Mon delere a te iudicari quẽꝙᷓ ni
ſi að te ptineat · ca · x. Nona
ps de n indicado quẽqᷓ; ca. p̃̊.

Vida krater

recauerat a iuſſit euz
ſbẽe exire de eccã Sur
rexit ãt abbas Beſſa
ona exijt cũ eo dicẽ

enit abbas Ylaat

Evilebaiba ĩ ↄgregacõem frattũ
avidit quẽdã de fratribꝰ? culpabi

Et ego peceatoꝛ ſum. ca. ije⸗

lẽ a adiubicalit eũ. Cũ aũt exiſſet
ab leremũ: wnit angel? bm̃a ſte
tit ãte hoſtiã elle eiꝰ dicẽs · Nõ te
permit᷑to intrare · Ale ãt rogabat᷑

Sicõs⸗Que eſt cãe Et reſpondens à

gelus dixit. deus miſit vt dicerem

nbi Vbi mbes vt mitte nlu frim

rulpabilẽ quẽ adduxiſtiæ t ſtat
abbas Nſaac penitẽtiã egit bicẽs
Peccau ignoſc m̃ Et dixit ãgelꝰ.
Surge:ignouit tibi deus ſ̊ cuſto
di de eetero ne adiudices quenq; pᷣ
uſiq; deus adiudicet eum · Scriptũ

ota pbi crimuis fulpas frattum
n deus noſtras ſimiuter prodet
Capitulum quintum.

euidam frater in congregatione⸗

eſt enim Nolite iubicare: vt non

iudicabimimi Qui ergo fratrem
ſuum iubicat: legem diumam pre

uaricatur· . Ca · tertiuz.
Kater aliquando

m Scythi muentus eſt culpabił
n fecerunt fratres uentuz: a mi
ſerat ab abbatem Moyſẽ vt vem
xet · Jlle at veire nohuit. Et miſit að
eũ preſbiter dicens Veni qꝛ plebz
fratrũ te exꝑctat. le ſurgens v
nit Tollẽs ãt ſecũ ſpoꝛtam vetuſtã
impleuit eam arenaa poꝛtauit. It
ſ wro exietunt ei obuiam dicetes⸗
Ruid eſt hoc pateræ dixit autẽ eis
ſenex Deccata mea ſunt poſt me
currentiaa nõvideo ea:a veni ego
hodie aliena peceata ind icare Jlli
autem audientes mhbi locuti funt
fratri: ſed ignouetũt ei· Ca. qrtũ.

Mterrogaunit quida

Sividero culpã fratris mei:bonũ ẽ

ſcelart eã.· Dieit ei ſenex Quarũq;

Hra tegimꝰpdã fratris noſtri:tᷣ
Sit etiã deus noſtra· Et quacunq;

frafer abbatem POaſtoꝛẽ dicens

—

grat autem in ipſis locis quibam
ſolitarius:qui iam longo tempoẽ

ſoris non exibat.· Wemens autem
abbas de congregatione imlla ad

eum indicauit ei de fratre nlo qui
off endeãt. Et ile vixit. Expellite eũ
Expulſus autem frater de congre
gatione abijt a miſit ſe mn foſſatũ
æ fleuit ibi · Contigit autemvt alij/

fratres eunfes ad abbatem Daſ

torem: aubirxent eũ in foſſato plo
rantem. Qui deſcendentes ad euz?
muenerunt eum in magno dolore
conſtitutum:a rogauetunt euz vt
iret ab ſenem illum ſolitarium.Et
non aequieuit dicens In loco Hoc
moiar ego · Wemẽtes autem fra
tres ab abbatem Oaſtoꝛem:nar
rauerunt eĩ de eo. Et rogauit eozvt
irent ad eum dicẽtes · Abbas Da
ſtoꝛwceat te ad ſe · Qnod cuz ei dix
iſſent perrexit ad eum Etvidens
eum ſenex afflickum ſurrexit aol
culatus eſt eũ: a cõgaudens ei ro

gauit vt ſumeret cibum Miſit au
tem abbas Oaſtoꝛvnuz de fratri

bus ſuſs ad ulbum ſol tarium: di
cens. Audiens de te multi anm ft
te videre delidero a pro pigritia
ambotum non potuimus nos m
uicem videre · Modo ergo deo wolen
be a occaſione facta fanigaui te vſ
q; huc:vt nos videre poſſimꝰ Erat
enim non egrediens de cella fua .
Zui cuz audiſſet bierbat Niſi deus

ao
tſa
biol
due
habr
v

ſvrl
luis⸗
cht

ſi

ſee
ran

len
v

1
Gatoges
gudam
one
nsaukn

Lacde
wor
tuyt
uun
oobe
nta

We

tad
buht

cad⸗
urens
nici
Gſetn
unſt
gir
nunen⸗
doe
Gu
ſivlu
cl⸗

ns

S

(eeso5

mſpiraſſet ſem ili de melnõ mmiſiſſz

ad me. Lt ſurgens venit ad eum .

Et ſalutantes ſe nuicem cuz gau
dio ſe dert · dixit autem ei Paſtoꝛ
Duo boĩes erant in low vno: a ãbo
habebant᷑ moꝛtuos ſuos Re liquit
ãt vnus moꝛtuũ ſuũ: et abijt plo
rare alterius mo:tuũ Audiẽs autæe
toc ſenex ↄpũdus eſt in ſermone
eius: et rewdatus eſt qð fec rat

a dixit. Ab̊ Daſtoꝛ furſuz in elo
t deoꝛfüũm terra. La: vi ·

Acke aligütöuen

UAius in Scythi a loquebãtur

prẽs de quodã fratre culpabili .

Abbas aũt Dio: tacebat · Poſtea

Ho ſurgẽs egreſſzẽ: a tollẽs ſaccũ
ĩpleuit eũ arena: a poꝛtabat eũ in
Humeris ſuis · Et mittẽs in ſportel

lã modicũ de ipſa arena:poꝛtabat

etiã a ipſam in ãte. Interrogatus
ãt a patribꝰq̃d heeſſet IYle rñdit

Saccus iſte à multazʒ arenã habet

mea pctã ſũt: a q; multa ſunt po
ſui ea lupra doꝛſuz meũ ne doleam

ꝓ ip ſisa ploꝛẽ · Iſta ãt arena mo

dica pctã funt iſtiis fratris: a füt
ãtt fa ciẽ meãa in ipſis exerceoꝛ in
bicãs fratreʒ· Q8 nõ opoꝛtet ita ſi
eriß mea magis pdã añ me delẽt
eſſea de ipfis cogitare a rogare do
nnnüu vt ignoſcat m̃ · Andientes
autẽ prẽs dixerũt. Were hee ẽ via
ſalutis· Ca. vij. „ „
1d quenda lolitari
um venit pᷣſbẽ cuiſdã baſilicevt cõ
ſecraret ei oblationeʒ ad cõmuni

randũ. Vemiens aut quidã ad ip
ſum ſolitatiũ:accuſauit apud nii

eundẽ ſbitetũ. Qm̃ cũ ex tõſuetů

die iteru venſſet ad eũvt cõſeera
ret oblacõeʒ: ſcãd allſatus eſt illas
ſolitariꝰa nõ apuit ei·Oreſbit᷑ at
Hviſo diſceſſiſſʒ St ecœ vox facta
ad ſolitariũ bicẽs. Tulerũt ſibi.
hiĩes iudiciũ meũEt fadus eſt ve
lit in exceſſu mentis. a videbat qᷓ
R puteũ aureũ a ſitulam aureaʒ a
funẽ aureũ a aquã valde bonaʒ Vi
debat autẽ a leprofſum quendam
haurientẽ a refundentẽ mvas: et᷑
tupiebat biberean non bibebat ꝓp
ter qð leproſus erat nle qui hau
tiebat.Et eceœ voxr iterum ad eum
bicẽs· Cux nõ bibis ex aqna hac·
Quaʒ cauſam habet qui implet =
Implet enim ſolimodo: a infun
dit in vas · In ſe auem reuerſus
ſolitarius a conſiderans virtutem
viſiomis: wcauit p ſbiteruma feẽ

tres magne vite in ↄgregatione

a meruerũt videre ſinguli gratiazʒ

dei m alterut a. Factũ eſt aũtvt a
liquãdo vnus ex eis egre deretur
ſexta feria extra cõ gregationem a
videret aliquẽ mane mandb ucantẽ

dixit ei. DHac hora manducas in

ſexta feriaæ Tantum ei bixit Die
autem ſequenti facta eſt celeb a
tio miſſaruſcdᷣm conſuetudmem æ
ingreſſi ecdeſiaʒ: intuens frat᷑ ei⸗
vidit gratiã que ei data fuerat di
ſceeſſiſſe ab eo a contriſtatus eſt.
Rui cum veniſſent in eellam diciti

ei. Quid feciſti fraterquia non vi

di ficut pridem gratiam dei in te

õäl

Ille 5 at is birtt. ego ne q; ĩ actu ne
e, mn ogitacõibꝰ?oſciꝰm̃ fũ alicuiꝰ
malli. Sicit ei fẽ eiꝰ. ſtec monẽ al
d obdioſum locut?ꝰ es eEt recoꝛda
8. biyit el Stiã· Deſkerno die vi
qusba mane maducantẽ a bixi
ri. Hac Po:a maducas ſexta feria.
Hoc ẽ pam̃ meũ.Sʒ labora mecũ
vᷣuas ebdomadas: a rogemꝰ? deũ
vt m ignoſcat.Et fecrũt ifa et pꝰ
buas ebdomadas vibit frat graz
dei iteru wenientẽ ſuß fratrem ſuuz
a conſolati ſunt:deo qui ſolus bo
nus ? Gratias referente⸗ La ix.

dige⸗ et aus84 tetcantkfteuit
amareza bixit. Iſte ho bie ego cras
Veritũᷣ qlievis peccet aliqs an te
ipſum n6 6udias eũ ſ iudica ma
gis te eẽ rit i⸗ . Ca. La. x·

Nit ſ⸗ mex 0 lu

dies adre ſi caſtꝰ es
tu : R ſi ſimilit legẽ p̃uaxicais Ctem
qu dixit non foꝛnicexis · dixit etiã
non iubice s⸗

ncip unt cpitula.
Vod beatus Au
thoni? frẽs de fãtaſijs inter
ros tes doch erit ca· pmũ·
minẽ ſie debere alioꝛũ acõibo
vſbere: in a ipſe ſit ſolicitꝰ· ca. ij ·
Ronathum nũꝗ eſſe debere ſeau
rum· capitulum. ca. iij ·
Mon facile ſuꝑ oꝛbinai abvno qas
lurimi ſtatuerit. ca ün.
ribus vnã rem petẽtibꝰ: qᷓre ab
bas Achilles duobꝰdenegã. ter
tie if mi p̈buerit aſſenſum ea: y·

QWibam ſenex vitia aliqua ſe
lackans extin xiſſe:qualiter ab ab
bate Abraham conuidus ſit non
ꝓenitus extinxiſſe · Ca; vi .
bbas Ammonas ſeni cuidaz
Propriam diſſuadens woluntatem
ſalubria ſuaſit.ca.vij.
alter abbas Effrẽ ab fuggeſ
Honẽ peccati nec ire ſuccubuit: nee
peccato cõſenſit. ca.viij.
Oihin eer ſe mundum eſſe niſ ſo
lum deum: ca. ix ;
Pn diſeretione amicitia ſit ton
eruandaca. x-
W bbas Johannes volens eſſ. ſe
turus vt angeli quõ ad ognitõez
ſui rebadus ſit ca: xi

bbas Daſto: quoððaꝛ in cn

gruum iuſſus facere:a a facto ab
ſtinuit a cauſam Preœpti vtiliter
bibicit. ca rii-
on accedente Hominis cnſenſu
teſideria carnis vim non habere: h
aſſidua reluctacõne fuperari · capi
tulum. xiii.
Anuidia oppreſſus nec locuz mi
ſes niſi omnino vires excbat pon
dus . ca. xxiii ·
uendam alterius petcata accit
ſankem qualiter abbas Daſtoꝛ
doecuit m ſua maioꝛa:fratris leuio
ra indicaret ca. xv.
bbas Paſto: ſolitarũ de ſcrip

turis proponentem quare decina

nerit · ca · x vi .
uantum renitentie fempꝰ aem .
altoꝛ deo bignum bixerit. capi
tulum. xvij
Quid ſit ſine cauſa iraſci. capiti
lum. x viij·
Aubabbas Daſte fratij p he

— ê
1 .

nat
c⸗
Hlan
E
ſuank
iad

rebitate ſibi dimiſſa ree uirenki reſ

ndent. CLapitulum:)
Su ui ſunt cum gulbus demones
pugnant. Capitulũ· xx.
ominem non poſſe a bono per
byabolum prohiberi ſed malam
wluntatem in eo eſſe culpabilem
Capitulum. xxi.

A membris nrĩs viciorũ matexiã

amputandam. Ca: xxij-

Vuas ſagaciter abbᷣ Snuanꝰquẽ

am docuerit pter ↄẽplatiuaʒ vi
tam actiuã nõ omitt da. Ca: xxiij⸗

Arã nõ diu eſſe tenẽbama ꝙ non

ſed bralvins odie ſit halẽdus

DODe ene deand Eggiptiaco: mo

nacho quõ⸗ alt᷑ alkriꝰ vit cõſidera
a qᷓlitate pᷣmo ſcãdaliſatꝰpoſtea
dit aſſerit ebificatꝰ. Ca: xxv.

uõ frater quibã iſidias demo

nu cuiuſdã ſenis ãmonicõ e euaſe
kisa qjre ijdem ſenex mutuũ petẽti
dexit. Ca xxvi.
enex diuerſa reſerennbus ꝙ cõ

Feten ter mderit. caA.xxvn-

ei miſericoꝛbiam nos nõ poſſe
conſequ · ſia nos alns non miſere
mur:capitulũ. xxvijj
e quodã ſene pro verbo fori au
dito cum cogitacõmbus ſuis liti
gãte Capitulũ. xxix ·

Arẽs q̃dam te congregationeꝗᷓ
liter ab vno heremita benigne ſuſ

cpti a ab alio q; mduſtxie ſint
Higati· Capituli. xxx·
Rropter tarditatẽ tꝑis opus gi
nõ negligẽdũ. ca.xxxi-
od plus mercedis cõ ferat ele

mofina Pavieu ñ̃ propinmu
Ca:xxxii-

data. 4:

O auditus ſermo bene examine

tut . veritas cito ꝓferat. ca:xrEii
erba dona nõ diu eſſe Stralvrr

ba mala vero pemtus bimittenha

apitu ki⸗xxxiin
Qua abſtinentia quidã fuerĩt ea
igati q̃ in alioꝛum refectione fue
rant ſeãdaliſati. Ca.xxxv.
uõ ĩ imtio ↄuerſionis ſue aliqᷣs
p ibitaſit fiei ſolitariꝰ.ca.xxxvi-
olitatem i inuenis eſ cohercẽ
dam. Capi
e quis ꝓpriã 7 magis primi vo
Uitatẽ huiliter impleat.xxxviij.
iod loquẽtes vtilia ſurſuʒ ten
bant obtreckantes profiinbpum
cadant ca.
ro vrbo minuo 5 nõ eſſe certa
Hum cum aliquo. Ca xl.

Al einnare a manibus opari bo

nũ eſſe. pura manẽte oſcia ca.xli.
tulticie deutanbũ ſinon inter
rogatus loquaris· A. xlij

nvti mtroeant œgitacoes cor

poſſe ꝓhibei hne ualeãt.· ca· xlijj·
t homo peccãs a neganꝰ nõ 5 du
re ob iurge tur ſed leuifer ad pem
tentiam excitetur· ca.: xliiij·
anc eſſe regiam viam vt quoti
die quis non ad ſacietatem man
Hucet · capftu lum. xlv.
bbas Johãnes quare poꝛredtã
poculi cteris abſtinentibus ſolꝰ
Ac pit; ca · xlvi. S
rpevirent aĩaʒ ſiccaxia ꝓPfẽm

aie oꝛpſs eẽ defmẽtum. ca· xlvij.

uagrius a Arſenius GSiſoqn
tes quare ſibi egiptios monachos
Ppretulerint. ca. xlviij·
ua fibutia abb Arſenius aga
pro ſe fieri poſt vite obitum

txx cuſauerit· capitulum. xlx
Vbiabbas Paſtoꝛ cauſam tt dᷣdi
bit quare ſibi loquenti reſponfum
non dederit; ca.l.
= non facit qð doret ſimilem eſ
putto ſoꝛbida diluẽti a ſoꝛdido
permanenti. ca. ii·
M uo ſenes quið abbatiſſam Sa
tam de humilitate ãmonuerint vk
quid ipſa reſponderit. ca · lij .
tem verba eiuſclem quid pro &e
eris no lit quid cũ alijs habere de
ſideret. ca. lij ·

aie abbas Vſaac pueros ach

buci prohibuexit · ca· lij⸗

Jactipit pars cmade di

ſe eretone: Capitulũ pᷣmiũ.

—

ratres qda ve
nerũt ab abbat̃ Antho
nmiũ vt nũci arent ei fataſi
as ꝗᷓsv idebãt: a cognoſ

cᷣrenk ab eo vtruz vere eſſent: an a
demonibus nluderentur. Dẽbat

ꝗt aſinũ ſecũ: a moꝛtuꝰẽ in via Cũ

g vniſſent ad ſenẽ: p̃uenit eos di

cens. Quõ moꝛtuus eſt aſinꝰille in
viae dicunt ei · Vñ ſcis pꝛæEt ille
bixit. demones m oſtẽderũut Et di
cunt ei:St nos ꝓpterea venimꝰ ĩter
rogare trquiavidimus fataſias
a plerumq; fiunt in veritate ne foꝛ
te erremus. Et ſatiſfecit eis ſenex
ſumpto exemplo de aſino. ondes
cea demonibꝰ iſta ſint · Ca ·. ij⸗

rater dixit abbati
MN Anthonio. Ora ꝓ me⸗Etrũt

ei ſenex· Nec ego tui miſereo nec

deꝰ. miſi teĩ õ ſolicitꝰfueris a go
poſceris a deo. Cariij.
Arrauit abbas
Detrus qu filit diſcipulus abba
tis Loth dicens. Eraʒ aliquãdo in
lla abbatis Agathonis? a Nmit
frater quibam ad euʒ dicens· Vo
lo habitare cum fratribꝰ:ſed die

mihi quõ habitem cum eis. dicit

ei ſenex. Sicut in prima die quãdo
ingrederis ad eos:ita cuſtobi pere
grinationem tuam m omnibus
biebus vite tue:nee aſſumas ſidu
tiam.dicit ei abbas Macharius

Quið emni fãcit fidutias ditit ei ſe

nex. Sie eſt ſicut eſtus grandis qui
quando exarſerit omnes fugiunt
a facie eius. quia eſt us etiam ax:
lvtum frudtus cotrumpit.dicit eĩ
abbas Macharius Sie mala eſlk

fibutia Reſpondit᷑ abbas Aga

thon. Non eſt peioꝛ altera paſſio

H ſidutia. Genitrix eſt enim omni

um paſſionum. Conuenit ergo

operario monacho non fumere fi

hutiam: vel ſi ſolus meella ſit·
apitulum: iii

dem abbas Aga

A itbon aum fadus fuiſſet on

nentus pro quabam cauſa in Sey
thi a fuiſſet ip̃a cã terminata · poſ
tea wiĩta dicit eis · Nõ bene oꝛdinaſ
tis cauſani Illi autẽ dixerũt ei Tu
quis es qui vel loquaxis æ Et ille

reſpondit. Filius hominis . Scrip

am loquimini · recta iudicate filij
Capi Lum quintuhas,

eed
6abr
nädfn
numt
ns N
ldhe
Sdaat
i
Rne
rs
nas ſhl
uhenis
dictat⸗
dsͤg
aünt
ne
utc⸗
d
Mo
m
nitage
neeß

ſe⸗

ſton

(Eutrünt aliquan

Achillem: vnus ex eis Eẽbat opi

monẽ malã.dicit auteʒ eivnus be

ſenibꝰ. Abba fac m̃ vnã ſagenazʒ

ad piſcanduʒ. Et ille dixit· Non fa

cio.t aliꝰdixit:Fac nobis vt hẽa
mus memoꝛiã tui in mõſterio nẽo
Et ulle rñdit nõ m̃ vacat dicit ei fer
tius ilie ᷓ habebat opinionẽ ma
lIlã ,Mihi fac abba ſagenaʒ: vt ha

beã de manibꝰtuſs bñdictionez Lt

ule ſt aſ mñt ei . Ego tibi faciã dixe
vt autẽ ei buo prioꝛes ſecrete qbꝰ
nõ acquieuerat. Quõ ſie qꝛ nobis

rogantibus noluiſti facere:a huie
dixiſti ego tibi faciã. Rñdit eis ſe

nex · WVo bis ido dixi ñ Kacio. q; nee
mihivacat: a nõ cõtriſtabimini.
Duic autẽ ſi nõ feœro dicturꝰ eſt
qꝑ de opimone mea que mala elt

audinit ſenex ideo nohiit mihi ſa
cere ſagenã: a ſtat incideremꝰ finẽ

B ereyi animũ ne triſtitia abſoꝛb
re tur Puiuſmodi. La., vi⸗

ſene q fecrit qnagita annos ne

q; panẽ comeðds neq; aquã biks

diœbat. q; extinxi foꝛnicationẽ
a auaritiã a vanã gloriam. At ve

ro abb Abrahã aubiẽs ꝙ hec dix

iſſet venit ad eũ:a dixit ei. Tu bix

iſti hune ſermonẽ. Et nlle rãt.etiã

Et dixit ei abbas Abrahã ecre ĩ
trans m cellã tuã a inuenis ſupra
mattam tuã mulierẽ: potes non
ogitare quia mulier eſt· ot dixit.
Nõ · ſ̊ tepugno cogitatõni mee vt

nõ tangã mulierẽ nlã dicit ei abbᷣ
Abrahã. Eeg jgitux nõ ĩterfeciſti

tres ſenes ad abbatem

Aeebat de quoda

ihica kHonẽ. qt vtuit᷑ paſſio ĩpłat.

ſed alligata eſt Iter ſi ambulaæ

mviaa vides lapides a teſtas vaſo
vi a imter ipſas iacœt au tuʒpotes
mente tuà aurum quodvideris vᷣ
lut lapides reputareæ et reſpodit
Non · ſed reſſto cgitacõni mee⸗
ne colligã ulub. et dicit ei abbas

Abrahã. ecœ. ergoviuĩt paſſio⸗

ſed alligata eſt. et dieit ei iterum
abbas Abraham. Si aubieris 90
buobus fratribus quiavnus dilẽ
git tea bona de te loquitur: alius
autẽ obdit teadetrahit tibia veniẽt
ad te:vtroſq; equaliter ſuſcipies
et dixit ſeõ ſed ex toꝛqueo ammo
meo. vt ſimiiter benefaciaz ei quũ

me odit ſicut ul qui me diligit er

dicit ei abbas Abraham· VYmũſ
ergo paſſiones ſed tantũmodo a

ſanckis viris quodammodo religẽ

tur. La. vij·

arrauit quidã pa

trũ. quia ſenex aliquis erat in cella
ſtudioſe laborans: a vſtiebatux

matta. Qui cum petrexiſſet ad ab

bate Amm onã: vidit euz abbas

vłnt mattaa dixit ei· Hoce tibi ni
hil ꝓpdelt. et dixit ei ulle ſenex Tre
cgitationes mibi moleſte funt⸗
vna que me cõpellit vt alicubi in

Leremum recebam aliavt ꝑeregri

nam petam vbi me nemo cognoſ
cat. tertia vt indub am me in cella
a nullũvideam. a poſt bidbuum œ
medã dicit ei abbas Ammonas
Nihn tibi ex his tribus expedit ſa
eere. ſed magis ſede in eella tua es
tomede patũ quotidie· halẽs ſem
per in coꝛde tio publicani nllius qᷓ

—

ieuãgelio legit᷑ monẽ: a ita pote
riis ſaluus eſſe. La. viij.

bate Eeff rem vna ꝓſtituta ex immiſ

fione cuiuſdã cepit ei blãbiri: cupi
ens eũ ſi poſſet ab turpẽ co mixtio
nẽ melinare: vel ſi hoc nõ poſſʒ ſat
& ad iracũdiã ꝓuocaret: qm̃ nũꝗᷓ;
eũ vidit qſỹ iraſcentẽ vel ktigantẽ
Ypſe ãt dixit ad eã Sequere me
Cũ vrniſſent ãt imn loco płoſo: dĩẽ
ei. Weni hue ſicut woluiſti: cõmiſce
oꝛ tecũ. Illa autẽ vidẽꝰ multitud inẽ
dicit ei · Luõ hie po ſſumus hoc ſa
cere m tanta multitud me aſtãtiũæ
Confũdimur em̃. Iple ãt dixit ei.
Si homines erubeſcis: quãtoma
gis deles erubeſcere deũt q reuelat
occulta tene braꝝ æ Illa autẽ cõ fu
ſaa refutata:teceſſit abſq; ope vo
luptatis ſue. Laix⸗
EEnerunt aliqu ad
abbate Zenonem quidaz fratrũ
azõ˖mterrogauerunt eum bicentes;
Quid eſt ilud quod ſcriptuʒ eſt
m libro Job ſec eeli müdũ eſſe in
cõſpedu dei. Keſpõdẽs auẽ ſenioꝛ
dixit. Reliquerũt frẽs paã ſua:a
celeltia ſerutant . Dec ãt eſt iterp
tatio ſermonis quez reqſiſtis: vt
am̃ ſolus deus elt mundus dickũ
ſit neq; eehi mudum eſſe in coonſpe
dQu dei. La.x ·

ixit abbas Theo

dordde firme · Si habes amicitias
cũ aliq̃̊ a ↄtigerit eũ tẽtatione fſoꝛ

nicatcnis incurrere . ſi potes da ei

manũñ a trahe ei furfũ, Sj autem er

6

—

ro vem aliquem fidei micurrita non

tibi acquieſcit reuerti: tito mmcide

amicitias eius abs te: ne forfe te
moꝛans trahatis cum eo proſfun
dum. Caxi.
redant de abbate
Johanne breui ſtatura:cꝑ dixerit
aliquando fratri fuo maioi. Vole

banm ſeſſe ſecurus ſicut angeli ſunt
ſecuri nihi oꝑerantes:ſed ſine ĩter

miſſione collaubantes deũ . Et mox
ſpoliãs ſe quo veſtitus erat abijt ĩ
eremũ: a fada ibi ebdomada te

uerſus eſt ad frattem ſunz · et dũ

pulſaret hoſtium:reſpondit ei an
teꝙᷓ; aperiret dicens Quis es tue Et
ille dixit · Ego ſum Johannes. Et

vxtſpondens frater eius:dixit ei · Jo

hannes angelus fackus eſt: a vl

tra inter homines non eſt Ille au
tem pulſabat dicens ẽgo ſum. Et

vſq; mane Doſtea aperiens dixit
ei.Si homo es: opꝰ habes iterum

operarivtvinas · Si autem angełꝰ

es quið queris intrare in œilamę

Et nlie pemtentiaz agens dixit. Jg

noſc mihi frater quia pecraui

ixit abbaspaſtoꝛ

Meni aliqñ imn Deracleos ĩ ferioꝛeʒ

ab abbatẽ Joſephꝛa H'bat ĩ mõſ

terio ſuo arboꝛẽ Sicomoꝝ pulerã

mimis: ct dicebat m̃.A mane vade
collige tibi a mãduca: SErat autem

ſexta feria ẽgo ãt nõ comebigpter
jeurniũ: a rogaui eum bicens Die
mihi propter dmm rationẽ hꝛuus

gii
Nr

Cen ſun
ſmneitet
etmor
eiti
wadar
tntthi
foteien
ga tut
anntt, 4
to
yanl
en
un4
eſfigi
nedt
esna
nmge
Uem’
rnn⸗

t
Ptin
1
muncf
utuumd
mebſy⸗
gamd
ien
vin

ego aut apᷣt ieiumũ nõ abi. hem

hſœbã quia mãdatũ tuũ non fecœ
rã : cogitãs ratione hec m nõ p
repꝑeras · Ille aũt rãt. Pattes ſeni
oꝛes nõ loquũtur ab initio fratri
bus redta ſed magis diſtorta: a ſi

viderint quia ea que toꝛta ſunt fa

ciuntiam eis non loquuntut miſi
qð expꝑedit agnoſctes quoniã in
ĩbus obebientes ſunt · Dxiij
Mterrogauit eudem
abbatẽ Daſtoꝛẽ abbaꝰ/Ammõ de

imũdis ogitacõibꝰqs coꝛ hoĩs ge

nerat a de vanis deſiderijs:et dixit
ei abbas ODaſto:.Nũquid gł abi
tur ſecuris ſine eo qui mcibit cũ ip
Iax Et tu &̊ nõ eis poꝛrigas manꝰ
a ocioſe erunt Interro gauit eüde;

ſermonẽ abbas Nayas · dicit ei

abbas Paſtoꝛ.Sicut capſa plena
veſtibus ſi dimiſſa fuit tpe lõgo
ꝓutre f unt veſt es in ea:ita ſunt a
togitationes in coꝛdibus noſtris
Si nõ feœrimus eas coꝛporaliter:
lempo re longo extermnãtur aut

vutrefiunt· Ca. xiiſ ·
ixit abbas Baſton

Non habites mm locvbivides ali
quos hałẽtes aduer ſus te zełlũ q;
Ariterrogauit a

mihi ſit avolo derelinquere looum

ſtũ.Et dixit ei ſenex · Dro qua cau
ſa. Et nlle dirit· Quia audio verba
de quodã fratre que me non ediſi
rãt.Et bixit ei ſenex Non funt vera
que audiſti. Et ille dĩxit. Etiaʒ pat᷑
ver eſt Mã feater qͥ dixit mhhi R

dells elt. Keſpondit ſenexa dirit.

Nõ ẽ fidelis qᷣ dixit ibi. ſã ſi eſſer
fide l'neqᷓ diceret tibi talia. deus

ej' audiẽs weẽ ſodomoꝝ nõ credi

bit:miſi deſcẽdere ta videret oculs
ſuis vt ule bixit. ggo vidi ocuk me
is. Dec aubiens ſenex teſpexit in
terrã:a tenuit puaʒ ſeſtucãa dicit
ei. Quid eſt hoc. et iile reſpondit.
Feſtuca eſt. Et iteri ĩtendit ſenex
ad cœllule tedum: et dicit ei. Quid
eſt boc. Ille ait Materies maioꝛ qᷓ
vꝛtat tectuz. Et dixit ei ſenex. Oo
ne ĩ coꝛde tuo quia peccata tua ſie
funt ſiuut trabes blee: inus autem
fratris de quo loqueris vlut hec
patua feſtuca· Aubiens autem ab
bas Syſois hunc ſermonem am
miratus eſt et dixit· In quo te be
atum fadam abba Paſtoꝛ. Ve
tamen velut pretioſus lapis:ita

vrba tua gratia a gloria plena

funt. Ca:pxvi

V1 Böt quidäkr ali

quãdo de monaſterio abbats Oa
ſtois peregre: a applieuit ad quẽ
bam ſolitariũ· rat em̃ ile habẽs
cũ ommbus caritatem: a multi v
niebant ad eum· Nũciauit autẽ ei
frater ille que dam de abbate Oaſ
tore Qui aubiens virtutes animi
eius deſiderauit eum vitere. Cũ aa
fẽ reuetſus eſſet ile frater ſm Sg p
tum:poſt ali quantũ temporis ſuv
gens ſuprabictus ſolitarius ve
mt de pere grinis in egiptũ ad euʒ
dẽ fratrem . qui prius aplicuerat
apud ipſũ. diyerat em̃ ei vbi ma
neret. Widens autez eum ule mira
uus eſtꝛa valde gauiſus dixit aũt

5 . 4 8 4 R”l S l
s
ää

ei ille ſolitarius · Oñde caĩtalẽ quã
s ĩ me:a due me ad ab bat᷑ Oaſ

toꝛ?. Et ollẽs eũ duꝛit ad ſenẽ: et

nũci auit ei de eo bicens Ruia mag
nus hHõ eſt a multaʒ caitatẽ habẽs
a honoꝛẽ plirimũ m ꝓuintia ſua:
xemt deliderãs te videre · Suſcepit
ergo cũ gratulatione ſenex:a ſalu
tantes ſe imũcez reſederunt Cepit
autez lo qui peregrinus ule frater
de ſeripturis ſanctis· a de rebꝰ ſpi
ritualibus.Abbas autẽ Daſtoꝛ a
uertit faciem ſuam: a non dedit ei
reſponſum. Videns autem uile qa
nõ loqueret᷑ cum eo.cõtriſtatus ex
ijt: a dicit fratri ili qui eũ adduxe
rat. IJnuanũ iter iſtud aſſumpſi.
Veni enim ad ſenem:a eccœ nec lo
qui mecum dignatur Intrauit au
tem frater ad ab batẽ Daſtoꝛem·
bicit ei. Abba ꝓpter te vĩt mag
nus hie vir habes tantã gloriam
in lo co ſuio: quare nõ locutus es cũ
eocReſ. õdit ei ſenex · Ite deſurſuz
eſta de æleſtibus loquit᷑ ẽgo aũt
de deoꝛfũa de terrems loquoꝛ Si &
mihi locutus fuiſſet de paſſionibe
amme. ego vtiq; reſpondiſſem ei ·
Sed quia de ſpiritualibus ego hec
ignoro.Exiens autẽ frater dixit ei
S enex non tito de ſeriptuxis ĩqui
rit: ſi qs loq̃tur ei de paſſionibuꝰ
aĩe. xeſpõdit ei Tunce ille cõpuũdꝰ im
trauit ab ſenẽ. a dixit ei · Quid fa
ciam abbaqa paſſiones anime
dominant᷑ meie kt intuitus eum ſe
nex:gaudens bixit ei Modo bñ ve
niſti · Nunce aperiẽs os meũ de hijs
implebo ullud bo nis Ille autemval
de edificatus diebat · Vere bhec eſt

via caritatis· St grãs agẽs deo q

tam ſãctũ vl vibẽ meriut:tuͦſuis
eſt in regionẽ ſuã La· xvij ·
rater iterrogauit

abbatẽ Daſtoꝛẽ dicẽs Feri petm̃

grã dei:awlo trienmo peitere dix
it aũt ei abbas Oaſtoꝛ Aultũ eſt
gt dixit f̃ iubes ãnũvnũ Et dixit᷑
iteꝝ ſenex· Multũ ẽ Qui ãt Pſẽtes
erãt diebãt · Vis vſq; að qᷓdragin
ta diesæSenex iteꝝ dixit. Multuz
?.Et adiecit dicens ẽgo puto ꝙ ſi
ex toto corde Hõ pemtentã habue
rit · a nõ appoſuerit facere iterã vñ

ſuſcipiat deus. La viñj⸗
rater quida inter
rogauit abbatẽ Oaſtoꝛem dicẽs
Quid eſt hoc quod ſcriptum eſt.
Qui iraſcit᷑ fratri ſuo ſine cauſaæ
Eet ule eſõd it. Ex omni re: q te gra
uare wo luorit frater tuꝰ ſi miſceris
aduerſus eũ donec ocuki tuuz derx
terum eiſciat.a a te ꝓijctat:ſine cã
jraſceris ei SZi aũt aliquis volue
rit te ſepare a deo · pro hoe iraſcere

Titemkt gui 7

rogauit eũ dicens dimiſſa eſt m̃
reditas:quid faciã ex ea ditcit
ei abbas Oaſtoꝛ. Vade. a pꝰtres
dies wnia bico tibi · Wenit aute ſi
cut p̃finiuit: a diut ei ſeney · Quid
tbi habeo dick fẽ? Si dixero tibi
da eã eccẽ:derici ſibi faciunt conui
uia ex ea: ſi autem dixero da eam
ꝓntibus tuis:non eſt tibi meræs
ſi ãt dieã da eam p aupibus: ſecu

rus eis Quicquid & vis vade ſac 4

ogo cãm non habeo.· Caxx:

vniteat: etiam tribuã pemtẽtiam

„„

aqe
4
meſe
labb
ntsel
gñ
ſtoß
naytt
ſs ite
ce

Ee
nip
r,
em⸗a
Peuen
wt
ra

as
nu
ſe

zande⸗
i

ded

pin
orgn
ſula
eaſt
hhre
nnä
iin
inr
nn
umch.
aule
.
mans
WeN
iN
it vhe⸗
lalas

li
*
4 Ak
gdi⸗
ienth

unto

te ſunt Sedð ba eis pignaruäa rere
luz.

e

Srirro gauit Abra

hã q̃ eãt abbatis Agat honis diſ
cipulꝰ abbate; Daſtoꝛẽ di. Quare

ei abbas Paſtoꝛ Te ĩpugnãt tẽo
nes: ſõ pugnant nobiſcũ cones
ñ ãt wlũtatesnrãs facimꝰ.demo
nes facke funt: a h ſunt q̃ bulat
nosvt faciamꝰeas · Si ãt vis ſcib qᷓ
les fũt cũ qbꝰ dẽones pugnãt ꝛcuz
abbẽ Keyce⸗ ſlibꝰeiꝰ ca. xxi ·

rater adã iterro

gauit abbatẽ Pãbo di: Qua
reme ꝓhibet ſpũs qdã facere bo
nũ ꝓximis. dicit ei ſenex ſõ ſie lo
ꝗris · Alioq̃n deũ mẽdacẽ facies Sʒ
bic magis oĩno mĩaʒ facere nolo⸗
Preueniẽ s ãt deꝰdixit. debdi wobis
ptãtẽ caleã di i ſuꝑ pẽts aſ oꝛpio
nes: a ſup oẽzvtutẽ imici · Cur &
imũdos ſpũs ñ ↄculcas. xxij ·

rater qdã dixit

abbati Siſoi duare a me nõ
reckdũt paſſio nes · et blxit ei ſeney
Ruiavaſa eatdeʒ paſſionẽ intra

inj.

bunt.

bałẽ Siluanũ m mõt᷑ fina:a vidit
frẽs opantes a bixit ſem · Nolite
opare cibũ qui Perit / Maria em̃ op
timã pꝑtẽ elegit · et dicit ſenex diſ
cipło fuo:Voca Zachariã:a mit
ꝑ iſtũ frẽm in elã vbi nihi ẽ et
rũ facta eſſet hora nona intẽdebat
ad oſtiuʒ ſi mterẽta wocarẽt euz
ad mãducãdũ. et eũ nemo loq̃ret
i iſurges enit ad ſenem a dicit ei ⸗

me ſic demones iĩpugnãt: et diciẽ

QDirit läcta Bintleti
tice Bonũ ẽ q̊dẽ nõ nat ci. Si

Leuit adã kr ad ab

Abba hodie frẽs non comedeiunk
Et bixit ſenex. etiã iã ↄmederũt · et
dixit ei fẽ nle · et q̃re me nõ weaſ
tis. et rñt ſenex Tu Nõ ſpũał es et
nõ ĩdiges hꝰcibo:nos ãt carn ales
ſuimꝰ aolẽtes mãducare:ꝗꝓpterea
opamur manibꝰnrĩs Tuvo ptem
onã elegiſti legẽs tõ die: a nolẽs
ſumere carnalẽ cbũ. Qui cũ hec au

diſſet ꝓſtrauit ſe ad bm̃az di. Jg
noſce mihi Abba. et dixit ei ſenex

Duto opus habet omnino Maia
Martha. per Martham eni;/ Ma
xia laudatur ca. xxiiii ·

at veneiĩt:nec ſpatiũ diei Huic pai
ſoni ↄcſſ uʒẽ· Dixit eĩ ſõ occidat
ſol ſupꝑ iracũ ubiãvrãz Tu ãt expect
tãs donec tps vite tue occidat neſ
risdie cere. ſufficit biei malicia fua.
NRuaẽ odio Es hojez q̃̊ teñ nocuit
Non eſt ipſe qui te nocuit · ſeb dy
abolus. dai eergo debes egritu
binem: nõ egrotũ Ca xxv·⸗

titaliquũmonath?
q̃dã ab vrbe Roma qui ĩ palatio
magnũ locũ hũit:a hĩtabat ĩ Seyꝝ
thivicimtate eccẽ. Hẽbat ãt ſecũ
vnũ ſᷣuũ.q̃̊ mĩſtrabat ei Vidẽs ãt
pſbẽ eccẽ infirmitatẽ eid:a οgnon
cẽs en de delicijs eſſet vir Ule · ex o

os ei tonabat deꝰ vel qd ĩ eccãz in
trabat:tranſmittebat ei· Qui cũ ſe

ciſſet vigitiqnc; ãanos ĩ Secythi · fa

Rꝰẽ vir ↄtẽplatoꝛ:pᷣui &SM nol iatꝰ

Aubiens aute quida⸗ de magnis
mðchis · egiptis opinioneʒ eius
vnit videre eũ ſperãs ↄuerſacõe

mnea
tꝛporalẽ plꝰ apð eũ arbuã ĩuem wꝛmebas?e Rñt. In tra nuba Et ⸗
tre. Qui cũ intraſſet ſalutauit eũ:ꝛet diryit · Quid mãducabas ĩ agro à Wu
Eiciẽtes oꝛonẽ ſe derũt. Vidẽs ãt ee“e· levmũ bibebase Iteru mñt· Que es
egiptiꝰ æſtitũ mollibꝰre b?a mat ſut eſc . à q̃lis potꝰĩ agroæ Et dix n6
tã de papiroa pellẽ ſtratã ſub ipo it duõ g viuebase Rñdit Mãdu len
a modbicu capitale ſub capite eiꝰ cxabã ꝑanẽ ſiccũ: a ſ inueiebã ali z3
ſa pe des mũdos haletẽ cũ calga ꝗq̃d de ſalſamẽtis a bibebã aquaʒ a⸗
lis: ſcãbaliʒatꝰcẽ intra ſe de eo qem &Et diyit ſenex Grãð laloꝛ · St iterũ ſot
loco ullo nõ erat ↄſuetudo talit oun ðdixit. orat ĩbi balneũ ĩ poſſeſſioẽ 1
unerſãdi: ſj magᷓ durã abſtinentii vvbi lauareris. et ille dixit · Non. de
IEre oſu euerãt. Senex ãt ule rõnꝰ hi flũine lauabar qñ wlebã. Cũ
hñs ↄtẽplacõ is ſiue pᷣuidẽtie graz lec oĩa ab eo ſenex ꝑ rñſionem
Itellexit q; ſcãdaliſatꝰ fuerat egi piꝰexegiſſʒ. a cgnouit moð po R
tiꝰ mochꝰm eo:a biẽ mĩiſtro ſuo. ris vite eiꝰat laboris:volens eũꝙ dN
Fae nob hoclie ꝓpt᷑ abbat qvmt · ficẽ. narrauit ei ſuã vitã p̃terita
bonã diẽ. Et coxit parua olera que quã habe bat cuz eẽt ſecularis · di
PHẽbat t furgente hora ↄpetenti: cẽs. Me miſeꝝ quẽvides de mag
rõe derut · Mabuit etiãa modicum na illa ctat: Roma ſũ.hñs ĩ pala
vini ꝓpt᷑ infirmitatẽ fuã: a illud bi tio magnũ locũ apuð impatoꝛẽ
bet. et dũ factũ eſſet veſpere: dixert æt cũ audiſſet egipuꝰ imtia vboꝝ
duodec pſalmos · a doꝛmierut . Si elus cõ punctus eſt · a ſoliate que
mImlit᷑ autẽ et nocte · et ſurgens ma dicebant᷑ aubiebat t ule adiecit
ne egiptius: dixit. Ora pro me. Et dics Reliqui & romam. a veni
egreſſus eſt non ebifieatus meo-. ſobcitudmẽ iſtã. et ite dixit./Me

gt cum p aululi dilcœſſiſſet·. vlens quẽvides · habin domos magna⸗
rũ ſenex ille romanꝰ ſanare: miſit et pecumias multas a cõtemphiri

vPoſt ipſum et reuocauit luz Et cei as. aveni iſtã pnulã œllã Iten
veniſſet· cũ gaudio itꝝ ſuſepit eũ diyxit. Me quem vides lectos vlt
Et interro gauit eum dicens er tos ey auro habui halẽfes Pcio
qua ꝓuintia es cet ille dixit egip ſſſimas veſtes a pro his bedit m̃
kus ſum. et dixit ei · Cuius ciuita des mattã hãc de padito:a hane
tis et rãbit ego oĩno nõ fui in ſ pells. S3 a veſtes mee ieſtimabili
tate nee habitaui aliqn ĩ ãtate: pcio digne erãt.a ꝓ ilſ vtoꝛ his
ſagro erã et dixlt ei ergo ante q; vili bꝰrebo et ifm diyit In prãbio
moch?eẽs: q̃d opabaris in poſſe meo mb tũ auri expẽdebat᷑ illa
ſione qᷓ manebas et rit. Cuſtos tedit m deꝰ mo dicuũ oleisa puulũ
erã agroꝝ. et diat nli Wbi dorrli ralicẽ vini erãt ãt a qᷓ Fuiebãt m̃
ebas. Rñt ĩ agro· et dixit. Mẽbas phlimi fuia eccœ uliſtũvnũa
aliquod ſtratũ et mdit.ego in püũrit deꝰ vt mĩſtret m Oro balne
agro vnde potui Habere ſtramẽta o at ꝓfũdo· modica aꝗᷓ pfũdo ꝑe
in bus doxmirxẽet bixit et quã dey a caligulvtoꝛ ꝓpt᷑ infunntate

hage
gtoi
. gue
eRdir

dacue

ſſeſſoi

t.ſon
ba. Ci

oden.

tmode
lensi,
fipant

lans d
en

pabi
n
ateger
adot
i
er
u
ni

fẽvolẽs mutuare pecuniã: a cum

meã Et turſus ꝓ calanis et citha
ris vl alo muſicoꝝ ope quo delee
tabar in cmuiuĩijs meſs · dico mm buo

dec pſalmos mn die a buodeciĩ no
te Lt ꝓ pdis meis qᷓ ãte faciebã
mõ cũ requie exhibeo pnũ a ĩuti
le miſteriũ deo · Vũ rogo abba vt
nõ ſcãbaliʒeris ꝓpt᷑ ĩfirmitat meã
Ect hec audiẽs Sgiptiꝰatq; ĩ ſemet
jpſuz reuerſus dixit. Ve m̃ qꝛ ego
de multa tribulacoe a plurimo la
ore ſeculi magis ad pauſã dũ in
vnᷣlionẽ mochi venia qð nõ Fẽbã

me mõ Fo: tu ãt ex multa deleca

ie ſeculi a wolitate ꝓpria ĩ bula
cõnẽ veniſti a ex młta gła atq; di
uicijs veiſti ĩ huilitate a pauꝑtatᷣ
Ex q̃ młtũ ꝓſiciẽs diſœſſit:a f cũsẽ
ei aicꝰ a ſepe veniebat ab eũ fuevti
litatis cã: Srat eĩvir diſœrnẽs:a txe
pletꝰ bono odoẽ ſpũs ſcẽ. ca · xxvi:
rater debat in

Eia excitabãt eũ vt iret ab colleckã
a hña oñbãt ei. Ille ãt veit ad qn
bã ſenẽ a dixit ei · Abba vemũt an
gelicũ tuĩe: a excitãt me ad collee
tã vt dixit ei ſenex·Nõ audias eos
ſili e demões ſũt ·ſ̊ qn veniũt exti
kare te · tu die Eẽgo qñ volo ſurgo
os at n aubio Aecipiẽs ãt fẽ̃ pre
ceptũ a ſene:euᷣſ ꝰẽ ĩ cellã fuã dt ſe
quẽti nocke iteꝝn dẽones ſecũdũ cõ
ſuetubmẽ veniẽtes excitabãt eum
IYlle vo ſiẽ ei pᷣeeptũ fueãt mdebat᷑
eis di.Sgo qñ wolo ſurgosvos aũt

nõ audio. Et illi dixer̃t ei · Malꝰ ſe

nex filſatoꝛ ſebuxit te.ad quẽ veſt

—

pis ſeĩs: abijt ĩ cellã ſuã. ea.

cella ſua qeſcẽs a volebãt de
mones ſeducere eũ ſᷣ ſpecie agelo

haberet metitus ẽ dicẽs ſẽ nõ hẽre⸗

2 nõ dedit ei. E&x hoc eĩ ↄgnoſce. qꝛ

Flſatoꝛẽ Surgẽs g diluculo fẽ vᷣ
mt ad ſenẽ: a nũciauit ei hee ipſa.
Senex vero dixit Veꝝ ẽ q hẽbaz?
e q; venit fẽ q̃rens a me mutuare?

nõ debiei. Sciebã eĩ q; ſi bdarẽ ei
dãnũ ipſiꝰ aĩe facerẽ. Cogitaui g&

vnũ mãbatuʒ p̃terire ꝙᷓ Puaricari
decẽ ex q̃ bꝰad tribulationẽ venire
potuiſſe: ꝙ illo: ſia me pecumã ac
cepiſſz Tu at dẽones q̊ te ſebucẽ vo
lit n audias. Et młtũ ↄfoꝛtatꝰdeꝰ

ℳ ℳ—

Euerũt aliqufra
tes tres ab qᷓnbã ſenẽ ĩ Sep
thiavnꝰdex eis mnterrogauit eũ di⸗
Abba ↄmẽbaui vetꝰ a nouũ teſta
mẽtũ memoꝛie mee · Rñ ſenex dix
it. RKepleſtiverbᷣ aerẽ. Et ſecũby int
rogauit eũ dicẽs. Et ego vtꝰ a no
uũ teſt am̃tũ ſepᷣſi m̃ꝑ meipᷣm dix
it ãt a huie. Et tu repleſti feneſtẽs
culare herbe aſcẽ dert: a euellieas
Et mñs ſenex diyit ct tu expuliſti a
te boſpitalitae. Ca. xxviij⸗

Arrxauerũt qᷣ dam

pala de quodã ſene magnoꝛ cꝑ ſi

veniebat aliq̃̊s introgare eũ fᷣmo

nẽ ille cũ magna fibutia dicebat·

Ecee ego ſuſcipio pſonã dei a ſe dʒ
in ſede iudicij. Quid gvis vt faciaz
tibis Si dixeris miſerẽ mei:diẽ tibi
de? Sivis vt miſereoꝛ tui: miſerẽ a

tu fribus tuis:a ego miſereoꝛ tibi

Si ãtvis vt ignoſcat tibi: ignoſe

a tu ꝓprximo tuo Nũquið a do ẽ cã⸗

Abſt · Seð in nobis eſt.ſi volumꝰ

7
2

— õso

aluarl. Caxxix

tor t ſemel dũ faœrẽ opꝰ ſuũ oti
git aliũ ſenẽ qᷓndã ſẽmvirũ vnire

ad cellã eiꝰ. a audiuit eũ de ſoris li

tigantẽ cũ cgitacõibꝰ ſuis a dicẽ
E.· Vſq; q ꝓptvnũvbũ oĩa nla aĩt
to Ille ãt ſoris ſtãs putabat q cũ
aliqᷓ alio ligarz:ia pulſauit hoſti

uz vt intraret a paciſicaret eos. In

grediẽs ãtavitẽs.q; nẽo aliꝰerat
ĩitro:hñsãt ſidutiã apð ſenẽ:dixit
ei Cũ qᷓ litigabas abba· Et mñt. Cũ
cogitacõibꝰ? meis:q; qᷓ tuoꝛdecim li
bros mẽorie mee ↄmẽbaui: avnũ
vbũ mo bicũ anb iui foris. Et cũ v
niſſeʒ facere opꝰ dei:oĩa illa ꝑdidi
a hoe ſol qð foris audierã: venit
in memoriã m̃ in hora miniſterij
mei.a propt rea ltigabã cum co
Gitatione mea. Ca⸗xxx.

re venert in Deremũ. a apphicue
rũt adi qᷓndam heremitãa ſuſcepit
cos cũ gaubio · et ſiẽ ẽ ↄietudo he

xemitis. vidẽs eos de labore poſuit
m ⁊ẽ ſã extra horã: a qð hũuũit ĩ œlla

axpo ſuit eis: a repauſauit eos vᷣt
qñ fadũ eſt ſero dixerunt duodect
pſalmos ſimilia node· Cũ aũt ſe
nex vigilaſſet audiuit nlos inter ſe
loquẽtes a dicẽtes q; ſolitarij viri
plꝰ repauſant imn heremo ꝙᷓ nos ĩ
ↄgre gacõe · Mane ãt facto. cũ ãbu
ILaturi eẽnt ad aliũ vicinũ eiꝰ dixit
eis. Salutate eũ ꝓ me a dicite ei. ñ
adaques olera Ille ãt cũ haubiſ
ſet intellexit vbñia tenuit eos vſh
ſero laborates ie iunnijs Cũ ãt ſero

icebaut de quoda

