ſinus ſuos teplentes obtuletunt
nobis:rogãtes a vt in nomne do

mini benediceremus. Et ego aio

wobis . Tuc nili auferentes arenã
ſecum miſcuerũt ſemimbus: qus
ſeminaturi erant et ſparſe runt ꝓ
agros ſuos· a tantum fructum eol
legerunt quantum nulla vſqm
potuit ?gypti terra colligere·

Eex eo ergo cõ fuetudo ẽ eis bis ex

ſingulos annos venire ad nos a
eade expetere a nobia „t au
lud non œlabo vos qð mihi domi
nus ad gloriã nonmnis ſui preſti
ut. deſcderã aliqñ ad ciuitatẽ et
muem ibi virmi quendã doctoꝛem
manicheoꝛum ſeducœntem popu
los · Cum hoc habu conflickũ ſer
monis .Sed q; erat verſutus nis
et concludere eum verbis non pote
ram: writus ne auditomũ turbe le
derent ſi in verbis ile ſuperioꝛ ab
ſceſſſz:audientibus turbis dixi·

Aecendite ignem plurimümme

dio platee et ambo intremꝰ mn flã
mas.Si quis nrm̃ non fuerit adu

ſtus huius fites vera credat᷑. a 8

cũ dixiſſem valde placiit ꝓpko et
cõtinuo ignis accendit᷑ plurimꝰ.
CTuc ego apprehendẽs eũ cepi me
cũ ptraere adignem Nõ jnquit
ita ſedvnuſquiſq; nẽm ſingularit
imgrecdiatur · Orimus tñ tu deles
mtrare qui hoc ipfũ ꝓpoſuiſti. Et
ego in no mine xp̃i coſignaũs me
metipm mecdias flammas ingreſ
ſfus ſũ .· Ignis vero huc illicq; diſ
ꝓsi ac fugere a me penitus cepit
Steti m medio igmis dimibia fere
bora a m noĩe dni in nullo penituzs
leſus ſũ. Vidẽtis aũt populi cum
ingenti abmiracõe acdlamauerũt

a bñdixerũt deũ dicẽtes. Mirabik

deus in ſanctis ſuis. Cepert autẽ

purgerea Manicheumvt ſtrolret

trahere ſe · Tue ↄp̃ lẽtentes eum
turke: iniecemit eũ in medio ignis
a ſtatim circũdans eũ flamma at

“

q; adurẽs ſemiuſtum reddidit. Et

it quidẽ cu de eco reex vrbe pls
eiecit da mãs a dicks. Viuus atł

daat ſe ductoꝛ ille.me vero aſſumẽz
tes ſecum a bndicẽtes bñm ad ec
deſiã pducũt. ¶ Lio q kẽpe dũ
trãſeo iuxta łepluʒ quodd vidi
ibi ſacrificaẽ gẽtiles a aio ad ees
Cur vos cum ſitis hmines immo
latis mutis a mſenſibilibus ſimu

lacris? Nonne etiã wos multo ma

gis ſine ſenſu eſtis ꝙ; ul quibus
mmmolatis Ad hune ſermonem
dns aperuit eis mielleckum et reli
quentes errorem fuum quem age
bant ſecuti funt me a crediderunt
ſaluatori bño noſtro. πWit m
aliqn oꝛtulus monaſterio vicinꝰ
m quo propter aduentantes fra
tres olera colẽ videbamur· Qui

bã aut gentilis ingreſſus eſt no
de a furatus eſt olera· Que cum
pertuliſſet in domũ ſuam igni ap
poſuit vt oqueret · Cũq; tribusho
ris continuis ingenti igne ſuggel
to neq; feruere neq; mollixi aut
ſed pmanſiſſent eadem viridita
tte qua miſſa ſunt · et ne q; aqua ip
ſa quidem vl leuiter cale fieri po
tuiſſet in ſemetipſum regreſſus in
le qui furatus eſt erepta rurſus de

foco olera repoꝛtat ad uns et᷑ p ro
ſternẽs ſẽ anñ pedes noſttos roga

te cepit vt pcti fui vniam merere
tura fieret xp̃anus 88 et impetẽ

uit Accidit aũt eatẽ die hoſpites

nire ad nos plurimos frattũ q̃ᷓ

bus oppoꝛtune olera ip̃a parata

funt. Gratias &g& referentes dno ꝓ

mirabilibꝰ ſuis duplicem leticiam
geſſimus et ꝓ ſalut hominis et

kepls „ , „ 22 2 ,„
n ee geiernen Evij· tenelis odꝛatiſ; Ptextas. dt aece
ſi Wit er alin EIrns dererpere cpit a edere: fimili
bee paeritia iſeruicio dni oj ↄtinentia mabat autez ſe nũq; m omni vita
il Pueritia iſeruicio ini⸗ nent 32 ſua tante dulcœdims aliq̃d et tan
“Wü c eſtiſſimis ĩſtitutioĩ Penutrit⸗ te ſuauitatis hauſiſſe Inuenit au
imm ad fũma merita ꝑpuẽrat deniq; cũ t in ipõ loc etiam ſpeluncã quã
nmn ceſſariꝰ fuiſſ. et ignis vt e vico pete Eteũ reſiciendi oꝛpuſcuk tempꝰ
ins ret: ardẽtes prunas vſtimẽto de K neceſſitas affuiſſet: p dei nihilo
en ſre bat neſo. Að ab mirãtes oss minus gratiã mhil deerat bom q
mem q̊ aderat frẽs ſtuq lũ aĩ viteq; eiꝰ poſcœbat a bne C. Pobarn ro
tel acmeriti imitari cupiebãt· huic q́ tempꝑe ꝑgebat ad viſitandum fra
un tempe cũ ſolus eſſet i hHeremo de tres 4 Como dos:quib usgs etiã que
hmnt ſideriũ vſceendi mellis exoꝛtũ eſt. necſſaria erant ad refectionẽ coꝛ
i Et ouerſus vidit in ſaxo fiuũ mel pis dferebat. Et cũ ĩ itinere eoꝝ ꝗᷓ
nians lis inberentẽ. Sed intelligẽs immi Poꝛtabat onere grauaretur videt
fe ti hanc eẽ fallaciã: mtinuo ſemet eminus onagros tranſiẽ p deſer
gni ipſũ increpãs ait · Diſcede a me de tũ a ex damauit dicẽs. In nomine
ſtno cptrix a nlecebꝛoſa ↄcupiſcentia ðñi noſtri i Bu chriſti vemiat Huc
tun Scriptũ eſt emm.Spiritu ambula vnꝰ ex wobis a ſuſ cipiat ſarcinã
map te et deſideria catnſs nõ pficietis meã·Et ecce vnus ex omm grege
dudhe Etſtaſ derelinquẽs etia ipfũ locuz tota cũ mãſuetudme ꝓgit ad e’“ß
NNH biſceſſit a abijt in deſertũ atq; ibi Tunc ille p̃benti ſe ſponte a onus
na tm̃ ꝓ carnis ↄcupiſœntia pumen impo ſuit et ĩpſe mſe dit a cũ omini
aüſtert⸗ ba ieiunio ſemetipfũ cepit afflige velocitate ab eo ad cellulas fra
Feit re. Tertia autẽ ſeptimana ieiunij trum quo pergebat euectus eſt.
4claͤn ſui vidit in deſerto iacere diuerſa Wſo rutſus tempe dñica die w
enp poma:a intelligens dolos immici nit ad quobdam monaſteriũ fra
tſs ait· Non manducabo neq; ↄtiagã trum · Et cum vibiſſet eos non ple
rfus & ne frẽm meũ: hoc ẽ aiam mea ſe⸗ nam agentes ſolemnitatẽ biei cau
X baliſem. Scriptũ eſt em̃: q; non ĩ ſam requirit. Cũ ãt dixiſſent ei ꝑro
* cib ſolo viuit homo ßĩ ommi ver eo ꝙpſbẽ non adeſſet:q; trans ſlu
ſer b dei · Cũq; a ſequenti ſeptimana men ma neret · ꝓpter metuũ eĩ eroco
tinef ie iunaſſet:paululi ĩ ſoõno duckus drilli tranſire nullus audebat tũc
AS eſt aece angelus bñi aſtitit ei ꝑ ille dixit eis · Si vultis ego vabam
viſe ũ dicens. Surge iãa qᷓ imnuene et adducã eum ad vos. Et cõtinuo
rt ris tibi appoſita nihil dubitãs ve aaoo ripã flumis pergit. vbi cũ no
oyp ſccere. Grurgens autẽ vidit aqᷓ ſon men domi muocaſſet preſto fuit
a tem lenbꝰrepletũ fluentis. eiꝰ q; belua. et q̃ ſolebat ad eẽ ad pniciẽ
ser xvip as ĩ cixauiti herbis quibuſdã hominũ: affiit tunc ab vehiculũ

ſirgoq; ſuo fuſcipiens eũ cũ õi me

tu fubi edavſq; ad partez ripevl

terioris produxit · Adijt cõtinuo
Helenus preſbyteꝝ:et exoꝛare c⸗
pit vt veiret ad fratres · Erat ãt in
dntusviliſſimo a abiectiſſmo m

dumẽto · Supꝑ q̊ miratꝰ pᷣſbyt᷑: q̃s
a vnde eẽt vel quid ſibi velit inqᷓ
xit. Vbi vero eſſe cognouit homi
nẽ dei· ſeq̃ᷓ eũ ad flumeʒ cepit t cũ
cauſaret᷑ nõ inueniri nauigium qͥ
trãſire poſſz. tũc abbas Helenꝰ di

xit ad eũ·ſeihil vereais pat᷑· ego
jã nũc parabo vehiculũ. Et excda

mãs voce magna adeẽ beſt iã iu

bet · Que ſtatim ad wc̃ eiꝰ affuit
ac doꝛſũ ſuũ adb vehendum placide
p̃ᷣ buit.· Orioꝛ ipſe ↄſcẽdit et ĩuitat

pb̈rm bicẽs. Aſcende nl foꝛmidãs⸗

Atnle videns beluã exferritꝰ? retro

cedẽ ac fugere cepit· Oẽs aũt qui

aderãt ſtupoꝛ ĩigens a metu appre

dit videntes hoĩem erocodrillo
euectũ flumĩs alueũ tñſmeare q̃ v
bi teſcẽdit ſecũ pit᷑ ĩ ſiccum educit
etiã beſtiã: dicens ab eã· Melioꝛ eſt

moꝛs:ꝙᷓ tot ſœle ruʒ et tot hoĩ cidi
ot inuohui reatu.At nlla ſtatt mæꝛ
nterea per tri
duũ in monaſterio pmanẽs ſcũs

ruens expirauit.

DHelenꝰ docebat fratres ſpinta li
doctrina ita vt etiã nõnullo rů co
gitatioẽs coꝛdis et ſecreta cõ filia
ꝓferrz imn mebi. a alium quidem
ꝓden t ſpiritu foꝛnicacõis vrgeri
aliũ aũt iracundie aliũ vero cupi

bitate pecunie. Nõnullos a iadã

tie ac fuperbie ſpiritu niludi.alteri
us vero mãſuetudlinis alterius iuſ
ticie.a lteriꝰ aũt patientie teſt imõi
um dabat · Et ſic vtraq; ex paxte

alioꝝ vitia alioruʒ eciã vtuiſes ex

aggerãs. ad oẽs eos ꝓfectꝰ mira

pilit excolebat · Agnoſcẽtes vero
ſinguli quiq; · ita agi ĩtra ſemetip

ſos vt ulle nũciauerat coꝛde ↄpũc
ti em ẽdabãt᷑ Orofeckurꝰ ãt ait að
eos · Mreparate olera ad aduẽtum
frũm. Et uł p̃parãtibꝰ ↄtinuo ſu
pueneĩrt fratres qͥbꝰfõrific ſuſcep
tis ip̃e ↄſcẽdit ad heremum· Roga
bat ãt eũ qᷓdã ex fribꝰ vt pmitte
rz eũ ſecũ degẽ in hẽmo .· eũq; rñdiſ
ß ei Fue eſſe negotiũa phiimi la
boris tẽtacõibꝰ obſiſtẽ demonum

eo ↄtẽtioſiꝰ iuueĩs ꝑpſiſtebat ꝓmit

ẽs cũcka ſe tolleturũ tm̃ vt te

rz ei cpiãoſoꝛcñ ſui a cũ pmiſiſſj

ſetutꝰ eũ ab Pẽmũ eſt. Quez ule in
ſpelica ſibivica hĩtare iubz · Tũc
demones aduolantes ꝑ noctem · pᷣ
mũ fedis a turpibus eum cogitati
ombus exagitabãt poſt hec wro
etiam violenter irruere et ne care

eum aggre diuntur Effugiẽs aũt
lunenis et peruolans ad celulam

ſancti Deleni quibus malis vꝛge
retur expomt ˖ Tũc ſemoꝛ ↄſolatꝰ
eſt eũ paucis: et de vᷣtute fidei ae
patiẽtie ↄmonens· ſtatim reuocat
ad ſpeluncã de qua effugerat et tã

ꝙ fulcum quendã ꝑ arenam eytra

celtulam iuueĩs di gito ſuo ducens
precepit in nomine domini ne au
deant demones ſt atutum ingrecdli
limitem. Et ita verbi eius virtute
adoleſcens perm anſit de reliquo ſe
curus. erebatur de eo ꝙ

et ipſe adoleſcens in heremo pomſi

tus celeſtes ſeꝑe percepiſſet cibos
et fratribus ad ſe vmientibus cuᷣ

nihil habꝛiſſz qaod apponeret·

— W☛n =S☛☚n —,ʒʒ——B—N

affuiſſe quscdlam awleſentempa wies angekus vitereturtlta letus
nes ej et que necſſaria erant doefe oailis et plenꝰ gratie appate bat.
in rentẽ:eaq; cum añ ſpeluncã eius de DB ue cum ante parnũ nmpusvt
dd po ſuiſſet: vlera nuſquã coomparu tõperimus nocte latrones ſuperue
iſſe: dixiſſe wro euz ad fratres. be niſſent auꝝ ſe apud eũ muẽturos
e nedicamus dminũ qui pparauit ſperantes oratione ſolita ita eos
16 nobis menſã ĩdeſeto · Pyec et a vixit vt foribꝰeius aff ixi mou ſe
un lia plurima de ſãdoſi patmũ vita ommno non poſſent · Mane vero
ſi a cuerſacõnibus enatrãs nobiꝰ cñũ ad eum turbe ſolito ↄuemſſent
pater Coptes acũ oĩ affectu ĩ ſtra viderent ad ianuas eiꝰ latrones
4 es: poſt edificacõis ſexmonẽ intro wlebant eos igni tradere. At nilie
4 vucit nos ĩ oꝛtuhi ſuũ oſtẽdens no rer neeſſitafe cõpulſus: vnũ eis
bis arborẽ Salenaa aKtod we mo ſolimode locut?eſt vbũ S inite in
quas ipſe plãtauet a diebat aquitiſtos abirr nleſos alio quim
n Dee me in lvremo plãtare ruſtica grã a me kfugit ſaĩtatũ Oopulix
zt noꝝſids ãmonuit Vt em̃vibi oos woyt audieĩt ſee: trabicẽ nõ au
tot tãtam fiẽ habete vt arenã ſub no dtes biniſerit ees.· Latroĩs vero
i ſtris vſtigijs colligẽtes p agrs videtes að ſecũ geſtum abieda
ln ſuos ſpargerẽt a terrã ſteilẽ ad to ſele f wlũtate Pteritorũ malon
. ſeaidiratis vterẽt vberta:pu Feittiã agẽteæ ad mõaſtela victa
. doꝛ inquã eſt ſi nos ĩferiores inne 2ſigiũt. Atq; ibitẽ emẽbatioĩs vi
miamurĩ fi. quon ſixs nos cõ trſoꝛmã modũq; ſuſcipiũt rat
ſignata eſt to. Ca. xviij. añt ſup di ctus vir eruditꝰ non ſo
iͦt Vg ab vrbe ad eã pariẽ fſis qui ei aderãt dibictmus. Sec æ
din mittit ad leremũ noie Tlronẽ vi ip̃e eleuare cupiẽs et cõſolari ꝑe
m ſãctũ ĩtra cellulam ſuã dauſum grinacionis noſtre laborem: in ta
u ſolitariũ: qͥ phibebat᷑ teiginta an bella ſcribes ad nos. gẽtiam doctri
de ms ſilencij habuiſſe cõtinentiaz⸗ namq; ſui ſermoĩs oñdit· grat aũt
gat quiq; tam multas virtuꝑs facie cib euis abſq; ignis opere. ic
dai bat ve ꝓpleta apud illos habere bat autej: ꝙ et nodibus ad hete
mun tur· Conueniebat nãq; ad eu; ſe mũ ꝓgrebiens comitatu vteretur
doe4 ingulos bies infirmotii phurima pumo læremi bæſtiaru; IJhſe w
netun multitudo:ad quos illo per fene ro hau riens aquã de pu teo ſuo et
ſtrã manum proferens et vmuſal p̃ᷣbens eis poculum: obſequia feã
iur luſq; capiti ſuꝑ imponens ac bene rum ᷑ᷣmunerabat laborẽ DHuiꝰ ãt
ℳ. bieens eos, ſanos ab omni egri rei manifeſtũ babat᷑ indiuũ. 8b
9 tucdine remittbat. Dic etiã ipſo veſtigia bubalo ꝝ cap̃arum q; et
viſu tam honorabilis fuit tantũq; ona grorum citea eius cellula; phe
os reuetẽtie geæbat i vultu. vt inter rima deprebentebané. Ca. xie

Idim et aliũ ve
4 erabilẽ pꝛez apud thebai

ehos. Auẽ eo tpe q̃ acredit ad ſa
tram̃ta.fũmã curã ſũ umãch pſpexi
mim? achibert diligẽtiã · ne qs eorũ
ꝗ acxædit ĩ aliᷓ deſerat cõſcientiaz

madulatã:ĩ tãtũ vt etiã de his eos

amoneret qᷓ accibt᷑ ꝑ ſõmia foĩbꝰ
ſolent vel p fãtaſias mulieibꝰ apꝑp
parentibꝰ vel etiã ꝑ naturatis hu
moris abundãtiam · dicebat ſi

qundẽ abſq; mulieruz fãtaſijs tale
aliquid eueniat nõ eſſe peccatũ c&
Semtꝰ enĩ humoe ĩ coꝛpore vbi ꝓ

pria tepleuerit œnœptacula ſuſg

nereſſe eſt vt meatibꝰ egerat: et
iteo nõ trahitur ad peccatã · Ybi
wro viſus mulien et blanbimen
ta carnis occurrũt: in hoc iã deſide
rijs anme erga huiuſmodi wgi
tationes atq; nlleſebras ocrnpate
bari onfirmabat indicia · debere

8* monachos aiebat õni genere a

cogitacõibꝰ ſuis repellẽ huiuſmo
di ſimulachra ner inbulgere om
nino m hec delabi ſenſus ſuos: ali
oauin nihin differri ab Hñjs qui
ſedᷣm carnẽ viuũt quinymo ſi ſie
ri poteſt etiã in eo ſatis agrrevtp
multã cõtinẽ tiã ipſam ſuꝑerent a
bũdãtiã naturalem fluxuſea q; eius
labẽ oĩoms ac ieiunij continuatio
ne eõſtringant. denich aiebat: et
hij qui in delieijs viuũt ſi foꝛte coꝛ
pris fui egritudo depoſcat᷑ ab om
nibꝰqᷓ noxia eẽ idicaueit mebicꝰ
abſtinebut: aur non multomagis
hoe monachus aciat. ſi amme et

dioleouꝝ noje p̃ſbyteꝝ: halłẽtẽ
m monaſterio ſuo cẽtũ ferte mona

. pirieus laitas expetẽdaẽ /Ca· xx

Idimus atium
Apudthebaidã mirabilẽ

. vim noie Dor Die multora erat

monachorum pꝛ q̊ habitu ipõ ho

noris videb at ãgelici nonagita iã

agens etatis annos: barba ꝓlix

a caritatis caĩcie ſplendida vul

tm a aſpectu ita letꝰ vt plus aliqd
haberet ꝙᷓ; F hominis natura patere
tur Dic prius ĩ vltima hberemo pła
rimis abſtinentie labo ribus eyer
citatus: Pſtremo i m vicino vꝛ bis
monalſperiũ mſtituit. In adiacen
tibus autẽ habitatioms fſue locis
diuerſi generis ar borũ ſiluas ipſe

plantaria ponendo cõſeuit: m qui
bus: vt nobis a plurimis ſanctis

patribus affirmatum eſt ante n
lius aduentũ nullum omminovir

gultiz fuit Oob hoc aũt plantauit
hace ſiuã vt frẽs q̊s fibi cõgrega

xe cupiebat non haberẽt necitatẽ
ligni grã à lõgius enagãdi: habẽs

curã et in his qᷓ̊ mmiſterio 1pis
neſſaria ſũt ß ptipue ſalitis eo ri

ac fidei Ipe tñ cum eſſet in heremo
Pbis paſcbat᷑ a radicibꝰ quibuſ
5: a lec ei dulcia videbãt᷑ Aqᷓ ve
Gait jueniſſet bibebat: orati

oĩbꝰ a hỹnis occupãs õne diei cẽ

pus ac noctis Vt autem ad matu

ram puenit etatem?: apparuit ei ã
gelus domini in beremo per viſuz

dicens. Exis m gentem magnam
et multus tibj po pulus credetux a
erut p te ſahiaba multa milia wwi
nũ. Qñtoſcũq; ãt ĩ hae vita ̃itꝰ
conuerttris ab ſalhukm: ſuꝑer tan

tos prĩcipatũ accipies ĩ futurum

n
w
at

jni
pte
vll
anͤ
vanr
lopei
8
*

l⸗

ir
uit
„
i
li⸗
ii

ai

n

ſem
ue
b
is⸗

tn

au⸗

Eet nhil vrt aris:nunq;eĩ ahquid

deerit tibi eoꝝ que ad vſum coꝛpo
ris ptinent ·quotiẽs hee popoſœis

a deo. Dec oum aubiſſet ad vicini

dꝛa loca prexit: a primo ſolus ſub
patuo tugurio quod ſibi ipſe cõ
ſteuxerat habitare cepit: Holeri

bus võpoſitis wſcens ſolis · inter
bum etia; poſt continuata ieiunia

Litteras pᷣmo ignorauit Cũ aute

de heremo ad lee que ſupra dixi

mus vicimoꝛa habitacula acceſ

ſiſſet:data ei biuinitus gratia eſt

Et cum a fratribus oblatus ei oᷣ
dex fuiſſet: quaſi olim iam ſciens
ſitteras legere cepit. Collecka eſt
ei a aduerſus demones virt?: ita

vt multi ex his quosvrgebant de

mones.etiam muiti ad eũ rapxeren
mur: ꝓteſtantes ſũmo cim damo
re de meritis eius. Sed et alias ꝙᷓ;
pluyimas ſamtates operabatur.

ongregabant᷑ interim ab eũ

pPhlurime multitudines monacho

H· inter quos etiam cũ nos adue
mſſemus: viſis nobis letiſſimus

redditux: Cũq; ſalutans nos oraſ
ſet more ſibi ſolito.pedes hoſpitũ
ꝓprijs maĩibꝰlauit:et docere nos
exſcripturis que að edificacõnem
vite ace fidei ptinẽt cepit · Srat em̃

ei docendi grłᷣtia a deo collata. Cũ
itaq; no bis plurima ſeripturaruʒ

capitula ſapienter biſſeruiſſet:
rurſus ab oꝛationẽ onuertebat

Conſuetudo aũt erat ei. non pri?

toꝛporalem eibum ſumere: ꝙ ſpi
ritalem chriſti vmumonez accipe
ret· Zuo ꝓcœpto. poſt gratiarum
adtionem adboꝛtari nos etiam ad

reſciendum cepit . Ipſe tamen ſe

dens nobiſcum: nũquam cſſabat
aliquid de ſkubijs ſpiritalibꝰ com
monere ) arrabat g nobis tale

ali quid. Scio inqui t hominẽ quen

bam in heremo per tres coontinuos
annos nullum ſũpſiſſe terrtenum
cibum Angenis em dei tertia qaua
q; die eſcã ei deferebat celeſtẽ: et
hie ei cibus erat hic potus. Et ite
rum ſcio huiuſmodi hominem.
q venerũt ad eum demones in ſpe
cie celeſtis militie et habitu ange
lorum curtus igneos agentes plu
rimo appara tu tamꝙᷓ magnũ ali
quem eegem deducentes Iſq; quia
ceteris vt rex Baberi videbat᷑ dicꝛ
bat ad ul q̊ lee videbat. Impleſ
ion⸗ 0 bono ſuperelt vt adores
eꝛet tranſferam te ſicut Deliam
ges monachus hec aubiens dica
bat im cꝛde ſuo. Quid eſt hoe qað

dicitureEgo quotidie ſaliatorem
qui eſt rex meus adoro Dic ſi nle

eſſet Ruo modo hoc a me poſerret

quod in deſinenter me facẽ ſciret

Et poſt hec reſpondit ad ipſũ.go
habeo mecũ regẽ quez quotidie ſi

ne ĩtermiſſione adoro tu aute; fal

lax non es rex meus. Et continu

mimicus ad hec verba comparuit

Verũ hec ille quaſi de alio no bis

narrans: ſua geſta ſub alteriꝰ ꝑer

ſona memeꝛ abat · Patres tamen

qui aderant ipſi nobis onfirma

bant: ꝙ ipſe eſſet qui bee vid iſſet
aucheehet enin hicemag
nificis pater: qiu mier cetera bo
na etiã hoc p̃ᷣſtabat adueniẽtibꝰ
fratribus et cũ ipſo habitare vo
lentibus.Faciebat conuocare fra
tres qui ſeum erãt: et in vna die

abuenĩenti fratri integram cellulã

edifieabat. Et erat m hoc ope ma
gna alacritas fratrum vnoquoq;

eoꝛum feſtmante lateres conuehe

re aut hutum porrigere:aut aquã
infundere aut ligna ferre · Whi ve
ro perfecta fuiſſet: iẽ eam oĩbus
vitvnſilibus: vel neœſſarijs mſtru
ckam fratri tradebat ic alqaã
do cu falſus qdam frater ad eũ ve
miſſet et vt videretur nudus veſti
menta ſua occultaſſet arguit enz
coram omnbus et in mediuz que
occultauerat ꝓtulit · Quo facto ita
pertimuerunt omnes vt de reliquo

nemo auderet coram ipõ fallere ·

Tanta erat m eo virtus ammi ꝛet

tanta diume gracie magnitudo:

quã abſtinentie labore a fidei pu
ritate qᷓſiuerat· Multitudimes autẽ

fratruũ ci ip̃o poſite tanta grã erãat

replete · vt cũ ab eccam cõuemirẽt
chori angelorum vſtibus ac mẽ
pbus reſplendentibus ad muta ti
onem virtutũ eeleſtium hymnis
et laudibus dei peruigiles videren
uur. „. Ca- — xxi
Enimꝰ aũt et ad
iuitatẽ quandã tłebaibis
Oxirinchũ: in qua tanta re ligioĩs
deßtlendimꝰ bõa:vt ea nemo dig
ne ſufficiat enarrare·Repletam eã
monachis intrin ſecus vidimus: a
ext rinſecus omni parte crcunda
tam · Edes publiceſique in ea fue
rant et templa fuperſticõnis antiqᷓ
habitacõnes nũe erant monacho
rum. et ꝑ totam ciuitatem multo
plura monaſteria ꝙ; domꝰ videbã
tur. Sũt aũt in ipſa vꝛbe. quia elt

ampla valde et populoſa · duode
cim eccleſieĩ quibus publicus agi
turpopuli onuentus Ex ceptis
monaſterijs in quibus per ſingu
la orationum domus ſunt Seð nee
porte ipſe nec turres ciuitatis aut
ullus omnino angelus eiusmona

chorum habitadombus vacat: qᷓ

q; per omnẽ ciuitat bie ac nocke

Hymnos et laudes deo referentes

vrbem totam quaſivnam dei eecle
ſiam faciunt. Nullus enim ibi im

uenitur aut leæticus aut paganꝰ

ſeb omnes ciues chriſtiani omne
catholici fũt vt nihil omnino bif

ferat ſi epiſcpus m platea orati

onem aut in ecdleſia moicat · JApſi
quoq; magiſtratꝰet principales
ciuitatis et reliqui ciues ſtudioſe

per ſingulas poꝛtas ſtatuunt qui
obleruent: vt ſiaubi apparuerit p

egrinus aut pauper certatim ad

eum qui preo ccupauerit adduc
tus que ſunt neceſſaria conſequa

tux · de his autem que erga nos
ab ipſis populis geſta ſunt · vi
dentibus tranſire nos per ciuita
tem ſuam et velut angelis occut

rẽtib? a Hꝛẽ deſerẽtibꝰ qũo enar

rem:ã de ipſis mõehis et virg im

bus.quo rum innumere multitudi
nes vt paulo ſupra diximus:

in Oxirinco Thebaidis e gionis

citate ula religione opulentiſſmma

habentureRequirentes enim nos
a ſandto epiſœpo loci ipſius vi
gin timilia virginum et decemmi
lia monaelo tum inibi haberi cõ
perimus: Quorum omnium affec
tum erga nos et Hnorem qauem
canitaune exhibebant nobis

—
—

— — —.

—

—M. — — „

. ——— ——

e
a
n
ti
ce
nas
ae
win
gr⸗
ni
R

4
1

——

. X

Aꝛñinoite noĩe Serapionem młto

exponẽ nee ſermo ſufficit nee vere
cundia gꝓmittit quomõ pallia nẽa
ſcinderent᷑ vnoquoq; nos ſibi rapi
ente et ad ſe abducere cupiente.
Vidimus quoq; ibi phirimos ſã
ctorum patrũ diᷣſas dei gracias
habentes:a lios in verbo alios in
abſtinentia alios ĩ ſignis et virtu
tibꝰ? mimſtrãtes. Capi xxij:

dim⸗ et alium

uẽbã pſbyten in regione

n monaſterioꝝ patrẽ · ſõ cuius cu
ra płura et diſperſa monaſteria qᷓ

ſi decem mlium habebantur mo

nachorum · qui omnes ex laboribꝰ

ꝓprijs quos precipue meſſis tẽpe

mercede manuum conquirebant.
partem phirimam ad ſupdictum

patrem conferentes in vſus pau

ꝓpum deſtmabãt. Moc autẽ moris
erat nõ ſol ipſis ſed et ommibus

Zne egipcijs monachis. vt me
ſis tẽ pore ſe locent ad metendum

operam ſuã:atq; ex eadẽ mercde
octogenos vnuſquiſqʒ modios fru
menti plus mmusue conquirat
et horum partem plurimam pau
perum vſibus offerant vnde non
ſoli regiones ipſius in ligentes a
lant·ſedaalexandriam naues f tu
mento onuſte diriguntur: vel ĩ car

cerem cõcluſis vel reliquis peregri

nis atq; e gentibus prerogande.

Neq; enim intra egiptuʒ ſufficiut
pauperes:qui poſſint miſericoꝛdi
e eorum fructus et largitatis aſſu

mere ˖ Vidimus aut et in regioni

bus nempheos et babilomis m nu
meras multitudines monaco

i: apud quos biuerſas virtutũ

gratias et monũ oenam̃ta cẽſpexi
mus Jbi ãt trbũ̃t eẽ loca illa:ĩ qui
bus Joſeph fertur reiodibiſſe fru
mẽta qs et tkeſauros Joſeph vo

cãt· alij vro Oi ramides : qs dicit

ipfſas eſſe in quibus frumenta tũc
congregata ſunt. Ca. xxiñn

NKadebät leioꝛes

liſſe quẽbã pſecuc is tpe

noĩe Apollomũ.Rui cũ vitaʒ mag

nificã egiſſit inter fratres: etiam

diaonus oꝛdinatus eſt. Tempo

reñ perſecutionis erat ei ſtubium
ſingulos quoſq; circuire frattresa
coartart eos ad martiriũ; Cumcq;

fuiſſet etiã ip̃e ↄprehẽſus et m car

crem truſus gentilium piurimi tã

quam infultantes weniebãt ad e

um et vrbis blaſphemis et impi

is onfutabãt . Inter quos fuit qᷓ
dam Filemon nomine wraula fo

moſiſſimus.et omni populo ama
bilis. Qui cum multi e ũ fatigaret
miuriis imp ium et ſceleſtuim et ſe
ductorem dignumq; eſſe m om m

bus odio haberi:cumq; het a mul

ta alla aduerſus eum grauiora lo
queretur reſpõdit ei Apollonius
Kiſere atur tibi domin? fili mi: a
nihil tibi hoꝝ que locutꝰ es repu
tet ad peccatũ: Dec cũ aubiſſ et Fi
lemon coꝛde cõpuncus eſt: vmmq;
rbomi eius fupra humanũ mo
rem in ſua mente pſenſit in tantuʒ
vt ſe xpᷣianũ repẽte fateret᷑:t inde
ſtati puolat ad tribunal iubicis
atq; in conſpecku totius po puli
clamans iniuſte mquit agis O in
dex iniq̃tatis viros religioſos: et

teo amabiles pũniens? nih em̃
mali Chriſtiani: vl Eiciũt vl do

cent. Ac ule bkec audiens prime

quidem putabat vtpote loci n tiꝰ
ominem ioci aliquið proponere?
Sed ceum vibiſſet hec eum ſerio ꝓ
ſequentem et cũ omni con ſtantia
aſſerentem: dixit ad eũ Inſams
o Filemon a mente captus es ſubʒ
ito · Ac ille dixit ggo non mſamo
tu miultiſſimus et mſanifſ umꝰ
iudex es: qui tot iuſtos minſte pe
rimus viros Ego enim Chriſtia
nus ſum:quod eſt genus optimũ

hominũ · Tune ille coram populo

eœpit eum primo p burimis blan
dbimentis reuo care velle ĩ ib quoðꝰ
eum nouerat. Sed vbi immobi
lem vidit: omnia intendit in eum
genera tomentoru. Cogmto vero
ꝙ ex verbis Appollonn hee facta
fuer t ꝓmutatio · correptum etiam
Apouomi grauioibꝰ ſubdit toꝛ
mẽtis ⁊a decptoxis in eũ crimẽ ey
aggerat-Appollonius wero dixit

ad eũ · Vtinam et tu index et õnes

qui aſſſtũt a audit me: hũc me
um quẽ dicis exrorem deceptionẽ
q; ſequeremim At ille vt lee audi
uit a ip ſuz a Filemonẽ igmbus tẽ
di in onſpeũ populi iuſſit · IJlli ve
xo pꝰ ꝙᷓ; ingreſſi ſunt flãmas:btũs
Apoliomus cũctis audientibꝰda
mabat ad dñim dicẽs.Nõ tradaꝰ
bvñe beſtis animas cõſitentes tibi
ſed oſtende nob euident ſalutarte

tuum Igitur vbi lee m auditu po

puli a iubicis ab dñm locutꝰ ẽ Ap
pollomꝰ: ᷑ ̃te nubes repleta rore
circũdedit viros a flãmas accenſi
Sms extinxit · Super quo ſtuꝑe

= d.——
. F

kaadi et iutey et populus: vna oẽs

voce damare cœperunt · Ma gnus
et vnus deus chriſtianorum ſolꝰ⸗
Sed hec cuz fuiſſent prefecto Alex
andrie nunciata ſemetipſo teucu
lentioꝛ redditur: a electis quibuſ
dam de officio ſuo erudelſſimis:
a ſeuiſſunis nõ ta m Himbus qᷓm
beſtijs nittit er iubet quo et ipfũ
iudicem q̃ mirabilibus diuinis ere
diderat et eos ꝑ quos virtꝰdei ap

paruerat vmctos Alexãdriã pdu

cerent. Igit᷑ aĩ adducrẽ tux: affuit
grã dei in verbo et cepit ρloĩꝰ9
eos qui ſe vindos duœbãt fidem
dei dorere · Liuq; cum dei miſericor
dia eredidiſſent a fideʒ dei tota coꝛ
clis firmitate re epiſſent. ſemenp
ſos cum his quos exhibere vene
rant vinctoð iudici c fferut: a chriſ

tianos ſe eſſe pariter profinntur

Quos cum pre ſedus in fide domi
ni pertinaces et immobiles perui
diſſet. vniuerſos parit᷑ iunbet in ꝓ
fundũ maris dimergi ignorãs im

prius qui d ageret: hoc enim ſanc

tis non mo:s ſeb baptiſmum fuie
Sed horum coꝛpora dei ſine dubio
prouidentia integra ſlibataq; ma
ris vnda tepvꝛtauit ad litus que
ab his qui obſequij cauſa ſimul
venerant ſuſcœpta ae reuorata ſub
vno ſepuichri domicilio collocata
ſunt · a quibus vſq; in preſens tẽ
pus virtutes multe a ſigna nirã
ba omnibus conſũmantur SZeda
wita omnium atq; orationes ſuſci
piũtir ab eis et aim frudtu petici

ones ĩplent: q̊ etiãa nos diẽtꝰ eſt
bñs adduq re a vota noſtra ora ti

403
rn

braglta fere milibꝰ abeſt ab alex
1 angria ey noĩe viti abiacõtis in Gq
inm nitetl colligit mitrie wocabuli tra
cr lens: ꝓſpiciẽte boc eredo iã tũce di
tp uina ꝓuidetia ꝙ in ns locis ſe-
ot aata bhoĩm tãqꝙ;ᷓ mitro ſoꝛdes abluiz
weſſent et abolende⸗An hoe lo
ind d quingeta fe re aut nõ młto mi
ufit nꝰcernunt᷑ ſibi vicinaa ſ vno pp-
c) ſita tab nacula m q bus aliqᷓ plures
tſn E6ik aliqᷓ pauci nõnulli etiã ſingu
tuot lares habitãt:et mãſioĩbꝰ q̃dẽ di
nor uiſi aĩmo ãt ac fide et caltate valdᷣ
in iũctia inſepabiles manẽt · u
nne ie ergo cũ a ꝓĩquaremꝰ low vbi
chil pegrinos fratres aduenire ſẽſert
nuur cõtinuo velit examen apuũ ſinguli
wmn qui q;ex ſuis llulis ꝓruũt atq in
ing alacritate tontendunt: portantes
n ſecumꝙ; phirimi irum vrceos à
nir qᷓ a panes ſecunduʒ quod propiꝰ
i ta corripiens quoſda dicit· Quia
. nõ exiſtig filijs iſrł in obuiaʒ aim
panea aqᷓ· Tunc demde ſuſceptos
nos abducũt primo cu: pſalmis

i aa eccdeſiã pedes lauant ac ſinguli

lebãt docere aut de manſue tudine
aut alijs Puinſmodbi bonisque a
pud illos velut ad hoc ipſuz de ſe
allo ſequeſtratos dinerſa quidez
Frcia vna tũ eademq; doctrina diſ
runtur Nuſꝙ; ſic vibimus florer
caritateʒ nuſꝙ;ᷓ ſic vidimus opus.
feruere mie: et ſtubiũ hoſpitalittiaz
tis impleri· Seripturaꝝ vero dinii
nanꝝ meditacõesa mitllectus atcq
ſciẽtie biuine nuſꝙ; tam euitdens erx
ertitiũ: vt fingulos pene oratores
crebas ĩ biui na eẽ ſapiẽtia.ca·xx.-

Oſt hũt vero ali
us eſt locꝰm deßto iteriore?
wece fere ab hoc miibꝰdiſtaãs⸗Quẽ
locũ p multitubine diſpſaꝝ ĩ here
mo cellulaꝝ cllia noĩarunt. Ad
huc locũ hi q̃ͥ priꝰfuer̃t ĩbuti: a ſa
cre tiorez iã depoſitis rubimẽtis du
cere wlunt vitam ſeœdunt. De re
mus eſt vaſta ae cellule tanto in
ter ſe ſpatio diſt antes: vt ne q; in
conſpectu ſibi mnicem neq; in wo
cis aubitu ſint poſie Simguli per
cellulas ommanent. Silencium
ingens et quies magna eſt inter
eos · die tantum ſabbati et domini
æa in vnum ad eccleſiam conueni
unt:et ibi ſemetipſos muicemtan

aiw
locn
igt
mi
1

quiq; linteis quibus vtebãtur ab

ſtergũt quaſi vie laborẽ lauantes
re aut vera vite huane eripnas

miſticis traditioĩbus ab luen tes

ud & nüc de humanitate eo

rniin qj5 de offitijs qui d de caritate

loq uar cũ omnes geſtirẽt nos að
ſuã quiq; itrobucẽ cellulã a nõ ea

quam celo redditos vident . Bi
quis ſoꝛte in conuentu illo defue
erit mtelligunt ſtatim eum coꝛpo
ris aliqua neceſſitate tetentum.
et ab viſitandum non omnes qui
dem ſimunl diuerſis tamen tempo

ribus abeunt, portantes ſecum
vnulſquiſq; fiquid apud ſe eſt.

quod egro poſſit gratum videri.

ſolum ꝗᷓ hoſpitalitati debet exple au
Aliam vero ob cauſaʒ null⸗ audet

Proximl ſti obmirbate ſileneiſ emi
ñKquis foꝛte poſſit in vrbo mſteu

ert et vint athletas in agone pp

ſitos ſermoĩs cõſolatiõe purgere

Aulii ipſoꝝ a tribꝰ a quatuoꝛ mi

lib? ab eedeſiaz coeunt . Et cũ lon
Go a ſemetipſis ſpatio habitacõis
eoꝝ cllule ditimant:caritas ĩ eis
tantaẽ et tanto int᷑ ſemetipſos er

ga oẽs fratres oſtriĩgũtur aff ecu

vt ſn ãmirãcõne et explo ſint om
mbꝰ . Vnde et ſi quis foꝛte wo bie
rit habitare cum eis vbi intellexe
ri

rt. Capitulum. xxvi⸗

JIdim? quẽdam
apub ees vnerabilem pa
trem Amomũ nomine virum ˖ in
quem deus omnem ſpiritualium

Gratiarum plenitudinem contule

rat Caritatis in eo gratiam cum
videres mihn tale vſquam vidiſſe
te dies . Sed ſihumlitatem con
ſiterares longo enm in hoe dono
wtentiorem ceteris eſtim ares. Et
ꝛurſus fi patientiam. ſi manſuetu

dinem . ſi bengnitatem: in fingu
lis enm virtutib? ita precellere
iudicates vt quib cui prefeꝛti debe

at ignorares. donum vero ſapien

tie a ſcientie tantũ ei ontulerat do

minus vt nullum fere: ex ommbꝰ
patribus ita ꝑenetraſſe aulas tvoti
us ſcientie erederes: ſed nec ita ali

quem teceptum eſſe intra cubicu
lum ſapientie deĩ omnes:qui eum

viderant fatebantur · Duic erant
duo frattres Suthemius et Luſebi

us. Nam diocorus qui maioe na
tu in eis fuerat ad offitium epiſos

nt᷑ vnuſquiſq; cellulam fuam of

patus raptus eſt: Hi ergo feuiues
erant:et non ſolum earne ſed eti
am vita atq; inſtitutione et᷑ tota
amimi virtute germani. Qui om
nes ſimul eos qui in illis lotis ha
bitabant᷑ frattes tanꝙᷓ ſi natrix
mueat filios fuos ita vnumquem
q; mſtruentes tonſolabantur ⁊ et
docentes ad fummam perfectionẽ

mnitebantur edücere · Vibimus er

go ſuprabictum bominem dei m
monium habentem monaſteriuz

mtra eos muro ciramndatum q8ͤ

in illis lotis ex lateribus crudis
fieri facile ſolet ampium et omni
bus neceſſarijs nſteuckum ꝛin
etiam puteum ipſe foderat· e
nit autem quidam frater ſaluari
apud eos wlens: adijtq; eundez
Ammonium intertogans ſicubi
eſſet ællula varans ĩ qua habita
re poſſet · Tune nli. Sgo imquit re
quiram ſed donec mueniam hic
eſto in monaſterio ego enim iam
nunc egredior vt requiram. St e
linquens ei omnia pariter aiz mo

naſterio ipſe ꝓcul ab eo low par

uĩſſimam cellulam reperit atq; in
ea Ee conſtituit:fratriq; qiu nuper
aduenerat ommibus que in eo fu
erãt ceſſit monaſterio Sʒ et ſi pluj
res fuiſſent qui ſoꝛte vemrent ach

eos et ſaluari cuperent ſupradie

tus vitł fratribus coongregatis.

omnibus cum alacritate iuuantit

bus.ſub die vna monaſterium e
ſtruebãt et cum ſingulis qbuſq;
expleuiſſet monaſterium muita
tabantur hi quimanſuri erantaꝰ
ecdleſiam quaſ tefe ſtionis gratia
Rujbus mibj oeeupatis vnuſquiſ

. “äs
„

fratrem & ælluk ſuſs pferentes

que neœſſaria erat. ſingulotũ no

uas œllulas inſtruebãt: ita vt ex-

cõſolatione caritatis nihil õmno

l vtẽſitiũ vi q̃ᷓ ad vidũ quiti

tur deeſſent et mamfelta fieret
vniuſcuiuſq; oblatio.Kegreſſi er

go ad veſperã hi quibus cellule fu
erãt p̃parate mueniebant omnia
Wita: qᷓ ad vſ ꝰerãt neceſſaĩia a ita
mſtructa hitacula vt nihil ꝓrſius

deeſſe perſp

4

ſꝰ ibicabat · Die ſcoꝛpiones a coꝛ

nutas beſtias qᷓs Ceãſtes vorãt æa
uangu es qui ĩ illis locis poſt feruo

rem ſolis acerrini habent· tanỹ

rerre quoſ dã vrmimlos ↄculca
bat et ita exguebat vt nihn ab

ſis omnino mali pateretur

ſũme ãtiq̃tatis pat᷑rẽ Cro

niũ nonnne: i ſenectute bona eep
fecta etate durantẽ. Cẽtuʒ namq;
et decem etatis ſue annos agebat.
Hirc ex diſcipulis adhuc beati An
thonij fuperat cuius inter ceteas

animi virtutes humnlitatis grati

am vibimus · Rrat aũt et alus
achhuc ex biſcipulis Anthonij Ori
genes nomine vir p õnia magni

Reus et fũme prudẽcie · Cuins nat᷑

ratio et pmo te virtutibus optimi
magiſtri hominis dei ebiſicabat
aubdientes omnes et in flãamabat
vehemẽter ita vt oculis cerni que

ab eo narrabatur putaxes.

Adimꝰ? inter ecos
quẽ dã ex ſeĩoribꝰ vin bo
nũ noĩe didimũ ĩ quo multa erat
gratia dñi quã ĩ eo etiã vultus ip

Jdimus apud eũ aliutt

Jsimꝰo ib er ſapiẽiſſindl
vitum ac p onia miãbilẽ

guagriu. Cin int᷑ ctrs virtutes
anmmi tanta cõceſſa eſt gratia diſ

cernendoꝝ ſpirituũ a purgãdotã

ſicut apoſtolus bicit: vt nullus ali

us putaret᷑ ex patribꝰ að tantam
ſublimiũũ et ſpirituas ſiũ reri ſcienti
am pueniſſe.Cui quãuis tebꝰ ip
ſius et experimẽtis et qð eſt ſuper

Smia ꝑ gratiam dei magna collata⸗
fuerit intelli gentia: acœſſit et hoe

vt multo tepore inſtruck? fuerit a

keato Machalo quẽ famoſiſſimũ

in di gratia ſigniſq;: a virtutibus
inſignem fuiſſe omnibus notum
elt Die ergo Suagriꝰ ĩcrebibilis

eãt᷑ abſtinentie. Super omma ta

men monebat fratres ; ſi qui foꝛ

ix ſtucdlium gererent vel humikã
bi wipois vel fantaſias ab eo &
monum llendi:ne m bibenda
aqua largioi menſura vterentun

dicebat enim: qui a ſi aqua mul
ta oipus infunbatur:? maiores

fantaſias generat et largiora tre

cptacula demõibus preſtat. Se ꝰ
et multa alia de abſtinentia: ſum
ma oeum deliteratione docebat·
Ipſe autem non ſolum aqua pav
ciſſime vtebatur: ſed a a pane pæ

nitus abſtmebat . JWi vero auã
in ilislocis morabant᷑ ratees*
pane ſolo · et ſale contenti ſunt·

Et ĩ illa om ni multitudine vix
immuemires ſaltem qui oleo vtera
tur: plures autem in eis nec iacen
tes ſomnum iſed ſtantes et vt ita
bicam tantum in mebitatiõe dbiuii
no tum verborum poſiti capic bat /
Captullum. xx vlij.

Ammonem. Cuius ammam cum
exiſſet a coꝛ poẽ vidit fetri ad cælha

ſanaꝰ Anthomiꝰ ſicut refert ſcrib
tura illa que vitaʒ deſeribit Anto
