoꝛ non ſolum
nihil ad eam dixit: ſed nec oſtiũ

aperuit vt ingredere tur ad eum.
Tune nla œpit maledicere ei ac
bicere dariſſeme ac impiſſſime et

ferrea viſcera gerens: quomodo

te tãtus doloꝛ fletus mei nõ fledit

ad miſericoꝛdiã: quomã ipfũ vni
cum filiũ habeo quẽ in moꝛtis xeri
culo conſtitutũ vi oε Tunce ſeni
oꝛ mãdauit ei ꝑf ra ttem q̃ ſibi mi
niſtrabat dicẽs· Wade dic ei · Oa

ſtoꝛ filios nõ genuit· ideo nõ dolet.

Hec autem audiens iudex dixit a
micis ſuſs.Scribite ad eũvt vl epi

ſtolam precatu ꝛiam faciat ad me
quatenus poſſim eum dimittere.

Tunc iam ꝙᷓ plurimis ſuatentibꝰ

ſandus ſemoꝛ ſcripſit ad iudiœm

dieens . Jubeat nobiktas tua dili
genter requirere cauſam iltius: a
ſi qu dignuz moꝛte admiſit mo
riatux quatenus in hoe preſenti ſe
culo exoluat crimen pxecati ſui: vt
euadat et rne ac perpetue gehen
ne penas Smautem mhil dignũ
moꝛte & mmiſit quod iuſtum vide
tur legibus ita de eo iube biſpone

regrinꝰ monachus in aliena puĩ
tia habitãs nuiłreboſe medlũ ſa

— . 9
353* terxvo e

bas Marcnoĩe abbate Ar

m cella aliquam wonſolasnem⸗

ſemũ biœns. Bonũ eſt non haler-

HM Itebat beate me

Wibi emm qᷓuẽdã frattem habetẽ
parum olemũ ĩ cella ſua et erabica
Pbat ea: St dixit abbas Arſemus.
Bonũ q̃dẽ̃ eſt:ſed ſcdᷣm exercitiuʒ
boĩs vmuſcuiuſq; agendũ eſt Ete
ni ſi nõ habuerit virtutem huiuſ
modi tolerare iteꝝ plãtaturꝰ ẽ ea.
¶ Beguitur capitulum. xxviij.

Arrauit abbas
Damiel. qa qnãdo erat ĩſcyp
tctchi abbas Arſenius: erat ibi mo
nachus rapiẽs ea que habebant
ſenes Abbas aũt Arſemiusvolẽ⸗
tũ lu crari:et ſenibꝰ quietẽ preſta
te:tulit eũ in œllã ſuam &St dixit ei
Rucquid vis ego tibi dabo:tamẽ
non tapi as. Et dedit ei auru a nũ
mos et res œllas et omne quodã
reſponſo ſuo habebat dedlit ei Ille
autem itetum rapiebat. Senes ve
ꝛo videntes quia non acquieuit:
eyxypulerunt eum dicentes quia ſi
muenitur frater habens de infirmi
tate coꝛporis aliquid opoꝛtet ſuſti
nere eum · ſi autem furatir et am
monitus nõ quieſcit: expellite euz

qm̃ anime ſue detmẽtũ facita oẽs

◻ Btiterüt aliquã
o abbati Arſenio demões
i eella ſedẽtia tribulabãt eũ. Supeꝛ
uenerunt autem et fratres qui ei
miriſtrare ſoliti erant:et ſtantes

iuxta cellam audiebant eum cla

mantem ad dominum a dicentem
tomine non me derelinquas quia
nihil boni feci wram te:ſeb preſta

Quantacũq; tibi virtus eſt. cona

mihiſe ᷣm benignĩtatem tam ſail

tem modo habere pꝛintipia bene
viülendi. dieebant autem de eo ˖ qe
nemo potuerit omprehendere mo
hü conuerſationis eius.

Sequitur capituki xxx.

Rater iterroga
uit abbate Arſomũ vt au
de eo Fmon?ð · Dixit ãt ei ſenex

revt ĩteriꝰ opꝰtuũ ſcdðᷣm deũ ſit: et

vicat eyterioꝛis hoĩs paſſioẽs..Ait i

terũ · Si qᷓrimꝰteũ apparebit nobᷣ:a

ſi tenemꝰ eũ manebit apud nos.

Keauitur eapituli xxxi·

bas Arſenisitem dirit ali

cmdo abbati aloxãdbro· Quando per

eytẽderis palmulas tuas. tũc voni

et guſtemꝰ. Si autẽ aliq̃ peregrim
ſfuperuenerint womede cuũ eis. Alex
ander ãt leni? amodeſte operabat
&Egt cũ facta fuiſſet hora mãducãdi.
ſupererat ei achue de palmulis ſu

is. Volens auteꝭ cuſtodite ſermo

nes ſenis ſuſtinuit donec explica
tet palmas Abbas autem Arſe
mus cum vi deret quia tardabat
gSuſtauit:exiſtimans quia foꝛte pe
tregrini ei ſupetuenerint et cum ip
ſis guſtauerit · Abbas autẽ Alex
ander poſtea qm explicauit veſpe
re:perrexit ad ab batem Arſemũ
Et ditit ei abbas Arſenius. ODere
Srinos aliqͥs habuiſti æct dixit.
MNõ. Cui nle.Ruaẽ inqͥt nõ wniſtiæ

205 — —— — — ——

ſa
ene
1
n

ga
Ntau
ener
na
ſirch
dit
ſoben
os⸗

Reſponbit. Quia Sixiſti mipi: aſt
tefecerint palme tũe veni · Ego aũt
habens ſermonẽ tuũ in anino non

vni. qꝛ mihi adhuc nõ cmpleuĩ

opꝰ.St ãmiratꝰeſt ſenex ſerupulo
ſitatẽ obedientie eius Et dixit ei Ci
tius diſiunge ab opere tuovta mi
niſteriũ pſallendi facias et aquã
tibi ĩplere occurras alioq̃n citiꝰde
bilitabit᷑ wvꝛpꝰtuũ. Ca.· xxxñnj.
it etiã de mag⸗
nis pribus qdã ſenioꝛ noĩe
athon noĩatiſſimꝰin virtute.
humilitatis et patientie · Quodã
nutẽ tẽpore perrexerũt ad viſitan
bum eũ fratres Audientes enim
de eo ꝓmagnã humilitatẽ bare
ret:wlentes pꝛobare ſi vere hum
litatis patientiã poſſideret dixerũt
ei Multi ſeandaliſantur in te pat᷑
quia mimis vitio ſuꝑpbie tenearis
n ideo alios deſpicias a pro mhilo
eos habeas. ſed et detractioẽs ad
uerſus eos loqui non œſſes Affir
mãt etiam q; plurimi ꝙ ideo hoe
agas quia fo:micatioĩs vitio tene
aris:et ne ſolus videaris errare id
cite alijs non cſſes detrabere Ab
lec ſenio reſpondens ait Dec oĩa
